(TSEK) Not | 2024 | 2023 | |
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | 4 | ||
| Rörelsens kostnader | 5, 9 | ||
| Administrationskostnader | 6, 7 | − | − |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | 7 | − | − |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | ||
| Övriga rörelsekostnader | 11 | − | − |
| Rörelseresultat | − | − | |
| Resultat från finansiella poster | |||
| Finansiella intäkter | 12 | ||
| Finansiella kostnader | 13 | − | − |
| Finansnetto | − | ||
| Resultat före skatt | − | − | |
| Inkomstskatt | 14 | − | − |
| Årets resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare | − | − | |
| Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till moderbolagets | 15 | ||
| stamaktieägare i SEK*: | |||
| Före utspädning | − | − | |
| Efter utspädning | − | − |
(TSEK) Not | 2024 | 2023 |
| Årets resultat | − | − |
| Övrigt totalresultat | ||
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | ||
| Omräkningsdifferenser från verksamhet i utlandet | ||
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | ||
| Summa totalresultat | − | − |
| Summa totalresultat, i sin helhet hänförligt till moderföretagets aktieägare | − | − |
(TSEK) Not | 2023−12−31 | ||
| TILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier | 16 | ||
| Nyttjanderättstillgångar | 9 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Andra långfristiga fordringar | 17, 18 | ||
| Summa anläggningstillgångar | |||
| Övriga kortfristiga fordringar | 20 | ||
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 21 | ||
| Likvida medel | 18, 22 | ||
| Summa omsättningstillgångar | |||
| SUMMA TILLGÅNGAR |
(TSEK) Not | 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 24 | ||
| Aktiekapital | |||
| Övrigt tillskjutet kapital | |||
| Omräkningsreserv | |||
| Balanserat resultat inklusive periodens resultat | − | − | |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | − | ||
| Långfristiga skulder | |||
| Leasingskulder | 9 | ||
| Skatteskuld | |||
| Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
| Lån från aktieägare | 25 | ||
| Derivat | 25 | ||
| Leverantörsskulder | 18, 19 | ||
| Leasingskulder | 9 | ||
| Skatteskulder | 14 | ||
| Övriga skulder | 18 | ||
| Upplupna kostnader | 26 | ||
| Summa kortfristiga skulder | |||
| Summa skulder | |||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Balanserat resultat inkl | ||||||
(TSEK) Not | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital | Omräkningsreserv | årets resultat | Summa | |
| Ingående eget kapital 1 januari 2024 | − | − | ||||
| Årets resultat | − | − | ||||
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Årets totalresultat | − | − | ||||
| Transaktioner med koncernens ägare | ||||||
| Nyemission | ||||||
| Emissionskostnader | − | − | ||||
| Kvittningsemission | ||||||
| Aktierelaterade ersättningar | ||||||
| Summa transaktioner med koncernens ägare | ||||||
| Utgående eget kapital 31 december 2024 | 8, 24 | − | ||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| Balanserat resultat inkl | ||||||
(TSEK) Not | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital | Omräkningsreserv | årets resultat | Summa | |
| Ingående eget kapital 1 januari 2023 | − | |||||
| Årets resultat | − | − | ||||
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Årets totalresultat | − | − | ||||
| Transaktioner med koncernens ägare | ||||||
| Emissionskostnader | − | − | ||||
| Aktierelaterade ersättningar | ||||||
| Summa transaktioner med koncernens ägare | − | |||||
| Utgående eget kapital 31 december 2023 | 8, 24 | − | − | |||
(TSEK) Not | 2024 | 2023 | |
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | − | − | |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 22 | ||
| Avskrivningar | |||
| Valutakursdifferenser | − | ||
| Aktierelaterad ersättning | |||
| Erhållen ränta | |||
| Erlagd ränta | − | − | |
| Betald inkomstskatt | − | − | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | − | − | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
| Ökning/ minskning övriga rörelsefordringar | − | ||
| Ökning/ minskning leverantörsskulder | − | ||
| Ökning/ minskning övriga rörelseskulder | − | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | − | − | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Nyemission | |||
| Emissionskostnader | − | − | |
| Erhållet lån från aktieägare | 25 | ||
| Amortering leasingskuld | − | − | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
| Årets kassaflöde | − | ||
| Likvida medel vid årets början | |||
| Omräkningsdifferens i likvida medel | |||
| Likvida medel vid årets slut | 22 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Kina | 4 580 | 5 959 |
| Totalt | 4 580 | 5 959 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Sverige | 544 | 321 |
| Totalt | 544 | 321 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Övriga externa kostnader | −138 419 | −171 857 |
| Personalkostnader | −33 754 | −33 132 |
| Avskrivningar | −1 338 | −1 251 |
| Övriga rörelsekostnader | −3 487 | −772 |
| Totalt | −176 999 | −207 012 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB | ||
| Revisionsuppdrag | 591 | 497 |
| Annan revisionsverksamhet | 10 | 1 191 |
| Skatterådgivning | 169 | 170 |
| Övriga tjänster | 2 456 | 663 |
| Totalt PwC | 3 226 | 2 521 |
2024 | 2023 | |||
Medelantal anställda | Totalt | Varav män | Totalt | Varav män |
| Moderbolag | ||||
| Sverige | 13 | 5 | 13 | 5 |
| Totalt | 13 | 5 | 13 | 5 |
| Totalt koncernen | 13 | 5 | 13 | 5 |
| Ledande befattningshavare vid årets utgång | ||||
| Styrelsen | 7 | 4 | 7 | 4 |
| VD och ledande befattningshavare | 6 | 3 | 6 | 4 |
2024 | 2023 | |||
Andel kvinnor | Andel män | Andel kvinnor | Andel män | |
| Styrelsen | 43% | 57% | 43% | 57% |
Övriga ledande befattningshavare 1) | 50% | 50% | 32% | 68% |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Moderbolag | ||
Styrelse och ledande befattningshavare 1) | 18 651 | 13 784 |
| Övriga anställda | 6 299 | 7 453 |
| Totalt | 24 950 | 21 237 |
| Dotterbolag | ||
Styrelse och ledande befattningshavare 1) | 1 230 | 2 280 |
| Övriga anställda | – | – |
| Totalt | 1 230 | 2 280 |
| Totalt koncern | 26 179 | 23 517 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Moderbolag | ||
Styrelse och ledande befattningshavare 1) | 1 997 | 1 364 |
| Övriga anställda | 874 | 1 080 |
| Totalt | 2 870 | 2 444 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Moderbolag | ||
Pensionskostnader till styrelse och ledande befattningshavare 1) | 2 415 | 2 280 |
| Pensionskostnader till övriga anställda | 1 746 | 1 731 |
| Sociala kostnader | 3 925 | 3 834 |
| Totalt | 8 086 | 7 846 |
| Räkenskapsår 2024 | ||||||
| Grundlön, | Pensions- | Aktierelaterad | ||||
| (TSEK) | styrelsearvode | kostnad | Rörlig ersättning | Konsultarvode | ersättning | Totalt |
| Styrelseordförande | ||||||
| Lennart Hansson | 495 | – | – | – | – | 495 |
| Styrelseledamöter | ||||||
| Wenche Rolfsen | 265 | – | – | – | – | 265 |
| Peter Unge | – | – | – | 1 941 | – | 1 941 |
| Torbjörn Koivisto | 265 | – | – | 76 | – | 341 |
| Anders Öhberg | 240 | – | – | – | – | 240 |
| Helena Levander | 290 | – | – | – | – | 290 |
| Nina Rawal | 265 | – | – | – | – | 265 |
| Ledande befattningshavare | ||||||
Christer Ahlberg (VD) 2) | 3 676 | 953 | 1 034 | – | 580 | 6 242 |
Övriga ledande befattningshavare (5 st) 2) | 7 335 | 1 746 | 426 | 3 573 | 1 417 | 14 497 |
| varav dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Totalt | 12 830 | 2 699 | 1 460 | 5 590 | 1 997 | 24 576 |
| Räkenskapsår 2023 | ||||||
| Grundlön, | Pensions- | Aktierelaterad | ||||
| (TSEK) | styrelsearvode | kostnad | Rörlig ersättning | Konsultarvode | ersättning | Totalt |
| Styrelseordförande | ||||||
| Lennart Hansson | 494 | – | – | – | – | 494 |
| Styrelseledamöter | ||||||
| Wenche Rolfsen | 265 | – | – | – | – | 265 |
| Peter Unge | – | – | – | 2 280 | – | 2 280 |
| Torbjörn Koivisto | 265 | – | – | 72 | – | 337 |
| Anders Öhberg | 240 | – | – | – | – | 240 |
| Helena Levander | 290 | – | – | – | – | 290 |
| Nina Rawal | 265 | – | – | – | – | 265 |
| Ledande befattningshavare | ||||||
Christer Ahlberg (VD) 2) | 3 477 | 874 | 490 | – | 341 | 5 181 |
Övriga ledande befattningshavare (6 st) 2) | 6 786 | 1 407 | 355 | 794 | 1 023 | 10 364 |
| varav dotterbolag | – | – | – | – | – | – |
| Totalt | 12 082 | 2 280 | 845 | 3 146 | 1 364 | 19 717 |
Teckningsoptionsprogram | Antal optioner vid årets ingång | Antal tilldelade optioner under året | Antal återköpta optioner under året | Antal optioner vid årets slut 1) | Antal aktier per option 2) | Lösen-kurs (SEK) 3 ) |
| VD | 8 225 | – | −8 225 | – | 80 | 75 |
| Övriga | 735 | – | −735 | – | 80 | 75 |
| 2021/2024 serie 1 | 8 960 | – | −8 960 | – | 80 | 75 |
| Övriga ledande befattningshavare | 1 450 | – | −1 450 | – | 80 | 75 |
| Övriga anställda | 600 | – | −600 | – | 80 | 75 |
| 2021/2024 serie 2 | 2 050 | – | −2 050 | – | 80 | 75 |
| Övriga ledande befattningshavare | 2 900 | – | – | 2 900 | 80 | 85 |
| Övriga | 600 | – | – | 600 | 80 | 85 |
| 2022/2025 serie 1 | 3 500 | – | – | 3 500 | 80 | 85 |
| Övriga | 27 | – | – | 27 | 80 | 85 |
| 2022/2025 serie 2 | 27 | – | – | 27 | 80 | 85 |
| Övriga | 900 | – | – | 900 | 80 | 95 |
| 2022/2025 serie 3 | 900 | – | – | 900 | 80 | 95 |
| Totalt VD | 8 225 | – | −8 225 | – | 80 | |
| Totalt övriga ledande befattningshavare | 4 350 | – | −1 450 | 2 900 | 80 | |
| Totalt övriga anställda | 600 | – | −600 | – | 80 | |
| Totalt övriga | 2 262 | – | −735 | 1 527 | 80 | |
| Totalt | 15 437 | – | −11 010 | 4 427 | 80 | |
Utspädning vid fullt intjänande och utnyttjande 4) | 0,76% | |||||
Kvalificerat personaloptionsprogram | Antal optioner vid årets ingång | Antal tilldelade optioner under året | Antal förfallna optioner under året | Antal optioner vid årets slut 1) | Antal aktier per option 2) | Lösen-kurs (SEK) 3 ) |
| VD | 700 | – | – | 700 | 80 | 47 |
| Övriga ledande befattningshavare | 2 100 | – | – | 2 100 | 80 | 47 |
| Övriga anställda | 2 200 | – | −550 | 1 650 | 80 | 47 |
| Totalt KPO 2022/2027 | 5 000 | – | −550 | 4 450 | 80 |
Kvalificerat personaloptionsprogram | Antal optioner vid årets ingång | Antal tilldelade optioner under året | Antal förfallna optioner under året | Antal optioner vid årets slut 1) | Antal aktier per option | Lösen-kurs (SEK) |
| VD | – | 7 391 | – | 7 391 | 1 | 47 |
| Övriga ledande befattningshavare | – | 14 782 | – | 14 782 | 1 | 47 |
| Övriga anställda | – | 29 564 | – | 29 564 | 1 | 47 |
| Totalt KPO 2024/2029 | – | 51 737 | – | 51 737 | 1 | |
Utspädning vid fullt intjänande och utnyttjande 4) | 0,11% | |||||
Personaloptionsprogram | Antal optioner vid årets ingång | Antal tilldelade optioner under året | Antal förfallna optioner under året | Antal optioner vid årets slut 1) | Antal aktier per option | Lösen-kurs (SEK) |
| VD | – | 200 000 | – | 200 000 | 1 | 55 |
| Övriga | – | 90 000 | – | 90 000 | 1 | 55 |
| Totalt PO 2024/2027 | – | 290 000 | – | 290 000 | 1 |
| Antal tecknings-optioner vid | Antal tilldelade tecknings-optioner | |||||
| Teckningsoptionsprogram | årets ingång | under året | Antal förfallna optioner under året | Antal optioner vid årets slut 1) | Antal aktier per option 2) | Lösen-kurs (SEK) 3 ) |
| VD | 8 225 | – | – | 8 225 | 80 | 75 |
| Övriga | 735 | – | – | 735 | 80 | 75 |
| 2021/2024 serie 1 | 8 960 | – | – | 8 960 | 80 | 75 |
| Övriga ledande befattningshavare | 1 450 | – | – | 1 450 | 80 | 75 |
| Övriga anställda | 600 | – | – | 600 | 80 | 75 |
| 2021/2024 serie 2 | 2 050 | – | – | 2 050 | 80 | 75 |
| Övriga ledande befattningshavare | 2 900 | – | – | 2 900 | 80 | 85 |
| Övriga | 600 | – | – | 600 | 80 | 85 |
| 2022/2025 serie 1 | 3 500 | – | – | 3 500 | 80 | 85 |
| Övriga | 27 | – | – | 27 | 80 | 85 |
| 2022/2025 serie 2 | 27 | – | – | 27 | 80 | 85 |
| Övriga | 900 | – | – | 900 | 80 | 95 |
| 2022/2025 serie 3 | 900 | – | – | 900 | 80 | 95 |
| Totalt VD | 8 225 | – | – | 8 225 | 80 | |
| Totalt övriga ledande befattningshavare | 4 350 | – | – | 4 350 | 80 | |
| Totalt övriga anställda | 600 | – | – | 600 | 80 | |
| Totalt övriga | 2 262 | – | – | 2 262 | 80 | |
| Totalt | 15 437 | – | – | 15 437 | 80 |
Kvalificerat personaloptionsprogram | Antal optioner vid årets ingång | Antal tilldelade optioner under året | Antal förfallna optioner under året | Antal optioner vid årets slut 1) | Antal aktier per option 2) | Lösen-kurs (SEK) 3 ) |
| VD | 700 | – | – | 700 | 80 | 47 |
| Övriga ledande befattningshavare | 2 100 | – | – | 2 100 | 80 | 47 |
| Övriga anställda | 2 400 | – | −200 | 2 200 | 80 | 47 |
| Totalt QESO 2022 | 5 200 | – | −200 | 5 000 | 80 | 47 |
| Riskfri ränta | 0% | |
| Volatilitet | 40% | |
| Löptid, år | 3,0 | |
| Förväntad utdelning | 0 SEK | |
| Aktiepris på tilldelningsdagen av optionen | 38 SEK | |
| Verkligt värde för optionen | 228 | SEK |
| Riskfri ränta | 0% | |
| Volatilitet | 40% | |
| Löptid, år | 3,0 | |
| Förväntad utdelning | 0 SEK | |
| Aktiepris på tilldelningsdagen av optionen | 38 SEK | |
| Verkligt värde för optionen | 234 | SEK |
| Riskfri ränta | 0% | |
| Volatilitet | 40% | |
| Löptid, år | 3,0 | |
| Förväntad utdelning | 0 SEK | |
| Aktiepris på tilldelningsdagen av optionen | 43 SEK | |
| Verkligt värde för optionen | 263 | SEK |
| Riskfri ränta | 0% | |
| Volatilitet | 40% | |
| Löptid, år | 3,0 | |
| Förväntad utdelning | 0 SEK | |
| Aktiepris på tilldelningsdagen av optionen | 43 SEK | |
| Verkligt värde för optionen | 263 | SEK |
| Riskfri ränta | 1,5% | |
| Volatilitet | 40% | |
| Löptid, år | 3,0 | |
| Förväntad utdelning | 0 SEK | |
| Aktiepris på tilldelningsdagen av optionen | 47 SEK | |
| Verkligt värde för optionen | 328 | SEK |
| Riskfri ränta | 2,2% | |
| Volatilitet | 41% | |
| Löptid, år | 5,0 | |
| Förväntad utdelning | 0 SEK | |
| Aktiepris på tilldelningsdagen av optionen | 47 SEK | |
| Verkligt värde för optionen | 1 463 | SEK |
| Riskfri ränta | 2,2% |
| Volatilitet | 41% |
| Löptid, år | 5,0 |
| Förväntad utdelning | 0 SEK |
| Aktiepris på tilldelningsdagen av optionen | 47 SEK |
| Verkligt värde för optionen | 18 SEK |
| Riskfri ränta | 2,3% |
| Volatilitet | 33% |
| Löptid, år | 3,0 |
| Förväntad utdelning | 0 SEK |
| Aktiepris på tilldelningsdagen av optionen | 31 SEK |
| Verkligt värde för optionen | 2,45 SEK |
| Maximalt utfall av aktierätter vid löptidens | |||||||||||
Anställda per kategori och serie | Investering av antal aktier per kategori | slut per kategori | |||||||||
Kategori | Serie | Tak antal anställda | Verkligt antal | Tak per anställd | Tak totalt | Verklig total | Per anställd | Totalt | Löptid | ||
| VD | 1 | 1 | 1 | 11 600 | 11 600 | 11 600 | 104 400 | 104 400 | 2407 2708 | ||
| (1 person) | |||||||||||
| Koncernledning | 1 | 3 | 1 | 5 375 | 16 125 | 5 375 | 26 875 | 26 875 | 2407 2708 | ||
| (högst 3 personer) | |||||||||||
| FoU-ledning | 1 | 7 | 5 | 3 325 | 23 275 | 16 625 | 16 625 | 83 125 | 2407 2708 | ||
| (högst 7 personer) | |||||||||||
| Anställda nivå 2 | 1 | 2 | – | 1 775 | 3 550 | – | – | 8 875 | 2407 2708 | ||
| (högst 2 personer) | |||||||||||
| Anställda nivå 1 | 1 | 8 | 3 | 1 025 | 8 200 | 3 075 | 15 375 | 5 125 | 2407 2708 | ||
| (högst 8 personer) | |||||||||||
| Totalt serie 1 | 21 | 10 | 62 750 | 36 675 | 229 775 | ||||||
| Anställda nivå 2 | 2 | 2 | 2 | 1 775 | 3 550 | 3 550 | 1 775 | 17 750 | 2412 2712 | ||
| (högst 2 personer) | |||||||||||
| Totalt serie 2 | 2 | 2 | 3 550 | 3 550 | 17 750 | ||||||
| TOTALT serie 1 och 2 | 23 | 12 | 66 300 | 40 225 | 247 525 | ||||||
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Hyrda kontorslokaler | 500 | 249 |
| Utgående balans | 500 | 249 |
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Långfristig leasingskuld | 190 | – |
| Kortfristig leasingskuld | 109 | 24 |
| Utgående balans | 299 | 24 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Hyrda lokaler | −1 310 | −1 223 |
| Totala avskrivningar | −1 310 | −1 223 |
| Räntekostnader hänförliga till leasingskulder | −30 | −23 |
| Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal | −48 | −42 |
Kostnader hänförliga till variabla leasingbetalningar som inte ingår i leasingskulder | −104 | −104 |
| Totala leasingkostnader redovisade i resultaträkningen | −1 492 | −1 392 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Totalt kassaflöde hänförligt till leasingavtal | −1 495 | −1 382 |
| Löptidsanalys, framtida leasingavgifter, avtalsenliga | ||
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| < 12 mån | 109 | 24 |
| 1-2 år | 190 | – |
| Totalt | 299 | 24 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Valutakurseffekter på rörelsefordringar/rörelseskulder | 2 780 | 77 |
| Totalt | 2 780 | 77 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Valutakurseffekter på rörelsefordringar/rörelseskulder | −3 487 | −772 |
| Totalt | −3 487 | −772 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Ränteintäkter från kortfristiga placeringar | 11 212 | 3 027 |
| Valutakurseffekter på finansiella tillgångar och skulder | 18 016 | – |
| Verkligt värde-förändring derivat | 1 243 | 579 |
| Totalt | 30 471 | 3 605 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Räntekostnader för leasingskulder | – | −23 |
| Räntekostnader för aktieägarlån | – | −6 663 |
| Räntekostnad omvärdering aktieägarlån | – | −579 |
| Övriga räntekostnader | −8 726 | −182 |
| Valutakurseffekter på finansiella tillgångar och skulder | −19 387 | −9 796 |
| Totalt | −28 113 | −17 242 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Aktuell skatt på årets resultat | −453 | −505 |
| Justering avseende tidigare år | −297 | – |
| Redovisad skattekostnad | −750 | −505 |
2024 | 2023 | |
| Avstämning av effektiv skattesats | ||
| Resultat före skatt | −167 281 | −214 613 |
| Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget 20,6% (20,6%) | 34 460 | 44 210 |
| Skatteeffekt av: | ||
| - Ej avdragsgilla kostnader/ej skattepliktiga intäkter | −57 | −27 |
| - Avdragsgilla kostnader ej redovisade i koncernens rapport över resultat | 13 215 | 34 |
| (emissionskostnader) | ||
| - Justering avseende tidigare år | −297 | – |
| - Skillnad i utländska skattesatser | 107 | 143 |
| - Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt | −48 178 | −44 866 |
| Redovisad skattekostnad | −750 | −505 |
| Effektiv skattesats koncernen | −0,4% | −0,2% |
| (TSEK) | 2024 | 2023 |
| Redovisade belopp avser temporära skillnader hänförliga till: | ||
| Leasingskulder | 62 | 5 |
| Skattemässiga underskott | 41 | 46 |
| Summa | 103 | 51 |
| Belopp som kvittas mot uppskjutna skatteskulder enligt kvittningsreglerna | −103 | −51 |
| Netto uppskjutna skattefordringar | – | – |
| (TSEK) | 2024 | 2023 |
| Redovisade belopp avser temporära skillnader hänförliga till: | ||
| Nyttjanderätter | 103 | 51 |
| Summa | 51 | |
| Belopp som kvittas mot uppskjutna skattefordringar enligt kvittningsreglerna | −103 | −51 |
| Netto uppskjutna skatteskulder | – | – |
Resultat per aktie före och efter utspädning | 2024 | 2023 |
| Årets resultat (TSEK) hänförligt till moderbolagets aktieägare | −168 031 | −215 118 |
| Genomsnittligt antal utestående stamaktier före utspädning * | 37 048 341 | 26 227 040 |
| Genomsnittligt antal utestående stamaktier efter utspädning* | 37 060 299 | 26 227 040 |
| Resultat per aktie före utspädning * | −4,54 | −8,20 |
| Resultat per aktie efter utspädning * | −4,54 | −8,20 |
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 |
| Upplupna intäkter | 141 | 111 |
| Likvida medel | 566 716 | 87 972 |
| Utgående redovisat värde | 566 859 | 88 084 |
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Finansiella skulder värderat till upplupet anskaffningsvärde | ||
| Lån från aktieägare | – | 130 341 |
| Leverantörsskulder | 18 928 | 16 448 |
| Upplupna kostnader | 10 783 | 2 267 |
| Summa | 29 711 | 149 057 |
| Finansiella skulder värderat till verkligt värde via resultaträkningen | ||
| Derivat | – | 665 |
| Summa | – | 665 |
| Utgående redovisat värde | 29 711 | 149 721 |
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden: | ||
| - Vid årets början | 196 | 196 |
| - Nyanskaffningar | – | – |
| - Årets omräkningsdifferenser | – | – |
| Vid årets slut | 196 | 196 |
| Ackumulerade avskrivningar enligt plan: | ||
| - Vid årets början | −123 | −95 |
| - Årets avskrivning | −28 | −28 |
| - Årets omräkningsdifferenser | – | – |
| Vid årets slut | −151 | −123 |
| Redovisat värde vid årets slut | 44 | 72 |
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Sverige | −28 | −28 |
| Totalt | −28 | −28 |
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden: | ||
| - Ingående anskaffningsvärde | 1 | 1 |
| - Årets förändring | – | – |
| - Omklassificering | – | – |
| Vid årets slut | 1 | 1 |
| Redovisat värde vid årets slut | 1 | 1 |
Exponering per balansdagen per valuta i TSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
| SEK * | 1 228 | 1 807 |
| CHF | 302 | 150 |
| GBP | 25 564 | 1 565 |
| USD | 16 932 | 3 531 |
| EUR | 79 845 | 10 400 |
| Total | 123 871 | 17 453 |
Känslighetsanalys (+/-) 10% i TSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
| CHF | 30 | 15 |
| GBP | 2 556 | 156 |
| USD | 1 693 | 353 |
| EUR | 7 984 | 1 040 |
| Total | 12 264 | 1 565 |
Valutaexponering för rörelsekostnader (%) | 2024 | 2023 |
| EUR | 45% | 33% |
| CHF | 0% | 6% |
| GBP | 12% | 18% |
| USD | 6% | 11% |
2024−12−31 | <3 mån | 4-6 mån | 6-12 mån | >12 mån |
| Lån från aktieägare | – | – | – | – |
| Derivat hänförligt till lån från aktieägare | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 18 928 | – | – | – |
| Leasingskulder | 109 | – | 190 | – |
| Skatteskulder (se not 14) | – | – | 7 449 | – |
| Övriga kortfristiga skulder | – | – | – | – |
| Upplupen ränta aktieägarlån | – | – | – | – |
| Övriga upplupna kostnader | 10 783 | – | – | – |
| Total | 29 820 | – | 7 639 | – |
| 2023−12−31 | <3 mån | 4 6 mån | 6 12 mån | >12 mån |
| Lån från aktieägare | – | 123 678 | – | – |
| Derivat hänförligt till lån från aktieägare | – | 665 | – | – |
| Leverantörsskulder | 11 014 | – | 5434 | – |
| Leasingskulder | 24 | – | – | – |
| Skatteskulder (se not 14) | – | – | 6790 | 6 790 |
| Övriga kortfristiga skulder | – | – | – | – |
| Upplupen ränta aktieägarlån | – | 6 663 | – | – |
| Övriga upplupna kostnader | 2 085 | – | – | 183 |
| Total | 13 122 | 131 006 | 12 224 | 6 973 |
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Momsfordringar | 905 | 1 795 |
| Betald preliminärskatt | 830 | 1 877 |
| Övriga fordringar | 207 | 198 |
| Totalt | 1 942 | 3 870 |
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Förutbetalda försäkringspremier | 514 | 447 |
| Förutbetalda kostnader för forskning och utveckling | 25 015 | – |
| Förutbetalda kostnader för prospektarbete | – | 1 299 |
| Upplupna avtalsintäkter | 4 580 | – |
| Övriga förutbetalda kostnader | 715 | 392 |
| Upplupna ränteintäkter | 141 | 111 |
| Upplupna royaltyintäkter | 844 | – |
| Totalt | 31 808 | 2 249 |
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Banktillgodohavanden | 566 716 | 87 972 |
| Totalt | 566 716 | 87 972 |
(TSEK) | 2024 | 2023 |
| Avskrivningar, räkenskapsenliga | 28 | 28 |
| Avskrivningar leasingavtal | 1 310 | 1 223 |
| Kvalificerade personaloptioner | 2 870 | 2 444 |
| Valutakurseffekter | −251 | 25 |
| Övriga ej kassaflödespåverkande poster | – | – |
| Totalt | 3 958 | 3 720 |
Avstämning av skulder från finansieringsverksamheten | Kassaflöde | Ej kassaflödes- | ||
| påverkande poster | ||||
| Tillkommande, | ||||
| omvärderade | ||||
| och avslutade | ||||
| leasingavtal samt | ||||
| Amortering av | omvandling av lån | |||
| (TSEK) 2024−01−01 | leasingavtal | till eget kapital | 2024−12−31 | |
| Lån från aktieägare | 123 678 | 0 | −123 678 | 0 |
| Derivat hänförligt till lån aktieägare | 665 | 0 | −665 | 0 |
| Leasingskulder | 24 | −1 376 | 1651 | 299 |
124 367 | −1 376 | −122 692 | 299 |
| Upptagna lån | Tillkommande, | |||
| inkl derivat och | omvärderade | |||
| amortering | och avslutade | |||
| (TSEK) 2023−01−01 | leasingavtal | leasingavtal | 2023−12−31 | |
| Lån från aktieägare | – | 123 678 | – | 123 678 |
| Derivat hänförligt till lån aktieägare | – | 665 | – | 665 |
| Leasingskulder | 544 | −1 284 | 764 | 24 |
544 | 123 059 | 764 | 124 367 |
| Andel | |||
Bolag | Land 1) | 2024 | 2023 |
Cinclus Pharma AG | Schweiz | 100% | 100% |
Cinclus Pharma AB | Sverige | 100% | 100% |
(TSEK) Antal aktier | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet | |
| kapital | |||
| Per den 1 januari 2023 | 327 838 | 509 | 503 691 |
| Split 1:80 | 25 899 202 | – | – |
| Emissionskostnader | – | – | −167 |
| Per den 31 december 2023 | 26 227 040 | 509 | 503 524 |
| Nyemission | 17 023 810 | 330 | 714 653 |
| Emissionskostnader | – | – | −58 424 |
| C-aktier | 854 430 | 17 | – |
| Kvittningsemission | 3 286 939 | 64 | 137 988 |
| Per den 31 december 2024 | 47 392 219 | 920 | 1 297 740 |
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Lån från aktieägare | – | 123 678 |
| Upplupen ränta | – | 6 663 |
| Derivat, lån från aktieägare | – | 665 |
| Totalt | – | 131 006 |
(TSEK) 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Upplupna löner och styrelsearvoden | 4 758 | 3 539 |
| Upplupna arbetsgivaravgifter | 1 358 | 1 019 |
| Upplupna kostnader för forskning och utveckling | 8 823 | 1 412 |
| Upplupet revisionsarvode | 386 | 417 |
| Upplupna advokatkostnader | 185 | – |
| Upplupna kostnader rörande börsförberedelse | 176 | – |
| Upplupna räntekostnader | 588 | 183 |
| Övriga upplupna kostnader | 626 | 255 |
| Totalt | 16 899 | 6 826 |
Leverantör/anställd | Närstående till: | 2024 | 2023 |
| PetoMaj Invest AB | Peter Unge, styrelsemedlem | 1 587 | – |
| PCW Consultants AB | Peter Wallich, Chief Commercial Officer | 737 | 603 |
| Iaru AB | T orbjörn Koivisto, styrelsemedlem Andrew | 76 | 64 |
| Brera Life Sciences Consultancy Ltd | Thompson, affärsutvecklingschef Jesper | 304 | 289 |
| WBC Europe GmbH | Wiklund, affärsutvecklingschef Margit | 1 568 | – |
| Arexela AB | Mahlapuu, FoU chef | 625 | – |
| Felicia Ahlberg | Christer Ahlberg, Vd | 16 | – |
| Total | 4 912 | 956 |
| Leverantör | 2024 | 2023 | |
PetoMaj Invest AB | Peter Unge, styrelsemedlem | 355 | 2 365 |
| Total | 355 | 2 365 | |
| Totalt koncernen | 5 267 | 3 321 | |
| Närstående till: |
Leverantör | Närstående till: | 2024 | 2023 |
PCW Consultants AB | Peter Wallich, Chief Commercial Officer | 77 | 68 |
Iaru AB | Torbjörn Koivisto, styrelsemedlem | – | 64 |
PetoMaj Invest AB | Peter Unge, styrelsemedlem | 72 | – |
| Total | 149 | 131 |
Leverantör | Närstående till: | 2024 | 2023 |
PetoMaj Invest AB | Peter Unge, styrelsemedlem | – | 191 |
| Total | – | 191 |
Ledande befattningshavare | Avseende: | 2024 | 2023 |
Pre-klinisk chef Gösta Hiller | Lån till anställd | 206 | 198 |
| Total | 206 | 198 |