| Rapport över resultat Koncernen | |||
Belopp i tkr | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 3 | ||
Aktiverat arbete för egen räkning | 11 | ||
Övriga rörelseintäkter | 4 | ||
Förmedlingskostnader | – | – | |
Övriga externa kostnader | 5, 6 | – | – |
Personalkostnader | 7, 22 | – | – |
Av- och nedskrivningar | 11, 12, 13 | – | – |
Rörelseresultat | |||
| Resultat från finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 8 | ||
Finansiella kostnader | 8 | – | – |
Resultat efter finansiella poster | |||
Skatt på årets resultat | 9 | – | – |
Årets resultat | |||
| Årets resultat är i sin helhet hänförligt till | |||
| moderföretagets aktieägare. | |||
Resultat per aktie | 10 | ||
Resultat per stamaktie före utspädning (kr) | |||
Resultat per stamaktie efter utspädning (kr) |
| Rapport över totalresultat Koncernen | |||
Belopp i tkr | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | |||
| (efter skatt) | |||
Omräkningsdifferens | 20 | – | |
Förändringar av kassaflödessäkringar | 21 | – | |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till | |||
| resultatet (efter skatt) | |||
Omvärdering av förmånsbestämda pensioner | 22 | ||
Summa övrigt totalresultat för året, efter skatt | – | ||
Årets totalresultat, efter skatt |
| Rapport över finansiell ställning Koncernen | |||||||
Belopp i tkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | Belopp i tkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
| Anläggningstillgångar | Eget kapital | 20 | |||||
Goodwill | 11 | Aktiekapital | |||||
Övriga Immateriella tillgångar | 11 | Övrigt tillskjutet kapital | |||||
Materiella anläggningstillgångar | 12 | Omräkningsreserver | - | ||||
Nyttjanderättstillgångar | 13 | Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | - | ||||
Finansiella anläggningstillgångar | 15 | Summa eget kapital hänförligt till moderföretagets | |||||
Uppskjuten skattefordran | 9 | aktieägare | |||||
Andra långfristiga fordringar | 15 | Summa eget kapital | |||||
Summa anläggningstillgångar | |||||||
| Långfristiga skulder | |||||||
| Omsättningstillgångar | Avsättningar för förmånsbestämda pensioner | 22 | |||||
Fordringar på annonsnätverk och plattformsägare | 3, 15, 21 | Leasingskulder | 13, 21, 24 | ||||
Kundfordringar | 15, 21 | Uppskjuten skatteskuld | 9 | ||||
Förutbetalda kostnader | 16 | Övriga skulder | |||||
Kortfristiga placeringar | 17 | Summa långfristiga skulder | |||||
Övriga fordringar | |||||||
Likvida medel | 15, 18, 21 | Kortfristiga skulder | |||||
Summa omsättningstillgångar | Leverantörsskulder | 15, 21 | |||||
SUMMA TILLGÅNGAR | Leasingskulder | 13, 21, 24 | |||||
Aktuell skatteskuld | |||||||
Avtalsskulder | 3 | ||||||
Övriga skulder | |||||||
Upplupna kostnader | 23 | ||||||
Summa kortfristiga skulder | |||||||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare | ||||||
| Balanserade | Summa eget | |||||
| Övrigt tillskjutet | vinstmedel | kapital hänförligt till | Summa | |||
Belopp i tkr | Aktie kapital | kapital | Om räknings reserv | inkl. årets resultat | moderföretagets ägare | eget kapital |
Ingående balans 1 januari 2023 | ||||||
Årets resultat | - | - | - | |||
Årets övrigt totalresultat | - | - | – | – | – | |
Årets totalresultat | - | - | – | |||
| Transaktioner med ägare | ||||||
Nyemission | - | - | ||||
Egna aktier efter transaktionskostnader | - | - | - | – | – | – |
Teckningsoptioner | - | – | - | - | - | – |
Aktierelaterad ersättning | - | - | - | |||
Utgående balans 31 december 2023 | - | |||||
Årets resultat | - | - | - | |||
Årets övrigt totalresultat | - | - | ||||
Förändringar av kassaflödessäkringar | – | – | – | |||
Årets totalresultat | - | - | ||||
| Transaktioner med ägare | ||||||
Nyemission | - | - | – | |||
Makulering av egna aktier | – | - | - | |||
Egna aktier efter transaktionskostnader | - | - | - | – | – | – |
Teckningsoptioner | - | – | - | - | – | – |
Aktierelaterad ersättning | - | - | - | |||
Utdelning 1) | - | - | - | – | - | - |
Utgående balans 31 december 2024 | – |
| Kassaflödesanalys Koncernen | |||||||
Belopp i tkr | Not | 2024 | 2023 | Belopp i tkr | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | Finansieringsverksamheten | ||||||
Resultat efter finansiella poster | Nyemission | ||||||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 24 | Återköp egna aktier | 20 | – | – | ||
Betald inkomstskatt | – | – | Erhållna medel för teckningsoptioner | ||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | Återköp teckningsoptioner | – | – | ||||
förändringar av rörelsekapital | Amortering av leasingskuld | 13 | – | – | |||
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | Utbetalning syntetiska optioner | 15 | |||||
Förändringar av rörelsefordringar | – | Utbetald utdelning | – | ||||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – | |||||
Förändring av rörelseskulder | |||||||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||||
Årets kassaflöde | – | – | |||||
| Investeringsverksamheten | Likvida medel vid årets början | ||||||
Rörelseförvärv | 27 | – | Valutakursdifferens i likvida medel | – | |||
Likvida medel vid årets slut | 18 | ||||||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 12 | – | – | ||||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | 11 | – | – | ||||
Investering i kortfristiga placeringar | 15, 17 | – | – | ||||
Förändring av finansiella fordringar | 15, 17 | – | – | ||||
Försäljning av kortfristiga placeringar | |||||||
Finansiella anläggningstillgångar | 15 | – | |||||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – |
| Koncernen | ||
Tkr | 2024 | 2023 |
| Geografisk region | ||
Indien | 1 350 021 | 1 309 882 |
Mellanöstern och Afrika | 254 288 | 206 366 |
Övriga världen 1) | 258 908 | 212 647 |
Intäkter från avtal med kunder | 1 863 218 | 1 728 895 |
| Koncernen | ||
Tkr | 2024 | 2023 |
| Typ av tjänst | ||
Annonsintäkter | 1 344 598 | 1 346 114 |
Användarintäkter | 267 821 | 206 219 |
Truecaller for Business | 244 943 | 170 198 |
Övrigt | 5 856 | 6 363 |
Intäkter från avtal med kunder | 1 863 218 | 1 728 895 |
| Koncernen | ||
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Avtalstillgångar | ||
Ingående balans | 86 020 | 91 158 |
| Väsentliga förändringar i avtalstillgångar: | ||
Förändringar hänförliga till ordinarie rörelse | 23 160 | –5 138 |
Utgående balans | 109 180 | 86 020 |
| Koncernen | ||
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Avtalsskulder | ||
Ingående balans | 55 973 | 48 506 |
| Väsentliga förändringar i avtalsskulder: | ||
Förändringar hänförliga till ordinarie rörelse | 42 131 | 7 467 |
Utgående balans | 98 104 | 55 973 |
| Koncernen | ||
Tkr | 2024 | 2023 |
| Redovisade intäkter under året | ||
Som återfanns i avtalsskulden per 1 januari | 55 973 | 48 506 |
| Från prestationsåtaganden som uppfylldes/blivit delvis uppfyllda | ||
under tidigare perioder | – | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Vidarefakturerade kostnader | 1 040 | 2 500 | – | – |
Försäljning av anläggningstillgångar | 145 | 67 | – | – |
Övriga intäkter | 50 | 31 | – | – |
Summa | 1 236 | 2 598 | – | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Ernst & Young | ||||
Revisionsverksamhet inom revisionsuppdraget | 3 186 | 2 666 | 1 928 | 1 757 |
| Annan revisionsverksamhet utöver | ||||
revisionsuppdraget | 543 | 337 | 543 | 337 |
Skatterådgivning | 556 | 898 | 80 | – |
Övriga tjänster | 418 | 413 | 40 | 40 |
Summa | 4 703 | 4 313 | 2 591 | 2 134 |
| Andra revisionsbyråer | ||||
Revisionsverksamhet inom revisionsuppdraget | 67 | 36 | – | – |
Annan revisionsverksamhet | – | – | – | – |
Skatterådgivning | 274 | – | – | – |
Övriga tjänster | – | – | – | |
Summa | 341 | 36 | – | – |
Totalt | 5 044 | 4 350 | 2 591 | 2 134 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Marknadsföring | 36 573 | 25 302 | – | – |
Användarförvärv | 150 219 | 79 109 | – | – |
Konsultkostnader | 45 983 | 55 858 | 288 | 384 |
Övriga externa kostnader | 97 726 | 94 940 | 10 631 | 9 534 |
Summa | 330 501 | 255 209 | 10 919 | 9 918 |
| Varav | Varav | |||
| kvinnor, | kvinnor, | |||
| 2024 | procent % | 2023 | procent % | |
| Medelantalet anställda | ||||
Indien | 238 | 29% | 228 | 30% |
Israel | 10 | 20% | 5 | 20% |
Singapore | 1 | 0% | 1 | 0% |
Sverige | 167 | 30% | 166 | 30% |
Totalt | 415 | 29% | 401 | 30% |
Varav i moderbolaget (Sverige): | 2 | 0% | 2 | 0% |
| Antal på | Varav | Antal på | Varav | |
| balans- | kvinnor, | balans- | kvinnor, | |
| dagen | procent % | dagen | procent % | |
| Antal i ledande ställning vid årets slut | ||||
Styrelseledamöter | 5 | 40% | 6 | 33% |
| Verkställande direktör och övriga ledande | ||||
befattningshavare | 8 | 13% | 8 | 13% |
Totalt i koncernen | 13 | 23% | 14 | 21% |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Personalkostnader | ||||
| Ledande befattningshavare | ||||
Löner och andra ersättningar | 25 155 | 24 273 | 9 579 | 7 494 |
Sociala avgifter | 5 533 | 5 378 | 3 836 | 2 696 |
Pensionskostnader | 3 792 | 2 964 | 1 504 | 1 481 |
Övriga personalkostnader | 18 | 5 | 18 | 5 |
| Övriga anställda | ||||
Löner och andra ersättningar | 303 220 | 258 969 | – | – |
Sociala avgifter | 54 985 | 40 450 | – | – |
Pensionskostnader 1) | 19 475 | 18 104 | – | – |
Övriga personalkostnader | 7 719 | 7 843 | – | – |
Summa | 419 898 | 357 986 | 14 937 | 11 676 |
| Grundlön, | Pensions- | Övriga sociala | Övrig | |||
| Tkr | styrelsearvode | Rörlig ersättning 3) | kostnader | kostnader | ersättning | Summa |
| Ersättningar och övriga förmåner under 2024 | ||||||
Styrelsens ordförande Nami Zarringhalam 2) | 4 898 | 864 | 860 | 2 253 | 3 | 8 877 |
Styrelseledamot Bing Gordon | 161 | 99 | – | – | – | 260 |
Styrelseledamot Annika Poutiainen | 585 | – | – | 184 | – | 769 |
Styrelseledamot Helena Svancar | 465 | 99 | – | 11 | – | 574 |
Styrelseledamot Shailesh Lakhani | – | – | – | – | – | – |
Verkställande direktör Alan Mamedi 1) | 4 601 | 864 | 860 | 2 036 | 69 | 8 429 |
Övriga ledande befattningshavare (1 person) 1) | 2 113 | 2 101 | 351 | 1 841 | 3 | 6 408 |
Övriga ledande befattningshavare (5 personer) | 13 543 | 10 368 | 982 | 4 817 | 215 | 29 925 |
Summa | 26 366 | 14 394 | 3 052 | 11 141 | 289 | 55 242 |
| Grundlön, | Pensions- | Övriga sociala | Övrig | |||
| Tkr | styrelsearvode | Rörlig ersättning 3) | kostnader | kostnader | ersättning | Summa |
| Ersättningar och övriga förmåner under 2023 | ||||||
Styrelsens ordförande Nami Zarringhalam 2) | 4 614 | 669 | 838 | 1 799 | 7 | 7 926 |
Styrelseledamot Bing Gordon | 456 | 149 | – | – | – | 605 |
Styrelseledamot Annika Poutiainen | 585 | – | – | 184 | – | 769 |
Styrelseledamot Helena Svancar | 465 | 149 | – | 26 | – | 639 |
Styrelseledamot Shailesh Lakhani | – | – | – | – | – | – |
Verkställande direktör Alan Mamedi 1) | 4 634 | 669 | 843 | 1 807 | 7 | 7 959 |
Övriga ledande befattningshavare (1 person) 1) | 2 047 | 745 | 349 | 909 | 7 | 4 057 |
Övriga ledande befattningshavare (5 personer) | 12 979 | 4 206 | 934 | 2 346 | 219 | 20 685 |
Summa | 25 779 | 6 586 | 2 964 | 7 071 | 239 | 42 640 |
2024 | 2023 | ||||||
LTIP 2024 | LTIP 2023 | LTIP 2022 | LTIP 2021 | LTIP 2023 | LTIP 2022 | LTIP 2021 | |
Vid årets ingång | - | 2 980 700 | 4 877 550 | 1 168 319 | – | 5 313 500 | 12 686 320 |
Tilldelade | 7 746 207 | 10 000 | - | – | 3 164 000 | 87 000 | – |
Förverkade | -106 354 | -246 500 | -498 500 | –1 071 651 | – | – | –1 627 819 |
Utnyttjade | - | - | – | –38 666 | –183 300 | –523 000 | –9 890 182 |
| Utestående per | |||||||
31 december | 7 639 853 | 2 753 200 | 4 379 050 | 58 002 | 2 980 700 | 4 877 550 | 1 168 319 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter | 25 167 | 28 365 | 2 977 | 6 994 |
Valutakursvinster | 6 904 | 2 432 | 1 | – |
| Intäkter från finansiella tillgångar värderade till | ||||
verkligt värde | 11 690 | 40 766 | – | – |
Intäkter från försäljning av finansiella tillgångar | 25 004 | 10 311 | ||
Resultat från dotterföretag | – | – | 550 000 | 400 000 |
Finansiella intäkter | 68 764 | 71 563 | 563 289 | 406 994 |
Räntekostnader leasingskulder | –5 797 | –6 278 | – | – |
Räntekostnader övriga | 14 121 | –3 665 | –53 | –79 |
Valutakursförluster | –4 103 | –1 273 | – | –490 |
Övriga finansiella kostnader | –6 262 | –5 731 | –6 262 | –5 730 |
Finansiella kostnader | -2 041 | –16 947 | –6 315 | –6 299 |
Finansiella intäkter och kostnader, netto | 66 724 | 54 616 | 556 974 | 400 695 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt på årets resultat | –172 509 | –175 316 | –79 | –131 |
Justeringar avseende tidigare år | -50 | –106 | –50 | – |
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | –1 982 | –538 | – | – |
Uppskjuten skatt på underskottsavdrag | – | – | – | – |
Summa | –174 541 | –175 960 | –129 | –131 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Avstämning av effektiv skattesats | ||||
Resultat före skatt | 698 864 | 712 293 | 550 023 | 400 293 |
| Skatt enligt gällande skattesats för | ||||
moderföretaget (20,6%) | -143 966 | –146 732 | –113 305 | –82 460 |
| Skatteeffekt av: | ||||
Ej skattepliktiga intäkter | 6 475 | 4 141 | 113 301 | 82 409 |
Ej avdragsgilla kostnader | -9 868 | –2 303 | –125 | –79 |
Ej aktiverat underskott | 2 749 | –2 101 | – | – |
Utländska skattesatser | –34 323 | –27 177 | – | – |
| Minskning/ökning av uppskjutna skatter kopplat | ||||
till temporära skillnader | 4 392 | –1 683 | – | – |
Redovisad skatt | –174 541 | –175 960 | –129 | –131 |
| Koncernen | ||||
| Nyttjanderätts | Underskotts- | |||
| Tkr | tillgångar | avdrag | Övrigt | Summa |
| Uppskjuten skattefordran | ||||
Ingående redovisat värde 2023-01-01 | 33 419 | – | 6 165 | 39 584 |
| Redovisat: | ||||
I resultatet | –5 282 | – | 576 | –4 706 |
Utgående redovisat värde 2023-12-31 | 28 137 | – | 6 741 | 34 878 |
| Uppskjuten skattefordran | ||||
Ingående redovisat värde 2024-01-01 | 28 137 | – | 6 741 | 34 878 |
| Redovisat: | ||||
I resultatet | –4 060 | – | 5 411 | 1 351 |
Utgående redovisat värde 2024-12-31 | 24 077 | – | 12 152 | 36 229 |
| Koncernen | |||||
| Kortfristiga | Immateriella | ||||
Tkr | Leasingskuld | placeringar | tillgångar | Övrigt | Summa |
| Uppskjuten skatteskuld | |||||
| Ingående redovisat värde | |||||
2023-01-01 | 32 614 | – | 1 949 | – | 34 563 |
| Redovisat: | |||||
I resultatet | –5 455 | 8 499 | 2 155 | –1 031 | 4 168 |
| Utgående redovisat värde | |||||
2023-12-31 | 27 159 | 8 499 | 4 104 | –1 031 | 38 731 |
| Uppskjuten skatteskuld | |||||
| Ingående redovisat värde | |||||
2024-01-01 | 27 159 | 8 499 | 4 104 | -1 031 | 38 731 |
| Redovisat: | |||||
I resultatet | –4 645 | 2 408 | -780 | –316 | -3 333 |
| Utgående redovisat värde | |||||
2024-12-31 | 22 514 | 10 907 | 3 324 | –1 347 | 35 399 |
2024 | 2023 | |
| Resultat per aktie före utspädning | ||
Årets resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare, SEK | 524 322 760 | 536 333 172 |
Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 346 995 706 | 359 728 698 |
Resultat per aktie före utspädning (kr) | 1,51 | 1,49 |
2024 | 2023 | |
| Resultat per aktie efter utspädning | ||
Årets resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare, SEK | 524 322 760 | 536 333 172 |
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 346 995 706 | 359 728 698 |
Resultat per aktie efter utspädning (kr) | 1,51 | 1,49 |
2024 | 2023 | |
| Avstämning vägt genomsnittligt antal stamaktier | ||
Vägt genomsnittligt antal stamaktier före utspädning | 346 995 706 | 359 728 698 |
| Utspädningseffekt på grund av: | ||
Teckningsoptioner | – | – |
Vägt genomsnittligt antal stamaktier efter utspädning | 346 995 706 | 359 728 698 |
Goodwill | Egenutvecklad programvara | Koncernen | ||||
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 45 432 | 34 530 | 35 124 | 18 656 | 80 556 | 53 186 |
Årets anskaffningar | – | – | 11 881 | 8 930 | 11 881 | 8 930 |
Genom förvärv av dotterföretag | - | 14 164 | 8 910 | - | 23 074 | |
Omräkningseffekt | 3 651 | –3 263 | 1 350 | –1 372 | 5 001 | –4 634 |
Utgående anskaffningsvärde | 49 083 | 45 432 | 48 355 | 35 124 | 97 438 | 80 556 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | – | – | –10 131 | –3 456 | –10 131 | –3 456 |
Årets avskrivningar | – | – | –10 179 | –6 860 | –10 179 | –6 860 |
Omräkningseffekt | – | – | -456 | 185 | -456 | 185 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | – | – | –20 767 | –10 131 | –20 767 | –10 131 |
Utgående redovisat värde | 49 083 | 45 432 | 27 589 | 24 993 | 76 672 | 70 425 |
| Koncernen | ||
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 26 272 | 10 005 |
Årets anskaffningar | 2 298 | 17 070 |
Genom förvärv av koncernföretag | - | 299 |
Försäljningar och utrangeringar | – | – |
Omräkningseffekter | 1 252 | –1 103 |
Utgående anskaffningsvärde | 29 822 | 26 272 |
Ingående avskrivningar | –7 920 | –1 887 |
Årets avskrivningar | –7 031 | –6 327 |
Genom förvärv av koncernföretag | – | – |
Försäljningar och utrangeringar | – | – |
Omräkningseffekter | -415 | 294 |
Utgående avskrivningar | –15 367 | –7 920 |
Utgående redovisat värde | 14 455 | 18 352 |
| Koncernen | ||
| Nyttjanderätts | ||
| Tkr | tillgångar | Leasingskuld |
Ingående balans 1 januari 2023 | 139 777 | 141 515 |
Tillkommande avtal | 11 767 | 10 197 |
Avskrivningar | -32 020 | – |
Omräkningsdifferenser | -719 | -904 |
Räntekostnader | – | 6 278 |
Leasingavgifter | – | -36 147 |
Utgående balans 31 december 2023 | 118 805 | 120 939 |
Tillkommande avtal | 10 549 | 10 977 |
Avskrivningar | -34 837 | – |
Omräkningsdifferenser | 1 226 | 1 485 |
Räntekostnader | – | 5 797 |
Leasingavgifter | – | -39 069 |
Utgående balans 31 december 2024 | 95 744 | 100 129 |
| Koncernen | ||
Tkr | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | –34 837 | –32 020 |
Räntekostnader på leasingskulder | –5 797 | –6 278 |
Kostnad avseende korttidsleasingavtal | –1 616 | –999 |
Kostnad för avtal där den underliggande tillgången är av lågt värde | –598 | –583 |
Summa | –42 848 | –39 880 |
| Koncernen | ||
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Sverige | 136 153 | 154 838 |
Indien | 50 075 | 52 361 |
Israel | 643 | 383 |
Summa | 186 871 | 207 582 |
| Värdering av finansiella tillgångar och skulder per 2023-12-31 | |||
| Finansiella tillgångar | Finansiella tillgångar och | Summa | |
| och skulder värderade till | skulder värderade till | redovisat | |
| Tkr | verkligt värde via resultatet | upplupet anskaffningsvärde | värde |
Andra långfristiga fordringar | – | 26 584 | 26 584 |
Finansiella anläggningstillgångar | 32 698 | – | 32 698 |
| Fordringar på annonsnätverk | |||
och plattformsägare | – | 86 020 | 86 020 |
Kundfordringar | – | 75 965 | 75 965 |
Kortfristiga placeringar | 941 256 | – | 941 256 |
Likvida medel | – | 631 347 | 631 347 |
Summa finansiella tillgångar | 973 954 | 819 916 | 1 793 870 |
Leverantörsskulder | – | 46 149 | 46 149 |
Villkorad köpeskilling | 8 404 | – | 8 404 |
Summa finansiella skulder | 8 404 | 46 149 | 54 553 |
Tkr | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 941 255 | 400 490 |
Investering kortfristiga placeringar | 250 000 | 500 000 |
Försäljning av kortfristiga placeringar | -400 000 | - |
Värdeförändring redovisad i resultatet | 36 694 | 40 766 |
Utgående balans | 827 950 | 941 255 |
Tkr | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 8 404 | 13 301 |
Initial tilläggsköpeskilling | – | – |
Utbetalt | – | –5 550 |
Värdeförändrng redovisad i resultatet | 1 903 | 653 |
Utgående balans | 10 307 | 8 404 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Förutbetalda hyreskostnader | 2 063 | 456 | 13 | 13 |
Förutbetalda försäkringspremier | 5 412 | 6 248 | 1 812 | 2 302 |
Upplupen ränta | 2 716 | 1 273 | – | – |
Förutbetalda licenser och supportkostnader | 10 546 | 7 443 | - | 45 |
Upplupna intäkter från avtal med kunder | 17 056 | 13 037 | – | – |
Övriga förutbetalda kostnader | 6 000 | 9 611 | 1 394 | 3 733 |
Redovisat värde | 43 793 | 38 068 | 3 220 | 6 092 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Räntefonder | 827 950 | 941 256 | 260 311 | 400 000 |
Redovisat värde | 827 950 | 941 256 | 260 311 | 400 000 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Banktillgodohavanden | 496 047 | 631 347 | 68 414 | 176 479 |
Redovisat värde | 496 047 | 631 347 | 68 414 | 176 479 |
| Kapital- | Rösträtts- | Kapital- | Rösträtts- | Redovisat värde i | ||||
| andel % | andel % | andel % | andel % | moderbolaget, Tkr | ||||
Företag | Organisations nummer | Säte | 2024-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Truecaller AB (publ) | 559278-2774 | Stockholm | Moderföretag | Moderföretag | Moderföretag | Moderföretag | ||
Truecaller Holding AB | 559346-9801 | Stockholm | 100 | 100 | 100 | 100 | 118 177 | 118 177 |
CallHero Ltd | 51-598790-7 | Tel Aviv | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
Truecaller Investment AB | 559405-9668 | Stockholm | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
Truecaller SEA Pte. Ltd | 202212392G | Singapore | 99 | 100 | 99 | 100 | – | – |
True Software Scandinavia AB | 556784-0912 | Stockholm | 100 | 100 | 100 | 100 | 10 179 000 | 10 179 000 |
Backwater Technologies Private Limited | U72200KL2014PTC037700 | Bangalore | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
TCNA, Inc. | C3730462 | San Francisco | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
Truecaller International LLP | AAK-3926 | Gurgaon | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
Unoideo Technology Private Ltd | U72900KA2016PTC09257 | Mysore | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
True Software Sandinavia Incentive AB | 559011-2073 | Stockholm | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
Redovisat värde i moderbolaget | 10 297 177 | 10 297 177 |
| Totalt antal | ||||
Antal utestående aktier 2024 | A-aktier | B-aktier | C-aktier | aktier |
Vid årets början | 46 783 800 | 328 803 729 | 5 600 000 | 381 187 529 |
Nyemission | – | 38 666 | 500 000 | 538 666 |
Makulering av egna aktier | - | -28 647 115 | - | -28 647 115 |
Vid årets slut | 46 783 800 | 300 195 280 | 6 100 000 | 353 079 080 |
| Totalt antal | ||||
Antal utestående aktier 2023 | A-aktier | B-aktier | C-aktier | aktier |
Vid årets början | 46 783 800 | 327 175 910 | 5 100 000 | 379 059 710 |
Nyemission | – | 1 627 819 | 500 000 | 2 127 819 |
Vid årets slut | 46 783 800 | 328 803 729 | 5 600 000 | 381 187 529 |
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående redovisat värde | -8 133 | 2 400 |
Årets förändring | 12 987 | –10 533 |
Utgående redovisat värde | 4 854 | –8 133 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Ned- | Ned- | |||
Tkr | Brutto | skrivningar | Brutto | skrivningar |
Ej förfallna fordringar | 184 799 | -96 | 122 876 | –2 |
| Förfallna fordringar: | ||||
0–30 dagar | 30 450 | -284 | 22 771 | –139 |
31–60 dagar | 8 518 | -377 | 9 711 | –47 |
61–90 dagar | 3 583 | -352 | 4 314 | –38 |
91–120 dagar | 4 900 | –886 | 1 395 | –533 |
>120 dagar | 12 067 | –10 501 | 5 472 | –3 794 |
Summa | 244 318 | –12 497 | 166 538 | –4 554 |
Förenklad modell | Generell modell 1) | |||
| Fordringar mot | ||||
| annonsnätverk och | Kund- | Likvida | ||
| Tkr | plattformsägare | fordringar | medel | Totalt |
| Utan/ej specificerat kreditriskbetyg: | ||||
Företagskunder | 8 800 | 122 641 | – | 131 441 |
AAA | – | – | – | – |
AA | 100 065 | – | 76 | 100 141 |
A | 314 | – | 243 221 | 230 455 |
BBB | – | – | 252 750 | 252 732 |
BB | – | – | – | – |
Summa | 109 179 | 122 641 | 496 047 | 714 769 |
Förenklad modell | Generell modell 1) | |||
| Fordringar mot | ||||
| annonsnätverk och | Kund- | Likvida | ||
| Tkr | plattformsägare | fordringar | medel | Totalt |
| Utan/ej specificerat kreditriskbetyg: | ||||
Företagskunder | 14 361 | 75 965 | – | 90 326 |
AAA | – | – | – | – |
AA | 71 271 | – | 13 596 | 84 866 |
A | 389 | – | 454 597 | 454 986 |
BBB | – | – | 163 156 | 163 156 |
BB | – | – | – | – |
Summa | 86 020 | 75 965 | 631 348 | 793 333 |
2024 | 2023 | |||
| Rörelse- | Rörelse- | Rörelse- | Rörelse- | |
| intäkter | kostnader | intäkter | kostnader | |
SEK | 58% | 51% | 61% | 50% |
USD | 13% | 9% | 17% | 9% |
INR | 28% | 34% | 21% | 36% |
Övriga valutor | 0% | 6% | 0% | 5% |
2024 | 2023 | |
Tkr | Effekt på resultat före skatt | Effekt på resultat före skatt |
| Känslighetsanalys – Valutakursförändringar | ||
| mot svenska kronan | ||
| USD | ||
+ 5 % | 7 477 | 10 731 |
– 5 % | -7 477 | -10 731 |
| INR | ||
+ 5 % | 6 044 | 138 |
– 5 % | -6 044 | -138 |
| Säkringsinstrument som identifierats | Förändring i verkligt värde för | ||||
| i säkringsralationer vid utgången av året | mätning av effektivitet under året | ||||
| Nominellt | Redovisat | Post i balans- | Säkrings- | ||
| belopp | värde | räkningen | instrument | Säkrad post | |
| Valutaterminer, sålt | |||||
EGP, köpt SEK | 6 122 | -606 | Övriga skulder | -606 | -606 |
| Valutaterminer, sålt | |||||
SEK, köpt NGN | 5 330 | -810 | Övriga skulder | -810 | -810 |
| Förfall | ||||
År 2024 | < 1 år | 1-3 år | 3-5 år | Totalt |
| Tkr | ||||
Valutaterminer, nominella belopp, MSEK (EGP) | 6 122 | - | - | 6 122 |
Genomsnittlig säkrad terminskurs, EGP/SEK | 0,18 | - | - | 0,18 |
Valutaterminer, nominella belopp, MSEK (NGN) | 5 330 | - | - | 5 330 |
Genomsnittlig säkrad terminskurs, NGN/SEK | 0,005 | - | - | 0,005 |
| 2024 | 2024 | ||
| Tkr | säkringsreserv | omräkningsreserv | Totalt |
Ingående bokfört värde | 0 | -8 133 | -8 133 |
| Tilkommande poster under perioden | |||
redovisade i övrigt totalresultat | -1 416 | 14 111 | 12 695 |
Skatt | 292 | 292 | |
Utgående bokfört värde | - 1 124 | 5 978 | 4 854 |
| 2024-12-31 | ||||||
Tkr | Bokfört värde | <6 mån | 6–12 mån | 1–3 år | 3–5 år | Totalt |
Leasingskulder | 93 916 | 17 504 | 18 180 | 64 639 | – | 100 322 |
Leverantörsskulder | 32 476 | 32 476 | – | – | – | 32 476 |
| VIllkorad | ||||||
tilläggsköpeskilling | 10 037 | – | – | 10 998 | – | 10 998 |
Summa | 136 429 | 49 980 | 18 180 | 75 637 | – | 143 796 |
| 2023-12-31 | ||||||
Tkr | Bokfört värde | <6 mån | 6–12 mån | 1–3 år | 3–5 år | Totalt |
Leasingskulder | 89 299 | 17 562 | 17 553 | 62 511 | – | 97 625 |
Leverantörsskulder | 46 149 | 46 149 | – | – | – | 46 149 |
| VIllkorad | ||||||
tilläggsköpeskilling | 8 404 | – | – | 10 042 | – | 10 042 |
Summa | 143 852 | 63 711 | 17 553 | 72 553 | – | 153 816 |
| Belopp | Utnyttjad | Belopp | Utnyttjad | |
| Tkr | 2024-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-12-31 |
Checkräkningskredit | 500 000 | – | 500 000 | – |
Summa | 500 000 | – | 500 000 | – |
Tkr | 2024 | 2023 |
| Belopp som redovisas i resultaträkningen | ||
Kostnad för tjänstgöring innevarande år | 1 936 | 2 854 |
Räntekostnad | 567 | 676 |
Summa pensionskostnader som redovisas i resultatet | 2 502 | 3 529 |
| Belopp som redovisas i övrigt totalresultat | ||
Omvärdering av pensionsåtagande | 125 | –3 140 |
Summa pensionskostnader som redovisas i övrigt totalresultat | 125 | –3 140 |
Summa förmånsbestämda pensionskostnader | 2 626 | 389 |
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Belopp som redovisas i rapport över finansiell ställning | ||
Nuvärde av pensionsåtagande, ofonderad plan | 9 386 | 6 608 |
Avsättningar för förmånsbestämda pensioner | 9 386 | 6 608 |
2024 | 2023 | |
| Förändring av nuvärdet av pensionsåtagande | ||
Ingående balans per 1 januari | 6 608 | 7 653 |
Kostnad för tjänstgöring innevarande år | 1 899 | 2 854 |
Räntekostnad | 556 | 676 |
| Aktuariella vinster och förluster till följd av | ||
Förändrade demografiska antaganden | – | –867 |
Förändrade finansiella antaganden | 216 | –1 631 |
Erfarenhetsbaserade justeringar | –94 | –642 |
Pensionsutbetalningar | –280 | –1 148 |
Valutakursdifferens | 480 | –286 |
Utgående balans per 31 december | 9 386 | 6 608 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Betydande aktuariella antaganden | ||
Diskonteringsränta, % | 6,91% | 7,27% |
Framtida löneökningar, % | 10,00% | 10,00% |
Personalomsättning, % | 16,00% | 16,00% |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Förändring | Förändring | |||
| av netto- | av netto- | |||
| Förändring | pensions - | Förändring | pensions - | |
| av antagande | förpliktelse | av antagande | förpliktelse | |
| Känslighetsanalys | ||||
Diskonteringsränta | +/– 1% | -589/664 | +/– 1% | -457/519 |
Framtida löneökningar | +/– 1% | 662/-599 | +/– 1% | 517/-464 |
Personalomsättning | +/– 1% | -180/195 | +/– 1% | -128/138 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Upplupna personalkostnader | 53 206 | 32 455 | 1 974 | 1 472 |
Revision och rådgivning | 3 058 | 1 958 | 1 518 | 901 |
Annonsförmedling och partnerprovisioner | 26 819 | 25 402 | – | – |
Jurist- och konsultarvoden | 4 912 | 6 843 | 1 253 | 1 050 |
Licenser och Datatjänster | 21 161 | 8 523 | – | – |
Övriga upplupna kostnader | 5 004 | 17 504 | 777 | 1 313 |
Redovisat värde | 114 161 | 92 685 | 5 522 | 4 736 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Justeringar för poster som inte ingår | ||||
| i kassaflödet | ||||
Av- och nedskrivningar | 52 067 | 45 207 | – | – |
Kostnader optioner | 55 955 | 35 529 | 55 954 | 35 529 |
Återköp teckningsoptioner | –1 397 | –18 173 | 2 | –18 173 |
Förändring reserv osäkra kundfordringar | 12 261 | 4 554 | – | – |
| Realisationsresultat vid försäljning av | ||||
anläggningstillgångar | –20 | –265 | – | – |
Förändring avsättningar | 2 175 | 2 381 | – | – |
Förändring i värdet på finansiella instrument | –11 690 | –40 766 | – | – |
Orealiserade valutakurseffekter | -6 926 | –1 065 | -1 | 490 |
Upplupen ränta | –1 333 | –1 355 | – | – |
Summa | 101 090 | 26 047 | 55 955 | 17 847 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Erhållen ränta | 23 834 | 27 010 | 2 977 | 6 994 |
Erlagd ränta | 8 324 | –9 943 | –53 | –79 |
Erhållen utdelning | – | – | 550 000 | 400 000 |
Summa | 32 158 | 17 067 | 552 924 | 406 915 |
| Till kommande | Förändringar | ||||
Tkr | 2024-01-01 | Kassaflöde | avtal | i verkligt värde | 2024-12-31 |
Leasingskulder | 120 939 | –33 272 | 1 0 977 | 1 485 | 100 129 |
| Summa skulder hänförliga till | |||||
finansieringsverksamheten | 120 939 | –33 272 | 10 197 | 1 485 | 100 129 |
| Till kommande | Förändringar | ||||
Tkr | 2023-01-01 | Kassaflöde | avtal | i verkligt värde | 2023-12-31 |
Leasingskulder | 141 515 | –29 869 | 10 197 | –904 | 120 939 |
| Summa skulder hänförliga till | |||||
finansieringsverksamheten | 141 515 | –29 869 | 10 197 | –904 | 120 939 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Försäljning till närstående, dotterföretag | – | – | 10 405 | 8 191 |
Erhållet koncernbidrag | – | – | 8 500 | 13 000 |
Fordringar per balansdagen närstående, dotterföretag | – | – | 24 306 | 13 688 |
Erhållen utdelning | – | – | 550 000 | 400 000 |
Förvärvets påverkan på koncernens kassaflöde: | TrustCheckr |
Betald köpeskilling | –21 282 |
Likvida medel i förvärvat bolag | 834 |
Direkta kostnader i samband med förvärv | –1 422 |
Nettoeffekt på koncernens likvida medel från förvärv | –21 870 |
Balanserat resultat | –752 275 351 |
Överkursfond | 10 847 135 060 |
Årets resultat | 549 893 223 |
SEK | 10 644 752 932 |
| Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att | |
Till aktieägarna utdelas | |
I ny räkning överförs | 10 061 595 560 |
SEK | 10 644 752 932 |
Verkligt värde förvärvade nettotillgångar, Tkr | TrustCheckr |
Egenutvecklad programvara | 8 910 |
Materiella anläggningstillgångar | 35 |
Övriga omsättningstillgångar | 223 |
Kundfordringar och övriga fordringar | 243 |
Likvida medel | 834 |
Uppskjuten skatteskuld | -3 113 |
Leverantörsskulder och övriga kortfristiga skulder | -13 |
Identifierade nettotillgångar | 7 118 |
Goodwill | 14 164 |
Total köpeskilling | 21 282 |
Verkligt värde förvärvade nettotillgångar, Tkr | TrustCheckr |
| Köpeskilling (Tkr) | |
Köpeskilling, kontant | 21 282 |
Summa köpeskilling | 21 282 |
Verkligt värde förvärvade nettotillgångar | -7 118 |
Goodwill | 14 164 |