549300TMUX6ZE1FLLV162022-01-012022-12-31iso4217:SEK549300TMUX6ZE1FLLV162021-01-012021-12-31549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31549300TMUX6ZE1FLLV162021-12-31549300TMUX6ZE1FLLV162020-12-31549300TMUX6ZE1FLLV162020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TMUX6ZE1FLLV162020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300TMUX6ZE1FLLV162020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300TMUX6ZE1FLLV162020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TMUX6ZE1FLLV162020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300TMUX6ZE1FLLV162021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TMUX6ZE1FLLV162021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300TMUX6ZE1FLLV162021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300TMUX6ZE1FLLV162021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TMUX6ZE1FLLV162021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300TMUX6ZE1FLLV162021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TMUX6ZE1FLLV162021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300TMUX6ZE1FLLV162021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300TMUX6ZE1FLLV162021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TMUX6ZE1FLLV162021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TMUX6ZE1FLLV162022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKxbrli:shares
ÅRSREDOVISNING 2022
A world where people matter
– powered by tech
2
SECTION:
2
INNEHÅLL
Tf vd har ordet 3
Styrelseordförande har ordet 4
PION Groups aärsidé 5
PION Group i korthet 6
PION Groupaktien 7
Hållbart företagande 9
Granskningsrapport avseende hållbarhetsrapport 16
Förvaltningsberättelse 17
Flerårsöversikt 25
Bolagsstyrningsrapport 26
Styrelse och vd 32
Övriga ledande befattningshavare 33
Koncernens räkenskaper 34
Moderbolagets räkenskaper 38
Noter 42
Styrelsens intygande 62
Revisionsberättelse 63
Definitoner 67
Kontakt & adress 68
Inbjudan till årsstämma
Aktieägarna i PION Group (publ) kallas härmed till årsstämma tors-
dagen den 27 april 2023 klockan 16.00 i bolagets lokaler i Stockholm
på Torsgatan 11.
Anmälan
Aktieägare som önskar delta i årsstämman ska dels vara införd
i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken onsdagen den
19 april 2023, dels vara anmäld hos PION Group AB senast fredagen
den 21 april 2023.
Anmälan om deltagande till årsstämman kan göras till:
PION Group AB
Att: Kent Thudén
Box 207
101 24 Stockholm
Anmälan kan också göras per
telefon: 08-555 368 50
e-post: kent.thuden@piongroup.se
I anmälan ska namn, telefonnummer, person- eller organisations-
nummer samt antal biträden anges. Aktieägare som har sina aktier
förvaltarregistrerade måste, för att äga rätt att delta i bolagsstämman,
tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn i aktieboken hos Euroclear
Sweden AB. Sådan registrering, så kallad rösträttsregistrering, måste
vara verkställd senast fredagen den 21 april 2023, vilket innebär att
aktieägaren i god tid före denna dag måste meddela sin önskan härom
till förvaltaren.
Utdelning
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om en utdelning om 0,50
kronor per aktie, motsvarande ett belopp om totalt 24 087865 kronor.
Kalendarium
Delårsrapport jan–mar 27 april 2023
Delårsrapport jan–jun 25 juli 2023
Delårsrapport jan–sep 8 november 2023
Bokslutskommuniké 2023 februari 2024
ISIN-kod: SE0000567539
Kortnamn på Nasdaq Stockholm Small Cap: PION B
LEI-kod: 549300TMUX6ZE1FLLV16
2
3
Under 2022 växte vi med 14 procent och nådde en EBITA- marginal
om 3,6 procent. Det är med stolthet jag berättar om ett år med stora
insiktsarbeten som resulterat i ny strategi och uppdaterade finansiella
mål som tar hänsyn till den automatisering arbetsmarknaden nu
genomgår. Vi lanserade det nya konsultbolaget PION Group i syfte att
samla konsultföretag under ett tak där synergieekter och kunskaps-
delning ger snabbare utveckling. Under året har vi förvärvat SaaS-
lösningar som Whippy, Roi/Workspace Recruit samt konsultbolaget
Dreamwork, vilket jag själv grundade. Investeringarna ger resultat på
både omsättning och marginal samtidigt som vi framtidssäkrar både
egna bolags och kunders verksamheter med digital kompetens.
Under slutet av året möttes vi av en tuare konjunktur och lägre
efterfrågan som fortsatt påverkat vår verksamhet. I kombination med
omställning mot erbjudanden med högre marginal och investeringar
inom QRIOS kommer vår lönsamhet att påverkas negativt i det korta
perspektivet. I enlighet med vår strategi är det vår övertygelse att denna
förändring kommer på sikt leda till både högre marginal och tillväxt.
Parallellt med ovan har vi även inventerat samtliga uppdrag inom kon-
cernen och aktivt valt att avsluta uppdrag med låg marginal till förmån
för en utveckling mot mer avancerade uppdrag med högre marginal.
I syfte att genomföra denna förflyttning har vi omorganiserat sälj-
organisationen samt anställt konsultchefer.
Som ett bevis på att strategin nu börjar ge utväxling på de mognare
företagen i gruppen kan vi berätta att omsättningen för Poolia under
kvartal 4 ökade med imponerande 19 procent till 174 miljoner kronor.
Det är ett direkt resultat av satsningar på försäljning samt investering
i en modernisering av Poolias varumärke.
PION Group redovisar tre segment; QRIOS, Uniflex och Poolia.
QRIOS är ett nytt aärsområde som satsar på avancerade konsult-
uppdrag inom Life Science- och Tech. QRIOS har under året rustat för
tillväxt och är nu redo att satsa på en bredare lansering. Vi bedömer
att det finns stor potential då många uppdragsgivare flaggar för
fortsatt kompetensbrist inom de områden som QRIOS befinner sig.
Vi har investerat i marknadsinsatser samt att bygga organisationen
som kommer att belasta resultatet i närtid men som på sikt syftar
till att bygga tillväxt och lönsamhet.
Inom segmentet Uniflex, vilka representerar Blue Collar-jobb med
uppdrag inom industri och logistik, påverkas vi i högre grad av rådande
konjunktur, vilket leder till lägre tillväxt. Under vintern 2022 och våren
2023 beslutade vi därför att avveckla ett antal olönsamma uppdrag
vilket skapar utrymme för nya uppdrag som ligger mer i linje med ny
strategi och har högre marginal. Omställningen kommer således på-
verka lönsamheten och tillväxten för Uniflex på kort sikt.
Poolia breddar genom förvärv, eektiviserar interna processer och
satsar på både marknadsföring och sälj. Detta har redan gett starka
resultat i form av tillväxt och marginal. Under året som kommer fort-
sätter detta arbete och vi ser att den passion och genomförandekraft
som våra medarbetare har ger direkta resultat.
PION Group har som mål att fram till år 2026 uppnå en årlig tillväxt
om minst 20 procent och en EBITA marginal om minst 5 procent.
Under den senaste tolvmånadersperioden har PION Group i enlighet
med den nya strategin investerat drygt 80 miljoner kronor i tre bolag
med en sammanlagd omsättning på 185 miljoner kronor.
Vår absoluta styrka är att vi genom våra bolag representerar över
3 600 människor som tillför kunskap inom alla delar av svenskt
näringsliv. Det är er vi bryr oss om och som vi kommer fortsätta jobba
för, nu med en större passion än någonsin för att hitta nya roller inom
den alltmer automatiserade arbetsmarknaden.
Trots rådande marknadsläge och konjunktur samt den oro som kan
uppstå på marknaden ser vi nuläget som en möjlighet då vi är en trygg
partner till våra kunder med fortsatt starkt fokus på sälj och leverans.
Avslutningsvis ser jag fram emot att vi fortsatt enas kring vår nya
vision, strategi och värderingar vilket ger enorm energi i hela organi-
sationen. Jag är övertygad om att det kommer visa sig i både tillväxt
och marginal inom en snar framtid.
Stockholm den 5 april 2023
Mats Kullenberg
Tillförordnad vd och koncernchef
TF VD HAR ORDET
Kära aktieägare,
Detta är min första rapport till er som tillförordnad vd och koncernchef för PION Group.
I mars 2023 genomfördes en förändring i koncernledningen där jag utsågs till tillförord-
nad vd och koncernchef med ett förstärkt fokus på att accelerera PION Groups nya strategi
med syfte att driva mot ökad lönsamhet och tillväxt. Som en konsekvens av förändringarna lämnade Jan
Bengtsson i mars 2023 tjänsten som vd och koncernchef för PION Group och rekrytering av permanent
ersättare inleddes.
TF VD HAR ORDET
3
4
De som rör sig fritt på svensk arbetsmarknad i form av konsulter är de
som har störst möjlighet att påverka snabbast med nya kunskaper och
insikter. Vi vill utrusta dem med de bästa verktygen för att förverkliga
både sina och våra kunders drömmar om ett digitaliserat arbetssätt.
För att försäkra oss om att det är rätt väg att gå tog vi under 2022
tillsammans med Kairos Future fram rapporten Fem sanningar om
svenskarna, möjligheten och tekniken. Vi intervjuade över 1000 per-
soner inom olika delar av svenskt näringsliv. En av slutsatserna var att
de mest nöjda och glada människorna på arbetsmarknaden var de
som fick ta del av en digitalt eektiv arbetsplats, i genomsnitt talar
vi om 34 procent högre eektivitet med rätt tekniskt stöd redan idag.
För oss betyder automatisering tillväxt och inte minskad arbetsstyrka.
Det är fler som säger att personalstyrkan ökat än de som anger mot-
satsen bland dem som under de senaste tre åren automatiserat bort
arbetsuppgifter.
Tillsammans med bolagen inom PION Group enades vi därr om en
ny strategi som ska se till att konsultverksamheterna inom gruppen
digitaliseras i en högre utsträckning samt att vi skapar ett HR-tech
område med olika Saas-plattformar.
Detta är en strategi som vi bedömer vara såväl framtidssäker som
optimerad för tillväxt och en högre lönsamhet. Vår målsättning år
2026 är att nå en omsättning om 4 miljarder med en vinstmarginal
på 5 procent.
Vi är ödmjuka inför en omvärld som bjudit på stora utmaningar senaste
åren. Det är med insikter från pandemin och en osäker geopolitisk
marknad som gör att vi fattat beslutet om att addera en förvärvs-
strategi som inkluderar nya digitala plattformar.
Konsultbolaget PION Group kommer att addera och utveckla tech-
lösningar som hjälper människor att bli mer eektiva och framgångs-
rika i sina arbeten. Detta kommer att skapa synergieekter som ger
högre lönsamhet för både kunder och bolag inom gruppen.
Stockholm den 5 april 2023
Lars Kry
Styrelseordförande
STYRELSEORDFÖRANDE HAR ORDET
Det finns en anledning till att vi som konsultbolag med över 30 år inom kompetensut-
veckling omfamnar ett bolag som representerar människorna på svensk arbetsmarknad.
Den framtid vi vill se är den där människor tar plats och där vi nyttjar tekniken – a world
where people matter – powered by tech.
STYRELSEORDFÖRANDE HAR ORDET
Som konsultbolag med över 30 år inom kompetens-
utveckling omfamnar vi ett bolag som representerar
människorna svensk arbetsmarknad. Den framtid
vi vill se är den där människor betyder mer än maskin
A world where people matter powered by tech.
För oss betyder automatisering tillväxt och
inte minskad arbetsstyrka. I en studie, gjord
tillsammans med Kairos Future, var en av slut-
satserna att de mest nöjda medarbetarna var de
som fick ta del av en digitalt eektiv arbetsplats,
i genomsnitt talar vi om 34 procent högre eektivitet
med tt tekniskt stöd redan idag.
A world where people matter
p o wered by te c h .
5
SECTION:
55
PION GROUPS AFFÄRSIDÉ
PION GROUPS AFFÄRSIDÉ
Vi samlar bolag med starkt humankapital, samt bolag med hög
teknisk kunskap om att eektivisera människors prestation, under
samma tak. PION Group tillför strategi, insikt och metodik till alla bolag
i sfären i syfte att skapa stark tillväxt hos medarbetare och kund.
Vi har i mer än 30 år varit en del av arbetsmarknaden och vi är
l medvetna om de nuvarande och kommande utmaningar
som våra kunder står inför.
PART OF POOLIA
6
Vision
A world where people matter
– powered by tech
l år 2026
Omsättning 4 Mdr SEK
EBITA 200 MSEK
Värderingar
Passion & Execution
”Put your heart in it – and make it happen”
Drivkrafter
Den digitala transformationen och höga graden av automation driver
en enorm förändring av arbetsmarknaden. Vi erbjuder våra kunder
lösningar och tjänster för att bli konkurrenskraftiga i denna omställ-
ning. Vi kombinerar konsult- och strategitjänster med techlösningar.
På sikt kommer vi att utveckla och paketera Insights som skapar
ytterligare värden för våra kunder, gärna i form av SaaS (Software
as a Service).
Strategier
Vår operativa managementstrategi bygger på en hög grad av
decentraliserat entreprenörskap. En stark säljkultur med höga
ambitioner. Att ständigt attrahera de bästa talangerna och
skapa vassa specialiserade tjänster.
Entreprenörskap
Specialisering
Best people
Säljkultur

Våra mer mogna verksamheters goda kassaflöden kommer säkerställa
stark organisk tillväxt, förvärv och även utdelning över tid.

Huvudfokus är en god organisk tillväxt. Härtill kommer vi att förvärva
bolag som tillför värden till gruppen. Vi prioriterar bolag som genererar
högre marginal och tech-kompetens.

PION Group ingår i huvudägarens Danir Groups koncern med 11000
anställda inom Nexer, Sigma och A Society. Detta ger möjlighet för
PION Group till bättre kunderbjudanden.
PION GROUP I KORTHET

PION Groups verksamhet är indelad i segmenten QRIOS, Poolia och Uniflex. Koncernens förmågor kan delas in i People, Strategy och Tech.
People avser den kompetens vi tillför kunderna i form av konsulter inom bland annat IT, Tech, Finance, Industri, Logistik och Rekrytering
och den förmågan finns i alla segment. Strategy finns inom QRIOS och avser de konsulttjänster inom verksamhetsutveckling som vi hjälper
våra kunder med. Tech är det plattformsstöd som vi säljer och licensierar ut till våra kunder och även det redovisas inom segmentet QRIOS.
Omsättning
Omsättningstillväxt EBITA EBITA-marginal Antal anställda
2 086 MSEK 14 % 76 MSEK 3,6% 3 252
Finansiella mål
Tillväxt
Årlig tillväxt om 20 procent både organiskt och via förvärv.
Nettoskuldsättningsgrad
Räntebärande skulder om max 2 x EBITA beroende på
attraktiva förvärvsmöjligheter.
EBITA-marginal
EBITA-marginal om minst 5 procent.
Utdelning
Prioriteten kommande år ligger på att skapa värdetillväxt för aktie-
ägarna genom att självfinansiera en god tillväxt till dem.
PION GROUP I KORTHET
  
7
SECTION:
7
PION Group introducerades på Stockholmsbörsen den 23 juni 1999,
då som Poolia. Aktiekapitalet uppgick per den 31 december 2022 till
9 427 892 kronor fördelat på 47 139 460 aktier, varav 10 864 300 aktier
av serie A och 36 275 160 aktier av serie B, till ett kvotvärde av 20 öre.
Varje aktie äger lika rätt till bolagets tillgångar och vinst. Aktie av serie
A berättigar till en (1) röst vardera och aktie av serie B till en femtedels
(1/5) röst vardera.
Den 3 januari 2023 förvärvade PION Group bolaget Dreamwork
Scandinavia AB där en del av köpeskillingen utgjordes av 1 036 270
nyemitterade B-aktier. Per den 31 mars 2023 uppgår det totala antalet
aktier i bolaget till 48 175 730, varav 10 864 300 aktier av serie A med
en (1) röst vardera och 37 311 430 aktier av serie B med en femtedels
(1/5) röst vardera. Det totala antalet röster i bolaget uppgår till
18 326 586.

Aktiekursen var 17,90 kronor vid årets början och 11,76 kronor den
30 december 2022. Årets högsta notering för PION Groupaktien
uppgick till 21,30 kronor och årets lägsta till 10,22 kronor.

PION Groupaktien är noterad på Nasdaq Stockholm, Small Cap,
under beteckningen PION B. En börspost omfattar 1 aktie och
kvotvärdet är 20 öre.

Styrelsens prioritet kommande år ligger på att skapa värdetillväxt
för aktieägarna genom att självfinansiera en god tillväxt.
FÖRDELNING I STORLEKSKLASSER PER  DECEMBER 
Antal aktier Antal aktieägare Innehav % Röster %
1–1 000 5163 2,53 1,32
1 001–5 000 933 4,57 2,38
5 001–50 000 263 8,01 4,17
50 001– 44 84,88 92,14
Summa 6403 100,00 100,00
DE  STÖRSTA SVENSKA AKTIEÄGARNA PER  DECEMBER 
Namn A-aktier B-aktier Innehav % Röster %
Danir Resources AB 10864300 10844757 46,05 71,93
Avanza Pension 3279980 6,96 3,62
AB Traction 2699769 5,73 2,98
Thomas Krishan 2537084 5,38 2,80
Nordnet Pensions–
försäkring AB
1351125 2,87 1,49
Ann Stillström 500000 1,06 0,55
John Wattin 495865 1,05 0,55
Johan Unger 441596 0,94 0,49
Jan Bengtsson 415000 0,88 0,46
Stefan Bozzao 387000 0,82 0,43
Summa 10864300 22952176 71,74 85,30
DE  STÖRSTA UTLÄNDSKA AKTIEÄGARNA PER  DECEMBER 
Namn A-aktier B-aktier Innehav % Röster %
SEB Life International
Assurance, Irland
900000 1,91 0,99
Nordea Nordic Small
Cap Fund, Finland
580221 1,23 0,64
SIP 208, Youplus Assurance,
Liechtenstein
428255 0,91 0,47
The Bank of New York,
USA
393400 0,83 0,43
Nordea 1 SICAV,
Luxemburg
217000 0,46 0,24
Morten Werner,
Norge
200000 0,42 0,22
Morgan Stanley & CO Intl Plc,
Storbritannien
60333 0,13 0,07
Pareto Securities AS,
Norge
50000 0,11 0,05
SEB Life International,
Irland
48597 0,1 0,05
UBS AG London Branch,
Storbritannien
40528 0,09 0,04
Summa 0 2918334 6,19 3,20
PION GROUPAKTIEN
PION GROUPAKTIEN
8
NYCKELTAL PER AKTIE
2022 2021 2020 2019 2018
Antal aktier, genomsnitt
1)
47097577 46 636 868 46 636 868 46 636 868 46 636 868
Antal aktier, utestående
1)
47139460 46 636 868 46 636 868 46 636 868 46 636 868
Resultat per aktie, SEK
1)
1,29 1,73 0,15 0,51 0,24
Eget kapital per aktie, SEK
1)
4,97 4,58 3,46 3,31 3,11
Utdelning per aktie, SEK
2)
0,50 1,00 0,60 0,00 0,25
Börskurs 30/12, SEK 11,76 17,90 6,04 6,08 7,82
P/E-tal 9,1 10,3 40,3 11,9 32,6
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING UTGIVNA AKTIER
År Händelse
Förändring av
aktiekapitalet
Totalt aktiekapital
Förändring av
antalet aktier
Totalt
antal aktier
1997 Fondemission 50 000 100 000 500 1 000
1999 Split – 100 000 4 999 000 5 000 000
1999 Nyemission 7 301,76 107 301,76 365 088 5 365 088
1999 Fondemission 965 715,84 1 073 017,60 – 5 365 088
1999 Nyemission 266 660,20 1 339 677,80 1 333 300 6 698 388
2000 Nyemission 193 599,80 1 533 277,60 968 000 7 666 388
2001 Fondemission 3 066 555,20 4 599 832,80 15 332 776 22 999 164
2003 Aktieinlösen -913 148,80 3 686 684,00 -4 565 744 18 433 420
2004 Nedsättning -184 401,90 3 502 282,10 - 18 433 420
2004   Nyemission 1 354,00 3 503 636,10 6 770 18 440 190
2004   Fondemission 184 401,90 3 688 038,00 18 440 190
2005 Nyemission 956,00 3 688 994,00 4 780 18 444 970
2006 Nyemission 4 307,20 3 693 301,20 21 536 18 466 506
2009 Aktieinlösen -268 902,00 3 424 399,20 -1 344 510 17 121 996
2018 Nyemission 5 902 974,40 9 327 373,60 29 514 872 46 636 868
2022 Nyemission 100 518,40 9 427 892,00 502 592 47 139 460
2023 Nyemission 207254,00 9635146,00 1036270 48175730
1) Omräknat som om fusionen med Uniflex skett den 1 januari 2017.
2) 2022 enligt styrelsens förslag.
ÄGARKATEGORIER, RÖSTER %
Finansiella företag 6,3%
Övriga svenska juridiska personer 72,9%
Utlandsboende ägare 3,6%
Svenska fysiska personer 14,1%

Finansiella företag 6,3%
Övriga svenska juridiska personer 72,9%
Utlandsboende ägare 3,6%
Svenska fysiska personer 14,1%

PION GROUPAKTIEN
PION GROUPAKTIEN
99
HÅLLBART FÖRETAGANDE

PION Group AB tillhör konsult- och rekryteringsbranschen och kon-
cernens bolag är auktoriserade av branschorganisationer i Sverige,
Finland och Norge.
 
PION Groups aärsmodell är att för kunders räkning tillhandahålla
personal med kvalificerad kompetens, antingen för fast anställning
(rekrytering) eller för en tillfällig period (konsulttjänster).

Processen startar med en förfrågan från kund. PION Group tillhanda-
håller därefter en lämplig kandidat som kunden sedan kan anställa.
Konsulttjänster
Processen startar med en förfrågan från kund. Utifrån kundens behov
tillhandahåller PION Group den kompetens kunden behöver så länge
kunden önskar. Vid konsulttjänster är det PION Group som är arbetsgi-
vare och därmed har fullt arbetsgivaransvar. Detta innebär bland annat
att PION Group ansvarar för lönesamtal, arbetsmiljöfrågor med mera.
Vid såväl rekrytering som anlitande av konsulter följer PION Group upp
om rekryteringen varit lyckad och hanterar eventuella synpunkter eller
klagomål både från kund och kandidat.

Som ett första steg i vår väsentlighetsanalys inför vår första hållbar-
hetsrapportering tog vi hjälp av hållbarhetskonsulter som granskade
och kartlade vår verksamhet i Sverige. Utifrån resultatet identifierades
olika fokusområden inom vår verksamhet som våra intressenter sedan
fick välja bland. Under 2022 beslutades det att samma fokusområden
ska gälla koncernens alla bolag.
I väsentlighetsanalysen identifierades följande prioriterade fokus-
områden:
Kund- och medarbetarnöjdhet
Mångfald och jämställdhet
Fysisk- och psykosocial arbetsmiljö
Anställningstrygghet
Vid varje större förändring i någon del av PION Groups verksamheter
gör vi en ny väsentlighetsanalys, med utgångspunkt i PION Groups
aärsmodell, för att identifiera kommande utmaningar och möjlig-
heter samt för att säkerställa att vår verksamhet tar hänsyn till viktiga
sociala och miljömässiga aspekter. Risk- och konsekvensanalys följs
upp på ledningsgruppsnivå där konsekvenserna mynnar ut i priorite-
rade områden som bryts ned i en projektlista och följs upp på varje
ledningsgruppsmöte. Syftet med en risk- och möjlighetsanalys är att
upptäcka olika tänkbara scenarier, positiva såväl som negativa, i god
tid och därmed kunna förbereda företaget för förändringar. En pro-
aktiv håll ning ger en tryggare verksamhet och kan öppna upp för nya
aärsmöjligheter. Ledande befattningshavare ansvarar för att risk- och
möjlighetsanalyser årligen blir utförda för alla delar av verksamheten.
Uppmärksammade risker kan åtgärdas i möjligaste mån genom
riskreducering och identifierade möjligheter kan nyttjas. I den årliga
aärsplaneprocessen analyseras styrkor, svagheter, hot och möjligheter
vilka kopplas till riskanalysen. Exempel på detta kan vara risker och möj-
ligheter kopplade till betydande miljöaspekter, krav på våra tjänster från
våra kunder, lag- och författningskrav, potentiella nödsituationer inom
något område samt övriga nödvändiga projekt som identifierats.
Varje år analyseras hur PION Group följer sina processer, rutiner och
riktlinjer. Alla bolag i Sverige och Norge som är certifierade inom
kvalitet, miljö och arbetsmiljö revideras årligen av interna såväl som
av externa revisorer. Detta innefattar samtliga aärsområden, staber
och lokalkontor. Vi följer även upp föregående års avvikelser och vilka
åtgärder vi gjort för att se till att förhindra avvikelser.


Det är styrelsen tillsammans med vd som har det övergripande ansvaret
för verksamhetens hållbarhetsarbete. PION Groups verksamhetsled-
ningssystem i Sverige och Norge är utformande efter ISO-standard.
PION Group är certifierade inom standarderna ISO 14001 (Miljö), ISO
9001 (Kvalitet). Dotterbolaget Uniflex Sverige som står för en stor del
av verksamheten i Sverige är även certifierat inom ISO 45001 (Arbets-
miljö). Genom externa och interna revisioner av befintliga verksamhets-
ledningssystem säkerställer PION Group i Sverige och Norge löpande
att det finns kvalitetssäkrade rutiner och processer för att hantera
verksamheten och dess risker.
Detta är PION Groups hållbarhetsrapport avseende räkenskapsåret 2022. Hållbarhetsrapporten är upp-
ttad i enlighet med bestämmelserna i ÅRL, årsredovisningslagen, kapitel 6 och 7. Denna hållbarhets-
rapport omfattar hela PION Groups koncern och avser bolag i Sverige, Finland och Norge. Verksamheten
i Tyskland avyttrades under året och är därför ej inkluderad i rapporten. Samtliga bolag inom koncernen
erbjuder främst konsulttjänster och rekrytering av personal.
HÅLLBART FÖRETAGANDE
10
SECTION:
10
PION Group har fastställda policys avseende miljö, kvalitet och arbets-
miljö som ligger till grund för arbetet inom dessa områden i verksam-
heten. Policys granskas och revideras vid behov årligen av PION Groups
ledningsgrupp. Policys som hänvisas till i denna hållbarhetsrapport är
framtagna i och för verksamheten i Sverige. Liknande bestämmelser
för efterlevnad finns även för verksamheterna i Norge och Finland.
Verksamhetens art innebär att en stor del relevanta frågor för håll-
barhetsarbetet ligger inom ramen för personal- och arbetsmiljöfrågor.
PION Groups HR-direktör ansvarar för rutiner, processer och policys
inom dessa områden. Policys inom personal och arbetsmiljö kommuni-
ceras ut till alla nyanställda samt till alla anställda vid förändringar.
Genom extern lagefterlevnadskontroll säkerställer PION Group i Sverige
och Norge kännedom och efterlevnad av lagar och krav inom miljö och
arbetsmiljö som är relevanta för verksamheten. En gång årligen pre-
senterar den som är hållbarhetsansvarig, företagets mål och utfall inom
ramen för företagets hållbarhetsfrågor, för ledningsgruppen. Mål och
nyckeltal inom kvalitet, miljö och arbetsmiljö analyseras och granskas.
Revidering av mål görs tillsammans i ledningsgruppen.
Vår marknadsavdelning ansvarar för att säkerställa att marknadsakti-
viteter följer våra interna policyer och rådande lagstiftning. I enlighet
med PION Groups kommunikationspolicy marknadsför vi oss aldrig
med bilder, budskap eller i sammanhang som innefattar eller anspelar
på sex, alkohol, politik, spel eller droger.
Utöver policys inom ovan nämnda områden finns en ”code of conduct/
etiska regler som sammanfattar gällande riktlinjer för verksamheten.
Se vidare bolagsstyrningsrapporten för styrning och ansvar i företaget.


Att ha nöjda kunder är en hörnsten för långsiktig hållbar framgång.
Det gäller inte minst i bemanningsbranschen där kunderna har spe-
ciellt höga förväntningar på oss som leverantörer. PION Group strävar
alltid efter högsta kundnöjdhet, som är ett av PION Groups viktigaste
kvalitetsmål. Kundnöjdheten mäter vi löpande i kundundersökningar
och följer sedan noggrant upp för att förbättra oss ytterligare.
Kunderbjudande
PION Group har i närmare 30 år fokuserat på en sak: Att tillhandahålla
kvalificerad kompetens. Den avgränsningen är vår styrka och har gett
oss en gedigen erfarenhet inom en rad specialistområden. Vi förstår
företagen och deras aärsvillkor och vet vad som krävs av våra kandi-
dater. Med en kvalitetssäkrad process, modern kandidatwebb, ledande
digitala verktyg och en unik urvalsfilosofi levererar vi vad vi lovar –
tillsättningar av högsta kvalitet.

Under vårt mångåriga arbete med rekrytering och uthyrning har vi
skapat kvalitetssäkrade processer som hjälper oss att alltid leverera
högsta kvalitet till våra kunder. Våra konsulter och PION Groups
övergripande åtagande utvärderas löpande – både under och efter
genomfört uppdrag – för att vi ska säkerställa att vi alltid uppfyller våra
kunders krav och önskemål. Under 2022 uppfyllde alla inom koncernen
de uppsatta målen för kundnöjdhet.

Nöjda medarbetare är en förutsättning för ett framgångsrikt företag.
Detta är extra tydligt i ett tjänsteföretetag där kopplingen mellan
medarbetares energi och trivsel direkt korrelerar med nöjda kunder
och lönsamhet.
Dagens arbetsmarknad är betydligt rörligare än gårdagens, bland
annat på grund av ett större fokus på den individuella utvecklingen.
Anställningstiderna blir allt kortare, då medarbetare fokuserar mer
på den personliga utvecklingen med snabbare kompetens- och
karriärsutveckling samt oftare byter jobb. Detta, i kombination med
att de människor som går ut på arbetsmarknaden idag har högre krav
på sin anställning utifrån behov av utveckling och arbetsmiljö, gör att
företag måste anstränga sig än mer för att attrahera och behålla rätt
kompetens.
En ytterligare trend som påverkar företag i dagens arbetsmarknad
är medarbetares möjlighet och benägenhet att dela med sig av sina
upplevelser även i digitala sociala nätverk. Detta innebär i sin tur att
arbetsgivarvarumärket i allt högre utsträckning skapas i sociala kanaler
och av medarbetarna själva. Detta sker alldeles oavsett om företaget
ägnar sig åt egen marknadsföring eller inte i sociala medier.

För att vara en attraktiv arbetsgivare lägger PION Group stor vikt vid
ledarskapet och medarbetarskapet i de relationer som skapas mellan
människor på arbetsplatsen. Därför genomförs bland annat kontinuer-
liga medarbetarundersökningar, dels för att övergripande kunna ana-
lysera utvecklingsmöjligheter, dels för att PION Groups olika bolag och
avdelningar ska kunna analysera utmaningar och skapa egna hand-
lingsplaner. Under 2022 överträade alla bolag de uppsatta målen.
HÅLLBART FÖRETAGANDE
11
SECTION:
11

Som arbetsgivare måste vi säkerställa att vi arbetar med att främja
jämställdhet och mångfald, samt att motverka diskriminering och all
annan typ av kränkande särbehandling.

Enligt PION Groups jämställdhetspolicy, och i enlighet med diskrimi-
neringslagen, ska företaget främja kvinnors och mäns lika rätt i fråga
om arbete, anställnings- och andra arbetsvillkor samt utvecklings-
möjligheter. PION Group skall tillsammans med arbetstagare verka
för att utjämna och förhindra skillnader i löner och andra anställnings-
villkor mellan kvinnor och män som utför arbete som är att betrakta
som lika eller likvärdigt samt främja lika möjligheter till löneutveckling
för kvinnor och män.
Sedan 2017 gör PION Group i Sverige enligt lag en årlig lönekartlägg-
ning som är en viktig del i arbetet att identifiera eventuella osakliga
löneskillnader mellan könen. I den senaste lönekartläggningen fanns
inga osakliga löneskillnader mellan könen i någon yrkeskategori. I
övriga länder finns liknande system för övervakning för att tillse att
det inte förekommer oskäliga löneskillnader mellan könen.
Mångfald
För att öka mångfalden i företaget måste urvals- och rekryterings-
process vara utformad så att den minimerar risken att diskriminera.
PION Group tillmötesgår aldrig kundkrav som kan vara diskriminerande.
Det innebär att företaget inte beaktar eventuella krav från kunder
som gäller kön, ålder, trosuppfattning etc. PION Group accepterar inte
heller indirekt diskriminering, exempelvis genom att i platsannonser
efterfråga personer med exceptionella svenskkunskaper i stället för att
ange språkkrav: svenska. Sådana språkkrav kan riskera att indirekt leda
till etnisk diskriminering då det försvårar chanserna för utrikesfödda att
få tjänsten. Genom en urvals- och rekryteringsprocess som motverkar
diskriminering bibehålls, eller ökar, mångfalden i företaget.

Antalet genomsnittligt anställda under 2022 var 3 252. Traditionellt är
andelen anställda övervägande män vilket beror på att den största de-
len av vår uthyrningsverksamhet består av jobb inom industri och lager
där manliga sökande dominerar. Då vi inom koncernen strävar efter en
jämn könsfördelning försöker vi påverka denna fördelning genom att
uppmuntra kvinnliga sökande till traditionellt mansdominerande yrken
och manliga sökande till traditionellt kvinnodominerade områden.
Anlda fall av diskriminering eller annan form

PION Group har inte haft några anmälda fall av diskriminering eller
annan form av kränkande särbehandling under 2022.

Som en del av PION Groups systematiska arbetsmiljöarbete finns
strukturerade rutiner för att undersöka och förebygga risker i såväl
den fysiska som den psykosociala arbetsmiljön. HR-avdelningen ut-
bildar löpande i arbetsmiljöfrågor. Inom PION Group uppmanas man
att anmäla arbetsskador och tillbud till sin närmsta chef, genom att
informera om tillvägagångssätt vid anställningstillfället. Statistik förs
även över typ av arbetsskada och tillbud samt vidtagna åtgärder och
riskbedömningar i arbetsmiljön.

Under 2022 anmäldes totalt 109 arbetsskador på arbetarsidan. 93
av dessa arbetsskador anmäldes i Sverige, 5 i Norge och 11 i Finland.
På tjänstemannasidan anmäldes sammanlagt 12 arbetsskador under
2022, alla dessa i Sverige. Av totalt 121 arbetsskador under 2022
gällde 90 procent arbetare och 10 procent tjänstemän.
Anmälda tillbud
Totalt anmäldes 52 tillbud, varav 48 i Sverige, 2 i Finland och 2 i Norge.
Friskvård
PION Group erbjuder sina anställda friskvård i form av bidrag eller andra
hälsofrämjande åtgärder för att bidra till välmående och bättre hälsa.

Samtliga bolag inom PION Groupkoncernen är medlemmar i bransch-
organisationer och har kollektivavtal som garanterar trygga anställ-
ningsförhållanden för PION Groups anställda. Verksamheterna i Sverige
är medlemmar i branschorganisationerna Innovationsföretagen,
TechSverige samt Kompetensföretagen. I och med dessa medlemskap
har PION Group kollektivavtal som reglerar bland annat anställnings-
former och lönenivåer för samtliga anställda.

Som ett naturligt steg i ett hållbart miljöarbete är verksamheterna
inom PION Group i Sverige och Norge certifierat inom miljöområdet
med ISO 14001. Fastställda miljöpolicys beskriver en gemensam syn
gällande miljöpåverkan och hanteringen av miljöfrågor inom företaget.
På samma sätt som PION Group har som mål att enbart samarbeta
med leverantörer som själva bedriver ett aktivt miljö- och hållbarhets-
arbete, är detta numera i de flesta fall även ett krav från våra kunder.
HÅLLBART FÖRETAGANDE
12
SECTION:
12


I enlighet med 6 kap. 12 § ÅRL ska hållbarhetsrapporten för ett företag
alltid innehålla områdena miljö, sociala förhållanden, personal, respekt
för mänskliga rättigheter och motverkande av korruption. I rapporten
ska företaget beskriva aärsmodellen för verksamheten, policydoku-
ment inom de olika områdena, resultatet av dessa policyer, väsentliga
risker på områdena och hur dessa hanteras samt centrala resultat-
indikatorer som är viktiga för verksamheten. Nedan redogörs för
dessa obligatoriska punkter.

PION Group bedriver inte någon miljöpåverkande verksamhet i
egenskap av tjänsteföretag men ser det som en självklarhet att
beakta vilken miljöpåverkan som finns i verksamheten och hur den
kan minskas.

PION Group i Sverige och i Norge är certifierat enligt miljölednings-
systemet ISO 14001. PION Group väljer att hyra lokaler som är centralt
belägna för att undvika onödiga resor och därmed minimera negativ
miljöpåverkan. I PION Groups energikartläggningar kan det inte på-
visas någon betydande energianvändning.
PION Group gör en rad miljöbefrämjande åtgärder. Några exempel är
att vi i stor utsträckning använder kollektivtrafiken för att komma ut
till våra kunder där det är möjligt. PION Group arbetar ständigt för att
minska energiförbrukning genom att undvika onödiga utskrifter, släcka
lampor och stänga av våra datorer. Vi uppmanar alla anställda som kör
bil i tjänsten att köra miljövänligt samt har instruktioner för detta.
PION Group strävar efter att enbart anlita leverantörer som är miljö-
certifierade enligt ISO 14001 alternativt som bedriver ett systematiskt
miljöarbete. Exempel på leverantörer som är väsentliga för verksam-
heten är de leverantörer som regelbundet anlitas och medför en stor
kostnad för PION Group, till exempel hyresvärdar, elproducenter,
leverantörer av möbler och kontorsmaterial.
En gång årligen görs en miljöutredning där miljöaspekter analyseras
och identifieras. Miljöutredningen är också grunden för att bestämma
nästa års miljömål. Exempel på miljöaspekter som PION Group foku-
serar på är energi- och resursförbrukning, tjänsteresor och material-
användning..

Grundläggande värderingar inom PION Group utgår från en grund -
syn om alla människors lika värde och rättvisa förhållanden för olika
individer och grupper. Att attrahera de bästa konsulterna och med-
arbetarna och behålla dem är en grundförutsättning för en lönsam
och framgångsrik verksamhet.
Frågor om mänskliga rättigheter i PION Groups verksamhet fokuserar
på områden såsom jämställda löner och arbetsvillkor samt att mot verka
all typ av kränkande särbehandling. Mänskliga rättigheter handlar även
om att känna till medarbetares rättigheter och PION Groups skyldig-
heter som arbetsgivare gentemot våra anställda. Som arbets givare
måste PION Group arbeta för jämställda löner och övriga villkor för
samtliga arbetstagare, oavsett kön och ursprung.
PION Group måste arbeta för att ge samma förutsättningar till kvinnor
och män vad gäller möjligheten till föräldraledighet utan att det påverkar
löneutveckling eller karriärmöjligheter på ett negativt sätt.
I rekryteringsprocess och dialog med kund måste det vara tydligt att
urval görs utifrån kompetens och inte parametrar som kan anses vara
diskriminerande.
PION Group måste aktivt arbeta för att motverka all typ av kränkande
särbehandling för att eliminera risk för dåligt anseende, svårighet att
rekrytera personal och försämrad arbetsmiljö.


PION Group genomför årligen en lönekartläggning för att identifiera
eventuella osakliga löneskillnader mellan kvinnor och män i olika
yrkes grupper. Företaget ser över risker för anställda avseende möj-
lighet att förena föräldraskap och arbete, process vid rekrytering och
befordran, arbetsförhållanden, utbildning och kompetensutveckling,
löner och andra anställningsvillkor.
PION Groups HR-avdelning utbildar i arbetsmiljöfrågor och informerar
om hur man går till väga för att anmäla arbetsskador och tillbud. Vid
nyanställning informerar närmsta chef om vikten av att våra uthyrda
medarbetare anmäler tillbud och olyckor för att minska arbetsplats-
olyckor och arbetssjukdomar.
PION Group genomför årligen medarbetarundersökningar där frågor
om såväl den fysiska arbetsmiljön som den psykosociala lyfts upp,
upplevelsen av stress och obalans i arbetsrollen samt om man känner
till hur man går till väga för att anmäla ett tillbud eller en arbets-
platsolycka. Ett av PION Groups viktigaste verktyg för att utveckla
verksamheten och utvärdera den är medarbetarundersökningar som
kontinuerligt mäter hur nöjda våra medarbetare är. PION Group har
tydliga processer för att hantera rehabiliteringsärenden.
För PION Group handlar det sociala ansvarstagandet om att minimera
negativa eekter som företag kan ha på människor och miljö. Det görs
genom att respektera alla människor och deras mänskliga rättigheter,
förutom att givetvis följa arbetsrättsrättsliga principer, miljöstandarder
med mera.
Inom PION Group i Sverige och Norge granskas efterlevnad av policys
via externa och interna revisioner årligen. Policyefterlevnaden gran-
skas även i samband med kandidat- och medarbetarundersökningar.
HÅLLBART FÖRETAGANDE
13
SECTION:
13

PION Group har nolltolerans mot korruption och mutor. Risken för mu-
tor och korruption anses vara liten eftersom vi har löpande kontroller
av utlägg som görs i samband med arbetet.

PION Groups policy för antikorruption kommuniceras ut till samtliga
anställda och närmsta chef har ansvar för att dess närmsta med-
arbetare följer policyn. I policyn kan man tydligt läsa vilka riktlinjer
man har att följa. Inom respektive verksamhet under PION Group
finns även visselblåsarkanaler dit man kan anmäla eventuella
oegentligheter samt vad som sker när anmälan kommer respektive
verksamhet tillhanda.

EU:s gröna taxonomi är ett klassificeringssystem för att identifiera
miljömässigt hållbara ekonomiska aktiviteter för att underlätta för
investerare och företag att styra kapital mot målet om ett klimat-
neutralt EU 2050.
PION Group omfattas av EU:s direktiv om icke-finansiell rapportering
och ska uppge i vilken utsträckning de ekonomiska aktiviteter som
bedrivs uppfyller kriterierna i EU:s gröna taxonomi.
PION Group har analyserat sin verksamhet för att uppfylla nuvarande
rapporteringskrav. PION Group har via EU Taxonomy Compass kon-
staterat att PION Groupkoncernens verksamhet inte omfattas av EU:s
gröna taxonomi. Koncernens huvudsakliga ekonomiska verksamhet
är hänförlig till NACE-kod M70.2.2, Business and Other Management
Concultancy Activities, för vilken det ännu inte finns några definierade
tekniska granskningskriterier.
Då PION Groups huvudsakliga ekonomiska verksamhet ännu inte är
inkluderad i taxonomin och då inga ytterligare ekonomiska aktiviteter
har identifierats vid analysen av bolagets omsättning, driftskostnader
och kapitalutgifter redovisas nedanstående nyckeltal för perioden
2022 (för en mer detaljerad redovisning av nyckeltalen, se tabellerna
på sidan 15).
Total
(MSEK)
Andel ekonomiska
verksamheter som
omfattas av
taxonomin (%)
Andel ekonomiska
verksamheter som
inte omfattas av
taxonomin (%)
Omsättning 2 086,0 0 % 100 %
Driftskostnader (Opex) 1 988,5 0 % 100 %
Kapitalutgifter (Capex) 1,9
0 % 100 %

Att vara det goda företaget är en hörnsten i PION Groups värdegrund.
Att arbeta med frågor kring hållbarhet både internt och externt är
därför en naturlig del av vår vardag. Inom extern hållbarhet är vi enga-
gerade i och stöder flera projekt både på central nivå och lokalt genom
företagsgruppens olika kontor runt om i de länder vi är verksamma i.
Nedan redovisar vi några exempel på sådana engagemang.
Samarbete med Korta vägen
Korta vägen ger utlandsfödda med akademisk examen eller minst tre
års akademiska studier från hemlandet en utbildning som ökar deras
chanser att få arbete inom sitt yrke. Korta vägen är ett samarbete
mellan högskolor/universitet, Arbetsförmedlingen och Folkuniversitetet.
PION Group har sedan flera år samarbetat med Korta Vägen och har
arrangerat seminarier där man erbjudit tips och råd kring hur man
kommer in på den svenska arbetsmarknaden, intervjuträning och ord-
nat praktikplatser hos våra kunder samt i vissa fall kunnat rekrytera
ut deltagare.
Årets unga ledande kvinna
Årets unga ledande kvinna syftar till att lyfta fram goda förebilder
som kan inspirera andra till att bli framtidens ledare. Initiativtagare
är Ridsportalliansen Jönköping och PION Group bidrar med stöd till
satsningen genom att vara rekryteringspartner i urvalsprocessen.
Årets unga ledande kvinna drivs av Science Park, Handelskammaren
Jönköpings län och Region Jönköpings Län.

Förändringsprocesser medför både utmaningar och möjligheter. Inte
minst kräver de ett gott ledarskap. Digitaliseringen är en förändring
som påverkar alla branscher. PION Group har därför instiftat ett pris
som delas ut under Jönköpingsgalan. Priset lyfter och hyllar chefer
som lyckats med sin digitala förändringsresa. Det går till en chef och
ledare som är verksam i Jönköpings län, och som under året genom-
fört en digital förändringsresa inom sin verksamhet.

PION Group har hjälpt till att samla in pengar till förmån för Musik-
hjälpens insamlingsevent som varje år lyfter upp en undanskymd
humanitär katastrof. Musikhjälpens tema för år 2022 var ”För en värld
utan barnarbete”. PION Group har under november och december
skapat en insamling via en digital bössa samt skänkt pengar för varje
genomförd rekrytering.
Tappra Barn
Tappra Barn är en liten välgörenhetsorganisation vars syfte är att på
olika sätt samla in pengar till barn som har det tut, och hjälpa dem
lokalt där organisationen verkar. Idag finns man i Norrköping, Jönköping
och Göteborg. Det innebär att de pengar man samlar in i en stad, går till
barn på samma ort, vilket alltså innebär att man värnar om barnen som
finns i närmiljön. PION Group har under året sponsrat stiftelsen genom
att skänka pengar till dess verksamhet och har deltagit i det årliga
eventet Nätverksgolfen i Norrköping.
HÅLLBART FÖRETAGANDE
14
SECTION:
14

Bröstcancer är den vanligaste cancersjukdomen hos kvinnor. Varje år
får omkring 8 000 kvinnor och 60 män i Sverige diagnosen bröstcancer.
PION Group stödde under 2022 kampen mot bröstcancer genom att
som Företagsvän bidra med en gåva till fonden.

AjaBajaCancer är en ideell förening som underlättar vardagen för barn
som drabbats av cancer och deras familjer. Som Företagskompis vill
PION Group stödja AjaBajaCancer i det viktiga arbete de utför med att
ge stöd till drabbade familjer.
     
PION Group har bidragit till att UNHCR kan ge skydd och nödhjälp
till människor som flyr krigets fasor i Ukraina. Gåvan under december
månad var ämnad att ge skydd och nödhjälp till människor på flykt
undan kriget i Ukraina.

Öppet Hus är en ideell förening som är politiskt och religiöst obunden.
Den arbetar för att öppna dörrar till arbetsmarknaden främst för unga
vuxna med utländsk bakgrund. Föreningen ska genom mentor-program
och på andra sätt främja, stödja och uppmuntra unga vuxna till arbete
och fortsatta studier.PION Group har ett samarbete på kandidatsidan
där vi erbjuder dem att använda oss som bollplank och föreläsare kring
hela kandidatprocessen, men vi är även med i uppstarten för att bygga
ut nätverket tillsammans med Öppet Hus övriga medlemsföretag.

Secret Santa är en ideell organisation som hjälper ekonomiskt utsatta
barn och deras familjer att få hjälp att få en fin jul med julklappar, mat
och annat som hör julen till. Medarbetare vid Jönköpingskontoret
skänker ett bestämt belopp och kontoret bidrar sedan med en lika stor
summa. Julklappar inhandlas som lämnas till Secret Santa som sedan
ser till att dela ut dessa till mindre bemedlade barn i Jönköping.
Världen i Värmland
Världen i Värmland är en ideell förening som arbetar med integration
av nyanlända ungdomar. PION Groups verksamhet i Värmland stöttar
ungdomarna i deras vardag. Där en del av vårt arbete består av att
finnas med som stöd och hjälp när ungdomarna söker jobb samt vara
deras referenser då de söker arbete.
Girl Coders
Grundarna vill inspirera unga tjejer genom att ge dem möjlighet att
utforska STEM-ämnen (Science, Technology, Engineering, & Medicine)
i en miljö fylld av kvinnliga förebilder erbjuds en rad aktiviteter inom
teknik och programmering, helt kostnadsfritt för deltagarna. PION
Group sponsrar föreningen med utrustning och programlicenser till
deras olika aktiviteter.
HÅLLBART FÖRETAGANDE
15
SECTION:
15
LLBART FÖRETAGANDE – TABELLER

Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
E
k
o
n
o
m
i
s
k
a
v
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
(
1
)
Kod/koder (2)
Absolut omsättning
(3)
Andel av omsättning
(4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten och marina
resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten och marina
resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och
ekosystem (16)
Minimskyddsåtgärder
(17)
Taxonomif
örenlig
andel av
omsättning,
år 2022
(18)
Taxonomif
örenlig
andel av
omsättning,
år 2022-1
(19)
Kategori
(möjlig
rande
verksamh
et eller)
(20)
Kategori
”(omställ
ningsverk
samhet)”
(21)
MSEK
%
%
%
%
%
%
%
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Procent
Procent
Möjliggörande
Omställning
A
.
V
E
R
K
S
A
M
H
E
T
E
R
S
O
M
O
M
F
A
T
T
A
S
A
V
T
A
X
O
N
O
M
I
N
A
.
1
M
i
l
j
ö
m
ä
s
s
i
g
t
h
å
l
l
b
a
r
a
(
t
a
x
o
n
o
m
i
f
ö
r
e
n
l
i
g
a
)
vveerrkkssaammhheetteerr
D
e
m
i
l
j
ö
m
ä
s
s
i
g
t
h
å
l
l
b
a
r
a
(
t
a
x
o
n
o
m
i
f
ö
r
e
n
l
i
g
a
)
v
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
n
a
s
o
m
s
ä
t
t
n
i
n
g
(
A
.
1
)
0 0%
A
.
2
.
V
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
s
o
m
o
m
f
a
t
t
a
s
a
v
t
a
x
o
n
o
m
i
n
m
e
n
s
o
m
i
n
t
e
ä
r
m
i
l
j
ö
m
ä
s
s
i
g
t
h
å
l
l
b
a
r
a
(
e
j
t
a
x
o
n
o
m
i
f
ö
r
e
n
l
i
g
a
)
O
m
s
ä
t
t
n
i
n
g
h
o
s
d
e
v
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
s
o
m
o
m
f
a
t
t
a
s
a
v
t
a
x
o
n
o
m
i
n
m
e
n
s
o
m
i
n
t
e
ä
r
m
i
l
j
ö
m
ä
s
s
i
g
t
h
å
l
l
b
a
r
a
(
e
j
t
a
x
o
n
o
m
i
f
ö
r
e
n
l
i
g
a
)
(
A
.
2
)
0 0%
T
o
t
a
l
t
(
A
.
1
+
A
.
2
)
0 0%
O
m
s
ä
t
t
n
i
n
g
h
o
s
v
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
s
o
m
i
n
t
e
oommffaattttaass aavv ttaaxxoonnoommiinn ((BB))
2
.
0
8
6
,
0
1
0
0
%
TToottaalltt ((AA++BB))
110000%%
MSEK
%
%
%
%
%
%
%
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Procent
Procent
Möjliggörande
Omställning
vveerrkkssaammhheetteerr
oommffaattttaass aavv ttaaxxoonnoommiinn ((BB))
TToottaalltt ((AA++BB))
11,,99
110000%%
MSEK
%
%
%
%
%
%
%
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Procent
Procent
Möjliggörande
Omställning
vveerrkkssaammhheetteerr
oommffaattttaass aavv ttaaxxoonnoommiinn ((BB))
TToottaalltt ((AA++BB))
11..998888,,55
110000%%
AANNDDEELL AAVV OOMMSSÄÄTTTTNNIINNGG FFRRÅÅNN PPRROODDUUKKTTEERR EELLLLEERR TTJJÄÄNNSSTTEERR SSOOMM ÄÄRR FFÖÖRRKKNNIIPPPPAADDEE MMEEDD EEKKOONNOOMMIISSKKAA VVEERRKKSSAAMMHHEETTEERR SSOOMM ÄÄRR FFÖÖRREENNLLIIGGAA MMEEDD TTAAXXOONNOOMMIIKKRRAAVVEENN UUPPPPLLYYSSNNIINNGGAARR SSOOMM OOMMFFAATTTTAARR ÅÅRR 22002222
B
.
V
E
R
K
S
A
M
H
E
T
E
R
S
O
M
I
N
T
E
O
M
F
A
T
T
A
S
A
V
T
A
X
O
N
O
M
I
N
2
.
0
8
6
,
0
MSEK
%
%
%
%
%
%
%
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Procent
Procent
Möjliggörande
Omställning
vveerrkkssaammhheetteerr
oommffaattttaass aavv ttaaxxoonnoommiinn ((BB))
TToottaalltt ((AA++BB))
110000%%
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
E
k
o
n
o
m
i
s
k
a
v
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
(
1
)
Kod/koder (2)
Absoluta kapitalutgifter
(3)
Andel av kapitalutgifter
(4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten och marina
resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten och marina
resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och
ekosystem (16)
Minimskyddsåtgärder
(17)
Taxonomif
örenlig
andel av
kapitalutgi
fter, år
2022
(18)
Taxonomif
örenlig
andel av
kapitalutgi
fter, år
2022-1
(19)
Kategori
(möjlig
rande
verksamh
et eller)
(20)
Kategori
”(omställ
ningsverk
samhet)”
(21)
MSEK
%
%
%
%
%
%
%
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Procent
Procent
Möjliggörande
Omställning
A
.
V
E
R
K
S
A
M
H
E
T
E
R
S
O
M
O
M
F
A
T
T
A
S
A
V
T
A
X
O
N
O
M
I
N
A
.
1
M
i
l
j
ö
m
ä
s
s
i
g
t
h
å
l
l
b
a
r
a
(
t
a
x
o
n
o
m
i
f
ö
r
e
n
l
i
g
a
)
vveerrkkssaammhheetteerr
D
e
m
i
l
j
ö
m
ä
s
s
i
g
t
h
å
l
l
b
a
r
a
(
t
a
x
o
n
o
m
i
f
ö
r
e
n
l
i
g
a
)
v
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
n
a
s
k
a
p
i
t
a
l
u
t
g
i
f
t
e
r
(
A
.
1
)
0 0%
A
.
2
.
V
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
s
o
m
o
m
f
a
t
t
a
s
a
v
t
a
x
o
n
o
m
i
n
m
e
n
s
o
m
i
n
t
e
ä
r
m
i
l
j
ö
m
ä
s
s
i
g
t
h
å
l
l
b
a
r
a
(
e
j
t
a
x
o
n
o
m
i
f
ö
r
e
n
l
i
g
a
)
K
a
p
i
t
a
l
u
t
g
i
f
t
e
r
h
o
s
d
e
v
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
s
o
m
o
m
f
a
t
t
a
s
a
v
t
a
x
o
n
o
m
i
n
m
e
n
s
o
m
i
n
t
e
ä
r
m
i
l
j
ö
m
ä
s
s
i
g
t
h
å
l
l
b
a
r
a
(
e
j
t
a
x
o
n
o
m
i
f
ö
r
e
n
l
i
g
a
)
(
A
.
2
)
0 0%
T
o
t
a
l
t
(
A
.
1
+
A
.
2
)
0 0%
K
a
p
i
t
a
l
u
t
g
i
f
t
e
r
h
o
s
v
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
s
o
m
i
n
t
e
oommffaattttaass aavv ttaaxxoonnoommiinn ((BB))
1
,
9
1
0
0
%
TToottaalltt ((AA++BB))
11,,99
110000%%
MSEK
%
%
%
%
%
%
%
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Procent
Procent
Möjliggörande
Omställning
vveerrkkssaammhheetteerr
oommffaattttaass aavv ttaaxxoonnoommiinn ((BB))
TToottaalltt ((AA++BB))
11..998888,,55
110000%%
AANNDDEELL AAVV OOMMSSÄÄTTTTNNIINNGG FFRRÅÅNN PPRROODDUUKKTTEERR EELLLLEERR TTJJÄÄNNSSTTEERR SSOOMM ÄÄRR FFÖÖRRKKNNIIPPPPAADDEE MMEEDD EEKKOONNOOMMIISSKKAA VVEERRKKSSAAMMHHEETTEERR SSOOMM ÄÄRR FFÖÖRREENNLLIIGGAA MMEEDD TTAAXXOONNOOMMIIKKRRAAVVEENN UUPPPPLLYYSSNNIINNGGAARR SSOOMM OOMMFFAATTTTAARR ÅÅRR 22002222
B
.
V
E
R
K
S
A
M
H
E
T
E
R
S
O
M
I
N
T
E
O
M
F
A
T
T
A
S
A
V
T
A
X
O
N
O
M
I
N
MSEK
%
%
%
%
%
%
%
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Procent
Procent
Möjliggörande
Omställning
vveerrkkssaammhheetteerr
oommffaattttaass aavv ttaaxxoonnoommiinn ((BB))
TToottaalltt ((AA++BB))
110000%%
MSEK
%
%
%
%
%
%
%
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Procent
Procent
Möjliggörande
Omställning
vveerrkkssaammhheetteerr
oommffaattttaass aavv ttaaxxoonnoommiinn ((BB))
TToottaalltt ((AA++BB))
11,,99
110000%%
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
E
k
o
n
o
m
i
s
k
a
v
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
(
1
)
Kod/koder (2)
Absoluta driftsutgifter
(3)
Andel av driftsutgifter
(4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten och marina
resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten och marina
resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och
ekosystem (16)
Minimskyddsåtgärder
(17)
Taxonomif
örenlig
andel av
driftsutgifter
, år 2022
(18)
Taxonomif
örenlig
andel av
driftsutgifter
, år 2022-1
(19)
Kategori
(möjlig
rande
verksamh
et eller)
(20)
Kategori
”(omställ
ningsverk
samhet)”
(21)
MSEK
%
%
%
%
%
%
%
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Ja/nej
Procent
Procent
Möjliggörande
Omställning
A
.
V
E
R
K
S
A
M
H
E
T
E
R
S
O
M
O
M
F
A
T
T
A
S
A
V
T
A
X
O
N
O
M
I
N
A
.
1
M
i
l
j
ö
m
ä
s
s
i
g
t
h
å
l
l
b
a
r
a
(
t
a
x
o
n
o
m
i
f
ö
r
e
n
l
i
g
a
)
vveerrkkssaammhheetteerr
D
e
m
i
l
j
ö
m
ä
s
s
i
g
t
h
å
l
l
b
a
r
a
(
t
a
x
o
n
o
m
i
f
ö
r
e
n
l
i
g
a
)
v
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
n
a
s
d
r
i
f
t
s
u
t
g
i
f
t
e
r
(
A
.
1
)
0 0%
A
.
2
.
V
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
s
o
m
o
m
f
a
t
t
a
s
a
v
t
a
x
o
n
o
m
i
n
m
e
n
s
o
m
i
n
t
e
ä
r
m
i
l
j
ö
m
ä
s
s
i
g
t
h
å
l
l
b
a
r
a
(
e
j
t
a
x
o
n
o
m
i
f
ö
r
e
n
l
i
g
a
)
D
r
i
f
t
s
u
t
g
i
f
t
e
r
h
o
s
d
e
v
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
s
o
m
o
m
f
a
t
t
a
s
a
v
t
a
x
o
n
o
m
i
n
m
e
n
s
o
m
i
n
t
e
ä
r
m
i
l
j
ö
m
ä
s
s
i
g
t
h
å
l
l
b
a
r
a
(
e
j
t
a
x
o
n
o
m
i
f
ö
r
e
n
l
i
g
a
)
(
A
.
2
)
0 0%
T
o
t
a
l
t
(
A
.
1
+
A
.
2
)
0 0%
D
r
i
f
t
s
u
t
g
i
f
t
e
r
h
o
s
v
e
r
k
s
a
m
h
e
t
e
r
s
o
m
i
n
t
e
oommffaattttaass aavv ttaaxxoonnoommiinn ((BB))
1
.
9
8
8
,
5
1
0
0
%
TToottaalltt ((AA++BB))
11..998888,,55
110000%%
B
.
V
E
R
K
S
A
M
H
E
T
E
R
S
O
M
I
N
T
E
O
M
F
A
T
T
A
S
A
V
T
A
X
O
N
O
M
I
N
AANNDDEELL AAVV OOMMSSÄÄTTTTNNIINNGG FFRRÅÅNN PPRROODDUUKKTTEERR EELLLLEERR TTJJÄÄNNSSTTEERR SSOOMM ÄÄRR FFÖÖRRKKNNIIPPPPAADDEE MMEEDD EEKKOONNOOMMIISSKKAA VVEERRKKSSAAMMHHEETTEERR SSOOMM ÄÄRR FFÖÖRREENNLLIIGGAA MMEEDD TTAAXXOONNOOMMIIKKRRAAVVEENN UUPPPPLLYYSSNNIINNGGAARR SSOOMM OOMMFFAATTTTAARR ÅÅRR 22002222
ANDEL AV OMSÄTTNING FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER SOM ÄR FÖRKNIPPADE MED EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR FÖRENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN
 UPPLYSNINGAR SOM OMFATTAR ÅR 
ANDEL AV KAPITALUTGIFTERNA FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER SOM ÄR FÖRKNIPPADE MED EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR FÖRENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN
 UPPLYSNINGAR SOM OMFATTAR ÅR 
ANDEL AV DRIFTSUTGIFTERNA FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER SOM ÄR FÖRKNIPPADE MED EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR FÖRENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN
 UPPLYSNINGAR SOM OMFATTAR ÅR 
16
GRANSKNINGSRAPPORT
AVSEENDE HÅLLBARHETSRAPPORT


Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2022 på sidorna 915 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.

Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 5 april 2023
Grant Thornton Sweden AB
Mia Rutenius
Auktoriserad revisor
TILL BOLAGSSTÄMMAN I PION GROUP AB PUBL
ORGANISATIONSNUMMER 
16
GRANSKNINGSRAPPORT AVSEENDE HÅLLBARHETSRAPPORT
17
PION GROUP AB PUBL ORG.NR 
Styrelsen och verkställande direktören i PION Group AB (publ), med
säte i Stockholm, Sverige, får härmed avge årsredovisning och kon-
cernredovisning för verksamhetsåret 2022. Efterföljande resultaträk-
ningar, rapporterna över totalresultat, balansräkningar, specifikationer
av eget kapital, kassaflödesanalyser samt redogörelse för tillämpade
redovisningsprinciper och noter utgör PION Groups formella finansiella
rapporter. Bolagsstyrningsrapporten återfinns på sidorna 26–31.
Verksamhetsbeskrivning
PION Group arbetar för att maximera människors och företags förmåga
att prestera på högsta nivå genom kompetens, teknik och strategi.
Mänskliga resurser kommer att fortsätta att vara navet för tillväxt
även i framtiden. Tillsammans med ny teknik kommer man att förbättra
och accelerera människors förmågor i en rasande takt. Det är därför
PION Group kombinerar Human Resources med Tech Resources.
PION kommer från det engelska ordet pioneer och det är så vi ser oss,
som föregångare, entreprenörer och nybyggare. Koncernen finns i
Sverige, Norge och Finland och representerar företag som arbetar
med konsultverksamhet inom bland annat IT, teknik och strategi. Vi
jobbar också med Interim Management, Executive Search, HR-Tech,
rekrytering och bemanning. PION Group representerar mer än 3 600
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Segment Dotterbolag Ägande Andel omsättning Etablering
QRIOS QRIOS Minds AB
QRIOS Life Science & Engineering AB
(inkl. dotterbolag i kommission)
QRIOS IT AB (inkl. dotterbolag i kommission)
QRIOS Minds & Insights AB
QRIOS Technology AB
Roi Rekrytering Sverige AB
100%
95%
95%
80%
95%
97%
11,3% Göteborg, Malmö, Stockholm, Uppsala
Poolia Poolia Sverige AB
(inkl. dotterbolag i kommission)
Poolia Malmö AB
Poolia Executive Search AB
Poolia Danmark A/S
Student Node AB
Poolia Suomi Oy
Poolia IT Oy
Poolia Henkilöstövuokraus Oy
100%
100%
91%
100%
100%
100%
100%
100%
30,7% Göteborg, Helsingborg, Jönköping, Karlskoga, Karlstad,
Linköping, Luleå, Malmö, Nässjö, Stockholm, Sundsvall, Umeå,
Uppsala, Växjö, Örebro, Helsingfors, Karleby, Vasa, Östermyra
Uniflex Uniflex Sverige AB (inkl. dotterbolag i kommission)
Utvecklingshuset COM AB
Uniflex & Poolia Norge AS
100 %
100 %
100 %
58,0 % Arvika, Borlänge, Borås, Enköping, Eskilstuna, Gävle, Göte-
borg, Helsingborg, Jönköping, Kalmar, Karlskoga, Karlstad,
Kiruna, Kristianstad, Landvetter, Linköping, Ljungby, Luleå,
Malmö, Norrköping, Nässjö, Skövde, Sollefteå, Stockholm,
Sundsvall, Säle, Södertälje, Tranås, Uddevalla, Umeå, Upp-
sala, Varberg, Vetlanda, Värnamo, Västerås, Växjö, Örebro,
Bergen, Oslo, Stavanger, Trondheim
personer som i sin tur levererar över 160 000 konsulttimmar i veckan.
I gruppen ingår Poolia, QRIOS, Workspace Recruit, Dreamwork, Lisberg
Executive Search, Whippy, Roi Rekrytering, Uniflex och Student Node.
PION Group AB är noterat på Nasdaq Stockholm, Small Cap.
Koncernstruktur
PION Group har från och med det tredje kvartalet 2022 förändrat sin
interna rapporteringsstruktur och till följd av detta segmentsredovis-
ningen. De segment som nu redovisas är QRIOS, Poolia och Uniflex.
QRIOS består av delar av den verksamhet som fram till och med 2021
redovisades inom det dåvarande segmentet Poolia Sverige och består
av bolagen QRIOS Life Science & Engineering AB och QRIOS IT AB,
de nystartade bolagen QRIOS Minds & Insights AB och QRIOS Techno-
logy AB, samt det under året förvärvade bolaget Roi Rekrytering
Sverige AB, som ingår från och med 1 februari 2022.
Segment Poolia består av de tidigare segmenten Poolia Sverige samt
Finland och segment Uniflex består av de tidigare segmenten Uniflex
Sverige och Norge. Det är på denna nivå som PION Groups högsta
beslutsfattare analyserar verksamheten. Tyskland redovisas som
avvecklad verksamhet i denna rapport, se avsnittet Viktiga händelser
under 2022 på sidan 18. Merparten av moderbolagskostnaderna för-
delas ut på rörelsesegmenten.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
18
PION Groupaktien
PION Group är noterat på Nasdaq Stockholm, Small Cap, under
beteckningen PION B. Per 31 december 2022 finns totalt 47 139 460
aktier utgivna, fördelat på 10 864 300 A-aktier och 36 275 160 B-aktier.
Varje A-aktie berättigar till en röst och varje B-aktie berättigar till 1/5
röst. Balansdagskursen var 11,76 SEK. Under året har 18 041 479 aktier
omsatts till ett belopp om 292 MSEK. Bolagets största aktieägare,
Danir Resources AB, kontrollerade vid 2022 års utgång 71,93 procent
av rösterna och 46,05 procent av kapitalet. Ingen övrig aktieägare
hade ett innehav som motsvarade ett röstetal på 10 procent eller mer.
DE  STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER  DECEMBER 
Namn A-aktier B-aktier Innehav % Röster %
Danir Resources AB 10 864 300 10844757 46,05 71,93
Avanza Pension 3 279 980 6,96 3,62
AB Traction 2 699 769 5,73 2,98
Thomas Krishan 2 537 084 5,38 2,80
Nordnet Pensions –
försäkring AB
1 351 125 2,87 1,49
SEB Life International
Assurance, Irland
900 000 1,91 0,99
Nordea Nordic Small Cap
Fund, Finland
580 221 1,23 0,64
Ann Stillström 500 000 1,06 0,55
John Wattin 495 865 1,05 0,55
Johan Unger 441 596 0,94 0,49
Summa 10 864 300 23 630 397 73,18 86,04
Det finns inte några begränsningar i överlåtelsebarheten av aktier
på grund av bestämmelser i bolagsordningen. Det finns inte några
av bolaget kända avtal mellan aktieägare som innebär begränsning-
ar i rätten att överlåta aktier. Det finns heller inte några avtal med
bolaget som part och som får verkan, ändras eller upphör att gälla om
kontrollen över bolaget ändras som en följd av ett oentligt uppköps-
erbjudande.
Enligt bolagsordningen utses styrelseledamöter årligen vid års-
stämman. Bolagsordningen innehåller inga restriktioner avseende
tillsättande eller entledigande av styrelseledamöter eller avseende
ändringar i bolagsordningen.
Beslut ska fattas i enlighet med aktiebolagslagen. Det finns inte
några avtal mellan bolaget och styrelseledamöter eller anställda
som fastställer ersättningar om dessa säger upp sig, blir uppsagda
utan skälig grund eller om deras anställning upphör som följd av ett
oentligt uppköpserbjudande, annat än de överenskommelser mellan
bolaget och ledande befattningshavare som redovisas i not 8 och som
omfattar ett avgångsvederlag till vd och övriga ledande befattningsha-
vare om maximalt 12 månader.
Viktiga händelser under 2022
Under året har ett strategiarbete genomförts som mynnat ut i ett
nytt namn på moderbolaget, PION Group AB, och en ny strategi.
Strategin innebär att vårt erbjudande nu består av tre förmågor:
People, Strategy och Tech.
I början av året förvärvades 96,5 procent av aktierna i HR-tech-
företaget Roi Rekrytering Sverige AB. Bolaget tillhandahåller ett
SaaS-verktyg, Workspace Recruit, som vi säljer till våra kunder för
att underlätta för dem då de rekryterar själva. För ytterligare upp-
lysningar, se Not 32 Rörelseförvärv på sidan 60.
Den 22 juli avyttrades det tyska dotterbolaget Poolia Deutschland
GmbH till Argo Group GmbH. För information om eekter på de
finansiella rapporterna, se Not 33 Avvecklad verksamhet på sidan 61.
I slutet av året förvärvade PION Group rekryteringskoncernen
Dreamwork, vars innovativa kompetens inom digitalisering kommer
alla bolag i koncernen till gagn. Tillträdet sker den 3 januari 2023.
För ytterligare information, se avsnitt Händelser efter balansdagen
på sidan 23 samt Not 35 Händelser efter balansdagen på sidan 61.
Under året har koncernledningen stärkts med en HR-direktör
och en marknads- och kommunikationsdirektör.
PION Group har rekryterat Anna Bäcklin som ny vd för tech-
koncernen QRIOS Tech AB
Den 25 oktober höll PION Group en kapitalmarknadsdag och
presenterade den nya strategin och uppdaterade finansiella mål
som reflekterar bolagets ambitioner till år 2026. De uppdaterade
finansiella målen är:
Tillväxtmål – Årlig tillväxt om minst 20 procent inklusive organisk
tillväxt och förvärv.
Marginalmål – EBITA-marginal om minst 5 procent.
Nettoskuldsättningsmål – Räntebärande skulder om max
2 x EBITA beroende på attraktiva förvärvsmöjligheter.
Ut delningspolicy – Prioriteten kommande år ligger på att skapa
värde tillväxt för aktieägarna genom att självfinansiera en god tillväxt.
Marknadsutveckling
Produktionen i tjänstesektorn har fortsatt att stiga under 2022. Det
tredje kvartalet var tjänsteproduktionen 3,9 procent högre än samma
kvartal 2021. Tillväxttakten har dock nästan halverats jämfört med bör-
jan av året. Under kvartal tre ökade produktionen säsongsrensat med
0,3 procent jämfört med föregående kvartal. Under hösten har antalet
konkurser börjat öka inom tjänstesektorn. Ökningen är tydligast inom
detaljhandeln och besöksnäringen där antalet konkurser i november var
det högsta sedan våren 2020. Trots avmattningen i konjunkturen fort-
sätter sysselsättningen att öka inom tjänstesektorn. Det tredje kvartalet
2022 var antalet anställda 141 000 personer, eller 6,0 procent, högre än
under samma kvartal 2021. Sysselsättningen ökar dock långsammare
nu. För första gången på två år minskar kompetensbristen men fort-
farande lider närmare hälften av tjänsteföretagen brist på personal.
Omsättningen i den svenska branschorganisationen Kompetens-
företagens 35 största medlemsföretag uppgick under 2022 till
uppskattningsvis 34,8 miljarder kronor, att jämföra med föregående
års omsättning om 29,5 miljarder, vilket är en ökning med 18 procent
jämfört med föregående år. PION Groups marknadsandel i hela den
svenska verksamheten har minskat från 5,7 procent för helåret 2021
till 5,4 procent för helåret 2022, enligt statistik från branschorganisa-
tionen Kompetensföretagen.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
19
Säsongsvariationer
Bolaget bedriver inte en starkt säsongsberoende verksamhet utan de
variationer som finns är hänförliga till kalendereekter.
Intäkter
Intäkterna för koncernen ökade med 13,9 procent till 2 086 (1 831)
MSEK. Valutaförändringar har påverkat intäkterna positivt med 0,4
procent under 2022. Konsultbranschen präglas av kraftiga efterfråge-
svängningar och 2022 var generellt ett starkt år med ökad efterfrågan,
bland annat till följd av återhämtningseekter efter covid-19 pandemin.
Under året ökade omsättningen för bemanningsbranschen i Sverige
med 18 procent.
Konsultintäkter var fortsatt det dominerande tjänsteområdet och
stod för 93 (95) procent av intäkterna. Andelen rekrytering uppgick
till 7 (5) procent.
Intäkterna för segment QRIOS ökade med 40 procent och upp gick
till 236,7 (169,3) MSEK. Intäkterna för segment Poolia ökade med 28
procent och uppgick till 639,9 (500,4) MSEK. Intäkterna för segment
Uniflex ökade med 4 procent och uppgick till 1 209,4 (1161,5) MSEK.
Resultat
Rörelseresultatet från kvarvarande verksamheter uppgick till 73,9
(102,7) MSEK, inklusive en engångspost avseende återbetalning av
sjukförsäkringspremier på 2,2 (19,0) MSEK, och rörelsemarginalen till
3,5 (5,6) procent. Koncernens finansnetto uppgick till 2,2 (0,2) MSEK.
Resultatet före skatt uppgick till 76,1 (102,8) MSEK. Resultat från
avvecklad verksamhet uppgick till 1,5 (-1,3) MSEK. Skattekostnaden
i koncernen uppgick till -16,7 (-21,0) MSEK. Det förbättrade rörelse-
resultatet beror till stor del på de ökade intäkterna och det därigenom
förbättrade täckningsbidraget. Under föregående år mottog koncer-
nen statliga stöd om ca 11 MSEK avseende framförallt permitterings-
stöd och kostnadsersättningar i Tyskland, vilket redovisas inom
Årets resultat från avvecklad verksamhet.
Finansiell ställning
Koncernens likvida medel uppgick per den 31 december 2022 till 101,3
(121,7) MSEK. Minskningen i likvida medel beror till stor del på utdel-
ning till aktieägarna samt förvärv av bolag. I koncernens svenska del
finns en gemensam cash pool och en beviljad checkkredit på 40 (40)
MSEK, vilken per den 31 december 2022 var utnyttjad med 0,0 (0,0)
MSEK. Det är moderbolaget som är innehavare av den gemensamma
cash poolen och det totala saldot redovisas som likvida medel i moder-
bolaget. Dotterbolagens andel av cash poolen redovisas i moderbola-
get som fordran/skuld mot koncernbolag.
Kassaflödet från den löpande verksamheten var under perioden
68,9 (107,7) MSEK. Kassafdet från investeringsverksamheten var
under perioden -19,3 (-1,2) MSEK, där förändringen förklaras av det
förvärv av Roi Rekrytering Sverige AB som gjorts under perioden.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten var under perioden
-71,7 (-49,5) MSEK och avser främst aktieutdelning till moderbolagets
aktieägare om 47,1 (28,0) MSEK och amortering av leasingskuld om
24,5 (21,5) MSEK. Soliditeten uppgick till 34,4 (33,5) procent per den
31 december 2022. Tillämpade principer för finansiell riskhantering
och exponering för olika typer av risker framgår av not 4.
Investeringar
Koncernens investeringar i anläggningstillgångar uppgick till 38,1 (1,2)
MSEK, där 35,7 MSEK avser förvärvet av Roi Rekrytering Sverige AB
och resterande del främst immateriella tillgångar och inventarier.
Goodwill
Koncernens goodwill uppgick per den 31 december 2022 till 33,5 (15,3)
MSEK. Ökningen om 18,2 MSEK avser goodwill hänförlig till verksam-
heten i det under året förvärvade bolaget Roi Rekrytering Sverige AB.
Föregående år skrevs goodwill om 4,6 MSEK hänförlig till den tyska
verksamheten ned till noll. En nedskrivning på 0,9 MSEK av goodwillen
i Sverige hänförlig till Student Node gjordes också under föregående
år. För innevarande år har inget nedskrivningsbehov framkommit vid
den årliga prövningen. Tillämpade principer vid värderingen, ytterligare
information om nedskrivningsprövningarna samt en sammanfattning
av fördelningen på kassagenererande enheter framgår av not 14.
Förvärvs analysen av Roi Rekrytering Sverige AB framgår av not 32.
Medarbetare
Antalet årsanställda i kvarvarande verksamheter har i genomsnitt
uppgått till 3 252 (2 950) personer. Per den 31 december 2022 upp gick
antalet anställda till 4 205 (4 420) personer.
Den stora merparten av PION Groups medarbetare är anställda
konsulter, som för kortare eller längre tidsperioder är uthyrda till kun-
der inom olika branscher.
Innepersonalen, som svarar för försäljning, tillsättning, uppföljning
och administration, utgör cirka 10 procent av hela medarbetarkåren.
PION Group bedriver ett konsekvent och långsiktigt personalarbete,
med återkommande medarbetarundersökningar och utvecklingssam-
tal, möjlighet till kompetensutveckling och en god intern kommunika-
tion som viktiga ingredienser.
Genomgående följer PION Group noggrant lagar och regler i respek-
tive land vad gäller till exempel anställnings- och lönemodeller, arbets-
tidsregler, arbetsmiljö och hälsovård. Jämställdhet på arbetsplatsen
är en självklarhet inom PION Group. För ytterligare information om
medarbetare, mångfald, jämställdhet etc., se koncernens Hållbarhets-
rapport på sidorna 9-15.
Miljöinformation
PION Group bedriver inte någon verksamhet som är anmälnings- eller
tillståndspliktig enligt Miljöbalken. Miljöanpassning sker utifrån vad
som är tekniskt möjligt, ekonomiskt rimligt och miljömässigt motiverat,
med beaktande av koncernens storlek och resurser. För mer detaljer
om PION Groups miljö- och hållbarhetsarbete, se koncernens Hållbar-
hetsrapport på sidorna 9–15.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
20
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Vid årsstämman 2022 fattades beslut om riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Bolagets ledande befattningshavare har
under 2022 varit koncernens ledningsgrupp bestående av koncern-
chef/verkställande direktören i moderbolaget, segmentscheferna för
QRIOS, Poolia och Uniflex, marknads- och kommunikationsdirektör,
HR-direktör och ekonomichef. Utfallet för 2022 avseende den rörliga
ersättningen för koncernchef/verkställande direktören är 25 procent
och för övriga ledande befattningshavare varierade den rörliga ersätt-
ningen mellan 0 och 52 procent.
Styrelsen föreslår att årsstämman 2023 beslutar om följande rikt-
linjer för ersättning till ledande befattningshavare.
Riktlinjernas omfattning och tilmplighet
Dessa riktlinjer omfattar Bolagets styrelseledamöter och verkställande
direktör samt de personer som vid var tid ingår i Bolagets lednings-
grupp och direktrapporterar till vd. I den mån styrelseledamot i Bolaget
utför arbete för Bolaget vid sidan av sitt styrelseuppdrag ska dessa
riktlinjer tillämpas även för eventuell ersättning som betalas till styrel-
seledamoten för sådant arbete.
Riktlinjerna ska tillämpas från att riktlinjerna antas av årsstämman
2023 fram till nästa årsstämma. Riktlinjerna omfattar de ersättningar till
ledande befattningshavare som under nämnda period avtalas och/eller
de förändringar i sådana redan avtalade ersättningar som vidtas. Rikt-
linjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman,
exempelvis styrelsearvode och aktierelaterade incitamentsprogram.
Styrelsen tillämpar dessa riktlinjer och fattar beslut om ersättningar
till den verkställande direktören. För övriga ledande befattningshavare
fattar den verkställande direktören beslut om ersättning.
      
llbarhets strategi samt långsiktiga intressen
Bolaget representerar företag som arbetar med Consulting inom bland
annat IT, Tech och Strategy samt Interim Management, Executive
Search, HR-Tech och även rekrytering och bemanning och dess aärs-
strategi är (i korthet) att hjälpa företag och organisationer med dessa
tjänster. På sidan 5 i denna årsredovisning för 2022 finns en utförligare
beskrivning av detta.
En framgångsrik implementering av Bolagets aärs- och håll-
barhetsstrategi samt tillvaratagandet av dess långsiktiga intressen
förutsätter att Bolaget kan rekrytera och behålla en ledning med god
kompetens och kapacitet att nå uppställda mål. För detta krävs att
ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig ersätt-
ning. Dessa riktlinjer bidrar till PION Groups aärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet genom att ge möjlighet att erbjuda ledande
befattningshavare en sådan konkurrenskraftig ersättning.
Former av ersättning
Ersättningen till ledande befattningshavare ska vara marknadsmässig
och konkurrenskraftig. Ersättning får utbetalas i fast kontantlön (grund-
lön), rörlig ersättning, pension och andra förmåner.
Fast lön/grundlön ska vara individuell för varje enskild befattnings-
havare. Den fasta lönen ska ses över regelbundet (vanligen årligen)
och baseras på befattningshavarens befattning, ansvar, kompetens,
erfarenhet och prestation.
Rörlig ersättning ska baseras på förutbestämda och mätbara kriterier,
utformade i syfte att främja ett långsiktigt värdeskapande. Den rörliga
ersättningen ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och
prestation och får motsvara högst 80 procent av den verkställande
direktörens årliga fasta lön och högst 100 procent av övriga ledande
befattningshavares årliga fasta lön. Den rörliga ersättningen ska inte
vara pensionsgrundande, i den mån inte annat följer av tvingande
kollektiv avtalsbestämmelser.
Pensionsförmåner ska vara premiebestämda i den mån befattnings-
havaren inte omfattas av annan förmånsbestämd pension enligt
tvingande kollektivavtalsbestämmelser. För den verkställande direk-
tören ska de premiebestämda pensionsförmånerna fastställas i ett
individuellt pensionsavtal. För övriga ledande befattningshavare ska de
premiebestämda pensionslöftena i allt väsentligt motsvara den vid var
tid gällande premienivån enligt Industrins och handelns tilläggspension
(ITP). Pensionspremierna för premiebestämd pension får dock upp
till högst 30 procent av den ledande befattningshavarens årliga fasta
lön i den mån inte annat följer av tvingande kollektivavtalsbestäm-
melser. Premie inbetalas så länge anställningen består. Den ordinarie
pensionsåldern följer den av lagen fastställda pensionsåldern.
Övriga förmåner får innefatta bilförmån, företagshälsovård, liv- och
sjukförsäkring samt andra liknande förmåner. Övriga förmåner ska
utgöra en mindre andel av den totala ersättningen och får motsvara
högst 10 procent av den ledande befattningshavarens årliga fasta lön.
Anpassningar till utländska regelverk. För anställningsförhållanden
som lyder under andra regler än svenska får, såvitt avser pensions-
förmåner och andra förmåner, vederbörliga anpassningar ske för att
följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa rikt-
linjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses. Avvikelse
från dessa riktlinjer ska anges i styrelsens årliga rapport över utbetald
och innestående ersättning som omfattas av riktlinjerna.
Ersättning till styrelseledamöter utöver styrelsearvode
För de fall Bolagets icke-anställda stämmovalda styrelseledamot
(inklusive genom helägt bolag) utför arbete för Bolaget vid sidan av
styrelsearbetet kan särskilt arvode för detta komma att utgå i form av
konsultarvode eller annan ersättning. Ersättningen ska vara mark-
nadsmässig och sättas i relation till nyttan för Bolaget och i vilken
utsträckning sådant arbete bidrar till att Bolagets långsiktiga intressen
tillgodoses, däribland en god finansiell och hållbar utveckling för
Bolaget. Ersättningen ska i övrigt vara förenlig med dessa riktlinjer.
Uppdrag som styrelseledamot utför vid sidan av styrelsearbetet ska
prövas av styrelsen i varje enskilt fall. Det ska vara klart avskiljbart från
det ordinarie styrelseuppdraget, avgränsat i tid och reglerat i skriftligt
avtal mellan Bolaget och ledamoten. Beslut om konsultarvode och
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
21
annan ersättning till icke-anställda bolagsstämmovalda styrelseleda-
möter fattas av styrelsen.
Kriterier för utbetalning av rörlig erttning
Kriterierna som ligger till grund för utbetalning av rörlig ersättning
ska fastställas årligen av styrelsen i syfte att säkerställa att kriterierna
ligger i linje med Bolagets aktuella aärsstrategier och resultatmål.
Kriterierna kan vara individuella eller gemensamma, finansiella eller
icke-finansiella och ska vara utformade på ett sådant sätt att de
främjar Bolagets aärsstrategi, håll barhetsstrategi och långsiktiga
intressen.
De finansiella kriterierna som ligger till grund för eventuell rörlig
ersättning ska baseras på relevanta nyckeltal såsom täckningsbidrag,
resultat (EBITA), omsättningsutveckling etc., och dess sammansätt-
ning kan variera beroende på den fas som styrelsen bedömer att
Bolaget befinner sig i.
De icke-finansiella kriterierna som ligger till grund för eventuell rörlig
ersättning ska vara kopplade till tydliga och mätbara verksamhetsrela-
terade mål, såsom ingåendet av för Bolaget väsentliga avtal, genom-
förda aktiviteter enligt Bolagets aärsplan, expansion/etablering, samt
uppnådda målsättningar inom ramen för Bolagets hållbarhetsarbete.
Perioden som ligger till grund för bedömningen om kriterierna har
uppfyllts eller inte ska uppgå till minst ett kvartal. Bedömningen av i
vilken utsträckning kriterierna har uppfyllts ska göras när mätperioden
har avslutats. Beträande den verkställande direktören ansvarar sty-
relsen för bedömningen. Beträande andra ledande befattningshavare
ansvarar den verkställande direktören för bedömningen. Bedömningen
av om finansiella kriterier har uppfyllts ska baseras på bokföringen
och den senast oentliggjorda finansiella informationen från Bolaget.
Bolaget har inte utnyttjat möjligheten att kräva tillbaka rörlig
ersättning enligt avtal.
Beaktande av lön och anställningsvillkor för bolagets anställda
I syfte att bedöma skäligheten av riktlinjerna har styrelsen vid bered-
ningen av förslaget till dessa riktlinjer beaktat lön och anställningsvill-
kor för Bolagets anställda. Härvid har styrelsen tagit del av uppgifter
avseende anställdas sammanlagda ersättning, vilka former ersättningen
består i, hur ersättningsnivån har förändrats över tid och i vilken takt.
Styrelsen redovisar utvecklingen av avståndet mellan de ledande
befattningshavarnas ersättning och övriga anställdas ersättning i sty-
relsens årliga rapport över utbetald och innestående ersättning som
omfattas av riktlinjerna.
Upprande av anställning och avgångsvederlag
För ledande befattningshavare ska uppsägningstiden vid uppsägning
från Bolaget vara högst tolv månader medan uppsägningstiden vid
uppsägning från den ledande befattningshavaren ska vara högst sex
månader. Avgångsvederlag utgår inte.
Ersättning kan utgå för åtagande om konkurrensbegränsning. Sådan
ersättning ska kompensera för eventuellt inkomstbortfall och ska
endast utgå i den utsträckning som den tidigare ledande befattnings-
havaren saknar rätt till avgångsvederlag. Ersättningen får uppgå till
högst 100 procent av den ledande befattningshavarens fasta lön vid
tidpunkten för uppsägningen, om inte annat följer av lag, tvingande
kollektivavtalsbestämmelser eller etablerad praxis. Sådan ersättning
får utgå under den tid som åtagandet om konkurrensbegränsning gäl-
ler, vilket får vara högst 12 månader efter anställningens upphörande.
Beslutsprocess för att fastställa, se över
och genomföra riktlinjerna
Styrelsen i sin helhet bereder beslut om förslag till riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska även under
respektive verksamhetsår följa och utvärdera pågående och under
året avslutade program för rörliga ersättningar för bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i Bolaget.
Styrelsen ska årligen upprätta förslag till nya riktlinjer och lägga
fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till
dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman.
Vid styrelsens behandling av och beslut i frågor om ersättning
enligt dessa riktlinjer närvarar inte den verkställande direktören eller
andra ledande befattningshavare, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna (helt eller delvis),
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är
nödvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga intressen och håll-
barhet eller för att säkerställa koncernens ekonomiska bärkraft.
Särskilda skäl kan till exempel bestå i att en avvikelse bedöms
vara nödvändig för att rekrytera eller behålla nyckelpersoner eller vid
extraordinära omständigheter som att Bolaget uppnår ett visst önskat
resultat på kortare tid än planerat, att Bolaget lyckas ingå ett visst
avtal inom kortare tid och på bättre villkor än vad som förutsetts eller
att Bolaget ökar i värde eller ökar sin omsättning eller vinst i större
omfattning än väntat.
Information om riktlinjer för ersättning antagna vid års stämma 2022
samt övriga principer för anställningsvillkor avseende ledande befatt-
ningshavare finns i not 8.
Moderbolaget
I moderbolaget bedrivs övergripande koncernledning, aärsutveckling
och finansförvaltning. Merparten av moderbolagskostnaderna fördelas
ut på rörelsesegmenten. Omsättningen under 2022 uppgick till 14,0
(15,4) MSEK och resultatet efter finansiella poster till 82,3 (18,3) MSEK.
Resultatförbättringen förklaras främst av erhållna utdelningar från
dotterbolag om 74,9 MSEK samt resultat vid avyttring av dotterbolag
om 8,8 MSEK.
Risker och osäkerhetsfaktorer
All aärsverksamhet medför risker i större eller mindre omfattning.
PION Group gör en kontinuerlig bedömning av vilka risker bolaget är
utsatt för och minimerar dem dels via förebyggande åtgärder, dels via
handlingsplaner för hur eventuella riskabla situationer ska hanteras.
De risker PION Groupkoncernen är utsatt för kan delas in i tre olika
kategorier: operativa risker, legala risker och finansiella risker.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
22
Operativa risker
Konjunktur och efterfrågan
Det finns en underliggande strukturell tillväxt för tjänsteföretag, men
volymen påverkas också av konjunktursvängningar. Även mer över-
gripande omvärldshändelser som kan leda till ändrade kundbeteenden
såsom till exempel tilltagande miljöhänsyn, pandemier, politisk osäker-
het, krig med mera kan påverka PION Groups verksamhet. Korrela-
tionen mellan tillväxten för våra branscher och för ekonomin är
i allmänhet hög.
Under större delen av 2022 har kriget i Ukraina samt energikrisen
med stigande inflation påverkat världen och Sverige. Höja räntor till-
sammans med höjda energipriser har påverkat konjunkturen i negativ
riktning. Ledningen och styrelsen övervakar löpande verksamhetens
utveckling i detta sammanhang för att snabbt och eektivt kunna
hantera de eventuella risker och situationer som kan upps.
Den allmänna ekonomiska tillväxten beräknas bli lägre än förväntat
och marknaden följer efter. Förklaringen till detta ligger i att kundföre-
tagen vid sämre konjunktur hittills har upplevt övertalighet och därmed
har ett mindre behov av att ta in tillfällig eller permanent kompetens
utifrån. Vid lågkonjunktur minskar även behovet av rekryteringstjänster
markant. En utmaning för PION Group blir att hantera svängningar
i konjunkturen med bibehållen lönsamhet.
Risker i högkonjunktur
Under perioder med en ökad tillväxttakt är verksamheten beroende
av hur väl PION Group lyckas attrahera och rekrytera kvalificerad
personal. En framgångsfaktor är tillgången på den kompetens som
efterfrågas varför tillväxttakten till stor del kommer att bestämmas
av detta.
Risker i lågkonjunktur
När konjunkturen vänder nedåt blir lönsamheten beroende av dels
hur snabbt PION Group uppfattar och tolkar marknadens signaler, dels
vilken förmåga vi har att anpassa företagets kostnader i nedgången.
Vi arbetar därr hela tiden för att öka andelen rörliga kostnader.
Den största kostnadsposten utgörs av lönekostnader. I dag har
huvuddelen av PION Groups medarbetare en delvis rörlig lön. Avseende
fasta kostnader, såsom lokaler och IT, är vår strävan hela tiden att opti-
mera bindningstid i förhållande till kostnad samt att skapa flexibilitet
genom att betala per användare när det gäller IT-relaterade kostnader.
Kundberoende
PION Groups aär bygger på att leverera kvalitet som skapar nöjda
kunder, som väljer att fortsätta att köpa tjänster från PION Group. För
att säkerställa att vår leverans ger nöjda kunder följs uppdragen upp,
vilket säkrar såväl det enskilda uppdraget som utvecklingen av våra
processer.
Att ha en stor del av intäkterna från ett fåtal enskilda kunder,
eller kunder i en enda bransch, utgör alltid en risk för ett företag av
PION Groups typ. Vi arbetar aktivt med kundsegmentering som ska
skapa en god spridning mellan såväl branscher som kundstorlek i syfte
att minska beroendet av enskilda kundföretag och branscher. Under
2022 svarade de tio största kunderna för 27 (29) procent av koncernens
totala intäkter. Ingen enskild kund motsvarar en andel överstigande
10 procent av koncernens totala intäkter.
Personberoende
Liksom alla tjänsteföretag är PION Group beroende av de medarbetare
som finns i verksamheten. För att minimera personberoendet samt att
uppnå högre eektivitet och kvalité i vår leverans arbetar vi i enlighet
med våra ISO-processer.
Ansvarsrisker
PION Groups ansvarsrisker är framför allt risker för stöld eller skador
som uthyrd konsult åsamkar kundens verksamhet eller egendom samt
medarbetarskador. Relevanta uppgifter för uppdraget om konsultens
kompetens och bakgrund tas regelmässigt fram vid samtliga uppdrag.
Koncernen har ett försäkringsskydd, i enlighet med branschstandard.
Egendomsrisker
PION Groups verksamheter bedrivs i förhyrda lokaler som löper risk att
bli utsatta för inbrott, sabotage och brand. Vidare arbetar PION Group
kontinuerligt med att hantera den digitala informationen i enlighet med
ISO 27001 (informationssäkerhet) vilket minskar risken för förlust av
digital information.
Då PION Group har hela IT-driften outsourcad finns stor flexibilitet,
säkerhet och tillgänglighet i PION Groups IT-plattform. Med denna kan
PION Group snabbt starta verksamheten på ny plats.
Legala risker
Efterfrågan på PION Group tjänster är i hög grad beroende av de lagar
och det regelverk som berör arbetsmarknaden. Framtida förändringar
i dessa lagar och regelverk kan därför komma att påverka PION Group
såväl positivt som negativt. Segmentscheferna ansvarar för att följa
utvecklingen på detta område noga, till exempel genom att ta del av
information från branschorganisationen inom respektive segment och
land. I Sverige har fackföreningar, arbetsgivare och en majoritet av
riksdagens ledamöter kommit överens om att införa en ny arbetsrätt
under 2022. Överenskommelsen innebär att vissa typer av konsulter
får arbeta på ett företag i maximalt tjugofyra månader. Även om de
flesta av PION Groups uppdrag i Sverige är kortare än två år kommer
det att få en viss negativ påverkan på verksamheten.
Finansiella risker
PION Group är exponerat för olika typer av finansiella risker. Bolagets
övergripande policy för den finansiella riskhanteringen är att vid varje
given tidpunkt sträva efter att minimera de negativa eekterna på
koncernens resultat till följd av marknadsfluktuationer. Dock sker ingen
säkring av valutaexponeringen som uppstår på mellanhavanden med
utländska dotterbolag. Bolaget arbetar för att vinstmedel i de utländska
enheterna, när så möjligt, ska delas ut till det svenska moderbolaget.
Koncernens finanspolicy fastställs årligen av styrelsen och reglerar hur
de finansiella riskerna ska hanteras samt vilka finansiella instrument
som får användas.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
23
Valutarisk
Valutarisk utgör risken för att valutakursförändringar påverkar kon-
cernens resultat negativt. PION Groups valutaexponering uppstår
vid koncernintern finansiering samt vid omräkning av utländska
dotterföretags balans och resultaträkningar i svenska kronor. Om-
räkningsexponeringen avser omräkning från euro, norska kronor och
danska kronor. Finanspolicyn anger att omräkningsexponering inte
ska valutakurssäkras. För 2022 har omräkningen av de utländska dot-
terföretagen påverkat koncernens egna kapital med -3,6 (-0,2) MSEK.
PION Group har i dagsläget ingen övrig valutaexponering.
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att förändringar i marknadsräntan påverkar
koncernens räntenetto negativt. Koncernens exponering för ränterisk
var per bokslutsdatum begränsad. Utöver en beviljad checkkredit på
40 (40) MSEK, har PION Group inga innehav av räntebärande finansiella
skulder, och räntebärande finansiella tillgångar utgörs i huvudsak
av obundna bankmedel. En förändring av marknadsräntan med en
procentenhet påverkar koncernens samtliga räntebärande tillgångar
och skulder och skulle ge en resultateekt före skatt om cirka 1,0 MSEK.
Kredit- och motpartsrisk
Kredit- och motpartsrisk avser risken att motparten i en transaktion
inte kan fullgöra sitt åtagande och därmed åsamkar koncernen förlust.
Koncernen exponeras för kredit- och motpartsrisk om överskottslik-
viditet placeras i finansiella tillgångar. För att begränsa motpartsrisken
accepteras endast motparter med hög kreditvärdighet enligt fastställd
finanspolicy. Per den 31 december 2022 fanns inga derivatinstrument.
PION Groups största rörelsetillgångar utgörs av kundfordringar.
Kundförluster kan uppkomma i en aärsrelation eller uppkommen tvist
efter att kunden hamnat på obestånd. PION Groups fordran på en en-
skild kund är i förhållande till utestående kundfordringsportfölj relativt
liten. Det innebär att risken för kundförluster är begränsad. Koncernen
tillämpar en kreditpolicy som innefattar kreditprövning och noggrann
betalningsuppföljning.
Den kommersiella kreditrisken inom koncernen är begränsad då det
inte föreligger någon betydande kreditriskkoncentration för koncernen
i förhållande till någon viss kund, motpart eller i förhållande till någon
viss geografisk region. Maximal kreditrisk motsvaras av det bokförda
värdet på PION Groups finansiella tillgångar.
Likviditetsrisk och kassaflödesrisk
Likviditetsrisk är risken att koncernen får svårigheter att få fram pengar
för att möta åtaganden förknippade med finansiella instrument. PION
Groups likvida medel placeras i dag på konto eller i deposit med kort
löptid hos bank. Något refinansieringsbehov finns inte för närvarande.
Förväntad framtida utveckling
Inköpschefsindex för den privata tjänstesektorn, PMI–tjänster, sjönk i
januari 2023 till 51,0 jämfört med 52,9 i december 2022. Det bekräftar
att nedgången för industrin och byggsektorn definitivt har spridit sig
till tjänsteföretagen. Det som bromsar nedgången i tjänstesektorn
är starka jobbsiror. Sysselsättningen fortsatte i januari 2023 att öka
bland tjänsteföretagen och de har fortfarande svårt att anställa även
om bristen på arbetskraft minskat. De företag som sade upp personal
under pandemin fick svårt att återanställa när pandemin var över. Det
kan förklara att man nu tvekar till att minska sin personalstyrka trots
en vikande konjunktur. Sannolikt kommer dock sysselsättningen att
minska inom tjänstesektorn senare under året.
I avsnittet ovan, Risk och osäkerhetsfaktorer, finns närmare be-
skrivet konjunkturens påverkan på PION Groups verksamhet.
Flerårsöversikt
En flerårsöversikt med finansiell information i sammandrag och nyckel-
tal för räkenskapsåren 2018–2022 återfinns på sidan 25.
Hållbarhetsredovisning
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har Bolaget valt att upprätta den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten som en från årsredovisningen avskild
rapport. Hållbarhetsrapporten återfinns på sidorna 9–15 i detta
dokument.
Händelser efter balansdagen
PION Group meddelade den 28 november 2022 att man förvärvat
100 procent av aktierna i Dreamwork Scandinavia AB, med tillträde den
3 januari 2023. Köpeskillingen uppgår till 47,5 MSEK varav 35,5 MSEK
erlagts kontant och 12,0 MSEK i PION Group B-aktier genom en riktad
nyemission om 1 036 270 B-aktier. Dreamwork etablerades 2006 och
har en stark marknadsposition framförallt i Södra Sverige. Bolaget har
lång erfarenhet inom konsulting, rekrytering samt Executive Search
och har även en bemanningsverksamhet inriktad mot industri- och
lagerpersonal. Dreamwork-koncernen förväntas under 2022 omsätta
160 MSEK med en EBIT på närmare 5 procent.
Den 17 januari 2023 förvärvade PION Group, genom en nyemission
i Whippy AB, 40 procent av aktierna i Whippy AB. Investeringen upp -
går till 4 MSEK och betalades kontant. PION Group erhöll samtidigt
en option på att 2025 förvärva ytterligare 40 procent av aktierna i
Whippy AB. Whippy förväntas 2023 omsätta närmare 6 MSEK med
en EBIT på drygt 1 MSEK.
Som ett ytterligare steg i sin tillväxtresa startade PION Group den
1 februari bolaget QRIOS Tech AB där bolagen QRIOS Minds & Insights,
QRIOS IT och QRIOS Technology ingår. QRIOS Tech AB kommer att
ledas av Anna Bäcklin, hon har en gedigen bakgrund inom tech och
kommer närmast från Softhouse Nordic AB, som kommer att ingå
i PION Groups koncernledning.
Den 15 mars 2023 beslutade PION Group AB:s styrelse att avsluta
verkställande direktören Jan Bengtssons uppdrag och inleda re-
krytering av en permanent ersättare. Styrelsen beslutade också att
utse Mats Kullenberg som tillförordnad verkställande direktör och
koncernchef tills ny verkställande direktör har rekryterats, samt att
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
24
utse Anna Bäcklin till vice vd för PION Group samtidigt som hon är
vd för QRIOS. Som ett led i den nya strategiska inriktningen ska PION
Group under kommande år öka tillväxttakten i både existerande bolag
samt framtida koncernbolag. Styrelsen bedömer att det för detta
krävs ett nytt ledarskap med kunskaper från såväl konsultbransch
som SaaS-bolag. Därför har styrelsen beslutat att inleda en rekryte-
ringsprocess för ny vd samt entlediga Jan Bengtsson från posten som
verkställande direktör.
Koncernens finansiella rapporter för den rapportperiod som slutade
den 31 december 2022 (inklusive jämförelsetal) godkändes av styrelsen
den 5 april 2023.
Förslag till vinstdisposition
PION Groups verksamhet genererar vid positivt resultat ett kassafde
som överstiger behovet av rörelsekapital. Prioriteten kommande år
ligger på att skapa värdetillväxt för aktieägarna genom att självfinan-
siera en god tillväxt. Bolagets tillväxtstrategi innefattar både organisk
tillväxt och förvärv.
För räkenskapsåret 2022 uppgick koncernens resultat efter skatt
till 61,0 MSEK. Föreslagen utdelning (0,50 SEK per aktie) utgör
40 procent av årets nettoresultat.
Mot bakgrund av koncernens starka balansräkning, att soliditeten
efter föreslagen utdelning uppgår till ca 32 procent samt en tilltro
till koncernens framtida utveckling anser styrelsen att den före -
slagna aktieutdelningen är rimlig och förenlig med bestämmelserna i
17 kap 3 § 2 och 3 st aktiebolagslagen samt förenlig med koncernens
utdelningspolicy.
Till årsstämmans förfogande i moderbolaget (i kronor)
Balanserade medel 29 728 064
Årets resultat 107 426 782
137 154 846
Styrelsen föreslår att vinsten disponeras på följande sätt:
Utbetalas till aktieägarna (0,50 SEK per aktie) 24 087 865
I ny räkning överförs 113 066 981
137 154 846
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
25
FLERSÖVERSIKT





BELOPP I MSEK     
RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
Rörelsens intäkter 2086,0 1831,2 1366,9 1521,7 1752,2
Rörelsens kostnader -1988,5 -1727,6 -1316,7 -1463,0 -1732,3
Återbetalning av sjukförsäkringspremier 2,2 19,0
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar 99,7 122,6 50,2 58,7 19,9
Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar -25,8 -20,0 -25,4 -31,0 -5,1
Rörelseresultat 73,9 102,6 24,8 27,7 14,8
Finansiella poster 2,2 0,2 -3,3 -0,7 0,5
Resultat före skatt 76,1 102,8 21,5 27,0 15,3
Skatter -16,7 -21,0 -5,5 -5,2 -4,8
Årets resultat för kvarvarande verksamhet 59,4 81,8 16,0 21,8 10,5
Resultat efter skatt för avvecklade verksamheter 1,5 -1,3 -9,0 1,9 0,9
Årets resultat 60,9 80,5 7,0 23,7 11,4
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
TILLGÅNGAR
Goodwill 33,5 15,3 20,7 20,9 19,2
Nyttjanderättstillgångar *
)
37,7 29,6 40,7 39,3
Övriga anläggningstillgångar 17,2 3,8 5,2 6,0 5,3
Uppskjutna skattefordringar 3,5 3,6 8,6 9,6 13,8
Kortfristiga fordringar 486,9 462,8 359,6 375,3 435,7
Likvida medel 101,3 121,7 64,1 29,9 57,5
Summa tillgångar 680,1 636,8 498,9 481,0 531,5
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 234,1 213,5 161,2 154,2 144,9
Uppskjuten skatteskuld 2,6
Långfristig leasingskuld *
)
16,9 13,2 23,8 18,6
Kortfristig leasingskuld *
)
17,3 14,5 15,2 20,3
Skulder till kreditinstitut 40,1
Övriga kortfristiga skulder 409,2 395,6 298,7 287,9 346,5
Summa eget kapital och skulder 680,1 636,8 498,9 481,0 531,5
*
)
Leasingtillgångar och leasingskulder enligt IFRS 16 som gäller från 1 januari 2019.
NYCKELTAL
Rörelsemarginal, %
1,2)
3,5 4,6 1,8 1,8 0,8
Vinstmarginal, %
1,2 )
3,6 4,6 1,6 1,8 0,9
Avkastning på eget kapital, %
2)
26,7 36,0 10,2 14,3 7
Avkastning på sysselsatt kapital, %
2)
30,5 39,3 12,3 13,4 10,1
Avkastning på totalt kapital, %
2)
11,7 14,5 5,1 5,4 3,3
Soliditet, % 34,4 33,5 32,3 32,1 27,3
Andel riskbärande kapital, % 34,4 33,5 32,3 32,1 27,3
Antal årsanställda, genomsnitt
1)
3206 2940 2 404 2 465 3 220
Intäkter per anställd, TSEK
1)
651 623 569 617 544
Resultat per aktie, SEK
1)
1,26 1,75 0,34 0,47 0,23
1)
Avser kvarvarande verksamhet.
2)
Justerat för engångspost om 19 MSEK avseende återbetalning av sjukförsäkringspremier under 2021.
FLERÅRSÖVERSIKT
Avstämning alternativa nyckeltal
Definitioner av nyckeltal återfinns på sidan 67. PION Group presenterar vissa alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APM-mått)
i årsredovisningen som inte definieras enligt IFRS. PION Group har valt att i särskild bilaga presentera bolagets alternativa nyckeltal i enlighet med
europeiska värdepappers- och marknadsmyndighetens (ESMA) beslut. Bilagan är publicerad på www.piongroup.se.
26
Beskrivning av PION Group
PION Group AB är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm.
Bolaget utgör moderbolag i PION Groupkoncernen (PION Group).
Under 2022 bedrev koncernen verksamhet i Sverige, Finland och
Norge samt under det första halvåret i Tyskland. PION Groups B-aktie
är noterad på Nasdaq Stockholm, Small Cap. Under 2022 har bolaget
ändrat företagsnamn från Poolia AB.
Sedan hösten 2020 är Danir Resources AB, med en ägarandel
uppgående till 46,1 procent av aktierna och 71,9 procent av rösterna,
huvudägare i PION Group AB. Danir Resources AB är ett dotterbolag
inom Danirgruppen där högsta koncernmoderbolag är Danir Develop-
ment AB, som ägs av familjen Dan Olofsson.
Regelverk och styrinstrument
PION Groups bolagsstyrning regleras dels av svensk lagstiftning,
främst den svenska aktiebolagslagen, dels av regelverket för emit-
tenter på Stockholmsbörsen, som inbegriper Svensk kod för bolags-
styrning (Koden).
PION Group omfattas av bestämmelserna i EU:s marknadsmiss-
bruksförordning nr 596/2014 (MAR) som ställer stora krav på hur
PION Group hanterar insiderinformation. I MAR regleras bl.a. hur
insiderinformation ska oentliggöras till marknaden, under vilka för-
utsättningar oentliggörandet får skjutas upp samt på vilket sätt
PION Group är skyldigt att föra en förteckning över personer som
arbetar för bolaget och som fått tillgång till insiderinformation om
PION Group (en s.k. loggbok).
PION Group använder sedan flera år det digitala verktyget
InsiderLog för att säkerställa att ovanstående hantering uppfyller
kraven i MAR och PION Groups insiderpolicy; från beslutet att skjuta
upp oentliggörandet av insiderinformation hela vägen till det
meddelande som ska lämnas till Finansinspektionen när insider-
händelsen är över och informationen har oentliggjorts. Endast
behöriga personer i PION Group har åtkomst till InsiderLog.
Mer information finns på www.insiderlog.se.
Utöver lagstiftning samt allmänna , regler och rekommendationer
utgör även bolagsordningen, arbetsordningar för styrelse och utskott,
instruktion för verkställande direktören, riktlinjer för intern kontroll
och riskhantering samt policys och andra riktlinjer centrala dokument
avseende styrningen av företaget. Bolagsordningen finns att tillgå
på www.piongroup.se.
PION Groups tillämpning av Koden
Bolagets halvårs- eller niomånadersrapport har ej granskats över-
siktligt av bolagets revisorer. Bolaget bedömer att den interna
kontrollen är tillfredsställande och hanteringen av risker väl under-
byggd varför någon översiktlig granskning av bolagets revisorer
inte bedömts nödvändig.
I övrigt tillämpar PION Group Koden utan avvikelser.
Ägarstyrning
DE  STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER  DECEMBER 
Namn A-aktier B-aktier Innehav % Röster %
Danir Resources AB* 10 864 300 10844757 46,05 71,93
Avanza Pension 3279980 6,96 3,62
AB Traction* 2699769 5,73 2,98
Thomas Krishan* 2537084 5,38 2,80
Nordnet Pensions-
försäkring AB
1351125 2,87 1,49
SEB Life International
Assurance, Irland
900000 1,91 0,99
Nordea Nordic Small Cap
Fund, Finland
580221 1,23 0,64
Ann Stillström 500000 1,06 0,55
John Wattin 495865 1,05 0,55
Johan Unger
441596 0,94 0,49
Summa 10 864 300 23630397 73,18 86,04
* Representant i valberedningen.
ÄGARKATEGORIER PER  DECEMBER 
Kategori Röster %
Svenska fysiska personer 14,10
Utlandsboende ägare 3,63
Finansiella företag 6,32
Övriga finansiella företag 3,05
Intresseorganisationer 0,04
Staten 0,03
Ej kategoriserade juridiska personer 0,02
Övriga svenska juridiska personer 72,81
Summa 100,00
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Bolagsordning
Styrelsens arbetsordning
Arbetsfördelning styrelse/vd
Koncernens- och segmentens beslutsordningar
Policies, regler, riktlinjer och instruktioner
EXTERNA REGELVERK
Aktiebolagslagen
Noteringsavtal
Svensk kod för bolagsstyrning
VD
LEDNING
STABER
SEGMENT
INOM PION GROUP
VALBEREDNING
Val och ersättning till
styrelse och revisorer
EXTERN REVISION
(Revisionsbolag)
INTERN
KONTROLLMILJÖ
STYRELSEBOLAGSSTÄMMA
INTERNA REGELVERK
27
Bolagsstämmor
Bolagsstämman i PION Group AB är bolagets högsta beslutande
organ genom vilken aktieägarna utövar sitt inflytande över bolaget.
Några av årsstämmans viktigaste uppgifter är att fastställa
bolagets balans- och resultaträkning, besluta om resultatdisposition
och ersättningsprinciper för bolagets ledande befattningshavare samt
om ansvarsfrihet åt styrelsen och koncernchefen, tillika verkställande
direkr (vd).
Årsstämman väljer efter förslag från valberedningen styrelseleda-
möter samt revisorer fram till slutet av nästkommande årsstämma,
beslutar om ersättning till styrelse och revisorer samt beslutar om
principer för tillsättning av valberedning inför kommande årsstämma.
Samtliga aktieägare som är registrerade i aktieägarregistret och
anmäler sitt deltagande till bolaget enligt utfärdad kallelse har rätt
att delta på årsstämman. Varje B-aktie motsvarar 1/5 röst, medan
en A-aktie motsvarar en röst. Samtliga aktier har lika rätt till andel
i bolagets tillgångar och vinst.
Extra bolagsstämma hålls när styrelsen anser det lämpligt eller när
antingen revisorn eller aktieägare som representerar minst tio procent
av samtliga emitterande aktier skriftligen begär en sådan extra bolags-
stämma av specifika skäl.
Årsstämma 2022
Senaste årsstämma ägde rum den 26 april 2022 i bolagets lokaler
på Torsgatan 11 i Stockholm. Vid stämman deltog aktieägare, vilka före-
trädde 73,7 procent av rösterna och 49,4 procent av kapitalet. På för-
slag av valberedningen omvalde stämman till styrelsen Lars Kry, Martin
Hansson, Annette Brodin Rampe, Nils Carlsson och Jennie Sinclair.
Till styrelsens ordförande omvaldes Lars Kry. Ingen vice ordförande
valdes. Årsstämman beslutade även att styrelsearvode utgår med
400 000 (400 000) kronor till styrelsens ordförande samt 185 000
(185 000) kronor till respektive ledamot som inte är anställd i bolaget.
Vid årsstämman valdes Grant Thornton Sweden AB till bolagets revisor
fram till slutet av nästa årsstämma. Det noterades att Grant Thornton
utsåg den auktoriserade revisorn Mia Rutenius till huvudansvarig revi-
sor . Det beslöts att arvode till revisorn utgår enligt godkänd räkning.
På årsstämman fastställdes 2021 års resultat- och balansräkning
i enlighet med styrelsens förslag. Samtidigt beviljade även stämman
styrelseledamöter och vd ansvarsfrihet för förvaltningen under 2021.
Vidare fattades det också beslut om:
att godkänna valberedningens förslag till principer för utseende
av valberedningen samt
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare,
godkännande av styrelsens ersättningsrapport,
om emissionsbemyndigande för styrelsen.
Extra bolagsstämma 23 augusti 2022
Styrelsen kallade till extra bolagsstämma den 23 augusti 2022 i Stock-
holm. Stämman genomfördes enligt 20 och 22 §§ lagen (2022:121) om
tillfälliga undantag för att underlätta genomförandet av bolags- och
föreningsstämmor innebärande att aktieägarna fått utöva sin rösträtt
vid stämman endast genom att rösta på förhand, s.k. poströstning. Vid
stämman deltog aktieägare, vilka företrädde 75,5 procent av rösterna
och 52,9 procent av kapitalet. Stämman beslutade i enlighet med
styrelsens förslag att anta en ny bolagsordning innehållande ändring av
bolagets företagsnamn till PION Group AB samt ändring av föremål för
bolagets verksamhet till att äga dotterbolag och att tillhandahålla kon-
sulttjänster avseende strategi, ledarskap, aärsutveckling och adminis-
tration till koncernbolag samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.
Årsstämma 2023
Årsstämma för räkenskapsåret 2022 kommer att hållas i bolagets loka-
ler i Stockholm på Torsgatan 11, den 27 april 2023 klockan 16.00. Kallelse
till bolagsstämma har skett genom kungörelse i Post- och Inrikes Tid-
ningar samt på bolagets webbplats www.piongroup.se. Att kallelse har
skett har annonserats i Dagens Industri den 30 mars 2023. På bolagets
webbplats anges senaste datum och mottagare för aktieägare som
önskar få ett ärende behandlat på stämman. Årsredovisningen finns
tillgänglig från och med den 6 april 2023 på bolagets webbplats.
Styrelse
Styrelsens ansvar
PION Groups styrelse har det övergripande ansvaret för bolagets or-
ganisation och ledning samt att riktlinjer för förvaltningen av bolagets
medel är ändamålsenligt uppbyggda och efterlevs. Styrelsen ansvarar
vidare för att upprätta och utvärdera PION Groups övergripande,
långsiktiga strategier och mål, fastställa budget och aärsplaner, gran-
ska och godkänna bokslut, anta övergripande riktlinjer, fatta beslut i
frågor rörande förvärv och avyttringar av verksamheter samt besluta
om större investeringar och betydande förändringar i PION Groups
organisation och verksamhet. Styrelsen utser vd och fastställer vd:s
instruktioner. Styrelsen fastställer löner och ersättningar till vd och
övriga ledande befattningshavare baserat på riktlinjer beslutade av
bolagsstämman. Styrelsen ska alltid verka för bolagets och samtliga
aktieägares intresse.
Styrelsens sammansättning
PION Groups styrelse består sedan årsstämman den 26 april 2022 av
fem ledamöter. Vd ingår inte i styrelsen utan deltar som föredragande
tillsammans med bolagets ekonomichef. Kontinuerligt och vid behov
deltar även andra tjänstemän i bolaget som föredragande. För närmare
beskrivning av styrelsens medlemmar se sidan 32.
Styrelsens oberoende
Två av ledamöterna i PION Groups styrelse, Annette Brodin Rampe
och Nils Carlsson, anses vara oberoende i förhållande till såväl bolag
som ägare, medan tre av ledamöterna, Lars Kry och Martin Hansson,
i egenskap av delägare i PION Groups moderbolag Danir Resources AB,
samt Jennie Sinclair, i egenskap av vd i ett bolag inom Danirkoncernen,
inte anses oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare men
oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
28
Valberedning
Valberedningen är bolagsstämmans organ med uppgift att bereda
stämmans beslut i val- och arvodesfrågor. I enlighet med beslut vid
årsstämman 2022 ska styrelsens ordförande senast vid tredje kvarta-
lets utgång, året före årsstämman, kontakta de tre största aktieägarna
i bolaget, vilka sedan äger utse en ledamot var till valberedningen. Om
någon av de tre största aktieägarna avstår sin rätt att utse ledamot till
valberedningen ska nästa aktieägare i storlek beredas tillfälle att utse
ledamot till valberedningen. Valberedningens mandatperiod sträcker sig
fram till dess att ny valberedning utsetts. Valberedningens samman-
sättning ska oentliggöras senast i samband med bolagets rapport
för tredje kvartalet eller i särskild kungörelse senast sex månader före
årsstämman. Härigenom ska alla aktieägare samtidigt få kännedom
om vilka personer som kan kontaktas i nomineringsfrågor.
Valberedningen konstitueras med utgångspunkt från känt aktieä-
gande i bolaget senast per den 30 september året före årsstämman.
Om en ägare, som inte utsett ledamot av valberedningen efter det att
valberedningen konstituerats, blivit en av bolagets tre största ägare
kan valberedningen, om den så finner erforderligt, erbjuda denne ägare
att utse en ledamot av valberedningen. Förändringar i valberedningen
skall oentliggöras omedelbart.
Valberedningen ska bereda och till årsstämman lämna förslag till:
Ordförande vid årsstämma.
Val av styrelseordförande och övriga ledamöter av
bolagets styrelse.
Styrelsearvode uppdelat mellan ordförande och övriga ledamöter
samt eventuell ersättning för utskottsarbete.
Val av revisor, revisorssuppleant samt arvoden till dessa
(i förekommande fall).
Kriterier för tillsättande av kommande valberedning.
Arvode skall inte utgå till valberedningens ledamöter. Valberedningen
ska ha rätt att, efter godkännande av styrelsens ordförande, belasta
bolaget med kostnader för exempelvis rekryteringskonsulter eller
andra kostnader som erfordras för att valberedningen skall kunna
fullgöra sitt uppdrag.
Valberedningen inför årsstämman 2022 bestod av tre ledamöter.
Martin Hansson från Danir Resources AB ledde valberedningens
arbete. I nomineringsarbetet inför årsstämman 2022 tillämpade val-
beredningen vid framtagandet av sitt förslag till ny styrelse punkt
4.1 i Svensk kod för bolagsstyrning som mångfaldspolicy. Detta inne-
bär bland annat mångsidighet och bredd avseende ledamöternas
kompetens, erfarenhet och bakgrund.
Valberedningen gjorde bedömningen att styrelsen sammantaget bör
besitta kunskap och erfarenhet i frågor som är väsentliga för att driva
ett tjänsteföretag av PION Groups typ. Hit hör bl.a. finanser, marknads-
föring, rekrytering, personalutveckling och ledarskap. Valberedningen
har, liksom tidigare år, varit angelägen om att styrelsen ska uppfylla
kraven på jämn könsfördelning. Under den senaste femårsperioden har
andelen kvinnliga ledamöter varierat mellan 40 och 60 procent. I den
föreslagna styrelsen var andelen kvinnor 40 procent. Valberedningen
ansåg att styrelseförslaget därmed uppfyllde kravet i Svensk kod för
bolagsstyrning om en jämn könsfördelning.
Den föreslagna styrelsen uppfyllde också bolagsstyrningskodens
krav om ledamöternas oberoende. Ledamöterna Annette Brodin Rampe
och Nils Carlsson har av valberedningen bedömts vara oberoende både
i förhållande till bolaget, företagsledningen och till större ägare. Lars Kry,
Martin Hansson och Jennie Sinclair ansågs oberoende i förhållande till
bolaget, men inte i förhållande till större ägare.
En rapport om valberedningens arbete lämnades i valberedningens
motiverade yttrande som oentliggjordes inför Årsstämman 2022.
PION Groups valberedning inför årsstämman 2023 utsågs den 23
september 2022 och består av Martin Hansson (Danir Resources AB),
Petter Stillström (AB Traction) samt Thomas Krishan. Martin Hansson
har utsetts till valberedningens ordförande.
Styrelsens ordförande
Ordförande leder styrelsens arbete så att detta utövas i enlighet med
lagar och föreskrifter. Ordförande följer verksamheten genom dialog
med vd och ansvarar för att övriga ledamöter erhåller tillfredsställande
information och beslutsunderlag för sitt arbete. Styrelseordförande
samordnar den årliga utvärderingen av styrelsens och vd:s arbete,
vilken också delges valberedningen. Ordförande är även delaktig
i utvärdering och utvecklingsfrågor avseende koncernens ledande
befattningshavare. Styrelseordföranden representerar styrelsen
såväl externt som internt. Vid årsstämman 2022 omvaldes Lars Kry,
som varit styrelsens ordförande sedan den extra bolagsstämman
den 12 oktober 2020, som ordförande.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
29
Styrelsens arbete 2022
Styrelsen har under 2022 hållit totalt tretton sammanträden, varav
sex ordinarie sammanträden, sex extra sammanträden samt ett
konstituerande sammanträde. Vid de ordinarie mötena har styrelsen
behandlat de fasta punkter som förelegat vid respektive styrelsemöte
såsom aärsläge, marknadsläge, ekonomisk rapportering, budget,
prognos och projekt. Därutöver har övergripande strategiska frågor
avseende bland annat bolagets inriktning, omvärldsfrågor och till-
växtmöjligheter analyserats.
Vd samt Ekonomichef har varit adjungerade vid samtliga styrelse-
sammanträden, utom vid frågor rörande ersättning till ledande befatt-
ningshavare, vid utvärdering av styrelsens och vd:s arbete samt vid
enskilda möten med bolagets revisor. Under året har verksamhets- och
stabschefer medverkat vid styrelsemöte vid ett tillfälle och avrapporte-
rat resultat från sina verksamheter.
Från och med årsstämman 2021 har styrelsen bestått av ledamöterna
Lars Kry (ordförande), Martin Hansson, Annette Brodin Rampe, Nils
Carlsson och Jennie Sinclair. För information om styrelseledamöternas
väsentliga uppdrag utanför koncernen och aktieinnehav i bolaget, se
sidan 32.
Mötesnärvaron redovisas nedan.
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING OCH NÄRVARO
Ledamot
Invald
Befattning
Närvaro
Oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen
Oberoende i förhållande
till bolagets större aktigare
Lars Kry 2020 Ordförande 13/13 Ja Nej
Martin Hansson 2020 Ledamot 13/13 Ja Nej
Annette Brodin Rampe 2021 Ledamot 13/13 Ja Ja
Nils Karlsson 2021 Ledamot 13/13 Ja Ja
Jennie Sinclair 2021 Ledamot 11/13 Ja Nej
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet utgjordes under 2022 av styrelsen i dess helhet.
Revisionsutskottet svarar för beredningen av styrelsens arbete och
kvalitetssäkringen av PION Groups finansiella rapportering, träar
bolagets revisor för att bland annat diskutera den externa revisionen
och synen på bolagets risker, fastställa riktlinjer för vilka andra tjänster
än revision som PION Group får upphandla av bolagets revisorer,
utvärdera revisionsinsatsen och informera valberedningen om denna
samt biträda valberedningen vid framtagande av förslag till revisor och
arvoderingen av revisionsinsatsen. Vidare övervakar revisionsutskottet
eektiviteten i PION Groups riskhantering och interna kontroll avseende
bolagets finansiella rapportering. Revisionsutskottet sammanträder
med PION Groups revisor åtminstone två gånger årligen, varav vid
minst ett tillfälle utan närvaro av bolagets ledning.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet utgjordes under 2022 av styrelsen i dess helhet.
Utskottet behandlar anställningsvillkor och förmåner för vd. Utskottet
ska också behandla frågor relaterade till ersättningar till övriga ledande
befattningshavare. Utskottet ska erhålla information om den totala
ersättning som de ledande befattningshavarna erhåller från bolaget.
Om incitamentsprogram i form av optionsprogram eller liknande före-
slås till bolagsledningen eller andra medarbetare ska beslutsunderlag
tillhandahållas aktieägarna inför stämman och underlaget ska tydligt
redovisa motiven, de väsentliga villkoren, eventuell utspädning och
vad programmet beräknas kosta PION Group vid olika utfall.
Verkställande direktör (koncernchef)
Vd leder verksamheten inom de ramar som styrelsen har lagt fast.
Den senast gällande vd-instruktionen fastställdes av styrelsen den
26 april 2022 och reglerar vd:s roll i bolaget. Vd tillhandahåller nöd-
vändiga informations- och beslutsunderlag inför styrelsemöten.
Vd eller den som är dennes ombud är föredragande i styrelsen.
Vd håller kontinuerligt styrelsen och ordföranden informerade om
bolagets finansiella ställning och utveckling. Styrelsen utvärderar
årligen vd:s arbetssätt och prestation.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
30
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Ledande befattningshavare
Vd för PION Group AB leder de ledande befattningshavarna, vilka utses
av vd i samråd med styrelsens ordförande. Vd har löpande kontakt med
de ledande befattningshavarna och har därutöver formella avstämnings-
möten månadsvis med dessa.
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Namn Befattning Anställd
Mats Kullenberg Vd och koncernchef 2023
Anna Bäcklin Vice vd och vd QRIOS 2023
Mattias Melander Vd Poolia 2006
Jonas Nilsson Vd Uniflex 2002
Helene Schöldsten Marknads- och kommunikationsdirektör 2022
Elin Strandberg HR-direkr 2010
Kent Thudén Ekonomichef 2008
Jan Bengtsson var vd och koncernchef för PION Group AB fram till den
15 mars 2023, varefter Mats Kullenberg tillträdde som tillförordnad vd
och koncernchef. Den 15 mars 2023 tillträdde även Anna Bäcklin som
vice vd för PION Group AB.
Intern styrning och kontroll
Styrelsen ansvarar för att bolaget har en tillfredsställande intern kon-
troll och formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda principer
för finansiell rapportering och intern kontroll efterlevs samt att bola-
gets finansiella rapportering är upprättad i överensstämmelse med lag,
tillämpliga redovisningsstandarder och övriga krav på noterade bolag.
Finansiell rapportering
Delårsrapporter och bokslutskommuniké behandlas av styrelsen och
utfärdas av vd på styrelsens uppdrag. Vd ansvarar för att bokföringen
i koncernens bolag fullgörs i överensstämmelse med lag och att medels-
förvaltningen sköts på ett betryggande sätt.
För koncernen upprättas ett bokslut varje månad som lämnas till
styrelsen.
Varje månad rapporterar de ledande befattningshavarna den
gångna perioden till vd för PION Group AB. Syfte med rapporteringen
är att avrapportera aärsläget och den ekonomiska situationen samt
att tydliggöra eventuella uppkomna risker. Utöver detta genomförs
månatligen analys- och uppföljningsmöten mellan PION Group AB:s
vd och respektive ledande befattningshavare.
Intern revision
Styrelsen har gjort bedömningen att PION Group, utöver befintliga
processer och funktioner för intern kontroll, inte behöver införa en
egen internrevisionsfunktion. Uppföljningen som utförs av styrelsen
och ledningen bedöms fullgöra behovet. En årlig bedömning görs dock
huruvida en sådan funktion är nödvändig för att bibehålla god kontroll
inom bolaget.
Revisorer
Årsstämman 2022 utsåg revisionsbyrån Grant Thornton Sweden AB
till bolagets revisor för en period om ett år. Det noterades att Grant
Thornton utsåg den auktoriserade revisorn Mia Rutenius till huvud-
ansvarig revisor. Mia Rutenius är auktoriserad revisor och partner i
Grant Thornton Sweden AB och har varit huvudansvarig revisor för
bolaget sedan årsstämman 2019. Enligt PION Groups bedömning
har Mia Rutenius inte någon relation till PION Group eller närstående
bolag till PION Group som kan påverka revisorns oberoende gentemot
bolaget. Mia Rutenius bedöms också ha erforderlig kompetens för
att kunna utföra uppdraget som revisor i PION Group. Under året har
Mia Rutenius medverkat vid två styrelsemöten och vid dessa tillfällen
avrapporterat revisionen även skriftligen.
Styrelsens beskrivning av intern kontroll

Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Koden
för bolagets interna kontroll. De fem komponenter som bolagsstyr-
ningsrapporten beskrivs utifrån är kontrollmiljö, riskbedömning,
kontrollaktiviteter, information och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmil
Ett eektivt styrelsearbete utgör grunden för god intern kontroll.
Styrelsen har etablerat strukturerade arbetsprocesser och arbetsord-
ning för sitt arbete. En viktig del i styrelsens arbete är att utarbeta och
godkänna grundläggande regler och riktlinjer. Medarbetare har tillgång
till riktlinjerna bland annat via PION Groups intranät. PION Groups
ambition är att kontrollmiljön ska genomsyras av bolagets värderingar
kring ”det goda företaget”, det vill säga följsamhet mot lagar och regler,
professionalism samt förtroendeskapande.
Vidare syftar styrelsens arbete till att säkerställa att organisationen
är strukturerad och transparent med ansvarsfördelning och proces-
ser som gynnar en eektiv hantering av verksamhetens risker och
möjliggör måluppfyllelse. Den interna och externa redovisningen inom
PION Group är uppdelad enligt funktioner och ansvaret för dessa är
definierat. Ansvar fördelas över de olika segmenten (QRIOS, Poolia
och Uniflex). Stabsfunktionernas ansvar är uppdelat på Administra-
tion, HR, Marknad, Försäljning, Redovisning, Lön, Finans samt IT.
PION Group har ett konceptuellt ramverk som vägleder vid beslut
och agerande inom hela organisationen. Grunden för detta ramverk
utgörs av aärsplan, bolagets ISO-processer, ekonomihandboken
och riktlinjer som syftar till att uppnå ett eektivt, strukturerat och
enhetligt arbetssätt inom bolaget. Riktlinjerna inkluderar bland annat
instruktioner för koncernchef, Vd för dotterbolag, finanspolicy, informa-
tionspolicy och beslutsregler. Attestregler finns för att stärka kontrollen
kring beslut beträande investeringar, kostnader och avtalsförbindelser.
Revidering sker regelbundet för att säkerställa aktualitet i riktlinjer och
styrdokument. Därtill finns rutiner för att anpassa dessa om det upp-
kommer yttre omständigheter som kräver att dessa uppdateras.
31
Riskbedömning
Inom ramen för den löpande verksamheten och uppföljningen finns
rutiner för riskbedömning och därmed också för möjligheterna att
skapa en korrekt finansiell rapportering. Respektive dotterbolags
ekonomiansvarig innehar tillsammans med ekonomichefen ett särskilt
ansvar för analys av risk, tillämpning av lagar och förordningar samt
för att säkerställa den finansiella rapporteringen.
Integrerade system och etablerade uppföljningsrutiner samt analys
av nyckeltal är viktiga komponenter för att identifiera eventuella risker
för väsentliga fel i redovisningen. Riskbedömning, riskidentifiering
och förbättring av rutiner bygger på att koncernchefen bestämmer
de specifika områden inom processen för finansiell rapportering som
ska prioriteras och fokuseras på. Fokusområdena arbetas igenom av
ekonomichefen tillsammans med respektive dotterbolags ekonomi-
ansvarig. Processen syftar till att väsentliga risker identifieras och
behov av åtgärder rapporteras till koncernchef och respektive vd för
dotterbolagen. Nämnda rutiner omfattar exempelvis följande områden:
uppföljning av likviditet, kundfordringar, avvikelseanalys, kreditgivning,
försäkringsskydd, intäkts- och löneprocess, ledningsprocess, process
för godkännande och attest.
Omvärldsbevakning sker genom att de ledande befattningshavarna
löpande rapporterar de förändringar som sker på marknaden till vd
för PION Group AB. Denne rapporterar sedan vidare de väsentligaste
delarna till styrelsen.
Kontrollaktiviteter
En kontrollstruktur byggs upp utifrån de mest kritiska processerna
inom bolaget. Syftet är att förebygga, upptäcka och korrigera even-
tuella fel eller avvikelser som uppstår i den finansiella rapporteringen
samt förhindra att oegentligheter och olika typer av bolagsfientliga
händelser uppstår. De risker som övervakas är de som bedömts som
mest väsentliga enligt riskbedömningen.
Ekonomichefen för koncernen ställer tillsammans med ekonomi-
ansvarig för respektive dotterbolag krav på korrekt finansiell rap-
portering samt relevant uppföljning och vid behov avvikelseanalys.
Den löpande uppföljningen görs primärt i en månadsrapport som
respektive dotterbolags ekonomiansvarig ska upprätta och presen-
tera för ekonomichef, koncernchef samt respektive dotterbolags vd.
PION Groups månadsrapportering inkluderar både finansiella som
ickefinansiella nyckeltal.
Rapporterna följs upp vid månatliga möten med vd. Månads-
rapportens underlag bygger på resultatutfall från ekonomisystemet.
Standardiseringen i rapporteringen underlättar uppföljning samt
övervakning av varje lands utveckling, resultat samt analys av risker.
Information och kommunikation
Bolagets väsentliga styrande dokumentation i termer av regler, riktlinjer
och manualer, till den del de avser den finansiella rapporteringen, hålls
löpande uppdaterade och kommuniceras via intranät, interna möten
och annan riktad spridning av styrande dokument. Övergripande
strategiska direktiv kommuniceras genom hela organisationen för att
säkerställa att samtliga medarbetare är väl införstådda, och därmed
agerar i enlighet, med dessa.
För en eektiv intern informationsspridning finns riktlinjer och rutiner
för hur finansiell information kommuniceras mellan ledning och övriga
medarbetare samt mellan moderbolaget och dotterbolagen. För kom-
munikation med externa parter har styrelsen fastställt en informations-
policy som anger riktlinjer för vad som ska kommuniceras, av vem detta
kommuniceras samt hur denna kommunikation ska ske.
Syftet med policyn är att säkerställa att informationsskyldigheten
efterlevs på ett korrekt och fullständigt sätt. För aktieägare och andra
externa intressenter som vill följa bolagets utveckling publiceras aktu-
ell finansiell information löpande på PION Groups webbplats.
Uppföljning
Uppföljning av arbetet med intern kontroll samt dess eektivitet är
en integrerad del i den löpande verksamheten. I styrelsens arbete
ingår löpande uppföljning av eektivitet i de interna kontrollerna och
diskussion av väsentliga frågeställningar avseende redovisning och
rapportering.
Som en del i ansvarsstrukturen ingår styrelsens utvärdering av
verksamhetens prestationer och resultat genom ett ändamålsenligt
rapportpaket innehållande utfall, prognoser och analys av viktiga
nyckelfaktorer.
Kontroll och övervakning ingår i ledningen för moderbolaget samt
ledningen för respektive dotterbolags ordinarie aktiviteter, men även
för medarbetare i utförandet av ordinarie arbetsuppgifter. Eventuella
brister och fel i de interna kontroll- och uppföljningssystemen ska
rapporteras till närmaste chef.
Policys, riktlinjer och rutiner uppdateras och utvärderas vid behov
men minst årligen. Ansvaret för att upprätthålla aktuella dokument och
kommunicera dessa åligger styrelsen för övergripande styrdokument
och vd eller respektive stabschef för övriga dokument. Rekommen-
dationer från externa revisorer som utför oberoende granskning av
den interna kontrollen inom ramen för den lagstadgade revisionen
rapporteras till ledning och styrelse. Rekommendationerna följs upp
och om nödvändigt implementeras åtgärd för att kontrollera den
eventuella risken.
PION Group kommer även fortsättningsvis att arbeta proaktivt
med riskhantering och intern kontroll genom att årligen utvärdera och
uppdatera interna styrdokument och riktlinjer. Ambitionen med detta
arbete är att säkerställa att den interna kontrollen bibehålls på en
tillfredsställande nivå.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
32
STYRELSE OCH VD
STYRELSE OCH VD
Lars Kry
Styrelseordförande
Född 1969
Medlem av styrelsen sedan 2020.
Utbildning:
Marknadsekonomutbildning, Berghs School
of Communication samt utbildning från
Harvard Business School och IMD Business
School i Lausanne.
Bakgrund:
Vd för Nexer AB. Tidigare d och koncernchef för
rsnoterade Proice AB, COO för Manpower Sverige
och vd för dotterbolag i Manpowerkoncernen.
Styrelseuppdrag:
Delägare och styrelseledamot i Danir Resources AB
och A Society AB samt en rad styrelsepositioner inom
Nexerkoncernen. Styrelse ledamot i Plejd AB.
Aktieinnehav:
Delägare (24,95 procent) i Poolias moderbolag Danir
Resources AB som äger 10864300 A-aktier och
10 844 757 B-aktier.
Martin Hansson
Född 1968
Medlem av styrelsen sedan 2020.
Utbildning:tbildning:
Jur.kand. samt fil.kand. i ekonomi,
Göteborgs Universitet.
Bakgrund:
CEO i Danir Resources AB. Tidigare ett flertal
ledar-, grundar-, ägarroller inom Manpower, Elan IT,
DFind IT, Proice, Antenn samt diverse Sigmabolag;
A Society m.fl.
Styrelseuppdrag:
Delägare och styrelseledamot i Danir Resources
AB och A Society AB samt i ett flertal bolag inom
Nexerkoncernen m.fl.
Aktieinnehav:
Delägare (24,95 procent) i Poolias moderbolag Danir
Resources AB som äger 10864300 A-aktier och
10 844 757 B-aktier.
Annette Brodin Rampe
Född 1962
Medlem av styrelsen sedan 2021.
Utbildning: Utbildning:
Civilingenjör, Chalmers Tekniska Högskola, Göteborg.
Bakgrund:
Vd för ImagineCare AB. Tidigare bland annat varit
verksam som Europachef för Brunswick Group.
Styrelseuppdrag:
Styrelseledamot i Ferronordic AB och Episurf Medical
AB samt ordförande för stiftelsen Global Child Forum.
Aktieinnehav:
40 000 B-aktier genom bolag.
Nils Karlsson
Född 1969
Medlem av styrelsen sedan 2021.
Utbildning:
Civilekonomutbildning från Växjö Universitet, MBA-
utbildning från Heriot-Watt University Edinburgh
och ledarskapsutbildning från Handelshögskolan
i Stockholm.
Bakgrund:
Vd för Resurs Bank AB. Tidigare varit verksam som
produktutvecklingschef och aärsutvecklingschef
i Mobiloperatören Vodafone, försäljningsdirektör
i Telenor samt vd för bolag som Electrolux och
Fortnox.
Styrelseuppdrag:
Styrelseledamot i Tradedoubler AB och Simployer AB.
Aktieinnehav:
26 256 B-aktier.
Jennie Sinclair
Född 1973
Medlem av styrelsen sedan 2021.
Utbildning:
Civilekonom med huvud inriktning finans och mark-
nadskommunikation, International University
of Monaco samt MBA Handelshögskolan
i Stockholm/Schibsted.
Bakgrund:
Vd för Techposition AB och grundare av Hipe Agency.
Tidigare varit verksam som vd för kommunikations-
byrån AxiCom Nordics samt som marknadsdirektör för
hitta.se inom Schibsted Growth och Telia Infomedia.
Styrelseuppdrag:
Styrelseledamot i PS Occasion AB.
Aktieinnehav:
10 000 B-aktier.
Mats Kullenberg
Koncernchef och vd PION Group AB
Född 1964
Anställd sedan 2023.
Utbildning:
Oicersexamen vid Marinens oicershögskola,
diverse studier vid Lunds universitet,
Ahrens Rapid Growth, EFL & INSEAD.
Bakgrund:
Entreprenör, Manpowerkoncernen 9 år som region-
chef, försäljningsområdeschef och Head of Sales and
Marketing EMEA inom Right Management. Grundare
och vd Dreamwork 16 år. Diverse styrelseuppdrag.
Aktieinnehav:
701 449 B-aktier genom bolag.
33
Anna Bäcklin
Vice vd PION Group AB
och vd QRIOS
Född 1981
Anställd sedan 2023.
Utbildning:
Fil. kand., Arbetsvetenskap, MDA-programmet,
Blekinge Tekniska Högskola.
Bakgrund:
Senast vd för Softhouse Nordic AB och tidigare
dotterbolagsvd på Softhouse Sydost AB. Före dess
ledarroller från Capgemini samt Ericsson AB.
Aktieinnehav: 0
Mattias Melander
Vd Poolia
Född 1974
Anställd sedan 2006.
Utbildning:
Gymnasieutbildning samt högre tränarutbildning
inom idrott och psykologi.
Bakgrund:
Verkställande direktör och egenföretagare samt
tidigare Key Account Manager, Regionchef och
Marknadsområdeschef på Uniflex.
Aktieinnehav: 0
Jonas Nilsson
Vd Uniflex
Född 1968
Anställd sedan 2002.
Utbildning:
4-årig teknisk gymnasial utbildning, samt högre
utbildningar inom försäljning och ledarskap.
Bakgrund:
Tidigare Regionchef, Försäljningschef och
Marknadsområdeschef på Uniflex samt arbete på
Poolia som Aärs områdeschef och Regionchef.
Aktieinnehav:
33 150 B-aktier.
Helene Schöldsten
Marknads- och
kommunikationsdirektör
Född 1963
Anställd sedan 2022.
Utbildning:
Dipl. Marknadsekonom, IHM,
Dipl Strategic Brand Management,
Dipl Certified Coach ICF, Dipl. KBT/ACT terapeut.
Styrelseakademin.
Bakgrund:
Head of Marketing and Communication – WSP.
Account Director and Brand development – ISOBAR,
Grow, Digitas. Global Group Advertising Manager,
Global Business Planning Manager – Microsoft
Corporation. Nordisk Kommunikationschef,
Produktchef – Microsoft Sweden. Kursledare
Resumé Akademi. Föreläsare Berghs School of
Communication. Moderator DI kunskapsnätverk.
Aktieinnehav: 0
Elin Strandberg
HR-direktör
Född 1981
Anställd sedan 2010.
Utbildning:
Fil.kand., Personal, arbete och organisation,
PAO-programmet, Stockholms Universitet.
Bakgrund:
Tidigare personalansvarig, Aärsområdeschef
och Key Account Manager på Uniflex.
Aktieinnehav: 0
Kent Thudén
Ekonomichef
Född 1965
Anställd sedan 2008.
Utbildning:
Civilekonom, Stockholms Universitet.
Bakgrund:
Auktoriserad revisor och Senior Manager
Ernst & Young AB, Ekonomichef Scania Chassi.
Aktieinnehav: 0
ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
34
SECTION:
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT KONCERNEN
Belopp i TSEK Not 2022 2021
Rörelsens intäkter 6, 7 2 086 027 1 831 210
Rörelsens kostnader
Övriga kostnader 9 -59 704 -48 185
Personalkostnader 8 -1 928 805 -1 679 342
Återbetalning av sjukförsäkringspremier 2 235 18 961
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar 15, 16, 17 -25 827 -19 957
Rörelseresultat 7 73 926 102 687
Resultat från finansiella investeringar
Ränteintäkter och liknande resultatposter 11 4 327 1 530
Räntekostnader och liknande resultatposter 12 -2 091 -1 339
Resultat efter finansiella poster 76 162 102 878
Skattekostnad 13 -16 696 -21 026
Årets resultat från kvarvarande verksamheter 59 466 81 852
Verksamheter under avveckling
Årets resultat från avvecklad verksamhet 33 1 488 -1 337
Årets resultat 60 954 80 515
Övrigt totalresultat
Poster som kan omklassificeras till resultatet
Omräkningsdierenser 4 -3 561 -25 0
Årets totalresultat 57 393 80 265
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 60 901 80 617
Innehav utan bestämmande inflytande 53 -102
Resultat per aktie, före och efter utsdning, SEK 23
Från kvarvarande verksamheter 1, 26 1,76
Från avvecklad verksamhet 0,03 -0,03
Totalresultat per aktie 1,29 1,7 3
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 57 340 80 367
Innehav utan bestämmande inflytande 53 -102
KONCERNEN
35
SECTION:
BALANSRÄKNING KONCERNEN
Belopp i TSEK Not 2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 14, 32 33 494 15 290
Övriga immateriella tillgångar 15, 32 15 666 1 364
Nyttjanderättstillgångar 17 37 741 29 640
Övriga materiella anläggningstillgångar 16 1 501 2 422
Uppskjutna skattefordringar 13 3 459 3 599
Summa anläggningstillgångar 91 861 52 315
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 20, 27 305 520 303 854
Fordringar hos koncernföretag 1 898 1 996
Aktuella skattefordringar 15 894 8 302
Övriga fordringar 2 848 7 841
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21, 27 160 740 140 865
Likvida medel 27, 28 101 265 121 681
Summa omsättningstillgångar 588 165 584 539
Summa tillgångar 680 026 636 854
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital 22 9 428 9 327
Övrigt tillskjutet kapital 275 204 265 654
Reserver -7 571 -4 010
Balanserat resultat -44 534 -58 282
Innehav utan bestämmande inflytande 1 550 799
Summa eget kapital 234 077 213 488
Långfristiga skulder
Uppskjuten skatteskuld 2 623 0
Långfristig leasingskuld 17 16 890 13 229
Summa långfristiga skulder 19 513 13 229
Kortfristiga skulder
Kortfristig leasingskuld 17 17 102 14 453
Leverantörsskulder 27 26 196 18 829
Aktuella skatteskulder 18 213 10 060
Övriga skulder 25 113 152 110 985
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 251 773 255 810
Summa kortfristiga skulder 426 436 410 137
Summa eget kapital och skulder 680 026 636 854
KONCERNEN
36
SECTION:
KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN
Belopp i TSEK Not 2022 2021
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Rörelseresultat – kvarvarande verksamheter 73 926 102 687
Rörelseresultat – avvecklade verksamheter 1 688 -1 337
Justeringsposter 28 28 591 29 134
Betald skatt -18 039 -14 800
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital    86 166 115 684
Förändring av rörelsekapital
Ökning (–)/minskning (+) av kortfristiga fordringar -24 913 -104 900
Ökning (+)/minskning () av kortfristiga skulder 7 629 96 917
Kassaflöde från den löpande verksamheten 68 882 107 701
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Anskaning av immateriella tillgångar 15 -1 444 -2 3 5
Anskaning av materiella tillgångar 16 -494 -48 3
Förvärv av verksamheter – netto 32 -21 205 -450
Avyttring av verksamheter – netto 33 3 795
Kassaflöde från investeringsverksamheten -19 348 -1 168
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Amortering av leasingskuld 17 -24 536 -21 549
Utdelning till aktieägare -47 139 -27 982
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -71 675 -49 531
Årets kassaflöde -22 141 57 002
Likvida medel vid årets början 121 681 64 118
Kursdierens i likvida medel 1 725 561
Likvida medel vid årets slut 28 101 265 121 681
- Likvida medel inkluderade i tillgångar som innehas för försäljning - -
Likvida medel vid årets slut i kvarvarande verksamheter 28 101 265 121 681
Kassaflöde från avvecklad verksamhet ingår med: 33 5 010 -2 912
KONCERNEN
37
SECTION:
FÖRÄNDRING I KONCERNENS EGET KAPITAL
Belopp i TSEK
Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräknings-
reserv
Balanserat
resultat
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt Eget
kapital
Ingående balans per 2021-01-01 9 327 265 654 -3 760 -110 917 901 161 205
Totalresultat
Årets resultat 80 617 -102 80 515
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet
Valutakursdierenser -25 0 -2 50
Summa övrigt totalresultat -2 5 0 -2 5 0
Summa totalresultat -2 5 0 80 617 -102 80 265
Transaktioner med ägarna
Utdelning till aktieägarna -27 982 -27 982
Utgående balans per 2021-12-31 9 327 265 654 -4 010 -58 282 799 213 488
Ingående balans per 2022-01-01 9 327 265 654 -4 010 -58 282 799 213 488
Totalresultat
Årets resultat 60 901 53 60 954
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet
Valutakursdierenser -3 561 -3 561
Summa övrigt totalresultat -3 561 -3 561
Summa totalresultat -3 561 60 901 53 57 393
Transaktioner med ägarna
Nyemission 101 9 550 9 651
Minoritetens investeringar i innehav
utan bestämmande inflytande
13 13
Förändringar i innehav utan bestämmande
inflytande som uppkommit vid förvärv och
avyttringar av dotterbolag
327 345 672
Förskjutning till minoritet vid aktieägartillskott
till dotterbolag
-340 340 0
Utdelning till aktieägarna -47 140 -47 140
Utgående balans per 2022-12-31 9 428 275 204 -7 571 -44 534 1 550 234 077
KONCERNEN
38
SECTION:
RESULTATRÄKNING MODERBOLAGET
Belopp i TSEK Not 2022 2021
Rörelsens intäkter 13942 15 448
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 9 -7501 -5 275
Personalkostnader 8 -8605 -11 348
Återbetalning av sjukförsäkringspremier 2235 18 961
Rörelseresultat 71 17 786
Resultat från finansiella investeringar
Resultat från andelar i koncernföretag 10 81060
Ränteintäkter och liknande resultatposter 11 1493 723
Räntekostnader och liknande resultatposter 12 -278 -200
Resultat efter finansiella poster 82346 18 309
Erhållna koncernbidrag 32097 1 469
Lämnade koncernbidrag -24 -22
Skattekostnad 13 -6993 -4 170
Årets resultat  107426 15 586
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat 
Årets totalresultat  107426 15 586
MODERBOLAGET
39
SECTION:
BALANSRÄKNING MODERBOLAGET
Belopp i TSEK Not 2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 18 64627 33682
Fordringar hos koncernföretag 19 19750 36750
Uppskjutna skattefordringar 13 2627 2797
Summa finansiella anläggningstillgångar 87004 73229
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 19 24084 24608
Övriga fordringar  498 0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 1818 923
Summa kortfristiga fordringar 26400 25531
Likvida medel 76502 3809
Summa tillgångar 189906 102569
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 22 9428 9327
Summa bundet eget kapital 9428 9327
Fritt eget kapital
Överkursfond 279921 270 371
Balanserad vinst -250192 -218 638
Årets resultat 107426 15 586
Summa fritt eget kapital 137155 67 319
Summa eget kapital 146583 76 646
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 2115 1 568
Skulder till koncernföretag 19 29996 14 081
Skatteskulder 6823 3 721
Övriga skulder 25 437 783
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 3952 5 770
Summa kortfristiga skulder 43323 25 923
Summa eget kapital och skulder 189906 102 569
MODERBOLAGET
40
SECTION:
KASSAFLÖDESANALYS MODERBOLAGET
Belopp i TSEK Not 2022 2021
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat efter finansiella poster 82346 18 309
Ej kassaflödespåverkande poster
Av- och nedskrivningar som belastat resultatet 2600
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 84946 18 309
Förändring av rörelsekapital 
Ökning (–)/minskning (+) av kortfristiga fordringar 48229 1 823
Ökning (+)/minskning () av kortfristiga skulder 13199 10 337
Kassaflöde från den löpande verksamheten 146374 30 469
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investeringar i dotterföretag -26517
Kassaflöde från investeringsverksamheten -26517 0
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN 
Utdelning till aktieägare -47140 -27 982
Lämnade koncernbidrag -24 -22
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -47164 -28 004
Årets kassaflöde 72693 2 465
Likvida medel vid årets början 3809 1 344
Likvida medel vid årets slut 28 76502 3 809
MODERBOLAGET
41
SECTION:
MODERBOLAGET
FÖRÄNDRING I MODERBOLAGETS EGET KAPITAL
Belopp i TSEK Aktiekapital Överkursfond Balanserad vinst Årets resultat Totalt
Utgående balans 2020-12-31 9 327 270 371 -192597 1941 89042
Överföring av föregående års resultat 1941 -1941 0
Totalresultat 
Årets resultat 15586 15586
Övrigt totalresultat
Transaktioner med ägarna
Utdelning till aktieägarna -27982 -27982
Utgående balans 2021-12-31 9 327 270 371 -218638 15586 76646
Överföring av föregående års resultat 15586 -15586 0
Totalresultat 
Årets resultat 107426 107426
Övrigt totalresultat
Transaktioner med ägarna
Nyemission 101 9550 9651
Utdelning till aktieägarna -47140 -47140
Utgående balans 2022-12-31 9 428 279921 -250192 107426 146583
42
SECTION:
Noter samtliga belopp i TSEK om ej annat anges.
NOT  NOT 1 ALLMÄN INFORMATION
Koncernredovisningen godkändes för oenör offentliggörande av styrelsen
den 5 april 2023, och fastställs slutligen av moder bolagets årsstämma
den 27 april 2023.
NOT  NOT 2 REDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de av EU godkända
International Financial Reporting Standards (IFRS) samt tolkningar av
IFRS Interpretations Committee (IFRIC). Vidare tillämpar koncernen RFR
1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, vilken specificerar
de tillägg till IFRS som krävs enligt bestämmelserna i Årsredovisningsla-
gen. Årsredovisningen för moderbolaget har upprättats enligt Årsredo-
visningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Antagande om fortlevnad
De finansiella rapporterna har upprättats under förutsättning att kon-
cernen bedriver sin verksamhet enligt antagandet om fortlevnad vilket
innebär ett antagande om att koncernen kommer att kunna reglera
sina skulder allt eftersom de förfaller. Genom att bekräfta antagandet
om fortlevnad vid upprättande har koncernen beaktat följande speci-
fika faktorer:
Koncernen redovisade en vinst för innevarande räkenskapsår på
61,0 MSEK och har omsättningstillgångar som överstiger kortfristiga
skulder med 161,7 MSEK.
Koncernen genererade ett positivt kassaflöde från den löpande verk-
samheten på 68,9 MSEK för innevarande räkenskapsår.
Koncernens likviditetsbehov bevakas regelbundet. Likviditetsbehoven
netto jämförs med tillgängliga lånemöjligheter för att identifiera vilka
marginaler som finns och om det behövs ytterligare upplåning. Denna
analys visar att tillgängliga lånemöjligheter förväntas vara tillräckligt
över den prognosticerade perioden vilket normalt är tolv månader
från underskriften av dessa finansiella rapporter.
Ledningen upprättar en årlig budget och långsiktiga strategiplaner
inklusive en bedömning av kassaflödesbehov och fortsätter att bevaka
faktiskt utfall mot budget och planer under hela rapportperioden.
Baserat på dessa fakta har ledningen rimliga förväntningar på att
koncernen har och kommer att ha adekvata resurser för att fortsätta
sin verksamhet under överskådlig framtid .
Klimatrelaterade frågor
Koncernen har per balansdagen inte identifierat några väsentliga risker
som härrör från klimatförändringar och som skulle kunna påverka kon-
cernens finansiella rapporter negativt och med en väsentlig påverkan.
Ledningen bedömer löpande vilken påverkan som klimatrelaterade
frågor har på koncernen.
Antaganden kan ändras i framtiden som en följd av kommande
miljölagstiftning, nya åtaganden som ingår och ändrade konsumtions-
vanor. Dessa förändringar, om inte förväntade, kan få en påverkan på
koncernens framtida kassaflöden, ställning och resultat.
Nya och ändrade standarder
International Accounting Standards Board (IASB) har publicerat vissa
nya och ändrade standarder som ska tillämpas för räkenskapsår som
inleds 1 januari 2022 eller senare. Ingen av dessa nya och ändrade
standarder har haft någon väsentlig påverkan på koncernens finan-
siella rapporter.
De nya och ändrade standarder och tolkningar som har givits ut
men som träder ikraft för räkenskapsår som börjar efter den 1 januari
2022 har ännu inte börjat tillämpas av koncernen och väntas inte få
någon väsentlig eekig effekt på de finansiella rapporterna.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar PION Group AB (publ) med samtliga
dotterföretag. Upplysningar om koncernens sammansättning finns
i not 18. Koncernen har inga väsentliga innehav utan bestämmande
inflytande. Med dotterretag avses företag över vilka koncernen
har bestämmande inflytande. Ett bestämmande inflytande föreligger
då koncernen kontrollerar ett företag och när den exponeras för eller
har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget samt har
möjlig het att påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget.
Normalt förekommer ett dotterföretag, då koncernen innehar eller
förfogar över mer än hälften av rösterna i företaget. Dotterföretag
medtas i koncernredovisningen från och med den tidpunkt då det
bestäm mande inflytandet erhålls till och med den tidpunkt då det
bestämmande inflytandet upphör.
Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden. Förvärvade
identifierbara tillgångar, skulder och eventualförpliktelser värderas
till verkligt värde på förvärvsdagen. I köpeskillingen ingår även vid
förvärvstidpunkten de tillgångar respektive skulder som är följden
av en överenskommelse om villkorad köpeskilling. Alla förvärvsrela-
terade kostnader redovisas i resultaträkningen när de uppkommer.
Om anskaninskaffningsvärdet för de förvärvade andelarna överstiger sum-
man av verkliga värden på förvärvade identifierbara tillgångar och
skulder redovisas skillnaden som goodwill. Om anskaningskostnadenaffningskostnaden
understiger verkligt värde beräknat enligt ovan, redovisas mellan-
skillnaden direkt i resultaträkningen.
Innehav utan bestämmande inflytande utgörs initialt av minoritetens
andel av nettotillgångarnas verkliga värden. Dessa innehav redovisas
i koncernredovisningen som en del i eget kapital, skilt från moderföre-
tagets egna kapital. Poster relaterade till Innehav utan bestämmande
inflytande ingår i koncernens rapport över totalresultat och redovisas
separat från moderretagets resultat och totalresultat som en fördel-
ning av dessa resultat för perioden.
Förändringar i moderföretagets andel i ett dotterföretag som inte
leder till en förlust av bestämmande inflytande redovisas som eget
kapitaltransaktioner (det vill säga som transaktioner med koncernens
ägare). Eventuell skillnad mellan det belopp med vilket innehav utan
bestämmande inflytande justeras och det verkliga värdet på den
erlagda eller erhållna ersättningen redovisas direkt i eget kapital
och fördelas på moderföretagets ägare.
Alla interna transaktioner mellan koncernföretagen samt koncern-
mellanhavanden elimineras i koncernredovisningen .
NOTER
NOTER
43
SECTION:
Avvecklad verksamhet
Vid redovisning av avvecklad verksamhet tillämpas IFRS 5 Anläggnings-
tillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter.
En avvecklad verksamhet är en del av ett företags verksamhet som
representerar en självständig rörelsegren eller en väsentlig verksamhet
inom ett geografiskt område. Klassificering som en avvecklad verksam-
het sker vid avyttring eller vid en tidigare tidpunkt då verksamheten
uppfyller kriterierna för att klassificeras som innehav för försäljning.
Resultat efter skatt från avvecklad verksamhet redovisas på en egen
rad i resultaträkning och rapport över totalresultat. När en verksamhet
klassificeras som avvecklad ändras utformningen av jämförelseårets
resultaträkning och rapport över totalresultat så att de redovisas som
om den avvecklade verksamheten hade avvecklats vid ingången av
jämförelseåret. Tillgångar och skulder hänförliga till avvecklad verksam-
het redovisas för innevarande år på egna rader i balansräkningen under
Tillgångar som innehas för försäljning respektive Skulder som innehas
för försäljning.
För att erhålla en jämförelse även i noterna har följande noter räk-
nats om för både innevarande och föregående år och inkluderar
ej avvecklad verksamhet; not 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13 och 31.
Rapportering av segment
PION Groupkoncernens segmentsinformation presenteras utifrån
företagsledningens perspektiv och rörelsesegment identifieras utifrån
den interna rapporteringen till företagets högsta verkställande be-
slutsfattare. Koncernen har identifierat moderbolagets vd, koncern-
chefen, som dess högste verkställande beslutsfattare och den interna
rapporteringen som används av koncernchefen för att följa upp verk-
samheten och fatta beslut om resursfördelning ligger till grund för den
segmentsinformation som presenteras. PION Group har från och med
2022 förändrat sin interna rapporteringsstruktur och till följd av detta
segmentsredovisningen. De segment som nu redovisas är QRIOS,
Poolia och Uniflex. QRIOS består av delar av den verksamhet som fram
till och med 2021 redovisades inom det dåvarande segmentet Poolia
Sverige och består av bolagen QRIOS Life Science & Engineering AB
och QRIOS IT AB, de nystartade bolagen QRIOS Minds & Insights AB
och QRIOS Technology AB samt det under året förvärvade bolaget
Roi Rekrytering Sverige AB som ingår från och med 1 februari 2022.
Segment Poolia består av de tidigare segmenten Poolia Sverige samt
Finland och segment Uniflex består av de tidigare segmenten Uniflex
Sverige och Norge.
För att erhålla en jämförelse mellan åren har informationen i följande
noter räknats om för jämförelseåret 2021; not 7, 8 och 31.
I alla segment tillämpas samma redovisningsprinciper som i koncernen .
Intäktsredovisning
a. Försäljning av tjänster
PION Groups intäkter från avtal med kunder redovisas till det
belopp som koncernen förväntar sig ha rätt till i utbyte mot att
överföra kontrollen av den utlovade tjänsten, med avdrag för
mervärdesskatt. Eventuella rabatter, vilka i princip är försumbara,
redovisas som en minskning av intäkterna. Koncernens intäkter
omfattar försäljning av tjänster inom områdena konsulttjänster
och rekrytering.
Konsultintäkter redovisas över tid, det vill säga över den period
som tjänsterna utförs. Försäljning av konsulttjänster sker till ett
fast pris per timme. Merparten av fakturering sker månadsvis i
efterskott baserat på konsultens arbetade timmar och normal
kredittid är 3060 dagar.
Rekryteringstjänsten består av flera separata prestations-
åtaganden och intäkten redovisas i takt med att respektive
prestationsåtagande uppfylls .
b. Ränteintäkter
Ränteintäkter periodiseras över löptiden med tillämpning av
eektivräneffektivräntemetoden.
c. Utdelningsintäkter
Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla betalning
har fastställts.
Leasade tillgångar
Koncernen som leasetagare
För alla avtal som ingåtts 1 januari 2019 och senare bedömer Kon-
cernen om avtalet är ett leasingavtal eller innehåller ett leasingavtal.
Ett leasingavtal definieras som ”ett avtal, eller en del av ett avtal, som
överlåter nyttjanderätt för en tillgång (den underliggande tillgången)
för en viss tid i utbyte mot ersättning”. För att tillämpa denna definition
bedömer Koncernen huruvida avtalet uppfyller kraven i tre utvärde-
ringar som är huruvida:
Avtalet innehåller en identifierad tillgång som antingen är speci-
fikt identifierad i avtalet eller implicit specificerad genom att vara
identifierad vid det tillfället då tillgången har gjorts tillgänglig för
Koncernen.
Koncernen har rätt till väsentligen alla de ekonomiska fördelar
som uppkommer genom användning av den identifierade tillgången
under hela upplåtelsetiden med beaktande av Koncernens rättig-
heter inom avtalets definierade tillämpningsområde.
Koncernen har rätt att styra användningen av den identifierade
tillgången under hela upplåtelsetiden. Koncernen bedömer huruvida
den innehar rätten att styra ”hur och för vilket ändamål” tillgången
ska användas under hela upplåtelsetiden.
Värdering och redovisning av leasingavtal som leasetagare
Vid leasingavtalets början redovisar Koncernen en nyttjanderätt
och en leasingskuld i balansräkningen. Nyttjanderätten värderas till
anskanianskaffningsvärde vilket omfattar den summa som leasingskulden
ursprungligen värderas till, eventuella initiala direkta utgifter som
Koncernen åsamkats, en uppskattning av Koncernens utgifter för
nedmontering och bortforsling av tillgången vid leasingperiodens
slut samt eventuella leasingavgifter som betalats före leasingavtalets
början (minskat med eventuella förmåner som mottagits). Koncernen
skriver av nyttjanderätten linjärt från och med leasingavtalets början
och till och med den tidigaste tidpunkten av nyttjandeperiodens
utgång och leasingavtalets slut. Koncernen gör också en bedömning
av ett eventuellt nedskrivningsbehov av nyttjanderätten när indikation
på värdenedgång finns. Vid leasingavtalets början värderar Koncernen
NOTER
44
SECTION:
leasingskulden till nuvärdet av de leasingavgifter som inte betalats vid
denna tidpunkt. Leasingavgifterna diskonteras med användning av
leasingavtalets implicita ränta om denna räntesats lätt kan fastställas
eller Koncernens marginella låneränta. Leasingavgifter som inkluderas
i värderingen av leasingskulden inkluderar fasta avgifter (inklusive
de till sin substans fasta avgifterna), variabla leasingavgifter som
baseras på ett index eller pris, belopp som förväntas betalas ut av
Koncernen enligt restvärdesgarantier samt betalningar enligt optioner
som Koncernen är rimligt säker på kommer att utnyttjas. Efter inled-
ningsdatumet minskas skulden med leasingbetalningar som fördelas
mellan amortering och finansiell kostnad. Skulden omvärderas för att
återspegla en eventuell ny bedömning eller ändring eller om det blir
ändringar i de till sin substans fasta avgifterna. När leasingskulden
omvärderas ska motsvarande justering göras avseende nyttjanderät-
ten eller i resultatet om nyttjanderätten redan har åsatts värde noll.
Koncernen har valt att redovisa korttidsleaseavtal och leasingavtal
för vilka den underliggande tillgången har ett lågt värde genom att
utnyttja den praktiska lösningen som återfinns i IFRS 16. I stället för
att redovisa en nyttjanderätt och en leasingskuld kostnadsförs lea-
singavgifter avseende dessa leasingavtal linjärt över leasingperioden.
Nyttjanderätter har i balansräkningen inkluderats i posten Nyttjande-
rättstillgångar medan leasingskulden inkluderats i posterna Långfristiga
leasingskulder och Kortfristiga leasingskulder.
Ersättningar till anställda
Ersättningar till anställda i form av löner, betald semester, betald sjuk-
frånvaro med mera samt pensioner redovisas i takt med intjänandet.
BeträaBeträffande pensioner och andra ersättningar efter avslutad anställ-
ning klassificeras dessa som avgiftsbestämda eller förmånsbestämda
pensionsplaner.
Avgiftsbestämda planer
För avgiftsbestämda planer betalar företaget fastställda avgifter till
en separat oberoende juridisk enhet och har ingen förpliktelse att
betala ytterligare avgifter. Koncernens resultat belastas för kostnader
i takt med att förmånerna intjänas, vilket normalt sammanfaller med
tidpunkten för när premie erläggs.
Förmånsbestämda planer
Den enda förmånsbestämda planen i koncernen utgörs av ITP-planen
i Alecta. ITP är en plan som omfattar flera arbetsgivare och klassificeras
som en förmånsbestämd plan enligt IAS 19. Alecta har dock inte kunnat
presentera tillräcklig information för att möjliggöra en redovisning som
en förmånsbestämd plan, varför ITP-planen redovisas som en avgifts-
bestämd plan.
I Finland finns en lagstadgad ålders- och invaliditetspension som reg-
leras i Arbetspensionslagen (APL) och gäller samtliga företag i Finland.
Pensionsåtaganden i APL ska redovisas enligt reglerna om avgifts-
bestämda pensionsplaner, det vill säga att erlagda premier kostnads-
förs i takt med att avgifterna betalas och förmånerna intjänas .
Redovisning av statliga stöd till följd av covid-19-pandemin
PION Group har till följd av covid-19-pandemin mottagit statliga stöd
på ett flertal marknader relaterat till personalkostnader. Stöden avser
främst stöd för korttidsarbete, ersättning för höga sjuklönekostnader
samt tillfälligt sänkta arbetsgivaravgifter. PION Group har valt att redo-
visa dessa stöd som kostnadsreduktioner av de poster som stöden
avser i enlighet med IAS 20 Redovisning av statliga bidrag och upplys-
ningar om statliga stöd. Stöden redovisas i resultat- och balansräkning
när det är rimligt säkert att stöden kommer att erhållas och eventuella
villkor för stöden är uppfyllda .
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta redovisas i respektive enhet baserat
på enhetens funktionella valuta enligt transaktionsdagens valutakurs.
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta omräknas på varje
balansdag enligt balansdagens kurs. Kursdierendifferenser som uppkommer
inkluderas i periodens resultat. Kursdierursdifferenser på koncerninterna lång-
fristiga lån förs direkt till koncernens eget kapital, då mellan havandet
är av sådan art att det inte är avsett att regleras.
Vid upprättande av koncernredovisning omräknas koncernens
utlandsverksamheters balansräkningar från dessas funktionella valuta
till svenska kronor baserat på balansdagens valutakurs. Resultat-
räkningen omräknas till periodens genomsnittskurs. De omräknings-
dierendifferenser som uppstår redovisas mot omräkningsreserven i eget
kapital. Den ackumulerade omräkningsdierensdifferensen omförs och redo-
visas som en del i reavinst eller förlust i de fall utlandsverksamheten
avyttras. Goodwill och justeringar till verkligt värde som är hänförliga
till förvärv av verksamheter med annan funktionell valuta än svenska
kronor behandlas som tillgångar och skulder i den förvärvade verk-
samhetens valuta och omräknas till balansdagens valutakurs.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaningkaffningsvärdet överstiger
det verkliga värdet på koncernens andel av det förvärvade dotter-
företagets identifierbara nettotillgångar vid förvärvstillfället. Om det
vid förvärvet visar sig att verkligt värde på förvärvade tillgångar, skul-
der och eventualförpliktelser överstiger anskaninskaffningsvärdet redovisas
överskottet omedelbart som en intäkt i resultaträkningen.
Goodwill har en obestämbar nyttjandeperiod och redovisas till
anskaanskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade nedskrivningar. Vid
försäljning av en verksamhet redovisas oavskriven andel av goodwill
hänförlig till denna verksamhet i beräkningen av vinst eller förlust av
avyttringen .
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar, i huvudsak bestående av programvara,
kundrelationer samt nyinvesteringar och förbättringar av administrativa
system, redovisas till anskas till anskaffningskostnad med avdrag för ackumule-
rade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Internt upparbetade
immateriella tillgångar redovisas endast som en tillgång om en identi-
fierbar tillgång har skapats, det är sannolikt att tillgången kommer att
NOTER
45
SECTION:
generera fram tida ekonomiska fördelar och utgifterna för att utveckla
tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Om tillgången inte upp-
fyller kraven på att få redovisas som en internt upparbetad tillgång i
balans räkningen redovisas utgifter för utveckling som en kostnad i
den period de uppkommer.
Programvara och kundrelationer skrivs av på 5 år. Avskrivning på öv-
riga immateriella tillgångar kostnadsförs så att tillgångens värde skrivs
av linjärt över dess beräknade nyttjandeperiod som har uppskattats till
3–5 år. Löpande anpassningar av en grundinvestering skrivs normalt
av direkt som en IT-kostnad, eller balanseras på högst 3 år.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balansräk-
ningen om det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar kommer
att komma bolaget till del och anskaninskaffningsvärdet för tillgången kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt. Materiella anläggningstillgångar,
bestående företrädesvis av inventarier och datorer, redovisas till
anskaanskaffningsvärdet med avdrag för ackumulerade avskrivningar och
eventuella nedskrivningar. Avskrivningar på materiella anläggningstill-
gångar kostnadsförs så att tillgångens värde skrivs av linjärt över dess
beräknade nyttjandeperiod.
Följande nyttjandeperioder har använts: Datorer och inven tarier:
3–5 år.
Nedskrivningar
Vid varje rapporttillfälle görs en bedömning av om det föreligger någon
indikation på en värdeminskning avseende koncernens tillgångar.
Om så är fallet sker en beräkning av tillgångens återvinningsvärde.
Goodwill har allokerats till kassagenererande enheter och är, tillsam-
mans med immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
och immateriella tillgångar som inte tagits i bruk, föremål för årliga
nedskrivningsprövningar även om någon indikation på värdeminskning
inte föreligger. Prövning av nedskrivningsbehov sker dock oftare om
det finns indikationer på att en värdeminskning har inträat. Åter-äffat. Åter-
vinningsvärdet utgörs av det högsta av nyttjandevärdet av tillgången
i verksamheten och det värde som skulle erhållas om tillgången av-
yttrades till en oberoende part, nettoförsäljningsvärdet.
Nyttjandevärdet utgörs av nuvärdet av samtliga in- och utbetalningar
som är hänförliga till tillgången under den period den förväntas nyttjas
i verksamheten med tillägg av nuvärdet av nettoförsäljningsvärdet
vid nyttjandeperiodens slut. Om det beräknade återvinningsvärdet
understiger det redovisade värdet görs en nedskrivning till tillgångens
återvinningsvärde.
En nedskrivning redovisas i resultaträkningen. Gjorda nedskrivningar
återförs om förändringar skett i de antaganden som ledde fram till den
ursprungliga nedskrivningen, och detta gör att nedskrivningen inte
längre är motiverad. Återföring av gjord nedskrivning görs inte så att
det redovisade värdet överstiger vad som skulle ha redovisats, efter
avdrag för planenliga avskrivningar, om någon nedskrivning inte gjorts.
En återföring av gjorda nedskrivningar redovisas i resultaträkningen.
Nedskrivning av goodwill återförs inte .
Skatter
Koncernens totala skattekostnad utgörs av aktuell skatt och upp-
skjuten skatt. Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas
avseende aktuellt år samt justeringar av tidigare års aktuella skatt.
Uppskjuten skatt beräknas på skillnaden mellan redovisade och
skattemässiga värden på företagets tillgångar och skulder. Upp-
skjuten skatt redovisas enligt den så kallade balansräkningsmetoden.
Uppskjutna skatteskulder redovisas i princip för alla skattepliktiga
temporära skillnader, medan uppskjutna skattefordringar redovisas
i den utsträckning det är sannolikt att beloppen kan utnyttjas mot
framtida skattepliktiga överskott.
Det redovisade värdet på uppskjutna skattefordringar prövas
vid varje bokslutstillfälle och reduceras till den del det inte längre är
sannolikt att tillräckliga skattepliktiga överskott kommer att finnas
tillgängliga för att utnyttjas helt eller delvis mot den uppskjutna
skattefordran.
Uppskjuten skatt beräknas enligt de skattesatser som förväntas
gälla för den period då tillgången återvinns eller skulden regleras.
Uppskjuten skatt redovisas som intäkt eller kostnad i resultaträk-
ningen, utom i de fall den avser transaktioner eller händelser som har
redovisats direkt mot eget kapital. Då redovisas även den uppskjutna
skatten direkt mot eget kapital.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder kvittas då de hänför
sig till inkomstskatt som debiteras av samma myndighet och då kon-
cernen har för avsikt att reglera skatten med ett nettobelopp.
Avsättningar
En avsättning redovisas i balansräkningen när det föreligger ett åtag-
ande, det är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att
reglera åtagandet och att en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan
göras. Avsättningar omprövas vid varje bokslutstillfälle.
Finansiella instrument
Redovisning och värdering vid första redovisningstillfället
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när koncer-
nen blir part i fråga om det finansiella instrumentets avtalade villkor.
Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när de avtalsenliga
rättigheterna avseende den finansiella tillgången upphör, eller när den
finansiella tillgången och samtliga betydande risker och fördelar över-
förs. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när den utsläcks,
d.v.s. när den fullgörs, annulleras eller upphör.
Klassificering och värdering av finansiella tillgångar
vid första redovisningstillfället
Förutom de kundfordringar som inte innehåller en betydande finan-
sieringskomponent och värderas till transaktionspriset i enlighet med
IFRS 15, värderas alla finansiella tillgångar initialt till verkligt värde
justerat för transaktionskostnader (i förekommande fall).
Finansiella tillgångar, andra än de som är identifierade och eekffektiva
som säkringsinstrument, klassificeras i följande kategorier:
Upplupet anskaningsvaffningsvärde
Verkligt värde via resultatet
Verkligt värde via övrigt totalresultat
NOTER
46
SECTION:
Under de perioder som ingår i den finansiella rapporten har koncernen
inga finansiella tillgångar kategoriserade som värderade till verkligt
värde via resultatet eller till verkligt värde via övrigt totalresultat .
Klassificeringen bestäms både av:
företagets aärsmodell f affärsmodell för förvaltningen
av den finansiella tillgången och
egenskaperna hos de avtalsenliga kassaflödena
från den finansiella tillgången
Alla intäkter och kostnader avseende finansiella tillgångar som redo-
visas i resultatet klassificeras i någon av posterna Ränteintäkter och
liknande resultatposter eller Räntekostnader och liknande resultat-
poster, förutom när det gäller nedskrivning av kundfordringar som
klassificeras i posten Övriga kostnader.
Efterföljande värdering av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaningsvärdeFinansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar värderas till upplupet anskaninskaffningsvärde om till-
gångarna uppfyller följande villkor och inte redovisas till verkligt värde
via resultatet:
de innehas inom ramen för en aärsn affärsmodell vars mål är att inneha de
finansiella tillgångarna och inkassera avtalsenliga kassaflöden, och
avtalsvillkoren för de finansiella tillgångarna ger upphov till kassa-
flöden som endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det
utestående kapitalbeloppet.
Efter det första redovisningstillfället värderas dessa finansiella till-
gångar till upplupet anskaningkaffningsvärde med användning av eektig av effektiv-
räntemetoden. Diskontering utelämnas om eemnas om effekten av diskontering
är oväsentlig. Koncernens likvida medel, kundfordringar och de flesta
övriga fordringar hör till denna kategori av finansiella instrument.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
IFRS 9:s nedskrivningsregler använder en modell baserad på framåt-
riktad information för att redovisa förväntade kreditförluster. De finan-
siella tillgångar som omfattas av modellen för förväntade kreditförluster
inkluderar kundfordringar, avtalstillgångar som redovisas och värderats
enligt IFRS 15 och låneåtaganden som inte värderas till verkligt värde
via resultatet. Koncernen beaktar mer omfattande information vid be-
dömningen av kreditrisk och värderingen av förväntade kreditförluster
inklusive tidigare händelser, nuvarande förhållanden samt rimliga och
underbyggda prognoser som påverkar den förväntade möjligheten att
erhålla framtida kassaflöden från tillgången.
Kundfordringar och andra fordringar samt avtalstillgångar
Koncernen använder sig av en förenklad metod vid redovisning
av kundfordringar och övriga fordringar samt avtalstillgångar och
redovisar förväntade kreditförluster för återstående löptid. Dessa
kreditförluster är förväntade bortfall i avtalsenliga kassaflöden med
tanke på risken för utebliven betalning vid något tillfälle under det
finansiella instrumentets löptid. Vid beräkningen använder koncernen
sin historiska erfarenhet, externa indikatorer och framåtblickande
information för att beräkna de förväntade kreditförlusterna med hjälp
av en reserveringsmatris.
Koncernen bedömer nedskrivning av kundfordringar kollektivt där
fordringarna grupperats utifrån antal förfallna dager eftersom de har
gemensamma kreditriskegenskaper .
Klassificering och värdering av finansiella skulder
Koncernens finansiella skulder innefattar leverantörsskulder och övriga
skulder. Finansiella skulder värderas initialt till verkligt värde justerat
för transaktionskostnader (om tillämpligt), såvida koncernen inte klas-
sificerat den finansiella skulden till verkligt värde via resultatet. Finan-
siella skulder värderas efter första redovisningstillfället till upplupet
anskaanskaffningsvärde med användning av eekg av effektivräntemetoden, förutom
finansiella skulder som värderas till verkligt värde via resultatet och
som efter första redovisningstillfället värderas till verkligt värde med
vinster eller förluster redovisade i resultatet.
Alla ränterelaterade avgifter och, om det är tillämpligt, ändringar i ett
instruments verkliga värde som redovisas i resultatet ingår i posterna
Finansiella kostnader eller Finansiella intäkter.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel hos finansinstitut samt kort-
fristiga likvida placeringar med en löptid från anskaningkaffningstidpunkten
understigande tre månader, vilka är utsatta för endast en obetydlig
risk för värdefluktuationer. Likvida medel redovisas till dess nominella
belopp.
I koncernens svenska del finns en gemensam cash pool. I koncernen
redovisas de samlade tillgodohavanden eller kreditutnyttjanden i ban-
ken som likvida medel respektive kortfristig skuld till kreditinstitut.
Eget kapital, reserver och utdelningar
Aktiekapital
Aktiekapital representerar det nominella värdet (kvotvärdet) för
emitterade aktier.
Överkursfond/Övrigt tillskjutet kapital
Överkursfond/Övrigt tillskjutet kapital innefattar eventuell premie
som erhållits vid nyemission av aktiekapital. Eventuella transaktions-
kostnader som sammanhänger med nyemission av aktier dras av från
det tillskjutna kapitalet, med hänsyn tagen till eventuella inkomst-
skatteeekffekter.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innehåller valutakursdialutakursdifferenser från omräkning
av finansiella rapporter för koncernens utlands verksamheter till SEK.
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel innefattar alla balanserade vinster och
aktierelaterade ersättningar till anställda för innevarande och tidigare
räkenskapsår.
Alla transaktioner med moderföretagets ägare redovisas separat i
eget kapital. Utdelningar som ska betalas till aktieägare ingår i posten
”Övriga skulder” när utdelningarna har godkänts på en bolagsstämma
före balansdagen.
NOTER
47
SECTION:
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt Årsredovis-
ningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer, samt tillämp-
liga uttalanden från Rådet för finansiell rapportering. RFR 2 innebär
att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska
tillämpa samtliga av EU godkända IFRS standarder och uttalanden
så långt detta är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och
Tryggandelagen med hänsyn till sambandet mellan redovisning och
beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som ska göras
från IFRS. De ändringar i RFR 2 Redovisning för juridiska personer som
har trätt ikraft och gäller för räkenskapsåret 2022 samt de ändringar
som träder i kraft fr.o.m. 1 januari 2023 har inte haft/bedöms inte att
få någon väsentlig påverkan på moderbolagets finansiella rapporter.
Moderbolagets redovisning överensstämmer med koncernens principer
med undantag av vad som framgår nedan.
Leasing
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal som operationella
leasingavtal. Bolaget kostnadsför leasingavgifter linjärt över leasing-
perioden. Tillhörande kostnader, såsom underhåll och försäkring,
kostnadsförs när de uppkommer.
Skatter
Skattelagstiftningen medger avsättning till särskilda reserver och
fonder. Härigenom kan företagen inom vissa gränser disponera och
kvarhålla redovisade vinster i rörelsen utan att de omedelbart be-
skattas. De obeskattade reserverna blir föremål för beskattning först
då de upplöses. För den händelse att verksamheten skulle gå med
förlust kan dock de obeskattade reserverna tas i anspråk för att täcka
förlusten utan att någon beskattning blir aktuell.
Likvida medel
I koncernens svenska del finns en gemensam cash pool. I moder-
bolaget redovisas koncernens samlade tillgodohavanden eller kredit-
utnyttjanden i banken som likvida medel respektive kortfristig skuld
till kreditinstitut. Dotterbolagens tillgodohavanden eller kreditutnytt-
janden redovisas i moderbolaget som koncernmellanhavanden.
Koncernbidrag
Koncernbidrag, såväl erhållna som lämnade, redovisas enligt alternativ-
regeln i RFR 2 som bokslutsdisposition.
Andelar i koncernföretag
Andelar i koncernföretag redovisas till anskaninskaffningsvärde efter avdrag
för eventuella nedskrivningar.
NOT  NOT 3 VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR FÖR
REDOVISNINGSÄNDAMÅL
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras
på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på
framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
PION Group gör uppskattningar och antaganden om framtiden.
De uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av dessa
kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga resultatet.
De uppskattningar och antaganden som innebär en betydande risk för
väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder
under nästkommande räkenskapsår skulle kunna innebära följande.
a. Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
PION Group undersöker varje år om något nedskrivningsbehov
föreligger för goodwill, i enlighet med den redovisningsprincip
som beskrivs i not 2. Prövning av nedskrivningsbehov sker dock
oftare om det finns indikationer på att en värdeminskning kan ha
inträat undinträffat under året. Återvinningsvärden för kassagenererande
enheter har fastställts genom beräkning av nyttjandevärde. För
dessa beräkningar måste vissa uppskattningar göras. För detta
samt känslighetsanalys, se not 14.
b. Inkomstskatter
PION Group har sammanlagt 3,5 (3,6) MSEK i redovisad uppskju-
ten skattefordran som främst hänför sig till historiska skattemäs-
siga underskott i verksamheten. Av den uppskjutna skattefordran
avser 2,0 MSEK fusionsspärrade skattemässiga underskott på
9,6 MSEK i moderbolaget. Dessa underskott är spärrade mot
koncernbidrag och egna vinster i moderbolaget fram till och med
inkomståret 2023. Då beloppet endast är spärrat i tid har bolaget
bedömt att det kommer att kunna nyttjas i framtiden inom kon-
cernen. Den totala bokförda skattefordran utgör 22 (18) procent
av den totala potentiella skattefordran som kan återvinnas då
verksamheterna genererar skattemässiga överskott. Skattefor-
dran är beräknad efter nu gällande skattelagstiftning i aktuella
länder och bedömd utveckling av det skattemässiga resultatet i
de olika länderna. En sämre utveckling av det framtida skatte-
mässiga resultatet än den bedömning som gjorts av ledningen
per 31 december 2022 kan medföra att skattefordran värderas
lägre än den nu redovisade. Ett högre skattemässigt framtida re-
sultat än den bedömning som gjorts av bolaget per 31 december
2022, kan medföra att den verkliga skattefordran överstiger den
redovisade.
c. Eekter av covEffekter av covid-19 pandemin
PION Group har utvärderat hur covid-19 pandemin har påverkat
koncernens finansiella rapporter. Kommentarer rörande olika om-
råden inom de finansiella rapporterna har påverkat följande noter:
Not 4 Finansiell riskhantering, Not 13 Skatter och Not 14 Goodwill.
d. Rörelseförvärv
Vid beräkning av verkliga värden använder ledningen olika vär-
deringstekniker för de specifika tillgångarna och skulderna som
förvärvas vid ett rörelseförvärv, se även Not 32 Rörelseförvärv.
NOTER
48
SECTION:
NOT  NOT 4 FINANSIELL RISKHANTERING
PION Group är exponerat för olika typer av finansiella risker. Bolagets
övergripande policy för den finansiella riskhanteringen är att vid varje
given tidpunkt minimera de negativa eegativa effekterna på koncernens resultat
till följd av marknadsfluktuationer.
Koncernens finanspolicy fastställs årligen av styrelsen och reglerar
hur de finansiella riskerna ska hanteras samt vilka finansiella instrument
som får användas.
Valutarisk
Valutarisk utgör risken för att valutakursförändringar påverkar koncer-
nens resultat och eget kapital negativt. PION Groups valutaexponering
uppstår vid koncernintern finansiering samt vid omräkning av utländska
dotterföretags balans- och resultaträkningar till svenska kronor (om-
räkningsexponering).
Omräkningsexponeringen avser omräkning från EUR, NOK och DKK.
Finanspolicyn anger att omräkningsexponering inte ska valutakurs-
säkras. För 2022 har omräkningen av de utländska dotterretagen
påverkat koncernens eget kapital negativt med -3 561 (-250).
PION Group har i dagsläget ingen övrig valutaexponering.
VALUTAEFFEKTER I KONCERNENS RESULTATRÄKNING  G 2022 ( M2021) MSEK
Valuta Nettoomsättning Rörelseresultat Nettoresultat
EUR 4,3 (-5,2) 0,3 (-0,2) 0,3 (-0,2)
NOK 6,0 (-3,6) 0,0 (0,0) 0,0 (0,0)
DKK 0,1 (0,0) 0,0 (0,0) 0,0 (0,0)
Summa 10,5 (-8,8) 0,4 (-0,2) 0,3 (-0,2)
OMKNINGSEXPONERING I KONCERNENS BALANSRÄKNING,
FÖRE BEAKTANDE AV EVENTUELL SKATTEEFFEKT  T 2022 (2 M021) MSEK
Valuta
Nettoinvestering
EeEffekt på eget
kapital vid 1% förändring
EUR 8,7 (20,9) 0,1 (0,2)
NOK -10,3 (-10,4) -0,1 (-0,1)
DKK 2,7 (1,8) 0,0 (0,0)
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att förändringar i marknadsräntan påverkar
koncernens räntenetto negativt. Koncernens exponering för ränterisk
var per bokslutsdatum begränsad. PION Group har inga väsentliga
innehav av räntebärande finansiella skulder. Koncernen har en beviljad
checkkredit om 40 (40) MSEK som på balansdagen var utnyttjad med
0,0 (0,0) MSEK. Räntebärande finansiella tillgångar utgörs i huvudsak
av obundna bankmedel. En förändring av marknadsräntan med en
procentenhet påverkar koncernens samtliga räntebärande tillgångar
och skulder och skulle ge en resultateekateffekt om ca 1,0 MSEK .
Kredit- och motpartsrisk
Kredit- och motpartsrisk avser risken att motparten i en transaktion
inte kan fullgöra sitt åtagande och därmed åsamkar koncernen förlust.
Koncernen exponeras för kredit- och motpartsrisk när överskottslik-
viditet placeras i finansiella tillgångar. För att begränsa motpartsrisken
accepteras endast motparter med hög kreditvärdighet enligt fastställd
finanspolicy. Under 2022 och 2021 fanns inga derivatinstrument. Den
kommersiella kreditrisken inom koncernen är begränsad då det inte
föreligger någon betydande kreditriskkoncentration för koncernen i
förhållande till någon viss kund, motpart eller i förhållande till någon
viss geografisk region. Maximal kreditrisk motsvaras av det bokförda
värdet på PION Groups finansiella tillgångar.
Med anledning av covid-19 pandemin har koncernen utvärderat mo-
dellen för kreditförluster för kundfordringar och hur covid-19 pande-
min kan komma att påverka kunders möjligheter att betala i framtiden.
Nuvarande status för betalningsmönster och möjliga försämringar i
åldersprofiler har också beaktats i utvärderingen. Koncernens slutsats
är att det inte föreligger någon väsentlig förändring av risk för koncer-
nen som ett direkt följd av covid-19 pandemin.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken att koncernen får svårigheter att få fram pengar för
att möta åtaganden förknippade med finansiella instrument. PION Groups
likvida medel placeras i dag på konto eller i inlåning med kort löptid hos
bank. Något refinansieringsbehov finns ej för närvarande. Se not 27 för
löptidsanalys.
NOT  NOT 5 INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN KONCERNFÖRETAG
Moderbolagets nettoomsättning avser leverans av tjänster till dotter-
företag. Av moderbolagets övriga externa kostnader avser 26 (0)
procent inköp från andra koncernföretag.
Av koncernens nettoomsättning avser 149g avser 14 930 (11 794) TSEK försälj-
ning till koncernbolag utanför PION Groupkoncernen .
Av koncernens övriga externa kostnader avser 2 875 (725) TSEK
inköp från koncernbolag utanför PION Groupkoncernen.
NOT  NOT 6 RÖRELSENS INTÄKTER
INTÄKTERNAS FÖRDELNING PÅ TNSTEOMRÅDEN
MSEK Förändring Andel %
Koncernen 2022 2021 2022 2021
Konsultintäkter 191 947,0 17431 743,1 11,7%1,7 % 93%3 % 95%95 %
Rekrytering 139,0 88,1 57,8%57,8 % 7%7 % 5%5 %
Summa 2082 086,0 1831 831,2 13,9%9 % 100%0 % 100%0 %
NOTER
49
SECTION:
NOT  NOT 7 INFORMATION OM SEGMENT
PION Group har från och med 2022 förändrat sin interna rappor-
teringsstruktur och till följd av detta segmentsredovisningen. De
segment som nu redovisas är QRIOS, Poolia och Uniflex. QRIOS består
av delar av den verksamhet som fram till och med 2021 redovisades
inom det dåvarande segmentet Poolia Sverige och består av bolagen
QRIOS Life Science & Engineering AB och QRIOS IT AB, de nystartade
bolagen QRIOS Minds & Insights AB och QRIOS Technology AB samt
det under året förvärvade bolaget Roi Rekrytering Sverige AB som in-
går från och med 1 februari 2022. Segment Poolia består av de tidigare
segmenten Poolia Sverige, Poolia Finland samt Uniflex Finland och
segment Uniflex består av de tidigare segmenten Uniflex Sverige och
Uniflex Norge. Poolia Tyskland redovisas som avvecklad verksamhet
i denna rapport. I QRIOS-delen utgörs de geografiska segmenten en-
bart av Sverige, i Poolia-delen av Sverige och Finland och i Uniflex-de-
len av Sverige och Norge. Samtliga moderbolagskostnader fördelas ut
på rörelsesegmenten.
Ingen enskild kund har en andel överstigande 10 procent av koncer-
nens totala intäkter. Koncernen har en kund vars intäkter utgör cirka
5 (4) procent av koncernens intäkter. Intäkterna från denna kund upp-
går till 103,5 (84,0) MSEK och redovisas främst mot segment Uniflex .
NOTER
2022
QRIOS
Poolia
Uniflex
Koncern-
gemensamt
Summa
Poolia
Tyskland
Elimi nering
Koncernen
Rörelsens intäkter
Konsultintäkter 200078200 078 5491749 173 111 1977797 778 1941 9470297 029 428942 899 -428-42 899 19470291 947 029
Rekrytering 36636 651 907290 721 116261 626 138938 998 138998 998
Summa rörelsens intäkter 2367236 729 639839 894 121 2094009 404 208602 086 027 42842 899 -42892 899 2082 0860276 027
Rörelseresultat 5945 949 33233 272 348704 870 -165 73973 926 739273 926
Finansiella intäkter 4324 327 4324 327 434 327
Finansiella kostnader -202 091 -20-2 091 -2091-2 091
Skattekostnad -16696-16 696 -16696 696 -16696 696
Årets resultat före
avvecklad verksamhet
59459 466
Resultat avvecklad verksamhet 1481 488 141 488
Årets resultat 60960 954
Tillgångar
45945 947 349839 838 2888928 892 29129 121 7137913 798 -3373 772 680020 026
Skulder
38138 159 16126161 261 250270 277 300240 024 47972479 721 -33773 772 445945 949
Investeringar
37137 154 579 0 377337 733 -379 373537 354
Av- och nedskrivningar
-372-3 727 -977 -225 -22749-22 749 -27678-27 678 -425 22762 276 -2582-25 827
2021
QRIOS
Poolia
Uniflex
Koncern-
gemensamt
Summa
Poolia
Tyskland
Elimi nering
Koncernen
Rörelsens intäkter
Konsultintäkter 156966 964 4308230 822 1151 155345 345 1743131 743 131 55485 482 -55485 482 1743131 743 131
Rekrytering 123612 360 696069 603 6116 116 880788 079 15615 613 -156-15 613 880798 079
Summa rörelsens intäkter 169329 324 500400 425 111 161461 461 181 831231 210 71091 095 -71071 095 181 831231 210
Rörelseresultat 75947 594 23023 068 5424 239 17717 786 102682 687 102682 687
Finansiella intäkter 1531 530 151 530 1531 530
Finansiella kostnader -13-1 339 -1331 339 -133-1 339
Skattekostnad -21026-21 026 -210-21 026 -2102-21 026
Årets resultat före
avvecklad verksamhet
81881 852
Resultat avvecklad verksamhet -1337-1 337 -133-1 337
Årets resultat 805180 515
Tillgångar
79727 972 232822 822 3713371 310 26526 534 638638 638 206740 674 -22452 458 636836 854
Skulder
7867 861 13555 559 2658265 865 27687 682 436936 967 8858 857 -22452 458 423323 366
Investeringar
0 597 0 597 571 -571 597
Av- och nedskrivningar
0 -2047-2 047 -225 -2152-21 520 -2379-23 792 -5385 386 929 221 -199-19 957
50
SECTION:
NOT  NOT 8 PERSONAL
Antal anställda Varav män
Medelantalet anställda 2022 2021 2022 2021
Moderbolaget 1 1 1 1
Dotterföretag 32513 251 292 949 1981 981 1821 825
Koncernen totalt 3253 252 2952 950 191 982 181 826
Antal anställda Varav män
Geografisk fördelning 2022 2021 2022 2021
Sverige 29522 952 262 649 17811 781 16191 619
Finland 193 175 109 92
Norge 107 126 92 115
Koncernen totalt 3253 252 2952 950 1981 982 1821 826
Antal anställda Varav män
Fördelning per segment 2022 2021 2022 2021
QRIOS 228 150 96 63
Poolia 840 703 368 273
Uniflex 2182 184 20972 097 1511 518 1491 490
Koncernen totalt 3253 252 2952 950 1981 982 1821 826
Styrelsen i moderbolaget består av tre män och två kvinnor. Övriga
ledande befattningshavare i koncernen består per 31 december 2022
av fyra män och tre kvinnor.
Styrelse
Född Medlem i styrelsen
Aktieinnehav
Lars Kry 1969 2020 *
Martin Hansson 1968 2020 *
Annette Brodin Rampe 1962 2021 40 000 B
Nils Carlsson 1969 2021 26 256 B
Jennie Sinclair 1973 2021 10 000 B
*Lars Kry och Martin Hansson äger 24,95 procent var i Danir
Resources AB som äger 10 864 300 A-aktier och 10 844 757 B-aktier
i PION Group AB per 30 december 2022.
Löner och
andra ersättningar
Sociala
kostnader
Pensions-
kostnader
Löner och andra
ersättningar TSEK 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Moderbolaget 4654 651 6 676 1811 818 2 837 837 854
Dotterföretag 1 337 563 1 226 775 369 156 334 430 83 329 68 857
Koncernen totalt 1 342 213 1 233 451 370 974 337 267 84 166 69 711
Ledande befattningshavares villkor och ersättningar
Vid årsstämman i april 2022 beslutades om riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare i enlighet med styrelsens förslag. Styrelsen
i sin helhet har under året fungerat som ersättningskommitté. I enlig-
het med årsstämmans beslut uppgår arvode till styrelsens ledamöter
i moderbolaget till 185 per ledamot och till styrelsens ordförande 400.
Bolagets verkställande direktör Jan Bengtsson har rätt till en fast lön
på 3720 ppå 3 720 per år. Utöver detta har Jan Bengtsson rätt till en resultat-
beroende ersättning, baserad på utfall av koncernens omsättning och
rörelsemarginal, vilket maximalt kunde leda till en årlig ersättning om
66966 696. För räkenskapsåret 2022 har Jan Bengtsson erhållit 3 720 i lön
och 930 i rörlig ersättning.
Bolagets ledande befattningshavare har under 2022 utgjorts av kon-
cernchef/verkställande direktören i moderbolaget, segmentscheferna
för QRIOS, Poolia och Uniflex, marknads- och kommunikationsdirektör,
HR-direktör och ekonomichef.
Enligt PION Groups riktlinjer kan den rörliga ersättningen för verk-
ställande direktören uppgå till högst 80 procent av grundlönen och för
övriga ledande befattningshavare till högst 100 procent av grundlönen.
Utfallet för 2022 avseende den rörliga ersättningen för verkställande
direktören var 25 procent och för övriga ledande befattningshavare
varierade den rörliga ersättningen mellan 0 och 52 procent. För ytter-
ligare information om ersättningar till ledande befattningshavare, se
tabeller nedan.
Verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare
har vid egen respektive bolagets uppsägning av anställning rätt till
3 eller 6 respektive 3, 6 eller 12 månaders uppsägningstid. Det finns
inte några överenskommelser om ytterligare avgångsvederlag för de
ledande befattningshavarna. Andra ledande befattningshavare har rätt
till pensionsförmån i huvudsak i enlighet med regler som gäller i kollek-
tivavtal enligt ITP-planen. Vidare har vissa ledande befattningshavare
tjänstebil. Värdet redovisas under Övriga förmåner i tabellen nedan.
Pensionsålder för samtliga ledande befattningshavare är tidigast 65 år.
PION Group har inget utestående aktierelaterat eller aktiekursrela-
terat incitamentsprogram .
Pensioner
Koncernen har olika pensionsplaner. Pensionsplanerna finansieras
genom betalningar till försäkringsbolag. I Norge och Finland är pen-
sionsplanerna avgiftsbestämda.
Avgiftsbestämda pensionsplaner i Sverige
För arbetare är framtida pensioner FORA, vilket utgör en avgiftsbe-
stämd pensionsplan enligt vilken koncernen betalar fasta avgifter
till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte några rättsliga eller
informella förpliktelser att betala ytterligare pensionsmedel om FORA
inte har tillräckliga tillgångar för att betala alla ersättningar till anställda
avseende innevarande eller tidigare perioder. För tjänstemän födda
1979 eller senare har från första juli 2007 den nya ITP-planen trätt i
kraft som ändrar pensioner från att vara förmånsbestämda till att vara
avgiftsbestämda. För ett fåtal medarbetare inom koncernen har s.k.
tiotaggarlösningar tecknats med separata försäkringsföretag. Samtliga
sådana avtal utgör avgiftsbestämda pensionsplaner.
Förmånsbestämda pensionsplaner i Sverige
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda
pensionsåtaganden för ålders- och familjepension genom en försäk-
ring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering,
UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finansieras genom
försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar
flera arbetsgivare.
NOTER
51
SECTION:
2022
Ledande befattningshavare Lön/styrelsearvode Rörlig lön Övriga förmåner Pensionskostnad
Styrelsens ordförande Lars Kry 400
Styrelseledamot Martin Hansson 185
Styrelseledamot Annette Brodin Rampe 185
Styrelseledamot Nils Carlsson 185
Styrelseledamot Jennie Sinclair* 185
Koncernchef Jan Bengtsson 37203 720 930 6 837
Andra ledande befattningshavare (5,3 personer) 6336 339 14131 413 24 2212 212
Summa 11111 199 23432 343 30 303 049
*Hiperious AB, ett bolag till 60 procent ägt av Danir Resources AB och till 20 procent av styrelseledamoten Jennie Sinclair, har under 2022
fakturerat PION Groupkoncernen 605 TSEK för sitt arbete med framtagande av nytt varumärke för PION Group, arbete med kapitalmarknadsdag
för PION Group samt framtagande av varumärkesuppdatering för Poolia AB m.m. Faktureringen har skett på marknadsmässiga villkor.
2021
Ledande befattningshavare Lön/styrelsearvode Rörlig lön Övriga förmåner Pensionskostnad
Styrelsens ordförande Lars Kry 433
Styrelseledamot Martin Hansson 185
Styrelseledamot Annette Brodin Rampe 123
Styrelseledamot Nils Carlsson 123
Styrelseledamot Jennie Sinclair* 123
Styrelseledamot Anna Söderblom 62
Styrelseledamot Eva Gidlöf 62
Koncernchef Jan Bengtsson 37203 720 2602 604 6 854
Andra ledande befattningshavare (9 personer) 10610 684 272 742 101 23112 311
Summa 155155 515 5345 346 107 3163 165
* Jennie Sinclair har under 2021, via bolag till 60 procent ägd a av Danir Resources AB och till 20 procent ägda av Jenny Sinclair, fakturerat Poolia
722 TSEK för sitt arbete med framtagande av nytt varumärke QRIOS, framtagande av varumärkesuppdatering Poolia samt nytt varumärke för Poolia
AB m.m. Faktureringen har skett på marknadsmässiga villkor.
NOTER
För räkenskapsåret 2022 har bolaget inte haft tillgång till information
för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser,
förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen inte
varit möjlig att redovisa som förmånsbestämd plan. Pensionsplanen
ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som
en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders-
och familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat
beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående
tjänstgöringstid. Förväntade avgifter nästa rapporteringsperiod för
ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 10 616 (12 539)
TSEK. Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna till planen
och koncernens andel av det totala antalet aktiva medlemmar i planen
uppgår till 0,06584 (0,03673)% respektive 0,06166 (0,05070)%.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på
Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade
enligt Alectas försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte
överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska
normalt variera mellan 125 procent och 175 procent, med en målnivå
på 140 procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå understi-
ger 125 procent eller överstiger 150 procent ska åtgärder vidtas i
syfte att skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till
normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det
avtalade priset för nyteckning och utökning av befintliga förmåner.
Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktio-
ner. Vid utgången av 2022 uppgick Alectas överskott i form av den
kollektiva konsolideringsnivån till 172 (172) procent. PION Group AB har
pensionsförpliktelser till de tidigare koncerncheferna Monika Elling och
Morten Werner på 2 888 (3 885) respektive 827 (1 256) vilka säkrats
genom inbetalningar till kapitalförsäkringar (se Not 30).
52
SECTION:
NOT  NOT 9 ERSÄTTNING TILL REVISORERNA
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2022 2021 2022 2021
Grant Thornton,
Revisionsuppdraget
13201 320 1 326 225 233
BDO,
Revisionsuppdraget
59
Grant Thornton,
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
147 225 147 85
Grant Thornton,
Skatte rådgivning
73 67 73 52
Grant Thornton,
Övriga tjänster
49 5 49 1
Summa 1641 648 1 622 494 371
Med revisionsuppdrag avses revisorns ersättning för den lagstadgade
revisionen. Arvodet innefattar granskningen av årsredovisningen och
bokföringen, styrelsens och verkställande direktörens förvaltning samt
arvode för revisionsrådgivning som lämnats i samband med revisions-
uppdraget. Revision utöver revisionsuppdraget avser övriga kvalitets-
säkringstjänster.
NOT  NOT 10 RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Moderbolaget TSEK 2022 2021
Resultat vid försäljning av andelar i koncernföretag 8778 773
Nedskrivningar av andelar i koncernföretag -260-2 600
Utdelningar från dotterföretag 7484 887
Summa 81081 060
NOT  NOT 11 RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2022 2021 2022 2021
Räntor 674 262 970 723
Kursdierenserifferenser 202 043 1 268 523 0
Övriga finansiella intäkter 16101 610 0 0 0
Summa 4324 327 1 530 141 493 723
Av ränteintäkter i moderbolaget avser 723 (723) intäkter från koncern-
företag.
NOT  NOT 12 RÄNTEKOSTNADER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2022 2021 2022 2021
Räntor leasingskuld -1064-1 064 -1 104
Övriga räntor -53 -15 0 0
Kursdierenserifferenser -774 -20 -78 0
Övrigt -200 -200 -200 -200
Summa -20-2 091 -1 339 -278 -200
Av räntekostnaderna i moderbolaget avser 0 (0) kostnader gentemot
koncernföretag.
NOT  NOT 13 SKATTER
Koncernen Moderbolaget
Skatt på årets resultat TSEK 2022 2021 2022 2021
Aktuell skatt  t -17081-17 081 -16 033 -68-6 823 -3 922
Uppskjuten skatt  tt 385 -4 993 -170 -248
Årets skattekostnad ad -166-16 696 -21 026 -6996 993 -4 170
SAMBANDET MELLAN ÅRETS
SKATTEKOSTNAD OCH REDOVISAT RESULTAT
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2022 2021 2022 2021
Redovisat resultat före skatt 7616276 162 1028782 878 11441914 419 19 755
Skatt enligt gällande skattesats
för moderbolaget
20,6 (20,6)%
-15689-15 689 -2119-21 193 -2357023 570 -4 070
Skatteeekffekt av:
Justering av skatt tidigare år: 233
Ej avdragsgilla kostnader -1312-1 312 -1912-1 912 -72 -130
Ej skattepliktiga intäkter 798 273 167996 799 88
Ej beaktade/Utnyttjade
underskott i Sverige
-632
Ej beaktade/Utnyttjade
underskott i Tyskland
882
Ej beaktade/Utnyttjade
underskott i Norge
73 165
Ej beaktade/Utnyttjade
underskott i Finland
43 222
Ej beaktade/Utnyttjade
underskott i Danmark
137 60
Förändring temporära skillnader -140 186 -150 -58
Skillnader i skattesats 26 58
Årets skattekostnad -166-16 696 -21026-21 026 -69-6 993 -41704 170
Uppskjuten skattefordran
Uppskjuten skattefordran det vill säga skillnaden mellan å ena sidan
den inkomstskatt som faktiskt har redovisats i årets och tidigare års
resultaträkningar (kostnadsförd skatt) och å andra sidan den inkomst-
skatt som bolaget slutligen kommer att belastas med i anledning av
räkenskapsårets och tidigare räkenskapsårs verksamhet (full skatt),
uppgår till följande belopp:
TSEK 2022 2021
Avseende ej utnyttjade underskottsavdrag 1 988 1 988
Avseende temporära skillnader 14711 471 1 611
Summa uppskjuten skattefordran 3 459 3 599
Temporära skillnader TSEK 2021 Förändring 2022
Kapitalförsäkring 752 -150 602
Pensionsskulder 625 -182 443
Kundfordringar 10 115 125
Materiella tillgångar 60 -24 36
Immateriell tillgång 164 101 265
Summa temporära skillnader 161 611 -140 14711 471
NOTER
53
SECTION:
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den utsträckning det bedöms
sannolikt att tillräckliga skattepliktiga överskott kommer att finnas till-
gängliga i framtiden. Uppskjutna skattefordringar i Sverige uppgår till
3 459 (3 599), varav bokfört 3 459 (3 599). Av detta avser 2 627 (2 797)
moderbolaget varav 1 988 är fusionsspärrat och inte kan nyttjas mot
koncernbidrag eller mot egna vinster fram till och med inkomståret
2023. Då beloppet endast är spärrat i tid har bolaget bedömt att det
kommer att kunna nyttjas i framtiden inom koncernen.
Koncernen har beaktat eetat effekten av covid-19 pandemin på aärerna å affärerna
och förväntar sig för tillfället inga väsentliga förändringar i bedömda
framtida vinster, vilket skulle kunna påverka nyttjandevärdet för upp-
skjutna skattefordringar.
Utöver de redovisade uppskjutna skattefordringar har koncernen
ej redovisade uppskjutna skattefordringar avseende skattemässiga
förlustavdrag i Sverige, Danmark, Norge och Finland om totalt 33 142
(32 223) motsvarande ej redovisade uppskjutna skattefordringar om
7 157 (6 948). Förlustavdragen har inga förfallotider, med undantag för
Finland där tidsgränsen fördelar sig på åren 2023 till 2030.
Skattesatsen är i Sverige 20,6%, i Danmark 22%, i Norge 22%,
i Finland 20% och i Tyskland cirka 32% .
NOT  NOT 14 GOODWILL
Koncernen TSEK 2022 2021
Ingående anskaningsIngående anskaffningsvärden 151743151 743 149 980
Årets anskaningarÅrets anskaffningar 182018 204
Avyttringar/utrangeringar -136436 453
OmräkningsdierenserOmräkningsdifferenser 1 763
Utgående ackumulerade anskaningsvffningsvärden 33493 494 151 743
Ingående nedskrivningar -1364-136 453 -129 283
Årets nedskrivningar -5 455
Avyttringar/utrangeringar 1364136 453
OmräkningsdierenserOmräkningsdifferenser -1 715
Utgående ackumulerade nedskrivningar 0 -136 453
Redovisat värde 33433 494 15 290
Prövning av nedskrivningsbehov (inklusive känslighetsanalys) för
goodwill sker årligen samt då indikationer finns på att nedskrivnings-
behov föreligger. Goodwill följs upp och prövas för nedskrivningsbehov
av företagsledningen på segmentnivå vilket utgör kassagenererande
enheter. De kassagenererande enheternas återvinningsvärden har
beräknats som nyttjandevärde baserat på finansiella budgetar som
godkänts av styrelsen. Bedömningen bygger på budget för 2023 samt
företagsledningens prognos för kommande fyra år för nettokassaflöde
baserat på de viktigaste antagandena som är intäkter och rörelsekost-
nader vilket ger vinstmarginalen. Alla antaganden om femårsprogno-
sen görs individuellt för varje kassagenererande enhet utifrån dess
marknadsposition samt respektive marknads egenskaper och utveck-
ling. Prognoserna representerar företagsledningens bedömning och
bygger på både externa informationskällor och tidigare erfarenheter
och förväntningar på marknaden. De antaganden som ligger till grund
för respektive segments redovisade goodwill framgår nedan.
Årets anskaning av gokaffning av goodwill om 18,2 MSEK är hänförlig till förvärvet
av Roi Rekrytering Sverige AB och avser främst tillväxtförväntningar
och förväntad framtida lönsamhet. De antaganden som gjorts gällande
denna goodwill innefattar en årlig tillväxtökning i femårsprognosen
på mellan 14 och 30 procent. För perioden efter fem år har en tillväxt
på 3 procent beräknats. Den vägda genomsnittlig kapitalkostnad
före skatt som använts som diskonteringsränta vid fastställandet av
återvinningsvärdet uppgår till 17,4 procent. Den känslighetsanalys som
gjorts avseende denna goodwill visar att om volymutveckling under
de närmaste fem åren efter 2022 skulle vara hälften av ovanstående
antaganden skulle ett nedskrivningsbehov om ca 5 MSEK föreligga.
Om den uppskattade diskonteringsräntan före skatt som tillämpats
för diskonterade kassaflöden hade varit fem procentenheter högre än
bolagets bedömning, skulle detta medföra ett behov av nedskrivning
om ca 10 MSEK.
För goodwill hänförlig till Poolia Sverige har en känslighetsanalys
av ovan nämnda antaganden genomförts och en rimlig förändring
av intäkter, rörelsekostnader eller diskonteringsränta leder ej till
nedskrivningsbehov. Känslighetsanalysen visar att om den bedömda
volymutvecklingen i Poolia Sverige under de närmaste fem åren efter
2022 skulle vara hälften av bolagets bedömning per 31 december
2022, skulle detta inte medföra något behov av nedskrivning. Känslig-
hetsanalys genomförs även kopplat till rörelsekostnader som räknats
upp fem procentenheter vilket inte skulle medföra något behov av
nedskrivning. Om den omprövade uppskattade diskonteringsräntan
före skatt som tillämpats för diskonterade kassaflöden hade varit fem
procentenheter högre än bolagets bedömning, skulle detta inte med-
föra något behov av nedskrivning.
Föregående år skrevs den goodwill om 4,6 MSEK som då var hän-
förlig till Poolia Tyskland ner till noll. Det tyska bolaget har sålts under
2022 och redovisas i denna rapport som avvecklad verksamhet.
Föregående år skrevs även goodwill hänförlig till Student Node AB
ner med 0,9 MSEK beroende på minskade framtida kassaflöden till
följd av ändringar i adringar i affärsmodellen.
PION Group har även beaktat eektat effekten av covid-19 pandemin i
prövningen av nedskrivningsbehov och för närvarande förväntas inga
materiella förändringar som påverkar förväntade framtida kassaflöden
som skulle kunna påverka återvinningsvärdet för goodwill. I nedan-
stående tabell presenteras det redovisade värdet för goodwill fördelat
per segment.
TSEK 2022 2021
Poolia lia 15215 290 15 290
QRIOS OS 1820418 204 0
Totalt 33433 494 15 290
NOTER
54
SECTION:
NOT  NOT 15 ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
KUNDRELATIONER
Koncernen TSEK 2022 2021
Ingående anskaningsIngående anskaffningsvärden 4 389 4 389
Årets anskaningarÅrets anskaffningar
Utgående ackumulerade anskaningsvffningsvärden 4 389 4 389
Ingående avskrivningar -378-3 782 -3 512
Årets avskrivningar -270 -270
Utgående ackumulerade avskrivningar -4054 052 -3 782
Redovisat värde 337 607
ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Koncernen TSEK 2022 2021
Ingående anskaningsIngående anskaffningsvärden 27982 798 222 258
Årets anskaningarÅrets anskaffningar 491
Anskaningar vid förAnskaffningar vid företagsförvärv 21521 564
Aktiveringar 1441 444
Utrangeringar/Omklassificeringar -252 516 -1 850
OmräkningsdierenserOmräkningsdifferenser 52 49
Utgående ackumulerade anskaningsvffningsvärden 23323 342 2 798
Ingående avskrivningar -2041-2 041 -1 235
Anskaningar vid förAnskaffningar vid företagsförvärv -4064 064
Årets avskrivningar -3903 902 -771
Utrangeringar 2042 043
OmräkningsdierenserOmräkningsdifferenser -49 -35
Utgående ackumulerade avskrivningar -80-8 013 -2 041
Redovisat värde 15315 329 757
Totalt redovisat värde 1566615 666 1 364
NOT  NOT 16 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernen TSEK 2022 2021
Ingående anskaningsIngående anskaffningsvärden 118011 801 11 575
Årets anskaningarÅrets anskaffningar 493 246
Anskaningar vid förAnskaffningar vid företagsförvärv 646
Försäljningar/Utrangeringar -35-3 594 -86
OmräkningsdierenserOmräkningsdifferenser 70 66
Utgående ackumulerade anskaningsvffningsvärden 94169 416 11 801
Ingående avskrivningar -937-9 379 -8 244
Försäljningar/Utrangeringar 262 686 86
Årets avskrivningar -1182-1 182 -1 162
OmräkningsdierenserOmräkningsdifferenser -40 -59
Utgående ackumulerade avskrivningar -791-7 915 -9 379
Redovisat värde 1501 501 2 422
NOT  NOT 17 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR OCH LEASINGSKULDER
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
Koncernen TSEK 2022 2021
Ingående anskaningsIngående anskaffningsvärden 77177 168 79 744
Ingångna avtal/omvärderingar 37237 210 12 863
Avslut/Utrangeringar -20031-20 031 -15 439
Utgående ackumulerade anskaningsvffningsvärden 9434794 347 77 168
Ingående avskrivningar -4752847 528 -39 081
Årets avskrivningar -22749-22 749 -21 520
Avslut/Utrangeringar 136713 671 13 073
Utgående ackumulerade avskrivningar -566-56 606 -47 528
Redovisat värde 377417 741 29 640
LEASINGSKULDER
Koncernen TSEK 2022 2021
Ingående balans 27627 682 38 989
Kassaflödespåverkande
Amortering leasingskuld -24524 536 -21 549
Summa kassaflödespåverkande -245-24 536 -21 549
Ej kassaflödespåverkande
Ingångna avtal/omvärderingar 30840 846 10 242
Summa ej kassaflödespåverkande 30830 846 10 242
Utgående balans 33933 992 27 682
Årets räntekostnader avseende leasingskulden uppgår till
1 064 KSEK (1 104) och redovisas som räntekostnader i kon cernens
rapport över totalresultat.
Kassautflöde leasingavtal
Årets kassaflöde för leasingavtal i koncernen uppgår till 24 104 KSEK
(227(22 757), varav 21126 KSEK (20094) a), varav 21 126 KSEK (20 094) avser lokalhyror. De mest väsent-
liga leasingavtalen avser hyra av lokaler för verksamheten. Avtalen
löper normalt på mellan ett och tre år och kan förlängas vid utgången
av hyresperioden. Avtalen har normala indexklausuler och några villkor
om att förvärva objekten föreligger ej. Moderbolaget har endast ett lea-
singavtal. Löptidsanalys av odiskonterade leasingskulder i koncernen
gällande lokaler och bilar fördelar sig enligt följande:
TSEK Koncernen Moderbolaget
Inom ett år 195169 516 122
Senare än ett år men inom fem år 20180 188 0
Senare än fem år 0 0
Summa 397039 704 122
NOTER
55
SECTION:
NOT  NOT 18 ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
ANDELAR I SVENSKA
DOTTERFÖRETAG
Antal
aktier
Kapital-
andel %
Nominellt
värde
Bokfört
värde
Poolia Sverige AB
Org. nr 556426-7655, Stockholm
1 000 000
100
TSEK 100
14 164
Poolia Finance AB
Org. nr 556363-8039, Stockholm
1001 000 100
Poolia Oice Professionals ABPoolia Office Professionals AB
Org. nr 556532-4240, Stockholm
1001 000 100
Poolia SupportIT AB
Org. nr 556447-9581, Stockholm
1001 000 100
Poolia Interim Management AB
Org. nr 556532-5221, Stockholm
1001 000 100
Poolia Malmö AB
Org. nr 556801-5035, Stockholm
1 200 100
Poolia Väst AB
Org. nr 556399-9621, Stockholm
1001 000 100
Poolia Jönköping AB
Org. nr 556557-4067, Jönköping
1 000 100
Poolia Linköping AB
Org. nr 556889-7622, Stockholm
500 100
Poolia Uppsala AB
Org. nr 556584-1748, Stockholm
1 000 100
Poolia Örebro AB
Org. nr 556889-7473, Stockholm
500 100
Poolia Umeå AB
Org. nr 556501-9246, Stockholm
1 000 100
Poolia PR AB
Org. nr 556558-8141, Stockholm
1 000 100
Poolia AB
Org. nr 556420-3841, Stockholm
1 000 100
Poolia Sundsvall AB
Org. nr 556889-7614, Stockholm
500 100
Student Node AB
Org. nr 559036-2751, Stockholm
50050 000 100
Studentkraft Partnerbolag AB
Org nr 556830-9917, Stockholm
500 100
Poolia Executive Search AB
Org. nr 556573-6336, Stockholm
1001 000 91 TSEK 91 91
QRIOS Minds AB
Org. nr 556599-5999, Stockholm
1 000 100 TSEK 100 100
QRIOS IT AB
Org. nr 556417-7581,Stockholm
1001 000 95
QRIOS Cloud AB
Org. nr 559349-6655, Stockholm
1001 000 100
QRIOS DiversIT AB
Org. nr 559349-6622, Stockholm
1001 000 100
QRIOS Life Science & Engineering AB
Org. nr 556532-4232, Stockholm
1001 000 95
QRIOS Life Science AB
Org. nr 559349-6788, Stockholm
1001 000 100
QRIOS Engineering AB
Org. nr 559349-6739, Stockholm
1001 000 100
QRIOS Minds & Insights AB
Org. nr 556532-4232, Stockholm
1001 000 80
QRIOS Technology AB
Org. Nr 559396-5733, Stockholm
1001 000 95
Uniflex Sverige AB
Org. nr 556637-0341, Stockholm
200020 000 100 TSEK 20002 000 20002 000
Uniflex Fordon AB
Org. nr 556909-6349, Stockholm
10010 000 100
Uniflex Sverige B&A AB
Org. nr 556913-1997, Stockholm
10010 000 100
Uniflex Installation och Logistik AB
Org. nr 556921-1393, Stockholm
10010 000 100
Uniflex Kundservice AB
Org. nr 556921-2458, Stockholm
10010 000 100
Utvecklingshuset COM AB
Org. nr 556505-8771, Stockholm
1 000 100
Roi Rekrytering Sverige AB
Org.nr 556742-3248, Stockholm
6056 055 97 TSEK 109 36036 067
ANDELAR I UTLÄNDSKA DOTTERFÖRETAG
Poolia Suomi Oy
Org. nr 1614293-5, Helsingfors
140 000 100 TEUR 118 3 410
Poolia IT Oy
Org. nr 2774648-6,
Helsingfors
1 000 100 TEUR 2,5
Poolia Henkilöstövuokraus Oy
Org. nr 23385494-9, Helsingfors
1 000 100 TEUR 10 3443 444
Uniflex & Poolia Norge AS
Org. nr 995 419 408, Oslo
1 000 100 TNOK 100 4654 651
Poolia Danmark A/S
Org. nr 25507835, Köpenhamn
902 100 TDKK 902 700
Summa 64664 627
NOT  NOT 19 FORDRINGAR OCH SKULDER KONCERNFÖRETAG
Långfristiga Kortfristiga
TSEK 2022 2021 2022 2021
Poolia Sverige AB 17 000 21 308 23 757
Poolia Malmö AB -7 747 -8 124
Poolia Executive Search AB 229 -711
Poolia Deutschland GmbH 6
Poolia Suomi Oy 40
QRIOS Minds AB -2 078
QRIOS Life Science & Engine-
ering AB
-5 477
QRIOS IT AB -613
QRIOS Minds & Insights AB 1 021
QRIOS Technology AB 732
Uniflex Sverige AB -13 669 -5 064
Utvecklingshuset COM AB -183 -182
Student Node AB -191
Uniflex & Poolia Norge AS 15 750 15 750 616 640
Poolia Henkilöstövuokraus Oy 4 000 4 000 140 165
Summa 19 750 36 750 -5 912 10 527
NOT  NOT 20 KUNDFORDRINGAR
Koncernen TSEK 2022 2021
Kundfordringar, brutto 306206 225 304 470
Ingående reserv för
förväntade kundförluster
-616 -776
Periodens reserveringar -538 -290
Verkliga förluster 449 447
Återförda reserveringar 0 18
OmräkningsdierenserOmräkningsdifferenser 0 -15
Utgående reserv för
förväntade kundförluster
-705 -616
Kundfordringar, netto 3055205 520 303 854
NOTER
56
SECTION:
Förfallna fordringar som
ej anses vara osäkra 2022 2021
1–30 dagar 2327423 274 16 844
31–90 dagar 292 963 3 456
91–180 dagar 748 0
>180 dagar 202 0
Summa 271877 187 20 300
Samtliga redovisade belopp förväntas bli betalda.
NOT  NOT 21 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2022 2021 2022 2021
Upplupna arvodes intäkterarvodes intäkter 1442144 289 130 831
Övriga förutbetalda kostna-
der och upplupna intäkter  r
16416 450 10 034 1811 818 923
Summa 16074060 740 140 865 18181 818 923
Ökningen i posten Upplupna arvodesintäkter jämfört med föregående
år förklaras främst av ökade intäkter i december 2022 jämfört med
samma period föregående år .
NOT  NOT 22 AKTIEKAPITAL
A-aktier B-aktier Totalt
Per 1 januari 2022 10 864 300 35 772 568 46 636 868
Per 31 december 2022 10 864 300 36276 2751605 160 47139447 139 460
Aktie av serie A berättigar till en (1) röst och aktie av serie B till en
femtedels (1/5) röst. Kvotvärdet uppgår till 20 öre per aktie.
Till följd av styrelsens beslut den 3 januari 2023 om att emittera
1 03621 036 270nya aktie70 nya aktier av serie B har det totala antalet aktier i bolaget
ökat och uppgår idag till 48 175738 175 730, varav 10860, varav 10 864304 300ak0 aktier av
serie A och 37 311430 a11 430 aktier av serie B.
Förvaltning av kapital
Kapital avser eget kapital. Koncernens mål för förvaltning av kapitalet
är att trygga koncernens fortlevnad och handlingsfrihet och att tillse
att ägarna även fortsättningsvis erhåller avkastning på sina placerade
medel.
För att bibehålla och anpassa kapitalstrukturen kan koncernen dela
ut medel, öka det egna kapitalet genom utgivande av nya aktier eller
kapitaltillskott, återköpa aktier eller minska eller öka skulderna. Prio-
riteten kommande år ligger på att skapa värdetillväxt för aktieägarna
genom att självfinansiera en god tillväxt. Utöver detta kommer utdel-
ning att kunna ske då styrelsens bedömer det möjligt. Av förändringen
i eget kapital framgår uppdelningen av eget kapital på dess kompo-
nenter och förändringen under perioden .
NOT  NOT 23 RESULTAT PER AKTIE
2022 2021
Årets resultat, TSEK 60960 954 80 515
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare, TSEK
60960 901 80 617
Antal aktier, genomsnitt, (000) 470947 098 46 637
Antal aktier, genomsnitt efter
utspädning, (000)
4709847 098 46 637
Resultat per aktie, SEK 1,29 1,73
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1,29 1,73
Föreslagen utdelning per aktie, SEK 0,50 1,00
Föreslagen utdelning, SEK 24087824 087 865 47 139 460
NOT  NOT 24 SKULDER TILL KREDITINSTITUT
I koncernens svenska del finns en gemensam cash pool och en bevil-
jad checkkredit på 40 (40) MSEK, vilken per den 31 december 2022 var
utnyttjad med 0,0 (0,0) MSEK. Det är moderbolaget som är innehavare
av den gemensamma cash poolen och det totala saldot redovisas som
likvida medel i moderbolaget. Dotterbolagens andel av cash poolen
redo visas som fordran/skuld mot koncernbolag .
NOT  NOT 25 ÖVRIGA SKULDER
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2022 2021 2022 2021
Mervärdesskatt 4737647 376 45 741 96 441
Personalrelaterade skulder 6161 638 60 717 300 306
Övriga skulder 4134 138 4 527 41 36
Summa 1131523 152 110 985 437 783
NOT  NOT 26 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncernen Moderbolaget
TSEK 2022 2021 2022 2021
Semesterlöneskuld 90190 163 85 074 273 189
Personalrelaterade skatter
och avgifter
266726 675 27 535 998 1 231
Upplupna löner 1284238 423 137 653 141 406 3 936
Övriga upplupna
kostnader och
förutbetalda intäkter
65126 512 5 548 121 275 414
Summa 2517251 773 255 810 39523 952 5 770
NOTER
57
SECTION:
NOT  NOT 27 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaningspplupet anskaffningsvärde
2022
Koncernen
2021
2022
Moderbolaget
2020
Likvida medel 1012101 265 121 681 7650276 502 3 809
Kundfordringar 3055215 521 303 854
Fordringar hos koncernföretag 1891 898 1 996 4383 834 61 358
Upplupna arvodesintäkter 144244 289 130 831
Summa 55297552 973 558 362 120320 336 65 167
Finansiella skulder värderade till upplupet anskankaffningsvärde 2022 2021 2022 2021
Leverantörsskulder 261926 196 18 829 2152 153 1 568
Skulder till koncernföretag 29929 958 14 081
Summa 26126 196 18 829 3211132 111 15 649
Förfalloanalys 2022 2021 2022 2021
Finansiella tillgångar
Likvida medel
1–30 dagar 1012101 265 121 681 7650276 502 3 809
Kundfordringar
1–30 dagar 2140214 024 206 416
31– 90 dagar 91 496 97 438
Summa kundfordringar 3055205 520 303 854
Fordringar hos koncernföretag
1–30 dagar
1891 898 1 996 24024 084 24 608
365– dagar
197519 750 36 750
Summa fordringar hos koncernföretag
1891 898
43843 834 61 358
Upplupna arvodesintäkter
1–90 dagar 1442894 289 130 831
Summa finansiella tillgångar 5529552 973 558 362 120320 336 65 167
Förfalloanalys 2022 2021 2022 2021
Finansiella skulder
Leverantörsskulder
1–30 dagar 2619626 196 18 829 2152 153 1 568
Skulder till koncernföretag
1–30 dagar 29929 996 14 081
Summa finansiella skulder 26126 196 18 829 32132 149 15 649
För samtliga finansiella tillgångar och skulder, om ej annat anges i not, anses det redovisade värdet på grund av korta löptider vara en god approxi-
mation av det verkliga värdet .
NOTER
58
SECTION:
NOT  NOT 28 KASSAFLÖDESANALYS
Koncernen Moderbolaget
Likvida medel TSEK 2022 2021 2022 2021
Kassa och bank 1012651 265 121 681 7650276 502 38093 809
Summa 101261 265 121 681 765076 502 383 809
Justeringsposter TSEK 2022 2021
Av- och nedskrivningar 28108 103 29129 178
OmräkningsdierenserOmräkningsdifferenser 131 372 1241 248
Erhållen ränta 674 262
Betald ränta -1117-1 117 -1119-1 119
Övriga ej kassaflödespåverkande poster -441 -435
Summa 285928 591 29139 134
Upplysning om betalda räntor och erhållna utdelningar
Under året erhållen ränta i koncernen uppgick till 674 (262).
Under året betald ränta i koncernen uppgick till 1 117 (1 119).
Under året erhållen ränta i moderbolaget uppgick till 247 ().
Under året betald ränta i moderbolaget uppgick till – ().
Under året erhållna utdelningar i moderbolaget uppgick till 74 887 ().
NOT  NOT 29 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Hiperious AB, ett bolag till 60 procent ägt av Danir Resources AB och
till 20 procent av styrelseledamoten Jennie Sinclair, har under 2022
fakturerat PION Groupkoncernen 605 TSEK för sitt arbete med fram-
tagande av nytt varumärke PION Group, arbete med kapitalmarknads-
dag för PION Group samt framtagande av varumärkesuppdatering för
Poolia m.m. Faktureringen har skett på marknadsmässiga villkor.
QRIOS IT AB har med tillträde den 1 augusti 2023 tecknat ett hyres-
kontrakt med Brf Valfisken 33, en bostadsrättsförening i vilken PION
Group AB:s vd Jan Bengtsson är medlem och kassör. Hyreskontraktet
är skrivet på tre år med en uppsägningstid om nio månader och en för-
längningstid om tre år. Hyreskostnaden per år uppgår till 1 833 TSEK
och totalt under den första avtalsperioden till 5 500 TSEK. Styrelsen
har bedömt att avtalet är skrivet på marknadsmässiga villkor.
Ingen styrelseledamot eller ledande befattningshavare har eller har
haft någon direkt eller indirekt delaktighet i några aärsra affärstransaktioner
som är eller var ovanliga i sin karaktär med avseende på villkoren, som
inträat undinträffat under nuvarande eller föregående verksamhetsår. Inte heller
har PION Group lämnat lån, ställt garantier eller ingått borgensförbin-
delse för någon av styrelsens ledamöter, verkställande direktören eller
övriga ledande befattningshavare i bolaget.
För ytterligare upplysningar om transaktioner med koncernbolag
utanför PION Groupkoncernen, där samtliga har skett på marknads-
mässiga villkor, se Not 5 Inköp och försäljning mellan koncernföretag
på sidan 48 samt Not 8 Personal på sidan 51.
NOTER
NOT  NOT 30 STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
KONCERNEN
Ställda säkerheter TSEK 2022 2021
Pantsatta kapitalförsäkringar för
tidigare vd, se Not 8
3 714 5 141
Depositioner avseende hyreskontrakt 1 500 1 500
Spärrade bankmedel avseende
hyreskontrakt
509 494
Summa ställda säkerheter 5 724 7 135
Eventualförpliktelser
Bankgaranti lokalhyra 579 1 677
Summa eventualförpliktelser 579 1 677
Summa ställda säkerheter och
eventualförpliktelsereventualförpliktelser
6 303 8 812
MODERBOLAGET
Ställda säkerheter TSEK 2022 2021
Pantsatta kapitalförsäkringar
för tidigare vd, se Not 8e Not 8
3 714 5 141
Summa ställda säkerheter r 3 714 5 141
Eventualförpliktelser
Borgen för dotterföretag 10 572 10 254
Bankgarantier lokalhyra 374 1 488
Summa eventualförpliktelser 10 946 11 742
Summa ställda säkerheter och
eventualförpliktelsereventualförpliktelser
14 660 16 883
59
SECTION:
NOTER
NOT  NOT 31 UPPDELNING AV INTÄKTER ENLIGT IFRS  T IFRS 15
2022
QRIOS
Poolia
Uniflex
Koncernen
Rörelsens intäkter
Konsultintäkter 200 078 5491739 173 111 197 778 191 947 029
Rekrytering 36 651 90 721 11 626 138 998
Summa rörelsens intäkter 236 729 639 894 1201 209 404 202 086 027
Tidpunkt för intäktsredovisning
Prestationsåtagande uppfylls vid en viss tidpunkt 36 651 86 721 123 372
Prestationsåtagande uppfylls över tid 200 078 553 173 1209 401 209 404 191 962 655
Summa 236 729 639 894 1201 209 404 2082 086 027
2021
QRIOS
Poolia
Uniflex
Koncernen
Rörelsens intäkter
Konsultintäkter 156 964 430 822 111 155 345 1743 11 743 131
Rekrytering 12 360 69 603 6 116 88 079
Summa rörelsens intäkter 169 324 500 425 1161 41 161 461 181 831 210
Tidpunkt för intäktsredovisning
Prestationsåtagande uppfylls vid en viss tidpunkt 12 360 67 168 79 528
Prestationsåtagande uppfylls över tid 156 964 433 257 111 161 461 1751 681 751 682
Summa 169 324 500 425 111 161 461 1831 831 210
60
SECTION:
NOT  NOT 32 RÖRELSEFÖRVÄRV
PION Group har med tillträde den 1 februari 2022 förvärvat 96,5
procent av aktierna i Roi Rekrytering Sverige AB. Roi Rekrytering är
ett HR-Techföretag med en egenutvecklad rekryteringsplattform;
Workspace Recruit. Orsaken till förvärvet är att bolaget och den
egenutvecklade plattformen Workspace Recruit väl passar in i övriga
koncernbolags verksamhet och kan bidra med ökad omsättning och
lönsamhet framöver. Köpeskillingen uppgår till 35,7 MSEK varav 26,1
MSEK erlagts kontant och 9,6 MSEK i PION Group B-aktier genom
en riktad nyemission om 502 592 B-aktier. Teckningskursen är satt
till 19,20 kronor och är fastställd baserat på en volymviktad genom-
snittskurs 20 handelsdagar under perioden 3-31 januari 2022.
Den goodwill om 18,2 MSEK som redovisades vid rörelseförvärvet
avser främst tillväxtförväntningar och förväntad framtida lönsamhet.
Roi Rekrytering omsatte ca 24 MSEK under 2021 med ett rörelse-
resultat på ca 3 MSEK. Bolagets intäkter sedan förvärvstidpunkten
uppgår till 18,8 MSEK och intäkterna under helåret 2022 uppgår
till 20,8 MSEK. Rörelseresultatet i bolaget uppgår sedan förvärvs -
tid punkten till -0,9 MSEK och under helåret 2022 till -0,8 MSEK.
Rörelsen inom Roi Rekrytering redovisas inom segmentet QRIOS.
Den 1 december 2022 förvärvade PION Group ytterligare 0,5 procent
av aktierna för en köpeskilling om 136 TSEK.
Nedan presenteras förvärvsanalysen.
FÖRVÄRVSANALYS
Verkligt värde av överförd ersättning (TSEK)
Redovisade värden vid
förvärvstidpunkten
Justering till
verkligt värde
Verkligt värde
Belopp som reglerats kontant 26 045
Emitterade aktier 9 650
Summa verkligt värde av överförd ersättning 35 695
REDOVISADE BELOPP PÅ IDENTIFIERBARA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Programvara 2 334 15 166 17 500
Övriga anläggningstillgångar 307 307
Nyttjanderättstillgångar 0 1 872 1 872
Kortfristiga fordringar 4 609 4 609
Uppskjuten skatteskuld -58 -3 124 -3 182
Likvida medel 5 476 5 476
Leasingskulder 0 -1 872 -1 872
Kortfristiga skulder -5 924 -5 924
Summa identifierbara nettotillgångar 6 744 12 042 18 786
Innehav utan bestämmande inflytande -1 295
Goodwill 18 204
Förändring i koncernens likvida medel vid förvärv (TSEK)
Överförd ersättning i likvida medel 26 045
Förvärvade likvida medel -5 476
Nettokassautflöde vid förvärv 20 569
Förvärvskostnader som redovisas som kostnad i resultatet 236
NOTER
61
SECTION:
NOT  NOT 33 AVVECKLAD VERKSAMHET
Den 22 juli tecknade PION Group ett avtal med tyska Argo Group
GmbH som innebär att Argo köpt 100 procent av Poolias tyska bolag.
Köpeskillingen uppgår till ca 18 MSEK och resultateesultateffekten i koncernen
inklusive transaktionskostnader uppgår till ca minus 0,2 MSEK. Argo
använde Poolias varumärke i Tyskland till sista december 2022. Poolia
Tyskland redovisas i denna rapport som avvecklad verksamhet.
Årets resultat från avvecklad verksamhet kan sammanfattas enligt
följande.
TSEK 2022 2021
Intäkter 4289942 899 71091 095
Övriga kostnader -666 646 -6186 186
Personalkostnader -34334 340 -60860 860
Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar -425 -5386-5 386
Rörelseresultat 1481 488 -133-1 337
Finansiella poster 0 0
Resultat från avvecklad verksamhet före skatt 1481 488 -133-1 337
Skattekostnad 0 0
Resultat från avvecklad verksamhet före skatt 1481 488 -13-1 337
Kassaflöden från avvecklad verksamhet kan sammanfattas enligt
följande.
TSEK 2022 2021
Den löpande verksamheten 5 125 -2 183
Investeringsverksamheten -383 -571
Finansieringsverksamheten 0 0
Kursdierensifferens i likvida medel 268 -158
Kassaflöde från avvecklad verksamhet 5 010 -2 912
NOT  NOT 34 FÖRSLAG TILL DISPOSITION AV BOLAGETS VINST
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande (i kronor)
Balanserade medel 29 728 064
Årets resultat 107 426 782
137 154 846
Styrelsen föreslår att vinsten disponeras på följande sätt:
Utbetalas till aktieägarna (0, 50 SEK per aktie) 24 087 865
I ny räkning överförs 113 066 981
NOT  NOT 35 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
PION Group meddelade den 28 november 2022 att man förvärvat
100 procent av aktierna i Dreamwork Scandinavia AB, med tillträde den
3 januari 2023. Köpeskillingen uppgår till 47,5 MSEK varav 35,5 MSEK
erlagts kontant och 12,0 MSEK i PION Group B-aktier genom en riktad
nyemission om 1 036 270 B-aktier. Dreamwork etablerades 2006 och
har en stark marknadsposition framförallt i Södra Sverige. Bolaget har
lång erfarenhet inom konsulting, rekrytering samt Executive Search
och har även en bemanningsverksamhet inriktad mot industri- och
lagerpersonal. Dreamwork-koncernen förväntas under 2022 omsätta
160 MSEK med en EBIT på närmare 5 procent. Verksamheten inom
dotterbolaget Lisberg kommer vara ett självständigt bolag inom
PION Group, medan verksamheten i övriga Dreamwork kommer slås
ihop med Poolia och Uniflex.
Någon förvärvsanalys har ännu inte upprättats då PION Group inte
haft tillgång till samtliga uppgifter som krävs för denna. En preliminär
förvärvsanalys förväntas presenteras i samband med delårsrapporten
för det första kvartalet 2023.
Den 17 januari 2023 förvärvade PION Group, genom en nyemission
i Whippy AB, 40 procent av aktierna i Whippy AB. Investeringen upp-
går till 4 MSEK och betalades kontant. PION Group erhöll samtidigt en
option på att 2025 förvärva ytterligare 40 procent av aktierna i Whippy
AB. Whippy förväntas 2023 omsätta närmare 6 MSEK med en EBIT på
drygt 1 MSEK.
Som ett ytterligare steg i sin tillväxtresa startade PION Group den
1 februari bolaget QRIOS Tech AB där bolagen QRIOS Minds & Insights,
QRIOS IT och QRIOS Technology ingår. QRIOS Tech AB kommer att
ledas av Anna Bäcklin, hon har en gedigen bakgrund inom tech och
kommer närmast från Softhouse Nordic AB, som kommer att ingå
i PION Groups koncernledning.
Den 15 mars 2023 beslutade PION Group AB:s styrelse att avsluta
verkställande direktören Jan Bengtssons uppdrag och inleda rekry-
tering av en permanent ersättare. Styrelsen beslutade också att utse
Mats Kullenberg som tillförordnad verkställande direktör och koncern-
chef tills ny verkställande direktör har rekryterats, samt att utse Anna
Bäcklin till vice vd för PION Group samtidigt som hon är vd för QRIOS.
Som ett led i den nya strategiska inriktningen ska PION Group under
kommande år öka tillväxttakten i både existerande bolag samt framtida
koncernbolag. Styrelsen bedömer att det för detta krävs ett nytt ledar-
skap med kunskaper från såväl konsultbransch som SaaS-bolag. Därför
har styrelsen beslutat att inleda en rekryteringsprocess för ny vd samt
entlediga Jan Bengtsson från posten som verkställande direktör.
I övrigt har inga händelser som leder till justeringar eller andra
betydande händelser som inte leder till justeringar inträat gar inträffat mellan
31 december och datumet för godkännande för utfärdande. Koncer-
nens finansiella rapporter för den rapportperiod som slutade den
31 december 2022 (inklusive jämförelsetal) godkändes av styrelsen
den 5 april 2023.
NOTER
62
STYRELSENS INTYGANDE
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att årsredo-
visningen har upprättats enligt Årsredovisningslagen samt RFR 2 och
ger en rättvisande bild av företagets ställning och resultat och att för-
valtningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av
företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som företaget står inför.
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att koncern-
redovisningen har upprättats enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS), såsom de antagits av EU och årsredovisningslagen,
och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat och
att förvaltningsberättelsen för koncernen ger en rättvisande översikt
över utvecklingen av koncernens verksamhet, ställning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de före-
tag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 5 april 2023
STYRELSENS INTYGANDE
Martin Hansson
Styrelseledamot
Annette Brodin Rampe
Styrelseledamot
Nils Karlsson
Styrelseledamot
Jennie Sinclair
Styrelseledamot
Mats Kullenberg
Tf verkställande direktör
Lars Kry
Styrelseordförande
Vår revisionsberättelse har avgivits den 5 april 2023
Grant Thornton Sweden AB
Mia Rutenius
Auktoriserad revisor
63
SECTION:
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för PION Group AB (publ) för år 2022 med undantag för bolagsstyr-
ningsrapporten på sidorna 26–31. Bolagets årsredovisning och kon-
cernredovisning ingår på sidorna 17–25 och 34–62 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2022
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredo-
visningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2022 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU och
årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 26–31.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och kon-
cernredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman
fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget
och för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande
rapport som har överlämnats till moderbolagets styrelse i enlighet
med revisors rordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för-
bjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revi-
sionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella
perioden, och innefattar bland annat de viktigaste bedömda riskerna
för väsentliga felaktigheter. Dessa områden behandlades inom ramen
för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden
om dessa områden.
Intäktsredovisning
Beskrivning av området
Koncernens redovisade intäkter uppgår per 31 december 2022 till
2086 MSEK och omfattar framförallt försäljning av tjänster inom områ-
dena personaluthyrning och rekrytering. Intäkter redovisas på det sätt
som återspeglar överföringen till kunden vad gäller kontrollen över den
utlovade tjänsten och därmed fullgörandet av prestationsåtagandet.
Intäktsredovisningen baseras på information från bolagets tidredovis-
ningssystem utifrån arbetad tid och innehåller delvis manuella moment,
varmed det finns risk för felaktigheter om inte kontrollåtgärder finns på
plats för att hantera riskerna. Dessa risker kopplade till inträande i in-
täktsredovisningen har stor påverkan på den finansiella rapporteringen,
varför vi har bedömt dem som särskilt betydelsefulla områden.
Bolagets redovisningsprinciper för intäkter framgår av Not 2
i årsredovisningen.
Hur detta område beaktades i revisionen
Våra granskningsåtgärder inkluderade, men var inte begränsade
till följande:
Genomgång av redovisningsprinciper, kartläggning av väsentliga
transaktionsflöden och kritiska aärssystem samt granskning av
att bolagets interna kontrollmiljö fungerar ändamålsenligt.
Granskning avseende redovisade intäkter under räkenskapsåret
genom avstämning mellan tidredovisningssystem och redovisning.
Analytisk granskning av redovisade intäkter på månadsbasis samt
utveckling av intäkter och marginaler för att identifiera väsentliga
fluktuationer.
Vi har även granskat att lämnade upplysningar i årsredo visningen
överensstämmer i allt väsentligt med kraven enligt årsredovisnings-
lagen och IFRS.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–16, 32–33 och
67–68. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret 2022, som vi tagit
del av före datumet för denna revisionsberättelse, utgör annan informa-
tion. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med be-
styrkande avseende denna andra information.
REVISIONSBERÄTTELSE
REVISIONSBERÄTTELSE
TILL BOLAGSSTÄMMAN I PION GROUP AB PUBL
ORGANISATIONSNUMMER 
64
SECTION:
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är
oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna infor-
mation, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget
att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen
och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upp-
lyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan
att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt
drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen
och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra
med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att
göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsre-
dovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder
bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är till-
räckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden.
Risken för att inte upptäcka en sentlig felaktighet till följd av oegent-
ligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning,
avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av
intern kontroll.
skaar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som
är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte r att uttala
oss om eektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar
i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats,
med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns
någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller
förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets och koncer-
nens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det
finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen och koncern-
redovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana
upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen
och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisions-
bevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan
framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag och en koncern
inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och inne-
hållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplys-
ningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger
de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger
en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för enheterna eller aärsaktiviteterna inom
koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen.
Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevi-
sionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de
eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt rele-
vanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer
och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt
i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller
motåtgärder som har vidtagits.
REVISIONSBERÄTTELSE
65
SECTION:
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag
till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning för PION Group AB (publ) för år 2022 samt av förslaget till
dispositioner beträande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verk-
ställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, om-
fattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncer-
nens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsför-
valtningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontroll-
eras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bok-
föring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt-
ningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på
revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångs-
punkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen
på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för
verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som
är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt
uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträande bolagets
vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt
ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av ESEF-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen
i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-
rapporten) enligt 16 kap 4 a § lag (2007:528) om värdepappersmark-
naden för PION Group AB (publ) för år 2022. Vår granskning och vårt
uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
REVISIONSBERÄTTELSE
66
SECTION:
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som
i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till PION Group AB (publ) enligt god revisors-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls enliga
som grund för vårt uttalande
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap 4 a § lag
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap
4 a § lag (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder
för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten. Revisionsföretaget tillämpar Inter-
national Standard on Quality Management 1, som kräver att företaget
utformar, implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska
krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte
att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
eektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också
en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstäm-
ning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida kon-
cernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassafdesanalys
samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad
som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 26–31 och för att den är upprättad i enlighet med årsredo-
visningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovis-
ningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Grant Thornton Sweden AB, Kungsgatan 57, 103 94 Stockholm, utsågs
till PION Group ABs revisor av bolagsstämman den 26 april 2022 och
har varit bolagets revisor sedan 3 maj 2019.
Stockholm den 5 april 2023
Grant Thornton Sweden AB
Mia Rutenius
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
67
SECTION:
PION Group presenterar vissa alternativa nyckeltal (Alternative
Performance Measures, APM-mått) i årsredovisningen som inte
definieras enligt IFRS. Pion Group har valt att i särskild bilaga
presentera bolagets alternativa nyckeltal i enlighet med euro peiska
värdepappers- och marknadsmyndighetens (ESMA) beslut.
Bilagan är publicerad på www.piongroup.se
NYCKELTAL DEFINIERADE ENLIGT IFRS
Resultat per aktie
Periodens resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier.
NYCKELTAL SOM INTE ÄR DEFINIERADE
ENLIGT IFRS
Tillväxt
Ökning av rörelsens intäkter jämfört med motsvarande period före-
gående år, uttryckt i procent.
Andel riskbärande kapital
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande samt
avsättningar för skatter i procent av summa tillgångar.
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat före skatt plus finansiella kostnader dividerat med genom-
snittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital
Resultat före skatt plus finansiella kostnader dividerat med genom-
snittlig summa tillgångar.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal utestående aktier.
Intäkt per anställd
Rörelsens intäkter dividerat med genomsnittligt antal
årsanställda.
Nettoskuldsättningsgrad
Räntebärande skulder minus finansiella räntebärande tillgångar
dividerat med EBITA senaste 12 månaderna.
P/E-tal
Börskurs vid årets slut dividerat med resultat per aktie.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av rörelsens intäkter.
Soliditet
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande
i procent av summa tillgångar.
Sysselsatt kapital
Summa tillgångar minskad med icke räntebärande skulder
inklusive avsättningar för skatter.
Vinstmarginal
Resultat före skatt i procent av rörelsens intäkter.
Rörelseresultat/EBIT
Rörelsens intäkter minskat med rörelsens kostnader.
EBITA
Resultat före av- och nedskrivningar av immateriella anläggnings-
tillgångar.
OPERATIVA MÅTT
Antal årsanställda, genomsnitt
Totalt arbetade timmar under året dividerat med normal arbetstid
för en heltidsanställd.
DEFINITIONER
DEFINITIONER
68
SECTION:
KONTAKT & ADRESS
PION GROUP AB
Torsgatan 11
Box 207
101 24 Stockholm
Tfn: 08-555 650 00
Org.nr: 556447-9912
www.piongroup.se
KONTAKTPERSON
Mats Kullenberg
Verkställande direktör
Tfn: +46 73-600 6810
mats.kullenberg@piongroup.se