549300UKYDM6L8HEPU792022-01-012022-12-31549300UKYDM6L8HEPU792022-12-31iso4217:RON549300UKYDM6L8HEPU792021-12-31549300UKYDM6L8HEPU792021-01-012021-12-31iso4217:RONxbrli:shares549300UKYDM6L8HEPU792021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UKYDM6L8HEPU792021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UKYDM6L8HEPU792021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UKYDM6L8HEPU792021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UKYDM6L8HEPU792021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UKYDM6L8HEPU792021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300UKYDM6L8HEPU792021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UKYDM6L8HEPU792021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300UKYDM6L8HEPU792022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UKYDM6L8HEPU792022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UKYDM6L8HEPU792022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UKYDM6L8HEPU792022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UKYDM6L8HEPU792022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UKYDM6L8HEPU792022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300UKYDM6L8HEPU792022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UKYDM6L8HEPU792022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300UKYDM6L8HEPU792022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UKYDM6L8HEPU792022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UKYDM6L8HEPU792022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UKYDM6L8HEPU792022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UKYDM6L8HEPU792022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UKYDM6L8HEPU792022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300UKYDM6L8HEPU792022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UKYDM6L8HEPU792022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300UKYDM6L8HEPU792020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UKYDM6L8HEPU792020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UKYDM6L8HEPU792020-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UKYDM6L8HEPU792020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UKYDM6L8HEPU792020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UKYDM6L8HEPU792020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300UKYDM6L8HEPU792020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UKYDM6L8HEPU792020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300UKYDM6L8HEPU792020-12-31549300UKYDM6L8HEPU792021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UKYDM6L8HEPU792021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UKYDM6L8HEPU792021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300UKYDM6L8HEPU792021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300UKYDM6L8HEPU792021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300UKYDM6L8HEPU792021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300UKYDM6L8HEPU792021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300UKYDM6L8HEPU792021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember

| Cine suntem |
| Energia pentru o viață mai bună |
| O companie integrată de energie |
| Modelul nostru de afaceri |
| De ce să investești în OMV Petrom |
| Rezultate excelente susținute de îmbunătățirea prețurilor și de gradul ridicat de utilizare a activelor de producție |
| Partener pentru România |
| |
| Compania |
| Declarația Directorului General Executiv |
| OMV Petrom pe piețele de capital |
| Strategia OMV Petrom |
| Sustenabilitatea |
| Oamenii |
| Mediul macroeconomic |
| Performanța operațională a segmentelor de activitate |
| Explorare și Producție |
| Rafinare și Marketing |
| Gaze și Energie |
| |
| Raportul structurilor de conducere |
| Raportul Consiliului de Supraveghere |
| Raportul Directoratului |
| Raportul de guvernanță corporativă |
| Declarația de guvernanță corporativă |
| Declarația conducerii |
| |
| Abrevieri și definiții |
| |
| Situațiile financiare consolidate și notele |
| Situația consolidată a poziției financiare |
| Situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor |
| Situația consolidată a rezultatului global |
| Situația consolidată a modificărilor capitalurilor proprii |
| Situația consolidată a fluxurilor de trezorerie |
| Note la situațiile financiare consolidate |
| |
| Contact și disclaimer |
| |
Notă: În prezentul raport, termenii „compania”, „Societatea”, „OMV Petrom”, „Grupul OMV Petrom” și „Grupul” sunt utilizați uneori din motive practice atunci când se fac referiri la OMV Petrom S.A. și filialele sale, în general. Situațiile financiare prezentate în raport sunt auditate și prezintă rezultatele consolidate ale Grupului OMV Petrom, întocmite în conformitate cu standardele internaționale de raportare financiară (IFRS); toți indicatorii se referă la Grupul OMV Petrom, cu excepția situațiilor în care se menționează altfel. Indicatorii sunt rotunjiți la cel mai apropiat număr întreg, prin urmare pot rezulta mici diferențe la însumare.
Începând cu 1 ianuarie 2022, segmentele de activitate ale OMV Petrom au fost redenumite după cum urmează: Upstream a devenit Explorare și Producție (E&P), Downstream Oil a devenit Rafinare și Marketing (R&M), Downstream Gas a devenit Gaze și Energie (G&E).
Conform reglementărilor legale referitoare la raportarea informațiilor nefinanciare, Societatea întocmește și publică un raport de sustenabilitate distinct, care include informații cerute în declarația nefinanciară și care descrie inițiativele noastre privind sustenabilitatea. Raportul de sustenabilitate al OMV Petrom pentru anul 2022 va fi publicat până la data de 31 mai 2023.
În fiecare zi, OMV Petrom face viața oamenilor mai bună.
În fiecare zi, OMV Petrom produce și furnizează energia necesară pentru milioane de oameni – pentru confortul, mobilitatea sau pentru pasiunea lor de a călători.
Energia este parte din viața noastră: carburanții sunt esențiali pentru mobilitate, gazele naturale ne încălzesc casele, iar electricitatea ne alimentează aparatele care ne fac viața mai ușoară. În spatele acestora, se află energia OMV Petrom.
OMV Petrom beneficiază de o largă experiență în industrie în România, fiind una dintre primele țări producătoare de țiței din lume. În același timp, compania folosește cu succes inovația și know-how-ul în domeniul tehnic cu scopul de a îmbunătăți calitatea vieții, transformându-se, simultan, într-o companie integrată de energie cu emisii scăzute de carbon.
Producem energie în toate formele sale: carburanți, gaze naturale și electricitate.
În siguranță. Fără riscuri. Cu responsabilitate.
Azi și mâine.
OMV Petrom este cea mai mare companie de energie din Europa de Sud-Est. Compania este activă de-a lungul întregului lanț valoric al energiei: de la explorarea și producția de țiței și gaze, până la rafinare și distribuția de carburanți și, mai departe, la generarea de energie electrică, precum și comercializarea gazelor naturale și a energiei electrice.
Compania este organizată în trei segmente de activitate integrate operațional – Explorare și Producție, Rafinare și Marketing, Gaze și Energie. Modelul de afaceri integrat al OMV Petrom îi conferă reziliență financiară datorită sinergiilor și protecție naturală împotriva volatilității prețului petrolului și gazelor naturale.
În Explorare și Producție (E&P), OMV Petrom este prezentă în România, Bulgaria și Georgia. Experiența noastră variază de la explorarea onshore și offshore la mare adâncime, până la producția din zăcăminte mature și producția offshore în ape de mică adâncime. În 2022, portofoliul nostru consta în 380 mil. bep rezerve dovedite (1P) și o producție de hidrocarburi de aproximativ 43 mil. bep (din care 2,9 mil. tone țiței și condensat, precum și 3,5 mld. metri cubi gaze naturale).

În Rafinare și Marketing (R&M), operăm rafinăria Petrobrazi, care are o capacitate de 4,5 mil. tone/an și poate procesa întreaga producție de țiței din România a OMV Petrom. Suntem prezenți pe piața de retail a produselor petroliere printr-o rețea de 780 de stații de distribuție, aflate în România, Moldova, Bulgaria și Serbia. Aceste stații sunt operate prin intermediul a două mărci comerciale: Petrom și OMV. În 2022, segmentul a înregistrat vânzări de 5,5 mil. tone de produse rafinate, dintre care 3,0 mil. tone vânzări cu amănuntul.
În Gaze și Energie (G&E), activitățile noastre constau în producția de energie electrică și vânzarea de gaze naturale și energie electrică. Operăm centrala electrică, alimentată cu gaze, de la Brazi, care are o capacitate de 860 MW. În 2022, segmentul a înregistrat vânzări de gaze naturale de 46,1 TWh (din care 35,8 TWh către terți), echivalentul a 4,3 mld. metri cubi, și a generat 5,0 TWh de energie electrică.
În fiecare zi, milioane de oameni și mii de afaceri din România și din regiune folosesc energia noastră. Carburanții și produsele energetice ale OMV Petrom facilitează mobilitatea, dau căldură pentru viața și munca de zi cu zi și stau la baza unei game largi de produse din plastic și petrochimice de înaltă calitate.
OMV Petrom are o lungă tradiție de conduită sustenabilă și responsabilă în furnizarea energiei cu scopul îmbunătățirii vieții oamenilor. Pentru OMV Petrom, sustenabilitatea înseamnă crearea de valoare pe termen lung pentru clienții și acționarii noștri, fiind, totodată, o companie inovatoare și un angajator atractiv. Ne desfășurăm activitatea într-o manieră responsabilă, cu respect față de mediul înconjurător și creând valoare pentru societatea în care activăm.
OMV Petrom este cea mai mare companie de energie din Europa de Sud-Est și cea mai mare companie românească listată la Bursa de Valori București, cu o capitalizare bursieră de 5,3 mld. EUR la sfârșitul anului 2022.
Compania deține o poziție de lider pe piețele de carburanți și gaze naturale din România și are o contribuție importantă la securitatea aprovizionării cu energie electrică a țării.
Succesul OMV Petrom se bazează pe modelul său de afaceri integrat, pe excelența operațională și pe disciplina financiară, care sunt esențiale pentru generarea unei creșteri durabile și a unor randamente atractive pentru acționarii noștri.
Propunerea noastră pentru acționari este clară: creșterea investițiilor, creșterea profitabilității și a dividendelor – asigurând, totodată, o afacere sustenabilă pe termen lung prin tranziția noastră energetică.
Ne propunem să menținem o abordare disciplinată privind capitalul, investind în același timp aproape 11 mld. EUR și realizând un ROACE de peste 12% în 2030. Ne așteptăm ca acest lucru să întărească securitatea aprovizionării României și a Europei de Sud-Est, precum și reziliența energetică a UE.
Ne propunem să creștem de peste două ori Rezultatul din exploatare CCA excluzând elementele speciale în 2030 față de 2020 și suntem încrezători că acest lucru ne va permite să creștem dividendele de bază cu 5 până la 10% în medie pe an pe parcursul deceniului, în linie cu profiturile. Într-un mediu de piață favorabil și la discreția conducerii, ar putea fi distribuite și dividende speciale, cu condiția ca planurile de investiții ale companiei să fie finanțate. Aceste elemente sunt principalii piloni ai politicii noastre atractive privind dividendele: „OMV Petrom se angajează să asigure acționarilor o rentabilitate competitivă pe perioada ciclului de afaceri, inclusiv prin plata unui dividend crescător, în concordanță cu performanța financiară și necesarul de investiții, având în vedere soliditatea financiară pe termen lung a companiei.”
Sustenabilitatea rămâne în centrul acțiunilor noastre, deoarece atenuarea schimbărilor climatice este o prioritate strategică pentru afacerea noastră și ne angajăm să fim parte a soluției pentru tranziția către o energie mai curată.
Obiectivul nostru pe termen lung este să atingem neutralitatea din punct de vedere al emisiilor de carbon din operatiuni (emisii Nete Zero) până în 2050. Ne propunem să reducem intensitatea emisiilor Scope 1-3 cu aproximativ 20% până în 2030, comparativ cu 2019.
Pentru a contribui la realizarea acestui obiectiv, avem în plan investiții de aproximativ 2 mld. EUR în inovare și noi tehnologii, în principal în hidrogen și în captarea și stocarea carbonului.
În total, ne așteptăm ca aproximativ o treime din investițiile noastre cumulate să fie în afaceri noi cu emisii de carbon reduse și zero.
Încă de la privatizare, OMV Petrom a reprezentat un pilon de stabilitate pentru economia României, în calitatea sa de furnizor de încredere de energie, angajator important, precum și contribuabil semnificativ la bugetul de stat.
OMV Petrom va continua să considere angajații săi o prioritate, în timp ce se va concentra pe crearea de valoare pentru clienții săi prin îmbunătațirea satisfacției și experienței acestora.
Toate valorile se referă la anul 2022, dacă nu se menționează altfel.
Suntem cel mai mare investitor privat din România, cea mai mare companie de energie, cel mai mare contribuabil la bugetul de stat și un angajator important din țară. Suntem conștienți de rolul esențial pe care îl jucăm în economie, iar comportamentul responsabil este o valoare adânc înrădăcinată în cultura noastră organizațională.
Stimați acționari,
2022 a fost un alt an plin de provocări, conflictul militar de la frontierele țării noastre intensificând volatilitatea piețelor de mărfuri și declanșând intervenții administrative din partea guvernelor UE pentru a proteja consumatorii. Piața locală a avut provocarea suplimentară generată de schimbările frecvente și multiple ale mediului fiscal și de reglementare specifice sectorului. Cu toate acestea, ne-am dovedit din nou agilitatea, ne-am diversificat sursele de aprovizionare și, astfel, am asigurat continuitatea afacerii și securitatea aprovizionării cu energie a României. Sunt foarte recunoscătoare tuturor colegilor mei din Directorat și întregii echipe pentru angajamentul lor și realizările extraordinare.
În acest context dificil, performanța noastră operațională din 2022 a fost remarcabilă. Rata ridicată de utilizare a activelor, combinată cu prețurile mai mari ale materiilor prime și marjele de rafinare mai mari, au dus la îmbunătățirea rezultatelor tuturor segmentelor noastre de activitate. Influențele nefavorabile au venit ca urmare a scăderii producției de hidrocarburi, a inflației costurilor, precum și a creșterii impozitării, în special pentru gaze naturale și energie electrică. Mediul de prețuri ridicat și volatil generat de contextul pieței a dus la o scădere a cererii de gaze naturale și energie electrică la minime record în ultimii 10 ani: cererea de gaze naturale a scăzut cu 16%, cea de energie electrică cu 8% comparativ cu valorile din 2021.În același timp, cererea de combustibili în activitatea de vânzare cu amănuntul din România a rămas rezilientă, cu o creștere anuală de 2%, susținută de creșterea economică și de reducerile voluntare de prețuri oferite de guvern. În segmentul E&P, am reușit să ținem sub control declinul producției, excluzând optimizarea portofoliului, la 5,6% față de anul precedent, un rezultat mai bun comparativ cu estimarea inițială de 7% privind declinul. Pe segmentul R&M, rata de utilizare a rafinăriei a ajuns la 95%, în timp ce volumele noastre de vânzări cu amănuntul au crescut cu 3%, depășind creșterea cererii în majoritatea țărilor în care operăm. Pe segmentul G&E, am avut o producție de energie electrică netă record de 5 TWh, în creștere cu 5% față de anul precedent.
Indicele intensității emisiilor gazelor cu efect de seră (GES) a scăzut cu aproximativ 11% față de nivelul din 2019, pe baza datelor preliminare din 2022. Ambiția noastră generală este de a reduce intensitatea emisiilor de dioxid de carbon ale operațiunilor noastre cu 30% până în 2030, comparativ cu 2019; în 2023 vom continua să depunem eforturi în acest sens. În plus, am redus intensitatea emisiilor de metan cu 70% față de nivelul din 2019, avansând către obiectivul nostru de sub 0,2% până în 2025.
Performanța noastră operațională puternică s-a reflectat, de asemenea, în performanța financiară solidă în 2022. Rezultatul din exploatare CCA excluzând elementele speciale aproape că s-a triplat față de anul precedent și a reprezentat o bază solidă pentru contribuția noastră la economia românească și la sectorul energetic românesc. Profitul net a fost de 10,3 mld. lei, în timp ce contribuția la bugetul de stat al României prin impozite și dividende a atins un nivel record de aproape 20 mld. lei, ceea ce ne poziționează ca fiind cel mai mare contribuabil la bugetul de stat în 2022. Impozitele și contribuțiile noastre specifice industriei au totalizat peste 7 mld. lei, de aproape 4 ori mai mari față de anul precedent. Susținem în continuare necesitatea abordării provocărilor de reglementare și a implementării unor măsuri adecvate de protecție a consumatorilor vulnerabili. Ne-am conformat în mod voluntar măsurilor luate de guvernul României pentru a compensa parțial prețurile la carburanți. Și ne-am plătit toate taxele la timp, inclusiv pe cele provenite din mecanismele suplimentare de impozitare introduse în cursul anului 2022.
În ceea ce privește randamentul total pentru acționari, am distribuit cele mai mari dividende anul trecut, cu un randament competitiv de 15,9%, reflectând și primul dividend special distribuit de compania noastră. Dividendele totale plătite în 2022 s-au ridicat la 4,4 mld. lei. Mai mult, pe baza rezultatelor noastre solide din 2022, Directoratul a propus un dividend de bază brut de 0,0375 lei/acțiune pentru exercițiul financiar 2022, în creștere cu 10% față de anul precedent, și a anunțat intenția de a propune distribuirea un dividend special în 2023, valoarea urmând să fie comunicată la jumătatea anului. Propunerea privind dividendul de bază a fost aprobată de Consiliul de supraveghere și este supusă aprobării ulterioare de către AGOA pe 26 aprilie 2023, în timp ce dividendul special va face obiectul unei viitoare AGOA.
Evoluția prețului acțiunii noastre în 2022 a reflectat nu numai performanța financiară remarcabilă și dividendele record ridicate, ci și impactul factorilor externi, cum ar fi numeroasele modificări fiscale și de reglementare, în principal în sectorul gazelor naturale și al energiei electrice.Mai mult, Ordonanța Guvernului 186/2022, aprobată și publicată în ultimele zile ale anului, care transpune Regulamentul (UE) 2022/1854 al Consiliului și introduce o contribuție de solidaritate pentru anii fiscali 2022/2023, a pus presiune și pe performanța prețului acțiunilor.
Lichiditatea bursieră s-a îmbunătățit, de asemenea, susținută de creșterea ponderii acțiunilor liber-tranzacționabile la 28% și reflectând ieșirea din acționariatul OMV Petrom a Fondului Proprietatea (FP), care și-a vândut ultima participație de 2,85% în decembrie 2022, eliminând presiunea pe prețul acțiunii generat de riscul potențial al vânzării unui pachet mare de acțiuni.
Privind în viitor, obiectivul nostru principal rămâne implementarea Strategiei 2030. Ca parte a Tranziției către emisii reduse și zero de carbon, intenționăm să progresăm în 2023 cu dezvoltarea unui portofoliu de energie electrică din surse regenerabile și în direcția producerii de combustibil sustenabil pentru aviație și bio-etanol de generația a doua.În plus, ne propunem să dublăm numărul de puncte de încărcare instalate pentru vehiculele electrice la aproximativ 240 până la sfârșitul anului și să avem panouri fotovoltaice instalate în aproximativ 50% din rețeaua noastră de stații de alimentare din România până în 2025.
În ceea ce privește pilonul strategic Dezvoltarea regională a gazelor naturale, suntem la doar câteva luni distanță de decizia finală de investiție pentru proiectul nostru emblematic, Neptun Deep, planificată pentru jumătatea anului, lucrările de dezvoltare fiind planificate să înceapă în 2024 și primele gaze naturale extrase în 2027.
În ceea ce privește pilonul strategic Optimizarea activităților tradiționale, principalele obiective strategice pentru 2023 sunt obținerea unei producții de hidrocarburi de aproximativ 110 mii bep/zi (excluzând posibilele vânzări de active). Vom avea o revizie majoră planificată în rafinăria Petrobrazi de aproximativ 40 de zile și o oprire planificată a centralei de la Brazi de aproximativ 80 de zile în semestrul întâi din 2023. În plus, intenționăm să finalizăm extinderea rețelei de magazine MyAuchan în toate cele 400 de stații de alimentare modernizate marca Petrom până la sfârșitul anului.Estimăm, în linii mari, vânzări cu amănuntul similare și vânzări mai mici de gaze naturale și energie electrică comparativ cu anul precendent, în contextul unor prețuri volatile, încă ridicate ale materiilor prime.
În 2023 vom continua să direcționăm investițiile în principal către România, având în plan 6 mld. de lei, valoare cu 70% mai mare față de anul precedent, cu sume mai mari dedicate în principal proiectului Neptun Deep, accelerării proiectelor cu emisii de carbon reduse și zero și reviziei planificate a rafinăriei Petrobrazi.
Permiteți-mi să profit de această ocazie să mulțumesc tuturor angajaților minunați ai OMV Petrom, acționarilor noștri și tuturor celorlalte părți interesate pentru încrederea și sprijinul lor continuu și să vă asigur că vom continua eforturile intense pentru a spori atât valoarea, cât și contribuția OMV Petrom la țările în care ne desfășurăm activitatea.
Christina Verchere
Structura acționariatului
În 2022, OMV Petrom a efectuat o majorare de 10% a capitalului social, la care statul român a contribuit în natură, iar restul acționarilor, înregistrați la data de 6 iulie 2022, au avut posibilitatea de a subscrie la valoarea nominală de 0,1 lei/acțiune. Subscrierea în numerar a fost finalizată în octombrie 2022 cu o rată de subscriere de 96,1%. Ca urmare a acestei acțiuni corporative, participațiile OMV Aktiengesellschaf și ale statului român au crescut marginal la 51,2%, respectiv 20,7%.
Fondul Proprietatea (FP) a ieșit din acționariatul nostru printr-o vânzare prin intermediul unui plasament accelerat (Accelerated Book Building - ABB) la jumătatea lunii decembrie, după ce vânduse, prin intermediul unui alt ABB, 4% din capitalul social al OMV Petrom în 26 ianuarie 2022.
Astfel, la sfârșitul lunii decembrie 2022, acțiunile tranzacționate liber au crescut la 28,1%, fiind reprezentate de acțiunile tranzacționate în cadrul categoriei Premium a Bursei de Valori București (BVB) și ca GDR-uri tranzacționate în cadrul categoriei Standard pe piața principală a Bursei de Valori din Londra (LSE).
La sfârșitul anului 2022, 641 de entități juridice, atât din România, cât și din străinătate, dețineau 88,0% din acțiunile tranzacționate liber sau 24,8% din capitalul social al OMV Petrom, diferența de 12,0% din acțiunile liber-tranzacționabile sau 3,4% din capitalul social fiind deținută de aproximativ 468.000 de persoane fizice, majoritatea din România.

Analiza structurii acționariatului nostru la sfârșitul anului 2022 arată că un procent de 65,6% din acțiunile liber-tranzacționabile era deținut de acționari instituționali din România (2021: 69,1%), 12,0% de către investitori persoane fizice (investitori retail) (2021: 9,6%), din care aproximativ 97% sunt din România. Restul acțiunilor liber-tranzacționabile erau deținute de acționari instituționali străini, astfel: 5,1% din SUA (componenta de GDR-uri este inclusă în această categorie) (2021: 4,9%), 2,7% din Ungaria (2021: 3,5%), 2,3% din Marea Britanie și Irlanda (2021: 1,3%), 11,5% din alte țări europene (2021: 9,4%) și 0,7% din restul lumii (2021: 2,2%).
Acțiuni
Anul 2022 a fost un an foarte dificil pentru sectorul energetic european în general și pentru OMV Petrom în special. Izbucnirea războiului Rusia-Ucraina a amplificat dezechilibrele cerere-ofertă care apăruseră spre sfârșitul anului 2021, după redresarea rapidă a cererii post-pandemie, în contextul constrângerilor de aprovizionare și generând o volatilitate semnificativă a prețurilor materiilor prime (țiței, gaze naturale, energie electrică) și a marjelor de rafinare. Guvernele din Europa au reacționat prin măsuri de protecție a consumatorilor. Guvernul României nu a făcut excepție, dar trebuie să subliniem că a introdus mai multe plafoane de preț, mai multe taxe și contribuții suplimentare, pe lângă o impozitare deja împovărătoare, în special la gazele naturale. Toate acestea au generat o volatilitate semnificativă a prețului acțiunilor OMV Petrom pe tot parcursul anului, mai ales în decembrie.
Pe 24 februarie, ziua în care a început conflictul militar din Ucraina, prețul acțiunilor OMV Petrom a scăzut cu 4%, având o performanță ușor mai bună față de evoluția prețului marilor companii internaționale din industria de țiței și gaze naturale. Prețul acțiunilor era în proces de redresare lentă după ABB-ul FP, care s-a închis spre sfârșitul lunii ianuarie, când un procent de 4% din capitalul nostru social se vindea la un discount de 11% față de prețul acțiunilor înainte de anunțul de vânzare. Un alt declin abrupt de 4,7% pe zi a fost înregistrat pe 4 martie, ziua în care toate piețele globale au scăzut, în urma atacurilor Rusiei asupra clădirii administrative a celei mai mari centrale nucleare din Ucraina.
Prețul acțiunilor a reacționat, de asemenea, la anunțurile privind distribuția dividendelor și majorarea capitalului social (corecții tehnice). În data de tranzacționare ex-dividend de bază, 12 mai, prețul acțiunii SNP s-a corectat cu 7,6% (0,035 lei/acțiune), ușor mai mult decât valoarea dividendului aferent anului 2021, de 0,0341 lei/acțiune. Pe 15 iunie, ziua în care a fost anunțată propunerea de dividend special, prețul acțiunilor s-a apreciat cu aproape 6% pe parcursul zilei și cu 3,9% la închidere. La data de tranzacționare ex-dividendspecial din 10 august, prețul acțiunilor SNP s-a corectat cu 8% (0,0425 lei/acțiune), ușor sub valoarea dividendului special de 0,0450 lei/acțiune.
O altă ajustare tehnică a avut loc pe 5 iulie, data ex-date pentru majorarea capitalului social. Față de prețul ajustat la data cum-date de 0,4575 lei, prețul acțiunii s-a apreciat de fapt cu 2,5% în ziua respectivă.
Publicarea rezultatelor trimestriale, care au fost în general în linie cu așteptările analiștilor, a generat în principal reacții neutre în rândul analiștilor care și-au trimis estimările, prețul acțiunilor după publicarea rapoartelor Trading Update închizând la valori similare celor din zilele anterioare. O scădere de 1,8% a fost înregistrată după publicarea rezultatelor pentru T4/21, când a fost anunțată și propunerea inițială de dividend de bază pentru 2021. Prețul acțiunilor a crescut cu 2,7% după publicarea rezultatelor pentru T2/22, în contextul unei performanțe puternice a cotației țițeiului Brent în acea săptămână, și a ajuns în acea zi la prețul maxim de tranzacționare al anului de 0,5300 lei. Piața nu a părut impresionată de rezultatele record din T3/22, având în vedere creșterea de doar 0,6% a prețului acțiunilor din acea zi. Prețul minim de tranzacționare din an, de 0,3960 lei, a fost atins pe 28 septembrie.
Pe lângă anunțurile companiei, evoluția prețului acțiunii OMV Petrom în 2022 a fost influențată în principal de anunțurile legate de fiscalitate și reglementare. Aprobarea Legii Offshore revizuite la jumătatea lunii mai a determinat aprecieri ale prețului acțiunilor în a doua jumătate a lunii, deoarece legea a adus unele condiții fiscale îmbunătățite (stabilitate fiscală și o sarcină fiscală mai scăzută). Dimpotrivă, cele două Ordonanțe de Urgență ale Guvernului (OUG), OUG 27 publicată spre sfârșitul lunii martie și OUG 119, publicată la începutul lunii septembrie, care au introdus diverse plafoane de preț și supraimpozitare suplimentară, în special pentru energia electrică, au dus la deprecieri ale prețului acțiunilor de 1%, respectiv 3% în acele zile. Cea mai mare depreciere zilnică a prețului acțiunilor, de 6,1% (excluzând corecțiile tehnice pentru evenimentele corporative) a fost înregistrată pe 28 decembrie, când a fost publicată OUG 186 privind aplicarea taxei de solidaritate a UE în România.
În 2022, prețul mediu al acțiunilor pentru tranzacțiile de pe piața Regular a fost de 0,4637 lei, cu 6% mai mare decât valoarea de 0,4355 lei din 2021, performanță semnificativ mai slabă în comparație cu creșterea de 43% față de anul precedent a cotației medii a țițeiului Brent.
Volumul mediu tranzacționat zilnic, incluzând tranzacțiile din segmentul Deal, a fost de 14,2 mil. acțiuni (2021: 10,8 mil.), în creștere cu 31% față de anul precedent. Media zilnică a valorilor tranzacționate a fost de 6,51 mil. lei, în creștere cu 37% față de valoarea din 2021. Media zilnică a valorilor tranzacționate în EUR în 2022 a fost de 1,32 mil. EUR.
Mediana volumului zilnic de tranzacționare pe piața Regular a fluctuat între un minim de 5,7 mil. acțiuni în aprilie și un maxim de 19,3 mil. acțiuni în decembrie, în 9 din cele 12 luni ale anului depășind pragul FTSE de aproximativ 7 mil. acțiuni. Ca urmare, Bursa de Valori București a anunțat că acțiunea OMV Petrom s-a menținut în indicii FTSE la revizuirea acestora din martie 2023. Pentru revizuirea din septembrie 2023, pentru care perioada de referință este iulie 2022-iunie 2023, OMV Petrom trebuie să nu rateze pragul în mai mult de două luni din perioada martie-iunie 2023 pentru a rămâne în indicii FTSE.

Evoluția indiciilor pieței de capital locale a reflectat, de asemenea, volatilitatea crescută atât a mediului de piață, cât și a regimului specific fiscal și de reglementare din sectorul energetic, în special. Indicele BET a închis anul la un nivel mai mic cu 11% față de valoarea de la finalul anului 2021. BET-TR (randament total BET) s-a depreciat cu doar 2% în 2022 față de anul 2021, deoarece majoritatea acțiunilor din indice au distribuit dividende atractive. IndiceleBET-NG (care cuprinde acțiuni ale companiilor din domeniul energiei și utilităților), în care OMV Petrom are o pondere de aproximativ 30%, a avut o performanță mai bună comparativ cu indicele principal și a scăzut cu doar 5% față de 2021. De asemenea, indicele BET-BK (proiectat ca indice de referință pentru managerii de active și pentru investitorii instituționali) a scăzut cu 12% în 2022 față de 2021.
În 2022, indicii burselor europene și americane au reflectat volatilitatea pieței, amplificată de conflictul militar din Ucraina și de perturbările lanțurilor de aprovizionare și de presiunea inflaționistă generată de acesta. Știrile din China privind politica sa zero COVID și acțiunile băncilor centrale globale, de creștere a ratelor de politică monetară pentru a reduce inflația, au avut de asemenea impact asupra sentimentului pieței.
Indicii specifici sectorului de țiței și gaze naturale au avut o performanța mai bună în termen relativi, reflectând rezultatele bune ale companiilor componente și evoluțiile țițeiului Brent (față de anul precedent, STOXX Europe 600/Oil & Gas a închis în creștere cu 24,1%, în timp ce STOXX Europe 600 a scăzut cu 13,1%). Față de anul precedent, indicele DAX a scăzut cu 12,3%, FTSE 100 a crescut cu 0,7%, în timp ce indicele mediu Dow Jones Industrial a scăzut cu 8,9%.
După ajustarea valorilor pentru a reflecta majorarea de capital social și dividendul special, prețul acțiunii OMV Petrom indică o depreciere de 0,6% față de anul precedent, iar randamentul total pentru acționari ajunge la 18%. Prețul acțiunilor a subperformat în mod semnificativ comparativ cu majoritatea companiilor similare, atât companii mari, cât și companii regionale de țiței și gaze, care s-au apreciat în medie cu 23% (excluzând valorile extreme).
Acțiunile OMV Petrom, la valoarea neajustată, au încheiat ultima ședință de tranzacționare a anului pe 30 decembrie la 0,4200 lei, în scădere cu 16% față de anul precedent, subperformând cu 5,1 puncte procentuale comparativ cu indicele BET. Randamentul total pentru acționari incluzând doar dividendul de bază de 0,0341 lei/acțiune pentru exercițiul financiar 2021 și plătit în 2022 a fost (9)%. După includerea și a dividendului special plătit în 2022, randamentul total pentru acționari a fost aproape zero.
OMV Petrom S.A. a rămas cea mai mare companie românească listată la BVB după capitalizarea bursieră, care se situa la finele anului 2022 la 26,2 mld. sau 5,3 mld. EUR. Aceasta a reprezentat aproximativ 13% din totalul capitalizării bursiere a companiilor listate la BVB și aproximativ 16% din capitalizarea indicelui BET (care include cele mai lichide 20 blue chips listate la BVB).
Simbolurile acțiunilor OMV Petrom S.A.
|
ISIN | ROSNPPACNOR9 |
Bursa de Valori București | SNP |
Bloomberg | SNP RO |
Reuters | ROSNP.BX |
| |
Acțiunile OMV Petrom S.A. – în cifre
| 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Număr de acțiuni (mil.) | 62.311,7 | 56.644,1 | 10 |
Capitalizare bursieră (mil. lei)1 | 26.171 | 28.265 | (7) |
Capitalizare bursieră (mil. euro)1 | 5.290 | 5.712 | (7) |
Preț maxim (lei) | 0,5300 | 0,5100 | 4 |
Preț minim (lei) | 0,3960 | 0,3695 | 7 |
Preț la sfârșitul anului (lei) | 0,4200 | 0,4990 | (16) |
Rezultat pe acțiune (lei) | 0,1684 | 0,04702 | 258 |
Dividend total pe acțiune (lei) | 0,0375 | 0,07914 | n.a. |
Din care dividend de bază pe acțiune (lei) | 0,03753 | 0,0341 | 10 |
Randamentul dividendului (%)5 | 8,9 | 15,9 | (44) |
Rata de distribuire a profitului (%)6 | 23 | 156 | (85) |
| | | |
Certificate globale de depozit (GDR)
Prețul de închidere al GDR-urilor în ultima zi de tranzacționare din 2022 a fost de 14,3 USD, reprezentând o scădere de 20,6% față de anul precedent (preț neajustat) sau o scădere de 6,1% a prețului ajustat (pentru majorarea capitalului social și dividend special). În 2022, prețul GDR-ului a oscilat între un maxim de 18,0 USD (înregistrat prima oară pe 4 ianuarie) și un minim de 14,0 USD (înregistrat prima oară pe 29 noiembrie).
Un total de 19.821 GDR-uri au fost tranzacționate în decursul anului 2022 (2021: 95.026), în timp ce numărul mediu zilnic de GDR-uri tranzacționate a fost de 80 (2021: 373).
Volumul și valoarea lunare cele mai ridicate ale tranzacțiilor au fost atinse în aprilie (10.186 de GDR-uri, în valoare de 0,17 mil. USD), în timp ce în ianuarie și octombrie nu au fost tranzacții. Valoarea totală a GDR-urilor tranzacționate în 2022 a fost de 0,32 mil. USD (2021: 1,55 mil. USD).
În ceea ce privește noile GDR-uri emise, în martie au fost emise 2.000 de GDR-uri, 11.000 în aprilie și 10.750 în noiembrie, acestea din urmă cu ocazia majorării capitalului social. 7.700 de GDR-uri au fost anulate în februarie. Numărul GDR-urilor în circulație la sfârșitul fiecărei luni a variat între 103.794 (în februarie) și 127.544 (în decembrie). Această valoare din urmă reprezintă 5,1% din GDR-urile emise în oferta publică secundară din octombrie 2016 și 0,11% din acțiunile OMV Petrom tranzacționate liber la sfârșitul anului 2022.
Simbolurile GDR-urilor OMV Petrom S.A.
|
Bursa de Valori din Londra Regulamentul S | PETB |
ISIN Regulamentul S GDR | US67102R3049 |
Bursa de Valori din Londra Regula 144A | PETR |
ISIN Regula 144A GDR | US67102R2058 |
| |
Acțiuni proprii
La sfârșitul anului 2022, OMV Petrom S.A. deținea un număr total de 204.776 acțiuni proprii, reprezentând 0,0003% din capitalul social subscris. În cursul anului 2022, OMV Petrom nu a răscumpărat și nici nu a anulat acțiuni proprii.
Activități privind relația cu investitorii
Pe parcursul anului 2022, conducerea executivă și echipa dedicată relației cu investitorii (RI) au avut o prezență activă pe piețele de capital din țară și din străinătate, prin participarea la conferințe și organizarea de întâlniri cu analiști și investitori, precum și prin participarea la turnee de promovare. Astfel de interacțiuni au oferit oportunitatea de a actualiza în mod regulat investitorii și analiștii cu privire la execuția Strategiei 2030 și la performanța noastră operațională și financiară trimestrială, precum și cu privire la răspunsul companiei la provocările generate de volatilitatea prețurilor energiei și de schimbările frecvente locale fiscale și de reglementare specifice sectorului.
În cursul anului 2022, am participat la 12 evenimente, din care 4 turnee de promovare și 8 conferințe organizate de brokeri. Din totalul de 12 evenimente, 7 au fost virtuale, întrucât am reluat gradual participarea la întâlniri în format fizic, odată ce constrângerile legate de COVID s-au atenuat. Un numar de 7 evenimente au beneficiat de prezența unor membri ai directoratului, iar 5 au fost doar la nivel RI. În cadrul acestor evenimente, am avut un total de 92 de întâlniri unu-la-unu și de grup cu investitorii. În total, am întâlnit 110 fonduri de investiții din România, Marea Britanie, SUA, Franța, Germania, Estonia, Republica Cehă, Polonia, Japonia, Singapore, Suedia, Austria, Danemarca, Belgia, Ungaria și Bulgaria.
În cursul anului 2022, a crescut numărul de interacțiuni în care o atenție sporită a fost acordată subiectelor legate de Mediu, Social și Guvernanță Corporativă (ESG). Mai concret, am primit întrebări legate de impactul reglementărilor europeane specifice sectorului asupra strategiei noastre în materie de sustenabilitate și asupra planurilor noastre de investiții în proiecte cu emisii de carbon reduse și zero, precum și asupra viabilității pe termen lung a activităților noastre în contextul unei presiuni în creștere în Europa pentru o utilizare mai redusă a combustibililor fosili.
Principalul instrument prin intermediul căruia actualizăm piețele de capital îl reprezintă pachetul de raportare trimestrială, care oferă o resursă cuprinzătoare pentru analiști și investitori. Pachetul include, printre altele, Trading Update, un raport cu Indicatori Operaționali-Cheie care facilitează înțelegerea din timp a tendințelor principale ale OMV Petrom în trimestrul respectiv, precum și Raportul trimestrial, raportul Factsheet (Sumar), precum și documentul cu Întrebări și Răspunsuri aferent teleconferințelor trimestriale, materiale ce se publică pe site-ul companiei, www.omvpetrom.com.
Pentru a asigura un nivel înalt de transparență și operativitate, toate rapoartele OMV Petrom, precum și comunicatele și informațiile importante pentru acționari, analiști și investitori se diseminează cu promptitudine pe website-urile BVB și BVL și sunt încărcate, de asemenea, pe website-ul companiei, la secțiunea Investitori.
Acoperirea acțiunii OMV Petrom de către analiști
La sfârșitul anului 2022, acțiunea OMV Petrom era acoperită de zece analiști (2021: zece), dintre care nouă (sau 90%) acordau recomandarea de investiție „Cumpără” sau echivalent (la sfârșitul anului 2021: 90%), în timp ce unul (sau 10%) a acordat recomandarea „Menține” sau echivalent (la sfârșitul anului 2021: 10%). La fel ca la finalul anului 2021, niciun analist nu a acordat recomandarea „Vinde”. Doi analiști au inițiat acoperirea prin rapoarte de analiză (Bank Pekao și Alpha Bank) și doi au oprit acoperirea (Goldman Sachs și Renaissance Capital). Media prețurilor țintă conform estimărilor analiștilor a fost de 0,661 lei (ceea ce se traduce într-un potențial de creștere de 57,4% comparativ cu prețul înregistrat în ultima zi de tranzacționare a anului, de 0,4200 lei). Aceasta se compară cu o medie a prețurilor țintă de 0,544 lei la sfârșitul lui 2021 (neajustat).
Dividende
Consiliul de Supraveghere a aprobat propunerea Directoratului către AGA Ordinară de a distribui un dividend brut de bază pe acțiune în valoare de 0,0375 lei pentru anul 2022, care este la limita superioară a intervalului de 5-10% declarat în îndrumarea privind dividendele. Aceasta se traduce într-o ieșire totală de numerar de 2.337 mil. lei, o rată de distribuire a dividendelor de 23% din profitul net atribuibil acționarilor societății-mamă obținut în 2022 la nivel de Grup (2021: 156%
i) sau de 28% din fluxul de numerar extins al Grupului în 2022 (2021: 94%). Propunerea de dividend de bază pentru anul 2022 va fi supusă aprobării de către următoarea AGA Ordinară din data de 26 aprilie 2023.
Directoratul OMV Petrom S.A. a anunțat, de asemenea, intenția de a propune distribuirea unui dividend special în 2023, valoarea exactă a acestuia urmând a fi anunțată la jumătatea anului 2023.
Politica de dividende
OMV Petrom S.A. (Compania) se angajează să asigure acționarilor o rentabilitate competitivă pe perioada ciclului de afaceri, inclusiv prin plata unui dividend crescător, în concordanță cu performanța financiară și necesarul de investiții, având în vedere soliditatea financiară pe termen lung a Companiei.
Pe 7 decembrie 2021, Compania și-a luat un angajament mai ferm, de a crește dividendul de bază pe acțiune cu 5% - 10% în medie pe an până în 2030.
Într-un mediu de piață favorabil și la discreția conducerii, ar putea fi distribuite și dividende speciale, cu condiția ca planurile de investiții ale Companiei să fie finanțate.
Dividendele totale sunt estimate să reprezinte aproximativ 40% din fluxurile de trezorerie din activitățile de exploatare ale companiei din 2022-2030 în scenariul de bază privind prețurile.
A trecut mai mult de un an de când ne-am lansat Strategia 2030, având ambiția strategică de a fi lider în tranziția energetică a Europei de Sud-Est. Deși am fost martorii unor perturbări importante în mediul economic, geopolitic și de reglementare în care operăm, fundamentele strategiei noastre rămân solide. Acest lucru este valabil mai ales în contextul presiunilor inflaționiste, al unui conflict militar aproape de granițele României, al problemelor legate de lanțul de aprovizionare și de criza energetică europeană care au adus în prim-plan cât de importante sunt accesibilitatea, securitatea și sustenabilitatea energetică, toate în același timp.
Această călătorie transformatoare către un viitor mai curat pentru compania noastră, pentru clienții noștri și pentru regiunea noastră se bazează pe fundația foarte solidă a modelului nostru tradițional de afaceri, precum și pe rolul nostru cheie în economia românească.
OMV Petrom continuă să livreze energia de care au nevoie astăzi clienții, ajustându-și portofoliul pentru a include produse mai ecologice, cu obiectivul de a obține neutralitatea în privința emisiilor de carbon din operațiuni până în 2050.
Strategia companiei se bazează pe trei piloni: Tranziția către o afacere cu emisii scăzute și zero de carbon, Dezvoltarea regională a gazelor naturale, precum și Optimizarea afacerii tradiționale. Execuția strategiei asigură o creștere pe termen lung a companiei, consolidează angajamentul nostru față de sustenabilitate și energie curată și întărește securitatea aprovizionării României și a Europei de Sud-Est și reziliența energetică a UE. Fluxurile solide de numerar care vor fi generate de afacerea noastră tradițională integrată vor sprijini transformarea și rentabilitatea atractivă pentru acționari.
În 2022 s-au înregistrat progrese semnificative în ceea ce privește implementarea strategiei noastre.
Tranziția către emisii de carbon reduse și zero
Pentru a oferi clienților o gamă de opțiuni energetice cu emisii mai reduse de carbon, OMV Petrom a făcut deja pași semnificativi spre atingerea obiectivului său de a dezvolta un portofoliu de produse cu emisii de carbon reduse și zero. Acest portofoliu va include investiții de 3,7 mld. EUR, reprezentând aproximativ 35% din investițiile cumulate până în 2030 și se estimează că va contribui cu aproximativ 15% la Rezultatul total din exploatare CCA excluzând elementele speciale în 2030.
Urmărind obiectivul strategic de peste 1 GW de capacitate de energie regenerabilă instalată până în 2030, am dezvoltat un portofoliu solid de proiecte, oportunități și inițiative cu diferite faze de implementare, un mix echilibrat de proiecte dezvoltate intern și potențiale parteneriate. Investițiile în energia regenerabilă vor duce la vânzări de electricitate verde care vor reprezenta peste 20% din vânzările totale de energie electrică până la sfârșitul deceniului, contribuind astfel la decarbonarea afacerii noastre și la sprijinirea tranziției clienților noștri către energia mai curată.
Primul proiect important va fi realizat împreună cu Complexul Energetic Oltenia. Vor fi construite patru parcuri fotovoltaice cu o capacitate totală de ~450 MW, care, conform estimărilor noastre, ar trebui să furnizeze energie electrică sistemului energetic național începând cu anul 2024. Investițiile totale necesare pentru dezvoltarea celor patru parcuri fotovoltaice se ridică la peste 400 mil. EUR, aproximativ 70% fiind finanțate prin Fondul de Modernizare al UE. Prin punerea în funcțiune a celor patru parcuri, capacitatea instalată de energie solară a României este de așteptat să crească cu ~30%. Pentru a gestiona proiectul, la sfârșitul lunii octombrie 2022 au fost înființate patru societăți, capitalul social inițial a fost plătit, iar pregătirea contractelor de obținere a finanțării din partea UE este în curs de desfășurare.
În rafinăria Petrobrazi, primul lot de combustibil sustenabil pentru aviație (SAF) a fost produs prin coprocesarea uleiului de rapiță produs local. Ca atare, Petrobrazi este prima rafinărie din România care produce SAF. Combustibilul sustenabil pentru aviație poate contribui la reducerea emisiilor de dioxid de carbon generate de zborurile comerciale cu aproximativ 70% față de combustibilul convențional. OMV Petrom intenționează să depășească 15% biocombustibili din producția totală de combustibili în 2030, producând 150 mii tone pe an de etanol de generația a doua din paie și 450 mii tone pe an de SAF și motorină regenerabilă.
La sfârșitul T3/22, am anunțat decizia finală de investiție pentru o nouă unitate de produse aromatice la rafinăria Petrobrazi, în valoare de 130 mil. EUR. Aceasta va funcționa la standarde moderne de operare, având un impact redus asupra mediului, și va dubla capacitatea de producție de produse aromatice, la aproximativ 100 mii tone pe an, începând cu 2026.
În domeniul mobilității, obiectivul nostru pentru 2030 este de a avea peste 500 de puncte de alimentare cu combustibili alternativi, contribuind astfel la decarbonarea transportului de pasageri. Până la sfârșitul anului 2022, au fost instalate 120 de puncte de alimentare rapide și ultrarapide pentru vehicule electrice și vom continua programul de instalare a punctelor de încărcare în cadrul rețelei proprii de stații de alimentare, dar și în alte locații de încărcare a vehiculelor electrice.
Pentru captarea, utilizarea și stocarea carbonului, OMV Petrom își propune să valorifice experiența sa vastă din domeniul explorării și producției de hidrocarburi, valorificând totodată potențialul de stocare onshore și offshore al României. Am identificat prima oportunitate onshore pe care am putea să o dezvoltăm construind pe baza activelor existente și a capacităților subterane. În plus, OMV Petrom va testa o tehnologie inovatoare de captare și utilizare a carbonului la rafinăria Petrobrazi. OMV Petrom este partener într-un proiect european ambițios de abordare a problemei emisiilor de CO2 prin tehnologii de captare și conversie a carbonului. Pe o perioadă de cinci luni în 2024, vom capta CO2 din gazele de ardere eliberate de unitatea de cogenerare, transformându-l ulterior electrochimic în acid formic.
În ceea ce privește hidrogenul cu emisii reduse de carbon, OMV Petrom explorează diverse oportunități, de la producția de hidrogen albastru, turcoaz și verde până la utilizarea hidrogenului pentru decarbonarea activelor proprii, pentru satisfacerea cererii din industrie, precum și utilizarea acestuia drept combustibil pentru mobilitate. Ca o primă etapă, a fost depusă o cerere de accesare de fonduri europene prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență pentru o centrală pe bază de hidrogen verde în rafinăria Petrobrazi. Dacă, în urma evaluării, cererea va fi aprobată, prima producție de hidrogen verde este estimată pentru a doua jumătate a acestui deceniu.
OMV Petrom a făcut progrese în direcția decarbonării consumului intern de electricitate prin proiecte fotovoltaice la locul de consum în toate diviziile de afaceri. La sfârșitul anului 2022, panouri fotovoltaice au fost instalate în 150 de stații de alimentare, acoperind aproximativ 30% din stațiile OMV și Petrom din România. Producția anuală estimată a panourilor fotovoltaice este de 2.700 MWh și acoperă până la 25% din consumul unei stații de alimentare.
În E&P, sunt în dezvoltare mai multeproiecte hibride mici de eficiență energetică, care produc energie regenerabilă și fac instalațiile mai eficiente din punct de vedere energetic. În total, proiectele pot adăuga peste 3 MW de energie solară instalată. Primul parc fotovoltaic a fost pus în funcțiune în prima jumătate a anului 2022 în zona de producție Valahia și se estimează că va produce peste 4.600 MWh de energie verde pe parcursul întregului său ciclu de viață, în timp ce restul se așteptată să fie puse în funcțiune în prima jumătate a anului 2023. În plus, am depus cerere pentru fonduri UE prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență pentru o capacitate de 2 MW, care urmează să fie construită la Oprișenești, o fostă locație E&P.
În ceea ce privește emisiile directe GES, am continuat implementarea proiectelor care vizează reducerea emisiilor generate de gazele arse la faclă, ventilate și a emisiilor fugitive de metan, îmbunătățirea eficienței energetice și optimizarea proceselor. O reducere semnificativă de 70% față de 2019 a fost înregistrată pentru intensitatea metanului, la ~0,5% în 2022, cu o țintă mai mică de 0,2% stabilită pentru 2025. În ansamblu, am obținut un indice de intensitate a carbonului pentru operațiunile noastre mai mic cu aproximativ 11% față de 2019. Măsurile de decarbonare continuă cu proiecte mai ambițioase în toate zonele operaționale.
Pentru a ne atinge obiectivele de decarbonare, oferim deja clienților noștri soluții, cum ar fi compensarea parțială a emisiilor de CO2. Începând cu luna octombrie 2022, OMV Petrom oferă posibilitatea de a compensa 20% din emisiile de CO2 generate în timpul condusului clienților care își încarcă automobilele cu combustibili de performanță MaxxMotion, sprijinind proiecte locale și internaționale de compensare a emisiilor de carbon sub formă de protecție forestieră. OMV Petrom susține proiecte de compensare a carbonului din portofoliul Climate Partner, care sunt certificate de către Verified Carbon Standard. Proiectele de compensare a emisiilor de carbon funcționează în diferite regiuni la nivel mondial și sunt orientate către mai multe obiective de Dezvoltare Durabilă ale Națiunilor Unite (SDGs).
Dezvoltarea regională a gazelor naturale
ProiectulNeptun Deep progresează către decizia finală de investiție, planificată pentru mijlocul anului 2023, cu OMV Petrom ca operator începând din august 2022, iar Romgaz ca partener. Concentrarea pe securitatea energetică a Europei aduce o aliniere puternică a tuturor părților interesate pentru a avansa într-un ritm sporit. Estimăm că vom investi până la 2 mld. EUR în proiect, iar resursele recuperabile estimate de aproximativ 50 mld. mc ar asigura o producție netă la platou de aproximativ 70 mii bep/zi pentru OMV Petrom. Sub rezerva deciziei finale de investiție la mijlocul anului 2023, prima producție de gaze naturale este așteptată aproximativ patru ani mai târziu. Creșterea producției proprii de gaze naturale va sprijini, de asemenea, eforturile de decarbonare ale țării, deoarece gazele naturale pot înlocui cărbunele în generarea de energie electrică și pot permite integrarea capacităților regenerabile. Obiectivul nostru este de a ajunge în 2030 la o cotă de 70% gaze naturale în producția totală de hidrocarburi a companiei (2022: 52%), reflectând rolul esențial al gazelor naturale drept combustibil de tranziție în mixul energetic din România. În plus, ne-am extins în bazinul Mării Negre. În Bulgaria, planificăm forarea unei sonde de explorare în perimetrul offshore Han Asparuh, în 2023-2024.
Optimizarea afacerii tradiționale
Al treilea pilon al Strategiei 2030 se concentrează pe valoare mai presus de volumși pe excelența operațională în toate segmentele de activitate, valorificând modelul nostru de afaceri integrat. Activitatea noastră de bază va continua să genereze un flux de trezorerie ridicat, care va reprezenta principala sursă de finanțare pentru investițiile noastre în dezvoltarea regională a gazelor naturale și în proiecte cu emisii de carbon reduse și zero, precum și pentru distribuirea de dividende, până când Neptun Deep va începe să producă.
În E&P, maximizarea potențialului activelor curente este prioritatea noastră strategică. Prin forarea a 55 de sonde și sidetrack-uri noi, efectuarea a 647 de lucrări de reparații capitale și investiții în alte proiecte de zi cu zi, am obținut o producție de 119 mii bep/zi în 2022. Mergând mai departe, vom continua să optimizăm amprenta operațională și să creștem valoarea portofoliului nostru, încercând să minimizăm declinul producției până în 2025, în timp ce pentru a doua jumătate a deceniului, producția este așteptată să crească, datorită demarării producției Neptun Deep.
Costul de producție a atins nivelul de 13,1 USD/bep pentru 2022, reflectând unele elemente nerecurente, aprecierea USD față de RON, precum și creșterea bazei de costuri din cauza mediului macroeconomic inflaționist.
În R&M, prioritățile noastre principale sunt maximizarea profitabilității rafinăriei Petrobrazi, construirea unei afaceri sustenabile de rafinare și asigurarea poziției noastre de lider pe piața vânzărilor cu amănuntul din România, cu strategia noastră bazată pe cele două mărci comerciale, completată de parteneriate puternice. Rata de utilizare a rafinăriei în 2022 a fost de 95%, semnificativ peste nivelul rafinăriilor europene, demonstrând încă o dată nivelul ridicat de performanță a activului nostru. Pentru 2023, ne așteptăm la o rată de utilizare mai mică, deoarece în rafinăria Petrobrazi este planificată prima revizie generală după o perioadă de cinci ani. În retail, am obținut un volum de vânzări pe stație de 5,7 mil. litri în România și o creștere de aproximativ 40% a marjei pentru produse complementare față de 2020. La sfârșitul anului 2022, 275 de magazine MyAuchan erau deschise în stațiile de distribuție marca Petrom, iar finalizarea extinderii în întreaga rețea este așteptată în 2023, cu un an mai devreme decât era planificat inițial.
În G&E, aspirăm să devenim furnizorul de încredere pentru clienți în tranziția lor energetică și să extindem operațiunile în țările vecine României. În 2022, am realizat vânzări totale de gaze naturale de 46,1 TWh, o performanță foarte bună având în vedere piața extrem de volatilă, cu provocări de reglementare și fiscale. Acest volum include, de asemenea, GNL (gaz natural lichefiat) achiziționat din străinătate, un pas în extinderea portofoliului nostru prin diversificarea surselor și lanțurilor noastre de aprovizionare. În plus, ne-am intensificat activitățile pe piețele vecine, prin tranzacții de cumpărare și vânzare de gaze naturale și energie electrică, stabilind premise bune pentru extinderea în continuare a amprentei noastre regionale. În România, OMV Petrom a fost desemnat furnizor de ultimă instanță și, astfel, la sfârșitul anului 2022, peste 12.000 de clienți cu peste 17.000 de puncte de consum făceau parte din portofoliul clienților noștri de gaze naturale, atât din sectorul rezidențial, cât și din cel industrial.
Centrala electrică de la Brazi a sărbătorit 10 ani în 2022 și a generat o producție netă de electricitate record de 5,0 TWh. Astfel, modelul nostru integrat de afaceri în domeniul gazelor naturale și energiei electrice și-a dovedit încă o dată valoarea în 2022.
Cadrul financiar
Cadrul financiar care sta la baza Strategiei 2030 se bazează pe trei elemente-cheie: disciplină riguroasă a capitalului, performanță financiară solidă și randament atractiv pentru acționari, cu ținte specifice pentru fiecare element. În 2022, OMV Petrom a atins un Rezultat din exploatare CCA excluzând elementele speciale de 2,5 mld. EUR și ROACE CCA excluzând elementele speciale de 38%, semnificativ mai mari decât se anticipase, susținute de contextul favorabil al pieței. Am înregistrat cheltuieli de investiții de 0,7 mld. EUR, iar 0,9 mld. EUR au fost plătite ca dividende, atât de bază, cât și speciale, susținute de un puternic flux de trezorerie din activitatea de exploatare. Până în 2030, ne menținem angajamentul de a cheltui aproximativ 11 mld. EUR pentru investiții, cu 3,7 mld. EUR alocate proiectelor cu emisii de carbon reduse și zero, de a realiza ROACE CCAexcluzând elementele speciale peste 12% în 2030 și de a crește dividendul de bază pe acțiune cu 5 - 10% în medie pe an, menținând în același timp opționalitatea pentru dividende speciale.
Abordarea noastră privind sustenabilitatea
OMV Petrom își propune să conducă tranziția energetică în Europa de Sud-Est, sprijinind în același timp Agenda de Dezvoltare Durabilă 2030 a Organizației Națiunilor Unite (ONU), prin desfășurarea de operațiuni responsabile, promovarea oamenilor și a comunităților și valorificarea inovării și a digitalizării.
Cu Obiectivele de Dezvoltare Durabilă ale ONU pentru 2030 integrate în misiunea noastră de sustenabilitate și conexiunile dintre cele 17 obiective și ambiția noastră strategică și catalizatorii strategici, sustenabilitatea este o componentă a fiecărui aspect al afacerii.
Pentru a evidenția contribuția noastră directă la obiectivele de dezvoltare durabilă ale ONU (SDG-uri), cadrul nostru de sustenabilitate se bazează pe catalizatori strategici cu patru domenii de interes care includ unsprezece subiecte materiale. Situația îndeplinirii obiectivelor noastre de la sfârșitul anului 2022 este prezentată mai jos.
1.Tranziția către emisii de carbon reduse și zero
Reducerea emisiilor de carbon
OMV Petrom se angajează să acționeze în domeniul atenuării schimbărilor climatice și al gestionării responsabile a resurselor și se concentrează pe îmbunătățirea eficienței emisiilor de carbon a operațiunilor și a portofoliului său de produse.
Realizările anului 2022
2. Operațiuni responsabile
Ne vom atinge obiectivele de afaceri și climatice punând pe primul loc sănătatea și siguranța angajaților, clienților și partenerilor noștri, punând accentul pe utilizarea eficientă a resurselor și pe protecția mediului și comportându-ne cu integritate și transparență față de toate părțile interesate.
Sănătate, siguranța muncii, securitate și mediu
Sănătatea, siguranța muncii, securitatea și protejarea mediului reprezintă cea mai importantă prioritate în toate activitățile noastre și este esențială pentru a realiza viziunea „Fără răniri – Nicio pierdere”.
Realizările anului 2022
Principii de afaceri
OMV Petrom respectă liniile directoare ale Pactului Global al ONU, principiile directoare ale ONU privind afacerile și drepturile omului și SGD-urile ONU.
Realizările anului 2022
3. Grija față de oameni și comunități
Pentru a sprijini tranziția companiei către o activitate cu emisii reduse de carbon și aspirațiile sale de creștere regională, ne propunem să formăm și să păstrăm un personal competent, divers și motivat. În plus, ne străduim să avem o influență pozitivă asupra comunităților noastre, fiind receptivi la problemele lor, acționând conform preocupărilor lor și sprijinind dezvoltarea lor durabilă.
Angajații
OMV Petrom consideră că angajații sunt cheia succesului său.
Realizările anului 2022
Lanțul de aprovizionare
Realizările anului 2022
Relațiile cu comunitatea
Realizările anului 2022
Drepturile omului
Realizările anului 2022
4. Valorificarea inovației și a digitalizării
Ne angajăm să explorăm utilizarea tehnologiei de ultimă oră, a cercetării și a proiectelor pilot în soluții alternative de energie.
Inovația & Economia circulară
Inovația, cercetarea și dezvoltarea sunt domenii foarte importante pentru OMV Petrom. Inițiativele noastre privind inovația se concentrează pe optimizarea producției, generarea de soluții energetice inovatoare și utilizarea tehnologiei digitale.
Realizările anului 2022
Digitalizare
Derulăm programe pentru a reduce amprenta de carbon, pentru a îmbunătăți capabilitățile HSSE și eficiența resurselor și pentru a îmbunătăți competențele angajaților. Detalii despre proiecte specifice vor fi disponibile în Raportul de sustenabilitate pentru 2022.
Pentru informații suplimentare, vă rugăm să accesați secțiunea "Sustenabilitate" de pe site-ul nostru de internet www.omvpetrom.com.
Noua StrategieOameni și Cultură 2030, lansată în 2022, pune bazele necesare transformărilor organizaționale și individuale care sprijină eforturile Grupului către un viitor stil de viață sustenabil și neutru din punctul de vedere al emisiilor de carbon. Strategia Oameni și Cultură vizează o schimbare profundă a mentalității, de la liniar la circular, conform unui scop clar definit: reinventarea elementelor esențiale pentru un trai sustenabil. Această abordare este reflectată de structura complementară a strategiei, bazându-se pe patru factori strategici: Experiența angajaților, Dezvoltarea talentelor, Evoluția organizațională și Noi moduri de lucru. Un pilon suplimentar, Transformare și Leadership, a fost adoptat, de asemenea, pentru a dezvolta și îmbunătăți abilitățile și competențele liderilor noștri în direcția transformărilor care reprezintă, totodată, o provocare.
Programe specifice dezvoltate în 2022
Programe de instruire
În 2022, am livrat un total de 213.464 de ore de instruire angajaților noștri.
Inițiative privind diversitatea și incluziunea
În 2022, am continuat și ne-am dezvoltat călătoria de diversitate, echitate și incluziune. Am avut o abordare mai practică și mai specifică a incluziunii care adresează nevoile unei populații mai diverse din organizația noastră. Câteva dintre inițiativele noastre:
Mai mult decât atât, în 2022, am lansat Pulse Check - primul nostru sondaj de opinie la nivel de Grup în ceea ce privește nivelul de implicare a angajaților. Rata de răspuns a fost de 67% (5.724 de angajați), în timp ce scorul general în ceea ce privește gradul de implicare a fost de 73%.
Informații suplimentare vor fi disponibile în Raportul de sustenabilitate pentru 2022.
Tendințe macroeconomice și sectoriale globale
Creșterea economică globală este estimată a fi încetinit până la 3,4% în 2022, din cauza unei suite de șocuri care au influențat negativ economia mondială. Invazia Ucrainei de către Rusia în februarie 2022 și evoluția ulterioară a evenimentelor au perturbat profund producția și comerțul cu anumite mărfuri, inclusiv țiței, gaze naturale și cereale. Prețurile energiei erau în creștere încă din primăvara lui 2021, sub influenţa redresării puternice a cererii post pandemie, dar această tendință a fost mult accentuată de sancțiunile impuse Rusiei de către SUA și Europa de Vest. Creșterea costurilor la combustibili și alimente a dus la creșterea generalizată a prețurilor la nivel global, în timp ce țările dezvoltate s-au confruntat cu un nivel al inflației întâlnit ultima dată la începutul anilor 1980. Angajamentul principalelor bănci centrale de a realiza un proces dezinflaţionist susţinut a condus la creșteri succesive ale ratelor dobânzilor de referință, în special în SUA, majorând astfel costurile împrumuturilor.
Politica fiscală a continuat, totuși, să susțină în general creșterea economică, atât în SUA, cât și în Europa, unele dintre măsurile adoptate fiind menite să combată criza climatică și să ajute la construirea unei economii bazate pe energie mai curată. SUA, de exemplu, au aprobat în august așa-numitul Act de reducere a inflației (IRA), care oferă finanțare de aproape 400 mld. USD pentru proiecte legate de energie, sub formă de subvenții și credite fiscale pentru bunuri produse în SUA. Este de aşteptat ca acest program să genereze efecte de multiplicare la nivel internațional și, împreună cu alte inițiative similare din SUA, cum ar fi programul de stimulare a producţiei de semiconductori în SUA (CHIPS) și Science Act, să contribuie la reducerea emisiilor țării cu 1 mld. tone de carbon anual până în 2030.
Primele estimări arată că economia zonei euro (ZE) a avansat cu 3,5%, influenţată de creşterea costului vieții, care a afectat venitul disponibil al gospodăriilor. Avansul economiei ZE a încetinit semnificativ în a doua jumătate a anului 2022, fiind afectată de incertitudinea geopolitică persistentă, inflația mai ridicată și condițiile financiare mai stricte. Scăderea ratei de creștere a fost în mare parte determinată de reducerea exporturilor nete și de decelerarea activităţii în construcții.
Creșterea prețurilor la energie, în special la gazele naturale și la electricitate, a afectat Europa mult mai puternic decât alte regiuni, inclusiv SUA, având în vedere dependența puternică a Europei de importurile rusești de gaze naturale. Impunerea de sancțiuni împotriva Rusiei a dus la o scădere considerabilă a importurilor de gaze naturale ale UE din această țară. În 2022, UE a importat mai puțin de un sfert din necesarul său de gaze naturale din Rusia. În schimb, importurile europene de GNL au crescut cu 600 TWh, cu 60% mai mult față de 2021, două treimi dintre acestea provenind din SUA. GNL a reprezentat 35% din alimentarea cu gaze a UE în 2022, faţă de 20% cu un an înainte. Prețurile ridicate la energie în Europa au redus substanțial venitul disponibil al gospodăriilor, implicând transferul echivalentului a peste 2% din PIB către restul lumii. În efortul de a reduce aceste costuri, UE a convenit în august 2022 să implementeze măsuri menite să reducă cererea de gaze naturale cu 15% între august 2022 și martie 2023, comparativ cu media aceleiași perioade din ultimii cinci ani. Estimările preliminare indică faptul că cererea de gaze naturale în UE a scăzut cu aproximativ 500 TWh în 2022, aproximativ 12% din media 2019-2021, ajutată în mare măsură de condițiile meteorologice favorabile. Cea mai mare scădere a fost înregistrată în sectoarele industriei și gospodăriilor, unde cererea s-a redus în medie cu 15%.
Prețurile de consum din economiile avansate au crescut cu o rată anuală de 7,3%, cel mai ridicat nivel din ultimele decenii, pe măsură ce șocul asupra inflației declanșat de creșterea prețurilor la energie și alimente s-a propagat la nivel global. După ce a atins un vârf în 2022, indicele prețurilor de consum (IPC) a intrat pe o traiectorie descendentă spre sfârșitul anului, atât în SUA, cât și în ZE. Cu toate acestea, în timp ce în SUA inflația IPC la sfârșitul anului a fost de 6,4%, în ZE a fost de 9,2%, reflectând parțial reacția mai rapidă a Rezervei Federale la creșterea inflației prin creșterea ratelor dobânzilor, în comparație cu o abordare mai pasivă a Băncii Centrale Europene. Inflația componentelor de energie şi a produselor alimentare, care împreună reprezintă două treimi din inflația generală în ZE, au fost un factor major al creșterii prețurilor. Prețurile energiei au fost, de asemenea, ținute sub control într-un număr de țări europene prin adoptarea de măsuri fiscale menite să compenseze gospodăriile pentru costurile mai ridicate ale vieții.
Cererea globală totală de petrol a crescut cu 2,3 mil. bbl/zi în 2022, la aproximativ 99,9 mil. bbl/zi, pe măsură ce economia globală a continuat să crească, iar consumul de combustibili de transport a revenit aproape de nivelul de dinainte de pandemie. Cererea în țările OCDE a crescut cu 3%, susținută de activitatea economică atât în Europa, cât și în țările de pe continentul american, în special în SUA. Cererea de petrol din țările non-OCDE a crescut cu doar 2,2%, trasă în jos de China, unde cererea de benzină, motorină și combustibil pentru aviație a scăzut în total cu 0,18 mil. bbl/zi – aproximativ -1,2% față de 2021 – pentru prima dată în ultimele două decenii, pe fondul politicii stricte zero-COVID. Oferta globală de petrol a crescut cu 4,6 mil. bbl/zi, până la 99,9 mil. bbl/zi în 2022, restabilind echilibrul pe piață. Oferta a rămas relativ puternică, în pofida deciziei OPEC din octombrie de a-și reduce producția-ţintă cu 2 mil. bbl/zi până la jumătatea anului 2023, reducând astfel capacitatea lumii de a-și reface stocurile de țiței în viitorul apropiat. Cu toate acestea, decizia OPEC a condus la o scădere reală a aprovizionării fizice cu petrol de mai puțin de 1 mil. bbl/zi, deoarece majoritatea membrilor săi produceau sub nivelul de producție agreat. Aprovizionarea mondială cu petrol a beneficiat de creșterea producției din SUA, care a atins nivelul pre-pandemie spre sfârșitul anului, situându-se la aproximativ 12,4 mil. bbl/zi.
Prețurile petrolului au crescut puternic în primele două luni ale anului 2022, dar ulterior au scăzut în a doua jumătate a anului, pe măsură ce temerile privind încetinirea creșterii economice au început să crească. Prețul mediu al petrolului Brent a crescut în 2022 cu 43% față de anul trecut, până la 101 USD/bbl, însă prețul de la final de an a fost cu doar 6% mai ridicat decât cel de la finalul anului precedent. Prețul mediu Ural a fost de 76,9 USD/bbl, cu 11% mai mare față de 2021. Prețul petrolului a crescut și în termeni reali, fiind cu 20% peste media ultimilor zece ani. Diferențialul dintre prețurile petrolului Brent și Ural a crescut la aproximativ 24 USD/bbl, datorită presiunii intense asupra prețurilor Urals, generată de scăderea cererii ca urmare a sancțiunilor asupra țițeiului rusesc. Tarifele mari de transport pentru petroliere au constituit o presiune suplimentară asupra cotațiilor țițeiului Ural.
România – tendințe macroeconomice și sectoriale
Economia României a avansat cu 4,8% în 2022 comparativ cu anul precedent, depăşind aşteptările iniţiale. Consumul intern a continuat să alimenteze creșterea, în special în prima jumătate a anului, în pofida faptului că puterea de cumpărare a gospodăriilor a fost erodată treptat de inflație. Rata creşterii salariului mediu net a decelerat pe tot parcursul anului 2022, cu un declin de 1,6% în termeni reali la sfârșitul lunii decembrie, cea mai scăzută rată din ultimul deceniu. Decizia autorităților de a limita prețurile la energie electrică și gaze naturale pentru gospodării a atenuat într-o oarecare măsură șocul creşterii preţurilor la energie asupra venitului disponibil.
Sectorul industrial s-a contractat în 2022, activitatea încetinind în a doua jumătate a anului, în concordanță cu cererea. Producția industrială a fost afectată de costurile ridicate ale energiei și a scăzut cu 1,8%, trasă în jos de componenta sa energetică, care a scăzut cu 9,4%. În schimb, sectorul construcțiilor a înregistrat o performanță pozitivă, manifestând o activitate intensă pe tot parcursul anului, după performanța modestă înregistrată în 2021. Investițiile în economie au fost în creștere, în special în a doua jumătate a anului. Cu toate acestea, sectorul agricol a avut un an slab, sub influenţa secetei și a creșterii prețurilor la îngrășăminte și energie la începutul anului, care au avut un impact negativ substanțial asupra recoltelor de porumb și floarea soarelui.
Contribuția negativă a exporturilor nete la creșterea economică s-a accentuat, pe măsură ce importurile au avansat mai rapid decât exporturile. Deficitul balanței comerciale s-a adâncit până la 19,7 mld. EUR, echivalentul a -6,9% din PIB, în timp ce deficitul de cont curent s-a deteriorat și mai mult față de 2021, ajungând la 26,6 mld. EUR sau -9,3% din PIB. Consolidarea fiscală a rămas însă în grafic. Deficitul bugetar la sfârșitul anului a scăzut la -5,7% din PIB, ajutat de performanţa peste aşteptări a economiei, care a condus la creșteri ale principalelor componente ale veniturilor fiscale, inclusiv impozitul pe profit, impozitul pe venit și TVA. O creștere substanțială a veniturilor fiscale excepționale din vânzările de petrol, gaze naturale și energie electrică, precum și a redevențelor, a permis autorităților să activeze scheme de sprijin pentru consumatori, ca răspuns la preţurile mari la energie.
Indicele anual al prețurilor de consum (IPC) al României a crescut la 16,4% la sfârșitul lunii decembrie, cel mai ridicat nivel din ultimele două decenii. Impactul creșterii prețurilor la energie a fost resimțit pe tot spectrul de bunuri și servicii, presiunile inflaționiste fiind amplificate și mai mult de blocajele în producție și de rezistența cererii din anumite segmente. Inflația indicelui prețurilor de producție (IPP), care reflectă mai adecvat presiunea costurilor companiilor, a rămas ridicată, la 33%, practic la același nivel observat la începutul anului. Cu toate acestea, după ce a crescut inițial și a atins un vârf de 53% în august, inflația IPP a scăzut ulterior, pe măsură ce presiunile prețurilor la energie s-au diminuat spre sfârșitul anului. Acest lucru s-a reflectat în evoluțiile prețurilor la energie electrică și gaze naturale pe principalele platforme de tranzacționare interne. Prețurile medii ale energiei electrice în bandă OPCOM cu livrare în ziua următoare au fost de 247,7 EUR/MWh la sfârșitul anului, cu 8% mai mari față de aceeași perioadă a anului trecut și cu 49% mai mici față de nivelul lor de vârf atins în august 2022. O tendință similară, deși de o amploare diferită, a putut fi observată pe Bursa Română de Mărfuri (BRM), unde prețurile gazelor naturale au scăzut, până la sfârșitul anului, cu aproape 50% față de vârful de 184 EUR/MWh atins în septembrie.
Inflația mai ridicată a determinat Banca Națională a României să majoreze rata dobânzii de referință la fiecare dintre cele opt întâlniri ale sale din 2022 cu un total cumulat de 500 de puncte de bază, la 6,75%. Cu toate acestea, politica monetară a continuat să rămână relaxată, rata dobânzii reale fiind adânc în teritoriu negativ. Cursul de schimb RON/EUR a prezentat o stabilitate remarcabilă în 2022, RON depreciindu-se în medie cu doar 0,2% față de EUR. Aceasta a dus la o erodare marginală a competitivității, în comparație cu alte câteva țări din regiune. Față de USD, RON s-a depreciat în medie cu 12,7%, pe măsură ce USD a devenit mai atractiv și s-a apreciat la nivel global.
Resursele totale de energieale României au scăzut cu 0,6%, în principal din cauza diminuării volumelor de gaze naturale. Oferta de petrol a crescut cu 17,1%, până la 11,6 mil. tep, dar produsele petroliere importate au scăzut cu 21,5%, până la 3,2 mil. tep. Aprovizionarea internă cu gaze naturale a scăzut cu 6,4%, până la 9,4 mil. tep, importurile reprezentând 88% din ajustarea totală.
Explorare și Producție (E&P)
E&P în cifre 1
| 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Total vânzări segment (mil. lei)2 | 16.270 | 9.227 | 76 |
Rezultat din exploatare (mil. lei)3 | 3.612 | 1.660 | 118 |
Elemente speciale (mil. lei) | (1.821) | (154) | n.m. |
Rezultat din exploatare excluzând elementele speciale (mil. lei) | 5.433 | 1.814 | 199 |
Rezultat din exploatare înainte de amortizare, ajustări de depreciere și reversări (mil. lei) | 7.815 | 4.217 | 85 |
Investiții (mil. lei)4 | 2.559 | 2.025 | 26 |
Investiții de explorare (mil. lei) | 167 | 194 | (14) |
Producția totală de hidrocarburi a Grupului (mil. bep) | 43,49 | 47,21 | (8) |
din care în România (mil. bep) | 43,49 | 46,42 | (6) |
Volumul total de vânzări hidrocarburi (mil. bep) | 41,72 | 44,96 | (7) |
Cost de producție (USD/bep) | 13,15 | 12,73 | 3 |
Rezerve dovedite la 31 decembrie (mil. bep) | 380 | 419 | (9) |
| | | |
HSSE reprezintă prioritatea noastră cea mai importantă
Prioritatea noastră principală în materie de sustenabilitate este siguranța angajaților și a partenerilor noștri, în conformitate cu viziunea noastră "Zero Răniri – Nicio Pierdere". În 2022, nu am avut niciun deces legat de muncă și vom continua să lucrăm împreună cu contractorii, subcontractorii și partenerii noștri pentru a ne asigura că toată lumea se întoarce în siguranță la familiile lor. Frecvența accidentelor înregistrabile (TRIR) s-a îmbunătățit la 0,58 față de 0,65 în 2021, în timp ce rata incidentelor cu timp de lucru pierdut (LTIR) (angajați și contractori la un loc) a fost de 0,37, comparativ cu 0,36 în 2021.
În 2022, ne-am continuat eforturile de implementare a unui program puternic de cultură a siguranței în toate zonele de producție. Ca parte a planului nostru anual HSSE, ne-am menținut concentrarea asupra managementului carbonului, siguranței proceselor și managementului contractorilor. Am continuat să dezvoltăm foi de parcurs pentru siguranța proceselor pentru toate facilitățile noastre, în timp ce registrul nostru integrat de risc rămâne unul dintre principalele noastre instrumente în gestionarea riscurilor operaționale. Am continuat să construim o cultură durabilă și puternică a siguranței împreună cu contractorii noștri, unul dintre domeniile de interes rămânând învățarea din incidentele din trecut pentru a evita reapariția lor. Am continuat să ne concentrăm pe îmbunătățirea eficienței emisiilor de carbon din operațiunile noastre, realizând o scădere cu circa 38% a intensității emisiilor de carbon
v în 2022 față de 2019. Principalele măsuri au fost axate pe modernizarea, înlocuirea și/sau optimizarea infrastructurii de tratare și transport a gazelor. Continuăm să acționăm în ceea ce privește atenuarea schimbărilor climatice prin dezvoltarea de proiecte care să contribuie la atingerea obiectivului nostru zero gaze arse la faclă și suflate ca operațiune de rutină până cel mai târziu în 2030.
Operațiunile E&P în România
Explorare
OMV Petrom a forat trei sonde de explorare onshore în România, din care au rezultat două descoperiri de țiței.
În martie 2022, OMV Petrom a finalizat achiziția datelor seismice 3D Spineni în blocul de explorare X Craiova. Prelucrarea datelor seismice 3D a fost finalizată și a început interpretarea acestora. Portofoliul de prospecte a fost actualizat.
În iunie 2022, sonda de explorare 1 Verguleasa (X Craiova) a descoperit țiței în formațiunea Meoțian. Această descoperire deblochează oportunități semnificative de dezvoltare, inclusiv forarea de sonde de evaluare și dezvoltare în următorii ani. Producția experimentală a început și un plan inițial de dezvoltare a zăcămantului este în curs de elaborare.
În octombrie 2022, a fost finalizată sonda de explorare 3000 Stan Poetaș (blocul VIII Urziceni) operată de Hunt Oil. Ținta principală din Jurasic a fost găsită uscată, prin urmare sonda a fost abandonată.
In noiembrie 2022, prin sonda de explorare 1 Ocnița Nord (blocul VI Târgoviște) s-a descoperit țiței în trei formațiuni diferite (Helvețian, Meoțian și Oligocen). Sonda va fi testată în 2023.
În zona offshore a României, maturarea prospectelor a continuatîn blocurileIstria (OMV Petrom 100%) și Neptun Deep (OMV Petrom 50%, operator).
Producție
La sfârșitul anului 2022, OMV Petrom opera 150 de zăcăminte comerciale de țiței și gaze naturale în România (sfârșitul anului 2021: 152).
În România, producția de hidrocarburi a OMV Petrom a scăzut cu 6,3% comparativ cu 2021, la 43,49 mil. bep (sau cu 6,3%, la 119,1 mii bep/zi). Producția de țiței și condensat a scăzut cu 6,6%, la 20,90 mil. bbl (sau 2,91 mil. tone), în timp ce producția de gaze naturale a scăzut cu 6,1% la 22,59 mil. bep (sau 3,45 mld. mc).
Principalii factori care au afectat producția în România în 2022 au fost declinul natural și transferul în T4/21 a 40 de zăcăminte marginale onshore de țiței și gaze naturale către Dacian Petroleum (acesta din urmă a dus la o scădere de 0,9 mii bep/ zi față de anul precedent), aspecte parțial contrabalansate de contribuția reparațiilor capitale și a sondelor noi. Excluzând efectul optimizării portofoliului, producția medie zilnică din România a scăzut cu 5,6% față de anul precedent.
Producția offshore a reprezentat 14,70% (2021: 15,74%) din producția totală de hidrocarburi a OMV Petrom în România (4,27% din producția de țiței și condensat și 24,35% din producția de gaze naturale).
Producția de țiței bazată pe tehnici îmbunătățite de recuperare a țițeiului a reprezentat 25% din producția internă totală de țiței a OMV Petrom. Țițeiul greu, reprezentând țiței cu o densitate mai mare de 900 kg/m3, a reprezentat 36% din producția totală de țiței și condensat.
Consumul intern de gaze naturale pentru operațiunile E&P din România a reprezentat 10,6% din producția totală de gaze naturale (2021: 10,2%).
Proiecte-cheie
Începând cu august 2022, OMV Petrom a devenit operator al licenței blocului offshore Neptun Deep, după preluarea de către Romgaz Black Sea Limited a participației de 50% deținute anterior în licență de ExxonMobil. În decembrie 2022, declarația de descoperire comercială (DoC) a fost depusă la Agenția Națională pentru Resurse Minerale. Aceasta reprezintă un pas intermediar spre decizia finală de investiție, planificata pentru jumătatea anului 2023.
În 2022, am forat un număr total de 55 de sonde noi și sidetrack-uri (2021: 36), activitățile de foraj atingând un maxim de 7 instalații de foraj active în luna octombrie în zonele operate de OMV Petrom.
În plus, am comandat construirea primei instalații automatizate de foraj onshore din portofoliul OMV Petrom în România, ca parte a procesului nostru de forare automată a sondelor. Instalația automatizată va îmbunătăți performanța HSSE prin reducerea riscului de accidente. În plus, aceasta va crește eficiența forajului prin reducerea timpului și a costurilor datorită unei execuții mai eficiente a sarcinilor. Ne așteptăm să ne ajute să reducem costul total de foraj pe sondă cu aproape 10%. În plus, se vor reduce și emisiile de CO2.
La sfârșitul anului 2022, numărul sondelor monitorizate digital din punct de vedere al integrității a ajuns la 4.000 de unități, reprezentând 53% din totalul de 7.500 de sonde active operate.
În 2022 am avut o medie de 90 de formații disponibile, care au efectuat un total de 647 de lucrări de reparații capitale la sonde și aproximativ 4.200 de intervenții la sonde (2021: 695, respectiv 4.500). Toate acestea au dus la un MTBF de 841 de zile (2021: 851).
Ca parte a procesului de dezvoltare a proiectelor, au fost identificate noi oportunități care au intrat deja în procesul de maturare, după cum urmează:
Este vorba despre o nouă dezvoltare a zăcământului de gaze naturale în zona de producție Oltenia, care are în scop lucrări de completare inteligentă a reparațiilor capitale la sonde, sonde noi, modernizarea facilităților și achiziția de date seismice în zăcămintele Răcari și Pitulați-Predești.
Scopul proiectului este de a implementa procesul de injectare a apei sărate vâscoase în sectorul estic al zăcământului comercial Otești prin injectarea în sondele de injecție existente și forarea de noi sonde de producție, adăugarea de noi facilități pentru tratarea apei și prepararea soluției de apă vâscoasă. Pe parcursul anului 2022, proiectul a progresat în ceea ce privește procesul de guvernanță internă, avansând spre următoarele etape.
Portofoliu de execuție onshore
OMV Petrom a continuat să investească în menținerea funcționării instalațiilor în conformitate cu standardele HSSE ale companiei și cu cerințele legale, precum și în simplificarea operațiunilor și îmbunătățirea eficienței costurilor. Toate acestea au dus la protejarea producției și a livrărilor de țiței și gaze naturale. Toate proiectele în curs și cele nou demarate au fost accelerate.
Următoarele proiecte ies în evidență dintre principalele noastre proiecte onshore:
Scopul acestui proiect este de a contrui o nouă instalație de separare trifazată a producției, operată cu echipaj, luând în considerare ratele actuale și viitoare ale producției de țiței, proiectată în conformitate cu toate standardele și cerințele actuale. Proiectul a fost accelerat cu succes în 2022, ajungând la finalizarea lucrărilor mecanice în noiembrie 2022, înainte de termen. Execuția proiectului s-a realizat în concordanță cu abandonarea parțială a echipamentelor și cu lucrările de exploatare, urmate de dezvoltarea proiectului în etape, obiect cu obiect, într-un mediu dificil de operare simultană.
Modernizarea instalațiilor din zona Bustuchin este un program de proiecte de modernizare care cuprinde stația de compresoare C144 M5, Parcul 1, 3, 4 și 5 Bustuchin și care urmărește asigurarea unor instalații sigure și adecvate scopului, precum și protejarea producției din zăcământul Bustuchin. În 2022, lucrările de construcție au fost executate pentru o parte din compresoare și skid-urile aferente și vor continua și în 2023. Parcul 1 și Parcul 3 au primit decizia finală de investiție și au intrat în faza de execuție, lucrările înregistrând un progres bun pe șantier. În Parcul 1, lucrările civile principale au fost deja finalizate și toate echipamentele importante sunt deja pe poziție. În 2023, celelalte proiecte din Parcurile 4 și 5 Bustuchin sunt pregătite pentru decizia finală de investiție.
Independența este un zăcământ matur, aflat în producție din 1959. Scopul FRD Independența este acela de a crește producția de țiței prin forarea în perimetrele nedezvoltate în trecut, cu potențial ridicat de acumulări de țiței. Din scopul total al acestui FRD, Depozitul Independența este ultimul proiect rămas de finalizat. În 2022, proiectul a trecut în faza de pregătire detaliată și progresează către decizia finală de investiție planificată pentru jumătatea anului 2023.
2022 a marcat o premieră în programul nostru de eficiență energetică prin punerea în funcțiune a primei centrale fotovoltaice (S2P) – un proiect „pilot” la Icoana (zona de producție Valahia) în prima jumătate a anului 2022. Alte două proiecte hibride, S2P și G2P/CHP în cadrul zonelor de producție Valahia și Oltenia, au început execuția în 2022. Mai multe unități noi G2P și CHP, cu o capacitate instalată de aproximativ 11 MW, au fost adăugate celor 42 de unități anterior construite onshore. Acestea sunt: CHP Suplacu de Barcău în zona de producție Crișana, CHP Vasiești și CHP Albotești în zona de producție Moldova. La sfârșitul anului 2022, capacitatea noastră combinată G2P și CHP instalată era de 107 MW, acoperind aproximativ 73% din necesarul de electricitate al segmentului E&P.
Zăcământul Vața a fost selectat pentru prima desfășurare pe scară largă a injecției de apă sărată vâscoasă în România. Elementele cheie ale acestui proiect sunt o unitate de pregatire a apei sărate vâscoase și o unitate de tratare pentru apa sărată produsă. Execuția primei faze a proiectului folosind stocul de sonde existente în zona țintă a început în 2021 și operațiunea de injectare a început în mai 2022. După șase luni de injectare a apei sărate vâscoase, prima reacție a putut fi observată și unele sonde au răspuns prin dublarea producției. Toate învățămintele vor fi încorporate în conceptul pentru a doua fază, care este planificată să înceapă în următorii ani.
Portofoliul offshore
În 2022, am realizat progrese semnificative în ceea ce privește programul de rejuvenare, precum și pentru proiectele de creștere, în pofida provocărilor cauzate de urmările pandemiei și de performanțele slabe ale contractorilor.
Am trecut la o adaptare lină și rapidă a abordării contractelor pentru lucrările de construcții către licitații deschise și am selectat noi companii de construcții. Am gestionat și am livrat în deplină siguranță întregul scop al celei de-a doua revizii totale a Petromar, inclusiv programul de mentenanță și execuția proiectelor.Am finalizat lucrările la platforma 4 (PFS4), am inițiat lucrările la platformele 6 și 7 (PFS6 și PFS7) șiam inițiat promptlicitația pentru lucrări de construcție la Platforma Centrală (PFCP).
În martie 2022, am finalizat instalarea primului sistem online de monitorizare structurală permanentă pe platformaPescăruș (PFSU), care ne permite să urmărim în direct comportamentul structurii și să detectăm orice daune structurale semnificative.
Am finalizat inspecțiile submarine pe toate structurile noastre offshore în proiectul de prelungire a duratei de viață a acestora. Pe parcursul anului, toate structurile offshore au fost permanent acoperite de un certificat valabil emis de organismul independent de verificare care a monitorizat îndeaproape toate acțiunile noastre.
Actualizarea recentă a standardelor privind helipunțile offshore a condus la necesitatea modernizării helipunților pe platformele de producție PFCP, PFS3, PFS6 și PFS7. Strategia lucrărilor offshore a fost determinată astfel încât să aibă un impact redus asupra disponibilității helipunților. Modernizările pe PFS3 și PFS6 au fost efectuate în condiții de siguranță și certificate de către autoritățile de reglementare.
Obiectivul acestui proiect este de a îmbunătăți conformitatea cu specificațiile sistemului național de transport al gazelor de export în cazul indisponibilității echipamentelor principale pentru fracțiile C3+ în Terminalul Midia. Până la sfârșitul anului, lucrările de proiectare a fost finalizate și procesul de achiziție este în desfășurare.
Obiectivul acestui proiect este de a efectua reinstituirea acoperirii împotriva coroziunii în zona de stropire pentru structurile offshore, cu scopul de a crea protecția anticorozivă necesară. Lucrările de proiectare au fost finalizate și au fost plasate comenzile de achiziție. Au fost efectuate cu succes inspecții pentru a stabili durata de viață rămasă a conductelor, dar și renovarea modulelor de cazare offshore pentru îmbunătățirea cazării și a calității vieții în complexul offshore.
Proiectul "Debottlenecking" are ca scop identificarea unor zone și/sau echipamente specifice din instalațiile de gaze naturale care limitează fluxul de produse;prin optimizarea acestora, capacitatea totală a instalațiilor poate fi mărită. În acest caz, scopul proiectului a fost de a moderniza instalația de comprimare a gazelor naturale prin creșterea capacității sistemuluide joasă presiune și prin reducerea contrapresiunii pentru sistemul de gaze neasociate. Principalele obiective ale proiectului sunt reducerea declinului producției, adăugarea de producție incrementală și creșterea ratei de recuperare a gazelor naturale în zona de producție Petromar, prin optimizarea capacității și eficienței instalațiilor de suprafață / partea superioară (axate pe compresoare) în vederea atenuării presiunii în scădere a zăcămintelor. În 2022, a fost construit un model integrat al zonei de producție care evaluează diverse scenarii. Acesta a fost verificat cu un partener extern, ceea ce a dus la selectarea unui concept care se dorește a fi implementat în anii următori.
Parteneriate
Încă din iulie 2010, în vederea optimizării portofoliului de active existente, OMV Petrom a încheiat câteva parteneriate cu companii internaționale pentru creșterea producției.
Parteneriatele cu PetroSantander, Expert Petroleum Solutions și Expert Petroleum sunt guvernate de contracte de creștere a producției (PEC), prin care ne referim la PEC Turnu, PEC Țicleni și PEC Timiș, acoperind în total 20 de zăcăminte mature.
PEC-urile stipulează că toți contractorii preiau și finanțează operațiunile și, împreună cu OMV Petrom, se angajează în dezvoltarea viitoare a zăcămintelor respective, pentru a crește producția și a îmbunătăți eficiența. OMV Petrom rămâne unicul titular al contractelor de concesiune și proprietarul producției de hidrocarburi și al activelor existente, precum și al drepturilor și obligațiilor ce decurg din respectivele concesiuni, așa cum sunt acestea definite prin Legea Petrolului.
În total, au fost efectuate 33 de reparații capitale de către contractori în cadrul PEC-urilor în 2022. În plus, trei sonde noi au fost forate și finalizate de Expert Petroleum Solution în PEC Țicleni. Producția totală a PEC-urilor în 2022 s-a ridicat la 5,7 mii bep/zi (2021: 6,0 mii bep/zi), din care PEC Țicleni 3,5 mii bep/zi, PEC Turnu 0,8 mii bep/zi și PEC Timiș 1,4 mii bep/zi.
În T4/20, Expert Petroleum a notificat OMV Petrom despre încetarea timpurie a PEC Timiș. Cu toate acestea, Expert Petroleum a fost de acord să continue operațiunile, în timp ce sunt evaluate opțiuni alternative pentru aceste zăcăminte. Un act adițional la PEC a fost semnat și se aplică de la 1 ianuarie 2023.
În cadrul Asocierii în participațiune cu Hunt Oil (50% OMV Petrom, 50% Hunt Oil ca operator), sonda Padina Nord și-a continuat producția până în T3/22, cu o producție nominală de 0,1 mii bep/zi (partea OMV Petrom). Ca parte a strategiei de explorare în curs de desfășurare, o sondă de explorare a fost forată fără succes în cea de-a doua jumatate din 2022. Următorea sondă de explorare este planificată pentru cea de-a doua jumatate din 2023.
Producția totală înregistrată de PEC-uri și din asocierile în participațiune în 2022 a fost de 5,8 mii bep/zi (2021: 7,0 mii bep/zi), reprezentând 4,8% (2021: 5,4%) din producția internă totală a OMV Petrom.
Operațiunile internaționale E&P
În blocul de explorare offshore Han-Asparuh (42,86% OMV Petrom, 57,14% TotalEnergies ca operator), au început și sunt în curs de desfășurare pregătirile pentru forarea unei sonde de explorare în perioada 2023-2024.
În blocul II de explorare offshore din Georgia, prima fază a angajamentelor din cadrul contractului de partajare a producției a fost finalizată în T1/22. Achiziția seismică rămâne în așteptare în 2023.
Producția și rezervele dovedite
| Țiței și condensat | Gaze naturale | Total |
| mil. tone | mn bbl | mld. mc | mil. bep | mil. bep |
Producția în anul 2022 | 2,91 | 20,90 | 3,45 | 22,59 | 43,49 |
Rezerve dovedite la sfârșitul anului 2022 | 31,92 | 229,56 | 23,03 | 150,59 | 380,15 |
| | | | | |
Rata de înlocuire a rezervelor
La 31 decembrie 2022, rezervele totale dovedite de țiței și gazenaturale din portofoliul OMV Petrom au scăzut la 380 mil. bep (2021: 419 mil. bep), în principal din cauza revizuirii rezervelor. Media pe ultimii trei ani a ratei de înlocuire a rezervelor a scăzut la 31% în 2022 (2021: 40%). Pentru anul 2022, calculat individual, RRR a fost de 10% (2021: 31%). Rezervele dovedite și probabile de țiței și gaze naturale au crescut la 741 mil. bep (2021: 680 mil. bep), în principal datorită progresului proiectului Neptun Deep, ca urmare a depunerii declarației de descoperire comercială la Agenția Națională pentru Resurse Minerale, parțial contrabalansată de revizuirea în scădere a rezervelor estimate ale zăcămintelor existente.
Rafinare și Marketing (R&M)
R&M în cifre1
| 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Total vânzări segment (mil. lei)2 | 31.367 | 19.264 | 63 |
Rezultat din exploatare (mil. lei)3 | 4.076 | 2.663 | 53 |
Elemente speciale (mil. lei) | (64) | 142 | n.m. |
Efecte CCA (mil. lei) | 122 | 481 | (75) |
Rezultat din exploatare CCA excluzând elementele speciale (mil. lei)4 | 4.019 | 2.041 | 97 |
Rezultat din exploatare înainte de amortizare, ajustări de depreciere și reversări (mil. lei) | 4.830 | 3.433 | 41 |
Investiții (mil. lei) | 835 | 766 | 9 |
Rata de utilizare a rafinăriei (%) | 95 | 97 | (2) |
Input rafinare (mii tone) | 4.591 | 4.737 | (3) |
Țiței procesat (mii tone)5 | 4.241 | 4.315 | (2) |
Vânzări totale produse rafinate (mii tone)6 | 5.522 | 5.339 | 3 |
din care: | Benzină (mii tone) | 1.389 | 1.283 | 8 |
| Motorină (mii tone) | 2.907 | 2.789 | 4 |
| Kerosen/combustibil de aviație (mii tone) | 257 | 164 | 57 |
| Păcură și bitum (mii tone) | 203 | 315 | (36) |
din care: | Vânzări cu amănuntul (mii tone)7 | 3.043 | 2.944 | 3 |
| | | | |
HSSE reprezintă prioritatea noastră cea mai importantă
În Rafinare şi Marketing, am continuat să ne concentrăm pe îmbunătățirea performanței HSSE, câteva programe fiind desfășurate în cadrul organizației (de ex. “Programul Cultura Siguranței” – evaluări şi continuare în Serbia, Moldova şi Bulgaria), “Leading Safety”, “Dialog deschis”, “Managementul HSSE al contractorilor”, cât şi “Premiul pentru Management Motivaţional, recunoaşterea şi gestionarea consecinţelor – Leadership puternic şi angajament pentru premierea performanţei în ceea ce priveşte siguranţa”).
Indicatorul TRIR (angajați și contractori combinat) a fost de 0,26, în timp ce LTIR (angajați și contractori combinat) a fost de 0,16, ambele valori reprezentând o performanță mai bună față de valorile din anul precedent și față de valorile de referință la nivel internațional.
În 2022, utilizarea suplimentară a combustibilului lichid în locul gazulelor naturale la rafinăria Petrobrazi a determinat creşterea intensităţii emisiilor de carbon
vi cu 2% față de 2019. În același timp, implementăm proiecte cu impact pozitiv asupra intensității emisiilor de carbon pentru a ne atinge obiectivele strategice. Au fost deja implementate diverse măsuri de optimizare operațională și înlocuiri de echipamente.
Performanța operațională
Performanța operațională și eficiența energetică ale rafinăriei Petrobrazi au fost menţinute la niveluri competitive. În 2022, indicatorul marjă de rafinare
vii al OMV Petrom a fost 16,59 USD/bbl, cu 11,12 USD/bbl mai mare decât în 2021, ca rezultat al diferențialelor mai ridicate ale produselor, în special la motorină şi benzină.
Rata de utilizare a rafinăriei a scăzut uşor la 95% în 2022, comparativ cu 97% în 2021, reflectând oprirea planificată pentru lucrări de mentenanţă din luna aprilie 2022. Rata este semnificativ peste media europeană.
Atenția continuă asupra performanței operaționale și eficienței energetice a permis menținerea indicatorului de consum propriu la o valoare sub 8%, similar cu anul anterior.
Producția (mii tone)
| 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Benzină | 1.282 | 1.286 | (0) |
Motorină | 1.967 | 2.079 | (5) |
Kerosen/combustibil de aviație | 82 | 86 | (5) |
Păcură | 123 | 241 | (49) |
GPL total | 170 | 170 | — |
Cocs de petrol | 280 | 276 | 1 |
Altele1 | 328 | 274 | 20 |
Total | 4.232 | 4.412 | (4) |
| | | |
Vânzările totale de produse rafinate la nivelul Grupului OMV Petrom au fost de 5.522 mii tone în 2022, reprezentând o creștere de 3% comparativ cu 2021.
Volumele vânzărilor cu amănuntul ale Grupului au fost cu 3% mai mari în comparație cu 2021, ajungând la 3.043 mii tone, susţinute în principal de creşterea solidă a cererii în decursul anului 2022, cu excepţia T3/22. În România, vânzările cu amănuntul au fost de 2.587 mii tone în 2022, cu 3% mai mari față de 2021. Prin urmare, în 2022, volumul mediu de vânzări la nivel de stație de carburanți în România a ajuns la 5,66 mil. litri (2021: 5,48 mil. litri), iar la nivelul Grupului acest indicator a ajuns la 4,76 mil. litri (2021: 4,57 mil. litri).
Cota de piață în ceea ce privește vânzările
viii cu amănuntul în regiunea de operare a rămas la acelaşi nivel comparativ cu anul precedent, respectiv la 31%, reflectând eficienţa operaţiunilor noastre în contextul unei concurențe crescute.
În stațiile de carburanți marca OMV, am continuat să oferim clienților noștri carburanți de cea mai bună calitate, și o ofertă de servicii de proximitate, prin intermediul unei game largi de servicii (ex. transfer de bani, asigurări pentru mașini, plata utilităților, servicii de curierat).
Aplicaţia de fidelizare OMV MyStation, lansată în 2022, oferă clienţilor fideli promoţii pentru produse şi servicii în staţiile noastre de distribuţie OMV. Noua aplicaţie pune la dispoziţia clienţilor un mecanism de colectare a punctelor şi oferte personalizate, concepute pentru a crea o experienţă valoroasă la fiecare oprire în staţiile noastre.
În stațiile de carburanți marca Petrom, am continuat să oferim cea mai rentabilă opțiune din punct de vedere al prețurilor carburanților, menținând în același timp eforturile de a deveni mai atractivi pentru familiile tinere prin campanii specifice (”Misiunea Zero Copii neasigurați în mașină” - fără victime în accidentele rutiere, campanii speciale pentru copii) și capitalizând accesibilitatea ofertei noastre.
Am continuat dezvoltarea sistemului de plăți rapide la pompă atât în stațiile de carburanți marca Petrom, cât și în cele marca OMV, oferind astfel o experiență îmbunătățită clienților noștri prin limitarea timpului de așteptare pentru realimentare.
Am continuat să dezvoltăm parteneriatele strategice în domeniul produselor complementare. Inaugurarea magazinelor MyAuchan în stațiile de distribuţie marca Petrom modernizate a ajuns în total la 275 de unități, dintre care aproximativ 150 magazine deschise în 2022.
În 2022, marja totală obținută din comercializarea produselor complementare la nivel de Grup a crescut cu 11% față de anul precedent, creştere sprijinită de o contribuţie solidă a segmentului Gastro.
În 2022, activitatea de vânzare a produselor rafinate exceptând vânzările cu amănuntul a continuat să aibă o contribuție importantă la rezultatul OMV Petrom. Activitatea comercială de vânzări vrac a atins cel mai înalt nivel din ultimii 10 ani, prin valorificarea oportunităților de piață, prin procese îmbunătățite și prin gestionarea eficientă a costurilor. Vânzările de combustibil de aviație au continuat tendința pozitivă începută la sfârșitul anului 2020, deși nu au atins încă nivelul din 2019. S-a pus în continuare un accent puternic pe digitalizare, excelență operațională și concentrare pe clienți, în conformitate cu strategia companiei.
La nivel de Grup, vânzările de produse rafinate exceptând vânzările cu amănuntul au crescut cu 3% comparativ cu 2021, reflectând redresarea parțială a activității din domeniul aviației și vânzările regionale în creștere, în pofida exporturilor mai scăzute.
Prețurile carburanților practicate de OMV Petrom au o evoluție dinamică, reflectând cotațiile internaționale ale carburanților, respectiv Platts Mediterranean, precum și concurența de pe piață. În plus, prețurile sunt influențate de politica fiscală și de cursul de schimb valutar. Având în vedere volatilitatea foarte crescută a cotațiilor internaționale în cursul anului 2022 și faptul că o reflectare imediată în nivelul prețurilor ar putea duce la destabilizarea pieței, prețurile carburanților practicate de OMV Petrom reflectă doar tendința, nu și cotațiile maximale sau minimale.
Ca parte a acțiunilor de implementare a Strategiei 2030, care vizează dezvoltarea unei infrastructuri de mobilitate cu emisii de carbon reduse în această parte a Europei, am continuat parteneriatele în acest domeniu. Astfel, la sfârșitul anului 2022, erau operaționale 120 de puncte de încărcare electrice rapide şi ultra rapide pentru vehicule electrice (din totalul planificat de peste 500 de puncte de alimentare cu combustibili alternativi avut în vedere până în 2030).
La sfârşitul anului 2022, OMV Petrom avea instalate panouri fotovoltaice în 150 de staţii de distribuţie OMV şi Petrom din România. Obiectivul nostru este ca, până în 2025, jumătate din reţeaua noastră din România să fie compusă din staţii „solare”, cu un consum redus de energie.
În octombrie 2022, OMV Petrom a luat decizia finală de investiţie pentru 130 mil. EUR pentru o nouă unitate de produse aromatice la rafinăria Petrobrazi.
În iulie 2022, am produs primul lot de combustibil sustenabil pentru aviaţie (SAF) la rafinăria Petrobrazi prin coprocesarea uleiului de rapiţă produs local. Astfel, Petrobrazi a devenit prima rafinărie din România care produce combustibil sustenabil pentru aviație. Combustibilul sustenabil pentru aviație poate contribui la reducerea emisiilor de CO2 generate de zborurile comerciale cu aproximativ 70% comparativ cu combustibilii convenţionali.
În 2022, OMV Petrom a început productia de AdBlue, în urma unei investiţii de aproximativ 0,8 mil. EUR. În prima fază, AdBlue va fi vândut prin staţiile de distribuţie carburanţi marca OMV şi Petrom, iar începând cu 2023 va fi vândut şi către alte reţele de distribuţie. AdBlue este un produs esenţial pentru reducerea cu până la 90% a emisiilor de oxid de azot ale motoarelor alimentate cu motorină.
Rețeaua de stații de distribuție operate în cadrul Grupului OMV Petrom cuprindea, la sfârșitul anului 2022, un total de 780 stații de carburanți, cu 7 stații mai puțin decât în 2021, ca efect al optimizării rețelei.
Număr de stații de distribuție pe țari la sfârșitul perioadei
| 2022 | 2021 | ∆ |
România | 555 | 561 | (6) |
Republica Moldova | 69 | 69 | — |
Bulgaria | 93 | 94 | (1) |
Serbia | 63 | 63 | — |
Total | 780 | 787 | (7) |
| | | |
Gaze și Energie (G&E)
G&E în cifre 1
| 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Total vânzări segment (mil. lei)2 | 30.407 | 6.880 | 342 |
Rezultat din exploatare (mil. lei)3 | 4.662 | (253) | n.m. |
Elemente speciale (mil. lei) | 1.720 | (1.034) | n.m. |
Rezultat din exploatare excluzând elementele speciale (mil. lei) | 2.942 | 781 | 277 |
Rezultat din exploatare înainte de amortizare, ajustări de depreciere și reversări (mil. lei) | 4.790 | (122) | n.m. |
Investiții (mil. lei) | 97 | 12 | n.m. |
Vânzări de gaze (TWh) | 46,1 | 48,9 | (6) |
din care către terți (TWh) | 35,8 | 38,4 | (7) |
Producție netă de energie electrică Brazi (TWh) | 5,0 | 4,8 | 5 |
| | | |
HSSE reprezintă prioritatea noastră cea mai importantă
În Gaze și Energie, performanța HSSE a fost din nou excelentă în 2022. Sănătatea și securitatea angajaților și contractorilor noștri sunt prioritatea noastră principală în toate activitățile desfășurate. Am continuat să menținem flexibilitatea în materie de procese și proceduri pentru a asigura sănătatea și securitatea angajaților și contractorilor noștri. Suntem mândri că am avut încă un an în care nu s-a înregistrat niciun accident cu întreruperea timpului de muncă.
În 2022, am înregistrat un nivel cu 2,7% mai scăzut al intensității emisiilor de carbon
ix față de 2019, în contextul unei producții nete de electricitate mai mari.
Performanța operațională
În 2022, sectorul energetic european s-a confruntat probabil cu unul dintre cei mai turbulenți ani, cu prețuri crescute până la valori record la gaze naturale, energie electrică și carbon, dar și cu preocupări semnificative legate de securitatea în aprovizionare la nivel european, în contextul reducerii spre zero a fluxurilor de gaze naturale din Rusia pentru continent. Pe parcursul anului, autoritățile UE pentru reglementare și guvernele din mai multe țări europene au avut abordări diferite și au implementat diverse măsuri cu scopul de a gestiona această criză, în vederea protejării consumatorilor de energie.
Conform estimărilor noastre, consumul național de gaze naturale a scăzut cu aproximativ 16% în 2022 față de 2021, la cel mai mic nivel înregistrat al consumului de gaze din România din ultimele două decenii. Declinul a apărut în principal ca urmare a impactului prețurilor ridicate asupra consumului clienților finali. De asemenea, scăderea a fost determinată și de un efect de bază mare, consumul din prima jumătate a anului 2021 fiind la un nivel neobișnuit de ridicat ca urmare a vremii reci. În ceea ce privește sursele de aprovizionare, consumul național a fost acoperit de o producție internă puțin mai mare, ca urmare a unui nou producător care a intrat pe piață, și de o cotă mai mică a importurilor de gaze comparativ cu anul anterior. Prețurile la gaze naturale au atins niveluri record pe parcursul anului, cel mai mare nivel find înregistrat în luna august, continuând evoluția ascendentă care a început în a doua parte a anului 2021. Pe parcursul anului, prețurile pe piața gazelor naturale în România au urmat evoluția de pe piețele europene.
Ca urmare a volatilității ridicate și a prețurilor foarte mari la energie, guvernul României a intervenit și a introdus o serie de măsuri de sprijin. În martie 2022, guvernul a emis Ordonanța 27, instituind măsuri temporare pentru piețele de gaze naturale și energie electrică. Ordonanța a fost modificată de mai multe ori în timpul anului, în ceea ce privește prețurile reglementate, obligațiile, durata, aplicabilitatea etc. Acest lucru a condus la un nivel de reglementare foarte ridicat al pieței de energie, cu impredictibilitate mare și o presiune foarte puternică asupra proceselor operaționale. Legislația curentă în vigoare este valabilă până la sfârșitul lunii martie 2025.
În 2022, pe piața centralizată din România BRM (Bursa Română de Mărfuri), volumele de gaze naturale tranzacționate prin diverse produse standard pe termen mediu și lung au totalizat 15,4 TWh (cu livrare până la sfârșitul anului 2023), comparativ cu 40,8 TWh în 2021, la un preț mediu de 482 lei/MW
hx. Lichiditatea semnificativ mai mică a fost influențată de sursele de aprovizionare reduse, de impredictibilitatea din piață și pe partea de reglementare, dar și de incertitudinile generate de contextul geopolitic.
În 2022, performanța vânzărilor noastre de gaze naturale a fost foarte puternică, în pofida provocărilor menționate mai sus. Volumele totale de gaze naturale vândute de OMV Petrom au scăzut cu 6% faţa de anul anterior, la 46,1 TWh. Având în vedere legislația aplicabilă, începând din aprilie 2022, OMV Petrom a furnizat producția disponibilă de gaze naturale către piața reglementată pentru consumul casnic și al producătorilor de energie termică. În 2021, OMV Petrom nu a avut o astfel de obligație.
Scăderea volumului de vânzări de gaze naturale a fost determinată de sursele de aprovizionare în scădere, producția internă diminuându-se față de 2021. Eforturile noastre sunt întotdeauna concentrate pe asigurarea securității în aprovizionare a clienților noștri, prin urmare am reușit să achiziționăm cu succes volume de gaze naturale de la terți, contrabalansând astfel declinul producției proprii. Perfomanța operațională excelentă a activității de gaze naturale de pe parcursul anului a fost rezultatul eforturilor de a progresa în direcția noastră strategică de a dezvolta operațiuni în țările vecine. Prin urmare, în 2022 am realizat tranzacții profitabile cu volumele de gaze naturale de la terțe părți, în principal cu volumele cumpărate și vândute în afara României.
În același timp, în 2022 ne-am confruntat cu o provocare semnificativă în activitatea de gaze naturale, deoarece OMV Petrom a fost numit Furnizor de Ultimă Instanță (FUI) pe piața de gaze naturale din România în martie, mai, iunie, iulie, august și octombrie, prin urmare primind în portofoliul nostru un număr semnificativ de clienți. Doar în octombrie, peste 14.000 de consumatori casnici și non-casnici au fost adăugați portofoliului nostru de clienți finali, ducând la o presiune crescută asupra proceselor noastre operaționale și preocupări legate de aprovizionare, având în vedere mediul de piață.
Continuăm să ne concentrăm pe colaborarea cu clienții noștri finali, în special în acest context de piață cu provocări semnificative. Acest obiectiv devine din ce în ce dificil de realizat în această piață reglementată puternic, cu diverse obligații de vânzare a producției noastre, dar şi cu dificultăţi legate de aprovizionare. Cu toate acestea, continuăm să ne îndeplinim rolul de furnizor de energie și de partener de afaceri de încredere, dispus să găsească soluții inovatoare, reciproc avantajoase.
Am înregistrat progrese semnificative în diversificarea portofoliului nostru pe partea de aprovizionare cu gaze naturale de la terți, în special în ceea ce privește sursele de gaze de import, prin intermediul altor rute și produse.
La sfârșitul anului 2022, OMV Petrom avea 3,7 TWh de gaze naturale în depozite, respectând în totalitate obligația de înmagazinare reintrodusă prin OUG 27/2022.
Pe piața de energie electrică, conform datelor disponibile la acest moment de la operatorul de sistem, cererea națională de electricitate a scăzut cu 8% la 56 TWh în 2022 (2021: 61 TWh). Producția națională de electricitate a scăzut, de asemenea, cu 6% la 55 TWh (2021: 59 TWh). Această producție mai mică de electricitate din 2022 a fost acoperită de producția din surse hidro semnificativ mai mică, ca urmare a secetei din timpul anului, de producția mai mică din cărbune și producția ușor mai mică din gaze naturale și de energie nucleară, dar mai mare din surse regenerabile. România a fost un importator net de energie electrică pentru întregul an.
Prețurile la energie electrică au înregistrat niveluri record în 2022 în Europa, cu cel mai mare nivel înregistrat în luna august. Prețurile pe OPCOM au urmărit evoluțiile de pe piețele europene. Prețul mediu spot al energiei livrate în bandă pe OPCOM a atins niveluri record, după creșterea care a început în a doua parte a anului 2021, înregistrând o medie de 1.303 lei/MWh în 2022 (mai mare cu 138% față de anul 2021).
2022 a fost încă un an excelent pentru activitatea noastră de energie electrică. Centrala electrică Brazi a înregistrat un nou record pentru producția netă de electricitate, generând 5,0 TWh în 2022 și acoperind un nivel record de 9% din producția națională anuală de electricitate (2021: 8%). Centrala electrică a avut o revizie planificată anuală în martie și aprilie 2022, finalizată conform programului, respectând bugetul și fără incidente.
Importanța semnificativă a centralei pentru siguranța și stabilitatea sistemului energetic național a fost demonstrată din nou în 2022, mai ales în contextul provocărilor legate de aprovizionare și de profilul consumului de energie electrică afectat de criză.
În luna august, OMV Petrom a sărbătorit 10 ani de la punerea în funcțiune a centralei electrice Brazi. În această perioadă, centrala a produs mai mult de 34 TWh de electricitate. Suntem mândri de faptul că centrala noastră de la Brazi a demonstrat că este un producător de încredere și sustenabil pentru industria și consumul casnic din România în acest deceniu și un punct de referință pentru securitatea în aprovizionare, având în vedere durata scurtă la pornire, flexibilitatea și eficiența ridicată. Considerăm că în, tranziția energetică a României, gazele naturale sunt cel mai bun partener pentru sursele regenerabile.
În același timp, am făcut un progres semnificativ în realizarea obiectivului nostru strategic de a investi în generarea de electricitate din surse regenerabile și atingerea țintei de operațiuni neutre din punct de evedere al emisiilor de carbon până în 2050. În luna octombrie, am anunțat parteneriatul cu CE Oltenia pentru instalarea unei capacități de aproximativ 450 MW, cu scopul de a contribui la tranziția energetică a României. Capacitatea instalată a celor patru parcuri fotovoltaice va conduce la creșterea cu o treime a capacității totale instalate la nivel național din surse fotovoltaice, care în prezent este de aproximativ 1,4 GW. Scopul nostru este de a pune în funcțiune mai mult de 1 GW de capacități din energie regenerabilă până în 2030, inclusiv prin parteneriate.

Transparența și responsabilitatea față de acționari reprezintă o practică instituită și adânc înrădăcinată care a fost implementată în cadrul OMV Petrom. În 2022, Consiliul de Supraveghere s-a concentrat pe execuția strategiei, în pofida mediului de afaceri, fiscal şi de reglementare volatil, precum și pe efectele conflictului ruso-ucrainean.
Raportul de față oferă o sinteză privind principalele puncte de interes ale Consiliului de Supraveghere din anul supus analizei. Pe lângă acest raport, acționarii, precum și alte părți interesate, pot accesa informații relevante despre OMV Petrom și Consiliul de Supraveghere, prin:
Componența Consiliului de Supraveghere
Consiliul de Supraveghere este compus din nouă membri aleși de către AGA Ordinară (cu excepția membrilor provizorii ce pot fi aleși de către Consiliul de Supraveghere până la următoarea AGA). Mandatul prezent al Consiliului de Supraveghere a început la 28 aprilie 2021 și este valabil până la data de 28 aprilie 2025. CV-urile actualilor membri ai Consiliului de Supraveghere sunt disponibile pe website-ul OMV Petrom și scurte prezentări sunt incluse de asemenea și în Raportul de Guvernanță Corporativă.
La începutul anului 2022, Consiliul de Supraveghere avea următoarea componență: Alfred Stern (Președinte) - membru provizoriu, Johann Pleininger (Vicepreședinte), Daniel Turnheim, Martijn van Koten – membru provizoriu, Elena Skvortsova, Jochen Weise, Niculae Havrileț, Răzvan-Eugen Nicolescu și Marius Ştefan.
AGA Ordinară din 27 aprilie 2022 a aprobat numirea lui Martijn van Koten şi Alfred Stern ca membri permanenţi ai Consiliului de Supraveghere.
Ulterior, după renunțarea la mandat a Elenei Skvortsova din calitatea de membru al Consiliului de Supraveghere, Reinhard Florey a fost numit membru provizoriu al Consiliului de Supraveghere, începând cu 1 noiembrie 2022 și până la următoarea AGA, astfel încât la sfârșitul anului 2022, componența Consiliului de Supraveghere era următoarea: Alfred Stern (Președinte), Johann Pleininger (Vicepreședinte), Reinhard Florey – membru provizoriu, Daniel Turnheim, Martijn van Koten, Jochen Weise, Niculae Havrileț, Răzvan Eugen Nicolescu și Marius Ştefan.
Începând cu 1 ianuarie 2023, Katja Tautscher a devenit de asemenea membru provizoriu al Consiliului de Supraveghere până la următoarea AGA, ca urmare a renunţării lui Johann Pleininger la mandatul său de membru al Consiliului de Supraveghere.
Astfel, la data prezentului raport, componența Consiliului de Supraveghere era următoarea: Alfred Stern (Preşedinte), Martijn van Koten (Vicepreşedinte), Reinhard Florey – membru provizoriu, Daniel Turnheim, Katja Tautscher – membru provizoriu, Jochen Weise, Niculae Havrileț, Răzvan-Eugen Nicolescu şi Marius Ştefan.
Independența
Cu ocazia fiecărei numiri a membrilor Consiliului de Supraveghere, OMV Petrom efectuează o evaluare a independenței acestora în baza criteriilor de independență prevăzute de Codul de Guvernanță Corporativă al Bursei de Valori București (care sunt în esență similare cu cele prevăzute de Legea Societăților). Această evaluare a independenței constă într-o evaluare individuală realizată de fiecare membru al Consiliului de Supraveghere, urmată de o evaluare externă pentru cei care se consideră independenţi.
Totodată, în scopul pregătirii acestui raport, OMV Petrom a verificat din nou împreună cu toți membrii Consiliului de Supraveghere statutul lor de independenți sau neindependenți la 31 decembrie 2022.
În urma acestei evaluări, a rezultat că următorii membri ai Consiliului de Supraveghere au îndeplinit pe parcursul anului 2022, precum și la data prezentului raport, toate criteriile de independență prevăzute de Codul de Guvernanță Corporativă și au astfel statutul de independent conform acestor criterii, respectiv: Jochen Weise, Răzvan Eugen Nicolescu și Marius Ştefan.
Informații privind independența membrilor Consiliului de Supraveghere sunt prezentate și pe website-ul OMV Petrom.
Activitatea Consiliului de Supraveghere
În anul 2022, Consiliul de Supraveghere a analizat în profunzime poziția și perspectivele OMV Petrom și și-a îndeplinit atribuțiile în conformitate cu legislația în vigoare, Actul Constitutiv al Societății, Codul de Guvernanță Corporativă aplicabil și reglementările interne relevante. Consiliul de Supraveghere s-a coordonat cu Directoratul în privința aspectelor importante legate de activitatea de conducere a OMV Petrom, a monitorizat activitatea Directoratului, implicându-se, totodată, în luarea deciziilor-cheie ale OMV Petrom, întotdeauna întemeiate pe o analiză minuțioasă.
În 2022, membrii Consiliului de Supraveghere s-au întrunit de șapte ori, de trei ori virtual și de patru ori în format hibrid (în persoană şi prin mijoace audio / videoconferințe). În plus, pentru aspecte și proiecte specifice foarte urgente survenite între ședințele programate, Consiliul de Supraveghere și-a dat aprobarea în scris prin circulare, în alte cinci ocazii, fără ținerea efectivă a unei sedințe. Toți membrii Consiliului de Supraveghere au participat la marea majoritate a ședințelor Consiliului de Supraveghere din 2022. Procentul mediu de participare a fost în jur de 81%, acesta reflectând absența unor membri ai Consiliului de Supraveghere (care nu au luat parte la nicio dezbatere și nici nu au votat cu privire la respectivul subiect) în ședințele pentru aprobarea tranzacțiilor cu părțile afiliate, în vederea evitării oricărui conflict de interes potențial. Dacă se exclud respectivele ședințe la care s-a decis cu privire la tranzacțiile cu părțile afiliate, rata de participare a fost peste 95%. Doar cu privire la patru ședințe, de fiecare dată, un membru al Consiliului de Supraveghere a fost reprezentat de un alt membru al Consiliului de Supraveghere.
În conformitate cu prevederile Contractului Colectiv de Muncă, reprezentanților sindicatelor le-au fost transmise invitații de participare la ședințele Consiliului de Supraveghere și, în acest sens, le-au fost puse la dispoziție din timp ordinea de zi și materialele aferente.
În cadrul întâlnirilor, Directoratul a furnizat, atât verbal, cât și în scris, informații detaliate despre aspectele de importanță fundamentală pentru OMV Petrom, inclusiv despre poziția financiară, strategia de afaceri, investițiile planificate și gestionarea riscului. De asemenea, Directoratul a oferit Consiliului de Supraveghere informații actualizate cu privire la impactul conflictul ruso-ucrainean asupra performanței și activităților Societății, prezentând o imagine de ansamblu cu privire la stadiul operațiunilor și măsurile luate atât la nivel de companie, cât și la nivelul diviziilor pentru a contracara efectele conflictului, inclusiv măsurile implementate pentru a asigura securitatea aprovizionării în contextul sancţiunilor UE şi USA, fiind în acelaşi timp parte a eforturilor de solidaritate prin oferirea de suport prin intermediul staţiilor de alimentare de la graniţa cu Ucraina şi prin sponsorizări către ONG-urile implicate în sprijinirea refugiaţilor ucraineni.
În plus față de conflictul ruso-ucrainean, în rapoartele sale către Consiliul de Supraveghere, Directoratul s-a concentrat pe subiecte precum HSSE, vedere de ansamblu cu privire la sectorul energetic, inclusiv proiecte de tranziție energetică, perspectivele macroeconomice, precum și asupra riscurilor și oportunităților legate de schimbările climatice și evoluția proiectului Neptun Deep.
Consiliul de Supraveghere a discutat în plen toate aspectele semnificative cu privire la OMV Petrom, pe baza rapoartelor întocmite de Directorat, precum și a rapoartelor și recomandărilor comitetelor sale consultative. Frecvența întâlnirilor, atât în plen, cât și la nivel de comitet, a facilitat dialogul intensiv dintre Directorat și Consiliul de Supraveghere.
Pe lângă subiectele obișnuite, propunerile și materialele care au fost discutate și supuse aprobării AGA Ordinare din aprilie 2022, Consiliul de Supraveghere s-a concentrat în 2022, printre altele, pe dezvoltarea pe termen lung a Societății şi implementarea Strategiei 2030 cu obiectivul de a asigura o creștere economică durabilă pe termen lung și de a genera fluxuri de numerar ridicate pentru finanțarea investițiilor Societății și a unei rentabilități atractive pentru acționari. Consiliul de Supraveghere a aprobat de asemenea majorarea de capital social prin încorporarea contravalorii terenurilor primite în administrare și/sau folosință de la statul român și pentru care OMV Petrom a obținut certificate de atestare a dreptului de proprietate, astfel cum a fost aprobată anterior de către Directorat ca urmare a delegării de la AGA Extraordinară. În ceea ce privește investițiile, pe parcursul anului 2022, Consiliul de Supraveghere a aprobat câteva proiecte majore, precum dezvoltarea a patru parcuri fotovoltaice în parteneriat cu Complexul Energetic Oltenia, precum și alte investiții la Rafinăria Petrobrazi.
Autoevaluarea Consiliului de Supraveghere
Sub conducerea Președintelui Comitetului Prezidențial și de Nominalizare și conform ghidului aplicabil în vigoare pentru acest scop, Consiliul de Supraveghere realizează anual un proces de autoevaluare cu scopul de a evalua și, dacă este necesar, de a îmbunătăți atât eficiența, cât și eficacitatea activității Consiliului de Supraveghere, precum și de a se asigura că Consiliul de Supraveghere este capabil să își îndeplinească responsabilitățile față de acționari și alte părți interesate.
Pentru anul financiar 2022, Consiliul de Supraveghere consideră că structura acestuia este satisfăcătoare în ceea ce privește experiența, expertiza, calificarea, numărul de membri și prezența. În ceea ce privește diversitatea Consiliului de Supraveghere, membrii Consiliului de Supraveghere o apreciază ca fiind satisfăcătoare în ceea ce privește vârsta și internaționalitatea, în timp ce în ceea ce privește diversitatea de gen, un număr mai mare de femei în Consiliul de Supraveghere este considerat recomandabil de către unii membri. Pregătirea și organizarea ședințelor Consiliului de Supraveghere, inclusiv în ceea ce privește frecvența și durata acestora, sunt considerate adecvate de către majoritatea membrilor Consiliului de Supraveghere. Membrii Consiliului de Supraveghere apreciază buna colaborare cu Directoratul și raportarea comitetelor Consiliului de Supraveghere catre plen. În ceea ce privește materialele pregătite pentru ședințe (inclusiv minutele acestora), membrii Consiliului de Supraveghere apreciază conținutul și calitatea acestora ca fiind bune. De asemenea, nivelul informațiilor pe care le primesc cu privire la subiecte precum: implementarea strategiei, dezvoltarea afacerii, proiecte importante, gestionarea riscurilor, finanțe, sustenabilitate și HSSE este considerat bun de către majoritatea membrilor Consiliului de Supraveghere..
Comitetul de Audit
Comitetul de Audit este un comitet consultativ constituit din membri ai Consiliului de Supraveghere cu scopul de a acorda sprijin Consiliului de Supraveghere în materie de raportare financiară, audit extern, audit intern, control intern și gestionarea riscului, precum și conformitate, conduită și conflicte de interese.
La începutul anului 2022, Comitetul de Audit era format din cinci membri: Jochen Weise (Președinte - independent), Daniel Turnheim (Vicepreședinte), Niculae Havrileț (membru), Răzvan-Eugen Nicolescu (membru – independent) și Marius Ştefan (membru – independent). Ca urmare a modificărilor în componenţa Consiliului de Supraveghere, Reinhard Florey a devenit membru şi Vicepreşedinte al Comitetului de Audit începând cu 23 noiembrie 2022.
Astfel, la sfârșitul anului 2022, inclusiv la data acestui raport, comitetul avea următoarea componenţă: Jochen Weise (Președinte – independent), Reinhard Florey (Vicepreședinte), Niculae Havrileţ (membru), Răzvan Eugen Nicolescu (membru – independent) şi Marius Ştefan (membru – independent).
CV-urile actualilor membri ai Comitetului de Audit sunt disponibile pe website-ul OMV Petrom și scurte prezentări sunt incluse și în Raportul de Guvernanță Corporativă.
În anul 2022, membrii Comitetului de Audit s-au întrunit de cinci ori, patru ședințe fiind organizate exclusiv virtual, în timp ce una a avut loc în format hibrid (în persoană şi prin mijloace audio și prin videoconferință). În plus, Comitetul de Audit și-a dat aprobarea în scris prin circulară, într-o singură ocazie, fără ținerea efectivă a unei sedințe. Toți membrii Comitetului de Audit au participat la marea majoritate a ședințelor Comitetului de Audit din 2022. Procentul mediu de participare a fost în jur de 95%. Doar cu o singură ocazie, un membru al Comitetului de Audit a fost reprezentat în ședință de un alt membru al Comitetului de Audit.
Pe parcursul ședințelor, Comitetul de Audit a analizat și recomandat adoptarea situațiilor financiare anuale, a revizuit rapoartele referitoare la plățile către guverne, a susținut propunerea Directoratului cu privire la alocarea profitului, precum și propunerea privind distribuirea de dividende pentru anul financiar 2021 şi de asemenea propunerea privind distribuirea unui dividend special în 2022 din profiturile distribuibile din anii anteriori. În plus, Comitetul de Audit a recomandat Consiliului de Supraveghere și AGA numirea Ernst & Young Assurance Services SRL (EY) în calitate de auditor financiar independent pentru anul financiar 2022 și de asemenea a condus procedura publică de atribuire ce a avut loc în 2022, pentru selecția auditorului financiar independent pentru situațiile financiare ale anului 2023.
În plus, Comitetul de Audit a supervizat și evaluat eficiența sistemului de control intern și a sistemului de gestionare a riscului, gradul de adecvare a rapoartelor de gestionare a riscului și de control intern, precum și promptitudinea și eficacitatea cu care conducerea executivă soluționează deficiențele sau punctele slabe identificate în urma activităților de control intern.
Comitetul de Audit s-a concentrat și pe evaluarea eficacității și scopului funcției de audit intern, pe monitorizarea aplicării standardelor legale și a standardelor de audit intern general acceptate, precum și pe evaluarea rapoartelor de audit intern, inclusiv a planului de audit intern pentru anul 2022.
Totodată, Comitetul de Audit a examinat și revizuit tranzacțiile cu părțile afiliate ale OMV Petrom a căror valoare depășește sau se așteaptă să depășească 5% din activele nete ale Societății, înainte ca acestea să fie prezentate spre aprobare Consiliului de Supraveghere.
Auditorul Financiar independent
Ernst & Young Assurance Services SRL (EY) a acţionat în calitate de auditor financiar independent pentru anul financiar 2022.
În 2022, OMV Petrom a desfăşurat o procedură publică de atribuire pentru auditul statutar, în conformitate cu Regulamentul UE nr. 537/2014 pentru selecția auditorului financiar independent pentru auditarea situațiilor financiare individuale și consolidate ale OMV Petrom pentru 2023, procesul de selecţie fiind condus de Comitetul de Audit.
Pe baza recomandărilor Comitetului de Audit şi ca urmare a aprobării Consiliului de Supraveghere, o propunere de numire a auditorului financiar independent al Grupului OMV Petrom pentru exercițiul financiar 2023 va fi supusă aprobării următoarei AGA Ordinare, care va avea loc pe 26 aprilie 2023.
Situațiile financiare anuale
OMV Petrom întocmește situațiile financiare consolidate la nivel de Grup în conformitate cu Standardele Internaționale de Raportare Financiară (IFRS) adoptate de către Uniunea Europeană, prezentate în acest Raport Anual.
Situațiile financiare individuale ale OMV Petrom pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2022 sunt, de asemenea, întocmite în conformitate cu IFRS, întrucât Ordinul Ministrului Finanțelor Publice nr. 2844/2016 stipulează că societățile românești listate trebuie să întocmească situații financiare individuale în conformitate cu IFRS adoptate de către Uniunea Europeană, începând cu exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2012.
EY a auditat situațiile financiare pentru anul 2022, a citit Raportul Anual și nu a identificat informații care să nu fie consecvente, sub toate aspectele semnificative, cu informațiile prezentate în situațiile financiare și va emite o opinie de audit fără rezerve.
Situațiile financiare pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2022, precum și propunerea Directoratului de a distribui un dividend brut în valoare de 0,0375 lei per acțiune (corespunzând unei rate de distribuire de 23% din profitul net atribuibil acționarilor societății-mamă obținut în 2022 la nivel de Grup) au fost prezentate Comitetului de Audit.
EY a luat parte la ședința Comitetului de Audit convocată cu scopul revizuirii situațiilor financiare. Comitetul de Audit a discutat situațiile financiare împreună cu auditorul financiar independent și a susținut propunerea Directoratului privind alocarea profitului, inclusiv distribuirea de dividende.
Situațiile financiare individuale și consolidate anuale, rapoartele conducerii pentru anul încheiat la 31 decembrie 2022, precum și propunerea Directoratului privind alocarea profitului, inclusiv distribuirea de dividende, au fost aprobate în ședința Consiliului de Supraveghere din 16 martie 2023 și sunt supuse spre aprobare în cadrul AGA Ordinară, care va avea loc pe data de 26 aprilie 2023.
În plus, Consiliul de Supraveghere a aprobat rapoartele referitoare la plățile către guverne pentru anul 2022, întocmite în conformitate cu Capitolul 8 al Anexei 1 din Ordinul nr. 2844/2016 al Ministerului de Finanțe pentru aprobarea Reglementărilor Contabile în concordanță cu Standardele Internaționale de Raportare Financiară, care transpun Capitolul 10 al Directivei Contabile (2013/34/EU) a Parlamentului și Consiliului European.
Guvernanță corporativă
Consiliul de Supraveghere a aprobat, de asemenea, raportul Directoratului pentru anul 2022, care include Raportul de Guvernanță Corporativă.
Le mulțumim acționarilor pentru încrederea lor în OMV Petrom. În 2022, procesul de dezvoltare operațională a OMV Petrom a continuat cu succes, în pofida dificultăților cauzate de efectele mediului fiscal, de reglementare și prețurilor volatile și ale conflictului ruso-ucrainean.
În acest sens, membrii Consiliului de Supraveghere doresc să-și exprime aprecierea față de membrii Directoratului, față de angajații Societății, precum și față de reprezentanții sindicatului pentru angajamentul și dedicarea lor de pe parcursul anului 2022. Cu toții au depășit cu succes provocările unui an imprevizibil și solicitant și au obținut rezultate excelente. De asemenea, dorim să ne exprimăm aprecierea față de clienții și partenerii de afaceri ai OMV Petrom. Datorită performanței operaționale reziliente și a poziției financiare solide ale OMV Petrom în contextul volatilității în creștere a prețurilor la energie, Consiliul de Supraveghere are încrederea că OMV Petrom este bine poziționată, astfel încât să depășească viitoarele provocări, să profite de noile oportunități și să valorifice întregul său potențial în anii ce vor urma.
București, 16 martie 2023
Alfred Stern,
Președinte al Consiliului de Supraveghere
Indicatori financiari ai Grupului OMV Petrom (mil. lei)
| 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Venituri din vânzări | 61.344 | 26.011 | 136 |
Rezultat din exploatare | 12.039 | 3.709 | 225 |
Profit net | 10.300 | 2.864 | 260 |
Profit net repartizabil acționarilor OMV Petrom S.A. | 10.301 | 2.864 | 260 |
Flux de trezorerie din activități de exploatare | 11.337 | 6.997 | 62 |
Investiții | 3.551 | 2.821 | 26 |
Angajați la sfârșitul perioadei | 7.742 | 7.973 | (3) |
| | | |
În 2022, valoarea veniturilor din vânzările consolidate ale Grupului de 61.344 mil. lei a crescut cu 136% față de 2021, susținută în principal de prețurile mai mari ale mărfurilor și de volume mai mari aferente vânzărilor de produse petroliere și electricitate, partial contrabalansate de volumele mai mici aferente vânzărilor de gaze naturale.
Rezultatul din exploatare al Grupului pentru anul 2022 a crescut cu 225% la valoarea de 12.039 mil. lei (2021: 3.709 mil. lei), în mare parte determinat de prețurile de piață mai mari, disponibilitatea bună a activelor noastre, precum și de beneficiile activităților integrate. Rezultatul din exploatare CCA, în sumă de 12.198 mil. lei a fost semnificativ mai mare comparativ cu valoarea de 4.346 mil. lei în 2021, datorită contribuției mai mari a tuturor segmentelor de business, ca urmare a creșterii preturilor în segmentul Explorare și Productie, a marjelor mai ridicate la gaze naturale din tranzacțiile cu terții și a marjei mai mari la energie electrică în segmentul Gaze și Energie, precum și ca urmare a marjelor de rafinare mai mari în segmentul Rafinare și Marketing. Rezultatul din exploatare CCA este calculat după eliminarea cheltuielilor speciale nete în sumă de (320) mil. lei, în principal aferente ajustărilor nete de depreciere din segmentul Explorare și Productie, parțial compensate de câștigurile nete temporare din contractele forward de energie electrică din segmentul Gaze și Energie și a câștigurilor din deținerea stocurilor în sumă de 160 mil.lei, predominant în urma cresterii prețurilor la țiței. Rezultatul reflectă, de asemenea, achiziții în creștere, atât în ceea ce privește volumele, cât și prețurile, pentru toate produsele, și o impozitare mai mare specifică industriei.
Rezultatul neta fost unprofit în valoare de 10.300 mil. lei în 2022 (2021: 2.864 mil. lei).
Rentabilitatea medie a capitalului angajat xi (ROACE) a înregistrat o valoare de 38,1% (2021: 10,8%), în timp ce ROACE CCA excluzând elementele speciale a crescut la 38,0% la sfârșitul anului 2022, de la 12,7% la sfârșitul anului 2021.
Fluxul de trezorerie din activitățile de exploatare a fost în sumă de 11.337 mil. lei, mai mare comparativ cu 6.997 mil. lei în 2021, ca urmare a rezultatului de exploatare mai mare, parțial contrabalansat de evoluția modificărilor capitalului circulant net.
Investițiile au fost în sumă de 3.551 mil. lei în 2022, cu 26% mai mari față de 2021.
Datorită soldului de numerar semnificativ de la 31 decembrie 2022, Grupul OMV Petrom a raportat o
pozițienetă de numerar incluzând leasingul xii de 13.463 mil. lei la finalul anului 2022, mai mare comparativ cu cea înregistrată la 31 decembrie 2021 în valoare de 9.391 mil. lei.
Rezultatul din exploatare
Rezultatul din exploatare (mil. lei) | 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Explorare și Producție1 | 3.612 | 1.660 | 118 |
Rafinare și Marketing | 4.076 | 2.663 | 53 |
Gaze și Energie | 4.662 | (253) | n.m. |
Corporativ și altele | (250) | (99) | (154) |
Consolidare: eliminarea profiturilor între segmente | (61) | (263) | 77 |
Rezultatul din exploatare OMV Petrom Grup | 12.039 | 3.709 | 225 |
| | | |
În Explorare și Producție, rezultatul din exploatare a crescut la 3.612 mil. lei (2021: 1.660 mil. lei), în principal datorită prețurilor mai mari ale țițeiului și gazelor naturale, precum și a cursului de schimb favorabil (USD s-a apreciat față de RON), parțial contrabalansate de impozitarea mai mare din E&P și de scăderea volumului vânzărilor. În plus, rezultatul operațional a reflectat și elemente speciale de natura cheltuielilor de (1.821) mil lei legate în principal de ajustări de depreciere, întrucât în T4/22, în urma actualizării estimărilor pe termen mediu și lung utilizate în planificare, a fost efectuat un test de depreciere pentru segmentul Explorare și Producție, care a condus la ajustări de depreciere (nete de reversări) pentru imobilizările corporale de 1.813 mil lei, înainte de impozitare. Aceste ajustări de depreciere au fost determinate în principal de revizuirea profilurilor de producție viitoare ale zonelor noastre de producție, ca urmare a declinului natural mai accentuat decât previzionat anterior și de creșterea costurilor de exploatare. Cheltuielile de explorare au scăzut la 134 mil. lei în 2022 (2021: 203 mil. lei), ca efect al scăderii activităților de achiziție seismică 3D, și al reducerii costurilor cu activitățile geologice și geofizice. Costul de producție în USD la nivel de Grup crescut cu 3%, la 13,1 USD/bep, în principal din cauza scăderii producției disponibile pentru vânzare și a creșterii cheltuielilor (inclusiv elemente de natură nerecurentă legate de cheltuielile cu personalul în S2/22), parțial contrabalansate de cursul de schimb favorabil (USD s-a apreciat față de RON) și de impactul pozitiv din T2/22 al unui element de natură nerecurentă în legătură cu un control fiscal. Costul de producție exprimat în lei s-a majorat cu 16%, la 61,6 RON/bep.
În Rafinare și Marketing, rezultatul din exploatare a crescut la 4.076 mil. lei în 2022 (2021: 2.663 mil. lei), ca urmare a marjei de rafinare îmbunătățite, precum și a cererii de produse petroliere crescute. În semestrul al doilea din 2022, în conformitate cu prevederile OUG 106/2022 și OUG 131/2022, am oferit voluntar o reducere pe litru pentru clienți în România, ceea ce a avut un impact negativ de aproximativ 470 mil lei. În 2022, indicatorul marja de rafinare al OMV Petrom a crescut cu 11,1 USD/bbl la 16,6 USD/bbl, ca rezultat al diferențialelor mai bune în special la motorină si benzină. Rata de utilizare a rafinăriei a scăzut ușor la 95% (2021: 97%), reflectând oprirea planificată a rafinăriei din aprilie 2022. Rezultatul din exploatare al segmentului Rafinare și Marketing a reflectat, de asemenea, elemente specialede natura cheltuielilor în sumă de (64) mil. lei (2021: elemente speciale de natura veniturilor de 142 mil. lei) și câștiguridin deținerea stocurilor în sumă de 122 mil. lei (2021: 481 mil. lei).
În Energie și Gaze, rezultatul din exploatare a crescut la un profit de 4.662 mil. lei (2021: pierdere de (253) mil. lei), reflectând elemente speciale de natura veniturilor în sumă de 1.720 mil. lei, reprezentând în principal câstiguri temporare nete aferente contractelor forward de energie electrică. În 2021, a inclus elemente speciale de natura cheltuielilor nete în sumă de (1.034) mil. lei, reprezentând în mare parte pierderi nerealizate din contractele forward de energie electrică. Rezultatul din exploatare excluzând elementele speciale excelent în 2022 a fost generat în mare parte din tranzacțiile cu gaze naturale de la terți, în principal volume cumpărate și vândute în afara României, precum și din marjele mai mari din volumele extrase din înmagazinare. În plus, un efect pozitiv a fost obținut din activitățile de echilibrare și optimizare pe termen scurt. Rezultatul operațional foarte bun al activității de energie electrică a fost construit pe prețurile mari și producția record a centralei electrice Brazi de la începerea operațiunilor în 2012, dar a fost afectat semnificativ de supraimpozitarea pe energie electrică introdusă prin OUG 27 și OUG 119.
Rezultatul din exploatare în segmentul Corporativ și altele a fost în sumă de (250) mil. lei (2021: (99) mil. lei).
Tabelele de mai jos prezintă o reconciliere a Rezultatului din Exploatare înainte de amortizare, ajustări de depreciere și reversări şi Profitul net, respectiv o reconciliere a Profitului net CCA excluzând elemente speciale atribuibil acționarilor societății-mamă la Profitul net aferent anului atribuibil acționarilor societății-mamă:
(mil. lei) | 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Profit net aferent anului | 10.300 | 2.864 | 260 |
Plus / (Minus): | | | |
Rezultat financiar net (pierdere/(câștig)) | (17) | 311 | n.m. |
Impozit pe profit | 1.756 | 534 | 229 |
Amortizare, ajustări de depreciere și reversări1, 2 | 5.120 | 3.500 | 46 |
Rezultat din Exploatare înainte de amortizare, ajustări de depreciere și reversări | 17.159 | 7.209 | 138 |
Explorare şi Producţie | 7.815 | 4.217 | 85 |
Rafinare şi Marketing | 4.830 | 3.433 | 41 |
Gaze şi Energie | 4.790 | (122) | n.m. |
Corporativ şi altele | (215) | (57) | (277) |
Consolidare | (61) | (263) | 77 |
| | | |
(mil. lei) | 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Profit net aferent anului atribuibil acționarilor societății-mamă | 10.301 | 2.864 | 260 |
Plus / (Minus): | | | |
Total elemente speciale (câștiguri)/pierderi | 320 | 1.041 | (69) |
Efecte CCA: (Câștiguri)/Pierderi din deținerea stocurilor | (160) | (421) | 62 |
Efect din impozitarea elementelor speciale și efectelor CCA | (187) | (131) | (43) |
Profit net CCA excluzând elemente speciale atribuibil acționarilor societății-mamă | 10.273 | 3.353 | 206 |
| | | |
Elemente speciale și efecte CCA
(mil. lei) | 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Profit net aferent anului | 10.300 | 2.864 | 260 |
Plus / (Minus): | | | |
Rezultat financiar net (pierdere/{profit)) | (17) | 311 | n.m. |
Impozit pe profit | 1.756 | 534 | 229 |
Rezultat din exploatare Grup | 12.039 | 3.709 | 225 |
Plus / (Minus): | | | |
Elemente speciale (câștiguri)/pierderi, din care | 320 | 1.058 | (70) |
Restructurare personal | 16 | 73 | (78) |
Depreciere (ajustări de depreciere) adițională(e) / reluări de depreciere la venituri | 1.813 | 83 | n.m. |
Altele1 | (1.508) | 902 | n.m. |
Efecte CCA: (Câștiguri)/Pierderi din deținerea stocurilor | (160) | (421) | 62 |
Rezultat din exploatare CCA excluzând elementele speciale | 12.198 | 4.346 | 181 |
din care | | | |
Rezultat din exploatare excluzând elementele speciale Explorare și Producție | 5.433 | 1.814 | 199 |
Rezultat din exploatare CCA excluzând elementele speciale Rafinare și Marketing | 4.019 | 2.041 | 97 |
Rezultat din exploatare excluzând elementele speciale Gaze și Energie | 2.942 | 781 | 277 |
Rezultat din exploatare excluzând elementele speciale Corporativ și Altele | (96) | (87) | (10) |
Consolidare | (99) | (203) | 51 |
| | | |
Prezentarea elementelor speciale este considerată adecvată pentru a ușura analiza performanței activității curente. Pentru a prezenta cifre comparabile, anumite elemente care influențează rezultatul sunt adăugate sau scăzute, după caz. Acestea sunt prezentate separat. Aceste elemente pot fi împărțite în trei categorii: personal și restructurare, depreciere adițională și reluări de depreciere la venituri, precum și altele.
Mai mult, pentru a permite gestionarea eficientă a performanței într-un mediu cu prețuri volatile și pentru a asigura comparabilitatea cu companii similare din sector, efectul Costului curent de achiziționare (CCA) este eliminat din rezultatul contabil. Efectul CCA, denumit și câștiguri sau pierderi din deținerea stocurilor, reprezintă diferența dintre costul vânzărilor calculat utilizând costul curent de achiziționare și costul vânzărilor calculat folosind metoda mediei ponderate, după efectuarea ajustărilor aferente modificărilor în provizioanele de depreciere, în cazul în care valoarea realizabilă netă a stocului este mai mică decât costul său. Pe piețele volatile de energie, măsurarea costurilor produselor petroliere vândute în baza valorilor istorice (ex. costul mediu ponderat) poate avea un efect distorsionant asupra rezultatelor raportate. Această metodă de măsurare a performanței sporește transparența rezultatelor și este larg folosită în industria de țiței. Așadar, OMV Petrom a publicat această metodă de măsurare în plus față de rezultatul din exploatare calculat în conformitate cu IFRS.
Note la situația veniturilor și cheltuielilor
Situația simplificată a veniturilor și cheltuielilor (mil. lei) | 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Venituri din vânzări | 61.344 | 26.011 | 136 |
Alte venituri de exploatare | 1.339 | 185 | n.m. |
Venit net din investiții în entități asociate | 9 | 5 | 67 |
Total venituri din vânzări și alte venituri | 62.692 | 26.202 | 139 |
Achiziții (nete de variația stocurilor) | (30.377) | (10.572) | (187) |
Cheltuieli de producție și similare | (6.919) | (4.101) | (69) |
Cheltuieli cu taxe aferente producției și similare | (5.435) | (1.988) | (173) |
Amortizare, ajustări de depreciere a activelor imobilizate și reversări | (5.064) | (3.399) | (49) |
Cheltuieli privind vânzările, distribuția și cheltuieli administrative | (2.425) | (1.977) | (23) |
Cheltuieli de explorare | (134) | (203) | 34 |
Alte cheltuieli de exploatare | (299) | (253) | (19) |
Rezultat din exploatare | 12.039 | 3.709 | 225 |
Rezultat financiar net | 17 | (311) | n.m. |
Impozit pe profit | (1.756) | (534) | (229) |
Profit/(pierdere) net(ă) aferent(ă) anului | 10.300 | 2.864 | 260 |
din care atribuibil(ă) interesului minoritar | (0,81) | 0,08 | n.m. |
din care atribuibil acţionarilor societăţii-mamă | 10.301 | 2.864 | 260 |
| | | |
OMV Petrom este o companie integrată de petrol și gaze naturale. Hidrocarburile produse în segmentul Explorare și Producție sunt procesate și comercializate prin celelalte segmente operaționale din cadrul Grupului. Comparativ cu 2021, valoarea veniturilor din vânzările consolidate a crescut cu 136% până la suma de 61.344 mil. lei, susținută în principal de prețurile mai mari ale mărfurilor și de volume mai mari aferente vânzărilor de produse petroliere și electricitate, partial contrabalansate de volumele mai mici aferente vânzărilor de gaze naturale. După eliminarea tranzacţiilor între segmente din cadrul Grupului în sumă de 16.212 mil. lei, contribuția segmentului Explorare și Producție reprezentând vânzări către terți a fost de 58 mil. lei (2021: 145 mil. lei). Vânzările către terți în segmentul Rafinare și Marketing au însumat 31.282 mil. lei sau 51% din veniturile consolidate din vânzări (2021: 19.216 mil. lei). După eliminarea vânzărilor între segmente din cadrul Grupului, contribuția segmentului Gaze și Energie a fost de 29.969 mil. lei sau aproximativ 49% din veniturile totale din vânzări (2021: 6.616 mil. lei).
Veniturile din vânzările către terți sunt împărțite pe zone geografice în funcție de locul unde riscurile și beneficiile sunt transferate asupra clientului. România și Europa Centrală și de Est, ca zone geografice, reprezintă cele mai importante piețe de desfacere ale Grupului. Vânzările în România au fost în valoare de 49.846 mil. lei sau 81% din totalul vânzărilor Grupului (2021: 21.650 mil. lei, 83% din totalul vânzărilor), iar vânzările în restul Europei Centrale și de Est au fost de 11.256 mil. lei sau 18% din vânzările Grupului (2021: 4.332 mil. lei).
Alte venituri de exploatare au crescut la 1.339 mil. lei (2021: 185 mil. lei), în principal legat de recunoașterea veniturilor de la autoritățile române în legatură cu compensațiile pentru vânzările de gaze naturale la prețuri plafonate către clienții alocati companiei ca Furnizor de Ultimă Instanță, vânzările de energie electrică la prețuri plafonate, precum și cu subvențiile pentru susținerea a jumătate din reducerea de preț voluntară de 50 bani pe litru pentru vânzările de benzină și motorină către clienții din România. Aceste măsuri au fost introduse prin mai multe ordonanțe de urgență ale guvernului pentru a atenua consecințele crizei energetice.
Achizițiile (nete de variația stocurilor) ce includ costul bunurilor și materialelor folosite au fost în valoare de 30.377 mil. lei și au crescut cu 187% față de anul anterior, în principal datorită achizițiilor mai mari de energie electrică și gaze naturale, ca urmare a creșterii costurilor și volumelor. Creșterea volumelor de țiței procesat în rafinărie și a produselor petroliere achiziționate pentru a fi revândute, împreună cu costurile de achiziție mai mari în conformitate cu cotațiile de pe piață au avut, de asemenea, o contribuție majoră la creșterea totală a achizițiilor.
Cheltuielile de producție și similare au crescut la 6.919 mil. lei (2021: 4.101 mil. lei), în principal din cauza supraimpozitării energiei electrice, a cheltuielilor mai mari cu certificatele de CO2, ca urmare a creșterii emisiilor și a prețurilor mai mari, și a costurilor mai mari cu electricitatea și gazele naturale utilizate în activitățile noastre de producție.
Cheltuielile de explorare au scăzut la 134 mil. lei (2021: la 203 mil. lei), în special ca efect al scăderii activităților de achizitie seismică 3D și al reducerii costurilor cu activitățile geologice și geofizice.
Alte cheltuieli de exploatare au fost în sumă de 299 mil. lei (2021: 253 mil. lei).
Rezultatul financiar net a fost un câștig de 17 mil. lei în 2022 comparativ cu o pierdere de (311) mil. lei în 2021, generat în principal de veniturile mai mari din dobânzi la depozite bancare, ca urmare a creșterii ratelor dobânzilor și a soldurilor numerarului și echivalentelor de numerar, parțial compensate de cheltuieli mai mari cu dobânzile în legătură cu actualizarea creanțelor.
Cheltuiala cu impozitul pe profit a fost în sumă de 1.756 mil. lei (2021: 534 mil. lei) ca urmare a profitului mai mare înregistrat în 2022.
Investiții
Investiții OMV Petrom Group (mil. lei) | 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Explorare și Producție | 2.559 | 2.025 | 26 |
Rafinare și Marketing | 835 | 766 | 9 |
Gaze și Energie | 97 | 12 | n.m. |
Corporativ și altele | 60 | 18 | 231 |
Total investiții | 3.551 | 2.821 | 26 |
+/- Alte ajustări1 | 615 | 102 | n.m. |
Intrări conform situației activelor imobilizate (active corporale și necorporale) | 4.166 | 2.924 | 42 |
+/- Modificări nemonetare2 | (957) | (77) | n.m. |
Ieșiri de numerar pentru investiții în imobilizări corporale și necorporale | 3.208 | 2.846 | 13 |
+ Intrări de numerar nete în relație cu vânzarea/ investiții în companiile din grup, vânzarea din active imobilizate și alte active financiare | (104) | (593) | 82 |
Trezoreria netă din activitatea de investiții | 3.104 | 2.253 | 38 |
| | | |
Investițiile au însumat 3.551 mil. lei în 2022, cu 26% mai mari față de 2021 (2.821 mil. lei).
Investițiile în Explorare și Producție în creștere cu 26%, la 2.559 mil. lei, au reprezentat 72% din totalul investițiilor la nivel de Grup în 2022. Creșterea a fost determinată în principal de numărul mai mare de sonde forate și de reparații capitale efectuate la sonde, de investiții mai mari în proiecte de integritate pentru a asigura securitatea operațiunilor, precum și în proiecte de eficiență energetică care vor permite tranziția energetică.
Investițiile în explorare au scăzut la 167 mil. lei (2021 194 mil. lei), în principal ca efect al scăderii activităților de achiziție seismică 3D, partial contrabalansate de cresterea activităților pentru forarea sondelor.
Investițiile în Rafinare și Marketing au fost în sumă de 835 mil. lei (2021: 766 mil. lei) Majoritatea sumelor au fost direcționate către activitatea de rafinare, pentru proiectele legate de ampla revizie generală planificată în 2023 și proiectele în derulare pentru înlocuirea camerelor de la instalatia de cocsare și pentru construcția unui nou rezervor de țiței. În activitatea de Retail, investițiile au fost direcționate în principal către modernizarea stațiilor de distribuție marca Petrom care au magazine MyAuchan.
În Gaze și Energie, investițiile au fost în sumă de 97 mil. lei (2021: 12 mil. lei), cea mai mare parte a investițiilor fiind direcționate către revizia planificată a centralei electrice Brazi.
Situația poziției financiare
Situația consolidată simplificată a poziției financiare (mil. lei) | 2022 | 2021 | ∆ (%) |
Active | | | |
Active imobilizate | 32.218 | 32.655 | (1) |
Imobilizări necorporale și corporale | 27.767 | 28.754 | (3) |
Investiții în entități asociate | 41 | 34 | 19 |
Alte active imobilizate | 2.375 | 2.329 | 2 |
Creanțe privind impozitul pe profit amânat | 2.036 | 1.538 | 32 |
Active circulante (inclusiv active deținute pentru vânzare) | 25.303 | 17.315 | 46 |
Stocuri | 3.815 | 2.293 | 66 |
Creanțe comerciale | 3.548 | 2.641 | 34 |
Active deținute pentru vânzare | 15 | 15 | — |
Alte active circulante | 17.925 | 12.366 | 45 |
Total active | 57.521 | 49.970 | 15 |
Capitaluri proprii și datorii | | | |
Total capitaluri proprii | 40.508 | 34.214 | 18 |
Datorii pe termen lung | 8.151 | 7.563 | 8 |
Provizioane pentru beneficii de pensionare și alte obligații similare | 157 | 170 | (8) |
Împrumuturi purtătoare de dobânzi | - | 16 | (100) |
Provizioane privind obligațiile cu dezafactarea și restaurarea | 6.716 | 6.052 | 11 |
Provizioane și alte datorii | 1.277 | 1.325 | (4) |
Datorii curente | 8.862 | 8.193 | 8 |
Datorii comerciale | 4.266 | 3.266 | 31 |
Împrumuturi purtătoare de dobânzi | 138 | 255 | (46) |
Provizioane și alte datorii | 4.459 | 4.672 | (5) |
Total capitaluri proprii și datorii | 57.521 | 49.970 | 15 |
| | | |
Comparativ cu 31 decembrie 2021, activele totale au crescut cu 7.552 mil. lei, la 57.521 mil. lei. Intrările de active necorporale și corporale au fost în valoare de 4.166 mil. lei (2021: 2.924 mil. lei).
Comparativ cu 31 decembrie 2021, activele imobilizate au scăzut cu 437 mil. lei, până la 32.218 mil. lei, în principal din cauza scăderii imobilizărilor corporale, întrucât amortizareași ajustările nete de depreciere au depășit intrările din timpul perioadei și creșterea activului de dezafectare în urma revizuirii.
Creșterea netă a activelor circulante (inclusiv activele deținute pentru vânzare) a fost generată de numerarul și echivalentele de numerar mai mari, de o valoare mai ridicată a stocurilor ca urmare a creșterii volumelor și costurilor unitare, de creanțe comerciale mai mari determinate de creșterea vânzărilor, precum și de alte active financiare mai mari în principal aferente unor cu garanții în numerar pentru tranzacții cu produse energetice.
Capitalurile proprii totale au crescut la 40.508 mil. lei la 31 decembrie 2022 comparativ cu 34.214 mil. lei la 31 decembrie 2021, în principal ca rezultat al profitului net generat în 2022, care a fost parțial contrabalansat de dividendele distribuite pentru anul financiar 2021 și de distribuirea dividendelor speciale din 2022. De asemenea, capitalurile proprii au crescut cu 446 mil. lei ca urmare a majorării capitalului social al OMV Petrom S.A. finalizată la 3 noiembrie 2022. Indicatorul total capitaluri proprii la total active al Grupului a fost de 70% la 31 decembrie 2022, ușor mai mare față de 68% la 31 decembrie 2021.
Datoriile totale la 31 decembrie 2022 au crescut cu 1.257 mil. lei comparativ cu valoarea de la 31 decembrie 2021. Creșterea cu 670 mil. lei a datoriilor pe termen scurt a fost generată în mare parte de datorii comerciale mai ridicate în urma achizițiilor mai mari, de creșterea altor provizioane și obligatii cu dezafectarea și de datorii mai mari cu impozitul pe profit, parțial contrabalansate de scăderea datoriilor financiare mai ales în legătură cu instrumentele derivate. Creșterea datoriilor pe termen lung cu 587 mil. lei a fost determinată în special de revizuirea provizioanelor privind obligatiile cu dezafectarea și restaurarea, în mare parte ca urmare a creșterii costurilor estimate, parțial compensate de efectul creșterii ratei nete de actualizare.
Grupul OMV Petrom a ajuns la o poziție netă de numerarincluzând leasing în valoare de 13.463 mil. lei la 31 decembrie 2022, mai mare comparativ cu cea înregistrată la 31 decembrie 2021 în valoare de 9.391 mil. lei.
Fluxurile de trezorerie
Situația consolidată simplificată a fluxurilor de trezorerie (mil. lei) | 2022 | 2021 |
Trezoreria generată de activitățile de exploatare înainte de modificările capitalului circulant | 14.881 | 7.430 |
Flux de trezorerie din activități de exploatare | 11.337 | 6.997 |
Flux de trezorerie din activități de investiții | (3.104) | (2.253) |
Flux de trezorerie extins | 8.232 | 4.744 |
Flux de trezorerie din activități de finanțare | (4.300) | (1.914) |
Efectul modificării cursului de schimb asupra numerarului și a echivalentelor de numerar | 2 | 11 |
Creșterea netă a numerarului și a echivalentelor de numerar | 3.933 | 2.841 |
Numerar și echivalente de numerar la începutul anului | 10.323 | 7.481 |
Numerar și echivalente de numerar la sfârșitul anului | 14.256 | 10.323 |
Fluxul de trezorerie extins după plata de dividende | 3.794 | 3.003 |
| | |
În 2022, intrările de numerar din profit înainte de impozitare, ajustate cu elemente nemonetare, cum ar fi amortizarea și ajustările de depreciere, mișcarea netă a provizioanelor și alte ajustări nemonetare, precum și cu dobânzile nete primite și impozitul pe profit plătit, au fost în valoare de 14.881 mil. lei (2021: 7.430 mil. lei). Modificările capitalului circulant net au generat ieșiri de numerar de 3.544 mil. lei, în mare parte ca urmare a creșterii creanțelor determinate de prețurile mai mari ale mărfurilor, de constituirea unor garantii în numerar pentru tranzacțiile cu produse energetice și de creșterea stocurilor ca urmare a volumelor și costurilor mai mari (2021: 433 mil. lei). Fluxul de trezorerie din activitățile de exploatare a crescut cu 4.340 mil. lei comparativ cu anul 2021, ajungând la 11.337 mil. lei.
În 2022, fluxul de trezorerie din activitățile de investiții s-a concretizat în ieșiri de numerar de 3.104 mil. lei (2021: 2.253 mil. lei), în principal aferente plăților pentru investiții în imobilizări corporale, în mare parte în segmentul Explorare și Producție. Ieșirile nete de numerar în 2021 au fost de asemenea influențate de încasările nete din din cedarea filialelor din Kazahstan în valoare de 462 mil lei.
Fluxul de trezorerie extins (definit ca fluxul de trezorerie din activitățile de exploatare mai puțin fluxul de trezorerie folosit în activitățile de investiții) a refectat intrări de numerar de 8.232 mil. lei (2021: 4.744 mil. lei).
Fluxul de trezorerie aferent activităților de finanțare a reflectat ieșiri de numerar de 4.300 mil. lei (2021: 1.914 mil. lei), rezultând în principal din plata dividendelor în sumă de 4.438 mil. lei.
Fluxul de trezorerie extins după plata de dividende s-a concretizat în intrări de numerar de 3.794 mil. lei (2021: 3.003 mil. lei).
Gestionarea riscului
OMV Petrom este expusă la o varietate de riscuri specifice industriei de petrol și gaze, inclusiv riscuri de piață și financiare, riscuri operaționale și riscuri strategice. Procesele companiei de management al riscului se concentrează pe identificarea, analiza și evaluarea unor astfel de riscuri și a impactului acestora asupra stabilității financiare și profitabilității companiei. Obiectivul acestor activități este de a gestiona în mod activ riscurile în contextul apetitului pentru risc al OMV Petrom pentru a-și atinge obiectivele strategice pe termen lung.
Funcția de management al riscului și de asigurări este coordonată central la nivel corporativ, ceea ce asigură că procesele, instrumentele și tehnicile de management al riscului bine definite și consecvente sunt aplicate în întreaga organizație. Responsabilitatea riscurilor este atribuită managerilor responsabili pentru zonele în care au fost identificate riscurile, care sunt cei mai potriviți să analizeze, să monitorizeze și să diminueze riscurile respective.
Pe parcursul anului 2022, OMV Petrom a monitorizat continuu situația aflată în desfășurare în Ucraina și impactul potențial al acesteia asupra activităților companiei. Continuarea și/sau intensificarea întreruperilor fluxurilor de mărfuri rusești către Europa ar putea duce la creșteri suplimentare ale prețurilor europene de energie. Sancțiunile suplimentare împotriva Rusiei și contra sancțiunile emise de Rusia ar putea duce la întreruperi în lanțurile globale de aprovizionare și la penurie, de exemplu, de produse energetice, materii prime, produse agricole și metale și, în consecință, ar putea duce la creșteri suplimentare ale costurilor operaționale. OMV Petrom răspunde la situație cu măsuri specifice pentru a proteja stabilitatea economică a Companiei, precum și siguranța aprovizionării cu energie.
Pe de altă parte, izbucnirea globală a pandemiei de COVID-19 continuă să aibă un impact major asupra dezvoltării economice globale, în special cauzat de schimbările în politica zero-Covid a Chinei și de apariția unor noi variante de virus. În plus, întreruperile lanțurilor de aprovizionare, inflația ridicată și creșterea ratelor dobânzilor ar putea duce la o deteriorare semnificativă a creșterii economice.
Gestionarea riscului la nivelul companiei (EWRM)
Scopul principal al sistemului OMV Petrom de gestionare a riscurilor în cadrul Companiei (EWRM) este acela de a adăuga valoare prin gestionarea și luarea deciziilor pe baza evaluării riscurilor care este asigurată prin aplicarea unui „model de apărare pe trei linii”: 1. managementul afacerii, 2. funcții de management al riscului și de supraveghere, 3. audit intern.
OMV Petrom dezvoltă în mod constant sistemul EWRM în funcție de cerințele interne și externe. Procesul este facilitat de sistemul IT al Grupului care susține pașii individuali ai procesului (identificarea, analiza, evaluarea, tratarea, raportarea și revizuirea riscurilor prin continua monitorizare a modificărilor profilului de risc).
În procesul EWRM, terminologia și limbajul comun privind riscurile sunt utilizate în cadrul OMV Petrom pentru a facilita comunicarea eficientă a riscurilor; dintre acestea, categoria de risc de mediu, social și guvernanță (ESG) se află în domeniul nostru de interes în taxonomia riscurilor OMV Petrom.
Sistemul EWRM al OMV Petrom este în conformitate cu standardul internațional de management al riscului ISO 31000 și cuprinde o organizație dedicată de risc care lucrează sub un cadru robust de reglementare internă, utilizând o infrastructură de tehnologie a informației.
Guvernanța procesului de gestionare a riscului
Prevenirea riscului este integrată în procesele zilnice de luare a deciziilor la fiecare nivel al organizației. Directoratul stabilește, comunică și asigură implementarea abordării gestionării riscului și a obiectivelor noastre în întreaga organizație. Riscurile strategice sunt gestionate prin grupuri de lucru specializate: Performanță, Oameni, Tehnologie și Inovație, Soluții Energetice Noi și Managementul Părților Interesate.
Pentru a asigura o bună informare în procesul de luare a deciziilor și în deplină concordanță cu realitățile prezentului și previziunile asupra viitorului, Directoratul a împuternicit o funcție dedicată Gestionării Riscurilor să conducă și să coordoneze procesul de gestionare a riscurilor la nivel de organizație. Profilul de risc consolidat la nivelul companiei este raportat de două ori pe an către Directorat și Comitetul de Audit al Consiliului de Supraveghere.
Procesele de gestionare a riscului
După cum este menționat, sistemul de gestionare a riscului și eficacitatea lui sunt monitorizare de către Comitetul de Audit al Consiliului de Supraveghere prin rapoarte periodice.
Procesul de gestionarea a riscului se bazează pe o abordare preventivă și sistematică, având ca obiectiv o identificare și gestionare timpurie a riscurilor pentru a evita orice posibil impact negativ asupra operațiunilor și a reputației. Credem că dezvoltarea unei culturi a riscului la nivel de organizație, unde fiecare este conștient de riscurile aferente activității pe care o desfășoară și implementează zilnic tehnicile de gestionare a riscului, este cel mai eficient mod de a evita orice impact negativ. Pentru aceasta, cadrul EWRM, care oferă o abordare atotcuprinzătoare, este coordonat de conducerea superioară și pus în aplicare de către fiecare angajat al Companiei. Această abordare asigură o mai bună conștientizare și atenție asupra riscurilor care ar putea afecta obiectivele Companiei.
Procesul de gestionare a riscurilor, implementat pe baza cadrului EWRM al OMV Petrom, combină o abordare a riscurilor de jos în sus cu una de sus în jos, astfel încât fiecare angajat este responsabil pentru gestionarea riscurilor din aria sa de competență.
Riscurile identificate de către personalul operațional pe baza unei abordări de jos în sus, în cadrul gestionării zilnice a activității, sunt evaluate pe un orizont de timp de trei ani. Șefii departamentelor sunt responsabili cu inițierea analizelor de risc care includ selectarea celor mai potrivite tehnici de identificare a riscurilor. Acestea pot fi nu doar interviuri, ateliere, studii sau analize ale datelor istorice privind pierderile, ci și informații privind riscurile documentate în registrele de riscuri. Hărțile sau matricele riscurilor sunt utilizate pentru procesul de evaluare și servesc la identificarea intervalelor de probabilitate și a consecințelor în cazul materializării riscurilor.
Managementul superior evaluează riscurile de sus în jos pentru a avea o perspectivă strategică a riscurilor pe un interval de timp mai îndelungat. Scanând în permanență orizontul pentru a identifica riscurile care se conturează și având periodic ședințe de risc, managementul superior are o perspectivă completă asupra riscurilor strategice. Aceasta permite capturarea noilor tendințe și evoluții ale mediului operațional și ale celor mai bune practici din industrie, facilitând atingerea obiectivelor pe termen lung de către Grup.
În ceea ce privește instrumentele și tehnicile, OMV Petrom urmează cele mai bune practici internaționale de management al riscului și utilizează modele cantitative stocastice pentru a măsura pierderile potențiale asociate portofoliului de risc al Companiei. Procesul este facilitat de un sistem IT la nivel de Grup care sprijină etapele individuale ale procesului: identificarea, analiza, evaluarea, tratarea, raportarea și revizuirea riscurilor prin monitorizarea continuă a modificărilor profilului de risc. Riscul general care rezultă din procesul de gestionare a riscului de jos în sus este calculat utilizând simulări Monte Carlo (pentru un nivel de încredere de 95%) și comparat cu datele de planificare pe un orizont de timp de trei ani. Riscurile identificate sunt analizate în funcție de natura lor, luând în considerare cauzele, consecințele, tendințele istorice, volatilitatea și impactul potențial al fluxului de numerar.
Categoriile de riscuri (taxonomia)
Riscurile din cadrul sistemului EWRM al OMV Petrom sunt organizate în următoarele categorii: risc de piață și financiar, risc operațional și risc strategic.
Riscurile de piață și financiare
În ceea ce privește riscul prețurilor mărfurilor tranzacționabile pe piață, OMV Petrom este expusă în mod natural volatilității fluxurilor de trezorerie induse de modificările de preț generate de activitățile de producție, rafinare și de comercializare a țițeiului, produselor petroliere derivate, gazelor naturale, electricității și certificatelor de CO2. Riscul de piață are o importanță strategică esențială în cadrul profilului de risc și al lichidității OMV Petrom. Riscurile de preț aferente mărfurilor tranzacționate de OMV Petrom sunt atent analizate, cuantificate și evaluate. Pentru reducerea acestor riscuri sunt întreprinse activități de optimizare corespunzătoare și sunt utilizate instrumente de acoperire a riscurilor (hedging). Astfel de activități includ acoperiri de marjă, precum și acoperiri de stoc, executate prin utilizarea instrumentelor financiare. Un sistem de optimizare a tranzacționării și acoperirii riscurilor definește mandate clare, inclusiv praguri de risc pentru astfel de activități. În plus, gestionarea conformității emisiilor asigură o poziție echilibrată a certificatelor de emisie prin acoperirea necesarului utilizând o abordare structurată.
În ceea ce privește gestionarea riscului de schimb valutar, OMV Petrom este expusă, în principal, volatilității monedei RON în raport cu USD și, respectiv, cu EUR. Efectul riscului de schimb valutar asupra fluxului de trezorerie este monitorizat în mod regulat.
Instrumentele financiare derivate pot fi utilizate în scopul gestionării expunerii la riscul privind prețul mărfurilor tranzacționabile și la cel valutar, cu aprobarea Directoratului OMV Petrom și în conformitate cu apetitul la risc ale companiei și/sau cu evaluările riscurilor.
Gestionarea riscului de credit comercial se referă la riscul ca un partener să nu își îndeplinească obligațiile contractuale, ceea ce ar putea conduce la pierderi financiare pentru OMV Petrom. În lumina unui mediu geopolitic și economic dificil, cu inflație ridicată, prețuri volatile ale mărfurilor, rate ale dobânzilor în creștere și lanțuri de aprovizionare distorsionate, se acordă o atenție deosebită modificărilor comportamentului de plată. Riscurile de credit ale partenerilor Grupului sunt evaluate, monitorizate și gestionate la nivelul Companiei folosind limite prestabilite pentru anumite țări, bănci, clienți și furnizori. Pe baza bonității acestora și a informațiilor de rating disponibile, tuturor partenerilor li se atribuie expuneri maxime în termeni de limite de credit (sume și scadențe), iar evaluările de bonitate și limitele acordate sunt revizuite în mod regulat.
Datorită activităților sale de finanțare, OMV Petrom este expusă în mod inerent riscului privind rata dobânzii. Volatilitatea EURIBOR și ROBOR poate declanșa un flux de numerar diminuat sau suplimentar. Cu toate acestea, riscul și volatilitatea care pot influența fluxurile noastre de numerar sunt scăzute.
Riscurile operaționale
Din perspectiva riscului operațional, OMV Petrom este o companie integrată, cu un portofoliu larg de active, alcătuit în principal din instalații de producție și prelucrare a hidrocarburilor. Sunt identificate riscurile cu probabilitate scăzută și cu impact mare asociate activității operaționale (de exemplu, erupții, explozii, cutremure etc.) și, pentru fiecare dintre acestea, sunt dezvoltate și evaluate scenarii de risc. O atenție specială este acordată riscurilor de siguranță a procesului. Când este necesar, planuri de preîntâmpinare a efectelor negative sunt elaborate pentru fiecare locație specifică. Pe lângă planurile de urgență, de criză și de recuperare în caz de dezastre, politica OMV Petrom în ceea ce privește riscurile asigurabile este de a le transfera prin intermediul instrumentelor de asigurare. Aceste riscuri sunt analizate îndeaproape, cuantificate și monitorizate de către organizația de risc și sunt gestionate prin proceduri interne detaliate.
Sistemul de gestionare a riscurilor din OMV Petrom face parte din procesul de luare a deciziilor. Riscurile asociate noilor proiecte majore sau inițiativelor importante de afaceri sunt evaluate și comunicate conducerii companiei înainte de decizia de aprobare, ca parte a procesului de evaluare a proiectului. Executarea unor proiecte majore onshore și offshore poate fi afectată de modificări ale cadrelor normative sau fiscale, de indisponibilitatea contractanților sau de lipsa personalului calificat. Costurile proiectelor pot fi afectate negativ de inflația prețurilor, lipsa forței de muncă sau întreruperea sau reorganizarea lanțurilor de aprovizionare. În special în noi domenii de activitate, OMV Petrom poate investi mai des prin parteneriate și asociații în participațiune, ceea ce poate expune compania la riscuri de guvernanță și credit crescute și poate avea un impact negativ asupra execuției proiectului. Efectul oricăruia dintre aceste riscuri poate avea un impact negativ semnificativ asupra activității, rezultatelor operațiunilor și situației financiare ale OMV Petrom.
Întrucât activitățile OMV Petrom se bazează pe sisteme de tehnologie a informației, compania poate suferi întreruperi din cauza evenimentelor cibernetice majore. Prin urmare, controalele de securitate sunt implementate în cadrul Grupului pentru a proteja informațiile și activele IT care stochează și procesează informații. Riscurile legate de IT sunt evaluate, monitorizate în mod regulat și gestionate activ cu programe dedicate de informații și securitate în întreaga organizație. Riscurile legate de OT (Tehnologia Operațională) sunt de asemenea reflectate.
Riscurile ESG sunt abordate în OMV Petrom prin teme materiale de sustenabilitate: schimbări climatice și tranziție energetică, mediu, lanț de aprovizionare, sănătate, siguranță și securitate, principii de afaceri și impact economic, angajați, relații cu comunitatea și drepturile omului. Informații detaliate sunt prezentate în Raportul de sustenabilitate.
OMV Petrom se concentrează pe evaluarea potențialelor vulnerabilități ale Companiei la schimbările climatice (de exemplu, deficit de apă, secetă, inundații, alunecări de teren), pe impactul Companiei asupra mediului și pe acțiunile de diminuare care vor asigura o tranziție de succes către un mediu cu emisii scăzute de carbon (de exemplu, reducerea emisiilor de carbon, conformitatea cu noile cerințe de reglementare).
Vulnerabilitățile fizice pe termen scurt și mediu legate de schimbările climatice sunt identificate și raportate în procesul EWRM; ele nu depășesc pragul de raportare al OMV Petrom. În plus, OMV Petrom a efectuat o analiză solidă a vulnerabilității în fața schimbărilor climatice pentru majoritatea activelor sale principale cu scopul de a identifica rezistența la riscurile fizice legate de schimbările climatice, folosind scenariile Panelului Interguvernamental pentru Schimbări Climatice (IPCC) corespunzătoare orizontului de timp sugerat de taxonomia UE.
În ceea ce privește riscurile de conformitate cu reglementările, compania este în dialog cu autoritățile române pe teme relevante pentru industrie. În ultimii câțiva ani, am văzut o serie de inițiative fiscale și de reglementare puse în discuție și/sau implementate. Acest lucru crește volatilitatea legislativă cu influență asupra mediului general de afaceri.
Mai mult, în contextul crizei energetice din Europa, sunt puse în aplicare măsuri suplimentare de reglementare, cum ar fi scheme de subvenții, plafoane ale prețurilor la gaz și energie electrică și supraimpozitare.
Regulamentul Consiliului (UE) 2022/1854 a introdus o contribuție de solidaritate, care a fost transpusă în legislația locală a statelor membre până la sfârșitul anului 2022 și este aplicabilă pentru 2022 și/sau 2023. Aceasta se aplică acelor companii a căror cifră de afaceri este generată în proporție de cel puțin 75% din activități în sectoarele țițeiului, gazelor naturale, cărbunelui și rafinării. Aceasta reprezintă o contribuție din profiturile excedentare ale companiilor menționate mai sus și se calculează pe baza profiturilor impozabile ale acelor societăți, care depășesc o creștere cu 20% a profitului impozabil mediu generat în perioada 2018-2021, determinate conform normelor fiscale naționale. România a transpus acest regulament prin OUG 186/2022, aprobată și publicată în decembrie 2022. Această OUG urmează procesul de aprobare în Parlament, astfel că poate fi supusă modificărilor.
Riscurile strategice
Pentru a identifica riscurile strategice care ar putea avea efecte potențiale pe termen lung asupra obiectivelor companiei, OMV Petrom își monitorizează continuu mediul intern și extern.
Dintr-o perspectivă a sustenabilității pe termen lung, există un proces strategic de evaluare a riscurilor, pe de o parte, pentru a surprinde perspectiva managementului executiv asupra mediului de risc pe un orizont de timp mai lung și, pe de altă parte, pentru a dezvolta planuri de diminuare a riscurilor și a monitoriza implementarea acțiunilor definite. Riscurile strategice se referă atât la riscuri externe, cât și interne (schimbări climatice, afaceri tradiționale, dezvoltarea regională a exploatării gazelor naturale, capital uman și comunități, cadrul politic și de reglementare). O evaluare strategică anuală a riscurilor asigură o revalidare robustă a riscurilor identificate. Captează noile evoluții sau oferă informații actualizate despre mediul de operare și tendințele industriei și, prin urmare, are un impact pozitiv asupra capacității Companiei de a-și atinge obiectivele.

Risc strategic | Detalii |
Schimbările climatice | Riscul de a nu îndeplini obiectivele de emisii pentru 2030, combinat cu riscuri și oportunități dintr-o viteză accelerată a tranziției. |
Afaceri tradiționale | Accentul pe sustenabilitate și obiectivele privind schimbările climatice pun presiune asupra afacerilor tradiționale care stimulează interesul pentru proiecte de tranziție către un mediu cu emisii scăzute de carbon. |
Dezvoltare regională a exploatării gazelor naturale | Întârzierea sau anularea explorării și dezvoltării potențiale în Marea Neagră (Georgia și Bulgaria) și riscul de nelivrare la timp a Proiectului de dezvoltare Neptun Deep. |
Capital uman si Comunități | Atragerea și reținerea talentelor în noile condiții de piață pentru a asigura experiența necesară angajaților și armonizarea agendei de sustenabilitate/ESG pe termen lung cu nevoile imediate identificate de comunitățile în care ne desfășurăm activitatea. |
Cadrul politic și de reglementare | Factorii politici majori și cerințele de reglementare emergente pot influenta capacitatea OMV Petrom de a-și atinge obiectivele strategice. |
Gestionarea riscurilor legate de schimbările climatice
Riscurile și oportunitățile legate de schimbările climatice sunt integrate în procesul EWRM al OMV Petrom, care vizează identificarea, evaluarea și gestionarea riscurilor legate de afaceri. Riscurile legate de schimbările climatice ar putea reflecta un impact potențial al evenimentelor acute sau cronice, cum ar fi evenimente meteorologice extreme mai frecvente sau schimbări sistemice ale afacerii noastre, ca urmare a schimbării cadrului legal și a schimbării comportamentului clienților. Riscurile acute sunt analizate din perspectiva impactului lor asupra planului financiar pe trei ani al Companiei. Efectele riscurilor cronice sunt evaluate pe baza unei analize calitative, având în vedere o gamă mai largă de incertitudine.
Riscurile climatice și oportunitățile au fost deja reflectate în planurile noastre de afaceri și în obiectivele pe termen mediu. Se așteaptă ca cele mai semnificative schimbări climatice care pot afecta industria petrolului și gazelor naturale să apară într-o perioadă mai lungă de timp – în principal în privința veniturilor. Prin urmare, conducerea acordă o atenție deosebită riscurilor și oportunităților pe termen lung legate de schimbările climatice și le ia în considerare în luarea deciziilor strategice. Riscurile legate de schimbările climatice sunt evaluate utilizând metodologia standardizată a procesului EWRM.
Acest proces se bazează pe Standardul EWRM completat de un set de principii care definesc cerințele de riscuri si oportunități ESG/sustenabilitate ca parte a cadrului de management al riscului OMV Petrom, susținut de drepturile, responsabilitățile și așteptările anumitor părți interesate de gestionarea riscului.
Fiind prima companie românească care susține recomandările Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD), OMV Petrom ia în considerare și abordează riscurile legate de schimbările climatice conform recomandărilor TCFD, precum și perspectiva de dublă materialitate propusă de Directiva de raportare non – financiară a Uniunii Europene (mai multe detalii găsiți în Raportul de Sustenabilitate).
Directoratul OMV Petrom discută trimestrial politicile și reglementările actuale și viitoare legate de mediul înconjurător, climă și sectorul energetic; evoluții conexe pe piețele de carburanți, gaze naturale și energie electrică; gradul de implementare al proiectelor de inovație și progresul în atingerea obiectivelor legate de sustenabilitate.
OMV Petrom se concentrează pe evaluarea vulnerabilității potențiale a Grupului la schimbările climatice (de exemplu lipsa apei, secetă, inundații și alunecări de teren), impactul activităților Grupului asupra mediului și acțiunile de atenuare care vor asigura tranziția la un mediu cu un nivel redus al emisiilor de carbon (scăderea emisiilor de carbon, conformarea cu cerințele noi de reglementare).
Control intern
Grupul a implementat un sistem de control intern, care include activități de prevenire sau detectare a evenimentelor și riscurilor nedorite, precum fraudă, erori, daune, neconformitate, tranzacții neautorizate și denaturări în cadrul raportării financiare.
Sistemul de control intern al OMV Petrom vizează toate operațiunile la nivel de Grup, având următoarele obiective:
Cadrul sistemului de control intern al OMV Petrom constă în următoarele elemente:
Element | Descriere |
Mediul de control intern | Existența unui mediu de control intern reprezintă fundamentul unui sistem de control intern eficace. Acesta constă în definirea și aderarea la valori și principii la nivel de Grup (de ex. etica în afaceri), precum și măsuri organizaționale (de ex. atribuirea clară de responsabilități și autoritate, reglementări privind drepturile de semnătură și separarea responsabilităților). |
Evaluarea riscurilor de proces și de conformitate | În general, toate procesele de afaceri, de management și cele de suport se află în sfera de acoperire a sistemului de control intern. Acestea sunt evaluate în scopul identificării activităților riscante și critice, precum și a riscurilor legate de procese și de conformitate. |
Reducerea riscurilor prin activități de control | Activitățile și măsurile de control (precum separarea responsabilităților, verificări, aprobări și drepturi de acces IT) sunt definite, implementate și executate pentru a reduce riscurile semnificative de proces și de conformitate. |
Documentare și informare | Atribuțiile aferente includ documentarea principalelor procese și proceduri, care, la rândul său, conține o descriere a activităților-cheie de control efectuate. |
Monitorizare și audit | Conducerea companiei și funcția de Audit Intern evaluează implementarea eficientă a sistemului de control intern. |
Managementul și operațiunile de succes ale OMV Petrom înseamnă crearea de valoare pentru părțile interesate și presupun o administrare sistematică și transparentă a Companiei, aplicând cele mai bune principii de guvernanță corporativă. În vederea atingerii acestui obiectiv, OMV Petrom a implementat un sistem riguros de management (Management System).
Sistemul de management reprezintă un set de politici, procese și reglementări, al cărui scop sunt gestionarea și controlul organizației, pentru a-și atinge obiectivele prin utilizarea optimă a resurselor.
Sistemul de management pune la dispoziție un cadru structurat de procese și reglementări și descrie activitățile companiei, cum este aceasta organizată, cum sunt coordonate procesele de afaceri și cine și pentru ce este responsabil. Asigură, de asemenea, îmbunătățirea continuă a competitivității OMV Petrom prin furnizarea de metode și instrumente specifice.
Departamentul de Audit Intern evaluează eficacitatea și eficiența politicilor, procedurilor și sistemelor în vigoare în companie, menite să asigure: identificarea corectă și gestionarea riscurilor, fiabilitatea și integritatea informațiilor, conformitatea cu legile și reglementările, protecția activelor, utilizarea economică și eficientă a resurselor și realizarea obiectivelor și scopurilor stabilite.
Departamentul de Audit Intern desfășoară audituri periodice ale companiilor individuale din cadrul Grupului și informează Comitetul de Audit cu privire la rezultatele auditurilor realizate.
Grupul dispune de un Manual de Contabilitate aplicat în mod consecvent în toate companiile din cadrul Grupului în vederea asigurării unui tratament contabil uniform aplicat pentru aceleași situații de afaceri. Manualul de Contabilitate al Grupului este actualizat periodic în funcție de schimbările survenite în Standardele Internaționale de Raportare Financiară. În plus, organizarea departamentelor de contabilitate și de raportare financiară este astfel instituită pentru a se obține un proces de raportare financiară de înaltă calitate. Pentru a asigura corectitudinea și exactitatea în procesul de raportare financiară, rolurile și responsabilitățile sunt definite în mod specific și este aplicat un proces de revizuire – „principiul celor patru ochi”. Stabilirea unor standarde la nivel de Grup pentru elaborarea situațiilor financiare anuale și interimare, prin intermediul Manualului de Contabilitate al Grupului, face, de asemenea, obiectul unei reglementări corporative interne.
În conformitate cu Capitolul 8 al Ordinului Ministrului Finanțelor Publice nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementărilor Contabile conforme cu Standardele Internaționale de Raportare Financiară, care transpune Capitolul 10 al Directivei de Contabilitate (2013/34/UE) a Parlamentului și a Consiliului European, conducerea OMV Petrom a pregătit un raport consolidat privind plățile efectuate către guverne pentru anul 2022. Acest raport va fi publicat împreună cu situațiile financiare consolidate ale OMV Petrom pentru anul încheiat la 31 decembrie 2022.
Evenimente ulterioare
A se vedea Nota 38 la Situațiile Financiare Consolidate.
Perspective 2023
Pentru 2023, OMV Petrom preconizează că
prețul mediu al țițeiului Brent va fi de peste 80 USD/bbl
13. Estimăm că
marjele de rafinare se vor situa la peste 9 USD/bbl. De asemenea, estimăm că, în România,
cererea de produse petroliere în comerțul cu amănuntul, precum și cea de
gaze naturale și electricitate vor fi relativ stabile comparativ cu 2022.
Măsurile legislative introduse în 2022 pentru piețele de gaze naturale și energie electrică, în ceea ce privește prețurile, marjele, înmagazinarea și taxele, au fost prelungite până la finalul lunii martie 2025. Măsurile de reducere pe bază voluntară a prețurilor la combustibili, care au fost în vigoare în semestrul al doilea din 2022, au fost eliminate începând cu 1 ianuarie 2023.
La nivelul
Grupului OMV Petrom, ne așteptăm să generăm un
flux de trezorerie extins înainte de plata dividendelor ușor pozitiv, ca urmare a investițiilorîn creștere. Valoarea investițiilor este estimată să crească la circa 6 mld. lei, cu aproximativ 70%, cu investiții mai mari dedicate în principal proiectului Neptun Deep, accelerării proiectelor cu emisii de carbon reduse și zero, precum și reviziei planificate a rafinăriei Petrobrazi. Investițiile necesită un mediu de reglementare și fiscal previzibil și stabil. De asemenea, ne angajăm să oferim un
randament pentru acționari atractiv: pentru 2022, Consiliul de Supraveghere a aprobat propunerea Directoratului pentru un dividend de bază în valoare brută de 0,0375
14 lei/acțiune, o creștere anuală de 10%, situându-se la limita superioară a intervalului de 5-10% declarat în îndrumarea privind dividendele. De asemenea, este planificată acordarea unui dividend special în 2023, valoarea exactă a acestuia urmând să fie anun
țată la jumătatea anului 2023.
În privința pilonului strategic Optimizarea activităților tradiționale, în segmentul Explorare și Producție ne așteptăm ca producția să fie de aproximativ 110 mii bep/zi, excluzând posibilele vânzări de active. Vom continua să ne concentrăm pe barilii cei mai profitabili, prin evaluarea unor vânzări selective de zăcăminte. Planificăm investiții de aproximativ 2,9 mld. lei, incluzând Neptun Deep, în principal pentru forarea a circa 55 de sonde noi și sidetrack-uri și realizarea a circa 450 de reparații capitale la sonde. În segmentul Rafinare și Marketing, în cadrul parteneriatului cu Auchan, plănuim să avem magazine MyAuchan în toate cele 400 de stații de distribuție marca Petrom, până la finalul anului, devansând cu un an planul inițial. Estimăm că rata de utilizare a rafinăriei va depăși 85%, având în vedere revizia de 42 zile din perioada aprilie-mai 2023, în timp ce vânzările totale de produse rafinate sunt estimate a fi ușor în scădere comparativ cu cele de 5,5 mil. tone din 2022. În segmentul Gaze și Energie, estimăm că atât vânzările totale de gaze naturale, cât și producția totală netă de energie electrică vor fi mai mici comparativ cu 2022. În ceea ce privește gazele naturale, cauza este în principal reducerea surselor de aprovizionare, atât din producția proprie, cât și de la terți, dar și cererea încă scăzută. Producția totală de energie electrică va fi afectată de oprirea planificată pe o durată mai lungă, de două luni și jumătate pentru întreaga capacitate a centralei electrice Brazi, în perioada martie-mai 2023.
În privința pilonului strategic Dezvoltarea regională a gazelor naturale, referitor la proiectul nostru strategic Neptun Deep, vom progresa spre decizia finală de investiție planificată pentru mijlocul anului 2023. În privința Han Asparuh offshore Bulgaria, planificăm forarea unei sonde de explorare în 2023-2024, în timp ce pentru Perimetrul II de Explorare Offshore din Georgia achiziția de date seismice rămâne în așteptare.
În privința pilonului strategic Tranziția către emisii de carbon reduse și zero, avem ca țintă reducerea intensității emisiilor de carbon în operațiunile noastre cu 30% până în 2030 comparativ cu 2019. Planurile noastre privind mobilitatea alternativă sunt de a dubla numărul existent de puncte de încărcare pentru vehicule electrice până la finalul anului. De asemenea, avem în plan să avem surse de energie verde prin instalarea de panouri fotovoltaice în aproximativ 50% din rețeaua noastră de stații de distribuție din România până în 2025. În plus, planificăm să progresăm cu dezvoltarea unui portofoliu de energie electrică regenerabilă prin intermediul parteneriatelor și să facem primii pași în direcția producerii de combustibil sustenabil pentru aviație șidebio-etanol de generația a doua.
Declarația nefinanciară
Conform reglementărilor legale referitoare la raportarea informațiilor nefinanciare, Societatea întocmește și publică un raport de sustenabilitate distinct, care include informații cerute în declarația nefinanciară și care descrie inițiativele noastre privind sustenabilitatea. Raportul de sustenabilitate al OMV Petrom pentru anul 2022 va fi publicat până la data de 31 mai 2023.
OMV Petrom a acordat întotdeauna o importanță deosebită principiilor bunei guvernanțe corporative, considerând guvernanța corporativă un element-cheie care stă la baza dezvoltării durabile a afacerii și a sporirii valorii pe termen lung pentru acționari.
Pentru a-și păstra competitivitatea într-un mediu aflat în schimbare, în special în ultima perioadă când accentul pe elementele de mediu, sociale și guvernanță corporativă (ESG) a crescut, OMV Petrom dezvoltă și își adaptează în mod constant practicile de guvernanță corporativă, astfel încât să se poată conforma noilor cerințe și viitoarelor oportunități.
Începând cu anul 2007, OMV Petrom este administrată în sistem dualist de un Directorat, care conduce activitatea curentă a Societății, în timp ce Consiliul de Supraveghere supraveghează și controlează activitatea Directoratului. Competențele și atribuțiile organismelor menționate mai sus sunt prezentate în Actul Constitutiv al Societății, în reglementările interne relevante care sunt disponibile pe website-ul Societății (www.omvpetrom.com), și detaliate pe scurt aici.
OMV Petrom este administrată într-un climat deschis între Directorat și Consiliul de Supraveghere, precum și în cadrul fiecărui astfel de organ corporativ. Un proces decizional transparent, fundamentat pe reguli clare și obiective, sporește încrederea acționarilor în OMV Petrom și managementul acesteia. De asemenea, acesta contribuie la protejarea drepturilor acționarilor, îmbunătățind performanța generală a OMV Petrom, oferind un acces mai bun la capital și asigurând prevenirea riscurilor.
Membrii Directoratului și ai Consiliului de Supraveghere au acordat permanent atenția cuvenită îndatoririlor de diligență și loialitate față de OMV Petrom. Astfel, membrii Directoratului și ai Consiliului de Supraveghere au luat deciziile privind activitatea OMV Petrom spre binele acesteia, având în vedere în primul rând interesele acționarilor și ale angajaților.
Codul de Guvernanță Corporativă al Bursei de Valori București
OMV Petrom a aderat pentru prima dată la Codul de Guvernanță Corporativă emis de Bursa de Valori București în 2010 și continuă să aplice principiile de bună guvernanță corporativă încă de atunci.
OMV Petrom respectă majoritatea prevederilor stipulate în Codul de Guvernanță Corporativă emis de Bursa de Valori București în 2016. Mai multe detalii despre conformitatea Societății cu principiile și recomandările prevăzute în Codul de Guvernanță Corporativă sunt prezentate în declarația de guvernanță corporativă, care este parte integrantă a prezentului Raport Anual.
Adunarea Generală a Acționarilor (AGA)
Organizarea AGA
AGA reprezintă organul decizional cel mai înalt al Societății. Principalele reguli și proceduri ale AGA sunt prevăzute în Actul Constitutiv al Societății și în Regulile și Procedurile AGA, ambele publicate pe website-ul Societății, precum și în convocatorul pentru AGA respectivă.
AGA este convocată de Directorat de fiecare dată când este necesar. În situații excepționale, atunci când interesul Societății o cere, și Consiliul de Supraveghere poate convoca AGA. Convocatorul se publică cu cel puțin 30 de zile înainte de AGA în Monitorul Oficial și în unul din ziarele de largă circulație din România și este transmis către Autoritatea de Supraveghere Financiară și către Bursa de Valori București și Bursa de Valori din Londra. Convocatorul este, de asemenea, disponibil pe website-ul Societății, împreună cu toate documentele explicative și materialele-suport referitoare la punctele incluse pe ordinea de zi a respectivei AGA.
AGA este prezidată de obicei de Președintele Consiliului de Supraveghere, care poate desemna o altă persoană pentru a conduce ședința. Președintele AGA desemnează doi sau mai mulți secretari tehnici care verifică îndeplinirea formalităților prevăzute de lege pentru desfășurarea adunării și pentru întocmirea proceselor verbale ale acesteia.
La prima convocare, cvorumul este întrunit numai dacă sunt prezenți acționarii reprezentând mai mult de jumătate din capitalul social al Societății, hotărârile putând fi luate numai cu votul „pentru” al acționarilor reprezentând majoritatea din capitalul social al Societății. Aceleași reguli se aplică atât în privința AGA Ordinară, cât și a AGA Extraordinară. AGA Ordinară întrunită la a doua convocare poate decide cu privire la punctele incluse pe ordinea de zi a primei adunări convocate, indiferent de numărul acționarilor prezenți, prin votul acționarilor reprezentând majoritatea voturilor exprimate în respectiva adunare. Pentru AGA Extraordinară, întrunită la a doua convocare, cerințele de cvorum și majoritate sunt aceleași cu cele pentru prima convocare. În situațiile în care prevederile legale obligatorii prevăd condiții de cvorum și majoritate diferite, întrunirea cvorumului și adoptarea deciziilor se vor realiza în condițiile prevăzute de reglementările respective.
În conformitate cu reglementările pieței de capital, hotărârile AGA sunt transmise către Bursa de Valori București și Bursa de Valori din Londra și către Autoritatea de Supraveghere Financiară în termen de 24 de ore de la evenimentul respectiv. Hotărârile vor fi publicate și pe website-ul Societății.
OMV Petrom promovează participarea acționarilor săi la AGA. Acționarii înregistrați în mod corespunzător în registrul acționarilor la data de referință pot participa personal sau pot fi reprezentați în cadrul AGA, în baza unei procuri generale sau speciale. De asemenea, acționarii pot vota prin corespondență înainte de întrunirea AGA. OMV Petrom pune la dispoziție la sediul său și/sau pe website-ul propriu modelele de împuternicire și buletinele de vot pentru votul prin corespondență.
Acționarii OMV Petrom, indiferent de participația deținută în capitalul social, pot să adreseze întrebări scrise sau verbale cu privire la punctele de pe ordinea de zi a AGA. În vederea protejării intereselor acționarilor noștri, răspunsurile la întrebări vor fi furnizate cu respectarea reglementărilor cu privire la informațiile cu regim special (de exemplu, informații clasificate), inclusiv informații sensibile din punct de vedere comercial, a căror dezvăluire ar putea duce la pierderi sau dezavantaje concurențiale pentru OMV Petrom.
Principalele atribuții ale AGA
Principalele atribuții ale AGA Ordinară sunt următoarele:
AGA Extraordinară are dreptul de a decide, în principal, următoarele:
Drepturile acționarilor
Drepturile acționarilor minoritari ai Societății sunt protejate în mod adecvat în conformitate cu legislația în domeniu.
Acționarii au, printre alte drepturi prevăzute de Actul Constitutiv al Societății și legile și reglementările în vigoare, dreptul de a obține informații cu privire la activitatea OMV Petrom, la exercitarea drepturilor de vot și la rezultatele votului în cadrul AGA.
Acționarii au dreptul de a participa și de a vota în cadrul AGA și de a primi dividende. OMV Petrom aplică principiul o acțiune, un vot, un dividend. Nu există acţiuni cu drepturi multiple de vot, drepturi preferenţiale de vot sau cu număr maxim de drepturi de vot sau alte restricții privind drepturile de vot precum acțiuni fără drept de vot, fără preferință, acțiuni preferențiale, acțiuni privilegiate (golden) si alte limitări ale drepturilor de vot.
Mai mult, acționarii au dreptul de a ataca hotărârile AGA sau de a se retrage din Societate și de a solicita Societății să cumpere acțiunile acestora în anumite condiții menționate de lege. De asemenea, conform legislației aplicabile, unul sau mai mulți acționari reprezentând, individual sau împreună, cel puțin 5% din capitalul social, pot solicita convocarea AGA. Acționarii respectivi au, de asemenea, dreptul de a introduce noi subiecte pe ordinea de zi a AGA, cu condiția ca propunerile respective să fie însoțite de o justificare sau de un proiect de hotărâre propus pentru aprobare și de copii ale documentelor de identitate ale acționarilor care fac astfel de propuneri.
Drepturile deținătorilor de GDR-uri
Deținătorii de GDR-uri beneficiază de drepturile prevăzute în termenii și condițiile GDR-urilor, așa cum sunt acestea stipulate pe fiecare certificat GDR. Acestea includ:
Consiliul de Supraveghere
Membrii Consiliului de Supraveghere
Consiliul de Supraveghere este compus din nouă membri aleși de AGA Ordinară (cu excepția membrilor provizorii ce pot fi numiți de către Consiliul de Supraveghere până la următoarea AGA), în conformitate cu prevederile Legii Societăților și ale Actului Constitutiv. Mandatul actual al Consiliului de Supraveghere a început pe 28 aprilie 2021 și se va încheia pe 28 aprilie 2025.
Mai jos este detaliată componența Consiliului de Supraveghere la finalul anului 2022:
Alfred Stern (1965) – Președinte
Începând cu 1 septembrie 2021, Alfred Stern este Președinte al Directoratului și Director General Executiv al OMV. Între aprilie și august 2021, a fost membru al Directoratului OMV pentru Divizia Chimice și Materiale. Alfred Stern a fost Director General Executiv al Borealis din 2018, iar din 2012 a fost membru al Directoratului pentru Poliolefine și Inovație & Tehnologie. Alfred Stern s-a alăturat Borealis în calitate de Vicepreședinte Senior Inovație & Tehnologie în 2008, venind de la E.I. DuPont de Nemours, unde a deținut mai multe funcții de conducere în arii precum cercetare și dezvoltare, vânzări și marketing, calitate și managementul afacerii în Elveția, Germania și Statele Unite. În ultima funcție deținută, a fost Manager de Afaceri Global al unei unități de afaceri în Ingineria Polimerilor în Statele Unite. Deține un doctorat în științele materialelor și o diplomă de master în știința și ingineria polimerilor, ambele obținute la Universitatea Leoben din Austria. Alfred Stern a primit, printre altele, Medalia H.F. Mark, premiul DuPont pentru un brevet de produs nou și un Premiu de Onoare de la Ministerul Austriac de Științe și Cercetare. Alfred Stern este cetățean austriac, este căsătorit și are doi copii.
Alfred Stern a fost numit în calitate de membru și Președinte al Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom, începând cu 1 septembrie 2021.
Johann Pleininger (1962) – Vicepreședinte
Johann Pleininger a studiat inginerie mecanică și economică și și-a început cariera în OMV în anul 1977. În perioada 2007-2013 a fost membru al Directoratului OMV Petrom responsabil cu activitatea de Explorare și Producție. Ulterior, a fost Vicepreședinte Senior responsabil cu activitatea de Upstream din România, Austria, precum și de dezvoltarea regiunii Mării Negre. Din 1 septembrie 2015 până în 31 decembrie 2022 a fost membru al Directoratului OMV responsabil cu divizia de Upstream (Explorare și Producție).
Johann Pleininger a fost numit în calitate de membru al Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom, începând cu 10 august 2019.
Reinhard Florey (1965)
Reinhard Florey a absolvit studii de inginerie mecanică și economie la Universitatea de Tehnologie din Graz și studii muzicale la Universitatea de Arte din Graz. Și-a început cariera în consultanță corporativă şi strategică. Din 2002 până în 2012, a lucrat în diferite poziții de senior management și Director Financiar la nivel mondial în cadrul Thyssen Krupp. Cea mai recentă poziție a fost cea de Director Financiar și Director General Executiv al Outukumpu. Din 1 iulie 2016, Reinhard Florey este Director Financiar al OMV Aktiengesellschaft.
Reinhard Florey a fost numit în calitate de membru provizoriu al Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom începând cu data de 1 noiembrie 2022 și până la următoarea AGA.
Daniel Turnheim (1975)
Daniel Turnheim a studiat Administrarea Afacerilor în cadrul Universității de Studii Economice și Administrarea Afacerilor din Viena. În 2002, s-a alăturat Grupului OMV, unde a ocupat diferite funcții de conducere. În perioada ianuarie 2011 – decembrie 2012, Daniel Turnheim a fost membru al Directoratului și Director Financiar al OMV Petrom. În perioada ianuarie 2013 – iunie 2016, a fost Vicepreședinte Senior Corporate Finance în cadrul OMV Aktiengesellschaft. Din iulie 2016 până în decembrie 2022, a deținut funcția de Vicepreședinte Senior Corporate Finance & Controlling în cadrul OMV Aktiengesellschaft. Din ianuarie 2023, este Vicepreședinte Senior Finance & Taxe și GBS în cadrul OMV Aktiengesellschaft.
Daniel Turnheim a fost numit în calitate de membru al Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom, începând cu data de 1 ianuarie 2017.
Martijn van Koten (1970)
Martijn van Koten s-a născut în Olanda, unde a studiat Inginerie Chimică la Universitatea de Tehnologie din Delft. Și-a început cariera profesională la Shell în 1994 unde a ocupat mai multe funcții de management și tehnice în industria rafinare și downstream în Marea Britanie, Germania și Olanda. Începând cu 2004, Martijn van Koten a preluat funcțiile de Director General de Producție la Shell în Suedia și Singapore, înainte de a deveni Vicepreședinte Producție pentru Orient & Orientul Mijlociu în Singapore în 2009 și Vicepreședinte Furnizare & Distribuție în Statele Unite ale Americii în 2013. În 2013, Martijn van Koten s-a alăturat Borealis în calitate de membru al Directoratului, responsabil de Operațiuni, HSE & PTS în Austria. Din 2018 până în iunie 2021, a fost membru al Directoratului Borealis pentru Produse Chimice de bază & Operațiuni în Austria. Martijn van Koten este membru al Directoratului OMV din 1 iulie 2021 și este responsabil de divizia Rafinare. Din 1 ianuarie 2023, este responsabil de divizia Combustibili & Materii Prime. Este căsătorit și are două fiice.
Martijn van Koten a fost numit în calitate de membru al Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom, începând cu 1 august 2021.
Niculae Havrileț (1956)
Niculae Havrileț este licențiat al Universității Tehnice din Cluj-Napoca, Facultatea de Mecanică – Utilaj Tehnologic. Niculae Havrileț are 40 ani de experiență în sectorul energiei electrice şi al gazelor naturale, inclusiv peste 25 ani de experiență în diverse funcții de conducere. De asemenea, Niculae Havrileț are o bogată experiență în administrația publică centrală. Din iunie 2012 până în octombrie 2017, a ocupat poziţia de Președinte al Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), inclusiv pe cea de membru în Consiliul Autorităților de Reglementare din cadrul Agenției pentru Cooperarea Autorităților de Reglementare din domeniul Energiei (ACER) și de membru al Adunării Generale a Consiliului Reglementatorilor Europeni în domeniul Energiei (CEER). Din februarie 2018 până în noiembrie 2019, a fost consilier personal al ministrului Energiei pentru Strategia Națională de Energie pentru 2016-2030 până în 2050. Între decembrie 2019 și septembrie 2021, Niculae Havrileț a fost secretar de stat în cadrul Ministerului Economiei, în timp ce între septembrie 2021 și martie 2022, a fost Director General al Distribuție EnergieElectrică Romania S.A. Începând cu iunie 2021, este Vicepreședintele Centrului Român al Energiei. În anul 2000, a fost decorat cu Ordinul „Steaua României”, în grad de Cavaler.
Niculae Havrileț a fost numit în calitate de membru al Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom, începând cu 3 martie 2020.
Jochen Weise (1956) – independent
xvJochen Weise a absolvit studii juridice la Universitățile din Bochum și Bonn, Germania, unde a obținut și doctoratul. Deține o poziția neexecutivă de Consilier Senior Investiții în infrastructură energetică la Allianz Capital Partners în Londra din noiembrie 2010. Anterior, a fost membru al Consiliului de Supraveghere la Verbundnetzgas AG în Leipzig, Germania între decembrie 2014 și iunie 2022, membru al Directoratului în perioada aprilie 2004 – august 2010, Vicepreședinte Executiv Gas Supply & Trading în perioada ianuarie 2003 – martie 2004 la E.ON Ruhrgas AG și Director Comercial și de Vânzări la Deutsche Shell GmbH, între aprilie 1998 și decembrie 2001.
Jochen Weise a fost numit în calitate de membru al Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom, începând cu data de 1 noiembrie 2016.
Răzvan-Eugen Nicolescu (1978) – independent
xviRăzvan-Eugen Nicolescu a absolvit Facultatea de Inginerie Electrică din cadrul Universității Politehnica din București. De asemenea, a efectuat numeroase studii economice, fiind absolvent al programului MBA la Solvay Brussels School – Economie și Management, precum și al unui curs de guvernanță corporativă la Harvard Business School. Răzvan-Eugen Nicolescu este un specialist renumit în domeniul energetic, având o experiență solidă atât în sectorul privat, cât și în cel public. A fost Director Reglementare și Afaceri Publice în cadrul OMV Petrom S.A. între anii 2008-2014, Președinte și Vicepreședinte al consiliului de administrație al Agenției pentru Cooperarea Autorităților de Reglementare din Domeniul Energiei (ACER) între anii 2010-2016, precum și Ministrul Energiei din România în anul 2014, fără a fi membrul unui partid politic. Între februarie 2015 – aprilie 2021, Răzvan-Eugen Nicolescu a fost Partener – lider al echipei de consultanță pentru sectorul Resurse Energetice și Sustenabilitate al Deloitte pentru Europa Centrală. Din mai 2021, este membru al Consiliului de conducere al EIT – Institutul European de Inovare și Tehnologie, fiind numit de către Comisia Europeană.
Răzvan-Eugen Nicolescu a fost numit în calitate de membru al Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom, începând cu 28 aprilie 2021.
Marius Ștefan (1976) – independent
xvii Marius Ștefan a absolvit Academia de Studii Economice din București (ASE), Facultatea de Relații Economice Internaționale (REI) și deține un master în Management de la Școala Națională de Studii Politice și Administrative (SNSPA), un master în Administrarea Afacerii (MBA) în Strategie de la Robert H. Smith School of Business, Universitatea Maryland. A urmat diverse programe de educație pentru management la Harvard Business School, Stanford GSB, London Business School, INSEAD și IMD. Marius Ștefan este co-fondator și CEO al Autonom, cea mai mare companie de mobilitate din România, și a fost implicat în dezvoltarea mai multor afaceri locale. Marius Ștefan are o experiență de peste 25 de ani în diverse funcții de conducere și deține o vastă expertiză în business și strategie financiară. Este Președinte al Consiliului de Administrație al Endeavor Romania, cea mai importantă comunitate de antreprenori la nivel mondial cu impact ridicat, Vicepreședinte al Consiliului de Administrație al Romanian Business Leaders și este membru în consiliile mai multor companii.
Marius Ștefan a fost numit în calitate de membru al Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom, începând cu 28 aprilie 2021.
Începând cu 1 ianuarie 2023, Katja Tautscher a fost numită membru provizoriu a Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom ca urmare a renunțării lui Johann Pleininger la mandatul său. Mai jos este o scurtă prezentare a Katjei Tautscher:
Katja Tautscher (1972)
Katja Tautscher este licențiată în drept (Magister iuris) la Universitatea din Viena, Facultatea de Drept, Viena, Austria și deține un MBA Executive de la INSEAD. Este membră a Asociației Avocaților din Austria din 2001 și admisă ca avocat în Anglia și Țara Galilor din 2005. Între 1996 – 2006 a lucrat în diferite poziții în firme de avocatură prestigioase precum Clifford Chance (Düsseldorf), Allen & Overy (Londra, Marea Britanie), Wolf Theiss (Viena, Austria și Ljubljana, Slovenia). Cea mai recentă poziție a ei a fost cea de Director Juridic și Ofițer Conformitate la Borealis AG, Viena, Austria, iar din iunie 2022 Katja Tautscher a devenit SVP Consilier General al OMV Group.
De asemenea, incepând tot cu 1 ianuarie 2023, Martijn van Koten a devenit Vicepreședinte al Consiliului de Supraveghere ca urmare a renunțării lui Johann Pleininger la mandatul său.
Principalele atribuții ale Consiliului de Supraveghere
Consiliul de Supraveghere are următoarele competențe:
Detalii cu privire la lucrările și activitatea Consiliului de Supraveghere în 2022, precum și rezultatele autoevaluării Consiliului de Supraveghere sunt incluse în Raportul Consiliului de Supraveghere.
Funcționarea Consiliului de Supraveghere
Responsabilitățile membrilor Consiliului de Supraveghere, precum și procedurile de lucru și abordarea conflictelor de interese sunt guvernate de reglementările interne aplicabile.
Consiliul de Supraveghere se întrunește ori de câte ori este necesar, dar cel puțin o dată la trei luni. Consiliul de Supraveghere poate ține ședințe personal, telefonic sau prin videoconferință. Cel puțin cinci membri ai Consiliului de Supraveghere trebuie să fie prezenți sau reprezentați pentru ca deciziile să fie adoptate în mod valabil. Deciziile Consiliului de Supraveghere vor fi adoptate în mod valabil prin votul pozitiv al majorității membrilor prezenți sau reprezentați la ședința respectivă a Consiliului de Supraveghere. În situația egalității de voturi, Președintele Consiliului de Supraveghere sau persoana împuternicită de acesta să prezideze ședința va avea votul decisiv. În situații de urgență, Consiliul de Supraveghere poate lua decizii prin circulare, pe baza aprobării scrise a majorității membrilor, fără a se ține efectiv o ședință. Președintele este cel care va decide dacă problemele sunt de natură urgentă.
Comitete speciale
Consiliul de Supraveghere poate atribui anumite chestiuni unora dintre membrii săi, care să acționeze individual sau în cadrul unor comitete speciale și, de asemenea, poate apela la experți pentru a analiza anumite aspecte. Sarcina comitetelor este de a emite recomandări, în scopul întocmirii hotărârilor care trebuie adoptate de Consiliul de Supraveghere, fără ca prin aceasta Consiliul de Supraveghere, în integralitatea sa, să fie împiedicat să se ocupe de chestiunile atribuite comitetelor. Comitetele speciale la nivelul Consiliului de Supraveghere sunt Comitetul de Audit și Comitetul Prezidențial și de Nominalizare.
Comitetul de Audit
Comitetul de Audit este alcătuit din cinci membri, numiți prin decizie a Consiliului de Supraveghere dintre membrii acestuia.
Pe parcursul anului 2022, a existat o singură schimbăre în componența Comitetului de Audit.
La începutul anului 2022, Comitetul de Audit era compus din următorii cinci membri, respectiv: Jochen Weise (Președinte – independent), Daniel Turnheim (Vicepreședinte), Niculae Havrileț (membru) , Răzvan Eugen Nicolescu (membru – independent) și Marius Ştefan (membru – independent). Ca urmare a schimbărilor care au avut loc în Consiliul de Supraveghere, începând cu 23 noiembrie 2023, Reinhard Florey a devenit membru și Vicepreședinte al Comitetului de Audit.
Astfel, la sfârșitul anului 2022 și, de asemenea, la data prezentului raport, Comitetul de Audit avea următoarea componență: Jochen Weise (Președinte – independent), Reinhard Florey (Vicepreședinte), Niculae Havrileţ (membru), Răzvan Eugen Nicolescu (membru – independent) și Marius Ştefan (membru – independent).
Membrii Comitetului de Audit dețin calificări adecvate, relevante pentru funcțiile și responsabilitățile Comitetului de Audit. În plus, trei membri dețin, de asemenea, experiență în domeniul financiar, de audit sau contabilitate.
Principalele atribuții ale Comitetului de Audit
Principalele responsabilități și puteri ale Comitetului de Audit conform Termenilor de Referință pentru Comitetul de Audit se concentrează pe patru direcții principale:
Detalii privind lucrările și activitățile din 2022 ale Comitetului de Audit se găsesc în Raportul Consiliului de Supraveghere.
Funcționarea Comitetului de Audit
Procedurile privind funcționarea Comitetului de Audit sunt stabilite în Termenii de Referință pentru Comitetul de Audit.
Comitetul de Audit se întâlnește în mod regulat, cel puțin de trei ori pe an, și, în mod extraordinar, ori de câte ori este necesar. Ședințele Comitetului de Audit sunt prezidate de către Președinte sau, în absența acestuia, de către Vicepreședinte sau de către un alt membru, în baza unui mandat din partea Președintelui.
Deciziile Comitetului de Audit vor fi adoptate în mod valabil cu votul unanim al tuturor membrilor Comitetului de Audit. În cazul în care nu se întrunește votul unanim cu privire la un punct specific de pe ordinea de zi, acel punct va fi decis de către Consiliul de Supraveghere fără opinia consultativă a Comitetului de Audit.
În situații de urgență, Comitetul de Audit poate lua decizii prin circulare, fără a se ține efectiv o ședință, cu votul unanim al tuturor membrilor Comitetului de Audit. Președintele va decide dacă natura chestiunilor este sau nu de urgență.
Comitetul Prezidențial și de Nominalizare
Comitetul Prezidențial și de Nominalizare este compus din patru membri aleși de Consiliul de Supraveghere dintre membrii săi.
La începutul anului 2022, Comitetul Prezidențial și de Nominalizare a fost compus din: Alfred Stern (Președinte), Johann Pleininger (Vicepreședinte), Răzvan-Eugen Nicolescu (membru – independent) și Marius Ştefan (membru – independent). Pe parcursul anului 2022, nu au existat schimbări în componența Comitetului Prezidențial și de Nominalizare.
Ca urmare a schimbărilor din Consiliul de Supraveghere, începând cu 1 ianuarie 2023, Martjin van Koten a devenit membru și Vicepreședinte al Comitetului Prezidențial și de Nominalizare.
Astfel, la data prezentului raport, Comitetul Prezidențial și de Nominalizare avea următoarea componență: Alfred Stern (Președinte), Martjin van Koten (Vicepreședinte), Răzvan-Eugen Nicolescu (membru – independent) și Marius Ştefan (membru – independent).
Principalele atribuții ale Comitetului Prezidențial și de Nominalizare
Principalul rol al Comitetului Prezidențial și de Nominalizare este acela de a fi implicat în planul de succesiune al Directoratului, având responsabilitate deplină asupra procesului de selecție a candidaților pentru numirea în Directorat. De asemenea, Comitetul Prezidențial și de Nominalizare:
Funcționarea Comitetului Prezidențial și de Nominalizare
Comitetul Prezidențial și de Nominalizare se întâlnește în mod regulat, cel puțin o dată pe an, și, în mod extraordinar, ori de câte ori este necesar. Ședințele Comitetului Prezidențial și de Nominalizare sunt prezidate de către Președinte sau, în absența acestuia, de către Vicepreședinte sau de către un alt membru, în baza unui mandat din partea Președintelui.
Deciziile Comitetului Prezidențial și de Nominalizare vor fi adoptate în mod valabil prin votul pozitiv al majorității membrilor prezenți sau reprezentați la ședința respectivă. În situația egalității de voturi, Președintele sau persoana împuternicită de acesta să prezideze ședința va avea votul decisiv. Cu toate acestea, Președintele se va strădui ca, în măsura în care este posibil, rezoluțiile sa fie adoptate prin consens de membrii săi.
În situații de urgență, Comitetul Prezidențial și de Nominalizare poate lua decizii prin circulare, fără a se ține efectiv o ședință, cu votul majorității membrilor. Președintele va decide dacă natura chestiunilor este sau nu de urgență.
Activitatea Comitetului Prezidențial și de Nominalizare
În 2022, Comitetul Prezidențial și de Nominalizare s-a întâlnit de cinci ori, toate ședințele fiind organizate exclusiv virtual. Totți membrii Comitetului Prezidențial și de Nominalizare au participat la majoritatea ședintelor Comitetului Prezidențial și de Nominalizare în 2022. Rata medie de participare a fost de peste 95%. Doar cu o singură ocazie, un membru al Comitetului Prezidențial și de Nominalizare a fost reprezentat la ședință de un alt membru.
Directoratul
Membrii Directoratului
Directoratul Societății are în componență cinci membri, aleși de către Consiliul de Supraveghere pentru un mandat de patru ani, care încetează pe 17 aprilie 2023.
În anul 2022 nu au existat schimbări în componența Directoratului.
Pe data de 23 februarie 2023, Consiliul de Supraveghere a renumit următorii membri ai Directoratului OMV Petrom pentru un nou mandat de patru ani, începând cu 17 aprilie 2023 și până la 16 aprilie 2027: Christina Verchere în calitate de Director General Executiv și Președinte al Directoratului, Alina Gabriela Popa în calitate de Director Financiar și membru al Directoratului, Radu Sorin Căprău în calitate de membru al Directoratului responsabil cu activitatea de Rafinare și Marketing și Franck Albert Neel în calitate de membru al Directoratului responsabil cu activitatea de Gaze și Energie. De asemenea, în cadrul aceleiași ședințe, Consiliul de Supraveghere a aprobat numirea lui Cristian Hubati în calitate de nou membru al Directoratului responsabil cu activitatea de Explorare și Producție pentru un mandat de patru ani, începând cu 17 aprilie 2023 până la 16 aprilie 2027, ca urmare a expirării pe 16 aprilie 2023 a mandatului de membru al Directoratului al lui Hans Christopher Veit.
Astfel, la sfârșitul anului 2022, precum și la data prezentului raport, Directoratul are următoarea structură:
Christina Verchere (1971)
Director General Executiv și Președinte al Directoratului
Christina Verchere deține o diplomă de master în Științe Economice la Universitatea Aberdeen, Scoția. Și-a început cariera în 1993 și a lucrat mai mult de 20 de ani într-una din cele mai mari companii de petrol și gaze, unde a deținut numeroase poziții de conducere în Marea Britanie, SUA, Canada și Indonezia. Între 2012 – 2014, a ocupat funcția de Președinte regional al BP pentru Canada cu sediul în Calgary, iar între 2014 – 2018 a ocupat funcția de Președinte regional al BP pentru Asia Pacific, cu sediul în Jakarta, Indonezia. A fost numită Director General Executiv și Președinte al Directoratului OMV Petrom începând cu 1 mai 2018.
Alina Popa (1977)
Director Financiar
Alina Popa a absolvit Academia de Studii Economice din București, Facultatea de Contabilitate și Informatică de Gestiune și este membru ACCA (Asociația Experților Contabili Autorizați ). Și-a început cariera în cadrul Deloitte Audit Romania. Alina Popa s-a alăturat OMV Petrom în 2006 și a ocupat poziții de conducere în domeniul financiar, coordonând proiecte importante în domeniul financiar. Între 2015 și 2019, a deținut funcția de Director General și Președinte al Consiliului de Administrație al OMV Petrom Global Solutions, centrul de servicii al grupului OMV. A fost numită Director Financiar și membru al Directoratului OMV Petrom începând cu 17 aprilie 2019.
Christopher Veit (1958)
Membru al Directoratului responsabil pentru activitatea de Explorare și Producție
Christopher Veit deține o diplomă în Inginerie Mecanică și a absolvit un master în Ingineria Petrolieră la Universitatea Minieră din Leoben. S-a alăturat Grupului OMV in 1986 in calitate de inginer de producție. A deținut o serie de poziții, atât tehnice cât și de management, în Libia, Pakistan și Austria, printre care cea de Vicepreşedinte Senior şi Director General al OMV Austria Exploration & Production GmbH. Începând din ianuarie 2016, a preluat poziția de Vicepreședinte Senior Explorare, Dezvoltare & Productie din cadrul OMV Exploration & Production GmbH. A reprezentat OMV în mai multe consilii de supraveghere ale subsidiarelor sale. Este membru al consiliului consultativ al Departamentului de Inginerie Petrolieră din cadrul Universității Miniere din Leoben. A fost numit membru al Directoratului OMV Petrom începând cu 1 octombrie 2020.
Radu-Sorin Căprău (1974)
Responsabil cu activitatea de Rafinare și Marketing
După absolvirea Facultății de Management din cadrul Universității de Studii Economice din Brașov, Radu Căprău și-a început cariera în domeniul vânzărilor & marketing, înainte de a se alătura OMV în 2000, în poziția de Area Manager pentru OMV România. De atunci, a deținut diferite poziții de management în cadrul Grupului OMV în România și Bulgaria, fiind responsabil de Retail, Supply & Sales și Value Chain Management. În 2018, a devenit Head of Crude Supply & Trading în cadrul OMV Refining & Marketing GmbH în Viena. A fost numit membru al Directoratului OMV Petrom începând cu 1 octombrie 2018.
Franck Albert Neel (1970)
Responsabil cu activitatea de Gaze și Energie
Franck Neel a urmat studii de energie la Universitatea Rouen și a obținut o diplomă de inginer, iar apoi a urmat un master în inginerie mecanică la Universitatea Cranfield din Marea Britanie. Mai târziu, a obținut o diplomă Executive MBA de la London Business School. Franck Albert Neel a lucrat 25 de ani pentru Grupul Engie. Astfel, și-a început cariera la Gaz de France, unde a petrecut șapte ani în cadrul departamentului de inginerie și ulterior în cadrul celui de Marketing și Vânzări, ocupând diferite funcții în țări precum Franța, Republica Cehă, Ungaria, Olanda, Italia și Marea Britanie, înainte de a se alătura OMV Petrom. A fost numit membru al Directoratului OMV Petrom începând cu 1 iulie 2018.
Principalele atribuții ale Directoratului
Principalele atribuții ale Directoratului, îndeplinite sub supravegherea și controlul Consiliului de Supraveghere, sunt:
Directoratul raportează regulat Consiliului de Supraveghere cu privire la toate aspectele relevante referitoare la activitatea și operațiunile sale, implementarea strategiei, profilul riscurilor și managementul riscurilor în Societate.
În plus, Directoratul asigură respectarea prevederilor legislației în vigoare privind piața de capital și aplicarea acestora de către Societate. De asemenea, Directoratul asigură implementarea și funcționarea sistemului contabil, a sistemului de management al riscurilor și a sistemului de control intern, care îndeplinesc cerințele Societății.
Membrii Directoratului au datoria de a informa imediat Consiliul de Supraveghere cu privire la toate interesele personale materiale pe care le au în tranzacții ale Societății, precum și toate celelalte conflicte de interese. De asemenea, aceștia au datoria de a-i notifica, fără întârziere, pe ceilalți colegi din cadrul Directoratului cu privire la astfel de interese.
Toate tranzacțiile comerciale dintre Societate și membrii Directoratului, precum și persoanele sau societățile apropiate acestora trebuie să fie în conformitate cu standardele uzuale din domeniu și cu reglementările corporative aplicabile. Astfel de tranzacții comerciale, precum și termenii și condițiile acestora necesită aprobarea prealabilă a Consiliului de Supraveghere.
Funcționarea Directoratului
Responsabilitățile membrilor Directoratului, precum și procedurile de lucru și abordarea conflictelor de interese sunt guvernate de reglementările interne relevante.
Directoratul poate ține ședințele în plen sau prin telefon sau videoconferință. Ședințele Directoratului au loc cu regularitate (cel puțin o dată la două săptămâni, dar de obicei o dată pe săptămână) și ori de câte ori este necesar pentru rezolvarea problemelor curente ale Societății.
Condițiile de cvorum sunt îndeplinite dacă au fost convocați toți membrii Directoratului și dacă cel puțin trei membri sunt prezenți personal. Directoratul va adopta deciziile sale prin majoritate simplă a voturilor exprimate. În caz de egalitate de voturi, Președintele va avea votul decisiv. Cu toate acestea, Președintele va depune toate eforturile pentru a se asigura că, în măsura în care este cu putință, deciziile sunt adoptate în unanimitate.
În cazul în care natura situației o impune, Directoratul poate adopta o decizie pe baza unui acord scris unanim circulat între membrii săi, fără ținerea efectivă a ședinței. Președintele va evalua dacă o astfel de procedură este necesară. Această procedură nu poate fi folosită pentru adoptarea de decizii privind situațiile financiare anuale ale Societății sau capitalul social subscris al acesteia.
În anul 2022, Directoratul s-a reunit de 45 de ori, fie în persoană sau prin videoconferințe și cu alte 10 ocazii și-a exprimat acordul în scris pentru a aproba toate chestiunile care necesită aprobarea sa în conformitate cu Actul Constitutiv și cu reglementările interne ale Societății, precum și pentru a permite membrilor Directoratului să discute toate aspectele importante referitoare la OMV Petrom și pentru a se informa reciproc cu privire la toate aspectele relevante ale activității lor.
Promovarea femeilor
OMV Petrom susține diversitatea de gen și dezvoltarea femeilor în funcții de management, deși recunoaște decalajul de gen în industria de petrol și gaze.
OMV Petrom depune eforturi pentru diversitatea echipelor și urmărește să crească procentul femeilor în funcții de conducere de nivel superior (inclusiv femei la nivel executiv și femei la nivel avansat de carieră în conducere) la 32% până în 2025. Societatea susține aceste ținte printr-un număr de inițiative precum mentoring, monitorizarea planurilor de succesiune și instruiri specifice. Informații suplimentare vor fi disponibile în Raportul de sustenabilitate pentru 2022.
Pe parcursul anului 2022 și până la 31 octombrie inclusiv, în cadrul organelor de conducere ale OMV Petrom erau trei femei: Christina Verchere, Director General Executiv și Președinte al Directoratului, Alina Gabriela Popa, Director Financiar și membru al Directoratului și Elena Skvortsova, membru al Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom, care a renunțat la mandatul său cu efect de la data de 1 noiembrie. Începând cu 1 ianuarie 2023, Katja Tautcher a devenit membru al Consiliului de Supraveghere, astfel că la data acestul raport, OMV Petrom are din nou trei femei în cadrul organelor sale de conducere.
De asemenea, la finalul anului 2022, procentul în funcții de conducere de nivel superior (inclusiv femei la nivel executiv și femei la nivel avansat de carieră în conducere) a fost de 31,1%.
Procentul femeilor în toate pozițiile de management era de 29,1%.
Proporția femeilor în cadrul Grupului OMV Petrom în ansamblu a fost de 27,2% la sfârșitul anului.
OMV Petrom se angajează să protejeze drepturile, oportunitățile pentru toți angajații, prin promovarea parității, eliminarea discriminării de gen și prin oferirea de oportunități de învățare. De asemenea, OMV Petrom pune la dispoziția tuturor angajaților un Departament Ombudsman, și anume PetrOmbudsman, căruia aceștia pot să-i adreseze întrebări cu privire la munca lor, inclusiv legate de gen.
Principiile Politicii de remunerare
OMV Petrom țintește să atingă o poziție pe piață printr-un nivel de remunerare menit să fie competitiv pe piețele muncii relevante, în mod ideal prin raportare la activitățile din domeniul țițeiului și gazelor naturale, în vederea atragerii, motivării și păstrării celor mai talentate persoane. Acest lucru ne permite să avem o ofertă de recompensare în vigoare care atrage, motivează și reține acele persoane care sunt un avantaj competitiv pentru OMV Petrom și un factor vital pentru succesul durabil al OMV Petrom. În plus, atunci când stabilim structurile de recompensare și pachetele individuale de compensații, acordăm întotdeauna atenție echității interne.
Principiile de remunerare ale OMV Petrom vizează mai mult decât conformitatea cu legislația. Societatea plasează în centrul activității sale oamenii, aceștia fiind unul din pilonii principali ai succesului acesteia.
Începând cu anul financiar 2021, OMV Petrom are în vigoare o Politică de Remunerare pentru Directorat și Consiliul de Supraveghere, pregătită de Comitetul Prezidențial și de Nominalizare, în strânsă cooperare cu consultanți independenți, aprobată de Consiliul de Supraveghere, iar în final de către AGA Ordinară. În anul 2022, ca urmare a lansării Strategiei 2030 care reflectă modul în care Societatea plănuiește să gestioneze tranziția pentru a fi potrivită pentru un viitor cu emisii reduse de carbon, o Politică de Remunerare revizuită pentru a reflecta Strategia a fost aprobată de AGA Ordinară.
Politica de Remunerare este în linie cu strategia pe termen lung a OMV Petrom, practica actuală de pe piață, și de asemenea cu opiniile și interesele acționarilor OMV Petrom. Aceasta urmează principiile OMV Petrom de remunerare în funcție de performanță. Politica de Remunerare actuală este disponibilă pe website www.omvpetrom.com în secțiunea Despre Noi, sub-secțiunea Management și Guvernanță Corporativă.
Remunerarea membrilor Directoratului și ai Consiliului de Supraveghere
Implementarea Politicii de Remunerare și rezultatele de performanță pentru anul financiar 2022 sunt prezentate în Raportul de Remunerare anual pentru Directorat și Consiliul de Supraveghere al OMV Petrom care va fi supus votului consultativ al AGA Ordinare din 26 aprilie 2023.
Remunerarea altor categorii de personal
Angajații OMV Petrom sunt angajați conform termenilor și condițiilor locale din România, prin urmare salariile lor sunt stabilite în lei. Contractele de muncă sunt încheiate cu OMV Petrom și sunt guvernate de legea română. Anumiți angajați au încheiate suplimentar și contracte individuale de muncă cu timp parțial cu alte entități din Grupul OMV Petrom pentru reglementarea responsabilităților suplimentare existente la nivelul societăților din Grupul OMV Petrom.
Remunerația angajaților OMV Petrom este la un nivel competitiv pentru industria relevantă de petrol și gaze și include: (i) o remunerație de bază fixă, plătită lunar ca salariu net determinat prin aplicarea la salariul de bază brut a cotelor de impozit pe venit și a contribuțiilor sociale, (ii) alte plăți fixe, cum ar fi bonusuri în cuantum fix și indemnizații speciale conform Contractului colectiv de muncă, (iii) alte beneficii statutare și non-statutare, cum ar fi sistemul privat de asigurări, indemnizație de vacanță / zile libere plătite și, în funcție de poziția atribuită, mașină de serviciu, compensație aferentă mașinii de serviciu, suport pentru navetă și transport și (iv) bonusuri pe termen scurt (discreționar și/sau anual) legate de performanță. Măsurile / indicatorii-cheie de performanță utilizate(i) se bazează pe parametrii financiari și non-financiari.
În vederea compensării transferului contribuțiilor de asigurări sociale de la angajator către salariat pe baza modificărilor fiscale introduse prin OUG nr. 79/2017, OMV Petrom a acordat o indemnizație de 20%, aplicabilă cu titlu temporar tuturor contractelor de muncă. Începând cu 1 ianuarie 2023, indemnizația de 20% a fost inclusă în salariul de bază, dar aceasta se poate modifica în viitor în cazul în care prevederile legale care reglementează plata contribuțiilor de asigurări sociale vor suferi modificări.
Prevederile Codului de Guvernanță Corporativă al Bursei de Valori București | Respectă | Nu respectă sau respectă parțial | Comentarii |
Secțiunea A - Responsabilități | | | |
A.1. Toate societățile trebuie să aibă un regulament intern al Consiliului, care include termenii de referință / responsabilitățile Consiliului și funcțiile-cheie de conducere ale societății, și care aplică, printre altele, Principiile Generale din această Secțiune. | √ | | OMV Petrom este administrată în sistem dualist de un Directorat, care conduce activitatea curentă a Societății, sub supravegherea Consiliului de Supraveghere. Structura și principiile de guvernanță corporativă ale Societății, precum și competențele și responsabilitățile AGA, ale Consiliului de Supraveghere și ale Directoratului sunt descrise în Actul Constitutiv al Societății, Regulile și Procedurile AGA, regulamentul intern de funcționare a Consiliului de Supraveghere și a Directoratului, precum și în alte regulamente interne relevante. Principalele responsabilități ale Directoratului și ale Consiliului de Supraveghere (inclusiv ale comitetelor sale), precum și ale AGA sunt de asemenea menționate în Raportul Anual și pe website-ul Societății, în secțiunea Despre Noi, sub-secțiunea Management & Guvernanță Corporativă. |
A.2. Prevederi pentru gestionarea conflictelor de interese trebuie incluse în regulamentul Consiliului. În orice caz, membrii Consiliului trebuie să notifice Consiliul cu privire la orice conflicte de interese care au survenit sau pot surveni și să se abțină de la participarea la discuții (inclusiv prin neprezentare, cu excepția cazului în care neprezentarea ar împiedica formarea cvorumului) și de la votul pentru adoptarea unei hotărâri privind chestiunea care dă naștere respectivului conflict de interese. | √ | | Membrii Directoratului și membrii Consiliului de Supraveghere au, conform legii, îndatoriri de diligență și loialitate față de Societate, prevăzute nu numai în Actul Constitutiv al Societății, dar și în alte regulamente interne ale Societății. De asemenea, Societatea are reglementări interne cu privire la modalitatea de adresare a situațiilor de conflict de interese, atunci când apar astfel de situații, si care prevăd dezvăluirea imediată și abținerea de la dezbateri/vot cu privire la acel subiect specific.
|
A.3. Consiliul de Supraveghere trebuie să fie format din cel puțin cinci membri. | √ | | Consiliul de Supraveghere este format din nouă membri aleși de AGA Ordinară, în conformitate cu prevederile Legii Societăților și cu Actul Constitutiv al Societății. |
A.4. Majoritatea membrilor Consiliului de Supraveghere nu trebuie să aibă funcție executivă. În cazul societăților din Categoria Premium, nu mai puțin de doi membri neexecutivi ai Consiliului de Supraveghere trebuie să fie independenți. Fiecare membru al Consiliului de Supraveghere trebuie să depună o declarație la momentul nominalizării sale în vederea alegerii sau realegerii, precum și atunci când survine orice schimbare a statutului său, indicând elementele în baza cărora se consideră că este independent din punct de vedere al caracterului și judecății sale. | √ | | Guvernanța OMV Petrom se realizează printr-un sistem dualist în care Directoratul asigură administrarea Societății, sub controlul și supravegherea Consiliului de Supraveghere. Consiliul de Supraveghere este format din nouă membri, toți neexecutivi. Prin urmare, este asigurat echilibrul între membrii executivi și membrii neexecutivi. Cu ocazia fiecărei numiri a unui membru al Consiliului de Supraveghere, Societatea realizează o evaluare a independenței membrilor Consiliului de Supraveghere în baza criteriilor de independență prevăzute de Codul de Guvernanță Corporativă (care sunt în esență similare cu cele prevăzute de Legea Societăților). Evaluarea independenței constă într-o evaluare individuală personală realizată de membrul relevant al Consiliului de Supraveghere, urmată de o evaluare externă pentru cei care se consideră independențil. În plus, în vederea pregătirii Raportului de Guvernanță Corporativă din Raportul Anual, Societatea a reconfirmat cu toți membrii Consiliului de Supraveghere independența sau neindependența acestora la 31 decembrie 2022. În urma acestei evaluări, a rezultat că la data acestui raport, trei membri ai Consiliului de Supraveghere îndeplinesc toate criteriile de independență prevăzute de Codul de Guvernanță Corporativă. Informații privind independența membrilor Consiliului de Supraveghere sunt disponibile pe website-ul Societății, secțiunea Despre noi, sub-secțiunea Management & Guvernanță Corporativă și în Raportul Consiliului de Supraveghere. |
A.5. Alte angajamente și obligații profesionale relativ permanente ale unui membru al Consiliului, inclusiv poziții executive și neexecutive în Consiliul unor societăți și instituții nonprofit, trebuie dezvăluite acționarilor și investitorilor potențiali înainte de nominalizare și în cursul mandatului său. | √ | | Informații referitoare la angajamentele și obligațiile profesionale permanente ale membrilor Directoratului și membrilor Consiliului de Supraveghere, inclusiv pozițiile executive și neexecutive în societăți și instituții non-profit, se regăsesc în CV-urile membrilor Directoratului și membrilor Consiliului de Supraveghere, disponibile pe website-ul Societății, la secțiunea Despre noi, sub-secțiunea Management & Guvernanță Corporativă. |
A.6. Orice membru al Consiliului trebuie să prezinte Consiliului informații privind orice raport cu un acționar care deține, direct sau indirect, acțiuni reprezentând peste 5% din toate drepturile de vot. | √ | | Membrii Directoratului și membrii Consiliului de Supraveghere au, conform legii, îndatoriri de diligență și loialitate față de Societate, prevăzute nu numai în Actul Constitutiv al Societății, dar și în alte regulamente interne ale acesteia. Societatea a implementat reglementări interne cu privire la modalitatea de adresare a situațiilor de conflicte de interese. |
A.7. Societatea trebuie să desemneze un secretar al Consiliului responsabil de sprijinirea activității Consiliului. | √ | | Societatea are un Secretar General care sprijină activitățile Directoratului și ale Consiliului de Supraveghere (inclusiv comitetele sale). |
A.8. Declarația privind guvernanța corporativă va informa dacă a avut loc o evaluare a Consiliului sub conducerea Președintelui sau a comitetului de nominalizare și, în caz afirmativ, va rezuma măsurile-cheie și schimbările rezultate în urma acesteia. Societatea trebuie să aibă o politică / un ghid privind evaluarea Consiliului cuprinzând scopul, criteriile și frecvența procesului de evaluare. | √ | | Consiliul de Supraveghere efectuează anual un proces de autoevaluare pe baza unui ghid de autoevaluare care prevede scopul, criteriile și frecvența unei astfel de evaluări. Această autoevaluare este efectuată sub conducerea Președintelui Comitetului Prezidential și de Nominalizare. Rezultatul acestei autoevaluări pentru 2022 este prezentat în Raportul Consiliului de Supraveghere. |
A.9. Declarația de guvernanță corporativă trebuie să conțină informații privind numărul de întâlniri ale Consiliului și comitetelor în cursul ultimului an, participarea administratorilor (în persoană și în absență) și un raport al Consiliului și comitetelor cu privire la activitățile acestora. | √ | | Directoratul Societății se întâlnește cu regularitate (cel puțin o dată la două săptămâni, dar de obicei o dată pe săptămână), iar Consiliul de Supraveghere se întâlnește ori de câte ori este necesar, dar cel puțin o dată la trei luni. Detalii cu privire la numărul ședințelor Directoratului și ale Consiliului de Supraveghere, inclusiv ale Comitetului de Audit și ale Comitetului Prezidențial și de Nominalizare în 2022, sunt incluse în Raportul Consiliului de Supraveghere și în Raportul de Guvernanță Corporativă. Rapoartele Consiliului de Supraveghere și ale Directoratului pentru 2022 sunt incluse în Raportul Anual și sunt supuse aprobării AGA Ordinare. |
A.10. Declarația de guvernanță corporativă trebuie să cuprindă informații referitoare la numărul exact de membri independenți din Directorat sau Consiliul de Supraveghere. | √ | | Urmare a evaluării independenței membrilor Consiliului de Supraveghere în baza criteriilor de independență prevăzute de Codul de Guvernanță Corporativă (care sunt în esență similare cu cele prevăzute de Legea Societăților), a rezultat că la data acestui raport, trei membri ai Consiliului de Supraveghere îndeplinesc toate criteriile de independență prevăzute de Codul de Guvernanță Corporativă. Informații privind independența membrilor Consiliului de Supraveghere sunt disponibile pe website-ul Societății, secțiunea Despre noi, sub-secțiunea Management & Guvernanță Corporativă și în Raportul Consiliului de Supraveghere. |
A.11. Consiliul societăților din Categoria Premium trebuie să înființeze un comitet de nominalizare format din membri neexecutivi, care va conduce procedura nominalizărilor de noi membri în Consiliu și va face recomandări Consiliului. Majoritatea membrilor comitetului de nominalizare trebuie să fie independenți. | | √ | Membrii Consiliului de Supraveghere sunt numiți de AGA Ordinară, pe baza unei proceduri transparente de propunere și cu majoritate de voturi ale acționarilor, așa cum este stipulat în Actul Constitutiv al Societății și de legile aplicabile. Înaintea desfășurării AGA Ordinară, CV-urile lor sunt disponibile pentru consultare de către acționari. Acționarii pot suplimenta lista candidaților pentru funcția de membru al Consiliului de Supraveghere. Membrii Directoratului sunt numiți prin decizia Consiliului de Supraveghere cu majoritatea voturilor, conform Actului Constitutiv al Societății. Consiliul de Supraveghere al OMV Petrom a înființat un Comitet Prezidențial și de Nominalizare. Principalul rol al Comitetului Prezidențial și de Nominalizare este de a fi implicat în planul de succesiune al Directoratului, având responsabilitate deplină asupra procesului de selecție a candidaților pentru numirea în Directorat. De asemenea, Comitetul Prezidențial și de Nominalizare are dreptul de a face recomandări cu privire la propunerea de candidați pentru numirea în Consiliul de Supraveghere. Comitetul Prezidențial și de Nominalizare este compus din patru membri aleși dintre membrii săi. Astfel, fiind membri ai Consiliului de Supraveghere, toți membrii Comitetului Prezidențial și de Nominalizare sunt neexecutivi. La data prezentului raport, doi membrii ai Comitetului Prezidențial și de Nominalizare sunt independenți, și astfel Societatea este conformă doar parțial cu această prevedere. |
Secțiunea B - Sistemul de gestiune a riscului și de control intern |
B.1. Consiliul trebuie să înființeze un comitet de audit, în care cel puțin un membru trebuie să fie neexecutiv independent. Majoritatea membrilor, inclusiv președintele, trebuie să fi demonstrat deținerea unei calificări adecvate, relevantă pentru funcțiile și responsabilitățile comitetului. Cel puțin un membru al comitetului de audit trebuie să fi demonstrat deținerea unei experiențe adecvate în audit sau în contabilitate. În cazul societăților din Categoria Premium, comitetul de audit trebuie să fie format din cel puțin trei membri și majoritatea membrilor comitetului de audit trebuie să fie independenți. | √ | | Consiliul de Supraveghere al OMV Petrom a înființat un Comitet de Audit, compus din o parte din membrii săi. Prin urmare, membrii Comitetului de Audit sunt toți neexecutivi. Comitetul de Audit este alcătuit din cinci membri ai Consiliului de Supraveghere, dintre care trei sunt independenți. Prin urmare, la data acestui raport, Societatea este conformă cu această prevedere. Comitetul de Audit include membri cu calificări corespunzătoare funcțiilor și responsabilităților pe care le dețin în Comitetul de Audit. În plus, trei membri au și experiență în domeniul financiar, al auditului sau al contabilității. |
B.2. Președintele comitetului de audit trebuie să fie un membru neexecutiv independent. | √ | | Fiind membri ai Consiliului de Supraveghere, toți membrii Comitetului de Audit, inclusiv Președintele Comitetului de Audit, sunt neexecutivi. Urmare a evaluării independenței, a rezultat că tot timpul pe parcursul anului 2022, precum și la data prezentului raport, Președintele Comitetului de Audit îndeplinește toate criteriile de independență prevăzute de Codul de Guvernanță Corporativă. |
B.3. În cadrul responsabilităților sale, comitetul de audit trebuie să efectueze o evaluare anuală a sistemului de control intern. | √ | | Termenii de Referință ai Comitetului de Audit detaliază rolul și atribuțiile Comitetului de Audit, care constau în principal din: |
B.4. Evaluarea trebuie să aibă în vedere eficacitatea și sfera de acoperire a funcției de audit intern, gradul de adecvare al rapoartelor de gestionare a riscului și de control intern prezentate către comitetul de audit al Consiliului, promptitudinea și eficacitatea cu care conducerea executivă soluționează deficiențele sau slăbiciunile identificate în urma controlului intern și prezentarea de rapoarte relevante în atenția Consiliului. | √ | |
B.5. Comitetul de audit trebuie să evalueze conflictele de interese în legătură cu tranzacțiile Societății și ale filialelor acesteia cu părțile afiliate. | √ | |
B.6. Comitetul de audit trebuie să evalueze eficiența sistemului de control intern și a sistemului de gestionare a riscului. | √ | |
B.7. Comitetul de audit trebuie să monitorizeze aplicarea standardelor legale și a standardelor de audit intern general acceptate. Comitetul de audit trebuie să primească și să evalueze rapoartele echipei de audit intern. | √ | |
B.8. Ori de câte ori Codul menționează rapoarte sau analize inițiate de Comitetul de Audit, acestea trebuie urmate de raportări periodice (cel puțin anuale) sau ad-hoc, care trebuie înaintate ulterior Consiliului. | √ | | Comitetul de Audit trimite periodic către Consiliul de Supraveghere rapoarte referitoare la chestiunile specifice care i-au fost atribuite. |
B.9. Niciunui acționar nu i se poate acorda tratament preferențial față de alți acționari în legătură cu tranzacții și acorduri încheiate de Societate cu acționarii și afiliații acestora. | √ | | Societatea aplică un tratament egal pentru toți acționarii săi. Conform Politicii interne privind Tranzacțiile cu Părți Afiliate în vigoare în cadrul Societății, tranzacțiile cu părțile afiliate sunt tratate obiectiv, conform standardelor uzuale din domeniu, legilor și reglementărilor corporative aplicabile. |
B.10. Consiliul trebuie să adopte o politică prin care să se asigure că orice tranzacție a Societății cu oricare dintre societățile cu care are relații strânse, a cărei valoare este egală cu sau mai mare de 5% din activele nete ale Societății (conform ultimului raport financiar), este aprobată de Consiliu în urma unei opinii cu caracter obligatoriu a comitetului de audit al Consiliului și este dezvăluită în mod corect acționarilor și potențialilor investitori, în măsura în care aceste tranzacții se încadrează în categoria evenimentelor care fac obiectul cerințelor de raportare. | √ | | Societatea a adoptat o Politică internă privind Tranzacțiile cu Părți Afiliate, care prevede principiile-cheie de revizuire, aprobare și publicare a tranzacțiilor cu părți afiliate, conform prevederilor legale în vigoare și a documentelor corporative ale Societății, inclusiv faptul că tranzacțiile Societății cu părțile afiliate, care depășesc sau se estimează că pot depăși, individual sau agregat, o valoare anuală de 5% din activele nete ale Societății, trebuie aprobate de Consiliul de Supraveghere în urma aprobării lor de către Directorat și pe baza opiniei Comitetului de Audit referitoare la acea tranzacție. OMV Petrom transmite periodic rapoarte privind tranzacțiile semnificative cu părți afiliate către Autoritatea de Supraveghere Financiară și Bursa de Valori București. Aceste rapoarte sunt revizuite de auditorul financiar independent în conformitate cu legislația relevantă în vigoare. |
B.11. Auditurile interne trebuie efectuate de către o divizie separată structural (departamentul de audit intern) din cadrul Societății sau prin angajarea unei entități terțe independente. | √ | | Auditurile interne sunt efectuate de către un departament separat din cadrul Societății, respectiv de Departamentul de Audit Intern. |
B.12. În scopul asigurării îndeplinirii funcțiilor principale ale departamentului de audit intern, acesta trebuie să raporteze din punct de vedere funcțional către Consiliu prin intermediul comitetului de audit. În scopuri administrative și în cadrul obligațiilor conducerii de a monitoriza și reduce riscurile, acesta trebuie să raporteze direct Directorului General Executiv. | | √ | Departamentul de Audit Intern raportează din punct de vedere administrativ Directorului General Executiv. Cu toate acestea, Departamentul de Audit Intern continuă să mențină anumite funcții de raportare pe linie funcțională către Directorat, ceea ce a determinat conformitatea doar parțială a Societății cu această prevedere. Totuși, Comitetul de Audit este informat în mod regulat cu privire la principalele concluzii ale auditului intern și cu privire la alte activități ale Departamentului de Audit Intern. De asemenea, Comitetul de Audit aprobă carta activității de audit (care reprezintă termenii de referință ai Departamentului de Audit Intern și care îi descrie scopul, autoritatea și responsabilitatea) și de asemenea aprobă planul anual de audit intern. Prin urmare, în opinia noastră, independența și obiectivitatea funcției de audit intern nu sunt afectate de această structură de raportare. De asemenea, Departamentul de Audit Intern nu a întâmpinat în experiența sa anterioară cazuri care ar putea fi considerate ca punând în pericol independența sau obiectivitatea acestuia ca urmare a acestor linii funcționale de raportare. Societatea analizează posibilitățile de a deveni conformă cu această prevedere în viitor.
|
Secțiunea C - Justa recompensă și motivare |
C.1. Societatea trebuie să publice pe pagina sa de internet politica de remunerare și să includă în raportul anual o declarație privind implementarea politicii de remunerare în cursul perioadei anuale care face obiectul analizei. Orice schimbare esențială intervenită în politica de remunerare trebuie publicată în timp util pe pagina de internet a Societății. | √ | | Societatea are o Politică de Remunerare care este în linie cu strategia pe termen lung a OMV Petrom, practica actuală de pe piață, și de asemenea cu opiniile și interesele acționarilor OMV Petrom. Aceasta urmează principiile de remunerare ale OMV Petrom în funcție de performanță. Politica de Remunerare este disponibilă pe website, în cadrul secțiunii Despre Noi, sub-secțiunea Management & Guvernanță Corporativă. Implementarea Politicii de Remunerare și rezultatele de performanță sunt prezentate în Raportul de Remunerare anual pentru Directorat și Consiliul de Supraveghere al OMV Petrom. Raportul de Remunerare pentru Directorat și Consiliul de Supraveghere al OMV Petrom, aferent anului 2022 va fi supus votului consultativ în cadrul AGA Ordinară din 26 aprilie 2023. |
Secțiunea D - Adăugarea de valoare prin relațiile cu investitorii |
D.1. Societatea trebuie să organizeze un serviciu de Relații cu Investitorii – indicându-se publicului larg persoana responsabilă / persoanele responsabile sau unitatea organizatorică. În afară de informațiile impuse de prevederile legale, Societatea trebuie să includă pe pagina sa de internet o secțiune dedicată Relațiilor cu Investitorii, în limbile română și engleză, cu toate informațiile relevante de interes pentru investitori, inclusiv: D.1.1. Principalele reglementări corporative: actul constitutiv, procedurile privind adunările generale ale acționarilor; D.1.2. CV-urile profesionale ale membrilor organelor de conducere ale Societății, alte angajamente profesionale ale membrilor Consiliului, inclusiv poziții executive și neexecutive în consilii de administrație din societăți sau din instituții non-profit; D.1.3. Rapoartele curente și rapoartele periodice (trimestriale, semestriale și anuale); D.1.4. Informații referitoare la adunările generale ale acționarilor; D.1.5. Informații privind evenimentele corporative; D.1.6. Numele și datele de contact ale unei persoane care va putea să furnizeze, la cerere, informații relevante; D.1.7. Prezentările Societății (de ex., prezentările pentru investitori, prezentările privind rezultatele trimestriale etc.), situațiile financiare (trimestriale, semestriale, anuale), rapoartele de audit și rapoartele anuale. | √ | | OMV Petrom are un departament dedicat Relației cu Investitorii, care poate fi contactat prin e-mail: investor.relations.petrom@petrom.com. De asemenea, pe website-ul OMV Petrom există o secțiune specială dedicată Relației cu Investitorii, unde sunt disponibile următoarele informații / documente principale, atât în limba engleză, cât și în limba română: |
D.2. Societatea va avea o politică privind distribuția anuală de dividende sau alte beneficii către acționari. Principiile politicii anuale de distribuție către acționari vor fi publicate pe pagina de internet a Societății. | √ | | Politica de Dividende a Societății este publicată pe website-ul acesteia, în secțiunea Investitori, sub-secțiunea Acțiuni și Dividende, precum și în secțiunea Despre Noi, sub-secțiunea Management & Guvernanță Corporativă. |
D.3. Societatea va adopta o politică în legătură cu previziunile, fie că acestea sunt făcute publice sau nu. Previziunile se referă la concluzii cuantificate ale unor studii, care vizează stabilirea impactului global al unui număr de factori privind o perioadă viitoare (așa-numitele ipoteze): prin natura sa, această proiecție are un nivel ridicat de incertitudine, rezultatele efective putând diferi în mod semnificativ de previziunile prezentate inițial. Politica privind previziunile va stabili frecvența, perioada avută în vedere și conținutul previziunilor. Dacă sunt publicate, previziunile pot fi incluse numai în rapoartele anuale, semestriale sau trimestriale. Politica privind previziunile va fi publicată pe pagina de internet a Societății. | √ | | Societatea are o Politică privind Previziunile, care este publicată pe website-ul acesteia, în secțiunea Despre Noi, sub-secțiunea Management & Guvernanță Corporativă.
|
D.4. Regulile adunărilor generale ale acționarilor nu trebuie să limiteze participarea acționarilor la adunările generale și exercitarea drepturilor acestora. Modificările regulilor vor intra în vigoare, cel mai devreme, începând cu următoarea adunare a acționarilor. | √ | | Informații cu privire la modalitatea de organizare a AGA sunt menționate în Actul Constitutiv al Societății și în Regulile și Procedurile AGA, precum și pe scurt și în Raportul de Guvernanță Corporativă. De asemenea, OMV Petrom publică pentru fiecare AGA convocatoare, care descriu în detaliu procedura ce trebuie urmată pentru respectiva AGA. În acest fel, Societatea se asigură că AGA sunt conduse și organizate în mod corespunzător, în timp ce drepturile acționarilor sunt respectate. |
D.5. Auditorii financiari independenți vor fi prezenți la adunarea generală a acționarilor atunci când rapoartele lor sunt prezentate în cadrul acestor adunări. | √ | | Auditorii financiari independenți participă la AGA Ordinară în care sunt supuse aprobării situațiile financiare anuale individuale și consolidate. |
D.6. Consiliul va prezenta adunării generale anuale a acționarilor o scurtă apreciere cu privire la sistemele de control intern și de gestiune a riscurilor semnificative, precum și opinii asupra unor chestiuni supuse deciziei adunării generale. | √ | | Toate aspectele supuse aprobării AGA sunt aprobate de către Consiliul de Supraveghere, conform reglementărilor interne ale Societății. De asemenea, Raportul Anual supus aprobării AGA conține o scurtă evaluare a sistemelor de control intern și de gestionare a riscurilor semnificative. |
D.7. Orice specialist, consultant, expert sau analist financiar poate participa la adunarea acționarilor în baza unei invitații prealabile din partea Președintelui Consiliului. Jurnaliștii acreditați pot, de asemenea, să participe la adunarea generală a acționarilor, cu excepția cazului în care Președintele Consiliului ia o altă hotărâre în acest sens. | √ | | Regulile și Procedurile AGA prevăd posibilitatea ca orice specialist, consultant, expert, analist financiar sau jurnalist acreditat să poată participa la AGA în baza unei invitații prealabile din partea Președintelui Consiliului de Supraveghere.
|
D.8. Rapoartele financiare trimestriale și semestriale vor include informații atât în limba română, cât și în limba engleză referitoare la factorii-cheie care influențează modificări în nivelul vânzărilor, al profitului operațional, al profitului net și al altor indicatori financiari relevanți, atât de la un trimestru la altul, cât și de la un an la altul. | √ | | Rapoartele financiare trimestriale și semestriale includ informații atât în limba română, cât și în limba engleză referitoare la factorii-cheie care determină modificări în nivelul vânzărilor, al profitului operațional, al profitului net și al altor indicatori financiari și operaționali relevanți, atât de la un trimestru la altul, cât și de la un an la altul.
|
D.9. O societate va organiza cel puțin două ședințe / teleconferințe cu analiștii și investitorii în fiecare an. Informațiile prezentate cu aceste ocazii vor fi publicate în secțiunea relații cu investitorii a paginii de internet a Societății la data ședințelor / teleconferințelor. | √ | | OMV Petrom organizează întâlniri individuale și teleconferințe cu analiști financiari, investitori, brokeri și alți specialiști de piață, în vederea prezentării elementelor financiare și operaționale relevante pentru decizia investițională. În 2022, OMV Petrom a organizat patru conferințe telefonice cu ocazia publicării rezultatelor financiare trimestriale. De asemenea, conducerea Societății și echipa Relația cu Investitorii au avut o prezeță active pe piețele de capital locale și străine, prin participarea la conferințe ale brokerilor și organizarra de apeluri pentru analiști și investitori, precum și turnee de promovare. Pentru mai multe detalii, vă rugăm să consultați secțiunea din Raportul Anual referitoare la OMV Petrom pe piețele de capital. Prezentările pentru investitori au fost puse la dispoziție la momentul întâlnirilor / conferințelor telefonice pe website-ul Societății, în secțiunea Investitori, Evenimente, Intâlniri și conferințe. |
D.10. În cazul în care o societate susține diferite forme de expresie artistică și culturală, activități sportive, activități educative sau științifice și consideră că impactul acestora asupra caracterului inovator și competitivității societății fac parte din misiunea și strategia sa de dezvoltare, va publica politica cu privire la activitatea sa în acest domeniu. | √ | | OMV Petrom desfășoară diverse activități privind educația, responsabilitatea socială, de mediu și guvernanță, sprijinind comunitățile locale în care Societatea își desfășoară activitatea. OMV Petrom își concentrează eforturile de sustenabilitate pe următoarele domenii de interes: tranziția către o afacere cu emisii reduse de carbon, conducerea de operațiuni responsabile, inovație & digitalizare și sprijinirea oamenilor și comunităților. Mai multe detalii cu privire la acestea vor putea fi găsite în Raportul de Sustenabilitate pentru anul 2022, care este emis de către Societate conform cerințelor legale referitoare la raportarea informațiilor nefinanciare. |
Conform celor mai bune informații disponibile, confirmăm că situațiile financiare consolidate întocmite pentru anul încheiat la 31 decembrie 2022 oferă o imagine corectă și conformă cu realitatea a activelor, obligațiilor, poziției financiare și a situației veniturilor și cheltuielilor Grupului OMV Petrom, așa cum este prevăzut de standardele de contabilitate aplicabile, și că Raportul Directoratului oferă o imagine corectă și conformă cu realitatea privind dezvoltarea și performanța afacerii și poziția Grupului, precum și o descriere a principalelor riscuri și incertitudini asociate dezvoltării așteptate a Grupului.
București, 16 martie 2023
Directoratul
Christina Verchere Director General Executiv Preşedinte al Directoratului | | | | Alina Popa Director Financiar Membru al Directoratului |
| | | | |
| | | | |
Christopher Veit Membru al Directoratului Explorare și Producție | | Franck Neel Membru al Directoratului Gaze și Energie | | Radu Căprău Membru al Directoratului Rafinare și Marketing |
| |
ABB | Accelerated Book Building (plasament accelerat) |
AGA | Adunarea Generală a Acționarilor |
AGOA | Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor |
ANRE | Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei |
ANRM | Agenția Națională pentru Resurse Minerale |
bbl | baril(i), respectiv 159 de litri |
bcf | Billion cubic feet (miliarde picioare cubice); 1 miliard metri cubi standard = 35,3147 miliarde picioare cubice pentru România sau 34,7793 miliarde picioare cubice pentru Kazahstan |
bep | baril(i) echivalent petrol |
BET | Un indice de preț ponderat cu capitalizarea free floatului, ce reflectă evoluția celor mai tranzacționate 17 companii de pe piața reglementată a BVB |
BVB | Bursa de Valori București |
BVL | Bursa de Valori Londra |
CAGR | Rata anuală de creștere compusă |
Capital angajat | Total capitaluri proprii + datoria netă / (numerar net) |
CCA / efecte CCA / câștiguri / (pierderi) din deținerea stocurilor | Costul curent de achiziție
Câștigurile / (pierderile) din deținerea stocurilor reprezintă diferența dintre costul vânzărilor calculat utilizând costul curent de achiziție și costul vânzărilor calculat folosind metoda mediei ponderate, ulterior ajustărilor pentru modificările în provizioanele de depreciere, în cazul în care valoarea realizabilă netă a stocului este mai mică decât costul său.
Pe piețele de energie volatile, măsurarea costului produselor petroliere vândute în baza valorilor istorice (ex. costul mediu ponderat) poate avea un efect denaturant asupra rezultatelor raportate (profit net etc.).
Suma prezentată ca efecte CCA reprezintă diferența dintre cheltuiala aferentă stocurilor din situația veniturilor și cheltuielilor pe baza costului mediu ponderat (ajustată cu modificările în provizioanele de depreciere aferente valorii realizabile) și cheltuiala determinată folosind costul curent de achiziție.
Costul curent de achiziție este calculat lunar utilizând date din sistemele de livrare și producție ale rafinăriei la nivelul segmentului Downstream Oil. |
CCS | Captarea și stocarea carbonului |
CCU | Captarea și utilizarea carbonului |
CV | Curriculum Vitae |
Datoria netă / (numerar net) | Datorii purtătoare de dobândă plus datoriile privind leasingul financiar minus numerarul și echivalentele de numerar |
Elemente speciale | Elementele speciale sunt cheltuieli și venituri înregistrate în cadrul situațiilor financiare, care sunt prezentate separat, dat fiind faptul că nu fac parte din operațiunile comerciale curente. Acestea fac obiectul unei prezentări separate, pentru a permite investitorilor înțelegerea și evaluarea mai bune a performanței financiare raportate de Grupul OMV Petrom. |
E&P | Explorare și Producție |
ESG | Mediu, social și guvernanță |
EUR | euro |
EURIBOR | Rata dobânzii practicată de băncile europene în relațiile interbancare pentru împrumuturile în EUR |
EWRM | Gestionarea riscului la nivelul companiei |
FP | Fondul Proprietatea |
FRD | Proiecte de redezvoltare a zăcămintelor |
FV | Fotovoltaic |
GDR | Global Depositary Receipts (Certificate Globale de Depozit) |
GNC | Gaz Natural Comprimat |
GNL | Gaz Natural Lichefiat |
GPL | Gaz Petrolier Lichefiat |
G&E | Gaze și Energie |
HSSE | Health, Safety, Security and Environment (Sănătate, Siguranța Muncii, Securitate și Mediu) |
HU | Ungaria |
IE | Irlanda |
IEA | Agenția Internațională pentru Energie |
IFRS | International Financial Reporting Standards (Standarde internaționale de raportare financiară) |
Indicatorul capital propriu la total active | Capital Propriu / (Total Active) în % |
ISO | International Organization for Standardization (Organizația Internațională de Standardizare) |
kg | kilogram(e) |
m, km | metru(i), kilometru(i) |
LTIR | LTIR (Lost Time Injury Rate): Frecvența medie a incidentelor cu una sau mai multe zile lucrătoare pierdute față de timpul de lucru prestat (angajați OMV Petrom și contractori). Numărul accidentelor cu timp de lucru pierdut (accidente de muncă având ca rezultat decese și cazurile cu zile de lucru pierdute) raportat la un milion de ore lucrate. |
mc | metri cubi |
mil. | milion / milioane |
mld. | miliard / miliarde |
MTBF | mean time between failures= timpul mediu între două defecţiuni |
MW; MWh | megawatt; megawatt hour (megawatt-oră) |
n.a. | not applicable (nu se aplică) |
n.m. | not meaningful (nesemnificativ): deviația depășește (±) 500% sau comparația este realizată între valori de semn contrar |
NOPAT | Net Operating Profit After Tax (Profitul operațional net după impozitare) = Profitul net atribuibil acționarilor OMV Petrom S.A., +/- dobânda netă aplicabilă mișcărilor nete ale împrumuturilor, +/- rezultatul din activități întrerupte, +/- efectul fiscal al ajustărilor |
OCDE | Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică |
offshore | din zona maritimă |
onshore | din zona de uscat |
ONU | Organizaţia Naţiunilor Unite |
OPCOM | Administratorul pieței de energie electrică din România |
OPEC | Organization of the Petroleum Exporting Countries (Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol) |
PIB | Produs Intern Brut |
Profit net CCA atribuibil acționarilor OMV Petrom S.A. excluzând elemente speciale | Profit net atribuibil acționarilor OMV Petrom S.A., ajustat cu efectul după impozitare al elementelor speciale și CCA |
Rezultat din exploatare | Rezultatul din exploatare include fostul indicator „Profit inainte de dobânzi și impozitareˮ și rezultatul net din investițiile contabilizate conform metodei punerii în echivalență |
Rezultat din exploatare înainte de depreciere | Fostul indicator EBITD = Rezultat din exploatare înainte de dobânzi, impozite, amortizare și ajustări de depreciere a activelor imobilizate, inclusiv reversări |
Rezultat pe acțiune | Raportul dintre profitul net atribuibil acționarilor și numărul ponderat de acțiuni |
R&M | Rafinare șI Marketing |
ROACE | Return On Average Capital Employed (Rentabilitatea medie a capitalului angajat) = NOPAT (determinat ca sumă a trimestrului curent și a ultimelor trei trimestre anterioare) împărțit la capitalul mediu angajat (determinat pe o bază mobilă, ca medie a ultimelor patru trimestre) (%) |
ROACE CCA excluzând elemente speciale | Rentabilitatea medie a capitalului angajat CCA excluzând elemente speciale = NOPAT (suma trimestrului curent și a ultimelor trei trimestre anterioare) ajustat cu efectul după impozitare al elementelor speciale și CCA, împărțit la capitalul angajat mediu (determinat pe o bază mobilă, ca medie a ultimelor patru trimestre) (%) |
ROBOR | Rata dobânzii practicată de băncile din România în relațiile interbancare pentru împrumuturile în RON |
RON, lei | lei noi |
S.A. | Societate pe Acțiuni |
SDGs | Obiective de Dezvoltare Durabilă |
SDS | Scenariul dezvoltării durabile |
sidetrack | resăparea sondei de origine la același obiectiv sau la un obiectiv diferit în scopul producerii de rezerve dovedite nedezvoltate |
SUA | Statele Unite ale Americii |
T | trimestru |
TCFD | Task Force on Climate-related Financial Disclosures=Grupul operativ pentru publicarea informațiilor financiare referitoare la schimbările climatice |
tep | tonă(e) echivalent petrol; 1 tep = 7,193 bbl pentru România sau 7,78 bbl pentru Kazahstan |
TRIR | Rata totală a accidentelor înregistrabile (angajați și contractori); numărul incidentelor înregistrabile (decese + accidente cu zile de lucru pierdute + accidente de muncă urmate de restricționarea activitații + incidente cu tratament medical) calculat ca media ultimelor 12 luni raportat la 1.000.000 de ore lucrate; |
TVA | Taxa pe valoare adăugată |
TWh | terrawatt hour (terrawatt-oră) |
UE | Uniunea Europeană |
USD | dolar american |
| |

Cuprins
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A POZIŢIEI FINANCIARE | |
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A VENITURILOR ŞI CHELTUIELILOR | |
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A REZULTATULUI GLOBAL | |
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII | |
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A FLUXURILOR DE TREZORERIE | |
NOTE LA SITUAŢIILE FINANCIARE CONSOLIDATE | |
| Note | 31 decembrie 2022 | 31 decembrie 2021 |
ACTIVE | | | |
Imobilizări necorporale | 6 | 3.015,67 | 2.889,08 |
Imobilizări corporale | 7 | 24.751,07 | 25.864,51 |
Investiţii în entităţi asociate | 8 | 40,83 | 34,41 |
Alte active financiare | 9 | 2.047,46 | 1.995,88 |
Alte active | 10 | 327,69 | 333,29 |
Creanţe privind impozitul pe profit amânat | 18 | 2.035,60 | 1.538,21 |
Active imobilizate | | 32.218,32 | 32.655,38 |
Stocuri | 11 | 3.814,84 | 2.293,02 |
Creanţe comerciale | 9 | 3.548,45 | 2.640,68 |
Alte active financiare | 9 | 2.390,87 | 1.742,09 |
Alte active | 10 | 1.278,02 | 301,25 |
Numerar şi echivalente de numerar | 32 | 14.256,13 | 10.322,65 |
Active circulante | | 25.288,31 | 17.299,69 |
Active deţinute pentru vânzare | 12 | 14,83 | 14,83 |
Total active | | 57.521,46 | 49.969,90 |
CAPITALURI PROPRII ŞI DATORII | | | |
Capital social | 13 | 6.231,17 | 5.664,41 |
Rezerve | | 34.271,42 | 28.548,93 |
Capitaluri proprii ale acţionarilor societăţii-mamă | | 40.502,59 | 34.213,34 |
Interes minoritar | | 5,81 | 0,55 |
Total capitaluri proprii | | 40.508,40 | 34.213,89 |
Provizioane pentru beneficii de pensionare şi alte obligaţii similare | 14 | 157,08 | 170,05 |
Împrumuturi purtătoare de dobânzi | 15 | - | 16,49 |
Datorii de leasing | 32 | 498,86 | 501,41 |
Provizioane privind obligaţiile cu dezafectarea şi restaurarea | 14 | 6.716,36 | 6.051,61 |
Alte provizioane | 14 | 674,47 | 672,95 |
Alte datorii financiare | 16 | 52,97 | 98,84 |
Alte datorii | 17 | 50,85 | 52,01 |
Datorii pe termen lung | | 8.150,59 | 7.563,36 |
Datorii comerciale | 16 | 4.265,77 | 3.265,78 |
Împrumuturi purtătoare de dobânzi | 15 | 137,87 | 255,06 |
Datorii de leasing | 32 | 155,96 | 158,32 |
Datorii cu impozitul pe profit | | 522,89 | 203,82 |
Alte provizioane şi obligaţii cu dezafectarea | 14 | 1.379,36 | 417,77 |
Alte datorii financiare | 16 | 1.125,78 | 2.725,48 |
Alte datorii | 17 | 1.274,84 | 1.166,42 |
Datorii curente | | 8.862,47 | 8.192,65 |
Total capitaluri proprii şi datorii | | 57.521,46 | 49.969,90 |
| | | |
| Note | 2022 | 2021 |
Venituri din vânzări | 19, 28 | 61.344,44 | 26.011,13 |
Alte venituri de exploatare | 20 | 1.339,07 | 185,47 |
Venit net din investiții în entități asociate | 21 | 8,73 | 5,23 |
Total venituri din vânzări şi alte venituri | | 62.692,24 | 26.201,83 |
Achiziţii (nete de variaţia stocurilor) | | (30.376,50) | (10.572,06) |
Cheltuieli de producţie şi similare | | (6.918,90) | (4.100,78) |
Cheltuieli cu taxe aferente producției și similare | | (5.435,21) | (1.988,06) |
Amortizare, ajustări de depreciere a activelor imobilizate și reversări | 23 | (5.064,36) | (3.399,41) |
Cheltuieli privind vânzările, distribuţia şi cheltuieli administrative | | (2.424,73) | (1.976,73) |
Cheltuieli de explorare | | (134,41) | (203,36) |
Alte cheltuieli de exploatare | 22 | (299,38) | (252,58) |
Rezultat din exploatare | 28 | 12.038,75 | 3.708,85 |
Venituri din dobânzi | 24 | 776,09 | 160,69 |
Cheltuieli cu dobânzile | 24 | (725,86) | (464,74) |
Alte venituri şi cheltuieli financiare | 25 | (33,13) | (6,70) |
Rezultat financiar net | | 17,10 | (310,75) |
Profit înainte de impozitare | | 12.055,85 | 3.398,10 |
Impozit pe profit | 26 | (1.755,78) | (533,68) |
Profit/(pierdere) net(ă) aferent(ă) anului | | 10.300,07 | 2.864,42 |
din care atribuibil acţionarilor societăţii-mamă | | 10.300,88 | 2.864,34 |
din care atribuibil(ă) interesului minoritar | | (0,81) | 0,08 |
Rezultat pe acțiune de bază și diluat (RON) | 27 | 0,1684 | 0,0470 |
| | | |
| 2022 | 2021 |
Profit net al anului | 10.300,07 | 2.864,42 |
Diferențe de curs din conversie valutară | 1,19 | 66,66 |
Câștiguri/(pierderi) din instrumentele de acoperire împotriva riscurilor, generate în cursul anului | 57,15 | (131,60) |
(Câştiguri)/pierderi din instrumentele de acoperire împotriva riscurilor, reclasificate în situația veniturilor și cheltuielilor | (36,89) | 7,43 |
Totalul elementelor care pot fi reclasificate (“reciclate”) ulterior în cadrul situaţiei veniturilor și cheltuielilor | 21,45 | (57,51) |
Câştiguri/(pierderi) din actualizarea beneficiilor de pensionare | 4,96 | 20,26 |
Câștiguri/(pierderi) din instrumentele de acoperire împotriva riscurilor care sunt ulterior transferate în valoarea contabilă a elementului acoperit împotriva riscului | (84,45) | 57,22 |
Totalul elementelor care nu vor fi reclasificate (“reciclate”) ulterior în cadrul situaţiei veniturilor și cheltuielilor | (79,49) | 77,48 |
Impozit pe profit aferent elementelor care pot fi reclasificate (“reciclate”) ulterior în cadrul situaţiei veniturilor şi cheltuielilor | (3,24) | 61,47 |
Impozit pe profit aferent elementelor care nu vor fi reclasificate (“reciclate”) ulterior în cadrul situaţiei veniturilor şi cheltuielilor | 12,73 | (12,40) |
Impozit pe profit total aferent altor elemente ale rezultatului global | 9,49 | 49,07 |
Alte elemente ale rezultatului global al anului, nete de impozit pe profit | (48,55) | 69,04 |
Rezultatul global total al anului | 10.251,52 | 2.933,46 |
din care atribuibil acţionarilor societăţii-mamă | 10.252,33 | 2.933,37 |
din care atribuibil interesului minoritar | (0,81) | 0,09 |
| | |
Situația consolidată a modificărilor capitalurilor proprii pentru anul încheiat la 31 decembrie 2022
| Capital social | Rezultatul reportat și alte rezerve similare | Rezerva din instrumente de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie | Rezerva din diferenţe de curs valutar din conversia operaţiunilor din străinătate | Alte rezerve | Acţiuni proprii | Capitaluri proprii ale acţionarilor societății-mamă | Interes minoritar | Capitaluri proprii |
Sold la 1 ianuarie 2022 | 5.664,41 | 28.387,59 | (18,03) | 154,75 | 24,64 | (0,02) | 34.213,34 | 0,55 | 34.213,89 |
Profit/(pierdere) net(ă) al anului | - | 10.300,88 | - | - | - | - | 10.300,88 | (0,81) | 10.300,07 |
Alte elemente ale rezultatului global al anului | - | 4,18 | (53,92) | 1,19 | - | - | (48,55) | - | (48,55) |
Rezultatul global total al anului | - | 10.305,06 | (53,92) | 1,19 | - | - | 10.252,33 | (0,81) | 10.251,52 |
Dividende distribuite | - | (4.480,53) | - | - | - | - | (4.480,53) | (0,11) | (4.480,64) |
Majorarea capitalului social* | 566,76 | - | - | - | (120,66) | - | 446,10 | - | 446,10 |
Reclasificarea instrumentelor de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie în bilanț | - | - | 70,94 | - | - | - | 70,94 | - | 70,94 |
Modificări ale interesului minoritar și alte efecte** | - | (43,15) | - | - | 43,56 | - | 0,41 | 6,18 | 6,59 |
Sold la 31 decembrie 2022 | 6.231,17 | 34.168,97 | (1,01) | 155,94 | (52,46) | (0,02) | 40.502,59 | 5,81 | 40.508,40 |
| | | | | | | | | |
* La data de 3 noiembrie 2022, OMV Petrom S.A. a finalizat majorarea capitalului social cu valoarea de 566,76 milioane RON, prin aport în natură al statului român cu suma de 120,66 milioane RON și aport în numerar de către alți acționari cu suma de 446,10 milioane RON. A se vedea nota 13 pentru mai multe detalii.
** Alte efecte prin poziția "Rezultatul reportat și alte rezerve similare" în suma de (43,15) milioane RON includ (37,29) milioane RON reprezentând actualizarea valorii terenurilor care au facut obiectul majorării de capital social realizată în anul 2022, conform raportului evaluatorului independent, și (5,86) milioane RON reprezentând costurile tranzacției direct atribuibile majorării de capital social realizată în cursul anului 2022.
Alte efecte prin poziția "Alte rezerve" în sumă de 43,56 milioane RON includ 37,29 milioane RON reprezentând actualizarea valorii terenurilor care au facut obiectul majorării de capital social realizată în anul 2022, conform raportului evaluatorului independent, și 6,27 milioane RON reprezentând terenuri pentru care dreptul de proprietate a fost obținut de la statul român în cursul anului și care au facut obiectul majorării de capital social realizată în cursul anului 2022.
Pentru detalii privind elementele capitalurilor proprii, a se vedea nota 13.
Situația consolidată a modificărilor capitalurilor proprii pentru anul încheiat la 31 decembrie 2021
| Capital social | Rezultatul reportat și alte rezerve similare | Rezerva din instrumente de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie | Rezerva din diferenţe de curs valutar din conversia operaţiunilor din străinătate | Alte rezerve | Acţiuni proprii | Capitaluri proprii ale acţionarilor societății-mamă | Interes minoritar | Capitaluri proprii |
Sold la 1 ianuarie 2021 | 5.664,41 | 27.262,19 | 74,36 | (168,83) | 238,52 | (0,02) | 33.070,63 | 0,50 | 33.071,13 |
Profit net al anului | - | 2.864,34 | - | - | - | - | 2.864,34 | 0,08 | 2.864,42 |
Alte elemente ale rezultatului global al anului | - | 17,02 | (56,24) | 323,58 | (215,33) | - | 69,03 | 0,01 | 69,04 |
Rezultatul global total al anului | - | 2.881,36 | (56,24) | 323,58 | (215,33) | - | 2.933,37 | 0,09 | 2.933,46 |
Dividende distribuite | - | (1.755,96) | - | - | - | - | (1.755,96) | (0,04) | (1.756,00) |
Reclasificarea instrumentelor de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie în bilanț | - | - | (36,15) | - | - | - | (36,15) | - | (36,15) |
Modificări ale interesului minoritar și alte efecte | - | - | - | - | 1,45 | - | 1,45 | - | 1,45 |
Sold la 31 decembrie 2021 | 5.664,41 | 28.387,59 | (18,03) | 154,75 | 24,64 | (0,02) | 34.213,34 | 0,55 | 34.213,89 |
| | | | | | | | | |
| Note | 2022 | 2021 |
Profit înainte de impozitare | | 12.055,85 | 3.398,10 |
Venituri din dobânzi | 24 | (757,49) | (134,51) |
Cheltuieli cu dobânzile şi alte cheltuieli financiare | 24, 25 | 41,71 | 32,82 |
Mişcarea netă a provizioanelor şi a ajustărilor de depreciere pentru: | | | |
- Stocuri | | 10,74 | (4,19) |
- Creanţe | | 18,99 | (60,36) |
- Beneficii de pensionare şi alte datorii similare | | (8,49) | (24,17) |
- Obligații cu dezafectarea şi restaurarea | | (30,86) | (96,89) |
- Alte provizioane pentru riscuri şi cheltuieli | | 941,64 | (17,85) |
Venituri aferente entităţilor asociate | 8 | (6,02) | (2,08) |
Câștiguri nete din cedarea de filiale, activități și active imobilizate | 20, 22 | (22,83) | (35,95) |
Amortizare şi ajustări de depreciere a activelor imobilizate, inclusiv reversări | | 5.120,09 | 3.496,79 |
Alte ajustări nemonetare | 32 | (1.363,10) | 1.125,33 |
Dobânzi primite | | 814,04 | 125,45 |
Dobânzi şi alte costuri financiare plătite | | (35,25) | (20,25) |
Impozit pe profit plătit | | (1.898,38) | (351,98) |
Trezoreria generată de activitățile de exploatare înainte de modificările capitalului circulant | | 14.880,64 | 7.430,26 |
(Creşterea)/scăderea stocurilor | | (1.555,19) | (212,60) |
(Creşterea)/scăderea creanţelor | | (3.034,06) | (1.080,36) |
Creşterea/(scăderea) datoriilor | | 1.045,22 | 859,69 |
Flux de trezorerie din activităţi de exploatare | | 11.336,61 | 6.996,99 |
Investiţii | | | |
Imobilizări necorporale şi corporale | | (3.208,43) | (2.846,22) |
Investiții și alte active financiare | 32 | (45,39) | - |
Cedări | | | |
Încasări aferente activelor imobilizate şi activelor financiare | 32 | 148,61 | 88,01 |
Încasări din transferul de activitate | 32 | 0,99 | 43,00 |
Încasări din vânzarea de filiale, mai puțin numerarul cedat | 32 | - | 462,27 |
Flux de trezorerie din activităţi de investiţii | | (3.104,22) | (2.252,94) |
Majorarea capitalului social | 13 | 446,10 | - |
Rambursări nete aferente împrumuturilor | 32 | (308,30) | (172,92) |
Dividende plătite | | (4.438,22) | (1.741,02) |
Flux de trezorerie din activităţi de finanţare | | (4.300,42) | (1.913,94) |
Efectul modificării cursurilor de schimb asupra numerarului şi echivalentelor de numerar | | 1,51 | 11,32 |
Creşterea netă a numerarului şi a echivalentelor de numerar | | 3.933,48 | 2.841,43 |
Numerar şi echivalente de numerar la începutul anului | | 10.322,65 | 7.481,22 |
Numerar şi echivalente de numerar la sfârşitul anului | 32 | 14.256,13 | 10.322,65 |
| | | |
- 1. PRINCIPII LEGALE ŞI BAZELE DE ÎNTOCMIRE
OMV Petrom S.A., având sediul în Strada Coralilor, nr. 22, cod poştal 013329, Bucureşti, România, desfăşoară activităţi în segmentele Explorare și Producție (E&P), Rafinare și Marketing (R&M) şi Gaze și Energie (G&E) şi este listată la Bursa de Valori Bucureşti sub codul “SNP” şi la Bursa de Valori din Londra sub codurile „PETB” şi „PETR”.
Începând cu 1 ianuarie 2022, segmentele de activitate ale Grupului OMV Petrom au fost redenumite după cum urmează: Upstream a devenit Explorare și Producție, Downstream Oil a devenit Rafinare și Marketing, iar Downstream Gas a devenit Gaze și Energie.
Structura acționariatului la 31 decembrie 2022 și 2021
| Procent 2022 | Procent 2021 |
OMV Aktiengesellschaft | 51,157% | 51,011% |
Statul Român | 20,698% | 20,639% |
Fondul Proprietatea S.A. | - | 6,997% |
Entităţi juridice şi persoane fizice | 28,145% | 21,353% |
Total | 100,000% | 100,000% |
| | |
La 31 decembrie 2022, numărul de certificate globale de depozit (GDR-uri) este de 127.544 , echivalentul a 19.131.600 acţiuni ordinare, reprezentând 0,031% din capitalul social.
La 31 decembrie 2021, numărul GDR-urilor a fost de 111.494, echivalentul a 16.724.100 acţiuni ordinare, reprezentând 0,030% din capitalul social.
Declaraţie de conformitate
Aceste situaţii financiare consolidate au fost întocmite în conformitate cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară (IFRS), adoptate de către Uniunea Europeană (UE).
Conform Ordinului Ministrului Finanţelor Publice nr. 1121/2006, companiile româneşti listate la bursă, așa cum este OMV Petrom S.A., trebuie să întocmească situaţii financiare consolidate în conformitate cu IFRS, adoptate de către UE, începând cu anul 2007.
Exerciţiul financiar corespunde anului calendaristic.
Bazele de întocmire
Situaţiile financiare consolidate ale Grupului OMV Petrom, denumit în continuare „Grupul”, sunt prezentate în RON („leu românesc”) și sunt întocmite utilizând principiul continuității activității. Toate sumele sunt prezentate în milioane, rotunjite la cele mai apropiate două zecimale. În consecință, pot apărea diferențe din rotunjiri. Situațiile financiare consolidate au fost întocmite pe baza costului istoric, cu excepția anumitor elemente care au fost evaluate la valoare justă, așa cum este detaliat în nota 4 Principii contabile și de evaluare. În cazul activelor şi datoriilor financiare pentru care valoarea justă este diferită de valoarea contabilă netă la data de raportare, valorile juste au fost prezentate în nota 33.
- 2. ESTIMĂRI, IPOTEZE ȘI RAŢIONAMENTE CONTABILE
În vederea întocmirii situaţiilor financiare consolidate, managementul Grupului trebuie să utilizeze o serie de estimări, ipoteze și raţionamente care influenţează valoarea raportată a activelor, datoriilor, veniturilor și cheltuielilor, precum și detaliile prezentate în notele la situaţiile financiare. Estimările și raţionamentele sunt actualizate în mod continuu și se bazează pe experienţa managementului și pe alţi factori, printre care așteptările cu privire la evenimente viitoare care sunt considerate rezonabile în circumstanţele respective. Cu toate acestea, incertitudinea aferentă acestor ipoteze și estimări poate genera rezultate efective diferite faţă de aceste estimări și poate duce la ajustări semnificative ale valorii contabile a activelor sau datoriilor în perioadele viitoare.
Alte aspecte cu privire la expunerea Grupului la riscurile și incertitudinile legate de gestionarea capitalului și a riscului financiar, inclusiv politicile aferente, sunt prezentate în nota 36.
Modificările în estimări se contabilizează prospectiv.
Corecţia erorilor semnificative aferente perioadei anterioare se efectuează retroactiv, pe seama rezultatului reportat, prin retratarea valorilor comparative pentru perioada (perioadele) anterioară(e) prezentată(e) în care a apărut eroarea sau, dacă eroarea a apărut înainte de prima perioadă anterioară prezentată, retratarea soldurilor de deschidere ale activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii pentru prima perioadă anterioară prezentată. Erorile nesemnificative sunt corectate în perioada în care acestea sunt descoperite, pe seama situaţiei veniturilor şi cheltuielilor.
Au fost necesare estimări și ipoteze semnificative, în special în ceea ce privește efectele crizei climatice și tranziția energetică. Aceste estimări și ipoteze sunt descrise mai jos.
Estimări și ipoteze semnificative în evaluarea riscurilor climatice
Grupul OMV Petrom a considerat efectele pe termen scurt și lung asociate schimbărilor climatice și tranziției energetice în pregătirea situațiilor financiare consolidate. Acestea sunt supuse incertitudinii și pot avea un impact semnificativ asupra activelor și datoriilor raportate în prezent de către Grup.
În 2021, Grupul OMV Petrom a definit pentru prima dată obiective concrete pe termen scurt și mediu pentru reducerea emisiilor și s-a angajat să ajungă la emisii nete zero din operațiuni până în 2050 (Scope 1 și 2). Până în 2030, Grupul OMV Petrom vizează o reducere de 30% pentru emisiile de dioxid de carbon Scope 1 și 2, atât ca valoare absolută cât și ca intensitate, și 20% pentru emisiile de dioxid de carbon Scope 1, 2 și 3 și intensitatea netă din furnizarea de energie
xix. Pentru 2022, am atins un indice de intensitate a carbonului pentru operațiunile noastre mai scăzut cu aproximativ 11% față de 2019. Emisiile Scope 1 reprezintă emisiile directe din operațiunile care sunt deținute majoritar sau controlate de organizație, emisiile Scope 2 reprezintă emisii indirecte asociate achiziției de electricitate, abur, căldură etc., în timp ce emisiile Scope 3 se referă la alte emisii indirecte care apar în afara organizației din utilizarea și procesarea produselor vândute.
Estimările contabile semnificative ale conducerii încorporează efectele viitoare ale deciziilor strategice proprii și ale angajamentelor Grupului OMV Petrom de a alinia portofoliul său la obiectivele tranziției energetice, la efectele pe termen scurt și lung asociate schimbărilor climatice și tranziției energetice spre surse de energie cu emisii mai scăzute de dioxid de carbon, odată cu cea mai bună estimare a conducerii referitoare la oferta și cererea globale, inclusiv prețurile previzionate ale mărfurilor.
Cu toate acestea, există o incertitudine semnificativă asupra schimbărilor în mixul de surse energetice în următorii 30 de ani și asupra măsurii în care astfel de schimbări vor respecta ambițiile Acordului de la Paris. În timp ce societățile se pot angaja să respecte asemenea ambiții, raportarea financiară în conformitate cu IFRS solicită utilizarea de ipoteze care reprezintă cea mai bună estimare prezentă a conducerii asupra ariei de condiții economice viitoare anticipate, care pot să difere de aceste obiective. Aceste ipoteze includ așteptări cu privire la eforturile viitoare de decarbonare la nivel mondial și tranziția economiilor la emisii nete zero.
Grupul OMV Petrom utilizează două scenarii diferite: scenariul de bază și scenariul de stres. Așteptările sunt diferite în cele două scenarii în ceea ce privește ritmul de decarbonare a țărilor din întreaga lume și conduc către ipoteze diferite privind cererea, prețurile și marjele combustibililor fosili. Scenariul de bază se utilizează în planificarea pe termen mediu precum și pentru estimările folosite în evaluarea unor elemente din situațiile financiare, inclusiv în testul de depreciere al activelor nefinanciare și în evaluarea provizioanelor. Scenariul de stres, care presupune o cale mai rapidă de decarbonare decât scenariul de bază, se utilizează în calculul senzitivităților pentru a recunoaște incertitudinea aferentă ritmului tranziției energetice și pentru a înțelege mai bine riscul financiar aferent tranziției energetice asupra activelor existente ale grupului OMV Petrom. Ambele scenarii, cel de bază și cel de stres, reflectă mai multe eforturi de reducere a schimbării climatice și un ritm mai rapid de decarbonare decât scenariile utilizate anul trecut. Dar Grupul OMV Petrom încă se așteaptă ca tranziția energetică să se realizeze în ritmuri diferite în diverse părți ale lumii.
Scenariul de bază presupune că țările OCDE (Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică) vor atinge obiectivul privind emisiile nete zero între 2050 și 2070 (ceea ce este echivalent cu o traiectorie între scenariul IEA „emisii nete zero” (NZE) și scenariul „dezvoltare sustenabilă” (SDS)) iar țările non-OCDE vor îndeplini toate angajamentele de decarbonare anunțate în totalitate și la timp (ceea ce este echivalent cu un „scenariu de angajamente anunțate (APS))
xx.
În cazul analizei testului de stres, s-a utilizat un scenariu de decarbonare care reprezintă o potențială traiectorie pentru atingerea obiectivelor climatice conform Acordului de la Paris. În acest scenariu, se presupune că economiile avansate vor atinge obiectivul de emisii nete zero până în 2050, în timp ce economiile cu venituri medii și în curs de dezvoltare vor atinge obiectivul doar într-un moment ulterior, dar nu mai târziu de 2070. Acest scenariu este construit pe o traiectorie între scenariile IEA SDS și IEA NZE. Faptul că întreaga lume urmează angajamentele Acordului de la Paris conduce către o cerere globală mai scăzută de țiței și gaze naturale și în consecință către prețuri mai mici la țiței și gaze naturale, comparativ cu scenariul de bază. În plus, acest scenariu încorporează și alte efecte posibile, cum ar fi o creștere economică mai lentă pe termen scurt.
În analiza de senzitivitate suplimentară pentru evaluarea recuperabilității activelor de țiței și gaze naturale din segmentul E&P, grupul OMV Petrom a utilizat scenariul Emisii Nete Zero până în 2050, modelat de către IEA
xxi. Acesta arată o traiectorie prin care sectorul energetic global va atinge emisii de CO
2 nete zero până în 2050.
Pentru deciziile de investiții, studiile de caz sunt calculate pe baza acelorași ipoteze de preț și cerere ca cele utilizate pentru planificarea pe termen mediu și testele de depreciere. Suplimentar, un calcul al studiului de caz bazat pe ipotezele scenariului de stres este obligatoriu pentru toate deciziile de investiții pentru a evalua viabilitatea economică într-un scenariu „aliniat la Paris”. Scenariul IEA NZE nu se utilizează pentru deciziile de investiții.
Costurile pentru emisiile de CO2 sunt luate în considerare în calculele studiului de caz, în testele de depreciere, precum și în scenariul de stres, în măsura în care schemele de preț ale carbonului sunt în vigoare în țările respective.
Recuperabilitatea activelor
Ipotezele privind prețurile mărfurilor au un impact semnificativ asupra valorilor recuperabile ale activelor de explorare și evaluare și ale imobilizărilor corporale. Pentru testele de depreciere, au fost utilizate prețurile stabilite în planificarea pe termen mediu și care încorporează scenariul la tranziția energetică descris mai sus. Detaliile privind testele de depreciere sunt incluse în nota 2c). Rezultatul testelor de depreciere nu este în conformitate cu obiectivele Acordului de la Paris.
Senzitivitatea calculată pe baza scenariului de stres indică faptul că există în principal un risc de depreciere într-un scenariu aliniat la Paris pentru activele de țiței și gaze naturale din segmentul E&P. Pentru a evalua în continuare riscul din diferite scenarii de decarbonare și impactul acestuia asupra activelor de țiței și gaze naturale ale Grupului OMV Petrom, a fost realizat un calcul suplimentar al unui posibil efect al utilizării prețurilor la țiței și gaze naturale într-un scenariu de creștere a temperaturii cu 1,5°C, compatibil cu scenariul emisiilor nete zero până în 2050 (NZE) al IEA.
Impactul scenariului de stres al Grupului OMV Petrom și al calculului „NZE până în 2050” asupra valorilor contabile ale imobilizărilor corporale referitoare la activele de țiței și gaze naturale sunt sumarizate în tabelul de mai jos.
Senzitivități asupra activelor de țiței și gaze naturale*
| Scăderea valorii contabile a activelor de țiței și gaze naturale | Valorile contabile rămase ale activelor de țiței și gaze naturale | Prețul țițeiului Brent în termeni reali 2030/2040/2050** |
| în miliarde RON | în miliarde RON | USD/bbl |
Scenariul de stres al OMV Petrom | (11) | 6 | 47/27/20 |
Scenariul IEA NZE | (12) | 5 | 36/30/25 |
| | | |
* imobilizări corporale referitoare la activele de țiței și gaze naturale
În timp ce recuperabilitatea rafinăriei din segmentul R&M ar fi, de asemenea, afectată de scăderea globală a cererii pentru aproape toate produsele, ceea ce ar duce la marje și diferențiale mai mici într-un scenariu care presupune o cale de decarbonare mai rapidă, valorile contabile ale activelor din segmentul G&E nu se preconizează să fie expuse riscului.
Mai multe detalii despre testele de stres, inclusiv o descriere a ipotezelor aplicate, sunt incluse în nota 2c).
Durata de viață
Ritmul tranziției energetice poate avea un impact asupra vieții utile rămase a activelor. Imobilizările corporale amortizabile în R&M vor fi în medie amortizate integral în următorii 5 până la 7 ani. Cererea pentru produsele petroliere este anticipată să rămână solidă în această perioadă de timp. Prin urmare, nu se așteaptă ca tranziția energetică să aibă un impact semnificativ asupra duratei preconizate de viață a imobilizărilor corporale în segmentul R&M.
În segmentul E&P, activele de ţiţei și gaze naturale sunt amortizate pe baza metodei unităţilor de producţie care este fundamentată pe rezervele dovedite. Conform planurilor de producție actuale, 39% din rezervele dovedite la data de 31 decembrie 2022, vor rămâne până în 2030, 6% până în 2040 și zero până în 2050. Activele de țiței și gaze naturale existente cu rezerve dovedite vor fi, prin urmare, amortizate semnificativ până în 2030 și complet amortizate până în 2050.
Având în vedere că Grupul OMV Petrom consideră că tranziția energetică nu va avea un impact semnificativ asupra activelor existente în segmentul G&E, nu există niciun impact semnificativ asupra duratelor de viață preconizate în acest segment.
Provizioanele privind obligaţiile cu dezafectarea
În scenariul de stres, în care nu se iau în considerare măsurile ulterioare pe care conducerea le-ar putea implementa, data limită economică, care ar putea interveni mai devreme pentru unele active de țiței și gaze naturale, nu are un impact semnificativ asupra valorii contabile a provizioanelor de dezafectare.
Pentru rafinărie nu sunt recunoscute provizioane de dezafectare. Amplasamentul rafinăriei Petrobrazi se preconizează să fie utilizat pentru producție în scenariul tranziției energetice conform acordului de la Paris. Sunt planificate investiții semnificative în următorii ani cu scopul de a adapta rafinăria Grupului OMV Petrom în direcția producției de biocombustibili și de materii prime chimice.
Estimări și ipoteze
În cele ce urmează sunt descrise ipotezele semnificative privind evenimente viitoare și alte surse de incertitudine existente la data raportării, care prezintă un risc major de a conduce la ajustări semnificative ale valorii contabile a activelor sau datoriilor în cursul anului financiar viitor. Grupul își bazează estimările și ipotezele pe parametrii disponibili la data întocmirii situaţiilor financiare consolidate. Cu toate acestea, circumstanţele și ipotezele existente în legătură cu perioadele viitoare pot suferi modificări în contextul schimbărilor condiţiilor de piaţă sau al altor factori care nu sunt în controlul Grupului. Astfel de modificări sunt reflectate în ipoteze pe măsură ce acestea apar.
- a) Rezervele de ţiţei și gaze naturale
Rezervele minerale (rezervele de ţiţei și gaze naturale) sunt estimate de către inginerii Grupului OMV Petrom, în conformitate cu standardele internaționale și cu standardele convenite în industrie, pe baza disponibilității datelor geologice și de inginerie, a datelor referitoare la performanța zăcămintelor, a forajului de noi sonde și a prețurilor mărfurilor tranzacționabile. Estimările sunt revizuite extern periodic (de obicei o dată la doi ani). Ultima revizuire externă a rezervelor de ţiţei și gaze naturale a fost efectuată în 2021 pentru rezervele existente la finalul anului 2020. Rezervele comerciale sunt evaluate conform cu reglementările interne, care sunt aliniate standardelor din industrie.
Activele aferente producţiei de ţiţei și gaze naturale sunt amortizate pe baza metodei unităţilor de producţie la o rată calculată prin referinţă fie la rezervele dovedite totale, fie la rezervele dovedite dezvoltate (a se vedea mai jos politica contabilă de amortizare și depreciere), determinate așa cum s-a prezentat mai sus. Modificările în estimările rezervelor de ţiţei și gaze naturale influențează prospectiv valoarea amortizării și deprecierii. Valoarea contabilă a activelor aferente producţiei de ţiţei și gaze naturale la 31 decembrie 2022 este prezentată în notele 6 și 7.
Nivelul rezervelor comerciale estimate este, de asemenea, un factor important în evaluarea gradului de depreciere a valorii contabile a oricărui activ de dezvoltare și producţie al Grupului. Revizuirile în scădere ale acestor estimări ar putea duce la deprecierea valorii contabile a activului.
- b) Provizioanele privind obligaţiile cu dezafectarea şi restaurarea
Activităţile de bază ale Grupului generează cu regularitate obligaţii cu privire la demontarea şi îndepărtarea, scoaterea din uz a activelor, precum și obligaţii de remediere a solului. Aceste obligaţii de dezafectare și restaurare au valori semnificative în special pentru segmentul E&P (sonde de ţiţei și gaze, echipamente de suprafaţă și offshore). La momentul apariţiei obligaţiei, aceasta se provizionează integral prin recunoașterea unei datorii egală cu valoarea actualizată a cheltuielilor viitoare de dezafectare și restaurare. Concomitent, pentru activul la care se referă provizionul de dezafectare se capitalizează o sumă echivalentă.
Costurile de dezafectare pentru anumite facilităţi și proprietăţi vor fi suportate de Grup la sfârșitul perioadei de operare a acestora.
Estimările costurilor viitoare de restaurare sunt bazate pe contractele în vigoare încheiate cu furnizorii, pe rapoartele întocmite de inginerii Grupului OMV Petrom sau de contractori independenți, precum și pe experienţa anterioară. Orice reducere semnificativă a costurilor viitoare preconizate sau amânarea acestora afectează atât provizionul, cât și activul aferent, în limita valorii contabile. În caz contrar, provizionul este reversat în situația veniturilor și cheltuielilor.
Pentru determinarea provizioanelor pentru costurile de dezafectare și restaurare este necesară estimarea ratelor de actualizare și de inflaţie. Aceste estimări au un impact semnificativ asupra valorii provizioanelor (a se vedea nota 14).
Costurile finale de dezafectare și restaurare sunt incerte și estimările de costuri pot varia ca răspuns la numeroși factori, printre care modificări ale legislaţiei relevante, dezvoltarea unor tehnici noi de restaurare sau experienţa altor zone de producţie. Alocarea în timp și suma costurilor pot să se modifice și, de exemplu, ca urmare a schimbărilor rezervelor sau ale legilor și reglementărilor sau ale interpretării acestora. Prin urmare, pot exista ajustări semnificative asupra provizioanelor înregistrate, care pot afecta rezultatele viitoare.
- c) Deprecierea activelor nefinanciare
Grupul evaluează fiecare activ sau unitate generatoare de numerar la fiecare dată de raportare pentru a stabili dacă există indicii de depreciere sau dacă unele ajustări de depreciere anterioare ar trebui reversate. Dacă există astfel de indicii, se efectuează un calcul formal al valorii recuperabile, care reprezintă maximul dintre valoarea justă mai puţin costurile aferente vânzării și valoarea de utilizare. Evaluarea acesteia necesită diverse estimări și ipoteze, în funcţie de natura activităţii, cum ar fi preţurile, ratele de actualizare, rezervele, ratele de creștere, marjele brute și marjele din activitatea de energie electrică. Estimările și ipotezele cheie utilizate sunt supuse riscului de modificare ca urmare a caracterului volatil inerent al diverşilor factori macroeconomici și ca urmare a incertitudinii legate de factorii specifici activelor sau unităților generatoare de numerar, cum ar fi volumele rezervelor și profilurile de producție, care pot afecta valoarea recuperabilă a activelor și/sau a unităților generatoare de numerar. Modificările situației economice, așteptările cu privire la riscurile climatice sau alți factori și circumstanțe ar putea determina o revizuire a acestor ipoteze și ar putea duce la deprecieri ale activelor sau reversări de ajustări de depreciere în viitor.
Ipotezele principale
Ipotezele privind prețul și marja utilizate în testul de depreciere se bazează pe cea mai bună estimare a conducerii și au fost în concordanță cu surse externe. În timp ce prețurile pe termen scurt sunt ancorate în prețurile forward recente și în evoluțiile pieței, ipotezele de preț pe termen lung sunt dezvoltate de către experți și consultanți de renume folosind o varietate de previziuni pe termen lung, și iau în considerare viziunile pe termen lung ale ofertei și cererii globale. Ipotezele pe termen lung ale Grupului OMV Petrom iau în considerare impactul schimbărilor climatice și tranziția energetică către surse de energie cu emisii reduse de carbon.
Testul de depreciere în E&P
Principalele ipoteze folosite pentru valoarea recuperabilă a activelor din E&P sunt prețurile și marjele, volumele de producție, cursurile de schimb și ratele de actualizare. Profilele de producție au fost estimate pe baza rezervelor estimate (a se vedea nota 2a) și pe baza experienței anterioare și reprezintă cea mai bună estimare a managementului cu privire la producția viitoare. Prognozele fluxurilor de trezorerie pentru primii cinci ani se bazează pe planificarea pe termen mediu și, pentru restul perioadei, pe o planificare bazată pe “viața zăcământului”, acoperind întreaga durată de viață a zăcământului.
Ipotezele privind prețul țițeiului precum și cursul de schimb RON/USD sunt prezentate mai jos (în termeni nominali în primii 5 ani și după aceea în termeni reali la nivelul anului 2027 pentru anul 2022 și la nivelul anului 2026 pentru anul 2021):
Ipotezele privind prețul țițeiului în 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2030 | 2040 | 2050 |
Prețul țițeiului Brent (USD/bbl) | 80 | 75 | 70 | 65 | 65 | 65 | 60 | 60 |
Cursul de schimb RON/USD | 4,64 | 4,64 | 4,64 | 4,64 | 4,64 | 4,64 | 4,64 | 4,64 |
Prețul țițeiului Brent (RON/bbl) | 371 | 348 | 325 | 301 | 301 | 301 | 278 | 278 |
| | | | | | | | |
Ipotezele privind prețul țițeiului în 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2030 | 2040 | 2050 |
Prețul țițeiului Brent (USD/bbl) | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 60 | 60 |
Cursul de schimb RON/USD | 4,14 | 4,14 | 4,14 | 4,14 | 4,14 | 4,14 | 4,14 | 4,14 |
Prețul țițeiului Brent (RON/bbl) | 269 | 269 | 269 | 269 | 269 | 269 | 248 | 248 |
| | | | | | | | |
În 2022, ca urmare a actualizării estimărilor pe termen mediu și lung utilizate în planificare, un test de depreciere a fost efectuat în segmentul Explorare și Producție.
Actualizarea estimărilor pe termen mediu și lung utilizate în planificare au condus la ajustări de depreciere (nete de reversări) pentru imobilizări corporale în valoare de 1.813 milioane RON, înainte de impozitare, raportate pe poziția “Amortizare, ajustări de depreciere a activelor imobilizate și reversări”. Aceste ajustări de deprecieri nete au fost determinate în principal de revizuirea profilurilor de producție viitoare pentru anumite active de țiței și gaze naturale din cauza unei scăderi naturale mai abrupte decât se aștepta anterior și a costurilor de exploatare mai mari. Valoarea recuperabilă a activelor depreciate sau pentru care s-a înregistrat o reversare a unei ajustări de depreciere a fost în sumă de 9.455 milioane RON. Rata de actualizare după impozitare folosită a fost 10,28%. Valoarea recuperabilă s-a bazat pe valoarea de utilizare.
În 2021, a fost realizată o analiză a evenimentelor declanșatoare și s-a concluzionat că nu sunt indicatori privind deprecierea sau reversarea unor ajustări de depreciere, prin urmare nu a fost necesar să se efectueze un test de depreciere.
Testul de depreciere în R&M
În segmentul R&M, pe lângă ratele de actualizare, valorile recuperabile sunt influențate în principal de indicatorul marja de rafinare și de rata de utilizare a rafinăriei, precum și de marjele din vânzările cu amănuntul și de volumele de vânzări cu amănuntul.
În 2022 și 2021, pe baza estimărilor conducerii, s-a concluzionat că nu au existat evenimente declanșatoare pentru efectuarea vreunui test de depreciere în R&M.
Testul de depreciere în G&E
În segmentul G&E, pe lângă ratele de actualizare, principalele ipoteze de evaluare pentru calculul valorilor recuperabile sunt marjele din activitatea de energie electrică (fiind diferențele dintre prețul la electricitate și costul gazului natural și al certificatelor CO2) şi producţia netă de electricitate pentru centrala electrică. Estimările utilizate pentru prețuri se fundamentează pe cea mai bună estimare a conducerii, ținând cont de specificul pieței locale și de corelația dintre piața locală și cea regională.
În 2022 și 2021, pe baza estimărilor conducerii, s-a concluzionat că nu au existat evenimente declanșatoare pentru efectuarea vreunui test de depreciere în G&E.
Senzitivități fundamentate pe scenariul de stres
Senzitivitățile fundamentate pe un scenariu de stres au fost calculate pentru a testa reziliența activelor față de riscurile derivate dintr-o creștere economică încetinită și din conflictul din Ucraina, în viitorul apropiat, și din riscurile climatice, pe temen lung. Ipotezele de preț și marjă pe termen lung se bazează pe un scenariu aliniat la Paris, cu o tranziție la nivel mondial la emisii nete zero între 2050 și 2070 (pentru mai multe detalii, a se vedea nota de mai sus referitoare la riscurile climatice).
Ipotezele privind prețul țițeiului folosite în analizele de senzitivitate sunt incluse în tabelul de mai jos (prețuri în termeni nominali în primii 5 ani și după aceea în termeni reali la nivelul anului 2027):
Ipotezele privind prețul țițeiului în 2022 pentru analiza de senzitivitate | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2030 | 2040 | 2050 |
Prețul țițeiului Brent (USD/bbl) | 65 | 60 | 55 | 50 | 50 | 47 | 27 | 20 |
Cursul de schimb RON/USD | 4,25 | 4,25 | 4,25 | 4,25 | 4,25 | 4,25 | 4,25 | 4,25 |
Prețul țițeiului Brent (RON/bbl) | 276 | 255 | 234 | 213 | 213 | 200 | 115 | 85 |
| | | | | | | | |
Senzitivitățile în scenariul de stres au fost calculate folosind o metodă simplificată. Calculul se bazează pe un model de actualizare a fluxurilor viitoare de numerar, similar cu un calcul al valorii de utilizare, în care nu au fost luate în considerare investiții viitoare pentru dezvoltare și îmbunătățiri. Aceste calcule nu iau în considerare măsurile ulterioare pe care conducerea le-ar putea implementa, cum ar fi vânzările de active și modificările în planurile de afaceri. Prin urmare, sumele prezentate mai sus nu ar trebui privite ca cea mai bună estimare a impactului anticipat al deprecierii ca urmare a unui astfel de scenariu.
În segmentul E&P, fluxurile de numerar se bazează pe o planificare pe termen mediu ajustată pe cinci ani și pe o planificare bazată pe durata zăcământului pentru anii rămași până la abandonare. Scenariul de stres nu include alte modificări ale factorilor utilizați cu excepția prețurilor și volumelor și nu ia în considerare măsuri de restructurare.
În acest scenariu de test de stres, valorile contabile ale imobilizărilor corporale aferente activelor de țiței și gaze naturale cu rezerve dovedite ar trebui să fie diminuate cu 11 miliarde RON. Pentru activele de țiței și gaze naturale din E&P a fost calculată o senzitivitate suplimentară fundamentată pe prețurile în conformitate cu scenariul IEA de emisii nete zero până în 2050, iar aceasta a arătat o scădere a valorii contabile a imobilizărilor corporale aferente activelor din țiței și gaze naturale cu rezerve dovedite de 12 miliarde RON (a se vedea nota de mai sus legată de riscurile climatice). Valoarea activelor de țiței și gaze naturale cu rezerve nedovedite care ar fi abandonate nu este semnificativă.
În segmentul R&M, scenariul de stres indică declinul global al cererii pentru majoritatea produselor, rezultând marje și diferențiale mai mici comparativ cu scenariul de bază. În scenariul de stres, valorile contabile aferente rafinăriei Petrobrazi ar trebui să fie reduse în total cu 0,4 miliarde RON.
În calculele testului de stres pentru rafinăria Petrobrazi, fluxurile de numerar ale planificării pe termen mediu de 5 ani au fost ajustate pentru marjele în scădere. S-a preconizat că indicatorul marja de rafinare este mai mic cu aproximativ 50% în scenariul de stres decât în planificarea pe termen mediu. Valoarea finală a fost calculată pe baza fluxurilor de numerar derivate din ultima perioadă de planificare detaliată și a unei rate de creștere care este echivalentă cu rata de creștere anuală compusă, derivată dintr-o estimare pe termen lung a marjelor și a volumelor de vânzări. Această rată de creștere este aproximativ -3%. Suplimentar, fluxurile de numerar considerate pentru valoarea finală încorporează o scădere semnificativă a costurilor operaționale și a valorii investițiilor.
- d) Costuri de explorare și evaluare
Aplicarea politicii contabile a Grupului pentru costurile de explorare și evaluare necesită raţionamente pentru a determina dacă obţinerea de beneficii economice viitoare este probabilă din operarea sau din vânzarea viitoare, sau dacă activităţile nu au atins un stadiu care permite o evaluare rezonabilă a existenţei rezervelor. Determinarea rezervelor și resurselor este în sine un proces de estimare, care presupune grade diferite de incertitudine, în funcţie de subclasificări, iar aceste estimări afectează în mod direct momentul de recunoaștere a costurilor de explorare și evaluare.
Politica de recunoaștere prevede ca managementul să utilizeze o serie de estimări și ipoteze referitoare la evenimentele și circumstanţele viitoare, în special dacă se poate stabili o operaţiune de extracţie viabilă din punct de vedere economic. Oricare dintre aceste estimări și ipoteze se poate schimba pe măsură ce noi informaţii devin disponibile. Dacă, ulterior capitalizării costurilor, se obţin informaţii care sugerează că recuperarea acestora este improbabilă, suma capitalizată relevantă este înregistrată în situaţia veniturilor și cheltuielilor aferentă perioadei în care noile informaţii au fost disponibile. Costurile de explorare și evaluare capitalizate sunt prezentate la imobilizări necorporale în situația poziției financiare.
- e) Recuperabilitatea creanţei asupra statului român
Conducerea evaluează periodic creanţa aferentă costurilor de recuperat de la statul român aferente obligațiilor de dezafectare și de mediu din OMV Petrom S.A., care a fost recunoscută în baza contractului de privatizare. Procesul de evaluare ia în considerare, printre altele, istoricul sumelor solicitate, cerinţele aferente procesului de documentare și potenţiale litigii sau proceduri de arbitraj. Pentru mai multe detalii a se vedea nota 9 b).
Raţionamente
În procesul de aplicare a politicilor contabile ale Grupului, au fost utilizate raţionamente, în mod special în legătură cu următoarele aspecte:
- f) Unităţile generatoare de numerar
Managementul utilizează raţionamente pentru stabilirea nivelului adecvat de grupare a activelor din E&P în unităţi generatoare de numerar, în special cu privire la activele din E&P care au în comun o infrastructură semnificativă și sunt, prin urmare, grupate în aceeași unitate generatoare de numerar.
Prin natura lor, contingenţele vor fi clarificate doar atunci când unul sau mai multe evenimente viitoare se vor petrece sau nu. Evaluarea contingenţelor implică, în mod inerent, utilizarea de raţionamente și estimări semnificative cu privire la rezultatul unor evenimente viitoare.
- h) Durata contractelor de leasing și rata marginală de împrumut
Grupul OMV Petrom stabilește durata contractului de leasing ca fiind perioada irevocabilă a contractului de leasing cumulată cu perioade acoperite de opțiunea de prelungire a contractului de leasing, dacă există certitudinea rezonabilă că va fi exercitată, sau alte perioade acoperite de opțiunea de încetare, dacă există certitudinea rezonabilă că aceasta nu va fi exercitată. Grupul are contracte de leasing care includ opțiuni de prelungire și de încetare. În determinarea duratei de leasing utilizată pentru evaluarea leasingului, Grupul ia în considerare toți factorii și toate circumstanțele relevante pentru crearea unui stimulent economic pentru scurtarea sau prelungirea duratei de leasing, precum factorii de piață, mărimea rezervelor de țiței și gaze naturale sau alți factori relevanți. În cazul duratei de leasing pentru terenurile aferente stațiilor de distribuție, ipoteza aplicată pentru perioadele acoperite de opțiunile de prelungire și încetare a fost aceea că durata leasing-ului nu depășește 20 de ani. Durata maximă de viață utilă a clădirilor aferente stațiilor de distribuție este de 20 de ani și ulterior acestei perioade exercitarea oricărei opțiuni devine incertă.
Grupul nu poate determina cu ușurință rata implicită a dobânzii din contractele sale de leasing. Astfel, utilizează ratele marginale relevante de împrumut pentru a evalua datoriile de leasing. Aceste rate marginale de împrumut au fost determinate luând în considerare factori precum durata leasingului, riscul de credit, valuta în care este exprimat leasingul și mediul economic.
Situaţiile financiare consolidate cuprind situaţiile financiare ale OMV Petrom S.A. (“OMV Petrom” / „Societatea”) şi ale filialelor sale (“Grupul OMV Petrom” sau ”Grupul”) la 31 decembrie 2022, întocmite pe bază de principii contabile şi de evaluare uniforme. Situaţiile financiare ale filialelor sunt întocmite la 31 decembrie 2022, aceeaşi dată de raportare ca cea a societăţii-mamă.
OMV Petrom controlează o entitate atunci când are expunere sau drepturi asupra rezultatelor variabile pe baza participării sale în entitatea în care a investit, şi are capacitatea de a-şi utiliza autoritatea asupra entităţii în care a investit pentru a influenţa valoarea rezultatelor.
În general, controlul derivă din deţinerea pachetului majoritar al drepturilor de vot. În completarea acestei prezumţii, în cazurile în care OMV Petrom nu deţine pachetul majoritar al drepturilor de vot, se analizează toţi factorii relevanţi și circumstanţele care ar putea rezulta în deținerea controlului de facto, cum ar fi: existenţa unei înţelegeri contractuale cu ceilalţi titulari cu drept de vot în cadrul entităţii, drepturi rezultate din alte înţelegeri contractuale, precum și drepturi de vot efective sau potenţiale. În cazul în care faptele și circumstanțele indică schimbări în unul sau mai multe din elementele de control, OMV Petrom reevaluează deținerea controlului asupra entității în care a investit.
Consolidarea unei filiale începe atunci când OMV Petrom obține controlul asupra acesteia și încetează atunci când OMV Petrom pierde controlul asupra filialei. Activele, datoriile, veniturile și cheltuielile unei filiale achiziționate sau vândute în cursul unui an sunt incluse în situaţiile financiare consolidate începând cu data la care OMV Petrom obține controlul asupra filialei, până în momentul în care OMV Petrom încetează să dețină controlul asupra acesteia.
Unde este cazul, situaţiile financiare ale filialelor sunt ajustate pentru a alinia politicile contabile ale acestora cu cele ale Grupului. Toate activele, datoriile, veniturile şi cheltuielile intra-grup ce se referă la tranzacții între membri ai Grupului sunt eliminate integral la consolidare.
Orice modificare în participaţia deţinută în capitalurile proprii ale unei filiale, care nu are drept rezultat pierderea controlului asupra filialei, este contabilizată ca o tranzacţie de capital.
În cazul în care Grupul pierde controlul asupra unei filiale, acesta va derecunoaşte activele (inclusiv fondul comercial), datoriile, interesele minoritare și alte componente ale capitalurilor proprii aferente fostei filiale, iar câştigul sau pierderea rezultată în urma derecunoșterii se va recunoaște în situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor. Investiția rămasă în fosta filială este recunoscută la valoarea justă.
Numărul companiilor consolidate este după cum urmează:
| Consolidare integrală | Metoda punerii în echivalență |
La 1 ianuarie 2022 | 10 | 1 |
Incluse pentru prima oară | 1 | - |
La 31 decembrie 2022 | 11 | 1 |
Companii românești | 6 | 1 |
Companii străine | 5 | - |
| | |
În 2022 au fost înființate patru entități juridice distincte, în urma încheierii parteneriatului cu Complexul Energetic Oltenia, reprezentând operațiuni în comun.
A se vedea nota 31 pentru mai multe detalii privind structura Grupului.
Societatea deține majoritatea drepturilor de vot în toate filialele consolidate integral.
Interesele minoritare nu sunt semnificative la 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021.
O entitate asociată este o companie în care Grupul are o influenţă semnificativă, prin participarea la luarea deciziilor de politică financiară şi operaţională a entităţii în care a investit, însă fără a deţine controlul exclusiv sau în comun asupra acestor decizii. Se consideră că OMV Petrom exercită o influenţă semnificativă asupra altei entităţi dacă deţine cel puţin 20% din drepturile de vot ale respectivei entităţi. Rezultatele, activele şi datoriile entităţii asociate sunt încorporate în aceste situaţii financiare folosind metoda punerii în echivalenţă.
Investiţiile în entitățile asociate sunt contabilizate utilizând metoda punerii în echivalenţă, conform căreia investițiile sunt inițial recunoscute la cost și ajustate ulterior pentru cota din profit și pierdere, mai puțin dividende, primită de Grup și cota Grupului din alte elemente ale rezultatului global și alte mișcări ale capitalurilor proprii.
După aplicarea metodei punerii în echivalenţă, Grupul evaluează necesitatea recunoaşterii unei pierderi suplimentare din depreciere în relaţie cu investiţia Grupului în entitatea asociată. În situația în care investiția netă în entitățile asociate este redusă la zero, pierderile suplimentare sunt provizionate și datoria este recunoscută, doar în măsura în care Grupul are obligații legale sau implicite sau a efectuat plăți în numele entității asociate.
Situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor reflectă partea aferentă în rezultatele nete ale operaţiunilor entităţii asociate. În cazul unei modificări recunoscute în alte elemente ale rezultatului global al entităţii asociate, Grupul recunoaşte partea sa din modificarea respectivă, şi o prezintă în alte elemente ale rezultatului global al Grupului. În plus, dacă modificarea este recunoscută direct în capitalurile proprii ale entităţii asociate, Grupul recunoaşte partea sa din modificarea respectivă, şi o prezintă în situaţia modificărilor capitalurilor proprii. Grupul recunoaşte dividendele de la o entitate asociată la momentul stabilirii dreptului de a primi dividende şi prezintă separat dividendele primite (nota 8).
Valoarea agregată a interesului Grupului în rezultatul net al unei asociate este prezentată în situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor, în cadrul rezultatului din exploatare.
Situațiile financiare ale entităților asociate sunt pregătite pentru aceeași perioadă de raportare ca și cele ale Grupului.
Atunci când Grupul are tranzacții cu o entitate asociată, profiturile şi pierderile nerealizate sunt eliminate în măsura interesului Grupului în entitatea asociată.
- c) Interese în aranjamente în comun
IFRS defineşte controlul în comun ca fiind repartizarea agreată contractual a controlului asupra unui aranjament, care există numai atunci când deciziile asupra activităților relevante (activități care afectează semnificativ rezultatele aranjamentului) necesită consensul unanim al părţilor care deţin controlul.
Clasificarea aranjamentelor în comun ca asocieri în participație sau ca operaţiuni în comun, necesită evaluarea de către Grup a drepturilor și obligațiilor ce rezultă din aranjament. Mai exact, Grupul ia în considerare:
Asocierile în participație reprezintă aranjamente în comun în care părțile care împart controlul au drepturi asupra activelor nete ale aranjamentului. Operaţiunile în comun reprezintă aranjamente în comun în care părțile care împart controlul în comun au drepturi asupra activelor și obligații asupra datoriilor ce decurg din aranjament.
La 31 decembrie 2022, Grupul deținea aranjamente în comun clasificate ca operaţiuni în comun, atât structurate, cât și nestructurate prin intermediul unor entități separate.
La 31 decembrie 2021, Grupul deținea aranjamente în comun clasificate ca operaţiuni în comun care nu erau structurate printr-o entitate separată.
Grupul recunoaște, în legătură cu interesul său într-o operațiune în comun, activele sale, inclusiv partea sa din orice active deținute în comun, datoriile sale, inclusiv partea sa din orice datorii efectuate în comun, veniturile sale din vânzarea părții sale din producția rezultată din operațiunea în comun, partea sa din veniturile obținute din vânzarea producției de către operațiunea în comun, precum și cheltuielile sale, inclusiv partea sa din orice cheltuieli efectuate în comun. Grupul contabilizează activele, datoriile, veniturile și cheltuielile aferente părții sale din operaţiune, linie cu linie, în situațiile sale financiare.
Aranjamentele în comun semnificative în care OMV Petrom este participant, precum și angajamentele în legătură cu aceste aranjamente în comun, sunt prezentate la nota 35.
- 4. PRINCIPII CONTABILE ŞI DE EVALUARE
4.1. Schimbări în politicile contabile
Politicile contabile adoptate sunt consecvente cu cele aplicate pentru exercițiul financiar anterior, cu excepția următoarelor amendamente la standardele IFRS, care au fost adoptate de către Grup începând cu 1 ianuarie 2022:
4.2. Alte standarde noi sau revizuite, dar care nu sunt încă obligatorii
Grupul OMV Petrom nu a aplicat următoarele standarde noi sau modificate care au fost emise dar nu sunt încă în vigoare. Nu se aşteaptă ca acesta să aibă un impact semnificativ asupra situațiilor financiare ale Grupului. În unele cazuri, acestea nu au fost încă adoptate de UE.
Standarde și amendamente | Data de intrare în vigoare conform IASB |
IFRS 17 Contracte de asigurare și amendamente la IFRS 17 | 1 ianuarie 2023 |
Amendamente la IAS 1 și la Declarația de practică 2 IFRS: Prezentarea politicilor contabile | 1 ianuarie 2023 |
Amendamente la IAS 8: Definirea estimărilor contabile | 1 ianuarie 2023 |
Amendamente la IAS 12: Impozitul pe profit amânat aferent activelor și datoriilor care decurg dintr-o singură tranzacție | 1 ianuarie 2023 |
Amendamente la IAS 1: Clasificarea datoriilor ca datorii curente sau datorii pe termen lung | 1 ianuarie 2024 |
Amendamente la IAS 1: Datorii pe termen lung cu condiții financiare | 1 ianuarie 2024 |
Amendamente la IFRS 16: Datoria de leasing în cadrul unei tranzacții de vânzare și leaseback | 1 ianuarie 2024 |
| |
4.3. Sumar al principiilor contabile şi de evaluare
- a) Combinări de întreprinderi
Combinările de întreprinderi sunt contabilizate folosind metoda achiziției. Activele și pasivele filialelor achiziționate sunt incluse la valoarea lor justă de la data achiziției. Pentru fiecare combinare de întreprinderi, Grupul alege dacă evaluează interesul minoritar în entitatea dobândită fie la valoarea justă, fie proporţional cu cota deţinută în activele nete identificabile ale entității dobândite.
Fondul comercial este calculat ca surplusul dintre cumulul contravalorii transferate, a valorii recunoscute pentru interesele minoritare și orice interes deţinut anterior, și valoarea activelor nete dobândite identificabile și a datoriilor asumate. Fondul comercial este recunoscut ca activ și este testat pentru depreciere cel puţin anual. Pierderile din depreciere ale fondului comercial sunt imediat recunoscute în situaţia veniturilor şi cheltuielilor perioadei şi nu sunt reversate în perioadele ulterioare. În cazul în care valoarea justă a activelor nete dobândite depăşeşte contravaloarea agregată transferată, Grupul reanalizează dacă a identificat în mod corect toate activele achiziționate și toate obligațiile asumate și revizuieşte procedurile utilizate pentru a evalua sumele ce trebuie recunoscute la data achiziției. În cazul în care în urma reanalizării rezultă în continuare un surplus între valoarea justă a activelor nete achiziționate şi contravaloarea totală transferată, atunci câștigul este recunoscut în situaţia veniturilor şi cheltuielilor.
Interesele minoritare dau dreptul deţinătorilor la o parte proporţională din activul net al entităţilor în cazul lichidării. Interesele minoritare sunt prezentate distinct în situaţia consolidată a rezultatului global şi în cadrul capitalurilor proprii în situaţia consolidată a poziţiei financiare, separat de capitalurile proprii ale acţionarilor societăţii-mamă. Pierderile înregistrate de o filială sunt alocate interesului minoritar, chiar dacă aceasta generează un rezultat negativ.
- b) Costuri anterioare achiziţiei licențelor de explorare
Costurile anterioare achiziției licențelor de explorare sunt recunoscute direct ca și cheltuieli în perioada în care sunt efectuate. Prospecțiunile anterioare achiziției licențelor de explorare se efectuează în etapa preliminară de evaluare atunci când se încearcă să se identifice zonele care ar putea conține potențiale rezerve de ţiţei și gaze naturale, fără a avea acces fizic la acea zonă. Costurile aferente pot include studii seismice, măsurători magnetice, fotografii prin satelit și aeriene, teste de gravitație metrică etc.
- c) Costuri de achiziție a licențelor
Costurile cu achiziția licențelor de explorare sunt recunoscute în categoria imobilizărilor necorporale.
Costurile cu achiziția licențelor sunt analizate la fiecare dată de raportare pentru a identifica dacă sunt indicii conform cărora valoarea lor contabilă netă depășește valoarea recuperabilă. Această analiză include confirmarea faptului că forajul de explorare este încă în desfăşurare sau este ferm planificat, a faptului că s-a demonstrat, sau este în curs de a se demonstra, că descoperirea este viabilă din punct de vedere economic, pe baza unor considerente de ordin tehnic și comercial, și că a avut loc un progres suficient în definirea planurilor de dezvoltare și a calendarului.
În cazul în care nici o activitate viitoare nu este planificată sau în cazul în care s-a renunțat la licență sau licența a expirat, valoarea contabilă a costurilor cu achiziția licenței este recunoscută în situaţia veniturilor şi cheltuielilor.
La momentul stabilirii rezervelor dovedite și a aprobării deciziei interne pentru dezvoltare, costurile relevante sunt transferate în categoria activelor aferente producției de țiței și gaze naturale, în cadrul imobilizărilor corporale.
- d) Costuri de explorare şi de evaluare
Costurile de explorare se referă exclusiv la segmentul de activitate E&P și cuprind costurile asociate cu rezervele nedovedite. Acestea includ costurile geologice și geofizice pentru identificarea și investigarea zonelor cu posibile rezerve de țiței și gaze naturale și costurile administrative, juridice și de consultanță în legătură cu explorarea.
Costurile de explorare şi evaluare sunt contabilizate utilizând metoda de recunoaştere pe bază de succes al acestor operaţiuni. Costurile aferente activităţilor geologice şi geofizice sunt recunoscute direct la cheltuieli atunci când sunt efectuate. Costurile asociate activităţilor de foraj de explorare şi evaluare sunt recunoscute iniţial în categoria activelor aferente rezervelor nedovedite până la determinarea prezenței sau absenței de rezerve potențial viabile din punct de vedere comercial. Dacă prospecţiunile sunt finalizate fără succes, costurile asociate sunt incluse în situaţia veniturilor şi cheltuielilor anului. Dacă prospecţiunile sunt considerate viabile din punct de vedere comercial, astfel de costuri vor fi transferate în categoria imobilizărilor corporale (active aferente producţiei de ţiţei şi gaze naturale) la momentul stabilirii rezervelor dovedite și a aprobării interne pentru dezvoltare. Stadiul acestor prospecţiuni şi al costurilor aferente este revizuit în mod regulat de către conducerea tehnică, comercială şi executivă, incluzând revizuirea de depreciere cel puţin o dată pe an, pentru a confirma intenţia continuă de a dezvolta sau de a beneficia în alt fel de descoperirea respectivă. Când nu mai există această intenţie, costurile sunt recunoscute în situaţia veniturilor şi cheltuielilor. Sondele de explorare în curs la sfârșitul anului, care sunt determinate a fi fără succes după data situațiilor financiare, sunt tratate ca evenimente care nu se ajustează, ceea ce înseamnă că astfel de costuri suportate pentru sonde de explorare rămân capitalizate în situațiile financiare ale perioadei de raportare supuse revizuirii și vor fi recunoscute la cheltuieli în perioada ulterioară.
- e) Costuri de dezvoltare şi producţie
Costurile de dezvoltare, inclusiv costurile efectuate pentru a permite accesul la rezerve dovedite şi pentru a pregăti amplasamentul sondelor pentru foraj, costurile efectuate cu forajul şi cu echiparea sondelor de dezvoltare, precum şi cele efectuate pentru construcţia şi instalarea facilităţilor de producţie, sunt capitalizate ca active aferente producției de țiței și gaze naturale.
Costurile de producţie, inclusiv costurile înregistrate pentru desfăşurarea activităţii şi întreţinerea sondelor şi a echipamentelor şi facilităţilor aferente (inclusiv costurile privind deprecierea şi amortizarea, după cum este descris mai jos) şi alte costuri privind operarea şi întreţinerea sondelor, echipamentelor şi facilităţilor aferente sunt înregistrate drept cheltuieli pe măsură ce apar.
- f) Imobilizări necorporale şi imobilizări corporale
Imobilizările necorporale şi corporale sunt recunoscute la costul de achiziţie sau de construcţie (incluzând costurile cu inspecțiile majore și reparațiile capitale) şi sunt prezentate net de amortizarea cumulată şi pierderile din depreciere cumulate.
Costul imobilizărilor corporale cumpărate este reprezentat de preţul net în numerar şi echivalente de numerar plătit pentru achiziţionarea activelor respective, precum şi valoarea altor costuri direct atribuibile aducerii activelor la locaţia şi condiţia necesare pentru ca acestea să poată opera în modul dorit. Costul activelor construite în regie proprie include costurile salariale, cu materialele, costuri indirecte de producţie și alte costuri direct atribuibile aducerii activelor la locaţia şi condiţia curente.
Amortizarea este calculată folosind metoda liniară, cu excepţia activelor din segmentul Explorare și Producție, pentru care amortizarea se calculează într-o mare măsură folosindu-se metoda unităților de producție. În situația consolidată a veniturilor şi cheltuielilor, ajustările de depreciere aferente activelor de explorare sunt prezentate ca şi cheltuieli de explorare, iar cele pentru alte active sunt raportate în linia amortizare, ajustări de depreciere a activelor imobilizate și reversări.
Imobilizări necorporale | | Durata de viață utilă (ani) |
Fond comercial | | nedeterminată |
Software | | 3 -5 |
Concesiuni, licențe și alte imobilizări necorporale | 5 - 20 sau durata contractului |
Imobilizări corporale specifice activităţii din fiecare segment | |
E&P | Active aferente producţiei de ţiţei şi gaze naturale | Metoda unităților de producție |
R&M | Rezervoare pentru depozitare şi instalaţii şi echipamente pentru rafinare | 25 – 40 |
R&M | Sisteme de conducte | 20 |
R&M | Echipamente aferente staţiilor de distribuţie | 5 – 20 |
G&E | Conducte de gaze naturale | 20 - 30 |
G&E | Centrala electrică cu ciclu combinat | 8 – 30 |
Alte imobilizări corporale | | |
Clădiri utilizate pentru producţie sau activităţi administrative | | 20 – 50 |
Alte imobilizări corporale | | 10 – 20 |
Active şi echipamente accesorii | | 5 – 10 |
| | |
În vederea aplicării metodei contabile de amortizare pe baza unităților de producție, Grupul a împărţit zonele în care operează în regiuni. Rata de amortizare este calculată pentru fiecare regiune productivă, pe baza cantităților extrase și a rezervelor dovedite sau a rezervelor dovedite dezvoltate, după caz.
Activităţile de explorare şi evaluare capitalizate nu sunt în general amortizate cât timp sunt aferente unor rezerve nedovedite, dar sunt testate pentru depreciere. Odată ce rezervele sunt dovedite şi viabile din punct de vedere comercial, activele aferente sunt reclasificate în imobilizări corporale şi sunt amortizate din momentul în care începe producţia. Costurile de dezvoltare capitalizate şi echipamentele aferente sunt în general amortizate pe baza rezervelor dovedite şi dezvoltate/ rezervelor dovedite totale, aplicând metoda unităţilor de producţie din momentul începerii producţiei.
Dreptul de utilizare a activelor este amortizat utilizând metoda liniară pe perioada cea mai scurtă dintre durata de viață utilă a activului și durata contractului de leasing.
Un element al imobilizărilor corporale şi orice parte semnificativă recunoscută iniţial sunt derecunoscute în momentul cedării sau atunci când nu se mai aşteaptă beneficii economice viitoare din utilizarea sau vânzarea lui. Orice câştig sau pierdere din derecunoaşterea activului (calculat(ă) ca diferenţă între încasările nete din vânzare şi valoarea contabilă netă a activului) este inclus(ă) în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor la momentul derecunoaşterii.
În cadrul metodei contabile de recunoaștere pe bază de succes, activele individuale aferente activităţilor de producţie ţiţei şi gaze naturale și alte active sunt alocate unor centre de cost (câmpuri, blocuri, regiuni), care stau la baza amortizării şi a testelor de depreciere. În cazul în care sonde separate sau alte active, aparţinând aceleiaşi zone cu rezerve dovedite, sunt abandonate, amortizarea cumulată a unui activ individual este posibil să nu poată fi identificată specific. În general, chiar dacă valorile contabile ale activelor abandonate pot fi identificate, pierderea din abandonarea parțială a unui activ dintr-o zonă nu este recunoscută, atât timp cât grupul rămas de active continuă să producă țiței și gaze naturale. Se consideră faptul că activul abandonat sau cedat este amortizat integral. Costurile capitalizate aferente activului abandonat sau cedat sunt înregistrate în contrapartidă cu amortizarea cumulată a zonei căreia îi aparține activul.
Costurile sunt capitalizate dacă un activ sau o parte a unui activ, care a fost amortizat(ă) separat şi este casat în prezent, este înlocuit(ă) și este probabil că va aduce beneficii economice viitoare. Dacă o parte a activului înlocuit nu a fost considerată o componentă separată și, prin urmare, nu a fost amortizată separat, se utilizează valoarea de înlocuire pentru a estima valoarea contabilă netă a activului(lor) înlocuit(e) care este/(sunt) casat(e) imediat.
Tranzacțiile în care este obținut controlul asupra unei entități de explorare sunt recunoscute ca achiziții de active dacă entitatea nu constituie o întreprindere așa cum este definită de IFRS 3 Combinări de întreprinderi.
Activele clasificate drept deţinute pentru vânzare sunt evaluate la valoarea cea mai mică dintre valoarea contabilă şi valoarea justă minus costurile de vânzare. Activele imobilizate și grupurile de active imobilizate sunt catalogate drept deţinute pentru vânzare dacă valoarea lor contabilă va fi recuperată în principal printr-o operaţiune de vânzare, şi nu prin continuarea utilizării lor. O astfel de clasificare are la bază ipotezele că vânzarea activelor respective are o probabilitate ridicată şi că activele sunt disponibile pentru vânzarea imediată şi în forma în care se prezintă la momentul respectiv. Pentru ca vânzarea să fie foarte probabilă, nivelul adecvat al conducerii trebuie să îşi fi luat angajamentul de a vinde şi trebuie să se fi lansat un plan activ de găsire a unui cumpărător, tranzacţia se aşteaptă că va îndeplini criteriile de recunoaştere ca vânzare finalizată în termen de un an de la data clasificării (cu excepţia cazului în care sunt îndeplinite anumite condiţii), activul trebuie să fie în mod activ promovat la un preţ corelat în mod rezonabil cu valoarea sa justă, şi este puţin probabil să aibă loc modificări semnificative ale planului de vânzare sau ca planul să fie întrerupt. Imobilizările corporale și necorporale încetează a mai fi amortizate odată ce au fost clasificate ca active deținute pentru vânzare.
Deprecierea activelor necorporale şi corporale
În conformitate cu IAS 36, atât imobilizările necorporale, cât şi cele corporale sunt analizate la data raportării pentru a identifica dacă există indicii de depreciere. Pentru imobilizările necorporale cu durata de viaţă nedeterminată, testele de depreciere sunt efectuate anual. Acest lucru este aplicabil, chiar dacă nu există indicii de depreciere. Testele de depreciere sunt efectuate la nivelul unităților generatoare de numerar care generează intrări de numerar în mare măsură independente de cele provenite din alte active sau grupuri de active.
Dacă există vreun indiciu, sau când este necesar un test anual de depreciere pentru un activ, Grupul estimează valoarea recuperabilă a activului, fiind valoarea cea mai mare dintre valoarea justă minus costurile de vânzare și valoarea sa de utilizare.
În evaluarea valorii de utilizare, fluxurile de trezorerie viitoare estimate sunt actualizate la valoarea lor prezentă utilizând o rată de actualizare post-impozitare care reflectă evaluările actuale ale pieței privind valoarea timp a banilor și riscurile specifice activului sau unităților generatoare de numerar. Fluxurile de trezorerie sunt în general derivate din bugetele recente și din calculele de planificare, care sunt pregătite separat pentru fiecare dintre unitățile generatoare de numerar ale Grupului cărora li se alocă active individuale.
În cazul în care valoarea contabilă netă a unui activ sau a unei unități generatoare de numerar depășește valoarea sa recuperabilă, activul este considerat depreciat și o pierdere din depreciere este recunoscută pentru a reduce valoarea activului la nivelul valorii recuperabile. Pierderile din depreciere sunt recunoscute în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor în amortizare, ajustări de depreciere a activelor imobilizate și reversări sau în cheltuieli de explorare.
Dacă motivele care au stat la baza deprecierii nu mai sunt aplicabile într-o perioadă ulterioară, o reversare de depreciere este recunoscută în situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor. Valoarea contabilă majorată prin reversarea unei ajustări de depreciere nu trebuie să depășească valoarea contabilă (netă de amortizare) care ar fi fost determinată dacă nicio ajustare de depreciere nu ar fi fost recunoscută în anii anteriori.
- g) Întreţinere şi reparaţii majore
Costurile capitalizate cu activitățile periodice de inspecții și reparații capitale reprezintă componente separate ale activelor sau ale grupurilor de active aferente. Costurile capitalizate cu inspecțiile și reparațiile capitale sunt amortizate utilizând metoda liniară, sau pe baza numărului de ore de funcţionare, pe baza cantităţii produse sau pe baza altor metode similare, dacă acestea reflectă mai bine intervalul de timp la care se efectuează inspecțiile (până la următoarea inspecție).
Costurile cu activităţile majore de inspecții şi reparaţii cuprind costul înlocuirii activelor sau a unor părţi din active, costurile de inspecţie şi costurile de reparaţii capitale. Costurile de inspecţie asociate cu programele majore de întreţinere sunt capitalizate şi amortizate pe perioada până la următoarea inspecţie.
Costurile activităţilor de reparaţii capitale pentru sonde sunt de asemenea capitalizate şi sunt amortizate utilizând metoda unităţilor de producţie, în măsura în care sunt de succes.
Toate celelalte costuri cu reparaţiile curente şi întreţinerea uzuală sunt recunoscute direct în cheltuieli atunci când se efectuează.
- h) Cercetare și dezvoltare
Costurile referitoare la activitățile de cercetare sunt recunoscute drept cheltuială în perioada în care apar. Cheltuielile de cercetare și dezvoltare sunt prezentate în situația veniturilor și cheltuielilor în cadrul liniei Alte cheltuieli de exploatare și cuprind toate costurile, directe și indirecte, cu materiale, de personal și costurile cu servicii externe apărute în legătură cu cercetarea orientată către noi perspective referitoare la dezvoltarea și îmbunătățirea semnificativă a produselor, serviciilor și proceselor și în legătură cu cheltuielile de cercetare. Costurile de dezvoltare sunt capitalizate dacă îndeplinesc criteriile de recunoaștere în conformitate cu IAS 38.
În calitate de locatar, Grupul OMV Petrom recunoaște datorii de leasing și drepturi de utilizare a activelor pentru contractele de leasing în conformitate cu IFRS 16. Grupul aplică exceptarea de la recunoaștere pentru contractele de leasing pe termen scurt și cele în care activul de bază are o valoare redusă și, prin urmare, nu recunoaște drepturi de utilizare a activelor și datorii de leasing pentru aceste contracte de leasing. Contractele de leasing legate de explorarea și producția de țiței și gaze naturale, care cuprind în principal leasingurile de terenuri utilizate pentru astfel de activități, nu intră în sfera de aplicare a IFRS 16. Chiria pentru aceste contracte este recunoscută liniar pe perioada contractuală.
La data începerii contractului de leasing (și anume la data la care activul de bază este disponibil pentru utilizare) datoriile de leasing sunt recunoscute la valoarea actualizată a plăților de leasing fixe și a celor care depind de un index sau rată, de-a lungul perioadei determinate de leasing, cu rata de discount aplicabilă. Valoarea datoriilor de leasing crește cu valoarea dobânzii acumulate și scade cu valoarea plăților de leasing efectuate. Suplimentar, valoarea contabilă a datoriilor de leasing este recalculată în cazul în care apar modificări ale duratei de leasing, ale plăților de leasing sau ale evaluării opțiunii de a achiziționa activul de bază.
Drepturile de utilizare a activelor sunt recunoscute la data începerii contractului de leasing și măsurate la valoarea prezentă a datoriei de leasing, la care se adaugă plățile în avans și costurile directe inițiale, fiind prezentate la imobilizări corporale. Ulterior recunoașterii inițiale de la data începerii contractului de leasing, drepturile de utilizare a activelor sunt evaluate la cost, mai puțin amortizarea și ajustările de depreciere cumulate (a se vedea nota 4f) și sunt ajustate în cazul în care datoriile de leasing sunt recalculate, după caz.
Componentele non-leasing sunt separate de cele încadrate la leasing pentru măsurarea drepturilor de utilizare a activelor și a datoriilor de leasing.
Plățile de leasing variabile care nu depind de un index sau de o rată sunt recunoscute pe cheltuieli, în perioada în care are loc evenimentul sau condiția care declanșează plata.
În calitate de locator, Grupul OMV Petrom a încheiat contracte încadrate ca leasing operațional pentru care plățile de chirie primite sunt recunoscute ca venituri din chirii pe perioada leasingului.
- j) Instrumente financiare
Active financiare nederivate
La data recunoaşterii iniţiale, Grupul OMV Petrom clasifică activele sale financiare ca fiind evaluate ulterior la costul amortizat, la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global sau la valoarea justă prin contul de profit sau pierdere. Clasificarea activelor financiare depinde atât de modelul de afaceri al Grupului referitor la gestionarea activelor financiare, cât și de caracteristicile contractuale ale fluxurilor de trezorerie aferente activelor financiare. Modelul de afaceri determină dacă numerarul va fi generat în urma încasării fluxurilor de trezorerie contractuale, a vânzării activelor financiare, sau prin ambele moduri.
Instrumentele de datorie sunt clasificate şi evaluate la costul amortizat dacă ambele condiții de mai jos sunt îndeplinite:
Aceste active sunt ulterior evaluate la costul amortizat utilizând metoda ratei de dobândă efectivă minus ajustările pentru depreciere. Veniturile din dobânzi, pierderile din ajustările de depreciere și câștigurile sau pierderile din derecunoașterea activelor sunt recunoscute în situația veniturilor și cheltuielilor. Activele financiare ale Grupului evaluate la cost amortizat includ, în principal, creanțele comerciale.
Grupul OMV Petrom recunoaște ajustări de depreciere pentru pierderile anticipate din creanțe aferente activelor financiare evaluate la cost amortizat. Calculul pierderilor anticipate din creanțe se bazează pe ratingurile de credit externe sau interne ale partenerilor, probabilitatea de neplată aferentă şi pierderea rezultată din neplată. Ratingurile de credit externe se bazează, în principal, pe rapoarte emise de către agenții de rating renumite și sunt reflectate în Grupul OMV Petrom prin încadrarea activelor financiare în șase clase de risc (clasa de risc 1 fiind clasa celui mai mic risc).
Ratele probabilităților de neplată utilizate pentru fiecare clasă de risc, prezentate în nota 9, au la bază ratele de neplată globale medii ale Standard & Poor’s. O rată de 45% reprezentând pierderea rezultată din neplată s-a aplicat în vederea calculării pierderii anticipate din creanțe pentru activele financiare care nu au fost depreciate integral.
Pierderile anticipate din creanțe sunt recunoscute în două etape:
- i. În cazul în care nu a existat o creștere semnificativă a riscului de credit față de momentul recunoașterii inițiale, pierderile din creanțe sunt evaluate la 12 luni. Valoarea calculată la 12 luni reprezintă pierderea anticipată din creanțe ce rezultă din evenimente de neplată ce pot surveni în următoarele 12 luni. Grupul consideră că un activ financiar are un risc de credit scăzut atunci când ratingul său de risc de credit este echivalent cu definiția “ratingului investițiilor cu risc redus”.
- ii. În cazul în care a existat o creștere semnificativă a riscului de credit față de momentul recunoașterii inițiale, o ajustare de depreciere este necesar a fi măsurată pentru perioada de viață a activului, aceasta reprezentând pierderea anticipată din creanțe ce rezultă din evenimente de neplată ce pot surveni pe parcursul duratei de viață estimate a unui activ financiar. Pentru această evaluare, Grupul OMV Petrom ia în considerare toate informațiile rezonabile și justificabile care sunt disponibile fără costuri sau eforturi nejustificate. În plus, Grupul OMV Petrom consideră că riscul de credit al unui activ financiar a crescut semnificativ dacă scadența sa este depășită cu mai mult de 30 de zile. În cazul în care clasa de risc pentru un astfel de activ financiar se îmbunătățește, Grupul OMV Petrom revine la recunoașterea pierderilor estimate din creanțe pe o perioadă de 12 luni. Un activ financiar este considerat a fi nerecuperabil când scadența acestuia este depășită cu 90 de zile, cu excepția cazului în care există informații rezonabile și justificabile care să demonstreze că un termen mai lung de întârziere este adecvat. Un activ financiar este trecut pe cheltuială atunci când nu există nicio așteptare rezonabilă că fluxurile de trezorerie contractuale vor fi recuperate.
Pentru creanțele comerciale este adoptată o abordare simplificată în care pierderile din depreciere sunt recunoscute la o valoare egală cu cea a pierderilor anticipate din creanțe pe durata de viață a acestora. În cazul în care există asigurări de credit sau garanţii pentru soldurile de plată, calculul pierderilor anticipate din creanțe se bazează pe probabilitatea de neplată aferentă asigurătorului/ garantului pentru partea asigurată/ garantată a soldului de plată, în timp ce, pentru suma rămasă neacoperită, pe probabilitatea de neplată a contrapartidei.
Activele financiare nederivate evaluate la valoarea justă prin contul de profit sau pierdere includ creanțele comerciale din contracte de vânzare care prevăd un sistem de facturare pe baza prețurilor estimate deoarece fluxurile de trezorerie contractuale nu reprezintă doar rambursări de principal şi dobânzi asupra principalului în sold. Mai mult, această categorie de evaluare include portofolii de creanțe comerciale deținute cu intenția de a fi vândute. Aceste active sunt evaluate la valoarea justă, orice câștiguri sau pierderi rezultate din reevaluare fiind recunoscute în situația veniturilor și cheltuielilor.
Instrumentele de capitaluri proprii pot fi clasificate irevocabil ca fiind evaluate la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global dacă nu sunt deținute în vederea vânzării.
Grupul derecunoaşte un activ financiar atunci când drepturile contractuale de a încasa sume generate de acel activ au expirat sau când transferă unui terţ activul împreună cu riscurile şi beneficiile semnificative aferente dreptului de proprietate asupra activului. În cazul în care Grupul nici nu transferă, nici nu reţine riscurile şi beneficiile semnificative asociate dreptului de proprietate, dar continuă să deţină controlul asupra activului transferat, Grupul recunoaşte interesul reţinut asupra activului, precum şi o datorie asociată care reflectă drepturile şi obligaţiile reţinute. În cazul în care Grupul reţine riscurile şi beneficiile semnificative asociate dreptului de proprietate asupra unui activ financiar transferat, Grupul continuă să recunoască activul financiar şi suplimentar recunoaşte un împrumut garantat pentru veniturile primite.
Activele financiare sunt trecute pe cheltuieli atunci când nu există o perspectivă realistă de recuperare viitoare şi toate garanţiile au fost utilizate sau transferate către Grup.
Drepturile Grupului de a i se rambursa sume pe care acesta le-a cheltuit în vederea stingerii unei datorii recunoscute sub forma unui provizion conform IAS 37 Provizioane, datorii contingente și active contingente nu intră în aria de aplicabilitate a IFRS 9. Sumele recuperabile de la statul român intră în această categorie.
Datorii financiare nederivate
Datoriile financiare nederivate sunt măsurate la costul amortizat, cu excepția plăților contingente aferente achiziției de active financiare, care sunt evaluate la valoarea justă la data achiziției și ulterior sunt evaluate la valoarea justă cu modificările în valoarea justă recunoscute în situația veniturilor și cheltuielilor. Datoriile pe termen lung sunt actualizate folosind metoda ratei dobânzii efective.
O datorie financiară (sau o parte a unei datorii financiare) se derecunoaște din situația poziției financiare atunci când aceasta s-a stins – cu alte cuvinte, la momentul la care obligația precizată în contract a fost onorată, anulată sau a expirat.
Instrumente financiare derivate și contracte de acoperire împotriva riscurilor
Instrumentele financiare derivate sunt folosite pentru acoperirea împotriva riscurilor rezultate din variaţiile cursului valutar şi volatilitatea preţurilor mărfurilor tranzacţionabile. Instrumentele derivate sunt înregistrate la valoarea justă. Câştigurile şi pierderile nerealizate sunt recunoscute ca venituri sau cheltuieli, cu excepţia cazurilor în care sunt îndeplinite condiţiile pentru aplicarea contabilităţii de acoperire împotriva riscurilor în conformitate cu IFRS 9.
La iniţierea unei activităţi de acoperire împotriva riscurilor, Grupul desemnează şi documentează în mod formal această activitate pentru care doreşte să aplice contabilitatea de acoperire împotriva riscurilor, precum şi obiectivul gestionării riscului şi strategia pentru derularea activităţii de acoperire împotriva riscurilor.
Acele instrumente derivate care se califică şi îndeplinesc condiţiile pentru aplicarea contabilităţii de acoperire împotriva riscurilor sunt fie (i) contracte de acoperire împotriva riscurilor legate de valoarea justă, pentru acoperirea împotriva fluctuaţiilor valorii juste a unui activ sau a unei datorii recunoscut(e), fie (ii) contracte de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie, atunci când acoperirea expunerii la volatilitatea fluxurilor de trezorerie este atribuibilă unui risc asociat cu un activ sau cu o datorie recunoscut(ă) sau în legătură cu o tranzacţie foarte probabilă.
Pentru contractele de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie, partea eficientă a modificărilor valorii juste este recunoscută direct în alte elemente ale rezultatului global, în timp ce partea ineficientă este recunoscută imediat în situaţia veniturilor şi cheltuielilor. În cazul în care contractele de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie rezultă în recunoașterea unui activ nefinanciar sau unei datorii nefinanciare, valoarea contabilă a acelui element va fi ajustată cu câștigurile sau pierderile recunoscute direct în alte elemente ale rezultatului global.
Conform IFRS 9 Instrumente financiare, contractele de cumpărare sau de vânzare a elementelor nefinanciare, care pot fi stinse în numerar sau printr-un alt instrument financiar, sau prin tranzacţionarea de instrumente financiare, ca şi cum contractele respective ar fi instrumente financiare, sunt contabilizate ca instrumente financiare și evaluate la valoarea justă. Câștigurile sau pierderile asociate sunt recunoscute în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor, astfel: rezultatul instrumentelor financiare derivate referitoare la produse petroliere şi electricitate este prezentat în veniturile din vânzări şi rezultatul instrumentelor financiare derivate referitoare la materiale (de exemplu ţiţei şi CO2) este prezentat în achiziţii (nete de variaţia stocurilor).
Totuşi, contractele cu mărfuri tranzacționabile încheiate şi derulate în scopul primirii sau livrării unor elemente nefinanciare, în conformitate cu cerinţele preconizate de achiziţie, vânzare sau utilizare ale Grupului, nu sunt contabilizate ca instrumente financiare, ci ca şi contracte cu titlu executoriu și se încadrează în excepția de uz propriu. Grupul OMV Petrom iniţiază contracte la termen cu gaze naturale, cu livrare fizică, creând legături în lanțul valoric al mărfii. Aceste contracte nu sunt decontate net. De aceea contractele la termen cu gaze naturale se încadrează în excepția de uz propriu menționată mai sus.
Costurile îndatorării care sunt direct atribuibile achiziţiei, construcţiei sau producţiei unui activ cu ciclu lung de producţie se capitalizează până în momentul în care activul este în mod substanţial pregătit în vederea utilizării prestabilite sau vânzării. Costurile îndatorării cuprind dobânzile aferente împrumuturilor bancare pe termen scurt şi lung, amortizarea costurilor auxiliare efectuate în legătură cu contractarea împrumuturilor şi diferenţele de curs valutar generate de împrumuturile în valută, în măsura în care acestea sunt privite ca o ajustare la cheltuielile cu dobânda. Toate celelalte costuri aferente împrumuturilor sunt recunoscute drept cheltuieli în situaţia veniturilor şi cheltuielilor a perioadei în care apar.
- l) Subvențiile guvernamentale
Subvențiile guvernamentale – cu excepția drepturilor de emisie (a se vedea nota 4.3 n) – sunt recunoscute ca venituri sau deduse din valoarea contabilă a activelor aferente în cazul în care este rezonabilă presupunerea că vor fi îndeplinite condițiile de acordare și că subvențiile vor fi primite.
Stocurile sunt recunoscute la valoarea cea mai mică dintre cost şi valoarea realizabilă netă, cu excepția stocurilor deținute pentru tranzacționare care sunt măsurate la valoarea justă mai puțin costurile destinate vânzării. Valoarea realizabilă netă este estimată pe baza preţului de vânzare aferent activităţii normale mai puţin costurile estimate pentru vânzare.
Costul de producţie al ţiţeiului, gazelor naturale şi al produselor petroliere rafinate este calculat pe baza mediei ponderate şi cuprinde toate costurile efectuate în cursul normal al activităţii, pentru aducerea fiecărui produs la locaţia şi condiţia prezente, inclusiv proporţia adecvată de amortizare şi depreciere şi costurile fixe bazate pe capacitatea normală de producţie.
Pentru stocurile deteriorate sau cu mişcare lentă se constituie ajustări de depreciere pe baza estimărilor managementului.
Provizioanele se constituie pentru obligaţiile curente (legale sau implicite) faţă de terţi, generate de un eveniment anterior, atunci când este probabil ca o ieşire de resurse care încorporează beneficii economice să fie necesară pentru a onora obligaţiile respective, iar suma necesară pentru stingerea obligaţiilor poate fi estimată în mod credibil. Provizioanele pentru obligaţii individuale sunt constituite la o valoare egală cu cea mai bună estimare a sumelor necesare pentru stingerea obligaţiilor. Acolo unde efectul valorii în timp a banilor este semnificativ, provizioanele se actualizează utilizând o rată de actualizare înainte de impozitare care reflectă, după caz, riscurile specifice datoriei. În cazul în care se efectuează actualizarea provizioanelor, creşterea valorii provizioanelor datorată trecerii timpului este recunoscută drept cheltuială financiară.
Obligaţii de dezafectare și de mediu
Activităţile de bază ale Grupului generează în mod curent obligaţii cu privire la demontarea şi îndepărtarea activelor, precum şi obligaţii cu privire la remedierea solului, constând în:
Aceste obligaţii de dezafectare şi restaurare prezintă valori semnificative în principal pentru segmentul Explorare și Producție (sonde de ţiţei şi gaze naturale, echipamente de suprafaţă și offshore). La momentul apariţiei obligaţiei, aceasta se provizionează integral prin recunoaşterea valorii actualizate a cheltuielilor viitoare de dezafectare şi restaurare drept datorie. Concomitent, se capitalizează o sumă echivalentă ca parte a valorii imobilizării corporale la care se referă provizionul de dezafectare. Valoarea oricărei astfel de obligaţii se calculează pe baza celei mai bune estimări. Suma capitalizată se amortizează pe baza metodei unităţilor de producţie în cazul activităţilor de explorare și producție şi liniar pentru activele aferente activității de distribuție.
Datoriile aferente costurilor de mediu sunt recunoscute atunci când o acțiune de decontaminare este probabilă și costurile aferente ei pot fi estimate în mod credibil. În general, provizioanele pentru costuri de mediu sunt recunoscute odată cu angajamentul pentru un plan formal de acțiuni. Valoarea recunoscută reflectă cea mai bună estimare a sumelor necesare pentru stingerea obligației. Estimările costurilor viitoare de remediere se bazează pe contractele în vigoare încheiate cu furnizorii, rapoartele întocmite de inginerii Grupului sau de contractori independenți, precum și pe experienţa anterioară. În cazul în care datoria va fi stinsă peste un anumit număr de ani, provizionul pentru costuri de mediu este recunoscut la valoarea actualizată a costurilor viitoare de mediu estimate.
În conformitate cu contractul de privatizare al OMV Petrom S.A., o parte din costurile de dezafectare şi de mediu ale OMV Petrom S.A. vor fi suportate de statul român. Acea parte a costurilor ce urmează să fie rambursată de către stat este prezentată în creanţe şi a fost reanalizată astfel încât să reflecte cea mai bună estimare a valorii prezente a costurilor de dezafectare şi decontaminare, utilizând aceeaşi rată de actualizare ca cea folosită pentru provizioanele respective.
Efectele modificărilor apărute în ipotezele care stau la baza costurilor de dezafectare sunt recunoscute prospectiv prin înregistrarea atât a unei ajustări a provizionului de dezafectare, cât şi printr-o ajustare corespondentă a valorii imobilizării corporale la care se referă provizionul de dezafectare (pentru costurile de dezafectare suportate de Grup) sau printr-o ajustare a valorii creanţei asupra statului român (pentru costurile de dezafectare suportate de statul român).
Efectele modificărilor apărute în ipotezele care stau la baza costurilor de mediu sunt recunoscute prospectiv prin înregistrarea atât a unei ajustări a provizionului de mediu, cât şi printr-o ajustare corespondentă în situaţia veniturilor şi cheltuielilor (pentru costurile de mediu suportate de Grup) sau printr-o ajustare a valorii creanţei asupra statului român (pentru costurile de mediu suportate de statul român).
Efectul din actualizarea în timp a provizioanelor de dezafectare și de mediu este prezentat la cheltuieli cu dobânzile în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor, net de efectul din actualizarea în timp a creanţei aferente asupra statului român (pentru costurile de dezafectare suportate de statul român).
Efectul modificărilor ratei de actualizare şi a perioadei estimate pentru recuperarea creanţei asupra statului român, care sunt suplimentare modificărilor ratei de actualizare şi a perioadei estimate de efectuare a lucrărilor de dezafectare şi de mediu, este prezentat la cheltuieli cu dobânzile sau venituri din dobânzi în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor.
Obligaţii privind beneficii de pensionare şi alte obligaţii similare
Grupul OMV Petrom are planuri de beneficii definite și alte beneficii. Provizioanele pentru beneficii de pensionare şi plăţi compensatorii sunt calculate folosind metoda unităţii de credit proiectată, care împarte costul estimat al beneficiilor la care sunt îndreptăţiţi angajaţii pe întreaga durată a angajării şi ia în considerare viitoare creşteri salariale. Câştigurile sau pierderile actuariale sunt recunoscute în întregime în perioada în care apar, după cum urmează: pentru beneficii de pensionare în alte elemente ale rezultatului global consolidat (nereclasificate în situaţia veniturilor şi cheltuielilor în perioadele ulterioare) şi pentru alte beneficii în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor.
Provizioanele pentru programele de restructurare sunt recunoscute dacă planul detaliat al restructurării a fost aprobat de management înainte de data situaţiei poziţiei financiare consolidate, indicând existenţa unui angajament irevocabil. Adeziunile voluntare cu privire la pachetele de remunerare ale angajaţilor sunt recunoscute dacă angajaţii respectivi au acceptat oferta societății. Provizioanele pentru obligaţiile privind înţelegerile individuale de încetare a relaţiilor contractuale sunt recunoscute la valoarea actualizată a obligaţiei, atunci când suma şi datele plăţilor sunt fixe şi cunoscute.
Certificatele de emisii de gaze primite gratuit de la autorităţile guvernamentale (Schema UE de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră) reduc obligaţiile financiare aferente emisiilor de CO2 şi sunt recunoscute pe baza abordării nete valabile pentru subvenţii guvernamentale (valoare zero în contabilitate). Provizioanelesunt recunoscute doar pentru deficit. Provizioanele pentru deficit sunt măsurate iniţial la o valoare egală cu cea mai bună estimare a sumelor necesare pentru stingerea obligaţiilor. Cheltuielile corespunzătoare sunt recunoscute ca şi costuri privind emisiile, incluse în cheltuieli de producţie şi similare. Dacă ulterior recunoaşterii unui provizion sunt achiziţionate certificate de emisii, un activ este recunoscut doar pentru certificatele care depăşesc emisiile reale de CO2.
- o) Impozitul pe profit şi redevențele
Impozitul pe profit curent
Impozitul pe profit curent este impozitul care se așteaptă a fi plătit sau încasat pentru rezultatul net impozabil al anului în curs, folosind ratele de impozitare valabile la data de raportare, precum și orice ajustare la impozitul datorat aferentă anilor anteriori. Profitul fiscal este diferit de profitul raportat în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor deoarece exclude elemente de venit sau cheltuială care sunt impozabile sau deductibile în alți ani precum şi elemente care nu sunt niciodată impozabile sau deductibile.
Creanţele şi datoriile aferente impozitului pe profit curent sau aferent perioadelor anterioare sunt evaluate la o valoare egală cu suma estimată de recuperat de la, respectiv de plătit către autorităţile fiscale. Managementul analizează periodic poziţiile luate în declaraţiile de impozit pe profit referitoare la situaţiile în care reglementările fiscale sunt interpretabile şi constituie provizioane dacă este cazul.
Impozitul pe profit amânat
Impozitul pe profit amânat se recunoaște pentru diferenţele temporare existente la data de raportare între valorile fiscale ale activelor şi datoriilor şi valorile nete contabile ale acestora în scopul raportării financiare.
Datoriile privind impozitul pe profit amânat se recunosc pentru toate diferenţele temporare impozabile, cu excepţia:
Creanțele privind impozitul pe profit amânat se recunosc pentru toate diferenţele temporare deductibile, creditele fiscale neutilizate sau pierderile fiscale neutilizate, în măsura în care este probabil să existe profituri impozabile viitoare pe seama cărora pot fi utilizate diferenţele temporare deductibile, creditele fiscale neutilizate sau pierderile fiscale neutilizate, cu excepţia:
Valoarea contabilă a creanţelor privind impozitul pe profit amânat este revizuită la data de raportare şi diminuată în măsura în care nu mai este probabilă disponibilitatea unor profituri impozabile viitoare suficiente pentru a permite utilizarea integrală sau parţială a acestor active. Creanţele cu impozitul pe profit amânat nerecunoscute sunt analizate la data de raportare şi sunt recunoscute în măsura în care este probabil că vor exista profituri impozabile suficiente pentru a permite utilizarea acestor creanţe.
Creanţele şi datoriile privind impozitul amânat sunt evaluate la ratele de impozitare ce se aşteaptă a se aplica pentru perioada în care activul este realizat sau datoria este decontată, pe baza ratelor de impozitare (şi a legilor fiscale) care au fost reglementate sau aproape reglementate până la data de raportare.
Impozitul amânat aferent unor elemente înregistrate în alte elemente ale rezultatului global sau în capitalurile proprii este recunoscut în alte elemente ale rezultatului global consolidat sau în capitalurile proprii, şi nu în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor.
Creanţele şi datoriile privind impozitul amânat la nivel de Grup sunt recunoscute net, dacă există dreptul legal de a compensa, iar impozitele amânate sunt aferente unor aspecte care fac obiectul aceleiaşi autorităţi fiscale.
Taxe asupra producţiei
Redevenţele petroliere sunt calculate pe baza valorii producţiei de ţiţei şi gaze naturale şi sunt incluse în situaţia consolidată a veniturilor și cheltuielilor, în cheltuieli cu taxe aferente producţiei şi similare.
- p) Recunoașterea veniturilor
Venituri din contractele cu clienţii
Venitul este în general recunoscut atunci când controlul asupra unui produs sau serviciu este transferat către client. Acesta este evaluat pe baza contraprestației la care se așteaptă să aibă dreptul conform contractului cu clientul și exclude sumele colectate în numele terților.
În cazul în care obligaţia de executare nu a fost încă onorată, dar valoarea de la client fie a fost încasată fie a devenit scadentă, Grupul OMV Petrom recunoaşte datorii contractuale care sunt raportate în categoria altor datorii în situaţia consolidată a poziţiei financiare.
În cazul vânzării de bunuri precum țiței, GPL, produse petroliere și alte bunuri similare, livrarea fiecărei unități cantitative reprezintă în mod normal o singură obligație de executare. Venitul este recunoscut atunci când controlul asupra bunurilor a fost transferat către client, respectiv la momentul la care dreptul de proprietate cât și riscul de pierdere au fost transferate către client, și este determinat pe baza condiţiilor de livrare agreate în contractul cu clientul. Termenele de încasare a creanţelor rezultate din aceste vânzări sunt în conformitate cu standardele din industrie.
În cadrul activității de vânzare cu amănuntul din R&M, veniturile din vânzarea de produse petroliere sunt recunoscute la un anumit moment în timp, atunci când produsele sunt livrate clienților. În funcție de rolul Grupului de principal sau agent în vânzarea de produse din magazine, veniturile și costurile aferente acestor vânzări sunt prezentate la valoare brută sau netă în situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor. Grupul are rolul de principal în cazul în care deține controlul asupra bunurilor înainte de transferul acestora către client. Grupul deține controlul asupra bunurilor atunci când suportă riscul aferent bunurilor înainte de transferul acestora către clienți. Capacitatea Grupului de a determina prețul bunurilor reprezintă un alt indicator care ajută în a determina dacă Grupul deține controlul asupra bunurilor înainte de transferul acestora către client. În cazul vânzării de produse complementare, Grupul consideră acest indicator ca fiind unul secundar; în consecință, atunci când Grupul are capacitatea de a determina prețul bunului, dar nu deține riscul acestuia înainte de transferul către client, atunci Grupul are rolul de agent. La staţiile de distribuţie, plăţile sunt scadente la momentul cumpărării.
Contractele Grupului de furnizare de gaze naturale și electricitate includ o singură obligație de executare care este îndeplinită pe parcursul perioadei de livrare convenite. Venitul este recunoscut pe baza consumului de către client și în conformitate cu valoarea pe care Grupul are dreptul de a o factura. Doar în cazuri excepționale contractele pe termen lung de furnizare de gaze naturale pot conține prețuri în trepte, în perioade diferite, în care ratele nu reflectă valoarea bunurilor la momentul livrării. În aceste cazuri, venitul este recunoscut pe baza prețului contractual mediu.
În cadrul unor contracte cu clienţii pentru livrarea gazelor naturale, tarifele facturate clientului vor avea o componentă fixă, precum şi o componentă variabilă în funcţie de cantitatea livrată. Aceste contracte includ o singură obligație de executare, aceea de a livra gaze naturale pe o anumită perioadă de timp. Veniturile aferente componentelor fixe şi variabile sunt recunoscute în linie cu suma de facturat către client. Livrările de gaze naturale și electricitate sunt facturate și plătite lunar.
Contractele de stocare ale gazelor naturale conțin o obligație de a fi disponibil pentru a asigura servicii de stocare pe o anumită perioadă de timp agreată. Venitul este recunoscut în conformitate cu valoarea pe care Grupul are dreptul de a o factura clientului în acele cazuri în care acţionează în calitate de principal. Aceste servicii sunt facturate și plătite lunar.
În majoritatea cazurilor, veniturile din vânzarea de gaze naturale și electricitate fac obiectul unor taxe sau tarife generate în urma facilitării transferului de bunuri și servicii. Atunci când Grupul nu deține controlul asupra serviciilor aferente acestor taxe și tarife, înainte de transferul acestora către client și atunci când nu este angajat în furnizarea serviciului sau când nu deține control asupra prețului, Grupul are doar rolul de agent în prestarea acestor servicii.
Întrucât Grupul OMV Petrom recunoaște veniturile la nivelul sumei pe care are dreptul să o factureze, pentru facilitarea aplicării în practică, conform IFRS 15.121, nu este necesară prezentarea valorii aferente obligațiilor de executare care urmează să fie onorate.
Venituri din alte surse
Veniturile din alte surse includ, în principal, venituri din tranzacţiile privind mărfurile care sunt în sfera IFRS 9 Instrumente financiare, rezultatele realizate și nerealizate din operaţiunile de acoperire împotriva riscurilor privind tranzacțiile de vânzare, precum și venituri din închirieri și leasing.
Venituri din dividende şi dobânzi
Veniturile din dividende sunt recunoscute atunci când este stabilit dreptul acţionarului de a primi plata.
Veniturile din dobânzi sunt recunoscute folosindu-se rata dobânzii efective, acea rată care actualizează fluxurile de numerar viitoare estimate pe durata de viaţă aşteptată a instrumentului financiar, la valoarea contabilă netă a activului financiar.
- q) Numerar şi echivalente de numerar
Numerarul este considerat a fi numerarul din casierie şi din conturile bancare curente. Echivalentele de numerar reprezintă depozite şi investiţii pe termen scurt cu un grad de lichiditate ridicat, cu scadenţe inițiale mai mici de trei luni.
- r) Acorduri de explorare şi împărțire a producției
Acordurile de explorare şi împărțire a producției sunt contracte pentru licențele de țiței și gaze naturale prin care producția de țiței și gaze naturale este împărțită între una sau mai multe companii petroliere și compania petrolieră națională/ din țara gazdă, în proporții stabilite. Cheltuielile de explorare sunt suportate, ca regulă, de companiile petroliere și recuperate de la stat sau de la compania petrolieră națională prin așa numitul „cost al țițeiului” numai în caz de succes.
- 5. TRANZACŢII ÎN VALUTĂ
- a) Companii din cadrul Grupului
Situaţiile financiare consolidate sunt prezentate în RON, care este moneda funcţională a OMV Petrom S.A. şi moneda de prezentare a Grupului. Fiecare entitate din Grupul OMV Petrom determină moneda funcţională proprie, iar elementele incluse în situaţiile financiare individuale sunt evaluate utilizând moneda funcţională respectivă. Moneda funcţională a operaţiunilor din străinătate este în general moneda lor locală, cu excepţia entităţilor din Kazahstan, care utilizează USD drept monedă funcţională.
Atunci când moneda funcţională diferă de moneda de prezentare a Grupului, situaţiile financiare individuale sunt convertite utilizând metoda cursului de închidere. Diferenţele care rezultă între elementele bilanţiere evaluate la cursul de închidere şi cursul istoric sunt prezentate ca un element separat direct în capitalurile proprii şi în alte elemente ale rezultatului global. Elementele situației veniturilor și cheltuielilor sunt convertite folosind cursurile de schimb medii ale perioadei. Utilizarea cursurilor de schimb medii pentru convertirea veniturilor şi cheltuielilor generează diferenţe suplimentare, comparativ cu aplicarea cursurilor de schimb de închidere în situaţia consolidată a poziţiei financiare, care sunt de asemenea incluse în capitalurile proprii şi în alte elemente ale rezultatului global. La vânzarea unei operaţiuni din străinătate, componentele rezultatului global consolidat şi ale capitalurilor proprii aferente conversiei respectivei operaţiuni din străinătate sunt recunoscute în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor.
Cursurile de schimb utilizate pentru conversia în RON au fost după cum urmează:
Monede | Curs de schimb la 31 decembrie 2022* | Curs de schimb mediu pentru anul 2022** | Curs de schimb la 31 decembrie 2021* | Curs de schimb mediu pentru anul 2021** |
Dolar american (USD) | 4,6346 | 4,6923 | 4,3707 | 4,1630 |
Euro (EUR) | 4,9474 | 4,9313 | 4,9481 | 4,9208 |
Leu moldovenesc (MDL) | 0,2428 | 0,2481 | 0,2463 | 0,2354 |
Dinar sârbesc (RSD) | 0,0422 | 0,0420 | 0,0421 | 0,0419 |
Leva bulgărească (BGN) | 2,5295 | 2,5213 | 2,5299 | 2,5159 |
| | | | |
Tranzacțiile în monedă străină sunt înregistrate inițial de către entitățile Grupului la cursul de schimb al monedei lor funcționale de la data când tranzacția se califică prima dată pentru recunoaștere. Activele și datoriile monetare denominate în valută sunt evaluate la cursul de schimb al monedei funcționale de la data raportării. Diferențele din decontarea sau conversia elementelor monetare sunt recunoscute în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor. Câştigurile şi pierderile nerealizate din diferenţe de curs aferente elementelor monetare sunt recunoscute în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor anului. Elementele nemonetare care sunt evaluate la cost istoric în monedă străină sunt convertite utilizând cursurile de schimb de la data tranzacțiilor inițiale.
- 6. IMOBILIZĂRI NECORPORALE
| Concesiuni, licențe și alte imobilizări necorporale | Active aferente rezervelor nedovedite | Total |
COST | | | |
Sold la 1 ianuarie 2022 | 1.358,57 | 3.659,85 | 5.018,42 |
Diferenţe de curs | 0,06 | - | 0,06 |
Intrări* | 4,97 | 182,24 | 187,21 |
Transferuri (nota 7) | 0,67 | (8,11) | (7,44) |
Ieşiri | (4,15) | (130,50) | (134,65) |
Sold la 31 decembrie 2022 | 1.360,12 | 3.703,48 | 5.063,60 |
AMORTIZARE ŞI DEPRECIERE CUMULATE | | | |
Sold la 1 ianuarie 2022 | 1.226,47 | 902,87 | 2.129,34 |
Diferenţe de curs | 0,04 | - | 0,04 |
Amortizare | 13,10 | 0,98 | 14,08 |
Depreciere | - | 39,09 | 39,09 |
Transferuri (nota 7) | - | - | - |
Ieşiri | (4,12) | (130,50) | (134,62) |
Sold la 31 decembrie 2022 | 1.235,49 | 812,44 | 2.047,93 |
VALOARE CONTABILĂ NETĂ | | | |
La 1 ianuarie 2022 | 132,10 | 2.756,98 | 2.889,08 |
La 31 decembrie 2022 | 124,63 | 2.891,04 | 3.015,67 |
| | | |
Activele aferente rezervelor nedovedite includ în principal costurile capitalizate în legătură cu proiectul Neptun. OMV Petrom rămâne dornică să vadă proiectul strategic Neptun Deep dezvoltat. Pe baza evaluării managementului, s-a concluzionat că nu au existat evenimente declanșatoare de depreciere la 31 decembrie 2022 și 2021.
| Terenuri, drepturi referitoare la terenuri și clădiri, inclusiv clădiri pe terenurile terților | Active aferente producției de țiței și gaze | Instalații tehnice și mașini | Alte instalații, utilaje și mobilier | Investiții în curs | Total |
COST | | | | | | |
Sold la 1 ianuarie 2022 | 5.405,55 | 41.719,74 | 11.936,36 | 1.596,65 | 936,74 | 61.595,04 |
Diferenţe de curs | 0,11 | - | (0,55) | (0,35) | (0,02) | (0,81) |
Intrări* | 35,57 | 2.868,16 | 177,82 | 79,58 | 817,46 | 3.978,59 |
Transferuri** | 105,34 | (65,31) | 255,92 | 76,15 | (364,66) | 7,44 |
Transferuri către active deținute pentru vânzare | (5,28) | 0,02 | - | - | - | (5,26) |
Ieșiri | (48,06) | (655,90) | (232,51) | (84,69) | (39,73) | (1.060,89) |
Sold la 31 decembrie 2022 | 5.493,23 | 43.866,71 | 12.137,04 | 1.667,34 | 1.349,79 | 64.514,11 |
AMORTIZARE ŞI DEPRECIERE CUMULATE | | | | | | |
Sold la 1 ianuarie 2022 | 2.799,36 | 24.500,60 | 7.303,28 | 1.105,54 | 21,75 | 35.730,53 |
Diferenţe de curs | (0,07) | - | (0,45) | (0,14) | (0,04) | (0,70) |
Amortizare | 205,09 | 1.720,14 | 692,95 | 176,58 | - | 2.794,76 |
Depreciere | 29,87 | 2.227,10 | 36,27 | 8,06 | 26,60 | 2.327,90 |
Transferuri** | 5,35 | (5,24) | (0,10) | (0,01) | - | - |
Transferuri către active deținute pentru vânzare | (2,29) | 0,02 | - | - | - | (2,27) |
Ieşiri | (36,47) | (653,97) | (225,94) | (82,75) | (39,73) | (1.038,86) |
Reversări de depreciere | (0,18) | (47,40) | (0,74) | - | - | (48,32) |
Sold la 31 decembrie 2022 | 3.000,66 | 27.741,25 | 7.805,27 | 1.207,28 | 8,58 | 39.763,04 |
VALOARE CONTABILĂ NETĂ | | | | | | |
La 1 ianuarie 2022 | 2.606,19 | 17.219,14 | 4.633,08 | 491,11 | 914,99 | 25.864,51 |
La 31 decembrie 2022 | 2.492,57 | 16.125,46 | 4.331,77 | 460,06 | 1.341,21 | 24.751,07 |
| | | | | | |
Costurile capitalizate în timpul construcției imobilizărilor corporale și necorporale sunt în sumă de 516,64 milioane (2021: 476,06 milioane RON).
Pentru detalii privind ajustările de depreciere, a se vedea nota 23.
Grupul OMV Petrom ca locatar
În calitate de locatar, Grupul OMV Petrom a recunoscut drepturi de utilizare a activelor în special pentru terenurile aferente stațiilor de distribuție, mașini, vagoane și alte mijloace de transport, fabrica de hidrogen de la rafinăria Petrobrazi, generatoare de energie electrică și alte echipamente, precum și leasinguri pentru alte terenuri și clădiri pentru birouri.
Ca urmare a operațiunilor specifice activității de țiței și gaze naturale, anumite contracte de leasing permit Grupului OMV Petrom, în calitate de locatar, să extindă termenul inițial de leasing sau să înceteze contractul. Existența acestor opțiuni reprezintă o necesitate de afaceri, întrucât activitățile depind în mare măsură de factorii de piață și de existența rezervelor de țiței și gaze naturale. Acestea oferă flexibilitate operațională în ceea ce privește procesul de gestionare a activelor utilizate de către Grup. Aceste opțiuni sunt evaluate de către Grupul OMV Petrom la începutul contractului pentru a determina dacă este, în mod rezonabil, sigur că vor fi sau nu exercitate. Perioadele opționale, care nu au fost luate în considerare la evaluarea contractelor de leasing, există în principal pentru echipamente și vehicule de transport în segmentul E&P.
Leasingurile care nu au început încă în 2022, dar au fost angajate, au fost în sumă de 47,69 milioane RON (2021: 20,32 milioane RON).
Drepturi de utilizare a activelor recunoscute conform IFRS 16
| Terenuri și clădiri | Instalații tehnice și mașini | Alte instalații, utilaje și mobilier | Total |
Drepturi de utilizare a activelor la 1 ianuarie 2022 | 259,19 | 87,70 | 262,41 | 609,30 |
Intrări | 30,27 | 61,10 | 78,99 | 170,36 |
Amortizare | (27,73) | (25,16) | (112,62) | (165,51) |
Alte mișcări | (0,12) | - | (1,77) | (1,89) |
Drepturi de utilizare a activelor la 31 decembrie 2022 | 261,61 | 123,64 | 227,01 | 612,26 |
| | | | |
Sume recunoscute în situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor
| 2022 | 2021 |
Rezultat din exploatare | | |
Cheltuieli privind contracte de leasing pe termen scurt | 15,02 | 15,34 |
Cheltuieli privind contracte de leasing aferente activelor cu valori mici | 0,84 | 0,69 |
Cheltuieli variabile aferente contractelor de leasing | 29,41 | 22,87 |
Cheltuieli privind amortizarea drepturilor de utilizare a activelor | 165,51 | 150,04 |
Rezultat financiar net | | |
Cheltuieli cu dobânzile aferente datoriilor de leasing | 11,70 | 10,79 |
Pierderi din diferenţe de curs aferente datoriilor de leasing | 1,20 | 8,65 |
| | |
Suplimentar, Grupul OMV Petrom a înregistrat în 2022 costuri aferente contractelor de leasing pe termen scurt în sumă de 41,51 milioane RON (2021: 55,74 milioane RON), care au fost capitalizate în valoarea altor active.
Plățile variabile aferente contractelor de leasing înregistrate în cheltuieli în anul 2022, în sumă de 29,41 milioane RON (2021: 22,87 milioane RON), au fost aferente chiriilor contingente referitoare, în principal, la terenuri închiriate pentru stațiile de distribuție și la generatoare de energie electrică, determinate în baza cifrei de afaceri, a cantităților sau a altor parametri contractuali.
Pentru mai multe informații cu privire la datoriile de leasing, a se vedea notele 16 și 32 a).
- 8. INVESTIŢII ÎN ENTITĂŢILE ASOCIATE
La 31 decembrie 2022 şi 31 decembrie 2021, Grupul OMV Petrom avea o entitate asociată: OMV Petrom Global Solutions S.R.L., în care deţine o participaţie de 25% şi care are locul principal de activitate în România.
Entitatea asociată nu este semnificativă pentru Grup. Tabelul de mai jos sumarizează informaţiile financiare cu privire la interesul Grupului în entitatea asociată (în mod agregat) și reconcilierea valorii contabile nete :
| 2022 | 2021 |
Sold la 1 ianuarie | 34,41 | 31,68 |
Interesul Grupului în: | | |
- profitul din operaţiunile continue (nota 21) | 8,73 | 5,23 |
- alte elemente ale rezultatului global | 0,40 | 0,65 |
Rezultatul global total | 9,13 | 5,88 |
Minus dividende în timpul anului | (2,71) | (3,15) |
Sold la 31 decembrie | 40,83 | 34,41 |
| | |
- 9. CREANŢE COMERCIALE ŞI ALTE ACTIVE FINANCIARE
Creanţele comerciale sunt în sumă de 3.548,45 milioane RON la 31 decembrie 2022 (2021: 2.640,68 milioane RON), din care suma de 9,04 milioane RON (2021: 61,86 milioane RON) se referă la creanţe comerciale evaluate la valoarea justă.
Clasele de risc aferente creanțelor comerciale
31 decembrie 2022 | Rata pierderii anticipate din creanțe | Valoare contabilă brută | Pierdere anticipată din creanțe | Valoare contabilă netă |
Clasa de risc 1 | 0,13% | 104,37 | 0,01 | 104,36 |
Clasa de risc 2 | 0,44% | 1.576,70 | 0,21 | 1.576,49 |
Clasa de risc 3 | 1,18% | 1.260,99 | 1,34 | 1.259,65 |
Clasa de risc 4 | 8,52% | 379,17 | 3,84 | 375,33 |
Clasa de risc 5 | 29,54% | 253,59 | 32,79 | 220,80 |
Clasa de risc 6 | 100,00% | 119,36 | 116,58 | 2,78 |
Total | | 3.694,18 | 154,77 | 3.539,41 |
| | | | |
31 decembrie 2021 | Rata pierderii anticipate din creanțe | Valoare contabilă brută | Pierdere anticipată din creanțe | Valoare contabilă netă |
Clasa de risc 1 | 0,07% | 109,31 | - | 109,31 |
Clasa de risc 2 | 0,24% | 899,22 | 0,05 | 899,17 |
Clasa de risc 3 | 1,21% | 1.413,87 | 4,98 | 1.408,89 |
Clasa de risc 4 | 10,37% | 143,22 | 4,09 | 139,13 |
Clasa de risc 5 | 10,37% | 21,79 | 0,63 | 21,16 |
Clasa de risc 6 | 100,00% | 124,58 | 123,42 | 1,16 |
Total | | 2.711,99 | 133,17 | 2.578,82 |
| | | | |
În 2022, clasa de risc 4 folosită anterior a fost împărțită în două clase de risc separate (Clasele de risc 4 și 5), pentru o prezentare mai transparentă a poziției Grupului privind riscul de credit. Fosta Clasa de risc 5 a devenit noua Clasă de risc 6. Valorile aferente anului 2021 au fost actualizate corespunzător.
Sumele din tabelele de mai sus nu includ creanțele comerciale evaluate la valoarea justă.
Evoluţia ajustărilor de depreciere pentru creanţe comerciale se prezintă astfel:
| 2022 | 2021 |
1 ianuarie | 133,17 | 204,09 |
Sume înregistrate pe cheltuieli | (7,64) | (3,92) |
Reevaluare netă a pierderilor anticipate din creanțe | 29,46 | (66,81) |
Diferențe din cursul de schimb | (0,22) | (0,19) |
31 decembrie | 154,77 | 133,17 |
| | |
Creanțele comerciale cu părțile afiliate (a se vedea nota 30) nu au fost ajustate pentru depreciere la 31 decembrie 2022 și nici la 31 decembrie 2021.
- b) Alte active financiare (nete de ajustările de depreciere)
| | Termen de lichiditate |
| 31 decembrie 2022 | sub 1 an | peste 1 an |
Sume recuperabile de la statul român | 1.614,37 | - | 1.614,37 |
Active financiare derivate (nota 33) | 1.502,05 | 1.144,80 | 357,25 |
Investiţii | 0,15 | - | 0,15 |
Alte active financiare | 1.321,76 | 1.246,07 | 75,69 |
Total | 4.438,33 | 2.390,87 | 2.047,46 |
| | | |
| | Termen de lichiditate |
| 31 decembrie 2021 | sub 1 an | peste 1 an |
Sume recuperabile de la statul român | 1.841,21 | 80,18 | 1.761,03 |
Active financiare derivate (nota 33) | 1.556,09 | 1.393,99 | 162,10 |
Investiţii | 0,91 | - | 0,91 |
Alte active financiare | 339,76 | 267,92 | 71,84 |
Total | 3.737,97 | 1.742,09 | 1.995,88 |
| | | |
Sume recuperabile de la statul român
Conform contractului de privatizare, OMV Petrom S.A. este îndreptăţită să recupereze de la statul român o parte din cheltuielile de dezafectare şi de mediu efectuate pentru restaurarea şi decontaminarea zonelor aferente unor activităţi desfăşurate înaintea procesului de privatizare din 2004. Ca urmare, OMV Petrom S.A. a înregistrat ca şi creanţe de la statul român costurile estimate cu dezafectarea având o valoare prezentă netă de 1.573,54 milioane RON la 31 decembrie 2022 (2021: 1.740,45 milioane RON) şi costurile estimate cu obligaţiile de mediu având o valoare prezentă netă de 40,83 milioane RON (2021: 100,76 milioane RON), întrucât acestea existau înaintea procesului de privatizare a OMV Petrom S.A.
În data de 7 martie 2017, OMV AG, ca parte din contractul de privatizare, a inițiat o procedură de arbitraj împotriva Ministerului Mediului din România, în conformitate cu regulile Camerei Internaționale de Comerț (“ICC”), cu privire la anumite notificări de pretenţii neplătite de către Ministerul Mediului pentru costuri suportate de OMV Petrom cu privire la lucrări de dezafectare de sonde și de refacere a mediului, în sumă de 287,66 milioane RON. În data de 9 iulie 2020, Tribunalul Arbitral a emis Decizia Finală privind arbitrajul și a solicitat Ministerului Mediului să ramburseze către OMV Petrom S.A. suma de 287,62 milioane RON și dobânzile aferente. Suma de 287,62 milioane RON reprezentând principalul și suma de 82,34 milioane RON reprezentând dobânzi de întârziere au fost încasate în cursul anului 2021, respectiv 2022.
În data de 2 octombrie 2020, OMV AG, ca parte din contractul de privatizare, a inițiat o procedură de arbitraj împotriva Ministerului Mediului din România, în conformitate cu regulile ICC cu privire la anumite notificări de pretenții neplătite de Ministerul Mediului în legătură cu lucrări de dezafectare de sonde și de refacere a mediului în sumă de 155,73 milioane RON. În data de 30 august 2022, Tribunalul Arbitral a emis Decizia Finală privind arbitrajul și a solicitat Ministerului Mediului să ramburseze către OMV Petrom S.A. suma de 155,52 milioane RON și dobânzile aferente. În octombrie 2022, Ministerul Mediului a atacat decizia la Curtea de Apel din Paris, procedură care este în derulare la 31 decembrie 2022.
În plus, spre finalul anului 2022, OMV AG, ca parte din contractul de privatizare, a inițiat alte două proceduri de arbitraj împotriva Ministerului Mediului din România, în conformitate cu regulile ICC, cu privire la anumite notificări de pretenții neplătite de Ministerul Mediului în legătură cu lucrări de dezafectare de sonde și de refacere a mediului în sumă de 231,37 milioane RON. La 31 decembrie 2022 procedura de arbitraj este în derulare.
Active financiare derivate
La 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021, activele financiare derivate sunt aferente în principal contractelor la termen de energie electrică nerealizate.
Investiţii
Investiţiile se referă la companiile care nu au fost consolidate, întrucât Grupul nu deţine controlul și nici nu exercită o influenţă semnificativă asupra lor, sau pentru că au fost considerate cu importanţă redusă pentru Grup.
Alte active financiare
Poziția „Alte active financiare” din 2022 se referă în principal la garanțiile în numerar constituite de OMV Petrom S.A. pentru tranzacții cu produse energetice.
Clasele de risc aferente altor active financiare la cost amortizat – valoare contabilă brută
31 decembrie 2022 | Rata pierderii anticipate din creanțe | Pierdere anticipată din creanțe la 12 luni | Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață- risc de credit nesemnificativ | Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață- risc de credit semnificativ | Total |
Clasa de risc 1 | 0,13% | 59,30 | - | - | 59,30 |
Clasa de risc 2 | 0,44% | 2.704,53 | - | 42,44 | 2.746,97 |
Clasa de risc 3 | 1,18% | 139,48 | - | - | 139,48 |
Clasa de risc 4 | 8,52% | 19,10 | - | - | 19,10 |
Clasa de risc 5 | 29,54% | 26,58 | - | - | 26,58 |
Clasa de risc 6 | 100,00% | 0,17 | - | 538,65 | 538,82 |
Total | | 2.949,16 | - | 581,09 | 3.530,25 |
| | | | | |
Pentru clasa de risc 2 în anul 2022, valoarea contabilă brută aferentă poziției “Pierderea anticipată din creanțe la 12 luni” include suma de 1.620,64 milioane RON și cea aferentă poziției “Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață – risc de credit semnificativ” include suma de 42,44 milioane RON, care sunt în legătură cu creanța de recuperat de la statul român, acestea nefiind în scopul IFRS 9.
31 decembrie 2021 | Rata pierderii anticipate din creanțe | Pierdere anticipată din creanțe la 12 luni | Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață- risc de credit nesemnificativ | Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață- risc de credit semnificativ | Total |
Clasa de risc 1 | 0,07% | 110,67 | - | - | 110,67 |
Clasa de risc 2 | 0,24% | 1.900,34 | - | 47,80 | 1.948,14 |
Clasa de risc 3 | 1,21% | 129,20 | - | - | 129,20 |
Clasa de risc 4 | 10,37% | 24,48 | - | - | 24,48 |
Clasa de risc 5 | 10,37% | 26,52 | - | - | 26,52 |
Clasa de risc 6 | 100,00% | - | - | 542,79 | 542,79 |
Total | | 2.191,21 | - | 590,59 | 2.781,80 |
| | | | | |
Pentru clasa de risc 2 în anul 2021, valoarea contabilă brută aferentă poziției “Pierderea anticipată din creanțe la 12 luni” include suma de 1.848,39 milioane RON și cea aferentă poziției “Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață – risc de credit semnificativ” include suma de 47,80 milioane RON, care sunt în legătură cu creanța de recuperat de la statul român, acestea nefiind în scopul IFRS 9.
Clasele de risc aferente altor active financiare la cost amortizat- pierderea anticipată din creanțe
31 decembrie 2022 | Rata pierderii anticipate din creanțe | Pierdere anticipată din creanțe la 12 luni | Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață- risc de credit nesemnificativ | Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață- risc de credit semnificativ | Total |
Clasa de risc 1 | 0,13% | - | - | - | - |
Clasa de risc 2 | 0,44% | 8,42 | - | 42,44 | 50,86 |
Clasa de risc 3 | 1,18% | 0,35 | - | - | 0,35 |
Clasa de risc 4 | 8,52% | 0,73 | - | - | 0,73 |
Clasa de risc 5 | 29,54% | 3,53 | - | - | 3,53 |
Clasa de risc 6 | 100,00% | - | - | 538,65 | 538,65 |
Total | | 13,03 | - | 581,09 | 594,12 |
| | | | | |
Pentru clasa de risc 2 în anul 2022, pierderea anticipată din creanțe aferentă poziției “Pierderea anticipată din creanțe la 12 luni” include suma de 6,27 milioane RON și cea aferentă poziției “Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață – risc de credit semnificativ” include suma de 42,44 milioane RON, care sunt în legătură cu creanța de recuperat de la statul român, acestea nefiind în scopul IFRS 9.
31 decembrie 2021 | Rata pierderii anticipate din creanțe | Pierdere anticipată din creanțe la 12 luni | Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață- risc de credit nesemnificativ | Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață- risc de credit semnificativ | Total |
Clasa de risc 1 | 0,07% | - | - | - | - |
Clasa de risc 2 | 0,24% | 7,24 | - | 47,80 | 55,04 |
Clasa de risc 3 | 1,21% | 0,62 | - | - | 0,62 |
Clasa de risc 4 | 10,37% | 1,14 | - | - | 1,14 |
Clasa de risc 5 | 10,37% | 1,24 | - | - | 1,24 |
Clasa de risc 6 | 100,00% | - | - | 542,79 | 542,79 |
Total | | 10,24 | - | 590,59 | 600,83 |
| | | | | |
Pentru clasa de risc 2 în anul 2021, pierderea anticipată din creanțe aferentă poziției “Pierderea anticipată din creanțe la 12 luni” include suma de 7,18 milioane RON și cea aferentă poziției “Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață – risc de credit semnificativ” include suma de 47,80 milioane RON, care sunt în legătură cu creanța de recuperat de la statul român, acestea nefiind în scopul IFRS 9.
Sumele din tabelele de mai sus nu includ activele financiare derivate întrucât acestea sunt evaluate la valoarea justă.
Evoluţia ajustărilor de depreciere pentru alte active financiare la cost amortizat se prezintă astfel:
| Pierdere anticipată din creanțe la 12 luni | Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață– risc de credit nesemnificativ | Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață– risc de credit semnificativ | Total |
1 ianuarie 2022 | 10,24 | - | 590,59 | 600,83 |
Sume înregistrate pe cheltuieli | - | - | (22,63) | (22,63) |
Reevaluare netă a pierderilor anticipate din creanțe | 2,79 | - | 13,13 | 15,92 |
31 decembrie 2022 | 13,03 | - | 581,09 | 594,12 |
| | | | |
| Pierdere anticipată din creanțe la 12 luni | Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață– risc de credit nesemnificativ | Pierdere anticipată din creanțe pe durata de viață– risc de credit semnificativ | Total |
1 ianuarie 2021 | 5,59 | - | 584,58 | 590,17 |
Sume înregistrate pe cheltuieli | - | - | (11,93) | (11,93) |
Reevaluare netă a pierderilor anticipate din creanțe | 4,65 | - | 17,94 | 22,59 |
31 decembrie 2021 | 10,24 | - | 590,59 | 600,83 |
| | | | |
Valorile contabile nete ale altor active au fost după cum urmează:
| | Termen de lichiditate |
| 31 decembrie 2022 | sub 1 an | peste 1 an |
Creanţe privind taxele şi impozitele | 383,35 | 195,50 | 187,85 |
Avansuri pentru mijloace fixe | 126,77 | 59,34 | 67,43 |
Cheltuieli în avans | 75,81 | 43,27 | 32,54 |
Cheltuieli în avans pentru chirii | 48,54 | 13,90 | 34,64 |
Alte active nefinanciare | 971,24 | 966,01 | 5,23 |
Total | 1.605,71 | 1.278,02 | 327,69 |
| | | |
| | Termen de lichiditate |
| 31 decembrie 2021 | sub 1 an | peste 1 an |
Creanţe privind taxele şi impozitele | 234,07 | 46,22 | 187,85 |
Avansuri pentru mijloace fixe | 181,70 | 114,27 | 67,43 |
Cheltuieli în avans | 65,88 | 22,92 | 42,96 |
Cheltuieli în avans pentru chirii | 47,50 | 12,45 | 35,05 |
Alte active nefinanciare | 105,39 | 105,39 | - |
Total | 634,54 | 301,25 | 333,29 |
| | | |
Poziția „Alte active nefinanciare” din 2022 include în principal creanțele de la autoritățile române referitoare la compensațiile pentru vânzările de gaze naturale la prețuri plafonate către clienții alocați Societății în calitate de Furnizor de Ultimă Instanță și pentru vânzările de energie electrică la prețuri plafonate, precum și creanțele aferente subvențiilor care susțin jumătate din reducerea de preț voluntară de 0,50 RON pe litru la vânzarea de motorină și benzină. Aceste măsuri au fost introduse prin mai multe ordonanțe de urgență ale guvernului pentru a atenua consecințele crizei energetice.
| 31 decembrie 2022 | 31 decembrie 2021 |
Ţiţei | 598,20 | 476,57 |
Gaze naturale | 667,70 | 83,38 |
Alte materiale | 408,79 | 310,46 |
Producţia în curs de execuţie | 197,54 | 136,48 |
Produse finite | 1.942,61 | 1.286,13 |
Total | 3.814,84 | 2.293,02 |
| | |
Costul materialelor și bunurilor consumate în cursul anului 2022 (folosite în producție sau revândute) este de 32.677,96 milioane RON (2021: 12.046,16 milioane RON) și cuprinde, de asemenea, costul aferent emisiilor CO2 în sumă de 770,02 milioane RON (2021: 370,69 milioane) și pierderile nerealizate din valoarea justă a contractelor CO2 la termen, în sumă de 152,96 milioane RON (2021: câştiguri nerealizate de 178,02 milioane RON).
La 31 decembrie 2022 şi 2021 nu au existat stocuri gajate drept garanţie pentru datorii.
- 12. ACTIVE DEŢINUTE PENTRU VÂNZARE
| 31 decembrie 2022 | 31 decembrie 2021 |
Terenuri şi clădiri | 14,83 | 14,83 |
Active deţinute pentru vânzare | 14,83 | 14,83 |
| | |
La 31 decembrie 2022 și 2021, activele deținute pentru vânzare se referă la loturi de teren din segmentul Corporativ.
- 13. CAPITALURI PROPRII ALE ACȚIONARILOR SOCIETĂȚII-MAMĂ
Capitalul social
La 31 decembrie 2022, capitalul social al OMV Petrom S.A. constă în 62.311.667.058 de acţiuni plătite integral (2021: 56.644.108.335 de acţiuni plătite integral), având o valoare nominală totală de 6.231,17 milioane RON (2021: 5.664,41 milioane RON).
La data de 3 noiembrie 2022, OMV Petrom S.A. a finalizat majorarea de capital social prin aport în natură şi în numerar în valoare de 566,76 milioane RON, de la 5.664,41 milioane RON la 6.231,17 milioane RON, prin emisiunea unui număr de 5.667.558.723 acţiuni noi, ordinare, nominative, în formă dematerializată, fiecare acţiune având o valoare nominală de 0,1 RON, după cum urmează :
(i) 1.206.602.392 acţiuni noi, cu o valoare totală de 120,66 milioane RON, stabilită conform raportului de evaluare emis de un expert evaluator independent, reprezentând aportul în natura al statului român, prin Ministerul Energiei, ca urmare a obţinerii certificatelor de atestare a dreptului de proprietate asupra unor terenuri;
(ii) 4.460.956.331 acţiuni noi (incluzând 1.612.500 acţiuni noi suport reprezentate de 10.750 noi certificate globale de depozit) cu o valoare totală de 446,10 milioane RON, subscrise în numerar, în cadrul exercitării dreptului de preferintă de către acţionarii OMV Petrom S.A., alții decât statul român.
Noile acţiuni emise şi noul capital social al OMV Petrom S.A. au fost înregistrate la Registrul Comerţului din România în data de 25 octombrie 2022, la Autoritatea de Supraveghere Financiară din România în data de 1 noiembrie 2022 şi la Depozitarul Central din România la data de 3 noiembrie 2022.
Rezultatul reportat și alte rezerve similare
Rezultatul reportat și alte rezerve similare cuprind rezultatul reportat, precum și alte rezerve nedistribuibile (rezerva legală, rezerva aferentă facilităţii privind cota geologică şi alte rezerve din facilităţi fiscale).
Rezerva aferentă facilităţii privind cota geologică este în sumă de 5.062,84 milioane RON la 31 decembrie 2022 şi 2021. Până la 31 decembrie 2006, OMV Petrom S.A. a beneficiat de o facilitate fiscală privind cota geologică de până la 35% din valoarea de piaţă a cantităţii de ţiţei şi gaze naturale extrase în cursul anului. Această facilitate a fost recunoscută direct în rezerve. Această cotă a fost limitată în scop investiţional şi nu este distribuibilă, fiind scutită de la impozitare.
La 31 decembrie 2022, rezerva legală este în sumă de 1.246,23 milioane RON (2021: 1.132,88 milioane RON). OMV Petrom S.A. stabileşte rezerva sa legală în conformitate cu prevederile Legii societăţilor comerciale din România, care impune ca minim 5% din profitul contabil anual înainte de impozitare să fie transferat la rezerve legale, până când soldul acestei rezerve atinge 20% din capitalul social al Societăţii.
Alte rezerve din facilităţi fiscale sunt în sumă de 623,94 milioane RON (2021: 560,65 milioane RON). Suma de 63,29 milioane RON a fost alocată la alte rezerve, reprezentând facilităţi fiscale aferente profitului reinvestit în anul 2022 (2021: 60,18 milioane RON).
La Adunarea Generală Anuală a Acţionarilor din data de 27 aprilie 2022, acţionarii OMV Petrom S.A. au aprobat distribuirea de dividende pentru anul financiar 2021 în sumă brută de 1.931,56 milioane RON (dividend de bază brut pe acţiune în valoare de 0,0341 RON).
La Adunarea Generală Ordinară a Acţionarilor din data de 26 iulie 2022, acţionarii OMV Petrom S.A. au aprobat distribuirea de dividende speciale în sumă brută de 2.548,98 milioane RON (dividend special brut pe acţiune în valoare de 0,0450 RON).
Dividendele totale distribuite în 2022 au fost în sumă de 4.480,53 milioane RON (dividend total brut pe acţiune în valoare de 0,0791 RON).
Pe 16 martie 2023, Consiliul de Supraveghere a aprobat propunerea Directoratului de a distribui dividende pentru anul financiar 2022 în sumă brută de 2.336,68 milioane RON (dividend de bază brut pe acţiune în valoare de 0,0375 RON). Propunerea privind dividendele va fi ulterior supusă aprobării în Adunarea Generală Ordinară a Acţionarilor din data de 26 aprilie 2023.
Rezerva din instrumente de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie
În vederea protejării rezultatului și fluxurilor de numerar ale Grupului împotriva volatilității prețurilor mărfurilor, Grupul OMV Petrom folosește instrumente derivate atât pentru acoperirea împotriva riscului aferent vânzării unor produse selecționate, cât și pentru reducerea expunerii la riscuri de preț în cazul fluctuației stocurilor. Instrumente swap de țiței și produse petroliere sunt utilizate pentru acoperirea împotriva riscului aferent marjei de rafinare („crack spread”) care reprezintă diferența dintre prețurile produselor și cele ale țițeiului.
Unele instrumente financiare au fost contabilizate ca instrumente de acoperire împotriva riscului asociat fluxurilor de trezorerie, cu porţiunea eficientă a modificării de valoare a instrumentului derivat recunoscută în alte elemente ale rezultatului global. Pierderea nerealizată cumulată recunoscută în alte elemente ale rezultatului global, netă de taxe, a fost în sumă de 1,01 milioane RON la 31 decembrie 2022 (2021: pierdere nerealizată de 18,03 milioane RON). Elementul acoperit împotriva riscului (tranzacția aferentă) poate afecta contul de profit sau pierdere sau bilanţul; la acel moment, sumele înregistrate anterior în alte elemente ale rezultatului global sunt reciclate în situația veniturilor și cheltuielilor sau, respectiv, transferate în valoarea contabilă a elementului acoperit. Pentru mai multe detalii cu privire la activitatea de acoperire împotriva riscurilor, a se vedea nota 36.
Rezerva din diferențe de curs valutar din conversia operațiunilor din străinătate
În cursul anului 2021, suma de 306,25 milioane RON reprezentând pierderi din diferențe de curs valutar din conversia operațiunilor din străinătate a fost recunoscută în situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor, ca urmare a vânzării Kom-Munai LLP și Tasbulat Oil Corporation LLP.
Alte rezerve
La 31 decembrie 2022, alte rezerve cuprind, în principal, rezerve din combinări de întreprinderi în etape. La 31 decembrie 2021, alte rezerve au cuprins și terenuri pentru care s-au obținut certificate de atestare a dreptului de proprietate de la statul român și care au făcut obiectul majorării de capital social desfașurată în cursul anului 2022.
În 2021, câstigurile din diferențele de curs valutar aferente împrumuturilor considerate investiții nete în Kom-Munai LLP și Tasbulat Oil Corporation LLP, în valoare de 215,33 milioane RON, au fost reciclate în situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor ca urmare a vânzării acestor filiale.
Acțiuni proprii
Numărul total de acțiuni proprii deținute de OMV Petrom S.A. la 31 decembrie 2022 a fost de 204.776 (2021: 204.776).
| Beneficii de pensionare şi alte obligaţii similare | Dezafectare şi restaurare | Alte provizioane | Total |
1 ianuarie 2022 | 170,05 | 6.253,93 | 888,40 | 7.312,38 |
din care termen scurt | - | 202,32 | 215,45 | 417,77 |
din care termen lung | 170,05 | 6.051,61 | 672,95 | 6.894,61 |
Diferențe de curs | - | - | (1,09) | (1,09) |
Utilizări | (11,02) | (329,91) | (94,19) | (435,12) |
Constituiri/(reversări) nete | (1,95) | 1.005,13 | 1.047,92 | 2.051,10 |
31 decembrie 2022 | 157,08 | 6.929,15 | 1.841,04 | 8.927,27 |
din care termen scurt | - | 212,79 | 1.166,57 | 1.379,36 |
din care termen lung | 157,08 | 6.716,36 | 674,47 | 7.547,91 |
| | | | |
Provizioane pentru beneficii de pensionare şi alte obligaţii similare
Angajaţii unor companii din cadrul Grupului sunt îndreptăţiţi să primească beneficii de pensionare la împlinirea vârstei normale de pensionare. Valoarea acestor drepturi depinde de numărul de ani de serviciu şi de nivelul de salarizare de la finalul perioadei de angajare. Valoarea obligațiilor aferente beneficiilor de pensionare la 31 decembrie 2022 a fost de 110,20 milioane RON (2021: 112,15 milioane RON). În plus, angajații primesc și alte beneficii constând în beneficii în caz de deces și pentru sicriu. Obligațiile privind alte beneficii au fost în sumă de 46,88 milioane RON la 31 decembrie 2022 (2021: 57,90 milioane RON).
Nivelul obligaţiilor de plată a fost determinat pe baza calculelor efectuate de actuari acreditaţi utilizând următorii parametri: o rată de actualizare de 8,00% (2021: 5,22%) şi o creştere salarială anuală medie estimată de 4,69% (2021: 3,00%).
Valoarea actualizată a beneficiilor de pensionare și a altor obligații similare
| 2022 | 2021 |
Valoarea actualizată a obligațiilor la 1 ianuarie | 170,05 | 213,69 |
Costul serviciului curent | 5,79 | 7,42 |
Costul serviciului trecut | - | (13,94) |
Costul cu dobânda | 8,85 | 7,23 |
Beneficii plătite | (11,02) | (13,71) |
Reevaluări aferente anului | (16,59) | (30,64) |
Valoarea actualizată a obligațiilor la 31 decembrie | 157,08 | 170,05 |
| | |
Costul serviciului trecut pentru anul 2021 este legat, în principal, de externalizarea și restructurarea activităților în Explorare și Producție.
Analiză de senzitivitate privind modificările în termeni absoluți
| Rată de actualizare | Rată de creștere salarială |
| +0,50% | -0,50% | +0,25% | -0,25% |
Creșterea/(descreșterea) beneficiilor de pensionare și a altor obligații similare | (6,39) | 6,83 | 2,64 | (2,57) |
| | | | |
Profilul scadențelor
| Profilul scadențelor | Durata |
| 1-5 ani | 6-10 ani | >10 ani | în ani |
Beneficii de pensionare | 30,66 | 38,75 | 40,79 | 9,89 |
| | | | |
Provizioane privind obligațiile cu dezafectarea și restaurarea
Modificările provizioanelor privind dezafectarea şi restaurarea sunt prezentate în tabelul de mai jos. În cazul modificării costurilor de restaurare estimate, efectul modificării asupra valorii actualizate este înregistrat în perioada respectivă. Dacă valoarea creşte, surplusul este amortizat pe durata de viaţă utilă rămasă a activului, iar dacă ea scade, diferența este dedusă din valoarea activului capitalizată anterior sau recunoscută în situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor în cazul în care aceasta depășește valoarea contabilă netă a activului respectiv. Ratele nete de actualizare folosite pentru calculul provizioanelor de dezafectare şi restaurare la 31 decembrie 2022 au fost între 3,42% și 3,79% (2021: între 1,43% și 2,41% pentru onshore şi 5,22% pentru offshore). O scădere cu 1 punct procentual a ratelor reale ale dobânzii utilizate pentru calcularea provizioanelor privind obligațiile cu dezafectarea și restaurarea ar conduce la un provizion suplimentar în sumă de 872 milioane RON, în timp ce cazul opus ar conduce la o scădere a provizionului cu 746 milioane RON.
Provizionul pentru costurile de dezafectare şi restaurare include în principal obligaţia OMV Petrom S.A. în sumă de 6.913,37 milioane RON (2021: 6.233,57 milioane RON). În legătură cu o parte din obligațiile cu dezafectarea şi restaurarea ale OMV Petrom S.A. există o creanţă asupra statului român, care este prezentată în categoria ”Alte active financiare” (nota 9b).
Revizuirea estimărilor pentru provizioanele de dezafectare și restaurare rezultă în urma analizei anuale a costurilor unitare, a numărului de sonde și a altor elemente relevante, cât și a orizontului de timp estimat pentru efectuarea lucrărilor de dezafectare și restaurare și de revizuirea ratelor nete de actualizare estimate.
Detaliile privind obligaţiile de dezafectare şi restaurare se prezintă astfel:
| 2022 | 2021 |
1 ianuarie | 6.253,93 | 7.539,79 |
Diferenţe de curs | - | 0,04 |
Efectul revizuirii estimărilor | 582,67 | (1.215,04) |
Efectul actualizării în timp | 422,46 | 252,64 |
Utilizări în cursul anului | (329,91) | (323,50) |
31 decembrie | 6.929,15 | 6.253,93 |
| | |
Revizuirea estimărilor are impact asupra activelor care urmează să fie dezafectate, a situației consolidate a veniturilor și cheltuielilor sau a creanţei aferente asupra statului român. Efectul de actualizare în timp este prezentat în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor la poziţia de cheltuieli cu dobânzile (nota 24), net de efectul de actualizare în timp a creanţei aferente asupra statului român. Efectul modificării ratei nete de actualizare sau a perioadei estimate pentru recuperarea creanței de la statul român (în exces faţă de modificarea ratelor nete de actualizare sau a perioadei estimate pentru costurile de dezafectare) este prezentat în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor la poziţia de cheltuieli cu dobânzile sau venituri din dobânzi.
În anul 2022, efectul din revizuirea estimărilor a provenit în principal din creșterea costurilor unitare estimate, parțial compensată de rata netă de actualizare mai mare din România.
În anul 2021, efectul din revizuirea estimărilor a fost determinat în special de ratele nete de actualizare mai mari din România.
Alte provizioane
31 decembrie 2022 | Total | sub 1 an | peste 1 an |
Provizioane de mediu | 403,94 | 51,39 | 352,55 |
Alte provizioane legate de personal | 110,44 | 104,92 | 5,52 |
Provizioane pentru litigii | 70,08 | 3,20 | 66,88 |
Alte provizioane | 1.256,58 | 1.007,06 | 249,52 |
Total | 1.841,04 | 1.166,57 | 674,47 |
| | | |
31 decembrie 2021 | Total | sub 1 an | peste 1 an |
Provizioane de mediu | 386,49 | 46,73 | 339,76 |
Alte provizioane legate de personal | 68,06 | 62,67 | 5,39 |
Provizioane pentru litigii | 94,19 | 3,08 | 91,11 |
Alte provizioane | 339,66 | 102,97 | 236,69 |
Total | 888,40 | 215,45 | 672,95 |
| | | |
Provizioane de mediu
Provizioanele de mediu au fost estimate de către management pe baza listei proiectelor de mediu pe care Grupul OMV Petrom are obligaţia să le îndeplinească. Provizioanele înregistrate la 31 decembrie 2022 şi 2021 reprezintă cea mai bună estimare a experţilor Grupului pe probleme de mediu. Provizioanele de mediu sunt calculate utilizând în principal o rată netă de actualizare de 3,79% (2021: 2,41%).
OMV Petrom S.A. a înregistrat o parte din obligaţiile de mediu în contrapartidă cu o creanţă asupra statului român, întrucât aceste obligaţii existau înaintea procesului de privatizare (așa cum este explicat mai pe larg la nota 9b “Sume recuperabile de la statul român”).
Provizioane pentru litigii
Grupul OMV Petrom monitorizează toate litigiile existente împotriva sa şi estimează probabilitatea pierderii lor şi costurile aferente colaborând cu avocaţi interni şi juriști externi. Grupul OMV Petrom a evaluat datoriile potenţiale referitoare la cazurile în desfăşurare şi a înregistrat cea mai bună estimare a plăţilor probabile.
Alte provizioane
Poziția “Alte provizioane“ din 2022 se referă în principal la alte riscuri evaluate de Grup în domeniul impozitării gazelor naturale și energiei din România.
Certificate de emisii
Directiva 2003/87/EC a Parlamentului European şi a Consiliului European a stabilit o schemă de comercializare a certificatelor privind emisiile de gaze cu efect de seră, solicitând statelor membre să redacteze planuri naţionale de alocare a certificatelor de emisii. România a fost admisă în această schemă în ianuarie 2007, când s-a alăturat UE.
OMV Petrom S.A. este singura companie din Grup inclusă în această schemă de alocare a certificatelor de emisii. În cadrul acestei scheme, OMV Petrom S.A. are dreptul să primească 544.450 certificate de emisii pentru anul 2022 (2021: 561.041 certificate de emisii), care au fost primite în cursul anului, conform articolului 10a) din Directivă.
În cursul anului 2022, Grupul a înregistrat achiziții nete de 2.549.711 certificate de emisii (2021: 2.385.751 certificate de emisii).
Deficitul de certificate de emisii se provizionează. La 31 decembrie 2022 şi 2021, Grupul nu a avut deficit de certificate de emisii.
- 15. ÎMPRUMUTURI PURTĂTOARE DE DOBÂNZI
La 31 decembrie 2022 şi 31 decembrie 2021 Grupul OMV Petrom avea următoarele împrumuturi:
Entitate împrumutată | Creditor | 31 decembrie 2022 | 31 decembrie 2021 |
Împrumuturi purtătoare de dobânzi pe termen scurt | | |
OMV Petrom S.A. | Banca Europeană pentru Investiţii (a) | 16,49 | 94,25 |
OMV Petrom S.A. | OMV Petrom Global Solutions S.R.L. (b) | 120,63 | 160,08 |
| Dobânda de plată și alte elemente | 0,75 | 0,78 |
| Cheltuieli în avans aferente împrumuturilor | - | (0,05) |
Total împrumuturi purtătoare de dobânzi pe termen scurt | 137,87 | 255,06 |
| | | |
Împrumuturi purtătoare de dobânzi pe termen lung | | |
OMV Petrom S.A. | Banca Europeană pentru Investiţii (a) | - | 16,49 |
Total împrumuturi purtătoare de dobânzi pe termen lung | - | 16,49 |
din care scadente între 1 an şi 5 ani | - | 16,49 |
| | | |
Total împrumuturi purtătoare de dobânzi | 137,87 | 271,55 |
| | | |
(a)Pentru construirea centralei electrice de la Brazi, OMV Petrom S.A. a contractat un împrumut negarantat de la Banca Europeană de Investiţii, cu o limită de 200,00 milioane EUR. Contractul a fost semnat la 8 mai 2009 având scadenţa finală la 15 iunie 2023. La 31 decembrie 2022 suma de plată era de 16,49 milioane RON (echivalentul a 3,33 milioane EUR) (2021: 110,74 milioane RON, echivalentul a 22,38 milioane EUR).
(b)Un contract de cash pooling cu valabilitate până la 18 aprilie 2026 a fost semnat de OMV Petrom S.A. şi OMV Petrom Global Solutions S.R.L. în data de 25 aprilie 2014. Limita totală a facilităţii este 250,00 milioane RON utilizabilă în RON, EUR, USD sau GBP. Suma utilizată de Grup la 31 decembrie 2022 era de 120,63 milioane RON (2021: 160,08 milioane RON).
Companiile din Grupul OMV Petrom aveau la dispoziție mai multe facilităţi de credit la data de 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021, după cum urmează:
(c)O facilitate de credit negarantată acordată de Raiffeisen Bank S.A. cu o limită de 80,00 milioane EUR (echivalentul a 395,79 milioane RON) care constă în două subfacilităţi: subfacilitatea A, cu data scadentă prelungită până la 31 decembrie 2023 (pentru o sumă de 20,00 milioane EUR, echivalentul a 98,95 milioane RON) şi subfacilitatea B cu data scadentă prelungită până la 31 decembrie 2025 (pentru o sumă de 60,00 milioane EUR, echivalentul a 296,84 milioane RON). În cazul ambelor subfacilități, există posibilitatea extinderii automate a scadenței pentru perioade succesive de 12 luni. Subfacilitatea A poate fi folosită numai în RON şi numai de către OMV Petrom S.A. ca linie de credit. Subfacilitatea B poate fi folosită în diferite valute de către OMV Petrom S.A., OMV Petrom Marketing S.R.L., OMV Petrom E&P Bulgaria S.R.L. şi de către OMV Petrom Aviation S.R.L. numai pentru emiterea de acreditive şi/sau scrisori de garanţie bancară. La 31 decembrie 2022 și 2021 nu au existat trageri din linia de credit.
(d)O facilitate de credit negarantată contractată de OMV Petrom S.A. de la ING Bank N.V., care poate fi folosită în USD, RON sau EUR, până la limita maximă de 100,00 milioane EUR (echivalentul a 494,74 milioane RON), acordată în scopul emiterii de scrisori de garanție bancară şi descoperit de cont pentru finanţarea capitalului de lucru. Scadența facilității de credit este 9 noiembrie 2026. Pe 31 ianuarie 2023, limita maximă a facilității de credit a fost majorată la 200,00 milioane EUR (echivalentul a 989,48 milioane RON), iar valabilitatea acesteia a fost schimbată în „până la o notificare ulterioară”. Nu au existat trageri din descoperitul de cont la 31 decembrie 2022 şi 2021.
(e)O facilitate de credit neangajantă şi negarantată, contractată de către OMV Petrom S.A. de la BRD – Groupe Société Générale S.A., cu limita maximă de 90,00 milioane EUR (echivalentul a 445,27 milioane RON) care poate fi utilizată în RON, cu data scadenţei prelungită până la 30 aprilie 2023. Facilitatea este destinată finanţării activităţii curente a OMV Petrom S.A. şi pentru emiterea de scrisori de garanţie bancară, acreditive şi alte elemente similare. Facilitatea de credit nu a fost folosită la 31 decembrie 2022 şi 2021 pe parte de descoperit de cont. Se așteaptă ca scadența facilității de credit să fie prelungită.
(f)O facilitate de credit angajantă şi negarantată, contractată de către OMV Petrom S.A. de la Banca Comercială Română S.A., care poate fi utilizată în USD, EUR sau RON, cu limita maximă de 250,00 milioane EUR (echivalentul a 1.236,85 milioane RON), în vederea emiterii de scrisori de garanție bancară şi elemente similare şi ca descoperit de cont pentru finanţarea capitalului de lucru. La 31 decembrie 2022, scadenţa părţii pentru emiterea de scrisori de garanţie bancară şi elemente similare era 13 ianuarie 2024, iar pentru partea de descoperit de cont scadenţa era 11 ianuarie 2023, cu posibilitatea extinderii scadenței pentru perioade succesive suplimentare, scadența finală fiind la data de 13 ianuarie 2024. Pe 11 ianuarie 2023, limita maximă a facilității de credit a fost majorată la 270,00 milioane EUR (echivalentul a 1.335,80 milioane RON), iar valabilitatea acesteia a devenit „până la o notificare ulterioară”. Facilitatea de credit nu a fost folosită la 31 decembrie 2022 şi 2021 pe parte de descoperit de cont..
(g)O facilitate de credit negarantată contractată de către OMV Srbija DOO de la Raiffeisen Banka a.d. Belgrad, cu limita maximă de 600,00 milioane RSD (echivalentul a 25,32 milioane RON) a cărei scadenţă a fost prelungită până la 29 martie 2024. Destinația sa este acoperirea nevoilor generale de finanţare. La 31 decembrie 2022 și 2021 facilitatea de credit nu a fost folosită.
(h)O facilitate de credit negarantată a fost contractată de Petrom Moldova S.R.L. de la Banca Comercială Română Chișinău S.A. cu limita maximă de 20,00 milioane MDL (echivalentul a 4,86 milioane RON), acordată pentru utilizare ca descoperit de cont pentru finanţarea capitalului de lucru. Scadenţa facilității de credit este 31 decembrie 2023. Nu au existat trageri din facilitatea de credit pentru descoperit de cont la 31 decembrie 2022 și 2021.
(i)O facilitate de credit negarantată contractată de OMV Bulgaria OOD de la Raiffeisenbank Bulgaria EAD, cu limita de 19,75 milioane BGN (echivalentul a 49,96 milioane RON) şi scadența prelungită până la 30 iunie 2027. Destinaţia facilităţii este finanţarea activităţilor operaţionale curente şi emiterea de scrisori de garanţie bancară. Nu au existat trageri din facilitate la 31 decembrie 2022 şi 2021 pe parte de descoperit de cont.
Companiile din Grupul OMV Petrom au semnat, de asemenea, facilităţi de credit cu diverse bănci pentru emiterea de scrisori de garanţie bancară şi acreditive, după cum urmează:
(j)O facilitate de credit negarantată a fost semnată de OMV Petrom S.A. cu BNP Paribas Fortis Bank S.A./N.V. – sucursala Bucureşti – cu limita de 100,00 milioane EUR (echivalentul a 494,74 milioane RON), exclusiv pentru emiterea de scrisori de garanţie bancară şi acreditive, cu data scadenţei prelungită până la 15 iulie 2023. Există posibilitatea extinderii automate a scadenței pentru perioade succesive de 12 luni, dar nu mai târziu de 15 iulie 2028.
(k)O facilitate de credit negarantată primită de OMV Petrom S.A. de la Banca Transilvania S.A., cu limita de 25,00 milioane EUR (echivalentul a 123,69 milioane RON), exclusiv pentru emiterea de scrisori de garanţie bancară, cu scadenţa până la 17 septembrie 2025.
(l)O facilitate de credit negarantată primită de OMV Petrom S.A. de la Unicredit Bank S.A., cu limita de 130,00 milioane EUR (echivalentul a 643,16 milioane RON), exclusiv pentru emiterea de scrisori de garanţie bancară, cu scadenţa până la 7 septembrie 2025.
(m)O facilitate de credit negarantată primită de OMV Petrom S.A. de la Banca Comercială Romană S.A., cu limita de 22,00 milioane RON pentru emiterea de instrumente de garanţie în favoarea autorităților române, în general în relație cu taxe vamale și accize, cu scadență deschisă.
(n)O facilitate de credit cadru contractată de OMV Srbija DOO de la Raiffeisen Banka a.d. Belgrad cu limita maximă de 2,00 milioane EUR (echivalentul a 9,89 milioane RON) şi cu data scadenței prelungită până la 31 martie 2025. Facilitatea este destinată emiterii de scrisori de garanție bancară și acreditive.
(o)O facilitate de credit contractată de OMV Srbija DOO de la OTP banka Srbija akcionarsko društvo Novi Sad cu limita maximă de 7.038,56 milioane RSD (echivalentul a 297,03 milioane RON) şi cu data scadenței 15 februarie 2023. Facilitatea este destinată emiterii de scrisori de garanție bancară. Facilitatea nu a fost prelungită.
(p)O facilitate de credit, fără constituire de garanţii, contractată de Petrom Moldova S.R.L. de la Banca Comercială Română Chișinău S.A., cu limita de 1,00 milion MDL (echivalentul a 0,24 milioane RON) pentru emiterea de scrisori de garanţie bancară. Scadenţa este 31 decembrie 2023 și se așteaptă să fie prelungită.
La 31 decembrie 2022 și 2021, Grupul OMV Petrom a îndeplinit toate condiţiile financiare prevăzute în contractele de credit.
A se vedea şi nota 36 pentru detalii privind riscul ratei de dobândă aferent contractelor de împrumut.
- 16. ALTE DATORII FINANCIARE
| 31 decembrie 2022 | sub 1 an | peste 1 an |
Datorii financiare derivate (nota 33) | 652,09 | 648,34 | 3,75 |
Datorii financiare în legătură cu operaţiunile în comun | 8,84 | 8,84 | - |
Alte datorii financiare | 517,82 | 468,60 | 49,22 |
Total | 1.178,75 | 1.125,78 | 52,97 |
| | | |
| 31 decembrie 2021 | sub 1 an | peste 1 an |
Datorii financiare derivate (nota 33) | 2.406,76 | 2.356,53 | 50,23 |
Datorii financiare în legătură cu operaţiunile în comun | 6,06 | 6,06 | - |
Alte datorii financiare | 411,50 | 362,89 | 48,61 |
Total | 2.824,32 | 2.725,48 | 98,84 |
| | | |
Datorii financiare derivate
La 31 decembrie 2022 și 2021, datoriile financiare derivate se referă în principal la contractele de vânzare la termen de energie electrică nerealizate. Scăderea semnificativă din anul 2022 provine în special din realizarea contractelor de vânzare la termen de energie electrică existente la 31 decembrie 2021.
Alte datorii financiare
La 31 decembrie 2022, poziția „Alte datorii financiare” include, printre altele, sume aferente programelor de finanțare a furnizorilor, garanții primite în numerar, dividende de plată și sume datorate angajaților în legatură cu salariile.
La 31 decembrie 2021, poziția „Alte datorii financiare” include sume datorate din instrumentele swap de țiței și produse petroliere realizate și sume datorate angajaților în legatură cu salariile.
Scadenţa datoriilor financiare
Tabelul de mai jos prezintă scadenţa datoriilor financiare ale Grupului pe baza fluxurilor de trezorerie contractuale, neactualizate (incluzând şi cheltuielile financiare viitoare):
31 decembrie 2022 | < 1 an | 1-5 ani | > 5 ani | Total |
Împrumuturi purtătoare de dobânzi | 137,98 | - | - | 137,98 |
Datorii de leasing | 169,92 | 318,87 | 270,79 | 759,58 |
Datorii comerciale | 4.265,77 | - | - | 4.265,77 |
Datorii financiare derivate | 648,34 | 3,75 | - | 652,09 |
Alte datorii financiare | 477,44 | 49,21 | 0,01 | 526,66 |
Total | 5.699,45 | 371,83 | 270,80 | 6.342,08 |
| | | | |
31 decembrie 2021 | < 1 an | 1-5 ani | > 5 ani | Total |
Împrumuturi purtătoare de dobânzi | 256,01 | 16,60 | - | 272,61 |
Datorii de leasing | 168,14 | 326,93 | 256,18 | 751,25 |
Datorii comerciale | 3.265,78 | - | - | 3.265,78 |
Datorii financiare derivate | 2.356,53 | 50,23 | - | 2.406,76 |
Alte datorii financiare | 368,95 | 48,59 | 0,02 | 417,56 |
Total | 6.415,41 | 442,35 | 256,20 | 7.113,96 |
| | | | |
Nu se preconizează ca fluxurile de trezorerie incluse în analiza scadențelor să fie realizate mult mai devreme sau la valori semnificativ diferite.
Grupul OMV Petrom derulează o serie de programe de finanțare a furnizorilor, în cadrul cărora furnizorii pot opta pentru încasarea anticipată a facturilor de la o bancă prin transferarea creanțelor pe care le au de primit de la Grupul OMV Petrom către bancă printr-un mecanism de factoring. Conform acestor acorduri, banca achită facturile furnizorilor înscriși în program și va primi plata din partea Grupului OMV Petrom la o dată ulterioară. Principalul scop al acestor programe este de a extinde termenul de plată al facturilor pentru Grupul OMV Petrom și de a le permite furnizorilor aplicanți să își încaseze creanțele înainte de termenul de scadență. Aceste datorii sunt prezentate la Datorii comerciale și Alte datorii financiare până în momentul plății.
| 31 decembrie 2022 | sub 1 an | peste 1 an |
Datorii fiscale | 938,01 | 938,01 | - |
Contribuţia la asigurările sociale | 40,73 | 40,73 | - |
Datorii contractuale | 239,34 | 239,34 | - |
Venituri înregistrate în avans | 57,04 | 6,19 | 50,85 |
Alte datorii | 50,57 | 50,57 | - |
Total | 1.325,69 | 1.274,84 | 50,85 |
| | | |
| 31 decembrie 2021 | sub 1 an | peste 1 an |
Datorii fiscale | 929,86 | 929,86 | - |
Contribuţia la asigurările sociale | 38,37 | 38,37 | - |
Datorii contractuale | 150,04 | 150,04 | - |
Venituri înregistrate în avans | 60,40 | 8,39 | 52,01 |
Alte datorii | 39,76 | 39,76 | - |
Total | 1.218,43 | 1.166,42 | 52,01 |
| | | |
Datorii contractuale
Datoriile contractuale includ, în principal, avansuri încasate de la clienți pentru livrări viitoare de bunuri sau servicii și datorii contractuale recunoscute pentru voucherele vândute către clienții din sistemul en-detail.
Modificările datoriilor contractuale au fost după cum urmează:
| 2022 | 2021 |
1 ianuarie | 150,04 | 143,63 |
Venituri recunoscute care au fost incluse în soldul datoriilor contractuale la începutul anului | (132,95) | (139,17) |
Creșteri datorate numerarului primit, exceptând sumele recunoscute ca venit pe parcursul anului | 222,25 | 145,58 |
31 decembrie | 239,34 | 150,04 |
| | |
- 18. IMPOZITUL PE PROFIT AMÂNAT
31 decembrie 2022 | Creanţe privind impozitul amânat, total | Creanţe privind impozitul amânat nerecunoscute | Creanţe privind impozitul amânat recunoscute | Datorii privind impozitul amânat |
Imobilizări corporale şi necorporale | 612,97 | - | 612,97 | 20,10 |
Stocuri | 28,40 | - | 28,40 | - |
Creanţe şi alte active | 224,34 | (39,86) | 184,48 | - |
Provizioane pentru beneficii de pensionare şi alte obligații similare | 30,91 | - | 30,91 | 5,81 |
Alte provizioane | 1.161,78 | - | 1.161,78 | - |
Datorii | 42,30 | - | 42,30 | - |
Pierdere fiscală reportată | 0,67 | - | 0,67 | - |
Total | 2.101,37 | (39,86) | 2.061,51 | 25,91 |
Compensare (pentru aceeaşi jurisdicţie fiscală/ ţară) | | | (25,91) | (25,91) |
Total impozit pe profit amânat, net | | | 2.035,60 | - |
| | | | |
31 decembrie 2021 | Creanţe privind impozitul amânat, total | Creanţe privind impozitul amânat nerecunoscute | Creanţe privind impozitul amânat recunoscute | Datorii privind impozitul amânat |
Imobilizări corporale şi necorporale | 463,60 | - | 463,60 | 23,68 |
Stocuri | 29,81 | - | 29,81 | - |
Creanţe şi alte active | 174,35 | (38,48) | 135,87 | 3,38 |
Provizioane pentru beneficii de pensionare şi alte obligații similare | 32,27 | - | 32,27 | 5,10 |
Alte provizioane | 859,55 | - | 859,55 | - |
Datorii | 49,27 | - | 49,27 | - |
Pierdere fiscală reportată | - | - | - | - |
Total | 1.608,85 | (38,48) | 1.570,37 | 32,16 |
Compensare (pentru aceeaşi jurisdicţie fiscală/ ţară) | | | (32,16) | (32,16) |
Total impozit pe profit amânat, net | | | 1.538,21 | - |
| | | | |
La 31 decembrie 2022, pierderile fiscale reportate au fost de 143,81 milioane RON (2021: 122,42 milioane RON). Dreptul de a utiliza pierderile fiscale reportate expiră după cum urmează:
| 2022 | 2021 |
2022 | - | - |
2023 | - | - |
2024 | - | - |
2025 | - | - |
2026 | - | - |
2027 | - | - |
După 2027 | 4,19 | - |
nelimitat | 139,62 | 122,42 |
Total | 143,81 | 122,42 |
| | |
Nu a fost recunoscută nicio creanţă cu impozitul pe profit amânat pentru pierderile fiscale reportate incluse în tabelul de mai sus, în sumă de 139,62 milioane RON (2021: 122,42 milioane RON).
Venituri | 2022 | 2021 |
Venituri din contractele cu clienții | 51.875,32 | 25.540,79 |
Venituri din alte surse | 9.469,12 | 470,34 |
Total venituri din vânzări | 61.344,44 | 26.011,13 |
| | |
Venituri din contractele cu clienții
În următoarele tabele, veniturile înregistrate în 2022 și 2021 sunt defalcate pe produse și segmente de raportare.
2022 | Explorare și Producție | Rafinare și Marketing | Gaze și Energie | Corporativ și Altele | Total |
Țiței și condensat | - | 300,09 | - | - | 300,09 |
Gaze naturale, gaze naturale lichefiate și energie electrică | 10,98 | 14,56 | 20.460,01 | 3,35 | 20.488,90 |
Combustibili, inclusiv combustibili pentru încălzire | - | 26.198,33 | - | - | 26.198,33 |
Alte bunuri și servicii* | 39,88 | 4.818,48 | 10,84 | 18,80 | 4.888,00 |
Total | 50,86 | 31.331,46 | 20.470,85 | 22,15 | 51.875,32 |
| | | | | |
2021 | Explorare și Producție | Rafinare și Marketing | Gaze și Energie | Corporativ și Altele | Total |
Țiței și condensat | 93,49 | 58,53 | - | - | 152,02 |
Gaze naturale, gaze naturale lichefiate și energie electrică | 5,55 | 12,21 | 6.229,99 | 2,78 | 6.250,53 |
Combustibili, inclusiv combustibili pentru încălzire | - | 15.065,23 | - | - | 15.065,23 |
Alte bunuri și servicii* | 38,61 | 3.955,81 | 62,24 | 16,35 | 4.073,01 |
Total | 137,65 | 19.091,78 | 6.292,23 | 19,13 | 25.540,79 |
| | | | | |
Venituri din alte surse
În 2022, veniturile din alte surse includ în principal vânzări de energie electrică în scopul IFRS 9 Instrumente Financiare (după pierderile nete realizate din contractele de energie la termen) în valoare de 7.659,73 milioane RON (2021: 1.397,63 milioane RON) și câștiguri nete nerealizate din evaluarea la valoare justă a contractelor de energie la termen în valoare de 1.837,98 milioane RON (2021: pierderi nete nerealizate în valoare de 1.073,93 milioane RON).
Grupul OMV Petrom are calitatea de locator în cazul contractelor de leasing evaluate ca leasing operațional, în principal pentru terenuri, clădiri și echipamente. Veniturile din închirieri și leasing sunt în sumă de 46,85 milioane RON în 2022 (2021: 50,04 milioane RON).
- 20. ALTE VENITURI DE EXPLOATARE
| 2022 | 2021 |
Câştiguri din diferenţe de curs valutar aferente activităţii de exploatare | 99,43 | 7,92 |
Câştiguri din cedarea filialelor, afacerilor și activelor imobilizate | 26,79 | 72,02 |
Alte venituri de exploatare | 1.212,85 | 105,53 |
Total | 1.339,07 | 185,47 |
| | |
Poziția „Alte venituri de exploatare” din 2022 include în principal veniturile de la autoritățile române referitoare la compensațiile pentru vânzările de gaze naturale la prețuri plafonate către clienții alocați Societății în calitate de Furnizor de Ultimă Instanță și pentru vânzările de energie electrică la prețuri plafonate, precum și la subvențiile care susțin jumătate din reducerea de preț voluntară de 0,50 RON pe litru la vânzarea de motorină și benzină. Aceste măsuri au fost introduse prin mai multe ordonanțe de urgență ale guvernului pentru a atenua consecințele crizei energetice.
- 21. VENIT NET DIN INVESTIȚII ÎN ENTITĂȚI ASOCIATE
| 2022 | 2021 |
Interesul Grupului în rezultatul net al entităților asociate | 8,73 | 5,23 |
Total | 8,73 | 5,23 |
| | |
- 22. ALTE CHELTUIELI DE EXPLOATARE
| 2022 | 2021 |
Pierderi din diferenţe de curs valutar aferente activităţii de exploatare | 119,14 | 21,91 |
Pierderi din cedarea filialelor, afacerilor și activelor imobilizate | 3,96 | 32,71 |
Alte cheltuieli de exploatare | 176,28 | 197,96 |
Total | 299,38 | 252,58 |
| | |
Poziția „Alte cheltuieli de exploatare” include suma de 15,75 milioane RON (2021: 72,90 milioane RON) reprezentând cheltuieli de restructurare și suma de 37,89 milioane RON (2021: 20,46 milioane RON) reprezentând cheltuieli cu inițiativele privind digitalizarea la nivelul Grupului.
- 23. PREZENTAREA CHELTUIELILOR UTILIZÂND CLASIFICAREA ÎN FUNCŢIE DE NATURĂ
Pentru exerciţiile financiare încheiate la 31 decembrie 2022 şi 31 decembrie 2021, situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor include următoarele cheltuieli cu personalul:
| 2022 | 2021 |
Cheltuieli cu salariile | 1.402,20 | 1.382,60 |
Alte cheltuieli cu personalul | 244,89 | 220,66 |
Total cheltuieli cu personalul | 1.647,09 | 1.603,26 |
| | |
Amortizarea şi ajustările de depreciere, nete de reversări, ale imobilizărilor necorporale şi corporale se prezintă astfel:
| 2022 | 2021 |
Amortizare | 2.801,42 | 2.965,47 |
Ajustări pentru deprecierea activelor necorporale și corporale | 2.366,99 | 536,96 |
Reversări ale ajustărilor pentru deprecierea activelor necorporale și corporale | (48,32) | (2,22) |
Total amortizare şi ajustări de depreciere nete | 5.120,09 | 3.500,21 |
| | |
Pierderile nete din ajustările de depreciere a imobilizărilor necorporale şi corporale înregistrate în anul încheiat la 31 decembrie 2022 se referă în mare parte la segmentul Explorare și Producție în valoare de 2.276,43 milioane RON, incluzând în principal ajustări de depreciere la nivelul unităților generatoare de numerar aşa cum sunt descrise în nota 2, ajustări de depreciere pentru imobilizări necorporale de explorare, ajustări de depreciere pentru lucrări de adâncime fără succes şi pentru active uzate sau înlocuite în România. Ajustările de depreciere nete în segmentul Rafinare și Marketing au fost în valoare de 40,00 milioane RON, în segmentul Gaze și Energie în valoare de 2,23 milioane RON și în segmentul Corporativ & Altele în valoare de 0,01 milioane RON.
Pierderile nete din ajustările de depreciere a imobilizărilor necorporale şi corporale (inclusiv aferente celor clasificate în categoria activelor deţinute pentru vânzare) înregistrate în anul încheiat la 31 decembrie 2021 se referă în mare parte la segmentul Explorare și Producție în valoare de 529,38 milioane RON, incluzând în principal ajustări de depreciere pentru imobilizări necorporale de explorare, ajustări de depreciere pentru lucrări de adâncime fără succes şi pentru active uzate sau înlocuite în România. Ajustările de depreciere nete în segmentul Rafinare și Marketing au fost în valoare de 4,86 milioane RON şi în segmentul Gaze și Energie în valoare de 0,50 milioane RON.
În situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2022, ajustările nete de depreciere sunt incluse în amortizare, ajustări de depreciere a activelor imobilizate și reversări cu suma de 2.262,94 milioane RON (2021: 433,94 milioane RON) și în cheltuieli de explorare cu suma de 55,73 milioane RON (2021: 100,80 milioane RON).
Pentru anul încheiat la 31 decembrie 2022, situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor include “Cheltuieli de producţie şi similare” mai mari, în principal ca urmare a supraimpozitării pe energie electrică introduse în 2022.
- 24. VENITURI DIN DOBÂNZI ŞI CHELTUIELI CU DOBÂNZILE
| 2022 | 2021 |
Venituri din dobânzi | | |
Venituri din dobânzi aferente creanţelor și altor elemente | 43,34 | 25,02 |
Venituri din dobânzi aferente depozitelor pe termen scurt la bănci | 714,15 | 109,49 |
Efect din actualizarea altor active financiare și efectul pozitiv din modificarea ratei de actualizare și a orizontului de timp pentru creanța de la statul român | 18,60 | 26,18 |
Total venituri din dobânzi | 776,09 | 160,69 |
Cheltuieli cu dobânzile | | |
Cheltuieli cu dobânzile | (34,28) | (29,03) |
Efect din actualizarea provizionului pentru beneficii de pensionare | (8,85) | (7,13) |
Efect din actualizarea provizionului de dezafectare, net de efectul pozitiv din actualizarea creanţei aferente asupra statului român | (326,67) | (205,13) |
Efect din actualizarea altor elemente şi efectul negativ din modificarea ratei de actualizare şi a orizontului de timp pentru creanţa de la statului român | (356,06) | (223,45) |
Total cheltuieli cu dobânzile | (725,86) | (464,74) |
Venituri/(cheltuieli) nete din dobânzi | 50,23 | (304,05) |
| | |
- 25. ALTE VENITURI ŞI CHELTUIELI FINANCIARE
| 2022 | 2021 |
Câştiguri/(pierderi) nete din diferenţe de curs aferente activităţilor financiare | (24,95) | (2,91) |
Câştiguri/(pierderi) nete aferente investiţiilor şi activelor financiare | (0,75) | - |
Alte cheltuieli financiare | (7,43) | (3,79) |
Alte venituri şi cheltuieli financiare | (33,13) | (6,70) |
| | |
| 2022 | 2021 |
Impozit curent | (2.257,05) | (517,84) |
Impozit amânat | 501,27 | (15,84) |
Impozit pe profit - (cheltuială)/venit | (1.755,78) | (533,68) |
| | |
Reconcilierea impozitului pe profit amânat net se prezintă astfel:
| 2022 | 2021 |
Impozit pe profit amânat net la 1 ianuarie | 1.538,21 | 1.533,74 |
Impozit pe profit amânat net la 31 decembrie | 2.035,60 | 1.538,21 |
Variaţia impozitului pe profit amânat | 497,39 | 4,47 |
din care venit/(cheltuială) cu impozitul pe profit amânat recunoscut(ă) în alte elemente ale rezultatului global consolidat | (3,88) | 15,01 |
din care impozit pe profit amânat aferent categoriei "deținut în vederea vânzării" | - | 5,30 |
din care venit/(cheltuială) cu impozitul pe profit amânat recunoscut(ă) în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor | 501,27 | (15,84) |
Reconciliere | | |
Profit înainte de impozitare | 12.055,85 | 3.398,10 |
Procent de taxare aplicabil pentru societatea-mamă | 16% | 16% |
Cheltuiala cu impozitul pe profit bazat pe procentul de taxare aplicabil societăţii-mamă | (1.928,94) | (543,70) |
Impactul din rate de taxare diferite în străinătate | 3,18 | 3,38 |
Cheltuiala cu impozitul pe profit bazat pe procentele de taxare aplicabile | (1.925,76) | (540,32) |
Impact fiscal aferent elementelor (nedeductibile) / neimpozabile | 169,98 | 6,64 |
Cheltuiala cu impozitul pe profit recunoscută în situaţia consolidată a veniturilor şi cheltuielilor | (1.755,78) | (533,68) |
| | |
- 27. REZULTATUL PE ACŢIUNE
Rezultatul pe acţiune de bază se calculează prin împărțirea profitului anual atribuibil deținătorilor de capital ai societății-mamă la numărul mediu ponderat de acțiuni ordinare în circulație în cursul exercițiului financiar.
Calculul rezultatului pe acţiune se bazează pe următoarele informaţii:
| 2022 | 2021 |
Profitul net repartizabil acționarilor societății mamă | 10.300,88 | 2.864,34 |
Media ponderată a numărului de acţiuni | 61.181.320.081 | 60.967.807.874 |
Rezultatul pe acţiune în RON | 0,1684 | 0,0470 |
| | |
Rezultatul pe acţiune de bază şi cel diluat au aceeaşi valoare, datorită faptului că nu există elemente cu efect diluant asupra rezultatului.
În urma majorării capitalului social finalizată la data de 3 noiembrie 2022 (pentru detalii a se vedea nota 13), cifrele pentru 2021 au fost ajustate retroactiv, în conformitate cu cerințele IFRS.
- 28. INFORMAȚII PE SEGMENTE
Grupul OMV Petrom este organizat în trei segmente de operare: Explorare și Producție, Rafinare și Marketing și Gaze și Energie, în timp ce managementul, activităţile de finanţare și anumite funcţii administrative sunt grupate în segmentul Corporativ & Altele.
Activitatea Grupului OMV Petrom în industria de ţiţei și gaze naturale implică, prin natura sa, expunerea la o serie de riscuri. Printre acestea se numără stabilitatea din punct de vedere politic, condiţiile economice, modificări ale legislaţiei sau ale normelor fiscale, precum și alte riscuri operaţionale inerente industriei cum ar fi volatilitatea ridicată a preţurilor la mărfuri și a dolarului american. O varietate de măsuri sunt luate pentru a gestiona aceste riscuri.
În afară de integrarea activităţilor de explorare și producţie cu cele de distribuţie ale Grupului OMV Petrom și a politicii de a menţine un portofoliu echilibrat de active în segmentul Explorare și Producție, principalele instrumente utilizate sunt de natură operaţională. La nivelul Grupului este implementat un sistem de raportare a riscurilor de mediu, conceput să identifice obligaţiile curente și potenţiale și să faciliteze luarea de măsuri în timp util. Asigurările și taxarea sunt, de asemenea, gestionate la nivel de Grup. În cadrul Grupului OMV Petrom se desfășoară cu regularitate acţiuni de identificare a litigiilor curente și a proceselor în curs.
Deciziile esenţiale de afaceri sunt luate de către Directoratul OMV Petrom S.A. Segmentele de operare sunt administrate în mod independent, întrucât fiecare dintre ele reprezintă o unitate strategică având produse și pieţe diferite.
Activităţile segmentului Explorare și Producție constau în explorarea, dezvoltarea și producţia de ţiţei și gaze naturale, și sunt concentrate în România, Bulgaria și Georgia. Începand cu 14 mai 2021, când s-a finalizat vânzarea filialelor din Kazahstan, Grupul nu mai are activități operaționale în Kazahstan. Produsele de explorare și producție sunt vândute în principal în cadrul Grupului OMV Petrom.
Segmentul Rafinare și Marketing produce și livrează benzină, motorină și alte produse petroliere clienţilor săi, în timp ce prin intermediul rețelelor de stații de distribuție oferă și o varietate de servicii și produse non-petroliere. Divizia de Rafinare, parte a segmentului Rafinare și Marketing, operează o rafinărie în România, Petrobrazi, cu o capacitate anuală de 4,5 milioane tone. Divizia de Marketing, parte a segmentului Rafinare și Marketing, livrează produse clienţilor atât în sistem en-detail, cât și en-gros, și desfășoară operaţiuni în România, Bulgaria, Serbia și Republica Moldova. Grupul OMV Petrom este principalul jucător de pe piaţa românească de combustibili.
Divizia de Gaze, parte a segmentului Gaze și Energie, are drept obiectiv strategic vânzarea gazelor naturale, devenind un jucător important în regiune. Divizia de Energie, parte a segmentului Gaze și Energie, contribuie în principal la extinderea lanțului valoric al activităţii de gaze naturale prin intermediul unei centrale electrice cu ciclu combinat.
Cel mai important indicator de performanţă al Grupului OMV Petrom este rezultatul din exploatare. Activităţile având caracteristici similare au fost agregate pentru compilarea rezultatelor pe segmente. Vânzările între companiile din cadrul Grupului și alocările costurilor de către societatea-mamă sunt determinate în conformitate cu politicile interne ale Grupului. Conducerea consideră că preţurile de transfer ale bunurilor și serviciilor transferate între segmente corespund cu preţurile pieţei.
Raportarea pe segmente de operare
31 decembrie 2022 | Explorare și Producție | Rafinare și Marketing | Gaze și Energie | Corpo- rativ & Altele | Total | Consoli- dare | Conso- lidat total |
Vânzări între segmente | 16.212,26 | 84,71 | 438,37 | 175,01 | 16.910,35 | (16.910,35) | - |
Vânzări către terţi | 58,01 | 31.281,79 | 29.968,57 | 36,07 | 61.344,44 | - | 61.344,44 |
Total vânzări | 16.270,27 | 31.366,50 | 30.406,94 | 211,08 | 78.254,79 | (16.910,35) | 61.344,44 |
Rezultat din exploatare | 3.611,70 | 4.076,03 | 4.661,92 | (250,37) | 12.099,28 | (60,53) | 12.038,75 |
Total active * | 20.189,90 | 5.854,07 | 1.317,28 | 405,49 | 27.766,74 | - | 27.766,74 |
Intrări de imobilizări corporale şi necorporale | 3.177,22 | 831,31 | 97,09 | 60,18 | 4.165,80 | - | 4.165,80 |
Amortizare | 1.926,59 | 714,46 | 125,42 | 34,95 | 2.801,42 | - | 2.801,42 |
Ajustări/ (reversări) de depreciere, net | 2.276,43 | 40,00 | 2,23 | 0,01 | 2.318,67 | - | 2.318,67 |
| | | | | | | |
Raportarea pe zone geografice
31 decembrie 2022 | România | Restul Europei Centrale şi de Est | Restul Europei | Restul lumii | Consolidat total |
Vânzări către terţi * | 49.846,32 | 11.255,95 | 242,17 | - | 61.344,44 |
Total active** | 26.843,59 | 918,00 | - | 5,15 | 27.766,74 |
Intrări de imobilizări corporale şi necorporale | 4.120,71 | 45,09 | - | - | 4.165,80 |
| | | | | |
Vânzările către terţi efectuate în Restul Europei Centrale şi de Est în 2022 includ vânzările efectuate în Ungaria în sumă de 5.200,39 milioane RON și în Bulgaria în sumă de 2.903,50 milioane RON.
Raportarea pe segmente de operare
31 decembrie 2021 | Explorare și Producție | Rafinare și Marketing | Gaze și Energie | Corpo- rativ & Altele | Total | Consoli- dare | Conso- lidat total |
Vânzări între segmente | 9.082,76 | 48,01 | 264,15 | 169,74 | 9.564,66 | (9.564,66) | - |
Vânzări către terţi | 144,53 | 19.215,93 | 6.615,93 | 34,74 | 26.011,13 | - | 26.011,13 |
Total vânzări | 9.227,29 | 19.263,94 | 6.880,08 | 204,48 | 35.575,79 | (9.564,66) | 26.011,13 |
Rezultat din exploatare | 1.660,22 | 2.663,18 | (253,24) | (98,61) | 3.971,55 | (262,70) | 3.708,85 |
Total active * | 21.241,65 | 5.779,64 | 1.347,86 | 384,44 | 28.753,59 | - | 28.753,59 |
Intrări de imobilizări corporale şi necorporale | 2.126,86 | 766,33 | 12,23 | 18,19 | 2.923,61 | - | 2.923,61 |
Amortizare | 2.027,73 | 764,71 | 131,11 | 41,92 | 2.965,47 | - | 2.965,47 |
Ajustări/ (reversări) de depreciere, net | 529,38 | 4,86 | 0,50 | - | 534,74 | - | 534,74 |
| | | | | | | |
Raportarea pe zone geografice
31 decembrie 2021 | România | Restul Europei Centrale şi de Est | Restul Europei | Restul lumii | Consolidat total |
Vânzări către terţi * | 21.650,01 | 4.331,60 | 10,88 | 18,64 | 26.011,13 |
Total active** | 27.795,94 | 951,52 | - | 6,13 | 28.753,59 |
Intrări de imobilizări corporale şi necorporale | 2.835,97 | 80,78 | - | 6,86 | 2.923,61 |
| | | | | |
Vânzările către terţi efectuate în Restul Europei Centrale şi de Est în 2021 includ vânzările efectuate în Bulgaria în sumă de 1.942,28 milioane RON.
- 29. NUMĂRUL MEDIU DE ANGAJAŢI
| 31 decembrie 2022 | 31 decembrie 2021 |
Total Grup OMV Petrom | 7.837 | 8.852 |
din care: | | |
OMV Petrom S.A. | 7.372 | 8.271 |
Filiale | 465 | 581 |
| | |
Numărul de angajaţi a fost calculat ca medie pe 12 luni a personalului existent la sfârşitul fiecărei luni.
Scadenţa sumelor de încasat/ de plată în relaţia cu părţile afiliate este în general de la 0 la 60 de zile. Sumele nu sunt garantate și vor fi încasate/ achitate în principal în numerar.
Nu s-au primit și nici nu s-au plătit garanţii în relaţia cu părţile afiliate la 31 decembrie 2022 și la 31 decembrie 2021.
Dividendele de încasat nu sunt incluse în soldurile și nici în veniturile prezentate mai jos.
În cursul anului 2022, Grupul OMV Petrom a desfășurat următoarele tranzacţii cu părţile afiliate și a înregistrat următoarele solduri la 31 decembrie 2022:
| Natura tranzacţiei | Achiziţii | Sold datorii |
OMV Petrom S.A. - societatea-mamă | | | |
OMV Gas Marketing & Trading GmbH | Achiziţie gaze naturale şi certificate CO2 | 1.375,69 | 6,97 |
OMV Supply & Trading Limited | Achiziţie ţiţei şi altele | 922,95 | 3,26 |
OMV Petrom Global Solutions S.R.L. | Servicii financiare, de contabilitate, suport IT şi alte servicii | 557,98 | 127,16 |
OMV Downstream GmbH | Achiziţie produse petroliere, servicii şi altele | 122,61 | 56,75 |
OMV Exploration & Production GmbH | Delegare personal şi altele | 109,95 | 29,16 |
OMV Aktiengesellschaft | Delegare personal şi altele | 29,30 | 43,35 |
OMV Deutschland Marketing & Trading GmbH & Co. KG | Achiziţie produse petroliere | 6,44 | - |
OMV International Oil & Gas GmbH | Delegare personal | 1,60 | 0,25 |
OMV Abu Dhabi Production GmbH | Servicii diverse | 1,01 | 0,24 |
OMV Austria Exploration & Production GmbH | Servicii diverse | 0,05 | - |
OMV - International Services Ges.m.b.H. | Servicii diverse | 0,02 | - |
OMV Enerji Ticaret Anonim Şirketi | Achiziții diverse | 0,01 | - |
Borealis AG | Servicii diverse | 0,01 | - |
Total OMV Petrom S.A. | | 3.127,62 | 267,14 |
| | | |
Filialele Grupului OMV Petrom | | | |
OMV Downstream GmbH | Achiziţie produse petroliere şi servicii | 129,84 | 15,12 |
OMV Petrom Global Solutions S.R.L. | Servicii financiare, de contabilitate, suport IT şi alte servicii | 84,00 | 18,46 |
OMV Hungária Ásványolaj Kft. | Achiziţie bitum | 60,60 | 0,16 |
Borealis L.A.T GmbH | Achiziţie materiale | 11,45 | - |
OMV - International Services Ges.m.b.H. | Servicii diverse | 8,98 | 104,14 |
OMV Aktiengesellschaft | Delegare personal şi altele | 0,81 | - |
OMV Slovensko s.r.o. | Servicii diverse | 0,53 | 0,53 |
OMV Česká republika, s.r.o. | Servicii diverse | 0,11 | 0,06 |
Borealis Agrolinz Melamine GmbH | Achiziții diverse | 0,02 | - |
Total filiale | | 296,34 | 138,47 |
Total Grup OMV Petrom | | 3.423,96 | 405,61 |
| | | |
| Natura tranzacţiei | Venituri | Sold creanțe |
OMV Petrom S.A. - societatea-mamă | | | |
OMV Gas Marketing & Trading GmbH | Vânzări gaze naturale | 1.265,08 | 38,97 |
OMV Downstream GmbH | Vânzări produse petroliere, delegare personal şi altele | 589,11 | 1,75 |
OMV Hungária Ásványolaj Kft. | Vânzări produse petroliere | 253,03 | - |
OMV Deutschland Marketing & Trading GmbH & Co. KG | Vânzări propilenă și produse petroliere | 252,82 | 37,23 |
Borealis AG | Vânzări propilenă | 86,07 | 4,85 |
OMV Supply & Trading Limited | Servicii diverse | 25,14 | - |
OMV Exploration & Production GmbH | Delegare personal şi altele | 22,66 | 2,18 |
OMV Petrom Global Solutions S.R.L. | Servicii diverse | 22,01 | 1,75 |
OMV Slovensko s.r.o. | Vânzări produse petroliere | 18,51 | - |
OMV Aktiengesellschaft | Delegare personal şi altele | 10,27 | 2,73 |
Borealis L.A.T Romania S.R.L. | Servicii diverse | 0,20 | 0,02 |
OMV - International Services Ges.m.b.H. | Servicii diverse | 0,02 | 0,02 |
Petrom Exploration & Production Limited | Servicii diverse | 0,02 | - |
Total OMV Petrom S.A. | | 2.544,94 | 89,50 |
| | | |
Filialele Grupului OMV Petrom | | | |
OMV Downstream GmbH | Delegare personal şi altele | 5,10 | 3,96 |
OMV Petrom Global Solutions S.R.L. | Servicii diverse | 2,47 | 0,27 |
OMV Česká republika, s.r.o. | Servicii diverse | 0,77 | - |
Borealis L.A.T Romania S.R.L. | Servicii diverse | 0,12 | - |
OMV - International Services Ges.m.b.H. | Servicii diverse | - | 31,46 |
Total filiale | | 8,46 | 35,69 |
Total Grup OMV Petrom | | 2.553,40 | 125,19 |
| | | |
Tranzacțiile și soldurile de mai sus nu includ sume aferente împrumuturilor, primite de Grupul OMV Petrom de la părți afiliate.
În cursul anului 2022, Grupul OMV Petrom a avut următoarele cheltuieli cu dobânzile în relaţie cu părţile afiliate și a înregistrat următoarele solduri la 31 decembrie 2022 în legătură cu dobânzile de plată:
| Cheltuieli cu dobânzile | Sold datorii dobânzi |
OMV Petrom S.A. - societatea-mamă | | |
OMV Petrom Global Solutions S.R.L. | 8,02 | 0,64 |
Total OMV Petrom S.A. | 8,02 | 0,64 |
Total Grup OMV Petrom | 8,02 | 0,64 |
| | |
Soldul de plătit către OMV Global Solution S.R.L. în legatură cu contractul de cash pooling este prezentat în nota 15b).
Nu au existat venituri din dobânzi și dobânzi de primit în relaţie cu părţile afiliate în 2022.
În cursul anului 2021, Grupul OMV Petrom a desfășurat următoarele tranzacţii cu părţile afiliate și a înregistrat următoarele solduri la 31 decembrie 2021:
| Natura tranzacţiei | Achiziţii | Sold datorii |
OMV Petrom S.A. - societatea-mamă | | | |
OMV Gas Marketing & Trading GmbH | Achiziţie gaze naturale şi altele | 963,15 | 175,27 |
OMV Supply & Trading Limited | Achiziţie ţiţei şi produse petroliere | 884,15 | 1,10 |
OMV Petrom Global Solutions S.R.L. | Servicii financiare, de contabilitate, suport IT şi altele | 470,67 | 64,16 |
OMV Exploration & Production GmbH | Delegare personal şi altele | 99,56 | 27,49 |
OMV Downstream GmbH | Achiziţie produse petroliere, alte materiale şi servicii | 63,83 | 20,55 |
OMV Aktiengesellschaft | Delegare personal şi altele | 32,94 | 39,68 |
OMV Enerji Ticaret Anonim Şirketi | Achiziţie de gaze naturale lichefiate (GNL) | 0,90 | 0,52 |
OMV Gas & Power GmbH | Delegare personal şi altele | 0,81 | 0,13 |
OMV Abu Dhabi Production GmbH | Servicii diverse | 0,41 | 0,41 |
OMV International Oil & Gas GmbH | Delegare personal | 0,39 | 0,39 |
OMV New Zealand Limited | Servicii diverse | 0,12 | 0,18 |
OMV - International Services Ges.m.b.H. | Servicii diverse | 0,01 | - |
Total OMV Petrom S.A. | | 2.516,94 | 329,88 |
| | | |
Filialele Grupului OMV Petrom | | | |
OMV Downstream GmbH | Achiziţie produse petroliere, alte materiale şi servicii | 188,55 | 36,78 |
OMV Petrom Global Solutions S.R.L. | Servicii financiare, de contabilitate, suport IT şi altele | 70,45 | 9,66 |
OMV Hungária Ásványolaj Korlátolt Felelösségü Társaság | Achiziţie bitum | 34,70 | 0,56 |
OMV - International Services Ges.m.b.H. | Servicii diverse | 8,12 | 60,85 |
Borealis L.A.T GmbH | Achiziţie materiale | 5,88 | 2,81 |
OMV Exploration & Production GmbH | Delegare personal şi altele | 0,97 | - |
OMV Aktiengesellschaft | Delegare personal şi altele | 0,93 | 0,05 |
Borealis Agrolinz Melamine GmbH | Servicii diverse | 0,12 | 0,04 |
OMV Česká republika, s.r.o. | Delegare personal | 0,06 | - |
Total filiale | | 309,78 | 110,75 |
Total Grup OMV Petrom | | 2.826,72 | 440,63 |
| | | |
| Natura tranzacţiei | Venituri | Sold creanțe |
OMV Petrom S.A. - societatea-mamă | | | |
OMV Gas Marketing & Trading GmbH | Vânzări gaze naturale și altele | 400,23 | 143,52 |
OMV Deutschland Marketing & Trading GmbH & Co. KG | Vânzări propilenă și produse petroliere | 357,28 | 62,04 |
OMV Downstream GmbH | Vânzări produse petroliere, delegare personal şi altele | 181,73 | 14,74 |
OMV Supply & Trading Limited | Vânzări produse petroliere | 58,97 | - |
OMV Exploration & Production GmbH | Delegare personal şi altele | 26,09 | 4,08 |
OMV Petrom Global Solutions S.R.L. | Servicii diverse | 22,92 | 2,92 |
OMV Aktiengesellschaft | Delegare personal şi altele | 11,69 | 2,79 |
Borealis AG | Vânzări propilenă | 10,88 | - |
Borealis L.A.T Romania s.r.l. | Vânzări și servicii diverse | 0,18 | 0,01 |
Petrom Exploration & Production Limited | Servicii diverse | 0,01 | - |
Total OMV Petrom S.A. | | 1.069,98 | 230,10 |
| | | |
Filialele Grupului OMV Petrom | | | |
OMV Petrom Global Solutions S.R.L. | Servicii diverse | 1,97 | 0,10 |
OMV Downstream GmbH | Delegare personal şi altele | 1,55 | 1,06 |
OMV Česká republika, s.r.o. | Delegare personal | 0,85 | - |
Borealis L.A.T Romania s.r.l. | Servicii diverse | 0,09 | - |
OMV Exploration & Production GmbH | Delegare personal | 0,05 | - |
OMV - International Services Ges.m.b.H. | Servicii diverse | 0,02 | 22,58 |
Total filiale | | 4,53 | 23,74 |
Total Grup OMV Petrom | | 1.074,51 | 253,84 |
| | | |
Tranzacțiile și soldurile de mai sus nu includ sume aferente împrumuturilor primite de Grupul OMV Petrom de la părți afiliate.
În cursul anului 2021, Grupul OMV Petrom a avut următoarele cheltuieli cu dobânzile în relaţie cu părţile afiliate și a înregistrat următoarele solduri la 31 decembrie 2021 în legătură cu dobânzile de plată:
| Cheltuieli cu dobânzile | Sold datorii dobânzi |
OMV Petrom S.A. - societatea-mamă | | |
OMV Petrom Global Solutions S.R.L. | 2,00 | 0,28 |
Total OMV Petrom S.A. | 2,00 | 0,28 |
Total Grup OMV Petrom | 2,00 | 0,28 |
| | |
Soldul de plătit către OMV Global Solution S.R.L. în legatură cu contractul de cash pooling este prezentat în nota 15b).
Nu au existat venituri din dobânzi și dobânzi de primit în relaţie cu părţile afiliate în 2021.
Societatea-mamă principală
Așa cum s-a prezentat în nota 1, acţionarul majoritar al OMV Petrom S.A. este OMV Aktiengesellschaft, fiind societatea-mamă principală a grupului, cu sediul în Austria, Trabrennstraße 6-8, 1020 Viena. Acţionarii principali ai OMV Aktiengesellschaft sunt Österreichische Beteiligungs AG (ÖBAG, Viena, care, la rândul său, este deținută integral de Guvernul Austriac – 31,5%) și Mubadala Petroleum and Petrochemicals Holding Company L.L.C. (MPPH, Abu Dhabi – 24,9%). Există un acord de consorțiu între MPPH și ÖBAG care stabilește o abordare coordonată, precum și anumite restricții în cazul transferului de participații.
Situaţiile financiare consolidate ale OMV Aktiengesellschaft sunt întocmite în conformitate cu IFRS adoptate de către UE şi în conformitate cu reglementările contabile suplimentare decurgând din Sec. 245a, Para. 1 ale codului comercial austriac (UGB) şi sunt disponibile pe pagina de web a OMV:
https://www.omv.com/en/investor-relations/publications
Entități publice
Conform structurii acționariatului OMV Petrom, statul român prin Ministerul Energiei are o influență semnificativă asupra OMV Petrom S.A. și, prin urmare, există companii controlate exclusiv sau în comun de către statul român care sunt părți afiliate pentru Grupul OMV Petrom. În cursul normal al activităţii, Grupul OMV Petrom înregistrează tranzacții cu unele dintre aceste părți afiliate, în condiții care respectă principiul valorii de piață, dacă legislația nu prevede altfel. Valorile cumulate ale tranzacțiilor cu fiecare dintre aceste părți afiliate nu sunt semnificative.
În mai 2022, S.N.G.N. Romgaz S.A. (“Romgaz”) a semnat un contract de vânzare-cumpărare pentru achiziția ExxonMobil Exploration and Production Romania Limited, care avea un contract încheiat cu OMV Petrom și un interes de participare de 50% în blocul de mare adâncime Neptun din Marea Neagră. În data de 1 august 2022, tranzacția a fost finalizată și începând de la această data OMV Petrom a preluat statutul de operator al blocul de mare adâncime Neptun.
În octombrie 2022, OMV Petrom S.A. și Complexul Energetic Oltenia S.A. au semnat un contract de parteneriat pentru construirea a patru parcuri fotovoltaice în România, cu o putere totală de ~450 MW. Pentru detalii privind aranjamentele în comun, a se vedea nota 35.
Remuneraţia conducerii
Pentru anul 2022, Adunarea Generală a Acţionarilor OMV Petrom S.A. a aprobat o remunerație brută anuală corespunzătoare unei remunerații nete pentru fiecare membru al Consiliului de Supraveghere în valoare de 20.000 EUR pe an (2021: 20.000 EUR pe an), o remunerație brută suplimentară pentru fiecare întâlnire, corespunzătoare unei remunerații nete de 4.000 EUR pentru fiecare membru al Comitetului de Audit (2021: 4.000 EUR pentru fiecare întâlnire) şi o remunerație brută suplimentară pentru fiecare întâlnire, corespunzătoare unei remunerații nete de 2.000 EUR pentru fiecare membru al Comitetului Prezidenţial şi de Nominalizare (2021: 2.000 EUR pentru fiecare întâlnire).
La 31 decembrie 2022 și 2021 nu au fost înregistrate împrumuturi sau avansuri acordate de oricare din societățile din Grup către membrii Consiliului de Supraveghere. La 31 decembrie 2022 și 2021, Grupul nu avea nicio datorie privind plata pensiilor către foștii membri ai Consiliului de Supraveghere.
Suma totală a remunerației și a altor beneficii, inclusiv beneficiile în natură, plătite în 2022 în beneficiul membrilor Directoratului și al directorilor care raportează membrilor Directoratului, în mod colectiv ca și grup, pentru activitățile de orice fel prestate de către aceştia, s-a ridicat la valoarea de 67,86 milioane RON (2021: 66,69 milioane RON).
Remunerația plătită membrilor Directoratului și directorilor care raportează membrilor Directoratului urmărește să se situeze la un nivel competitiv și constă în:
- 31. INVESTIŢII DIRECTE ŞI INDIRECTE ALE GRUPULUI OMV PETROM CU UN PROCENTAJ DE INTERES DE CEL PUŢIN 20% LA 31 DECEMBRIE 2022
Numele companiei | Procentajul de interes | Tratamentul contabil al consolidării ** | Activitate | Ţara de origine |
Filiale (>50%) | | | | |
Petrom Moldova S.R.L. | 100,00% | FC | Distribuţie de combustibil | Moldova |
OMV Petrom Marketing S.R.L. | 100,00% | FC | Distribuţie de combustibil | România |
OMV Petrom Aviation S.R.L.* | 100,00% | FC | Servicii în aeroport | România |
OMV Offshore Bulgaria GmbH | 100,00% | FC | Activități de explorare | Austria |
OMV Petrom Georgia LLC | 100,00% | FC | Servicii de explorare şi producţie | Georgia |
OMV Petrom E&P Bulgaria S.R.L.(fostă OMV Petrom Gas S.R.L) | 100,00% | FC | Servicii de explorare şi producţie | România |
Petromed Solutions S.R.L. | 100,00% | FC | Servicii medicale | România |
OMV Srbija DOO | 99,96% | FC | Distribuţie de combustibil | Serbia |
OMV Bulgaria OOD | 99,90% | FC | Distribuţie de combustibil | Bulgaria |
OMV Petrom Biofuels S.R.L. | 75,00% | FC | Producție de bioetanol | România |
Petrom Exploration & Production Limited | 99,99% | NC | Servicii de explorare şi producţie | Isle of Man |
Operațiuni în comun cu personalitate juridică | | | | |
S. Parc Fotovoltaic Ișalnița S.A. | 50,00% | PC | Producție de energie | România |
S. Parc Fotovoltaic Rovinari Est S.A. | 50,00% | PC | Producție de energie | România |
S. Parc Fotovoltaic Tismana 1 S.A. | 50,00% | PC | Producție de energie | România |
S. Solarist Tismana 2 S.A. | 50,00% | PC | Producție de energie | România |
Entități asociate (20-50%) | | | | |
OMV Petrom Global Solutions S.R.L. | 25,00% | EM | Servicii financiare, IT şi altele | România |
Asociația Română pentru Relația cu Investitorii | 20,00% | NAE | Reprezentare publică | România |
| | | | |
Filialele neconsolidate au un volum foarte redus al activităţii; vânzările totale, profiturile/ pierderile nete şi capitalurile proprii ale acestor companii reprezintă mai puţin de 1% din sumele totale consolidate.
- 32. INFORMAŢII PRIVIND SITUAȚIA FLUXURILOR DE TREZORERIE
- a) Împrumuturi trase și rambursate
Tabelele de mai jos prezintă reconcilierea modificărilor datoriilor generate de activităţile de finanţare:
| Împrumuturi purtătoare de dobânzi | Datorii de leasing | Total |
1 ianuarie 2022 | 271,55 | 659,73 | 931,28 |
Rambursări de împrumuturi purtătoare de dobânzi și partea de principal a datoriilor de leasing | (133,29) | (175,01) | (308,30) |
Creșterea împrumuturilor purtătoare de dobânzi | - | - | - |
Fluxul total de trezorerie din activități de finanțare | (133,29) | (175,01) | (308,30) |
Datorii de leasing recunoscute în cursul anului | - | 170,36 | 170,36 |
Alte modificări, net | (0,39) | (0,26) | (0,65) |
Total modificări nemonetare | (0,39) | 170,10 | 169,71 |
31 decembrie 2022 | 137,87 | 654,82 | 792,69 |
din care termen scurt | 137,87 | 155,96 | 293,83 |
din care termen lung | - | 498,86 | 498,86 |
| | | |
| Împrumuturi purtătoare de dobânzi | Datorii de leasing | Total |
1 ianuarie 2021 | 283,97 | 680,39 | 964,36 |
Rambursări de împrumuturi purtătoare de dobânzi și partea de principal a datoriilor de leasing | (93,49) | (158,29) | (251,78) |
Creșterea împrumuturilor purtătoare de dobânzi | 78,86 | - | 78,86 |
Fluxul total de trezorerie din activități de finanțare | (14,63) | (158,29) | (172,92) |
Datorii de leasing recunoscute în cursul anului | - | 135,23 | 135,23 |
Alte modificări, net | 2,21 | 2,40 | 4,61 |
Total modificări nemonetare | 2,21 | 137,63 | 139,84 |
31 decembrie 2021 | 271,55 | 659,73 | 931,28 |
din care termen scurt | 255,06 | 158,32 | 413,38 |
din care termen lung | 16,49 | 501,41 | 517,90 |
| | | |
- b) Investiții și alte active financiare
În cursul anului 2022, OMV Petrom a investit suma de 51,57 milioane RON în obligațiuni de stat din România, deținute până la maturitate.
De asemenea, în data de 28 martie 2022, OMV Petrom a înființat o nouă filială, OMV Petrom Biofuels S.R.L., în care OMV Petrom S.A. deține 75% și OMV Downstream GmbH deține 25% din acțiuni. Impactul în fluxul de trezorerie este o intrare de numerar în sumă de 6,18 milioane RON reprezentând contribuția OMV Downstream GmbH la capitalul social al filialei.
- c) Încasări aferente activelor imobilizate și activelor financiare
În cursul anului 2022, încasările aferente activelor imobilizate și activelor financiare includ suma de 52,00 milioane RON reprezentând valoarea de răscumpărare a obligațiunilor de stat din România achiziționate în cursul anului. Pentru detalii a se vedea nota 32 b).
În cursul anului 2021, încasările aferente activelor imobilizate și activelor financiare includ suma de 37,61 milioane RON reprezentând încasarea din ultimele doua tranșe ale subvenției guvernamentale aferente centralei electrice Brazi.
- d) Transferul de activitate
La 1 decembrie 2021, OMV Petrom S.A. a finalizat transferul a 40 de zăcăminte marginale onshore de țiței și gaze naturale către Dacian Petroleum S.R.L.. Intrările de numerar aferente acestui transfer de activitate au fost de 43,00 milioane RON în 2021 și de 0,99 milioane RON în 2022.
Activele nete la data transferului | 2021 |
Imobilizări necorporale și corporale | 219,12 |
Provizioane privind obligațiile cu dezafectarea și restaurarea | (156,86) |
Alte ajustări aferente elementelor transferate | 1,81 |
Active nete | 64,07 |
| |
Câștigul/(pierderea) din transferul de activitate | 2021 |
Venituri din transferul de activitate | 66,68 |
Active nete transferate | (64,07) |
Câștig din transferul de activitate | 2,61 |
| |
Numerarul net generat de transferul de activitate | 2021 |
Venituri din transferul de activitate | 66,68 |
Suma amânată la plată | (23,68) |
Numerar net generat de transferul de activitate | 43,00 |
| |
În cursul anului 2022 Grupul OMV Petrom nu a transferat nicio activitate.
- e) Cedarea de companii din Grup
În data de 14 mai 2021, OMV Petrom S.A a finalizat vânzarea filialelor sale din Kazahstan deținute 100%, Kom-Munai LLP și Tasbulat Oil Corporation LLP, către Magnetic Oil Limited.
Activele nete la data vânzării | 2021 |
Active | |
Imobilizări necorporale | 6,44 |
Imobilizări corporale | 510,93 |
Creanțe privind impozitul pe profit amânat | 2,86 |
Stocuri | 27,94 |
Creanțe comerciale | 15,54 |
Alte active financiare | 36,69 |
Alte active | 18,02 |
Numerar și echivalente de numerar | 26,36 |
| |
Datorii | 2021 |
Provizioane | (86,16) |
Datorii de leasing | (4,75) |
Datorii privind impozitul pe profit amânat | (27,01) |
Datorii comerciale | (14,01) |
Alte datorii financiare | (4,67) |
Alte datorii | (10,66) |
| |
Active nete și împrumuturi vândute | 497,52 |
| |
Câștigul/(pierderea) din vânzarea de filiale | 2021 |
Venitul din vânzare | 560,22 |
Activele nete și împrumuturile vândute | (497,52) |
Reciclarea rezervelor din conversie valutară la vânzarea filialelor | (90,92) |
Pierderea din vânzare de filiale | (28,22) |
| |
Numerarul net generat de vânzarea filialelor | 2021 |
Venitul din vânzare | 560,22 |
Avansul primit în anul anterior | (71,59) |
Numerarul filialelor la data vânzării | (26,36) |
Încasări din vânzarea filialelor, mai puțin numerarul cedat | 462,27 |
| |
- f) Fluxuri de trezorerie aferente activității de explorare
Ieșirile de numerar legate de activitățile de explorare efectuate de către Grupul OMV Petrom pentru anul încheiat la 31 decembrie 2022 sunt de 346,05 milioane RON (2021: 239,71 milioane RON), din care suma de 212,11 milioane RON este aferentă activităților operaţionale (2021: 106,70 milioane RON), iar suma de 133,94 milioane RON reprezintă ieșiri de numerar pentru investiții aferente activităților de explorare (2021: 133,01 milioane RON).
- g) Alte ajustări nemonetare
Sumele prezentate la linia alte ajustări nemonetare includ în principal variația valorii juste a instrumentelor financiare derivate în situația veniturilor și cheltuielilor și efectul revizuirii creanțelor pe termen lung.
- h) Numerar și echivalente de numerar
| 31 decembrie 2022 | 31 decembrie 2021 |
Disponibilități în bancă și numerar | 720,93 | 375,53 |
Depozite pe termen scurt | 13.535,20 | 9.947,12 |
Numerar și echivalente de numerar | 14.256,13 | 10.322,65 |
| | |
- 33. VALOAREA JUSTĂ A ACTIVELOR ŞI A DATORIILOR FINANCIARE
Următorul sumar evidenţiază activele şi datoriile recunoscute la valoarea justă.
În conformitate cu IFRS 13, nivelurile individuale sunt definite după cum urmează:
Nivelul 1: Utilizând preţurile cotate pe pieţe active pentru aceleaşi active sau datorii.
Nivelul 2: Utilizând informaţii despre activ sau datorie, altele decât preţurile cotate, identificabile fie direct (ca preţuri), fie indirect (derivate din preţuri). Pentru a determina valoarea justă a instrumentelor financiare, modelul de evaluare utilizează în mod normal prețurile forward pentru mărfuri, identificabile din date de piaţă, și ratele de schimb valutar. Creanțele comerciale deținute pentru vânzare și creanțele comerciale din contracte de vânzare care prevăd un sistem de facturare pe baza prețurilor estimate sunt evaluate la valoare justă.
Nivelul 3: Utilizând informaţii despre activ sau datorie care nu provin din date de piaţă identificabile, cum sunt preţurile, ci provin din modele interne sau alte metode de evaluare.
Ierarhia valorii juste pentru active financiare la 31 decembrie 2022
| Nivelul 1 | Nivelul 2 | Nivelul 3 | Total |
Creanțe comerciale | - | 9,04 | - | 9,04 |
Alte instrumente financiare derivate | - | 1.502,05 | - | 1.502,05 |
Total | - | 1.511,09 | - | 1.511,09 |
| | | | |
Ierarhia valorii juste pentru datorii financiare la 31 decembrie 2022
| Nivelul 1 | Nivelul 2 | Nivelul 3 | Total |
Instrumente financiare derivate sub formă de instrumente financiare eficiente de acoperire împotriva riscurilor | - | (1,20) | - | (1,20) |
Alte instrumente financiare derivate | - | (650,89) | - | (650,89) |
Total | - | (652,09) | - | (652,09) |
| | | | |
Ierarhia valorii juste pentru active financiare la 31 decembrie 2021
| Nivelul 1 | Nivelul 2 | Nivelul 3 | Total |
Creanțe comerciale | - | 61,86 | - | 61,86 |
Instrumente financiare derivate sub formă de instrumente financiare eficiente de acoperire împotriva riscurilor | - | 21,10 | - | 21,10 |
Alte instrumente financiare derivate | - | 1.534,99 | - | 1.534,99 |
Total | - | 1.617,95 | - | 1.617,95 |
| | | | |
Ierarhia valorii juste pentru datorii financiare la 31 decembrie 2021
| Nivelul 1 | Nivelul 2 | Nivelul 3 | Total |
Instrumente financiare derivate sub formă de instrumente financiare eficiente de acoperire împotriva riscurilor | - | (42,56) | - | (42,56) |
Alte instrumente financiare derivate | - | (2.364,20) | - | (2.364,20) |
Total | - | (2.406,76) | - | (2.406,76) |
| | | | |
Nu au existat transferuri între nivelurile ierarhiei valorii juste. Nu au fost modificări în tehnicile de evaluare a valorii juste pentru activele și datoriile recunoscute la valoarea justă.
Datoriile financiare a căror valoare justă diferă de valoarea contabilă la 31 decembrie 2022, respectiv la 31 decembrie 2021, precum şi diferenţele respective, sunt prezentate în tabelele de mai jos. Valorile juste ale acestor datorii financiare au fost calculate prin actualizarea fluxurilor de numerar viitoare utilizând rate ale dobânzii în vigoare la data raportării, pentru datorii similare, cu scadenţe similare, obținute din date de piaţă pentru tranzacții similare (Nivelul 2 – informaţii identificabile).
Conducerea consideră că valoarea contabilă a celorlalte active financiare și datorii financiare care au fost evaluate la cost amortizat aproximează valoarea lor justă.
31 decembrie 2022 |
Datorii financiare | Valoare justă | Valoare contabilă | Diferenţă |
Împrumuturi purtătoare de dobânzi | 137,85 | 137,87 | (0,02) |
Total | 137,85 | 137,87 | (0,02) |
| | | |
31 decembrie 2021 |
Datorii financiare | Valoare justă | Valoare contabilă | Diferenţă |
Împrumuturi purtătoare de dobânzi | 272,41 | 271,55 | 0,86 |
Total | 272,41 | 271,55 | 0,86 |
| | | |
Compensarea creanțelor și datoriilor financiare
Conform IAS 32, activele şi datoriile financiare sunt compensate, iar valorile nete sunt prezentate în situaţia consolidată a poziţiei financiare atunci când Grupul OMV Petrom are dreptul legal de a compensa valorile recunoscute şi are intenţia fie să le deconteze pe o bază netă, fie să valorifice activul și să deconteze datoria în mod simultan. Grupul OMV Petrom se angajează, în cursul normal al desfăşurării activităţii, în diverse acorduri cadru de compensare sub forma contractelor Asociaţiei Internaţionale pentru Schimburi şi Derivative (ISDA), a contractelor Federației Europene a Comercianților de Energie (EFET) sau a altor acorduri similare. Atunci când sunt îndeplinite condițiile privind compensarea conform IAS 32, valorile activelor și datoriilor financiare respective sunt prezentate net în situația consolidată a poziției financiare.
În cursul anului 2021, Grupul OMV Petrom și-a actualizat evaluarea criteriilor de compensare din IAS 32 în urma unei evaluări juridice a contractelor majore în vigoare.
În tabelele de mai jos sunt prezentate valorile contabile ale activelor și datoriilor financiare recunoscute, care fac obiectul unor diverse acorduri de compensare. Valorile din coloana netă ar fi prezentate în situația consolidată a poziției financiare a Grupului, dacă toate drepturile de compensare ar fi exercitate.
Compensarea activelor financiare 2022
| Sume brute | Sume compensate în situația poziției financiare | Sume nete prezentate în situația poziției financiare* | Active disponibile pentru compensare** (necompensate) | Sume nete |
Instrumente financiare derivate | 1.594,28 | (92,23) | 1.502,05 | (181,85) | 1.320,20 |
Creanțe comerciale | 4.461,73 | (913,28) | 3.548,45 | (23,53) | 3.524,92 |
Alte active financiare | 1.346,78 | (25,02) | 1.321,76 | (3,74) | 1.318,02 |
Total | 7.402,79 | (1.030,53) | 6.372,26 | (209,12) | 6.163,14 |
| | | | | |
Compensarea datoriilor financiare 2022
| Sume brute | Sume compensate în situația poziției financiare | Sume nete prezentate în situația poziției financiare* | Datorii disponibile pentru compensare** (necompensate) | Sume nete |
Instrumente financiare derivate | 744,32 | (92,23) | 652,09 | (181,85) | 470,24 |
Datorii comerciale | 5.179,05 | (913,28) | 4.265,77 | (23,53) | 4.242,24 |
Alte datorii financiare | 542,84 | (25,02) | 517,82 | (3,74) | 514,08 |
Total | 6.466,21 | (1.030,53) | 5.435,68 | (209,12) | 5.226,56 |
| | | | | |
Compensarea activelor financiare 2021
| Sume brute | Sume compensate în situația poziției financiare | Sume nete prezentate în situația poziției financiare* | Active disponibile pentru compensare** (necompensate) | Sume nete |
Instrumente financiare derivate | 1.945,31 | (389,22) | 1.556,09 | (349,31) | 1.206,78 |
Creanțe comerciale | 2.866,35 | (225,67) | 2.640,68 | (6,81) | 2.633,87 |
Alte active financiare | 345,91 | (6,15) | 339,76 | (78,18) | 261,58 |
Total | 5.157,57 | (621,04) | 4.536,53 | (434,30) | 4.102,23 |
| | | | | |
Compensarea datoriilor financiare 2021
| Sume brute | Sume compensate în situația poziției financiare | Sume nete prezentate în situația poziției financiare* | Datorii disponibile pentru compensare** (necompensate) | Sume nete |
Instrumente financiare derivate | 2.795,98 | (389,22) | 2.406,76 | (349,31) | 2.057,45 |
Datorii comerciale | 3.491,45 | (225,67) | 3.265,78 | (6,81) | 3.258,97 |
Alte datorii financiare | 417,65 | (6,15) | 411,50 | (78,18) | 333,32 |
Total | 6.705,08 | (621,04) | 6.084,04 | (434,30) | 5.649,74 |
| | | | | |
- 34. ANGAJAMENTE ŞI CONTINGENŢE
Angajamente
La 31 decembrie 2022, angajamentele asumate de către Grupul OMV Petrom pentru achiziții de mijloace fixe (cu excepţia celor aferente aranjamentelor în comun) sunt în sumă de 1.870,88 milioane RON (2021: 983,33 milioane RON), din care 1.734,38 milioane RON sunt aferente imobilizărilor corporale (2021: 796,56 milioane RON) şi 136,50 milioane RON sunt aferente imobilizărilor necorporale (2021: 186,77 milioane RON).
Grupul are angajamente suplimentare în legătură cu aranjamentele în comun. Pentru detalii, a se vedea nota 35.
Contractele de leasing angajate, dar care nu au început încă în 2022, sunt prezentate separat în nota 7.
Litigii
Ne confruntăm cu o varietate de litigii, arbitraje, proceduri şi dispute ce se referă la o gamă largă de subiecte, cum ar fi, dar fără a se limita la: aspecte imobiliare, aspecte fiscale, proprietate intelectuală, aspecte de mediu, de concurență, administrative, aspecte comerciale, litigii de munca, recuperări creanţe, insolvenţa contractorilor, fapte penale și contravenţii. Este posibil să apară soluţii judiciare care nu au fost anticipate.
Grupul OMV Petrom constituie provizioane pentru litigiile pentru care este mai mult probabil decât improbabil că vor rezulta obligaţii. Managementul consideră că litigiile neacoperite de asigurări sau provizioane nu vor avea un impact semnificativ asupra poziţiei financiare a Grupului OMV Petrom.
Datorii contingente
Facilităţile de producţie şi proprietăţile tuturor companiilor din cadrul Grupului sunt subiectul unei varietăţi de legi şi reglementări cu privire la protecţia mediului în țările în care acestea își desfășoară activitatea; sunt constituite provizioane pentru obligaţiile care decurg din măsurile de protecţie a mediului, în conformitate cu politicile contabile ale Grupului.
În decembrie 2019, OMV Petrom S.A. a semnat un contract pentru achiziția OMV Offshore Bulgaria GmbH, care deține o participație în licența de explorare Han Asparuh din Bulgaria. Tranzacția a fost finalizată la sfârșitul lunii august 2020, prin achiziția a 100% acțiuni în OMV Offshore Bulgaria Gmbh de la OMV Exploration & Production GmbH.
Contractul dintre OMV Petrom S.A. și vânzătorul OMV Exploration & Production GmbH include plăți variabile contingente care trebuie efectuate de OMV Petrom S.A., care sunt dependente de determinarea rezervelor în etapa deciziei finale de investiție și în etapa de revizuire a rezervelor. Determinările rezervelor vor trebui sa fie certificate de un auditor terț, calificat corespunzător și cu experiență în auditul rezervelor, desemnat în comun.
La data acestor situații financiare, nu se poate face o estimare credibilă a plăților variabile potențiale și nici a datei acestora, dacă este cazul. Prin urmare, la 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021 nu a fost recunoscut niciun provizion în acest sens în situațiile financiare ale Grupului OMV Petrom.
În data de 16 aprilie 2020, Comisia pentru Protecția Concurenței din Bulgaria (CPC) a anunțat inițierea unei investigații privind determinarea prețurilor pe piața combustibililor. OMV Bulgaria OOD face obiectul acestei investigații, printre alți producători și retaileri importanți de pe piața din Bulgaria. În cursul anului 2020, au fost primite de la autorități două cereri de furnizare de informații, iar răspunsurile au fost transmise în timp util. Nu au existat solicitări suplimentare din partea autorităților în 2021 și 2022, dar investigația nu este încă finalizată. Sancțiunile pentru încălcările antitrust sunt de până la 10% din cifra de afaceri totală a companiei respective pentru exercițiul financiar anterior deciziei de sancționare. La data acestor situații financiare nu suntem în măsura să evaluăm rezultatul investigației și nu a fost înregistrat niciun provizion în acest sens.
Ca parte a desfășurării normale a activității sale, Grupul OMV Petrom a încheiat garanții, în principal din facilități de credit acordate de bănci, fără garanții în numerar (a se vedea nota 15). Nu este probabilă apariția unor pierderi semnificative din aceste garanții.
- 35. INTERESE ÎN ARANJAMENTE ÎN COMUN
În cursul anului 2008, OMV Petrom S.A. a încheiat un contract cu ExxonMobil Exploration and Production Romania Limited (”Exxon”) în scopul de a explora şi dezvolta blocul de mare adâncime Neptun din Marea Neagră, având un interes de participare de 50%. Începând cu august 2011, Exxon a fost desemnat operator (anterior OMV Petrom S.A. a fost operator). În mai 2022, S.N.G.N. Romgaz S.A. (“Romgaz”) a semnat un contract de vânzare-cumpărare de acțiuni pentru achiziționarea Exxon și astfel a interesului de participare deținut de acesta în blocul Neptun. În data de 1 august 2022 tranzacția a fost finalizată și la aceeași dată OMV Petrom S.A. a preluat operarea blocului Neptun Deep.
În cursul anului 2010, OMV Petrom S.A. a încheiat un contract cu Hunt Oil Company of Romania SRL (“Hunt”) în scopul de a explora şi dezvolta blocurile onshore Adjud şi Urziceni Est şi are un interes de participare de 50%. Începând cu octombrie 2013, Hunt a fost desemnat operator (anterior OMV Petrom S.A. a fost operator).
În decembrie 2019, OMV Petrom S.A. a semnat un contract pentru achiziționarea OMV Offshore Bulgaria GmbH, care la acea dată deținea 30% din licența de explorare Han Asparuh din Bulgaria, alături de Repsol și Total. În iunie 2020, acest procent a crescut la 42,86% după ieșirea Repsol din asociere, cu aprobarea autorității de reglementare din Bulgaria. Restul de 57,14% din participație este deținut de Total, care este și operator. Tranzacția a fost finalizată la sfârșitul lunii august 2020, prin achiziționarea a 100% acțiuni ale OMV Offshore Bulgaria Gmbh de la OMV Exploration & Production Gmbh.
În cursul anului 2022, OMV Petrom S.A. a încheiat un parteneriat cu Complexul Energetic Oltenia pentru construcția a patru parcuri fotovoltaice având o capacitate totală de aproximativ 450 MW. Parcurile vor fi construite prin intermediul a patru entități juridice separate, într-o structură de participație de 50% - 50%. Se intenționează vânzarea energiei electrice produse de aceste entități către cei doi parteneri în proporții egale.
Activităţile desfăşurate în comun menţionate mai sus au fost clasificate ca şi operaţiuni în comun în conformitate cu IFRS 11.
Partea Grupului OMV Petrom în angajamentele agregate pentru achiziția de active imobilizate aferente acestor operaţiuni este în sumă de 90,32 milioane RON la 31 decembrie 2022 (2021: 45,55 milioane RON), în principal referitoare la activităţile offshore.
- 36. GESTIONAREA RISCURILOR
Gestionarea riscului de capital
Grupul OMV Petrom își gestionează în mod constant capitalul astfel încât să se asigure că entităţile sale vor fi structurate în mod optim, potrivit expunerii lor la risc, în vederea maximizării rentabilității pentru acționari. Structura capitalului în cadrul Grupului OMV Petrom este formată din capitalurile proprii atribuibile acționarilor societății mamă (incluzând capitalul social, rezerve şi rezultatul reportat, aşa cum sunt prezentate în „Situaţia consolidată a modificărilor capitalurilor proprii”) şi din datorii (care includ împrumuturile purtătoare de dobânzi şi datoriile de leasing, atât pe termen scurt, cât şi lung). Gestionarea riscului de capital în cadrul Grupului OMV Petrom este parte integrantă din administrarea valorii şi se bazează pe revizuirea continuă a gradului de îndatorare a Grupului.
Datoria netă este calculată ca împrumuturi purtătoare de dobândă plus datorii de leasing minus numerar şi echivalente de numerar. Datorită soldului semnificativ de numerar, Grupul prezintă o poziţie de numerar netă în valoare de 13.463,44 milioane RON la 31 decembrie 2022 (2021: 9.391,37 milioane RON).
Obiectivele şi politicile gestionării riscurilor
Obiectivul departamentului de Management al Riscurilor din OMV Petrom este de a se asigura că riscurile sunt gestionate în mod corespunzător şi menținute sub control de către persoanele responsabile. Riscurile cu probabilitate scăzută şi impact potenţial ridicat sunt evaluate şi monitorizate individual, fiind implementat un set dedicat de măsuri de reducere a riscurilor.
Pentru a asigura că managementul ia decizii informate în privința riscurilor, cu luarea în considerare de o manieră adecvată a informațiilor/datelor curente și prospective, Directoratul OMV Petrom a împuternicit un departament dedicat de Management al Riscurilor, având ca obiectiv conducerea și coordonarea în mod centralizat a procesului de gestionare a riscurilor la nivelul Grupului. Acest departament asigură aplicarea în întreaga organizație a unor procese, instrumente și tehnici de gestionare a riscurilor bine definite și consecvente. Responsabilitatea aferentă riscurilor este atribuită acelor manageri care sunt cei mai potriviți să supravegheze și să gestioneze riscul respectiv. Profilul de risc consolidat la nivelul Grupului OMV Petrom este raportat de două ori pe an către Directorat și Comitetul de Audit al Consiliului de Supraveghere.
Expunerile la risc şi acţiunile întreprinse
Departamentul de Management al Riscurilor al OMV Petrom realizează o coordonare centralizată a procesului de management al riscurilor pe termen mediu la nivelul întreprinderii (EWRM – „Enterprise Wide Risk Management”) şi a procesului de management al riscurilor strategice pe termen lung („Strategic Risk Management”) în cadrul cărora urmăreşte în mod activ identificarea, analiza, evaluarea şi gestionarea riscurilor semnificative (de piaţă şi financiare, operaţionale şi strategice) cu scopul de a evalua efectul acestora asupra fluxurilor de trezorerie bugetate, de a angaja managementul în planificarea şi implementarea de măsuri menite să reducă riscurile şi de a asigura membrii Directoratului şi ai Comitetului de Audit al Consiliului de Supraveghere că riscurile sunt gestionate corespunzător.
Principalul scop al procesului EWRM în OMV Petrom este să adauge valoare printr-o abordare bazată pe riscuri de management și luare a deciziilor. Grupul OMV Petrom dezvoltă în mod constant procesul EWRM pe baza cerințelor interne și externe. Procesul este facilitat de sistemul IT din cadrul Grupului OMV Petrom, care susține etapele individuale ale procesului (identificarea, analiza, evaluarea, tratamentul, raportarea și revizuirea riscurilor prin monitorizarea continuă a modificărilor survenite în profilul de risc), ghidată de cadrul de management al riscurilor ISO 31000.
Pe lângă categoriile de expunere la riscuri de tip operaţional şi strategic, categoria privind riscul de piaţă şi financiar are o pondere semnificativă în profilul de risc al Grupului, fiind gestionată cu diligenţă sporită - riscurile de piaţă şi financiare includ riscul de preţ de piață, riscul de schimb valutar, riscul de rată a dobânzii, riscul de credit al partenerilor şi riscul de lichiditate.
În ceea ce priveşte acţiunile întreprinse, orice risc care se apropie de limita stabilită sau prezintă senzitivitate crescută la nivelurile apetitului de risc, este monitorizat corespunzător şi sunt propuse acţiuni specifice de contracarare, aprobate și implementate corespunzător în vederea reducerii gradului de expunere.
Riscul de piață
În privința riscului de preț de piață, Grupul OMV Petrom este expus în mod natural la volatilitatea determinată de prețuri asupra fluxurilor de trezorerie generate de activitățile de producție, rafinare și de comercializare a țițeiului, produselor petroliere derivate, gazelor naturale și energiei electrice. Riscul de piață are o importanță strategică semnificativă în cadrul profilului de risc și lichidității Grupului. Riscurile de preț de piață ale mărfurilor Grupului OMV Petrom sunt analizate, măsurate și evaluate cu atenție.
Atunci când este cazul, sunt folosite instrumentele financiare derivate pentru gestionarea riscurilor de preț de piață rezultate din modificările prețurilor la mărfuri și ale ratelor de schimb valutar, care pot avea un impact negativ asupra activelor, datoriilor sau a fluxurilor de trezorerie preconizate.
În scopul atenuării riscurilor de preț de piață, Grupul contractează instrumente financiare derivate, cum ar fi instrumente swap OTC și contracte la termen. Instrumentele swap nu presupun o investiție la momentul încheierii contractelor; decontarea are loc în mod normal la sfârșitul trimestrului sau lunii.
Operațiunile de acoperire împotriva riscurilor sunt derulate în general în cadrul entităților juridice unde există expunerea aferentă. Atunci când sunt îndeplinite anumite condiții, Grupul poate opta să aplice principiile contabilității de acoperire împotriva riscurilor din IFRS 9, în scopul recunoașterii în situația veniturilor și cheltuielilor a efectelor nete din modificarea valorii juste a instrumentelor financiare în același timp cu a elementului acoperit împotriva riscului.
Instrumentele derivate sunt utilizate numai pentru scopurile de acoperire împotriva riscurilor economice și nu ca investiții speculative. Totuși, în cazurile în care instrumentele derivate nu sunt desemnate ca instrumente de acoperire împotriva riscurilor (adică nu se aplică contabilitatea de acoperire împotriva riscurilor), ele sunt clasificate ca fiind evaluate la valoarea justă prin contul de profit sau pierdere, în conformitate cu IFRS 9.
Tabelele de mai jos prezintă valorile juste ale instrumentelor financiare derivate împreună cu valorile lor nominale. Valoarea nominală, prezentată brut, reprezintă valoarea activului de bază al unui instrument derivat sau a ratei de referință (în valoare absolută, atât pentru contractele de vânzare, cât și pentru cele de cumpărare) și pe baza ei sunt calculate modificările în valoarea instrumentelor derivate. Valorile nominale indică volumul tranzacțiilor în derulare la sfârșitul anului și nu dau indicii asupra riscului de piață și nici a riscului de credit. Valorile juste sunt prezentate pe liniile „Alte active financiare” și „Alte datorii financiare” în situația consolidată a poziției financiare.
Valorile nominale și valorile juste ale instrumentelor derivate
31 decembrie 2022 | Valoare nominală | Valoare justă active | Valoare justă datorii |
Riscul de preț al mărfurilor | | | |
Instrumente swap de țiței incl. produse petroliere*) | 83.67 | - | (1,20) |
Operațiuni de acoperire împotriva riscurilor mărfurilor (desemnate în relațiile de acoperire împotriva riscurilor) | 83.67 | - | (1,20) |
Instrumente swap de țiței incl. produse petroliere*) | 1.086,55 | - | (3,39) |
Contracte de vânzare și achiziție la termen de energie electrică | 3.855,01 | 1.397,49 | (636,42) |
Contracte de achiziție la termen de certificate de emisie europene | 568,35 | 104,56 | (9,23) |
Operațiuni de acoperire împotriva riscurilor mărfurilor (evaluate la valoarea justă prin contul de profit sau pierdere) | 5.509,91 | 1.502,05 | (649,04) |
Riscul valutar | | | |
USD | 261,67 | - | (1,77) |
EUR | 21,60 | - | (0,08) |
Operațiuni de acoperire împotriva riscului valutar (evaluate la valoarea justă prin contul de profit sau pierdere) | 283,27 | - | (1,85) |
| | | |
31 decembrie 2021 | Valoare nominală | Valoare justă active | Valoare justă datorii |
Riscul de preț al mărfurilor | | | |
Instrumente swap de țiței incl. produse petroliere*) | 631,84 | 21,10 | (42,56) |
Operațiuni de acoperire împotriva riscurilor mărfurilor (desemnate în relațiile de acoperire împotriva riscurilor) | 631,84 | 21,10 | (42,56) |
Instrumente swap de țiței incl. produse petroliere*) | 405,26 | - | (0,16) |
Contracte de vânzare și achiziție la termen de energie electrică | 4.203,49 | 1.285,69 | (2.362,60) |
Contracte de achiziție la termen de certificate de emisie europene | 629,82 | 248,60 | (0,31) |
Operațiuni de acoperire împotriva riscurilor mărfurilor (evaluate la valoarea justă prin contul de profit sau pierdere) | 5.238,57 | 1.534,29 | (2.363,07) |
Riscul valutar | | | |
USD | 215,41 | 0,69 | (1,11) |
EUR | 22,25 | 0,01 | (0,02) |
Operațiuni de acoperire împotriva riscului valutar (evaluate la valoarea justă prin contul de profit sau pierdere) | 237,66 | 0,70 | (1,13) |
| | | |
*) Doar țițeiul achiziționat este utilizat ca bază, nu țițeiul din producția proprie.
Contabilitatea de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie
În segmentul Rafinare și Marketing, Grupul OMV Petrom este expus riscurilor privind stocurile și volatilității marjelor de rafinare. Pentru a răspunde acestor riscuri, Grupul inițiază activități corespunzătoare de acoperire împotriva riscurilor, care includ activități de acoperire a riscurilor aferente stocurilor și, în mod limitat, marjelor .
Strategia de gestionare a riscurilor este de a armoniza prețurile vânzărilor și cumpărărilor de produse în scopul de a menține în orice moment valoarea stocurilor în limite aprobate, prin intermediul instrumentelor de acoperire a riscurilor aferente stocurilor, pentru reducerea expunerii la riscul de preț. În cazul instrumentelor de acoperire a riscurilor aferente marjelor de rafinare, țițeiul și produsele petroliere sunt acoperite cu scopul de a proteja marjele viitoare.
În cursul anului 2022, OMV Petrom S.A. a contractat în special instrumente de acoperire a riscurilor în legătură cu achizițiile de stocuri de țiței, utilizând instrumente swap. În cursul anului 2021, OMV Petrom S.A. a contractat instrumente de acoperire împotriva riscurilor aferente marjelor cu privire la vânzările previzionate de benzină, cu scadențe până în decembrie 2022, și instrumente de acoperire a riscurilor aferente achizițiilor de stocuri de țiței, utilizând de asemenea instrumente swap.
Instrumentele de acoperire împotriva riscurilor aferente stocurilor sunt utilizate pentru reducerea expunerii la riscul de preț ori de câte ori nivelurile efective ale stocurilor deviază de la nivelurile țintă. Tranzacțiile de cumpărări și vânzări previzionate de țiței și produse petroliere sunt desemnate ca elemente acoperite împotriva riscurilor.
În cazul instrumentelor de acoperire împotriva riscurilor aferente marjelor de rafinare, marja produsului este desemnată ca element acoperit împotriva riscului, prin achiziția de țiței Brent la preț fix și prin vânzarea de produs la preț fix. Marja este o componentă identificabilă separată și astfel poate fi considerată o componentă specifică de risc care este desemnată ca element acoperit împotriva riscului.
Ineficiențele aferente instrumentelor de acoperire împotriva riscurilor pot fi generate de diferența de timp și de cea de preț dintre instrumentul derivat și elementul acoperit împotriva riscului (instrumentele derivate sunt evaluate la cotațiile medii lunare - sau pentru alte perioade - și vânzările/cumpărările sunt evaluate la prețurile de la data tranzacției/livrării).
Valorile nominale și valorile juste ale instrumentelor derivate desemnate ca instrumente eficiente de acoperire împotriva riscurilor
2022 | Cumpărări previzionate | Vânzări previzionate | Total |
Valoarea nominală | - | 83,67 | 83,67 |
Sub un an | - | 83,67 | 83,67 |
Peste un an | - | - | - |
Valoarea justă - active | - | - | - |
Valoarea justă - datorii | - | 1,20 | 1,20 |
Rezerva din instrumente de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie (înainte de impozitare) | - | (1,20) | (1,20) |
| | | |
2021 | Cumpărări previzionate | Vânzări previzionate | Total |
Valoarea nominală | - | 631,84 | 631,84 |
Sub un an | - | 631,84 | 631,84 |
Peste un an | - | - | - |
Valoarea justă - active | - | 21,10 | 21,10 |
Valoarea justă - datorii | - | 42,56 | 42,56 |
Rezerva din instrumente de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie (înainte de impozitare) | - | (21,46) | (21,46) |
| | | |
Acoperirea împotriva riscurilor de trezorerie - Impactul contabilității de acoperire împotriva riscurilor
2022 | Cumpărări previzionate | Vânzări previzionate | Total |
Rezerva din instrumente de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie la 1 ianuarie 2022 (după impozitare) | - | (18,03) | (18,03) |
Câștiguri/(pierderi) recunoscute în alte elemente ale rezultatului global | (84,45) | 57,15 | (27,30) |
Sume reclasificate în situația veniturilor și cheltuielilor | - | (36,89) | (36,89) |
Sume transferate în costul unui element nefinanciar | 84,45 | - | 84,45 |
Impact fiscal | - | (3,24) | (3,24) |
Rezerva din instrumente de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie la 31 decembrie 2022 (după impozitare) | - | (1,01) | (1,01) |
Partea ineficientă din instrumentele de acoperire împotriva riscurilor recunoscută în situația veniturilor și cheltuielilor | (8,36) | - | (8,36) |
| | | |
2021 | Cumpărări previzionate | Vânzări previzionate | Total |
Rezerva din instrumente de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie la 1 ianuarie 2021 (după impozitare) | (11,91) | 86,27 | 74,36 |
Câștiguri/(pierderi) recunoscute în alte elemente ale rezultatului global | 57,22 | (131,60) | (74,38) |
Sume reclasificate în situația veniturilor și cheltuielilor | - | 7,43 | 7,43 |
Sume transferate în costul unui element nefinanciar | (43,04) | - | (43,04) |
Impact fiscal | (2,27) | 19,87 | 17,60 |
Rezerva din instrumente de acoperire împotriva riscurilor de trezorerie la 31 decembrie 2021 (după impozitare) | - | (18,03) | (18,03) |
Partea ineficientă din instrumentele de acoperire împotriva riscurilor recunoscută în situația veniturilor și cheltuielilor | - | (2,78) | (2,78) |
| | | |
Pentru „Cumpărări previzionate”, partea ineficientă din instrumentele de acoperire împotriva riscurilor este inclusă pe linia „Achiziții (nete de variația stocurilor)” în situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor. Partea ineficientă din instrumentele de acoperire împotriva riscurilor și reclasificarea „Vânzărilor previzionate” pentru instrumentele de acoperire împotriva riscurilor în care o componentă de risc a elementului nefinanciar este desemnată ca element acoperit, sunt reflectate pe linia „Venituri din vânzări” în situația consolidată a veniturilor și cheltuielilor.
Certificatele de emisie europene
Toate segmentele de activitate ale OMV Petrom sunt expuse fluctuației în prețul carbonului sub schema UE de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră. Cumpărările de certificate de emisie europene sunt întotdeauna realizate la timp și îndeplinirea obligațiilor legale conform acestei scheme de comercializare reprezintă o prioritate absolută pentru OMV Petrom. OMV Petrom monitorizează riscurile de preț aferente certificatelor de emisie și le gestionează utilizând instrumente derivate tranzacționate bilateral pe piața secundară (așa numitele tranzacții extra bursiere sau OTC).
Gestionarea riscului de schimb valutar
Deoarece Grupul OMV Petrom operează în diferite valute, riscurile de schimb valutar aferente sunt analizate. Grupul OMV Petrom este în principal expus la modificarea cursului de schimb al dolarului american şi al Euro faţă de leul românesc. Alte valute au doar un efect limitat asupra fluxurilor de numerar şi asupra rezultatului din exploatare.
Atunci când este cazul, pot fi utilizate instrumente financiare derivate pentru a acoperi riscul aferent tranzacţiilor în valută, în cazul în care variația ratelor de schimb USD/RON sau EUR/RON ar putea avea un impact negativ asupra fluxurilor de trezorerie ale Grupului.
Analiza de senzitivitate a valutelor
Valorile contabile la data de raportare ale activelor şi datoriilor monetare denominate în valută ale companiilor din Grupul OMV Petrom, care induc senzitivitate la ratele de schimb RON/EUR și RON/USD în situaţiile financiare consolidate, sunt după cum urmează:
| Echivalent RON al soldurilor denominate în EUR (milioane) | Echivalent RON al soldurilor denominate în USD (milioane) |
| 31 decembrie 2022 | 31 decembrie 2021 | 31 decembrie 2022 | 31 decembrie 2021 |
Active | 1.942,45 | 1.484,61 | 267,95 | 227,14 |
Datorii | 1.517,81 | 1.551,71 | 535,03 | 393,17 |
Active/(datorii) nete în situația poziției financiare | 424,64 | (67,10) | (267,08) | (166,03) |
Ajustări pentru contracte derivate de schimb valutar | (21,60) | (16,06) | 242,25 | 169,17 |
Expunerea valutară netă | 403,04 | (83,16) | (24,83) | 3,14 |
| | | | |
Riscul de conversie apare la consolidarea filialelor ale căror situaţii financiare sunt întocmite în alte monede decât leul românesc, dar şi la consolidarea activelor şi datoriilor denominate în valută. Activele și datoriile în valută sunt cele care rezultă din tranzacții denominate în alte valute decât monedele funcționale ale companiilor din Grupul OMV Petrom. Cea mai importantă expunere rezultă din modificările cursului de schimb al dolarului american şi al Euro faţă de leul românesc.
Următorul tabel detaliază senzitivitatea Grupului OMV Petrom la o creştere sau scădere cu 10% a cursului de schimb al USD şi EUR față de monedele funcționale relevante. Analiza de senzitivitate cuprinde elementele monetare denominate în valută, în sold la data raportării, şi ajustează evaluarea lor la sfârşitul perioadei pentru o modificare cu 10% a cursurilor de schimb valutar. O sumă pozitivă în tabelul de mai jos arată o creştere în rezultatul global total înainte de impozitare generată de o variaţie în cursul de schimb de 10% şi o sumă negativă indică o scădere în rezultatul global total înainte de impozitare cu aceeaşi valoare.
+10% creștere în cursul de schimb al monedelor străine
| Impact pentru elementele denominate în EUR, în milioane RON (i) | Impact pentru elementele denominate în USD, în milioane RON (ii) |
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 |
Profit/ (pierdere) | 40,30 | (8,32) | (2,36) | 2,46 |
Alte elemente ale rezultatul global | - | - | (0,12) | (2,15) |
| | | | |
-10% scădere în cursul de schimb al monedelor străine
| Impact pentru elementele denominate în EUR, în milioane RON (i) | Impact pentru elementele denominate în EUR, în milioane RON (ii) |
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 |
Profit/ (pierdere) | (40,30) | 8,32 | 2,36 | (2,46) |
Alte elemente ale rezultatul global | - | - | 0,12 | 2,15 |
| | | | |
Impactul în capitalurile proprii reprezintă impactul în profitul sau pierderea înainte de impozitare și în alte elemente ale rezultatului global, net de impozitul pe profit.
Analiza de senzitivitate a riscului valutar inerent prezentată mai sus arată expunerea la riscul de conversie de la sfârşitul anului; cu toate acestea, expunerea din cursul anului este în permanenţă monitorizată şi gestionată de către Grupul OMV Petrom.
Gestionarea riscului de rată a dobânzii
Pentru a facilita gestionarea riscului de rată a dobânzii, datoriile Grupului OMV Petrom sunt analizate prin prisma ratei fixe şi variabile la împrumuturi, a valutelor şi a scadenţelor. În prezent, Grupul OMV Petrom are expunere limitată la acest risc.
Analiza de senzitivitate de mai jos a fost determinată pe baza expunerii împrumuturilor la ratele de dobândă la data raportării. Pentru datoriile cu rate variabile, analiza este efectuată presupunând că suma în sold la data raportării a fost în sold pe parcursul întregului an. O creştere sau o scădere cu 1% reprezintă estimarea managementului aferentă unei modificări rezonabil posibile a ratelor dobânzii (celelalte variabile rămânând constante).
Analiza aferentă riscului de modificare a ratei dobânzii
| Sold la | Efectul modificării cu 1% în rata dobânzii, înainte de impozitare |
| 31 decembrie 2022 | 31 decembrie 2021 | 31 decembrie 2022 | 31 decembrie 2021 |
Împrumuturi pe termen scurt | 137,12 | 254,33 | 1,37 | 2,54 |
Împrumuturi pe termen lung | - | 16,49 | - | 0,16 |
| | | | |
În 2022 şi 2021, nu a existat necesitatea acoperirii riscului privind rata dobânzii, prin urmare, nu au fost folosite instrumente financiare în acest scop.
Gestionarea riscului de credit al partenerilor
Riscul de credit se referă la riscul ca un partener de afaceri să nu reuşească să îşi îndeplinească obligaţiile contractuale sau să înregistreze dificultăţi financiare, generând astfel o pierdere financiară pentru Grupul OMV Petrom. Riscul de credit aferent celor mai importanţi parteneri este evaluat, monitorizat şi gestionat la nivelul Grupului folosind limite predefinite pentru anumite ţări, bănci şi parteneri de afaceri. Pe baza bonităţii, tuturor partenerilor de afaceri le sunt alocate expuneri maxime permise din punctul de vedere al limitelor de credit (sume şi scadenţe), iar analiza de bonitate şi a limitelor admise sunt revizuite periodic. Pentru toţi partenerii de afaceri, în funcţie de categoria lor de lichiditate, o parte din limitele de credit alocate sunt securizate prin intermediul instrumentelor de garantare lichide cum ar fi scrisori de garanţie bancară, asigurări de credit şi alte instrumente similare. Procedurile privind monitorizarea limitelor de credit sunt guvernate de regulamente interne.
Grupul OMV Petrom nu are nicio expunere semnificativă în ceea ce priveşte concentrarea riscului de credit faţă de un singur partener sau grup de parteneri având caracteristici similare. Numerarul şi echivalentele de numerar ale Grupului sunt investite în primul rând la bănci cu rating de cel puţin BBB- (S&P şi Fitch) şi Baa3 (Moody’s).
Gestionarea riscului de lichiditate
În scopul evaluării riscului de lichiditate, fluxurile de numerar (intrări și ieşiri) operaţionale şi financiare bugetate la nivelul Grupului OMV Petrom sunt monitorizate şi analizate lunar, în vederea stabilirii nivelului aşteptat al modificărilor nete în lichiditate. Această analiza furnizează baza pentru deciziile de finanţare şi angajamentele de investiţii. Pentru a asigura în orice moment solvabilitatea şi flexibilitatea financiară necesare Grupului OMV Petrom, sunt constituite rezerve de lichiditate sub formă de depozite şi linii de credit angajante. Scadenţa datoriilor financiare ale Grupului este prezentată în nota 16.
Impactul conflictului din Ucraina
Contextul geopolitic determinat de conflictul existent în Ucraina nu a avut un impact negativ semnificativ asupra situațiilor financiare consolidate la 31 decembrie 2022, în contextul prețurilor excepțional de mari ale mărfurilor și susținut de poziția noastră de capital de-a lungul lanțului valoric, cu rafinăria Petrobrazi pe lanțul valoric al petrolului și cu centrala electrică de la Brazi pe lanțul valoric al gazelor naturale.
- 37. REMUNERAȚIA AUDITORULUI DE GRUP
În 2022, auditorul statutar Ernst & Young Assurance Services S.R.L. a avut un onorariu de audit contractual în valoare de 576.534 EUR (2021: 537.535 EUR) pentru auditul statutar al situaţiilor financiare anuale individuale şi consolidate ale Societăţii şi ale filialelor şi asociatelor sale din România. Serviciile contractate cu auditorul statutar, altele decât serviciile de audit, au fost în sumă de 442.390 EUR, reprezentând în principal servicii legate de prospectul simplificat întocmit de OMV Petrom S.A. pentru emiterea de acțiuni noi în contextul majorării de capital social efectuate în 2022, precum și alte servicii de asigurare în legătură cu unele rapoarte emise de Societate și filialele sale, care nu sunt interzise de Articolul 5(1) al Reglementării UE No. 537/2014 a Parlamentului şi a Consiliului European (2021: 112.510 EUR).
Alte firme din reţeaua Ernst & Young au prestat servicii de audit pentru filialele OMV Petrom în sumă de 68.167 EUR (2021: 68.167 EUR) şi alte servicii decât serviciile de audit pentru Societate și filialele sale, care nu sunt interzise de Articolul 5(1) al Reglementării UE No. 537/2014 a Parlamentului şi a Consiliului European, în sumă de 33.000 EUR (2021: 28.942 EUR).
- 38. EVENIMENTE ULTERIOARE
Nu exisă evenimente semnificative ulterioare datei raportării.
Aceste situații financiare consolidate, care cuprind situația consolidată a poziției financiare, situația consolidată a veniturilor şi cheltuielilor, situația consolidată a rezultatului global, situația consolidată a modificărilor capitalurilor proprii, situația consolidată a fluxurilor de trezorerie şi notele la situațiile financiare consolidate, au fost aprobate la data de 16 martie 2023.
Christina Verchere Director General Executiv Preşedinte al Directoratului | | | | Alina Popa Director Financiar Membru al Directoratului |
| | | | |
| | | | |
Christopher Veit Membru al Directoratului Explorare și Producție | | Franck Neel Membru al Directoratului Gaze și Energie | | Radu Căprău Membru al Directoratului Rafinare și Marketing |
| | | | |
| | | | |
Gabriela Mardare Vicepreședinte Departament Financiar | | | | Nicoleta Drumea Șef Departament Raportare Financiară |
Contact pentru Relația cu Investitorii
OMV Petrom S.A.
Adresa poștală: Strada Coralilor nr. 22, sector 1, București
Tel: +40 (0) 372 161 930; Fax: +40 (0) 372 868 518
E‑mail: investor.relations.petrom@petrom.com
Disclaimer:
Acest raport nu constituie, și nu este destinat să constituie sau să facă parte, și nu ar trebui să fie interpretat ca reprezentând sau ca facând parte din nicio ofertă actuală de vânzare sau de emisiune de acțiuni, sau ca o solicitare de ofertă de cumparare sau subscriere pentru nicio acțiune emisă de către Societate sau oricare dintre filialele sale în orice jurisdicție, sau ca o încurajare pentru a intra în activități de investiții sau ca recomandare privind aceste valori mobiliare; acest document sau orice parte a acestuia, sau faptul că este pus la dispoziție nu poate fi invocat sau constitui o bază în orice fel pentru cele de mai sus. Informațiile și opiniile conținute în acest raport, precum și orice informații dezbătute în cadrul raportului sunt furnizate la data prezentului raport, și pot face obiectul actualizării, revizuirii, modificării sau schimbării fără notificare prealabilă. În cazul în care acest raport menționează orice informație sau statistici din orice sursă externă, aceste informații nu trebuie să fie interpretate ca fiind adoptate sau asumate de către Societate ca fiind corecte.
Oricare ar fi scopul, nu trebuie să se pună bază pe informațiile conținute în acest raport, sau pe orice alt material discutat verbal. Nicio declarație sau garanție, expresă sau implicită, nu este dată cu privire la acuratețea, corectitudinea și caracterul actual al informațiilor sau opiniilor conținute în acest document sau al caracterului complet al acestuia, și nicio responsabilitate nu este acceptată pentru aceste informații, pentru nicio pierdere rezultată oricum, direct sau indirect, în urma utilizării acestui raport sau a unei părți a acestuia sau reieșind din acesta.
Acest raport poate conține declarații anticipative. Aceste declarații reflectă cunostințele actuale ale Societății, precum și așteptările și previziunile despre evenimente viitoare și pot fi identificate în contextul unor asemenea declarații sau prin cuvinte ca “anticipează”, “crede”, estimează", "așteaptă", "intenționeaza", "planifică", "proiectează", „țintește", "poate", "va fi", "ar fi", "ar putea” sau "ar trebui" sau terminologie similară.
Niciuna dintre viitoarele previziuni, așteptări, estimări sau perspective din acest raport, inclusiv (dar fără a se limita la) ținta de emisii nete zero, ținta EBIT, dividende, evoluția producției, test de stres, ipoteze de preț, nu ar trebui să fie considerate ca previziuni sau promisiuni, nici nu ar trebui considerate ca implicând un indiciu, o asigurare sau o garanție ca ipotezele pe baza cărora viitoarele previziuni, așteptări, estimări sau perspective au fost elaborate sau informațiile și declarațiile conținute în acest raport sunt corecte sau complete. Prin natura lor, declarațiile anticipative sunt supuse unui număr de riscuri și incertitudini, dintre care multe sunt dincolo de controlul Societății, inclusiv (fără a se limita la): (a) fluctuațiile prețurilor și modificările cererii pentru produsele Societății; (b) fluctuațiile valutare; (c) rezultate de foraj și producție; (d) estimări ale rezervelor; (e) pierderea cotei de piață și a concurenței în industrie; (f) riscuri de mediu; (g) modificări ale cadrului legislativ, fiscal și de reglementare; (h) condițiile pieței economice și financiare din țările în care operează; (i) riscuri politice; (j) riscuri asociate cu impactul pandemiilor, cum ar fi COVID-19 (coronavirus); (k) efectele conflictului Rusia-Ucraina; și (l) modificări ale condițiilor de tranzacționare, care ar putea determina rezultatele și performanțele reale ale Societății să difere semnificativ de rezultatele și performanțele exprimate sau sugerate prin orice declarații anticipative. Ca urmare a acestor riscuri, incertitudini și ipoteze, aceste declarații anticipative nu trebuie să se considere ca fiind o predicție a rezultatelor reale sau altfel. Acest raport nu își propune să conțină toate informațiile care ar putea fi necesare în ceea ce privește Societatea și acțiunile sale și, în orice caz, fiecare persoană care primește acest raport trebuie să facă o evaluare independentă. Societatea nu își asumă nicio obligație de a elibera public rezultatele oricăror revizuiri ale acestor declarații anticipative conținute în acest raport, care pot apărea ca urmare a unor schimbări în așteptările sale sau să reflecte evenimente sau circumstanțe după data prezentului raport.
Acest raport și conținutul său sunt proprietatea Societății și nici acest document, sau o parte din el nu poate fi reprodus sau redistribuit către altă persoană.