| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT KONCERNEN | |||
Belopp i TSEK | Not | 2023 | 2022 |
Rörelsens intäkter | 6, 7 | ||
| Rörelsens kostnader | |||
Övriga kostnader | 9 | - | - |
Personalkostnader | 8 | - | - |
Återbetalning av sjukförsäkringspremier | |||
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | 15, 16, 17 | - | - |
Rörelseresultat | 7 | - | |
| Resultat från finansiella investeringar | |||
Ränteintäkter och liknande resultatposter | 11 | ||
Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | - | - |
Resultat efter finansiella poster | - | ||
Skattekostnad | 13 | - | |
Årets resultat från kvarvarande verksamheter | - | ||
| Verksamheter under avveckling | |||
Årets resultat från avvecklad verksamhet | 33 | ||
Årets resultat | - | ||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som kan omklassificeras till resultatet | |||
Omräkningsdifferenser | 4 | - | |
Årets totalresultat | - | ||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK | 24 | ||
Från kvarvarande verksamheter | - | ||
Från avvecklad verksamhet | |||
Resultat per aktie inklusive avvecklad verksamhet | - |
| BALANSRÄKNING KONCERNEN | |||
Belopp i TSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 14, 32 | ||
Kundrelationer | 15, 32 | ||
Programvara | 15 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 17 | ||
Övriga materiella anläggningstillgångar | 16 | ||
Andelar i intresseföretag | 20 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 13 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 21, 28 | ||
Fordringar hos koncernföretag | |||
Aktuella skattefordringar | |||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22, 28 | ||
Likvida medel | 28, 29 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 23 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | - | - | |
Balanserat resultat | - | - | |
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Uppskjuten skatteskuld | |||
Långfristig leasingskuld | 17 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristig leasingskuld | 17 | ||
Leverantörsskulder | 28 | ||
Skulder till koncernföretag | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga skulder | 26 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 27 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN | |||
Belopp i TSEK | Not | 2023 | 2022 |
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
Rörelseresultat – kvarvarande verksamheter | - | ||
Rörelseresultat – avvecklade verksamheter | |||
Justeringsposter | 29 | ||
Betald skatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | - | ||
| Förändring av rörelsekapital | |||
Ökning (–)/minskning (+) av kortfristiga fordringar | - | ||
Ökning (+)/minskning (–) av kortfristiga skulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
Anskaffning av immateriella tillgångar | 15 | - | - |
Anskaffning av materiella tillgångar | 16 | - | - |
Förvärv av verksamheter – netto | 32 | - | - |
Avyttring av verksamheter – netto | 33 | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
Amortering av leasingskuld | 17 | - | - |
Utdelning till aktieägare | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | - | - | |
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut | 29 | ||
Kassaflöde från avvecklad verksamhet ingår med: | 33 |
| FÖRÄNDRING I KONCERNENS EGET KAPITAL | |||||||
| Eget kapital | |||||||
| Övrigt | hänförligt till | Innehav utan | |||||
| tillskjutet | Omräknings- | Balanserat | moderbolagets | bestämmande | Totalt eget | ||
| Belopp i TSEK | Aktiekapital | kapital | reserv | resultat | aktieägare | inflytande | kapital |
Ingående balans per 2022-01-01 | - | - | |||||
| Totalresultat | |||||||
Årets resultat | |||||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet | |||||||
Valutakursdifferenser | - | - | - | ||||
Summa övrigt totalresultat | - | - | - | ||||
Summa totalresultat | - | ||||||
| Transaktioner med ägarna | |||||||
Nyemission | |||||||
| Minoritetens investeringar i innehav | |||||||
| utan bestämmande inflytande | |||||||
| Förändringar i innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande som uppkommit vid förvärv och | |||||||
| avyttringar av dotterbolag | |||||||
Förskjutning till minoritet vid aktieägar- tillskott till dotterbolag | - | - | |||||
Utdelning till aktieägarna | - | - | - | ||||
Utgående balans per 2022-12-31 | - | - | |||||
Ingående balans per 2023-01-01 | - | - | |||||
| Totalresultat | |||||||
Årets resultat | - | - | - | ||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet | |||||||
Valutakursdifferenser | |||||||
Summa övrigt totalresultat | |||||||
Summa totalresultat | - | - | - | ||||
| Transaktioner med ägarna | |||||||
Nyemission | |||||||
| Minoritetens investeringar i innehav | |||||||
| utan bestämmande inflytande | |||||||
| Förändringar i innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande som uppkommit vid förvärv och | - | - | - | - | |||
| avyttringar av dotterbolag | |||||||
Utdelning till aktieägarna | - | - | - | - | |||
Utgående balans per 2023-12-31 | - | - |
VALUTAEFFEKTER | I | KONCERNENS RESULTATRÄKNING 2023 | (2022) MSEK | |||
Valuta | Nettoomsättning | Rörelseresultat | Nettoresultat | |||
EUR | 7,3 | (4,3) | 0,2 | (0,3) | 0,2 | (0,3) |
NOK | 9,6 | (6,0) | -0,1 | (0,0) | -0,3 | (0,0) |
DKK | 0,0 | (0,1 ) | 0,0 | (0,0) | 0,0 | (0,0) |
Summa | 16,9 | (10,5) | 0,1 | (0,4) | -0,1 | (0,3) |
| OMRÄKNINGSEXPONERING I KONCERNENS BALANSRÄKNING, | ||||
FÖRE BEAKTANDE | AV EVENTUELL SKATTEEFFEKT 2023 (2022) | MSEK | ||
| Effekt på eget | ||||
| Valuta | Nettoinvestering | kapital vid 5% förändring | ||
EUR | 6,4 | (8,7) | 0,3 | (0,4) |
NOK | -12,5 | (-10,3) | -0,6 | (-0,5) |
DKK | 1,7 | (2,7) | 0,1 | (0,1) |
| INTÄKTERNAS FÖRDELNING PÅ TJÄNSTEOMRÅDEN | |||||
TSEK | Förändring | Andel % | |||
Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Konsultintäkter | 1 880 825 | 1 947 029 | -3,4 % | 93 % | 93 % |
Rekrytering | 138 439 | 137 928 | 0,4 % | 7 % | 7 % |
Licensintäkter | 899 | 1 070 | -16,0 % | 0 % | 0 % |
Summa | 2 020 163 | 2 086 027 | -3,2 % | 100 % | 100 % |
| Koncern- | |||||||
| 2023 | Uniflex | Poolia | QRIOS | gemensamt | Summa | Elimi nering | Koncernen |
| Rörelsens intäkter | |||||||
Konsultintäkter | 1 073 075 | 596 778 | 210 972 | 1 880 825 | 1 880 825 | ||
Rekrytering | 14 653 | 93 621 | 30 165 | 138 439 | 138 439 | ||
Licensintäkter | 0 | 0 | 899 | 899 | 899 | ||
Summa rörelsens intäkter | 1 087 728 | 690 399 | 242 036 | – | 2 020 163 | 2 020 163 | |
Rörelseresultat | 18 718 | 11 687 | -29 446 | -16 736 | -15 777 | – | -15 777 |
Finansiella intäkter | 2 071 | 2 071 | 2 071 | ||||
Finansiella kostnader | -3 062 | -3 062 | -3 062 | ||||
Skattekostnad | 2 362 | 2 362 | 2 362 | ||||
Årets resultat | -14 406 |
| Tillgångar | 247 390 | 254 048 | 100 146 | 69 804 | 671 388 | -20 536 | 650 852 |
| Skulder | 214 273 | 147 270 | 56 685 | 45 811 | 464 039 | -20 536 | 443 503 |
| Investeringar | 69 | 47 714 | 1 902 | 4 000 | 53 685 | – | 53 685 |
| Av- och nedskrivningar | -206 | -6 075 | -4 350 | -27 923 | -38 554 | -38 554 | |
| Tidpunkt för intäktsredovisning | |||||||
| Prestationsåtagande uppfylls vid en viss tidpunkt | 90 621 | 31 064 | 121 685 | 121 685 | |||
| Prestationsåtagande uppfylls över tid | 1 087 728 | 599 778 | 210 972 | 1 898 478 | 1 898 478 | ||
| Summa intäkter | 1 087 728 | 690 399 | 242 036 | 2 020 163 | 2 020 163 |
| Koncern- | Poolia | |||||||
| 2022 | Uniflex | Poolia | QRIOS | gemensamt | Summa | Tyskland | Elimi nering | Koncernen |
| Rörelsens intäkter | ||||||||
Konsultintäkter | 1 197 778 | 549 173 | 200 078 | 1 947 029 | 42 899 | -42 899 | 1 947 029 | |
Rekrytering | 11 626 | 90 721 | 35 581 | 137 928 | 137 928 | |||
Licensintäkter | 0 | 0 | 1 070 | 1 070 | 1 070 | |||
Summa rörelsens intäkter | 1 209 404 | 639 894 | 236 729 | – | 2 086 027 | 42 899 | -42 899 | 2 086 027 |
Rörelseresultat | 34 870 | 33 272 | 5 949 | -165 | 73 926 | 73 926 | ||
Finansiella intäkter | 4 327 | 4 327 | 4 327 | |||||
Finansiella kostnader | -2 091 | -2 091 | -2 091 | |||||
Skattekostnad | -16 696 | -16 696 | -16 696 | |||||
Årets resultat före avvecklad verksamhet | 59 466 | |||||||
Resultat avvecklad verksamhet | 1 488 | 1 488 | ||||||
Årets resultat | 60 954 |
| Tillgångar | 288 892 | 349 838 | 45 947 | 29 121 | 713 798 | -33 772 | 680 026 | |
| Skulder | 250 277 | 161 261 | 38 159 | 30 024 | 479 721 | -33 772 | 445 949 | |
| Investeringar | 0 | 579 | 37 154 | – | 37 733 | -379 | 37 354 | |
| Av- och nedskrivningar | -225 | -977 | -3 727 | -22 749 | -27 678 | -425 | 2 276 | -25 827 |
| Tidpunkt för intäktsredovisning | ||||||||
| Prestationsåtagande uppfylls vid en viss tidpunkt | – | 86 721 | 36 651 | 123 372 | 123 372 | |||
| Prestationsåtagande uppfylls över tid | 1 209 404 | 553 173 | 200 078 | 1 962 655 | 1 962 655 | |||
| Summa intäkter | 1 209 404 | 639 894 | 236 729 | 2 086 027 | 2 086 027 |
| GEOGRAFISK INFORMATION | ||
Rörelsens intäkter | 2023 | 2022 |
Sverige | 1 836 227 | 1 893 095 |
Norge | 86 354 | 97 695 |
Finland | 97 161 | 92 570 |
Danmark | 421 | 2 667 |
Totalt | 2 020 163 | 2 086 027 |
| Immateriella och materiella anläggnings- | ||
tillgångar samt nyttjanderättstillgångar | 2023 | 2022 |
Sverige | 132 023 | 86 431 |
Norge | 269 | 1 492 |
Finland | 3 821 | 479 |
Danmark | 0 | 0 |
Totalt | 136 113 | 88 402 |
Antal anställda | Varav män | |||
Medelantalet anställda | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Moderbolaget | 1 | 1 | 1 | 1 |
Dotterföretag | 2 902 | 3 251 | 1 753 | 1 981 |
Koncernen totalt | 2 903 | 3 252 | 1 754 | 1 982 |
Antal anställda | Varav män | |||
Geografisk fördelning | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Sverige | 2 648 | 2 952 | 1 580 | 1 781 |
Finland | 170 | 193 | 98 | 109 |
Norge | 85 | 107 | 76 | 92 |
Koncernen totalt | 2 903 | 3 252 | 1 754 | 1 982 |
Antal anställda | Varav män | |||
Fördelning per segment | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Uniflex | 1 782 | 2 184 | 1 269 | 1 518 |
Poolia | 908 | 840 | 390 | 368 |
QRIOS | 213 | 228 | 96 | 96 |
Koncernen totalt | 2 903 | 3 252 | 1 754 | 1 982 |
| Styrelse | Född | Medlem i styrelsen | Aktieinnehav | ||
Lars Kry | 1969 | 2020 * | |||
Martin Hansson | 1968 | 2020 * | |||
Annette Brodin Rampe | 1962 | 2021 | 40 | 000 | B |
Nils Carlsson | 1969 | 2021 | 75 260 | B | |
Thomas Krishan | 1968 | 2023 | 3 684 542 | B |
| Löner och | Sociala | Pensions- | ||||
| andra ersättningar | kostnader | kostnader | ||||
| Löner och andra | ||||||
ersättningar TSEK | 2022 | 2023 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Moderbolaget | 4 651 | 5 975 | 2 746 | 1 818 | 1 105 | 837 |
Dotterföretag | 1 337 563 | 1 274 946 | 378 158 | 369 156 | 88 040 | 83 329 |
Koncernen totalt | 1 342 213 | 1 280 921 | 380 905 | 370 974 | 89 145 | 84 166 |
| 2023 | |||||
Ledande befattningshavare | Lön/styrelsearvode | Rörlig lön | Övriga förmåner | Pensionskostnad | Annan ersättning |
Styrelsens ordförande Lars Kry | 400 | ||||
Styrelseledamot Martin Hansson | 185 | ||||
Styrelseledamot Annette Brodin Rampe | 185 | ||||
Styrelseledamot Nils Carlsson* | 154 | 388 | |||
Styrelseledamot Thomas Krishan | 123 | ||||
Styrelseledamot Jennie Sinclair* | 62 | ||||
Koncernchef Nils Carlsson (from 1/11) | 500 | 35 | 210 | ||
Koncernchef Mats Kullenberg (15/3–31/10)* | 3 026 | ||||
Koncernchef Jan Bengtsson (tom 14/3) | 4 358 | 56 | 967 | ||
Andra ledande befattningshavare (6 personer) | 7 357 | 476 | 156 | 2 424 | |
Summa | 13 324 | 476 | 247 | 3 601 | 3 414 |
| 2022 | |||||
Ledande befattningshavare | Lön/styrelsearvode | Rörlig lön | Övriga förmåner | Pensionskostnad | Annan ersättning |
Styrelsens ordförande Lars Kry | 400 | ||||
Styrelseledamot Martin Hansson | 185 | ||||
Styrelseledamot Annette Brodin Rampe | 185 | ||||
Styrelseledamot Nils Carlsson | 185 | ||||
Styrelseledamot Jennie Sinclair * | 185 | ||||
Koncernchef Jan Bengtsson | 3 720 | 930 | 6 | 837 | |
Andra ledande befattningshavare (5,3 personer) | 6 339 | 1 413 | 24 | 2 212 | |
Summa | 11 199 | 2 343 | 30 | 3 049 | 0 |
| NOT 10 RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG | ||
Moderbolaget TSEK | 2023 | 2022 |
Resultat vid försäljning av andelar i koncernföretag | – | 8 773 |
Nedskrivningar av andelar i koncernföretag | -3 250 | -2 600 |
Utdelningar från dotterföretag | 15 642 | 74 887 |
Summa | 12 392 | 81 060 |
| NOT 11 RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Räntor | 2 014 | 674 | 2 376 | 970 |
Kursdifferenser | 57 | 2 043 | 52 | 523 |
Övriga finansiella intäkter | 0 | 1 610 | 0 | 0 |
Summa | 2 071 | 4 327 | 2 428 | 1 493 |
| NOT 12 RÄNTEKOSTNADER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Räntor leasingskuld | -1 287 | -1 064 | – | – |
Övriga räntor | -268 | -53 | -9 | 0 |
Kursdifferenser | -1 290 | -774 | 0 | -78 |
Övrigt | -217 | -200 | -217 | -200 |
Summa | -3 062 | -2 091 | -226 | -278 |
| NOT 13 SKATTER | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Skatt på årets resultat TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Aktuell skatt | -2 071 | -17 081 | 0 | -6 823 |
Uppskjuten skatt | 4 433 | 385 | 2 026 | -170 |
Årets skattekostnad | 2 362 | -16 696 | 2 026 | -6 993 |
| SAMBANDET MELLAN ÅRETS | |||||
| SKATTEKOSTNAD OCH REDOVISAT RESULTAT | |||||
Koncernen | Moderbolaget | ||||
TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Redovisat resultat före skatt | -16 768 | 76 162 | 2 242 | 114 419 | |
| Skatt enligt gällande skattesats | |||||
| för moderbolaget | 3 454 | -15 689 | -462 | -23 570 | |
20,6 | (20,6)% | ||||
| Skatteeffekt av: | |||||
Ej avdragsgilla kostnader | -1 220 | -1 312 | -743 | -72 | |
Ej skattepliktiga intäkter | 135 | 798 | 3 331 | 16 799 | |
| Ej beaktade/Utnyttjade | 632 | -632 | – | – | |
| underskott i Sverige | |||||
| Ej beaktade/Utnyttjade | -595 | 73 | – | – | |
| underskott i Norge | |||||
| Ej beaktade/Utnyttjade | 42 | 43 | – | – | |
| underskott i Finland | |||||
| Ej beaktade/Utnyttjade | 31 | 137 | – | – | |
| underskott i Danmark | |||||
Förändring temporära skillnader | -132 | -140 | -100 | -150 | |
Skillnader i skattesats | 15 | 26 | – | – | |
Årets skattekostnad | 2 362 | -16 696 | 2 026 | -6 993 |
TSEK | 2023 | 2022 |
Avseende ej utnyttjade underskottsavdrag | 5 059 | 1 988 |
Avseende temporära skillnader | 1 339 | 1 471 |
Summa uppskjuten skattefordran | 6 398 | 3 459 |
Temporära skillnader TSEK | 2022 | Förändring | 2023 |
Kapitalförsäkringar | 602 | -83 | 519 |
Pensionsskulder | 443 | 0 | 443 |
Kundfordringar | 125 | -11 | 114 |
Materiella anläggningstillgångar | 36 | -17 | 19 |
Nyttjanderättstillgångar | 265 | -21 | 244 |
Summa temporära skillnader | 1 471 | -132 | 1 339 |
| NOT 14 GOODWILL | ||
Koncernen TSEK | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärden | 33 494 | 151 743 |
Årets anskaffningar | 23 796 | 18 204 |
Avyttringar/utrangeringar | – | -136 453 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 57 290 | 33 494 |
TSEK | 2023 | 2022 |
Poolia Sverige | 15 290 | 15 290 |
Dreamwork Scandinavia | 23 796 | 0 |
Roi Rekrytering Sverige | 18 204 | 18 204 |
Totalt | 57 290 | 33 494 |
| KUNDRELATIONER | ||
Koncernen TSEK | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärden | 4 389 | 4 389 |
Anskaffningar vid företagsförvärv, se Not 32 | 26 500 | – |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 30 889 | 4 389 |
Ingående avskrivningar | -4 052 | -3 782 |
Årets avskrivningar | -5 570 | -270 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -9 622 | -4 052 |
Redovisat värde | 21 267 | 337 |
| PROGRAMVARA | ||
Koncernen TSEK | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärden | 23 342 | 2 798 |
Anskaffningar vid företagsförvärv | – | 21 564 |
Aktiveringar | 1 902 | 1 444 |
Utrangeringar/Avyttringar | – | -2 516 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 52 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 25 244 | 23 342 |
Ingående avskrivningar | -8 013 | -2 041 |
Anskaffningar vid företagsförvärv | – | -4 064 |
Årets avskrivningar | -4 237 | -3 902 |
Utrangeringar/Avyttringar | – | 2 043 |
Omräkningsdifferenser | 0 | -49 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -12 250 | -8 013 |
Redovisat värde | 12 994 | 15 329 |
Koncernen TSEK | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärden | 9 416 | 11 801 |
Årets anskaffningar | 283 | 493 |
Anskaffningar vid företagsförvärv | – | 646 |
Försäljningar/Utrangeringar | -102 | -3 594 |
Omräkningsdifferenser | -4 | 70 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 9 593 | 9 416 |
Ingående avskrivningar | -7 915 | -9 379 |
Försäljningar/Utrangeringar | 102 | 2 686 |
Årets avskrivningar | -824 | -1 182 |
Omräkningsdifferenser | 4 | -40 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -8 633 | -7 915 |
Redovisat värde | 960 | 1 501 |
| NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR | ||
Koncernen TSEK | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärden | 94 347 | 77 168 |
Ingångna avtal/omvärderingar | 37 712 | 37 210 |
Avslut/Utrangeringar | -19 056 | -20 031 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 113 003 | 94 347 |
Ingående avskrivningar | -56 606 | -47 528 |
Årets avskrivningar | -27 923 | -22 749 |
Avslut/Utrangeringar | 15 128 | 13 671 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -69 401 | -56 606 |
Redovisat värde | 43 602 | 37 741 |
| LEASINGSKULDER | ||
Koncernen TSEK | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 33 992 | 27 682 |
| Kassaflödespåverkande | ||
Amortering leasingskuld | -29 480 | -24 536 |
Summa kassaflödespåverkande | -29 480 | -24 536 |
| Ej kassaflödespåverkande | ||
Ingångna avtal/omvärderingar | 33 784 | 30 846 |
Summa ej kassaflödespåverkande | 33 784 | 30 846 |
Utgående balans | 38 296 | 33 992 |
TSEK | Koncernen | Moderbolaget |
Inom ett år | 25 361 | 473 |
Senare än ett år men inom fem år | 20 072 | 209 |
Senare än fem år | 0 | 0 |
Summa | 45 433 | 682 |
| NOT 18 ANDELAR I KONCERNFÖRETAG | ||||
| ANDELAR I SVENSKA | Antal | Kapital- | Nominellt | Bokfört |
| DOTTERFÖRETAG | aktier | andel % | värde | värde |
| Poolia Sverige AB | ||||
| Org. nr 556426-7655, Stockholm | 1 000 000 | 100 | tsek 100 | 14 164 |
| Poolia Finance AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556363-8039, Stockholm | ||||
| Poolia Office Professionals AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556532-4240, Stockholm | ||||
| Poolia SupportIT AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556447-9581, Stockholm | ||||
| Poolia Interim Management AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556532-5221, Stockholm | ||||
| Poolia Malmö AB | 1 200 | 100 | – | – |
| Org. nr 556801-5035, Stockholm | ||||
| Poolia Väst AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556399-9621, Stockholm | ||||
| Poolia Jönköping AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556557-4067, Jönköping | ||||
| Poolia Linköping AB | 500 | 100 | – | – |
| Org. nr 556889-7622, Stockholm | ||||
| Poolia Uppsala AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556584-1748, Stockholm | ||||
| Poolia Örebro AB | 500 | 100 | – | – |
| Org. nr 556889-7473, Stockholm | ||||
| Poolia Umeå AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556501-9246, Stockholm | ||||
| Poolia PR AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556558-8141, Stockholm | ||||
| Poolia AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556420-3841, Stockholm | ||||
| Poolia Sundsvall AB | 500 | 100 | – | – |
| Org. nr 556889-7614, Stockholm | ||||
| Student Node AB | 50 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 559036-2751, Stockholm | ||||
| Studentkraft Partnerbolag AB | 500 | 100 | – | – |
| Org nr 556830-9917, Stockholm | ||||
| Poolia Executive Search AB | 1 000 | 91 | tsek 91 | 91 |
| Org. nr 556573-6336, Stockholm | ||||
| Dreamwork Scandinavia AB | 1 656 737 | 100 | tsek 828 | 48 419 |
| Org. nr 556695-7600, Helsingborg | ||||
| Lisberg Sverige AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556184-7418, Malmö | ||||
| Swesale Rekrytering & Bemanning AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556687-5521, Stockholm | ||||
| Swesale Management AB | 500 | 100 | – | – |
| Org. nr 556952-2831, Stockholm | ||||
| QRIOS Minds AB | 1 000 | 100 | tsek 100 | 100 |
| Org. nr 556599-5999, Stockholm | ||||
| QRIOS IT AB | 1 000 | 99 | – | – |
| Org. nr 556417-7581, Stockholm | ||||
| QRIOS Cloud AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 559349-6655, Stockholm | ||||
| QRIOS DiversIT AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 559349-6622, Stockholm | ||||
| QRIOS Life Science & Engineering AB | 1 000 | 98 | – | – |
| Org. nr 556532-4232, Stockholm | ||||
| QRIOS Life Science AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 559349-6788, Stockholm | ||||
| QRIOS Engineering AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 559349-6739, Stockholm | ||||
| QRIOS Minds & Insights AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556532-4232, Stockholm | ||||
| QRIOS HR Solutions AB | 1 000 | 94 | – | – |
| Org. nr 559441-7601, Stockholm | ||||
| QRIOS Tech AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 559421-4826, Stockholm | ||||
| QRIOS Technology AB | 1 000 | 95 | – | – |
| Org. nr 559396-5733, Stockholm | ||||
| QRIOS Software Solutions AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 559438-0221, Stockholm | ||||
| Uniflex Sverige AB | 20 000 | 100 | tsek 2 000 | 2 000 |
| Org. nr 556637-0341, Stockholm | ||||
| Uniflex Fordon AB | 10 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556909-6349, Stockholm | ||||
| Uniflex Sverige B&A AB | 10 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556913-1997, Stockholm | ||||
| Uniflex Installation och Logistik AB | 10 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556921-1393, Stockholm | ||||
| Uniflex Kundservice AB | 10 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556921-2458, Stockholm | ||||
| Utvecklingshuset COM AB | 1 000 | 100 | – | – |
| Org. nr 556505-8771, Stockholm | ||||
| Roi Rekrytering Sverige AB | 6 055 | 97 | tsek 109 | 36 067 |
| Org.nr 556742-3248, Stockholm |
| ANDELAR I UTLÄNDSKA DOTTERFÖRETAG | ||||
| Poolia Suomi Oy | 140 000 | 100 | teur 118 | 3 410 |
| Org. nr 1614293-5, Helsingfors | ||||
| Poolia IT Oy | 1 000 | 100 | teur 2,5 | – |
| Org. nr 2774648-6, Helsingfors | ||||
| Poolia Henkilöstövuokraus Oy | 1 000 | 100 | teur 10 | 3 444 |
| Org. nr 23385494-9, Helsingfors | ||||
Uniflex & Poolia Norge AS Org. nr 995 419 408, Oslo | 1 000 | 100 | tnok 100 | 4 651 |
| Poolia Danmark A/S | 902 | 100 | tdkk 902 | 700 |
| Org. nr 25507835, Köpenhamn | ||||
Summa | 113 046 |
| NOT 19 FORDRINGAR OCH SKULDER KONCERNFÖRETAG | ||||
Långfristiga | Kortfristiga | |||
TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Poolia Sverige AB | – | – | 7 171 | 21 308 |
Poolia Malmö AB | – | – | 0 | -7 747 |
Poolia Executive Search AB | – | – | 284 | 229 |
QRIOS Minds AB | – | – | -4 191 | -2 078 |
| QRIOS Life Science & | – | – | -12 503 | -5 477 |
| Engineering AB | ||||
QRIOS IT AB | – | – | -5 460 | -613 |
QRIOS Minds & Insights AB | – | – | 3 119 | 1 021 |
QRIOS Technology AB | – | – | 623 | 732 |
QRIOS Tech AB | – | – | -280 | - |
| QRIOS Software Solutions AB | – | – | -624 | - |
| QRIOS HR Solutions AB | – | – | 70 | - |
| Roi Rekrytering Sverige AB | – | – | -1 465 | - |
| Dreamwork Scandinavia AB | – | – | -11 371 | - |
| Lisberg Sverige AB | – | – | -597 | - |
| Swesale Rekrytering & | – | – | -53 | - |
| Bemanning AB | ||||
Uniflex Sverige AB | – | – | -12 710 | -13 669 |
Utvecklingshuset COM AB | – | – | 0 | -183 |
Student Node AB | – | – | -282 | -191 |
Uniflex & Poolia Norge AS | 15 750 | 15 750 | 594 | 616 |
Poolia Henkilöstövuokraus Oy | 4 000 | 4 000 | 140 | 140 |
Summa | 19 750 | 19 750 | -37 535 | -5 912 |
| NOT 20 ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid årets ingång | – | – | – | – |
Under året förvärvade andelar | 4 000 | – | 4 000 | – |
| I moderbolaget aktiverade | – | – | 906 | – |
| förvärvskostnader | ||||
| Andel i intresseföretagets resultat | 0 | – | – | – |
Redovisat värde vid årets utgång | 4 000 | – | 4 906 | – |
| Andelar i | Kapital- | Antal | Resutat- | Andel i eget |
| intresseföretag | andel, % | aktier | andel | kapital |
| Whippy AB | 40 | 3 340 | 0 | 1 743 |
| (Org.nr 559178-8830, Stockholm) |
Koncernen TSEK | 2023 | 2022 |
Kundfordringar, brutto | 284 931 | 306 225 |
| Ingående reserv för | -705 | -616 |
| förväntade kundförluster | ||
Periodens reserveringar | -615 | -538 |
Verkliga förluster | 313 | 449 |
Återförda reserveringar | 328 | 0 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 0 |
| Utgående reserv för | -678 | -705 |
| förväntade kundförluster | ||
Kundfordringar, netto | 284 252 | 305 520 |
| Förfallna fordringar som | ||
ej anses vara osäkra | 2023 | 2022 |
1–30 dagar | 12 747 | 23 274 |
31–90 dagar | 1 933 | 2 963 |
91–180 dagar | 0 | 748 |
>180 dagar | 0 | 202 |
Summa | 14 680 | 27 187 |
| NOT 22 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Upplupna arvodes intäkter | 118 104 | 144 289 | – | |
Övriga förutbetalda kostna - der och upplupna intäkter | 16 092 | 16 450 | 1 391 | 1 818 |
Summa | 134 196 | 160 740 | 1 391 | 1 818 |
| NOT 23 AKTIEKAPITAL | |||
A-aktier | B-aktier | Totalt | |
Per 1 januari 2023 | 10 864 300 | 36 275 160 | 47 139 460 |
Per 31 december 2023 | 10 864 300 | 36 211 430 | 48 175 730 |
| NOT 24 RESULTAT PER AKTIE | ||
2023 | 2022 | |
Årets resultat, TSEK | -14 406 | 60 954 |
| Årets resultat hänförligt till | -14 416 | 60 901 |
| moderbolagets aktieägare, TSEK | ||
Antal aktier, genomsnitt, (000) | 48 170 | 47 098 |
| Antal aktier, genomsnitt efter | 48 170 | 47 098 |
| utspädning, (000) | ||
Resultat per aktie, SEK | -0,30 | 1,29 |
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | -0,30 | 1,29 |
Föreslagen utdelning per aktie, SEK | 0,25 | 0,50 |
Föreslagen utdelning, SEK | 12 043 933 | 24 087 865 |
| NOT 26 ÖVRIGA SKULDER | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Mervärdesskatt | 37 238 | 47 376 | 0 | 96 |
Personalrelaterade skulder | 53 755 | 61 638 | 601 | 300 |
Övriga skulder | 3 536 | 4 138 | 44 | 41 |
Summa | 94 529 | 113 152 | 645 | 437 |
| NOT 27 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Semesterlöneskuld | 83 456 | 90 163 | 962 | 273 |
| Personalrelaterade skatter | 32 239 | 26 675 | 1 135 | 998 |
| och avgifter | ||||
Upplupna löner | 110 888 | 128 423 | 1 350 | 1 406 |
| Övriga upplupna | ||||
| kostnader och | 6 663 | 6 512 | 604 | 1 275 |
| förutbetalda intäkter | ||||
Summa | 233 245 | 251 773 | 4 051 | 3 952 |
| NOT 28 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER | ||||
| Koncernen | Moderbolaget | |||
| Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Likvida medel | 46 794 | 101 265 | 33 136 | 76 502 |
Kundfordringar | 284 252 | 305 521 | – | – |
Fordringar hos koncernföretag | 1 787 | 1 898 | 31 751 | 43 834 |
Upplupna arvodesintäkter | 118 104 | 144 289 | – | – |
Summa | 450 937 | 552 973 | 64 887 | 120 336 |
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Leverantörsskulder | 56 544 | 25 808 | 2 819 | 2 115 |
Skulder till koncernföretag | 2 367 | 388 | 49 536 | 29 996 |
Summa | 58 911 | 26 196 | 52 355 | 32 111 |
Förfalloanalys | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Finansiella tillgångar | ||||
| Likvida medel | ||||
1–30 dagar | 46 794 | 101 265 | 33 136 | 76 502 |
| Kundfordringar | ||||
Förfallna, ej osäkra | 14 680 | 27 187 | – | – |
1–30 dagar | 181 560 | 186 828 | – | – |
31– 90 dagar | 87 402 | 91 290 | – | – |
91– 180 dagar | 610 | 215 | – | – |
Summa kundfordringar | 284 252 | 305 520 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | ||||
| 1–30 dagar | 1 787 | 1 898 | 12 001 | 24 084 |
| 365– dagar | – | – | 19 750 | 19 750 |
| Summa fordringar hos koncernföretag | 1 787 | 1 898 | 31 751 | 43 834 |
| Upplupna arvodesintäkter | ||||
1–90 dagar | 118 104 | 144 289 | – | – |
Summa finansiella tillgångar | 450 937 | 552 973 | 64 887 | 120 336 |
Förfalloanalys | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Finansiella skulder | ||||
| Leverantörsskulder | ||||
1–30 dagar | 56 544 | 25 808 | 2 819 | 2 115 |
| Skulder till koncernföretag | ||||
1–30 dagar | 2 367 | 388 | 49 536 | 29 996 |
Summa finansiella skulder | 58 911 | 26 196 | 52 355 | 32 111 |
| NOT 29 KASSAFLÖDESANALYS | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Likvida medel TSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kassa och bank | 46 794 | 101 265 | 33 136 | 76 502 |
Summa | 46 794 | 101 265 | 33 136 | 76 502 |
Koncernen, Justeringsposter TSEK | 2023 | 2022 | ||
Av- och nedskrivningar | 38 554 | 28 103 | ||
Omräkningsdifferenser | -1 337 | 1 372 | ||
Erhållen ränta | 2 014 | 674 | ||
Betald ränta | -1 555 | -1 117 | ||
Övriga ej kassaflödespåverkande poster | -178 | -441 | ||
Summa | 37 498 | 28 591 |
| NOT 31 STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER | ||
| KONCERNEN | ||
Ställda säkerheter TSEK | 2023 | 2022 |
Pantsatta kapitalförsäkringar för tidigare vd, se Not 8 | 3 362 | 3 714 |
Depositioner avseende hyreskontrakt | 1 500 | 1 500 |
Spärrade bankmedel avseende hyreskontrakt | 479 | 509 |
Summa ställda säkerheter | 5 341 | 5 724 |
| Eventualförpliktelser TSEK | ||
Bankgaranti lokalhyra | 0 | 579 |
Summa eventualförpliktelser | 0 | 579 |
| Summa ställda säkerheter och | 5 341 | 6 303 |
| eventualförpliktelser |
| FÖRVÄRVSANALYS | |||
| Redovisade värden vid | Justering till | ||
| Verkligt värde av överförd ersättning (TSEK) | förvärvstidpunkten | verkligt värde | Verkligt värde |
Belopp som reglerats kontant | 35 500 | ||
Emitterade aktier | 12 000 | ||
Summa verkligt värde av överförd ersättning | 47 500 | ||
| REDOVISADE BELOPP PÅ IDENTIFIERBARA TILLGÅNGAR OCH SKULDER | |||
Kundrelationer | 0 | 26 500 | 26 500 |
Övriga anläggningstillgångar | 137 | 137 | |
Nyttjanderättstillgångar | 0 | 3 124 | 3 124 |
Kortfristiga fordringar | 28 127 | 28 127 | |
Uppskjuten skatteskuld | 0 | -5 459 | -5 459 |
Likvida medel | 7 596 | 7 596 | |
Leasingskulder | 0 | -3 124 | -3 124 |
Kortfristiga skulder | -33 197 | -33 197 | |
Summa identifierbara nettotillgångar | 2 663 | 21 041 | 23 704 |
Goodwill | 23 796 | ||
| Förändring i koncernens likvida medel vid förvärv (TSEK) | |||
Överförd ersättning i likvida medel | 35 500 | ||
Förvärvade likvida medel | -7 596 | ||
Nettokassautflöde vid förvärv | 27 904 | ||
Förvärvskostnader som redovisas som kostnad i resultatet | 919 |
TSEK | 2023 | 2022 |
Intäkter | – | 42 899 |
Övriga kostnader | – | -6 646 |
Personalkostnader | – | -34 340 |
Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar | – | -425 |
Rörelseresultat | – | 1 488 |
Finansiella poster | – | 0 |
Resultat från avvecklad verksamhet före skatt | – | 1 488 |
Skattekostnad | – | 0 |
Resultat från avvecklad verksamhet efter skatt | – | 1 488 |
TSEK | 2023 | 2022 |
Den löpande verksamheten | – | 5 125 |
Investeringsverksamheten | – | -383 |
Finansieringsverksamheten | – | 0 |
Kursdifferens i likvida medel | – | 268 |
Kassaflöde från avvecklad verksamhet | – | 5 010 |
| NOT 34 FÖRSLAG TILL DISPOSITION AV BOLAGETS VINST | |
| FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION | |
| Till årsstämmans förfogande (i kronor) | |
Balanserade medel | 124 859 734 |
Årets resultat | 4 268 503 |
| 129 128 237 | |
| Styrelsen föreslår att vinsten disponeras på följande sätt: | |
Utbetalas till aktieägarna ( | 12 043 933 |
I ny räkning överförs | 117 084 304 |
| 129 128 237 |