549300UFJU04UGB49K162023-01-012023-12-31549300UFJU04UGB49K162022-01-012022-12-31549300UFJU04UGB49K162023-12-31549300UFJU04UGB49K162022-12-31549300UFJU04UGB49K162021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UFJU04UGB49K162021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UFJU04UGB49K162021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UFJU04UGB49K162021-12-31549300UFJU04UGB49K162022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300UFJU04UGB49K162022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UFJU04UGB49K162022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UFJU04UGB49K162022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UFJU04UGB49K162022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UFJU04UGB49K162022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UFJU04UGB49K162023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300UFJU04UGB49K162023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UFJU04UGB49K162023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UFJU04UGB49K162023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300UFJU04UGB49K162023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300UFJU04UGB49K162023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Årsredovisning 2023
VD har ordet ............................................................................................................................................................................. 4
Det här är Linc .......................................................................................................................................................................... 6
Lincs verksamhet: affärsidé och strategi ............................................................................................................................ 8
Lincs verksamhet: vad vi tillför till våra portföljbolag ................................................................................................... 10
Viktiga händelser 2023 ........................................................................................................................................................ 11
Aktien ....................................................................................................................................................................................... 12
Hållbarhetsrapportering 2023 ............................................................................................................................................ 14
Vår portfölj 2023 .................................................................................................................................................................... 18
Portföljens utveckling 2023 ................................................................................................................................................. 20
Våra portföljbolag (översikt) ............................................................................................................................................... 22
Våra portföljbolag (noterade) ............................................................................................................................................ 24
Våra portföljbolag (onoterade) .......................................................................................................................................... 30
Finansiella rapporter och noter – innehållsförteckning ............................................................................................... 36
Finansiella rapporter och noter .................................................................................................................................. 54–90
Årsredovisningens undertecknande ................................................................................................................................ 92
Revisionsberättelse ............................................................................................................................................................... 94
Innehåll
2 Linc Årsredovisning 2023
Linc Årsredovisning 2023 3
VD har ordet
Bästa aktieägare,
Under 2023 har flera av Lincs portföljbolag gjort betydande
operativa framsteg vilket också, i flera fall, resulterat i betydande
värdetillväxt. Det troligen mest uppmärksammade steget tog
Calliditas i slutet av 2023 när Tarpeyo, som förväntat, fick fullt
godkännande på den viktiga amerikanska marknaden. I tillägg
till godkännandet konstaterar jag att utfallet blev så bra som vi
hade kunnat hoppats då det även innebär att tidigare begräns-
ningar av patientpopulationen lyfts bort. 2023 är det andra året
för Tarpeyo på den amerikanska marknaden och vi har sett en
tydlig positiv försäljningsutveckling under året, om än inte fullt
fina operativa utvecklingen under året kompletterat med ett
antal förvärv. Vi har under året kunnat skörda frukterna av
historiska investeringar i produktutveckling, säljkår och tydligt
tillväxtfokus. Jag som varit med under en längre tid och kunna
följa utvecklingen på nära håll tycker det gångna året också
på ett tydligt sätt illustrerar att MedCaps modell med tillväxt-
fokuserade förvärv med tydliga satsningar i förvärvade bolag
ger resultat över tid.
Även i vårt tredje största innehav Stille har det skett ett
transformativt förvärv under 2023 i form av det tyska, familje-
ägda instrumentbolaget Fehling. Det förvärvade bolaget är
extra intressant som tillväxtplattform då de sedan länge haft
direktförsäljning i USA vilket potentiellt ger möjlighet för övriga
varumärken i Stille-gruppen att sälja direkt i världens största
marknad för operationsinstrument. Utöver att förvärvet tar Stille
till en ny nivå operationellt visar det på potentialen i en fortsatt
konsolidering av premiummarknaden för operationsinstrument.
För våra mindre och operationellt tidigare biotechprojekt
kan vi konstatera att 2023 utgör ett mellanår avseende tillgäng-
lighet på kapital och investerarintresse. Det gäller naturligtvis
generellt för projekt i tidig fas och därför öppnas såklart många
intressanta möjligheter för Linc med en betydande kassa samt
flertalet välkapitaliserade portföljbolag som kan genomföra
förvärv. Vi är aktiva men fortsatt selektiva och tar en långsiktig
vy på investeringar även i mer opportunistiska lägen. Vi ser idag
ett stort antal noterade bolag där skakig finansiering är ett klart
hinder för fortsatt utveckling. För Lincs del tjänar detta som en
påminnelse om en av våra grundprinciper – att sträva efter att
säkerställa starka samarbetspartners inte bara på den operativa
sidan utan även i ägarkretsen och vikten av att ha långsiktighet
och uthållighet. Motsvarande utveckling kan skönjas i den
onoterade miljön även om uppgången och sedermera tappet
inte alls varit lika dramatiskt som i den publika miljön. Lyckligt vis
» Vi ser idag ett stort antal noterade
bolag där skakig finansiering är ett klart
hinder för fortsatt utveckling. För Lincs
del tjänar detta som en påminnelse om
en av våra grundprinciper – att sträva
efter att säkerställa starka samarbets-
partners inte bara på den operativa
sidan utan även i ägarkretsen och
vikten av att ha långsiktighet och
uthållighet. «
så kraftfull som bolaget och vi hade förväntat oss. Vi har förstått
att det finns flera förklaringar till det långsamma upptaget
samt att det finns anledning att tro på ett betydligt snabbare
upptag med ett fullt godkännande och ett större patientun-
derlag. Jag är övertygad om att det efter drygt tjugo år fortsatt
finns mycket värde att realisera i Calliditas.
Under 2023 har dock det största värdebidraget till Lincs
positiva utveckling kommit från MedCap som fortsatt den
4 Linc Årsredovisning 2023
har de flesta av våra bolag en sund basfinansiering vilket gör
dem betydligt mer stöttåliga i turbulenta tider. Detta har också
varit vår ambition när vi varit med och byggt upp dessa bolag
och deras respektive ägarbas. Långsiktigt tror vi dock att den
operativa utvecklingen i bolagen kommer fälla avgörandet
varför vår huvudsakliga fokus och energi engageras på att
utveckla bolagen med ett långsiktigt operativt perspektiv.
Sammanfattningsvis har våra två största innehav utvecklats
starkt operativt under 2023 vilket gett en kraftig värdetillväxt
på aggregerad nivå med drygt 21 procents tillväxt i substans-
värdet. Vi ser fortsatt långsiktig potential i dessa innehav och
bekymrar oss inte speciellt över att de nu utgör en större del av
substansvärdet.
Under året genomförde Linc ett antal investeringar i såväl
befintliga som nya bolag. Under sommaren investerade vi i det
noterade bolaget C-RAD som precis inlett sin andra tillväxtresa
där den unika ytskanningstekniken för strålbehandling nu har
potential att utvecklas till ”standard of care” i allt fler markna-
der. Vi investerade också de för oss nya onoterade projekten
Akiram Therapeutics och Zalvac. Akiram Therapeutics utvecklar
en ny typ av målinriktad strålbehandling mot obotlig cancer
som visat mycket goda resultat i omfattande prekliniska studier.
Zalvac adresserar begränsningar i befintlig vaccinframställning
där den egna teknologin har en väsentligt bredare potential.
För bolagsportföljen som helhet ser vi mycket stor
potential framåt, inte minst då vi under året ytterligare förstärkt
förutsättningarna för framgångsrikt företagsbyggande för flera
av våra bolag.
Stockholm 2024-03-21
Karl Tobieson, VD
Linc Årsredovisning 2023
5
Linc är en investerare i produktorienterade bolag inom den Nordiska Life Science
industrin. Vi investerar i och utvecklar främst små och medelstora
life science-bolag
inom Medicinteknik och Läkemedel.
Investeringarna görs i såväl privata som publika bolag och i forsknings-
respektive verksamhetsdrivande bolag. Typiskt sett sker investeringar inom läke-
medelsutveckling i en tidigare fas jämfört med investeringar inom medicinteknik.
Linc är en aktiv och långsiktig ägare med ett brett industriellt nätverk för att
stötta portföljbolagen. Vi arbetar tillsammans med ledning, grundare och styrelse
för att realisera den inneboende potential som finns i bolaget, har ambitiösa planer
för vidareutveckling och expansion och deltar aktivt i valberedningsarbetet.
Lincs aktie är noterad på Nasdaq Stockholms huvudlista sedan 28 maj 2021.
Vid utgången av 2023 hade Linc ett substansvärde om 3 529 mkr.
Det här är Linc
1991
Pharmalink och Linc startas
2004
Nya Pharmalink bildas, projekt
separeras i eget bolag (nuvarande
Calliditas Therapeutics) och
försäljning av produktportfölj
inleds
2008
Förvärv av aktier i nWise AB
1993
Förvärv av Stille AB
2005
Pharmalink säljer produktportfölj
till Meda
Sedana Medical grundas
2012
Förvärv av aktier i Swevet
1999
Huvudprojektet i Calliditas
förvärvas
Börsnotering av Stille AB
2007
Investering i MedCap
2013
Investering i Animal Probiotics
Historik
6 Linc Årsredovisning 2023
2023
• Investering i Akiram Therapeutics
• Investering i ZalVac
• Investering i C-RAD
• Investering i Xbrane Biopharma
• Avyttring av AdderaCare
• Avyttring av Isofol Medical
2017
Förvärv av aktier i Medivir
Notering av Sedana
2016
Försäljning av innehavet i Meda
Försäljning av innehavet i Bringwell
Försäljning av innehavet i Boule
Investering i Cinclus
2014
Förvärv av aktier i Arcoma
2018
• Notering av Calliditas i Stockholm
Förvärv av aktier i Elos Medtech
Investering i Index Pharmacuticals
Investering i Sciety
Investering i Gesynta
2020
Investering i Epicyt
Investering i Synatro
Investering i Fluoguide
Notering av Calliditas i USA
Investering i Sixera
Investering i OncoZenge
Investering i AdderaCare
2021
Notering på Nasdaq Stockholm
Investering i Initiator Pharma
Investering i Lantmännen Medical
Investering i OssDsign
Försäljning av innehavet i Elos Medtech
Notering av OncoZenge på First North
2015
Investering i Athera
Biotechnologies
2019
Grundande av Part Production
Sweden
Försäljning av innehavet i Midsona
2022
Investering i Oncorena
Investering i Egetis Therapeutics
Investering i Melius Pharma
Investering i Alder Therapeutics
Publikt bud på AdderaCare
Avyttring av Swevet
Linc Årsredovisning 2023
7
Lincs verksamhet:
affärsidé och strategi
Lincs affärsidé är att som ägare vara med och utveckla
välskötta Nordiska Life Science bolag genom att bidra med
kapital, kompetens, erfarenhet och nätverk inom respektive
bolags verksamhetsområde. Investeringar sker i nordiska
produktorienterade bolag med global potential.
Linc investerar i normalfallet 25-250 mkr i respektive
investering, där den initiala instegsinvesteringen ofta är relativt
liten och följdinvesteringar oftast utgör den större delen av
totalt investerat belopp. Linc säkerställer ett meningsfullt
inflytande genom att normalt vara en av de större investerarna.
Vi värdesätter delägande från ledning, anställda samt andra
kompetenta och långsiktiga medinvesterare.
INVESTERINGSPROCESS
Vid varje ny investering görs en noggrann genomlysning
(due diligence) av bolaget. Analysen omfattar bransch- och
affärsmässiga, regulatoriska, kvalitetsmässiga, kliniska, legala
och finansiella aspekter samt miljö- och ansvarsfrågor.
Resultatet av analysen ligger till grund för det investerings-
beslut Lincs styrelse fattar.
Innan investeringen genomförs antas en tydlig plan
för bolagets utveckling under Lincs ägande. Finns det
med investerare regleras normalt förutsättningarna mellan
parterna av ett detaljerat aktieägaravtal. På så sätt skapas
bättre förutsättningar för samsyn på ägandet, vilket också
medför en lägre risk.
SAMMANFATTNING AV PRINCIPER
FÖR VÅRA INVESTERINGAR:
Investeringsintervall: 25–250 mkr
Noterade och onoterade företag
Tidiga skeden i läkemedelsbolag och
kommersiell fas i medtech-bolag
Obegränsad ägarhorisont
Egengenererat affärsflöde
Investeringar görs företrädesvis i företag
med huvudkontor i Norden
8 Linc Årsredovisning 2023
Linc Årsredovisning 2023 9
Lincs verksamhet:
vad vi tillför våra portföljbolag
Linc är en aktiv ägare och ambitionen är alltid att förstärka
portföljbolagens befintliga verksamheter genom att bidra
med kompetens, nätverk och engagemang. För många entre-
prenörer, som vill hitta en partner i utvecklingen av sitt bolag,
erbjuder Linc ett attraktivt alternativ då vår pragmatiska attityd
och affärsorienterade ansats innebär att vi utgör ett snabbfotat
och framåtriktat bollplank till entreprenörer och ledningar samt
medinvesterare.
Vi arbetar målmedvetet för att kombinera entreprenörskap
med vår tillgång till resurser, nätverk och industriell
kompetens. Vi erbjuder våra delägda företag stöd inför nästa
steg i deras utveckling i form av exempelvis kapital samt vårt
nationella och internationella nätverk inom forskningsvärlden,
statliga organ, högskolor och universitet.
Linc medverkar även till att tillsätta en kompetent styrelse
och erbjuder ägarkompetens som ger trovärdighet hos banker
och samarbetspartners samt deltar i rekryteringen av nya starka
och drivande ledningar när så krävs.
Ägandet i Lincs portföljbolag utövas aktivt, professionellt
och med en känsla för entreprenörskap. Den antagna planen
för bolaget följs upp löpande i nära samarbete mellan Linc,
ledningen i bolaget samt dess styrelse.
» Vi arbetar målmedvetet för att
kombinera entreprenörskap med
vår tillgång till resurser, nätverk
och industriell kompetens.«
10 Linc Årsredovisning 2023
Viktiga händelser 2023
Året har varit mycket händelserikt för Linc samtidigt som
investeringstakten varit något lägre än tidigare år. Inflödet av
investeringsmöjligheter är stort och aktivitetsnivån med att
utvärdera dessa har varit mycket hög. I många fall har man
dock konstaterat att kapitalanskaffningar ofta görs med främsta
syfte att säkra kortsiktig likviditet snarare än långsiktig värdeut-
veckling. Detta har varit särskilt tydligt i bolag med relativt svag
ägarbild. I dessa fall har vi landat i slutsatsen att det sannolikt
är bättre att avvakta investering.
Under året har flera av Lincs portföljbolag levererat bety-
dande framsteg. Calliditas fick fullt godkännande i USA under
fjärde kvartalet och det sista hindret för full utrullning av
Tarpeyo är därmed undanröjt. Dessutom försvinner begräns-
ningen av patientpopulationen vilket sannolikt utgjort ett
hinder för utrullningshastigheten.
Under året har utvecklingen i vårt största innehav MedCap
varit mycket stark. Operativt utvecklas rörelsen fint med stark
organisk tillväxt vilket kompletterats med selektiva förvärv.
Stille genomförde under året ett transformativt förvärv i
form av det tyska instrumentbolaget Fehling. Genom förvärvet
breddar Stille sitt produktutbud och samtidigt ökar bolagets
globala närvaro. Ägarbasen har ytterligare stärkts i form av
nya sektorspecifika specialistinvesterare. Impilo blir genom
transaktionen lika stora ägare som Linc.
Under året har en nyinvestering gjorts i C-RAD, ett bolag
med en unik ytskanningsteknologi som vid strålterapi kan möj-
liggöra exakt dosavgivning till tumören och samtidigt skydda
frisk vävnad. Investeringar i nya bolag under året har även
gjorts i Akiram Therapeutics, ZalVac och Xbrane Biopharma.
I befintliga portföljbolag har Linc gjort investeringar i
Egetis Therapeutics, Fluoguide, OssDsign, Alder Therapeutics,
Epicyt Pharma, Medivir, Stille och Synartro i samband med
emissioner.
Under året har innehaven i AdderaCare, Swevet och Isofol
Medical avyttrats. Dessutom har mindre aktieposter i Stille av-
yttrats till ledningen och en ny huvudägare. Linc har även ökat
ägandet i Arcoma genom förvärv av en mindre aktiepost.
Förvaltningsresultatet var 27,9 procent under året och
förändringen av substansvärdet var 21,3 procent. Positiv värde-
förändring i MedCap och Calliditas är de två största bidragande
förklaringarna till utvecklingen under året. Den operativa utveck-
lingen under året har varit positiv med flera kritiska genombrott
för portföljbolagen som beskrivits ovan. De största negativa
bidragen under året utgjordes av Index Pharmaceuticals vilket
reflekterar den avbrutna fas-3 studien samt Medivir på grund av
genomförd emission samt aktiemarknadens avvaktande inställ-
ning till mindre biotechbolag med stora kapitalbehov. Även i den
onoterade portföljen har bolagen utvecklats väl operativt under
året och värdet i den onoterade portföljen har ökat i de rörelse-
drivande bolagen i takt med att vinster ackumulerats medan
tidiga biotech-projekt med materiella kapitalbehov har justerats
ner för att reflektera ett svagt marknadssentiment.
Linc Årsredovisning 2023 11
40
45
50
55
60
65
70
75
80
85
2 02 2-1 2- 30
2 02 3-0 1- 30
2 02 3-0 2- 28
2 02 3-0 3- 31
2 02 3-0 4- 30
2 02 3-0 5- 31
2 02 3-0 6- 30
2 02 3-0 7- 31
2 02 3-0 8- 31
2 02 3-0 9- 30
2 02 3-1 0- 31
2 02 3-1 1- 30
Aktiekursutveckling jämfört med Nasdaq OMX Small Cap Sweden
1 januari 2023 - 31 december 2023
Linc Nas da q OM X Smal l Ca p S we de n
Aktien
NOTERING OCH MARKNADSPLATS
Lincs aktier handlas under kortnamnet LINC på Nasdaq Stockholms huvudlista sedan 28 maj 2021.
AKTIESTRUKTUR
Linc har en aktieklass och varje aktie motsvarar en röst. Aktierna är registrerade hos Euroclear och handlas
på Nasdaq Stockholm, Mid Cap. Antalet aktier vid årsskiftet 2023 uppgick till totalt 57 910 447.
AKTIEKURSUTVECKLING JÄMFÖRT MED NASDAQ OMX SMALL CAP SWEDEN
1 januari 2023 – 31 december 2023
85
80
75
70
65
60
55
50
45
2022-12-31
2023-01-30
2023-02-28
2023-03-31
2023-04-30
2023-05-31
2023-06-30
2023-07-31
2023-08-31
2023-09-30
2023-10-31
2023-11-30
2023-12-31
Linc Nasdaq OMX Small Cap Sweden
31 Dec 2023
Aktiekurs, kr 64,6
Marknadsvärde, mkr 3 741
Substansvärde / aktie 60,9
Substansvärdespremie 6%
Aktiekursens utveckling (under året) 9%
2023
Högsta kurs, kr 79,4
Lägsta kurs, kr 52,8
Totalt omsatta aktier 5 399 671
Total omsättning, mkr 329
60
70
80
90
1 00
1 10
1 20
5-27-2021 6-27-2021 7-27-2021 8-27-2021 9-27-2021 1 0-27 - 2021 1 1-27 - 2021 12- 27 -20 21
Aktiekursutveckling jämfört med Nasdaq OMX Small Cap Sweden
28 maj 2021 (notering) - 31 december 2021
Linc Nas da q OM X Smal l Ca p S we de n
60
70
80
90
1 00
1 10
1 20
5-27-2021 6-27-2021 7-27-2021 8-27-2021 9-27-2021 1 0-27 - 2021 1 1-27 - 2021 12- 27 -20 21
Aktiekursutveckling jämfört med Nasdaq OMX Small Cap Sweden
28 maj 2021 (notering) - 31 december 2021
Linc Nas da q OM X Smal l Ca p S we de n
12 Linc Årsredovisning 2023
AKTIEÄGARE
Lincs största ägare per 31 december 2023
Antal aktier Andel av aktier/
Ägare 2023-12-31 röster
Bengt Julander (privat och bolag)
33 121 195
57,2%
Nordea fonder
2 774 525
4,8%
Statestreet Bank & Trust Co
2 358 552
4,1%
Swedbank Robur fonder
2 298 507
4,0%
Karl Tobieson
2 000 000
3,5%
Enter fonder
1 443 566
2,5%
Handelsbanken fonder
1 245 247
2,2%
Danica Pension
1 125 978
1,9%
BNY Mellon SA/NV (klientkonto)
1 113 225
1,9%
Thomas Bergh
1 000 000
1,7%
Övriga
9 429 652
16,3%
Totalt 57 910 447 100,0%
Linc Årsredovisning 2023
13
Genom investeringar i forskning, innovation och affärsutveckling
inom hälso- sjukvårdsbranschen bidrar Linc till ökad livskvalitet
och hälsa för människor. Därutöver leder Lincs långsiktiga fokus
på affärsmodeller med identifierad värdeskapandepotential till
ekonomisk tillväxt och ökat samhällsvälstånd. Verksamheterna i
portföljbolagen är i varierande grad involverade i tillverknings-
processer för framställning av läkemedel och medicintekniska
produkter. Genom löpande uppföljning av bolagens hållbar-
hetsarbete agerar Linc för att minimera negativ påverkan på
klimat och miljö samt att socialt ansvar och anti-diskriminering
prioriteras.
UPPFÖLJNING AV HÅLLBARHETSPOLICY
Linc genomför löpande utvärdering av hållbarhetsarbetet med
utgångspunkt från bolagets hållbarhetspolicy. För närmare
beskrivning av Lincs arbete inom hållbarhet se bolagets CSR-,
miljö- samt vår visselblåsarpolicy som sammanfattats i förvalt-
ningsberättelsen sid 41-43 samt Lincs hemsida där samtliga av
Lincs styrelse antagna policyer finns tillgängliga i sin helhet.
I följande avsnitt rapporteras resultatet av uppföljningen
av hållbarhetsarbetet i Linc såväl som i portföljbolagen med
utgångspunkt från Lincs ställningstagande inom Miljö, Socialt
ansvar, Mänskliga rättigheter och Anti-Korruption.
I samtliga noterade bolag där Linc har större innehav
utövas ett aktivt hållbarhetsarbete som rapporteras i respektive
bolags årsredovisning. Linc verkar aktivt för att portföljbolagen
ska efterleva relevanta delar av Lincs hållbarhetspolicy. Vid
beslut om investeringar är hållbarhetsperspektivet en del av
beslutsunderlaget och frågor kring ansvarsfullt ägande,
agerande och ansvarsfulla investeringar ingår i styrelsens
dagordning på regelbunden basis.
I de större noterade innehaven följer Linc regelbundet upp
status kring hållbarhetsarbete och socialt ansvar. Resultatet av
uppföljningen som gjorts i samband med årsbokslutet 2023
redovisas nedan. Uppföljning görs i noterade portföljbolag där
Lincs ägarandel betingar ett marknadsvärde om minst 50 mkr.
Urvalet för den regelbundna uppföljningen motsvarar 85% av
portföljens totala portföljbolagsvärde per 31 december 2023.
Uppföljning av hållbarhetsarbete i större
noterade portföljbolag
Andel av bolagen 2023
Hållbarhetsrisk enligt bolagets riskanalys
Låg 86%
Medel 14%
Hög 0%
Styrelsen gör årlig uppföljning
av hållbarhetsarbetet
Ja 57%
Nej 43%
Bolaget har utsett en hållbarhetsansvarig
Ja 29%
Nej 71%
Bolaget arbetar aktivt med mångfald
Ja 100%
Nej 0%
Bolaget använder sig av formaliserade
leverantörskrav
Ja 86%
Nej 14%
Sammansättning styrelse
Män 55%
Kvinnor 45%
Sammansättning ledningsgrupp
Män 70%
Kvinnor 30%
Hållbarhetsrapportering 2023
14 Linc Årsredovisning 2023
Avseende FNs Sustainable Development Goals bedöms
Lincs verksamhet framförallt påverka följande mål:
• Mål 3: Good health and well-being
• Mål 5: Gender equality
• Mål 8: Decent work and economic growth
• Mål 9: Industry, innovation and infrastructure
• Mål 10: Reduced inequalities
• Mål 12: Responsible consumption and production
• Mål 17: Partnerships for the goals
FNs 17 SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS
Linc Årsredovisning 2023 15
Mål 3: Good health and well-being
Lincs påverkan: Linc bidrar till förbättrad hälsa och ökat välmående genom
investeringar i innovationer som innebär att människor får tillgång till bättre
och mer kostnadseffektiv hälso- och sjukvård.
Mål 5: Gender equality
Lincs påverkan: Linc bidrar till jämställdhet genom att aktivt arbeta för
icke-diskreminiering och proaktivt jämställdhetsarbete i portföljbolagen.
Mål 8: Decent work and economic growth
Lincs påverkan: Linc bidrar till goda arbetsförhållanden och ekonomiskt tillväxt
genom att investera i bolag inom forsknings- och utvecklingsfokuserade
verksamheter, vilket skapar förutsättningar för personalen att utvecklas och
vara delaktiga i bolagens värdeskapande.
Mål 9: Industry, innovation and infrastructure
Lincs påverkan: Linc bidrar till industriell utveckling, innovation och infrastruktur
genom att investera i bolag som tillhandahåller såväl kompetens, nätverk som
resurser till den nordiska Life Science industrin, vilka samtliga är kritiska faktorer
för fortsatt innovation och konkurrenskraft.
Mål 10: Reduced inequalities
Lincs påverkan: Linc bidrar till minskad ojämlikhet genom investeringar i bolag
som bidrar till ökad ekonomisk tillväxt samt ökad tillgänglighet av hälso- och
sjukvård för allmänheten.
Mål 12: Responsible consumption and production
Lincs påverkan: Linc bidrar till ansvarsfull konsumtion och produktion genom
att verka för att portföljbolagen implementerar ansvarsfulla produktions- och
inköpsprocesser samt att dessa ställer krav på såväl anställda som leverantörer
att leva upp till detta.
Mål 17: Partnerships for the goals
Lincs påverkan: Linc bidrar till partnerskap för att nå hållbarhetsmålen genom
att aktivt utveckla samarbeten med andra ägare, akademi, myndigheter och
portföljbolag för att tillsammans verka för mer hållbara verksamheter.
UTVÄRDERING AV LINCS BIDRAG TILL FNs 17
SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS
16 Linc Årsredovisning 2023
Miljö
Linc verkar för att portföljbolagen har en relevant miljöpolicy,
efterlever lagar och miljökrav samt inför processer eller aktivi-
teter för att aktivt begränsa miljöpåverkan till följd att bolagets
verksamhet. Samtliga bolag i portföljen arbetar aktivt för att
minska sin miljöbelastning och uppfylla gällande miljökrav och
lagstiftning. Uppföljningen som redovisas ovan visar att 86%
av bolagen i urvalet använder sig av formaliserade leverantörs-
avtal som bland annat innebär åtaganden kring miljöansvar.
Personal, arbetsrätt och socialt ansvar
Linc verkar för att särskilt beaktande skall tas till mångfald vid
tillsättande av ledande roller i portföljbolagen. Uppföljningen
som redovisas ovan visar att 100% av bolagen i urvalet arbetar
aktivt med mångfald. Kvinnor utgör i 45% av styrelserna och
30% av ledningsgrupperna i portföljbolagen som ingår i
uppföljningen. Linc verkar dessutom för att personalen i såväl
Linc som i portföljbolagen skall vara fri från diskriminering och
trakasserier. Alla individer skall erbjudas lika villkor oberoende
av hudfärg, kön, nationalitet, religion, etnisk tillhörighet eller
andra särskiljande egenskaper. Inga rapporter om förekomst av
diskriminering eller trakasserier har förekommit.
Mänskliga rättigheter
Linc arbetar för att säkerställa att FNs konventioner för mänsk-
liga rättigheter efterlevs av såväl bolaget som portföljbolagen.
Portföljbolagens verksamhet bedrivs i princip uteslutande i de-
mokratiska länder i Västeuropa, USA och Asien. Linc följer upp
detta genom att säkerställa att lagar, förordningar och praxis
som gäller i dessa länder följs.
Uppföljningen som redovisas ovan visar dessutom att 86%
av bolagen i urvalet använder sig av formaliserade leveran-
törsavtal som bland annat innebär åtaganden kring respekt för
mänskliga rättigheter.
Anti-korruption
Linc verkar mot korruption i alla dess former, inklusive utpress-
ning och bestickning. Inga rapporter har inkommit gällande
misstankar om mutor eller korruption i Linc eller portföljbolagen.
Linc Årsredovisning 2023 17
0%
Vår portfölj 2023
Linc är ägare i 29 bolag med bas i den nordiska life science-
marknaden. Investeringar har gjorts i två huvudsakliga
områden; medicinteknik och läkemedel. Portföljbolagen är i
grunden produktorienterade och har alla globala ambitioner.
Inom sektorn medicinteknik är portföljbolagen typiskt sett i ett
senare utvecklingsskede och har i de flesta fall produkter på
marknaden och en etablerad marknadsposition. Lincs initiala
investeringar i läkemedelsbolag sker oftast då portföljbolagen
är i klinisk utvecklingsfas, vilket innebär att investeringarna sker
relativt tidigt i portföljbolagens utveckling.
Portföljbolagen befinner sig således i olika stadier; alltifrån tidig
forskningsfas till fullt kommersiellt beprövade affärs modeller
med god lönsamhet. Gemensamt för samtliga portföljbolag
är att Linc är en stor ägare som tillsammans med ledning och
övriga ägare aktivt driver utvecklingen av bolagen. Genom
blandningen av noterade och onoterade innehav
har Linc en unik exponering mot den nordiska life science-
marknaden. Gemensamt för såväl noterade som onoterade
innehav är att Linc identifierat stor potential för fortsatt
värdeutveckling.
FAS I UTVECKLINGEN UNDERSEKTORER KONCENTRATION
15%
50%
40%
17%
42%
36%
Tillväxt/expansion
Lansering/kommersialisering
Tidig fas
Mix
Läkemedel
Topp 5
Övriga innehav
Medtech
Övrigt
81%
19%
Substansvärdets fördelning*
* Fördelning exklusive likvida medel
18 Linc Årsredovisning 2023
2023-12-31
Kapital-
andel
Aktiekurs
(SEK)
Antal aktier/
andelar
Verkligt
värde (mkr)
Kr/aktie
(SEK)
Andel av
substansvärde
Noterade innehav
Arcoma 28,8% 8,0 3 795 131 30,2 0,5 0,9%
Calliditas 10,0% 127,1 5 962 312 757,8 13,1 21,5%
C-RAD 4,2% 42,2 1 428 375 60,3 1,0 1,7%
Egetis Therapeutics 2,6% 5,6 7 532 021 42,0 0,7 1,2%
FluoGuide 7,2% 61,2 880 462 53,9 0,9 1,5%
InDex Pharmaceuticals 13,1% 0,3 69 920 567 17,9 0,3 0,5%
Initiator Pharma 19,2% 9,2 10 091 219 93,2 1,6 2,6%
MedCap 20,0% 337,5 2 965 946 1 001,0 17,3 28,4%
Medivir 12,1% 2,9 6 840 172 35,9 0,6 1,0%
OncoZenge 10,0% 3,1 1 170 607 3,6 0,1 0,1%
OssDsign 5,4% 8,0 5 242 896 41,9 0,7 1,2%
Sedana Medical 10,2% 23,2 10 111 030 234,2 4,0 6,6%
Stille 38,7% 151,0 1 942 585 310,5 5,4 8,8%
Xbrane Biopharma 0,4% 10,0 125 000 1,3 0,0 0,0%
Summa noterade innehav 2 683,6 46,3 76,0%
Akiram Therapeutics 15,6% 333 334 20,0 0,3 0,6%
Alder Therapeutics 20,4% 295 267 17,2 0,3 0,5%
Animal Probiotics 19,7% 1 347 190 0,7 0,0 0,0%
Cinclus Pharma 4,1% 1 079 520 51,1 0,9 1,4%
Epicyt Pharma 15,4% 419 325 8,8 0,2 0,2%
Gesynta Pharma 13,4% 49 906 21,0 0,4 0,6%
Linc Ägande 100,0% 250 0,1 0,0 0,0%
Melius Pharma 21,5% 4 642 243 9,9 0,2 0,3%
nWise Ägare 50,0% 125 9,2 0,2 0,3%
Oncorena 14,7% 64 924 28,9 0,5 0,8%
Part Production Sweden 50,0% 500 67,2 1,2 1,9%
Sciety 6,7% 5 310 3,0 0,1 0,1%
Sixera Pharma 9,9% 9 387 10,7 0,2 0,3%
Synartro 26,1% 127 795 8,7 0,2 0,2%
ZalVac 7,1% 1 786 5,0 0,1 0,1%
Summa onoterade innehav 261,5 4,5 7,4%
Övriga tillgångar och skulder
3
583,9 10,1 16,5%
Substansvärde 3 529,1 60,9 100,0%
1. Inkluderar 5 961 071 betalda tecknade aktier (ännu ej registrerade) i Medivir, värderade till senaste aktiekurs.
2. Inkluderar 113 490 betalda tecknade aktier (ännu ej registrerade) i Stille, värderade till senaste aktiekurs.
3. Varav 2,7 mkr avser kapitalförsäkring, 520,0 mkr avser likvida medel samt -0,2 mkr avser uppskjuten och
aktuell skatteskuld.
1
2
Linc Årsredovisning 2023
19
Portföljens
utveckling
2023
Under helåret ökade substansvärdet
med 619 mkr (-723 mkr). Substansvärdet
uppgick till 3 529 mkr och 60,9 kr per
aktie (2 910 mkr och 50,2 kr per aktie) per
31 december 2023. Avkastningen på sub-
stansvärdet per aktie under året uppgick
till 21,3% (-19,9%).
Resultatet från förvaltningsverksam-
heten uppgick till 659,4 mkr (-887,4 mkr).
vilket motsvarar en avkastning på 27,9%
(-28,1%).
NOTERADE INNEHAV
Värdeförändring i noterade innehav under
helåret var 32,0%, 661,1 mkr (-31,1%,
-883,5 mkr)
Det enskilt största positiva bidraget
under året utgjordes av MedCap (55,9%,
+358,9 mkr) vilket reflekterar den starka
organiska utvecklingen med både tillväxt
och marginalförbättring samt förvärv.
Även Calliditas har utvecklats starkt under
året (37,5%, +206,6 mkr), vilket primärt
reflekterar framstegen i den den pågåen-
de lanseringen av TARPEYO i USA, inklu-
sive slutgiltigt FDA-godkännande med en
utökad label. Aktiemarknaden har under
året upplevt fortsatt hög volatilitet. Den
operationella utvecklingen i den noterade
portföljen har varit god under året med
undantag för Index Pharmaecuticals som
avbröt sin klinska fas-3 studie.
ONOTERADE INNEHAV
Värdeförändring i onoterade innehav under
helåret var -1,9%, -5,5 mkr (-3,4%, -9,1 mkr).
Även i den onoterade portföljen har
bolagen utvecklats väl operativt under
året. Värdet i den onoterade portföljen
har ökat i de rörelsedrivande bolagen i
takt med att vinster ackumulerats medan
tidiga biotech-projekt med materiella
kapitalbehov har justerats ner för att
reflektera ett svagt marknadssentiment.
Förvaltningsresultat
2023-01-01 – 2023-12-31
mkr
%
Noterade innehav
AdderaCare
0,0
0,0%
Arcoma
1,3
4,4%
Calliditas Therapeutics
206,6
37,5%
C-RAD
15,5
34,5%
Egetis Therapeutics
-10,2
-19,6%
FluoGuide
18,9
54,2%
InDex Pharmaceuticals
-41,2
-69,7%
Initiator Pharma
32,1
52,5%
Isofol Medical
0,2
9,2%
MedCap
358,9
55,9%
Medivir
-47,6
-57,0%
OncoZenge
-2,8
-43,8%
OssDsign
11,6
38,2%
Sedana Medical
45,1
23,9%
Stille
80,7
33,6%
Xbrane Biopharma -7,9 -86,3%
Resultat noterade innehav 661,1 32,0%
Onoterade innehav
Akiram Therapeutics
0,0
0,0%
Alder Therapeutics 0,0 0,0%
Animal Probi 0,0 0,0%
Cinclus Pharma
0,0 0,0%
Epicyt Pharma
1,9 27,3%
Gesynta Pharma
-5,2 -20,0%
Linc Ägande
-0,0 -19,5%
Melius Pharma
0,0 0,0%
nWise Ägare
1,2 14,6%
Oncorena
0,0 0,0%
Part Production Sweden 10,9 19,3%
Sciety 0,0 0,0%
Sixera Pharma 0,0 0,0%
Swevet 0,3 0,9%
Synartro
-14,5 -62,5%
ZalVac 0,0 0,0%
Resultat onoterade innehav -5,5 -1,9%
Förändringar verkligt värde andra innehav
1
0,2 10,1%
Garantiersättningar från portföljbolag 0,0 nm
Utdelningar från portföljbolag 3,7 nm
Resultat av förvaltningsverksamheten 659,4 27,9%
1. Inkluderar värdeförändringar i kapitalförsäkring, övriga onoterade
värdepapper samt utställda optioner.
nm = Ej meningsfull (”not meaningful”)
20 Linc Årsredovisning 2023
Linc Årsredovisning 2023 21
Våra portföljbolag
Lincs porfölj bestod per den 31 december 2023 av 14 noterade och 15 onoterade bolag. Företagen befinner sig i olika stadier;
alltifrån tidig forskningsfas till fullt kommersiellt beprövade affärsmodeller med god lönsamhet. Gemensamt för samtliga bolag
är att Linc är en större ägare som tillsammans med ledning och övriga ägare aktivt driver utvecklingen av företagen.
Noterade bolag:
Inkluderar ej Index Pharmaceuticals och Xbrane BioPharma. Index Pharmaceuticals avbröt under året sin pågående fas-3 studie
efter rekommendation från den oberoende dataövervakningskommittén. Den mindre posten i Xbrane Biopharma som förvärvades
under 2023 har under inledningen av 2024 avyttrats.
22 Linc Årsredovisning 2023
Onoterade bolag:
Part Production
ZalVac
Linc Årsredovisning 2023 23
Noterade bolag
Arcoma AB
Arcoma grundades 1990 och är en svensk leverantör av kompletta radiologi-
lösningar som används inom viktiga kliniska tillämpningsområden inom radio-
logi. Produktportföljen innehåller en kombination av detektorer, generatorer,
mjukvara och positioneringssystem för att skapa en optimal konfiguration för
diagnostik. Arcomas lösningar syftar till att korta ner ledtider mellan diagnostik
och behandling för patienter genom effektiva, pålitliga och tydliga diagnostiska
resultat. Produkterna säljs över hela världen med målsättningen att förbättra
patientvården, samt arbetsmiljön för användaren.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Arcoma har ett tydligt värdeerbjudande
till starka industriella partners i en tydlig
omställning mot digital röntgen globalt.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
• Lanserar live-kamera och avancerad fjärrkontroll
• Får order på 10 system till Thailand
• Erhåller certifiering enligt MDR
• Tecknar distributionsavtal med Canon Korea Inc.
• Tarik Cengiz utses till ny Global Sales Director och Jesper Lindroos blir ny COO
Portföljvärde: 30,2 mkr 0,9% av substansvärdet
Börsvärde: 105 mkr 28,8% ägarandel
Förvärvsår: 2014 Investerat belopp: 22 mkr
Finansiell
utveckling, mkr 2023 2022
Nettoomsättning 163,0 125,0
Tillväxt 30,4% 6,8%
Rörelseresultat 4,7 3,1
Rörelsemarginal 2,9% 2,5%
Nettoresultat 2,6 1,9
C-RAD AB
C-RAD utvecklar ytskanningsteknologi för strålterapi för att möjliggöra en mycket
exakt dosavgivning till tumören och samtidigt skydda frisk vävnad från oönskad
exponering. Med hjälp av höghastighets 3D-kameror i kombination med för-
stärkt verklighet stöder C-RAD den initiala patientpositioneringen och övervakar
patientens rörelser under behandlingen för att säkerställa hög tillförlitlighet, ett
effektivt arbetsflöde och ökad noggrannhet. C-RAD övervakar patientens rörelse
utan att använda markörer eller ytterligare dos för att ge den högsta nivån av
patientsäkerhet och komfort.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Stark position med bra produkt på
attraktiv marknad. Penetrationen
fortsatt låg vilket innebär potential
att växa i befintlig marknad.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Den största ordern inom protonterapi hittills
Cecilia de Leeuw utsedd till ny VD (dec 2022)
Christoffer Herou utsedd till ny CFO
Flertalet högprofilerade anbudsvinster med ledande cancercentra globalt
Stark orderingång med solid tillväxt i intäkter, lönsamhet och kassaflöde
Portföljvärde: 60,3 mkr 1,7% av substansvärdet
Börsvärde: 1 425 mkr 4,2% ägarandel
Förvärvsår: 2023 Investerat belopp: 45 mkr
Finansiell
utveckling, mkr 2023 2022
Nettoomsättning 424,6 301,3
Tillväxt 40,9% 15,4%
Rörelseresultat 57,5 21,8
Rörelsemarginal 13,5% 7,2%
Nettoresultat 46,1 7,5
24 Linc Årsredovisning 202024 Linc Årsredovisning 2023
Calliditas Therapeutics AB
Calliditas Therapeutics är ett kommersiellt biofarmabolag som fokuserar på
identifiering, utveckling och kommersialisering av nya behandlingar för sällsyn-
ta sjukdomar, med initialt fokus på njur- och leversjukdomar med betydande
medicinska behov som inte tillgodosetts. Calliditas främsta läkemedelsprodukt,
Tarpeyo (US)/Nefecon (China)/Kinpeygo (EU), har godkänts av FDA och EMA.
Calliditas driver en registreringsgrundande klinisk studie med NOX-hämmare i
primär gallkolangit (primary biliary cholangitis, PBC) och har inlett en klinisk Fas 2
studie i huvud- och halscancer.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Pågående kommersialisering av
Tarpeyo i USA med egen organisation
samt utlicens iering till STADA i Europa.
Expanderar successivt sin
kliniska
portfölj genom inlicensieringar
och
förvärv.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
FDA ger fullständigt godkännande av TARPEYO® samt lyfter bort tidigare be-
gränsningar av patientpopulationen
STADA och Calliditas ansöker om fullständigt godkännande för Kinpeygo® i EU
Klinisk studie för utvärdering av setanaxib för Alports syndrom initieras
Calliditas partner, Everest Medicines, meddelar att den kinesiska läkemedels-
myndigheten har godkänt Nefecon®
Villkorat marknadsgodkännande erhålls i Storbritannien för Kinpeygo
Portföljvärde: 757,8 mkr 21,5% av substansvärdet
Börsvärde: 7 573 mkr 10,0% ägarandel
Förvärvsår: 1999 Investerat belopp: 249 mkr
Finansiell
utveckling, mkr 2023 2022
Nettoomsättning 1 207 803
Tillväxt 50,3% 250,1%
Rörelseresultat -373 -422
Rörelsemarginal -30,9% -52,6%
Nettoresultat -466 -412
ANTAL ANSTÄLLDA: 30
Egetis Therapeutics AB
Egetis är ett läkemedelsbolag, fokuserat på projekt i sen klinisk utvecklingsfas för
kommersialisering inom särläkemedelsområdet för behandling av allvarliga och
sällsynta sjukdomar med betydande medicinska behov. Den primära läkemedels-
kandidaten, Emcitate, har utvecklas som den potentiellt första behandlingen för
MCT8-brist, en sällsynt sjukdom som påverkar nervsystemets utveckling som idag
saknar behandling. Egetis ansökte om marknadsgodkännande för Emcitate till
EMA i oktober 2023. Efter dialog med FDA genomförs en randomiserad, placebo-
kontrollerad studie på 16 patienter i USA. Egetis avser att ansöka om marknads-
godkännande (NDA) i USA för under 2024 under ’Fast Track Designation.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
De-riskad möjlighet att på kort tid
nå marknad med första tillgängliga
behandling inom område med stort
medicinskt behov. Kommersialisering
med egen organisation i USA.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
• Ingår exklusivt licensavtal med Fujimoto avseende Emcitate i Japan
• Ansöker om marknadsgodkännande för Emcitate hos EMA
• Den första patienten rekryterades i ReTRIACt studien i USA
• Genomför en riktad emission om 172 mkr till amerikanska specialistinvesterare
samt säkrar skuldfinansiering om upp till 25 meur från BlackRock
• Genomför en riktad emission om 210 mkr till institutionella investerare
Portföljvärde: 42,0 mkr 1,2% av substansvärdet
Börsvärde: 1 633 mkr 2,6% ägarandel
Förvärvsår: 2022 Investerat belopp: 30 mkr
Linc Årsredovisning 2020 25 Linc Årsredovisning 2023 25
Noterade bolag, fortsättning
Initiator Pharma AS
Initiator Pharma A/S är ett danskt life science-företag i klinisk fas som utvecklar
innovativa läkemedel för stora icke-tillgodosedda medicinska behov som rör
de centrala och perifera nervsystemen. Initiator Pharmas pipeline består av
tre kliniska program: läkemedelskandidaterna IP2018 och IP2015 för
behandling av erektil dysfunktion med psykogena respektive organiska orsaker
och läkemedelskandidaten IP2021 som utvecklats för den allvarliga
neuropatiskt smärtsjukdomen trigeminusneuralgi.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt team med förutsättningar att
framgångsrikt driva befintliga och
framtida projekt. Attraktiv portfölj med
begränsad risk i klinisk fas.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Rapporterar positiva, statistiskt signifikanta och kliniskt relevanta fas IIb-
effektdata för pudafensine IP2015
Meddelar indikationsutvidgning av båda sina kliniska läkemedelskandidater till
kvinnor med sexuell dysfunktion
Erhåller patent i Europa för IP2018 mot erektil dysfunktion och depression
Rapporterar positiva dosberoende och signifikanta effektdata i den kliniska fas
IIa-studien med IP2018
Portföljvärde: 93,2 mkr
2,6% av substansvärdet
Börsvärde: 485 mkr 19,2% ägarandel
Förvärvsår: 2021 Investerat belopp: 54 mkr
ANTAL ANSTÄLLDA: 3
FluoGuide AS
FluoGuide grundades 2018 och utvecklar kirurgiska lösningar som bidrar till att
minska lidandet för patienter med cancer, öka chanserna för tillfrisknad samt
minska kostnaderna för vårdsystemet. Bolagets ledande produkt är föreningen
FG001, vilken vid injektion i patienten ”lyser upp” cancer och dess tillväxt i den
omgivande vävnaden. Detta möjliggör för kirurgen att mer effektivt lokalisera
och avlägsna tumören.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Inledande kliniska studier indikerar
tydliga resultat inom ett område med
stort medicinskt behov.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
• Genomför en riktad emission om 15 mkr
FG001 uppfyller primära effektmått i fas llb-studie i aggressiv hjärncancer
Erhåller FDA Orphan Drug Designation för FG001 vid höggradigt gliom
Tillkännager positiva interimsresultat från fas IIa-studie av FG001 i huvud- och
halscancer
Tillkännager positiva resultat från fas IIa-studien av FG001 vid lungcancer
Portföljvärde: 53,9 mkr 1,5% av substansvärdet
Börsvärde: 747 mkr 7,2% ägarandel
Förvärvsår: 2020 Investerat belopp: 17 mkr
ANTAL ANSTÄLLDA: 7
26 Linc Årsredovisning 202026 Linc Årsredovisning 2023
MedCap AB
MedCap förvärvar och utvecklar lönsamma, marknadsledande nischbolag inom
Life Science i norra Europa, med potential att växa internationellt. Verksamheten
bedrivs inom två områden: Medicinteknik och Specialistläkemedel. Bolag som
blivit en del av koncernen får tillgång till resurser som är svåra att skapa i mindre
bolag, nätverk och ett aktivt stöd där det stärker verksamheten. Styrningen sker
huvudsakligen via de ägda bolagens styrelser utifrån en tydlig mandatfördelning,
värdegrund och företagsfilosofi för att skapa bästa möjliga förutsättningar för
lönsamhet och tillväxt.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Förvärvsdriven affärsmodell med
bevisad förmåga att utvinna synergier.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
• Förvärv av Swedelift
Förvärv av SurgiCube och Toul Meditech
Slutför publikt bud på AdderaCare
Tove Christiansson och Anders Larnholt utses till affärsområdeschefer för
Assitive Tech respektive Specialty Pharma
Stark organisk tillväxt inom samtliga affärsområden
Portföljvärde: 1 001,0 mkr 28,4% av substansvärdet
Börsvärde: 4 997 mkr 20,0% ägarandel
Förvärvsår: 2007 Investerat belopp: 47 mkr
Finansiell
utveckling, mkr 2023 2022
Nettoomsättning 1 587,4 1 111,3
Tillväxt 42,8% 21,3%
Rörelseresultat 227,5 170,9
Rörelsemarginal 14,3% 15,4%
Nettoresultat 172,5 118,0
Medivir AB
Medivir är ett läkemedelsbolag som investerar i klinisk utveckling av innovativa
cancerläkemedel. Bolaget grundades 1988 och har sedan dess utvecklat två
farmaceutiska produkter, Xerclear och Olysio, hela vägen från idé till mark-
nadslansering. Bolagets nuvarande projektportfölj består av fyra läkemedels-
utvecklingsprojekt i kliniska utvecklingsstadier. Medivir är huvudsakligen
fokuserat på den egna utvecklingen av MIV-818 för levercancer. Bolaget söker
samarbetspartners för ytterligare utveckling av de övriga tre projekten,
remetinostat, birinapant och MIV-711.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Attraktiv portfölj av kliniska projekt
med goda möjligheter till vidareut-
veckling och värde skapande genom
affärsutveckling.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Genomför en riktad emission om 129 mkr
Pia Baumann tillträder som Chief Medical Officer
Rapporterar lovande data från pågående fas 2a HCC-studie
Fastställer rekommenderad fas 2-dos för fostrox i kombination med
Lenvima vid HCC
Portföljvärde: 35,9 mkr 1,0% av substansvärdet
Börsvärde: 162 mkr 12,1% ägarandel
Förvärvsår: 2017 Investerat belopp: 70 mkr
ANTAL ANSTÄLLDA: 10
Linc Årsredovisning 2020 27 Linc Årsredovisning 2023 27
Noterade bolag, fortsättning
Sedana Medical AB
Sedana Medical grundades 2005 och är ett medicintekniskt företag inom anestesi
via inhalation, med ambitionen att utveckla en ny global standard för behandling
inom intensivvård. Bolaget har utvecklat ett system för leverans av anestesi som
kallas AnaConDa, vilket används för administrering av flyktiga anestesimedel till
invasivt ventilerade patienter. Sedana Medical har nyligen fått sin läkemedes-
kandidat Sedaconda (isofluran) godkänd för anestesi via inhalation i Europa
(genom AnaConDa). Processen för FDA-godkännande (USA) pågår.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Sedana har utvecklat en kombina-
tionsprodukt (läkemedel-device) med
regulatoriskt godkännande i Europa.
Fortsatt stor värdepotential i den Eu-
ropeiska lanseringen och framtida lan-
sering i USA efter FDA godkännande.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
• Ansöker om pediatrisk indikation
Erhåller dataexklusivitet och marknadsskydd för Sedaconda® (isofluran) till 2031
Erhåller marknadsgodkännande i Storbritannien
Erhåller marknadsgodkännande i Italien
Erhåller USA-patent för Sedaconda ACD-S
Informerar om justerad tidplan för USA-ansökan efter interaktion med FDA
Byter noteringslista från First North till Nasdaq Stockholm
Portföljvärde: 234,2 mkr
6,6% av substansvärdet
Börsvärde: 2 301 mkr 10,2% ägarandel
Förvärvsår: 2005 Investerat belopp: 134 mkr
Finansiell
utveckling, mkr 2023 2022
Nettoomsättning 294,9 246,4
Tillväxt 19,7% 31,7%
Rörelseresultat 45,0 32,4
Rörelsemarginal 15,2% 13,2%
Nettoresultat 26,6 27,3
Stille AB
Stille grundades 1841. Bolaget utvecklar, tillverkar och marknadsför kirurgiska
instrument och operationsbord som används i samband med kirurgiska ingrepp.
Stille fokuserar på de två marknadssegmenten kardiovaskulär- och plastikkirurgi.
Stilles kunder består huvudsakligen av sjukhus och industriella partners som har
produkter som kompletterar Stilles produkter
Portföljvärde: 310,5 mkr 8,8% av substansvärdet
Börsvärde: 757 mkr 38,7% ägarandel
Förvärvsår: 1993 Investerat belopp: 45 mkr
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt varumärke och lönsamt bolag
med utmärkta produkter som har
goda förutsättningar att ta marknads-
andelar över tid.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
• Genomför riktad nyemission om 425 mkr och specialistinvesteraren Impilo
blir en ny huvudägare tillsammans med Linc
Förvärvar tyska instrumentbolaget Fehling
Finansiell
utveckling, mkr 2023 2022
Nettoomsättning 153,9 122,9
Tillväxt 25,2% -22,8%
Rörelseresultat -65,5 -105,9
Rörelsemarginal -42,6% -86,2%
Nettoresultat -59,6 -73,5
28 Linc Årsredovisning 202028 Linc Årsredovisning 2023
OncoZenge AB
OncoZenge är ett läkemedelsbolag som grundades 2020 och som har sitt
ursprung i ett samarbete mellan Moberg Pharma och kliniker från Hvidovre i
Danmark. Företaget utvecklar produkter för stödjande vård av cancerpatienter
och fokuserar i närtid på att förbereda en fas III studie för BupiZenge som
behand lar munhålesmärta. Den första indikationen för BupiZenge är behandling
mot smärta orsakad av oral mukosit, men det finns också potential för behand-
ling av andra smärtsamma orala besvär. Oral mukosit är en sidoeffekt av cellgift-
och strålbehandling och orsakar inflammation och sårbildning vid mun och svalg.
Portföljvärde: 3,6 mkr 0,1% av substansvärdet
Börsvärde: 36 mkr 10,0% ägarandel
Förvärvsår: 2020 Investerat belopp: 12 mkr
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Driver ett tydligt avgränsat klinskt fas III
utvecklingsprogram med känd substans
och tydliga end-points med stor
kommersiell potential vid godkännande.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
• FDA meddelar att man ställer högre krav än den europeiska myndigheten, vilket
får konsekvenser för den kliniska fas III-studien av BupiZenge®
Stian Kildal utses till ny VD
Ingår avsiktsförklaring med Ensysce Biosciences, Inc med mål om att accelerera
BupiZenges väg till marknaden i USA
Lämnar in ansökan om PRIME-status (Priority Medicines) hos europeiska
läkemedelsmyndigheten (EMA)
Finansiell
utveckling, mkr 2023 2022
Nettoomsättning 112,2 57,0
Tillväxt 96,8% 79,6%
Rörelseresultat -92,0 -96,9
Rörelsemarginal -82% -170%
Nettoresultat -130,5 -99,4
OssDsign AB
OssDsign är en utvecklare och global leverantör av nästa generations benersätt-
ningsprodukter. Baserat på banbrytande materialvetenskap utvecklar och
marknadsför företaget produkter som stöder kroppens egen läkningsförmåga
och därmed förbättrar det kliniska resultatet inom ett brett spektrum av orto-
pediska områden med stora medicinska behov. Produktportföljen består av
standardiserade syntetiska bentransplantat för ryggradskirurgi. Företaget har en
stark kommersiell närvaro.
Portföljvärde: 41,9 mkr 1,2% av substansvärdet
Börsvärde: 781 mkr 5,4% ägarandel
Förvärvsår: 2021 Investerat belopp: 35 mkr
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Stor potential efter förvärv av högin-
tressant spinal-produkt. Möjlighet att
utnyttja säljplattform i USA med hög
förväntad tillväxt de kommande åren.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
• Genomför en riktad emission om 150 mkr
Genomför strategiskifte för att bli ett renodlat ortobiologiföretag
Erhåller utökat marknadsgodkännande från FDA för betydande ny indikation
för användning i ryggradsburar
Rapporterar starka data från den kliniska studien TOP FUSION
ANTAL ANSTÄLLDA: 3
Linc Årsredovisning 2020 29 Linc Årsredovisning 2023 29
Onoterade bolag
Animal Probiotics AB
Portföljvärde: 0,7 mkr
Animal Probiotics är ett bolag aktivt inom djurhälsa med
rötterna i forskning vid Lunds universitet. Bolaget fokuserar
på att förbättra djurhälsa genom produktlinjen ”OnlyGood”,
som består av daglig probiotika för hundar, hästar och snart
även katter. Animal Probiotics grundades 2004 av Clas Löner
(fil. dr) som tog över den kompletta samlingen av probiotiska
bakteriestammar och forskning avsedda för djur av Probi AB,
företaget bakom den framgångsrika probiotiska hälso-
drycken Proviva.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Unika bakteriestammar som fyller stort medicinskt behov
hos hästar, hundar och katter.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Pågående arbete med förnyelse av EU-tillstånd
Fortsatt arbete med lansering av OnlyGood Dog i USA via
lokal partner
0,0% av substansvärdet
Ägarandel: 19,7%
Förvärvsår: 2013
Investerat belopp: 4 mkr
Alder Therapeutics AB
Portföljvärde: 17,0 mkr
Baserad i Solna, Alder Therapeutics AB är ett privat läkeme-
delsbolag i preklinisk fas som är fokuserard på att utveckla cell
terapier med hjälp av deras cell terapi plattform som hjälper att
göra de bästa funktionella celler med enkla och hållbara proces-
ser. Den unika plattformen som kan minska tillverkningskostna-
der och därmed möjliggöra cell terapier till en bredare folkmassa.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt team med erfarenhet av att bygga ett framgångsrikt
cellterapibolag.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Huvudprojektet, en mutationsagnostisk cellterapi för Reti-
nitis Pigmentosa (RP) förbereds för kliniska studier 2026
Presenterar data från ALD01 för behandling av Retinitis
Pigmentosa vid World Orphan Drug Congress
Licensierar cellterapier från Duke-Nus och Biolamina
Genomför emission om 14 mkr
0,5% av substansvärdet
Ägarandel: 20,4%
Förvärvsår: 2022
Investerat belopp: 17 mkr
Akiram Therapeutics AB
Portföljvärde: 20,0 mkr
Akiram Therapeutics är ett svenskt radioimmunoterapibolag som
utvecklar en ny typ av målinriktad strålbehandling baserad på en
egenutvecklad antikropp som kombineras med en strålnings-
komponent. Kandidaten har visat starka resultat i prekliniska
studier. Första indikationen är anaplastisk sköldkörtelcancer,
en sällsynt diagnos utan befintliga behandlingsalternativ. Det
medför en möjlighet att bli first-in-class och att klassas som särlä-
kemedel. Bolaget ser också stor klinisk potential för andra typer av
cancer i sköldkörteln samt i hals och huvud.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Mycket gediget prekliniskt arbete och starka studieresultat
samt högt förtroende för ledningen.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Ingår avtal med ledande universitetssjukhus om
tillverkning av AKIR001 för cancerterapi
Presenterade lovande prekliniska data på European Asso-
ciation of Nuclear Medicine (EANM) Congress i Wien
Erhåller stöd på 6 mkr från Erling-Perssons stiftelse
Genomför emission om 68 mkr
0,6% av substansvärdet
Ägarandel: 15,6%
Förvärvsår: 2023
Investerat belopp: 20 mkr
30 Linc Årsredovisning 202030 Linc Årsredovisning 2023
Gesynta Pharma AB
Portföljvärde: 21,0 mkr
Gesynta Pharma utvecklar läkemedel med antiinflammatoriska
och smärtlindrande egenskaper genom mPGES-1-hämning
för ett flertal indikationer. Bolagets första kliniska kandidat,
GS-248, är i klinisk fas II och en studie i endometrios planeras
under 2024. GS-248 är en mycket potent mPGES-1-hämmare
som har uppvisat en gynnsam säkerhetsprofil samt goda far-
makologiska egenskaper i kliniska fas I- och II-studier. Utöver
GS-248 innehåller Gesynta Pharmas pipeline ytterligare mP-
GES-1-hämmare, bland annat läkemedelskandidaten GS-073
som är redo att gå in i klinisk fas I under 2023.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Erfaret team och stark pre-klinisk evidens för potentiellt
sjukdomsmodifierande och smärtlindrande effekt i en
indikation med ett stort medicinskt behov.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
GS-073 godkänd för klinisk utveckling mot kronisk
inflammatorisk smärta
Förbereder för fas II-studie med GS-248 i endometrios
Pågående process för kapitalanskaffning för GS-248
• Erhåller ett konvertibelt brygglån om 10 mkr
0,6% av substansvärdet
Ägarandel: 13,4%
Förvärvsår: 2018
Investerat belopp: 40 mkr
Epicyt Pharma AB
Portföljvärde: 8,8 mkr
Epicyt Pharma är ett medicinskt forskningsföretag, grundat
2014 och vars forskning fokuserar på kalciumabsorption i
tarmarna och hur det påverkar benhälsan. Kalciumbrist kan
leda till förkalkning av skelettet och benskörhet. Företaget
avser att utveckla läkemedel som förbättrar benhälsan i
patientgrupper med reducerat kalciumupptag i magsäcken.
I preklinisk forskning har företaget identifierat en gallsyra
och en fettsyra som kombinerat ökar kalciumupptaget i
magsäcken. Studier uppvisar en åttafaldig ökning av
kalciumupptag.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Tidigt skede (pre kliniskt projekt) med stora möjligheter att
bidra till den framtida utvecklingen av projektet inom ett
område med tydliga medicinska behov.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
• Genomför emission om 6 mkr till befintliga och nya
aktieägare
Pågående First-in Human Proof-of-Concept klinisk studie
för säkerhet som visar effekt av BAFA på kalciumabsorption
0,2% av substansvärdet
Ägarandel: 15,4%
Förvärvsår: 2020
Investerat belopp: 6 mkr
Cinclus Pharma AB
Portföljvärde: 51,1 mkr
Cinclus Pharma är ett läkemedelsbolag i klinisk fas som
grundades 2014, och utvecklar ett läkemedel för behand-
ling av matsmältningsstörning relaterat till magsyra, också
kallad gastroesofageal refluxsjukdom (GERD). Företagets
ledande läkemedelskandidat, X842, erbjuder förbättrad
hantering av esofagit och GERD-symptom, vilket tidigare
storsäljare som Losec och Nexium inte lyckats med. Med
X842 har man nyligen framgångsrikt genomfört en fas II
studie.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt team som driver ett kliniskt projekt med
stor kommersiell potential.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Framgångsrikt rådgivande möte med FDA som tydliggör
vägen till ett regulatoriskt godkännande i USA
Presentation av bolagets fas II-studie, LEED vid DDW
• Erhåller ett konvertibelt brygglån om 124 mkr
1,4% av substansvärdet
Ägarandel: 4,1%
Förvärvsår: 2016
Investerat belopp: 36 mkr
Linc Årsredovisning 2020 31 Linc Årsredovisning 2023 31
Onoterade bolag, fortsättning
nWise Ägare AB
Portföljvärde: 9,2 mkr
nWise grundades 2008 och driver plattformen MMX, vilken
fokuserar på att erbjuda kommunikationslösningar. Bolaget
erbjuder ett brett utbud av kommunikationslösningar från
enkla callcenterupplägg, texttelefoni och videoapplikationer,
till mer avancerade lösningar för kritiska nödsamtal för
individer med dövhet, hörselnedsättning eller dövblindhet.
Dessa kan kategoriseras i fyra huvudkategorier: relätjänster,
kommunikationsapplikationer för människor med dövblindhet,
nödtjänster samt applikationer för fullständig konversation.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Stark position på en nischmarknad där den tekniska
plattformen kan expanderas in i kompletterande områden.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Fortsatt stark försäljningsutveckling med god lönsamhet
Mikaela Sultan tillträder som CFO
Fortsatt intensivt arbete för lansering av nWise RTT Bridge
(realtidstext för 112) i Europa och USA
0,3% av substansvärdet
Ägarandel: 50,0% (25,2% av nWise AB)
Förvärvsår: 2008
Investerat belopp: <1 mkr
Melius Pharma AB
Portföljvärde: 9,9 mkr
Melius Pharma AB är ett läkemedelsbolag som fokuserar på
utveckling av nya behandligar för interstitiella lungsjukdo-
mar. Melius Pharmas huvudprojekt för indikationen kronisk
hosta i idiopatisk lungfibros påbörjar under våren 2023 en
fas II studie. Kronisk hosta är ett allvarligt symptom som
påverkar livskvalitén mycket negativt hos patienter som lider
av idiopatisk lungfibros. Det saknas idag behandling av
kronisk hosta för dessa patienter som har en medianöver-
levnad efter diagnos på 3−5 år.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Attraktiv riskprofil och ett starkt team med stor och relevant
erfarenhet. Den kommersiella potentialen är stor och man har
säkerhetsdata från över 20 års kliniskt användande.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Förberedelser för start av fas II PoC studien inom IPF
Erhöll godkännande av studiestart i Indien
0,3% av substansvärdet
Ägarandel: 21,5%
Förvärvsår: 2022
Investerat belopp: 10 mkr
Lantmännen Medical AB
Portföljvärde: 10,0 mkr
Lantmännen Medical utvecklar ett läkemedel för behand-
ling av ödem i samband med traumatisk hjärnskada (TBI).
Grunden för Projekt AF-16 är den svenska upptäckten
av Protein antisekretorisk faktor (Protein-AF). Den aktiva
sekvensen AF-16 i Protein-AF reglerar flödet av vätska och
joner över cellmembran vilket också framöver kan ha bety-
delse för andra sjukdomar och tillstånd. Efter framgångsrika
pre-kliniska studier och fas I studie ska nu en explorativ
studie på patient genomföras som en förberedelse för en
kommande fas IIa studie.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Stark pre-klinisk data, tydlig studiedesign och stort
medicinskt behov.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Fortsatt arbete med rekrytering av patienter i fas IIa
studien i projekt AF-16
0,3% av substansvärdet
Ägarandel: 0% (konvertibel)
Förvärvsår: 2021
Investerat belopp: 10 mkr
32 Linc Årsredovisning 202032 Linc Årsredovisning 2023
Part Production Sweden AB
Portföljvärde: 67,2 mkr
Part Production Sweden är ett investmentbolag med ägande
i Reison Medical, Absorbest och Cavis Technologies. Reison
Medical är fokuserat på ett brett utbud av tillbehör och
utrustning för operationsrummet såsom operationsbord.
Absorbest är också ett medicinteknikbolag, med fokus på
högpresterande superabsorbenter. Cavis Technologies är en
leverantör av kardiologiska vårdenheter med en innovativ
apparat för förbättrad kontroll och säkerhet.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Samarbete med entreprenör i expansionsfas i medtech
bolag vilket tillför tydlig styrning och därmed värdeskapande.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Avyttring av Swevet slutförs
Stark försäljningsutveckling i Reison Medical och
Absorbest
Förvärv av det brittiska patientpositioneringsbolaget
Richardsons Healthcare
1,9% av substansvärdet
Ägarandel: 50,0%
Förvärvsår: 2019
Investerat belopp: 11 mkr
Sciety AB
Portföljvärde: 3,0 mkr
Sciety är ett investeringssyndikat specialiserat på tillväxtbolag
inom life science-sektorn. Företaget investerar i bioteknik,
hälso teknik, informations- och kommunikationsteknik inom
sjukvård, läkemedel och medicinteknik. Investeringarna inne fat-
tar bland annat Synartro, PharmNovo och Cavis Technologies.
Vidare erbjuder Sciety ett utbud av olika tjänster till investerare
och företag inom life science. Dessa innefattar kapitalresning
och värdeskapande kommunikation för tillväxtbolag inom life
science, bolagsvärdering och analys för aktörer i branschen.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
En investering för att främja deal flow och säkerställa
god insikt i DD processer.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Investerade tillsammans med nätverket bland annat i
Akiram Therapeutics, Neogap Therapeutics och PharmNovo
Tommi Unkuri, partner på Summa Equity, utsågs till ny
styrelseledamot
Bolaget fortsätt er att växa med nya medarbetare. Teamet
består av 14 medarbetare vid utgången av året
0,1% av substansvärdet
Ägarandel: 6,7%
Förvärvsår: 2018
Investerat belopp: 3 mkr
Oncorena AB
Portföljvärde: 28,9 mkr
Oncorena AB är ett svenskt läkemedelsbolag med huvud-
kontor i Lund. Bolaget utvecklar en potentiellt banbrytande
behandling för patienter med avancerad njurcancer. Be-
handlingen är baserad på forskning vid Göteborgs univer-
sitet under ledning av professorerna Börje Haraldsson och
Jenny Nyström. Projektet utvecklades initialt med stöd från
Sveriges innovationsmyndighet Vinnova och GU Ventures
vid Göteborgs universitet. Bolaget utvecklar kandidaten
Orellanin med ursprung från en mycket njurtoxisk svamp.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starka prekliniska data med potentiellt botande effekt.
Mycket starkt team.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Första patienten behandlas i den kliniska fas I/II studien
av Orellanin hos patienter med avancerad njurcancer
Genomför emission om 20 mkr från befintliga ägare
Genomför positivt pre-IND möte med FDA som bekräftar
möjligheterna att följa en accelererad regulatorisk process
vid positiv data
Rekrytering av flera kritiska nyckelpersoner
0,8% av substansvärdet
Ägarandel: 14,7%
Förvärvsår: 2022
Investerat belopp: 29 mkr
Linc Årsredovisning 2020 33 Linc Årsredovisning 2023 33
Synartro AB
Portföljvärde: 8,7 mkr
Synartro är ett forsknings- och utvecklingsbolag som
utvecklar förbättrade behandlingar med patenterad
leveransteknik, kombinerat med befintliga, beprövade
läkemedel. Det ledande prekliniska programmet, SYN321,
baseras på en ny behandling som kombinerar diklofenak
kovalent, bundet till hyaluronan, för behandling av artros.
Företagets initiala fokus ligger på knäartros med potential
för ytterligare expansion.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt team med stor kommersiell potential.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Mia Brundin tillträder åter som VD efter sjukfrånvaro
Förberedelser för start av fas I/II-studien med SYN321
Arbete med kapitalanskaffning för att finansiera fas
I/II-studien
Genomför emission om 8 mkr
Erhåller ett konvertibelt brygglån om 6 mkr från
befintliga ägare
0,2% av substansvärdet
Ägarandel: 26,1%
Förvärvsår: 2020
Investerat belopp: 22 mkr
ZalVac AB
Portföljvärde: 5,0 mkr
ZalVac grundades av KI-forskarna Birgitta och Jan Normark
som i studier visat att lipoproteiner kan ge en bredare träff-
bild vid framställning av influensavaccin. Första indikationen
som tas vidare in i klinik är ett influensavaccin med nasal
administration. Nuvarande influensavaccin bygger på en
förlegad teknisk plattform som har tydliga begräsningar i
antalet stammar som vaccinet kan initiera ett skydd mot.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Relativt låg risk i kliniska studier om tillverkningen kan skalas.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Tillförs 10 mkr i aktieägartillskott från Linc och
Industrifonden
Arbete med att etablera en tillverkningsmetod med
tillhörande analysmetoder som kan skalas upp
0,1% av substansvärdet
Ägarandel: 7,1%
Förvärvsår: 2023
Investerat belopp: 5 mkr
Onoterade bolag, fortsättning
Sixera Pharma AB
Portföljvärde: 10,7 mkr
Sixera Pharma är ett biofarmabolag som grundades för att
utveckla grundläggande forskningsresultat inom hudsjuk-
domar till behandlingar. Grundarna upptäckte nyckelgener
och mekanismer som reglerar hudbildning och barriärfunk-
tioner som är kritiska för Nethertons syndrom, vilket är en
sällsynt genetisk sjukdom som leder till kraftig hudinflam-
mation och allergiska reaktioner. Upptäckten resulterade
i ny behandling av sjukdomen som genomförs genom ett
nätverk av akademiska och industriella samarbeten. Den
nya behandlingen kallas SXR1096.
VÅR SYN PÅ INVESTERINGEN
Starkt team som driver ett klinskt utvecklingsprojektet inom
en smal indikation (orphan) med ”unmet medical need”
och tydlig kommersiell potential vid framgångsrika studier.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Fortsatt rekryteringen för den kliniska fas-I/II studien för
SXR1096
Genomför emission om 7 mkr till befintliga ägare
0,3% av substansvärdet
Ägarandel: 9,9%
Förvärvsår: 2020
Investerat belopp: 11 mkr
ZalVac
34 Linc Årsredovisning 202034 Linc Årsredovisning 2023
Linc Årsredovisning 2023 35
Finansiella rapporter och noter
Förvaltningsberättelse ......................................................................................................................................................... 37
Bolagsstyrningsrapport ....................................................................................................................................................... 46
Styrelse .................................................................................................................................................................................... 52
Ledning ................................................................................................................................................................................... 53
Resultaträkning för Investmentföretaget ........................................................................................................................ 54
Investmentföretagets rapport över totalresultat ........................................................................................................... 55
Balansräkning för Investmentföretaget ........................................................................................................................... 56
Rapport över förändringar i Investmentföretagets eget kapital ................................................................................ 57
Rapport över kassaflöden i Investmentföretaget .......................................................................................................... 58
Resultaträkning för juridisk person ................................................................................................................................... 59
Balansräkning för juridisk person ...................................................................................................................................... 60
Rapport över förändringar i eget kapital i juridisk person .......................................................................................... 62
Rapport över kassaflöden i juridisk person ..................................................................................................................... 63
NOTER
Not 1 .................. Allmän information ................................................................................................................................. 64
Not 2 .................. Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper ......................................................................... 64
Not 3 .................. Finansiell riskhantering .......................................................................................................................... 69
Not 4 .................. Viktiga uppskattningar och bedömningar ........................................................................................ 70
Not 5 .................. Rörelsesegment ....................................................................................................................................... 71
Not 6 .................. Övriga rörelseintäkter ............................................................................................................................ 72
Not 7 .................. Revisionsarvoden .................................................................................................................................... 73
Not 8 ..................
Löner, ersättningar och upplysningar om personal, styrelse och ledande befattningshavare
.... 74
Not 9 .................. Finansiella intäkter och finansiella kostnader .................................................................................. 75
Not 10 ............... Skatt ........................................................................................................................................................... 76
Not 11 ............... Investeringar i aktier och värdepapper värderade till verkligt värde .......................................... 78
Not 12 ............... Lånefordringar portföljbolag ............................................................................................................... 85
Not 13 ............... Andra kortfristiga fordringar ................................................................................................................ 85
Not 14 ............... Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ............................................................................... 86
Not 15 ............... Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital ........................................................................................... 86
Not 16 ............... Övriga kortfristiga skulder .................................................................................................................... 86
Not 17 ............... Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ............................................................................... 86
Not 18 ............... Transaktioner med närstående ............................................................................................................ 87
Not 19 ............... Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag ..................................... 88
Not 20 ............... Andelar i dotterföretag .......................................................................................................................... 88
Not 21 ............... Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag ............................................................. 89
Not 22 ............... Investeringsåtaganden .......................................................................................................................... 89
Not 23 ............... Händelser efter balansdagen ............................................................................................................... 90
Not 24 ............... Vinstdisposition ....................................................................................................................................... 90
Årsredovisningens undertecknande ................................................................................................................................ 92
Revisionsberättelse ............................................................................................................................................................... 94
Avstämningstabeller för icke IFRS-mått .......................................................................................................................... 98
36 Linc Årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Linc AB (publ),
organisationsnummer 556232-0811 (”Linc”), får härmed avge
redovisning över bolagets verksamhet under 2023. Balans- och
resultaträkningar för investmentföretaget och moderföretaget
kommer att framläggas på årsstämman under 2024 för faststäl-
lande. Bolaget bedöms att under verksamhetsåret 2023 uppfylla
kraven för klassificering som investmentföretag enligt IFRS 10.
För vidare information om bedömning och implikationer av detta
se not 2.2 Värderingsgrunder tillämpade vid upprättande av de
finansiella rapporterna. Lincs är ett aktiebolag registrerat i Sverige
med huvudkontor på Vasagatan 28, 111 20 Stockholm, Sverige.
VERKSAMHET
Linc investerar i produktorienterade bolag inom den Nordiska
Life Science industrin. Investeringarna görs i såväl privata som
publika bolag och i forsknings- respektive verksamhetsdrivande
bolag. Typiskt sett sker investeringar inom läkemedelsutveck-
ling i en tidigare fas jämfört med investeringar inom medicin-
teknik. Linc är en aktiv och långsiktig ägare med ett brett indu-
striellt nätverk. Linc arbetar tillsammans med ledning, grundare
och styrelse för att realisera den potential som finns i bolaget,
har planer för vidareutveckling och expansion samt deltar aktivt
i valberedningsarbetet.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Under året har fyra nya portföljbolag tillkommit genom investe-
ringar i Akiram Therapeutics (februari), Xbrane Biopharma (maj),
C-RAD (juli) och ZalVac (augusti). Under året avyttrades innehav-
en i AdderaCare, Swevet och Isofol Medical samt mindre poster
i Stille till ledning och en ny huvudägare. Därutöver genomför-
des ett antal uppföljningsinvesteringar i Egetis Therapeutics,
Fluoguide, OssDsign, Alder Therapeutics, Epicyt Pharma, Sixera
Pharma, Medivir, Stille och Synartro i samband med emissioner.
Dessutom har ytterligare aktier i Arcoma förvärvats under året.
Utöver direkta investeringar i bolagen enligt ovan investerade
Linc i konvertibla brygglån till Cinclus Pharma, Gesynta Pharma
och Synartro. Linc lånade även ut till Part Production Sweden i
form av ett aktieägarlån. En sammanställning av investeringar
och avyttringar under perioden framgår av not 11 Investeringar i
aktier och värdepapper värderade till verkligt värde.
Flera portföljbolag har uppnått kritiska milstolpar under året.
Mot slutet av året meddelade Calliditas att FDA givit fullständigt
godkännande för TARPEYO® samt att begränsningen av patient-
populationen man tidigare haft har tagits bort. Detta innebär
att förutsättningarna för den pågående lanseringen i USA nu
väsentligt förbättrats. Dessutom meddelade man under året
att deras partner, Everest Medicines, erhållit godkännande av
den kinesiska läkemedelsmyndigheten för Nefecon. MedCap
har fortsatt de senaste årens positiva operativa utveckling med
stark organisk tillväxt kompletterat med selektiva förvärv vilket
resulterat i fin lönsamhetsutveckling. Stille genomförde under
året ett transformativt förvärv i form av det tyska instrumentbo
-
laget Fehling. Genom förvärvet breddar Stille sitt produktutbud
och ökar sin globala närvaro. Initiator Pharma rapporterade under
året positiva fas IIb-effektdata för pudafensine. Index Pharma-
ceuticals meddelade under fjärde kvartalet att man avbryter fas-3
programmet med Cobitolimod efter rekommendation från den
oberoende dataövervakningskommittén. I den onoterade portföl-
jen har bolagen utvecklats väl operativt under året. Dock har osä-
kerheten kring utfall av pågående kapitalanskaffningar inneburit
att värdet justerats ner i Synartro och Gesynta Pharma under året.
Part Production Sweden genomförde under året ett förvärv av det
brittiska bolaget Richardson som utvecklar och tillverkar kompo-
nenter till operationsbord, vilket kompletterar produktportföljen
i det helägda bolaget Reison Medical. Oncorena behandlade de
första patienterna i den kliniska fas-1 studien med Orellanin inom
avancerad njurcancer och genomförde ett sk. pre-IND möte med
FDA för att etablera förutsättningar för en accelererad godkän-
nandeprocess om positiva data erhålls i studien.
FINANSIELL UTVECKLING
Resultat
Resultatet från förvaltningsverksamheten uppgick till 659,5 mkr
(-887,4 mkr). Värdeförändring i noterade innehav under helåret
var 32,0%, +661,1 mkr (-31,1%, -883,5 mkr) och i onoterade
innehav -1,9%, -5,5 mkr (-3,4%, -9,1 mkr). Rörelseresultatet
uppgick till 648,6 mkr (-898,4 mkr). Vinst efter skatt för
Investmentföretaget uppgick till 619,5 mkr (-723,3 mkr) för
2023, vilket motsvarar 10,7 kr (-12,5 kr) per aktie. Resultat-
utvecklingen i Linc är beroende av utvecklingen på de nordiska
börserna. Avkastningen på substansvärdet per aktie uppgick till
21,3% (-19,9%). Under helåret ökade substansvärdet med
619 mkr (-723 mkr). Substansvärdet uppgick till 3 529 mkr
och 60,9 kr per aktie (2 910 mkr och 50,2 kr per aktie) per
31 december 2023. Substansvärdet överensstämmer med
redovisat värde på eget kapital för investmentföretaget.
Värdepappersportfölj
Värdet av Investmentföretagets och moderföretagets värde-
pappersportfölj uppgick den 31 december 2023 till 2 948 mkr
(2 222 mkr). Avyttringar under året uppgick till 72 mkr
(41 mkr). Investeringar under året uppgick till 142 mkr
(241 mkr). Värdeförändringen under året uppgick till 656 mkr
(-895 mkr). Utdelningar under året uppgick till 4 mkr (2 mkr)
och garantiersättningar till 0 mkr (5 mkr). De största positiva
bidragen utgjordes av MedCap (+358,9 mkr, +55,9%), Calliditas
(+206,6 mkr, +37,5%) och Stille (+80,7 mkr, +33,6%). De största
negativa bidragen utgjordes av Medivir (-47,6 mkr, -57,0%)
och
Index Pharmaceuticals (-41,2 mkr, -69,7%). Aktiemarknaden
Linc Årsredovisning 2023
37
har under året upplevt fortsatt hög volatilitet där många
mindre noterade bolag med stora kapitalbehov upplevt negativ
värderingsutveckling. Den operativa utvecklingen under året
har, med undantag för Index Pharmaceuticals som avbröt sin
Belopp i tkr där inte annat anges 2023 2022 2021 2020 2019
Resultat
Resultat av förvaltningsverksamheten 659 450 -887 368 -16 986 974 416 603091
Rörelseresultat (EBIT) 648 649 -898 426 -37 143 970 052 602 243
Resultat före inkomstskatt 666 100 -895 911 -38 101 970 288 602 595
Periodens resultat 619 459 -723 335 -30 029 833 180 596 180
Finansiell ställning
Balansomslutning 3 531 971 2 912 443 3 763 411 2638 391 1666 135
Verkligt värde – Portföljbolag och andra innehav 2 947 841 2 221 501 2 915 392 2603 574 1627 106
Substansvärde 3 529 055 2 909 596 3 632 932 2494 225 1661 044
Eget kapital 3 529 055 2 909 596 3 632 932 2494 225 1661 044
Nettoskuld -519 978 -600 547 -828 693 -21 908 -36 534
Soliditet, % 99,9 99,9 96,5 94,5 99,7
Per aktie*
Substansvärde per aktie, kr 60,9 50,2 62,7 62,4 41,5
Resultat per aktie, kr 10,7 -12,5 -0,6 20,8 14,9
Antal aktier per balansdagen, st 57 910 447 57 910 447 57 910 447 40 000 000 40 000 000
Genomsnittligt antal aktier perioden, st 57 910 447 57 910 447 50 382 155 40 000 000 40 000 000
*) Under 2021 genomfördes en aktiesplit om 1:40 000 där varje befintlig stamaktie blev 40 000 aktier. Resultat per aktie
har räknats om i samtliga perioder med hänsyn till denna split. Under presenterade perioder har några avtal, optioner
eller andra instrument som kan ge utspädnings effekter inte förekommit.
Utveckling Investmentbolaget 2019-2023
minst 12 månader. Under året har avyttring gjorts i Isofol Med-
ical med skattepliktig vinst. Inga skattepliktiga utdelningar eller
garantiersättningar har erhållits under perioden. Skatteeffekten
på nettoresultatet under året var -46,6 mkr primärt pga. ökade
marknadsvärden i skattepliktiga innehav.
Transaktioner med närstående
Som närstående definieras personer i ledande ställning,
styrelsens ledamöter samt närstående personer och företag till
dessa. Dessutom ingår i definitionen av närstående portfölj-
bolag i vilka Linc har ett ägande över 20% eller på annat sätt
utövar ett betydande inflytande. Linc har under perioden utgivit
ett kortfristigt lån till Synartro om 4,0 mkr samt ett långfristigt
lån till Part Production om 17,0 mkr. Linc har även under
fas-3 studie, varit positiv med flera kritiska genombrott för
portföljbolagen. Se not 11 Investeringar i aktier och värdepap-
per värderade till verkligt värde för ytterligare detaljer kring
värdeutveckling per innehav.
Finansiering och likviditet
Investmentföretagets och moderföretagets likvida medel
uppgick per 31 december 2023 till 520,0 mkr (600,5 mkr). Vid
utgången av perioden fanns ingen upplåning eller outnyttjade
krediter.
Skatter
Linc uppfyller inte kraven på ett investmentföretag i skatterätts-
lig mening och blir således beskattade för vinster och utdel-
ningar på direktägda icke näringsbetingade aktier och andelar.
Utdelningar och vinster på näringsbetingade innehav är inte
skattepliktiga. Som skattepliktiga innehav räknas innehav i no-
terade aktier där Linc har en ägarandel under 10% av rösterna,
alternativt att andelen av rösterna inte uppgått till 10% under
38 Linc Årsredovisning 2023
perioden investerat 12,1 mkr i Stille och 3,5 mkr i Synartro
genom emissioner samt tillskjutit 50 kkr till Linc Ägande genom
aktieägartillskott. Övriga närståendetransaktioner har skett
genom erhållande av ränta och utdelning från närstående
portföljbolag. För ytterligare information, se not 18 Transak-
tioner med närstående. För ersättning till styrelse och ledande
befattningshavare se not 8 Löner, ersättingar och upplysningar
om personal, styrelse och ledande befattningshavare.
AKTIER OCH ÄGANDE
Handel
Lincs aktier handlas under kortnamnet LINC på Nasdaq Stock-
holms huvudlista sedan 28 maj 2021.
Rättigheter förenade med aktierna
Linc har en aktieklass och varje aktieandel motsvarar en röst.
Aktierna är registrerade hos Euroclear och handlas på Nasdaq
Stockholm, Mid Cap. Antalet aktier vid årsskiftet 2023 uppgick
till totalt 57 910 447. Det finns inga begränsningar avseende
hur många röster aktieägare kan avge vid bolagsstämman.
Samtliga aktier är fritt överlåtbara och medför lika rätt till andel
av bolagets tillgångar, utdelning och till eventuellt överskott i
händelse av likvidation.
Utveckling av antalet aktier och aktiekapitalet
År
Händelse
Förändring i
antalet aktier
Totalt
antal aktier
Förändring i
aktiekapital (kr)
Aktiekapital
(kr)
Kvotvärde
(kr)
1982 Nybildning 500 50 000 100
1998 Fondemission 500 1 000 50 000 100 000 100
2021
Uppdelning av aktier
(40 000:1)
39 999 000 40 000 000 100 000 0,0025
2021 Fondemission 40 000 000 3 900 000 4 000 000 0,1
2021
Nyemission i samband
notering
17 910 447 57 910 447 1 791 045 5 791 045 0,1
Linc Årsredovisning 2023
39
INCITAMENTSPROGRAM
Under 2023 har det inte ställts ut eller införts några incitamentspro-
gram. Rörlig ersättning till VD och ekonomidirektör utgår baserat
på utveckling av Lincs aktiekurs i förhållande till svenska börsens
småbolagsindex.
ANSTÄLLDA
Per 31 december 2023 fanns två anställda i Linc. Under året har
antalet anställda varit orförändrat.
HÄNDELSER EFTER PERIODENS SLUT
Medivir genomförde en riktad emission om 20 mkr samt pre-
senterade ytterligare positiva data från den pågående 1b/2a
studien. OssDsign meddelade att resultaten från den kliniska
studien TOP FUSION har publicerats i Biomedical Journal of
Scientific & Technical Research. Calliditas kommunicerade esti-
merad nettoomsättning om 150-180 MUSD för 2024 samt att
FDA medgett en period av sju års marknadsexklusivitet
för TARPEYO®. Part ProductionSweden förvärvade patientposi-
tioneringsbolaget MediPlac i Tyskland för c. 65 mkr.
För en komplett sammanställning se not 23 händelser efter
balansdagen.
RISKER OCH OKERHETSFAKTORER
Nyckelrisken i verksamheten är kursutvecklingen i portföljinne-
haven. Den långsiktiga ägarfilosofin gör att något mål för
aktie
kursrisker, som påverkas av kortsiktiga fluktuationer, inte är
defi nierat. En detaljerad redovisning om hur investmentföretaget
påverkas av dessa risker samt hur de hanteras redovisas i not 2
Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper, not 3 Finansiell
riskhantering samt not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar.
MODERFÖRETAGET
Moderföretaget (juridisk person) är ett holdingbolag vars verk-
samhet primärt avser förvaltning av värdepapper. Moderföreta-
gets redovisning är upprättad i enlighet med RFR 2 Redovisning
för juridiska personer och Årsredovisningslagen. För ytterligare
information om redovisningsprinciperna i moderföretaget se
not 2.11 Redovisningsprinciper i Juridisk Person. Resultat- och
Balansräkning redovisas separat för moderföretaget.
INVESTMENTFÖRETAGETS OCH MODERFÖRETAGETS
FÖRVÄNTADE FRAMTIDA UTVECKLING
Lincs framtida utveckling är beroende av utvecklingen i port-
följbolagen. Utvecklingen på de finansiella marknaderna har
också betydelse för utvecklingen i portföljbolagen och därmed
också investmentföretagets och moderföretagets resultat och
ställning. Linc har som mål att ge aktieägarna en god riskjuste-
rad avkastning genom aktivt arbeta med en portfölj med bolag
inom den nordiska Life Science marknaden. Sektorkompetens,
långsiktighet, aktivt ägande samt opportunistiskt agerande
utgör centrala strategier för investeringsverksamheten, vilket
skapar förutsättningar för värdeskapande i framtiden.
VÄSENTLIGA AVTAL
Såvitt styrelsen känner till föreligger inga väsentliga avtal eller
andra överenskommelser mellan ägarna eller andra parter som
syftar till att erhålla eller bibehålla kontroll över bolaget. För
information om investeringsåtaganden per 31 december 2023
se not 22 Investeringsåtaganden.
GÄLLANDE RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Årsstämman 2023 beslutade om följande riktlinjer för ersätt-
ning till ledande befattningshavare för verksamhetsåret 2023.
Styrelsen avser att föreslå oförändrade ritktlinjer till årsstäm-
man 2024.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och
tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan
erbjuda konkurrenskraftig ersättning.
Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattningshavare
kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer
ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följande
komponenter: fast kontantlön, rörlig kontantersättning,
pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan
därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om
exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontant-
ersättning ska kunna mätas under en period om ett eller flera år.
Den rörliga kontantersättningen får uppgå till högst 50 procent
av den sammanlagda fasta kontantlönen under mätperioden
för sådana kriterier/av den fasta årliga kontantlönen.
För verkställande direktören ska pensionsförmåner,
innefattande sjukförsäkring, vara premiebestämda. Rörlig
kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande.
Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till
40 Linc Årsredovisning 2023
högst 35 procent av den fasta årliga kontantlönen. För övriga
ledande befattningshavare ska pensionsförmåner, innefattande
sjukförsäkring, vara premiebestämda om inte befattnings-
havaren omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande
kollektivavtalsbestämmelser.
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjukvårdsförsäk-
ring och bilförmån. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå
till högst 5 procent av den fasta årliga kontantlönen. Beträffan-
de anställningsförhållanden som lyder under andra regler än
svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och andra förmåner,
vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana
regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande
ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara
högst tolv månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden
och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett belopp
motsvarande den fasta kontantlönen för två år för verkställande
direktören och sex månader för övriga ledande befattnings havare.
Vid uppsägning från befattningshavarens sida får uppsägnings-
tiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrens-
begränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för even-
tuellt inkomstbortfall och ska endast utgå i den utsträckning som
den tidigare befattningshavaren saknar rätt till avgångsvederlag.
Ersättningen ska baseras på den fasta kontantlönen vid tidpunk-
ten för uppsägningen / uppgå till högst 100 procent av den fasta
kontantlönen vid tidpunkten för uppsägningen, om inte annat
följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Kriterier för utdelning av rörlig kontantersättning m.m.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till förutbestäm-
da och mätbara kriterier som kan vara finansiella eller icke-finan-
siella. De kan också utgöras av individanpassade kvantitativa eller
kvalitativa mål. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar
bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till affärs-
strategin eller främja befattningshavarens långsiktiga utveckling.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av
rörlig kontantersättning avslutats ska bedömas/fastställas i vilken
utsträckning kriterierna uppfyllts. Styrelsen ansvarar för bedöm-
ningen. Såvitt avser rörlig kontantersättning till övriga befattnings-
havare ansvarar verkställande direktören för bedömningen.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättnings-
riktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda
beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid har utgjort en del av styrelsens beslutsun-
derlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över
och genomföra riktlinjerna
Styrelsen skall bereda och fatta beslut om förslag till riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska
upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och
lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna
ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.
Styrelsen ska även följa och utvärdera program för rörliga
ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Vid
styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade
frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra
personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsikti-
ga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det
i styrelsens uppgift att fatta beslut i ersättningsfrågor, vilket
innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
HÅLLBARHETSPOLICY
Genom att aktivt utveckla en diversifierad portfölj av professionellt
förvaltade bolag och verksamheter är vårt mål att skapa värde
och avkastning till våra aktieägare. Vår affärsmodell bygger på ett
djupt engagemang i portföljbolagen. På så sätt bygger vi upp stor
kompetens om de branscher där våra portföljbolag är verksamma.
I dagens portfölj finns flera verksamheter där vi varit involverade
under lång tid och bidragit till en framgångsrik utveckling.
Lincs styrelse har antagit och fattat beslut om denna
policy, som tillsammans med miljöpolicy och visselblåsarpolicy,
sätter riktlinjerna för hur Linc ska agera som ett ansvarfullt
företag, ägare och arbetsgivare.
Omfattning och syfte
Policyn gäller för samtliga medarbetare i Linc, representanter
inklusive styrelseledamöter och i investeringsverksamheten
engagerade konsulter. Med samtliga medarbetare i Linc avses
anställda i Linc. Linc kommer i samförstånd med eventuella
Linc Årsredovisning 2023
41
övriga ägare att verka för att motsvarande principer antas även i
intressebolagens policyer.
Denna policy har utgångspunkt i våra kärnvärden:
• Affärsmässighet
• Beslutsamhet
• Respekt
Dessutom utgår Lincs hållbarhetspolicy från United Nations
Global Compact och dess tio principer samt 17 Sustainable
Development Goals.. Lincs ställningstagande avseende Global
Compacts tio principer sammanfattas nedan:
Mänskliga rättigheter
Princip 1: Linc stöder och respekterar internationella
mänskliga rättigheter.
• Princip 2: Linc verkar för att inte vara delaktig i brott mot
mänskliga rättigheter.
Arbetsrätt och socialt ansvar
• Princip 3: Linc verkar för föreningsfrihet och rätten till att sluta
kollektivavtal.
• Princip 4: Linc stöder avskaffandet av alla former av
tvångsarbete.
• Princip 5: Linc stöder avskaffandet av barnarbete.
• Princip 6:
Linc är för avskaffandet av diskriminering i arbetslivet.
Miljö
• Princip 7: Linc stöder försiktighetsprincipen vad gäller
miljörisker.
• Princip 8: Linc tar initiativ för att främja miljöansvar.
• Princip 9: Linc uppmuntrar till utveckling och spridning av
miljövänlig teknik.
Anti-korruption
• Princip 10: Linc verkar mot korruption i alla dess former,
inklusive utpressning och bestickning.
Avseende FNs Sustainable Development Goals bedöms
Lincs verksamhet framförallt påverka följande mål:
• Mål 3: Good health and well-being
• Mål 5: Gender equality
• Mål 8: Decent work and economic growth
• Mål 9: Industry, innovation and infrastructure
• Mål 10: Reduced inequalities
• Mål 12: Responsible consumption and production
• Mål 17: Partnerships for the goals
Regelefterlevnad, affärsetik och antikorruption
Lincs medarbetare eller till företaget anslutna konsulter ska
agera på ett etiskt korrekt sätt och efterleva alla lagar, regler
och föreskrifter i varje land där företaget bedriver verksamhet.
Representanter för Linc ska i förhandlingar och överenskommel-
ser med leverantörer, kunder, organisationer och myndigheter
agera professionellt och beslut ska fattas på ett objektivt sätt
och i företagets och dess ägares intresse. Linc har noll tolerans
mot alla former av korruption däribland givande och tagande av
mutor eller missbrukande av förtroendeställning. Linc ska vidare
konkurrera på rättvisa villkor och efterleva alla lokala lagar som rör
antitrust, monopol, konkurrensbegränsning eller kartellbildning.
Linc förväntar sig även att externa parter såsom leverantörer och
samarbetspartners följer principerna i denna uppförandekod.
Mänskliga rättigheter, icke-diskriminering och
arbetsrättsliga frågor
Linc stöder FNs konventioner för mänskliga rättigheter och
följer de lagar och förordningar som gäller i de länder företaget
bedriver verksamhet. Linc ska erbjuda anställda rättvisa och
rimliga arbetsvillkor samt en säker arbetsmiljö.
Linc är en icke-diskriminerande arbetsplats som (i) erbjuder alla
individer lika möjligheteter oavsett hudfärg, kön, nationalitet,
religion, etnisk tillhörighet eller andra särskiljande egenskaper,
(ii) arbetar aktivt för en företagskultur och arbetsgemenskap
fri från diskriminering och trakasserier och (iii) förväntar sig att
medarbetare i företaget tar ansvar för att detta uppnås.
Linc respekterar vidare anställdas rätt att organisera sig i fack-
föreningar och rätten att ingå kollektivavtal samt förbjuder alla
former av barnarbete och tvångsarbete, diskriminering och köp
av sexuella tjänster och barnpornografi.
Anställdas integritet och informationssäkerhet
Medarbetaruppgifter ska alltid hållas konfidentiella och förva-
ras i enlighet med gällande dataskyddslagar.
Miljöpåverkan
Linc anser att det finns en stark koppling mellan ett konsekvent
miljöarbete och långsiktigt värdeskapande. Lincs mål är att
främja en hållbar utveckling och skapa miljömedvetenhet på
alla nivåer i företaget. Detta ska ske genom att följa gällande
miljölagstiftning samt aktivt reducera företagets miljöpåverkan
genom att förebygga och minska föroreningar, användningen
av skadliga ämnen samt bidra till en långsiktigt hållbar utveck-
ling genom aktivt, systematiskt miljöarbete. Lincs ställningsta-
gande beskrivs ytterligare i Lincs miljöpolicy.
42 Linc Årsredovisning 2023
Intressekonflikter
Linc är politiskt oberoende och medarbetare och styrelse-
ledamöter ska verka för att affärsbeslut baseras på det bästa
för Linc och dess aktieägare samt undvika alla handlingar som
kan uppfattas som ett gynnande av ett företag, organisation,
enskilda personer eller andra intressenter på Lincs bekostnad.
Privata eller andra externa aktiviteter och finansiella intressen
ska vidare inte strida emot företagets intressen. Avtal med eller
andra former av uppdrag till närstående ska undvikas, alter-
nativt alltid anmälas till och godkännas av närmaste chef eller
bolagets ledning. Linc intar en neutral ställning i fråga om po-
litiska partier och kandidater. Varken företagets företagsnamn
eller tillgångar får användas för att främja politiska partiers eller
kandidaters intressen.
Marknadsföring och reklam
Linc bygger långsiktiga relationer med partners och leverantörer
genom att visa ärlighet och integritet i alla våra interaktioner.
Allt informationsutbyte, marknadsföring och uttalanden ska vara
korrekta, sanningsenliga och i enlighet med gällande lagar.
Konfidentiell information
Lincs medarbetare eller till företaget anslutna konsulter får inte
sprida eller missbruka konfidentiell information som ägs av
Linc eller som Linc fått tillgång till av tredje part. Konfidentiell
information är en värdefull tillgång och får endast användas för
företagets affärsändamål. Exempel på konfidentiell information
är icke offentlig information om Lincs verksamhet, finansiell
information, teknisk information, strategier, affärstransaktioner,
affärsprocesser, information om kunder och leverantörer, m.m.
Anställda förväntas vidta rimliga försiktighetsåtgärder för att
säkerställa den fysiska säkerheten för konfidentiell information.
Alla medarbetare ingår ett personligt sekretessavtal avseende
konfidentiell information. Avtalet förblir i kraft även efter
anställningens eller uppdragets avslutande.
Fysiska och intellektuella tillgångar
Företagets fysiska och intellektuella tillgångar ska endast brukas
för att uppnå företagets fastställda affärsmål. Anställda är skyldiga
att skydda företagets tillgångar mot skada, stöld och missbruk.
Redovisning och offentliggörande av finansiell information
Lincs ekonomiska transaktioner ska redovisas i enlighet med
gällande lagar, regelverk och redovisningsstandarder.
Redovisningen ska visa transaktioner på ett korrekt och
icke-missvisande sätt. Lincs redovisning ska vidare vara
relevant, tydlig och begriplig. Interna kontrollfunktioner och
processer är en förutsättning för att säkerställa korrekt
redovisning och rapportering av företegets resultat och
finansiella ställning. Finansiell information och övrig kurs-
påverkande information ska offentliggöras enligt gällande lag,
börsregler och övriga föreskrifter. Endast auktoriserad personal
får uttala sig om företagets finansiella ställning och utsikter i
enlighet med Lincs informationspolicy.
Insideraffärer
Företagets anställda, styrelseledamöter och i verksamheten
engagerade konsulter skall följa alla tillämpliga värdepappers-
lagar, inklusive regler om marknadsmissbruk och förordningar.
Företagets anställda får inte röja insiderinformation eller
använda insiderinformation för handel eller påverka handel
med finansiella instrument. Värdepappersaffärer för medarbe-
tare och styrelseledamöter i Linc samt i investeringsverksam-
heten engagerade konsulter regleras i Lincs insiderpolicy.
Ansvarutkrävande, kommunikation och
rapportering av överträdelser
Samtliga medarbetare i Linc, representanter inklusive
styrelseledamöter och i investeringsverksamheten engagerade
konsulter är ansvariga för efterlevnad av denna policy, relevanta
lagar och förordningar.
Om den anställde har frågor kring eller får vetskap om ett eventu-
ellt brott mot uppförandekoden eller lagar och förordningar ingår
det i arbetsuppgifterna att rapportera till närmaste chef eller vid
behov till en högre chef. Rapporten kan vara anonym eller med
kontaktuppgifter. Alla sådana rapporter ska behandlas konfidenti-
ellt. Repressalier mot en rapportör är inte acceptabelt.
Mottagare av rapporten eller informationen är skyldig att
genast vidta lämpliga åtgärder som syftar till att undersöka om,
och hur, eventuellt brott mot lagar, förordningar eller interna
policyer kunnat inträffa samt, när tillbörligt eller nödvändigt,
korrigera och förebygga brottets återkommande. Linc kom-
mer se till att omedelbara åtgärder vidtas vid brott mot lagar,
förordningar eller interna policyer och vid behov se till att
rapportering sker till berörda myndigheter. Se vidare Lincs
visselblåsarpolicy.
Lincs åtaganden
Linc ska inkludera hållbarhetsfrågor i investeringsanalysen och
beslut rörande Lincs portföljbolag. Linc har höga förväntningar
på anställda och externa parter i frågor gällande socialt ansvar,
miljöansvar och etik. Linc ska eftersträva att i våra processer
för bolagsstyrning verka för transparens och vara tydliga i vår
rapportering avseende hållbarhetsfrågor.
Frågor kring ansvarsfullt ägande, agerande och ansvarsfulla
investeringar ska ingå i styrelsens dagordning på regelbunden basis.
Linc Årsredovisning 2023 43
Utvärdering före nyinvesteringar
Linc har en väl utvecklad modell för analys av nya investerings-
möjligheter. I investeringsanalysen utvärderas efterföljande av
lagar och förordningar samt hur investeringsobjektet förhåller
sig till Global Compacts 10 principer. Linc kommer inte att
investera i bolag som inte lever upp till dessa krav.
Linc är ett investeringsbolag som investerar i en specifik
bransch (Life science). Vi tar dock generellt ställning emot att
investera i bolag med en inte obetydlig verksamhet inom utveck-
ling och produktion av vapen, bolag som bidrar till allvarlig miljö-
skada, industrier med globala leverantörskedjor med betydande
risker avseende arbetsmiljö och arbetsvillkor (främst textilindu-
strin och enklare mekanisk bearbetning), bolag som producerar
eller distribuerar pornografi och bolag inom tobaksindustrin.
UTDELNING
Styrelsen förslår inte någon utdelning för räkenskapsåret 2023.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Styrelsen föreslår att de till årsstämman förfogade stående
vinstmedlen i moderföretaget disponeras enligt följande:
Överkursfond 1 166 945 037 kr
Balanserat resultat 393 927 293 kr
Årets resultat -55 827 913 kr
Summa 1 505 044 417 kr
Styrelsen föreslår att årsstämman 2024 att:
i ny räkning balanseras: 1 505 044 417 kr
Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt hänvisas
till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande
bokslutskommentarer.
44 Linc Årsredovisning 2023
Linc Årsredovisning 2023 45
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrning inom Linc
INTRODUKTION
Bolagsstyrningen avser strukturen och processerna för verksam-
hetens styrning, ledning och kontroll. Lincs affärsverksamhet är
att investera i och att äga företag och som ägare skapa värde i
företagen och därmed även för Lincs aktieägare. God bolags-
styrning är därför centralt. Linc är ett svenskt aktiebolag noterat
på Nasdaq Stockholms huvudlista sedan 28 maj 2021. Bolags-
styrningen regleras bland annat av Aktiebolagslagen, Nasdaq
Stockholms regelverk för emittenter, Svensk kod för bolagsstyr-
ning (Koden), bolagsordningen, policyn för ansvarsfullt ägande
och agerande, samt styrelsens och verkställande direktörens ar-
betsordningar. Denna bolagsstyrningsrapport lämnas i enlighet
med årsredovisningslagen och Koden. Bolagsstyrningsrapporten
redogör för Lincs bolagsstyrning under räkenskapsåret 2023 och
har granskats av bolagets revisor, se sidorna 94–97.
AVVIKELSER FRÅN KODEN
Linc rapporterar i bolagsstyrningsrapporten om eventuella
avvikelser från Koden. Inga avvikelser från Koden förekommer.
AVVIKELSER FRÅN EMITTENTREGELVERKET
Linc rapporterar i bolagsstyrningsrapporten om eventuella
överträdelser av Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter.
Inga överträdelser av regelverket eller avvikelser från god
sed på aktiemarknaden, enligt beslut av Nasdaq Stockholms
disciplinnämnd eller uttalande från Aktiemarknadsnämnden,
har skett sedan Linc noterades på Nasdaq Stockholms
huvudlista.
BOLAGSORDNING
Nuvarande bolagsordning fastställdes på årsstämman den
12 april 2021. Den anger bland annat att styrelsens säte ska
vara i Stockholm, att styrelsens ledamöter årligen väljs av
årsstämman för tiden intill dess nästa årsstämma hållits samt
att styrelsen skall bestå av minst tre ledamöter och högst fem
ledamöter utan suppleanter. Förändringar i bolagsordningen
beslutas av bolagsstämman. Den fullständiga bolagsordningen
finns tillgänglig på Lincs hemsida.
Revisor
Aktieägarna genom bolagsstämman Valberedning
Ersättningsutskott
Revisionsutskott
Styrelse
Ledningsgrupp – VD, CFO
46 Linc Årsredovisning 2023
BOLAGSSTÄMMA
Aktieägarnas rätt att besluta i Lincs angelägenheter utövas via
bolagsstämman som är Lincs högsta beslutande organ. Bolags-
stämman beslutar bland annat om disposition beträffande
bolagets resultat, förändringar i bolagsordningen samt utser
styrelsens ledamöter, styrelseordförande och revisorer efter för-
slag från valberedningen. Årsstämma ska hållas inom sex må-
nader efter räkenskapsårets utgång och kallelse till årsstämma
i Linc ska, enligt Aktiebolagslagen, utfärdas tidigast sex veckor
och senast fyra veckor före stämman. Kallelse till bolagsstämma
skall ske genom annonsering i Post- och Inrikes tidningar samt
på Lincs hemsida. Att kallelse skett skall annonseras i Svenska
Dagbladet.
Förutom årsstämman kan extra bolagsstämmor samman-
kallas. Kallelse till extra bolagsstämma ska utfärdas tidigast sex
och senast tre veckor före bolagsstämman.
Rätt att delta i bolagsstämma
Aktieägare som vill delta i förhandlingarna på bolagsstämma
ska dels vara införd i den av Euroclear Sweden förda aktieboken
senast sex bankdagar före stämman, dels anmäla sig hos Bola-
get för deltagande i bolagsstämman senast den dag som ang-
es i kallelsen till stämman. Utöver att anmäla sig hos Bolaget
för deltagande måste aktieägare vars aktier är förvaltarregist-
rerade, genom en bank eller annan förvaltare, låta registrera
aktierna i eget namn så att aktieägaren är rösträttsberättigad i
bolagsstämmoaktieboken senast fyra bankdagar före bolags-
stämman. Aktieägare som önskar bli rösträttsregistrerade bör
informera sina förvaltare om detta i god tid före denna dag.
Aktieägare kan närvara vid bolagsstämman personligen eller
genom ombud och kan även biträdas av högst två personer.
Det är möjligt för aktieägare att anmäla sig till bolagsstämman
på flera olika sätt, vilka närmare anges i kallelsen till stämman.
Aktieägare är berättigade att rösta för samtliga aktier som
ifrågavarande aktieägare innehar.
Initiativ från aktieägare
Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat vid bolagsstäm-
ma ska skicka en skriftlig begäran härom till Bolagets styrelse.
Begäran måste normalt vara styrelsen tillhanda i god tid före
bolagsstämman, i enlighet med den information som tillhan-
dahålls på Bolagets webbplats i samband med offentliggöran-
det av tid och plats för bolagsstämman.
ÅRSSTÄMMA 2024
Lincs tredje årsstämma som noterat bolag kommer att hållas
den 15 maj 2024. Mer information om årsstämman finns på
Lincs hemsida.
Ägande per 31 December 2023 Antal aktier Andel av kapital Andel av röster
st %
%
Bengt Julander (privat och bolag) 33 121 195 57,2%
57,2%
Nordea fonder
2 774 525 4,8%
4,8%
Statestreet Bank & Trust Co (klientkonto)
2 358 552 4,1%
4,1%
Swedbank Robur fonder
2 298 507 4,0%
4,0%
Karl Tobieson
2 000 000 3,5%
3,5%
Enter fonder
1 443 566 2,5%
2,5%
Handelsbanken fonder
1 245 247 2,2%
2,2%
Danica Pension
1 125 978 1,9%
1,9%
BNY Mellon SA/NV (klientkonto)
1 113 225 1,9%
1,9%
Thomas Bergh
1 000 000 1,7%
1,7%
Top 10
48 480 795 83,7%
83,7%
Övriga
9 429 652 16,3%
16,3%
Totalt
57 910 447 100,0%
100,0%
Källa: Euroclear
AKTIER, RÖSTER OCH ÄGANDE
Lincs aktier är noterade på Nasdaq Stockholms huvudlista
sedan 28 maj 2021. En börspost utgörs av 1 aktie. Moderbo-
laget har 57 910 447 stamaktier. Varje stamaktie representerar
en röst. Det finns ingen begränsning av hur många röster en
aktieägare kan avge vid bolagsstämma.
Linc Årsredovisning 2023
47
VALBEREDNING
Enligt Koden ska bolagsstämman utse valberedningens leda-
möter eller ange hur ledamöterna ska utses. Valberedningen
ska enligt Koden bestå av minst tre ledamöter, varav en ska
utses till ordförande. I enlighet med Koden ska majoriteten
av valberedningens ledamöter vara oberoende i förhållande
till Bolaget och bolagsledningen. Därutöver ska minst en av
valberedningens ledamöter vara oberoende i förhållande till
den i Bolaget röstmässigt största aktieägaren eller grupp av
aktieägare som samverkar om Bolagets förvaltning.
Vid årsstämma den 11 maj 2023 antogs instruktioner
för valberedningen att gälla tills vidare. Dessa instruktioner
sammanfattas nedan och fullständiga instruktioner finns
tillgänglig på Lincs hemsida.
Principer för tillsättande av och instruktioner för valbered-
ningen – sammanfattning
Vid utgången av tredje kvartalet varje år skall bolagets tre
största aktieägare eller ägargrupper erbjudas att vardera utse
en ledamot att ingå i valberedningen. Styrelsens ordförande
ingår i valberedningen. Valberedningens sammansättning skall
offentliggöras så snart den utsetts. Valberedningens mandat
löper till dess att ny valberedning utsetts. Sammansättningen
av valberedningen ska offentliggöras senast sex månader innan
årsstämman. Styrelsens ordförande, Bengt Julander, ingår i
valberedningen som ledamot.
Valberedningen ska bereda och till årsstämman
lämna förslag till:
val av ordförande på stämman;
val av styrelsens ordförande respektive ledamöter i
bolagets styrelse;
val av revisor och i förekommande fall revisorssuppleant;
ersättning till styrelseordförande, styrelseledamöter, revisor
samt i förekommande fall avseende utskottsarbete; och
i den mån så anses erforderligt, ändringar i instruktionen
för valberedningen.
Valberedningen skall enligt koden tillse att bolaget har en
styrelse som är lämplig med hänsyn till bolagets verksamhet,
utvecklingsskede och förhållanden i övrigt med en ändamål-
senlig sammansättning, präglad av mångsidighet och bredd
avseende ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund.
En jämn könsfördelning skall eftersträvas.
Valberedningen inför årsstämman 2024
Valberedningen inför årsstämman 2024 i Linc AB (publ) består
av följande personer:
Martin Julander som utsetts av Bengt Julander & Cronhamn
Invest AB (ordförande)
Cecilia Persson som utsetts av Enter fonder
Katarina Hammar som utsetts av Nordea fonder
Bengt Julander, styrelsens ordförande
Valberedningens sammansättning inför årsstämman 2024
består av representanter utsedda av bolagets tre största ägare
enligt ägarförhållandena vid avstämningsdatumet i enlighet
med de antagna principerna.
STYRELSE
Styrelsens arbete
Styrelsen är, efter bolagsstämman, Bolagets högsta beslutsfat-
tande organ. Styrelsens arbetsuppgifter anges i Aktiebolagsla-
gen, Bolagets bolagsordning och Koden. Styrelsens arbete
styrs även av en skriftlig arbetsordning som fastställs årligen.
Arbetsordningen reglerar bland annat arbetsfördelning och
ansvarsfördelning mellan styrelsen, styrelseordföranden och
den verkställande direktören. Styrelsen fastställer även instruk-
tioner för styrelsens utskott/kommittéer, för den verkställande
direktören och för den finansiella rapporteringen.
Styrelsen svarar för Bolagets organisation och förvaltning-
en av Bolagets angelägenheter, vilket bland annat innefattar
ansvar för upprättande av övergripande, långsiktiga strategier
och mål, budget och affärsplaner, fastställande av riktlinjer för
att säkerställa att Bolagets verksamhet är långsiktigt värdeska-
pande, granskning och godkännande av bokslut, beslutsfattan-
de i frågor rörande investeringar och försäljningar, kapitalstruk-
tur och utdelningspolicy, utveckling och antagande av centrala
policyer, tillseende av att kontrollsystem finns för uppföljning
av att policyer och riktlinjer efterlevs, tillseende av att system
finns för uppföljning och kontroll av Bolagets verksamhet
och risker, betydande förändringar i Bolagets organisation
och verksamhet, utseende av Bolagets verkställande direktör
och fastställande av lön och andra anställningsförmåner för
Bolagets verkställande direktör och andra ledande befattnings-
havare, i enlighet med av bolagsstämman antagna riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare.
Normalt sett utses styrelseledamöter av årsstämman för ti-
den intill slutet av nästa årsstämma. Enligt Bolagets bolagsord-
ning ska antalet styrelseledamöter som väljs av bolagsstämman
vara lägst tre och högst fem utan suppleanter.
Enligt Koden ska styrelsens ordförande väljas av bolags-
stämman och ska se till att styrelsens arbete bedrivs effektivt
och att styrelsen fullgör sina åligganden.
Styrelsen träffas enligt ett årligt förutbestämt schema. Ut-
över dessa möten kan det kallas till ytterligare styrelsemöten för
att hantera frågor som inte kan skjutas upp till nästa ordinarie
styrelsemöte. Utöver styrelsemötena har styrelseordföranden
och den verkställande direktören en fortlöpande dialog rörande
ledningen av Bolaget.
Årligen genomförs en detaljerad utvärdering av styrelsen.
Utvärderingen omfattar bland annat styrelsens sammansättning,
individuella styrelsemedlemmar samt styrelsens arbete och rutiner.
Även styrelsens sammansättning ur ett mångfaldsperspektiv
utvärderas där bland annat en jämn könsfördelning eftersträvas.
Styrelsens sammansättning har under 2023 bestått av 50% kvinnor.
48 Linc Årsredovisning 2023
Koden innehåller regler avseende styrelseledamöternas
oberoende och uppställer krav på att majoriteten av
styrelseledamöterna ska vara oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen samt bolagets största aktieägare. Tre av leda-
möterna är oberoende till bolaget och bolagets ledning. Tre av
ledamöterna är oberoende i förhållande till de största aktieägarna.
Bolagets styrelse består vid utgången av verksamhetsåret
av fyra ordinarie ledamöter. Ledamöterna presenteras i avsnittet
”Styrelse”.
Styrelsen hade 13 protokollförda styrelsemöten under
verksamhetsåret 2023. Ledamöternas närvaro vid styrelsemötena
framgår av tabellen nedan.
den verkställande direktören framgår av arbetsordningen för
styrelsen och instruktionen för den verkställande direktören. Den
verkställande direktören ansvarar även för att upprätta rapporter
och sammanställa information från bolagsledningen inför styrel-
semöten och är föredragande av materialet på styrelsemöten.
I enlighet med instruktionen för finansiell rapportering är
den verkställande direktören ansvarig för finansiell rapportering
i Bolaget och ska följaktligen säkerställa att styrelsen erhåller
tillräcklig information för att fortlöpande kunna utvärdera Bola-
gets finansiella ställning.
Verkställande direktören närvarar vid samtliga styrelsemö-
ten. Verkställande direktören är inte ledamot av styrelsen och
deltar inte i de punkter på styrelsemötets agenda där styrelsen
utvärderar verkställande direktören eller träffar bolagets revisor
för utvärdering av ledningen. Ledningsgruppen består av
verkställande direktören och finansdirektören, vilka presenteras
i avsnittet ”Ledning”.
ERSÄTTNINGAR TILL STYRELSE OCH LEDNING
Styrelse
Arvode och annan ersättning till styrelseledamöterna, inklusive
ordföranden, fastställs av bolagsstämman. Vid årsstämma den
11 maj 2023 beslutades att styrelsearvode ska utgå med 441 000
kr till styrelsens ordförande och med 220 500 kr till envar av
övriga styrelseledamöter. Styrelsens ledamöter har inte rätt till
några förmåner efter att deras styrelseuppdrag har avslutats.
Arvoden framgår av not 8 Löner, ersättningar och upplysningar
om personal, styrelse och ledande befattningshavare.
Ledning
Vid årsstämma den 11 maj 2023 beslutades att anta riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare i Linc. Dessa
riktlinjer finns tillgängliga på bolagets hemsida. Ersättningen
till ledande befattningshavare för 2023 består av fast kontant
ersättning och avgiftsbaserad tjänstepension med försäkrings-
skydd samt sjukvårdsförsäkring. Ersättningar framgår av not 8
Löner, ersättningar och upplysningar om personal, styrelse och
ledande befattningshavare.
REVISOR
Revisorn ska granska Bolagets årsredovisning och räkenskaper
samt styrelsens och den verkställande direktörens förvaltning.
Revision av Lincs finansiella rapporter och räkenskaper samt
styrelsens och den verkställande direktörens förvaltning utförs
i enlighet med god revisionssed i Sverige. Efter varje räken-
skapsår ska Bolagets revisor lämna en revisionsberättelse och
en koncernrevisionsberättelse till årsstämman.
Enligt Bolagets bolagsordning ska Bolaget ha en eller två
revisorer med högst två revisorssuppleanter. Till revisor kan
även registrerat revisionsbolag utses. Bolagets revisor är Öhrlings
PricewaterhouseCoopers AB (PwC) med Leonard Daun (född
1964) som huvudansvarig revisor.
Närvaro/
styrelsemöten
Bengt Julander 13 / 13
Marianne Dicander Alexandersson 13 / 13
Ulrika Dellby 12 / 13
Anders Hansen 10 / 13
Revisionskommitté
Bolaget har en revisionskommitté bestående av två ledamöter:
Ulrika Dellby (ordförande) och Marianne Dicander Alexandersson.
Revisionskommittén ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka Bolagets finansiella rappor-
tering, övervaka effektiviteten i Bolagets interna kontroll och risk-
hantering, hålla sig informerat om revisionen av årsredo visningen
och koncern redovisningen, granska och övervaka revisorns
opartiskhet och självständighet och därvid särskilt uppmärksamma
om revisorn tillhandahåller Bolaget andra tjänster än revision, samt
biträda vid upprättandet av förslag till bolagsstämmans beslut om
revisorsval. Under året har sex möten med revisionskommittén
genomförts där samtliga ledamöter närvarat vid samtliga möten.
Ersättningskommitté
Bolagets styrelse har en ersättningskommitté bestående av
styrelsen som helhet. Bengt Julander är ordförande för ersätt-
ningskommittén. Ersättningskommittén ska bland annat bereda
förslag avseende ersättningsprinciper, ersättningar och andra
anställningsvillkor för bolagsledningen. Ersättningskommittén
ska även följa och utvärdera pågående och under året avslutade
program för rörliga ersättningar till bolagsledningen, tillämp-
ningen av de riktlinjer för ersättningar till ledande befattnings-
havare som bolagsstämman enligt lag ska fatta beslut om samt
gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i Bolaget.
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR OCH LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Den verkställande direktören är underordnad styrelsen och
ansvarar för Bolagets löpande förvaltning och den dagliga
driften av Bolaget. Arbetsfördelningen mellan styrelsen och
Linc Årsredovisning 2023
49
PwC har under räkenskapsåret 2023 inte anlitats för ytterligare
tjänster utöver revisionsuppdraget. Samtliga tjänster som
tillhandahållits är förenliga med bestämmelserna i revisors-
lagen (2001:883) och FAR:s yrkesetiska regler avseende revisors
opartiskhet och självständighet. Uppgift om arvoden framgår
av not 7 Revisionsarvoden.
Internrevision
Enligt Koden ska styrelsen årligen utvärdera behovet av en sär-
skild granskningsfunktion (internrevision). Styrelsens uppfatt-
ning är att det för närvarande inte föreligger något behov av en
sådan funktion i verksamheten. Det finns instruktioner och en
löpande utvärdering sker av att ansvariga personer i organisa-
tionen har den kompetens och de stödresurser som krävs för
att fullgöra arbetet i samband med framtagandet av finansiella
rapporter.
INTERN KONTROLL OCH RISKHANTERING
Allmänt
Linc har inrättat ett ramverk för intern kontroll som syftar till
att uppnå en effektiv organisation som når de målsättningar
som har satts upp av styrelsen. Detta ramverk inbegriper ett
arbete med att säkerställa att Bolagets verksamhet bedrivs
korrekt och effektivt, att lagar och regler efterlevs samt att den
finansiella rapporteringen är korrekt, tillförlitlig och i enlig-
het med tillämpliga lagar och regler. Lincs arbete med intern
kontroll innefattar följande moment: kontrollmiljö, riskbedöm-
ning, kontrollaktiviteter, information och kommunikation samt
övervakning.
Kontrollmiljö
Lincs kontrollmiljö är baserad på arbetsfördelningen mellan
styrelse, styrelsens utskott/kommittéer, verkställande direktör
och CFO samt de värderingar som styrelsen och bolagsled-
ningen kommunicerar och arbetar utifrån. I syfte att behålla
och utveckla en väl fungerande kontrollmiljö samt att efterleva
tillämpliga lagar och regler har Bolagets styrelse, som ytterst
ansvarigt organ, fastställt ett antal grundläggande dokument
av betydelse för intern kontroll och riskhantering vilka består av
styrdokument, policyer, och instruktioner, innefattande bland
annat arbetsordning för styrelsen och revisionskommittén,
instruktioner för verkställande direktör, finanspolicy,
informationspolicy, insiderpolicy samt ekonomihandbok.
Tillämpliga policyer och instruktioner distribueras till
berörda anställda inom Linc.
Riskbedömning
Linc har inrättat ett ramverk för riskbedömning som innebär att
Bolaget årligen genomför en riskanalys och riskbedömning. I
enlighet med detta ramverk identifieras och kategoriseras risker
i följande områden:
affärsmässiga/operationella risker
finansiella risker
hållbarhetsrisker
politiska risker
Bolagets mål med riskanalysen är att identifiera de största
riskerna som kan hindra Bolaget från att nå dess mål eller
genomföra dess affärsidé. Målsättningen är även att utvärdera
dessa risker baserat på sannolikheten för att de uppkommer i
framtiden och i vilken mån riskerna skulle kunna påverka Bola-
gets målsättningar för det fall de skulle inträffa.
Bolagets CFO rapporterar årligen identifierade risker till
revisionskommittén och styrelsen. Styrelsen utvärderar sedan
Bolagets riskhanteringssystem, däribland riskbedömningar, i en
årlig riskrapport i vilken de mest väsentliga delarna av Bolagets
interna kontroll och riskhantering granskas i detalj. Syftet med
detta förfarande är att säkerställa att väsentliga risker hanteras
och att kontroller som motverkar identifierade risker är imple-
menterade.
Kontrollaktiviteter
Linc har inrättat en riskhanteringsprocess som innefattar ett an-
tal nyckelkontroller av sådant som ska upprättas och fungera i
riskhanteringsprocesserna. Kontrollkraven utgör ett viktigt verk-
tyg som möjliggör för styrelsen att leda och utvärdera informa-
tion från bolagsledningen samt att ta ansvar för identifierade
risker. Bolaget fokuserar på att dokumentera och utvärdera
de största riskerna relaterade till finansiell rapportering för att
säkerställa att Bolagets rapportering är korrekt, tillförlitlig och i
enlighet med tillämpliga lagar och regler. Dokumentation och
utvärdering av riskhanteringsprocessen relaterad till finansiell
rapportering presenteras regelbundet av CFO till Bolagets
revisionskommitté samt ingår som underlag i styrelsens årliga
riskutvärdering.
Information och kommunikation
Lincs styrelse har antagit en informationspolicy och en insi-
derpolicy vilka styr Bolagets hantering och kommunikation av
insiderinformation och annan information. Insiderpolicyn avser
att reducera riskerna för insiderhandel och annat olagligt age-
rande samt att underlätta Bolagets efterlevnad av tillämpliga
50 Linc Årsredovisning 2023
regler för hantering av insiderinformation. Bolagets kommuni-
kation ska vara långsiktig och förenlig med Bolagets varumärke,
vision, affärsidé, strategier, mål och värderingar. Kommunika-
tionen ska vara öppen, saklig, välstrukturerad och välplanerad.
Bolaget ska lämna korrekt, relevant och fullständig information
i enlighet med tillämpliga lagar och regler.
Övervakning
En självutvärdering av den interna kontrollens effektivitet ska
genomföras årligen av identifierade personer inom organisa-
tionen. Bolagets CFO är ansvarig för att presentera resultatet av
självutvärderingen för revisionskommittén och styrelsen. En vis-
selblåsarpolicy finns för att anställda och övriga intressenter ska
kunna framföra påpekanden om eventuella brister i finansiella
rapportering eller andra missförhållanden i bolaget.
Linc Årsredovisning 2023
51
Styrelse
BENGT JULANDER
Född 1953. Ordförande sedan1991.
Oberoende i förhållande till Bolaget/Större aktieägare:Nej/Nej
Utbildning:Bengt är utbildad apotekare, M. Sc. från Uppsala Universitet.
Övriga nuvarande uppdrag:Styrelseordförande i Knil AB samt styrelseledamot i,
Cronhamn Invest AB, Livland Skog AB, Part Production Sweden AB och Reison Medical
AB
. Styrelseledamot och suppleant i mindre dotterbolag till dessa bolag eller mindre
familjebolag.
Innehav i Linc AB: BengtJulander äger33 121 195aktier privat och genom bolag.
ANDERS HANSEN
Född 1974. Styrelseledamot sedan 2020.
Oberoende i förhållande till Bolaget/Större aktieägare:Ja/Ja
Utbildning:Leg. läkare och civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga nuvarande uppdrag:Specialist i psykiatri, Sofiahemmet Sjukhus.
Styrelseledamot i Gram Medicin AB.
Innehav i Linc AB: Anders Hansen äger 400 000 aktier i Linc AB genom bolag.
ULRIKA DELLBY
Född 1966. Styrelseledamot sedan 2020.
Oberoende i förhållande till Bolaget/Större aktieägare: Ja/Ja
Utbildning: Civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga nuvarande uppdrag: Styrelseordförande i Fasadgruppen Group AB, vice styrel-
seordförande i BICO AB och ledamot i Lifco AB, Elanders AB, Kungliga Dramatiska
Teatern AB, Werksta Nordic AB samt IVAs Näringslivsråds styrelse.
Innehav i Linc AB: Ulrika Dellby äger 200 000 aktier i Linc AB.
MARIANNE DICANDER ALEXANDERSSON
Född 1959. Styrelseledamot sedan 2021.
Oberoende i förhållande till Bolaget/Större aktieägare: Ja/Ja
Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik, Chalmers tekniska högskola, Göteborg
Övriga nuvarande uppdrag: Styrelseordförande i MDA Management AB, Sahlgrenska
Science Park AB, Saminvest AB och Occlutech Holding AG. Ledamot i Oblique Thera-
peutics AB och Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademin och styrgruppsordförande i
R2B Research to Business med IVA´s 100-lista.
Innehav i Linc AB: Marianne Dicander Alexandersson äger 100 000 aktier i Linc AB.
52 Linc Årsredovisning 2023
Ledning
KARL TOBIESON
Född 1974. VD sedan 2020.
Tidigare erfarenheter: Karl Tobieson var vd för MedCap AB 2008–2020. Dessförinnan
drev han en corporate finance firma tillsammans med en partner och var innan
dessinvestment Manager på Centrecourt och Cell Innovation. Karl Tobieson inledde
sin karriär som trainee på Volvo.
Utbildning: Karl Tobieson har en master imaskinteknik med inriktning industriell
ekonomi, från Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm.
Styrelsebefattning:Styrelseordförande MedCap AB och Tobieson & Svennewall AB och
styrelseledamot i Alder Therapeutics AB och Melius Pharma AB.
Innehav i Linc AB: Karl Tobieson äger 2 000 000 aktier i Linc AB.
THOMAS BERGH
Född 1982. CFO sedan 2020.
Tidigare erfarenheter: Thomas Bergh var investment manager på MedCap AB
2016–2020. Dessförinnan var han under nio år verksam inom investment banking
på Morgan Stanley i Stockholm och UBS i London.
Utbildning: Thomas Bergh är civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm.
Styrelsebefattning: Styrelseledamot Gesynta Pharma AB, nWise AB, nWise Ägare AB,
Animal Probiotics Sweden AB och Oncorena Holding AB.
Innehav i Linc AB: Thomas Bergh äger 1 000 000 aktier i Linc AB.
Linc Årsredovisning 2023
53
Resultaträkning för Investmentföretaget
Belopp i tkr
2023-01-01
2022-01-01
Not
2023-12-31
2022-12-31
Förändring i verkligt värde av andelar i portföljbolag
och andra investeringar
11
655 796
-894 600
Övriga rörelseintäkter
6
4
Utdelningar från portföljbolag
19
Resultat från förvaltningsverksamheten
5
659 450
-887 368
Övriga externa kostnader
7
-2 749
-3 311
Personalkostnader
8
-8 052
- 7 747
Rörelseresultat
648 649
-898 426
Finansiella intäkter
9
17 452
Finansiella kostnader
9
0
0
Resultat från finansiella poster
17 451
Resultat före skatt
666 100
-895 911
Inkomstskatt
10
-46 641
172 576
Årets resultat
619 459
-723 335
Summa årets resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare
619 459
-723 335
Innehav utan bestämmande inflytande
Resultat per aktie (kr) hänförlig till moderbolagets aktieägare,
före och efter utspädning
10,7
-12,5
Genomsnittligt antal utestående aktier
57 910 447
57 910 447
54 Linc Årsredovisning 2023
Investmentföretagets rapport över totalresultat
2023-01-01
2022-01-01
2023-12-31
2022-12-31
Årets resultat
619 459
-723 335
Övrigt totalresultat för året:
Summa totalresultat för året
619 459
-723 335
Summa totalresultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare
619 459
-723 335
Resultat per aktie, SEK
10,7
-12,5
Genomsnittligt antal aktier
57 910 447
57 910 447
Antal utestående aktier vid periodens utgång
57 910 447
57 910 447
Linc Årsredovisning 2023
55
Balansräkning för Investmentföretaget
Belopp i tkr
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Investeringar i aktier och värdepapper
11
2 945 131
2 219 040
Investeringar i kapitalförsäkring och räntefonder
11
2 461
Lånefordringar portföljbolag
12
34 801
17 801
Uppskjutna skattefordringar
10, 11
113
46 754
Summa anläggningstillgångar
2 982 755
2 286 056
Omsättningstillgångar
Övriga fordringar
13
24 559
25 340
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
14
500
Likvida medel
519 978
600 547
Summa omsättningstillgångar
549 215
626 387
SUMMA TILLGÅNGAR
3 531 971
2 912 443
Belopp i tkr
Not
2023-12-31
2022-12-31
EGET KAPITAL
Eget kapital hänförligt till moderföretagets ägare15
Aktiekapital
Övrigt tillskjutet kapital
1 166 945
1 166 945
Upparbetat resultat inklusive årets resultat
2 356 319
1 736 860
Summa eget kapital
3 529 055
2 909 596
SKULDER
Långfristiga skulder
Uppskjutna skatteskulder
10, 11
Summa långfristiga skulder
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
3
147
Aktuella skatteskulder
11
55
Övriga skulder
16
272
252
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
17
Summa kortfristiga skulder
2 847
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL
3 531 971
2 912 443
500
56 Linc Årsredovisning 2023
Rapport över förändringar i Investmentföretagets eget kapital
Övrigt Balanserat
tillskjutet resultat inkl Summa
Belopp i tkr
Not
Aktiekapital
kapitalårets resultateget kapital
Ingående balans per 2022-01-01
15
1 166 945
2 460 196
3 632 932
Totalresultat
Årets resultat
-723 335
-723 335
Övrigt totalresultat
Summa Totalresultat
-723 335
-723 335
Transaktioner med aktieägare
Summa Transaktioner med aktieägare
Utgående balans per 2022-12-31
15
1 166 945
1 736 860
2 909 596
Ingående balans per 2023-01-01
15
1 166 945
1 736 860
2 909 596
Totalresultat
Årets resultat
619 459
619 459
Övrigt totalresultat
Summa Totalresultat
619 459
619 459
Transaktioner med aktieägare
Summa Transaktioner med aktieägare
Utgående balans per 2023-12-31
15
1 166 945
2 356 319
3 529 055
Linc Årsredovisning 2023
57
Rapport över kassaflöden i Investmentföretaget
2023-01-01
2022-01-01
Belopp i tkr
Not
2023-12-31
2022-12-31
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
648 649
-898 426
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
– Övriga poster ej kassapåverkande
161
-1 432
– Resultat av verkligt värdeförändring
11
-659 446
892 229
Erhållen ränta
13 261
Erlagd ränta
0
0
Betald skatt
-53
5
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
och operationella investeringar
-5 269
Förändringar i rörelsekapital
Ökning/minskning kundfordringar
Ökning/minskning av rörelsefordringar
0
136
Ökning/minskning av rörelseskulder
-27
-294
Operationella investeringar
Förvärv och investeringar i portföljbolag, kapitalförsäkring och räntefonder
11
-122 104
-240 304
Försäljning av andelar i portföljbolag, kapitalförsäkring och räntefonder
11
71 900
40 553
Utdelningar från portföljbolag
19
Lämnade lån till portföljbolag
12
-32 809
- 5 000
Ökning fordran hos portföljbolag
-26 167
-40 348
Minskning fordran hos portföljbolag
22 417
20 008
Summa förändringar i rörelsekapital
-83 141
-222 878
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-80 569
-228 147
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Periodens kassaflöde
-80 569
-228 147
Likvida medel vid periodens början
600 547
828 693
Likvida medel vid periodens slut
519 978
600 547
58 Linc Årsredovisning 2023
Resultaträkning för juridisk person
2023-01-01 2022-01-01
Belopp i tkr Not 2023-12-31 2022-12-31
Rörelsens intäkter
Övriga rörelseintäkter 6 4 4 860
Summa rörelsens intäkter 4 4 860
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 7 -2 749 -3 311
Personalkostnader 8 -8 052 -7 747
Summa rörelsens kostnader -10 801 -11 058
Rörelseresultat -10 797 -6 197
Resultat från andelar i koncernföretag 20 -16
Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 19 37 907 2 021
Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar -98 882 -76 677
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 17 452 2 515
Räntekostnader och liknade resultatposter 0 0
Resultat från finansiella poster -43 540 -72 141
Resultat före skatt -54 337 -78 338
Skatt på årets resultat 10 -1 491 788
Årets resultat -55 828 -77 550
Rapport över totalresultat för juridisk person
2023-01-01 2022-01-01
2023-12-31 2022-12-31
Årets resultat
-55 828 -77 550
Övrigt totalresultat:
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
Summa totalresultat -55 828 -77 550
Linc Årsredovisning 2023
59
Balansräkning för juridisk person
Belopp i tkr Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i dotterbolag 20 67 33
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 21 161 315 174 141
Andra långfristiga placeringar 755 803 737 106
Andra långfristiga fordringar 34 801 17 801
Summa finansiella anläggningstillgångar 951 985 929 082
Uppskjuten skattefordran 12 570 14 062
Summa anläggningstillgångar 964 555 943 143
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övriga fordringar 24 559 25 340
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 14 4 678 500
Summa kortfristiga fordringar 29 237 25 840
Kassa och bank 519 978 600 547
Summa omsättningstillgångar 549 215 626 387
SUMMA TILLGÅNGAR 1 513 770 1 569 530
60 Linc Årsredovisning 2023
Balansräkning för juridisk person, forts
Belopp i tkr Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 15
Bundet eget kapital
Aktiekapital 5 791 5 791
Reservfond 20 20
Summa bundet eget kapital 5 811 5 811
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 166 945 1 166 945
Balanserat resultat 393 927 471 477
Årets resultat -55 828 -77 550
Summa fritt eget kapital 1 505 044 1 560 872
Summa eget kapital 1 510 855 1 566 683
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 3 147
Aktuella skatteskulder 11 55
Övriga skulder 16 272 252
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 17 2 630 2 392
Summa kortfristiga skulder 2 915 2 846
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 1 513 770 1 569 530
Linc Årsredovisning 2023
61
Rapport över förändringar i eget kapital i juridisk person
Not
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Överkurs-
fond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Summa
eget
kapitalBelopp i tkr
Eget kapital per 2022-01-01 15 5 791 20 1 166 945 449 189 22 289 1 644 233
Totalresultat:
Årets resultat -77 550 -77 550
Resultatdisposition enligt beslut
vid bolagsstämma
– Resultat balanserat i ny räkning 22 289 -22 289
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat 22 289 -99 839 -77 550
Summa transaktioner med aktieägare
Eget kapital per 2022-12-31 15 5 791 20 1 166 945 471 477 -77 550 1 566 683
Eget kapital per 2023-01-01 15 5 791 20 1 166 945 471 477 -77 550 1 566 683
Totalresultat:
Årets resultat -55 828 -55 828
Resultatdisposition enligt beslut
vid bolagsstämma
– Resultat balanserat i ny räkning -77 550 77 550
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat -77 550 21 722 -55 828
Summa transaktioner med aktieägare
Eget kapital per 2023-12-31 15 5 791 20 1 166 945 393 927 -55 828 1 510 855
62 Linc Årsredovisning 2023
Rapport över kassaflöden i juridisk person
2023-01-01 2022-01-01
Belopp i tkr Not 2023-12-31 2022-12-31
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -10 797 -6 197
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 161 -1 432
Erhållen ränta 13 261 2 356
Erlagd ränta 0 0
Erhållen utdelning 3 650 2 371
Betald skatt -53 5
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 6 222 - 2 898
Förändringar i rörelsekapital
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar -19 559 -25 204
Ökning/minskning övriga kortfristiga skulder -27 -294
Summa förändringar i rörelsekapital -19 587 -25 498
Kassaflöde från den löpande verksamheten -13 365 -28 396
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Förvärv av andelar i koncernföretag 20 -50
Förvärv av andelar i intresseföretag 21 -25 299 -9 900
Avyttring av andelar i intresseföretag 21 69 497
Köp av finansiella anläggningstillgångar -134 095 -230 404
Försäljning av finansiella anläggningstillgångar 22 743 40 553
Kassaflöde från investeringsverksamheten -67 204 -199 750
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Periodens kassaflöde -80 569 -228 147
Likvida medel vid periodens början 600 547 828 693
Likvida medel vid periodens slut 519 978 600 547
Linc Årsredovisning 2023
63
2.1 GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Redovisningen har upprättats i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) som utfärdats av Inter-
national Accounting Standards Board (IASB) i den lydelse som
godkänts av EU-kommissionen för tillämpning inom Europeiska
Unionen. Vidare har RFR 1 Kompletterande redovisningsregler
för koncerner tillämpats. Redovisningsprinciperna har
tillämpats konsekvent för alla perioder som finansiella
rapporter avser, om inte annat anges.
I och med att Linc enligt kriterierna i IFRS 10 utgör ett
investmentföretag konsolideras inte dotter- eller intresseföre-
tagen. Istället värderas innehaven till verkligt värde i enlighet
med IFRS.
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när
denna redovisning upprättats anges nedan.
Att upprätta rapporter i överenstämmelse med IFRS kräver
användning av en del viktiga uppskattningar för redovisnings-
ändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar vid
tillämpningen av bolagets redovisningsprinciper. De områden
som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa
eller sådana områden där antaganden och uppskattningar är
av väsentlig betydelse för redovisningen anges i not 4.
I de fall företaget (i denna rapport förtydligat med ’Juridisk
person’ angivet) tillämpar andra redovisningsprinciper än
Investmentföretaget anges detta separat i slutet av detta
avsnitt (2.11 Redovisningsprinciper i juridisk person).
Nya och ändrade standarder som ska tillämpas
av koncernen i innevarande period
2023 har inga nya eller ändringar av standarder trätt i kraft
som fått någon väsentlig inverkan på Lincs finansiella ställning
eller resultat.
Noter
Standarder, ändringar och tolkningar av befintliga
standarder som träder i kraft 2024 eller senare och
som bedöms kunna få eller ha påverkan på de
finansiella rapporterna
Några väsentliga nya standarder, ändringar och tolkningar av
befintliga standarder som träder i kraft 2024 eller senare har
inte identifierats.
2.2 VÄRDERINGSGRUNDER TILLÄMPADE VID
UPPRÄTTANDE AV DE FINANSIELLA RAPPORTERNA
Investmentföretag
Linc AB är ett så kallat investmentföretag enligt IFRS 10 och vär-
derar innehaven i portföljbolagen till verkligt värde. Kriterierna
går kortfattat ut på att ett investmentföretag:
– Erhåller medel från en eller flera investerare i syfte att förse
dessa investerare med investeringsförvaltningstjänster
– Förbinder sig genom sina investerare till att verksam-
hetens syfte är att investera medel för att uppnå avkastning
uteslutande genom kapitaltillväxt och/eller investerings-
intäkter
– Mäter och utvärderar avkastningen på alla sina investeringar
baserat på verkligt värde
Företagsledningen gör bedömningen att ovan angivna kriterier
för att utgöra ett investmentföretag är uppfyllda. Innebörden är
att företag som utgör dotterbolag eller intresseföretag
(och utgör en del av investeringsportföljen) inte konsolideras,
utan istället värderas till verkligt värde. Linc har inga innehav
som ska konsolideras under någon av rapporteringsperioderna.
Investeringar redovisas till verkligt värde via resultaträkningen i
enlighet med IFRS 9 Finansiella instrument.
Linc AB (’Linc’ eller ’Företaget’) är ett publikt aktiebolag som är
registrerat i Sverige och har sitt säte i Stockholm, Sverige.
Adressen till huvudkontoret är Vasagatan 28, 111 20 Stockholm,
Sverige. Lincs aktie är noterad på Nasdaq Stockholms huvud-
lista sedan 28 maj 2021.
Linc investerar i bolag i Life Science-sektorn, publika och
privata.
Linc har ett fokus på bolag med egna produkter som har
global potential, oftast läkemedel eller medicintekniska produkter.
Årsredovisningen för investmentföretaget och juridisk
person för verksamhetsåret 1 januari - 31 december 2023 har
godkänts för utfärdande av styrelsen den 21 mars 2024.
Samtliga belopp redovisas i tusentals kronor (tkr) om inte
annat anges.
Not 1 Allmän information
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper
64
Linc Årsredovisning 2023
Följande viktiga bedömningar har gjorts vid bedömningen att
bolaget klassificeras som ett investmentbolag:
– Linc investerar i portföljbolag i syfte att generera avkastning
i form av kapitalavkastning och värdestegring. Linc erhåller
inte eller har som mål att erhålla, övriga förmåner från
bolagets investeringar som inte är tillgängliga för andra
parter som inte är närstående till investeringsobjektet.
Det kommersiella syftet inte är att ta fram medicinska
produkter som sådana, utan snarare att investera för att
skapa och maximera avkastningen.
– Vidare så är det primära måttet på portföljbolaget baserat
på verkligt värde. Linc övervakar och följer upp utvecklingen
i portföljbolaget, till exempel via studier och kliniska
prövningar, men det primära syftet för övervakning av dessa
andra nyckeltal är att få en bättre förståelse för utvecklingen
av verkligt värde och för att bedöma eventuella framtida
tilläggsinvesteringar.
– Bolaget har en dokumenterad exitstrategi för alla sina
portföljbolag. Linc:s investeringsstrategi är att behålla
investeringar en begränsad period. Före varje beslut om att
investera i ett bolag, måste detta bolag eller utvecklings-
projekt ha en klar potential för slutlig exit, exempelvis säljas
till en extern part, att tillgången kan överföras eller att det
finns en potential att för projektet (portföljbolaget) licensieras
till en extern part med hög avkastning till globala partners.
Exitstrategierna beaktas i värderingarna.
2.3 SEGMENTSRAPPORTERING
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer
med den interna rapporteringen som lämnas till den hög-
ste verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande
beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av
resurser till, och bedömning av, rörelsesegmentens resultat. I
Lincs fall har detta bedömts vara Verkställande direktören. Lincs
verksamhet består primärt av investeringar i noterade och ono-
terade aktier, vilka särskilt följs upp internt som separata om-
råden då innehaven är förenade med olika värderingsmetoder.
Tillgångar och verksamheter som inte utgör andelar i noterade
respektive onoterade portföljbolag, såsom andelar i kapital-
försäkringar, fonder och andra placeringar, ingår i Ofördelade
poster i segmentsrapporteringen. I segmentsrapporteringen
inkluderas ett onoterat bolag fram till första dagen för uppta-
gande på marknadsplats för allmän handel (noteringsdagen).
Eventuella värdeförändringar fram till noteringsdagen hänförs
segmentet Onoterade innehav. Från och med noteringsdagen
hänförs värdeförändringar av innehavet till segmentet Notera-
de innehav.
2.4 OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta och rapportvaluta
I redovisningen används svenska kronor (SEK) som rapport-
valuta, vilket också är företagets funktionella valuta och
rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen.
Valutakursvinster och förluster som uppkommer vid betal-
ning av sådana transaktioner och vid omräkning av monetära
tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs,
redovisas i resultaträkningen. Valutakursdifferenser på utlåning
och upplåning redovisas i finansnettot, medan övriga valuta-
kursdifferenser ingår i rörelseresultatet.
2.5 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar och skulder
redovisas i balansräkningen vid det datum då företaget blir part
enligt instrumentets avtalsmässiga villkor.
Finansiella tillgångar och skulder redovisas första gången till
verkligt värde plus transaktionskostnader, vilket gäller alla
finansiella tillgångar och skulder som inte redovisas till verkligt
värde via resultaträkningen. Finansiella tillgångar och skulder
värderade till verkligt värde via resultaträkningen redovisas
första gången till verkligt värde, medan hänförliga transak-
tionskostnader redovisas i resultaträkningen. Finansiella till-
gångar tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet
realiseras, förfaller eller Investmentbolaget förlorar kontrollen
över dem. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. Fi-
nansiella skulder tas bort från balansräkningen när förpliktelsen
i avtalet har fullgjorts eller på annat sätt utsläckts.
Principer för klassificering av finansiella
tillgångar och skulder
För finansiella tillgångar finns tre värderingskategorier, vilka är
Upplupet anskaffningsvärde, Verkligt värde med värdeföränd-
ringar i övrigt totalresultat och Verkligt värde med värdeför-
ändringar redovisade i resultatet. Inom företaget finns enbart
finansiella tillgångar i den förstnämnda och den sistnämnda
kategorin. Finansiella skulder värderas antingen till upplupet
anskaffningsvärde eller till verkligt värde med förändringarna
redovisade i resultatet.
Finansiella tillgångar redovisade till
upplupet anskaffningsvärde
En finansiell tillgång värderas till upplupet anskaffningsvärde
om den hanteras inom en affärsmodell vars syfte är att realisera
den finansiella tillgångens kassaflöden genom att erhålla
kontraktsenliga kassaflöden och de kontraktsenliga kassa-
flödena enbart består av återbetalning av kapitalbelopp och
eventuell utestående ränta.
Linc Årsredovisning 2023
65
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultat-
räkningen är finansiella instrument som innehas för handel
alternativt finansiella tillgångar som bestämts tillhöra denna
kategori. En finansiell tillgång klassificeras i denna kategori om
den förvärvas huvudsakligen i syfte att erhålla avkastning genom
utdelning och värdeförändringar från den finansiella tillgången.
Finansiella instrument
Bolaget klassificerar i enlighet med reglerna för investment-
företag i IFRS 10 och IAS 28 sina investeringar i portföljbolag,
som annars skulle redovisats som dotter eller intresseföretag,
som investeringar i aktier och värdepapper. Dessa investeringar,
samt innehav i andra finansiella instrument som förvärvats i
syfte att erhålla avkastning, redovisas till verkligt värde genom
resultaträkningen enligt de metoder som beskrivs ovan.
Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla betalning
fastställts. Resultatraden Resultat av verklig värdeförändring
i andelar av portföljbolag består av nettot av realiserade och
orealiserade värdeförändringar, vilket innebär att det inte görs
någon åtskillnad mellan värdeförändringar för avyttrade värde-
papper och värdeförändring av kvarvarande värdepapper.
Likvida medel
I likvida medel ingår kassa, banktillgodohavanden, övriga kort-
fristiga placeringar med en löptid på högst tre månader från
anskaffningstidpunkten. Checkräkningskredit redovisas som
upplåning bland kortfristiga skulder.
Övriga tillgångar
Övriga finansiella tillgångar (lånefordringar till portföljbolag,
övriga finansiella tillgångar och kundfordringar) är normalt
klassificerade som tillgångar redovisade till upplupet anskaff-
ningsvärde. Dessa tillgångar är inom tillämpningsområdet för
justering för förväntade kreditförluster. Värdet av tillgången
justeras för eventuella förväntade kreditförluster under fordrans
hela löptid.
Finansiella skulder
Bolagets upplåning klassificeras som övriga finansiella skulder och
värderas till upplupet anskaffningsvärde. Per presenterade balans-
dagar förekommer inte någon extern upplåning från kreditinstitut.
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder redovisas inledningsvis till verkligt värde och
därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden. Redovisat värde för leverantörsskulder
förutsätts motsvara dess verkliga värde, eftersom denna post är
kortfristig till sin natur.
Derivat
Derivat som Linc redovisar i balansräkningen, med värde-
förändringar över resultatet, avser sälj- och köpoptioner i
befintliga investeringar. Derivat redovisas inledningsvis till
verkligt värde, innebärande att eventuella transaktionskostnader
belastar periodens resultat. Efterföljande värdering är till
verkligt värde, med värdeförändringar i Resultat från förvalt-
ningsverksamheten. Per presenterade balansdagar förekommer
inga köp- och säljoptioner.
Värdering av finansiella tillgångar till verkligt värde
Uträkningen av verkligt värde baseras på bestämmelser i
IFRS 13 Värdering till verkligt värde vad gäller uträkning och
rapportering av verkligt värde. I tillägg följer Linc riktlinjer i
International Private Equity and Venture Capital Valuation
Guidelines (IPEV Valuation Guidelines), vilka fastställs av IPEV.
Verkligt värde-hierarki
Bolaget klassificerar värdering till verkligt värde med hjälp av en
verkligt värde-hierarki som speglar tillförlitligheten av de indata
som används för att göra värderingarna. Verkligt värdehierarkin
har följande nivåer:
Nivå 1 – Finansiella instrument som handlas på en aktiv
marknad såsom noterade innehav. Dessa baseras på noterade
marknadspriser på balansdagen.
Nivå 2 – Indata andra än noterade priser som är observerbara
för tillgången eller skulden, antingen direkt, till exempel som
priser, eller indirekt, till exempel härledda priser.
Nivå 3 – Indata för tillgången eller skulden som inte baseras på
observerbar information. Lämplig värderingsmetod fastställs
på basis av den lägsta nivå av indata som är väsentlig för
värderingen till verkligt värde.
Lincs innehav värderas antingen inom Nivå 1 eller Nivå 3. Nivå 3
har starka inslag av subjektiva bedömningar och är föremål för en
högre grad av osäkerhet än de innehav som ligger inom Nivå 1.
De värderingsmetoder som appliceras enligt identifierade
värderingsnivåer följer vidare den vägledning som återfinns
i IPEV Guidelines. Stor vikt läggs vid nyligen genomförda
marknadsmässiga transaktioner t.ex. nyemission eller förvärv
av existerande aktier. Transaktioner i jämförbara bolag kan
även användas. Andra värderingsmetoder är diskontering av
prognostiserade kassaflöden med relevant diskonteringsränta
och genom att applicera värderingsmultiplar såsom EV/Sales,
EV/EBITDA, EV/EBITA, EV/EBIT och PER som justeras för att ta
hänsyn till skillnader i marknad, verksamhet och risk. För finan-
siella tillgångar till verkligt värde sker värdering enligt följande
värderingshierarki:
Nivå 1 A: Senaste handelskurs. Verkligt värde fastställs utifrån
observerbara (ojusterade) noterade priser på en aktiv marknad.
66 Linc Årsredovisning 2023
Nivå 3 A: Senaste investering. Verkligt värde fastställs utifrån
den senast gjorda nyemissionens teckningspris för bolaget,
under förutsättning att den senaste emissionen gjorts inom
den senaste 12-månadersperioden och att detta mot bakgrund
av relevanta faktorer fortfarande anses vara en relevant
värderingsreferens. Från denna värderingsmetod undantas
dock emissioner till teckningskurs som anses ge en
missvisande bild av aktiernas verkliga värde. Exempel kan vara
fondemissioner, emissioner till tydlig rabatt / premie samt
företrädesemissioner där existerande aktieägare har rätt att
teckna aktier i förhållande till sitt tidigare innehav.
Nivå 3 B: Senaste investering justerad. Verkligt värde fastställs
utifrån principen enligt Nivå 3 A men den senaste emissionen
gjordes tidigare än 12 månader innan värderingstidpunkten.
Den senaste emissionen utgör fortfarande utgångspunkt
för värderingen men i tillägg analyseras bolagets utveckling
mot den affärsplan Linc initialt investerade på samt senaste
affärsplan inklusive bolagets utveckling och marknadsförutsätt-
ningar.
Nivå 3 C: Senast kända transaktion av andelar. Verkligt värde
fastställs utifrån kända informella transaktioner (OTC) från
kända handelsplatser eller enskilda aktörer under den relevanta
bokslutsperioden.
Nivå 3 D: Relativ värdering/multipelvärdering. Verkligt värde
fastställs utifrån värderingsmultiplar såsom EV/Sales, EV/EBIT-
DA, EV/EBITA, EV/EBIT och PER som justeras för att ta hänsyn till
skillnader i marknad, verksamhet och risk.
Nivå 3 E: Diskonterad kassaflödesanalys. Verkligt värde
fastställs utifrån nuvärdesberäkning av bedömda framtida
kassaflöden baserade på flertalet ej observerbara indata som
används i DCF-modellen. Metoden är lämplig om bolaget
genererar ett kassaflöde i form av omsättning eller vinst och
värdering enligt högre prioriterade metoder ej är tillämpbar
eller anses mindre tillförlitlig än denna metod.
Nivå 3 F: Annan värderingsmetod. Verkligt värde fastställs
utifrån annan värderingsmetod än enligt högre prioriterade
metoder. Om tillämpligt används nettotillgångsvärdet som
utgångspunkt för verkligt värde. Eventuella justeringar av net-
totillgångsvärdet för att reflektera det verkliga värdet bedöms
med utgångspunkt från givna förutsättningar för den specifika
tillgången samt företagsledningens bedömning av dessa.
2.6 AKTIEKAPITAL
Bolagets aktier klassificeras som eget kapital. Transaktions-
kostnader som direkt kan hänföras till emission av nya aktier
redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från
emissionslikviden.
2.7 AKTUELL OCH UPPSKJUTEN SKATT
Linc uppfyller inte kraven på ett investmentföretag i skatterättslig
mening och blir således beskattat för vinster och utdelningar
på direktägda icke näringsbetingade aktier och andelar.
Utdelningar och vinster på näringsbetingade innehav är inte
skattepliktiga. Som skattepliktiga innehav räknas innehav i
noterade aktier där bolaget har en ägarandel under 10% av
rösterna samt noterade aktier där ägandet överstiger 10% av
rösterna men då ägandet uppgått till denna nivå under en
period som understiger 12 månader.
Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de
skatteregler som på balansdagen är beslutade eller i praktiken
beslutade i de länder där juridiska personen är verksam och
genererar skattepliktiga intäkter. Ledningen utvärderar regel-
bundet de yrkanden som gjorts i självdeklarationer avseende
situationer där tillämpliga skatteregler är föremål för tolkning
och gör, när så bedöms lämpligt, avsättningar för belopp som
troligen ska betalas till skattemyndigheten.
Uppskjuten skatt redovisas i sin helhet, enligt balansräk-
ningsmetoden, på alla temporära skillnader som uppkommer
mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och
dessas redovisade värden i investmentbolagets redovisning.
Den uppskjutna skatten redovisas emellertid inte om den
uppstår till följd av en transaktion som utgör den första
redovisningen av en tillgång eller skuld som inte är ett rörelse-
förvärv och som, vid tidpunkten för transaktionen, varken
påverkar redovisat eller skattemässigt resultat. Uppskjuten skatt
beräknas med tillämpning av skattesatser (och -lagar) som har
beslutats eller i praktiken beslutats per balansdagen och som
förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran
realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning
det är sannolikt att framtida skattemässiga överskott kommer
att finnas tillgängliga, mot vilka de temporära skillnaderna
kan utnyttjas.
Uppskjuten skatt beräknas på temporära skillnader som
uppkommer på andelar i dotterföretag, förutom där tidpunkten
för återföring av den temporära skillnaden kan styras av kon-
cernen och det är sannolikt att den temporära skillnaden inte
kommer att återföras inom överskådlig framtid.
2.8 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan
diskontering och redovisas som kostnader när de relaterade
tjänster erhålls.
2.9 AVTTNINGAR
Avsättningar redovisas när bolaget har en legal eller informell
förpliktelse till följd av tidigare händelser. Detta sker när det
är sannolikt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för
att reglera åtagandet, och beloppet har beräknats på ett
tillförlitligt sätt.
Linc Årsredovisning 2023
67
2.10 UTDELNINGAR
Utdelning till moderföretagets aktieägare redovisas som skuld
i bolagets finansiella rapporter i den period då utdelningen
godkänns av moderföretagets aktieägare. Ingen utdelning
kommer att föreslås inför 2024 års årsstämma avseende
verksamhetsåret 2023.
2.11 REDOVISNINGSPRINCIPER I JURIDISK PERSON
Redovisningsprinciperna i Juridisk Person överensstämmer i allt
väsentligt med Investmentföretaget. Juridisk Persons redovis-
ning är upprättad i enlighet med RFR 2 Redovisning för juridiska
personer och Årsredovisningslagen. RFR 2 anger undantag från
och tillägg till de av IASB utgivna standarder samt av IFRIC ut-
givna uttalanden. Undantagen och tilläggen ska tillämpas från
det datum då den juridiska personen i sin koncernredovisning
tillämpar angiven standard eller uttalande.
Moderföretaget använder de uppställningsformer som
anges i Årsredovisningslagen, vilket bland annat medför att en
annan presentation av eget kapital tillämpas.
Aktier i dotterföretag och intresseföretag redovisas till
anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar.
När det finns en indikation på att aktier och andelar i dotter-
bolag eller intresseföretag minskat i värde görs en beräkning av
återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet görs
en nedskrivning. I anskaffningsvärdet för andelar i dotterföretag
och intresseföretag inkluderas transaktions kostnader.
2.12 DEFINITION AV FINANSIELLA MÅTT SOM INTE ÅTERFINNS I IFRS REGELVERK
Icke IFRS-mått Definition Orsak till användning av måttet
Resultat av verkligt
värdeförändring av
andelar i portföljbolag
Realiserat och orealiserat resultat av förändring
av verkligt värde för andelar i portföljbolag
under perioden.
En post i resultaträkningen för att mäta den
finansiella utvecklingen av investeringarna
i portföljbolagen under perioden.
Resultat från
förvaltnings-
verksamheten
Resultat av verkligt värdeförändring av andelar
i portföljbolag (direkta innehav) samt övriga
finansiella placeringar (indirekta innehav)
plus utdelningar och övriga rörelseintäkter från
portföljen under perioden.
En post i resultaträkningen för att mäta den
totala finansiella utvecklingen av investeringarna
i portföljbolagen, inklusive utdelningar, under
perioden.
Verkligt värde
– portföljbolag
och andra innehav
Investeringar i aktier och värdepapper
tillsammans med investeringar i
kapitalförsäkring och räntefonder.
Nyckeltalet visar verkligt värde av Lincs
investeringar per balansdatumet.
Substansvärde Tillgångar värderade till verkligt värde med
avdrag för kortfristiga och långfristiga skulder
värderade till verkligt värde.
Ett centralt mått för nettotillgångsvärdet i ett
investmentföretag baserat på tillgångarnas och
skuldernas verkliga värde.
Nettoskuld Räntebärande skulder minskat med likvida
medel.
Mått på bolagets nettobelåning med justering för
realiserbara likvida tillgångar.
Soliditet (%) Eget kapital dividerat med
balansomslutning.
Mått på hur stor andel av tillgångarna som är
finansierade med eget kapital.
Substansvärde per aktie
(kr)
Substansvärde i relation till antal aktier vid
periodens utgång.
Nyckeltal som visar det underliggande värdet av
Investmentföretagets nettotillgångar per aktie.
Avkastning på substans-
värde, per aktie (%)
Förändring av substansvärde per aktie
(justerat för eventuell kapitalanskaffning)
samt erhållen utdelning per aktie dividerat
med substansvärde per aktie vid ingången
av perioden.
Nyckeltal som visar Investmentföretagets
avkastning på substansvärde per aktie inklusive
erhållen utdelning, vilket visar avkastningen för
investerare i Linc.
Resultat per aktie (kr) Periodens resultat i relation till vägt antal
genomsnittligt utestående aktier under
perioden.
Nyckeltalet visar på utvecklingen av periodens
resultat med hänsyn till utestående aktier.
Se sidorna 98–99 för avstämningstabeller för icke IFRS-mått.
68 Linc Årsredovisning 2023
eller ränterelaterade instrument, varför valutariskexponeringen
är begränsad. Upplåning i utländsk valuta förekommer inte.
Likviditets- och finansieringsrisk
Med likviditetsrisk avses risken att inte kunna uppfylla betalnings-
förpliktelser som en följd av otillräcklig likviditet eller svårigheter att
ta upp externa lån eller att finansiella instrument inte kan avyttras
utan avsevärda merkostnader. Likviditetsrisken begränsas genom
de riktlinjer som följer av den av styrelsen antagna Finanspolicyn.
Exempelvis definieras minsta tillåtna driftslikviditet samt begräns-
ningar gällande tillåtna instrument, motparter och emittenter.
Finansieringsrisk definieras som risken att finansiering inte
kan erhållas, eller att den endast kan erhållas till ökade kostna-
der, som en följd av förändringar i det finansiella systemet. För
att begränsa effekterna av refinansieringsrisker tillämpas de
riktlinjer som följer av den av styrelsen antagna Finanspolicyn,
bland annat avseende löptider för upptagna lån. Vidare redu-
ceras finansieringsrisken genom att Linc upprätthåller en hög
kreditvärdighet samt säkerställer tillgång till olika kapitalkällor.
Linc ska dessutom verka för att bygga goda och förtroliga rela-
tioner med företagets affärsbanker.
Kreditrisk
Med kreditrisk avses risken att en motpart eller emittent inte
kan fullgöra sina åtaganden gentemot Linc. Linc är exponerat
mot kreditrisk framförallt genom placering av överskottslikvidi-
teten i räntebärande värdepapper samt utställning av krediter
till enskilda låntagare. Kreditrisken begränsas genom defini-
tion av tillåtna instrument, låntagare och löptider samt tillåtna
motparter vid finansiella transaktioner enligt riktlinjer i den av
styrelsen antagna Finanspolicyn. Kreditrisken följs löpande och
avtalen gällande olika motparter genomlyses kontinuerligt.
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive
förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under
rådande förhållanden. Lincs balansräkning består främst av
finansiella tillgångar värderade till verkligt värde och likvida
medel.
Linc exponeras genom sin verksamhet för finansiella risker så-
som aktiekursrisk, kreditrisk, likviditetsrisk och finansieringsrisk.
Lincs enskilt största risk är aktiekursrisken.
Riskhantering är en del av styrelsens och ledningens verk-
tyg för styrning och uppföljning av verksamheten. Lincs styrelse
beslutar om risknivå, mandat och limiter för bolagets ledning.
Lincs riskpolicy är ett ramverk, som bland annat fastställer
mätmetod och mandat för marknadsrisker för aktiehandeln,
överskottslikviditeten och finansieringsverksamheten. Vidare
anger policyn principer för valutariskhantering för investeringar
och kassaflöden i utländsk valuta, mätning och limiter för kredi-
trisker samt principer för att minimera legala, regulatoriska och
operativa risker i verksamheten.
Aktiekursrisk
Lincs största risk är aktiekursrisken. Koncentrationen av aktie-
kursexponeringen finns framförallt inom noterade portfölj-
bolag. De noterade bolagen analyseras och följs löpande. En
stor aktiekursriskexponering i en kärninvestering behöver inte
nödvändigtvis leda till någon åtgärd, utan det är det långsik-
tiga engagemanget som ligger till grund för Lincs strategiska
agerande. Den långsiktiga ägarfilosofin gör att något mål för
aktiekursrisker, som påverkas av kortsiktiga fluktuationer, inte är
definierat. Aktiekursrisker för de noterade bolagen säkras inte.
Känslighetsanalys se not 11.
Valutarisk
Valutaexponering uppstår till följd av omräkning av balans-
poster i utländsk valuta (balansexponering) och vid betalnings-
flöden i utländsk valuta (transaktionsexponering).
Transaktionsexponering: Då majoriteten av de noterade
bolagen är noterade i svenska kronor finns det en begränsad
indirekt valutakursrisk i dessa som påverkar Lincs balansräkning.
Ytterligare indirekta valutakursrisker finns då flertalet av de
noterade bolagen har internationell verksamhet. Denna risk
påverkar därmed bolagets balans- och resultaträkning, vilket
indirekt påverkar aktiens värdering. Ingen säkring av denna
valutakursrisk sker i normalfallet. Förvaltningen av överskotts-
likviditet sker primärt genom placering i svenska räntebärande
Not 3 Finansiell riskhantering
Linc Årsredovisning 2023 69
Viktiga uppskattningar och antaganden
för redovisningsändamål
Innehav i portföljbolag – verkligt värde
Ca 7 % av substansvärdet utgörs av innehav i onoterade värde-
papper. Övriga värdepapper består av aktier upptagna till
handel på aktiva marknadsplatser eller fondandelar. Dessa
redovisas till verkligt värde motsvarande aktiekurs per balans-
dagen där i första hand senaste betalkurs använts. Vid
värdering av onoterade värdepapper har antaganden gjorts
rörande bland annat bolagets intjäningsförmåga, volatilitet,
operativa risk, exponering mot räntemarknad, värdering av
liknande bolag samt avkastningskrav. Med anledning av
ovanstående bedöms de uppskattningar och antaganden
som har gjorts kunna ha effekt på de finansiella rapporterna
om an tagandena avseende onoterade värdepapper ändras
i kommande perioder. För mer information om bolagets
värderingsprinciper, se not 2.5 Finansiella tillgångar och skulder
och not 11 Investeringar i aktier och värdepapper redovisade till
verkligt värde.
Värdering av uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt etableras som en funktion av skillnad mellan
redovisat värde och skattemässigt värde för beskattningsbara
tillgångar och skulder. Bedömningar av temporära skillnader
behöver göras av skattexponering när ett innehav skiftar kategori
mellan näringsbetingat och icke näringsbetingat innehav.
Kapitalvinster och utdelningar på s.k. näringsbetingade
andelar är skattefria. Motsatsvis gäller att kapitalförluster
på näringsbetingade andelar inte är avdragsgilla. Linc äger andelar
i marknadsnoterade tillgångar som uppfyller kravet för att vara
näringsbetingade. Dessa kan avyttras skattefritt när Linc innehaft
minst tio procent av rösterna i bolaget under ett år eller längre.
För de fall Linc går ner till ett ägande som motsvarar färre
än tio procent av rösterna för ett innehav är resterande andelar
därmed inte längre näringsbetingade. Det nya skattemässiga
anskaffningsvärdet på andelen utgörs av marknadsvärdet vid
tidpunkten då andelen upphör att vara näringsbetingad. Linc
har erhållit ett förhandsbesked från Skatterättsnämnden som
tydliggör tidpunkten för när det s.k. karaktärsbytet äger rum.
För mer information avseende skatter hänvisas till not 10 Skatt.
Not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar
70
Linc Årsredovisning 2023
2023-01-01 2022-01-01
Verkligt värdeförändring 2023-12-31 2022-12-31
Noterade innehav 661 088 -883 532
Onoterade innehav -5 541 -9 124
Ofördelade resultatposter 249 -1 943
Summa verkligt värdeförändringar 655 796 -894 600
I ofördelade poster ingår placeringar i kapitalförsäkringar samt räntefonder. Det finns enskilda innehav som representerar
såväl mer än 10 % av tillgångarnas värde som mer än 10 % av periodens värdeförändring. För detaljer kring varje innehavs verkliga
värde och värdeförändringar under presenterade perioder hänvisas till not 11.
I det fall ett onoterat innehav blir noterat under delårsperioden räknas förändringen av verkligt värde inom kategori onoterat fram
till den dag som aktien i det onoterade företaget upptas för handel. Per dag för upptagande av handel omkategoriseras innehavet
från onoterat till noterat innehav till dess verkliga värde.
Noterade Onoterade Ofördelade
2023-01-01–2023-12-31 innehav innehav poster Total
Verkligt värdeförändring under perioden 661 088 -5 541 249 655 796
Utdelningar 3 650 3 650
Övriga rörelseintäkter 4 4
Resultat från förvaltningsverksamheten 664 737 -5 541 254 659 450
Övriga rörelseintäkter
Övriga externa kostnader -2 749 -2 749
Personalkostnader -8 052 -8 052
Rörelseresultat -10 548 648 649
Finansiella intäkter 17 452 17 452
Finansiella kostnader 0 0
Resultat före Skatt 6 904 666 100
Verkligt värde Ingången av perioden 1 961 855 257 185 2 461 2 221 501
Verkligt värdeförändringar under perioden 661 088 -5 541 249 655 796
Tillkommer Inköp och Tillskott 103 146 39 299 142 444
Avgår Försäljningar -42 443 -29 458 -71 900
Verkligt värde utgången av perioden 2 683 645 261 485 2 711 2 947 841
Not 5 Rörelsesegment
Linc Årsredovisning 2023 71
Noterade Onoterade Ofördelade
2022-01-01–2022-12-31 innehav innehav poster Totalt
Verkligt värdeförändring under perioden -883 532 -9 124 -1 943 -894 600
Utdelningar 2 036 335 2 371
Övriga rörelseintäkter 4 860 4 860
Resultat från förvaltningsverksamheten -881 496 -8 789 2 917 -887 368
Övriga externa kostnader -3 311 -3 311
Personalkostnader -7 747 -7 747
Rörelseresultat -8 141 -898 426
Finansiella intäkter 2 515 2 515
Finansiella kostnader 0 0
Resultat före Skatt -5 626 -895 911
Verkligt värde Ingången av perioden 2 668 580 202 361 44 451 2 915 392
Verkligt värdeförändringar under perioden -883 532 -9 124 -1 943 -894 600
Justering verkligt värdeförändringar utställda optioner
(ingår i verkligt värdeförändring) -47 -47
Tillkommer Inköp och Tillskott 176 858 64 451 241 309
Avgår Försäljningar -51 -503 -40 000 -40 553
Verkligt värde utgången av perioden 1 961 855 257 185 2 461 2 221 501
Not 6 Övriga rörelseintäkter
Övriga rörelseintäkter består av garantiersättningar. Inga garantiersättningar har erhållits under 2023. Under 2022 erhölls
garantiersättningar med ett belopp om 4 860 tkr och avser ersättningar för garanterade emissioner i Egetis Therapeutics och
Initiator Pharma.
Not 5 Rörelsesegment, forts
72
Linc Årsredovisning 2023
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som
föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Övriga uppdrag är indelade
andra revisionstjänster än revisionsuppdraget, skatterådgivning respektive övriga tjänster.
Revisionsuppdraget har under under räkenskapsår 2022 och 2023 utförs av Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB (”PwC”).
2023-01-01 2022-01-01
Investmentföretaget och Juridisk person 2023-12-31 2022-12-31
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Revisionsarvode 367 433
Andra revisionstjänster än revisionsuppdraget 50 50
Skatterådgivning
Övriga tjänster
Totalt arvode till valda revisionsföretag 417 483
Not 7 Revisionsarvoden
Linc Årsredovisning 2023 73
2023-01-01 2022-01-01
Investmentföretaget och Juridisk person 2023-12-31 2022-12-31
Löner och ersättningar 5 535 5 034
Sociala kostnader 1 707 1 552
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer 696 696
Summa 7 938 7 282
2023-12-31 2022-12-31
Antal ledamöter och ledande
befattningshavare på balansdagen
Totalt
antal
Varav
män
Totalt
antal
Varav
män
Styrelseledamöter 4 50,0% 4 50,0%
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare 2 100,0% 2 100,0%
Summa 6 66,7% 6 66,7%
Ersättning per ledande befattningshavare samt närstående till ledande befattningshavare
Ersättningar under räkenskapsåret 2023
Namn (funktion) Lön
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnad
Leverantörs-
faktura
Annan
ersättning
Bengt Julander (Styrelsens ordförande / huvudägare) 434 5
Anders Hansen (Styrelseledamot) 217
Ulrika Dellby (Styrelseledamot) 217
Marianne Dicander Alexandersson (Styrelseledamot) 217 7
Karl Tobieson (Verkställande direktör) 2 824 504 64
Thomas Bergh (Ekonomidirektör) 1 523 192 39
Summa 5 432 696 116
För verkställande direktören gäller en ömsesidig uppsägningsperiod om 6 månader.
Not 8
Löner, ersättningar och upplysningar om personal, styrelse och ledande befattningshavare
74 Linc Årsredovisning 2023
2023-01-01 2022-01-01
Investmentföretaget 2023-12-31 2022-12-31
Finansiella intäkter
Ränteintäkter 17 452 2 515
Summa finansiella intäkter 17 452 2 515
Finansiella kostnader
Räntekostnader 0 0
Summa finansiella kostnader 0 0
Resultat från finansiella poster, netto 17 451 2 515
Ersättningar under räkenskapsåret 2022
Namn (funktion) Lön
Rörlig
ersättning
Pensions-
kostnad
Leverantörs-
faktura
Annan
ersättning
Bengt Julander (Styrelsens ordförande / huvudägare) 413 5
Anders Hansen (Styrelseledamot) 207
Ulrika Dellby (Styrelseledamot) 207
Marianne Dicander Alexandersson (Styrelseledamot) 207 16
Karl Tobieson (Verkställande direktör) 2 565 504 74
Thomas Bergh (Ekonomidirektör) 1 335 192 27
Summa 4 933 696 122
För verkställande direktören gäller en ömsesidig uppsägningsperiod om 6 månader.
Not 9 Finansiella intäkter och finansiella kostnader
Linc Årsredovisning 2023 75
2023-01-01 2022-01-01
Investmentföretaget
2023-12-31 2022-12-31
Aktuell skatt för året
Uppskjuten skattekostnad -46 641
Uppskjuten skatteintäkt 172 576
Summa inkomstskatt -46 641 172 576
Juridisk person
Aktuell skatt för året
Uppskjuten skattekostnad -1 491
Uppskjuten skatteintäkt 788
Summa skatt på årets resultat -1 491 788
Skillnaderna mellan redovisad skattekostnad och en beräknad skattekostnad baserad på gällande skattesats är följande:
2023-01-01 2022-01-01
Investmentföretaget 2023-12-31 2022-12-31
Resultat före skatt 666 100 -895 911
Inkomstskatt beräknad enligt gällande skattesats* -137 217 184 558
Ej skattepliktiga intäkter 752 488
Ej skattepliktig värdeförändring portföljinnehav 89 827 -12 466
Ej avdragsgilla kostnader -3 -4
Inkomstskatt -46 641 172 576
2023-01-01 2022-01-01
Juridisk person 2023-12-31 2022-12-31
Resultat före skatt -54 337 -78 338
Inkomstskatt beräknad enligt gällande skattesats* 11 193 16 138
Ej skattepliktiga intäkter 752 488
Ej avdragsgilla kostnader -20 493 -14 663
Värdering av realiserade underskott i placeringar -117 34
Utnyttjat underskottsavdrag 7 174 -1 209
Skatt på årets resultat -1 491 788
Vägd genomsnittlig skattesats är: 2,74% -1,01%
*) Gällande skattesats är 20,6% under 2022 och 2023
Not 10 Skatt
76 Linc Årsredovisning 2023
Investmentföretaget 2023-12-31 2022-12-31
Uppskjutna skatteskulder
Investeringar i aktier och värdepapper 12 457
Investeringar i kapitalförsäkring
Obeskattade reserver
Outnyttjade skattemässiga förluster
Summa uppskjutna skatteskulder 12 457
Uppskjutna skattefordringar
Investeringar i aktier och värdepapper 32 693
Outnyttjade skattemässiga förluster 12 570 14 062
Summa uppskjutna skattefordringar 12 570 46 754
Uppskjutna skatteskulder, netto -113 -46 754
2023-12-31 2022-12-31
Uppskjutna skatteskulder
– uppskjutna skatteskulder som ska utnyttjas efter mer än 12 månader
– uppskjutna skatteskulder som ska utnyttjas inom 12 månader
Summa uppskjutna skatteskulder
Uppskjutna skattefordringar
– uppskjutna skattefordringar som ska utnyttjas efter mer än 12 månader 113 46 754
– uppskjutna skattefordringar som ska utnyttjas inom 12 månader
Summa uppskjutna skattefordringar 113 46 754
Bruttoförändringen avseende uppskjutna skatteskulder är följande:
2023-12-31 2022-12-31
Vid årets början 125 821
Redovisning i resultaträkningen -172 576
Vid årets slut
Bruttoförändringen avseende uppskjutna skattefordringar är följande:
2023-12-31 2022-12-31
Vid årets början 46 754 -125 821
Redovisning i resultaträkningen -46 641 172 576
Vid årets slut 113 46 754
Linc Årsredovisning 2023
77
Investeringar i aktier och värdepapper – årets förändringar
Investmentföretaget 2023-12-31 2022-12-31
Anskaffningsvärde aktier och andra värdepapper
Vid årets början 1 010 245 785 174
Årets förvärv 142 444 241 309
Årets avyttringar -37 073 -16 238
Total anskaffningsvärde 1 115 616 1 010 245
Verkligt värdeförändring aktier och andra värdepapper
Vid årets början 1 208 795 2 085 767
Årets värdeförändring via resultaträkningen 655 547 -892 656
Avgår: årets värdeförändring hänförlig avyttringar under perioden -34 827 15 684
Total verkligt värde förändring 1 829 515 1 208 795
Redovisat värde vid årets slut 2 945 131 2 219 040
Investeringar i kapitalförsäkring och räntefond – årets förändringar
Investmentföretaget 2023-12-31 2022-12-31
Anskaffningsvärde kapitalförsäkring och räntefonder
Vid årets början 2 461 33 000
Årets förvärv
Årets avyttringar -30 539
Omklassificeringar
Total anskaffningsvärde 2 461 2 461
Verkligt värdeförändring kapitalförsäkring och räntefonder
Vid årets början -1 11 450
Årets värdeförändring via resultaträkningen 249 -1 990
Avgår: årets värdeförändring hänförlig avyttringar under perioden -9 461
Omklassificeringar
Total verkligt värdeförändring 248 -1
Redovisat värde vid årets slut 2 711 2 461
Not 11 I nvesteringar i aktier och värdepapper värderade till verkligt värde
Not 11 Investeringar i aktier och värdepapper värderade till verkligt värde
78
Linc Årsredovisning 2023
I nvestmentföretagets förändringar av innehav under året – påverkan på kassaflödet
Investmentföretaget 2023-12-31 2022-12-31
Ingående balans vid årets början 2 221 501 2 915 392
Erlagd likvid investeringar i portföljbolag 122 104 240 304
Erhållen likvid vid avyttringar portföljbolag -71 900 -40 553
Värdering till verkligt värde över resultaträkningen* 655 796 -894 600
Ej kassaflödespåverkande poster 20 340 0
Övriga poster 0 958
Vid årets slut 2 947 841 2 221 501
*) Värdeförändringar som är återlagda som ej kassaflödespåverkande poster.
Se not 20, andelar i dotterföretag och not 21, andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag avseende
klassificeringar av innehaven.
Linc Årsredovisning 2023
79
Not 11 Investeringar i aktier och värdepapper värderade till verkligt värde, forts
Investmentföretagets förändringar av innehav under året 2023
Namn
Anskaffnings värde
vid utgången
av perioden
Verkligt värde
vid ingången
av perioden
Periodens
investering
Periodens
avyttring
Periodens
omklassificeringar
Värdeförändring
perioden
Verkligt värde
vid utgången av
perioden
AdderaCare AB 29 565 -29 565
Arcoma AB 22 468 26 459 2 450 1 263 30 171
Calliditas Therapeutics AB 249 330 551 216 206 594 757 810
C-RAD AB 44 809 44 809 15 469 60 277
Egetis Therapeutics AB 30 077 45 667 6 600 -10 239 42 029
FluoGuide AS 16 945 30 736 4 209 18 939 53 884
InDex Pharmaceuticals Holding AB 132 731 59 083 -41 183 17 900
Initiator Pharma AS 53 717 61 153 32 090 93 243
Isofol Medical AB 2 200 -2 403 203
MedCap AB 46 523 642 127 358 879 1 001 007
Medivir AB 69 952 67 718 15 797 -47 639 35 876
OncoZenge AB 12 136 6 438 -2 821 3 617
OssDsign AB 35 336 22 345 8 000 11 598 41 943
Sedana Medical AB 133 887 189 076 45 095 234 171
Stille AB 45 275 228 072 12 143 -10 475 80 727 310 467
Xbrane Biopharma AB 9 138 9 138 -7 888 1 250
Summa noterade aktier och andelar 902 325 1 961 855 103 146 -42 443 661 088 2 683 645
Akiram Therapeutics AB 20 000 20 000 20 000
Alder Therapeutics AB 17 214 10 008 7 206 0 17 214
Animal Probi AB (f.d ProEquo AB) 4 246 741 741
Cinclus Pharma AB 35 619 51 088 51 088
Epicyt Pharma AB 5 882 4 079 2 840 1 887 8 806
Gesynta Pharma AB 39 766 26 226 -5 245 20 980
Linc Ägande AB 125 33 50 -16 67
Melius Pharma AB 9 900 9 900 9 900
nWise Ägare AB 138 8 060 1 177 9 237
Oncorena Holding AB 29 007 28 875 28 875
Part Production Sweden AB 11 107 56 318 10 865 67 183
Sciety AB 3 000 3 000 3 000
Sixera Pharma AB 10 701 10 000 701 10 701
Swevet Holding AB 29 206 -29 458 251 0
Synartro AB 21 584 19 650 3 500 -14 460 8 690
ZalVac AB 5 002 5 002 5 002
Summa onoterade innehav och andelar 213 291 257 185 39 299 -29 458 -5 541 261 485
Summa investeringar i aktier
och värdepapper 1 115 616 2 219 040 142 444 -71 900 655 547 2 945 131
Kapitalförsäkring 2 819 2 461 249 2 711
Summa investeringar 1 118 435 2 221 501 142 444 -71 900 655 796 2 947 841
80 Linc Årsredovisning 2023
Investmentföretagets förändringar av innehav under året 2022
Namn
Anskaffnings värde
vid utgången
av perioden
Verkligt värde
vid ingången
av perioden
Periodens
investering
Periodens
avyttring
Periodens
omklassificeringar
Värdeförändring
perioden
Verkligt värde
vid utgången av
perioden
Arcoma AB 20 018 44 787 -18 328 26 459
AdderaCare AB 27 480 39 009 -9 444 29 565
Calliditas Therapeutics AB 249 330 618 833 34 242 -101 860 551 216
Egetis Therapeutics AB 23 477 23 477 22 190 45 667
FluoGuide AS 12 736 66 163 2 449 -37 876 30 736
InDex Pharmaceuticals Holding AB 132 731 121 662 -62 579 59 083
Initiator Pharma AS 53 717 47 056 32 328 -18 231 61 153
Isofol Medical AB 1 833 1 833 366 2 200
MedCap AB 46 523 527 938 114 189 642 127
Medivir AB 54 155 65 410 9 134 -6 826 67 718
OncoZenge AB 12 136 13 775 -51 -7 286 6 438
OssDsign AB 27 336 26 722 3 532 -7 909 22 345
Sedana Medical AB 133 887 790 754 69 861 -671 539 189 076
Stille AB 34 730 306 471 -78 400 228 072
Summa noterade aktier och andelar 830 092 2 668 580 176 858 -51 -883 532 1 961 855
Alder Therapeutics AB 10 008 10 008 10 008
Animal Probi AB (f.d ProEquo AB) 4 246 741 741
Athera Biotechnologies AB 0 -503 503
Cinclus Pharma Holding AB 35 619 32 528 14 531 4 029 51 088
Epicyt Pharma AB 3 042 3 074 1 005 4 079
Gesynta Pharma AB 39 766 52 451 -26 226 26 226
Linc Ägande AB 75 49 -16 33
Melius Pharma AB 9 900 9 900 9 900
nWise ägare AB 138 7 013 1 047 8 060
Oncorena Holding AB 29 007 29 007 -132 28 875
Part Production Sweden AB 11 107 51 619 4 699 56 318
Sciety AB 3 000 3 000 3 000
Sixera Pharma AB 10 000 10 000 10 000
Swevet Holding AB 6 161 22 236 6 971 29 206
Synartro AB 18 084 19 650 19 650
Summa onoterade innehav och andelar 180 153 202 361 64 451 -503 -9 124 257 185
Summa investeringar i aktier
och värdepapper 1 010 245 2 870 941 241 309 -553 -892 656 2 219 040
Kapitalförsäkring 2 461 44 451 -40 000 -1 990 2 461
Summa investeringar 1 012 706 2 915 392 241 309 -40 553 -894 646 2 221 501
Linc Årsredovisning 2023
81
Not 11 Investeringar i aktier och värdepapper värderade till verkligt värde, forts
Investeringar i aktier och värdepapper och tillämpad värderingsmetod:
Namn
Organisations-
nummer Säte Kapitalandel
Antal
aktier/andelar
Värderings-
metod/nivå
Arcoma AB
556410-8198 Växjö 28,78% 3 795 131
1A
Akiram Therapeutics AB
559338-7458 Uppsala 15,64% 333 334
3A
Alder Therapeutics AB
559355-2762 Solna 20,38% 295 267
3A
Animal Probiotics AB (f.d ProEquo AB)
556657-1179 Lund 19,65% 1 347 190
3B
Calliditas Therapeutics AB
556659-9766 Stockholm 10,01% 5 962 312
1A
Cinclus Pharma Holding AB
559136-8765 Stockholm 4,12% 1 079 520
3B
Egetis Therapeutics AB
556706-6724 Stockholm 2,57% 7 532 021
1A
Epicyt Pharma AB
556821-8167 Göteborg 15,36% 419 325
3A
FluoGuide AS
39296438 Köpenhamn 7,21% 880 462
1A
Gesynta Pharma AB
559103-6628 Stockholm 13,44% 49 906
3F
InDex Pharmaceuticals Holding AB
559067-6820 Stockholm 13,13% 69 920 567
1A
Initiator Pharma AS
37663808 Köpenhamn 19,23% 10 091 219
1A
Linc Ägande AB
559306-6268 Stockholm 100,00% 250
3F
MedCap AB
556617-1459 Stockholm 20,03% 2 965 946
1A
Medivir AB
556238-4361 Stockholm 12,06% 6 840 172
1A
Melius Pharma AB
559332-3669 Stocksund 21,52% 4 642 243
3B
nWise ägare AB
559276-8385 Stockholm 50,00% 125
3C
Oncorena Holding AB
556925-5192 Lund 14,68% 64 924
3B
OncoZenge AB
559261-9968 Stockholm 9,99% 1 170 607
1A
OssDsign AB
556841-7546 Uppsala 5,37% 5 242 896
1A
Part Production Sweden AB
556545-7032 Saltsjö-Boo 50,00% 500
3D
Sedana Medical AB
556670-2519 Danderyd 10,18% 10 111 030
1A
Sciety AB
556990-3692 Stockholm 6,68% 5 310
3B
Sixera Pharma AB
556901-4763 Stockholm 9,86% 9 387
3A
Stille AB
556249-4848 Eskilstuna 38,75% 1 942 585
1A
Synartro AB
556866-4220 Uppsala
26,09% 127 795 3F
Xbrane Biopharma AB
556749-2375 Solna 0,42% 125 000
1A
Zalvac AB
559247-1634 Stockholm 7,14% 1 786
3A
Kapitalförsäkring Avanza 1A
Förklaringar till värderingsmetod:
1 A – Senaste handelskurs
2 A – Andra observerbara data
3 A – Senaste nyemission
3 B – Senaste investering justerad
3 C – Senast kända transaktion av andelar
3 D – Relativ- / Multipelvärdering
3 E – Diskonterade kassaflöden
3 F – Annan värderingsmetod
Nivå 1: Verkligt värde bestämt enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument
Nivå 2: Indata andra än noterade priser som är observerbara på marknaden.
Nivå 3: Verkligt värde bestämt utifrån indata som inte är observerbara på marknaden
82 Linc Årsredovisning 2023
Investmentföretaget 2023-12-31 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Innehav i portföljbolag värderade till verkligt värde via resultat 2 947 841 2 686 356 261 485
Vid årets slut 2 947 841 2 686 356 261 485
Investmentföretaget 2022-12-31 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Innehav i portföljbolag värderade till verkligt värde via resultat 2 221 501 1 964 316 257 185
Vid årets slut 2 221 501 1 964 316 257 185
Följande innehav är kategoriserade som ej näringsbetingade andelar och föranleder beskattning vid avyttring och/eller utdelningar
Innehav 2023-12-31
Skattemässigt
värde
Verkligt
värde
Temporär
skillnad
Uppskjuten
skatt Skattesats
Arcoma AB
29 839 30 171 333 68
20,6%
C-RAD AB
44 809 60 277 15 469 3 187
20,6%
Egetis Therapeutics AB
30 077 42 029 11 952 2 462
20,6%
FluoGuide AS
16 945 53 884 36 939 7 609
20,6%
Medivir AB
35 291 35 876 584 120
20,6%
OncoZenge AB
12 136 3 617 -8 519 -1 755
20,6%
OssDsign AB
35 336 41 943 6 607 1 361
20,6%
Stille AB
305 474 310 467 4 994 1 029
20,6%
Xbrane Biopharma AB 9 138 1 250 -7 888 -1 625 20,6%
Summa 519 045 579 515 60 470 12 457
Underskottsavdrag* -12 570 20,6%
Summa 519 045 579 515 60 470 -113
Innehav 2022-12-31
Skattemässigt
värde
Verkligt
värde
Temporär
skillnad
Uppskjuten
skatt Skattesats
Calliditas Therapeutics AB
559 734 551 216 -8 518 -1 755
20,6%
Egetis Therapeutics AB
23 477 45 667 22 190 4 571
20,6%
FluoGuide AS
12 736 30 736 18 000 3 708
20,6%
Initiator Pharma AS
67 360 61 153 -6 207 -1 279
20,6%
Isofol Medical AB
1 833 2 200 366 75
20,6%
Medivir AB
66 951 67 718 766 158
20,6%
OncoZenge AB
12 136 6 438 -5 698 -1 174
20,6%
OssDsign AB
27 336 22 345 -4 991 -1 028
20,6%
Sedana Medical AB 363 689 189 076 -174 613 -35 970 20,6%
Summa 1 135 253 976 549 -158 704 -32 693
Underskottsavdrag* -14 062 20,6%
Summa 1 135 253 976 549 -158 704 -46 754
*) Underskottsavdrag avser ej utnyttjade förlustavdrag av tidigare försäljning av avdragsgilla innehav samt övriga sparade
avdragsgilla underskott. Den uppskjutna skattefordran har redovisats som en avdragspost bland de uppskjutna skatteskulderna.
Skattemässigt värde kan avvika från anskaffningsvärde i de fall innehaven skiftar kategori under innehavstiden .
Linc Årsredovisning 2023
83
Känslighetsanalys
Aktiekursrisken i Lincs portfölj kan illustreras med att en förändring om 2 procent av kurserna på de noterade aktieinnehav som
värderas till verkligt värde skulle ha påverkat Investmentföretagets resultat och eget kapital med 53,7 mkr (2022: 39,3 mkr), före
skatt. För de innehav som värderas utifrån senaste investering eller transaktion skulle 5 procents förändring av värdet ha påverkat
investmentföretagets resultat och eget kapital med 8,2 mkr (2022: 7,3 mkr). För de innehav som värderas utifrån jämförbara bolags
multiplar skulle en förändring av multiplarna ha följande påverkan på Lincs substansvärde.
+/- 5% mkr +/- 10% mkr +/- 15% mkr
Part Production Sweden
+/- 3,4 +/- 6,7 +/-
10,1
Derivat
Bolaget har per 31 december 2023 ingen exponering i form av derivatinstrument. Under 2023 har ingen resultateffekt relaterade
till derivatinstrument förekommit .
Not 11 Investeringar i aktier och värdepapper värderade till verkligt värde, forts
84
Linc Årsredovisning 2023
Investmentföretaget 2023-12-31 2022-12-31
Ingående balans vid årets början 17 801 17 801
Utbetalda lån 17 000
Återbetalda lån
Vid årets slut 34 801 17 801
Linc investerade under 2021 10,0 mkr i ett konvertibelt lån i Lantmännen Medical AB med förfallodatum 31 oktober 2026. Lånet
konverteras till aktier i Lantmännen Medical förutsatt att resultatet av den pågående pilotstudien (AF-16) är positivt och att Linc
och Lantmännen (nuvarande huvudägare) då väljer att investera för att finansiera en klinisk fas IIa studie. Det konvertibla lånet har
klassificerats som lånefordran till portföljbolag givet att investeringen är gjord i syfte att investera i Lantmännen Medical som ett
portföljbolag. Lånet har vid periodens utgång värderats till investerat belopp, vilket bedöms motsvara dess marknadsvärde. Värdet
av fordran kommer att löpande utvärderas med hänsyn till bedömning av sannolikheten att beloppet återbetalas i sin helhet samt
värdet av underliggande aktier vid eventuell konvertering.
Under 2023 har Linc lånat ut 17,0 mkr till Part Production Sweden för att delfinansiera ett förvärv.
Investmentföretaget och Juridisk person 2023-12-31 2022-12-31
Inbetald ännu ej registrerad emission
8 750 20 340
Kortfristiga fordringar portföljbolag
15 809 5 000
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 24 559 25 340
Not 12 Lånefordringar portföljbolag
Not 13 Andra kortfristiga fordringar
Linc Årsredovisning 2023 85
Investmentföretaget och Juridisk person 2023-12-31 2022-12-31
Upplupna semesterlöner 526 486
Upplupna sociala avgifter 165 153
Övriga personalrelaterade poster 1 426 1 358
Övrigt 513 395
Summa upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 2 630 2 392
Investmentföretaget och Juridisk person 2023-12-31 2022-12-31
Personalrelaterade skulder 272 252
Summa övriga skulder 272 252
Investmentföretaget och Juridisk person 2023-12-31 2022-12-31
Förutbetalda försäkringskostnader
201 213
Upplupna intäkter 4 478 287
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 4 678 500
Specifikation över förändringar i eget kapital återfinns i rapporten Förändringar i eget kapital, vilken följer närmast efter balansräkningen.
Antalet aktier vid årsskiftet 2023 uppgick till totalt 57 910 447 med ett kvotvärde på 0,1 kr per aktie. Aktierna är registrerade hos
Euroclear och handlas på Nasdaq Stockholm, Mid Cap. Varje aktie motsvaras av en röst. Alla per balansdagen registrerade aktier är
fullt betalda. Antalet aktier vid årsskiftet 2023 är oförändrat jämfört med antalet utestående aktier vid årsskiftet 2022. Se även
avsnittet Aktier och ägande i förvaltningsberättelsen på sid 39 för ytterligare detaljer kring aktiekapitalets utveckling.
Not 14 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Not 15 Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
Not 16 Övriga kortfristiga skulder
Not 17 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
86
Linc Årsredovisning 2023
För beskrivning av löner och andra ersättningar till ledande befattningshavare – se not 8 Löner, ersättningar och upplysningar om
personal och ledande befattningshavare.
Bolaget har som närstående identifierat i enlighet med IAS 24 företagsledningen, styrelsen i bolaget, dotterföretag och intres-
seföretag till Linc AB, och andra företag där Linc på annat sätt än ett ägande över 20% av rösterna utövar väsentligt inflytande, samt
ägarna till Linc AB och närstående till dessa.
2023-01-01–2023-12-31
Utdelning/åter-
bet. Aktieägar-
tillskott
Aktieägar-
tillskott
Emission
Köp (+)/
försäljning(-)
av tillgång Linc
Revers
utlåning
Revers
amortering
Ränta
AdderaCare 5 000 43
Linc Ägande -50
nWise Ägare 22
Part Production Sweden -17 000 147
Stille 3 650 -12 143
Synartro -3 500 -4 000 120
Summa 3 650 -50 -15 643 -21 000 5 000 331
2022-01-01–2022-12-31
Utdelning/åter-
bet. Aktieägar-
tillskott
Aktieägar-
tillskott
Emission
Köp (+)/
försäljning(-)
av tillgång Linc
Revers
utlåning
Revers
amortering
Ränta
AdderaCare -5 000 89
nWise Ägare 13
Part Production Sweden 57
Stille 2 036
Summa 2 036 -5 000 159
Upplysning närståendetransaktioner under perioden
Linc har under perioden utgivit ett kortfristigt lån till Synartro om 4,0 mkr. Lånet löper till och med 2024-09-01
med låneränta på 12,0%. Skuld samt upparbetad ränta kan konverteras i samband med framtida emission.
Linc har under perioden utgivit ett långfristigt lån till Part Production om 17,0 mkr för att delfinansiera ett förvärv.
Lånet löper tills vidare med en låneränta på STIBOR 3 mån + 2,0%.
Linc har under perioden investerat 12,1 mkr i Stille och 3,5 mkr i Synartro genom emissioner.
50k har tillskjutits Linc Ägande genom aktieägartillskott.
Utdelning på 3,7 mkr har erhållits från Stille. Låneränta på lån till Part Production Sweden, AdderaCare, Synartro
och nWise Ägare har uppräknats.
Not 18 Transaktioner med närstående
Linc Årsredovisning 2023 87
Juridisk person 2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde
33 49
Aktieägartillskott / Inköp
50
Periodens nedskrivningar
-16 -16
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 67 33
Utgående redovisat värde 67 33
Namn
Organisations-
nummer Säte
Kapital-
andel
Redovisat värde
2023-12-31 2022-12-31
Linc Ägande AB 559306-6268 Stockholm 100,00% 67 33
Summa 67 33
2023-01-01 2022-01-01
Juridisk person 2023-12-31 2022-12-31
Utdelning
3 650 2 036
Realisationsresultat 34 257 -16
Summa 37 907 2 021
Not 19 Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Not 20 Andelar i dotterföretag
88
Linc Årsredovisning 2023
Linc har åtagit sig att utöver befintlig investering om 10,0 mkr (konvertibelt lån), investera ytterligare 40,0 mkr vid framgångsrikt
resultat av pilotstudien (AF-16) i Lantmännen Medical. Förutsatt att hela finansieringen genomförs uppgår Lincs totala investering
till 50 miljoner kronor.
Linc har åtagit sig att utöver befintlig investering om 28,9 mkr investera upp till 41,1 mkr i Oncorena Holding AB för att finansiera
den kliniska fas I/II studien av Orellanin, en läkemedelskandidat för behandling av avancerad njurcancer. Åtagandet om att investera
i den andra tranchen är villkorat till att bolaget uppnår definierade mål i den första delen. Huvudägarna har enats om att tidig-
arelägga en del av återstående investeringsåtagande. Linc har därför investerat ytterligare 8,8 mkr men emissionen har inte regis-
trerats vid bokslutsdagen. Investeringen har därför bokförts som en fordran. Lincs återstående investeringsåtagande uppgår därför
till 32,3 mkr vid periodens utgång.
Linc har vid periodens utgång åtagit sig att utöver befintlig investering om 9,9 mkr investera upp till 12,1 mkr i Melius Pharma AB för
att finansiera den kliniska fas IIa studien av ME-015, en läkemedelskandidat för behandling av idiopatisk lungfibros (IPF). Åtagandet
om att investera i den andra tranchen är villkorat till att bolaget uppnår definierade mål i den första delen. Om hela investeringen
genomförs uppgår Lincs ägande ca 32% (den första delen av affären genomfördes under andra kvartalet 2022).
Linc har vid periodens utgång åtagit sig att låna ut upp till 4,8 mkr till Melius Pharma AB om bolaget begär detta. Lånet löper med
en årsränta på 8 procent och förfaller till betalning när likviden för tranche 2 enligt investeringsavtalet erhållits. Vid periodens ut-
gång har lånet inte nyttjats.
Juridisk person 2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde
174 141 164 241
Inköp
25 299 9 900
Försäljning / utrangeringar
-48 134
Omklassificeringar 10 008 0
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 161 315 174 141
Utgående redovisat värde 161 315 174 141
Namn
Organisations-
nummer Säte
Kapital-
andel 2023-12-31 2022-12-31
AdderaCare AB 556936-0752 Helsingborg nm 27 480
Alder Therapeutics AB 559355-2762 Solna 20,38% 17 214
Arcoma AB 556410-8198 Växjö 28,78% 22 468 20 018
Medcap AB 556617-1459 Stockholm 20,03% 46 523 46 523
Melius Pharma AB 559332-3669 Stocksund 21,52% 9 900 9 900
nWise ägare AB 559276-8385 Stockholm 50,00% 138 138
Part Production Sweden AB 556545-7032 Stockholm 50,00% 11 107 11 107
Stille AB 556249-4848 Eskilstuna 38,75% 45 275 34 730
Swevet Holding AB 556892-6108 Stockholm nm 6 161
Synartro AB 556866-4220 Uppsala 26,09% 8 690 18 084
Summa 161 315 174 141
Not 21 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Not 22 Investeringsåtaganden
Linc Årsredovisning 2023 89
Medivir genomförde en riktad emission om 20 mkr till Hallberg Management AB samt presenterade ytterligare positiva data från
den pågående 1b/2a studien.
OssDsign meddelade att 12-månadersresultaten från den kliniska studien TOP FUSION har publicerats i den vetenskapliga tid-
skriften Biomedical Journal of Scientific & Technical Research.
Emissionen i Oncorena om 20 mkr som genomfördes i december 2023 slutfördes. Linc investerade 8,8 mk och ägandet uppgår till
17,4%.
Calliditas rapporterade Q4-resultat samt kommunicerade estimerad nettoomsättning om 150-180 MUSD för 2024.
Calliditas rapporterade att den amerikanska läkemedelsmyndigheten, FDA, har medgett en period av sju års marknadsexklusivitet
för TARPEYO®.
Part Production förvärvade patientpositioneringsbolaget MediPlac i Tyskland för c. 65 mkr.
Fluoguide ingick ett samarbete med amerikanska Intuitive Surgical, ett företag inom robotassisterad kirurgi för att utveckla FG001
för tumöravbildning och bedömning av kirurgiska marginaler för huvud- och halscancer.
Styrelsen föreslår att de till årsstämman förfogade stående vinstmedlen i moderbolaget disponeras enligt följande:
Belopp i kr 2023-01-01
2023-12-31
Överkursfond 1 166 945 037
Balanserat resultat 393 927 293
Årets resultat -55 827 913
Summa 1 505 044 417
Styrelsen föreslår att årsstämman 2023 beslutar om:
Styrelsen föreslår att kr
Balanseras i ny räkning 1 505 044 417
Not 23 Händelser efter balansdagen
Not 24 Vinstdisposition
90
Linc Årsredovisning 2023
Linc Årsredovisning 2023 91
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att års-
redovisningen har upprättats enligt Årsredovisningslagen samt
RFR 2 och ger en rättvisande bild av företaget ställning och
resultat och att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande över-
sikt över utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets faktorer
som företaget står inför. Styrelsen och verkställande direktören
intygar härmed att investmentbolagsredovisningen har
upprättats enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), sådana de antagits av EU, och ger en rättvisande bild av
Årsredovisningens undertecknande
investmentbolagets ställning och resultat och att förvaltnings-
berättelsen för investmentbolaget ger en rättvisande översikt
över utvecklingen av investmentbolagets verksamhet, ställning
och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som investmentbolaget står inför. Årsredovisningen
och investmentbolagsredovisningen har godkänts för
utfärdande av styrelsen den 21 mars 2024.
Investmentbolagets resultat- och balansräkning och
moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för
fastställelse på ordinarie årsstämma den 15 maj 2024.
Stockholm den 21 mars 2024.
Bengt Julander
Ordförande
Anders Hansen
Ledamot
Ulrika Dellby
Ledamot
Marianne Dicander Alexandersson
Ledamot
Karl Tobieson
Verkställande Direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 21 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Leonard Daun Patric Kruse
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
92 Linc Årsredovisning 2023
Linc Årsredovisning 2023 93
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
UTTALANDEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för Linc AB för år 2023 med undantag för bolagsstyr-
ningsrapporten på sidorna 46–53. Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 37–93 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställ-
ning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisnings-
lagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild
av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2023
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 46–53.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultat-
räkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moder-
bolagets revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande
fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag
inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Linc AB, org.nr 556232-0811
VÅR REVISIONSANSATS
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkstäl-
lande direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar,
till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som
har gjorts med utgångspunkt från antaganden och prognoser
om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid
alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och
verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen,
och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska
avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter
till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella
rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens
struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den
bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att
uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella
rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktig-
heter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De
betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna
fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa
kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella
rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa
överväganden fastställde vi revisionens inriktning och omfatt-
ning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och
omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och samman-
tagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revision-
en av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
94 Linc Årsredovisning 2023
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns
på sidorna 1–36 samt 98–99. Informationen i ”Linc AB:s
ersättnings rapport 2023”, vilken publiceras på bolagets
hemsida samtidigt med denna rapport, utgör också annan
information. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncern-
redo visningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den informa-
tion som identifieras ovan och överväga om informationen
i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi
även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredo-
visning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrel-
sens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberät-
telse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av års-
redovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspek-
tionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Hur vår revision beaktade det särskilt
Särskilt betydelsefullt område betydelsefulla området
Värdering av investeringar i aktier och värdepapper
Investeringar i aktier och värdepapper utgör huvuddelen av
bolagets balansomslutning och deras bedömda värde-
förändringar påverkar i hög grad bolagets resultat. Värdering
av andelarna är till sin natur subjektiv och föremål för ledningens
bedömningar. Balansposten består huvudsakligen av andelar
i noterade aktiebolag men avser även andelar i onoterade
aktiebolag. Bokfört värde på aktier och värdepapper uppgår
till 2 945 mkr. Av bolagets årsredovisning not 2 och 11 framgår
hur andelarna redovisats och värderats och av not 4 framgår
vilka bedömningar bolaget gjort.
I vår revision har vi bland annat utvärderat bolagets processer
för värdering av långfristiga värdepappersinnehav. Vi har stämt
av värdet på noterade innehav mot externa bekräftelser.
För onoterade innehav har vi stämt av och bedömt väsentliga
antaganden, supporterande dokument och annan indata i
värderingen. Slutligen har vi granskat de upplysningar som
bolaget lämnat kring värdering av denna balanspost.
Värderingarna baseras på bedömningar och är till sin natur
behäftade med en inneboende osäkerhet. Baserat på vår
granskning är vår bedömning att de av bolaget använda
antagandena ligger inom ett skäligt intervall.
Linc Årsredovisning 2023 95
Rapport om andra krav enligt
lagar och andra författningar
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING
OCH FÖRSLAG TILL DISPOSITION AV BOLAGETS
VINST ELLER FÖRLUST
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verk-
ställande direktörens förvaltning för Linc AB för år 2023 samt av
förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamö-
ter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelning-
en är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och
koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på
storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta
den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är
nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i
överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen
ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbe-
vis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om
någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon för-
summelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller på något annat sätt
handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen
eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen
och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen
och koncernredovisningen i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden
för Linc AB för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i
ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
96 Linc Årsredovisning 2023
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Linc AB enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för
att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och
verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esefrapporten
är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsam-
mans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i Esefrapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter
i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamåls-
enligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering
av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTMLformat och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 46–53 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 års-
redovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma
lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovis-
ningens övriga delar samt är i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21,
113 97 Stockholm, utsågs till Linc AB (publ)s revisor av
bolagsstämman den 11 maj 2023 och har varit bolagets revisor
sedan 2 november 2020.
Uppsala den 21 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Leonard Daun Patric Kruse
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Linc Årsredovisning 2023 97
Substansvärde 2023-12-31 2022-12-31
Totala tillgångar
3 531 971 2 912 443
Långfristiga skulder
Kortfristiga skulder -2 915 -2 847
Substansvärde 3 529 055 2 909 596
Verkligt värde – portföljbolag och andra innehav 2023-12-31 2022-12-31
Investeringar i aktier och värdepapper
2 945 131 2 219 040
Investering i kapitalförsäkring och räntefonder 2 711 2 461
Verkligt värde – portföljbolag och andra innehav 2 947 841 2 221 501
Nettoskuld 2023-12-31 2022-12-31
Räntebärande skulder
Likvida medel -519 978 -600 547
Nettoskuld -519 978 -600 547
Soliditet 2023-12-31 2022-12-31
Eget kapital
3 529 055 2 909 596
Summa tillgångar 3 531 971 2 912 443
Soliditet (Eget kapital / Summa tillgångar) (%) 99,9% 99,9%
Substansvärde per aktie 2023-12-31 2022-12-31
Substansvärde (Tkr)
3 529 055 2 909 596
Antal aktier per balansdag 57 910 447 57 910 447
Substansvärde per aktie (Substansvärde / Antal aktier per balansdag) (Kr) 60,9 50,2
Avstämningstabeller för icke IFRS-mått
98 Linc Årsredovisning 2023
2023-01-01 2022-01-01
Avkastning på substansvärde, per aktie 2023-12-31 2022-12-31
Ingående substansvärde 2 909 596 3 632 932
Förändring av substansvärde
619 459 -723 335
Kapitalanskaffning
Utdelning till aktieägare
Total avkastning på substansvärde 619 459 -723 335
Avkastning på substansvärde, per aktie (total avkasting / IB substansvärde) (%) 21,3% -19,9%
2023-01-01 2022-01-01
Resultat per aktie 2023-12-31 2022-12-31
Periodens resultat (Tkr)
619 459 -723 335
Genomsnittligt antal aktier 57 910 447 57 910 447
Resultat per aktie (Periodens resultat / Genomsnittligt antal aktier) (Kr) 10,7 -12,5
Linc Årsredovisning 2023
99
Linc AB (publ)
Vasagatan 28
111 20 Stockholm
www.linc.se