549300UFJU04UGB49K162024-01-012024-12-31549300UFJU04UGB49K162023-01-012023-12-31549300UFJU04UGB49K162022-01-012022-12-31549300UFJU04UGB49K162024-01-012024-01-01549300UFJU04UGB49K162023-01-012023-01-01549300UFJU04UGB49K162024-12-31549300UFJU04UGB49K162023-12-31549300UFJU04UGB49K162022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UFJU04UGB49K162022-12-31ifrs-full:SharePremiumMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300UFJU04UGB49K162022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UFJU04UGB49K162022-12-31549300UFJU04UGB49K162023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UFJU04UGB49K162023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UFJU04UGB49K162023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300UFJU04UGB49K162023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UFJU04UGB49K162023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300UFJU04UGB49K162023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UFJU04UGB49K162024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UFJU04UGB49K162024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UFJU04UGB49K162024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300UFJU04UGB49K162024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UFJU04UGB49K162024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300UFJU04UGB49K162024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UFJU04UGB49K162023-01-312023-12-31
Årsredovisning 2024
VD har ordet ............................................................................................................................................................................. 4
Det här är Linc .......................................................................................................................................................................... 6
Lincs verksamhet: affärsidé och strategi ............................................................................................................................ 8
Lincs verksamhet: vad vi tillför våra portföljbolag ......................................................................................................... 10
Viktiga händelser 2024 ........................................................................................................................................................ 11
Aktien ....................................................................................................................................................................................... 12
Hållbarhetsrapportering 2024 ............................................................................................................................................ 14
Vår portfölj 2024 .................................................................................................................................................................... 18
Portföljens utveckling 2024 ................................................................................................................................................. 20
Våra portföljbolag (översikt) ............................................................................................................................................... 22
Våra portföljbolag (noterade) ............................................................................................................................................ 24
Våra portföljbolag (onoterade) .......................................................................................................................................... 32
Finansiella rapporter och noter – innehållsförteckning ............................................................................................... 38
Finansiella rapporter och noter .................................................................................................................................. 56–92
Årsredovisningens undertecknande ................................................................................................................................ 94
Revisionsberättelse ............................................................................................................................................................... 96
Innehåll
2 Linc Årsredovisning 2024
Linc Årsredovisning 2024 3
VD har ordet
Kära aktieägare,
Linc har under 2024 haft en stark värdetillväxt där vårt största
innehav, MedCap, har stått för en betydande del av denna
utveckling. Även budet på Calliditas, som kom innan sommaren,
har bidragit positivt. Båda dessa projekt kännetecknas av ett
långsiktigt engagemang och ett tydligt fokus på operativ
utveckling och bolagsbyggande. Över tid har detta resulterat
i betydande värdeutveckling, även om vägen mot framgång
inte har varit utan utmaningar.
När vi blickar på de två segment vi investerar i – med Norden
som bas – kan vi konstatera att 2024 blev ett mellanår för
biotech, samtidigt som lönsamma medtech-bolag fortsatt
skördat framgångar på aktiemarknaden. Möjligen är det något
missvisande att kalla 2024 för ett mellanår för biotech,
då projekt med omedelbara kapitalbehov eller svag data har
straffats brutalt. Trots mina förhoppningar om en vändning
för biotech under året, kom denna förväntan på skam.
Samtidigt har vi sett en otrolig utveckling inom delar av
biotechbranschen, vilket återigen pekar på den stora
potentialen som finns i sektorn vid framgång.
En viktig milstolpe för oss var försäljningen av Nefecon, där
vi efter 25 års ägande sålde projektet till ett japanskt konglo-
merat, vilket fyllde på Lincs kassa med cirka 1,2 miljarder kro-
nor. Sedan IPOn för cirka tre och ett halvt år sedan har vi haft
god värdeutveckling i portföljen och vår ambition är att framåt
hålla en investeringstakt om tre till fyra hundra miljoner kronor
per år. Vi bedömer att denna takt skapar en bra balans mellan
att sätta pengarna i arbete och samtidigt behålla fokus på Lincs
investeringsfilosofi.
En del av överskottslikviditeten placerar vi i likvida index-
baserade instrument som speglar utvecklingen i de globala
medtech- och biotechbranscherna. Den likviditet som förväntas
sättas i arbete i närtid placeras i räntebärande placeringar. Vi
fortsätter vårt fokus på operativ utveckling i befintliga investe-
ringar och letar ständigt efter nya unika möjligheter som passar
vår modell. Genom kostnadseffektiv allokering av överskotts-
likviditeten i likvida globala sektor-index (primärt amerikanska)
säkerställer vi att kapitalet genererar avkastning i linje med
sektorn, samtidigt som det snabbt kan omallokeras till portfölj-
investeringar när nya möjligheter uppstår.
Under året har våra medicinteknikbolag fortsatt att
utvecklas väl, både operativt och värdemässigt, medan våra
biotech-projekt fortfarande har en del att bevisa på värde-
utvecklingssidan, även om starka data har presenterats.
Stille har under året visat att de har en stark position att
konsolidera kirurgiska instrumentmarknaden. Vi ser goda
möjligheter att fortsätta växa genom förvärv och skapa syner-
gier på en relativt fragmenterad marknad. I vår onoterade port-
» En viktig milstolpe för oss var
försäljningen av Nefecon, där vi efter
25 års ägande sålde projektet till ett
japanskt konglomerat, vilket fyllde på
Lincs kassa med cirka 1,2 miljarder
kronor.
Sedan IPOn för cirka tre och ett
halvt år sedan har vi haft god värdeut-
veckling i portföljen och vår ambition är
att framåt hålla en investeringstakt om
tre till fyra hundra miljoner kronor per år.
Vi bedömer att denna takt skapar en bra
balans mellan att sätta pengarna i arbe-
te och samtidigt behålla fokus på Lincs
investeringsfilosofi. «
Det påminner oss om vikten av ödmjukhet och bekräftar
samtidigt Lincs modell med långsiktigt ägande och operationellt
fokus. Vi noterar samtidigt att marknaden reagerat mycket
kraftigt efter utgången av året på MedCaps rapportering av det
operationellt svagare fjärde kvartalet. Vi konstaterar att bolaget
levererat både omsättnings- och resultattillväxt under helåret
2024, trots den relativt stora resultatförsämringen under sista
kvartalet. Vår positiva syn på bolagets möjligheter att fortsätta
leverera operationell utveckling kombinerat med selektiva och
värdeskapande förvärv är oförändrad.
4 Linc Årsredovisning 2024
följ har ACE Health, som nyligen startade sin konsoliderings-
resa inom EKG-analys genom två förvärv i Holland, visat goda
framsteg. Samtidigt har Ninex (fd. Part Production Sweden)
haft positiv operationell utveckling och genomfört ett förvärv
i Tyskland som stärker erbjudandet inom operationsrums-
utrustning. Slutligen avslutades försäljningen av Absorbest,
vilket ger en avkastning på cirka 3x investerat kapital för
Ninex sedan 2020.
Sedana närmar sig också ett viktigt nästa steg, då en
lansering i USA nu står på tur. Under fjärde kvartalet pre-
senterades övergripande positiva data från den första av två
nyligen avslutade fas-III-studier i USA. Även om dessa studier
är en upprepning av de europeiska, vilket medför relativt låg
risk, finns det alltid en viss osäkerhet i kliniska studier. Men de
positiva besked som kom innan jul minskar risken avsevärt. Den
amerikanska marknaden utgör en betydligt större möjlighet än
Europa, och vi förväntar oss att aktiemarknadens fokus succes-
sivt kommer att skifta mot den potentiella utvecklingen i USA
och tidslinjen för lansering där. Med nuvarande kassa bedömer
vi att bolaget är finansierat för de aktiviteter som planeras och
kan nå positivt kassaflöde.
Under året gjorde Linc även en investering i Oncoinvent,
som är vår första norska investering och ett nytt portföljbolag.
Oncoinvent noterades på Oslo Euronext Growth och har utveck-
lat Radspherin®, en radioaktiv mikropartikel designad för lokal
behandling av metastaserande cancer i kroppshåligheter. Linc
genomförde också ett antal mindre tilläggsinvesteringar i befint-
liga bolag och ökade sitt ägande i OssDsign till över tio procent.
OssDsign har visat fin tillväxt på den amerikanska marknaden och
närmar sig lönsamhet, vilket gör att vi ser goda möjligheter för
fortsatt tillväxt och ett närmande av kritisk massa.
Sammanfattningsvis har våra större innehav utvecklats
starkt operativt under året, och vi är övertygade om att denna
positiva utveckling kommer att fortsätta. Värderingar svarar
inte alltid omedelbart på en stark operativ utveckling, men vi
ser långsiktigt på potentialen. Vi ser fortsatt stor möjlighet i
våra innehav och ser tillfälliga värdedippar som möjligheter att
opportunistiskt öka vårt innehav i respektive bolag.
För bolagsportföljen som helhet ser vi mycket stor
potential, särskilt då vi under året har stärkt förutsättningarna
för framgångsrikt företagsbyggande i flera av våra bolag.
Stockholm 2025-03-20
Karl Tobieson, VD
Linc Årsredovisning 2024
5
Linc är en investerare i produktorienterade bolag inom den Nordiska Life Science
industrin. Vi investerar i och utvecklar främst små och medelstora
life science-bolag
inom Medicinteknik och Läkemedel.
Investeringarna görs i såväl privata som publika bolag och i forsknings-
respektive verksamhetsdrivande bolag. Typiskt sett sker investeringar inom läke-
medelsutveckling i en tidigare fas jämfört med investeringar inom medicinteknik.
Linc är en aktiv och långsiktig ägare med ett brett industriellt nätverk för att
stötta portföljbolagen. Vi arbetar tillsammans med ledning, grundare och styrelse
för att realisera den inneboende potential som finns i bolaget, har ambitiösa planer
för vidareutveckling och expansion och deltar aktivt i valberedningsarbetet.
Lincs aktie är noterad på Nasdaq Stockholms huvudlista sedan 28 maj 2021.
Vid utgången av 2024 hade Linc ett substansvärde om 4 831 mkr.
Det här är Linc
1991
Pharmalink och Linc startas
2004
Nya Pharmalink bildas, projekt
separeras i eget bolag (nuvarande
Calliditas Therapeutics) och
försäljning av produktportfölj
inleds
2008
Förvärv av aktier i nWise AB
1993
Förvärv av Stille AB
2005
Pharmalink säljer produktportfölj
till Meda
Sedana Medical grundas
2012
Förvärv av aktier i Swevet
1999
Huvudprojektet i Calliditas
förvärvas
Börsnotering av Stille AB
2007
Investering i MedCap
2013
Investering i Animal Probiotics
Historik
6 Linc Årsredovisning 2024
2023
• Investering i Akiram Therapeutics
• Investering i ZalVac
• Investering i C-RAD
• Investering i Xbrane Biopharma
• Avyttring av AdderaCare
• Avyttring av Isofol Medical
2024
Investering i ACE Health
Investering i Oncoinvent
Avyttring av Calliditas Therapeutics
Avyttring av Xbrane Biopharma
2017
Förvärv av aktier i Medivir
Notering av Sedana
2016
Försäljning av innehavet i Meda
Försäljning av innehavet i Bringwell
Försäljning av innehavet i Boule
Investering i Cinclus
2014
Förvärv av aktier i Arcoma
2018
• Notering av Calliditas i Stockholm
Förvärv av aktier i Elos Medtech
Investering i Index Pharmacuticals
Investering i Sciety
Investering i Gesynta
2020
Investering i Epicyt
Investering i Synatro
Investering i Fluoguide
Notering av Calliditas i USA
Investering i Sixera
Investering i OncoZenge
Investering i AdderaCare
2021
Notering på Nasdaq Stockholm
Investering i Initiator Pharma
Investering i Lantmännen Medical
Investering i OssDsign
Försäljning av innehavet i
Elos Medtech
Notering av OncoZenge på
First North
2015
Investering i Athera
Biotechnologies
2019
Grundande av Part Production
Sweden
Försäljning av innehavet i Midsona
2022
Investering i Oncorena
Investering i Egetis Therapeutics
Investering i Melius Pharma
Investering i Alder Therapeutics
Publikt bud på AdderaCare
Avyttring av Swevet
Linc Årsredovisning 2024
7
Lincs verksamhet:
affärsidé och strategi
Lincs affärsidé är att som ägare vara med och utveckla
Nordiska Life Science bolag med stor potential genom att bidra
med kapital, kompetens, erfarenhet och nätverk inom respekti-
ve bolags verksamhetsområde. Investeringar sker i nordiska
produktorienterade bolag med global potential.
Linc investerar i normalfallet 25-250 mkr i respektive
investering, där den initiala instegsinvesteringen ofta är relativt
liten och följdinvesteringar oftast utgör den större delen av
totalt investerat belopp. Linc säkerställer ett meningsfullt
inflytande genom att normalt vara en av de större investerarna.
Vi värdesätter delägande från ledning, anställda samt andra
kompetenta och långsiktiga medinvesterare.
INVESTERINGSPROCESS
Vid varje ny investering görs en noggrann genomlysning
(due diligence) av bolaget. Analysen omfattar bransch- och
affärsmässiga, regulatoriska, kvalitetsmässiga, kliniska, legala
och finansiella aspekter samt miljö- och ansvarsfrågor.
Resultatet av analysen ligger till grund för det investerings-
beslut Lincs styrelse fattar.
Innan investeringen genomförs antas en tydlig plan
för bolagets utveckling under Lincs ägande. Finns det
med investerare regleras normalt förutsättningarna mellan
parterna av ett detaljerat aktieägaravtal. På så sätt skapas
bättre förutsättningar för samsyn på ägandet, vilket också
medför en lägre risk.
SAMMANFATTNING AV PRINCIPER
FÖR VÅRA INVESTERINGAR:
Investeringsintervall: 25–250 mkr
Noterade och onoterade företag
Tidiga skeden i läkemedelsbolag och
kommersiell fas i medtech-bolag
Ej begränsad ägarhorisont
Egengenererat affärsflöde
Investeringar görs företrädesvis i företag
med huvudkontor i Norden
8 Linc Årsredovisning 2024
Linc Årsredovisning 2024 9
Lincs verksamhet:
vad vi tillför våra portföljbolag
Linc är en aktiv ägare och ambitionen är alltid att förstärka
portföljbolagens befintliga verksamheter genom att bidra
med kompetens, nätverk och engagemang. För många entre-
prenörer, som vill hitta en partner i utvecklingen av sitt bolag,
erbjuder Linc ett attraktivt alternativ då vår pragmatiska attityd
och affärsorienterade ansats innebär att vi utgör ett snabbfotat
och framåtriktat bollplank till entreprenörer och ledningar samt
medinvesterare.
Vi arbetar målmedvetet för att kombinera entreprenörskap
med vår tillgång till resurser, nätverk och industriell
kompetens. Vi erbjuder våra delägda företag stöd genom nästa
steg i deras utveckling i form av såväl kapital som vårt nätverk
av medarbetare, investerare, forskare, statliga organ, högskolor
och universitet.
Linc medverkar även till att tillsätta en kompetent styrelse
och erbjuder ägarkompetens som ger trovärdighet hos banker
och samarbetspartners samt deltar i rekryteringen av nya starka
och drivande ledningar när så krävs.
Ägandet i Lincs portföljbolag utövas aktivt, professionellt
och med en känsla för entreprenörskap. Den antagna planen
för bolaget följs upp löpande i nära samarbete mellan Linc,
ledningen i bolaget samt dess styrelse.
» Vi arbetar målmedvetet för att
kombinera entreprenörskap med
vår tillgång till resurser, nätverk
och industriell kompetens.«
10 Linc Årsredovisning 2024
Viktiga händelser 2024
Året har varit mycket händelserikt för Linc. Investeringstakten
har varit större jämfört med 2023. Den största händelsen under
året var avyttringen av Calliditas Therapeutics genom det
accepterade budet från det japanska konglomeratet Asahi Kasei.
Försäljningen markerar avslut på en 25-årig investeringsresa
och innebar ett likviditetstillskott på ca 1,2 miljarder kronor
till Lincs kassa.
Inflödet av möjligheter har fortsatt varit mycket stort och
aktivitetsnivån för utvärdering av dessa har varit hög. Generellt
var aktiemarknadsaptiten för biotech-sektorn fortsatt låg under
året även om enskilda projekt levererat värdeutveckling som
en funktion av tydliga operationella framgångar. Däremot har
lönsamma affärer inom medicinteknik generellt skördat större
framgångar i aktiemarknaden.
Under året har en nyinvestering gjorts i ACE Health som
tillhandahåller högspecialiserad diagnostik och patientmonito-
rering, med särskilt fokus inom kardiologi. Under året förvärva-
des Fysiologic i Holland som är den största fristående aktören
inom EKG-tolkning i Europa samt det holländska bolaget DGTL
Health. Målsättningen är att bygga den ledande oberoende
leverantören av patientdataanalys.
Under fjärde kvartalet investerade Linc i Oncoinvent
som är Lincs första norska investering. Bolaget noterades i
samband med investeringen på Oslo Euronext Growth.
Bolagets huvudprojekt, Radspherin®, är baserat på en ny
radioaktiv mikropartikel designad för lokal behandling av
metastaserande cancer i kroppshåligheter.
Under året har flera av portföljbolagen levererat betydande
operationella framsteg. Stille har tydligt stärkt sin position inom
den kirurgiska instrumentmarknaden genom framgångsrik
integration av de förvärvade verksamheterna Fehling Instruments
och S&T. Bolaget har goda möjligheter att fortsätta växa med
förvärv och utvinna synergier i en relativt fragmenterad mark-
nad. Vidare har Sedana tagit flera kliv närmare en lansering i
USA. Under fjärde kvartalet presenterades övergripande
positiva data från den första av två nyligen avslutade fas-III
studier i USA. MedCap har under året levererat både omsätt-
nings- och vinsttillväxt trots en mycket stark jämförelseperiod
föregående år. Som annonserats efter kvartalets utgång var
dock fjärde kvartalet svagare än förväntat primärt beroende på
volymtapp i försäljningen av Melatonin i Storbritannien. Med
en stark balansräkning har MedCap stora möjlighet att göra
ytterligare värdeskapande förvärv i kombination med utveckling
av den befintliga affären som dessutom i grunden är diversi-
fierad och stabil till sin natur. Detta skapar förutsättningar för
fortsatt stort värdeskapande över tid även om tillväxttakten kan
öka och minska under enskilda perioder.
Under året noterades Cinclus Pharma trots mycket tuffa
kapitalmarknadsförutsättningar. Bolaget tillfördes därmed
medel för att inleda den första fas III-studien av linaprazan
glurate, nästa generations syrahämmare, för att möta ett stort
otillfredsställt medicinskt behov hos patienter med svår erosiv
GERD (eGERD). Före sommaren genomförde life science
investeraren Flerie ett omvänt förvärv av Index Pharmaceuticals
och genomförde en emission om 600 mkr.
I den onoterade portföljen har Ninex (fd. Part Production
Sweden) haft positiv operationell utveckling i kombination
med
ett förvärv i Tyskland som stärker erbjudandet inom operations-
rumsutrusning. Dessutom slutfördes i slutet av året försälj-
ningen av Absorbest som gav en avkastning på ca 3x investerat
kapital för Ninex sedan 2020. I slutet av året slut fördes även en
framgångsrik finansiering på 304 mkr av Gesynta Pharma för
att genomföra en fas-2 studie i endometrios. Finansieringen är
en stor framgång för bolaget som attraherat flera nya specialis-
tinvesterare trots mycket tuffa kapitalmarknadsförhållanden.
I befintliga portföljbolag har Linc gjort investeringar i
Cinclus Pharma, Flerie, Fluoguide, Melius Pharma, Oncorena,
Sixera Pharma och Synartro i samband med emissioner.
Ytterligare aktier har förvärvats i C-RAD, OssDsign och Sedana
Medical. Ett mindre antal aktier i Alder Therapeutics har
förvärvats genom inlösen enligt aktieägaravtal. En del av till-
gänglig överskottslikviditet investerades i kapitalförsäkringar i
SEB och Avanza under perioden. Inom kapitalförsäkringen har
positioner i likvida ETF-instrument inom medicinteknik och
biotechnologi tagits. Utöver försäljningen av innehavet i
Calliditas Therapeutics har hela innehavet i Xbrane Biopharma
avyttrats under året.
Förvaltningsresultatet var 31,3 procent under året och
förändringen av substansvärdet var 36,9 procent. Positiv
värdeförändring i MedCap och Calliditas är de två största
bidragande förklaringarna till utvecklingen under året. Den
operativa utvecklingen under året har varit positiv med flera
kritiska genombrott för portföljbolagen som beskrivits ovan.
Det största negativa bidraget under året utgjordes av Cinclus
Pharma, vilket reflekterar aktiemarknadens avvaktande inställ-
ning till mindre biotechbolag med stora kapitalbehov. Även i
den onoterade portföljen har bolagen utvecklats väl operativt
under året och värdet i den onoterade portföljen har ökat i de
rörelse drivande bolagen i takt med att vinster ackumulerats
medan tidiga biotech-projekt med materiella kapitalbehov har
justerats ner för att reflektera villkoren i genomförda kapital-
anskaffningar.
Linc Årsredovisning 2024 11
40
50
60
70
80
90
1 00
1 10
2 023-1 2-29
2 024-0 1-29
2 024-0 2-29
2 024-0 3-31
2 024-0 4-30
2 024-0 5-31
2 024-0 6-30
2 024-0 7-31
2 024-0 8-31
2 024-0 9-30
2 024-1 0-31
2 024-1 1-30
Aktiekursutveckling jämfört med Nasdaq OMX Small Cap Sweden
1 januari 2024 - 31 december 2024
Linc Nas da q OM X Smal l Ca p S we de n
Aktien
NOTERING OCH MARKNADSPLATS
Lincs aktier handlas under kortnamnet LINC på Nasdaq Stockholms huvudlista sedan 28 maj 2021.
AKTIESTRUKTUR
Linc har en aktieklass och varje aktie motsvarar en röst. Aktierna är registrerade hos Euroclear och handlas
på Nasdaq Stockholm, Mid Cap. Antalet aktier vid årsskiftet 2024 uppgick till totalt 57 910 447.
AKTIEKURSUTVECKLING JÄMFÖRT MED NASDAQ OMX SMALL CAP SWEDEN
1 januari 2024 – 31 december 2024
85
80
75
70
65
60
55
50
45
2023-12-31
2024-01-29
2024-02-29
2024-03-31
2024-04-30
2024-05-31
2024-06-30
2024-07-31
2024-08-31
2024-09-30
2024-10-31
2024-11-30
2024-12-31
Linc Nasdaq OMX Small Cap Sweden
31 Dec 2024
Aktiekurs, kr 86,4
Marknadsvärde, mkr 5 003
Substansvärde / aktie 83,4
Substansvärdespremie 4%
Aktiekursens utveckling (under året) 34%
2024
Högsta kurs, kr 103,4
Lägsta kurs, kr 59,4
Totalt omsatta aktier 9 709 032
Total omsättning, mkr 778
60
70
80
90
1 00
1 10
1 20
5-27-2021 6-27-2021 7-27-2021 8-27-2021 9-27-2021 1 0-27 -20 21 1 1-27 -20 21 12-27 -20 21
Aktiekursutveckling jämfört med Nasdaq OMX Small Cap Sweden
28 maj 2021 (notering) - 31 december 2021
Linc Nas da q OMX Smal l Ca p S we de n
60
70
80
90
1 00
1 10
1 20
5-27-2021 6-27-2021 7-27-2021 8-27-2021 9-27-2021 1 0-27 -20 21 1 1-27 -20 21 12-27 -20 21
Aktiekursutveckling jämfört med Nasdaq OMX Small Cap Sweden
28 maj 2021 (notering) - 31 december 2021
Linc Nas da q OMX Smal l Ca p S we de n
12 Linc Årsredovisning 2024
AKTIEÄGARE
Lincs största ägare per 31 december 2024
Antal aktier Andel av aktier/
Ägare 2024-12-31 röster
Bengt Julander (privat och bolag)
33 121 195
57,2%
Nordea fonder
3 134 778
5,4%
Statestreet Bank & Trust Co (klientkonto)
2 395 932
4,1%
Swedbank Robur fonder
2 348 507
4,1%
Karl Tobieson
2 000 000
3,5%
Danica Pension
1 094 402
1,9%
Thomas Bergh
1 000 000
1,7%
Investering & Tryghed
862 140
1,5%
Handelsbanken fonder
776 686
1,3%
Avanza Pension
742 110
1,3%
Övriga
10 434 697
18,0%
Totalt 57 910 447 100,0%
Linc Årsredovisning 2024
13
Genom investeringar i forskning, innovation och affärsutveckling
inom hälso- sjukvårdsbranschen bidrar Linc till ökad livskvalitet
och hälsa för människor. Därutöver leder Lincs långsiktiga fokus
på affärsmodeller med identifierad värdeskapandepotential till
ekonomisk tillväxt och ökat samhällsvälstånd. Verksamheterna i
portföljbolagen är i varierande grad involverade i tillverknings-
processer för framställning av läkemedel och medicintekniska
produkter. Genom löpande uppföljning av bolagens hållbar-
hetsarbete agerar Linc för att minimera negativ påverkan på
klimat och miljö samt att socialt ansvar och anti-diskriminering
prioriteras.
UPPFÖLJNING AV HÅLLBARHETSPOLICY
Linc genomför löpande utvärdering av hållbarhetsarbetet med
utgångspunkt från bolagets hållbarhetspolicy. För närmare
beskrivning av Lincs arbete inom hållbarhet se bolagets CSR-,
miljö- samt vår visselblåsarpolicy som sammanfattats i förvalt-
ningsberättelsen sid 43-45 samt Lincs hemsida där samtliga av
Lincs styrelse antagna policyer finns tillgängliga i sin helhet.
I följande avsnitt rapporteras resultatet av uppföljningen
av hållbarhetsarbetet i Linc såväl som i portföljbolagen med
utgångspunkt från Lincs ställningstagande inom Miljö, Socialt
ansvar, Mänskliga rättigheter och Anti-Korruption.
I samtliga noterade bolag där Linc har större innehav
utövas ett aktivt hållbarhetsarbete som rapporteras i respektive
bolags årsredovisning. Linc verkar aktivt för att portföljbolagen
ska efterleva Lincs hållbarhetspolicy. Vid beslut om investering-
ar är hållbarhetsperspektivet en del av beslutsunderlaget och
frågor kring ansvarsfullt ägande, agerande och ansvarsfulla
investeringar ingår i styrelsens dagordning på regelbunden
basis.
I de större noterade innehaven följer Linc regelbundet upp
status kring hållbarhetsarbete och socialt ansvar. Resultatet av
uppföljningen som gjorts i samband med årsbokslutet 2024
redovisas nedan. Uppföljning görs i noterade portföljbolag där
Lincs ägarandel betingar ett marknadsvärde om minst 50 mkr.
Urvalet för den regelbundna uppföljningen motsvarar 87% av
portföljens totala portföljbolagsvärde per 31 december 2024.
Uppföljning av hållbarhetsarbete i större
noterade portföljbolag
Andel av bolagen 2024
Hållbarhetsrisk enligt bolagets riskanalys
Låg 86%
Medel 14%
Hög 0%
Styrelsen gör årlig uppföljning
av hållbarhetsarbetet
Ja 71%
Nej 29%
Bolaget har utsett en hållbarhetsansvarig
Ja 71%
Nej 29%
Bolaget arbetar aktivt med mångfald
Ja 86%
Nej 14%
Bolaget använder sig av formaliserade
leverantörskrav
Ja 71%
Nej 29%
Sammansättning styrelse
Män 59%
Kvinnor 41%
Sammansättning ledningsgrupp
Män 70%
Kvinnor 30%
Hållbarhetsrapportering 2024
14 Linc Årsredovisning 2024
Avseende FNs Sustainable Development Goals bedöms
Lincs verksamhet framförallt påverka följande mål:
• Mål 3: Good health and well-being
• Mål 5: Gender equality
• Mål 8: Decent work and economic growth
• Mål 9: Industry, innovation and infrastructure
• Mål 10: Reduced inequalities
• Mål 12: Responsible consumption and production
• Mål 17: Partnerships for the goals
FNs 17 SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS
Linc Årsredovisning 2024 15
Mål 3: Good health and well-being
Lincs påverkan: Linc bidrar till förbättrad hälsa och ökat välmående genom
investeringar i innovationer som innebär att människor får tillgång till bättre
och mer kostnadseffektiv hälso- och sjukvård.
Mål 5: Gender equality
Lincs påverkan: Linc bidrar till jämställdhet genom att aktivt arbeta för
icke-diskreminiering och proaktivt jämställdhetsarbete i portföljbolagen.
Mål 8: Decent work and economic growth
Lincs påverkan: Linc bidrar till goda arbetsförhållanden och ekonomiskt tillväxt
genom att investera i bolag inom forsknings- och utvecklingsfokuserade
verksamheter, vilket skapar förutsättningar för personalen att utvecklas och
vara delaktiga i bolagens värdeskapande.
Mål 9: Industry, innovation and infrastructure
Lincs påverkan: Linc bidrar till industriell utveckling, innovation och infrastruktur
genom att investera i bolag som tillhandahåller såväl kompetens, nätverk som
resurser till den nordiska Life Science industrin, vilka samtliga är kritiska faktorer
för fortsatt innovation och konkurrenskraft.
Mål 10: Reduced inequalities
Lincs påverkan: Linc bidrar till minskad ojämlikhet genom investeringar i bolag
som bidrar till ökad ekonomisk tillväxt samt ökad tillgänglighet av hälso- och
sjukvård för allmänheten.
Mål 12: Responsible consumption and production
Lincs påverkan: Linc bidrar till ansvarsfull konsumtion och produktion genom
att verka för att portföljbolagen implementerar ansvarsfulla produktions- och
inköpsprocesser samt att dessa ställer krav på såväl anställda som leverantörer
att leva upp till detta.
Mål 17: Partnerships for the goals
Lincs påverkan: Linc bidrar till partnerskap för att nå hållbarhetsmålen genom
att aktivt utveckla samarbeten med andra ägare, akademi, myndigheter och
portföljbolag för att tillsammans verka för mer hållbara verksamheter.
UTVÄRDERING AV LINCS BIDRAG TILL FNs 17
SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS
16 Linc Årsredovisning 2024
Miljö
Linc verkar för att portföljbolagen har en relevant miljöpolicy,
efterlever lagar och miljökrav samt inför processer eller aktivi-
teter för att aktivt begränsa miljöpåverkan till följd att bolagets
verksamhet. Samtliga bolag i portföljen arbetar aktivt för att
minska sin miljöbelastning och uppfylla gällande miljökrav och
lagstiftning. Uppföljningen som redovisas ovan visar att 71%
av bolagen i urvalet använder sig av formaliserade leverantörs-
avtal som bland annat innebär åtaganden kring miljöansvar.
Personal, arbetsrätt och socialt ansvar
Linc verkar för att särskilt beaktande skall tas till mångfald vid
tillsättande av ledande roller i portföljbolagen. Uppföljningen
som redovisas ovan visar att 86% av bolagen i urvalet arbe-
tar aktivt med mångfald. Kvinnor utgör i 41% av styrelserna
och 30% av ledningsgrupperna i portföljbolagen som ingår i
uppföljningen. Linc verkar dessutom för att personalen i såväl
Linc som i portföljbolagen skall vara fri från diskriminering och
trakasserier. Alla individer skall erbjudas lika villkor oberoende
av hudfärg, kön, nationalitet, religion, etnisk tillhörighet eller
andra särskiljande egenskaper. Inga rapporter om förekomst av
diskriminering eller trakasserier har förekommit.
Mänskliga rättigheter
Linc arbetar för att säkerställa att FNs konventioner för mänsk-
liga rättigheter efterlevs av såväl bolaget som portföljbolagen.
Portföljbolagens verksamhet bedrivs i princip uteslutande i de-
mokratiska länder i Västeuropa, USA och Asien. Linc följer upp
detta genom att säkerställa att lagar, förordningar och praxis
som gäller i dessa länder följs.
Uppföljningen som redovisas ovan visar dessutom att 71%
av bolagen i urvalet använder sig av formaliserade leveran-
törsavtal som bland annat innebär åtaganden kring respekt för
mänskliga rättigheter.
Anti-korruption
Linc verkar mot korruption i alla dess former, inklusive utpress-
ning och bestickning. Inga rapporter har inkommit gällande
misstankar om mutor eller korruption i Linc eller portföljbolagen.
Linc Årsredovisning 2024 17
Vår portfölj 2024
Linc är ägare i 29 bolag med bas i den nordiska life science-
marknaden. Investeringar har gjorts i två huvudsakliga
områden; medicinteknik och läkemedel. Portföljbolagen är
i grunden produktorienterade och har alla globala ambitioner.
Inom sektorn medicinteknik är portföljbolagen typiskt sett i
ett senare utvecklingsskede och har i de flesta fall produkter
på marknaden och en etablerad marknadsposition. Lincs in-
itiala investeringar i läkemedelsbolag sker oftast då portfölj-
bolagen är i klinisk utvecklingsfas, vilket innebär att investe-
ringarna sker relativt tidigt i portföljbolagens utveckling.
Portföljbolagen befinner sig således i olika stadier; alltifrån
tidig forskningsfas till fullt kommersiellt beprövade affärs-
modeller med god lönsamhet. Gemensamt för samtliga
portföljbolag är att Linc är en stor ägare som tillsammans med
ledning och övriga ägare aktivt driver utvecklingen av bolagen.
Genom blandningen av noterade och onoterade innehav
har Linc en unik exponering mot den nordiska life science-
marknaden. Gemensamt för såväl noterade som onoterade
innehav är att Linc identifierat stor potential för fortsatt
värdeutveckling.
FAS I UTVECKLINGEN UNDERSEKTORER KONCENTRATION
13%
75%
13%
23%
63%
11%
Tillväxt/expansion
Lansering/kommersialisering
Tidig fas
Mix
Läkemedel
Medtech
Topp 5
Övriga innehav
80%
20%
Substansvärdets fördelning*
* Fördelning exklusive likvida medel
18 Linc Årsredovisning 2024
2024-12-31
Kapital-
andel
Aktiekurs
(SEK)
Antal aktier/
andelar
Verkligt
värde (mkr)
Kr/aktie
(SEK)
Andel av
substansvärde
Noterade innehav
Arcoma 28,8% 10,8 3 795 131 40,8 0,7 0,8%
Cinclus Pharma 4,9% 21,4 2 318 322 49,6 0,9 1,0%
C-RAD 7,9% 30,0 2 658 375 79,8 1,4 1,7%
Egetis Therapeutics 1,9% 7,0 7 532 021 52,7 0,9 1,1%
Flerie (fd. InDex Pharmaceuticals) 1,1% 47,0 896 835 42,1 0,7 0,9%
FluoGuide 7,2% 39,2 982 344 38,5 0,7 0,8%
Initiator Pharma 18,0% 6,9 10 091 219 69,1 1,2 1,4%
MedCap 19,8% 601,0 2 965 946 1 782,5 30,8 36,9%
Medivir 11,2% 2,8 12 801 243 36,4 0,6 0,8%
OncoZenge 10,0% 3,8 1 170 607 4,4 0,1 0,1%
Oncoinvent 10,8% 3,3 10 000 000 32,9 0,6 0,7%
OssDsign 9,9% 9,9 9 642 896 95,1 1,6 2,0%
Sedana Medical 12,9% 19,1 12 796 076 244,1 4,2 5,1%
Stille 22,9% 208,0 2 056 075 427,7 7,4 8,9%
Summa noterade innehav 2 995,6 51,7 62,0%
ACE Health 50,0% 500 25,0 0,4 0,5%
Akiram Therapeutics 15,3% 333 334 20,0 0,3 0,4%
Alder Therapeutics 21,0% 304 353 17,7 0,3 0,4%
Animal Probiotics 19,7% 1 347 190 0,7 0,0 0,0%
Epicyt Pharma 15,4% 419 325 8,8 0,2 0,2%
Gesynta Pharma 13,4% 49 906 9,3 0,2 0,2%
Linc Ägande 100,0% 250 0,0 0,0 0,0%
Melius Pharma 28,0% 7 479 169 15,9 0,3 0,3%
Ninex 50,0% 500 88,8 1,5 1,8%
nWise Ägare 50,0% 125 11,7 0,2 0,2%
Oncorena 22,0% 129 675 40,2 0,7 0,8%
Sciety 6,2% 5 310 12,7 0,2 0,3%
Sixera Pharma 9,9% 9 901 11,3 0,2 0,2%
Synartro 33,8% 216 474 32,2 0,6 0,7%
Zalvac 7,1% 1 786 5,0 0,1 0,1%
Summa onoterade innehav 299,5 5,2 6,2%
Övriga tillgångar och skulder
1
1 535,6 26,5 31,8%
Substansvärde 4 830,7 83,4 100,0%
1. Varav 882,7 mkr avser kapitalförsäkring, 549,7 mkr avser likvida medel samt -4,3 mkr avser uppskjuten
och aktuell skatteskuld.
Linc Årsredovisning 2024
19
Portföljens
utveckling
2024
Under helåret ökade substansvärdet med
1 302 mkr (619 mkr). Substansvärdet
uppgick till 4 831 mkr och 83,4 kr per
aktie (3 529 mkr och 60,9 kr per aktie) per
31 december 2024. Avkastningen på sub-
stansvärdet per aktie under året uppgick
till 36,9% (21,3%).
Resultatet från förvaltningsverk-
samheten uppgick till 1 291,2 mkr (659,4
mkr). vilket motsvarar en avkastning på
31,3% (27,9%).
NOTERADE INNEHAV
Värdeförändring i noterade innehav under
helåret var 44,7%, 1 291,9 mkr (32,0%,
661,1 mkr)
Det enskilt största positiva bidraget
under året utgjordes av MedCap (78,1%,
+781,5 mkr) vilket reflekterar den starka
organiska utvecklingen med både tillväxt
och marginalförbättring samt förvärv.
Även Calliditas utvecklades starkt under
året (63,7%, +482,4 mkr), drivet av det
accepterade budet från det japanska
konglomeratet Asahi Kasei. Aktiemarkna-
den har under året upplevt fortsatt hög
volatilitet. Den operationella utvecklingen
i den noterade portföljen har varit god
under året.
ONOTERADE INNEHAV
Värdeförändring i onoterade innehav under
helåret var 5,9%, 19,4 mkr (-1,9%, -5,5 mkr).
Även i den onoterade portföljen har
bolagen utvecklats väl operativt under
året. Värdet i den onoterade portföljen
har ökat i de rörelsedrivande bolagen i
takt med att vinster ackumulerats medan
tidiga biotech-projekt med materiella ka-
pitalbehov har justerats för att reflektera
villkoren i genomförda finansieringar.
Förvaltningsresultat
2024-01-01 – 2024-12-31
mkr
%
Noterade innehav
Arcoma
10,6
35,2%
Calliditas Therapeutics
482,4
63,7%
Cinclus Pharma
-51,4
-50,9%
C-RAD
-32,0
-28,6%
Egetis Therapeutics
10,7
25,4%
Flerie (fd. InDex Pharmaceuticals)
14,2
50,9%
FluoGuide
-19,8
-33,9%
Initiator Pharma
-24,1
-25,9%
MedCap
781,5
78,1%
Medivir
0,5
1,3%
Oncoinvent
13,2
66,7%
OncoZenge
0,8
21,4%
OssDsign
14,9
18,6%
Sedana Medical
-25,9
-9,6%
Stille
117,2
37,7%
Xbrane Biopharma -0,9 -74,5%
Resultat noterade innehav 1 291,9 44,7%
Onoterade innehav
ACE Health
0,0
0,0%
Akiram Therapeutics 0,0 0,0%
Alder Therapeutics 0,5 3,1%
Animal Probi
0,0 0,0%
Cinclus Pharma (före IPO)
0,0 0,0%
Epicyt Pharma
0,0 0,0%
Gesynta Pharma
-11,7 -55,6%
Linc Ägande
0,0 -29,6%
Melius Pharma
0,0 0,0%
Ninex (fd. Part production)
21,6 32,1%
nWise Ägare 2,5 26,6%
Oncorena -14,1 -25,9%
Sciety 9,7 323,0%
Sixera Pharma 0,0 0,0%
Synartro
10,9 50,9%
Zalvac 0,0 0,0%
Resultat onoterade innehav 19,4 5,9%
Förändringar verkligt värde andra innehav
1
-20,1 -2,2%
Garantiersättningar från portföljbolag 0,0 nm
Utdelningar från portföljbolag 0,0 nm
Resultat av förvaltningsverksamheten 1 291,2 31,3%
1. Inkluderar värdeförändringar i kapitalförsäkring, övriga onoterade
värdepapper samt utställda optioner.
nm = Ej meningsfull (”not meaningful”)
20 Linc Årsredovisning 2024
Linc Årsredovisning 2024 21
Våra portföljbolag
Lincs porfölj bestod per den 31 december 2024 av 14 noterade och 15 onoterade bolag. Företagen befinner sig i olika stadier;
alltifrån tidig forskningsfas till fullt kommersiellt beprövade affärsmodeller med god lönsamhet. Gemensamt för samtliga bolag
är att Linc är en större ägare som tillsammans med ledning och övriga ägare aktivt driver utvecklingen av företagen.
Noterade bolag:
22 Linc Årsredovisning 2024
Onoterade bolag:
Ninex
ZalVac
Linc Årsredovisning 2024 23
Noterade bolag
Arcoma AB
Arcoma grundades 1990 och är en svensk leverantör av kompletta radiologi-
lösningar som används inom viktiga kliniska tillämpningsområden inom radio-
logi. Produktportföljen innehåller en kombination av detektorer, generatorer,
mjukvara och positioneringssystem för att skapa en optimal konfiguration för
diagnostik. Arcomas lösningar syftar till att korta ner ledtider mellan diagnostik
och behandling för patienter genom effektiva, pålitliga och tydliga diagnostiska
resultat. Produkterna säljs över hela världen med målsättningen att förbättra
patientvården, samt arbetsmiljön för användaren.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Arcoma har ett tydligt värdeerbjudande
till starka industriella partners i en om-
ställning mot digital röntgen.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Arcoma AB lanserade nästa generation av röntgensystemet Arcoma Intuition i3
Stark underliggande efterfrågan i Nordamerika och bra momentum i
partnerskap med Canon Medical Systems
Affärsvolymen i EMEA-marknaden fortsatt svag med tidiga tecken på ökad
aktivitet, drivet av lägre ränteförväntningar och ett växande behov av att byta
ut äldre system
Portföljvärde: 40,8 mkr 0,8% av substansvärdet
Börsvärde: 142 mkr 28,8% ägarandel
Förvärvsår: 2014 Investerat belopp: 22 mkr
Finansiell
utveckling, mkr 2024 2023
Nettoomsättning 156,8 163,0
Tillväxt -3,8% 30,4%
Rörelseresultat 13,7 4,7
Rörelsemarginal 8,7% 2,9%
Nettoresultat 11,2 2,6
C-RAD AB
C-RAD utvecklar ytskanningsteknologi för strålterapi för att möjliggöra en mycket
exakt dosavgivning till tumören och samtidigt skydda frisk vävnad från oönskad
exponering. Med hjälp av höghastighets 3D-kameror i kombination med för-
stärkt verklighet stöder C-RAD den initiala patientpositioneringen och övervakar
patientens rörelser under behandlingen för att säkerställa hög tillförlitlighet, ett
effektivt arbetsflöde och ökad noggrannhet. C-RAD övervakar patientens rörelse
utan att använda markörer eller ytterligare dos för att ge den högsta nivån av
patientsäkerhet och komfort.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Stark position med bra produkt på
attraktiv marknad. Penetrationen
fortsatt låg vilket innebär potential
att växa i befintlig marknad.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Leverans av fler än 1 900 (1 500) system globalt och antalet system med
serviceavtal ökade väsentligt under 2024
Etablering av sex referenskunder i USA och åtta i EMEA samt flertalet
betydelsefulla ordrar i APAC
Linda Frölén tillträdde som ny CFO
C-RAD och RaySearch tecknade samarbetsavtal kring produktutveckling
Portföljvärde: 79,8 mkr 1,7% av substansvärdet
Börsvärde: 1 013 mkr 7,9% ägarandel
Förvärvsår: 2023 Investerat belopp: 96 mkr
Finansiell
utveckling, mkr 2024 2023
Nettoomsättning 469,0 424,6
Tillväxt 10,5% 40,9%
Rörelseresultat 70,0 57,5
Rörelsemarginal 14,9% 13,5%
Nettoresultat 56,5 46,1
24 Linc Årsredovisning 2024
ANTAL ANSTÄLLDA: 37
Egetis Therapeutics AB
Egetis är ett läkemedelsbolag, fokuserat på projekt i sen klinisk utvecklingsfas för
kommersialisering inom särläkemedelsområdet för behandling av allvarliga och
sällsynta sjukdomar med betydande medicinska behov. Den primära läkemedels-
kandidaten, Emcitate, har utvecklas som den potentiellt första behandlingen för
MCT8-brist, en sällsynt sjukdom som påverkar nervsystemets utveckling som
idag saknar behandling. Egetis ansökte om marknadsgodkännande för Emcitate
till EMA i oktober 2023. Efter dialog med FDA genomförs en randomiserad, pla-
cebokontrollerad studie på 16 patienter i USA. Därefter kommer marknadsgod-
kännande (NDA) i USA sökas under sk. ’Fast Track Designation’.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
De-riskad möjlighet att på kort tid
nå marknad med första tillgängliga
behandling inom område med stort
medicinskt behov. Kommersialisering
med egen organisation i USA.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
EMA rekommenderade godkännande av Emcitate för behandling av MCT8-brist
Riktad nyemission om ca 300 mkr till bland annat Frazier Life Science, Invus,
Platinum Asset Management och Fjärde AP-fonden
Topline-resultat från den fas 2 studien Triac Trial II presenterades utan statistiskt
signifikant förbättring av nerokognitiv utveckling
Erhöll ”Promising Innovative Medicine” status i Storbritannien för Emcitate
Portföljvärde: 52,7 mkr 1,1% av substansvärdet
Börsvärde: 2 718 mkr 1,9% ägarandel
Förvärvsår: 2022 Investerat belopp: 30 mkr
Cinclus Pharma Holding AB
Cinclus Pharma är ett läkemedelsbolag i klinisk fas som grundades 2014, och
utvecklar ett läkemedel för behandling av matsmältningsstörning relaterat
till magsyra, också kallad gastroesofageal refluxsjukdom (GERD). Företagets
ledande läkemedelskandidat, X842, erbjuder förbättrad hantering av esofagit
och GERD-symptom, vilket tidigare storsäljare som Losec och Nexium inte lyckats
med. Med X842 har man framgångsrikt genomfört en fas II studie. Förberedelser
pågår nu för att starta fas III-programmet med målsättning att inkludera den
första patienten under 2025.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Kliniskt projekt med stor kommersiell
potential och tydlig regulatorisk väg.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Notering på Nasdaq Stockholm samt och nyemission om ca 715 mkr
Kontraktering av PSI CRO som klinisk forskningsorganisation (CRO) för
fas III-programmet
Framgångsrik tillverkning av studieläkemedlet för användning i fas III-
programmet
Överenskommelse med EMA gällande den pediatriska studieplanen för eGERD
Portföljvärde: 49,6 mkr 1,0% av substansvärdet
Börsvärde: 1 013 mkr 4,9% ägarandel
Förvärvsår: 2016 Investerat belopp: 85 mkr
ANTAL ANSTÄLLDA: 12
Linc Årsredovisning 2024 25
Noterade bolag, fortsättning
FluoGuide AS
FluoGuide grundades 2018 och utvecklar kirurgiska lösningar som bidrar till att
minska lidandet för patienter med cancer, öka chanserna för tillfrisknad samt
minska kostnaderna för vårdsystemet. Bolagets ledande produkt är föreningen
FG001, vilken vid injektion i patienten ”lyser upp” cancer och dess tillväxt i den
omgivande vävnaden. Detta möjliggör för kirurgen att mer effektivt lokalisera
och avlägsna tumören.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Inledande kliniska studier indikerar
tydliga och kliniskt meningsfulla
resultat.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Publicering av positiva kliniska fas II-data för FG001 hos patienter med
huvud- och halscancer
Jens Ellrich utsågs till Chief Medical Officer
Riktad nyemission om ca 60 mkr
Inledde samarbete med Intuitive Surgical inom robotassisterad huvud-
och nackcancerkirurgi
Portföljvärde: 38,5 mkr 0,8% av substansvärdet
Börsvärde: 533 mkr 7,2% ägarandel
Förvärvsår: 2020 Investerat belopp: 21 mkr
ANTAL ANSTÄLLDA: 7
Finansiell
utveckling, mkr 2024 2023
Förvaltn. resultat -165,0 -528,2
Rörelseresultat -275,0 -571,1
Nettoresultat -228,0 -559,6
NAV 4 198,0 3 566,0
Avkastning NAV -14,7% -6,2%
Flerie AB
Flerie är en aktiv långsiktig life science-investerare med fokus på bioteknik- och
läkemedelsinvesteringar globalt. Flerie är baserat i Stockholm och London och
förvaltar en portfölj med över 30 investeringar i Europa, Israel och USA. Flerie har
över 4 000 mkr Asset Under Management fördelat på tre segment; Produktut-
veckling, Kommersiell tillväxt och Limited Partnerships.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt team med lånsiktigt fokus på
investeringar i Life Science bolag med
hög innovationshöjd.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
• Flerie noterades genom ett omvänt förvärv av Index Pharmaceuticals.
I samband med transaktionen genomfördes en riktad emission om ca 600 mkr.
Flerie flyttade från First North till Nasdaq Stockholm
Avkastning på substansvärdet uppgick till -6,2% under året
Förvaltningsresultatet uppgick till -165 mkr under året
Investeringar i portföljbolag uppgick till 485 mkr under året
Portföljvärde: 42,1 mkr 0,9% av substansvärdet
Börsvärde: 3 665mkr 1,1% ägarandel
Förvärvsår: 2018 Investerat belopp: 143 mkr
26 Linc Årsredovisning 2024
MedCap AB
MedCap förvärvar och utvecklar lönsamma, marknadsledande nischbolag inom
Life Science i norra Europa, med potential att växa internationellt. Verksamheten
bedrivs inom två områden: Medicinteknik och Specialistläkemedel. Bolag som
blivit en del av koncernen får tillgång till resurser som är svåra att skapa i mindre
bolag, nätverk och ett aktivt stöd där det stärker verksamheten. Styrningen sker
huvudsakligen via de ägda bolagens styrelser utifrån en tydlig mandatfördelning,
värdegrund och företagsfilosofi för att skapa bästa möjliga förutsättningar för
lönsamhet och tillväxt.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Förvärvsdriven affärsmodell med
bevisad förmåga att utvinna synergier.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Abilia förvärvar Kompany AS och produkten Komp
Abilia förvärvar Picomed och Alert-IT
MedCaps Affärsområde Hjälpmedel förvärvar Danrehab
Specialistläkemedel minskade resultatet jämfört med föregående år vilket delvis
kompenserades av mycket stark utveckling för Hjälpmedel och Medicinteknik
Portföljvärde: 1 782,5 mkr 36,9% av substansvärdet
Börsvärde: 8 999 mkr 19,8% ägarandel
Förvärvsår: 2007 Investerat belopp: 47 mkr
Finansiell
utveckling, mkr 2024 2023
Nettoomsättning 1 806,7 1 587,4
Tillväxt 13,8% 42,8%
Rörelseresultat 272,3 227,5
Rörelsemarginal 15,1% 14,3%
Nettoresultat 209,2 172,5
Initiator Pharma AS
Initiator Pharma A/S är ett danskt life science-företag i klinisk fas som utvecklar
innovativa läkemedel för stora icke-tillgodosedda medicinska behov som rör
de centrala och perifera nervsystemen. Initiator Pharmas pipeline består av
tre kliniska program: läkemedelskandidaterna IP2018 och IP2015 för
behandling av erektil dysfunktion med psykogena respektive organiska orsaker
och läkemedelskandidaten IP2021 som utvecklats för den allvarliga
neuropatiskt smärtsjukdomen trigeminusneuralgi.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt team med förutsättningar att
framgångsrikt driva befintliga och
framtida projekt. Attraktiv portfölj med
begränsad risk i klinisk fas.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Breddade sin position inom sexuell hälsa genom utökning av det kliniska pro-
grammet till att inkludera Female Sexual Dysfunction (FSD)
Prekliniska farmakologiska resultat med pudafensine publicerades i British Jour-
nal of Pharmacology
Patentansökan avseende dosering av pudafensine för behandling av erektil dys-
funktion godkändes
Portföljvärde: 69,1 mkr
1,4% av substansvärdet
Börsvärde: 385 mkr 18,0% ägarandel
Förvärvsår: 2021 Investerat belopp: 54 mkr
ANTAL ANSTÄLLDA: 3
Linc Årsredovisning 2024 27
Noterade bolag, fortsättning
ANTAL ANSTÄLLDA: 3
Oncoinvent ASA
Oncoinvent är ett radiofarmaceutiskt företag baserat i Oslo, Norge. Företaget
har åtagit sig att utveckla nya innovativa produkter för att ge bättre behandlings-
alternativ för cancerpatienter. Läkemedelskandidaten Radspherin® är en ny
alfa-emitterande radioaktiv mikropartikelsuspension designad för lokal
behandling av metastaserande cancer i kroppshåligheter. Oncoinvent har
byggt GMP-standardproduktion och labbanläggning för radiofarmaka, som
har kapacitet att leverera Radspherin® för stora kliniska multicenterstudier.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Inledande kliniska studier indikerar
tydliga resultat inom ett område med
stort medicinskt behov.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Oystein Soug tillträder som VD
Riktad emission 130 mkr (NOK) samt notering på på Euronext Growth Oslo
Säkerhets- och effektdata från fas 1/2a-studien av Radspherin® i kolorektal
cancer rapporterades
Första patienten i fas 2-studien av Radspherin® i äggstockscancer doserades
Erhöll FDA Fast Track designation för peritoneal karcinomatos från
äggstockscancer
Portföljvärde: 32,9 mkr 0,7% av substansvärdet
Börsvärde: 304 mkr 10,8% ägarandel
Förvärvsår: 2024 Investerat belopp: 20 mkr
Medivir AB
Medivir utvecklar innovativa läkemedel med fokus på cancer där det ouppfyllda
medicinska behovet är högt. Dessutom är man inriktad på indikationsområden
där tillgängliga terapier är begränsade eller saknas. Medivir fokuserar på utveck-
lingen av fostroxacitabin bralpamid (fostrox), en typ av smart kemoterapi, som
levererar den celldödande substansen selektivt till tumören i levern samtidigt
som den skadliga effekten på normala celler minimeras. Målet är att fostrox ska
bli det första leverinriktade, oralt administrerade läkemedlet för olika typer av
levercancer och göra verklig skillnad för patienter och för sjukvård.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Adresserar ett stort otillfredsställt
medicinskt behov inom levercancer
för patienter som uttömt befintliga
behandlingsalternativ.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Erhöll IND-godkännande för fostrox - den första orala, leverinriktade behan-
dlingen för avancerad levercancer
Slutförde fas 1b/2a-studien med fostrox + Lenvima i avancerad levercancer
Val av global CRO-partner för kommande fas 2b-studie i HCC med fostrox +
Lenvima
Data från kombinationen fostrox + Lenvima i HCC presenterades på ESMO
Portföljvärde: 36,4 mkr 0,8% av substansvärdet
Börsvärde: 326 mkr 11,2% ägarandel
Förvärvsår: 2017 Investerat belopp: 70 mkr
ANTAL ANSTÄLLDA: 10
ANTAL ANSTÄLLDA: 48
28 Linc Årsredovisning 2024
OncoZenge AB
OncoZenge är ett läkemedelsbolag som grundades 2020 och som har sitt
ursprung i ett samarbete mellan Moberg Pharma och kliniker från Hvidovre i
Danmark. Företaget utvecklar produkter för stödjande vård av cancerpatienter
och fokuserar i närtid på att förbereda en fas III studie för BupiZenge som
behand lar munhålesmärta. Den första indikationen för BupiZenge är behandling
mot smärta orsakad av oral mukosit, men det finns också potential för behand-
ling av andra smärtsamma orala besvär. Oral mukosit är en sidoeffekt av cellgift-
och strålbehandling och orsakar inflammation och sårbildning vid mun och svalg.
Portföljvärde: 4,4 mkr 0,1% av substansvärdet
Börsvärde: 44 mkr 10,0% ägarandel
Förvärvsår: 2020 Investerat belopp: 12 mkr
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Driver ett tydligt avgränsat klinskt fas III
utvecklingsprogram med känd substans
och tydliga end-points med stor
kommersiell potential vid godkännande.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Investeringsavtal om 30 mkr i form a riktad emission till strategiska
investeraren Sichuan Yangtian Bio-Pharmaceutical
Icke-bindande avtal med Molteni Farmaceutici avseende exklusiva
rättigheter för kommersialisering av BupiZenge™ i Europa
Avsiktsförklaring om kommersiellt samarbete i Europa med Pharmanovia
som dock ej fullföljdes
Erhöll positiva stabilitetsdata för BupiZenge™
Finansiell
utveckling, mkr 2024 2023
Nettoomsättning 133,9 112,2
Tillväxt 19,4% 96,8%
Rörelseresultat -49,4 -92,0
Rörelsemarginal -36,9% -82,0%
Nettoresultat -49,7 -130,5
OssDsign AB
OssDsign är en utvecklare och global leverantör av nästa generations benersätt-
ningsprodukter. Baserat på banbrytande materialvetenskap utvecklar och
marknadsför företaget produkter som stöder kroppens egen läkningsförmåga
och därmed förbättrar det kliniska resultatet inom ett brett spektrum av orto-
pediska områden med stora medicinska behov. Produktportföljen består av
standardiserade syntetiska bentransplantat för ryggradskirurgi. Företaget har en
stark kommersiell närvaro.
Portföljvärde: 95,1 mkr 2,0% av substansvärdet
Börsvärde: 963 mkr 9,9% ägarandel
Förvärvsår: 2021 Investerat belopp: 74 mkr
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Stor potential efter förvärv av högin-
tressant spinal-produkt. Möjlighet att
utnyttja säljplattform i USA med hög
förväntad tillväxt de kommande åren.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Rapporterade data från den kliniska studien TOP FUSION
Uppnådde 5 000 behandlade patienter med OssDsign Catalyst
Signerade nytt kontrakt som omfattar ytterligare 100 ortopediska sjukhus
12-månadersdata från den kliniska studien av OssDsign Catalyst™
publicerad i Biomedical Journal of Scientific & Technical Research
Linc Årsredovisning 2024 29
Noterade bolag, fortsättning
Finansiell
utveckling, mkr 2024 2023
Nettoomsättning 570,0 294,9
Tillväxt 93,3% 19,7%
Rörelseresultat 70,5 45,0
Rörelsemarginal 12,4% 15,2%
Nettoresultat 58,2 26,6
Stille AB
Stille grundades 1841. Bolaget utvecklar, tillverkar och marknadsför kirurgiska
instrument och operationsbord som används i samband med kirurgiska ingrepp.
Stille fokuserar på de två marknadssegmenten kardiovaskulär- och plastikkirurgi.
Stilles kunder består huvudsakligen av sjukhus och industriella partners som har
produkter som kompletterar Stilles produkter. S&T i Schweiz och Fehling Instru-
ments i Tyskland igår som helägda dotterbolag i Stillekoncernen efter att bolagen
förvärvats.
Portföljvärde: 427,7 mkr 8,9% av substansvärdet
Börsvärde: 1 869 mkr 22,9% ägarandel
Förvärvsår: 1993 Investerat belopp: 45 mkr
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt varumärke och lönsamt bolag
med utmärkta produkter som har
goda förutsättningar att ta marknads-
andelar över tid.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Fullbordad integration av Fehling Instruments och S&T samt stark organiskt
tillväxt inom instrumentaffären
Jón Sigurdsson föreslogs som ny styrelseordförande vid stämman 2025
Torbjörn Sköld lämnar sin roll som VD under 2025, rekrytering har inletts
Lansering av imagiQ3™, nästa generation av genomlysningsbara operations-
bord
Sedana Medical AB
Sedana Medical grundades 2005 och är ett medicintekniskt företag inom anestesi
via inhalation, med ambitionen att utveckla en ny global standard för behandling
inom intensivvård. Bolaget har utvecklat ett system för leverans av anestesi som
kallas AnaConDa, vilket används för administrering av flyktiga anestesimedel till
invasivt ventilerade patienter. Sedana Medical har nyligen fått sin läkemedes-
kandidat Sedaconda (isofluran) godkänd för anestesi via inhalation i Europa
(genom AnaConDa). Processen för FDA-godkännande (USA) pågår.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Fortsatt stor värdepotential i den Eu-
ropeiska lanseringen och framtida lan-
sering i USA efter FDA godkännande.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Positiva topline-resultat från bolagets första pivotala studie i USA (inspire icu 1)
Förvärv av leverantören av bolagets huvudprodukt (Sedaconda ACD)
Positivt besked att den pediatriska indikationen för Sedaconda är redo för god-
kännande i Europa
Rekommendation från FDA att integrera data från den europeiska studien i
USA-ansökan. Förväntas påverka tidplanen men även stärka ansökan
Portföljvärde: 244,1 mkr
5,1% av substansvärdet
Börsvärde: 1 895 mkr 12,9% ägarandel
Förvärvsår: 2005 Investerat belopp: 170 mkr
Finansiell
utveckling, mkr 2024 2023
Nettoomsättning 178,8 153,9
Tillväxt 16,2% 25,2%
Rörelseresultat -50,8 -65,5
Rörelsemarginal -28,4% -42,6%
Nettoresultat -10,7 -59,6
30 Linc Årsredovisning 2024
Bildsida
Linc Årsredovisning 2024 31
Onoterade bolag
Alder Therapeutics AB
Portföljvärde: 17,7 mkr
Baserad i Solna, Alder Therapeutics AB är ett privat läkeme-
delsbolag i preklinisk fas som är fokuserard på att utveckla cell
terapier med hjälp av deras cell terapi plattform som hjälper att
göra de bästa funktionella celler med enkla och hållbara proces-
ser. Den unika plattformen som kan minska tillverkningskostna-
der och därmed möjliggöra cell terapier till en bredare folkmassa.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt team med erfarenhet av att bygga ett framgångsrikt
bolag inom närliggande område.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Huvudprojektet, en mutationsagnostisk cellterapi för Reti-
nitis Pigmentosa (RP) förbereds för kliniska studier 2026
Data från ALD01 för behandling av Retinitis Pigmentosa
och ALD002 för behandling av hjärtsvikt presenterades vid
flera internationella bransch-event
0,4% av substansvärdet
Ägarandel: 21,0%
Förvärvsår: 2022
Investerat belopp: 17 mkr
Akiram Therapeutics AB
Portföljvärde: 20,0 mkr
Akiram Therapeutics är ett svenskt radioimmunoterapibolag som
utvecklar en ny typ av målinriktad strålbehandling baserad på en
egenutvecklad antikropp som kombineras med en strålnings-
komponent. Kandidaten har visat starka resultat i prekliniska
studier. Första indikationen är anaplastisk sköldkörtelcancer,
en sällsynt diagnos utan befintliga behandlingsalternativ. Det
medför en möjlighet att bli first-in-class och att klassas som särlä-
kemedel. Bolaget ser också stor klinisk potential för andra typer av
cancer i sköldkörteln samt i hals och huvud.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Startk enstreprenörsteam med mycket gediget prekliniskt
studieresultat.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
AKIR001 godkändes för klinisk fas 1-prövning med start i
Q1 2025 på Karolinska Universitetssjukhuset i Stockholm
Anna Törner och Peder Walberg rekryterades till styrelsen
Forskargruppen vid Uppsala universitet beviljades forsk-
ningsanslag från bland andra Vinnova, Sjöbergstiftelsen
och Erling-Perssons stiftelse.
0,4% av substansvärdet
Ägarandel: 15,3%
Förvärvsår: 2023
Investerat belopp: 20 mkr
ACE Health AB
Portföljvärde: 25,0 mkr
ACE Health är ett innovativt vårdföretag dedikerat till att förbättra
patienternas resultat genom effektiva arbetssätt. Med fokus
på effektivitet och samarbete med vårdgivare vill ACE Health
förändra det hjärtdiagnostiska landskapet till det bättre. Bolaget
är specialiserat på EKG-diagnostik och använder sin kunskap och
expertis för att upptäcka arytmier. Bolaget tillhandahåller idag
EKG-lösningar i nio länder på tre kontinenter och analyserar tu-
sentals EKG per dag med hjälp av ett stort team av EKG-tekniker
och kardiologer.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt entreprenörsteam med erfarenhet från branschen
samt unik möjlighet att bygga den ledande aktören inom
tolkning av patientdata genom förvärv och organisk tillväxt.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Förvärv av Fysiologic Group B.V. i Holland, Europas
största fristående aktör inom EKG-analys
Förvärv av DGTL Health, ett företag specialiserat på
digitala lösningar inom kardiologi
Josien Overakker tillträdde som ny VD för Fysiologic & DGTL
0,5% av substansvärdet
Ägarandel: 50,0%
Förvärvsår: 2024
Investerat belopp: 25 mkr
32 Linc Årsredovisning 2024
Animal Probiotics AB
Portföljvärde: 0,7 mkr
Animal Probiotics är ett bolag aktivt inom djurhälsa med
rötterna i forskning vid Lunds universitet. Bolaget fokuserar
på att förbättra djurhälsa genom produktlinjen ”OnlyGood”,
som består av daglig probiotika för hundar, hästar och snart
även katter. Animal Probiotics grundades 2004 av Clas Löner
(fil. dr) som tog över den kompletta samlingen av probiotiska
bakteriestammar och forskning avsedda för djur av Probi AB,
företaget bakom den framgångsrika probiotiska hälso-
drycken Proviva.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Unika bakteriestammar som fyller stort medicinskt behov
hos hästar, hundar och katter.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Förnyelse av EU-tillstånd erhålls
Lansering av produkterna OnlyGoodDog och
OnlyGoodCat
Fortsatt arbete med kommersialisering av hästprodukt
genom befintliga kanaler
0,0% av substansvärdet
Ägarandel: 19,7%
Förvärvsår: 2013
Investerat belopp: 4 mkr
Gesynta Pharma AB
Portföljvärde: 9,3 mkr
Gesynta Pharma utvecklar innovativa läkemedel med anti-
inflammatoriska och smärtlindrande egenskaper genom
mPGES-1-hämning. Bolagets längst framskridna läkemedel-
skandidat, vipoglanstat, utvecklas för behandling av endo-
metrios – en smärtsam kronisk inflammatorisk sjukdom som
drabbar cirka 10% av alla kvinnor i fertil ålder. Vipoglanstat är
en sjukdomsmodifierande läkemedelskandidat som selektivt
hämmar enzymet mPGES-1. Den har uppvisat en gynnsam
säkerhetsprofil och potent hämning av mPGES-1 i kliniska fas
I- och II-studier.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Erfaret team och stark pre-klinisk evidens för potentiellt
sjukdomsmodifierande och smärtlindrande effekt i en
indikation med ett stort medicinskt behov.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Slutförde en finansieringsrunda om 304 mkr för en fas-2
studie i endometrios med flera nya investerare under
ledning av den finska specialistinvesteraren Innovestor
0,2% av substansvärdet
Ägarandel: 13,4%
Förvärvsår: 2018
Investerat belopp: 40 mkr
Epicyt Pharma AB
Portföljvärde: 8,8 mkr
Epicyt Pharma är ett medicinskt forskningsföretag, grundat
2014 och vars forskning fokuserar på kalciumabsorption i
tarmarna och hur det påverkar benhälsan. Kalciumbrist kan
leda till förkalkning av skelettet och benskörhet. Företaget
avser att utveckla läkemedel som förbättrar benhälsan i
patientgrupper med reducerat kalciumupptag i magsäcken.
I preklinisk forskning har företaget identifierat en gallsyra
och en fettsyra som kombinerat ökar kalciumupptaget i
magsäcken. Studier uppvisar en åttafaldig ökning av
kalciumupptag.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Tidigt skede (pre kliniskt projekt) med stora möjligheter att
bidra till den framtida utvecklingen av projektet inom ett
område med tydliga medicinska behov.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Emitterade konvertibelt lån om 2 mkr till Linc
Pågående First-in Human Proof-of-Concept klinisk studie
för säkerhet som visar effekt av BAFA på kalciumabsorption
0,2% av substansvärdet
Ägarandel: 15,4%
Förvärvsår: 2020
Investerat belopp: 6 mkr
Linc Årsredovisning 2024 33
Melius Pharma AB
Portföljvärde: 16,0 mkr
Melius Pharma AB är ett läkemedelsbolag som fokuserar på
utveckling av nya behandligar för interstitiella lungsjukdo-
mar. Melius Pharmas huvudprojekt för indikationen kronisk
hosta i idiopatisk lungfibros påbörjar under våren 2023 en
fas II studie. Kronisk hosta är ett allvarligt symptom som
påverkar livskvalitén mycket negativt hos patienter som lider
av idiopatisk lungfibros. Det saknas idag behandling av
kronisk hosta för dessa patienter som har en medianöver-
levnad efter diagnos på 3−5 år.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Attraktiv riskprofil och ett starkt team med stor och relevant
erfarenhet. Stor kommersiell potential och substans med
säkerhetsdata från över 20 års kliniskt användande.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Första patienten inkluderas i fas II PoC studien inom IPF i
Indien med förväntad utläsning under 2025
0,3% av substansvärdet
Ägarandel: 28,0%
Förvärvsår: 2022
Investerat belopp: 16 mkr
Lantmännen Medical AB
Portföljvärde: 13,0 mkr
Lantmännen Medical utvecklar ett läkemedel för behand-
ling av ödem i samband med traumatisk hjärnskada (TBI).
Grunden för Projekt AF-16 är den svenska upptäckten
av Protein antisekretorisk faktor (Protein-AF). Den aktiva
sekvensen AF-16 i Protein-AF reglerar flödet av vätska och
joner över cellmembran vilket också framöver kan ha bety-
delse för andra sjukdomar och tillstånd. Efter framgångsrika
pre-kliniska studier och fas I studie ska nu en explorativ
studie på patient genomföras som en förberedelse för en
kommande fas IIa studie.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Stark pre-klinisk data, tydlig studiedesign och stort
medicinskt behov.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Fortsatt arbete med rekrytering av patienter i fas IIa
studien i projekt AF-16
0,2% av substansvärdet
Ägarandel: 0% (konvertibel)
Förvärvsår: 2021
Investerat belopp: 13 mkr
nWise Ägare AB
Portföljvärde: 11,7 mkr
nWise grundades 2008 och driver plattformen MMX, vilken
fokuserar på att erbjuda kommunikationslösningar. Bolaget
erbjuder ett brett utbud av kommunikationslösningar från
enkla callcenterupplägg, texttelefoni och videoapplikationer,
till mer avancerade lösningar för kritiska nödsamtal för
individer med dövhet, hörselnedsättning eller dövblindhet.
Dessa kan kategoriseras i fyra huvudkategorier: relätjänster,
kommunikationsapplikationer för människor med dövblindhet,
nödtjänster samt applikationer för fullständig konversation.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Stark position på en nischmarknad där den tekniska
plattformen kan expanderas in i kompletterande områden.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Fortsatt mycket stark försäljningsutveckling med
god lönsamhet
Fortsatt intensivt arbete för lansering av nWise RTT Bridge
(realtidstext för 112) i Europa och USA
0,2% av substansvärdet
Ägarandel: 50,0% (25,2% av nWise AB)
Förvärvsår: 2008
Investerat belopp: <1 mkr
Onoterade bolag, fortsättning
34 Linc Årsredovisning 2024
Ninex AB
Portföljvärde: 88,8 mkr
Ninex (fd. Part Production Sweden) är ett investmentbolag
med ägande i Reison Medical (Sverige), Richardsons Health-
care (Storbritannien) och MediPlac (Tyskland). Reison Medical
är fokuserat på ett brett utbud av tillbehör och utrustning
för operationsrummet såsom operationsbord. MediPlac och
Richardsons Healthcare tillhandahåller hjälpmedel inom pa-
tientpositionering såsom madrasser och positioneringskuddar
för operationsbord samt relaterad utrustning.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Samarbete med entreprenör i expansionsfas i medtech
bolag vilket tillför tydlig styrning och därmed värdeskapande.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Avyttring av ägandet i Absorbest (avkastning på ca
3 x investerat kapital)
Förvärv av det tyska patientpositioneringsbolaget MediPlac
Starkt resultat i Reison Medical och MediPlac samt stabil
utveckling i Richardson under året
1,8% av substansvärdet
Ägarandel: 50,0%
Förvärvsår: 2019
Investerat belopp: 11 mkr
Sciety AB
Portföljvärde: 12,7 mkr
Sciety är ett investeringssyndikat specialiserat på tillväxtbolag
inom life science-sektorn. Företaget investerar i bioteknik,
hälso teknik, informations- och kommunikationsteknik inom
sjukvård, läkemedel och medicinteknik. Investeringarna inne fat-
tar bland annat Synartro, PharmNovo och Cavis Technologies.
Vidare erbjuder Sciety ett utbud av olika tjänster till investerare
och företag inom life science. Dessa innefattar kapitalresning
och värdeskapande kommunikation för tillväxtbolag inom life
science, bolagsvärdering och analys för aktörer i branschen.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
En investering för att främja deal flow och säkerställa
god insikt i DD processer.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Genomförde emission om 15 mkr för att finansiera
utbyggnad kapaciteten inom bland annat corporate
finance och investeringsanalys.
Investerade tillsammans med nätverket i bland annat
Capitainer, PeptiSystems, TIRmed Pharma och Evidence.
0,3% av substansvärdet
Ägarandel: 6,2%
Förvärvsår: 2018
Investerat belopp: 3 mkr
Oncorena AB
Portföljvärde: 40,2 mkr
Oncorena AB är ett svenskt läkemedelsbolag med huvud-
kontor i Lund. Bolaget utvecklar en potentiellt banbrytande
behandling för patienter med avancerad njurcancer. Be-
handlingen är baserad på forskning vid Göteborgs univer-
sitet under ledning av professorerna Börje Haraldsson och
Jenny Nyström. Projektet utvecklades initialt med stöd från
Sveriges innovationsmyndighet Vinnova och GU Ventures
vid Göteborgs universitet. Bolaget utvecklar kandidaten
Orellanin med ursprung från en mycket njurtoxisk svamp.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starka prekliniska data med potentiellt botande effekt.
Mycket starkt team.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Genomförde emissioner om 76 mkr från befintliga
ägare för den pågående kliniska fas I/II studien av
Orellanin hos patienter med avancerad njurcancer
Positivt IND möte med FDA samt uppföljande arbete
med justeringar av studieprotokoll
Förberedelser för att utöka antalet studiecenter för att
öka rekryteringstakten samt byte av CRO
0,8% av substansvärdet
Ägarandel: 22,0%
Förvärvsår: 2022
Investerat belopp: 54 mkr
Linc Årsredovisning 2024 35
Sixera Pharma AB
Portföljvärde: 11,3 mkr
Sixera Pharma är ett biofarmabolag som grundades för att
utveckla grundläggande forskningsresultat inom hudsjuk-
domar till behandlingar. Grundarna upptäckte nyckelgener
och mekanismer som reglerar hudbildning och barriärfunk-
tioner som är kritiska för Nethertons syndrom, vilket är en
sällsynt genetisk sjukdom som leder till kraftig hudinflam-
mation och allergiska reaktioner. Upptäckten resulterade
i ny behandling av sjukdomen som genomförs genom ett
nätverk av akademiska och industriella samarbeten. Den
nya behandlingen kallas SXR1096.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt team som driver ett klinskt utvecklingsprojektet inom
en smal indikation (orphan) med ”unmet medical need”
och tydlig kommersiell potential vid framgångsrika studier.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Fortsatt rekryteringen för den kliniska fas-I/II studien
för SXR1096
Emission om 4 mkr till befintliga ägare samt säkrade
ett konvertibelt brygglån om 2,0 mkr från Trill Impact
0,2% av substansvärdet
Ägarandel: 9,9%
Förvärvsår: 2020
Investerat belopp: 11 mkr
Synartro AB
Portföljvärde: 32,2 mkr
Synartro är ett forsknings- och utvecklingsbolag som
utvecklar förbättrade behandlingar med patenterad
leveransteknik, kombinerat med befintliga, beprövade
läkemedel. Det ledande prekliniska programmet, SYN321,
baseras på en ny behandling som kombinerar diklofenak
kovalent, bundet till hyaluronan, för behandling av artros.
Företagets initiala fokus ligger på knäartros med potential
för ytterligare expansion.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt team med stor kommersiell potential.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Finansiering om 28,5 mkr, bestående av 14 mkr nyteckning
av aktier, 5,5 mkr i lån från studiens utförare CTC AB, samt
9 mkr i konvertering av konvertibellån
Förberedelser för start av fas I/II-studien med SYN321 som
förväntas inledas under 2025
Mia Brundin avgår som VD och Magnus Hurst agerar som
tf VD (samt CFO)
0,7% av substansvärdet
Ägarandel: 33,8%
Förvärvsår: 2020
Investerat belopp: 34 mkr
ZalVac AB
Portföljvärde: 5,0 mkr
ZalVac grundades av KI-forskarna Birgitta och Jan Normark
som i studier visat att lipoproteiner kan ge en bredare träff-
bild vid framställning av influensavaccin. Första indikationen
som tas vidare in i klinik är ett influensavaccin med nasal
administration. Nuvarande influensavaccin bygger på en
förlegad teknisk plattform som har tydliga begräsningar i
antalet stammar som vaccinet kan initiera ett skydd mot.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Relativt låg risk i kliniska studier om tillverkningen kan skalas.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Emitterade konvertibelt brygglån om 10 mkr till Linc och
Industrifonden
Positivt utfall av arbete med etablering av uppskalad
tillverkningsmetod och tillhörande analysmetoder
0,1% av substansvärdet
Ägarandel: 7,1%
Förvärvsår: 2023
Investerat belopp: 5 mkr
ZalVac
Onoterade bolag, fortsättning
36 Linc Årsredovisning 2024
Linc Årsredovisning 2024 37
Finansiella rapporter och noter
Förvaltningsberättelse ......................................................................................................................................................... 39
Bolagsstyrningsrapport ....................................................................................................................................................... 48
Styrelse .................................................................................................................................................................................... 54
Ledning ................................................................................................................................................................................... 55
Rapport över resultat för Investmentföretaget .............................................................................................................. 56
Investmentföretagets rapport över totalresultat ........................................................................................................... 57
Rapport över finansiell ställning för Investmentföretaget .......................................................................................... 58
Rapport över förändringar i Investmentföretagets eget kapital ................................................................................ 59
Rapport över kassaflöden i Investmentföretaget .......................................................................................................... 60
Resultaträkning för juridisk person ................................................................................................................................... 61
Balansräkning för juridisk person ...................................................................................................................................... 62
Rapport över förändringar i eget kapital i juridisk person .......................................................................................... 64
Rapport över kassaflöden i juridisk person ..................................................................................................................... 65
NOTER
Not 1 .................. Allmän information ................................................................................................................................. 66
Not 2 .................. Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper ......................................................................... 66
Not 3 .................. Risker och osäkerhetsfaktorer .............................................................................................................. 71
Not 4 .................. Viktiga uppskattningar och bedömningar ........................................................................................ 72
Not 5 .................. Rörelsesegment ....................................................................................................................................... 73
Not 6 .................. Övriga rörelseintäkter ............................................................................................................................ 74
Not 7 .................. Revisionsarvoden .................................................................................................................................... 75
Not 8 ..................
Löner, ersättningar och upplysningar om personal, styrelse och ledande befattningshavare
.... 76
Not 9 .................. Finansiella intäkter och finansiella kostnader .................................................................................. 77
Not 10 ............... Skatt ........................................................................................................................................................... 78
Not 11 ............... Investeringar i aktier och värdepapper värderade till verkligt värde .......................................... 80
Not 12 ............... Lånefordringar portföljbolag ............................................................................................................... 87
Not 13 ............... Andra kortfristiga fordringar ................................................................................................................ 87
Not 14 ............... Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ............................................................................... 88
Not 15 ............... Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital ........................................................................................... 88
Not 16 ............... Övriga kortfristiga skulder .................................................................................................................... 88
Not 17 ............... Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ............................................................................... 88
Not 18 ............... Transaktioner med närstående ............................................................................................................ 89
Not 19 ............... Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag ..................................... 90
Not 20 ............... Andelar i dotterföretag .......................................................................................................................... 90
Not 21 ............... Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag ............................................................. 91
Not 22 ............... Investeringsåtaganden .......................................................................................................................... 91
Not 23 ............... Händelser efter balansdagen ............................................................................................................... 92
Not 24 ............... Vinstdisposition ....................................................................................................................................... 92
Årsredovisningens undertecknande ................................................................................................................................ 94
Revisionsberättelse ............................................................................................................................................................... 96
Avstämningstabeller för icke IFRS-mått ....................................................................................................................... 100
38 Linc Årsredovisning 2024
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Linc AB (publ),
organisationsnummer 556232-0811 (”Linc”), får härmed avge
redovisning över bolagets verksamhet under 2024. Balans- och
resultaträkningar för investmentföretaget och moderföretaget
kommer att framläggas på årsstämman under 2025 för faststäl-
lande. Bolaget bedöms att under verksamhetsåret 2024 uppfylla
kraven för klassificering som investmentföretag enligt IFRS 10.
För vidare information om bedömning och implikationer av detta
se not 2.2 Värderingsgrunder tillämpade vid upprättande av de
finansiella rapporterna. Lincs är ett aktiebolag registrerat i Sverige
med huvudkontor på Vasagatan 28, 111 20 Stockholm, Sverige.
VERKSAMHET
Linc investerar i produktorienterade bolag inom den Nordiska
Life Science industrin. Investeringarna görs i såväl privata som
publika bolag och i forsknings- respektive verksamhetsdrivande
bolag. Typiskt sett sker investeringar inom läkemedelsutveck-
ling i en tidigare fas jämfört med investeringar inom medicin-
teknik. Linc är en aktiv och långsiktig ägare med ett brett indu-
striellt nätverk. Linc arbetar tillsammans med ledning, grundare
och styrelse för att realisera den potential som finns i bolaget,
har planer för vidareutveckling och expansion samt deltar aktivt
i valberedningsarbetet.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Under året har två nya portföljbolag tillkommit genom in-
vesteringar i ACE Health (april) och Oncoinvent (december).
Under året avyttrades innehaven i Calliditas Therapeutics och
Xbrane Biopharma. Därutöver genomfördes ett antal uppfölj-
ningsinvesteringar i Cinclus Pharma, Flerie, Fluoguide, Melius
Pharma, Oncorena, Sixera Pharma och Synartro i samband med
emissioner. Dessutom har ytterligare aktier förvärvats i C-RAD,
OssDsign och Sedana Medical. Ett mindre antal aktier i Alder
Therapeutics har förvärvats genom inlösen enligt aktieägaravtal.
Utöver direkta investeringar i bolagen enligt ovan lånade Linc ut
20 mkr till Ninex (fd. Part Production Sweden) och 28 mkr till ACE
Health i form av aktieägarlån. Mindre belopp lånades även ut
till Epicyt Pharma, Alder Therapeutics, ZalVac, Animal Probiotics,
Lantmännen Medical samt Gesynta Pharma. En del av tillgänglig
överskottslikviditet investerades i kapitalförsäkringar i SEB och
Avanza under perioden. Inom kapitalförsäkringen har positioner i
likvida ETF-instrument inom medicinteknik och biotechnologi ta-
gits. En sammanställning av investeringar och avyttringar under
perioden framgår av not 11 Investeringar i aktier och värdepap-
per värderade till verkligt värde.
Under året avyttrades hela innehavet i Calliditas Therapeu-
tics i samband med ett publikt bud från det japanska konglome-
ratet Asahi Kasei. Försäljningen innebar ett likviditetstillskott på ca
1,2 miljarder kronor, vilket motsvarar ca 5x investerat kapital.
Flera av portföljbolagen har levererat betydande operationel-
la framsteg. Stille har stärkt sin position inom den kirurgiska
instrumentmarknaden genom framgångsrik integration av
de förvärvade verksamheterna Fehling Instruments och S&T.
Sedana har tagit flera kliv närmare en lansering i USA. Under
fjärde kvartalet presenterades övergripande positiva data
från den första av två nyligen avslutade fas-III studier i USA.
MedCap har under året levererat både omsättnings- och vinst-
tillväxt trots en mycket stark jämförelseperiod föregående år.
Cinclus Pharma har noterats på Nasdaq Stockholm trots mycket
tuffa kapitalmarknadsförutsättningar. Bolaget tillfördes därmed
medel för att inleda den första fas III-studien inom indikationen
svår erosiv GERD (eGERD). Före sommaren genomförde life
science investeraren Flerie ett omvänt förvärv av Index
Pharmaceuticals och genomförde en emission om 600 mkr.
I den onoterade portföljen har Ninex (fd. Part Production
Sweden) haft positiv operationell utveckling i kombination med
ett förvärv av bolaget MediPlac i Tyskland som stärker
erbjudandet inom operationsrumsutrusning. Dessutom slut-
fördes i slutet av året försäljningen av Absorbest som gav en
avkastning på ca 3x investerat kapital för Ninex sedan 2020.
I slutet av året slutfördes även en finansiering på 304 mkr av
Gesynta Pharma för att genomföra en fas-2 studie i endometrios.
Inflödet av möjligheter har varit mycket stort och aktivitetsni-
vån för utvärdering av dessa har varit hög. Generellt har investera-
re en avvaktande inställning till biotech-sektorn även om enskilda
projekt levererat värdeutveckling i samband med tydliga operatio-
nella framgångar. Däremot har lönsamma affärer inom medicin-
teknik generellt skördat större framgångar i aktiemarknaden.
Värdepappersportfölj
Värdet av Investmentföretagets och moderföretagets värde-
pappersportfölj uppgick den 31 december 2024 till 4 178 mkr
(2 948 mkr). Avyttringar under året uppgick till 1 240 mkr
(72 mkr). Investeringar under året uppgick till 1 179 mkr, varav
279 mkr i portföljbolag (142 mkr). Värdeförändringen under
året uppgick till 1 291 mkr (656 mkr). Utdelningar under året
uppgick till 0 mkr (4 mkr) och garantiersättningar till 0 mkr
(0 mkr). De största positiva bidragen utgjordes av MedCap
(+781,5 mkr, +78,1%), Calliditas (+482,4 mkr, +63,7%) och Stille
(+117,2 mkr, +37,7%). De största negativa bidragen utgjordes
av Cinclus Pharma (-51,4 mkr, -50,9%)
och
C-RAD (-32,0 mkr,
-28,6%). Aktiemarknaden
har under året upplevt fortsatt hög
volatilitet där många mindre noterade bolag med stora kapi-
talbehov upplevt negativ värderingsutveckling. Den operativa
utvecklingen under året har varit positiv med flera kritiska
genombrott för portföljbolagen. Se not 11 Investeringar i aktier
och värdepapper värderade till verkligt värde för ytterligare
detaljer kring värdeutveckling per innehav.
Linc Årsredovisning 2024
39
Belopp i tkr där inte annat anges 2024 2023 2022 2021 2020
Resultat
Resultat av förvaltningsverksamheten 1 291 217 659 450 -887 368 -16 986 974 416
Rörelseresultat (EBIT) 1 276 987 648 649 -898 426 -37 143 970 052
Resultat före inkomstskatt 1 297 445 666 100 -895 911 -38 101 970 288
Periodens resultat 1 301 603 619 459 -723 335 -30 029 833 180
Finansiell ställning
Balansomslutning 4 839 415 3 531 971 2 912 443 3 763 411 2638 391
Verkligt värde – Portföljbolag och andra innehav 4 177 787 2 947 841 2 221 501 2 915 392 2603 574
Substansvärde 4 830 658 3 529 055 2 909 596 3 632 932 2494 225
Eget kapital 4 830 658 3 529 055 2 909 596 3 632 932 2494 225
Nettoskuld -549 657 -519 978 -600 547 -828 693 -21 908
Soliditet, % 99,8 99,9 99,9 96,5 94,5
Per aktie*
Substansvärde per aktie, kr 83,4 60,9 50,2 62,7 62,4
Resultat per aktie, kr 22,5 10,7 -12,5 -0,6 20,8
Antal aktier per balansdagen, st 57 910 447 57 910 447 57 910 447 57 910 447 40 000 000
Genomsnittligt antal aktier perioden, st 57 910 447 57 910 447 57 910 447 50 382 155 40 000 000
*) Under 2021 genomfördes en aktiesplit om 1:40 000 där varje befintlig stamaktie blev 40 000 aktier. Resultat per aktie
har räknats om i samtliga perioder med hänsyn till denna split. Under presenterade perioder har några avtal, optioner
eller andra instrument som kan ge utspädnings effekter inte förekommit.
Utveckling Investmentbolaget 2020-2024
Transaktioner med närstående
Som närstående definieras personer i ledande ställning,
styrelsens ledamöter samt närstående personer och företag till
dessa. Dessutom ingår i definitionen av närstående portföljbo-
lag i vilka Linc har ett ägande över 20% eller på annat sätt utö-
var ett betydande inflytande. Emissioner i Synartro, Oncorena,
Melius och ACE Health har genomförts under året.
Under perioden har ett aktieägarelån om 20,0 mkr givits till
Ninex (fd. Part Production Sweden) i samband med förvärv av
det tyska bolaget MediPlac. Aktieägarlån på 27,7 mkr har givits
till ACE Health AB i samband med förvärven av de holländska
bolagen Fysiologic och DGTL Health. Ett brygglån på 3,8 mkr
har givits till Alder Therapeutics. Synartros konvertibel har
utökats med 0,7 mkr samt konverterats i sin helhet (5,1 mkr)
i samband med en emission där ytterligare 7,5 mkr investe-
rats. Låneränta på lån till Ninex, Melius, Alder Therapeutics,
ACE Health, Synartro och nWise Ägare har uppräknats. Övriga
närståendetransaktioner har skett genom erhållande av ränta
och utdelning från närstående portföljbolag. För ytterligare
information, se not 18 Transaktioner med närstående. För
ersättning till styrelse och ledande befattningshavare se not 8
Löner, ersättingar och upplysningar om personal, styrelse och
ledande befattningshavare.
Finansiering och likviditet
Investmentföretagets och moderföretagets likvida medel
uppgick per 31 december 2024 till 549,7 mkr (520,0 mkr). Vid
utgången av perioden fanns ingen upplåning eller outnyttjade
krediter.
Skatter
Linc uppfyller inte kraven på ett investmentföretag i skatterätts-
lig mening och blir således beskattade för vinster och utdel-
ningar på direktägda icke näringsbetingade aktier och andelar.
Utdelningar och vinster på näringsbetingade innehav är inte
skattepliktiga. Som skattepliktiga innehav räknas innehav i no-
terade aktier där Linc har en ägarandel under 10% av rösterna,
alternativt att andelen av rösterna inte uppgått till 10% under
minst 12 månader. Under året har avyttring gjorts i Calliditas
Therapeutics med skattepliktig vinst samt i Xbrane Biopharma
med skattemässig förlust. Inga skattepliktiga utdelningar eller
garantiersättningar har erhållits under perioden. Skatteeffek-
ten på nettoresultatet under året var +4,2 mkr primärt pga. att
innehav blivit näringsbetingade samt minskade marknadsvär-
den i skattepliktiga innehav.
40 Linc Årsredovisning 2024
AKTIER OCH ÄGANDE
Handel
Lincs aktier handlas under kortnamnet LINC på Nasdaq Stock-
holms huvudlista sedan 28 maj 2021.
Rättigheter förenade med aktierna
Linc har en aktieklass och varje aktieandel motsvarar en röst.
Aktierna är registrerade hos Euroclear och handlas på Nasdaq
Stockholm, Mid Cap. Antalet aktier vid årsskiftet 2024 uppgick
till totalt 57 910 447. Det finns inga begränsningar avseende
hur många röster aktieägare kan avge vid bolagsstämman.
Samtliga aktier är fritt överlåtbara och medför lika rätt till andel
av bolagets tillgångar, utdelning och till eventuellt överskott i
händelse av likvidation.
Utveckling av antalet aktier och aktiekapitalet
År
Händelse
Förändring i
antalet aktier
Totalt
antal aktier
Förändring i
aktiekapital (kr)
Aktiekapital
(kr)
Kvotvärde
(kr)
1982 Nybildning 500 50 000 100
1998 Fondemission 500 1 000 50 000 100 000 100
2021
Uppdelning av aktier
(40 000:1)
39 999 000 40 000 000 100 000 0,0025
2021 Fondemission 40 000 000 3 900 000 4 000 000 0,1
2021
Nyemission i samband
notering
17 910 447 57 910 447 1 791 045 5 791 045 0,1
Linc Årsredovisning 2024
41
INCITAMENTSPROGRAM
Under 2024 har det inte ställts ut eller införts några incitamentspro-
gram. Rörlig ersättning till VD och ekonomidirektör utgår baserat
på utveckling av Lincs aktiekurs i förhållande till svenska börsens
småbolagsindex.
ANSTÄLLDA
Per 31 december 2024 fanns två anställda i Linc. Under året har
antalet anställda varit orförändrat.
HÄNDELSER EFTER PERIODENS SLUT
Linc erhöll FDI-godkännande för att öka ägandet i OssDsign
över 10%. MedCap publicerade preliminärt resultat för fjärde
kvartalet 2024 som var svagare än väntat. Linc investerade 6,1
mkr i Melius Pharma och 7,9 mkr i Oncorena i enlighet med
investeringsavtal. Finansieringen av Gesynta Pharma stängde
under januari 2025. Sedana påverkades av SESAR-studien i
vilken deras medicintekniska produkt Sedaconda ACD använts.
För en komplett sammanställning se not 23 händelser efter
balansdagen.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Nyckelrisken i verksamheten är kursutvecklingen i portföljinne-
haven. Den långsiktiga ägarfilosofin gör att något mål för
aktie
kursrisker, som påverkas av kortsiktiga fluktuationer, inte är
defi nierat. En detaljerad redovisning om hur investmentföretaget
påverkas av dessa risker samt hur de hanteras redovisas i not 2
Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper, not 3 Risker
och osäkerhetsfaktorer
samt not 4 Viktiga uppskattningar och
bedömningar.
MODERFÖRETAGET
Moderföretaget (juridisk person) är ett holdingbolag vars verk-
samhet primärt avser förvaltning av värdepapper. Moderföreta-
gets redovisning är upprättad i enlighet med RFR 2 Redovisning
för juridiska personer och Årsredovisningslagen. För ytterligare
information om redovisningsprinciperna i moderföretaget se
not 2.11 Redovisningsprinciper i Juridisk Person. Resultat- och
Balansräkning redovisas separat för moderföretaget.
INVESTMENTFÖRETAGETS OCH MODERFÖRETAGETS
FÖRVÄNTADE FRAMTIDA UTVECKLING
Lincs framtida utveckling är beroende av utvecklingen i port-
följbolagen. Utvecklingen på de finansiella marknaderna har
också betydelse för utvecklingen i portföljbolagen och därmed
också investmentföretagets och moderföretagets resultat och
ställning. Linc har som mål att ge aktieägarna en god riskjuste-
rad avkastning genom aktivt arbeta med en portfölj med bolag
inom den nordiska Life Science marknaden. Sektorkompetens,
långsiktighet, aktivt ägande samt opportunistiskt agerande
utgör centrala strategier för investeringsverksamheten, vilket
skapar förutsättningar för värdeskapande i framtiden.
VÄSENTLIGA AVTAL
Såvitt styrelsen känner till föreligger inga väsentliga avtal eller
andra överenskommelser mellan ägarna eller andra parter som
syftar till att erhålla eller bibehålla kontroll över bolaget. För
information om investeringsåtaganden per 31 december 2024
se not 22 Investeringsåtaganden.
GÄLLANDE RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Årsstämman 2024 beslutade om följande riktlinjer för ersätt-
ning till ledande befattningshavare för verksamhetsåret 2024.
Styrelsen avser att föreslå oförändrade ritktlinjer till årsstäm-
man 2025.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och
tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan
erbjuda konkurrenskraftig ersättning.
Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattningshavare
kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer
ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följande
komponenter: fast kontantlön, rörlig kontantersättning,
pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan
därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om
exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontant-
ersättning ska kunna mätas under en period om ett eller flera år.
Den rörliga kontantersättningen får uppgå till högst 50 procent
av den sammanlagda fasta kontantlönen under mätperioden
för sådana kriterier/av den fasta årliga kontantlönen.
För verkställande direktören ska pensionsförmåner,
innefattande sjukförsäkring, vara premiebestämda. Rörlig
kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande.
Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till
högst 35 procent av den fasta årliga kontantlönen. För övriga
ledande befattningshavare ska pensionsförmåner, innefattande
sjukförsäkring, vara premiebestämda om inte befattnings-
havaren omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande
kollektivavtalsbestämmelser.
42 Linc Årsredovisning 2024
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjukvårdsförsäk-
ring och bilförmån. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå
till högst 5 procent av den fasta årliga kontantlönen. Beträffan-
de anställningsförhållanden som lyder under andra regler än
svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och andra förmåner,
vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana
regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande
ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara
högst tolv månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden
och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett belopp
motsvarande den fasta kontantlönen för två år för verkställande
direktören och sex månader för övriga ledande befattnings havare.
Vid uppsägning från befattningshavarens sida får uppsägnings-
tiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrens-
begränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för even-
tuellt inkomstbortfall och ska endast utgå i den utsträckning som
den tidigare befattningshavaren saknar rätt till avgångsvederlag.
Ersättningen ska baseras på den fasta kontantlönen vid tidpunk-
ten för uppsägningen / uppgå till högst 100 procent av den fasta
kontantlönen vid tidpunkten för uppsägningen, om inte annat
följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Kriterier för utdelning av rörlig kontantersättning m.m.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till förutbestäm-
da och mätbara kriterier som kan vara finansiella eller icke-finan-
siella. De kan också utgöras av individanpassade kvantitativa eller
kvalitativa mål. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar
bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till affärs-
strategin eller främja befattningshavarens långsiktiga utveckling.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av
rörlig kontantersättning avslutats ska bedömas/fastställas i vilken
utsträckning kriterierna uppfyllts. Styrelsen ansvarar för bedöm-
ningen. Såvitt avser rörlig kontantersättning till övriga befattnings-
havare ansvarar verkställande direktören för bedömningen.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättnings-
riktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda
beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid har utgjort en del av styrelsens beslutsun-
derlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över
och genomföra riktlinjerna
Styrelsen skall bereda och fatta beslut om förslag till riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska
upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och
lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna
ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.
Styrelsen ska även följa och utvärdera program för rörliga
ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Vid
styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade
frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra
personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsikti-
ga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det
i styrelsens uppgift att fatta beslut i ersättningsfrågor, vilket
innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
HÅLLBARHETSPOLICY
Genom att aktivt utveckla en diversifierad portfölj av professionellt
förvaltade bolag och verksamheter är vårt mål att skapa värde
och avkastning till våra aktieägare. Vår affärsmodell bygger på ett
djupt engagemang i portföljbolagen. På så sätt bygger vi upp stor
kompetens om de branscher där våra portföljbolag är verksamma.
I dagens portfölj finns flera verksamheter där vi varit involverade
under lång tid och bidragit till en framgångsrik utveckling.
Lincs styrelse har antagit och fattat beslut om denna
policy, som tillsammans med miljöpolicy och visselblåsarpolicy,
sätter riktlinjerna för hur Linc ska agera som ett ansvarfullt
företag, ägare och arbetsgivare.
Omfattning och syfte
Policyn gäller för samtliga medarbetare i Linc, representanter
inklusive styrelseledamöter och i investeringsverksamheten
engagerade konsulter. Med samtliga medarbetare i Linc avses
anställda i Linc. Linc kommer i samförstånd med eventuella
övriga ägare att verka för att motsvarande principer antas även i
intressebolagens policyer.
Denna policy har utgångspunkt i våra kärnvärden:
• Affärsmässighet
• Beslutsamhet
• Respekt
Linc Årsredovisning 2024
43
Dessutom utgår Lincs hållbarhetspolicy från United Nations
Global Compact och dess tio principer samt 17 Sustainable
Development Goals.. Lincs ställningstagande avseende Global
Compacts tio principer sammanfattas nedan:
Mänskliga rättigheter
Princip 1: Linc stöder och respekterar internationella
mänskliga rättigheter.
• Princip 2: Linc verkar för att inte vara delaktig i brott mot
mänskliga rättigheter.
Arbetsrätt och socialt ansvar
• Princip 3: Linc verkar för föreningsfrihet och rätten till att sluta
kollektivavtal.
• Princip 4: Linc stöder avskaffandet av alla former av
tvångsarbete.
• Princip 5: Linc stöder avskaffandet av barnarbete.
• Princip 6:
Linc är för avskaffandet av diskriminering i arbetslivet.
Miljö
• Princip 7: Linc stöder försiktighetsprincipen vad gäller
miljörisker.
• Princip 8: Linc tar initiativ för att främja miljöansvar.
• Princip 9: Linc uppmuntrar till utveckling och spridning av
miljövänlig teknik.
Anti-korruption
• Princip 10: Linc verkar mot korruption i alla dess former,
inklusive utpressning och bestickning.
Avseende FNs Sustainable Development Goals bedöms
Lincs verksamhet framförallt påverka följande mål:
• Mål 3: Good health and well-being
• Mål 5: Gender equality
• Mål 8: Decent work and economic growth
• Mål 9: Industry, innovation and infrastructure
• Mål 10: Reduced inequalities
• Mål 12: Responsible consumption and production
• Mål 17: Partnerships for the goals
Regelefterlevnad, affärsetik och antikorruption
Lincs medarbetare eller till företaget anslutna konsulter ska
agera på ett etiskt korrekt sätt och efterleva alla lagar, regler
och föreskrifter i varje land där företaget bedriver verksamhet.
Representanter för Linc ska i förhandlingar och överenskommel-
ser med leverantörer, kunder, organisationer och myndigheter
agera professionellt och beslut ska fattas på ett objektivt sätt
och i företagets och dess ägares intresse. Linc har noll tolerans
mot alla former av korruption däribland givande och tagande av
mutor eller missbrukande av förtroendeställning. Linc ska vidare
konkurrera på rättvisa villkor och efterleva alla lokala lagar som rör
antitrust, monopol, konkurrensbegränsning eller kartellbildning.
Linc förväntar sig även att externa parter såsom leverantörer och
samarbetspartners följer principerna i denna uppförandekod.
Mänskliga rättigheter, icke-diskriminering och
arbetsrättsliga frågor
Linc stöder FNs konventioner för mänskliga rättigheter och
följer de lagar och förordningar som gäller i de länder företaget
bedriver verksamhet. Linc ska erbjuda anställda rättvisa och
rimliga arbetsvillkor samt en säker arbetsmiljö.
Linc är en icke-diskriminerande arbetsplats som (i) erbjuder alla
individer lika möjligheteter oavsett hudfärg, kön, nationalitet,
religion, etnisk tillhörighet eller andra särskiljande egenskaper,
(ii) arbetar aktivt för en företagskultur och arbetsgemenskap
fri från diskriminering och trakasserier och (iii) förväntar sig att
medarbetare i företaget tar ansvar för att detta uppnås.
Linc respekterar vidare anställdas rätt att organisera sig i fack-
föreningar och rätten att ingå kollektivavtal samt förbjuder alla
former av barnarbete och tvångsarbete, diskriminering och köp
av sexuella tjänster och barnpornografi.
Anställdas integritet och informationssäkerhet
Medarbetaruppgifter ska alltid hållas konfidentiella och förva-
ras i enlighet med gällande dataskyddslagar.
Miljöpåverkan
Linc anser att det finns en stark koppling mellan ett konsekvent
miljöarbete och långsiktigt värdeskapande. Lincs mål är att
främja en hållbar utveckling och skapa miljömedvetenhet på
alla nivåer i företaget. Detta ska ske genom att följa gällande
miljölagstiftning samt aktivt reducera företagets miljöpåverkan
genom att förebygga och minska föroreningar, användningen
av skadliga ämnen samt bidra till en långsiktigt hållbar utveck-
ling genom aktivt, systematiskt miljöarbete. Lincs ställningsta-
gande beskrivs ytterligare i Lincs miljöpolicy.
44 Linc Årsredovisning 2024
Intressekonflikter
Linc är politiskt oberoende och medarbetare och styrelse-
ledamöter ska verka för att affärsbeslut baseras på det bästa
för Linc och dess aktieägare samt undvika alla handlingar som
kan uppfattas som ett gynnande av ett företag, organisation,
enskilda personer eller andra intressenter på Lincs bekostnad.
Privata eller andra externa aktiviteter och finansiella intressen
ska vidare inte strida emot företagets intressen. Avtal med eller
andra former av uppdrag till närstående ska undvikas, alter-
nativt alltid anmälas till och godkännas av närmaste chef eller
bolagets ledning. Linc intar en neutral ställning i fråga om po-
litiska partier och kandidater. Varken företagets företagsnamn
eller tillgångar får användas för att främja politiska partiers eller
kandidaters intressen.
Marknadsföring och reklam
Linc bygger långsiktiga relationer med partners och leverantörer
genom att visa ärlighet och integritet i alla våra interaktioner.
Allt informationsutbyte, marknadsföring och uttalanden ska vara
korrekta, sanningsenliga och i enlighet med gällande lagar.
Konfidentiell information
Lincs medarbetare eller till företaget anslutna konsulter får inte
sprida eller missbruka konfidentiell information som ägs av
Linc eller som Linc fått tillgång till av tredje part. Konfidentiell
information är en värdefull tillgång och får endast användas för
företagets affärsändamål. Exempel på konfidentiell information
är icke offentlig information om Lincs verksamhet, finansiell
information, teknisk information, strategier, affärstransaktioner,
affärsprocesser, information om kunder och leverantörer, m.m.
Anställda förväntas vidta rimliga försiktighetsåtgärder för att
säkerställa den fysiska säkerheten för konfidentiell information.
Alla medarbetare ingår ett personligt sekretessavtal avseende
konfidentiell information. Avtalet förblir i kraft även efter
anställningens eller uppdragets avslutande.
Fysiska och intellektuella tillgångar
Företagets fysiska och intellektuella tillgångar ska endast brukas
för att uppnå företagets fastställda affärsmål. Anställda är skyldiga
att skydda företagets tillgångar mot skada, stöld och missbruk.
Redovisning och offentliggörande av finansiell information
Lincs ekonomiska transaktioner ska redovisas i enlighet med
gällande lagar, regelverk och redovisningsstandarder.
Redovisningen ska visa transaktioner på ett korrekt och
icke-missvisande sätt. Lincs redovisning ska vidare vara
relevant, tydlig och begriplig. Interna kontrollfunktioner och
processer är en förutsättning för att säkerställa korrekt
redovisning och rapportering av företegets resultat och
finansiella ställning. Finansiell information och övrig kurs-
påverkande information ska offentliggöras enligt gällande lag,
börsregler och övriga föreskrifter. Endast auktoriserad personal
får uttala sig om företagets finansiella ställning och utsikter i
enlighet med Lincs informationspolicy.
Insideraffärer
Företagets anställda, styrelseledamöter och i verksamheten
engagerade konsulter skall följa alla tillämpliga värdepappers-
lagar, inklusive regler om marknadsmissbruk och förordningar.
Företagets anställda får inte röja insiderinformation eller
använda insiderinformation för handel eller påverka handel
med finansiella instrument. Värdepappersaffärer för medarbe-
tare och styrelseledamöter i Linc samt i investeringsverksam-
heten engagerade konsulter regleras i Lincs insiderpolicy.
Ansvarutkrävande, kommunikation och
rapportering av överträdelser
Samtliga medarbetare i Linc, representanter inklusive
styrelseledamöter och i investeringsverksamheten engagerade
konsulter är ansvariga för efterlevnad av denna policy, relevanta
lagar och förordningar.
Om den anställde har frågor kring eller får vetskap om ett eventu-
ellt brott mot uppförandekoden eller lagar och förordningar ingår
det i arbetsuppgifterna att rapportera till närmaste chef eller vid
behov till en högre chef. Rapporten kan vara anonym eller med
kontaktuppgifter. Alla sådana rapporter ska behandlas konfidenti-
ellt. Repressalier mot en rapportör är inte acceptabelt.
Mottagare av rapporten eller informationen är skyldig att
genast vidta lämpliga åtgärder som syftar till att undersöka om,
och hur, eventuellt brott mot lagar, förordningar eller interna
policyer kunnat inträffa samt, när tillbörligt eller nödvändigt,
korrigera och förebygga brottets återkommande. Linc kom-
mer se till att omedelbara åtgärder vidtas vid brott mot lagar,
förordningar eller interna policyer och vid behov se till att
rapportering sker till berörda myndigheter. Se vidare Lincs
visselblåsarpolicy.
Lincs åtaganden
Linc ska inkludera hållbarhetsfrågor i investeringsanalysen och
beslut rörande Lincs portföljbolag. Linc har höga förväntningar
på anställda och externa parter i frågor gällande socialt ansvar,
miljöansvar och etik. Linc ska eftersträva att i våra processer
för bolagsstyrning verka för transparens och vara tydliga i vår
rapportering avseende hållbarhetsfrågor.
Frågor kring ansvarsfullt ägande, agerande och ansvarsfulla
investeringar ska ingå i styrelsens dagordning på regelbunden basis.
Linc Årsredovisning 2024 45
Utvärdering före nyinvesteringar
Linc har en väl utvecklad modell för analys av nya investerings-
möjligheter. I investeringsanalysen utvärderas efterföljande av
lagar och förordningar samt hur investeringsobjektet förhåller
sig till Global Compacts 10 principer. Linc kommer inte att
investera i bolag som inte lever upp till dessa krav.
Linc är ett investeringsbolag som investerar i en specifik
bransch (Life science). Vi tar dock generellt ställning emot att
investera i bolag med en inte obetydlig verksamhet inom utveck-
ling och produktion av vapen, bolag som bidrar till allvarlig miljö-
skada, industrier med globala leverantörskedjor med betydande
risker avseende arbetsmiljö och arbetsvillkor (främst textilindu-
strin och enklare mekanisk bearbetning), bolag som producerar
eller distribuerar pornografi och bolag inom tobaksindustrin.
UTDELNING
Styrelsen föreslår inte någon utdelning för räkenskapsåret
2024.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Styrelsen föreslår att de till årsstämman förfogade stående
vinstmedlen i moderföretaget disponeras enligt följande:
Överkursfond 1 166 945 037
Balanserat resultat 338 099 381
Årets resultat 920 542 742
Summa 2 425 587 160
Styrelsen föreslår att årsstämman 2024 att:
i ny räkning balanseras: 2 425 587 160
Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt hänvisas
till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande
bokslutskommentarer.
46 Linc Årsredovisning 2024
Linc Årsredovisning 2024 47
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrning inom Linc
INTRODUKTION
Bolagsstyrningen avser strukturen och processerna för verksam-
hetens styrning, ledning och kontroll. Lincs affärsverksamhet är
att investera i och att äga företag och som ägare skapa värde i
företagen och därmed även för Lincs aktieägare. God bolags-
styrning är därför centralt. Linc är ett svenskt aktiebolag noterat
på Nasdaq Stockholms huvudlista sedan 28 maj 2021. Bolags-
styrningen regleras bland annat av Aktiebolagslagen, Nasdaq
Stockholms regelverk för emittenter, Svensk kod för bolagsstyr-
ning (Koden), bolagsordningen, policyn för ansvarsfullt ägande
och agerande, samt styrelsens och verkställande direktörens ar-
betsordningar. Denna bolagsstyrningsrapport lämnas i enlighet
med årsredovisningslagen och Koden. Bolagsstyrningsrapporten
redogör för Lincs bolagsstyrning under räkenskapsåret 2024 och
har granskats av bolagets revisor, se sidorna 96–99.
AVVIKELSER FRÅN KODEN
Linc rapporterar i bolagsstyrningsrapporten om eventuella
avvikelser från Koden. Inga avvikelser från Koden förekommer.
AVVIKELSER FRÅN EMITTENTREGELVERKET
Linc rapporterar i bolagsstyrningsrapporten om eventuella
överträdelser av Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter.
Inga överträdelser av regelverket eller avvikelser från god
sed på aktiemarknaden, enligt beslut av Nasdaq Stockholms
disciplinnämnd eller uttalande från Aktiemarknadsnämnden,
har skett sedan Linc noterades på Nasdaq Stockholms
huvudlista.
BOLAGSORDNING
Nuvarande bolagsordning fastställdes på årsstämman den
12 april 2021. Den anger bland annat att styrelsens säte ska
vara i Stockholm, att styrelsens ledamöter årligen väljs av
årsstämman för tiden intill dess nästa årsstämma hållits samt
att styrelsen skall bestå av minst tre ledamöter och högst fem
ledamöter utan suppleanter. Förändringar i bolagsordningen
beslutas av bolagsstämman. Den fullständiga bolagsordningen
finns tillgänglig på Lincs hemsida.
Revisor
Aktieägarna genom bolagsstämman Valberedning
Ersättningsutskott
Revisionsutskott
Styrelse
Ledningsgrupp – VD, CFO
48 Linc Årsredovisning 2024
BOLAGSSTÄMMA
Aktieägarnas rätt att besluta i Lincs angelägenheter utövas via
bolagsstämman som är Lincs högsta beslutande organ. Bolags-
stämman beslutar bland annat om disposition beträffande
bolagets resultat, förändringar i bolagsordningen samt utser
styrelsens ledamöter, styrelseordförande och revisorer efter för-
slag från valberedningen. Årsstämma ska hållas inom sex må-
nader efter räkenskapsårets utgång och kallelse till årsstämma
i Linc ska, enligt Aktiebolagslagen, utfärdas tidigast sex veckor
och senast fyra veckor före stämman. Kallelse till bolagsstämma
skall ske genom annonsering i Post- och Inrikes tidningar samt
på Lincs hemsida. Att kallelse skett skall annonseras i Svenska
Dagbladet.
Förutom årsstämman kan extra bolagsstämmor samman-
kallas. Kallelse till extra bolagsstämma ska utfärdas tidigast sex
och senast tre veckor före bolagsstämman.
Rätt att delta i bolagsstämma
Aktieägare som vill delta i förhandlingarna på bolagsstämma
ska dels vara införd i den av Euroclear Sweden förda aktieboken
senast sex bankdagar före stämman, dels anmäla sig hos Bola-
get för deltagande i bolagsstämman senast den dag som ang-
es i kallelsen till stämman. Utöver att anmäla sig hos Bolaget
för deltagande måste aktieägare vars aktier är förvaltarregist-
rerade, genom en bank eller annan förvaltare, låta registrera
aktierna i eget namn så att aktieägaren är rösträttsberättigad i
bolagsstämmoaktieboken senast fyra bankdagar före bolags-
stämman. Aktieägare som önskar bli rösträttsregistrerade bör
informera sina förvaltare om detta i god tid före denna dag.
Aktieägare kan närvara vid bolagsstämman personligen eller
genom ombud och kan även biträdas av högst två personer.
Det är möjligt för aktieägare att anmäla sig till bolagsstämman
på flera olika sätt, vilka närmare anges i kallelsen till stämman.
Aktieägare är berättigade att rösta för samtliga aktier som
ifrågavarande aktieägare innehar.
Initiativ från aktieägare
Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat vid bolagsstäm-
ma ska skicka en skriftlig begäran härom till Bolagets styrelse.
Begäran måste normalt vara styrelsen tillhanda i god tid före
bolagsstämman, i enlighet med den information som tillhan-
dahålls på Bolagets webbplats i samband med offentliggöran-
det av tid och plats för bolagsstämman.
ÅRSSTÄMMA 2025
Lincs tredje årsstämma som noterat bolag kommer att hållas
den 15 maj 2025. Mer information om årsstämman finns på
Lincs hemsida.
Ägande per 31 December 2024 Antal aktier Andel av kapital Andel av röster
st %
%
Bengt Julander (privat och bolag) 33 121 195 57,2%
57,2%
Nordea fonder
3 134 778 5,4%
5,4%
Statestreet Bank & Trust Co (klientkonto)
2 395 932 4,1%
4,1%
Swedbank Robur fonder
2 348 507 4,1%
4,1%
Karl Tobieson
2 000 000 3,5%
3,5%
Danica Pension
1 094 402 1,9%
1,9%
Thomas Bergh
1 000 000 1,7%
1,7%
Investering & Tryghed
862 140 1,5%
1,5%
Handelsbanken fonder
776 686 1,3%
1,3%
Avanza Pension
742 110 1,3%
1,3%
Top 10
47 475 750 82,0%
82,0%
Övriga
10 434 697 18,0%
18,0%
Totalt
57 910 447 100,0%
100,0%
Källa: Euroclear
AKTIER, RÖSTER OCH ÄGANDE
Lincs aktier är noterade på Nasdaq Stockholms huvudlista
sedan 28 maj 2021. En börspost utgörs av 1 aktie. Moderbo-
laget har 57 910 447 stamaktier. Varje stamaktie representerar
en röst. Det finns ingen begränsning av hur många röster en
aktieägare kan avge vid bolagsstämma.
Linc Årsredovisning 2024
49
VALBEREDNING
Enligt Koden ska bolagsstämman utse valberedningens leda-
möter eller ange hur ledamöterna ska utses. Valberedningen
ska enligt Koden bestå av minst tre ledamöter, varav en ska
utses till ordförande. I enlighet med Koden ska majoriteten
av valberedningens ledamöter vara oberoende i förhållande
till Bolaget och bolagsledningen. Därutöver ska minst en av
valberedningens ledamöter vara oberoende i förhållande till
den i Bolaget röstmässigt största aktieägaren eller grupp av
aktieägare som samverkar om Bolagets förvaltning.
Vid årsstämma den 11 maj 2023 antogs instruktioner
för valberedningen att gälla tills vidare. Dessa instruktioner
sammanfattas nedan och fullständiga instruktioner finns
tillgänglig på Lincs hemsida.
Principer för tillsättande av och instruktioner för valbered-
ningen – sammanfattning
Vid utgången av tredje kvartalet varje år skall bolagets tre
största aktieägare eller ägargrupper erbjudas att vardera utse
en ledamot att ingå i valberedningen. Styrelsens ordförande
ingår i valberedningen. Valberedningens sammansättning skall
offentliggöras så snart den utsetts. Valberedningens mandat
löper till dess att ny valberedning utsetts. Sammansättningen
av valberedningen ska offentliggöras senast sex månader innan
årsstämman. Styrelsens ordförande, Bengt Julander, ingår i
valberedningen som ledamot.
Valberedningen ska bereda och till årsstämman
lämna förslag till:
val av ordförande på stämman;
val av styrelsens ordförande respektive ledamöter i
bolagets styrelse;
val av revisor och i förekommande fall revisorssuppleant;
ersättning till styrelseordförande, styrelseledamöter, revisor
samt i förekommande fall avseende utskottsarbete; och
i den mån så anses erforderligt, ändringar i instruktionen
för valberedningen.
Valberedningen skall enligt koden tillse att bolaget har en
styrelse som är lämplig med hänsyn till bolagets verksamhet,
utvecklingsskede och förhållanden i övrigt med en ändamål-
senlig sammansättning, präglad av mångsidighet och bredd
avseende ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund.
En jämn könsfördelning skall eftersträvas.
Valberedningen inför årsstämman 2025
Valberedningen inför årsstämman 2025 i Linc AB (publ) består
av följande personer:
Martin Julander som utsetts av Bengt Julander & Cronhamn
Invest AB (ordförande)
Katarina Hammar som utsetts av Nordea fonder
– Monica Åsmyr som utsetts av Swedbank Robur
Bengt Julander, styrelsens ordförande
Valberedningens sammansättning inför årsstämman 2025
består av representanter utsedda av bolagets två största ägare
och den fjärde största ägaren. Den tredje största ägaren, Capi-
tal Group, har avböjt deltagande i valberedningen. Representa-
tionen baseras på ägarförhållandena vid avstämningsdatumet i
enlighet med de antagna principerna.
STYRELSE
Styrelsens arbete
Styrelsen är, efter bolagsstämman, Bolagets högsta beslutsfat-
tande organ. Styrelsens arbetsuppgifter anges i Aktiebolagsla-
gen, Bolagets bolagsordning och Koden. Styrelsens arbete
styrs även av en skriftlig arbetsordning som fastställs årligen.
Arbetsordningen reglerar bland annat arbetsfördelning och
ansvarsfördelning mellan styrelsen, styrelseordföranden och
den verkställande direktören. Styrelsen fastställer även instruk-
tioner för styrelsens utskott/kommittéer, för den verkställande
direktören och för den finansiella rapporteringen.
Styrelsen svarar för Bolagets organisation och förvaltning-
en av Bolagets angelägenheter, vilket bland annat innefattar
ansvar för upprättande av övergripande, långsiktiga strategier
och mål, budget och affärsplaner, fastställande av riktlinjer för
att säkerställa att Bolagets verksamhet är långsiktigt värdeska-
pande, granskning och godkännande av bokslut, beslutsfattan-
de i frågor rörande investeringar och försäljningar, kapitalstruk-
tur och utdelningspolicy, utveckling och antagande av centrala
policyer, tillseende av att kontrollsystem finns för uppföljning
av att policyer och riktlinjer efterlevs, tillseende av att system
finns för uppföljning och kontroll av Bolagets verksamhet
och risker, betydande förändringar i Bolagets organisation
och verksamhet, utseende av Bolagets verkställande direktör
och fastställande av lön och andra anställningsförmåner för
Bolagets verkställande direktör och andra ledande befattnings-
havare, i enlighet med av bolagsstämman antagna riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare.
Normalt sett utses styrelseledamöter av årsstämman för ti-
den intill slutet av nästa årsstämma. Enligt Bolagets bolagsord-
ning ska antalet styrelseledamöter som väljs av bolagsstämman
vara lägst tre och högst fem utan suppleanter.
Enligt Koden ska styrelsens ordförande väljas av bolags-
stämman och ska se till att styrelsens arbete bedrivs effektivt
och att styrelsen fullgör sina åligganden.
Styrelsen träffas enligt ett årligt förutbestämt schema. Ut-
över dessa möten kan det kallas till ytterligare styrelsemöten för
att hantera frågor som inte kan skjutas upp till nästa ordinarie
styrelsemöte. Utöver styrelsemötena har styrelseordföranden
och den verkställande direktören en fortlöpande dialog rörande
ledningen av Bolaget.
Årligen genomförs en detaljerad utvärdering av styrelsen.
Utvärderingen omfattar bland annat styrelsens sammansättning,
individuella styrelsemedlemmar samt styrelsens arbete och rutiner.
Även styrelsens sammansättning ur ett mångfaldsperspektiv
50 Linc Årsredovisning 2024
utvärderas där bland annat en jämn könsfördelning eftersträvas.
Styrelsens sammansättning har under 2024 bestått av 50% kvinnor.
Koden innehåller regler avseende styrelseledamöternas
oberoende och uppställer krav på att majoriteten av
styrelseledamöterna ska vara oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen samt bolagets största aktieägare. Tre av leda-
möterna är oberoende till bolaget och bolagets ledning. Tre av
ledamöterna är oberoende i förhållande till de största aktieägarna.
Bolagets styrelse består vid utgången av verksamhetsåret
av fyra ordinarie ledamöter. Ledamöterna presenteras i avsnittet
”Styrelse”.
Styrelsen hade 15 protokollförda styrelsemöten under
verksamhetsåret 2024. Ledamöternas närvaro vid styrelsemötena
framgår av tabellen nedan.
driften av Bolaget. Arbetsfördelningen mellan styrelsen och
den verkställande direktören framgår av arbetsordningen för
styrelsen och instruktionen för den verkställande direktören. Den
verkställande direktören ansvarar även för att upprätta rapporter
och sammanställa information från bolagsledningen inför styrel-
semöten och är föredragande av materialet på styrelsemöten.
I enlighet med instruktionen för finansiell rapportering är
den verkställande direktören ansvarig för finansiell rapportering
i Bolaget och ska följaktligen säkerställa att styrelsen erhåller
tillräcklig information för att fortlöpande kunna utvärdera Bola-
gets finansiella ställning.
Verkställande direktören närvarar vid samtliga styrelsemö-
ten. Verkställande direktören är inte ledamot av styrelsen och
deltar inte i de punkter på styrelsemötets agenda där styrelsen
utvärderar verkställande direktören eller träffar bolagets revisor
för utvärdering av ledningen. Ledningsgruppen består av
verkställande direktören och finansdirektören, vilka presenteras
i avsnittet ”Ledning”.
ERSÄTTNINGAR TILL STYRELSE OCH LEDNING
Styrelse
Arvode och annan ersättning till styrelseledamöterna, inklusive
ordföranden, fastställs av bolagsstämman. Vid årsstämma den
15 maj 2024 beslutades att styrelsearvode ska utgå med 463 000
kr till styrelsens ordförande och med 231 500 kr till envar av öv-
riga styrelseledamöter. Ytterligare 46 300 kr skall utgå till leda-
möter i Revisionskokmmittén. Styrelsens ledamöter har inte rätt
till några förmåner efter att deras styrelseuppdrag har avslutats.
Arvoden framgår av not 8 Löner, ersättningar och upplysningar
om personal, styrelse och ledande befattningshavare.
Ledning
Vid årsstämma den 15 maj 2024 beslutades att anta riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare i Linc. Dessa
riktlinjer finns tillgängliga på bolagets hemsida. Ersättningen
till ledande befattningshavare för 2024 består av fast kontant
ersättning och avgiftsbaserad tjänstepension med försäkrings-
skydd samt sjukvårdsförsäkring. Ersättningar framgår av not 8
Löner, ersättningar och upplysningar om personal, styrelse och
ledande befattningshavare.
REVISOR
Revisorn ska granska Bolagets årsredovisning och räkenskaper
samt styrelsens och den verkställande direktörens förvaltning.
Revision av Lincs finansiella rapporter och räkenskaper samt
styrelsens och den verkställande direktörens förvaltning utförs
i enlighet med god revisionssed i Sverige. Efter varje räken-
skapsår ska Bolagets revisor lämna en revisionsberättelse och
en koncernrevisionsberättelse till årsstämman.
Enligt Bolagets bolagsordning ska Bolaget ha en eller två
revisorer med högst två revisorssuppleanter. Till revisor kan
även registrerat revisionsbolag utses. Bolagets revisor är Öhrlings
Närvaro/
styrelsemöten
Bengt Julander 15 / 15
Marianne Dicander Alexandersson 14 / 15
Ulrika Dellby 15 / 15
Anders Hansen 12 / 15
Revisionskommitté
Bolaget har en revisionskommitté bestående av två ledamöter:
Ulrika Dellby (ordförande) och Marianne Dicander Alexandersson.
Revisionskommittén ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka Bolagets finansiella rappor-
tering, övervaka effektiviteten i Bolagets interna kontroll och risk-
hantering, hålla sig informerat om revisionen av årsredo visningen
och koncern redovisningen, granska och övervaka revisorns
opartiskhet och självständighet och därvid särskilt uppmärksamma
om revisorn tillhandahåller Bolaget andra tjänster än revision, samt
biträda vid upprättandet av förslag till bolagsstämmans beslut om
revisorsval. Under året har fem möten med revisionskommittén
genomförts där samtliga ledamöter närvarat vid samtliga möten.
Ersättningskommitté
Bolagets styrelse har en ersättningskommitté bestående av
styrelsen som helhet. Bengt Julander är ordförande för ersätt-
ningskommittén. Ersättningskommittén ska bland annat bereda
förslag avseende ersättningsprinciper, ersättningar och andra
anställningsvillkor för bolagsledningen. Ersättningskommittén
ska även följa och utvärdera pågående och under året avslutade
program för rörliga ersättningar till bolagsledningen, tillämp-
ningen av de riktlinjer för ersättningar till ledande befattnings-
havare som bolagsstämman enligt lag ska fatta beslut om samt
gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i Bolaget.
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR OCH LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Den verkställande direktören är underordnad styrelsen och
ansvarar för Bolagets löpande förvaltning och den dagliga
Linc Årsredovisning 2024
51
PricewaterhouseCoopers AB (PwC) med Patric Kruse (född
1989) som huvudansvarig revisor.
PwC har under räkenskapsåret 2024 inte anlitats för ytterli-
gare tjänster utöver revisionsuppdraget. Samtliga tjänster som
tillhandahållits är förenliga med bestämmelserna i revisors-
lagen (2001:883) och FAR:s yrkesetiska regler avseende revisors
opartiskhet och självständighet. Uppgift om arvoden framgår
av not 7 Revisionsarvoden.
Internrevision
Enligt Koden ska styrelsen årligen utvärdera behovet av en sär-
skild granskningsfunktion (internrevision). Styrelsens uppfatt-
ning är att det för närvarande inte föreligger något behov av en
sådan funktion i verksamheten. Det finns instruktioner och en
löpande utvärdering sker av att ansvariga personer i organisa-
tionen har den kompetens och de stödresurser som krävs för
att fullgöra arbetet i samband med framtagandet av finansiella
rapporter.
INTERN KONTROLL OCH RISKHANTERING
Allmänt
Linc har inrättat ett ramverk för intern kontroll som syftar till
att uppnå en effektiv organisation som når de målsättningar
som har satts upp av styrelsen. Detta ramverk inbegriper ett
arbete med att säkerställa att Bolagets verksamhet bedrivs
korrekt och effektivt, att lagar och regler efterlevs samt att den
finansiella rapporteringen är korrekt, tillförlitlig och i enlig-
het med tillämpliga lagar och regler. Lincs arbete med intern
kontroll innefattar följande moment: kontrollmiljö, riskbedöm-
ning, kontrollaktiviteter, information och kommunikation samt
övervakning.
Kontrollmiljö
Lincs kontrollmiljö är baserad på arbetsfördelningen mellan
styrelse, styrelsens utskott/kommittéer, verkställande direktör
och CFO samt de värderingar som styrelsen och bolagsled-
ningen kommunicerar och arbetar utifrån. I syfte att behålla
och utveckla en väl fungerande kontrollmiljö samt att efterleva
tillämpliga lagar och regler har Bolagets styrelse, som ytterst
ansvarigt organ, fastställt ett antal grundläggande dokument
av betydelse för intern kontroll och riskhantering vilka består av
styrdokument, policyer, och instruktioner, innefattande bland
annat arbetsordning för styrelsen och revisionskommittén,
instruktioner för verkställande direktör, finanspolicy,
informationspolicy, insiderpolicy samt ekonomihandbok.
Tillämpliga policyer och instruktioner distribueras till
berörda anställda inom Linc.
Riskbedömning
Linc har inrättat ett ramverk för riskbedömning som innebär att
Bolaget årligen genomför en riskanalys och riskbedömning. I
enlighet med detta ramverk identifieras och kategoriseras risker
i följande områden:
affärsmässiga/operationella risker
finansiella risker
hållbarhetsrisker
politiska risker
Bolagets mål med riskanalysen är att identifiera de största
riskerna som kan hindra Bolaget från att nå dess mål eller
genomföra dess affärsidé. Målsättningen är även att utvärdera
dessa risker baserat på sannolikheten för att de uppkommer i
framtiden och i vilken mån riskerna skulle kunna påverka Bola-
gets målsättningar för det fall de skulle inträffa.
Bolagets CFO rapporterar årligen identifierade risker till
revisionskommittén och styrelsen. Styrelsen utvärderar sedan
Bolagets riskhanteringssystem, däribland riskbedömningar, i en
årlig riskrapport i vilken de mest väsentliga delarna av Bolagets
interna kontroll och riskhantering granskas i detalj. Syftet med
detta förfarande är att säkerställa att väsentliga risker hanteras
och att kontroller som motverkar identifierade risker är imple-
menterade.
Kontrollaktiviteter
Linc har inrättat en riskhanteringsprocess som innefattar ett an-
tal nyckelkontroller av sådant som ska upprättas och fungera i
riskhanteringsprocesserna. Kontrollkraven utgör ett viktigt verk-
tyg som möjliggör för styrelsen att leda och utvärdera informa-
tion från bolagsledningen samt att ta ansvar för identifierade
risker. Bolaget fokuserar på att dokumentera och utvärdera
de största riskerna relaterade till finansiell rapportering för att
säkerställa att Bolagets rapportering är korrekt, tillförlitlig och i
enlighet med tillämpliga lagar och regler. Dokumentation och
utvärdering av riskhanteringsprocessen relaterad till finansiell
rapportering presenteras regelbundet av CFO till Bolagets
revisionskommitté samt ingår som underlag i styrelsens årliga
riskutvärdering.
Information och kommunikation
Lincs styrelse har antagit en informationspolicy och en insi-
derpolicy vilka styr Bolagets hantering och kommunikation av
insiderinformation och annan information. Insiderpolicyn avser
att reducera riskerna för insiderhandel och annat olagligt age-
rande samt att underlätta Bolagets efterlevnad av tillämpliga
regler för hantering av insiderinformation. Bolagets kommuni-
kation ska vara långsiktig och förenlig med Bolagets varumärke,
52 Linc Årsredovisning 2024
vision, affärsidé, strategier, mål och värderingar. Kommunika-
tionen ska vara öppen, saklig, välstrukturerad och välplanerad.
Bolaget ska lämna korrekt, relevant och fullständig information
i enlighet med tillämpliga lagar och regler.
Övervakning
En självutvärdering av den interna kontrollens effektivitet ska
genomföras årligen av identifierade personer inom organisa-
tionen. Bolagets CFO är ansvarig för att presentera resultatet av
självutvärderingen för revisionskommittén och styrelsen. En vis-
selblåsarpolicy finns för att anställda och övriga intressenter ska
kunna framföra påpekanden om eventuella brister i finansiella
rapportering eller andra missförhållanden i bolaget.
Linc Årsredovisning 2024
53
Styrelse
BENGT JULANDER
Född 1953. Ordförande sedan1991.
Oberoende i förhållande till Bolaget/Större aktieägare:Nej/Nej
Utbildning:Bengt är utbildad apotekare, M. Sc. från Uppsala Universitet.
Övriga nuvarande uppdrag:Styrelseordförande i Knil AB samt styrelseledamot i,
Cronhamn Invest AB, Livland Skog AB, Ninex AB och Reison Medical AB
. Styrelseleda-
mot och suppleant i mindre dotterbolag till dessa bolag eller mindre familjebolag.
Innehav i Linc AB: BengtJulander äger33 121 195aktier privat och genom bolag.
ANDERS HANSEN
Född 1974. Styrelseledamot sedan 2020.
Oberoende i förhållande till Bolaget/Större aktieägare:Ja/Ja
Utbildning:Leg. läkare och civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga nuvarande uppdrag:Specialist i psykiatri, Sofiahemmet Sjukhus.
Styrelseledamot i Gram Medicin AB.
Innehav i Linc AB: Anders Hansen äger 271 710 aktier i Linc AB genom bolag.
ULRIKA DELLBY
Född 1966. Styrelseledamot sedan 2020.
Oberoende i förhållande till Bolaget/Större aktieägare: Ja/Ja
Utbildning: Civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga nuvarande uppdrag: Styrelseordförande i Fasadgruppen Group AB, vice styrelse-
ordförande i BICO AB och ledamot i Lifco AB, Arjo AB, Elanders AB, Kungliga Drama-
tiska Teatern AB samt Werksta Nordic AB.
Innehav i Linc AB: Ulrika Dellby äger 160 000 aktier i Linc AB.
MARIANNE DICANDER ALEXANDERSSON
Född 1959. Styrelseledamot sedan 2021.
Oberoende i förhållande till Bolaget/Större aktieägare: Ja/Ja
Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik, Chalmers tekniska högskola, Göteborg
Övriga nuvarande uppdrag: Styrelseordförande i Sahlgrenska Science Park AB, Occlu-
tech Holding AG och Saminvest AB. Ledamot i Oblique Therapeutics AB, Konstfack
AB, MDA Management AB, Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademin och styrgrupps-
ordförande i R2B Research to Business med IVA´s 100-lista.
Innehav i Linc AB: Marianne Dicander Alexandersson äger 100 000 aktier i Linc AB.
54 Linc Årsredovisning 2024
Ledning
KARL TOBIESON
Född 1974. VD sedan 2020.
Tidigare erfarenheter: Karl Tobieson var vd för MedCap AB 2008–2020. Dessförinnan
drev han en corporate finance firma tillsammans med en partner och var innan
dessinvestment Manager på Centrecourt och Cell Innovation. Karl Tobieson inledde
sin karriär som trainee på Volvo.
Utbildning: Karl Tobieson har en master imaskinteknik med inriktning industriell
ekonomi, från Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm.
Styrelsebefattning:Styrelseordförande MedCap AB och Tobieson & Svennewall AB och
styrelseledamot i Alder Therapeutics AB och Melius Pharma AB.
Innehav i Linc AB: Karl Tobieson äger 2 000 000 aktier i Linc AB och äger aktier i MedCap.
THOMAS BERGH
Född 1982. CFO sedan 2020.
Tidigare erfarenheter: Thomas Bergh var investment manager på MedCap AB
2016–2020. Dessförinnan var han under nio år verksam inom investment banking
på Morgan Stanley i Stockholm och UBS i London.
Utbildning: Thomas Bergh är civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm.
Styrelsebefattning: Styrelseledamot Gesynta Pharma AB, ACE Health AB, nWise AB, nWi-
se Ägare AB, Animal Probiotics Sweden AB och Oncorena Holding AB.
Innehav i Linc AB: Thomas Bergh äger 1 000 000 aktier i Linc AB.
Linc Årsredovisning 2024
55
Rapport över resultat för Investmentföretaget
Belopp i tkr
2024-01-01
2023-01-01
Not
2024-12-31
2023-12-31
Förändring i verkligt värde av andelar i portföljbolag
och andra investeringar
11
1 291 206
655 796
Övriga rörelseintäkter
6
12
4
19
3 650
Resultat från förvaltningsverksamheten
5
1 291 217
659 450
Övriga externa kostnader
7
-2 897
-2 749
Personalkostnader
8
-11 334
-8 052
Rörelseresultat
1 276 987
648 649
Finansiella intäkter
9
25 458
17 452
Finansiella kostnader
9
-5 000
0
Resultat från finansiella poster
20 458
17 451
Resultat före skatt
1 297 445
666 100
Inkomstskatt
10
4 159
-46 641
Årets resultat
1 301 603
619 459
Summa årets resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare
1 301 603
619 459
Innehav utan bestämmande inflytande
Resultat per aktie (kr) hänförlig till moderbolagets aktieägare,
före och efter utspädning
22,5
10,7
Genomsnittligt antal utestående aktier
57 910 447
57 910 447
56 Linc Årsredovisning 2024
Investmentföretagets rapport över totalresultat
2024-01-01
2023-01-01
2024-12-31
2023-12-31
Årets resultat
1 301 603
619 459
Övrigt totalresultat för året:
Summa totalresultat för året
1 301 603
619 459
Summa totalresultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare
1 301 603
619 459
Resultat per aktie, SEK
22,5
10,7
Genomsnittligt antal aktier
57 910 447
57 910 447
Antal utestående aktier vid periodens utgång
57 910 447
57 910 447
Linc Årsredovisning 2024
57
Rapport över finansiell ställning för Investmentföretaget
Belopp i tkr
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Investeringar i aktier och värdepapper
11
3 295 076
2 945 131
Investeringar i kapitalförsäkring och räntefonder
11
882 710
2 711
Lånefordringar portföljbolag
12
81 101
34 801
Uppskjutna skattefordringar
10, 11
4 272
113
Summa anläggningstillgångar
4 263 159
2 982 755
Omsättningstillgångar
Övriga fordringar
13
20 162
24 559
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
14
6 437
4 678
Likvida medel
549 657
519 978
Summa omsättningstillgångar
576 256
549 215
SUMMA TILLGÅNGAR
4 839 415
3 531 971
Belopp i tkr
Not
2024-12-31
2023-12-31
EGET KAPITAL
Eget kapital hänförligt till moderföretagets ägare15
Aktiekapital
5 791
5 791
Överkursfond
1 166 945
1 166 945
Balanserat resultat inklusive årets resultat
3 657 922
2 356 319
Summa eget kapital
4 830 658
3 529 055
SKULDER
Långfristiga skulder
Uppskjutna skatteskulder
10, 11
Summa långfristiga skulder
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
85
3
Aktuella skatteskulder
11
11
Övriga skulder
16
3 294
272
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
17
5 367
2 630
Summa kortfristiga skulder
8 757
2 915
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL
4 839 415
3 531 971
500
58 Linc Årsredovisning 2024
Rapport över förändringar i Investmentföretagets eget kapital
Balanserat
Överkurs-resultat inkl Summa
Belopp i tkr
Not
Aktiekapital
fondårets resultateget kapital
Ingående balans per 2023-01-01
15
5 791
1 166 945
1 736 860
2 909 596
Totalresultat
Årets resultat
619 459
619 459
Övrigt totalresultat
Summa Totalresultat
619 459
619 459
Transaktioner med aktieägare
Summa Transaktioner med aktieägare
Utgående balans per 2023-12-31
15
5 791
1 166 945
2 356 319
3 529 055
Ingående balans per 2024-01-01
15
5 791
1 166 945
2 356 319
3 529 055
Totalresultat
Årets resultat
1 301 603
1 301 603
Övrigt totalresultat
Summa Totalresultat
1 301 603
1 301 603
Transaktioner med aktieägare
Summa Transaktioner med aktieägare
Utgående balans per 2024-12-31
15
5 791
1 166 945
3 657 922
4 830 658
Linc Årsredovisning 2024
59
Rapport över kassaflöden i Investmentföretaget
2024-01-01
2023-01-01
Belopp i tkr
Not
2024-12-31
2023-12-31
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
1 276 987
648 649
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
– Övriga poster ej kassapåverkande
2 861
161
– Resultat av verkligt värdeförändring
11
-1 291 206
-659 446
Erhållen ränta
25 043
13 261
Erlagd ränta
0
0
Betald skatt
11
-53
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
och operationella investeringar
13 696
2 572
Förändringar i rörelsekapital
Ökning/minskning kundfordringar
Ökning/minskning av rörelsefordringar
0
0
Ökning/minskning av rörelseskulder
17
-27
Operationella investeringar
Förvärv och investeringar i portföljbolag, kapitalförsäkring och räntefonder
11
-1 154 193
-122 104
Försäljning av andelar i portföljbolag, kapitalförsäkring och räntefonder
11
1 240 480
71 900
19
0
3 650
Lämnade lån till portföljbolag
12
-66 245
-32 809
Ökning fordran hos portföljbolag
-60 048
-26 167
Minskning fordran hos portföljbolag
55 973
22 417
Summa förändringar i rörelsekapital
15 984
-83 141
Kassaflöde från den löpande verksamheten
29 679
-80 569
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Periodens kassaflöde
29 679
-80 569
Likvida medel vid periodens början
519 978
600 547
Likvida medel vid periodens slut
549 657
519 978
60 Linc Årsredovisning 2024
Resultaträkning för juridisk person
2024-01-01 2023-01-01
Belopp i tkr Not 2024-12-31 2023-12-31
Rörelsens intäkter
Övriga rörelseintäkter 6 12 4
Summa rörelsens intäkter 12 4
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 7 -2 897 -2 749
Personalkostnader 8 -11 334 -8 052
Summa rörelsens kostnader -14 230 -10 801
Rörelseresultat -14 219 -10 797
Resultat från andelar i koncernföretag 20 -20 -16
Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 19 37 907
Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar 912 713 -98 882
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 25 458 17 452
Räntekostnader och liknade resultatposter 0 0
Resultat från finansiella poster 938 151 -43 540
Resultat före skatt 923 932 -54 337
Skatt på årets resultat 10 -3 389 -1 491
Årets resultat 920 543 -55 828
Rapport över totalresultat för juridisk person
2024-01-01 2023-01-01
2024-12-31 2023-12-31
Årets resultat
920 543 -55 828
Övrigt totalresultat:
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
Summa totalresultat 920 543 -55 828
Linc Årsredovisning 2024
61
Balansräkning för juridisk person
Belopp i tkr Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i dotterbolag 20 47 67
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 21 209 566 161 315
Andra långfristiga placeringar 1 566 991 755 803
Andra långfristiga fordringar 81 101 34 801
Summa finansiella anläggningstillgångar 1 857 705 951 985
Uppskjuten skattefordran 9 181 12 570
Summa anläggningstillgångar 1 866 886 964 555
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övriga fordringar 20 162 24 559
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 14 3 450 4 678
Summa kortfristiga fordringar 23 612 29 237
Kassa och bank 549 657 519 978
Summa omsättningstillgångar 573 269 549 215
SUMMA TILLGÅNGAR 2 440 155 1 513 770
62 Linc Årsredovisning 2024
Balansräkning för juridisk person, forts
Belopp i tkr Not 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 15
Bundet eget kapital
Aktiekapital 5 791 5 791
Reservfond 20 20
Summa bundet eget kapital 5 811 5 811
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 166 945 1 166 945
Balanserat resultat 338 099 393 927
Årets resultat 920 543 -55 828
Summa fritt eget kapital 2 425 587 1 505 044
Summa eget kapital 2 431 398 1 510 855
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 85 3
Aktuella skatteskulder 11 11
Övriga skulder 16 3 293 272
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 17 5 367 2 630
Summa kortfristiga skulder 8 757 2 915
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 2 440 155 1 513 770
Linc Årsredovisning 2024
63
Rapport över förändringar i eget kapital i juridisk person
Not
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Överkurs-
fond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Summa
eget
kapitalBelopp i tkr
Eget kapital per 2023-01-01 15 5 791 20 1 166 945 471 477 -77 550 1 566 683
Totalresultat:
Årets resultat -55 828 -55 828
Resultatdisposition enligt beslut
vid bolagsstämma
– Resultat balanserat i ny räkning -77 550 77 550
Summa totalresultat -77 550 21 722 -55 828
Eget kapital per 2023-12-31 15 5 791 20 1 166 945 393 927 -55 828 1 510 855
Eget kapital per 2024-01-01 15 5 791 20 1 166 945 393 927 -55 828 1 510 855
Totalresultat:
Årets resultat 920 543 920 543
Resultatdisposition enligt beslut
vid bolagsstämma
– Resultat balanserat i ny räkning -55 828 55 828
Summa totalresultat -55 828 976 371 920 543
Eget kapital per 2024-12-31 15 5 791 20 1 166 945 338 099 920 543 2 431 398
64 Linc Årsredovisning 2024
Rapport över kassaflöden i juridisk person
2024-01-01 2023-01-01
Belopp i tkr Not 2024-12-31 2023-12-31
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -14 219 -10 797
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 2 861 161
Erhållen ränta 25 043 13 261
Erlagd ränta 0 0
Erhållen utdelning 0 3 650
Betald skatt 11 -53
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 13 696 6 222
Förändringar i rörelsekapital
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar -10 270 -19 559
Ökning/minskning övriga kortfristiga skulder 17 -27
Summa förändringar i rörelsekapital -10 252 -19 587
Kassaflöde från den löpande verksamheten 3 443 -13 365
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Förvärv av andelar i koncernföretag 20 -50
Förvärv av andelar i intresseföretag 21 -63 956 -25 299
Avyttring av andelar i intresseföretag 21 69 497
Köp av finansiella anläggningstillgångar -1 151 987 -134 095
Försäljning av finansiella anläggningstillgångar 1 242 180 22 743
Kassaflöde från investeringsverksamheten 26 236 -67 204
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Periodens kassaflöde 29 679 -80 569
Likvida medel vid periodens början 519 978 600 547
Likvida medel vid periodens slut 549 657 519 978
Linc Årsredovisning 2024
65
2.1 GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Redovisningen har upprättats i enlighet med IFRS Redovis-
ningsstandarder som utfärdats av International Accounting
Standards Board (IASB) i den lydelse som godkänts av EU-kom-
missionen för tillämpning inom Europeiska Unionen. Vidare
har RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner
tillämpats. Redovisningsprinciperna har
tillämpats konsekvent för alla perioder som finansiella
rapporter avser, om inte annat anges.
I och med att Linc enligt kriterierna i IFRS 10 utgör ett
investmentföretag konsolideras inte dotter- eller intresseföre-
tagen. Istället värderas innehaven till verkligt värde i enlighet
med IFRS.
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när
denna redovisning upprättats anges nedan.
Att upprätta rapporter i överenstämmelse med IFRS kräver
användning av en del viktiga uppskattningar för redovisnings-
ändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar vid
tillämpningen av bolagets redovisningsprinciper. De områden
som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa
eller sådana områden där antaganden och uppskattningar är
av väsentlig betydelse för redovisningen anges i not 4.
I de fall företaget (i denna rapport förtydligat med ’Juridisk
person’ angivet) tillämpar andra redovisningsprinciper än
Investmentföretaget anges detta separat i slutet av detta
avsnitt (2.11 Redovisningsprinciper i juridisk person).
Nya och ändrade standarder som ska tillämpas
av koncernen i innevarande period
2024 har inga nya eller ändringar av standarder trätt i kraft
som fått någon väsentlig inverkan på Lincs finansiella ställning
eller resultat.
Noter
Standarder, ändringar och tolkningar av befintliga
standarder som träder i kraft 2025 eller senare och
som bedöms kunna få eller ha påverkan på de
finansiella rapporterna
Vid upprättandet av koncernredovisningen per 31 december
2024 har ett antal standarder och tolkningar publicerats vilka
träder i kraft 2025 eller senare. IFRS 18 kommer att ersätta IAS
1 och ska tillämpas för räkenskapsår som börjar 1 januari 2027
eller senare. Koncernen kommer att tillämpa den nya standarden
från dess obligatoriska ikraftträdandedatum och ledningen
utvärderar för närvarande vilka effekter tillämpningen kommer
att ha på koncernens finansiella rapporter. Ingen av övriga
publicerade standarder bedöms ha någon väsentlig påverkan
på koncernens finansiella rapporter.
2.2 VÄRDERINGSGRUNDER TILLÄMPADE VID
UPPRÄTTANDE AV DE FINANSIELLA RAPPORTERNA
Investmentföretag
Linc AB är ett så kallat investmentföretag enligt IFRS 10 och vär-
derar innehaven i portföljbolagen till verkligt värde. Kriterierna
går kortfattat ut på att ett investmentföretag:
– Erhåller medel från en eller flera investerare i syfte att förse
dessa investerare med investeringsförvaltningstjänster
– Förbinder sig genom sina investerare till att verksam-
hetens syfte är att investera medel för att uppnå avkastning
uteslutande genom kapitaltillväxt och/eller investerings-
intäkter
– Mäter och utvärderar avkastningen på alla sina investeringar
baserat på verkligt värde
Företagsledningen gör bedömningen att ovan angivna kriterier
för att utgöra ett investmentföretag är uppfyllda. Innebörden är
att företag som utgör dotterbolag eller intresseföretag
(och utgör en del av investeringsportföljen) inte konsolideras,
Linc AB (’Linc’ eller ’Företaget’) är ett publikt aktiebolag som är
registrerat i Sverige och har sitt säte i Stockholm, Sverige.
Adressen till huvudkontoret är Vasagatan 28, 111 20 Stockholm,
Sverige. Lincs aktie är noterad på Nasdaq Stockholms huvud-
lista sedan 28 maj 2021.
Linc investerar i bolag i Life Science-sektorn, publika och
privata.
Linc har ett fokus på bolag med egna produkter som har
global potential, oftast läkemedel eller medicintekniska produkter.
Årsredovisningen för investmentföretaget och juridisk
person för verksamhetsåret 1 januari - 31 december 2024 har
godkänts för utfärdande av styrelsen den 20 mars 2025.
Samtliga belopp redovisas i tusentals kronor (tkr) om inte
annat anges.
Not 1 Allmän information
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper
66
Linc Årsredovisning 2024
utan istället värderas till verkligt värde. Linc har inga innehav
som ska konsolideras under någon av rapporteringsperioderna.
Investeringar redovisas till verkligt värde via resultaträkningen i
enlighet med IFRS 9 Finansiella instrument.
Följande viktiga bedömningar har gjorts vid bedömningen att
bolaget klassificeras som ett investmentbolag:
– Linc investerar i portföljbolag i syfte att generera avkastning
i form av kapitalavkastning och värdestegring. Linc erhåller
inte eller har som mål att erhålla, övriga förmåner från
bolagets investeringar som inte är tillgängliga för andra
parter som inte är närstående till investeringsobjektet.
Det kommersiella syftet inte är att ta fram medicinska
produkter som sådana, utan snarare att investera för att
skapa och maximera avkastningen.
– Vidare så är det primära måttet på portföljbolaget baserat
på verkligt värde. Linc övervakar och följer upp utvecklingen
i portföljbolaget, till exempel via studier och kliniska
prövningar, men det primära syftet för övervakning av dessa
andra nyckeltal är att få en bättre förståelse för utvecklingen
av verkligt värde och för att bedöma eventuella framtida
tilläggsinvesteringar.
– Bolaget har en dokumenterad exitstrategi för alla sina
portföljbolag. Linc:s investeringsstrategi är att behålla
investeringar en begränsad period. Före varje beslut om att
investera i ett bolag, måste detta bolag eller utvecklings-
projekt ha en klar potential för slutlig exit, exempelvis säljas
till en extern part, att tillgången kan överföras eller att det
finns en potential att för projektet (portföljbolaget) licensieras
till en extern part med hög avkastning till globala partners.
Exitstrategierna beaktas i värderingarna.
2.3 SEGMENTSRAPPORTERING
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer
med den interna rapporteringen som lämnas till den hög-
ste verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande
beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av
resurser till, och bedömning av, rörelsesegmentens resultat. I
Lincs fall har detta bedömts vara Verkställande direktören. Lincs
verksamhet består primärt av investeringar i noterade och ono-
terade aktier, vilka särskilt följs upp internt som separata om-
råden då innehaven är förenade med olika värderingsmetoder.
Tillgångar och verksamheter som inte utgör andelar i noterade
respektive onoterade portföljbolag, såsom andelar i kapital-
försäkringar, fonder och andra placeringar, ingår i Ofördelade
poster i segmentsrapporteringen. I segmentsrapporteringen
inkluderas ett onoterat bolag fram till första dagen för uppta-
gande på marknadsplats för allmän handel (noteringsdagen).
Eventuella värdeförändringar fram till noteringsdagen hänförs
segmentet Onoterade innehav. Från och med noteringsdagen
hänförs värdeförändringar av innehavet till segmentet Notera-
de innehav.
2.4 OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta och rapportvaluta
I redovisningen används svenska kronor (SEK) som rapport-
valuta, vilket också är företagets funktionella valuta och
rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen.
Valutakursvinster och förluster som uppkommer vid betal-
ning av sådana transaktioner och vid omräkning av monetära
tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs,
redovisas i resultaträkningen. Valutakursdifferenser på utlåning
och upplåning redovisas i finansnettot, medan övriga valuta-
kursdifferenser ingår i rörelseresultatet.
2.5 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar och skulder
redovisas i balansräkningen vid det datum då företaget blir part
enligt instrumentets avtalsmässiga villkor.
Finansiella tillgångar och skulder redovisas första gången till
verkligt värde plus transaktionskostnader, vilket gäller alla
finansiella tillgångar och skulder som inte redovisas till verkligt
värde via resultaträkningen. Finansiella tillgångar och skulder
värderade till verkligt värde via resultaträkningen redovisas
första gången till verkligt värde, medan hänförliga transak-
tionskostnader redovisas i resultaträkningen. Finansiella till-
gångar tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet
realiseras, förfaller eller Investmentbolaget förlorar kontrollen
över dem. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. Fi-
nansiella skulder tas bort från balansräkningen när förpliktelsen
i avtalet har fullgjorts eller på annat sätt utsläckts.
Principer för klassificering av finansiella
tillgångar och skulder
För finansiella tillgångar finns tre värderingskategorier, vilka är
Upplupet anskaffningsvärde, Verkligt värde med värdeföränd-
ringar i övrigt totalresultat och Verkligt värde med värdeför-
ändringar redovisade i resultatet. Inom företaget finns enbart
finansiella tillgångar i den förstnämnda och den sistnämnda
kategorin. Finansiella skulder värderas antingen till upplupet
anskaffningsvärde eller till verkligt värde med förändringarna
redovisade i resultatet.
Finansiella tillgångar redovisade till
upplupet anskaffningsvärde
En finansiell tillgång värderas till upplupet anskaffningsvärde
om den hanteras inom en affärsmodell vars syfte är att realisera
den finansiella tillgångens kassaflöden genom att erhålla
kontraktsenliga kassaflöden och de kontraktsenliga kassa-
flödena enbart består av återbetalning av kapitalbelopp och
eventuell utestående ränta.
Linc Årsredovisning 2024
67
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultat-
räkningen är finansiella instrument som innehas för handel
alternativt finansiella tillgångar som bestämts tillhöra denna
kategori. En finansiell tillgång klassificeras i denna kategori om
den förvärvas huvudsakligen i syfte att erhålla avkastning genom
utdelning och värdeförändringar från den finansiella tillgången.
Finansiella instrument
Bolaget klassificerar i enlighet med reglerna för investment-
företag i IFRS 10 och IAS 28 sina investeringar i portföljbolag,
som annars skulle redovisats som dotter eller intresseföretag,
som investeringar i aktier och värdepapper. Dessa investeringar,
samt innehav i andra finansiella instrument som förvärvats i
syfte att erhålla avkastning, redovisas till verkligt värde genom
resultaträkningen enligt de metoder som beskrivs ovan.
Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla betalning
fastställts. Resultatraden Resultat av verklig värdeförändring
i andelar av portföljbolag består av nettot av realiserade och
orealiserade värdeförändringar, vilket innebär att det inte görs
någon åtskillnad mellan värdeförändringar för avyttrade värde-
papper och värdeförändring av kvarvarande värdepapper.
Likvida medel
I likvida medel ingår kassa, banktillgodohavanden, övriga kort-
fristiga placeringar med en löptid på högst tre månader från
anskaffningstidpunkten. Checkräkningskredit redovisas som
upplåning bland kortfristiga skulder.
Övriga tillgångar
Övriga finansiella tillgångar (lånefordringar till portföljbolag,
övriga finansiella tillgångar och kundfordringar) är normalt
klassificerade som tillgångar redovisade till upplupet anskaff-
ningsvärde. Dessa tillgångar är inom tillämpningsområdet för
justering för förväntade kreditförluster. Värdet av tillgången
justeras för eventuella förväntade kreditförluster under fordrans
hela löptid.
Finansiella skulder
Bolagets upplåning klassificeras som övriga finansiella skulder och
värderas till upplupet anskaffningsvärde. Per presenterade balans-
dagar förekommer inte någon extern upplåning från kreditinstitut.
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder redovisas inledningsvis till verkligt värde och
därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden. Redovisat värde för leverantörsskulder
förutsätts motsvara dess verkliga värde, eftersom denna post är
kortfristig till sin natur.
Värdering av finansiella tillgångar till verkligt värde
Uträkningen av verkligt värde baseras på bestämmelser i
IFRS 13 Värdering till verkligt värde vad gäller uträkning och
rapportering av verkligt värde. I tillägg följer Linc riktlinjer i
International Private Equity and Venture Capital Valuation
Guidelines (IPEV Valuation Guidelines), vilka fastställs av IPEV.
Verkligt värde-hierarki
Bolaget klassificerar värdering till verkligt värde med hjälp av en
verkligt värde-hierarki som speglar tillförlitligheten av de indata
som används för att göra värderingarna. Verkligt värdehierarkin
har följande nivåer:
Nivå 1 – Finansiella instrument som handlas på en aktiv
marknad såsom noterade innehav. Dessa baseras på noterade
marknadspriser på balansdagen.
Nivå 2 – Indata andra än noterade priser som är observerbara
för tillgången eller skulden, antingen direkt, till exempel som
priser, eller indirekt, till exempel härledda priser.
Nivå 3 – Indata för tillgången eller skulden som inte baseras på
observerbar information. Lämplig värderingsmetod fastställs
på basis av den lägsta nivå av indata som är väsentlig för
värderingen till verkligt värde.
Lincs innehav värderas antingen inom Nivå 1 eller Nivå 3. Nivå 3
har starka inslag av subjektiva bedömningar och är föremål för en
högre grad av osäkerhet än de innehav som ligger inom Nivå 1.
De värderingsmetoder som appliceras enligt identifierade
värderingsnivåer följer vidare den vägledning som återfinns
i IPEV Guidelines. Stor vikt läggs vid nyligen genomförda
marknadsmässiga transaktioner t.ex. nyemission eller förvärv av
existerande aktier. Transaktioner i jämförbara bolag kan även
användas. Andra värderingsmetoder är diskontering av prognos-
tiserade kassaflöden med relevant diskonteringsränta och genom
att applicera värderingsmultiplar såsom EV/Sales, EV/EBITDA, EV/
EBITA, EV/EBIT och PER som justeras för att ta hänsyn till skillna-
der i marknad, verksamhet och risk. För finansiella tillgångar till
verkligt värde sker värdering enligt följande värderingshierarki:
Nivå 1 A: Senaste handelskurs. Verkligt värde fastställs utifrån
observerbara (ojusterade) noterade priser på en aktiv marknad.
Nivå 3 A: Senaste investering. Verkligt värde fastställs utifrån
den senast gjorda nyemissionens teckningspris för bolaget,
under förutsättning att den senaste emissionen gjorts inom
den senaste 12-månadersperioden och att detta mot bakgrund
av relevanta faktorer fortfarande anses vara en relevant
värderingsreferens. Från denna värderingsmetod undantas
dock emissioner till teckningskurs som anses ge en
missvisande bild av aktiernas verkliga värde. Exempel kan vara
fondemissioner, emissioner till tydlig rabatt / premie samt
företrädesemissioner där existerande aktieägare har rätt att
teckna aktier i förhållande till sitt tidigare innehav.
68 Linc Årsredovisning 2024
Nivå 3 B: Senaste investering justerad. Verkligt värde fastställs
utifrån principen enligt Nivå 3 A men den senaste emissionen
gjordes tidigare än 12 månader innan värderingstidpunkten.
Den senaste emissionen utgör fortfarande utgångspunkt
för värderingen men i tillägg analyseras bolagets utveckling
mot den affärsplan Linc initialt investerade på samt senaste
affärsplan inklusive bolagets utveckling och marknadsförutsätt-
ningar.
Nivå 3 C: Senast kända transaktion av andelar. Verkligt värde
fastställs utifrån kända informella transaktioner (OTC) från
kända handelsplatser eller enskilda aktörer under den relevanta
bokslutsperioden.
Nivå 3 D: Relativ värdering/multipelvärdering. Verkligt värde
fastställs utifrån värderingsmultiplar såsom EV/Sales, EV/EBIT-
DA, EV/EBITA, EV/EBIT och PER som justeras för att ta hänsyn till
skillnader i marknad, verksamhet och risk.
Nivå 3 E: Diskonterad kassaflödesanalys. Verkligt värde
fastställs utifrån nuvärdesberäkning av bedömda framtida
kassaflöden baserade på flertalet ej observerbara indata som
används i DCF-modellen. Metoden är lämplig om bolaget
genererar ett kassaflöde i form av omsättning eller vinst och
värdering enligt högre prioriterade metoder ej är tillämpbar
eller anses mindre tillförlitlig än denna metod.
Nivå 3 F: Annan värderingsmetod. Verkligt värde fastställs
utifrån annan värderingsmetod än enligt högre prioriterade
metoder. Om tillämpligt används nettotillgångsvärdet som
utgångspunkt för verkligt värde. Eventuella justeringar av net-
totillgångsvärdet för att reflektera det verkliga värdet bedöms
med utgångspunkt från givna förutsättningar för den specifika
tillgången samt företagsledningens bedömning av dessa.
2.6 AKTIEKAPITAL
Bolagets aktier klassificeras som eget kapital. Transaktions-
kostnader som direkt kan hänföras till emission av nya aktier
redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från
emissionslikviden.
2.7 AKTUELL OCH UPPSKJUTEN SKATT
Linc uppfyller inte kraven på ett investmentföretag i skatterättslig
mening och blir således beskattat för vinster och utdelningar
på direktägda icke näringsbetingade aktier och andelar.
Utdelningar och vinster på näringsbetingade innehav är inte
skattepliktiga. Som skattepliktiga innehav räknas innehav i
noterade aktier där bolaget har en ägarandel under 10% av
rösterna samt noterade aktier där ägandet överstiger 10% av
rösterna men då ägandet uppgått till denna nivå under en
period som understiger 12 månader.
Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de
skatteregler som på balansdagen är beslutade eller i praktiken
beslutade i de länder där juridiska personen är verksam och
genererar skattepliktiga intäkter. Ledningen utvärderar regel-
bundet de yrkanden som gjorts i självdeklarationer avseende
situationer där tillämpliga skatteregler är föremål för tolkning
och gör, när så bedöms lämpligt, avsättningar för belopp som
troligen ska betalas till skattemyndigheten.
Uppskjuten skatt redovisas i sin helhet, enligt balansräk-
ningsmetoden, på alla temporära skillnader som uppkommer
mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och
dessas redovisade värden i investmentbolagets redovisning.
Den uppskjutna skatten redovisas emellertid inte om den
uppstår till följd av en transaktion som utgör den första
redovisningen av en tillgång eller skuld som inte är ett rörelse-
förvärv och som, vid tidpunkten för transaktionen, varken
påverkar redovisat eller skattemässigt resultat. Uppskjuten skatt
beräknas med tillämpning av skattesatser (och -lagar) som har
beslutats eller i praktiken beslutats per balansdagen och som
förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran
realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning
det är sannolikt att framtida skattemässiga överskott kommer
att finnas tillgängliga, mot vilka de temporära skillnaderna
kan utnyttjas.
Uppskjuten skatt beräknas på temporära skillnader som
uppkommer på andelar i dotterföretag, förutom där tidpunkten
för återföring av den temporära skillnaden kan styras av kon-
cernen och det är sannolikt att den temporära skillnaden inte
kommer att återföras inom överskådlig framtid.
2.8 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan
diskontering och redovisas som kostnader när de relaterade
tjänster erhålls.
2.9 AVTTNINGAR
Avsättningar redovisas när bolaget har en legal eller informell
förpliktelse till följd av tidigare händelser. Detta sker när det
är sannolikt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för
att reglera åtagandet, och beloppet har beräknats på ett
tillförlitligt sätt.
2.10 UTDELNINGAR
Utdelning till moderföretagets aktieägare redovisas som skuld
i bolagets finansiella rapporter i den period då utdelningen
godkänns av moderföretagets aktieägare. Ingen utdelning
kommer att föreslås inför 2025 års årsstämma avseende
verksamhetsåret 2024.
2.11 REDOVISNINGSPRINCIPER I JURIDISK PERSON
Redovisningsprinciperna i Juridisk Person överensstämmer i allt
väsentligt med Investmentföretaget. Juridisk Persons redovis-
ning är upprättad i enlighet med RFR 2 Redovisning för juridiska
personer och Årsredovisningslagen. RFR 2 anger undantag från
Linc Årsredovisning 2024
69
och tillägg till de av IASB utgivna standarder samt av IFRIC ut -
givna uttalanden. Undantagen och tilläggen ska tillämpas från
det datum då den juridiska personen i sin koncernredovisning
tillämpar angiven standard eller uttalande.
Moderföretaget använder de uppställningsformer som
anges i Årsredovisningslagen, vilket bland annat medför att en
annan presentation av eget kapital tillämpas.
Aktier i dotterföretag och intresseföretag redovisas till
anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar.
När det finns en indikation på att aktier och andelar i dotter-
bolag eller intresseföretag minskat i värde görs en beräkning av
återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet görs
en nedskrivning. I anskaffningsvärdet för andelar i dotterföretag
och intresseföretag inkluderas transaktions kostnader.
2.12 DEFINITION AV FINANSIELLA MÅTT SOM INTE ÅTERFINNS I IFRS REGELVERK
Icke IFRS-mått Definition Orsak till användning av måttet
Resultat av verkligt
värdeförändring av
andelar i portföljbolag
Realiserat och orealiserat resultat av förändring
av verkligt värde för andelar i portföljbolag
under perioden.
En post i resultaträkningen för att mäta den
finansiella utvecklingen av investeringarna
i portföljbolagen under perioden.
Resultat från
förvaltnings-
verksamheten
Resultat av verkligt värdeförändring av andelar
i portföljbolag (direkta innehav) samt övriga
finansiella placeringar (indirekta innehav)
plus utdelningar och övriga rörelseintäkter från
portföljen under perioden.
En post i resultaträkningen för att mäta den
totala finansiella utvecklingen av investeringarna
i portföljbolagen, inklusive utdelningar, under
perioden.
Verkligt värde
– portföljbolag
och andra innehav
Investeringar i aktier och värdepapper
tillsammans med investeringar i
kapitalförsäkring och räntefonder.
Nyckeltalet visar verkligt värde av Lincs
investeringar per balansdatumet.
Substansvärde Tillgångar värderade till verkligt värde med
avdrag för kortfristiga och långfristiga skulder
värderade till verkligt värde.
Ett centralt mått för nettotillgångsvärdet i ett
investmentföretag baserat på tillgångarnas och
skuldernas verkliga värde.
Nettoskuld Räntebärande skulder minskat med likvida
medel.
Mått på bolagets nettobelåning med justering för
realiserbara likvida tillgångar.
Soliditet (%) Eget kapital dividerat med
balansomslutning.
Mått på hur stor andel av tillgångarna som är
finansierade med eget kapital.
Substansvärde per aktie
(kr)
Substansvärde i relation till antal aktier vid
periodens utgång.
Nyckeltal som visar det underliggande värdet av
Investmentföretagets nettotillgångar per aktie.
Avkastning på substans-
värde, per aktie (%)
Förändring av substansvärde per aktie
(justerat för eventuell kapitalanskaffning)
samt erhållen utdelning per aktie dividerat
med substansvärde per aktie vid ingången
av perioden.
Nyckeltal som visar Investmentföretagets
avkastning på substansvärde per aktie inklusive
erhållen utdelning, vilket visar avkastningen för
investerare i Linc.
Resultat per aktie (kr) Periodens resultat i relation till vägt antal
genomsnittligt utestående aktier under
perioden.
Nyckeltalet visar på utvecklingen av periodens
resultat med hänsyn till utestående aktier.
Se sidorna 100–101 för avstämningstabeller för icke IFRS-mått.
70 Linc Årsredovisning 2024
de riktlinjer som följer av den av styrelsen antagna Finanspolicyn.
Exempelvis definieras minsta tillåtna driftslikviditet samt begräns-
ningar gällande tillåtna instrument, motparter och emittenter.
Finansieringsrisk definieras som risken att finansiering inte
kan erhållas, eller att den endast kan erhållas till ökade kostna-
der, som en följd av förändringar i det finansiella systemet. För
att begränsa effekterna av refinansieringsrisker tillämpas de
riktlinjer som följer av den av styrelsen antagna Finanspolicyn,
bland annat avseende löptider för upptagna lån. Vidare redu-
ceras finansieringsrisken genom att Linc upprätthåller en hög
kreditvärdighet samt säkerställer tillgång till olika kapitalkällor.
Linc ska dessutom verka för att bygga goda och förtroliga rela-
tioner med företagets affärsbanker .
Kreditrisk
Med kreditrisk avses risken att en motpart eller emittent inte
kan fullgöra sina åtaganden gentemot Linc. Linc är exponerat
mot kreditrisk framförallt genom placering av överskottslikvidi-
teten i räntebärande värdepapper samt utställning av krediter
till enskilda låntagare. Kreditrisken begränsas genom defini-
tion av tillåtna instrument, låntagare och löptider samt tillåtna
motparter vid finansiella transaktioner enligt riktlinjer i den av
styrelsen antagna Finanspolicyn. Kreditrisken följs löpande och
avtalen gällande olika motparter genomlyses kontinuerligt.
Påverkan av större händelser i omvärlden
De krig som pågår både i Ukraina och Mellanöstern påverkar
börsen både i Sverige och övriga världen negativt. Så länge
krigen pågår kommer osäkerheten att vara förhöjd. Lincs
portföljbolag har ingen materiell direkt exponering mot krigens
omedelbara effekter men den generella börsutvecklingen,
störningar i logistikkedjorna samt osäkerhet kring framtida på-
verkan på ekonomin i allmänhet har påverkat och kommer att
påverka Lincs portföljbolag över tid. Den globala geopolitiska
utvecklingen präglas även av en ökad förändringstakt vilket kan
har betydande påverkan på Lincs portföljbolag. Implikationerna
är dock svåra att bedöma och påverkan kan vara såväl positiv
som negativ.
Känslighetsanalys
Nedanstående beräkningar i känslighetsanalysen baseras på
balansräkningen och den aktuella värdepappersportföljen 31
december 2024.
Bolagets största risk är aktiekursrisken på noterade aktier
och värdepapper då största delen av portföljen utgörs av dessa
tillgångar. Kursförändringarna kan vara stora mellan åren. Kurs-
förändringen på OMXSGI var 9,15% 2024 och 18,8% 2023.
Ränterisken för utestående lånefordringar och likviditet
består av förändringar i avkastning på portföljen. Likviditeten är
placerad till rörlig ränta i bank.
Linc exponeras genom sin verksamhet för finansiella risker så-
som aktiekursrisk, kreditrisk, likviditetsrisk och finansieringsrisk.
Lincs enskilt största risk är aktiekursrisken.
Riskhantering är en del av styrelsens och ledningens verk-
tyg för styrning och uppföljning av verksamheten. Lincs styrelse
beslutar om risknivå, mandat och limiter för bolagets ledning.
Lincs riskpolicy är ett ramverk, som bland annat fastställer
mätmetod och mandat för marknadsrisker för aktiehandeln,
överskottslikviditeten och finansieringsverksamheten. Vidare
anger policyn principer för valutariskhantering för investeringar
och kassaflöden i utländsk valuta, mätning och limiter för kredi-
trisker samt principer för att minimera legala, regulatoriska och
operativa risker i verksamheten.
Aktiekursrisk
Lincs största risk är aktiekursrisken. Koncentrationen av aktie-
kursexponeringen finns framförallt inom noterade portfölj-
bolag. De noterade bolagen analyseras och följs löpande. En
stor aktiekursriskexponering i en kärninvestering behöver inte
nödvändigtvis leda till någon åtgärd, utan det är det långsik-
tiga engagemanget som ligger till grund för Lincs strategiska
agerande. Den långsiktiga ägarfilosofin gör att något mål för
aktiekursrisker, som påverkas av kortsiktiga fluktuationer, inte är
definierat. Aktiekursrisker för de noterade bolagen säkras inte.
Känslighetsanalys se not 11.
Valutarisk
Valutaexponering uppstår till följd av omräkning av balans-
poster i utländsk valuta (balansexponering) och vid betalnings-
flöden i utländsk valuta (transaktionsexponering).
Transaktionsexponering: Då majoriteten av de noterade
bolagen är noterade i svenska kronor finns det en begränsad
indirekt valutakursrisk i dessa som påverkar Lincs balansräkning.
Ytterligare indirekta valutakursrisker finns då flertalet av de
noterade bolagen har internationell verksamhet. Denna risk
påverkar därmed bolagets balans- och resultaträkning, vilket
indirekt påverkar aktiens värdering. Ingen säkring av denna va-
lutakursrisk sker i normalfallet. En del av de finansiella tillgång-
arna investeras i likvida indexbaserade ETF-instrument som till
stor del är noterade i USD, vilket innebär att valutakursfluktua-
tioner kan påverka resultatet. Säkring sker inte heller i syfte att
begränsa denna valutakursrisk. Förvaltningen av överskottslik-
viditet sker primärt genom placering i svenska räntebärande
eller ränterelaterade instrument, varför valutariskexponeringen
är begränsad. Upplåning i utländsk valuta förekommer inte .
Likviditets- och finansieringsrisk
Med likviditetsrisk avses risken att inte kunna uppfylla betalnings-
förpliktelser som en följd av otillräcklig likviditet eller svårigheter att
ta upp externa lån eller att finansiella instrument inte kan avyttras
utan avsevärda merkostnader. Likviditetsrisken begränsas genom
Not 3 Risker och osäkerhetsfaktorer
Linc Årsredovisning 2024 71
Viktiga uppskattningar och antaganden
för redovisningsändamål
Innehav i portföljbolag – verkligt värde
Ca 6 % av substansvärdet utgörs av innehav i onoterade värde-
papper. Övriga värdepapper består av aktier upptagna till
handel på aktiva marknadsplatser eller fondandelar. Dessa
redovisas till verkligt värde motsvarande aktiekurs per balans-
dagen där i första hand senaste betalkurs använts. Vid
värdering av onoterade värdepapper har antaganden gjorts
rörande bland annat bolagets intjäningsförmåga, volatilitet,
operativa risk, exponering mot räntemarknad, värdering av
liknande bolag samt avkastningskrav. Med anledning av
ovanstående bedöms de uppskattningar och antaganden
som har gjorts kunna ha effekt på de finansiella rapporterna
om an tagandena avseende onoterade värdepapper ändras
i kommande perioder. För mer information om bolagets
värderingsprinciper, se not 2.5 Finansiella tillgångar och skulder
och not 11 Investeringar i aktier och värdepapper redovisade till
verkligt värde.
Värdering av uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt etableras som en funktion av skillnad mellan
redovisat värde och skattemässigt värde för beskattningsbara
tillgångar och skulder. Bedömningar av temporära skillnader
behöver göras av skattexponering när ett innehav skiftar kategori
mellan näringsbetingat och icke näringsbetingat innehav.
Kapitalvinster och utdelningar på s.k. näringsbetingade
andelar är skattefria. Motsatsvis gäller att kapitalförluster
på näringsbetingade andelar inte är avdragsgilla. Linc äger andelar
i marknadsnoterade tillgångar som uppfyller kravet för att vara
näringsbetingade. Dessa kan avyttras skattefritt när Linc innehaft
minst tio procent av rösterna i bolaget under ett år eller längre.
För de fall Linc går ner till ett ägande som motsvarar färre
än tio procent av rösterna för ett innehav är resterande andelar
därmed inte längre näringsbetingade. Det nya skattemässiga
anskaffningsvärdet på andelen utgörs av marknadsvärdet vid
tidpunkten då andelen upphör att vara näringsbetingad. Linc
har erhållit ett förhandsbesked från Skatterättsnämnden som
tydliggör tidpunkten för när det s.k. karaktärsbytet äger rum.
För mer information avseende skatter hänvisas till not 10 Skatt.
Not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Känslighetsanalys
+/- 5% +/- 15% +/- 30%
Resultat/eget kapital Resultat/eget kapital Resultat/eget kapital
Värde 2024-12-31 mkr mkr kr/aktie mkr kr/aktie mkr kr/aktie
Aktiekurser noterade värdepapper 3 881 194 3,4 582 10,1 1 164 20,1
Aktiekurser onoterade värdepapper 299 15 0,3 45 0,8 90 1,6
+/- 2,5% +/- 5% +/- 7,5%
Värde 2024-12-31 mkr
Resultat/eget kapital
mkr kr/aktie
Resultat/eget kapital
mkr kr/aktie
Resultat/eget kapital
mkr kr/aktie
Lånefordringar 105 3 0,0 5 0,1 8 0,1
Likvida medel 550 14 0,2 27 0,5 41 0,7
72 Linc Årsredovisning 2024
2024-01-01 2023-01-01
Verkligt värdeförändring 2024-12-31 2023-12-31
Noterade innehav 1 291 904 661 088
Onoterade innehav 19 402 -5 541
Ofördelade resultatposter -20 100 249
Summa verkligt värdeförändringar 1 291 206 655 796
I ofördelade poster ingår placeringar i kapitalförsäkringar samt räntefonder. Det finns enskilda innehav som representerar
såväl mer än 10 % av tillgångarnas värde som mer än 10 % av periodens värdeförändring. För detaljer kring varje innehavs verkliga
värde och värdeförändringar under presenterade perioder hänvisas till not 11.
I det fall ett onoterat innehav blir noterat under delårsperioden räknas förändringen av verkligt värde inom kategori onoterat fram
till den dag som aktien i det onoterade företaget upptas för handel. Per dag för upptagande av handel omkategoriseras innehavet
från onoterat till noterat innehav till dess verkliga värde.
Noterade Onoterade Ofördelade
2024-01-01–2024-12-31 innehav innehav poster Total
Verkligt värdeförändring under perioden 1 291 904 19 402 -20 100 1 291 206
Utdelningar 0 0
Övriga rörelseintäkter 12 12
Resultat från förvaltningsverksamheten 1 291 904 19 402 -20 089 1 291 217
Övriga rörelseintäkter
Övriga externa kostnader -2 897 -2 897
Personalkostnader -11 334 -11 334
Rörelseresultat -34 319 1 276 987
Finansiella intäkter 25 458 25 458
Finansiella kostnader -5 000 -5 000
Resultat före Skatt -13 862 1 297 445
Verkligt värde ingången av perioden 2 683 645 261 485 2 711 2 947 841
Verkligt värdeförändringar under perioden 1 291 904 19 402 -20 100 1 291 206
Tillkommer Inköp och Tillskott 209 445 69 674 900 100 1 179 219
Avgår Försäljningar -1 240 480 -1 240 480
Skifte kategori 51 088 -51 088
Verkligt värde utgången av perioden 2 995 603 299 473 882 710 4 177 787
Not 5 Rörelsesegment
Linc Årsredovisning 2024 73
Noterade Onoterade Ofördelade
2023-01-01–2023-12-31 innehav innehav poster Total
Verkligt värdeförändring under perioden 661 088 -5 541 249 655 796
Utdelningar 3 650 3 650
Övriga rörelseintäkter 4 4
Resultat från förvaltningsverksamheten 664 737 -5 541 254 659 450
Övriga rörelseintäkter
Övriga externa kostnader -2 749 -2 749
Personalkostnader -8 052 -8 052
Rörelseresultat -10 548 648 649
Finansiella intäkter 17 452 17 452
Finansiella kostnader 0 0
Resultat före Skatt 6 904 666 100
Verkligt värde Ingången av perioden 1 961 855 257 185 2 461 2 221 501
Verkligt värdeförändringar under perioden 661 088 -5 541 249 655 796
Tillkommer Inköp och Tillskott 103 146 39 299 142 444
Avgår Försäljningar -42 443 -29 458 -71 900
Verkligt värde utgången av perioden 2 683 645 261 485 2 711 2 947 841
Not 6 Övriga rörelseintäkter
Övriga rörelseintäkter består av garantiersättningar. Inga garantiersättningar har erhållits under 2024.
Not 5 Rörelsesegment, forts
74
Linc Årsredovisning 2024
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som
föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Övriga uppdrag är indelade
andra revisionstjänster än revisionsuppdraget, skatterådgivning respektive övriga tjänster.
Revisionsuppdraget har under under räkenskapsår 2023 och 2024 utförs av Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB (”PwC”).
2024-01-01 2023-01-01
Investmentföretaget och Juridisk person 2024-12-31 2023-12-31
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Revisionsarvode 506 367
Andra revisionstjänster än revisionsuppdraget 50 50
Skatterådgivning
Övriga tjänster
Totalt arvode till valda revisionsföretag 556 417
Not 7 Revisionsarvoden
Linc Årsredovisning 2024 75
2024-01-01 2023-01-01
Investmentföretaget och Juridisk person 2024-12-31 2023-12-31
Löner och ersättningar 7 880 5 535
Sociala kostnader 2 458 1 707
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer 744 696
Summa 11 082 7 938
2024-12-31 2023-12-31
Antal ledamöter och ledande
befattningshavare på balansdagen
Totalt
antal
Varav
män
Totalt
antal
Varav
män
Styrelseledamöter 4 50,0% 4 50,0%
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare* 2 100,0% 2 100,0%
Summa 6 66,7% 6 66,7%
* Medeltalet anställda under 2024 uppgick till 2 (2), varav 100% (100%) var män.
Ersättning per ledande befattningshavare samt närstående till ledande befattningshavare
Ersättningar under räkenskapsåret 2024
Namn (funktion) Lön
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnad
Leverantörs-
faktura
Annan
ersättning
Bengt Julander (Styrelsens ordförande / huvudägare) 456
Anders Hansen (Styrelseledamot) 228
Ulrika Dellby (Styrelseledamot) 259
Marianne Dicander Alexandersson (Styrelseledamot) 259
Karl Tobieson (Verkställande direktör) 3 060 1 500 504 46
Thomas Bergh (Ekonomidirektör) 1 643 405 240 25
Summa 5 904 1 905 744 72
För verkställande direktören gäller en ömsesidig uppsägningsperiod om 6 månader.
Not 8
Löner, ersättningar och upplysningar om personal, styrelse och ledande befattningshavare
76 Linc Årsredovisning 2024
2024-01-01 2023-01-01
Investmentföretaget 2024-12-31 2023-12-31
Finansiella intäkter
Ränteintäkter 25 458 17 452
Summa finansiella intäkter 25 458 17 452
Finansiella kostnader
Räntekostnader -5 000 0
Summa finansiella kostnader -5 000 0
Resultat från finansiella poster, netto 20 458 17 451
Ersättningar under räkenskapsåret 2023
Namn (funktion) Lön
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnad
Leverantörs-
faktura
Annan
ersättning
Bengt Julander (Styrelsens ordförande / huvudägare) 434 5
Anders Hansen (Styrelseledamot) 217
Ulrika Dellby (Styrelseledamot) 217
Marianne Dicander Alexandersson (Styrelseledamot) 217 7
Karl Tobieson (Verkställande direktör) 2 824 504 64
Thomas Bergh (Ekonomidirektör) 1 523 192 39
Summa 5 432 696 116
För verkställande direktören gäller en ömsesidig uppsägningsperiod om 6 månader.
Not 9 Finansiella intäkter och finansiella kostnader
Linc Årsredovisning 2024 77
2024-01-01 2023-01-01
Investmentföretaget
2024-12-31 2023-12-31
Aktuell skatt för året
Uppskjuten skattekostnad -46 641
Uppskjuten skatteintäkt 4 159
Summa inkomstskatt 4 159 -46 641
Juridisk person
Aktuell skatt för året
Uppskjuten skattekostnad -3 389 -1 491
Uppskjuten skatteintäkt
Summa skatt på årets resultat -3 389 -1 491
Skillnaderna mellan redovisad skattekostnad och en beräknad skattekostnad baserad på gällande skattesats är följande:
2024-01-01 2023-01-01
Investmentföretaget 2024-12-31 2023-12-31
Resultat före skatt 1 297 445 666 100
Inkomstskatt beräknad enligt gällande skattesats* -267 274 -137 217
Ej skattepliktiga intäkter 752
Ej skattepliktig värdeförändring portföljinnehav 271 438 89 827
Ej avdragsgilla kostnader -5 -3
Inkomstskatt 4 159 -46 641
2024-01-01 2023-01-01
Juridisk person 2024-12-31 2023-12-31
Resultat före skatt 923 932 -54 337
Inkomstskatt beräknad enligt gällande skattesats* -190 330 11 193
Ej skattepliktiga intäkter 752
Ej avdragsgilla kostnader -13 670 -20 493
Värdering av realiserade underskott i placeringar 1 069 -117
Ej skattepliktig värdeförändring portföljinnehav 199 542 7 174
Skatt på årets resultat -3 389 -1 491
Vägd genomsnittlig skattesats är: 0,37% 2,74%
*) Gällande skattesats är 20,6% under 2023 och 2024
Not 10 Skatt
78 Linc Årsredovisning 2024
Investmentföretaget 2024-12-31 2023-12-31
Uppskjutna skatteskulder
Investeringar i aktier och värdepapper 4 909 12 457
Investeringar i kapitalförsäkring
Obeskattade reserver
Outnyttjade skattemässiga förluster
Summa uppskjutna skatteskulder 4 909 12 457
Uppskjutna skattefordringar
Investeringar i aktier och värdepapper
Outnyttjade skattemässiga förluster 9 181 12 570
Summa uppskjutna skattefordringar 9 181 12 570
Uppskjutna skatteskulder, netto -4 272 -113
2024-12-31 2023-12-31
Uppskjutna skatteskulder
– uppskjutna skatteskulder som ska utnyttjas efter mer än 12 månader
– uppskjutna skatteskulder som ska utnyttjas inom 12 månader
Summa uppskjutna skatteskulder
Uppskjutna skattefordringar
– uppskjutna skattefordringar som ska utnyttjas efter mer än 12 månader 4 272 113
– uppskjutna skattefordringar som ska utnyttjas inom 12 månader
Summa uppskjutna skattefordringar 4 272 113
Bruttoförändringen avseende uppskjutna skatteskulder är följande:
2024-12-31 2023-12-31
Vid årets början
Redovisning i resultaträkningen
Vid årets slut
Bruttoförändringen avseende uppskjutna skattefordringar är följande:
2024-12-31 2023-12-31
Vid årets början 113 46 754
Redovisning i resultaträkningen 4 159 -46 641
Vid årets slut 4 272 113
Linc Årsredovisning 2024
79
Investeringar i aktier och värdepapper – årets förändringar
Investmentföretaget 2024-12-31 2023-12-31
Anskaffningsvärde aktier och andra värdepapper
Vid årets början 1 115 616 1 010 245
Årets förvärv 279 119 142 444
Årets avyttringar -258 468 -37 073
Total anskaffningsvärde 1 136 267 1 115 616
Verkligt värdeförändring aktier och andra värdepapper
Vid årets början 1 829 515 1 208 795
Årets värdeförändring via resultaträkningen 1 311 306 655 547
Avgår: årets värdeförändring hänförlig avyttringar under perioden -982 012 -34 827
Total verkligt värde förändring 2 158 809 1 829 515
Redovisat värde vid årets slut 3 295 076 2 945 131
Investeringar i kapitalförsäkring – årets förändringar
Investmentföretaget 2024-12-31 2023-12-31
Anskaffningsvärde kapitalförsäkring och räntefonder
Vid årets början 2 461 2 461
Årets förvärv 900 100
Årets avyttringar
Omklassificeringar
Total anskaffningsvärde 902 561 2 461
Verkligt värdeförändring kapitalförsäkring och räntefonder
Vid årets början 248 -1
Årets värdeförändring via resultaträkningen -20 100 249
Avgår: årets värdeförändring hänförlig avyttringar under perioden
Omklassificeringar
Total verkligt värdeförändring -19 852 248
Redovisat värde vid årets slut 882 710 2 711
Not 11 Investeringar i aktier och värdepapper värderade till verkligt värde
Not 11 Investeringar i aktier och värdepapper värderade till verkligt värde
80
Linc Årsredovisning 2024
Investmentföretagets förändringar av innehav under året – påverkan på kassaflödet
Investmentföretaget 2024-12-31 2023-12-31
Ingående balans vid årets början 2 947 841 2 221 501
Erlagd likvid investeringar i portföljbolag 1 154 193 122 104
Erhållen likvid vid avyttringar portföljbolag -1 240 480 -71 900
Värdering till verkligt värde över resultaträkningen* 1 291 206 655 796
Ej kassaflödespåverkande poster** 25 026 20 340
Vid årets slut 4 177 787 2 947 841
*) Värdeförändringar som är återlagda som ej kassaflödespåverkande poster.
**) Avser konvertering av lån och ränta samt periodisering av investeringar.
Se not 20, andelar i dotterföretag och not 21, andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag avseende
klassificeringar av innehaven.
Linc Årsredovisning 2024
81
Not 11 Investeringar i aktier och värdepapper värderade till verkligt värde, forts
Investmentföretagets förändringar av innehav under året 2024
Namn
Anskaffnings värde
vid utgången
av perioden
Verkligt värde
vid ingången
av perioden
Periodens
investering
Periodens
avyttring
Periodens
omklassificeringar
Värdeförändring
perioden
Verkligt värde
vid utgången av
perioden
Arcoma AB 22 468 30 171 10 626 40 798
Calliditas Therapeutics AB 757 810 -1 240 161 482 351
Cinclus Pharma Holding AB 85 459 49 840 51 088 -51 363 49 566
C-RAD AB 96 289 60 277 51 481 -32 007 79 751
Egetis Therapeutics AB 30 077 42 029 10 695 52 724
Flerie AB (fd. InDex Pharmaceuticals) 142 731 17 900 10 000 14 207 42 106
FluoGuide AS 21 275 53 884 4 330 -19 755 38 459
Initiator Pharma AS 53 717 93 243 -24 118 69 125
MedCap AB 46 523 1 001 007 781 527 1 782 534
Medivir AB 69 952 35 876 480 36 356
Oncoinvent ASA 19 734 19 734 13 170 32 904
OncoZenge AB 12 136 3 617 773 4 390
OssDsign AB 73 568 41 943 38 232 14 904 95 079
Sedana Medical AB 169 716 234 171 35 828 -25 851 244 149
Stille AB 45 275 310 467 117 196 427 664
Xbrane Biopharma AB 1 250 -319 -931
Summa noterade aktier och andelar 888 921 2 683 645 209 445 -1 240 480 51 088 1 291 904 2 995 603
ACE Health AB 25 000 25 000 25 000
Akiram Therapeutics AB 20 000 20 000 20 000
Alder Therapeutics AB 17 215 17 214 1 529 17 744
Animal Probiotics AB 4 246 741 741
Cinclus Pharma Holding AB (före IPO) 51 088 -51 088
Epicyt Pharma AB 5 882 8 806 8 806
Gesynta Pharma AB 39 766 20 980 -11 656 9 325
Linc Ägande AB 125 67 -20 47
Melius Pharma AB 15 950 9 900 6 050 0 15 950
Ninex AB (fd. Part Production Sweden) 11 107 67 183 21 594 88 777
nWise Ägare AB 138 9 237 2 453 11 690
Oncorena Holding AB 54 382 28 875 25 375 -14 051 40 199
Sciety AB 3 000 3 000 9 690 12 690
Sixera Pharma AB 11 287 10 701 586 11 287
Synartro AB 34 246 8 690 12 662 10 863 32 215
ZalVac AB 5 002 5 002 5 002
Summa onoterade innehav och andelar 247 346 261 485 69 674 -51 088 19 402 299 473
Summa investeringar i aktier
och värdepapper 1 136 267 2 945 131 279 119 -1 240 480 1 311 306 3 295 076
Kapitalförsäkring 902 919 2 711 900 100 -20 100 882 710
Summa investeringar 2 039 186 2 947 841 1 179 219 -1 240 480 1 291 206 4 177 787
82 Linc Årsredovisning 2024
Investmentföretagets förändringar av innehav under året 2023
Namn
Anskaffnings värde
vid utgången
av perioden
Verkligt värde
vid ingången
av perioden
Periodens
investering
Periodens
avyttring
Periodens
omklassificeringar
Värdeförändring
perioden
Verkligt värde
vid utgången av
perioden
AdderaCare AB 29 565 -29 565
Arcoma AB 22 468 26 459 2 450 1 263 30 171
Calliditas Therapeutics AB 249 330 551 216 206 594 757 810
C-RAD AB 44 809 44 809 15 469 60 277
Egetis Therapeutics AB 30 077 45 667 6 600 -10 239 42 029
FluoGuide AS 16 945 30 736 4 209 18 939 53 884
InDex Pharmaceuticals Holding AB 132 731 59 083 -41 183 17 900
Initiator Pharma AS 53 717 61 153 32 090 93 243
Isofol Medical AB 2 200 -2 403 203
MedCap AB 46 523 642 127 358 879 1 001 007
Medivir AB 69 952 67 718 15 797 -47 639 35 876
OncoZenge AB 12 136 6 438 -2 821 3 617
OssDsign AB 35 336 22 345 8 000 11 598 41 943
Sedana Medical AB 133 887 189 076 45 095 234 171
Stille AB 45 275 228 072 12 143 -10 475 80 727 310 467
Xbrane Biopharma AB 9 138 9 138 -7 888 1 250
Summa noterade aktier och andelar 902 325 1 961 855 103 146 -42 443 661 088 2 683 645
Akiram Therapeutics AB 20 000 20 000 20 000
Alder Therapeutics AB 17 214 10 008 7 206 0 17 214
Animal Probi AB (f.d ProEquo AB) 4 246 741 741
Cinclus Pharma AB 35 619 51 088 51 088
Epicyt Pharma AB 5 882 4 079 2 840 1 887 8 806
Gesynta Pharma AB 39 766 26 226 -5 245 20 980
Linc Ägande AB 125 33 50 -16 67
Melius Pharma AB 9 900 9 900 9 900
nWise Ägare AB 138 8 060 1 177 9 237
Oncorena Holding AB 29 007 28 875 28 875
Part Production Sweden AB 11 107 56 318 10 865 67 183
Sciety AB 3 000 3 000 3 000
Sixera Pharma AB 10 701 10 000 701 10 701
Swevet Holding AB 29 206 -29 458 251 0
Synartro AB 21 584 19 650 3 500 -14 460 8 690
ZalVac AB 5 002 5 002 5 002
Summa onoterade innehav och andelar 213 291 257 185 39 299 -29 458 -5 541 261 485
Summa investeringar i aktier
och värdepapper 1 115 616 2 219 040 142 444 -71 900 655 547 2 945 131
Kapitalförsäkring 2 819 2 461 249 2 711
Summa investeringar 1 118 435 2 221 501 142 444 -71 900 655 796 2 947 841
Linc Årsredovisning 2024
83
Not 11 Investeringar i aktier och värdepapper värderade till verkligt värde, forts
Investeringar i aktier och värdepapper och tillämpad värderingsmetod:
Namn
Organisations-
nummer Säte Kapitalandel
Antal
aktier/andelar
Värderings-
metod/nivå
ACE Health AB
559443-3905 Johanneshov 50,00% 500
3A
Arcoma AB
556410-8198 Växjö 28,78% 3 795 131
1A
Akiram Therapeutics AB
559338-7458 Uppsala 15,26% 333 334
3B
Alder Therapeutics AB
559355-2762 Solna 21,01% 304 353
3B
Animal Probiotics AB (fd. ProEquo AB)
556657-1179 Lund 19,65% 1 347 190
3B
Cinclus Pharma Holding AB
559136-8765 Stockholm 4,89% 2 318 322
1A
Egetis Therapeutics AB
556706-6724 Stockholm 1,94% 7 532 021
1A
Epicyt Pharma AB
556821-8167 Göteborg 15,36% 419 325
3B
FluoGuide AS
39296438 Köpenhamn 7,21% 982 344
1A
Gesynta Pharma AB
559103-6628 Stockholm 13,44% 49 906
3A
Flerie AB (fd. Index Pharmaceuticals)
559067-6820 Stockholm 1,15% 896 835
1A
Initiator Pharma AS
37663808 Köpenhamn 17,97% 10 091 219
1A
Linc Ägande AB
559306-6268 Stockholm 100,00% 250
3F
MedCap AB
556617-1459 Stockholm 19,81% 2 965 946
1A
Medivir AB
556238-4361 Stockholm 11,17% 12 801 243
1A
Melius Pharma AB
559332-3669 Stocksund 27,98% 7 479 169
3A
Ninex AB (fd. Part Production Sweden)
556545-7032 Saltsjö-Boo 50,00% 500
3D
nWise ägare AB
559276-8385 Stockholm 50,00% 125
3C
Oncoinvent ASA
995764458 Oslo 10,84% 10 000 000
1A
Oncorena Holding AB
556925-5192 Lund 21,97% 129 675
3A
OncoZenge AB
559261-9968 Stockholm 9,99% 1 170 607
1A
OssDsign AB
556841-7546 Uppsala 9,87% 9 642 896
1A
Sedana Medical AB
556670-2519 Danderyd 12,88% 12 796 076
1A
Sciety AB
556990-3692 Stockholm 6,19% 5 310
3A
Sixera Pharma AB
556901-4763 Stockholm 9,91% 9 901
3A
Stille AB
556249-4848 Eskilstuna
22,88% 2 056 075 1A
Synartro AB
556866-4220 Uppsala 33,82% 216 474
3A
Zalvac AB
559247-1634 Stockholm 7,14% 1 786
3B
Kapitalförsäkring Avanza och SEB 1A
Förklaringar till värderingsmetod:
1 A – Senaste handelskurs
2 A – Andra observerbara data
3 A – Senaste nyemission/investering
3 B – Senaste investering justerad
3 C – Senast kända transaktion av andelar
3 D – Relativ- / Multipelvärdering
3 E – Diskonterade kassaflöden
3 F – Annan värderingsmetod
Nivå 1: Verkligt värde bestämt enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument
Nivå 2: Indata andra än noterade priser som är observerbara på marknaden.
Nivå 3: Verkligt värde bestämt utifrån indata som inte är observerbara på marknaden
84 Linc Årsredovisning 2024
Investmentföretaget 2024-12-31 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Innehav i portföljbolag värderade till verkligt värde via resultat 4 177 787 3 878 314 299 473
Vid årets slut 4 177 787 3 878 314 299 473
Investmentföretaget 2023-12-31 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Innehav i portföljbolag värderade till verkligt värde via resultat 2 947 841 2 686 356 261 485
Vid årets slut 2 947 841 2 686 356 261 485
Aktier och andelar nivå 3
Innehav Ägarandel
Marknads-
värde tkr
Värderingsmodell
Senaste
transaktion
>12 mån
(Ja/Nej)
Justering
tkr Multipel
ACE Health
50,0% 25 000 3A Senaste investering Apr 2024 Nej 0
Ej tillämpad
Akiram Therapeutics
15,6% 20 000 3B Senaste investering Jan 2023 Ja 0
Ej tillämpad
Alder Therapeutics
21,0% 17 744 3B Senaste investering Feb 2023 Ja 0
Ej tillämpad
Animal Probiotics
19,7% 741 3B Senaste investering Feb 2021 Ja 0
Ej tillämpad
Epicyt Pharma
15,4% 8 806 3B Senaste investering Okt 2023 Ja 0
Ej tillämpad
Gesynta Pharma
13,4% 9 325 3A Senaste investering Dec 2024 Nej 0
Ej tillämpad
Linc Ägande
100,0% 47 3F Substansvärde/EK
Ej tillämpad
Melius Pharma
28,0% 15 950 3A Senaste investering Maj 2024 Nej 0
Ej tillämpad
Ninex
50,0% 88 777 3D EV/EBITDA multipel
6,6x
nWise Ägare
50,0% 11 690 3C Senaste transaktion Okt 2020 Ja 0
Ej tillämpad
Oncorena
22,0% 40 199 3A Senaste investering Nov 2024 Nej 0
Ej tillämpad
Sciety
6,2% 12 690 3A Senaste investering Jun 2024 Nej 0
Ej tillämpad
Sixera Pharma
9,9% 11 287 3A Senaste investering Nov 2024 Nej 0
Ej tillämpad
Synartro
33,8% 32 215 3A Senaste investering Sept 2024 Nej 0
Ej tillämpad
Zalvac 7,1% 5 002 3B Senaste investering Aug 2023 Ja 0 Ej tillämpad
Totalt marknadsvärde 299 473
Känslighetsanalys
Se not 3 Risker och osäkerhetsfaktorer för känslighetsanalys av resultat och eget kapital i förhållande till aktiekurs- och ränterisk.
En förändring om 2 procent av kurserna på de noterade aktieinnehav som värderas till verkligt värde skulle ha påverkat Invest-
mentföretagets resultat och eget kapital med 77,6 mkr (2023: 53,7 mkr), före skatt. För de innehav som värderas utifrån jämförbara
bolags multiplar skulle en förändring av multiplarna ha följande påverkan på Lincs substansvärde.
+/- 5% mkr +/- 10% mkr +/- 15% mkr
Ninex 4,4 8,9 13,3
För de innehav som värderas utifrån senaste investering/nemission eller transaktion skulle en förändring av värdet ha följande
påverkan på Lincs substansvärde.
Verkligt värde mkr +/- 5% mkr +/- 10% mkr +/- 15% mkr
Innehav värderade på senaste investering (senaste 12 mån) 146,7 7,3/-7,3 14,7/-14,7 22,0/-22,0
Innehav värderade på senaste investering (äldre än 12 mån) 52,3 2,6/-2,6 5,2/-5,2 7,8/-7,8
Innehav värderade på senaste transaktion 11,7 0,6/-0,6 1,2/-1,2 1,8/-1,8
Linc Årsredovisning 2024
85
Följande innehav är kategoriserade som ej näringsbetingade andelar och föranleder beskattning vid avyttring och/eller utdelningar
Innehav 2024-12-31
Skattemässigt
värde
Verkligt
värde
Temporär
skillnad
Uppskjuten
skatt Skattesats
C-RAD AB
96 289 79 751 -16 538 -3 407
20,6%
Cinclus Pharma Holding AB
88 093 49 566 -38 528 -7 937
20,6%
Sedana Medical AB
228 747 244 149 15 402 3 173
20,6%
Egetis Therapeutics AB
30 077 52 724 22 647 4 665
20,6%
Flerie AB (fd. InDex Pharma)
45 380 42 106 -3 273 -674
20,6%
FluoGuide AS
21 275 38 459 17 184 3 540
20,6%
Oncoinvent ASA
19 734 32 904 13 170 2 713
20,6%
OncoZenge AB
12 136 4 390 -7 746 -1 596
20,6%
OssDsign AB 73 568 95 079 21 511 4 431 20,6%
Summa 615 299 639 128 23 829 4 909
Underskottsavdrag* -9 181 20,6%
Summa 615 299 639 128 23 829 -4 272
Innehav 2023-12-31
Skattemässigt
värde
Verkligt
värde
Temporär
skillnad
Uppskjuten
skatt Skattesats
Arcoma AB
29 839 30 171 333 68
20,6%
C-RAD AB
44 809 60 277 15 469 3 187
20,6%
Egetis Therapeutics AB
30 077 42 029 11 952 2 462
20,6%
FluoGuide AS
16 945 53 884 36 939 7 609
20,6%
Medivir AB
35 291 35 876 584 120
20,6%
OncoZenge AB
12 136 3 617 -8 519 -1 755
20,6%
OssDsign AB
35 336 41 943 6 607 1 361
20,6%
Stille AB
305 474 310 467 4 994 1 029
20,6%
Xbrane Biopharma AB 9 138 1 250 -7 888 -1 625 20,6%
Summa 519 045 579 515 60 470 12 457
Underskottsavdrag* -12 570 20,6%
Summa 519 045 579 515 60 470 -113
*) Underskottsavdrag avser ej utnyttjade förlustavdrag av tidigare försäljning av avdragsgilla innehav samt övriga sparade
avdragsgilla underskott. Den uppskjutna skattefordran har redovisats som en avdragspost bland de uppskjutna skatteskulderna.
Skattemässigt värde kan avvika från anskaffningsvärde i de fall innehaven skiftar kategori under innehavstiden .
Not 11 Investeringar i aktier och värdepapper värderade till verkligt värde, forts
86
Linc Årsredovisning 2024
Investmentföretaget 2024-12-31 2023-12-31
Ingående balans vid årets början 34 801 17 801
Utbetalda lån 53 000 17 000
Återbetalda lån -1 700
Nedskrivning lån -5 000
Vid årets slut 81 101 34 801
Lånefordringar till portföljbolag är normalt klassificerade som tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde. Dessa tillgångar
är inom tillämpningsområdet för justering för förväntade kreditförluster. Värdet av tillgången justeras för eventuella förväntade kre-
ditförluster under fordrans hela löptid. Per 31 december 2024 förväntas inga kreditförluster med undantag för det konvertibla lånet
till Lantmännen Medical AB som beskrivs nedan.
Linc har under 2021 lånat ut 10,0 mkr i ett konvertibelt lån till Lantmännen Medical AB med förfallodatum 31 oktober 2026.
Lånet konverteras till aktier i Lantmännen Medical under specificerade villkor. Lånet har vid periodens utgång värderats till 50% av
nominellt belopp, vilket bedöms motsvara dess marknadsvärde baserat på osäkerhet kring projektet framtida finansiering. Värde-
förändringen har belastat resultatet under andra kvartalet 2024 och redovisas som en finansiell kostnad (ej realiserad kreditförlust).
Värdet av fordran kommer att löpande utvärderas med hänsyn till bedömning av sannolikheten att beloppet återbetalas i sin helhet
samt värdet av underliggande aktier vid eventuell konvertering. Utfall av genomförd studie indikerar förväntad klinisk effekt men
tydliggör utmaningar avseende patientrekrytering vid studiegenomförande. Under oktober 2024 har lånet utökats med 3,0 mkr.
Linc har under 2024 lånat ut 20,0 mkr till Ninex AB (fd. Part Production Sweden AB) i samband med förvärvet av det tyska pa-
tientpositioneringsbolaget MediPlac. Totalt aktieägarlån till Ninex AB uppgår per 2024-12-31 till 42,7 mkr.
Linc har under 2024 lånat ut 27,7 mkr till ACE Health AB i samband med förvärvet av det holländska EKG-analysbolagen Fysio-
logic och DGTL Health. Totalt aktieägarlån till ACE Health AB uppgår per 2024-12-31 till 27,7 mkr.
Linc har under 2024 investerat 2,0 mkr i ett konvertibelt lån till Epicyt Pharma AB med förfallodatum i juni 2026. Lånet kan kon-
verteras till aktier i Epicyt Pharma AB under specificerade villkor. Det konvertibla lånet har klassificerats som en långsiktig lånefor-
dran till portföljbolag och värderas till investerat belopp plus upplupen ränta.
Investmentföretaget och Juridisk person 2024-12-31 2023-12-31
Inbetald ännu ej registrerad emission
7 875 8 750
Kortfristiga fordringar portföljbolag
12 287 15 809
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 20 162 24 559
Not 12 Lånefordringar portföljbolag
Not 13 Andra kortfristiga fordringar
Linc Årsredovisning 2024 87
Investmentföretaget och Juridisk person 2024-12-31 2023-12-31
Upplupna semesterlöner 636 526
Upplupna sociala avgifter 200 165
Övriga personalrelaterade poster 4 081 1 426
Övrigt 450 513
Summa upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 5 367 2 630
Investmentföretaget och Juridisk person 2024-12-31 2023-12-31
Personalrelaterade skulder 297 272
Övrigt 2 997
Summa övriga skulder 3 294 272
Investmentföretaget och Juridisk person 2024-12-31 2023-12-31
Förutbetalda försäkringskostnader 166 201
Upplupna intäkter 3 284
Övriga poster 2 987 4 478
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 6 437 4 678
Specifikation över förändringar i eget kapital återfinns i rapporten Förändringar i eget kapital, vilken följer närmast efter balansräkningen.
Antalet aktier vid årsskiftet 2024 uppgick till totalt 57 910 447 med ett kvotvärde på 0,1 kr per aktie. Aktierna är registrerade hos
Euroclear och handlas på Nasdaq Stockholm, Mid Cap. Varje aktie motsvaras av en röst. Alla per balansdagen registrerade aktier är
fullt betalda. Antalet aktier vid årsskiftet 2024 är oförändrat jämfört med antalet utestående aktier vid årsskiftet 2023. Se även
avsnittet Aktier och ägande i förvaltningsberättelsen på sid 39 för ytterligare detaljer kring aktiekapitalets utveckling.
Not 14 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Not 15 Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
Not 16 Övriga kortfristiga skulder
Not 17 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
88
Linc Årsredovisning 2024
För beskrivning av löner och andra ersättningar till ledande befattningshavare – se not 8 Löner, ersättningar och upplysningar om
personal och ledande befattningshavare.
Bolaget har som närstående identifierat i enlighet med IAS 24 företagsledningen, styrelsen i bolaget, dotterföretag och intres-
seföretag till Linc AB, och andra företag där Linc på annat sätt än ett ägande över 20% av rösterna utövar väsentligt inflytande, samt
ägarna till Linc AB och närstående till dessa.
2024-01-01–2024-12-31
Utdelning/åter-
bet. Aktieägar-
tillskott
Aktieägar-
tillskott
Emission
Köp (+)/
försäljning(-)
av tillgång Linc
Revers
utlåning
Revers
amortering
Ränta
Fordran
ACE Health -25 000 -27 700 404 27 700
Alder Therapeutics -3 825 109 3 825
Ninex (fd. Part Production) -20 000 2 047 42 651
nWise Ägare 1 700 21 450
Melius Pharma -6 050 -2 100 2 100 6
Oncorena Holding -33 250 7 875
Synartro -12 662 -667 4 667 345
Summa -76 962 -54 292 8 467 2 933 82 501
2023-01-01–2023-12-31
Utdelning/åter-
bet. Aktieägar-
tillskott
Aktieägar-
tillskott
Emission
Köp (+)/
försäljning(-)
av tillgång Linc
Revers
utlåning
Revers
amortering
Ränta
Fordran
AdderaCare 5 000 43
Linc Ägande -50
nWise Ägare 22 2 150
Part Production Sweden -17 000 147 22 651
Stille 3 650 -12 143
Synartro -3 500 -4 000 120 4 000
Summa 3 650 -50 -15 643 -21 000 5 000 331 28 801
Upplysning närståendetransaktioner under perioden
Emissioner i Synartro, Oncorena, Melius och ACE Health har genomförts under året.
Aktieägarlån på 20,0 mkr givits till Ninex (fd. Part Production Sweden) i samband med förvärv av det tyska bolaget MediPlac.
Aktieägarlån på 27,7 mkr har givits till ACE Health i samband med förvärven av de holländska bolagen Fysiologic och DGTL Health.
Ett brygglån på 3,8 mkr har givits till Alder Therapeutics.
Synartros konvertibel har utökats med 0,7 mkr samt konverterats i sin helhet i samband med en emission där ytterligare 7,5 mkr
investerats.
nWise Ägare har amorterat 1,7 mkr samt upparbetad ränta på aktieägarlån.
Låneränta på lån till Ninex, Melius, Alder Therapeutics, ACE Health, Synartro och nWise Ägare har uppräknats.
Not 18 Transaktioner med närstående
Linc Årsredovisning 2024 89
Juridisk person 2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärde
67 33
Aktieägartillskott / Inköp
50
Periodens nedskrivningar
-20 -16
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 47 67
Utgående redovisat värde 47 67
Namn
Organisations-
nummer Säte
Kapital-
andel
Redovisat värde
2024-12-31 2023-12-31
Linc Ägande AB 559306-6268 Stockholm 100,00% 47 67
Summa 47 67
2024-01-01 2023-01-01
Juridisk person 2024-12-31 2023-12-31
Utdelning
3 650
Realisationsresultat 34 257
Summa 37 907
Not 19 Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Not 20 Andelar i dotterföretag
90
Linc Årsredovisning 2024
Linc har vid periodens utgång åtagit sig att utöver befintlig investering om 54,4 mkr investera upp till 15,8 mkr i Oncorena Hold-
ing AB för att finansiera den kliniska fas I/II studien av Orellanin, en läkemedelskandidat för behandling av avancerad njurcancer.
Resterande belopp beräknas investeras vid två tillfällen fram till Q2 2025. Per 2024-12-31 har 7,9 mkr investerats och emissionen
beräknas slutföras under Q1.
Linc har vid periodens utgång åtagit sig att utöver befintlig investering om 39,8 mkr investera upp till 33,0 mkr i Gesynta Pharma
samt att konvertera utestående konvertibelt brygglån och upparbetad ränta för att finansiera en fas-2 studie inom endometrios.
Bolaget tillförs medel i upp till tre trancher baserat på att definierade mål uppnås. Den första tranchen förväntas genomförs under
Q1 2025.
Linc har vid periodens utgång åtagit sig att utöver befintlig investering om 16,0 mkr investera upp till 6,1 mkr i Melius Pharma AB för
att finansiera den kliniska fas IIa studien av ME-015. Åtagandet är villkorat till att bolaget uppnår definierade mål.
Linc har vid periodens utgång ingått avtal om att förvärva 200 000 aktier i OssDsign från Karolinska Development AB. Avtalet är
villkorat av godkänd FDI-prövning.
Linc har vid periodens utgång givit ett lånelöfte om upp till 30,0 mkr till Medivir AB. Lånelöftet gäller till 30 juni 2025.
Juridisk person 2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärde
161 315 174 141
Inköp
69 088 25 299
Försäljning / utrangeringar / nedskrivningar
-3 320 -48 134
Omklassificeringar -17 517 10 008
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 209 566 161 315
Utgående redovisat värde 209 566 161 315
Namn
Organisations-
nummer Säte
Kapital-
andel 2024-12-31 2023-12-31
ACE Health AB 559443-3905 Johanneshov 50,00% 25 000
Alder Therapeutics AB 559355-2762 Solna 21,01% 17 215 17 214
Arcoma AB 556410-8198 Växjö 28,78% 22 468 22 468
Medcap AB 556617-1459 Stockholm nm nm 46 523
Melius Pharma AB 556617-1459 Stocksund 27,98% 15 950 9 900
Ninex AB (fd. Part Production Sweden AB) 556545-7032 Stockholm 50,00% 11 107 11 107
nWise ägare AB 559276-8385 Stockholm 50,00% 138 138
Oncorena Holding AB 556925-5192 Lund 21,97% 40 199 nm
Stille AB 556249-4848 Eskilstuna 22,88% 45 275 45 275
Synartro AB 556866-4220 Uppsala 33,82% 32 215 8 690
Summa 209 566 161 315
Not 21 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Not 22 Investeringsåtaganden
Linc Årsredovisning 2024 91
Linc investerade 6,1 mkr i Melius Pharma i enlighet med investeringsavtalet.
Linc investerade 7,9 mkr i Oncorena i enlighet med investeringsavtalet.
Finansieringen av Gesynta Pharma som genomfördes i december 2024 stängde under januari 2025 och Linc investerade 13,6 mkr,
varav 3,7 mkr genom konvertering av konvertibelt aktieägarlån, enligt investeringsavtalet.
Linc förvärvade genom förköpsrätt i aktieägaravtal akter i Oncorena Holding AB från Aqilion AB för 4,6 mkr.
Linc erhöll FDI-godkännande för att öka ägandet i OssDsign över 10%. Linc fullföljde därmed avtalet om att förvärva ytterligare
200 000 aktier och ökar ägandet från 9,9% till 10,1%.
Sedanas aktiekurs påverkades negativt av publiceringen av den prövarinitierade studien“Sevoflurane for sedation in Acute Respi-
ratory Distress Syndrome (ARDS)”, SESAR-studien i vilken Sedanas medicintekniska produkt Sedaconda ACD använts. Studieläke-
medlet i SESAR - sevofluran - är ett annat läkemedel än Sedanas Sedaconda (isofluran). Sevofluran har en annan metabolism-
och toxicitetsprofil jämfört med Sedaconda (isofluran).
MedCap rapporterade resultatet för fjärde kvartalet 2024. Resutatutvecklingen var svagare än väntat och den främsta förklaringen
till avvikelsen jämfört med föregående år är ett väsentligt lägre resultat inom affärsområdet specialistläkemedel på grund av lägre
försäljningsvolymer av Melatonin i Storbritannien. MedCaps aktiekurs har därför under inledningen på 2025 påverkats negativt.
Styrelsen föreslår att de till årsstämman förfogade stående vinstmedlen i moderbolaget disponeras enligt följande:
Belopp i kr 2024-01-01
2024-12-31
Överkursfond 1 166 945 037
Balanserat resultat 338 099 381
Årets resultat 920 542 742
Summa 2 425 587 160
Styrelsen föreslår att årsstämman avseende verksamhetsåret 2024 beslutar om:
Styrelsen föreslår att kr
Balanseras i ny räkning 2 425 587 160
Not 23 Händelser efter balansdagen
Not 24 Vinstdisposition
92
Linc Årsredovisning 2024
Linc Årsredovisning 2024 93
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att års-
redovisningen har upprättats enligt Årsredovisningslagen samt
RFR 2 och ger en rättvisande bild av företaget ställning och
resultat och att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande över-
sikt över utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets faktorer
som företaget står inför. Styrelsen och verkställande direktören
intygar härmed att investmentbolagsredovisningen har
upprättats enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), sådana de antagits av EU, och ger en rättvisande bild av
Årsredovisningens undertecknande
investmentbolagets ställning och resultat och att förvaltnings-
berättelsen för investmentbolaget ger en rättvisande översikt
över utvecklingen av investmentbolagets verksamhet, ställning
och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som investmentbolaget står inför. Årsredovisningen
och investmentbolagsredovisningen har godkänts för
utfärdande av styrelsen den 20 mars 2025.
Investmentbolagets resultat- och balansräkning och
moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för
fastställelse på ordinarie årsstämma den 15 maj 2025.
Stockholm den 20 mars 2025.
Bengt Julander
Ordförande
Anders Hansen
Ledamot
Ulrika Dellby
Ledamot
Marianne Dicander Alexandersson
Ledamot
Karl Tobieson
Verkställande Direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 20 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Patric Kruse
Auktoriserad revisor
94 Linc Årsredovisning 2024
Linc Årsredovisning 2024 95
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
UTTALANDEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för Linc AB för år 2024 med undantag för bolagsstyr-
ningsrapporten på sidorna 48-55. Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 39-94 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställ-
ning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisnings-
lagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild
av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2024
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 48-55.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultat räkningen och balansräkningen för moderbolaget
och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moder-
bolagets revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har till-
handahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Linc AB, org.nr 556232-0811
VÅR REVISIONSANSATS
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkstäl-
lande direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar,
till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som
har gjorts med utgångspunkt från antaganden och prognoser
om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid
alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och
verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen,
och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska
avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter
till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella
rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens
struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den
bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att
uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella
rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktig-
heter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De
betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna
fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa
kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella
rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa
överväganden fastställde vi revisionens inriktning och omfatt-
ning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och
omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och samman-
tagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men
vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
96 Linc Årsredovisning 2024
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än års-
redovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1-38 samt 100-101. Informationen i ”Linc AB:s
ersättningsrapport 2024”, vilken publiceras på bolagets hem-
sida samtidigt med denna rapport, utgör också annan infor-
mation. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo-
visningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den informa-
tion som identifieras ovan och överväga om informationen
i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi
även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkstäl-
lande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga fel-
aktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktö-
ren avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberät-
telse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av års-
redovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspek-
tionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Hur vår revision beaktade det särskilt
Särskilt betydelsefullt område betydelsefulla området
Värdering av investeringar i aktier och värdepapper
Investeringar i aktier och värdepapper utgör huvuddelen av
bolagets balansomslutning och deras bedömda värdeförän-
dringar påverkar i hög grad bolagets resultat. Värdering av
andelarna är till sin natur subjektiv och föremål för ledningens
bedömningar. Balansposten består huvudsakligen av andelar
i noterade aktiebolag men avser även andelar i onoterade
aktiebolag. Bokfört värde på aktier och värdepapper uppgår till
3 295 mkr. Av bolagets årsredovisning not 2 och 11 framgår hur
andelarna redovisats och värderats och av not 4 framgår vilka
bedömningar bolaget gjort.
I vår revision har vi bland annat utvärderat bolagets processer
för värdering av långfristiga värdepappersinnehav. Vi har stämt
av värdet på noterade innehav mot externa bekräftelser. För
onoterade innehav har vi stämt av och bedömt väsentliga
antaganden, supporterande dokument och annan indata i
värderingen. Slutligen har vi granskat de upplysningar som
bolaget lämnat kring värdering av denna balanspost.
Värderingarna baseras på bedömningar och är till sin natur
behäftade med en inneboende osäkerhet. Baserat på vår
granskning är vår bedömning att de av bolaget använda
antagandena ligger inom ett skäligt intervall.
Linc Årsredovisning 2024 97
Rapport om andra krav enligt
lagar och andra författningar
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING
OCH FÖRSLAG TILL DISPOSITION AV BOLAGETS
VINST ELLER FÖRLUST
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verk-
ställande direktörens förvaltning för Linc AB för år 2024 samt av
förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
f
örslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdel-
ningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och
koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på
storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta
den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är
nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i
överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen
ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbe-
vis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om
någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskriv-
ning är en del av revisionsberättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för
Linc AB för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i
ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
98 Linc Årsredovisning 2024
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Linc AB enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esefrapporten
är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkes-
etiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav
i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisning-
en och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder
som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är
relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar
fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkstäl-
lande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering
av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTMLformat och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräk-
ningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har
märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-
förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 48-55 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 års-
redovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovis-
ningslagen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21,
113 97 Stockholm, utsågs till Linc AB (publ)s revisor av
bolagsstämman den 15 maj 2024 och har varit bolagets
revisor sedan 2 november 2020.
Uppsala den 20 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Patric Kruse
Auktoriserad revisor
Linc Årsredovisning 2024 99
Substansvärde 2024-12-31 2023-12-31
Totala tillgångar
4 839 415 3 531 971
Långfristiga skulder
Kortfristiga skulder -8 757 -2 915
Substansvärde 4 830 658 3 529 055
Verkligt värde – portföljbolag och andra innehav 2024-12-31 2023-12-31
Investeringar i aktier och värdepapper
3 295 076 2 945 131
Investering i kapitalförsäkring och räntefonder 882 710 2 711
Verkligt värde – portföljbolag och andra innehav 4 177 787 2 947 841
Nettoskuld 2024-12-31 2023-12-31
Räntebärande skulder
Likvida medel -549 657 -519 978
Nettoskuld -549 657 -519 978
Soliditet 2024-12-31 2023-12-31
Eget kapital
4 830 658 3 529 055
Summa tillgångar 4 839 415 3 531 971
Soliditet (Eget kapital / Summa tillgångar) (%) 99,8% 99,9%
Substansvärde per aktie 2024-12-31 2023-12-31
Substansvärde (Tkr)
4 830 658 3 529 055
Antal aktier per balansdag 57 910 447 57 910 447
Substansvärde per aktie (Substansvärde / Antal aktier per balansdag) (Kr) 83,4 60,9
Avstämningstabeller för icke IFRS-mått
100 Linc Årsredovisning 2024
2024-01-01 2023-01-01
Avkastning på substansvärde, per aktie 2024-12-31 2023-12-31
Ingående substansvärde 3 529 055 2 909 596
Förändring av substansvärde
1 301 603 619 459
Kapitalanskaffning
Utdelning till aktieägare
Total avkastning på substansvärde 1 301 603 619 459
Avkastning på substansvärde, per aktie (total avkasting / IB substansvärde) (%) 36,9% 21,3%
2024-01-01 2023-01-01
Resultat per aktie 2024-12-31 2023-12-31
Periodens resultat (Tkr)
1 301 603 619 459
Genomsnittligt antal aktier 57 910 447 57 910 447
Resultat per aktie (Periodens resultat / Genomsnittligt antal aktier) (Kr) 22,5 10,7
Linc Årsredovisning 2024
101
Linc AB (publ)
Vasagatan 28
111 20 Stockholm
www.linc.se