549300UNCO2FCUWXX4702024-01-012024-12-31549300UNCO2FCUWXX4702023-01-012023-12-31549300UNCO2FCUWXX4702024-12-31549300UNCO2FCUWXX4702023-12-31549300UNCO2FCUWXX4702022-12-31549300UNCO2FCUWXX4702023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNCO2FCUWXX4702023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNCO2FCUWXX4702023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UNCO2FCUWXX4702023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKxbrli:sharesiso4217:SEKxbrli:shares549300UNCO2FCUWXX4702023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UNCO2FCUWXX4702023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300UNCO2FCUWXX4702024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNCO2FCUWXX4702024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNCO2FCUWXX4702024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UNCO2FCUWXX4702024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UNCO2FCUWXX4702024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UNCO2FCUWXX4702024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300UNCO2FCUWXX4702024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNCO2FCUWXX4702024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNCO2FCUWXX4702024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UNCO2FCUWXX4702024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UNCO2FCUWXX4702024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UNCO2FCUWXX4702024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300UNCO2FCUWXX4702022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNCO2FCUWXX4702022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNCO2FCUWXX4702022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UNCO2FCUWXX4702022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UNCO2FCUWXX4702022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UNCO2FCUWXX4702022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300UNCO2FCUWXX4702023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UNCO2FCUWXX4702023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UNCO2FCUWXX4702023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UNCO2FCUWXX4702023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UNCO2FCUWXX4702023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UNCO2FCUWXX4702023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Vi hjälper miljontals
människor till
ekonomisk
återhämtning
Innehåll
Om Intrum
Intrum – Ledande aktör i Europa 3
2024 i korthet 4
Vd-ord 5
Omvärld och marknad 8
Intrums strategi 9
Framsteg under året 10
Finansiella mål och hållbarhetsmål 11
Intrum som investering 12
Affärsområde Servicing 14
Affärsområde Investing 18
Aktien 22
Fem år i sammandrag 24
Styrning och kontroll
Bolagsstyrningsrapport 25
Styrelse 30
Koncernledning 32
Förvaltningsberättelse
35
Risker och riskhantering 39
Finansiella rapporter
Koncernens redovisning 47
Moderbolagets redovisning 52
Noter 53
Förslag till disposition av resultatet 85
Revisionsberättelse 86
Hållbarhetsinformation
Om hållbarhetsredovisningen 92
Hållbarhetsstyrning 92
Intressentengagemang 93
Väsentlighetsanalys 93
Hållbarhetsmål och utfall 94
Agenda 2030 94
Värdekedja 95
Väsentliga hållbarhetsfrågor och
hållbarhetsdata
96
Index för hållbarhetsredovisning enligt
Årsredovisningslagen
104
EU-taxonomi 102
GRI-index 107
Revisorns rapport 108
Information till aktieägarna 109
Följ Intrum på Linkedin
Vi hjälper både företag och individer
att hitta lösningar för en sund ekonomi.
Vi har unika data samt personal
och teknik som levererar en
kundupplevelse i världsklass.
Tommi Sova
Managing Director Northern Europe och
Managing Director Finland, Intrum
Det finns stora förhoppningar om att
den ekonomiska återhämtningen ska
få fäste.
Anna Zabrodzka-Averianov
Senior Economist, Intrum
Under 2024 har Intrum gjort betydande framsteg inom sina strategiska initiativ;
operationell excellence, uppdragsgivarfokus och förflyttningen mot en kapitaltt affärsmodell.
Rapporteringsramverk
Denna års- och hållbarhetsredovisning
inkluderar finansiell information och håll-
barhetsupplysningar. Hållbarhetsrapporten
har upprättats i enlighet med Årsredovis-
ningslagen och är utformad enligt GRI
Standards 2021.
Hållbarhetsredovisningen innehåller
också information om hur Intrum bidrar till
FN:s globala utvecklingsmål och Agenda
2030. Hållbarhetsrapporten utgörs av
sidorna 9–21 och 92–107. Hållbarhetsrap-
porten är översiktligt granskad av Deloitte,
bestyrkanderapport finns på sidan 108.
Teknik är avrande för Intrums
framtid och för att nå våra mål.
Amon Ghaiumy
Head of Product Development, Intrum
Vi är väl positionerade för att
forttta göra nya investeringar över
hela Europa.
Javier Aranguren
Chief Investment Officer, Intrum
7 13 17 21
2Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Intrum – Ledande aktör i Europa
Vår mission: Vi hjälper före-
tag att utvecklas genom att visa
omtanke om deras kunder
Vår vision: Att vara en respekte-
rad aktör med förtroende hos alla
som ger eller tar emot kredit.
Våra värderingar: Ethics,
Empathy, Dedication och
Solutions
Intrums syfte är att leda vägen mot en sund ekonomi. En kreditmarknad där
privatpersoner och företag effektivt kan ge och ta emot krediter är en förutsättning
r ett fungerande affärsliv. När företagen får betalt i tid kan de investera, anställa
och växa, och när människor klarar att hantera sina betalningar får de bättre
levnadsvillkor. Detta i sin tur stärker möjligheterna till en positiv utveckling av
samhälle och samhällsekonomi.
Servicing erbjuder kredithantering
med fokus på sena betalningar
samt inkassohantering för främst
tredjepartsklienter som behöver
hjälp att driva in sena betalningar.
Se sidan 14.
Investing investerar i portföljer
med förfallna fordringar och lik-
nande krav, varefter Intrums
Servicing-verksamhet driver in
dessa förvärvade fordringar.
Se sidan 18.
Affärsmodell med två huvudsakliga intäktsströmmar
Andel av koncernens
omsättning
Servicing Investing
70% 30%
Servicing & Investing
över fyra regioner
Norra Europa
Mellersta Europa
dra Europa
Östra Europa
4,9
miljoner
kunder har blivit
skuldfria med Intrum
under 2024
Driver in sena betalningar på
uppdrag av uppdragsgivare.
Driver in förfallna fordringar
för egen räkning.
Kredithanteringstjänster
erbjuds via en gemen
-
sam plattform. 250 000
dagliga kundkontakter.
>200 vunna avtal per år.
Genomsnittlig avtalsstorlek
≈35MSEK
70 000
Europeiska uppdragsgivare
Servicing
Investing
3Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
EBIT för 2024 på 1 941 MSEK inkluderar en nedskrivning av goodwill och andra
immateriella tillgångar på 1 320 MSEK. Med undantag för detta har EBIT ökat med
485 MSEK eller 17 procent, vilket främst drivs av lönsamheten inom Servicing
(före nedskrivning) och ökade marginaler i relation till de årliga målen.
Årets resultat för året på -3 345 MSEK består av EBIT på 1 941 MSEK minus
finansiellt netto på -3 301 MSEK, skatt på -624 MSEK och en förlust från
avvecklade verksamheter under året på -1 361 MSEK.
Betydande förbättringar inom Servicing, med ökad lönsamhet och margina-
ler som överträffade målen för året.
Inom Investing, uppgick inkasseringen till 111% av ursprunglig prognos och
103% av den justerade prognosen, trots en utmanande makroekonomisk miljö.
Kostnadsbesparingar på 1,8 miljarder SEK genom kostnadsreducerande
åtgärder under 2024, med fortsatt fokus på ytterligare besparingar 2025.
Viktiga steg mot en kapitallätt affärsmodell, där en del av vår befintliga port-
följ såldes till Cerberus, samt avtal om att förvärva 12 portföljer inom ramen
för vårt investeringssamarbete – ett första steg i omvandlingen till en Inves-
tement Management-plattform.
Ophelos, Intrums AI- och teknikplattform, lanserad i fem länder för att stödja
kunder med ekonomiska svårigheter. Den operativa effekten inkluderar en
högre inkasseringsgrad och lägre kostnader per inkasserad krona.
Intrums Rekapitaliseringstransaktion initierades för att stärka bolagets kapi-
talstruktur samt anpassa skuldernas förfall till affärsstrategin.
Den 31 december bekräftade amerikanska konkursdomstol Intrums förberedda
Chapter 11-plan. I mars tillkännagavs Rekonstruktionsplanen för den svenska
företagsrekonstruktionen och 15 april äger plansammanträdet rum i Stockholms
tingsrätt, då berörda parter har möjlighet att rösta om Rekonstruktionsplanen.
2024 i korthet
Under 2024 hjälpte Intrum nästan 5 miljoner individer
att bli skuldfria, samtidigt som vi levererade 121 miljarder
kronor till våra uppdragsgivare. Under året tog Intrum
kontinuerliga steg frat enligt sin strategi och fortsatte
omvandlingen mot en kapitaltt verksamhet samtidigt
som utvecklingen mot att bli ett teknologiskt företag
fortsätter.
MSEK om inte annat anges 2024 2023 2022
Summa omsättning (från
kvarvarande verksamheter)
18 033 17 705 19 131
Rörelseresultat (EBIT) 1 941 2 776 62
Årets resultat -3 345 57 -4 379
Resultat per aktie, SEK -30,67 -1,56 -37,07
Kassaflödesbaserade intäkter 21 577 21 064 24 280
Cash EBITDA 9 287 9 137 13 238
Investeringar i portföljer 1 739 5 508 7 538
Nettoskuld/Cash EBITDA 4,5x 4.4x 4.1x
Kredithanteringstjänster
Externa Servicing-intäkter 12 579 12 297 10 424
Interna Servicing-intäkter
1
1 702 1 468 2 663
Summa omsättning 14 281 13 765 13 087
EBIT 900 1 292 1 938
Portföljinvesteringar
Summa omsättning 5 324 5 395 8 944
EBIT 2 903 3 446 51
MSEK om inte annat anges 2024 2023 2022
Hållbart företagande
Kulturindex (0–100) 86 85 85
Nöjdhetsindex uppdragsgivare
(0–100) 72 74 76
Engagemangsindex medar-
betare (0–100) 78 80 80
Andel kvinnor/män i styrelse, % 43/57 38/62 38/62
Andel kvinnor/män i koncern-
ledning
2
, % 29/71 20/80 31/69
Andel kvinnor/män i hela
organisationen, % 60/40 61/39 61/39
Koldioxidutsläpp i jämförelse
med basår 2019 -32% -17% -4%
Totalt rapporterade koldioxid-
utsläpp, tCO
2
e
3
13,006 15 163 18 449
Aktien
Utdelning per aktie
4
, SEK - - 13,5
Aktiekurs vid årets slut, SEK 27,4 69,8 126,2
1) Interna intäkter är främst relaterade till provisionsintäkter intjänade av Servicing för
inkassering av portföljer som ägs av Investering.
2) 31 december, 2024.
3) Beräknat med plats-baserad (location-based) metod.
4) Föreslaget för 2024.
18 033
Omsättning, MSEK
9 287
Cash EBITDA, MSEK
(från kvarvarande verksamheter)
4,5x
Skuldsättningsgrad
(Nettoskuld/Cash EBITDA-multipel)
86
Kulturindex,
0–100
72
Nöjdhetsindex
uppdragsgivare, 0100
78
Engagemangsindex
medarbetare, 0–100
4Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
När världen runt oss förändras fortsätter vi att utveckla
vår organisation och lära oss mer för att kunna anpassa
oss, bli bättre och skapa värde för samhället. När jag ser
tillbaka på det gångna årets framgångar känner jag mig
både förväntansfull och trygg i att vi tar rätt steg för fram-
tida framgång.
Under året hjälpte vi nästan fem miljoner människor
att bli skuldfria, och stöttade dem med att återfå kontroll
över sin ekonomi och ta sig tillbaka in i det finansiella eko-
systemet. Jag imponeras ständigt över våra medarbeta-
res engagemang och vilja att stötta kunderna med den
tunga börda som skulder innebär, för både individen och
för samhället i stort. Det är samma engagemang som dri-
ver oss att stå för rättvisa och effektiva betalningsproces-
ser så att företag kan driva in skulder på ett ansvarsfullt
sätt, utan att skada relationen med sina kunder. Förmågan
att kunna fullgöra sina ekonomiska åtaganden är nyckeln
till en sund och hållbar ekonomi – och att göra detta möj-
ligt är en av Intrums viktigaste uppgifter.
Som europeisk marknadsledare ser vi det som vårt
ansvar att bidra till att forma marknaden. I vår ambition att
skapa värde för våra kunder och uppdragsgivare, liksom
för samhället i stort, är hållbarhet integrerat i vår verksam-
het. Intrums åtagande till FN:s Global Compact står fast
sedan 2016 och vi arbetar ständigt för att integrera Global
Compacts tio hållbarhetsprinciper i vår verksamhet.
Tydligt engagemang när omvandlingen tar fart
2024 var ett betydelsefullt år för Intrum och vår trans-
formationsresa. Trots fortsatt makroekonomisk osäker-
het och en allt mer komplex omvärld har vi tagit oss an
förändringen och anpassat oss till nya förutsättningar.
Genom vårt åtagande att skapa värde för våra uppdrags-
givare, stötta konsumenter och stärka vår finansiella posi-
tion har vi lyckats ta viktiga steg framåt inom våra tre
strategiska pelare; operativ excellens, uppdragsgivarfokus
och en mer kapitaleffektiv affärsmodell.
Med en ökad användning av teknologi, stärkta kommer-
siella samarbeten och förbättrad effektivitet har vi för-
bättrat vår finansiella motståndskraft, samtidigt som vi
säkerställer att våra uppdragsgivare och kunder får det
stöd de behöver. Dessa insatser, tillsammans med imple-
menteringen av vår kapitallätta strategi, har skapat grun-
den för en mer flexibel och effektivt verksamhet.
Åtgärder för förbättrad leverans inom Servicing och
Investing
Vår Servicing-verksamhet visade en stark lönsamhets-
VD-ord
Genom förändring,
bygger vi för framtiden
Jag vill börja med att uttrycka hur stolt jag
är över den viktiga roll som Intrum spelar
i människors liv, och hur vi stöttar både
uppdragsgivare och konsumenter som
står inför ökande ekonomiska utmaningar
och osäkerhet. Intrum är en central del av
det finansiella ekosystemet – vi hlper
nniskor att ta sig ur skuld och hitta en
väg mot ekonomisk kontroll, samtidigt som
vi levererar förstklassig service till våra
uppdragsgivare.
5Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
utveckling med marginaler som översteg målen för
året. Efterfrågan från kunderna förblev hög, vilket
visar vilken central roll Intrum spelar för företag i hela
Europa. Vi har behållit en hög andel kontraktsförnyel-
ser, stärkt vårt tjänsteerbjudande och utökat vår kapa-
citet för att möta den växande efterfrågan på effektiva
kredithanteringslösningar.
Inom Investing har vi framgångsrikt genomfört vår kapi-
tallätta strategi och förbättrat vår finansiella position
genom strategiska partnerskap och portföljoptimering.
Vi har sålt delar av vår befintliga portfölj och saminveste-
rat med Cerberus, en viktig milstolpe i omvandlingen till
en Investment Mangement-plattform med fokus på kapi-
talförvaltning. Vår inkassering var fortsatt stark och upp-
gick till 111 procent av vår ursprungliga prognos, vilket visar
motståndskraften i vår tillgångsbas trots det utmanande
makroekonomiska läget. Dessa strategiska insatser stärker
vår förmåga att skapa hållbart värde för våra intressenter
och säkerställer att vi har ett disciplinerat förhållningssätt
till kapitalallokering.
Fokus på teknologi driver vår digitala omställning
Genom förvärven av Ophelos och eCollect har vi acce-
lererat vår digitala omställning, där AI-drivna och moln-
baserade lösningar integreras i våra processer för att öka
effektiviteten och förbättra kundupplevelsen.
Implementeringen av Ophelos i fem marknader har
redan gett lovande resultat. I Nederländerna såg vi
en 25-procentig ökning av inkasseringsgraden och en
22-procentig minskning av kostnaden för inkasso. Vi ökar
takten på utrullningen av Ophelos under 2025. Dessutom
har Inio, vår egenutvecklade digitala plattform för faktu-
rerings- och betalningslösningar, introducerats på den
svenska marknaden – och med initiativ på gång för en
bredare lansering i Skandinavien.
Med hjälp av dessa teknikdrivna lösningar stärker vi vår
marknadsposition och säkerställer att vi ligger i framkant
för att kunna möta upp uppdragsgivarnas föränderliga
behov. Genom att kombinera innovation med bransch-
expertis befäster vi Intrums roll som en pålitlig partner
för företag, konsumenter och finansiella institutioner,
samtidigt som vi upprätthåller våra värderingar; Ethics,
Empathy, Dedication och Solutions.
Viktiga framsteg i Intrums rekapitaliserings transaktion
Vår rekapitaliseringsprocess fortskrider i snabb takt och
med stöd från våra kreditgivare, aktieägare och kunder.
Processen kommer att skapa en kapitalstruktur som möj-
liggör snabbare genomförande av våra långsiktiga strate-
giska mål. Läs mer om vårt strategiska genomförande och
andra framsteg under året på sidan 10 och 36.
Starkt momentum möjliggör accelererat strategiskt
genomförande
Vi ser fram emot den fortsatta resan, och jag vill rikta ett
stort tack till alla på Intrum som gör allt detta möjligt, samt
min djupa uppskattning till de företag och kunder vi arbe-
tar med för deras engagemang och förtroende på vår väg
framåt.
Att ständigt kunna utvecklas och vara innovativ är en
resa som aldrig tar slut – men vi vet vad vi ska göra,
och vi fortsätter att bygga upp momentum i vårt genom-
förande i hela vår organisation. Jag är övertygad om att
vi bygger ett Intrum som är redo för framtiden, som leder
vägen i vår bransch och som bidrar till en sund och håll-
bar ekonomi.
Stockholm, mars 2025
Andrés Rubio
Vd & koncernchef
Förra året hjälpte vi nästan
fem miljoner kunder att bli
skuldfria och stöttade dem i att
återfå ekonomisk kontroll och
återintegreras i det finansiella
ekosystemet.
6Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
TRE FRÅGOR OM MAKROUTSIKTER TILL:
Anna Zabrodzka-Averianov
Senior Economist, Intrum
1. Vilka makroekonomiska händelser satte tonen för 2024?
– Styrräntorna har börjat sänkas, men centralbankerna
måste göra en avvägning mellan att stödja återhämtningen
och undvika en ökning av inflationen. Därför sker lättna-
derna gradvis. Europa har återhämtat sig långsamt, men
ojämnt. Södra Europa leder vad det gäller tillväxt, medan
framför allt Tyskland har underpresterat.
2. Vilken är de viktigaste utsikterna för 2025?
– Det finns stora förhoppningar om att den ekonomiska
återhämtningen ska bli starkare, då fortsatt löneutveck-
ling bör öka konsumtionen. Större efterfrågan och fortsatta
lättnader i penningpolitiken bör ge stimulans för europe-
iska företag. Det finns dock geopolitiska risker, särskilt för
handelskrig initierat av USA. Politisk låsning i Frankrike och
nyval i Tyskland undergräver Europas ställning.
3. Vilka utmaningar möter europeiska företag 2025?
– Den geopolitiska och ekonomiska osäkerheten kan för-
hindra en starkare återhämtning av konsumtionen. De flesta
hushåll har lyckats klara sina ekonomiska åtaganden, men
ofta genom uppoffringar, samtidigt som en ökande andel
tar till krediter för att få ekonomin att gå ihop. Konsumenter
börjar också använda AI för att hantera sin ekonomi. Men,
trots att AI kan minska omedvetna fördomar, är många fort-
farande oroliga över datasäkerhet och dess brist på empati.
7Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Makroekonomiska utsikter och marknader
Optimism medrbell
Efterfrågan på kredithantering drivs av
den förväntade fortsatta tillgången på
sena betalningar och icke-presterande
n. Trenden att uppdragsgivare säljer sina
kreditportföljer är väl etablerad, och digitala
lösningar föredras alltmer av uppdragsgivare
och kunder.
Det rådde en försiktig optimism bland europeiska
företag när det gäller de globala makroekonomiska
förhållandena 2024, enligt Intrums European Payment
Report 2024. Viktigt är att inflation och räntor sjunker från
höga nivåer. Även om nivåerna fortfarande är förhöjda
minskar det trycket på företag och konsumenter. Samti-
digt stiger lönerna. Efter en viss tidsfördröjning förväntas
konsumenternas skuldbörda lätta och fordringar bli lätt-
are att driva in.
Fortfarande råder dock osäkerhet i ekonomin, och
det är för tidigt att anta att de senaste årens turbulens är
över. Sammantaget förväntas sena betalningar och anta-
let icke-presterande lån (NPL, eller lån i steg 3) fortsätta
att öka.
En tydlig marknadstrend är att uppdragsgivare, särskilt
banker, lägger ut inkassoverksamhet på entreprenad för
att kunna fokusera på sin kärnverksamhet. Banker fortsät-
ter också att i stor utsträckning sälja av skuldportföljer för
att minska risken i balansräkningen.
Digitalisering i fokus
Europeiska företag fokuserar alltmer på att dra nytta av de
möjligheter som digitalisering, inklusive AI, erbjuder. Kon-
sumenter har en öppen inställning till AI-lösningar, men är
vaksamma när det gäller integritetsfrågorna.
Förändringar i kundbeteenden påverkar marknaden,
särskilt när det gäller att digitalisering skapar nya typer av
kundfordringar och sena betalningar. Exempelvis tenderar
yngre personer att konsumera mer via sociala medier och
oftare vara sena betalare än äldre grupper.
Regleringen av kredithantering i Europa ökar. Intrum
välkomnar detta och fortsätter att arbeta enligt våra
egna höga standarder för etik och respekt för kunder.
Ökad reglering gynnar aktörer med en sund process för
kredithantering.
38%
av unga vuxna anser
att AI kan hjälpa till
att hantera omed-
vetna fördomar inom
inkassoverksamhet.
Källa: Intrums European
Consumer Paymentt Report
2024.
Makroekonomiska faktorer som påverkar branschen
Källor: Stage 2 loans – European Banking Authority, Cost of borrowing – ECB, Declarations
of bankruptcies – Eurostat,
Hushållens lånekostnader: Konsumentlån (vid årets slut)
2024 8,5%
2019 5,9%
Index för företagsregistrering och konkurser
2024 161
2019 138
Steg 2-lån EUR tr och andel av total, %
Q1-Q3 2024 1,9 9,3%
Q1-Q3 2019 1,5 7,0%
8Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Opera-
tionell
excellens
Uppdrags-
givarfokus
Kapitallätt
Som en ledande leverantör av kredithanteringstjänster spe-
lar Intrum en central roll i det finansiella ekosystemet. Vi
främjar hållbara ekonomiska förhållanden för både individer
och företag och banar väg för en motståndskraftig ekonomi
som gynnar hela samhället.
Vi erbjuder lösningar som bygger på mer än hundra års
erfarenhet, och även om teknik och automatisering alltmer
driver vår verksamhet, förblir vi engagerade i att erbjuda
personlig kontakt där det är som viktigast. Teknik och auto-
matisering präglar i allt högre grad vår verksamhet.
För att leverera på vår strategi och de tre strategiska
pelarna fram till 2026 har vi definierat följande åtgärder:
Kortsiktiga åtgärder:
Minska egna investeringar
Minska kostnader och
förbättra indrivnings-
effektiviteten
Avyttra delar av
investeringsportföljen
Långsiktiga åtgärder:
Teknikdrivna förbättringar
Starkt kommersiellt fokus
Kapitaldrivna samarbeten
Förenklad och balanse-
rad operativ modell
Intrums strategi
Våra tre strategiska pelare
Intrum driver sin verksamhet baserat på
tre strategiska pelare: Operativ excellens,
Uppdragsgivarfokus och Kapitaltt affärs-
modell. Vårt övergripande mål är att dra
nytta av och vidareutveckla vår redan starka
position inom europeisk kredithantering,
samtidigt som vi gör konkurrenskraftiga
justeringar av vår affärsverksamhet.
Teknik och organisation
Digital teknik och automation är kännetecken för vår för-
finade operativa modell för att skapa en effektiv, skal-
bar och lönsam plattform samt förbättra vår kapacitet för
inkassering. Vi kommer att etablera enklare, mer data-
drivna operativa processer och driva teknikbaserade
förbättringar för operativ effektivitet och genomförande-
kraft. Detta möjliggör kommersiell excellens och säker-
ställer att Intrums plattform drivs av marknadsledande
teknik och data.
Omfattande och lönsamt erbjudande
Fokus på uppdragsgivarna och deras lojalitet är nycklar till
värdeskapande och lönsam tillväxt. Vi stärker vår mark-
nadsledande position och expanderar under lönsamhet
genom förstklassiga lösningar och hållbar kredithantering.
Vi kommer att öka vårt fokus på kommersiell excellens
och lönsamhet för att växa med befintliga och nya upp-
dragsgivare genom att erbjuda nya produkter och utöka
värdekedjan på alla marknader. En balanserad operativ
modell stärker värdet för uppdragsgivare och säkerställer
effektiv kredithantering.
En affärsmodell som avlastar balansräkningen
Intrum skapar värde från sin investeringsportfölj med
hjälp av omfattande expertis inom kredithantering. Vi
övergår till en kapitallätt affärsmodell som begränsar
användningen av vår egen balansräkning. Det sker genom
samarbete med externa investerare samt strategiska
avyttringar. Vi utvecklar också asset management som ett
tredje affärsområde.
61%
av europeiska före-
tag är mer oroliga än
någonsin över sina
kunders förmåga att
betala i tid
Källa: Intrums European
Payment Report 2024
9Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Intrums strategi
Framsteg under året
Under 2024 fortsatte Intrum att implementera sin strategi baserad på
de tre pelarna Operativ Excellens, Uppdragsgivarfokus och Kapitallätt
affärsmodell. Vi genomr åtgärder löpande, i vissa fall med effekter
inom flera strategiska områden samtidigt.
Vi förstärkte en kultur för prestationsstyrning med tydligt definierade
nyckeltal (KPI:er), där vi har strukturerat våra operativa, kommersiella och
finansiella mål för att effektivt driva verksamheten framåt.
Arbetet fortsatte med att stärka Intrums lokala fokus genom att ge de lokala
teamen ett större lönsamhetsansvar.
Moderniseringen av vår IT-struktur kommer att ta fart under 2025, med
fokus på nyckelområden för digitalisering och automatisering, och där
leveranser är på väg:
Vi centraliserade operativa data till ”a single source of truth” för att stödja
våra viktigaste initiativ.
GenesysCloud, en avancerad molnbaserad och användarvänlig kontakt-
centerlösning gick live i nio länder: Finland, Danmark, Nederländerna,
Tyskland, Portugal, Frankrike, Österrike, Belgien och Sverige.
Betydande framsteg gjordes mot en mer teknikdriven verksamhet
genom att introducera Ophelos och eCollect, två stora förvärv som
gjordes under 2023.
Under året konsoliderades produktutvecklingen under en enhet över alla
marknader för att stärka vår digitala transformation och möjliggöra en
enhetlig produktstrategi med fokus på AI-lösningar.
Vi har genomfört vårt kostnadsbesparingsprogram och vid utgången av
2024 har vi uppnått våra mål om kostnadsbesparingar om 1,3 miljarder kro-
nor på löpande årsbasis vid utgången av 2024.
I linje med vår strategi har investeringstakten dämpats, och Intrum fortsät-
ter att utforska möjligheterna att utveckla sin kapitalförvaltning till ett tredje
affärsområde.
En betydande del av investeringsportföljen såldes till Cerberus, en ledande
investerare inom NPL och en av våra största uppdragsgivare. Vi investe-
rade i 12 nya portföljer tillsammans med Cerberus i Tyskland, Italien,
Spanien och Storbritannien.
Betydande framsteg för att förbättra vår kapitalstruktur och anpassa skuld-
förfall i linje med Intrums transformationsplan. Den förberedda Chapter
11-planen bekräftades av amerikansk domstol den 31 december 2024.
Globala ansvariga utsågs för att ytterligare utveckla vårt erbjudande till
paneuropeiska uppdragsgivare. Prioriterade samarbeten granskas för att
förbättra processer och skapa större uppdragsgivar- och affärsvärde.
Under 2024 uppnådde vi en betydande volym av nya kontrakt och teck-
nade ett årligt kontraktsvärde (ACV) på SEK 1,1 miljarder kronor med
väsentligt högre marginaler över alla regioner. Nettoomsättningen efter
churn var i linje med målet, till följd av lägre churn än förväntat.
Vi levererade 121 miljarder kronor till våra uppdragsgivare, vilket innebar
att de kunde fokusera på deras egen utveckling medan Intrum hanterade
deras kunders sena betalningar på ett professionellt sätt.
Ophelos AI-drivna inkassoplattform lanserades i Belgien, Frankrike, Neder-
länderna och Spanien, vilket gör det möjligt för Intrum att erbjuda avance-
rade autonoma inkassotjänster förstärkta av AI och maskininlärningsteknik.
Inio, Intrums nya fakturerings- och betalningsplattform baserad på eCollects
teknik, introducerades i Skandinavien och implementering har inletts hos
den första uppdragsgivaren.
Opera-
tionell
excellens
Uppdrags-
givarfokus
Kapitallätt
10Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Tillväxt
Externa Servicing-intäkter ska
växa med ~10% per år (CAGR).
~10%
Skuldsättning
Skuldsättningsgrad (nettoskuld
/ Cash EBITDA-multipel) på
3,5x under 2026.
4,5x
EBIT-marginal
Total justerad Servicing-
marginal ska uppgå till > 25%.
>19%
Balansräkning
Egen investeringsportfölj
exklusive omvärderingar ska
uppgå till 30 miljarder SEK
~25bn
Hållbarhetsmål
Som det ledande företaget inom kre-
dithantering har vi ett stort ansvar att
utföra vårt arbete hållbart och etiskt.
Våra strategiska hållbarhetsmål sät-
ter fokus på värdeskapandet för våra
nyckelintressenter och hur vi kan
stödja hållbar utveckling.
Finansiella mål
I den svagare konjunkturen behövs
våra tjänster mer än någonsin, vil-
ket också speglades av den höga
kommersiella aktivitetsnivån under
året inom vårt Servicing-segment.
Intrums finansiella mål fokuserar på
att minska skuldsättningsgraden
och minska riskerna i vår finansiella
profil samt driva hållbart värdeska-
pande genom att växa lönsamt och
bli ledande inom Servicing och asset
management.
>10
Mer än 10 timmar
läggs i genomsnitt
varje vecka på att
driva in sena betal-
ningar, uppger euro-
peiska företag
Källa: Intrums European
Payment Report 2024
Klimatneutralitet och mins-
kade totala utsläpp
Mål till 2030: Uppnå klimat-
neutralitet och minska de totala
utsläppen med minst -20%
jämfört med 2019 års nivåer.
-32%
Sund ekonomi för våra
uppdragsgivare
Mål till 2026: Öka index för
nöjdhet bland uppdragsgivare
till över 75/100.
72
Öka andelen kvinnor i
styrelsen
Mål till 2026: Uppnå en balan-
serad könsfördelning (kvin-
nor 40%/män 60%) i styrelsen.
43%
Etisk inkasso genom
att behandla kunderna
rättvist
Mål till 2026: Öka kundnöjd-
hetsindex till över 4,5/5,0.
4,2
Kulturindex
Mål till 2026: Upprätt-
hålla den höga nivå
på kulturindex över
80/100.
86
Öka andelen kvinnor i
ledningsgruppen
Mål till 2026: Uppnå en balanserad
könsfördelning (kvinnor 40%/män
60%) i koncernledningsgruppen.
29%
Attrahera och behålla
talanger
Mål till 2026: Öka index
för medarbetar-
engagemang till mer
än 80/100.
78
Medellånga finansiella mål och
hållbarhetsmål, utveckling 2024
11Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Intrum som investering
Stark position leder vägen framåt
Intrum har en central roll för att säkerställa
en välfungerande ekonomi genom att
tillhandahålla viktiga kredit-hanteringstjänster
som stöder företag och privatpersoner
i tider av finansiell osäkerhet. När de
ekonomiska påfrestningarna ökar fortsätter
efterfrågan på vår expertis att växa. Med en
stark marknadsposition och engagemang
för ansvarsfull kredithantering driver vi en
ngsiktig ekonomisk motståndskraft och
skapar värde för kunder, konsumenter och
samhället.
T intäktsströmmar
Intrum verkar inom två affärsområden; Servicing och
Investing. Våra erbjudanden omfattar ofta båda områ-
dena samtidigt och utnyttjar våra styrkor och mark-
nadsposition. Detta gör att Intrum kan leverera ett starkt
kunderbjudande och samtidigt generera god lönsamhet.
Servicing: Erbjuder kredithantering med fokus på sena
betalningar och bedriver inkassoverksamhet, främst
för tredje part som behöver hjälp med att driva in sena
betalningar. Servicing genererar 70 procent av koncer-
nens intäkter (se sid 3).
Investing: Genomför investeringar i portföljer med för-
fallna fordringar och liknande krav, tillsammans med
finansiella partners, driver Intrums Servicing-verksamhet
in dessa fordringar. Investing genererar 30 procent av
koncernens intäkter (se sida 3).
Beprövad affärsmodell och stabila kassaflöden
Intrum skapar hållbara värden genom att hjälpa företag
att få betalt i tid och privatpersoner att bli skuldfria. Vi
agerar ombud för våra uppdragsgivare, vilket genererar
provision. Intrum är även huvudman i sin investeringsverk-
samhet, och driver in fordringar för egen räkning och för
våra investeringspartners.
Intrum har en väldiversifierad affärsmodell som gör
det möjligt att hantera kortsiktiga marknadsutmaningar
och samtidigt uppnå starka och stabila kassaflöden. Vår
affärsmodell har upprepat och över tid visat sin mot-
ståndskraft. Våra intäkter har ökat varje år sedan samman-
slagningen mellan Intrum Justitia och Lindorff 2017, och
under 2024 genererade vi 18 033 miljoner kronor i intäk-
ter, en ökning med 2 procent från föregående år.
Vi utvidgar vårt teknikerbjudande med avancerade
inkassolösningar som drivs av AI och maskininlärnings-
tekniker via Ophelos, samt med en innovativ faktura-
till-betalning-plattform, Inio, utformad för att förbättra
kundlojalitet och effektivisera betalningslösningen.
En växande marknad
Marknaden för kredithanteringstjänster växer. Detta beror
bland annat på våra uppdragsgivares behov av att han-
tera sina balansräkningar samt makroekonomiska förhål-
landen som ger ett ökat inflöde av nya ärenden. Det totala
utbudet av skuldportföljer förväntas öka, samtidigt som
uppdragsgivare i allt högre grad behöver professionella,
långsiktiga partners som behandlar deras kunder med
omsorg och respekt.
Branschledare med bredd
Intrum är branschledande i Europa med närvaro i 20 län-
der. Genom djup och bred kunskap driver vi utvecklingen
i branschen, och som marknadsledare har vi en unik för-
måga att möta ökad efterfrågan. Vår storlek möjliggör
stordriftsfördelar med lokal anpassning och effektivitets-
vinster, samt kontinuerlig utveckling av erbjudandet.
Vi har totalt 70 000 uppdragsgivare och sköter 130 mil-
joner kundkontakter varje år. Intrums 15 största uppdrags-
givare har i genomsnitt samarbetat med oss i över 15 år
och förnyelsegraden är cirka 85 procent. I genomsnitt är
kontraktens löptid tre år, och de 15 största uppdragsgi-
varna är väl diversifierade över marknader och branscher.
Erfarenhet och utveckling
Mer än hundra års erfarenhet ger oss betydande konkurrens-
fördelar. En transformation av företaget pågår för att lägga
grunden för framtiden, där digitalisering spelar en nyckelroll
för att kunna fortsätta erbjuda attraktiva tjänster och driva
verksamheten effektivt. Vi tar betydelsefulla steg för att inte-
grera AI i vår verksamhet och bli ett teknikdrivet företag
En översyn av företagets kapitalstruktur och finansiella
samarbeten skapar nödvändiga förutsättningar för lång-
siktig stabilitet. Under 2024 inledde Intrum en rekapitali-
seringsprocess för att minska och refinansiera lånen. Läs
mer om rekapitaliseringen i förvaltningsberättelsen.
Hållbart värdeskapande genom etik
Som en ledande leverantör av kredithanteringstjänster ligger
vårt fokus på etisk inkassopraxis, ansvarsfull kund- och port-
följhantering samt värdeskapande genom sunda finansiella
lösningar som tillgodoser företags behov av betalningar.
Respekt för individen är grundläggande för Intrums
verksamhet och en viktig konkurrensfördel. Vi samarbe-
tar endast med uppdragsgivare som delar våra värderingar
när det gäller god affärsetik och undviker avtal med företag
som har oetiska lånevillkor, aggressiva försäljnings metoder
eller tar ut avgifter och räntor som inte följer lokala lagar
eller sund affärsetik. Vårt arbete syftar till att minska skuld-
bördan genom ansvarsfulla metoder som är i linje med våra
hållbarhetsmål och främjar långsiktig finansiell stabilitet.
Antal uppdragsgivare
inom Servicing
~70 000
Sustainalytics:
14,3
g ESG-risk sedan
2020
MSCI:
AA
sedan 2019
CDP:
B
Klimatförändring
Sedan 2022
12Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
TRE FRÅGOR OM KUNDRELATIONER TILL:
Tommi Sova
Managing Director Northern Europe (Danmark, Finland,
Norge, Sverige, Polen) och Managing Director Finland,
Intrum
1. Efter många år på Intrum känner du företaget väl. Vad gör
Intrum till det bästa valet på marknaden?
– Vi förstår våra uppdragsgivares verksamheter och deras
kunders betalningsbeteende, men det bästa sättet att svara
på den här frågan är att låta dem tala för sig själva. Vad jag
har hört på senare tid är att de ser oss som en pålitlig part-
ner som gör samarbetet enkelt och smidigt.
2. Vad behöver uppdragsgivarna hjälp med idag, och hur
ser deras framtida behov ut?
– Vi hjälper våra uppdragsgivare att driva lönsam tillväxt.
I dessa osäkra tider värdesätter de också vårt stöd för att
stabilisera sina verksamheter, minimera risker och optimera
kassaflödet. I Finland tillhandahåller vi kreditupplysningar
och analyser som hjälper kunderna att fatta bättre beslut,
förutspå kreditrisker och undvika dem. Data är nyckeln till
framgång, och vi måste utnyttja AI effektivt för att möta våra
kunders behov. Etik och hållbarhet inom finansiella tjäns-
ter har också blivit viktigare de senaste åren och kommer att
fortsätta växa. IT-säkerhet är nu en avgörande del av etisk
och hållbar kredithantering.
3. Hur är Intrum positionerat och förberett för att hantera
förändringarna?
– Vi har unik kunddata, rätt personer och teknologin för att
leverera en kundupplevelse i världsklass. Och ännu mer
kommer att hända under 2025!
13Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Affärsområdet Servicing
Effektiv
ochllbar
kredithantering
Den unika kombinationen av expertis,
innovation, etiska värderingar och global
räckvidd gör Intrum till förstahandsvalet för
retag som söker effektiva och hållbara
lösningar för kredithantering.
Vår marknadsledande Servicing-verksamhet fokuserar
på organisk tillväxt, ökad effektivitet och framsteg inom
digitala lösningar som skapar bestående värde för alla
intressenter.
Servicing hjälper uppdragsgivare över hela Europa att få
betalt för sina varor och tjänster. Vi arbetar även med för-
fallna fordringar i skuldportföljer som vi förvärvar genom
vår Investing-verksamhet. Totalt har vi 75 000 uppdrags-
givare och hanterar över 35 miljoner skuldärenden i 130
miljoner kundinteraktioner varje år. Majoriteten av våra
största uppdragsgivare har haft en relation med Intrum i
tio år eller mer.
Omfattande kunskap
Djup branschkunskap gör Intrum till en pålitlig partner.
Vi har omfattande erfarenhet inom sektorer som bank,
finans, telekommunikation och energi. Genom våra 20
lokala enheter och ett internationellt partnernätverk kän-
ner vi till lokala och kulturella förhållanden samt regle-
ringar i olika länder.
Tillsammans med våra uppdragsgivare utvecklar vi kon-
tinuerligt lösningar som ökar effektiviteten, förbättrar
kundupplevelsen och säkerställer regelefterlevnaden.
39%
av europeiska konsu-
menter tycker att de
köper mer än de har
råd med för att det
är så lätt att handla
online
Källa: Intrums European
Consumer Payment
Report 2024
14Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Fortsatt stark försäljning
Servicing fortsätter att rapportera stark försäljning, även
om den uppåtgående trenden har avtagit något sedan
rekordåret 2023. Bortfallet av uppdragsgivare är fortsatt
lågt, vilket indikerar att de är nöjda med våra tjänster och
ser Intrum som en pålitlig partner.
Många av våra största uppdragsgivare efterfrågar tjäns-
ter över hela kredithanteringscykeln, medan andra har
mer specifika behov. Multinationella företag kräver ofta
storskalig, branschspecifik kredithantering i flera länder.
Digitala framsteg
Digitalisering spelar en allt viktigare roll när det gäller att
skapa bättre gränssnitt för uppdragsgivare och kunder.
Det blir enklare för kunder att betala, få en översikt över
sina skulder och utföra uppgifter via självbetjäningsporta-
ler, medan vi erbjuder våra uppdragsgivare analys i realtid.
Intrum förvärvade teknikbaserade Ophelos och eCollect
2023, och under 2024 har flera marknader anslutits till de
tekniskt avancerade plattformarna.
AI-drivna Ophelos-plattformen
Under året lanserades Ophelos AI-baserade inkassoplatt-
form i Belgien, Frankrike, Nederländerna och Spanien, vil-
ket möjliggör banbrytande autonoma lösningar.
Ophelos använder maskininlärning för att anpassa
automatiserade meddelandestrategier för varje upp-
dragsgivare och vägleda dem till den lättanvända själv-
betjäningsportalen. Detta frigör resurser för våra
supportteam, som kan fokusera på de mest sårbara
kunderna.
Plattformen ger samtidigt i realtid uppdragsgivarna
överblick över alla resultat, engagemang och data för olika
kundgrupper. Med Ophelos kan vi minska bortfallet av
uppdragsgivare, förbättra uppfattningen av våra tjäns-
ter och öka avkastningen för våra uppdragsgivare. Erbju-
dandet är särskilt lämpligt för telekommunikations- och
energi bolag med stora mängder ärenden.
Inio digital faktureringslösning
Inio, vår egenutvecklade digitala plattform för fakture-
rings- och betalningslösningar, har implementerats på den
svenska marknaden, med initiativ på gång för en bredare
lansering i Skandinavien.
Med över 60 integrerade betalningsalternativ, inklusive
banköverföringar, kort och autogiro, erbjuder Inio en fak-
tureringslösning som är utformad för att stärka uppdrags-
givarnas lojalitet och effektivisera betalningshanteringen.
Den levererar säkra processer och insikter om kreditbetal-
ningar i realtid. Implementeringen av de första samarbe-
tena började i slutet av 2024.
Förbättringar genom omstrukturering
Intrum omstrukturerar organisationen för att förbättra lön-
samheten. Vi förhandlar också om avtal med leverantörer,
minskar lokalytorna och vidtar andra liknande åtgärder.
För att stärka den digitala transformationen och möj-
liggöra en enhetlig produktstrategi samlades produktut-
vecklingen under 2024 i en koncernövergripande enhet.
Som ytterligare ett strategiskt steg i att utveckla Intrums
tjänsteerbjudande analyseras samarbeten med utvalda
uppdragsgivare, bland annat för att undersöka möjlighe-
ter att förbättra processer och affärsmetoder. Våra femton
största uppdragsgivare står för ungefär hälften av Servi-
cings omsättning. Dessa samarbeten är stabila, långsiktiga
partnerskap med en förnyelsegrad på över 80 procent.
Ökat affärsfokus är också den drivande faktorn bakom
införandet av internationella nyckelkundschefer med över-
gripande ansvar för företag som samarbetar med Intrum i
flera länder. Syftet är att skapa förutsättningar för strate-
giska diskussioner på hög nivå med dessa uppdragsgivare.
I Spanien och Storbritannien genomgår våra orga-
nisationer stora förändringar efter förvärv under 2023
och 2022. Integrering av de nya enheterna pågår. Det-
samma gäller i Tyskland, där det sker en omfattande
omstrukturering.
82
Uppdragsgivare:
Genom våra strate-
giska initiativ arbetar
vi för att öka värde-
skapandet för våra
kunder. I vår kund-
undersökning 2024,
uppgick kundnöjd-
hetsindex 82/100.
Totalt var kundnöjd-
hetsindex 72 (74).
Norra
Europa
Mellersta
Europa
Södra Europa /
Östra Europa
Marknadsstorlek, miljarder
euro (NPL + Steg 2)
~150mdr ~2 400mdr ~560 mdr/
~118mdr
Antal uppdragsgivare
48 250 24 295 1 754/1 580
Exempel på uppdragsgivare Handelsbanken
Santander
Fjordkraft
Telenor
Tre 3
Sainsburs Bank
Secure Trust Bank
Tesco Bank
Opel Bank
Cembra
Sabadell
Cerberus
CaxiaBank
Credit Agricole
BBVA
Servicing & Investing
över fyra regioner
Norra Europa
Mellersta Europa
dra Europa
Östra Europa
15Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Etik och god service
På Intrum handlar ansvarsfull styrning om att skapa en
stark företagskultur med etiska metoder, integritet och
ansvarstagande. Vi arbetar endast med uppdragsgivare
som delar våra värderingar om god affärsetik.
Vid kredithanteringen behandlar vi våra kunder res-
pektfullt, rättvist och lösningsorienterat. Våra medarbe-
tare på kontaktcentren är nyckelpersoner när det gäller att
säkerställa ett gott bemötande. Vi erbjuder utbildningen
Treating Customers Fairly (TCF) på alla våra marknader
som en del av vår uppförandekod.
I rollen som branschledare för Intrum en aktiv dia-
log med såväl EU-organ och andra lagstiftare som med
branschorganisationer. I dessa dialoger understryker
Intrum vikten av flexibla lösningar som tar hänsyn till kon-
sumenternas betalningsförmåga.
Utveckling under 2024
Justerad EBIT ökade med 26 procent till 2 672 MSEK
(2 113). Totalt ökade Servicing-intäkterna för helåret med
4 procent jämfört med 2023, till 14 281 MSEK (13 765).
Nytecknade kontraktsvärden (ACV) för helåret 2024 upp-
gick till 963 MSEK (1 405), en minskning med 31 procent
jämfört med rekordåret 2023.
De externa intäkterna ökade med 2 procent 2024 till
12 579 MSEK (12 297). Ökningen av de externa intäkterna
uppvägdes delvis av en minskning av de interna intäk-
terna, i linje med vår strategi att minska det bokförda
värdet av våra egna investeringar, från vilka de interna
intäkterna genereras.
4,2
Kunder: Den genomsnittliga
kundnöjdheten under 2024 var
4,2 av 5,0. Dessa resultat är ett
viktigt tecken på vårt engage-
mang för att möta kundernas
behov.
Cash EBITDA, Helår
Norra Europa: 3 044
Mellersta Europa: 3 903
dra Europa: 6 946
Östra Europa: 499
Norra Europa: 401
Mellersta Europa: 384
dra Europa: 1 885
Östra Europa: 90
74%
av europeiska konsu-
menter uppger att de
betalat alla sina räk-
ningar i tid de senaste
12 månaderna
Källa: Intrums European
Consumer Payment
Report 2024
Kassaflödesbaserade intäkter, Helår
16Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
TRE FRÅGOR OM INVESTERINGAR TILL:
Javier Aranguren
Chief Investment Officer, Intrum
1. Hur kommer Intrum att investera i kreditportföljer i
Europa framöver?
– Vi är väl positionerade för att fortsätta göra nya inves-
teringar över hela Europa, tack vare våra omfattande
uppdragsgivarrelationer och data. De flesta framtida inves-
teringar kommer att göras i samarbete med partners för att
fortsätta driva vår kapitallätta strategi.
2. Vilka är kännetecknen för Intrums investeringsportfölj?
– Den är mycket detaljerad och diversifierad, med en bety-
dande närvaro över hela Europa. Ungefär 80–85 procent
av den totala volymen kommer från banker och finansiella
institutioner, medan resten kommer från andra typer av
bolag, främst inom energi och telekom. Det finns också en
växande trend inom e-handel som genererar portföljer.
3. På er väg mot en kapitallätt affärsmodell har ni inlett ett
partnerskap med Cerberus. Vad har era gemensamma
investeringar resulterat i hittills?
– Vi har redan genomfört investeringar tillsammans i flera
portföljer från olika länder. Hittills fungerar partnerskapet
som förväntat, vilket innebär att vi har möjlighet att uppnå
större volymer med lägre kapitalintensitet, samtidigt som vi
satsar på tillväxt i vår Servicing-verksamhet.
17Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Affärsområdet Investing
Investerar i
samverkan
med partners
I linje med vår kapitallätta strategi fokuserar
Intrums affärsområde Investing på att
omrdela investeringar och etablera
kapitalpartnerskap. Framöver kommer
investeringar främst att göras tillsammans
med kapitalpartners för att stärka Intrums
verksamhet, baserat på en mer begränsad
balansräkning.
Genom att förvärva portföljer med icke-presterande lån
gör Intrum det möjligt för uppdragsgivarna att avlasta
sina balansräkningar och fokusera på kärnverksamheten.
Intrum är en av marknadsledarna i Europa bland investe-
rare i NPL och stöttar uppdragsgivarnas kunder genom
kredithantering via sin serviceplattform.
Kapitalpartnerskapsstrategi
Med kapitallätt som en av våra strategiska pelare utfors-
kar Intrum möjligheter till samarbeten för att bygga en
investeringsplattform som finansieras av tredjepartska-
pital. Investeringspartners får tillgång till vår unika platt-
form samt förmåga att generera portföljer och leverera
god avkastning. Genom saminvesteringar kan vi investera
i större volymer, utveckla vår Servicing-verksamhet och
fortsätta skapa värde för befintliga uppdragsgivare utan
att belasta balansräkningen.
I mitten på 2024 kom Intrum och Cerberus överens
om att ingå ett partnerskap för framtida investeringar –
46%
av europeiska före-
tag uppger att de
måste implementera
AI-verktyg för att inte
komma efter konkur-
renter som gör detta
Källa: Intrums European
Payment Report 2024
18Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
ett avtal som bidrar till att accelerera Intrums strategiska
utveckling. Cerberus är en av världens största NPL-inves-
terare och en av Intrums största uppdragsgivare. Intrum
offentliggjorde dessutom försäljningen av cirka en tred-
jedel av Intrums tillgångar till Cerberus, vilket minskar
skuldsättningen betydligt, till under den nivå som kom-
municerades med de finansiella marknaderna i slutet av
2023. Samtidigt behöll vi kredithanteringen av dessa till-
gångar. Transaktionen omfattade cirka 10 000 portföljer i
13 jurisdiktioner.
Gemensam investering med Cerberus
Under sommaren 2024 genomförde Intrum och Cerbe-
rus sin första gemensamma investering och vid årets slut
hade totalt fem förvärv genomförts i Tyskland, Italien,
Spanien och Storbritannien. Cerberus är en erfaren aktör
vars förhållningssätt till investeringar liknar Intrums.
Fortsättningsvis prioriteras investeringsmöjligheter till-
sammans med vår partner, där Intrums andel är mellan 20
och 30 procent av de totala investeringarna, medan kre-
dithanteringen sköts via Intrums operativa plattformar. Vi
utforskar också möjligheter att utveckla kapitalförvaltning
av våra egna samt våra partners tillgångar.
Den övergripande investeringstakten var lägre under
2024 i linje med vår kapitallätta strategi. Samtidigt fort-
sätter Intrum att driva investeringar i alla jurisdiktioner i
samband med att nya kapitalpartnerskap bildas. Vår när-
varo i 20 länder gör att vi kan identifiera attraktiva investe-
ringsmöjligheter och lämpliga riskavkastningar på många
marknader.
Betydande NPL-marknader
Osäkra konsumentfordringar är kärntillgångar i Intrums
investeringsportföljer. Vi investerar selektivt även i till-
gångskategorier som presterande lån (steg 1), troligen ej
återbetalningsbara lån (UTP, steg 2) och andra steg 2-lån,
där de senare faller inom kategorin ”pre-non-performing”.
Osäkra NPL-fordringar kommer att fortsätta utgöra huvud-
fokus och basen för samarbetet med Cerberus.
NPL-volymerna är fortsatt stabila, vilket innebär att vi
fortfarande har betydande investeringsmöjligheter på
olika marknader. Trenden att uppdragsgivare säljer sina
kreditportföljer är väl etablerad.
Under de senaste åren har vi sett en ökning av lån i
Stage 2 (enligt IFRS 9), vilket på sikt kan påverka storle-
ken på marknaden för nödlidande lån (NPL). Trots att
övergången från Stage 2-lån till nödlidande lån inte slagit
igenom ännu fortsätter NPL-marknaden att generera
betydande volymer.
Säljare vet att Intrum behandlar deras kunder på ett
korrekt sätt och att vi arbetar för att hitta lösningar där
25 mdr
bokfört värde 25 302
portföljer, SEK
53 mdr
i uppskattade återstående
inkasseringar, SEK
1,7 mdr
Total investeringscapex från
vunna portföljer, SEK
12%
Justerad avkastning
portföljinvesteringar, %
Investeringsportfölj
8%
av europeiska konsu-
menter säger att de
kämpar för att betala
av sin skuld
Source: Intrums European
Consumer Payment
Report 2024
19Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
kunderna kan återfå sin ekonomiska kontroll och återinte-
greras i det finansiella systemet.
Ökad efterfrågan i olika sektorer
Det totala utbudet av skuldportföljer förväntas växa. Sam-
tidigt behöver banker i allt högre grad hitta starka, lång-
siktiga partners som vid kredithanteringen behandlar
bankernas kunder med omsorg och respekt och därmed
upprätthåller goda kundrelationer.
Under senare år har det skett en utveckling mot att mer
nyligen förfallna fordringar säljs, eftersom många banker
försöker få bort NPL från sina balansräkningar tidigare i
processen.
Intrums innehav består huvudsakligen av mindre port-
följer med en betydande geografisk spridning över hela
Europa. Medan 80–85 procent av den totala volymen
kommer från banker och finansiella institutioner är cirka
10–15 procent förfallna fordringar från andra typer av
bolag, främst inom energi och telekom. Det finns också en
växande trend inom e-handel som genererar portföljer.
Avancerade och etiska verksamhetsmodeller
Intrum använder avancerade statistiska prismodeller som
bygger på omfattande data för att förutsäga framtida
inkasseringar. Denna data har ackumulerats under lång tid
och bygger på vår omfattande erfarenhet av inkassotjäns-
ter och portföljinvesteringar över hela Europa. Vi driver
inkassering av fordringar under långa perioder, ofta upp
till 15 år eller mer. Avkastningen på våra portföljinveste-
ringar genereras av förhållandet mellan den totala beräk-
nade återstående inkasseringen (Estimated Remaining
Collections, ERC) och kostnaden för att driva in fordring-
arna i relation till priset vi betalar för portföljerna.
Noggrann due diligence genomförs på säljare och port-
följer innan något köp görs. Intrum köper inte portföljer
från säljare som använder oetiska metoder eller har tvek-
samma affärsmodeller. Vi köper heller inte lån med opro-
portionerligt höga räntor.
Utfall 2024
I enlighet med Intrums kapitallätta strategi har våra investe-
ringarna minskat. Under 2024 investerade vi 1 739 MSEK i nya
portföljer med en förväntad avkastning på 19 procent IRR.
Vi drev in 10 729 MSEK under året från hundratusentals
betalningar.
Vårt prestandaindex för inkassering var 101 procent,
vilket mäter faktisk inkassering i förhållande till prognosti-
cerad, och var över våra förväntningar.
Justerad avkastning på 12 procent för helåret 2024,
jämfört med 14 procent 2023.
Cash EBITDA, Helår
Norra Europa: 2 588
Mellersta Europa: 3 814
dra Europa: 2 917
Östra Europa: 1 643
Norra Europa: 2 197
Mellersta Europa: 2 624
dra Europa: 2 365
Östra Europa: 910
Kassaflödesbaserade intäkter, Helår
37%
av europeiska
konsumenter upp-
ger att de skulle
behöva ta ett lån
för att betala en
oförutsedd kost-
nad på 200 euro
20Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
TRE FRÅGOR OM TEKNISK UTVECKLING TILL:
Amon Ghaiumy
Head of Product Development, Intrum
1. Vilken roll spelar teknik i Intrums och era uppdragsgivares
framtid?
– Teknik är avgörande för Intrums framtid och för att nå våra
mål. Vi vill vara pionjärer när det gäller AI inom kredithan-
tering och att driva innovation. Genom att gå i täten för för-
ändringen ger vi våra uppdragsgivare avancerade verktyg
som förbättrar deras prestanda och resultat, samtidigt som
vi skapar sömlösa, datadriva kundupplevelser.
2. Hur bidrar Intrums globala produktutveckling till operativ
excellens?
– Genom att tillhandahålla skalbara AI-drivna produkter
och lösningar för olika uppdragsgivares behov. Produkterna
ökar effektiviteten, förenklar processer och sänker kostna-
der, vilket säkerställer en konsekvent servicekvalitet.
3. Vilka fördelar har Intrums digitala lösningar Ophelos och
Inio för era uppdragsgivare?
– De utgör en AI-baserad plattform som integrerar automa-
tiserad fakturering och indrivning med avancerade data-
analyser genom hela kredithanteringscykeln. Det hjälper
uppdragsgivarna att förbättra indrivning, effektivitet och
kontroll. Lösningarna erbjuder också kunderna en intuitiv
och smidig upplevelse, vilket sätter nya standarder för han-
tering av osäkra fordringar.
21Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Aktien
Intrums aktie är noterad på Nasdaq Stockholm
sedan juni 2002. Mellan januari 2014 och
december 2024 ingick akien i Nasdaq Stockholm
Large Cap-lista. Från januari 2025 ingår aktien in
Mid Cap-listan.
Aktiekapital
Den 31 december 2024 uppgick aktiekapitalet i Intrum AB (publ)
till 2899805,50SEK fördelat på 121720918utestående aktier,
varav 1119055 aktier utgör egna aktier. Varje aktie berättigar
till en röst, och alla aktier ger samma rätt till andel i bolagets till-
gångar och vinst.
Börsvärde, kursutveckling och omsättning
Under 2024 har kursen på Intrums aktie gått ned från 69,8SEK
till 27,4SEK, vilket motsvarar en minskning 61 procent. Under
samma period gick Stockholmsbörsens index (OMXS30) upp
med 4 procent. Den lägsta betalkursen för aktien under året
noterades den 19 mars till 11,2SEK och den högsta var 75,9SEK
den 23 januari. Kursen vid årets slut motsvarade ett börsvärde
på Intrum om 3335 MSEK (8497). Avslut i aktien skedde under
samtliga börsdagar. I genomsnitt omsattes 854839 aktier
per börsdag (417791) på Nasdaq Stockholm. Totalt omsattes
241564486 aktier under året.
Ägare
Vid utgången av 2024 hade Intrum 48871aktieägare, att jäm-
föra med 61375föregående år. De 8 medlemmarna i koncernled-
ningen hade ett sammanlagt innehav i Intrum om 1405228aktier
och Intrums styrelseledamöter ägde sammanlagt 1771110aktier.
Ägarkommunikation
Intrum lägger stort fokus på och träffar regelbundet investerare
samt marknadsaktörer för att öka intresset och förståelsen kring
företaget.
Aktieåterköp
Bolaget har inte genomfört några återköp av aktier under 2023
och 2024.
Utdelningspolicy
Intrums styrelse avser att föreslå en utdelning till aktieägarna när
målet för skuldsättningsgraden på 3,5 x eller lägre har uppnåtts.
Vid beslut om förslag till utdelning beaktas bolagets förväntade
framtida intäkter, finansiella ställning, kapitalbehov och ställning
i övrigt. För räkenskapsåret 2024 föreslår styrelsen för Intrum AB
att ingen utdelning ska betalas 2025.
Händelser efter balansdagen
Intrum har varit listat på Large Cap på Nasdaq Stockholm-börsen
sedan juni 2002. Från och med den 1 januari 2025 omklassificer-
ades Intrums aktie på börsen till Mid Cap-listan.
Data per aktie
2024 2023 2022 2021 2020
Resultat före och efter utspädning, SEK -30,67 -1,56 -37,07 25,88 15,18
Operativt kassaflöde, SEK 36,65 44,06 41,37 83,11 70,35
Eget kapital före och efter utspädning, SEK 111,07 138,89 153,68 183,33 154,28
Utdelning per aktie/föreslagen utdelning, SEK - - 13,5 13,5 12,0
Utdelningsandel, % n/a n/a n/a 48 70
Aktiekurs vid årets slut, SEK 27,4 69,8 126,2 233,4 216,8
Direktavkastning, % n/a n/a 10,7 5,8 5,5
P/S-tal, ggr 0,2 0,4 0,8 1,6 1,6
P/E-tal, ggr n/a 30 n/a 8,31 12,61
Antal aktier vid årets slut 120 536 935 120 536 935 120 536 935 120 797 264 120 870 918
Genomsnittligt antal aktier före utspädning 120 536 935 120 536 935 120 636 616 120 828 453 123 913 717
Genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning 120 536 935 120 536 935 120 636 616 120 830 000 -
120 000
100 000
80 000
60 000
40 000
20 000
0
500
400
300
200
100
0
Index Antal aktier
Intrum OMX Stockholm PI
Antal omsatta aktier i tusental per månad
Omsatta aktier
2020 2021 2022 2023 2024
22Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Ägarstruktur per den 31 december, 2024
Totalt antal aktier 121720918 Antal aktier Kapital, %
Nordic Capital genom
företag
34 509 696 28,35
AMF Pension & Fonder 7 000 000 5,75
Avanza Pension 5 514 730 4,53
Magnus Lindquist 1 756 410 1,44
Defa Endeavour AS 1 676 083 1,38
Handelsbanken Fonder 1 496 148 1,23
Lennart Laurén 1 201 650 0,99
Intrum AB 1 119 055 0,92
Kerstin Danielson 1 100 012 0,90
Swedbank Försäkring 953 046 0,78
Totalt tio största ägarna 56 326 830 46,28
Ägarfördelning efter land
Land Antal aktier
1
Kapital, %
Sverige 100 832 476 82,84
Finland 4 930 420 3,30
Norge 2 633 037 0,72
USA 1 859 184 0,08
Storbritannien 1 445 005 0,06
Danmark 722 788 0,84
Tyskland 296 527 0,07
Schweiz 258 407 0,09
Sydafrika 223 827 0,01
Grekland 193 673 0,01
Övrigt 8 325 574 6,84
1) Ägarfördelning efter land har inte kunnat identifieras för totalt 7170880 aktier och har därmed inte
räknats med i tabellen.
Aktiekapitalets utveckling
1
Transaktion Förändring av aktiekapitalet Totalt aktiekapital Totalt antal aktier Kvotvärde per aktie
2016 Indragning av egna aktier
2
0 1 594 893,02 72 347 726 0,022
2017 Nyemission
3
1 304 912,48 2 899 405,49 131 541 320 0,022
2020 Indragning av egna aktier
4
0 2 899 405,49 121 720 918 0 024
1) Föregående års förändring av aktiekapital finns redovisat inom historisk data i tidigare års
årsredovisningar.
2) Bolagets aktiekapital nedsattes med 23322 SEK genom indragning av 1073602 egna aktier. Vidare
ökades aktiekapitalet genom fondemission med samma med samma belopp utan utgivande av nya
aktier. Efter indragningen har bolaget totalt 72347726 utesende aktier motsvarande lika många
röster.
3) Bolagets aktiekapital ökade med 1304912,43 SEK genom nyemission (apportemission) till Lindorffs
aktieägare på 59193594 nya aktier.
4) Bolagets aktiekapital nedsattes med 233955 SEK genom indragning av 9820402 egna aktier. Vidare
ökades aktiekapitalet genom fondemission med samma med samma belopp utan utgivande av nya
aktier. Efter indragningen har bolaget totalt 121720918 utesende aktier motsvarande lika många
röster.
23Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Fem år i sammandrag
Resultaträkning
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Intäkter 18 033 17 705 19 131 17 789 16 848
Direkta och indirekta kostnader -15 210 -15 284 -13 958 -11 606 -11 419
Övriga rörelseposter -1,399 -258 112 - -
Resultat från intresseföretag och joint ventures 517 613 -5,223 292 -734
Rörelseresultat (EBIT) 1 941 2 776 62 6 475 4 695
Finansnetto -3 301 -2 994 -3 394 -2 174 -2 062
Skatt -624 -419 -1 129 -910 -555
Resultat från kvarvarande verksamheter -1 985 -587 -4 461 3 391 2 078
Resultat från avvecklade verksamheter -1 360 644 82 - 0
Årets resultat -3 345 57 -4 379 3 391 2 078
Balansräkning
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Tillgångar
Summa anläggningstillgångar 67 303 79 183 78 716 78 539 73 041
varav Portföljinvesteringar 22 695 35 294 35 645 31 478 27 658
Summa omsättningstillgångar 10 236 11 025 9 994 10 366 7 793
Summa tillgångar 77 539 90 208 88 711 88 905 80 835
Eget kapital och skulder
Summa eget kapital 15 467 18 929 21 200 24 687 21 591
Summa skulder 62 072 71 279 67 511 64 218 59 244
Summa eget kapital och skulder 77 539 90 208 88 711 88 905 80 835
Nyckeltal
EBITDA, MSEK 3 249 5 909 2 100 7 975 6 224
Nettoskuld utan andra förpliktelser, MSEK 49 324 56 871 54 141 49 160 48 513
Resultat per aktie, SEK -30,67 -1,56 -37,07 25,88 15,18
Utdelning/föreslagen utdelning per aktie, SEK - - 13,5 13,5 12,0
Investeringar i portföljer, MSEK 1 739 5 637 7 385 7 004 5 012
Medelantal anställda 10 002 10 007 9 965 9 694 9 462
Finansiella nyckeltal
Cash EBITDA, MSEK 10 866 12 854 13 238 12 310 11 607
Jämförelsestörande poster i EBIT, MSEK 2 607 1 312 -6 510 -538 -1 043
Justerad EBIT, MSEK 4 548 5 385 6 664 7 014 5 738
I enlighet med reglerna i IFRS 5 Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter redovisas avvecklade verksamheter i
resultaträkningen som avvecklade under hela femårsperioden med omräkning av jämförelsetal för tidigare år, men i balansräkningen som tillgångar och skulder i
verksamhet som innehas för försäljning från den tidpunkt då försäljningen beslutats, utan omräkning av jämförelsetal.
24Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Bolagsstyrnings-
rapport
Intrums bolagsstyrning syftar till att stärka
rtroendet hos kunder, allnheten
och kapitalmarknaden genom en tydlig
ansvarsfördelning och väl avvägda regler mellan
ägare, styrelse, VD, ledningsgrupper och de olika
kontrollorganen. Intrum AB (publ) (”Intrum”) är ett
svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm.
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.
Bolagsstyrning inom Intrum
Exempel på externa regelverk som påverkar styrningen av
Intrum:
Svensk aktiebolagslag
Redovisningslagstiftning och rekommendationer
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
Luxembourg Stock Exchanges regelverk för emittenter (SOL)
Marknadsmissbruksförordningen (MAR)
Svensk kod för bolagsstyrning
FN:s Global Compact
Exempel på interna regelverk som påverkar styrningen av Intrum:
Bolagsordning.
Arbetsordning för styrelse och utskott samt VD-instruktion.
Interna riktlinjer och regler (”Internal Rules”), såsom uppfö-
randekod, besluts- och delegationsordning, antikorruptions-
policy, miljöpolicy, internstyrningspolicy med flera.
Aktieägare
vid årsstämman
Globala interna regler
Externa styrinstrument
Valberedning
Externa
revisorer
Styrelsen
VD och koncernchef
Global Risk
& Compliance
Koncernledning (EMT) Interna utskott
Global
internrevision
Ersättnings-
utskottet
Riskutskottet
Transformations-
utskottet
Revisionsutskottet
InformationFörslag
Information
Val
Val
Mål
Strategier
Styrinstrument
Rapporterar
Kontrollerar
Utnämning
Översikt över Intrums bolagsstyrning
65 74
2 1
8
10
8 9
12
3
11
Investing
Strategy Global Finance Global Legal Corporate Affairs Global HR
Global Operations
(inklusive IT)
Products
Servicing Investment Management
25Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum
Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats i enlighet med reg-
lerna i årsredovisningslagen och Svensk kod för bolagsstyrning
(”Koden”) i syfte att beskriva Intrums bolagsstyrning under 2024.
Bolagsstyrningen inom Intrum omfattar strukturerna och proces-
serna för verksamhetens styrning, ledning och kontroll och syftar
till att skapa värde för bolagets ägare och andra intressenter.
Intrum tillämpar Koden sedan den 1 juli 2005. Vidare följer
Intrums bolagsstyrning tillämpliga regler i aktiebolagslagen, års-
redovisningslagen, Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter,
Aktiemarknadsnämndens avgöranden, Intrums bolagsordning
samt lagar, förordningar och myndigheters föreskrifter och reg-
ler i länder där Intrumkoncernen bedriver verksamhet (i vissa fall
tillståndspliktig).
Koden bygger på principen ”följ eller förklara”, vilket innebär
att man kan avvika från Koden om förklaring kan lämnas till var-
för avvikelsen skett. Intrum har under den period som årsredo-
visningen avser följt Koden i sin helhet. Koden finns tillgänglig
på www.bolagsstyrning.se, där även den svenska modellen för
bolagsstyrning beskrivs.
Intrums bolagsordning finns tillgänglig på www.intrum.com.
Aktieägare
1
Intrums största aktieägare, Nordic Capital, ägde vid årsskiftet
cirka 28,35 procent av samtliga utestående aktier i bolaget. Se
även sida 35.
Årsstämma
1
Årsstämman är Intrums högsta beslutande organ, där aktieä-
garna utövar sin rätt att besluta i bolagets angelägenheter. Varje
aktie motsvarar en röst. Aktieägare har rätt att få ett ärende upp-
taget på årsstämman, och på årsstämman har aktieägarna ock
möjlighet att ställa frågor om koncernens verksamhet.
Årsstämman hölls den 24 april 2024 och fattade bland annat
följande beslut:
att fastställa resultat- och balansräkningarna för bolaget och
koncernen,
att inte betala någon utdelning för räkenskapsåret 2023,
att bevilja styrelsen och VD ansvarsfrihet för räkenskapsåret
2023,
att välja styrelse och styrelseordförande,
att välja revisor,
att fastställa ersättning till styrelsen och revisorn,
att godkänna styrelsens ersättningsrapport,
att fastställa riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare,
att införa ett långsiktigt incitamentsprogram för 2024,
att bemyndiga styrelsen att överlåta bolagets egna aktier på
Nasdaq Stockholm,
att bemyndiga styrelsen att fatta beslut om nyemission osv.
om upp till 10 procent av det totala antalet utestående aktier
i bolaget för kapitalanskaffningar eller förvärv av företag eller
verksamheter.
Vid stämman var cirka 41 procent av de röstberättigade aktierna
representerade.
Årsstämman för 2024 är planerad till den 27 maj 2025.
Beslut som fattas på årsstämman offentliggörs i ett pressmed-
delande efter stämman, och protokollet från stämman publiceras
på bolagets hemsida.
Extra bolagsstämma
Utöver årsstämman höll Intrum en extra bolagsstämma den
27 november 2024. Stämman beslutade att bemyndiga styrel-
sen att emittera nya aktier motsvarande 10 procent av det totala
antalet aktier i bolaget (efter full utspädning) med avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt till vissa fordringshavare som ett led i
bolagets kapitalanskaffningsprocess. Nyemissionen är en del av
bolagets rekapitaliseringstransaktion, se sidan 36.
Valberedning
2
Valberedningen utses enligt riktlinjer beslutade av årsstämman.
Valberedningen ska, utöver att nominera styrelseledamöter och
styrelseordförande, bland annat utvärdera styrelsen och dess
arbete, föreslå ordförande vid årsstämman, lämna förslag till
arvodering av styrelsens ledamöter och för utskottsarbete samt
lämna förslag till val av revisor och ersättning till revisorn.
Vid sitt framtagande av förslag inför årsstämman 2024, och
som närmare framgår av valberedningens motiverade yttrande
till årsstämman 2024, tillämpade valberedningen 4.1 i Koden
som mångfaldspolicy. En bedömning gjordes även av varje leda-
mots möjlighet att ägna styrelseuppdraget tillräckligt med tid
och engagemang. Hans Larsson avböjde omval. Valberedningen
föreslog omval av samtliga styrelseledamöter utom Hans Larsson.
Magnus Lindquist omvaldes som styrelsens ordförande. Valbe-
redningen bedömde att den föreslagna styrelsen tillsammans
besatt den bredd, samlad kompetens och erfarenhet som krävs
med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och lång-
siktiga behov. Av styrelseledamöterna som valdes 2024 var
43 procent kvinnor (en ökning från 37,5 för valet 2023).
Sammansättningen av valberedningen inför årsstämman 2025
offentliggjordes den 24 september 2024: Robert Furuhjelm
(utsedd av Nordic Capital, ordförande), Anders Oscarsson
(utsedd av AMF och AMF Fonder), Helen Fasth Gillstedt (utsedd
av Handelsbankens Fonder) och Lennart Laurén (represente-
rar eget innehav). Styrelsens ordförande har adjungerats till val-
beredningen. Koncernens chefsjurist har varit valberedningens
sekreterare.
Styrelsens ordförande har redovisat resultatet av 2024 års sty-
relseutvärdering till valberedningen som även hållit individuella
möten med samtliga styrelseledamöter samt med VD. Aktie-
ägarna har beretts möjlighet att lämna förslag till valberedningen.
Ingen ersättning har utgått till valberedningens ledamöter.
Styrelse
3
Styrelsen har det övergripande ansvaret att förvalta Intrums
angelägenheter i aktieägarnas intresse. Styrelsen ska enligt
bolagsordningen bestå av lägst fem och högst nio ledamöter
med högst fyra suppleanter. Styrelsen bestod från årsstämman
2023 till årsstämman 2024 av ledamöter valda av årsstämman:
Magnus Lindquist, Michel van der Bel, Debra Davies, Geeta
Gopalan, Hans Larsson, Andreas Näsvik, Philip Thomas och
Ragnhild Wiborg. Vid årsstämman 2024 omvaldes Magnus
Lindquist, Michel van der Bel, Debra Davies, Geeta Gopalan,
Andreas Näsvik, Philip Thomas och Ragnhild Wiborg. Magnus
Lindquist omvaldes som styrelsens ordförande. Styrelsen har
varken suppleanter eller arbetstagarrepresentanter. Ytterligare
information om styrelsens ledamöter, inklusive aktieinnehav,
finns på sidorna 30–31.
Samtliga nuvarande ledamöter förutom Andreas Näsvik
bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsled-
ningen samt i förhållande till större aktieägare. Andreas Näsvik
bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget och bolags-
ledningen men inte i förhållande till större aktieägare. Styrelsens
sammansättning uppfyller därmed Kodens krav i detta avseende.
Koncernens chefsjurist är styrelsens sekreterare.
Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott, ett riskutskott, ett
ersättningsutskott samt ett transformationsutskott.
Utskotten har huvudsakligen en beredande roll och fråntar inte
styrelseledamöterna deras skyldigheter och ansvar. Utskotten
presenteras närmare nedan.
26Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum
Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Styrelsens arbetsordning
Styrelsen omprövar och fastställer varje år en arbetsordning,
instruktioner till utskotten samt en instruktion till VD. Den sist-
nämnda innehåller även en instruktion för den finansiella rappor-
teringen. Dessa styrdokument innehåller instruktioner dels för
ansvars- och arbetsfördelningen mellan styrelsen, VD respektive
styrelseutskotten, dels för formerna för bolagets löpande finan-
siella rapportering. Styrelsens arbetsordning bygger på aktie-
bolagslagens övergripande regler för ansvarsfördelning mellan
styrelse respektive VD och i övrigt på av styrelsen godkänd
beslutsordning. Arbetsordningen reglerar även andra frågor, till
exempel:
antal styrelsemöten och vilka frågor som ska avhandlas på
dessa,
ordförandens, utskottens och VD:s uppgifter och vilka besluts-
befogenheter de har samt en tydlig reglering av vilka frågor
som kräver styrelsebeslut,
utvärdering av styrelsen och styrelsens arbete samt utvärde-
ring av VD, samt
formerna för styrelsens möten och protokoll.
Styrelsens sammanträden
Styrelsen sammanträder regelbundet efter det i arbetsord-
ningen fastställda programmet. Varje styrelsemöte följer en i för-
väg upprättad dagordning. Dagordningen samt underlag för varje
informations- eller beslutspunkt distribueras i god tid före varje
sammanträde till samtliga styrelseledamöter. Besluten i styrelsen
fattas efter en öppen diskussion som leds av ordföranden. Sty-
relsen har under 2024 hållit 47 protokollförda sammanträden
(27 föregående år). Det stora antalet möten beror på bolagets
rekapitaliseringstransaktion. Styrelsen har under året ägnat sär-
skild uppmärksamhet åt följande frågor:
Intrums kapitalstruktur och finansiering och i synnerhet
rekapitaliseringstransaktionen,
koncernens resultat och finansiella ställning samt
delårsrapportering,
en ny verksamhetsmodell,
försäljningen av en del av bolagets befintliga portfölj till
Cerberus och kapitalpartnerskapet med Cerberus,
koncernens kostnadsstruktur och genomförandet av de
kostnadsbesparingsprogram som lanserades under 2023
och 2024,
talent management och successionsplanering,
bolagsstyrning, riskhantering, efterlevnad och intern kontroll,
hållbarhet,
utvärdering av styrelsearbetet och utvärdering av VD.
Bolagets revisor har deltagit vid ett styrelsesammanträde under
året (samt vid flertalet av revisionsutskottets möten).
Intressekonflikt
Inför varje styrelsemöte går styrelsens sekreterare igenom dag-
ordningen för att identifiera eventuella kända intressekonflikter
och diskuterar sedan dessa, om sådana finns, med relevant sty-
relseledamot och ordföranden före mötet. Dessutom inleds varje
styrelsemöte med att ordföranden ber samtliga styrelseledamö-
ter att bekräfta att de inte har några intressekonflikter såvitt avser
de ärendena som finns på dagordningen för mötet. Om en intres-
sekonflikt identifieras deltar inte den jäviga styrelseledamoten i
diskussionen eller beslutet i det aktuella ärendet.
Utvärdering av styrelsen och VD
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av styrelsens sam-
mansättning och arbete i syfte att belysa frågor kring bland annat
dess sammansättning, styrelsens fokusområden, styrelsemate-
rial och mötesklimat samt att identifiera områden för förbättring.
Ordföranden har redovisat resultatet av utvärderingen för valbe-
redningen. Styrelsen utvärderar fortlöpande VD och avhandlar
frågan regelbundet.
Närvaro vid styrelsemöten 2024
Magnus Lindquist 47/47 Michel van der Bel 41/47
Debra Davies 44/47 Geeta Gopalan 44/47
Hans Larsson 10/10 Andreas Näsvik 44/47
Philip Thomas 43/47 Ragnhild Wiborg 46/47
Styrelsens ersättning
Enligt beslut på årsstämman 2024 utgår arvode och annan ersätt-
ning till styrelsen med totalt 8115000 SEK, varav 1570000 SEK
till styrelsens ordförande, 735000 SEK till var och en av de övriga
styrelseledamöterna, 400000 SEK till ordföranden i revisions-
respektive riskutskottet, 180000 SEK vardera till de övriga t
ledamöterna i revisions- och riskutskottet, 95000 SEK vardera
till de tre ledamöterna i ersättningsutskottet, 140000 SEK till
ordföranden i transformationsutskottet och 95000 SEK vardera
till de två ledamöterna i transformationsutskottet. En ytterligare
ersättning för restid om 30000 SEK per fysiskt styrelsemöte som
hålls i Sverige utgår till Michel van der Bel, Debra Davies, Geeta
Gopalan och Philip Thomas.
Revisionsutskottet
4
Revisionsutskottet har en beredande roll och redovisar sitt
arbete till styrelsen. I revisionsutskottets uppgifter ingår bland
annat att övervaka koncernens finansiella rapportering och
effektiviteten i koncernens internkontroll, internrevision samt
riskhantering med avseende på den finansiella rapporteringen.
Utskottet ska även hålla sig informerat om revisionen, granska
revisorns opartiskhet och självständighet samt biträda valbered-
ningen i samband med revisorsval. Utskottet har fastställt riktlin-
jer för vilka andra tjänster än revision som bolaget får upphandla
från revisorn.
Revisionsutskottet består av Ragnhild Wiborg (ordförande),
Geeta Gopalan och Philip Thomas. Samtliga bedöms vara obe-
roende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och till större
aktieägare. Revisorn, bolagets VD, ekonomi- och finansdirek-
ren, chefen för internrevisionen samt koncernens redovisnings-
ansvarige deltar normalt vid utskottets sammanträden. Den
sistnämnde har även fungerat som utskottets sekreterare.
Revisionsutskottet sammanträdde 5 gånger under 2024
(5 gånger under 2023). Samtliga ledamöter har varit närvarande
vid samtliga möten. Revisorn har deltagit vid flertalet möten. De
frågor som utskottet har behandlat under året omfattade bland
annat delårsrapportering, finansiell riskhantering, finansiering
och intern kontroll. Därtill har utskottet behandlat årsbokslutet
och revisionsarbetet för koncernen, rekommendation gällande
val av externa revisorer vid årsstämman, skattefrågor och svarat
för beredningen av styrelsens arbete med att kvalitetssäkra kon-
cernens finansiella rapportering.
Riskutskottet
5
Riskutskottet har en beredande roll och redovisar sitt arbete till
styrelsen. Riskutskottets uppgifter innefattar bland annat att
övervaka att koncernens totala risk avseende till exempel stra-
tegiska, operativa, efterlevnads- och finansiella risker i alla avse-
enden kontrolleras på ett tillfredsställande sätt i enlighet med
externa lagar och regler samt interna regler.
Riskutskottet består av Geeta Gopalan (ordförande), Philip
Thomas och Ragnhild Wiborg. Samtliga bedöms vara oberoende
i förhållande till bolaget, bolagsledningen och till större aktieä-
gare. Vid utskottets sammanträden deltar normalt revisorn, bola-
gets VD, finansdirektör och Chief Risk Officer. En av bolagets
chefsjurister fungerar som utskottets sekreterare.
Riskutskottet sammanträdde 4 gånger under 2024 (5 gånger
under 2023). Philip Thomas var frånvarande vid två tillfällen, i
övrigt har samtliga ledamöter deltagit vid samtliga möten. De
27Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum
Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
frågor som behandlades av utskottet under året omfattade
utvecklingen av den nya kontrollpanelen för övervakning av
Intrums övergripande riskprofil, risker i samband med styrningen
av koncernen, projektportföljen och transformationen samt olika
regulatoriska frågor.
Ersättningsutskottet
6
I ersättningsutskottets uppgifter ingår bland annat att bereda
styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper, ersättningar
och andra anställningsvillkor för bolagsledningen, att följa upp
och utvärdera program för rörliga ersättningar till bolagsled-
ningen samt att följa och utvärdera generella ersättningsstruktu-
rer och ersättningsnivåer inom koncernen.
Utskottet bistår vidare styrelsen med att utforma det förslag till
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som styrel-
sen presenterar för årsstämman samt att följa och utvärdera till-
lämpningen av dessa riktlinjer.
Ersättningsutskottet består av Magnus Lindquist (ordförande),
Michel van der Bel och Andreas Näsvik. Magnus Lindquist och
Michel van der Bel bedöms vara oberoende i förhållande till såväl
bolaget och bolagsledningen som till bolagets större aktieägare.
Andreas Näsvik bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen, men inte till bolagets större aktieägare.
Vid utskottets sammanträden deltar normalt VD och Chief
Human Resources Officer. Den sistnämnde är även utskottets
sekreterare. Under 2024 har utskottet sammanträtt elva gånger
(åtta sammanträden föregående år). Samtliga ledamöter har varit
närvarande vid samtliga möten. Arbetet har bl.a. varit fokuserat
på att föreslå mål och utfall i incitamentsprogram, rekrytering av
nya medlemmar till koncernledningen samt förberedande av ett
förslag till långfristigt incitamentsprogram för 2024 och 2025.
Transformationsutskottet
7
I transformationsutskottets uppgifter ingår att stötta VD och
övriga bolagsledningen i frågor relaterade till bolagets föränd-
ring och transformationsprogram samt att förbereda sådana frå-
gor för styrelsen.
Transformationsutskottet består av Debra Davies (ordförande),
Magnus Lindquist och Michel van der Bel.
Vid utskottets sammanträden deltar normalt VD, COO, CITO
och Chief of Staff.
Under 2024 har utskottet sammanträtt sex gånger (sex sam-
manträden föregående år) med samtliga utskottsledamöter
närvarande.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman 2023 fastställde styrelsens förslag till riktlinjer
för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befatt-
ningshavare. Riktlinjerna reglerar bland annat förhållandet mel-
lan fast och rörlig ersättning, mellan ersättning och prestation,
icke monetära förmåner, frågor kring pension, uppsägning och
avgångsvederlag samt hur dessa frågor bereds av styrelsen. 2024
års riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare redo-
visas i Not 33 på sidorna 78-80. Styrelsens förslag till riktlinjer för
2025 finns redovisade i sin helhet i förvaltningsberättelsen på
sidorna 35-38. För en närmare redogörelse för löner och ersätt-
ningar till ledande befattningshavare, se Not 33 på sidan 58.
Ersättningsrapport i enlighet med aktieägarrättsdirektivet finns
tillgänglig på www.intrum.com.
Koncernledning (EMT)
8
För att hjälpa VD att fullgöra sitt övergripande ansvar och för att
säkerställa att affärsområdena och funktionsområdena leds på
ett professionellt sätt har koncernchefen inrättat koncernled-
ningen (EMT). EMT är en rådgivande funktion till koncernche-
fen och består av VD och koncernchef, Chief Financial Officer
(CFO), Chief Investment Officer (CIO), Global Head of Servi-
cing, Chief Human Resources Officer (CHRO), Chief Operating
Officer (COO), Head of Corporate Affairs och Head of Product
Development.
EMT sammanträder regelbundet och diskuterar finansiella
mål och utfall, strategifrågor och koncerngemensamma rikt-
linjer. Dessa diskussioner, beslut och riktlinjer är också en del i
kontrollen av den finansiella rapporteringen. Ytterligare informa-
tion om EMT finns på sidorna 32-33.
Interna utskott
9
VD har också inrättat ett antal interna kommittéer, som tillhan-
dahåller expertis inom sina specifika ansvarsområden och fattar
beslut inom fördefinierade finansiella ramar. Risk- och Invest-
ment Committee, Revaluation Committee och Ethics Council är
exempel på sådana kommittéer.
Risk och compliance
10
Bolaget har en risk- och compliancefunktion som leds av CRO.
Funktionens uppgift är att proaktivt verka för riskmedveten-
het och att löpande och oberoende följa upp och kontrollera
regelefterlevnad i koncernens finansiella och operationella verk-
samheter. Funktionen avrapporterar sitt arbete till riskutskottet
samt till styrelsen kvartalsvis.
Internrevision
11
Koncernens internrevision är en oberoende granskningsfunktion
som rapporterar direkt till styrelsen via revisionsutskottet. Intern-
revisionens roll är att ge en oberoende försäkran till styrelsen
och koncernchefen över effektiviteten i den interna kontrollen,
riskhanteringen och de styrande processerna i koncernen.
Internrevisionen ger även råd till ledning och styrelse om hur
kontrollmiljön kan förbättras och risker i internkontroll begrän-
sas. Enheten rapporterar genomförda granskningar till revisions-
utskottet kvartalsvis.
Revisor
12
Vid årsstämman 2024 valdes revisionsfirman Deloitte AB till revi-
sor för moderbolaget. Den auktoriserade revisorn Patrick Honeth
är ansvarig revisor. Revisorn valdes för tiden intill slutet av års-
stämman år 2025. Revisorn bedöms vara oberoende. Bolaget har
efter godkännande av revisionsutskottet utöver revisionsupp-
draget konsulterat Deloitte AB inom skatteområdet och i redo-
visningsfrågor. Storleken av till Deloitte AB betalda ersättningar
framgår av Not 5 på sidorna 59-60. Som Intrums revisor är
Deloitte AB skyldigt att pröva sitt oberoende inför varje beslut
vid oberoende rådgivning vid sidan av sitt revisionsuppdrag.
Den interna kontrollen
Styrelsen ansvarar för att bolaget har god intern kontroll och ska
se till att bolaget har formaliserade rutiner som säkerställer att
fastlagda principer för finansiell rapportering och intern kontroll
efterlevs. Styrelsens revisionsutskott övervakar att fastställda
riktlinjer för finansiell rapportering och intern kontroll följs och
har löpande kontakt med bolagets revisorer. Målsättningen är att
säkerställa att tillämpliga lagar och regler efterlevs, att den finan-
siella rapporteringen följer Intrums redovisningsprinciper enligt
IFRS samt att verksamheten bedrivs på ett effektivt och ända-
målsenligt sätt.
Kontrollmiljö
Grunden för en god intern kontroll är kontrollmiljön som inklude-
rar de värderingar och den uppförandekod som styrelsen, led-
ningen och bolagets medarbetare agerar utifrån, men också
koncernens organisation, ledarskap, beslutsvägar, befogenhe-
ter och ansvar samt medarbetarnas kunskaper. Intrums styr-
ningsmodell utgår från en tydlig delegering och uppföljning av
befogenheter och behörigheter som genomsyrar samtliga affärs-
områden, stabs- och kontrollfunktioner. Arbetet med att årli-
gen revidera koncernens mål och strategier utgör ett omfattande
28Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum
Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
arbete och innefattar samtliga enheter som systematiskt följs
upp. I strategiarbetet ingår även riskanalyser av verksamheterna.
Bolagsstyrningen innefattar koncernens system av regler,
rutiner och processer genom vilka bolagsledningen styr och
kontrollerar verksamheten. Implementeringen av de koncernge-
mensamma reglerna följs årligen upp i dotterbolagen i syfte att
säkerställa regelefterlevnad. Koncernens uppförandekod ingår
i detta regelverk och kommuniceras till samtliga medarbetare
med tillhörande utbildningsprogram. Koncernens interna regel-
verk revideras årligen.
Intrum arbetar i enlighet med principen om tre försvarslin-
jer där den operativa verksamheten tillsammans med support-
funktioner utgör den första försvarslinjen. Dessa ansvarar för
riskhanteringen inom sina respektive områden och rapporterar
regelbundet risker till den andra försvarslinjen.
Den andra försvarslinjen utgörs av riskfunktionen och funk-
tionen för regelefterlevnad (”compliance”). Dessa utgör ett stöd
till verksamheten i första försvarslinjen och förser denna med
utbildning och rådgivning. Dessa funktioner har också till uppgift
att följa upp och kontrollera verksamheten i första försvarslin-
jen. Risk- & compliancefunktionen omfattar fyra huvudområden:
investeringsrisk, operativ risk, compliancerisk samt informa-
tionssäkerhet. Inom compliance har vidare upprättats en central
enhet för anti-penningtvätt samt koncernens dataskyddsombud.
Den tredje försvarslinjen utgörs av internrevisionen som har
till uppgift att riskbaserat följa upp verksamheterna i såväl första
som andra försvarslinjerna för att säkerställa att bolagets interna
kontroll fungerar tillfredsställande och att verksamheten bedrivs
effektivt. Internrevisionen rapporterar till Intrums styrelse via
revisionsutskottet.
Riskbedömning
Koncernens risker bedöms och hanteras i samordning mel-
lan styrelsen, riskutskottet, ledningen och de lokala verksam-
heterna. Styrelsen och koncernledningen arbetar med att
regelbundet identifiera och hantera risker på koncernnivå. Där-
utöver ansvarar ledningen för respektive lokal verksamhet för att
identifiera, utvärdera och hantera de risker som främst rör den
lokala verksamheten. Risk & compliance bistår verksamheten i
riskbedömningen.
Riskbedömningen av den finansiella rapporteringen syftar till
att identifiera risker som påverkar rapporteringen i koncernens
bolag, affärsområden och processer. Bedömningen baseras dels
på utvärderingar utförda av koncernens ekonomifunktion samt
på dialog med lokala ekonomichefer och finansfunktionens sha-
red service center. Bedömningarna ligger till grund för fortsatt
kontroll och förbättringsarbete av den finansiella rapporteringen.
Kontrollaktiviteter
Kontroller utformas för att säkerställa att de risker som har iden-
tifierats i det ovan beskriva arbetet hanteras av verksamheten.
Risknivån styr i hög utsträckning kontrollaktiviteterna i syfte att
säkerställa att koncernen tillämpar ett riskbaserat tillvägagångs-
sätt. Inom den finansiella rapporteringen grundar sig kontrollerna
på koncernens krav för intern kontroll inom den finansiella rap-
porteringen och består av både bolagsövergripande kontroller,
kontroller på transaktionsnivå och generella IT-kontroller.
Koncernen tillämpar en särskild beslutsprocess, ”New Product
Approval Process” (”NPAP”), som används vid materiella föränd-
ringar såsom förvärv, lansering av nya produkter eller tjänster,
större omorganisationer eller inrättande av nya koncerngemen-
samma system- eller processer. Denna beslutsprocess är obli-
gatorisk på såväl lokal som central nivå. Vidare har det inrättats
kris- och kontinuitetsplaner i operativa enheter inom koncer-
nen. Avsikten är att sådana planer ska vara föremål för årsvis
utvärdering.
Kontrollaktiviteter omfattar verksamheten i samtliga dotterbo-
lag och shared service centers och inkluderar bl.a. metoder och
aktiviteter för att säkra tillgångar, kontroller av riktigheten och till-
förlitligheten i interna och externa finansiella rapporter, samt att
säkerställa efterlevnaden av lagar och fastställda interna regler
och riktlinjer. Som ett led i detta arbete rapporterar dotterbola-
gens bolags- och ekonomichefer kvartalsvis att den finansiella
rapporteringen har skett i enlighet med det interna regelver-
ket eller om det finns avvikelser gentemot detta. Dessa rappor-
ter granskas och följs upp av gruppens finansfunktion. Vidare
genomför koncernekonomifunktionen ett antal kontrollaktivi-
teter i koncernens dotterbolag för att säkra en god kvalitet i den
finansiella rapporteringen.
I varje land där Intrum är verksamt rapporterar lokala compli-
ance- och dataskyddsombud kvartalsvis compliancerisker och
tillsynsärenden till den centrala compliancefunktionen. Opera-
tiva dotterbolag upprättar även årliga complianceprogram, som
inkluderar såväl riskbaserade kontroller som stödjande åtgärder i
form av information och utbildning i nya regelverk.
Information och kommunikation
Bolaget arbetar kontinuerligt med att förbättra medvetenhe-
ten hos medarbetarna om tillämpliga styrinstrument och upp-
följningar som gäller för den finansiella rapporteringen, både
externa och interna. Ansvar och befogenheter kommunice-
ras inom koncernen för att möjliggöra rapporteringen och
återkoppling från verksamheten till ledningen och styrelsens
revisionsutskott. Koncernens interna riktlinjer finns tillgängliga
på intranätet och utbildning av medarbetare sker löpande. Sam-
arbete inom och mellan olika stabs- och ekonomifunktioner
förekommer också och syftar till att öka samordningen och möj-
ligheten till jämförelse av analyser, uppföljning av redovisnings-
och affärssystem samt utveckling av olika nyckeltal.
Uppföljning
Koncernledningen utövar kontroll genom regelbundna gransk-
ningar av finansiella och operativa resultat, lokala möten samt
genom deltagande i lokala bolagsstyrelser. Varje månad rap-
porterar dotterbolagen in månadsbokslut som omfattar resultat-
räkning uppdelad per verksamhetsområde, balansräkning och
centrala resultatmått i koncernens rapporteringssystem. Bokslu-
ten konsolideras till ett koncernbokslut som ingår i en månads-
rapport till koncernledningen. En koncernredovisning upprättas
varje månad för intern uppföljning och analys. Dotterbolagen får
återkoppling från koncernen på rapporteringen och fördjupande
uppföljningsmöten hålls med varje land månadsvis.
Uppföljning av den interna kontrollen avseende den finansiella
rapporteringen utförs i första hand av koncernens finansfunktion
och avrapporteras kvartalsvis till styrelsens revisionsutskott.
Det interna revisionsutskottet följer upp utestående iakttagelser
från tidigare revisioner, och materiella utestående och överens-
komna åtgärder rapporteras kvartalsvis till revisionskommittén.
29Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum
Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Styrelse
Enligt Intrums bolagsordning ska
bolagets styrelse bestå av minst fem
och högst nio ordinarie ledamö-
ter med högst fyra suppleanter. Alla
styrelseledamöter är oberoende i
förhållande till bolaget och bolags-
ledningen. Samtliga ledamöter är
också oberoende i förhållande till de
större aktieägarna, men en av leda-
möterna är enligt valberedningens
bedömning inte oberoende i förhål-
lande till huvudägaren Nordic Capi-
tal Fund VIII.
Magnus Lindquist
Styrelsens ordförande, ordförande
i ersättningsutskottet samt ledamot
i transformationsutskottet
Född: 1963
Invald: 2022
Utbildning: Studier vid Handelshögskolan
i Stockholm.
Magnus Lindquist har mer än 20 års erfa-
renhet från ledande befattningar i globala
industriföretag, främst som Group Vice Pre-
sident i Autoliv och inom Perstorpkoncer-
nen. Han har också varit senior partner på
Triton och har omfattande erfarenhet från
styrelseuppdrag, till exempel som styrelse-
ordförande i Munters respektive Cary
Group och styrelseledamot i Trust Payment
Holdings Ltd.
Aktieinnehav i Intrum AB: 1 756 410. 1 525
000 köpoptioner utfärdade av Cidron 1748
S.a.r.l (Nordic Capital). Oberoende i förhål-
lande till bolaget, bolagsledningen och de
större aktieägarna.
Michel van der Bel
Styrelseledamot och ledamot i ersättnings-
utskottet och transformationsutskottet
Född: 1960
Invald: 2022
Utbildning: Masterexamen i företags-
ekonomi, Henley Business School, UK.
Michel har mer än 20 års erfarenhet från
ledande positioner på Microsoft. Som chef
för verksamheterna i Europa, Mellanöstern
och Afrika, ledde Michel 20 000 medarbe-
tare med 70 olika talade språk i 29 dotter-
bolag under en period av genomgripande
förändring. Innan Microsoft hade Michel
olika roller på Getronics. Han är styrelsele-
damot i Red Sift samt har tidigare varit sty-
relseledamot i G4S.
Aktieinnehav i Intrum AB: 700. Oberoende
i förhållande till bolaget, bolagsledningen
och de större aktieägarna.
Debra Davies
Styrelseledamot och ordförande
i transformationsutskottet
Född: 1963
Invald: 2023
Utbildning: Studier vid The Polytechnic
of West London.
Debra Davies har 25 års erfarenhet av att
leda stora affärsenheter i en global miljö,
främst fn American Express. Hon har en
gedigen erfarenhet av kundrelationer, digi-
tal transformation, teknologi, marknadsfö-
ring och kundhantering från Storbritannien,
EMEA-regionen och tillväxtmarknader. Hon
har för närvarande styrelseuppdrag för the
Yorkshire Building Society och AXA UK plc.
Aktieinnehav i Intrum AB: 0. Oberoende
i förhållande till bolaget, bolagsledningen
och de större aktieägarna.
Geeta Gopalan
Styrelseledamot och ordförande i ris-
kutskottet, och ledamot i revisionsutskottet
Född: 1964
Invald: 2023
Utbildning: Studier vid Madras University &
Chartered Accountant Institute, Indien.
Geeta Gopalan har mer än 20 års erfarenhet
från ledande positioner inom betalnings-
och transaktionstjänster i finanssektorn i
Storbritannien, Europa, USA och på tillväxt-
marknader. Hon har en djupgående för-
ståelse för den digitala ekonomin efter att
ha utvecklat digitala tjänster under större
delen av sitt operationella yrkesliv, och från
att under senare år arbetat som rådgivare
för olika fintechbolag. Hennes nuvarande
styrelseuppdrag innefattar AutoTrader
Plc, Funding Circle Holdings, och NatWest
Group.
Aktieinnehav i Intrum AB: 0. Oberoende
i förhållande till bolaget, bolagsledningen
och de större aktieägarna.
30Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum
Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Andreas Näsvik
Styrelseledamot och ledamot
i ersättningsutskottet
Född: 1975
Invald: 2017
Utbildning: Civilekonom, Handelshög skolan
i Stockholm.
Andreas Näsvik har tidigare arbetat med
corporate finance och private equity-inves-
teringar vid Deutsche Bank och Goldman
Sachs. Andreas Näsvik är för närvarande
styrelseledamot i Sortera AB samt ProGlove
AG, och han har tidigare varit styrelseleda-
mot i Lindorff AB, Consilium AB och Cary
Group, Foxway AB och Autocirc AB. Han är
partner i Nordic Capital Advisors.
Aktieinnehav i Intrum AB: 0. Oberoende i
förhållande till bolaget och bolagsledningen
men inte till bolagets större aktieägare.
Philip Thomas
Styrelseledamot, ledamot i revisionsutskot-
tet och riskutskottet
Född: 1972
Invald: 2023
Utbildning: Examen i Business Administra-
tion från European Business School, Sch-
loß Reichartshausen, Germany & MBA,
INSEAD.
Philip Thomas har över 25 års erfarenhet av
tillgångsförvaltning och investeringar, med
särskilt fokus på fastigheter, nödlidande
lån och private equity-investeringar. Han är
för närvarande senior rådgivare för det glo-
bala investmentbolaget Sixth Street och har
dessförinnan arbetat som investerings- och
portföljansvarig för Marathon Asset Mana-
gement och Thomas H. Lee Putnam.
Aktieinnehav i Intrum AB: 0. Oberoende
i förhållande till bolaget, bolagsledningen
och de större aktieägarna.
Ragnhild Wiborg
Styrelseledamot, ordförande i revisions-
utskottet och ledamot i riskutskottet
Född: 1961
Invald: 2015
Utbildning: Civilekonomexamen från
Handelshögskolan i Stockholm samt mas-
terstudier från Fundacao Getulio Vargas,
Sao Paolo.
Ragnhild Wiborg är styrelseordförande i
Energia AS och styrelseledamot i Rana Gru-
ber och Kistefos ASA. Hon var tidigare sty-
relseledamot i Gränges AB, Sbanken ASA,
Cary Group och RecSilicon. Hon var tidi-
gare aktiv inom fondförvaltning som CIO
och portföljförvaltare på Odin Fonder och
Wiborg Kapitalförvaltning. Dessförinnan
har hon arbetat vid olika investmentbanker i
Norden och i London.
Aktieinnehav i Intrum AB: 16 000. Obero-
ende i förhållande till bolaget, bolagsled-
ningen och de större aktieägarna.
Patrick Honeth
Född: 1973
Huvudansvarig revisor sedan 2021.
Patrick Honeth är auktoriserad
revisor, Deloitte AB.
Andra revisionsuppdrag: Avida Finans,
Nordnet och Länsförsäkringar.
Revisorer
Deloitte AB
31Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum
Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Koncern-
ledning
1
Andrés Rubio
President & Chief Executive Officer
Född: 1968.
Andrés utsågs till tillförordnad vd och kon-
cernchef för Intrum den 21 augusti 2022 och
är sedan den 18 januari 2023 vd och koncern-
chef. Mellan 2019 och 2023 var han med-
lem i styrelsen. Andrés Rubio har varit Senior
Partner och medlem i management com-
mittee på Apollo Management International
LLP samt Global Co-Head på Morgan Stan-
ley Principal Investments. Han har varit ord-
förande för Altamira Asset Management S.L.,
vice ordförande för EVO Banco S.A. och sty-
relseledamot för Avant Tarjeta EFC, S.A.L.
Han är grundare av IMAN Capital Partners
Ltd., styrelseledamot för Acme Intergalactic
Inc (Blip Billboards), rådgivande styrelsele-
damot för Essex Lake Group och oberoende
ledamot i Quarza Inversiones investerings-
kommitté. Utbildning: Bachelor of Science
i Foreign Service, Georgetown University,
Washington, D.C., USA.
Eget och närståendes antal aktier: 747 246
Johan Åkerblom
Chief Financial Officer
Född: 1978
Johan Åkerblom tillträdde rollen som CFO
för Intrum i september 2024. Johan har en
bred bakgrund från ledande roller inom
finanssektorn, inklusive CFO för SEB i Tysk-
land och CFO för SEB:s baltiska division.
Johan kommer senast från rollen som vd för
Citadele Bank. Han startade sin karriär på
McKinsey & Co innan han började på SEB
2008. Johan har en civilingenjörsexamen i
industriell ekonomi från Lunds Tekniska
Högskola vid Lunds universitet.
Eget och närståendes antal aktier: 67 695
Javier Aranguren
Chief Investment Officer
Född: 1976
Javier Aranguren tillträdde som CIO i febru-
ari 2020. Han började på Intrum 2011 och har
haft ett flertal roller inom Investments, bland
annat som Group Investment Director sedan
2018. Javier har tidigare haft flera ledande
positioner inom finanssektorn på företag
som Capital One, GE Money and TDX. Han
har dubbla kandidatexamina inom företags-
ekonomi och juridik från Pontificia Comillas
University (ICADE E-3).
Eget och närståendes antal aktier: 175 549
Georgios Georgakopoulos
Global Head of Servicing, Managing
Director Intrum Greece
Född: 1969
George Georgakopoulos började på Intrum
i oktober 2019 som Managing Director för
Intrum Greece. 2003 tog han rollen som
Global Head of Servicing. George har en lång
karriär inom den finansiella sektorn där han
började i London på Barclays 1995. Han har
bland annat varit vd för Bancpost i Rumä-
nien, och senare vd för digitala långivaren
4Finance. Innan han började på Intrum var
han Executive Manager i styrelsen för Piraeus
Bank. George har examen från Athens Law
School samt från Glasgow universitet vari-
från han en MBA.
Eget och närståendes antal aktier: 188 252
1) I februari 2025 ändrades namnet på Executive Committee (ExCo) till Executive Management
Team (EMT). Koncernledningen (GMT) förblir oförändrad och fortsätter att stödja EMT.
32Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum
Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Amon Ghaiumy
Head of Product Development, CEO
Ophelos Limited
Född: 1989
Amon Ghaiumy började på Intrum i okto-
ber 2023 i samband med Intrums förrv av
Ophelos, ett företag inom AI-teknologi som
han var medgrundare av. Sedan oktober
2024 är han Head of Product Development
med ansvar för Intrums produktstrategi och
AI-innovation. Innan han grundade Ophelos,
arbetade han på snabbväxande teknikföre-
tag, som Moat (förrvat av Oracle 2017) och
ASAPP. Amon har en Bachelor of Arts i eko-
nomi från Brown University, USA.
Eget och närståendes antal aktier: 0
Annette Kumlien
Chief Operating Officer
Född: 1965
Annette Kumlien tillträdde som Chief Ope-
rating Officer i maj 2023. Annette har omfat-
tande erfarenhet av ledande roller i noterade
och onoterade bolag med ett tydligt fokus
på företagstransformation. Hon kom när-
mast från Munters där hon var Group Vice
President och CFO. Annette har också bland
annat varit CFO och COO för Diaverum AB
och CFO för Höganäs AB samt Pergo AB.
Annette har en Bachelor of Science in Busi-
ness Administration från Handelshögskolan
i Stockholm.
Eget och närståendes antal aktier: 141 902
Azadeh Varzi
Head of Corporate Affairs
Född: 1980
Azadeh började på Intrum som Head of Cor-
porate Affairs i januari 2025. Azadeh kommer
närmast från Brunswick Group, där hon var
Partner och ledde byråns globala omstruk-
tureringsverksamhet. I nära 20 år har hon
specialiserat sig på kapitalmarknadstransak-
tioner, omstrukturering av skulder och cor-
porate reputation. Azadeh inledde sin karriär
inom investment banking, med fokus på att
strukturera skulder för stora företag. Hon
har en Bachelor’s degree i International Stu-
dies and Political Science från University of
Birmingham.
Eget och närståendes antal aktier: 0
Chantal Verbeek-Vingerhoed
Chief Human Resources Officer
Född: 1972
Chantal Verbeek-Vingerhoed tillträdde som
Chief Human Resources Officer för Intrum i
augusti 2022. Hon kom närmast från Scotia-
bank i Toronto, Kanada, och innan dess hade
hon ett antal olika roller på ING såväl I Neder-
länderna som i USA, bland annat global HR
Business Partner för COO/CIOs ansvarsom-
råden. Chantal har en masterexamen i orga-
nisations- och industriell psykologi från Vrije
universitet i Amsterdam. Chantal lämnade
Intrum i mars 2025.
Eget och närståendes antal aktier: 106 584
Styrelsens undertecknande
av bolagsstyrningsrapporten
Stockholm enligt digital signering
Styrelsen Intrum AB (publ)
33Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum
Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Revisorns yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Intrum AB (publ)
organisationsnummer 556607-7581
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31, på sidorna 25–33,
vilken har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta inne-
bär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision enligt Internatio-
nal Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningsla-
gen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
års redovisningen och koncernredovisningen samt är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm enligt digital signering
Deloitte AB
Patrick Honeth
Auktoriserad revisor
34Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll
Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Intäkter, MSEK
2024
2023
2022
2021
2020
18 033
17 705
19 131
17 789
16 848
Rörelseresultat (EBIT), M SEK
2024
2023
2021
2020
1 941
2 776
62
6 475
4 695
2022
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören i Intrum
AB (publ) avger härmed årsredovisning och
koncernredovisning för räkenskapsåret 2024.
Verksamhetsöversikt
Intrum AB (publ) (org.nr 556607-7581) har sitt säte i Stockholm
och är ett publikt aktiebolag med verksamhet som bedrivs enligt
Aktiebolagslagen. Intrums verksamhet grundades i Sverige 1923
och har genom förvärv och organisk tillväxt vuxit till att bli ett av
Europas ledande företag inom kredithantering.
Marknader
Intrums geografiska fokus är Europa. Koncernen är för närva-
rande verksam i följande länder: Belgien, Danmark, Finland,
Frankrike, Grekland, Irland, Italien, Nederländerna, Norge, Polen,
Portugal, Rumänien, Schweiz, Slovakien, Spanien, Storbritannien,
Sverige, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike. Vart Intrum
beslutat att lämna Rumänien under slutet av året.
Segment
Intrums servicesegment är Servicing och Investing. Segmenten är
ytterligare uppdelade efter geografiska regioner: Norra Europa,
Mellaneuropa, Sydeuropa och Östeuropa. Segmenten återspeg-
lar Intrums operativa fokus och ledningsstrategi.
Inom Servicing-segmentet tillhandahåller Intrum omfattande
kredithantering på samtliga marknader till sina uppdragsgivare.
Fokus ligger på skräddarsydda lösningar för att tillgodose upp-
dragsgivarnas behov när det gäller tjänster inom sena betalningar
och inkassering.
Vår Servicing-verksamhet är kredithanteringstjänster med fokus
på sena betalningar och inkassering för uppdragsgivares räk-
ning. Intrum har cirka 70000 uppdragsgivare på 20 marknader
som täcker fordringar inom bank och finansinstitut, telekom, all-
männyttiga företag, e-handel, detaljhandel, försäkring och små
och medelstora företag. Mixen av branscher och uppdragsgivare
erbjuder en minskning av risken och stabila kassaflöden. Mot bak-
grund av högre inflation, räntor och levnadsomkostnader med
början 2022, har vi märkt av en hög efterfrågan på kredithante-
ringstjänster både i form av högre inflöde av ärenden hos befint-
liga uppdragsgivare och i diskussioner med nya uppdragsgivare.
När det gäller Investing, säljer banker och andra institutioner
sina nödlidande lån för att fokusera på kärnverksamheten, fri-
göra kapital, förbättra likviditeten, begränsa risken för osäkra
betalningsprofiler och förbättra nyckeltalen. Den europeiska
NPL-marknaden har vuxit under de senaste åren, främst till följd
av den underliggande marknadsexpansionen på konsumentkre-
ditmarknaden och de nya kapitaltäckningsreglerna (Basel III),
samt regleringen av minsta förlusttäckning för nödlidande expo-
neringar (säkerhetsspärr) som trädde i kraft 2019. Intrums huvud-
konkurrenter inkluderar serviceföretag, företag som förvärvar
fordringar och inkasseringsbolag, som är integrerade aktörer och
som erbjuder ett brett utbud av finansiella tjänster.
Förslag till disposition av resultatet
Styrelsen och verkställande direktören har inte för avsikt att före-
slå någon utdelning för 2024.
För ytterligare information om moderbolagets och koncernens
resultat och ställning hänvisas till resultat- och balansräkning-
arna, sammanställningen över förändringar i eget kapital, kassa-
flödesanalyserna och noterna.
Ägandet, aktien och aktieägarna
Moderbolaget i Intrum-koncernen registrerades år 2001
och är noterat på Nasdaq Stockholm sedan juni 2002. Per den
31 december 2024 uppgick aktiekapitalet till 2899805 SEK och
antalet aktier till 121720918 aktier, varav 1119055 aktier i eget
innehav. Intrum-koncernen är närvarande på 20 marknader.
Alla utestående aktier berättigar till lika röstvärde och lika
andel i bolagets tillgångar och resultat. Vid årets slut var bolagets
största aktieägare Nordic Capital (28,35 procent av utestående
aktier). Se Intrums hemsida, www.intrum.com för ytterligare
information om aktien och aktieägarna.
Bolagsordningen innehåller inga hembudsförbehåll eller
andra begränsningar i aktiernas överlåtbarhet, och det finns
inga andra kända omständigheter som bolaget är skyldigt
att upplysa om enligt bestämmelserna i 3–11 §§, 6 kap., 2a i
Årsredovisningslagen.
35Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll
Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Enligt moderbolagets balansräkning finns följande disponibla
vinstmedel till årsstämmans förfogande:
SEK M
Överkursfond 17 442
Balanserade vinstmedel -12 228
Årets resultat 2 425
Summa 7 639
Styrelsen föreslår att de disponibla vinstmedlen
disponeras enligt följande:
SEK M
Balanseras i ny räkning 7 639
Väsentliga händelser under året
Under 2024 har Intrum forsatt arbeta på sin kapitallätta affärs-
model samt förbättrat inkasseringseffektiviteten i portföljerna
i en allt mer utmanande miljö. Kredithanteringsverksamheten
fortsatte att förbättra effektiviteten och servicefunktionen på
alla våra nyckelmarknader genom utrullningen av ny teknik från
Ophelos.
I januari 2024 avtalade Intrum om försäljningen av 11,5 miljar-
der SEK av sina investeringars bokförda värde till Cerberus, vars
intäkter i sin helhet användes för att återbetala 68,8 MEUR av
utfärdade prioriterade obligationer i februari och en övergång till
en kapitallätt affärsmodell.
Intrum inledde sina rekonstruktionsförfaranden i USA via
Chapter 11 under 2024. Syftet med rekonstruktionen är att för-
bättra kapitalstrukturen och avsevärt minska belåningen och
förlänga löptider på befintliga lån. Under året har Intrum tagit
betydande steg i refinansieringsprocessen. I juni 2024 bekräf-
tade bolaget att det hade inlett förhandlingar med borgenärs-
gruppen, främst bestående av obligationsinnehavare med
långfristiga obligationer, om de viktigaste villkoren för en poten-
tiell refinansiering och rekapitalisering. Förhandlingarna resul-
terade i att bolaget och en majoritet av skuldebrevsinnehavare
kom överens om ett kommersiellt term sheet; den ”potentiella
transaktionen”.
Villkoren för den potentiella transaktionen, som senare kom att
kallas Rekapitaliseringstransaktionen, ger en robust kapitalstruk-
tur och en betydande skuldminskning i Intrums balansräkning för
att stödja en långsiktigt hållbar tillväxt. Villkoren innefattade:
En minskning av åtaganden och förlängning av löptiden för
Intrum ABs revolverande kreditfacilitet
Tillförsel av nytt kapital genom utfärdande av nya prioriterade
säkerställda 1,5 lien-obligationer till ett nominellt belopp om
526 miljoner EUR (”New Money-obligationer”)
Ändring och/eller utbyte av befintliga obligationer utan säker-
het som utfärdats av Intrum AB mot nya säkerställda obli-
gationer (”Exchange-obligationer”), som ska utfärdas av ett
dotterbolag till Intrum AB. Detta är i enlighet med överens-
kommelsen om att sälja, till ett nominellt belopp motsvarande
90 procent av det sammanlagda nominella beloppet på de
icke säkerställda obligationer som är föremål för utbytet och
nyemitterade stamaktier i Intrum motsvarande 10 procent av
det totala aktiekapitalet efter full utspädning, som fördelas pro
rata till innehavarna av de icke säkerställda obligationerna.
Ändring och utökning av Intrums revolverande kreditfacilitet
och ett pro rata återköpserbjudande om 250 miljoner EUR av
Exchange-obligationerna inom 60 dagar efter slutförandet.
Återställande till 90 procent av det sammanlagda nominella
beloppet på de icke säkerställda obligationer som omfattas
av utbytet och nyemitterade stamaktier i Intrum motsvarande
10 procent av det totala aktiekapitalet efter full utspädning, att
fördelas pro rata till innehavarna av de icke säkerställda obli-
gationer som omfattas av utbytet, ändring och förlängning av
Intrums revolverande kreditfacilitet.
Den 18 oktober 2024 inledde Intrum en begäran om borgenärs-
röster för ett färdigpaketerat Chapter 11 i syfte att minska brut-
toskulderna och förlänga återbetalningsvillkoren. Intrum har även
begärt samtycke enligt MTN för att underlätta Chapter 11 och
Rekapitaliseringstransaktionen (”samtyckesbegäran”). Baserat
på överenskommelsen om att inte sälja stödde den övervägande
majoriteten av fordringsägarna Rekapitaliseringstransaktionen
(cirka 97 procent av Intrums RCF-kreditgivare och cirka 73 pro-
cent av skuldebrevsinnehavarna, var och en efter värde) och var
förpliktigade att bekräfta sitt stöd genom att rösta för Chapter 11
och, om tillämpligt, samtyckesbegäran, vilket ger Intrum säker-
het om utfallet enligt avsnitt 1126(c) enligt den amerikanska kon-
kurslagen (United States Bankruptcy Code). Efter perioden för
begäran om samtycke lämnade Intrum in en frivillig ansökan om
rekonstruktion i enlighet med Chapter 11 i den amerikanska kon-
kurslagen i det södra distriktet i Texas, som godkändes den 31
december 2024. Se även ”Händelse efter årets slut” på sidan 38
för efterföljande händelser kring Rekapitaliseringstransaktionen.
Utvecklingen under året
Intäkterna för 2024 ökade till 18033MSEK (17705). EBIT
uppgick till 1941 MSEK (2776) och årets nettoresultat uppgick
till -3345 MSEK (57), årets resultat per aktie var -30,67 (-1,56).
Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster (justerad
EBITDA) uppgick till 5794 MSEK (5 887).
Investing
Investingsegmentet ägnar sig åt strategiska förvärv av NPL-port-
följer och liknande fordringar, som därefter förvaltas och inkas-
seras. Segmentet innefattar köp av fastigheter, främst genom
ianspråktagande av pant för säkerställda förvärvade fordringar,
andra finansieringstjänster och betalningsgarantier. Geografiskt
är detta segment verksamt på alla koncernens marknader för att
strategiskt förvärva och förvalta portföljer och optimera avkast-
ningen och minska riskerna. Efter förvärvet förvaltas dessa port-
följer av Intrums Servicingsegment.
Segmentets intäkter minskade till 5324MSEK (5395) för
året, och rörelseresultatet ökade till 2904MSEK (3446). Efter
justering för jämförelsestörande poster minskade det underlig-
gande justerade rörelseresultatet till 3103 MSEK (3903) jäm-
fört med föregående år. Den befintliga portföljen minskade från
25842 MSEK till 25302 MSEK.
Investing överträffade de prognostiserade inkasserade belop-
pen med 101 procent jämfört med den aktiva prognosen och
med 111 procent jämfört med den ursprungliga prognosen för
2024. Kostnader för inkassering var högre under 2024 jämfört
med föregående år och drivet av en tuffare inkasseringsmiljö där
fler åtgärder krävs för samma inkasseringsbelopp som tidigare.
Under 2024 gjordes framsteg i omställningen till målet om kapi-
tallättnad, där försäljningen av befintlig portfölj slutfördes under
andra kvartalet och avtal med Cerberus ingicks om att köpa tolv
portföljer med en total capex om 2266 MSEK varav Intrum åta-
git sig 680 MSEK.
Servicing
Intäkterna för året ökade till 12579MSEK (12297), eller med
2procent, jämfört med föregående år, medan rörelseresulta-
tet minskade till 900 MSEK (1292). Under 2024 såg vi full effekt
Andel av koncernens omsättning
Servicing, 70%
Investing, 30%
36Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll
Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
av fusionerna och förvärven i Spanien (Haya) och Storbritannien
(Arrow) som gjordes under 2023, vilka bidrog med 8 procent
(9 procent) till externa Servicing-intäkter för helåret 2024. Bety-
dande förbättringar av Servicing-marginalen tack vare fokus på
lönsamhet hos uppdragsgivarna och kostnadsbesparingar.
Indirekta och direkta kostnader
Direkta och indirekta kostnader stabiliserades under året och
uppgick till 15210 MSEK (15284). Lönerna ökade jämfört med
föregående år och uppgick till 5863 MSEK (5694). Den förvän-
tade effekten av minskningen av FTE som del av kostnadsbe-
sparingsprogrammet kommer att ge effekt efter processen har
slutförts. Kostnadsbesparingsprogrammet, som hittills har upp-
nått besparingar på cirka 1784 MSEK justerat för förvärv och
avvecklade verksamheter, kommer främst att fokusera på juste-
rade kostnader som inte är direkt resultatdrivande. För informa-
tion om antal anställda och ersättning till koncernens ledande
befattningshavare, se not 31 respektive not 33.
Avskrivningar
Årets rörelseresultat omfattar avskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar om 1308MSEK (1536).
Övrig rörelseposter
Rörelseresultatet inkluderar övriga rörelseposter uppgående till
1 320 MSEK, vilket är relaterat till nedskrivning av immateriella till-
gångar under året. Inom dessa ingår nedskrivningar av goodwill
om 769 MSEK samt nedskrivning av övriga immateriella tillgångar
så som mjukvara och kundavtal om 551 MSEK.
Finansnetto
Finansnettot uppgick till -3 301MSEK (-2 944), och bestod av
räntenetto på 119MSEK (127), räntekostnader på -3380MSEK
(-3027) hänförliga till externa lån.
Skatt
Skattekostnaden för helåret 2024 uppgick till -624MSEK (-419),
vilket motsvarar -45,9procent av resultatet före skatt. Orsaken
till den höga effektiva skattesatsen är främst en effekt av högre
underskott drivna av förluster inom koncernen där motsvarande
uppskjutna skattefordringar inte aktiverats (Sverige, Spanien och
Storbritannien) och en ökning av icke avdragsgilla räntor i Sverige
för vilka ingen uppskjuten skattefordran har redovisats.
Kassaflöde och investeringar
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till
3 710 MSEK (5311). Kassaflödet från investeringsverksamheten
uppgick till 9203 MSEK (-2560) vilket främst är drivet av försälj-
ning av tidigare års anskaffade portföljer. Kassaflödet från finan-
sieringsverksamheten uppgick till -14 586 MSEK (-2263), vilket
främst påverkades av räntenettot från upptagna lån och betalda
finansiella kostnader.
Forskning och utveckling
Koncernen bedriver ingen forskning och utveckling utöver den
utveckling som sker av koncernens IT-system. Årets investe-
ringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgick
till 1027MSEK (1358) och avser maskinvara och programvara till
IT-system, främst för produktion. Teknikutvecklingen är snabb
och rätt använda kan nya tekniska lösningar effektivisera hante-
ringen av inkassoärenden och användandet av koncernens data-
baser. I takt med att kraven på kundanpassade IT-lösningar ökar
är det av strategisk betydelse för Intrum att kontinuerligt kunna
leva upp till förändringar i kravbilden.
Finansiering
Koncernens nettoskuld minskade från 57 343 MSEK till 49 658 MSEK
sedan föregående årsskifte. I nettoskulden ingår EUR-obliga-
tioner, MTN i SEK, långfristiga lånefaciliteter från banker och
dragningar på kreditfaciliteten. Obligationslånen har under året
minskat till 37 440 MSEK (44273). Andelen skulder med fast
ränta uppgår till 75 procent av nettoskulden och består huvud-
sakligen av EUR-obligationer med förfall mellan 2025 och 2028.
Nettoskulden i förhållande till RTM kontant EBITDA uppgår
till 4,5x jämfört med 4,4x vid utgången av 2023. I slutet av året
utnyttjades 12 231 MSEK (13 855) av Intrums revolverande kredit-
facilitet. Kassabehållningen uppgick vid kvartalets slut till 2504
MSEK (3769).
Goodwill
Goodwill var i linje med 2023 och uppgick per den 31 december
2024 till 35871 MSEK (35544) påverkad av tidigare nämnda ned-
skrivningar om 769 MSEK som motverkades av positiva valuta-
kursdifferenser under året.
Moderbolaget
Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfat-
tar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom kon-
cernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service
och marknadsföring.
Moderbolaget redovisade intäkter för året om 1335MSEK
(1617) och ett resultat före skatt om 2561MSEK (-45) främst
drivet av utdelning från koncernbolag. Vid slutet av året hade
moderbolaget 672MSEK (762) inom likvida medel. Medelantalet
anställda uppgick till 76 (79).
Hållbarhetsrapport
Enligt 11 §, 6 kap. i årsredovisningslagen har Intrum valt att upp-
rätta den lagstadgade hållbarhetsrapporten som en separat rap-
port från förvaltningsberättelsen. Hållbarhetsrapporten finns på
sidorna 9-21. Hållbarhetsrapporten har översiktligt granskats av
de externa revisorerna, vars bestyrkanderapport finns på sidan
108.
Intrums hållbarhetsarbete är förankrat i vårt syfte, det vill säga
att leda vägen till en sund ekonomi. I en sund ekonomi får företag
betalt i tid för de varor och tjänster de har sålt, samtidigt som alla
människor har tillräcklig kunskap om privatekonomi och krediter
för att kunna fatta välgrundade beslut. Detta bidrar till en sund
ekonomi för samhället.
Som den ledande aktören inom kredithantering, och exper-
ter på sena betalningar och inkassering, har Intrum ett stort
ansvar för att bedriva verksamheten på ett hållbart och etiskt sätt
samt att arbeta proaktivt kring frågor kopplade till ekonomi och
överskuldsättning.
Övriga upplysningar
Koncernledning
Under året har koncernledningen effektiviserats till ett mindre
team. Som ett resultat av detta bestod Intrums koncernledning
i slutet av året av följande medlemmar:
Andrés Rubio – VD och koncernchef
Johan Åkerblom – Chief Financial Officer
Javier Aranguren – Chief Investment Officer
Investing-segmentet bokfört värde (MSEK)
2024
2023
2022
2021
2020
22 695
35 294
35 645
31 478
27 658
37Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll
Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Georgios Georgakopoulos – Global Head of Servicing, Managing
Director Intrum Greece
Amon Ghaiumy – Head of Product Development, VD för
Ophelos Limited
Annette Kumlien – Chief Operating Officer
Azadeh Varzi - Head of Corporate Affairs
Chantal Verbeek-Vingerhoed – Chief Human Resources Officer
I september 2024 tillträdde Johan Åkerblom som CFO och i
januari 2025 tillträdde Azadeh Varzi som Head of Corporate
Affairs för Intrum, övriga medlemmar utsågs tidigare år.
Ersättning till ledande befattningshavare
Information om de senast beslutade riktlinjerna för ersättning
till ledande befattningshavare framgår av not 33 ”Personalkost-
nader. Enligt 51 §, 8 kap. i aktiebolagslagen ska styrelsen före-
slå nya riktlinjer när det sker väsentliga förändringar i de befintliga
riktlinjerna, dock minst vart fjärde år. Styrelsen har valt att inte
föreslå några väsentliga förändringar av riktlinjerna inför årsstäm-
man 2025 och följaktligen tillämpas fortsatt de riktlinjer som
antogs av årsstämman 2024.
Styrelsens arbete
Enligt Intrums bolagsordning ska bolagets styrelse bestå av minst
fem och högst nio ordinarie ledamöter med högst fyra supp-
leanter. Samtliga ledamöter väljs av årsstämman. Styrelsen har
under 2024 avhållit 47 sammanträden (27 föregående år). För en
beskrivning av styrelsens arbete hänvisas till Bolagsstyrningsrap-
porten på sidorna 25–33. Bolagsstyrningsrapporten innehåller
även upplysningar om de viktigaste inslagen i koncernens sys-
tem för intern kontroll och upprättande av finansiella rapporter
på sidan 28. Bolagsstyrningsrapporten finns också tillgänglig på
koncernens webbplats www.intrum.com.
Händelser efter årets slut
Rekapitaliseringstransaktionen förväntas träda i kraft under för-
sta halvåret 2025, till följd av att alla villkor blivit uppfyllda. Reka-
pitaliseringstransaktionen kommer att avsevärt förbättra och
stärka Intrums kapitalstruktur och har utformats för att minimera
påverkan på koncernens verksamhet, leverantörer och anställda.
I mars tillkännagavs och begärdes en finansiell omstrukturering
från Intrum till Stockholms tingsrätt efter att även en minoritets-
kreditgrupp hade gått med på att stödja planen och dra tillbaka
sina juridiska invändningar.
Intrum har tillräcklig likviditet för att stödja den fortsatta verk-
samheten och genomföra sin affärsplan under hela Chapter
11-processen samt för att finansiera rekonstruktionsprocessen.
Intrum kommer att fortsätta att uppfylla sina finansiella åtag-
anden gentemot alla fordringsägare och anställda i den ordinarie
verksamheten, utan avbrott. Den 15 april äger plansammanträdet
rum i Stockholms tingsrätt. Under plansammanträdet kommer
berörda parter ges möjlighet att rösta om rekonstruktionsplanen
ska genomföras.
Marknads- och framtidsutsikter
Från januari 2025 kommer Intrum att fortsätta arbetet med att
stärka kapitalstrukturen och anpassa skuldernas löptider till vår
strategi som presenterades på vår kapitalmarknadsdag i sep-
tember 2023. Bolaget ställer om till en kapitallätt Investingverk-
samhet. och fortsätter fokusera på effektiviteten i inkasseringen
i kvarvarande portfölj i enlighet med prognos i den nuvarande
utmanande ekonomiska miljön.
Kredithanteringsverksamheten kommer att fortsätta förbättra
effektiviteten och servicefunktionen på alla våra nyckelmark-
nader genom utrullning av ny teknik, där Intrum redan har tagit
viktiga steg för att implementera Ophelos i flera verksamheter.
Implementeringen av Ophelos kommer att fortsätta stärka vår
verksamhet på ytterligare marknader under 2025.
Antagande om fortsatt drift
De finansiella rapporterna har utarbetats på grundval av
ett antagande om fortsatt drift. Koncernledningen har gjort
bedömningen att rekapitaliseringen förväntas genomföras fram-
gångsrikt inom den kommunicerade tidsramen och uppfylla sina
åtaganden under de kommande 12 månaderna, inklusive han-
tera likviditet och den nya kapitalstrukturen. Ledningen har vid
tidpunkten för godkännandet av års- och hållbarhetsrapporten
för 2024 dragit slutsatsen att det inte finns några finansiella eller
andra indikatorer som ger upphov till betydande tvivel om kon-
cernens förmåga att driva verksamheten in i överskådlig framtid
från godkännandedatumet.
Offentliggörande av årsredovisningen
Denna information är sådan information som Intrum AB (publ)
har skyldighet att offentliggöra enligt lagen om värdepap-
persmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande
den 31 mars 2025.
38Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll
Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Risker och riskhantering
Proaktiv och aktiv riskhantering
För Intrum innefattar riskhantering noggrann
analys, effektiv hantering och kontinuerlig
övervakning av betydande risker i alla delar av
verksamheten.
Vår förmåga att förebygga och hantera risk är avgörande för en
effektiv styrning och kontroll, och därmed också för bolagets
möjligheter att skapa lönsamhet och värde. För att hantera risker
på ett balanserat sätt är det nödvändigt att riskerna identifieras,
rapporteras, analyseras och granskas. Vi har under de senaste
åren målmedvetet arbetat för att stärka såväl organisationen som
processen för riskhantering.
Intrums riskramverk
Vår riskhantering ska stödja affärsverksamheten, hålla en hög
kvalitet för att säkerställa kontroll över riskerna, trygga företagets
fortlevnad samt begränsa volatiliteten i Intrums finansiella resul-
tat. Detta innebär att riskhanteringen innefattar både finansiella
och icke-finansiella risker och syftar till att ge en helhetsbild av
bolagets riskprofil. Detta bygger på en löpande intern dialog om
operativa risker och de resurser som krävs för att hantera dem.
Intrum arbetar kontinuerligt för att identifiera, bedöma, mot-
verka, hantera och granska de risker som koncernen är expone-
rad för, eller potentiellt kan bli. Det är viktigt med en god intern
kontroll, och ett väl fungerande och effektivt riskramverk.
Vi strävar efter att undvika att exponera oss för risker som inte
är direkt hänförliga till, eller bedöms vara nödvändiga för, vår
affärsverksamhet. Alla anställda på Intrum är ansvariga för att
hantera risker som en del av sina dagliga arbetsuppgifter. Fortlö-
pande information och utbildning om de inneboende riskerna i
vår verksamhet är en viktig del av Intrums interna arbete.
Vi har också en dokumenterad process för riskanalys och för
godkännande av nya eller väsentligt förändrade produkter, tjäns-
ter, marknader, förvärv, processer och IT-system samt i anslutning
till större förändringar i företagets organisation och verksamhet.
Riskstrategi
Intrums riskstrategi beskriver hantering och utvärdering av de ris-
ker som verksamheten är exponerad för, eller potentiellt kan bli.
Strategin innefattar:
tydliga och dokumenterade rutiner och kontrollsystem,
en ändamålsenlig organisationsstruktur med tydligt definie-
rade och dokumenterade roller och befogenheter,
dokumenterade beslutsrutiner,
riskvärderingsmetoder och systemstöd som är anpassade till
verksamhetens behov, komplexitet och storlek,
kontroll av bolagets efterlevnad av lagar och andra regler som
gäller för bolagets verksamhet,
tillräckliga resurser och kompetens för att uppnå önskad kvali-
tet i både affärs- och kontrollaktiviteter,
regelbunden incidentrapportering av verksamheten,
dokumenterade och kommunicerade beredskaps- och
kontinuitetsplaner.
Vår riskstrategi följer en tydlig roll- och ansvarsfördelning enligt
de tre försvarslinjerna och där riskhantering och kontrollverksam-
het är åtskilda och uppdelade mellan affärsverksamheten, risk-
kontroll och regelefterlevnad respektive internrevision.
39Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll
Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Styrning av riskhantering och regelefterlevnad
Vår riskhantering följer roll- och ansvarsfördelningen enligt de tre försvarslinjerna som beskrivs i illustrationen nedan.
Identifierade risker har klassificerats och balanserats i förhållande till verksamhetsmålen, och därefter har acceptabla
risknivåer fastställts i Intrums policy för riskaptit och strategi.
Riskaptit
Styrelsen
Externa revisorer
Ansvar
Sätter ”tonen från ledningen”
Fastställer ramverk, gränser och strategi för riskaptit
VD Riskutskottet (RC) Revisionsutskottet (AC)
Genomför den strategi som fastsllts
av styrelsen
Chief Risk Officer och Compliance rap-
porterar till riskutskottet.
Internrevisionen är direkt underställd
revisionsutskottet.
Riskhantering
Första linjen:
Riskhantering
Andra linjen:
Riskkontroll och efterlevnad
Tredje linjen:
Internrevision på koncernnivå
Styrning
Affärsområden, globala funktioner
Rapporterar till VD
Ansvar
Fullständigt ägarskap för den dagliga
verksamheten, t.ex. Intrums operativa
förvaltning, inklusive riskhantering, -pro-
cesser och -kontroller.
Riskägare med mandat och budget
för att hantera risker, inklusive ansvar
för efterlevnad av tillämpliga lagar och
interna regler.
Slutgiltiga beslutsfattare om hur risker
ska hanteras (t.ex. genom att motverka
eller acceptera risken).
Rapporter om riskhantering och
intern kontroll, t.ex. genom finansiell
rapportering.
Bedriva verksamheten så att Intrums
mål uppfylls, i enlighet med lagstiftning
och globala interna regler.
Styrning
Oberoende av första linjen
Rapporterar till Chief Risk Officer
(CRO), med en prickad linje till styrelsen
Kontrollerar och övervakar affärsverk-
samheten samt globala funktioner
genom att t.ex. tillhandahålla obero-
ende rapporter till koncernledningen
och styrelsen.
Ger endast rekommendationer, inte
riskägare.
Ansvar
Områden: kontroll av efterlevnad, risk-
kontroll av investeringar, informations-
säkerhet och operativ risk.
Definierar mandat, riktlinjer och gränser
för att hålla verksamheten inom ramen
för riskaptiten.
Stödjer affärsverksamheten och globala
funktioner, t.ex. genom att identifiera
och kvantifiera risk.
Kontrollerar och utvärderar om rutiner
och åtgärder för att minimera risker är
tillräckliga och lämpliga.
Modellering, aggregering och analys av
den övergripande riskprofilen.
Samordnare av globala interna regler,
men inte ägare av alla regler.
Styrning
Internrevisionen som en koncernöver-
gripande funktion
Rapporterar direkt till revisions- och
riskutskottet
Oberoende av första och andra linjen.
Ansvar
Riskbaserad, oberoende försäk-
ran om styrning, riskhantering och
kontrollprocesser.
Identifierar genom oberoende utvär-
dering strategiska, operativa och finan-
siella svagheter i första och andra
försvarslinjen.
Riskaptit
Intrums riskaptit uttrycks på ett antal olika sätt, bland annat i
policyer och operativa instruktioner och riktlinjer. Intrum definie-
rar risk som alla faktorer som skulle kunna ha en negativ påverkan
på Intrums förmåga att uppnå sina verksamhetsmål. Intrums
riskaptit baseras på följande principer:
Intrums kultur ska vara sådan att där råder en inbyggd balans
mellan risktagande och värdeskapande i syfte att exekvera vår
strategi.
Riskkulturen definierar hur affärsverksamheten ska bedrivas
inom ramen för acceptabel risk, inom de nivåer som fastställts
av styrelsen.
Intrums investeringsverksamhet är exponerad för den mest
betydande risknivån med potentiell påverkan på kassaflöde,
intäkter och balansräkning. Särskild vikt läggs därför vid både
transaktionshantering och rapportering under investeringarnas
hela livslängd.
Vi har ingen aptit för uppsåtliga eller medvetna överträdel-
ser av lagstiftningskrav och vi bör alltid sträva efter fullständig
efterlevnad av tillämpliga lagar och förordningar.
Intrums ställningstaganden kring riskaptiten utgör grunden för
en kontinuerlig dialog inom ledningen kring Intrums besluts-
processer och är integrerade i dessa. Den styr vilka risknivåer
som är lämpliga och hur koncernens affärsstrategi ska anpas-
sas efter dem.
40Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll
Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Strategiska risker
Risk Beskrivning Hantering
A
Makroekonomisk risk
Kredithanteringsbranschen påverkas till viss del negativt av en svagare ekonomi. Intrums
bedömning är dock att branschen historiskt har påverkats mindre av konjunktursvängningar
jämfört med andra branscher. Även om detta inkluderar perioder av extrem stress, som
finanskrisen 20072008, är det viktigt att vi är vaksamma och inte blir självbelåtna.
Generellt kan viktiga makroekonomiska indikatorer som inflation, räntor och arbetslöshet
påverka, men inte begränsa sig till, Intrums nuvarande resultat och utsikter när det
gäller dess erbjudande av kredithanteringstjänster, investeringar samt värdering av
tillgångar, skulder och möjligheter att försvara sin marknadsposition eller till och med
utöka sin närvaro. Det kan också ha en indirekt påverkan på riskaptiten på utbuds- och
efterfrågesidan. Långsiktiga effekter av förändringar i kärninflation och marknadsräntor
påverkar också våra tillgångar och skulder.
Denna risk späds ut av att Intrum är diversifierat i ett antal länder. Risker förknippade med
enskilda länder har därr begränsad påverkan. Vi har en senior ekonom som har till uppgift
att bevaka detta område. Med stöd av lokal expertis övervakas, jämförs och hanteras
regelbundna kontroller av lokal utveckling och framtidsutsikter för att säkerslla korrekt
planering och snabba åtgärder. Vi bevakar även makrotrender i enskilda länder genom att
följa och analysera ett antal makroekonomiska variabler. Vi hanterar nuvarande trender
när det gäller räntehöjningar och inflationstryck med en närmare kontroll och en skärpning
av investeringsregler och instruktioner för att säkerställa en strängare marknadsdisciplin
i tider av ekonomisk omställning och förändring. Vi bevakar också marknaderna för nya
affärsmöjligheter som skapas av förändrade makroekonomiska förhållanden.
B
Konkurrensrisk och prispress
Ökad konkurrens kan påverka verksamheten och resultatet negativt. Den europeiska
kredithanteringsbranschen är fragmenterad med tusentals bolag med olika inriktningar.
Prisnivån är en aspekt av konkurrensen, men det kan också handla om aktörer som
exempelvis accepterar lägre avkastningskrav. Detta gäller, om än på lite olika sätt, för båda
delarna av vår verksamhet – kredithanteringstjänster och investeringar.
Intrums plattform för hantering av inkassoärenden innebär en konkurrensfördel
eftersom den ger oss kontroll över hela processer och därmed maximerar effektiviteten i
ärendehanteringen. Vår europeiska databas gör det möjligt för oss att sätta riskbaserade
priser och fatta välgrundade investeringsbeslut.
Väsentliga risker
Som ledande aktör inom kredithantering och köp av förfallna
fordringar, är det flera risker som är av särskild betydelse för att
säkerställa Intrums framtida resultat och lönsamhet. Dessa risker
utgör Intrums mest väsentliga risker. Sannolikheten för att dessa
risker inträffar, samt vilken påverkan riskerna skulle få på Intrum
illustreras i tabellen nedan, som visar både finansiella och icke-
finansiella risker.
Dessa risker kan delas upp i tre övergripande riskkategorier;
strategiska, finansiella och operationella.
Hållbarhetsrisker är integrerade inom samma tre riskkategorier
enligt ovan och utgörs framförallt av risker kopplade till portfölj-
investeringar, förtroenderisk, informationssäkerhet, medarbe-
tare, klimat samt korruption.
Riskfaktorer
1
Strategiska risker
A
Makroekonomisk risk
B
Konkurrensrisk och prispress
C
Förvärvsrisk
D
Transformationsrisk
Finansiella risker
E
Likviditetsrisk
F
Valuta- och ränterisk
G
Skatterisk
H
Kreditrisk
I
Portföljinvesteringsrisk
Operativa risker
J
Dataskyddsrisk
K
AI-risk (artificiell intelligens)
L
Politisk och regulatorisk risk
M
Cybersäkerhetsrisk
N
Medarbetarrisk
O
Korruptionsrisk
P
Förtroenderisk
Q
Klimatrisk
1) Riskernas placering tolkas per kvadrant, utan inbördes ordning.
Avgörande
Betydande
Begränsad
Obetydlig
Osannolik Potentiell Sannolik Förväntad
Påverkan
Sannolikhet 1–10 år
F
G
H
I
M
O
P
C
D
J
L
N
A
B
Q
K
E
41Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll
Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Risk Beskrivning Hantering
C
Förvärvsrisk
Möjligheterna att framgångsrikt genomföra företagsförrv är beroende av Intrums förmåga
att identifiera och värdera förvärvsobjekt, att kartlägga och hantera risker i de förvärvade
verksamheterna och att på ett effektivt sätt integrera dessa i den befintliga verksamheten.
Möjliga förvärv kan vara beroende av godkännande från myndighet eller annan tredje part.
Innan ett förvärv genomförs gör Intrum en noggrann genomgång av målbolaget. Due diligence
(tillbörlig aktsamhet) genomförs alltid, oftast i samarbete med externa konsulter, för att identifiera
risker och ge underlag för värderingen av bolaget. Koncernen har också en väldokumenterad och
standardiserad process för hur förvärv ska genomföras, implementeras och granskas. Även om
aptiten på den här typen av transaktioner kan variera med tiden – beroende på omständigheter
och möjligheter – kan Intrum peka på en omfattande erfarenhet av framgångsrika förrv och
integrering av företag i många europeiska länder.
D
Transformationsrisk
Intrum genomgår för närvarande en transformation där vi uppgraderar IT-system och
utvecklar nya, effektivare arbetsmetoder samt integrerar transformativa förvärv. Målet är att
erbjuda ett starkare kundlöfte till både kunder och uppdragsgivare och att expandera längs
vår värdekedja. Det är absolut nödvändigt att vi genomför en kraftfull transformation för att
bevara och stärka vår starka marknadsposition.
Vi jobbar enligt en standardiserad projektmetodologi där varje projekt har ett de nierat
business case, en utrullningsplan, och dedikerade resurser. Varje projekt följs upp på
milstolpar, nyckeltal, värderealisering, samt implementationskostnader. Uppföljning av
projekt och fördelning av resurser samordnas centralt. Projekten rapporterar risker till
bolagets Global Risk-funktion.
Finansiella risker
Risk Beskrivning Hantering
E
Likviditetsrisk
Intrum är beroende av tillgång till lånekrediter från banker och kapitalmarknader för att ha
den likviditet som krävs för att uppfylla både finansiella och strategiska avtalsförpliktelser.
Intrums policy är att alltid ha tillgänglig likviditet för att täcka de finansiella avtalsflödena
och utesende åtaganden både gällande företagsförvärv och portföljinvesteringar. För att
säkerställa likviditet för att täcka åtaganden när de förfaller, har Intrum kassareserver och en
revolverande kreditfacilitet som kan utnyttjas vid behov. Intrum har en löptidsprofil med en
genomsnittlig livslängd på cirka 2,3 år. Därutöver är 65 procent av Intrums skulder bundna
till fast ränta.
För att påskynda genomförandet av vår refinansiering/rekonstruktion lämnade Intrum fri-
villigt in en ansökan om att inleda ett färdigförpackat förfarande enligt kapitel 11 i USA den
11 november 2024. Kapitel 11 är en finansiell omstruktureringsprocess som genomförs under
överinseende av en federal domstol i USA. Den har tidigare använts av ett antal olika inter-
nationella företag för rekonstruktion. Intrums mål med processen är att nå överenskommel-
ser med viktiga intressenter, omstrukturera våra skulder och få ett kapitaltillskott. Intrums
verksamhet på våra lokala marknader påverkas inte av åberopandet av Chapter 11, och vi
fortsätter att tillhandahålla den service som kunderna är vana vid. Den 31 december 2024
bekräftades den förberedda Chapter 11-planen av US Bankruptcy Court. Under 2025 avser
Intrum att slutföra rekapitaliseringen genom den svenska processen för företagsrekonstruk-
tion. Givetvis finns det risker förknippade med genomförandet av denna process, inklusive
men inte begränsat till godkännande av domstolarna i USA och Sverige, potentiella tvister
och invändningar från icke samtyckande obligationsinnehavare och liknande genomföran-
derisker. Intrum är dock fortsatt positivt inställt till genomförandet och förntar sig att det
slutförs under första halvåret 2025.
F
Valuta- och ränterisk
Intrum är delvis exponerat för föndringar i valutakurser och räntenivåer. Dessa risker kan
påverka vårt resultat och vår finansieringskostnad.
I varje land där Intrum bedriver verksamhet redovisas investeringar, intäkter och flertalet
rörelsekostnader i den lokala valutan, varför valutafluktuationer har en relativt sett mindre
effekt på rörelseresultatet i specifika länder. Intäkter och kostnader i nationella valutor
säkras därmed på ett naturligt sätt, vilket begränsar transaktionsexponeringen. Koncernens
omräkningsexponering begränsas genom lån och valutaterminer i utländsk valuta. Intrum
strävar efter att matcha räntebindningstiden på skulden med bolagets kassaflöde från köpta
portföljer.
42Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll
Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Risk Beskrivning Hantering
G
Skatterisk
Som ett multinationellt företag är vi föremål för beskattning i flera utländska jurisdiktioner.
Bolagets verksamhet, inklusive genomförandet av transaktioner mellan enheter inom
koncernen, bedrivs i enlighet med vår tolkning och förståelse av tillämplig skattelagstiftning,
skatteavtal och andra regelverk, rättspraxis samt krav från skattemyndigheter. Det finns
dock en risk att vår tolkning och tillämpning av skatteregler, avtal och andra regelverk
och krav inte har varit eller inte kommer att fortsätta vara helt korrekta i alla avseenden.
Det finns också en risk att skattemyndigheterna i de berörda länderna fattar beslut som
avviker från vår tolkning. Risken är särskilt hög vad gäller prissättning av överlåtelser, och
mervärdesskatt (moms), eftersom ett systematiskt fel snabbt skulle kunna växa till materiella
belopp. Förändringar inom skattelagstiftningen eller praxis inom skatteområdet skulle kunna
medföra ekonomiska förluster eller ökade kostnader för bolaget.
Som beskrivs i Intrums offentliga skattepolicy har vi en skyldighet att säkerslla en
effektiv hantering av bolagets skatteposition. Det långsiktiga målet är att effektivt hantera
Intrums skattekostnader, liksom andra kostnader för verksamheten, och att säkerställa att
strategiska affärsmål uppnås. Vår riskaptit för skatt ligger i linje med bolagets övergripande
riskaptit och strävar efter att balansera risktagande och värdeskapande. Intrum ska fullgöra
sina skyldigheter att betala korrekta skatter som enligt lag ska betalas i varje territorium i
enlighet med de regler som fastsllts av de relevanta myndigheterna i varje jurisdiktion.
Intrum strävar inte efter att avsiktligt eller medvetet bryta mot regelverk och strävar efter
fullständig efterlevnad av tillämpliga lagar och förordningar. Dessutom strävar Intrum
efter att vara i linje med branschstandarder när det gäller bästa praxis och övergripande
hantering av skatterisker. Intrum ska inte delta i aggressiva eller konstlade transaktioner där
det enda syftet är att skapa en skattefördel. Dessutom underlättar eller hjälper Intrum inte
uppdragsgivare att ägna sig åt aggressiv eller konstlad skatteplanering.
H
Kreditrisk
Det kan finnas en bristande förmåga hos Intrums motparter att fullgöra sina förpliktelser
gentemot bolaget. Finansiella tillgångar som skulle kunna exponera koncernen för
kreditrisker besr av likvida medel, kundfordringar, portföljinvesteringar, utgifter för
uppdragsgivares räkning, derivatkontrakt och garantier.
Likvida medel: innehas hos etablerade banker där risken för förluster bems som liten.
Kundfordringar: merparten utgörs av tidigare kända kunder med god kreditvärdighet.
Fordringarna är spridda geografiskt och branschmässigt. Portföljinvesteringar: Se nedan
samt Not 28 på sidorna 74–77.
I
Portföljinvesteringsrisk
Intrum förrvar portföljer med främst förfallna konsumentfordringar och inkasserar
på dessa. Till skillnad från vanlig inkasseringssverksamhet, där vi arbetar på för
uppdragsgivares räkning mot ersättning i form av provisioner och avgifter, övertar Intrum här
alla rättigheter och risker i fordringarna. Risk är förknippad med att Intrum överskattar sin
förmåga att inkassera eller underskattar kostnader för inkassering vid förvärvstillfället. Den
maximala teoretiska risken är om hela det redovisade anspråket skulle förlora sitt värde och
behöva skrivas av. Härtill finns även risker kopplade till karaktären av portljer såsom typen
av fordringar i portljer och dess tidigare ägare. Intrum har idag portföljer med osäkrade
fordringar, och som i vissa länder är säkrade med fmst fastigheter. Koncentrationsrisk är en
aspekt av alla portljinvesteringsstrategier. Var Intrum investerar, i vilka tillgångstyper, med
vilka motparter, hur det finansieras och med vilka medinvesterare är alla sätt på vilka det
samlade innehavet kan snedvridas i en oönskad riktning.
Portföljer med köpta fordringar förvärvas vanligen till priser som väsentligt understiger ford-
ringarnas nominella värde och Intrum erhåller hela det belopp som sedan inkasseras, inklusive
ränta och avgifter. Portföljinvesteringar övervakas och omvärderas regelbundet för att säker-
ställa att balansräkningens belopp är en korrekt återspegling av verkligheten. Se även Not 28
på sidorna 74–77. Ibland måste Intrum avstå från att göra affärer med motparter som bedöms
vara olämpliga. Dessutom strävar investeringsbeslutsprocessen i allmänhet, inklusive proces-
sen för att fastställa budget och investeringsmål, efter att hålla innehaven diversifierade och
att anta begränsningsplaner om avvikelser skulle skapa eller öka koncentrationsriskerna.
Med tanke på det rådande geopolitiska klimatet hanteras koncentrationsrisker på ett
holistiskt sätt och på flera olika nivåer i den meningen att t.ex. begränsningar av diversifie-
ringens omfattning på en mindre marknad kan mildras av en striktare strategi och striktare
krav på större och mer aktiva marknader. Intrum har under 2024 inlett ett samarbete med en
extern investeringsfond för att ta in kapital. Detta är i linje med vår strategi att vara ett mer
kapitallätt företag.
Operativa risker
Intrums definition av operativa risker utgår från Baselkommitténs principer för sund hantering av operativa risker. Operativa risker är relaterade till förlustrisker
till följd av bristfälliga eller fallerade interna processer, individer, medarbetare och system, eller från externa händelser, inklusive legala och efterlevnadsrisker.
Risk Beskrivning Hantering
J
Dataskyddsrisk
Vår verksamhet är beroende av stora mängder information, varav en del innehåller
personuppgifter.
Intrum prioriterar sekretess och korrekt behörighetsåtkomst till information. Bolaget tillämpar
den grundläggande principen att vi endast behandlar personuppgifter när vi har rättslig grund för
att göra det och om det är nödvändigt för vår verksamhet i enlighet med gällande bestämmelser.
Alla operativa koncernbolag har ett dataskyddsombud som upprätthåller och regelbundet
övervakar att vi efterlever GDPR.
K
AI-risk (artificiell intelligens)
AI-system kan användas inom specifika områden, men om de inte kontrolleras på rätt sätt
kan AI medföra risker som på ett negativt sätt kan påverka kunders och anställdas hälsa,
säkerhet eller grundläggande rättigheter.
Intrum har inlett ett AI-projekt för att säkerställa en säker, trovärdig, transparent och
respektfull användning av AI-system. Syftet och målen innefattar att fastslla en AI-strategi
och intern styrning relaterad till AI, identifiera, bedöma, övervaka och rapportera potentiella
AI-risker och säkerställa övergripande efterlevnad av den europeiska AI-lagen. Lika viktigt
är det att säkerställa att Intrum tar tillvara möjligheterna att använda AI i våra dagliga
processer för att bli effektivare och förbättra upplevelsen för uppdragsgivare, kunder och
medarbetare.
43Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll
Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Risk Beskrivning Hantering
L
Politisk och regulatorisk risk
Politisk utveckling på nationell och internationell nivå kan påverka Intrums verksamhet.
Myndigheter kan genom nya regelverk, politiska beslut eller myndighetsutövning påverka
Intrums verksamhet såväl positivt som negativt.
Vi bevakar kontinuerligt den regulatoriska utvecklingen i de länder där vi är verksamma och
samarbetar proaktivt med beslutsfattare, såväl på EU-nivå som på nationell nivå. Ett antal
enheter inom Intrum står under finansiell tillsyn och bedrivs enligt specifika regler. Den
pågående implementeringen av NPL-direktivet i EU kommer att innebära att en större andel
av våra affärsenheter kommer att ställas under finansiell tillsyn. Vår bemning är att Intrum
är väl positionerat i förhållande till framtida EU-krav, även om det inte kan uteslutas att
nationell lagstiftning kan komma att införa oförutsedda krav vid implementeringstillfället.
M
Cybersäkerhetsrisk
Vi är beroende av tillgängliga och väl fungerande IT-system. Avbrott och fel i
verksamhetskritiska system kan utgöra risker för verksamheten och vårt anseende. Trots
vidtagna åtgärder finns det även risk för illegala intrång i våra system som ger obehörig
åtkomst till information eller förlust av data på grund av skadlig programvara. Intrums
inkassering av betalningar skapar också en risk för illegalt utnyttjande av bolagets varumärke
(nätfiske).
Vår strategi för att minska dessa risker innefattar en mångfacetterad strategi som integrerar
avancerad teknik, bästa praxis inom branschen och en kultur där säkerhetsmedvetenhet
genomsyrar hela vår organisation. Genom att hantera dessa utmaningar proaktivt strävar
vi efter att skydda våra system och våra kunders data samt upprätthålla den tillit och det
förtroende som är avgörande för att vi ska vara framgångsrika inom finansiella tjänster.
N
Medarbetarrisk
Intrums medarbetare är avgörande för vår framgång. Vi behöver attrahera och
bevara kompetenta och motiverade medarbetare och chefer samt arbeta aktivt med
kompetensutveckling och hälsofrämjande åtgärder för att inte riskera att fastställda mål
inte kan nås. Detta kräver att vi ser efter välbefinnandet hos våra medarbetare. Beroende av
nyckelpersoner utgör också en risk för verksamhetens kontinuitet.
Vi fäster stor vikt vid sunda värderingar, ett gott ledarskap och kontinuerlig
kompetensutveckling. Vår marknadsledande position gör att kan vi erbjuda goda
internationella utvecklingsmöjligheter. Vi mäter och följer upp medarbetarnas
välbefinnande och motivation regelbundet. Vi genomför regelbundna utvecklingssamtal
bland våra medarbetare vilket hjälper oss vid rekrytering och när det gäller att behålla vår
personal. Arbetet för att minska beroendet av nyckelpersoner pågår bland annat genom
successionsplanering, vårt kontinuitetsarbete och automatisering av arbetssätt. Vi strävar
efter att erbjuda konkurrenskraftiga ersättningar och förmånspaket.
O
Korruptionsrisk
Försök till korruption, mutor och penningtvätt kan möta våra medarbetare i olika
sammanhang, såväl internt som i relation till externa intressenter. Det finns därför risk för
att medarbetare utnyttjar sin maktposition i syfte att gynna sig själv, eller för att påverka
beslutsfattare. Intrum riskerar också, i likhet med andra bolag, att utnyttjas för penningtvätt
från kriminell verksamhet, genom otillräcklig kunskap om våra uppdragsgivare eller genom
de betalningstransaktioner som företas.
Vi har nolltolerans för korruption och mutor, vilket befästs i våra interna instruktioner och
obligatoriska utbildningar. Vår compliancefunktion identifierar, bedömer och hanterar
löpande risker inom det här området och håller utbildningar i dessa frågor för medarbetarna.
Funktionen har även inrättat ett gåvo- och representationsregister. Alla medarbetare upp-
manas att rapportera missnkta fall av korruption eller illegal verksamhet via Intrums vis-
selblåsarkanal som finns tillgänglig på lokalt språk och kan nås dygnet runt. Detta inkluderar
möjligheten att rapportera incidenter eller överträdelser anonymt.
Intrum har upprättat ramverk, verktyg och processer för att motverka risker för penningt-
vätt. Vi samlar regelbundet in information om våra kunder, uppdragsgivare och deras ägar-
förhållanden. Risken för penningtvätt bedöms dock vara låg inom inkassoverksamheten,
främst beroende på att nästan alla betalningstransaktioner sker via bank- och betalningssys-
tem som står under strikt tillsyn.
P
Förtroenderisk
Ett gott anseende är avgörande för att långsiktigt och framgångsrikt kunna bedriva
inkassoverksamhet. Det är därför oerhört viktigt att våra kunder (konsumenter) alltid får
ett korrekt och hjälpsamt bemötande. Generellt är förtroenderisker av stor betydelse
för bolagets relation med samtliga intressenter; uppdragsgivare, kunder, medarbetare,
styrelseledamöter, investerare, myndigheter och leverantörer.
Vår uppförandekod spelar en viktig roll inom vår verksamhet och beskriver synen på Intrums
roll i samhället, våra värderingar, relationen till våra intressenter och hållbarhetsfrågor.
Uppförandekoden gäller alla medarbetare och andra som representerar bolaget,
inklusive leverantörer och samarbetspartner. Det digitala utbildningsprogrammet om
uppförandekoden är obligatoriskt för alla medarbetare i Intrum. Rapportering av misstanke om
oegentligheter sker genom interna rapporteringskanaler eller genom visselblåsarfunktionen.
Compliancefunktionen, samt myndigheter, granskar regelbundet vår inkasseringsverksamhet
på våra lokala marknader för att säkerställa god inkassosed.
Q
Klimatrisk
Vi verkar för att minimera vår negativa inverkan på miljön där vi har möjlighet att göra
avtryck. Klimatförändringar kan utgöra en risk för Intrums verksamhet på längre sikt. Detta
kan innebära köp av portföljer med säkra tillgångar, till exempel där fastighetsvärden
kan förändras i klimatutsatta områden, även genom högre försäkringspremier samt
marknadsrisker, förtroenderisker och risker i samband med nya regelverk, till exempel
koldioxidprissättning.
Genom Intrums miljöinstruktion och uppförandekod arbetar vi för att minska vårt miljö-
och klimatavtryck. Sedan fem år tillbaka mäter vi Intrums klimatavtryck samt upprättar
lokala miljöplaner för att minska det. Vid portföljköp av säkra tillgångar är klimatet en av
de aspekter som bedöms i relation till våra säkerheter. Risken är relativt låg eftersom vår
teckningshorisont är cirka 10–15 år och den genomsnittliga tiden för att sälja säkerheter är
3–5 år eller i vissa fall ännu kortare.
44Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll
Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Task Force on Climate-Related Financial Disclosures
Klimatförändringarna är en av vår tids allra största utmaningar.
Den påverkar alla och kommer att i allt större utsträckning
påverka den globala ekonomin under de kommande åren. Som
företag är det viktigt att Intrum behåller fokus på denna fråga. Vi
strävar efter att kontinuerligt utveckla vårt klimatarbete. Vi till-
kännagav vårt stöd för Task Force on Climate Related Financial
Disclosures (TCFD) i november 2021 – ett viktigt steg för att ta
hantera klimatförändringarnas ekonomiska påverkan på Intrums
verksamhet.
Styrning
Styrelseordföranden har det primära ansvaret för styrelsen,
som är det högsta beslutsfattande organet för hållbarhetsstyr-
ning och följaktligen också klimatrelaterade frågor. Detta inne-
fattar godkännande av strategiska riktlinjer för hållbarhetsarbetet
i stort, granskning av strategin samt löpande översyn av hållbar-
hetsrelaterade frågor.
Strategi
Sedan 2018 har vi arbetat med att kartlägga och minska vårt kli-
matavtryck. Vårt mål är att minska våra utsläpp med minst 20
procent till 2030 och vi ser över hur vi ytterligare kan förbättra
vårt bidrag till omställningen till ett klimatneutralt samhälle. Vi
har påbörjat arbetet med att identifiera och bedöma klimatrisker
och möjligheter och strävar efter fortsatt integrering av klimatre-
laterade risker och möjligheter i våra rapporteringsrutiner.
Riskhantering
Klimatrelaterade risker och möjligheter bedöms genom vårt ram-
verk för operativa risker. Denna process omfattar identifiering,
bedömning och hantering av klimatrisker och möjligheter i hela
vår värdekedja.
Som kredithanteringsbolag påverkas vi främst av akuta och
kroniska fysiska risker relaterade till klimatförändringar, såsom
ökad förekomst av skogsbränder, översvämningar och extrema
väderförändringar. Dessa kan minska värdet på våra tillgångar
och öka försäkringskostnaderna. Vi har också identifierat mark-
nads- och förtroenderisker samt risker i samband med nya för-
ordningar, t.ex. koldioxidprissättning, som kan kräva resurser för
efterlevnad. Dessa risker kan påverka vår attraktionskraft som
investeringsmöjlighet, affärspartner och arbetsgivare.
Vi följer och utvärderar löpande utvecklingen av dessa risker
och vidtar nödvändiga åtgärder för att hantera dem.
Nyckeltal och mål
Vi strävar efter att minska våra utsläpp av växthusgaser med
minst 20 procent till 2030 jämfört med 2019 års nivåer. Detta
omfattar utsläpp från fordon (scope 1-utsläpp enligt Green
House Gas Protocol), energianvändning (scope 2) och affärsre-
sor (scope 3). För att uppnå detta fokuserar vi på att öka använd-
ningen av förnybar energi och förbättra energieffektiviteten på
våra kontor. Vi arbetar också med att fastställa ett nytt utgångs-
värde som täcker alla relevanta kategorier av våra utsläpp för att
anpassa våra minskningsmål till Parisavtalet. Mer information om
våra utsläpp finns på sidorna 101–102.
45Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll
Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Finansiella rapporter
Innehåll
Koncernen
Resultaträkning 47
Redogörelse för övrigt totalresultat 47
Rapport över finansiell ställning 46
Kassaflödesanalys 49
Rapport över förändringar i eget kapital 50
Moderbolaget
Resultaträkning 51
Balansräkning 51
Kassaflödesanalys 51
Rapport över förändringar i eget kapital 52
Not 1 Grunden för upprättandet 53
Not 2 Redovisningsprinciper 53
Not 3 Kritiska uppskattningar och bedömningar: 58
Not 4 Intäkter 59
Not 5 Kostnader 59
Not 6 Nettoresultat från finansiella transaktioner 60
Not 7 Skatt 61
Not 8 Immateriella anläggningstillgångar 62
Not 9 Portföljinvesteringar 64
Not 10 Intresseföretag och joint ventures 64
Not 11 Materiella anläggningstillgångar 66
Not 12 Övriga finansiella tillgångar 67
Not 13 Förvärv av verksamheter 67
Not 14 Avvecklade verksamheter 67
Not 15 Kundfordringar och övriga rörelsefordringar 68
Not 16 Förvaltningstillgångar och skulder 68
Not 17 Likvida medel 68
Not 18 Förmånsbestämda pensionsförpliktelser 68
Not 19 Upplåning 69
Not 20 Övriga finansiella skulder 70
Not 21 Övriga avsättningar 70
Not 22 Leasingskuld 70
Not 23 Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder 70
Not 24 Aktiekapital och reserver 70
Not 25 Innehav utan bestämmande inflytande 71
Not 26 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 71
Not 27 Segmentanalys 72
Not 28 Hantering av finansiell risk 74
Not 29 Närstående 77
Not 30 Händelser efter balansdagen 77
Not 31 Medelantal anställda 77
Not 32 Aktiebaserade ersättningar 78
Not 33 Anställningsvillkor för ledande befattningshavare 78
Not 34 Koncernföretag 80
Förslag till disposition av resultatet
Revisionsberättelse 86
Finansiella nyckeltal 89
Avstämning av intäkter 89
Resultatöversikt 89
Nettoskuldsöversikt 89
Definitioner 90
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation Års- och hållbarhetsredovisning 2024 46
Koncernens resultaträkning
MSEK
Not
2024
2023
1
Servicingintäkter
4
11 791
11 171
4
5 093
5 232
Övriga intäkter
1 149
1 302
Totala intäkter
18 033
17 705
Direkta kostnader
5
-10 078
-9 409
Bruttoresultat
7 955
8 296
Kreditvinster/-förluster på portföljinvesteringar
14
-7 9
-2 5 8
Övriga rörelseposter
8
-1 320
-
Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures
10
517
613
Totala rörelseintäkter
7 073
8 651
Indirekta kostnader
5
-5 132
-5 875
Rörelseresultat (EBIT)
1 941
2 7 76
Nettoresultat av Finansiella transaktioner
6
-3 301
-2 94 4
Resultat före skatt
-1 360
-1 68
Skatt
7
-624
-419
Resultat från kvarvarande verksamhet
-1 984
-587
Årets resultat hänförligt till avvecklad verksamhet
2
14
-1 3 61
644
ÅRETS RESULTAT
-3 345
57
Hänförligt till:
Aktieägare i Intrum AB (publ)
-3 697
-1 87
Innehav utan bestämmande inflytande
352
24 4
ÅRETS RESULTAT
-3 345
57
Genomsnittligt antal aktier (tusental):
Före utspädning
24
120 570
120 537
Efter utspädning
24
120 570
120 537
Resultat hänförligt till aktieägare i Intrum AB per aktie, SEK:
Före utspädning
-3 0 , 67
-1, 5 6
Efter utspädning
-3 0, 67
-1 , 5 6
Resultat per aktie, SEK:
Före utspädning
-2 7, 7 4
0 ,47
Efter utspädning
-2 7, 7 4
0 ,47
Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat
MSEK
Not 2024
2023
1
Årets resultat
-3 345
57
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen
Omräkningsdifferenser i utländsk valuta, netto
-2 7 8
-2 4 7
Säkringsresultat från investeringar, netto
542
2 61
Summa poster som kan komma att omklassificerats till
264
14
resultaträkningen
Poster som inte kan komma att omklassificeras till resultaträkningen
Skillnader i värdering av pensionsförpliktelser, netto
11
-12
Summa poster som inte kan omklassificeras till resultaträkning
11
-12
Summa övrigt totalresultat
275
2
ÅRETS TOTALRESULTAT
-3 070
59
Årets totalresultat hänförligt till:
Aktieägare i Intrum AB (publ)
-3 337
-182
Innehav utan bestämmande inflytande
267
240
Genomsnittligt antal aktier (tusental):
Före utspädning
24
120 570
120 537
Efter utspädning
24
120 570
120 537
Totalresultat hänförligt till aktieägare i Intrum AB per aktie, SEK:
Före utspädning
-2 7, 6 8
-1, 5 1
Efter utspädning
-2 7, 6 8
-1, 5 1
Totalresultat per aktie, SEK:
Före utspädning
-2 5 , 47
-0,49
Efter utspädning
-2 5 , 47
-0,49
1) Jämförelsetalen har omräknats från tidigare redovisade resultat för att omklassificera vissa poster som avvecklade verksamheter enligt beskrivningen i not 14
till koncernredovisningen.
2) Resultatet från avvecklade verksamheter, besende av resultatet efter skatt, redovisas som ett enda belopp i resultaträkningen. En analys av detta belopp
redovisas i not 14 till koncernredovisningen.
47Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Koncernens rapport över finansiell ställning
MSEK
Not
31 dec 2024
31 dec 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
8
39 184
39 829
Portföljinvesteringar
9
22 695
3 5 294
Andelar intresseföretag och joint ventures
10
2 352
82 3
Materiella anläggningstillgångar
11
225
280
Nyttjanderätter
11
67 9
584
Uppskjutna skattefordringar
7
1 986
2 197
Övriga finansiella tillgångar
12
182
175
Summa anläggningstillgångar
67 3 03
79 182
Omsättningstillgångar
Tillgångar som innehas för försäljning
14
-
496
Innehav av fastigheter
287
329
Skattefordringar
93 5
686
Derivatinstrument
28
16
3 24
Kundfordringar och övriga rörelsefordringar
15
5 213
4 316
Förvaltningstillgångar
16
1 281
1 106
Likvida medel
17
2 504
3 769
Summa omsättningstillgångar
10 236
11 026
SUMMA TILLGÅNGAR
77 539
90 208
MSEK
Not
31 dec 2024
31 dec 2023
SKULDER OCH EGET KAPITAL
Långfristiga skulder
Förmånsbestämda pensionsförpliktelser
18
88
14 2
Långfristiga lån
19
36 862
51 899
Övriga finansiella skulder
20
616
641
Avsättningar
21
158
1 07
Uppskjutna skatteskulder
7
1 106
1 411
Leasingskulder
22
526
436
Summa långfristiga skulder
39 356
54 636
Kortfristiga skulder
Skulder som innehas för försäljning
14
-
10 0
Upptagna lån
19
13 839
7 953
Skatteskulder
562
57 2
Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder
23
6 540
6 041
Derivatinstrument
28
61
303
Förvaltningsskulder
16
1 281
1 106
Kortfristiga avsättningar
21
24 8
3 76
Leasingskulder
22
185
193
Summa kortfristiga skulder
22 716
16 644
Summa skulder
62 072
71 280
Eget kapital
24
Aktiekapital
3
3
Reserver
21 370
18 428
Balanserat resultat
-7 98 5
-1 679
Eget kapital hänförligt till aktieägarna
13 388
16 752
Innehav utan bestämmande inflytande
25
2 079
2 176
Summa eget kapital
15 467
18 928
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL
77 539
90 208
48Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Koncernens kassaflödesanalys
Kassaflöde från den löpande verksamheten
MSEK Not
2024
2023
1
EBIT från kvarvarande verksamheter
1 941
2 7 76
EBIT från avvecklade verksamheter
14
504
1 588
Rörelseintäkter/EBIT
2 445
4 364
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Avskrivningar och nedskrivningar
5,8
2 628
1 536
Kreditvinster/(kreditförluster) på portföljinvesteringar, netto
9
79
-9
Övriga justeringar för icke kassaflödespåverkande poster
-325
3 34
Totala icke kassaflödespåverkande justeringar
2 382
1 861
Erhållna utdelningar från intresseföretag och joint ventures
351
412
Kassaflöde från den löpande verksamhet före förändringar i
rörelsekapitalet
5 1786 637
Förändringar i rörelsekapitalet
-608
-189
Kassaflöde från löpande verksamhet före skatt
4 570
6 448
Betald inkomstskatt
-860
-1 137
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten
3 710
5 311
Kassaflöde från investeringsverksamhet
Förvärv av portföljinvesteringar
-1 479
-5 114
Avyttring av portföljinvesteringar
4 442
5 385
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-5 31
-2 2 9
Avyttring av immateriella anläggningstillgångar
23
2
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
11
-54
-124
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
6
1
Investeringar i intresseföretag/dotterbolag
-1 570
-2 347
Avyttring av intresseföretag/dotterbolag
8 640
-13 4
Övrigt kassaflöde från investeringsverksamheten
-2 74
-
Kassaflöde från investeringsverksamhet
9 203
-2 560
MSEK
Not
2024
2023
1
Kassaflöde från finansieringsverksamhet
Nettointäkter från upptagna lån
-10 491
3 349
Återbetalning av övriga finansiella skulder
100
-2 94
Amortering av leasingskulder
-2 2 9
-10 1
Återköp av egna aktier
-63
-3 55
Erhållna finansiella intäkter
12 2
68
Betalda finansiella kostnader
-3 430
-2 994
Intäkter från avvecklade säkringsderivat
767
1 168
Betalning vid avveckling av säkringsderivat
-28 7
-7 76
Betalning vid avveckling av övriga derivat
-7 9 0
-321
Utdelning till moderbolagets aktieägare
-
-1 627
Utdelning till ägare utan bestämmande inflytande
-2 8 5
-380
Kassaflöde från finansieringsverksamhet
-14 586
-2 263
Årets kassaflöde
-1 673
488
Likvida medel vid årets början
17
3 769
3 474
Kursdifferens i likvida medel
408
4
Likvida medel från avvecklade verksamheter
-
-197
Likvida medel vid årets slut
17
2 504
3 769
1) Jämförelsetalen har omräknats från tidigare redovisade resultat för att omklassificera vissa poster som avvecklade verksamheter enligt beskrivningen i not 14
till koncernredovisningen.
49Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
Balanserade Summa eget kapital Innehav
Övrigt tillskjutet vinstmedel hänförligt till moder- utan bestämmande
MSEK
Noter
Aktiekapital
kapital
Reserver
inkl. årets resultatbolagets aktieägare
inflytande
Summa eget kapital
Per den 1 januari 2024
3
17 442
5 977
-6 670
16 752
2 176
18 928
Årets totalresultat
Årets resultat
-
-
-
-3 697
-3 697
352
-3 345
Övrigt totalresultat för året
Omvärderingsdifferenser på förmånsbestämda pensionsförpliktelser
-
-
11
11
-
11
Valutakursdifferenser
-
-
-193
-
-193
-85
-2 78
Säkringsdifferenser på investeringar
-
-
542
-
542
-
5 42
Summa övrigt totalresultat
349
11
3 60
-85
275
Summa årets totalresultat
-
-
349
-3 686
-3 337
267
-3 070
Aktieutdelning
24
-
-
-
-
-
-2 8 5
-2 8 5
Aktierelaterade ersättningar till anställda
32
-
-
-2 7
-
-2 7
-27
Återköp av egna aktier
25
-
-
-
-
-
-7 9
-7 9
Per den 31 december 2024
3
17 442
6 299
-10 356
13 388
2 079
15 467
Per den 1 januari 2023
3
17 442
5 963
-4 869
18 539
2 661
21 200
Årets totalresultat
Årets resultat
-
-
-
-18 7
-1 87
24 4
57
Övrigt totalresultat för året
Valutakursdifferenser
-
-
-24 7
-
-24 7
-
-2 4 7
Säkringsdifferenser på investeringar
-
-
281
-
281
-
281
Omvärderingsdifferenser på förmånsbestämda pensionsförpliktelser
-
-
-
-8
-8
-4
-12
Inkomstskatt på övrigt totalresultat
-
-
-2 0
-
-2 0
-
-2 0
Summa övrigt totalresultat
14
-8
6
-4
2
Summa årets totalresultat
-
-
14
-195
-181
240
59
Aktieutdelning
24
-
-
-
-1 627
-1 627
-38 0
-2 007
Aktierelaterade ersättningar till anställda
32
-
-
-
21
21
-
21
Återköp av egna aktier
25
-
-
-
-
-
-3 4 5
-345
Per den 31 december 2023
3
17 442
5 977
-6 670
16 752
2 176
18 928
50Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Moderbolaget
Resultaträkning
MSEK Not 2024 2023
Övriga intäkter 4 1 335 1 617
Summa intäkter 1 335 1 617
Direkta kostnader 5 -553 -286
Bruttoresultat 782 1 331
Summa rörelseintäkter 782 1 331
Indirekta kostnader 5 -1 613 -2 114
Rörelseresultat -831 -783
Finansiella nettointäkter 6 3 417 738
Resultat före skatt 2 586 -45
Skatt 7 -161 24
Årets resultat 2 425 -21
Balansräkning
31 dec 31 dec
MSEK Not 2024 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 8 141 527
Materiella anläggningstillgångar 11 35 4
Andelar i koncernföretag 34 41 793 39 152
Uppskjutna skattefordringar 169 320
Fordringar hos koncernföretag 13 280 38 971
Summa anläggningstillgångar 55 418 78 974
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernföretag 30 267 5 289
Kortfristiga fordringar 15 31 23
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 15 868 180
Derivatinstrument 28 16 324
Likvida medel 17 672 762
Summa omsättningstillgångar 31 854 6 578
SUMMA TILLGÅNGAR 87 272 85 552
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 24 3 3
Reservfond
1
24 423 809
Summa bundna reserver 426 812
Överkursfond 17 442 17 442
Balanserade vinstmedel
1
-12 228 -12 566
Årets resultat 2 425 -21
Summa fritt eget kapital 7 639 4 855
Summa eget kapital 8 065 5 667
Skulder till kreditinstitut 19 12 231 14 886
Obligationslån 19 24 631 37 014
Skulder till koncernföretag 24 015 17 704
Övriga långfristiga skulder 358 -
Summa långfristiga skulder 61,235 69 604
Skulder till kreditinstitut 1,030 -
Obligationslån 19 12 809 7 259
Företagscertifikat 19 - 694
Leverantörsskulder 23 19 27
Skulder till koncernföretag 2 744 845
Övriga kortfristiga skulder 23 102 5
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23 1 207 1 148
Derivatinstrument 28 61 303
Summa kortfristiga skulder 17 972 10 281
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 87 272 85 552
Kassaflödesanalys
MSEK Not 2024 2023
Kassaflöde från kvarvarande verksamheter
Löpande verksamhet
Rörelseresultat -831 -783
Justering för icke kassaflödespåverkande
poster
Avskrivningar och nedskrivningar 539 149
Övriga justeringar för icke
kassaflödespåverkande poster
-2 21
Erhållen ränta 3 793 3 590
Betald ränta -4 391 -3 878
Erlagda övriga finansiella kostnader
119 -112
Betald inkomstskatt
-9 -297
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapitalet
-782 -1 310
Förändringar i rörelsekapitalet 3 443 186
Kassaflöde från den löpande verksamheten
2 661 -1 124
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -165 -124
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 11 -40 -1
Nettoförvärv av dotterbolag och intresseföretag -3 864 -4 254
Aktieutdelning från dotterbolag 4 259 1 333
Kassaflöde från investeringsverksamheten 190 -3 046
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Upplåning och amortering av lån -10 089 3 506
Nettoutlåning till dotterbolag 7 153 2 508
Återköp av egna aktier -5 -
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare - -1 627
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -2 941 4 387
Årets kassaflöde -90 217
Likvida medel vid årets början
762 545
Likvida medel vid årets slut 17 672 762
1) Justering i enlighet med not 2 och moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital.
51Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Moderbolaget
Rapport över förändringar i eget kapital
Se även not 24
MSEK Aktiekapital Övrigt tillskjutet kapital Reservfond
Balanserade
vinstmedel Årets resultat Summa eget kapital
Per den 1 januari 2024 3 17 442 1 354 -13 111 -21 5 667
Föregående års justering (not 2) - - -545 545 - -
Per den 1 januari 2024 efter justering 3 17 442 809 -12 566 -21 5 667
Årets totalresultat
Summa årets resultat - - - - 2 425 2 425
Summa årets totalresultat - - - - 2 425 2 425
Disposition av föregående års resultat - - - -21 21 -
Utvecklingsfond - - -386 386 - -
Transaktioner med koncernens ägare 2024
Aktierelaterade ersättningar till anställda - - - -27 - -27
Per den 31 december 2024 3 17 442 423 -12 228 2 425 8 065
Per den 1 januari 2023 3 17 442 827 -8 968 -2 010 7 294
Årets totalresultat
Summa årets resultat -21 -21
Summa årets totalresultat - - - - -21 -21
Disposition av föregående års resultat - - - -2 010 2 010 -
Utvecklingsfond - - 527 -527 -
Transaktioner med koncernens ägare 2023
Aktieutdelning - - - -1 627 - -1 627
Aktierelaterade ersättningar till anställda - - - 21 - 21
Per den 31 december 2023 3 17 442 1 354 -13 111 -21 5 667
52Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Note 1 Grunden för upprättandet
Intrum AB som frisende aktiebolag (”bolaget” eller ”moderbolaget”) är
registrerat med säte i Stockholm, Sverige. Bolaget är noterat som ett stort
bolag på Nasdaq Stockholms börsen i Sverige.
Bolagets och dess dotterbolags (tillsammans ”koncernen”) huvudsakliga
verksamhet är att tillhandahålla betalningslösningar, kredit- och inkasserings-
tjänster till uppdragsgivare samt investeringar i kreditportföljer. Koncernen är
verksam på den europeiska marknaden.
Finansiella rapporter rapporteras i svenska kronor (SEK) och avrundas till
närmaste miljon (MSEK).
Redovisningsramverk:
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med:
den Svenska Årsredovisningslagen – ÅRL (1995:1554)
International Financial Reporting Standards (IFRS ® redovisningsstanda-
red)) så som de har antagits av Europeiska Unionen (EU), inklusive tolk-
ningar som utfärdats av IFRS Interpretation Committee (”IFRIC”)
Samt RFR 1 från Rådet för Finansiell Rapporteringsrekommendation,
”Kompletterande redovisningsregler för koncerner”
Bolagets finansiella rapporter upprättas enligt samma redovisningsram-
verk som koncernredovisningen. Dessutom följer moderbolagets finansiella
rapporter RFR 2 Redovisning för juridiska personer från Rådet för finansiell
rapportering. RFR 2 kräver att de fristående finansiella rapporterna ska upp-
rättas i enlighet med IFRS ® så som de har antagits av Europeiska Unionen
(EU) inom ramen för den svenska årsredovisningslagen, med beaktande av
sambandet mellan rapportering och beskattning. Rekommendationen anger
vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS.
De finansiella rapporterna besr av de primära rapporterna: Resultaträk-
ning (”SOI”), rapport över övrigt totalresultat (”SOCI”), rapport över finansiell
ställning (”SFP”), rapport över kassaflöden (”SCF”), rapport över föränd-
ringar i eget kapital (”SCE”) och tillhörande noter (”noter”) till de primära
rapporterna.
Resultaträkningen utarbetas enligt metoden för ”funktionsindelning”:
direkta kostnader” och ”indirekta kostnader”. Noterna tillhandahåller upp-
gifter baserade på metoden ”kostnadernas art. SCF utarbetas enligt den
indirekta metoden.
Antagande om fortsatt drift:
De finansiella rapporterna är upprättade på basis av fortsatt drift. Koncern-
ledningen har gjort följande bedömning:
Den pågående Rekapitaliseringstransaktionen, har godkänts i den ame-
rikanska domstolen för Chapter 11 den 31 december 2024. Godkän-
nandet är en viktig milstolpe och visar på ett starkt juridiskt stöd för
rekonstruktionen.
Uppgörelsen med de tidigare negativt insllda obligationsinnehavarna,
Noter
Redovisningsprinciper
Not 2 Redovisningsprinciper
Nya standarder, tolkningar, regler och andra ändringar som antagits
Ändring av IAS 1 Utformning av finansiella rapporter (januari 2020, juli 2020
och oktober 2022):
I januari 2020 publicerade IASB ändringar i IAS 1. Ändringarna klargjorde
klassificeringen av skulder som ”kortfristiga” och ”långfristiga”. Vägledningen
förtydligar att en skuld ska klassificeras som ”långfristig” om ett företag har
rätt att i slutet av rapporteringsperioden skjuta upp regleringen av skulden i
minst tolv månader från balansdagen. Den anger också att klassificeringen
inte påverkas av förväntningar om huruvida ett företag kommer att utnyttja
sin rätt.
I oktober 2022 publicerades ytterligare ändringar av IAS 1. Ändringarna
anger att uppfyllande av åtaganden och eventuella omförhandlingar före
rapporteringsperiodens slut som gör det möjligt att skjuta upp regleringen i
minst tolv månader bör resultera i en klassificering som ”långfristig.
Ändringarna kräver också ytterligare upplysningar om risken för att de
långfristiga skulderna blir återbetalningsbara inom tolv månader efter rap-
porteringsperioden. Händelser relaterade till kortfristiga skulder, såsom
långfristig refinansiering eller åtgärdande av ett avtalsbrott gällande ett lång-
fristigt låneavtal, redovisas som icke justerande händelser i enlighet med
IAS 10 Händelser efter rapporteringsperioden, om sådana händelser inträf-
far efter balansdagen och innan de finansiella rapporterna godkänns för
utfärdande.
Uppdateringen gäller från och med den 1 januari 2024 och har inte haft
någon väsentlig inverkan på klassificeringen av skulder eller på upplysnings-
kraven för efterföljande händelser som ingår i denna uppdatering .
har förhandlats fram framgångsrikt, vilket säkerställer att alla större intres-
senter är i linje med Rekapitaliseringsplanen, samt att det finns en stor
majoritet som stödjer bolagets plan.
Rekapitaliseringen förväntas genomföras framgångsrikt inom den kommu-
nicerade tidsramen, vilket återspeglar en noggrann planering och genom-
förande av transaktionen från företagsledningen.
Säkerställa gruppens framtida prestation och robusta finansiell hälsa fram-
över, inklusive dess likviditet och nya kapitalstruktur, som har utrderats
och bedömts noggrant under processen.
Utifrån dessa betydande bedömningar har företagsledningen vid tidpunkten
för godkännandet av 2024 års Års- och hållbarhetsrapport dragit slutsatsen
att det inte finns några finansiella- eller andra indikatorer som ger betydande
tvivel om koncernens förmåga att fortsätta driva verksamheten och uppfylla
sina skyldigheter under de kommande 12-18 månaderna efter datumet för
rapporten. Dessutom, med tanke på de nuvarande stegen som tagits, är det
mycket sannolikt att transaktionen kommer att genomföras. Samförståndet
mellan nyckelpersoner, det juridiska godkännandet från domstolar och stra-
tegisk planering bidrar till en stark grund för koncernens fortsatta stabilitet
och tillväxt. Ledningen har också lagt mycket större fokus på resultatuppfölj-
ning och fortsätter att ytterligare optimera användningen av likvida tillgångar
i koncernen för att förbättra rörelsekapitalet och användningen av det .
Ändring av IFRS 16 Leasingavtal (september 2022):
I september 2022 ändrade IASB IFRS 16 för att kräva att en säljare/leaseta-
gare fastställer ”leasingbetalningar” ellerreviderade leasingbetalningar” på
ett sätt så att säljaren/leasetagaren inte redovisar något belopp av den vinst
eller förlust som är hänförlig till den nyttjanderätt som den behåller. Denna
ändring avser försäljnings- och återleasningstransaktioner.
Uppdateringen gäller från och med den 1 januari 2024 och har inte haft
någon inverkan på koncernens finansiella rapporter.
Ändring av IAS 7 Rapport över kassaflöden och IFRS 7 Finansiella instrument:
Upplysningar (maj 2023):
I maj 2023 gav IASB ut en vägledning som kräver att ett företag lämnar infor-
mation om leverantörsfinansiering, som hjälper användarna att förstå sådana
arrangemangs påverkan på företagets skulder, kassaflöden och exponering
för likviditetsrisk. Upplysningskraven omfattar både kvantitativ och kvalita-
tiv information.
Uppdateringen gäller från och med den 1 januari 2024. Koncernen har
ingen exponering mot leverantörsfinansiering .
Ändringar i de primära rapporterna
Omräkning av moderbolagets förändring i eget kapital
Moderbolagets förändring i eget kapital för 2023 återspeglade en överföring
från balanserade vinstmedel till den bundna reservfonden motsvarande vär-
det av immateriella tillgångar per den 31 december 2023 om 527 MSEK, istäl-
let för att överföra förändringen i immateriella tillgångar om -20 MSEK från
den bundna reservfonden till balanserade vinstmedel. Det totala egna kapi-
talet per den 31 december 2023 påverkades inte. Inga andra ändringar har
gjorts i de primära rapporterna under 2024.
Ändringar i noterna
I not 10 lämnades tidigare information avseende samtliga joint ventures. Upp-
lysningarnas omfattning har minskats i enlighet med IFRS krav på att lämna
relevant information om joint ventures eller intresseföretag som är väsentliga
för koncernen.
Upplysningarna i not 27 har utökats för att ge ytterligare segmentinforma-
tion när det gäller investeringsintäkter per marknad.
Not 28 har utökats med tilläggsupplysningar avseende följande:
verkligt värde på finansiella instrument
räntesatser som gäller för finansiella tillgångar.
Not 9 har uppdaterats för att återspegla det totala beloppet av odiskon-
terade förväntade kreditförluster vid första redovisningstillfället för finan-
siella tillgångar som redovisats vid det första redovisningstillfället under
rapportperioden.
Standarder, tolkningar, regler och andra ändringar som inte börjat tillämpas
Vid tidpunkten för godkännandet av dessa finansiella rapporter har koncer-
nen inte tillämpat följande nya och reviderade IFRS-redovisningsstandarder
som har utfärdats men ännu inte trätt i kraft.
53Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Ändringar i IAS 21 Effekterna av ändrade valutakurser
IFRS 18 Utformning av och upplysningskrav i finansiella rapporter
IFRS 19 Dotterbolag utan offentligt redovisningsansvar: Upplysningar
Ändring av IAS 21 Effekterna av ändrade valutakurser (augusti 2023):
Ändringen ger vägledning för valutaexponeringar där transaktioner i utländsk
valuta inte är lätt tillgängliga för en snabb omräkning till andra valutor. Änd-
ringen ger vidare vägledning om hur sådana valutor som saknar möjlighet till
att växla ska identifieras. Om ett företag är exponerat för sådana valutor som
saknar möjlighet till att växla, kräver ändringen ytterligare upplysningar för
användarna av de finansiella rapporterna.
Uppdateringen träder i kraft från och med den 1 januari 2025 med möjlig-
het till tidig tillämpning. Koncernen har inte någon väsentlig exponering mot
utländska valutor som saknar möjlighet till att växla.
IFRS 18 Utformning av och upplysningskrav i finansiella rapporter (april 2024):
IFRS 18 ersätter IAS 1 och överför många av kraven i IAS 1 utan ändringar och
kompletterar dem med nya krav. Dessutom har vissa punkter i IAS 1 flyttats
till IAS 8 Redovisningsprinciper, ändringar i uppskattningar och bedömningar
samt fel och IFRS 7. Vidare har IASB gjort mindre ändringar av IAS 7 och IAS
33 Resultat per aktie.
IFRS 18 introducerar nya krav för att:
redovisa specificerade kategorier och definierade delsummor i
resultaträkningen
lämna upplysningar om av ledningen fastställda resultatmått (MPM) i
noterna till de finansiella rapporterna
förbättra sammanställning och uppdelning.
Ett företag måste tillämpa IFRS 18 för rapporteringsperioder som börjar den
1 januari 2027 eller senare, med tidigare tillämpning tillåten. Ändringarna av
IAS 7 och IAS 33, liksom de reviderade IAS 8 och IFRS 7, träder i kraft när ett
företag tillämpar IFRS 18. IFRS 18 kräver retroaktiv tillämpning med särskilda
övergångsbestämmelser.
Ledningen förväntar sig att tillämpningen av dessa ändringar kommer att ha
en inverkan på koncernens finansiella rapporter under kommande perioder.
IFRS 19 Dotterbolag utan offentligt redovisningsansvar: Upplysningar (maj
2024):
IFRS 19 tillåter ett dotterbolag som omfattas att lämna reducerade upp-
lysningar vid tillämpning av IFRS redovisningsstandarder i sina finansiella
rapporter.
Företag som omfattas kan tillämpa IFRS 19 i sina koncernredovisningar,
separata eller enskilda finansiella rapporter. Ett mellanliggande moderbolag
som omfattas, som inte tillämpar IFRS 19 i sin koncernredovisning, kan göra
det i sina separata finansiella rapporter.
Den nya standarden ska tillämpas för rapporteringsperioder som börjar
den 1 januari 2027 eller senare, med tidigare tillämpning tillåten.
Ledningen förväntar sig inte att IFRS 19 kommer att tillämpas vid upprät-
tandet av koncernens finansiella rapporter.
Väsentliga redovisningsprinciper som gäller för innevarande och
föregående år:
Dotterbolag och rörelseförvärv
Dotterbolag är alla företag (inklusive strukturerade företag) som koncernen
har ensamt besmmande inflytande över. Koncernen har ensamt bestäm-
mande inflytande över ett företag när koncernen är exponerad för, eller har
rätt till, rörlig avkastning från sitt engagemang i företaget och har möjlighet att
påverka denna avkastning genom sin makt att styra företagets aktiviteter.
Dotterbolag konsolideras fullt ut från och med det datum då koncernen
erhöll ensamt bestämmande inflytande. Dotterbolag tas bort från koncern-
redovisningen från och med den dag då koncernen upphör att ha bestäm-
mande inflytande över dotterbolaget .
Förvärvsmetoden används av koncernen för att redovisa företagsförrv.
Transaktioner, balanser och orealiserade vinster på transaktioner mellan
koncernföretag elimineras. Orealiserade förluster elimineras också, såvida
inte transaktionen ger belägg för en nedskrivning av den överförda tillgången.
Dotterbolagens redovisningsprinciper har ändrats när det varit nödvän-
digt för att säkerställa överensstämmelse med de principer som koncernen
tillämpar.
Innehav utan bestämmande inflytande i dotterbolagens resultat och eget
kapital redovisas separat i koncernredovisningen för SOI, SOCI, SFP respek-
tive SCE .
Intresseföretag
Intresseföretag är alla företag som koncernen har ett betydande infly-
tande över, men varken har ensamt bestämmande inflytande eller gemen-
samt bestämmande inflytande. Det är i allmänhet så när koncernen innehar
mellan 20 och 50 procent av rösterna. Innehav i intresseföretag redovi-
sas enligt kapitalandelsmetoden, efter att ursprungligen ha redovisats till
anskaffningsvärde.
Samarbetsarrangemang
Enligt IFRS 11 Samarbetsarrangemang klassificeras investeringar i samar-
betsarrangemang som antingen gemensamma verksamheter eller joint ven-
tures (se not 10). Klassificeringen beror på varje investerares avtalsenliga
rättigheter och skyldigheter snarare än på samarbetsarrangemangets juri-
diska struktur. Koncernen har endast investeringar i joint ventures under den
aktuella rapporteringsperioden. Joint ventures redovisas enligt kapitalan-
delsmetoden, efter att ursprungligen ha redovisats till anskaffningsvärde .
Kapitalandelsmetoden
Enligt kapitalandelsmetoden redovisas investeringarna i ett intresseföre-
tag eller joint venture initialt till anskaffningsvärde och justeras därefter för
att redovisa koncernens andel av investeringsobjektets vinster eller förluster
efter förvärvet i SOI, och koncernens andel av rörelser i investeringsobjektets
övriga totalresultat i SOCI. Utdelningar som erhållits eller ska erhållas från ett
intresseföretag eller att joint venture redovisas som en minskning av investe-
ringens redovisade värde. När koncernens andel av förlusterna i ett intresse-
företag eller ett joint venture redovisade enligt kapitalandelsmetoden är lika
med eller överstiger dess andel i intresseföretaget eller joint venture, inklu-
sive eventuella andra långfristiga fordringar utan säkerhet, redovisar koncer-
nen inte ytterligare förluster, såvida den inte har åtagit sig förpliktelser eller
gjort betalningar för intresseföretagets eller joint ventures räkning. Oreali-
serade vinster på transaktioner mellan koncernen och dess intresseföretag
och joint ventures elimineras i den utsträckning som motsvarar koncernens
andelar i dessa företag. Orealiserade förluster elimineras ock, såvida inte
transaktionen ger belägg för en nedskrivning av den/de överförda tillgången/
tillgångarna. Justeringar görs vid behov för att få ett intresseföretags redovis-
ningsprinciper att överensstämma med koncernens innan intresseföretagets
finansiella rapporter används av koncernen vid tillämpning av kapitalandels-
metoden. Det redovisade värdet på investeringar som redovisas enligt kapi-
talandelsmetoden prövas för nedskrivning om det finns indikationer på att
det redovisade värdet per balansdagen inte kan återvinnas.
Förändringar i ägarintressen
Koncernen behandlar transaktioner med innehav utan bestämmande infly-
tande som inte leder till förlust av bestämmande inflytande som ”transaktio-
ner med aktieägare i deras egenskap av ägare”. En förändring av ägarintresset
leder till en justering mellan de redovisade värdena för innehaven med
bestämmande inflytande och utan bestämmande inflytande för att åter-
spegla deras relativa inflytande i dotterbolaget. Skillnaden mellan saldot för
innehav utan bestämmande inflytande och eventuell erlagd eller erhållen
ersättning redovisas i eget kapital hänförligt till koncernens ägare.
När koncernen upphör att konsolidera eller redovisa ett innehav i eget
kapital på grund av förlust av bestämmande inflytande, gemensamt bestäm-
mande inflytande eller betydande inflytande, omvärderas eventuella kvarva-
rande andelar i investeringsobjektet till sitt verkliga värde och förändringen
av det redovisade värdet redovisas i SOI. Detta verkliga värde blir det
ursprungliga redovisade värdet vid senare redovisning av de balanserade
andelarna i ett intresseföretag, ett joint venture eller en finansiell tillgång.
Dessutom redovisas alla belopp som tidigare redovisats i övrigt totalresul-
tat avseende detta investeringsobjekt som om koncernen direkt hade avytt-
rat de relaterade tillgångarna eller skulderna. Detta kan innebära att belopp
som tidigare redovisats i övrigt totalresultat omklassificeras till SOI. Om äga-
randelen i ett joint venture eller ett intresseföretag minskas, men gemensamt
bestämmande inflytande eller betydande inflytande kvarstår, omklassifi-
ceras endast en proportionell andel av de belopp som tidigare redovisats i
övrigt totalresultat till SOI.
Transaktioner i utländsk valuta
Koncernen tillämpar IAS 21 Effekterna av ändrade valutakurser på alla trans-
aktioner i utländsk valuta.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för varje koncernföretag värde-
ras i den valuta som används i den primära ekonomiska miljö där företaget är
verksamt (”den funktionella valutan”).
Koncernredovisningens funktionella valuta och rapporteringsvaluta är
SEK.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan med
hjälp av växelkurserna vid transaktionsdagen. Valutakursvinster och -förlus-
ter som uppstår vid avräkningen av sådana transaktioner och vid omräkning
av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till valutakursen vid årets
slut, redovisas i allmänhet i resultaträkningen. Sådana vinster och förluster
skjuts upp i eget kapital om de avser kvalificerade kassaflödessäkringar, kva-
lificerade säkringar av nettoinvesteringar eller är hänförliga till en del av net-
toinvesteringen i en utlandsverksamhet. Icke-monetära poster som värderas
till verkligt värde i en utländsk valuta omräknas med hjälp av växelkursen vid
den tidpunkt då det verkliga värdet fastställdes.
Omräkning av utländska verksamheters finansiella rapporter
Det finansiella resultatet och den finansiella ställningen för utländska verk-
samheter (ingen av dem har en valuta i en ekonomi med hyperinflation) som
har en funktionell valuta som skiljer sig från rapporteringsvalutan omräknas
till koncernens rapporteringsvaluta på följande sätt:
54Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Tillgångar och skulder i utländska verksamheter, inklusive goodwill och
justeringar av verkligt värde som uppstår vid förvärv av en utlandsverk-
samhet, omräknas till slutkursen på balansdagen.
Intäkter och kostnader omräknas till genomsnittskurser, vilket anses vara
en rimlig approximation av de kurser som gällde vid transaktionsdagarna.
Alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat .
Vid konsolidering redovisas valutakursdifferenser som uppstår vid omräk-
ning av nettoinvesteringar i utländska verksamheter och av lån och andra
finansiella instrument som är avsedda som säkringsinstrument för sådana
investeringar, i övrigt totalresultat. När en utlandsverksamhet säljs eller när
lån som ingår i nettoinvesteringen återbetalas, omklassificeras de tillhörande
valutakursdifferenserna till SOI.
Rörelseförvärv
Förvärvsmetoden används för att redovisa alla rörelseförvärv, oavsett
om egetkapitalinstrument eller andra tillgångar förvärvas. Den överförda
köpeskillingen för förrvet av ett dotterbolag består av:
verkligt värde på de överförda tillgångarna
skulder till de tidigare ägarna av den förrvade verksamheten
egetkapitalandelar som utfärdats av koncernen
det verkliga värdet på alla tillgångar eller skulder som härrör från ett
arrangemang om villkorad köpeskilling
det verkliga värdet på eventuella tidigare existerande andelar i
dotterbolaget .
Identifierbara förrvade tillgångar samt övertagna skulder och eventualför-
pliktelser i ett företagsförvärv värderas, med få undantag, initialt till sina verk-
liga värden vid förvärvstidpunkten.
Koncernen redovisar eventuella innehav utan bestämmande inflytande i
det förvärvade företaget vid varje enskilt förvärv till den proportionella andel
av innehavet utan bestämmande inflytandes i det förvärvade företagets
identifierbara nettotillgångar.
Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppkommer. Överskot-
tet från:
överförd köpeskilling
beloppet för eventuella innehav utan bestämmande inflytande i det för-
värvade företaget
det verkliga värdet vid förvärvstidpunkten på eventuella tidigare andelar i
det förvärvade företaget över det verkliga värdet på de förrvade identi-
fierbara nettotillgångarna redovisas som goodwill. Om dessa belopp är lägre
än det verkliga värdet på den förvärvade verksamhetens identifierbara net-
totillgångar, redovisas skillnaden direkt i SOI som ett förrv till underpris.
Om regleringen av någon del av den kontanta ersättningen skjuts upp, dis-
konteras de belopp som ska betalas i framtiden till sitt nuvärde på bytes-
dagen. Den diskonteringsränta som används är koncernens inkrementella
låneränta, dvs. den ränta till vilken en liknande upplåning skulle kunna erhål-
las från en oberoende finansiär på jämförbara villkor.
Villkorad köpeskilling klassificeras antingen som eget kapital eller som en
finansiell skuld. Belopp som klassificeras som finansiella skulder omvärderas
därefter till verkligt värde och förändringar i verkligt värde redovisas i SOI .
Goodwill
Goodwill värderas enligt ovan och ingår i immateriella tillgångar. Koncer-
nen värderar och redovisar därefter goodwill i enlighet med IAS 38 Immateri-
ella tillgångar och prövar om det föreligger nedskrivningsbehov för goodwill
i enlighet med punkterna 65–108 i IAS 36 Nedskrivningar. De kassagenere-
rande enheterna till vilka goodwill fördelas identifieras på marknadsnivå där
goodwill övervakas för interna ledningsändamål .
Vinster och förluster vid avyttring av ett företag omfattar redovisad good-
will för det sålda företaget.
Balanserade utgifter för programvara
Utgifter för underhåll av programvaror kostnadsförs när de uppstår. Utveck-
lingskostnader som är hänförliga till utformning och testning av programva-
ruprodukter under koncernens kontroll aktiveras i enlighet med punkterna
51–67 i IAS 38 Immateriella tillgångar .
I direkt hänförbara kostnader ingår interna personalkostnader och externa
konsultkostnader. Lånekostnader ingår i anskaffningsvärdet för kvalifice-
rade anläggningstillgångar. Tillkommande utgifter för tidigare utvecklad
programvara och liknande redovisas som tillgång i balansräkningen om de
ökar de framtida ekonomiska fördelarna för den specifika tillgången till vilka
de hänför sig, exempelvis genom att förbättra eller förlänga ett datorpro-
grams funktionalitet utöver den ursprungliga användningen och bedömda
nyttjandeperioden.
Kostnader för IT-utveckling som redovisas som immateriella tillgångar
skrivs av linjärt under nyttjandeperioden (3–5 år). Nyttjandeperioden omp-
vas årligen. Tillgången värderas till anskaffningsvärde med avdrag för acku-
mulerade avskrivningar och nedskrivningar .
Uppdragsgivarnas kredittillgångar
Uppdragsgivarnas kredittillgångar representerar de juridiska rättigheterna till
kredithanteringsportföljer med förfallna fordringar. Dessa tillgångar redovisas
till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. Uppdragsgivares kredithanterings-
tillgångar skrivs av linjärt över den avtalade nyttjandeperioden (5–10 år) om de
förvaltade tillgångarna förväntas förbli stabila eller minska linjärt. Om de har
en snabbt avtagande profil i slutet, tillämpas en degressiv avskrivningsmetod
på mellan 10 och 30 procent för att matcha profilen för de tillgångar som för-
valtas. Uppdragsgivares kredithanteringstillgångar värderas till anskaffnings-
värde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
Digital kredithanteringsplattform
Den digitala kredithanteringsplattformen är en förvärvad immateriell tillgång
som redovisas till verkligt värde. Plattformen innehåller komponenter för arti-
ficiell intelligens och maskininlärning. Plattformen har en beslutsmotor som
automatiserar inkassotjänster och som förväntas förbättras över tid. Plattfor-
men bedöms ha en nyttjandeperiod på upp till 10 år och skrivs av i enlighet
med detta. Sådana tillgångar prövas också årligen för nedskrivningsbehov .
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas initialt till verkligt värde. Koncer-
nen tillämpar anskaffningsvärdemetoden i enlighet med IAS 16 Materiella
anläggningstillgångar.
Avskrivningarna görs linjärt över en tillgångs förväntade nyttjandeperiod
(3–5 år). Nyttjandeperioden omprövas årligen .
Nyttjanderätter
Nyttjanderättstillgångar värderas till anskaffningsvärde och omfattar
följande:
beloppet för den första värderingen av leasingskulden
alla leasingbetalningar som gjorts på eller före leasingperiodens början
med avdrag för eventuella erhållna förmåner i samband med leasingavtalet
eventuella initiala direkta kostnader
kostnader för återställande .
Nedskrivningar
Goodwill och den digitala kredithanteringsplattformen testas årligen för ned-
skrivning, eller oftare om händelser eller förändringar i omständigheterna
indikerar att de kan vara nedskrivningshotade.
Övriga tillgångar prövas för nedskrivningsbehov närhelst händelser eller
förändringar i omständigheterna tyder på att det redovisade värdet kan-
ske inte är återvinningsbart. En nedskrivning redovisas till det belopp med
vilket tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet är det högsta av tillgångens verkliga värde minus för-
säljningskostnader och nyttjandevärdet. Vid bedömning av nedskrivnings-
behov grupperas tillgångarna till den lägsta nivå för vilka det finns separat
identifierbara kassainflöden som i stort sett är oberoende av kassainflöden
från kassagenererande enheter eller grupper av kassagenererande enheter.
Icke-finansiella tillgångar, förutom goodwill, som tidigare skrivits ned gran-
skas i slutet av varje rapporteringsperiod för att se om nedskrivningen kan
återras .
Finansiella tillgångar
Klassificering
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar i följande
värderingskategorier:
de som senare ska värderas till verkligt värde via resultaträkningen (FVPL)
de som ska värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Klassificeringen beror på koncernens affärsmodell för förvaltningen av de
finansiella tillgångarna och de avtalsenliga villkoren för kassaflödena.
För tillgångar som värderas till verkligt värde redovisas vinster och förluster
vid efterljande omvärderingar i SOI .
Redovisning och borttagande från balansräkningen
Finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, dvs. den dag då koncernen
förbinder sig att köpa eller sälja tillgången. Finansiella tillgångar
tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från de
finansiella tillgångarna har upphört eller har överförts och koncernen har
överfört i stort sett alla risker och fördelar som är förknippade med ägandet.
Värdering
Vid det första redovisningstillfället värderar koncernen en finansiell tillgång
till dess verkliga värde plus, om det gäller en finansiell tillgång som inte är vär-
derad till FVPL, transaktionskostnader som är direkt hänförliga till förvärvet
av den finansiella tillgången. Transaktionskostnader hänförliga till finansiella
tillgångar till FVPL kostnadsförs i SOI.
Efterljande värdering av skuldinstrument beror på koncernens affärs-
modell för förvaltning av tillgången och tillgångens kassaflödesegenskaper.
Koncernen använder följande värderingskategorier för att klassificera sina
skuldinstrument:
55Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Upplupet anskaffningsvärde: Tillgångar som förvaltas under affärsmo-
dellen ”innehav för inkasso” där de underliggande kassaflödena endast
representerar betalningar av kapitalbelopp och räntor, värderas till upplu-
pet anskaffningsvärde. Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar ingår
i ”finansiella intäkter” enligt EIR-metoden (effektiv ränta), om tillgångarna
hänför sig till treasuryverksamheten, annars redovisas de i ”intäkter” efter-
som de ingår i affärssegmentet Investing. Eventuella vinster eller förlus-
ter på sådana instrument redovisas direkt i SOI i ”övriga rörelseposter” om
sådana vinster eller förluster hänför sig till affärssegmentet Investing, eller i
”finansiella kostnader, netto” om sådana vinster eller förluster hänför sig till
treasuryverksamheten .
Verkligt värde via resultaträkningen (FVPL): Tillgångar som inte uppfyl-
ler kriterierna för upplupet anskaffningsvärde värderas till FVPL. En vinst
eller förlust på ett skuldinstrument som därefter värderas till FVPL redo-
visas i SOI i likhet med den ovan nämnda beskrivningen av upplupet
anskaffningsvärde .
Portföljinvesteringar
Portföljinvesteringar (”PI”) består av portföljer av förfallna fordringar som
köpts till ett pris som avsevärt understiger den nominella utestående balan-
sen. I enlighet med IFRS 9 klassificeras de som ”köpta eller utgivna kreditför-
sämrade” (POCI). PI avser vanligen fordringar på privatpersoner och företag,
och de är antingen fordringar med eller utan säkerhet.
De redovisas initialt till verkligt värde och värderas därefter till upplu-
pet anskaffningsvärde med kreditjusterad effektiv ränta (EIR). Den effek-
tiva räntan för en POCI-låneportfölj skulle vara den diskonteringsränta som
likställer nuvärdet av de förväntade kassaflödena med priset på portföljen.
Förväntade kassaflöden värderas på bruttobasis inklusive förväntade åter-
betalningar av lånet, påminnelseavgifter, inkassoavgifter och betalningar av
dröjsmålsränta som, baserat på en sannolikhetsbemning, förväntas erhål-
las av en låneportföljs kunder.
De förväntade kreditförlusterna (ECL) för återstående löptid ingår i de upp-
skattade kassaflödena vid beräkningen av kreditjusterad EIR, vilket är under-
förstått vid det första redovisningstillfället. Kassaflödesprognoserna följs upp
under året och uppdateras baserat på bland annat livslängdsresultat, utsikter
för serviceföretag, regelverk och andra relevanta makroekonomiska data.
Kassaflödesprognoser görs på segmentnivå (portfölj eller underportfölj)
med antagandet att varje segment är relativt homogent. Eventuella efterföl-
jande förändringar i ECL, både positiva och negativa, redovisas i SOI som
kreditvinster och -förluster. Kreditvinster och kreditförluster uppstår på
grund av skillnader i tidpunkt (snabbare eller långsammare inkasseringar)
och belopp (over performance eller under performance) jämfört med den
ursprungliga prognosen.
Ränteintäkter från PI redovisas enligt den kreditjusterade EIR-metoden i SOI.
Vid försäljning av PI redovisas försäljningsintäkterna under ”Övriga
intäkter”.
ECL:er för övriga finansiella tillgångar
Koncernen bedömer utifrån ett framtidsperspektiv den ECL-reserv som är
förknippad med dess skuldinstrument som redovisas till upplupet anskaff-
ningsvärde. För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade metod
som tillåts enligt IFRS 9, som kräver att ECL under hela livstiden ska redovisas
från första redovisningstillfället för fordringarna.
Återvinningsbarheten på kundfordringar bedöms företrädesvis post för post.
Om fordringarna besr av stora volymer av små belopp är det godtagbart att
använda en avsättningsmatris där avsättningen för osäkra fordringar beräk-
nas genom att olika procentsatser tillämpas på det förfallna beloppet baserat
på olika antal förfallna dagar, inklusive en liten procentsats som även tillämpas
på belopp som ännu inte förfallit till betalning. De procentsatser som tillämpas
baseras på historiska data och bedömningar av osäkra fordringar från fall till fall.
Derivat och säkringsredovisning
Vid första redovisningstillfället redovisas derivat till verkligt värde den dag då
ett derivatkontrakt ingås, och de omvärderas därefter till sitt verkliga värde i
slutet av varje rapporteringsperiod.
Redovisningen av efterljande förändringar i verkligt värde beror på om
derivatet är avsett som ett säkringsinstrument och, i så fall, vilken typ av post
som säkras.
Koncernen tillämpar säkringsredovisning på säkringar av sina nettoinves-
teringar i utlandsverksamheter (nettotillgångar). Sådana investeringar säkras
genom upptagande av lån i utländsk valuta eller terminskontrakt.
Eventuella vinster eller förluster på ett säkringsinstrument avseende den
effektiva andelen av säkringen redovisas i övrigt totalresultat och ackumule-
ras i reserver i eget kapital. Eventuell vinst eller förlust som hänför sig till den
ineffektiva andelen redovisas omedelbart i SOI, på raden ”finansiella kostna-
der, netto”. Säkringsinstrumentens effektiva vinster och förluster som acku-
mulerats i eget kapital omklassificeras till SOI när utlandsverksamheten helt
eller delvis tas bort från balansräkningen (säljs eller likvideras) .
Utlägg för kredithantering
Som en del av kredithanteringsverksamheten har koncernen olika utlägg för
kostnader hos domstolar, juridiska ombud, kronofogdemyndigheter och lik-
nande. Koncernen ådrar sig huvudsakligen dessa kostnader i egenskap av
agent, huvudman eller förvaltare.
Agent: Uppkomna kostnader för att inkassera utesende fordringar och
påföljande inkasseringar överförs i sin helhet till uppdragsgivarna. Koncer-
nen bär ingen annan risk än en kreditrisk för att inkassera dessa kostnader
från uppdragsgivarna, och sådana kostnader avräknas inom ”övriga rörel-
seposter” i SOI. Koncernen har endast rätt till en provision för att utföra
dessa uppgifter på uppdrag av sina uppdragsgivare.
Huvudman: Uppkomna kostnader för att inkassera utestående fordringar
och påföljande inkasseringar överförs inte i sin helhet till uppdragsgi-
varna. Koncernen bär riskerna för att ådra sig sådana utlägg med en för-
väntan om att erhålla en betydande avgift från efterföljande inkassering
från kunder. Dessutom har koncernen i vissa fall avtal med sina uppdrags-
givare där eventuella kostnader som inte kan inkasseras från kunder istäl-
let återbetalas av uppdragsgivarna – kostnader under dessa arrangemang
bedöms också som att agera i egenskap av en huvudman. Därför bär kon-
cernen hela risken för denna kredithanteringsverksamhet och kommer att
få ersättning främst från de efterföljande inkasseringarna. Sådana kostna-
der ingår i ”Direkta kostnader” och eventuella efterföljande indrivningar
från uppdragsgivare eller kunder ingår i ”Intäkter” i SOI .
Förvaltare: Koncernen har tillgång till vissa uppdragsgivares bankkonton för att
kunna ta kostnader för att driva in utesende skulder. Koncernen agerar endast
i egenskap av förvaltare och utför dessa uppgifter i enlighet med ett fördefinie-
rat arrangemang med uppdragsgivarna. Dessa kostnader redovisas inte i SOI.
Belopp som bedöms kunna återvinnas från en solvent motpart redovisas som
tillgång (se not 15). Utlägg för rättsliga åtgärder redovisas till verkligt värde,
vilket är det belopp som kan göras anspråk på, såvida de inte innehåller bety-
dande finansieringskomponenter. Utlägg för rättsliga åtgärder värderas där-
efter till upplupet anskaffningsvärde.
Förvaltningstillgångar/skulder
Klientmedel, vilka redovisas som tillgångar och skulder i balansräkningen,
innefattar erhållen betalning för en specifik fordran för en uppdragsgivares
räkning och ska utbetalas till uppdragsgivaren inom en viss period.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodoha-
vanden hos banker och motsvarande institut samt andra kortfristiga, mycket
likvida investeringar med ursprunglig löptid på högst tre månader som lätt
kan omvandlas till kända belopp i kontanter och som är föremål för en obe-
tydlig risk för värdeförändringar, samt checkräkningskrediter.
Vissa bankkonton är spärrade, där koncernen inte har obegränsad rätt att
ta ut kontanter. Dessa kallas för ”spärrade bankkonton” .
Upptagna lån
Upplåning omfattar obligationslån och skulder till finansinstitut – dessa redo-
visas initialt till verkligt värde, netto efter avdrag för uppkomna transaktions-
kostnader. De värderas därefter till upplupet anskaffningsvärde. Eventuella
skillnader mellan intäkterna (netto efter avdrag för transaktionskostnader)
och inlösenbeloppet redovisas i SOI över de upptagna lånens löptid med
hjälp av EIR-metoden. Avgifter som betalas vid upprättandet av en lånefacili-
tet redovisas som transaktionskostnader i den mån det är sannolikt att en del
av eller hela faciliteten kommer att utnyttjas. I ett sådant fall skjuts avgifterna
upp till dess att kreditutnyttjandet sker. I den mån det inte är sannolikt att
en del av eller hela faciliteten kommer att utnyttjas, aktiveras dessa avgifter
som en förskottsbetalning för likviditetstjänster och skrivs av över den period
som faciliteten avser. Upptagna lån tas bort från SFP när den förpliktelse som
anges i avtalet har fullgjorts, annullerats, upphört eller löpt ut .
Leasing
Tillgångar och skulder som härrör från ett leasingavtal värderas initialt till
nuvärde, med undantag för kortfristiga leasingavtal med en avtalad löptid på tolv
månader eller mindre och leasingavtal med ett värde på 55 000 SEK eller min-
dre. Leasingskulderna omfattar nettonuvärdet av följande leasingbetalningar:
fasta avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter), efter avdrag för
eventuella förmåner i samband med tecknandet av leasingavtalet som ska
erhållas
rörliga leasingavgifter som baseras på ett index eller en ränta, som initialt
värderas med hjälp av indexet
pris vid inledningsdatum
belopp som förväntas betalas av koncernen enligt restvärdesgarantier
lösenpriset för en köpoption om det är rimligt säkert att koncernen kom-
mer att utnyttja möjligheten
straffavgifter som utgår vid uppgning av leasingavtalet, om leasingperio-
den återspeglar att koncernen utnyttjar denna möjlighet.
Leasingbetalningar som ska göras enligt rimligt säkra förlängningsalternativ
ingår också i värderingen av skulden .
Leasingbetalningar fördelas mellan kapital och finansiella kostnader.
Finansieringskostnaden belastar SOI över leasingperioden för att ge en fast
räntesats på den återstående skulden under respektive period .
56Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Skatt
Skatteintäkt eller skattekostnad för perioden är den skatt som ska betalas
eller erhållas på den aktuella rapportperiodens skattepliktiga inkomst eller
förlust, baserat på den tillämpliga inkomstskattesatsen för varje jurisdiktion,
justerad med förändringar i uppskjutna skattefordringar och -skulder hänförl-
iga till temporära skillnader och outnyttjade skattemässiga förluster.
Den aktuella inkomstskatten beräknas på grundval av de skattelagar som
antagits eller i praktiken antagits vid rapportperiodens slut i de länder där
företaget och dess dotterbolag är verksamma och genererar skattepliktiga
inkomster.
Ledningen utvärderar regelbundet de positioner som tas i skattedeklara-
tioner avseende situationer där tillämpliga skatteregler är föremål för tolkning
och överväger om det är troligt att en skattemyndighet kommer att acceptera
en osäker skattebehandling. Koncernen värderar sina skattesaldon, antingen
utifrån det mest sannolika beloppet eller det förntade värdet, beroende
på vilken metod som ger en bättre framtidsbedömning kring hur osäkerheten
kommer att lösas.
Uppskjutna skattefordringar och/eller -skulder redovisas i enlighet med
IAS 12 Inkomstskatter. Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder kvit-
tas när det finns en lagligt verkställbar rätt att kvitta aktuella skatteford-
ringar och skatteskulder och när de uppskjutna skattesaldona avser samma
skattemyndighet .
Aktuella skattefordringar och skatteskulder kvittas när ett företag har en
lagligt verkställbar rätt att kvitta och avser att antingen reglera på nettobasis
eller att realisera tillgången och reglera skulden samtidigt.
Aktuell och uppskjuten skatt redovisas i fristående och konsoliderad SOI
om de inte avser poster som redovisas direkt i övrigt totalresultat eller direkt
i eget kapital, i vilket fall skatterna redovisas i övrigt totalresultat eller i eget
kapital på motsvarande sätt .
Avsättningar
Avsättningar redovisas när koncernen har en legal eller informell förplik-
telse till följd av en tidigare händelse, det är sannolikt att ett utflöde av resur-
ser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen och ett sådant belopp kan
uppskattas på ett tillförlitligt sätt. Avsättningar redovisas inte för framtida
förluster.
Avsättningar värderas till nuvärdet av ledningens bästa uppskattning av de
utgifter som krävs för att reglera den aktuella förpliktelsen vid rapporterings-
periodens slut. Den diskonteringsränta som används för att fastställa nuvär-
det är en ränta före skatt som återspeglar aktuella marknadsbedömningar av
pengarnas tidsvärde och de risker som är specifika för skulden. Ökningen av
avsättningen på grund av tidens gång redovisas som räntekostnad .
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar
Skulder för löner, inklusive icke-monetära förmåner, årlig semester och ack-
umulerad sjukfrånvaro som förväntas bli helt reglerade inom tolv månader
efter utgången av den period under vilken de anställda utför de relaterade
tjänsterna, redovisas för de anställdas tjänster fram till slutet av rapporte-
ringsperioden och värderas till de belopp som förväntas betalas när skul-
derna regleras. Skulderna rapporteras som kortfristiga övriga skulder i SFP.
Långfristiga förpliktelser
Koncernen tilldelade vissa anställda långsiktiga förmåner med en intjänan-
deperiod på tre år. Berättigade anställda kan beviljas upp till en viss procen-
tandel av sin årliga grundlön om vissa prestationsvillkor uppfylls i slutet av
intjänandeperioden. Skulderna rapporteras som långfristiga övriga skulder i
SFP. Dessa förpliktelser värderas därför som nuvärdet av förväntade framtida
betalningar som ska göras för tjänster som tillhandahålls av anställda fram till
rapporteringsperiodens slut.
Ersättningar efter avslutad anställning
Koncernen har olika pensionsplaner, inklusive både förmånsbestämda och
avgiftsbestämda pensionsplaner.
Den skuld eller tillgång som redovisas i SFP avseende förmånsbestämda
pensionsplaner är nuvärdet av den förmånsbesmda förpliktelsen vid rap-
porteringsperiodens slut minus det verkliga värdet av förvaltningstillgång-
arna. Den förmånsbestämda förpliktelsen beräknas årligen av oberoende
aktuarier med tillämpning av metoden för att beräkna den enskildes tillgo-
dohavanden (Projected unit credit method). Nuvärdet av den förmånsbe-
stämda förpliktelsen bestäms genom att diskontera de uppskattade framtida
kassaflödena med hjälp av räntesatser för högkvalitativa företagsobligationer
som är noterade i den valuta i vilken förmånerna kommer att betalas ut och
som har en löptid liknande löptiden för den relaterade förpliktelsen.
Nettoräntekostnaden beräknas genom att tillämpa diskonteringsräntan på
nettosaldot av den förmånsbestämda förpliktelsen och det verkliga värdet av
förvaltningstillgångarna. Denna kostnad ingår i personalkostnader i SOI.
Omvärderingsvinster och -förluster som uppstår till följd av erfarenhetsba-
serade justeringar och förändringar i aktuariella antaganden redovisas i den
period då de inträffar, direkt i övrigt totalresultat. De ingår i SOCI och SCE.
Förändringar i nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen till följd
av ändringar eller nedskärningar av planen redovisas omedelbart i SOI som
kostnader för tjänstgöring under tidigare perioder.
När det gäller avgiftsbestämda planer betalar koncernen avgifter till offent-
ligt eller privat administrerade pensionsförsäkringsplaner på obligatorisk,
avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga ytterligare betalningsför-
pliktelser när avgifterna har betalats. Avgifterna redovisas som personalkost-
nader när de förfaller till betalning. Förskottsbetalda avgifter redovisas som
en tillgång i den mån en kontant återbetalning eller en minskning av framtida
betalningar är tillgänglig.
Pensionsplan med flera arbetsgivare
Koncernen deltar i en pensionsplan med flera arbetsgivare för vissa svenska
anställda. Enligt SFRB, UFR 10, redovisar koncernen sitt deltagande i planen
som om det vore en avgiftsbestämd plan eftersom tillräcklig information om
dess proportionella andel av förvaltningstillgångar, skulder och kostnader
inte är tillgänglig för koncernen. Det finns heller ingen avtalsmässig överens-
kommelse om hur över- och underskott i planen ska fördelas mellan plandel-
tagarna. Premien är individuellt beräknad, beroende av lön, tidigare intjänad
pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Koncernen betalar
en regelbunden premie till Alecta (svenskt förkringsbolag) som förvaltar
dessa svenska pensionsplaner med flera arbetsgivare.
Aktiebaserade ersättningar
Aktiebaserade ersättningar ges till anställda via koncernens långsiktiga inci-
tamentsprogram (”LTIP”), enligt vilket berättigade anställda kan tilldelas upp
till en viss procentsats av sin årliga grundlön i form av fullt betalda stamaktier
i bolaget utan någon kontant ersättning.
Det verkliga värdet på aktierna redovisas som personalkostnader, med en
motsvarande ökning av eget kapital. Det totala beloppet som ska kostnads-
föras fastställs med hänvisning till det verkliga värdet av de tilldelade akti-
erna som:
inkluderar eventuella marknadsrelaterade resultatvillkor (t.ex. total avkast-
ning för aktieägarna)
exkluderar påverkan av eventuella intjäningsvillkor för tjänster eller resul-
tat som inte är marknadsmässiga (t.ex. mål för vinst per aktie och att förbli
anställd i företaget under en viss tidsperiod)
innefattar påverkan av eventuella villkor som inte är intjäningsvillkor (t.ex.
krav på att de anställda ska inneha aktier under en viss tidsperiod).
Den totala kostnaden redovisas över intjänandeperioden, vilket är den
period under vilken alla angivna intjäningsvillkor ska uppfyllas. I slutet av varje
period reviderar koncernen sina uppskattningar av antalet aktier som förvän-
tas intjänas baserat på de icke-marknadsmässiga villkoren för intjäning och
tjänstgöring. Den redovisar påverkan av revideringen på de ursprungliga upp-
skattningarna, om någon, i resultaträkningen, med en motsvarande justering
av eget kapital.
LTIP innehåller en nettobetalningsfunktion enligt vilken de aktier som krävs
för att reglera en anställds skattskyldigheter hålls inne av koncernen som
överför skattebelopp som är kopplade till en aktiebaserad erttning till skat-
temyndigheten för den anställdes räkning .
Egna aktier
Koncernen återköper sina egna aktier och innehar dem i eget kapital, huvud-
sakligen för att överlåta dessa aktier till specifika anställda som en del av ett
aktiebaserat ersättningsprogram:
Vid det första förvärvet redovisas det belopp som betalats för de egna
aktierna i reserven för egna aktier som ett negativt saldo i eget kapital.
Inga vinster eller förluster redovisas i SOI vid köp, försäljning, emission
eller annullering av egna egetkapitalinstrument. Förvärv och efterföljande
återförsäljning av egna aktier är transaktioner med koncernens ägare,
snarare än en affärstransaktion som resulterar i en vinst eller förlust för
koncernen. I fall där aktierna överlåts till ansllda omklassificeras anskaff-
ningsvärdet för dessa aktier till balanserade vinstmedel inom eget kapital.
Köpeskilling som betalats eller erhållits för köp eller försäljning av ett före-
tags egna egetkapitalinstrument redovisas direkt i eget kapital. Nettoskill-
naden mellan köpeskillingen och försäljningslikviden omklassificeras till
balanserade vinstmedel inom eget kapital.
Vid annullering av egna aktier omklassificeras köpeskillingen till balanse-
rade vinstmedel inom eget kapital (se not 24) .
Utdelningar
Avsättning görs för beloppet av en utdelning som fastställts, som är veder-
börligen godkänd och inte längre står till företagets förfogande, vid eller före
rapporteringsperiodens slut, men som inte har delats ut vid rapporteringspe-
riodens slut.
Intäktsredovisning
Koncernen tillämpar IFRS 15 ”Intäkter från avtal med kunder” för intäkter från
Servicing-verksamheten.
Intäkter bestående av provisioner och inkassoavgifter redovisas i samband
med inkasserandet av fordran. Abonnemangsintäkter redovisas proportio-
nellt under avtalets löptid, som oftast uppgår till ett år.
De flesta intäkter från kredithantering redovisas när den relativa presta-
tionsförpliktelsen är uppfylld (tidpunkten för redovisning). Intäkter från för-
säljning av fastigheter redovisas när köparen får tillträde till fastigheten.
57Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Vissa kredithanteringsavtal ger koncernen rätt till ytterligare villkorade
intäkter om vissa parametrar inte uppfylls, till exempel om en viss minimi-
nivå av nödlidande lån inte överrs till koncernen under en angiven period. I
detta fall redovisar koncernen intäkter enligt riktlinjerna för rörlig ersättning.
Totala villkorade intäkter beräknas över den återstående avtalstiden och
intäkterna redovisas i den utsträckning som det är mycket osannolikt att de
kommer att återföras i framtiden (se not 4) .
Segmentrapportering
Koncernen tillämpar IFRS 8 Rörelsesegment. Rörelsesegmenten rapporte-
ras på ett sätt som är förenligt med den interna rapportering som lämnas till
den högsta verkställande beslutsfattaren (chief operating decision maker,
CODM). Koncernchefen har identifierats som CODM.
Koncernen har identifierat två affärssegment: Servicing och Investing.
Dessa rörelsesegment är vidare uppdelade i följande geografiska segment:
Norra Europa (fyra marknader): ”Norge”, ”Sverige”, ”Danmark” och
”Finland”
Mellaneuropa (fem marknader): ”Österrike och Tyskland, ”Belgien och
Nederländerna”, ”Schweiz”, ”Frankrike” och ”Storbritannien och Irland”
Sydeuropa (fyra marknader): ”Portugal”, ”Spanien”, ”Italien” och
”Grekland”
Östra europa (fyra marknader): ”Tjeckien”, ”Slovakien”, ”Ungern” och
”Polen
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat årsredovisningen enligt Årsredovisningslagen
(1995:1554) och IFRS® redovisningsstandarder (RFR) 2 Redovisning för juri-
diska personer från Rådet för finansiell rapportering. IFRS® redovisningsstan-
darder (RFR) 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska
personen ska tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt
detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn till
sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger
undantag eller tillägg när det gäller IFRS som har antagits av EU.
De nedan angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har till-
lämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets
finansiella rapporter.
Dotterbolag, intresseföretag och joint ventures
Andelar i dotterbolag, intresseföretag och joint ventures redovisas i moder-
bolaget till anskaffningsvärde (inklusive transaktionskostnader). Därefter vär-
deras de enligt kapitalandelsmetoden (anskaffningsvärde plus upplupna
intäkter minus erhållna intäkter). Inkomsterna kan bestå av utdelning, ränta,
återbetalning av kapitalbelopp osv. Nedskrivningsbehov bedöms löpande
och redovisas när det är mycket sannolikt att investeringen inte kommer att
kunna återvinnas i sin helhet.
Koncernbidrag och aktieägartillskott till juridiska personer
Moderbolaget redovisar koncernbidrag och aktieägartillskott enligt RFR 2.
Utbetalda koncernbidrag redovisas som aktieägartillskott. Aktieägartillskott
redovisas direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i aktier och
andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras.
Not 3 Kritiska redovisningsmässiga bedömningar och viktiga
källor till osäkerhet i uppskattningar:
Upprättandet av de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS som har anta-
gits av EU kräver användning av vissa kritiska bedömningar, uppskattningar
och antaganden som skulle kunna påverka värdet på tillgångar och skul-
der samt intäkter och kostnader som redovisas i koncernens SFP respektive
koncernens SOI, samt de upplysningar som ingår i noterna till koncernens
finansiella rapporter i förhållande till potentiella tillgångar och skulder som
existerar vid den tidpunkt då koncernens finansiella rapporter godkändes för
utfärdande.
Bedömningar innefattar ledningens beslut om klassificering av tillgångar
och skulder och användningen av redovisningsmetoder eller värderingstekni-
ker som kan ha en betydande inverkan på det slutliga resultatet.
Uppskattningar och underliggande antaganden baseras på historiska
erfarenheter och andra faktorer som anses vara relevanta. De bokförings-
mässiga uppskattningar som blir resultatet kan skilja sig från de faktiska utfal-
len. Uppskattningarna och antagandena granskas regelbundet och effekterna
av varje ändring återspeglas i koncernens SOI under den period då ändringen
inträffar.
Kritiska bedömningar
Nedan följer de kritiska bedömningarna, förutom de som innefattar uppskatt-
ningar, som ledningen har gjort vid tillämpningen av koncernens redovis-
ningsprinciper och som har den mest betydande inverkan på de belopp som
redovisas i de finansiella rapporterna:
Bedömning av bestämmande inflytande
Koncernen utvärderar regelbundet det bestämmande inflytandet i sina
investeringsobjekt för att avgöra om sådana investeringsobjekt ska konsoli-
deras i koncernens finansiella rapporter. Bedömningen omfattar en analys av
ekonomiska, operativa och styrningsrelaterade faktorer som kan vara eller
inte vara anpassade till den rättsliga strukturen för sådana investeringar. Vik-
tiga bedömningar krävs vid bedömning av bestämmande inflytande, särskilt
när det gäller investeringar där de relevanta faktorerna inte är helt i linje med
den underliggande rättsliga strukturen. Utvärderingen av det bestämmande
inflytandet fokuserar särskilt på koncernens rösträtt eller beslutanderätt som
stipuleras i respektive avtalsöverenskommelser .
Sedan 2006 har koncernen verksamhet i Polen som är strukturerad genom
investeringsfonder för att efterleva den lokala lagstiftningen. Investe-
ringsfonderna köper och innehar portföljer. Koncernen har bestämmande
inflytande över dessa fonder och därför konsolideras dessa i koncernens
finansiella rapporter.
Sedan 2018 investerar koncernen i olika företag antingen via aktieinne-
hav eller via innehav av skuldsedlar. Dessa investeringar bedöms som joint
ventures eftersom koncernen delar det gemensamma bestämmande infly-
tandet med de andra investerarna (se not 10).
Under 2024 slutförde koncernen förljningen av en väsentlig del av sina
investeringsportföljer till dotterbolag till Cerberus Capital Management
L.P. (“Cerberus”), där koncernen innehar en ägarandel på 35 procent i
Orange European Holdings BV, som är det köpande företaget för dessa
portföljer. Eftersom koncernen har ett betydande inflytande över Orange
European Holdings BV bedöms det senare vara ett intresseföretag för kon-
cernen (se not 10).
Nyttjandeperioder för immateriella tillgångar (exklusive goodwill)
Nyttjandeperioderna för immateriella tillgångar innefattar bedömningar
av företagsledningen. Restvärden och avskrivningsmetod bedöms på årlig
basis. Dessa tillgångar är föremål för nedskrivningsrisk, och testas därför årli-
gen för att säkerställa att de redovisade värdena inte är felaktiga .
Uppskattningar och viktiga källor till osäkerhet i uppskattningarna
Viktiga antaganden om framtiden och andra viktiga källor till osäkerhet i upp-
skattningar vid rapporteringstillfället kan innebära en betydande risk för en
väsentlig justering av redovisade värden för tillgångar och skulder under näst-
kommande räkenskapsår.
Värdering av goodwill:
Goodwill är föremål för en årlig prövning av nedskrivningsbehov. Beräk-
ningen innefattar diskontering av framtida kassaflöden till koncernens vägda
genomsnittliga kapitalkostnad (”WACC”) för att komma fram till återvin-
ningsvärdet som sedan jämförs med goodwillbalansen. De underliggande
kassaflödena baseras på budgetar som utarbetas med hjälp av en bot-
tom-up-strategi som omfattar feedback från alla operativa jurisdiktioner och
viktiga mål för att uppnå årliga milstolpar, med hänsyn tagen till den ökade
osäkerheten i mätningen på grund av den utmanande makroekonomiska mil-
jön och koncernens affärsstrategier under utveckling. Nedskrivningspröv-
ningen innefattar därför en betydande grad av uppskattning.
Portföljinvesteringar:
Värderingen av portföljinvesteringar baseras på koncernens progno-
ser av framtida kassaflöden från de förvärvade portföljerna, inklusive fak-
torer relaterade till makroekonomiska förhållanden, typer av gäldenärer
och lån (t.ex. säkrade/icke-säkrade) . Framtidsprognoser innebär använd-
ning av uppskattningar och antaganden som regelbundet granskas. Eventu-
ella förändringar i kassaflödesprognoserna godkänns slutligen av en central
omvärderingskommitté .
Värdering av uppskjutna skattefordringar:
Värderingen av uppskjutna skattefordringar baseras på prognostiserade
resultat som är beroende av faktorer som kan variera över tiden och som kan
ha betydande påverkan på värderingen av uppskjutna skattefordringar. Detta
innebär att ledningen använder sig av bedömningar och uppskattningar .
Makroekonomisk omvärld
Den nuvarande makroekonomiska omvärlden skapar betydande osäkerhet i
mätningen avseende viktiga antaganden, inklusive WACC, inflation, ekono-
misk produktionstillväxt, utveckling av volymer av nödlidande lån, framtida
resultat för nödlidande lån och långsiktiga tillväxttakter. Betydande föränd-
ringar i förväntningarna, t.ex. en utdragen lågkonjunktur eller en uppgång i
inflationen, kan leda till väsentliga förändringar i dessa antaganden. Följaktli-
gen kan revideringar av dessa mått ha en väsentlig påverkan på framtida vär-
deringsbelopp som rapporteras i SFP .
58Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Not 5 Kostnader
Kvarvarande verksamheter
Direkta kostnader
Indirekta kostnader
Summa
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
KONCERNENS KOSTNADER
Personalkostnader
Lönekostnader
4 121
3 877
1 742
1 818
5 863
5 695
Sociala kostnader
609
561
258
291
867
852
Pensionskostnader
185
165
64
65
249
230
Övriga personalkostnader
578
339
176
179
754
518
Summa personalkostnader
5 493
4 942
2 240
2 353
7 733
7 295
Avskrivningar
Materiella anläggningstillgångar
105
99
-
-
105
99
Nyttjanderätter
226
269
-
-
226
269
Uppdragsgivarnas kreditavtal
684
863
-
-
684
863
Programvara och andra immateriella
293
305
-
-
293
305
anläggningstillgångar
Summa avskrivningar
1 308
1 536
-
-
1 308
1 536
Övriga kostnader
Fristående tjänsteleverantörer
484
246
1 132
1 368
1 616
1 614
Juridiska kostnader
1 170
1 343
-
-
1 170
1 343
IT-kostnader
-
-
1 016
815
1 016
815
Kostnader för kontor
-
-
232
231
232
231
Kostnader för porto
408
401
-
-
408
401
Kostnader för fastigheter
393
305
-
-
393
305
Kostnadsbesparingsprogram
-
-
99
526
99
526
Övriga
344
274
413
582
757
856
Summa övriga kostnader
2 799
2 569
2 892
3 522
5 691
6 091
Kostnad sålda varor och tjänster
Kostnader för fastighetsinnehav
478
362
-
-
478
362
Summa kostnad sålda varor och tjänster
478
362
-
-
478
362
SUMMA KONCERNENS KOSTNADER
10 078
9 409
5 132
5 875
15 210
15 284
Note 4 Intäkter
Kvarvarande verksamhet
Koncernen
Moderbolag
MSEK
2024
2023
2024
2023
Servicingintäkter
Inkasseringstjänster
11 655
10 255
-
-
Försäljning av fastigheter
66
856
-
-
Abonnemangsintäkter
68
58
-
-
Övriga servicingintäkter
2
2
-
-
Summa servicingintäkter
11 791
11 171
-
-
Ränteintäkter
Ränteintäkter från
4 608
4 908
-
-
portföljinvesteringar
Övriga ränteintäkter
485
324
-
-
Summa ränteintäkter
5 093
5 232
-
-
Övriga intäkter
Intäkter från koncernföretag
-
-
1 335
1 617
Övrigt
1 149
1 302
-
-
Summa övriga intäkter från
1 149
1 302
1 335
1 617
kvarvarande verksamheter
Summa
18 033
17 705
1 335
1 617
Se not 27 för ytterligare information kring intäkter fördelade per segment .
59Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Direkta kostnader
Indirekta kostnader
Summa
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
MODERBOLAGETS KOSTNADER
Personalkostnader
Lönekostnader
-
-
154
185
154
185
Sociala kostnader
59
58
59
58
Pensionskostnader
-
-
29
26
29
26
Övriga personalkostnader
-
-
13
-
13
-
Summa personalkostnader
-
-
255
269
255
269
Avskrivningar och nedskrivningar
Materiella anläggningstillgångar
2
4
-
-
2
4
Nyttjanderätter
7
1
-
-
7
1
Programvara och andra immateriella
120
138
-
6
120
144
anläggningstillgångar
Nedskrivning av programvara och andra immateriella
410
-
-
-
410
-
anläggningstillgångar
Summa avskrivningar
539
143
-
6
539
149
Övriga kostnader
Fristående tjänsteleverantörer
-
-
503
590
503
590
IT-kostnader
-
-
529
264
529
264
Lokalkostnaderr
-
-
5
11
5
11
Kostnadsbesparingsprogram
-
-
16
288
16
288
Övriga kostnader
14
143
305
686
319
829
Summa övriga kostnader
14
143
1 358
1 839
1 372
1 982
SUMMA KOSTNADER FÖR MODERBOLAGET
553
286
1 613
2 114
2 166
2 400
Revisionsarvoden och rådgivningsuppdrag som utförts av Deloitte är enligt
följande:
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
2024
2023
Revisionsuppdrag
49
45
8
8
Revisionsverksamhet utöver
1
2
1
1
revisonsuppdraget
Skatterådgivning
2
2
-
-
Övrig tjänster
1
2
-
1
Revisionsbyråer
53
51
9
10
Konsultation avser huvudsakligen rådgivning om redovisning och stöd
vid finansiella rapporter. Skatterådgivning gäller skattedeklarationer och
mervärdesskatt .
Not 6 Nettoresultat från finansiella transaktioner
Kvarvarande verksamheter
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
2024
2023
Finansiella intäkter
Ränteintäkter från koncernföretag
-
-
3 735
3 507
Övriga ränteintäkter
119
127
59
83
Valutakursvinster, netto
13
-
-
273
Utdelningar från koncernföretag
-
-
5 572
1 333
Summa finansiella intäkter
132
127
5 196
9 366
Finansiella kostnader
Räntekostnader
-3 380
-3 027
-4 421
-4 166
Räntekostnader på leasingskuld
-53
-36
-
-
Valutakursförluster, netto
-
-
-
-282
Nedskrivning aktier i dotterbolag
-
-
-195
-1 224
Övriga finansiella kostnader
-
-8
-97
-22
Summa finansiella kostnader
-3 433
-3 071
-4 458
-5 949
Finansnetto
-3 301
-2 944
738
3 417
Samtliga ränteintäkter hänför sig till poster som inte redovisas via verkligt
värde via resultatet.
Samtliga räntekostnader hänför sig till poster som inte redovisas via verk-
ligt värde via resultatet.
Valutakursdifferenser avseende kundfordringar och leverantörsskulder
redovisas i rörelseresultatet och uppgår till immateriella belopp.
I moderbolagets räntekostnader ingår räntekostnader till koncernföretag
om -1 019 MSEK (2023: -695) .
60Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Not 7 Skatt
Kvarvarande verksamheter
Årets skattekostnad är fördelad enligt följande:
Koncernen
MSEK
2024
2023
Aktuell skattekostnad
Skattekostnad hänförlig till årets resultat
-724
-411
Skatt hänförligt till tidigare år
72
-31
Summa aktuell skattekostnad
-652
-442
Uppskjuten skattekostnad
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader och
-12
-13
underskottsavdrag för innevarande år
Redovisad och borttagen uppskjuten skatt på
40
36
underskottsavdrag hänförliga till tidigare år
Summa uppskjuten skattekostnad
28
23
Summa skattekostnad
-624
-419
Koncernen har verksamhet i över 20 länder i Europa, med olika skattesatser.
Den aktuella skattekostnaden för året avser främst inkomstskatter i Grekland,
Italien, Spanien, Norge, Nederländerna, Schweiz och Tjeckien. Koncernens
svenska bolag har för året betalat inkomstskatt med ett begränsat belopp om
10 MSEK (2023: 0), eftersom de kunde utnyttja skattemässiga underskottsav-
drag från historiska förluster.
Moderbolaget Intrum AB har sitt säte i Sverige där den nominella bolags-
skattesatsen 2024 var 20,6 procent (2023: 20,6 procent) Följande avstäm-
ning förklarar skillnaderna mellan koncernens faktiska skattekostnad och den
förväntade skattekostnaden med beaktande av den svenska bolagsskatten:
Koncernen
2024
2023
Avstämning av effektiv skattesats
MSEK
%
MSEK
%
Resultat före skatt
-1 360
-168
Inkomstskatt beräknad med
280
20,6
35
20,6
normal skattesats i Sverige, 20,6 %
Effekt av andra skattesatser i
andra länder
261
19,2
314
187,0
Skatteeffekt av ej avdragsgilla
-436
-32,0
-685
-407,7
kostnader
Skatteeffekt av skattefria intäkter
-495
-36,4
236
140,9
Ej redovisade skattefordringar
-248
-18,2
-138
-82,1
avseende förlustavdrag
Utnyttjande av tidigare ej
40
3,0
36
21,4
redovisade skattefordringar
avseende förlustavdrag
Omvärdering av uppskjutna
1
-
-
-
skatter till följd av ändrad
skattesats
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år
72
5,3
-46
-27,4
Uppskjuten skatt hänförlig till
-103
-7,5
19
11,4
tidigare år
Övrigt
4
0,3
-190
-112,5
Summa skatt på årets resultat
-624
-45,9
-419
249,4
Ej redovisade skattefordringar avseende underskottsavdrag avser den nega-
tiva skatteeffekt under året som beror på underskott i länder där någon
uppskjuten skattefordran inte redovisas, eftersom det inte är sannolikt att till-
räckliga skattepliktiga överskott för att utnyttja underskottsavdrag kommer
att uppstå under överskådlig tid. Utnyttjande av tidigare ej redovisade skatte-
fordringar avseende underskottsavdrag motsvarar den positiva skatteeffekt
under året som uppkommer genom utnyttjande av underskottsavdrag som
tidigare aldrig redovisats som uppskjuten skattefordran.
Skillnaden mellan den svenska nominella bolagsskattesatsen, 20,6 pro-
cent, och den effektiva skattesatsen 2024, 45,9 procent, är främst en effekt
av högre förlustbelopp i företag som inte har kunnat redovisa motsvarande
uppskjutna skattefordringar (Sverige, Spanien och Storbritannien) och ökning
av icke avdragsgilla räntor i Sverige för vilka inga uppskjutna skattefordringar
har redovisats.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
När temporära skillnader uppstår mellan det skattemässiga värdet och det
redovisade värdet på tillgångar och skulder, redovisas en uppskjuten skatte-
fordran eller skatteskuld enligt kriterierna i IAS 12. Sådana temporära skillna-
der uppstår framför allt för portföljinvesteringar, avsättningar för pensioner
och immateriella tillgångar. I uppskjutna skattefordringar inkluderas värdet
av skattemässiga underskottsavdrag i de fall då det bedöms sannolikt att de
kommer att användas mot skattepliktiga överskott under överskådlig tid.
Koncernen
2024
2024
2023
2023
Tillgång / Intäkt / Tillgång / Intäkt /
MSEK skuld kostnad skuld kostnad
Portföljinvesteringar
-537
188
-725
40
Immateriella tillgångar
242
222
20
88
Kvarstående negativa räntenetton
810
-309
1 119
149
Avsättningar för pensioner
23
-4
27
-
Övrigt
342
4
345
-103
Summa
880
101
786
174
Redovisat i övrigt totalresultat,
valutakursdifferenser och förvärv
-72
-151
Summa
29
23
Uppskjutna skattefordringar
1 986
2 197
Uppskjutna skatteskulder
-1 106
-1 411
Summa
880
786
De uppskjutna skattefordringarna och skatteskulderna beräknas förfalla till
betalning om mer än ett år. Uppskjutna skattefordringar redovisas i balans-
räkningen där underskottsavdragen bedöms kunna utnyttjas mot skatte-
pliktiga vinster under överskådlig tid eller om det finns andra skattepliktiga
temporära skillnader gentemot samma skattemyndighet. Uppskjutna skatte-
fordringar och skatteskulder redovisas som ett nettobelopp om de hänför sig
till samma skattemyndighet eller planeras utnyttjas samtidigt.
Skattekostnader redovisade över totalresultat, valutakurseffekter och för-
värv uppgick under året till -65 MSEK (-129), varav 107 MSEK (2023: 58) avser
omräkningsdifferenser för utländsk valuta, 0 SEK (2023: -17) avser åter-
ring av skatteavsättningar och -172 MSEK (2023: -170) avser omvärderingar av
pensionsavsättningar, förvärv och andra valutakurseffekter.
Underskottsavdrag per jurisdiktion
MSEK
Brutto
Ej redovisat
Sverige
6 616
3 353
Österrike
-
-
Tyskland
801
801
Danmark
279
279
Spanien
3 785
3 473
Frankrike
178
108
Grekland
37
27
Irland
545
545
Norge
-
-
Polen
8
8
Rumänien
36
36
Storbritannien
1 394
1 370
Summa
13 679
10 000
Koncernen har underskottsavdrag som kan utnyttjas mot framtida
skattemässiga överskott med totalt 13 680 MSEK (2023: 11 066). Av dessa har
10 000 MSEK (2023: 6 099) inte redovisats som uppskjutna skattefordringar.
Redovisade uppskjutna skattefordringar avseende underskottsavdrag
uppgick till 777 MSEK per den 31 december 2024 (2023: 1 065) och inkluderar
672 MSEK i Sverige (2023: 829), 78 MSEK i Spanien (2023: 209), 6 MSEK i Stor-
britannien (2023: 6), 18 MSEK i Frankrike (2023: 18) , 2 MSEK i Österrike (2023:
2) och 2 MSEK i Grekland (2023: 1 ).
Kvarstående negativa räntenetton per jurisdiktion
MSEK
Brutto
Ej redovisat
Sverige
2 517
2 517
Spanien
135
-
Nederländerna
33
33
Summa
2 685
2 550
Kvarstående negativa räntenetton uppgår till 2 685 MSEK (2023: 2 291).
Av dessa har 2 550 MSEK (2023: 2 272) inte redovisats som uppskjutna
skattefordringar.
Löptider
Kvarstående
negativa
MSEK
Underskottsavdrag
räntenetton
12 månader
309
633
24 månader
72
281
36 månader
207
263
48 månader
487
635
5–10 år
459
706
Ingen löptid
12 145
167
Summa
13 679
2 685
61Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Moderbolaget
2024
2024
2023
2023
Avstämning av moderbolagets
skattesats
MSEK
%
MSEK
%
Resultat efter finansiella poster
2 560
59
Inkomstskatt beräknad med
normal skattesats i Sverige, 20,6
procent
-527
20,6
-12
20,6
Skatteeffekt av ej avdragsgilla
-509
19,9
-229
391,1
kostnader
Skatteeffekt av skattefria intäkter
881
-34,4
276
-472,0
Källskatt
-10
0,4
-9
15,9
Utnyttjande av tidigare ej
4
-0,2
-2
4,2
redovisade skattefordringar
avseende förlustavdrag
Summa skatt på årets resultat
-161
6,3
24
-40,4
Ej skattepliktiga intäkter och ej avdragsgilla kostnader i moderbolaget utgörs
till största delen av utdelningar, ej avdragsgilla räntor och nedskrivningar av
aktier i dotterbolag. Moderbolaget hade per den 31 december 2024 kvars-
ende negativa räntenetton om 2191 MSEK (2023: 2263), som inte har redovi-
sats som uppskjuten skattefordran.
Pelare 2 tilläggsskatt
Tillfälligt undantag
Koncernen har tillämpat det tillfälliga undantaget, utfärdat av IASB i maj
2023, från redovisningskraven för uppskjuten skatt enligt IAS12. Enligt detta
undantag redovisar koncernen inte uppskjuten skatt som beräknats enligt
lagen om tilläggsskatt.
Utfört arbete hittills
Koncernen har utfört en detaljerad genomgång av vilka enheter och juris-
diktioner som omfattas av lagen. Vidare har koncernen även genomfört en
analys av vilka jurisdiktioner och enheter som kan tillämpa de tillfälliga för-
enklingsregler som omfattas av lagstiftningen. Enligt analysen kommer majo-
riteten av de jurisdiktioner där koncernen bedriver verksamhet att omfattas
av de tillfälliga förenklingsreglerna.
Tilläggsskatt
Intrum AB (moderbolaget) är hemmahörande i Sverige och den 13 december
2023 antog Sveriges regering lagen om tilläggsskatt för företag i stora kon-
cerner. Lagen trädde i kraft den 1 januari 2024. Enligt lagstiftningen kommer
Intrum AB att, i vissa fall, vara skyldigt att betala tilläggsskatt i Sverige på vin-
ster i dotterbolag som beskattas med en effektiv skattesats som understiger
15 procent. Koncernen gör bedömningen att det inte föreligger någon skyl-
dighet att betala tilläggsskatt av materiell omfattning för räkenskapsåret.
Koncernen kommer fortlöpande följa upp effekterna av Pelare 2.
Not 8 Immateriella anläggningstillgångar
Nedan följer en sammanfattning av de förändringar som skett för immateriella anläggningstillgångar för 2024
Koncernen
Moderbolaget
Licenser, mjukvara Uppdrags- Licenser, mjukvara
och internt utveck- givarnas och interrn utveck-
MSEK lade tillgångar
kredittillgångar
Goodwill
Varumärken
Summa
lade tillgångar
Varumärke
Summa
Ingående balans
1 358
2 810
35 544
117
39 829
527
-
527
varav
Anskaffningsvärde
3 198
9 449
38 728
514
51 889
933
22
955
Ackumulerade avskrivningar
-1 840
-6 639
-3 184
-397
-12 060
-406
-22
-428
och nedskrivningar
Årets investeringar
372
87
242
-
701
148
-
148
Avyttringar och utrangeringar
-19
-
-
-21
-40
-
-
-
Valutakursdifferenser
52
91
731
6
880
-
-
-
Årets avskrivningar
-292
-684
-
-1
-977
-120
-
-120
Årets nedskrivningar
-436
-115
-769
-
-1 320
-410
-
-410
Övrig rörelse
-8
-3
123
-
111
-4
-
-4
Utgående balans
1 027
2 186
35 871
100
39 184
141
-
141
varav
Anskaffningsvärde
4 308
9 820
39 756
510
54 394
1 079
22
1 101
Ackumulerade avskrivningar
-3 281
-7 634
-3 885
-410
-15 210
-938
-22
-960
och nedskrivningar
Utgående balans
1 027
2 186
35 871
100
39 184
141
-
141
Nedan följer en sammanfattning av de förändringar som skett för immateriella anläggningstillgångarna för 2023
Koncernen
Moderbolaget
Licenser, mjukvara Uppdrags- Licenser, mjukvara
och internt utveck- givarnas och internt utveck-
MSEK lade tillgångar
kredittillgångar
Goodwill
Varumärken
Summa
lade tillgångar
Varumärke
Summa
Ingående balans
791
3 019
35 143
100
39 053
546
3
549
varav
Anskaffningsvärde
2 519
8 846
38 333
468
50 166
809
22
831
Ackumulerade avskrivningar
-1 728
-5 827
-3 190
-368
-11 113
-263
-19
-282
och nedskrivningar
Årets investeringar
875
654
772
43
2 344
124
-
124
Avyttringar och utrangeringar
-6
-
-
-
-6
-
-
Valutakursdifferenser
-20
-
-217
-1
-238
-
-
Årets avskrivningar
-282
-863
-
-25
-1 170
-143
-3
-146
Årets Nedskrivningar
-
-
-
-
-
-
-
-
Övrig rörelse
-
-
-154
-
-154
-
-
-
Utgående balans
1 358
2 810
35 544
117
39 829
527
-
527
varav
Anskaffningsvärde
3 198
9 449
38 728
514
51 889
933
22
955
Ackumulerade avskrivningar
-1 840
-6 639
-3 184
-397
-12 060
-406
-22
-428
och nedskrivningar
Utgående balans
1 358
2 810
35 544
117
39 829
527
-
527
62Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Goodwill
Marknader
Segment
2024
2023
Norge
Norra Europa
3 497
3 850
Sverige
Norra Europa
2 013
2 015
Danmark
Norra Europa
807
783
Finland
Norra Europa
2 691
2 548
Österrike och Tyskland
Mellaneuropa
2 092
2 009
Belgien och Nederländerna
Mellaneuropa
1 285
1 234
Schweiz
Mellaneuropa
3 268
3 217
Frankrike
Mellaneuropa
3 547
3 513
Storbritannien och Irland
Mellaneuropa
3 500
3 861
Portugal
Sydeuropa
980
915
Spanien
Sydeuropa
5 003
4 614
Italien
Sydeuropa
1 901
1 788
Grekland
Sydeuropa
5 011
4 964
Polen
Östra europa
43
45
Övrigt
-
233
188
Summa
35 871
35 544
Årlig bedömning av nedskrivning
Goodwillbalanserna prövas årligen för nedskrivningsbehov genom att jäm-
föra redovisade värden med uppskattade nyttjandevärden. Dessa upp-
skattningar värderas baserat på kassaflödesprognoser efter skatt. Dessa
prognoser baseras på historiska resultat justerade med nuvarande antagan-
den och framtida trender för varje respektive kassagenererande enhet.
Uppskattningarna av nyttjandevärdet baseras på en fyraårig prognosperiod.
I slutet av det fjärde året beräknas ett slutrde för att återspegla det värde som
hänför sig till framtida perioder i evighet. Det uppskattade nyttjandevärdet är
summan av prognosperioden och slutrdet diskonterat med WACC efter skatt.
Huvudsakliga antaganden
Uppskattningarna av nyttjandevärdet baseras på följande huvudsakliga
antaganden:
2024
2023
WACC (efter skatt)
7,7 %
till 11,6 %
7,2 %
till 11,1 %
Skattesats
15,4
% till 27,9 %
15,4 %
till 27,9 %
Intäktstillväxttakt
0,0
% till 25,6 %
-5,4 %
till 19,1 %
Slutlig tillväxttakt
2,0%
2,0%
De viktigaste övervägande av parametrarna vid nedskrivningsprövning av
goodwill inkluderar följande:
För att fastslla WACC, har en tioårig svensk statsobligation använts som
referens för den riskfria räntan. Denna har justerats för en risk premie rela-
terad till ett eget kapital instrument (branschens genomsnittliga prognos-
tiserade skuldsatta beta samt landsriskpremie) för att fastställa kostnaden
för eget kapital. Den viktade finansieringskostnaden baseras på koncernens
prognostiserade skuldsättningsgrad, justerad för landsriskpremie och skat-
tesats för att fastställa kapitalkostnaden. Skuld/eget kapital-förhållandet
baseras på koncernens långsiktiga mål för kapitalstruktur, vilket har tilläm-
pats på kostnaden för eget kapital och kapitalkostnaden för att fastställa
WACC. Andra marknaders WACC beaktas sedan för att fastställa WACC
för den svenska marknaden, med justeringar som återspeglar respektive
marknads landsriskpremie och långsiktiga inflationstakt.
Antagandet om den effektiva skattesatsen som används vid nedskrivnings-
prövning baseras på lokala skattesatser i berörda länder.
Intäktstillväxttakter baseras på budget- och prognosdata godkända av
styrelsen.
Terminal tillväxttakt återspeglar ett nytt normalläge med hög inflation och
hög räntesats.
WACC-känslighet
WACC är en av de viktigaste faktorerna för att beräkna uppskattningar av nyttjandevärdet. Följande känslighetsanalys visar förändringar i utrymmet mellan
goodwillbalansen och beräkningarna av nyttjandevärdet om räntesatsen för WACC ändras med 50 räntepunkter (”BPS”), samtidigt som det antas att slutlig till-
växttakt (”TGR”) inte ändras:
Utrymme för WACC-känslighet
Marknader
Segment
Räntesats (WACC(
(100) BPS
(50) BPS
0 BPS
50 BPS
100
BPS
BPS gräns
1
Norge
Norra Europa
8,20%
738
365
53
-214
-443
9
Sverige
Norra Europa
7,70%
1 702
1 340
1 041
790
576
286
Danmark
Norra Europa
7,70%
403
282
182
98
27
121
Finland
Norra Europa
8,70%
1 630
1 275
974
714
488
236
Österrike och Tyskland
Mellaneuropa
8,20%
424
199
10
-151
-289
4
Belgien och Nederländerna
Mellaneuropa
8,40%
772
592
441
311
199
200
Schweiz
Mellaneuropa
7,70%
3 047
2 431
1 924
1 498
1 135
329
Frankrike
Mellaneuropa
9,10%
672
338
52
-197
-415
12
Storbritannien och Irland
Mellaneuropa
9,70%
1 347
986
671
396
152
136
Portugal
Sydeuropa
9,90%
142
67
2
-55
-106
4
Spanien
Sydeuropa
10,30%
799
417
81
-218
-484
15
Italien
Sydeuropa
11,00%
595
451
324
210
108
158
Grekland
Sydeuropa
11,60%
3 593
3 132
2 719
2 346
2 007
542
Polen
Östra europa
8,90%
788
722
666
617
575
N/A
Resultaten av känslighetsanalysen som beskrivs ovan indikerar att en nedskrivning på 834 MSEK respektive 1 737 MSEK skulle uppstå om de antagna
WACC-procenten ökades med 50 BPS respektive 100 BPS.
TGR-känslighet
TGR är en annan viktig faktor för att beräkna uppskattningar av nyttjandevärdet. Följande känslighetsanalys visar förändringar i utrymmet mellan goodwillbalan-
sen och beräkningarna av nyttjandevärdet om TGR ändras med 50 räntepunkter (”BPS”), samtidigt som det antas att WACC inte ändras:
Utrymme för TGR-känslighet
Marknader
Segment
TGR
(100) BPS
(50) BPS
0 BPS
50 BPS
100
BPS
BPS gräns
1
Norge
Norra Europa
2,00%
-365
-171
53
316
630
(11)
Sverige
Norra Europa
2,00%
643
826
1 041
1 296
1 605
(365)
Danmark
Norra Europa
2,00%
49
110
182
267
371
(147)
Finland
Norra Europa
2,00%
570
758
974
1 224
1 519
(306)
Österrike och Tyskland
Mellaneuropa
2,00%
-226
-117
10
159
337
(4)
Belgien och Nederländerna
Mellaneuropa
2,00%
237
332
441
568
719
(265)
Schweiz
Mellaneuropa
2,00%
1 252
1 561
1 924
2 356
2 880
(424)
Frankrike
Mellaneuropa
2,00%
-333
-153
52
287
562
(12)
Storbritannien och Irland
Mellaneuropa
2,00%
249
447
671
926
1 219
(172)
Portugal
Sydeuropa
2,00%
-86
-44
2
55
115
(2)
Spanien
Sydeuropa
2,00%
-375
-160
81
352
660
(16)
Italien
Sydeuropa
2,00%
150
232
324
427
542
(205)
Grekland
Sydeuropa
2,00%
2 171
2 431
2 719
3 037
3 393
(843)
Polen
Östra europa
2,00%
591
626
666
712
767
N/A
Resultaten av känslighetsanalysen som beskrivs ovan indikerar att en
nedskrivning på 646 MSEK respektive 1 384 MSEK skulle uppstå om
antagandet för TGR WACC minskades med 50 BPS respektive 100 BPS
1) BPS gränsvärdet i tabellen indikerar hur stor förändring av WACC eller TGR som behövs för respektive
marknad för att vara i linje med bokfört värde .
Uppdragsgivarnas kreditavtal
Kundkontrakten förvärvades som en del av ett rörelseförvärv i Italien, Spa-
nien och Grekland. De redovisas till sitt verkliga värde vid förvärvsdatumet
och skrivs därefter av enligt metoden för minskad balans.
Aktiverade utvecklingskostnader
Avser huvudsakligen internt utvecklade produktionssystem som används av
koncernen i dess kredithanteringsverksamhet.
63Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Intäktskänslighet
Följande känslighetsanalys visar förändringar i utrymmet mellan goodwillba-
lansen och beräkningarna av nyttjandevärdet om intäkterna ändras med 100
räntepunkter (”BPS”), samtidigt som det antas att slutlig tillväxttakt (”TGR”)
och WACC inte ändras:
Omsätt- Utrymme för intäktskänslighet
ningstill- -200 -100 0 100 200
Marknader
Segment
växt BPS BPS BPS BPS BPS
Norge
Norra Europa
2 % till 12 %
-122
-35
53
142
233
Sverige
Norra Europa
2 % till 15 %
890
965
1 041
1 118
1 197
Danmark
Norra Europa
2 % till 14 %
134
158
182
206
231
Finland
Norra Europa
2 % till 8 %
791
882
974
1 067
1 163
Österrike och
Mellaneuropa
2 % till 26 %
-90
-41
10
61
114
Tyskland
Belgien och
Mellaneuropa
2 % till 16 %
360
400
441
482
524
Nederländerna
Schweiz
Mellaneuropa
1 % till 6 %
1 655
1 788
1 924
2 062
2 202
Frankrike
Mellaneuropa
2 % till 15 %
-119
-35
52
139
228
Storbritannien
Mellaneuropa
2 % till 17 %
474
572
671
772
875
och Irland
Portugal
Sydeuropa
2 % till 17 %
-40
-19
2
23
45
Spanien
Sydeuropa
0 % till 2 %
-184
-53
81
217
356
Italien
Sydeuropa
2 % till 9 %
220
272
324
377
432
Grekland
Sydeuropa
2 % till 13 %
2 377
2 547
2 719
2 894
3 072
Polen
Östra europa
2 % till 7 %
631
648
666
684
702
Resultaten av känslighetsanalysen indikerar att en nedskrivning på 183
MSEK respektive 555 MSEK skulle uppstå om antagandena för intäktstillväxt
minskades med 100 BPS respektive 200 BPS.
EBIT-känslighet
Följande känslighetsanalys visar förändringar i utrymmet mellan goodwill-
balansen och beräkningarna av nyttjandevärdet om rörelseresultatet ändras
med 100 räntepunkter (”BPS”), samtidigt som det antas att slutlig tillväxttakt
(”TGR”) och WACC inte ändras:
Utrymme för EBIT-känslighet
(200) (100) 0 100 200
Marknader
Segment
BPS BPS (BPS) BPS BPS
Norge
Norra Europa
-241
-94
53
199
346
Sverige
Norra Europa
814
927
1 041
1 154
1 267
Danmark
Norra Europa
93
137
182
226
271
Finland
Norra Europa
708
841
974
1 106
1 239
Österrike och Tyskland
Mellaneuropa
-181
-86
10
106
201
Belgien och NederländernaMellaneuropa
314
377
441
504
568
Schweiz
Mellaneuropa
1 625
1 774
1 924
2 073
2 222
Frankrike
Mellaneuropa
-166
-57
52
160
269
Storbritannien och Irland
Mellaneuropa
274
473
671
870
1 068
Portugal
Sydeuropa
-58
-28
2
32
62
Spanien
Sydeuropa
-440
-180
81
341
601
Italien
Sydeuropa
162
243
324
405
486
Grekland
Sydeuropa
2 403
2 561
2 719
2 876
3 034
Polen
Östra europa
576
621
666
711
756
Not 9 Portföljinvesteringar
Koncernen
MSEK
2024
2023
Avstämning av koncernens rapport över finansiell
ställning
Ingående balans
35 432
35 645
Avskrivningar av portföljer
-4 357
-5 180
Avyttringar av portföljer
-10 607
-401
Förvärv av portföljer
1 663
5 367
Realiserade kreditvinster/-kreditförluster netto
-79
9
Omräkningsdifferenser
643
-8
Summa förändring av investeringar
-12 737
-213
Utgående balans
22 695
35 432
varav:
- Kvarvarande verksamheter
22 695
35 294
- Avvecklade verksamheter
-
138
22 695
35 432
Per den 31 december 2024 uppgick de odiskonterade förväntade kreditför-
lusterna vid första redovisningstillfället till 14 661 MSEK (2023: 94 793) för
kreditförsämrade portföljer som förvärvats av koncernen under januari till
december.
Koncernen
MSEK
2024
2023
Avyttringar av portföljer
10 503
402
varav:
- Kvarvarande verksamheter
298
103
- Avvecklade verksamheter
10 309
299
Försäljning av portföljer
10 607
402
Försäljningsintäkter
9 020
402
Redovisat värde på avyttrade portföljer
10 607
401
Förlust/vinst vid försäljning av portföljer
-1 587
1
Kreditförluster/kreditvinster på portföljinvesteringar
Realiserade kreditförluster
-1 583
-1 249
Realiserade kreditvinster
1 504
1 258
Summa realiserade kreditförluster/kreditvinster
-79
9
varav:
- Kvarvarande verksamheter
-79
25
- Avvecklade verksamheter
-
-16
Summa realiserade kreditförluster/kreditvinster
-79
9
Not 10 Intresseföretag och joint ventures
I tabellen nedan redovisas rörelserna i investeringar i intresseföretag och
joint ventures under 2024 och 2023.
Koncernen
MSEK
2024
2023
Ingående balans
823
1 174
Investeringar i intresseföretag och joint ventures
1 568
1
Resultat från intresseföretag och joint ventures
207
171
Årets nedskrivningar från intresseföretag och joint
48
-97
ventures
Kassaflöde (utdelningar) från intresseföretag och joint
-367
-433
ventures
Valutakursdifferenser
73
7
Utgående balans
2 352
823
MSEK
2024
2023
Påverkan på resultaträkningen 2024
Intäkter i intresseföretag och joint ventures
206
171
Årets nedskrivningar från intresseföretag och joint
48
-97
ventures
Påverkan från avvecklade verksamheter
263
539
Andel av intäkter från intresseföretag och joint
517
613
ventures
varav:
- Kvarvarande verksamheter
254
74
- Avvecklade verksamheter
263
539
Andel av intäkter från intresseföretag och joint
517
613
ventures
I tabellerna ovan visas koncernens betydande intresseföretag och joint ven-
tures er den 31 december 2024. Koncernens kontroll över dessa intressefö-
retag och joint ventures erhålls genom rösträtt eller beslutsrätt som fastställs
antingen genom juridisk struktur eller i respektive avtalsöverenskommelse.
Ägarandel %” avser kapitalandel och ”Rättigheter %” avser ekonomiska rät-
tigheter som representerar rätten till kassaflöden i intresseföretag och joint
ventures beroende på relationens art. Ytterligare information om koncernens
mest betydande intresseföretag och joint ventures finns nedan.
Orange
I juni 2024 sålde koncernen över 10 000 portföljer i tolv jurisdiktioner i
Europa till dotterbolag till Cerberus Capital Management L.P. Försäljningen
omfattade avyttringen av fem investeringsföretag som ägde dessa portföl-
jer, nämligen Intrum Debt Finance AG, Intrum Hellas DAC, Intrum Hellas 2
DAC, Alpheus Hellas DAC och IJ Debt Fund 1 NS FIZ. Koncernen har behål-
lit ett ägande på 35 procent i de två köpande företagen, Orange European
Holdings BV och Orange Borrower DAC (”Orange-företagen”), och säkrat
ett exklusivt avtal på minst fem år för att behålla hanteringen av portföljerna.
Eftersom koncernen har betydande inflytande över Orange-företagen base-
rat på de villkor som anges i aktieägaravtalet, är Orange-företagen intressefö-
retag för koncernen och redovisas enligt kapitalandelsmetoden .
Resultaten av känslighetsanalysen indikerar att en nedskrivning på 444 MSEK
respektive 1 085 MSEK skulle uppstå om antagandena för EBIT % minskades
med 100 BPS respektive 200 BPS.
64Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Ithaca Investment DAC
Under 2018 förvärvade Intrum 80 procent av de Profit Participating Notes
(PPN) som utfärdats av Ithaca Investment DAC, ett företag som kontrolleras
gemensamt tillsammans med CarVal Investors. Ithaca investerade i 51 pro-
cent av junior- och mezzaninobligationerna (”obligationerna”) som utfär-
dats av det italienska specialföretaget Penelope SPV S.R.L. (Penelope), för
att finansiera förvärvet av en portfölj med nödlidande lån (NPL) som såldes
av Banca Intesa Sanpaolo (nedan kallat ”ISP”). ISP innehar resterande 49 pro-
cent av obligationerna och den prioriterade obligationen. Intrums slutliga
ekonomiska rättigheter i obligationerna var 40,8 procent.
Den 29 december 2021 omstrukturerades Penelope och omfinansierades
med prioriterade obligationer med längre löptid och högre kreditvärdighet.
De prioriterade obligationerna garanterades senare genom Garanzia Carto-
larizzazione Sofferenze, vanligtvis kallade GACS. Som en del av omstrukture-
ringen ökade Ithacas innehav i obligationerna från 51 procent till 95 procent.
Dessutom minskade Intrum sitt innehav av PPN som utfärdats av Ithaca från
80 procent till 62,5 procent. Detta resulterade i en total ökning av Intrums
ekonomiska rättighet i mezzaninobligationerna från 40,8 procent till 59,4
procent.
Den 24 november 2022 sålde CarVal Investors sin andel i Ithaca till Kiste-
fos, vilket ledde till en väsentlig nedskrivning av joint venture-bolaget.
Evolve Spv Srl
I mars 2021 förvärvade Intrum 20 procent av de icke-trancherade obligatio-
ner som utfärdats av Evolve Spv SRL (Evolve), ett företag som kontrolleras
gemensamt med Deva Capital. Evolve köpte en portfölj med nödlidande lån
från en italiensk bank, BPER Banca.
Portland Srl
I november 2021 förvärvade Intrum 28,5 procent av mezzanin- och juni-
orobligationerna som utfärdats av Portland SRL (Portland), ett företag som
kontrolleras gemensamt med Deva Capital. Portland köpte en portfölj med
nödlidande lån från ISP.
Verk- Redovisat
Redovisnings- Registrerings- samhets- % av ägandet % av kontrollen % av rättigheter värde
Enhetens namn metod land
ställe
Relationens art
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Orange
IntresseföretagNederlän-
Flera
Egetkapitalandel
35%
N/A
35%
N/A
35%
N/A
1 570
-
derna och
Övriga intresseföretag
Intresseföretag
Irland
22
-
Ithaca
Joint venture
Irland
Italien
Innehavare av obligation
-
-
50%
50%
62,5%
62,5%
419
205
med vinstandel
Evolve
Joint venture
Italien
Italien
Innehavare av obligation
100%
100%
50%
50%
20%
20%
124
208
med vinstandel
Portland
Joint venture
Italien
Italien
Innehavare av
100%
100%
50%
50%
28,5%
28,5%
85
242
Övriga joint ventures
Joint venture
mezzaninobligation
132
168
Summa
2 352
823
Orange
Ithaca
Evolve
Portland
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Sammanfattning av balansräkning
Likvida medel
82
-
840
754
63
90
175
150
Fastighetstillgångar
-
-
399
564
-
-
-
Övriga tillgångar
5,070
-
9,682
9 727
110
-
61
33
Summa omsättningstillgångar
5,152
-
10,921
11 045
173
90
236
183
Portföljfordringar
576
-
4,790
6 144
458
953
1,133
1 820
Övriga långfristiga tillgångar
9,302
-
-
-
Summa anläggningstillgångar
9,878
-
4,790
6 144
458
953
1,133
1 820
Övriga skulder
356
-
1,877
2 094
38
32
146
62
Summa kortfristiga skulder
356
-
1,877
2 094
38
32
146
62
Övriga långfristiga skulder
9,951
-
13,233
14 772
-
-
665
841
Summa långfristiga skulder
9,951
-
13,233
14 772
-
-
665
841
Nettotillgångar/-skulder
4,723
-
601
323
593
1 011
558
1 100
Sammanfattning av resultaträkningen
Intäkter
-
785
212
476
Produktionskostnader
1,187
-
945
-609
42
-31
183
-262
Övriga kostnader
-478
-
-326
-30
-188
-2
-551
-5
Nedskrivningar
-134
-
-15
-
-2
-
-5
-
Räntekostnader
-30
-
-338
-256
-109
-117
-149
-163
Nettoresultat/-förlust
545
-
266
-110
-257
62
-522
46
65Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Not 11 Materiella anläggningstillgångar
Nedan följer en sammanfattning av de förändringar som skett för de materiella anläggningstillgångarna 2024
Koncernen
Moderbolaget
Datorutrustning, inventa- Nyttjanderättstillgång -
rier och andra materiella Nyttjanderättstillgång - Övriga leasade fordon Summa Summa Nyttjanderättstillgång - Summa
MSEK anläggningstillgångar Fastighetsleasing och utrustning nyttjanderättstillgångar
Anläggningstillgångar
Datorutrustning
Fastighetsleasing Anläggningstillgångar
Ingående balans
280
513
71
584
864
2
2
4
varav
Anskaffningsvärde
936
1 284
176
1 460
2 396
18
4
22
Ackumulerade
-656
-771
-105
-876
-1 532
-16
-2
-18
avskrivningar
Investeringar
54
268
20
288
342
2
38
40
Utrangeringar
-7
-3
-2
-5
-12
-
-
-
Omräkningsdifferens
8
13
6
19
27
-
-
-
Årets avskrivningar
-105
-195
-31
-226
-331
-2
-5
-7
Omklassificering
-5
-25
44
19
14
-
-
-
Utgående balans
225
571
108
679
904
2
33
35
varav
Kostnad
910
1 339
184
1 523
2 433
20
42
62
Ackumulerade
-685
-768
-76
-844
-1 529
-18
-9
-27
avskrivningar
Utgående balans
225
571
108
679
904
2
33
35
Nedan följer en sammanfattning av de förändringar som skett för de materiella anläggningstillgångarna 2023
Koncernen
Moderbolaget
Datorutrustning, inventa- Nyttjanderättstillgång -
rier och andra materiella Nyttjanderättstillgång - Övriga leasade fordon Summa Summa Nyttjanderättstillgång - Summa
MSEK anläggningstillgångar Fastighetsleasing och utrustning nyttjanderättstillgångar
anläggningstillgångar
Datorutrustning
Leasingfordon anläggningstillgångar
Ingående balans
240
614
45
659
899
5
1
6
varav
Anskattningsvärde
877
1 314
98
1 412
2 289
18
2
20
Ackumulerade
-637
-700
-53
-753
-1 390
-13
-1
-14
avskrivningar
Investeringar
144
108
105
213
357
1
2
3
Utrangeringar
-1
-4
1
-3
-4
-
-
-
Omräkningsdifferens
-2
-2
-1
-3
-5
-
-
-
Årets avskrivningar
-101
-195
-79
-274
-375
-4
-1
-5
Omklassificering
-
-8
-
-8
-8
-
-
-
Utgående balans
280
513
71
584
864
2
2
4
varav
Anskaffningsvärde
936
1 284
176
1 460
2 396
19
4
23
Ackumulerade
-656
-771
-105
-876
-1 532
-17
-2
-19
avskrivningar
Utgående balans
280
513
71
584
864
2
2
4
66Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Not 12 Övriga finansiella tillgångar
Koncernen
MSEK
2024
2023
Depositioner
17
16
Lånefordringar
42
56
Övrigt
123
103
Summa
182
175
Ingående balanser
175
52
Utbetalat
-52
-2
Förvärvat
51
125
Valutakursdifferens
8
-
Redovisade värden
182
175
Not 13 Förvärv av verksamheter
Den 1 september 2023 slutförde koncernen sitt förvärv av Solvia Servicios
Inmobiliarios, S.A.U. (tidigare: Haya Real Estate S.A.) i Spanien. Den förvär-
vade verksamheten omfattar en kredithanteringsplattform för säkrade lån
och tillgångar och har ingen huvudsaklig investeringsverksamhet.
Per den 31 december 2023 pågick köpeskillingsallokeringen (”PPA”) och
koncernen offentliggjorde en preliminär förvärvsanalys. Under värderings-
perioden slutfördes PPA:n för förrvet, vilket resulterade i en justering i som
uppgick till 197 MSEK i goodwill som redovisats i koncernen. Nedan följer den
slutliga förvärvsanalysen:
MSEK
Redovisade Justeringar
värden före av verkligt Verkligt
förvärvet värde värde
Uppdragsgivarrelationer
503
-260
243
Övriga materiella och immateriella
304
-219
85
anläggningstillgångar
Uppskjutna skattefordringar
258
63
321
Övriga fordringar
352
-
352
Likvida medel
190
-
190
Uppskjutna skatteskulder
-
-47
-47
Övriga skulder och avsättningar
-1 422
-164
- 1 586
Summa skulder
185
-627
-442
Erlagt kontant
1 226
Avgår lån som ingår i erlagt kontant
-1 049
Köpeskilling
177
Likvida medel i förvärvade företag
190
Köpeskilling
177
Totala nettoskulder
441
Goodwill 2024
618
Goodwill redovisad under 2023
421
Justerat under perioden
197
Not 14 Avvecklade verksamheter
Den 28 juni 2024 slutförde Intrum försäljningen av en del av sin portfölj av
portföljinvesteringar till en fristående investerare för en total köpeskilling om
9 miljarder SEK. Transaktionen resulterade i en total förlust på 1,6 miljarder
SEK. Investeringarna som avyttrades av Intrum förrvades av ett lånefinan-
sierat investeringsföretag. De förvärvade tillgångarna kommer finansieras till
57 procent med skuldsättning och 27,95 procent av den fristående investera-
ren. Den fristående investeraren och Intrum innehar en andel på 65 procent
respektive 35 procent i investeringsföretaget. I samband med denna transak-
tion har Intrum ingått ett minst femårigt exklusivt kredithanteringsavtal med
investeringsföretaget, förutsatt att vissa nyckeltal uppfylls. Nettokontantin-
täkter från försäljningen av den befintliga portföljen på 7,2 miljarder SEK har
använts för att minska skuldsättningen.
Det finansiella resultatet för verksamheter som avvecklats under 2024
visas nedan:
31 dec 2024
Inklusive
Kvarvarande Avvecklade avvecklade
MSEK verksamheter verksamheter verksamheter
Intäkter
18 033
861
18 894
Direkta kostnader
-10 078
-53
-10 131
Kreditförluster, netto
-79
-
-79
Andelar i intresseföretag och
517
-263
254
joint ventures
Övriga rörelseposter
-1 320
-
-1 320
Indirekta kostnader
-5 132
-41
-5 173
Nettorörelseintäkter/EBIT
1 941
504
2 445
Finansnetto
-3 301
-186
-3 487
Förlust vid avyttringar under
perioden
-
-1 587
-1 587
Resultat före skatt
-1 360
-1 269
-2 629
Skatt
-624
-92
-716
Periodens resultat
-1 984
-1 361
-3 345
31 dec 2023
Inklusive
Kvarvarande Avvecklade avvecklade
MSEK verksamheter verksamheter verksamheter
Intäkter
17 705
2 296
20 001
Direkta kostnader
-9 409
-313
-9 722
Kreditförluster/kreditvinster,
netto
-258
266
8
Andelar i intresseföretag och
613
-539
74
joint ventures
Indirekta kostnader
-5 875
-122
-5 997
Nettorörelseintäkter/EBIT
2 776
1 588
4 364
Finansnetto
-2 944
-804
-3 748
Resultat före skatt
-168
784
616
Skatt
-419
-140
-559
Periodens resultat
-587
644
57
Kassaflödet för avvecklade verksamheter under 2024 är enligt föl-
jande:
MSEK
31 dec 2024
31 dec 2023
Kassaflöde från löpande verksamhet
-1 387
456
Kassaflöde från investeringar
556
-275
Kassaflöde från finansiering
-2 131
-61
Kassaflöde, netto
-2 962
120
Påverkan på vinst per aktie för verksamheter som avvecklats under 2024 är
enligt följande:
MSEK
31 dec 2024
31 dec 2023
Resultat per aktie före och efter utspädning
-11,28
-5,32
Resultat per aktie efter utspädning
-11,28
-5,32
Alla tillgångar och skulder hänförliga till de jurisdiktioner som sålts
under 2024 ingår inte i koncernens rapport över finansiell ställning per
den 31 december 2024.
Den 24 maj 2023 slutförde koncernen försäljningen av den brasilianska
verksamheten i linje med sin avyttringsstrategi för 2023. Avyttringen resulte-
rade i en förlust på 35 MSEK.
Den 30 juni 2023 tecknade Intrum ett bindande avtal om att avveckla verk-
samheten i Baltikum (Lettland, Litauen och Estland) och Rumänien. Den
totala köpeskillingen uppgick till 30 MEUR och 17 MEUR för Baltikum res-
pektive Rumänien. Köpeskillingen för Baltikum regleras genom uppskjutna
betalningar med de sista betalningarna i december 2024 för Baltikum och i
december 2025 för Rumänien. De finska, estniska och lettiska verksamhe-
terna avyttrades under tredje kvartalet 2023. De rumänska portföljinveste-
ringarna avyttrades under fjärde kvartalet 2023.
Per den 31 december 2023 är den finansiella ställningen för verksamheter
som avvecklas under 2023 enligt följande:
Avvecklade
MSEK verksamheter
Immateriella tillgångar
88
Fordringar och övriga rörelsefordringar
54
Portföljinvesteringar
138
Övriga tillgångar
19
Likvida medel
197
Summa tillgångar som innehas för försäljning
496
Skulder
82
Pensioner och avsättningar
8
Övriga skulder
10
Summa skulder som innehas för försäljning
100
Tillgångar som innehas för försäljning, netto
396
67Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Not 15 Kundfordringar och övriga rörelsefordringar
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Kundfordringar (se ålder nedan)
1 581
1 398
-
-
Övriga fordringar
1 581
1 398
-
-
Utlägg för uppdragsgivares
157
153
-
-
räkning
Avgår: reserv för osäkerhet i utlägg
-
-7
-
-
för uppdragsgivares räkning
Fordringar för utlägg för
157
146
-
-
uppdragsgivares räkning
Förutbetalda pensionspremier
11
12
11
-
Fordringar på intresseföretag och
64
103
16
-
joint ventures
Förskottsbetalning vid
19
44
-
-
fastighetsauktioner
Mervärdesskatt
440
246
-
15
Övrigt
612
455
4
7
Summa övriga fordringar
1 303
1 006
31
22
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Upplupna intäkter
1 319
1 531
-
15
Förutbetalda kostnader
1 010
382
868
165
Summa förutbetalda kostnader
2 329
1 913
868
180
och upplupna intäkter
Summa kundfordringar och
5 213
4 463
899
202
övriga rörelsetillgångar
Koncernen
MSEK
2024
2023
Ej förfallna fordringar
935
899
Kundfordringar förfallna < 30 dagar
240
259
Kundfordringar förfallna 3060 dagar
108
148
Kundfordringar förfallna 61–90 dagar
40
43
Kundfordringar förfallna > 90 dagar
380
162
Summa kundfordringar
1 703
1 511
Ingående ackumulerad reserv för förväntade
-113
-108
kreditförluster
Årets reserv för förväntade kreditförluster
-34
-12
Årets realiserade uppdragsgivarförluster
26
8
Årets upplösning av reserv för förväntade
2
-1
kreditförluster
Omräkningsdifferens
-3
-
Utgående ackumulerad reserv för osäkra fordringar
-122
-113
Redovisat värde
1 581
1 398
Not 16 Förvaltningstillgångar och skulder
Koncernen
MSEK
2024
2023
Likvida medel som innehas för uppdragsgivares räkning
1 281
1 106
Skuld till uppdragsgivare
-1 281
-1 106
Förvaltningstillgångar och skulder, netto
- -
Not 17 Likvida medel
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
2024
2023
Kassa och bank
2 392
3 617
672
762
Spärrade bankkonton
112
152
-
-
Summa likvida medel
2 504
3 769
672
762
Moderbolaget erbjuder en cash pool för koncernföretagen. De likvida medel
för koncernen som överförts till moderbolaget ingår i omsättningstillgångar
och en koncernintern skuld redovisas för samma belopp som ingår i not 23
Skulder och övriga rörelseskulder.
Not 18 Förmånsbestämda pensionsförpliktelser
Koncernen
MSEK
2024
2023
Ofonderad förmånsbestämd pensionsförpliktelse
138
214
Fonderad förmånsbestämd pensionsförpliktelse
406
328
Summa förmånsbestämd pensionsförpliktelse
544
542
Förvaltningstillgångar
-456
-400
Förmånsbestämda pensionsförpliktelser, netto
88
142
Förändringar i förmånsbestämda pensionsförpliktelser
Ingående balans per den 1 januari
142
141
Pensionskostnader avseende tjänstgöring under
innevarande period
31
26
Pensionskostnader avseende tjänstgöring tidigare period
-
-2
Ränta på förpliktelser
3
7
Årets kostnader
34
31
Aktuariella vinster(-)/förluster(+)
4
22
Utbetalda pensioner
-36
-36
Avkastning på plantillgångar
-39
-
Valutakursdifferens
-17
-16
Utgående balans per den 31 december
88
142
Koncernen
MSEK
2024
2023
Nettoförändringar av tillgångar i förmånsbestämda
planer
Ingående balans per den 1 januari
400
363
Ränteintäkter
5
7
Avkastning på plantillgångar
43
-8
Erlagd förmån
-20
-28
Avgifter
25
27
Nettobetalning för perioden
53
-2
Valutakursdifferens
1
39
Utgående balans per den 31 december
454
400
Huvudsakliga antaganden (%)
2024
2023
Diskonteringsränta
0,93,9
1,5–3,7
Förmånsökningar
0,0–3,3
0,0–3,0
Löneökningar
1,0–4,0
0,0–3,0
Periodens kostnader och ränteintäkter redovisas i SOI. Avkastning på plan-
tillgångar, aktuariella antaganden vinster/förluster och valutakursdifferenser
redovisas i SOCI. Nettobetalning för perioden redovisas i SOCF.
Koncernens anställda i Schweiz och Tyskland omfattas av pensionsplaner
finansierade genom tillgångar som förvaltas av försäkringsbolag, och redo-
visas som förmånsbestämda pensionsplaner. Det finns åtaganden, särskilt
för Schweiz, om obligatorisk tjänstepension som tryggas genom försäkringar
i Swiss Life Collective BVG Foundation och i Transparent Collective BVG
Foundation. Finansieringen av pensionsåtagandet består av försäkringsavtal.
Ansllda i Norge, Polen, Frankrike, Grekland, Spanien och Italien omfattas
av ofonderade förmånsbestämda pensionsplaner som kan utbetalas i form av
engångsbelopp eller månatliga utbetalningar vid pensionering.
Pensionsplaner i Belgien och Sverige finansieras genom försäkringsavtal.
I Sverige omfattas koncernen av kollektivavtal (Almega/Unionen/Akademi-
kerförbunden) som garanterar kollektivavtalade pensioner och försäkringar
för sina anställda. Pensionsplanen kallas ITP och besr av ITP 1 som omfattar
anställda födda 1979 eller senare och ITP2 som omfattar anställda födda 1978
eller tidigare. ITP 1 är en premiebestämd plan.
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pen-
sionsåtaganden för ålders- och familjepension (alternativt familjepension)
genom en förkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Kollegiet för svensk
bolagsstyrning, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2, som finansie-
ras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfat-
tar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2024 har bolaget inte haft tillgång
till information för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens för-
pliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen inte
varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2
som tryggas genom en förkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbe-
stämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen
är individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjä-
nad pension och förntad återstående tjänstgöringstid. Förväntade avgif-
ter under nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 10 MSEK (2023: 10 MSEK). Koncernens andel av de sammanlagda
avgifterna till planen och koncernens andel av det totala antalet aktiva med-
68Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
lemmar i planen uppgår till 0,07 respektive 0,04 procent (2023: 0,06 respek-
tive 0,04 procent).
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas
tillgångar i procent av försäkringsåtaganden beräknade enligt Alectas för-
säkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med
IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan
125 och 170 procent. I syfte att stärka konsolideringsnivån om den bedöms
vara för låg, kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och
utökning av befintliga förmåner. Om konsolideringsnivån överstiger 150 pro-
cent kan premiereduktioner införas. Vid utgången av 2024 uppgick Alectas
överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 162 procent (2023:
158 procent) .
Not 19 Upplåning
Årets förändring av upplåning
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
2024
2023
Ingående balans
59 852
56 519
59 852
56 519
Upptagna lån
12 241
40 190
12 241
40 190
Amortering på lån
-22 928
-36 302
-22 928
-36 302
Effekt av förvärv och avyttringar
181
418
181
418
Valutakursdifferenser
1 355
-973
1 355
-973
Utgående balans
50 701
59 852
50 701
59 852
varav:
Kortfristiga skulder
13 839
7 953
13 839
7 953
Långfristiga skulder
36 862
51 899
36 862
51 899
50 701
59 852
50 701
59 852
Sammanställning över upplåning vid årets slut
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
2024
2023
Kortfristiga skulder
Företagscertifikat
-
694
-
694
Skulder till kreditinstitut
1 030
-
1 030
-
Obligationslån
12 809
7 259
12 809
7 259
Summa upplåning i kortfristiga
13 839
7 953
13 839
7 953
skulder
1
Långfristiga skulder
Banklån
12 231
14 885
12 231
14 885
Obligationslån
24 631
37 014
24 631
37 014
Summa upplåning i långfristiga
36 862
51 899
36 862
51 899
skulder
Summa upplåning
50 701
59 852
50 701
59 852
1)All upplåning i kortfristiga skulder har en löptid på mindre än ett år
Förfallotidpunkter för långfristiga lån
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
2024
2023
Mellan 1 och 2 år
22 343
14 123
22 342
14 123
Mellan 2 och 3 år
9 469
23 351
9 469
23 351
Mellan 3 och 4 år
5 050
9 432
5 050
9 432
Mellan 4 och 5 år
-
4 993
-
4 993
Summa upplåning i långfristiga
36 862
51 899
36 861
51 899
skulder
Outnyttjade kreditlöften exklusive garantifacilitet
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
2024
2023
Löper ut inom ett år
-
-
-
-
Löper ut efter mer än ett år
-
5 089
-
5 089
Summa
-
5 089
-
5 089
Intrum AB finansieras genom en revolverande syndikerad lånefacilitet, obli-
gationer, bilaterala lån och företagscertifikat. Lånefaciliteten om 1,1 miljar-
der EUR (2023: 1,8 miljarder EUR) är upptagen med ett bankkonsortium
bestående av fjorton banker och löper till januari 2026. För lånefaciliteten
finns rörelseknutna och finansiella villkor, däribland gränsvärden på särskilda
finansiella nyckeltal. Vidare innehåller kreditavtalet villkor som kan inskränka,
villkora eller förbjuda koncernen att ådra sig ytterligare skulder, göra förrv,
avyttra tillgångar, ådra sig kapital- eller finansiella leasingkostnader, ställa
säkerhet, förändra koncernens verksamhet eller ingå fusionsavtal. Lånen
löper med rörlig ränta, som utgörs av interbankräntan i respektive valuta med
ett marginaltillägg. Alla rörelseknutna och finansiella villkor var uppfyllda
under hela 2024.
Per den 31 december 2024 hade låneramen utnyttjats till ett totalt
belopp om 12 245 MSEK (2023: 13 834), vilket kan delas upp på 11 157 MSEK
(2023: 11 044), 1 120 MNOK (2023: 1 140 MNOK) och 0 EUR (2023: 150 EUR).
Dessutom är 55 MNOK (2023: 59 MNOK), 5 MDKK (2023: 0 DKK) och
25 MEUR (2023: 0 EUR) av den totala låneramen reserverad för garantier.
Den outnyttjade delen av den revolverande kreditfaciliteten uppgick till
0 SEK (2023: 5 089).
I november 2023 ingick Intrum en bilateral säkerställd lånefacilitet med en
internationell bank. Saldot på lånet uppgick till 100 MEUR per den 31 decem-
ber 2024 (31 december 2023: 90 MEUR).
Under 2024 återköpte Intrum obligationer om totalt 68,8 MEUR i februari
och återbetalade obligationer på förfall om totalt 50 MEUR i juni, 469 MEUR i
juli och 1 500 MSEK i oktober.
Vid utgången av 2024 hade Intrum utestående obligationer till ett
nominellt värde om totalt 37 440 MSEK (2023: 44 574) varav 3 740 MSEK
(2023: 5 250) har utrdats inom ramen för det svenska MTN-programmet,
857 MSEK (2023: 1 387) är privata placeringar och resterande 32 843 MSEK
(2023: 37 937) är obligationer utfärdade på euromarknaden.
Under 2024 minskade företagscertifikat med 694 MSEK (2023: minskade
de med 436). Vid årets slut uppgick utestående företagscertifikat till 0 MSEK
(2023: 694). Minskningen beror på en allmänt lägre likviditet på marknaden
för företagscertifikat.
Utestående obligationer per den 31 december 2024
Ränta för fastränteobligationer
respektive marginal för obligationer med Obligationens
Beteckning
Valuta Nominellt belopp (M )
MSEK
Förfallodag
rörlig ränta marknadsvärde MSEK
EUR 2025
Fix PP
EUR
75
856
3/15/2025
3,00%
765
SEK 2025
Fix
SEK
400
399
7/3/2025
11,88%
312
SEK 2025
Float
SEK
1 100
1 097
7/3/2025
8,00%
797
EUR 2025
Fix
EUR
803
9 209
8/15/2025
4,88%
7 063
SEK 2025
Float
SEK
1 250
1 248
9/12/2025
4,60%
912
Obligationer som
12 809
9 849
ingår i kortfristiga
skulder
EUR
2026
Fix
EUR
800
9 114
7/15/2026
3,50%
6 524
SEK 2026
Float
SEK
1 000
998
9/9/2026
3,30%
696
EUR
2027
Fix
EUR
828
9 469
9/15/2027
3,00%
6 807
EUR
2028
Fix
EUR
450
5 050
3/15/2028
9,25%
3 682
Obligationer som
24 631
17 709
ingår i kortfristiga
skulder
Summa obligationer
37 440
27 558
Obligationer med ”Fix” i beteckningen löper med fast ränta. Obligationer med ”Float” i beteckningen löper med rörlig ränta. Obligationer med ”PP” i beteck-
ningen avser Private Placements .
69Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Not 20 Övriga finansiella skulder
Koncernen
MSEK
2024
2023
Långfristig uppskjuten köpeskilling
363
300
Långfristig skuld till minoritetsägare
253
341
Summa övriga finansiella skulder
616
641
Not 21 Övriga ersättningar
Koncernen
MSEK
2024
2023
Ingående balanser
483
38
Belopp som utnyttjats under året
-298
-17
Outnyttjade belopp som återförts under året
-54
-30
Årets nya avsättningar
239
374
Avsättningar i förvärvade verksamheter
-
125
Omklassificerade avsättningar
29
-
Omräkningsdifferenser
7
-7
Utgående balanser
406
483
Därav långfristiga avsättningar
Återställningskostnader för förhyrd kontorslokal
12
1
Personalkostnader
32
13
Juridiska och skatterelaterade avsättningar
101
89
Övrigt
13
4
Summa långfristiga avsättningar
158
107
Därav kortfristiga avsättningar
Återställningskostnader för förhyrd kontorslokal
9
-
Kostnader för uppsägning av personal och övriga
187
101
omstruktureringskostnader
Juridiska och skatterelaterade avsättningar
38
171
Övrigt
14
104
Summa kortfristiga avsättningar
248
376
Summa
406
483
Kortfristiga avsättningar förväntas regleras inom tolv månader från balans-
dagen. Långfristiga avsättningar är till sin natur svåra att tidsätta till förfallotid
och belopp. Reglering kommer sannolikt att ske tidigast om ett år .
Not 22 Leasingskuld
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
2024
2023
Förfaller efter 12 månader
526
436
-
-
Förfaller före 12 månader
185
193
-
-
Summa leasingskuld
711
629
- -
De diskonteringsräntor som används för att värdera skulden varierar mellan
0,83 procent och 24,93 procent (2023: 0,64 procent och 28 procent) .
Not 23 Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
2024
2023
Leverantörsskulder
466
332
19
27
Förskott från uppdragsgivare
16
102
-
-
Övriga kortfristiga skulder
1 877
1 507
102
5
Upplupna kostnader och
4 181
4 100
1 207
1 148
förutbetalda intäkter
Summa skulder och övriga
6 540
6 041
1 328
1 180
rörelseskulder
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
2024
2023
Upplupna sociala avgifter
294
159
33
10
Upplupen semesterlöneskuld
188
346
18
19
Upplupen bonuskostnad
395
548
59
78
Förutbetalda abonnemangsintäkter
916
1 017
-
-
Upplupna räntor
960
853
892
785
Övriga personalrelaterade
461
246
167
18
kostnader
Kontorsrelaterade kostnader
95
92
5
4
Produktionskostnader
417
342
-
-
Övriga upplupna kostnader
455
497
33
234
Summa
4 181
4 100
1 148
1 207
Förutbetalda abonnemangsintäkter
Förutbetalda abonnemangsintäkter innefattar 857 MSEK (2023: 975) som
är intäkter som inkasserats i förskott för att serva portföljen med långfristiga
nödlidande lån. Företaget har rätt att exklusivt serva dessa nödlidande lån
fram till 2065. Intäkter redovisas när tjänsterna tillhandahålls. Betydande
intäkter förväntas redovisas 2030.
Övriga kortfristiga skulder
För 2024 uppgår övriga kortfristiga skulder till 1 881 MSEK (2023: 1 507
MSEK), vilket främst är hänförligt till moms och andra operationella skat-
teskulder uppgående till SEK 612 M (542) och SEK 370 M (408) relaterat till
uppkjutna betalningar för portföljeinvesteringar.
Not 24 Aktiekapital och reserver
Aktiekapital
Enligt bolagsordningen för Intrum AB (publ) ska bolagets aktiekapital upp
till lägst 1,3 MSEK och högst 5,2 MSEK. Samtliga aktier är fullt betalda samt
berättigar till lika röstvärde och lika andel i bolagets tillgångar och resultat.
Inga aktier är reserverade för överlåtelse.
Det finns 121 720 918 (2023: 121 720 918) aktier i bolaget, och aktiekapi-
talet uppgår till 2 899 805 SEK (2023: 2 899 805). Se nedan angående åter-
pta aktier.
Antalet utestående aktier vid årets slut uppgick till 120 601 863 (120 536 935).
Det genomsnittliga antalet utesende aktier under året var 120 569 399
(120 536 935).
Aktieåterköp
Återköpta aktier utgör egna aktier, varav vissa kan tilldelas vissa ansllda
inom koncernen som är förmånstagare av långsiktiga incitamentsprogram.
Det har inte genomförts några återköp av aktier under 2023 och 2024.
Övrigt eget kapital i koncernen
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital, förutom aktiekapital som tillförs av ägarna eller som uppstår
till följd av koncernens program för aktiebaserad ersättning och inkluderar
även aktiepremier som betalats i samband med nyemissioner. När aktier
emitteras till överkurs, dvs. det betalas mer för aktierna än deras kvotvärde,
ska överskjutande belopp överras till överkursfonden. Avsättningar till
överkursfonden behandlas från och med 2006 som fritt eget kapital.
Reserver
Inkluderar omräkningsreserven, vilken innefattar alla valutakursdifferenser
som sedan övergången till IFRS under 2004 uppstått vid omräkning
av finansiella rapporter från utländska verksamheter, samt långfristiga
koncerninterna fordringar som anses utgöra en permanent investering
i koncernens utlandsverksamheter. Beloppet innefattar även
valutakursdifferenser som uppstått på moderbolagets externa lån
i utländsk valuta, vilka är avsedda som en säkring mot koncernens
omräkningsexponering hänförlig till nettotillgångar i utländska dotterbolag.
Reserver innefattar verkligt värde-reserver för orealiserade valutakursvinster
eller -förluster på externa lån i utländsk valuta vilka är avsedda som en
säkring mot koncernens omräkningsexponering hänförlig till nettotillgångar
i utländska dotterbolag. Fond för verkligt värde behandlas som fritt eget
kapital.
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
Balanserade vinstmedel omfattar:
i) Intjänade vinstmedel i moderbolaget och dess dotterbolag, joint ventures
och intresseföretag.
ii) Ackumulerade omvärderingar avseende koncernens förmånsbestämda
pensionsavsättningar ingår också.
Beloppet minskas med lämnade utdelningar och med återköp av egna aktier .
70Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Balanserat resultat år avser balanserade vinstmedel från föregående år
minskat med lämnad utdelning och återköp av egna aktier. Balanserat resultat
är fritt eget kapital.
Utdelningar
Efter balansdagen föreslog styrelsen att ingen utdelning skulle lämnas för
räkenskapsåret som avslutades den 31 december 2024.
Övrigt eget kapital i moderbolaget
Reservfond
Avser avsättningar till reservfond och överkursfond som gjorts före
2006. Reservfonden är bundet eget kapital och får inte minskas genom
vinstutdelning.
Kapitalstruktur
Företagets definition av kapital motsvarar eget kapital i koncernen inklusive
innehav utan bestämmande inflytande, och uppgick vid årets slut till
sammanlagt 13 388 MSEK (2023: 16 752 MSEK).
Det mått på företagets kapitalstruktur som används för styrning är koncer-
nens nettoskuld i relation till proforma rullande tolvmånaders justerat Cash
EBITDA, som per årsskiftet uppgick till 4,5x (2023: 4,4x). Denna relation är
beräknad genom att ställa koncernens aktuella nettoskuld per årsskiftet i
relation till pro forma Cash EBITDA inklusive verksamheter under avyttring
och inklusive ett beräknat Cash EBITDA under hela perioden för större för-
värvade enheter under året, samt exklusive engångsposter. Nettoskulden
definieras som summan av räntebärande skulder och pensionsavsättningar
minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Not 26 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter
Ställda säkerheter innefattar depositioner och spärrade bankmedel som kan
tas i anspråk av uppdragsgivare, leverantörer eller myndigheter om Intrum
inte skulle fullgöra sina avtalsenliga skyldigheter. Ställda säkerheter inklude-
rar också aktier i dotterbolag inom koncernen som pantsatts som säkerhet
för moderbolagets rullande kreditfacilitet.
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
2024
2023
Ställda säkerheter
Depositioner
-
-
Spärrade bankkonton
112
152
112
152
Aktier i dotterbolag
49 937
42 992
42 992
49 937
Summa
50 049
43 144
50 049
43 144
Eventualförpliktelser
7
7
7
7
Betalningsgarantier
-
1
-
-
Summa
7
8
7 7
Betalningsgarantier
Koncernen erbjuder tjänster där uppdragsgivarna mot betalning erhåller en
garanti från Intrum avseende uppdragsgivarnas fordringar på sina kunder.
Det innebär att det uppstår en risk att Intrum måste ersätta kunden för det
belopp som garanterats för den händelse att fakturorna inte betalas i tid. I de
fall där garantin aktualiseras övertar Intrum ansvaret för
uppdragsgivarens fordran på sin kund och hanterar den vidare inom verk-
samhetsområdet Portföljinvesteringar. Vid årets slut uppgick det totala
beloppet för eventualförpliktelser till 7 MSEK (2023: 7). Intrums risk inom
denna verksamhet hanteras genom strikta kreditgränser samt genom
analys av låntagarens kreditstatus. Vid årets slut hade Intrum avsatt 0 MSEK
(2023: 1) i balansräkningen för att täcka betalningar som kan uppkomma på
grund av garantin.
Övrigt
Koncernen är inblandad i flera rättsliga tvister, både tvister som är vanliga för
en organisation som Intrum och tvister i den vanliga verksamheten. Ingen av
dessa tvister förväntas leda till några väsentliga skulder eller kostnader.
Not 25 Innehav utan bestämmande inflytande
Innehav utan bestämmande inflytande hänför sig till grekiska och spanska
dotterbolag.
Under 2023 förvärvade koncernen innehav utan bestämmande inflytande
i ett av de spanska dotterbolagen, vilket resulterade i en minskning av inne-
havet utan bestämmande inflytande med 343 MSEK. Ett lika stort belopp
redovisades som en ökning av eget kapital. Kontantbetalningen för aktie-
återköpet uppgick till 355 MSEK och ingår i koncernens kassaflödesana-
lys för 2023. Koncernen hade en sälj-/köpoption att förvärva innehav utan
bestämmande inflytande i ett spanskt dotterbolag. Sälj-/köpoptionen på det
spanska dotterbolagets innehav utan bestämmande inflytande gav endera
parten rätt att utnyttja instrumentet, vilket krävde att koncernen förvär-
vade minoritetsandelen till verkligt värde. Instrumentet hade ingen förutbe-
stämd förfallodag och kunde inte överlåtas till tredje part. Sälj-/köpoptionen
utnyttjades 2024 i samband med förvärvet av minoritetsandelen i det span-
ska dotterbolaget.
Under året förvärvade koncernen innehav utan bestämmande inflytande
i ett av de spanska dotterbolagen, vilket resulterade i en minskning av inne-
havet utan bestämmande inflytande med 79 MSEK. Ett lika stort belopp
redovisades som en ökning av eget kapital. Kontantbetalningen för aktieåter-
köpet uppgick till 62 MSEK och ingår i koncernens kassaflödesanalys. Res-
terande 17 MSEK klassificerades som en uppskjuten betalning för aktier som
kommer att regleras vid ett senare tillfälle.
71Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Not 27 Segmentsanalys (inklusive avvecklade verksamheter)
2024
Servicing
Investing
Summa exl
Norra Mellan- Norra Mellan- Elimi- Centrala Total Avvecklade avvecklade
MSEK Europa
europa
Sydeuropa
Östeuropa
Delsumma
Europa
europa
Sydeuropa
Östeuropa Delsumma
neringar funktioner summa verksamheter verksamheter
Resultatanalys:
Externa intäkter
1
2 669
3 162
6 393
21
12 245
1 449
2 074
1 884
1 112
6 519
-
130
18 894
861
18 033
Interna intäkter
375
741
553
479
2 148
-
-
-
-
-
-2 337
189
-
-
-
Intäkter
3 044
3 903
6 946
500
14 393
1 449
2 074
1 884
1 112
6 519
-2 337
319
18 894
861
18 033
Direkta kostnader
-1 882
-2 615
-4 663
-255
-9 415
-433
-1 088
-735
-658
-2 914
2 277
-79
-10 131
-53
-10 078
Indirekta kostnader
-743
-1 034
-1 316
-174
-3 267
-18
-131
-82
-194
-425
56
-1 537
-5 173
-41
-5 132
Andelar i intresseföretag och joint ventures
-
-
36
-
36
137
15
66
-
218
-
-
254
-263
517
Kreditvinster, netto
-
-
-
-
-
-99
-32
-89
141
-79
-
-
-79
-
-79
Övriga rörelseposter
-217
-401
-
-141
-759
-
-
-
-
-
-
-561
-1 320
-
-1 320
Rörelseintäkter/EBIT
2
202
-147
1 003
-70
988
1 036
838
1 044
401
3 319
-4
-1 858
2 445
504
1 941
Finansnetto
-5 074
-1 773
-3 301
Resultat före skatt
-2 629
-1 269
-1 360
Skatt
-716
-92
-624
Årets resultat
-3 345
-1 361
-1 984
2023
Servicing
Investing
Summa exl
Norra Mellan- Östra Norra Mellaneu- Östra Elimi- Centrala Total Avvecklade avvecklade
MSEK Europa
europa
Sydeuropa
Europa
Delsumma
Europa
ropa
Sydeuropa
Europa
Delsumma
neringar funktioner summa verksamheter verksamheter
Resultatanalys:
Externa intäkter
1
2 352
2 582
6 345
165
11 444
1 692
2 502
2 444
1 907
8 545
-
12
20 001
2 296
17 705
Interna intäkter
384
847
702
585
2 518
-
-
-
-
-
-2 750
232
-
-
-
Intäkter
2 736
3 429
7 047
750
13 962
1 692
2 502
2 444
1 907
8 545
-2 750
244
20 001
2 296
17 705
Direkta kostnader
-1 920
-2 204
-4 246
-511
-8 881
-451
-1 141
-915
-787
-3 294
2 687
-234
-9 722
-313
-9 409
Indirekta kostnader
-739
-1 269
-1 369
-355
-3 732
-29
-48
-82
-197
-356
63
-1 972
-5 997
-122
-5 875
Andelar i intresseföretag och joint ventures
-
-
22
-
22
-
-
52
-
52
-
-
74
-539
613
Kreditvinster, netto
-
-
-
-
-
-153
-21
-96
278
8
-
-
8
266
-258
Rörelseintäkter/EBIT
2
77
-44
1 454
-116
1 371
1 059
1 292
1 403
1 201
4 955
-
-1 962
4 364
1 588
2 776
Finansnetto
-3 748
-804
-2 944
Resultat före skatt
616
784
-168
Skatt
-559
-140
-419
Årets resultat
57
644
-587
1) Externa intäkter från Servicing uppgår till 12 245 MSEK (11 444), varav -334 MSEK (-853) avser
avvecklade verksamheter. Externa intäkter från servicing för kvarvarande verksamheter uppgår till
12 579 MSEK (12 297). Externa intäkter fn investeringar uppgår till 6 519 MSEK (8 545), varav
1 195 MSEK (3 150) avser avvecklade verksamheter. Externa intäkter från investeringar för
kvarvarande verksamheter uppgår till 5 324 MSEK (5 395)
2) Servicing EBIT uppgår till 988 MSEK (1 371), varav 88 MSEK (79) avser avvecklade verksamheter.
ervicing EBIT för kvarvarande verksamheter uppgår till 900 MSEK (1 292). Investing EBIT uppgår till
3 319 MSEK (4 955), varav 416 MSEK (1 509) avser avvecklade verksamheter. Investing EBIT för kvar-
varande verksamheter uppgår till 2 903 MSEK (3 446).
Uppdelning av marknaden
Med marknad avses den plats där koncernen bedriver sin kredithanteringsverksamhet.
Norra Europa (fyra marknader): ”Norge”, ”Sverige”, ”Danmark” och ”Finland
Mellaneuropa (fem marknader): ”Österrike och Tyskland, ”Belgien och Nederländerna”, ”Frankrike” ”Schweiz” och ”Storbritannien och Irland
Sydeuropa (fyra marknader): ”Portugal”, ”Spanien”, ”Italien” och ”Grekland”
Östra Europa (fem marknader): ”Tjeckien”, ”Rumänien”, ”Slovakien”, ”Ungern” och ”Polen”
72Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Intäkter per land
Intäkter från avtal
2024
Intäkter från avtal
2023
med kunder
Ränteintäkter
Summa intäkter
med kunder
Ränteintäkter
Summa intäkter
Spanien
2 520
781
3 301
2 295
899
3 194
Grekland
2 175
448
2 623
2 480
720
3 200
Italien
1 645
395
2 040
1 541
440
1 981
Storbritannien
952
994
1 946
567
890
1 457
Norge
885
486
1 371
909
525
1 434
Finland
860
245
1 105
776
436
1 212
Schweiz
839
148
987
735
246
981
Tyskland
392
458
850
311
658
969
Ungern
100
730
830
89
949
1 038
Sverige
703
215
918
528
406
934
Frankrike
648
104
752
585
274
859
Polen
201
281
482
120
555
675
Danmark
165
206
371
155
300
455
Övriga länder
521
797
1 318
546
1 066
1 612
Summa intäkter
12 606
6 288
18 894
11 637
8 364
20 001
Avvecklade verksamheter
334
-1 195
-861
852
-3 148
-2 296
Summa intäkter exkl
12 939
5 093
18 033
12 489
5 216
17 705
avvecklade verksamheter
Intäkter per segment
Intäkter från avtal
2024
Intäkter från avtal
2023
med kunder
Ränteintäkter
Summa intäkter
med kunder
Ränteintäkter
Summa intäkter
Servicing
12 245
-
12 245
11 444
-
11 444
Investing
231
6 288
6 519
182
8 364
8 546
Centrala
130
-
130
11
-
11
Summa intäkter
12 606
6 288
18 894
11 637
8 364
20 001
Avvecklade verksamheter
334
-1 195
-861
852
-3 148
-2 296
Summa intäkter exkl
12 940
5 093
18 033
12 489
5 216
17 705
avvecklade verksamheter
Materiella och immateriella anläggningstillgångar
MSEK
2024
2023
Spanien
7 078
7 051
Norge
4 975
5 259
Finland
4 653
4 504
Italien
4 317
4 283
Schweiz
3 437
3 355
Grekland
2 650
2 818
Portugal
2 226
2 085
Sverige
2 059
2 078
Tyskland
1 371
1 220
Frankrike
1 218
1 182
Belgien
1 081
1 046
Ungern
1 003
1 059
United Kingdom
531
933
Danmark
891
861
Övriga länder
2 599
2 959
Summa
40 089
40 693
73Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Not 28 Hantering av finansiell risk
Finansiella instrument
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
Not
2024
2024
2023
2023
2024
2024
2023
2023
Redovisat Verkligt Redovisat Verkligt Redovisat Verkligt Redovisat Verkligt
Finansiella instrument värde värde värde värde värde värde värde värde
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
(i)
31 874
31 490
44 983
44 171
45 118
45 645
41 996
43 365
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
(ii)
16
16
324
324
16
16
324
324
Summa finansiella tillgångar
31 890
31 506
45 307
44 495
45 661
45 134
42 320
43 689
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
(iii)
59 383
49 272
66 556
61 832
54 749
44 638
61 911
57 187
Finansiella skulder värderade till verkligt värde
526
526
651
651
443
443
303
303
Summa finansiella skulder
(ii)
59 909
49 798
67 207
62 483
45 081
55 192
62 214
57 490
Följande finansiella instrument uppgår på balansdagen till:
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Portföljinvesteringar
(i)
22 695
22 311
35 294
34 482
-
-
-
-
Kundfordringar
(i)
1 581
1 581
1 398
1 398
-
-
-
-
Övriga fordringar inklusive upplupna intäkter
(i), (ii)
5 095
5 095
4 522
4 522
44 446
44 973
41 234
42 603
Likvida medel
2 503
2 503
3 769
3 769
672
672
762
762
Summa finansiella tillgångar värderade till upplupet
31 874
31 490
44 983
44 171
45 645
45 118
41 996
43 365
anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
Derivatinstrument
(ii)
16
16
324
324
16
16
324
324
Summa finansiella tillgångar
31 890
31 506
45 307
44 495
45 661
45 134
42 320
43 689
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga banklån
(iii)
12 231
12,001
14 885
14 868
12 001
12 231
14 885
14 868
Obligationslån
(iii)
37 439
27 558
44 273
39 566
27 558
37 439
44 273
39 566
Lån till kreditinstitut
(iii)
1 030
1 030
694
694
1 030
1 030
694
694
Leverantörsskulder
(iii)
466
466
332
332
19
19
27
27
Övriga skulder inklusive upplupna kostnader
(ii), (iii)
8 217
8 217
6 372
6 372
4 030
4 030
2 032
2 032
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
59 383
49 272
66 556
61 832
54 749
61 911
44 638
57 187
Finansiella skulder till verkligt värde
Derivatinstrument
61
61
303
303
61
61
303
303
Övriga skulder
465
465
348
348
382
382
-
-
Finansiella skulder värderade till verkligt värde
2
526
526
651
651
443
303
443
303
Summa finansiella skulder
59 909
49 798
67 207
62 483
55 192
62 214
45 081
57 490
Noter:
i) Finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde omfattar
portföljinvesteringar, andra långfristiga fordringar, kundfordringar, klient-
medel, andra kortfristiga fordringar, upplupna intäkter, likvida medel och,
för moderbolaget, även koncerninterna fordringar.
(ii) Finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde omfattar
derivattillgångar och -skulder, tilläggsköpeskillingar relaterade till förvärv
av aktier och andra skulder relaterade till förvärvet av minoritetsintressen i
vissa spanska och grekiska dotterbolag. Derivaten värderas utifrån en vär-
deringsteknik som bygger på observerbar marknadsdata och hänförs till
nivå 2 i värderingshierarkin enligt IFRS 13. Tilläggsköpeskillingar och andra
skulder värderas till verkligt värde med hjälp av icke observerbara mark-
nadsdata och faller därför under nivå 3 i värderingshierarkin enligt IFRS 13.
iii) Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde omfattar
långfristiga och kortfristiga skulder till kreditinstitut, obligationslån, före-
tagscertifikat, klientmedelsskulder, leverantörsskulder, förskott från kun-
der, andra kortfristiga skulder, upplupna kostnader och, för moderbolaget,
koncerninterna skulder.
(iv) Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder förväntas realiseras och
regleras inom den normala verksamhetscykeln. De genererar ingen ränta
och förlorar inte i värde på grund av tidpunkten för reglering. Koncernen
anser att de redovisade värdena för omsättningstillgångar och kortfristiga
skulder motsvarar deras verkliga värde per den 31 december 2024.
(v) Banklån: Saldo för långfristiga banklån avser det utnyttjade beloppet på
en revolverande kreditfacilitet (”RCF”). RCF ompristts var 36 månad,
vilket innebär att räntesatsen återspeglar rådande marknadsförhållanden
och klassificeras som en nivå 1-input enligt IFRS 13. Koncernen tillämpar
nuvärdestekniker med koncernens vägda genomsnittliga kapitalkost-
nad för att beräkna verkligt värde utifrån prognostiserade ränte- och
kapitalbetalningar.
(vi) Moderbolagets långfristiga fordringar på koncernbolag består av lån som
moderbolaget har gett till sina dotterbolag. Eftersom observerbara mark-
nadsdata inte används, klassificeras dessa som en nivå 3-input enligt IFRS
13. Koncernen tillämpar nuvärdestekniker med koncernens vägda genom-
snittliga kapitalkostnad för att beräkna verkligt värde utifrån prognostise-
rade ränte- och kapitalbetalningar .
Finansiella risker och finanspolicyer
Principer för finansiering och finansiell riskhantering
Intrumkoncernens finansiering och finansiella risker hanteras av styrelsen och
revisions- och riskutskotten i enlighet med den treasurypolicy som beslutats
av styrelsen. Treasurypolicyn innehåller regler för hur den finansiella verk-
samheten ska hanteras, hur ansvarsfördelningen ser ut, hur finansiella risker
ska mätas och identifieras, samt hur dessa risker ska begränsas. För ytterli-
gare information hänvisas till avsnittet Bolagsstyrning (sidorna 25–29) och
avsnittet Risker och riskhantering i förvaltningsberättelsen (sidorna 39–45).
Den interna och externa finansiella verksamheten är koncentrerad till kon-
cernens treasuryfunktion (Group Treasury) i London, Stockholm och Oslo.
Därmed uppnås stordriftsfördelar beträffande prissättning avseende finan-
siella transaktioner. Genom att Group Treasury kan utnyttja tillfälliga kas-
saöverskott och underskott i koncernens olika verksamhetsländer kan
koncernens totala räntekostnad minimeras .
74Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Marknadsrisk
Marknadsrisk utgörs av risker relaterade till förändringar i valutakurser och
räntenivåer.
Valutarisker
Valutarisk utgör risken för att valutakursförändringar negativt påverkar kon-
cernens resultaträkning, balansräkning och/eller kassaflöden. De viktigaste
valutorna för Intrumkoncernen, utöver svenska kronor (SEK), är euro (EUR),
schweiziska francs (CHF), brittiska pund (GBP), ungerska forint (HUF), och
norska kroner (NOK).
Följande valutakurser har använts vid omräkning av transaktioner i
utländsk valuta i boksluten:
Året som Året som
avslutades
avslutades
Genomsnitt
Genomsnitt
Valuta
31 dec 2024
31 dec 2023
2024
2023
CHF
12,17
11,98
12,00
11,82
EUR
11,46
11,10
11,43
11,48
GBP
13,82
12,77
13,51
13,20
HUF
0,0279
0,0290
0,0289
0,0301
NOK
0,97
0,99
0,98
1,01
Valutarisk kan delas upp i transaktionsexponering och omräkningsexpone-
ring. Transaktionsexponering utgör nettot av operativa och finansiella in- och
utflöden i olika valutor. Omräkningsexponering utgörs av effekter vid omräk-
ning av utländska dotterbolags och intresseföretags finansiella nettotill-
gångar till svenska kronor.
Transaktionsexponering
I varje land är alla intäkter och de flesta rörelsekostnader denominerade i den
lokala valutan, varför valutafluktuationer endast har en begränsad effekt på
företagets rörelseresultat i lokal valuta. Nationella verksamheter har sällan
fordringar eller skulder i främmande valuta. Intäkter och kostnader i nationell
valuta säkras därmed på ett naturligt sätt, vilket begränsar transaktionsexpo-
neringen. Den valutaexponering som uppstår i den operativa verksamheten
är begränsad till den del som avser internationell inkasseringsverksamhet.
För närvarande sker ingen säkring av dotterbolagens förväntade flödesexpo-
nering. Alla större valutaflöden som är kända kurssäkras löpande i koncernen
och moderbolaget genom användande av valutaterminer.
Omräkningsexponering
Intrum är verksamt i 20 länder. Dotterbolagens resultat och finansiella ställ-
ning rapporteras i respektive lands valuta och omräknas därefter till svenska
kronor för att ingå i koncernredovisningen. Därmed kommer fluktuationer
i växelkursen för den svenska kronan att påverka koncernens intäkter och
resultat, liksom eget kapital och andra poster i räkenskaperna .
Koncernens omsättning fördelar sig per valuta enligt följande:
MSEK
2024
2023
SEK
712
526
EUR
12 282
13 908
GBP
1 889
1 279
CHF
839
735
HUF
948
1 144
NOK
1 309
1 330
Övriga valutor
915
1 079
Summa
18 894
20 001
En uppvärdering av den svenska kronan med 10 (2023: 10) procentenhe-
ter i genomsnitt under 2024 mot EUR skulle därmed, allt annat lika, ha påver-
kat omsättningen negativt med 1 228 MSEK (2023: 1 391), mot GBP med 189
MSEK (2023: 128), mot CHF med 84 MSEK (2023: 73), mot HUF med 95 MSEK
(2023: 114) och mot NOK med 131 MSEK (2023: 133).
Eget kapital i koncernen, inklusive innehav utan bestämmande inflytande,
fördelar sig med nettotillgångar per valuta enligt följande:
MSEK
2024
2023
SEK
7 024
9 750
EUR
13 186
22 929
- avgår EUR säkrat genom valutalån
-17 299
-27 951
+ tillkommer EUR säkrat genom derivat
5 196
6 881
GBP
1 811
2 086
- avgår GBP säkrat genom derivat
-
-1 468
CHF
-
482
- avgår CHF säkrat genom derivat
-
-
NOK
2 842
4 266
- avgår NOK säkrat genom valutalån
-
-1 106
- avgår NOK säkrat genom derivat
-
-2 132
HUF
957
884
- avgår HUF säkrat genom valutalån
-
-
Övriga valutor
1 750
4 308
Summa
15 467
18 929
Tio procentenheters förstärkning av den svenska kronan per 31 december 2024
mot EUR skulle allt annat lika alltså ha påverkat eget kapital i koncernen negativt
med -108 MSEK (2023: -186), negativt mot GBP med -181 MSEK (2023: -60), nega-
tivt mot CHF med 84 MSEK (2023: -48), negativt mot HUF med -96 MSEK (2023:
-88) och negativt mot NOK med –284 MSEK (2023: -104).
Koncernen säkrar sig mot en del av omräkningsexponeringen med hjälp av
valutasäkringsåtgärder, bestående av externa lån i utländsk valuta och derivatin-
strument. Det finns ett ekonomiskt samband mellan de säkrade balansposterna
och säkringsinstrumenten där säkringens effektivitet testas och justeras månatli-
gen. Effekterna av omräkningsexponeringen och säkringsåtgärderna har motsatt
tecken och redovisas inom övrigt totalresultat. Säkringsinstrumenten uppgick
till 13 347 MSEK (2023: -27 026) vid årets slut. Under året har ingen ineffektivitet
redovisats avseende säkring av nettoinvesteringar i utländska verksamheter .
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk utgörs av risken för förlust eller högre än beräknade kostnader för
att på kort och lång sikt säkerställa koncernens möjlighet att fullgöra sina betal-
ningsåtaganden mot utomstående.
Koncernens långsiktiga finansieringsrisk begränsas genom låneåtaganden.
Koncernens policy är att högst en tredjedel av koncernens totala skuld kan förfalla
under en rullande tolvmånadersperiod.
För att begränsa koncernens likviditet ska koncernens finansfunktion åtmins-
tone ha tillgänglig likviditet, eller tillgängliga kreditmöjligheter, för att möta avtal-
senliga och förntade portföljinvesteringar för de kommande 90 dagarna. Vid
årsskiftet uppgick minimilikviditetskravet till 1 163 MSEK (2023: 1 264). Koncernen
har placerat sina likvida medel hos etablerade finansinstitut där risken för förlus-
ter bems som liten. Koncernens finansfunktion upprättar regelbundet likvidi-
tetsprognoser med syfte att optimera balansen mellan lån och likvida medel så
att nettoräntekostnaden minimeras utan att riskera svårigheter att fullgöra externa
åtaganden.
Per den 31 december 2024 har koncernen kortfristiga skulder avseende före-
tagscertifikat och obligationslån som uppgår till 12 809 MSEK (2023: 7 953). Ned-
anstående tabell analyserar koncernens och moderbolagets finansiella skulder
uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga
förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade
kassaflödena.
Som en del av det framgångsrika genomförandet av Rekapitaliseringen, som
förväntas vara effektiv under första halvåret 2025, kommer låneförfallostrukturen
att förlängas och den första obligationsförfallodagen kommer att vara under 2027
och bankfaciliteten (RCF) kommer att förlängas till 2028. Följden av Rekapitali-
seringstransaktionen blir att de kortfristiga skulderna, som presenteras i tabellen
nedan, blir väsentligt lägre och på proformabasis vara cirka 13 839 MSEK för både
Koncernen och Moderbolaget.
Finansiella skulder i balansräkningen – koncernen
Inom Senare
MSEK
ett år
2–5 år
än 5 år
Summa
31 dec 2024
Leasingskulder
185
523
3
711
Långfristiga banklån
-
12 231
-
12,231
Obligationslån
12 809
24 631
-
37 439
Skulder till kreditinstitut
1 030
-
-
1 030
Övriga kortfristiga skulder
8 692
-
-
8 692
Övriga långfristiga skulder
-
1 880
88
1 968
Summa
22 716
39 265
91
62 072
31 dec 2023
Leverantörsskulder och övriga skulder
7 330
-
-
7 330
Leasingskulder
198
418
21
637
Banklån
-
14 885
-
14 885
Obligationslån
7 259
37 315
-
44 574
Företagscertifikat
694
-
-
694
Summa
15 481
52 618
21
68 120
75Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Finansiella skulder i balansräkningen – moderbolaget
Inom Senare
MSEK
ett år
2–5 år
än 5 år
Summa
31 dec 2024
Långfristiga banklån
-
12 231
-
12 231
Obligationslån
12 809
24 631
-
37 439
Skulder till kreditinstitut
1 030
-
-
1 030
Övriga långfristiga skulder
-
358
-
358
Skulder till koncernföretag
2 416
24,343
-
26,759
Övriga kortfristiga skulder
1 389
-
-
1 389
Summa
17 644
61 563
-
79 207
31 dec 2023
Leverantörsskulder och övriga
1 320
-
-
1 320
skulder
Långfristiga banklån
-
14 885
-
14 885
Obligationslån
7 259
37 315
-
44 574
Företagscertifikat
694
-
694
Skulder till koncernföretag
799
17 419
-
18 218
Summa
10 072
69 619
-
79 691
Ränterisker
Ränterisker är främst relaterade till koncernens upplåning som uppgick till
50701 MSEK (2023: 59 852) den december 31 2024. 70 procent (2023: 65
procent) av lånen har fast ränta och 30 procent (2023: 35 procent) har rör-
lig ränta. Koncernens lån har en räntebindningstid på för närvarande cirka 16
månader (2023: 20 månader) för hela låneportföljen.
En enprocentig ökning av marknadsräntorna skulle under året ha försämrat
finansnettot med cirka 201 MSEK (2023: 210). En femprocentig ökning skulle
ha försämrat finansnettot med 866 MSEK (2023: 1 052).
Kreditrisker
Kreditrisk utgörs av risken att Intrums motparter inte förmår fullgöra sina
åtaganden gentemot koncernen.
Finansiella tillgångar som eventuellt kan utsätta koncernen för kreditris-
ker består av likvida medel, kundfordringar, portföljinvesteringar, utlägg för
uppdragsgivares räkning, derivatkontrakt och garantier. För finansiella till-
gångar som ägs av Intrum har inga säkerheter eller andra kreditförstärkningar
erhållits, utom för en viss del av koncernens portföljinvesteringar. Den maxi-
mala kreditexponeringen för varje klass av finansiella tillgångar motsvarar det
redovisade värdet.
Likvida medel
Koncernens likvida medel består huvudsakligen av banktillgodohavanden
och andra kortfristiga finansiella tillgångar med en återstående löptid kortare
än tre månader. Koncernen har placerat sina likvida medel hos etablerade
banker där risken för förluster bedöms som liten.
Kundfordringar
Koncernens kundfordringar är hänförliga till uppdragsgivare och betalnings-
skyldiga som verkar inom olika branscher, och är inte koncentrerade till
någon särskild geografisk region. Koncernens största uppdragsgivare står för
mindre än två procent av omsättningen. Huvuddelen av utesende kund-
fordringar utgörs av för koncernen tidigare kända kunder med god kreditvär-
dighet. För åldersanalys av förfallna kundfordringar, se not 15.
Portföljinvesteringar
Som en del av verksamheten med portföljinvesteringar förvärvar Intrum port-
följer med främst förfallna konsumentfordringar och arbetar för att inkassera
dessa. Till skillnad från den vanliga inkasseringsverksamheten, där Intrum arbe-
tar på uppdrag mot ersättning i form av provisioner och avgifter, övertas här alla
rättigheter och risker i fordringarna. Portföljerna förvärvas vanligen till priser som
väsentligt understiger fordringarnas nominella värde och Intrum erhåller hela
det belopp som sedan inkasseras, inklusive ränta och avgifter. De förvärvade
fordringarna är förfallna till betalning och avser ofta gäldenärer som har betal-
ningssvårigheter. Det ligger därr i sakens natur att hela det nominella fordrings-
beloppet inte kommer att kunna inkasseras. Å andra sidan förvärvas fordringarna
till priser som väsentligt understiger de nominella värdena. Risken i denna verk-
samhet är att Intrum vid förvärvstillfället överskattar möjligheterna att inkassera
beloppen eller underskattar kostnaderna för inkasseringen. Den maximala teo-
retiska risken skulle vara att hela det redovisade värdet på 22 695 MSEK (2023:
35 423) skulle bli värdelöst och behöva skrivas av. För att minimera riskerna inom
denna verksamhet iakttas försiktighet vid beslut om förvärv. Inriktningen ligger
på mindre och medelstora portföljer med relativt låga snittbelopp, vilket bidrar
till riskspridning. Genomsnittligt nominellt kapitalvärde per ärende uppgår till
32 774 SEK (2023: 35 084). Förvärven görs vanligen från kunder som koncernen
haft långa relationer med. Förrven har i allt väsentligt utgjorts av blanco-kre-
diter, vilket kräver relativt mindre kapital och medför en betydande förenkling av
administrationen jämfört med om fordringar med ställda säkerheter skulle för-
värvas. Sedan 2016 har Intrum dock även börjat förvärva portföljer med ford-
ringar som har underliggande säkerhet, vanligen i form av fastighetsinteckningar.
Intrum ställer höga avkastningskrav på förrvade portföljer. Inför ett förvärv
görs en noggrann värdering, baserad på en prognos över det framtida kassaflö-
det (inkasserade belopp) från portföljen. I dessa beräkningar har Intrum stöd av
sin långa erfarenhet av inkassohantering och av koncernens kreditbedömnings-
metoder. Intrum anser sig därr ha en god förmåga att värdera denna typ av
fordringar. I syfte att möjligra förvärv av större portföljer till en attraktiv risknivå
har Intrum ibland samarbetat med andra bolag såsom Piraeus Bank och Ibercaja
Banco för att dela på kapitalinsats och vinster. Valutarisken hänförlig till omräk-
ning av balansposten Portföljinvesteringar begränsas genom valutasäkring med
lån i samma valutor som tillgångarna och med valutaterminer. En betydande del
av förvärven sker genom så kallade forward flow-avtal, dvs. Intrum kan på för-
hand ha överenskommit med ett företag om att förrva samtliga företagets
kundfordringar till en viss procentandel av nominellt värde när de varit förfallna
till betalning ett visst antal dagar. I de flesta av dessa avtal har Intrum dock olika
möjligheter att avstå från att förvärva fordringarna, t.ex. om deras kreditkvalitet
försämras. Riskspridning uppnås bland annat genom att fordringar förvärvas från
uppdragsgivare i olika branscher och olika länder. Koncernens portfölj av köpta
fordringar avser gäldenärer i 20 länder .
Koncernens totala redovisade värde på köpta fordringar fördelas enligt
följande:
Fordringar per land, 2024 (2023)
Storbritannien, 23% (16%)
Spanien, 16% (12%)
Norge, 14% (10%)
Tyskland, 7% (8%)
Ungern, 7% (5%)
Grekland, 3% (7%)
Sverige, 3% (7%)
Övriga länder, 27% (35%)
Fordringar per bransch, 2024 (2023)
Telekommunikationsbolag, 4% (5%)
Banksektorn, 62% (65%)
Kreditkortsfordringar, 8% (12%)
Annan finansverksamhet, 5% (10%)
Övriga branscher, 21% (9%)
Av det totala redovisade värdet på balansdagen motsvarar 6 procent port-
följer som förvärvats under 2024, 17 procent portföljer som förrvats under
2023, 18 procent som förvärvats under 2022, 13 procent som förvärvats
under 2021, 6 procent som förvärvats under 2020 och 10 procent som för-
värvats under 2019. Resterande 30 procent avser fordringar som förvärvats
under eller före 2018.
Utlägg för uppdragsgivares räkning
Som ett led i verksamheten gör koncernen utlägg för kostnader hos domsto-
lar, juridiska ombud, kronofogdemyndigheter och liknande, vilka kan vida-
redebiteras och inkasseras från gäldenärerna. I många fall finns avtal med
Intrums uppdragsgivare som innebär att utlägg som inte kunnat inkasse-
ras från gäldenärerna i stället återvinns från uppdragsgivarna. Belopp som
bedöms kunna återvinnas från en solvent motpart redovisas som tillgång i
balansräkningen på raden Övriga rörelsefordringar .
Derivatkontrakt
Kreditrisken från koncernens valutaterminer är begränsad av motparten, som
i regel är en större bank eller finansinstitut som inte förväntas komma på obe-
stånd. På balansdagen värderades tillgångar kopplade till valutaterminerna
till ett belopp om 16 MSEK (2023: 324), och skulder om 61 MSEK (2023: 303).
Koncernen reglerar derivatkontrakten på nettobasis med sina motparter.
Terminsavtalen har korta löptider, typiskt sett någon eller några månader.
Alla utestående terminer omvärderas till verkligt värde i bokslutet, varvid jus-
teringen redovisas i resultaträkningen. Syftet med dessa valutaterminer har
varit att minimera valutakursdifferenser i moderbolaget hänförliga till ford-
ringar och skulder i utländsk valuta.
76Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Not 29 Närstående
Transaktioner med närstående genomförs till marknadsmässiga villkor, på
armslängds avstånd.
Transaktioner med närstående omfattar transaktioner med styrelse och
ledande befattningshavare, enligt not 31. Koncernen har långsiktiga kredit-
hanteringsavtal med alla intresseföretag och joint ventures som innehar
NPL-portföljer. Koncernen redovisade kredithanteringsintäkter från intresse-
företag och joint ventures uppgående till 1 265 MSEK (2023: 1 569), med en
utesende fordran om 47 MSEK (2023: 82) .
Moderbolaget har en närståenderelation med dotterbolagen, se not 34,
men inga transaktioner med andra närstående.
Moderbolaget tillhandahåller och erhåller tjänster från och till sina dotter-
bolag. Moderbolaget redovisade intäkter uppgående till 1 333 MSEK (2023:
1 616 ) från tillhandahållande av tjänster och redovisade kostnader uppgå-
ende till 643 MSEK (842 ), med utestående fordringar om 1 727 MSEK (2023:
741) och utestående skulder om 37 MSEK (2023: 28).
Not 30 Händelser efter balansdagen
Händelser efter balansdagen
Den 8 januari 2025 ingick Intrum en svensk företagsrekonstruk-
tion, vilken utgjorde ett viktigt steg i genomförandet av Intrums
Rekapitaliseringstransaktion.
I mars tillkännagavs och begärdes den Finansiella omstruktureringspla-
nen från Intrum till Stockholms tingsrätt efter att en minoritetskreditgrupp
har gått med på att stödja planen och dra tillbaka sina juridiska invändningar.
Den 15 april äger plansammanträdet rum i Stockholms tingsrätt. Under plan-
sammanträdet kommer berörda parter få möjlighet att rösta ifall Rekonstruk-
tionsplanen ska genomföras
Not 31 Medelantal anställda
Koncernen Koncernen
Män Kvinnor
2024
2023
2024
2023
Österrike
11
16
20
18
Belgien
31
31
52
56
Brasilien
-
8
15
Tjeckien
20
23
40
45
Danmark
49
59
84
95
Estland
-
3
7
Finland
128
140
345
367
Frankrike
143
141
309
334
Tyskland
140
144
261
283
Grekland
586
663
928
982
Ungern
157
176
297
318
Irland
17
23
17
22
Italien
303
338
428
449
Lettland
150
179
50
91
Litauen
80
129
211
286
Mauritius
50
50
134
135
Nederländerna
62
69
65
66
Norge
192
216
241
275
Polen
151
160
217
240
Portugal
77
77
154
159
Rumänien
2
25
2
50
Slovakien
21
24
40
45
Spanien
725
683
1 166
1169
Sverige
167
167
226
234
Schweiz
87
88
103
108
Storbritannien
651
235
612
291
Summa
4 000
3 867
6 002
6 140
Moderbolaget hade under 2024 totalt 76 (82) anställda, varav 34 (38) kvinnor
och 42 (44) män.
Av de anställda i koncernen är 18 procent yngre än 28 år, 31 procent är
30–39 år, 31 procent är 40–49 år och 23 procent är 50 år eller äldre.
Könsfördelning ledande befattningshavare
2024
2023
Män
Kvinnor
Män
Kvinnor
Styrelsen
4
3
5
3
Koncernens ledningsgrupp
14
2
14
3
Landschefer
14
1
16
1
Ledande nyckelpersoner
69%
31%
56%
44%
Utesende valutaterminer per årets slut i moderbolaget och koncernen
omfattade följande valutor:
Valuta
Valutasäkrat belopp, köp Valutasäkrat belopp, sälj
CHF
28
-
CZK
118
-
DKK
69
-702
EUR
431
-11
GBP
110
-422
HUF
-
-24 050
NOK
810
-5
PLN
44
-1
RON
-
-4
SEK
7 728
-7 894
Betalningsgarantier
Koncernen erbjuder tjänster där uppdragsgivarna mot betalning erhåller en
garanti från Intrum avseende uppdragsgivarnas fordringar på sina kunder.
Det innebär att det uppstår en risk att Intrum måste ersätta kunden för det
belopp som garanterats för den händelse att fakturorna inte betalas i tid. I
de fall garantin infrias övertar Intrum uppdragsgivarens fordran på sin kund
och hanterar den vidare inom verksamhetsområdet Portföljinvesteringar. Det
totala garantibeloppet uppgick vid årets slut till 7 MSEK (2023: 1). Intrums risk
inom denna verksamhet hanteras genom strikta kreditgränser samt genom
analys av kredittagarens kreditstatus .
77Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Not 32 Aktiebaserade ersättningar
Intrum har implementerat långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram för
2022, 2023 och 2024. Varje incitamentsprogram har en löptid på tre år. Syftet
med LTIP-programmen är att anpassa de högre chefernas intressen och per-
spektiv med aktieägarnas samt att skapa ett starkt engagemang för Intrums
långsiktiga värdeskapande.
LTIP 2022
Programmet erbjöds till 76 nyckelanställda, vilka tilldelades lika många Per-
formance Shares Series 1 och Performance Shares Series 2. Utfallet för Per-
formance Shares Series 1 är beroende av Totalavkasting för aktieägarna
(TSR) över tid, medan utfallet för Performance Shares Series 2 beror på Cash
EPS-måluppfyllelse över tid. Värdet varierar från 20 % till 200 % av grundlö-
nen vid programmets start (CEO, Andres Rubio deltar inte i detta program).
LTIP 2022 har en löptid på tre år och incitamentstilldelningen är beroende av
fortsatt anställning fram till 1 januari 2025.
LTIP 2023
Programmet erbjöds till 74 nyckelanställda som tilldelades Performance Sha-
res Series 1. Medlemmar i koncernledningen tilldelades även Performance
Shares Series 2. Utfallet för Performance Shares Series 1 är beroende av
TSR-prestationen över tid. Utfallet för Performance Shares Series 2 är bero-
ende av deltagarnas privata investering i Intrum-aktier samt TSR-målupp-
fyllelse över tid. Värdet varierar från 55 % till 105 % av grundlönen vid
programmets start (230 % för VD). LTIP 2023 har en löptid på tre år och inci-
tamentstilldelningen är beroende av fortsatt anställning fram till 1 januari
2026
LTIP 2024
Programmet erbjöds till 14 nyckelansllda (medlemmar i företagsledningen
samt nyckelpersoner inom Intrum-koncernen), som fick möjlighet att erhålla
en kontantersättning (”Cash Compensation”) som användes för att inves-
tera i Intrumaktier. Tilldelningen av Cash Compensation baserades på ett
maximalt värde utifrån den anställdas årliga grundlönen (”ABS”) vid erbju-
dandetillfället. Cash Compensation för varje deltagare uppgick till maximalt
100 % till 250 % av ABS. För att erhålla Cash Compensation inom LTIP 2024
behövde deltagarna göra en privat investering i Intrum-aktier genom att allo-
kera kvalifikationsaktier till programmet motsvarande en viss procentandel
av deras årliga grundlön (10-20 %). LTIP 2024 har en löptid på tre år, och både
kvalifikations- och investeringsaktier måste innehas till och med 31 decem-
ber 2026.
Group Treasury förvärvar aktier från marknaden för att överföra aktier till
anställda efter att intjänande- och prestationsvillkoren är uppfyllda. Aktier
som innehas av koncernen och ännu inte har tilldelats anställda vid rapport-
periodens slut redovisas som egna aktier i de finansiella rapporterna.
Koncernen ansvarar för att innehålla ett belopp motsvarande de anställ-
das skattepliktiga förmåner kopplade till aktietilldelningen enligt lokala skat-
teregler. Den innehållna skatten betalas till respektive skattemyndighet för
de anslldas räkning. De prestationsbaserade aktierna som beviljas under
LTIP-programmen inkluderar en nettoredovisningsfunktion där aktier mot-
svarande det belopp som krävs för att täcka de anställdas skattepliktiga för-
måner innehålls. Koncernen reglerar aktietilldelningen på en nettobasis
genom att innehålla det antal aktier vars verkliga (eller marknads-)värde mot-
svarar de anställdas skatteförpliktelser och endast överra de återstående
aktierna efter intjänandeperiodens slut.
Intjänande och kostnader
Under 2024 överfördes inga egna aktier till deltagande anställda, i enlighet
med reverseringen av LTIP 2020-planen eftersom EPS-målet inte uppnåddes
vid slutet av 2022. Det finns inte heller några avsättningar för kontantutbetal-
ningar gällande LTIP 2023 programmet eftersom TSR-målet med största san-
nolikhet inte kommer nås till slutet av programmet i 2026 Det finns heller inga
avsättningar för kontantreglerade aktiebaserade ersättningar för LTIP 2023,
eftersom TSR-målet sannolikt inte kommer att uppnås vid slutet av 2023 års
rapportperiod.
Den kostnad som redovisas för programmen under 2024 uppgår till
34,7 MSEK (2023: 21,2 MSEK), varav 0 MSEK (13 MSEK) avser 2021 års plan,
0 MSEK (5,6 MSEK) avser 2022 års plan, 14,1 MSEK (2023: 2,6 MSEK) avser
2023 års plan och 20,6 MSEK avser 2024 års plan.
LTIP 2022 och 2023 incitamentsprogram
Per den 31 december 2024 fanns 951 113 utestående aktier, samtliga relate-
rade till incitamentsprogrammet 2023.
Den vidareföring av instrument som beviljats under 2023 års incitaments-
program samt deras vägda genomsnittliga verkliga värde redovisas i tabellen
nedan (belopp i tusental SEK, förutom antal aktier och verkligt värde):
2024
Tilldel-
2023
ningsd Tilldel-
atum ningsda-
tum
Verkligt Belopp Verkligt Belopp
Enheter värde
M SEK
Enheter
värde M SEK
Per den 1
1,423,875
72
102
454 952
205
93
januari
Tilldelade
-
-
-
989 241
13
13
under året
Förverkade
-313 352
125
-38
-20 318
205
-4
under året
Intjänade
-124 436
-263
-32
-
-
under året
Per den 31
986 088
32
32
1 423 875
72
102
december
För LTIP 2023 Series 1-planen beräknades det verkliga värdet av aktier vid
tilldelningstidpunkten till 18,10 SEK genom en Monte Carlo-simulering med
Geometric Brownian Motion baserat på följande antaganden:
Aktiekurs vid tilldelning: 53,27 SEK
• Volatilitet: 41,80 % (baserad på årliga dagliga avkastningsvolatiliteten för
bolagets aktier mellan 26 september 2020 – 15 maj 2023)
• Riskfri avkastning: 2,73 % (interpolation har använts vid uppskattning av den
riskfria räntan, eftersom det inte finns någon exakt matchning mellan ränte-
satsernas löptid och planens löptid)
• Diskonterade framtida utdelningar: 29,13 SEK
• Tidsperiod tre år
För LTIP 2023 Series 2-planen beräknades det verkliga värdet av aktier vid
tilldelningstidpunkten till 11,21 SEK baserat på följande antaganden:
• Aktiekurs vid tilldelning: 53,27 SEK
• Volatilitet: 41,80 %
• Riskfri avkastning: 2,73 % (interpolation har använts vid uppskattning av den
riskfria räntan, eftersom det inte finns någon exakt matchning mellan ränte-
satsernas löptid och planens löptid)
• Diskonterade framtida utdelningar: 29,13 SEK
• Tidsperiod tre år
LTIP 2024 incitamentsprogram
För incitamentsplanen 2024 engagerade koncernens treasury avdelning en
leverantör för att förvärva 1 539 889 aktier i förskott baserat på ett genom-
snittligt marknadspris på 26 SEK och ett värde av 41 MSEK. Kostnaderna för
dessa aktier belastar resultaträkningen i takt med anställdas anställning.
Eftersom aktierna redan har förvärvats av de berörda medarbetarna finns
inga utestående aktier per den 31 december 2024. De antagan liknande de
som beskrivs ovan för incitamentsplanerna LTIP 2022 och 2023 är ej gällande
för incitamentsplanen 2024, eftersom aktierna köptes i förskott baserat på
marknadspriserna som gällde på tilldelningsdagen.
Not 33 Anställningsvillkor för ledande befattningshavare
Under året justerades koncernledningen till ett mindre team som bildade
Executive Committee (ExCo). I februari 2025 bytte Executive Committee
namn till Executive Management Team (EMT). Koncernledningsteamet
(GMT) förblir oförändrat och fortsätter att stödja EMT.
Riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande
befattningshavare
Årsstämman 2024 antog följande riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare.
Dessa riktlinjer omfattar den verkställande direktören och övriga medlemmar
i lntrums koncernledning under 2024, Executive Committee (”ExCo”). Rikt-
linjerna är framåtblickande och ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och
förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna
antagits av årsstämman 2024. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som sär-
skilt ska beslutas eller godkännas av årsstämman.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och
hållbarhet
lntrums affärsstrategi är i korthet att genomföra den strategi som presente-
rades på bolagets kapitalmarknadsdag 2023 och att befästa sin position som
marknadsledare inom kredithanteringsbranschen. För mer information om
bolagets affärsstrategi, vision och mål, se www.intrum.com.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvarata-
gandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter
att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. För detta
krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer
möjliggör för bolaget att erbjuda dess ledande befattningshavare en konkur-
renskraftig totalersättning.
I bolaget har inrättats långsiktiga incitamentsprogram (”LTIP:s”). De har
beslutats av årsstämman och omfattas därför inte av dessa riktlinjer. Det-
samma gäller det långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram som sty-
relsen föreslagit att årsstämman 2024 ska anta och liknande program som
kan komma att förslås kommande år. Programmen omfattar ExCo och andra
nyckelpersoner i bolaget. De krav som används för att bedöma utfallet av
programmen har en tydlig koppling till affärsstrategin och därmed till bola-
gets långsiktiga värdeskapande, inklusive dess hållbarhet.
78Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till att
främja bolagets långsiktiga affärsstrategi, inklusive dess hållbarhet.
Ersättningsformer
Ersättningsnivåerna i bolaget ska reflektera befattningens komplexitet,
ansvar och prestation samt vara konkurrenskraftiga jämfört med liknande
bolag i liknande branscher i samma geografiska område. Ersättningen ska
bestå av följande komponenter: fast lönedel (”fast lön”), årlig kontant rörlig
lönedel, pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan därut-
över – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och
aktiekursrelaterade ersättningar såsom LTIP:s.
Fast lön
Fast lön sätts utifrån tre perspektiv: befattningens komplexitet och ansvar,
prestation samt marknadsförhållanden. Fast lön är föremål för årlig
revidering.
Kortsiktigt incitamentsprogram
Intrums kortsiktiga incitamentsprogram (”STIP”) syftar till att driva, och
är därför utformat att variera med, bolagets kortsiktiga verksamhetsresul-
tat, på ettårsbasis. Kraven fastställs individuellt för varje medlem av ExCo,
och besr framför allt av finansiella resultat (på koncern- eller marknads-
nivå, som tillämpligt). Medlemmar av ExCo kan även ha vissa mål kopplade
till operativa eller icke-finansiella nyckeltal, t.ex. Engagemangsindex medar-
betare. Styrelsen kan även besluta om justering av kravmål, att tillämpa andra
liknande krav eller göra skönsmässiga bedömningar på individnivå inom de
ramar som sätts upp i dessa riktlinjer om styrelsen finner det lämpligt.
Maximalt utfall för STIP är 100 procent av fast lön för den verkställande
direktören och ekonomi- och finansdirektören. För övriga medlemmar av
ExCo (förutom för Chief Risk Officer, som inte omfattas av STIP), uppgår
maximalt utfall för STIP vanligen till 50 till 70 procent av den fasta lönen.
I vilken utsträckning kraven för STIP har uppnåtts, ska utvärderas och
beslutas efter utgången av mätperioden. Bolagets ersättningsutskott är
ansvarigt för att bereda STIP-utrderingen för samtliga ExCo-medlemmar.
Utfallet av STIP beslutas sedan av styrelsen i sin helhet.
Inga uppskovsperioder tillämpas i förhållande till STIP och STIP-avtalet
innehåller ingen rätt för bolaget att återkräva utbetalning enligt STIP.
Särskilt incitamentsprogram 2024
Styrelsen i Intrum godkände ett särskilt kontantbaserat incitamentsprogram
för 2024. Incitamentsprogrammet riktar sig till ett begränsat antal nyckelper-
soner inom bolaget, inklusive ExCo. Prestationsperioden för programmet är
ett år, prestationsmålen mäts på 2024 års resultat och potentiell utbetalning
sker under första kvartalet 2025. Den maximala utbetalningen är 50 procent
av fast lön.
Prestationsmålen kommer att baseras på kostnadsbesparingar, kredithan-
terings-EBIT, kredithanteringsmarginaler och liknande mått.
Särskilda överenskommelser
I undantagsfall kan andra överenskommelser av engångskaraktär träffas på
individnivå när det bedöms vara nödvändigt och har godkänts av styrelsen.
Detta kan ske för att stödja rekrytering eller bibehålla talanger som krävs för
att säkerställa en framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi.
En sådan överenskommelse ska vara beloppsbegränsad och aldrig över-
stiga ett belopp motsvarande två (2) gånger individens fasta lön.
Pensionsförmåner och andra förmåner
lntrum tillämpar en pensionsålder om 65 år för samtliga ExCo-medlemmar,
om inte annat följer av tillämpliga nationella regler.
För den verkställande direktören ska pensionsförmåner, innefattande sjuk-
försäkring, vara premiebestämda. STIP, LTIP och andra rörliga program utgör
inte pensionsgrundande inkomst. Pensionspremierna för premiebestämd
pension ska uppgå till högst 35 procent av fast Iön.
För övriga ExCo-medlemmar ska pensionsförmåner, inklusive sjukför-
säkring, vara premiebestämda om inte medlemmen omfattas av förmåns-
bestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Rörlig
kontantersättning ska vara pensionsgrundande i den mån som följer av tving-
ande kollektivavtalsbestämmelser. Pensionspremierna för premiebestämd
pension ska uppgå till högst 30 procent av fast lön.
Andra förmåner än pensionsförmåner får innefatta bl.a. livförkring, sjuk-
vårdsförkring, boende och bilförmån. För ExCo-medlemmar med boen-
deförmån får sådana förmåner uppgå till högst 20 procent av fast Iön. För
ExCo-medlemmar utan boendeförmån får sådana förmåner uppgå till högst
tio procent av fast Iön.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppgningstiden vara högst tolv
månader. Fast Iön under uppsägningstiden, avgångsvederlag och ersättning
för åtagande om konkurrensbegränsning får sammantaget inte överstiga ett
belopp motsvarande 24 månaders fast Iön. Vid uppsägning från ExCo-med-
lemmens sida får den avtalade uppsägningstiden vara högst sex månader,
utan rätt till avgångsvederlag.
Ersättning för åtagande om konkurrensbegränsning ska kompensera för
inkomstbortfall. Ersättningen uppgår till högst 100 procent av fast Iön vid
tidpunkten för uppsägningen om inte annat följer av tvingande kollektivav-
talsbestämmelser eller lokala regler, och utgår under den tid som åtagandet
om konkurrensbegränsning gäller, vilken ska vara högst tolv månader efter
anställningens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av dessa riktlinjer och vid utrderingen av om riktlinjerna
och dess begränsningar är skäliga, har styrelsen beaktat ersättning och övriga
anställningsvillkor för bolagets övriga anställda. Detta har gjorts genom att
granska bl.a. totala ersättningsnivåer och anställningsvillkor inom Intrum
samt ersättningsökningar över tid.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att
bereda styrelsens beslut om förslag till dessa riktlinjer. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för
beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits
av årsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program
för rörliga ersättningar för ExCo, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till
ExCo samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget.
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och
ExCo. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor
närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i ExCo, i den mån
de berörs av frågorna.
Konsultarvode till styrelseledamöter
Om en styrelseledamot tillhandahåller tjänster till bolaget utanför dennes
arbete i styrelsen, kan Intrum ersätta styrelseledamoten med konsultarvode
för sådana tjänster. Sådan ersättning ska vara marknadsbaserad och får inte
överstiga styrelseledamotens styrelsearvode, exklusive utskottsarbete.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i
ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att
tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för
att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i
ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrå-
gor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna. Detta innefattar alla
beslut om avsteg från riktlinjerna.
Beskrivning av betydande förändringar av riktlinjerna och hur aktieägarnas
synpunkter beaktats
Dessa riktlinjer inkluderar följande förändringar jämfört med tidigare gäl-
lande riktlinjer: riktlinjerna gäller för ExCo och inte den (större) koncernled-
ningen, tillägg av möjligheten till ett särskilt incitamentsprogram för 2024
samt möjligheten för bolaget att betala konsultarvode till styrelsemedlemmar
för arbete utanför ordinarie styrelsearbete.
Bolaget har mottagit ett aktieägarförslag som inkluderas under en separat
punkt på årsstämmans agenda.
Information om beslutade ersättningar som inte förfallit till betalning och
om avvikelser från de riktlinjer för ersättning som beslutades av årsstämman
2023
Tidigare årsstämmor har beslutat om riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare och andra anställningsvillkor för perioden fram till nästa
årsstämma. I korthet, framgår av dessa riktlinjer att fast lön och STIP ska ut
på liknande villkor som beskrivits i dessa riktlinjer. Fast lön och STIP kost-
nadsförs under det räkenskapsåret, och STIP betalas ut efter att årsbokslutet
antagits av styrelsen.
Riktlinjerna antagna vid årsstämman 2023 har följts utan avvikelser, och
samtliga tidigare godkända ersättningar som ännu inte har betalats ut över-
ensstämmer med ramverket som beskrivits ovan.
VD och koncernchefs anställningsvillkor och ersättningar
VD och koncernchef Andrés Rubio har under 2024 haft en ersättningsnivå i
enlighet med koncernens ovan beskrivna principer. Hans fasta månadslön
som VD och koncernchef har varit 66 000 GBP. Utöver den fasta lönen hade
han möjlighet att erhålla upp till 100 procent av sin årslön inom ramen för det
kortsiktiga incitamentsprogrammet (STIP). VD och koncernchefen deltar i
bolagets långsiktiga incitamentsprogram (LTIP) för 2024 i enlighet med års-
stämmans beslut, med en tilldelning på upp till 250 procent av årslönen. Han
hade också förmånsbil och boende i enlighet med koncernens policyer. VD
är inte berättigad till någon företagssponsrad pensionsplan. Uppsägningsti-
den är sex månader vid uppgning från den anställdes sida och tolv måna-
der vid uppsägning från bolagets sida. Vid uppgning ska bolaget ha rätt att
befria VD från uppdraget med omedelbar verkan, dock med oförändrade för-
måner under uppsägningstiden och ett avgångsvederlag motsvarande tolv
månaders fast lön.
Anställningsvillkor och ersättningar för övriga medlemmar av ExCo
De ersättningar och andra anställningsvillkor för övriga medlemmar av ExCo
som har godkänts efter årsstämman 2024 har följt ovan beskrivna princi-
per. Detta inkluderar fast årslön och möjlighet att erhålla 0–100 procent av
årslönen inom ramen för den rörliga lönedelen. Långsiktigt incitamentspro-
79Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
gram 2024 lanserades i april 2024 med tilldelningsnivåer enligt årsstämmans
beslut, dvs. 100–120 procent av den fasta årslönen. Pensionsförmånerna
varierar från land till land. I flera fall är de inkluderade i månadslönen. Samt -
liga pensionsförsäkringar är avgiftsbestämda, förutom i de fall tvingande
kollektivavtal förekommer, och pensionsåldern är i allmänhet 65 år. Med-
lemmarna i ExCo har förmånsbilar i enlighet med koncernens bilpolicy. Det
förekommer även andra förmåner, i enlighet med lokal praxis, såsom subven-
tionerade måltider och resor.
Uppsägningstider för medlemmarna i ExCo får ej överstiga tolv månader,
när uppsägning är påbörjad från bolagets sida.
Totalt antal utestående aktier i LTIP 2023 för motsvarande grupp uppgår
till 266,995 aktier. LTIP 2024 är ett kontant ersättningsprogram som investe-
ras i Intrum-aktier. Totalt antal utestående aktier i LTIP 2024 för motsvarande
grupp uppgår till 604,076 aktier.
Årets ersättningar
Övriga ledande befattningshavare i tabellen definieras som andra medlem-
mar av ExCo än koncernchefen, se bolagsstyrningsrapporten. Under 2024
utsågs tre personer och tre avgick inom denna grupp. Antal övriga ledande
befattningshavare uppgår till 6 (14) personer per årsslut 2024.
22 aug–31 01 jan21
TSEK
2024
2023
dec 2022 aug 2022
Andrés Andrés Andrés Anders
VD och koncernchef Rubio Rubio Rubio Engdahl
Grundlön
10 945
10 811
3 388
5 295
Rörlig ersättning
13 359
15 129
6 093
14 886
320
251
54
257
Avgångsvederlag
-
-
-
18 137
Pensionskostnader
-
-
-
1 588
Summa VD och
24 624
26 191
9 535
40 163
koncernchef
TSEK
2024
2023
2022
Övriga ledande befattningshavare
1
Grundlön
25 401
64 817
56 461
Rörlig ersättning
15 810
31 790
38 159
Övriga förmåner
1 164
3 895
3 057
Avgångsvederlag
2
-
26 161
-
Pensionskostnader
4 688
7 848
12 588
Summa övriga ledande befattningshavare
47 063
134 511
110 265
1) Inkluderar kostnader för avgångsavtal med ledande befattningshavare som lämnade under 2024, för
åren 2023 och 2022 inkluderas även kostnader för övriga ledande befattningshavare
2) Kostnader för avgångsavtal för fyra GMT medlemmar som lämnade under 2023
Belopp som anges motsvarar den fulla ersättningen som erhållits under den
period då personer definierats som ledande befattningshavare, inklusive
intjänad, men ännu ej utbetald, rörlig ersättning för respektive år. Det innebär
exempelvis att rörliga ersättningar som intjänats och kostnadsförts av bola-
get under 2024 kommer att betalas under början av 2025.
Styrelsen
I enlighet med årsstämmans beslut uppgår styrelsens totala arvode för året,
inklusive arvode för utskottsarbete, till 8 355 TSEK (7 820 TSEK). Styrelsen
har inga pensionsförmåner eller avtal om avgångsvederlag.
TSEK
2024
2023
2022
Magnus Lindquist, ordförande
1 760
1 760
1 615
Magdalena Persson
-
-
680
Hans Larsson
-
880
855
Andreas Näsvik
830
795
945
Ragnhild Wiborg
1 315
1 000
970
Andrés Rubio
-
-
252
Liv Fiksdahl
-
-
680
Michel van der Bel
985
920
790
Geeta Gopalan
1 375
910
-
Debra Davies
935
825
-
Philip Thomas
1 155
730
-
Summa styrelsearvoden
8 355
7 820
6 787
Styrelsearvodena avser perioden från årsstämman 2023 till årsstämman
2024 respektive från årsstämman 2024 till årsstämman 2025. Andrés Rubio
erhöll inga styrelsearvoden efter utnämningen till VD och koncernchef.
Not 34 Koncernföretag
Moderbolagets andelar i koncernföretag framgår nedan:
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
Intrum Austria GmbH
37
37
Intrum NV (Belgien)
230
230
Payzzter Financial Services Ltd (Bulgarien)
11
11
Intrum A/S (Danmark)
689
513
Intrum Oy (Finland)
1 649
1 649
Intrum Corporate SAS (Frankrike)
346
346
Intrum Customer Services Athens S.M.S.A. (Grekland)
15
15
Intrum Investments Greece S.M.S.A.
22
21
Intrum Finance Center of Excellence S.M.S.A. (Grekland)
35
35
Intrum Investment Services Limited (Irland)
-
-
Intrum Global Technologies SIA (Lettland)
-
-
Intrum BV (Nederländerna)
377
377
Lock TopCo AS (Norge)
562
563
Intrum Spzoo (Polen)
-
-
Intrum Portugal Unipessoal Lda.
71
71
Intrum Romania Srl
-
27
Intrum Customer Services Bucharest S.R.L. (Rumänien)
-
15
Intrum Holding Spain S.A.U.
3 563
3539
Intrum Customer Services Malaga S.L.U. (Spanien)
-
74
Intrum Global Technologies Spain, S.L.U.
-
-
Intrum Sverige AB
1 749
1749
Intrum Finans AB
75
75
Intrum Investment Management AB
10
0
Intrum Intl AB
1 326
1326
Indif AB
1
80
Intrum Holding AB
29 234
26 640
Intrum AG (Schweiz)
943
943
eCollect AG (Schweiz)
277
246
Intrum UK Group Ltd (Storbritannien)
-
-
Ophelos Limited (Storbritannien)
570
570
Intrum Ireland International Ltd
-
-
IAB Investments and Financing Ltd
-
-
Intrum Investments and Financing AB
1
-
Intrum Group Operations AB
-
-
Intrum AB of Texas LLC
-
-
Intrum Italy Holding AB
-
-
Summa redovisat värde
41 793
39 152
80Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Förändringar i andelar i koncernföretag framgår nedan.
Moderbolaget
MSEK
2024
2023
Ingående balans
39 152
35 001
Förvärv
42
1 092
Lämnade kapitaltillskott
3 826
3 203
Justeringar enligt IFRS 2
-3
4
Nedskrivning av andelar i dotterbolag
-1 224
-146
Avyttring (inklusive nedskrivning)
-
-2
Utgående balans
41 793
39 152
2024
Förvärv under 2024 avser aktierna i Intrum Investment Management AB (kon-
cernintern överlåtelse av aktier), Intrum Ireland International Ltd, IAB Invest-
ments and Financing Ltd, Intrum Investments and Financing AB, Intrum
Group Operations AB, Intrum AB of Texas LLC, Intrum Italy Holding AB och
eCollect AG som förvärvades 2023 och för vilka köpeskillingsallokeringen
har slutförts 2024.
Lämnade kapitaltillskott under 2024 avser aktierna i Intrum A/S, Intrum
Holding Spain S.A.U. och Intrum Holding AB.
Nedskrivning under 2024 avser aktierna i Intrum Romania Srl uppgå-
ende till 27 MSEK, Intrum Customer Services Malaga S.L.U. uppgående till 74
MSEK, Indif AB uppgående till 79 MSEK samt Intrum Holding AB uppgående
till 1 028 MSEK.
Likvidation under 2024 avser Intrum Customer Services Bucharest S.R.L..
IFRS 2-justeringar under 2024 avser utfärdande av aktietilldelning. IFRS 2
kräver att ett företag redovisar aktierelaterade ersättningstransaktioner i sina
finansiella rapporter, inklusive transaktioner med anställda eller andra par-
ter som ska regleras med kontanter, andra tillgångar eller egetkapitalinstru-
ment i företaget. IFRS 2-justeringar avser Intrum Holding Spain S.A.U. och
Intrum Holding AB. Ett antal immateriella justeringar gjordes i ett antal andra
dotterbolag.
Moderbolaget är Intrum AB (publ), med säte i Stockholm och organisa-
tionsnummer 556607-7581. Koncernens dotterbolag listas nedan.
2023
Förvärv under 2023 avser aktier i Intrum NV, Belgien, Payzzter Financial Ser-
vices Ltd, Bulgarien, eCollect AG, Schweiz, Ophelos Ltd, Storbritannien,
plattformen Capquest and Mars från Arrow Global UK, Storbritannien och
Haya Real Estate, Spanien. Enheter som införlivades under 2023 är Intrum
Finance Center of Excellence SMSA, Grekland och Intrum Investment Swit-
zerland AG, Schweiz.
Lämnade kapitaltillskott under 2023 avser aktier i Intrum A/S, Danmark,
Intrum Estonia AS, Intrum Romania SA, Intrum Customer Services Bucharest
SRL, Rumänien, Intrum Holding Spain SAU, Intrum Customer Services Malaga
SLU, Spanien och Intrum Holding AB, Sverige.
Nedskrivning under 2023 avser aktierna i Intrum Estonia AS före avyttring om
43 MSEK och ytterligare 103 MSEK på aktierna i Lock TopCo AS.
Avyttringar under 2023 avser Intrum Brasil Consultoria e Participaçoes,
SA, Intrum Estonia AS, Intrum Rahoitus Oy, Intrum Latvia SIA och likvidation
av Intrum Financial IFN SA, Rumänien.
IFRS 2-justeringar under 2023 avser utfärdande av aktietilldelning. IFRS 2
kräver att ett företag redovisar aktierelaterade ersättningstransaktioner i sina
finansiella rapporter, inklusive transaktioner med anställda eller andra parter
som ska regleras med kontanter, andra tillgångar eller egetkapitalinstrument i
företaget. IFRS 2-justeringar avser Intrum Holding Spain SAU och Intrum Hol-
ding AB, Sverige. Ett antal immateriella justeringar gjordes i ett antal andra
dotterbolag.
Koncernens moderbolag är Intrum AB (publ), med säte i Stockholm och
organisationsnummer 556607-7581. Koncernens dotterbolag listas nedan.
Andel av
bestäm-
Kapi- mande infly-
Registrerings- talan- tande (om
Dotterbolag till Intrum AB och deras dotterbolag i samma land
nummer
Säte
del olika)
Österrike
Intrum Austria GmbH
FN 48800s
Wien
100%
Belgien
Intrum NV
BE 0426237301
Gent
100%
Bulgarien
Payzzter Financial
206905094
Sofia
100%
Services Ltd
Danmark
Intrum A/S
DK 10613779
Köpenhamn
100%
Finland
Intrum Oy
FI14702468
Helsingfors
100%
Frankrike
Intrum Corporate SAS
B797 546 769
Rueil-
100%
Malmaison
Socogestion SAS
B414 613 539
Saint Priest
100%
Intractiv SAS
B431 312 677
Sainghin en
100%
Mélantois
Grekland
Intrum Investments
144794101000
Aten
100%
Greece S.M.S.A.
Intrum Finance Centre
EL802152171
Aten
100%
of Excellence S.M.S.A.
Intrum Customer
157487101000
Aten
100%
Services Athens
S.M.S.A.
Intrum Debtors
163560401000
Aten
100%
Notification Company
Athens S.M.S.A.
Irland
Intrum Investment
700398
Dublin
100%
Services Limited
Intrum Ireland
764407
Dublin
100%
International Ltd
Andel av
bestäm-
Kapi- mande infly-
Registrerings- talan- tande (om
Lettland
nummer
Säte
del olika)
SIA Intrum Global
40103314641
Riga
100%
Technologies
Nederländerna
Intrum B.V.
33273472
Amsterdam
100%
Intrum Justitia Data
27306188
Schiphol-
100%
Centre B.V. Rijk
Norge
Lock TopCo AS
Polen
913 852 508
Oslo
100%
Intrum Sp. z o.o.
0000108357
Warszawa
100%
Intrum Król &
0000270515
Wrocław
99%
Wspólnicy Kancelaria
Prawna Sp. k.
Portugal
Intrum Portugal,
Unipessoal Lda
503 933 180
Lissabon
100%
Intrum Real Estate
514 167 041
Lissabon
100%
Management Portugal,
S.A.
Rumänien
Intrum Romania SRL
18496757
Bukarest
100%
Spanien
Intrum Holding Spain
A86128147
Madrid
100%
S.A.U.
Intrum Servicing Spain
A85582377
Madrid
100%
S.A.U.
Intrum Spain Real
B88174131
Madrid
100%
Estate S.L.U.
Solvia Servicios
A86744349
Madrid
100%
Inmobiliarios, S.A.U.
(tidigare: Haya Real
Estate S.A.)
HRE NB 2022, SL
B72561632
Madrid
100%
Intrum Customer
B01971845
Madrid
100%
Services Malaga S.L.U.
Intrum Global
B16910960
Madrid
100%
Technologies Spain,
S.L.U.
81Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Andel av
bestäm-
Kapi- mande infly-
Registrerings- talan- tande (om
Sverige
nummer
Säte
del olika)
Intrum Intl AB
556570-1181
Stockholm
100%
Intrum Investment
556239-1655
Stockholm
100%
Management AB
Intrum Invest AB
556786-4854
Stockholm
100%
Fair Pay Please AB
556259-8606
Stockholm
100%
Intrum Investment
969796-8957
Stockholm
100%
Partners KB
Intrum Finans AB
556885-5265
Stockholm
100%
Intrum Sverige AB
556134-1248
Stockholm
100%
Intrum
556397-1414
Stockholm
100%
Delgivningsservice AB
Intrum Shared Services
556992-4318
Stockholm
100%
AB
Indif AB
556733-9915
Stockholm
100%
Intrum Holding AB
556723-5956
Stockholm
100%
IAB Investments and
Financing Ltd
15750537
Stockholm
100%
Intrum Investments and
Financing AB
559481-4906
Stockholm
100%
Intrum Group
559489-1532
Stockholm
100%
Operations AB
Intrum Italy Holding AB
559505-2423
Stockholm
100%
Schweiz
eCollect AG
CHE-180.481.291
Baar
100%
Intrum AG
CHE-104.502.525
Schaarwer-
100%
zenbach
Inkasso Med AG
CHE-101.550.947
Schaarwer-
70%
zenbach
Storbritannien
Intrum UK Group Ltd
03515447
Reigate
100%
Capquest Group
04936030
Manchester
100%
Limited
Capquest Devt
03772278
Manchester
100%
Recovery Limited
Capquest Investments
05245825
Manchester
100%
Limited
Intrum Mortgages
05859881
Manchester
100%
UK Finance Limited
(tidigare: Mars Capital
Finance Limited)
Andel av
bestäm-
Kapi- mande infly-
Registrerings- talan- tande (om
nummer
Säte
del olika)
Intrum UK Holdings
01356148
Reigate
100%
2 Limited
Intrum UK 2 Limited
01918920
Reigate
100%
Intrum UK Holdings
04325074
Reigate
100%
Limited
Intrum UK Limited
03752940
Reigate
100%
Intrum UK Finance
04140507
Reigate
100%
Limited
I.N.D. Limited
03283064
Reigate
100%
USA
Intrum AB of Texas LLC
32097154960
Austin,
100%
Texas
Dotterbolag till Intrum BV och deras dotterbolag i samma land
Tjeckien
27221971
Prag
Intrum Czech s.r.o.
100%
Ungern
01 09 268230
Budapest
Lakóingatlan-
100%
Forgalmazó Kft
01 09 298952
Budapest
Intrum ASC Kft
100%
01 10 044857
Budapest
Intrum Zrt
100%
Irland
Intrum Ireland Limited
175808
Dublin
100%
Slovakien
35 831 154
Bratislava
Intrum Slovakia s.r.o.
100%
Dotterbolag till Intrum Holding Spain SAU och deras dotterbolag i samma land
Grekland
151946501000
Aten
80%
Intrum Hellas
A.E.D.A.D.P.
151869301000
Aten
80%
Intrum Hellas REO
164427701000
Aten
Intrum BTB Debtors'
100%
Solutions SA
Member S.A. (tidigare: Notification Single
Intrum BTB Consulting Services Single
member S.A.)
Intrum Mortgages
06483032
Manchester
100%
UK Finance Limited
(tidigare: Mars Capital
Management Limited)
Ophelos Limited
12185588
London
100%
Andel av
bestäm-
Kapi- mande infly-
Registrerings- talan- tande (om
Polen
nummer
Säte
del olika)
Intrum TFI S.A.
0000228722
Warszawa
100%
Schweiz
Intrum Investment
CHE-420.157.871
Baar
100%
Switzerland AG
Dotterbolag till Intrum Investment Partners KB och deras dotterbolag i
samma land
Irland
Intrum Investments
722313
Dublin
100%
Designated Activity
Company
Dotterbolag till Intrum Investment Partners KB och deras dotterbolag i
samma land
Irland
Portfolio Investment
C466036
Dublin
100%
ICAV
Dotterbolag till Investment Switzerland AG och deras dotterbolag i
samma land
Luxemburg
LDF65 S.à r.l.
B 134749
Luxemburg
100%
IDF Luxembourg S.à r.l.
B 188281
Luxemburg
100%
Polen
LINDORFF 1 NFIZW
RFI 752
Wroaw
100%
Dotterbolag till Intrum Sverige AB och deras dotterbolag i samma land
Luxemburg
Intrum Luxembourg
B 183336
Luxemburg
100%
S.à r.l.
Bulgarien Dotterbolag till eCollect AG och deras dotterbolag i samma land
eSolutions EOOD
204514296
100%
Sofia
Tyskland
eOperations GmbH
HRB 34169
100%
Essen
Dotterbolag till Intrum Intl AB och deras dotterbolag i samma land
Mauritius
Intrum (Mauritius) Ltd
127206
Port Louis
100%
Dotterbolag till Intrum Holding AB och deras dotterbolag i samma land
Tyskland
Intrum Finanzholding
Deutschland GmbH
HRB 87998 Heppen-
heim
100%
Intrum Holding
Deutschland GmbH
HRB 88008 Heppen-
heim
100%
82Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Registrerings-
nummer Säte
Kapi-
talan-
del
Andel av
bestäm-
mande infly-
tande (om
olika)
Intrum Debitoren
Management GmbH
HRB 81939 Hamburg 100%
Intrum Hanseatische
Inkasso-Treuhand
GmbH
HRB 52053 Hamburg 100%
AssetGate GmbH HRB 29415 Essen 100%
Intrum Deutschland
GmbH
HRB 4709 Darmstadt 100%
Intrum Information
Services Deutschland
GmbH
HRB 85778 Darmstadt 100%
Irland
Intrum Investment No
1 Designated Activity
Company
584295 Dublin 100%
Iris Hellas Investments
Designated Activity
Company
678559 Dublin 70%
Senna NPL Finance
DAC
731639 Dublin 0% 100%
Intrum Investment No
2 Designated Activity
Company
590912 Dublin 100%
Intrum Investment No
3 Designated Activity
Company
590795 Dublin 100%
Cilliphili Designated
Activity Company
681566 Dublin 100% 80%
Intrum Investment No
4 Designated Activity
Company
695484 Dublin 100%
Intrum Investment No
5 Designated Activity
Company
722314 Dublin 100%
Intrum Poplar
Designated Activity
Company
729605 Dublin 100%
Italien
Intrum Italy Holding
S.R.L.
08724660967 Milano 100%
Andel av
bestäm-
Kapi- mande infly-
Registrerings- talan- tande (om
nummer
Säte
del olika)
Alicudi SPV S.R.L.
04703580268
Conegliano
100%
Veneto (TV)
Alicudi Leaseco S.R.L.
05332410264
Conegliano
100%
Portland Leaseco Srl
05211620264
Veneto (TV)
Conegliano
100%
Veneto (TV)
Evolve SPV S.R.L.*
05156080268
Conegliano
100%
51%
Litauen
”Intrum Global
303326659
Vilnius
100%
Business Services”,
UAB
Nederländerna
Intrum Nederland
08178741
Amsterdam
100%
Holding B.V.
Intrum Nederland B.V.
05025428
Amsterdam
100%
Marjoc I B.V.
08203108
Amsterdam
100%
Norge
Intrum Holding Norway
992 984 899
Oslo
100%
AS
Intrum AS
835 302 202
Oslo
100%
Intrum Obligations AS
945 153 547
Oslo
100%
Intrum Capital AS
958 422 830
Oslo
100%
Polen
Intrum Global
0000654943
Wrocław
100%
Technologies Sp. z o.o.
w likwidacji
Sverige
Lindorff International
559077-1274
Stockholm
100%
AB
Dotterbolag till Intrum Investment DAC No 1 och deras dotterbolag i
samma land
Locairol ITG, S.L.U.
B87882528
Madrid
100%
Venira ITG, S.L.U.
B88001128
Madrid
100%
Confiteor ITG S.L.U.
B87882544
Madrid
100%
LSF West S.R.L.
09409950962
Milano
100%
Revalue S.p.A.
09490900157
Milano
100%
Intrum Italy S.P.A.
10311000961
Milano
51%
I-RESALES S.R.L.
09421851008
Rom
100%
(tidigare: Intrum Italy
RE Sales S.R.L.)
I-VALUE SGR S.P.A.
224415
Milano
100%
Andel av
bestäm-
Kapi- mande infly-
Registrerings- talan- tande (om
Filial till Intrum Oy
nummer
Säte
del olika)
Intrum Oy filialas
306246175
Vilnius
-
Filial till Intrum Customer Services Malaga S.L.U.
Intrum Customer
927419610
Oslo
-
Services Malaga NUF
Intrum AS Lietuvos
306120194
Litauen
-
filialas
Företag utan aktieinnehav som konsolideras på grundval av kontraktuellt
bestämmande inflytande
FRANKRIKE
FIP I
-
-
-
100%
FIP II
-
-
-
100%
ITALIEN
Arizona SPV S.R.L.
05182440262
Conegliano
-
100%
Veneto (TV)
Företag utan aktieinnehav som konsolideras på grundval av kontraktuellt
bestämmande inflytande
Nederländerna
Stichting Derdengelden
56508409
Amsterdam
-
67%
Incasso AAB
Stichting Derdengelden
05084481
Amsterdam
-
100%
Intrum Nederland
Stichting Derdengelden
855004551
Amsterdam
-
80%
Vesting Finance
West-Friesland
Stichting Derdengelden
62899449
Amsterdam
-
80%
Vesting Intrum
Dotterbolag till Iris Hellas Investments DAC och deras dotterbolag i
samma land
Grekland
Iris Hellas REO
167445601000
Aten
70%
Investments S.M.S.A.
83Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Dotterbolag med innehav utan bestämmande inflytande (minoritetsandel)
Minoritetsintresse i eget Minoritetsintresse i Utdelning till
Minoritetsaktieinnehav kapital resultatet minoritetsägare
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Inkasso Med AG
1
30%
30%
8
7
-
-
-
-
Intrum Italy S.P.A.
2
49%
49%
1 809
1 659
-185
-40
88
197
Aktua Soluciones Financieras
0%
15%
-
64
-4
1
-
-
Holdings, S.L.
3
Intrum Hellas A.E.D.A.D.P.
4
20%
20%
281
451
-163
-216
183
183
Intrum Hellas REO Solutions S.A.
5
20%
20%
21
32
-1
-
14
-
Iris Hellas REO Investments S.M.S.A.
6
30%
30%
-1
-
-
-
-
-
Iris Hellas Investments Designated
30%
30%
-73
-62
8
27
-
-
Activity Company
7
Cilliphili Designated Activity
20%
20%
-7
-7
-
-
-
-
Company
8
Evolve SPV S.R.L.
9
49%
49%
41
32
-7
-16
-
-
Summa
2 079
2 176
-352
-244
285
380
(1) Ärtztekasse Genossenschaft Urdorf
2) Intesa Sanpaulo SpA
(3) Minoritetsintresse förvärvat från Banco Santander 2024
4) Pireaus Bank
5) Pireaus Bank
6) Europeiska banken för återuppbyggnad och utveckling
7) Europeiska banken för återuppbyggnad och utveckling
8) Arrow Global Limited
9) Deva Investment Capital
Not 35 Datum för godkännande
Styrelsen har den 27 mars 2025 granskat och godkänt Års- och hållbarhets-
rapporten för det år som avslutades den 31 december 2024.
84Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Förslag till disposition av resultatet
Moderbolagets disponibla medel står till styrelsens förfogande enligt
följande:
SEK M
Överkursfond 17 442
Balanserade vinstmedel -12 228
Årets resultat 2 425
Summa 7 639
Hela beloppet för utdelningsbara medel kommer att överföras i ny räkning
eftersom styrelsen inte föreslog någon utdelning för räkenskapsåret 2024.
SEK M
Utdelning, noll -
Balanseras i ny räkning 7 639
Summa 7 639
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har
upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovis-
ningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning
(EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella
redovisningsstandarder.
Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild
av moderbolagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberät-
telsen för moderbolaget respektive koncernen ger en rättvisande översikt
över utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning
och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som
moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utrdande
av styrelsen och verkställande direktören på datumet enligt den elektroniska
signaturen och föreslås bli fastställda på årsstämman den 27 maj 2025.
Stockholm enligt det datum som framgår av den elektroniska signaturen
Andrés Rubio
VD och koncernchef
Magnus Lindquist
Styrelseordförande
Michel van der Bel Andreas Näsvik Geeta Gopalan
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Debra Davies Philip Thomas Ragnhild Wiborg
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse avseende denna årsredovisning har lämnats det datum som framgår av den elektronisk signaturen
Deloitte AB
Patrick Honeth
Auktoriserad revisor
85Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Revisionsberättelse
Till bolagssmman i Intrum AB (publ)
Organisationsnummer: 556607-7581
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Intrum AB (publ) för räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31. Bolagets årsre-
dovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 25–88 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Kon-
cernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kas-
saflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder, så som de antagits av
EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsre-
dovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredo-
visningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsför-
ordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och
god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs när-
mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbo-
laget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår
bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisors-
förordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrolle-
rade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål-
senliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår
professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av års-
redovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningsta-
gande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Rekapitaliseringstransaktionen
Beskrivning av risk
Intrum AB har under räkenskapsåret 2024 och fram till 27 mars 2025, arbetat med
en Rekapitaliseringstransaktion för att minska skuldsättningen i bolaget. Som ett
viktigt steg i denna process ansökte Intrum AB och dess dotterbolag om ett frivil-
ligt så kallat chapter 11-förfarande i USA den 15 november 2024. Den 31 decem-
ber 2024 meddelade USA:s konkursdomstol för södra distriktet i Texas att man
fastställt Intrums så kallade prepackaged chapter 11-rekonstruktionsplan, vilket
följdes av att Intrum den 8 januari 2025 ansökte om att inleda en svensk företags-
rekonstruktion. Denna beviljades av Stockholms tingsrätt den 8 januari 2025. Den
14 mars 2025 meddelade Intrum att man nått ett förlikningsavtal med en minori-
tetsgrupp av borgenärer, vilket efter att avtalet godkänts av USA:s konkursdom-
stol innebär att cirka 92% av Intrums totala obligationslån om 37 440 mnkr anslutit
sig till Rekapitaliseringstransaktionen, samt att motsvarande majoritet därför för-
väntas rösta för rekonstruktionsplanen på plansammanträdet den 15 april 2025.
Den 14 mars 2025 offentliggjordes även Intrums Rekonstruktionsplan för den
svenska företagsrekonstruktionen.
Den huvudsakliga risk som Rekapitaliseringstransaktionen inneburit i vår revi-
sion rör bolagets antagande om fortsatt drift och huruvida årsredovisningen kan
upprättas med detta antagande eller om upplysningar ska lämnas över väsentliga
osäkerhetsfaktorer som kan ge upphov till betydande tvivel beträffande bolagets
förmåga att fortsätta verksamheten. Beaktat den väsentliga inverkan Rekapitali-
seringstransaktionen har haft på bolagets verksamhet i allmänhet och antagandet
om fortsatt drift i synnerhet, gör vi bedömningen att Rekapitaliseringstransaktio-
nen utgör ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Såsom framgår av not 1 i årsredovisningen har styrelsen vid tidpunkten för god-
kännande av årsredovisningen och koncernredovisningen dragit slutsatsen att
det inte finns några finansiella eller andra osäkerhetsfaktorer som ger upphov till
betydande tvivel om moderbolagets och koncernens förmåga att driva verksam-
heten vidare i en överskådlig framtid från godkännandedatumet. Ytterligare upp-
lysningar om Rekapitaliseringstransaktionen återfinns i förvaltningsberättelsen på
s. 36 och 38 och i not 1, 28 samt 30.
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder, men var inte begrän-
sade till dessa:
Vi har tagit del av och utvärderat underliggande dokumentation för Reka-
pitaliseringstransaktionen (inklusive chapter 11-förfarandet och den
svenska företagsrekonstruktionen) samt dess implikationer för redovis-
ningen och antagandet om fortsatt drift.
Vi har tagit del av och utvärderat bolagets ställningstagande avseende
antagandet om fortsatt drift samt verifierat antaganden däri.
Vi har bedömt innehållet i de upplysningar om Rekaptialiseringstransak-
tionen och antagandet om fortsatt drift som bolaget lämnar i årsredovis-
ningen och koncernredovisningen.
Intäktsredovisning från kredithanteringstjänster
Beskrivning av risk
Intäkter från kredithanteringstjänster, vilka redovisas som Kredithante-
ringsintäkter i koncernens resultaträkning, genereras från ett antal olika
intäktsströmmar, inklusive, men inte begränsat till, inkassotjänster, kreditop-
timeringstjänster, e-handelstjänster, betaltjänster, finansiella tjänster och för-
valtningstjänster. För 2024 uppgick intäkterna från kredithanteringstjänster
till 11 791 miljoner SEK.
Majoriteten av dessa intäktsströmmar kännetecknas av en stor mängd
transaktioner som i sin tur är beroende av robusta interna processer och kon-
troller samt en väl fungerande IT-miljö.
Beaktat den omfattande volymtransaktionsmiljön, samt postens väsentlig-
het sett till koncernens resultat och kassaflöde för året, gör vi bedömningen
att intäktsredovisning från kredithanteringstjänster utgör ett särskilt betydel-
sefullt område i revisionen.
Koncernens beskrivning av redovisningsprinciper för intäktsredovisning av
kredithanteringstjänster framgår av not 2. En specifikation av posten, inklu-
sive en intäktsfördelning på huvudsakliga intäktsströmmar och segment,
återfinns i not 4 och 27.
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder, men var inte begrän-
sade till dessa:
Utvärdering av processer och kontroller relaterade till intäktsredovisning
från kredithanteringstjänster, inkluderat, men inte begränsat till, efter-
levnad av kontraktuella villkor, intäktsredovisning, fakturering, och därtill
hörande kritiska IT-system och applikationer.
Substansgranskning på urvalsbasis av intäkter hänförliga till kredithan-
teringstjänster gentemot kontraktuella villkor, fakturor och inbetalade
belopp.
Analytisk granskning av poster hänförliga till intäkter från
kredithanteringstjänster.
Utvärdering av efterlevnad av redovisningsprinciper och erforderliga upp-
lysningar för intäktsredovisning från kredithanteringstjänster i enlighet
med IFRS.
Värdering av goodwill
Beskrivning av risk
Goodwill härrörande från rörelseförvärv utgör en betydande post i koncer-
nens balansräkning och uppgick till 35 871 miljoner SEK per den 31 decem-
ber 2024.
Posten testas för nedskrivning på regelbunden basis, dock minst årligen,
baserat på koncernens kassagenererande enheter.
Återvinningsvärdet för respektive kassagenererande enhet kontrolleras
genom att jämföra det redovisade värdet av nettotillgångarna med dess nytt-
jandevärde, vilket i sin tur baseras på en bedömning av prognostiserade kas-
saflöden från respektive kassagenererande enhets kredithanteringstjänster
diskonterade med en genomsnittligt vägd kapitalkostnad. Företagsledningen
har inte identifierat något nedskrivningsbehov för någon kassagenererande
enhet inom koncernen.
Beaktat inslagen av uppskattningar, bedömningar och antaganden relate-
rade till värderingsmodellens indata samt postens väsentlighet sett till kon-
cernens finansiella ställning, gör vi bedömningen att värdering av goodwill
utgör ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Koncernens beskrivning av redovisningsprinciper för goodwill framgår av
86Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
not 2. Kritiska uppskattningar, bedömningar och antaganden presenteras i
not 3. En specifikation av posten, inklusive information om respektive kassa-
genererande enhet och resultat från det senaste genomförda nedskrivnings-
testet återfinns i not 8.
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder, men var inte begrän-
sade till dessa:
Genomgång av processer relaterade till goodwill, inkluderat, men inte
begränsat till, budgetering, prognostisering av kassaflöden från kredithan-
teringstjänster samt nedskrivningstest.
Utvärdering av koncernens kassagenererande enheter.
Involvering av värderingsspecialister i syfte att utvärdera och utmana den
värderingsmodell som använts i samband med koncernens nedskrivnings-
test, inklusive utvärdering av underliggande uppskattningar, bedömningar
och antaganden hänförliga till värderingsmodellens indata i form av kas-
saflöden från kredithanteringstjänster och den genomsnittligt vägda kapi-
talkostnaden som används som diskonteringsränta gentemot oberoende
finansiell marknadsdata samt historiska resultat.
Analytisk granskning av känsligheten i uppskattningar, bedömningar och
antaganden som ingått i koncernens nedskrivningstest.
Utvärdering av efterlevnad av redovisningsprinciper och erforderliga upp-
lysningar för goodwill i enlighet med IFRS.
Redovisning av kreditförsämrade finansiella tillgångar
Beskrivning av risk
Koncernens investeringar i kreditförsämrade finansiella tillgångar utgör ett
betydande inslag i verksamheten och redovisas som portföljinvesteringar
alternativt via investeringar i intresseföretag och joint ventures i koncernens
balansräkning. Per den 31 december 2024 uppgick koncernens portföljinves-
teringar till 22 695 miljoner SEK, medan investeringar i intresseföretag och
joint ventures uppgick till 2 352 miljoner SEK.
Koncernen tillämpar en centraliserad redovisningsmodell baserad på effektiv-
räntemetoden i samband med redovisningen av kreditförsämrade finansiella till-
gångar där redovisade värden för respektive investering utgörs av nuvärdet av
prognostiserade framtida bruttokassaflöden diskonterade i enlighet med den
internränta som fastställs i samband med förvärvet av underliggande tillgångar.
Förändringar i redovisade värden av kreditförsämrade finansiella tillgångar
redovisade som portföljinvesteringar redovisas i koncernens resultaträkning,
antingen direkt som amorteringar eller som en omvärderingseffekt, medan för-
ändringar i redovisade värden av kreditförsämrade finansiella tillgångar redo-
visade via investeringar i intresseföretag och joint ventures redovisas indirekt
via resultatandelen från intresseföretag och joint ventures som beräknas med
hjälp av kapitalandelsmetoden.
Beaktat inslagen av uppskattningar, bedömningar och antaganden, samt
investeringarnas väsentlighet sett till koncernens finansiella ställning, resul-
tat och kassaflöde för året, gör vi bedömningen att redovisning av investe-
ringar i kreditförsämrade finansiella tillgångar utgör ett särskilt betydelsefullt
område i revisionen.
Koncernens beskrivning av redovisningsprinciper för portföljinvesteringar
respektive investeringar i intresseföretag och joint ventures framgår av not 2.
Kritiska uppskattningar, bedömningar och antaganden presenteras i not 3. En
specifikation av koncernens portföljinvesteringar, inklusive intäkter och kost-
nader från portföljinvesteringar, återfinns i not 4, 5, 9 och 27. Motsvarande
specifikation för investeringar i intresseföretag och joint ventures återfinns i
not 10.
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder, men var inte begrän-
sade till dessa:
Utvärdering av processer och kontroller relaterade till kreditförsämrade
finansiella tillgångar, inkluderat, men inte begränsat till, intern styrning,
underwriting, investeringar, redovisning, värderingar samt försäljningar,
och därtill hörande kritiska IT-system och applikationer.
Upprepningstest av systematiska monitoreringsaktiviteter som genom-
förs av faktiska bruttokassaflöden i syfte att bedöma rimligheten i prog-
nostiserade framtida bruttokassaflöden för förvärvade kreditförsämrade
tillgångar.
Avstämning av redovisade värden mot underliggande tillgångsdata i rela-
terade IT-system och applikationer.
Substansgranskning på urvalsbasis av faktorer som använts i samband
med beräkningen av diskonteringsräntan (förvärvspris samt prognostise-
rade framtida bruttokassaflöden) samt av förändringar redovisade i resul-
taträkningen i form av amorteringar och omvärderingseffekter.
Analytisk granskning av poster hänförliga till investeringar i kreditförsäm-
rade finansiella tillgångar, inkluderat, men inte begränsat till, expone-
ringar, förändringar, marginaler, performance, prognosprecision och den
makroekonomiska omgivningen.
Involvering av värderingsspecialister i syfte att utvärdera och utmana
underliggande uppskattningar, bedömningar och antaganden som
använts i samband med beräkningen av prognostiserade framtida
bruttokassaflöden.
Utvärdering av efterlevnad av redovisningsprinciper och erforderliga upp-
lysningar för kreditförsämrade finansiella tillgångar i enlighet med IFRS.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-24 och 89-110. Det är
styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och
överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredo-
visningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även
den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bemer om informa-
tionen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information,
drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet,
är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsre-
dovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvi-
sande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen,
enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att
upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansva-
rar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och
koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är till-
lämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksam-
heten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att
likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsent-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att
lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säker-
het är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller till-
sammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som använ-
dare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webb-
plats: revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del
av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvalt-
ning för Intrum AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i för-
valtningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revi-
sorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål-
senliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland
annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
87Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bola-
gets ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är utfor-
mad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verksl-
lande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlin-
jer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för
att bolagets bokring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direk-
tören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovis-
ningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad
av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi pro-
fessionellt omdöme och har en professionellt skeptisk insllning under hela
revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professio-
nella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi
fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som
är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha sär-
skild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta
för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om sty-
relsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har
vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för
detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av ESEF-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upp-
rättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjligr
enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för Intrum AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Intrum AB (publ) enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll
som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upp-
rätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för
att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige all-
tid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felak-
tigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Manage-
ment 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett
system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlev-
nad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i
lagar och andra författningar
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjligr enhetlig elektronisk rap-
portering av årsredovisning och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder
som ska utföras, bland annat genom att bema riskerna för väsentliga felaktig-
heter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid
denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som
är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget
i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den
interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsen-
ligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rap-
porten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncer-
nens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt
noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
Deloitte AB, utsågs till Intrum AB (publ)s revisor av bolagsstämman 24 april
2024 och har varit bolagets revisor sedan 29 april 2021.
Stockholm enligt elektronisk signering
Deloitte AB
Patrick Honeth
Auktoriserad revisor
88Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Finansiella nyckeltal
MSEK, om inte annat anges 2024 2023 2022 2021 2020
Ojusterade IFRS-mått
Intäkter 18 033 17 705 19 368 17 789 16 848
EBITDA 3 249 4 313 2 192 7 975 6 224
EBIT 1 941 2 776 154 6 475 4 695
Nettoförlust hänförlig till koncernen -3,697 -187 -4 473 3 127 1 881
EPS (SEK) -30.67 -1,56 -37,07 25,88 15,18
Justerade kassamått
CAPEX portföljinvesteringar, netto 1,739 5 508 7 538 5 654 5 355
Kassaflödespåverkande intäkter 21,607 21 065 24 280 21 966 21 038
Cash EBITDA 9,287 9 137 13 239 12 310 11 608
Cash EBITDA (inkl avvecklade verksamheter) 10 866 12 855 13 239 12 310 11 608
Justerade finansiella nyckeltal
Nettoskuld inkl. övriga förpliktelser 49,658 57 343 54 679 49 919 48 894
Nettoskuld exkl. övriga förpliktelser 49,324 56 871 54 141 49 160 48 513
Nettoskuld med övriga förpliktelser/RTM cash
EBITDA (x)
4.5x 4,5x 4,1x 4,1x 4,2x
Nettoskuld utan övriga förpliktelser/RTM cash
EBITDA (x)
4.5x 4,4x 4,1x 3,9x 4,0x
Nettoskuldsöversikt
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Upptagna lån 50 701 59 852 56 519 52 501 48 703
Leasingskuld 710 637 712 805 871
Uppskjutna skatteskulder
1
416 348 384 406 1 073
Bruttoskuld 51 827 60 837 57 615 53 712 50 647
Likvida medel -2 504 -3 966 -3 474 -4 552 -2 134
Nettoskuld exkl. övriga förpliktelser 49 324 56 871 54 141 49 160 48 513
Förmånsbestämda pensionsförpliktelser, netto 88 142 141 329 381
Utesende till innehav utan bestämmande
inflytande
246 330 397 430 -
Summa övriga förpliktelser 334 472 538 759 381
Nettoskuld inkl. övriga förpliktelser 49 658 57 343 54 679 49 919 48 894
1) Uppskjutna skulder avser förpliktelser med en likviddag som infaller efter tolv månader från det första redovisningstillfället.
Resultatöversikt
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
AVSTÄMNING AV RESULTAT
1
Intäkter 18 033 17 705 19 368 17 789 16 848
IAC i intäkter - -408 -134 -118
Justerade intäkter 18 033 17 705 18 960 17 655 16 730
Portföljavskrivningar 3 574 3 360 5 320 4 311 4 308
Kassaflödespåverkande intäkter 21 607 21 065 24 280 21 966 21 038
AVSMNING AV EBITDA
1
EBIT 1 941 2 777 154 6 475 4 695
Avskrivningar 1 308 1 536 2 038 1 500 1 529
EBITDA 3 249 4 313 2 192 7 975 6 224
IAC - NCI
Nedskrivningar/(återföringar) 1 320 124 5 768 - -
Kreditvinster/(kreditförluster), netto 79 -9 -117 -133 33
- därav vinster på portföljinvesteringar -1 504 -1 258 -1 795 -1 789 -3 145
- därav förluster på portföljinvesteringar 1 583 1 249 1 678 1 656 3 178
Netto kreditvinster/-förluster avvecklade
verksamheter
- 266 - - -
IAC - omstrukturering
Kostnader för IT-transformation - 308 512 -73 -
Fusioner och förvärv 743 88 11 - -
Omstrukturering av koncernen 296 676 -583 - -
- därav kostnadsbesparingsprogram 99 541 - - -
IAC - engångsposter
Skatteeffekter i Ungern 118 90 74 - -
Övriga -11 31 260 563 1 011
Justerat EBITDA 5 794 5 887 8 117 8 332 7 268
Justeringar av likvida medel joint ventures
1
IFRS-resultat -517 -700 -545 -581 -306
Kassaresultat 436 590 347 248 338
Portföljavskrivningar 5,574 3 360 5320 4311 4308
Cash EBITDA 9,287 9 137 13 239 12 310 11 608
1) Beloppen för 2024 utesluter avvecklade verksamheter som inkluderats tidigare år.
89Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Definitioner
Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal använda i rapporten
inkluderar följande:
Justerat EBIT
Justerat EBIT är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinveste-
ringar och andra jämförelsestörande poster.
Justerad EBIT-marginal
Justerat EBIT i förhållande till justerade intäkter.
Justerat EBITDA
Justerat EBITDA definieras som EBITDA justerat för poster som påverkar
jämförbarheten (vilket inkluderar nedskrivningar).
Det kan också definieras som justerat EBIT (vilket inkluderar nedskriv-
ningar) genom att lägga till avskrivningar och amorteringar av materiella och
immateriella tillgångar.
Justerade intäkter
Intäkter exklusive portföljomvärderingar och andra jämförelsestörande
poster.
Årligt kontraktsvärde, ACV
Det årliga kontraktsvärdet motsvarar de genomsnittliga årliga
kredithanteringsintäkterna genererade från uppdragsgivaravtal.
Utnyttjad capex
Investeringar gjorda för tillväxt inom verksamheten.
Till exempel IT och materiella tillgångar.
Cash EBITDA
Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet (EBIT) efter återföring av
avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg jus-
teras resultatandelar från joint ventures bort och ersätts med det faktiska
kassaflödet från joint ventures.
Kassaflödespåverkande intäkter
Justerade intäkter exklusive icke kassaflödespåverkande intäkter såsom
portföljavskrivningar.
EBIT
EBIT består av intäkter minus rörelsekostnader enligt resultaträkningen.
EBITDA
EBITDA definieras som EBIT med återföring av avskrivningar och
av immateriella och materiella tillgångar.
Förväntad återstående inkassering, ERC
Förväntad återstående inkassering (”estimated remaining collections”) är det
nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens
portföljinvesteringar, inklusive Intrums förntade kassaflöden från investe-
ringar i joint ventures.
Externa intäkter
Intäkter från Intrums externa uppdragsgivare samt omsättning från
fastighetsverksamheten.
Intäkter
Koncernens intäkter inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga
inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovi-
sioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljin-
vesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och
omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och ränte-
netto från finansieringstjänster).
Interna intäkter
Främst hänförligt till intäkter betalda av segmentet Investing till segmentet
Servicing för utfört inkasseringsarbete på de portföljer som Intrum äger.
Utnyttjad investeringscapex
Åtaganden att investera i portföljer av förfallna fordringar, med eller utan
säkerheter, som gjorts under rapporteringsperioden. Detta inkluderar fast-
igheter och investeringar i samarbetsarrangemang där de underliggande till-
gångarna är portföljer med fordringar och/eller fastigheter.
Jämförelsestörande poster
Väsentliga poster som påverkar nyckeltalens jämförbarhet justeras från siff-
ror som rapporterats enligt IFRS för att ge externa användare mer relevant
information. Jämförelsestörande poster kan indelas i tre undergrupper:
Koncernomstruktureringar (”omstruktureringar”), engångsposter och icke
kassaflödespåverkande poster. Omstruktureringar är kostnader relaterade till
koncernomfattande transformationsprogram och transaktionskostnader för
fusioner och förvärv. Inkrementella temporära kostnader utöver förväntade
fasta nettokostnader rapporteras som jämförelsestörande poster. Engångs-
poster omfattar kostnader eller intäkter som inte uppkommit under tidigare
rapporteringsperioder och som inte förväntas återkomma under framtida
rapporteringsperioder. En post som är en del av kärnverksamheten rapporte-
ras inte som en engångspost oavsett hur sällan den uppkommer i affärsverk-
samheten. För kassaflödesmått representerar icke kassaflödespåverkande
poster alla värderingar, uppskattningar och avsättningar som inte är kassaflö-
despåverkande och hänför sig till framtida perioder. För övriga mått, utöver
kassaflödesmått, representerar icke kassaflödespåverkande poster sådana
poster som underlättar periodjämförelser, till exempel justeringar av framtida
redovisningsförändringar, justeringar av mått för att matcha hopkopplade
intäkter och kostnader eller redovisning av delvisa nedskrivningsförluster
som avser den aktuella redovisningsperioden. Icke kassaflödespåverkande
poster exkluderar normala förändringar i rörelsekapital. Icke kassaflöde-
spåverkande poster kan uppkomma som en följd av omstruktureringar eller
engångsposter.
Nettoskuld före övriga förpliktelser
Detta inkluderar upptagna lån (inklusive ytterligare nettoförpliktelser som
härrör från anslutna valuta- och/eller ränteavtal), leasingskulder, garan-
tier som täcker andra personers skulder och övriga förpliktelser, uppskjutna
betalningar med en ursprunglig förfallodag på mer än tolv månader, netto
efter likvida medel. Det exkluderar förmånsbesmda pensionsförpliktel-
ser netto, efterställt aktieägartillskott, rörelseskulder (inklusive avsättningar),
eventualförpliktelser och indirekta kapitalandelar utan regressrätt i vissa
saminvesteringsföretag.
Nettoskuld efter övriga förpliktelser
Detta inkluderar upptagna lån (inklusive ytterligare nettoförpliktelser som
härrör från anslutna valuta- och/eller ränteavtal), leasingskulder, garan-
tier som täcker andra personers skulder och övriga förpliktelser, uppskjutna
betalningar med en ursprunglig förfallodag på mer än tolv månader, förmåns-
bestämda pensionsplaner netto och indirekta kapitalandelar utan regressrätt
i vissa saminvesteringsföretag, netto efter likvida medel. Här ingår inte rörel-
seskulder (inklusive avsättningar) och eventualförpliktelser.
Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, avskrivningar och
omvärderingar
Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar
som köpts till ett pris som understiger det nominella beloppet på fordringen.
De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektiv-
räntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärv-
stillfället för respektive portfölj. Intäkterna hänförliga till portföljinvesteringar
utgörs av inkasserade belopp minus periodens avskrivning och omvärde-
ringar. Avskrivningen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är
hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning
eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens för-
ändringar i prognoser om framtida inkassering.
Avkastning på portföljinvesteringar
Avkastning på portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhets-
resultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalnings-
garantier (finansiella tjänster), omräknat till helårsbasis, som en procentandel
av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyck-
eltalet ställer segmentets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår
bland koncernens
finansiella mål. Definitionen av genomsnittligt bokfört värde baseras på
genomsnittliga värden för kvartalen. Början av året till balansdagen och rull-
lande tolvmånaders (RTM) beräknas genom ingående och utgående balans
för kvartalen under perioden.
RTM
Rullande tolvmånaders, RTM, hänvisar till siffror för de senaste tolv
månaderna.
90Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse
Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Hållbarhet
Innehåll
Not
H 1 Om hållbarhetsredovisningen 94
H2 Hållbarhetsstyrning 94
H3 Intressentengagemang 95
H4 Väsentlighetsanalys 95
H5 Hållbarhetsmål och utfall 2024 96
H6 Agenda 2030 96
H7 Värdekedja 97
H8 Väsentliga hållbarhetsfrågor och hållbarhetsdata 98
H9 Index för hållbarhetsredovisning enligt Årsredovisningslagen 104
H10 EU-taxonomi 105
H11 GRI Index 109
Revisorns rapport över översiktlig granskning av hållbar-
hetsredovisning samt yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
110
Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsinformation
Års- och hållbarhetsredovisning 2024 91
H 1 Om hållbarhetsredovisningen
Redovisningsprinciper
Denna års- och hållbarhetsredovisning integrerar finansiell information med
hållbarhetsupplysningar. Hållbarhetsredovisningen har upprättats i enlighet
med Årsredovisningslagen (ÅRL) och i enlighet med Global Reporting Initia-
tive (GRI) Standards, 2021. Redovisningen publiceras årligen och innehåller
information om hur Intrum bidrar till FN:s globala utvecklingsmål och Agenda
2030. Hållbarhetsredovisningen följer det finansiella räkenskapsåret och
omfattar perioden 1 januari till 31 december 2024. För alla tabeller utan angi-
vet år avser den rapporterade datan år 2024. Års- och hållbarhetsredovis-
ningen publicerades den 1 april 2025.
I redovisningen finns upplysningar om vår syn på hållbarhet, värdeska-
pande och risker kopplat till frågor som rör miljö, sociala förhållanden, per-
sonal, respekt för mänskliga rättigheter och motverkande av korruption.
Styrelsen tar del av och lämnar synpunkter på Års- och hållbarhetsredovis-
ningen och dess innehåll innan den undertecknas. Hållbarhetsredovisningen
har granskats översiktligt av Intrums revisorer, se sida 108 för revisorns rap-
port. Redovisningen omfattar Intrum ABs (publ) verksamhet (se not 34, sida
80-83).
Väsentliga förändringar sedan föregående redovisningsperiod
Från och med rapporteringsår 2022 följer hållbarhetsredovisningen GRI
Standards 2021, se GRI Index på sidan 107. Vissa utsläppssiffror från föregå-
ende års hållbarhetsredovisning har justerats efter att felaktiga data identifie-
rats, se sida 101-102. för mer information.
Kontaktpersoner
Johan Åkerblom, Chief Financial Officer
johan.akerblom@intrum.com
Vanessa Söderberg, Global Sustainability Director
vanessa.soderberg@intrum.com
H2 Hållbarhetsstyrning
Intrums strategiska inriktning av hållbarhetsarbetet godkänns av styrelsen
som också är det högst beslutande organet i hållbarhetsstyrningen. Styrel-
sen träffas regelbundet och avhandlar hållbarhetsrelaterade ämnen. Vid
antagande av ny strategi, uppföljning av strategi, uppdatering av väsent-
lighetsanalys, ny lagstiftning och anslutning till nya hållbarhetsramverk är
några exempel på områden som kräver styrelsens involvering. Vår koncern-
ledningsgrupp är involverad i utarbetningen av vår hållbarhetsstrategi som
sedan godkänns av styrelsen. Under ledning av finanschefen som ingår i kon-
cernledningsgruppen koordinerar det globala hållbarhetsteamet arbetet
genom organisationens olika funktioner och marknader. Denna koordinering
görs i nära samarbete med ägare inom koncernledningsgruppen, vilket säker-
ställer ansvar och engagemang på ledningsnivå och stöder vår strävan att
kontinuerligt arbeta mot en mer hållbar utveckling.
Intrums styrningsmodell utgår från en tydlig delegering och uppföljning av
befogenheter och behörigheter som genomsyrar samtliga affärsområden,
stabs- och kontrollfunktioner. Mer information om vår styrningsmodell och
kontroll av efterlevnad av vårt interna regelverk finns i bolagsstyrningsrap-
porten på sidorna 25–33.
Under året har vi fortsatt arbetet med att anpassa vår rapportering till den
nya europeiska hållbarhetsstandarden ESRS. Detta har också varit ett tema
för att höja styrelsens kunskap inom hållbarhetsområdet. Genom att kart-
lägga vår värdekedja och genomföra en dubbel väsentlighetsanalys har vi lagt
en grund för att utforma vår övergripande hållbarhetsstrategi samt förbereda
för kommande rapportering i linje med ESRS. Detta arbete, som kommer att
färdigställas under 2025 är en viktig del i vår strävan mot ökad transparens
och förbättrar vår förmåga att proaktivt adressera hållbarhetsfrågor.
Vårt syfte, våra värderingar, vår mission och vision lägger grunden för
Intrums hållbarhetsarbete tillsammans med vår uppförandekod och rela-
terade interna instruktioner och policies. Uppförandekoden omfattar våra
medarbetare, samarbetspartners och leverantörer. Andra styrdokument som
är betydande för hållbarhetsarbetet är bland annat vår hållbarhetspolicy,
HR-instruktion, integritets- och dataskyddsinstruktioner, säljinstruktion, och
instruktioner mot penningtvätt och terrorfinansiering.
Ramverk för hållbarhetsarbetet
För att bidra till ett globalt ansvarstagande inom hållbarhet är Intrum sedan
2016 undertecknare av FN:s företagsinitiativ Global Compact och dess tio
principer inom mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och anti-korrup-
tion. Global Compact-principerna härrör från FN:s allmänna förklaring om
de mänskliga rättigheterna, internationella arbetsorganisationens deklara-
tion om grundläggande principer och rättigheter i arbetslivet, Riodeklaratio-
nen om miljö och utveckling samt FN:s konvention mot korruption. Genom
detta initiativ har vi åtagit oss att integrera Global Compact och dess tio prin-
ciper i vår affärsstrategi, kultur och dagliga verksamhet och kommunicera
våra framsteg.
Dessa implementeras genom våra interna instruktioner såsom vår hållbar-
hetspolicy, vår uppförandekod och vår uppförandekod för leverantörer vars
innehåll kommuniceras med berörda intressenter. Dessa styrdokument revi-
deras årligen och fastslls av styrelsen och styr vårt arbete med hållbarhet.
För mer information om vår interna styrning och kontroll, se sida 25–33. Vi
stödjer också Agenda 2030 och FN:s globala utvecklingsmål. Vi har genom-
fört en due diligence för mänskliga rättigheter enligt FN:s s vägledande prin-
ciper för företag och mänskliga rättigheter, samt påbörjat rapportering i
enlighet med klimatriskramverket Task Force on Climate-Related Financial
Disclosures (TCFD). För mer information om TCFD, se sida 45.
92Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
H3 Intressentengagemang
Våra huvudintressenter är de som i hög grad påverkas av vår verksamhet och
som har en betydande roll för vår verksamhet - kunder, uppdragsgivare, med-
arbetare, aktieägare och samhället.
Vi interagerar dagligen med våra intressenter i olika sammanhang. Genom
kontinuerliga samtal kan vi vara lyhörda inför våra intressenters förväntningar
och utveckla vår verksamhet i linje med dessa. Interaktionen med intressen-
ter sker bland annat genom enskilda samtal, i bredare diskussioner, under-
sökningar och enkäter.
Utöver interaktion i den dagliga verksamheten genomför vi riktade hållbar-
hetsdialoger för att fördjupa vår förståelse av vår påverkan på intressenter.
Under ledning av det globala hållbarhetsteamet genomfördes under 2022
djupintervjuer med ett urval av våra största aktieägare, samt fokusgrupper av
medarbetare. I samtalen avhandlades intressentgruppernas syn på risker och
möjligheter samt förväntningar på vårt hållbarhetsarbete i dag och i framti-
den. Resultatet av dialogerna har varit del i att analysera Intrums påverkan på
ekonomi, miljö och människa, vilket även ligger till grund för vår strategi.
Under 2021 genomfördes intressentdialoger med representanter för Euro-
peiska nätverket för konsumentskuld (European Consumer Debt Network)
samt med interna intressenter med fokus på mänskliga rättigheter. Samman-
taget har detta varit viktiga synpunkter för strategiarbetet som har pågått
under året.
Vi ser intressentdialogerna som ett givande inslag i vår verksamhet efter-
som dessa möjliggör utveckling i önskad riktning och stärker vårt värdeska-
pande som företag.
Intrums Intressentdialog
Intressent Exempel på interaktioner Exempel på väsentliga frågor Hantering av frågor
Kunder
Kunderna är våra uppdrags-
givares kunder, de skuld-
satta individer och ibland
företag vi möter i vår dagliga
verksamhet och vars ären-
den vi tar över när de beta-
lar för sent eller när betalning
uteblir.
Regelbundna kundundersökningar,
daglig kontakt genom vår hemsida,
e-mail, telefon och brev.
Ett personligt bemötande, att vi
visar empati och kan hitta indi-
viduellt anpassade lösningar,
att vi tillhandahåller användar-
vänliga verktyg samt erbjuder
god tillgänglighet.
Vårt dagliga arbete leds av våra vär-
deringar. Vår uppförandekod inkor-
porerar våra värderingar och vägleder
oss i vårt dagliga arbete.
Uppdrags-
givare
Våra uppdragsgivare är före-
tag inom olika branscher
som vi hjälper att få betalt.
Uppdragsgivarna omfattar
allt från multinationella före-
tag till små och medelstora
företag.
Årlig undersökning av nöjdhet
bland uppdragsgivare, årliga inter-
vjuer, European Payment Report
som genomförs årligen där en del
av urvalet utgörs av våra uppdrags-
givare, samt daglig kontakt genom
vår hemsida, e-mail och telefon.
Likviditeten, vårt bemötande
av deras kunder, att vi är en del
av kundresan, att vi är en pro-
fessionell partner som erbjuder
användarvänliga och anpas-
sade lösningar.
Årlig undersökning bland våra upp-
dragsgivare möjligr vår fortsatta
utveckling. Vårt dagliga arbete leds av
våra värderingar. Vår uppförandekod
inkorporerar våra värderingar och
vägleder oss i vårt dagliga arbete.
Samhället
Samhället är en bred intres-
sentgrupp som omfattar
medborgare och besluts-
fattare, konsumenter och
företag, myndigheter och
organisationer, för att nämna
några aktörer.
Regelbunden samverkan med
Europeiska Unionens instanser,
regelbundet samarbete med lokala
beslutsfattare, regelbundna finan-
siella utbildningsinitiativ.
En välfungerande kreditmark-
nad för kreditgivare och kredit-
tagare, att vi hjälper individer
att bli skuldfria och därmed få
en förbättrad levnadssituation,
att vi bidrar till en sund ekonomi
för företag med ett ansvarsfullt
och etiskt förhållningssätt.
Två årliga undersökningar, European
Payment Report bland över 10 000
företag och European Consumer Pay-
ment Report bland över 24 000 kon-
sumenter. Dessa undersökningar ger
insikter som vi också delar med oss
av. Vi samverkar även med beslutsfat-
tare på olika nivåer för en regulatorisk
utveckling i önskvärd riktning.
Aktieägare
Våra befintliga och potenti-
ella aktieägare
Samtal och intervjuer med aktieä-
gare, kvartalsrapportering inklusive
roadshows, möten med aktieägare
såsom bolagsstämman.
Etisk hantering av kunder,
ansvarsfullt val av uppdrags-
givare och skuldportföljer,
anti-korruption och ett minskat
klimatavtryck, vårt arbete med
hållbarhetsrelaterade risker.
Utveckling av relevanta styrdokument,
integrering av hållbarhetsrelaterade
risker i processen för riskhantering.
Utökning av redovisade utsläppskate-
gorier enligt Greenhouse Gas Proto-
col Scope 3.
Medarbetare
Intrum har cirka 10 000 med-
arbetare på de 20 marknader
där vi är verksamma.
Årlig medarbetarundersökning
MyVoice, fokusgrupper, intern kom-
munikationsplattform Workplace
med dagliga interaktioner, löpande
interaktioner och samtal.
Etisk hantering av kunder, öka
finansiell kunskap i samhället,
välbefinnande, arbetsmiljö och
hälsa, och att arbeta på ett håll-
bart företag.
Årlig medarbetarundersök-
ning, global och lokal hante-
ring i teamen av resultatet från
medarbetarundersökningen.
H4 Väsentlighetsanalys
Genom intressentdialoger har vi tagit del av viktiga synpunkter som utö-
kat förståelsen kring vår verksamhets påverkan på ekonomi, miljö och männ-
iska inklusive mänskliga rättigheter, samt vilka förväntningar våra intressenter
har på vår verksamhet på kort och lång sikt. Därefter har vi gjort en intern
bedömning av vår direkta och indirekta påverkan på ekonomi, människor
och miljö inklusive klimat, och även beaktat finansiell påverkan per väsentlig
hållbarhetsfråga.
Föregående år genomfördes en dubbel väsentlighetsanalys i enlighet med
den europeiska hållbarhetsstandarden ESRS. Inom ramen för detta har vi
utvärderat vår direkta och indirekta påverkan samt den finansiella effekten av
ett antal klimatrelaterade, sociala och styrningsrelaterade hållbarhetsfrågor.
Målet med detta arbete har varit att uppnå en djupare förståelse för de mest
relevanta hållbarhetsfrågorna för vår verksamhet. Synpunkter från intres-
senter har inkorporerats i analysen vilket har bidragit till ökad insikt kring vår
påverkan. Utfallet har informerat vår omarbetade övergripande hållbarhets-
strategi. Analysen, som beräknas vara färdigställd under 2025, kommer att
vägleda vår framtida rapportering och strategiska inriktning vidare.
Fokusområden och väsentliga hållbarhetsfrågor
Främja hållbara
betalningar
Respekterad aktör
med högt förtroende
Växa genom att göra
skillnad
Etisk inkasso genom
respektfullt bemö-
tande av kunder
Ansvarsfullt val av
uppdragsgivare och
portföljer
Sund eko-
nomi för våra
uppdragsgivare
Gynnsamma betal-
ningsvillkor mellan
företag
Sunda transaktioner
Öka finansiell kun-
skap i samhället
Anti-korruption
Minskat
miljöavtryck
Ansvarsfull vär-
dekedja och
partnerskap
Datasäkerhet
Relationer med
beslutsfattare och
organisationer
Attrahera och bevara
talanger inklusive
välbefinnande hos
medarbetare
Mångfald och
inkludering
93Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
H5 Hållbarhetsmål och utfall 2024
De fem hållbarhetsaspekter som står i fokus för vår strategi är etisk inkasso,
sund ekonomi för våra uppdragsgivare, välbefinnande bland våra medarbe-
tare, mångfald och inkludering, samt minskat miljöavtryck.
Strategiska hållbarhetsmål
Fokusområde
Strategiskt
hållbarhetsmål
2023-2026 Utfall 2024
Främja hållbara
betalningar
Öka kundnöjdhetsindex
till 4.5 av 5.0
4,2
Bevara kulturindex över
85/100
86/100
Upprätthålla nivån av
nöjdhetsindex bland
våra uppdragsgivare över
75/100
72/100
Växa genom att
göra skillnad
Säkra fortsatt högt enga-
gemangsindex bland
våra medarbetare över
80/100
78/100
Uppnå en mer balanserad
könsfördelning i hela bola-
get (40/60%)
Styrelse:
Kvinnor 43%, Män 57%
Koncernledning
1
:
Kvinnor 29%, Män 71%
Hela organisationen:
Kvinnor 60%, Män 40%
Vara en
respekterad
aktör med högt
förtroende
Uppnå klimatneutrali-
tet före 2030 och minska
våra totala utsläpp av
växthusgaser med minst
20% jämfört med 2019
Våra utsläpp har minskat
med totalt -32% jämfört
med basår 2019 från 7 277
ton till 4 947 ton. För mer
information, se sida 101.
Upprätta ny baseline för
utsläpp
Arbete pågår
Linjera reduktionsmål
med Parisavtalet
Arbete pågår
H6 Agenda 2030
Vi har identifierat tre utvecklingsmål och fem delmål inom FNs agenda 2030
som vi genom vår hållbarhetsstrategi och aktiviteter har möjlighet att bidra
positivt till.
Intrum Agenda 2030
Fokusområde Mål och delmål där vi har störst möjligheter att bidra Exempel på aktiviteter
Främja hållbara
betalningar
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
Mål 8 - Anständiga arbetsvill-
kor och ekonomisk tillväxt
Delmål 8.10 Tillgång till bank-
och försäkringstjänster samt
finansiella tjänster för alla
Vi har stort fokus på etiskt bemötande av våra kun-
der, och att hjälpa våra kunder att hitta en väg till-
baka till en sund privatekonomi.
Delmål 8.3 Främja politik för
nya arbetstillfällen och ökad
företagsamhet
Genom att hjälpa våra uppdragsgivare att få betalt
för de varor och tjänster som de har sålt, så möj-
liggör vi utveckling för företag i alla storlekar och
sektorer.
Växa genom att göra
skillnad
JÄMSTÄLLDHET
Mål 5 - Jämställdhet Delmål 5.5 Säkerställ fullt del-
tagande för kvinnor i ledarskap
och beslutsfattande
Vi ser jämställdhet som en tillgång, och fokuserar
på att öka balansen mellan män och kvinnor i hela
vår organisation och i ledande positioner.
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
Mål 8 – Anständiga arbetsvill-
kor och ekonomisk tillväxt
Delmål 8.8 Skydda arbetstaga-
res rättigheter och främja trygg
och säker arbetsmiljö för alla
Våra medarbetares välbefinnande är viktigt för
oss, och genom vår årliga medarbetarundersök-
ning kan vi identifiera områden för utveckling för
att våra medarbetare ska ha en god arbetsmiljö.
Vara en respekterad akr
med högt förtroende
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Mål 13 - Bekämpa klimatför-
ändringarna
Delmål 13.2 Integrera åtgärder
mot klimatförändringar i politik
och planering
Genom att ha miljö och klimat högt på agen-
dan, med tydliga målsättningar och åtgärdsplaner
bidrar vi till att bekämpa klimatförändringarna.
94Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
H7 Värdekedja
Intrum är marknadsledande inom kredithantering samt köp av förfallna
fordringar. Vårt syfte är att leda vägen till en sund ekonomi. En kreditmark-
nad där människor och företag kan ge och ta krediter på ett effektivt sätt är en
förutsättning för att näringslivet ska fungera. Möjligheterna för ett samhälle
och dess ekonomi att utvecklas positivt ökar då företag får betalt i tid för sina
varor och tjänster så att de kan investera, anställa och växa, och då människor
klarar sina betalningsåtaganden och återfår kontrollen över sin ekonomi. Att
arbeta på Intrum innebär att bli en del av vårt syfte och att hjälpa till att driva
utvecklingen av en etisk inkassobransch.
Uppströms Nedströms
Intressenter i värdekedjan Leverantörer Uppdragsgivare Medarbetare Kunder Samhället Aktieägare
Aktiviteter
Våra primära leverantörer förser
oss med varor och tjänster inom
följande kategorier:
IT, vilket omfattar bland annat
infrastruktur, hårdvara, pro-
gramvara och molntjänster.
Inhyrd personal och
konsulttjänster
Fastighet
Bud- och posttjänster
Bank- och investeringstjänster
Juridiska tjänster
Vi har kring 80 00 uppdragsgivare
vilka utgörs av företag i olika stor-
lekar och branscher. De anlitar oss
för att få betalt för sina produkter
och tjänster med sin kundrelation i
behåll. Vårt erbjudande täcker hela
värdekedjan, från första fakturapå-
minnelsen till inkassotjänster och
förvärv av hela skuldportföljer. Vi
erbjuder våra uppdragsgivare tjäns-
ter inom kreditupplysning, kreditbe-
dömning, fakturering, förebyggande
påminnelsetjänster, inkassering och
förvärv av skuldportföljer.
Vi är kring 10 000
medarbetare som
arbetar i gränslandet
mellan uppdrags-
givare och kunder.
Våra värderingar
Empathy, Ethics,
Dedication och Solu-
tions vägleder oss
i allt vi gör, från hur
vi arbetar med våra
uppdragsgivare till
hur vi bemöter våra
kunder.
Varje dag har vi omkring
250 000 interaktioner
med individer och företag
som behöver hjälp att han-
tera en sen betalning. För
oss är det viktigt att kunna
erbjuda stöd för att hitta en
långsiktigt hållbar betallös-
ning och att hjälpa våra
kunder tillbaka till en sund
ekonomi oavsett orsaken
till skuldsättningen eller
den sena betalningen.
Vi har en viktig roll att spela
i ett välfungerande finansi-
ellt ekosystem, där företag
får betalt för sitt arbete och
privatpersoner får tillbaka
kontrollen över sin ekonomi. Vi
ser det också som vårt ansvar
att arbeta proaktivt och sprida
kunskap till både uppdrags-
givare, kunder och samhäl-
let i stort om frågor som rör en
sund ekonomi, samt att hjälpa
till att driva utvecklingen av en
etisk inkassobransch.
Intrums aktie är note-
rad på Nasdaq Stock-
holm sedan juni 2002.
Genom att generera posi-
tiva finansiella resultat och
agera ansvarsfullt kan vi
skapa förutsättningar för
långsiktig avkastning för
våra aktieägare.
Överblick av hållbarhetsaspekter och huvudsaklig påverkan per intressentgrupp i värdekedjan
H8.1 Etisk inkasso genom respektfullt bemötande av kunder
H8.2 Ansvarsfullt val av uppdragsgivare och portföljer
H8.3 Sund ekonomi för våra uppdragsgivare
H8.4 Sunda transaktioner
H8.5 Öka finansiell kunskap i samhället
H8.6 Gynnsamma betalningsvillkor mellan företag
H8.7 Mångfald och inkludering
H8.8 Attrahera och bevara talanger inklusive välbefinnande hos medarbetare
H8.9 Anti-korruption
H8.10 Datasäkerhet
H8.11 Relationer med beslutsfattare och organisationer
H8.12 Minskat miljöavtryck
H8.13 Ansvarsfull värdekedja och partnerskap
Påverkan på intressent
95Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
H8 Väsentliga hållbarhetsfrågor och hållbarhetsdata
H8.1 Etisk inkasso genom respektfullt bemötande av kunder
Vår påverkan handlar främst om vår förmåga att hjälpa individer ur skuld, en
förutsättning för att fullt ut kunna delta i ekonomin. En viktig del i detta är att
bemöta våra kunder med empati och respekt för den enskilde individens
situation, något vi fäster stor vikt vid. Detta gäller både hur vi kommunice-
rar gentemot kunder, men också hur vi hanterar ärenden. För oss är detta en
grundförutsättning för att våra uppdragsgivare ska anförtro oss deras vikti-
gaste tillgång – deras kunder.
Vi vägleds av våra värderingar Empathy, Ethics, Dedication och Solutions.
Vår uppförandekod inkorporerar våra värderingar som leder oss i vårt dagliga
arbete och i bemötande av såväl kunder som våra andra intressenter. Vi har
också formaliserat principer kring hur vi förhåller oss gentemot våra kunder i
vår interna instruktion ”respektfullt bemötande av kunder.
Sedan 2022 har vi mätt kundnöjdhet på ett enhetligt sätt i våra marknader.
Detta mäts genom en undersökning som våra kunder har möjlighet att delta i
efter att de har varit i kontakt med oss. Kundnöjdheten mäts genom ett index
på en skala från 1-5 där årets globala genomsnitt uppgick till 4,2 (4,3).
Sedan utvecklingen av våra värderingar 2017 mäter vi i vår årliga medarbe-
tarundersökning i vilken grad våra medarbetare upplever att vi lever våra vär-
deringar, vilket fångas i vårt kultursindex. I den senaste undersökningen år
2024 nådde vi 86 i vårt kulturindex. Medarbetarundersökningen genomförs
bland alla medarbetare och hade 89% svarsfrekvens vilket är något lägre jäm-
fört med föregående år (91).
Genom att hjälpa våra kunder att hitta en lösning för att bli skuldfria så
hjälper vi dem tillbaka till en sund privatekonomi. Vi mäter årligen det totala
antalet skuldärenden där vi har hjälpt våra kunder att hitta en lösning för att
reglera ärendet. Med start 2020 mäter vi också antalet kunder som vi har
hjälpt att bli skuldfria.
Viktiga interna styrdokument
Uppförandekod
Instruktion för respektfullt bemötande av kunder
Företagsspecifika nyckeltal - Etisk inkasso
2024 2023 2022 2021
Värderingsindex (0–100) 86 85 85 85
Antalet slutbetalda skuldärenden
(miljoner)
1
8,4 8,8 8,6
2
8,1
1
Antalet kunder som blivit skuldfria
(miljoner)
1
4,5 5,1 4,7
2
4,1
Kundnöjdhetsindex 4,2 4,3 4,2
1) Definitionen av nyckeltalen Antalet slutbetalda skuldärenden och Antalet kunder som blivit skuldfria
har justerats med ny definition kring typer av fall som inkluderas och exkluderas, vilket gör att utfall
2021 och framåt inte kan jämföras mot föregående år. På grund av avrundningsfel har antalet slutbe-
talda skulder under 2021 korrigerats från 8,0 till 8,1
2) På grund av tolkningsfel har data för 2022 beräknats om och justerats. Detta relaterar till ett förtydli-
gande i definitionen kring vilka typer av ärenden och kunder som inkluderas och exkluderas. Effekten
av detta resulterade i att siffror för år 2022 har korrigerats från 8,7 till 8,6 miljoner för antal slutbetalda
skuldärenden samt från 4,2 till 4,7 miljoner för antalet kunder som blivit skuldfria.
H8.2 Ansvarsfullt val av uppdragsgivare och portföljer
För oss är det viktigt att samarbeta med uppdragsgivare som delar våra vär-
deringar om god affärsetik. Våra uppdragsgivare och portföljer utgör kär-
nan av vår värdekedja, och därför väljer vi våra uppdragsgivare och portföljer
med omsorg. Det innebär i praktiken att vi väljer bort uppdragsgivare eller
portföljer vars fakturor saknar legal grund, som använder oetiska utlånings-
villkor eller offensiva försäljningsmetoder, eller av andra skäl inte anses etiska.
Vår säljinstruktion stipulerar de kriterier för hur vi väljer våra uppdragsgi-
vare och portföljer. Innan vi inleder ett samarbete med en uppdragsgivare,
utförs en granskning enligt dessa kriterier.
Viktiga interna styrdokument
Uppförandekod
Säljinstruktion
H8.3 Sund ekonomi för våra uppdragsgivare
Kärnan av vår verksamhet handlar om att hjälpa företag att få betalt för
sina varor och tjänster som de har sålt. Vi erbjuder våra uppdragsgivare en
långsiktig partner som möjliggör utveckling och tillväxt. Vi strävar efter att
erbjuda våra uppdragsgivare god service och tillhandahålla användarvänliga
lösningar.
Vårt dagliga arbete leds av våra värderingar Empathy, Ethics, Dedication
och Solutions. Vår uppförandekod inkorporerar våra värderingar som väg-
leder oss i vårt dagliga arbete och bemötande av såväl uppdragsgivare som
våra andra intressenter.
För att förstå hur vi kan utveckla vårt sätt att arbeta genomförs varje år
en oberoende undersökning i syfte att få fram ett nöjdhetsindex. Enligt den
senaste undersökningen, som genomfördes hösten 2024, uppgick detta
index till 72. I segmentet som utgörs av våra stora uppdragsgivare nådde
index 86.
Genom att hjälpa våra uppdragsgivare att få betalt för sina varor och tjäns-
ter genom att agera som ombud eller köpa portföljer så bidrar vi med finan-
siellt värde för dem. Vi följer detta finansiella värde, det vill säga hur mycket
pengar vi inkasserat för våra uppdragsgivares räkning inom våra kredithan-
teringstjänster, samt värdet på de portföljer som vi har köpt från uppdragsgi-
vare och därmed frigjort från deras balansräkningar.
Viktiga interna styrdokument
Uppförandekod
Företagsspecifika nyckeltal – Sund ekonomi för våra uppdragsgivare
2024 2023 2022 2021 2020
Nöjdhetsindex uppdragsgivare
(0–100)
72 74 76 77 75
Finansiellt värde skapat för våra
uppdragsgivare (miljarder SEK)
101 97 89 75 77
H8.4 Sunda transaktioner
Ett växande problem i samhället är penningtvätt, och som aktör i finans-
branschen som hanterar betalningar så löper vi risk för att drabbas. Vi gran-
skar transaktioner som sker inom ramen för vår verksamhet regelbundet, och
misstänka transaktioner rapporteras till behörig myndighet.
Viktiga interna styrdokument
Instruktion för motverkande av penningtvätt, finansiering av terrorism och
sanktioner
Företagsspecifika nyckeltal - Sunda transaktioner
2024 2023 2022 2021 2020
Antal granskade fall n/a
4
4 072 6 835
3
2269 1614
Antal anmälda fall 88
5
27 20 19 7
3) Avvikelsen 2022 gentemot föregående år beror på den ryska invasionen av Ukraina. Alla transaktio-
ner som skulle kunna ha koppling till Ryssland granskades. Det rapporterade antalet granskade fall år
2023 är fortfarande högt av samma anledning.
4) På grund av metodförändringar och en revidering av AML-övervakningsprocessen finns denna siffra
inte tillgänglig för 2024.
5) Ökningen beror på nya rapporteringskrav i Finland, som innebär att stora och misstänkta överskju-
tande betalningar måste rapporteras till myndigheterna.
H8.5 Öka finansiell kunskap i samhället
Överskuldsättning handlar om personer som upplever sig ha ständigt åter-
kommande problem med att inte kunna betala för de varor och tjänster som
de köpt. I vissa länder respektive grupper är kunskapen om privatekonomi
och konsekvenserna av att betala på kredit låg, och hos många privatperso-
ner finns det en önskan om att lära sig mer om dessa frågor redan i ung ålder.
Vi ser det som en möjlighet och vårt ansvar att bidra till en höjd kunskapsnivå
kring en sund ekonomi genom att aktivt dela med oss av vår kunskap inom
ramen för vår dagliga verksamhet och genom riktade utbildningsinitiativ.
Vi genomför en rad olika utbildningsinitiativ runt om på våra olika
marknader.
Viktiga interna styrdokument
Uppförandekod
96Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
Företagsspecifika nyckeltal – Aktiva utbildningsinitiativ under året
Land Beskrivning
Norge Tillhandahållit finansiellt stöd och samarbetat med norska
Röda Korset i ett initiativ där vi utbildat personer som
lämnat fängelse kring privatekonomi.
Portugal I samarbete med ett lokalt universitet har Intrum bidragit
med en modul avseende överskuldsatthet i ett program för
ekonomisk läskunnighet.
Spanien Erbjöd utbildning för ungdomar kring privatekonomi och
risker med att inte betala i tid genom workshops och
utbildningsmaterial i skolor.
H8.6 Gynnsamma betalningsvillkor mellan företag
Vi vet att sena betalningar får negativa konsekvenser för företag. Genom
våra betaltider till leverantörer har vi en direkt påverkan, och vi arbetar även
proaktivt för att indirekt korta betaltiderna gentemot företag och på så vis
bidra till deras utveckling och tillväxt. Detta genom olika aktiviteter med
målet att korta betaltider för företag.
Viktiga interna styrdokument
Uppförandekod
H8.7 Mångfald och inkludering
Som arbetsgivare gör vi vårt yttersta för att behandla alla anställda med
respekt och för att ge alla lika utvecklingsmöjligheter. Vi är övertygade om
att ett mångkulturellt företag byggt på mångfald, jämlikhet och inkludering
gör oss mer lyhörda för våra kunders övergripande behov och möjliggör inn-
ovation och utveckling av rätt lösningar för varje ny situation. Med 35 talade
språk bland våra medarbetare och 77 nationaliteter i vår medarbetarstyrka är
vi stolta över att vara ett mångkulturellt företag.
All information om medarbetare baseras på det totala antalet fulltidsmed-
arbetare, (FTE’s) bortsett från personalomsättning som baseras på antal
medarbetare. Data sammanställs i slutet av rapportperioden, per 31 decem-
ber 2024.
I antalet visstidsanställda ingår alla lärlingar, praktikanter och anställda
med visstidsanställning. Tillsvidareanställda omfattar alla ordinarie anställda
med kontrakt utan slutdatum, inklusive säsongsanställda.
Viktiga interna styrdokument
Uppförandekod
HR-instruktion
GRI 2-7 Medarbetare
Antalet medarbetare per kontraktstyp och kön
Kön Tillsvidare Visstid Total
Kvinnor 5 281 322 5 603
Män 3 627 147 3 774
Kön Heltid Deltid Total
Kvinnor 4 855 747 5 603
Män 3 564 210 3 774
GRI 405-1 Mångfald hos styrelse, ledning och medarbetare
2024 2023 2022 2021 2020
Könsfördelning ledningsgrupp
1
Kvinnor 29% 20% 31% 20% 27%
Män 71% 80% 69% 80% 73%
Könsfördelning styrelse
Kvinnor 43% 38% 38% 38% 33%
Män 57 % 62% 62% 62% 67%
Könsfördelning medarbetare
Kvinnor 60% 61% 61% 61% 63%
Män 40% 39% 39% 39% 37%
Fördelning av chefsposition med hänsyn till kön och ålder
Åldersgrupp Kön Andel
<30 Kvinna 2%
<30 Man 2%
30–50 Kvinna 34%
30–50 Man 35%
50+ Kvinna 12%
50+ Man 15%
Totalt 100,0%
GRI 2-7 Medarbetare
Land Tillsvidare Visstid Heltid Deltid
Belgien 85 0 74 12
Bulgarien 58 1 56 4
Danmark 118 2 108 11
Finland 424 16 405 35
Frankrike 400 53 421 32
Grekland 1 274 207 1 467 14
Irland 23 0 22 1
Italien 637 76 648 65
Lettland 189 1 187 3
Litauen 236 0 231 5
Mauritius 168 2 169 1
Nederländerna 116 4 65 54
Norge 404 5 392 16
Polen 298 62 332 28
Portugal 228 1 224 5
Schweiz 180 4 152 32
Slovakien 56 0 41 15
Spanien 1 475 0 1 117 358
Storbritannien 1 273 3 1 111 166
Sverige 384 4 387 2
Tjeckien 49 6 51 4
Tyskland 369 20 320 69
Ungern 436 1 415 22
Österrike 30 0 26 4
Totalt 8 908 468 8419 957
97Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
GRI 2-8 Arbetare som inte är anställda
Arbetstyp
FTE %
Kontraktsarbetare 1 150 11%
Medarbetare 9 376 89%
Total 10 527 100%
Uppdragstyp
FTE %
Konsult 615 53%
Tillfälligt kontrakt 421 37%
Interim 36 3%
Tillgång och support vid behov 77 7%
Utlånad medarbetare 1 0%
Total 1 150 100%
Funktion
FTE %
IT 521 45%
Operations 504 44%
Finance 35 3%
Servicing 25 2%
Legal 25 2%
HR 16 1%
Product Development 12 1%
Risk & Compliance 7 1%
Internal Audit 2 0%
Corporate Affairs 1 0%
Investment Management 1 0%
Special Projects & M&A 1 0%
Total 1 150 100%
Företagsspecifikt nyckeltal – Talade språk
Vi talar och kan betjäna våra kunder och uppdragsgivare på 35 olika språk i
de marknader där vi är verksamma.
2024
Antal talade språk 35
Lista över talade språk bland medarbetare
Albanska
Arabiska
Bosniska
Danska
Engelska
Finska
Franska
Grekiska
Hindi
Italienska
Katalanska
Kurdiska
Lettiska
Litauiska
Mandarin
Nederländska
Norska
Pashto
Persiska
Polska
Portugisiska
Punjabi
Romani
Rumänska
Ryska
Serbiska
Slovakiska
Spanska
Svenska
Tjeckiska
Turkiska
Tyska
Ukrainska
Ungerska
Urdu
Företagsspecifikt nyckeltal – Nationaliteter bland medarbetare
2024
Antal olika nationaliteter 77
Lista över nationaliteter bland medarbetare
Albanien
Algeriet
Angola
Argentina
Australien
Bangladesh
Belarus
Belgien
Bolivia
Bosnien och
Hercegovina
Brasilien
Brittiska Indiska
oceanterritoriet
Kanada
Kina
Colombia
Komorerna
Costa Rica
Kroatien
Tjeckien
Elfenbenskusten
Demokratiska
republiken
Kongo
Danmark
Ecuador
El Salvador
Finland
Frankrike
Gabon
Georgien
Tyskland
Ghana
Grekland
Guinea-Bissau
Ungern
Indien
Iran
Irland
Italien
Jamaica
Lettland
Litauen
Madagaskar
Malawi
Mauritius
Mexiko
Mongoliet
Nederländerna
Nigeria
Nordmakedo-
nien
Norge
Pakistan
Peru
Filippinerna
Polen
Portugal
Republiken
Kongo
Rumänien
Ryssland
Serbien
Slovakien
Slovenien
Somalia
Sydafrika
Spanien
Sverige
Schweiz
Syrien
Thailand
Trinidad och
Tobago
Tunisien
Turkiet
Ukraina
Storbritannien
Uruguay
Venezuela
Zambia
Zimbabwe
Österrike
H8.8 Attrahera och bevara talanger inklusive välbefinnande hos
medarbetare
Vår förmåga att attrahera och bevara talanger går hand i hand med välbe-
finnandet bland våra medarbetare. För att attrahera och utveckla talanger
inom bolaget främjar vi intern rörlighet och arbetar aktivt med att tydlig-
göra interna karriärvägar. Att våra medarbetare har tillräckliga resurser, kun-
skaper och möjligheter att utföra sitt arbete är grundläggande och vi arbetar
kontinuerligt för att säkerställa att vi möter varje individs behov i detta avse-
ende. Hos oss ska alla medarbetare kunna åtnjuta sina grundläggande fri- och
rättigheter.
Viktiga interna styrdokument
Uppförandekod
HR-instruktion
GRI 401-1 Nyanställda och personalomsättning
2024 2023 2022 2021 2020
Antal nyanställningar 1 556 2 173 2 439 2 310 2 096
Personalomsättning 27% 24% 22% 22% 21%
Nyanställningar
Total
Åldersgrupp
<30 679
30-50 708
50+ 169
Total 1 556
Kön
Kvinna 900
Man 656
Total 1 556
Personalomsättning
Total
Åldersgrupp
<30 692
30-50 1,586
50+ 545
Total 2,823
Kön
Kvinna 1,692
Man 1, 131
Total 2,823
98Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
GRI 401-1 Nyanställda och personalomsättning
1
Land
Antal nyan-
ställningar
Andel nyan-
ställningar
Antal
avslutade
anställningar
Total
personal-
omsättning
Belgien 12 1% 14 15%
Bulgarien 24 2% 13 20%
Danmark 18 1% 40 27%
Finland 51 3% 79 16%
Frankrike 164 11% 77 17%
Grekland 283 18% 267 20%
Irland 6 0% 26 78%
Italien 12 1% 64 9%
Lettland 18 1% 59 27%
Litauen 75 5% 210 64%
Mauritius 34 2% 66 35%
Nederländerna 6 0% 22 16%
Norge 21 1% 112 23%
Polen 74 5% 63 18%
Portugal 94 6% 93 39%
Rumänien 0 0% 34 189%
Schweiz 16 1% 29 13%
Slovakien 0 0% 14 18%
Spanien 60 4% 839 43%
Storbritannien 357 23% 345 26%
Sverige 75 5% 79 18%
Tjeckien 2 0% 13 20%
Tyskland 67 4% 116 25%
Ungern 83 5% 139 26%
Österrike 5 0% 10 29%
Totalt 1 556 2 823 27%
1) Det strategiska beslutet att lämna utvalda marknader, särskilt Brasilien, Estland, Lettland, Litauen
och Rumänien har bidragit till högre omsättningsnivåer och minskad anställning på dessa marknader.
Det makroekonomiska läget och dess inverkan på levnadskostnader, starkt konkurrenslandskap och
omstrukturering har också påverkat personalomsättningen i ett antal marknader.
GRI 404-1 Genomsnittligt antal utbildningstimmar per år och anställd
2024 2023 2022
Genomsnittligt antal utbildningstimmar per år och
anställd
22 22 32
GRI 2-30 Kollektivavtal
2024 2023 2022 2021 2020
Andel medarbetare som
omfattas av kollektivavtal
45% 49% 48% 52 % 46%
För anställda som saknar kollektivavtal upprättas anställningsavtal med
anställningsvillkor mellan den anställda och oss som organisation.
Företagsspecifika nyckeltal – Välbefinnande bland medarbetare
2024 2023 2022 2021 2020
Engagemangsindex bland med-
arbetare (0–100)
78 80 80 81 79
Sjukfrånvaro 6% 5% 5% 5% 6%
H8.9 Anti-korruption
Som aktör med bred grografisk närvaro är vi precis som andra företag expo-
nerade mot korruptionsrisker i vår verksamhet. Det är en självklarhet för oss
att ha nolltolerans mot korruption, och vår uppförandekod samt instruktion
mot mutor och korruption vägleder våra medarbetare och andra som repre-
senterar företaget i hur vi ska agera för att hantera denna risk.
Vi gör årligen en övergripande utvärdering av korruptionsrisker i hela vår
verksamhet vilken inkluderar följande kategorier: risker kopplade till upp-
dragsgivare i respektive bransch, geografiska risker, interna risker, imple-
menteringsrisker. På övergripande nivå klassas riskerna som medel. Inga
signifikanta risker har identifierats, men hög risk har identifierats i relation till
outsourcade aktiviteter och externa samarbetspartners utanför Europa på
grund av geografiska risker.
Viktiga interna styrdokument
Instruktion mot korruption och mutor
Uppförandekod
GRI 205-3 Bekräftade fall av korruption och vidtagna åtgärder
2024 2023 2022 2021 2020
Bekräftade fall av korruption och
vidtagna åtgärder
0 0 0 0 0
GRI 205-1 Verksamheter som genomgått utvärdering av korruptionsrisker
2024 2023 2022 2021 2020
Andel verksamheter som
genomgått utvärdering av
korruptionsrisker
100% 100% 100% 100% 100%
Företagsspecifikt nyckeltal – Visselblåsarkanal
2024 2023 2022 2021 2020
Antal fall i visselblåsarkanalen
”Code of Conduct Hotline” som
har lett till vidtagen åtgärd
13 5 6 8 3
H8.10 Datasäkerhet
Baserat på den stora mängd data vi hanterar om kunder och uppdragsgivare
är informationssäkerhet och datahantering en av våra viktigaste hållbarhets-
frågor. Vi har både ett juridiskt och etiskt ansvar att handha känsliga uppgifter
på ett sätt som garanterar respekt för den personliga integriteten, och som
tar hänsyn till den mänskliga rättigheten om frihet från otillåten inblandning
i privatlivet. Felaktigt bruk av känsliga uppgifter, eller förlust av data, skulle
kunna orsaka stor skada för drabbade individer, liksom för uppdragsgivare
och för oss som företag.
Viktiga interna styrdokument
Informationssäkerhetsinstruktion
Integritetspolicy
Integritetsstyrning
GRI 418-1 Dokumenterade fall av klagomål gällande brott mot
integritetsskydd och förlust av kunddata
2024 2023 2022 2021 2020
Dataskyddsrelaterade klagomål
från extern part
1 112 2 147 3 196
Frågor, granskningar och tillsyner
från Dataskyddsmyndigheter
28 4 14 24 40
Personuppgiftsincidenter 423 429 403
99Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
H8.11 Relationer med beslutsfattare och organisationer
Såväl nationellt som internationellt är vi engagerade i dialoger med lagstiftare,
myndigheter och branschorganisationer. Att aktivt delta i debatten om aktu-
ella branschfrågor, och bidra till utvecklingen av nya regelverk inom kredithan-
tering ser vi som en av våra viktigaste uppgifter som samhällsmedborgare. På
så sätt driver vi utvecklingen av vår bransch i en mer hållbar riktning framåt.
Viktiga interna styrdokument
Uppförandekod
GRI 2-28 Medlemsorganisationer
Land Förening/Medlemsorganisationer
Danmark Dansk Erhverv – Dansk Handelskammare
Dansk Inkasso Brancheforening – Branschorganisation
för inkassoföretag
Finland Branschorganisation för inkassoföretag
Luottoalan asiantuntijat ry – Förening för kreditbran-
schens experter
Frankrike FIGEC – Nationella förbundet för företagsinformation
och inkasso
Tyskland Bundesverband Deutscher Inkasso-Unternehmen
Bundesvereinigung Kreditankauf och Servicing e.V.
Deutsche Kreditmarkt-Standards e.V.
Bankenfachverband e.V.
Italien UNIREC – Italienska inkassoföreningen
Nederländerna NVI – Nederländska föreningen för inkassoföretag
Norge Finans Norge
Polen ZPF – Branschorganisationen för finansiella företag i
Polen
Portugal APERC – Portugisiska inkassoföreningen
Spanien ANGECO – Nationella föreningen för inkassoföretag
ASCOM – Spanska compliance-föreningen
Storbritannien Lending Standards Board
Credit Services Association
Money Advice Liaison Group
Sverige Svensk Inkasso
Företagsspecifikt nyckeltal - Aktiviteter för upprätthållandet av relationer
med beslutsfattare
Land Beskrivning
Grekland För en direkt dialog med nyckelmyndigheter, inklusive
Finansministeriet och Generalsekretariatet för
finanssektorn och privat skuldhantering. Är aktivt
involverad i lagstiftningsdiskussioner om gäldenärers
rättigheter, transparens och finansiella regleringar.
Norge För direkt dialog med beslutsfattare, inklusive
möten med Justitiedepartementet om reformer av
inkassolagstiftningen och samråd med Finansutskottet om
branschregleringar.
Polen Deltar i nationella branschdiskussioner genom
presentationer vid föreningsmöten med fokus på sena
betalningar och finansiell utbildning. Engagerar sig
med tillsynsmyndigheter och politiska beslutsfattare i
sektorsspecifika lagstiftningsfrågor.
Spanien Medlem i Nationella föreningen för inkassoföretag och
deltar aktivt i arbetet för nya branschregleringar. Främjar
etiska inkassoprocesser genom en internt utvecklad etisk
kod och är även medlem i Spanska compliance-föreningen
(ASCOM, Asociación Española de Compliance), där man
bidrar till professionella compliance-standarder.
Storbritannien Upprätthåller aktiva relationer med nationella tillsynsmyn-
digheter, inklusive Storbritanniens finansinspektion (Finan-
cial Conduct Authority, FCA) och Dataskyddsmyndigheten
(Information Commissioner’s Office, ICO), och säkerstäl-
ler efterlevnad genom lagstadgad och ad hoc-rapporte-
ring. Engagerar sig också med frivilliga tillsynsorgan såsom
Utlåningsstandardstyrelsen (Lending Standards Board)
och deltar i branschorganisationer, inklusive Branschorga-
nisationen för kredit- och inkassoföretag (Credit Services
Association, CSA), UK Finance och Rådet för skuld- och
rådgivningssamarbete (Money Advice Liaison Group,
MALG)
Tyskland Aktiv medlem i flera branschorganisationer, inklusive
Förbundet för tyska inkassoföretag (Bundesverband
Deutscher Inkasso-Unternehmen, BDIU) och olika
expertpaneler. Branschengagemanget omfattar
deltagande i regulatoriska diskussioner och efterlevnad av
nationella inkassostandarder.
GRI 2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar
2024 2023 2022 2021
Antal bötesfall 2 2 2
Antal Icke-monetära sanktioner 2 2 3
1
Finansiellt värde bötesfall (EUR) 1 262 500 26 493 41750 40 000
1) På grund av felaktig rapportering har antalet icke-monetära sanktioner korrigerats från 5 till 3.
Allvarlighetsgrad har bedömts utifrån antalet kunder som exponeras och/
eller den lokala organisationens ekonomiska inverkan.
Bötesfall 2024
Grekland: Generalförvaltningen för handel har utfärdat böter på totalt
355 000 EUR med anledning av tio olika kundklagomål som inkommit direkt
till myndigheten. Böterna utfärdades på grund av brister i den administra-
tiva hanteringen samt underlåtenhet att tillhandahålla korrekt information till
kunder.
Tyskland: Hanseatische Inkasso-Treuhand GmbH har tilldelats en bot på
907 500 EUR av Hamburgs dataskyddsmyndighet. Böterna utfärdades på
grund av ett brott mot principen om dataminimering, specifikt på grund av
underlåtenhet att säkerställa att personuppgifter kopplade till avslutade
ärenden raderades i tid.
Icke-monetära sanktioner 2024
Finland: Statsförvaltningsmyndigheten har utfärdat en reprimand på grund
av bristande transparens i ett omtvistat ärende, där kunden inte fick tillräck-
lig information.
Danmark: Den danska polismyndigheten har utfärdat en reprimand efter ett
kundklagomål, där Intrum Denmark ansågs ha skickat ett överdrivet antal
betalningspåminnelser till följd av ett systemfel.
100Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
H8.12 Minskat miljöavtryck
Klimatförändringarna är en av vår tids största utmaningar. Näringslivet spe-
lar en viktig roll i att minska miljö- och klimatpåverkan, och vi strävar efter att
reducera vår inverkan där vi har möjlighet. Sedan 2018 har vi mätt vårt klimat-
och miljöavtryck enligt Greenhouse Gas Protocol. Efter intressentdialog och
genomförd GHG-kartläggning utökade vi 2022 vår redovisning, särskilt inom
Scope 3. Vi inkluderar nu utsläpp från tjänsteresor, inköpta varor och tjänster
(inklusive leasade datacenter), bränsle- och energirelaterade aktiviteter samt
medarbetares pendling.
Våra totala redovisade utsläpp 2024 har minskat med 14% jämfört med
2023. Scope 1-utsläppen har ökat från 36 ton till 86 ton, huvudsakligen på
grund av rapporterade läckage av kylmedel motsvarande 59 ton, jämfört med
0 ton föregående år. Utsläpp från ägda tjänstebilar har minskat marginellt från
36 ton till 27 ton. Scope 2-utsläppen (location-based) har minskat från
3 006 ton till 2 452 ton, främst tack vare energieffektiviserande åtgärder. Scope
3-utsläppen har minskat från 12 121 ton till 10 468 ton. Inköpta varor och tjäns-
ter har minskat från 1 642 ton till 788 ton, delvis på grund av minskade inköp av
IT-utrustning och lägre förbrukning av kontorsmaterial. Affärsresor har mins-
kat från 3 021 ton till 2 468 ton, delvis tack vare ökad andel tågresor och mins-
kat flygresande. Utsläpp från anställdas pendling har minskat från 6 703 ton till
6 531 ton, framförallt genom en ökad andel pendling med kollektivtrafik och
hybridbilar samt en minskning av pendling med fossildrivna bilar. Våra totala
växthusgasutsläpp enligt location-based metod har minskat från 15 163 ton till
13 006 ton, och enligt market-based metod från 14 432 ton till 12 961 ton. Minsk-
ningen beror huvudsakligen på lägre energiförbrukning och en förändrad ener-
gimix med högre andel förnybar energi.
I jämförelse med de utsläppskategorier som vi har mätt sedan 2018 och som
ingår i vårt nuvarande klimatmål har vi minskat våra redovisade utsläpp med
-18%, från 6 064 ton 2023 till 4 947 ton 2024. Denna minskning beror på ener-
gieffektiviserande åtgärder, optimerad energianvändning samt minskat affärs-
resande med flyg. Vi fortsätter därmed att minska våra utsläpp i linje med vårt
klimatmål, vilket är att reducera utsläppen med -20% till 2030. Jämfört med
vårt basår 2019 har vi sedan dess minskat våra utsläpp med -32%, vilket innebär
att vi redan har överskridit vårt initiala mål för 2030. De kategorier som omfat-
tas av vårt nuvarande klimatmål inkluderar utsläpp från ägda tjänstebilar, ener-
gikonsumtion från våra kontor samt tjänsteresor med leasade bilar, flyg och tåg.
Som en del av våra uppdaterade hållbarhetsmål för 2024-2026 arbetar vi nu
med att fastställa en ny baslinje och reviderade klimatmål i linje med Parisavta-
let. Detta arbete fortgår under 2025.
Redovisningsprinciper för växthusgasutsläpp
Data för att beräkna våra utsläpp av växthusgaser i Scope 1, 2 och 3 har sam-
lats in från de kontor som har ingått i koncernen under minst sex månader av
året. Växthusgasutsläpp rapporteras i enlighet med GHG-protokollet (Gre-
enhouse Gas Protocol). Växthusgasutsläppen beräknas och rapporteras som
koldioxidekvivalenter (CO
2
e) och inkluderar följande gaser och kemikalier:
koldioxid (CO
2
), metan (CH4), dikväveoxid (N2O), fluorerade kolväten (HFC)
och perfluorväten (PFC).
Scope 1: Utsläpp från ägda tjänstebilar beräknas genom distansbaserad
metod där körda kilometer multipliceras med emissionsfaktorer beroende på
fordonstyp och bränsletyp, erhållna av Department for Environment, Food
and Rural Affairs (DEFRA). Efter utökad kartläggning 2022 tillkom läckage av
köldmedier i vår beräkning av Scope 1. Uppmätt läckage multipliceras med-
lämpliga emissionsfaktorer vilka erhålls av DEFRA och EPA (United States
Environmental Protection Agency). För delar av fordonsflottan uppskattas
körda kilometer och tillhörande bränsleförbrukning utifrån avtalade kilome-
ter i leasingavtal.
Scope 2: Energi (el, värme och kyla) på våra kontor samlas in genom faktu-
ror i kWh, multiplicerat med landsgenomsnittliga emissionsfaktorer för plats-
baserade (location-based) utsläpp, erhållna av Association of Issuing Bodies
(AIB). För marknadsbaserade utsläpp återspeglas leverantörsspecifika fak-
torer och inköpta förnybara energiinstrument i de utsläppsfaktorer som
används i beräkningen. En mindre del av den underliggande energiförbruk-
ningen uppskattas utifrån genomsnittlig förbrukning per marknad som har
rapporterats.
Scope 3: Merparten av utsläppen i kategorin Tjänsteresor, såsom flygresor
och hotellnätter baseras på data från vårt resebokningssystem. Resor med
leasade tjänstebilar mäts genom att dokumentera årliga kilomer körda i tjäns-
ten. En mindre andel tjänsteresor uppskattas utifrån resekostnader, manu-
ell beräkning av distans eller avtalade kilometer i leasingavtal. Aktivitetsdata
multipliceras med emissionsfaktorer från DEFRA. För relevanta Scope
3-kategorier som involverar bränsleanvändning, såsom tjänsteresor och
medarbetares pendling, rapporterar vi för närvarande endast tank-to-wheel
(TTW)-utsläpp. Well-to-tank (WTT)-utsläpp ingår inte.
Sedan 2022 har vi utökat kartläggningen och redovisningen av våra utsläpp
till att inkludera ytterligare kategorier. Utsläpp i kategorin köpta varor och
tjänster baseras på fakturor för papper, kaffe och te. Merparten av IT-utrust-
ningen beräknas genom att multiplicera antalet inköpta varor, erhållna från
den centrala IT-inköpsplattformen, vilket sedan multipliceras med emis-
sionsfaktorer tillhandahållna av leverantören per produkt. Mindre IT-utrust-
ning estimeras och beräknas med en emissionsfaktor erhållen av DEFRA för
kg/mindre elektronik. Utsläpp från våra leasade datacenter redovisas under
inköpta varor och tjänster. Eftersom datacentren drivs med förnybar energi
används DEFRA:s utsläppsfaktor för överförings- och distributionsförlus-
ter (T&D).
Utsläppen i kategorin Anställdas pendling beräknas utifrån en intern
undersökning av anställdas pendlings- och distansarbetsvanor. Beräkningen
grundar sig på genomsnittligt antal dagar arbetade på kontor per vecka,
genomsnittlig distans till och från arbete, typ av transportmedel, relevant
emissionsfaktor från DEFRA, samt ett antagande av i genomsnitt 48 arbets-
veckor per år.
Slutligen beräknas utsläppen från bränsle- och energirelaterade aktiviteter
utifrån energiförbrukningen som rapporteras i Scope 1 och Scope 2, multipli-
cerat med utsläppsfaktorer från DEFRA som inkluderar indirekta utsläpp från
bränsleproduktion samt överring och distribution av energi. Att uppskatta
Scope 3-utsläpp är förknippat med viss osäkerhet på grund av begränsningar
i tillgänglighet och exakthet av primärdata, varför de redovisade siffrorna inte
ska betraktas som exakta mätningar.
Vi har identifierat ytterligare kategorier av utsläpp som potentiellt rele-
vanta för vår verksamhet; uppströms/nedströms transport och distribu-
tion, slutbehandling av sålda produkter (skickade brev), avfall som genereras
på våra kontor samt investeringar. För att säkerställa korrekthet, fullständig-
het och jämförbarhet har vi påbörjat intern rapportering och uppföljning av
dessa kategorier. Vi har för avsikt att komplettera vår nuvarande rapportering
med dessa kategorier framöver efter att ha etablerat mer robusta processer,
tydligare definitioner samt etablerad best practice kring datainsamling och
beräkning av dessa utsläpp.
I vår GHG-kartläggning har följande Scope 3-kategorier bedömts som icke
materiella för vår verksamhet och redovisas därför inte; kapitalvaror, föräd-
ling av sålda produkter, användning av sålda produkter, nedströms leasade
tillgångar och franchiseavtal.
Viktiga interna styrdokument
Hållbarhetspolicy
Resepolicy
Instruktion för tjänstebilar
Uppförandekod
Uppförandekod för leverantörer
Inköpspolicy
Scope 1 omfattar utsläpp från bilar som vi äger, samt från och med 2022 även
läckage av kylmedel i våra kontor och serverhallar.
Scope 2 avser utsläpp från energi rbrukning i våra kontor och omfattar elför-
brukning, värme och kyla.
Scope 3 omfattar utsläpp från tjänsteresor, hotellnätter, inköpta varor och
tjänster (inklusive IT-utrustning, papper, kaffe, te och leasade datacenter)
samt bränsle- och energirelaterade aktiviteter.
1) Global Warming Potential 100 (The Intergovernmental Panel on Climate Change 2014).
2) Scope 2 utsläppen redovisas enligt platsbaserad/location based metoden.
Vårt klimatavtryck, rapporterade CO
2
e
1
utsläpp
Scope 1: 86 ton
Scope 2: 2 452 ton
Scope 3: 10 468 ton
Totalt tCO
2
e utsläpp: 13 006
2
101Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
GRI 305-1, 305-2 and 305-3 Utsläpp (tCO
2
e)
2024 2023 2022 2021 2020 2019 (basår)
Mål 2030:
-20 % från 2019
Totala Scope 1 växthusgasutsläpp 86 36 103 81 59 174
Ägda tjänstebilar 27 36 65 81 59 174
Läckage från kylmedel 59 0 38
Totala Scope 2 växthusgas utsläpp (location based) 2 452 3 006 3 326 3 536 4,203 2 284
Elektricitet 1 815 2,331 2 437 2 721 3,540 1 768
Fjärrvärme & fjärrkyla 638 675 889 815 663 516
Totala Scope 2 växthusgas utsläpp (market based) 2 408 2 275 2 421 2 929
Elektricitet 1 770 1 600 1 532 2 114
Fjärrvärme & Fjärrkyla 638 675 889 815
Totala indirekta (Scope 3) växthusgasutsläpp
1
10 468 12 121 15 020 2 330 2,604 4 819
Inköpta varor och tjänster 788 1 642 3 040
Bränsle- och energi-relaterade aktiviteter 605 668 794
Affärsresor 2 468 3 021 3 559 2 330 2,604 4 819
Hotellnätter 76 87 73
Anställdas pendling 6 531 6 703 7 553
Totala växthusgasutsläpp (location based) 13 006 15 163 18 449
2
5 947 6,866 7 277
Totala växthusgasutsläpp (market based)
3
12 961 14 432 17 544 5 340
Uppföljning mål 2030
Utfall mot mål 2030: -20 %, Koldioxidutsläpp jämfört med 2019 -32% -15% -4% -18% -6% -20%
Koldioxidutsläpp jämfört mot basår
4
4 947 6 064 6 950 5 947 6,866 7 277 5 822
Övriga upplysningar 2024
Utsläpp per FTE 1,39 1,57 1,80
Total energiförbrukning (MWh)
5
13 886 14 749 16 945
Förnybar energi (MWh) 7 232 8 192 8 433
Icke-förnybar energi (MWh) 6 653 6 557 8 512
1) Sedan 2022 inkluderas tjänsteresor, hotellnätter, inköpta varor och tjänster (inklusive IT-utrustning,
papper, kaffe, te och leasade datacenter), bränsle- och energirelaterade aktiviteter samt medarbeta-
res pendling.
2) På grund av felrapporterad data relaterat till affärsresor, kylmedel, värme, kyla och elektricitet från ett
fåtal kontor, har data för 2022 korrigerats och beräknats om. Detta på grund av bland annat felaktig-
heter i underlag som mottagits av leverantör. Resultatet av detta blev en korrigering från totalt 18 058
ton till 18 449 ton.
3) Totala utsläpp beräknat med marknadsbaserad metod (market based)
4) Jämförelse mot samma utsläppskategorier som redovisats sedan 2019 och som ingår i vår baseline
5) Energiförbrukning inkluderar indirekt konsumtion från elektricitet, värme och kyla.
H8.13 Ansvarsfull värdekedja och partnerskap
För oss är det viktigt att samarbeta med företag som delar våra värderingar
om god affärsetik. Förutom våra uppdragsgivare och portföljer som är kärnan
i vår leverantörskedja gäller detta även de inköp som vi gör till våra kontor, vid
köp av tjänster och inte minst de partnernätverk vi arbetar med för att serva
våra uppdragsgivare globalt.
Viktiga interna styrdokument
Uppförandekod
Inköpspolicy
H9 Index för hållbarhetsredovisning enligt
Årsredovisningslagen
Upplysning Sidhänvisning
Övergripande Affärsmodell 9-11, 12, 15, 35
Miljö Policy inom miljöfrågor 101-102
Risker och dess hantering av
miljöfrågor
41, 44-45, 58-59,
101,102
Mål och resultat relaterat till
miljöfrågor
11, 94
Sociala
förhållanden och
personal
Policy inom sociala förhållanden och
personal
19-21,97-99
Risker och dess hantering av sociala
förhållanden och personalfrågor
19-21,41,43,97-99
Mål och resultat relaterat till sociala
förhållanden och personal
11, 94
Respekt för
mänskliga
rättigheter
Policy inom mänskliga rättigheter 15-16,92,96-99
Risker och dess hantering av
mänskliga rättigheter
12, 16, 41,43,96-99
Mål och resultat relaterat till
mänskliga rättigheter
11,94, 96-99
Motverkande av
korruption
Policy inom motverkande av
korruption
99
Risker och dess hantering av
korruptionsfrågor
41,44-45,99
Mål och resultat relaterat till
motverkande av korruption
99
EU-taxonomi 103-106
102Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
H10 EU-taxonomi
Som en del av EU:s gröna giv och EU:s handlingsplan för hållbar finansiering
har EU-kommissionen lanserat taxonomiförordningen (EU 2020/852). Denna
förordning fungerar som ett klassificeringssystem för miljömässigt hållbara
ekonomiska aktiviteter och består av sex miljömål:
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Hållbar användning och skydd av vatten och marina resurser
Omställning till en cirkulär ekonomi
Förebyggande och kontroll av föroreningar
Skydd och återställande av biologisk mångfald och ekosystem
Intrum omfattas av EU:s taxonomi som ett börsnoterat bolag med fler än 500
anställda och måste rapportera om våra aktiviteter som anses omfattas av
taxonomin samt andelen av aktiviteterna som är förenliga med taxonomins
krav. Trots att Intrums kärnverksamhet inte återfinns i taxonomin har vi sedan
tidigare rapporterat enligt förordningen och de två första miljömålen där t
aktiviteter identifierats som relevanta:
6.5 Transport med motorcyklar, personbilar och lätta kommersiella fordon
Aktiviteten inkluderar våra företagsfordon, klassificerade som kategori M1 och
N1 enligt förordning (EG) nr 715/2007. Majoriteten av våra fordon är leasade och
en mindre del ägs direkt av Intrum. Aktiviteten rapporteras under taxonomins
första miljömål: begränsning av klimatförändringar (engelsk förkortning: CCM).
7.7 Förvärv och ägande av byggnader
Aktiviteten avser kapitalutgifter för nya och omförhandlade hyresavtal för
kontorslokaler. Intrum äger i regel inga byggnader. Aktiviteten rapporteras
under taxonomins första miljömål: begränsning av klimatförändringar.
Intrums taxonomianalys utvidgades under 2024 för att täcka in taxono-
mins alla sex miljömål. Analysen visade att Intrum inte har någon omsättning,
kapitalutgifter eller operationella kostnader i relation till de aktiviteter som
tagits upp under taxonomins fyra nyare miljömål som berör vatten, cirkulär
ekonomi, föroreningar och biologisk mångfald.
Utöver transparens i frågan om hur stor andel av Intrums verksamhet
omfattas av taxonomin rapporterar vi även hur stor del av våra taxonomiak-
tiviteter som är förenliga med kraven i EU taxonomin. Förenlighet innebär att
de ekonomiska aktiviteterna ska uppfylla kriterierna för väsentligt bidrag och
principen om att inte orsaka någon betydande skada (DNSH), samt att Intrum
efterlever taxonomins minimiskyddsåtgärder.
Tekniska granskningskriterier
De tekniska granskningskriterierna för att säkerställa väsentligt bidrag för
Intrums taxonomiaktiviteter innefattar detaljerade krav om byggnaders ener-
giprestanda och gränsvärden för utsläpp från bilar. Där tillkommer även krav
på exempelvis klimatrisk- och sårbarhetsanalys, gränsvärden på däck i linje
med EPREL, och hur bilen har tillverkats för att säkerställa principen om att
inte orsaka någon betydande skada.
För att bedöma i vilken utsträckning aktiviteterna 6.5 Transport med
motorcyklar, personbilar och lätta kommersiella fordon och 7.7 Förrv och
ägande av byggnader är förenliga med taxonomin behövs ytterligare engage-
mang med tredje parter för att få tillgång till nödvändig information. Därmed
antas Intrums nya kontorslokaler och bilar införskaffade under 2024 inte upp-
fylla de tekniska granskningskriterierna. Oavsett är val av ansvarsfulla part-
ners och leverantörer en prioritet för oss. Hållbarhetsaspekter beaktas vid
val av avtalspartners som tillhandahåller våra företagsbilar och leasade kon-
tor, i linje med vår Inköpsinstruktion, Uppförandekod och Leverantörskod.
Vår interna instruktion för företagsbilar anger prioriteringen av leasingbilar, till
exempel hybridbilar (pluggbara hybridbilar (PHEV) och batterielektriska for-
don (BEV)). Intrum tillåter inte att några företagsbilar leasas som har ett koldi-
oxidutsläpp som överstiger 130 g/km enligt WLTP-skalan.
Minimiskyddsåtgärder
Intrum strävar efter att uppnå minimiskyddsåtgärderna med intern styrning
och processer som syftar till att säkra mänskliga rättigheter, korruptionsbe-
kämpning, rättvis konkurrens och skatteefterlevnad. Sedan 2016 har Intrum
åtagit sig de tio principerna i FN:s Global Compact, som omfattar mänsk-
liga rättigheter, arbetsrättigheter, miljö och korruptionsbekämpning i vår
verksamhet och värdekedja. Detta åtagande återspeglas i vår Hållbarhets-
policy, Uppförandekod och Leverantörskod. Dessa dokument hänvisar till
olika internationella standarder, inklusive FN:s allmänna förklaring om de
mänskliga rättigheterna, Internationella arbetsorganisationens (ILO) grund-
läggande konventioner, dessutom är vår Skattepolicy, Instruktion om kon-
kurrenslagstiftning och Instruktion mot mutor integrerade i vår styrningsram
för att stämma överens med etiska och juridiska standarder. Intrums strategi
innebär att integrera dessa globala standarder i vår affärspraxis, med strävan
efter löpande dialog och transparens med intressenter.
Eftersom Intrum inte har bemt de tekniska granskningskriterierna, har
vår överensstämmelse med minimiskyddsåtgärderna inte bekräftats. Det
innebär att Intrum är 0 % i förenlig med EU:s taxonomiförordning, se följande
tabeller för mer information. Siffrorna i tabellerna har offentliggjorts i enlighet
med vår interna redovisningspolicy och IFRS.
Redovisningsprinciper
Den andel av verksamheten som är miljömässigt hållbar enligt taxonomin ska rap-
porteras bland annat genom tre finansiella nyckeltal; omsättning, driftsutgifter
och kapitalutgifter i relation till EU:s sex miljömål. Intrum redovisar i enlighet med
miljömålet begränsning av klimatförändringar enligt nedanstående tillvägagångs-
sätt. Risken för dubbelräkning har mitigerats eftersom Intrum endast rapporterar
om ett miljömål, Begränsning av klimatförändringar. De andra miljömålen anses
inte vara relevanta med hänsyn till koncernens ekonomiska aktiviteter.
Vi har inte allokerat omsättning till någon ekonomisk aktivitet. Total
omsättning motsvarar inkomst i koncernens resultaträkning. Totala inkomster
inkluderar tjänsteinkomster, ränteinkomster och övriga inkomster. Se konso-
liderad resultaträkning sida 47. För totala intäkter, se redovisningsprinciper i
not 2 och ytterligare information i not 4.
Driftskostnader inkluderar renoveringar av byggnader, korttidsleasing
samt underhåll och reparationer. Vi har allokerat driftkostnader som omfat-
tas baserat på den ekonomiska aktiviteten 6.5 Transport med motorcyklar,
personbilar och lätta kommersiella fordon. För Intrum avser detta huvudsak-
ligen underhållskostnader för bilar som ingår i indirekta kostnader, tidigare
försäljning, marknadsföring och administrativa kostnader som ingår i den
konsoliderade resultaträkningen erhållen från konsolideringssystemet. Drift-
kostnader inkluderar inte kapitaliserade kostnader för tillgångar i fastighe-
ter, anläggningar och utrustning som uppstår från reparationer och underhåll,
korttidsleasing och renoveringar.
Vi har allokerat kapitalutgifter som omfattas av taxonomin baserat på de
ekonomiska aktiviteterna 6.5 Transport med motorcyklar, personbilar och
lätta kommersiella fordon och 7.7 Förvärv och ägande av byggnader. För
Intrum avser detta kapitalutgifter för nya och omförhandlade leasingavtal
för kontorslokaler samt leasade företagsbilar. Totala kapitalutgifter inklude-
rar investeringar i materiella tillgångar, nyttjanderättstillgångar och immateri-
ella tillgångar före avskrivning, amortering och eventuella omvärderingar som
erkänns enligt IAS 16, IFRS 16 och IAS 38. Kapitalutgifter inkluderar också
investeringar i materiella tillgångar, immateriella tillgångar och nyttjande-
rättstillgångar som uppstår från företagsförrv. Redovisningsprinciper för
poster som rapporteras som kapitalutgifter finns i not 8 och 11.
Den 1 januari 2023 trädde en kompletterande delegerad akt i kraft vilket
innebär att företag även ska redogöra för taxonomiförenlighet för vissa kärn-
kraft- och fossilgasrelaterade verksamheter. Kärnkraft och fossilgas bedöms
av Europaparlamentet vara miljömässigt hållbara på en tillfällig basis efter-
som de anses vara viktiga beståndsdelar i omställningsarbetet mot minskade
utsläpp av växthusgaser. Intrum bedriver i dagsläget ingen verksamhet inom
något av dessa områden.
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter JA/NEJ
Kärnenergirelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning,
utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa
elproduktionsanläggningar som producerar energi från
kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande
och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion
av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller
industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för
säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa
tillgängliga teknik.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande
och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion
av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller
industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för
säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa
tillgängliga teknik.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande
eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med
hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande,
renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion
av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande,
renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som
producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
103Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
Omsättning
2024 År Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Mini-
miskydd-
såtgärder
(17)
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2)
omsättning, år 2023
(18)
Kategori
möjlig-
görande
verksam-
het (19)
Kategori
omställ-
nings-
verksam-
het (20)Ekonomiska verksamheter (1)
Kod
(2)
Omsätt-
ning
(3)
Andel av
omsätt-
ningen, år
2024
(4)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
(5)
Anpass-
ning till
klimatför-
ändringar
(6)
Vatten
(7)
Förore-
ningar
(8)
Cirkulär
ekonomi
(9)
Biologisk
mångfald
(10)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
(11)
Anpass-
ning till
klimatför-
ändringar
(12)
Vatten
(13)
Förore-
ningar
(14)
Cirkulär
ekonomi
(15)
Biologisk
mångfald
(16)
mSEK % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/E J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksam-
heternas omsättning (A.1)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
Varav möjliggörande
verksamheter
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Omsättningen hos de
verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%- 0%
A. Omttning för
verksamheter som omfattas
av taxonomin (A.1+A.2)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
18 033 100%
TOTALT
18 033
100%
Andel av omsättning/total omsättning
Taxonomiförenlighet per mål Mål som omfattas av taxonomin
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
Tabellförklaringar
Kolumn 2
Ekonomiska verksamheters miljömål och index
A.1 kolumn 5–10
J: Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig
med taxonomin för det
relevanta miljömålet
N: Nej, verksamheten omfattas av men är inte för-
enlig med taxonomin
för det relevanta miljömålet
N/EL: Non eligible/omfattas ej, verksamheten
omfattas inte av
taxonomin för det relevanta miljömålet
A.2 kolumn 5–10
EL: Eligible/omfattas, verksamheten omfattas av
taxonomin för det
relevanta miljömålet
N/EL: Non eligible/omfattas ej, verksamheten
omfattas inte av
taxonomin för det relevanta miljömålet
Kolumn 19–20
E: Möjliggörande verksamhet
T: Omställningsverksamhet
Miljömål
CCM = Begränsning av klimatförändringar
CCA = Anpassning till klimatförändringar
WTR = Vattenresurser och marina resurser
CE = Den cirkulära ekonomin
PPC = Förebyggande och begränsning av
föroreningar
BIO = Biologisk mångfald och ekosystem
104Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
Kapitalutgifter
2024 År Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Mini-
miskydd-
såtgärder
(17)
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2)
kapitalutgifter, år 2023
(18)
Kategori
möjlig-
görande
verksam-
het (19)
Kategori
omställ-
nings-
verksam-
het (20)Ekonomiska verksamheter (1)
Kod
(2)
Kapital-
utgifter
(3)
Andel av
kapital ut-
gifter, år
2024
(4)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
(5)
Anpass-
ning till
klimatför-
ändringar
(6)
Vatten
(7)
Förore-
ningar
(8)
Cirkulär
ekonomi
(9)
Biologisk
mångfald
(10)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
(11)
Anpass-
ning till
klimatför-
ändringar
(12)
Vatten
(13)
Förore-
ningar
(14)
Cirkulär
ekonomi
(15)
Biologisk
mångfald
(16)
mSEK % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/E J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Kapitalutgifter för de miljö-
mässigt hållbara (taxonomi-
förenliga) verksamheterna
(A.1)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
Varav möjliggörande
verksamheter
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Transport med motorcyklar,
personbilar och lätta
motorfordon
CCM
6.5
37 4% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 5%
Förvärv och ägande av
byggnader
CCM
7.7
168 16% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Kapitalutgifter för
verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte
är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2)
205 20% 20% 0% 0% 0% 0% 0% 5%
A. Kapitalutgifter för
verksamheter som omfattas
av taxonomin(A.1+A.2)
205 20% 20% 0% 0% 0% 0% 0% 5%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifterna hos
verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
823 79%
TOTALT 1 043 100%
Andel kapitalutgifter/av totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet per mål Mål som omfattas av taxonomin
CCM 0% 20%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
105Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
Driftsutgifter
2024 År Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Mini-
miskydd-
såtgärder
(17)
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2)
driftsutgifter, år 2023
(18)
Kategori
möjlig-
görande
verksam-
het (19)
Kategori
omställ-
nings-
verksam-
het (20)Ekonomiska verksamheter (1)
Kod
(2)
Drifts-
utgifter
(3)
Andel av
driftsut-
gifterna, år
2024
(4)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
(5)
Anpass-
ning till
klimatför-
ändringar
(6)
Vatten
(7)
Förore-
ningar
(8)
Cirkulär
ekonomi
(9)
Biologisk
mångfald
(10)
Begräns-
ning av
klimatför-
ändringar
(11)
Anpass-
ning till
klimatför-
ändringar
(12)
Vatten
(13)
Förore-
ningar
(14)
Cirkulär
ekonomi
(15)
Biologisk
mångfald
(16)
mSEK % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/E J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de miljö-
mässigt hållbara (taxonomi-
förenliga) verksamheterna
(A.1)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
Varav möjliggörande
verksamheter
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% E
Varav omställningsverksamheter 0 0% 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Transport med motorcyklar,
personbilar och lätta
motorfordon
CCM
6.5
7 3% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 3%
Driftsutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
(A.2)
7 3% 3% 0% 0% 0% 0% 0% 3%
A. Driftsutgifter för verksam-
heter som omfattas av taxo-
nomin(A.1+A.2)
7 3% 3% 0% 0% 0% 0% 0% 3%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter
som inte omfattas av
taxonomin
229 97%
TOTALT 236 100%
Andel driftsutgifter/av totala driftsutgifter
Taxonomiförenlighet per mål Mål som omfattas av taxonomin
CCM 0% 3%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
106Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
H11 GRI Index
GRI-
Standard
(2021) Beskrivning
Sidhänvis-
ning Avsteg
1. Organisation och rapporteringsprinciper
2-1 Organisationsdetaljer 23,53,80-83
2-2 Enheter som ingår i organisationens
hållbarhetsredovisning
80-83
2-3 Rapporteringsperiod, frekvens och
kontaktperson
92
2-4 Korrigering av information 92,96,101-
102
2-5 Extern granskning 108
2. Aktiviteter och medarbetare
2-6 Aktiviteter, värdekedja och
affärsrelationer
3,12,93,95
2-7 Medarbetare 77,97 Information ofull-
ständig. Data om
icke-garanterade
arbetstimmar och
uppdelning per kön
och region ses över
för kommande
rapportering.
2-8 Arbetare som inte är anställda 98
3. Styrning
2-9 Styrningsstruktur och
sammansättning
30-33, 92
2-10 Nominering och val av högsta
ledningsorgan
26
2-11 Ordförande för det högsta
ledningsorganet
26
2-12 Det högsta ledningsorganets roll
att bevaka hantering av påverkan
44-45,92
2-13 Delegering av ansvar för hantera
påverkan
26-27,44-
45,92
2-14 Det högsta ledningsorganets roll
inom hållbarhetsredovisning
92
2-15 Intressekonflikt 27
2-16 Kommunikation av kritiska
områden
29
2-17 Kollektiv kunskap i högsta
ledningsorgan
30-31,92
2-18 Utvärdering av arbetet i högsta
ledningsorgan
27
2-19 Ersättningsriktlinjer 27-28,77-78
2-20 Process för att fastställa ersättning 37-38,77-78
2-21 Årlig total ersättningsgrad Information ofull-
ständig. Uppgifter
om olika typer av
ersättning inkom-
plett i befintligt
system vilket ses
över för kommande
rapportering.
GRI-
Standard
(2021) Beskrivning
Sidhänvis-
ning Avsteg
4. Strategi, policyer och praxis
2-22 Uttalande om hållbarhetsstrategi 5-6
2-23 Policyåtaganden 92,96-98
2-24 Förankring av policyåtaganden 92,96-98
2-25 Processer för att gottgöra negativ
påverkan
11,94,96-99
2-26 Mekanismer för att söka rådgivning
och lyfta ärenden
99
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar100
2-28 Medlemsoranisationer 100
5. Intressentengagemang
2-29 Förhållningssätt till
intressentengagemang
93
2-30 Kollektivavtal 99
6. Upplysning av väsentliga frågor
3-1 Process för att fastställa väsentliga
frågor
93
3-2 Lista över väsentliga frågor 93
Ekonomi
3- 3 Hållbarhetsstyrning 11,41,44-
45,92-
93,101-102
205-3 Bekräftade korruptionsincidenter
och vidtagna åtgärder
99
205-1 Verksamheter som genomgått
utvärdering av korruptionsrisker
99
Miljö
3-3 llbarhetsstyrning 12,39-
45,92,101-
102
305-1 Direkta växthusgasutsläpp (Scope
1)
101-102
305-2 Indirekta växthusgasutsläpp och
energianvändning(Scope 2)
101-102
305-3 Andra indirekta utsläpp av
växthusgas (Scope 3)
101-102
Socialt
3-3 llbarhetsstyrning 11, 20-21,
97-98
401-1 Nyanställda och
personalomsättning
98-99
404-1 Genomsnittligt antal
utbildningstimmar per år och
anställd
99 Information ofull-
ständig. Uppgif-
ter uppdelat på
kön och kategori
av anställda saknas
och kommer ses
över för kommande
rapportering.
GRI-
Standard
(2021) Beskrivning
Sidhänvis-
ning Avsteg
3-3 llbarhetsstyrning 11, 20-21,
97-98
405-1 Mångfald hos styrelse, ledning och
medarbetare
97
3-3 llbarhetsstyrning 99,101
418-1 Dokumenterade fall av klagomål
gällande brott mot integritetsskydd
och förlust av kunddata
99
Företagsspecifika frågeställningar
Främja hållbara betalningar
3-3 llbarhetsstyrning 9,16,96
Etisk inkasso 16, 96
3-3 llbarhetsstyrning 16, 96
Ansvarsfullt val av uppdragsgivare
och portföljer
96
3-3 llbarhetsstyrning 96
Sund ekonomi för våra
uppdragsgivare
96
3-3 llbarhetsstyrning 96
Gynnsamma betalningsvillkor
mellan företag
97
3-3 llbarhetsstyrning 96
Sunda transaktioner 96
3-3 llbarhetsstyrning 96
Utbildningsinitiativ 96
Respekterad aktör med högt förtroende
3-3 llbarhetsstyrning 99
Anti-korruption - Visselblåsarkanal 99
3-3 llbarhetsstyrning 101-102
Ansvarsfull värdekedja och
partnerskap
101-102
3-3 llbarhetsstyrning 98
Aktiviteter för upprätthållandet av
relationer med beslutsfattare
93, 100-101
Växa genom att göra skillnad
3-3 llbarhetsstyrning 93,99
Välbefinnande bland medarbetare 99
3-3 llbarhetsstyrning 93, 98
Talade språk 98
3-3 llbarhetsstyrning 98
Antal olika nationaliteter 98
107Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
Revisorns rapport över översiktlig granskning av hållbarhetsredovisning
samt yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till Intrum AB (publ), org.nr 556607–7581
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen och företagsledningen i Intrum AB (publ) att
översiktligt granska Intrum AB:s hållbarhetsredovisning för år 2024. Företaget
har definierat hållbarhetsredovisningens omfattning på sidan 2 varav den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten definieras på sidan 102.
Styrelsens och företagsledningens ansvar
Det är styrelsen och företagsledningen som har ansvaret för att upprätta
hållbarhetsredovisningen inklusive den lagstadgade hållbarhetsrapporten i
enlighet med tillämpliga kriterier respektive årsredovisningslagen i enlighet
med den äldre lydelsen som gällde före den 1 juli 2024. Kriterierna framgår på
sidan 92 i hållbarhetsredovisningen, och utgörs av de delar av ramverket för
hållbarhetsredovisning utgivet av GRI (Global Reporting Initiative) som är till-
lämpliga för hållbarhetsredovisningen, samt av företagets egna framtagna
redovisnings- och beräkningsprinciper. Detta ansvar innefattar även den
interna kontroll som bedöms nödvändig för att upprätta en hållbarhetsredo-
visning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsredovisningen grundad på
vår översiktliga granskning och lämna ett yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. Vårt uppdrag är begränsat till den historiska informa-
tion som redovisas och omfattar således inte framtidsorienterade uppgifter.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE 3000 (omarbe-
tad) Andra bestyrkandeuppdrag än revisioner och översiktliga granskningar
av historisk finansiell information. En översiktlig granskning består av att
göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för upprättan-
det av hållbarhetsredovisningen, att utföra analytisk granskning och att vidta
andra översiktliga granskningsåtgärder. Vi har utfört vår granskning avseende
den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med FARs rekommenda-
tion RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrappor-
ten. En översiktlig granskning och en granskning enligt RevR 12 har en annan
inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Manage-
ment 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett
system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efter-
levnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar. Vi är oberoende i förhållande till Intrum
AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning och
granskning enligt RevR 12 gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan
säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna
ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grun-
dad på en översiktlig granskning och granskning enligt RevR 12 har därför inte
den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning av hållbarhetsredovisningen utgår från de av styrelsen och
företagsledningen valda kriterier, som definieras ovan. Vi anser att dessa kri-
terier är lämpliga för upprättande av hållbarhetsredovisningen.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning är tillräckliga och
ändamålsenliga i syfte att ge oss grund för våra uttalanden nedan.
Uttalanden
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några
omständigheter som ger oss anledning att anse att hållbarhetsredovisningen
inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med de ovan av styrelsen och
företagsledningen angivna kriterierna.
En lagstadgad hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm enligt digital signering
Deloitte AB
Patrick Honeth
Auktoriserad revisor
108Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
Information till aktieägarna
Årsstämma
Årsstämma i Intrum AB (publ) hålls den 27 maj 2025 på
Grev Turegatan 30, Stockholm. Kallelse sker genom annonsering
i Svenska Dagbladet och Post- och Inrikes Tidningar. Kallelsen samt övrig
information inför årsstämman finns även på www.intrum.com.
Utdelning
För att minska Intrums skuldsättningsgrad beslutade styrelsen och ledningen
att inte föreslå någon utdelning som ska betalas 2025. Tillgängligt kassa-
flöde kommer att användas för att förbättra vår finansiella riskprofil, och nya
balansräkningsfinansierade investeringsaktiviteter kommer att vara strikt
begränsade
Finansiell information 2024
Årsstämma
............................................................................................................... 27 maj
Delårsrapport januari–mars ............................................ 7 maj
Delårsrapport januari–juni .................................................31 juli
Delårsrapport januari–september ................... 30 oktober
Ytterligare information från Intrum
Finansiella rapporter publiceras på svenska och engelska och kan bestäl-
las från Intrum AB, Kommunikationsavdelningen, 105 24 Stockholm eller
via ir@intrum.com. Rapporterna samt övrig information från bolaget publ-
iceras löpande på koncernens webbplats www.intrum.com. Kommunika-
tion med ägare, analytiker och medier är ett prioriterat område. Presentation
av Intrums resultat och verksamhet görs efter varje delårsrapport för analy-
tiker och investerare i Stockholm. Utöver dessa kontakter träffar represen-
tanter från bolaget befintliga och potentiella aktieägare vid andra tillfällen,
exempelvis i enskilda möten och aktiesparträffar. Besök gärna vår webbplats,
www.intrum.com, som förutom en bred presentation av koncernen erbjuder
en fördjupad IR-del med analysverktyg med mera.
Aktieägarkontakt
Anders Bengtsson, Investor Relations Manager
E-mail: ir@intrum.com
Denna årsredovisning kan besllas i tryckt format via ir@intrum.com eller
från Intrum AB, Kommunikationsavdelningen, 105 24 Stockholm. Års- och
hållbarhetsredovisningen kan också laddas ned som pdf via
www.intrum.com.
Kontakt för rapportens innehåll
Azadeh Varzi, Head of Corporate Affairs
E-mail: azadeh.varzi@intrum.com
Intrums Års- och hållbarhetsredovisning 2024 har producerats i samarbete
med Hallvarsson & Halvarsson. Foto: Helén Karlsson. Porträttfoto: Erik Thor.
Intrum AB (publ) (org.nr 556607-7581).
109Års- och hållbarhetsredovisning 2024Om Intrum Styrning och kontroll Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter
Hållbarhetsinformation
Intrum AB (publ)
Riddargatan 10,
114 35 Stockholm, Sverige
Tel +46 8 546 10 200
Fax +46 8 546 10 211
www.intrum.com
info@intrum.com