549300TMUX6ZE1FLLV162024-01-012024-12-31iso4217:SEK549300TMUX6ZE1FLLV162023-01-012023-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300TMUX6ZE1FLLV162024-12-31549300TMUX6ZE1FLLV162023-12-31549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300TMUX6ZE1FLLV162023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TMUX6ZE1FLLV162023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300TMUX6ZE1FLLV162023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300TMUX6ZE1FLLV162023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TMUX6ZE1FLLV162023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300TMUX6ZE1FLLV162023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300TMUX6ZE1FLLV162023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TMUX6ZE1FLLV162023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300TMUX6ZE1FLLV162023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300TMUX6ZE1FLLV162023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TMUX6ZE1FLLV162023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300TMUX6ZE1FLLV162023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300TMUX6ZE1FLLV162024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TMUX6ZE1FLLV162024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300TMUX6ZE1FLLV162024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300TMUX6ZE1FLLV162024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TMUX6ZE1FLLV162024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300TMUX6ZE1FLLV162024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300TMUX6ZE1FLLV162024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TMUX6ZE1FLLV162024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300TMUX6ZE1FLLV162024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300TMUX6ZE1FLLV162024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TMUX6ZE1FLLV162024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300TMUX6ZE1FLLV162024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
ÅRSREDOVISNING 2024
A world where people matter
– powered by tech
2
SECTION:
2
INNEHÅLL
VD har ordet 3
PION Groups affärsidé 4
PION Group i korthet 5
PION Groupaktien 6
Hållbart företagande 7
Granskningsrapport avseende hållbarhetsrapport 16
Förvaltningsberättelse 17
Flerårsöversikt 24
Bolagsstyrningsrapport 25
Styrelse och VD 31
Övriga ledande befattningshavare 32
Koncernens räkenskaper 33
Moderbolagets räkenskaper 37
Noter 41
Styrelsens intygande 59
Revisionsberättelse 60
Definitoner 63
Kontakt & adress 64
Den formella årsredovisningen omfattar sidorna 17–59 i detta dokument.
Inbjudan till årsstämma
Aktieägarna i PION Group AB (publ) kallas härmed till årsstämma
tisdagen den 6 maj 2025 klockan 16.00 i bolagets lokaler i Stockholm
på Torsgatan 11.
Anmälan
Aktieägare som önskar delta i årsstämman ska dels vara införd
i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken fredagen den
25 april 2025, dels vara anmäld hos PION Group AB senast tisdagen
den 29 april 2025.
Anmälan om deltagande till årsstämman kan göras till:
PION Group AB
c/o Uniflex AB
Att: Kent Thudén
Arenavägen 41
121 77 Johanneshov
Anmälan kan också göras per
telefon: 08-555 368 50
e-post: kent.thuden@piongroup.se
I anmälan ska namn, telefonnummer, person- eller organisations-
nummer samt antal biträden anges. Aktieägare som har sina aktier
förvaltarregistrerade måste, för att äga rätt att delta i bolagsstämman,
tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn i aktieboken hos Euroclear
Sweden AB. Sådan registrering, så kallad rösträttsregistrering, måste
vara verkställd senast tisdagen den 29 april 2025, vilket innebär att
aktieägaren i god tid före denna dag måste meddela sin önskan härom
till förvaltaren.
Utdelning
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas till aktieägarna.
Kalendarium
Delårsrapport jan–mar 6 maj 2025
Delårsrapport jan–jun 19 augusti 2025
Delårsrapport jan–sep 6 november 2025
Bokslutskommuniké 2025 februari 2026
ISIN-kod: SE0000567539
Kortnamn på Nasdaq Stockholm Small Cap: PION B
LEI-kod: 549300TMUX6ZE1FLLV16
2
3
Vårt kostnadsbesparingsprogram levererade imponerande resultat
med besparingar om 65 MSEK, vilket överträffade vårt ursprungliga
mål på 48 MSEK. Dessa åtgärder har varit avgörande för att stabilisera
verksamheten och lägga grunden för framtida lönsam tillväxt.
Koncernens omsättning för helåret uppgick till 1,6 miljarder kronor,
medan EBITA-resultatet landade på -32,6 MSEK (Q4: Omsättning
364 MSEK, EBITA -14,8 MSEK). Det negativa resultatet kan härledas
till flera faktorer.
En marknadsnedgång om cirka 20 procent inom konsult- och
bemanningsbranschen.
Påverkan från 24-månadersregeln, som stod för cirka 10 procent
av omsättningsminskningen.
Kostnader relaterade till den omfattande omstruktureringen.
Strategiska fokusområden under 2024
För att möta dessa utmaningar har vi fokuserat på fem strategiska
områden som tillsammans skapat en stabilare grund för koncernen.
Kostnadskontroll och effektivisering
Vi har implementerat ett systematiskt arbete med tydligare rutiner
och incitamentsprogram som kopplar beslut till ekonomiska resultat.
RESULTAT: Besparingar om 65 MSEK, ökad transparens och för-
bättrad kostnadsmedvetenhet genom hela organisationen.
Stärkt ledarskap
Genom månatliga business reviews, tydligare prestationskultur och
systematiska uppföljningssamtal har vi skapat ett starkare ledarteam
med fokus på koncernens strategier.
RESULTAT: Snabbare beslutsfattande, ökat engagemang och för-
bättrad individuell prestation.
Förbättrad säljkultur
Vi har implementerat en tydligare säljkultur med fokus på mätbara
resultat, individuellt ansvar och en ny ersättningsmodell.
RESULTAT: Högre aktivitetsnivå, stärkt motivation och fokus på
lönsamma affärer.
Ökad operationell effektivitet
Standardisering av roller, implementering av KPI-strukturer och
in förande av nya systemstöd har effektiviserat våra processer.
RESULTAT:rbättrad leveranskapacitet och högre produktivitet.
Strategisk översyn av verksamheten
Vi har koncentrerat resurser till kärnverksamheten kring våra starka
varumärken Poolia, Uniflex och QRIOS samt avvecklat/avyttrat mindre
lönsamma verksamheter.
Reviderade finansiella mål
Vi har justerat våra finansiella mål för att prioritera stabilitet
och lönsamhet.
Tidigare omsättningsmål på 4 miljarder kronor till 2026 utgår.
EBITA-målet på 200 miljoner kronor till 2026 ersätts med EBIT-mål
över en konjunkturcykel på 5 procent.
Nettoskuldsättningsgrad ska inte överstiga två gånger EBIT.
Framåtblick
Trots ett mycket utmanande år har vi genomfört omfattande föränd-
ringar som lagt grunden för framtida lönsamhet. Med en tydligare
strategisk inriktning går vi in i 2025 som en organisation bättre rustad
att möta marknadens utmaningar. Våra åtgärder skapar förutsättningar
för lönsam tillväxt.
Jag vill tacka alla våra medarbetare för deras hårda arbete, engage-
mang och resiliens under detta omvälvande år. Er förmåga att anpassa
er till förändringar och fortsätta leverera hög kvalitet är avgörande för
vår framgång.
Stockholm den 14 april 2025
Martin Hansson
VD och koncernchef
KONCERNCHEF&VD HAR ORDET
Ett år av omställning och fokus långsiktig uthållig och hållbar lönsamhet
Kära aktieägare,
2024 var ett utmanande år för PION Group, präglat av en kraftigt försvagad marknad och
en omfattande omstrukturering av verksamheten. Trots dessa utmaningar har vi gjort betydande framsteg
i att stärka vår kostnadsstruktur och skapa långsiktiga förutsättningar för hållbar lönsamhet.
PION GROUPS KONCERNCHEF & VD HAR ORDET
3
4
SECTION:
44
PION GROUPS AFFÄRSIDÉ
PION GROUPS AFFÄRSIDÉ
Vi samlar bolag med starkt humankapital, samt bolag med hög
teknisk kunskap om att effektivisera människors prestation, under
samma tak. PION Group tillför strategi, insikt och metodik till alla bolag
i sfären i syfte att skapa stark tillväxt hos medarbetare och kund.
Vi har i mer än 30 år varit en del av arbetsmarknaden och vi är
l medvetna om de nuvarande och kommande utmaningar
som våra kunder står inför.
PART OF POOLIA
5
Vision
A world where people matter
– powered by tech
Värderingar
Passion & Execution
”Put your heart in it – and make it happen”
Drivkrafter
Den digitala transformationen och höga graden av automation driver
en enorm förändring av arbetsmarknaden. Vi erbjuder våra kunder
lösningar och tjänster för att bli konkurrenskraftiga i denna omställ-
ning. Vi kombinerar konsult- och strategitjänster med techlösningar.
På sikt kommer vi att utveckla och paketera Insights som skapar
ytterligare värden för våra kunder, gärna i form av SaaS (Software
as a Service).
Strategier
Vår operativa managementstrategi bygger på en hög grad av
decentraliserat entreprenörskap. En stark säljkultur med höga
ambitioner. Att ständigt attrahera de bästa talangerna och
skapa vassa specialiserade tjänster.
® Entreprenörskap
® Specialisering
® Best people
® Säljkultur
Kassaflöde
Våra mer mogna verksamheters goda kassaflöden kommer säkerställa
stark organisk tillväxt, förvärv och även utdelning över tid.
Organisk tillväxt samt förvärv
Huvudfokus är en god organisk tillväxt. Härtill kommer vi att förvärva
bolag som tillför värden till gruppen. Vi prioriterar bolag som genererar
högre marginal och tech-kompetens.
Möjlighet till ytterligare erbjudanden och resurser
PION Group ingår i huvudägarens Danir Groups koncern med 11000
anställda inom Nexer, Sigma och A Society. Detta ger möjlighet för
PION Group till bättre kunderbjudanden.
PION GROUP I KORTHET
Segment och förmågor
PION Groups verksamhet är indelad i segmenten QRIOS, Poolia och Uniflex. Koncernens förmågor kan delas in i People, Strategy och Tech.
People avser den kompetens vi tillför kunderna i form av konsulter inom bland annat IT, Tech, Finance, Industri, Logistik och Rekrytering
och den förmågan finns i alla segment. Strategy finns inom QRIOS och avser de konsulttjänster inom verksamhetsutveckling som vi hjälper
våra kunder med. Tech är det plattformsstöd som vi säljer och licensierar ut till våra kunder och även det redovisas inom segmentet QRIOS.
Omsättning
Omsättningstillväxt EBITA EBITA-marginal Antal anställda
1 601 MSEK -21 % -33 MSEK -2,0 % 2 099
Finansiella mål
Tillväxt
PION Group ska växa snabbare än marknaden.
EBIT-marginal
EBIT över en konjunkturcykel ska uppgå till 5 procent.
Utdelning
Prioriteten kommande år ligger på att skapa värdetillväxt för aktie-
ägarna genom att självfinansiera en god tillväxt till dem.
PION GROUP I KORTHET
P I O N G r o u p i s i ff r o r
6
SECTION:
6
PION Groups B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, Small Cap,
under beteckningen PION B. Aktien introducerades på Stockholms-
börsen den 23 juni 1999, då som Poolia. Aktiekapitalet uppgick per den
31 december 2024 till 9 635 146 kronor fördelat på 48 175 730 aktier,
varav 10 864 300 aktier av serie A och 37 311 430 aktier av serie B, till
ett kvotvärde av 20 öre. Varje aktie äger lika rätt till bolagets tillgångar
och vinst. Aktie av serie A berättigar till en (1) röst vardera och aktie
av serie B till en femtedels (1/5) röst vardera. Det totala antalet röster
i bolaget uppgår till 18 326586.
Kursutveckling
Aktiekursen var 7,18 kronor vid årets början och 5,92 kronor den 30
december 2024. Årets högsta notering för PION Groupaktien uppgick
till 8,60 kronor och årets lägsta till 5,40 kronor.
Börshandel
PION Groups B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, Small Cap,
under beteckningen PION B. En börspost omfattar 1 aktie och
kvotvärdet är 20 öre.
Utdelningspolicy
PION Groups mål är att generera en långsiktigt stabil utdelning. Utdel-
ning ska ske på ett sätt som inte begränsar eller riskerar PION Groups
möjligheter till självfinansierad god tillväxt. Prioriteten kommande år
ligger på att skapa värdetillväxt för aktieägarna.
FÖRDELNING I STORLEKSKLASSER PER  DECEMBER 
Antal aktier Antal aktieägare Innehav % Röster %
1–1 000 3543 1,72 0,91
1 001–5 000 650 3,21 1,69
5 001–50 000 220 6,37 3,35
50 001– 48 88,70 94,06
Summa 4461 100,00 100,00
ÄGARKATEGORIER PER  DECEMBER 
Kategori Antal aktieägare Innehav % Röster %
Svenska fysiska personer 4312 26,72 14,05
Utlandsboende ägare 78 5,62 2,96
Finansiella företag 15 12,45 6,55
Övriga finansiella företag 2 5,72 3,01
Intresseorganisationer 4 0,03 0,02
Staten 1 0,05 0,03
Ej kategoriserade juridiska personer 1 0,00 0,00
Övriga svenska juridiska personer 48 49,40 73,39
Summa 4461 100,00 100,00
DE  STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER  DECEMBER 
Namn A-aktier B-aktier Innehav % Röster %
Danir Resources AB 10864300 10844757 45,06 71,12
Avanza Pension 3053228 6,34 3,33
Thomas Krishan 2923031 6,07 3,19
AB Traction 2699769 5,60 2,95
Nordnet Pensionsförsäk-
ring AB
1466016 3,04 1,60
SEB Life International Assu-
rance, Irland
900000 1,87 0,98
Nordea Funds AB 793469 1,65 0,87
Ampulator AB 701449 1,46 0,77
Kenneth Walter 674800 1,40 0,74
Stefan Bozzao 625000 1,30 0,68
Summa 10864300 24681519 73,79 86,23
PION GROUPAKTIEN
PION GROUPAKTIEN
NYCKELTAL PER AKTIE
2024 2023 2022 2021 2020
Antal aktier, genomsnitt 48175730 48169973 47097577 46 636 868 46 636 868
Antal aktier, utestående 48175730 48175730 47139460 46 636 868 46 636 868
Resultat per aktie, SEK -1,30 -0,30 1,29 1,73 0,15
Eget kapital per aktie, SEK 2,75 4,30 4,97 4,58 3,46
Utdelning per aktie, SEK
1)
0,00 0,25 0,50 1,00 0,60
Börskurs 31/12, SEK 5,92 7,18 11,76 17,90 6,04
P/E-tal Neg. Neg. 9,1 10,3 40,3
1) 2024 enligt styrelsens förslag.
77
HÅLLBART FÖRETAGANDE
Allmänt om PION Groups verksamhet
PION Group AB tillhör konsult- och rekryteringsbranschen och majo-
riteten koncernens bolag är auktoriserade av branschorganisationer
i Sverige, Finland och Norge.
P I O N G r o u p s a ff ä r s m o d e l l
PION Groups affärsmodell är att för kunders räkning tillhandahålla
personal med kvalificerad kompetens, antingen för fast anställning
(rekrytering) eller för en tillfällig period (konsulttjänster).
Rekryteringstjänster
Processen startar med en förfrågan från kund. PION Group tillhanda-
håller därefter en lämplig kandidat som kunden sedan kan anställa.
Konsulttjänster
Processen startar med en förfrågan från kund. Utifrån kundens behov
tillhandahåller PION Group den kompetens kunden behöver så länge
kunden önskar. Vid konsulttjänster är det PION Group som är arbets-
givare och därmed har fullt arbetsgivaransvar. Detta innebär bland annat
att PION Group ansvarar för lönesamtal, arbetsmiljöfrågor med mera.
Vid såväl rekrytering som anlitande av konsulter följer PION Group upp
om rekryteringen varit lyckad och hanterar eventuella synpunkter eller
klagomål både från kund och kandidat.
Väsentlighetsanalys
Som ett första steg i vår väsentlighetsanalys inför vår första hållbar-
hetsrapportering tog vi hjälp av hållbarhetskonsulter som granskade
och kartlade vår verksamhet i Sverige. Utifrån resultatet identifierades
olika fokusområden inom vår verksamhet som våra intressenter sedan
fick välja bland.
I väsentlighetsanalysen identifierades följande prioriterade fokus-
områden:
Kund- och medarbetarnöjdhet
Mångfald och jämställdhet
Fysisk- och psykosocial arbetsmiljö
Anställningstrygghet
Vid varje större förändring i någon del av PION Groups verksamheter
gör vi en ny väsentlighetsanalys, med utgångspunkt i PION Groups
affärsmodell, för att identifiera kommande utmaningar och möjligheter
samt för att säkerställa att vår verksamhet tar hänsyn till viktiga sociala
och miljömässiga aspekter. Risk- och konsekvensanalys följs upp på
ledningsgruppsnivå där konsekvenserna mynnar ut i prioriterade om-
råden som bryts ned i en projektlista och följs upp på varje lednings-
gruppsmöte. Syftet med en risk- och möjlighetsanalys är att upptäcka
olika tänkbara scenarier, positiva såväl som negativa, i god tid och
därmed kunna förbereda företaget för förändringar. En proaktiv hållning
ger en tryggare verksamhet och kan öppna upp för nya affärsmöjlig-
heter. Ledande befattningshavare ansvarar för att risk- och möjlighets-
analyser årligen blir utförda för alla delar av verksamheten.
Uppmärksammade risker kan åtgärdas i möjligaste mån genom
riskreducering och identifierade möjligheter kan nyttjas. I den
årliga affärsplaneprocessen analyseras styrkor, svagheter, hot och
möjligheter vilka kopplas till riskanalysen. Exempel på detta kan vara
risker och möjligheter kopplade till betydande miljöaspekter, krav på
våra tjänster från våra kunder, lag- och författningskrav, potentiella
nödsituationer inom något område samt övriga nödvändiga projekt
som identifierats.
Varje år analyseras hur PION Group följer sina processer, rutiner och
riktlinjer. Majoriteten av bolagen i Sverige och bolaget i Norge är certi-
fierade inom kvalitet, miljö och arbetsmiljö revideras årligen av interna
såväl som av externa revisorer. Detta innefattar samtliga affärsområden,
staber och lokalkontor. Vi följer även upp föregående års avvikelser och
vilka åtgärder vi gjort för att se till att förhindra avvikelser.
Styrning och ansvar r hållbarhets -
aspekter i verksamheten
Det är styrelsen tillsammans med VD som har det övergripande an-
svaret för verksamhetens hållbarhetsarbete. PION Groups verksam-
hetsledningssystem i Sverige och Norge är utformande efter ISO-
standard. PION Group är certifierade inom standarderna ISO 14001
(Miljö), ISO 9001 (Kvalitet). Dotterbolaget Uniflex Sverige som står
för en stor del av verksamheten i Sverige är även certifierat inom ISO
45001 (Arbetsmiljö). Genom externa och interna revisioner av befintliga
verksamhetsledningssystem säkerställer PION Group i Sverige och
Norge löpande att det finns kvalitetssäkrade rutiner och processer
för att hantera verksamheten och dess risker.
PION Group har fastställda policys avseende miljö, kvalitet och
arbetsmiljö som ligger till grund för arbetet inom dessa områden i
verksamheten. Policys granskas och revideras vid behov årligen av
ledningsgrupp i respektive bolag. Policys som hänvisas till i denna
hållbarhetsrapport är framtagna i och för verksamheten i Sverige.
Liknande bestämmelser för efterlevnad finns även för verksam-
heterna i Norge och Finland.
Verksamhetens art innebär att en stor del relevanta frågor för håll-
barhetsarbetet ligger inom ramen för personal- och arbetsmiljöfrågor.
PION Groups HR-direktör ansvarar för rutiner, processer och policys
Detta är PION Groups hållbarhetsrapport avseende räkenskapsåret 2024. Hållbarhetsrapporten är upp-
ttad i enlighet med bestämmelserna i ÅRL, årsredovisningslagen, den äldre lydelsen innan 1 juli 2024.
Denna hållbarhetsrapport omfattar hela PION Groups koncern och avser bolag i Sverige, Finland och Norge.
HÅLLBART FÖRETAGANDE
8
SECTION:
8
inom dessa områden. Policys inom personal och arbetsmiljö kommuni-
ceras ut till alla nyanställda samt till alla anställda vid förändringar.
Genom extern lagefterlevnadskontroll säkerställer PION Group i Sverige
och Norge kännedom och efterlevnad av lagar och krav inom miljö och
arbetsmiljö som är relevanta för verksamheten. En gång årligen pre-
senterar den som är hållbarhetsansvarig, företagets mål och utfall inom
ramen för företagets hållbarhetsfrågor, för ledningsgruppen. Mål och
nyckeltal inom kvalitet, miljö och arbetsmiljö analyseras och granskas.
Revidering av mål görs tillsammans i ledningsgruppen.
Vår marknadsavdelning ansvarar för att säkerställa att marknadsakti-
viteter följer våra interna policyer och rådande lagstiftning. I enlighet
med PION Groups kommunikationspolicy marknadsför vi oss aldrig
med bilder, budskap eller i sammanhang som innefattar eller anspelar
på sex, alkohol, politik, spel eller droger.
Utöver policys inom ovan nämnda områden finns en ”code of conduct/
etiska regler som sammanfattar gällande riktlinjer för verksamheten.
Det arbete som inleddes under 2024 med en anpassning av PION
Groups hållbarhetsrapportering till CSRD-direktivet (Corporate
Sustainability Reporting Directive) fortskrider. Ett nytt klimatbokslut
är under framtagande och kommer att vara färdigställd under det
första kvartalet 2025
Se vidare bolagsstyrningsrapporten för styrning och ansvar i företaget.
Kund- och medarbetarnöjdhet
Kundnöjdhet
Att ha nöjda kunder är en hörnsten för långsiktig hållbar framgång.
Det gäller inte minst inom konsultverksamheten där kunderna har spe-
ciellt höga förväntningar på oss som leverantörer. PION Group strävar
alltid efter högsta kundnöjdhet, som är ett av PION Groups viktigaste
kvalitetsmål. Kundnöjdheten mäter vi löpande i kundundersökningar
och följer sedan noggrant upp för att förbättra oss ytterligare.
Kunderbjudande
PION Group har i närmare 30 år fokuserat på en sak: Att tillhandahålla
kvalificerad kompetens. Den avgränsningen är vår styrka och har gett
oss en gedigen erfarenhet inom en rad specialistområden. Vi förstår
företagen och deras affärsvillkor och vet vad som krävs av våra kandi-
dater. Med en kvalitetssäkrad process, modern kandidatwebb, ledande
digitala verktyg och en unik urvalsfilosofi levererar vi vad vi lovar –
tillsättningar av högsta kvalitet.
Kundundersökningar
Under vårt mångåriga arbete med rekrytering och konsulttjänster har
vi skapat kvalitetssäkrade processer som hjälper oss att alltid leverera
högsta kvalitet till våra kunder och säkerställa kundnöjdhet. Våra kon-
sulter och PION Groups övergripande åtagande utvärderas löpande –
både under och efter genomfört uppdrag – för att vi ska säkerställa att
vi alltid uppfyller våra kunders krav och önskemål. I våra kundunder-
sökningar ställer vi frågor om kundens uppfattning om vår leverans.
Verksamheterna i Sverige och Norge har som mål att inte ligga under
ett visst resultat på en bedömningsskala mellan 1–5. Verksamheten
i Finland mäter inte kundnöjdhet med regelbundna kundundersök-
ningar utan följer upp kundnöjdhet löpande i dialog med kund. Uniflex
verksamhet i Sverige har som mål att det totala resultatet ska vara
minst 4 av 5, i kundundersökningen avseende 2024 var resulta-
tet 4,20. Poolias verksamhet i Sverige har som mål att det totala
resultatet ska vara minst 4,2 av 5, i kundundersökningen avseende
2024 var resultatet 4,71. QRIOS verksamhet har som mål att det totala
resultatet ska vara minst 4,2 av 5, i kundundersökningen avseende
2024 var resultatet 3,78. Verksamheten i Norge har som mål att det
totala resultatet ska vara minst 4,5 av 5, i kundundersökningen för
2024 var resultatet 4,39. Vi ser resultatet i våra kundundersökningar
som indikatorer på att vi har en väldigt hög kundnöjdhet.
Medarbetarnöjdhet
Nöjda medarbetare är en förutsättning för ett framgångsrikt företag.
Detta är extra tydligt i ett tjänsteföretetag där kopplingen mellan
medarbetares energi och trivsel direkt korrelerar med nöjda kunder
och lönsamhet.
Dagens arbetsmarknad är betydligt rörligare än gårdagens, bland
annat på grund av ett större fokus på den individuella utvecklingen.
Anställningstiderna blir allt kortare, då medarbetare fokuserar mer på
den personliga utvecklingen med snabbare kompetens- och karri-
ärsutveckling samt oftare byter jobb. Detta, i kombination med att de
människor som kommer ut på arbetsmarknaden idag har högre krav
på sin anställning utifrån behov av utveckling och arbetsmiljö, gör att
företag måste anstränga sig än mer för att attrahera och behålla rätt
kompetens.
En ytterligare trend som påverkar företag i dagens arbetsmarknad
är medarbetares möjlighet och benägenhet att dela med sig av sina
upplevelser även i digitala sociala nätverk. Detta innebär i sin tur att
arbetsgivarvarumärket i allt högre utsträckning skapas i sociala kanaler
och av medarbetarna själva. Detta sker alldeles oavsett om företaget
ägnar sig åt egen marknadsföring eller inte i sociala medier.
Medarbetarundersökningar
För att vara en attraktiv arbetsgivare lägger PION Group stor vikt vid
ledarskapet och medarbetarskapet i de relationer som skapas mellan
människor på arbetsplatsen. Därför genomförs bland annat kontinu-
erliga medarbetarundersökningar, dels för att övergripande kunna
analysera utvecklingsmöjligheter, dels för att PION Groups olika bolag
och avdelningar ska kunna analysera utmaningar och skapa egna
handlingsplaner.
HÅLLBART FÖRETAGANDE
9
SECTION:
9
Resultat medarbetarnöjdhet konsulter i kundföretag
Verksamheterna i Sverige och Norge har som mål att inte ligga under
ett visst resultat på en bedömningsskala mellan 1-6 respektive 1–5
avseende medarbetare som arbetar på uppdrag hos våra kunder.
Verksamheten i Finland har inte några kvantitativa mål men mäter sin
medarbetarnöjdhet på en bedömningsskala mellan 1–5 och följer upp
sina medarbetare utifrån medarbetarundersökningens resultat med
kvalitativa frågor. Uniflex verksamhet i Sverige har som mål att det
totala resultatet ska vara minst 4,8 av 6, i medarbetarundersökningen
avseende 2024 var resultatet 4,9. Poolias verksamhet i Sverige har
som mål att det totala resultatet ska vara minst 4,8 av 6, i medarbetar-
undersökningen avseende 2024 var resultatet 5,2. QRIOS verksamhet
har som mål att det totala resultatet ska vara minst 4,8 av 6, i medarbe-
tarundersökningen avseende 2024 var resultatet 5,09. Verksamheten
i Norge har som mål att det totala resultatet ska vara minst 4,5 av 5,
i medarbetarundersökningen för 2024 var resultatet 4,29. Vi ser resul-
tatet i våra medarbetarundersökningar för konsulter som indikatorer
på att vi har en väldigt hög medarbetarnöjdhet.
Resultat medarbetarnöjdhet interna medarbetare
Till interna medarbetarna räknas de som arbetar i företagets egen
administration ut mot kundföretag. Verksamheten i Finland har inte
några kvantitativa mål men mäter sin interna medarbetarnöjdhet
utifrån ett antal kärnindikatorer och följer upp sina interna medarbetare
utifrån medarbetarundersökningens resultat med kvalitativa frågor.
Verksamheten i Norge mäter inte intern medarbetarnöjdhet med kvan-
titativa mått utan följer upp denna löpande i samtal med sina interna
medarbetare. Verksamheterna i Sverige har som mål att inte ligga un-
der ett visst resultat på en bedömningsskala mellan 1–6 avseende den
interna medarbetarnöjdheten. Uniflex verksamhet i Sverige har som
mål att det totala resultatet ska vara minst 4,8 av 6, i medarbetarunder-
sökningen från senaste mätning (genomfördes 2024) var resultatet 5,0.
Poolias verksamhet i Sverige har som mål att det totala resultatet ska
vara minst 4,8 av 6, i medarbetarundersökningen från senaste mätning
(genomfördes 2024) var resultatet 4,9. QRIOS verksamhet har som mål
att det totala resultatet ska vara minst 4,8 av 6, i medarbetarundersök-
ningen från senaste mätning (genomfördes 2024) var resultatet 4,4.
Vi ser resultatet i våra medarbetarundersökningar som indikatorer på
att vi har en väldigt hög intern medarbetarnöjdhet.
Mångfald och jämställdhet
Som arbetsgivare måste vi säkerställa att vi arbetar med att främja
jämställdhet och mångfald, samt att motverka diskriminering och all
annan typ av kränkande särbehandling.
Jämställdhet
Enligt PION Groups jämställdhetspolicy, och i enlighet med diskrimi-
neringslagen, ska företaget främja kvinnors och mäns lika rätt i fråga
om arbete, anställnings- och andra arbetsvillkor samt utvecklings-
möjligheter. PION Group skall tillsammans med arbetstagare verka för
att utjämna och förhindra skillnader i löner och andra anställnings-
villkor mellan kvinnor och män som utför arbete som är att betrakta
som lika eller likvärdigt samt främja lika möjligheter till löneutveckling
för kvinnor och män.
PION Group i Sverige genomför enligt lag en årlig lönekartläggning
som är en viktig del i arbetet att identifiera eventuella osakliga löne-
skillnader mellan könen. I den senaste lönekartläggningen fanns inga
osakliga löneskillnader mellan könen i någon yrkeskategori. I övriga
länder finns liknande system för övervakning för att tillse att det inte
förekommer oskäliga löneskillnader mellan könen.
Mångfald
För att öka mångfalden i företaget måste urvals- och rekryterings-
process vara utformad så att den minimerar risken att diskriminera.
PION Group tillmötesgår aldrig kundkrav som kan vara diskriminerande.
Det innebär att företaget inte beaktar eventuella krav från kunder
som gäller kön, ålder, trosuppfattning etc. PION Group accepterar inte
heller indirekt diskriminering, exempelvis genom att i platsannonser
efterfråga personer med exceptionella svenskkunskaper i stället för att
ange språkkrav: svenska. Sådana språkkrav kan riskera att indirekt leda
till etnisk diskriminering då det försvårar chanserna för utrikesfödda att
få tjänsten. Genom en urvals- och rekryteringsprocess som motverkar
diskriminering bibehålls, eller ökar, mångfalden i företaget.
Anlda fall av diskriminering eller annan form
av kränkande särbehandling
Eventuella anmälda fall av diskriminering eller all annan form av
kränkande särbehandling hanteras skyndsamt enligt fastlagda interna
rutiner i enlighet med gällande lagstiftning.
Fysisk och psykosocial arbetsmiljö
Som en del av PION Groups systematiska arbetsmiljöarbete finns
strukturerade rutiner för att undersöka och förebygga risker i såväl
den fysiska som den psykosociala arbetsmiljön. HR-avdelningen
utbildar löpande i arbetsmiljöfrågor. Inom PION Group uppmanas man
att anmäla arbetsskador och tillbud till sin närmsta chef, genom att
informera om tillvägagångssätt vid anställningstillfället. Statistik förs
även över typ av arbetsskada och tillbud samt vidtagna åtgärder och
riskbedömningar i arbetsmiljön.
Anmälda arbetsplatsolyckor
Under 2024 anmäldes totalt 38 arbetsskador på arbetarsidan.
36 av dessa arbetsskador anmäldes i Sverige, 1 i Norge och 1 i Finland.
På tjänstemannasidan anmäldes sammanlagt 6 arbetsskador under
2023, alla i Sverige. Av totalt 44 arbetsskador under 2024 gällde 86,4
procent arbetare och 13,6 procent tjänstemän.
Anmälda tillbud
Totalt anmäldes 3 tillbud, varav samtliga i Sverige.
HÅLLBART FÖRETAGANDE
10
SECTION:
10
Anställningstrygghet
Samtliga bolag inom PION Groupkoncernen är medlemmar i bransch-
organisationer och har kollektivavtal som garanterar trygga anställ-
ningsförhållanden för PION Groups anställda. Verksamheterna i Sve-
rige är medlemmar i branschorganisationerna Innovationsföretagen,
TechSverige, Tjänsteföretagen samt Kompetensföretagen. I och med
dessa medlemskap har PION Group kollektivavtal som reglerar bland
annat anställningsformer och lönenivåer för samtliga anställda.
Ett llbart och certifierat miljöarbete
Som ett naturligt steg i ett hållbart miljöarbete är verksamheterna
inom PION Group i Sverige och Norge certifierat inom miljöområdet
med ISO 14001. Fastställda miljöpolicys beskriver en gemensam syn
gällande miljöpåverkan och hanteringen av miljöfrågor inom företaget.
På samma sätt som PION Group har som mål att enbart samarbeta
med leverantörer som själva bedriver ett aktivt miljö- och hållbarhets-
arbete, är detta numera i de flesta fall även ett krav från våra kunder.
Väsentliga hållbarhetsrelaterade
risker och riskhantering
I enlighet med 6 kap. 12 § ÅRL ska hållbarhetsrapporten för ett företag
alltid innehålla områdena miljö, sociala förhållanden, personal, respekt
för mänskliga rättigheter och motverkande av korruption. I rapporten
ska företaget beskriva affärsmodellen för verksamheten, policydoku-
ment inom de olika områdena, resultatet av dessa policyer, väsentliga
risker på områdena och hur dessa hanteras samt centrala resultat-
indikatorer som är viktiga för verksamheten. Nedan redogörs för
dessa obligatoriska punkter.
Miljö
PION Group bedriver inte någon miljöpåverkande verksamhet i egen-
skap av tjänsteföretag men ser det som en självklarhet att beakta vilken
miljöpåverkan som finns i verksamheten och hur den kan minskas.
Riskhantering – Miljö
PION Group i Sverige och i Norge är certifierat enligt miljölednings-
systemet ISO 14001. PION Group väljer att hyra lokaler som är centralt
belägna för att undvika onödiga resor och därmed minimera negativ
miljöpåverkan.
PION Group gör en rad miljöbefrämjande åtgärder. Några exempel är
att vi i stor utsträckning använder kollektivtrafiken för att komma ut
till våra kunder där det är möjligt. PION Group arbetar ständigt för att
minska energiförbrukning genom att undvika onödiga utskrifter, släcka
lampor och stänga av våra datorer. Vi uppmanar alla anställda som kör
bil i tjänsten att köra miljövänligt samt har instruktioner för detta.
PION Group strävar efter att enbart anlita leverantörer som är miljö-
certifierade enligt ISO 14001 alternativt som bedriver ett systematiskt
miljöarbete. Exempel på leverantörer som är väsentliga för verksam-
heten är de leverantörer som regelbundet anlitas och medför en stor
kostnad för PION Group, till exempel hyresvärdar, elproducenter,
leverantörer av möbler och kontorsmaterial.
En gång årligen görs en miljöutredning där miljöaspekter analyseras
och identifieras. Miljöutredningen är också grunden för att bestämma
nästa års miljömål. Exempel på miljöaspekter som PION Group foku-
serar på är energi- och resursförbrukning, tjänsteresor och material-
användning.
Vi ser ökade krav från våra kunder på att vi som leverantör ska kunna
visa på hur och att vi arbetar med minskad klimatpåverkan. Om vi inte
kan leva upp till dessa krav finns det en risk för att vi förlorar de kunder
som ser ett aktivt miljöarbete som ett krav i valet av leverantörer,
vilket även kan innebära sämre förutsättningar för oss att skapa nya
samarbeten med potentiella kunder. Om vi inte kan leva upp till våra
kandidaters och medarbetares krav på en mer miljömedveten arbets-
givare riskerar vi att få svårt att attrahera kandidater och behålla våra
befintliga medarbetare. Det kan i sin tur leda till att vi inte kan tillgodo-
se den kompetens våra kunder efterfrågar. Under 2025 fortsätter vi att
arbeta i linje med kraven i CSRD (Corporate Sustainability Reporting
Directive) för att vara säkra på att vi lever upp till kunders och poten-
tiella kunders krav på att vi som leverantör ska bidra till minskad
klimatpåverkan. Även för att kunna attrahera och behålla medarbetare
är detta ett viktigt arbete för oss.
Sociala förhållanden, personal och mänskliga rättigheter
Grundläggande värderingar inom PION Group utgår från en grundsyn
om alla människors lika värde och rättvisa förhållanden för olika individer
och grupper. Att attrahera de bästa konsulterna och medarbetarna och
behålla dem är en grundförutsättning för en lönsam och framgångsrik
verksamhet.
Frågor om mänskliga rättigheter i PION Groups verksamhet fokuserar
på områden såsom jämställda löner och arbetsvillkor samt att motverka
all typ av kränkande särbehandling. Mänskliga rättigheter handlar även
om att känna till medarbetares rättigheter och PION Groups skyldig-
heter som arbetsgivare gentemot våra anställda. Som arbetsgivare
måste PION Group arbeta för jämställda löner och övriga villkor för
samtliga arbetstagare, oavsett kön och ursprung.
PION Group måste arbeta för att ge samma förutsättningar till kvinnor
och män vad gäller möjligheten till föräldraledighet utan att det på-
verkar löneutveckling eller karriärmöjligheter på ett negativt sätt.
I rekryteringsprocess och dialog med kund måste det vara tydligt att
urval görs utifrån kompetens och inte parametrar som kan anses vara
diskriminerande.
PION Group måste aktivt arbeta för att motverka all typ av kränkande
särbehandling för att eliminera risk för dåligt anseende, svårighet att
rekrytera personal och försämrad arbetsmiljö.
HÅLLBART FÖRETAGANDE
11
SECTION:
11
Riskhantering – Sociala förllanden, personal
och mänskliga rättigheter
PION Group genomför årligen en lönekartläggning för att identifiera
eventuella osakliga löneskillnader mellan kvinnor och män i olika
yrkesgrupper. Företaget ser över risker för anställda avseende möj-
lighet att förena föräldraskap och arbete, process vid rekrytering och
befordran, arbetsförhållanden, utbildning och kompetensutveckling,
löner och andra anställningsvillkor.
PION Groups HR-avdelning utbildar i arbetsmiljöfrågor och informerar
om hur man går till väga för att anmäla arbetsskador och tillbud. Vid
nyanställning informerar närmsta chef om vikten av att våra med-
arbetare anmäler tillbud och olyckor för att minska arbetsplatsolyckor
och arbetssjukdomar.
PION Group genomför årligen medarbetarundersökningar där frågor
om såväl den fysiska arbetsmiljön som den psykosociala lyfts upp,
upplevelsen av stress och obalans i arbetsrollen samt om man känner
till hur man går till väga för att anmäla ett tillbud eller en arbets-
platsolycka. Ett av PION Groups viktigaste verktyg för att utveckla
verksamheten och utvärdera den är medarbetarundersökningar som
kontinuerligt mäter hur nöjda våra medarbetare är. PION Group har
tydliga processer för att hantera rehabiliteringsärenden.
För PION Group handlar det sociala ansvarstagandet om att minimera
negativa effekter som företag kan ha på människor och miljö. Det görs
genom att respektera alla människor och deras mänskliga rättigheter,
förutom att givetvis följa arbetsrättsrättsliga principer, miljöstandarder
med mera.
Inom PION Group i Sverige och Norge granskas efterlevnad av policys
via externa och interna revisioner årligen. Policyefterlevnaden gran-
skas även i samband med kandidat- och medarbetarundersökningar.
Att PIONs medarbetare har goda arbetsvillkor och hög grad av trivsel
är avgörande för att kunna bedriva våra verksamheter, vår kärnverk-
samhet är våra medarbetare och våra medarbetare är viktigaste
ambassadörer. ambassadörer. För att aktivt upprätthålla goda arbets-
förhållanden och arbetsvillkor följer vi uppsatta policyer, lagar och
andra bindande krav. Om vi inte aktivt arbetar för goda arbetsförhål-
landen riskerar vi svårighet att attrahera potentiella nya medarbetare,
att behålla medarbetare, hög omsättning av personal, förlust av viktig
kompetens, förlust av kundförtroende och minskad försäljning. Vi är
beroende av att våra medarbetare pratar gott om PION och PIONs
bolag och varumärken för att fortsatt kunna attrahera ny kompetens
som kan driva verksamheten framåt.
Korruption och mutor
PION Group har nolltolerans mot korruption och mutor vilket framgår
i vår Code of Conduct samt i antikorruptionspolicy.
Riskhantering – Korruption och mutor
PION Groups policy för antikorruption kommuniceras ut till samtliga
anställda och närmsta chef har ansvar för att dess närmsta medarbetare
följer policyn. I policyn kan man tydligt läsa vilka riktlinjer man har att
följa. Inom respektive verksamhet under PION Group finns även vissel-
blåsarkanaler dit man kan anmäla eventuella oegentligheter samt vad
som sker när anmälan kommer respektive verksamhet tillhanda.
Förekomst av korruption och mutor inom PION skulle innebära risk
för dålig publicitet och skada på våra varumärken vilket kan leda till
kundförlust och svårighet för nya samarbeten med potentiella kunder.
Risken för korruption och mutor inom verksamheten bedöms dock vara
liten eftersom vi har tydliga instruktioner för gåvor och representation
samt genomför löpande kontroller av utlägg som görs i samband med
arbetet. Risken för korruption och mutor inom verksamheten bedöms
dock vara liten eftersom vi har löpande kontroller av utlägg som görs
i samband med arbetet.
EU:s gröna taxonomi
EU:s gröna taxonomi är ett klassificeringssystem för att identifiera
miljömässigt hållbara ekonomiska aktiviteter för att underlätta för
investerare och företag att styra kapital mot målet om ett klimat-
neutralt EU 2050.
PION Group omfattas av EU:s direktiv om icke-finansiell rapportering
och ska uppge i vilken utsträckning de ekonomiska aktiviteter som
bedrivs uppfyller kriterierna i EU:s gröna taxonomi.
PION Group har analyserat sin verksamhet för att uppfylla nuvarande
rapporteringskrav. Verksamhet innefattas inom verksamhetsbeskriv-
ningen enbart där PION har full rådighet över genomförandet.
Därför kan PION inte identifiera omsättning, kapitalutgifter och drifts-
kostnader som omfattas av taxonomin för de relevanta miljömålen,
se nedanstående tabell för 2024 (för en mer detaljerad redovisning
av nyckeltalen, se tabellerna på sidorna 13-15).
Total
(MSEK)
Andel ekonomiska
verksamheter som
omfattas av
taxonomin (%)
Andel ekonomiska
verksamheter som
inte omfattas av
taxonomin (%)
Omsättning 1 600,8 0 % 100 %
Driftskostnader (Opex) 0,0 0 % 100 %
Kapitalutgifter (Capex) 17,5
0 % 100 %
HÅLLBART FÖRETAGANDE
12
SECTION:
12
Externa engagemang för social llbarhet
Att vara det goda företaget är en hörnsten i PION Groups värdegrund.
Att arbeta med frågor kring hållbarhet både internt och externt är
därför en naturlig del av vår vardag. Inom extern hållbarhet är vi enga-
gerade i och stöder flera projekt både på central nivå och lokalt genom
företagsgruppens olika kontor runt om i de länder vi är verksamma i.
Nedan redovisar vi några exempel på sådana engagemang.
Ajabaja cancer
AjaBajaCancer är en ideell förening som underlättar vardagen för barn
som drabbats av cancer och deras familjer. Även under 2024 valde
PION Group att stödja AjaBajaCancer i det viktiga arbete de utför med
att ge stöd till drabbade familjer.
Samarbete med Korta gen
Korta vägen ger utlandsfödda med akademisk examen eller minst tre
års akademiska studier från hemlandet en utbildning som ökar deras
chanser att få arbete inom sitt yrke. Korta vägen är ett samarbete
mellan högskolor/universitet, Arbetsförmedlingen och Folkuniversitetet.
PION Group har sedan flera år samarbetat med Korta Vägen och har
arrangerat seminarier där man erbjudit tips och råd kring hur man
kommer in på den svenska arbetsmarknaden, intervjuträning och
ordnat praktikplatser hos våra kunder samt i vissa fall kunnat rekry -
tera ut deltagare.
Årets unga ledande kvinna
Årets unga ledande kvinna syftar till att lyfta fram goda förebilder
som kan inspirera andra till att bli framtidens ledare. Initiativtagare
är Ridsportalliansen Jönköping och PION Group bidrar med stöd till
satsningen genom att vara rekryteringspartner i urvalsprocessen.
Årets unga ledande kvinna drivs av Science Park, Handelskammaren
Jönköpings län och Region Jönköpings Län.
Jobbfestivalen Inriktning ngfald & Inkludering
Deltagande Jobbfestivalen som arbetar aktivt för att minska utan-
förskapet arbetsmarknaden. Festivalen utgör en mötesplats för
arbetssökande och för företag med ett kontinuerligt rekryteringsbehov
samt för företag och organisationer som erbjuder verktyg/tjänster i syfte
att öka mångfalden och minska risken för diskriminering.
Marcusgolfen (Hammarö, Värmland)
Marcusgolfen är en välgörenhetstävling där insamling av pengar sker till
förmån för ALS Forskningen i samverkan med Börje Salmings stiftelse,
denna tävling har PION Group sponsrat under 2024.
Öppet Hus – Mentorprogram för mångfald
Öppet Hus är en ideell förening som är politiskt och religiöst obunden
och som arbetar för att öppna dörrar till arbetsmarknaden främst för
unga vuxna med utländsk bakgrund. Där kärnan i föreningens verk-
samhet är dess mentorprogram. Mentorer från PION Group har genom
att dela med sig av sin kunskap, yrkeserfarenhet och vardag på jobbet,
gett deltagarna inom programmet en insikt i svensk arbetskultur,
sociala koder och vad det innebär att studera och arbeta i Sverige.
Kandidatmässor vid lärosäten
PION Group har deltagit i karriärmässor vid olika högskolor och
universitet runt om i Sverige. Där vi har erbjudit studenter karriärtips,
coachning och inspiration inför arbetslivet.
Meet & Match Skellefteå
Ett samarrangemang mellan Skellefteå kommun, Arbetsförmedlingen
och Northvolt AB, där man under oktober och november 2024 genom-
förde en serie av fyra event med syftet att skapa nya möjligheter för
både individer och företag i regionen. Eventen riktade sig till de som
drabbats av Northvolt verksamhetsförändringar och var öppen för alla
arbetssökande i Skellefteå, med målet att ge dem verktyg och kon-
takter för att kunna stanna kvar i kommunen, regionen eller hitta nya
vägar inom Sverige. PION Group informerade där om sin verksamhet,
presenterade lediga tjänster och gav de arbetssökande råd och tips.
HÅLLBART FÖRETAGANDE
13
SECTION:
13
LLBART FÖRETAGANDE – TABELLER
HÅLLBART FÖRETAGANDE – TABELLER
Räkenskapsår 2024
Ekonomiska verksamheter (1) Kod (a) (2) Omsättning (3)
Andel av
omsättning,
år 2024 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändrin gar (12)
Vatt e n (13 )
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biol ogisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder
(17)
Andel förenlig med
taxonomikraven
(A.1 ) ell e r som
omfatt as av
taxonomikraven
(A.2) omsättning,
år 2023(18)
Kategori
möjliggörande
verksamhet
(19)
Kategori
omställnings-
verksamhet
(20)
MS EK %
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% E
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% T
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
1 600,8 100%
1 600,8 100%
Taxonomifören-
lighet per mål
Mål som omfattas
av taxonomin
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE
0% 0%
PPC
0% 0%
BIO
0% 0%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin, men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
Omsättningen hos de verksamheter som omfattas
av taxonomin, men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven 2024
2024 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (h)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
Andel av
omsättningen/total omsättning
A. Omsättning för verksamheter som omfattas av
taxonomin (A.1
Omsättningen hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
TOTALT
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFA TTA S AV TAXONOMIN
KÄRNENERGI OCH FOSSILGASRELATERADE VERKSAMHETER
ANDEL AV OMSÄTTNINGEN FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER SOM ÄR FÖRKNIPPADE MED EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR FÖRENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN
 UPPLYSNINGAR SOM OMFATTAR ÅR 
Etiketter
Mer
Inkorgen
971
Stjärnmärkt
Uppskjutet
Viktigt
Skickat
Utkast
Kategorier
Socialt
6
Uppdateringar
778
Forum
Kampanjer
350
Mer
Notes
Personligt
09:29 (för 14 minuter sedan)
till mig
Kent Thudén
Hej Marita,
Jag bifogar tabellerna till Hållbarhetsrapporten utan färger så kan du klippa in dessa också. Observera att jag då även ändrat den lilla tabellen som är överst på sidan 13, tagit bort gul
skuggning, så byt ut den också.
Vi låter Not 2 vara som den ör tills vidare så får jag jobba på den så snart jag hinner. Revisionsberättelsen får jag fråga Deloitte om, men den kommer tidigast till nästa version.
Hinner du fixa detta nu innan jag skickar till revisorerna?
Kent
Kent Thudén
Ekonomichef
PION Group AB
www.piongroup.se
Arenavägen 41 | 121 77 Johanneshov
Mobil + 46 73-600 68 50
kent.thuden@piongroup.se
En bilaga • Genomsökt av Gmail
PION ÅR 2024 - H
Svara Vidarebefordra
1 av 3827
Sök i e-post
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Kärnenergirelaterade verksamheter
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln. NEJ
2.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av
bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa. NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
Kärnkraft och naturgas
Turnover
CapEx
OpEx
PION ÅR 2024 - Hållbarhetsrapport tabeller.xlsx
Öppna med
14
SECTION:
14
Räkenskapsår 2024
Ekonomiska verksamheter
(1)
Kod (a) (2) Kapitalutgifter (3)
Andel
av kapital-
utgifterna,
år 2024 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatt e n (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologiskngfald (10)
Bgränsning av
klimatförändringar (11 )
Anpassning till
klimatförändringar (12 )
Vatt e n (13 )
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologiskngfald (16)
Minimiskyddsåtgärder
(17)
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2)
kapitalutgifter, år 2023
(18)
Kategori
möjliggörande
verksamhet
(19)
Kategori
omställnings-
verksamhet
(20)
MS EK %
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J/N J/N J/N J /N J/N J /N J/N % E T
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% E
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% T
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
17,5 100%
17,5 100%
Taxonomi-
förenlighet per mål
Mål som omfattas
av taxonomin
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE
0% 0%
PPC
0% 0%
BIO
0% 0%
A.1 Mi ljömässigt håll bara (taxonomire nliga) verksamhe ter
Andel av kapitalutgifterna fn produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven 2024
2024 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (h)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
Andel av kapi talutgifter/total a
kapitalutgifter
Kapitalutgifter för de miljömässigt llbara
(taxonomiför e nliga) verksamhe terna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamhe t e r som omfatt as av taxonomin men som inte är mil jömässigt hållbara (ej taxonomiföre nliga) (g)
Kapitalutgifter för verksamheter sm omfattas
av taxonomin, men som inte är miljömässigt
hål lbar a (e j taxonomiförenliga) (A.2 )
A. Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2 )
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFA TTA S AV TAXONOM I N
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte
omfatt as av taxonomin
TOTAL
ANDEL AV KAPITALUTGIFTERNA FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER SOM ÄR FÖRKNIPPADE MED EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR FÖRENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN
 UPPLYSNINGAR SOM OMFATTAR ÅR 
LLBART FÖRETAGANDE – TABELLER
15
SECTION:
15
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven 2024
Räkenskapsår 2024
Ekonomiska verksamheter (1) Kod (a) (2 )
Driftsutgifter
(3)
Andel
av drifts-
utgifterna,
år 2024
(4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder
(17)
Andel förenlig med
taxonomikraven (A.1 )
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2 )
driftsutgifter, år 2023
(18)
Kategori
möjliggörande
verksamhet
(19)
Kategori
omställnings-
verksamhet
(20)
MS EK %
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J; N ;
N/EL; (b)(c)
J/N J/N J /N J /N J /N J /N J /N % E T
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% E
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% T
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
EL; N /EL
(f)
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
0,0 100%
0,0
100%
Taxonomifören-
lighet per mål
Mål som omfattas
av taxonomin
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE
0% 0%
PPC
0% 0%
BIO
0% 0%
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin, men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin, men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
2024 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (h)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Andel
driftsutgifter/totala driftsutgifter
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som inte omfattas av
taxonomin
TOTALT
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin (A.1 + A.2)
ANDEL AV DRIFTSUTGIFTERNA FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER SOM ÄR FÖRKNIPPADE MED EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR FÖRENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN
 UPPLYSNINGAR SOM OMFATTAR ÅR 
LLBART FÖRETAGANDE – TABELLER
16
GRANSKNINGSRAPPORT
AVSEENDE HÅLLBARHETSRAPPORT
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2024 på sidorna 7–15 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen i enlighet med den äldre lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 14 april 2025
Deloitte AB
Maria Ekelund
Auktoriserad revisor
TILL BOLAGSSTÄMMAN I PION GROUP AB PUBL
ORGANISATIONSNUMMER 
16
GRANSKNINGSRAPPORT AVSEENDE HÅLLBARHETSRAPPORT
17
PION GROUP AB (PUBL) ORG.NR 556447-9912
Styrelsen och verkställande direktören i PION Group AB (publ), med
säte i Stockholm, Sverige, får härmed avge årsredovisning och koncern-
redovisning för verksamhetsåret 2024. Efterföljande resultaträkningar,
rapporterna över totalresultat, balansräkningar, specifikationer av eget
kapital, kassaflödesanalyser samt redogörelse för tillämpade redo-
visningsprinciper och noter utgör PION Groups formella finansiella
rapporter. Bolagsstyrningsrapporten återfinns på sidorna 25–30.
Verksamhetsbeskrivning
PION Group är en företagsgrupp som arbetar för att maximera männ-
iskors och företags förmåga att prestera på högsta nivå genom kom-
petens, teknik och strategi. Mänskliga resurser kommer att fortsätta
att vara navet för tillväxt även i framtiden. Tillsammans med ny teknik
kommer man att förbättra och accelerera människors förmågor i en
rasande takt. Det är därför PION Group kombinerar Human Resources
med Tech Resources. Namnet PION kommer från det engelska ordet
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Segment Aktiva dotterbolag Ägande Andel omsättning Etablering
Uniflex Uniflex AB (inkl. dotterbolag i kommission)
Uniflex & Poolia Norge AS
100 %
100 %
52,3% Borlänge, Borås, Eskilstuna, Gävle, Göteborg, Helsingborg,
Jönköping, Kalmar, Karlskoga, Karlstad, Kristianstad, Lin
-
köping, Ljungby, Luleå, Malmö, Norrköping, Nässjö, Skövde,
Sollefteå, Stockholm, Sundsvall, Säffle, Söderlje, Uddevalla,
Umeå, Uppsala, Vetlanda, Värnamo, Västerås, Växjö, Örebro,
Oslo, Stavanger
Poolia Poolia AB (inkl. dotterbolag i kommission)
Poolia Executive Search AB
Poolia Danmark A/S
Dreamwork Scandinavia AB
Lisberg Sverige AB
Student Node AB
Poolia Suomi Oy
Poolia IT Oy
Poolia Henkilöstövuokraus Oy
100%
91%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
34,3% Boden, Göteborg, Helsingborg, Jönköping, Karlskoga, Karlstad,
Linköping, Luleå, Malmö, Skellefteå, Stockholm, Sundsvall,
Umeå, Uppsala, Växjö, Örebro, Örnsköldsvik, Helsingfors,
Karleby
QRIOS QRIOS AB
QRIOS Life Science & Engineering AB
(inkl. dotterbolag i kommission)
QRIOS IT AB
(inkl. dotterbolag i kommission)
QRIOS HR Solutions AB
QRIOS Engineering AB
QRIOS Tech AB
QRIOS Software Solutions AB
Roi Rekrytering Sverige AB
100%
98%
100%
94%
95%
100%
100%
100%
13,4% Göteborg, Malmö, Stockholm, Uppsala
pioneer som betyder föregångare, entreprenörer och nybyggare.
PION Group finns i Sverige, Norge och Finland och representerar
företag som arbetar med Consulting inom bland annat IT, Tech och
Strategy samt Interim Management, Executive Search, HR-Tech och
även rekrytering och bemanning. PION Groups verksamhet bedrivs
under varumärkena Uniflex, Poolia, QRIOS, Workspace Recruit,
Whippy, Dreamwork och Roi Rekrytering. PION Group AB är noterat
på Nasdaq Stockholm, Small Cap.
Koncernstruktur
PION Groups verksamhet är uppdelad i tre segment; Uniflex, Poolia
och QRIOS. Det är på denna nivå som PION Groups högsta besluts-
fattare analyserar verksamheten. Segment Uniflex består av Uniflex
Sverige och verksamheten i Norge. Segment Poolia består av Poolia
Sverige, verksamheterna i Finland samt merparten av verksamheten i
det under 2023 förvärvade bolaget Dreamwork Scandinavia AB med
dotterbolag. Segment QRIOS består av samtliga svenska QRIOS-bolag
samt Roi Rekrytering Sverige AB. Delar av moderbolagskostnaderna
fördelas ut på rörelsesegmenten.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
18
PION Groupaktien
PION Group är noterat på Nasdaq Stockholm, Small Cap, under
beteckningen PION B. Per 31 december 2024 finns totalt 48 175 730
aktier utgivna, fördelat på 10 864 300 A-aktier och 37 311 430 B-aktier.
Varje A-aktie berättigar till en röst och varje B-aktie berättigar till 1/5
röst. Balansdagskursen var 5,92 SEK. Under året har 4 016 238 aktier
omsatts till ett belopp om 27 MSEK. Bolagets största aktieägare, Danir
Resources AB, kontrollerade vid 2024 års utgång 71,12 procent av rös-
terna och 45,06 procent av kapitalet. Ingen övrig aktieägare hade ett
innehav som motsvarade ett röstetal på 10 procent eller mer.
DE 10 STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER 30 DECEMBER 2024
Namn A-aktier B-aktier Innehav % Röster %
Danir Resources AB 10 864 300 10844757 45,06 71,12
Avanza Pension 3053228 6,34 3,33
Thomas Krishan 2923031 6,07 3,19
AB Traction 2699769 5,60 2,95
Nordnet Pensions -
försäkring AB
1466016 3,04 1,60
SEB Life International
Assurance, Irland
900000 1,87 0,98
Nordea Funds AB 793469 1,65 0,87
Ampulator AB 701449 1,46 0,77
Kenneth Walter 674800 1,40 0,74
Stefan Bozzao 625000 1,30 0,68
Summa 10 864 300 24681519 73,79 86,23
Det finns inte några begränsningar i överlåtelsebarheten av aktier på
grund av bestämmelser i bolagsordningen. Det finns inte några av bo-
laget kända avtal mellan aktieägare som innebär begränsningar i rätten
att överlåta aktier. Det finns heller inte några avtal med bolaget som
part och som får verkan, ändras eller upphör att gälla om kontrollen
över bolaget ändras som en följd av ett offentligt uppköpserbjudande.
Enligt bolagsordningen utses styrelseledamöter årligen vid års-
stämman. Bolagsordningen innehåller inga restriktioner avseende
tillsättande eller entledigande av styrelseledamöter eller avseende
ändringar i bolagsordningen.
Beslut ska fattas i enlighet med aktiebolagslagen. Det finns inte
några avtal mellan bolaget och styrelseledamöter eller anställda
som fastställer ersättningar om dessa säger upp sig, blir uppsagda
utan skälig grund eller om deras anställning upphör som följd av ett
offentligt uppköpserbjudande, annat än de överenskommelser mellan
bolaget och ledande befattningshavare som redovisas i not 8 och som
omfattar ett avgångsvederlag till VD och övriga ledande befattnings-
havare om maximalt 12 månader.
Viktiga händelser under 2024
Den 8 maj 2024 meddelade PION Group att bolaget utsett Martin
Hansson till vd och koncernchef i syfte att stärka bolaget och driva
förändringen. Martin Hansson, tillika styrelseledamot i bolaget, över-
tog befattningen från Nils Carlsson.
Den 28 maj meddelade PION Group att Christine Kjellvard, CFO,
lämnar sin tjänst som en del av PION Groups kostnadseffektivi-
seringsprogram i bolagets sedan tidigare antagna strategi.
Under första kvartalet 2024 tillträdde Gabriella Edberg som vd för
QRIOS. Med lång erfarenhet från tech- och konsultbolag och ett
flertal teknikområden, bland annat mjukvara, energisystem och Life
Science har Gabriella stor förståelse och kunskap för såväl de ut-
maningar och behov kunderna möter som hur QRIOS på bästa sätt
ska kunna fortsätta att leverera marknadens bästa lösningar.
Marknadsutveckling
Enligt Almegas tjänsteindikator har den uppgång i konjunkturen som
väntats under året fortsatt att dröja. Under det tredje kvartalet vände
dock produktionen i tjänstesektorn upp något och ökade med 0,9 pro-
cent på årsbasis Almegas tjänsteindikator förutspår att produktionen
i tjänstesektorn ökar även det fjärde kvartalet.
Den bransch som drabbats hårdast av lågkonjunkturen är personal-
uthyrning där omsättningen fallit med 14 procent på ett år. Fallet beror
främst på den svaga arbetsmarknaden men också på förändringar i
uthyrningslagen som försvårar personaluthyrning. Den långa lågkon-
junkturen syns nu ordentligt på arbetsmarknaden och antalet anställda
i den privata tjänstesektorn har minskat under året. Då konjunktur-
uppgången dröjer kommer sannolikt fler jobb att försvinna framöver.
Almegas arbetsmarknadsindikator förutspår att jobben i tjänste-
sektorn blir färre även det fjärde kvartalet. Flest jobb har försvunnit
inom personaluthyrning och rekrytering. På ett år har antalet anställda
minskat med 12 300 personer, eller nio procent.
Säsongsvariationer
Bolaget bedriver inte en starkt säsongsberoende verksamhet utan de
variationer som finns är hänförliga till kalendereffekter.
Intäkter
Intäkterna för koncernen minskade med 20,8 procent till 1 601 (2 020)
MSEK. Valutaförändringar har påverkat intäkterna negativt med 0,1
procent under 2024. Konsultbranschen präglas av kraftiga efterfråge-
svängningar och 2024 var generellt ett svagare år med minskad efter-
frågan. Under året minskade omsättningen för bemanningsbranschen
i Sverige med 13 procent.
Konsultintäkter var fortsatt det dominerande tjänsteområdet och
stod för 94 (93) procent av intäkterna. Andelen rekrytering uppgick till
6 (7) procent.
Intäkterna för segment Uniflex minskade med 23 procent och uppgick
till 837,3 (1087,7) MSEK. Intäkterna för segment Poolia minskade med
21 procent och uppgick till 548,8 (690,4) MSEK. Intäkterna för segment
QRIOS minskade med 11 procent och uppgick till 214,7 (242,0) MSEK.
Resultat
Rörelseresultatet uppgick till -71,5 (-15,8) MSEK och rörelsemarginalen
till -4,5 (-0,8) procent. Rörelseresultatet har belastats av poster av
engångskaraktär uppgående till -29,1 (-20,6) MSEK. Koncernens finans-
netto uppgick till 0,9 (-1,0) MSEK. Resultatet före skatt uppgick till -70,6
(-16,8) MSEK. Skattekostnaden i koncernen uppgick till 7,8 (2,4) MSEK.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
19
Det försämrade rörelseresultatet beror till stor del på minskade intäkter,
försämrat täckningsbidrag samt poster av engångskaraktär.
Finansiell ställning
Koncernens likvida medel uppgick per den 31 december 2024 till
10,1 (46,8) MSEK. Minskningen i likvida medel beror till stor del på
utdelning till aktieägarna samt koncernens negativa resultat. I kon-
cernens svenska del finns en gemensam cash pool och en beviljad
checkkredit på 60 (60) MSEK, vilken per den 31 december 2024 var
utnyttjad med 0,0 (0,0) MSEK. Det är moderbolaget som är innehavare
av den gemensamma cash poolen och det totala saldot redovisas som
likvida medel i moderbolaget. Dotterbolagens andel av cash poolen
redovisas i moderbolaget som fordran/skuld mot koncernbolag.
Kassaflödet från den löpande verksamheten var under perioden
4,1 (34,4) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten var under
perioden -2,6 (-34,9) MSEK, där merparten föregående år och föränd-
ringen förklaras av det förvärv av Dreamwork Scandinavia AB som
gjordes i början av 2023. Kassaflödet från finansieringsverksamheten
var under perioden -38,5 (-53,7) MSEK och avser främst aktieutdelning
till moderbolagets aktieägare om 12,0 (24,1) MSEK och amortering av
leasingskuld om 27,3 (29,5) MSEK. Soliditeten uppgick till 31,2 (31,9)
procent per den 31 december 2024. Tillämpade principer för finansiell
riskhantering och exponering för olika typer av risker framgår av not 4.
Investeringar
Koncernens investeringar i anläggningstillgångar uppgick till 2,6 (53,7)
MSEK, där 47,5 MSEK föregående år avsåg förvärvet av Dreamwork
Scandinavia AB och 4 MSEK investeringen i Whippy AB. Årets investe-
ringar avser immateriella tillgångar och minoritetsandelar i dotterföretag.
Goodwill
Koncernens goodwill uppgick per den 31 december 2024 till 38,4
(57,3) MSEK. Minskningen om 18,9 MSEK avser nedskrivning av
goodwill hänförlig till verksamheten i Roi Rekrytering Sverige AB
(18,2 MSEK) och nedskrivning av goodwill hänförlig till verksamheten
i Student Node AB (0,7 MSEK). Utöver dessa nedskrivningar har det
inte framkommit något nedskrivningsbehov vid den årliga prövningen.
Tillämpade principer vid värderingen, ytterligare information om
nedskrivningsprövningarna samt en sammanfattning av fördelningen
på kassagenererande enheter framgår av not 14.
Medarbetare
Antalet årsanställda i kvarvarande verksamheter har i genomsnitt upp-
gått till 2 099 (2 903) personer. Per den 31 december 2024 uppgick
antalet anställda till 2 396 (3 220) personer.
Den stora merparten av PION Groups medarbetare är anställda kon-
sulter, som för kortare eller längre tidsperioder är uthyrda till kunder
inom olika branscher.
Innepersonalen, som svarar för försäljning, tillsättning, uppföljning och
administration, utgör cirka 10 procent av hela medarbetarkåren.
PION Group bedriver ett konsekvent och långsiktigt personalarbete,
med återkommande medarbetarundersökningar och utvecklingssam-
tal, möjlighet till kompetensutveckling och en god intern kommunika-
tion som viktiga ingredienser.
Genomgående följer PION Group noggrant lagar och regler i respek-
tive land vad gäller till exempel anställnings- och lönemodeller, arbets-
tidsregler, arbetsmiljö och hälsovård. Jämställdhet på arbetsplatsen är
en självklarhet inom PION Group.
För ytterligare information om medarbetare, mångfald, jämställdhet
etc., se koncernens Hållbarhetsrapport på sidorna 7–15.
Miljöinformation
PION Group bedriver inte någon verksamhet som är anmälnings- eller
tillståndspliktig enligt Miljöbalken. Miljöanpassning sker utifrån vad
som är tekniskt möjligt, ekonomiskt rimligt och miljömässigt moti-
verat, med beaktande av koncernens storlek och resurser. För mer
detaljer om PION Groups miljö- och hållbarhetsarbete, se koncernens
Hållbarhetsrapport på sidorna 7–15.
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Årsstämman 2024 godkände nedan riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare. De gäller till dess det uppkommer behov av väsent-
liga förändringar i riktlinjerna dock som längst fram till årsstämman
2028. Bolagets ledande befattningshavare har under 2024 varit
koncernens ledningsgrupp bestående av koncernchef/verkställande
direktören i moderbolaget, segmentscheferna för Uniflex, Poolia och
QRIOS, marknads- och kommunikationsdirektör, HR-direktör, CIO och
ekonomichef. Utfallet för 2024 avseende de rörliga ersättningarna för
koncernchef/verkställande direktören samt övriga ledande befattnings-
havare är 0 procent.
Riktlinjernas omfattning och tilmplighet
Dessa riktlinjer omfattar Bolagets styrelseledamöter och verkställande
direktör samt de personer som vid var tid ingår i Bolagets lednings-
grupp och direktrapporterar till VD. I den mån styrelseledamot i
Bolaget utför arbete för Bolaget vid sidan av sitt styrelseuppdrag
ska dessa riktlinjer tillämpas även för eventuell ersättning som betalas
till styrelseledamoten för sådant arbete.
Riktlinjerna ska tillämpas från att riktlinjerna antas av årsstämman
2024. Riktlinjerna omfattar de ersättningar till ledande befattnings-
havare som under nämnda period avtalas och/eller de förändringar i
sådana redan avtalade ersättningar som vidtas. Riktlinjerna omfattar
inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman, exempelvis styrelse-
arvode och aktierelaterade incitamentsprogram.
Styrelsen tillämpar dessa riktlinjer och fattar beslut om ersättningar
till den verkställande direktören. För övriga ledande befattningshavare
fattar den verkställande direktören beslut om ersättning.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
20
H u r r i k t l i n j e r n a b i d r a r t i l l P I O N G r o u p s a ff ä r s - o c h
llbarhets strategi samt långsiktiga intressen
Bolaget representerar företag som arbetar med Consulting inom bland
annat IT, Tech och Strategy samt Interim Management, Executive
Search, HR-Tech och även rekrytering och bemanning och dess affärs-
strategi är (i korthet) att hjälpa företag och organisationer med dessa
tjänster. På sidan 5 i denna årsredovisning för 2024 finns en utförligare
beskrivning av detta.
En framgångsrik implementering av Bolagets affärs- och håll-
barhetsstrategi samt tillvaratagandet av dess långsiktiga intressen
förutsätter att Bolaget kan rekrytera och behålla en ledning med god
kompetens och kapacitet att nå uppställda mål. För detta krävs att
ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig ersätt-
ning. Dessa riktlinjer bidrar till PION Groups affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet genom att ge möjlighet att erbjuda ledande
befattningshavare en sådan konkurrenskraftig ersättning.
Former av ersättning
Ersättningen till ledande befattningshavare ska vara marknadsmässig
och konkurrenskraftig. Ersättning får utbetalas i fast kontantlön (grund-
lön), rörlig ersättning, pension och andra förmåner.
Fast lön/grundlön ska vara individuell för varje enskild befattnings-
havare. Den fasta lönen ska ses över regelbundet (vanligen årligen)
och baseras på befattningshavarens befattning, ansvar, kompetens,
erfarenhet och prestation.
Rörlig ersättning ska baseras på förutbestämda och mätbara kriterier,
utformade i syfte att främja ett långsiktigt värdeskapande. Den rörliga
ersättningen ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och
prestation och får motsvara högst 80 procent av den verkställande
direktörens årliga fasta lön och högst 100 procent av övriga ledande
befattningshavares årliga fasta lön. Den rörliga ersättningen ska inte
vara pensionsgrundande, i den mån inte annat följer av tvingande
kollektivavtalsbestämmelser.
Pensionsförmåner ska vara premiebestämda i den mån befattnings-
havaren inte omfattas av annan förmånsbestämd pension enligt
tvingande kollektivavtalsbestämmelser. För den verkställande direk-
tören ska de premiebestämda pensionsförmånerna fastställas i ett
individuellt pensionsavtal. För övriga ledande befattningshavare ska de
premiebestämda pensionslöftena i allt väsentligt motsvara den vid var
tid gällande premienivån enligt Industrins och handelns tilläggspension
(ITP). Pensionspremierna för premiebestämd pension får dock upp
till högst 30 procent av den ledande befattningshavarens årliga fasta
lön i den mån inte annat följer av tvingande kollektivavtalsbestäm-
melser. Premie inbetalas så länge anställningen består. Den ordinarie
pensionsåldern följer den av lagen fastställda pensionsåldern.
Övriga förmåner får innefatta bilförmån, företagshälsovård, liv- och
sjukförsäkring samt andra liknande förmåner. Övriga förmåner ska
utgöra en mindre andel av den totala ersättningen och får motsvara
högst 10 procent av den ledande befattningshavarens årliga fasta lön.
Anpassningar till utländska regelverk. För anställningsförhållanden
som lyder under andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsför-
måner och andra förmåner, vederbörliga anpassningar ske för att följa
tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers
övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses. Avvikelse från
dessa riktlinjer ska anges i styrelsens årliga rapport över utbetald och
innestående ersättning som omfattas av riktlinjerna.
Ersättning till styrelseledamöter utöver styrelsearvode
För de fall Bolagets icke-anställda stämmovalda styrelseledamot
(inklusive genom helägt bolag) utför arbete för Bolaget vid sidan av
styrelsearbetet kan särskilt arvode för detta komma att utgå i form
av konsultarvode eller annan ersättning. Ersättningen ska vara
marknadsmässig och sättas i relation till nyttan för Bolaget och i
vilken utsträckning sådant arbete bidrar till att Bolagets långsiktiga
intressen tillgodoses, däribland en god finansiell och hållbar utveckling
för Bolaget. Ersättningen ska i övrigt vara förenlig med dessa riktlinjer.
Uppdrag som styrelseledamot utför vid sidan av styrelsearbetet ska
prövas av styrelsen i varje enskilt fall. Det ska vara klart avskiljbart från
det ordinarie styrelseuppdraget, avgränsat i tid och reglerat i skriftligt
avtal mellan Bolaget och ledamoten. Beslut om konsultarvode och
annan ersättning till icke-anställda bolagsstämmovalda styrelseleda-
möter fattas av styrelsen.
Kriterier för utbetalning av rörlig erttning
Kriterierna som ligger till grund för utbetalning av rörlig ersättning
ska fastställas årligen av styrelsen i syfte att säkerställa att kriterierna
ligger i linje med Bolagets aktuella affärsstrategier och resultatmål.
Kriterierna kan vara individuella eller gemensamma, finansiella eller
icke-finansiella och ska vara utformade på ett sådant sätt att de
främjar Bolagets affärsstrategi, hållbarhetsstrategi och långsiktiga
intressen.
De finansiella kriterierna som ligger till grund för eventuell rörlig
ersättning ska baseras på relevanta nyckeltal såsom täckningsbidrag,
resultat (EBITA), omsättningsutveckling etc., och dess sammansätt-
ning kan variera beroende på den fas som styrelsen bedömer att
Bolaget befinner sig i.
De icke-finansiella kriterierna som ligger till grund för eventuell rörlig
ersättning ska vara kopplade till tydliga och mätbara verksamhetsrela-
terade mål, såsom ingåendet av för Bolaget väsentliga avtal, genom-
förda aktiviteter enligt Bolagets affärsplan, expansion/etablering, samt
uppnådda målsättningar inom ramen för Bolagets hållbarhetsarbete.
Perioden som ligger till grund för bedömningen om kriterierna har
uppfyllts eller inte ska uppgå till minst ett kvartal. Bedömningen av i
vilken utsträckning kriterierna har uppfyllts ska göras när mätperioden
har avslutats. Beträffande den verkställande direktören ansvarar sty-
relsen för bedömningen. Beträffande andra ledande befattningshavare
ansvarar den verkställande direktören för bedömningen. Bedömningen
av om finansiella kriterier har uppfyllts ska baseras på bokföringen och
den senast offentliggjorda finansiella informationen från Bolaget.
Bolaget har inte utnyttjat möjligheten att kräva tillbaka rörlig ersätt-
ning enligt avtal.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
21
Beaktande av lön och anställningsvillkor för bolagets anställda
I syfte att bedöma skäligheten av riktlinjerna har styrelsen vid bered-
ningen av förslaget till dessa riktlinjer beaktat lön och anställningsvill-
kor för Bolagets anställda. Härvid har styrelsen tagit del av uppgifter
avseende anställdas sammanlagda ersättning, vilka former ersättningen
består i, hur ersättningsnivån har förändrats över tid och i vilken takt.
Styrelsen redovisar utvecklingen av avståndet mellan de ledande
befattningshavarnas ersättning och övriga anställdas ersättning i sty-
relsens årliga rapport över utbetald och innestående ersättning som
omfattas av riktlinjerna.
Upprande av anställning och avgångsvederlag
För ledande befattningshavare ska uppsägningstiden vid uppsägning
från Bolaget vara högst tolv månader medan uppsägningstiden vid
uppsägning från den ledande befattningshavaren ska vara högst sex
månader. Avgångsvederlag utgår inte.
Ersättning kan utgå för åtagande om konkurrensbegränsning.
Sådan ersättning ska kompensera för eventuellt inkomstbortfall och
ska endast utgå i den utsträckning som den tidigare ledande befatt-
ningshavaren saknar rätt till avgångsvederlag. Ersättningen får upp
till högst 100 procent av den ledande befattningshavarens fasta lön
vid tidpunkten för uppsägningen, om inte annat följer av lag, tvingande
kollektivavtalsbestämmelser eller etablerad praxis. Sådan ersättning får
utgå under den tid som åtagandet om konkurrensbegränsning gäller,
vilket får vara högst 12 månader efter anställningens upphörande.
Beslutsprocess för att fastställa, se över
och genomföra riktlinjerna
Styrelsen i sin helhet bereder beslut om förslag till riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska även under
respektive verksamhetsår följa och utvärdera pågående och under
året avslutade program för rörliga ersättningar för bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i Bolaget.
Styrelsen ska årligen upprätta förslag till nya riktlinjer och lägga
fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess
att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.
Vid styrelsens behandling av och beslut i frågor om ersättning enligt
dessa riktlinjer närvarar inte den verkställande direktören eller andra
ledande befattningshavare, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna (helt eller delvis),
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är
nödvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga intressen och håll-
barhet eller för att säkerställa koncernens ekonomiska bärkraft.
Särskilda skäl kan till exempel bestå i att en avvikelse bedöms
vara nödvändig för att rekrytera eller behålla nyckelpersoner eller vid
extraordinära omständigheter som att Bolaget uppnår ett visst önskat
resultat på kortare tid än planerat, att Bolaget lyckas ingå ett visst
avtal inom kortare tid och på bättre villkor än vad som förutsetts eller
att Bolaget ökar i värde eller ökar sin omsättning eller vinst i större
omfattning än väntat.
Information om riktlinjer för ersättning antagna vid årsstämma 2024
samt övriga principer för anställningsvillkor avseende ledande befatt-
ningshavare finns i not 8.
Moderbolaget
I moderbolaget bedrivs övergripande koncernledning, affärsutveckling
och finansförvaltning. Delar av moderbolagskostnaderna fördelas ut
på rörelsesegmenten. Omsättningen under 2024 uppgick till 0,6
(14,9) MSEK och resultatet efter finansiella poster till -45,0 (-0,3) MSEK.
Resultatförsämringen förklaras främst av att samtliga rörelsekostnader
inte fördelats ut på rörelsesegmenten samt på att aktier i dotterbolag
skrivits ned med 51,2 MSEK under året. Erhållna utdelningar från dotter-
bolag uppgick till 30,3 MSEK jämfört med 15,6 MSEK föregående år.
Risker och osäkerhetsfaktorer
All affärsverksamhet medför risker i större eller mindre omfattning.
PION Group gör en kontinuerlig bedömning av vilka risker bolaget är
utsatt för och minimerar dem dels via förebyggande åtgärder, dels via
handlingsplaner för hur eventuella riskabla situationer ska hanteras.
De risker PION Groupkoncernen är utsatt för kan delas in i tre olika
kategorier: operativa risker, legala risker och finansiella risker.
Operativa risker
Konjunktur och efterfrågan
Det finns en underliggande strukturell tillväxt för tjänsteföretag
men volymen påverkas också av konjunktursvängningar. Även mer
övergripande omvärldshändelser som kan leda till ändrade kund-
beteenden såsom till exempel tilltagande miljöhänsyn, pandemier,
politisk osäkerhet, krig med mera kan påverka PION Groups verk-
samhet. Korrelationen mellan tillväxten för våra branscher och för
ekonomin i allmänhet är hög.
PION Group påverkas också av den nuvarande situationen med
en ihållande lågkonjunktur, där den bransch som drabbats hårdast är
personaluthyrning där omsättningen fallit med 14 procent på ett år, en
svag arbetsmarknad samt krig i vårt närområde, vilket höjt risknivån
och påverkat marknaden negativt. På kort sikt kan detta påverka
bolagets möjligheter att uppnå uppsatta finansiella mål avseende lön-
samhet och tillväxt. Ledningen och styrelsen övervakar löpande verk-
samhetens utveckling i detta sammanhang för att snabbt och effektivt
kunna hantera de eventuella risker och situationer som kan uppstå.
Risker i högkonjunktur
Under perioder med en ökad tillväxttakt är verksamheten beroende
av hur väl PION Group lyckas attrahera och rekrytera kvalificerad
personal. En framgångsfaktor är tillgången på den kompetens som
efterfrågas varför tillväxttakten till stor del kommer att bestämmas
av detta.
Risker i lågkonjunktur
När konjunkturen vänder nedåt blir lönsamheten beroende av dels
hur snabbt PION Group uppfattar och tolkar marknadens signaler, dels
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
22
vilken förmåga vi har att anpassa företagets kostnader i nedgången.
Vi arbetar därr hela tiden för att öka andelen rörliga kostnader.
Den största kostnadsposten utgörs av lönekostnader. I dag har
huvuddelen av PION Groups medarbetare en delvis rörlig lön. Av-
seende fasta kostnader, såsom lokaler och IT, är vår strävan hela
tiden att optimera bindningstid i förhållande till kostnad samt att
skapa flexibilitet genom att betala per användare när det gäller IT-
relaterade kostnader.
Kundberoende
PION Groups affär bygger på att leverera kvalitet som skapar nöjda
kunder, som väljer att fortsätta att köpa tjänster från PION Group.
För att säkerställa att vår leverans ger nöjda kunder följs uppdragen
upp, vilket säkrar såväl det enskilda uppdraget som utvecklingen av
våra processer.
Att ha en stor del av intäkterna från ett fåtal enskilda kunder, eller
kunder i en enda bransch, utgör alltid en risk för ett företag av PION
Groups typ. Vi arbetar aktivt med kundsegmentering som ska skapa
en god spridning mellan såväl branscher som kundstorlek i syfte att
minska beroendet av enskilda kundföretag och branscher. Under 2024
svarade de tio största kunderna för 29 (28) procent av koncernens
totala intäkter. Ingen enskild kund motsvarar en andel överstigande
10 procent av koncernens totala intäkter.
Personberoende
Liksom alla tjänsteföretag är PION Group beroende av de medarbetare
som finns i verksamheten. För att minimera personberoendet samt att
uppnå högre effektivitet och kvalité i vår leverans arbetar vi i enlighet
med våra ISO-processer.
Ansvarsrisker
PION Groups ansvarsrisker är framför allt risker för stöld eller skador
som uthyrd konsult åsamkar kundens verksamhet eller egendom samt
medarbetarskador. Relevanta uppgifter för uppdraget om konsultens
kompetens och bakgrund tas regelmässigt fram vid samtliga uppdrag.
Koncernen har ett försäkringsskydd, i enlighet med branschstandard.
Egendomsrisker
PION Groups verksamheter bedrivs i förhyrda lokaler som löper risk att
bli utsatta för inbrott, sabotage och brand. Vidare arbetar PION Group
kontinuerligt med att hantera den digitala informationen i enlighet med
ISO 27001 (informationssäkerhet) vilket minskar risken för förlust av
digital information.
Då PION Group har hela IT-driften outsourcad finns stor flexibilitet,
säkerhet och tillgänglighet i PION Groups IT-plattform. Med denna kan
PION Group snabbt starta verksamheten på ny plats.
Legala risker
Efterfrågan på PION Group tjänster är i hög grad beroende av de lagar
och det regelverk som berör arbetsmarknaden. Framtida förändringar
i dessa lagar och regelverk kan därför komma att påverka PION Group
såväl positivt som negativt. Segmentscheferna ansvarar för att följa
utvecklingen på detta område noga, till exempel genom att ta del av
information från branschorganisationen inom respektive segment och
land. I Sverige kom fackföreningar, arbetsgivare och en majoritet av
riksdagens ledamöter överens om att införa en ny arbetsrätt under
2022. Regeln, som trädde i kraft den 1 oktober 2022 har aktualiserats
från och med den 1 oktober 2024 och innebär att efter 24 samman-
lagda månader under en period om 36 månader hos kundföretag på
samma driftsenhet ska kundföretaget erbjuda inhyrd arbetstagare en
tillsvidareanställning alternativt ersätta arbetstagaren med motsva-
rande två till tre månadslöner. Även om de flesta av PION Groups upp-
drag i Sverige är kortare än två år har detta fått en negativ påverkan
på verksamheten.
Finansiella risker
PION Group är exponerat för olika typer av finansiella risker. Bolagets
övergripande policy för den finansiella riskhanteringen är att vid varje
given tidpunkt sträva efter att minimera de negativa effekterna på
koncernens resultat till följd av marknadsfluktuationer. Koncernens
finanspolicy fastställs årligen av styrelsen och reglerar hur de finansiella
riskerna ska hanteras samt vilka finansiella instrument som får användas.
Valutarisk
Valutarisk utgör risken för att valutakursförändringar påverkar kon-
cernens resultat negativt. PION Groups valutaexponering uppstår vid
koncernintern finansiering samt vid omräkning av utländska dotterföre-
tags balans och resultaträkningar i svenska kronor. Omräkningsexpo-
neringen avser omräkning från euro, norska kronor och danska kronor.
Finanspolicyn anger att omräkningsexponering inte ska valutakurs-
säkras och det sker ingen säkring av valutaexponeringen som uppstår
på mellanhavanden med utländska dotterbolag. Bolaget arbetar för
att vinstmedel i de utländska enheterna, när så möjligt, ska delas ut till
det svenska moderbolaget. För 2024 har omräkningen av de utländska
dotterföretagen påverkat koncernens egna kapital med 0,3 (0,7) MSEK.
PION Group har i dagsläget ingen övrig valutaexponering.
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att förändringar i marknadsräntan påverkar
koncernens räntenetto negativt. Koncernens exponering för ränterisk
var per bokslutsdatum begränsad. Utöver en beviljad checkkredit på
60 (60) MSEK, har PION Group inga innehav av räntebärande finansiella
skulder, och räntebärande finansiella tillgångar utgörs i huvudsak
av obundna bankmedel. En förändring av marknadsräntan med en
procent enhet påverkar koncernens samtliga räntebärande tillgångar
och skulder och skulle ge en resultateffekt före skatt om cirka 0,1 MSEK.
Kredit- och motpartsrisk
Kredit- och motpartsrisk avser risken att motparten i en transaktion
inte kan fullgöra sitt åtagande och därmed åsamkar koncernen förlust.
Koncernen exponeras för kredit- och motpartsrisk om överskottslik-
viditet placeras i finansiella tillgångar. För att begränsa motpartsrisken
accepteras endast motparter med hög kreditvärdighet enligt fastställd
finanspolicy. Per den 31 december 2024 fanns inga derivatinstrument.
PION Groups största rörelsetillgångar utgörs av kundfordringar.
Kundförluster kan uppkomma i en affärsrelation eller uppkommen tvist
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
23
efter att kunden hamnat på obestånd. PION Groups fordran på en en-
skild kund är i förhållande till utestående kundfordringsportfölj relativt
liten. Det innebär att risken för kundförluster är begränsad. Koncernen
tillämpar en kreditpolicy som innefattar kreditprövning och noggrann
betalningsuppföljning.
Den kommersiella kreditrisken inom koncernen är begränsad då det
inte föreligger någon betydande kreditriskkoncentration för koncernen
i förhållande till någon viss kund, motpart eller i förhållande till någon
viss geografisk region. Maximal kreditrisk motsvaras av det bokförda
värdet på PION Groups finansiella tillgångar.
Likviditetsrisk och kassaflödesrisk
Likviditetsrisk är risken att koncernen får svårigheter att få fram pengar
för att möta åtaganden förknippade med finansiella instrument. PION
Groups likvida medel placeras i dag på konto eller i deposit med kort
löptid hos bank. Något refinansieringsbehov finns inte för närvarande.
Förväntad framtida utveckling
Enligt myndigheten Tillväxtanalys har den privata tjänstesektorn stått
för över hälften av Sveriges BNP sedan 1993 och enligt Almega finns
78 procent av alla jobb i Sverige inom tjänstesektorn (både privat och
offentlig sektor). Inköpschefsindex för privata tjänstesektorn (PMI-
tjänster) noterades till 52,4 i februari 2025, en ökning från 51,8 i januari.
Det innebär tredje månaden i rad som indexet ligger i tillväxtzonen
(över 50), vilket tyder på en fortsatt återhämtning inom tjänstesektorn.
Konjunkturbarometern från Konjunkturinstitutet för mars 2025 visar
att det sammanvägda konfidensindikatorn steg med 3,2 enheter till
93,7, vilket pekar på ett förbättrat men fortfarande svagt stämnings-
läge i ekonomin. Hushållens förtroende fortsätter att stärkas, medan
tillverkningsindustrin visar tecken på återhämtning. Företagens infla-
tionsförväntningar på tolv månaders sikt ligger nu på 1,6 procent, en
lätt nedgång från tidigare kvartal. Priserna förväntas fortsätta öka i de
flesta sektorer, med undantag för bygg- och anläggningsverksamhet,
där priserna har sjunkit kontinuerligt sedan hösten 2022.
Inflationen har dämpats tydligt under det senaste året, med ett KPIF
på 1,9 procent i februari 2025 – i linje med Riksbankens mål. Detta
har möjliggjort att Riksbanken redan har påbörjat räntesänkningar.
Styrräntan ligger i mars 2025 på 2,25 procent, ned från 4,00 procent i
fjol. Ytterligare sänkningar kan komma under året om den ekonomiska
utvecklingen fortsätter i samma riktning. Denna förändring skapar
ökad optimism bland företag och hushåll, och stimulerar investeringar.
Arbetslösheten låg i februari 2025 på 8,2 procent enligt SCB:s
arbetskraftsundersökningar och väntas stiga något under året till om-
kring 8,5 procent. Den högre arbetslösheten bidrar till att fler företag
rapporterar förbättrade möjligheter att hitta arbetskraft.
I avsnittet ovan, Risk och osäkerhetsfaktorer, finns närmare
be s krivet konjunkturens påverkan på PION Groups verksamhet.
Flerårsöversikt
En flerårsöversikt med finansiell information i sammandrag och
nyckeltal för räkenskapsåren 2020–2024 återfinns på sidan 24.
Hållbarhetsredovisning
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§, den äldre lydelsen innan 1 juli 2024,
har Bolaget valt att upprätta den lagstadgade hållbarhetsrapporten
som en från årsredovisningen avskild rapport. Hållbarhetsrapporten
återfinns på sidorna 7–15 i detta dokument.
Händelser efter balansdagen
Inga händelser som leder till justeringar eller andra betydande hän-
delser som inte leder till justeringar har inträffat mellan 31 december
och datumet för godkännande för utfärdande. Koncernens finansiella
rapporter för den rapportperiod som slutade den 31 december 2024
(inklusive jämförelsetal) godkändes av styrelsen den 14 april 2025.
Förslag till vinstdisposition
PION Groups verksamhet genererar vid positivt resultat ett kassafde
som överstiger behovet av rörelsekapital och koncernens mål är att
generera en långsiktigt stabil utdelning som varken begränsar eller
riskerar PION Groups möjligheter till självfinansierad god tillväxt. Prio-
riteten kommande år ligger på att skapa värdetillväxt för aktieägarna.
Bolagets tillväxtstrategi innefattar både organisk tillväxt och förvärv.
För räkenskapsåret 2024 uppgick koncernens resultat efter skatt till
-62,8 (-14,4) MSEK.
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas till aktieägarna.
Till årsstämmans förfogande i moderbolaget (i kronor)
Balanserade medel 118 117 204
Årets resultat -47 255 469
70 861 735
Styrelsen föreslår att vinsten disponeras på följande sätt:
I ny räkning överförs 70 861 735
70 861 735
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
24
FLERSÖVERSIKT
I tabellerna nedan återges finansiell information i sammandrag för räkenskapsåren 20202024.
r åren 20202022 har omräkning skett av resultaträkningen och vissa nyckeltal med hänsyn
till avveckling av verksamheten i Poolia Tyskland som gjordes under 2022.
BELOPP I MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
Rörelsens intäkter 1600,8 2020,2 2086,0 1831,2 1366,9
Rörelsens kostnader -1602,1 -1997,4 -1988,5 -1727,6 -1316,7
Återbetalning av sjukförsäkringspremier 2,2 19,0
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar -1,2 22,7 99,7 122,6 50,2
Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar -70,3 -38,5 -25,8 -20,0 -25,4
Rörelseresultat -71,5 -15,8 73,9 102,6 24,8
Finansiella poster 0,9 -1,0 2,2 0,2 -3,3
Resultat före skatt -70,6 -16,8 76,1 102,8 21,5
Skatter 7,8 2,4 -16,7 -21,0 -5,5
Årets resultat från kvarvarande verksamheter -62,8 -14,4 59,4 81,8 16,0
Resultat efter skatt från avvecklade verksamheter 1,5 -1,3 -9,0
Årets resultat -62,8 -14,4 60,9 80,5 7,0
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
TILLGÅNGAR
Goodwill 38,4 57,3 33,5 15,3 20,7
Kundrelationer 15,9 21,3 0,3 0,6 0,9
Programvara 0,0 13,0 15,3 0,8 1,0
Nyttjanderättstillgångar 25,3 43,6 37,7 29,6 40,7
Övriga materiella anläggningstillgångar 0,2 1,0 1,5 2,4 3,3
Andelar i intresseföretag 1,8 4,0
Uppskjutna skattefordringar 11,1 6,4 3,5 3,6 8,6
Kortfristiga fordringar 337,9 457,5 486,9 462,8 359,6
Likvida medel 10,1 46,8 101,3 121,7 64,1
Summa tillgångar 440,7 650,9 680,1 636,8 498,9
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 132,7 207,3 234,1 213,5 161,2
Uppskjuten skatteskuld 3,3 6,6 2,6
Långfristig leasingskuld 4,7 15,1 16,9 13,2 23,8
Kortfristig leasingskuld 16,4 23,2 17,3 14,5 15,2
Övriga kortfristiga skulder 283,6 398,7 409,2 395,6 298,7
Summa eget kapital och skulder 440,7 650,9 680,1 636,8 498,9
NYCKELTAL
Rörelsemarginal, %
1,2)
-4,5 -0,8 3,5 4,6 1,8
Vinstmarginal, %
1,2 )
-4,4 -0,8 3,6 4,6 1,6
Avkastning på eget kapital, %
2)
-37,5 -6,7 26,7 36,0 10,2
Avkastning på sysselsatt kapital, %
2)
-35,4 -5,4 30,5 39,3 12,3
Avkastning på totalt kapital, %
2)
-13,1 -2,0 11,7 14,5 5,1
Soliditet, % 30,1 31,9 34,4 33,5 32,3
Andel riskbärande kapital, % 30,1 31,9 34,4 33,5 32,3
Antal årsanställda, genomsnitt
1)
2095 2903 3252 2940 2 404
Intäkter per anställd, TSEK
1)
764 696 641 623 569
Resultat per aktie, SEK
1)
-1,30 -0,30 1,26 1,75 0,34
1)
Avser kvarvarande verksamhet.
2)
Justerat för engångspost om 19 MSEK avseende återbetalning av sjukförsäkringspremier under 2021.
FLERÅRSÖVERSIKT
Avstämning alternativa nyckeltal
Definitioner av nyckeltal återfinns på sidan 63. PION Group presenterar vissa alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APM-mått)
i årsredovisningen som inte definieras enligt IFRS. PION Group har valt att i särskild bilaga presentera bolagets alternativa nyckeltal i enlighet med
europeiska värdepappers- och marknadsmyndighetens (ESMA) beslut. Bilagan är publicerad på www.piongroup.se.
25
Beskrivning av PION Group
PION Group AB är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm.
Bolaget utgör moderbolag i PION Groupkoncernen (PION Group).
Under 2024 bedrev koncernen verksamhet i Sverige, Finland och Norge.
PION Groups B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, Small Cap.
Sedan hösten 2020 är Danir Resources AB, med en ägarandel
uppgående till 45,1 procent av aktierna och 71,1 procent av rösterna,
huvudägare i PION Group AB. Danir Resources AB är ett dotterbolag
inom Danirgruppen där högsta koncernmoderbolag är Danir Develop-
ment AB, som ägs av familjen Dan Olofsson.
Regelverk och styrinstrument
PION Groups bolagsstyrning regleras dels av svensk lagstiftning,
främst den svenska aktiebolagslagen, dels av regelverket för emit-
tenter på Stockholmsbörsen, som inbegriper Svensk kod för bolags-
styrning (Koden).
PION Group omfattas av bestämmelserna i EU:s marknadsmiss-
bruksförordning nr 596/2014 (MAR) som ställer stora krav på hur
PION Group hanterar insiderinformation. I MAR regleras bl.a. hur
insiderinformation ska offentliggöras till marknaden, under vilka
för utsättningar offentliggörandet får skjutas upp samt på vilket sätt
PION Group är skyldigt att föra en förteckning över personer som
arbetar för bolaget och som fått tillgång till insiderinformation om
PION Group (en s.k. loggbok).
PION Group använder sedan flera år det digitala verktyget
InsiderLog för att säkerställa att ovanstående hantering uppfyller
kraven i MAR och PION Groups insiderpolicy; från beslutet att skjuta
upp offentliggörandet av insiderinformation hela vägen till det med-
delande som ska lämnas till Finansinspektionen när insiderhändelsen
är över och informationen har offentliggjorts. Endast behöriga perso-
ner i PION Group har åtkomst till InsiderLog. Mer information finns på
www.insiderlog.se.
Utöver lagstiftning samt allmänna , regler och rekommendationer
utgör även bolagsordningen, arbetsordningar för styrelse och utskott,
instruktion för verkställande direktören, riktlinjer för intern kontroll
och riskhantering samt policys och andra riktlinjer centrala dokument
avseende styrningen av företaget. Bolagsordningen finns att tillgå på
www.piongroup.se.
PION Groups tillämpning av Koden
Bolagets halvårs- eller niomånadersrapport har ej granskats över-
siktligt av bolagets revisorer. Bolaget bedömer att den interna
kontrollen är tillfredsställande och hanteringen av risker väl under-
byggd varför någon översiktlig granskning av bolagets revisorer
inte bedömts nödvändig.
Enligt Koden ska en jämn könsfördelning i styrelsen eftersträvas,
men i bolagets styrelse är andelen kvinnor 25 procent. Mer än hälften
av styrelsens ledamöter kontrollerar personligen eller genom närstå-
ende en majoritet av såväl rösterna som kapitalet i bolaget. Detta ger
PION Group förutsättningar som skiljer sig från många andra börsbolag,
som saknar personligen involverade aktiva ägare. Såväl aktiebolags-
lagen som Koden har en positiv grundsyn på aktiva aktieägare, även då
dessa ytterst är privatpersoner, och det särskilda ansvar för ett bolag
som dessa tar såsom engagemang i styrelsen. De aktiva aktieägarnas
inflytande balanseras vidare av minoritetsskyddsregler i såväl lag som
Koden, och PION Group följer dessa regler. Individens kön är dock
resultatet av en slump, och när företrädare för bolagets större ägare
alla är män, och dessa har både fullgod kompetens och en vilja att vara
styrelseledamöter i bolaget, så innebär det naturliga begränsningar
i strävan att uppnå en jämn könsfördelning. Den logiska följden blir
då att den jämna könsfördelningen som skall eftersträvas, och som
PION Group avser att eftersträva, måste fördelas bland de av större
aktieägare övriga ledamöterna. Att uppnå 50 procent är dock inte
ett självändamål. Av de av större aktieägare oberoende ledamöterna
i PION Group så är emellertid 50 procent kvinnor.
I övrigt tillämpar PION Group Koden utan avvikelser.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Bolagsordning
Styrelsens arbetsordning
Arbetsfördelning styrelse/vd
Koncernens- och segmentens beslutsordningar
Policies, regler, riktlinjer och instruktioner
EXTERNA REGELVERK
Aktiebolagslagen
Noteringsavtal
Svensk kod för bolagsstyrning
VD
LEDNING
STABER
SEGMENT
INOM PION GROUP
VALBEREDNING
Val och ersättning till
styrelse och revisorer
EXTERN REVISION
(Revisionsbolag)
INTERN
KONTROLLMILJÖ
STYRELSEBOLAGSSTÄMMA
INTERNA REGELVERK
26
Ägarstyrning
DE 10 STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER 30 DECEMBER 2024
Namn A-aktier B-aktier Innehav % Röster %
Danir Resources AB * 10 864 300 10844757 45,06 71,12
Avanza Pension 3053228 6,34 3,33
Thomas Krishan * 2923031 6,07 3,19
AB Traction * 2699769 5,60 2,95
Nordnet Pensionsförsäk
-
ring AB
1466016 3,04 1,60
SEB Life International Assu
-
rance, Irland
900000 1,87 0,98
Nordea Funds AB 793469 1,65 0,87
Ampulator AB 701449 1,46 0,77
Kenneth Walter 674800 1,40 0,74
Stefan Bozzao 625000 1,30 0,68
Summa 10 864 300 24681519 73,79 86,23
* Representant i valberedningen.
ÄGARKATEGORIER PER 30 DECEMBER 2024
Kategori Antal aktieägare Innehav % Röster %
Svenska fysiska personer 4312 26,72 14,05
Utlandsboende ägare 78 5,62 2,96
Finansiella företag 15 12,45 6,55
Övriga finansiella företag 2 5,72 3,01
Intresseorganisationer 4 0,03 0,02
Staten 1 0,05 0,03
Ej kategoriserade juridiska personer 1 0,00 0,00
Övriga svenska juridiska personer 48 49,40 73,39
Summa 4461 100,00 100,00
Bolagsstämmor
Bolagsstämman i PION Group AB är bolagets högsta beslutande organ
genom vilken aktieägarna utövar sitt inflytande över bolaget.
Några av årsstämmans viktigaste uppgifter är att fastställa
bolagets balans- och resultaträkning, besluta om resultatdisposition
och ersättningsprinciper för bolagets ledande befattningshavare samt
om ansvarsfrihet åt styrelsen och koncernchefen, tillika verkställande
direkr (vd).
Årsstämman väljer efter förslag från valberedningen styrelseleda-
möter samt revisorer fram till slutet av nästkommande årsstämma,
beslutar om ersättning till styrelse och revisorer samt beslutar om
principer för tillsättning av valberedning inför kommande årsstämma.
Samtliga aktieägare som är registrerade i aktieägarregistret och an-
mäler sitt deltagande till bolaget enligt utfärdad kallelse har rätt att
delta på årsstämman. Varje B-aktie motsvarar 1/5 röst, medan en A-
aktie motsvarar en röst. Samtliga aktier har lika rätt till andel i bolagets
tillgångar och vinst.
Extra bolagsstämma hålls när styrelsen anser det lämpligt eller när
antingen revisorn eller aktieägare som representerar minst tio procent
av samtliga emitterande aktier skriftligen begär en sådan extra bolags-
stämma av specifika skäl.
Årsstämma 2024
Senaste årsstämma ägde rum den 7 maj 2024 i bolagets lokaler på
Torsgatan 11 i Stockholm. Aktieägare hade även möjlighet att utöva sin
rösträtt genom poströstning innan årsstämman. Vid stämman deltog
aktieägare, vilka företrädde 76,5 procent av rösterna och 54,8 procent
av kapitalet. På förslag av valberedningen omvalde stämman till sty-
relsen Lars Kry, Martin Hansson, Annette Brodin Rampe och Thomas
Krishan. Till styrelsens ordförande omvaldes Lars Kry. Ingen vice
ordförande valdes. Årsstämman beslutade även att styrelsearvode
utgår med 400 000 (400 000) kronor till styrelsens ordförande samt
185 000 (185 000) kronor till respektive ledamot som inte är anställd
i bolaget. Vid årsstämman omvaldes Deloitte AB till bolagets revisor
fram till slutet av nästa årsstämma. Det noterades att Deloitte utsåg
den auktoriserade revisorn Maria Ekelund till huvudansvarig revisor.
Det beslöts att arvode till revisorn utgår enligt godkänd räkning.
På årsstämman fastställdes 2023 års resultat- och balansräkning
i enlighet med styrelsens förslag. Samtidigt beviljade även stämman
styrelseledamöter och vd ansvarsfrihet för förvaltningen under 2023.
Vidare fattades det också beslut om:
att godkänna valberedningens förslag till principer för utseende
av valberedningen,
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare,
godkännande av styrelsens ersättningsrapport,
emissionsbemyndigande för styrelsen samt
ändring av bolagsordningen för att möjliggöra digital bolagsstämma.
Årsstämma 2025
Årsstämma för räkenskapsåret 2024 kommer att hållas i bolagets loka-
ler i Stockholm på Torsgatan 11, den 6 maj 2025 klockan 16.00. Kallelse
till bolagsstämma har skett genom kungörelse i Post- och Inrikes Tid-
ningar samt på bolagets webbplats www.piongroup.se. Att kallelse har
skett har annonserats i Dagens Industri den 8 april 2025. På bolagets
webbplats anges senaste datum och mottagare för aktieägare som
önskar få ett ärende behandlat på stämman. Årsredovisningen finns
tillgänglig från och med den 15 april 2025 på bolagets webbplats.
Styrelse
Styrelsens ansvar
PION Groups styrelse har det övergripande ansvaret för bolagets
organisation och ledning samt att riktlinjer för förvaltningen av bolagets
medel är ändamålsenligt uppbyggda och efterlevs. Styrelsen ansva-
rar vidare för att upprätta och utvärdera PION Groups övergripande,
långsiktiga strategier och mål, fastställa budget och affärsplaner,
granska och godkänna bokslut, anta övergripande riktlinjer, fatta beslut
i frågor rörande förvärv och avyttringar av verksamheter samt besluta
om större investeringar och betydande förändringar i PION Groups
organisation och verksamhet. Styrelsen utser vd och fastställer vd:s
instruktioner. Styrelsen fastställer löner och ersättningar till vd och
övriga ledande befattningshavare baserat på riktlinjer beslutade av
bolagsstämman. Styrelsen ska alltid verka för bolagets och samtliga
aktieägares intresse.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
27
Styrelsens sammansättning
PION Groups styrelse består sedan årsstämman den 7 maj 2024 av
fyra ledamöter. Vd, som från och med 8 maj 2024 är styrelseledamoten
Martin Hansson, deltar som föredragande tillsammans med bolagets
ekonomichef. Kontinuerligt och vid behov deltar även andra tjänstemän
i bolaget som föredragande. För närmare beskrivning av styrelsens
medlemmar se sidan 31.
Styrelsens oberoende
Två av ledamöterna i PION Groups styrelse, Annette Brodin Rampe och
Thomas Krishan, anses vara oberoende i förhållande till såväl bolag
som ägare, medan två av ledamöterna, Lars Kry och Martin Hansson
i egenskap av delägare i PION Groups moderbolag Danir Resources AB,
inte anses oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare. Lars
Kry anses oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
Ledamoten Martin Hansson tillträdde som vd den 8 maj 2024 och an-
ses från och med detta datum inte oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen.
Valberedning
Valberedningen är bolagsstämmans organ med uppgift att bereda
stämmans beslut i val- och arvodesfrågor. I enlighet med beslut vid
årsstämman 2024 ska styrelsens ordförande senast vid tredje kvarta-
lets utgång, året före årsstämman, kontakta de tre största aktieägarna
i bolaget, vilka sedan äger utse en ledamot var till valberedningen. Om
någon av de tre största aktieägarna avstår sin rätt att utse ledamot till
valberedningen ska nästa aktieägare i storlek beredas tillfälle att utse
ledamot till valberedningen. Valberedningens mandatperiod sträcker
sig fram till dess att ny valberedning utsetts. Valberedningens samman-
sättning ska offentliggöras senast i samband med bolagets rapport
för tredje kvartalet eller i särskild kungörelse senast sex månader före
årsstämman. Härigenom ska alla aktieägare samtidigt få kännedom
om vilka personer som kan kontaktas i nomineringsfrågor.
Valberedningen konstitueras med utgångspunkt från känt aktie-
ägande i bolaget senast per den 30 september året före årsstämman.
Om en ägare, som inte utsett ledamot av valberedningen efter det att
valberedningen konstituerats, blivit en av bolagets tre största ägare
kan valberedningen, om den så finner erforderligt, erbjuda denne ägare
att utse en ledamot av valberedningen. Förändringar i valberedningen
skall offentliggöras omedelbart.
Valberedningen ska bereda och till årsstämman lämna förslag till:
Ordförande vid årsstämma.
Val av styrelseordförande och övriga ledamöter av
bolagets styrelse.
Styrelsearvode uppdelat mellan ordförande och övriga ledamöter
samt eventuell ersättning för utskottsarbete.
Val av revisor, revisorssuppleant samt arvoden till dessa
(i förekommande fall).
Kriterier för tillsättande av kommande valberedning.
Arvode skall inte utgå till valberedningens ledamöter. Valberedningen
ska ha rätt att, efter godkännande av styrelsens ordförande, belasta
bolaget med kostnader för exempelvis rekryteringskonsulter eller
andra kostnader som erfordras för att valberedningen skall kunna
fullgöra sitt uppdrag.
Valberedningen inför årsstämman 2024 bestod av tre ledamöter.
Martin Hansson från Danir Resources AB ledde valberedningens
arbete. I nomineringsarbetet inför årsstämman 2024 tillämpade val-
beredningen vid framtagandet av sitt förslag till ny styrelse punkt 4.1
i Svensk kod för bolagsstyrning som mångfaldspolicy. Detta innebär
bland annat mångsidighet och bredd avseende ledamöternas kom-
petens, erfarenhet och bakgrund.
Valberedningen gjorde bedömningen att styrelsen sammantaget bör
besitta kunskap och erfarenhet i frågor som är väsentliga för att driva
ett tjänsteföretag av PION Groups typ. Hit hör bl.a. finanser, marknads-
föring, rekrytering, personalutveckling och ledarskap. Valberedningen
har, liksom tidigare år, varit angelägen om att styrelsen ska uppfylla
kraven på jämn könsfördelning. Under den senaste femårsperioden har
andelen kvinnliga ledamöter varierat mellan 20 och 60 procent. I den
föreslagna styrelsen var andelen kvinnor 25 procent. Valberedningens
förslag till styrelse uppfyllde inte kravet i Svensk kod för bolagsstyrning
om en jämn könsfördelning utan lämnar ett utrymme för att framöver
uppnå jämvikt.
Den föreslagna styrelsen uppfyllde bolagsstyrningskodens krav om
ledamöternas oberoende. Ledamöterna Annette Brodin Rampe och
Thomas Krishan bedömdes av valberedningen vara oberoende både i
förhållande till bolaget, företagsledningen och till större ägare. Lars Kry
och Martin Hansson ansågs oberoende i förhållande till bolaget, men
inte i förhållande till större ägare. Då Martin Hansson den 8 maj 2024
utsågs till vd för bolaget anses han därmed inte längre vara oberoende
i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
En rapport om valberedningens arbete lämnades i valberedningens
motiverade yttrande som offentliggjordes inför Årsstämman 2024.
PION Groups valberedning inför årsstämman 2025 utsågs den
5 november 2024 och består av Lars Kry (Danir Resources AB),
Petter Stillström (AB Traction) samt Patrik Enblad (utsedd av Thomas
Krishan). Lars Kry har utsetts till valberedningens ordförande.
Styrelsens ordförande
Ordförande leder styrelsens arbete så att detta utövas i enlighet med
lagar och föreskrifter. Ordförande följer verksamheten genom dialog
med vd och ansvarar för att övriga ledamöter erhåller tillfredsställande
information och beslutsunderlag för sitt arbete. Styrelseordförande
samordnar den årliga utvärderingen av styrelsens och vd:s arbete,
vilken också delges valberedningen. Ordförande är även delaktig
i utvärdering och utvecklingsfrågor avseende koncernens ledande
befattningshavare. Styrelseordföranden representerar styrelsen såväl
externt som internt. Vid årsstämman 2024 omvaldes Lars Kry, som
varit styrelsens ordförande sedan den extra bolagsstämman den
12 oktober 2020, som ordförande.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
28
Styrelsens arbete 2024
Styrelsen har under 2024 hållit totalt sexton sammanträden, varav sex
ordinarie sammanträden, nio extra sammanträden samt ett konstitue-
rande sammanträde. Vid de ordinarie mötena har styrelsen behandlat
de fasta punkter som förelegat vid respektive styrelsemöte såsom
affärsläge, marknadsläge, ekonomisk rapportering, budget, prognos
och projekt. Därutöver har övergripande strategiska frågor avseende
bland annat bolagets inriktning, omvärldsfrågor och tillväxtmöjligheter
analyserats.
Vd samt ekonomichef/CFO har varit adjungerade vid samtliga sty-
relsesammanträden, utom vid frågor rörande ersättning till ledande
befattningshavare, vid utvärdering av styrelsens och vd:s arbete
samt vid enskilda möten med bolagets revisor. Under året har verk-
samhets- och stabschefer medverkat vid styrelsemöte vid ett tillfälle
och avrapporterat resultat från sina verksamheter.
Från och med årsstämman 2024 har styrelsen bestått av leda-
möterna Lars Kry (ordförande), Martin Hansson, Annette Brodin
Rampe och Thomas Krishan. För information om styrelseledamöter-
nas väsentliga uppdrag utanför koncernen och aktieinnehav i bolaget,
se sidan 31.
Mötesnärvaron redovisas nedan.
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING OCH NÄRVARO
Ledamot
Invald
Befattning
Närvaro
Oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen
Oberoende i förhållande
till bolagets större aktigare
Lars Kry 2020 Ordförande 16/16 Ja Nej
Martin Hansson 2020 Ledamot 14/16 Nej Nej
Annette Brodin Rampe 2021 Ledamot 16/16 Ja Ja
Thomas Krishan 2023 Ledamot 16/16 Ja Ja
Nils Carlsson* 2021 Ledamot 5/5 Nej Ja
* Avgått under 2024.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet utgjordes under 2024 av styrelsen i dess helhet.
Revisionsutskottet svarar för beredningen av styrelsens arbete och
kvalitetssäkringen av PION Groups finansiella rapportering, träffar
bolagets revisor för att bland annat diskutera den externa revisionen
och synen på bolagets risker, fastställa riktlinjer för vilka andra tjänster
än revision som PION Group får upphandla av bolagets revisorer,
utvärdera revisionsinsatsen och informera valberedningen om denna
samt biträda valberedningen vid framtagande av förslag till revisor och
arvoderingen av revisionsinsatsen. Vidare övervakar revisionsutskottet
effektiviteten i PION Groups riskhantering och interna kontroll avseende
bolagets finansiella rapportering. Revisionsutskottet sammanträder
med PION Groups revisor åtminstone två gånger årligen, varav vid
minst ett tillfälle utan närvaro av bolagets ledning.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet utgjordes under 2024 av styrelsen i dess helhet.
Utskottet behandlar anställningsvillkor och förmåner för VD. Utskottet
ska också behandla frågor relaterade till ersättningar till övriga ledande
befattningshavare. Utskottet ska erhålla information om den totala
ersättning som de ledande befattningshavarna erhåller från bolaget.
Om incitamentsprogram i form av optionsprogram eller liknande före-
slås till bolagsledningen eller andra medarbetare ska beslutsunderlag
tillhandahållas aktieägarna inför stämman och underlaget ska tydligt
redovisa motiven, de väsentliga villkoren, eventuell utspädning och
vad programmet beräknas kosta PION Group vid olika utfall.
Verkställande direktör (koncernchef)
Vd leder verksamheten inom de ramar som styrelsen har lagt fast.
Den senast gällande vd-instruktionen fastställdes av styrelsen den
8 maj 2024 och reglerar vd:s roll i bolaget. Vd tillhandahåller nödvändiga
informations- och beslutsunderlag inför styrelsemöten. Vd eller den
som är dennes ombud är föredragande i styrelsen. Vd håller kontinu-
erligt styrelsen och ordföranden informerade om bolagets finansiella
ställning och utveckling. Styrelsen utvärderar årligen vd:s arbetssätt
och prestation.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
29
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Ledande befattningshavare
Vd för PION Group AB leder de ledande befattningshavarna, vilka utses
av vd i samråd med styrelsens ordförande. Vd har löpande kontakt med
de ledande befattningshavarna och har därutöver formella avstämnings-
möten månadsvis med dessa.
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Namn Befattning Anställd
Martin Hansson VD och Koncernchef 2024
Jonas Nilsson VD Uniflex 2002
Claes Gellstrup VD Poolia 2017
Gabriella Edberg VD QRIOS 2024
Elin Strandberg HR-direktör 2010
Nima Ashaier CIO 2007
Kent Thudén Ekonomichef 2008
Den 8 maj tillträdde Martin Hansson, tillika styrelseledamot, som vd
och koncernchef för PION Group AB. Han efterträdde Nils Carlsson
som var vd och koncernchef under perioden 1 november 2023 till och
med 8 maj 2024.
Intern styrning och kontroll
Styrelsen ansvarar för att bolaget har en tillfredsställande intern kon-
troll och formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda principer
för finansiell rapportering och intern kontroll efterlevs samt att bola-
gets finansiella rapportering är upprättad i överensstämmelse med lag,
tillämpliga redovisningsstandarder och övriga krav på noterade bolag.
Finansiell rapportering
Delårsrapporter och bokslutskommuniké behandlas av styrelsen och
utfärdas av vd på styrelsens uppdrag. Vd ansvarar för att bokföringen
i koncernens bolag fullgörs i överensstämmelse med lag och att
medelsförvaltningen sköts på ett betryggande sätt.
För koncernen upprättas ett bokslut varje månad som lämnas till
styrelsen.
Varje månad rapporterar de ledande befattningshavarna den
gångna perioden till vd för PION Group AB. Syfte med rapporteringen
är att avrapportera affärsläget och den ekonomiska situationen samt
att tydliggöra eventuella uppkomna risker. Utöver detta genomförs
månatligen analys- och uppföljningsmöten mellan PION Group AB:s
vd och respektive ledande befattningshavare.
Intern revision
Styrelsen har gjort bedömningen att PION Group, utöver befintliga
processer och funktioner för intern kontroll, inte behöver införa en
egen internrevisionsfunktion. Uppföljningen som utförs av styrelsen
och ledningen bedöms fullgöra behovet. En årlig bedömning görs dock
huruvida en sådan funktion är nödvändig för att bibehålla god kontroll
inom bolaget.
Revisorer
Årsstämman 2024 utsåg revisionsbyrån Deloitte AB till bolagets revisor
för en period om ett år. Det noterades att Deloitte utsåg den auktorise-
rade revisorn Maria Ekelund, tillika partner i Deloitte AB, till huvud-
ansvarig revisor. Enligt PION Groups bedömning har Maria Ekelund
inte någon relation till PION Group eller närstående bolag till PION
Group som kan påverka revisorns oberoende gentemot bolaget. Maria
Ekelund bedöms också ha erforderlig kompetens för att kunna utföra
uppdraget som revisor i PION Group. Under året har Maria Ekelund
medverkat vid två styrelsemöten och vid dessa tillfällen avrapporterat
revisionen även skriftligen.
Styrelsens beskrivning av intern kontroll
avseende den finansiella rapporteringen
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Koden
för bolagets interna kontroll. De fem komponenter som bolags-
styrningsrapporten beskrivs utifrån är kontrollmiljö, riskbedömning,
kontrollaktiviteter, information och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmil
Ett effektivt styrelsearbete utgör grunden för god intern kontroll.
Styrelsen har etablerat strukturerade arbetsprocesser och arbetsord-
ning för sitt arbete. En viktig del i styrelsens arbete är att utarbeta och
godkänna grundläggande regler och riktlinjer. Medarbetare har tillgång
till riktlinjerna bland annat via PION Groups intranät. PION Groups
ambition är att kontrollmiljön ska genomsyras av bolagets värderingar
kring ”det goda företaget”, det vill säga följsamhet mot lagar och regler,
professionalism samt förtroendeskapande.
Vidare syftar styrelsens arbete till att säkerställa att organisationen
är strukturerad och transparent med ansvarsfördelning och processer
som gynnar en effektiv hantering av verksamhetens risker och möjlig-
gör måluppfyllelse. Den interna och externa redovisningen inom PION
Group är uppdelad enligt funktioner och ansvaret för dessa är definierat.
Ansvar fördelas över de olika segmenten (Uniflex, Poolia och QRIOS).
Stabsfunktionernas ansvar är uppdelat på Administration, HR, Marknad,
Försäljning, Redovisning, Lön, Finans samt IT.
PION Group har ett konceptuellt ramverk som vägleder vid beslut
och agerande inom hela organisationen. Grunden för detta ramverk
utgörs av affärsplan, bolagets ISO-processer, ekonomihandboken
och riktlinjer som syftar till att uppnå ett effektivt, strukturerat och
enhetligt arbetssätt inom bolaget. Riktlinjerna inkluderar bland annat
instruktioner för koncernchef, vd för dotterbolag, finanspolicy, informa-
tionspolicy och beslutsregler. Attestregler finns för att stärka kontrollen
kring beslut beträffande investeringar, kostnader och avtalsförbindel-
ser. Revidering sker regelbundet för att säkerställa aktualitet i riktlinjer
och styrdokument. Därtill finns rutiner för att anpassa dessa om det
uppkommer yttre omständigheter som kräver att dessa uppdateras.
30
Riskbedömning
Inom ramen för den löpande verksamheten och uppföljningen finns
rutiner för riskbedömning och därmed också för möjligheterna att
skapa en korrekt finansiell rapportering. Respektive dotterbolags
ekonomiansvarig innehar tillsammans med ekonomichefen ett särskilt
ansvar för analys av risk, tillämpning av lagar och förordningar samt
för att säkerställa den finansiella rapporteringen.
Integrerade system och etablerade uppföljningsrutiner samt analys
av nyckeltal är viktiga komponenter för att identifiera eventuella risker
för väsentliga fel i redovisningen. Riskbedömning, riskidentifiering
och förbättring av rutiner bygger på att koncernchefen bestämmer
de specifika områden inom processen för finansiell rapportering som
ska prioriteras och fokuseras på. Fokusområdena arbetas igenom av
ekonomichefen tillsammans med respektive dotterbolags ekonomi-
ansvarig. Processen syftar till att väsentliga risker identifieras och
behov av åtgärder rapporteras till koncernchef och respektive vd för
dotterbolagen. Nämnda rutiner omfattar exempelvis följande områden:
uppföljning av likviditet, kundfordringar, avvikelseanalys, kreditgivning,
försäkringsskydd, intäkts- och löneprocess, ledningsprocess, process
för godkännande och attest.
Omvärldsbevakning sker genom att de ledande befattningshavarna
löpande rapporterar de förändringar som sker på marknaden till vd
för PION Group AB. Denne rapporterar sedan vidare de väsentligaste
delarna till styrelsen.
Kontrollaktiviteter
En kontrollstruktur byggs upp utifrån de mest kritiska processerna
inom bolaget. Syftet är att förebygga, upptäcka och korrigera even-
tuella fel eller avvikelser som uppstår i den finansiella rapporteringen
samt förhindra att oegentligheter och olika typer av bolagsfientliga
händelser uppstår. De risker som övervakas är de som bedömts som
mest väsentliga enligt riskbedömningen.
Ekonomichefen för koncernen ställer tillsammans med ekonomi-
ansvarig för respektive dotterbolag krav på korrekt finansiell rap-
portering samt relevant uppföljning och vid behov avvikelseanalys.
Den löpande uppföljningen görs primärt i en månadsrapport som
respektive dotterbolags ekonomiansvarig ska upprätta och presen -
-tera för ekonomichef, koncernchef samt respektive dotterbolags vd.
PION Groups månadsrapportering inkluderar både finansiella som
ickefinansiella nyckeltal.
Rapporterna följs upp vid månatliga möten med vd. Månadsrappor-
tens underlag bygger på resultatutfall från ekonomisystemet. Standar-
diseringen i rapporteringen underlättar uppföljning samt övervakning
av varje lands utveckling, resultat samt analys av risker.
Information och kommunikation
Bolagets väsentliga styrande dokumentation i termer av regler, riktlin-
jer och manualer, till den del de avser den finansiella rapporteringen,
hålls löpande uppdaterade och kommuniceras via intranät, interna
möten och annan riktad spridning av styrande dokument. Övergripan-
de strategiska direktiv kommuniceras genom hela organisationen för
att säkerställa att samtliga medarbetare är väl införstådda, och därmed
agerar i enlighet, med dessa.
För en effektiv intern informationsspridning finns riktlinjer och rutiner
för hur finansiell information kommuniceras mellan ledning och övriga
medarbetare samt mellan moderbolaget och dotterbolagen. För kom-
munikation med externa parter har styrelsen fastställt en informations-
policy som anger riktlinjer för vad som ska kommuniceras, av vem detta
kommuniceras samt hur denna kommunikation ska ske.
Syftet med policyn är att säkerställa att informationsskyldigheten
efterlevs på ett korrekt och fullständigt sätt. För aktieägare och andra
externa intressenter som vill följa bolagets utveckling publiceras aktuell
finansiell information löpande på PION Groups webbplats.
Uppföljning
Uppföljning av arbetet med intern kontroll samt dess effektivitet är
en integrerad del i den löpande verksamheten. I styrelsens arbete
ingår löpande uppföljning av effektivitet i de interna kontrollerna och
diskussion av väsentliga frågeställningar avseende redovisning och
rapportering.
Som en del i ansvarsstrukturen ingår styrelsens utvärdering av
verksamhetens prestationer och resultat genom ett ändamålsenligt
rapportpaket innehållande utfall, prognoser och analys av viktiga
nyckelfaktorer.
Kontroll och övervakning ingår i ledningen för moderbolaget samt
ledningen för respektive dotterbolags ordinarie aktiviteter, men även
för medarbetare i utförandet av ordinarie arbetsuppgifter. Eventuella
brister och fel i de interna kontroll- och uppföljningssystemen ska
rapporteras till närmaste chef.
Policys, riktlinjer och rutiner uppdateras och utvärderas vid behov
men minst årligen. Ansvaret för att upprätthålla aktuella dokument
och kommunicera dessa åligger styrelsen för övergripande styrdoku-
ment och vd eller respektive stabschef för övriga dokument. Rekom-
mendationer från externa revisorer som utför oberoende granskning
av den interna kontrollen inom ramen för den lagstadgade revisionen
rapporteras till ledning och styrelse. Rekommendationerna följs upp
och om nödvändigt implementeras åtgärd för att kontrollera den
eventuella risken.
PION Group kommer även fortsättningsvis att arbeta proaktivt
med riskhantering och intern kontroll genom att årligen utvärdera och
uppdatera interna styrdokument och riktlinjer. Ambitionen med detta
arbete är att säkerställa att den interna kontrollen bibehålls på en
tillfredsställande nivå.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
31
STYRELSE OCH VD
STYRELSE OCH VD
Lars Kry
Styrelseordförande
Född 1969
Medlem av styrelsen sedan 2020.
Utbildning:
Marknadsekonomutbildning, Berghs School of Communication samt
utbildning från Harvard Business School och IMD Business School i Lausanne.
Bakgrund:
Vd för Nexer AB. Tidigare d och koncernchef för börsnoterade Proffice AB,
COO för Manpower Sverige och vd för dotterbolag i Manpowerkoncernen.
Styrelseuppdrag:
Delägare och styrelseledamot i Danir Resources AB och A Society AB, samt
en rad styrelsepositioner inom Nexerkoncernen. Styrelse ledamot i TechSverige.
Aktieinnehav:
Delägare (24,95%) i PION Group AB:s moderbolag Danir Resources AB som äger
10864300 A-aktier och 10 844757 B-aktier. Äger 31893 B-aktier privat.
Martin Hansson
Koncernchef och vd samt styrelseledamot
Född 1968
Medlem av styrelsen sedan 2020.
Utbildning:tbildning:
Jur.kand. samt fil.kand. i ekonomi, Göteborgs Universitet.
Bakgrund:
CEO i Danir Resources AB. Tidigare ett flertal ledar-, grundar-, ägarroller inom
Manpower, Elan IT, DFind IT, Proffice, Antenn samt diverse Nexerbolag; A Society m.fl.
Styrelseuppdrag:
Delägare och styrelseledamot i Danir Resources AB och A Society AB samt i ett
flertal bolag inom Nexerkoncernen m.fl.
Aktieinnehav:
Delägare (24,95%) i PION Group AB:s moderbolag Danir Resources AB som äger
10864300 A-aktier och 10 844757 B-aktier. Äger 416500 B-aktier och 1000000
teckningsoptioner privat.
Annette Brodin Rampe
Styrelseledamot
Född 1962
Medlem av styrelsen sedan 2021.
Utbildning: Utbildning:
Civilingenjör, Chalmers Tekniska Högskola, Göteborg.
Bakgrund:
Vd för ImagineCare AB. Tidigare bland annat varit verksam som Europachef för
Brunswick Group.
Styrelseuppdrag:
Styrelseordförande i Storskogen Group AB, styrelseledamot i Ferronordic AB
och Episurf Medical AB, samt ordförande för stiftelsen Global Child Forum.
Aktieinnehav:
40 000 B-aktier genom bolag.
Thomas Krishan
Styrelseledamot
Född 1968
Medlem av styrelsen sedan 2023.
Utbildning:
Civilekonom, Uppsala universitet.
Bakgrund:
Bedriver verksamhet inom egna investeringar. Arbetade tidigare inom Investment
Banking på Hagströmer & Qviberg, ledande befattningar och partner. Var under
perioden 2013–2016 ledamot i Uniflex AB, som under 2018 fusionerades med
PION Group AB. Styrelseledamot i Pricer AB (publ) under perioden 2018–2021.
Aktieinnehav:
3925 569 B-aktier, eget innehav och genom bolag.
32
Jonas Nilsson
Vd Uniflex
Född 1968
Anställd sedan 2002.
Utbildning:
4-årig teknisk gymnasial utbildning, samt högre
utbildningar inom försäljning och ledarskap.
Bakgrund:
Tidigare Regionchef, Försäljningschef och
Marknadsområdeschef på Uniflex samt arbete på
Poolia som Affärs områdeschef och Regionchef.
Aktieinnehav:
33150 B-aktier och 100000 teckningsoptioner.
Claes Gellstrup
Vd Poolia
Född 1972
Anställd sedan 2017.
Utbildning:
Executive Management Program, Handelsgskolan
Stockholm, IHM DIHM Ekonomi, IHM Master,
Styrelseakademien.
Bakgrund:
Tidigare Försäljningsdirektör inom PION Group.
COO på Dafo Brand AB och VD för Brainpeople AB.
Tidigare vice VD på Dreamwork, Affärsområdeschef
på G4S samt ett flertal roller inom Manpower.
Aktieinnehav:
1000 B-aktier och 250000 teckningsoptioner.
Gabriella Edberg
Vd QRIOS
Född 1987
Anställd sedan 2024.
Utbildning:
Civilekonomexamen, inriktning Service Management,
Umeå universitet
Bakgrund:
Europeisk försäljningschef Hiven Energy och flertal
ledande roller inom ALTEN Sverige, bl.a. divisionschef,
regionchef samt del av svenska ledningsgruppen.
Aktieinnehav:
1 639 B-aktier och 250000 teckningsoptioner.
Elin Strandberg
HR-direktör
Född 1981
Anställd sedan 2010.
Utbildning:
Fil.kand., Personal, arbete och organisation,
PAO-programmet, Stockholms Universitet.
Bakgrund:
Tidigare personalansvarig, Affärsområdeschef och
Key Account Manager på Uniflex.
Aktieinnehav:
100 000 teckningsoptioner.
Nima Ashaier
CIO
Född 1976
Anställd sedan 2007.
Utbildning:
Handelsprogrammet Ekonomisk inriktning, NIS
systemutbildning,
TDB C++ Uppsala universitet.
Bakgrund:
Tidigare IT-chef på Uniflex och CIO på NEXER Group.
Tidigare Teknisk Affärs utvecklare på G4S Solutions.
Aktieinnehav:
250 000 teckningsoptioner.
Kent Thudén
Ekonomichef
Född 1965
Anställd sedan 2008.
Utbildning:
Civilekonom, Stockholms universitet.
Bakgrund:
Auktoriserad revisor och
Senior Manager Ernst & Young AB, Ekonomichef
Scania Chassi.
Aktieinnehav:
100 000 teckningsoptioner.
ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
33
SECTION:
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT KONCERNEN
Belopp i TSEK
Not
2024
2023
Rörelsens intäkter
6, 7
1 600 842
2 020 163
Rörelsens kostnader
Övriga kostnader
9
-53 890
-60 506
Personalkostnader
8
-1 548 173
-1 936 880
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar
15, 16, 17
-68 050
-38 554
Resultat från andelar i intresseföretag
19
-2 200
0
Rörelseresultat
7
-71 471
-15 777
Resultat från finansiella investeringar
Ränteintäkter och liknande resultatposter
11
2 489
2 071
Räntekostnader och liknande resultatposter
12
-1 635
-3 062
Resultat efter finansiella poster
-70 617
-16 768
Skattekostnad
13
7 801
2 362
Årets resultat
-62 816
-14 406
Övrigt totalresultat
Poster som kan omklassificeras till resultatet
Omräkningsdifferenser
4
293
703
Årets totalresultat
-62 523
-13 703
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
-62 859
-14 416
Innehav utan bestämmande inflytande
43
10
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
-62 566
-13 713
Innehav utan bestämmande inflytande
43
10
Resultat per aktie, före och efter utsdning, SEK
23
-1, 30
-0, 30
KONCERNEN
34
SECTION:
BALANSRÄKNING KONCERNEN
Belopp i TSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill
14, 31
38 39457 290
Kundrelationer
15, 31
15 90021 267
Programvara
15
0
12 994
Nyttjanderättstillgångar
17
25 288
43 602
Övriga materiella anläggningstillgångar
16
167
960
Andelar i intresseföretag
19
1 800
4 000
Uppskjutna skattefordringar
13
11 140
6 398
Summa anläggningstillgångar92 689146 511
Omsättningstillgångar
Kundfordringar
20, 27
213 483284 252
Fordringar hos koncernföretag
1 697
1 787
Aktuella skattefordringar
19 664
34 403
Övriga fordringar
2 284
2 909
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
21,27
100 780
134 196
Likvida medel
27,28
10 135
46 794
Summa omsättningstillgångar
348 043
504 341
Summa tillgångar440 732650 852
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
22
9 6359 635
Övrigt tillskjutet kapital288 030286 997
Reserver
-6 575
-6 868
Balanserat resultat
-158 592
-83 588
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
132 498
206 176
Innehav utan bestämmande inflytande
197
1 173
Summa eget kapital132 695207 349
Långfristiga skulder
Uppskjuten skatteskuld
3 276
6 598
Långfristig leasingskuld
17
4 709
15 059
Summa långfristiga skulder
7 985
21 657
Kortfristiga skulder
Kortfristig leasingskuld
17
16 365
23 237
Leverantörsskulder
27
27 118
56 544
Skulder till koncernföretag
145
2 367
Aktuella skatteskulder
2 798
11 924
Övriga skulder
25
72 838
94 529
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
26
180 788
233 245
Summa kortfristiga skulder
300 052
421 846
Summa eget kapital och skulder
440 732
650 852
KONCERNEN
35
SECTION:
KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN
Belopp i TSEK
Not
2024
2023
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Rörelseresultat
-71 471
-15 777
Justeringsposter
28
71 178
37 498
Betald skatt
5 353
-26 564
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital   
5 060
-4 843
Förändring av rörelsekapital
Ökning (–)/minskning (+) av kortfristiga fordringar
104 991
78 451
Ökning (+)/minskning () av kortfristiga skulder
-105 924
-39 226
Kassaflöde från den löpande verksamheten
4 127
34 382
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Anskaffning av immateriella tillgångar
15
-1 641
-1 904
Anskaffning av materiella tillgångar
16
0
-28 4
Förvärv av verksamheter – netto
-937
-32 744
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-2 578
-34 932
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Amortering av leasingskuld
17
-27 274
-29 480
Optionspremier, netto
1 033
Utdelning till aktieägare
-12 226
-24 188
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-38 467
-53 668
Årets kassaflöde
-36 918
-54 218
Likvida medel vid årets början
46 794
101 265
Kursdifferens i likvida medel
259
-25 3
Likvida medel vid årets slut
28
10 135
46 794
KONCERNEN
36
SECTION:
FÖRÄNDRING I KONCERNENS EGET KAPITAL
Eget kapital
Övrigt hänförligt tillInnehav utan
tillskjutet Omräknings- Balanserat moderbolagets bestämmande Totalt eget
Belopp i TSEKAktiekapitalkapitalreservresultataktieägareinflytandekapital
Ingående balans per 2023-01-01
9 428
275 204
-7 571
-44 534
232 527
1 550
234 077
Totalresultat
Årets resultat
-14 416
-14 416
10
-14 406
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet
Valutakursdifferenser
703
703
703
Summa övrigt totalresultat
703
703
703
Summa totalresultat
703
-14 416
-13 713
10
-13 703
Transaktioner med ägarna
Nyemission
207
11 793
12 000
12 000
Minoritetens investeringar i innehav
3
3
utan bestämmande inflytande
Förändringar i innehav utan bestämmande
inflytande som uppkommit vid förvärv och
-550
-550
-29 0
-840
avyttringar av dotterbolag
Utdelning till aktieägarna
-24 088
-24 088
-1 0 0
-24 188
Utgående balans per 2023-12-31
9 635
286 997
-6 868
-83 588
206 176
1 173
207 349
Ingående balans per 2024-01-01
9 635
286 997
-6 868
-83 588
206 176
1 173
207 349
Totalresultat
Årets resultat
-62 859
-62 859
43
-62 816
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet
Valutakursdifferenser
293
293
293
Summa övrigt totalresultat
293
293
293
Summa totalresultat
293
-62 859
-62 566
43
-62 523
Transaktioner med ägarna
Optionspremier, netto
1 033
1 033
1 033
Förändringar i innehav utan bestämmande
inflytande som uppkommit vid förvärv och
70
70
-1 008
-938
avyttringar av dotterbolag
Utdelning till aktieägarna
-12 215
-12 215
-11
-12 226
Utgående balans per 2024-12-31
9 635
288 030
-6 575
-158 592
132 498
1 97
132 695
KONCERNEN
37
SECTION:
RESULTATRÄKNING MODERBOLAGET
Belopp i TSEK Not 2024 2023
Rörelsens intäkter 576 14936
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 9 -12018 -12608
Personalkostnader 8 -11777 -17241
Rörelseresultat -23219 -14913
Resultat från finansiella investeringar
Resultat från andelar i koncernföretag 10 -20908 12392
Resultat från andelar i intresseföretag 19 -3106 0
Ränteintäkter och liknande resultatposter 11 2535 2428
Räntekostnader och liknande resultatposter 12 -314 -226
Resultat efter finansiella poster -45012 -319
Erhållna koncernbidrag 17766 31503
Lämnade koncernbidrag -26030 -28942
Skattekostnad 13 6021 2026
Årets resultat  -47255 4268
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat 
Årets totalresultat  -47255 4268
MODERBOLAGET
38
SECTION:
BALANSRÄKNING MODERBOLAGET
Belopp i TSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 18 79091 113046
Fordringar hos koncernföretag 3000 19750
Andelar i intresseföretag 19 1800 4906
Uppskjutna skattefordringar 13 10674 4653
Summa finansiella anläggningstillgångar 94565 142355
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 30527 12001
Övriga fordringar  820 6931
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 867 1391
Summa kortfristiga fordringar 32214 20323
Likvida medel 3218 33136
Summa tillgångar 129997 195814
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 22 9635 9635
Summa bundet eget kapital 9635 9635
Fritt eget kapital
Överkursfond 291714 291714
Balanserad vinst -173597 -166854
Årets resultat -47255 4268
Summa fritt eget kapital 70862 129128
Summa eget kapital 80497 138763
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 272 2819
Skulder till koncernföretag 47016 49536
Övriga skulder 25 9 645
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 2203 4051
Summa kortfristiga skulder 49500 57051
Summa eget kapital och skulder 129997 195814
MODERBOLAGET
39
SECTION:
KASSAFLÖDESANALYS MODERBOLAGET
Belopp i TSEK Not 2024 2023
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat efter finansiella poster -45012 -319
Ej kassaflödespåverkande poster
Av- och nedskrivningar som belastat resultatet 54312 3250
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 9300 2931
Förändring av rörelsekapital 
Ökning (–)/minskning (+) av kortfristiga fordringar -33627 8638
Ökning (+)/minskning () av kortfristiga skulder -7551 10478
Kassaflöde från den löpande verksamheten -31878 22047
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investeringar i dotterföretag -1029 -36419
Investeringar i intresseföretag 0 -4906
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1029 -41325
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN 
Återbetalning av lån till dotterföretag 1000
Utdelning till aktieägare -12044 -24088
Optionspremier, netto 1033
Erhållna koncernbidrag 13000
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 2989 -24088
Årets kassaflöde -29918 -43366
Likvida medel vid årets början 33136 76502
Likvida medel vid årets slut 28 3218 33136
MODERBOLAGET
40
SECTION:
MODERBOLAGET
FÖRÄNDRING I MODERBOLAGETS EGET KAPITAL
Belopp i TSEK Aktiekapital Överkursfond Balanserad vinst Årets resultat Totalt
Utgående balans 2022-12-31 9428 279921 -250192 107426 146583
Överföring av föregående års resultat 107426 -107426 0
Totalresultat 
Årets resultat 4268 4268
Övrigt totalresultat
Transaktioner med ägarna
Nyemission 207 11793 12000
Utdelning till aktieägarna -24088 -24088
Utgående balans 2023-12-31 9635 291714 -166854 4268 138763
Överföring av föregående års resultat 4268 -4268 0
Totalresultat 
Årets resultat -47255 -47255
Övrigt totalresultat
Transaktioner med ägarna
Optionspremier, netto 1033 1033
Utdelning till aktieägarna -12044 -12044
Utgående balans 2024-12-31 9635 291714 -173597 -47255 80497
41
SECTION:
Noter samtliga belopp i TSEK om ej annat anges.
NOT 1 ALLMÄN INFORMATION
Koncernredovisningen godkändes för offentliggörande av styrelsen
den 14 april 2025, och fastställs slutligen av moderbolagets årsstämma
den 6 maj 2025 .
NOT 2 REDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de av EU godkända
International Financial Reporting Standards (IFRS) samt tolkningar av
IFRS Interpretations Committee (IFRIC). Vidare tillämpar koncernen
RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, vilken speci-
ficerar de tillägg till IFRS som krävs enligt bestämmelserna i Årsredo-
visningslagen. Årsredovisningen för moderbolaget har upprättats en-
ligt Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Nya och ändrade standarder
International Accounting Standards Board (IASB) har publicerat vissa
nya och ändrade standarder som ska tillämpas för räkenskapsår som
inleds 1 januari 2024 eller senare. De nya och ändrade standarder och
tolkningar som har givits ut men som träder ikraft för räkenskapsår
som börjar efter den 1 januari 2024 har ännu inte börjat tillämpas av
koncernen och väntas inte få någon väsentlig effekt på de finansiella
rapporterna.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar PION Group AB (publ) med samtliga
dotterföretag. Upplysningar om koncernens sammansättning finns
i Not 18. Koncernen har inga väsentliga innehav utan bestämmande
inflytande. Med dotterföretag avses företag över vilka koncernen har be-
stämmande inflytande. Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden.
Förändringar i moderföretagets andel i ett dotterföretag som inte
leder till en förlust av bestämmande inflytande redovisas som eget
kapitaltransaktioner (det vill säga som transaktioner med koncernens
ägare). Eventuell skillnad mellan det belopp med vilket innehav utan be-
stämmande inflytande justeras och det verkliga värdet på den erlagda
eller erhållna ersättningen redovisas direkt i eget kapital och fördelas
på moderföretagets ägare.
Rapportering av segment
PION Groupkoncernens segmentsinformation presenteras utifrån före-
tagsledningens perspektiv och rörelsesegment identifieras utifrån den
interna rapporteringen till företagets högsta verkställande beslutsfattare.
Koncernen har identifierat moderbolagets VD, koncernchefen, som dess
högste verkställande beslutsfattare och den interna rapporteringen
som används av koncernchefen för att följa upp verksamheten och fatta
beslut om resursfördelning ligger till grund för den segmentsinformation
som presenteras.
I alla segment tillämpas samma redovisningsprinciper som i koncernen.
Intäktsredovisning
a. Försäljning av tjänster
PION Groups intäkter från avtal med kunder redovisas till det
belopp som koncernen förväntar sig ha rätt till i utbyte mot att
överföra kontrollen av den utlovade tjänsten, med avdrag för
mervärdesskatt. Eventuella rabatter, vilka i princip är försumbara,
redovisas som en minskning av intäkterna. Koncernens intäkter
omfattar försäljning av tjänster inom områdena konsulttjänster
och rekrytering.
Konsultintäkter redovisas över tid, det vill säga över den period
som tjänsterna utförs. Försäljning av konsulttjänster sker till ett
fast pris per timme. Merparten av fakturering sker månadsvis
i efterskott baserat på konsultens arbetade timmar och normal
kredittid är 3060 dagar.
Rekryteringstjänsten består av flera separata prestations-
åtaganden och intäkten redovisas i takt med att respektive
prestationsåtagande uppfylls.
b. Licensintäkter
Licensintäkter avser molnbaserade tjänster inom rekrytering
där kunden erhåller access till tjänsterna löpande under avtals-
perioden. Intäkterna erhålles främst genom licensavtal till fast
pris och redovisas linjärt över avtalsperioden.
c. Ränteintäkter
Ränteintäkter periodiseras över löptiden med tillämpning av
effektivräntemetoden och redovisas i posten Ränteintäkter och
liknande resultatposter.
Leasade tillgångar
Koncernen som leasetagare
Ett leasingavtal definieras som ”ett avtal, eller en del av ett avtal, som
överlåter nyttjanderätt för en tillgång (den underliggande tillgången)
för en viss tid i utbyte mot ersättning”.
Värdering och redovisning av leasingavtal som leasetagare
Koncernen har valt att redovisa korttidsleasingavtal och leasingavtal
för vilka den underliggande tillgången har ett lågt värde genom att
utnyttja den praktiska lösningen som återfinns i IFRS 16. I stället för
att redovisa en nyttjanderätt och en leasingskuld kostnadsförs lea-
singavgifter avseende dessa leasingavtal linjärt över leasingperioden.
Nyttjande rätter har i balansräkningen inkluderats i posten Nyttjande-
rättstillgångar medan leasingskulden inkluderats i posterna Långfristiga
leasingskulder och Kortfristiga leasingskulder.
Som ingångna avtal/omvärderingar, se Not 17, redovisar koncernen
främst nytecknade och förlängda hyresavtal för lokaler men också
leasingavtal för bilar .
NOTER
NOTER
42
SECTION:
Ersättningar till anställda
Ersättningar till anställda i form av löner, betald semester, betald sjuk-
frånvaro med mera samt pensioner redovisas i takt med intjänandet.
Beträffande pensioner och andra ersättningar efter avslutad anställ-
ning klassificeras dessa som avgiftsbestämda eller förmånsbestämda
pensionsplaner.
Avgiftsbestämda planer
För avgiftsbestämda planer betalar företaget fastställda avgifter till
en separat oberoende juridisk enhet och har ingen förpliktelse att
betala ytterligare avgifter. Koncernens resultat belastas för kostnader
i takt med att förmånerna intjänas, vilket normalt sammanfaller med
tidpunkten för när premie erläggs.
Förmånsbestämda planer
Den enda förmånsbestämda planen i koncernen utgörs av ITP-planen
i Alecta. ITP är en plan som omfattar flera arbetsgivare och klassificeras
som en förmånsbestämd plan enligt IAS 19. Alecta har dock inte kunnat
presentera tillräcklig information (bolagets proportionella andel av
planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader) för att möj-
liggöra en redovisning som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen
ITP 2, som tryggas genom en försäkring i Alecta, redovisas därför som
en avgiftsbestämd plan.
I Finland finns en lagstadgad ålders- och invaliditetspension som reg-
leras i Arbetspensionslagen (APL) och gäller samtliga företag i Finland.
Pensionsåtaganden i APL ska redovisas enligt reglerna om avgiftsbe-
stämda pensionsplaner, det vill säga att erlagda premier kostnadsförs
i takt med att avgifterna betalas och förmånerna intjänas.
Transaktioner med närstående
Moderbolaget har närståenderelationer med sina dotterbolag.
100 procent av bolagets omsättning avser dotterbolag och 21 procent
av bolagets övriga externa kostnader/personalkostnader avser inköp
från dotterbolag. Fordringar och skulder mot dotterbolag, uppdelat
på långfristiga respektive kortfristiga, framgår av moderbolagets
balansräkning.
PION Group ingår i en koncern där Danir Development AB är
högsta koncernmoderbolag och har närståenderelationer med kon-
cernbolag utanför PION Groupkoncernen. För ytterligare upplysningar
om transaktioner med koncernbolag utanför PION Groupkoncernen,
där samtliga har skett på marknadsmässiga villkor, se Not 5 Inköp
och försäljning mellan koncernföretag.
Koncernens och moderbolagets transaktioner med nyckel -
personer framgår av Not 8 Personal samt av Not 29 Transaktioner
med närstående.
Ingen styrelseledamot eller ledande befattningshavare har eller har
haft någon direkt eller indirekt delaktighet i några affärstransaktioner
som är eller var ovanliga i sin karaktär med avseende på villkoren, som
inträffat under nuvarande eller föregående verksamhetsår. Inte heller
har PION Group lämnat lån, ställt garantier eller ingått borgensförbin-
delse för någon av styrelsens ledamöter, verkställande direktören eller
övriga ledande befattningshavare i bolaget.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta redovisas i respektive enhet baserat
på enhetens funktionella valuta enligt transaktionsdagens valutakurs.
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta omräknas på varje
balansdag enligt balansdagens kurs. Kursdifferenser som uppkommer
inkluderas i periodens resultat. Kursdifferenser på koncerninterna lång-
fristiga lån förs direkt till koncernens eget kapital, då mellanhavandet
är av sådan art att det inte är avsett att regleras.
Vid upprättande av koncernredovisning omräknas koncernens ut-
landsverksamheters balansräkningar från dessas funktionella valuta till
svenska kronor baserat på balansdagens valutakurs. Resultaträkningen
omräknas till periodens genomsnittskurs. De omräkningsdifferenser
som uppstår redovisas mot omräkningsreserven i eget kapital. Den
ackumulerade omräkningsdifferensen omförs och redovisas som en del
i reavinst eller förlust i de fall utlandsverksamheten avyttras. Goodwill
och justeringar till verkligt värde som är hänförliga till förvärv av verk-
samheter med annan funktionell valuta än svenska kronor behandlas
som tillgångar och skulder i den förvärvade verksamhetens valuta och
omräknas till balansdagens valutakurs.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet överstiger
det verkliga värdet på koncernens andel av det förvärvade dotter-
företagets identifierbara nettotillgångar vid förvärvstillfället. Om det
vid förvärvet visar sig att verkligt värde på förvärvade tillgångar, skul-
der och eventualförpliktelser överstiger anskaffningsvärdet redovisas
överskottet omedelbart som en intäkt i resultaträkningen.
Goodwill har en obestämbar nyttjandeperiod och redovisas till
anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade nedskrivningar.
Vid försäljning av en verksamhet redovisas oavskriven andel av
goodwill hänförlig till denna verksamhet i beräkningen av vinst eller
förlust av avyttringen.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar, i huvudsak bestående av kundrelationer
och programvara, redovisas till anskaffningskostnad med avdrag för
ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Internt upp-
arbetade immateriella tillgångar redovisas endast som en tillgång om
en identifierbar tillgång har skapats, det är sannolikt att tillgången kom-
mer att generera framtida ekonomiska fördelar och utgifterna för att ut-
veckla tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Om tillgången inte
uppfyller kraven på att få redovisas som en internt upparbetad tillgång
i balansräkningen redovisas utgifter för utveckling som en kostnad i
den period de uppkommer.
Programvara och kundrelationer skrivs av på 5 år.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balansräk-
ningen om det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar kommer
att komma bolaget till del och anskaffningsvärdet för tillgången kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt. Materiella anläggningstillgångar,
bestående företrädesvis av inventarier och datorer, redovisas till
NOTER
43
SECTION:
anskaffningsvärdet med avdrag för ackumulerade avskrivningar och
eventuella nedskrivningar. Avskrivningar på materiella anläggnings-
tillgångar kostnadsförs så att tillgångens värde skrivs av linjärt över
dess beräknade nyttjandeperiod.
Följande nyttjandeperioder har använts: Datorer och inven tarier:
3–5 år.
Nedskrivningar
Vid varje rapporttillfälle görs en bedömning av om det föreligger
någon indikation på en värdeminskning avseende koncernens tillgångar.
Om så är fallet sker en beräkning av tillgångens återvinningsvärde.
Goodwill har allokerats till kassagenererande enheter och är, tillsam-
mans med immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
och immateriella tillgångar som inte tagits i bruk, föremål för årliga
nedskrivningsprövningar även om någon indikation på värdeminskning
inte föreligger. Prövning av nedskrivningsbehov sker dock oftare om
det finns indikationer på att en värdeminskning har inträffat. Åter-
vinningsvärdet utgörs av det högsta av nyttjandevärdet av till gången
i verksamheten och det värde som skulle erhållas om tillgången av-
yttrades till en oberoende part, nettoförsäljningsvärdet.
Nyttjandevärdet utgörs av nuvärdet av samtliga in- och utbetalningar
som är hänförliga till tillgången under den period den förväntas nyttjas
i verksamheten med tillägg av nuvärdet av nettoförsäljningsvärdet
vid nyttjandeperiodens slut. Om det beräknade återvinningsvärdet
understiger det redovisade värdet görs en nedskrivning till tillgångens
återvinningsvärde.
En nedskrivning redovisas i resultaträkningen. Gjorda nedskrivningar
återförs om förändringar skett i de antaganden som ledde fram till den
ursprungliga nedskrivningen, och detta gör att nedskrivningen inte
längre är motiverad. Återföring av gjord nedskrivning görs inte så att
det redovisade värdet överstiger vad som skulle ha redovisats, efter
avdrag för planenliga avskrivningar, om någon nedskrivning inte gjorts.
En återföring av gjorda nedskrivningar redovisas i resultaträkningen.
Nedskrivning av goodwill återförs inte.
Skatter
Koncernens totala skattekostnad utgörs av aktuell skatt och upp-
skjuten skatt. Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas
avseende aktuellt år samt justeringar av tidigare års aktuella skatt.
Uppskjuten skatt beräknas på skillnaden mellan redovisade och
skattemässiga värden på företagets tillgångar och skulder. Upp-
skjuten skatt redovisas enligt den så kallade balansräkningsmetoden.
Uppskjutna skatteskulder redovisas i princip för alla skattepliktiga
temporära skillnader, medan uppskjutna skattefordringar redovisas
i den utsträckning det är sannolikt att beloppen kan utnyttjas mot
framtida skattepliktiga överskott.
Det redovisade värdet på uppskjutna skattefordringar prövas
vid varje bokslutstillfälle och reduceras till den del det inte längre är
sannolikt att tillräckliga skattepliktiga överskott kommer att finnas
tillgängliga för att utnyttjas helt eller delvis mot den uppskjutna
skattefordran.
Uppskjuten skatt beräknas enligt de skattesatser som förväntas gälla
för den period då tillgången återvinns eller skulden regleras. Uppskjuten
skatt redovisas som intäkt eller kostnad i resultaträkningen, utom i de
fall den avser transaktioner eller händelser som har redovisats direkt
mot eget kapital. Då redovisas även den uppskjutna skatten direkt mot
eget kapital.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder kvittas då de hänför
sig till inkomstskatt som debiteras av samma myndighet och då kon-
cernen har för avsikt att reglera skatten med ett nettobelopp.
Avsättningar
En avsättning redovisas i balansräkningen när det föreligger ett åtag-
ande, det är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att
reglera åtagandet och att en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan
göras. Avsättningar omprövas vid varje bokslutstillfälle.
Finansiella instrument
Redovisning och värdering vid första redovisningstillfället
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när koncer-
nen blir part i fråga om det finansiella instrumentets avtalade villkor.
Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när de avtalsenliga
rättigheterna avseende den finansiella tillgången upphör, eller när den
finansiella tillgången och samtliga betydande risker och fördelar över-
förs. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när den utsläcks,
d.v.s. när den fullgörs, annulleras eller upphör.
Klassificering och värdering av finansiella tillgångar
vid första redovisningstillfället
Förutom de kundfordringar som inte innehåller en betydande finan-
sieringskomponent och värderas till transaktionspriset, värderas alla
finansiella tillgångar initialt till verkligt värde.
Finansiella tillgångar, andra än de som är identifierade och effektiva
som säkringsinstrument, klassificeras i följande kategorier:
Upplupet anskaffningsvärde
Verkligt värde via resultatet
Verkligt värde via övrigt totalresultat
Under de perioder som ingår i den finansiella rapporten har koncernen
inga finansiella tillgångar kategoriserade som värderade till verkligt
värde via resultatet eller till verkligt värde via övrigt totalresultat.
Klassificeringen bestäms både av:
företagets affärsmodell för förvaltningen
av den finansiella tillgången och
egenskaperna hos de avtalsenliga kassaflödena
från den finansiella tillgången
Alla intäkter och kostnader avseende finansiella tillgångar som redo-
visas i resultatet klassificeras i någon av posterna Ränteintäkter och
liknande resultatposter eller Räntekostnader och liknande resultat-
poster, förutom när det gäller nedskrivning av kundfordringar som
klassificeras i posten Övriga kostnader.
NOTER
44
SECTION:
Efterföljande värdering av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar värderas till upplupet anskaffningsvärde om till-
gångarna uppfyller följande villkor och inte redovisas till verkligt värde
via resultatet:
de innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål är att inneha de
finansiella tillgångarna och inkassera avtalsenliga kassaflöden, och
avtalsvillkoren för de finansiella tillgångarna ger upphov till kassa-
flöden som endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det
utestående kapitalbeloppet.
Efter det första redovisningstillfället värderas dessa finansiella till-
gångar till upplupet anskaffningsvärde med användning av effektiv-
räntemetoden. Diskontering utelämnas om effekten av diskontering
är oväsentlig. Koncernens likvida medel, kundfordringar och de flesta
övriga fordringar hör till denna kategori av finansiella instrument.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen använder en modell baserad på framåtriktad information
för att redovisa förväntade kreditförluster. De finansiella tillgångar som
omfattas av modellen för förväntade kreditförluster inkluderar kund-
fordringar, avtalstillgångar och låneåtaganden som inte värderas till
verkligt värde via resultatet. Koncernen beaktar mer omfattande infor-
mation vid bedömningen av kreditrisk och värderingen av förväntade
kreditförluster inklusive tidigare händelser, nuvarande förhållanden
samt rimliga och underbyggda prognoser som påverkar den förvänta-
de möjligheten att erhålla framtida kassaflöden från tillgången.
Kundfordringar och andra fordringar samt avtalstillgångar
Koncernen använder sig av en förenklad metod vid redovisning
av kundfordringar och övriga fordringar samt avtalstillgångar och
redovisar förväntade kreditförluster för återstående löptid. Dessa
kreditförluster är förväntade bortfall i avtalsenliga kassaflöden med
tanke på risken för utebliven betalning vid något tillfälle under det
finansiella instrumentets löptid. Vid beräkningen använder koncernen
sin historiska erfarenhet, externa indikatorer och framåtblickande
information för att beräkna de förväntade kreditförlusterna med hjälp
av en reserveringsmatris.
Koncernen bedömer nedskrivning av kundfordringar kollektivt där
fordringarna grupperats utifrån antal förfallna dager eftersom de har
gemensamma kreditriskegenskaper.
Klassificering och värdering av finansiella skulder
Koncernens finansiella skulder innefattar leverantörsskulder och
övriga skulder. Finansiella skulder värderas initialt till verkligt värde
inklusive transaktionskostnader (om tillämpligt), såvida koncernen inte
klassificerat den finansiella skulden till verkligt värde via resultatet.
Finansiella skulder värderas efter första redovisningstillfället till
upplupet anskaffningsvärde med användning av effektivräntemetoden,
förutom finansiella skulder som värderas till verkligt värde via resul-
tatet och som efter första redovisningstillfället värderas till verkligt
värde med vinster eller förluster redovisade i resultatet.
Alla ränterelaterade avgifter och, om det är tillämpligt, ändringar i ett
instruments verkliga värde som redovisas i resultatet ingår i posterna
Finansiella kostnader eller Finansiella intäkter.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel hos finansinstitut samt kortfristiga
likvida placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten under-
stigande tre månader, vilka är utsatta för endast en obetydlig risk för
värdefluktuationer. Likvida medel redovisas till dess nominella belopp.
I koncernens svenska del finns en gemensam cash pool. I koncernen
redovisas de samlade tillgodohavanden eller kreditutnyttjanden i ban-
ken som likvida medel respektive kortfristig skuld till kreditinstitut.
Eget kapital, reserver och utdelningar
Aktiekapital
Aktiekapital representerar det nominella värdet (kvotvärdet) för
emitterade aktier.
Överkursfond/Övrigt tillskjutet kapital
Överkursfond/Övrigt tillskjutet kapital innefattar eventuell premie
som erhållits vid nyemission av aktiekapital. Eventuella transaktions-
kostnader som sammanhänger med nyemission av aktier dras av
från det tillskjutna kapitalet, med hänsyn tagen till eventuella in-
komstskatteeffekter.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innehåller valutakursdifferenser från omräkning
av finansiella rapporter för koncernens utlandsverksamheter till SEK.
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel innefattar alla balanserade vinster och
aktierelaterade ersättningar till anställda för innevarande och tidigare
räkenskapsår.
Alla transaktioner med moderföretagets ägare redovisas separat i
eget kapital. Utdelningar som ska betalas till aktieägare ingår i posten
Övriga skulder när utdelningarna har godkänts på en bolagsstämma
före balansdagen.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt Årsredovis-
ningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer, samt tillämp-
liga uttalanden från Rådet för finansiell rapportering. RFR 2 innebär
att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska
tillämpa samtliga av EU godkända IFRS standarder och uttalanden
så långt detta är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och
Tryggandelagen med hänsyn till sambandet mellan redovisning och
beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som ska göras
från IFRS. De ändringar i RFR 2 Redovisning för juridiska personer som
har trätt ikraft och gäller för räkenskapsåret 2023 har inte haft någon
väsentlig påverkan på moderbolagets finansiella rapporter. Moder-
bolagets redovisning överensstämmer med koncernens principer
med undantag av vad som framgår nedan.
NOTER
45
SECTION:
Leasing
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal som operationella
leasingavtal. Bolaget kostnadsför leasingavgifter linjärt över leasing-
perioden. Tillhörande kostnader, såsom underhåll och försäkring,
kostnadsförs när de uppkommer.
Skatter
Skattelagstiftningen medger avsättning till särskilda reserver och
fonder. Härigenom kan företagen inom vissa gränser disponera och
kvarhålla redovisade vinster i rörelsen utan att de omedelbart be-
skattas. De obeskattade reserverna blir föremål för beskattning först
då de upplöses. För den händelse att verksamheten skulle gå med
förlust kan dock de obeskattade reserverna tas i anspråk för att täcka
förlusten utan att någon beskattning blir aktuell.
Likvida medel
I koncernens svenska del finns en gemensam cash pool. I moder-
bolaget redovisas koncernens samlade tillgodohavanden eller kredit-
utnyttjanden i banken som likvida medel respektive kortfristig skuld
till kreditinstitut. Dotterbolagens tillgodohavanden eller kreditutnytt-
janden redovisas i moderbolaget som koncernmellanhavanden.
Koncernbidrag
Koncernbidrag, såväl erhållna som lämnade, redovisas enligt alternativ-
regeln i RFR 2 som bokslutsdisposition.
Andelar i koncernföretag
Andelar i koncernföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag
för eventuella nedskrivningar.
Utdelningsintäkter
Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla betalning har fast-
ställts och redovisas i moderbolagets resultaträkning i posten Resultat
från andelar i koncernföretag.
NOT 3 VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras
på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på
framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
PION Group gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De
uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av dessa
kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga resultatet.
De uppskattningar och antaganden som innebär en betydande risk för
väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder
under nästkommande räkenskapsår skulle kunna innebära följande.
a. Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
PION Group undersöker varje år om något nedskrivningsbehov
föreligger för goodwill, i enlighet med den redovisningsprincip
som beskrivs i not 2. Prövning av nedskrivningsbehov sker dock
oftare om det finns indikationer på att en värdeminskning kan ha
inträffat under året. Återvinningsvärden för kassagenererande
enheter har fastställts genom beräkning av nyttjandevärde.
För dessa beräkningar måste vissa uppskattningar göras. För
goodwill hänförlig till Poolia Sverige och Uniflex Sverige har en
femårsprognos tillämpats. De antaganden som gjorts gällande
denna goodwill innefattar en årlig tillväxtökning i femårsprog-
nosen på fem (fem) procent . För perioden efter fem år har en
tillväxt på tre (tre) procent beräknats. Den vägda genomsnittlig
kapitalkostnad före skatt som använts som diskonteringsränta vid
fastställandet av återvinningsvärdet uppgår till 15,6 (16,8) procent.
Under året uppstod indikationer på att en värdeminskning av-
seende goodwill hänförlig till Roi Rekrytering Sverige inträffat. Den
nedskrivningsprövning som genomfördes per 30 september 2024
visade att ett nedskrivningsbehov motsvarande hela goodwillen
hänförlig till Roi Rekrytering Sverige AB om 18,2 MSEK förelåg och
en nedskrivning av beloppet gjordes. För ytterligare upplysningar
om detta samt känslighetsanalys, se Not 14.
b. Inkomstskatter
PION Group har sammanlagt 11,1 (6,4) MSEK i redovisad upp-
skjuten skattefordran som främst hänför sig till skattemässiga
underskott i den svenska verksamheten. Den totala bokförda
skattefordran utgör 55 (47) procent av den totala potentiella
skattefordran som kan återvinnas då verksamheterna genere-
rar skattemässiga överskott. Skattefordran är beräknad efter
nu gällande skattelagstiftning i aktuella länder och bedömd
utveckling av det skattemässiga resultatet i de olika länderna. En
sämre utveckling av det framtida skattemässiga resultatet än den
bedömning som gjorts av ledningen per 31 december 2024 kan
medföra att skattefordran värderas lägre än den nu redovisade.
Ett högre skattemässigt framtida resultat än den bedömning som
gjorts av bolaget per 31 december 2024, kan medföra att den
verkliga skattefordran överstiger den redovisade.
NOTER
46
SECTION:
NOT 4 FINANSIELL RISKHANTERING
PION Group är exponerat för olika typer av finansiella risker som
i huvudsak utgörs av valuta-, ränte-, likviditets- samt kredit- och
motpartsrisk. Det är styrelsen som på en övergripande nivå styr det
finansiella riskarbetet och årligen fastställer koncernens finanspolicy.
Finanspolicyn reglerar hur de finansiella riskerna ska hanteras samt
vilka finansiella instrument som får användas. Det operativa ansvaret
för den finansiella riskhanteringen är delegerat till koncernens eko-
nomifunktion. I moderbolaget finns en cashpool, till vilken en check-
räkningskredit är kopplad, som inkluderar samtliga svenska bolag i
koncernen. De utländska bolagen finansieras vid behov genom lån
från moderbolaget. Koncernens övergripande policy för den finansiella
riskhanteringen är att vid varje given tidpunkt minimera de negativa
effekterna på koncernens resultat till följd av marknadsfluktuationer.
Koncernens finanspolicy fastställs årligen av styrelsen och reglerar
hur de finansiella riskerna ska hanteras samt vilka finansiella instrument
som får användas. Den finansiella riskexponeringen återrapporteras
löpande till styrelsen.
Valutarisk
Valutarisk utgör risken för att valutakursförändringar påverkar koncer-
nens resultat och eget kapital negativt. PION Groups valutaexponering
uppstår vid koncernintern finansiering samt vid omräkning av utländska
dotterföretags balans- och resultaträkningar till svenska kronor (omräk-
ningsexponering). I enlighet med koncernens finanspolicy sker ingen säk-
ring av omräkningsexponeringen som uppstår på mellanhavanden med
utländska dotterbolag. Bolaget arbetar för att vinstmedel i de utländska
enheterna, när så möjligt, ska delas ut till det svenska moderbolaget.
Omräkningsexponeringen avser omräkning från EUR, NOK och DKK.
För 2024 har omräkningen av de utländska dotterföretagen påverkat
koncernens eget kapital positivt med 293 (703) TSEK.
PION Group har i dagsläget ingen övrig valutaexponering.
VALUTAEFFEKTER I KONCERNENS RESULTATRÄKNING MSEK
Valuta
Nettoomsättning
Rörelseresultat
Nettoresultat
EUR
-0,3
(7,3)
0,0
(0,2)
0,0
(0,2)
NOK
-1,2
(-4,0)
0,1
(0,0)
0,1
(0,1)
DKK
0,0
(0,0)
0,0
(0,0)
0,0
(0,0)
Summa
-1,5
(3,3)
0,1
(0,3)
0,1
(0,4)
OMKNINGSEXPONERING I KONCERNENS BALANSRÄKNING,
FÖRE BEAKTANDE AV EVENTUELL SKATTEEFFEKT MSEK
Effekt på eget
Valuta Nettoinvestering kapital vid 5% förändring
EUR
7,5
(6,4)
0,4
(0,3)
NOK
-0,9
(-12,5)
0,0
(-0,6)
DKK
1,5
(1,7)
0,1
(0,1)
Koncernen har bedömt att en fluktuation gällande valutakurserna på
5 procent är inom ett normalt och förväntat spann.
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att förändringar i marknadsräntan påverkar
koncernens räntenetto negativt. Koncernens exponering för ränterisk
var per bokslutsdatum begränsad. PION Group har inga väsentliga
innehav av räntebärande finansiella skulder. Koncernen har en beviljad
checkkredit om 60 (60) MSEK som på balansdagen var utnyttjad med
0,0 (0,0) MSEK. Räntebärande finansiella tillgångar utgörs i huvudsak
av obundna bankmedel. En förändring av marknadsräntan med en
procentenhet påverkar koncernens samtliga räntebärande tillgångar
och skulder och skulle ge en resultateffekt om ca 0,1 MSEK.
Kredit- och motpartsrisk
Kredit- och motpartsrisk avser risken att motparten i en transaktion
inte kan fullgöra sitt åtagande och därmed åsamkar koncernen förlust.
Koncernen exponeras för kredit- och motpartsrisk när överskottslikvi-
ditet placeras i finansiella tillgångar. För att begränsa motpartsrisken
accepteras endast motparter med hög kreditvärdighet enligt fastställd
finanspolicy. Under 2024 och 2023 fanns inga derivatinstrument. Den
kommersiella kreditrisken inom koncernen är begränsad då det inte
föreligger någon betydande kreditriskkoncentration för koncernen i
förhållande till någon viss kund, motpart eller i förhållande till någon
viss geografisk region. Maximal kreditrisk motsvaras av det bokförda
värdet på PION Groups finansiella tillgångar.
PION Groups största rörelsetillgångar utgörs av kundfordringar.
Kundförluster kan uppkomma i en affärsrelation eller uppkommen
tvist efter att kunden hamnat på obestånd. PION Groups fordran på
en enskild kund är i förhållande till utestående kundfordringsportfölj
relativt liten. Det innebär att risken för kundförluster är begränsad.
Koncernen tillämpar en kreditpolicy som innefattar kreditprövning
och noggrann betalningsuppföljning.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken att koncernen får svårigheter att få fram pengar för
att möta åtaganden förknippade med finansiella instrument. PION Groups
likvida medel placeras i dag på konto eller i inlåning med kort löptid hos
bank. Något refinansieringsbehov finns ej för närvarande. Se Not 27 för
löptidsanalys.
Antagande om fortlevnad
De finansiella rapporterna har upprättats under förutsättning att koncer-
nen bedriver sin verksamhet enligt antagandet om fortlevnad vilket innebär
ett antagande om att koncernen kommer att kunna reglera sina skulder
allt eftersom de rfaller. Genom att bekräfta antagandet om fortlevnad vid
upprättande har koncernen beaktat följande specifika faktorer:
Koncernen redovisade en förlust för innevarande räkenskapsår på
-62,8 MSEK men har omsättningstillgångar som överstiger kortfristiga
skulder med 48,0 MSEK.
Koncernen genererade ett positivt kassaflöde från den löpande verk-
samheten på 4,1 MSEK för innevarande räkenskapsår.
Koncernens likviditetsbehov bevakas regelbundet och checkkrediten
i Sverige uppgår till 60 (60) MSEK, vilken per den 31 december 2024 var
NOTER
47
SECTION:
utnyttjad med 0,0 (0,0) MSEK. Likviditetsbehoven netto jämförs med
tillgängliga lånemöjligheter för att identifiera vilka marginaler som finns
och om det behövs ytterligare upplåning. Denna analys visar att tillgäng-
liga lånemöjligheter förväntas vara tillräckligt över den prognosticerade
perioden vilket normalt är tolv månader från underskriften av dessa
finansiella rapporter.
Ledningen upprättar en årlig budget och långsiktiga strategiplaner
inklusive en bedömning av kassaflödesbehov och fortsätter att bevaka
faktiskt utfall mot budget och planer under hela rapportperioden.
Baserat på dessa fakta har ledningen rimliga förväntningar på att
koncernen har och kommer att ha adekvata resurser för att fortsätta
sin verksamhet under överskådlig framtid.
Klimatrelaterade frågor
Koncernen har per balansdagen inte identifierat några väsentliga risker
som härrör från klimatförändringar och som skulle kunna påverka kon-
cernens finansiella rapporter negativt och med en väsentlig påverkan.
Ledningen bedömer löpande vilken påverkan som klimatrelaterade frågor
har på koncernen.
Antaganden kan ändras i framtiden som en följd av kommande miljö-
lagstiftning, nya åtaganden som ingår och ändrade konsumtionsvanor.
Dessa förändringar, om inte rväntade, kan få en påverkan på koncernens
framtida kassaflöden, ställning och resultat.
NOT 5 INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN KONCERNFÖRETAG
Moderbolagets nettoomsättning avser leverans av tjänster till dotter-
företag. Av moderbolagets övriga externa kostnader/personalkostnader
avser 21 (27) procent inköp från andra koncernföretag.
Av koncernens nettoomsättning avser 11 657 (9 500) TSEK försälj-
ning till koncernbolag utanför PION Groupkoncernen.
Av koncernens övriga externa kostnader/personalkostnader avser
8 031 (10 265) TSEK inköp från koncernbolag utanför PION Group-
koncernen.
För ytterligare upplysningar om transaktioner med närstående,
se Not 29 på sidan 58 .
NOT 6 RÖRELSENS INTÄKTER
INTÄKTERNAS FÖRDELNING PÅ TNSTEOMRÅDEN
TSEK
Förändring %
Andel %
Koncernen
2024
2023
2024
2023
Konsultintäkter
1 504 063
1 880 825
20,0 %
94 %
93 %
Rekrytering
95 440
138 439
−31,2 %
6 %
7 %
Licensintäkter
1 339
899
63,8 %
0 %
0 %
Summa
1 600 842
2 020 163
−20,8 %
100 %
100 %
NOTER
48
SECTION:
NOT INFORMATION OM SEGMENT
PION Groups segmentsredovisning, som följer den interna rappor-
teringsstrukturen, utgörs av tre segment; Uniflex, Poolia och QRIOS.
Segment Uniflex består av Uniflex verksamhet i Sverige och Norge,
segment Poolia består av Poolias verksamhet i Sverige och Finland
samt merparten av verksamheten i det under 2023 förvärvade bolaget
Dreamwork Scandinavia AB och segment QRIOS består av de svenska
QRIOS-bolagen samt Roi Rekrytering Sverige AB. I Uniflex-delen bedrivs
verksamheten i länderna Sverige och Norge, i Poolia-delen i Sverige
och Finland och i QRIOS-delen enbart i Sverige. Uppdelningen av in-
täkter från externa kunder på länder är hänförlig till bolagets hemvist.
Delar av moderbolagskostnaderna fördelas ut på rörelsesegmenten.
Ingen enskild kund har en andel överstigande 10 procent av
koncernens totala intäkter. Koncernen har en kund vars intäkter ut -
gör cirka 6 (5) procent av koncernens intäkter. Intäkterna från denna
kund uppgår till 98,0 (104,4) MSEK och redovisas främst mot segment
QRIOS.
NOTER
2024 Koncern-
Uniflex Poolia QRIOS gemensamt Summa Elimi nering Koncernen
Rörelsens intäkter
Konsultintäkter
828 190
484 247
191 626
1 504 063
1 504 063
Rekrytering
9 141
64 545
21 754
95 440
95 440
Licensintäkter
0
0
1 339
1 339
1 339
Summa rörelsens intäkter
837 331
548 792
214 719
1 600 842
1 600 842
Rörelseresultat
5 992
-9 065
-42 989
-25 409
-71471
-71471
Finansiella intäkter
2 489
2 489
2 489
Finansiella kostnader
-1635
-1635
-1635
Skattekostnad
7 801
7 801
7 801
Årets resultat
-62 816
Tillgångar
188 078
179 635
51 617
24 531
443 861
-3 129
440 732
Skulder
153 912
99 122
34 573
23 559
311 166
-3 129
308 037
Investeringar
0
0
2 578
0
2 578
2 578
Av- och nedskrivningar
-241
-6 568
-32873
-30568
-70 250
-70250
Tidpunkt för intäktsredovisning
Prestationsåtagande uppfylls vid en viss tidpunkt
63 119
191 626
254 745
254 745
Prestationsåtagande uppfylls över tid
837 331
485 673
23 093
1 346 097
1 346 097
Summa intäkter
837 331
548 792
214 719
1 600 842
1 600 842
2023 Koncern-
Uniflex Poolia QRIOS gemensamt Summa Elimi nering Koncernen
Rörelsens intäkter
Konsultintäkter
1 073 075
596 778
210 972
1 880 825
1 880 825
Rekrytering
14 653
93 621
30 165
138 439
138 439
Licensintäkter
0
0
899
899
899
Summa rörelsens intäkter
1 087 728
690 399
242 036
2 020 163
2 020 163
Rörelseresultat
18 718
11 687
-29446
-16736
-15777
-15777
Finansiella intäkter
2 071
2 071
2 071
Finansiella kostnader
-3062
-3062
-3062
Skattekostnad
2 362
2 362
2 362
Årets resultat
-14406
Tillgångar
247 390
254 048
100 146
69 804
671 388
-20536
650 852
Skulder
214 273
147 270
56 685
45 811
464 039
-20536
443 503
Investeringar
69
47 714
1 902
4 000
53 685
53 685
Av- och nedskrivningar
-206
-6 075
-4350
-27923
-38554
-38 554
Tidpunkt för intäktsredovisning
Prestationsåtagande uppfylls vid en viss tidpunkt
90 469
31 064
121 533
121 533
Prestationsåtagande uppfylls över tid
1 087 728
599 930
210 972
1 898 630
1 898 630
Summa intäkter
1 087 728
690 399
242 036
2 020 163
2 020 163
GEOGRAFISK INFORMATION
Rörelsens intäkter
2024
2023
Sverige
1 475 502
1 836 227
Norge
54 672
86 354
Finland
70 047
97 161
Danmark
621
421
Totalt
1 600 842
2 020 163
Immateriella och materiella anläggnings-
tillgångar samt nyttjanderättstillgångar
2024
2023
Sverige
80 549
132 023
Norge
969
269
Finland
2 778
3 821
Danmark
0
0
Totalt
84 296
136 113
49
SECTION:
NOT PERSONAL
Antal anställda
Varav män
Medelantalet anställda
2024
2023
2024
2023
Moderbolaget
2
1
1
1
Dotterföretag
2 097
2 902
1 256
1 753
Koncernen totalt
2 099
2 903
1 257
1 754
Antal anställda
Varav män
Geografisk fördelning
2024
2023
2024
2023
Sverige
1 938
2 648
1 144
1 580
Finland
109
170
72
98
Norge
52
85
41
76
Koncernen totalt
2 099
2 903
1 257
1 754
Antal anställda
Varav män
Fördelning per segment
2024
2023
2024
2023
Uniflex
1 235
1 782
905
1 269
Poolia
691
908
282
390
QRIOS
173
213
71
96
Koncernen totalt
2 099
2 903
1 257
1 754
Styrelsen i moderbolaget består av tre män och en kvinna. Övriga
ledande befattningshavare i koncernen består per 31 december 2024
av fem män och två kvinnor.
Styrelse
Född
Medlem
Aktier*
Optioner
Lars Kry*
1969
2020
31 893
B
Martin Hansson*
1968
2020
416 500
B
1 000 000
Annette Brodin Rampe
1962
2021
40
000
B
Thomas Krishan
1968
2023
3
888
654
B
* Lars Kry och Martin Hansson äger 24,95 procent var i Danir
Resources AB som äger 10 864 300 A-aktier och 10 844 757 B-aktier
i PION Group AB per 30 december 2024.
Löner och Sociala Pensions-
andra ersättningar kostnader kostnader
Löner och andra
ersättningar TSEK
2023
2024
2024
2023
2024
2023
Moderbolaget
5 975
5 228
2 222
2 746
1 430
1 105
Dotterföretag
1 274 946
989 670
302 718
378 158
73 022
88 040
Koncernen totalt
1 280 921
994 898
304 940
380 905
74 452
89 145
Ledande befattningshavares villkor och ersättningar
Vid årsstämman den 7 maj 2024 beslutades om riktlinjer för ersätt-
ning till ledande befattningshavare i enlighet med styrelsens förslag.
Styrelsen i sin helhet har under året fungerat som ersättningskommitté.
I enlighet med årsstämmans beslut uppgår arvode till styrelsens leda-
möter i moderbolaget till 185 per ledamot och till styrelsens ordförande
400. Bolagets verkställande direktör Martin Hansson är inte anställd
av bolaget och har inte erhållit någon lön eller annan ersättning under
2024 och har heller inte rätt till någon resultatberoende ersättning.
Nils Carlsson, som var verkställande direktör fram till den 8 maj då han
entledigades, hade rätt till en fast lön på 3 700 TSEK per år. Utöver
detta hade Nils Carlsson rätt till en resultatberoende ersättning,
baserad på utfall av koncernens omsättning och rörelseresultat, på
maximalt 1 850 TSEK vilket maximalt kunde leda till en årlig ersättning
om 5 500 TSEK. Då Nils Carlsson entledigade av bolaget avtalades det
om en uppsägningstid uppgående till sex månader. Den totala ersätt-
ningen för Nils Carlsson uppgick under 2024 till 3 776 TSEK, inklusive
ersättningen för uppsägningstiden till och med 8 november 2024.
Bolagets ledande befattningshavare har under 2024 utgjorts av
koncernchef/verkställande direktören i moderbolaget, segments-
cheferna för Uniflex, Poolia och QRIOS, CFO/ekonomichef, HR-direktör,
CIO och CMO.
Enligt PION Groups riktlinjer kan den rörliga ersättningen för verk-
ställande direktören uppgå till högst 80 procent av grundlönen och för
övriga ledande befattningshavare till högst 100 procent av grundlönen.
Utfallet för 2024 avseende den rörliga ersättningen för verkställande
direktören var 0 procent och för övriga ledande befattningshavare
0 procent. För ytterligare information om ersättningar till ledande
befattningshavare, se tabeller nedan.
Verkställande direktören är inte anställd i bolaget och har därmed
ingen uppsägningstid. Övriga ledande befattningshavare har vid egen
respektive bolagets uppsägning av anställning rätt till 2, 3 eller 6
respektive 3, 6 eller 12 månaders uppsägningstid. Det finns inte några
överenskommelser om ytterligare avgångsvederlag för de ledande
befattningshavarna. Andra ledande befattningshavare har rätt till
pensionsförmån i huvudsak i enlighet med regler som gäller i kollek-
tivavtal enligt ITP-planen. Vidare har vissa ledande befattningshavare
tjänstebil. Värdet redovisas under Övriga förmåner i tabellen nedan.
Pensionsålder för samtliga ledande befattningshavare är tidigast 65 år.
Aktieoptioner
PION Group har ett utestående aktierelaterat incitamentsprogram.
Extra bolagsstämman den 16 september 2024 beslutade att emittera
teckningsoptioner omfattande högst 2 403 969 teckningsoptioner.
Erbjudande om köp av 2 300 000 teckningsoptioner har riktats till och
tecknats av verkställande direktören (1 000 000), ledande befatt-
ningshavare och nyckelpersoner i koncernen. Varje option i options-
programmet berättigar till köp av en aktie till ett lösenpris om 9,00
kronor under perioden 1 november-31 december 2027. Om samtliga
emitterade teckningsoptioner utnyttjas kommer bolagets aktiekapital
öka med 481 TSEK och det egna kapitalet med totalt ca 21,6 MSEK.
De nytecknade aktierna skulle då utgöra ca 4,8 procent av det totala
antalet aktier i bolaget efter nyteckning och ca 2,6 procent av det
totala antalet röster i bolaget.
PION Group har erhållit marknadsmässig ersättning från options-
innehavarna, vilket motsvarar 0,57 kronor per option och 1 311 KSEK
totalt. Erhållna optionspremier har, efter avdrag för kostnader avseende
framtagandet av optionsprogrammet uppgående till 278 TSEK,
redovisats som en ökning i eget kapital. Optionspriset har fastställts
utifrån Black & Scholes värderingsmodell. Viktiga indata i modellen var
aktiepriset på 6,40 SEK, ovanstående lösenpris, aktieprisets förväntade
volatilitet om 42,05 procent, optionernas löptid, en riskfri ränta om 1,68
procent samt en illikviditetsrabatt om 20 procent. Per 2024-12-31 fanns
2 300 000 optioner utestående enligt ovan beskrivna villkor .
NOTER
50
SECTION:
2024
Ledande befattningshavare
Lön/styrelsearvode
Rörlig lön
Övriga förmåner
Pensionskostnad
Annan ersättning
Styrelsens ordförande Lars Kry*
333
Styrelseledamot Martin Hansson*
154
Styrelseledamot Annette Brodin Rampe
185
Styrelseledamot Thomas Krishan*
154
Koncernchef Nils Carlsson (tom 8/5)
3 776
68
1 056
Koncernchef Martin Hansson (from 9/5)*
Andra ledande befattningshavare (7 personer)*
8 921
0
346
2 328
2 520
Summa
13 523
0
414
3 384
2 520
NOTER
PION Group har inte vidtagit några säkringsåtgärder relaterat till
ovanstående optionsprogram och har inte heller någon skyldighet
att återköpa eller reglera utgivna optioner. Det finns dock en klausul
i aktieoptionsprogrammet som ger PION Group en rätt att återköpa
optionerna då en ledande befattningshavare slutar. PION Group be-
dömer att villkoren i IFRS 2, punkt 34 inte är uppfyllda då någon rätt
att välja hur programmen skall regleras inte föreligger. PION Group
har erhållit marknadsmässig ersättning för utgivna optionsrätter
varför ingen kostnad har redovisats i resultaträkningen .
Utställda optionsprogram
2024/2027
Antal utestående optioner
2 300 000
Lösenpris, SEK
9,00
Lösenperiod
1/11–31/12 2027
Utspädning vid full inlösen, kapital
4,6 %
Antal optioner
1/1/24
Tecknade
Avslutade
Återköpta
12/31/24
Teckningsoptions-
0
2 300 000
2 300 000
program 2024/2027
Totalt antal optioner
0
2 300 000
0
0
2 300 000
Pensioner
Koncernen har olika pensionsplaner. Pensionsplanerna finansieras
genom betalningar till försäkringsbolag. I Norge och Finland är pen-
sionsplanerna avgiftsbestämda.
Avgiftsbestämda pensionsplaner i Sverige
För arbetare är framtida pensioner FORA, vilket utgör en avgifts-
bestämd pensionsplan enligt vilken koncernen betalar fasta avgifter
till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte några rättsliga eller
informella förpliktelser att betala ytterligare pensionsmedel om FORA
inte har tillräckliga tillgångar för att betala alla ersättningar till anställda
avseende innevarande eller tidigare perioder.
För tjänstemän födda 1979 eller senare har från första juli 2007 den
nya ITP-planen trätt i kraft som ändrar pensioner från att vara förmåns-
bestämda till att vara avgiftsbestämda.
För ett fåtal medarbetare inom koncernen har s.k. tiotaggarlösningar
tecknats med separata försäkringsföretag. Samtliga sådana avtal utgör
avgiftsbestämda pensionsplaner.
Förmånsbestämda pensionsplaner i Sverige
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pen-
sionsåtaganden för ålders- och familjepension genom en försäkring i
Alecta. Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen
är individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare
intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Förväntade
avgifter nästa rapporteringsperiod för ITP 2-försäkringar som är teck-
nade i Alecta uppgår till 8 832 (9 827) TSEK. Koncernens andel av de
sammanlagda avgifterna till planen och koncernens andel av det totala
antalet aktiva medlemmar i planen uppgår till 0,05191 (0,05837) procent
respektive 0,03859 (0,05098) procent.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på
Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade
enligt Alectas försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte
överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska
normalt variera mellan 125 procent och 175 procent, med en målnivå
på 140 procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger
125 procent eller överstiger 150 procent ska åtgärder vidtas i syfte att
skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till normal-
intervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det av-
talade priset för nyteckning och utökning av befintliga förmåner.
Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner.
Vid utgången av 2024 uppgick Alectas överskott i form av den kol-
lektiva konsolideringsnivån till 162 (158) procent. PION Group AB har
pensionsförpliktelser till den tidigare koncernchefen Monika Elling på
3 511 (3 051) vilka säkrats genom inbetalningar till kapitalförsäkringar
(se Not 30) .
* Ampulator AB, ett bolag till 100 procent ägt av den tidigare koncernchefen Mats Kullenberg, har under 2024 fakturerat PION Group AB 2 520 TSEK för
konsulttjänster avseende Mats Kullenbergs uppdrag som CMO under 2024. Faktureringen har skett på marknadsmässiga villkor. Styrelseledamöterna
Lars Kry, Martin Hansson och Thomas Krishan har från och med november 2024 avsagt sig sitt arvode för styrelsearbetet beslutat enligt årsstämman
2024. Koncernchef Martin Hansson uppbär ingen lön eller annan ersättning från PION Group AB. Martin Hansson är anställd i PION Group AB:s moder-
bolag Danir Resources AB, från vilket han erhåller lön. För ytterligare upplysningar, se Not 29 Transaktioner med närstående på sidan 58.
51
SECTION:
NOT 9 ERSÄTTNING TILL REVISORERNA
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024
2023
2024
2023
Deloitte
– Revisionsuppdraget
1 715
1 600
729
655
Revisionsverksamhet
20
25
20
25
utöver revisionsuppdraget
– Övriga tjänster
111
111
Summa Deloitte
1 846
1 625
860
680
Grant Thornton
– Revisionsuppdraget
271
487
60
Revisionsverksamhet
22
168
164
utöver revisionsuppdraget
Skatte rådgivning
15
12
– Övriga tjänster
26
138
120
Summa Grant Thornton
333
805
0
344
Total ersättning till revisorerna
2 179
2 430
860
1 024
Med revisionsuppdrag avses revisorns ersättning för den lagstadgade
revisionen. Arvodet innefattar granskningen av årsredovisningen och
bokföringen, styrelsens och verkställande direktörens förvaltning samt
arvode för revisionsrådgivning som lämnats i samband med revisions-
uppdraget. Revision utöver revisionsuppdraget avser övriga kvalitets-
säkringstjänster.
NOT 10 RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Moderbolaget TSEK
2024
2023
Nedskrivningar av andelar i koncernföretag
-51 206
-3250
Utdelningar från dotterföretag
30 298
15 642
Summa
-20908
12 392
NOT 11 RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024
2023
2024
2023
Räntor
2 363
2 014
2 521
2 376
Kursdifferenser
126
57
14
52
Summa
2 489
2 071
2 535
2 428
Av ränteintäkter i moderbolaget avser 599 (734) intäkter från koncern-
företag.
NOT 12 RÄNTEKOSTNADER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024
2023
2024
2023
Räntor leasingskuld
-1001
-1287
Övriga räntor
-253
-268
-14
-9
Kursdifferenser
-75
-1 290
0
0
Övrigt
-306
-217
-300
-217
Summa
-1 635
-3 062
-314
-226
Av räntekostnaderna i moderbolaget avser 0 (0) kostnader gentemot
koncernföretag.
NOTER
2023
Ledande befattningshavare
Lön/styrelsearvode
Rörlig lön
Övriga förmåner
Pensionskostnad
Annan ersättning
Styrelsens ordförande Lars Kry*
400
Styrelseledamot Martin Hansson
185
Styrelseledamot Annette Brodin Rampe
185
Styrelseledamot Nils Carlsson*
154
388
Styrelseledamot Thomas Krishan
123
Styrelseledamot Jennie Sinclair*
62
Koncernchef Nils Carlsson (from 1/11)
500
35
210
Koncernchef Mats Kullenberg (15/3–31/10)*
3 026
Koncernchef Jan Bengtsson (tom 14/3)
4 358
56
967
Andra ledande befattningshavare (6 personer)
7 357
476
156
2 424
Summa
13 324
476
247
3 601
3 414
* Quadambra AB, ett bolag till 100 procent ägt av styrelseledamoten/koncernchefen Nils Carlsson, har under 2023 fakturerat PION Group AB 388 TSEK
för konsulttjänster utförda under september-oktober 2023, perioden innan Nils Carlsson tillträdde som vd för bolaget. Faktureringen har skett på mark-
nadsmässiga villkor. Ersättningen till Mats Kullenberg för uppdraget som tillförordnad vd har fakturerats från Ampulator AB, ett bolag till 100 procent
ägt av Mats Kullenberg, och uppgår till 3 026 TSEK. Faktureringen har skett på marknadsmässiga villkor. Hiperious AB, ett bolag till 60 procent ägt av
Danir Resources AB och till 20 procent av tidigare styrelseledamoten Jennie Sinclair, har under 2023 fakturerat PION Groupkoncernen 732 TSEK för
sitt arbete med framtagande av nytt varumärke PION Group, PR-arbete för PION Group samt framtagande av varumärkesuppdatering för Poolia m.m.
Faktureringen har skett på marknadsmässiga villkor. För ytterligare upplysningar, se Not 29 Transaktioner med närstående på sidan 58 .
52
SECTION:
NOT 13 SKATTER
Koncernen
Moderbolaget
Skatt på årets resultat TSEK
2024
2023
2024
2023
Aktuell skatt  
-256
-2071
0
0
Uppskjuten skatt  
8 057
4 433
6 021
2 026
Årets skattekostnad 
7 801
2 362
6 021
2 026
SAMBANDET MELLAN ÅRETS SKATTEKOSTNAD
OCH REDOVISAT RESULTAT
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024
2023
2024
2024
Redovisat resultat före skatt
-70617
-16768
-53 276
2 242
Skatt enligt gällande skattesats
14 547
3 454
10 975
-462
för moderbolaget 20,6 (20,6)%
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader
-4850
-1220
-11 298
-743
Ej skattepliktiga intäkter
132
135
6 335
3 331
Ej beaktade/Utnyttjade
-793
632
underskott i Sverige
Ej beaktade/Utnyttjade
-951
-595
underskott i Norge
Ej beaktade/Utnyttjade
7
42
underskott i Finland
Ej beaktade/Utnyttjade
28
31
underskott i Danmark
Förändring temporära skillnader
-326
-132
9
-100
Skillnader i skattesats
7
15
Årets skattekostnad
7 801
2 362
6 021
2 026
Uppskjuten skattefordran
Uppskjuten skattefordran, det vill säga skillnaden mellan å ena sidan
den inkomstskatt som faktiskt har redovisats i årets och tidigare års
resultaträkningar (kostnadsförd skatt) och å andra sidan den inkomst-
skatt som bolaget slutligen kommer att belastas med i anledning av
räkenskapsårets och tidigare räkenskapsårs verksamhet (full skatt),
uppgår till följande belopp:
TSEK
2024
2023
Avseende ej utnyttjade underskottsavdrag
10 127
5 059
Avseende temporära skillnader
1 013
1 339
Summa uppskjuten skattefordran
11 140
6 398
Temporära skillnader TSEK
2023
Förändring
2024
Kapitalförsäkringar
519
23
542
Pensionsskulder
443
−165
278
Kundfordringar
114
−114
0
Materiella anläggningstillgångar
19
−14
5
Nyttjanderättstillgångar
244
−56
188
Summa temporära skillnader
1 339
−326
1 013
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den utsträckning det bedöms
sannolikt att tillräckliga skattepliktiga överskott kommer att finnas till-
gängliga i framtiden. Bokförda uppskjutna skattefordringar i koncernen
uppgår till 11 140 (6 398). Av detta avser 10 674 (4 653) moderbolaget.
Utöver de bokförda uppskjutna skattefordringar har koncernen
ej bokförda uppskjutna skattefordringar avseende skattemässiga
förlustavdrag i Sverige, Danmark, Norge och Finland om totalt 37 389
(29 440) motsvarande ej bokförda uppskjutna skattefordringar om
8 139 (6 431). Förlustavdragen har inga förfallotider, med undantag
för Finland där tidsgränsen fördelar sig på åren 2025 och 2030.
Skattesatsen är i Sverige 20,6 procent, i Danmark 22 procent,
i Norge 22 procent och i Finland 20 procent.
NOT 14 GOODWILL
Koncernen TSEK
2024
2023
Ingående anskaffningsvärden
57 290
33 494
Årets anskaffningar
23 796
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
57 290
57 290
Ingående nedskrivningar
0
0
Årets nedskrivningar
-18896
Utgående ackumulerade nedskrivningar
-18896
0
Redovisat värde
38 394
57 290
Prövning av nedskrivningsbehov (inklusive känslighetsanalys) för
goodwill sker årligen samt då indikationer på nedskrivningsbehov
föreligger. Goodwill följs upp och prövas för nedskrivningsbehov av
företagsledningen på de kassagenererande enheter som framgår av
tabellen nedan. De kassagenererande enheternas återvinningsvärden
har beräknats som nyttjandevärde baserat på finansiella budgetar som
godkänts av styrelsen. Bedömningen bygger på budget för år 2025
samt företagsledningens prognos för kommande fyra år för nettokas-
saflöde baserat på de viktigaste antagandena som är intäkter och rö-
relsekostnader vilket ger vinstmarginalen. Alla antaganden om femårs-
prognosen görs individuellt för varje kassagenererande enhet utifrån
dess marknadsposition samt respektive marknads egenskaper och
utveckling. Prognoserna representerar företagsledningens bedömning
och bygger på både externa informationskällor och tidigare erfaren-
heter och förväntningar på marknaden. De antaganden som ligger till
grund för respektive bolags redovisade goodwill framgår nedan.
Den goodwill som är hänförlig till förvärvet av Dreamwork Scan-
dinavia AB i början av 2023 (23,8 MSEK), och som främst avser till-
växtförväntningar och förväntad framtida lönsamhet, har under 2024
omallokerats till de kassagenererande enheterna Poolia Sverige
NOTER
53
SECTION:
(15,1 MSEK) respektive Uniflex Sverige (8,7 MSEK) då verksamheten
i det förvärvade bolaget överförts till dessa enheter. Omfördelningen är
baserad på den förvärvadeoch överförda omsättningen.
För goodwill hänförlig till Poolia Sverige har en femårsprognos till-
lämpats. De antaganden som gjorts gällande denna goodwill innefattar
en årlig tillväxtökning i femårsprognosen på fem (fem) procent. För
perioden efter fem år har en tillväxt på tre (tre) procent beräknats.
Den vägda genomsnittlig kapitalkostnad före skatt som använts som
diskonteringsränta vid fastställandet av återvinningsvärdet uppgår till
15,6 (16,8) procent. Känslighetsanalysen visar att inga rimliga föränd-
ringar av väsentliga variabler kommer leda till nedskrivningsbehov.
För goodwill hänförlig till Uniflex Sverige har en femårsprognos till-
lämpats. De antaganden som gjorts gällande denna goodwill innefattar
en årlig tillväxtökning i femårsprognosen på fem (fem) procent. För
perioden efter fem år har en tillväxt på tre (tre) procent beräknats.
Den vägda genomsnittlig kapitalkostnad före skatt som använts som
diskonteringsränta vid fastställandet av återvinningsvärdet uppgår till
15,6 (16,8) procent. Känslighetsanalysen visar att inga rimliga föränd-
ringar av väsentliga variabler kommer leda till nedskrivningsbehov.
För goodwill hänförlig till Roi Rekrytering Sverige uppstod indika-
tioner på en värdenedgång under året, sjunkande omsättning och
bristande lönsamhet, varför en nedskrivningsprövning gjordes per
2024-09-30 där den vägda genomsnittlig kapitalkostnad före skatt
som använts som diskonteringsränta uppgick till 15,6 procent. Denna
nedskrivningsprövning utvisade att värdet på goodwill hänförlig till
Roi Rekrytering Sverige inte kunde försvaras varför en nedskrivning
av hela beloppet 18,2 MSEK gjorts.
Vidare har goodwill om 0,7 MSEK hänförlig till det tidigare för-
värvade bolaget Student Node AB skrivits ner till noll då bolaget
beslutat att lägga ner verksamheten.
I nedanstående tabell presenteras det redovisade värdet för
goodwill fördelat per kassagenererande enhet.
TSEK
2024
2023
Poolia Sverige
29 718
15 290
Uniflex Sverige
8 676
0
Dreamwork Scandinavia
0
23 796
Roi Rekrytering Sverige
0
18 204
Totalt
38 394
57 290
NOT 15 ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
KUNDRELATIONER
Koncernen TSEK
2024
2023
Ingående anskaffningsvärden
30 889
4 389
Anskaffningar vid företagsförvärv
26 500
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
30 889
30 889
Ingående avskrivningar
-9622
-4 052
Årets avskrivningar
-5367
-5570
Utgående ackumulerade avskrivningar
-14989
-9622
Redovisat värde
15 900
21 267
PROGRAMVARA
Koncernen TSEK
2024
2023
Ingående anskaffningsvärden
25 244
23 342
Aktiveringar
1 641
1 902
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
26 885
25 244
Ingående avskrivningar
-12250
-8013
Årets avskrivningar
-4460
-4 237
Nedskrivningar
-10 175
0
Utgående ackumulerade avskrivningar
-26885
-12250
Redovisat värde
0
12 994
NOT 16 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernen TSEK
2024
2023
Ingående anskaffningsvärden
9 593
9 416
Årets anskaffningar
0
283
Försäljningar/Utrangeringar
-8061
-102
Omräkningsdifferenser
27
-4
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
1 559
9 593
Ingående avskrivningar
-8633
-7915
Försäljningar/Utrangeringar
8 045
102
Årets avskrivningar
-784
-824
Omräkningsdifferenser
-20
4
Utgående ackumulerade avskrivningar
-1392
-8 633
Redovisat värde
167
960
NOTER
54
SECTION:
NOT 17 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR OCH LEASINGSKULDER
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
Koncernen TSEK
2024
2023
Ingående anskaffningsvärden
113 003
94 347
Ingångna avtal/omvärderingar
15 863
37 712
Avslut/Utrangeringar
-14186
-19056
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
114 680
113 003
Ingående avskrivningar
-69 401
-56 606
Årets avskrivningar
-28368
-27923
Avslut/Utrangeringar
8 377
15 128
Utgående ackumulerade avskrivningar
-89 392
-69 401
Redovisat värde
25 288
43 602
LEASINGSKULDER
Koncernen TSEK
2024
2023
Ingående balans
38 296
33 992
Kassaflödespåverkande
Amortering leasingskuld
-27 274
-29480
Summa kassaflödespåverkande
-27 274
-29480
Ej kassaflödespåverkande
Ingångna avtal/omvärderingar
10 052
33 784
Summa ej kassaflödespåverkande
10 052
33 784
Utgående balans
21 074
38 296
Årets räntekostnader avseende leasingskulden uppgår till 1 001 KSEK
(1 287) och redovisas som räntekostnader i koncernens rapport över
totalresultat.
Koncernens kostnader för korttidsleasingavtal och leasade tillgångar
till lågt värde är oväsentliga. Koncernen har inga variabla leasingbetal-
ningar som inte är inkluderade i värderingen av leasingskulden.
Kassautflöde leasingavtal
Årets kassaflöde för leasingavtal i koncernen uppgår till 29 781 KSEK
(29 307), varav 25 421 KSEK (24 844) avser lokalhyror. De mest väsent-
liga leasingavtalen avser hyra av lokaler för verksamheten. Avtalen löper
normalt på mellan ett och tre år och kan förlängas vid utgången av
hyresperioden. Avtalen har normala indexklausuler och några villkor om
att förvärva objekten föreligger ej. Moderbolaget har inga leasingavtal.
Löptidsanalys av odiskonterade leasingskulder i koncernen gällande
lokaler och bilar fördelar sig enligt följande:
TSEK
Koncernen
Moderbolaget
Inom ett år
14 038
0
Senare än ett år men inom fem år
7 358
0
Senare än fem år
0
0
Summa
21 396
0
NOTER
55
SECTION:
NOT 18 ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
ANDELAR I SVENSKA Antal Kapital- Nominellt Bokfört
DOTTERFÖRETAG aktier andel % värde värde
Poolia AB
Org. nr 556426-7655, Stockholm
1 000 000
100 tsek 100 14 164
Poolia Finance AB
1 000
100
Org. nr 556363-8039, Stockholm
Poolia Office Professionals AB
1 000
100
Org. nr 556532-4240, Stockholm
Poolia SupportIT AB
1 000
100
Org. nr 556447-9581, Stockholm
Poolia Interim Management AB
1 000
100
Org. nr 556532-5221, Stockholm
Poolia Malmö AB
1 200
100
Org. nr 556801-5035, Stockholm
Poolia Väst AB
1 000
100
Org. nr 556399-9621, Stockholm
Poolia Jönköping AB
1 000
100
Org. nr 556557-4067, Jönköping
Poolia Linköping AB
500
100
Org. nr 556889-7622, Stockholm
Poolia Uppsala AB
1 000
100
Org. nr 556584-1748, Stockholm
Poolia Örebro AB
500
100
Org. nr 556889-7473, Stockholm
Poolia Umeå AB
1 000
100
Org. nr 556501-9246, Stockholm
Poolia Solutions AB
1 000
100
Org. nr 556558-8141, Stockholm
Poolia Recruitment AB
1 000
100
Org. nr 556420-3841, Stockholm
Poolia Sales AB
500
100
Org. nr 556889-7614, Stockholm
Student Node AB
50 000
100
Org. nr 559036-2751, Stockholm
Poolia Executive Search AB
1 000
91
tsek 91
91
Org. nr 556573-6336, Stockholm
Dreamwork Scandinavia AB
1 656 737
100
tsek 828
48 419
Org. nr 556695-7600, Helsingborg
Lisberg Sverige AB
1 000
100
Org. nr 556184-7418, Malmö
Swesale Rekrytering & Bemanning AB
1 000
100
Org. nr 556687-5521, Stockholm
Swesale Management AB
500
100
Org. nr 556952-2831, Stockholm
QRIOS AB
1 000
100
tsek 100
100
Org. nr 556599-5999, Stockholm
QRIOS IT AB
1 000
100
Org. nr 556417-7581, Stockholm
QRIOS Cloud AB
1 000
100
Org. nr 559349-6655, Stockholm
QRIOS DiversIT AB
1 000
100
Org. nr 559349-6622, Stockholm
QRIOS Life Science & Engineering AB
1 000
98
Org. nr 556532-4232, Stockholm
QRIOS Life Science AB
1 000
100
Org. nr 559349-6788, Stockholm
QRIOS Life Science R&D AB
1 000
100
Org. nr 559349-6739, Stockholm
QRIOS Engineering AB
1 000
95
Org. nr 559396-5733, Stockholm
QRIOS HR Solutions AB
1 000
94
Org. nr 559441-7601, Stockholm
QRIOS Tech AB
1 000
100
Org. nr 559421-4826, Stockholm
QRIOS Software Solutions AB
1 000
100
Org. nr 559438-0221, Stockholm
PION Group Support AB
1 000
100
Org. nr 559384-6164, Stockholm
ANDELAR I SVENSKA Antal Kapital- Nominellt Bokfört
DOTTERFÖRETAG aktier andel % värde värde
Uniflex AB
20 000
100
tsek 2 000
2 000
Org. nr 556637-0341, Stockholm
Uniflex Fordon AB
10 000
100
Org. nr 556909-6349, Stockholm
Uniflex Sverige B&A AB
10 000
100
Org. nr 556913-1997, Stockholm
Uniflex Installation och Logistik AB
10 000
100
Org. nr 556921-1393, Stockholm
Uniflex Kundservice AB
10 000
100
Org. nr 556921-2458, Stockholm
Utvecklingshuset COM AB
1 000
100
Org. nr 556505-8771, Stockholm
PION Solutions AB
500
100
tsek 50
112
Org. nr 556830-9917, Stockholm
Roi Rekrytering Sverige AB
6 055
100
tsek 113
2 000
Org.nr 556742-3248, Stockholm
ANDELAR I UTLÄNDSKA Antal Kapital- Nominellt Bokfört
DOTTERFÖRETAG aktier andel % värde värde
Poolia Suomi Oy
140 000
100
teur 118
3 410
Org. nr 1614293-5, Helsingfors
Poolia IT Oy
1 000
100
teur 2,5
Org. nr 2774648-6, Helsingfors
Poolia Henkilöstövuokraus Oy
1 000
100
teur 10
3 444
Org. nr 23385494-9, Helsingfors
Uniflex & Poolia Norge AS
Org. nr 995 419 408, Oslo
1 000
100
tnok 100
4 651
Poolia Danmark A/S
902
100
tdkk 902
700
Org. nr 25507835, Köpenhamn
Summa
79 091
NOT 19 ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024
2023
2024
2023
Redovisat värde vid årets ingång
4 000
4 906
Under året förvärvade andelar
4 000
4 000
I moderbolaget aktiverade
906
906
förvärvskostnader
Nedskrivning av andelar
-2200
-3106
Andel i intresseföretagets resultat
0
0
Redovisat värde vid årets utgång
1 800
4 000
1 800
4 906
Andelar i Kapital- Antal Resutat- Andel i
intresseföretag andel, % aktier andel eget
kapital
Whippy AB
40
3 340
0
1 797
(Org.nr 559178-8830, Stockholm)
NOTER
56
SECTION:
NOT 20 KUNDFORDRINGAR
KONCERNEN TSEK
2024
2023
Kundfordringar, brutto
213 736
284 931
Ingående reserv för förväntade kundförluster
-678
-705
Periodens reserveringar
-261
-615
Verkliga förluster
615
313
Återförda reserveringar
71
328
Omräkningsdifferenser
0
0
Utgående reserv för förväntade kundförluster
-253
-678
Kundfordringar, netto
213 483
284 252
Förfallna fordringar som ej anses vara osäkra
1–30 dagar
8 930
12 747
31–90 dagar
773
1 933
91–180 dagar
216
0
>180 dagar
229
0
Summa
10 148
14 680
Samtliga redovisade belopp är kortfristiga och förväntas bli betalda.
NOT 21 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024
2023
2024
2023
Upplupna arvodes intäkter
87 786
118 104
Övriga förutbetalda kostna
-
der och upplupna intäkter
12 995
16 092
867
1 391
Summa
100 780
134 196
867
1 391
Minskningen i posten Upplupna arvodesintäkter jämfört med före-
gående år förklaras främst av minskade intäkter i december 2024
jämfört med samma period föregående år.
NOT 22 AKTIEKAPITAL
A-aktier
B-aktier
Totalt
Per 1 januari 2024
10 864 300
36 275 160
47 139 460
Per 31 december 2024
10 864 300
37 311 430
48 175 730
Aktie av serie A berättigar till en (1) röst och aktie av serie B till en
femtedels (1/5) röst. Kvotvärdet uppgår till 20 öre per aktie.
Förvaltning av kapital
Kapital avser eget kapital. Koncernens mål för förvaltning av kapitalet är
att trygga koncernens fortlevnad och handlingsfrihet och att tillse att
ägarna även fortsättningsvis erhåller avkastning på sina placerade medel.
För att bibehålla och anpassa kapitalstrukturen kan koncernen
dela ut medel, öka det egna kapitalet genom utgivande av nya aktier
eller kapitaltillskott, återköpa aktier eller minska eller öka skulderna.
Prioriteten kommande år ligger på att skapa värdetillväxt för aktieägarna
genom att självfinansiera en god tillväxt. Utöver detta kommer utdelning
att kunna ske då styrelsens bedömer det möjligt. Av förändringen i eget
kapital framgår uppdelningen av eget kapital på dess komponenter och
förändringen under perioden.
NOT 23 RESULTAT PER AKTIE
2024
2023
Årets resultat, TSEK
-62 816
-14406
Årets resultat hänförligt till
-62 859
-14416
moderbolagets aktieägare, TSEK
Antal aktier, genomsnitt, (000)
48 170
48 170
Antal aktier, genomsnitt efter
48 170
48 170
utspädning, (000)
Resultat per aktie, SEK
-1,30
-0,30
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
-1,30
-0,30
Föreslagen utdelning per aktie, SEK
0,00
0,25
Föreslagen utdelning, SEK
0
12 043 933
NOT 24 SKULDER TILL KREDITINSTITUT
I koncernens svenska del finns en gemensam cash pool och en beviljad
checkkredit på 60 (60) MSEK, vilken per den 31 december 2024 var
utnyttjad med 0,0 (0,0) MSEK. Det är moderbolaget som är innehavare
av den gemensamma cash poolen och det totala saldot redovisas som
likvida medel i moderbolaget. Dotterbolagens andel av cash poolen
redovisas i moderbolaget som fordran/skuld mot koncernbolag.
NOT 25 ÖVRIGA SKULDER
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024
2023
2024
2023
Mervärdesskatt
28 659
37 238
0
0
Personalrelaterade skulder
40 298
53 755
9
601
Övriga skulder
3 882
3 536
0
44
Summa
72 838
94 529
9
645
Samtliga redovisade belopp är kortfristiga.
NOT 26 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncernen
Moderbolaget
TSEK
2024
2023
2024
2023
Semesterlöneskuld
57 422
83 456
0
962
Personalrelaterade skatter och
29 876
32 239
1 286
1 135
avgifter
Upplupna löner
86 369
110 888
0
1 350
Övriga upplupna kostnader
7 121
6 663
918
604
och förutbetalda intäkter
Summa
180 788
233 245
2 204
4 051
NOTER
57
SECTION:
NOT 27 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Koncernen Moderbolaget
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde 2024 2 0 2 3 2024 2 0 2 3
Likvida medel
10 135
46 794
3 218
33 136
Kundfordringar
213 483
284 252
Fordringar hos koncernföretag
1 697
1 787
33 527
31 751
Upplupna arvodesintäkter
87 786
118 104
Summa
313 101
450 937
36 745
64 887
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
2024
2023
2024
2023
Leverantörsskulder
27 118
56 544
272
2 819
Skulder till koncernföretag
145
2 367
47 016
49 536
Summa
27 263
58 911
47 288
52 355
Förfalloanalys
2024
2023
2023
2022
Finansiella tillgångar
Likvida medel
1–30 dagar
10 135
46 794
3 218
33 136
Kundfordringar
Förfallna, ej osäkra
10 148
14 680
1–30 dagar
127 623
181 560
31–90 dagar
74 777
87 402
91–180 dagar
935
610
Summa kundfordringar
213 483
284 252
Fordringar hos koncernföretag
1–30 dagar
1 697
1 787
30 527
12 001
365– dagar
3 000
19 750
Summa fordringar hos koncernföretag
1 697
1 787
33 527
31 751
Upplupna arvodesintäkter
1–90 dagar
87 786
118 104
Summa finansiella tillgångar
313 101
450 937
36 745
64 887
Förfalloanalys
2024
2023
2024
2023
Finansiella skulder
Leverantörsskulder
1–30 dagar
27 118
56 544
272
2 819
Skulder till koncernföretag
1–30 dagar
145
2 367
47 016
49 536
Summa finansiella skulder
27 263
58 911
47 288
52 355
För samtliga finansiella tillgångar och skulder, om ej annat anges i not, anses det redovisade värdet på grund av korta löptider vara en god approxi-
mation av det verkliga värdet.
NOTER
58
SECTION:
NOT 28 KASSAFLÖDESANALYS
Koncernen
Moderbolaget
Likvida medel TSEK
2024
2023
2024
2023
Kassa och bank
10 135
46 794
3 218
33 136
Summa
10 135
46 794
3 218
33 136
Koncernen, Justeringsposter TSEK
2024
2023
Av- och nedskrivningar
70 250
38 554
Omräkningsdifferenser
-3
-1337
Erhållen ränta
2 363
2 014
Betald ränta
-1261
-1555
Övriga ej kassaflödespåverkande poster
-171
-178
Summa
71 178
37 498
Upplysning om betalda räntor och erhållna utdelningar
Under året erhållen extern ränta i moderbolaget uppgick till 1 921 (1 642).
Under året betald ränta i moderbolaget uppgick till 14 (9).
Under året erhållna utdelningar i moderbolaget uppgick till 30 298 (15 642).
NOT 29 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Ampulator AB, ett bolag till 100 procent ägt av den tidigare koncern-
chefen Mats Kullenberg, har under 2024 fakturerat PION Group AB
2 520 TSEK för konsulttjänster avseende Mats Kullenbergs uppdrag som
CMO under 2024. Faktureringen har skett på marknadsmässiga villkor.
PION Group AB har under 2024 förvärvat resterande andelar i
dotterbolaget Roi Rekrytering Sverige AB från minoritetsägarna,
tillika anställda i bolaget, och bolaget är därmed ett helägt dotter-
bolag. Köpeskillingen för andelarna (3 procent) uppgick till 917 TSEK
och transaktionen bedöms ha gjorts på marknadsmässiga villkor.
QRIOS AB, ett av PION Group AB helägt dotterbolag, har under
2024 förvärvat resterande andel i dotterbolaget QRIOS IT AB från
minoritetsägare, vars anställning inom koncernen avslutats, och
bolaget är därmed ett helägt dotterbolag. Köpeskillingen för andelen
(1 procent) uppgick till 20 TSEK och transaktionen bedöms ha gjorts
på marknadsmässiga villkor.
För upplysningar om transaktioner med koncernbolag utanför PION
Groupkoncernen, där samtliga har skett på marknadsmässiga villkor,
se Not 5 Inköp och försäljning mellan koncernföretag på sidan 47
samt Not 8 Personal på sidan 4951.
NOT 30 STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
KONCERNEN
Ställda säkerheter TSEK
2024
2023
Pantsatta kapitalförsäkringar för tidigare vd, se Not 8
3 511
3 362
Depositioner avseende hyreskontrakt
1 500
1 500
Spärrade bankmedel avseende hyreskontrakt
477
479
Summa ställda säkerheter
5 488
5 341
Eventualförpliktelser TSEK
Bankgaranti lokalhyra
0
0
Summa eventualförpliktelser
0
0
Summa ställda säkerheter och
5 488
5 341
eventualförpliktelser
MODERBOLAGET
Ställda säkerheter TSEK 2024 2023
Pantsatta kapitalförsäkringar för tidigare vd, se Not 8 3511 3362
Summa ställda säkerheter  3511 3362
Eventualförpliktelser TSEK
Borgen för dotterföretag 9697 9871
Summa eventualförpliktelser 9697 9871
Summa ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
13208 13233
NOT 31 FÖRSLAG TILL DISPOSITION AV BOLAGETS VINST
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande (i kronor)
Balanserade medel
118 117 204
Årets resultat
-47 255 469
70 861 735
Styrelsen föreslår att vinsten disponeras på följande sätt:
I ny räkning överförs
70 861 735
70 861 735
NOT 32 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Inga händelser som leder till justeringar eller andra betydande hän-
delser som inte leder till justeringar har inträffat mellan 31 december
och datumet för godkännande för utfärdande. Koncernens finansiella
rapporter för den rapportperiod som slutade den 31 december 2024
(inklusive jämförelsetal) godkändes av styrelsen den 14 april 2025.
NOTER
59
SECTION:
STYRELSENS INTYGANDE
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att årsredo-
visningen har upprättats enligt Årsredovisningslagen samt RFR 2 och
ger en rättvisande bild av företagets ställning och resultat och att för-
valtningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av
företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som företaget står inför.
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att koncern-
redovisningen har upprättats enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS), såsom de antagits av EU och årsredovisningslagen,
och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat och
att förvaltningsberättelsen för koncernen ger en rättvisande översikt
över utvecklingen av koncernens verksamhet, ställning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de före-
tag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 14 april 2025
STYRELSENS INTYGANDE
Annette Brodin Rampe
Styrelseledamot
Thomas Krishan
Styrelseledamot
Martin Hansson
Styrelseledamot och verkställande direktör
Lars Kry
Styrelseordförande
Vår revisionsberättelse har avgivits den 14 april 2025
Deloitte AB
Maria Ekelund
Auktoriserad revisor
60
SECTION:
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för PION Group AB (publ) för räkenskapsåret 2024-01-01–2024-12-31.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 17–59
i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2024
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredo-
visningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2024 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovis-
ningsstandarder, såsom de antagits av EU och årsredovisningslagen.
Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna
25–30 Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för-
bjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perio-
den. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i
vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men Vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Intäktsredovisning
Intäkterna består framför allt av försäljning av tjänster inom personal-
uthyrning och rekrytering. Nettoomsättningen uppgår 2024 till 1 601
MSEK. Koncernen redovisar intäkten när kontrollen över den utlovade
tjänsten överförts till kunden och prestationsåtagandet har fullgjorts.
För ytterligare information hänvisas till Not 2 Redovisningsprinciper om
intäktsredovisning, Not 6 Rörelsens intäkter och Not 7 Information om
segment.
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men var inte
begränsad till dessa:
Granskning av koncernens processer och rutiner för intäktsredo-
visning, kartläggning av väsentliga transaktionsflöden och kritiska
affärssystem.
Analytisk granskning av redovisad försäljning och matchningar med
hjälp av data-analysverktyg.
Granskning av att erforderliga upplysningar lämnats i årsredo-
visningen enligt årsredovisningslagen och IFRS.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–16 och 6364.
Den andra informationen består även av Ersättningsrapporten som
vi inhämtade före datumet för denna revisionsberättelse. Det är sty-
relsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med be-
styrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är
oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar Vi även den kunskap Vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna infor-
mation, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är Vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget
att rapportera i det avseendet.
REVISIONSBERÄTTELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
TILL BOLAGSSTÄMMAN I PION GROUP AB PUBL
ORGANISATIONSNUMMER 
61
SECTION:
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern-
redovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder så som de antagits
av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den
interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en års-
redovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsent-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upp-
lyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan
att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt
drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen
och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra
något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida års-
redovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller Våra
(våra) uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direk-
törens förvaltning för PION Group AB (publ) för räkenskapsåret
2024-01-01–2024-12-31 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verk-
ställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisors-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, om-
fattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncer-
nens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsför-
valtningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontroll-
eras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bok-
föring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt-
ningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen
finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.
se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
REVISIONSBERÄTTELSE
62
SECTION:
Revisorns uttalande om ESEF-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direk-
tören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (ESEF-rappor-
ten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden
för PION Group AB för räkenskapsåret 2014-01-01–2014-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har ESEF-rapporten upprättats i ett format som
i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av ESEF-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till PION Group AB enligt god revisorssed i Sve-
rige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls enliga
som grund för vårt uttalande
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att ESEF-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta ESEF-rapporten utan väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om ESEF-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av
vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder
för att uppnå rimlig säkerhet att ESEF-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i ESEF-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Manage-
ment 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar
ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att ESEF-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisning och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte
att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också
en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
ESEF-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstäm-
ning av att ESEF-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida kon-
cernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassafdesanalys
samt noter i ESEF-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med
vad som följer av ESEF-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 25–30 och för att den är upprättad i enlighet med årsredo-
visningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredo-
visningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Deloitte AB, utsågs till PION Group AB (publ)s revisor av bolagsstämman
2024-05-07 och har varit bolagets revisor sedan 2023-04-27.
Stockholm den 14 april 2025
Deloitte AB
Maria Ekelund
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
63
SECTION:
PION Group presenterar vissa alternativa nyckeltal (Alternative
Performance Measures, APM-mått) i årsredovisningen som inte
definieras enligt IFRS. PION Group har valt att i särskild bilaga
presentera bolagets alternativa nyckeltal i enlighet med euro peiska
värdepappers- och marknadsmyndighetens (ESMA) beslut.
Bilagan är publicerad på www.piongroup.se
NYCKELTAL DEFINIERADE ENLIGT IFRS
Resultat per aktie
Periodens resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier.
NYCKELTAL SOM INTE ÄR DEFINIERADE
ENLIGT IFRS
Tillväxt
Ökning av rörelsens intäkter jämfört med motsvarande period före-
gående år, uttryckt i procent.
Andel riskbärande kapital
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande samt
avsättningar för skatter i procent av summa tillgångar.
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat före skatt plus finansiella kostnader dividerat med genom-
snittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital
Resultat före skatt plus finansiella kostnader dividerat med genom-
snittlig summa tillgångar.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal utestående aktier.
Intäkt per anställd
Rörelsens intäkter dividerat med genomsnittligt antal
årsanställda.
Nettoskuldsättningsgrad
Räntebärande skulder minus finansiella räntebärande tillgångar
dividerat med EBITA senaste 12 månaderna.
P/E-tal
Börskurs vid årets slut dividerat med resultat per aktie.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av rörelsens intäkter.
Soliditet
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande
i procent av summa tillgångar.
Sysselsatt kapital
Summa tillgångar minskad med icke räntebärande skulder
inklusive avsättningar för skatter.
Vinstmarginal
Resultat före skatt i procent av rörelsens intäkter.
Kassaflöde per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med
genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning.
Rörelseresultat/EBIT
Rörelsens intäkter minskat med rörelsens kostnader.
EBITA
Resultat före av- och nedskrivningar av immateriella anläggnings-
tillgångar.
OPERATIVA MÅTT
Antal årsanställda, genomsnitt
Totalt arbetade timmar under året dividerat med normal arbetstid
för en heltidsanställd.
DEFINITIONER
DEFINITIONER
64
SECTION:
KONTAKT & ADRESS
PION GROUP AB
c/o Uniflex AB
Arenavägen 41
121 77 Johanneshov
Tfn: 08-555 650 00
Org.nr: 556447-9912
www.piongroup.se
KONTAKTPERSON
Martin Hansson
Verkställande direktör
martin.hansson@piongroup.se