(Miljoner kronor) | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 4, 5 | ||
Kostnad för sålda varor | 13 | - | - |
Bruttoresultat | |||
Lagerhanterings- och distributionskostnader | - | - | |
Marknadsföringskostnader | - | - | |
Administrationskostnader | - | - | |
Övriga rörelseintäkter | 5 | ||
Övriga rörelsekostnader | 5 | - | - |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 6 | ||
Finansiella kostnader | 6 | - | - |
Resultat före skatt | - | ||
Skatt | 7 | ||
| Resultat efter skatt | - | ||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | - | ||
| Årets resultat | - | ||
| Resultat per aktie, före utspädning (kronor) | 26 | - | |
| Resultat per aktie, efter utspädning (kronor) | 26 | - |
(Miljoner kronor) | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | - | ||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat | |||
| Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska | - | ||
| verksamheter | |||
| Årets övrigt totalresultat | 14 | - | |
Årets totalresultat | - | ||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | - | ||
Årets totalresultat | - |
(Miljoner kronor) | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 8 | ||
Goodwill | |||
Domäner | |||
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | |||
Pågående projekt | |||
| Summa immateriella anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Förbättringsutgifter på annans fastighet | 9 | ||
Inventarier | 9 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 19 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Uppskjuten skattefordran | 7 | ||
Depositioner | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
| Var ulager | 13 | ||
Handelsvaror | |||
| Summa varulager | |||
| Kortfristiga fordringar | |||
Kundfordringar | 11 | ||
Aktuell skattefordran | 7 | ||
Övriga fordringar, ej räntebärande | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | ||
Summa kortfristiga fordringar | |||
| Likvida medel | 18 | ||
Kassa och bank | |||
Summa likvida medel | |||
Summa omsättningstillgångar | |||
| Summa tillgångar |
(Miljoner kronor) | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 14 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | - | - | |
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande | |||
Leasingskulder | 19 | ||
Summa långfristiga räntebärande skulder | |||
| Ej räntebärande | |||
Avsättningar | 15 | ||
Övriga skulder | |||
Summa långfristiga ej räntebärande skulder | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
| Räntebärande | |||
Leasingskulder | 19 | ||
Summa kortfristiga räntebärande skulder | |||
| Ej räntebärande | |||
Leverantörsskulder | |||
Aktuell Skatteskuld | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 16 | ||
Summa kortfristiga ej räntebärande skulder | |||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
| Summa eget kapital och skulder |
| Balanserade | |||||
| Övrigt | vinstmedel | ||||
| till skjutet | Omräknings- | inkl årets | Totalt eget | ||
(Miljoner kronor) Not 14 | Aktiekapital | kapital | reserv | resultat | kapital |
Ingående eget kapital 1 januari 2023 | - | - | |||
| Årets totalresultat | |||||
Årets resultat | - | - | |||
Årets övrigt totalresultat | - | - | |||
Årets totalresultat | - | - | |||
Minskning av aktiekapital | - | ||||
Nyemission | |||||
Incitamentsprogram | |||||
Utgående eget kapital 31 december 2023 | - | ||||
Ingående eget kapital 1 januari 2024 | - | ||||
| Årets totalresultat | |||||
Årets resultat | |||||
Årets övrigt totalresultat | |||||
| Årets totalresultat | |||||
Nyemission | |||||
Utdelning | - | - | |||
Incitamentsprogram | |||||
Utgående eget kapital 31 december 2024 | - |
(Miljoner kronor) | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
| Resultat före skatt | - | ||
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 23 | ||
| Betald inkomstskatt | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelseresultatet | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Ökning (-)/minskning (+) av varulager | - | ||
| Ökning (-)/minskning (+) av övriga kortfristiga fordringar | |||
Ökning (+)/minskning (-) av leverantörsskulder | - | - | |
| Ökning (+)/minskning (-) av övriga kortfristiga skulder | - | ||
Summa kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | - | - | |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | - | - | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Nyemission | |||
| Amortering av leasingskuld | - | - | |
| Utdelning | - | ||
| Förändring hyresdeposition | - | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
| Förändring i likvida medel | |||
| Likvida medel vid årets början | |||
| Valutakursdifferens i likvida medel | |||
| Likvida medel vid årets slut |
Utvecklingsutgifter | 3-5 år |
Domäner | 10 år |
Varumärken | 10 år |
| Geografisk | Netto omsättning | Anläggnings tillgångar | ||
| fördelning | ||||
| (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Sverige | 559,0 | 548,9 | 443,1 | 464,2 |
Övriga Norden | 518,7 | 494,4 | - | - |
Resten av världen | 16,6 | 17,5 | - | - |
| Totalt | 1 094,3 | 1 060,8 | 443,1 | 434,2 |
| Omsättning per typ av intäkt | ||
(Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
| Produkter | 1 068,4 | 1 030,9 |
Tjänster | 25,9 | 29,9 |
| Totalt nettoomsättning | 1 094,3 | 1 060,8 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
(Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Övriga rörelseintäkter | ||||
| Övriga rörelseintäkter | 0,4 | 0,7 | 1,8 | 1,9 |
| Valutakursvinster på fordringar/skulder | ||||
av rörelsekaraktär | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Totalt | 0,4 | 0,7 | 1,8 | 1,9 |
| Övriga rörelsekostnader | ||||
Förlust vid försäljning av anläggningstillgångar | - | 0,0 | - | - |
| Valutakursförluster på fordringar/skulder | ||||
av rörelsekaraktär | -0,1 | -2,8 | 0,0 | 0,0 |
Övriga rörelsekostnader | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Totalt | -0,1 | -2,8 | 0,0 | 0,0 |
Totala övriga rörelseintäkter och kostnader | 0,3 | -2,1 | 1,8 | 1,9 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
(Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Resultat från andelar i dotterbolag1 | - | -1,2 | - | - |
Resultat från andelar i dotterbolag | - | -1,2 | - | - |
| Ränteintäkter: | ||||
- Ränteintäkter övriga | 5,7 | 3,1 | - | - |
Valutakursvinster/förluster | 1,3 | 2,4 | - | - |
Finansiella intäkter | 7,0 | 4,3 | - | - |
| Räntekostnader: | ||||
- Räntekostnader leasing | -10,8 | -11,4 | - | - |
- Räntekostnader övriga | -6,5 | -6,0 | -0,6 | -0,3 |
Övriga finansiella kostnader | -0,4 | -0,1 | - | - |
Finansiella kostnader | -17,8 | -17,5 | -0,6 | -0,3 |
Netto finansiella poster | -10,8 | -13,2 | -0,6 | -0,3 |
| 1Per den 21 november 2023 likviderades NLY Norge AS |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Fördelning av skattekostnader (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Aktuell skattekostnad | ||||
Periodens aktuella skatt | - | -0,5 | - | - |
Totalt | 0,0 | -0,5 | - | - |
| Uppskjuten skatt | ||||
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | 1,1 | 1,3 | - | - |
Uppskjuten skatt avseende underskottsavdrag | - | 0,0 | - | - |
Totalt | 1,1 | 1,3 | 0,0 | 0,0 |
Totalt redovisad skattekostnad i koncernen | 1,1 | 0,8 | 0,0 | 0,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
Avstämning av skattekostnad (Miljoner kronor) | 2024 | % | 2023 | % | 2024 | % | 2023 | % |
Resultat före skatt | 82,3 | -2,3 | 93,1 | 11,4 | ||||
| Skatt enligt gällande skattesats för | ||||||||
moderbolaget | -17,0 | -20,6 | 0,5 | -20,6 | -19,2 | -20,6 | -2,4 | -20,6 |
Ej skattepliktiga intäkter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Ej avdragsgilla kostnader | -1,4 | -1,7 | -0,2 | 8,7 | -0,1 | -0,1 | -0,1 | -0,5 |
| Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande | ||||||||
aktivering av uppskjuten skatt | 19,5 | 23,7 | -1,1 | 47,8 | 19,4 | 20,8 | 2,5 | 21,1 |
| Effektiv skatt/skattesats | 1,1 | 1,4 | -0,8 | 35,9 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
(Miljoner kronor) | 31 december 2024 | 31 december 2023 | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
| Uppskjuten skattefordran | ||||
| Underskottsavdrag | 71,7 | 71,7 | 71,7 | 71,7 |
| Övrigt | 4,5 | 3,4 | - | - |
Totalt | 76,2 | 75,1 | 71,7 | 71,7 |
Uppskjuten skatt, netto | 76,2 | 75,1 | 71,7 | 71,7 |
| 2024 | |||||||
| Ingående | Utgående | ||||||
| Koncernen (Miljoner kronor) | balans | Uppskjutna | Uppskjutna skat- | Avyttring av | Redovisat i | balans 31 | |
| 1 januari | skatteintäkter | tekostnader | dotterbolag | eget kapital | Övrigt | december | |
| Temporära skillnader: | |||||||
Underskottsavdrag | 71,7 | - | - | - | - | - | 71,7 |
Övrigt | 3,4 | 1,1 | - | - | - | - | 4,5 |
Totalt | 75,1 | 1,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 76,2 |
| 2023 | |||||||
| Ingående | Utgående | ||||||
| Koncernen (Miljoner kronor) | balans | Uppskjutna | Uppskjutna skat- | Avyttring av | Redovisat i | balans 31 | |
| 1 januari | skatteintäkter | tekostnader | dotterbolag | eget kapital | Övrigt | december | |
| Temporära skillnader: | |||||||
Underskottsavdrag | 71,7 | - | - | - | - | - | 71,7 |
Övrigt | 2,1 | 1,3 | - | - | - | - | 3,4 |
Totalt | 73,8 | 1,3 | - | - | - | - | 75,1 |
| 2024 | |||||
| Ingående | Utgående | ||||
| Moderbolaget (Miljoner kronor) | balans | Uppskjutna | Uppskjutna skat- | Redovisat i | balans 31 |
| 1 januari | skatteintäkter | tekostnader | eget kapital | december | |
| Temporära skillnader: | |||||
Underskottsavdrag | 71,7 | - | - | - | 71,7 |
Totalt | 71,7 | - | - | - | 71,7 |
| 2023 | |||||
| Ingående | Utgående | ||||
| Moderbolaget (Miljoner kronor) | balans | Uppskjutna | Uppskjutna skat- | Redovisat i | balans 31 |
| 1 januari | skatteintäkter | tekostnader | eget kapital | december | |
| Temporära skillnader: | |||||
Underskottsavdrag | 71,7 | - | - | - | 71,7 |
Totalt | 71,7 | - | - | - | 71,7 |
| Koncernen | ||
Utvecklingsutgifter och pågående projekt (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 72,5 | 105,8 |
Investeringar | 21,2 | 14,6 |
Försäljningar / utrangeringar | -4,6 | -47,9 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 89,1 | 72,5 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -44,6 | -81,9 |
Försäljningar / utrangeringar | 4,6 | 47,9 |
Avskrivningar | -10,9 | -10,6 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -50,9 | -44,6 |
Redovisade värden | 38,2 | 27,9 |
| Koncernen | ||
Domäner (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade anskaffnings- värden | 4,4 | 4,4 |
Utgående ackumulerade anskaffnings- värden | 4,4 | 4,4 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -4,3 | -4,3 |
Årets avskrivningar | 0,0 | 0,0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -4,3 | -4,3 |
Redovisade värden | 0,1 | 0,1 |
| Koncernen | ||
Goodwill (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade anskaffnings- värden | 39,7 | 39,7 |
Utgående ackumulerade anskaffnings- värden | 39,7 | 39,7 |
Redovisade värden | 39,7 | 39,7 |
(Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
NLY-koncernen | 39,7 | 39,7 |
Totalt | 39,7 | 39,7 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | Koncernen | |
| (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade anskaffnings- värden | 5,3 | 1,7 |
Investeringar | 0,8 | 3,6 |
Utgående ackumulerade anskaffnings- värden | 6,1 | 5,3 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -0,7 | -0,3 |
Årets avskrivningar | -1,1 | -0,4 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -1,8 | -0,7 |
Redovisade värden | 4,3 | 4,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Inventarier (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 20,7 | 16,5 | - | - |
Investeringar | 0,3 | 4,5 | - | - |
Försäljningar/utrangeringar | -1,9 | -0,3 | ||
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 19,1 | 20,7 | - | - |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -9,0 | -6,0 | - | - |
Försäljningar/utrangeringar | 1,9 | 0,3 | - | - |
Årets avskrivningar | -3,7 | -3,3 | ||
Utgående ackumulerade avskrivningar | -10,8 | -9,0 | - | - |
Redovisade värden | 8,3 | 11,7 | - | - |
| Koncernen | ||
Pågående nyanläggningar (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
| Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | - | - |
Investeringar | - | - |
| Omklassificeringar | - | - |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | - | - |
Redovisade värden | - | - |
| Redovisat | Redovisat | ||||||
| Aktier i dotterbolag, | Organisations- | Antal | Aktiekapital | Rösträtts- | värde | värde | |
| moderbolaget (Miljoner kronor) | nummer | Säte | aktier | (%) | andelar (%) | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Nelly NLY AB | 556653-8822 | Borås | 172 100 | 100,0 | 100,0 | 247,1 | 247,1 |
Totalt | 247,1 | 247,1 | |||||
Aktier i dotterbolag, koncernen (Miljoner kronor) | Organisationnummer | Säte | Antal aktier | Aktiekapital (%) | Rösträtts-andelar (%) | ||
Nelly NLY AB | 556653-8822 | Borås | 172 100 | 100,0 | 100,0% |
| Aktier och andelar i dotterbolag | Moderbolaget | |
| (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
| Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 247,1 | 253,1 |
Avyttring av dotterbolag | - | -6,0 |
Utgående balans den 31 december | 247,1 | 247,1 |
Redovisat värde den 31 december | 247,1 | 247,1 |
| Kreditexponering | ||
| Koncernen | ||
(Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
Kundfordringar ej förfallna eller nedskrivna | 21,3 | 20,1 |
Kundfordringar förfallna men ej nedskrivna | 0,5 | 8,5 |
Kundfordringar nedskrivna | 1,0 | 0,5 |
Reserv för osäkra kundfordringar | -1,0 | -0,5 |
Summa kundfordringar | 21,8 | 28,6 |
| Förfallostruktur | ||
| Förfallna fordringar utan | ||
| reservering för osäkra fordringar | ||
(Miljoner kronor) | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
<30 dagar | 0,4 | 7,7 |
30-90 dagar | 0,1 | 0,8 |
>90 dagar | - | - |
Totalt | 0,5 | 8,5 |
| Förfallna fordringar med | ||
| reser vering för osäkra | ||
| fordringar (Miljoner kronor) | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
<30 dagar | - | - |
30-90 dagar | - | - |
>90 dagar | 1,0 | 0,5 |
Totalt | 1,0 | 0,5 |
| Reserv för osä kr a kund for dringar | ||
| (Miljoner kronor) | ||
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |
Ingående balans 1 januari | -0,5 | -1,3 |
Avsättning för befarade förluster | -1,0 | -0,5 |
| Outnyttjade belopp som återförts | ||
under perioden | 0,5 | 1,8 |
Verkliga förluster | 0,0 | -0,5 |
Valutakursdifferens | 0,0 | 0,0 |
| Utgående balans den | ||
31 december | -1,0 | -0,5 |
| Koncernen | ||
Varulager (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
Färdiga varor och handelsvaror | 124,4 | 120,1 |
Varor på väg | 24,7 | 14,6 |
Värdet av förväntade returer | 23,5 | 17,6 |
Totalt | 172,6 | 152,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
(Miljoner kronor) | 31 december 2024 | 31 december 2023 | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
Förutbetalda hyror | 6,9 | 8,1 | - | - |
Förutbetalda försäkringskostnader | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,4 |
Förutbetalda licenskostnader | 5,4 | 4,1 | 0,2 | 0,6 |
Upplupna intäkter | 4,2 | 1,3 | - | - |
| Övriga förutbetalda kostnader och | ||||
upplupna intäkter | 8,9 | 12,4 | 0,1 | 0,1 |
Totalt | 25,7 | 26,3 | 0,6 | 1,1 |
| Aktiekapital | ||
| (Miljoner | ||
Utfärdade aktier | Antal aktier | kronor) |
Stamaktier | 30 026 125 | 30,0 |
C-aktier | 468 707 | 0,5 |
| Totalt antal utfärdade aktier/totalt aktiekapital den 31 december 2024 | 30 494 832 | 30,5 |
| Förändring i antal aktier/aktiekapital | |||||
| Förändring | Förändring | Aktiekapital efter | Antal aktier | ||
Datum | Händelse | aktiekapital (kr) | antal aktier | förändring (kr) | efter förändring |
1936-12-11 | Nybildning | 1 000 000 | 2 000 | 1 000 000 | 2 000 |
2010-09-24 | Split | - | 498 000 | 1 000 000 | 500 000 |
2010-09-24 | Kvittningsemission | 131 090 244 | 65 545 122 | 132 090 244 | 66 045 122 |
2010-10-26 | Kontantemission | 594 004 | 297 002 | 132 684 248 | 66 342 124 |
2011-05-31 | Kontantemission | ||||
C-aktier | 380 000 | 190 000 | 133 064 248 | 66 532 124 | |
2012-05-30 | Kontantemission | ||||
C-aktier | 570 000 | 285 000 | 133 634 248 | 66 817 124 | |
2013-06-14 | Kontantemission | 66 342 124 | 33 171 062 | 199 976 372 | 99 988 186 |
2013-09-03 | Kontantemission | ||||
C-aktier | 1 400 000 | 700 000 | 201 376 372 | 100 688 186 | |
2014-12-19 | Kontantemission | 99 513 186 | 49 756 593 | 300 889 558 | 150 444 779 |
2018-04-30 | Kontantemission | ||||
C-aktier | 9 100 000 | 4 550 000 | 309 989 558 | 154 994 779 | |
2019-05-23 | Minskning av | ||||
aktiekapital | -154 994 779 | - | 154 994 779 | 154 994 779 | |
2020-08-26 | Kontantemission | 29 954 951 | 29 954 951 | 184 949 730 | 184 949 730 |
2020-12-30 | Sammanläggning av antal | ||||
aktier | - | -166 454 757 | 184 949 730 | 18 494 973 | |
2023-04-20 | Minskning av | ||||
aktiekapital | -166 454 757 | - | 18 494 973 | 18 494 973 | |
2023-04-20 | Kontantemission | 11 989 012 | 11 989 012 | 30 483 985 | 30 483 985 |
2024-12-18 | Kontantemission | 10 847 | 10 847 | 30 494 832 | 30 494 832 |
| Antal utfärdade aktier/aktiekapital | |||||
den 31 december 2024 | 30 494 832 | 30 494 832 | 30 494 832 | 30 494 832 |
| Förslag till vinstdisposition | ||
| Moderbolaget | ||
(Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
Överkursfond | 1 440,3 | 1 440,3 |
Balanserade vinstmedel | -1 206,1 | -1 192,7 |
Årets resultat | 93,1 | 11,4 |
Totalt | 327,3 | 259,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Övriga avsättningar (Miljoner kronor) | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Avsättningar för sociala avgifter på aktiebaserade ersättningar | - | - | - | - |
| Övriga avsättningar | - | - | - | - |
Totalt | - | - | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Avsättningar för aktiebaserade ersättningar (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Redovisat värde vid periodens ingång | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Förändring av avsättning under perioden | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Redovisat värde vid periodens utgång | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Totala avsättningar (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Totalt redovisat värde vid periodens ingång | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Ökning av avsättning under perioden | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Upplösning av avsättning under perioden | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Totalt redovisat värde vid periodens utgång | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Varav total långfristig del av avsättningarna | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Varav total kortfristig del av avsättningarna | - | - | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
(Miljoner kronor) | 31 Dec 2024 | 31 Dec 2023 | 31 Dec 2024 | 31 Dec 2023 |
Upplupna personalkostnader | 36,9 | 48,7 | 3,7 | 4,3 |
Upplupna kostnader för såld vara | 32,1 | 12,4 | - | - |
Upplupna distributionskostnader | 2,1 | 5,1 | - | - |
Upplupna marknadsföringskostnader | 6,9 | 8,9 | - | - |
Periodiserade hyreskostnader | 12,1 | 13,1 | - | - |
Returreserv | 42,6 | 31,8 | - | - |
Upplupna räntor | 11,3 | 7,0 | 1,0 | 0,4 |
| Övrigt | 17,1 | 9,8 | 1,1 | 0,7 |
Totalt | 161,1 | 136,8 | 5,8 | 5,4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Betalningar (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Belopp varmed betalning förväntas efter mer än tolv månader | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Eventualförpliktelser (Miljoner kronor) | 31 december 2024 | 31 december 2023 | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
Bankgarantier samt borgen till externa parter | 17,0 | 24,8 | - | - |
Totalt | 17,0 | 24,8 | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Ställda säkerheter (Miljoner kronor) | 31 december 2024 | 31 december 2023 | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
Företagsinteckningar | 83,2 | 95,0 | - | - |
Totalt | 83,2 | 95,0 | - | - |
| Koncernen | ||
| Kapital | ||
(Miljoner kronor) | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
Totalt eget kapital | 237,1 | 178,6 |
| Koncernen | ||
Valutaflöden (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
NOK | 287,1 | 182,3 |
DKK | 74,5 | 51,5 |
EUR | -83,8 | -64,5 |
USD | -85,9 | -81,9 |
GBP | -1,1 | -7,3 |
PLN | 0,2 | 0,2 |
| Koncernen | ||
Känslighetsanalys (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
NOK | +/- 14,3 | +/- 9,1 |
DKK | +/- 3,7 | +/- 2,5 |
EUR | +/- 4,1 | +/- 3,2 |
USD | +/- 4,3 | +/- 4,0 |
GBP | +/- 0,0 | +/- 0,3 |
PLN | +/- 0,0 | +/- 0,0 |
| Koncernen | ||||
Valuta (Miljoner kronor) | 2024 | % | 2023 | % |
NOK | 0,0 | 0,0% | 0,0 | 100,0 |
Totalt | 0,0 | 0,0% | 0,0 | 100,0 |
| Koncernen | ||
Känslighetsanalys (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
NOK | - | - |
Redovisat värde | Verkligt värde | ||||
| Finansiella | Finansiella | ||||
| tillgångar som | skulder som | ||||
| 2024 | Verkligt värde via | inte värderas | inte värderas | ||
| Koncernen (Miljoner kronor) | resultat räkningen | till verkligt värde | till verkligt värde | Totalt | Totalt |
Kundfordringar | 21,8 | 21,8 | 21,8 | ||
Övriga fordringar | 7,6 | 7,6 | 7,6 | ||
Upplupna intäkter | 4,2 | 4,2 | 4,2 | ||
Likvida medel | 196,9 | 196,9 | 196,9 | ||
Summa finansiella tillgångar | - | 230,5 | - | 230,5 | 230,5 |
Leasingskulder | 260,3 | 260,3 | 260,3 | ||
Leverantörsskulder | 85,4 | 85,4 | 85,4 | ||
Övriga skulder | 84,7 | 84,7 | 84,7 | ||
Upplupna kostnader | 161,1 | 161,1 | 161,1 | ||
Summa finansiella skulder | - | - | 591,5 | 591,5 | 591,5 |
Redovisat värde | Verkligt värde | ||||
| Finansiella | Finansiella | ||||
| tillgångar som | skulder som | ||||
| 2024 | Verkligt värde via | inte värderas till | inte värderas till | ||
| Moderbolaget (Miljoner kronor) | resultat räkningen | verkligt värde | verkligt värde | Totalt | Totalt |
Övriga fordringar | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||
Likvida medel | 10,5 | 10,5 | 10,5 | ||
Summa finansiella tillgångar | - | 10,6 | - | 10,6 | 10,6 |
Leverantörsskulder | 0,2 | 0,2 | 0,2 | ||
Skulder till koncernföretag | - | - | - | ||
Övriga skulder | 5,2 | 5,2 | 5,2 | ||
Upplupna kostnader | 5,8 | 5,8 | 5,8 | ||
Summa finansiella skulder | - | - | 11,2 | 11,2 | 11,2 |
Redovisat värde | Verkligt värde | ||||
| Finansiella | Finansiella | ||||
| tillgångar som | skulder som | ||||
| 2023 | Verkligt värde via | inte värderas | inte värderas | ||
| Koncernen (Mkr) | resultat räkningen | till verkligt värde | till verkligt värde | Totalt | Totalt |
Kundfordringar | - | 28,6 | - | 28,6 | 28,6 |
Övriga fordringar | - | 7,3 | - | 7,3 | 7,3 |
Upplupna intäkter | - | 1,3 | - | 1,3 | 1,3 |
Likvida medel | 121,1 | - | 121,1 | 121,1 | |
Summa finansiella tillgångar | - | 158,3 | - | 158,3 | 158,3 |
Leasingskulder | - | - | 283,6 | 283,6 | 283,6 |
Leverantörsskulder | - | - | 90,3 | 90,3 | 90,3 |
Övriga skulder | - | - | 110,3 | 110,3 | 110,3 |
Upplupna kostnader | - | - | 136,8 | 136,8 | 136,8 |
Summa finansiella skulder | - | - | 621,0 | 621,0 | 621,0 |
Redovisat värde | Verkligt värde | ||||
| Finansiella | Finansiella | ||||
| tillgångar som | skulder som | ||||
| 2023 | Verkligt värde via | inte värderas | inte värderas | ||
| Moderbolaget (Mkr) | resultat räkningen | till verkligt värde | till verkligt värde | Totalt | Totalt |
Övriga fordringar | - | 1,0 | - | 1,0 | 1,0 |
Likvida medel | - | 7,9 | - | 7,9 | 7,9 |
Summa finansiella tillgångar | - | 8,9 | - | 8,9 | 8,9 |
Leverantörsskulder | - | - | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
Skulder till koncernföretag | - | - | 26,8 | 26,8 | 26,8 |
Övriga skulder | - | - | 6,2 | 6,2 | 6,2 |
Upplupna kostnader | - | - | 5,4 | 5,4 | 5,4 |
Summa finansiella skulder | - | - | 38,5 | 38,5 | 38,5 |
| 2024 | |||||
| Koncernen | 0-6 | 6 mån– | |||
(Miljoner kronor) | Totalt | mån | 1 år | 1-5 år | > 5 år |
Leasingskulder | 260,3 | 15,1 | 20,6 | 105,9 | 118,7 |
Leverantörsskulder | 85,4 | 85,4 | |||
Övriga skulder | 84,7 | 84,7 | |||
Upplupna kostnader | 161,1 | 161,1 | |||
| Summa | 591,5 | 346,3 | 20,6 | 105,9 | 118,7 |
| 2024 | |||||
| Moderbolaget | 0-6 | 6 mån– | |||
(Miljoner kronor) | Tot alt | mån | 1 år | 1-5 år | > 5 år |
Leverantörsskulder | 0,2 | 0,2 | |||
Skulder till koncern- företag | 0,0 | 0,0 | |||
Övriga skulder | 5,2 | 5,2 | |||
Upplupna kostnader | 5,8 | 5,8 | |||
Summa | 11,2 | 11,2 | - | - | - |
| 2023 | |||||
| Koncer nen | 0-6 | 6 mån– | |||
(Miljoner kronor) | Tot alt | mån | 1 år | 1-5 år | > 5 år |
Leasingskulder | 283,6 | 41,9 | 58,5 | 71,0 | 112,2 |
Leverantörsskulder | 90,3 | 90,3 | |||
Övriga skulder | 110,3 | 110,3 | |||
| Upplupna | |||||
kostnader | 136,8 | 136,8 | |||
| Summa | 621,0 | 379,3 | 58,5 | 71,0 | 112,2 |
| 2023 | |||||
| Moderbolaget | 0-6 | 6 mån– | |||
(Miljoner kronor) | Totalt | mån | 1 år | 1-5 år | > 5 år |
Leverantörsskulder | 0,1 | 0,1 | - | - | - |
Skulder till koncern- företag | 26,8 | 26,8 | - | - | - |
Övriga skulder | 6,2 | 6,2 | - | - | - |
Upplupna kostnader | 5,4 | 5,4 | - | - | - |
Summa | 38,5 | 38,5 | - | - | - |
| Koncernen | ||
| Materiella anläggningstillgångar | ||
(Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
| Materiella anläggningstillgångar | ||
som ägs | 12,6 | 16,4 |
Nyttjanderättstillgångar, ej förvalt- ningsfastighet | 238,4 | 267,0 |
Totala materiella anläggningstill- gångar | 251,0 | 283,4 |
| 2024 | Koncernen | ||||
| Nyttjanderättstillgång (Miljoner kronor) | Lokaler | Fordon | IT-utrustning | Övrigt | Summa |
Avskrivningar | -22,6 | -0,2 | -0,3 | -13,6 | -36,7 |
Utgående balans 31 december 2024 | 175,6 | 0,4 | 0,1 | 62,3 | 238,4 |
| 2023 | Koncernen | ||||
| Nyttjanderättstillgång (Miljoner kronor) | Lokaler | Fordon | IT-utrustning | Övrigt | Summa |
Avskrivningar | -19,2 | -0,3 | -0,3 | -14,3 | -34,1 |
Utgående balans 31 december 2023 | 198,4 | 0,2 | 0,2 | 68,2 | 267,0 |
| Leasingskulder | ||
| Koncernen | ||
Leasingskulder (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
Kortfristiga | 35,7 | 100,3 |
Långfristiga | 224,6 | 183,3 |
Leasingskulder som ingår i rapporten över finansiell ställning | 260,3 | 283,6 |
| Belopp redovisade i resultatet | ||
| Koncernen | ||
Resultateffekt (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
| Avskrivningar på | ||
nyttjanderättstillgångar | -36,7 | -34,1 |
Ränta på leasingskulder | -10,8 | -11,4 |
| Kostnader för korttidsleasing och/ | ||
eller leasar av lågt värde | -0,3 | -0,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||
2024 | Män | Kvinnor | Män | Kvinnor | ||
Sverige, uppdelat man/kvinna | 57 | 94 | 0 | 1 | ||
Totalt medelantal anställda | 151 | 1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||
2023 | Män | Kvinnor | Män | Kvinnor | ||
Sverige, uppdelat man/kvinna | 62 | 96 | 0 | 1 | ||
Totalt medelantal anställda | 158 | 1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | Män % | Kvinnor % | Män % | Kvinnor % |
Styrelse | 67 | 33 | 67 | 33 |
VD och övrig ledning | 50 | 50 | 0 | 100 |
Totalt | 58 | 42 | 57 | 43 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | Män % | Kvinnor % | Män % | Kvinnor % |
Styrelse | 67 | 33 | 67 | 33 |
VD och övrig ledning | 50 | 50 | 0 | 100 |
Totalt | 58 | 42 | 57 | 43 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Personalkostnader | ||||
(Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Löner | 75,3 | 77,1 | 2,7 | 2,4 |
Sociala kostnader | 24,6 | 24,6 | 0,9 | 0,8 |
Pensionskostnader - av- giftsbestämda planer | 6,1 | 6,4 | - | 0,2 |
Kostnader för aktierelate- rade ersättningar | - | - | - | - |
Sociala kostnader för akti- erelaterade ersättningar | - | - | - | - |
Totalt | 106,0 | 108,1 | 3,6 | 3,4 |
| Koncernen | |||
| Grundlön och rörlig ersättning | |||
(Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | |
VD och Ledande befattningshavare, 6 | (5) personer | 9,8 | 6,9 |
varav rörlig del | 2,2 | 1,0 |
| 2024 | ||||||
| Ersättningar och övriga förmåner | Rörlig | Övriga | Pensions- | Aktierätts- | ||
| Koncernen (Miljoner kronor) | Grundlön | ersättning | förmåner | kostnader | kostnader | Totalt |
Helena Karlinder-Östlundh, Verkställande direktör | 2,3 | 0,6 | - | 0,6 | - | 3,5 |
| Ledande befattningshavare (5 personer) | 5,3 | 1,6 | 0,3 | 1,1 | - | 8,3 |
| Totalt | 7,6 | 2,2 | 0,3 | 1,7 | - | 11,8 |
| 2023 | ||||||
| Ersättningar och övriga förmåner | Rörlig | Övriga | Pensions- | Aktierätts- | ||
| Koncernen (Miljoner kronor) | Grundlön | ersättning | förmåner | kostnader | kostnader | Totalt |
Ludvig Anderberg, d.v. Verkställande direktör | 1,1 | - | - | 0,2 | - | 1,3 |
| Helena Karlinder-Östlundh, Verkställande | ||||||
direktör | 2,2 | 0,4 | - | 0,5 | - | 3,1 |
Ledande befattningshavare (3 personer) | 2,6 | 0,6 | 0,1 | 0,6 | - | 3,9 |
| Totalt | 5,9 | 1,0 | 0,1 | 1,3 | - | 8,2 |
| Moderbolaget | ||||
Moderbolaget (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | ||
Styrelse och ledande befattningshavare, | 7 | (11) personer | 2,8 | 2,5 |
varav rörlig del | - | - | ||
Övriga anställda | - | - | ||
Summa löner och andra ersättningar | 2,8 | 2,5 |
| Grundlön | För styrel- | |||||||
| Koncernen och moderbolaget | styrelse | seuppdrag i | Rörlig | Övriga | Pensions- | A k tie rät t s- | ||
| (Miljoner kronor) | arvode | dotterbolag | ersättning | förmåner | kostnader | kostnader | Totalt | |
Ebba Ljungerud, Styrelsens ordförande | 0,6 | - | - | - | - | - | 0,6 | |
| Stefan Palm | 0,2 | - | - | - | - | - | 0,2 | |
Daniel Hörnqvist | 0,2 | - | - | - | - | - | 0,2 | |
Josephine Salenstedt | 0,2 | - | - | - | - | - | 0,2 | |
Lennart Sparud | 0,3 | - | - | - | - | - | 0,3 | |
| Axel Westphalen | 0,3 | - | - | - | - | - | 0,3 | |
| Ersättning från moderbolag | ||||||||
| Helena Karlinder-Östlundh, Verkställande | ||||||||
direktör | 1,0 | - | - | - | - | - | 1,0 | |
| Andra ledande befattningshavare | ||||||||
(5 personer) | - | - | - | - | - | - | ||
| Ersättning från dotterbolag | ||||||||
| Helena Karlinder-Östlundh, Verkställande | ||||||||
direktör | 1,3 | - | 0,6 | - | 0,6 | - | 2,5 | |
| Andra ledande befattningshavare | ||||||||
(5 personer) | 5,3 | - | 1,6 | 0,3 | 1,1 | - | 8,3 | |
Totalt | 9,4 | - | 2,2 | 0,3 | 1,7 | - | 13,6 |
| 2023 | |||||||
| Grundlön | För styrel- | ||||||
| Koncernen och moderbolaget | styrelse | seuppdrag i | Rörlig | Övriga | Pesions- | Aktierätts- | |
| (Miljoner kronor) | arvode | dotterbolag | ersättning | förmåner | kostnader | kostnader | Totalt |
| Mathias Pedersen, d.v Styrelsens | |||||||
ordförande | 0,3 | - | - | - | - | - | 0,3 |
Ebba Ljungerud, Styrelsens ordförande | 0,3 | - | - | - | - | - | 0,3 |
Stefan Palm | 0,2 | - | - | - | - | - | 0,2 |
Daniel Hörnqvist | 0,2 | - | - | - | - | - | 0,2 |
Josephine Salenstedt | 0,2 | - | - | - | - | - | 0,2 |
Maj-Louise Pizzeli | 0,1 | - | - | - | - | - | 0,1 |
Sandra Backlund | 0,1 | - | - | - | - | - | 0,1 |
Lennart Sparud | 0,1 | - | - | - | - | - | 0,1 |
Axel Westphalen | 0,1 | - | - | - | - | - | 0,1 |
| Ersättning från moderbolaget | |||||||
| Ludvig Anderberg, d.v | |||||||
Verkställande direktör | - | - | - | - | - | - | - |
Helena Karlinder-Östlundh, Verkställande direktör | 0,8 | - | - | - | - | - | 0,8 |
| Andra ledande befattningshavare | |||||||
(3 person) | - | - | - | - | - | - | - |
| Ersättning från dotterbolaget | |||||||
Ludvig Anderberg, d.v Verkställande direktör | 1,1 | - | - | 0,0 | 0,2 | - | 1,3 |
Helena Karlinder-Östlundh, Verkställande direktör | 1,4 | - | 0,4 | 0,0 | 0,5 | - | 2,3 |
| Andra ledande befattningshavare | |||||||
(3 person) | 2,6 | - | 0,6 | 0,1 | 0,6 | - | 3,9 |
| Totalt | 7,5 | - | 1,0 | 0,1 | 1,3 | - | 9,9 |
| Aktierelaterade ersättningar | ||||
| Ledande | ||||
| befattnings- | Nyckel- | |||
Utestående aktierätter/aktier* | Koncern-chef | havare | personer | Totalt |
Långsiktigt incitamentsprogram PSP-2022 | 0 | 0 | 8 300 | 8 300 |
Totalt utestående per den 31 december 2024 | 0 | 0 | 8 300 | 8 300 |
2024 | 2023 | |||
| Antal | Antal | |||
| aktier, aktierätter | Vägt | aktier, aktierätter | Vägt | |
| och optioner | inlösenpris | och optioner | inlösenpris | |
| Utestående aktierätter och optioner per den | ||||
1 januari | 8 300 | - | 24 900 | - |
Utställda aktierätter och optioner under året | - | - | - | - |
| Förverkade och inlösta aktierätter och optioner | ||||
under året | - | - | -16 600 | - |
Totalt utestående per den 31 december | 8 300 | - | 8 300 | - |
| Antal | Antal akti- | Utestående | |||||||
| Specifikation över | aktier, akti | erätter och | Inlösta | aktierätter och | |||||
| långsiktiga incita- | erätter eller | Antal | Maximalt | Inlösen- | optioner den | Tilldelade | Förverkade | under | optioner den |
| mentsprogram | optioner | deltagare | inlösenpris | period | 1 januari | under året | under året | året | 31 december |
| Total tilldelning | |||||||||
PSP 2022 | 24 900 | 1 | - | 2026 | 24 900 | 0 | -16 600 | 0 | 8 300 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Personalkostnader (Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Beviljade aktierätter och optioner | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Total kostnad redovisad som personalkostnader | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
(Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| KPMG | ||||
Revisionsuppdrag | 0,8 | 0,9 | 0,4 | 0,5 |
Revisionsnära tjänster | 0,1 | 0,2 | 0,1 | 0,2 |
Skatterådgivning | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
Övriga tjänster | 0,0 | 0,3 | 0,0 | 0,3 |
Totalt | 1,0 | 1,5 | 0,6 | 1,1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
(Miljoner kronor) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Resultat vid avyttring dotterbolag | - | 1,2 | - | - |
Avskrivningar av anläggningstillgångar | 15,8 | 14,4 | - | - |
Avskrivningar av nyttjanderättstillgångar | 36,7 | 34,1 | - | - |
Förändring övriga avsättningar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Incitamentsprogram | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Orealiserade valutakursdifferenser | - | -2,5 | 0,0 | 0,0 |
Övriga poster | 4,4 | 4,9 | 0,0 | 0,0 |
Totalt | 56,9 | 52,1 | 0,0 | 0,0 |
| Övriga tilläggsupplysningar | ||||
Under räkenskapsåret erhållna räntor | 5,7 | 3,1 | - | - |
Under räkenskapsåret betalda räntor | -17,3 | -17,4 | -0,6 | -0,3 |
Totalt | -11,6 | -14,3 | -0,6 | -0,3 |
| Koncernen | ||
(Miljoner kronor) | 2024 | 2023 |
Kostnader för sålda varor | -512,9 | -552,9 |
Lagerhanterings- och distributions- kostnader | -142,9 | -171,3 |
Personalkostnader | -81,0 | -83,1 |
Avskrivningar | -52,5 | -48,5 |
Övriga kostnader | -212,3 | -194,8 |
Summa kostnader | -1 001,6 | -1 050,6 |
| Resultat per aktier före och | Koncernen | |
| efter utspädning (Kronor) | 2024 | 2023 |
Resultat per aktie, koncernen totalt | 2,78 | -0,06 |
| Resultat per aktie koncernen | Koncernen | |
| totalt före och efter utspädning | 2024 | 2023 |
| Årets resultat hänförligt till | ||
| moderbolagets aktieägare | ||
(Miljoner kronor) | 83,4 | -1,5 |
Vägt genomsnittligt antal aktier | 29 972 946 | 26 129 478 |
Resultat per aktie totalt kronor | 2,78 | -0,06 |