| Koncernens resultaträkning | |||||||
Jan – dec | Jan – dec | Jan – dec | Jan – dec | ||||
MSEK | Not | 2023 | 2022 | MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Nettoomsättning | 5 | Årets resultat hänförligt till: | |||||
Övriga rörelseintäkter | Moderbolagets aktieägare | - | - | ||||
Summa årets resultat | - | - | |||||
Aktiverat arbete för egen räkning | |||||||
Inköpt satellitkapacitet och andra direkta kostnader | - | - | Resultat per aktie och aktiedata | 13 | |||
Övriga externa kostnader | 7 | - | - | Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare, SEK | |||
Personalkostnader | 8 | - | - | – före utspädning | - | - | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | – efter utspädning | - | - | ||||
anläggningstillgångar | 9 | - | - | ||||
Övriga rörelsekostnader | - | - | |||||
Rörelseresultat | - | - | |||||
| Resultat från finansiella poster | |||||||
Finansiella intäkter | 10 | ||||||
Finansiella kostnader | 11 | - | |||||
Resultat efter finansiella poster | - | - | |||||
Skatt på årets resultat | 12 | ||||||
ÅRETS RESULTAT | - | - |
| Koncernens rapport över totalresultatet | Jan – dec | Jan – dec |
MSEK | 2023 | 2022 |
Årets resultat | - | - |
| Övrigt totalresultat: | ||
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | ||
– Omräkningsdifferenser | - | |
Övrigt totalresultat netto efter skatt | - | |
ÅRETS TOTALRESULTAT | - | - |
| Årets totalresultat hänförligt till: | ||
Moderbolagets aktieägare | - | - |
ÅRETS TOTALRESULTAT | - | - |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella tillgångar | 14 | ||
Inventarier, verktyg och installationer | 15 | ||
Pågående nyanläggningar och förskott | 16 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 17 | ||
Uppskjuten skattefordran | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 18 | ||
Kundfordringar | 19 | ||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | ||
Likvida medel | 21 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 22 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | - | - | |
Balanserat resultat inklusive årets resultat | - | - | |
Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Upplåning | 23 | ||
Leasingskulder | 17 | ||
Övriga avsättningar | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Upplåning | 23 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare | |||||
| Övrigt | |||||
Aktie- | tillskjutet | Balanserade | Summa | ||
MSEK | kapital | kapital | Reserver | vinstmedel | Eget kapital |
Ingående eget kapital per 1 januari 2022 | - | ||||
Årets resultat | - | - | |||
Övrigt totalresultat | - | - | |||
Summa totalresultat | - | - | - | ||
| Transaktioner med aktieägare: | |||||
Emission av teckningsoptioner | |||||
Aktierelaterade ersättningar | |||||
Summa transaktioner med aktieägare | |||||
Utgående eget kapital per 31 december 2022 | - | - | |||
Ingående eget kapital per 1 januari 2023 | - | - | |||
Årets resultat | - | - | |||
Övrigt totalresultat | |||||
Summa totalresultat | - | - | |||
| Transaktioner med aktieägare: | |||||
Nyemissioner | |||||
Kostnader hänförliga till emission | - | - | |||
Summa transaktioner med aktieägare | |||||
Utgående eget kapital per 31 december 2023 | - | - |
Jan – dec | Jan – dec | ||
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | - | - | |
Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster, m.m. | 26 | ||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Betald inkomstskatt | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
före förändringar av rörelsekapital | - | - | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Minskning(+)/ökning(-) av varulager | - | ||
Minskning(+)/ökning(-) av kundfordringar | - | - | |
Minskning(+)/ökning(-) av kortfristiga fordringar | - | - | |
Minskning(-)/ökning(+) leverantörsskulder | - | ||
Minskning(-)/ökning(+) av kortfristiga skulder | |||
Summa förändring i rörelsekapitalet | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | - | |
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Försäljning av materiella anläggningstillgångar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Jämförelsetalen för 2022 har uppdaterats jämfört med vad som tidigare rapporterats. Totalt kassaflöde är dock |
Jan – dec | Jan – dec | ||
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Nyemission | |||
Kostnader i samband med emission | - | ||
Erhållen ersättning för teckningsoptioner | |||
Amortering av leasingskulder | - | - | |
Upptagna lån | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Årets kassaflöde | - | - | |
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | |||
Likvida medel vid årets slut |
Räntebärande skuld | Valuta | Förfall | Ränta | 23-12-31 | 22-12-31 |
Upplåning P Capital Partners | USD | 25-12-31 | Rörlig | 653 | 470 |
| Räntebärande nettoskuld | ||
| och räntebärande nettoskuld | ||
exklusive leasingskulder, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Långfristiga skulder, räntebärande | 644 | 475 |
Kortfristiga skulder, räntebärande | 13 | 3 |
Likvida medel | -247 | -276 |
Räntebärande nettoskuld | 410 | 202 |
Varav leasingskulder | -4 | -8 |
Räntebärande nettoskuld exklusive leasingskulder | 406 | 194 |
2023 | 2022 | |
| SATCOM-as-a-Service | ||
Sverige | 7 | – |
Italien | 4 | 66 |
Storbritannien | 30 | – |
USA | 186 | 208 |
Övriga länder | 8 | 20 |
235 | 294 | |
| Terminaler | ||
Sverige | 30 | – |
Storbitannien | 23 | – |
USA | – | 40 |
Övriga länder | 3 | 23 |
55 | 63 | |
Summa | 290 | 357 |
Avtalstillgångar | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående balans | 7 | - |
| Väsentliga förändringar i avtalstillgångar: | ||
Förändring hänförlig till ordinarie verksamhet | 9 | 7 |
| Övrigt | ||
Utgående balans | 16 | 7 |
Avtalsskulder | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Ingående balans | 9 | - |
| Väsentliga förändringar i avtalstillgångar: | ||
Förändring hänförlig till ordinarie verksamhet | -8 | 9 |
Utgående balans | 1 | 9 |
| Summa anläggningstillgångar | ||
fördelat på geografisk marknad | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Sverige | 2 146 | 1 492 |
Cypern | 20 | 31 |
USA | 24 | 23 |
Övriga länder | – | – |
2 190 | 1 545 |
2023 | 2022 | |
| KPMG | ||
Revisionsuppdrag | 1 | – |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | 0 | – |
Skatterådgivning | – | – |
Övriga tjänster | – | – |
Summa | 2 | – |
| Grant Thornton | ||
Revisionsuppdrag | – | 1 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | – | 0 |
Skatterådgivning | – | 0 |
Övriga tjänster | – | 0 |
Summa | – | 1 |
Summa | 2 | 1 |
2023 | 2022 | |||||
Medelantalet anställda, % | Medelantal anställda | varav kvinnor | varav män | Medelantal anställda | varav kvinnor | varav män |
Moderföretaget | 3 | 33% | 67% | 3 | 33% | 67% |
| Dotterföretag i: | ||||||
– Sverige | 22 | 18% | 82% | 19 | 16% | 84% |
– USA | 18 | 0% | 100% | 17 | 0% | 100% |
Totalt i koncernen | 42 | 12% | 88% | 39 | 10% | 90% |
| Könsfördelning styrelse och | 2023 | 2022 | ||||
ledande befattningshavare, % | Antal på balansdagen | varav kvinnor | varav män | Antal på balansdagen | varav kvinnor | varav män |
Styrelseledamöter | 6 | 33% | 67% | 6 | 17% | 83% |
| VD och övriga ledande befattningshavare: | ||||||
– Anställda i moderföretaget | 1 | 100% | 0% | 2 | 50% | 50% |
– Anställda i dotterföretag | 5 | 0% | 100% | 7 | 0% | 100% |
Totalt i koncernen | 12 | 25% | 75% | 15 | 7% | 93 |
Löner och ersättningar | 2023 | 2022 |
| Moderföretaget | ||
| Styrelse och ledande befattningshvare | ||
Löner och andra ersättningar | 6 | 6 |
Varav tantiem | 0 | – |
Sociala avgifter | 2 | 2 |
Pensionskostnader | 1 | 1 |
Summa | 9 | 9 |
| Övriga anställda | ||
Löner och andra ersättningar | 1 | 0 |
Sociala avgifter | 0 | 0 |
Pensionskostnader | 0 | 0 |
Summa | 2 | 0 |
| Dotterföretag | ||
| Styrelse och ledande befattningshvare | ||
Löner och andra ersättningar | 17 | 20 |
Varav tantiem | 1 | 1 |
Sociala avgifter | 2 | 3 |
Pensionskostnader | 2 | 1 |
Summa | 21 | 24 |
| Övriga anställda | ||
Löner och andra ersättningar | 41 | 33 |
Sociala avgifter | 5 | 7 |
Pensionskostnader | 9 | 4 |
Summa | 55 | 44 |
Totalt i koncernen | 87 | 77 |
| 2023 | Grundlön / | Rörlig | Styrelse- | Övriga | Pensions- | |
Belopp i KSEK | fakt. arvode | ersättning | arvoden | förmåner | kostnad | Summa |
Regina Donato Dahlström, Styrelseordförande från och med 20 oktober | – | – | 193 | – | – | 193 |
Magnus René, Styrelseordförande till och med 19 oktober | – | – | 343 | – | – | 343 |
Nicklas Paulson, styrelseledamot | – | – | 243 | – | – | 243 |
Patrik Tigerschiöld, styrelseledamot | – | – | 243 | – | – | 124 |
Cecilia Driving, styrelseledamot | – | – | 290 | – | – | 290 |
Dan Jangblad, styrelseledamot | – | – | 227 | – | – | 116 |
Markus Messerer, styrelseledamot | – | – | 140 | – | – | 140 |
Anders Björkman, styrelseledamot | – | – | 75 | – | – | 75 |
Per Norén, verkställande direktör | 5 030 | 300 | – | – | 175 | 5 505 |
Övriga ledande befattningshavare, 5 st* | 15 897 | 447 | – | 8 | 2 389 | 18 740 |
Summa | 20 927 | 747 | 1 756 | 8 | 2 564 | 26 001 |
| 2022 | Grundlön / | Rörlig | Styrelse- | Övriga | Pensions- | |
Belopp i KSEK | fakt. arvode | ersättning | arvoden | förmåner | kostnad | Summa |
Magnus René, Styrelseordförande | – | – | 400 | – | – | 400 |
Anders Björkman, styrelseledamot | – | – | 225 | – | – | 225 |
Nicklas Paulson, styrelseledamot | – | – | 235 | – | – | 235 |
Patrik Tigerschiöld, styrelseledamot | – | – | 235 | – | – | 235 |
Cecilia Driving, styrelseledamot | – | – | 280 | – | – | 280 |
Dan Jangblad, styrelseledamot | – | – | 220 | – | – | 220 |
Per Norén, verkställande direktör | 4 435 | 283 | – | – | 222 | 4 940 |
Övriga ledande befattningshavare, 9 st* | 18 551 | 749 | – | – | 1 997 | 21 296 |
Summa | 22 985 | 1 032 | 1 595 | – | 2 219 | 27 831 |
| * Antal ledande befattningshavare avser årets slut. Beloppen avser de som varit ledande befattnignshavade under året |
Optioner emitterade till anställda | Genomsnittligt | Antal |
på marknadsmässiga villkor | lösenpris | optioner |
Utestående 1 januari 2022 | 122,10 | 1 296 000 |
Tilldelade | 80,93 | 205 000 |
| Förverkade | ||
| Inlösta | ||
| Förfallna | ||
Utestående 31 december 2022 | 112,10 | 1 501 000 |
Inlösningsbara 31 december 2022 | – | – |
| Tilldelade | ||
Förverkade | 102,10 | -700 000 |
| Inlösta | ||
| Förfallna | ||
Utestående 31 december 2023* | 99,40 | 801 000 |
Inlösningsbara 31 december 2023* | – | – |
| * Lösenpriset har räknats om i samband med nyemissionen i december. |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||
| Återstående vägd genomsnittlig kontraktstid för | ||||
utestående optioner vid slutet av perioden, år | 1 | 2 | ||
| Lösenprisets intervall för utestående | ||||
optioner vid slutet av perioden, SEK | 62,72 | –112,08 | 80,93 | –145,60 |
| Optionernas verkliga värde har fastställts i enlighet med nedan tabell: |
Options- | Options- | Options- | ||
program | program | program | ||
2020/2023 | 2021/2024 | 2022/2025 | ||
| Optionsvärderingsmodell | Black & Scholes | Black & Scholes Black & Scholes | ||
| Värde per option vid | ||||
tilldelningstidpunkt | 3,05 | 3,83 | 3,70 | |
Vägd genomsnittlig aktiekurs | 52,70 | 73,70 | 43,10 | |
Lösenpris | 102,10 | 112,08 | 62,72 | |
Förväntad volatilitet | 35 % | 35 % | 37 % | |
Optionens löptid | 3 år | 3 år | 3 år | |
Förväntad utdelning | 0 | 0 | 0 | |
Riskfri ränta | -0,23 % | -0,27 % | 1,43 % | |
Optionsvärderingsmodell | Black & Scholes |
Värde per option vid tilldelningstidpunkt | 3,70 |
Vägd genomsnittlig aktiekurs | 43,10 |
Lösenpris | 62,72 |
Förväntad volatilitet | 37 % |
Optionens löptid | 3 år |
Förväntad utdelning | 0 |
Riskfri ränta | 1,43 % |
| NOT 9 – AV- OCH NEDSKRIVNINGAR | ||
2023 | 2022 | |
Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar: | -2 | -2 |
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar: | -3 | -3 |
Avskrivningar materiella anläggningstillgångar: | -24 | -19 |
Nedskrivningar materiella anläggningstillgångar: | – | – |
Summa av- och nedskrivningar | -28 | -23 |
| NOT 10 – FINANSIELLA INTÄKTER | ||
2023 | 2022 | |
| Tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||
Ränteintäkter övriga finansiella tillgångar | 4 | 2 |
Summa ränteintäkter enligt effektivräntemetod | 4 | 2 |
| Övriga finansiella intäkter | ||
Kursvinster | 26 | 43 |
Övriga poster | 0 | 0 |
Summa övriga finansiella intäkter | 26 | 43 |
Summa | 30 | 46 |
| NOT 11 – FINANSIELLA KOSTNADER | ||
2023 | 2022 | |
| Räntekostnader enligt effektivräntemetod | ||
Räntekostnader övriga finansiella skulder | -2 | 0 |
Räntekostnader leasingskulder | -0 | 0 |
Summa räntekostnader enligt effektivräntemetod | -2 | -0 |
| Övriga finansiella kostnader | ||
Kursförluster | – | – |
Övriga finansiella kostnader | – | – |
Summa övriga finansiella kostnader | – | – |
Summa | -2 | -0 |
| NOT 12 – SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT | ||
2023 | 2022 | |
| Följande komponenter ingår i skattekostnaden: | ||
Aktuell skatt | 7 | 0 |
| Uppskjuten skatt avseende: | ||
Temporära skillnader | – | 0 |
Redovisad skatt | 7 | 0 |
Redov. resultat före skatt | -69 | -36 |
Skatt enligt gällande skattesats (20,6%) | 14 | 7 |
| Skatteeffekt av: | ||
Avdragsgilla kostnader redovisade mot eget kapital | – | – |
Justering av skatt tidigare år | 7 | -1 |
Ej skattepliktiga intäkter | 0 | 0 |
Räntenetto justeringar | – | – |
Ej avdragsgilla kostnader | 0 | 0 |
Effekt hänförlig till andra skattesatser i dotterbolagen | 0 | 0 |
Effekt av ej aktiverat förlustavdrag, netto | -14 | -7 |
Redovisad skatt | 7 0 |
Procent | 2023 | 2022 |
Cypern | 12,5 | 12,5 |
Sverige | 20,6 | 20,6 |
USA | 21,0 | 21,0 |
Cypern | – | – |
Sverige | 123 | 87 |
USA | 109 | 84 |
| NOT 13 – RESULTAT PER AKTIE OCH AKTIEDATA | ||
2023 | 2022 | |
| Resultat som är hänförligt | ||
moderbolagets aktieägare | -60 | -36 |
| Resultat per aktie hänförligt till | ||
moderbolagets aktieägare, SEK | -1,09 | -0,71 |
| Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets | ||
aktieägare efter utspädning, SEK | -1,09 | -0,71 |
| Medelantal aktier före utspädning, st | 54 728 671 | 51 270 876 |
| Medelantal aktier efter utspädning, st | 54 728 671 | 51 270 876 |
Totalt antal utgivna aktier, st | 111 530 516 | 51 270 876 |
| Antal utestående aktier per balansdagen | ||
| efter utspädning, st | 111 530 516 | 51 270 876 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | Patent | tillgångar | Summa |
Ackumulerat anskaffningsvärde 2022-01-01 | 26 | 22 | 48 |
Egenupparbetade | – | 34 | 34 |
Valutakursdifferenser | 4 | 4 | 8 |
Ackumulerat anskaffningsvärde 2022-12-31 | 30 | 60 | 90 |
Separat förvärvade | 1 | – | 1 |
Egenupparbetade | – | 27 | 27 |
Valutakursdifferenser | -1 | -1 | -2 |
Ackumulerat anskaffningsvärde 2023-12-31 | 29 | 86 | 115 |
Ackumulerade avskrivningar | Patent | tillgångar | Summa |
Ackumulerade avskrivningar 2022-01-01 | -2 | -22 | -25 |
Årets avskrivningar | -2 | – | -2 |
Valutakursdifferenser | 0 | -4 | -4 |
Ackumulerade avskrivningar 2022-12-31 | -4 | -26 | -30 |
Årets avskrivningar | -2 | – | -2 |
Valutakursdifferenser | 0 | 1 | 1 |
Ackumulerade avskrivningar 2023-12-31 | -6 | -25 | -31 |
Utgående redovisat värde 2022-12-31 | 26 | 34 | 59 |
Utgående redovisat värde 2023-12-31 | 23 | 61 | 84 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärden | 1 447 | 1 330 |
Inköp | 636 | 90 |
Omräkningsdifferens valuta | – | 28 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 2 084 | 1 447 |
Ingående nedskrivningar | -12 | -12 |
Årets nedskrivningar | – | – |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -12 | -12 |
Utgående redovisat värde | 2 071 | 1 435 |
2023 | 2022 | |
Prognosperiod, år från bokslutsdatum | 15 | 16 |
Diskonteringsränta före skatt, procent | 15,0 | 13,8 |
Diskonteringsränta efter skatt, procent | 11,9 | 10,9 |
Skattesats, procent | 20,6 | 20,6 |
| NOT 15 – INVENTARIER, VERKTYG | ||
| OCH INSTALLATIONER | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärden | 73 | 39 |
Inköp | 17 | 40 |
Försäljningar/utrangeringar | -6 | -9 |
Omräkningsdifferens valuta | -2 | 4 |
Omklassificeringar | – | – |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 83 | 73 |
Ingående avskrivningar | -31 | -11 |
Försäljningar/utrangeringar | 1 | 1 |
Omräkningsdifferens valuta | 1 | -1 |
Omklassificeringar | – | – |
Årets avskrivningar | -24 | -19 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -52 | -31 |
Utgående redovisat värde | 31 | 43 |
| Ovzon tillämpar IFRS 16 sedan den 1 januari 2019. Alla leasing- |
| avtal, utom leasingavtal med en löptid kortare än tolv månader eller |
leasingavtal där den underliggande tillgången har ett lågt värde, redovisas i rapporten över finansiell ställning som nyttjanderättstill- gångar samt räntebärande leasingskulder. Koncernens leasingavtal |
avser hyresavtal på kontorslokaler och klassificeras som nyttjan- derättstillgångar avseende byggnader. Nyttjanderättstillgångarna |
| skrivs av linjärt under leasingperioden. Nuvärdesberäkningarna av |
| de framtida leasingkostnaderna diskonteras med leasingkontraktets |
| implicita ränta. Vid varje tillfälle då ett nytt hyresavtal tecknas inom |
| koncernen så beräknas en ny uppdaterad marginell låneränta för |
| NOT 20 – FÖRUTBETALDA KOSTNADER | ||
| OCH UPPLUPNA INTÄKTER | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Förutbetalda hyror | 1 | 1 |
Upplupna intäkter | 16 | 7 |
Förutbetalda satellithyror | – | 2 |
Övriga förutbetalda kostnader | 9 | 2 |
Summa | 26 12 |
| NOT 21 LIKVIDA MEDEL | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Kassa och bank | 247 | 276 |
Summa | 247 | 276 |
| I övrigt hänvisas till koncernens respektive moderföretagets | |
| specifikation Förändring av eget kapital. | |
| Övrigt tillskjutet kapital | |
| I övrigt tillskjutet kapital ingår de tillskott som bolaget erhållit från | |
aktieägarkretsen och som ej redovisas som aktiekapital. Övrigt till- skjutet kapital inkluderar även emissionslikvid från teckningsoptioner. | |
| Optionsprogram till långivare | |
| I samband med upptagandet av den efterställda lånefaciliteten om | |
200 | MSEK den 3 juli 2019 emitterades 1 500 000 teckningsop- |
Optioner emitterade till långivare | lösenpris | optioner |
Utestående 1 januari 2022 | 98,16 | 1 500 000 |
Utestående 31 december 2022 | 98,16 | 1 500 000 |
Inlösningsbara 31 december 2022 | 98,16 | 1 500 000 |
Omvärderade | 76,06 | – |
Förverkade | – | – |
Inlösta | – | – |
Förfallna | – | – |
Utestående 31 december 2023 | 76,06 | 1 500 000 |
Inlösningsbara 31 december 2023 | 76,06 1 500 000 |
| Återstående vägd genomsnittlig kontraktstid | ||
för utestående optioner vid slutet av perioden | 1 år | 2 år |
| Lösenprisets intervall för utestående | ||
optioner vid slutet av perioden | 76,06 SEK | 98,16 SEK |
Optionsvärderingsmodell | Black & Scholes |
Värde per option vid tilldelningstidpunkt | 3,70 |
Vägd genomsnittlig aktiekurs | 58,88 |
Lösenpris | 76,06 |
Förväntad volatilitet | 30 % |
Optionens löptid | 5 år |
Förväntad utdelning | 0 |
Riskfri ränta | -0,59 % |
| NOT 23 – UPPLÅNING | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Skulder till kreditinstitut, långfristig | 640 | 470 |
Skulder till kreditinstitut, kortfristig | 13 | – |
Summa | 653 | 470 |
Summa total upplåning | 653 | 470 |
| NOT 24 – UPPLUPNA KOSTNADER | ||
| OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER | ||
Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Upplupna personalkostnader | 7 | 6 |
Förutbetalda intäkter | 1 | 9 |
Övriga upplupna kostnader | 12 | 11 |
Summa | 20 | 27 |
| NOT 25 – STÄLLDA SÄKERHETER | ||
| OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER | ||
Ställda säkerheter | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Skulder till kreditinstitut | ||
Pantsatta aktier i koncernföretag | 1 909 | 1 019 |
Spärrade bankmedel | 4 | 4 |
Summa | 1 913 | 1 023 |
Antal | Kvot | Antal röster | Antal | Kvot | Antal röster | ||
Aktieslag | aktier | värde (SEK) | per aktie | Aktiekapital | aktier värde (SEK) per aktie Aktiekapital |
Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Justeringar för poster som inte | ||
| ingår i kassaflödet, m.m. | ||
Av- och nedskrivningar anläggningstillgångar | 28 | 23 |
Nedskrivning för förväntade kreditförluster | 8 | 50 |
Övriga poster | -8 | 3 |
Summa | 28 | 76 |
| Ej kassaflödespåverkande | |||||
– |
| Finansiella tillgångar värderade | ||
| till upplupet anskaffningsvärde | ||
Kundfordringar | 35 | 30 |
Likvida medel | 247 | 276 |
Summa | 282 | 306 |
| Finansiella skulder värderade | ||
| till upplupet anskaffningsvärde | ||
Skulder till kreditinstitut | 653 | 470 |
Leverantörsskulder | 84 | 20 |
Övriga kortfristiga skulder | 3 | 2 |
Summa | 740 | 492 |
| NOT 29 KONCERNFÖRETAG | ||||
| Moderföretagets, Ovzon AB, innehav i direkta och indirekta dotterföretag som omfattas av koncernredovisningen framgår av nedanstående tabell: | ||||
| | ||||