MSEK | Noter | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Kredithanteringsintäkter | 4 | ||
Ränteintäkter | 4 | ||
Övriga intäkter | 4 | ||
Intäkter | |||
Direkta kostnader | 5 | - | - |
Bruttoresultat | |||
Kreditvinster/(kreditförluster) på portföljinvesteringar, netto | 9 | ||
Andelar i joint ventures | 10 | - | |
Rörelseintäkter | |||
Indirekta kostnader | 5 | - | - |
Rörelseresultat/EBIT | |||
Finansiella kostnader, netto | 6 | - | - |
Nettoresultat före skatt | - | ||
Skattekostnad | 7 | - | - |
Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | - | ||
Nettoresultat från avvecklade verksamheter | 14 | - | |
SUMMA ÅRETS NETTORESULTAT | - | ||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
SUMMA ÅRETS NETTORESULTAT | - |
| Genomsnittligt antal aktier (tusental): | |||
Före utspädning | 24 | ||
Efter utspädning | 24 | ||
| Nettoresultat per aktie, SEK: | |||
Före utspädning | - | - | |
Efter utspädning | - | - | |
| Resultat per aktie från avvecklade verksamheter, SEK: | |||
Före utspädning | - | ||
Efter utspädning | - | ||
MSEK | Noter | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | - | ||
Omräkningsdifferenser i utländsk valuta, netto | - | ||
Säkringsresultat från nettoinvesteringar | - | ||
Poster som senare omklassificeras till resultaträkningen | - | ||
Skillnader i värdering av pensionsförpliktelser, netto | - | ||
Poster som inte senare omklassificeras till resultaträkningen | - | ||
Totalresultat från kvarvarande verksamheter | - | ||
Totalresultat från avvecklade verksamheter | 14 | - | |
ÅRETS TOTALRESULTAT | - | ||
| Därav hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
SUMMA ÅRETS TOTALRESULTAT | - |
| Genomsnittligt antal aktier (tusental) | |||
Före utspädning | 24 | ||
Efter utspädning | 24 | ||
| Summa totalresultat per aktie | |||
Före utspädning | - | - | |
Efter utspädning | - | - | |
| Totalresultat per aktie för avvecklade verksamheter | |||
Före utspädning | - | ||
Efter utspädning | - | ||
MSEK | Noter | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 | 31 dec 2021 |
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
Immateriella anläggningstillgångar | 8 | |||
Portföljinvesteringar | 9 | |||
Investeringar i joint ventures | 10 | |||
Anläggningstillgångar | 11 | |||
Nyttjanderätter | 11 | |||
Uppskjutna skattefordringar | 7 | |||
Övriga finansiella tillgångar | 12 | |||
Summa anläggningstillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | ||||
Tillgångar som innehas för försäljning | 14 | |||
Lager av fastigheter | ||||
Skattefordringar | 7 | |||
Kundfordringar och övriga rörelsefordringar | 15 | |||
Derivatinstrument | 28 | |||
Förvaltningstillgångar | 16 | |||
Likvida medel | 17 | |||
Summa omsättningstillgångar | ||||
SUMMA TILLGÅNGAR |
MSEK | Noter | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 | 31 dec 2021 |
| SKULDER OCH EGET KAPITAL | ||||
| Långfristiga skulder | ||||
Nettoförpliktelse förmånsbestämda pensioner | 18 | |||
Upptagna lån | 19 | |||
Övriga finansiella skulder | 20 | |||
Avsättningar | 21 | |||
Uppskjutna skatteskulder | 7 | |||
Leasingskuld | 22 | |||
Summa långfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | ||||
Skulder som innehas för försäljning | 14 | |||
Upptagna lån | 19 | |||
Skatt att betala | 7 | |||
Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder | 23 | |||
Derivatinstrument | 28 | |||
Förvaltningsskulder | 16 | |||
Avsättningar | 21 | |||
Leasingskuld | 22 | |||
Summa kortfristiga skulder | ||||
| Eget kapital | ||||
Aktiekapital | 24 | |||
Reserver | 24 | |||
Balanserade vinstmedel | 24 | - | - | |
Summa eget kapital | ||||
Innehav utan bestämmande inflytande | 25 | |||
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL |
MSEK | Noter | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
EBIT från kvarvarande verksamheter | |||
EBIT från avvecklade verksamheter | 14 | ||
Rörelseresultat/EBIT | |||
Avskrivningar och nedskrivningar | 5 | ||
Kreditvinster/(kreditförluster) på portföljinvesteringar, netto | - | - | |
Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande poster | 10 | ||
Vinst vid försäljning av dotterföretag | - | - | |
Icke-kassaflödespåverkande justeringar | |||
Betalningar från intresseföretag och joint ventures | 10 | ||
Kassaflöde från löpande verksamhet före förändringar i rörelsekapitalet | |||
Förändringar i rörelsekapitalet | - | - | |
Kassaflöde från löpande verksamhet före skatt | |||
Betald inkomstskatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
Förvärv av portföljinvesteringar | 9 | - | - |
Amortering av portföljinvesteringar | 9 | ||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | 8 | - | - |
Avyttring av immateriella anläggningstillgångar | |||
Förvärv av anläggningstillgångar | 11 | - | - |
Avyttring av anläggningstillgångar | |||
Investeringar i intresseföretag/dotterföretag | 34 | - | - |
Avyttring av intresseföretag/dotterföretag | - | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - |
MSEK | Noter | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Nettointäkter från upptagna lån | |||
Amortering av leasing | - | - | |
Amortering av andra finansiella skulder | - | - | |
Återköp av egna aktier | - | - | |
Erhållna finansiella intäkter | |||
Betalda finansiella kostnader | - | - | |
Inbetalningar från reglering av säkringsderivat | |||
Betalningar för avveckling av säkringsderivat | - | - | |
Nettobetalningar vid avveckling av övriga derivat | - | - | |
Utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | |
Utdelning till ägare utan bestämmande inflytande | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Summa förändringar i kassaflöden under året | - | ||
Ingående balans likvida medel per den 1 januari | 17 | ||
Valutakursdifferenser | |||
Likvida medel från avvecklade verksamheter | - | ||
Utgående balans likvida medel per den 31 december | 16 |
| Balanserade | Summa eget kapital | Innehav utan | ||||||
| Övrigt tillskjutet | vinst medel inkl. | hänförligt till moder- | bestämmande | |||||
MSEK | Noter | Aktiekapital | kapital och | Reserver | årets resultat | bolagets aktieägare | inflytande | Summa eget kapital |
Per den 1 januari 2023 | - | |||||||
| Årets totalresultat | ||||||||
Summa årets nettoresultat | - | - | ||||||
| Övrigt totalresultat för året | ||||||||
Valutakursdifferenser | - | - | - | - | ||||
Säkringsdifferenser på nettoinvesteringar | ||||||||
Omvärderingsdifferenser på förmånsbestämda pensioner | 18 | - | - | - | - | |||
Inkomstskatt på övrigt totalresultat | - | - | - | |||||
Summa årets totalresultat | - | - | ||||||
Aktieutdelning | 24 | - | - | - | - | |||
Återköp av egna aktier | 24 | |||||||
Aktierelaterade ersättningar till anställda | 32 | - | ||||||
Ej kassaflödespåverkande poster återköp av egna aktier | 25 | - | - | |||||
Per den 31 december 2023 | - | |||||||
Per den 1 januari 2022 | ||||||||
| Årets totalresultat | ||||||||
Summa årets nettoresultat | - | - | - | |||||
| Övrigt totalresultat för året | ||||||||
Valutakursdifferenser | ||||||||
Säkringsdifferenser på nettoinvesteringar | - | - | - | |||||
Omvärderingsdifferenser på förmånsbestämda pensioner | 18 | |||||||
Inkomstskatt på övrigt totalresultat | ||||||||
Summa övrigt totalresultat för perioden | - | - | - | |||||
Aktieutdelning | 24 | - | - | - | - | |||
Återköp av egna aktier | 24 | - | - | - | ||||
Aktierelaterade ersättningar till anställda | 32 | |||||||
Skatter hänförliga till aktiebaserade ersättningar | - | - | - | |||||
Förvärv av minoritetsintressen | 24 | - | ||||||
Per den 31 december 2022 | - | |||||||
| Koncernresultaträkning | ||||
MSEK | **Tidigare format | *1 | *2 | Reviderat format |
Intäkter | 19 878 | -25 | - | 19 853 |
Direkta kostnader (tidigare ”kostnad sålda varor och tjänster”) | -12 485 | - | 2 823 | -9 663 |
Bruttoresultat | 7 393 | -25 | 2 823 | 10 191 |
Omvärderingsvinster/(förluster) på portföljinvesteringar, netto | - | 25 | - | 25 |
Andelar i intresseföretag och joint ventures | 74 | - | - | 74 |
Rörelseintäkter | 7 467 | - | 2 823 | 10 289 |
| Indirekta kostnader (tidigare ”försäljnings-, marknadsförings- och | -3 114 | - | -2 823 | -5 935 |
| administrationskostnader”) | ||||
Rörelseresultat/EBIT | 4 353 | - | - | 4 353 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Kredithanteringsintäkter | ||||
Inkassotjänster | 9 377 | 8 318 | - | - |
Försäljning av fastigheter | 856 | 602 | - | - |
Abonnemangsintäkter | 58 | 55 | - | - |
Övriga kredithanteringsintäkter | 2 | 3 | - | - |
Summa kredithanteringsintäkter | 10 294 | 8 978 | - | - |
| Ränteintäkter | ||||
Portföljinvesteringar ränteintäkter | 7 507 | 7 144 | - | - |
Övriga ränteintäkter | 740 | 835 | - | - |
Summa ränteintäkter | 8 247 | 7 979 | - | - |
| Övriga intäkter | ||||
Intäkter från koncernföretag | - | - | 1 617 | 891 |
Övrigt | 1 313 | 2 174 | - | - |
Summa övriga intäkter | 1 313 | 2 174 | 1 617 | 891 |
Direkta kostnader | Indirekta kostnader | Summa | ||||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| KONCERNENS KOSTNADER | ||||||
| Personalkostnader | ||||||
Löner | 3 881 | 3 212 | 1 829 | 1 564 | 5 710 | 4 776 |
Sociala kostnader | 561 | 470 | 289 | 236 | 851 | 706 |
Pensionskostnader | 165 | 157 | 65 | 77 | 230 | 234 |
Övriga | 339 | 269 | 179 | 197 | 519 | 466 |
Summa personalkostnader | 4 946 | 4 108 | 2 363 | 2 074 | 7 309 | 6 182 |
| Avskrivningar | ||||||
Anläggningstillgångar | 99 | 73 | - | - | 99 | 73 |
Nyttjanderätter | 269 | 242 | - | - | 269 | 242 |
Uppdragsgivarnas kreditavtal | 863 | 1 396 | - | - | 863 | 1 396 |
Programvara och andra immateriella tillgångar | 305 | 304 | - | - | 305 | 304 |
Summa avskrivningar | 1 536 | 2 015 | - | - | 1 536 | 2 015 |
| Övriga kostnader | ||||||
Fristående tjänsteleverantörer | 306 | 321 | 1 372 | 1 467 | 1 678 | 1 788 |
Juridiska kostnader | 1 343 | 1 238 | - | - | 1 343 | 1 238 |
IT-kostnader | - | - | 815 | 606 | 815 | 606 |
Kostnader för kontor | - | - | 231 | 246 | 231 | 246 |
Kostnader för porto | 401 | 357 | - | - | 401 | 357 |
Kostnader för fastigheter | 305 | 272 | - | - | 305 | 272 |
Kostnadsbesparingsprogram | - | - | 526 | - | 526 | - |
Övriga | 464 | 378 | 628 | 543 | 1 092 | 921 |
Summa övriga kostnader | 2 819 | 2 566 | 3 572 | 2 862 | 6 391 | 5 428 |
| Kostnad sålda varor och tjänster | ||||||
Kostnader för fastighetsinnehav | 362 | 324 | - | - | 362 | 324 |
Kostnader för portföljinvesteringar | - | - | - | - | - | - |
Övriga | - | - | - | - | - | - |
Summa kostnad sålda varor och tjänster | 362 | 324 | - | - | 362 | 324 |
SUMMA KONCERNENS KOSTNADER | 9 663 | 9 023 | 5 935 | 4 937 | 15 598 | 13 960 |
Direkta kostnader | Indirekta kostnader | Summa | ||||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| MODERBOLAGETS KOSTNADER | ||||||
Personalkostnader | - | - | ||||
Löner | - | - | 185 | 226 | 185 | 226 |
Sociala kostnader | - | - | 58 | 46 | 58 | 46 |
Pensionskostnader | - | - | 26 | 29 | 26 | 29 |
Övriga | - | - | - | - | - | - |
Summa personalkostnader | - | - | 269 | 301 | 269 | 301 |
| Avskrivningar | ||||||
Anläggningstillgångar | 4 | 4 | - | - | 4 | 4 |
Nyttjanderätter | 1 | - | - | - | 1 | - |
Uppdragsgivarnas kreditavtal | - | - | - | - | - | - |
Programvara och andra immateriella tillgångar | 138 | 134 | 6 | 5 | 144 | 139 |
Summa avskrivningar | 143 | 138 | 6 | 5 | 149 | 143 |
| Övriga kostnader | ||||||
Fristående tjänsteleverantörer | - | - | 591 | 606 | 591 | 606 |
Juridiska kostnader | - | - | - | - | - | - |
IT-kostnader | - | - | 264 | 108 | 264 | 108 |
Kostnader för kontor | - | - | 11 | 76 | 11 | 76 |
Kostnadsbesparingsprogram | - | - | 288 | - | 288 | - |
Övriga | 143 | 68 | 686 | 519 | 829 | 587 |
Summa övriga kostnader | 143 | 68 | 1 839 | 1 309 | 1 983 | 1 377 |
SUMMA KOSTNADER FÖR MODERBOLAGET | 286 | 206 | 2 114 | 1 615 | 2 400 | 1 821 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Revisionsuppdrag | 56 | 46 | 10 | 11 |
| Revisionsverksamhet utöver | 2 | 7 | 1 | 6 |
| revisionsuppdraget | ||||
Skatterådgivning | 2 | 1 | - | - |
Övriga tjänster | 2 | 2 | 1 | - |
Deloitte | 62 | 56 | 12 | 17 |
Revisionsuppdrag | 2 | 1 | - | - |
| Revisionsverksamhet utöver | 3 | 2 | - | - |
| revisionsuppdraget | ||||
Övriga revisionsbyråer | 5 | 3 | - | - |
Summa revisionsarvoden | 67 | 59 | 12 | 17 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ränteintäkter från koncernföretag | - | - | 3 507 | 1 681 |
Övriga ränteintäkter | 127 | 85 | 83 | 73 |
| Aktieutdelning från | - | - | 1 333 | 241 |
| koncernföretag | ||||
Summa finansiella intäkter | 127 | 85 | 4 923 | 1 996 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Räntekostnader | -3 615 | -2 561 | -4 166 | -2 547 |
Ränta på leasingskuld enligt IFRS 16 | -36 | -33 | - | - |
Valutakursdifferenser | 3 | -28 | 273 | -575 |
Nedskrivning aktier i dotterföretag | - | - | -195 | -92 |
Övriga finansiella kostnader | 6 | -856 | -97 | -138 |
Summa finansiella kostnader | -3 642 | -3 478 | -4 185 | -3 352 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Summa finansiella intäkter | 127 | 85 | 4 923 | 1 996 |
Summa finansiella kostnader | -3 642 | -3 478 | -4 185 | -3 352 |
Finansiella kostnader, netto | -3 515 | -3 394 | 738 | -1 356 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
| Aktuell skattekostnad | ||
Skattekostnad hänförlig till årets resultat | -569 | -832 |
Skatt hänförlig till tidigare år | -31 | -21 |
Summa aktuell skattekostnad | -600 | -852 |
| Uppskjuten skattekostnad | ||
| Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader och | 9 | -489 |
| underskottsavdrag för innevarande år | ||
| Redovisad och ej redovisad uppskjuten skatt på | 36 | 211 |
| underskottsavdrag hänförliga till tidigare år | ||
Summa uppskjuten skattekostnad | 44 | -277 |
Summa skattekostnad | -555 | -1 129 |
Koncernen | 2023 | 2022 | ||
Avstämning av effektiv skattesats | MSEK | % | MSEK | % |
Resultat före skatt | 839 | -3 250 | ||
| Inkomstskatt beräknad med | -173 | 20,6 | 669 | 20,6 |
normal skattesats i Sverige, 20,6% | ||||
Effekt av andra skattesatser i andra länder | 314 | -37,4 | -258 | -8,0 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla | -685 | 81,7 | -1 418 | -43,6 |
| kostnader | ||||
Skatteeffekt av skattefria intäkter | 236 | -28,2 | 242 | 7,4 |
| Ej redovisade skattefordringar | -138 | 16,4 | -897 | -27,6 |
| avseende förlustavdrag | ||||
| Utnyttjande av tidigare ej | 36 | -4,3 | 211 | 6,5 |
| redovisade skattefordringar | ||||
| avseende förlustavdrag | ||||
| Omvärdering av uppskjutna | - | - | -1 | - |
| skatter till följd av ändrad | ||||
| skattesats | ||||
| Aktuell skatt hänförligt till tidigare | -31 | 3,7 | -21 | -0,6 |
| år | ||||
| Uppskjuten skatt hänförlig till | 19 | -2,3 | 49 | 1,5 |
| tidigare år och övrigt | ||||
Övrigt | -133 | 15,8 | 294 | 9,1 |
Summa skatt på årets resultat | -555 | 66,2 | -1 129 | -34,8 |
Koncernen | 2023 | 2022 | ||
| Tillgång / | Intäkt / | Tillgång / | Intäkt / | |
| MSEK | skuld | kostnad | skuld | kostnad |
Portföljinvesteringar | -725 | 40 | -765 | -449 |
Immateriella tillgångar | 20 | 88 | -68 | 173 |
| Ackumulerade ränte-/ | 1 118 | 149 | 969 | 231 |
| underskottsavdrag | ||||
Avsättningar för pensioner | 27 | - | 27 | -11 |
Övrigt | 345 | -106 | 451 | 24 |
Summa | 786 | 173 | 613 | -32 |
Redovisat i Övrigt totalresultat, valutakursdifferenser och förvärv | - | -129 | - | -245 |
Summa | 44 | -277 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 2 197 | 1 891 | ||
Uppskjutna skatteskulder | -1 411 | -1 279 | ||
Summa | 786 | 613 | ||
MSEK | Brutto | Ej redovisat |
Sverige | 7 223 | 3 198 |
Österrike | 7 | 0 |
Tyskland | 714 | 714 |
Danmark | 115 | 115 |
Spanien | 1 796 | 958 |
Frankrike | 173 | 105 |
Grekland | 13 | 9 |
Irland | 555 | 555 |
Norge | 2 | 0 |
Polen | 17 | 17 |
Rumänien | 32 | 32 |
Storbritannien | 419 | 396 |
Summa | 11 066 | 6 099 |
MSEK | Brutto | Ej redovisat |
Sverige | 2 263 | 2 263 |
Spanien | 19 | 0 |
Nederländerna | 9 | 9 |
Summa | 2 291 | 2 272 |
MSEK | Underskottsavdrag | Ränteavdrag |
12 månader | 180 | 456 |
24 månader | 10 | 633 |
36 månader | 77 | 281 |
48 månader | 4 | 262 |
5–10 år | 32 | 631 |
Ingen löptid | 10 762 | 28 |
Summa | 11 066 | 2 291 |
Moderbolaget | 2023 | 2022 | ||
| Avstämning av moderbolagets | ||||
skattesats | MSEK | % | MSEK | % |
Resultat efter finansiella poster | 59 | -2 287 | ||
| Inkomstskatt beräknad med | ||||
normal skattesats i Sverige, 20.6% | -12 | 20,6 | 471 | 20,6 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla | -229 | 391,1 | -238 | -10,4 |
| kostnader | ||||
Skatteeffekt av skattefria intäkter | 276 | -472,0 | 52 | 2,3 |
Källskatt | -9 | 15,9 | -11 | -0,5 |
| Utnyttjande av tidigare ej | -2 | 4,2 | 2 | 0,1 |
| redovisade skattefordringar | ||||
| avseende förlustavdrag | ||||
Summa skatt på årets resultat | 24 | -40,4 | 276 | 12,1 |
| Programvara och | Koncernen | Programvara och | Moderbolaget | ||||||
| aktiverade utgifter | Kund- | aktiverade utgifter | |||||||
| MSEK | för utvecklingsarbete | relationer | Goodwill | Varumärke | Summa | för utvecklingsarbete | Firmanamn | Summa | |
Ingående balans | 791 | 3 019 | 35 143 | 100 | 39 053 | 546 | 3 | 549 | |
| varav | |||||||||
Kostnad | 2 519 | 8 846 | 38 334 | 468 | 50 166 | 809 | 22 | 831 | |
| Ackumulerade amorteringar | -1 728 | -5 827 | -3 190 | -368 | -11 113 | -264 | -20 | -284 | |
| och nedskrivningar | |||||||||
Investering | 875 | 654 | 772 | 43 | 2 345 | 124 | - | 124 | |
Utrangeringar | -6 | - | - | - | -73 | - | - | ||
Omräkningsdifferens | -20 | - | -217 | -1 | -239 | - | - | ||
| Periodens avskrivningar och | -282 | -863 | - | -25 | -1 170 | -142 | -2 | -144 | |
| nedskrivningar | |||||||||
Andra rörelser | - | - | -88 | - | - | - | - | - | |
Utgående balans | 1 358 | 2 810 | 35 544 | 118 | 39 829 | 527 | - | 527 | |
| varav | |||||||||
Kostnad | 3 198 | 9 449 | 38 727 | 515 | 51 977 | 933 | 22 | 955 | |
Ackumulerade avskrivningar | -1 841 | -6 639 | -3 184 | -397 | -12 060 | -406 | -22 | -428 | |
Utgående balans | 1 358 | 2 810 | 35 544 | 118 | 39 829 | 527 | - | 527 |
| Programvara och | Koncernen | Programvara och | Moderbolaget | ||||||
| aktiverade utgifter | Kund- | aktiverade utgifter | |||||||
| MSEK | för utvecklingsarbete | relationer | Goodwill | Varumärke | Summa | för utvecklingsarbete | Firmanamn | Summa | |
Ingående balans | 771 | 4 136 | 32 758 | 146 | 37 811 | 501 | 7 | 508 | |
| varav | |||||||||
Kostnad | 2 196 | 8 169 | 35 704 | 423 | 46 493 | 631 | 21 | 652 | |
| Ackumulerade amorteringar | -1 425 | -4 033 | -2 946 | -278 | -8 682 | -130 | -14 | -144 | |
| och nedskrivningar | |||||||||
Investering | 278 | - | - | 6 | 284 | 182 | 1 | 183 | |
Utrangeringar | -19 | - | - | -4 | -23 | -3 | - | -3 | |
Omräkningsdifferens | 21 | 280 | 2 385 | 9 | 2 695 | - | - | - | |
| Periodens avskrivningar och | -260 | -1 396 | - | -57 | -1 713 | -134 | -5 | -139 | |
| nedskrivningar | |||||||||
andra rörelser | - | - | - | - | - | - | - | - | |
Utgående balans | 791 | 3 019 | 35 143 | 100 | 39 053 | 546 | 3 | 549 | |
| varav | |||||||||
Kostnad | 2 519 | 8 846 | 38 334 | 468 | 50 166 | 809 | 22 | 831 | |
Ackumulerade avskrivningar | -1 728 | -5 827 | -3 190 | -368 | -11 113 | -263 | 19 | -282 | |
Utgående balans | 791 | 3 019 | 35 143 | 100 | 39 053 | 546 | 3 | 549 |
Marknader | Segment | 2023 | 2022 |
Norge | Norra Europa | 3 850 | 4 161 |
Sverige | Norra Europa | 2 015 | 2 033 |
Danmark | Norra Europa | 783 | 794 |
Finland | Norra Europa | 2 548 | 2 572 |
Österrike och Tyskland | Mellaneuropa | 2 009 | 2 033 |
Belgien och Nederländerna | Mellaneuropa | 1 234 | 1 246 |
Schweiz | Mellaneuropa | 3 217 | 3 056 |
Frankrike | Mellaneuropa | 3 513 | 3 549 |
Storbritannien och Irland | Mellaneuropa | 3 861 | 3 787 |
Portugal | Sydeuropa | 915 | 921 |
Spanien | Sydeuropa | 4 614 | 4 195 |
Italien | Sydeuropa | 1 788 | 1 789 |
Grekland | Sydeuropa | 4 964 | 4 967 |
Polen | Taktiska | 45 | 40 |
| marknader | |||
Övrigt | - | 188 | - |
Summa | 35 544 | 35 143 |
2023 | 2022 | |
WACC (efter skatt) | 7,2% till 11,1% | 7,5% |
Skattesats | 15,4% till 27,9% | 22,0% |
Tillväxttakt | -5,4% till 19,1% | 3,6% till 12,9% |
Slutlig tillväxttakt | 2,0% | 2,5% |
| Utrymme för WACC-känslighet, % | |||||||||
Marknader | Segment | WACC | (100) BPS | (50) BPS | (0) BPS | 50 BPS | 100 | BPS | |
Norge | Norra Europa | 7,7% | 2,088 | 1,500 | 1,015 | 608 | 263 | ||
Sverige | Norra Europa | 7,4% | 1,091 | 762 | 493 | 270 | 82 | ||
Danmark | Norra Europa | 7, 2% | 494 | 351 | 236 | 141 | 61 | ||
Finland | Norra Europa | 8,4% | 916 | 611 | 354 | 134 | (56) | ||
Österrike och Tyskland | Mellaneuropa | 7,9% | 760 | 486 | 258 | 66 | (98) | ||
Belgien och Nederländerna | Mellaneuropa | 8,0% | 722 | 537 | 384 | 254 | 142 | ||
Schweiz | Mellaneuropa | 7,4% | 1,402 | 919 | 526 | 200 | (75) | ||
Frankrike | Mellaneuropa | 8,7% | 1,098 | 705 | 370 | 83 | (167) | ||
Storbritannien och Irland | Mellaneuropa | 9,1% | 2,170 | 1,677 | 1,254 | 888 | 567 | ||
Portugal | Sydeuropa | 10,7% | 274 | 197 | 129 | 68 | 14 | ||
Spanien | Sydeuropa | 10,2% | 3,474 | 2,979 | 2,543 | 2,156 | 1,811 | ||
Italien | Sydeuropa | 11,0% | 1,518 | 1,328 | 1,159 | 1,007 | 871 | ||
Grekland | Sydeuropa | 11,1% | 4,764 | 4,201 | 3,700 | 3,252 | 2,847 | ||
Polen | Taktiska | 8,7% | 23 | 19 | 15 | 12 | 9 | ||
| marknader | |||||||||
| Utrymme för TGR-känslighet, % | ||||||||
Marknader | Segment | TGR | (100) BPS | (50) BPS | (0) BPS | 50 BPS | 100 | BPS |
Norge | Norra Europa | 2,00% | 364 | 663 | 1,015 | 1,434 | 1,942 | |
Sverige | Norra Europa | 2,00% | 135 | 299 | 493 | 727 | 1,014 | |
Danmark | Norra Europa | 2,00% | 83 | 153 | 236 | 337 | 462 | |
Finland | Norra Europa | 2,00% | 5 | 167 | 354 | 572 | 832 | |
Österrike och Tyskland | Mellaneuropa | 2,00% | (47) | 94 | 258 | 453 | 687 | |
Belgien och Nederländerna | Mellaneuropa | 2,00% | 177 | 272 | 384 | 515 | 674 | |
Schweiz | Mellaneuropa | 2,00% | 2 | 242 | 526 | 868 | 1,288 | |
Frankrike | Mellaneuropa | 2,00% | (84) | 127 | 370 | 653 | 985 | |
Storbritannien och Irland | Mellaneuropa | 2,00% | 676 | 946 | 1,254 | 1,609 | 2,022 | |
Portugal | Sydeuropa | 2,00% | 37 | 80 | 129 | 184 | 245 | |
Spanien | Sydeuropa | 2,00% | 1,960 | 2,235 | 2,543 | 2,891 | 3,286 | |
Italien | Sydeuropa | 2,00% | 933 | 1,040 | 1,159 | 1,292 | 1,441 | |
Grekland | Sydeuropa | 2,00% | 3,025 | 3,345 | 3,700 | 4,097 | 4,542 | |
Polen | Taktiska | 2,00% | 10 | 12 | 15 | 18 | 21 | |
| marknader | ||||||||
| Registre- | Verksamhets- | % av ägandet | Rättigheter, % Redovisat värde | |||||||
| Enhetens namn | ringsland | ställe | Förhållandets art | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ithaca Investment Designated Activity Company | Irland | Italien | Innehavare av obligation | - | - | 62.5% | 62.5% | 205 | 212 | |
Northwind Investments Holdings, S.L.U. | Spanien | Spanien | Aktieägarintresse | 50% | 50% | 50% | 50% | - | 112 | |
Evolve Spv Srl | Italien | Italien | Innehavare av obligation | 100% | 100% | 20% | 20% | 208 | 216 | |
| Phoenix NPL Finance Designated Activity | Irland | Grekland | Innehavare av mezzaninobligation | - | - | 30% | 30% | 44 | 78 | |
| Company | ||||||||||
Vega I NPL Finance Designated Activity Company | Irland | Grekland | Innehavare av mezzaninobligation | - | - | 30% | 30% | 32 | 44 | |
Vega II NPL Finance Designated Activity Company Irland | Grekland | Innehavare av mezzaninobligation | - | - | 30% | 30% | 48 | 59 | ||
Vega III NPL Finance Designated Activity Company | Irland | Grekland | Innehavare av mezzaninobligation | - | - | 30% | 30% | - | 4 | |
| Sunrise I NPL Finance Designated Activity | Irland | Grekland | Innehavare av mezzaninobligation | - | - | 49% | 49% | - | 137 | |
| Company | ||||||||||
Portland Srl | Italien | Italien | Innehavare av mezzaninobligation | 100% | 100% | 28.5% | 28.5% | 242 | 229 | |
| Sunrise II NPL Finance Designated Activity | Irland | Grekland | Innehavare av mezzaninobligation | - | - | 44% | 44% | 26 | 71 | |
| Company | ||||||||||
I-LAW STA Srl | Italien | Italien | Aktieägarintresse | 33% | 33% | 67% | 67% | 18 | 12 | |
Summa | 823 | 1 174 | ||||||||
MSEK | 2023 | 2022 |
| Avstämning av koncernens rapport över finansiell ställning | ||
Ingående balans | 35 645 | 31 478 |
Avskrivning av portföljer | -4 265 | -4 367 |
Försäljning av portföljer | -1 316 | -953 |
Förvärv av portföljer | 5 367 | 7 385 |
Realiserade kreditvinster/förluster (netto) | 9 | 117 |
Omräkningsdifferenser | -8 | 1 986 |
Förändring av investeringar | -213 | 4 168 |
Utgående balans | 35 432 | 35 645 |
varav avvecklade verksamheter | 138 | - |
varav kvarvarande verksamheter | 35 294 | 35 645 |
MSEK | 2023 | 2022 |
| Ränteintäkter | ||
| Ränteintäkter | 8 380 | 8 105 |
varav avvecklade verksamheter | 133 | - |
varav kvarvarande verksamheter | 8 247 | 8 105 |
Portföljförsäljningar | 402 | 496 |
varav avvecklade verksamheter | 299 | - |
varav kvarvarande verksamheter | 103 | 496 |
Bokfört värde för portföljförsäljningar | 401 | 386 |
Vinst/-förlust från portföljförsäljningar | 1 | 110 |
| Realiserade kreditvinster/förluster | ||
Realiserade kreditvinster | -1 249 | -1 678 |
Realiserade kreditförluster | 1 258 | 1 795 |
Realiserade kreditvinster/förluster (netto) | 9 | 117 |
varav avvecklade verksamheter | -16 | - |
varav kvarvarande verksamheter | 25 | 117 |
| Utrymme för intäktskänslighet | |||||||||
| Revenue | (200) | (100) | 0 | 100 | 200 | ||||
Marknader | Segment | Growth | BPS | BPS | (BPS) | BPS | BPS | ||
Norge | Norra Europa | 2% till 5% | 917 | 966 | 1,064 | 1,015 | 1,113 | ||
Sverige | Norra Europa | 3% till 8% | 443 | 468 | 493 | 518 | 543 | ||
Danmark | Norra Europa | 3% till 14% | 216 | 226 | 236 | 246 | 256 | ||
Finland | Norra Europa | 3% till 5% | 295 | 325 | 354 | 383 | 412 | ||
| Österrike och | Mellaneuropa | 5% till 14% | 213 | 236 | 258 | 281 | 303 | ||
| Tyskland | |||||||||
| Belgien och | Mellaneuropa | 3% till 8% | 352 | 368 | 384 | 399 | 415 | ||
| Nederländerna | |||||||||
Schweiz | Mellaneuropa | 2% till 5% | 450 | 488 | 526 | 564 | 602 | ||
Frankrike | Mellaneuropa | 6% till 19% | 292 | 331 | 370 | 410 | 449 | ||
| Storbritannien | Mellaneuropa | 5% till 15% | 1 149 | 1 202 | 1 307 | 1 254 | 1 359 | ||
| och Irland | |||||||||
Portugal | Sydeuropa | 6% till 22% | 108 | 119 | 129 | 139 | 150 | ||
Spanien | Sydeuropa | -5% till 4% | 2 413 | 2 478 | 2 543 | 2 607 | 2 672 | ||
Italien | Sydeuropa | 3% till 10% | 1 105 | 1 132 | 1 159 | 1 186 | 1 212 | ||
Grekland | Sydeuropa | -1% till 1% | 3 528 | 3 614 | 3 700 | 3 787 | 3 873 | ||
Polen | Taktiska | -3% till 2% | 14 | 15 | 15 | 15 | 16 | ||
| marknader | |||||||||
| Utrymme för EBIT-känslighet | ||||||
| (200) | (100) | 0 | 100 | 200 | ||
Marknader | Segment | BPS | BPS | (BPS) | BPS | BPS |
Norge | Norra Europa | 708 | 861 | 1,015 | 1,168 | 1,321 |
Sverige | Norra Europa | 293 | 393 | 493 | 593 | 693 |
Danmark | Norra Europa | 153 | 195 | 236 | 278 | 321 |
Finland | Norra Europa | 109 | 231 | 354 | 476 | 599 |
| Österrike och | Mellaneuropa | 25 | 141 | 258 | 375 | 492 |
| Tyskland | ||||||
| Belgien och | Mellaneuropa | 260 | 322 | 384 | 446 | 508 |
| Nederländerna | ||||||
Schweiz | Mellaneuropa | 256 | 391 | 526 | 661 | 796 |
Frankrike | Mellaneuropa | 118 | 244 | 370 | 497 | 623 |
| Storbritannien och | Mellaneuropa | 840 | 1 047 | 1 254 | 1 461 | 1 669 |
| Irland | ||||||
Portugal | Sydeuropa | 71 | 100 | 129 | 158 | 187 |
Spanien | Sydeuropa | 1 926 | 2 234 | 2 543 | 2 851 | 3 160 |
Italien | Sydeuropa | 995 | 1,077 | 1,159 | 1,241 | 1,323 |
Grekland | Sydeuropa | 3 385 | 3 543 | 3 700 | 3 858 | 4 016 |
Polen | Taktiska marknader | -37 | -11 | 15 | 43 | 72 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 1 174 | 6 438 |
Investeringar i samriskföretag | 1 | 0 |
Resultat från joint ventures | 171 | (4 040) |
Nedskrivningar joint ventures | (98) | (1 182) |
Kassaflöde/utdelningar från joint ventures | (433) | (355) |
Omräkningsdifferens | 7 | 313 |
Utgående balans | 823 | 1 174 |
| Grekiska | Northwind | ||||||||||||
| värdepapper- | Investments | ||||||||||||
Ithaca | Evolve | Portland | iseringsföretag | Holdings, S.L.U. | I-LAW STA Srl | ||||||||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Sammanfattning av | |||||||||||||
| balansräkning | |||||||||||||
Likvida medel | 754 | 981 | 90 | 44 | 150 | 255 | 7 945 | 3 572 | 137 | 123 | - | ||
Fastighetstillgångar | 564 | 647 | - | - | - | - | - | - | 934 | 1 183 | - | ||
Övriga tillgångar | 9 727 | 9 570 | - | - | 33 | 4 | - | - | 12 | 4 | 50 | 37 | |
Summa omsättningstillgångar | 11 045 | 11 197 | 90 | 44 | 183 | 259 | 7 945 | 3 572 | 1 083 | 1 310 | 50 | 37 | |
Portföljfordringar | 6 144 | 8 101 | 953 | 1 042 | 1 820 | 2 153 | 25 908 | 33 731 | - | - | - | - | |
Övriga långfristiga tillgångar | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
Summa anläggningstillgångar | 6 144 | 8 101 | 953 | 1 042 | 1 820 | 2 153 | 25 908 | 33 731 | - | - | - | - | |
Finansiella skulder | - | - | - | - | - | ||||||||
Övriga skulder | 2 094 | 1 701 | 32 | 38 | 62 | 46 | 272 | 99 | 32 | 49 | 19 | 15 | |
Summa kortfristiga skulder | 2 094 | 1 701 | 32 | 38 | 62 | 46 | 272 | 99 | 32 | 49 | 19 | 15 | |
Finansiella skulder | 14 772 | 17 167 | - | - | 841 | 1 300 | 33 348 | 35 967 | 566 | 731 | - | - | |
Övriga långfristiga skulder | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
Summa långfristiga skulder | 14 772 | 17 167 | - | - | 841 | 1 300 | 33 348 | 35 967 | 566 | 731 | - | - | |
Nettotillgångar/(skulder) | 323 | 430 | 1 012 | 1 049 | 1 100 | 1 065 | 234 | 1 238 | 485 | 530 | 31 | 22 | |
| Sammanfattning av | |||||||||||||
| resultaträkningen | |||||||||||||
Intäkter | 785 | -5 872 | 212 | 14 | 476 | 474 | 2,116 | 2,999 | 329 | 355 | 163 | 126 | |
Produktionskostnader | -609 | -670 | -31 | -24 | -262 | -232 | -1 799 | -1 826 | -326 | -369 | - | - | |
Övriga kostnader | -30 | 55 | 2 | -2 | -5 | -7 | -254 | -486 | 2 | -5 | -132 | -107 | |
Räntekostnader | -256 | -439 | 117 | -89 | -163 | -114 | -1 066 | -990 | -50 | -41 | - | - | |
Nettoresultat/(förlust) | -110 | -6 926 | 62 | -101 | 45 | 120 | -1 003 | -303 | -45 | -59 | 31 | 19 | |
| Andra | Summa | Nyttjande- | Nyttjande- | Nyttjande- | Koncernen | Nyttjande- | Moderbolaget | ||||||||||
| materiella | övriga | rättstillgång | Nyttjande- | rättstillgång | rättstillgång | Summa | Summa | rättstillgång | Summa | ||||||||
| Dator- | Fastighets- | anläggnings- | anläggnings- | - Fastighets- | rättstillgång | - Leasing- | - Övriga | nyttjande- | anläggnings- | Dator- | - Leasing- | anläggnings- | |||||
| MSEK | utrustning | Utrustning | investeringar Förbättringar | tillgångar | tillgångar | leasing | - Leasing IT | fordon | leasingavtal | rättstillgång | tillgångar | utrustning | fordon | tillgångar | |||
Ingående balans | 77 | 117 | - | 28 | 19 | 241 | 614 | 4 | 36 | 4 | 658 | 899 | 5 | 1 | 6 | ||
| varav | |||||||||||||||||
Kostnad | 291 | 397 | - | 79 | 110 | 877 | 1 314 | 10 | 80 | 8 | 1 412 | 2 289 | 18 | 2 | 20 | ||
Ack. avskrivningar | -214 | -280 | - | -51 | -91 | -637 | -700 | -5 | -44 | -4 | -754 | -1 390 | -13 | -1 | -14 | ||
Investering | 56 | 36 | - | 39 | 12 | 144 | 108 | - | 34 | - | 213 | 357 | 1 | 2 | 3 | ||
Utrangeringar | 1 | -1 | - | - | -1 | -1 | -4 | - | 2 | - | -2 | -3 | - | - | - | ||
Omräkningsdifferens | - | -1 | - | -1 | - | -2 | -2 | - | - | -1 | -3 | -5 | - | - | - | ||
Periodens avskrivningar | -51 | -34 | - | -12 | -4 | -101 | -195 | -2 | -23 | -55 | -275 | -376 | -4 | -1 | -5 | ||
Annan rörelse | - | - | - | - | - | - | -8 | - | - | - | -8 | -8 | - | - | - | ||
Utgående balans | 82 | 117 | - | 55 | 26 | 280 | 513 | 3 | 49 | 19 | 584 | 864 | 2 | 2 | 4 | ||
| varav | |||||||||||||||||
Kostnad | 311 | 388 | - | 111 | 126 | 936 | 1 284 | 10 | 90 | 76 | 1 468 | 2 396 | 19 | 4 | 23 | ||
Ack. avskrivningar | -229 | -271 | - | -56 | -100 | -656 | -771 | -7 | -41 | -57 | -876 | -1 532 | -17 | -2 | -19 | ||
Utgående balans | 82 | 117 | - | 55 | 26 | 280 | 513 | 3 | 49 | 19 | 592 | 864 | 2 | 2 | 4 |
| Andra | Summa | Nyttjande- | Nyttjande- | Nyttjande- | Koncernen | Nyttjande- | Moderbolaget | |||||||||||
| materiella | övriga | rättstillgång | Nyttjande- | rättstillgång | rättstillgång | Summa | Summa | rättstillgång | Summa | |||||||||
| Dator- | Fastighets- | anläggnings- | anläggnings- | - Fastighets- | rättstillgång | - Leasing- | - Övriga | nyttjande- | anläggnings- | Dator- | - Leasing- | anläggnings- | ||||||
| MSEK | utrustning | Utrustning | investeringar Förbättringar | tillgångar | tillgångar | leasing | - Leasing IT | fordon | leasingavtal | rättstillgång | tillgångar | utrustning | fordon | tillgångar | ||||
Ingående balans | 57 | 123 | 0 | 22 | 16 | 218 | 718 | 6 | 30 | 3 | 756 | 974 | 9 | 2 | 11 | |||
| varav | ||||||||||||||||||
Kostnad | 222 | 356 | 62 | 0 | 101 | 742 | 1 256 | 9 | 81 | 7 | 1 354 | 2 095 | 18 | 3 | 21 | |||
Ack. avskrivningar | -166 | -233 | -40 | - | -85 | -524 | -538 | -3 | -52 | -4 | -597 | -1 122 | -9 | -2 | -11 | |||
Investering | 47 | 22 | 13 | - | 4 | 87 | 91 | 0 | 24 | - | 118 | 205 | - | - | 0 | |||
Utrangeringar | -2 | -2 | - | 0 | -0 | -4 | -13 | 0 | 1 | -1 | -13 | -16 | - | - | 0 | |||
Omräkningsdifferens | 5 | 8 | 2 | - | 1 | 15 | 43 | - | 2 | - | 46 | 62 | - | - | 0 | |||
Periodens avskrivningar | -32 | -33 | -8 | - | -3 | -75 | -225 | -2 | -21 | -1 | -249 | -324 | -4 | - | -4 | |||
Annan rörelse | 2 | -2 | 0 | - | 0 | 0 | 0 | - | 0 | - | - | - | - | - | ||||
Utgående balans | 77 | 117 | 28 | - | 19 | 241 | 614 | 4 | 36 | 4 | 658 | 899 | 5 | 2 | 7 | |||
| varav | ||||||||||||||||||
Kostnad | 291 | 397 | - | 79 | 110 | 877 | 1 314 | 10 | 80 | 8 | 1 412 | 2 289 | 18 | 3 | 21 | |||
Ack. avskrivningar | -214 | -280 | - | -51 | -91 | -637 | -700 | -5 | -44 | -4 | -754 | -1 390 | -13 | -2 | -15 | |||
Utgående balans | 77 | 117 | 28 | - | 19 | 241 | 614 | 4 | 36 | 4 | 658 | 899 | 5 | 2 | 7 |
| Redovisade | Justeringar | ||
| värden före | av verkligt | Verkligt | |
| MSEK | förvärvet | värde | värde |
Kundrelationer | - | 186 | 186 |
| Övriga materiella och immateriella | 235 | 42 | 277 |
| anläggningstillgångar | |||
Uppskjuten skattefordring | - | 6 | 6 |
Övriga fordringar | 179 | -24 | 156 |
Kassa och bank | 155 | - | 155 |
Uppskjutna skatteskulder | -2 | -59 | -61 |
Övriga skulder och avsättningar | -348 | 6 | -342 |
Nettotillgångar | 219 | 158 | 377 |
Erlagt kontant | 503 | ||
Uppskjuten köpeskilling | - | ||
Goodwill | 126 | ||
Likvida medel i förvärvade företag | 155 | ||
| Redovisade | Justeringar | ||
| värden före | av verkligt | Verkligt | |
| MSEK | förvärvet | värde | värde |
Kundrelationer | 503 | -257 | 246 |
| Övriga materiella och immateriella | 327 | -218 | 108 |
| anläggningstillgångar | |||
Uppskjuten skattefordring | 258 | 206 | 464 |
Övriga fordringar | 352 | - | 352 |
Kassa och bank | 190 | - | 190 |
Uppskjutna skatteskulder | - | -48 | -48 |
Övriga skulder och avsättningar | -1 422 | -135 | -1 557 |
Nettotillgångar | 208 | -453 | -245 |
Erlagt kontant | 1 226 | ||
- Köpeskilling | 176 | ||
- Aktieägartillskott | 1 049 | ||
Goodwill | 421 | ||
Likvida medel i förvärvade företag | 190 | ||
| Redovisade | Justeringar | ||
| värden före | av verkligt | Verkligt | |
| MSEK | förvärvet | värde | värde |
Kundrelationer | - | 177 | 177 |
| Programvara och övriga | 30 | - | 30 |
| anläggningstillgångar | |||
Uppskjutna skatteskulder | - | -22 | -22 |
Nettotillgångar | 30 | 156 | 186 |
Erlagt kontant | 86 | ||
Uppskjuten köpeskilling | 159 | ||
Goodwill | 59 | ||
Likvida medel i förvärvade företag | - | ||
| Redovisade | Justeringar | ||
| värden före | av verkligt | Verkligt | |
| MSEK | förvärvet | värde | värde |
| Programvara och övriga | 39 | 531 | 569 |
| anläggningstillgångar | |||
Uppskjutna skatteskulder | -133 | -133 | |
Nettotillgångar | 39 | 397 | 436 |
Erlagt kontant | 394 | ||
Uppskjuten köpeskilling | 171 | ||
Goodwill | 129 | ||
Likvida medel i förvärvade företag | - | ||
| Koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
Depositioner | 16 | 14 |
Lånefordringar | 56 | 1 |
Övrigt | 103 | 38 |
Summa | 175 | 52 |
Ingående balanser | 52 | 90 |
Utbetalat | -2 | -67 |
Förvärvade | 125 | 28 |
Kursdifferens | - | 2 |
Redovisade värden | 175 | 52 |
| MSEK | |
Immateriella anläggningstillgångar | 88 |
Kundfordringar och övriga rörelsefordringar | 54 |
Portföljinvesteringar | 138 |
Övriga tillgångar | 18 |
Likvida medel | 197 |
Summa tillgångar som innehas för försäljning | 495 |
Skulder | 82 |
Pensioner och avsättningar | 8 |
Övriga skulder | 10 |
Summa skulder som innehas för försäljning | 100 |
Tillgångar som innehas för försäljning, netto | 395 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Intäkt | 147 | 237 |
Direkta kostnader | -59 | -78 |
Kreditvinster/(kreditförluster), netto | -16 | 5 |
Indirekta kostnader | -62 | -78 |
Rörelseresultat/EBIT | 10 | 86 |
Finansnetto | -12 | -10 |
Resultat före skatt | -2 | 76 |
Skatt | -4 | 1 |
Resultat efter skatt | -6 | 77 |
Nedskrivningar | -75 | - |
Realisationsförlust | -146 | - |
Periodens nettoresultat | -227 | 77 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Kassaflöde från löpande verksamhet | 413 | 22 |
Kassaflöde från investeringar | 37 | -125 |
Kassaflöde från finansiering | 23 | -26 |
Kassaflöde, netto | 473 | -129 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
Ej förfallna fordringar | 898 | 923 |
Kundfordringar förfallna < 30 dagar | 259 | 59 |
Kundfordringar förfallna 30–60 dagar | 148 | 62 |
Kundfordringar förfallna 61–90 dagar | 43 | 29 |
Kundfordringar förfallna > 90 dagar | 163 | 115 |
Summa kundfordringar | 1 511 | 1 188 |
| Ingående ackumulerad reserv för förväntade | -108 | -110 |
| kreditförluster | ||
Årets reserv för förväntade kreditförluster | -12 | -19 |
Årets realiserade kundförluster | 8 | 29 |
| Årets upplösning av reserv för förväntade | -1 | 1 |
| kreditförluster | ||
Omräkningsdifferens | - | -9 |
Utgående ackumulerad reserv för osäkra fordringar | -113 | -108 |
Redovisat värde på kundfordringar | 1 398 | 1 080 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Utlägg för kunders räkning | 153 | 148 | - | - |
| Avgår: reserv för osäkerhet i utlägg | -7 | -5 | - | - |
| för kunders räkning | ||||
Summa | 146 | 143 | ||
Factoring | - | 285 | - | - |
| Att återkrävas från nederländska | - | - | - | - |
| kronofogdar | ||||
Förutbetalda pensionspremier | 12 | 17 | - | - |
| Fordringar på intresseföretag och | 103 | 288 | - | - |
| joint ventures | ||||
| Förskottsbetalning vid | 44 | - | - | - |
| fastighetsauktioner | ||||
Deponering | - | - | - | - |
Mervärdeskatt | 246 | 222 | 15 | 47 |
Övrigt | 455 | 516 | 8 | 12 |
Övrigt | 860 | 1 328 | 23 | 59 |
| Redovisat värde på övriga | 1 006 | 1 472 | 23 | 59 |
| fordringar | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Förutbetalda kostnader och | ||||
| upplupna kostnader | ||||
Förutbetalda hyreskostnader | 15 | 10 | - | - |
Förutbetalda försäkringspremier | 5 | 7 | - | - |
| Förutbetalda kostnader avseende | -1 | 46 | - | - |
| portföljinvesteringar | ||||
Upplupna intäkter | 1 530 | 1 567 | 15 | - |
Övrigt | 363 | 353 | 165 | 184 |
| Summa förutbetalda kostnader | 1 912 | 1 983 | 180 | 184 |
| och upplupna intäkter | ||||
MSEK | 2023 | 2022 |
Ofonderad förmånsbestämd pensionsförpliktelse | 214 | 167 |
Fonderad förmånsbestämd pensionsförpliktelse | 328 | 337 |
Summa förmånsbestämd pensionsförpliktelse | 542 | 504 |
Plantillgångar | -400 | -363 |
Nettoförpliktelse förmånsbestämda pensioner | 142 | 141 |
| Förändringar i förmånsbestämda pensionsförpliktelser | ||
Ingående balans per den 1 januari | 141 | 329 |
| Kostnader avseende tjänstgöring under innevarande | 26 | 41 |
| period | ||
Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare period | -2 | - |
Räntekostnader | 7 | 2 |
Ändringar av planen | - | -1 |
Periodens kostnader | 30 | 42 |
Aktuariella (vinster)/förluster | 22 | -155 |
Utbetalda pensioner | -36 | -96 |
Valutakursdifferens | -16 | 21 |
Utgående balans per den 31 december | 142 | 142 |
| Nettoförändringar av tillgångar i förmånsbestämda | ||
| planer | ||
Ingående balans per den 1 januari | 363 | 271 |
Ränteintäkter | 7 | 1 |
Avkastning på plantillgångar | -8 | 19 |
Erlagd förmån | -29 | -54 |
Avgifter | 27 | 93 |
Nettobetalning för perioden | -2 | 39 |
Valutakursdifferens | 41 | 32 |
Utgående balans per den 31 december | 400 | 363 |
2023 | 2022 | |
Diskonteringsränta | 1,5–3,7 0,75-3,72 | |
Förmånsökningar | 0,0–3,0 | 0,00-3,3 |
Löneökningar | 0,0–3,0 | 0,00-5,9 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Likvida medel som innehas för kunders räkning | 1 106 | 1 130 |
Skuld till uppdragsgivare | -1 106 | -1 130 |
- | - | |
| Förvaltningstillgångar och skulder, netto |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kassa och bank | 3 617 | 3 430 | 762 | 545 |
Spärrade bankkonton | 152 | 44 | - | - |
Summa likvida medel | 3 769 | 3 474 | 762 | 545 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Långfristiga lån | ||||
Banklån | 14 885 | 8 430 | 14 885 | 8 430 |
Obligationslån | 37 014 | 42 279 | 37 014 | 42 279 |
| Kortfristiga skulder | ||||
Företagscertifikat | 694 | 1 130 | 694 | 1 130 |
Obligationslån | 7 259 | 4 679 | 7 259 | 4 679 |
Banklån | - | - | - | - |
Summa | 59 852 | 56 518 | 59 852 | 56 518 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 56 519 | 52 502 |
Upptagna lån | 40 191 | 34 238 |
Amortering på lån | -36 302 | -32 042 |
Effekt av förvärv och avyttringar | 418 | 175 |
Valutakursdifferenser | -974 | 1 646 |
Utgående balans | 60 199 | 56 519 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Förfallotidpunkter för | ||||
| långfristiga lån | ||||
Mellan 1 och 2 år | 14 123 | 6 716 | 14 123 | 6 716 |
Mellan 2 och 3 år | 23 711 | 11 538 | 23 711 | 11 538 |
Mellan 3 och 4 år | 9 432 | 18 401 | 9 432 | 18 401 |
Mellan 4 och 5 år | 4 993 | 9 454 | 4 993 | 9 454 |
Mer än 5 år | - | 5 005 | - | 5 005 |
Summa | 52 259 | 51 113 | 52 259 | 51 113 |
| Outnyttjade kreditlöften | ||||
| exklusive garantifacilitet | ||||
Löper ut inom ett år | - | - | - | - |
Löper ut efter mer än ett år | 5 089 | 11 452 | 5 089 | 11 452 |
Summa | 5 089 | 11 452 | 5 089 | 11 452 |
MSEK | 2024 |
Företagscertifikat | 699 |
Obligationslån | 7 259 |
Summa | 7 958 |
MSEK | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
Obligationslån | 13 014 | 9 877 | 9 432 | 4 993 |
Syndikerad lånefacilitet | - | 13 834 | - | - |
Summa | 13 014 | 12 711 | 9 432 | 4 993 |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
Uppskjuten köpeskilling | 300 | - |
Långfristig skuld för portföljinvesteringar | - | - |
Långfristig skuld till minoritetsägare | 341 | 397 |
Övriga långfristiga skulder | - | 9 |
Summa | 641 | 406 |
Koncernen | Moderbolag | ||||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Förfaller efter 12 månader | 436 | 482 | - | - | |
Förfaller före 12 månader | 193 | 230 | - | - | |
Summa leasingskuld | 629 | 712 | - | - |
| Koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående balanser | 38 | 52 |
Belopp som tagits i anspråk under året | -17 | -9 |
Outnyttjade belopp som återförts under året | -30 | -27 |
Årets nya avsättningar | 374 | 19 |
Avsättningar i förvärvade verksamheter | 125 | - |
Omräkningsdifferenser | -7 | 4 |
Utgående balanser | 483 | 39 |
| Därav långfristiga avsättningar | ||
Återställningskostnader för förhyrd kontorslokal | 1 | 1 |
Personalkostnader | 13 | 2 |
Hyror och sammanhängande kostnader | - | 4 |
Juridiska ärenden | 89 | 19 |
Övrigt | 4 | 5 |
Summa långfristiga avsättningar | 107 | 31 |
| Därav kortfristiga avsättningar | ||
Återställningskostnader för förhyrd kontorslokal | - | 2 |
| Kostnader för uppsägning av personal och övriga | 101 | - |
| omstruktureringskostnader | ||
Konsultverksamhet (juridisk, skatt och efterlevnad) | 171 | 5 |
Övrigt | 104 | 1 |
Summa kortfristiga avsättningar | 376 | 8 |
- | - | |
Summa | 483 | 39 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Upplupna sociala avgifter | 159 | 171 | 10 | 8 |
Semesterlöneskuld | 346 | 219 | 19 | 16 |
Upplupen bonuskostnad | 548 | 515 | 78 | 98 |
Förutbetalda abonnemangsintäkter | 1 017 | 1 344 | - | - |
Upplupna räntor | 853 | 558 | 785 | 501 |
| Övriga personalrelaterade | 246 | 330 | 18 | 33 |
| kostnader | ||||
Kontorsrelaterade kostnader | 92 | 103 | 4 | 7 |
Produktionskostnader | 342 | 365 | - | - |
Övriga upplupna kostnader | 497 | 447 | 233 | 95 |
Summa | 4 100 | 4 052 | 1 148 | 759 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Leverantörsskulder | 332 | 440 | 27 | 11 |
Förskott från uppdragsgivare | 101 | 26 | - | - |
Övriga kortfristiga skulder | 1 507 | 1 967 | 5 | 4 |
| Upplupna kostnader och | 4 100 | 4 052 | 1 148 | 759 |
| förutbetalda intäkter | ||||
| Summa skulder och övriga | 6 040 | 6 485 | 1 483 | 774 |
| rörelseskulder | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ställda säkerheter | ||||
Depositioner | - | 14 | - | - |
Spärrade bankkonton | 152 | 44 | - | - |
Koncerninterna fordringar | 41 741 | 37 578 | 41 741 | 37 578 |
Aktier i dotterföretag | 33 142 | 25 211 | 33 142 | 25 211 |
Summa | 75 035 | 62 847 | 74 883 | 62 789 |
Eventualförpliktelser | 7 | 7 | 7 | 7 |
Betalningsgarantier | 1 | - | - | - |
Summa | 8 | 7 | 7 | 7 |
2023 | Kredithantering | Taktiska | Investing | Taktiska | |||||||||||
MSEK | Norra Europa Mellaneuropa | Sydeuropa | marknader | Delsumma | Norra Europa Mellaneuropa | Sydeuropa | marknader | Delsumma | Elimineringar | Huvudkontor | Total summa | ||||
| Resultatanalys: | |||||||||||||||
Externa intäkter | 2 352 | 2 582 | 6 345 | 164 | 11 444 | 1 692 | 2 502 | 2 444 | 1 908 | 8 545 | - | 12 | 20 000 | ||
Interna intäkter | 384 | 847 | 702 | 585 | 2 518 | - | - | - | - | - | -2 750 | 232 | - | ||
Intäkt | 2 736 | 3 429 | 7 047 | 750 | 13 962 | 1 692 | 2 502 | 2 444 | 1 908 | 8 545 | -2 750 | 243 | 20 000 | ||
Direkta kostnader | -1 920 | -2 204 | -4 246 | -511 | -8 881 | -451 | -1 141 | -915 | -787 | -3 294 | 2 687 | -234 | -9 722 | ||
Indirekta kostnader | -739 | -1 269 | -1 369 | -355 | -3 732 | -29 | -48 | -82 | -197 | -356 | 63 | -1 972 | -5 997 | ||
Andelar i intresseföretag och joint ventures | - | - | 21 | - | 21 | - | - | 53 | - | 53 | - | - | 74 | ||
Kreditvinster, netto | - | - | - | - | - | -152 | -21 | -96 | 278 | 9 | - | - | 9 | ||
Rörelseresultat/EBIT | 77 | -44 | 1 453 | -116 | 1 370 | 1 059 | 1 292 | 1 403 | 1 203 | 4 956 | - | -1 963 | 4 363 | ||
Finansiella kostnader, netto | -45 | -526 | -1 067 | -351 | -1 989 | -199 | -180 | -856 | 16 | -1 219 | -539 | -3 747 | |||
Resultat före skatt | 31 | -570 | 386 | -467 | -620 | 860 | 1 112 | 547 | 1 219 | 3 737 | - | -2 502 | 616 | ||
Skatt | -38 | -89 | -233 | -66 | -426 | -5 | 0 | 6 | -2 | -1 | -133 | -559 | |||
Årets nettoresultat | -7 | -659 | 153 | -533 | -1 046 | 855 | 1 112 | 553 | 1 217 | 3 737 | - | -2 635 | 56 | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
| Externa intäkter | ||
Grekland | 3 200 | 2 946 |
Spanien | 3 194 | 3 015 |
Italien | 1 981 | 2 274 |
Storbritannien | 1 457 | 724 |
Norge | 1 434 | 1 538 |
Finland | 1 212 | 1 117 |
Schweiz | 981 | 1 370 |
Tyskland | 969 | 885 |
Ungern | 964 | 845 |
Sverige | 922 | 924 |
Frankrike | 859 | 955 |
Polen | 675 | 507 |
Danmark | 455 | 456 |
Portugal | 412 | 443 |
Nederländerna | 412 | 464 |
Övriga länder | 874 | 905 |
Summa | 20 000 | 19 368 |
MSEK | 2023 | 2022 |
| Immateriella och materiella anläggningstillgångar | ||
Spanien | 7 051 | 6 802 |
Norge | 5 259 | 5 714 |
Finland | 4 504 | 4 458 |
Italien | 4 283 | 4 452 |
Schweiz | 3 355 | 3 166 |
Greece | 2 818 | 3 077 |
Portugal | 2 085 | 2 094 |
Sverige | 2 078 | 2 083 |
Tyskland | 1 220 | 1 223 |
Frankrike | 1 182 | 1 139 |
Ungern | 1 059 | 1 021 |
Belgien | 1 046 | 1 047 |
Storbritannien | 933 | 429 |
Övriga länder | 3 918 | 3 248 |
Total | 40 789 | 39 953 |
MSEK | 2023 | 2022 |
| Intäkter från avtal med kunder | ||
Grekland | 2 480 | 2 410 |
Spanien | 2 294 | 2 148 |
Italien | 1 541 | 1 714 |
Norge | 910 | 897 |
Finland | 776 | 702 |
Schweiz | 735 | 1 151 |
Frankrike | 586 | 581 |
Storbritannien & Irland | 593 | 93 |
Sverige | 516 | 483 |
Övriga länder | 1 195 | 1 085 |
Total | 11 626 | 11 263 |
SEK M | 2023 | 2022 |
| Intäkter från avtal med kunder | ||
Servicing | 11 444 | 10 424 |
Investing | 182 | 839 |
Total | 11 626 | 11 263 |
2022 | Kredithantering | Taktiska | Investing | Taktiska | ||||||||||
MSEK | Norra Europa Mellaneuropa | Sydeuropa | marknader | Delsumma | Norra Europa Mellaneuropa | Sydeuropa | marknader | Delsumma | Elimineringar | Huvudkontor | Total summa | |||
| Resultatanalys: | ||||||||||||||
Externa intäkter | 2 245 | 1 811 | 6 249 | 119 | 10 424 | 1 826 | 2 938 | 2 440 | 1 740 | 8 944 | 19 368 | |||
Interna intäkter | 424 | 1 024 | 624 | 591 | 2 663 | -2 757 | 94 | 0 | ||||||
Intäkt | 2 670 | 2 835 | 6 873 | 710 | 13 087 | 1 826 | 2 938 | 2 440 | 1 740 | 8 944 | -2 757 | 94 | 19 368 | |
Direkta kostnader | -1 753 | -1 998 | -4 353 | -438 | -8 543 | -489 | -1 092 | -898 | -767 | -3 247 | 2 774 | -85 | -9 100 | |
Indirekta kostnader | -563 | -674 | -1 152 | -241 | -2 631 | -41 | -134 | -184 | -158 | -517 | -17 | -1 841 | -5 006 | |
Andelar i intresseföretag och joint ventures | 24 | 24 | -5 246 | -5 246 | -5 223 | |||||||||
Kreditvinster, netto | 57 | -146 | -217 | 423 | 117 | 117 | ||||||||
Rörelseresultat/EBIT | 353 | 163 | 1 391 | 31 | 1 938 | 1 352 | 1 566 | -4 105 | 1 237 | 51 | 0 | -1 832 | 156 | |
Finansiella kostnader, netto | -57 | -257 | -589 | -201 | -1 103 | -364 | -91 | -700 | -19 | -1 174 | -1 127 | -3 404 | ||
Nettoresultat före skatt | 297 | -95 | 802 | -170 | 834 | 988 | 1 475 | -4 804 | 1 218 | -1 123 | 0 | -2 958 | -3 248 | |
Skatt | -43 | -77 | -193 | -88 | -401 | -106 | -9 | 1 | -2 | -115 | -613 | -1 129 | ||
Årets nettoresultat | 254 | -172 | 609 | -258 | 433 | 883 | 1 466 | -4 803 | 1 215 | -1 239 | 0 | -3 571 | -4 377 | |
| MSEK | |
Summa intäkter för rapporterbara segment | 22 507 |
Nettoresultat från avvecklade verksamheter | -147 |
Eliminering av intäkter mellan segment | -2 750 |
Justering för huvudkontor | 243 |
Koncernens intäkter | 19 853 |
| MSEK | |
Rörelseresultat/EBIT | 6 326 |
EBIT från avvecklade verksamheter | -10 |
Eliminering av EBIT mellan segment | - |
Justering för huvudkontor | -1 963 |
Koncernens nettoresultat före finansiella poster och skatt | 4 353 |
Koncernen | Moderbolaget | ||||
MSEK | Not | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Redovisat värde på finansiella | |||||
| instrument | |||||
| Finansiella tillgångar värderade | 1 | 44 984 | 44 468 | 41 672 | 47 173 |
| till upplupet anskaffningsvärde | |||||
| Finansiella tillgångar värderade | 2 | 324 | 253 | 324 | 253 |
| till verkligt värde | |||||
| Totalt redovisat värde av | 45 307 | 44 720 | 41 996 | 47 426 | |
| finansiella tillgångar | |||||
| Finansiella skulder värderade till | 3 | 66 556 | 63 254 | 61 911 | 76 178 |
| upplupet anskaffningsvärde | |||||
| Finansiella skulder värderade till | 2 | 651 | 928 | 635 | 138 |
| verkligt värde | |||||
| Totalt redovisat värde av | 67 207 | 64 182 | 62 546 | 76 316 | |
| finansiella skulder | |||||
| Följande finansiella instrument | |||||
| uppgår på balansdagen till: | |||||
Portföljinvesteringar | 1 | 35 294 | 35 645 | - | - |
Kundfordringar | 1 | 1 398 | 1 080 | - | - |
| Övriga fordringar inklusive | 1, 2 | 4 522 | 4 521 | 41 234 | 46 880 |
| upplupna intäkter | |||||
| I posten ingår derivat och andra | 324 | 253 | 324 | 253 | |
| tillgångar värderade till verkligt | |||||
| värde på | |||||
Likvida medel | 1 | 3 769 | 3 474 | 762 | 545 |
| Finansiella tillgångar värderade | 44 660 | 44 468 | 41 672 | 47 172 | |
| till upplupet anskaffningsvärde | |||||
| Finansiella tillgångar värderade | 2 | 324 | 253 | 324 | 253 |
| till verkligt värde | |||||
| Totalt redovisat värde av | 44 984 | 44 720 | 41 996 | 47 425 | |
| finansiella tillgångar | |||||
Långfristiga banklån | 3 | 14 885 | 8 430 | 14 885 | 8 430 |
Obligationslån | 3 | 44 273 | 46 958 | 44 273 | 46 958 |
Företagscertifikat | 3 | 694 | 1 130 | 694 | 1 130 |
Leverantörsskulder | 3 | 332 | 440 | 27 | 11 |
| Övriga skulder inklusive | 2, 3 | 7 023 | 7 224 | 2 667 | 19 786 |
| upplupna kostnader | |||||
| I posten ingår | 2 | 303 | 138 | 303 | 138 |
| derivat om | |||||
| Övriga skulder värderade till | 2 | 348 | 791 | 332 | - |
| verkligt värde om | |||||
| Finansiella skulder värderade till | 66 556 | 63 254 | 61 911 | 76 178 | |
| upplupet anskaffningsvärde | |||||
| Finansiella skulder värderade till | 2 | 651 | 928 | 635 | 138 |
| verkligt värde | |||||
| Totalt redovisat värde av | 67 207 | 64 182 | 62 546 | 76 316 | |
| finansiella skulder | |||||
Genomsnitt | Genomsnitt | |||
Lokal valuta | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 | 2023 | 2022 |
CHF | 11,98 | 11,29 | 11,82 | 10,59 |
EUR | 11,10 | 11,12 | 11,48 | 10,63 |
HUF | 0,0290 | 0,0277 | 0,0301 | 0,0272 |
NOK | 0,99 | 1,06 | 1,01 | 1,05 |
MSEK | 2023 | 2022 |
SEK | 526 | 527 |
EUR | 13 908 | 13 504 |
CHF | 735 | 1 151 |
HUF | 1 144 | 1 119 |
NOK | 1 330 | 1 595 |
Övriga valutor | 2 367 | 1 589 |
Summa | 20 009 | 19 485 |
MSEK | 2023 | 2022 |
SEK | 9 750 | 8 300 |
EUR | 22 929 | 26 013 |
- avgår EUR säkrat genom valutalån | -27 951 | -28 016 |
+ tillkommer EUR säkrat genom derivat | 6 881 | 7 514 |
CHF | 482 | 872 |
- avgår CHF säkrat genom derivat | - | - |
HUF | 884 | 720 |
- avgår HUF säkrat genom derivat | - | 0 |
NOK | 4 266 | 4 506 |
- avgår NOK säkrat genom valutalån | -1 106 | -1 185 |
- avgår NOK säkrat genom derivat | -2 132 | -2 285 |
Övriga valutor | 4 925 | 4 761 |
Summa | 18 929 | 21 200 |
| Inom | Senare | |||
| MSEK | ett år | 2–5 år | än 5 år | Summa |
| 31 dec 2023 | ||||
Leverantörsskulder och övriga skulder | 7 330 | - | - | 7 330 |
Leasingskulder | 198 | 418 | 21 | 637 |
Skulder till kreditinstitut | - | 14 885 | - | 14 885 |
Obligationslån | 7 259 | 37 315 | - | 44 574 |
Företagscertifikat | 694 | - | - | 694 |
Summa | 15 481 | 52 618 | 21 | 68 120 |
| 31 dec 2022 | ||||
Leverantörsskulder och övriga skulder | 6 910 | - | - | 6 910 |
Leasingskulder | 229 | 430 | 49 | 708 |
Skulder till kreditinstitut | - | 8 430 | - | 8 430 |
Obligationslån | 4 679 | 37 605 | 5 005 | 47 289 |
Företagscertifikat | 1 130 | - | - | 1 130 |
Summa | 12 949 | 46 465 | 5 053 | 64 467 |
| Inom | Senare | |||
| MSEK | ett år | 2–5 år | än 5 år | Summa |
| 31 dec 2023 | ||||
| Leverantörsskulder och övriga | 1 320 | - | - | 1 320 |
| skulder | ||||
Skulder till kreditinstitut | - | 14 885 | - | 14 885 |
Obligationslån | 7 259 | 37 315 | - | 44 574 |
Företagscertifikat | 694 | - | 694 | |
Skulder till koncernföretag | 799 | 17 419 | - | 18 218 |
Summa | 10 072 | 69 619 | - | 79 691 |
| 31 dec 2022 | ||||
| Leverantörsskulder och övriga | 912 | - | - | 912 |
| skulder | ||||
Skulder till kreditinstitut | - | 8 430 | - | 8 430 |
Obligationslån | 4 679 | 37 605 | 5 005 | 47 289 |
Företagscertifikat | 1 130 | - | - | 1 130 |
Skulder till koncernföretag | 1 219 | 17 529 | - | 18 747 |
Summa | 7 940 | 63 563 | 5 005 | 76 508 |
Lokal valuta | Valutasäkrat belopp, köp Valutasäkrat belopp, sälj | |
CZK | 1 360 | - |
DKK | - | -1 295 |
EUR | 407 | - |
GBP | 16 | -335 |
HUF | - | -38 450 |
NOK | 885 | - |
PLN | - | -9 |
SEK | 7 564 | -6 274 |
Män | Kvinnor | Män | Kvinnor | |||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Österrike | 16 | 14 | 18 | 25 | - | - | - | - |
Belgien | 31 | 33 | 56 | 52 | - | - | - | - |
Brasilien | 8 | 14 | 15 | 21 | - | - | - | - |
Tjeckien | 23 | 26 | 45 | 50 | - | - | - | - |
Danmark | 59 | 63 | 95 | 93 | - | - | - | - |
Estland | 3 | 4 | 7 | 7 | - | - | - | - |
Finland | 140 | 136 | 367 | 342 | - | - | - | - |
Frankrike | 141 | 162 | 334 | 377 | - | - | - | - |
Tyskland | 144 | 143 | 283 | 278 | - | - | - | - |
Grekland | 663 | 600 | 982 | 820 | - | - | - | - |
Ungern | 176 | 194 | 318 | 312 | - | - | - | - |
Irland | 23 | 25 | 22 | 25 | - | - | - | - |
Italien | 338 | 334 | 449 | 437 | - | - | - | - |
Lettland | 179 | 217 | 91 | 112 | - | - | - | - |
Litauen | 129 | 176 | 286 | 356 | - | - | - | - |
Luxemburg | - | - | - | - | - | - | - | - |
Mauritius | 50 | 41 | 135 | 98 | - | - | - | - |
Nederländerna | 69 | 77 | 66 | 64 | - | - | - | - |
Norge | 216 | 235 | 275 | 313 | - | - | - | - |
Polen | 160 | 160 | 240 | 246 | - | - | - | - |
Portugal | 77 | 71 | 159 | 155 | - | - | - | - |
Rumänien | 25 | 55 | 50 | 105 | - | - | - | - |
Slovakien | 24 | 27 | 45 | 50 | - | - | - | - |
Spanien | 683 | 686 | 1 169 | 1 234 | - | - | - | - |
Sverige | 167 | 155 | 234 | 232 | 44 | 42 | 38 | 38 |
Schweiz | 88 | 93 | 108 | 108 | - | - | - | - |
Storbritannien | 235 | 147 | 289 | 165 | - | - | - | - |
Summa | 3 867 | 3 888 | 6 140 | 6 077 | 44 | 42 | 38 | 38 |
2023 | 2022 | |||
Män | Kvinnor | Män | Kvinnor | |
Styrelsen | 5 | 3 | 5 | 3 |
Koncernens ledningsgrupp | 14 | 3 | 11 | 5 |
Landschefer | 16 | 1 | 17 | 2 |
Styrelseledamöter i dotterföretag | 56% | 44% | 75% | 25% |
Typer av aktier | 2023 års plan | 2022 års plan | 2021 års plan |
Prestanda | 989 241 | 178 741 | 127,947 |
Bundna | - | - | 127,947 |
2023 | 2022 | |||||
Enheter | GD FV | Belopp | Enheter | GD FV | Belopp | |
Per den 1 januari | 454 952 | 205 | 93 185 | 550 782 | 248 | 136 566 |
beviljats under året | 989 241 | 13 | 13 105 | 178 740 | 138 | 24 698 |
| som förverkats | -20 318 | 205 | -4 162 | -164 308 | 248 | -40 740 |
| under året | ||||||
Intjänade under året | - | - | -110 262 | 248 | -27 339 | |
| Per den 31 | 1 423 875 | 72 | 102 038 | 454 952 | 205 | 93 185 |
| december |
| 22 aug–31 dec | 01 jan–21 aug | ||
TSEK | 2023 | 2022 | 2021 |
| Verkställande direktör och | |||
koncernchef | Andrés Rubio | Andrés Rubio Anders Engdahl | |
Grundlön | 10 811 | 3 388 | 5 295 |
Rörlig ersättning | 15 129 | 6 093 | 14 886 |
Övriga förmåner | 251 | 54 | 257 |
Avgångsvederlag | - | - | 18 137 |
Pensionskostnader | - | - | 1 588 |
| Summa verkställande | 26 191 | 9 535 | 40 163 |
| direktör och koncernchef |
TSEK | 2023 | 2022 |
| Övriga ledande befattningshavare | ||
Grundlön | 64 817 | 56 461 |
Rörlig ersättning | 31 790 | 38 159 |
Övriga förmåner | 3 895 | 3 057 |
| Avgångsvederlag | 26 161 | - |
Pensionskostnader | 7 848 | 12 589 |
Summa övriga ledande befattningshavare | 134 511 | 110 265 |
TSEK | 2023 | 2022 |
Magnus Lindquist, ordförande | 1 760 | 1 615 |
Magdalena Persson | - | 680 |
Hans Larsson | 880 | 855 |
Andreas Näsvik | 795 | 945 |
Ragnhild Wiborg | 1 000 | 970 |
Andrés Rubio | - | 252 |
Liv Fiksdahl | - | 680 |
Michel van der Bel | 920 | 790 |
Geeta Gopalan | 910 | - |
Debra Davies | 825 | - |
Philip Thomas | 730 | - |
Summa styrelsearvoden | 7 820 | 6 787 |
MSEK | Antal aktier | 2023 | 2022 |
Intrum Austria GmbH | 72 673 | 37 | 37 |
Intrum NV (Belgien) | 5 010 500 | 230 | - |
Intrum Brasil Consultoria e Participações, S.A. | - | - | - |
Payzzter Financial Services Ltd (Bulgarien) | 100 | 11 | - |
Intrum A/S (Danmark) | 1 302 | 513 | 461 |
Intrum Estonia AS | 460 | 0 | 13 |
Intrum Oy (Finland) | 14 000 | 1 649 | 1 649 |
Intrum Corporate SAS (Frankrike) | 26 155 000 | 346 | 346 |
| Intrum Customer Services Athens | 1 500 000 | 15 | 15 |
| S.M.S.A. (Grekland) | |||
Intrum Investments Greece S.M.S.A. | 2 024 000 | 21 | 21 |
| Intrum Finance Center of Excellence | 3 000 000 | 35 | - |
| S.M.S.A. | |||
| Intrum Investment Services Limited | 1 | - | - |
| (Irland) | |||
Intrum Global Technologies SIA (Lettland) | 2 845 | - | - |
Intrum BV (Nederländerna) | 40 | 377 | 377 |
Lock TopCo AS (Norge) | 861 952 839 | 666 | 666 |
Intrum Spzoo (Polen) | 40 000 | - | - |
Intrum Portugal Unipessoal Lda. | 68 585 | 71 | 71 |
Intrum Romania Srl | 39 | 27 | - |
Intrum Financial IFN SA (Rumänien) | - | - | 2 |
| Intrum Customer Services Bucharest | 50 000 | 15 | 1 |
| S.R.L. (Rumänien) | |||
Intrum Holding Spain S.A.U. | 3 314 468 | 3 539 | 3 282 |
| Intrum Customer Services Malaga S.L.U. | 3 600 | 74 | - |
| (Spanien) | |||
Intrum Global Technologies Spain, S.L.U. | 3 600 | - | - |
Intrum Sverige AB | 22 000 | 1 749 | 1 749 |
Intrum Finans AB | 66 050 000 | 75 | 75 |
Intrum Intl AB | 1 000 | 1 326 | 1 326 |
Indif AB | 11 003 | 80 | 80 |
Intrum Holding AB | 1 000 | 26 640 | 23 887 |
Intrum AG (Schweiz) | 7 000 | 943 | 943 |
eCollect AG (Switzerland) | 300 000 | 246 | - |
Intrum UK Group Ltd (Storbritannien) | 88 100 002 | - | - |
Ophelos Limited (Storbritannien) | 3 146 686 | 570 | - |
Intrum UK Group Ltd (Storbritannien) | 88 100 002 | - | |
Summa redovisat värde | 39 255 | 35 001 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 35 001 | 34 931 |
Förvärv | 1 092 | - |
Lämnade kapitaltillskott | 3 203 | 156 |
Återbetalda kapitaltillskott | - | - |
Justeringar enligt IFRS 2 | 4 | 6 |
Nedskrivning andelar i dotterföretag | -146 | -92 |
Avyttring (inklusive nedskrivning) | -2 | - |
Utgående balans | 39 152 | 35 001 |
| Andel av | ||||
| bestämmande | ||||
| Registrerings- | Kapital- | inflytande | ||
| Dotterföretag till Intrum AB och deras dotterföretag i samma land | nummer | Säte | andel | (om olika) |
| Österrike | ||||
Intrum Austria GmbH | FN 48800s | Wien | 100% | |
| Belgien | ||||
Intrum NV | BE 0426237301 | Gent | 100% | |
| Danmark | ||||
Intrum A/S | DK 10613779 | Köpenhamn | 100% | |
| Finland | ||||
Intrum Oy | FI14702468 | Helsingfors | 100% | |
| Andel av | ||||
| bestämmande | ||||
| Registrerings- | Kapital- | inflytande | ||
| Frankrike | nummer | Säte | andel | (om olika) |
Intrum Corporate SAS | B797 546 769 | Rueil- | 100% | |
| Malmaison | ||||
Socogestion SAS | B414 613 539 | Saint Priest | 100% | |
Intractiv SAS | B431 312 677 | Sainghin en | 100% | |
| Grekland | Mélantois | |||
| Intrum Investments | 144794101000 | Aten | 100% | |
| Greece S.M.S.A. | ||||
| Intrum Customer | 157487101000 | Aten | 100% | |
| Services Athens | ||||
| S.M.S.A. | ||||
| Intrum Debtors | 163560401000 | Aten | 100% | |
| Notification Company | ||||
| Athens S.M.S.A. | ||||
| Intrum Finance Centre | EL802152171 | Aten | 100% | |
| of Excellence S.M.S.A. | ||||
| Irland | ||||
| Intrum Investment | 700398 | Dublin | 100% | |
| Services Limited | ||||
| Lettland | ||||
| SIA Intrum Global | 40103314641 | Riga | 100% | |
| Technologies | ||||
| Nederländerna | ||||
Intrum B.V. | 33273472 | Amsterdam | 100% | |
| Intrum Justitia Data | 27306188 | Amsterdam | 100% | |
| Centre B.V. | ||||
| Norge | ||||
Lock TopCo AS Polen | 913 852 508 | Oslo | 100% | |
Intrum Sp. z o.o. | 0000108357 | Warszawa | 100% | |
| Intrum Król & | 0000270515 | Wrocław | 99% | |
| Wspólnicy Kancelaria | ||||
| Prawna Sp. k. | ||||
| Portugal | ||||
Intrum Portugal, Unipessoal Lda | 503 933 180 | Lissabon | 100% | |
| Intrum Real Estate | 514 167 041 | Lissabon | 100% | |
Management Portugal, S.A. | ||||
| Rumänien | ||||
Intrum Romania SRL | 18496757 | Bukarest | 100% | |
| Andel av | ||||
| bestämmande | ||||
| Registrerings- | Kapital- | inflytande | ||
nummer | Säte | andel | (om olika) | |
| Intrum Customer | 43497621 | Bukarest | 100% | |
| Services Bucharest | ||||
| SRL | ||||
| Spanien | ||||
| Intrum Holding Spain | A86128147 | Madrid | 100% | |
| S.A.U. | ||||
| Intrum Servicing Spain | A85582377 | Madrid | 100% | |
| S.A.U. | ||||
| Intrum Spain Real | B88174131 | Madrid | 100% | |
| Estate S.L.U. | ||||
| Aktua Soluciones | B86538279 | Madrid | 85% | |
Financieras Holdings, S.L. | ||||
| Aktua Soluciones | B84983956 | Madrid | 100% | |
| Financieras, S.L.U. | ||||
| Solvia Servicios | B62718549 | Madrid | 100% | |
| Inmobilarios, S.L. | ||||
Haya Real Estate S.A. | A86744349 | Madrid | 100% | |
HRE NB 2022, SL | B72561632 | Madrid | 100% | |
| Intrum Customer | B01971845 | Madrid | 100% | |
| Services Malaga S.L.U. | ||||
| Intrum Global | B16910960 | Madrid | 100% | |
Technologies Spain, S.L.U. | ||||
| Sverige | ||||
Intrum Intl AB | 556570-1181 | Stockholm | 100% | |
| Intrum Investment | 556239-1655 | Stockholm | 100% | |
| Management AB | ||||
Intrum Invest AB | 556786-4854 | Stockholm | 100% | |
Fair Pay Please AB | 556259-8606 | Stockholm | 100% | |
| Intrum Investment | 969796-8957 | Stockholm | 100% | |
| Partners KB | ||||
Intrum Finans AB | 556885-5265 | Stockholm | 100% | |
Intrum Sverige AB | 556134-1248 | Stockholm | 100% | |
| Intrum | 556397-1414 | Stockholm | 100% | |
| Delgivningsservice AB | ||||
| Intrum Shared | 556992-4318 | Stockholm | 100% | |
| Services AB | ||||
Indif AB | 556733-9915 | Stockholm | 100% | |
Intrum Holding AB | 556723-5956 | Stockholm | 100% | |
| Schweiz | ||||
eCollect AG | CHE-180.481.291 Baar | 100% | ||
Intrum AG | bach | CHE-104.502.525 Schwerzen- | 100% | |
Inkasso Med AG | CHE-101.550.947 | Schwerzen- | 70% | |
| bach | ||||
| Andel av | ||||
| bestämmande | ||||
| Registrerings- | Kapital- | inflytande | ||
| Storbritannien | nummer | Säte | andel | (om olika) |
Intrum UK Group Ltd | 03515447 | Reigate | 100% | |
| Capquest Group | 04936030 | Manchester | 100% | |
| Limited | ||||
| Capquest Devt | 03772278 | Manchester | 100% | |
| Recovery Limited | ||||
| Capquest Investments | 05245825 | Manchester | 100% | |
| Limited | ||||
| Mars Capital Finance | 05859881 | Manchester | 100% | |
| Limited | ||||
| Mars Capital | 06483032 | Manchester | 100% | |
| Management Limited | ||||
Ophelos Limited | 12185588 | London | 100% | |
| Intrum UK Holdings | 01356148 | Reigate | 100% | |
| 2 Limited | ||||
Intrum UK 2 Ltd | 01918920 | Reigate | 100% | |
Intrum UK Funding Ltd | 05265651 | Reigate | 100% | |
| Intrum UK Acquisitions | 05265652 | Reigate | 100% | |
| Ltd | ||||
| Intrum UK Holdings | 04325074 | Reigate | 100% | |
| Ltd | ||||
Intrum UK Ltd | 03752940 | Reigate | 100% | |
Intrum UK Finance Ltd | 04140507 | Reigate | 100% | |
I.N.D. Begränsad | 03283064 | Reigate | 100% | |
| Dotterföretag till Intrum BV och deras dotterföretag i samma land | ||||
| Tjeckien | ||||
Intrum Czech s.r.o. | 27221971 | Prag | 100% | |
| Ungern | ||||
Lakóingatlan- Forgalmazó Kft | 01 09 268230 | Budapest | 100% | |
Intrum ASC Kft | 01 09 298952 | Budapest | 100% | |
Intrum Zrt | 01 10 044857 | Budapest | 100% | |
| Irland | ||||
Intrum Ireland Ltd | 175808 | Dublin | 100% | |
| Slovakien | ||||
Intrum Slovakia s.r.o. | 35 831 154 | Bratislava | 100% | |
Dotterföretag till Intrum Holding Spain SAU och deras dotterföretag i samma land | ||||
| Grekland | ||||
| Intrum Hellas | 151946501000 | Aten | 80% | |
| A.E.D.A.D.P. | ||||
| Intrum Hellas REO | 151869301000 | Aten | 80% | |
| Solutions SA | ||||
| Andel av | ||||
| bestämmande | ||||
| Registrerings- | Kapital- | inflytande | ||
nummer | Säte | andel | (om olika) | |
| Intrum BTB Single | 164427701000 | Aten | 100% | |
| Member SA | ||||
| Dotterföretag till Intrum Intl AB och deras dotterföretag i samma land | ||||
| Irland | ||||
| Intrum Investments | 722313 | Dublin | 100% | |
| Designated Activity | ||||
| Company | ||||
| Mauritius | ||||
Intrum (Mauritius) Ltd | 127206 | Port Louis | 100% | |
| Schweiz | ||||
| Intrum Debt Finance | CHE-100.023.266 Zug | 100% | ||
| AG | ||||
| Dotterföretag till Intrum Investment Partners KB och deras dotterföretag | ||||
| i samma land | ||||
| Irland | ||||
| Portfolio Investment | C466036 | Dublin | 100% | |
| ICAV | ||||
| Intrum Hellas | 613412 | Dublin | 100% | |
| Designated Activity | ||||
| Company | ||||
Dotterföretag till Intrum Debt Finance AG och deras dotterföretag i samma land | ||||
| Luxemburg | ||||
LDF65 S.à r.l. | B 134749 | Luxemburg | 100% | |
IDF Luxembourg S.à r.l. B 188281 | Luxemburg | 100% | ||
| Polen | ||||
Intrum TFI S.A. | 0000228722 | Warszawa | 100% | |
| Intrum Justitia Debt | RFI 209 | Warszawa | 100% | |
| Fund 1 FIZ NFS | ||||
Lindorff I NS FIZ | RFI 752 | Wrocław | 100% | |
| Schweiz | ||||
| Intrum Investment | CHE-420.157.871 Baar | 100% | ||
| Switzerland AG | ||||
| Dotterföretag till eCollect AG och deras dotterföretag i samma land | ||||
| Bulgarien | ||||
eSolutions EOOD | 204514296 | Sofia | 100% | |
| Tyskland | ||||
eOperations GmbH | HRB 34169 | Essen | 100% | |
| Minoritets ägarandel Minoritetsintresse i eget kapital Minoritetsintresse i resultatet Utdelning till minoritetsägare | ||||||||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Inkasso Med AG, Schweiz | 30% | 30% | - | 6 | - | - | - | - |
| Intrum Italy SPA | 49% | 49% | - | 1 816 | - | -107 | 197 | 133 |
| Solvia Servicios Inmobilarios SL | 0% | 0% | - | - | - | 11 | - | 181 |
| Aktua Soluciones Financieras | 15% | 15% | - | 66 | - | 22 | - | 31 |
| Holdings, S.L. | ||||||||
| Intrum Hellas A.E.D.A.D.P. | 20% | 20% | - | 764 | 1 | 199 | 183 | 26 |
| Intrum Hellas REO Solutions SA | 20% | 20% | - | 32 | - | 0 | - | 21 |
| Iris Hellas REO Investments S.M.S.A. | 30% | 30% | - | 0 | - | 0 | - | - |
| Iris Hellas Investments Designated | 30% | 30% | - | -36 | - | -34 | - | - |
| Activity Company | ||||||||
| Cilliphili Designated Activity | 20% | 20% | - | -6 | - | -6 | - | - |
| Company | ||||||||
| Evolve SPV S.R.L. | 49% | 49% | -1 | 17 | - | 8 | - | - |
Summa | -1 | 2 659 | 1 | 93 | 380 | 392 | ||
| SEK | |
Överkursfond | 17 442 |
Balanserade vinstmedel | -13 111 |
Årets resultat | -21 |
Summa | 4 310 |
| Hela beloppet för utdelningsbara medel kommer att överföras i ny räkning |