ENEA ÅRSREDOVISNING 2023
www.enea.com
Årsredovisning
2023
ÅRSREDOVISNING 2023
2
ENEA I KORTHET 04
VD HAR ORDET 06
AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI 08
MARKNADEN 12
PRODUKTER OCH TJÄNSTER 14
ORDLISTA 17
MEDARBETARE 18
ENEA-AKTIEN 20
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 24
HÅLLBARHETSRAPPORT 30
RISKER OCH RISKHANTERING 46
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 50
FINANSIELL RAPPORT 60
Innehåll
3
ÅRSREDOVISNING 2023
31. Hållbarhet i vår affär
32.
Styrning, standarder och prioriteringar
37.
FN:s globala mål för hållbar utveckling
38. Översikt Nyckeltal & Mål
39.
Hållbarhet i fokus
41.
EU:s taxonomiförordning
70. Noter
103. Försäkran från styrelse och VD
104.
Revisionsberättelse
109. Femårsöversikt
110.
Finansiella definitioner
30.
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
60.
FINANSIELL RAPPORT
ÅRSREDOVISNING 2023
4
Huvudkontor: Stockholm,
Sverige
Grundat: 1968, Sverige
Antal medarbetare: 463
Börs: NASDAQ
Stockholm
04.
ENEA I KORTHET
OM ENEA
Vår vision enkel, nämligen att göra världens kommunikation säkrare och mer
effektiv.
Vi utvecklar, säljer och levererar innovativa och tillförlitliga lösningar som förbättrar
säkerheten, prestandan och intelligensen i vår digitala kommunikation. Vi
erbjuder brandväggar för att skydda mobilnätverk mot cyberattacker, produkter
för klassificering av trafik, för optimering av videotrafik samt produkter som
skyddar och hanterar WiFi-nätverk. Våra kunder är fler än 100 leverantörer av
kommunikationstjänster och produkter världen över. Det innebär att drygt 4,5
miljarder människor världen över förlitar sig på vår teknik varje dag, när de kopplar
upp sig mot mobilnätverk eller använder internet.
Enea grundades 1968 i Sverige och har en lång erfarenhet av teknisk innovation
och utveckling, något som är av stor vikt för bolaget än idag. Bland annat var
Enea inblandade i att skicka Sveriges första email samt var med och utvecklade
den första mobilversionen av HTML. Produktportföljen och den globala
marknadspositionen har de senaste åren stärkts genom ett antal förvärv. Enea
finns idag på över 20 marknader över hela världen och har sitt huvudkontor i
Kista, Stockholm, Sverige. Bolaget har fler än 30 nationaliteter bland de 463
medarbetarna, med de största Enea-kontoren i Frankrike, Rumänien, Kroatien, USA
och Irland. Enea är börsnoterat på NASDAQ Stockholm.
913
MKR
Omsättning
34
procent
EBITDA marginal
25
procent
Forskning och
utveckling
5
ÅRSREDOVISNING 2023
ENEA I KORTHET
Eneas vision är att göra
världens kommunikation
säkrare och mer effektiv.
Region Land Stad
Produkt-
utveckling
Försäljning
Afrika Sydafrika Johannesburg
Europa Frankrike Paris
Irland Dublin
Kroatien Osijek
Rumänien Bukarest
Storbritannien Belfast
Sverige Stockholm
Tjeckien Brno
Österrike Wien
Region Land Stad
Produkt-
utveckling
Försäljning
Mellanöstern
Förenade
Arabemiraten
Dubai
Nordamerika Kanada Toronto
USA Dallas
USA Redwood City
USA Washington DC
Nordöstra Asien Japan Tokyo
Sydöstra Asien Indien Hyderabad
Indien Pune
Malaysia Kuala Lumpur
HUVUDKONTOR
ÅRSREDOVISNING 2023
6
Vi har ett turbulent år bakom oss. 2023
var ännu ett år med krig i vår omvärld
och ett påfrestande ekonomiskt klimat.
Även för Enea var 2023 besvärande.
I början av andra kvartalet meddelade
en av våra större telekomkunder att
man hade för avsikt att avbryta ett för
oss betydande projekt. Beskedet kom
oväntat och belastade omedelbart vår
resultaträkning men även våra planer
och vi behövde göra en översyn av
vår verksamhet inom telekomaffären.
Inom ramen för denna översyn blev
det tydligt att vi även behövde väga in
försämrade makroekonomiska utsikter
med ökade avkastningskrav (WACC),
förseningar i 5G-marknaden och kon-
sekvenser av det avbrutna projektet. I
samband med detta beslutade också
styrelsen att en förändring på VD-pos-
ten behövde göras och jag återinträd-
de som tillförordnad VD för Enea.
FANTASTISKA KUNDER OCH
MEDARBETARE
Det som omedelbart mötte mig var
några av världens mest framgångsrika
företag. Företag som valt att köpa
Eneas produkter och tjänster för att
de är de bästa på marknaden. Våra
kunder! Jag fick också igen på daglig
basis träffa våra fantastiska medarbe-
tare som utvecklar dessa produkter
och som tar hand om våra kundrela-
tioner. Alltid redo att göra sitt bästa för
att våra kunder ska få mesta möjliga
effekt utav sina investeringar och alltid
redo att på bästa sätt representera
Enea. Det är verkligen ett privilegium
att få arbeta med all den talang och
innovationskraft som finns samlad i
dessa relationer. Tillsammans vill vi
utveckla Enea till en ledande leveran-
tör av programvara för cybersäkerhet
och telekom.
ENEA MITT I
HÄNDELSERNAS CENTRUM
Under året har hoten mot cybersäker-
heten eskalerat från redan höga nivåer
globalt, och med det en stark ökning
av allmänhetens medvetenhet och
åtgärder från tillsynsmyndigheter över
hela världen. Enea har både produkter
och kompetens att adressera dessa
utmaningar adressera dessa utma-
ningar med. För att vägleda myndig-
heter och telekomoperatörer om varför
och hur man kan förbättra kommu-
nikationssäkerhet och trygghet, har
vi skrivit en handbok "Why signaling
security will make or break network re-
silience", och publicerat en vägledning
om hur man använder trafikhantering
för föräldrakontroll och skydd av barn,
och praktiska insikter om proaktivt
nätverksskydd, baserat på en djupgå-
ende analys av den "hybridkrigföring"
som observerats i Ukrainakonflikten.
De senaste åren har varit minst sagt
utmanande för många av våra kunder
och lägger man så till utrullningen av
5G och den snabba utvecklingen av AI
blir framtiden än mer utmanande och
samtidigt än mer spännande.
”Det är verkligen ett
privilegium att få
arbeta med all den
talang och innovationsk-
raft som finns samlad i
dessa relationer."
AI ACCELERERAR
MARKNADEN
Cyberattacker som bygger på så
kallad phishing, social engineering,
eller malware kommer att bli än
farligare med en ökande användning
av artificiell intelligens. Det gäller även
identitetsbedrägerier, dataintrång och
distribuerade denial-of-service-at-
tacker. I oktober 2023 lanserade vi
en betydande forskningsstudie om
möjligheterna och konsekvenserna för
AI inom cybersäkerhet. Studien och
relaterade branschseminarier visade
på betydande oro över användningen
av AI i offensiva teknologier, och att en
majoritet av cybersäkerhetsbranschen
avser att öka investeringarna i AI
för defensiva teknologier, där Ene-
as mjukvara spelar en viktig roll för
mjukvaruleverantörer och leveran-
törer av kommunikationstjänster. Så
vi fortsätter att investera inom detta
område och utvecklade under 2023
en banbrytande AI-driven lösning för
A2P-meddelanden. Detta gör det
möjligt för våra CPaaS-kunder (Com-
munications Platform as a Service)
att optimera sin debitering baserat på
06.
VD HAR ORDET
Under året har hoten
mot cybersäkerheten
eskalerat från redan
höga nivåer globalt,
och med det en stark
ökning av allmänhetens
medvetenhet och
åtgärder från
tillsynsmyndigheter
över hela världen. Enea
har både produkter och
kompetens att adressera
dessa utmaningar.
KÄRA AKTIEÄGARE
7
ÅRSREDOVISNING 2023
meddelandekategori, och möjliggör
ytterligare efterlevnad av vissa natio-
nella bestämmelser.
INNOVATIONSKRAFT
För att förstärka vår marknadsposition
inom DPI-lösningar (Deep Packet
Inspection) för fasta och mobila
nätoperatörer, har vi under året också
utvecklat nya funktioner inom vår platt-
form för trafikhantering. I synnerhet
har vi utökat vår DPI-kapacitet inom
områdena intäktsgenerering, skydd
mot intäktsläckage och förebyggande
av bedrägerier. Detta kommer att öpp-
na upp nya och betydande affärsmöj-
ligheter.
”Vi vill vara agila,
dynamiska, och utmana
etablerade konkurrenter
med öppna, innovativa
och robusta lösningar.
Kundfokus och innova-
tionskraft är avgörande
för oss.”
Grunden för denna funktion är vår
egen världsledande DPI-teknologi för
inbyggnad. Baserat på denna har vi
även utvecklat ett annat nytt cyber-
säkerhetserbjudande, Enea Qosmos
Threat Detection SDK. Det är ett paket
för mjukvaruutveckling som banar väg
för ett nytt sätt att förhindra datain-
trång. Erbjudandet kommer att göra
det möjligt för oss att rikta in oss på ett
nytt marknadssegment med potential
för nya intäkter samt ytterligare stärka
vår position inom cybersäkerhet.
Redan under slutet av 2023 började vi
se positiva effekter av dessa produkt-
nyheter och vi kommer under 2024
fortsätta att investera kraftfullt i vår
produktutveckling.
GOD INTJÄNINGSFÖRMÅGA
MED STARKA KASSAFLÖDEN
Vi har i grunden en affärsmodell med
hög skalbarhet och god intjänings-
förmåga. Under 2023 hade vi en
bruttomarginal på 77 procent och en
EBITDA marginal på 34 (35) procent,
vilket visar också att vårt långsiktiga
mål om en EBITDA marginal på över
35 procent på helårsbasis är väl inom
räckhåll. Man ska också notera att
detta har gjorts trots att vi under 2023
har kapitaliserat 41 MSEK mindre än
vi gjorde under 2022. Justerar man för
detta är vårt EBITDA resultat faktiskt
starkare än under 2022. Detta trots
något lägre intäkter, vilket visar på
både god intjäningsförmåga och väl
genomförda effektiviseringsåtgärder.
De senaste årens investeringar i
automatisering och centraliseringen
av kompetens till vårt utvecklings-
center i Kroatien har skapat goda
förutsättningar för denna effektivise-
ring. Faktum är att vi nu har högre
kvalitet och mer robusta leveranser än
tidigare. Under fjärde kvartalet 2023
genomförde vi dessutom ytterligare
effektiviseringar och kostnadsbasen
när vi går in i 2024 är cirka 60 MSEK
lägre än för tolv månader sedan. Detta
trots de kostnadsökningar som följer
av rådande inflationsläge.
Under 2023 hade vi ett operativt
kassaflöde på 263 MSEK. Vår kassa
vid årets slut var 262 MSEK och vår
nettoskuld 209 MSEK. Vi har med
andra ord kunnat genomföra operativa
effektiviseringar, ett återköpsprogram
av egna aktier och samtidigt förstärka
vår finansiella position jämfört med
starten på året.
VÄGEN FRAM
Vi vill vara agila, dynamiska, och
utmana etablerade konkurrenter med
öppna, innovativa och robusta lösning-
ar. Kundfokus och innovationskraft är
avgörande för oss. Våra kunder ska
känna att de får det bästa stödet före,
under och efter en affär med oss. Vi
har en stark marknadsposition inom
spännande områden som på flera sätt
påverkar väldigt många människors
vardag. Vår produktportfölj är väl
positionerad i en värld där videotrafik
och ökad efterfrågan på säkerhetslös-
ningar driver den mobila utvecklingen.
Vi har dessutom en global organisa-
tion med väldigt kompetenta medar-
betare och minst lika viktigt, många
framgångsrika kunder som ständigt
utmanar och utvecklar oss. I kombi-
nation med vår intjäningsförmåga och
våra starka kassaflöden gör det oss
optimistiska inför framtiden.
Vi vill också skapa värde för våra
många aktieägare och vara ett själv-
klart val för den som vill investera i
spännande, världsledande teknologi
med bevisade kassaflöden. Under
en period har det makroekonomiska
klimatet haft en dämpande effekt på
efterfrågan av våra produkter och det
är för tidigt att idag uttala sig om en
eventuellt förbättrad investeringsvilja
bland våra kunder under 2024. Men
vår målsättning på sikt är oförändrad.
Vi vill uppnå tvåsiffrig tillväxt inom
våra fokusområden och en EBITDA
marginal över 35 procent med starka
kassaflöden.
”...ett självklart val
för den som vill inves-
tera i spännande, värld-
sledande teknologi med
bevisade kassaflöden.
Jag vill avsluta med att tacka alla våra
aktieägare för Ert förtroende. 2023 har
varit ett särskilt prövande år och Ert
förtroende betyder mycket för oss –
tack för det!
Anders Lidbeck
Tf VD och koncernchef
VD HAR ORDET
ÅRSREDOVISNING 2023
8
08.
AFFÄRSIDÉ
OCH STRATEGI
Vår vision är att göra
världens kommunikation
säkrare och mer effektiv.
9
ÅRSREDOVISNING 2023
Mjukvara för telekom och
cybersäkerhet
R TILLVÄXTSTRATEGI
Människor, företag och samhällsfunktioner över hela
världen blir alltmer beroende av säker och tillförlitlig digital
kommunikation. Utvecklingen mot högre trafikvolymer och
allt fler uppkopplade enheter förväntas fortsätta,
vilket skapar drivkrafter för nya investeringar i teknik som
skyddar och effektiviserar digital kommunikation. Vår af-
färsidé är att utveckla och sälja mjukvara som skyddar och
effektiviserar kommunikation i mobil- och företagsnätverk.
Teknikskiften mot molnlösningar, AI och femte genera-
tionens mobilnätverk (5G) förändrar dynamiken inom
marknader som tidigare dominerats av ett fåtal företag.
Traditionella lösningar, ofta baserade på komponenter
från en enda leverantör, ersätts i allt högre grad av öppna,
molnbaserade system där olika företag bidrar med speci-
aliserad mjukvara. Vi är som ledande mjukvaruleverantör
väl positionerade för att dra nytta av denna utveckling.
Vår tillväxt under de senaste åren har drivits av produkt-
gruppen Nätverkslösningar, vars omsättning vuxit tack
vare en kombination av egna satsningar och strategiska
förvärv. Strategin för dessa investeringar bygger på att
identifiera och fokusera på områden där det både finns
underliggande tillväxt och god lönsamhet samt en möjlig-
het att gå från utmanare till marknadsledare. Ett exempel
är trafikhantering i mobilnätverk, där en brant ökning av
videotrafik i kombination med stigande driftskostnader
skapar efterfrågan på videooptimering bland mobilopera-
törer över hela världen. Ett annat exempel är klassificering
av nätverkstrafik, en central funktion i de flesta säkerhets-
lösningar. Ett tredje exempel handlar om cybersäkerhet för
mobilnätverk, där ett ökat trafikutbyte mellan operatörer
leder till nya säkerhetshot.
Gemensamt för alla dessa områden är att vi i dag har en
världsledande ställning och en marknadsledande produkt-
portfölj.
AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
Enea fokuserar på ett begränsat antal väl utvalda nyckelområden och eftersträvar en ledande ställning inom dessa.
NYCKELOMRÅDEN
ÅRSREDOVISNING 2023
10
AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
Afrsmodellen är att sälja egenutvecklad programvara för telekom och cybersäkerhet,
antingen som produkt eller som tjänst.
Affärsmodell
INVESTERINGSOMRÅDEN
Ett viktigt investeringsområde för oss
är cybersäkerhet. Här har vi under
de senaste åren väsentligt stärkt vår
marknadsposition samtidigt som beho-
vet av förbättrad säkerhet i mobilnät-
verk kontinuerligt ökar i hela världen.
Vi är väl positionerade inom denna
växande marknad och vi kommer
att fortsätta våra ansträngningar att
successivt bredda vårt erbjudande
och utöka vår kundbas. Artificiell
Intelligens är ett teknikområde som
har en accelererande betydelse inom
denna marknad, liksom inom de flesta
av våra verksamhetsområden. Vi
kommer därför att öka vår investe-
ringstakt just inom detta teknikområde.
Ett annat viktigt investeringsområde
för oss är att säkra våra produkters
konkurrenskraft i de framväxande
5G-näten. Våra kunder skall känna
sig trygga med sin investering och att
våra produkter levererar oavsett gene-
ration av telekomnät. Detta är en viktig
del av vår produktstrategi. Under 2024
kommer vi även att förstärka vår port-
följ för trafikhantering, för att skapa än
större möjligheter för våra kunder att
aktivt arbeta med sina trafikflöden och
därmed också sin intäktsgenerering.
AFRS
-
OCH
FÖRSÄLJNINGSMODELLER
Vår affärsmodell bygger på utveckling
och försäljning av mjukvara. Oftast
licensieras mjukvaran till kunden, där
återkommande intäkter skapas med
tids- och volymbaserade licenser,
produktionslicenser, samt teknisk sup-
port och underhåll. Vi tillhandahåller
även mjukvara som tjänst (Software
as a Service), där kunden betalar för
användningen och mjukvaran tillhan-
dahålls med hjälp av molnbaserad
teknik. Det här gäller framförallt när vi
säljer vår produkt utanför telekomin-
dustrin.
Vi arbetar parallellt med två olika
säljmodeller. Den första handlar om
direktförsäljning riktad till telekomo-
peratörer och tjänsteleverantörer
på nyckelmarknader i Nordamerika,
Europa och Asien. Vi har kontinuerligt
stärkt vår säljorganisation och har
storskaliga implementeringar och
långvariga affärer med många av
världens ledande telekomoperatörer
och tjänsteleverantörer. I den andra
säljmodellen levereras vår mjukvara
i samarbete med utvalda partners;
både stora systemleverantörer där
vi kompletterar deras portfölj och
specialiserade implementeringspart-
ners. Detta gör det möjligt att erbjuda
produkter och lösningar till kunder och
på marknader som vi skulle ha svårt
att nå på egen hand.
FÖRVÄRV
Vår strategi bygger på att skapa lång-
siktig, organisk tillväxt inom nätverk-
och säkerhetssegmenten. Samtidigt
är kompletterande förvärv ett viktigt
sätt att öka tillväxttakten och under
de senaste åren har vi framgångsrikt
förvärvat och integrerat flera företag
inom dessa områden. Med en stark
finansiell ställning har vi bra möjlig-
heter att finansiera ytterligare förvärv
och potentiella förvärvskandidater
utvärderas kontinuerligt.
11
ÅRSREDOVISNING 2023
PRODUKTPORTFÖLJ OCH FÖRSÄLJNINGSMODELLER
Strategi
Strategin är att identifiera och fokusera på områden där det både finns underliggande
tillväxt och god lönsamhet samt möjlighet att gå från utmanare till marknadsledare.
AFFÄRSIDÉ OCH STRATEGI
ÅRSREDOVISNING 2023
12
DRIVKRAFT FÖR TILLVÄXT
De underliggande drivkrafterna för
investeringar i mobil infrastruktur och
kommunikationslösningar är den stän-
digt ökande efterfrågan på marknaden
och växande regulatoriska krav på
allestädes närvarande, robust och sä-
ker höghastighetskommunikation. Med
tanke på att tjänsteleverantörernas
intäkter inte utvecklas i takt med den
ökade nätverkstrafiken skapar detta
också efterfrågan på mjukvara för att
utnyttja nätverkets resurser bättre,
förhindra intäktsläckage och ge kon-
kurrensdifferentiering genom snabb
tjänsteförsörjning och överlägsen
användarupplevelse. Nätverksautoma-
tion som drivs av artificiell intelligens,
migration till molnplattformar samt nya
generationer av Wi-Fi och mobilsys-
tem är några av de teknikskiften som
redan pågår och förväntas fortsätta
under de kommande åren. I allt högre
grad anses telekomnätverk vara kritisk
infrastruktur för samhället och står in-
för ökande cybersäkerhetshot. Inves-
teringar för att skydda mobilnät och
digital kommunikation är ett prioriterat
område som har fått ytterligare fokus
på grund av en mer osäker global
situation och där färska undersökning-
ar tyder på att många operatörer ännu
inte har investerat tillräckligt.
KUNDER OCH
KONKURRENTER
Vår största kundgrupp består av stora
telekomoperatörer som använder vår
mjukvara i sina nätverk för att leverera
kommunikationstjänster till abonnenter
och företag. Detta är en strategiskt
viktig kundgrupp som ger möjligheter
till långsiktiga kontrakt med stabila
intäkter, och som samtidigt ställer
höga krav som driver vår innovation
och driver vår konkurrenskraft. Vi har
långvariga relationer med många av
världens största och mest tekniskt
avancerade telekomoperatörer, där
vi strävar efter att introducera fler lös-
ningar ur vår portfölj. Dessutom utökar
våra väletablerade indirekta försälj-
ningspartnerskap med stora system-
leverantörer vår marknadsräckvidd
på ett effektivt sätt. Under året har vi
vunnit femton nya kunder, bevis på
vår förmåga att ta marknadsandelar
med vår marknadsledande mjukvara
och höga kundnära intimitet. En annan
viktig kundgrupp är leverantörer av
företagsmjukvaror som bygger in vår
mjukvara i sina lösningar på licens. Till
exempel vår DPI för inbyggnad, som
är integrerad i kundernas egna app-
likationer för användning i företags-
nätverk och cybersäkerhetslösningar.
Inom dessa marknadssegment är vår
kommersiella modell baserad på im-
plementeringsvolym som ger en hög
andel återkommande intäkter. I vissa
fall består konkurrensen av kunders
interna projekt där de försöker utveck-
la sin egen funktionalitet istället för att
köpa färdiga programvarukomponen-
ter och bibliotek. Under året lansera-
de vi en ny produkt för att upptäcka
cyberhot som utökar lösningar med
öppen källkod och ger inträde till nya
marknadssegment för cybersäkerhet,
till exempel med molnleverantörer. Ett
annat kundsegment där vi har etable-
rat en stark position är hos stora leve-
rantörer av kommunikationsplattformar
(CPaaS) och meddelandeaggrega-
torer. Dessa kunder använder våra
meddelandesäkerhetsbrandväggar
för att skydda företag och abonnenter
från oönskad och bedräglig sms-trafik.
Inom detta område blir tjänstebasera-
de affärsmodeller och molnbaserade
leveransmodeller allt vanligare.
12.
MARKNADEN
Vi är ledande inom
cybersäkerhet och
teknologier för telekom.
Vår mission är att
tillhandahålla innovativa
och robusta lösningar
som förbättrar säkerheten,
prestandan och
intelligensen i nätverk.
13
ÅRSREDOVISNING 2023
GLOBALA TEKNIKTRENDER
MARKNADEN
TRENDER
Telekombranschen och marknadsmöj-
ligheterna för Enea formas av en rad
branschspecifika faktorer, teknikut-
veckling och bredare samhälleliga
och ekonomiska trender. Några av de
mest relevanta trenderna som påver-
kar vår verksamhet inkluderar:
1. BEDRÄGERI OCH
SÄKERHETSHOT
År 2023 eskalerade cybersäkerhetshot
från redan höga nivåer globalt, delvis
förstärkta av AI-kapacitet, vilket på-
verkade kritisk infrastruktur inklusive
telekomnätverk, såväl som företag och
konsumenter. Bedrägliga röstsamtal,
bluffmeddelanden och stora tjänsteav-
brott har lett till en kraftig ökning av all-
mänhetens medvetenhet, och attacker
på telekomnätverk anses alltmer vara
ett nationellt säkerhetsproblem. Kryp-
tering av kommunikation som syftar
till att förbättra användarnas integritet
har, tvärt emot vad man kan tro, också
haft effekten att öka säkerhetsriskerna
genom att göra det svårare att förstå
och korrekt kunna klassificera inne-
hållet. Många regeringar svarar med
cybersäkerhetspolicyer och -förord-
ningar, vilket kommer att ställa ökade
krav på telekom- och IT-branschen för
att skydda nätverk, data och abonnen-
ter, och mildra geopolitiska risker vid
tillhandahållandet av tjänster. Likaså
har företag ökat sina egna investering-
ar i cybersäkerhet och ställer högre
förväntningar på sina telekomleveran-
törer.
2. ÖKANDE EFTERFRÅGAN PÅ
DATA
Telekomnätverk är mitt uppe i migre-
ringen till nya generationssystem för
att hantera fortsatt datatrafiktillväxt,
driven av videokonsumtion och särskilt
krävande inomhus där majoriteten av
all data konsumeras. Eftersom nya
intäktsströmmar ännu inte har materi-
aliserats från dessa nya investeringar
fokuserar operatörerna på lönsamhet,
och där kan Eneas mjukvara spela en
roll. Det kan till exempel vara att han-
tera data- och videotrafik med ökad
effektivitet, eller att avlasta till Wi-Fi för
att kostnadseffektivt hantera behov av
hög kapacitet där många abbonenter
vistas inomhusmiljöer. Vissa operatö-
rer har kunnat höja priserna baserat
på differentierade nätverkshastighets-
paket och skapat nya erbjudanden för
att tillgodose den växande spelmark-
naden.
3. ARTIFICIELL INTELLIGENS
OCH AUTOMATION
Telekom- och cybersäkerhetssekto-
rerna har varit tidiga användare av
den senaste tekniken för artificiell
intelligens. Användningen inkluderar
förbättring av kundtjänsten, samt au-
tomatisering av de komplexa uppgif-
terna att driva nätverk för att förbättra
nätverkets prestanda och förbättra ef-
fektiviteten. Eneas produkter innehåll-
er AI-teknologier för uppgifter som att
förutsäga och hantera överbelastning
av nätverk och för att identifiera och
klassificera olika trafikslag i stor skala.
Eftersom all AI och automation är
beroende av relevant och högkvalitativ
data bör dessa trender öka efterfrågan
på specialiserade mjukvaruprodukter
som hjälper operatörer och mjukvaru-
leverantörer att samla in, hantera och
tillämpa olika typer av data i realtid i
kritiska nätverk.
4. MOLN
En annan tydlig trend är använd-
ningen av molnbaserade lösningar.
Detta inkluderar både offentliga och
privata molnplattformar, där de senare
fortfarande dominerar bland mobilope-
ratörer. Denna trend har implikationer
för både teknikval och affärsmodeller.
Rent tekniskt handlar det om att bygga
mjukvara för molnbaserade miljöer
och ha en underliggande mjukvaruar-
kitektur som ger ökad flexibilitet och
skalbarhet. Molntjänster möjliggör
också nya affärsmodeller, såsom pre-
numerations- och användningsbasera-
de prissättnings- och licensmodeller.
ÅRSREDOVISNING 2023
14
MARKNADEN
14.
PRODUKTER OCH
TJÄNSTER
Vi erbjuder produkter
och lösningar för
digital infrastruktur
såsom telekom- och
kommunikationsnätverk.
Erbjudandet bygger på en
unik samlad kompetens
som våra specialister
besitter inom bland annat
5G, cybersäkerhet och
molnbaserade lösningar.
15
ÅRSREDOVISNING 2023
PRODUKTER OCH TJÄNSTER
Unikt erbjudande för
telekom och
cybersäkerhet
MARKNADSSEGMENT 2023
Vår produktportfölj kan delas in i följande två
marknadssegment:
MARKNADSSEGMENT 2024
Från och med 2024 har segmenten uppdaterats till
följande tre segment för att bättre spegla Eneas marknad
och produktportfölj.
NÄTVERKSLÖSNINGAR
Specialiserade mjukvarulösningar för cybersäkerhet,
trafikintelligens och optimering och datahantering
OPERATIVSYSTEM
Högpresterande realtidsoperativsystem för telekom,
nätverk och inbyggda applikationer.
NÄTVERK
Specialiserade mjukvarulösningar för att optimera och
hantera data på nätverk, förhöja prestandan och förbättra
kundupplevelsen.
SÄKERHET
Specialiserade mjukvarulösningar för cybersäkerhet för
att skydda nätverk mot intrång, hot och attacker.
OPERATIVSYSTEM
Högpresterande realtidsoperativsystem för telekom,
nätverk och inbyggda applikationer.
ÅRSREDOVISNING 2023
16
ENEAS ERBJUDANDE INOM
SEGMENTET NÄTVERK:
HANTERING AV ABONNENTDATA
Denna portföljdomän gör det möjligt för telekomoperatörer
att identifiera och autentisera användare, för att ge
åtkomst till specifika nätverkstjänster och planer.
Portföljen inkluderar också gemensam lagring av
abonnentdata för en stor mängd nätverksapplikationer,
vilket inte bara minskar antalet datasilos utan även ger
kostnadsbesparingar.
TRAFIKHANTERING
Denna portföljdomän gör det möjligt för telekomoperatörer
att optimera överföringen av krypterad video för en bättre
användarupplevelse och jämnare utnyttjande av nät-
verksresurser. Det stora antalet funktioner gör det möjligt
för operatörer att förbättra kvaliteten på upplevelsen för
slutanvändare, samt att klassificera och filtrera trafiken för
att skydda intäkter och motverka bedrägerier.
ENEAS ERBJUDANDE INOM
SEGMENTET SÄKERHET:
SÄKERHET FÖR MOBILNÄTVERK
Denna portfölj ger mobiloperatörer skydd för nätverkets
signaleringsprotokoll mot flera hot, bland annat personupp-
giftsläckage och vissa former av bedrägerier. Dessutom
säkrar det intäkter och regelefterlevnad i leveransen av
Application-to-Person (A2P) trafik för mobilnätsoperatörer
och leverantörer av kommunikationsplattform som en tjänst
(CPaaS).
HANTERING AV WI-FI OCH
INTERNET OF THINGS TJÄNSTER
Denna portföljdomän gör det möjligt för telekomoperatörer
att erbjuda offentliga Wi-Fi-tjänster med den mest omfat-
tande uppsättningen av B2C- och B2B-användningsfall.
Dessutom kan operatörer, med hjälp av en molnlösning,
snabbare och enklare skapa tjänster för säker uppkoppling
av IoT-enheter.
ENEAS ERBJUDANDE INOM
SEGMENTET OPERATIVSYSTEM:
REALTIDSOPERATIVSYSTEM
Inom marknadssegmentet övrigt erbjuder vi högpresteran-
de realtidsoperativsystem för telekom, nätverk och inbygg-
da applikationer. De gör det möjligt för kunder att snabbare
lansera nya lösningar, minska risker, och sänka kostnader
genom hela produktcykeln. Produkter för kommunikation
mellan applikationer och datorutrustning, som bland annat
utnyttjar processorns kapacitet bättre.
Våra viktigaste
produkter
PRODUKTER OCH TJÄNSTER
17
ÅRSREDOVISNING 2023
TELEKOM
4G
Den fjärde generationen av mobiltelekommunikationsteknik. 4G
ger tillgång till mobilt bredband, IP-telefoni, speltjänster, högupplöst
mobil-tv med mera.
5G
5G (5:e generationens mobilnät eller 5:e generationens trådlösa
system) betecknar nästa stora fas av mobiltelekommunikations-
standarder som möjliggör nya användningsområden.
A2P - APPLICATION-TO-PERSON
Meddelanden, huvudsakligen SMS, som skickas från en applika-
tion till mobiltelefonanvändare via ett API.
CPaaS – COMMUNICATIONS PLATFORM AS A SERVICE
När en molnbaserad kommunikationsplattform tillhandahålls som
en tjänst vilket gör det enkelt för utvecklare att integrera kommuni-
kationslösningar, till exempel A2P SMS.
CSP - COMMUNICATION SERVICE PROVIDER
Ett samlingsnamn för företag som erbjuder telekommunikations-
tjänster eller en kombination av informations- och medietjänster,
underhållning och tjänster via telekommunikationsnät.
DPI – DEEP PACKET INSPECTION
DPI används för att inspektera datatrafik och klassificera vilken typ
av innehåll det är. DPI-teknik byggs in i en mängd olika nätverks-
lösningar, till exempel brandväggar och routrar, för att de ska kun-
na skilja olika typer av trafik åt. Fristående DPI-lösningar används
av teleoperatörer för trafikhantering, tex för att kunna filtrera bort
skadlig eller oönskad trafik och hantera trafikflöden bättre.
GSMA
En branschorganisation som företräder mobiloperatörernas
intressen i hela världen. Arbetar bland annat med standarder och
rekommendationer.
IOT – INTERNET OF THINGS
Olika enheter är uppkopplade mot varandra och data skickas dem
emellan på lokala nätverk. Exempelvis ett hemlarm-system eller
smarta vitvaror som tvättmaskin och kyl.
KOMMUNIKATIONSNÄTVERK
Ett övergripande begrepp som inkluderar alla typer av nätverk för
kommunikation mellan enheter eller personer.
KÄRNNÄT
Mobilnätverkets centrala del. Kärnnätet sköter anslutning av an-
vändarenheter och tillhandahåller en stor mängd nätverkstjänster.
I kärnnätverket finns bland annat nätverksfunktioner för att lagra
abonnentdata, hantera access och autentisering, sköta anslutning-
ar mellan användarenheter och mobilnätverk, styra signalering och
mycket mer..
MOBILNÄTVERK
Mobilnätverket består av olika geografiska celler, med en egen an-
tenn/basstation där mobiltelefoner ansluter, dvs användarna, och
går ut på att överföra röst- och datainformation mellan dessa.
SIGNALERING
I mobilnätverk avser signalering de kontrollmeddelanden som
utbyts mellan nätverksenheter för att styra och hantera samtal,
meddelanden eller datatrafik.
NÄTVERKSAPPLIKATION
En tjänst på nätverket med en specifik funktion eller uppgift.
RADIONÄTVERK
Ett nätverk som använder radio som länk för att kommunicera
mellan enheter.
REALTIDSOPERATIVSYSTEM
En typ av operativsystem som används där det krävs snabba,
pålitliga och säkra svar inom en snäv tidsgräns.
ROAMING
När en användare reser utanför dess mobiltelefonbolags räckvidd
och hemnätverk ansluter telefonen automatiskt till ett annat tele-
fonbolags tjänst.
TELEKOMOPERATÖR
Operatörer som erbjuder produkter och tjänster inom både fast och
mobil telefoni.
TELEKOMNÄT
Ett bredare begrepp som inkluderar alla typer av nätverk som
används för att överföra information, inklusive röst, data och video.
Kan vara trådbundet eller trådlöst som exempelvis bredbandsnät,
kabel-TV-nät, fibernät etc.
TRAFIKHANTERING
När datatrafiken på ett nätverk, exempelvis video, styrs eller
kontrolleras på ett sätt för att effektivisera driften eller skydda nätet
och dess användare mot skadlig eller oönskad trafik.
WI-FI
En teknik som möjliggör trådlös kommunikation och uppkoppling
mellan olika enheter via radiovågor, även kallad trådlöst LAN.
CYBERSÄKERHET
DOS - DENIAL OF SERVICE
Ett slags cyberangrepp som går ut på att överbelasta systemet och
därmed göra det otillgängligt.
MALWARE
Paraplybegrepp för skadlig mjukvara, exempelvis virus, spionpro-
gram och trojaner.
PHISHING
Även kallat nätfiske som går ut på att via falska sms, mail eller
chatt lura mottagaren att öppna ett dokument, ladda ner en fil
(malware) eller besöka en webbplats.
SIGNALING SECURITY
Refererar till funktioner och tekniker för att skydda nätverk,
kommunikation och användardata mot attacker en förövare utför
genom otillbörlig signalering.
Ordlista
Branschspecifika ord och begrepp som förekommer
i denna rapport.
ORDLISTA
ÅRSREDOVISNING 2023
18
MARKNADEN
18.
MEDARBETARE
Eneas ambition är att
varje anställd ska känna
sig inkluderad och att de
spelar en viktig roll i
företagets framgång.
Kompetensen,
engagemanget och
innovationsförmågan
hos medarbetarna är
avgörande för att nå
företagsmålen.
GEMENSAMMA
VÄRDERINGAR
I takt med att omvärlden förändras
behöver vi även internt uppdatera
vår kultur och våra värderingar för att
skapa engagemang, framdrift, och
framgång. Därför har vi uppdaterat
våra fem gemensamma värderingar
under 2023 och lanserat dessa.
Gemensamma värderingar ger
oss vägledning i hur vi agerar i
arbetssituationer gentemot såväl
kunder som kollegor och utgör
grunden för oss som framgångsrikt
företag och attraktiv arbetsgivare.
De fem uppdaterade gemensamma
värderingarna är följande:
Kundorientering och kvalitet - Vi
har kundfokus och kvalitet djupt
förankrat i alla våra processer.
Agera mera - Vi agerar snabbt, är
flexibla och fokuserade och drivs av
kontinuerliga förbättringar.
Ansvarstagande - Vi tar ansvar för
det vi gör och är stolta över det.
Inklusivitet - Vi är inkluderande.
Mångfald för oss innebär olika
personligheter och talanger, och det
hjälper oss att tänka djupare och
vara mer innovativa.
Passion och glädje - Passion för
det vi gör och att ha roligt hjälper
oss göra det lilla extra för att levere-
ra det som krävs.
ENGAGERADE
MEDARBETARE
Det är viktigt för oss att vara en
attraktiv arbetsgivare med engagerade
medarbetare. Av den anledningen
är vi väldigt glada och stolta över att
vår medarbetarundersökning visar
på ett mycket högt engagemang,
jämfört med liknande undersökningar
i andra delar av branschen. Vi arbetar
kontinuerligt med att främja en
hälsosam arbetsmiljö där medarbetare
har god balans mellan arbete och
fritid. Detta vilar på en övertygelse om
att medarbetare som trivs och mår bra
även presterar bättre resultat.
LÄRA, LÄRA OM,
LÄRA NYTT
Vi har individuellt anpassade utveck-
lingsplaner som täcker både företa-
gets behov och individens intressen.
Som en ledande global specialist inom
programvaruutveckling är det avgö-
rande att medarbetare kontinuerligt
utvecklar sin kompetens. Vi kan kon-
statera att en majoritet av medarbetar-
na anser att de utvecklas i sina roller.
Detta främjas bäst genom en kombi-
nation av både formellt och informellt
lärande. Det kontinuerliga lärandet i
det dagliga arbetet spelar en viktig roll
där vi har en betydande andel med-
arbetare med unik expertis inom sina
områden, vilket skapar möjligheter för
samarbete och kunskapsutbyte.
INKLUSIVITET I
INTERNATIONELL MILJÖ
Vi är verksamma internationellt och
har en global närvaro. Vi har flera
utvecklingscenter i Europa och
Asien och en stor andel medarbetare
inom produktutveckling i Östeuropa
och Indien, där vi även har grupper
för tekniskt stöd och produktnära
tjänster. Hos oss jobbar fler än 30
nationaliteter med olika bakgrund
och erfarenheter. Detta är en enorm
styrka som hjälper oss att tänka både
bredare och djupare och bidrar till vår
konkurrenskraft.
Att vara inkluderande är en viktig
framgångsfaktor för att främja den
kreativitet och innovationskraft som
också krävs för att Enea ska stärka sin
position som globalt ledande aktör.
Medarbetare
19
ÅRSREDOVISNING 2023
MEDARBETARE
I Eneas internationella verksamhet är det också viktigt
att organisationen speglar kundernas organisation och
att medarbetare har kunskap om lokala marknader samt
förståelse för olika kulturer.
Vi strävar även efter en jämnare könsfördelning och målet
är att andelen kvinnliga medarbetare ska uppgå till 30
procent år 2030. Detta kräver ett aktivt arbete inom bland
annat rekrytering.
KOMPETENTA LEDARE
Vi är stolta över att ha kompetenta och respekterade ledare.
Deras förmåga och individuella ledarstil uppskattas av våra
medarbetare och bekräftas av det höga ledarskapsindexet
i vår medarbetarundersökning. Vi är medvetna om de
utmaningar som våra ledare står inför med krav från olika
håll, och vill under 2024 fokusera extra på att stödja och
stärka denna grupp, eftersom de är nyckeln till att leda våra
medarbetare framåt.
DE FEM GEMENSAMMA VÄRDERINGARNA:
» Kundfokus och Kvalitet – Vi har kundfokus och kvalitet djupt förankrat i alla våra processer.
» Agera mera – Vi agerar snabbt, är flexibla och fokuserade och drivs av kontinuerliga förbätt-
ringar.
» Ansvarstagande – Vi tar ansvar för det vi gör och är stolta över det.
» Inklusivitet – Vi är inkluderande. Mångfald för oss är olika personligheter och talanger.
» Passion och glädje – Passion för det vi gör och glädje hjälper oss att göra ett bra jobb
Antal medarbetare: 463
Kroatien Storbritannien Sverige Irland
Indien Frankrike USA
Rumänien
Kanada Österrike Övrigt
ÅRSREDOVISNING 2023
20
MARKNADEN
20.
ENEA-AKTIEN
Enea AB
börsintroducerades 1989
och är sedan 2 januari 2019
börsnoterat på Nasdaq
Stockholm Mid Cap (ticker:
ENEA).
21
ÅRSREDOVISNING 2023
KURSUTVECKLING
Under året har Eneas aktiekurs varie-
rat mellan 111,40 kronor som högst
den 9 mars och 37,40 kronor som
lägst den 25 oktober. Stängningskur-
sen vid årets slut var 56,60 kronor vil-
ket innebär att Eneas aktiekurs under
året har minskat med 33,8 procent.
Det kan jämföras med OMX Stock-
holm All-Share Gross Index (OMXS-
GI) och OMX Stockholm Technology
Gross Index (SX9000GI) som ökade
med 18,8 respektive 12,2 procent
under samma period.
HANDELSVOLYM
Totalt omsattes 11 miljoner aktier
under året till ett sammanlagt värde av
627 Mkr (1 179) vilket innebär i
genomsnitt 43 802 aktier (37 707)
per börsdag.
ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Antalet aktieägare var 9 149 den 31
december (10 506). Enea är noterat
på Nasdaq Stockholm (ticker: ENEA).
Bolaget har totalt 21 858 231 utestå-
ende aktier, varav 21 615 231 utgörs
av stamaktier och 243 000 utgörs av
C-aktier. Bolagets största aktieägare
är Per Lindberg 34,1 procent, Första
AP-fonden 6,9 procent, C World Wide
Asset Management 4,9 procent och
Handelsbanken fonder 3,9 procent.
De 20 största aktieägarna innehar
tillsammans 71,5 (73,4) procent av bo-
lagets kapital. De utländska ägarnas
andel motsvarade 25,7 (22,0) procent.
ANTAL AKTIER
Antalet aktier uppgick till 21 858 231
per den 31 december. Antal stamaktier
uppgick till 21 615 231 och antalet
aktier av serie C uppgick till
243 000. Enea AB innehar vid samma
tidpunkt totalt 570 107 stamaktier
samt 243 000 aktier av serie C,
motsvarande cirka 3,7 procent av det
totala antalet aktier.
En stamaktie har ett kvotvärde på 1,13
kronor och berättigar till rösträtt (en
röst per aktie) vid årsstämman. En
aktie av serie C berättigar till en röst
per 10 aktier. De totala antalet röster
uppgår till 21 639 531.
Bestämmelser i bolagsordningen gör
att det inte finns några begränsningar
i aktiernas överlåtbarhet eller varje
aktieägares rösträtt vid årsstämman.
KAPITALSTRUKTUR
I ett företag av Eneas karaktär, där
utveckling och försäljning av pro-
gramvara utgör en väsentlig del av
verksamheten, är bibehållen stark
finansiell ställning av stor vikt. För att
Enea ska kunna fortsätta att utveck-
las också genom förvärv kan bolaget
över tid komma att vara nettobelånat.
Styrelsen följer fortlöpande bolagets
långsiktiga finansieringsbehov.
UTDELNINGSPOLICY
Eneas långsiktiga utdelningspolicy är
att minst 30 procent av vinsten efter
skatt ska överföras till aktieägarna.
Hänsyn ska dock tas till finansiell
ställning, kassaflöde, förvärvsmöj-
ligheter och framtidsutsikter. Givet
de förvärvsmöjligheter och framtids-
utsikter som Eneas styrelse ser för
de kommande åren föreslås ingen
utdelning för 2023.
BEMYNDIGANDE
FÖRVÄRV
AV EGNA AKTIER
Årsstämman 2023 beslöt att be-
myndiga styrelsen att besluta om
förvärv och överlåtelse av egna aktier.
Förvärv av egna aktier får endast ske
på Nasdaq Stockholm eller i enlighet
med förvärvserbjudande till bolagets
samtliga aktieägare. Förvärv får ske
av högst så många aktier att det egna
innehavet vid var tid inte överstiger 10
procent av samtliga aktier i bolaget.
Överlåtelse av egna aktier i bolaget får
ske även på annat sätt än på börsen,
innefattande en rätt att överlåta med
avvikelse från aktieägares företrä-
desrätt och att betalning kan ske med
annat än pengar. Högst 10 procent
av det totala antalet aktier i bolaget
får överlåtas. Ovanstående bemyndi-
ganden får utnyttjas vid ett eller flera
tillfällen och längst till årsstämman år
2024.
Förvärv av aktier på börsen får endast
ske till ett pris inom det på börsen
vid var tidpunkt registrerade kursin-
tervallet. Överlåtelse i samband med
företagsförvärv får ske till av styrelsen
bedömt marknadsvärde. Syftet med
förvärv respektive överlåtelse av egna
aktier är att fortlöpande kunna anpas-
sa bolagets kapitalstruktur till bolagets
kapitalbehov, möjliggöra finansiering,
helt eller delvis, i samband med
företagsförvärv, samt för att kunna sä-
kerställa tillgängliga aktier i beslutade
aktiesparprogram.
Källa: Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
ENEA-AKTIEN
Enea-aktien
ÅRSREDOVISNING 2023
22
Juridiska och fysiska personer
baserat på innehav, andel av aktier
Svenskt och utländskt ägande,
baserat på innehav, andel av aktier
ENEA-AKTIEN
NYEMISSION
Årsstämman 2023 bemyndigade
styrelsen att intill tiden för årsstämman
2024 vid ett eller flera tillfällen be-
sluta om nyemission i syfte att
kunna finansiera fortsatt tillväxt och
expansion, till exempel i samband
med företagsförvärv.
Bemyndigandet innebär en rätt för
styrelsen att utfärda aktier till ett antal
som motsvarar högst 2 185 823 aktier,
det vill säga högst 10 procent
av antalet utgivna aktier per dagen för
kallelsen till årsstämman 2023.
Emission ska kunna ske med eller
utan avvikelse från aktieägarnas
företrädes- rätt. Nyemissionskursen
ska faststäl- las på marknadsmässiga
grunder.
Betalning för nya aktier ska kunna ske
kontant, genom kvittning eller mot till-
skjutande av apportegendom, och ska
i övrigt vara förenlig med villkor i 13
kap. 5 § första stycket 6 aktiebolags-
lagen. Styrelsen ska ha rätt att i övrigt
bestämma villkoren för nyemission.
För mer information, se
www.enea. com.
INVESTERARRELATIONER
Eneas arbete med investerarrelationer
kännetecknas av transparens samt
korrekt och relevant information.
Bolaget offentliggör denna informa-
tion i form av pressmeddelanden, del-
årsrapporter och årsredovisning samt
på Eneas webbplats. Intressenter kan
prenumerera på pressmeddelanden
och finansiella rapporter via e-post.
23
ÅRSREDOVISNING 2023
Område
Aktieägare,
procent
Procent av
kapital och
röster
Sverige 96,8 74,6 / 74,4
Övriga Norden 1,7 12,2 / 12,3
Övriga Europa (exkl Sverige och Norden) 0,7 0,7 /0,7
Storbritannien 0,2 4/4
USA 0,3 1,3 / 1,3
Övriga världen 100,0 100,0
2023 2022 2021 2020 2019
Substansvärde per aktie 77,83 106,06 82,66 69,09 69,54
Resultat per aktie
-25,80 10,43 9,30 6,63 8,47
Resultat per aktie, kvarva-
rande verksamhet
-25,80 5,05 8,61 6,05 8,23
Kassaflöde från den löpan-
de verksamheten per aktie
12,13 7,73 15,43 11,43 12.24
Utdelning per aktie
1
0 0 0 0 0
Innehav
Antal
aktieägare
Antal
aktier
Procent av
röster och
kapital
1-500 7989 762 142 3,5 / 3,5
501-1 000 528 415 207 1,9 / 1,9
1 001-5 000 486 1 085 377 5 / 5
5 001-10 000 62 451 930 2 / 2
10 001-20 000 36 543 859 2,5/ 2,5
20 001-50 000 11 339 628 1,6 / 1,6
50 001- 35 18 260 088 83,4 / 83,5
Totalt 9 147 21 858 231 100,0
TIO STÖRSTA AKTIEÄGARE, ÄGARGRUPPERAT,
31 DECEMBER 2023
Ägare
Antal
aktier
Antal
serie C
aktier
Procent
av
kapital
Procent
av
röster
Per Lindberg 7 453 656 34,1 34,4
Första AP-fonden 1 500 000 6,9 6,9
C WorldWide Asset Mana-
gement
1 059 146 4,9 4,9
Handelsbanken Fonder 856 578 3,9 4,0
Canaccord Genuity Wealth
Management
532 820 2,4 2,5
Holmen Fondsforvaltning AS 528 694 2,4 2,4
Fondita Fund Management 420 788 1,9 1,9
Nordnet Pensionsförsäkring 381 345 1,7 1,8
Athanase Industrial Partners 333 878 1,5 1,5
Herald Investment Mana-
gement
250 000 1,1 1,2
Totalt tio största ägarna 13 316 905 60,8 61,5
ENEA AB 570 107 243 000 3,7 2,8
Övriga aktieägare 7 728 219 35,5 35,7
Totalt 21 615 231 243 000 100,0 100,0
ENEA-AKTIEN
AKTIERELATERADE NYCKELTAL, KRONOR
AKTIEÄGARFÖRDELNING I STORLEKSKLASSER,
31 DECEMBER 2023
ÄGARE PER GEOGRAFISKT OMRÅDE
AKTIEN 2023
1
Styrelsens förslag till årsstämman 2024
ÅRSREDOVISNING 2023
24
MARKNADEN
24.
FÖRVALTNINGS-
BERÄTTELSE
Styrelse och verkställande
direktör för Enea AB (publ)
org.nr 556209-7146, med
säte i Stockholm, avger
härmed redovisning för
verksamhetsåret
1 januari – 31 december
2023, innefattande
moderbolag och koncern.
25
ÅRSREDOVISNING 2023
Enea är en global leverantör av pro-
gramvara för telekommunikation och
cybersäkerhet. Intäkterna genereras
i huvudsak inom produktområdet
Nätverkslösningar, vilket omfattar mobil
och fast telekommunikation samt före-
tagsnätverk. Den mjukvara som Enea
levererar möjliggör bland annat för mo-
biloperatörer att förbättra säkerheten i
sina nätverk, säkerställa jämn och god
kvalitet på olika typer av tjänster och
att hantera stora mäng- der data på ett
resurseffektivt sätt.
Produkter och lösningar säljs direkt till
nätverksoperatörer och integreras även
i lösningar från systemleverantörer.
I dag nyttjar över fyra och en halv
miljarder människor Eneas lösningar
och tjänster för att kommunicera via
mobiltelefoner och internet.
OMSÄTTNING
Eneas intäkter 2023 uppgick till 934,5
Mkr (964,7). Nettoomsättningen
minskade med 2 procent (7) till 912,7
Mkr (927,7). Med justering för föränd-
ringar i valutakurser minskade omsätt-
ningen med 6 procent (1).
Omsättningen inom produktgrupp
Nätverkslösningar uppgick till 751,2
Mkr (800,8) och minskade med 6
procent (13). Omsättningen inom
produktgrupp Operativsystem uppgick
till 161,4 Mkr (126,8) och ökade med
27 procent (19).
Ökningen beror i huvudsak på en
licensintäkt från en av nyckelkunderna
under Q1, där omsättningen ökat med
44 procent och utgör 68 procent (60)
av produktgruppens omsättning.
RESULTAT
Eneas rörelseresultat exklusive
engångsposter uppgick till 122,2 Mkr
(142,1), vilket motsvarar en rörelse-
marginal exklusive engångsposter på
13,4 procent (15,3). Engångsposterna
består av nedskrivning av goodwill
samt immateriella tillgångar relaterat
till balanserade utvecklingskostander
samt omstruktureringskostnader. Rö-
relseresultatet uppgick till -499,5 Mkr
(118,1), vilket motsvarar en rörelse-
marginal på -54,7 procent (12,7). Va-
lutaeffekterna på koncernens resultat
uppgick till -29,5 Mkr (-3,1). Brutto-
marginalen för helåret uppgick till 77,0
procent (77,9). Finansnettot för helåret
uppgick till -56,9 Mkr (-17,2). Den ne-
gativa påverkan på finansnettot härrör
sig från valutakursförluster på finan-
siella poster samt räntenettot. Resulta-
tet efter skatt uppgick till -550,7 Mkr
(109,0) för helåret. Resultat per aktie
uppgick till -25,80 kronor (10,43) för
helåret.
KASSAFLÖDE OCH
FINANSIELL STÄLLNING
Kassaflödet från den löpande
verksamheten uppgick till 258,9 Mkr
(167,2) och det totala kassaflödet
uppgick till 37,7 Mkr (-4,2). Kassaflöde
från förändring i rörelsekapital
varierar mellan kvartalen, bland annat
beroende på när intäkter från större
licensaffärer erhålls. Likvida medel
uppgick vid årets utgång till 261,8 Mkr
(231,3). Totala räntebärande skulder
uppgick vid samma tidpunkt till 470,9
Mkr (551,7) fördelat på 27,1 Mkr (6,6)
i kortfristiga räntebärande skulder
och 443,8 Mkr (545,1) i långfristiga
räntebärande skulder.
Balansomslutningen vid årets utgång
uppgick till 2 581,1 Mkr (3 318,0)
och nettoskulden vid årets utgång
uppgick till 209,1 Mkr (320,5). Enea har
en fortsatt stark finansiell ställning med
en soliditet på 65,1 procent (69,1).
INVESTERINGAR OCH
AVSKRIVNINGAR
Årets investeringar uppgick till 95,2
Mkr (138,8). Av- och nedskrivningar
uppgick till 696,7 Mkr (159,9).
Produktutvecklingskostnader som
aktiverats uppgick till 88,1 Mkr (128,8).
Av- och nedskrivningar relaterade till
dessa uppgick till 204,1 Mkr (88,6).
Avskrivningar hänförliga till leasingtill-
gångar uppgick till 18,2 Mkr (15,3).
FORSKNING OCH
UTVECKLING
2023 uppgick produktutvecklings-
kostnaderna till 830,5 Mkr (298,6),
varav nedskrivningar belastade re-
sultatet med 530,0 Mkr (0,3). Justerat
för nedskrivningar utgjorde produk-
tutvecklingskostnaderna 300,5 Mkr
(298,3), vilket motsvarar 32,9 procent
(32,2) av omsättningen under peri-
oden. Produktutvecklingskostnader
exklusive avskrivningar men inklusive
aktiverade kostnader utgjorde 226,2
Mkr (269,1), vilket motsvarar 24,8
procent (29,0) av omsättningen under
perioden.
MODERBOLAGET
Moderbolagets verksamhet är främst
inriktad på stabsfunktioner och förvalt-
ning med avseende på verksamhets-
styrning, ekonomi, finans, IT och admi-
nistration. Moderbolagets omsättning
för helåret uppgick till 67,9 Mkr (42,2)
och resultat före bokslutsdispositioner
och skatt uppgick till 1,0 Mkr (-61,8).
Finansnettot i moderbolaget var 17,6
Mkr (-4,7) och likvida medel samt fi-
nansiella placeringar uppgick vid årets
slut till 35,6 Mkr (0,0). Moderbolagets
investeringar uppgick till 3 Mkr (2,8).
Antal anställda i moderbolaget var vid
årets slut 15 personer (16). Moderbo-
laget bedriver ingen egen verksamhet
och dess risker är i huvudsak hänförli-
ga till verksamheten i dotterbolagen.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Förvaltningsberättelse
ÅRSREDOVISNING 2023
26
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
RIKTLINJER FÖR ERSÄTT-
NING TILL LEDANDE BE-
FATTNINGSHAVARE
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare framgår av not 4.
En ersättningsrapport kommer att
upprättas och läggas fram till årsstäm-
man. Den beskriver hur riktlinjerna har
tillämpats under 2023. Inga avsteg
från riktlinjerna har gjorts och inga
avvikelser har gjorts från den besluts-
process som enligt riktlinjerna ska till-
lämpas för att fastställa ersättningen.
ÖVRIGA VÄSENTLIGA
HÄNDELSER
Enea verkar i huvudsak inom cyber-
säkerhet och telekommunikation. Det
osäkra omvärldsläget har en negativ
effekt på den globala ekonomin, vilket
påverkar kunders riskbenägenhet och
investeringsvilja. För Enea innebär
detta att en del projekt försenas eller
inte genomförs. Samtidigt kvarstår de
underliggande drivkrafterna för tel-
ekommunikation, vilket innebär fortsatt
fokus på virtualisering, 5G och ökad
nätkapacitet.
Eneas affärsstrategi bygger på att
utveckla nya produkter och förbättra
befintliga lösningar, vilket innebär
betydande investeringar. Vid utgång-
en av perioden uppgick värdet av
balanserade utvecklingskostnader till
219,7 Mkr (338,3). Investeringar görs
mot marknader med stor potential
för tillväxt och lönsamhet och efter
noggrann analys. Om produkter trots
detta inte blir tekniskt eller kommer-
siellt framgångsrika kan det ha en
negativ inverkan på bolagets verksam-
het och finansiella ställning vilket kan
föranleda förändringar i strategi och
prioriteringar.
HÅLLBARHETSRAPPORT
En hållbarhetsrapport som har varit
föremål för granskning av företagets
revisorer har upprättats (se sidorna
30-45).
UTDELNINGSPOLICY
Eneas ambition är att bygga ett större
och starkare företag, som levererar
ett ökande värde för kunder, anställda
och aktieägare. Förvärv som stärker
företagets marknadsposition och
långsiktiga intjäningsförmåga, samt
fortsatta investeringar i den egna
produktportföljen är viktiga delar
i denna strävan. För att möjliggöra och
vara väl rustade inför förvärv behöver
27
ÅRSREDOVISNING 2023
Enea ha en stark och flexibel kapi-
talstruktur. Det kan ibland innebära
att företaget är nettobelånat. Därför
behöver styrelsen även ta i beaktande
företagets långsiktiga investeringsbe-
hov men också finansiella ställning när
man överväger utdelning.
Under året har Enea förvärvat 570 107
egna stamaktier för totalt 27,1 Mkr.
Eneas långsiktiga utdelningspolicy är att
minst 30 procent av resultatet efter skatt
ska överföras till aktieägarna. Hänsyn
ska dock tas till företagets finansiella
ställning, kassaflöde, för- värvsmöjlighe-
ter och framtidsutsikter. Givet bolagets
förvärvsmöjligheter och tillväxtstrategi
för de kommande åren föreslår styrel-
sen ingen utdelning för 2023.
RSLAG TILL
VINSTDISPOSITION
Följande medel står till moder-
bolagets förfogande (kronor):
Överkursfond 562 748 745
Balanserade vinstmedel 206 971 808
Årets resultat 762 484
Totalt 770 483 037
Styrelsen föreslår att medlen
disponeras så att 770 483 037 kronor
balanseras i ny räkning.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING 2023
28
Viktiga händelser
I januari tecknades ett ramavtal för support och underhåll
av operativsystem med en av företagets nyckelkunder.
Kontraktet är treårigt och förlänger supporttjänster från
tidigare ettåriga avtal. Kontraktet ger garanterade återkom-
mande intäkter till ett värde av cirka 20 MSEK per år. Det
ettåriga avtal som löpte ut i december 2022 genererade
intäkter motsvarande 25 MSEK.
I mars teckandes ett avtal om licenser och fortsatta sup-
port- och underhållstjänster för operativsystemet OSE med
en av företagets nyckelkunder. Kontraktet omfattar eviga
mjukvarulicenser samt förlängda support- och underhålls-
tjänster under minst tre år. Licensintäkter på 4,8 MEUR
intäktsförs under första kvartalet 2023. Tjänsteintäkter
motsvarande 1,8 MEUR kommer att redovisas under en
treårsperiod. Det totala kontraktsvärdet uppgår till 6,6
MEUR. Kontraktet ersätter ett tidigare avtal med
en minskande årlig avgift som inkluderade nyttjanderät-
ter och tillhörande tjänster. Det tidigare avtalet löpte ut i
december förra året och genererade kvartalsvisa intäkter
på cirka 0,7 MEUR under 2022.
I juli tecknades ett kontrakt för trafikhantering med en
telekomoperatör i Nordafrika. Lösningen utgör en del av
kundens modernisering av mobilt och fast bredband och
möjliggör effektivare hantering av tjänster och datatrafik
samt förbättrad användarupplevelse. Avtalet omfattar
mjukvarulicenser, professionella tjänster och tekniskt stöd.
Mjukvarulicenser motsvarande ett värde av 1,4 MUSD
intäktsförs i tredje kvartalet 2023, medan resterande delar
av kontraktet levereras under det kommande året. Det
totala kontraktsvärdet är 2,0 MUSD.
EFFEKTIVISERING OCH OMRDERING AV
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Bolaget meddelade den 3 juli att man genomför effek-
tivisering och kostnadsreduktion inom professionella
tjänster och produktutveckling. Effektiviseringen innebär
ett förbättrat kassaflöde på cirka 60 MSEK per år, med full
effekt från 2024, varav cirka 50 MSEK utgörs av minskade
investeringar i egen produktutveckling. Vidare gör bolaget
en omvärdering av tillgångar i balansräkningen.
Enea har under den senaste perioden haft stora fram-
gångar på marknaden för Cybersäkerhet men parallellt
med detta haft utmaningar inom sin produktportfölj
mot Telekom. Bolaget har därför under andra kvartalet
genomfört en strategisk översyn av sin verksamhet inom
telekomaffären, för att bedöma den framtida potentialen i
genomförda investeringar. Översynen visar att på grund av
förseningar i 5G-marknaden, försämrade makroekonomis-
ka utsikter samt ökade avkastningskrav (WACC) behöver
bolaget göra en omvärdering av framtida kassaflöden och
därtill upptagna tillgångar. Detta resulterar i en nedskriv-
ning av immateriella tillgångar med totalt 530 MSEK,
hänförligt till goodwill och balanserade utvecklingskost-
nader. Därutöver görs reserveringar för osäkra fordringar
och ej erhållna intäkter med 66 MSEK, hänförliga till ett
stoppat NDL-projekt samt till valutarestriktioner i Egypten.
Reserveringar och omvärdering av immateriella tillgångar
kommer att belasta det andra kvartalet men är inte kassa-
flödespåverkande.
Företagets produkter för datahantering i 5G-nätverk har
uppnått kommersiell status och investeringstakten kommer
att anpassas till marknadsläget. Personalstyrkan för
leverans och kundspecifik testning inom Telekomportföljen
kommer att minskas, bland annat i Tyskland. De senaste
årens investeringar i automatisering samt av konsolidering
av kompetens till företagets utvecklingscenter i Kroatien
skapar goda förutsättningar för denna effektivisering. Totalt
berör företagets effektiviseringsåtgärder cirka 70 medarbe-
tare och externa konsulter i Europa, Indien och Nordame-
rika. Programmet innebär ett förbättrat kassaflöde på cirka
60 MSEK per år, med full effekt från 2024, varav cirka 50
MSEK utgörs av minskade investeringar i egen produktut-
veckling. Omstruktureringskostnader under 2023 bedöms
uppgå till 30 MSEK, varav 20 MSEK belastar det andra
kvartalet.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
29
ÅRSREDOVISNING 2023
VD
-
BYTE
Styrelsen för Enea AB meddelade den 3 juli att VD Jan
Häglund slutar som VD. Med anledning av detta har
styrelsen utsett nuvarande ordförande Anders Lidbeck till
tf VD. Kjell Duveblad utsågs till Ordförande för den tid som
Anders Lidbeck på grund av VD-befattningen inte också
kan vara styrelseordförande. Jan Häglund började på
Enea i april 2019 med målet att formulera en långsiktig till-
växtstrategi samt att särskilt stärka bolaget inom Telekom
segmentet. Sedan dess har bolaget väsentligt stärkt sin
marknadsposition inom Telekom. Även inom marknaden
för Cybersäkerhet har bolaget gjort betydande framsteg
under denna period. Enea går nu in ny fas där fokus
kommer att vara på att ta vara på de stora affärsmöjlighe-
ter som finns med den produktportfölj som skapats, både
inom marknaden för Telekom och den för Cybersäkerhet.
Denna fas kräver andra ledarerfarenheter för att uppnå
de mål bolaget som har vad gäller tillväxt, lönsamhet och
kassaflöden.
ÖVRIGT
I juli meddelar bolaget att Enea Aktiebolags styrelse beslu-
tat att utnyttja det erhållna bemyndigandet från årsstäm-
man 2023 om återköp av egna aktier. Vid årsstämman i
Enea den 4 maj 2023 beslutades om bemyndigande för
styrelsen att besluta om förvärv och överlåtelse av egna
stamaktier. Styrelsen har nu beslutat att utnyttja bemyn-
digandet avseende förvärv av egna stamaktier. Förvärv
av stamaktier kommer att genomföras i enlighet med
EU:s marknadsmissbruksförordning (MAR) och EU-kom-
missionens delegerande förordning 2016/1052 (den så
kallade Safe Harbour-förordningen). Förvärv av stamaktier
kommer att genomföras av ett värdepappersföretag eller
kreditinstitut som fattar sina handelsbeslut oberoende av
Enea vad avser tidpunkten för förvärven av Eneas aktier.
Rapportering av genomförda återköp kommer att ske i
enlighet med gällande regler. Syftet med återköpspro-
grammet är att möjliggöra för bolaget att över tid anpassa
sin kapitalstruktur till sitt kapitalbehov, och därmed bidra till
ett ökat aktieägarvärde. Avsikten är för närvarande att de
aktier som återköps ska dras in genom beslut vid kom-
mande bolagsstämmor. Under året har 570 107 stamaktier
förvärvats, motsvarande 2,6% av totalt utestående akiter.
Den 4 juli meddelade bolaget att styrelseledamoten Jan Fryk-
hammar avgick på egen begäran från styrelsen med omedel-
bar verkan. Bakgrunden till beslutet är personliga skäl.
Den 20 december meddelade bolaget att Ulf Stigberg kli-
ver in i rollen som Chief Financial Officer. Han har arbetat
som interim CFO för bolaget sedan den 19 juli i år efter att
tidigare CFO:n Ola Burmark lämnat.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG 2023
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets
utgång.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING 2023
30
Innehåll
30.
HÅLLBARHETSRAPPORT
Hållbarhetsrapporten avser
verksamhetsåret 2023 och
omfattar sidorna 30-45.
Väsentliga hållbarhetsrisker
och dess hantering beskrivs
i avsnittet “Risker och
riskhantering” på sidorna
46-49.
31. Hållbarhet i vår affär
32. Styrning, standarder
och prioriteringar
37. FN:s globala mål för
hållbar utveckling
38. Översikt Nyckeltal & Mål
39. Hållbarhet i fokus
41.
EU:s taxonomiförordning
31
ÅRSREDOVISNING 2023
Anders Lidbeck
tf VD och Koncernchef
Enea har funnits i 55 år, och har idag kunder och anställda över alla kontinenter som
tillhandahåller viktig mjukvara för telekommunikationsnätverk och cybersäkerhet.
Hållbara affärer är av avgörande betydelse för Eneas framgång i världen och i framti-
den. Vi är särskilt stolta över hur våra lösningar bidrar till säkra och öppna samhällen
genom att tillhandahålla robusta telekommunikationstjänster som det moderna sam-
hället har kommit att förlita sig på.
Samarbetet vi har med Internet Watch Foundation hjälper oss utveckla våra tjänster
för innehållsfiltrering, vilket gör att föräldrar kan skydda sina barn från skadligt och
olagligt innehåll. Våra experter har även forskat på, och delat kunskap kring, hur man
säkrar och skyddar mobilkommunikationens roll i så kallad “hybrid” krigföring, där
nätverk är avgörande för att samhället ska fungera - samtidigt som de kan användas
som verktyg av motståndare.
Som experter är det också självklart för oss att vara med och forma branschstandar-
der och utveckla säkerhetslösningar för mobila nätverk genom vårt engagemang i
GSMA Signaling Intelligence Group och Mobile Ecosystem Forum.
I vårt hållbarhetsarbete arbetar vi aktivt med att identifiera de potentiellt negativa
effekterna av vår affär och mildra dem, samtidigt som vi identifierar de positiva effek-
terna och förstärker dessa. Till exempel säkerställer vår Deal Committee att nya stora
kontrakt granskas både utifrån affärsvärde men också utifrån ett antal etiska princi-
per. Vi vet att våra trafikhanteringslösningar kan hjälpa mobiloperatörer att minska
sin energiförbrukning och vi har egna utsläppsmål på plats som bland annat sätter
ambitionen för koldioxidneutrala datacenter senast 2030.
En hållbar verksamhet innebär också att det är viktigt för oss att ha finansiell stabilitet
i det vi gör. Detta för att kunna fortsätta leverera värde till våra aktieägare och inves-
tera i innovativa nya produkter och lösningar under lång tid framöver.
Hållbarhet i
vår affär
HÅLLBARHETSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING 2023
32
STYRNINGSMODELL
Enea har en ESG-kommitté som rapporterar till lednings-
gruppen och leds av marknads- och kommunikations-
chefen. I kommittén sitter representanter för funktionerna
finans, kvalitets- och miljö- kontroll, personal, juridik och
kommunikation.
För att säkerställa att hållbarhetsperspektivet är integrerat
i verksamheten ansvarar de berörda linjeorganisationerna
för målen, inklusive de för 2030. De hanteras därmed ock-
så inom företagets redan etablerade styrningsprocesser
och forum, där styrelsen står för den slutgiltiga granskning-
en och godkännandet av mål och rapportering. Styrelsen
ansvarar ytterst för hållbarhetsredovisningen
STANDARDER OCH RIKTLINJER
Våra policys och mål går i linje med FN:s mål för hållbar
utveckling (UN SDGs) och följer även det globala rapporte-
ringsinitiativets standarder (Global Reporting Initiative).
För att fortsätta förbättra våra ESG-resultat och följa
vår utveckling utvärderas vi regelbundet av oberoende
specialister, bland annat CDP för miljömässig hållbarhet
och EcoVadis för ansvarsfulla affärsmetoder (miljö, arbets-
kraft, mänskliga rättigheter, etik och hållbar upphandling).
För ökad transparens mot marknaden rapporterar vi också
hållbarhetsdata till Nasdaq, och vi är en certifierad Nasdaq
ESG Transparency Partner.
VÄSENTLIGA OMRÅDEN
Under 2023 fortsatte vi vårt arbete med affärsetik, klimat-
påverkan, hälsa och säkerhet på arbetsplatsen, mångfald
och jämställdhet. Vi prioriterade dessa områden utifrån
trender och utmaningar i samhället, FN:s globala mål,
marknadens krav, regelverk och vår förmåga att påverka
positivt. Inom varje område redovisar vi nyckeltal och
uppsatta mål.
Under slutet av året togs också en första väsentlighetsa-
nalys fram där vi redovisar fler prioriterade hållbarhetsom-
råden. Dessa hålbarhetsområden har prioriterats utifrån
relevans och vikt för intressenter samt påverkan på Eneas
affär och rykte.
Inom Teknik: Enea har alltid legat i framkant i den tek-
nologiska utvecklingen och det är viktigt att vi utvecklar
AI-lösningar ansvarsfullt även om regleringar och ramverk
inte är på plats överallt än. Samtidigt är cybersäkerhet som
generell fråga ett viktigt hållbarhetsområde för oss då vi är
en expert på marknaden som lagstiftare och bransch vän-
der sig till för råd och insikter. Då vi är med och bekämpar
cybersäkerhetshot på globalt plan blir vår egna IT-säkerhet
extra viktigt, båda att arbeta med men också värna om
dess detaljer.
Inom Människa: Området humankapital täcker för Enea in
arbetsmiljö, välmående samt utveckling och lärande som
vi anser viktiga områden att investera i med stor affärspå-
verkan. Mångfald och inkludering har en självklar plats i
matrisen och är något vi vill fortsätta utveckla.
Inom Efterlevnad: Ansvarsfullt företagande, det vill säga
god affärsetik och anti-korruption, är mycket viktigt för
Enea som globalt bolag. Hantering av leverantörskedjan
är ett annat hållbarhetsområde som tillsammans med
efterlevnad och intern kontroll ger ett 360 perspektiv på vår
affär.
Inom Miljö: Klimatpåverkan har Enea mätt och redovisat
sedan 2021 och inom området energieffektivisering har
Enea både konkreta mål för egna verksamheten samt
egna produkter som kan bidra positivt.
Styrning, standarder
och prioriteringar
32. STYRNING, STANDARDER OCH PRIORITERINGAR
33
ÅRSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
Vår interna uppförandekod beskriver vilka regler som styr
vår affärsetik, inklusive ansvaret för våra kunder, partners,
anställda, aktieägare och andra intressenter. I vårt dagliga
arbete ska våra medarbetare följa lokala lagar och förord-
ningar samt antikorruptionslagstiftning.
Vi anser att vårt viktigaste bidrag är att tillhandahålla
robusta och säkra telekomnät som en grund för ekonomisk
och social utveckling, och att engagera oss i utvecklingen
av telekomsektorn i de länder som behöver det mest. Vi
är medvetna om att detta kan medföra risker med tanke
på att samma produkter som utför viktiga funktioner för
säkerhet, intäktssäkring och nätverksprestanda potentiellt
kan missbrukas. Det kan vara överdriven övervakning av
grupper eller individer och internetcensur. Många länder
antar lagar och regler för att hantera risker för samhälle
och säkerhet, till exempel för att begränsa terrorism och
spridning av falsk information. Karaktären på vad och hur
innehåll ska hanteras utifrån såväl säkerhetsmässiga som
ekonomiska skäl varierar avsevärt mellan länder och kan
förändras i takt med den politiska utvecklingen. Detta ska-
par en dynamisk och utmanande miljö att navigera i.
Vi har utvecklat vårt ramverk för att utvärdera våra pro-
dukters påverkan på mänskliga rättigheter, och genomfört
konsekvensbedömningar avseende mänskliga rättigheter
(Human Rights Impact Assessments, HRIA) för alla pro-
dukter med funktioner som kan missbrukas, inklusive men
inte begränsat till åsikts- och informationsfrihet, integritet,
rörelse, sammankomster och tro.
I vårt förhållningssätt till ansvarsfullt företagande arbetar
vi aktivt med att identifiera, bedöma och minska sådana
risker. Det gör vi till exempel genom tekniska medel som
att begränsa produktens funktionalitet, möjliggöra fjärröver-
vakning och avaktivering och genom strikta kommersiella
avtal om produktanvändning. Vi arbetar med oberoende ra-
tingdata för att bedöma huruvida fördelarna med att stärka
kommunikationen uppväger eventuella återstående risker,
och därigenom kunna fatta välgrundade affärsbeslut.
För att säkerställa att produkterna används som avsett
kräver våra rutiner och vår styrning att alla potentiellt
känsliga affärer, oavsett värde, utvärderas enligt avsett
användningsfall, kund och distributionsland, och är föremål
för granskning av en intern kommitté som inkluderar hela
koncernledningen. Under året har vi avstått från att göra
vissa affärer utifrån dessa bedömningar.
Under 2023 utvärderade vi våra fyra största strategiska
leverantörer utifrån ett hållbarhetsperspektiv. 2024 fortsät-
ter vi att identifiera och utvärdera strategiska leverantörer
utifrån samma perspektiv.
NYCKELTAL
MÅL
Utvärdera 3-5 stora strategiska leverantörer
utifrån ett hållbarhetsperspektiv under 2024
Se till att 90 procent av alla anställda genomgår
utbildning i uppförandekoden vartannat år
Uppnå 100 procents efterlevnad av vår upp-
förandekod för nya strategiska leverantörer,
och vid förnyelse av avtal med sådana externa
parter, senast i slutet av 2024
Affärsetik
Styrelseledamot 2023 2022 2021 2020
Affärsetik
Inköp, försäljning,
ekonomi, marknadsföring
Visselblåsarprocess och portal: ja ja ja nej
Antal anmälda fall via visselblåsarfunk-
tionen:
0 0 0 n/a
Uppförandekod för leverantörer: ja ja ja ja
Intern uppförandekod: ja ja ja ja
Etablerad process för att anställda skall
vidkänna att dom har läst och förstått den
Interna uppförandekoden:
ja ja ja nej
ÅRSREDOVISNING 2023
34
Enea är ett renodlat mjukvaruföretag utan hårdvaruproduk-
ter, fysisk logistik eller produktionsanläggningar. Däremot
är vi ett globalt bolag med medarbetare och kunder i hela
världen där resor är viktiga för både försäljning och att
upprätthålla en innovativ och effektiv verksamhet. Våra da-
tacenter står för största andelen energiförbrukningen och
klimatpåverkan och de är därför vår högsta prioritet
att effektivisera. Eneas mål är att ha 100 procent förnybar
energi i våra lokala datacenter till 2030, 2023 låg denna
siffra på 56%.
Under 2023 släppte Eneas verksamhet ut totalt 976
ton CO2. Av dessa kommer cirka 7% från egna direkta
utsläpp, framförallt företagsfordon, och 37% från direkta
utsläpp dvs energiförbrukning. Mer än hälften, 56%, av
Enea utsläpp kommer från indirekta utsläpp såsom resor
och leasade tillgångar.
Eneas energiförbrukning minskade under 2023, framförallt
på grund av färre antal kontor och färre medarbetare i
bolaget jämfört med tidigare år. Samtidigt har affärsresorna
ökat 2023 som en följd av att pandemi effekterna avtagit,
vilket syns framförallt i Scope 1-utsläppen.
På grund av ett räknefel samt kompletterande uppgifter
som inkom efter föregående års rapports publicering, så
redovisas här uppdaterade siffror för energiintensitet och
scope 3-utsläpp för 2022. Enea började mäta sina utsläpp
2021.
Mätvärden för 2023 innefattar Eneas verksamhet i Österri-
ke, Kanada, Kroatien, Frankrike, Indien, Irland, Japan, Ma-
laysia, Rumänien, Singapore, Sverige, Sydafrika, Tjeckien,
Storbritannien, Tyskland och USA.. Mätvärden för 2022
och 2021 innefattar Eneas verksamhet i Österrike, Kroa-
tien, Frankrike, Indien, Irland, Japan, Malaysia, Rumänien,
Singapore, Sverige, Storbritannien och USA. Mätvärden
för 2020 innefattar Eneas verksamhet i Österrike, Kina,
Kroatien, Frankrike, Indien, Irland, Japan, Malaysia, Rumä-
nien, Singapore, Sverige, Storbritannien och USA.
Klimatpåverkan
NYCKELTAL
MÅL
CO2e-neutrala datacenter till 2030 i molnbase-
rade datacenter samt i våra lokala datacenter.
100 procent förnybar energi i våra lokala data-
center till 2030.
CO2e-neutral verksamhet och leveranskedja
till 2040.
Styrelseledamot 2023 2022* 2022** 2021 2020
Klimatpåverkan
Energiförbrukning, affärsre-
sor, leasade tillgångar
Energiförbrukning, MWh 2605 3 018 3 018 2 625 2 546
Andel förnybar energi 56% 55% 55% 46% 40%
Energiintensitet (MWh/nettoomsättning
MSEK)
2,85 3,25 3,02 2,69 2,78
Scope 1 (Företagsbilar)
- totalt utsläpp av koldioxid, ton
71 24 24 10 -
Scope 2 (Energiförbrukning)
- totalt utsläpp av koldioxid, ton
361 389 389 170 -
Scope 3 (Affärsresor och leasade till-
gångar) - totalt utsläpp av koldioxid, ton
547 646 461 619 -
Totalt utsläpp av koldioxid, ton 976 1058 874 799
Godkänd miljöpolicy ja ja ja ja ja
*Reviderade siffror för 2022. **Redovisade siffror för 2022 i 2022 års rapport.
HÅLLBARHETSRAPPORT
35
ÅRSREDOVISNING 2023
Möjligheten för oss att vara framgångsrika beror på hur
väl vi lyckas attrahera och behålla både generell och
spetskompetens på en mycket konkurrensutsatt marknad
där teknik- och säkerhetsexperter efterfrågas av många
branscher. Här är vår företagskultur och arbetsmiljö avgö-
rande. Vi strävar efter att arbetet ska vara givande och vi
vill ge förutsättningar för alla att bidra och kunna nå sin
fulla potential.
Enea följer kollektivavtal för anställda i berörda länder.
För att bidra till våra anställdas välbefinnande och hälsa
erbjuder vi (i enlighet med lokala skatte- och anställnings-
villkor och sociala förmåner) förmåner som inkluderar
sjukförsäkring och incitament för rörelse.
Vi är stolta att under 2023 nådde Enea de uppsatta målen
på medarbetarengagemang och personalomsättning och
vår ambition är att upprätthålla detta under 2024.
För att garantera en säker, hälsosam och givande arbets-
miljö är de grundläggande mänskliga rättigheterna och
alla arbetstagares rättigheter en del av vår interna uppfö-
randekod, till exempel:
rätten till personlig integritet
föreningsfrihet och kollektivavtal
skydd mot diskriminering, tvångsarbete och barnar-
bete
respekt för hälsa och säkerhet på arbetsplatsen
rätten att tryggt kunna rapportera uppföranden som
anses bryta mot lagar
vår interna uppförandekod, inklusive en säker och
anonym visselblåsarfunktion
Enea har en arbetstagarrepresentant i styrelsen som sitter
med på samtliga styrelsemöten och bevakar de anställdas
intressen.
Arbetsmiljö
NYCKELTAL
MÅL
Engagemangsindex på minst 82%.
Personalomsättning på max 12%.
Styrelseledamot 2023 2022 2021 2020
Arbetsmiljö
Index för engagemang bland
medarbetare
82% 80% 82%
1
-
Personalomsättning (andel avgångar hos
anställda under året)
11% 17% 20% -
Kollektivavtal ja ja ja ja
1
Under 2021 mättes nöjdhet bland medarbetare snarare än engagemang, vilket mäts i nuvarande årlig medarbetarundersökning.
HÅLLBARHETSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING 2023
36
Enea är en internationellt mångfacetterad organisation,
bland annat på grund av att vår verksamhet är global. Det
finns en intern uppförandekod som innehåller riktlinjer för
att säkerställa icke-diskriminering.
Med en mångkulturell arbetsstyrka är mångfald redan
en viktig styrka i vår organisation, och det gör oss mer
kreativa, förbättrar vårt beslutsfattande och stärker vårt
slutresultat. I dagsläget har vi fler än 30 nationaliteter i vår
personalstyrka och 6 nationaliteter i ledningsgruppen. Sett
till hela vår personalstyrka strävar vi efter att förbättra vår
könsfördelning eftersom det stärker vår innovationsförmå-
ga, konkurrenskraft och verksamhetens resultat.
Mångfald och jämlikhet
NYCKELTAL
MÅL
Öka andelen kvinnliga ledare och kvinnliga
medarbetare i hela företaget till 30 procent till
2030.
Styrelseledamot 2023 2022 2021 2020
Mångfald och
jämlikhet
Andel kvinnliga medarbetare
3
18% 19%
1
21%
2
23%
Andel kvinnliga chefer
3
14% 13%
1
18%
2
-
Andel kvinnliga medlemmar i lednings-
gruppen
3
33% 29% 0 -
Andel kvinnliga medlemmar i styrelsen
3
50% 43% 43% 0
Antal nationaliteter representerade i
ledningsgruppen
6 5 5 5
1
Underlaget för 2022 innefattar inte Software Development Services som avyttrades det året.
2
Underlaget för 2021 innefattar inte AdaptiveMobile Security som förvärvades det året.
3
Per 31 December 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
37
ÅRSREDOVISNING 2023
FN:s globala mål för
hållbar utveckling
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
37. FN:S GLOBALA MÅL FÖR HÅLLBAR UTVECKLING
TEKNIK FÖR GODA ÄNDAMÅL
Eneas mjukvara gör det möjligt för nätverksoperatörer, systemleverantörer och tjänsteleverantörer att
optimera och skydda informations- och kommunikationsnätverk samt att utveckla innovativa tjänster
baserade på dessa nätverk.
Några områden där Eneas produkter och tjänster bidrar är exempelvis:
Datatrafikshantering som exempelvis optimering av video vilket ger energibesparingar.
Trafikklassificering som möjliggör olika typer av cybersäkerhetslösningar
Säkerhetslösningar för hur meddelanden hanteras vilket skyddar abonnenter från bedrägerier
Enea bidrar kontinuerligt med expertkunskap till branschen. Under 2023 har vi delat rapporter, blog-
ginlägg och insikter inom exempelvis energieffektivisering inom wifi, barnfilter, hybrid krigsföring och
motverkande av spam och bedrägerier.
Genom vår verksamhet bidrar vi till att främja målen för hållbar utveckling. Inom tre områden har vi en
tydlig påverkan: 1) effektiv material- och energianvändning för informations- och kommunikationsnät-
verk, 2) göra digitaliseringen möjlig och 3) cybersäkerhet.
ÅRSREDOVISNING 2023
38
Översikt Nyckeltal & Mål
Vi har valt ut ett antal nyckeltal för att följa upp resultatet av arbetet inom de prioriterade områdena (se tabell nedan). För
varje prioriterat område hänvisar vi till FN:s mål för hållbar utveckling.
Prioritetsområde
FN:s
Hållbar-
hetssmål
Eget hållbarhetsmål Nyckeltal 2023 2022* 2022** 2021
2020
Affärsetik
Inköp, försäljning,
ekonomi,
marknadsföring
UN SDG:
Mål 16.5
(UN SDG)
Utvärdera våra 10
största strategiska
leverantörer utifrån ett
hållbarhets-perspektiv
till 2023
Se till att 90 procent av
alla anställda genomgår
utbildning i uppförande-
koden vartannat år
Uppnå 100 procents
efterlevnad av vår
uppförandekod för nya
strategiska leverantörer,
och vid förnyelse av
avtal med sådana
externa parter, senast i
slutet av 2024
Visselblåsarprocess och
portal:
ja ja ja nej
Antal anmälda fall via
visselblåsarfunktionen:
0 0 0 n/a
Uppförandekod för
leverantörer:
ja ja ja ja
Intern uppförandekod: ja ja ja ja
Etablerad process för att
anställda skall vidkänna
att dom har läst och
förstått den Interna
uppförandekoden:
ja ja ja nej
Klimatpåver-
kan
Energiförbrukning,
affärsresor,
leasade tillgångar
UN SDG:
Mål 7.2,
9.4, 9.5, 13
CO2e-neutrala datacen-
ter till 2030 i molnbase-
rade datacenter samt i
våra lokala datacenter
100 procent förnybar
energi i våra lokala data-
center till 2030
CO2e-neutral verksam-
het och leveranskedja
till 2040
Energiförbrukning, MWh 2605 3 018 3 018 2 625 2 546
Andel förnybar energi 56% 55% 55% 46% 40%
Energiintensitet (MWh/
nettoomsättning MSEK)
2,85 3,25 3,02 2,69 2,78
Scope 1 (Företagsbi-
lar) - totalt utsläpp av
koldioxid, ton
5
71 24 24 10 -
Scope 2 (Energiför-
brukning) - totalt utsläpp
av koldioxid, ton
6
361 389 389 170 -
Scope 3 (Affärsresor
och leasade tillgångar)
- totalt utsläpp av
koldioxid, ton
7
547 646 461 619 -
Godkänd miljöpolicy ja ja ja ja ja
Arbetsmiljö
UN SDG:
Mål 3.4,
3.8, 8.5,
8.8
Engagemangsindex på
minst 82
Personalomsättning på
max 12 %
Index för engagemang
bland medarbetare
82% 80% 82% -
Personalomsättning
(andel avgångar hos
anställda under året)
11% 17% 20% -
Kollektivavtal
9
ja ja ja ja
Mångfald och
jämlikhet
UN SDG:
Mål 5.1,
5.5, 8.5,
8.8, 10.2,
10.3
Öka andelen kvinnliga
ledare och kvinnliga
medarbetare i hela
företaget till 30 procent
till 2030.
Andel kvinnliga medar-
betare
18% 19% 21% 23%
Andel kvinnliga chefer 14% 13% 18% -
Andel kvinnliga medlem-
mar i ledningsgruppen
33% 29% 0 -
Andel kvinnliga medlem-
mar i styrelsen
50% 43% 43% 0
Antal nationaliteter
representerade i l
edningsgruppen
6 5 5 5
*Reviderade siffror för 2022. **Redovisade siffror för 2022 i 2022 års rapport.
KOMMENTAR KRING HÅLLBARHETSDATA
2023 års utsläppsiffor kan komma att revideras då ett antal leverantörer ej kunnat redovisa exakta utsläppsdata för året i
tid till rapportens publicering. 2021 förvärvades 2021 förvärvades bolaget Adaptive Mobile Security vars hållbarhetsdata
inkluderas i rapporten från och med 2022. 2022 avyttrades dotterbolaget Software Development Services varpå dess
hållbarhetsdata ej är inkluderat i rapporten 2022. Visselblåsarprocess och portal infördes 2021. 2021 var också första
året som Enea började mäta utsläppsdata.
För mer detaljerad information, se respektive fokusområde.
ÖVERSIKT NYCKELTAL & MÅL
39
ÅRSREDOVISNING 2023
EXPERTUTLÅTANDE FÖR ATT MOTVERKA
KRIMINALITET
I linje med vår vision att göra världens kommunikation säk-
rare och effektivare gjorde vi ett antal insatser under 2023.
En av dessa var att tillhandahålla expertis i utredningen
”Ghost in the network” som gjordes av Lighthouse reports,
ett internationellt respekterat konsortium av undersökan-
de journalister. Utredningen handlade om företag som
erbjuder övervakningstjänster för att avlyssna mobilnätet
och facilitera brott, ett specifikt fall som lyfts fram är mordet
på en mexikansk journalist.
KRA MOBILNÄT UNDER KONFLIKT
Kriget i Ukraina har belyst mobilnätens dubbla roller. De
spelar en viktig roll i samhället för utbildning, tillgång till
hälso- och sjukvårdstjänster, handel, transport, finansiella
transaktioner och insamling och distribution av nyheter och
information. Under pågående konflikt kan mobilnät dock
förvandlas till ett vapen för hybridkrigföring och användas
för att sprida desinformation, identifiera potentiella militära
mål eller begränsa tillgången till viktiga tjänster. Det här har
Enea belyst i ett antal rapporter under 2023. Enea är en
aktiv medlem i GSMA Signaling Intelligence Group där vi
genom att bidra till riktlinjerna för GSMA Fraud & Security
Groups hjälper operatörer minska sin exponering mot sig-
naleringsattacker (FS.21 Interconnect Signaling Security
Recommendations). Vår mjukvara och våra underrättelse-
tjänster stödjer cirka 100 mobilnät och skyddar dagligen
mer än 4,5 miljarder abonnenter.
UTMÄRKELSER OCH PRIS
Cyber Defense Magazine utsåg vår nyskapande DPI-tek-
nik för inbyggnad, Enea Qosmos ixEngine, till vinnare
vinnare av Global InfoSec Award 2023 i kategorin Bästa
produkt för inbäddad säkerhet. Jean-Pierre Coury (chef
för enheten för företagsaffärer) och Laura Wilber (strate-
gisk marknadsföringschef) tog emot priset vid den årliga
RSA-konferensen i San Francisco.
RÅDGIVARE TILL EUROPAPARLEMENTET
PEGA-utskottet är Europaparlamentets initiativ för att un-
dersöka potentiella cybersäkerhetshot mot Europa. Eneas
expert Rowland Corr var under 2023 inbjuden till utskottet
för att ge sin och Eneas syn på saken. Rowland pratade
om de fortfarande stora säkerhetsriskerna i mobila nätverk
idag och hur EU skulle kunna bidra till att möta och motver-
ka dessa.
Telekombranschen står för upp till 2% av den globala
energiförbrukningen, och den mobila datatrafiken
kommer bara bli mer och större. Därför är det av yt-
tersta vikt att arbeta aktivt med energieffektivisering.
BEVISAD ENERGIBESPARINGSEFFEKT AV
ENEAS PRODUKTER
Studier från 2022 visar att våra trafikhanteringslösningar
kan hjälpa en genomsnittlig mobiloperatör minska sin
energiförbrukning med över 10 procent. Videostreaming
står för den mesta datatrafiken och förväntas fortsätta
växa framöver. Tillsammans med den snabba utvecklingen
av AR och VR har det aldrig varit så viktigt att förbättra
effektiviteten i videostreaming utan att kompromissa med
användarupplvelsen som nu.
ENEA BJUDER IN BRANSCHEN TILL SAMTAL
OM ANSVAR FÖR TRAFIKHANTERING
En video innehåller mycket mer data än exempelvis text
eller ljud och för närvarande står video för 60% av all mobil
datatrafik. I framtiden förväntas dock video öka till upp till
90% av all mobil datatrafik på 5G nätet. Ovanpå det kom-
mer den utveckling som sker snabbt inom både VR och AR
påverka mängden datatrafik. Just nu ligger ansvaret för att
hantera och effektivisera datatrafiken på operatörerna men
det debatteras ifall även Google, Netflix och Meta ska bära
delar av ansvaret. Enea tog under våren 2023 initiativ till
ett digitalt event med titeln ”Video ska inte kosta planeten”
där detta, och mycket mer, diskuterades. Mobile Video
Industry Coucil (MOVIC) stod värdar och mer än 90 aktörer
från hela världen deltog, inklusive Orange, Deutsche
Telekom och STC.
Eneas bidrag till säkrare mobilnät 2023
Eneas bidrag till energieffektivisering 2023
HÅLLBARHET I FOKUS
ÅRSREDOVISNING 2023
40
ENEA I SVERIGES TEKNIKHISTORIA
Våra medarbetare i Sverige firade under året 40-års jubi-
leet av att Enea tog emot Sveriges första email genom att
donera den terminal som användes vid tillfället till Tekniska
Museet i Stockholm.
SPRINGER FÖR VÄLGÖRENHET
Medarbetarna på Eneas kontor i Belfast sprang under
2023 till förmån för en lokal välgörenhetsorganisation som
arbetar med Belfast Barncancer-sjukhus. Under 2022
sprang de för en lokal välgörenhetsorganisation som arbe-
tar med hemlöshet.
Enea engagerar sig i lokalsamhället
HÅLLBARHET I FOKUS
41
ÅRSREDOVISNING 2023
EU:s taxonomiförordning är ett EU-
omfattande klassificeringssystem för
att identifiera och verifiera hållbar
ekonomisk verksamhet. Även om
taxonomin är relativt ny har den redan
visat sig mycket användbar som ett
verktyg för att eliminera greenwashing
och effektivt rikta privata och offentliga
investeringar till de projekt som har
störst inverkan.
Förordningen syftar till att uppnå
detta genom att först fokusera på de
branscher som har störst inverkan
på hållbarhetsfrågor - positiva eller
negativa - och sedan successivt
arbeta med de specifika frågor
inom ramen för ESG som behöver
behandlas, inledningsvis med fokus
på begränsning och anpassning till
klimatförändringar.
För att kunna tillämpa EU:s
taxonomi måste ett företag först
avgöra, för varje miljömål, om
dess verksamhet omfattas av
regelverket. Om en verksamhet
omfattas av föreskrifterna, det vill
säga är ”tillämplig” enligt taxonomins
terminologi, krävs ytterligare analys
för att avgöra om något av företagets
produkter inom denna verksamhet
är taxonomiförenliga, det vill säga
uppfyller de specifika kriterierna i
regelverket. Med andra ord måste
företaget avgöra om produkterna:
1. Uppfyller de specifika kriterierna
för ett visst mål, till exempel att en
produkt huvudsakligen utvecklas
för att uppfylla ett mål som
begränsning av klimatförändringar.
2. Inte har negativ inverkan
på några andra mål, såsom
hållbar vattenanvändning eller
förebyggande av föroreningar.
Om dessa kriterier samt de sociala
kriterierna i taxonomins minimiskydd
är uppfyllda, anses verksamheten
vara "förenlig" enligt EU-taxonomin.
41. EU:S TAXONOMIFÖRORDNING
EU:s taxonomi-
förordning
EU TAXONOMIN
OMFATTNING OCH KRITERIER
Uppfyller på gruppnivå minimi-
kraven relaterade till UNGP,
OECD:s riktlinjer och ILO:s
konventioner
Bidrar substantiellt till ett
eller flera miljömål
Påverkar inte något av
miljömålen på ett påtagligt
negativt sätt
1. BEGRÄNSNINGAR AV KLIMATPÅVERKAN
2. ANPASSNING TILL KLIMATFÖRÄNDRINGAR
3. HÅLLBAR ANVÄNDNING OCH SKYDDANDE
AV VATTEN OCH HAVSRESURSER
4. ÖVERGÅNG TILL CIRKULÄR EKONOMI
5. FÖRHINDRA OCH KONTROLLERA
FÖRORENINGAR
6. SKYDDANDE 0CH ÅTERUPPRÄTTANDE AV
BIOLOGISK MÅNGFALD OCH EKOSYSTEM
För verksamhetsåret 2023 är Enea
skyldiga att redovisa ekonomiskt
indikatorer med avseende på
“tillämplighet” och "förenliga" för
miljömål 1 och 2 samt “tillämplighet” för
mål 3 till 6. "Förenlighet" för miljömål
3 till 6 ska redovisas från och med
räkenskapsåret 2024.
ÅRSREDOVISNING 2023
42
HÅLLBARHETSRAPPORT
Ett sista steg är att beräkna hur stor del av
verksamhetens omsättning samt kapital-
och driftskostnader som är relaterade
till taxonomiförenliga aktiviteter, vilket
utgör en vägledning för hållbara
investeringsbeslut.
Med externt stöd analyserade vi potentiellt
”tillämpliga” aktiviteter inom de två
aktivitetskategorierna "8.1.
Databehandling, hosting och relaterade
aktiviteter" och "8.2 Datorprogrammering,
konsulttjänster och relaterade aktiviteter".
Enligt specifikationerna för EU-taxonomin
bedömdes endast kategori 8.2 vara
relevant eftersom vår kärnverksamhet
är programvaruutveckling för telekom
och cybersäkerhet. Analysen på
nästa nivå visade dock att vi inom
verksamhetskategori 8.2 för närvarande
inte har några ”tillämpliga” produkter, vilket
innebar att ingen ytterligare bedömning var
nödvändig.
Vad gäller “tillämplighet” för klimatmålet
”Begränsning av klimatförändringar”,
”Datadrivna lösningar för minskade
utsläpp av växthusgaser” som begränsar
klimatförändringar, är aktivitetskategori 8.2
relevant för oss, men vi har för närvarande
inga produkter som är ”tillämpliga”.
Trots att många av våra lösningar
kan bidra till att minska utsläppen av
växthusgaser, överensstämmer ingen
av dem med beskrivningen att vara
"huvudsakligen utvecklad för och
huvudsakligen inriktad på att möjliggöra
minskningar av utsläpp av växthusgaser"
(i det tidigare nämnda exemplet om
trafikhantering är kostnadsbesparingar och
användarupplevelse lika viktiga).
När det gäller “tillämplighet”
för klimatanpassningsmålet
"Dataprogrammering, konsulttjänster
och relaterade aktiviteter" är
verksamhetskategori 8.2 återigen relevant
för oss, men aktiviteter som hjälper
kunder att nå klimatanpassningsmålet,
så kallade möjliggörande aktiviteter,
är inte ”tillämpliga”. Endast interna
anpassningsinsatser, så kallade
anpassningsaktiviteter är ”tillämpliga”.
Under 2023 har vi inte gjort några mätbara
kapital- eller operativa investeringar i
interna anpassningsaktiviteter.
Följande tabeller sammanfattar vår
rapportering i enlighet med EU-taxonomin
2023. I förhållande till 2022 års bokslut
motsvarar den absoluta omsättningen här
nettoomsättningen. Taxonomy CapEx är
koncernens totala kapitalutgifter 2023, som
presenteras på raden av tillägg, exklusive
goodwill, i not 10 (Immateriella tillgångar)
och not 11 (Inventarier, verktyg och
installationer) och i not 7 (Leasingavtal).
OpEx inkluderar kostnader för FoU,
underhåll och reparation av byggnader.
KÄRNENERGI
-
OCH FOSSILGASRELATERADE VERKSAMHETER
1
Kärnenergirelaterade verksamheter
1
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovative elproduktionsanläggningar som
producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
Nej
2
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme,
inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängli-
ga teknik.
Nej
3
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för
fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
4
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga
bränslen.
Nej
5
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med
hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
6
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med
hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
1
Standardmallar för de upplysningar som avses i artikel 8.6 och 8.7
43
ÅRSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med
taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada
(DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (a)(2)
Omsättning (3)
Andel av omsättningen, år 2023 (4)
Begränsning av klimatförändring ar (5)
Anpassning till klimatförändring ar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (8)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändring ar (11)
Anpassning till klimatförändring ar (12)
Vatten (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av taxonomikraven (A.2)
omsättningen, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
SEK
M
%
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
% J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksam-
heternas omsättning (A.1)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande verksam-
heter
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% E
Varav omställningsverksam-
heter
0 0% 0% - - - - - - - 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
Omsättningen för verksamheter
som omfattas av
taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
A. Omsättning för verksam-
heter som omfattas av tax-
onomin (A.1 +A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning för verksamheter
som inte omfattas av
taxonomin (B)
912,7 100%
Totalt
912,7 100%
ICKE
-
FINANSIELLA FÖRETAGS CENTRALA RESULTATINDIKATORER
ÅRSREDOVISNING 2023
44
Andel av kapitalutgifter från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med
taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada
(DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (a)(2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifter, år 2023 (4)
Begränsning av klimatförändring ar (5)
Anpassning till klimatförändring ar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (8)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändring ar (11)
Anpassning till klimatförändring ar (12)
Vatten (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven (A.1) eller
som omfattas av taxonomikraven (A.2)
kapitalutgifter, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
SEK
M
%
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
% J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning
(A.1)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande
verksamheter
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% E
Varav omställnings-
verksamheter
0 0% 0% - - - - - - - 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
Kapitalutgifter för verksam-
heter som
omfattas av taxonomin men
som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
A. Kapitalutgifter för verk-
samheter som omfattas av
taxonomin (A.1 +A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksam-
heter som inte omfattas av
taxonomin
112,0 100%
Totalt
112,0 100%
HÅLLBARHETSRAPPORT
45
ÅRSREDOVISNING 2023
Andel av driftsutgifter från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med
taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada
(DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (a)(2)
Driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifter, år 2023 (4)
Begränsning av klimatförändring ar (5)
Anpassning till klimatförändring ar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (8)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändring ar (11)
Anpassning till klimatförändring ar (12)
Vatten (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven (A.1) eller
som omfattas av taxonomikraven (A.2)
driftsutgifter, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
SEK
M
%
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
J/N/
N/
EL
(b)
(c)
% J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning
(A.1)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% - - - - - - - 0%
Varav möjliggörande
verksamheter
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% E
Varav omställnings-
verksamheter
0 0% 0% - - - - - - - 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
EL;
N/
EL
(f)
Driftsutgifter hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej tax-
onomiförenliga) (A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
A. Driftsutgifter för verk-
samheter som omfattas av
taxonomin (A.1 +A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksam-
heter som inte omfattas av
taxonomin
583,7 100%
Totalt
583,7 100%
HÅLLBARHETSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING 2023
46
46.
RISKER OCH
RISKHANTERING
Enea är exponerat för ett
antal risker som skulle
kunna påverka koncernens
resultat. Företaget
identifierar och hanterar
fortlöpande dessa risker.
De som bedöms ha
störst betydelse beskrivs
nedan och har delats in i
kategorierna verksamhets-
och branschrelaterade
respektive finansiella risker.
Enea verkar i huvudsak inom telekom och cybersäkerhet.
Rådande osäkerheter i omvärlden, såsom kriget i Ukrai-
na, energipriser, inflation, ränteläge samt geopolitiska
spänningar i stort, påverkar vissa kunders riskbenägenhet
och investeringsvilja. För Enea kan detta innebära att
projekt försenas eller inte genomförs. Samtidigt kvarstår de
underliggande drivkrafterna för telekom, vilket innebär fokus
på säkerhet, virtualisering, 5G och ökad nätkapacitet.
47
ÅRSREDOVISNING 2023
RISKER OCH RISKHANTERING
VERKSAMHETSRELATERADE RISKER KOMMENTAR
EXPONERING
Enea är beroende av tillväxt inom
mobilkommunikation, den ekonomiska
utvecklingen och de största kundernas
tillväxt. Merparten av intäkterna kommer
från kunder i telekombranschen, vilket
medför att de makroekonomiska riskerna
inte bara är kopplade till konjunkturen i
allmänhet utan även till telekombranschens
utveckling.
Om kundernas ekonomiska förmåga att
investera minskar kan det ha en negativ
inverkan på bolagets verksamhet och
finansiella ställning.
GLOBALA
EKONOMISKA
FÖRHÅLL-
ANDEN
En försämrad konjunktur får främst effekten
att kundernas investeringsvilja minskar
vilket kan leda till lägre volymer samt
svårighet att ingå nya avtal avseende Eneas
produkter och tjänster.
En försämrad konjunktur kan även
påverka kundernas försäljning vilket i sin
tur har en negativ inverkan på den del av
Eneas intäkter som styrs av volym eller
kapacitetsutnyttjande.
Eneas affärsstrategi bygger på att utveckla
nya produkter och förbättra befintliga
lösningar, vilket innebär betydande
investeringar. Under 2023 genomfördes
en effektivisering och omvärdering av
immateriella tillgångar. Denna uppdaterade
värdering ledde till ett beslut om minskade
investeringar i egen produktutveckling.
PRODUKTER
OCH TEKNIK
Investeringar görs mot marknader med
potential för tillväxt och framtida lönsamhet
och efter noggrann analys. Investeringar
prioriteras inom molnbaserade produkter
riktade mot datahantering, säkerhet, mobil
videotrafik samt 5G.
Bolaget förväntar en fortsatt nedgång
av försäljningen inom Operativsystem,
vilken beror på att nyckelkunderna ökar
användningen av öppen källkod i sina
systemlösningar.
Vid utgången av året uppgick värdet av
balanserade utvecklingskostnader till 219,7
Mkr (338,3).
KUND- OCH
AVTALS-
STRUKTUR
Eneas kunder utgörs främst av större
mobiloperatörer samt systemleverantörer
inom kommunikation och säkerhet. En stor
del av intäkterna kommer från ett begränsat
antal nyckelkunder.
Eneas intäkter utgörs i huvudsak av
licensintäkter, underhåll- och supportintäkter
samt tjänster. Enea är beroende av
kundernas fortsatta investeringar i kapacitet,
effektivitet samt ny teknik.
Intäkterna är delvis volymberoende och
fluktuerar med kunders produktionsvolymer.
Licensintäkter utgörs såväl av
engångsintäkter som av intäkter av
återkommande karaktär. De initiala
kundavtalen gäller normalt en period på 3
till 5 år.
Avtal med kapacitetsbegränsningar samt
underhåll- och supporttjänster förlängs
löpande. Priser är generellt sett fasta under
avtalsperioden.
Intäkterna varierar mellan kvartal och
räkenskapsår, beroende på när större avtal
ingås och leverans sker.
Under 2023 genererades 46 (55) procent
av bolagets intäkter från de 10 största
kunderna.
Andelen återkommande intäkter har ökat
under året och står för cirka två tredjedelar
av Eneas intäkter.
R&D investering
Kostnadsförd R&D
Eneas framgång är i stor utsträckning
beroende av företagets förmåga att
rekrytera, utveckla och behålla kvalificerad
personal.
KOMPETENS-
FÖRSÖRJNING
Det råder stark konkurrens om kvalificerad
personal inom IT- och Telekombranschen.
Personalomsättningen för koncernen som
helhet uppgick under året till 11,2 procent
(17,5).
Eneas produkter utgör viktiga komponenter i
kundernas lösningar och felaktigheter skulle
kunna medföra försämrade kundrelationer
och skadeståndsanspråk.
Vidare finns det en risk att Eneas im-
materiella rättigheter utsätts för intrång eller
att Eneas produkter gör intrång i andra
företags immateriella rättigheter.
PRODUKTANS-
VAR, IMMATE-
RIELLA RÄT-
TIGHETER OCH
RÄTTSTVISTER
Enea är försäkrat mot skadeståndsanspråk
och bedömer att företaget har tillräckligt
skydd och att risken för skadestånd är
begränsad. Enea har även ett försäkrings-
skydd om företagets produkter skulle göra
intrång på annans patent eller upphovsrätt.
Enea anlitar kontinuerligt juridisk expertis för
att skydda sina immateriella rättigheter och
minska riskerna för immaterialrättsintrång.
Vad gäller rättstvister, domstolsförfarande,
tolkning av lokal lagstiftning eller skilje-
förfarande är Enea AB eller dess dotterbo-
lag för närvarande inblandade i ett mindre
antal tvister. Bolagets bedömning är att
ingen av dessa pågående tvister har en
negativ inverkan på bolagets finansiella
ställning och ingen reservation för ett
negativt utfall har gjorts. Oenighet kring av-
talstillämpningar eller ett för bolaget negativt
utfall i domstol skulle kunna ha en negativ
inverkan på bolagets finansiella ställning.
Enea har genom noggrant utvalda förvärv
och avyttringar de senaste åren etablerat
en position som programvaruleverantör till
telekomoperatörer och systemtillverkare.
Bolaget är beroende av att dessa förvärv
fortsättningsvis utvecklas i enlighet med de
antaganden om tillväxt och marknadsposi-
tion som gjordes vid respektive förvärvs-
tidpunkt.
FÖRVÄRV/
AVYTTRINGAR
Enea genomförde en nedskrivning
av immateriella tillgångar med totalt
486 MSEK, hänförligt till goodwill och
balanserade utvecklingskostnader.
Förvärvade immateriella tillgångar vid
utgången av 2023 uppgick till 1 622,6
(2 116,6) Mkr (se vidare not 10).
ÅRSREDOVISNING 2023
48
FINANSIELLA RISKER KOMMENTAR EXPONERING
Valutarisk innebär att värdet på finansiella
tillgångar/skulder kan variera på grund av
förändringar i valutakurser.
VALUTA
Enea är ett internationellt företag och
huvuddelen av försäljningsintäkterna
erhålls i amerikanska dollar samt euro.
Verksamheten bedrivs i huvudsak i
utländska dotterbolag där intäkter och
utgifter sker i lokal valuta.
Under året valutasäkrades totalt 1,5 MEUR
(5). Det fanns inga utestående derivat vid
2023 års utgång.
Om den svenska kronan hade förstärkts/
försvagats med 5% i genomsnitt i för-
hållande till den amerikanska dollarn med
alla andra variabler konstanta, skulle årets
intäkter varit 18 Mkr lägre/högre.
Motsvarande belopp gentemot euro är 23
Mkr.
Med ränterisk avses att värdet på finansiella
instrument kan variera på grund av
förändringar i marknadsräntor.
RÄNTOR
Eneas ränteförfall sker i huvudsak kvartals-
vis. Den marginal som bolaget betalar
utöver den underliggande marknadsräntan
styrs av förutbestämda prestationsmått.
Vid utgången av 2023 uppgick de
utnyttjade finansiella faciliteterna till
471 Mkr.
Om den underliggande styrräntan
förändras med 1% i genomsnitt med
alla andra variabler konstanta, skulle
räntekostnaden öka/minska med 5 Mkr.
LIKVIDITET
Med ränterisk avses att värdet på finansiella
instrument kan variera på grund av föränd-
ringar i marknadsräntor.
Enea har sedan april 2022 ett nytt
facilitetsavtal med en facilitet med fast löptid
om 40 MEUR samt en revolverande facilitet
om 350 Mkr med DNB Bank ASA samt AB
Svensk Exportkredit som långivare.
Lånet om 40 MEUR med fast löptid, förfaller
till betalning i sin helhet i april 2025.
Tillgängliga kontanta medel och outnytt-
jade kreditfaciliteter vid utgången av 2023
uppgick till 655 Mkr.
Faciliteterna innehåller sedvanliga villkor
avseende skuldtjänstkvot och Nettoskuld/
EBITDA. Dessa villkor var uppfyllda vid
årets utgång.
Med kreditrisk avses att en part i en
finansiell transaktion inte kan fullgöra ett
åtagande. Den främsta kreditrisken för
Enea är utestående kundfordringar samt
upparbetade ofakturerade tjänsteuppdrag.
(Avtalstillgångar).
KREDITRISK
Bolagets kunder är till största del
internationella eller lokalt väletablerade
företag som påvisat historisk god
betalningsförmåga. Kunderna är fördelade
över flera olika länder och marknader
där olikheter i betalningsmönster och
valutarestriktioner förekommer.
Under året har 17,9 Mkr (2,0) reserverats
för osäkra kundfordringar som under
perioden förändrats enligt nedan.
Ingående balans 2023-01-01: 10,6
Återbetalning av osäker fordran: -1,1
Avskrivning av osäker fordran: -
Valutaeffekt: -0,8
Reserv för osäkra fordringar: 17,9
Utgående balans 2023-12-31: 26,7
Under året har resultatet belastats av en nedskriv-
ning av avtalstillgångar om 41,7 Mkr, tiil följd av
ett i förtid avslutat kundprojekt.
Eneas verksamhet påverkas inte på ett
avgörande sätt av klimatförändringar. Enea
identifierar risker som kan påverka bolaget
finansiellt eller strategiskt på kort och lång
sikt samt bolagets förmåga att leverera
produkter och tjänster till kunder. Enea har
utvärderat och bedömt risker med koppling
till klimatförändringar. Dessa risker omfattar
omställningar, anseende, kroppsliga och
materiella skador, leveranskedjor och
åtaganden gentemot kunder. Slutsatsen är
att bolaget för närvarande inte påverkas av
risker inom något av dessa områden.
KLIMAT-
FÖRÄNDRINGAR
Koncernens mål avseende kapitalhantering
är att ha en stabil finansiell ställning som
tryggar koncernens förmåga att fortsätta
sin verksamhet och generera avkastning
till aktieägarna och vara till nytta för andra
intressenter.
KAPITAL-
HANTERING
Detta uppnås genom att upprätthålla
en optimal kapitalstruktur för att hålla
såväl kostnader som kapital nere. För att
upprätthålla eller justera kapitalstrukturen
kan koncernen besluta om utdelning
till aktieägarna, återbetala kapital till
aktieägarna, utfärda nya aktier eller sälja
tillgångar för att minska skulderna.
Koncernen bedömer kapitalet på basis av
nettoskulden, vilken vid utgången av 2023
uppgick till 209 Mkr.
Enligt villkoren för de huvudsakliga
lånefaciliteterna är koncernen förpliktigad
att uppfylla sedvanliga finansiella
lånevillkor, såsom skuldtjänstekvot och
nettoskuld/EBITDA. Koncernen har uppfyllt
lånevillkoren under hela perioden.
Styrelsen föreslår ingen utdelning för 2023.
RISKER OCH RISKHANTERING
49
ÅRSREDOVISNING 2023
ÅRSREDOVISNING 2023
50
50.
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORT
Enea är ett svenskt
aktiebolag med huvudkontor
i Stockholm, Sverige.
Företaget är börsnoterat
på Nasdaq Stockholm och
bolagsstyrningen inom
koncernen utgår från svensk
lagstiftning samt de regler
och rekommendationer som
ges ut av organisationer
som till exempel Kollegiet för
svensk bolagsstyrning och
Aktiemarknadsnämnden.
STYRNINGSMODELL
Styrning, ledning och kontroll av
Enea fördelas mellan aktieägarna
på årsstämman, styrelse och verk-
ställande direktör i enlighet med den
svenska aktiebolagslagen och styrel-
sens arbetsordning. Enea har under
verksamhetsåret följt Svensk kod för
bolagsstyrning som ges ut av Kollegiet
för svensk bolagsstyrning, och bo-
lagsstyrningsrapporten har upprättats
i enlighet med densamma. Denna bo-
lagsstyrningsrapport har varit föremål
för lagstadgad granskning.
1. AKTIEÄGARE
Eneas aktie är noterad på Nasdaq
Stockholms Mid Cap-lista. Enligt den
av Euroclear Sweden förda aktie-
boken uppgick antalet aktier till 21
858 231 per den 31 december 2023
bestående av 21 615 231 stamaktier
samt 243 000 C-aktier. Vid samma
tidpunkt uppgick aktiekapitalet till 24
705 525 kronor. Eneas innehav av
egna aktier uppgick till 813 107 aktier
bestående av 570 107 stamaktier
samt ovan nämnda 243 000 C-aktier,
vilket motsvarar cirka 3,7 procent av
samtliga aktier. Bolagets största ägare
är Per Lindberg 34,1 procent, Första
AP Fonden 6,9 procent, C WorldWide
Asset Management 4,9 procent, Han-
delsbanken Fonder 3,9 procent. De
20 största ägarna innehar tillsammans
71,5 procent av bolagets kapital.
ÅRSSTÄMMA
Årsstämman, eller i förekommande fall
extra bolagsstämmor, är Eneas högsta
beslutande organ. Vid årsstämman
har samtliga aktieägare rätt att delta
(personligen eller genom ombud med
fullmakt) och få ett ärende behandlat.
Årsstämman beslutar bland annat om:
eventuella förändringar i bolags-
ordning
val av styrelse, styrelseordföran-
de och revisor
fastställande av resultat- och
balansräkningar
dispositioner beträffande vinst
eller förlust samt beviljande om
ansvarsfrihet för styrelseledamö-
ter och verkställande direktör
principer för tillsättande av valbe-
redning
riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
För beslut om ändring av bolagsord-
ningen krävs två tredjedelars majoritet
vid omröstning. Årsstämman ägde
rum den 4 maj 2023 i Stockholm.
Årsstämman beslutade bland annat att:
fastställa resultat- och balansräk-
ning för företaget och koncernen
ge ansvarsfrihet för styrelseleda-
möter och verkställande direktör
ingen utdelning lämnas för verk-
samhetsåret 2022
godkänna arvoden till styrelsele-
damöter och revisorer
godkänna styrelsens ersättnings-
rapport för räkenskapsåret 2022
godkänna styrelsens förslag till
riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
godkänna valberedningens för-
slag om principer för tillsättande
av ny valberedning
bemyndiga styrelsen att besluta
om förvärv och överlåtelse av
egna stamaktier i enlighet med
styrelsens förslag
bemyndiga styrelsen att besluta
om nyemission av stamaktier för
att finansiera fortsatt tillväxt och
expansion
utse följande styrelseledamöter:
Omval av Anders Lidbeck, Kjell Duve-
blad, Jan Frykhammar, Mats Lindoff,
Åsa Schwarz och Charlotta Sund
Anders Lidbeck valdes till styrelse-
ordförande. Styrelsen utsåg Kjell
Duveblad till styrelseordförande den 3
juli för den tid som Anders Lidbeck på
grund av tf VD-befattning inte också
51
ÅRSREDOVISNING 2023
kan vara styrelseordförande. Tidigare
ledamoten Jan Frykhammar avgick
från styrelsen på egen begäran den
4 juli.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
omvaldes till revisor.
Protokoll från årsstämman inklusive
beslutsunderlag finns publicerat på
företagets webbplats (www.enea.com)
under rubriken Investerare i naviga-
tionsmenyn.
2. VALBEREDNING
Årsstämman beslutar om principer för
tillsättande av ny valberedning. Val-
beredningen ska bestå av represen-
tanter för två större aktieägare samt
styrelsens ordförande. Valberedningen
kan dock utgöras av representanter
för tre eller fyra större aktieägare samt
styrelsens ordförande om styrelsens
ordförande finner att ett sådant intres-
se föreligger hos de större aktieägarna
i samband med valberedningens
formerande. Styrelsens ordförande
ges i uppdrag att kontakta de fyra röst-
mässigt största registrerade aktieägar-
na per den 30 september och be dem
utse en ledamot vardera. Om fler än
två av dessa aktieägare ej önskar utse
ledamot, tillfrågas ytterligare aktie-
ägare i storleksordning om att utse
representant i valberedningen. Till
ordförande i valberedningen bör utses
en aktieägarrepresentant. Namnen på
valberedningens ledamöter ska public-
eras i bolagets delårsrapport för årets
tre första kvartal. Mandatperioden för
den utsedda valberedningen ska löpa
intill dess att ny valberedning tillträtt.
Om väsentlig förändring sker i ägar-
strukturen efter det att valberedningen
konstituerats, och senast tre månader
före årsstämman, ska valberedning-
ens sammansättning ändras i enlighet
med principerna ovan. Valberedningen
ska bereda och till årsstämman lämna
förslag till ordförande vid årsstämman,
val av ordförande och övriga ledamö-
ter i bolagets styrelse, styrelsearvo-
de uppdelat mellan ordförande och
övriga ledamöter samt principerna för
eventuell ersättning för utskottsarbete,
val och arvodering av revisor och re-
visorssuppleant (i förekommande fall)
samt beslut om principer för utseende
av ny valberedning. Valberedningen
ska ha rätt att belasta bolaget med
kostnader för exempelvis rekryterings-
konsulter och andra kostnader som
erfordras för att valberedningen ska
kunna fullgöra sitt uppdrag.
Valberedningen inför årsstämman
2024 utgörs av Per Lindberg (eget
mandat), Niklas Johansson (Handels-
banken Fonder), Anna Magnusson
(Första AP-fonden), Henrik Söderberg
(C WorldWide Asset Management)
samt Kjell Duveblad (styrelseordfö-
rande i Enea AB). Valberedningen har
utsett Per Lindberg till sin ordförande
och valberedningens fullständiga
förslag till årsstämman 2024 med
motivering offentliggörs i kallelsen till
samma årsstämma. Kallelse public-
eras på företagets webbplats (www.
enea.com) under rubriken Investerare
i navigationsmenyn.
3. STYRELSEN
Enligt bolagsordningen ska Eneas
styrelse väljas på årsstämman och
bestå av fem till sju ledamöter samt
högst sju suppleanter. Eneas styrel-
se är utsedd i enlighet med Svensk
kod för bolagsstyrning och företagets
mångfaldspolicy. Hänsyn har tagits till
behovet av mångsidighet, kompetens
och erfarenhet som på olika sätt bidrar
till Eneas utveckling, samt till kravet på
att eftersträva en jämn könsfördelning.
Hänsyn har också tagits till att sty-
relseledamöterna ska kunna avsätta
erforderlig tid för uppdrag i företaget.
Styrelsens sammansättning återspeg-
lar detta och en majoritet av styrel-
semedlemmarna har såväl kunskap
som lång erfarenhet från branscher
där Enea verkar. Fram till 4 juli bestod
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÖVERSIKT AV STYRNINGSMODELL
INFORMATION
INFORMATION
MÅL
STRATEGIER
STYRINSTRUMENT
POLICYER
RAPPORTER
INTERNKONTROLL
VAL
RSLAG
VAL
INFORMATION
VAL
6
Revisorer
1
Aktieägare
2
Valberedning
4
Utskott
3
Styrelse
5
VD och koncernledning
ÅRSREDOVISNING 2023
52
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Eneas styrelse av sex stämmovalda
ledamöter, därefter har Eneas styrelse
bestått av fem stämmovalda ledamöter.
Verkställande direktören och finansdi-
rektören deltar vid varje styrelsemöte
och rapporterar företagets affärsläge,
framtidsutsikter, ekonomiska ställning
och händelser av väsentlig betydelse.
Även andra medarbetare i företaget
deltar vid behov som föredragande
under styrelsemöten. Finansdirektören
verkar även som styrelsens sekrete-
rare. Under de delar av styrelsemöten
som avhandlar förhållandet mellan
verkställande direktör och företaget
deltar inte verkställande direktör.
Minst en gång per år utvärderas den
verkställande direktörens och övriga
ledande befattningshavares arbete.
STYRELSENS OBEROENDE
Enligt Svensk kod för bolagsstyrning
ska en majoritet av de stämmovalda
styrelseledamöterna vara oberoende
i förhållande till företaget och företa-
gets ledning. Minst två av dessa ska
även vara oberoende i förhållande till
företagets större aktieägare. Samtliga
ledamöter var att anse som oberoen-
de i förhållande till företaget och före-
tagsledningen samt större aktieägare i
företaget. För uppgifter om styrelsens
ledamöter och deras aktieinnehav, se
sidan 53.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsens arbetsordning fastställs
årligen vid det konstituerande styrelse-
mötet i samband med årsstämman
och justeras därefter endast vid spe-
ciella behov. Förutom styrelsens ar-
betsuppgifter redogör arbetsordningen
bland annat för styrelsens ansvar och
arbetsfördelning. Styrelsen utfärdar
även en instruktion för verkställande
direktör. Vid det konstituerande styrel-
semötet fastställs också bemanning
av styrelsens revisions-, ersättnings-
och teknikutskott. Utöver det konsti-
tuerande styrelsemötet ska styrelsen
hålla minst sex styrelsemöten årligen.
Styrelsen ska förvalta företagets ange-
lägenheter i företagets och samtliga
aktieägares intresse.
I styrelsens uppgifter ingår bland
annat att:
fastställa verksamhetsmål och
strategi
tillsätta, utvärdera och vid behov
entlediga verkställande direktören
införa effektiva system för upp-
följning och kontroll av företagets
verksamhet
säkerställa en tillfredsställande
kontroll av företagets efterlevnad
av lagar och andra regler som
gäller för företagets verksamhet
fastställa erforderliga etiska rikt-
linjer för företagets uppträdande
kontinuerligt utvärdera strategiska
och kompletterande förvärv
säkerställa att företagets informa-
tionsgivning präglas av öppenhet
samt är relevant och tillförlitlig
4. REVISIONSUTSKOTT
Styrelsens övergripande ansvar kan
inte delegeras, men styrelsen har
inrättat ett revisionsutskott för att för-
djupa och bereda viktiga frågor enligt
nedan. Vid styrelsens konstituerande
möte efter årsstämman utsågs Jan
Frykhammar till ordförande och Kjell
Duveblad till ledamot i revisionsutskot-
tet. Eneas verkställande direktör,
finansdirektör och företagets revisorer
adjungeras till revisionsutskottets
möten som normalt hålls en gång per
kvartal. Jan Frykhammar var ordfö-
rande i revisionsutskottet fram till dess
att han avgick från styrelsen den 4 juli.
Styrelsen utsåg Kjell Duveblad till ny
ordförande och Åsa Schwarz till ny
ledamot i revisionsutskottet.
Revisionsutskottets arbete protokoll-
förs och avrapporteras till styrelsen.
Utskottet ansvarar för att bereda sty-
relsens arbete med avseende på att:
kvalitetssäkra företagets finan-
siella rapportering
informera sig om revisionens
inriktning och omfattning
diskutera samordningen mellan
den externa revisionen och före-
tagets interna kontrollfunktioner
och synen på företagets risker
fastställa riktlinjer för vilka andra
tjänster än revision som företa-
get får upphandla av företagets
revisorer
utvärdera revisorsinsatsen och
informera företagets valberedning
om utvärderingen
biträda valberedningen vid fram-
tagande av förslag till företagets
revisorer och arvodering
Under året hade revisionsutskottet
8 möten. I huvudsak har utskottet
diskuterat utformningen av företagets
delårsrapporter, produktlönsamhet,
goodwill och andra immateriella till-
gångar, kundfordringar, riskhantering,
finansrelaterade frågor och internkon-
troll. Företagets revisorer rapporterar
årligen sina iakttagelser från revision-
en till hela styrelsen i samband med
årsbokslutet.
Vidare träffar styrelsen företagets
revisorer minst en gång om året,
utan närvaro av företagsledningen,
för att informera sig om revisionens
inriktning och omfattning. Vid dessa
möten diskuteras även samordningen
mellan den externa revisionen och
den interna kontrollen, samt synen på
företagets risker enligt ovan.
4. ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Styrelsens övergripande ansvar kan
enligt ovan inte delegeras, men styrel-
sen har även inrättat ett ersättnings-
utskott med uppgift att bereda frågor
om lön, andra ersättningar och övriga
anställningsvillkor för verkställande
direktör och i tillämpliga fall för övriga
medlemmar i koncernledningen.
Ersättningsutskottet sammankallas
vid behov och avrapporterar sitt
arbete till styrelsen. Under året hade
ersättningsutskottet 7 protokollförda
möten. Vid styrelsens konstituerande
möte efter årsstämman utsågs Anders
Lidbeck till ordförande och Charlotta
Sund till ledamot i ersättningsutskottet.
Anders Lidbeck var ordförande fram
till övergång till tf VD-befattning den 3
juli. Styrelsen utsåg Charlotta Sund till
ny ordförande och Mats Lindoff till ny
ledamot i ersättningsutskottet.
53
ÅRSREDOVISNING 2023
Anders Lidbeck
Styrelseordförande Invald 2019
tf VD sedan 3 juli 2023*
Kjell Duveblad
Styrelseledamot Invald 2008
Styrelseordförande sedan 3 juli 2023
Född: 1962
Utbildning: Civilekonom, Lunds universitet
Tidigare befattningar: VD och Koncernchef Enea, VD och Koncern-
chef för Telelogic, olika sälj- och marknadspositioner på Nokia, ICL
och Telia Megacom, inklusive VD för ICL Direct i Benelux och Vice
President of Sales and Marketing för ICL Industry Systems Europe.
Övriga styrelseuppdrag: -
Huvudsaklig sysselsättning: tf VD sedan 3 juli 2023
Antal aktier: 51 500
Utskottsarbete: Ordförande i ersättningsutskottet fram till 3 Juli 2023
* Kjell Duveblad har utsetts till Ordförande för den tid som Anders Lidbeck på
grund av VD-befattningen inte också kan vara styrelseordförande.
Född: 1954
Utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm
Tidigare befattningar: Försäljningsdirektör på IBM Svenska AB och
VD för Oracle Sverige, Norden och Baltikum.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseordförande i QBNK Holding AB
samt styrelseledamot i ett antal onoterade bolag.
Huvudsaklig sysselsättning: Ledningskonsult och styrelsearbete
Antal aktier: 30 000
Utskottsarbete: Revisionsutskottet
Mats Lindoff
Styrelseledamot
Invald 2010
Åsa Schwarz
Styrelseledamot
Invald 2022
Född: 1961
Utbildning: Civilingenjör EE
Tidigare befattningar: Chief Technology Officer Sony-Ericsson, VD
C-Technologies AB.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i Precise Biometrics AB
samt i ett antal onoterade bolag.
Huvudsaklig sysselsättning: Strategikonsult
Antal aktier: 990
Utskottsarbete: Ordförande i teknikutskottet, Ledamot i ersättnings-
utskottet sedan 3 Juli 2023
Född: 1973
Utbildning: Fil.kand. i data- och systemvetenskap samt i företags-
ekonomi, Stockholms Universitet & KTH
Tidigare befattningar: Sälj- och marknadschef på Knowit
Cybersecurity & Law, Managementkonsult inom cybersäkerhet på
Cybercom, KAM på Nexus, grundare av säkerhetskonsulten Dagaz.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i Precise Biometrics AB
och Virtual Ink Stockholm AB.
Huvudsaklig sysselsättning: Affärsutvecklingschef Knowit
Cybersecurity & Law samt författare
Antal aktier: 900
Utskottsarbete: Ledamot i revisionsutskottet, ledamot i teknikutskot-
tet sedan 3 juli 2023.
Charlotta Sund
Styrelseledamot
Invald 2020
Jenny Andersson
Arbetstagarrepresentant
Sveriges Ingenjörer
Invald 2019
Född: 1963
Utbildning: Civilingenjör Industriell Ekonomi, Linköpings Tekniska
Högskola
Tidigare befattningar: Senior Vice President Ericsson, Vice Pre-
sident Ericsson, olika produkt-, marknads- och säljpositioner inom
Ericsson, VD och Koncernchef Tekniska verken i Linköping AB.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot Hexatronic Group AB.
Styrelseuppdrag inom Tekniska verken koncernen.
Huvudsaklig sysselsättning: VD och Koncernchef svenska rymdak-
tiebolaget SSC, Swedish Space Corporation.
Antal aktier: 600
Utskottsarbete: Ordförande i ersättningsutskottet
Född: 1973
Utbildning: Högskoleingenjör Datateknik
Tidigare befattning: Anställd på Enea sedan 2010 (testledare och
projektledare).
Huvudsaklig sysselsättning: Group Quality Manager and Sustai-
nability
Antal aktier: 0
Utskottsarbete: Ej med i utskott
Jan Frykhammar avgick från styrelsen på egen begäran den 4 juli 2023.
STYRELSE 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING 2023
54
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
4. TEKNIKUTSKOTT
Det övergripande målet för teknik-
utskottet är att ge styrelsen möjlighet
att utbyta kunskap och återkoppling
med företagsledningen kring teknikval
för Eneas produkt- och förvärvsstrate-
gi. Teknikutskottet har en rådgivande
funktion och fritar inte styrelsen från
något ansvar. Teknikutskottet har haft
4 möten under året. Vid styrelsens
konstituerande möte efter årsstämman
utsågs Mats Lindoff till ordförande och
Åsa Schwarz till ledamot i teknik-
utskottet. Eneas verkställande direktör
adjungeras till teknikutskottets möten.
UTRDERING AV
STYRELSENS ARBETE
Styrelsens ordförande är ansvarig
för utvärdering av styrelsens arbete.
Utvärderingen har gjorts via en diskus-
sion inom styrelsen. Därutöver har
valberedningen intrervjuat styrelsele-
damöterna individuellt.
5. VERKSTÄLLANDE DIREK-
TÖR OCH KONCERNLEDNING
Jan Häglund, verkställande direktör
sedan maj 2019, slutade med omedel-
bar verkan den 3 juli 2023. Med anled-
ning av detta utsåg styrelsen styrelse-
ordförande Anders Lidbeck till tf VD.
Anders Lidbeck har inga väsentliga
innehav av aktier i företag som Enea
har affärsförbindelser med och hans
övriga väsentliga uppdrag och erfaren-
heter framgår av presentationen av
koncernledningen på nästa sida.
Eneas koncernledning består av Ene-
as verkställande direktör, finansdirek-
tör samt, fram till årsskiftet 2023/2024,
fem stabs- och linjechefer som
representerar organisationens funktio-
ner och affärsområden. Sedan den 1
januari 2024 består koncernledningen
av sju stabs- och linjechefer. För mer
information om koncernledningens
medlemmar, se presentationen av
koncernledningen på nästa sida.
Koncernledningen träffas två gånger
per månad för att analysera affärslä-
get för samtliga affärsenheter samt
diskutera andra löpande och relevanta
frågor. Koncernledningen träffas även
ett antal gånger per år för att diskutera
företagets strategi och avrapporte-
rar i september förslag på strategi
för kommande år till styrelsen. Med
utgångspunkt från godkänd strategi tar
verkställande direktör och finansdirek-
tör fram en affärsplan för det komman-
de året. Denna affärsplan presenteras
för godkännande på ett styrelsemöte i
december.
6. REVISORER
Vid årsstämman 2023 valdes Öhr-
lings PricewaterhouseCoopers AB till
revisor med Nicklas Kullberg (aukto-
riserad revisor) som huvudansvarig.
Företagets revisorer gör varje år en
granskning av företagets interna
kontroll och förvaltning och avrappor-
terar iakttagelser samt bedömning till
styrelsen i sin helhet. Riktlinjerna för
styrelsens arbete utgår från arbets-
ordningen som bland annat reglerar
arbetsfördelningen inom styrelsen
samt mellan styrelse och företagsled-
ning. Under året genomförde reviso-
rerna en granskning av årsbokslutet
och revisionsberättelsen finns med i
denna årsredovisning (se sidan 103).
En översiktlig granskning gjordes även
i samband med det tredje kvartals-
bokslutet och företagets revisorer
lämnade sin granskningsrapport i
delårsrapporten för perioden januari-
september.
ERSÄTTNING TILL
STYRELSEN
Enligt beslut vid årsstämman 2023
utgår styrelsearvode med sammanlagt
2 220 Tkr som fördelas med 550 Tkr
till ordföranden och 270 Tkr vardera till
övriga av stämman utsedda styrelse-
ledamöter. Arvode för utskottsarbete
utgår i revisionsutskottet med 100
Tkr till ordföranden och 60 Tkr till en
ledamot, i ersättningsutskottet med 50
Tkr till ordföranden och 30 Tkr till en
ledamot samt i teknikutskottet med 50
Tkr till ordföranden och 30 Tkr till en
ledamot. Styrelsens arbetstagarrepre-
sentant erhåller ej styrelsearvode.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Företaget ska erbjuda konkurrens-
kraftiga och marknadsmässiga villkor
avseende ersättningar och övriga an-
ställningsvillkor i syfte att kunna rekry-
tera och behålla ledande befattnings-
havare. Den samlade ersättningen till
ledande befattningshavare består av
fast lön, rörlig lön, pensionsavsättning
och aktierelaterad ersättning. Såväl
den fasta som rörliga lönen fastställs
årligen på individuell nivå. Modellen
för ledande befattningshavares rörliga
lön och fastställande av dess utfall,
beslutas av styrelsen efter förslag från
ersättningsutskottet. Vidare baseras
den rörliga lönen på utfall i förhållande
till årligen fastställda mål avseende
framför allt företagets omsättning
och rörelseresultat samt individuella
mål anpassade till respektive befatt-
ningshavares ansvarsområde. Om
målen uppnås utgår en del av den
maximala rörliga lönen och om målen
överträffas kan en högre ersättning
utgå, upp till ett fastställt tak. Ledande
befattningshavare kan ges möjlighet
att delta i aktiebaserade incitaments-
program efter beslut av årsstämma.
Det innebär att ersättning även kan
utgå i form av aktierelaterad ersätt-
ning, under förutsättning att mål och
övriga villkor för det aktiebaserade
incitamentsprogrammet har uppfyllts.
55
ÅRSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Anders Lidbeck
Tf VD och koncernchef
Ulf Stigberg
Ekonomi- och Finanschef Anställd
sedan Aptilo 2001, Enea 2020. Medlem i
ledningsgruppen sedan 2023
Född: 1962
Utbildning: Civilekonom, Lunds Universitet
Tidigare befattningar: Ordförande och styrelseledamot för Enea, VD
och Koncernchef Enea, VD och Koncernchef för Telelogic, olika sälj
och marknadspositioner på Nokia, ICL och Telia Megacom, inklusive
VD för ICL Direct i Benelux och Vice President of Sales and Marke-
ting för ICL Industry Systems.
Antal aktier: 51 500
Född: 1965
Utbildning: Civilekonom, Luleå tekniska universitet
Tidigare befattningar: CFO på Aptilo Networks AB, Operations Mana-
ger Mobile Internet Axis Communications AB. Olika befattningar inom
Ericsson; Regional Marketing Manager, Business Manager, Business
Controller, Financial Controller,
Electromechanical Designer.
Antal aktier: 4000
Stephanie Huf
Chief Marketing Officer
Anställd sedan 2022
Medlem i ledningsgruppen
sedan 2022
Anna de la Cruz
Selander
Senior Vice President, Head of People
& Culture
Anställd sedan 2023 Medlem i lednings-
gruppen sedan 2023
Född: 1971
Utbildning: Ekonomie kandidatexamen (Marknadsföring), Monash
University, Melbourne, Australien
Tidigare befattningar: VP Group Communications Telia Company,
Head of Marketing and Industries, Telia Global and Division X, Head
of Global Campaigns Ericsson AB, Head of Marketing and Com-
munications Industry and Society Ericsson AB, VP Marketing and
Public Affairs Ericsson South East Asia and Oceania. Non-executive
Director Information City Australia.
Antal aktier: 300
Född: 1968
Utbildning: Internationell Ekonomexamen, Handelshögskolan vid
Göteborgs Universitet
Tidigare befattningar: Director Learning, Leadership, Performance &
Culture Northvolt och Klarna Bank, Ansvarig Ericsson ConsumerLab,
Ansvarig Ericsson Academy och talangutveckling inom sälj, Handels-
sekreterare Argentina Exportrådet, olika internationella befattningar
Ericsson.
Antal aktier: 0
Roland Steiner
Senior Vice President Telecom Business
Unit
Anställd sedan Siemens 2001, Atos
2018, Enea 2019
Medlem i ledningsgruppen
sedan 2019
Jean-Pierre Coury
Senior Vice President Enterprise
Business Unit
Anställd sedan: Qosmos 2010,
Enea 2017
Medlem i ledningsgruppen
sedan 2022
Född: 1974
Utbildning: M.Sc. Electrical Engineering, Vienna University of
Technology
Tidigare befattningar: VP Global Head of Telco Solutions på Atos,
VP Business Unit LTE på Siemens Convergence Creators.
Antal aktier: 7 828
Född: 1977
Utbildning: M.Sc. Telecommunication & Networking Engineering,
STRI Toulouse (Frankrike), Exec-MBA, ESSEC (Frankrike)
Tidigare befattningar: VP of Global Sales & Customer Operations
på Enterprise Business Unit, Head of Customer operations på
Qosmos.
Antal aktier: 7 693
John Hughes
Senior Vice President AdaptiveMobile
Security Business Unit
Anställd sedan: AdaptiveMobile Security
2006, Enea 2021
Medlem i ledningsgruppen
sedan 2022
Osvaldo Aldao
Chief Technology and Product Officer,
Head of Product Operations
Anställd sedan 2021 Medlem i
ledningsgruppen sedan 2023
Född: 1974
Utbildning: Bachelor of Engineering, Electronic Engineering, Dublin
City University
Tidigare befattningar: Chief Operating Officer på Enea AdaptiveMo-
bile Security. Började karriären på Vodafone Irland.
Antal aktier: 0
Född: 1972
Utbildning: Civilingenjörsexamen (M.Sc.) i telekommunikation och
elektronikteknik från Institutet för teknik, Buenos Aires, Argentina
Tidigare befattningar: VP för produktledning på Enea sedan 2021.
Tidigare positioner på Ericsson inkluderade Head of Portfolio,
Communications Services, chef för IoT Accelerator och chef för
försäljningsstöd.
Antal aktier: 1000
KONCERNLEDNING 2023
ÅRSREDOVISNING 2023
56
Styrelseledamot
Styrelsemöten
(antal möten: 16)
Revisionsutskott
(antal möten: 8)
Ersättnings-
utskott
(antal möten: 7)
Teknikutskott
(antal möten: 4)
Anders Lidbeck
1
8 5
Kjell Duveblad
2
16 8
Mats Lindoff
3
16 2 4
Charlotta Sund
4
15 7
Åsa Schwarz
5
16 3 3
Jenny Andersson
6
15
Jan Frykhammar
7
8 5
1
Styrelseordförande samt Ersättningsutskott ordförande till den 3 juli. Av styrelsen utsedd tf VD den 3 juli.
2
Styrelseordförande utsedd av styrelsen sedan den 3 juli. Revisionsutskott ledamot, ordförande sedan 3 juli.
3
Teknikutskott ordförande. Ersättningsutskott ledamot sedan den 3 juli.
4
Ersättningsutskott ledamot, ordförande sedan den 3 juli.
5
Teknikutskott ledamot. Revisionsutskott ledamot sedan den 3 juli.
6
Arbetstagarrepresentant.
7
Avgick från styrelsen på egen begäran den 4 juli.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
STYRELSELEDAMÖTERNAS MÖTESNÄRVARO 2023
Ersättning till verkställande direktör
beslutas av styrelsen efter förslag från
ersättningsutskottet.
Under året behandlade styrelsen
företagets strategi och dess affärs-
verksamhet och ersättning till ledande
befattningshavare. Den verkstäl-
lande direktörens lägesrapport som
innehåller en löpande uppföljning av
verksamheten och prognoser tillsänds
styrelsen varje månad, med undan-
tag för januari och juli. Styrelsen har
under året behandlat dessa liksom
delårsrapporter, budget och affärsplan
för 2024 samt förvärvsplaner och
initierade förvärvsprojekt. Utöver detta
har styrelsen diskuterat medarbetar-
och ledningsfrågor samt omvärldsfak-
torer som konkurrens- och teknikut-
veckling.
I slutet av året utvärderades styrel-
sens arbete. Styrelsen hade 16 proto-
kollförda möten och ett konstitueran-
de möte under 2023. Utöver ordinarie
styrelsearbete ingår vissa ledamöter
även i företagets revisionsutskott,
ersättningsutskott och teknikutskott.
Närvaro vid styrelsemötena under
året framgår av tabellen.
Emma Bergvall
SVP Head of Sales Operations
Anställd sedan: Enea 2021
Medlem i ledningsgruppen
sedan 2023
Medlemmar i koncernledning som lämnat Enea under 2023:
Jan Häglund, VD och Koncernchef
Ola Burmark, Ekonomi- och Finanschef
Camilla Vautier, Senior Vice President Service Provider Sales
Född: 1985
Utbildning: Master of Science in Industrial Engineering and Mana-
gement – International, Linköping University
Tidigare befattningar: Group Sales Operations Manager, Cramo
Group, samt olika befattningar inom Tele2 inklusive Head of
Business Sales Support och Sales Process Development, Head of
Product Management Large Enterprise.
Antal aktier: 100
57
ÅRSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Kv1
Jan
Feb
Mar
Apr
Maj
JunJul
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
Kv2
Kv4
Kv3
Affärsläget, bokslutskommuniké
Affärsplan, budget, utvärdering av ledningen
Årsstämma
Affärsläget, strategi
Affärsläget, delårsrapport
Årsredovisning, förberedelse
inför årsstämman
Affärsläget, delårsrapport
Affärsläget, delårsrapport
Strategi, organisation
STYRELSENS ARBETE 2023
PENSIONSAVTAL
Avtalad pensionsålder för VD är 67
år och för övriga ledande befattnings-
havare finns ingen särskilt avtalad
pensionsålder. Pensionsavtal till
verkställande direktör beslutas av
styrelsen efter förslag från ersättnings-
utskottet. Övriga ledande befattnings-
havare i Sverige har pensionsavtal
som ligger inom ramen för ITP-planen
med en förväntad pensionsålder på 65
år och pensionsavsättningar relateras
till den anställdes lön. Övriga ledande
befattningshavare i andra länder än
Sverige kan omfattas av motsvarande
lokala pensionsplaner i sina respektive
hemländer. I samtliga fall ska pensi-
onen utgöra maximalt 30 procent av
den totala ersättningen exklusive LTI.
Pensionspremier betalas löpande.
AVGÅNGSVEDERLAG
Vid uppsägning av verkställande
direktör ska företaget iaktta en
uppsägningstid om sex månader och
verkställande direktör har en uppsäg-
ningstid om sex månader gentemot
företaget.
Härutöver utgår ett avgångsvederlag
motsvarande sex månaders fast lön
om företaget avslutar anställningen.
Om ägarförhållandena ändras på så-
dant sätt att det blir nya majoritetsäga-
re i företaget är verkställande direktör
berättigad till avgångsvederlag på
sex månadslöner. Uppsägningslön
och avgångsvederlag avräknas mot
eventuell annan inkomst av tjänst.
För övriga ledande befattningshavare
tillämpas en uppsägningstid upp till
nio månader. Styrelsen förbehåller sig
rätten att göra avsteg från de före-
slagna riktlinjerna om det i enskilt fall
föreligger särskilda skäl.
INTERN KONTROLL OCH
RISKHANTERING
Styrelsen ansvarar enligt den svenska
aktiebolagslagen, årsredovisningsla-
gen och Svensk kod för bolagsstyr-
ning för den interna kontrollen och
riskhanteringen.
Revisionsutskottet har som uppgift
att övervaka den interna kontrollen i
Enea, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt. Syftet är
att verksamheten ska drivas ända-
målsenligt och effektivt samt att den
externa rapporteringen följer de lagar
och interna regler som gäller för före-
taget. För att lyckas med detta arbetar
styrelsen på ett strukturerat sätt och
delegerar vissa uppgifter till företagets
koncernledning, revisionsutskott samt
andra medarbetare. Enea beskriver
hur detta arbete ska utföras respektive
delegeras i företagets policyer, exem-
pelvis i finanspolicy och attestpolicy.
INTERN KONTROLL
AVSEENDE DEN
FINANSIELLA
RAPPORTERINGEN
Kontrollmiljön utgör basen för
den interna kontrollen avseende
finansiell rapportering. En viktig
förutsättning för en god kontrollmiljö
är att beslutsvägar, befogenheter
och ansvar kommuniceras på ett
tydligt sätt inom organisationen. Enea
uppfyller de krav om löpande arbete
med intern kontroll och riskhantering
som följer av att företaget tillämpar
ÅRSREDOVISNING 2023
58
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Svensk kod för bolagsstyrning. Intern
kontroll av finansiell rapportering
är inom Enea en integrerad del av
bolagsstyrningen. Den innefattar
processer och metoder för att
säkerställa både koncernens tillgångar
och riktigheten i den finansiella
rapporteringen, vilket i sin tur syftar
till att skydda ägarnas investering i
företaget. Styrelsen övervakar den
finansiella rapporteringens kvalitet
på ett flertal sätt. Styrelsen fastställer
årligen en arbetsordning som
bland annat styr ordförandens och
verkställande direktörens uppgifter.
Verkställande direktör ansvarar
enligt instruktionen för kontrollmiljön
och granskar samt säkerställer
kvaliteten i all finansiell rapportering,
och att se till att styrelsen i övrigt får
den rapportering som krävs för att
löpande kunna bedöma koncernens
ekonomiska ställning. Av instruktionen
till verkställande direktör framgår vilka
frågor som kräver bemyndigande eller
godkännande av styrelsen. Vid ett
konstituerande styrelsesammanträde
efter årsstämman, fastställer
styrelsen arbetsordning för styrelse,
revisionsutskott, ersättningsutskott
och teknikutskott. Dessutom fastställs
instruktionen till verkställande
direktör, attestinstruktion, finanspolicy
och instruktion för handel med
företagets aktier. Eneas verkställande
direktör och koncernledning har det
operativa ansvaret för den interna
kontrollen. Koncernledningen har
på grundval av styrelsens riktlinjer
samt lagar och regler avseende den
finansiella rapporteringen, exempelvis
den svenska aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen och svensk
kod för bolagsstyrning, fastställt
roll- och ansvarsfördelningen för
anställda som arbetar med finansiell
rapportering inom koncernen.
Koncernen är uppdelad i enheter
vars respektive chef ansvarar för
mål- och budgetuppfyllelse och
styrningsfrågor för sin verksamhet.
Eneas organisationsstruktur
kommuniceras på koncernens intranät
så att ansvarsområden och roller
är tydliga för alla som arbetar med
finansiell information. Inom Enea
finns det instruktioner för koncernens
medarbetare som anger vilken
behörighet olika medarbetare har
att företa vissa åtgärder, exempelvis
attest- och behörighetspolicy. Enea
har även ett antal policyer som styr
det dagliga arbetet och som skapar en
grund för intern kontroll, till exempel
finanspolicy, insiderpolicy (enligt
EU:s marknadsmissbruksförordning),
attestpolicy, IT-policy, hållbarhetspolicy
och kommunikationspolicy.
Koncernen har även en manual
för redovisning och finansiell
rapportering som redogör för
koncernens redovisningsprinciper
och tillhandahåller
rapporteringsinstruktioner. Den
innehåller även en tidsplan för att
säkerställa tillgängligheten av enhetlig
och korrekt redovisningsinformation
vid rätt tidpunkt. Riktlinjerna
uppdateras regelbundet och
kommuniceras till de anställda som
arbetar direkt eller indirekt med
finansiell rapportering.
Dokumenten är även klassificerade
enligt befogenhetsnivåer beroende
på vilken roll medarbetaren innehar.
Styrelsen får verksamhetsrapporter
månadsvis. Rapporterna analyseras
av styrelsen och eventuella åtgärder
diskuteras på nästkommande
styrelsemöte. Vid brådskande åtgärder
sammankallar styrelseordförande
ett extra styrelsemöte för att
behandla frågan. Den interna
kontrollen följs upp på olika sätt,
bland annat genom ekonomi-
och kvalitetsfunktionen, Eneas
företagsjurist, leveransfunktionen,
interna kvalitetsmöten och under
revisionsutskottets möten varje
kvartal. Dessa funktioner arbetar
utifrån olika mål och styrdokument
för att säkerställa kvalitet i företagets
processer och beslut.
RISKBEDÖMNING
Målsättningen med Eneas
riskbedömning är att säkra
koncernens resultatutveckling
och finansiella ställning. Styrelsen
godkänner principer och riktlinjer
för företagets riskhantering
medan verkställande direktör och
koncernledning har det operativa
ansvaret. Inom ramen för Eneas
månatliga finansiella uppföljning
görs en löpande riskbedömning
av koncernledning och respektive
enhetschef varvid åtgärder vidtas
vid behov. Enligt ovan är Eneas
organisation uppbyggd för att hantera,
granska och utvärdera den interna
kontrollen. Vidare omfattas även
den interna kontrollen av företagets
planerings- och budgetprocess,
där en årlig genomgång av
riskerna i verksamheten tas upp.
Revisionsutskottet och styrelsen är
ansvariga att analysera och bedöma
dessa risker.
59
ÅRSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
KONTROLLAKTIVITETER
Eneas kontrollmiljö är utformad för att
hantera de risker som styrelsen be-
dömer vara väsentliga för den interna
kontrollen av finansiell rapportering.
Kontrollmiljön bygger på att företagets
organisation har tydliga roller som
möjliggör en effektiv arbetsfördelning
samt att kontrollaktiviteter tidigt kan
upptäcka och förebygga risker för fel i
den finansiella rapporteringen.
Exempel på aktiviteter och dokument
för detta ändamål innefattar bland
annat:
granskning utförd av auktorisera-
de revisorer, utöver den lagstad-
gade revisionen
styrning och löpande uppföljning
av företagets redovisning
finansiella och juridiska policyer
kvartalsvis uppdatering av företa-
gets prognos
löpande uppföljning och genom-
gång av särskilda områden
styrelsens kvartalsvisa genom-
gång av affärsläget med avseen-
de på planer och budget
uppföljning av ekonomisk utveck-
ling för företagets affärsenheter
och produkter
analys av större affärer, kassaflö-
de, balansräkning och framtids-
utsikter
finansfunktionen går igenom
utvecklingsprojekten tillsam-
mans med utvecklingsfunktionen
normalt varje månad. För nya
projekt diskuteras den kommersi-
ella bärigheten och andra kriterier
som ska vara uppfyllda.
Enea är ISO-certifierat sedan 2006.
Företagets produktverksamhet följer
de principer som definieras i ISO
9001:2015. Omcertifieringar sker vart
tredje år och uppföljande revisioner
äger rum åren däremellan.
INFORMATION OCH
KOMMUNIKATION
De styrdokument (till exempel policy-
er, riktlinjer och manualer) som avser
finansiell rapportering, kommuniceras
via Eneas intranät samt dokument-
hanteringssystem. Varje styrdokument
ägs av en avdelning som ansvarar för
innehåll och eventuella revideringar.
Största delen av all kommunikation
sker digitalt och vid behov har avdel-
ningschefer möten med personalen för
att informera, följa upp och utvärdera.
Kommunikation av styrelsematerial
sker digitalt via en verifierat säker ka-
nal. Styrelsens och koncernledningens
regler för kommunikation redovisas på
sidorna 51-52.
Styrdokument för intern och extern
information är upprättade för att sä-
kerhetsställa efterlevnad av informa-
tionsskyldigheter och för att hantera
kommunikationen med interna och
externa parter.
UPPFÖLJNING
Eneas ekonomifunktioner inom kon-
cernen är integrerade i ett gemensamt
ekonomistyrnings- och redovis-
ningssystem och har gemensamma
redovisningsinstruktioner. Företagets
marknads- och säljfunktion hanterar
befintliga och potentiella kunder i
affärsstödssystem, vilket säkerställer
att Eneas säljare har tillgång till den
information de behöver. Företaget
rapporterar fortlöpande till styrelse
och revisionsutskott om till exempel
efterlevnad av uppförandekod och de
exportlagar som Enea är skyldigt att
följa. Mot bakgrund av verksamhetens
storlek och karaktär samt de befintliga
rapporteringsrutinerna gentemot sty-
relse och revisionsutskott, har styrel-
sen bedömt att det inte är ekonomiskt
försvarbart att inrätta en särskild in-
ternrevisionsfunktion. Den interna kon-
troll som redovisas ovan bedöms vara
tillräcklig för att säkerställa kvaliteten
på den finansiella rapporteringen.
ÅRSREDOVISNING 2023
60
60.
FINANSIELL RAPPORT
61
ÅRSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER 60
Koncernens rapport över totalresultatet (kvarvarande verksamhet)...................................62
Koncernens balansräkning ................................................................................................63
Förändring av koncernens eget kapital
..............................................................................64
Kassaflödesanalys för koncernen.......................................................................................65
Moderbolagets rapport över totalresultat
............................................................................66
Moderbolagets balansräkning
............................................................................................67
Förändring av moderbolagets eget kapital
.........................................................................68
Kassaflödesanalys för moderbolaget
.................................................................................69
Noter
................................................................................................................................... 70
FÖRSÄKRAN FRÅN STYRELSE OCH VD 103
REVISIONSBERÄTTELSE 104
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen ...............................................104
Särskilt betydelsefulla områden........................................................................................105
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
................................ 106
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
............................................. 106
Revisorns granskning av ESEF-rapporten
.......................................................................108
FEMÅRSÖVERSIKT 109
FINANSIELLA DEFINITIONER 110
Alternativa nyckeltal.......................................................................................................... 110
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA 111
ENEAS HISTORIA 112
VIKTIGA MILSTOLPAR 113
Finansiell
rapport
FINANSIELLA RAPPORTER
62
|
Koncernens rapport över totalresultatet
(kvarvarande verksamhet)
Tkr (1 januari - 31 december)
Not 2023 2022
Omsättning
2,16 912 678 927 670
Övriga rörelseintäkter
2 21 851 37 077
Summa intäkter
934 529 964 747
Rörelsens kostnader
Kostnad sålda varor och tjänster
-214 983 -213 679
Bruttoresultat
719 546 751 068
Försäljnings- och marknadsföringskostnader
-290 724 -232 289
Produktutvecklingskostnader
-830 510 -298 649
Administrationskostnader
-97 782 -101 990
Rörelseresultat *
3,4,5,6,7,10,11,20 -499 470 118 140
Finansiella intäkter
383 256 281 968
Finansiella kostnader
-440 202 -299 139
Finansnetto
8 -56 946 -17 171
Resultat före skatt kvarvarande verksamhet
-556 416 100 969
Skatt
9 5 696 7 984
Resultat efter skatt kvarvarande verksamhet
-550 720 108 953
Resultat avyttrad verksamhet
- 115 857
Resultat efter skatt
-550 720 224 810
Övrigt totalresultat som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen
Valutakursdifferenser
-22 000 279 350
Kassaflödessäkringar, resultat före skatt
428 -1 500
Kassaflödessäkringar, skatteeffekt
-88 309
Övrigt totalresultat som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen
Pensionsåtaganden
987 5 847
Summa totalresultat för året, netto efter skatt
-571 393 508 816
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
-550 720 224 810
Periodens totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
-571 393 508 816
* Engångsposter som ingår i rörelseresultatet
2023 2022
Rörelseresultat, inklusive engångsposter
-499 470 118 140
Omstruktureringskostnader
29 410 23 921
Nedskrivningar
529 259 -
Reserv för redovisade men ännu ej erhållna intäkter och osäkra fordringar
63 019 -
Rörelseresultat, exklusive engångsposter
122 218 142 061
Resultat per aktie, SEK
-25,80 10,43
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet, SEK
-25,80 5,05
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
63
Koncernens balansräkning
Tkr (31 december)
Not 2023 2022
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10 1 844 558 2 456 571
Nyttjanderätter
7 38 411 37 146
Inventarier, verktyg och installationer
11 18 474 21 533
Uppskjutna skattefordringar
9 13 139 22 402
Övriga långfristiga fordringar
2 227 3 593
Summa anläggningstillgångar
1 916 809 2 541 244
Kundfordringar
12 228 739 292 716
Skattefordringar
26 896 37 231
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
13 140 238 204 497
Övriga fordringar
7 793 10 979
Likvida medel
18 261 791 231 302
Summa omsättningstillgångar
665 457 776 725
Summa tillgångar
2 582 266 3 317 969
Eget kapital
14,25
Aktiekapital
24 706 24 706
Övrigt tillskjutet kapital
992 529 992 529
Reserver
331 556 353 216
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
332 491 920 750
Summa eget kapital
1 681 282 2 291 201
Avsättningar
Övriga avsättningar
2 370 4 547
Summa avsättningar
2 370 4 547
Långfristiga skulder
Uppskjutna skatteskulder
9 92 409 116 298
Långfristiga skulder, räntebärande
23 442 745 543 216
Förpliktelse avseende ersättning till anställda
24 19 094 18 891
Långfristiga skulder hyresåtaganden
7 22 329 23 437
Summa långfristiga skulder
576 577 701 842
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder, räntebärande
23 27 055 6 622
Kortfristiga skulder hyresåtaganden
7 17 306 14 525
Leverantörsskulder
13 749 21 552
Skatteskulder
- 5 187
Övriga skulder
23 13 532 23 456
Derivatinstrument
- 661
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
16 250 395 248 376
Summa kortfristiga skulder
322 037 320 379
Summa eget kapital och skulder
2 582 266 3 317 969
FINANSIELLA RAPPORTER
64
|
Förändring av koncernens eget kapital
Tkr (1 januari-31 december)
Aktie-
kapital
Övrigt till-
skjutet
kapital
Kassaflödes-
säkringar
Omräknings-
reserv
Balanserade
vinstmedel inkl
årets resultat
Totalt eget
kapital
Ingående eget kapital 2022-01-01
24 431 992 529 851 74 206 683 992 1 776 009
Totalresultat
Årets resultat
- - - - 224 810 224 810
Övrigt totalresultat
Kassaflödessäkringar, resultat före skatt
- - -1 500 - - -1 500
Kassaflödessäkringar, skatteeffekt
- - 309 - - 309
Valutakursdifferens
- - - 279 350 - 279 350
Pensionsåtaganden
- - - - 5 847 5 847
Summa övrigt totalresultat
- - -1 191 279 350 5 847 284 006
Summa totalresultat
- - -1 191 279 350 230 657 508 816
Transaktioner med aktieägare
Inlösenprogram
- - - - 33 33
Nyemission
275 - - - - 275
Aktiesparprogam
- - - - 6 343 6 343
Återköp egna aktier
- - - - -275 -275
Summa transaktioner med aktieägare 275 - - - 6 101 6 376
Utgående eget kapital 2022-12-31
24 706 992 529 -340 353 556 920 750 2 291 201
Ingående eget kapital 2023-01-01
24 706 992 529 -340 353 556 920 750 2 291 201
Totalresultat
Årets resultat
- - - - -550 720 -550 720
Övrigt totalresultat
Kassaflödessäkringar, resultat före skatt
- - 428 - - 428
Kassaflödessäkringar, skatteeffekt
- - -88 - - -88
Valutakursdifferens
- - - -22 000 - -22 000
Pensionsåtaganden
- - - - 987 987
Summa övrigt totalresultat
- - 340 -22 000 987 -20 673
Summa totalresultat
- - 340 -22 000 -549 733 -571 393
Transaktioner med aktieägare
Inlösenprogram
- - - - 12 12
Nyemission
- - - - - -
Aktiesparprogam
- - - - -11 404 -11 404
Återköp egna aktier
- - - - -27 134 -27 134
Summa transaktioner med aktieägare - - - - -38 526 -38 526
Utgående eget kapital 2023-12-31
24 706 992 529 - 331 556 332 491 1 681 282
Reserver
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
65
Kassaflödesanalys för koncernen
Tkr (1 januari-31 december)
Not 19 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
-556 416 218 012
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
701 457 69 314
Kassaflöde från den löpande verksamheten före betald skatt
145 041 287 326
Betald skatt
-3 247 -7 324
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet
141 794 280 002
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar
153 503 -2 081
Förändring av rörelseskulder
-31 837 -111 085
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
121 666 -113 166
Kassaflöde från den löpande verksamheten
263 460 166 836
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
10 -89 247 -130 539
Förvärv/avyttring av materiella anläggningstillgångar
11 -7 298 -7 669
Förvärv/avyttring av finansiella tillgångar
1 329 -229
Avyttring av verksamhet, efter avdrag för avyttrade likvida medel**
27 - 173 246
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-95 216 34 809
Finansieringsverksamheten***
Upptagna lån
20 431 82 839
Amortering av lån
-100 000 -272 295
Amortering av leasingskuld
-19 315 -16 403
Nyemission
- 275
Inlösenprogram
12 33
Återköp av egna aktier
-27 134 -275
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-126 006 -205 826
Årets kassaflöde
42 238 -4 181
Likvida medel vid årets början
231 302 211 370
Kursdifferens i likvida medel
-11 749 24 113
Likvida medel vid årets slut
261 791 231 302
** Inbetalning avseende avyttring av verksamhet utgjordes 2022 av likvid för avyttring av verksamheten Tjänster för programvaruutveckling
*** I finansieringsverksamheten ingår inga ej kassaflödespåverkande omräkningseffekter
FINANSIELLA RAPPORTER
66
|
Moderbolagets rapport över totalresultat
Tkr (1 januari - 31 december)
Not 2023 2022
Nettoomsättning
67 861 42 248
Rörelsens kostnader
Administrationskostnader
-84 390 -99 351
Rörelseresultat
3,4,5,6,7,10,11,20 -16 529 -57 103
Ränteintäkter och liknande resultatposter
247 562 107 834
Räntekostnader och liknande resultatposter
-229 990 -112 560
Finansnetto
8 17 572 -4 726
Resultat efter finansnetto
1 043 -61 829
Bokslutsdispositioner
-212 55 925
Resultat före skatt
831 -5 904
Skatt
9 -68 -
Årets resultat
763 -5 904
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
67
Moderbolagets balansräkning
Tkr (31 december)
Not 2023 2022
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10 2 320 1 659
Inventarier, verktyg och installationer
11 3 993 3 693
Andelar i koncernföretag
17 208 616 208 616
Summa anläggningstillgångar
214 929 213 968
Fordringar hos koncernföretag
19 1 163 235 1 230 884
Skattefordringar
1 348 1 348
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
13 10 029 10 456
Övriga fordringar
631 1 859
Likvida medel
18 75 64
Summa omsättningstillgångar
1 175 318 1 244 611
Summa tillgångar
1 390 247 1 458 579
Eget kapital
14
Bundet eget kapital
Aktiekapital
24 706 24 706
Fritt eget kapital
Överkursfond
562 749 562 749
Balanserat resultat
206 970 251 400
Årets resultat
763 -5 904
Summa eget kapital
795 188 832 951
Avsättningar
Obeskattade reserver
1 136 924
Summa avsättningar
1 136 924
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder, räntebärande
23 442 745 543 216
Summa långfristiga skulder
442 745 543 216
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder, räntebärande
23 27 053 6 622
Leverantörsskulder
2 661 7 641
Skulder till koncernföretag
19 104 679 52 605
Övriga skulder
922 1 370
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
16 15 795 13 250
Summa kortfristiga skulder
151 178 81 488
Summa eget kapital och skulder
1 390 247 1 458 579
FINANSIELLA RAPPORTER
68
|
Förändring av moderbolagets eget kapital
Tkr (1 januari -31 december)
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Överkurs-fond
Balanserat
resultat
Årets resultat
Totalt eget
kapital
Ingående eget kapital 2022-01-01
24 431 - 562 749 245 299 - 832 479
Inlösenprogram
- - - 33 - 33
Aktiesparprogram
- - - 6 343 - 6 343
Återköp av egna aktier
- - - -275 - -275
Årets resultat
- - - - -5 904 -5 904
Utgående eget kapital 2022-12-31
24 706 - 562 749 251 400 - 838 855
Ingående eget kapital 2023-01-01
24 706 - 562 749 251 400 - 838 855
Inlösenprogram
- - - 12 - 12
Nyemission
- - - - - -
Aktiesparprogram
- - - -11 404 - -11 404
Återköp av egna aktier
- - - -27 134 - -27 134
Årets resultat
- - - - 763 763
Utgående eget kapital 2023-12-31
24 706 - 562 749 212 874 763 801 092
Bundet eget kapital
Fritt eget kapital
FINANSIELLA RAPPORTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
69
Kassaflödesanalys för moderbolaget
Tkr (1 januari-31 december)
Not 20 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
831 -5 904
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
-9 666 -47 105
-8 835 -53 009
Betald skatt
- -
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet
-8 835 -53 009
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar
69 304 181 661
Förändring av rörelseskulder
49 191 7 829
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
118 495 189 490
Kassaflöde från den löpande verksamheten
109 660 136 481
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
10 -1 169 -1 424
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
11 -1 789 -1 342
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-2 958 -2 766
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
20 431 82 839
Amortering av lån
-100 000 -270 671
Inlösenprogram
12 33
Erhållna/lämnade koncernbidrag
- 54 115
Återköp av egna aktier
-27 134 -275
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-106 691 -133 684
Årets kassaflöde
11 31
Likvida medel vid årets början
64 33
Likvida medel vid årets slut
75 64
NOTER
70
|
Not 1 Redovisningsprinciper
Belopp i tusen kronor där inte annat anges.
Överenstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
Årsredovisningslagen, International Financial Reporting
Standards (IFRS) utgivna av International Accounting
Standards Board (IASB) samt tolkningar från International
Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC)
såsom de antagits av EU. Vidare har Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande
redovisningsregler för koncerner tillämpats. Moderbolaget
tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom
i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets
redovisningsprinciper”. De avvikelser som förekommer
mellan moderbolagets och koncernens principer föranleds av
begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i
moderbolaget till följd av ÅRL samt i vissa fall av skatteskäl.
Förutsättningar vid upprättande av moderbolagets
och koncernens finansiella rapporter
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som
även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för
koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna
presenteras i svenska kronor. Tillgångar och skulder är
redovisade till historiska anskaffningsvärden förutom vissa
finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt
värde. Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med
IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar och
uppskattningar samt antaganden som påverkar tillämpningen
av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av
tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna
och antagandena är baserade på historiska erfarenheter och
ett antal andra faktorer som under rådande förhållanden
synes vara rimliga. Resultatet av dessa uppskattningar och
antaganden används sedan för att bedöma de redovisade
värdena på tillgångar och skulder som inte annars framgår
tydligt från andra källor. Verkliga utfallet kan avvika från
dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna
och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av
uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om
ändringen endast påverkat denna period, eller i den period
ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar
både aktuell period och framtida perioder. Bedömningar
gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som
har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och
gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga
justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs
närmare i not 22. De nedan angivna redovisningsprinciperna
för koncernen har tillämpats konsekvent på samtliga perioder
som presenteras i koncernens finansiella rapporter, om inte
annat framgår. Koncernens redovisningsprinciper har
tillämpats konsekvent på rapportering och konsolidering av
dotterföretagen.
Ändringar i redovisningsprinciper och
upplysningar
Nya och ändrade standarder och tolkningar av befintliga
standarder som tillämpas av koncernen
De standarder, ändringar och tolkningar som träder ikraft för
räkenskapsår som börjar 1 januari 2023 har ingen väsentlig
inverkan på koncernens finansiella rapporter.
Nya standarder, ändringar och tolkningar av befintliga standarder
som inte har tillämpats i förtid av koncernen
Ett antal nya standarder samt ändringar av tolkningar och
befintliga standarder börjar gälla för räkenskapsår som inleds
efter den 1 januari 2023. Dessa standarder är inte
obligatoriska och har ingen väsentlig effekt på koncernen
och har därför inte tillämpats.
Segmentsrapportering
Rörelsesegmenten rapporteras på ett sätt som
överensstämmer med den interna rapportering som lämnas
till högste verkställande beslutsfattaren. Den högste
verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar
för tilldelning av resurser och bedömning av
rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion
identifierats som verkställande direktören.
Klassificering m.m.
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder i moderbolaget
och koncernen består i allt väsentligt enbart av belopp som
förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader
räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och
kortfristiga skulder i moderbolaget och koncernen består i allt
väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller
betalas inom tolv månader räknat från balansdagen.
Konsolideringsprinciper
Dotterföretag
Dotterföretag är alla företag över vilka koncernen har ett
bestämmande inflytande. Koncernen har bestämmande
inflytande över ett företag när den exponeras för eller har rätt
till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och kan
påverka avkastningen genom sitt bestämmande inflytande i
företaget. Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen
från och med den dag då det bestämmande inflytandet
överförs till koncernen. De exkluderas ur
koncernredovisningen från och med den dag då det
bestämmande inflytandet upphör. Förvärvsmetoden används
för redovisning av koncernens rörelseförvärv. Köpeskillingen
för förvärvet av ett dotterföretag utgörs av verkligt värde på
överlåtna tillgångar, skulder och de aktier som emitterats av
koncernen. I köpeskillingen ingår även verkligt värde på alla
tillgångar eller skulder som är en följd av en
överenskommelse om villkorad köpeskilling.
Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår.
Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder i
ett rörelseförvärv värderas inledningsvis till verkliga värden
på förvärvsdagen. För varje förvärv avgör koncernen om alla
innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade
företaget redovisas till verkligt värde eller till innehavets
proportionella andel av det förvärvade företagets
nettotillgångar. Det belopp varmed köpeskilling, eventuellt
innehav utan bestämmande inflytande samt verkligt värde
förvärvsdagen på tidigare aktieinnehav överstiger verkligt
värde på koncernens andel av identifierbara förvärvade
nettotillgångar, redovisas som goodwill. När skillnaden är
negativ redovisas denna direkt i resultaträkningen.
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller
kostnader och orealiserade vinster eller förluster som
uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan
REDOVISNINGSPRINCIPER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
71
koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av
koncernredovisningen. Orealiserade förluster elimineras på
samma sätt som orealiserade vinster.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan till den valutakurs som föreligger på
transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i
utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den
valutakurs som föreligger på balansdagen.
Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna
redovisas i resultaträkningen. Kursdifferenser på icke-
monetära tillgångar och skulder redovisas i rörelseresultatet
och kursdifferenser på monetära tillgångar och skulder
redovisas i finansnettot. Icke-monetära tillgångar och skulder
som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till
valutakurs vid transaktionstillfället. Icke-monetära tillgångar
och skulder som redovisas till verkliga värden omräknas till
den funktionella valutan till den kurs som råder vid tidpunkten
för värdering till verkligt värde, valutakursförändringen
redovisas sedan på samma sätt som övrig värdeförändring
avseende tillgången eller skulden. Funktionell valuta är
valutan i de primära ekonomiska miljöer där de i koncernen
ingående företagen bedriver sin verksamhet. De företag som
ingår i koncernen är moderbolag samt dotterföretag.
Moderbolagets funktionella valuta, tillika rapporteringsvaluta,
är svenska kronor. Koncernens rapporteringsvaluta är
svenska kronor.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive
goodwill och andra koncernmässiga över- och undervärden,
omräknas till svenska kronor till den valutakurs som råder på
balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet
omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs som
utgör en approximation av kurserna vid respektive
transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår vid
valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt
totalresultat. Vid avyttring av en utlandsverksamhet
realiseras de till verksamheten hänförliga ackumulerade
omräkningsdifferenserna. Ackumulerade
omräkningsdifferenser presenteras som en separat kategori
under posten ”Reserver”.
Intäkter
Koncernen har intäkter från programvaruförsäljning och
tjänster och tillämpar IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder.
Nedanstående är gällande kriterier för intäktsföring av licens-
och, där så är tillämpligt, tjänsteintäkter:
Skriftligt kontrakt underskrivet av bägge parter.
Leverans har skett och kontrollen övergått till kunden.
Licensavgiften ska vara ett fast belopp eller beräknas
efter ett tillförlitligt tillvägagångssätt och inga
uppsägningsmöjligheter finns.
Det är sannolikt att betalning erhålls.
Programvaruförsäljning
Programvaruförsäljning ger intäkter i form av licensavgifter,
utköp (kunden köper produkten på obegränsad tid),
royaltyintäkter och intäkter för support och underhåll. När
Enea har rätt att redovisa en intäkt uppstår en
avtalstillgång/upplupen intäkt. Avtalstillgången övergår till en
kundfordran när samtliga kriterier avseende rätt att fakturera
kund uppfyllts.
Utvecklingslicenser och utköp
En licens är ett prestationsåtagande. När kunden utvecklar
en produkt betalas en utvecklingslicens till Enea.
Utvecklingslicenser prissätts vanligtvis per
utvecklingsingenjör. Kunden kan välja att köpa en
tidsbegränsad eller icke tidsbegränsad licens. För både
utvecklingslicenser och utköp gäller att intäkten redovisas då
leverans av licensdelen har skett och kunden fått kontroll
över varan. Intäkter från tidsbegränsade licensavgifter
periodiseras linjärt över avtalsperioden eftersom kunden
under avtalsperioden är beroende av löpande
uppgraderingar och modifieringar för att kunna använda
licensen, medan intäkter från icke-tidsbegränsade
licensavgifter och utköp redovisas vid leverans då inga
prestationsåtaganden kvarstår. Support och underhåll säljs
dels enskilt och dels tillsammans med licenserna. Separata
underhållsavtal löper normalt under en tolvmånadersperiod
och intäkterna periodiseras linjärt över avtalsperioden. Vid
försäljning av icke tidsbegränsade utvecklingslicenser ingår
support och underhåll samt rätt till löpande uppgraderingar i
licensavgiften. När ett sådant avtal med flera delar föreligger,
redovisas som intäkt från försäljningen av licens det belopp
som utgör fristående försäljningspris på licens i förhållande
till totalt försäljningspris enligt avtalet vid leverans av
licensen. Intäkten från servicedelen, som motsvarar
fristående försäljningspris på servicedelen i förhållande till
totalt försäljningspris enligt avtalet, fördelas över
serviceperioden. Fristående försäljningspris för respektive
del bestäms utifrån aktuella marknadspriser på dessa delar
när de säljs separat. Rabatter fördelas proportionerligt på
varje separat prestationsåtagande (licens och support/
underhåll). Enea tillhandahåller även programvara som en
tjänst (Software as a Service), där programvaran
tillhandahålls i en molnlösning och kunden betalar baserat på
användning.
Produktionslicenser (royalties)
För att kunna leverera sin färdiga produkt innehållande
Eneas teknologi tecknar kunden en produktionslicens. Den
kan vara tidsbegränsad eller icke tidsbegränsad och utgörs
ofta av royalty, det vill säga en intäkt per såld enhet.
Royaltyintäkter redovisas då full leverans har skett och då
prestationsåtaganden anses uppfyllda.
Tjänster
Tjänsteuppdrag som genomförs på löpande räkning
intäktsförs i takt med att arbetet utförs. Tjänsteuppdrag som
baserar sig på ett funktionellt åtagande intäktsförs linjärt över
den avtalade perioden då tjänsterna tillhandahålls. Ett
funktionellt åtagande innebär en tjänstefunktion med ett
obestämt antal tjänster som ska upprätthållas under en viss
tidsperiod. Projekt som utförs till fastpris resultatavräknas i
takt med färdigställandet vilken bestäms på basis av
nedlagda uppdragskostnader i förhållande till beräknade
uppdragskostnader för hela uppdraget enligt successiv
vinstavräkning. Om förlustrisk bedöms föreligga sker löpande
individuella reserveringar.
Statliga stöd
Statliga stöd redovisas till verkligt värde när det bedöms
rimligt säkert att erhålla stödet och om möjligt i samma
period som relaterade kostnader redovisas. Statliga stöd
NOTER
72
|
relaterade till Covid-19 uppgående till Mkr 0 (9,9) samt stöd
för forskning och utveckling om 0 Mkr (3,3) ingår i
intäktsposten Övriga rörelseintäkter. I USA har Covid-
relaterade lån från staten om sammanlagt 0 (9,9) Mkr
avseende täckning för operativa kostnader efterskänkts.
Statligt stöd baserat på årets kostnader för forskning och
utveckling i form av reduktion av betalbar inkomstskatt om 0
Mkr (3,0) har erhållits i Frankrike. Övriga bidrag uppgår till
0,3 Mkr (0). Det finns inga ouppfyllda villkor eller eventuella
förpliktelser knutna till dessa bidrag. Koncernen har inte
erhållit några andra former av statligt stöd.
Rörelsekostnader och finansiella intäkter och
kostnader
Kostnader avseende leasing
Koncernen leasar kontor, kontorsutrustning och fordon.
Leasingavtalen löper normalt för fasta perioder mellan sex
månader till fem år men möjlighet till förlängning kan finnas.
Från 1 januari 2019 redovisas leasingavtalen som
nyttjanderätter med en motsvarande skuld. Tillgångar och
skulder från leasingavtal redovisas initialt till nuvärde, där
betalningarna diskonteras med leasetagarens marginella
låneränta. Den marginella låneräntan är räntan som den
enskilde leasetagaren skulle få betala för att låna de
nödvändiga medlen för att köpa en tillgång av liknande värde
som nyttjanderätten i en liknande ekonomisk miljö med
liknande villkor och säkerheter. Leasingbetalningar fördelas
mellan amortering av skulden och ränta. Räntan redovisas i
resultaträkningen över leasingperioden på ett sätt som
medför en fast räntesats för den under respektive period
redovisade leasingskulden. Tillgångarna med nyttjanderätt
värderas till anskaffningsvärde, skrivs av över
leasingperioden och inkluderar följande:
Det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till
Leasingavgifter som betalats vid eller före
inledningsdatumet, efter avdrag för eventuella förmåner
som mottagits i samband med teckningen av
leasingavtalet
Initiala direkta utgifter
Utgifter för att säkerställa tillgången till det skick som
föreskrivs i leasingavtalets villkor
Kostnader avseende operationella leasingavtal av individuellt
lågt värde och med en löptid understigande 12 månader
redovisas i resultaträkningen linjärt över leasingperioden.
Optioner att förlänga och säga upp avtal finns inkluderade i
ett antal av koncernens leasingavtal. Majoriteten av
förlängningsoptionerna har inte räknats med i leasingskulden
eftersom koncernen kan ersätta tillgångarna utan väsentliga
kostnader eller avbrott i verksamheten.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader kan bestå av ränteintäkter
på bankmedel och fordringar och räntebärande värdepapper,
räntekostnader på lån, utdelningsintäkter,
valutakursdifferenser, orealiserade och realiserade vinster på
finansiella placeringar samt derivatinstrument som används
inom den finansiella verksamheten. Ränteintäkter på
fordringar och räntekostnader på skulder beräknas med
tillämpning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den
ränta som gör att nuvärdet av alla framtida in- och
utbetalningar under räntebindningstiden blir lika med det
redovisade värdet av fordran eller skulden. Ränteintäkter
inkluderar periodiserade belopp av transaktionskostnader
och eventuella rabatter, premier och andra skillnader mellan
det ursprungliga värdet av fordran och det belopp som
erhålls vid förfall. Koncernen aktiverar inte ränta i tillgångars
anskaffningsvärden då koncernens utvecklingsprojekt inte
har en löptid som överstiger ett år.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen
inkluderar på tillgångssidan finansiella tillgångar som kan
säljas, övriga långfristiga fordringar, likvida medel samt
kundfordringar och bland skulder och eget kapital återfinns
leverantörsskulder och övriga lång- och kortfristiga skulder.
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i
balansräkningen när företaget blir part till instrumentets
avtalsmässiga villkor. Kundfordringar tas upp i
balansräkningen när faktura har skickats. Leverantörsskuld
tas upp i balansräkningen när faktura har erhållits. En
finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när
rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller företaget
förlorar kontrollen över dem. Förvärv och avyttring avista av
finansiella tillgångar redovisas likviddagen, som utgör den
dag då tillgången levereras. En finansiell skuld tas bort från
balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på
annat sätt utsläcks. Verkligt värde på noterade finansiella
tillgångar motsvaras av tillgångens noterade köpkurs på
balansdagen. I det fall sådan saknas görs värdering genom
allmänt vedertagna metoder såsom diskontering av framtida
kassaflöden till noterad marknadsränta för respektive löptid.
För kortfristiga lån och placeringar bedöms det verkliga
värdet överensstämma med det bokförda värdet mot
bakgrund av att en förändring av marknadsräntan inte ger
någon materiell effekt på marknadsvärdet. Finansiella
tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett
nettobelopp i balansräkningen när det finns legal rätt att
kvitta och när avsikt finns att reglera posterna med ett
nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera
skulden. Finansiella tillgångar och skulder indelas i följande
kategorier enligt IAS 39.
Lånefordringar och kundfordringar
Kategorin omfattar finansiella tillgångar som inte är derivat,
med fasta betalningar eller med betalningar som går att
fastställa, och som inte är noterade på en aktiv marknad.
Fordringarna uppstår när pengar, varor eller tjänster
tillhandahålls direkt till annan part utan avsikt att bedriva
handel i fordringarna. Tillgångarna i denna kategori värderas
till upplupet anskaffningsvärde minskat med eventuell
reservering för värdeminskning. Kategorin omfattar bland
annat kundfordringar och likvida medel.
Kundfordringar
Då kundfordringars förväntade löptid är kort sker redovisning
till det belopp som förväntas inflyta baserat på en individuell
bedömning av osäkra fordringar utan diskontering enligt
metoden för upplupet anskaffningsvärde. En eventuell
nedskrivning av kundfordringar påverkar rörelseresultatet.
Enligt IFRS 9 ska en kreditförlustreserv baserad på
förväntade kreditförluster redovisas. Koncernen har tillämpat
övergången framåtriktat och beaktat historiska kundförluster
över en konjunkturcykel och kan därefter konstatera att det
inte finns någon anledning till att upprätta en generell
nedskrivningsreserv. Dock förekommer nedskrivning av
kundfordringar baserat på individuell prövning.
REDOVISNINGSPRINCIPER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
73
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel hos finansinstitut samt
kortfristiga placeringar med en ursprunglig löptid
understigande tre månader. Likvida medel redovisas till
nominellt belopp.
Finansiella tillgångar som kan säljas
Finansiella tillgångar som kan säljas avser tillgångar som
inte är derivat och där tillgångarna identifierats som att de
kan säljas eller inte har klassificerats i någon av övriga
kategorier. Tillgångarna ingår i anläggningstillgångar om
ledningen inte har för avsikt att avyttra tillgången inom tolv
månader efter rapportperiodens slut.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via
resultaträkningen
Denna kategori omfattar tillgångar med avsikten att säljas på
kort sikt. Derivat med positiva marknadsvärden ingår i denna
kategori om de inte används för säkringsredovisning. Även
placeringar i företagsobligationer och fonder ingår i
kategorin. Tillgångarna i denna kategori redovisas löpande
till verkligt värde och värdeförändringarna redovisas i
resultaträkningen. Under året har inga finansiella
derivatinstrument klassificerats i denna kategori.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via
resultaträkningen
I denna kategori ingår derivatinstrument med negativa
marknadsvärden om de inte används för
säkringsredovisning. Likaså ingår finansiella skulder som
innehas för handel. Skulderna i denna kategori värderas
löpande till verkligt värde och värdeförändringarna redovisas
i resultaträkningen. Under året har inga finansiella
derivatinstrument klassificerats i denna kategori.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
I denna kategori ingår finansiella skulder som inte innehas
för handel, såsom låneskulder och leverantörsskulder. Dessa
redovisas initialt till verkligt värde, netto efter
transaktionskostnader, och därefter till upplupet
anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
Låneskulder och leverantörsskulder
Värderingsprincipen för låneskulder och leverantörsskulder
är upplupet anskaffningsvärde. Lånens och
leverantörsskuldernas förväntade löptid är kort, varför
skulderna redovisas till nominellt belopp utan diskontering.
Skulder som förfaller inom tolv nader klassificeras som
kortfristiga.
NOTER
74
|
Finansiella instrument per kategori
Likvida medel
De delkomponenter som ingår i likvida medel är kassa, bank och specialinlåning eller företagscertifikat som har en obetydlig
risk för värdefluktuationer och som lätt kan omvandlas till likvida medel samt har en löptid på högst tre månader från
anskaffningstidpunkten.
Finansiella tillgångar Derivat som värderade till verkligt används för Finansiella tillgångar värde via säkrings-värderade till upplupet resultaträkningen ändamål anskaffningsvärde Summa 31 december 2023 Tillgångar i balansräkningen Derivatinstrument - - - -Kundfordringar och andra fordringar, exklusive interimsfordringar - - 238 876 238 876Likvida medel - - 261 791 261 791- - 500 667 500 66731 december 2022 Tillgångar i balansräkningen Derivatinstrument - - - -Kundfordringar och andra fordringar, exklusive interimsfordringar - - 309 095 309 095Likvida medel - - 231 302 231 302- - 540 397 540 397
Finansiella skulder Derivat som värderade till verkligt används för Finansiella skulder värde via säkrings-värderade till upplupet resultaträkningen ändamål anskaffningsvärde Summa 31 december 2023 Skulder i balansräkningen Skulder till kreditinstitut - - 469 800 469 800Skulder hyresåtaganden - - 39 635 39 635Derivatinstrument - - - -Leverantörsskulder och andra skulder, exklusive finansiella skulder - - 27 281 27 281- - 536 716 536 71631 december 2022 Skulder i balansräkningen Skulder till kreditinstitut - - 549 838 549 838Skulder hyresåtaganden - - 37 962 37 962Skuldförda köpeskillingar, långfristiga - - - -Skuldförda köpeskillingar, kortfristiga - - - -Derivatinstrument - 661 - 661Leverantörsskulder och andra skulder, exklusive finansiella skulder - - 45 008 45 008- 661 632 808 633 469
Likvida medel
2023 2022
Kassa och bank
261 791 231 302
Totalt
261 791 231 302
REDOVISNINGSPRINCIPER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
75
Leverantörsskulder och andra skulder
Leverantörsskulder är utan säkerhet och betalas normalt inom 30 dagar. Det verkliga värdet på leverantörsskulder och andra
skulder anses motsvara deras redovisade värden, då de av naturen är kortfristiga.
Upplåning
Kortfristiga skulder 2023 2022Leverantörsskulder 13 749 21 552Övriga skulder 13 532 23 456Totalt 27 281 45 008
2023 Kortfristiga Långfristiga Summa Lån utan ställda säkerheter Checkräkningskredit 27 055 - 27 055Banklån - 442 745 442 745Totalt 27 055 442 745 469 8002022 Kortfristiga Långfristiga Summa Lån utan ställda säkerheter Checkräkningskredit 6 622 - 6 622Banklån - 543 216 543 216Totalt 6 622 543 216 549 838
NOTER
76
|
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill representerar skillnaden mellan anskaffningsvärdet
för rörelseförvärvet och det verkliga värdet av förvärvade
tillgångar, övertagna skulder samt eventuella förpliktelser.
Goodwill värderas till anskaffningsvärde minus eventuella
ackumulerade nedskrivningar. Goodwill fördelas till
kassagenererande enheter och testas minst en gång per år
för nedskrivningsbehov.
Forskning och utveckling
Utgifter för forskning som syftar till att erhålla ny vetenskaplig
eller teknisk kunskap redovisas som kostnad då de
uppkommer.
Utgifter för utveckling, där forskningsresultat eller annan
kunskap tillämpas för att åstadkomma nya eller förbättrade
produkter eller processer, redovisas som en tillgång i
balansräkningen, när följande kriterier är uppfyllda:
det är tekniskt möjligt att färdigställa tillgången
det är företagets avsikt att färdigställa tillgången och
använda eller sälja den
företaget har tillräckliga resurser att fullfölja utvecklingen
tillgången väntas generera framtida ekonomiska fördelar
det är möjligt att beräkna utgifterna för att färdigställa
tillgången på ett tillförlitligt sätt
Det redovisade värdet inkluderar utgifter för material, direkta
utgifter för löner och indirekta utgifter som kan hänföras till
tillgången på ett rimligt och konsekvent sätt. Övriga utgifter
för utveckling redovisas i resultaträkningen som kostnad när
de uppkommer. I balansräkningen redovisade
utvecklingskostnader är upptagna till anskaffningsvärde
minus ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar.
Övriga immateriella tillgångar
Består till största delen av varumärken, licenser och
avtalsenliga kundrelationer som tillkommit genom
rörelseförvärv. Tillgångarna redovisas till verkligt värde på
förvärvsdagen minus ackumulerade avskrivningar.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i resultaträkningen linjärt över
immateriella tillgångars beräknade nyttjandeperioder, såvida
inte sådana nyttjandeperioder är obestämda. Goodwill prövas
för nedskrivningsbehov kvartalsvis eller så snart indikationer
uppkommer som tyder på att tillgången i fråga har minskat i
värde. Avskrivningsbara immateriella tillgångar skrivs av från
det datum då de är tillgängliga för användning. Den
beräknade nyttjandeperioden för balanserade
utvecklingsutgifter är mellan 3 och 5 år. Förvärvade
produkträttigheter skrivs av på 510 år och förvärvade
avtalsenliga kundrelationer på 710 år.
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i
balansräkningen om det är sannolikt att framtida ekonomiska
fördelar kommer att komma företaget till del och
anskaffningsvärdet för tillgången kan beräknas på ett
tillförlitligt sätt. Materiella anläggningstillgångar redovisas i
koncernen till anskaffningsvärde efter avdrag för
ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I
anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt
hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick
för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen.
Exempel på direkt hänförbara kostnader som ingår i
anskaffningsvärdet är kostnader för leverans och hantering,
installation, konsulttjänster och juristtjänster.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade
nyttjandeperiod. Beräknad nyttjandeperiod för materiella
anläggningstillgångar såsom inventarier, verktyg och
installationer är 5 år. Bedömning av en tillgångs restvärde
och nyttjandeperiod görs årligen.
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar, med
undantag för uppskjutna skattefordringar och finansiella
tillgångar, prövas vid varje balansdag för att bedöma om det
finns indikation på nedskrivningsbehov. Om någon sådan
indikation finns beräknas tillgångens återvinningsvärde.
Undantagna tillgångar enligt ovan prövas värderingen enligt
respektive standard. För goodwill och immateriella tillgångar
som ännu inte är färdiga för användning beräknas
återvinningsvärdet årligen. Om det inte går att fastställa
väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild tillgång ska
vid prövning av nedskrivningsbehov tillgångarna grupperas till
den lägsta nivå där det går att identifiera väsentligen
oberoende kassaflöden (en så kallad kassagenererande
enhet). En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller
kassagenererande enhets redovisade värde överstiger
återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar
resultaträkningen. Nedskrivning av tillgångar hänförliga till en
kassagenererande enhet (grupp av enheter) fördelas i första
hand till goodwill.refter görs en proportionell nedskrivning
av övriga tillgångar som ingår i enheten (gruppen av
enheter).
Beräkning av återvinningsvärdet
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus
försäljningskostnader och nyttjandevärdet. Vid beräkning av
nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en
diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som
är förknippad med den specifika tillgången. För en tillgång
som inte genererar kassaflöden som är väsentligen
oberoende av andra tillgångar så beräknas
återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet till vilken
tillgången hör.
Återföring av nedskrivningar
Nedskrivningar på goodwill återförs inte. Nedskrivningar på
andra tillgångar återförs om det har skett en förändring i de
antaganden som låg till grund för beräkningen av
återvinningsvärdet. En nedskrivning återförs endast i den
utsträckning tillgångens redovisade värde efter återföring inte
överstiger det redovisade värde som tillgången skulle ha haft
om någon nedskrivning inte hade gjorts, med beaktande av
de avskrivningar som då skulle ha gjorts.
REDOVISNINGSPRINCIPER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
77
Ersättningar till anställda
Pensioner
Förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda
pensionsplaner redovisas som en kostnad i resultaträkningen
när de uppstår. Pensionslösningar i utländska dotterbolag,
förutom Qosmos Frankrike och Enea Tyskland, är
klassificerade och redovisade som avgiftsbestämda planer
som innebär att koncernens resultat belastats med
pensionskostnader i takt med att förmånerna intjänats.
Anställda tjänstemän i Sverige omfattas av ITP-planen vilken
redovisas som en avgiftsbestämd pensionsplan. Åtaganden
för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige
tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från
Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en
förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. Alecta
kan inte tillhandahålla Enea eller andra svenska företag
tillräcklig information för att fastställa ett enskilt företags andel
av den totala förpliktelsen och dess förvaltningstillgångar.
Pensionsplaner enligt ITP som tryggas genom en försäkring i
Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Planen
finansieras löpande genom pensionsförsäkringar. Alectas
överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de
försäkrade. Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av
marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av
försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas
försäkringstekniska beräkningsantaganden, vilka inte
överensstämmer med IAS 19. Anställda tjänstemän i Qosmos
Frankrike och Enea Tyskland omfattas av en
förmånsbestämd pensionsplan. Koncernens nettoförpliktelse
avseende förmånsbestämda planer beräknas genom en
uppskattning av den framtida ersättning som de anställda
intjänat genom sin anställning under innevarande och tidigare
perioder. Denna ersättning diskonteras till ett nuvärde. Den
skuld som redovisas i balansräkningen avseende
förmånsbestämda pensionsplaner är nuvärdet av den
förmånsbestämda förpliktelsen. Omvärderingsvinster- och
förluster till följd av erfarenhetsbaserade justeringar och
förändringar i aktuariella antaganden redovisas i övrigt
totalresultat under den period de uppstår. Kostnader
avseende tjänstgöring under tidigare perioder redovisas
direkt i resultaträkningen.
Ersättningar vid uppsägning
En avsättning redovisas i samband med uppsägningar av
personal endast om företaget är bevisligen förpliktigat att
avsluta en anställning före den normala tidpunkten eller när
ersättningar lämnas som ett erbjudande för att uppmuntra
frivillig avgång. I de fall företaget säger upp personal
upprättas en detaljerad plan som minst innehåller arbetsplats,
befattningar och ungefärligt antal berörda personer samt
ersättningarna för varje personalkategori eller befattning och
tiden för planens genomförande.
Ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
fastställs av årsstämman. För koncernledningen tillämpas
marknadsmässiga löner och övriga anställningsvillkor. Utöver
fast årslön erhåller koncernledningen även rörlig lön, vilken är
begränsad och baserad på resultatutvecklingen jämfört med
fastställda mål. Ersättning till vissa ledande befattningshavare
inom Eneakoncernen kan utgå även i form av aktierelaterade
ersättningar.
Aktierelaterade ersättningar
Koncernen har ett utestående incitamentsprogram där
regleringen görs med aktier och där företaget erhåller tjänster
från anställda som ersättning för koncernens eget
kapitalinstrument (aktier). Verkligt värde på den tjänstgöring
som berättigar anställda till tilldelning av eget
kapitalinstrument (aktier) kostnadsförs över
intjänandeperioden. Värdering sker utifrån vedertagna
modeller. För mer information kring incitamentsprogram se
vidare not 21.
Avsättningar
En avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen har
en befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en
inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde av
ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera
förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan
göras. Där effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig,
beräknas avsättningar genom diskontering av det förväntade
framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som
återspeglar aktuella marknadsbedömningar av pengars
tidsvärde och, om det är tillämpligt, de risker som är
förknippade med skulden.
Omstrukturering
En avsättning för omstrukturering redovisas när koncernen
har fastställt en utförlig och formell omstruktureringsplan, och
omstruktureringen har antingen påbörjats eller blivit offentligt
tillkännagiven. Ingen avsättning görs för framtida
rörelsekostnader.
Förlustkontrakt
En avsättning för förlustkontrakt redovisas när de förväntade
fördelarna som koncernen väntas erhålla från ett kontrakt är
lägre än de oundvikliga kostnaderna att uppfylla
förpliktelserna enligt kontraktet.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Inkomstskatter redovisas i resultaträkningen utom då
underliggande transaktion redovisas direkt mot eget kapital
varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i eget kapital. Aktuell
skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt
år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller
i praktiken beslutade per balansdagen, hit hör även justering
av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder. Uppskjuten
skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med
utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och
skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Följande
temporära skillnader beaktas inte; för temporär skillnad som
uppkommit vid första redovisningen av goodwill, första
redovisningen av tillgångar och skulder som inte är
rörelseförvärv och vid tidpunkten för transaktionen inte
påverkar vare sig redovisat eller skattepliktigt resultat, vidare
beaktas inte heller temporära skillnader hänförliga till andelar
i dotterföretag som inte förväntas bli återförda inom
överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten skatt baserar
sig på hur redovisade värden på tillgångar eller skulder
förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt
beräknas med tillämpning av de skattesatser och skatteregler
som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära
skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån
det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet
på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre
NOTER
78
|
bedöms sannolikt att de kan utnyttjas. Eventuellt
tillkommande inkomstskatt som uppkommer vid utdelning
redovisas vid samma tidpunkt som när utdelningen redovisas
som en skuld.
Finansiella risker
Den största finansiella riskerna utgörs av likviditetsrisk,
valutarisk och ränterisk. Enea har en finanspolicy fastställd av
styrelsen som bildar ett ramverk av riktlinjer för hantering av
de finansiella riskerna. En utförligare beskrivning av de
finansiella riskerna finns i förvaltningsberättelsen.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i
koncernen hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det
vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under året.
Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning
justeras resultatet och det genomsnittliga antalet aktier för att
ta hänsyn till effekter av utspädande potentiella stamaktier,
vilka under rapporterade perioder härrör från konvertibla
skuldebrev och optioner utgivna till anställda. Utspädning
uppstår endast när lösenkursen är lägre än börskursen.
Lösenkursen justeras genom ett tillägg för värdet av framtida
tjänster kopplade till de eget kapitalreglerade
personaloptionsprogram som redovisas som aktierelaterade
ersättningar enligt IFRS 2.
Eventualförpliktelser
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt
åtagande som härrör från inträffade händelser och vars
förekomst bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida
händelser eller när det finns ett åtagande som inte redovisas
som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är troligt
att ett utflöde av resurser kommer att krävas.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt
årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för
juridisk person. RFR 2 innebär att moderbolaget i
årsredovisningen för den juridiska personen skall tillämpa
samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta
är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med
hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som
skall göras från IFRS. Skillnaderna mellan koncernens och
moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan.
Skillnader mellan koncernens och moderbolagets
redovisningsprinciper
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets
redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna
redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenteras i
moderbolagets finansiella rapporter.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt
anskaffningsvärdemetoden. Som intäkt redovisas endast
erhållna utdelningar under förutsättning att dessa härrör från
vinstmedel som intjänats efter förvärvet. Utdelningar som
överstiger dessa intjänade vinstmedel betraktas som en
återbetalning av investeringen och reducerar andelens
redovisade värde.
Utdelningar
Utdelning till moderbolagets aktieägare redovisas som skuld i
koncernens finansiella rapporter i den period då utdelningen
godkänns av moderbolagets aktieägare. Anteciperad
utdelning från dotterföretag redovisas i de fall moderbolaget
ensamt har rätt att besluta om utdelningens storlek och
moderbolaget har fattat beslut om utdelningens storlek innan
moderföretaget publicerat sina finansiella rapporter.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive
uppskjuten skatteskuld. I koncernredovisningen delas
däremot obeskattade reserver upp på uppskjuten skatteskuld
och eget kapital.
Koncernbidrag och aktieägartillskott för juridiska personer
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren
och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån
nedskrivning inte erfordras. Koncernbidrag som
moderbolaget lämnar till dotterbolagen redovisas med
anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning
som en bokslutsdisposition i resultaträkningen. Erhållna
koncernbidrag redovisas som en bokslutsdisposition.
Skatteeffekten redovisas i enlighet med IAS 12.
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
79
Not 2 Intäktsslag och rörelsesegmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den högste
verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser
och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion identifierats som verkställande direktören och
Enea redovisar hela verksamheten som ett segment.
Enea har ett antal stora kunder som står för en stor del av företagets omsättning. Ingen av företagets kunder står för tio procent
eller mer av företagets omsättning 2023. Omsättning per geografi baseras på kundernas geografiska hemvist.
Omsättning per intäktsslag Nätverkslösningar 2023 2022Licenser 289 355 361 012Support & underhåll 279 044 247 835Professionella tjänster 182 832 191 980751 231 800 827
Omsättning per intäktsslag Operativsystem 2023 2022Licenser 109 674 77 666Support & underhåll 46 744 45 303Professionella tjänster 5 029 3 874161 447 126 843
Omsättning per produktgrupp 2023 2022Operativsystem 161 447 126 843Nätverkslösningar 751 231 800 828912 678 927 670
Omsättning per geografi 2023 2022Sverige 51 057 72 669Finland 172 640 70 484USA 215 403 282 882Amerika exklusive USA 34 980 146 373EMEA exklusive Sverige & Finland 398 889 314 903Asien 39 709 40 359912 678 927 670
Anläggningstillgångar per geografi 2023 2022Sverige 356 173 392 078Amerika 578 276 1 135 316Irland 509 306 521 406Frankrike 408 621 416 721Övriga Europa och Asien 10 655 12 5841 863 031 2 478 105
Övriga rörelseintäkter
2023 2022
Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär
21 185 23 572
Statliga bidrag
304 13 413
Övrigt
362 92
21 851 37 077
NOTER
80
|
Not 3 Kursvinster och kursförluster
Not 4 Personal och övriga ledande befattningshavare
Årsstämman i maj 2023 beslutade om följande riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare:
Vem riktlinjerna omfattar och riktlinjernas
tillämplighet
Dessa riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
omfattar verkställande direktör samt andra personer i
koncernledningsgruppen. Riktlinjerna ska tillämpas på
ersättningar som avtalas, och på förändringar som görs i
redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits
av årsstämman 2023. Beträffande anställningsförhållanden
som lyder under andra regler än svenska får vederbörlig
anpassning ske för att följa tvingande sådana regler eller
lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål
ska tillgodoses. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som
beslutas av årsstämman. Styrelsen ska ha rätt att tillfälligt
frångå, helt eller delvis, riktlinjerna om det i ett enskilt fall
finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att
tillgodose företagets långsiktiga intressen och hållbarhet eller
för att säkerställa företagets ekonomiska bärkraft. Om
sådana avvikelser sker ska detta redovisas i
ersättningsrapporten inför närmast följande årsstämma.
Riktlinjerna avser tiden från årsstämman 2023 till nästa
årsstämma. Ärende om frångående av riktlinjerna ska
beredas av ersättningsutskottet och beslutas av styrelsen.
Riktlinjernas främjande av företagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Eneas ambition är att vara ett globalt programvaruföretag
med en stark och ledande position inom de marknader som
Enea adresserar med årlig omsättningstillväxt, hög
lönsamhet och goda kassaflöden. Den organiska tillväxten är
basen för verksamheten och fortlöpande arbete sker för att
utveckla, effektivisera och optimera denna. Både strategiska
och kompletterande förvärv kommer kontinuerligt att
utvärderas, och om de bedöms addera värde för både kunder
och aktieägare inom ramen för en väl avvägd risknivå,
kommer Enea att försöka genomföra sådana förvärv. Enea
har som mål att verka med en rörelsemarginal överstigande
20 procent per år. Rörelsemarginalen kommer att variera
under kvartalen i takt med tillväxten. Tillväxt och
resultatutveckling kommer att variera under åren och mellan
kvartalen, framförallt beroende på hur enskilda affärer
inträffar och hur royaltyströmmarna utvecklas. För vidare
information om Eneas strategi, se www.enea.com. Styrelsen
bedömer att det är kritiskt för en framgångsrik implementering
av företagets affärsstrategi och tillvaratagandet av företagets
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, att företaget
kan attrahera, motivera och behålla högpresterande
medarbetare och ledare. För detta krävs att företaget kan
erbjuda ett konkurrenskraftigt kompensationspaket. Den
totala kompensationen kan innehålla en rörlig del som är
kopplad till medarbetares och ledares individuella
prestationer men som också är synkroniserad med företagets
lönsamhet och långsiktiga hållbarhet.
Formerna av ersättning mm.
Ersättningen och övriga anställningsvillkor till ledande
befattningshavare ska vara marknadsmässig. Ersättningen
utgörs av grundlön, rörlig ersättning samt pension.
Årsstämman kan därutöver och oberoende av dessa
riktlinjer besluta om aktie- eller aktiekursrelaterade
ersättningar.
Fast grundlön
VD och andra ledande befattningshavare ska erbjudas en
fast årlig kontant lön, på en nivå som syftar till att attrahera
och behålla ledande befattningshavare med sådan
professionell och personlig kompetens som krävs för att
främja Eneas resultat. Den fasta lönen ska som utgångspunkt
fastställas per kalenderår och omprövas normalt årsvis.
Kortsiktigt incitamentsprogram (STI)
Eneas kortsiktiga incitamentsprogram består av tre delar. Två
av delarna bestäms av att vissa mål för företaget uppnås,
medan en del bestäms av att individuella mål uppnås. Den
övervägande delen av ersättningen är kopplad till företagets
finansiella mål, medan den individuella delen av ersättningen
utgör en mindre andel av densamma. De kriterier som ska
tillämpas såvitt avser finansiella mål är kopplade till av
styrelsen vid var tid beslutade långsiktiga mål, såsom
exempelvis försäljning, rörelseresultat (EBIT) eller resultat
före avskrivningar och amorteringar (EBITDA). Kriteriet som
ska tillämpas såvitt avser individuella mål ska tas fram innan
utgången av första kvartalet av det räkenskapsår som
ersättningen avser och ska vara lika specifika som kriterierna
avseende mål för företaget. Kriterierna är utformade i syfte att
främja företagets affärsstrategi, långsiktiga intressen samt
hållbarhet och därmed företagets långsiktiga värdeskapande.
Utfallet av ersättningen bereds av ersättningsutskottet och
beslutas av styrelsen för VD. För övriga ledande
befattningshavare bereds och beslutas utfallet av
2023 2022
MODERBOLAGET
Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär
- -
Kursförluster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär
-90 -
2023 2022KONCERNEN Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär 21 185 23 960Kursförluster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär -15 323 -22 000
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
81
ersättningen av ersättningsutskottet. Utbetalning av
ersättningen sker så snart som möjligt efter det styrelsemöte
varvid företagets årsbokslut fastställs avseende
intjänandeåret. Företaget har inte möjlighet att återkräva
ersättningen. För VD kan STI maximalt uppgå till 100 procent
av den fasta grundlönen samt vid fullt utfall uppgå till
maximalt 50 procent av den totala ersättningen exklusive LTI.
För övriga ledande befattningshavare kan STI maximalt
uppgå till 150 procent av den fasta grundlönen samt vid fullt
utfall uppgå till max 60 procent av den totala ersättningen
exklusive LTI.
Långsiktigt incitamentsprogram (LTI)
Ledande befattningshavare kan erbjudas incitamentsprogram
vilka i huvudsak ska vara aktie- eller aktiekursrelaterade. Ett
incitamentsprogram ska syfta till att förbättra deltagarnas
engagemang för företagets utveckling och implementeras på
marknadsmässiga villkor. Aktie- och aktiekursrelaterade
incitamentsprogram ska beslutas av årsstämman och
omfattas därför inte av dessa riktlinjer.
Pension
Avtalad pensionsålder för VD är 67 år och för övriga ledande
befattningshavare finns ingen särskilt avtalad pensionsålder.
Pensionsavtal till verkställande direktör beslutas av styrelsen
efter förslag från ersättningsutskottet. Övriga ledande
befattningshavare i Sverige har pensionsavtal som ligger
inom ramen för ITP-planen med en förväntad pensionsålder
på 65 år och pensionsavsättningar relateras till den
anställdes lön. Övriga ledande befattningshavare i andra
länder än Sverige kan omfattas av lokala pensionsplaner i
sina respektive hemländer. I samtliga fall ska pensionen
utgöra maximalt 30 procent av den totala ersättningen
exklusive LTI. Pensionspremier betalas löpande. Utöver
nämnda pensionsförmåner har företaget inga
pensionsförpliktelser mot ledande befattningshavare.
Ledande befattningshavare som är anställda i andra länder
än Sverige omfattas av lokala pensionsplaner i sina
respektive hemländer. Dessa planer är i linje med vad som
erbjuds andra anställda i samma länder. Vad avser
pensionsålder och eventuella ytterligare pensionsförpliktelser
kan således vissa avvikelser vara möjliga beträffande sådana
anställningsförhållanden som lyder under andra regler än
svenska i de fall tvingande regler eller lokal praxis så kräver,
varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål likväl ska
tillgodoses.
Andra förmåner
Andra förmåner får innefatta bland annat livförsäkring,
sjukvårdsförsäkring, bilförmån och parkeringsplats. Premier
och andra kostnader med anledning av sådana förmåner får
sammanlagt uppgå till högst 10 procent av den fasta årliga
lönen.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Ledande befattningshavares anställnings- eller uppdragsavtal
ska gälla tillsvidare eller för viss tid. För VD gäller vid
uppsägning från företagets sida 6 månaders uppsägningstid.
Utöver uppsägningslönen är VD berättigad till
avgångsvederlag motsvarande 6 gånger den fasta
månadslönen med avräkning om VD erhåller ersättning från
ny anställning eller uppdrag. Under uppsägningstiden löper
gällande anställningsavtal med tillhörande förmåner. För
övriga ledande befattningshavare gäller vid uppsägning från
företagets sida maximalt 9 månaders uppsägningstid. Övriga
ledande befattningshavare är utöver uppsägningslönen inte
berättigade till avgångsvederlag. Under uppsägningstiden
löper gällande anställningsavtal med tillhörande förmåner. I
de fall avgångsvederlag skulle utbetalas utgår inga övriga
förmåner för tiden efter uppsägningstidens utgång.
Avtalet med verkställande direktören löper fram t o m
4 januari 2024.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till riktlinjerna för
ersättning till ledande befattningshavare har lön och
anställningsvillkor för företagets anställda beaktats. Uppgifter
om anställdas totala ersättning, ersättningens komponenter
samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har
inhämtats och utgjort en del av ersättningsutskottets och
styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten
av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om riktlinjer till
ledande befattningshavare med nedan ändringar mot de
riktlinjer som gällt under 2023:
”Grunderna för beräkningen av fast grundlön har förenklats,
det har gjorts vissa förtydliganden avseende pension, det har
införts en skrivning under vilka förutsättningar andra förmåner
kan utgå samt att kriterierna såvitt avser företagets mål när
det kommer till kortsiktiga incitamentsprogram (STI) ska vara
kopplade till de av styrelsen beslutade långsiktiga målen
(tidigare försäljning samt rörelseresultat (EBIT)”.
NOTER
82
|
20232022Medelantal anställda Totalt varav män, % Totalt varav män, %Moderbolaget 15 44 17 57Dotterföretag 473 85 602 84Koncernen totalt 488 83 619 83Varav: Sverige 51 80 60 85USA 42 80 52 80Rumänien 25 82 89 74Japan 5 100 5 100Frankrike 46 79 49 83Tyskland 7 94 12 92Storbritannien 59 88 70 89Irland 51 78 46 80Kroatien 87 85 92 86Österrike 9 89 10 90Spanien 5 100 5 100Kanada 16 77 13 69Malaysia 7 85 5 80Indien 61 87 91 84Övriga länder 19 100 19 100Koncernen totalt 488 83 619 83Könsfördelning i koncernledningen Styrelse 6 67 7 57Andra ledande befattningshavare 7 67 9 83
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader 2023 2022KONCERNEN Löner och ersättningar 456 031 482 217Aktierelaterade ersättningar -11 404 6 342Summa löner och ersättningar* 444 627 488 559 * varav styrelse, VD och andra ledande befattningshavare 1) 23 500 30 627Pensionskostnader 2) 27 125 28 730 varav förmånsbaserade pensionsplaner 932 1 169 varav avgiftsbaserade pensionsplaner 26 193 27 561Övriga sociala kostnader 83 210 72 788Summa 554 962 590 077
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2023 2022
MODERBOLAGET
Löner och ersättningar
19 086 21 131
Aktierelaterade ersättningar
-3 185 -563
Summa löner och ersättningar*
15 901 20 568
* varav styrelse, VD och andra ledande befattningshavare 3)
10 288 14 072
Pensionskostnader 4)
4 583 5 279
varav avgiftsbaserade pensionsplaner
4 583 5 279
Övriga sociala kostnader
5 735 3 316
Summa
26 219 29 163
3) Av moderbolagets löner och ersättningar avser 837 (624) TSEK rörlig ersättning till gruppen styrelse och verkställande direktör.
1) Av koncernens löner och ersättningar avser 837 (1 034) TSEK rörlig ersättning till gruppen styrelse och verkställande direktör (inklusive verkställande direktörer och styrelser i dotterföretag).
2) Av koncernens pensionskostnader avser 936 (1 933) TSEK gruppen styrelse och verkställande direktör.
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
83
Till av årsstämman valda ledamöter som inte är anställda i bolaget utgick i enlighet med årsstämmans beslut följande
ersättningar under 2023
Till av årsstämman valda ledamöter som inte är anställda i bolaget utgick i enlighet med årsstämmans beslut följande
ersättningar under 2022
Sammanställning över ersättningar och övriga förmåner under 2023
Antal ledande befattningshavare har varierat under året. Fram till att Anders Lidbeck utsågs till VD utgick ersätting till honom i
form av styrelsearvode.
Sammanställning över ersättningar och övriga förmåner under 2022
Arvode Styrelse-Arvode revisions-ersättnings-Arvode teknik-arvode utskott utskott utskott Summa Anders Lidbeck (ordf) 138 - - - 138Kjell Duveblad 480 100 - - 580Jan Frykhammar 68 - - - 68Charlotta Sund 270 - 50 - 320Mats Lindoff 270 - 50 - 320Åsa Schwarz 270 60 - - 330Summa 2023 1 496 160 100 - 1 756
Arvode Styrelse-Arvode revisions-ersättnings-Arvode teknik-arvode utskott utskott utskott Summa Anders Lidbeck (ordf) 550 - 50 - 600Kjell Duveblad 270 60 - - 330Jan Frykhammar 270 100 - - 370Charlotta Sund 270 - 30 - 300Mats Lindoff 270 - - 50 320Åsa Schwarz 270 - - 30 300Summa 2022 1 900 160 80 80 2 220
Övriga Ersättning vid Aktierelaterade Fast lön Rörlig ersättning förmåner Övrig ersättning uppsägning ersättningar VD Jan Häglund 1 790 837 3 - 3 380 -1 370TF VD Anders Lidbeck - - - 3 000 - -Övriga ledande befattningshavare (9 st) 14 384 2 658 518 - -3 854Summa 2023 16 174 3 495 521 3 000 3 380 -5 224
Övriga Ersättning vid Aktierelaterade Fast lön Rörlig ersättning förmåner Övrig ersättning uppsägning ersättningar VD Jan Häglund 3 593 624 3 - - 1 154Övriga ledande befattningshavare (9 st) 13 258 5 557 462 - - 2 235Summa 2022 16 851 6 181 465 - - 3 389
NOTER
84
|
Not 5 Arvode och kostnadsersättning till revisorer
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på företagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som
föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Allt annat är andra
uppdrag. Av revisionsuppdrag avser 2 887 (2 351) Tkr PwC Sverige, av skatterådgivning avser 129 (15) Tkr PwC Sverige och
av andra uppdrag avser 0 (680) Tkr PwC Sverige.
Not 6 Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag
Årets av- och nedskrivningar fördelas på Kostnad sålda varor och tjänster med 1,3 (1,3) Mkr, Försäljnings- och
marknadsföringskostnader med 0,3 (0,4) Mkr, Produktutvecklingskostnader med 688,9 (149,7) Mkr och
Administrationskostnader med 24,5 (24,1) Mkr. Av årets av- och nedskrivningar avser 18,2 (16,4) Mkr avskrivning på
nyttjanderätter enligt IFRS 16 samt nedskrivningar av goodwill och balanserade utvecklingskostnader om 530,0 (0) Mkr.
2023 2022KONCERNEN PricewaterhouseCoopers Revisionsuppdrag 2 887 2 351Övriga lagstadgade uppdrag 30 82Skatterådgivning 129 15Andra uppdrag - 6803 046 3 128
2023 2022
MODERBOLAGET
PricewaterhouseCoopers
Revisionsuppdrag
1 739 2 351
Övriga lagstadgade uppdrag
30 82
Skatterådgivning
129 15
Andra uppdrag
- 31
1 898 2 479
2023 2022Förnödenheter och underkonsulter 16 840 56 906Andra externa kostnader 193 314 138 709Personalkostnader 508 983 534 480Av- och nedskrivningar 714 862 175 4441 433 999 905 539
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
85
Not 7 Leasing
Leasingavtal
I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Tillkommande nyttjanderättstillgångar under 2023 uppgick till 13,8 (18,2) Mkr.
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Koncernen redovisar nyttjanderätter gällande avtal (huvudsakligen lokaler), förutom korttidsleasingavtal och leasingavtal där
den underliggande tillgången har ett lågt värde.
Tillgångar med nyttjanderätt 2023 2022Fastigheter 36 308 35 738Fordon 2 103 1 40938 411 37 147
Leasingskulder 2023 2022Långfristiga 22 329 23 437Kortfristiga 17 306 14 52539 635 37 962
Löptidsanalys leasingskulder 2023 2022Inom 1 år efter balansdagen 17 324 14 525Senare än 1 år men inom 2 år efter balansdagen 14 478 11 589Senare än 2 år men inom 5 år efter balansdagen 6 688 10 629Senare än 5 år efter balansdagen 1 145 1 21939 635 37 962
Avskrivningar på nyttjanderätter 2023 2022Fastigheter 17 036 15 430Fordon 1 126 1 04718 162 16 477Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) 2 008 1 129Kostnader avseende korttidsleasingavtal 1 306 1 525Kostnader avseende leasingavtal för vilka den underliggande tillgången är av lågt värde 259 326Koncernen har inga variabla leasingavgifter
Belopp redovisade i Kassaflödesanalys koncern 2023 2022Summa kassaflöden hänförliga till leasingavtal -17 750 18 254Ovanstående kassautflöde inkluderar såväl belopp för leasingavtal som redovisas som leasingskuld, som belopp som betalas för korttidsleasingavtal och leasar av lågt värde.
Åtaganden avseende operationell leasing 2023 2022MODERBOLAGET Leasingavgifter innevarande år 5 169 5 107Avtalade framtida minimileaseavgifter inom 1 år 4 799 4 772Avtalade framtida minimileaseavgifter inom 25 år 4 752 9 189
NOTER
86
|
Not 8 Finansnetto
2023 2022KONCERNEN Ränteintäkter 54 564 4 832Kursvinster 328 692 277 186Finansiella intäkter 383 256 282 018Räntekostnader -81 066 -17 683Övriga finansiella kostnader -921 -1 155Kursförluster -358 215 -280 351Finansiella kostnader -440 202 -299 189Finansnetto -56 946 -17 171
2023 2022
MODERBOLAGET
Ränteintäkter, övriga
54 026 4 619
Ränteintäkter, koncernföretag
63 483 12 901
Kursvinster
130 053 90 314
Ränteintäkter och liknande resultatposter
247 562 107 834
Räntekostnader, övriga
-78 755 -16 260
Räntekostnader, koncernföretag
-21 064 -3 302
Övriga finansiella kostnader
-921 -1 155
Kursförluster
-129 250 -91 843
Räntekostnader och liknande resultatposter
-229 990 -112 560
Finansnetto
17 572 -4 726
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
87
Not 9 Skatter
Inkomstskatter redovisade I resultaträkningen 2023 2022KONCERNEN Aktuell skattekostnad Periodens skattekostnad kvarvarande verksamhet -14 271 -4 137Periodens skattekostnad avyttrad verksamhet - -1 186Summa -14 271 -5 323Uppskjuten skatt - skatteintäkt i under året aktiverade underskottsavdrag 7 161 6 634- skattekostnad i under året utnyttjade underskottsavdrag -10 589 -10 327- skattekostnad/intäkt avseende temporära skillnader 23 395 11 991- förändring uppskjuten skatt pga ändrad skattesats - 3 823Summa 19 967 12 121Total skattekostnad, koncernen 5 696 6 798
Avstämning av effektiv skatt 2023 2022KONCERNEN Resultat före skatt kvarvarande verksamhet -556 416 100 969Resultat före skatt avyttrad verksamhet - 117 043Schablonskatt 20,6% 114 622 -44 910Skatteeffekt av - andra skattesatser i utländska dotterbolag -71 078 5 576- utnyttjande av tidigare aktiverade underskottsavdrag -7 161 -- utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag 16 428 6 664- skattemässiga underskott för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisats -55 102 -555- värdering av framtida underskottsavdrag 7 161 6 634- ej avdragsgilla kostnader -79 181 -6 569- ej skattepliktiga intäkter 75 418 28 507- forskning och utveckling 7 355 16 738Övriga skatter -2 766 -9 110Justering av tidigare års skatt - 3 823Total skattekostnad, koncernen 5 696 6 798Effektiv skattesats 1% -7%
2023 2022
MODERBOLAGET
Aktuell skatt
Periodens skatt
-68 -
Skattekostnad
-68 -
Avstämning av effektiv skatt
2023 2022
MODERBOLAGET
Resultat före skatt
831 -5 904
Skatt 20,6%
-171 1 216
Skatteeffekt av
- ej avdragsgilla kostnader
-182 -908
- skattemässiga underskott för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisats
283 -283
Övriga skatter
- -25
Total skatt, moderbolaget
-68 0
Effektiv skattesats
8% 0%
NOTER
88
|
Uppskjutna skattefordringar för underskottsavdrag avser dotterbolag i USA och Irland. Enligt ledningens bedömning kommer
de aktiverade underskottsavdragen att kunna nyttjas inom de närmaste åren baserat på framtida resultatprognoser och att
underskotten har obegränsad nyttjandetid. Ej aktiverade uppskjutna skattefordringar för outnyttjade underskott uppgår totalt till
91,8 (100,7) Mkr och avser USA, Norge och Irland.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
2023 2022
KONCERNEN
Följande komponenter ingår i uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
Uppskjutna skattefordringar:
- underskottsavdrag
12 748 16 380
- Leasing
224 144
- övriga temporära skillnader
167 5 877
Summa uppskjutna skattefordringar
13 139 22 401
Uppskjutna skatteskulder:
- temporära skillnader
92 410 116 298
Summa uppskjutna skatteskulder
92 410 116 298
2023
Redovisat i Ingående resultat-Redovisat i övrigt Valutakurs-Förvärv av Utgående Uppskjutna skattefordringar balans räkningen total-resultat differenser dotterbolag balans Underskottsavdrag 16 380 -3 428 - -204 - 12 748Leasing 144 70 - 10 - 224Övriga temporära skillnader 5 733 -86 - -5 480 - 167Summa uppskjutna skattefordringar 22 257 -3 444 - -5 674 - 13 139
Redovisat i Ingående resultat-Redovisat i övrigt Valutakurs-Förvärv av Utgående Uppskjutna skatteskulder balans räkningen total-resultat differenser dotterbolag balans Bokslutsdispositioner 19 317 5 836 - - - 25 153Immateriella anläggningstillgångar 47 571 -9 135 - -152 38 284Övriga temporära skillnader 49 410 -20 112 88 -413 - 28 973Summa uppskjutna skatteskulder 116 298 -23 411 88 -565 - 92 410
Förändring av uppskjuten skatt - Koncernen
2022
Redovisat i Ingående resultat-Redovisat i övrigt Valutakurs-Förvärv av Utgående Uppskjutna skattefordringar balans räkningen total-resultat differenser dotterbolag balans Underskottsavdrag 18 233 -3 693 - 1 840 - 16 380Leasing 149 -13 - 8 - 144Övriga temporära skillnader 6 323 -1 126 12 668 - 5 877Summa uppskjutna skattefordringar 24 705 -4 832 12 2 516 - 22 401
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
89
10 Immateriella anläggningstillgångar
2023 Goodwill
Balanserade
utvecklings-
kostnader
Produkt-
rättigheter
Kund-
kontrakt
Varu-
märken
Övriga
immateriella
anläggnings-
tillgångar
Totalt
KONCERNEN Ackumulerade anskaffningsvärden Ingående balans 1 jan 2023 1 737 088 800 692 114 753 416 664 30 180 12 766 3 112 143Årets anskaffning - 88 078 - - - 1 169 89 247Årets avyttring/utrangering - - - - - - -Årets omräkningsdifferens -34 986 -14 891 -1 465 -3 196 -579 -7 -55 124Redovisat värde per 31 dec 2023 1 702 102 873 879 113 288 413 468 29 601 13 928 3 146 266
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 1 jan 2023 - -462 372 -55 120 -125 994 -998 -11 089 -655 572Årets avyttring/utrangering - - - - - - -Årets avskrivningar - -94 631 -14 779 -44 750 -534 -519 -155 213Årets nedskrivningar -420 585 -109 451 - - - - -530 036Årets omräkningsdifferens 22 636 12 240 1 344 2 871 10 11 39 112Utgående balans 31 dec 2023 -397 949 -654 214 -68 555 -167 873 -1 522 -11 597 -1 301 709Redovisat värde per 31 dec 2023 1 304 153 219 666 44 733 245 595 28 080 2 331 1 844 557
ÖvrigaBalanseradeimmateriellautvecklings-Produkt-Kund-Varu-anläggnings-2022 Goodwill kostnader rättigheter kontrakt märken tillgångar Totalt KONCERNEN Ackumulerade anskaffningsvärden Ingående balans 1 jan 2022 1 595 587 631 541 106 267 391 020 27 205 12 080 2 763 699Årets anskaffning - 128 814 - - - 1 725 130 539Årets avyttring/utrangering -29 524 - - - - -1 287 -30 811Årets omräkningsdifferens 171 025 40 338 8 486 25 644 2 976 248 248 716Utgående balans 31 dec 2022 1 737 088 800 692 114 753 416 664 30 180 12 766 3 112 143
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 1 jan 2022 - -361 802 -37 202 -76 302 -461 -11 499 -487 266Årets avskrivningar - -88 640 -14 045 -42 666 -515 -330 -146 196Årets nedskrivningar - - - - - -301 -301Årets omräkningsdifferens - -11 930 -3 873 -7 026 -22 -246 -23 097Utgående balans 31 dec 2022 - -462 372 -55 120 -125 994 -998 -11 089 -655 572Redovisat värde per 31 dec 2022 1 737 088 338 321 59 633 290 670 29 183 1 677 2 456 571
NOTER
90
|
Balanserade utvecklingskostnader avser främst internt
arbete med utveckling av nya produkter. Avskrivningstiden är
för balanserade utvecklingskostnader tre till fem år,
produkträttigheter tio år, kundkontrakt sju till tio år och för
övriga immateriella tillgångar tre till fem år. Kvarvarande
avskrivningstid för samtliga immateriella tillgångar uppgår till
ett till åtta år.
Nedskrivningsprövning för goodwill och övriga imateriella
tillgångar
Enea har en rutin att nedskrivningspröva väsentliga
tillgångsposter oavsett om ett indikerat nedskrivningsbehov
föreligger eller inte. Immateriella tillgångar per den 31
december 2023 uppgick till ett bokfört värde av 1 844,6
(2 456,6) Mkr varav goodwill uppgick till 1 304,2 (1 737,1)
Mkr och fördelar sig på Enterprise 398,6 (444,6) Mkr,
Telekom 590,1 (976,2) Mkr och AdaptiveMobile Security
315,4 (316,3) Mkr. Tillgångar med obestämbar livslängd
prövas årligen för eventuellt nedskrivningsbehov. Enskilda
tillgångar kan prövas oftare om det finns indikationer på en
värdeminskning. Koncernens värdering görs utifrån tre
kassaflödesgenererande enheter, Enterprise (OS och
DPI/Qosmos), Telekom (PAC, Openwave Mobility och Aptilo)
och AdaptiveMobile Security. Nedskrivningsprövningarna
baseras på beräkning av nyttjandevärdet. Nyttjandevärdet
har beräknats med hjälp av diskonterade kassaflöden och
baseras på femårsprognoser gjorda av koncernledningen.
För beräkningen av slutvärdet av kassaflöden används den
så kallade Gordons modell. Kassaflöden bortom
femårsperioden har prognostiserats med tillväxt om 2 (3)
procent. De kassaflöden som prognostiserats har baserats
på en årlig intäktstillväxt för Enterprise 1 procent,
Telekom på 3 procent samt AdaptiveMobile Security på 3
procent baserat på förväntad tillväxt hos existerande kunder
och i underliggande marknader. Kostnadsutveckling har för
Enterprise prognostiserats till 2 procent, Telekom till 2
procent samt AdaptiveMobile Security till 2 procent. De
prognostiserade kassaflödena har nuvärdeberäknats med en
diskonteringsränta om 11,5 (10,5) procent före skatt.
Diskonteringsräntan bedöms vara i linje med marknadens
avkastningskrav. Känslighetsanalyser per
kassaflödesgenereande enhet har genomförts med hänsyn
tagen till diskonteringsränta (risk) och långsiktig tillväxttakt
innebärande en generell sänkning av tillväxttakten efter fem
år med 0,5 procentenheter och en generell ökning av vägd
kapitalkostnad med 0,5 procentenheter. Den årliga
nedskrivningsprövningen påvisade inget nedskrivningsbehov
per 31 december 2023. Företagsledningen anser därmed att
någon rimlig möjlig förändring i antagandena inte skulle
kunna reducera återvinningsvärdet under dess bokförda
värde. Utvecklingen följs upp kontinuerligt för att verifiera
tillgångarnas värde. Väsentliga antaganden för
nedskrivningsprövningen beskrivs i följande uppställning:
Under andra kvartalet genomfördes en strategisk översyn av verksamheten inom enheten Telekom, för att bedöma den
framtida potentialen i genomförda investeringar. Översynen visade att på grund av förseningar i 5G-marknaden, försämrade
makroekonomiska utsikter samt ökade avkastningskrav (WACC) behövdes omvärdering av framtida kassaflöden och därtill
upptagna tillgångar göras. Detta resulterade i en nedskrivning av immateriella tillgångar under andra kvartalet med totalt
530 Mkr, fördelat på goodwill om 421 Mkr och balanserade utvecklingskostnader om 109 Mkr.
Övriga immateriella anläggningstillgångar
2023 2022
MODERBOLAGET
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1 jan
10 061 8 637
Årets anskaffning
1 169 1 424
Utgående balans 31 dec
11 230 10 061
Ingående balans 1 jan
-8 402 -8 094
Årets avskrivningar
-508 -308
Utgående balans 31 dec
-8 910 -8 402
Redovisat värde per 31 dec
2 320 1 659
Antagande AdaptiveMobile Antagande EnterpriseAntagande TelekomSecurity Variabel 2023 2022 2023 2022 2023 2022Intäktstillväxt 1% -2% 3% 5% 3% 5%Kostnadsutveckling 2% 2% 2% 3% 2% 2%Diskonteringsränta 11,5% 10,5% 11,5% 10,5% 11,5% 10,5%Långsiktig stabil tillväxt 2% 3% 2% 3% 2% 3%
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
91
Not 11 Inventarier, verktyg och installationer
Avskrivningarna är hänförliga till kostnad sålda varor och tjänster, försäljnings- och marknadsföringskostnader,
produktutvecklingskostnader och administrationskostnader.
Not 12 Kundfordringar
Ej förfallna kundfordringar avser kunder med god betalningsförmåga och betalningshistorik. Kundfordringar förfaller generellt till
betalning inom 3090 dagar. Kundfordringar där ett nedskrivningsbehov föreligger överensstämmer med avsättning för osäkra
kundfordringar. Reservering görs när man har vidtagit åtgärder för att driva in fordran utan resultat samt bedömer att
sannolikheten för att kunden betalar är låg. Reserv för osäkra kundfordringar uppgår till 26,7 (10,6) Mkr. Reservering för osäkra
kundfordringar redovisas som försäljningskostnader i resultaträkningen. Verkligt värde för kundfordringar överensstämmer med
redovisat värde. Kundfordringarna är till övervägande del i kronor, EUR och USD. Åldersfördelningen av kundfordringar
framgår nedan:
KoncernenModerbolaget2023 2022 2023 2022Ackumulerade anskaffningsvärden Vid årets början 170 630 166 680 16 966 16 576Årets anskaffning 8 962 7 669 1 789 1 342Årets avyttring via försäljning av verksamhet - -6 295 - -Avyttringar/utrangeringar -41 825 -5 931 -68 -952Årets omräkningsdifferenser 738 8 506 - -139 237 170 630 18 687 16 966Ackumulerade av- och nedskrivningar Vid årets början -149 097 -141 045 -13 273 -12 604Avyttringar/utrangeringar 40 702 5 994 68 651Årets avyttring via försäljning av verksamhet - 5 681 - -Årets av- och nedskrivningar -11 012 -12 451 -1 489 -1 320Årets omräkningsdifferenser -624 -7 276 - --120 763 -149 097 -14 694 -13 273Redovisat värde vid årets slut 18 474 21 533 3 993 3 693
Åldersanalys kundfordringar 2023 2022KONCERNEN Ej förfallet 119 303 204 408Förfallet 160 dagar 64 059 48 174Förfallet 6190 dagar 10 799 3 932Förfallet 90 dagar 34 578 36 202Totalt 228 739 292 716
Förändring av osäkra kundfordringar 2023 2022KONCERNEN Ingående balans 10 644 10 094Justering ingående balans - -Återbetalning -1 091 -1 000Avskrivning - -1 602Valutaeffekt -769 1 195Årets reservering 17 883 1 957Totalt 26 667 10 644
NOTER
92
|
Not 13 Förutbetalda kostnader, avtalstillgångar och upplupna
intäkter
Avtalstillgångar
Avtalstillgångar
Avtalstillgångar avser uppfyllda prestationsåtaganden som ännu ej fakturerats, där faktureringen är beroende av annat än tid
såsom avtalsvillkor eller ytterligare arbete. Avtalstillgångar redovisas i balansräkningen under upplupna intäkter.
Avtalstillgångarna har varit föremål för nedskrivning om 41,7 Mkr (0 Mkr) relaterat till ett i förtid avslutat kundprojekt.
2023 2022KONCERNEN Förutbetalda försäkringar 1 537 1 480Förutbetalda hyror 3 119 3 026Upplupna intäkter 112 215 176 836Övriga förutbetalda kostnader 23 367 23 155140 238 204 497
2023 2022
MODERBOLAGET
Förutbetalda försäkringar
556 451
Förutbetalda hyror
1 285 1 212
Övriga förutbetalda kostnader
8 188 8 793
10 029 10 456
Koncernen redovisar följande intäktsrelaterade avtalstillgångar 2023 2022Avtalstillgångar avseende uppfyllda prestationsåtaganden, där rätt till betalning är villkorad av annat än tid 110 980 175 029
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
93
Not 14 Eget kapital
Koncernen
Aktiekapital
Per den 31 december 2023 omfattade det registrerade
aktiekapitalet 21 615 231 stamaktier med kvotvärde på 1,13
kr samt 243 000 C-aktier. Innehavare av stamaktier är
berättigade till utdelning som fastställs efter hand och
aktieinnehavet berättigar till rösträtt vid årsstämman med en
röst per aktie.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här ingår
överkursfonder som förts över till reservfond per den 31
december 2005. Avsättningar till överkursfond från den 1
januari 2006 och framöver redovisas också som tillskjutet
kapital.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av nettotillgångar från utländska
verksamheter som har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapporter
presenteras i. Moderbolaget och koncernen presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor.
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår
intjänade vinstmedel i moderbolaget och dess dotterföretag.
Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda
överkursfonder, ingår i denna eget kapitalpost. Totalt
innehav av egna aktier uppgår per 31 december 2023 till
813 107. Aktierna innehas som egna aktier och var per 31
december 2023 till fullo betalda.
Fritt eget kapital
Överkursfond
När aktier emitteras till överkurs, dvs det betalas mer för
aktierna än aktiernas nominella belopp, ska ett belopp
motsvarande det erhållna beloppet utöver det nominella
värdet på aktierna, föras till överkursfonden.
Balanserade vinstmedel
Utgörs av föregående års fria egna kapital efter en eventuell
reservfondsavsättning och efter att en eventuell
vinstutdelning lämnats. Utgör tillsammans med årets resultat
summa fritt eget kapital, det vill säga det belopp som finns
tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Se även Sammandrag avseende förändringar av koncernens
eget kapital och Sammandrag avseende förändringar av
moderbolagets eget kapital.
Antal aktier 2023 2022Ingående antal aktier 21 858 231 21 615 231Nyemission - 243 000Utgående antal aktier 21 858 231 21 858 231
Säkringsreserv 2023 2022Ingående säkringsreserv -340 851Kassaflödessäkringar: - verkligt värde-vinster/förluster under året661 -2 497- skatt på verkligt värde-vinster/förluster -136 514- överföringar till resultaträkningen -233 997- skatt på överföringar till resultaträkningen 48 -205Utgående säkringsreserv -0 -340
2023 2022Ingående omräkningsreserv 353 556 74 206Årets omräkningsdifferenser -22 000 279 350Utgående omräkningsreserv 331 556 353 556
NOTER
94
|
Not 15 Resultat per aktie
2023 2022Resultat per aktie före utspädning Årets resultat efter skatt -550 720 224 810Genomsnitt antal aktier i tusental 21 349 21 559Resultat per aktie före utspädning i SEK -25,80 10,43Resultat per aktie efter utspädning Årets resultat efter skatt -550 720 224 810Genomsnitt antal aktier i tusental 21 349 21 559Resultat per aktie efter utspädning i SEK -25,80 10,43Resultat per aktie före utspädning kvarvarande verksamhet Årets resultat efter skatt kvarvarande verksamhet -550 720 108 953Genomsnitt antal aktier i tusental 21 349 21 559Resultat per aktie före utspädning i SEK -25,80 5,05Resultat per aktie efter utspädning kvarvarande verksamhet Årets resultat efter skatt kvarvarande verksamhet -550 720 108 953Genomsnitt antal aktier i tusental 21 349 21 559Resultat per aktie efter utspädning i SEK -25,80 5,05
Resultat per aktie beräknas genom att det resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare divideras med "Genomsnittligt antal aktier"
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
95
Not 16 Upplupna kostnader, avtalsskulder, förutbetalda
intäkter och prestationsåtaganden
Avtalsskulder
När Enea erhåller en betalning men inte har uppfyllt prestationsåtagandet uppstår en avtalsskuld, som består av förutbetalda
intäkter hänförliga till supportavtal och licenser. En avtalsskuld redovisas fram tills att prestationsåtagandet har uppfyllts
eller förfallit för kund att nyttja, och redovisas då som en intäkt.
Intäkter från prestationsåtaganden avseende långfristiga, ej uppsägningsbara avtal som kommer att rapporteras som intäkt i
framtida perioder
Ledningen förväntar sig att 57 procent av transaktionspriset som har fördelats till ouppfyllda avtal per 31 december 2023
kommer att redovisas som intäkt under nästa räkenskapsår (408 552 Tkr). Återstående 43 procent kommer att redovisas under
åren 20252029.
2023 2022KONCERNEN Förutbetalda supportintäkter 92 863 96 015Upplupna personalkostnader 77 990 90 725Övriga förutbetalda intäkter 59 495 35 163Övrigt 20 047 26 473250 395 248 376
2023 2022
MODERBOLAGET
Upplupna personalkostnader
6 233 7 493
Övrigt
9 562 5 757
15 795 13 250
Koncernen redovisar följande intäktsrelaterade avtalsskulder 2023 2022Avtalsskulder avseende ej uppfyllda prestationsåtaganden 146 427 124 925Ingående avtalsskulder intäktsförda under år 2023 2022KONCERNEN 112 084 139 760
Intäkter från prestationsåtaganden uppfyllda tidigare perioder 2023 2022KONCERNEN 22 830 18 143Ouppfyllda långfristiga prestationsåtaganden* 2023 2022KONCERNEN 714 512 693 403
NOTER
96
|
Not 17 Moderbolagets innehav i koncernföretag
Ägarandel
Land i %
Enea Software AB
Sverige 100
Enea Zealcore AB
Sverige 100
Aptilo Networks AB
Sverige 100
Enea Software & Services, Inc
USA -
Enea GmbH
Tyskland 100
Enea KK
Japan 100
Enea Polyhedra Ltd
Storbritannien 100
Enea Software SRL
Rumänien 100
Qosmos SA
Frankrike -
Qosmos Tech SAS
Frankrike 100
Openwave Mobility Inc
USA 100
AdaptiveMobile Security Ltd
Irland 100
Enea Software GmbH
Österrike 100
Enea Software d.o.o.
Kroatien 100
2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
367 212 367 212
Utgående balans 31 december
367 212 367 212
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början
-158 596 -158 596
Utgående balans 31 december
-158 596 -158 596
Redovisat värde vid årets slut
208 616 208 616
Specifikation av moderbolagets innehav av andelar i dotterbolag Antal andelar %
2023 2022
Dotterbolag/Org nr/Säte
Enea Software AB,
556183-3012, Kista
5 900 100 208 616 208 616
208 616 208 616
Redovisat värde
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
97
Not 18 Kassaflödesanalys
Likvida medel
De delkomponenter som ingår i likvida medel är kassa, bank och specialinlåning eller företagscertifikat som har en obetydlig
risk för värdefluktuationer och som lätt kan omvandlas till likvida medel samt har en löptid på högst tre månader från
anskaffningstidpunkten.
Not 19 Närstående
Sammanställning över närståendetransaktioner
Transaktioner med närstående är prissatta på marknadsmässiga villkor. För information om ersättningar till nyckelpersoner i
ledande ställning se not 4 Anställda och personalkostnader och not 21 Pensioner, aktierelaterade ersättningar, ledande
befattningshavares förmåner. Moderbolaget har en närståenderelation med sina dotterföretag (se not 18).
Koncernen
Inga närståendetransaktioner har skett.
Moderbolaget
KoncernenModerbolagetLikvida medel 2023 2022 2023 2022Kassa och bank 261 791 231 302 75 64Totalt 261 791 231 302 75 64
KoncernenModerbolagetUpplysningar om räntor 2023 2022 2023 2022Under perioden erhållen ränta uppgår till 54 464 4 690 117 487 17 520Under perioden betald ränta uppgår till -81 978 -18 721 -101 270 -20 751
KoncernenModerbolagetJustering för poster som inte ingår i kassaflödet 2023 2022 2023 2022Av- och nedskrivningar 714 424 175 425 1 997 1 628Vinst/förlust vid avyttring och likvidation av dotterbolag - -116 840 - -Vinst/förlust vid utrangering av anläggningstillgångar 1 025 124 - 301Incitamentsprogram -12 696 6 343 -12 696 6 343Bokslutsdispositioner - - 212 -55 925Förändring pensionsskuld 1 447 1 700 - -Avsättningar -2 272 2 328 - -Ej betald ränta 821 548 821 548Valutakursdifferenser -1 292 -314 - -Totalt 701 457 69 314 -9 666 -47 105
Närståenderelation År
Försäljning
av varor och
tjänster till
närstående
Inköp av
varor och
tjänster från
närstående
Skuld till
närstående
per 31 dec
Fordran på
närstående
per 31 dec
Dotterföretag
2023 63 210 19 448 104 679 1 163 235
Dotterföretag
2022 37 845 25 915 52 605 1 230 844
NOTER
98
|
Not 20 Pensioner och aktierelaterade ersättningar
Avgiftsbestämda planer
Metoderna för att beräkna pensionskostnader och
pensionsskulder skiljer sig mellan länderna. Företagen
rapporterar enligt lokala regler och de rapporterade siffrorna
konsolideras i koncernbokslutet. Samtliga pensionslösningar i
utländska dotterbolag, förutom Qosmos i Frankrike och Enea
GmbH i Tyskland, är avgiftsbestämda planer som innebär att
koncernens resultat belastats med pensionskostnader i takt
med att förmånerna intjänats. Anställda tjänstemän i Sverige
omfattas av ITP-planen vilken redovisas som en
avgiftsbestämd pensionsplan. Åtaganden för ålderspension
och familjepension för tnstemän i Sverige tryggas genom en
försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell
rapportering, UFR 10, är detta en förmånsbestämd plan som
omfattar flera arbetsgivare. Alecta, som är ett ömsesidigt
försäkringsbolag och som även administrerar pensionsplanens
förmåner, kan inte tillhandahålla Enea eller andra svenska
företag tillräcklig information för att fastställa ett enskilt företags
andel av den totala förpliktelsen och dess tillgångar.
Pensionsplaner enligt ITP som tryggas genom en försäkring i
Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Kostnaden för 2023 uppgår till 4 211 (4 717) Tkr. Kostnaden
för 2024 bedöms uppgå till motsvarande belopp. Alectas
överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/ eller de
försäkrade. Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott i
form av den kollektiva konsolideringsnivån till 158 (172)
procent. Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av
marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av
försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas
försäkringstekniska beräkningsantaganden, vilka inte
överensstämmer med IAS 19.
Förmånsbestämda planer
Anställda tjänstemän i Frankrike och Tyskland omfattas av
en förmånsbestämd pensionsplan. Koncernens
nettoförpliktelse avseende förmånsbestämda planer
beräknas genom en uppskattning av den framtida ersättning
som de anställda intjänat genom sin anställning under
innevarande och tidigare perioder. Denna ersättning
diskonteras till ett nuvärde och redovisas som en skuld i
balansräkningen.
Aktierelaterade ersättningar
LTIP 2021
I maj 2021 beslutade årsstämman att erbjuda
nyckelmedarbetare att delta i ett Long Term Incentive
Program (LTIP). Det huvudsakliga målet med programmet är
att sammanlänka aktieägarnas respektive bolagsledningens
och andra nyckelpersoners intressen för att säkerställa
maximalt långsiktigt värdeskapande. LTIP 2021 bedöms
vidare underlätta för Bolaget att rekrytera och behålla
personer i koncernledningen och andra nyckelpersoner. LTIP
2021 omfattar cirka 30 anställda bestående av ledande
befattningshavare och andra nyckelpersoner. Deltagarna
tilldelas prestationsbaserade aktierätter som ger rätt till
aktier. Efter den fastställda intjänandeperioden kommer
deltagarna att vederlagsfritt tilldelas aktier i Bolaget förutsatt
att vissa villkor är uppfyllda. Tilldelning av aktier förutsätter
fortsatt anställning i Enea-koncernen under
intjänandeperioden. Därutöver krävs att vissa specifika
prestationsmål uppnåtts avseende utvecklingen av Eneas
vinst per aktie. Maximinivån som berättigar till full utdelning
är att Eneas ackumulerade vinst per aktie under 20212023
uppgår till minst 29,86 kronor. Miniminivån för tilldelning är
att ackumulerad vinst per aktie uppgår till minst 24,75 kronor
för åren 20212023. Utöver huvudprincipen finns en
alternativregel som träder i kraft om utfallen per år ger ett
totalt bättre resultat än huvudprincipen. I alternativregeln
beräknas åren 2021, 2022 och 2023 vart och ett för sig,
varvid maximalt 1/4 av full tilldelning kan erhållas baserat på
tillväxten i vinst per aktie för respektive år. En förutsättning
för att alternativregeln ska kunna tillämpas är dock att
totalavkastningen (Total Shareholder Return, TSR) under
löptiden för LTIP 2021 är positiv. Totalavkastningen ska
beräknas som ”slutpris” minus ”startpris”, där startpris utgörs
av den volymviktade genomsnittskursen för Eneas aktie
under de 10 handelsdagarna närmast efter årsstämman den
6 maj 2021 och slutpris utförs av den volymviktade
genomsnittskursen för Eneas aktie under de sista 10
handelsdagarna i mars 2024 med tillägg r eventuella
utdelningar som beslutats efter årsstämman 2021.
Deltagarna ska erhålla tilldelning enligt det för deltagarna
mest fördelaktiga alternativet. Det maximala värdet en
deltagare kan erhålla per aktierätt (inkl. ev. kompensation för
extraordinära utdelningar) är begränsat till 943 kronor. Om
värdet på Eneas aktie vid tilldelning överstiger det maximala
värdet minskas det antal aktier som varje aktierätt berättigar
till i motsvarande utsträckning. För att säkra programmet har
beslut fattats om bemyndigande för riktad emission av C-
aktier, bemyndigande för återköp av C-aktier och överlåtelse
av egna stamaktier. Vederlagsfri överlåtelse till deltagarna i
Programmet får ske av högst 243 000 aktier.
Beräknat utfall i programmet är 0%. Totalt balanserad
avsättning för utestående program uppgår vid periodens slut
till 0 Mkr varvid resultateffekten av återförda avsättningar
uppgår till 12,6 Mkr.
KoncernenModerbolaget2023 2022 2023 2022Kostnader för avgiftsbestämda planer 26 193 20 264 4 583 5 279Kostnader för förmånsbestämda planer 932 1 169 - -
LTIP 2021 2023 2022Ingående antal aktierätter 179 000 231 000Förverkade under perioden -69 000 -60 000Tilldelade under perioden - 8 000Utestående vid periodens slut 110 000 179 000Antal deltagare 31 dec 17 24
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
99
Not 21 Omräkningsexponering
Eneas utländska dotterbolag omräknas till svenska kronor enligt dagskursmetoden. Denna innebär att balansräkningen
omräknas enligt balansdagskurs och resultaträkningen enligt genomsnittskurs för perioden.
Använda kurser för koncernens betydande valutor framgår av tabellen nedan.
Vid omräkning av utländska dotterbolags balansräkningar till svenska kronor är koncernen exponerad för fluktuationer i
valutakurser. Effekten på det egna kapitalet år 2023 vid omräkning av utländska dotterbolags räkenskaper till svenska kronor
uppgick till -22 000 (279 350) Tkr. Koncernens exponering i eget kapital för valutakursfluktuationer var på balansdagen
följande:
Valuta
2023 2022 2023 2022
EUR
11,0960 11,1283 11,4765 10,6317
USD
10,0416 10,4371 10,6128 10,1245
GBP
12,7680 12,5811 13,1979 12,4669
JPY
0,0710 0,0792 0,0756 0,0771
RON
2,2301 2,2495 2,3196 2,1560
SGD
7,6047 7,7748 7,9012 7,3368
INR
0,1207 0,1262 0,1285 0,1287
MXN
0,5926 0,5353 0,5992 0,5036
CAD
7,5782 7,7060 7,8637 7,7712
HRK
- 1,4764 - 1,4066
MYR
2,1853 2,3658 2,2144 2,2974
NOK
0,9871 1,0572 1,0054 1,0523
Balansdagskurs
Genomsnittskurs
Valuta
Belopp
Omräknat i SEK
enligt
balansdagens
kurs
Belopp
Omräknat i SEK
enligt
balansdagens
kurs
EUR
53 538
594 058
50 447
561 389
USD
6 793 68 213 28 575 298 240
GBP
14 885 190 052 14 177 178 362
JPY
91 538 6 497 85 725 6 787
RON
433 966 613 1 379
SGD
333 2 532 316 2 457
INR
103 738 12 521 75 833 9 568
MXN
646 383 646 346
CAD
333 2 524 276 2 127
HRK
- - 5 395 7 965
MYR
-3 894 -8 510 -4 582 -10 840
NOK
- - 178 188
2023
2022
NOTER
100
|
Not 22 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive
förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under
rådande förhållanden.
Viktiga bedömningar vid tillämpning av
koncernens redovisningsprinciper
Företagsledningen har med revisionsutskottet diskuterat
utvecklingen av, valet av samt upplysningar kring
koncernens viktiga redovisningsprinciper och uppskattningar,
samt tillämpningen av dessa. Dessa uppskattningar och
bedömningar inkluderar främst intäktsredovisning, värdering
av uppskjuten skattefordran på underskottsavdrag,
finansiella effekter av rörelseförvärv såsom förvärvsanalys
och uppskattat utfall av villkorad köpeskilling samt eventuella
nedskrivningsbehov. Vissa viktiga redovisningsmässiga
uppskattningar som gjorts vid tillämpningen av koncernens
redovisningsprinciper beskrivs nedan.
Viktiga källor till osäkerhet i uppskattningar
Nedskrivningsprövning av goodwill
Vid beräkning av kassagenererande enheters
återvinningsvärde för bedömning av eventuellt
nedskrivningsbehov av goodwill, har flera antaganden om
framtida förhållanden och uppskattningar av parametrar
gjorts. Enea har genomfört en känslighetsanalys över viktiga
antaganden där ledningen har funnit att inga rimliga
förändringar av antaganden föranleder någon nedskrivning
per 31 december 2023. En redogörelse av dessa återfinns i
not 10.
Nedskrivningsprövning av balanserade utvecklingskostnader
Vid beräkning av kassagenererande enheters
återvinningsvärde för bedömning av eventuellt
nedskrivningsbehov av balanserade utvecklingskostnader,
har flera antaganden om framtida förhållanden och
uppskattning av parametrar gjorts. Enea har genomfört en
känslighetsanalys över viktiga antaganden där ledningen
funnit att inga rimliga förändringar av antaganden föranleder
någon nedskrivning per 31 december 2023.
Bedömning om kundfordringar och avtalstillgångar
Enea gör kontinuerligt bedömningar om risker och
betalningsbenägenheter på både marknaden och specifika
kunder. Bedömning om osäkra fordringar framgår i not 12.
Kundkontrakten skrivs med försiktighet och noggrannhet för
att minimera risken för kreditförluster. Säljprocessen
innehåller kreditprövningar samt fortlöpande uppföljning av
projektens åtaganden.
Värdering av underskottsavdrag
Koncernens underskottsavdrag värderas löpande och när
det är sannolikt att man inom en rimlig framtid kommer att
kunna kvitta skattepliktig vinst mot underskottsavdrag
redovisas en uppskjuten skattefordran. Framtida vinster
prognostiseras och ställs i relation till underskottsavdragen,
detta utgör beslutsunderlag till aktivering.
NOTER
ÅRSREDOVISNING 2023
|
101
Not 23 Löptidsanalys finansiella skulder och räntor
FINANSIELLA SKULDER KoncernenModerbolagetLångfristiga skulder, räntebärande 2023 2022 2023 2022Skulder till kreditinstitut* 443 840 545 132 443 840 545 132Summa långfristiga skulder, räntebärande 443 840 545 132 443 840 545 132Kortfristiga skulder, räntebärande 2023 2022 2023 2022Skulder till kreditinstitut* 27 055 6 622 27 055 6 622Summa kortfristiga skulder, räntebärande 27 055 6 622 27 055 6 622Kortfristiga skulder, ej räntebärande 2023 2022 2023 2022Leverantörsskulder 13 749 21 552 2 661 7 641Övriga skulder 13 532 23 456 922 1 370Upplupna kostnader, leverantörsrelaterade 13 617 15 548 1 718 5 757Summa kortfristiga skulder, ej räntebärande 40 898 60 556 5 301 14 768Summa finansiella skulder 511 793 612 310 476 196 566 522LÖPTIDSANALYS KoncernenModerbolagetLång- och kortfristiga räntebärande skulder 2023 2022 2023 2022Inom 1 år efter balansdagen 27 055 36 622 27 055 36 622Senare än 1 år men inom 3 år efter balansdagen 443 840 515 132 443 840 515 132Senare än 3 år men inom 5 år efter balansdagen - - - -KoncernenModerbolagetRäntor 2023 2022 2023 2022Inom 1 år efter balansdagen 23 532 20 090 23 532 20 090Senare än 1 år men inom 3 år efter balansdagen 7 844 26 645 7 844 26 645Senare än 3 år men inom 5 år efter balansdagen - - - -KoncernenModerbolagetEj räntebärande skulder 2023 2022 2023 2022Inom 1 år efter balansdagen 40 898 60 556 5 301 14 768Senare än 1 år men inom 3 år efter balansdagen - - - -Senare än 3 år men inom 5 år efter balansdagen - - - -KoncernenModerbolagetSumma kapital och räntor 2023 2022 2023 2022Inom 1 år efter balansdagen 91 485 117 268 55 888 71 480Senare än 1 år men inom 3 år efter balansdagen 451 684 541 777 451 684 541 777Senare än 3 år men inom 5 år efter balansdagen - - - -* Enea har två banklån med löptid 3 år. Räntan uppgår till Stibor 3M (med golv) plus en marknadsmässig ränta.
NOTER
102
|
Not 24 rpliktelser avseende ersättning till anställda och
liknande förpliktelser
Koncernen har förmånsbestämda pensionsplaner för anställda inom Qosmos i Frankrike och Enea GmbH i Tyskland.
Pensionsplanerna är baserade på de anställdas pensionsgrundande ersättning och anställningstid. Den förmånsbestämda
förpliktelsen uppgår per 31 december 2023 till 9,0 (9,1) Mkr. Årets kostnader för förmånsbestämda pensioner uppgick till 932
(1 169) Tkr, varav 932 (1 169) Tkr belastat Eneas resultat. Kostnaderna för 2024 beräknas uppgå till cirka 100 kEUR.
Not 25 Förslag till vinstdisposition
Not 26 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Förmånsbestämda 2023pensionsplaner KONCERNEN Ackumulerade anskaffningsvärden Ingående balans 1 jan 2023 9 096Värdeförändring/valutaomräkning -46Utgående balans 31 dec 2023 9 050Förmånsbaserade pensionsplaner bedöms falla ut efter mer än 5 år.
KoncernenFörmånsbestämda förpliktelser 2023 2022Nuvärdet av ofonderade förmånsbestämda förpliktelser 9 050 9 096Total skuld ofonderade förpliktelser 9 050 9 096KoncernenAktuariella antaganden % 2023 2022Diskonteringsränta 3,59 3,88Framtida löneökningar - -
2023
Moderbolaget, i kr
Överkursfond
562 748 745
Balanserade vinstmedel
206 971 808
Årets resultat
762 484
Totalt
770 483 037
Styrelsen föreslår att medlen disponeras så att 770 483 037 balanseras i ny räkning.
2023 2022KONCERNEN Skadeståndsanspråk 16 528 17 179Övrig exponering 39 876 33 735Hyresdepositioner 1 809 2 12358 213 53 038
FÖRSÄKRAN FRÅN STYRELSE OCH VD
ÅRSREDOVISNING 2023
|
103
Försäkran från styrelse
och VD
Styrelse och verkställande direktör intygar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella
redovisningsstandarder IFRS sådan den antagits av EU och årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av koncernens
resultat och ställning. Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderföretaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen
av koncernen och moderföretagets verksamhet, ekonomiska ställning och resultat och tar upp väsentliga risker och
säkerhetsfaktorer som rör moderföretaget och företagen inom koncernen. Årsredovisningen och koncernredovisningen har,
som framgår ovan, godkänts för utfärdande av styrelsen den 5 april 2024. Koncernens resultat- och balansräkning samt
moderföretagets resultat- och balansräkning kommer att bli föremål för fastställelse på årsstämma den 7 maj 2024.
Stockholm den 8 april 2024
Enea AB (556209-7146)
Kjell Duveblad
Mats Lindoff
Styrelseordförande
Styrelseledamot
Åsa Schwarz
Charlotta Sund
Jenny Andersson
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Arbetstagarrepresentant
Anders Lidbeck
Styrelseledamot
Tillförordnad VD
och koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den 11 april
2024 Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
104
|
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Enea AB (publ), org.nr 556209-7146
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Enea AB (publ) för år 2023 med
undantag för bolagsstyrningsrapporten och
hållbarhetsrapporten på sidorna 50-59 respektive 30-45.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på
sidorna 25-103 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets
finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av
EU, och årsredovisningslagen. ra uttalanden omfattar inte
bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrapporten på
sidorna 50-59 respektive 30-45. Förvaltningsberättelsen är
förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget
samt rapporten över totalresultatet och balansräkningen för
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets och koncernens revisionsutskott i enlighet
med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse,
inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Enea är ett mjukvaruretag som säljer programvara och rtill
relaterade tjänster. Tjänster utförs i regel på löpande kning där
upparbetad tid faktureras kunden i efterhand. Vid försäljning
av programvara är intäktsredovisningen många gånger
beroende av kontraktsvillkoren om när kontrollen övergår till
kunderna. Programvaruverksamheten består av försäljning
av programvarulicenser och underhåll samt produktnära
tjänster. Försäljningen av licenser utgörs av tids- och
volymbaserade licenser samt produktionslicenser.
Kundavtalen för försäljning av licenser innehåller ofta en
kombination av licens och tjänster, s k sammansatta
kundavtal. För denna typ av kundavtal överförs kontrollen för
respektive del i avtalet vid olika tidpunkter.
Intäktsredovisningen är beroende av avtalsvillkoren och
således redovisas intäkten för respektive del vid olika
tillfällen och fakturering samt betalning sker vid annan
tidpunkt än intäktsredovisningen. Sammantaget innebär
detta att intäktsredovisningen av sammansatta kundavtal är
beroende av ledningens bedömningar kring fördelning av
intäkter på olika delkomponenter, samt vad som avtalats
med kunden. Under de senaste åren har Enea genomfört
flera förvärv vilka medfört en ökning av bokförda värden på
immateriella tillgångar i koncernredovisningen. Värdet på
dessa tillgångar prövas årligen för nedskrivning eller när det
finns indikationer på behov av nedskrivning.
Vi utformade vår revision genom att fastställa
väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga
felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt
de områden där verkställande direktören och styrelsen gjort
subjektiva bedömningar, till exempel viktiga
redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida
händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla
revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och
verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen,
och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska
avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter
till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella
rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till bolagets och
koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller
samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå
en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella
rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter.
Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller
misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användarna fattar med grund i de finansiella
rapporterna.
REVISIONSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING 2023
|
105
Baserat på professionellt omme fastställde vi vissa kvantitativa
väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapportering som
helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överganden
fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och ra
granskningtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att
bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på
de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden
behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
REVISIONSBERÄTTELSE
106
|
Särskilt betydelsefullt område
Redovisning av sammansatta kundavtal
Sammansatta kundavtal kan bestå av flera olika
delkomponenter som mjukvarulicens, implementation och
rätten i form av support och underhåll under avtalsperioden.
Avtalen delas därför upp i delkomponenter där intäkten
fördelas mellan respektive del i avtalet. Intäkten för
respektive delkomponent redovisas därefter när riskerna och
förmånerna överförts till kunden. Detta innebär att tidpunkten
för intäktsredovisning vanligtvis inte sammanfaller med
fakturering och betalning från kund. Detta innebär att
ledningen måste göra uppskattningar och bedömningar
avseende priset på de olika komponenterna i kundavtalen.
Till följd av den inneboende komplexiteten i
intäktsredovisningen samt inslaget av uppskattningar och
bedömningar från företagsledningen har vi bedömt intäkter
från försäljning av sammansatta kundavtal som ett särskilt
betydelsefullt område i revisionen.
Sammansatta kundavtal kan bestå av flera olika
delkomponenter som mjukvarulicens, implementation och
rätten i form av support och underhåll under avtalsperioden.
Avtalen delas därför upp i delkomponenter där intäkten
fördelas mellan respektive del i avtalet. Intäkten för
respektive delkomponent redovisas därefter när riskerna och
förmånerna överförts till kunden. Detta innebär att
tidpunkten för intäktsredovisning vanligtvis inte
sammanfaller med fakturering och betalning från kund. Detta
innebär att ledningen måste göra uppskattningar och
bedömningar avseende priset på de olika komponenterna i
kundavtalen. Till följd av den inneboende komplexiteten i
intäktsredovisningen samt inslaget av uppskattningar och
bedömningar från företagsledningen har vi bedömt intäkter
från försäljning av sammansatta kundavtal som ett särskilt
betydelsefullt område i revisionen.
För ovan angivna redovisningsprinciper hänvisar vi er till sid
69, samt noterna 2, 13, 17 i Årsredovisningen för 2023.
Hur vår revision beaktade det särskilt
betydelsefulla området
Vi har i vår revision fokuserat på att utvärdera Eneas
principer och bakomliggande antaganden för att dela upp
intäkter från sammansatta kundavtal på olika komponenter
samt att granska och kontrollera valda antaganden.
Detta har vi gjort genom att vidta nedanstående
granskningsåtgärder:
Utvärderat villkoren i kundavtalen ur ett
redovisningsperspektiv.
Utvärderat antaganden i principer för
intäktsredovisning.
Analytisk granskning av intäkterna över året.
Granskat ett urval av nya kundavtal för att säkerställa
att intäktsredovisningen av dessa följt Eneas principer,
samt att licensrättigheterna överförts tills kunden vid
tidpunkten för intäktsredovisning.
Kontrollberäknat ett urval av nya kundavtal som löper
över flera år för att säkerställa korrekt beräknad
periodisering i redovisningen.
Verifierat att intäkter redovisats i rätt period och till rätt
belopp genom att testa ett urval av licenser som
levererats till kunder i slutet av räkenskapsåret
Nedskrivningsprövning av förvärvsrelaterade
övervärden och goodwill
I koncernens balansräkning redovisas förvärvsrelaterade
övervärden och goodwill till ett värde av 1 843 MSEK.
Goodwill och förvärvsrelaterade övervärden motsvarar
skillnaden mellan värdet på nettotillgångar och erlagd
köpeskilling vid ett förvärv. Till skillnad från övriga
anläggningstillgångar sker det inga några avskrivningar av
goodwill utan goodwill och varumärken prövas årligen för
nedskrivning eller när det finns en indikation på
nedskrivningsbehov. Övriga förvärvsrelaterade
anläggningstillgångar skrivs av över den beräknade
nyttjandeperioden. Prövningen, och därmed redovisade
värden är beroende av styrelsens och ledningens
bedömningar och antaganden bl.a. om tillväxt och framtida
lönsamhet samt diskonteringsränta. Framtida händelser kan
komma att förändra dessa bedömningar och uppskattningar
och det är därför särskilt viktigt för företagsledningen att
löpande utvärdera om värdet på de förvärvsrelaterade
immateriella tillgångarna kan motiveras med beaktande av
gjorda antaganden. Företagsledningens beräkning av
tillgångarnas nyttjandevärde är baserad på nästkommande
års budget och prognoser för de efterföljande fyra åren.
En närmare beskrivning av dessa antaganden framgår av
not 10.
Nedskrivningsprövningar innehåller naturligt ett större inslag
av uppskattningar och bedömningar från företagsledningen,
varför vi har bedömt detta som ett särskilt betydelsefullt
område i vår revision.
För ovan angivna redovisningsprinciper hänvisar vi er till sid
76 samt not 10 i Årsredovisningen för 2023.
I vår revision har vi ägnat särskilt fokus av hur
företagsledningens prövning av nedskrivningsbehov och
vilka övervärden som identifierats. Vi har bl.a. vidtagit
nedanstående granskningsåtgärder:
Utvärderat Eneas process för att pröva goodwill och
förvärvsrelaterade tillgångar för nedskrivning.
Granskat hur företagsledningen identifierat
kassagenererande enheter och jämfört denna med hur
Enea följer upp goodwill och förvärvsrelaterade
tillgångar internt.
Utvärderat rimligheteten i gjorda antaganden och
genomfört känslighetsanalyser för förändrade
antaganden.
Utvärderat rimligheten i använd diskonteringsränta med
hjälp av våra interna specialister för företagsvärdering.
Jämfört beräknat nyttjandevärde med börsvärde per
den 31 december 2023.
Utifrån väsentlighet bekräftat att tillräckliga
notupplysningar lämnas.
REVISIONSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING 2023
|
107
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 2-23, respektive 109-114. Informationen i
ersättningsrapporten som publiceras på Eneas hemsida är
också annan information. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi
gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat
under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt
verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bedömer är nödvändig för att upprätta en
årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direktören för bedömningen av bolagets och koncernens
förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att
fortsätta verksamheten och att använda antagandet om
fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte
om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera
bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat
övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna
en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen finns
Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Enea
AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid
förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till
de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets
och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet
och ställning i övrigt.
REVISIONSBERÄTTELSE
108
|
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar
bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och
koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Den verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att
bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag
och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om
någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om
förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller
försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av ESEF-
rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten)
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Enea AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs
rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-
rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till Enea AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis jag vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen
och verkställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för
kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av
årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid
denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den
interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
REVISIONSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING 2023
|
109
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma
lag är förenliga med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten
på sidorna 3645 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on
Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21
Stockholm, utsågs till Enea AB:s (publ) revisor av
bolagsstämman den 4 maj 2023 och har varit bolagets
revisor sedan 15 maj 2007.
.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en validering
av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format
och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer
med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-
rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 5059 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 26
Stockholm den 11 april 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
FEMÅRSÖVERSIKT
110
|
Femårsöversikt
Mkr
2023 2022 2021 2020 2019
RESULTATRÄKNING
Omsättning
912,7 927,7 863,2 780,6 846,2
Övriga rörelseintäkter
21,9 37,1 24,3 13,7 17,1
Rörelsens kostnader
-1 434,0 -846,6 -689,7 -620,9 -615,4
Rörelseresultat
-499,5 118,1 197,8 173,4 247,9
Finansnetto
-56,9 -17,2 4,7 -24,1 -52,0
Resultat före skatt
-556,4 101,0 202,5 149,4 195,9
Periodens resultat
-550,7 109,0 185,5 129,8 164,9
Resultat från avyttrad verksamhet
- 115,9 14,8 12,5 4,8
Summa
-550,7 224,8 200,3 142,3 169,7
BALANSRÄKNING
Immateriella anläggningstillgångar
1 883,0 2 493,7 2 313,4 1 734,5 1 672,3
Övriga anläggningstillgångar
31,6 43,9 50,3 40,7 27,6
Övriga finansiella anläggningstillgångar
2,2 3,6 4,3 6,1 3,4
Finansiella tillgångar som kan säljas, långfristiga
- - - - -
Kortfristiga fordringar
403,7 545,4 454,0 357,5 364,3
Finansiella tillgångar som kan säljas, kortfristiga
- - - - -
Likvida medel
261,8 231,3 211,4 195,1 146,1
Summa tillgångar
2 582,3 3 318,0 3 033,3 2 334,0 2 213,8
Eget kapital
1 681,3 2 291,2 1 776,0 1 487,5 1 481,3
Långfristiga skulder, räntebärande
442,7 545,1 469,8 291,7 263,0
Långfristiga skulder, ej räntebärande
136,2 161,3 169,3 141,0 119,6
Kortfristiga skulder, räntebärande
27,1 6,6 268,8 142,2 99,1
Kortfristiga skulder, ej räntebärande
295,0 313,8 349,3 271,7 250,8
Summa eget kapital och skulder
2 582,3 3 318,0 3 033,3 2 334,0 2 213,8
KASSAFLÖDE
Från den löpande verksamheten
263,5 167,2 333,7 274,2 245,2
Från investeringsverksamheten
-95,2 -138,8 -138,4 -130,9 -90,9
Från investeringsverksamheten - avyttring av verksamhet
- 173,2 - - -
Från investeringsverksamheten - förvärv av verksamhet
- - -379,4 -90,5 -47,1
Från finansieringsverksamheten
-126,0 -205,9 191,5 8,9 -35,9
Periodens kassaflöde
42,2 -4,2 7,5 61,6 71,2
NYCKELTAL
Omsättningstillväxt, %
-2 7 11 -8 25
Rörelsemarginal, %
-54,7 12,7 22,9 22,2 29,3
Vinstmarginal, %
-61,0 10,9 23,5 19,1 23,1
Avkastning på sysselsatt kapital, %
-27,7 11,1 13,2 10,4 15,2
Avkastning på eget kapital, %
-4,6 14,7 12,3 9,6 13,8
Avkastning på totalt kapital, %
-3,9 12,6 11,1 8,8 12,9
Räntetäckningsgrad, ggr
-0,3 1,3 3,1 3,9 3,8
Soliditet, %
65,1 69,1 58,6 63,7 66,9
Likviditet, %
206,6 242,4 107,6 133,5 145,9
EBITDA
215,4 292,8 352,6 275,4 328,5
Nettoskuld/EBITDA
0,97 1,10 1,50 0,87 0,66
Medelantal anställda
488 619 504 403 389
Omsättning per anställd, Mkr
1,9 1,5 1,7 1,9 2,2
Substansvärde per aktie, kronor
78,93 106,06 82,66 69,09 69,54
Resultat per aktie, kronor
-25,80 10,43 9,30 6,63 8,47
Resultat per aktie kvarvarande verksamhet, kronor
-25,80 5,05 8,61 6,05 8,23
INFORMATION TILL AKTIEÄGARE
ÅRSREDOVISNING 2023
|
111
Finansiella definitioner
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt i förhållande till
genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital
Rörelseresultat plus finansiella intäkter i
förhållande till genomsnittligt sysselsatt
kapital.
Avkastning på totalt kapital
Resultat efter finansiella poster plus
finansiella kostnader i förhållande till
genomsnittlig balansomslutning.
Bruttomarginal
Bruttoresultat minus återförd
tilläggsköpeskilling i förhållande till
omsättning.
Direktavkastning
Utdelning i procent av börskursen vid årets
slut.
EBITDA
Resultat före finansiella poster plus
avskrivningar.
Eget kapital per aktie
Eget kapital i förhållande till totalt antal
utestående aktier.
Engångsposter
Poster av ej återkommande karaktär i den
normala verksamheten. Engångsposter
inkluderar omstruktureringskostnader,
nedskrivningar av engångskaraktär,
kostnader för juridisk rådgivning avseende
större tvister samt transaktionskostnader
avseende större förvärv.
Transaktionskostnader inkluderar kostnader
för juridisk och finansiell rådgivning men
exkluderar finansieringskostnader. Även
återförd tilläggsköpeskilling inkluderas i
engångsposter. Syftet med att specificera
dessa är att tydliggöra den underliggande
verksamhetens utveckling
Kassaflöde från den löpande verksamheten
per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten i
förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Likviditet
Likvida medel inklusive kortfristiga
placeringar och kortfristiga fordringar i
förhållande till kortfristiga skulder.
Nettoskuld
Räntebärande skulder och ovillkorade
förvärvsskulder minus likvida medel och
finansiella placeringar, dvs negativ
nettokassa.
Omsättning per anställd
Omsättning i förhållande till medeltal
anställda.
Omsättningstillväxt
Periodens omsättning i relation till
föregående periods omsättning.
Resultat per aktie
Resultat efter skatt i förhållande till
genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad
Resultat efter finansiella poster plus
finansiella kostnader i förhållande till
finansiella kostnader.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i förhållande till omsättningen.
Rörelseresultat exkl. engångsposter
Resultat från verksamheten före finansiella
poster och skatt, justerat med förekommande
engångsposter.
Skuldtjänstkvot
(Kassaflöde från löpande verksamhet -
löpande investeringar + totala finansiella
kostnader) i förhållande till amorteringar och
totala finansiella kostnader under en
referensperiod om tolv (12) månader.
Soliditet
Eget kapital inklusive minoritet i förhållande
till balansomslutningen.
Substansvärde per aktie
Substansvärde, motsvarande eget kapital, i
förhållande till totalt antal utestående aktier.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minskad med icke
räntebärande skulder inklusive uppskjutna
skatteskulder. Genom snittligt sysselsatt
kapital har beräknats som ingående plus
utgående sysselsatt kapital dividerat med två.
Utdelning per aktie
Utdelning för innevarande räkenskapsår
dividerat med antal aktier på balansdagen.
Vinstmarginal
Resultat efter finansiella poster i förhållande
till nettoomsättningen.
Alternativa nyckeltal
I årsredovisningen 2023 hänvisas det till icke-IFRS mått som Enea och andra parter använder vid utvärdering av Eneas resultat. Dessa
mått förser ledningen och investerare med betydelsefull information för att analysera trender i företagets affärsverksamhet. Dessa icke-
IFRS mått är tänkta att komplettera, inte ersätta finansiella mått som presenteras i enlighet med IFRS.
Avstämning av omsättningstillväxt
Avstämning av finansnetto
2023 2022
Omsättning, Mkr
912,7 927,7
Omsättningstillväxt, Mkr
-15,0 64,5
Omsättningstillväxt, %
-2 7
Valutaeffekt, samma växelkurser
föregående år, Mkr
37,0 59,9
Valutaeffekt, samma växelkurser
föregående år, %
4 7
Omsättningstillväxt, samma
växelkurser föregående år, Mkr
-110,0 4,6
Omsättningstillväxt, samma
växelkurser föregående år, %
-11 1
Helår
2023 2022
Finansiella intäkter
383 256,0 282,0
Finansiella kostnader
-440 202,4 -299,1
Rapporterat finansnetto, Mkr
-56 946,4 -17,2
Helår
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
112
|
Informationskällor
All finansiell information publiceras på Eneas webbplats
och finansiella rapporter kan även beställas per brev
eller e-post (se webbadress och kontaktuppgifter
nedan).
Kontaktuppgifter
Postadress: Enea AB, Box 1033, 164 21 Kista
E-post: ir@enea.com (beställning av
finansiella rapporter)
agm@enea.com (anmälan till
årsstämma)
Telefon: 08-507 140 00
Enea AB är ett publikt företag (org. nr. 556209-7146)
med säte i Stockholm, Sverige.
Investerarrelationer
Enea eftersträvar att alltid tillhandahålla öppen, korrekt
och relevant information till aktieägare, investerare och
analytiker för att öka kunskapen om koncernens
verksamhet och aktie. Enea delger information i form av
delårsrapporter, årsredovisningar samt pressmeddelanden
och publicerar även fördjupande information på bolagets
webbplats. Aktieägare och andra intressenter kan
prenumerera på pressmeddelanden och finansiella
rapporter via e-post. Under 2023 har pressmeddelanden
utfärdats för större produktnyheter, strategiskt viktiga
affärer samt avtal av större ordervärde. På hemsidan
uppdateras den generella informationen såsom
aktieägarförteckningen vid utgången av varje kvartal. Vid
större förändringar uppdateras webbplatsen omgående.
Enea tillämpar 30 dagars tyst period inför finansiell
rapportering.
Valuta för alla belopp i årsredovisningen är svenska kronor om inget annat anges. För tusental och miljontal kronor används förkortningarna
Tkr respektive Mkr. Om inget annat anges avser alla belopp befintlig verksamhet och summor inom parentes år 2022.
Reviderad årsredovisning omfattar sidorna 25-29, 46-48 samt 62-103.
Hållbarhetsrapporten på sidorna 30-45 har granskats av revisorerna enligt FAR:s uttalande RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten.
Årsredovisningen har producerats av Enea i samarbete med Rehngruppen. Porträttbilder av styrelse och koncernledning samt bilder
till innehållsförteckningar: olika källor och inköpta bilder. This Annual Report is also available in English and can be downloaded from
the Enea website or ordered from the company (see web address and contact details above).
Kallelse till årsstämma 2024
Aktieägarna i Enea AB har kallats till årsstämma den 7
maj 2024, klockan 17.30 i Kista Science Tower,
Färögatan 33 i Kista, Stockholm. Rätt att delta i
årsstämman har den som är registrerad som
aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken den 26 april 2024 och har anmält sitt
deltagande till Enea senast den 30 april 2024, helst före
klockan 17.00.
Anmälan görs per post, e-post eller telefon (se
kontaktuppgifter nedan). Aktieägare som har sina
aktier förvaltarregistrerade genom bank eller annan
förvaltare måste hos förvaltaren, för att äga rätt att
delta vid årsstämman, begära att föras in i aktieboken
i eget namn hos Euroclear Sweden AB (s.k.
rösträttsregistrering). Förvaltaren måste ha genomfört
rösträttsregistreringen senast den 30 april 2024, vilket
innebär att aktieägare som önskar sådan
rösträttsregistrering måste underrätta förvaltaren om
detta i god tid före nämnda datum.
Finansiell kalender
2024-04-25:
Publicering av delårsrapport
för perioden januarimars 2024
2024-05-07:
Genomförande av årsstämma 2024
2024-07-18:
Publicering av delårsrapport
för perioden apriljuni 2024
2024-10-25:
Publicering av delårsrapport
för perioden juliseptember 2024
2025-01-30:
Publicering av bokslutskommuniké för
2024
ENEAS HISTORIA
ÅRSREDOVISNING 2023
|
113
Eneas Historia
Enea, ursprungligen förkortat Engmans Elektronik Aktiebolag, är ett svensk-grundat bolag som funnits i 55 år. Idag är vi 463
medarbetare över hela världen och är världsledande specialister på mjukvara inom telekom, cybersäkerhet och företagsnät.
Hur gick det till egentligen?
Grunden för vår framgång
är en strategi som innefattar egen produktutveckling och
kompletterande förvärv. Investeringar görs inom strategiskt
viktiga områden med god lönsamhet och tillväxtpotential,
och där vi har störst möjlighet att gå från utmanare till
marknadsledare.
Områden där vi snabbt fått en ledande ställning är inbyggd
trafikklassificering, hantering av tjänster i storskaliga Wi-Fi
nätverk, säkerhet för mobilnätverk, och optimering av mobil
videotrafik. Vi har också lanserat en av marknadens första
molnbaserade lösningar för hantering av abonnentdata i
5G-nätverk.
Genom åren har många av våra idéer och lösningar varit
direkt banbrytande. Ett av de första uppdragen var att ta
fram en lösning för datahantering i ett trafikledarsystem.
Uppdragsgivaren Luftfartsverket ställde av naturliga skäl
mycket höga krav på tillgänglighet och korta svarstider. Det
är ingen överdrift att vi skrev historia genom att utveckla
och leverera ett realtidsoperativsystem i slutet av 60-talet.
Framgången med operativsystem lade grunden för
utveckling av nya produkter och tillämpningar i andra
branscher. År 1985 lanserades Enea OSE, i dag ett av
världens mest använda och spridda operativsystem. Både
Ericsson och Nokia har under lång tid använt sig av detta
operativsystem i så kallade radiobasstationer för flera
generationer av mobilnätverk.
Under samma årtionde var vi visionärer och pionjärer inom
elektronisk kommunikation och internet.Vi var först i
Norden med att vara uppkopplat mot internet, tog emot
Sveriges första e-postmeddelande och registrerade landets
första internetdomän. I ett tidigt skede var Enea
knutpunkten för internettrafik i Sverige.
Vi bidrog också till framväxten av mobil
datakommunikation. När Ericsson under 90-talet byggde
GSM-nätverk världen över var den senaste versionen av
Enea OSE fortfarande en central byggsten. I
basstationerna möjliggjorde vårt realtidsoperativsystem
hantering av samtal och senare mobila dataförbindelser. Vi
utvecklade även den första mobilversionen av HTML
(metod för att formatera text).
Ända sedan Rune Engman grundande Enea 1968 har det
varit ett innovativt företag. Våra utvecklingsingenjörer har
alltid drivits av en passion för ny teknik. Även om företaget
har stöpts om från ett IT-konsultföretag till en renodlad
programvaruleverantör, har den röda tråden hela tiden varit
att lösa kunders problem med hjälp av nytänkande och
uppfinningsrika lösningar.
Under senare år har ett antal förvärv bidragit till att stärka
vår ställning inom strategiskt viktiga områden.
Integrationen av Qosmos, Openwave Mobility, Aptilo
Networks och AdaptiveMobile Security har utvidgat
produktportföljen med några av marknadens bästa
lösningar inom utvalda områden. Detta i kombination med
investeringar för organisk tillväxt illustrerar väl den strategi
vi utvecklat för att säkerställa fortsatt tillväxt och framgång.
ÅRSREDOVISNING 2023
|
114
Viktiga milstolpar
549300UNMLWLG6B2R8032023-01-012023-12-31549300UNMLWLG6B2R8032022-01-012022-12-31549300UNMLWLG6B2R8032023-12-31549300UNMLWLG6B2R8032022-12-31549300UNMLWLG6B2R8032021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UNMLWLG6B2R8032022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UNMLWLG6B2R8032022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UNMLWLG6B2R8032021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UNMLWLG6B2R8032022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UNMLWLG6B2R8032022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UNMLWLG6B2R8032021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UNMLWLG6B2R8032022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UNMLWLG6B2R8032022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UNMLWLG6B2R8032021-12-31549300UNMLWLG6B2R8032023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNMLWLG6B2R8032023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UNMLWLG6B2R8032023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UNMLWLG6B2R8032023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UNMLWLG6B2R8032023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UNMLWLG6B2R8032023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UNMLWLG6B2R8032023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares