Årsredovisning  
2023  
Innehåll  
Tractionssubstansvärde.......................................................................2  
Förvaltningsberättelse...........................................................................3  
Bolagsstyrningsrapport........................................................................6  
Räkenskaper koncernen.....................................................................11  
Räkenskaper moderbolaget..............................................................14  
Noter till de finansiella rapporterna................................................17  
Definitioner............................................................................................38  
Underskrifter.........................................................................................39  
Revisionsberättelse..............................................................................40  
 
Tractions substansvärde  
Antal  
aktier  
tusental  
Kurs kr  
per aktie  
Andel av  
kapital  
Andel av  
Markn.  
Andel av  
total  
Innehav  
Kr / aktie  
röster värde Mkr  
Aktiva noterade innehav  
BE Group  
Drillcon  
Driver Group Plc  
Hifab Group  
Nilörngruppen  
OEM International  
Portmeirion Plc1  
Softronic  
6%  
4%  
1%  
2%  
5%  
10%  
2%  
6%  
16  
10  
3
3 260  
24 000  
14 388  
32 789  
3 000  
3 816  
1 585  
11 589  
71,25  
6,30  
3,60  
2,70  
60,0  
105,40  
37,26  
19,82  
25%  
54%  
27%  
54%  
26%  
3%  
25%  
54%  
27%  
55%  
58%  
10%  
11%  
21%  
232  
151  
52  
6
89  
12  
27  
4
180  
402  
59  
230  
1 395  
11%  
22%  
16  
Summa  
36%  
94  
Onoterade innehav  
Onoterade innehav  
Fordringar onoterade innehav  
Summa  
6%  
1%  
16  
4
242  
57  
299  
8%  
20  
Summa aktiva och onoterade innehav  
1 693  
43%  
114  
Finansiella placeringar och likvida medel  
Övriga noterade aktier2  
Räntebärande placeringar3  
Likvida medel  
22%  
27%  
8%  
59  
71  
21  
873  
1 053  
306  
Summa  
2 231  
57%  
151  
TOTALT  
3 925  
100%  
265  
1Sedan den 20 november 2023 är Portmeirion Plc omklassificerat från Övriga noterade aktier till Aktiva noterade innehav då  
ägandet passerade 10% av röstetalet. Ägandet ökade från knappt 10% till 11,3%.  
2Övriga noterade aktier där ägandet överstiger fem procent är Duroc (8%) och PION Group (6%).  
3Inklusive räntebärande placeringar med löptid kortare än 1 år om 574 Mkr samt övriga nettotillgångar/skulder om -2,1 Mkr  
2
 
Förvaltningsberättelse  
Styrelsen och verkställande direktören för AB Traction (publ), org nr 556029-8654, avger härmed årsredovisning
och koncernredovisning för räkenskapsåret 2023. För ytterligare beskrivning av Traction och dess verksamhet  
hänvisas till årsberättelsen som kan beställas eller laddas ner från Tractions webbsida traction.se  
Verksamhet  
Traction är ett börsnoterat investmentbolag med aktiva ägarintressen i noterade mindre- och medelstora företag.
Traction bedriver också en investeringsverksamhet i syfte att uppnå en god avkastning på bolagets kapital genom  
placeringar i huvudsakligen andra noterade företag och räntebärande tillgångar.  
Tractions roll som ägare bygger på ett aktivt och långsiktigt engagemang i nära samarbete med andra aktiva  
delägare, entreprenörer och företagsledningar. Traction har inget fokus på enskilda branscher utan bedriver ett  
utvecklings- och förändringsarbete som är applicerbart i samtliga företag som ämnar prioritera affärsmässighet,  
långsiktighet och sunt företagande. Tractions aktie handlas på NASDAQ Stockholm (Mid Cap-listan).  
Året i sammandrag  
Resultatet efter skatt uppgick till270 (-378) Mkr, vilket fördelar sig på:  
o
o
o
Aktiva noterade innehav140 (-357) Mkr  
Onoterade innehav -21 (-27) Mkr  
Finansiella placeringar 164 (21) Mkr  
Resultat per aktie uppgick till 18,24 (-25,54)kr  
Erhållna utdelningar uppgick till127 (123) Mkr  
Substansvärdet per aktie uppgick till265 (256) kr/aktie  
Substansvärdet per aktie ökade med 7% (-9%)justerat för lämnad utdelning  
Avkastningen på aktiva noterade innehav uppgick till cirka 10% (-21%)  
Avkastningen på övriga noterade aktier uppgick till cirka 13% (1%)  
Räntebärande placeringar med en löptid överstigande 12 månader uppgick till479 Mkr  
Likvida medel och räntebärande placeringar med en löptid understigande12 månader uppgick till880 Mkr  
Aktier i OEM International avyttrades för knappt 63 Mkr och i Driver Group Plc förvärvades aktier för drygt 13 Mkr  
Aktier i Portmeirion Plc förvärvades för drygt 20 Mkr varefter ägandet uppgår till drygt 11% och därmed  
omklassificeradestillaktivt innehav då ägandet passerade 10 procent av rösterna  
Ankarsrum Kitchen expanderade med helägda dotterbolag i USA och Tyskland  
Starkt resultat i Softronic, Hifab, OEM International och Drillcon  
Sammanfattning av 2023  
Resultatet efter skatt uppgick till 270 (-378) Mkr, vilket inkluderar värdeförändringar om 93 (-529) Mkr och  
erhållna utdelningar om 127 (123) Mkr. Finansiella intäkter uppgick till 64 (43) Mkr. Substansvärdet ökade under  
perioden med 7 (-9) procent justerat för lämnad utdelning om 130 Mkr. Avkastningen på de aktiva noterade  
innehaven uppgick till cirka 10 (-21) procent och avkastningen för de finansiella aktieplaceringarna var cirka 13  
(1) procent. Under samma period avkastade Stockholmsbörsen inklusive utdelningar 19 (-20) procent.  
Aktiva noterade innehav  
Aktiva noterade innehav påverkade resultatet med 140 (-357) Mkr, motsvarande en avkastning om cirka 10  
procent. Värdeförändringar uppgick till 65 (-434) Mkr och utdelningar till 75 (77) Mkr.  
Resultatet för de noterade aktiva innehaven utgörs av BE Group 8 (-129) Mkr, OEM International 150 (-76) Mkr,  
Softronic -8 (-72) Mkr, Drillcon 24 (-69) Mkr, Driver Group 8 (-31) Mkr, Nilörngruppen -57 (20) Mkr och Hifab  
Group -8 (-1) Mkr.  
Under året avyttrade Traction aktier i OEM International för knappt 63 Mkr. I Driver Group Plc förvärvades  
aktier för drygt 13 Mkr varpå ägandet vid årets utgång uppgick till drygt 27 procent. I Portmeirion Plc  
förvärvades aktier för drygt 20 Mkr varpå ägandet vid årets utgång uppgick till drygt 11 procent (8 procent).  
3
 
Onoterade innehav  
Onoterade innehav påverkade resultatet med -21 (-27) Mkr, varav värdeförändringar uppgick till -39 (-42) Mkr  
och utdelningar 15 (12) Mkr.  
Finansiella placeringar  
Övriga noterade innehav bidrog med 164 (21) Mkr, fördelat på aktier 89 (4) Mkr och räntebärande placeringar 75  
(17) Mkr. Värdeförändringar på övriga noterade aktier uppgick till 52 (-30) Mkr och utdelningar till 37 (34) Mkr.  
Värdeförändringar på räntebärande placeringar uppgick till 14 (-25) Mkr och ränteintäkter till 61 (42) Mkr. Av  
värdeförändringen svarar konvertibler för 1 (2) Mkr.  
Likviditet  
Tractions likvida medel uppgick per den 31 december till 306 (186) Mkr. Räntebärande placeringar uppgick till 1  
055 (1 175) Mkr, varav 574 (606) Mkr utgörs av placeringar i certifikat och liknande instrument med löptid kortare  
än ett år och 481 (569) Mkr i företagsobligationer och liknande instrument. Innehav i övriga noterade aktier  
uppgick till 873 (794) Mkr. Finansiella aktieplaceringar överstigande 50 Mkr utgörs av Swedbank (74 Mkr),  
Wallenius Wilhelmsen (71 Mkr), Subsea 7 (63 Mkr), SHB A (58 Mkr) och Nordea (55 Mkr).  
Eget kapital/Substansvärde  
Eget kapital uppgick per den 31 december till 3 925 (3 785) Mkr motsvarande 265 (256) kr per aktie. Antal aktier  
per 31 december uppgick till 16 000 000 varav 1 800 000 av serie A. Exklusive återköpta aktier (1 210 153 st.  
motsvarande 8 procent), uppgick antalet till 14 789 847 varav 1 800 000 av serie A.  
Moderbolaget  
AB Tractions resultat för 2023 uppgick till 288 (-261) Mkr. Likvida medel uppgick till 222 (138) Mkr exklusive  
placeringar i certifikat och andra räntebärande placeringar med löptid understigande ett år om 486 (606) Mkr.  
Moderbolaget har inga externa lån.  
Händelser efter rapportperiodens utgång  
Styrelsen föreslår en utdelning om 10,45 (8,80) kr/aktie, totalt 155 (130) Mkr  
Värdeförändringar på noterade aktieinnehav uppgår under 2024 t.o.m den 8 februari till -24 Mkr, varav  
aktiva noterade innehav -32 Mkr  
Flerårsöversikt koncernen  
Mkr  
2023  
270  
3 925  
265  
18,24  
242  
2022  
-378  
3 785  
256  
-25,54  
211  
-9  
8,80  
4,2  
2021  
1 344  
4 235  
286  
90,85  
277  
47  
4,85  
1,8  
2020  
-19  
2 920  
197  
-1,25  
187  
-1  
2019  
416  
3 001  
203  
28  
195  
16  
4,20  
2,2  
Årets resultat, Mkr  
Substansvärde, Mkr  
Substansvärde per aktie, kr  
Resultat per aktie, kr  
Börskurs vid periodens slut, kr  
Substansvärdeförändring per aktie, %  
Utdelning per aktie, kr1  
Direktavkastning, %  
7
10,45  
4,3  
2,00  
1,1  
1 Utdelningen för 2023 avser styrelsens förslag.  
För definitioner, se sid 38.  
4
 
Hållbarhet i Tractions aktiva innehav  
Traction är ett investmentföretag med ägarintressen i ett flertal företag inom olika branscher, varierande  
utvecklingsskede och geografiskt fokus. Tractions möjligheter att påverka utvecklingen i innehaven varierar  
beroende på ägarandel och andra delägares villighet att följa Tractions synsätt, men Tractions medarbetare  
liksom styrelseledamöterna i projektföretagen förväntas alltid tillse så att ledningarna i företagen lägger stor vikt i  
det löpande hållbarhetsarbetet som måste anpassas utifrån respektive företags situation och lokala  
förutsättningar.  
Tractions utvecklingsmodell baseras på att respektive bolagsledning och styrelse tar fullt ansvar för att  
respektive företag följer rådande lagar och regler och alltid agerar på ett etiskt och affärsmässigt sunt sätt. Detta  
innebär att Traction förväntar sig att man aldrig tolererar brott mot mänskliga rättigheter, utpressning,  
korruption, barn- och tvångsarbete, diskriminering etc. Traction förväntar sig vidare att man analyserar risker  
och formulerar mål och har ändamålsenliga processer på plats för att hantera och följa upp hållbarhetsrelaterade  
risker.  
Praktiskt taget innebär varje mänsklig aktivitet och företagande någon slags belastning på miljön. En hållbar  
verksamhet, enligt Traction, ser till att minimera och avväga miljöbelastningen mot den nyttighet verksamheten  
tillför.  
Traction undviker att engagera sig i företag som enligt Traction inte tillför någon egentlig nytta för sin kund  
eller samhället i stort utan istället mest bidrar till tragedier i form av beroende, fattigdom, dödsfall eller annat  
onödigt lidande. Exempel på detta är företag som sysslar med sprit, droger, tobak och spelbolag där syftet är att  
införliva kunden i ett spelberoende där kunden spelar bort sina besparingar. Kreditgivningsföretag vars existens  
baseras på kunders desperata behov av likviditet passar heller inte in i Tractions investeringskriterier. Traction  
undviker även engagemang i företag som utvecklar och säljer krigsmateriel även om sådana företag dessvärre  
behövs för att säkerställa fria öppna samhällen.  
Traction behöver enligt rådande regelverk inte upprätta någon lagstadgad hållbarhetsredovisning.  
Risker och osäkerhetsfaktorer  
Nedan följer en kortfattad beskrivning av de mest väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorerna för såväl koncernen  
som moderbolaget. I not 16 beskrivs Tractions tillämpade principer för finansiell riskhantering.  
Affärsmässiga risker  
Affärsmässiga risker är till exempel att ha en hög exponering i en viss bransch eller ett enskilt innehav. Den  
totala portföljens risker begränsas av att den består av ett flertal investeringar i olika branscher, där OEM  
International (10%), BE Group (6%), Softronic (6%) och Nilörngruppen (5%) är Tractions största innehav. Av  
Tractions substansvärde om 3 925 (3 785) Mkr utgör aktiva noterade innehav 36 procent, onoterade innehav  
inkl. lånefordringar 8 procent, likvida medel inklusive placeringar i certifikat och liknande instrument med  
löptid kortare än ett år 22 procent och övriga finansiella tillgångar 35 procent.  
Finansiella risker  
De huvudsakliga finansiella riskerna som Tractionkoncernen är exponerad mot är prisrisker, det vill säga risken  
för värdeförändring  
i
ett finansiellt instrument på grund av förändringar  
i
antingen aktiekurser,  
obligationskurser, valutakurser eller räntor. Merparten av aktierisken finns i AB Tractions aktieportfölj och  
helägda dotterbolag som äger större innehav i noterade projektbolag. Traction värderar sina noterade innehav  
till aktuellt marknadspris vilket inte återspeglar det långsiktigt korrekta värdet i företag där Traction äger en  
större ägarandel. Värdet på dessa större ägarandelar materialiseras först vid en försäljning och då visar det sig  
om innehavet säljs till en överkurs eller rabatteras jämfört med rådande noterad kurs. Aktuellt marknadspris är  
dock, enligt Traction, den mest rimliga metoden att löpande värdera de noterade innehaven. Det är också en  
risk att värderingen av onoterade innehav, vilket görs av Traction och beskrivs i not 17, varierar från det värde  
som erhålls vid en extern försäljning. Ränterisken finns huvudsakligen i obligationsportföljen. Andra risker som  
uppstår i den finansiella verksamheten är likviditets-, finansierings-, valuta- och kreditrisker samt operationella  
5
 
risker. Dessa risker följs kontinuerligt upp av organisationen.  
Övriga risker  
Det finns även risker med att externa regelverk och lagar, avtalsrelaterade åtaganden samt företagsinterna regler  
inte följs, samt risker med IT-säkerhet. Andra operativa risker och osäkerheter är att styrelse, ledning eller  
nyckelpersoner fattar felaktiga beslut vilket kan påverka bolaget negativt. Därtill finns ett beroende av enskilda  
nyckelpersoner i flera av Tractions innehav, liksom i Tractions centrala organisation.  
Osäkerhetsfaktorer  
Rysslands invasion i Ukraina den 24 februari 2022 är en historisk händelse som innebär en väsentligt förhöjd och  
långvarig osäkerhet efter en lång period av fred och geopolitisk stabilitet i Europa. Risken för krig i Sverige och  
andra länder i Europa är förhöjd och kommer sannolikt så vara under överskådlig framtid. De generella  
osäkerhetsfaktorer som påverkar verksamheten och bland annat gör bedömningar om den framtida  
utvecklingen osäker är framförallt hur valuta- och aktiekurser, prisläget för onoterade innehav samt hur olika  
branscher utvecklar sig.  
Bolagsstyrningsrapport  
AB Traction är ett svenskt publikt aktiebolag, vars aktier av serie B är noterade på NASDAQ Stockholm.  
Traction och Tractionkoncernen följer den svenska aktiebolagslagen, regelverket för emittenter vid NASDAQ  
Stockholm, övriga tillämpliga lagar och förordningar samt tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”).  
Till grund för bolagets styrning ligger också den av bolagsstämman fastställda bolagsordningen. Tractions  
bolagsordning finns tillgänglig på Tractions webbplats, traction.se, där det även finns information om Tractions  
verksamhet, affärsfilosofi, strategi, beskrivning av aktiva innehav, organisation, ägarpolicy, finansiella rapporter  
mm. Denna bolagsstyrningsrapport för 2023 har granskats av bolagets externa revisorer.  
Bolagsstämma  
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ. Här beslutar aktieägarna i Traction i centrala frågor, såsom  
fastställelse av resultat- och balansräkningar, utdelning till aktieägarna, styrelsens sammansättning,  
ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande direktören, ändringar i bolagsordningen, val av revisor  
och principer för ersättningar till bolagsledningen. Bolagsstämman ska förberedas och genomföras på ett sådant  
sätt att förutsättningar skapas för aktieägarna att utöva sina rättigheter på ett aktivt och välinformerat sätt.  
Aktieägare som är införda i aktieboken på avstämningsdagen och som anmäler sitt deltagande i stämman har  
rätt att närvara och rösta vid stämman, antingen personligen eller via ombud med fullmakt. Varje aktieägare har  
rätt att få ett ärende behandlat av årsstämman.  
Uppgift om tid och ort för årsstämma lämnas på Tractions webbplats senast i samband med tredje  
kvartalsrapporten. Där finns också upplysningar om hur aktieägarna ska förfara för att få ett ärende behandlat  
av stämman i enlighet med ABL 7:16. Vid stämman ska verkställande direktören, bolagets revisor,  
styrelseordföranden samt så många av styrelseledamöterna närvara så att styrelsen är beslutsför, om möjligt  
samtliga styrelseledamöter.  
Valberedning  
Tractions årsstämma har beslutat att Traction inte ska ha någon valberedning, vilket är ett avsteg från Koden.  
Anledningen till detta är att ägarbilden är tydlig i och med att medlemmar i familjen Stillström äger en majoritet  
av rösterna och att det därtill saknas andra ägare med en betydande ägarandel. Aktieägare är dock alltid  
välkomna att komma med synpunkter och/eller förslag på styrelsens sammansättning till styrelsens ordförande  
Bengt Stillström. Bengt Stillström är inkl. maka kapitalmässigt största ägare i Traction.  
Tractionaktien  
Vid årsstämman får varje röstberättigad rösta för fulla antalet av honom eller henne ägda och företrädda aktier  
utan begränsning i rösträtten. Aktie av serie A berättigar till 10 röster på årsstämma och aktie av serie B  
berättigar till en röst. Styrelsen har erhållit ett bemyndigande att intill nästa årsstämma förvärva högst så stort  
6
 
antal aktier som motsvaras av en tiondel av samtliga aktier i bolaget.  
Det totala antalet återköpta aktier uppgick per den 31 december 2023 till 1 210 153, vilket motsvarar 7,6 procent  
av antalet utgivna aktier i bolaget. Under 2023 har inga återköp skett. Nedan, tabell. 1, visar Tractions största  
aktieägare per 2023-12-31. Andel röster och kapital baseras på antalet utestående aktier, totalt 14 789 847 varav  
1 800 000 av serie A. Antalet aktieägare i Traction ökade under 2023 till 4 818 (4 752).  
Tabell. 1  
Andel  
Kapital  
Andel  
Röster  
31/12/2023  
A-aktier  
B-aktier  
Totalt  
Ann Stillström  
165 000  
165 000  
2 727 000  
2 724 450  
1 677 150  
1 225 000  
1 583 100  
1 556 700  
102 900  
90 000  
2 892 000  
2 889 450  
2 772 150  
1 600 000  
1 583 100  
1 556 700  
102 900  
90 000  
19,6%  
19,5%  
18,7%  
10,8%  
10,7%  
10,5%  
0,7%  
14,1%  
14,1%  
40,7%  
16,1%  
5,1%  
5,0%  
0,3%  
0,3%  
0,3%  
0,2%  
0,2%  
3,5%  
Bengt Stillström  
Petter Stillström inkl. bolag  
Niveau Holding AB inkl. dotterbolag¹  
Hanna Kusterer  
1 095 000  
375 000  
David Stillström  
N.G.L Förvaltnings AB  
Esilentio AB  
0,6%  
Handelsbanken Fonder AB  
SEB Fonder  
83 017  
83 017  
0,6%  
73 184  
73 184  
0,5%  
Försäkringsaktiebolaget Avanza Pension  
Övriga  
62 980  
62 980  
0,4%  
1 084 366  
1 084 366  
7,3%  
Summa  
1 800 000  
12 989 847  
14 789 847  
100,0%  
100,0%  
¹ Ägs av medlemmar av familjen Stillström.  
Styrelsen  
Vid årsstämman 2023 omvaldes Bengt Stillström, Petter Stillström, Henrik Lange och Jonas Olavi till  
styrelseledamöter. Bengt Stillström utsågs till styrelsens ordförande.  
Bengt Stillström, född 1943, civilingenjör och Master of Management. Styrelsens ordförande. Grundade Traction  
1974. VD under perioden 1974-2001. Ledamot i styrelsen för Profilgruppen och Ringvägen Venture AB.  
Styrelseledamot sedan 1974. Aktieinnehav inkl. maka: 330 000 A-aktier, 5 451 450 B-aktier.  
Henrik Lange, född 1961, civilekonom. Rådgivare samt styrelseledamot  
i
Alfa Laval, Trelleborg,  
Dunkerstiftelserna, BDR Thermea Group, Velux A/S och Tysk-Svenska Handelskammaren. Styrelseledamot  
sedan 2020. Aktieinnehav: 0 aktier.  
Jonas Olavi, född 1967, fil.mag.  
i
nationalekonomi. Allokeringschef och fondförvaltare Alpcot AB.  
Styrelseledamot i Nordic Asia Investment Group och Rydgruppen Sverige AB. Börskrönikör i tidningen  
Aktiespararen. Styrelseledamot sedan 2020. Aktieinnehav: 0 aktier.  
Petter Stillström, född 1972, ekonomie magister, VD sedan 2001 och styrelseledamot sedan 1997. Ordförande i  
styrelserna för Ankarsrum Kitchen, Nilörngruppen, OEM International och Softronic, samt ledamot i BE Group  
och Hifab. Därtill ledamot i koncernbolag i Traction och privata ägarbolag. Aktieinnehav inkl. helägt bolag och  
närstående: 1 095 000 A-aktier, 1 677 150 B-aktier samt delägare i Niveau Holding AB.  
Styrelsen har det övergripande ansvaret för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter.  
Styrelsen beslutar om koncernens övergripande mål, strategier, förvärv, avyttringar och investeringar samt  
fastställer den finansiella rapporteringen och fattar beslut rörande koncernens finansiella struktur. Styrelsen är  
ansvarig för att det finns en tillfredsställande kontroll av bolagets efterlevnad av lagar och andra regler samt att  
bolagets informationsgivning är öppen, korrekt, relevant och tillförlitlig.  
7
 
Styrelsens arbetsordning och instruktioner om arbetsfördelningen mellan styrelse och VD utvärderas,  
uppdateras och fastställs årligen. Tractions styrelse har inte inom sig inrättat några utskott, utan svarar i sin  
helhet för alla styrelsefrågor. Styrelsen utvärderar årligen styrelsens arbetsformer och effektivitet. Minst en gång  
per år utvärderar styrelsen särskilt verkställande direktörens arbete. När denna fråga behandlas deltar ingen  
från bolagets ledning. En gång per år initierar styrelseordföranden en utvärdering av styrelsens arbete.  
Styrelsen har normalt fem ordinarie sammanträden per år. De ordinarie sammanträdena äger rum i samband  
med avgivande av delårs- eller helårsbokslut samt ett separat strategimöte. Inför varje möte skickas förslag till  
dagordning, inklusive dokumentation, ut till samtliga styrelseledamöter. Under 2023 hölls fyra ordinarie  
sammanträden samt ett konstituerande möte i samband med årsstämman. På samtliga ordinarie sammanträden  
behandlades strategiska frågor, bolagets och koncernens finansiella ställning och utveckling, den ekonomiska  
rapporteringen och interna kontrollen, personal- och organisationsfrågor, legala frågor samt utvecklingen på  
finansmarknaden. Vid ett av mötena närvarade bolagets revisor varvid revisionsrapporten presenterades. Vid  
ett möte utvärderades verkställande direktörens arbete, vid ett möte utvärderade styrelsen sitt eget arbete.  
Under 2023 har samtliga beslut varit enhälliga. Utöver formella styrelsemöten sker löpande mailkorrespondens  
inom styrelsen.  
2023  
Närvaro  
Oberoende  
I förhållande I förhållande  
Arvode  
2023  
Ordinarie  
styrelsemöten styrelsemöten  
Konstituerande  
Ledamot  
Invald  
till bolag och  
ledning  
till större  
aktieägare  
Bengt Stillström (ordf)  
Henrik Lange  
1974  
2020  
2020  
1997  
-
5/5  
5/5  
5/5  
5/5  
1/1  
1/1  
1/1  
1/1  
nej  
ja  
nej  
ja  
140 000  
140 000  
-¹  
Jonas Olavi  
ja  
ja  
Petter Stillström  
nej  
nej  
¹ VD uppbär lön vilket framgår i not 7.  
Verkställande direktören  
Verkställande direktören ansvarar för den löpande förvaltningen och kontrollen av koncernens verksamhet. I  
det ingår att verkställa koncernens övergripande strategi, affärsstyrning, att kontrollera och sammanställa den  
ekonomiska rapporteringen, fördela finansiella resurser samt ansvara för finansiering och riskhantering.  
Styrelsens arbetsordning reglerar arbetsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören. Styrelsen  
utvärderar verkställande direktörens arbete en gång per år.  
Ersättningar  
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare innebär att det tillämpas rimliga anställningsvillkor.  
Utöver fast lön kan befattningshavare även erhålla rörlig lön. Inför 2024 föreslås inga principförändringar  
jämfört med vad som fastställdes för 2023. Avseende verkställande direktören, som under 2023 utgjorde  
bolagets enda ledande befattningshavare, saknas avtal om rätt till rörlig ersättning. Beslut om ersättning och  
andra anställningsvillkor avseende verkställande direktören fattas av styrelsen. Ersättning och andra  
anställningsvillkor för övriga befattningshavare förhandlas och avtalas med verkställande direktören.  
Revision  
Revisor väljs av bolagsstämman. Vid årsstämman 2023 valdes Mazars AB till revisor och med auktoriserade  
revisorn Martin Kraft som huvudansvarig. Revisorn granskar AB Tractions årsredovisning, koncernredovisning  
och bokföring samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning. Revisorns arvode fastställs av  
bolagsstämman. Vid årsstämman 2023 fastställdes att arvode till revisorn ska utgå enligt godkänd räkning.  
Revisionskommitté  
Styrelsen har prövat frågan om inrättande av särskild revisionskommitté, men beslutat att styrelsen i sin helhet  
ska hantera dessa frågor och således utgöra revisionskommitté. Revisorerna rapporterar sina iakttagelser från  
8
 
granskningen och sin bedömning av bolagets interna kontroll och tillämpning av redovisningsprinciper under  
ett styrelsemöte.  
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen  
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning för den interna  
kontrollen. I styrelsens arbetsordning och instruktioner för verkställande direktören säkerställs en tydlig roll-  
och ansvarsfördelning till gagn för en effektiv hantering av verksamhetens risker. Styrelsen fastställer årligen en  
finanspolicy som beskriver när VD ska föra upp väsentliga frågor för beslut i styrelsen. VD rapporterar  
regelbundet om väsentliga händelser och större värdeförändringar i aktieportföljen till styrelsen.  
Väsentliga riktlinjer av betydelse för den finansiella rapporteringen uppdateras och kommuniceras till berörda  
medarbetare i Tractionkoncernen löpande. I samband med avgivande av delårsrapporter avhandlas vid behov  
väsentliga värderingsfrågor med bolagets revisor. Traction har ingen separat internrevisionsfunktion. Styrelsen  
utvärderar årligen behovet av en sådan funktion och uppfattningen är att det inte finns något behov av en  
internrevisionsfunktion och att det inte är ekonomiskt försvarbart. Styrelsen utvärderar även årligen bolagets  
interna kontrollmiljö.  
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare  
Styrelsen föreslår att stämman fattar beslut om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare i huvudsak  
innebärande att det för bolagsledningen i centrala Traction tillämpas rimliga anställningsvillkor. Riktlinjerna för  
ersättning till ledande befattningshavare är oförändrade sedan föregående år. Utöver fast lön kan  
befattningshavare i centrala Traction även erhålla rörlig lön. Bonusavtalen har tak avseende maximal ersättning.  
Ömsesidig uppsägningstid om maximalt sex månader gäller mellan bolaget och ledande befattningshavare.  
Andra avtal om avgångsvederlag finns ej. Utöver ovan nämnda ömsesidiga uppsägningstid, finns det inga avtal  
mellan bolaget och styrelseledamöter eller anställda som föreskriver ersättningar om dessa säger upp sig, sägs  
upp utan skälig grund eller om deras anställning upphör som följd av ett uppköp avseende aktier i bolaget.  
Upplysning avseende Traction-aktien  
Totalt antal utestående A-aktier vid årets slut  
Totalt antal utestående B-aktier vid årets slut  
Totalt antal utestående aktier vid årets slut  
1 800 000  
12 989 847  
14 789 847  
Aktier av serie A berättigar till 10 röster och aktier av serie B till 1 röst. Röstmässigt största ägare i Traction är  
Petter Stillström som äger omkring 19 procent av kapitalet och 41 procent av rösterna samt är delägare i Niveau  
Holding AB. Det finns inga för bolaget kända avtal mellan aktieägare som kan medföra begränsningar i rätten  
att överföra aktierna. Bolagsordningen innehåller inga begränsningar avseende rösträtten, inte heller finns några  
avtal som innehåller klausuler om ägarförändringar.  
Det finns inga väsentliga avtal som bolaget är part i som får verkan eller ändras eller upphör att gälla om  
kontrollen över bolaget förändras som följd av ett uppköp.  
Innehav av egna aktier  
Tractions innehav av egna aktier uppgår till 1 210 153 av serie B, vilket motsvarar 7,6 procent av antalet aktier i  
bolaget och motsvarar ett kvotvärde om 0,4 Mkr. Genomsnittlig köpeskilling uppgår till 65 kr per aktie. Återköp  
av egna aktier sker i syfte att berika aktieägarna.  
Årsstämman 2023 gav styrelsen bemyndigande att återköpa egna aktier, dock får innehavet av egna aktier inte  
överstiga 10 procent av samtliga aktier i bolaget. Under 2023 (2022) skedde inga återköp. Styrelsen föreslår att  
bolagsstämman även 2024 bemyndigar styrelsen att fatta beslut att återköpa egna aktier.  
Transaktioner med närstående  
Inga transaktioner har skett med närstående förutom koncerninterna och vad som anges i not 21.  
9
 
Utdelning  
Styrelsen föreslår årsstämman en aktieutdelning om 10,45 (8,80) kronor per aktie totalt 154,6 (130,2) Mkr.
Utdelningen är, i enlighet med Tractions utdelningspolicy, dimensionerad på ett sådant sätt att ingen  
skattekostnad uppkommer  
i
moderbolaget för året. Eftersom moderbolaget har skattemässig  
investmentbolagsstatus utgör utdelningen en skattemässigt avdragsgill omkostnad.  
Utsikter för 2024  
Traction kommer fortsätta att prioritera utvecklingen av de befintliga innehaven där ett större fokus ska ligga på  
expansion genom förvärv och samgående med andra företag i syfte att skapa större och operationellt mer  
effektiva företag som kan åtnjuta högre värderingar i aktiemarknaden. Därutöver är ambitionen att hitta nya  
investeringar där det finns potential till omvärdering och förutsättningar till långsiktig tillväxt och lönsamhet.  
Nya investeringar kan avse såväl investeringar i övriga noterade aktier som större ägarandelar i huvudsakligen  
noterade företag. Därtill kan tilläggsinvesteringar och avyttringar ske bland de aktiva innehaven.  
Förslag till vinstdisposition  
Moderbolaget  
2023  
Kronor  
Till årsstämmans förfogande står:  
Balanserade vinstmedel från föregående år  
Årets resultat  
2 913 264 598  
287 470 332  
3 200 734 930  
Disponeras på följande sätt:  
Till aktieägarna utdelas 10,45 kr per aktie  
I ny räkning överföres  
154 553 901  
3 046 181 029  
3 200 734 930  
Summa  
Styrelsens yttrande angående föreslagen utdelning  
Tractions utdelningspolicy innebär att utdelningen anpassas till moderbolagets intäkter så att ingen  
skattekostnad uppstår i moderbolaget. Som framgår ovan uppgår föreslagen utdelning till 155 Mkr. Koncernens  
egna kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgår den 31 december 2023 till 3 925 Mkr och fritt eget  
kapital i moderbolaget var 3 201 Mkr. I fritt eget kapital ingår orealiserade värdeförändringar om 153 Mkr.  
Med hänsyn till ovanstående samt vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är det styrelsens bedömning  
att den föreslagna utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och  
risker ställer på storleken av bolagets och koncernens egna kapital liksom på bolagets och koncernens  
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.  
10  
 
Resultaträkning för koncernen  
Mkr  
Not  
2023  
2022  
RÖRELSENS INTÄKTER  
Erhållna utdelningar  
Värdeförändring värdepapper  
Finansiella intäkter / kostnader  
Övriga intäkter  
2, 17  
2, 17  
6
126,6
92,7
63,9
123,1
-529,2
42,8
1,2
1,2
Totala intäkter  
Rörelsens kostnader  
Resultat före skatt  
284,4
-10,8
273,6
-3,8
-362,1
-11,0
-373,1
-4,7
5, 7  
2
8
Skatt  
Årets resultat¹  
Resultat per aktie före och efter utspädning2 (kr)  
269,8
18,24
-377,8
-25,54
9
¹ Uppgiften om periodens resultat överensstämmer, i Tractions fall, med totalresultatet, varför någon separat rapport över totalresultat inte presenteras.  
2 Det finns inga instrument som kan leda till utspädningseffekter.  
Balansräkning för koncernen  
2023  
2022  
Mkr  
Not  
31-dec  
31-dec  
TILLGÅNGAR  
Aktiva noterade innehav  
Onoterade innehav  
Långfristiga fordringar  
12, 17  
11, 17  
13  
1 394,7
241,6
1 328,9
275,3
57,0
28,3
Summa anläggningstillgångar  
1 693,4
1 632,5
Övriga fordringar  
Finansiella placeringar  
Likvida medel  
13  
14  
6,8
1 927,7
305,7
4,1
1 969,4
186,4
Summa omsättningstillgångar  
SUMMA TILLGÅNGAR  
2 240,3
3 933,6
2 160,0
3 792,5
EGET KAPITAL  
15  
Aktiekapital  
Övrigt tillskjutet kapital  
Balanserade vinstmedel, inkl årets resultat  
5,3
1,1
5,3
1,1
3 918,3
3 924,7
3 778,6
3 785,0
Summa eget kapital  
SKULDER  
Övriga skulder  
8,9
8,9
7,5
7,5
Summa skulder  
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER  
3 933,6
3 792,5
11  
 
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen  
Balanserade  
Övrigt  
tillskjutet  
kapital  
vinstmedel  
inkl. årets  
resultat  
Mkr  
Aktiekapital  
5,3
Summa  
Ingående eget kapital 2022-01-01  
1,1
4 228,1
4 234,5
Årets resultat  
-377,8
-377,8
Årets resultat tillika totalresultat  
-377,8
-377,8
Transaktioner med ägarna  
Lämnad utdelning (4,85 kr per aktie)  
Återköp av egna aktier  
-71,7
-
-71,7
-
Summa transaktioner med ägarna  
Utgående eget kapital 2022-12-31  
Ingående eget kapital 2023-01-01  
-71,7
-71,7
5,3
5,3
1,1
1,1
3 778,6
3 778,6
3 785,0
3 785,0
Årets resultat  
269,8
269,8
Årets resultat tillika totalresultat  
269,8
269,8
Transaktioner med ägarna  
Lämnad utdelning (8,80 kr per aktie)  
Återköp av egna aktier  
-130,1
-
-130,1
-
Summa transaktioner med ägarna  
-130,1
-130,1
Utgående eget kapital 2023-12-31  
5,3
1,1
3 918,3
3 924,7
12  
 
Kassaflödesanalys för koncernen  
Mkr  
Not  
2023  
2022  
Den löpande verksamheten  
Koncernens resultat före skatt  
Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet  
Betald skatt  
273,6
-92,7
-1,2
-373,1
529,2
-1,2
18  
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
179,7
154,9
Förändring av rörelseskulder  
-5,1
1,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
174,6
155,9
Kassaflöde från investeringsverksamheten  
Köp av aktier i onoterade företag  
-4,9
-
-4,0
-
Försäljning av aktier i onoterade företag  
Köp av aktier i noterade företag  
-320,5
293,0
107,3
-229,5
192,3
-323,5
Försäljning av aktier i noterade företag  
Förändring övriga finansiella tillgångar  
Kassaflöde från investeringsverksamheten  
74,9
-364,6
Finansieringsverksamheten  
Lämnad utdelning  
-130,2
-
-71,7
-
Återköp av egna aktier  
Kassaflöde från finansieringsverksamheten  
-130,2
-71,7
Årets kassaflöde  
119,3
-280,5
Likvida medel vid årets början  
Likvida medel vid årets slut  
186,4
305,7
466,9
186,4
Tractions förvaltning sker i huvudsak i noterade och onoterade företag, vilka bruttoredovisas i ovanstående  
kassaflödesanalys. Därtill sker även köp och försäljningar av räntebärande placeringar för att förvalta bolagets likviditet.  
I kassaflödesanalysen har dessa köp och försäljningar nettoredovisats i posten "förändring av övriga finansiella  
tillgångar" eftersom de är kortsiktiga.  
13  
 
Resultaträkning för moderbolaget  
Mkr  
Not  
17  
17  
2023  
100,2  
152,5  
-1,3  
2022  
95,1  
-369,0  
-1,6  
Erhållna utdelningar  
Värdeförändringar  
Övriga externa kostnader  
5, 7  
Rörelseresultat  
251,4  
-275,5  
Övriga ränteintäkter/kostnader och liknande resultatposter  
6
8
36,2  
14,8  
Resultat efter finansiella poster  
Skatt  
287,5  
-
-260,7  
-
Årets resultat¹  
287,5  
-260,7  
¹ Uppgiften om periodens resultat överensstämmer, i Tractions fall, med totalresultatet, varför någon separat rapport över totalresultat inte presenteras.  
Balansräkning för moderbolaget  
,
2023  
2022  
Mkr  
Not  
31-dec  
31-dec  
TILLGÅNGAR  
Finansiella anläggningstillgångar  
Aktier i dotterföretag  
Aktier och andelar i noterade aktiva innehav  
10  
12, 17  
160,2  
1 165  
1 325,2  
160,2  
1 079,1  
1 239,3  
Summa anläggningstillgångar  
Omsättningstillgångar  
Fordringar på koncernföretag  
Finansiella placeringar  
Kassa och bank  
21  
14  
-
1 660,6  
221,8  
-
1 673,3  
137,8  
Summa omsättningstillgångar  
SUMMA TILLGÅNGAR  
1 882,4  
3 207,6  
1 811,1  
3 050,4  
EGET KAPITAL OCH SKULDER  
Eget kapital  
4, 15  
Aktiekapital  
Reservfond  
5,3  
1,1  
5,3  
1,1  
Summa bundet eget kapital  
Balanserad vinst  
Årets resultat  
6,4  
2 913,3  
287,5  
6,4  
3 304,2  
-260,7  
Summa fritt eget kapital  
Summa eget kapital  
3 200,8  
3 207,2  
3 043,5  
3 049,9  
SKULDER  
Kortfristiga skulder  
0,4  
0,5  
Summa kortfristiga skulder  
0,4  
0,5  
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER  
3 207,6  
3 050,4  
14  
 
Rapport över förändringar i eget kapital för moderbolaget  
Balanserade  
vinstmedel inkl.  
årets resultat  
Mkr  
Aktiekapital  
5,3  
Reservfond  
1,1  
Summa  
3 382,3  
Ingående eget kapital 2022-01-01  
3 375,9  
Årets resultat  
-260,7  
-260,7  
Årets resultat  
-260,7  
-260,7  
Transaktioner med ägarna  
Lämnad utdelning (4,85 kr per aktie)  
Återköp av egna aktier  
-71,7  
-
-71,7  
-
Summa transaktioner med ägarna  
-71,7  
-71,7  
Utgående eget kapital 2022-12-31  
Ingående eget kapital 2023-01-01  
5,3  
5,3  
1,1  
1,1  
3 043,5  
3 043,5  
3 049,9  
3 049,9  
Årets resultat  
287,5  
287,5  
Årets resultat  
287,5  
287,5  
Transaktioner med ägarna  
Lämnad utdelning (8,80 kr per aktie)  
Återköp av egna aktier  
-130,2  
-
-130,2  
-
Summa transaktioner med ägarna  
130,2  
-130,2  
Utgående eget kapital 2023-12-31  
5,3  
1,1  
3 200,8  
3 207,2  
15  
 
Kassaflödesanalys för moderbolaget  
Mkr  
Not  
2023  
2022  
Den löpande verksamheten  
Resultat före skatt  
287,5  
-152,5  
-
-260,7  
369,0  
-
Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet  
Betald skatt  
18  
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
135,0  
108,3  
Förändring av rörelseskulder  
-0,1  
0,1  
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
134,9  
108,4  
Kassaflöde från investeringsverksamheten  
Köp av aktier i noterade företag  
-320,5  
293,0  
106,8  
-217,5  
180,3  
-458,8  
Försäljning av aktier i noterade företag  
Förändring övriga finansiella tillgångar  
Kassaflöde från investeringsverksamheten  
79,3  
-496,0  
Finansieringsverksamheten  
Amortering från koncernbolag  
Utlåning till koncernbolag  
Lämnad utdelning  
-
248,2  
-61,1  
-71,7  
-
-
-130,2  
-
Återköp av egna aktier  
Kassaflöde från finansieringsverksamheten  
-130,2  
115,4  
Årets kassaflöde  
84,0  
-272,2  
Likvida medel vid årets början  
Likvida medel vid årets slut  
137,8  
221,8  
410,0  
137,8  
16  
 
Noter till de finansiella rapporterna  
Företagsinformation  
Årsredovisningen och koncernredovisningen för AB Traction för räkenskapsåret som slutar den 31 december 2023 har  
godkänts av styrelse och VD för publicering den 28 mars 2024 och kommer att föreläggas årsstämman den 2 maj 2024 för  
fastställande. Moderbolaget är ett svenskt aktiebolag (publ), med säte i Stockholm, Sverige.
Sidnummer  
Not 1.  
Not 2.  
Not 3.  
Not 4.  
Not 5.  
Not 6.  
Not 7.  
Not 8.  
Redovisningsprinciper  
Segmentsredovisning  
Ställda säkerheter  
Vinstdisposition  
Ersättning till revisorer  
Finansnetto  
Personal  
Skatt på årets resultat  
Resultat per aktie  
Aktier och andelar i dotterföretag  
Aktier och andelar i onoterade innehav  
Aktier och andelar i aktiva noterade innehav  
Övriga fordringar  
Finansiella placeringar  
Eget kapital  
Finansiell riskhantering  
Finansiella tillgångar och skulder  
Kassaflödesanalys  
Kritiska uppskattningar och bedömningar  
Upplysningar om moderbolaget  
Upplysningar om närstående  
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång  
18  
22  
22  
23  
23  
23  
24  
26  
27  
27  
28  
28  
29  
29  
30  
31  
32  
36  
36  
36  
37  
37  
Not 9.  
Not 10.  
Not 11.  
Not 12.  
Not 13.  
Not 14.  
Not 15.  
Not 16.  
Not 17.  
Not 18.  
Not 19.  
Not 20.  
Not 21.  
Not 22.  
17  
 
Not 1. Redovisningsprinciper  
Uttalande om överensstämmelse med tillämpade regelverk  
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International  
Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från International Reporting Interpretations Committee (IFRIC) såsom de  
antagits av EU. Vidare har av Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för  
koncerner tillämpats. Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under  
avsnittet moderbolagets redovisningsprinciper.  
Grunder för upprättandet av redovisningen  
Traction redovisar alla aktiva innehav, även projektföretag som är dotterföretag, till verkligt värde med värdeförändringen i resultatet.  
Dotterföretag som tillhandahåller investmentföretagsrelaterade tjänster konsolideras varvid tillgångar och skulder värderas till  
historiska anskaffningsvärden. Alla belopp anges, om inget annat anges, i miljoner svenska kronor (Mkr). Moderbolagets  
funktionella valuta är svenska kronor och moderbolagets och koncernens rapportvaluta är svenska kronor.  
Bedömningar och uppskattningar  
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver bedömningar och uppskattningar samt antaganden som påverkar  
tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Verkliga utfallet  
kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av  
uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs  
och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.  
Investmentföretag  
Tractions verksamhet utgörs av placering av bolagets kapital i syfte att generera avkastning i form av tillväxt i kapitalet och erhållande  
av utdelningar. Tractions roll som ägare bygger på aktivt och långsiktigt engagemang i nära samarbete med andra aktiva delägare,  
entreprenörer och företagsledningar. Alla placeringar utvärderas utifrån hur verkligt värde utvecklas och vilken avkastning som  
generaras på respektive investering. Sammantaget görs bedömningen att definitionen av "investmentföretag" i IFRS 10 träffar in på  
Traction och att Traction därför tillämpar de undantag från konsolidering av dotterföretag som föreskrivs. Dotterföretag redovisas  
istället som huvudregel till verkligt värde via resultatet. Undantag görs för centrala dotterföretag som tillhandahåller tjänster med  
koppling till investmentföretagets investeringsverksamhet. Sådana dotterföretag konsolideras på samma sätt som företag som inte är  
investmentföretag konsoliderar sina dotterföretag.  
Väsentliga tillämpade redovisningsprinciper  
De nedan angivna redovisningsprinciperna har, med de undantag som närmare beskrivs, tillämpats konsekvent på samtliga perioder  
som presenteras i koncernens finansiella rapporter.  
Grunder för konsolidering  
Dotterföretag  
Dotterföretag som konsolideras är verksamma inom konsultverksamhet, administration och förvaltning av värdepapper och står under  
bestämmande inflytande från AB Traction. Innehav i Tractions aktiva noterade innehav och onoterade projektföretag konsolideras inte  
utan värderas till verkligt värde  
i
enlighet med reglerna  
i
IFRS  
9
Finansiella instrument: Redovisning och värdering.  
I
koncernredovisningen redovisas villkorade köpeskillingar till verkligt värde med värdeförändringar över resultatet.  
Utländsk valuta  
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen.  
Fordringar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen.  
Valutadifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i resultaträkningen.  
Klassificeringar  
Anläggningstillgångar, långfristiga skulder och avsättningar består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller  
betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar (exklusive finansiella placeringar) och kortfristiga  
skulder består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen. Om  
avvikelse sker från denna princip redovisas detta i not till respektive balanspost.  
Intäktsredovisning  
Utdelning intäktsredovisas när rätten att erhålla betalning fastställts. Ränteintäkter redovisas enligt effektivräntemetoden.  
Reavinst/förlust vid avyttring av aktier redovisas på affärsdagen.  
18  
 
Leasing  
Koncernen innehar leasingavtal i form av lokalhyreskontrakt, men detta har ej redovisats som nyttjanderättstillgång respektive  
leasingskuld då dess belopp är oväsentligt i koncernens redovisning.  
Finansiella intäkter och kostnader  
Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas med tillämpning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den  
ränta som diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under ett finansiellt instruments förväntade löptid till den  
finansiella tillgångens eller skuldens redovisade nettovärde. Transaktionskostnader inklusive emissionskostnader kostnadsförs direkt då  
fordringar eller skulder värderas till verkligt värde via resultaträkningen och periodiseras över löptiden vid värdering till upplupet  
anskaffningsvärde.  
Finansiella instrument  
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på tillgångssidan aktier i noterade företag, aktier i onoterade företag,  
lånefordringar, kortfristiga placeringar, likvida medel samt derivat.  
Redovisning i och borttagande från balansräkningen  
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när bolaget blir part till instrumentets avtalsmässiga villkor. En  
finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över den.  
Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller  
på annat sätt utsläckts. Detsamma gäller del av finansiell skuld. En finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och redovisas med  
ett nettobelopp i balansräkningen endast när det föreligger legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger avsikt att reglera posterna  
med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera skulden.  
Klassificering och värdering  
Nedan redogöres för koncernens klassificering av finansiella instrument.  
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde  
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde är skuldinstrument som förvaltas med målet att realisera instrumentens  
kassaflöden genom att erhålla avtalsenliga kassaflöden som endast utgörs av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet.  
Försäljningar kan undantagsvis förekomma t.ex. till följd av störningar på kapital- och penningmarknad eller i nära anslutning till  
instrumentets förfallotidpunkt. Ett krav för att en finansiell tillgång ska kunna redovisas till upplupet anskaffningsvärde är att de  
avtalsenliga kassaflödena enbart utgörs av återbetalning på utestående fordran och ränta på utestående fordran. Upplupet  
anskaffningsvärde bestäms utifrån den effektivränta som beräknades vid anskaffningstidpunkten. Tillgångar i denna värderingskategori  
är föremål för reservering för förväntade kreditförluster. Kreditförluster inom Traction har historiskt varit begränsade.  
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen  
Till denna grupp hör finansiella placeringar och aktier, vilken även inkluderar dotterföretag som enligt regler för investmentföretag,  
värderas till verkligt värde. Tillgångarna förvaltas och resultatet utvärderas baserat på verkligt värde, i enlighet med dokumenterad  
risk/investeringsstrategi. Se not 17 för värdering av finansiella instrument.  
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen  
Denna kategori består av två undergrupper, dels finansiella skulder som utgör innehav för handelsändamål, dels finansiella skulder som  
vid första redovisningstillfället identifierats som tillhörig denna kategori (Fair Value Option). Förändringar i verkligt värde redovisas i  
resultaträkningen.  
19  
 
Säkringsredovisning  
Tractions räntebärande placeringar är i såväl SEK som i utländsk valuta och då huvudsakligen i Euro, USD och NOK men andra valutor  
kan förekomma. Säkring sker i normalfallet med valutaterminer. Investeringar i utländska aktier valutasäkras i normalfallet inte.  
Valutaterminer har värderats till verkligt värde med beaktande av aktuella valutakurser på bokslutsdagen. Vid värderingen har  
ränteskillnaden mellan valutorna inte beaktats då dess påverkan på värderingen är obetydlig eftersom valutaterminernas löptid i regel  
uppgår till maximalt 90 dagar. Säkringsredovisning tillämpas för att minska fluktuationer i resultaträkningen som följer av säkring av  
valutarisker. Säkring till verkligt värde innebär att värdeförändringar i säkringsinstrumenten redovisas i resultaträkningen samtidigt  
som resultatet från säkrad post.  
Andra finansiella skulder  
I denna kategori redovisas räntebärande och icke-räntebärande skulder som inte innehas i handelssyfte. Värderingen görs till upplupet  
anskaffningsvärde. Upplupet anskaffningsvärde bestäms utifrån den effektivränta som beräknades när skulden togs upp. Det innebär  
att över- och undervärden periodiseras över skuldens löptid. Leverantörsskulder värderas till anskaffningsvärde. Leverantörsskulder  
har kort förväntad löptid och värderas utan diskontering till nominellt belopp.  
Nedskrivningar  
Vid varje rapporttillfälle görs en bedömning om det föreligger någon indikation som tyder på att en icke-finansiell tillgång har minskat i  
värde. Om en indikation på värdenedgång finns beräknas tillgångens återvinningsvärde i enlighet med IAS 36. En nedskrivning belastar  
resultaträkningen.  
Beräkning av återvinningsvärdet  
Återvinningsvärdet på icke-finansiella tillgångar vilka redovisas till upplupet anskaffningsvärde beräknas som nuvärdet av framtida  
kassaflöden diskonterade med den effektiva ränta som gällde då tillgången redovisas för första gången. Tillgångar med kort löptid  
diskonteras inte. Återvinningsvärdet på övriga tillgångar är det högsta av verkligt värde med avdrag för försäljningskostnader och  
nyttjandevärdet. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri  
ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången.  
Återföring av nedskrivningar  
Nedskrivningar på andra tillgångar återförs om en senare ökning indikerats efter det att nedskrivningen gjordes. En nedskrivning  
återförs endast till den utsträckning tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redovisade värde som tillgången  
skulle ha haft om någon nedskrivning inte hade gjorts, med beaktande av de avskrivningar som då skulle ha gjorts.  
Skatter  
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Temporära skillnader hänförliga till andelar i dotter- och intresseföretag  
som inte förväntas bli återförda inom överskådlig framtid beaktas inte. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser  
och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen. Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla  
temporära skillnader och underskott redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Moderbolaget  
beskattas enligt reglerna för investmentbolag. Se vidare under rubriken Moderbolaget.  
Materiella anläggningstillgångar/avskrivningar  
Anläggningarna redovisas till anskaffningskostnad med avdrag för planmässig ackumulerad avskrivning baserad på en bedömning av  
tillgångarnas nyttjandeperiod och eventuell nedskrivning. Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod samt avskrivningsmetoden  
omprövas årligen och justeras vid behov.  
Avskrivningar enligt plan har gjorts enligt följande:  
Inventarier, verktyg och installationer  
20%  
Aktiekapital  
Innehav av egna aktier redovisas som minskning av det egna kapitalet. Förvärv av egna aktier redovisas som en avdragspost från eget  
kapital. Likvid för avyttring av egna aktier redovisas som en ökning av eget kapital. Eventuella transaktionskostnader redovisas direkt  
mot eget kapital.  
Avsättningar  
Avsättningar görs med det belopp som är den bästa uppskattningen av det som krävs för att reglera den befintliga förpliktelsen på  
balansdagen. Där effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering av det förväntade  
framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och, om det är  
tillämpligt, de risker som är förknippade med skulden.  
Ersättning till anställda  
Kortfristiga ersättningar  
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls. En  
avsättning redovisas för den förväntade kostnaden för bonusbetalningar när koncernen har en gällande förpliktelse att göra sådana  
20  
 
betalningar till följd av att tjänster erhållits från anställda och förpliktelsen kan beräknas tillförlitligt.  
Avgiftsbestämda planer  
Förpliktelser avseende avgifter för avgiftsbestämda planer redovisas som kostnad i resultaträkningen när de uppstår. Koncernens  
anställda tjänstemän har en avgiftsbestämd pensionsplan, vilken regleras med försäkringspremier.  
Upplysningar om segment  
Tractions investeringar motsvaras av olika finansiella tillgångskategorier. Traction delar upp sina intäkter i tre typer (se not 2), men  
dessa områden följs ej vad gäller resultatnivåer eller andra nyckeltal. Ledningens uppföljning av verksamheten grundar sig på  
bedömning av verksamheten totalt och Traction redovisar därför endast ett segment.  
Kassaflödesanalysen  
Kassaflödesanalysen har upprättats enligt IAS 7 varvid den indirekta metoden använts. Det innebär att kassaflödet har justerats för  
transaktioner som inte medfört in- eller utbetalningar under perioden. Tractions förvaltning sker i huvudsak i noterade och onoterade  
företag, vilka bruttoredovisas i kassaflödesanalyserna. Därtill sker även köp och försäljningar av räntebärande placeringar för att  
kortsiktigt förvalta kassan. I kassaflödesanalyserna har dessa köp och försäljningar nettoredovisats eftersom de är kortsiktiga.  
Likvida medel  
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut.  
Eventualförpliktelser  
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas  
endast av en eller flera osäkra framtida händelser eller när ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av att  
det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas.  
Nya IFRS och tolkningar  
Nya eller förändrade standarder som trätt i kraft från och med första januari 2023 har ej haft någon väsentlig påverkan på Tractions  
finansiella rapporter.  
Moderbolagets redovisningsprinciper  
Moderbolagets redovisning är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen (1995:1554) och med tillämpning av Rådet för finansiell  
rapporterings rekommendation
RFR 2 (Redovisning för juridiska personer). RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den  
juridiska personen skall tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för  
Årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag  
och tillägg som skall göras från IFRS. Uppställningsformerna skiljer sig åt mellan moderbolaget och koncernen.  
Ändrade redovisningsprinciper i moderbolaget föranledda av nya eller ändrade IFRS  
Om inte annat anges nedan har moderbolagets redovisningsprinciper under 2023 förändrats i enlighet med vad som anges ovan för  
koncernen. Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2022.  
Dotterföretag och intresseföretag  
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Andelar i intresseföretag redovisas till verkligt  
värde. Redovisade värden prövas vid varje balansdag för att bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov. Utgifter som är  
hänförliga till rörelseförvärv kommer även fortsättningsvis att ingå i anskaffningsvärdet i juridisk person. Villkorade köpeskillingar  
värderas utifrån sannolikheten av att köpeskillingen kommer att utgå. Eventuella förändringar av avsättningen/fordran ökar/minskar  
anskaffningsvärdet.  
Koncernbidrag och aktieägartillskott  
Aktieägartillskott redovisas direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras som aktier och andelar hos givaren, i den mån  
nedskrivning ej erfordras. Moderbolaget beskattas enligt reglerna för investmentbolag, vilka innebär att moderbolaget varken kan ge  
eller ta emot koncernbidrag.  
Skatt  
Moderbolaget beskattas enligt reglerna för investmentbolag. För detaljerad information se not 8.  
21  
 
Not 2.
Resultatspecifikation  
I redovisningen presenteras aktiva noterade innehav, onoterade innehav samt finansiella placeringar/övrigt för att ge en specifikation  
över koncernens intäkter. Aktiva noterade innehav består av koncernens innehav i noterade innehav där ägarandelen överstiger 10  
procent av rösterna alternativt där Traction har en aktiv roll genom att vara representerade i styrelsen. Onoterade innehav består av  
onoterade innehav vilka utgörs av såväl helägda företag som företag utan bestämmande inflytande. Finansiella placeringar/övrigt består  
av finansiella placeringar i aktier och räntebärande värdepapper samt övrigt. Den väsentliga skillnaden mellan kategorierna är att de  
noterade innehaven värderas till en noterad kurs medan onoterade innehav värderas enligt värderingstekniker beskrivna i not 17.  
Koncernen 2023  
Finansiella  
Aktiva noterade  
Onoterade  
placeringar /  
Totalt  
Helår  
innehav  
innehav  
övrigt  
Erhållna utdelningar  
75,2  
14,8  
36,6  
126,6  
Värdeförändringar  
65,1  
-38,6  
66,2  
92,7  
Finansiella intäkter / kostnader  
-
2,9  
61,0  
63,9  
Övriga intäkter  
-
-
1,2  
1,2  
Rörelsens kostnader  
-
-
-10,8  
-10,8  
Resultat före skatt  
140,3  
-20,9  
154,3  
273,6  
Koncernen 2022  
Finansiella  
Aktiva noterade  
Onoterade  
placeringar /  
Totalt  
Helår  
innehav  
innehav  
övrigt  
Erhållna utdelningar  
76,9  
12,4  
33,8  
123,1  
Värdeförändringar  
-434,0  
-40,9  
-54,3  
-529,2  
Finansiella intäkter / kostnader  
-
1,3  
41,6  
42,8  
Övriga intäkter  
-
-
1,2  
1,2  
Rörelsens kostnader  
-
-
-11,0  
-11,0  
Resultat före skatt  
-357,0  
-27,2  
11,2  
-373,1  
Fördelning - nettotillgångar  
Mkr  
2023  
2022  
Aktiva noterade innehav  
1 394,7  
1 328,9  
Onoterade innehav  
241,6  
275,3  
Övrigt  
2 288,4  
2 180,8  
Summa  
3 924,7  
3 785,0  
Not 3. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser  
Koncernen  
Moderbolaget  
Mkr  
2023  
2022  
2023  
2022  
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser  
-
-
-
-
Summa  
-
-
-
-
Moderbolaget har lämnat en borgen för de kreditengagemang som erfordras för att ett helägt dotterbolag i koncernen ska kunna  
genomföra terminsaffärer och affärer i derivat i utländsk valuta.  
22  
 
Not 4. Vinstdisposition  
Moderbolaget  
Kronor  
2023  
Till årsstämmans förfogande står:  
Balanserade vinstmedel från föregående år  
2 913 264 598  
Årets resultat  
287 470 332  
3 200 734 930  
Disponeras på följande sätt:  
Till aktieägarna utdelas 10,45 kr per aktie  
154 553 901  
I ny räkning överföres  
3 046 181 029  
Summa  
3 200 734 930  
Not 5.
Ersättning till revisorer  
Med revisionsuppdraget avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens  
förvaltning.  
Koncernen  
Moderbolaget  
Mkr  
2023  
2022  
2023  
2022  
Mazars AB  
Revisionsuppdraget  
0,3  
0,4  
0,1  
0,1  
Andra revisionstjänster än revisionsuppdraget  
-
-
-
-
Summa  
0,3  
0,4  
0,1  
0,1  
Not 6. Finansnetto  
Koncernen  
Moderbolaget  
Mkr  
2023  
2022  
2023  
2022  
Ränteintäkter  
66,5  
42,8  
45,5  
20,2  
Ränteintäkter från koncernföretag  
-
-
0
1,1  
Summa  
66,5  
42,8  
45,5  
21,1  
23  
 
Not 7. Personal  
Koncernen  
Moderbolaget  
Antal anställda  
2023  
2022  
2023  
2022  
Medelantalet anställda  
3
4
-
-
Varav män  
3
4
-
-
Koncernen  
Moderbolaget  
Löner och andra ersättningar  
2023  
2022  
2023  
2022  
Styrelse och ledande befattningshavare, 4 (4) pers.  
0,6  
0,6  
0,2  
0,2  
varav tantiem  
-
-
-
-
Övriga anställda  
3,4  
3,5  
-
-
Summa löner och andra ersättningar  
4,0  
4,1  
0,2  
0,2  
Övriga personalkostnader  
-
-
-
-
Sociala avgifter  
1,2  
1,3  
0,1  
0,1  
Pensionskostnader  
0,5  
0,6  
-
-
Övriga personalkostnader  
0,3  
0,5  
-
-
Summa övriga personalkostnader  
2,0  
2,4  
0,1  
0,1  
Summa personalkostnader  
6,0  
6,5  
0,3  
0,3  
Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare  
Styrelsen  
Arvode till styrelseledamöter uppgick enligt årsstämmans beslut till 280 (240) tkr. Till styrelsen kommer ett arvode om  
280 tkr utbetalas under 2024, varav till styrelsens ordförande 0 tkr och de externa ledamöterna erhålls 140 tkr vardera.  
Sociala avgifter tillkommer. Härutöver har inga ersättningar, förutom för kostnadsutlägg, utgått till styrelsen. I sin  
tidigare roll såsom VD för AB Traction skall pension utgå till Bengt Stillström som haft rätt att pensionera sig från 60 års  
ålder. Någon pensionsutbetalning har ännu inte skett. Därefter utgår en livsvarig pension samt en årlig familjepension.  
Pensionsutfästelsen är utställd med 1993 som bas och skall höjas därefter enligt Alectas normer, det totala åtagandet  
uppgår per 31 december 2023 till i cirka 0,5 (1,6) Mkr. Full avsättning finns för pensionen i Tractions pensionsstiftelse.  
Verkställande direktören  
Verkställande direktören erhöll 2023 lön om totalt 325 (316) tkr. VDs grundlön uppgår till 312 tkr per år och någon bonus  
har inte utgått. Pensionskostnaden uppgick till 48 (48) tkr. Utöver dessa kostnader har VD erhållit ersättning från  
styrelseuppdrag i vissa av Tractions börsnoterade innehav, totalt 1 410 (1 363) tkr. Avseende VDs framtida pensionering  
har under 2023 upparbetats ett åtagande om 1,0 (1,0) Mkr, jämte ränta motsvarande konsumentprisindex plus tre procent  
per år fr.o.m. 2024-01-01 till dess att beloppet utbetalas. Det ackumulerade upparbetade beloppet uppgår till 26,2 (23,5)  
Mkr per den 31 december 2023 och täcks av kapitalet i Tractions pensionsstiftelse. Skulle erforderliga tillgångar i  
framtiden saknas i pensionsstiftelsen skall Traction avsätta medel så att pensionsstiftelsens åtagande kan fullgöras. Avtal  
om framtida pension innebär pension vid 65 år, med rätt för VD att aktualisera pension efter uppnådda 55 år. Några  
incitamentsprogram i form av tilldelning av finansiella instrument, optioner e.d. finns ej för VD. Anställningsavtalet med  
VD löper med sex månaders ömsesidig uppsägningstid. Något avtal om avgångsvederlag finns ej.  
24  
 
Sammanställning avseende styrelsens och företagslednings ersättningar och pensionskostnader för 2023  
Övrig  
Pensions  
Total  
Pensions  
Mkr  
Fast lön  
Rörlig lön
ersättning och  
Styrelsearvoden  
kostnader  
ersättning  
förpliktelser  
förmåner  
Styrelseledamöter  
Henrik Lange  
-
-
-
-
0,1  
0,1  
-
Jonas Olavi  
-
-
-
-
0,1  
0,1  
-
Bengt Stillström  
-
-
-
-
-
-
0,5  
Petter Stillström  
0,3  
-
-
-
-
0,3  
26,2  
Summa  
0,3  
0,0  
0,0  
0,0  
0,2  
0,5  
26,7  
Sammanställning avseende styrelsens och företagslednings ersättningar och pensionskostnader för 2022  
Övrig  
Pensions  
Total  
Pensions  
Mkr  
Fast lön  
Rörlig lön  
ersättning och  
Styrelsearvoden  
kostnader  
ersättning  
förpliktelser  
förmåner  
Styrelseledamöter  
Henrik Lange  
-
-
-
-
0,1  
0,1  
-
Jonas Olavi  
-
-
-
-
0,1  
0,1  
-
Bengt Stillström  
-
-
-
-
-
-
1,6  
Petter Stillström  
0,3  
-
-
-
-
0,3  
23,5  
Summa  
0,3  
0,0  
0,0  
0,0  
0,2  
0,5  
25,1  
Könsfördelning - styrelse och företagsledning  
2023  
2022  
Styrelse (andel kvinnor)  
0%  
0%  
Övriga ledande befattningshavare (andel kvinnor)  
0%  
0%  
Pensioner  
Koncernens anställda tjänstemän har en avgiftsbestämd pensionsplan. Utöver ovan nämnda möjliga framtida pensionsförpliktelser för  
tidigare VD Bengt Stillström och nuvarande VD Petter Stillström, finns det inga pensionsförpliktelser i koncernen.  
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare  
Årsstämman 2023 beslöt om oförändrade riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare enligt följande: att det för  
bolagsledningen tillämpas rimliga anställningsvillkor.  
25  
 
Not 8.
Skatt på årets resultat  
Koncernen  
Skatt på årets resultat  
2023  
2022  
Mkr  
Aktuell skatt  
3,7  
3,5  
Uppskjuten skatt  
-
-
Övriga skatter  
-
-
Justeringar som redovisats innevarande år avseende tidigare års aktuella skatt  
0,1  
1,2  
Totalt  
3,8  
4,7  
Avstämning effektiv skatt, koncernen  
Resultat före skatt  
273,6  
-373,1  
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% ( 20,6%)  
-56,4  
76,9  
Skatt hänförligt till tidigare år  
-0,1  
-1,2  
Effekt av särskilda skatteregler för investmentbolag  
59,2  
-53,7  
Förändring av förlustavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt  
0,0  
0,1  
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter  
5,8  
21,7  
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader  
-12,3  
-48,5  
Redovisad effektiv skatt  
-3,8  
-4,7  
Koncernens skattekostnad om 3,8 (4,7) Mkr hänför sig till den räntebärande förvaltningen som delvis bredrivs i ett helägt dotterbolag..  
Koncernens underskottsavdrag, som genom åren varit betydande, förbrukades under 2021 som en konsekvens av goda resultat i såväl  
den räntebärande förvaltningen som i det helägda dotterbolaget Ankarsum Kitchen AB.  
Moderbolaget  
Moderbolaget beskattas enligt reglerna för investmentbolag. Huvudprinciperna i beskattningen av investmentbolag är att:  
Intäktsräntor är skattepliktiga medan utgiftsräntor och förvaltningskostnader är avdragsgilla.  
Mottagen utdelning är skattepliktig medan lämnad utdelning är avdragsgill.  
Realisationsvinster på aktier är skattefria men i gengäld beskattas en schablonintäkt som uppgår till 1,5 procent av  
aktieportföljens marknadsvärde vid beskattningsårets ingång. Schablonintäkt utgår inte för näringsbetingade aktier, vilka  
utgörs av onoterade aktier samt marknadsnoterade aktier för vilka innehavet motsvarar
minst tio procent av röstetalet. För att  
marknadsnoterade näringsbetingade aktier skall exkluderas ur underlaget för schablonintäkt krävs att de innehafts i minst ett  
år.  
Schablonintäkten uppgick till 12,7 (12,6) Mkr.  
Utdelningen till aktieägarna anpassas så att ingen skattekostnad ska uppstå i moderbolaget.  
Moderbolagets skattemässiga underskott är obetydliga.  
26  
 
Not 9. Resultat per aktie  
Beräkningen av resultatet per aktie för 2023 har baserats på årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare om 269,8 (-377,8) Mkr  
och ett vägt genomsnittligt antal utestående aktier under 2023 uppgående till 14 790 (14 790) tusen.  
Koncernen  
2023  
2022  
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare (Mkr)  
269,8  
-377,8  
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier under året (Tusental)  
14 790  
14 790  
Resultat per aktie före och efter utspädning¹ (Kr)  
18,24  
-25,54  
¹ Det finns inga instrument som kan leda till utspädningseffekter  
Not 10.
Aktier och andelar i dotterföretag  
Aktier och andelar i dotterföretag  
Moderbolaget  
Mkr  
2023-12-31  
2022-12-31  
Ingående bokfört värde  
160,2  
205,5  
Förvärv  
-
-
Återföring nedskrivning  
-
-
Försäljning  
-
-45,3  
Utgående bokfört värde  
160,2  
160,2  
Aktier ägda av moderbolaget  
Organisations-  
Antal  
Kapital-  
Säte  
nummer  
andelar  
andel  
Bolag  
Traction Industries AB  
556641-0865  
Stockholm  
3 000  
100%  
Traction Invest AB  
556504-7999  
Stockholm  
23 600  
100%  
Traction IT AB  
556633-6953  
Stockholm  
1 000  
100%  
Traction Konsult AB  
556098-5672  
Stockholm  
50 000  
100%  
Aktier ägda av dotterföretag som konsolideras i Tractionskoncernen  
Organisations-  
Kapital-  
Bolag  
nummer  
Säte  
andel  
Traction Branding AB  
556757-6318  
Stockholm  
100%  
Traction Delta AB  
556628-9749  
Stockholm  
100%  
Track 57 AB  
556757-6334  
Stockholm  
100%  
27  
 
Not 11. Aktier och andelar i onoterade innehav  
Aktier och andelar i onoterade innehav  
Koncernen  
Moderbolaget  
Mkr  
2023  
2022  
2023 2022  
Ingående bokfört värde  
275,3  
312,9  
-
-
Inköp/aktieägartillskott  
4,9  
4,0  
-
-
Försäljning  
-
-
-
-
Utdelning  
-
-
-
-
Värdeförändring  
-38,6  
-41,6  
-
-
Totalt  
241,6  
275,3  
-
-
Specifikation av aktier i onoterade företag  
Organisations-  
Antal  
Kapital-  
Röst-  
Bolag  
nummer  
Verksamhetsort  
andelar  
andel  
andel  
Ankarsrum Industries AB  
556215-7098  
Ankarsrum  
10 000  
100%  
100%  
Brillianze Sweden AB  
559045-5738  
Svedala  
829  
24,4%  
24,4%  
Medino Online Ltd.  
10942132  
London  
2 247 687  
8,1%  
8,1%  
Oxcia AB  
556932-4717  
Stockholm  
332 640  
1,3%  
1,3%  
Recco Holding AB  
556641-0840  
Lidingö  
499  
49,9%  
49,9%  
Sigicom AB  
556207-1547  
Älvsjö  
349 800  
21,0%  
21,0%  
Stegeholmshälsan AB  
556226-2039  
Västervik  
121  
31,3%  
31,3%  
Tengai AB  
559196-2377  
Solna  
1 912  
13,5%  
13,5%  
Not 12.
Aktier och andelar i aktiva noterade innehav  
Koncernen  
Moderbolaget  
Mkr  
2023-12-31  
2022-12-31  
2023-12-31  
2022-12-31  
Ingående bokfört värde  
1 328,9  
1 780,2  
1 079,1  
1 443,0  
Inköp  
13,1  
10,3  
13,1  
10,3  
Försäljning  
-63,2  
-27,8  
-63,2  
-27,8  
Värdeförändring  
65,1  
-434,0  
85,1  
-346,5  
Utgående redovisat värde1  
1 394,7  
1 328,9  
1 165,0  
1 079,1  
1Sedan den 20 november 2023 ingår Portmeirion Plc i Aktiva noterade innehav då ägandet passerade 10%. Per 2023-12-31 ingår  
Portmeirion Plc med 59,1 (0,0) Mkr i Utgående redovisat värde och 8,2 (0,0) Mkr i Värdeförändringar.  
28  
 
Specifikation av aktiva noterade innehav 2023  
Antal  
Koncern  
Moderbolag  
Andel av  
Andel av  
1 000  
bokfört  
bokfört  
kapital %  
röster %  
Bolag  
aktier  
värde  
värde  
BE Group  
3 260  
232,3  
232,3  
25,1  
25,1  
Drillcon  
24 000  
151,2  
151,2  
53,8  
53,8  
Driver Group Plc  
14 388  
51,8  
51,8  
27,4  
27,4  
Hifab Group  
32 789  
88,5  
88,5  
53,9  
54,9  
Nilörngruppen  
3 000  
180,0  
180,0  
26,3  
58,1  
OEM International  
3 816  
402,2  
402,2  
2,8  
10,0  
Portmeirion Plc  
1 585  
59,1  
59,1  
11,3  
11,3  
Softronic  
11 589  
229,7  
-
22,0  
21,2  
Summa aktiva innehav  
1 394,7  
1 165,0  
Specifikation av aktiva noterade innehav 2022  
Antal  
Koncern  
Moderbolag  
Andel av  
Andel av  
1 000  
bokfört  
bokfört  
kapital %  
röster %  
Bolag  
aktier  
värde  
värde  
BE Group  
3 260  
263,4  
263,4  
25,1  
25,1  
Drillcon  
24 000  
127,2  
127,2  
53,8  
53,8  
Driver Group Plc  
11 023  
33,3  
33,3  
21,1  
21,1  
Hifab Group  
32 944  
81,0  
81,0  
54,1  
55,1  
Nilörngruppen  
3 000  
252,0  
252,0  
26,3  
58,1  
OEM International  
4 455  
322,1  
322,1  
3,2  
9,8  
Softronic  
11 589  
249,7  
-
22,0  
20,4  
Summa aktiva innehav  
1 328,9  
1 079,0  
Not 13. Övriga fordringar  
Koncernen  
Moderbolaget  
Mkr  
2023-12-31  
2022-12-31  
2023-12-31  
2022-12-31  
Fordringar aktiva innehav¹  
57,0  
28,3  
-
-
Övriga fordringar  
6,8  
4,1  
-
-
Summa  
63,8  
32,4  
-
-
¹ Se not 21.  
Not 14. Finansiella placeringar  
Koncernen  
Moderbolaget  
Mkr  
2023-12-31  
2022-12-31  
2023-12-31  
2022-12-31  
Övriga aktieplaceringar  
872,7  
794,1  
872,7  
794,0  
Räntebärande placeringar  
1 055,1  
1 175,4  
787,9  
879,3  
Summa finansiella placeringar  
1 927,7  
1 969,4  
1 660,6  
1 673,3  
29  
 
Not 15.
Eget kapital  
Aktiekapital  
Per 2023-12-31 uppgick aktiekapitalet till 5 333 tkr fördelat på 1 800 000 A-aktier och 14 200 000 B-aktier inklusive eget innehav (totalt  
antal 16 000 000) med kvotvärde 1/3 krona.  
Rösträtt per aktieslag  
Aktie av serie A berättigar till 10 röster och aktie av serie B berättigar till en röst.  
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat  
Föregående års fria egna kapital efter lämnad vinstutdelning, eventuella återköp samt årets resultat utgör balanserat resultat. I  
moderbolaget utgör balanserade vinstmedel och årets resultat fritt eget kapital, det vill säga det belopp som finns tillgängligt för  
utdelning till aktieägarna.  
Återköpta egna aktier  
Återköpta aktier innefattar anskaffningskostnaden för egna aktier som innehas av moderbolaget. Tractions innehav av egna aktier  
uppgår till 1 210 153 aktier av serie B vilket motsvarar 7,6 % av antalet utgivna aktier i bolaget. Exklusive återköpta aktier uppgår antalet  
aktier till 14 789 847 st.  
Utdelning  
Efter balansdagen har styrelsen föreslagit en utdelning per aktie om 10,45 (8,80) kr, motsvarande 154,6 (130,2) Mkr. Utdelningen blir  
föremål för fastställande på årsstämman den 2 maj 2024. Under året har utdelning utbetalats om 8,80 kr per aktie, motsvarande 130,2  
Mkr.  
Kapitalhantering  
Koncernens finansiella målsättning är att ha en god finansiell ställning, som bidrar till att bibehålla investerares, kreditgivares och  
marknadens förtroende samt utgöra en grund för fortsatt utveckling av affärsverksamheten; samtidigt som den långsiktiga avkastning  
som genereras till aktieägarna ska vara tillfredsställande. AB Tractions styrelse har ett mandat från bolagsstämman 2023 att återköpa  
aktier. Återköp av egna aktier genomförs i syfte att öka aktieägarvärdet. Det finns ingen beslutad återköpsplan av bolagets aktier.  
Styrelsen föreslår att även bolagsstämman 2024 bemyndigar styrelsen att fatta beslut att återköpa egna aktier. Kapital definieras som  
totalt redovisat eget kapital.  
30  
 
Not 16. Finansiell riskhantering  
De typer av finansiella risker som Tractionkoncernen möter i sin verksamhet är framförallt i form av aktierisk samt övriga finansiella  
risker i form av t ex valutarisk, ränterisk och likviditetsrisk som innebär att en tillgång inte kan omsättas då det under perioder saknas  
köpare. Marknadsrisken innefattar aktierisk, valutarisk och ränterisk. Tractions operationella risker minimeras av interna rutiner för  
riskhantering i syfte att bedriva verksamheten med begränsad och kontrollerad risk.  
Aktierisk  
Aktierisk omfattar aktiekursrisk samt likviditetsrisk. Med aktiekursrisk avses risken för värdeminskning på grund av förändring i  
kurser på aktiemarknaden. Med likviditetsrisk avses risken för låg eller obefintlig likviditetet i marknaden där aktien handlas varpå det  
kan vara svårt eller nätsintill omöjligt att omsätta aktierna. Aktiekursrisk är den mest betydande risken i Tractions verksamhet.  
Koncernens aktier i onoterade företag uppgår till 242 Mkr. En förändring i värdet med +/- 10 % motsvarar +/- 24 Mkr.  
Koncernens aktier i aktiva noterade företag uppgår till 1 395 Mkr. En förändring i värdet med +/- 10 % motsvarar +/- 140 Mkr.  
Koncernens aktier i övriga noterade företag uppgår till 873 Mkr. En förändring i värdet med +/- 10 % motsvarar +/- 87 Mkr.  
Valutarisk  
Traction är ett investmentbolag och har inte någon naturlig transaktionsexponering. Endast i de fall det sker en investering i ett  
utländskt värdepapper uppstår en valutaexponering. Därutöver finns indirekta valutakursrisker i de delar av innehavet som har  
internationell verksamhet samt i delar av obligationsportföljen. Denna risk påverkar därmed bolagets balans- och resultaträkning, vilket  
indirekt påverkar aktiens värdering. Valutasäkring görs ej i normalfallet av utländska aktieposter. Det har med anledning av  
ovanstående inte gått att göra någon meningsfull känslighetsanalys.  
Ränterisk  
Ränterisk är risken att värdet på ett finansiellt instrument varierar på grund av förändringar i marknadsräntorna. Det finns inga  
räntebärande skulder i den konsoliderade Tractionkoncernen, vilket innebär att ränterisken i förhållande till koncernens samlade  
resultat bedöms som låg. Ränterisken är, med nuvarande placeringar, främst hänförlig till koncernens räntebärande placeringar.  
Den del av tillgångarna som är exponerade mot ränterisk utgörs av räntebärande finansiella placeringar i obligationer och certifikat  
uppgående till 1 052 Mkr, med modifierad duration understigande 1,06. Vilket ger en ränterisk på cirka +/-11 Mkr, definierat som första  
stycket.  
Likviditetsrisk  
Likviditetsrisk är risken att få svårigheter att disponera likvida medel för att möta åtaganden förknippade med finansiella instrument.  
Tractions likviditetsrisk är begränsad eftersom en betydande del av tillgångarna utgörs av likvida medel, räntebärande placeringar och  
likvida börsnoterade aktier.  
Kreditrisk  
Med kreditrisk avses risken att en motpart eller emittent inte kan fullgöra sina åtaganden gentemot Traction. Traction är exponerat för  
kreditrisk framförallt genom placering av överskottslikviditeten i räntebärande värdepapper. I syfte att minimera kreditrisken finns  
givna ramar för exponeringen mot motparter. Traction placerar från tid till annan också i högavkastande räntepapper med motsvarande  
högre risk. Detta görs riskfördelat på flera instrument och löptider. I styrelsens arbetsordning regleras vilka beslut som tas av VD  
respektive styrelse.  
Principer för finansiering och finansiell riskhantering  
Tractions finanspolicy definierar ansvar och befogenheter rörande all verksamhet relaterad till finansieringen av koncernen. Hit hör  
bland annat upptagande av krediter, valutahantering, finansiering och likviditetshantering. Policyn definierar även processer kring den  
interna kontrollen. Finanspolicy genomgås årligen och fastställs av styrelsen i AB Traction.  
31  
 
Not 17.
Finansiella tillgångar och skulder  
Verkligt värde  
Vid fastställande av verkligt värde för noterade aktier och värdepapper används officiella noteringar på bokslutsdagen. Redovisat värde  
för korta fordringar och skulder bedöms överensstämma med verkligt värde. Verkligt värde för fordringar och skulder med rörlig ränta  
bedöms motsvara dess redovisade värde. Tractions räntebärande placeringar är i såväl SEK som utländsk valuta och då huvudsakligen  
Euro, USD och NOK men andra valutor kan förekomma. Säkring sker i normalfallet med valutaterminer. Investeringar i utländska  
aktier valutasäkras i normalfallet inte. Valutaterminer har värderats till verkligt värde med beaktande av aktuella räntor och  
valutakurser på bokslutsdagen. Säkringsredovisning tillämpas i enlighet med vad som anges i not. 1. Verkligt värde för onoterade  
innehav fastställs i enlighet med vad som anges under not 1 redovisningsprinciper.  
Finansiella  
Koncernen 2023  
tillgångar  
Totalt  
Totalt  
Verkligt värde via  
Derivat som används i  
värderade till  
redovisat  
verkligt  
resultaträkningen  
säkringsredovisning  
Finansiella tillgångar och skulder  
upplupet  
värde  
värde  
per värderingskategori  
anskaffningsvärde  
Finansiella tillgångar  
Aktier i onoterade innehav  
241,6  
241,6  
241,6  
Aktier i aktiva noterade innehav  
1 394,7  
1 394,7  
1 394,7  
Kortfristiga fordringar/skulder  
57,0  
57,0  
57,0  
Finansiella placeringar  
1 925,6  
2,1  
1 927,7  
1 927,7  
Likvida medel  
305,7  
305,7  
305,7  
Totalt  
3 561,9  
362,7  
2,1  
3 926,7  
3 926,7  
Finansiella  
Koncernen 2022  
tillgångar  
Totalt  
Totalt  
Verkligt värde via  
Derivat som används i  
värderade till  
redovisat  
verkligt  
resultaträkningen  
säkringsredovisning  
Finansiella tillgångar och skulder  
upplupet  
värde  
värde  
per värderingskategori  
anskaffningsvärde  
Finansiella tillgångar  
Aktier i onoterade innehav  
275,3  
275,3  
275,3  
Aktier i aktiva noterade innehav  
1 328,9  
1 328,9  
1 328,9  
Kortfristiga fordringar/skulder  
28,3  
28,3  
28,3  
Finansiella placeringar  
1 978,4  
-9,0  
1 969,4  
1 969,4  
Likvida medel  
186,4  
186,4  
186,4  
Totalt  
3 582,6  
214,7  
-9,0  
3 788,3  
3 788,3  
32  
 
Finansiella  
Koncernen 2023  
tillgångar  
Verkligt värde via  
Derivat som används i  
värderade till  
Totalt  
resultaträkningen  
säkringsredovisning  
Resultat per kategori av finansiella  
upplupet  
instrument  
anskaffningsvärde  
Rörelseresultat  
Utdelningar  
126,6  
126,6  
Värdeförändringar  
83,7  
9,0  
92,7  
Finansiella intäkter  
63,9  
63,9  
Övriga intäkter  
1,2  
1,2  
Rörelsens kostnader  
-10,8  
Totalt  
210,3  
65,1  
9,0  
273,6  
Koncernen 2022  
Finansiella  
tillgångar  
Verkligt värde via  
Derivat som används i  
värderade till  
Totalt  
resultaträkningen  
säkringsredovisning  
Resultat per kategori av finansiella  
upplupet  
instrument  
anskaffningsvärde  
Rörelseresultat  
Utdelningar  
123,1  
123,1  
Värdeförändringar  
-483,4  
-45,8  
-529,2  
Finansiella intäkter  
42,8  
42,8  
Övriga intäkter  
1,2  
1,2  
Rörelsens kostnader  
-11,0  
Totalt  
-360,3  
44,0  
-45,8  
-373,1  
Finansiella  
tillgångar  
värderade till  
upplupet  
Moderbolaget 2023  
Totalt  
redovisat  
värde  
Totalt  
verkligt  
värde  
Verkligt värde via  
resultaträkningen  
Derivat som används  
i säkringsredovisning  
Finansiella tillgångar och  
skulder per värderingskategori  
anskaffningsvärde  
Finansiella tillgångar  
Aktier i aktiva noterade innehav  
Kortfristiga fordringar/skulder  
Finansiella placeringar  
Likvida medel  
1 165,0  
1 660,6  
2 825,6  
1 165,0  
0
1 165,0  
0
0
1 660,6  
221,8  
3 047,4  
1 660,6  
221,8  
3 047,4  
221,8  
Totalt  
221,8  
-
Finansiella  
tillgångar  
värderade till  
upplupet  
Moderbolaget 2022  
Totalt  
redovisat  
värde  
Totalt  
verkligt  
värde  
Verkligt värde via  
resultaträkningen  
Derivat som används  
i säkringsredovisning  
Finansiella tillgångar och  
skulder per värderingskategori  
anskaffningsvärde  
Finansiella tillgångar  
Aktier i aktiva noterade innehav  
Kortfristiga fordringar/skulder  
Finansiella placeringar  
Likvida medel  
1 079,0  
1 673,3  
2 752,3  
1 079,0  
0
1 079,0  
0
0
1 673,3  
137,8  
2 890,1  
1 673,3  
137,80  
2 890,1  
137,8  
Totalt  
137,8  
-
33  
 
Finansiella  
Moderbolaget 2023  
Totalt  
verkligt  
värde  
Verkligt värde via
tillgångar värderade
Derivat som används i  
Resultat per kategori av finansiella  
instrument  
resultaträkningen  
till upplupet  
anskaffningsvärde  
säkringsredovisning  
Utdelningar  
100,2  
152,5  
100,2  
152,5  
-
Värdeförändringar  
Övriga intäkter  
Finansiella intäkter/kostnader  
36,2  
36,2  
Övriga externa kostnader  
-1,4  
Totalt  
288,9  
-
-
287,5  
Finansiella  
Moderbolaget 2022  
Totalt  
verkligt  
värde  
Verkligt värde via
tillgångar värderade
Derivat som används i  
Resultat per kategori av finansiella  
instrument  
resultaträkningen  
till upplupet  
anskaffningsvärde  
säkringsredovisning  
Utdelningar  
95,1  
95,1  
-369,0  
-
Värdeförändringar  
Övriga intäkter  
-369,0  
Finansiella intäkter/kostnader  
14,8  
14,8  
Övriga externa kostnader  
-1,6  
Totalt  
-259,1  
-
-
-260,7  
I nedanstående tabeller lämnas upplysningar om hur verkligt värde bestämts för de finansiella instrument som  
värderas till verkligt värde i balansräkningen. Uppdelning av hur verkligt värde bestämts görs utifrån följande tre nivåer.  
Nivå 1: enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument  
Nivå 2: utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata som inte inkluderas i nivå 1  
Nivå 3: utifrån indata som inte är observerbara på marknaden  
Koncernen 2023  
Nivå 1  
Nivå 2  
Nivå 3  
Summa  
Mkr  
Finansiella tillgångar  
Aktier i onoterade innehav  
-
-
241,6  
241,6  
Aktier i aktiva noterade innehav  
1 394,7  
-
-
1 394,7  
Finansiella placeringar  
1 927,7  
-
-
1 927,7  
Summa  
3 322,4  
-
241,6  
3 564,0  
Koncernen 2022  
Nivå 1  
Nivå 2  
Nivå 3  
Summa  
Mkr  
Finansiella tillgångar  
Aktier i onoterade innehav  
-
-
275,3  
275,3  
Aktier i aktiva noterade innehav  
1 328,9  
-
-
1 328,9  
Finansiella placeringar  
1 969,4  
-
-
1 969,4  
Summa  
3 298,3  
-
275,3  
3 573,6  
34  
 
Förändringar av finansiella tillgångar i nivå 3  
Koncernen  
2023  
Mkr  
Ingående bokfört värde  
275,3  
Inköp/aktieägartillskott  
4,9  
Försäljning  
-
Värdeförändring  
-38,6  
Totalt  
241,6  
Överföringar mellan nivåer  
Överföringar mellan olika nivåer som skett under en rapportperiod presenteras med värdet vid rapportperiodens utgång.  
Värdering av finansiella instrument i nivå 3  
Värderingen av onoterade innehav görs med utgångspunkt från ”International Private Equity and Venture Capital Valuation  
Guidelines” som tagits fram och publicerats gemensamt av riskkapitalorganisationerna EVCA, BVCA och AFIC. För direktägda  
investeringar görs en samlad bedömning för att fastställa vilken värderingsmetod som är lämplig för det enskilda innehavet. Dels  
beaktas om det nyligen gjorts någon finansiering eller transaktion ”på armlängds avstånd”, och dels görs en värdering genom att  
applicera relevanta multiplar på företagets nyckeltal från en utvald grupp av jämförbara företag med avdrag för justeringar till följd av  
till exempel skillnad i storlek mellan det aktuella företaget och gruppen av jämförbara företag. I det fall det finns andra metoder som  
bättre återspeglar det verkliga värdet för ett enskilt innehav, används dessa, vilket innebär att enstaka innehav kan komma att värderas  
enligt andra än ovan beskrivna metoder. Samtliga tillgångar i Nivå 3 består av aktier i onoterade företag och värderas enligt  
nedanstående värderingstekniker och icke observerbara data som använts för att fastställa det redovisade värdet. Datan nedan  
representerar ett urval och således inte all indata som använts vid värderingen.  
EBIT-multiplar:  
5 - 15  
Omsättningsmultiplar:  
0,5 - 3,0  
Substansvärdering:  
Fastställd substans  
Senaste transaktion:  
Om nyligen avslutad nyemission/aktietransaktion tas denna kurs i beaktande.  
Därutöver kan högre multiplar appliceras vid hög förväntad tillväxttakt.  
Tractions onoterade innehav verkar i olika branscher med varierande marknadsförutsättningar och konkurrenskraft. Kundberoendet  
varierar liksom beroendet av nyckelpersoner. Vid värderingen av innehaven tillämpas nämnda principer men en läsare måste vara  
införstådd med att känsligheten i respektive värdering är beroende på vilka parametrar och antaganden som används och det är inte  
relevant eller ens korrekt att på en aggregerad nivå beräkna en känslighet baserat endast på förändringar i diskonteringsränta,  
vinstutveckling och andra eventuellt antagna parametrar eftersom värderingen av innehaven baseras på en sammanvägd bedömning  
där de ingående parametrarnas betydelse varierar beroende på rådande omständigheter och förutsättningar. För att beräkna  
känsligheten kan konstateras att en 10 procent värdeförändring på nämnda innehav innebär en resultateffekt om cirka 24 Mkr vilket  
motsvarar cirka 0,6 procent av Tractions egna kapital.  
I Tractions onoterade innehav är det vanligt förekommande att det finns aktieägaravtal som bl.a. innebär hembudsliknande klausuler  
mellan aktieägarna såsom ömsesidiga begränsningar i möjligheten att avyttra aktierna till utomstående parter.  
35  
 
Not 18. Kassaflödesanalys  
Koncernen  
Moderbolaget  
Mkr  
2023  
2022  
2023  
2022  
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet  
Värdeförändring värdepapper  
-92,7  
529,2  
-152,5  
369,0  
Avskrivningar  
-
-
-
-
Övrigt  
-
-
-
-
Summa  
-92,7  
529,2  
-152,5  
369,0  
Koncernen  
Moderbolaget  
Mkr  
2023  
2022  
2023  
2022  
Erhållna räntor och utdelningar  
Under året erhållna räntor  
63,9  
42,8  
36,2  
14,8  
Under året erhållna utdelningar  
126,6  
123,1  
100,2  
95,1  
Summa  
190,5  
165,9  
136,4  
109,9  
Not 19. Kritiska uppskattningar och bedömningar  
Tractions finansiella rapporter är upprättade i enlighet med IFRS. De tillämpade värderingsprinciperna beskrivs i not 1. Valet av  
värderingsprincip kräver i vissa fall att ledningen gör bedömningar över vilken princip som ger den mest rättvisande bilden. Nedan  
följer de viktigaste områdena där kritiska bedömningar gjorts vid tillämpning av koncernens värderingsprinciper och viktiga källor till  
osäkerheter i uppskattningar.  
Aktiva majoritetsägda innehav  
I enlighet med reglerna för investmentföretagsredovisning redovisas aktiva innehav till verkligt värde. Därigenom görs ingen  
konsolidering utan innehaven redovisas på ett, för investmentbolag, mer rättvisande sätt.  
Viktiga källor till osäkerhet i uppskattningar  
Vid tillämpning av värderingsprinciperna görs antaganden och uppskattningar över faktorer som är osäkra vid tiden då beräkningarna  
görs. Ändringar i antagandena kan komma att ha en betydande effekt på de finansiella rapporterna i perioder då antagandena ändras.  
Nedan beskrivs värderingsprinciper som erfordrar antaganden och uppskattningar. Onoterade innehav värderas till verkligt värde,  
enligt de metoder som beskrivs i not 17. Marknadsuppgifter används så långt det är möjligt. När dessa uppgifter inte är synliga på  
marknaden kan ändringar i antagandena påverka de finansiella instrumentens rapporterade verkliga värde. Koncernen tillämpar sina  
modeller på ett konsekvent sätt mellan perioderna, men beräkningen av verkligt värde kräver alltid en betydande grad av bedömningar.  
Aktivering av underskottsavdrag  
Utvärdering huruvida uppskjuten skattefordran för underskottsavdrag skall redovisas eller ej sker löpande. Se även Not 8.  
Not 20. Upplysningar om moderbolaget  
AB Traction är ett svenskregistrerat aktiebolag med verksamhetsort i Stockholm. Moderbolagets aktier är noterade på Nasdaq  
Stockholm. Adressen till kontoret är Birger Jarlsgatan 33, Box 3314, 103 66 Stockholm. Koncernredovisningen för 2023 omfattar  
moderbolaget och dess dotterföretag, exklusive aktiva innehav, tillsammans benämnda koncernen. De operativa innehaven värderas till  
verkligt värde med värdeförändringen i resultatet i stället för att konsolideras.  
36  
 
Not 21. Upplysningar om närstående  
Utöver den utdelning till moderbolagets aktieägare som beslutades på årsstämman, så har inga transaktioner mellan Traction och  
närstående som väsentligen har påverkat koncernens och moderbolagets ställning ägt rum under året. Det har förkommit sedvanliga  
transaktioner mellan hel- och majoritetsägda företag i Tractionkoncernen däribland utlåning, räntedebitering, amortering och viss  
debitering för utförda tjänster liksom utbetalning av styrelsearvode i enlighet med årsstämmans beslut.  
Koncernen  
Fordringar på aktiva innehav uppgick till 57,0 (28,3) Mkr. Räntor beräknas enligt marknadsmässiga villkor. Under januari 2024 har  
amortering skett med 17 Mkr. Erhållna utdelningar från aktiva innehav uppgick till 14,8 (10,7) Mkr, vilket inkluderar erhållet  
koncernbidrag om 1,8 Mkr. Koncernbidraget ingår i posten övriga omsättningstillgångar. Under året har Traction sålt tjänster till  
Ankarsrumkoncernen för 1,2 Mkr. Erhållet koncernbidrag om 1,8 Mkr ingår i posten övriga omsättningstillgångar.  
Lån till onoterade dotterbolag (Mkr):  
Ingående  
Netto (Amortering,  
Utgående  
balans  
nedskrivning, nyutlåning)  
balans  
Betalda räntor  
Räntevillkor  
28,3  
28,7  
57,0  
2,9  
Stibor 3M +3%  
Transaktioner med huvudägare eller ledande befattningshavare  
Mellan Traction och huvudägarna har inga transaktioner förekommit utöver vad som redovisas i not 7 Personal. Övriga närstående  
utgörs av styrelse och ledning och med dessa har inte förevarit andra transaktioner än de som redovisas i not 7 Personal.  
Moderbolaget  
Moderbolaget har en närståenderelation med sina koncernföretag och med sina dotterföretag, se not 10-12. Räntor mellan koncernbolag  
beräknas enligt marknadsmässiga villkor. Moderbolagets fordringar på koncernföretag uppgick till 0 (0) Mkr . Moderbolagets  
ränteintäkter från koncernföretag uppgick till 0 (1,1) Mkr.  
Not 22 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång  
Styrelsen föreslår en utdelning om 10,45 (8,80) kr/aktie motsvarande 154,6 (130,2) Mkr  
Värdeförändringar på noterade aktieinnehav uppgår under 2024 t.o.m den 8 februari till -24 Mkr, varav aktiva noterade  
innehav -32 Mkr  
37  
 
Definitioner och alternativa nyckeltal  
Nedanstående definitioner och alternativa nyckeltal är väsentliga för förståelse och bedömning av Tractions verksamhet. Endast resultat  
per aktie före och efter utspädning nedan finns definierad enligt IFRS. Samtliga alternativa nyckeltal avser koncernen.  
Tractionkoncernen  
Tractionkoncernen består, förutom av moderbolaget AB Traction, av helägda företag som förvaltar värdepapper, bedriver  
utlåningsverksamhet, ställer nyemissionsgarantier samt bedriver konsultverksamhet till i huvudsak Tractions projektföretag.  
Finansiella placeringar  
Avser aktie- och räntebärande placeringar där Tractions ägande understiger 10 procent av rösterna alternativt där Traction inte har en  
aktiv roll genom att vara representerade i styrelsen. Finansiella placeringar framgår i förteckningen över Tractions substansvärde och i  
balansräkningar för koncernen och moderbolaget i denna rapport. Ett tidigare aktivt noterat innehav redovisas som finansiell placering  
den dag ägandet understiger 10 procent av rösterna eller från den dag Tractions representant lämnar styrelsen.  
Aktiva noterade innehav  
Innehav i noterade företag där Tractions ägande överstiger 10 procent av rösterna alternativt där Traction har en aktiv roll genom att  
vara representerade i styrelsen. Aktiva innehav framgår i förteckningen över Tractions substansvärde i denna rapport. Ett innehav  
redovisas som aktivt från och med den dag Tractions ägande passerar 10 procent av rösterna eller den dag Traction har representation i  
styrelsen.  
Onoterade innehav  
Hel- och delägda onoterade företag där eventuellt resterande aktier vanligtvis ägs av en eller flera entreprenörer eller andra aktiva  
delägare. Onoterade innehav är företag vars aktier ej är föremål för organiserad daglig handel, dock ej nödvändigtvis en reglerad  
marknad. Vid notering av ett onoterat innehav eller avnotering av ett noterat företag byter innehavet kategori den dag förändringen  
sker.  
Direktavkastning  
Utdelning i procent av börskurs vid årets slut som var 242 kr/aktie. Föreslagen utdelning om 10,45 kr/aktie innebär en direktavkastning  
om 4,3 procent, dvs 10,45 /242*100 = 4,3  
Eget kapital per aktie tillika substansvärde per aktie  
Eget kapital vid periodens utgång dividerat med antalet utestående aktier på samma dag, innebär 3 925*1 000 000 / 14 789 847 = 265 kr.  
Substansrabatt  
Tractions marknadsvärde, där onoterade A-aktier värderats till samma kurs som den noterade B-aktien vid periodens utgång minus  
substansvärdet, dividerat med substansvärdet vid periodens utgång i procent multiplicerat med -1. Innebär ((242-265)/265*100 )*-1 = 9%.  
Substansvärde tillika eget kapital  
Nettot av tillgångar och skulder till marknadsvärden vilket för Traction motsvarar Tractionkoncernens egna kapital. Det vill säga 3 925  
Mkr per 31 december 2023.  
Substansvärdeförändring per aktie justerat för lämnad utdelning i procent/Avkastning på substansvärde per aktie  
Resultat per aktie dividerat med ingående eget kapital per aktie efter avdrag för lämnad utdelning per aktie under perioden i procent.  
Innebär för perioden följande; 18,24/(256-8,80)*100 = 7%.  
Resultat per aktie före och efter utspädning  
Periodens resultat efter utspädning dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden innebär 269,8*1 000 000 / 14 789 847 =  
18,24 kr. Antalet aktier under perioden har inte förändrats.  
38  
 
Styrelsens och verkställande direktörens intygande  
Koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i  
Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella  
redovisningsstandarder respektive god redovisningssed i Sverige och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning  
och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och  
moderbolagets verksamhet, ställning och resultat, samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de  
företag som ingår i koncernen står inför. I den mån de tre angivna reglerna strider mot varandra gäller de i den ordning de uppräknats  
ovan, vilket framför allt kan innebära ett stridande mot begreppet rättvisande bild.  
Stockholm den 28 mars 2024  
Petter Stillström  
Verkställande direktör  
Henrik Lange  
Styrelseledamot  
Jonas Olavi  
Styrelseledamot  
Bengt Stillström  
Styrelseordförande  
Vår revisionsberättelse beträffande denna årsredovisning har lämnats den 28 mars 2024  
Mazars AB  
Martin Kraft  
Auktoriserad revisor  
39  
 
Revisionsberättelse  
Till bolagsstämman i AB Traction (publ), org nr 556029-8654  
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen  
Uttalanden  
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för AB Traction (publ) för år 2023 med undantag för  
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 6-9. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen  
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess  
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med  
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december  
2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits  
av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 6-9. Förvaltningsberättelsen är  
förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer  
resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen. Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och  
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets styrelse i  
enlighet med revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.  
Grund för uttalanden  
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa  
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god  
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap  
och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade  
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU. Vi anser att de revisionsbevis vi har  
inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.  
Särskilt betydelsefulla områden  
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för  
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för  
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata  
uttalanden om dessa områden.  
Innehav och värdering av finansiella tillgångar  
Beskrivning av området  
Innehav och värdering av finansiella tillgångar är de särskilt betydelsefulla områdena. Som framgår av årsredovisningens och  
koncernredovisningens balansräkningar består moderbolagets och koncernens tillgångar huvudsakligen av finansiella tillgångar som  
värderas till verkligt värde. Vi har fokuserat på detta område eftersom posterna utgör en väsentlig del av den finansiella rapporten samt  
innefattar ledningens bedömningar. Se not 17 och 19 i årsredovisningen för detaljerade upplysningar och beskrivning av området.  
Hur området har beaktats i revisionen  
Vi har tagit del av de beräkningsmodeller som används för att fastställa verkligt värde för de innehav som saknar noterad kurs. Vi har  
bedömt rimligheten i gjorda antaganden som företagsledningen lagt fram och som godkänts av styrelsen.  
Vi har utvärderat Tractions kontroller för inhämtning av priser och volymer från externa källor och vi har verifierat priser och volymer  
mot externt erhållna underlag. Innehaven har kontrollerats, liksom de noterade kurserna, mot moderbolagets och koncernens  
uppställningar.  
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen  
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för den andra informationen. Den andra informationen består av en  
Årsberättelse.  
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med  
bestyrkande avseende denna andra information.  
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras  
ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen.  
Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt  
verkar innehålla väsentliga felaktigheter. Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att  
den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i detta  
avseende.  
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar  
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de  
ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU.  
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en  
40  
 
årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller  
misstag.  
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av  
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka  
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om  
styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ  
till att göra något av detta.  
Revisorns ansvar  
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller  
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller  
våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god  
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av  
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska  
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.  
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela  
revisionen. Dessutom:  
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa  
beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar  
revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka  
en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom  
oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller  
åsidosättande av intern kontroll.  
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma  
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den  
interna kontrollen.  
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens  
uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.  
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid  
upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade  
revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som  
kan leda till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det  
finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i  
årsredovisningen och koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är  
otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de  
revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra  
att ett bolag och en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.  
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,  
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna och  
händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.  
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för enheterna eller  
affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,  
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden  
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också  
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi  
identifierat.  
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla  
relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att  
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.  
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen  
av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför  
utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra  
författningar förhindrar upplysning om frågan.  
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar  
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust  
Uttalanden  
41  
 
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande  
direktörens förvaltning för AB Traction (publ) för år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vi  
tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och  
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.  
Grund för uttalanden  
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är  
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska  
ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.  
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar  
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning  
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens  
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,  
likviditet och ställning i övrigt.  
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande  
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen,  
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören  
ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga  
för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.  
Revisorns ansvar  
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med  
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende  
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,  
eller  
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.  
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att  
med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men  
ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som  
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med  
aktiebolagslagen.  
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk  
inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar  
sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella  
bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och  
förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi  
går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om  
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi  
granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med  
aktiebolagslagen.  
Revisorns granskning av Esef-rapporten  
Uttalande  
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande  
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-  
rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för AB Traction (publ) för år 2023.  
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.  
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.  
Grund för uttalandet  
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna  
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till AB Traction (publ) enligt god  
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.  
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.  
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar  
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen  
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören  
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.  
42  
 
Revisorns ansvar  
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i  
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.  
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad  
i ett format som uppfyller dessa krav.  
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god  
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av  
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de  
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.  
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella  
rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket  
innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och  
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.  
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör  
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras,  
bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller  
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och  
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till  
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en  
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.  
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en  
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.  
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,  
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.  
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten  
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 6-9 och för att den är upprättad i enlighet med  
årsredovisningslagen. Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av  
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt  
mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god  
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden. En bolagsstyrningsrapport  
har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 26 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra  
stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse med  
årsredovisningslagen.  
Mazars AB, BOX 1317, 111 83 Stockholm, utsågs till AB Tractions (publ) revisor av bolagsstämman den 8 maj 2023 och har varit  
bolagets revisor sedan den 28 maj 2015.  
Stockholm den 28 mars 2024  
Mazars AB  
Martin Kraft  
Auktoriserad revisor  
43