ÅRSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL
Detta är BE Group 1
VD har ordet 2
Året i korthet 3
Finansiella mål och utfall 4
Strategisk riktning 5
Aärsmodell 6
Värdekedja 7
Produkter och tjänster 8
Aärsområde Sverige & Polen 9
Aärsområde Finland & Baltikum 10
Aktien 11
Förvaltningsberättelse 12
Hållbarhetsrapport 18
EUs taxonomi 22
Finansiella rapporter 28
- Koncern 29
- Moderbolag 33
- Noter 37
Revisionsberättelse 72
Bolagsstyrningsrapport 76
Styrelse 81
Koncernledning och revisorer 82
Alternativa nyckeltal 84
Flerårsöversikt 85
Finansiella denitioner 86
Årsstämma 87
Finansiell information 88
Adresser 90
Sidorna 12-71 utgör den formella årsredovisningen
och har granskats av bolagets revisorer.
BE Group AB (publ) är en oberoende ståldistributör som lagerhåller och bearbetar stål, rostfritt stål och
aluminium till kunder främst inom bygg- och tillverkningsindustrin. Genom bolagets produktionsservice
kan kunderna beställa anpassade ståldetaljer för att eektivisera sina produktionsprocesser. År 2024
omsatte koncernen 4,7 miljarder kr. BE Group har cirka 640 anställda med Sverige och Finland som största
marknader. Huvudkontoret ligger i Malmö. Mer information nns på www.begroup.com.
Kundanpassadesningar
BE Groups kunder finns framförallt inom bygg- och tillverkningsindustrin.
Med hög kompetens, effektiva processer och moderna produktionsan-
ggningar erbjuder bolaget lagerförsäljning, produktionsserviceförsälj-
ning och direkt rsäljning till kunderna utifrån deras specifika förutsätt-
ningar och behov.
llbara alternativ
Grönt sl är ettllbart alternativ till traditionellt stål, tillverkat med pro-
cesser som minimerar koldioxidutsläppen. Traditionell slproduktion är
en av de största llorna till industriella koldioxidutsläpp, vilket gör grönt
sl till en avgörande innovationr att de globala klimatmålen. BE
Group gör betydande investeringar för att säkra upp material och kan er-
bjuda gröna alternativr alla produktomden.
Affärsidé
BE Group är en oberoende effek-
tiv distributör av sl, rostfritt sl,
aluminium och rdeskapande
service till nordisk tillverknings-
och byggindustri.
Vision
BE Group ska vara det mest pro-
fessionella, framgångsrika och re-
spekterade slservicebolaget på
de marknader vi är verksamma.
Värderingar
Företagskulturen bygger det
som definieras som koncernens
värderingar som ska genomsyra
verksamheten, dessa är; dyna-
miska, transparanta och hållbara.
Detta är BE Group
En oberoende ståldistributör
BE Group har anor från 1800-talet och är en oberoende ståldistri-
bur som lagerhåller och bearbetar
stål, rostfritt sl och alumini-
um. BE Group har idag fokuserat verksamheten till de två huvud-
marknaderna i Sverige och Finland, medrsäljningskontor fle-
ra platser
samt egna produktions- och lageranläggningar i svenska
Norrköping samt finska Lappo,
Lahtis och Åbo. Huvudkontoret lig-
ger i Malmö och bolaget är börsnoterat Nasdaq Stockholm.
1
VD har ordet
Fortsatt utmanande marknadsförutttningar
”Vårt viktigaste fokus är
fortsatt att hålla framdrift i
vårt strategiska arbete r
att förttra resultatet”
Marknadsförutsättningarna, främst r byggindustrin, var under året fortsatt utmanande samtidigt som
materialpriserna fortsatte sjunka. Detta gav en omsättningsminskning med 12% och pressade brutto-
marginaler vilket resulterade i en underliggande rörelsemarginal på 1,1% (0,6). Resultatet är långt ifrån
ambitionen men samtidigt har det gjorts goda framsteg inga delar av bolaget. Några exempel:
Bibehållit tonnage hemmamarknaderna trots konjunkturläget och en tonnageminskning från
toppkunder med nästan 15%. Detta visar på styrkan i vårt systematiska försäljningsarbete och bredden i vår
kundbas.
Antalet order via e-handelsplattformen ökade med 25% och omsättningen landade på ca 250 miljoner.
Försäljnings- och administrationskostnader minskade med nästan 10%.
kerhetsarbetet ra anläggningar har ytterligare intensifierats och förfinats sedan starten av projektet
Safety First 2019. Antalet olyckor med frånvaro uppgick då till 36 stycken och har sedan dess minskat med
97%. Fantastisk förbättring och jag är starkt övertygad om att enker och sund arbetsplats är grunden för
goda affärer. Kan vi inte ta hand om våra medarbetare och erbjuda en säker arbetsplats kan vi rimligen inte
heller ta hand om våra affärer och ra kunder.
Strukturella förändringar mot ett ttre bolag
Underrsta kvartalet annonserades att BE Group avvecklar sin baltiska verksamhet. Trots omfattande
insatser har verksamheten de senaste åren snittat ett negativt resultat om cirka -10 MSEK per år. Avveck-
lingen löpte under året enligt plan och i slutet av året avyttrades aktierna i bolaget.
I slutet av november kommunicerades att BE Group effektiviserar genom att flytta verksamhet fn Po-
len till Sverige och Finland. Den polska verksamheten har till stor del varit leverantör till svenska kunder
och förändringen innebär en betydande kostnadsrationalisering. Engångskostnaden om -28 MSEKr-
väntas ha en återbetalningstid under ett år.
Under året har stor vikt lagts på att förbereda införandet av nytt afrssystem, som kommer implemen-
teras under 2025. Denna framtidssäkrade affärsplattform kommer skapa förutsättningar för fortsatt
ökad digitalisering, tillxt och effektivisering.
Stålmarknaden
Under året har vi sett fortsatta prisnedgångar till följd av minskad efterfrågan samtidigt som de europe-
iska stålproducenterna upprätthållit sin kapacitet. Varför? Den cyniske kan misstänka att det beror
tilldelning av fria utsläppsrätter, vilka baseras på historisk produktionsstatistik. r t.ex. platta produkter
(varm och kallvalsad plåt) steg spotpriserna i Europa i början av året för att sedan ha en nedng med en
helårsminskning på strax under 20%.
Frat – USA:s president undertecknade nyligen en presidentorder om inrandet av strafftullar på 25%
på all import av stål och aluminium, där tidpunkt för införande vid denna skrivelse inte är bestämt. När
detta skedde förra ngen, 2017, agerade EU med strafftullar på stål mot Asien och det uppstod en tt-
re balans mellan utbud och efterfrågan inom Europa.
Utöver de globala handelsspänningar som råder just nu sr den europeiska stålindustrin inr betydan-
de utmaningar. Investeringar i grön stålproduktion, stigande produktionskostnader och minskad efter-
frågan inom vissa sektorer har lett till, och kommer rimligen leda till, ytterligare åtrder. Nyligen med-
delade en stor stålproducent att de tillfälligt drar sig ur marknaden och en annan drog tillbaka sina
prislistor.
Utsikter och fokus framåt
2025 harrjat i paritet med 2024 med skillnaden att det nu är byggsektorn som är upp och industrisek-
torn som ligger lite i kölvattnet. Vårt viktigaste fokus är fortsatt att hålla framdrift i vårt strategiska arbete
r att förbättra resultatet. Detta inner att öka och rdjupa samarbetet med ra kunder för att ta
nga affärer som möjligt, effektivisera leveranskedjan och fortsätta jobba med kostnadssidan för att
en sund marginal i hela affären. Ambitionen är att bolaget alltid skall vara lönsamt oavsett omrldsfak-
torer. Givet de strukturella förändringar som påbörjats och genomförts under 2024 förväntas 2025, allt
annat lika, bli ttre.
Avslutningsvis vill jag rikta ett varmt tack till våra kunder, som återkommande och ibland i tredje eller
fjärde generation, ger oss sittrtroende, våra ägare som tror oss och ra medarbetare som dagligen
strävar för attra BE Group till ett ttre och starkare bolag.
Peter Andersson
VD och koncernchef
2
Året i korthet
Resultatutveckling i sammandrag
Nettoomsättningen minskade med 12% till 4 667 MSEK (5 328)
Underliggande relseresultatet ökade till 51 MSEK (30)
Perioden belastades med jämrelsestörande poster om -47 MSEK (-6) relaterat till avveckling
av enheterna i Baltikum och Polen
relseresultatet uppgick till -49 MSEK (-52) inklusive lagerförluster om -53 MSEK (-76)
Resultat efter skatt uppgick till -42 MSEK (-60)
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 105 MSEK (491)
Resultat per aktie uppgick till -3,21 kr (-4,59)
Petteri Korpioja tog över som ny VD för BE Group Oy Ab
Under året avvecklades den olönsamma verksamheten i Baltikum
Beslut togs att flytta den polska verksamheten till Sverige och Finland
Styrelsen reslår att ingen utdelning (-) lämnas för räkenskapsåret 2024
Nyckeltal 2024 2023 Förändring
Tonnage, tusental 271 285 -14
Nettoomsättning, MSEK 4 667 5 328 -661
relseresultat, MSEK -49 -52 3
relsemarginal, % -1,0 -1,0 0
Underliggande relseresultat 51 30 21
Resultat efter skatt, MSEK -42 -60 18
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK -3,21 -4,59 1,38
Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16, % -2,9 -3,1 0,2
Nettoskuld exkl. IFRS 16, MSEK 340 259 81
Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16, % 24,4 18,1 6,3
Kassaflöde från löpande verksamheten, MSEK 105 491 -386
Medeltal anställda 640 678 -38
Ingår som en del av BE Groups alternativa nyckeltal som finns att läsa mer om under Alternativa nyckeltal och Finansiella
definitioner.
Försäljning per affärslösning, MSEK 2024 2023 %
Lagerrsäljning 1 742 2 106 -17
Produktionsserviceförsäljning 2 457 2 655 -7
Direktförsäljning 468 567 -17
Totalt 4 667 5 328 -12
Försäljning per produktområde, MSEK 2024 2023 %
nga produkter 1 740 1 963 -11
Platta produkter 2 129 2 429 -12
Rostfritt sl 597 706 -15
Aluminium 162 186 -13
Övrigt 39 44 -11
Totalt 4 667 5 328 -12
1)
1)
1)
1)
NETTOOMTTNING
UNDERLIGGANDE
RELSERESULTAT
MSEK
2020 2021 2022 2023 2024
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
MSEK
2020 2021 2022 2023 2024
0
100
200
300
400
500
600
700
3
Finansiellal och utfall
Tydlig riktning
Styrelsen r BE Group har fastställt tre finansiella mål som ska uppnås r att intjäningen ska anses tillräcklig. Uppfyllelsen av dessa mål kan va-
riera över tid, bland annat beroende vilken fas i utvecklingen företaget befinner sig i samt det aktuella konjunkturläget.
Försäljningsmässigt xa mer
än marknaden
För att mäta tillxten på BE Groups markna-
der används den marknadsstatistik som bo-
laget tar del av för distributionsmarknaderna
i Sverige och Finland. Genom att jämföra ton-
nagetillväxten år mot år i denna data upp-
skattas tillväxten på marknaden. BE Groups
tillväxt mäts som utlevererade ton på de
svenska och finska marknaderna. r Sverige
inkluderas utleveranser för det samägda bo-
laget ArcelorMittal BE Group SSC.let är att
växa mer än marknaden. Fullständig mark-
nadsstatistik finns inte längre att tillgå för att
mföra bolagets tillväxt med marknadsut-
vecklingen därr görs en estimering.
Uppnå minst 5 procent i
vinstmarginal
Vinstmarginal definieras som underliggande
relsemarginal (uEBIT%) under de tolv se-
naste månaderna.lnin är satt till minst 5
procenttt över enngre tidsperiod. Det
underliggande relseresultatet, det vill säga
relseresultatet exklusive påverkan av lager-
vinster eller lagerförluster samt jämförelse-
srande poster, används för att sätta fokus
på hur den operativa verksamheten presterar
och utvecklas.
Uppnå minst 15 procent
i avkastning sysselsatt
kapital
Som mått på avkastning används avkastning
på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16, vilket defi-
nieras som operativt resultat exkl. IFRS 16 de
senaste tolvnaderna dividerat med det
genomsnittliga sysselsatta kapitalet exkl.
IFRS 16 (eget kapital och ntebärande skul-
der).lnin är satt till minst 15 procent.
ttet räknas utifrån redovisat rörelseresul-
tat, det villga inklusive lagervinster eller la-
gerförluster och jämförelsestörande poster,
r att sätta fokus på verklig avkastning till
ägarna.
TILLXT STÖRRE ÄN MARKNADEN
% %
2020 2021 2022 2023 2024
-15
-10
-5
0
5
10
15
-15
-10
-5
0
5
10
15
Tillväxt l
UNDERLIGGANDE VINSTMARGINAL
MSEK %
2020
2021
2022
2023
2024
0
100
200
300
400
500
600
0
5
10
15
uEBIT uEBIT%
l
AVKASTNING SYSSELSATT KAPITAL
MSEK %
2020
2021
2022
2023
2024
-500
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
-10
0
10
20
30
40
50
Sysselsatt kapital
Avkastning Mål
-2,6% (-9,0)
Marknaden beräknas ha minskat med -3,9
procent (-9) jämfört med rgående år. BE
Group har haft en organisk tonnagetillväxt
som är något ttre än marknaden för helå-
ret 2024. Förttringen kommer främst från
verksamheten i Finland som bedöms ha vuxit
mer än den inhemska marknaden under året.
1,1% (0,6)
let motsvarar vid nuvarande omsättning
ca 233 MSEK i underliggande rörelseresultat
(uEBIT). Den underliggande vinstmarginalen
uppgick till 1,1 procent (0,6) för 2024 och där-
med uppfylldes inte målet.
-2,9% (-3,1)
Under året uppgår avkastningen på syssel-
satt kapital till -2,9 procent (-3,1) ochrmed
uppfylldes inte målet. Orsaken är det negati-
va rörelseresultatet till följd av sjunkande
slpriser och försäljningsvolymer, lagerför-
luster samt engångsposter avseende Balti-
kum och Polen.
4
Slbranschen är cyklisk med växlande stålpriser och varierande efterfrågan. BE Groups viktigaste fokus är därför att öka och fördjupa samarbetet med kunder-
na, effektivisera leveranskedjan och jobba med kostnadssidan för att uppnå en sund marginal i hela afren. Strategin utgår från att skapa värde till kunder, ak-
tigare och andra intressenter i varje huvudsaklig aktivitet genom att erbjuda material och service med hög kvalitet till konkurrenskraftiga priser. Under året
har BE Group stängt enheten i Baltikum och påbörjat flytt av verksamheten från Polen till Sverige och Finland. Detta leder till ett större fokus på hemmamark-
naderna och innebär kostnadsrationalisering, ökad utnyttjandegrad av befintliga anläggningar och minskat CO
-avtryck i koncernen.
BE Group har gjort en översyn av strategin och de koncerngemensamma målen. Detta har lett till en rflyttning av fokus inom tre områden:
Kundupplevelse
BE Group strävar efter att leverera den bästa kundupplevelsen genom hela affären. Initiativ har under året tagits för att omarbeta säljstyrningen, gå mot en en-
hetlig försäljningsprocess och arbeta med de rden som differentierar BE Group för att skapa konkurrensfördelar.
Inp
En stor del av BE Groups rdeerbjudande ligger i god lagerstyrning med rätt material till rätt pris. En del i strategin är att hålla en hög serviceni mot kunderna
och samtidigt vara lönsamma och en aktivitet kopplad till detta är det lagerstyrningsprojekt som pågår i organisationen. BE Groups ambition är att leverera
produkter med lägre CO
-avtryck till marknaden och kan idag erbjuda alternativ inom alla produktgrupper. Fokus ligger även på att uppdatera bolagets befint-
liga EPD:er (miljövarudeklarationer) och skapa nya där det saknas för att visa på produkternas påverkan under hela värdekedjan ochrmed ge kundenj-
lighet att göra medvetna val.
Produktion
Genom produktionsserviceförsäljning erbjuder BE Group vidareförädling av produkterna och kunden kan fokusera på sinrnverksamhet, minska kostnader-
na samt öka produktivitet och lönsamhet. Målet är ökad effektivitet inom produktionen och ett stärkt samarbete inom organisationen genom hela affären för
att optimera flödet ochkersllag leveransprecision.
2
2
Strategisk riktning
Förflyttning av fokus
Året präglades återigen till stor del av geopolitisk osäkerhet, hög inflation och räntenivåer som påverkat såväl konjunkturen i allmänhet som
slmarknaden. Detta bidrog till fallande global efterfrågan på handelsfärdigt stål och ytterligare ett år med en vikande efterfrågan inom bygg-
och tillverkningsindustrin.
5
Material från lager
Lagerförsäljning innebär att BE Group säljer
och distribuerar material från egna lageran-
ggningar ochkersller kundens materi-
alflöde genom att produkterna levereras i de
kvantiteter och på de tidpunkter som passar
kundens behov.
Brett sortiment r attta olika behov
Passar kunder med regelbundet behov av
material med korta ledtider
Produktionsservice av material
Produktionsserviceförsäljning utgörs av
kundlösningarr BE Group står för allt från
inp av obearbetat material till kundanpas-
sad vidareförädling av produkten och logistik
optimeradr kundens verksamhet.
Minskar kundens behov av att bearbeta
materialet själv
Effektiviserar kundens produktion
Skapar mervärde genom hög precision och
kvalitet i bearbetningen
Direktleveranser från slverk
Direktförsäljning inner att BE Groupljer
och levererar srre volymer av material till
kund direkt från stål- och aluminiumverkens
produktion.
Kostnadseffektivasningar för större projekt
Stort utbud av material från litliga
leverantörer
BE Group agerar som en outsourcad
inpsfunktion
För kunder som behöver en större mängd
sl och har god framförhållning
Två huvudsakliga kundsegment
BE Groups kundbas kan delas in i t huvudsakliga segment: byggindustri och tillverkningsindustri. Genom att dela upp kunderna i olika segment kan bolaget
anpassa erbjudandet efter kundernas olika behov och rutttningar.
Byggindustrin
Inom byggindustrin finns fyra undersegment:
Byggsmidesföretag som har behov av balk, konstruktionsrör, stång och grovplåt. Stålet ps oftast kapat, borrat eller grundmålat
Regionala byggföretag som har behov av armeringsprodukter, grundläggningsmaterial och konstruktionsstål
Riksckande byggföretag som har behov av armeringsprodukter, grundläggningsmaterial och konstruktionsstål
Byggmaterialhandeln består av bygg- och järnhandelskedjor med behov främst inom armering men även inom konstruktionsstål
Tillverkningsindustrin
Inom tillverkningsindustri finns tre undersegment:
Underleverantörer såsom legotillverkare, mekaniska verkstäder samt företag med projektinriktad service och underhåll till exempelvis processindustri
Lokala och regionala stålåterförsäljare
OEM-kunder (Original Equipment Manufacturer), industriföretag med tillverkning av egna produkter under eget varumärke
Affärsmodell
Anpassade lösningar
BE Group är en oberoende ståldistributör och fungerar som ennk mellan producent och kund. Bolaget kompenserar r avståndet mellan
slproducenternas leveransförmåga och slkonsumenternas behov av snabba, flexibla leveranslösningar. BE Group skapar värde åt kunderna
genom samordning inom inköp, transporter och lagerhållning av ett brett sortiment av handelsstål, specialstål, rostfritt stål och aluminium. För-
ljningen sker tre sätt; lagerförsäljning, produktionsserviceförsäljning och direktrsäljning.
6
Värdekedja
Från råmaterial till slutprodukt
Värdekedjan som BE Group är en del av kan vara lång och komplex. Nedan följer en beskrivning av rdekedjornar
de t största produktom-
rådena. Det är en förenklad bild och i verkligheten är det vanligt att samma aktör är aktiv i
flera av de beskrivna stegen. För de övriga produktka-
tegorier som BE Group erbjuder (rostfritt stål, konstruktionsstål etc.)
kan rdekedjorna skilja sig med fler eller färre steg, men de huvudsakliga
aspekterna är desamma.
7
PRODUKTER
nga stålprodukter
Balk, hålprofiler, stångstål och rör. Används i
alla nkbara konstruktioner, t ex slstom-
mar, fackverk, broar, fordon och maskiner.
Platta stålprodukter
Plåt i olika former, t ex varmvalsad, kallvalsad
eller metallbelagd. Annds inom bl a bygg-
nation, fordonsindustrin samt maskin- och
processindustrin.
Rostfritt stål
Plåt, sng,r och rördelar. Används i korro-
sionsutsatta och krävande konstruktioner,
inom bl a bygg-, maskin-, medicin- och
processindustrin.
Specialstål
Legerade och olegerade konstruktionsstål,
ytbearbetad stång samt ämnesrör. Används
r det finns behov av material med förbätt-
rad skärbarhet,llfasthet, härdbarhet eller
slitstyrka.
Aluminium
Plåt, profiler, stång och rör. Används av lego-
tillverkare och OEM-företag till bl a byggna-
tion, skyltar och vägmärken samt inom flyg-,
fordons- och förpackningsindustrin.
Armering och grundläggning
Raksl, armeringsnät och iläggningsrdig
armering. Används till att armera betong i
syfte att öka hållfastheten och förhindra
sprickbildningar inom byggnation och
infrastruktur.
SERVICE & TNSTER
Produktionsservice
BE Group erbjuder produktionsservice som omfattar olika processer där
bolaget bearbetar sl, rör, armering, specialsl, rostfritt och aluminium för
att uppfylla specifika behov hos kunderna. Genom att lägga ut delar av pro-
duktionen till BE Group kan kunden fokusera rnverksamheten, mins-
ka kostnaderna samt öka produktivitet och lönsamhet.
BE Group erbjuder:
Kapning & sågning
Blästring & målning
Borrning, gradning & gängning av balk och profiler
Gas- och plasmaskärning av grovplåt
Klippning och spaltning av band- och tunnplåt
Inläggningsfärdig armering och svetsad armering
Efterbearbetning (gradning, trumling mm.)
Bearbetning i samverkan med partners
dgivning och tjänster
BE Group erbjuder också materialrådgivning, logistiklösningar och tidsbe-
sparande IT-tjänster som bland annat inkluderar e-handel, EDI, digitala avi-
seringar, koppling till Monitor ERP och elektroniska fakturor.
BE Online
BE Groups webbshop – BE Online – är en modern e-handelslösning för in-
köp och planering. Här kan kunderna beslla material och se detaljerad in-
formation om materialegenskaper, kvaliteter och dimensioner, ladda ner
certifikat, kontrollera lagersaldo och följa order fn besllning till leve-
rans. En av fördelarna med webbshopen är tillgängligheten, då den är öp-
pen dygnet runt alla dagar i veckan. Nyckelorden är enkelhet och kund-
jdhet och webbshopen utvecklas kontinuerligt r att tillfredsslla kun-
dens behov.
Webbshopen finns tillnglig för kunderna i Sverige och Finland och nås via
www.begroup.se samt www.begroup.fi.
Produkter & tjänster
Kundanpassat erbjudande
BE Groups erbjudande består av ett stort antal produkter och tjänster som anpassas r attta kundernas behov. Utöver stål, rostfritt stål och
aluminium ingår även specialstål, armering och material för grundläggning. BE Group gör betydande investeringar för att säkra upp material
som bolaget klassar som grönt stål, vilket är stål som har en avsert reducerad klimatpåverkan jämfört med traditionellt stål, och kan erbjuda
gröna alternativ inom alla produktområden. En viktig del av erbjudandet utgörs av produktionsservice och med moderna produktionsanlägg-
ningar i Sverige och Finland erbjuderretaget kostnadseffektiva och flexiblasningar.
8
Affärsområde Sverige & Polen
Strukturella rändringar i fokus
Afrsområde Sverige & Polen svarade under 2024 r 52 procent (49) av kon-
cernens nettoomsättning. Affärsomdet omfattar koncernens verksamheter
i Sverige, joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB samt den polska enhe-
ten BE Group Sp.z.o,o., som är under avveckling. Verksamheten i Sverige be-
sr av produktions- och lageranläggningar i Norrping samt rsäljnings-
kontor åtta orter.
I fjärde kvartalet togs beslutet att avveckla den polska enheten och flytta
verksamheten till Sverige och Finland. Den polska enheten stod för drygt 1
procent av koncernens totala omsättning under 2024. Avvecklingen, som be-
r cirka 80 personer, kommer att genomföras under första halvåret 2025 och
rväntas ha en positiv effekt med en återbetalningstid på mindre än ett år.
Enngskostnadernar avvecklingen beknas till ca -28 MSEK och har be-
lastat rörelseresultatet.
På den svenska marknaden har bolaget ca 2 000 kunder och de tio srsta
kunderna stod för 35 procent av affärsomdets omsättning. Lokal närvaro,
g servicegrad och god kundförselse är avgörande för att tillgodose
marknadens behov. Bland konkurrenterna finns SSAB-ägda Tibnor och Ste-
na Sl, som ingår i Stenakoncernen.
Försäljning och resultat
Nettoomsättningen för året minskade med -8 procent i jämförelse medre-
gående år och uppgick till 2 423 MSEK (2 641). Nedgången förklaras av nega-
tiva pris- och mixföndringar om -6 procent och negativ organisk tonnage-
tillväxt om -2 procent. Tonnageminskningen rklaras främst av lägre efter-
frågan armering. Exklusive armering ökade tonnaget med 5 procent.
relseresultatet uppgick till -32 MSEK (-24). Justerat för lagerförluster -48
MSEK (-59) samt jämförelsestörande poster på -28 MSEK (-4) ökade det un-
derliggande rörelseresultatet till 44 MSEK (39). Detga underliggande resul-
tatetrklaras främst av fallande stålpriser i en svag marknad och pressad
bruttomarginal.
BE Group äger 50 procent av bolaget ArcelorMittal BE Group SSC AB i Karl-
stad. Bolaget är ett modernt stålservicecenter r bearbetning av tunnplåt
och bandplåt med en omsättning på 897 MSEK (1 044) under 2024. Bolaget
redovisas enligt kapitalandelsmetoden och årets resultatandel uppgick till
18 MSEK (23).
Fortsatt utveckling
Under 2024 har fokus legat att fortsätta serva kunderna på ett professio-
nellttt, stärka kassaflödet samt driva det strategiska och strukturella arbe-
tet för attrbättra resultatet i en svag marknad. Det geopolitiska läget är
fortsatt osäkert, marknadsläget är tufft och återhämtningen inom fordonsin-
dustrin och byggsektorn förväntas gå långsamt under 2025. Det strategiska
arbetet med att öka tillväxten, stärka marginalerna och effektivisera verk-
samheten kommer att fortsätta även under 2025. Avvecklingen av den pols-
ka enheten förväntas ge betydande kostnadsbesparingar och minskat CO
-
avtryck. Med de strategiska och strukturella förändringar som påbörjats och
genomförts under 2024,rväntas 2025 bli ett bättre år förutsatt att inga and-
ra större förändringar sker.
2
Nyckeltal 2024 2023 Förändring
Levererat tonnage, tusentals ton 134 137 -3
Nettoomsättning, MSEK 2 423 2 641 -218
relseresultat (EBIT), MSEK -32 -24 -8
relsemarginal, % -1,3 -0,9 -0,4
Underliggande relseresultat (uEBIT), MSEK 44 39 5
Underliggande relsemarginal, % 1,8 1,5 0,3
Investeringar, MSEK 24 27 -3
Medelantal anställda 357 373 -16
Det strategiska arbetet med att öka tillväxten, srka margina-
lerna och effektivisera verksamheten kommer att fortsätta
även under 2025. Avvecklingen av den polska enheten förvän-
tas ge betydande kostnadsbesparingar och minskat CO
-
avtryck.
2
9
Affärsområde Finland & Baltikum
Fördjupa samarbetet med kunderna
Under 2024 stod affärsomdet för 48 procent (51) av koncernens nettoom-
ttning. Afrsområdet omfattar koncernens verksamhet i Finland. Den bal-
tiska enheten avvecklades och avyttrades under året. Verksamheten i Fin-
land består av produktions- och lageranläggningar i Lappo, Lahtis och Åbo,
samt försäljningskontor på nio orter.
På den finska marknaden har bolaget cirka 3 000 kunder och de tio största
kunderna utr 9 procent av afrsområdets omttning. Fokus ligger på att
leverera värdeskapande tjänster tillde bygg- och tillverkningsindustrin. De
huvudsakliga konkurrenterna är Tibnor och Feon.
Avvecklingen av den baltiska verksamheten som annonserades i början av
2024, slutfördes under fjärde kvartalet och aktierna i bolaget avyttrades. Av-
vecklingen genererade ett positivt kassaflöde om ca 30 MSEK och kommer
ha en positiv inverkan koncernens framtida resultat.
Försäljning och resultat
Nettoomsättningen för året minskade med -16 procent imförelse med fö-
regående år och uppgick till 2 290 MSEK (2 729). Nedgången förklaras av ne-
gativa pris- och mixeffekter om -10 procent och avveckling av den baltiska
enheten om -7 procent. Utlevererat tonnage under perioden ökade organiskt
med 1 procent genom ökadrsäljning avnga produkter inom
byggsegmentet.
relseresultatet uppgick till -11 MSEK (-22) och justerat för lagerförluster
-4 MSEK (-17) samtmförelsestörande poster på -19 MSEK (-2) ökade det un-
derliggande rörelseresultatet till 12 MSEK (-5). Det svaga underliggande re-
sultatet är hänrligt till fallande stålpriser och pressad bruttomarginal.
Fortsatt utveckling
Efterfrågan finska marknaden under 2024 har varit generellt sett svag
både inom bygg- och tillverkningsindustrin. Fokus har legat på att överträffa
kundernas förväntningar samt srka kassaflöde och resultat i en fallande
marknad. Installationen av den helautomatiserade såg- och bearbetningsli-
nan för långa produkter i anläggningen i Åbo under 2023 har medfört att den
finska verksamheten som helhet tagit marknadsandelar under 2024.
Under 2024 har Petteri Korpioja tillträtt som VD, då Lasse Levola gick i pen-
sion efter närmare 20 år i bolaget. Stort fokus ligger nu tillväxt, fördjupa
samarbetet med kunderna, rbättrad lönsamhet i den finska verksamheten
trots en osäker marknad med strejkproblem samt införandet av nytt affärs-
system.let är, liksom tidigare, att erbjuda den bästa kundupplevelsen ge-
nom att tillhandahålla värdeskapande lösningar till varje kund och segment
som vi inriktar oss på.
Nyckeltal 2024 2023 Förändring
Levererat tonnage, tusentals ton 140 151 -11
Nettoomsättning, MSEK 2 290 2 729 -439
relseresultat (EBIT), MSEK -11 -22 11
relsemarginal, % -0,5 -0,8 0,3
Underliggande relseresultat (uEBIT), MSEK 12 -5 17
Underliggande relsemarginal, % 0,5 -0,2 0,7
Investeringar, MSEK 12 75 -63
Medelantal anställda 273 297 -24
Installationen av den helautomatiserad såg- och bearbetnings-
linan för långa produkter i anläggningen i Åbo under 2023 har
medfört att den finska verksamheten som helhet tagit mark-
nadsandelar under 2024.
10
Aktien
BE Group AB (publ) är noterat Nasdaq Stockholm. Bolaget har kort-
namn BEGR och ingår i sektorn Basic Resources och ISIN-kod
SE0008321921.
Den totala omsättningen av BE Group-aktier under 2024 var ca 4 miljoner
aktier till ett sammanlagt värde av 214 MSEK, med en genomsnittlig om-
ttning om 15 130 aktier, eller 0,9 MSEK per handelsdag. På årets sista
handelsdag den 30 december 2024 var börskursen för BE Groups aktie
44,75 SEK. Högsta betalkurs under 2024 var 83,50 SEK och årets lägsta be-
talkurs var 44,00 SEK. Börsrdet vid årets slut uppgick till 582 MSEK.
Aktiekapital ochsträtt
Aktiekapitalet i BE Group uppgick den 31 december 2024 till 260,2 MSEK
(260,2) fördelat på 13 010 124 aktier, vardera aktie med ett kvotvärde om
20,00 SEK. I enlighet med bolagsordningen ska bolagets aktiekapital upp-
gå till lägst 150 000 000 SEK och högst 600 000 000 SEK och antalet aktier
ska uppgå till lägst 10 000 000 aktier ochgst 40 000 000 aktier. Varje ak-
tie berättigar till en röst och alla aktier är av samma slag.
Ägarförhållanden
Vid utgången av 2024 hade BE Group 10 231 aktieägare, attmföra
med 13 615 året innan. AB Traction och Svedulf Fastighets AB var de två
srsta ägarna. Övriga srre ägare framgår av tabellen. Andelen
svenskt institutionellt ägande (juridiska personer) utgjorde vid årsskif-
tet totalt 66,5 procent och det utländska ägandet utgjorde 2,9 procent.
Utdelningspolicy och utdelning
Koncernens utdelningspolicy innebär att BE Group över tiden ska dela ut
minst 50 procent av resultatet efter skatt. Utdelning ska ske med hänsyn
taget till BE Groups finansiella ställning och framtidsutsikter. Styrelsen fö-
reslår att ingen utdelning lämnas för kenskapsåret 2024.
Största aktieägare 31 december 2024
Aktigare Antal aktier
Kapital och
ster (%)
AB Traction 3 300 000 25,4
Svedulf Fastighets AB 3 250 426 24,9
Ahldin, Johan 642 285 4,9
Försäkringsaktiebolaget, Avanza Pension 632 716 4,9
Ålandsbanken ABP (Finland), svensk, filial 143 676 1,1
Nordnet Pensionsrsäkring AB 141 975 1,1
Lindberg DBO Gunnar 125 000 1,0
Coeli Wealth Management AB 109 120 0,8
Petersson Roger Yngve 109 000 0,8
Futur pension rsäkringsaktiebolag 99 906 0,8
Summa 10 största ägarna 8 554 104 65,7
BE Groups innehav av egna aktier 26 920 0,2
Övriga aktieägare 4 429 100 34,1
Totalt antal 13 010 124 100
Aktieägarstruktur 31 december 2024
Innehav Antal ägare Antal aktier
Kapital och
ster (%)
1 – 500 9 041 767 754 5,9
501 – 1 000 593 452 985 3,5
1 0015 000 475 981 513 7,5
5 00110 000 50 371 039 2,9
10 001 – 15 000 12 154 516 1,2
15 001 – 20 000 13 238 190 1,8
20 001 – 47 10 044 127 77,2
Summa 10 231 13 010 124 100
Data per aktie
SEK om inget annat anges 2024 2023
Resultat per aktie -3,21 -4,59
Resultat per aktie efter utspädning -3,21 -4,59
Eget kapital per aktie 107,06 109,68
Föreslagen utdelning per aktie
rskurs 30 december, senaste betalkurs 44,75 71,25
rsvärde 30 december, MSEK 582 927
P/E-tal -13,9 -15,5
Direktavkastning, %
Aktiekursens utveckling januari 2020 – december 2024
ISIN kod SE0001852211 Kortnamn på NASDAQ Stockholm: BEGR Källa: Allfunds Tech Solutions
11
Förvaltningsberättelse
Utveckling under året
Verksamheten
BE Group AB (publ), org.nr. 556578-4724, som är noterat Nasdaq Stock-
holm, är en oberoende ståldistributör som lagerhåller och bearbetar stål,
rostfritt sl och aluminium till kunder främst inom bygg- och tillverkningsin-
dustrin. Genom bolagets produktionsservice kan kunderna beställa anpas-
sade ståldetaljerr att effektivisera sina produktionsprocesser. År 2024 om-
satte koncernen 4,7 miljarder kr. BE Group har cirka 640 ansllda med Sveri-
ge och Finland som största marknader. Huvudkontoret ligger i Malmö. Mer
information finns på www.begroup.com.
Alternativa nyckeltal
BE Group presenterar vissa alternativa nyckeltal som inte definieras i enlig-
het med IFRS redovisningsstandarder. Dessa alternativa nyckeltal skall ses
som ett komplement och ej som ett substitut r finansiell information som
presenteras i enlighet med standarderna. Koncernledningen anser att dessa
alternativa nyckeltal ger anndbar information till analytiker, andra intres-
senter samtsare av rapporter om koncernens operationella och finansiella
utveckling. De alternativa nyckeltal som BE Group anser sentliga är under-
liggande rörelseresultat, rörelsekapital, nettoskuld samt sysselsatt kapital.
Under Alternativa nyckeltal kan nisa mer om hur dessa beknas.
Marknad och omrld
I Europa (EU27) producerades under 2024 129,5 miljoner ton råstål enligt
slproducenternas globala branschorganisation World Steel Association.
Det är en ökning med knappt 3 procent jämfört med 2023. Globalt produce-
rades 1 840 miljoner ton, en nedng med cirka 1 procent. Under året har vi
sett fortsatta prisnedngar till följd av minskad efterfrågan samtidigt som
de europeiska verken upprätthållit sin kapacitet.
nga produkter (balk, armeringsjärn osv) som till stor delrbrukas inom
byggsektorn har haft svag efterfrågan under 2024. Spotpriserna förnga
produkter i Europa har dock varit mer stabila under 2024 jämfört med före-
gående år, troligtvis till följd av att producenterna lyckats balansera deras
produktionskapacitet till dengre efterfrågan. För platta produkter (varm
och kallvalsad pt) steg spotpriserna i Europa i början av året för att sedan
ha en nedgång fram till början av december ochledes en helårsminskning
med 16-19 procent. Producenterna r platta produkter har under året upp-
rätthållit sin kapacitet trots den vikande efterfrågan vilket har sin effekt på
priset.
Koncernstruktur och organisation
Koncernen omfattar två affärsområden, Sverige & Polen och Finland & Balti-
kum, med fokus på koncernens huvudmarknader. Under Moderbolaget &
koncernposter rapporteras moderbolaget och koncernjusteringar.
Nettoomsättning och resultat
Under året minskade koncernens nettoomsättning med 12 procent i förhål-
lande till föregående år och uppgick till 4 667 MSEK (5 328). Nedngen för-
klaras av negativa pris- och mixförändringar om -8 procent, avveckling av en-
heten i Baltikum om -3 procent och negativ organisk tonnagetillväxt om -1
procent. Tonnaget till byggindustrin minskade organiskt med -6 procent, vil-
ket framförallt påverkade den svenska verksamheten, medan tillverkningsin-
dustrin ökade med 2 procent. Tonnaget inom affärsområde Sverige & Polen
minskade med -2 procent, men exklusive armering ökade det 5 procent. I
Finland & Baltikum ökade det organiska tonnaget med 1 procent genom
ökad rsäljning av långa produkter.
Bruttoresultatet uppgick till 517 MSEK (544) medan bruttomarginalen ökade
till 11,1 procent (10,2).relseresultatet uppgick till -49 MSEK (-52) motsva-
rande en rörelsemarginal -1,0 procent (-1,0). Justerat för lagerrluster
-53 MSEK (-76) ochmförelsestörande poster om -47 MSEK (-6) ökade det
underliggande relseresultatet till 51 MSEK (30). Den underliggande rörelse-
marginalen ökade till 1,1 procent (0,6).
Affärsområde Sverige & Polen
Afrsområde Sverige & Polen svarade under året för 52 procent (49) av kon-
cernens nettoomsättning. Affärsomdet innefattar koncernens verksamhe-
ter i Sverige bestående av BE Group Sverige AB, BE Group Produktion Arvika
AB, joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB samt den polska verksamhe-
ten BE Group Sp.z o.o., som är under avveckling. Nettoomsättningen mins-
kade med 8 procent i jämförelse med föregående år och uppgick till 2 423
MSEK (2 641). Nedgången förklaras av negativa pris- och mixföndringar om
-6 procent och negativ organisk tonnagetillväxt om -2 procent. Rörelseresul-
tatet uppgick till -32 MSEK (-24). Justerat för lagerförluster på -48 MSEK (-59)
samt jämförelseförstörande poster om -28 MSEK (-4) ökade det underliggan-
derelseresultatet till 44 MSEK (39). I resultatet har de koncerngemensam-
ma kostnader som faktureras ut från moderbolaget eliminerats med undan-
tag av tjänster avseende IT och affärssystem.
12
Affärsområde Finland & Baltikum
Afrsområde Finland & Baltikum svarade under året för 48 procent (51) av
koncernens nettoomsättning. Afrsområdet besr av koncernens verksam-
heter i Finland. Den baltiska enheten avvecklades under slutet av året och
aktierna avyttrades. Nettoomttningen minskade med 16 procent imfö-
relse med föregående år och uppgick till 2 290 MSEK (2 729). Nedgången för-
klaras av negativa pris- och mixeffekter om -10 procent och avveckling av
den baltiska enheten om -7 procent. Tonnaget ökade organiskt med 1 pro-
cent. Rörelseresultatet uppgick till -11 MSEK (-22) och justerat r lagerförlus-
ter -4 MSEK (-17) och jämförelsesrande poster -19 MSEK (-2 ) ökade det
underliggande relseresultatet till 12 MSEK (-5). I resultatet har de koncern-
gemensamma kostnader som faktureras ut från moderbolaget eliminerats
med undantag av tjänster avseende IT och afrssystem.
Koncern & moderbolag
Finansnetto och skatt
Koncernens finansnetto uppgick till -22 MSEK (-23) och räntenetto till -26
(-25) varav -10 MSEK (-10) är relaterat till leasing enligt IFRS 16. Skatten upp-
gick till 29 MSEK (15). Resultatet efter skatt uppgick till -42 MSEK (-60).
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 105 MSEK (491).
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -84 MSEK (-145) för
helåret varav 64 MSEK relaterat till nytt afrssystem. Kassaflödet efter inve-
steringar uppgick därmed till 21 MSEK (346).
Kapital, investeringar och avkastning
Koncernensrelsekapital uppgick vid periodens slut till 628 MSEK (683) och
den genomsnittligarelsekapitalbindningen var 14,5 procent (16,2). Av in-
vesteringarna under året på 128 MSEK (146) utgjorde investeringar i immate-
riella anläggningstillgångar 92 MSEK (44) och investeringar i materiella an-
ggningstillgångar 36 MSEK (102). Avkastningen på sysselsatt kapital exkl.
IFRS 16 var negativ och uppgick till -2,9 procent (-3,1).
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens likvida medel, inklusive checkkningskredit, uppgick vid perio-
dens slut till 159 MSEK (224) och koncernens nettoskuld exkl. IFRS 16 till 340
MSEK (259). Vid periodens slut uppgick det egna kapitalet till 1 390 MSEK (1
424).
Medarbetare
Antalet anställda uppgick till 626 jämfört med 657 vid samma tidpunkt före-
gående år. Minskningen är främst hänrlig till avvecklingen av den baltiska
enheten. Medelantalet anställda under året uppgick till 640 (678).
Moderbolaget & koncernposter
Under Moderbolaget & koncernposter rapporteras moderbolaget och
justeringar.
Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moderbolaget & kon-
cernposter och har interdelats ut de två affärsområdena.
I moderbolaget BE Group AB (publ) uppgick periodens omsättning, som ut-
görs av koncerninterna tjänster, till 111 MSEK (128). Dessa koncerninterna
tjänster innefattar fmst licensavgift avseende dotterbolagens användande
av varumärket BE Group samt centrala kostnader för IT och ekonomi etc.
Dessa kostnader rdelas och faktureras ut till samtliga dotterbolag i koncer-
nen. I resultatuppföljningen av affärsområdena har dessa koncerngemen-
samma kostnader eliminerats med undantag av tjänster avseende IT och af-
färssystem. Utav moderbolagets totala kostnader om -65 MSEK (-64) vidare-
fakturerades 49 MSEK (54) till dotterbolagen.
relseresultatet uppgick till 46 MSEK (64). Finansnettot uppgick till -2 MSEK
(97). Resultat före skatt uppgick till -11 MSEK (63) och resultat efter skatt till
-10 MSEK (70). Vid årets slut uppgick moderbolagets egna kapital till 1 067
MSEK (1 077). Investeringarna i moderbolaget uppgick till 92 MSEK (44)
främstnförligt till nytt affärssystem. Moderbolagets likvida medel uppgick
till 5 MSEK (64) vid periodens slut.
llbarhetsrapport
BE Group har upprättat enllbarhetsrapport i enlighet med kraven i Årsre-
dovisningslagen. Koncernens hållbarhetsrapport innefattar sidorna 18-27,
avsnittet om risker och riskhantering på sidorna 15-17 samt affärsmodellen
och värdekedjan sidorna 6-7.
Miljöpolicy och miljöarbete
BE Group arbetar med miljöfrågor som en integrerad del av verksamheten.
Bolaget arbetar för att kontinuerligt förbättra de egna anläggningarna gäl-
lande energiförbrukning, utsläpp och avfallshantering.
Övergripande miljöpolicy
Grunden i BE Groups miljöarbete är en koncernövergripande miljöpolicy. Po-
licyn säger bland annat att BE Group ska:
Minst uppfylla gällande miljölagstiftning och lokala myndighetskrav.
Hushålla med energi och naturresurser.
Verka för att avfallsmängderna och utsläppen fn de egna anläggningarna
minskar.
Ta vara möjligheterna att göra miljöanpassningar vid investeringar och
ndringar i processer och anläggningar.
Genom fortlöpande utbildning upptthålla en hög kunskapsni i miljöfrågor.
Dokumentera och kommunicera miljöarbetet till anställda samt ge öppen och
saklig information till externa intressenter.
I Sverige och Finland bedriver BE Group miljötillståndspliktig verksamhet vid
en anläggning i respektive land. Särskilda tillstånd att bedriva verksamhet
har erhållits av koncernens bolag i de länder därdana tillstånd krävs.
Samtliga verksamheter inom koncernen är certifierade enligt miljölednings-
systemet ISO 14001.
13
Aktierelaterad information
Ägandeförhållanden
BE Groups aktie är noterad på Nasdaq Stockholm sedan slutet av 2006. Vid
räkenskapsårets slut hade BE Group 10 231 aktieägare att jämföra med 13
615 året innan. AB Traction och Svedulf Fastighets AB var de två största ägar-
na med 25,4 procent respektive 24,9 procent av aktierna. Övriga större ägare
finns att läsa om under Aktien samt på bolagets hemsida. Andelen institutio-
nellt ägande (juridiska personer) utgjorde vid årsskiftet totalt 69,3 procent.
Utländskt ägande uppgick till 2,9 procent.
De tre medlemmarna i koncernledningen hade ett sammanlagt innehav i BE
Group om 7 795 aktier vid utngen av 2024. Bolagets styrelseledamöter in-
klusive närstående ägde vid årsskiftet 3 453 282 aktier. Uppgifterna om kon-
cernledningens och styrelseledamöternas innehav av aktier i BE Group inne-
fattar eget och fysisk närsendes innehav, ägande i kapitalförsäkring samt
innehav av juridisk person som direkt eller indirekt kontrolleras av personen
eller dennes närstående. BE Group ägde 26 920 egna aktier vid utgången av
2024.
Aktiekapital, antal aktier och rättigheter
Per den 31 december 2024 omfattade det registrerade aktiekapitalet 13 010
124 (13 010 124) stamaktier. Aktierna har ett kvotvärde om 20,00 kr (20,00). I
enlighet med bolagsordningen ska bolagets aktiekapital upp till lägst 150
000 000 SEK och högst 600 000 000 SEK och antalet aktier ska uppgå till lägst
10 000 000 aktier och högst 40 000 000 aktier. Bolagets aktiekapital är be-
smt i svenska kronor.
Samtliga aktier ger lika rätt till andel i bolagets nettotillgångar, vinst och
eventuellt överskott vid likvidation. Varje aktie har en röst och alla aktier är
av samma slag. Det föreligger inga begränsningar i antalet röster som en ak-
tigare kan avge vid årssmma eller avseende överlåtelse av aktier. Det
finns inga r bolaget kända avtal mellan aktieägare vilka kan begränsa rätt
att överlåta aktier.
Ytterligare uppgifter om BE Groups aktie lämnas www.begroup.com.
Bemyndigande till styrelsen
Årssmman beslutade, att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tilll-
len och längst till årsstämman 2025, fatta beslut om återköp av egna aktier i
syfte att ge styrelsen ökat handlingsutrymme i arbetet med bolagets kapital-
struktur och öka aktieägarvärdet samt för att möjliggöra finansiering av
mindre företagsrvärv. Förvärv r ske av högstnga aktier att det egna
innehavet vid var tid inte överstiger tio procent av samtliga aktier i bolaget.
Förvärv får endast ske på Nasdaq Stockholm och r endast ske till ett pris
inom det vid var tid gällande kursintervallet, varmed avses intervallet mellan
gsta köpkurs och lägsta säljkurs.
Årssmman beslutade även, att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera
tillfällen och längst till årsstämman 2025, fatta beslut om överlåtelse av egna
aktier, i syfte att möjligra finansiering av mindre företagsförvärv. Överlåtel-
se får ske med avvikelse från aktieägarnasreträdesrätt motsvarande högst
nga aktier som innehas av bolaget vid tidpunktenr styrelsens beslut.
Överlåtelse får ske som betalning av hela eller del av köpeskillingen vidr-
värv av bolag eller rörelse eller del av bolag eller rörelse, varvid vederlaget
ska motsvara aktiens bedömda marknadsrde. Vid sådan överlåtelse får be-
talning erläggas med apportegendom eller genom kvittning mot fordran
BE Group. Överlåtelse får även ske mot kontant betalning genom försäljning
på Nasdaq Stockholm, till ett pris inom det vid var tid registrerade kursinter-
vallet, varmed avses intervallet mellangsta pkurs och lägstaljkurs vid
avyttringstidpunkten. Styrelsen ska äga rätt att besmma övriga villkor för
överlåtelsen.
Under året har inga egna aktier återköpts eller överlåtits och BE Group ägde
sammanlagt 26 920 egna aktier motsvarande 0,2 procent av aktiekapitalet,
vilka förvärvats för ett sammanlagt belopp om 21 MSEK.
Bolagsstyrning
En beskrivning av styrelsens arbete, bolagsstyrningen och intern kontroll
finns i bolagsstyrningsrapporten.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjerna för erttning till ledande befattningshavare återfinns i bolags-
styrningsrapporten på sidorna 76-82 och den faktiska erttningen under
året framr av not 4.
Eventualförpliktelser
Koncernens eventualförpliktelser uppgick till 1 400 MSEK (1 400) och avser
åtaganden enligt avtal med Stegra, tidigare H2 Green Steel,llande samar-
bete och distribution av fossilfritt sl på den nordiska marknaden. Åtagan-
det gentemot Stegra förutsätter godkända leveranser inom vissa stipulerade
tidpunkter.
Viktiga händelser efter räkenskapsårets slut
Inga väsentligandelser har inträffat efter periodens slut.
Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen uppttas i enlighet med International Financial Re-
porting Standards, IFRS redovisningsstandarder, såsom de har godkänts av
EG-kommissionen för tillämpning inom EU. En utförlig beskrivning av redo-
visningsprinciperna återfinns under Redovisningsprinciper.
Utdelning och utdelningspolicy
Koncernens utdelningspolicy innebär att BE Group över tiden ska dela ut
minst 50 procent av resultatet efter skatt. Utdelning ska ske med hänsyn ta-
get till BE Groups finansiella ställning och framtidsutsikter. Styrelsen föreslår
att ingen utdelning (-) lämnasr räkenskapsåret 2024.
Vinstdisposition
Styrelsens förslag till disposition av moderbolagets resultat
Styrelsen reslår till årsstämman att inte lämna någon utdelning (-) för räkenskapsåret 2024.
Medel till förfogande
Balanserade vinstmedel 785 795 904 SEK
Årets resultat -9 882 612 SEK
Summa 775 913 292 SEK
I ny kning balanseras 775 913 292
SEK
Summa 775 913 292 SEK
14
Risker och riskhantering
BE Groups resultat och finansiella sllning påverkas av ett stort antal faktorer. Flera av dessa ligger utanför den egna kontrollen. Effektiv riskhantering stöder
BE Groups strategiska mål och säkerställer verksamhetens kontinuitet även under skiftande omständigheter.
Koncernen har verksamhet i flera länder och exponerasrigenom för olika risker till följd av lagar, regelverk och riktlinjer. Koncernledningen rapporterar lö-
pande riskfgor till styrelsen som har det yttersta ansvaret för bolagets riskhantering. Det kan till exempel lla finansiell status ochndringar i omvärlden.
Ansvaret för riskhanteringen inom koncernen styrs av fastlagda policys och rutiner, vilka löpande revideras. Genom att identifiera, kartlägga och hantera kon-
cernens risker får koncernledningen stöd i de strategiska besluten.
De väsentligaste riskerna och osäkerhetsfaktorerna för BE Group kan delas in i marknadsrisker, operationella risker, finansiella risker och hållbarhetsrelaterade
risker.
Marknadsrisker Beskrivning Hantering
Konjunkturutveckling Bolaget har ett stort antal kunder inom olika branscher och
påverkas därför av det allmänna konjunkturläget. En svag
konjunkturutveckling ökar risken förgre efterfrågan
koncernens produkter, vilket resulterar igre
rsäljningsinkter. Dessutom kan en sämre konjunktur
resultera i låg lageromsättningshastighet, prisfall samt
lagerrluster inneliggande lager.
BE Groups strategi avseende lagernier är primärt att
lagerhålla produkter baserat bedömd efterfrågan från
bolagets kunder. De olika bolagen i BE Group stvar efter att
lla en lageromsättningshastighet anpassad till det enskilda
bolagets marknad och lokala förutsättningar. Den operativa
styrningen av lagernivåerna sker genomltal för antal
lagerdagar.
Legala risker bolaget har verksamhet i flera länder exponeras koncernen
r olika lagar, regelverk, överenskommelser och riktlinjer,
samt för förändringar avdana bestämmelser.
Bestämmelserna innefattar bland annat handelsrestriktioner
som sanktioner, tullar och tariffer, krav import och
exportlicenser, restriktioner mot kapitalrörelser samt
skatteregler. I all kommersiell verksamhet kan tvister
uppkomma som en följd av parters olika uppfattning gällande
ansvar och avtalstolkningar.
BE Group följer de lagar och regler som gäller i respektive land
r bolaget är verksamt. Bolaget följer utvecklingen, förhåller
sig till nya regelverk och förordningar samt implementerar
policys och/eller aktivitetsplaner där det är erforderligt.
Krig och konflikter De europeiska producenterna är beroende av insatsvaror från
olikander. Krig kan ha en negativ inverkan och innebära till
exempelga energipriser, brist material och avbrott i
leveranskedjor med kraftiga prishöjningar som konsekvens.
Som oberoende leverantör är BE Group inte bunden till en
leverantör utan arbetar med olika alternativ. Bolaget bedriver
omrldsbevakning och bevakar de kritiska materialflödena.
Slprisutveckling Slprisutvecklingen är volatil och har en direkt verkan på
bolagets lönsamhet. Slpriserna verkar bolaget genom att
ett mindre bidrag r att täcka kostnader erhålls vid ett lågt
slpris, givet en konstant bruttomarginalnivå. Dessutom
påverkar utvecklingen av stålpriset det slutliga
rsäljningspriset på inneliggande lager vilket medför
finansiell påverkan i form av lagervinster och lagerförluster.
I syfte att minskaverkan av dessa lagereffekter arbetar BE
Group aktivt med att minska antalet lagerdagar med
bibehållen servicenivå till kunderna. Med flera kunder har
bolagetngre prisavtal vilket minskar risken. Sjunkande
slpriser har en negativ inverkan BE Groups verksamhet
och resultat, medan ökande priser har en positiv inverkan.
nslighetsanalys
Tabellen nedan visar den uppskattade effekten på det underliggande rörelseresultatet vidrändring av slpris ochlt tonnage. Känslighetsanalysen baseras
på 2024 års utfall och antar en konstant underliggande bruttomarginal.
Förändring Rörelseresultateffekt
Slpris +/-5 % +/-33 MSEK
Tonnage +/-5 % +/-21 MSEK
15
Operationella risker Beskrivning Hantering
Informationssäkerhet Beroendet av IT-system ökarrbarheten för cyberattacker
och driftstopp som kan påverka verksamheten allvarligt
olikatt och innera omfattande ekonomiska konsekvenser.
Cyberrisker genom ransomware,tfiske,
informationsläckage och andra typer av onlinebedrägerier är
ett ökande hot som kräver stor vaksamhet.
För att minimera externa hot och derasverkan investerar
koncernen fortlöpande i ändamålsenlig teknik och
internutbildningar i IT-säkerhet förekommer löpande. Bolaget
ljer noggrant utvecklingen inom området för att bästa
tt skydda kritisk information och säkerställa en stabil IT-drift.
Globala störningar i
leveranskedjan
Bolaget är utsatt r risk att leveranser fn leverantörer
kraftigt kan försenas eller utebli vid produktionsavbrott,
kapacitetsbrist eller transportproblem utom dess kontroll. Det
kan innera intäktsbortfall och/eller kostsamma åtrder för
att tillgodose åtaganden till kunder.
Det är BE Groups bedömning att koncernen inte är beroende
avgon enskild leverantör och samtliga srre leverantörer
bedöms vara utbytbara, varför ett leverantörsavbrott inte
behöver innebärangsiktiga konsekvenser för verksamheten.
Vissa produktgrupper är mer sårbara men koncernen stvar
efter att utveckla relationer med de bästa stålproducenterna
r att upprätthålla ettngsiktigt och uthålligt samarbete.
Kundberoende Bolagets kunder finns huvudsakligen inom byggindustrin och
tillverkningsindustrin och bolaget är utsatt r risk vid vikande
efterfrågan och produktion.
BE Groups verksamhet bedrivs flera olika marknader och
till flertalet kundkategorier. De tio största kunderna under
2024 motsvarade 18 procent (19) av den totala omttningen.
BE Group har ett stort antal kunder inom olika branscher och
rigenom en god riskspridning.
Otillcklig leveransrmåga Ledtiden till kunderna är i hög grad beroende av att
inpsprocessen samt produktionsarbeten går enligt plan.
Produktionsstörningar och brister i inkommande leveranser
kan påverka leveransförmågan till kunderna.
BE Groups tio största leverantörer sr tillsammans för ca 60
procent av inpen, dock samarbetar bolaget med ca 430
olika leveranrer vilket säkerställer tillgången material.
Bolagetter och följer upp ledtider och leveransprecision
som en del i ettpande förttringsarbete.
Finansiella risker Beskrivning Hantering
Valutarisk Bolaget uttts för transaktionsexponering som uppkommer
genom att koncernen r inköp i en valuta ochljer i annan
valuta. Detta innebär att transaktionsexponeringen är
nförlig till kundfordringar och leverantörsskulder.
Koncernens inköp görs huvudsakligen i svenska kronor och
euro medan försäljning görs i lokal valuta.
BE Groups mål är att minimera den kort- och långfristiga
påverkan som förändringar i valutakurser har på bolagets
resultat och eget kapital. Detta sker i första hand genom att
matcha intäkter och kostnader i afrstransaktioner med
andra valutor än svenska kronor. I de fall matchning inte kan
uppnås använder koncernen sig av valutasäkring genom
terminskontrakt.
Refinansieringsrisk Bolaget är nettolåntagare och en refinansieringsrisk
uppkommer i samband med förlängning av befintligan och
upptagande av nyan. Tillngen på extern finansiering, som
påverkas av faktorer som till exempel den allmänna
utvecklingen på kapital- och kreditmarknader samt
ntagarens kreditrdighet och kreditkapacitet, kan
begränsas och det kan finnas oförutsedda händelser och
kostnader rknippade med detta.
Enligt BE Groups finanspolicy ska upplåningsstrategin inriktas
på attkerställa koncernens upplåningsbehov både vad
avser det långsiktiga finansieringsbehovet och dagliga
betalningsåtaganden. BE Group arbetarr att skapa en
tillfredställande betalningsberedskap genom outnyttjade
kreditfaciliteter samt aktiv styrning av relsekapitalet som är
den väsentligaste posten somverkar koncernens
likviditetsutrymme.
Kreditrisk Bolaget tillämpar en afrsmässig bedömning vid inende av
nya ochrlängning av befintliga affärsrelationer. Risken r att
betalning inte erhålls för kundfordringar utr en
kundkreditrisk.
För att begränsa denna risk använder sig BE Group av
kreditpolicys som begränsar utestående belopp och kredittid
r olika kunder samt en koncerngemensam kreditförsäkring. I
Sverige och Finland bidrar korta kredittider och fnvaron av
riskkoncentrationer mot enskilda kunder och specifika
branscher till att kreditrisken minskas. Risken för att en
motpart inte fullgör sinrpliktelse begränsas genom val av
kreditvärdiga motparter samt begränsning av engagemang
per motpart.
16
llbarhetsrelaterade risker Beskrivning Hantering
lsa och säkerhet Brister i säkerhet och arbetsmiljö innebär en ökad risk för
ohälsa och incidenter för bolagets medarbetare.
Arbetsmiljö, hälsa och säkerhet är centrala frågor för BE Group
och bolaget har ett systematiskt arbeter att säkerslla och
rbättra arbetsmiljön kallat Safety first. BE Group följer
pande upp ett antal parametrar inom området hälsa och
kerhet. Möjligheter till förbättringar diskuteras av
koncernens ledning och lokalt på enheterna. Varje olycka och
incident rapporteras, åtgärdas, utvärderas och följs upp.
Personal För sin framtida utveckling och framgång är bolaget beroende
av kompetenta medarbetare. Förmågan att rekrytera, behålla
och utveckla kvalificerade medarbetare och vara en attraktiv
arbetsgivare är viktigt. Om nyckelpersoner slutar ochmpliga
efterträdare inte kan rekryteras, kan detta få en negativ effekt
på verksamheten.
För att uppnå en organisation med engagerade medarbetare
genomr BE Group under året bland annat
medarbetarsamtal och medarbetarundersökningar,
systematiskt arbete med arbetsmiljö, kompetensutveckling
och internutbildningar. Utbildning sker de genom breda
program mot många medarbetare och som individbaserad
kompetensutveckling.
mslldhet, mångfald och
diskriminering
Brister i implementering och efterlevnad av bolagets
värdegrund kan leda till bristande jämställdhet och mångfald.
BE Group genomför årligen en medarbetarundersökning med
aktiv uppföljning av resultatet där åtrdsplaner tas fram för
derbättringsområden som fastställts. Arbetet genomförs
med full transparens i förhållande till riktlinjer,
personalhandböcker samt rapportering av överträdelser
avseendemställdhet,ngfald och diskriminering.
Korruption Korruption kan i olika gradrekomma i vissa länder och i
olika sektorer i samhället. Bolaget löper, som många andra
retag, en risk att bli involverade i icke etiska affärer inom
omden som omfattar försäljnings- och inköpsprocesser.
Inom BE Group ller nolltolerans mot icke etiska
afrsmetoder. Företaget har en antikorruptionspolicy och en
uppförandekod för företagets medarbetare, leverantörer och
samarbetspartners. BE Group tillämpar centrala och lokala
attestmanualer och tillämpar upphandlingsprocesser som
kerställer god affärsetik.
Sanktioner EU har skärpt restriktionerna r import av järn, stål och andra
varor genom att kva att importörer bevisar att materialet
inte kommer fn sanktionerade länder, bolag eller personer.
BE Group har tagit fram en sanktionspolicy som omfattar hela
organisationen. Den fastslår att bolaget inte samverkar, direkt
eller indirekt, med någon person eller enhet som listas som
otillåten sanktionslistor samt att bolaget inte gör affärer,
direkt eller indirekt, med länder eller regioner som omfattas av
sanktioner. Alla bolag inom BE Group ska samla in
grundläggande identifieringsinformation om alla
afrspartners och genomföra sanktionskontroller.
nskliga rättigheter Med en geografiskt utspridd leverantörsbas kan insynen
avseendenskliga rättigheter vara begnsad och det finns
en risk att företaget ofrivilligt kan bidra till brott motnskliga
rättigheter.
Dessa frågor tas upp i BE Groups uppförandekod, som gäller
r alla anställda inom BE Group inklusive koncernledningen.
Styrelsemedlemmar, affärspartners, kunder och leverantörer
uppmuntras även att följa denna uppförandekod. r
leverantörer finns det även en separat uppförandekod.
Rapportering av eventuella problem, felaktigheter, olagligt
beteende eller oegentligheter kan ske till närmsta chef eller
anonymt via visselblåsarsystemet.
Miljölagstiftning och
miljöansvar
Verksamheten omfattas av miljörelaterade lagar och
reskrifter som bland annat reglerar utsläpp i mark, luft och
vatten samt avfallshantering. Bolaget kan bli
skadeståndsskyldigt för miljöskador som orsakats av
verksamheter som bolaget bedriver eller har bedrivit. Det kan
inte uteslutas att sådan verksamhet som bedrivs eller har
bedrivits av bolaget kan föranleda ansvarr miljöpåverkan
som inte visar sig förränng tid senare.
BE Group arbetar med att efterleva lagar och föreskrifter samt
med att minska företagets miljöverkan genom att bedriva
ett systematiskt miljöledningsarbete inom ramen för
ISO14001. BE Group arbetar ävenr att minska miljöpåverkan
i rdekedjan, genom produktions- och
distributionsprocessen från leveranr till slutanvändare.
Utsläpp från transporter Bolagetljer sina produkter huvudsakligen t marknader
vilket innebär att transport av material är ofnkomligt och
anndning av transporttjänster innebär ofta nyttjande av
fossila bränslen.
BE Group arbetar för att optimera logistikflödena. Detaljerad
data för aktuell bnsleanvändning samlas in i samarbete med
transportföretagen och koncernen jobbar aktivt med att hitta
transportlösningar med ett hållbarhets- och miljöfokus.
17
llbarhetsrapport 2024
GRE KRAV PÅ
VERKSAMHETEN
Under 2024 har BE Group genomrt strukturella ndringar i verksamheten. Bolaget har av-
vecklat enheten i Baltikum och påbörjat flytt av verksamheten från Polen till Sverige och Fin-
land. Detta förväntas ha en positiv effekt på bolagets resultat. Precis som reende år har
det varit ett tufft marknadsläge med svag konjunktur, höga ntor, hög inflation och en fort-
satt svag byggsektor. Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) kommer att träda i
kraft 2025 med första rapporteringen enligt direktivet i samband med årsredovisningenr
2025. Under året har stort fokus i koncernen legat på att förbereda processer och organisation
för det skifte illbarhetsrapporteringen som är aktuell framåt.
18
Om rapporten
BE Groups styrelse har det yttersta ansvaret för hållbarhetsarbetet och följer löpande upp att verksamheten lever upp till de lagstadgade och regulatoriska krav
som ställs på bolaget. Styrelsen har delegerat till koncernens ledningsgrupp att fastslla ramarnar hållbarhetsarbetet och styrelsen granskar arbetet regel-
bundet genom revisionsutskottet. Koncernens ledningsgrupp hanterar fgor gällande strategi,l, uppföljning och kommunikation. VD för respektive enhet
har det operativa ansvaret och tter lokala mål och planer som sedan följs upp av koncernens ledningsgrupp. Arbetet hålls samman av en hållbarhetskoordi-
nator som rapporterar till VD och koncernchefen.
llbarhetsrapporten enligt ÅRL innefattar sidorna 18-27, avsnittet om risker och riskhantering i förvaltningsbettelsen på sidorna 15-17 samt affärsmodellen
och värdekedjan sidorna 6-7. Denna hållbarhetsrapport gäller r koncernen och samtliga helägda dotterbolag.
Väsentlighetsbedömning enligt Corporate Sustainability Reporting Directive
Under slutet av 2023 och början av 2024 genomförde BE Group en väsentlighetsbedömning tillsammans med en extern konsultfirma i enlighet med kraven i
European Sustainability Reporting Standards (ESRS). Projektet genomfördes i fyra delar, rberedelse och avgränsningar, kartläggning av påverkan, risker och
jligheter, väsentlighetsbedömning samt validering. I samtliga delar deltog ledningsgrupperna för de två största affärsenheterna (Sverige och Finland) i
workshops och mellan dessa tillfällen arbetadellbarhetskoordinatorn tillsammans med konsulter och mindre grupper av avdelningscheferr att föra arbe-
tet framåt.
I förberedelse och avgränsningsfasen fastslldes företagets affärsmodell, värdekedjor kartlades per produktområde, nyckelintressenter preciserades och trös-
kelvärdenr påverkanssentlighet respektive finansiell väsentlighet bestämdes. Det beslutades även i denna fas att annda de rekommenderade tidshori-
sonter som återfinns i ESRS.
Mappningsfasen inleddes med en workshop där samtliga ämnesstandarder i ESRS metodiskt diskuterades per undemner att lyfta alla frågor som kunde
tänkas utgöra retagets verkan, risker och möjligheter. Detta följdes senare upp med relevanta avdelningar per ämnesstandard i syfte att säkerställa att ing-
en fråga missats. Resultatet utgjorde underlagr ett antal intervjuer med utvalda intressenter i syfte att validera att BE Groups bedömningar inte i stor grad av-
vek fn deras förväntningar och bild av företagets påverkan, risker och möjligheter.
Bedömning av väsentlighet gjordes som i mappningsfasen i en workshop med bred representation fn enheternas ledningsgrupper och ljdes därefter upp i
srre detalj med respektive enhet i retaget. Resultatet validerades därefter av BE Groups koncernledning.
Utöver att den dubbla väsentlighetsanalysen rdigsllts har en gap-analys utförts och en handlingsplan har skapats r det fortsatta rapporteringsarbetet.
Gap-analysen visade enligt förväntan attnga områden saknar tillrlitlig data i dagsläget. Vissa av de ämnesstandarder som blivit väsentliga har BE Group
inte rapporteratgon information om tidigare och även ämnesstandarder som ligger nära det vi rapporterat historiskt bär med sig nya omdenr processer
ste skapas för rapportering.
För att utveckla och effektivisera datainsamling samt rapporteringsarbete har BE Group inlett ett samarbete med en extern leverantörr digitala lösningar på
llbarhetsomdet. Lösningen kommer implementeras under första halvan av 2025 och därefter gradvis byggas ut över tid. BE Group avser nyttja de tidsmäs-
siga undantag för upplysningskrav som företag under 750 anställda har rätt till.
Dialog med nyckelintressenter
BE Group strävar efter att ha en öppen dialog med de identifierade nyckelintressenterna för att kunna tillgodose deras behov och förväntningar på bolaget. De-
ras åsikter tillför rdefull information för att utveckla bolaget. Sedan tidigare har följande intressenter identifierats; kunder, medarbetare, aktieägare, leveran-
törer och samhälle, där dialog bland annat har rts via personliga möten, kund- och medarbetsundersökningar, investerarträffar, nätverk, samverkansprojekt
och facklig samverkan.
Nyckelintressenter
Intressent Förntningar BE Group Exempel dialogform
Kunder BE Group ska tillra mervärden till alla kundsegment enligt affärsmodellen och agera
lyhört och förtroendeingivande för att stärka relationerna med befintliga kunder och
attrahera nya.
Dialog förs till exempel via personliga ten, dagliga kontakter,
ssor, kundundersökningar och hemsidan.
Medarbetare BE Group ska agera på ett ansvarsfullt sätt både internt och externt r att attrahera,
utveckla och behålla kompetenta medarbetare. Våra värderingar är ledord för hur vi ska
beta varandra i det dagliga arbetet.
Dialog förs till exempel via samtal i vardagen,
arbetsplatsmöten, medarbetarundersökning, facklig
samverkan, internutbildningar, incidentuppföljning och
medarbetarsamtal.
Aktigare BE Group ska skapa rden för aktieägarna genom ett ansvarsfullt och vinstdrivande
retagande baserat på koncernens affärsmodell och strategierr lönsamhet.
Dialog förs till exempel via årsstämma, års- och
llbarhetsredovisning, delårsrapporter, hemsida och
investerarträffar.
Leverantörer BE Group ska tillra mervärden i form av effektiv distribution, lagerhållning,
vidareförädling och kunskap om våra marknader. Koncernen strävar efter att stärka
llbarhetsarbetet hos leverantörer genom dialog och kravställning.
Dialog förs till exempel via personliga ten, dagliga kontakter,
kvartalsmöten och samarbetsprojekt.
Samhälle BE Group vill bidra till en positiv samhällsutveckling genom att skapa arbetstillfällen i den
egna verksamheten och hos samarbetspartners. BE Group ska vara en öppen och
ttillnglig aktör som kommunicerar med största möjliga transparens inom ramarna för
regler om börspåverkande information.
Dialog förs till exempel via studiebesök, samverkansprojekt,
tverk och sponsorskap.
19
Miljöfrågor är en integrerad del av BE Groups verksamhet och grunden i
miljöarbetet är en koncernövergripande policy. Samtliga verksamheter är
certifierade enligt den internationella miljöstandarden ISO 14001. BE
Group bedriver miljötillsndspliktig verksamhet vid en anläggning i Sve-
rige och en i Finland.
Enheterna arbetar lokalt med de miljöfrågor som är kopplade till verk-
samheterna och fokus ligger på att kontinuerligtrbättra de egna anlägg-
ningarna gällande energiförbrukning, utsläpp och avfallshantering. Dessa
omdenljs upp via följande nyckeltal: energiintensitet per sålt ton, ut-
släppsintensitet per sålt ton samt återvinningsgrad av avfall.
Klimatpåverkan
BE Group gör beräkningar av koldioxidr Scope 1 & 2 enligt rekommen-
dationerna i Greenhouse Gas Protocol. BE Groups samlade klimatver-
kan uttryckt i CO
-ekvivalenter uppgick 2024 till 2 550 ton (2 900). Perl-
da ton uppgår BE Groups påverkan till 10,9 kg (11,2) CO
-ekvivalenter
per sålt ton, exklusive transporter. Räknas transporterna in blir istället
samlad påverkan 14,6 kg (21,6) CO
-ekvivalenter per sålt ton. Minskning-
en i transportledet frånreende år speglar BE Groups arbete med att
öka fyllnadsgraden i våra transporter och därmed minska antalet kör-
ningar samt BE Groups aktiva val av transportleverantörer med aktivt mil-
arbete. Energiintensiteten uppgick under året till 74,5 kWh (89,0) per
lt ton.
Investeringar och förbättringar
Flera förbättringar som nämndes i 2023 års årsredovisning har färdig-
sllts under året. Däribland slutfördes installationen av värmeåtervin-
ningssystemet i en av produktionslinjerna i den svenska verksamheten
och förbättrad isolering av byggnader i en produktionsanläggning i Norr-
köping. Vidare har uppgraderingen av truckflottan fortsatt i både Sverige
och Finland med nya eltruckar. Båda länder har även installerat mer LED-
belysning på de olika anläggningarna och laddstationer för elbilar.
2
2
2
Under året har ett antal energieffektiviserande åtrder utförts för delar
av maskinparken i Finlandriblandglagringsenheter och klipplinjen
r pt. Både enheterna i Sverige och Finland köper 100% fossilfri el. Det
svenska bolaget har under året uppdaterat sin bilpolicy och allt eftersom
tjänstebilsflottan byts ut kommer den endast bestå av elbilar eller
laddhybrider.
Cirkulära materialflöden
Slproduktion är en tung och energikrävande industri men samtidigt har
konstruktioner och andra produkter av stål lång livslängd ochg åter-
vinningspotential samt återvinningsgrad jämrt med andra typer av ma-
terial. Restprodukterna från BE Groups verksamhet utgörs fmst av me-
tall (ca 97%) varav 100% återvinns. I övrigt är trä och papp de största av-
fallskategorierna. BE Group deltar i offentliga initiativ för att återcirkulera
rpackningsmaterial som pallar där de är i brukligt skick. Återvinnings-
graden för avfall borträknat metaller är ca 90% (73).
Nyckeltal 2024 2023
Levererat tonnage, tusentals ton 271 285
CO -utsläpp/ton 10,9 11,2
Energiintensitet kWh/ton 74,5 89,0
Återvunna restprodukter, % 99 97
2
Miljö och klimat
Produkter med lång livslängd
20
Leverantörskedjan
BE Group är en oberoende ståldistributör som erbjuder produkter från
flertalet stålproducenter runt om i världen. Bolaget följer utvecklingen
gällande de krav som ställs inom omdet och hållbarhet och transparens
är viktiga parametrarde i klassificeringen och utvärderingen av leve-
rantörerna. BE Group letar aktivt efter leverantörer med ett uttalat håll-
barhetsarbete som kan erbjuda produkter medgre CO
-utsläpp. Ambi-
tionen är att öka andelen som köps fn ISO 14001-certifierade leverantö-
rer och under 2024 skedde 87% (83) av inköpen från certifierade
leverantörer.
Under året har betydande mängder produkter med lägre CO -avtryck la-
gerförts och produktområdena balk, sng och armering står ut med någ-
ra av marknadenssta rden i miljövarudeklarationerna.
llbart stål
BE Group arbetar för att på sikt kunna erbjuda ett komplett sortiment av
llbart sl. Som oberoende ståldistributör har BE Group ett stort ansvar
att bidra till den gröna omställningen i branschen och bolaget ser ett ökat
intresse från kunderna för material med lägre CO
-avtryck. Under året har
ett nytt samarbetsavtal tecknats med den tyska producenten Peiner T-
ger där BE Group kommer lagerhålla och distribuera deras produktserie
SALCOS med lägre CO
-avtryck.
Sedan tidigare har BE Group ingått ett flertal samarbeten på området:
Samarbetsavtal med den ledande ståltillverkaren AFV Beltrame gällande
deras produktserie av sng- och profilstål, det koldioxidneutrala Chalibria
Vårt joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB lagerhåller och BE Group
distribuerar ArcelorMittals koldioxidsnåla bandplåt XCarb
Avtal är tecknat med SSAB gällande distribution av fossilfritt stål den
finska marknaden
Samarbete med den österrikiska aluminiumproducenten AMAG Austria
Metall AG där BE Group kan erbjuda deras durkplåt i aluminium med ett
betydligt lägre CO -avtryck.
Avtal med Stegra (tidigare H2 Green Steel)
Diskussioner förs kontinuerligt med ytterligare europeiska slproducen-
ter om framtida samarbeten kring produkter med lägre CO
-avtryck.
2
2
2
2
2
2
Digitalisering av hållbarhetsdata
BE Group kan tydligt se att efterfrågan från kunder och andra viktiga in-
tressenter kvalitativ hållbarhetsdata ökar. Kunderna vill ha mer detal-
jerad information om de miljömässiga konsekvenser av produkterna de
köper, och r allt fler av kunderna blirllbarhet en allt viktigare faktor
r de utvärderar leverantörerna.
För att möta kundernas behov har BE Group under året riktat fokus mot
att öka intern kapacitet i arbetet med miljövarudeklarationer och andra
digitala verktyg och databaser. En detaljerad inventering avllbarhets-
data som är tillnglig marknaden har utförts och resultatetgger
grunden för mer strukturerat arbete området. Vidare har det svenska
bolaget införlivat dedikerade resurser för att arbeta med dessa frågor.
I ntan att en allmän definition sättsr vad som för kallas grönt stål
har BE Group inlett en koncernövergripande process r att ta fram en
egen definition. Syftet med processen är att underlätta r våra kunder att
rs hur artiklarna de vill köpa står sig i miljöprestanda gentemot alter-
nativen marknaden. Den koncerngemensamma definitionen kommer
kommuniceras under 2025.
21
EU:s Taxonomi
Gemensamma definitioner
Taxonomiförordningen (EU) 2020/852 är den Europeiska unionens (EU) gemensamma klassificeringssystem för att identifiera miljömässigt hållbara verksam-
heter. Förordningen inrättades för att bidra till att målen inom EU:s Gröna Giv uppfylls genom att skifta investeringar finansmarknaderna mot miljömässigt
llbara verksamheter. Genom att fastställa gemensamma definitioner och kriterier för vilka ekonomiska verksamheter som kan bedömas som miljömässigt
llbara, blir det enklare för investerare attra hållbara investeringar transparensen kring investeringarnas miljöpåverkan ökar. På så sätt kommer miljö-
ssigt hållbara verksamheter att attrahera investerare vilket ockskapar incitament för retag att bli mer miljövänliga.
Taxonomiförordningen omfattar sex miljömål: begränsning av klimatförändringar, anpassning till klimatförändringar, hållbar användning och skydd av vatten
och marina resurser, omställning till en cirkulär ekonomi, förebyggande och begränsning av miljöföroreningar samt skydd och återställande av biologisk
ngfald och ekosystem.
BE Group omfattas av Taxonomins rapporteringskrav enligt artikel 8 i förordningen. Därmed ska information lämnas om hur och i vilken utstckningretagets
verksamheter omfattas av Taxonomin och hur väl de uppfyller de tekniska granskningskriterierna för att bedömas som miljömässigt hållbara.
Upplysningar skamnas baserat tre finansiella nyckeltalr att tydliggöra vilken andel avretagets produkter, tjänster, tillngar eller processer som om-
fattas av Taxonomin. För att en ekonomisk verksamhet eller del av verksamhet ska vara förenlig med Taxonomin krävs att verksamheten bidrar till ett eller flera
av de sex miljömålen genom att uppfylla de tekniska granskningskriterierna, inte orsakar betydande skada för något av de övriga målen samt införs i enlighet
med vissa minimiskyddsåtgärder. De delar av företagets verksamhet som uppfyller dessa kriterier kan klassificeras som miljömässigt hållbara för det aktuella
räkenskapsåret.
För analysen av de ekonomiska aktiviteterna i relation till de tekniska granskningskriterierna har kommissionens delegeraderordning (EU) 2021/2139 från
den 4 juni 2021 beaktats för de rsta två miljömålen, medan den kompletterande delegeraderordningen (EU) 2023/2486 från den 27 juni 2023 har använts
r de resterande fyra miljömålen. Vidare har även kommissionens delegerade förordning (EU) 2022/1214 från den 9 mars 2022 samt (EU) 2023/2485 från den
27 juni 2023 beaktats i samband med analysen av omfattande ochrenliga aktiviteter. De nyckeltal som tillämpas i denna analys är omsättning, kapitalutgifter
(CAPEX) och driftsutgifter (OPEX). Inga förändringar i beräkningsmetod har skett sedan föregående år.
Omfattning
BE Group är en oberoende stålgrossist som köper in material från stålverken och säljer vidare till kunderna med viss vidareförädling i form av produktionsser-
vicesom kapning, skärning, blästring och målning. BE Group har ingen påverkan framställandet av materialet och säljer inga färdiga produkter. BE Group
har utvärderat verksamheten utifrån Taxonomiförordningen och har inte identifierat någon tillämplig omsättning kopplad till dess krav och kriterier.
Som stålgrossist kan den huvudsakliga verksamheten inte bindas tillgon av de ekonomiska aktiviteter som beskrivs i Taxonomin och omfattas därför inte av
rordningen i nuläget. Taxonomiförordningen fokuserar de branscher med störst möjlighet att bidra till de globalalenr hållbar utveckling, vilketr
att BE Groups huvudsakliga verksamhet förrvarande inte omfattas av Taxonomin, vilket kan komma att ändras i framtiden. Detta inner minskade upplys-
ningskrav i år men medvetenhetreligger om attrordningen kan komma att expandera och innefatta fler verksamheter i framtiden.
För att samla information och rapportera i enlighet med förordningen har BE Group bildat en intern arbetsgrupp bestående av CFO, Group Accountant och eko-
nomicheferna i Sverige och Finland. Tillsammans med externa konsulter kartlade arbetsgruppen verksamheten och dess ekonomiska aktiviteter med gled-
ning från de kompletterande delegerade förordningarna och bilagor som med hjälp av NACE-koder (europeiska statistiska klassificeringen av ekonomiska verk-
samheter) beskriver Taxonomins aktiviteter samt anger tekniska granskningskriterier som måste uppfyllas för att kunna utvärderas som förenlig med EU:s
taxonomiförordning.
Nedanstående ekonomiska aktiviteter som i dagsläget utförs av BE Group omfattas av Taxonomiförordningen:
Transport med motorcyklar, personbilar och tta motorfordon (6.5)
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning (7.3)
Samtliga av de ovanmnda aktiviteterna faller inom miljömålet ”Begränsning av klimatförändringarna. BE Group har dock genomfört en noggrann utvärde-
ring av alla aktiviteter inom samtliga sex miljömålr att bedöma deras omfattning och förenlighet med BE Groups verksamhet.
mfört med föreende räkenskapsår omfattas inte Förvärv och ägande av byggnader (7.7) av årets Taxonomirapportering, då ingen ny fastighet har rvär-
vats under året.
rledning av siffror
Omttning
Analysen från arbetsgruppen drar slutsatsen att koncernens omsättning inte kan kopplas till någon ekonomisk aktivitet inom ramen för Taxonomin. Detta in-
ner att 0% av omsättning omfattas under räkenskapsåret 2024 vilket är samma siffra som för kenskapsåret 2023. Koncernens totala omsättning finns i re-
sultaträkningen sida 29 på rad nettoomsättning.
OPEX
Arbetsgruppen har identifierat och granskat tillämpliga aktiviteter baserat på den OPEX som bolaget haft under räkenskapsåret. OPEX inkluderar renoverings-
åtgärder, korttidsleasing, underhåll och reparation samt andra direkta utgifter som avser den löpande förvaltningen av tillngar och som ärdvändiga för att
kerslla tillgångarnas fortsatta och effektiva funktion. OPEX ingår i not 3, sida 45, på rad Övriga externa kostnader .
Inga aktiviteter har identifierats för OPEX och sammanfattningsvis rapporteras 0% omfattning av Taxonomin, vilket kan jämföras med 1% underreende rä-
kenskapsår. Rapporteringen är upptagen av de presenterade tabellerna.
22
CAPEX
CAPEX relaterade till tillngar som omfattas av Taxonomin kan delas in i olika aktiviteter. Arbetsgruppen har identifierat och granskat tillämpliga aktiviteter
baserat på de CAPEX som gjordes under räkenskapsåret. Enligt bilaga 1 i den delegerade rordningen beräknas CAPEX r räkenskapsåret som avslutas den 31
december 2024 enligt följande: CAPEX som omfattas av Taxonomin dividerat med total CAPEX. Totala investeringar (CAPEX) för BE Group är således summan av
de nyanskaffningar som rapporteras i not 14 – Övriga Immateriella tillgångar och not 15 – Materiella tillngar (Nyanskaffningar), not 15 Materiella tillgångar
(Förvärv av verksamhet – Byggnader) och not 16 – Nyttjanderättstillngar (Tillkommande nyttjandetter) i enlighet med IFRS 16 som återfinns i
årsredovisningen.
Aktivitet 6.5 – Transport med motorcyklar, personbilar och tta motorfordon, inkluderar leasing av fordon som betecknas som passagerarfordon. BE Group
leasar bilar som ingår som en del i koncernens nyttjanderättstillngar och bedöms omfattas av ovan taxonomiaktivitet. Av koncernens tillkommande leasing-
bilar 2024 utgörs 30% av elbilar. Enligt arbetsgruppens bedömning uppfyller de tillkommande elbilarna de tekniska granskningskriterierna för denna taxono-
miaktivitet. Arbetsgruppen har dock inte genomfört en fullständig kontroll av aktiviteten i relation till kraven om att inte orsaka betydande skada eller säker-
slla att minimikraven för hållbarhet uppfylls.rmed anses aktiviteten inte fullt ut uppfylla kriterierna för en taxonomiförenlig aktivitet.
CAPEX som härrör från koncernens tillkommande leasingbilar under året har sammanställts och dividerats med total CAPEX r koncernen och ingår i redovis-
ningen för immateriella, materiella och nyttjanderättstillngar, se not 14, 15 och 16 i årsredovisningen. CAPEX för aktivitet 6.5 uppgår till 4,5 MSEK 2024 (4% av
total CAPEX) medanreende års andel var 3 MSEK (2% av total CAPEX).
Aktivitet 7.3 – Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning, beskrivs som individuella renoveringsåtgärder som omfattar installation, un-
derhåll och reparation av energieffektiv utrustning. Under året har BE Group fortsatt sina investeringar i LED-belysning i bolagets lagerlokaler, ett projekt som
initierades 2022. Denna aktivitet faller inom ramen för Taxonomin och är därför upptagen i rapporteringen. CAPEXr installation av LED-belysning under 2024
har uppgått till 1,8 MSEK 2024 (1% av total CAPEX). Arbetsgruppen har fastställt att installationen av LED-belysning uppfyller de tillämpliga tekniska gransk-
ningskriterierna. Emellertid har en analys av huruvida aktiviteten inte orsakar betydande skada, samt säkerställt att minimumkraven förllbarhet, inte ge-
nomförts vilketr att förenlighet med Taxonomin inte anses uppfylld för denna aktivitet.
Sammanfattningsvis innebär detta att 5% av BE Groups CAPEX omfattas av Taxonomin för räkenskapsåret 2024, samma omfattning som föregående år. Vidare
bedöms 0% av BE Groups CAPEX vara renlig med Taxonomin r räkenskapsåret 2024, vilket är i linje med motsvarande siffra fn 2023.
de ekonomiska aktiviteterna är få och tydligt åtskilda i rapporteringen föreligger ingen risk för dubbelkning, vilket har kunnat säkerställas genom analy-
sens fullföljande.
Omttning
2024 År Kriterier försentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Ekonomiska
verksamheter Kod Omsättning
Andelrenlig
med
taxonomikraven
(A.1) eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2) omsättning,
år 2023
Kategori
(möjlig -
görande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigtllbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas
omttning (A.1) N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Varav möjliggörande
verksamheter 0% E
Varav
omställningsverksamheter 0% T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Omttningen hos de
verksamheter som
omfattas av
taxonomin men som
inte är miljömässigt
llbara (ej
taxonomiförenliga)
(A.2) 0%
A. Omsättningr
verksamheter som
omfattas av
taxonomin (A.1 +A.2) 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omttningen hos
verksamheter som
inte omfattas av
taxonomin 4 667 100%
TOTALT 4 667 100%
Andel av omsättningen, år 2024
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald och ekosystem
Minimiskyddsåtrder
23
Kapitalutgifter
2024 År Kriterier för sentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter Kod
Kapital-
utgifter
Andelrenlig
med
taxonomikraven
(A.1) eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2)
omsättning, år
2023
Kategori
(möjlig -
görande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De miljömässigtllbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas
omttning (A.1) N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Varav möjliggörande
verksamheter 0% E
Varav
omställningsverksamheter 0% T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
A.2 Transport med
motorcyklar, personbilar
och lätta motorfordon
CCM
6.5 5 4% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 2%
A.2 Installation, underhåll
och reparation av
energieffektiv utrustning
CCM
7.3 2 1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 3%
Kapitalutgifter r
verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigtllbara (ej
taxonomiförenliga) 7 5% 5% 5%
Kapitalutgifter r
verksamheter som
omfattas av taxonomin
(A.1 + A.2) 7 5% 5% 5%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos
verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
126 95%
TOTALT 133 100%
Andel av kapitalutgifter, år 2024
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald och ekosystem
Minimiskyddsåtrder
24
Driftsutgifter
2024 År Kriterier försentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Ekonomiska
verksamheter Kod Driftsutgifter
Andelrenlig
med
taxonomikraven
(A.1) eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2) omsättning,
år 2023
Kategori
(möjlig -
görande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de
miljömässigtllbara
(taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1)
N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Varav möjliggörande
verksamheter 0% E
Varav
omställningsverksamheter 0% T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Driftsutgifter för
verksamheter som
omfattas av
taxonomin men som
inte är miljömässigt
llbara (ej
taxonomiförenliga)
(A.2) 1%
A. Driftsutgifter för
verksamheter som
omfattas av
taxonomin (A1 + A2) 1%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos
verksamheter som
inte omfattas av
taxonomin
57 100%
TOTALT 57 100%
Andel av Driftsutgifter, år 2024
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald och ekosystem
Minimiskyddsåtrder
rnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Arbetsgruppen har även analyserat den delegerade akten för kärnenergi och fossilgas, den kompletterande delegerande rordningen (EU) 2022/1214, och
koncernen har i dagsläget ingen aktivitet kopplat till denna verksamhet. Se tabell nedan för ytterligare information:
rnenergirelaterade verksamheter
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från
rnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln.
NEJ
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller
industriella processer, såsom vätgasproduktion, samtr säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet r fjärrvärme eller industriella
processer, såsom tgasproduktion fn kärnenergi, samtkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion av rme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga
bränslen.
NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift avrmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bnslen. NEJ
25
BE Group strävar efter att vara en attraktiv och litlig arbetsgivare där
medarbetarna trivs och kan utvecklas. Det är medarbetarna som med sin
kompetens och sitt engagemang utr grunden i BE Group. Företagskul-
turen bygger det som definieras som koncernens värderingar. Dessa
värderingar ska genomsyra hela organisationen och skapa trygghet och
rselse, ge vägledning i hur vi ska förhålla oss till varandra och till om-
världen och utgöra grunden r en tydlig kommunikation de internt
och externt. BE Group fokuserar tre ledordr detta arbete; dynamisk,
transparent ochllbar.
Medelantalet anställda inom BE Group under 2024 uppgick till 640 perso-
ner (678), där minskningen främst är hänrlig till avvecklingen av den
baltiska enheten. Av medeltalet anställda var andelen kvinnor 10% (10).
Fördelningen mellann och kvinnor är en branschrelaterad utmaning
och arbete fortgår med att kartlägga hur verksamheten kan skapa förut-
ttningar för att attrahera fler kvinnliga medarbetare och chefer. Skillna-
derna är dock stora mellan andelen kvinnor tjänstemannasidan och i
produktionen. Per den sista december 2024 uppgick andelen kvinnor
bland tjänstemännen till ca 26% (27) ochr produktionen till ca 2% (2).
Arbetet forttter med att öka mångfalden på arbetsplatserna och skapa
balanserade team med individer med olika nstillhörighet, etnisk bak-
grund och ålder.
BE Group erbjuder marknadsmässiga löner och villkor och i enlighet med
svensk lag och aktuella kollektivavtal genomför bolaget årliganekart-
ggningar i den svenska verksamheten i syfte att säkerställa att allaner
är satta sakliga grunder. Löneprocessen i Finland görs enligt nationell
lagstiftning och kollektivavtal.
Koncernövergripande medarbetarunderkning
Varje år genomförs en koncernövergripande medarbetarunderkning för
att säkerställa att de styrkor ochrbättringsområden som finns i arbets-
miljön belyses och 2024 deltog 92% (90) av de anställda undersökningen.
Detta visar ett stort engagemang för att bidra till utvecklingen av verk-
samheten. Undersökningen rs i slutet av varje år och då enheterna i
Baltikum och Polen är under avveckling deltog endast medarbetarna i
Sverige och Finland. Den mäter fem olika index; engagemang, teameffek-
tivitet, ledarskap, organisatorisk och social arbetsmiljö och ledning och i
samtliga index såg vi under året en positiv utveckling. Vad som är mycket
glädjande är att undersökningen denna gången visade på en mycket posi-
tiv utveckling i eNPS-värdet (rekommendera BE Group som arbetsgivare).
r resultatet sammanställts påbörjas det viktiga arbetet med uppfölj-
ning och att arbeta med rbättringsåtgärder i arbetsgrupperna. Utöver
detta genomförs regelbundet individuella medarbetarsamtal och målet
är att medarbetaren ska kunna påverka sin arbetssituation och
utveckling.
I medarbetarsamtalen diskuteras bland annatjligheterna att utvecklas
i arbetsrollen och detta inkluderar kompetenshöjande insatser, både ex-
terna och interna. Enheterna arbetar kontinuerligt med lokala yrkesspeci-
fika utbildningar, såsom introduktionsutbildningar och olika
arbetsmiljöutbildningar.
lsa och säkerhet
En stor del av verksamheten omfattar produktion och hanterandet av
tungt material. Hälsa och säkerhet har under många år varit ett prioriterat
omde för BE Group och målet är att ingen ska skada sig eller bli sjuk av
arbetet. Därför är en säker arbetsmiljö grunden i vår verksamhet och alla
medarbetare, säsongsarbetare, inhyrd personal och övriga som vistas på
BE Groups enheter ska nna sig trygga. Det finns en policy med en nollvi-
sion llande arbetsplatsolyckor kallad Safety First där grundtanken är att
alla olyckor kanrebyggas och säkerheten ska komma först i allagen.
Enheterna arbetar lokalt med att utvärdera och åtrda risker i verksam-
heten samtrebygga olyckor. Styrdokument är fastställda och det ge-
nomförs regelbundet uppföljningar, arbetsplatsten, skyddsronder och
utbildningar. Varje tillbud och riskobservation rapporteras, utvärderas, åt-
gärdas ochljs upp.
Under 2024 rapporterades det in 8 olyckor (11) som resulterade i mer än
en dags frånvaro. Utvecklingen på BE Groups enheter har konsekvent gått
i en positiv riktning sedan arbetet med Safety First startade för 6 år sedan
och för rstangen har två produktions- och lagerenheter i Finland och
de tre enheterna i Sverige haft ett år utan olyckor med frånvaro. Målet är
att skapa en stark säkerhetskultur bland medarbetarna och det är tydligt
att riskmedvetenheten har ökat. Allt fler riskobservationer fortsätter att
rapporteras in och det leder till att enheterna kan arbeta allt mer förebyg-
gande med förttringsprojekt. Detta har lett till att även de allvarligare
incidenterna som nästan blivit olyckor har minskat under året.
Den srsta lager- och produktionsanläggningen i Sverige är certifierad
enligt ISO 45001, en internationell ledningssystemstandard r arbetsmil-
och ett verktygr organisationer som vill arbeta systematisktr att
srka den fysiska och sociala arbetsmiljön på arbetsplatsen. Standarden
sller bland annat krav på riskhantering, ledningens engagemang och
medarbetarnas delaktighet. Delaktighet är ett fokusområde för alla enhe-
ter och en rutttning för ett lyckatkerhetsarbete då beteende som
strider mot regler och riktlinjer är en stor anledning till att arbetsplatsolyc-
kor intffar. I medarbetarundersökningen för 2024 uppgav 91% (91) av
medarbetarna att de upplevde att chefen alltidtterkerheten först
och 90% (89) upplever att de kan säga till en kollega om de tycker att den-
ne inte ljerkerhetsföreskrifterna.
Social hållbarhetsinformation
Enker arbetsmiljö
26
BE Group har som stöd i hållbarhetsarbetet flera policys och riktlinjer; till
exempel uppförandekod, rderingar, miljöpolicy, Safety first policy, an-
tikorruptionspolicy, upprandekod för leverantörer och visselblåsarpoli-
cy. Dotterbolagen ska lja dessa etiska riktlinjer och policys och VD i re-
spektive bolag är ansvarig lokaltr att de appliceras i verksamheten.
Etiska riktlinjer
BE Groups uppförandekod (Code of Conduct) är fastställd av styrelsen och
omfattar samtliga verksamheter och medarbetare inom BE Group. De
etiska riktlinjerna ger gledning i det dagliga arbetet för att uppgrup-
pens mål samt visar på allas ansvar gentemot affärspartners, ägare, an-
sllda och samhället. Koden tar bland annat upp frågor som affärsetik,
anti-korruption, barnarbete, jämställdhet, arbetsmiljö, karriärsfrågor och
kompetensutveckling.
Som komplement till uppförandekoden finns en antikorruptionspolicy
r det fastställs att bolagets anställda inte ska betala, erbjuda eller ta
emot mutor eller andra ottmätiga fördelar, såsom gåvor eller represen-
tation som anses som överdiga, i syfte att påverka affärsbeslut ellerr-
kra sig om orättmätigardelar. BE Group ska inte heller arbeta med le-
verantörer, säljare eller partners som erbjuder mutor eller är inblandade i
korrupta aktiviteter.
Respektenr mänskliga rättigheter är en viktig faktor r att FN:s mål
r hållbar utveckling. Interna riktlinjer finns i bolagets uppförandekod
som påtalar de ttigheter bolagets ansllda har, såsom tt att represen-
teras av ett fackförbund i förhandlingar, sliga ansllnings- och lönevill-
kor, en arbetsplats fri från diskriminering, trakasserier och nolltolerans
mot barnarbete.
Utökade krav leveranrerna
Bolagets uppförandekod r leverantörer tar upp bolagets minimikrav
och ambitioner inom områden som mänskliga rättigheter, hälsa och sä-
kerhet, diskriminering, arbetsvillkor, barnarbete, korruption, information
kring sanktioner, import- och exportrestriktioner och miljöansvarsfrågor.
Uppförandekoden signeras av leverantörerna och följs upp av inköpsor-
ganisationen. En del i arbetet framåt är att införa tydligare processerr
screening och uppföljning av leverantörerna.
BE Groups sanktionspolicy omfattar hela organisationen. Den fastslår att
bolaget inte samverkar, direkt eller indirekt, medgon person eller en-
het som listas som otillåten sanktionslistor samt att bolaget inte gör af-
färer, direkt eller indirekt, med länder eller regioner som omfattas av
sanktioner.
Alla bolag inom BE Group ska samla in grundläggande identifieringsinfor-
mation om alla afrspartners och genomföra sanktionskontroller. Om
det framgår, eller det finns misstankar om, att en afrspartner har kopp-
lingar till ettgriskland, är en listad person eller att en transaktion an-
nat sätt kan bryta mot tillämpliga lagar, ska detta omgående rapporteras
och följas upp.
Extern rapporteringskanal
BE Groups visselblåsartjänst finns publicerad på bolagets hemsida och
ger alla anställdajlighet att anonymt rapportera allvarliga oegentlig-
heter inom koncernen utan att riskera att bli motarbetade eller trakasse-
rade. En visselblåsarkommit tar emot och hanterar eventuella ärenden
tillsammans med en rådgivande extern part. Det finns även en visselblå-
sarpolicy vilken är översatt till de lokala språken. Under året har det inte
kommit in några kvalificerade visselblåsarärenden.
Risker och riskhantering
BE Groups verksamhet påverkas av olika omvärldsfaktorer vilket gör att
verksamheten ständigt utsätts för olika risker. Effektiv riskhantering stöd-
jer BE Groups strategiskal och säkerställer verksamhetens kontinuitet
även under förändrade omständigheter. Koncernledningen rapporterar
pande riskfrågor till styrelsen som har det yttersta ansvaretr bolagets
riskhantering. Det kan till exempel gälla finansiell status och förändringar i
omrlden.
Ansvaret för riskhanteringen inom koncernen styrs av fastlagda policys
och rutiner, vilka löpande revideras. Genom att identifiera, kartlägga och
planera koncernens risker r koncernledningen stöd i de strategiska be-
sluten. Läs om de identifierade riskerna och riskhanteringen i årsredovis-
ningen på sidorna 15-17.
Företagsstyrningsinformation
Med uppförandekoden som grund
27
Finansiell översikt
Koncernen
Resultaträkning 29
Rapport över koncernens totalresultat 29
Balansräkning 30
Förändringar i eget kapital 31
Kassaflödesanalys 32
Moderbolaget
Resultaträkning 33
Rapport över moderbolagets totalresultat 33
Balansräkning 34
Förändringar i eget kapital 35
Kassaflödesanalys 36
Noter 37-70
28
Resultaträkning – koncern
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Nettoomsättning 2 4 667 5 328
Kostnadr sålda varor 3, 14
, 15 -4 150 -4 784
Bruttoresultat 517 544
Försäljningskostnader 3, 14
, 15 -427 -473
Administrationskostnader 3, 14
, 15 -130 -131
Andelar i joint ventures resultat 18 18 23
Övriga rörelseinkter 7 29 4
Övriga rörelsekostnader 3, 8 -56 -19
relseresultat 4, 5
, 16 -49 -52
Finansiella intäkter 9 18 10
Finansiella kostnader 10 -40 -33
Resultat före skatt -71 -75
Skatt 11 29 15
Årets resultatnförligt till moderbolagets aktieägare 12 -42 -60
Resultat per aktie före utspädning 12 -3,21 -4,59
Resultat per aktie efter utspädning 12 -3,21 -4,59
Rapport över koncernens totalresultat
Belopp i MSEK 2024 2023
Årets resultat -42 -60
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan omklassificeras till periodens resultat
Omkningsdifferenser 8 3
Summa övrigt totalresultat 8 3
Årets totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare -34 -57
29
Balansräkning – koncern
Belopp i MSEK Not 2024 2023
TILLNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 13 592 582
Övriga immateriella tillgångar 14 138 49
Materiella anläggningstillgångar 15 222 213
Nyttjanderättstillgångar 16 395 473
Andelar i joint venture 18 192 191
Andra långfristiga värdepappersinnehav 19 0 0
ngfristiga fordringar 1 0
Uppskjuten skattefordran 27 38 28
Summa anläggningstillgångar 1 578 1 536
Omttningstillngar
Varulager 21 858 792
Kundfordringar 33 419 532
Skattefordringar 5 0
Derivat 33 1
Övriga fordringar 22 32 58
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 23 22 30
Likvida medel 9 74
Summa omsättningstillngar 1 346 1 486
SUMMA TILLGÅNGAR 2 924 3 022
Belopp i MSEK Not 2024 2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 24
Aktiekapital 260 260
Övrigt tillskjutet kapital 251 251
Omkningsreserv 103 95
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 776 818
Eget kapitalnförligt till moderbolagets aktieägare 1 390 1 424
ngfristiga skulder
ngfristiga ntebärande skulder 28, 31, 33 350 334
ngfristiga leasingskulder 16, 31, 33 321 376
Uppskjuten skatteskuld 27 33 52
Summangfristiga skulder 704 762
Kortfristiga skulder
Kortfristiga ntebärande skulder 28, 29, 31, 33
Kortfristiga leasingskulder 16
, 29, 31, 33 107 103
Leveranrsskulder 544 528
Skatteskulder 16
Derivat 33 14
Övriga skulder 33 70 72
Upplupna kostnader ochrutbetalda intäkter 30 95 99
Avttningar 25 14 4
Summa kortfristiga skulder 830 836
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 924 3 022
30
Förändringar i eget kapital – koncern
Belopp i MSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital Omräkningsreserv
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
2023
Inende eget kapital 1 januari 2023 260 251 92 1 034 1 637
Årets totalresultat
Årets resultat -60 -60
Övrigt totalresultat 3 3
Transaktioner med aktieägare
Utdelning -156 -156
Utende eget kapital 31 december 2023 260 251 95 818 1 424
Belopp i MSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital Omräkningsreserv
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
2024
Inende eget kapital 1 januari 2024 260 251 95 818 1 424
Årets totalresultat
Årets resultat -42 -42
Övrigt totalresultat 8 8
Transaktioner med aktieägare
Utdelning
Utende eget kapital 31 december 2024 260 251 103 776 1 390
31
Kassaflödesanalys – koncern
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
relseresultat -49 -52
Justeringar för ej likviditetspåverkande poster 31 99 88
Erhållen ränta 14 8
Betald nta -39 -33
Betald skatt -21 -28
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 4 -17
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager -50 373
Ökning (-)/Minskning (+) avrelsefordringar 168 116
Ökning (+)/Minskning (-) avrelseskulder -17 19
Kassaflöde från den löpande verksamheten 105 491
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 14 -64 -44
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 15 -36 -101
Förvärv av verksamheter 17
Avyttring av verksamheter 17
Andelar i joint venture 16
Övrigt kassaflöde i investeringsverksamheten 0 0
Kassaflöde från investeringsverksamheten -84 -145
Kassaflöde efter investeringar
21 346
Finansieringsverksamheten
Utdelning -156
Upptagna lån 11 13
Amortering av låneskulder -86
Amortering av leasingskulder 16 -97 -93
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -86 -322
Årets kassaflöde
-65 24
Likvida medel vid årets början
74 50
Kursdifferens i likvida medel
0 0
Likvida medel vid årets slut 9 74
32
Resultaträkning – moderbolag
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Nettoomsättning 2 111 128
111 128
Administrationskostnader 14, 15 -65 -64
Övriga rörelseinkter och -kostnader 7, 8 0 0
relseresultat 4, 5 46 64
Resultat från andelar i koncernbolag 6 -15 83
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 9 31 28
ntekostnader och liknande resultatposter 10 -18 -14
Resultat efter finansiella poster 44 161
Bokslutsdispositioner 32 -55 -98
Resultat före skatt -11 63
Skatt 11 1 7
Årets resultat -10 70
Rapport över moderbolagets totalresultat
Belopp i MSEK 2024 2023
Årets resultat -10 70
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat -10 70
33
Balansräkning – moderbolag
Belopp MSEK Not 2024 2023
TILLNGAR
Anläggningstillgångar
Övriga immateriella tillgångar 14 136 45
Inventarier, verktyg och installationer 15 0 0
Andelar i koncernbolag 17 856 856
Övrigngfristig fordran 1
ntebärandengfristiga fordringar hos koncernbolag 20 0 17
Uppskjuten skattefordran 27 8 7
Summa anläggningstillgångar 1 001 925
Omttningstillngar
ntebärande kortfristiga fordringar hos koncernbolag 20 120 157
Fordringar hos koncernbolag 23 34
Skattefordringar 2
Övriga fordringar 22 20 34
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 23 7 7
Kassa och bank 5 64
Summa omsättningstillngar 177 296
SUMMA TILLGÅNGAR 1 178 1 221
Belopp MSEK Not 2024 2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 24
Bundet eget kapital
Aktiekapital 260 260
Reservfond 31 31
Fritt eget kapital
Överkursfond 240 240
Balanserad vinst 546 476
Årets resultat -10 70
Summa eget kapital 1 067 1 077
ngfristiga skulder
ngfristiga ntebärande skulder 28, 33 24
Summangfristiga skulder 24
Kortfristiga skulder
Kortfristiga ntebärande skulder 33 4
Kortfristiga ntebärande skulder till koncernbolag 33 59 104
Leveranrsskulder 11 12
Skulder till koncernbolag 5 5
Skatteskulder 12
Övriga skulder 0
Upplupna kostnader ochrutbetalda intäkter 30 8 11
Summa kortfristiga skulder 87 144
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 178 1 221
34
Förändringar i eget kapital – moderbolag
Belopp i MSEK Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Balanserad
vinst Årets resultat
Summa eget
kapital
2023
Inende eget kapital 1 januari 2023 260 31 240 272 360 1 163
Överföring av föregående års resultat 360 -360
Årets totalresultat
Årets resultat 70 70
Övrigt totalresultat
Transaktioner med aktieägare
Utdelning -156 -156
Utende eget kapital 31 december 2023 260 31 240 476 70 1 077
Belopp i MSEK Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Balanserad
vinst Årets resultat
Summa eget
kapital
2024
Inende eget kapital 1 januari 2024 260 31 240 476 70 1 077
Överföring av föregående års resultat 70 -70 0
Årets totalresultat
Årets resultat -10 -10
Övrigt totalresultat
Transaktioner med aktieägare
Utdelning
Utende eget kapital 31 december 2024 260 31 240 546 -10 1 067
35
Kassaflödesanalys – moderbolag
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
relseresultat 46 64
Justeringar för ej likviditetspåverkande poster 31 1 3
Erhållen ränta 28 27
Betald nta -17 -13
Betald/erhållen skatt -14 -36
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 44 45
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) avrelsefordringar 25 72
Ökning (+)/Minskning (-) avrelseskulder -4 -37
Kassaflöde från den löpande verksamheten
65 80
Investeringsverksamheten
Avyttring av dotterbolag 17 0
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 14 -64 -44
Utlåning till dotterbolag -2 37
Erhållen utdelning fn dotterbolag 83
Kassaflöde från investeringsverksamheten -66 76
Kassaflöde efter investeringar
-1 156
Finansieringsverksamheten
Utdelning till aktieägare -156
Inlåning cashpool 36 88
Utlåning cashpool -94 -55
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -58 -123
Årets kassaflöde
-59 33
Likvida medel vid årets början
64 31
Likvida medel vid årets slut 5 64
36
Noter
Not 1 – Redovisningsprinciper
Not 2 –relsesegment
Not 3 – Kostnader fördelade på kostnadsslag
Not 4 – Anställda, personalkostnader och ersättningar till ledande befattningshavare
Not 5 – Arvode och kostnadsersättning till revisorer
Not 6 – Resultat fn andelar i koncernbolag
Not 7 – Övriga rörelseinkter
Not 8 – Övriga rörelsekostnader
Not 9 – Finansiella intäkter
Not 10 – Finansiella kostnader
Not 11 – Skatt
Not 12 – Resultat per aktie
Not 13 – Goodwill
Not 14 – Övriga immateriella anläggningstillgångar
Not 15 – Materiella anläggningstillgångar
Not 16 – Leasingavtal
Not 17 – Andelar i koncernbolag
Not 18 – Andelar i joint venture
Not 19 – Andra långfristiga värdepappersinnehav
Not 20 – Räntebärande fordringar hos koncernbolag
Not 21 – Varulager
Not 22 – Övriga fordringar
Not 23 – Förutbetalda kostnader och upplupna inkter
Not 24 – Eget kapital
Not 25 – Avsättningar
Not 26 – Vinstdisposition
Not 27 – Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
Not 28 – Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Not 29 – Kortfristiga räntebärande skulder
Not 30 – Upplupna kostnader och förutbetalda inkter
Not 31 – Tilläggsinformation till kassaflödesanalys
Not 32 – Transaktioner med närstående
Not 33 – Finansiell riskhantering
Not 34 – Viktiga uppskattningar och bedömningar
Not 35 – Händelser efter balansdagen
37
Noter
Not 1Redovisningsprinciper
Företagsinformation
BE Group AB är ett handels- och serviceföretag inom sl, rostfritt stål och aluminium. BE Group erbjuder effektiv distribution ochrdeskapande produktions-
service till kunder främst inom bygg- och tillverkningsindustrin med Sverige och Finland som största marknader. Moderbolaget BE Group AB (publ), med orga-
nisationsnummer 556578-4724, är ett aktiebolag registrerat i Sverige. Bolaget har sitt säte i Malmö. Adressen till huvudkontoret är Box 225, 201 22 Malmö. Kon-
cernredovisningen består av moderbolaget BE Group AB och dotterföretag över vilka moderbolaget har bestämmande inflytande samt joint venture. Om inget
annat anges, redovisas alla belopp i miljoner kronor (MSEK) och avser perioden 1 januari–31 december för resultaträknings- och kassaflödesrelaterade poster
respektive 31 december för balansräkningsrelaterade poster. Uppgifter inom parentes avser det föregående kenskapsåret 2023-01-01–2023-12-31. Styrelsen
har godkänt årsredovisningen och de finansiella rapporternar offentliggörande den 18 mars 2025. Koncernens balanskning och resultaträkning inende i
BE Groups årsredovisning skareläggas på årsstämman den 23 april 2025.
Överensstämmelse med lag och normgivning
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS®redovisningsstandarder) utgivna av International Ac-
counting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations Committee (IFRIC) såsom de har godkänts av EG-kommissionen för
tillämpning inom EU. Vidare har koncernen tillämpat Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisnings-
regler för koncerner.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”.
Väsentliga tillämpade redovisningsprinciper
De nedan angivna redovisningsprinciperna har, med de undantag somrmare beskrivs, tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i kon-
cernens finansiella rapporter. Koncernens redovisningsprinciper har vidare konsekvent tillämpats av koncernens företag.
Ändrade redovisningsprinciper
Ändrade redovisningsprinciper föranledda av nya eller ändrade IFRS-regler
De nya standarder och tolkningar som trätt i kraft fn och med 1 januari 2024 har inte haft någon större effekt på den finansiella rapporteringen.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder som tillämpas efter 2024
Ett par nya standarder samt ett par standardändringar tder i kraftr räkenskapsår som påbörjas efter den 31 december 2024 och dessa har inte förtidstilläm-
pats vid upprättandet av denna finansiella rapport. De nya standarderna och standardändringarna kommer inte att påverka redovisningen eller värdering av
poster i de finansiella rapporterna, men IFRS 18 ”Presentation och upplysningar inom finansiella rapporter” förväntas harkbara effekter på rapporternas ut-
formning och upplysningar, såsom till exempel presentationen av resultatkningen. Arbetet med att kartlägga effekterna av IFRS 18 har påbörjats och kom-
mer fördjupas under 2025.
Förutsättningar vid upprättande av moderbolagets och koncernens finansiella rapporter
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvalutanr moderbolaget och koncernen. Det innebär att de finansiella rap-
porterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp, om inte annat anges, är avrundade till närmaste miljontal.
Värderingsgrunder
Tillgångar och skulder redovisas till srsta del till anskaffningsvärde, exempelvis immateriella och materiella anläggningstillngar, medan exempelvis kund-
fordringar, leverantörsskulder och räntebärande skulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Koncernen har även derivat som redovisas till verkligt
värde.
Bedömningar och uppskattningar
Att upprätta finansiella rapporter i enlighet med IFRS redovisningsstandarder kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt r an-
taganden som verkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningar-
na och antagandena är baserade på historiska erfarenheter och ett antal andra faktorer som under rådande rhållanden synes vara rimliga. Resultatet av des-
sa uppskattningar och antaganden används sedanr att bedöma de redovisade värdena på tillngar och skulder, vilkas rde inte annars framgår tydligt från
andra källor. Verkligt utfall kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av
uppskattningar redovisas i den period ändringenrs om ändringen endast verkar denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om
ändringen påverkar de aktuell period och framtida perioder. Bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS redovisningsstandarder
som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i följande års finansiella
rapporter beskrivs närmare i not 34 Viktiga uppskattningar och bedömningar.
Grunder för koncernredovisning
Koncernredovisningen har upprättats utifrån antagandet om fortlevnad (going concern).
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernensrelseförvärv. Förvärvskostnaden är den köpeskilling som erläggs för ett dotterföretag och utrs av
verkligt värde på summan överlåtna tillngar, skulder och eventualförpliktelser som koncernen ådrar sig till tidigare ägare av detrvärvade bolaget. Identifi-
erbararvärvade tillgångar, övertagna skulder och eventualförpliktelser i ett rörelseförvärv värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. För-
värvsrelaterade kostnader kostnadsförsr de uppsr.
Dotterbolag
Dotterbolag är alla bolag över vilka koncernen har bestämmande inflytande. Koncernen har bestämmande inflytande över ett dotterbolag när den exponeras
r eller har tt till rlig avkastning fn sitt innehav i bolaget och kan påverka avkastningen genom sitt bestämmande inflytande i bolaget. Dotterbolag inklu-
deras i koncernredovisningen från och med den dag det besmmande inflytandet överförs till koncernen och fram till den dag då det bestämmande infly-
tandet upphör.
38
NyttjandeperiodKoncern ModerbolagetMjukvara och licenser 3–10 år 3–10 årKundrelationer 6–10 år Övriga immateriella tillgångar 3–10 år
Nyttjandeperiod Koncern ModerbolagetByggnader och mark 15–50 år Maskiner och andra tekniska anläggningar 3–15 år Inventarier, verktyg och installationer 3–10 år 3–10 år
Joint venture
I periodens resultat för koncernen redovisas, somAndelar i joint ventures resultat, koncernens andel i bolagets resultat justerat för eventuella avskrivningar,
nedskrivningar och upplösningar av rvärvade över- respektive undervärden. Dessa resultatandelar, minskade med erhållna utdelningar från joint venture, ut-
gör den huvudsakliga förändringen av det redovisade värdet på andelar i joint venture. Eventuell skillnad vid förvärvet mellan anskaffningsrdet för innehavet
och ägarföretagets andel av identifierbara tillgångar och skulder i joint venture, redovisas enligt samma principer som vid förvärv av dotterbolag.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan motsvarande den valutakurs som föreligger transaktionsdagen. Funktionell valuta är
valutan i de primära ekonomiska miljöer där bolagen bedriver sin verksamhet. Monetära tillngar och skulder i utländsk valuta räknas om till den valutakurs
som föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i periodens resultat. Icke-monetära tillgångar och skulder som
redovisas till historiska anskaffningsvärden omknas till valutakursen vid transaktionstillllet. Valutakursdifferenser avseende relserelaterade tillgångar och
skulder redovisas irelseresultatet medan valutakursförändringar avseende finansiella tillgångar och skulder redovisas i finansnettot.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och undervärden, omknas fn utlandsverksamhetens
funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta. Omräkning sker till den valutakurs som råder balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverk-
samhet omräknas till en genomsnittskurs som utgör en approximation av kurserna vid respektive transaktionstidpunkt.
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
Koncernens goodwill består avrvärvad inkråmsgoodwill och goodwill som uppkommit vid förvärv av andelar i dotterbolag. Goodwill representerar skillna-
den mellan anskaffningsrdet förrelseförvärv och det verkliga rdet av förvärvade tillgångar, övertagna skulder samt eventualförpliktelser. Efter förvärvet
redovisas goodwill till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella nedskrivningar. Goodwill fördelas till kassagenererande enheter och prövas minst årligen
r nedskrivningsbehov, se not 13 Goodwill.
Software-as-a-Service (SaaS) arrangemang r implementering av affärssystem
Koncernen har kontraktsrätt, via s.k. ”dual user rights, att när som helst under avtalsperioden ta över afrssystemet och utan att ådra sig betydande kostnader
rflytta afrssystemet från molnleverantören till egna servrar och därigenom ta kontrollen och styra över affärssystemet.
Tillkommande utgifter som är kopplade till konfigurering och anpassning av affärssystemet, integrationerna samt BI plattformen kontrolleras av koncernen
och anses vara del av arrangemanget. Även licenskostnader ses som en del av arrangemanget.
Afrssystemet och dess tillkommande utgifter som anses vara en del av arrangemanget har därmed aktiverats som immateriell anläggningstillgång basis av
de utgifter som uppstått det aktuella affärssystemet förvärvats och dess tillkommande utgifter uppstått. Avskrivning påbörjas när affärssystemet tas i drift
under 2025. Koncernens utgifter kopplade till analys, migrering, support, utbildning ochndringsledning kostnadsförs när de uppstår. Koncernens utgifter i
Software-as-a-Service (SaaS) arrangemanget redovisas i linje med IAS 38 Immateriella anläggningstillgångar samt publicerade agendabeslut av IFRIC.
Avskrivningsprinciper för övriga immateriella tillngar
Avskrivningar redovisas i periodens resultat linjärt över tillgångarnas beknade nyttjandeperioder. Avskrivningsbara immateriella tillgångar skrivs av från det
datum då de är tillgängliga r användning. Nyttjandeperioderna prövaspande, dock minst årligen.
De beknade nyttjandeperioderna är:
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde med avdragr ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I an-
skaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet
med anskaffningen. Exempel direkt hänrbara kostnader som ingår i anskaffningsvärdet är kostnader r leverans, hantering, installation, lagfarter, kon-
sulttjänster och juridiska tjänster.
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska rdelarna som ärrknippade med tillngen
kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan beräknas ett tillförlitligt tt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den
period de uppkommer.
Avskrivningsprinciper för materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Nyttjandeperioder och restvärden ompvas minst årligen. Avskrivningsbara materiella
tillgångar skrivs av fn det datum de är tillgängliga för anndning.
39
Nedskrivning av icke-finansiella tillgångar
Immateriella tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod (goodwill) eller immateriella tillngar som inte är rdigar användning, skrivs inte av utan
prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov eller vid indikation på rdeminskning, avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som
skrivs av bedöms med avseende rdenedgång närhelstndelser eller förändringar i rhållanden indikerar att det redovisade värdet kanske inte är åter-
vinningsbart. En nedskrivning rs med det belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsrde. Återvinningsvärdet är det högre av
tillgångens verkliga rde minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde.
Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåerr det finns i allt väsentligt oberoende kassaflöden (kassagenererande enhe-
ter). För tillgångar (andra än goodwill) som tidigare har skrivits ner görs per varje balansdag en prövning av om återföringr göras.
Varulager
Varulager rderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdetr varulager inkluderar utgifter som uppkommit vid
rvärvet av lagertillgångarna jämte transport av dem till deras nuvarande plats och skick. Det använda anskaffningsvärdet baseras gda genomsnittspri-
ser. För tillverkade varor ochende arbete inkluderar anskaffningsrdet en rimlig andel av indirekta kostnader baserade på en normal kapacitet. Nettoför-
ljningsrdet är det uppskattadersäljningspriset i den löpande verksamheten, efter avdragr uppskattade kostnader för rdigsllande och för att åstad-
komma en försäljning. Nettorsäljningsrdet estimeras utifrån uppskattningar av det aktuella marknadspriset.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar bland annat kundfordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut och leveranrsskulder.
En finansiell tillng eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång tas bort
från balansräkningenr rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen
r förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat tt utsläcks. Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas afrsdagen, vilket utgörs av den dag
bolagetrbinder sig att förvärva eller avyttra tillgången. En finansiell tillng och en finansiell skuld kvittas och redovisas med ett nettobelopp i balansräk-
ningen endastr det religger en legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt reali-
sera tillgången och reglera skulden. Finansiella instrument klassificeras vidrsta redovisningen i olika rderingskategorier utifrån det syfte som instrumentet
rvärvadesr, vilket påverkar redovisningen därefter. De värderingskategorier som BE Group annder redogörs för nedan.
Klassificering och rdering av finansiella instrument
Upplupet anskaffningsvärde – finansiella tillgångar
Koncernen klassificerar endast sina finansiella tillgångar som tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsrde då följande krav är uppfyllda:
tillgången inr i en affärsmodell där målet är att inkassera avtalsenliga kassaflöden, och
avtalsvillkoren ger vid specifika tidpunkter upphov till kassaflöden som enbart består av kapitalbelopp och ränta det utestående kapitalbeloppet.
Likvida medel och kundfordringar redovisas till upplupet anskaffningsrde.
Kundfordringar
Kundfordringar är belopp hänrliga till kunder avseende sålda varor i denpande verksamheten. Kundfordringar förfaller generellt till betalning inom 30-60
dagar och samtliga kundfordringar har därför klassificerats som omsättningstillgångar. Kundfordringar redovisas initialt till verkligt rde. Koncernen innehar
kundfordringarna i syftet att insamla avtalsenliga kassaflöden och värderar demrför vid efterföljande redovisningstidpunkter till upplupet anskaffningsr-
de med tillämpning av effektivräntemetoden. Koncernens metodr beräkning av nedskrivning/reserveringen r kundfordringar beskrivs nedan. Kundford-
ringarna i BE Group Sverige AB och BE Group Oy Ab panttts som grund för koncernens upplåning via factoring.
Upplupet anskaffningsvärde – finansiella skulder
Samtliga koncernens finansiella skulder värderas efter det första redovisningstillfället till upplupet anskaffningsrde enligt effektivräntemetoden. Skulder r-
derade till upplupet anskaffningsvärde utgörs av ränterande skulder, leveranrsskulder och övriga skulder. Finansiella skulder klassificeras som kortfristiga
skulder om de rfaller till betalning inom 12 månader från rapporteringstidpunkten, annars klassificeras de som långfristiga skulder.
Derivat
Derivat redovisas till verkligt värde som kortfristig fordran eller kortfristig skuld beroende på om derivatet har positivt eller negativt värde. Koncernen tillämpar
inte säkringsredovisning.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen utvärderar de framtida förväntade kreditförlusterna relaterade till investeringar i skuldinstrument redovisade till upplupet anskaffningsrde. Vid
varje rapporteringstidpunkt redovisar koncernen en reservering för derväntade kreditförlusterna. Värderingen av de förväntade kreditförlusterna återspeglar
ett objektivt och sannolikhetsgt belopp som besms genom att utvärdera ett intervall av möjliga utfall; pengars tidsrde och rimliga och verifierbara upp-
gifter som är tillgängliga utan onödiga kostnader eller insatser på balansdagen r tidigare händelser, nuvarande förhållanden och prognoser för framtida eko-
nomiska rutttningar.
Koncernen tillämpar den förenklade metoden för beräkning av förväntade kreditförluster på kundfordringar. Metoden innebär att förväntade förluster under
fordrans hela löptid används som utngspunktr kundfordringar. Se not 33r vidare information om nedskrivningsmodellen.
Inkter
Koncernen genererar intäkter fn försäljning av varor. I kontrakt med kunder avseende rdiga produkter finns det normalt ett prestationtagande i leverans
av varor. Intäkt redovisas vid den tidpunkt kontroll över tillgången överförts till kunden. För att bedöma när kontroll överförs utgör överföring av risker och
rmåner den indikator som i koncernen ges störst vikt för att avgöra när kontroll överrts till kunden. Vid vilken tidpunkt som kontroll över varorna överförs
till kunden beror därmed till srsta del av vilka fraktvillkor som anges i avtal med kund.
Koncernen beaktar rörliga erttningar i form av volymrabatter när transaktionspriset fastslls. Inkten frånrsäljningen av varorna redovisas baserat pri-
set i avtalet, med avdrag för beräknade volymrabatter. Historiska data anndsr att uppskatta rabatternas förväntade värde och intäkten redovisas endast i
den utsträckning som det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring inte uppstår. En skuld (som ingår i posten Upplupna kostnader ochrutbetalda intäk-
ter) redovisas för rväntade volymrabatter i förhållande till rsäljningen till och med balansdagen. En fordran redovisasr varorna har levererats då ertt-
ningen vid denna tidpunkt ärker eftersom det endast är tidsåtng som krävs innan betalningen ska ske. Ingen finansieringskomponent bedöms föreligga
vid försäljningstidpunkten kredittiden normalt är 30 – 60 dagar.
40
Erttningar till anställda
Pensioner
Koncernens pensionsavtal är avgiftsbestämda. De förmånsbesmda pensionsplanerna avser åtaganden för ålderspension och familjepension r tjänstemän i
Sverige som tryggas genom en rsäkring i Alecta. Enligt ett uttalande fråndet för hållbarhets- och finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förmånsbe-
smd plan som omfattar flera arbetsgivare. Då BE Group inte haft tillgång till sådan information somr detjligt att redovisa denna plan som förmånsbe-
smd, redovisas därför pensionsplanen enligt ITP som tryggas genomrsäkring i Alecta såsom en avgiftsbesmd plan. En avgiftsbestämd pensionsplan in-
ner attretaget betalar fastställda avgifter till en separat juridisk enhet och inte har ytterligare rättsliga eller informella förpliktelser att betala ytterligare be-
lopp. Pensionskostnaderna för de avgiftsbesmda planerna redovisas som en kostnad i takt med att de anställda utför sina tjänster.
Finansiella inkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består huvudsakligen av ränteintäkter på bankbalanser och fordringar, räntekostnader på lån, valutakursdifferenser, samt
periodiserade transaktionskostnader för upptagna lån.
Transaktionskostnader för upptagnan periodiseras över lånets löptid med tillämpning av effektivräntemetoden.
Skatt
Inkomstskatter redovisas i periodens resultat utom då en underliggande transaktion redovisas i övrigt totalresultat varvid tillhörande skatteeffekt likväl redovi-
sas i övrigt totalresultat. Aktuell skatt är skatt som skall betalas eller erhållas avseende aktuellt år. Hitr även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare
perioder. Uppskjuten skatt beknas enligt balanskningsmetoden med utngspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på
tillgångar och skulder. Beloppen beräknas baserat på hur de tempora skillnaderna förväntas bli utjämnade och med tillämpning av de skattesatser och skat-
teregler som är beslutade eller aviserade per balansdagen.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer
att medragre skatteutbetalningar i framtiden.
Leasingavtal
Koncernen som leasetagare
Vid ingåendet av ett avtal fastsller koncernen om avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal baserat avtalets substans. Ett avtal är, eller innehåller, ett lea-
singavtal om avtalet överlåter tten att under en viss period bestämma över anndningen av en identifierad tillgång i utbyte mot erttning.
Leasingskulder
Vid inledningsdatumet för ett leasingavtal (dvs det datum den underliggande tillgången blir tillgänglig för anndande) redovisar koncernen en leasingskuld
motsvarande nurdet av de leasingbetalningar som ska erläggas under leasingperioden. Leasingperioden bestäms som den icke uppsägningsbara perioden
tillsammans med perioder attrlänga ellerga upp avtalet om koncernen är rimligt säkra på att nyttja de optionerna. Leasingbetalningarna inkluderar fasta
betalningar (efter avdrag r eventuella rabatter och liknande i samband med tecknandet av leasingavtalet som ska erhållas), variabla leasingavgifter som be-
ror på ett index eller ett pris och belopp som förväntas betalas enligt restvärdesgarantier. Leasingbetalningarna inkluderar dessutom lösenpriset för en option
attpa den underliggande tillgången eller straffavgifter som utgår vid uppsägning i enlighet med en uppsägningsoption, om sådana optioner är rimligt säkra
att utnyttjas av koncernen. Variabla leasingavgifter som inte beror ett index eller ett pris redovisas som en kostnad i den period som de är hänförliga till.
För beräkning av nurdet av leasingbetalningarna använder koncernen den implicita räntan i avtalet om den enkelt kan fastställas och i övriga fall annds
koncernens marginella upplåningsränta per inledningsdatumet för leasingavtalet. Efter inledningsdatumet av ett leasingavtal ökar leasingskulden r att åter-
spegla räntan på leasingskulden och minskar med utbetalda leasingavgifter. Dessutom omvärderasrdet leasingskulden till ljd av modifieringar, nd-
ringar av leasingperioden, förändringar i leasingbetalningar ellerndringar i en bedömning att köpa den underliggande tillgången.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen redovisar nyttjanderättstillngar i rapporten över finansiell sllning vid inledningsdatumet för leasingavtalet. Nyttjanderättstillgångar värderas till
anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar, samt justerat för omvärderingar av leasingskulden. Anskaff-
ningsrdet för nyttjanderättstillgångar inkluderar det initiala värdet som redovisas för dennförliga leasingskulden, initiala direkta utgifter, samt eventuella
rskottsbetalningar som görs vid eller innan inledningsdatumet för leasingavtalet efter avdrag för eventuella rabatter och liknande som mottagits i samband
med teckningen av leasingavtalet.
Undantag för redovisning som nyttjanderättstillgång och leasingskuld finns för leasingkontrakt av mindre värde samt kontrakt som har enptid högst 12
nader. Koncernen har valt att tillämpa dessa undantagsregler.
Rapportering r segment
Ettrelsesegment är en del av koncernen som bedriver affärsverksamhet från vilken den kan få intäkter och ådra sig kostnader inklusive koncerninterna trans-
aktioner och vars rörelseresultat regelbundet granskas av koncernensgste verksllande beslutsfattare som underlag för beslut om fördelning av resurser till
segmentet och bedömning av dess resultat. Vidare skall det ockfinnas fristående finansiell information r den del av koncernen som definieras som ett seg-
ment. BE Group har definierat begreppet ”högste verkställande beslutsfattare” som koncernledningen.
Koncernens indelningsgrund för segment är geografiska omden. Den interna styrningen är irsta hand uppbyggd rapportering och uppföljning av av-
kastning fn koncernens olika geografiska områden. De geografiska områdena är grupperade per land eller grupp avnder utifn likheter ifråga om risker
och möjligheter. r ytterligare information om rörelsesegment, hänvisas till not 2 Rörelsesegment.
Resultat per aktie
Bekningen av resultat per aktie baseras periodens resultat i koncernen hänförligt till moderbolagets aktieägare och det vägda genomsnittliga antalet
aktier utestående under året. Vid beräkningen av resultat per aktiere och efter utspädning justeras det genomsnittliga antalet aktierr att ta hänsyn till ef-
fekter av eventuella aktiesparprogram. Koncernen har för närvarande inga aktiesparprogram som kan ge upphov till utspädningseffekter.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalys uppttas enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför in- och utbetalningar. Likvida medel
i kassaflödesanalysen överensstämmer med likvida medel i balanskningen, vilket utgörs av kassamedel samt disponibla tillgodohavanden hos banker.
41
Redovisningsprinciper i moderbolaget
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet r hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommenda-
tion RFR 2 Redovisning för juridiska personer (sept 2012). Även av Rådet r hållbarhets- och finansiell rapporterings utgivna uttalanden llander noterade
retag tillämpas. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningenr den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS redovisningsstan-
darder och uttalandenngt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och
beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag från och tillägg till IFRS redovisningsstandarder som ska göras.
Klassificering och uppställningsformer
Resultaträkning och balanskning är för moderbolaget uppställda enligt årsredovisningslagens scheman, medan rapporten över totalresultat, rapporten över
rändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras IAS 1 Utformning av finansiella rapporter respektive IAS 7 Rapport över kassaflöden. De skillna-
der mot koncernens rapporter som gör sig gällande i moderbolagets resultat- och balanskningar utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter och kost-
nader, anläggningstillngar och eget kapital.
Andelar i dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella nedskrivningar. Därutöver inkluderas transaktionsutgifter i det
redovisade rdet för innehav i dotterbolag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter direkt i resultatet när dessa uppkommer. Utdelningar från
dotterbolag redovisas i sin helhet som Resultat fn andelar i koncernbolag i resultaträkningen.
Finansiella instrument
I enlighet med regler i Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 samt sambandet mellan redovisning och beskattning, tilläm-
pas inte reglerna om finansiella instrument och säkringsredovisning i IFRS 9 i moderbolaget som juridisk person, utan dessa regler tillämpas även fortsätt-
ningsvis endast i koncernredovisningen. I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsrde minus eventuell nedskrivning och fi-
nansiella omsättningstillgångar enligtgstardets princip. Skulder, som inte utgör derivatskulder, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Derivat värderas
till verkligt rde.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består av borgensförbindelser till förmånr dotterbolagen. Finansiella garantier innebär att bolaget har ett åtagande
att ersätta innehavaren av ett skuldinstrument för förluster som denne ådrar sig på grund av att en angivenldenär inte fullgör betalning vid förfall enligt av-
talsvillkoren. För redovisning av finansiella garantiavtal tillämpar moderbolaget RFR 2 p 72 som innebär enttnadmfört med reglerna i IFRS 9 när det gäller
finansiella garantiavtal utställda till förmån för dotterbolag. Moderbolaget redovisar finansiella garantiavtal som avsättning i balanskningen när bolaget har
ett åtagande för vilket betalning sannolikt erfordrasr att reglera detta.
Leasing
Reglerna om redovisning av leasingavtal enligt IFRS 16 tillämpas inte i moderbolaget. Detta innebär att leasingavgifter redovisas som kostnad linjärt över lea-
singperioden, och att nyttjanderättstillgångar och leasingskulder inte inkluderas i moderbolagets balansräkning. Identifiering av ett leasingavtal rs dock i en-
lighet med IFRS 16, d.v.s. att ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period besmma över användningen av
en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Koncernbidrag i moderbolaget
Erhållna eller lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
42
Sverige &Finland &Moderbolag &2024PolenBaltikumkoncernposter Eliminering KoncernenExtern omsättning 2 414 2 253 2 -2 4 667Intern omsättning 9 37 109 -155 0Nettoomsättning 2 423 2 290 111 -157 4 667Andelar i joint ventures resultat 18 18Underliggande relseresultat 44 12 -5 0 51Lagervinster/-förluster -48 -4 -1 -53mförelsestörande poster -28 -19 -47relseresultat -32 -11 -6 0 -49Finansnetto -22Resultat före skatt -71Skatter 29Årets resultat -42Underliggande relsemarginal 1,8% 0,5% E/T E/T 1,1%relsemarginal -1,3% -0,5% E/T E/T -1,0%Levererat tonnage (tusentals ton) 134 140 -3 271Investeringar 24 12 92 128Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillngar 14 17 0 31Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 97 97Övriga icke kassaflödespåverkande poster -12 -6 -11 -30Summa ej kassaflödespåverkande poster 2 11 86 99
Sverige &Finland &Moderbolag &2023PolenBaltikumkoncernposter Eliminering KoncernenExtern omsättning 2 633 2 695 2 -2 5 328Intern omsättning 8 34 126 -168 Nettoomsättning 2 641 2 729 128 -170 5 328Andelar i joint ventures resultat 23 23Underliggande relseresultat 39 -5 -4 0 30Lagervinster/-förluster -59 -17 0 -76mförelsestörande poster -4 0 -2 -6relseresultat -24 -22 -6 0 -52Finansnetto -23Resultat före skatt -75Skatter 15Årets resultat -60Underliggande relsemarginal 1,5% -0,2% E/T E/T 0,6%relsemarginal -0,9% -0,8% E/T E/T -1,0%Levererat tonnage (tusentals ton) 137 151 0 -3 285Investeringar 27 75 44 146Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillngar 12 13 2 27Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 94 94Övriga icke kassaflödespåverkande poster -5 -29 1 -33Summa ej kassaflödespåverkande poster 7 -16 97 88
Not 2Rörelsesegment
Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moderbolaget & koncernposter och har inte fördelats ut på de t affärsomdena. Tillgångar och skulder perrelsesegment följs inte
upp av högsta ledande befattningshavare.
BE Group är ett handels- och servicebolag inom stål, rostfritt sl och aluminium. Kunderna finns fmst inom bygg- och tillverkningsindustrin. Då kunderna
uppvisar en stor bredd i rutttningar och behov erbjuder BE Group olika affärslösningar; lagerförsäljning, produktionsserviceförsäljning samt direktförsälj-
ning. Samarbetet mellan BE Group och en given kund kan bestå av en eller flera av affärslösningarna.
Koncernens basprodukter är av likartad karaktär oavsett till vilka kunder eller marknader de distribueras. Ett led i koncernens strategi är ockatt vidareförädla
materialet i egna produktionsanläggningar genom olika typer av produktionsservice, vilket i vissa fall leder till rdiga komponenter som r rakt in i kundernas
produktion.
Koncernens risker och möjligheter skiljer sig åt på de olika geografiska marknaderna till vilka koncernens produkter distribueras. Koncernen har därr valt
geografiska områden somrelsesegment.
43
Försäljning per affärsområdeModerbolaget &och produktgrupp Sverige & Polen Finland & Baltikumkoncernposter Totalt2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023nga produkter 1 083 1 200 657 763 0 0 1 740 1 963Platta produkter 994 1 040 1 135 1 389 0 0 2 129 2 429Rostfritt sl 266 300 331 406 0 0 597 706Aluminium 47 65 115 121 0 0 162 186Övrigt 33 36 52 50 -46 -42 39 44Totalt 2 423 2 641 2 290 2 729 -46 -42 4 667 5 328
Försäljning per land utifrån kundens hemvist 2024 2023Sverige 2 276 2 549Finland 2 175 2 430Övriga länder 216 349Totalt 4 667 5 328
Försäljning per affärslösning, MSEK 2024 2023Lagerrsäljning 1 742 2 106Produktionsserviceförsäljning 2 457 2 655Direktförsäljning 468 567Totalt 4 667 5 328
1)Materiella, immateriella och finansiella anläggningstillgångar per land 2024 2023Sverige 725 625Finland 410 401Övriga länder 9 9Totalt 1 144 1 035
Den operativa strukturen och den interna rapporteringen till koncernledning och styrelse byggerrför primärt på redovisning av geografiska afrsområden. I
segmentets resultat har operativa posternförliga till segmentetspande verksamhet inkluderats.
Den finansiella informationen per segment är baserad på samma redovisningsprinciper som koncernens, bortsett från effekterna avseende IFRS 16 som rap-
porteras under Moderbolaget & koncernposter och inte fördelas ut de två affärsområdena. Koncernen annder sig av ett antal alternativa nyckeltal (se Al-
ternativa nyckeltalr mer information). Ett av dessa är det underliggande resultatet som är det redovisade resultatet justerat förmförelsestörande poster
samt lagervinster och lagerförluster. Dessa utgör skillnaden mellan kostnad förlda varor till anskaffningsvärde och kostnadr sålda varor till återanskaff-
ningspris. Beräkningen bygger BE Groups egen modell. Denna modell har inte varit föremål för granskning av bolagets revisor. Internpriserna mellan kon-
cernens segment är satta utifn principen om armlängds avsnd” det villga mellan parter som är oberoende av varandra, linformerade och med ett in-
tresse av transaktionerna. Varupriset baseras aktuella inköpspriser med påslag för intern marginal.
Information om produkter och tjänster samt geografiska områden
Koncernen består av två afrsområden, Sverige & Polen och Finland & Baltikum. Koncernens övriga verksamheter samlas inom Moderbolaget och
koncernposter.
Sverige & Polen
Inom affärsomde Sverige & Polen ingår BE Groups verksamheter i Sverige under firmanamnen BE Group Sverige AB och BE Group Produktion Arvika AB samt
verksamheten i Polen under namnet BE Group Sp. z o.o, som är under avveckling. Bolagen i Sverige erbjuder försäljning och distribution av koncernens pro-
dukter såsom handelssl, rostfritt stål och aluminium. I kombination med materialet tillhandahålles också produktionsservice bolaget i olika produktions-
processer vidaredlar material för att uppfylla specifika krav hos kunderna. Som exempel kanmnas kapning, blästring,lning, borrning och skärning i
olika former. Därutöver erbjuder bolaget annan service i form av avancerade logistiklösningar samt materialdgivning. BE Group Sverige AB äger vidare 50
procent av tunnptsbearbetningsföretaget ArcelorMittal BE Group SSC AB.
Finland & Baltikum
Inom affärsomde Finland & Baltikum ingår BE Groups verksamhet i Finland som bedrivs under firmanamnet BE Group Oy Ab. Den baltiska enheten avveckla-
des i slutet av året och aktierna avyttrades. I Finland erbjuds försäljning och distribution av koncernens produkter såsom handelsstål, rostfritt sl och alumini-
um. Här tillhandahålls också produktionsservice i stor omfattning. Som exempel kanmnas kapning, blästring, målning, borrning och skärning i olika former.
rutöver erbjuder bolaget i Finland sina kunder logistiklösningar, dgivning och finansiering av rörelsekapital.
Moderbolaget och koncernposter
Under rubriken Moderbolaget och koncernposter rapporteras moderbolaget och koncernjusteringar. Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Mo-
derbolaget & koncernposter och har inte fördelats ut de två affärsområdena. Totalt uppgick påverkan av IFRS 16 till 10 MSEK (11) på rörelseresultatet.
Koncernen
Nyttjanderättstillgångar inr inte i tabellen. Effekterna avseende IFRS 16 rapporteras under Moderbolaget och koncernposter och fördelas inte ut på respektive land.
1)
44
Moderbolaget
Försäljning av interna tjänster per land utifn dotterbolagens hemvist 2024 2023
Sverige 54 58
Finland 52 60
Övriga länder 5 10
Totalt 111 128
Koncern 2024 2023Materialkostnader 3 662 4 273ner, andra ersättningar och sociala kostnader 426 443Övriga externa kostnader 462 5201)Avskrivningar och nedskrivningar 128 121Övriga rörelsekostnader 9 19Totalt 4 687 5 376
Not 3Kostnader rdelade per kostnadsslag
Specifikation över kostnader fördelade per kostnadsslag avser poster som inr i resultaträkningens kostnad förlda varor, försäljningskostnader, administra-
tionskostnader och övriga rörelsekostnader.
I avskrivningar och nedskrivningarr 2024 avser 97 MSEK (94) avskrivningar nyttjanderättstillgångar relaterade till IFRS 16.
1)
Medelantalet ansllda 2024 varav män 2023 varav mänModerbolagSverige 9 56% 8 53%Totalt i moderbolaget 9 8 53%DotterbolagSverige 277 86% 294 85%Finland 264 96% 275 98%Estland 7 73% 16 76%Lettland 1 100% 4 75%Litauen 1 100% 2 100%Polen 81 88% 79 85%Totalt i dotterbolag 631 90% 670 90%Koncernen totalt 640 90% 678 90%
2024 2023Könsfördelning iretagsledningen Andel kvinnor Andel kvinnorModerbolagStyrelsen 20% 20%Övriga ledande befattningshavare 0% 0%Koncern totaltStyrelsen 11% 11%Övriga ledande befattningshavare 0% 0%
Not 4Anställda, personalkostnader och ersättningar till ledande
befattningshavare
Belopp i denna not redovisas i tusentals kronor om ej annat anges.
Redovisning av könsfördelning i företagsledningen
45
Koncern 2024 2023ner och ersättningar 324 130 339 927Pensionskostnader, avgiftsbaserade 40 963 40 922Sociala avgifter 60 858 62 119425 951 442 968
2024 20232) 2) Övriga anställda Ledande befattningshavareLedande befattningshavare Övriga anställdaModerbolag 5 927 4 828 5 712 4 818(varav tantiem o.d.) (-) (-) (-) (-)Dotterbolag 3 723 305 825 6 173 319 733(varav tantiem o.d.) (-) (2 366) (-) (1 248)Koncernen totalt 9 650 310 653 11 885 324 551(varav tantiem o.d.) (-) (2 366) (-) (1 248)
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
Moderbolag 2024 2023
Löner
och ersättningar
Sociala kostnader
Löner
och ersättningar
Sociala kostnader
Moderbolaget 10 755 6 442 10 530 6 037
(varav pensionskostnad) (2 420) (2 068)
Av moderbolagets pensionskostnader avser 1 135 (1 018) KSEK gruppen ledande befattningshavare. Det finns inga utesende pensionsrpliktelser.
Löner och andra ersättningar rdelade på moderbolag och dotterbolag samt mellan ledande befattningshavare
och övriga anställda
Iner och andra ersättningar ingår grundlön, semestertillägg och rörliga ersättningar.
Ledande befattningshavare omfattar styrelseledamöter, personer i koncernledningen samt VD i respektive dotterbolag.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas genomrsäkring i Alecta. Enligt ett uttalande fn Rådet förllbarhets- och
finansiell rapportering, UFR 10, är detta enrmånsbesmd plan som omfattar flera arbetsgivare. Bolaget har inte haft tillgång till sådan information som gör
det möjligt att redovisa sin proportionella andel av planens rpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att re-
dovisa som en förnsbesmd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbesmd plan. Premien
r den rmånsbestämda ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende avn, tidigare intjänad pension och förväntad
återstående tjänstgöring. Förväntade avgifter nästa rapportperiodr ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppr till 7 MSEK (8).
Den kollektiva konsolideringsnivån utrs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent avrsäkringsåtagandena beknade enligt Alectas försäkrings-
tekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnin ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 175
procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningarr
att konsolideringsnivån återr till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade prisetr nyteckning och ukning av be-
fintliga förmåner. Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid utgången av 2024 uppgick Alectas överskott i form av den kollekti-
va konsolideringsnin till 162 procent (157).
Avgiftsbestämda pensionsplaner
I Sverige har koncernen avgiftsbestämda pensionsplaner för arbetare som helt bekostas av företagen. Pensionsplanerna i Finland samt övrigander behand-
las som ett avgiftsbestämt pensionsarrangemang. För de avgiftsbesmda pensionsarrangemangen betalas pensionsavgifterna till ett pensionsförsäkringsbo-
lag och redovisas som en kostnad i resultaträkningen för den räkenskapsperiod till vilken de hänför sig. I övriga länder finns avgiftsbesmda planer vilka till
viss del bekostas av dotterföretagen och delvis täcks genom avgifter som de anställda betalar. Betalning till dessa planer skerpande enligt reglerna i respekti-
ve plan.
1)
1)
1)
1)
2)
46
4) Erttningar ochGrundlön /rligÖvrigaPensions-rmåner 2024styrelsearvodeerttningrmånerkostnader SummaStyrelseordförande1)Anders Rothstein 333 3332)rgen Zahlin 167 167StyrelseledamöterMonika Gutén 230 230Lars Olof Nilsson 310 310Mats O Paulsson 230 230Petter Stillström 270 270Verkställande direktörPeter Andersson 2 848 105 760 3 7133)Övriga ledande befattningshavare 3 965 312 827 5 104Summa 8 353 417 1 587 10 357Varav kostnadsrt i moderbolaget 5 927 184 1 135 7 246
2) Erttningar ochGrundlön /rligÖvrigaPensions-rmåner 2023styrelsearvodeerttningrmånerkostnader SummaStyrelseordförandergen Zahlin 500 500StyrelseledamöterMonika Gutén 230 230Lars Olof Nilsson 310 310Mats O Paulsson 230 230Petter Stillström 270 270Verkställande direktörPeter Andersson 2 709 83 699 3 4911)Övriga ledande befattningshavare 6 004 380 1 417 7 801Summa 10 253 463 2 116 12 832Varav kostnadsrt i moderbolaget 5 712 158 1 018 6 888
Erttningar till ledande befattningshavare
Den totala ersättningen till verkställande direktören och till övriga ledande befattningshavare innefattar fastn, rörlig ersättning, pension och andra förmåner.
Dessa erttningskomponenter är baserade riktlinjerna för erttning till ledande befattningshavare, som antogs av årsstämman 2024, vilka återges i bo-
lagsstyrningsrapporten. I nedansende tabeller redovisas den faktiska kostnaden för erttningar och övriga förmåner avseende räkenskapsåren 2024 och
2023 till styrelsen, verkställande direktören (tillika koncernchefen) samt övriga ledande befattningshavare. De sistnämnda är de personer som jämte verkstäl-
lande direktören är medlemmar i koncernledningen.
Anders Rothstein tillträdde i bolagets styrelse och som dess ordförande i samband med årsstämman i april 2024.
Jörgen Zahlin avgick ur bolagets styrelse i samband med årsstämman i april 2024.
Övriga ledande befattningshavare består av 2 personer. BE Group Oy ABs verksllande direktör har under 2024 gått i pension och ny verkställande direktör har anställts.
I grundlön ingår även semesterersättning.
Övriga ledande befattningshavare bestod av 3 personer fram till augusti 2023. BE Group Sveriges verksllande direktör lämnade bolaget i augusti och uppr enligt avtal ersättning fram till april 2024.
Beloppet inr i sammanställningen ovan.
I grundlön ingår även semesterersättning.
Nedan redogörs för avtalsenliga villkor för ersättning till styrelsen, verksllande direkren och koncernchefen samt övriga ledande befattningshavare. För re-
dorelse av riktlinjer antagna av årsstämman se bolagsstyrningsrapporten.
Erttning till styrelsen
Till styrelsens ordrande och övriga ledamöter utgår arvode enligt årssmmans beslut. Årssmman beslutade att arvode till styrelsens ska utgå om totalt 1
380 KSEK (1 380) att fördelas mellan ledamöterna enligt följande: 460 KSEK (460) till styrelsens ordförande och 230 KSEK (230) till envar av övriga årsstämmo-
valda ledamöter som inte är anställda i bolaget. Utöver detta ska ersättning r utskottsarbete utgå med 80 KSEK (80) till ordförande i revisionsutskottet samt
40 KSEK (40) vardera till övriga ledamöter av revisionsutskottet. Ingen ersättning utgår för arbete i ersättningsutskottet.
Erttning till verksllande direkren och koncernchefen
Erttning
I enlighet med styrelsens beslut utgår normalt ersättning till verkställande direktören och koncernchefen i form av fast kontantlön, rörlig kontantersättning,
pensionsförmåner och övriga förmåner. Den fasta kontantlönen till verkställande direkren och koncernchefen uppr till 2 700 KSEK (2 640). För den verkstäl-
lande direktören och koncernchefen kan den rörliga kontantersättningen upp till högst 50 procent av den sammanlagda fasta kontantlönen. Eventuella
bonusutbetalningar och storleken på dessa relateras till i rväg definierade mål som fastslls av styrelsen.
1)
2)
3)
4)
1)
2)
47
Uppsägningstider och avgångsvederlag
Verkställande direktören och koncernchefen har nionaders uppsägningstid vid uppsägning från bolagets sida och sex månader vid egen uppsägning. Un-
der uppsägningstiden har verkställande direkren och koncernchefen tt till full lön och övriga ansllningsförmåner, oavsett om arbetsplikt föreligger eller
ej. Någon rätt till avgångsvederlag föreligger ej.
Pensionsförmåner
För koncernchefen ska pensionsförmåner vara avgiftsbestämda. Rörlig kontanterttning är inte pensionsgrundande. Pensionspremierna för avgiftsbesmd
pension ska uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Erttning till övriga ledande befattningshavare i moderbolaget och koncernen
Erttning
Erttningen utrs av fast kontantlön, rörlig kontanterttning, pensionsförmåner och övrigarmåner. För övriga ledande befattningshavare kan den rörliga
erttningen uppgå till maximalt 50 procent av grundlönen. Eventuella bonusutbetalningar och storleken dessa fastställs av koncernchefen, efter samråd
med ersättningsutskottet, på grundval av uppfyllande av finansiella och individuella mål.
Uppsägningstider och avgångsvederlag
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst tolv månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden och avngsvederlag r samman-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantlönen för tolv månader för övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning fn befattningsha-
varens sida får uppsägningstiden varagst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Pensionsförmåner
För övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner vara avgiftsbestämda. Rörlig kontanterttning är inte pensionsgrundande. Pensionspremierna
r avgiftsbestämd pension ska uppgå tillgst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Erttningsutskott
För information om BE Groups berednings- och beslutsprocess avseende ersättningar till ledande befattningshavarenvisas till bolagsstyrningsrapporten.
Koncern 2024 2023EY (PwC)Revisionsuppdrag 2 3Skattedgivning 0 0Övriga tjänster 0 0Totalt 2 3
Not 5Arvode och kostnadserttning till revisorer
Moderbolag 2024 2023
EY (PwC)
Revisionsuppdrag 1 1
Skattedgivning 0 0
Övriga tjänster 0 0
Totalt 1 1
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av års- och koncernredovisningen och bokföringen, styrelsens och verkställande direkrens förvaltning samt
revision och annan granskning utrd i enlighet med överenskommelse eller avtal. Övriga tjänster avser skattedgivning samt övriga konsultationer.
I samband med årsstämman i april 2024 valdes EY till nya revisorer och ersattermed PwC.
Not 6Resultat från andelar i koncernbolag
Moderbolag 2024 2023
Utdelning 83
Resultat vid avyttring av koncernbolag 24
Nedskrivningar av fordringar i koncernbolag -39
Totalt -15 83
48
Koncern 2024 2023Netto valutakursförändringar fordringar/skulder avrelsekaraktär 1Netto valutakursförändring derivat 14 Reavinst vid rsäljning av anläggningstillgångar 0 0Reavinst försäljning dotterbolag 8 Inkter relaterade till avveckling dotterbolag 5 Övrigt 2 3Totalt 29 4
Not 7Övriga rörelseintäkter
Moderbolag 2024 2023
Netto valutakursförändringar fordringar/skulder avrelsekaraktär 0
Övrigt 0
Totalt 0 0
Koncern 2024 2023Netto valutakursförändringar fordringar/skulder avrelsekaraktär 7 Netto valutakursförändring derivat 12mförelsestörande poster/Avvecklingskostnader Baltikum och Polen 47 Realisationsförlust vid förljning av anläggningstillngar 0 Övrigt 2 7Totalt 56 19
Not 8Övriga rörelsekostnader
Moderbolag 2024 2023
Netto valutakursförändringar fordringar/skulder avrelsekaraktär 0
Omstruktureringskostnader
Totalt 0
Koncern 2024 2023nteintäkter, kreditinstitut 9 3nteintäkter, övriga 1 0nteinkter enligt effektivvärdemetoden 10 3Netto valutakursförändringar 3 3Övrigt 5 4Totalt 18 10
Not 9Finansiella intäkter
Moderbolag 2024 2023
nteintäkter, kreditinstitut 8
nteintäkter, koncernbolag 20 24
nteintäkter, övriga 0 3
nteinkter enligt effektivvärdemetoden 28 27
Netto valutakursförändringar 3 1
Övrigt 0 0
Totalt 31 28
Samtliga ränteintäkter ärnförliga till finansiella tillgångar rderade till upplupet anskaffningsvärde.
49
Koncern 2024 2023ntekostnader, kreditinstitut 25 18ntekostnader leasing enl. IFRS 16 10 10ntekostnader, övriga 1 0ntekostnader enligt effektivvärdemetoden 36 28Netto valutakursförändringar 2 Övriga kostnader 2 5Totalt 40 33
Not 10 – Finansiella kostnader
Moderbolag 2024 2023
ntekostnader, kreditinstitut 1 0
ntekostnader, koncernbolag 17 13
ntekostnader enligt effektivvärdemetoden 18 13
Netto valutakursförändringar
Övriga kostnader 0 1
Totalt 18 14
Samtliga räntekostnader är hänförliga till finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Koncern 2024 2023Aktuell skattekostnad (-)/skatteinkt (+)Periodens skattekostnad 0 -2Justering av skatt hänförlig till tidigare år 0 0Totalt 0 -2Uppskjuten skattekostnad (-)/skatteinkt (+)Uppskjuten skatt hänförlig till temporära skillnader -3 -5Uppskjuten skatt hänförlig till underskottsavdrag 11 22Upplösning av uppskjuten skatt i samband med avveckling av enheten i Baltikum 22 Övrigt -1 0Totalt 29 17Total redovisad skattekostnad (-)/skatteintäkt (+) i koncernen 29 15
Not 11 – Skatt
Moderbolag 2024 2023
Aktuell skattekostnad (-)/skatteinkt (+)
Periodens skattekostnad/skatteintäkt
Totalt
Uppskjuten skattekostnad (-)/skatteinkt (+)
Uppskjuten skatt hänförlig till underskottsavdrag 1 7
Totalt 1 7
Total redovisad skattekostnad (-)/skatteintäkt (+) i moderbolaget 1 7
50
Avstämning av effektiv skatt 2024 2023KoncernResultat före skatt -71 -75Skatt enligt llande skattesats för moderretaget (20,6%) 15 15Effekt av andra skattesatser för utländska dotterretag -1 -1Ej avdragsgilla kostnader -3 -4Ej skattepliktiga inkter 4 3Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt -12 -3Skatt hänförlig till tidigare år -1 0Resultatandel joint venture 4 5Upplösning av uppskjuten skatt i samband med avveckling av enheten i Baltikum 22 Övrigt 1 0Redovisad effektiv skatt 29 15
Koncern 2024 2023Total skatt i övrigt totalresultat Total skatt redovisad direkt mot eget kapital
Avstämningen av effektiv skatt i koncernen bygger på ett vägt genomsnitt av nominella skattesatser som gäller för respektive bolag i koncernen.
Vägd genomsnittlig skattesats för koncernen uppgick till 19,8% (19,8) och redovisad effektiv skatt till 42,1% (20,6) för 2024.
Avstämning av effektiv skatt 2024 2023
Moderbolag
Resultat före skatt -11 63
Skatt enligt llande skattesats för moderretaget (20,6%) 2 -13
Ej avdragsgilla kostnader -8 0
Ej skattepliktiga inkter 7 20
Övrigt 0 0
Redovisad effektiv skatt 1 7
Redovisad effektiv skatt för moderbolaget uppgick till 11,4% (10,9)r 2024.
Skatteposter som redovisats i övrigt totalresultat och direkt mot eget kapital
Koncern 2024 2023Resultat per aktie före utspädning (kr) -3,21 -4,59Resultat per aktie efter utspädning (kr) -3,21 -4,59
Årets resultat 2024 2023Årets resultat (MSEK) -42 -60
2024 2023Totalt antal stamaktier 1 januari 12 983 204 12 983 204Vägt antal stamaktier under året, före utspädning 12 983 204 12 983 204
2024 2023Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, före utspädning 12 983 204 12 983 204Vägt antal stamaktier under året, efter utspädning 12 983 204 12 983 204
Not 12 – Resultat per aktie
Bekningen av täljare och nämnare som använts vid bekning av resultat per aktie anges nedan.
Vägt genomsnittligt antal utesende stamaktier, före utsdning (ental)
Vägt genomsnittligt antal utesende stamaktier, efter utspädning (ental)
51
KoncernenGoodwill Sverige FinlandtotaltInende balans 2023-01-01 314 269 583Valutakursdifferens -1 -1Utende balans 2023-12-31 314 268 582Inende balans 2024-01-01 314 268 582Valutakursdifferens 10 10Utende balans 2024-12-31 314 278 592
Not 13 – Goodwill
Kassagenererande enheter med goodwillrden
Nedskrivningsprövning
Kassagenererande enheter
Den kassagenererande enheten Sverige besr av bolaget BE Group Sverige AB som är en del av affärsomde Sverige & Polen. Den kassagenererande enheten
Finland består av bolaget BE Group Oy Ab som är en del av affärsområde Finland & Baltikum.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Goodwill med obesmbar nyttjandeperiod fördelas på koncernens kassagenererande enheter identifierade per rörelsesegment. Återvinningsbart belopp r
en kassagenererande enhet har fastställts baserat beräkningar av nyttjandevärdet. Dessa beräkningar utgår från uppskattade framtida kassaflödenre
skatt baserat på finansiella budgetar och strategiska planer som godkänts av koncernledningen och som täcker en femårsperiod. Den strategiska planen antar
en genomsnittlig tillväxttakt ca 8% (5) per år r samtliga rörelsesegment. Kassaflöden bortom femårsperioden extrapoleras med hjälp av bedömd tillväxt-
takt, vilken bedöms vara ca 2% (2)r samtliga rörelsesegment. Vidare har antagande gjorts om stålprisutveckling, rörelsemarginal, omkostnadsnivå, rörelse-
kapitalbehov och investeringbehov. Den diskonteringsränta re skatt som använts uppgår till 13,2% (15,7)r allarelsesegment.
Bekningen per 2024-12-31 visar att nyttjanderättsvärdet överstiger det redovisade värdet på alla kassagenererande enheter varr inget nedskrivningsbehov
religger. Vid bekningen per 2023-12-31 förelåg inte heller något nedskrivningsbehov.
nslighetsanalys
Ett antal känslighetsanalyser har gjorts där de ingående variablerna i nyttjanderdemodellen ändrats och effekten analyserats.nslighetsanalyserna visar
att kvarstående goodwillrder alla kassagenererande enheter fortsatt skulle försvaras om diskonteringsräntan skullejas med 1 procentenhet eller till-
växttakten, terminaltillväxten ellerrelsemarginalen skulle sänkas med 1 procentenhet. I ovan tabell framgår hur goodwillen ärrdelad per kassagenereran-
de enhet.
52
Övriga immateriellaanläggningstillgångar KundrelationerMjukvara och licenser TotaltKoncern 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023Ackumulerade anskaffningsrdenVid årets början 8 8 1 1 197 153 206 162Nyanskaffningar 0 92 44 92 44Avyttringar och utrangeringar -3 -1 -1 -1 0 -4 -1Omklassificering 1 1Avyttrad/likviderad verksamhet Årets valutakursdifferenser 0 0 1 0 1 0Summa ackumulerade anskaffningsrden 5 8 0 1 289 197 295 206Ackumulerade avskrivningar enligt planVid årets början -5 -5 -1 -1 -151 -149 -157 -155Avyttringar och utrangeringar 3 1 1 1 0 4 1Omklassificering Avyttrad/likviderad verksamhet Årets avskrivning enligt plan -1 -1 -2 -2 -3 -3Årets valutakursdifferenser 0 0 -1 0 -1 0Summa ackumulerade avskrivningar -3 -5 0 -1-153 -151 -157 -157Ackumulerade nedskrivningarVid årets början Årets nedskrivningar Summa ackumulerade nedskrivningar Redovisat rde vid periodens slut 2 3 0 0 136 46 138 49Årets avskrivningar redovisas följanderader i resultaträkningenFörsäljningskostnader 0 0Administrationskostnader -1 -1 -2 -2 -3 -3Summa -1 -1 -2 -2 -3 -3
Not 14 – Övriga immateriella anläggningstillgångar
Moderbolag 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Ackumulerade anskaffningsrden
Vid årets början 156 112 156 112
Nyanskaffningar 92 44 92 44
Omklassificeringar
Summa ackumulerade anskaffningsrden 248 156 248 156
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -111 -109 -111 -109
Årets avskrivning enligt plan -1 -2 -1
-2
Summa ackumulerade avskrivningar -112 -111 -112 -111
Redovisat rde vid periodens slut 136 45 136 45
Årets avskrivningar redovisas följande rader i
resultaträkningen
Administrationskostnader -1 -2 -1 -2
Summa -1 -2 -1 -2
53
Pågåendenyanläggningar ochrskott avseendeMaskiner och andramateriellaByggnader ochtekniskaInventarier, verktyganläggnings-markanläggningaroch installationertillgångar TotaltKoncern 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023Ackumulerade anskaffningsvärdenVid årets början 46 45 565 503 118 113 23 19 752 680Nyanskaffningar 5 2 13 73 7 6 11 21 36 102Förvärv av verksamhet Avyttrad/likviderad verksamhet Avyttringar och utrangeringar -39 -27 -12 -2 -51 -29Omklassificeringar 5 5 16 1 -10 -17 Årets valutakursdifferenser 0 -1 16 0 1 0 1 0 18 -1Summa ackumulerade anskaffningsrden 56 46 560 565 114 118 25 23 755 752Ackumulerade avskrivningar enligt planVid årets början -29 -28 -405 -411 -110 -108 -544 -547Förvärv av verksamhet Avyttrad/likviderad verksamhet Avyttringar och utrangeringar 39 27 12 2 51 29Omklassificeringar 0 0 0 0Årets avskrivning enligt plan -2 -1 -24 -20 -3 -3 -29 -24Årets valutakursdifferenser 0 0 -12 -1 -1 -1 -13 -2Summa ackumulerade avskrivningar -31 -29 -402 -405 -102 -110 -535 -544Ackumulerade nedskrivningarVid årets början 5 5 0 5 5Årets avyttringar och utrangeringar 0 0 0 0Årets nedskrivningar -2 -1 -3 Årets valutakursdifferenser 0 0 0 0 0 0Summa ackumulerade nedskrivningar 3 5 -1 0 2 5Redovisat rde vid periodens slut 25 17 161 165 11 8 25 23 222 213
Not 15 – Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och
installationer
Pågående nyanläggningar och
rskott avseende materiella
anläggningstillgångar Totalt
Moderbolag 2024 2023 2024
2023 2024 2023
Ackumulerade anskaffningsrden
Vid årets början 1 1 0 0 1 1
Omklassificeringar
Nyanskaffningar
Årets avyttringar och utrangeringar -1
-1
Summa ackumulerade anskaffningsrden 0 1 0 0 0 1
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -1 -1 -1 -1
Årets avyttringar och utrangeringar 1
1
Årets avskrivning enligt plan 0 0 0 0
Summa ackumulerade avskrivningar 0 -1 0 -1
Redovisat rde vid periodens slut 0 0 0 0 0 0
54
Inventarier,Byggnaderverktyg och2024och mark Bilarinstallationer Övrigt TotaltInende balans 1 januari 2024 424 6 41 2 473Avskrivningar -85 -4 -7 -1 -97Anskaffningar 0 5 0 0 5Termineringar -1 -1 -1 0 -3Valutajustering 10 0 0 0 10Övriga justeringar 6 0 0 1 7Utende balans 31 december 2024 354 6 33 2 395
Inventarier,Byggnaderverktyg och2023och mark Bilarinstallationer Övrigt TotaltInende balans 1 januari 2023 455 5 30 4 494Avskrivningar -82 -4 -7 -1 -94Anskaffningar 3 7 10Termineringar 0 0 -1 -1Övriga justeringar 51 2 11 0 64Utende balans 31 december 2023 424 6 41 2 473
2024 2023ngfristiga leasingskulder 296 376Kortfristiga leasingskulder 104 103Totalt 400 479
2024 2023Förfaller inom 1 år 105 104Förfaller inom 1-2 år 105 101Förfaller inom 2-3 år 89 101Förfaller inom 3-5 år 118 167Förfaller efter 5 år 1 33Totalt 418 506
Kostnader 2024 2023Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 97 94ntekostnader för leasingskulder 10 10Totalt 107 104
Not 16 – Leasingavtal
Koncernen har leasingavtalr bland annat fastigheter, fordon, maskiner och övrig utrustning som används i verksamheten. Leasing av fastigheter och maski-
ner har generellt en leasingperiod mellan 3 och 15 år, medan fordon och övrig utrustning generellt löper mellan 3 och 5 år. Koncernens skyldigheter i lea-
singavtalen säkras av leasegivarens ägandett.
Nyttjanderättstillgångar
Tabellen nedanför presenterar nyttjanderätternas bokförda värde och avskrivningar per tillgångsslag samt räkenskapsårets tillkommande nyttjanderätter.
Leasingskulder
I tabellen nedanför presenteras de belopp som har redovisats som leasingskulder i koncernens balansräkning.
I tabellen nedanför presenteras en löptidsanalys avseende avtalsenliga odiskonterade betalningar av leasingskulderna.
Kostnadernförliga till leasingavtal
I tabellen nedanför presenteras de belopp, hänförliga till leasingavtal, som har redovisats i koncernens resultaträkning under året.
Koncernens totala kassautflöde hänförligt till leasingavtal uppgick till 107 MSEK (103).
Ej påbörjade leasintaganden
Koncernen har i dagsläget inga materiella leasingåtaganden som ännu ej börjats.
55
RedovisatDotterbolag / Org nr / Säte Antal andelar %värdeBE Group Sverige AB, 556106-2174, Sverige 20 000 100 709BE Group Oy Ab, 1544976-7, Finland 204 000 100 147BE Group Sp. z o.o., 0000006520, Polen 20 216 100 0856
Avyttringar under året 2024 2023BE Group, 10024510, Estland 0 BE Group filiale Latvija, 40203322166, Lettland 0 BE Group Lietuvos filialas, 305776594, Litauen 0 Totalt 0
Not 17 – Andelar i koncernbolag
Moderbolag 2024 2023
Ackumulerade anskaffningsrden
Vid årets början 1 087 1 087
Avyttring -4
Summa ackumulerade anskaffningsrden 1 083 1 087
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -231 -231
Avyttring 4
Summa ackumulerade nedskrivningar -227 -231
Redovisat rde vid periodens slut 856 856
Spec av moderbolagets och koncernens innehav av andelar i koncernbolag
Resultat hänrligt till avyttrad verksamhet
Under 2024 har den baltiska verksamheten varit under avveckling och i december 2024 slutfördes den och aktierna i BE Group avyttrades. Den slutliga kö-
peskillingen uppgick till cirka 24 MSEK och kassaflödeseffekten var 0 MSEK. Verksamheten avkonsoliderades i december 2024.
56
Resultat i joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB 2024 2023Resultat före skatt 44 57Skatt -9 -12Resultat efter skatt 35 45Erhållen utdelning 16 15
Sammandrag av resultaträkningar ochbalansräkningarr joint venture 2024 2023Nettoomsättning 897 1 0441)relseresultat 39 56Finansnetto 5 1Skatt -9 -122)Årets resultat 35 451) Avskrivningar uppgår till 8 8
2024 2023Anläggningstillgångar 198 203Omsättningstillgångar exkl. likvida medel 374 352Likvida medel 56 15Summa tillgångar 628 570
2024 2023Eget kapital 460 448Avttningar 15 16Övriga icke räntebärande skulder 153 106Summa eget kapital och skulder 628 570
Andelar i joint venture 2024 2023Inende anskaffningsvärde 191 183Erhållen utdelning -16 -15Resultatandel i joint venture 18 232)Bokfört rde vid årets utgång 192 191
Transaktioner med joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB 2024 2023Fordringar på joint venture 0 0Skulder till joint venture 5 3Försäljning till joint venture Inp fn joint venture 62 56Erhållen utdelning 16 15
Not 18 – Andelar i joint venture
BE Group äger 50 procent av ArcelorMittal BE Group SSC AB (org.nr. 556192-8770, säte Karlstad). Bolaget är ett Steel Service Center som tillhandahåller kun-
danpassade lösningar inom tunnplåt och bandplåt. Ägandet i det samägda bolaget redovisas enligt kapitalandelsmetoden, vilket innebär att 50 procent av re-
sultatet efter skatt för det samägda bolaget redovisas som resultatandel inom rörelseresultatet i BE Group koncernen.
Transaktioner med joint venture sker till marknadsmässiga priser och villkor.
Resultatet redovisas på radAndelar i joint ventures resultat” i koncernens resultaträkning. Bokfört rde vid årets utgång redovisas rad ”Andelar i joint venture” i koncernens balansräkning.
Nedskrivningsprövning
Koncernen är via BE Group Sverige AB ägare av 50 procent av aktierna i ArcelorMittal BE Group SSC AB. rdet av bolagets andel prövas årligen genom att åter-
vinningsbart belopp jämförs med det bokförda värdet. Bokfört värde uppr till 192 MSEK (191).
Bekningen per 2024-12-31 visar inte på något nedskrivningsbehov. Vid bekningen per 2023-12-31 förelåg inte heller något nedskrivningsbehov. Se mer info
om prövning av goodwill i not 13.
2)
57
Koncern 2024 2023Ackumulerade anskaffningsrdenVid årets början 0 0Årets valutakursdifferenser Redovisat rde vid periodens slut 0 0
Not 19 – Andra långfristiga värdepappersinnehav
Not 20 –ntebärande fordringar hos koncernbolag
Moderbolag 2024 2023
Ackumulerade anskaffningsrden
Vid årets början 174 248
Tillkommande fordringar 53 22
Reglerade fordringar -68 -94
Nedskrivning av fordran -39
Årets valutakursdifferenser 0 -2
Redovisat rde vid periodens slut 120 174
Varav redovisat som långfristigt 0 17
Varav redovisat som kortfristigt 120 157
Koncern 2024 2023Varulagervaror 386 397Handelsvaror 451 361Produkter i arbete 21 34Totalt 858 792
Koncern 2024 2023Inkuransreserv varulagerBokfört rde vid årets början -12 -20Årets förändring -1 8Totalt -13 -12
Not 21 – Varulager
Redovisning av lagervärde baseras anskaffningsvärde beaktat nedskrivningseffekter av inkurans eller till följd av att nettoförsäljningsvärdet understiger det
bokförda värdet. Total nedskrivning hänförligt till inkurans uppgår till -13 MSEK (-12).
58
Koncern 2024 2023Moms och övriga skattefordringar 23 50Fordringar från leveranrer 5 5Övriga poster 4 3Totalt 32 58
Not 22 – Övriga fordringar
Moderbolag 2024 2023
Moms och övriga skattefordringar 18 33
Övriga poster 2 1
Totalt 20 34
Koncern 2024 2023Lokalhyror 8 8Försäkringar 1 0IT-kostnader 6 6Övriga poster 7 16Totalt 22 30
Not 23 – Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Moderbolag 2024 2023
IT-kostnader 6 6
Övriga poster 0 1
Totalt 6 7
59
Koncern 2024 2023Emitterade aktier per 1 januari 13 010 124 13 010 124Emitterade aktier per 31 december 13 010 124 13 010 124
Koncern 2024 2023Bokfört rde vid årets början 95 92Årets valutakursdifferens 18 3Realiserat nettorde avseendersäljning av enheten i Baltikum -10 Redovisat rde vid periodens slut 103 95
2024 2023Koncern Antal Belopp Antal BeloppInende balans 26 920 21 26 920 21Utende balans vid periodens slut 26 920 21 26 920 21
Not 24 – Eget kapital
Aktiekapital och antal aktier
Per den 31 december 2024 omfattade det registrerade aktiekapitalet 13 010 124 (13 010 124) stamaktier. Aktierna har ett kvotrde om 20,00 kr (20,00). Inneha-
vare av stamaktier är berättigade till utdelning som fastslls efter hand och aktieinnehavet berättigar till sttt vid årsstämman med enst per aktie. Alla ak-
tier har samma rätt till bolagets kvarvarande nettotillngar.
Reserver
Omkningsreserv
Omkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av finansiella rapporter fn utländska verksamheter, som har upprättat
sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moderbolaget och koncernen presenterar sina
rapporter i svenska kronor.
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intjänade vinstmedel i moderbolaget och dess dotterbolag. Tidigare avttningar till reservfond, exklusi-
ve överförda överkursfonder, ingår i denna eget kapitalpost.
Egna aktier
Förvärv av egna aktier har redovisats direkt mot balanserade vinstmedel.
Moderbolag
Bundet eget kapital
Bundna fonder
Bundna fonder r inte minskas genom utdelning.
Reservfond
Syftet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinsten, som inte går åtr täckning av balanserad förlust.
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel
Utrs av föregående års fria egna kapital efter att en eventuell vinstutdelning lämnats. Tillsammans med årets resultat erhålls summa fritt eget kapital, vilket
är det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Överkursfond
r aktier emitteras till överkurs, det vill säga när detr aktierna ska betalas mer än aktiernas kvotrde, ska ett belopp motsvarande det erhållna beloppet ut-
över aktiernas kvotvärde, föras till överkursfonden.
60
Koncern 2024 2023Omstruktureringskostnader 4Avvecklingskostnader 14 Totalt 14 4Varav:ngfristigt Kortfristigt 14 4Totalt 14 4
2024 Omstruktureringskostnader AvvecklingskostnaderBokfört rde vid årets början 4 Nya avsättningar 33Belopp som tagits i anspråk under perioden -4 -19Redovisat rde vid periodens slut 0 14rväntad tidpunkt för utflöde av resurser:2025 142026-2029 Totalt 0 14
Not 25 – Avsättningar
Avttningarna för 2024 avser avveckling av den polska verksamheten. År 2023 hänförs omstruktureringsreserven till ett besparings- och effektiviseringsprogram.
Medel till förfogandeÖverkursfond 239 719 829 SEKBalanserat resultat 546 076 075 SEKÅrets resultat -9 882 612 SEKTotalt 775 913 292 SEKStyrelsen föreslår att till aktieägarna utdelas SEKI ny kning överförs 775 913 292 SEKTotalt 775 913 292 SEK
Not 26 – Vinstdisposition
Styrelsens förslag till disposition av moderbolagets resultat
Styrelsen reslår att ingen utdelning (-) lämnasr räkenskapsåret 2024.
61
2024UppskjutenUppskjutenKoncernskattefordranskatteskuld NettoImmateriella tillgångar -23 -23Byggnader och mark -1 -1Maskiner och inventarier -7 -7Nyttjanderättstillgångar -81 -81Lager 0 0 0Kundfordringar 0 0Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter Upplupna kostnader ochrutbetalda intäkter 2 2Underskottsavdrag 33 33Leasingskuld 82 82Övrigt 0 0 0117 -112 5Kvittning -79 79 Netto uppskjuten skatteskuld 38 -33 5
2023UppskjutenUppskjutenKoncernskattefordranskatteskuld NettoImmateriella tillgångar -22 -22Byggnader och mark -2 -2Maskiner och inventarier -5 -5Nyttjanderättstillgångar -97 -97Lager 0 0 0Kundfordringar 1 1Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter Upplupna kostnader ochrutbetalda intäkter Övriga avsättningar Underskottsavdrag 22 22Leasingskuld 99 991)Övrigt 2 -22 -20124 -148 -24Kvittning -96 96 0Netto uppskjuten skatteskuld 28 -52 -24
Not 27 – Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
Till största delen relaterad till en uppskjuten skatteskuld i Estland. I Estland betalas skatt först när utdelning sker till moderbolaget.
2024
Moderbolag
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Underskottsavdrag 8 8
8 8
Kvittning
Netto uppskjuten skattefordran 8 8
2023
Moderbolag
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Underskottsavdrag 7 7
7 7
Kvittning
Netto uppskjuten skattefordran 7 7
1)
62
KoncernRedovisatRedovisatvärde vidRedovisatvärde vidperiodensöver resultat-Omknings-periodens2024rjanräkningendifferenserslutImmateriella tillgångar -22 -1 -23Byggnader och mark -2 0 -2Maskiner och inventarier -5 -2 0 -7Nyttjanderättstillgångar -1 -1 -2Lager 0 0 0Kundfordringar 1 -1 0 0Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter Upplupna kostnader ochrutbetalda intäkter 0 Underskottsavdrag 22 11 1 34Leasingskuld 2 1 31)Övrigt -19 21 2-24 29 0 5
KoncernRedovisatRedovisatvärde vidRedovisatvärde vidperiodensöver resultat-Omknings-periodens2023rjanräkningendifferenserslutImmateriella tillgångar -23 1 -22Byggnader och mark -2 0 -2Maskiner och inventarier -1 -4 0 -5Nyttjanderättstillgångar -1 0 -1Lager 0 0 0 0Kundfordringar 1 0 0 1Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 -1 Upplupna kostnader ochrutbetalda intäkter Övriga avsättningar 0 Underskottsavdrag 0 22 0 22Leasingskuld 2 0 2Övrigt -19 00 -19-42 17 1 -24
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Avser fmst upplösning av uppskjuten skatt i samband med avveckling av enheten i Baltikum.
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Moderbolag
2024
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen
Omknings-
differenser
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Underskottsavdrag 7 1 8
7 1 8
Moderbolag
2023
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen
Omknings-
differenser
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Underskottsavdrag 7 7
7 7
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skattefordringar har i balanskningen inte redovisats för skattemässiga underskottsavdrag uppgående till ett uppskjutet skattevärde om 3 MSEK
(4). De ej redovisade beloppen motsvarar den del av underskottsavdragen som inte bedöms som sannolik att kunna utnyttjas mot överskott vid
framtida beskattning.
1)
63
Koncern 2024 2023Företagsinteckningar 1 328 1 299
Koncern 2024 2023Övriga garantier 1)Framtida åtaganden 1 400 1 400Totalt 1 400 1 400
Not 28 – Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter till kreditinstitut
Totalt 1 328 1 299
Moderbolag 2024 2023
Reversfordran 353 345
Totalt 353 345
Finansiella tillgångar som ställts som säkerhet
Moderbolaget har reversfordringar på BE Group Sverige AB och BE Group Oy Ab som harmnats som säkerhet i de externa låneavtalen. Det redovisade värdet
motsvarar det upptagna beloppet som ställd säkerhet. För sentliga villkor ochrutttningar i de externaneavtalen hänvisas till not 33 Finansiell
riskhantering.
Eventualförpliktelser
Moderbolag 2024 2023
Borgensförbindelser till förmånr dotterbolag
Framtida åtaganden 1 400 1 400
Totalt 1 400 1 400
Avser åtaganden enligt avtal med Stegra (tidigare H2 Green Steel) gällande samarbete och distribution av fossilfritt sl på den nordiska marknaden. Åtagandet gentemot Stegraruttter godkända
leveranser inom vissa stipulerade tidpunkter.
Moderbolaget hartt i solidarisk borgen för dotterbolagens fullrande av leverantörsskulder gentemot materialleverantörer. Utöver dessa redovisade åta-
ganden har moderbolaget ävenmnat sedvanliga garantier för dotterbolagens hyresåtaganden gentemot fastighetsägare. För vidare upplysningar om hyres-
kontraktnvisas till not 16.
1)
1)
Koncern 2024 2023CheckräkningskreditBeviljad kreditlimit 150 150Outnyttjad del -150 -150Utnyttjat kreditbelopp Kortfristiga leasingskulder 104 103Övriga kortfristiga räntebärande skulder Totala kortfristiga räntebärande skulder 104 103
Not 29 – Kortfristiga ränterande skulder
64
Koncern 2024 2023Upplupnaner 50 49Upplupna sociala avgifter 11 15Bonus till kunder 1 2Upplupna kostnader hänförliga till den löpande verksamheten 19 13Övriga poster 14 20Totala upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 95 99
Not 30 – Upplupna kostnader och rutbetalda intäkter
Moderbolag 2024 2023
Upplupnaner 2 1
Upplupna sociala avgifter 1 1
Övriga upplupna kostnader 5 9
Totala upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 8 11
Koncern 2024 2023Justeringar för poster som inte inr i kassaflödet1)Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar 128 121Nedskrivning av osäkra kundfordringar -3 Orealiserade valutakursdifferenser -11 9Rearesultat vid avyttring av anläggningstillngar 02)Resultatandel i joint venture -18 -8Avttningar och andra ej likviditetspåverkande resultatposter 3 -34Summa 99 88
Not 31 – Tilläggsinformation till kassaflödesanalys
Moderbolag 2024 2023
Justeringar för poster som inte inr i kassaflödet
Av- och nedskrivningar av tillgångar 1 2
Avttningar och andra ej likviditetspåverkande resultatposter 1
Summa 1 3
I avskrivningar och nedskrivningar avser 97 MSEK (94) avskrivningar nyttjanderättstillgångar relaterade till IFRS 16.
Under 2023 justerades skillnaden mellan periodens resultatandel i joint venture och erhållen utdelning.
1)
2)
Kassaflöden Ej kassaflödespåverkande posterNya leasing-Valutakurs-1)Koncern 2023-12-31 Licenseravtal Övrigt differenser 2024-12-31Factoring 334 17 1 -2 350Leasingskulder 479 -97 28 5 3 10 428Summa 813 -80 28 5 4 8 778
Kassaflöden Ej kassaflödespåverkande posterNya leasing-Valutakurs-1)Koncern 2022-12-31 rvärvavtal Övrigtdifferenser 2023-12-31Factoring 407 -72 -1 334Leasingskulder 499 -103 11 54 18 479Summa 906 -175 11 54 17 813
Avsmning finansiella skulder
Under övrigt rapporteras främst modifieringar, indexeringar samt förtida avslut.
1)
65
Not 32 – Transaktioner medrstående
Koncern
Koncernen har under året haft transaktioner med joint venture bolaget ArcerlorMittal BE Group SSC AB. Förrmare informationnvisas till not 18.
I övrigt har inga transaktioner ägt rum mellan BE Group och närstående som väsentligen påverkat bolagets ställning och resultat.
För information om ersättningar och förmåner som lämnats till ledande befattningshavare och styrelse hänvisas till not 4.
Moderbolag
Moderbolaget har ett bestämmande inflytande över sina dotterbolag, se not 17, och har haft följande närståendetransaktioner med dotterbolag och joint ven-
ture ArcelorMittal BE Group SSC AB, se not 18:
Moderbolagets transaktioner med dotterbolag och joint venture 2024 2023
Försäljning av tjänster 111 128
Inp av tjänster -15 -16
nteintäkter 20 23
ntekostnader -18 -13
Utdelning erhållen (+)/lämnad (-) 83
Koncernbidrag erhållna (+)/lämnade (-) -55 -98
Fordran på närstående balansdagen 143 208
Skuld till närstående balansdagen -64 -109
Belopp MSEKSEK 1 074 77%EUR 358 26%Övriga -42 -3%Summa 1 390 100%
Not 33 – Finansiell riskhantering
BE Group exponeras r ett flertal finansiella risker i sin verksamhet. Hanteringen av dessa risker regleras i koncernens finanspolicy. Finanspolicyn fastställs av
styrelsen och är ett ramverk r hur BE Group skall hantera verksamhetens finansiella risker. BE Group har en centraliserad finansfunktion vars ansvar är att
identifiera och att hantera de finansiella riskerna enligt fastslld policy. Finansfunktionen rapporterar till BE Groups verkställande direktör.
BE Groups operativa verksamhet ger upphov till ett antal finansiella risker. Dessa utgörs av marknadsrisk (valuta- och ränterisk), refinansieringsrisk (likviditets-
risk) samt kreditrisk. De mål som fastsllts i finanspolicyn framgår under respektive rubrik nedan.
Marknadsrisk
Marknadsrisk är risken att förändringar i marknadsprisersom valutor och räntor påverkar koncernens resultat eller finansiella sllning.
Valutarisk
BE Group är genom sin internationella verksamhet exponerad för valutarisk genom valutakursförändringar. Koncernens valutaexponering omfattar både trans-
aktionsexponering och omräkningsexponering.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponering uppkommer genom att koncernen gör inköp i en valuta ochljer i annan valuta, vilket inner att transaktionsexponeringen är hän-
rlig till kundfordringar och leverantörsskulder. Koncernens inköp rs huvudsakligen i svenska kronor och euro medan försäljning görs i lokal valuta. BE
Groups mål är att minimera den kort- ochngfristiga verkan som förändringar i valutakurser har på bolagets resultat och eget kapital. Detta sker irsta
hand genom att matcha intäkter och kostnader i affärstransaktioner med andra valutor än svenska kronor. I de fall matchning inte kan uppnås annder kon-
cernen i vissa fall sig av valutasäkring genom terminskontrakt. Terminskontrakten redovisas i balansräkningen från och med affärsdagen och värderas till verk-
ligt rde, både vid första redovisningstillfället och vid efterföljande värderingar. På balansdagen uppgick värdet på derivaten till 1 MSEK (-14).
BE Groups transaktionsexponering i euro har under 2024 uppgått till 97 MEUR (92), vilket utr skillnaden mellan faktiska inköp och försäljning i euro. Koncer-
nen gör huvudsakligen sina inp i euro medan rsäljningen sker i lokal valuta. Den verkliga effekten av transaktionsexponeringen har under året verkat rö-
relseresultatet med -7 MSEK (1). Baserat på 2024 års intäkter och kostnader i utländsk valuta bedöms enndring med +/- 5 procent av den svenska kronan
gentemot euron medföra en effekt om cirka +/- 7 MSEK på rörelseresultatet. På balansdagen hade koncernen rörelseskulder netto 10 MEUR och finansiella
skulder 15 MEUR.
Omräkningsexponering
Nettotillgångarna fördelas per balansdagen på följande valutor:
Koncernens resultat påverkas av vilka valutakurser som används vid omräkningen av utländska enheters resultat. Baserat 2024 årsrhållanden bedöms en
rsrkning med 5 procent av den svenska kronan gentemot euron medföra en effekt om cirka 2 MSEK på rörelseresultatet vid omkning av utländska enhe-
ters resultat.
66
nevillkorNominellt belopp iRedovisat rdentebindningntesatsoriginalvaluta(MSEK)Antal dagarbalansdagen rfall(MSEK) 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023ngfristiga ntebärande skulder MEUR 15 14 168 152 rörlig rörlig 3,80% 5,05% 2026 2026ngfristiga ntebärande skulder MSEK 182 182 182 182 rlig rlig 4,05% 5,05% 2026 2026upplupennta Totalt 350 334Varav kortfristig skuld 1)Moderbolag Banklån SEK MSEK Banklån EUR MEUR upplupennta Totalt moderbolag Varav kortfristig skuld Totalt koncern 350 334Varav kortfristig skuld
Finansiella skulder2024 2023Förfaller inom 90 dagar 574 566Förfaller inom 91-180 dagar 4 4Förfaller inom 181-365 dagar 5 8Förfaller inom 1-5 år 375 354Förfaller efter 5 år 0 0Totalt 958 932
nterisk
nterisken är hänförlig till förändringar i marknadsntor och deras påverkan på koncernens låneportfölj. Koncernens räntebärande skulder löper huvudsak-
ligen med rörlig ränta eller med kort ntebindningstid.
Vid utgången av året uppgick den totala ntebärandeneskulden till 350 MSEK (334). De räntebärande tillgångarna i form av kassa/bank uppgick till 9 MSEK
(74).
Koncernens finansnetto påverkas, vid en ränteförändring om en procent, med cirka +/- 3 MSEK och koncernens egna kapital med cirka +/- 3 MSEK. Känslighets-
analysen har gjorts baserat på aktuell nterande skuld vid periodens slut.
I tabellen nedan framgår koncernens utestående ntebärande skulder per den 31 december 2023 och 2024.
Moderbolaget har koncerninterna skulder uppgående till 0 MEUR (0) och 0 MSEK (97). Redovisat värde uppgår till 0 MSEK (97). balansdagen finns ingen upplupen ränta. Moderbolaget har dock
räntebärande skulder som är relaterade till den koncerninterna cashpoolen och som per balansdagen uppgår till 3 MSEK (7). Räntesättningen i cashpoolen är baserad SEB Base rate.
Redovisade belopp för ränterande skulder utgör en god approximation av dess verkliga värde.
Refinansieringsrisk (likviditetsrisk)
BE Group är nettolåntagare och en refinansieringsrisk uppkommer i samband med förlängning av befintliga lån och upptagande av nya lån. Tillngen på ex-
tern finansiering, som påverkas av faktorer som till exempel den allmänna utvecklingen på kapital- och kreditmarknader samt låntagarens kreditvärdighet och
kreditkapacitet, kan begränsas och det kan finnas oförutseddandelser och kostnader förknippade med detta. Enligt finanspolicyn ska upplåningsstrategin
inriktas att säkerställa koncernens upplåningsbehovde vad avser det långsiktiga finansieringsbehovet och dagliga betalningtaganden. BE Group arbe-
tar för att skapa en tillfredsllande betalningsberedskap genom outnyttjade kreditfaciliteter samt aktiv styrning av rörelsekapitalet som är den väsentligaste
posten som påverkar koncernens likviditetsutrymme.
Löptidsanalys finansiella skulder exkl. leasingskulder
För finansiella skulder återges i tabellen ovan en löptidsanalys som utvisar odiskonterade framtida kassaflöden. BE Group har en checkräkningskredit om 150
MSEK, varav 0 MSEK utnyttjades per 31 december 2024, se not 29. Av de finansiella skulder som förfaller till betalning inom 1-5 årrrör sig största delen till
koncernens kreditfacilitet med förfall 2026. Förfallostruktur för leasing framgår av not 16.
Finansieringsavtal
Nuvarande finansieringsavtal med Skandinaviska Enskilda Banken tecknades 2023 och har en löptid på 3 år med option om ytterligare 1+1 års förlängning. De
nyckeltal som mäts är nettoskuldsättningsgrad och räntetäckningsgrad. Kovenanterna mäts kvartalsvis och ränteckningsgraden baseras utvecklingen un-
der den senaste 12 månadersperioden. Majoriteten av faciliteten avser factoring. På balansdagen hade koncernen outnyttjade kreditfaciliteter om 414 MSEK
(inklusive checkräkningskredit).
1)
67
FörfalletFörfalletFörfallet merEjrfallna1-30 dagar31-90 dagarän 90 dagar TotaltKoncern 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023Kundfordringar – brutto 385 480 31 46 3 6 2 5 421 537Förlustreserv 0 0 0 0 0 0 -2 -5 -2 -5rväntad förlustni% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 100% 100% 1% 1%
2024 2023Avsättning vid åretsrjan 5 8Ökning av förlustreserven,ndring redovisad i resultaträkningen 1 3Återföring av reserv -4 -4Konstaterade förluster 0 -2Valutakursdifferenser 0 0Avyttrad/likviderd verksamhet 0 0Avsättning vid årets slut 2 5
Kreditrisk
BE Group tillämpar en affärsmässig bedömning vid ingående av nya och förlängning av befintliga affärsrelationer.
Risken för att betalning inte erhållsr kundfordringar utr en kundkreditrisk. r att begränsa denna risk annder sig BE Group av kreditpolicys som begn-
sar utestående belopp och kredittidr olika kunder samt en koncerngemensam kreditförkring. I Sverige och Finland bidrar korta kredittider och frånvaron
av riskkoncentrationer mot enskilda kunder och specifika branscher till att kreditrisken minskas.
Riskspridningen i kundstocken är tillfredssllande ingen enskild kund svarade r mer än 7 procent (7) av försäljningen 2024. De tio största kunderna sva-
rade tillsammansr cirka 18 procent (19) av omttningen.
Kreditexponering uppsr vid placering av likvida medel, men även i samband med handel med derivatinstrument. Risken för att en motpart inte fullgör sin r-
pliktelse begränsas genom val av kreditvärdiga motparter samt begränsning av engagemang per motpart.
Koncernens kreditexponering uppgår i allt sentligt till det bokförda värdet r respektive klass av finansiella instrument.
Avsättning kundfordringar
För att beräkna förväntade kreditförluster har kundfordringar grupperats baserat på kreditriskegenskaper och antal dagars dröjsmål. De förväntade kreditför-
lustnivåerna baserar sig på kundernasrlusthistorik. Historiska förluster justeras sedan för att ta hänsyn till nuvarande och framåtblickande information om
makroekonomiska faktorer som kan påverka kundernasjligheter att betala fordran. Den historiskarlustnivån justeras baserat på förväntade förändringar i
dessa faktorer. Kundfordringar skrivs bortr det inte finns någon rimligrväntan om återbetalning. Indikatorer att det inte finns någon rimlig förväntan
om återbetalning inkluderar bland annat att gäldenären misslyckas med återbetalningsplanen eller att kontraktuella betalningar är mer än 90 dagar försenade.
Kreditförluster på kundfordringar redovisas som kreditrluster – netto inom rörelseresultatet. Återvinningar av belopp som tidigare skrivits bort redovisas mot
samma rad i resultatkningen.
Förlustreserv
Förändringen i förlustreserven specificeras nedan.
Nedskrivningar
Koncernen har två typer av finansiella tillngar som är inom tillämpningsomdet för modellen för förväntade kreditförluster:
Kundfordringar hänförliga tillrsäljning av varor
Likvida medel
Likvida medel är inom tillämpningsomdet för nedskrivningar enligt IFRS 9, den nedskrivning som skulle komma ifråga har dock bedömts vara immateriell.
Se ovanr information om förväntade kreditrluster avseende kundfordringar.
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Verkligt värde överenssmmer i allt sentligt med redovisat värde i balanskningen avseende finansiella tillgångar och skulder. De sammanlagda redovisade
värdena och verkligt värde per klass framr av tabellen nedan:
Grupp Värderingskategori
A Finansiella tillgångar/skulderrderade till verkligt värde via periodens resultat (nivå 2 enligt IFRS 13)
B Upplupet anskaffningsrde
C Finansiella tillgångar som kan säljas
D Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
68
Varav finansiellainstrument somRedovisatomfattas avSummavärde enligtupplysningskravenredovisatVerkligtbalansräkningi IFRS 7 Gruppvärdevärde2024 A B C DTillgångar Andra långfristiga värdepappersinnehav 0 0 0 E/Tngfristiga fordringar 1 1 0 1 1 1Kundfordringar 419 419 419 419 419Övriga fordringar 32 9 9 9 92)Derivat 1 1 1 1 1Förutbetalda kostnader och upplupnainkter 22 4 4 4 4Kassa och bank 9 9 9 9 9Skulderngfristiga ntebärande skulder 350 350 350 350 350Kortfristiga ntebärande skulder 1)ngfristiga leasingskulder 321 321 321 321 1)Kortfristiga leasingskulder 107 107 107 107 Leveranrsskulder 544 544 544 544 544Övriga skulder 70 Upplupna kostnader ochrutbetaldainkter 95 25 25 25 25
Varav finansiellainstrument somRedovisatomfattas avSummavärde enligtupplysningskravenredovisatVerkligtbalansräkningi IFRS 7 Gruppvärdevärde2023 AB C D Tillgångar Andra långfristiga värdepappersinnehav 0 0 0 0 E/Tngfristiga fordringar 0 0 0 0 0Kundfordringar 532 532 532 532 532Övriga fordringar 58 5 5 5 5Förutbetalda kostnader och upplupnainkter 30 12 12 12 12Kassa och bank 74 74 74 74 74Skulderngfristiga ntebärande skulder 334 334 334 334 334Kortfristiga ntebärande skulder 1)ngfristiga leasingskulder 376 376 376 376 1)Kortfristiga leasingskulder 103 103 103 103 Leveranrsskulder 528 528 528 528 5282)Derivat 14 14 14 14 14Övriga skulder 72 Upplupna kostnader ochrutbetaldainkter 99 33 33 33 33
Leasingskulder redovisas till upplupet anskaffningsrde och åsätts integot verkligt värde.
Derivatinstrument använda förkringsändamål.
1)
2)
Verkligt värde förngfristig upplåning överenssmmer i allt väsentligt med redovisat värde upplåningen löper medrlig ränta och den egna kreditrisken
intesentligt harndrats. För övriga finansiella tillgångar och skulder överensstämmer verkligt värde i allt sentligt med redovisat värde de är kortfristi-
ga och diskonteringseffekten inte anses vara väsentlig.
Risk management och rsäkring
Ansvaret för risk management BE Group åligger koncernens gemensamma finansfunktion. Arbetet har som målsättning att minimera den totala kostnaden för
koncernens skaderisker. Detta sker dels genom att kontinuerligt utveckla det skadeförebyggande och skadebegränsande arbetet i verksamheterna och dels
genom en koncerngemensam försäkringslösning.
69
Not 34 – Viktiga uppskattningar och bedömningar
Vissa antaganden om framtiden och vissa uppskattningar och bedömningar per balansdagen harrskild betydelse för rderingen av tillngarna och skul-
derna i balanskningen.retagsledningen bedömer att inga av de tillgångs- och skuldbelopp som redovisas är rknippade med en risk att behöva justeras i
väsentlig grad under detstkommande året.
Nedskrivning av goodwill
Värdet redovisad goodwill prövas minst en ng per år avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Pvningen kver en bedömning av nyttjandevärdet på
den kassagenererande enhet, eller grupper av kassagenererande enheter, till vilken goodwillvärdet är hänförligt. Detta kräver i sin tur att de förväntade framti-
da kassaflödena fn de kassagenererande enheterna uppskattas samt en relevant diskonteringsränta fastslls för beräkning av kassaflödenas nuvärde.
För en beskrivning av hur nedskrivningsprövningarna har genomförts och vilka antaganden som har gjorts hänvisas till not 13.
Bedömning av leasingperioden
BE Group fastsller leasingperioden som den icke uppsägningsbara leasingperioden, tillsammans medde perioder som omfattas av enjlighet att för-
nga leasingavtalet om koncernen är rimligt säker att utnyttja det alternativet och perioder som omfattas av en möjlighet att säga upp leasingavtalet som
koncernen är rimligt säker att inte utnyttja det alternativet.
BE Group har leasingavtal som innehåller förlängningsoptioner och/eller uppsägningsoptioner. Koncernen gör bedömningar huruvida den med rimlig säkerhet
kommer att nyttjarlängnings- /uppsägningsoptioner eller inte. Detta innebär att koncernen överväger alla relevanta faktorer som skapar incitamentr kon-
cernen att nyttja enrlängnings-/uppsägningsoption.
Koncernen r en ny bedömning av leasingperioden om en betydelsefull händelse inträffar eller om omständigheter, som är inom koncernens kontroll, på ett
betydande sätt påverkar dess förmåga att nyttja eller inte nyttja en förlängnings- /uppsägningsoption (t.ex. vid väsentliga anpassningar av en leasad tillng).
För mer informationnvisas till not 16.
Varulager
Anskaffningsvärdet varulagret prövas vid varje bokslutstillfälle mot uppskattade och bedömda försäljningspriser. Företagsledningen bedömer att erforderli-
ga nedskrivningar av anskaffningsvärdet har gjorts baserat aktuell information och riskbedömning vid bokslutets upprättande.
Not 35 – Händelser efter balansdagen
Inga väsentligandelser har inträffat efter periodens slut.
70
Styrelsens och verksllande direktörens rsäkran och underskrifter
Styrelsen och verkställande direktören rsäkrar att koncernredovisningen respektive årsredovisningen har uppttats i enlighet med de internationella redo-
visningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovis-
ningsstandarder respektive god redovisningssed och ger en ttvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsbettelsen ger en ttvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, sllning och resultat samt beskriver sentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och deretag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen blir remål för fastsllelse på årsstämma den 23 april 2025. Styrelsen och den verksllande direktören har god-
nt årsredovisningen och de finansiella rapporterna för offentliggörande den 18 mars 2025.
Malmö den 18 mars 2025
Anders Rothstein
Styrelseordrande
Monika Gutén
Styrelseledamot
Lars Olof Nilsson
Styrelseledamot
Mats O Paulsson
Styrelseledamot
Petter Stillström
Styrelseledamot
Ida Strömberg
Arbetstagarrepresentant
Peter Andersson
Verkställande direkr
Vår revisionsberättelse har avgivits den 25 mars 2025
Ernst & Young AB
Peter Gunnarsson
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Informationen i denna årsredovisning är sådan information som BE Group AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 27
mars 2025.
71
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i BE Group AB (publ), org. nr 556578-4724
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för BE Group AB (publ) för år 2024 med undantagr hållbarhetsrapporten sidorna
18- 27. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår sidorna 12-71 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden ttvisande bild av moderbo-
lagets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisning-
en har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla sentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 de-
cember 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Våra uttalanden omfattar inte hållbarhetsrapporten på sidorna 18- 27. rvaltningsberättelsen är renlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastsller resultat-räkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överläm-
nats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grundr uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. rt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkese-
tiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat vår bästa kunskap och övertygelse, ingarbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, irekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade retag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grundr våra uttalanden.
Övriga upplysningar
Revisionen av årsredovisningen för år 2023 har utförts av en annan revisor som lämnat en revisionsbettelse daterad 15 mars 2024 med omodifierade uttalan-
den i Rapport om årsredovisningen.
rskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla omdenr revisionen är de omden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsre-
dovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa omden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genom-
rdes inom dessa omden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomfördes
revisiontgärder som utformats r att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning
och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör grunden r vår revisionsberättelse.
Beskrivning av området Hur detta omde beaktades i revisionen
Värdering Goodwill
Goodwill redovisas till 592 MSEK i rapport över finansiell ställning för bolaget per 31
december 2024, motsvarande 20% av de totala tillgångarna.
Bolagets process gällande nedskrivningsprövning av goodwill framgår av not 13.r
att beräkna återvinningsrdet kvs sentliga uppskattningar och bedömningar
gällande framtida kassaflöden, terminaltillxt och diskonteringsränta.
Eftersom det bokförda rdet goodwill ärsentligt och till följd av den höga grad
av bedömningar som kvs i genomförandet av nedskrivningsprövningar har vi be-
mt att värdering av goodwill är ett särskilt betydelsefullt område i vår revision. Upp-
lysningar relaterade till bolagets redovisningsprinciper samt sentliga uppskattning-
ar och bedömningar framgår av not 1 och not 34. Upplysningar relaterade till goodwill
och nedskrivningspvning lämnas i not 13.
I r revision har vi utvärderat och granskat bolagets process för att upprätta
nedskrivningsprövning. Vi har granskat hur kassagenererande enheter identifierats
mot fastställda kriterier och jämfört med hur bolaget internt följer upp sin
verksamhet.
Vi har utvärderat tillämpade värderingsmetoder och beräkningsmodeller samt gjort
mförelser mot historiska utfall och precision i tidigare gjorda prognoser. Vi har, med
stöd av våra värderingsspecialister, granskat använd modell och metod r att genom-
ra nedskrivningsprövning. Vi har utrderat bolagets egna känslighetsanalyser ma-
tematiskt, och genomfört egna nslighetsanalyser av nyckelantaganden och möjliga
påverkansfaktorer. Med stöd av våra värderingsspecialister har vi granskat rimligheten
i antaganden av diskonteringsränta och långsiktig tillväxt.
Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Värdering Varulager
Varulager redovisas till 858 MSEK i rapport över finansiell ställning för bolaget 31
december 2024, motsvarande 29% av de totala tillgångarna.
Varulagret värderas till detgsta av anskaffningsrdet och nettoförsäljningsvärdet.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset, efter avdrag för upp-
skattade kostnader för färdigställande och för att åstadkomma en försäljning.
Nettoförsäljningsvärdet estimeras utifrån uppskattningar av det aktuella marknads-
priset. Den viktigaste råvaruprisriskenr bolaget orsakas av fluktuationer i priserna
på sl. Endast priset för de produkter som ska säljas inom en snar framtid ärnt.
Till följd av den höga grad av bedömningar som krävs i bekning av nettoförsälj-
ningsrdet samt betydande redovisade värden och risker relaterade till rdering,
har vi bedömt att värdering av varulager är ett särskilt betydelsefullt område i vår
revision.
Upplysningar relaterade till bolagets redovisningsprinciper samt sentliga uppskatt-
ningar och bedömningar framgår av not 1 och not 34. Upplysningar relaterade till va-
rulager lämnas i not 21.
I r revision har vi utvärderat bolagets processerr värdering av varulager och
bedömt huruvida redovisningsprinciperna för värdering av varulager är i enlighet
med gällande redovisningsstandarder. Vi har stickprovsmässigt granskat värdering av
varulager i bolaget och utvärderat företagsledningens uppskattningar och
bedömningar. Vidare har vi utvärderat nettoförsäljningsvärdet varulager samt
avsättningarr lagerföråldring.
Vi har också granskat de upplysningar som lämnas i årsredovisningen.
72
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-11, 76-82, 84-88 samt hållbar-
hetsrapporten på sidorna 18-27. Den andra informationen består även av ersättningsrapporten för räkenskapsåret 2024 som vi inhämtade före datumet för
denna revisionsbettelse. Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med r revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det rt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i sentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en sentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verksllande direkrens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen uppttas och att den ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad ller koncernredovisningen, enligt IFRS redovisningsstandarder som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande di-
rektören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödndig för att upptta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller
gra väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verksllande direkren för bedömningen av bolagets förmåga att
fortsätta verksamheten. De upplyser, när är tillämpligt, om rhållanden som kanverkarmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verksllande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksam-
heten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det verkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehållergra väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av sä-
kerhet, men är ingen garanti för att en revision som utrs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att uppcka en väsentlig felaktighet om en
dan finns. Felaktigheter kan upps på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA annder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror oegentligheter eller misstag,
utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för
våra uttalanden. Risken för att inte uppcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter ärgre än för en väsentlig felaktighet som beror misstag, eftersom
oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utrderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som annds och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och
tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avserdana
ndelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att forttta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en sentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten upplysningarna i årsredovisningen om den sentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana
upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras de revisionsbevis som inhämtas fram till
datumetr revisionsberättelsen. Dock kan framtidandelser eller förhållanden göra att ett bolag intengre kan fortsätta verksamheten.
utrderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om
årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på etttt som ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för företag eller
afrsenheter inom koncernen som grundr att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och genomgång av det
revisionsarbete som utförts r koncernrevisionens syfte. Vi är ensamt ansvariga för ra uttalanden.
Viste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten r den. Vi måste också informera om betydel-
sefulla iakttagelser under revisionen,ribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Viste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhål-
landen som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de omden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskernar väsentliga felaktigheter, och somrför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla om-
rådena. Vi beskriver dessa omden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
73
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver r revision av årsredovisningen har vi även utrt en revision av styrelsens och verksllande direktörens förvaltning av BE Group AB (publ)r år 2024
samt av förslaget till dispositioner betffande bolagets vinst ellerrlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt rslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören an-
svarsfrihet för räkenskapsåret.
Grundr uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort rt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grundr våra uttalanden.
Styrelsens och verksllande direkrens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner betffande bolagets vinst ellerrlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och
koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsrvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
genheter i övrigt kontrolleras på ett betryggandett. Verkställande direkren ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisning-
ar och bland annat vidta de åtrder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag ochr att medels-förvaltningen
ska stas ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårtl beträffande revisionen av förvaltningen, ochrmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevisr att med en rimlig grad av säker-
het kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verksllande direktören igot sentligt avseende:
retagitgon åtgärd eller gjort sig skyldig tillgon försummelse som kanranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat tt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårtl beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad avker-
het bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garantir att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtr-
der eller försummelser som kan föranleda erttningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller rlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige annder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisio-
nen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst ellerrlust grundar sig främst revisionen av kenskaperna. Vilka till-
kommande granskningtgärder som utrs baseras vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och sentlighet. Det innebär att vi fokuserar
granskningen dana åtgärder, områden och rhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse
r bolagets situation. Vi r igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtrder och andra förhållanden som är relevanta r vårt uttalande
om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner betffande bolagets vinst ellerrlust har vi granskat omrslaget är
renligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver r revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direkren har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappers-marknadenr BE Group AB (publ) r år 2024.
Vår granskning ochrt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten uppttats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grundr uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs
rmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till BE Group AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort rt yrkesetis-
ka ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verksllande direkrens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verksllande direktören bedömerdvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är uppttad i ett format som upp-fyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, grundval av vår granskning.
74
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärderr att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garantir att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de en-
skilt eller tillsammans rimligen kan förväntasverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra be-
styrkandeuppdrag och näraliggande tjänster som kver att retaget utformar, implementerar och hanterar ett systemr kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra rfattningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtrder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapporte-
ring av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtrder som ska utras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felak-
tigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen
som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ända-
lsenligheten och rimligheten i styrelsens och verksllande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avsmning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rap-
porten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-rordningen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgadellbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten sidorna 18- 27 ochr att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen. I enlighet med
den äldre lydelsen som llde före den 1 juli 2024.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgadellbarhetsrapporten. Detta innebär att r granskning
avllbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattningmfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Inter-
national Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för rt uttalande.
Enllbarhetsrapport har upprättats.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till BE Group ABs revisor av bolagsstämman den 18 april 2024 och har varit bolagets revisor sedan 18
april 2024.
Malmö den 25 mars 2025
Ernst & Young AB
Peter Gunnarsson
Auktoriserad revisor
75
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats som en från årsredovisningen skild handling. Upplysningar enligt 6 kap. 6 § årsredovisningslagen, stycke 2, punkt
3-6 återfinns i förvaltningsberättelsens delar r aktierelaterad information samt bolagsstyrning i årsredovisningen.
Verksamheten och styrningen av BE Group
BE Group AB (publ) är ett svenskt aktiebolag som är noterat Nasdaq Stockholm. Styrningen av BE Group grundas på den svenska aktiebolagslagen och års-
redovisningslagen, Nasdaq Stockholms regelverk, Svensk kod r bolagsstyrning (”Koden”), BE Groups bolagsordning samt andra relevanta regelverk. Infor-
mation om bolagets verksamhet finns bolagets hemsida, www.begroup.com.
Aktieägarna utövar sin beslutanderätt vid årsstämman (samt vid eventuella extra bolagssmmor) som är bolagets högsta beslutande organ. Styrelse och sty-
relsens ordförande utses av årssmman medan verkställande direktör utses av styrelsen.
Bolagets redovisning samt styrelsens och verkställande direkrens förvaltning av bolaget granskas av revisorer utsedda av årssmman. Årsstämman beslutar
om principer för tillsättande av valberedningen, som tar fram förslag till årssmman inr bland annat val och arvodering av styrelse och revisorer. Förutom la-
gar, regler och Koden tillämpar BE Group interna styrinstrument så som uppförandekod och informationspolicy.
Aktieägare
Ägande och aktiekapital
BE Groups aktiekapital uppgick den 31 december 2024 till 260 202 480 SEKrdelat på 13 010 124 aktier. Samtliga aktier i bolaget har lika tt i alla avseenden.
Vid årsskiftet hade BE Group 10 231 aktieägare. Bolagets största ägare var AB Traction, Svedulf Fastighets AB, Johan Ahldin och Avanza Pension. Andelen ut-
ndskt ägande uppgick till 2,9 procent. Bolagets innehav av egna aktier uppgick vid årsskiftet till 26 920 (0,2 procent av aktiekapitalet). Mer information om ak-
tigarstrukturen i BE Groupmnas på www.begroup.com.
Årsstämma
Till årsstämmans uppgifter hör att besluta om utdelning, fastställande av resultat- och balansräkning, ansvarsfrihet för styrelseledamöter och verkställande di-
rektör, val av styrelseledamöter, styrelseordförande och revisorer, fastställande av arvode till styrelseledamöter och revisorer, antagande av riktlinjerr ersätt-
ning till ledande befattningshavare samt, i förekommande fall, antagande av principer för utnämnande av valberedning. På årsstämman har aktieägare möjlig-
het att ställa fgor om bolaget och i normalfallet är samtliga i styrelsen samt bolagsledningen och revisorerna närvarande för att kunna besvaradana fgor.
Årssmman 2024 ägde rum den 18 april i Mal. Vid stämman var 6 717 907 aktier närvarande, fördelat 21 aktieägare som deltog personligen eller genom
ombud. De representerade aktierna motsvarade 51,7 procent av det totala antalet aktier i BE Group. Protokollet finns tillgängligt på bolagets hemsida,
www.begroup.com.
Smman beslutade om omval av styrelseledamöterna Monika Gutén, Lars Olof Nilsson, Mats O Paulsson och Petter Stillström samt nyval av Anders Rothstein,
som även valdes som ordförande för styrelsen. Som revisor nyvaldes revisionsbolaget Ernst & Young AB.
gra av stämmans övriga beslut var att:
i enlighet med styrelsensrslag inte lämna någon utdelning för 2023;
styrelsearvode ska utgå med ett sammanlagt belopp om 1 380 000 SEK, varav 460 000 SEK till ordföranden och 230 000 SEK vardera till övriga bolagsstämmovalda
ledamöter. Stämman beslutade vidare att ersättning för arbete i revisionsutskottet ska ut med totalt 160 000 SEK;
i enlighet med styrelsensrslag godkänna riktlinjerr ersättning till ledande befattningshavare.;
bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillllen och längst till årsstämman 2025, fatta beslut om återköp av egna aktier, i syfte att ge styrelsen ökat
handlingsutrymme i arbetet med bolagets kapitalstruktur och öka aktieägarvärdet samt för att möjliggöra finansiering av mindreretagsförvärv;
bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillllen och längst till årsstämman 2025, fatta beslut om överlåtelse av egna aktier, i syfte attjliggöra finansiering av
mindre företagsrvärv.
Årsstämma 2025
BE Groups årsstämma hålls den 23 april kl. 16.00 i Malmö. Mer information finns tillgänglig på bolagets hemsida, www.begroup.com.
76
Valberedning
Enligt årsstämmans fastsllda principer ska valberedningen bes av fyra ledamöter, som, utöver styrelsens ordförande, ska utgöras av representanter för de
tre röstmässigt största ägarna i bolaget per den 31 augusti respektive år. Namnen de tre ägarrepresentanterna samt vilka aktieägare de företder ska of-
fentliggöras snart valberedningen har utsetts och senast sex månaderre årsstämman. Ordförande i valberedningen ska, om inte ledaterna enas om an-
nat, vara den ledamot som representerar den röstmässigt största aktieägaren. Om en ledamot lämnar valberedningen innan dess arbete är slutfört kan ersätta-
re inträda från samma aktigare. Omsentlig förändring sker i bolagets ägarstruktur efter den 31 augusti, finns regler r hur valberedningens sammansätt-
ning kan ändras. Valberedningen inför årsstämman 2025 utgörs av Petter Stillström, AB Traction, ordförande, Anders Rothstein, (styrelseordförande i BE
Group), Alf Svedulf, Svedulf Fastighets AB och Johan Ahldin, eget innehav.
Valberedningen har till uppgift att till årsstämman lämna förslag på styrelseordförande och övriga styrelseledamöter jämte ett motiverat yttrande beträffande
rslaget, föreslå arvode till styrelsen och revisor, föreseventuell ersättningr utskottsarbete,mna förslag revisor samt lämna förslag på person att vara
ordförande vid årsstämman.rutöver ska valberedningen även bedöma styrelseledamöternas oberoende i förhållande till bolaget och srre ägare.
Vid framtagande av sitt förslag till styrelsen inr årsstämman 2024 och årsstämman 2025 har valberedningen tillämpat ljande mångfaldspolicy. Styrelsen ska
som helhet ha en ändamålsenlig samlad kompetens och erfarenhet r den verksamhet som bedrivs samt r att kunna identifiera och rs de risker som
verksamheten medför. Valberedningen strävar efter att uppmångfald i styrelsen. Målsättningen med mångfaldspolicyn är att styrelsen ska bestå av ledamö-
ter med varierande branscherfarenhet, kompetens, geografisk bakgrund och med en varierande utbildnings- och yrkesbakgrund som sammantaget bidrar till
ett oberoende och kritiskt ifrågasättande i styrelsen, samt en jämnnsfördelning ska efterstvas. Årsstämman 2024 beslutade att utse styrelseledamöter i en-
lighet med valberedningens förslag, vilket inner att fem ledater valdes, varav en kvinna och fyra män. Vad gäller valberedningens ambitioner om en jäm-
nare nsfördelning har den inte kunnat uppfyllas, men valberedningens fortsatta ambition är att skapa en jämnare könsrdelning i styrelsen.
Valberedningen har som underlag för sina förslag inför årssmman 2025 gjort en bedömning huruvida styrelsen är ändamålsenligt sammansatt och uppfyller
de krav som ställs på styrelsen till följd av bolagets verksamhet, position och förhållande i övrigt. Till grundr denna bedömning har valberedningen bland an-
nat tagit del av relevanta delar av den utvärdering av styrelsens arbete som genomförts under ledning av styrelsens ordförande.
Styrelsen och dess arbete
Sammansättning
BE Groups styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av lägst tre och högst tio ledamöter, vilka väljs årsstämma r tiden intill slutet avsta årsstämma. Bo-
lagets styrelse, som valdes av årsstämman 2024 har under året bestt av fem ledamöter: Anders Rothstein (ordförande), Monika Gutén, Lars Olof Nilsson, Mats
O Paulsson och Petter Stillström samt arbetstagarrepresentanten Ida Stmberg. Ytterligare presentation av styrelsens ledamöter finns i årsredovisningen och
på www.begroup.com. Samtliga är oberoende i förhållande till BE Group och bolagsledningen. Med undantag av Petter Stillström, är samtliga att betrakta som
oberoende i förhållande till BE Groups srre ägare.
Fn koncernledningen deltar normalt verksllande direktören och bolagets CFO vid styrelsemötena och redogörr utvecklingen inom koncernen. Utöver
dessa har andra tjänstemän i BE Group samt externa parter deltagit i styrelsens sammanträden såsom föredragande av särskilda frågor. Bolagets CFO har varit
styrelsens sekreterare under 2024.
Styrelsens arbetsformer
Styrelsen är utsedd av BE Groups ägarer att ytterst svara för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Vid det konstituerande sty-
relsetet direkt efter årsstämman antar styrelsen en arbetsordning som närmare reglerar dess arbete och ansvar samt de särskilda arbetsuppgifter som faller
på styrelsens ordförande.
Styrelsens ordförande, Anders Rothstein, leder styrelsens arbete och följer verksamheten genom en kontinuerlig dialog med verkställande direkren. Styrel-
sen får genomnatliga rapporter och vid styrelsemöten information om BE Groups ekonomiska och finansiella läge. Inför varje styrelsemöte går ordranden
och verkställande direktören igenom de fgor som ska tas upptet. Underlag r styrelsens behandling av ärenden skickas till ledamöterna cirka en vec-
ka före varje styrelsemöte. Styrelsen har ockfastsllt en instruktion för verksllande direktören och en instruktion för ekonomisk rapportering till styrelsen
samt antagit andra särskilda policys. Inom styrelsen finns ett revisionsutskott och ett ersättningsutskott. Utskottsledamöterna utses årligen av styrelsen vid det
konstituerande styrelsemötet. Instruktioner till utskottet inr som en del av styrelsens arbetsordning.
Styrelsens arbete under 2024
Styrelsen har under 2024 haft 12 styrelsemöten, varav ett per capsulam. Enligt arbetsordningen ska styrelsen uver det konstituerande styrelsemötet sam-
manträda vid fem tillfällen per år. Därutöver ska styrelsesammanträdellas när erfordras. Något av mötena under året rläggs regelbundet tillgon av
BE Groups operativa enheter. Tabellen redogör för styrelseledamöters närvaro vid styrelseten, totalt sexten före årsstämman och sex möten efter
årssmman.
Styrelse och utskott Deltagande i antalten Oberoende irhållande till
Namn Invald Styrelse
Revisions-
utskott
Erttnings-
utskott Arvode
Arvode
revisionsutskott
Bolaget och
bolagsledningen
Bolagets
srre ägare
Anders Rothstein, ordförande 2024 6 av 12 2 av 2 306 700 26 700 Ja Ja
rgen Zahlin 2013 6 av 12 0 av 2 2 av 2 153 300 13 300 Ja Ja
Petter Stillström 2012 12 av 12 2 av 2 2 av 2 230 000 40 000 Ja Nej
Lars Olof Nilsson 2006 12 av 12 2 av 2 230 000 80 000 Ja Ja
Mats O Paulsson 2020 11 av 12 230 000 Ja Ja
Monika Gutén 2022 12 av 12 230 000 Ja Ja
Ida Strömberg (A) 2022 12 av 12
Anders Rothstein tillträdde i bolagets styrelse och som dess ordförande i samband med årsstämman i april 2024
Jörgen Zahlin avgick ur bolagets styrelse i samband med årsstämman i april 2024
1)
2)
1)
2)
77
Utrdering av styrelsens arbete
Ordföranden säkerställer att styrelsen och dess arbete utvärderas årligen och att resultatet av utvärderingenrs vidare till valberedningen. Utvärderingenrs
av styrelsen själv med hjälp av ett frågeformulär där styrelsearbetet inom en rad områden bedöms. Styrelsens ordförande sammanfattar utrderingen som
annds som underlag för en diskussion inom styrelsen avseende utvecklingen av styrelsearbetet. Syftet är att undersöka hur styrelsearbetet kan effektiviseras
samt klargöra eventuellt behov av ytterligare kompetens i styrelsen.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet övervakar bolagsstyrning, finansiell rapportering, ESG-aspekter (Environmental, Social and Governance), riskhantering samt efterlevnad av
externa och interna regelverk. De identifierar och rapporterar relevanta frågorr styrelsens beslut och stödjer på dettatt styrelsen i dess arbete att uppfylla
sitt ansvar inom omdena revision och internkontroll samt att kvalitetssäkra BE Groups finansiella rapportering. Intern kontroll avseende den finansiella rap-
porteringen syftar till att ge rimlig säkerhet avseende tillförlitligheten i den externa finansiella rapporteringen i form av årsredovisning och delårsrapporter som
publiceras varje år samt att den finansiella rapporteringen uppttas i överensstämmelse med lag, tillämpliga redovisningsstandarder och andra krav för note-
rade bolag. Intern kontroll syftar även till att säkerställa hög kvalitet i den finansiella rapporteringen till företagsledning och styrelse så att beslut fattas rätt
grunder och att uppsatta principer och riktlinjerljs.
Bolagets revisor utformar årligen ett rslag till revisionsplan som presenteras för revisionsutskottet. Utskottet granskar och lämnar synpunkter planen och
refter föreläggs slutligt rslag till styrelsenr beslut. Arbetet är inriktat mot kvaliteten och riktigheten i den finansiella redovisningen och rapporteringen,
arbetet med den interna finansiella kontrollen och koncernens efterlevnad av llande regelverk.rutöver har revisionsutskottet återkommande kontakter
med koncernens revisor i syfte att skapa ett löpande informationsutbyte samt för att utvärdera revisionsinsatsen. Utskottet fastställer riktlinjerr vilka andra
tjänster än revision som BE Group r upphandla av revisorn.
Revisionsutskottet utgörs av Lars Olof Nilsson (ordförande), Petter Stillström och Anders Rothstein och uppfyller kraven på redovisnings- eller revisionskompe-
tens. Utskottets arbete regleras av en särskild instruktion som antagits av styrelsen som en del av dess arbetsordning.
Revisionsutskottet har sammanträtt två gånger under 2024.tena i revisionsutskottet protokollrs och avrapporteras muntligen vid styrelsemötena.
Erttningsutskott
I ersättningsutskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. De gällande riktlinjerna
finns publicerade BE Groups hemsida. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid års-
smman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Styrelsen ska för varje räkenskapsår upprätta en rapport över utbetald
och innestående ersättning som omfattas av ersättningsriktlinjerna. Rapporten överlämnas till årssmman för godkännande och hålls tillgänglig på BE Groups
hemsida senast tre veckor före smmodatumet. De faktiska avtalade ersättningarna under året redogörs r i not 4 i årsredovisningen.
Erttningsutskottet ska ävenlja och utrdera program förrliga ersättningarr bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för erttning till ledande be-
fattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och erttningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i erttningsrelaterade frågor närvarar inte verksllande direkren eller andra personer i bo-
lagsledningen, i det fall de berörs av frågorna.
Ledamöter av ersättningsutskottet är styrelsens ordrande Anders Rothstein och Petter Stillström. Utskottets arbete regleras av enrskild instruktion som an-
tas av styrelsen som en del av styrelsens arbetsordning.ten i ersättningsutskottet avrapporteras muntligen till styrelsen.
Erttning till styrelsen
Arvode till var och en av de årsstämmovalda styrelseledaterna beslutas av årssmman på förslag av valberedningen. Arbetstagarrepresentanter i styrelsen
erhåller inte styrelsearvode. I enlighet med beslut av årsstämman 2024 utbetalas arvode med 460 000 SEK till styrelseordföranden för perioden från årsstäm-
man 2024 till årsstämman 2025. r samma mandatperiod utbetalas till övriga styrelseledater 230 000 SEK vardera.rutöver erhåller ledaterna i revi-
sionsutskottet arvode om totalt 160 000 SEK, varav 80 000 SEK till ordföranden och 40 000 SEK vardera till övriga t ledamöter.
Bolagsledning
BE Groups koncernledning har under 2024 bestått av verkställande direkr och koncernchef tillika VD r Sverige, CFO samt VD för Finland. Verkställande di-
rektören leder verksamheten inom de ramar som styrelsen besmt. BE Groups koncernledning möts löpande under verkställande direktörens ledningr att
lja upp verksamheten och diskutera koncernövergripande frågor samt ta fram förslag till strategisk plan, affärsplan och investeringsunderlag som verksl-
lande direktören därefter förelägger styrelsen för beslut. En närmare presentation av koncernledningen finns i årsredovisningen och på bolagets hemsida.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årssmman för 2024 beslutade om riktlinjer r erttning till ledande befattningshavare. Dessa riktlinjer omfattar de personer som under den tid riktlinjerna
gäller ingår i BE Groups koncernledning. Riktlinjerna ska tillämpas erttningar som avtalas, ochndringar som görs i redan avtalade erttningar. Riktlin-
jerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman. De faktiska avtalade ersättningarna under året redogörs r i not 4.
Riktlinjernas främjande av BE Groups afrsstrategi,ngsiktiga intressen och hållbarhet
BE Group är ett handels- och serviceföretag inom sl- och metallbranschen. Kunderna finns framför allt inom tillverknings- och byggindustrin i Sverige och
Finland,r BE Group är en av marknadens ledande aktörer. Med gedigen kompetens och effektiva processer inom inköp, logistik, och produktion erbjuder BE
Group lagerförsäljning, produktionsservice och direktleveranser till kunder utifn deras specifika behov av sl- och metallprodukter. BE Groups vision är att
vara det mest professionella, framgångsrika och respekterade stålservicebolaget på de marknader där bolaget är verksamt. En framgångsrik implementering
av BE Groups affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet,ruttter att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. Målsättningen med BE Groups ersättningspolicy för ledande befattningshavare är därr att erbjuda konkurrenskraftig och mark-
nadsmässig ersättning, att kompetenta och skickliga medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattnings-
havare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning.r ytterligare information om bolagets affärsstrategi, se bolagets hemsida www.begroup.com.
Formerna av erttning m.m.
Erttningen ska vara marknadsmässig och får bes av följande komponenter: fast kontantlön, rörlig kontantersättning, pensionsförmåner och övriga förmå-
ner. Bolagsstämman kanrutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade erttningar.
Fast kontantlön
Den fasta kontantlönenr ledande befattningshavare i BE Group ska vara individuell och differentierad utifn individens ansvar och prestationer och ska fast-
sllas årligen.
78
rlig kontantersättning
Den rörliga kontantersättningen ska baseras på förutbestämda, väldefinierade och tbara finansiellal för koncernen och relevant afrsområde och får
uppgå till högst femtio (50) procent av den sammanlagda fasta kontantlönen under mätperioden för målen.lenr den rörliga kontantersättningen ska hu-
vudsakligen relatera till koncernens relsemarginal eller rörelseresultat respektive affärsomdets underliggande rörelsemarginal ellerrelseresultat, och
rutöver kan även individuellal fastställas. Målen ska vara utformade att de främjar BE Groups afrsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
llbarhet, genom att exempelvis ha en koppling till affärsstrategin eller främja den ledande befattningshavarensngsiktiga utveckling inom BE Group. Upp-
fyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning ska kunna mätas under en period om ett år.
Pensionsförmåner
För verkställande direkren och övriga ledande befattningshavare ska pensionsrmåner vara premiebesmda. Rörlig kontantersättning ska inte vara pen-
sionsgrundande. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå tillgst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Övriga förmåner
Övriga förmåner r innefatta bl.a. livförsäkring, sjuk- och sjukrdsförsäkring, bilförmån och bostadsförmån. Sådana förmåner r sammanlagt upp till
gst 15 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Utländska anställningsförhållanden
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsrmåner och övriga förmåner, vederbörliga anpass-
ningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Fastställande av utfall r rörlig kontantersättning m.m.
Erttningsutskottet ska bereda,lja och utvärdera fgor rörande rörlig kontantersättning. När mätperioden för uppfyllelse avlenr utbetalning av rörlig
kontanterttning har avslutats ska det fastställas i vilken utstckning som dessa har uppfyllts. Bedömningar huruvida finansiellal har uppfyllts ska base-
ras fastsllt finansiellt underlag för aktuell period. Ersättningar till verkställande direktören beslutas av styrelsen. Erttningar till övriga befattningshavare
beslutas av verkställande direktören efter samråd med erttningsutskottet.
rlig kontantersättning kan utbetalas efter avslutad mätperiod eller vararemålr uppskjuten utbetalning. Styrelsen ska hajlighet att enligt lag eller av-
tal helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.
Anställningstid och upphörande av ansllning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst tolv månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden och avngsvederlag r samman-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantlönen för tolv månader för verksllande direktören och r övriga ledande befattningshavare. Vid
uppsägning från befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats. Detta har skett genom att
uppgifter om anslldas totalerttning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av erttningsut-
skottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av sligheten av riktlinjerna och de begnsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomra riktlinjerna
Styrelsen har inttat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år ochgga fram förslaget för beslut vid årssmman. Riktlinjerna ska gälla
till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program r rörliga ersättningar för bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjer för erttning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och erttningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskot-
tets ledamöter är oberoende irhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågorrvarar inte
verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i det fall de berörs av frågorna.
Fngående av riktlinjerna
Styrelsen r besluta att tillfälligt fngå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finnsrskilda sl för det och ett avsteg ärdvändigtr att tillgo-
dose bolagetsngsiktiga intressen, inklusive dessllbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska rkraft. Som angivits ovan ingår det i erttnings-
utskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Bolagsordningens bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelseledamöter och ändringar av bolagsordningen
Bolagsordningen saknar bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelseledater och ändringar av bolagsordningen. I enlighet med vad som fö-
reskrivs i aktiebolagslagen ller att styrelseledamöter väljs på bolagssmma för tiden intill slutet av den första årsstämman som hålls efter den bolagsstäm-
ma ledamoten utsågs och att ändringar i bolagsordningen beslutas av bolagssmman i enlighet med aktiebolagslagens regler.
Revisorer
Vid årsstämman 2024 nyvaldes revisionsbolaget Ernst & Young AB till revisor för en mandattid om ett år. Huvudansvarig revisor har sedan årsstämman 2024 va-
rit auktoriserade revisorn Peter Gunnarsson.
Revisorn har löpande kontakt med revisionsutskottet och koncernledningen. Revisorn arbetar efter en revisionsplan, i vilken synpunkter inarbetats fn styrel-
sen och har rapporterat sina iakttagelser till styrelsen. Rapportering har skett dels under revisionens gång, dels slutligen i samband med att bokslutskommu-
nin för år 2024 fastställdes. Revisorn deltar ockvid årssmma och beskriver där revisionsarbetet och gjorda iakttagelser i en revisionsbettelse. Ertt-
ning till revisorerna utgår enligt räkning efter träffad överenskommelse. Information om ersättning under 2024 finns i not 5 i årsredovisningen.
Styrelsens rapport om intern kontroll
Syftet med den interna kontrollen av den finansiella rapporteringen är att ge en rimligkerhet avseende kvaliteten och tillförlitligheten i den externa finansiel-
la rapporteringen ochkerslla att rapporterna är framtagna enligt god redovisningssed, tillämpliga lagar och förordningar samt övriga krav på noterade bo-
lag. För attkerslla detta har bolaget haft COSO (Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission) ramverket som utngspunkt.
79
Intern kontrollfunktion
Styrelsen och revisionsutskottet följer upp BE Groups bedömning av den interna kontrollen bland annat genom kontakter med BE Groups revisorer. Styrelsen
har mot bakgrund av ovanstående valt att inte ha en särskild intern revision. För att testa den interna kontrollmiljön rs bland annat en självutvärdering uti-
från ett koncerngemensamt kontrollramverk. Koncernens CFO rapporterar av resultatet av de tester som utförs av den interna kontrollen till revisionsutskottet.
BE Groups internkontroll avseende den finansiella rapporteringen omfattar fem huvudaktiviteter: skapande av en kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktivi-
teter, information och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
BE Group har en enkel juridisk och operativ struktur med utarbetade styr- och internkontrollsystem. Organisationen kan därmed snabbt agera förändringar i
omrlden. Operativa beslut fattas bolags- eller affärsområdesnivå, medan beslut om strategi, inriktning, förvärv och övergripande finansiella frågor fattas
av BE Groups styrelse och koncernledning. Den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen inom BE Group är utformad för att fungera i denna
organisation. Styrelsens arbetsordning samt de instruktioner styrelsen uppttat för verksllande direktörens och styrelseutskottens arbete definierar tydligt
rdelningen av ansvar och befogenheter i syfte att säkerslla effektiv hantering av risker i afrsverksamheten. Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott för att
granska de instruktioner och rutiner som används i den finansiella rapporteringsprocessen såväl som redovisningsprinciper och ndringar av dessa. Kon-
cernledningen rapporterar enligt fastlagda rutiner månatligen till styrelsen. Interna styrinstrument r den finansiella rapporteringen utrs framför allt av kon-
cernens finansmanual som definierar redovisnings- och rapporteringsregler.
Bolaget har en visselblåsarpolicy som inner att alla anställda harjlighet att anonymt rapportera om de upptäcker oegentligheter eller olagliga ageranden
som berör för BE Group vitala intressen eller enskilda personers liv och hälsa. Policyn ller för oegentligheter begångna av personer i ledande befattningar el-
ler andra nyckelpersoner inom företaget.
Riskbedömning
Riskbedömningen utgår från en riskgenomgång som uppdateras årligen och avrapporteras till revisionsutskottet. Baserat resultatet av denna genomgång
tts fokusr arbetet med internkontroll frat.
Kontrollaktiviteter
De risker som identifierats avseende den finansiella rapporteringen hanteras via bolagets kontrollaktiviteter, som exempelvis behörighetskontroller i IT-system
och attestkontroller. Detaljerade ekonomiska analyser av resultat med uppföljning mot affärsplaner och prognoser kompletterar de verksamhetsspecifika kon-
trollerna och ger en övergripande bedömning av rapporteringens kvalitet.
Information och kommunikation
Koncernen har informations- och kommunikationsvägar som syftar till att främja fullsndighet och riktighet i den finansiella rapporteringen. Policys, manualer
och arbetsbeskrivningar finns tillgängliga bolagets intranät och/eller i tryckt form.
Information, både extern och intern, styrs genom en informationspolicy samt en insiderpolicy med riktlinjer. Här behandlas ansvar, rutiner och regler. Dessa ut-
värderas kontinuerligt för att säkerställa att information till aktiemarknaden håller hög kvalitet och är i enlighet med gällandersregler. Finansiell information
som kvartalsrapporter, årsredovisningar och väsentligandelser publiceras genom pressreleaser samt på hemsidan. Internt är intranätet den huvudsakliga
informationskällan. Redovisningsmanualer och instruktioner för finansiell rapportering finns tillgängliga intranätet.
llbarhetsrapport
BE Group har upprättat enllbarhetsrapport i enlighet med kraven i Årsredovisningslagen. Koncernensllbarhetsrapport innefattar sidorna 18-27, avsnittet
om risker och riskhantering sidorna 15-17 samt affärsmodellen och värdekedjan på sidorna 6-7.
Uppföljning
Styrelsen och revisionsutskottet granskar alla externa finansiella rapporter innan de formellt godkänns av styrelsen. Revisionsutskottet r löpande avrapporte-
ring från revisorerna om den interna kontrollen och följer upp sentliga frågor. Styrelsen får månatligen en skriftlig rapport som behandlar försäljning, opera-
tivt resultat, marknadsutveckling samt annan väsentlig information om verksamheten och har även genomng av aktuella finansiella rapporter som en stå-
ende punkt alla sammanträden. Koncernledningen analyserar månadsvis den finansiella utvecklingen inom koncernens affärsområden. Generellt på alla
nier i organisationen sker löpande uppföljning genom jämförelser mot föregående år, budget och planer samt genom utvärdering av nyckeltal.
80
Styrelse
Anders Rothstein
Ordförande
Född 1964
I styrelsen samt ordförande sedan 2024
Övriga uppdrag
CEO för Elfa International AB
Tidigare erfarenhet
CEO för Lammhults Design Group AB, Vice
President för Inwido AB, CEO för Human
Care HC AB och diverse ledande roller inom
Saint-Gobain Ecophon
Utbildning
Executive MBA
Aktieinnehav (egna ochrsende)
4 000
Monika Gutén
Ledamot
Född 1975
I styrelsen sedan 2022
Övriga uppdrag
VDr SMP Parts AB och ledamot i Nordisk
Bergteknik AB.
Tidigare erfarenhet
Vice President, Acquisition Parts & Services
på Epiroc samt haft flera roller inom SSAB-
koncernen bland annat som ansvarig för
Tibnors verksamhet i Sverige och Danmark.
Utbildning
Civilekonom
Aktieinnehav (egna ochrsende)
1 000
Lars Olof Nilsson
Ledamot
Född 1962
I styrelsen sedan 2006
Övriga uppdrag
Konsult inom Corporate Finance i Evli AB.
Ordförande i Kaptensbacken (eget bolag)
samt i NSS Group AB. Ledamot i JLL Trea-
sury Support AB och JLL Transaction Ser-
vices AB.
Tidigare erfarenhet
Anställningar i Trelleborgkoncernen, bland
annat som finansdirektör och ansvarig för
koncernstab Finans samt koncernstab
Afrsutveckling
Utbildning
Civilekonom
Aktieinnehav (egna ochrsende)
3 282 samt 15 000 via Kaptensbacken AB
Mats O Paulsson
Ledamot
Född 1958
I styrelsen sedan 2020
Övriga uppdrag
Ordförande i Nordic Waterproofing Holding
AB, Nordisk Bergteknik AB, X-Partner Sam-
llsbyggnad AB, Utilitas AB, SES 37 AB och
Constech AB samt ledamot i Acrinova AB
och Bösarps Grus & Torrbruk AB
Tidigare erfarenhet
VDr Bravida, Strabag Scandinavia och
Peab Industri och tidigare styrelseledamot i
bland annat Acando, Paroc OY och Ramirent
Plc
Utbildning
Civilingenjör
Aktieinnehav (egna ochrsende)
50 000
Petter Stillstm
Ledamot
Född 1972
I styrelsen sedan 2012
Övriga uppdrag
VD och ledamot i AB Traction. Styrelseordfö-
rande i Ankarsrum Kitchen, Nilörngruppen
och OEM international samt ledamot i Hifab
Group och Softronic.rtill ledamot i kon-
cernbolag inom Traction och privata
ägarbolag
Tidigare erfarenhet
Verksam inom corporate finance, AB
Traction sedan 1999 och dess VD sedan 2001
Utbildning
Ekonomie Magister
Aktieinnehav (egna ochrsende)
85 000 (via kapitalförsäkring) samt 3 300 000
via AB Traction
Ida Strömberg
Arbetstagarrepresentant
Född 1981
I styrelsen sedan 2022
Övriga uppdrag
Kundansvarig Industri BE Group Sverige
AB. Sekreterare för Unionens riksklubb med
medlemmar på BE Groups kontor i Sverige.
Tidigare erfarenheter
Erfarenhet inom förljning i stålbranschen
sedan 2003
Aktieinnehav (egna ochrsende)
0
81
Koncernledning
Peter Andersson
VD och koncernchef
VD BE Group Sverige AB
Född 1975
Anställd sedan 2016
Tidigare erfarenhet
VD Ineos Styrolution, Operations Manager
Disab Vaccuum Technology och olika befatt-
ningar på Alfa Laval
Utbildning
gskoleingenjör
Aktieinnehav (egna ochrsende)
5 490
Christoffer Franzén
CFO
Född 1977
Anställd sedan 2020
Tidigare erfarenhet
Senior Finance Business Partner inom Scan
Global Logistics, CFOr Europarts svenska
dotterbolag och flera ledande controllerbe-
fattningar inom Getinge och ArjoHuntleigh
Utbildning
Civilekonom
Aktieinnehav (egna ochrsende)
2 305
Petteri Korpioja
VD BE Group Oy Ab
Född 1975
Anställd sedan 2024
Tidigare erfarenhet
VD Saalasti Oy, VD på Ariterm Service Oy
och andra ledande positioner
Utbildning
M.Sc. produktionsteknik och industriell
ekonomi
Aktieinnehav (egna ochrsende)
0
Revisor
Ernst & Young AB
Peter Gunnarsson
Auktoriserad revisor
Ernst & Young AB
Huvudansvarig revisor i
bolaget sedan 2024
Uppgifterna om styrelseledamöters och koncernledningens innehav av aktier och andra finansiella instrument i BE Group avser förhållandena per den 31 december 2024 och innefattar eget och fysisk
rsendes innehav samt innehav av juridisk person som direkt eller indirekt kontrolleras av personen eller dennes närstående.r VD innefattas även uppgift om eventuella sentliga aktieinnehav
och delägarskap i företag som BE Group har betydande affärsförbindelser med. För uppdaterade aktieinnehavnvisas till vår webbplats, www.begroup.com.
82
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagstämman i BE Group AB (publ.), org.nr 556578-4724.
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2024 sidorna 76–82 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta inner att vår granskning av bolags-
styrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattningmfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Internatio-
nal Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra
stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 25 mars 2025
Ernst & Young AB
Peter Gunnarsson
Auktoriserad revisor
83
Alternativa nyckeltal
BE Group presenterar vissa alternativa nyckeltal som inte definieras i enlighet med IFRS redovisningsstandarder. Dessa alternativa nyckeltal skall ses som ett
komplement och ej som ett substitut för finansiell information som presenteras i enlighet med standarderna. Koncernledningen anser att dessa alternativa
nyckeltal ger användbar information till analytiker, andra intressenter samtsare av rapporter om koncernens operationella och finansiella utveckling.
Underligganderelseresultat (uEBIT)
(MSEK) 2024 2023
relseresultat -49 -52
Återläggning lagervinster (-)/förluster (+) 53 76
Justering förmförelsestörande poster 47 6
Koncernen 51 30
Rörelsekapital
(MSEK) 2024 2023
Varulager 858 792
Kundfordringar 419 532
Övriga rörelsefordringar 60 88
Avdrag leverantörsskulder -544 -528
Avdrag övriga kortfristiga skulder -165 -201
Avrundning
Koncernen 628 683
Genomsnittligt rörelsekapital är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
Nettoskuld exkl. IFRS 16
(MSEK) 2024 2023
ngfristiga ntebärande skulder och leasingskulder 671 710
Kortfristiga ntebärande skulder och leasingskulder 107 103
Avdrag leasingskulder -428 -479
Avdrag finansiella anläggningstillngar 1 0
Avdrag likvida medel -9 -74
Avrundning -2 -1
Koncernen 340 259
Nettoskuldsättningsgraden exkl. IFRS 16 beräknas som nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital.
Sysselsatt kapital exkl. IFRS 16
(MSEK) 2024 2023
Eget kapital exkl. IFRS 16 1 396 1 431
ngfristiga ntebärande skulder och leasingskulder 671 710
Kortfristiga ntebärande skulder och leasingskulder 107 103
Avdrag leasingskulder -428 -479
Avrundning
Koncernen 1 746 1 765
Genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
84
Flerårversikt
(MSEK om inget annat anges) 2020 2021 2022 2023 2024
Nettoomsättning 3 672 5 388 6 875 5 328 4 667
Resultatmått
Bruttoresultat 548 1 102 1 009 544 517
Underliggande bruttoresultat 563 1 038 1 075 606 559
relseresultat (EBIT) 39 621 418 -52 -49
Underliggande relseresultat (uEBIT) 96 529 488 30 51
Marginaltt
Bruttomarginal (%) 14,9 20,4 14,7 10,2 11,1
Underliggande bruttomarginal (%) 15,3 19,3 15,6 11,4 12,0
relsemarginal (%) 1,1 11,5 6,1 -1,0 -1,0
Underliggande relsemarginal (%) 2,6 9,8 7,1 0,6 1,1
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten 341 32 204 491 105
Kapitalstruktur
Nettoskuld exkl. IFRS 16 156 241 357 259 340
Nettoskuldsättningsgrad (%) exkl. IFRS 16 17 17 21,7 18,1 24,4
relsekapital vid periodens slut 343 856 1 130 683 628
relsekapital (genomsnittligt) 468 524 1 064 863 676
Sysselsatt kapital vid periodens slut exkl. IFRS 16 1 234 1 716 2 052 1 765 1 746
Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 1 305 1 457 2 003 1 899 1 777
relsekapitalbindning (%) 12,8 9,7 15,5 16,2 14,5
Avkastning
Avkastning på sysselsatt kapital (%) exkl. IFRS 16 2,3 42,0 20,3 -3,1 -2,9
Per aktie
Resultat per aktie (SEK) 0,33 38,10 24,96 -4,59 -3,21
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) 0,33 38,10 24,96 -4,59 -3,21
Föreslagen utdelning per aktie (SEK) 12 12
Eget kapital per aktie (SEK) 69,73 108,84 126,11 109,68 107,06
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) 26,28 2,49 15,72 37,85 8,11
Genomsnittligt utestående antal aktier (tusentals) 12 983 12 983 12 983 12 983 12 983
Genomsnittligt utestående antal aktier efter utspädning (tusentals) 12 983 12 983 12 983 12 983 12 983
Tillväxt
Omsättningstillxt (%) -16 47 28 -23 -12
varav organisk tonnagetillväxt (%) -10 11 -9 -12 -1
varav pris- och mixförändringar (%) -5 38 32 -15 -8
varav valutaeffekter (%) -1 -2 2 4 0
varav förvärv (%) 3 1
varav avyttringar (%) 0 -1 -3
Övrigt
Medelantal anställda 633 621 654 678 640
Lagervinster och -förluster -17 92 -70 -76 -53
Leverat tonnage (tusentals ton) 307 342 320 285 271
För att tydliggöra utvecklingen av BE Groups finansiella ställning finns i nyckeltalsöversikten viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS. En avsmning/brygga mellan alternativa
nyckeltal som annds i denna rapport och närmst liggande IFRS-mått finns under Alternativa nyckeltal.
1)
1)
1)
1)
1)
1)
85
Finansiella definitioner
Bruttoresultat Resultat efter avdrag för kostnadlda varor.
Underliggande bruttoresultat
Underliggande bruttoresultat är redovisat bruttoresultat justerat för lagervinster och lagerförluster
(avdrag vid vinster och tillägg vid förluster).
relseresultat (EBIT) relseresultat före finansiella poster.
Underliggande relseresultat (uEBIT)
relseresultat (EBIT) före jämförelsestörande poster och justerat för lagervinster och lagerförluster
(avdragr vinster och tillägg vid förluster).
mförelsestörande poster Poster som inte har direkt med koncernens normala verksamhet att ra eller som är av
enngskaraktär, där en redovisning tillsammans med övriga poster i rapporten över koncernens totala
resultat hade givit enmförelsestörande påverkan som hade gjort det srare att bedöma
utvecklingen av den normala verksamhetenr en utomstående betraktare.
Marginaltt
Bruttomarginal Bruttoresultat i procent av nettoomsättningen.
Underliggande bruttomarginal Underliggande bruttoresultat i procent av nettoomsättningen.
relsemarginal relseresultat i procent av nettoomsättningen.
Underliggande relsemarginal
Underliggande relseresultat (uEBIT) i procent av nettoomsättningen.
Kapitalstruktur
Nettoskuld exkl. IFRS 16 ntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16 minskade med likvida medel samt finansiella
anläggningstillgångar.
Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16 Nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital exkl. IFRS 16.
relsekapital vid periodens slut Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och
räntebärande skulder.
relsekapital (genomsnittligt) Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och
räntebärande skulder. Måttet är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
Sysselsatt kapital vid periodens slut exkl. IFRS 16 Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16.
Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16. Måttet är ett
genomsnittr respektive period baserat på kvartalsdata.
relsekapitalbindning (%) Genomsnittligt rörelsekapital i procent av nettoomsättning.
Avkastning
Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 relseresultat exkl. IFRS 16 justerat till årstakt, i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS
16.
Data per aktie
Resultat per aktie Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden.
Resultat per aktie efter utspädning Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning under perioden.
Eget kapital per aktie Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie Kassaflöde från denpande verksamheten dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden.
Utesende aktier vid periodens utgång Utestående aktier vid periodens utgång justerat med hänsyn till emissioner och split.
Utesende aktier vid periodens utgång efter utspädning Antal aktier vid periodens utgång justerat med hänsyn till emissioner och split. Hänsyn är tagen till
eventuell utspädning.
Genomsnittligt antal aktier gt genomsnitt av under perioden utestående antal aktier, justerat mednsyn till emissioner och
split.
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning Vägt genomsnitt av under perioden utestående antal aktier, justerat med hänsyn till emissioner och
split. Hänsyn är tagen till eventuell utsdning.
Tillväxt
Omsättningstillxt Förändringen avrelsens nettoomsättning i förhållande tillreende period i procent.
Övrigt
Medelantal anställda Antalet ansllda omknat till heltidstjänster och räknat som ett medeltal under rapportperioden.
Leveransvolym Antal tusen ton av BE Groups sålda produkter under perioden.
Lagervinster och -förluster Skillnaden mellan kostnad för sålda varor till anskaffningsvärde och kostnad för sålda varor till
återanskaffningspris.
86
Årsstämma
Årssmmar BE Group AB (publ) hålls onsdagen den 23 april 2025 kl. 16.00 HighCourt, Malmöhusvägen 1, Malmö.
tt till deltagande
tt att deltaga i årssmman har aktieägare, som:
dels är införd i den av Euroclear Sweden ABrda aktieboken för bolaget fredagen den 11 april 2025,
dels senast tisdagen den 15 april 2025, gärna före kl. 12.00, till bolaget anmäler sin avsikt att deltaga i årsstämman.
För att ha rätt att delta i årsstämmanste en aktieägare somtit förvaltarregistrera sina aktier, rutom att anmäla sig till årsstämman, låta registrera aktier-
na i eget namn så att aktigaren blir upptagen i framställningen av aktieboken per fredagen den 11 april 2025. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. röst-
rättsregistrering) och bers hos förvaltaren enligt rvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistreringar som gjorts av för-
valtaren senast fredagen den 11 april 2025 kommer att beaktas vid framsllningen av aktieboken.
Anmälan om deltagande
Anmälan om deltagande i stämman kan göras telefon 040-38 42 00 eller via mail till AGM@begroup.com. Av anmälan ska fram namn, person-/organisa-
tionsnummer, adress, telefonnummer och antal bitden (högst t). Aktieägare som företds genom ombud ska utrda skriftlig, daterad och av aktieägaren
undertecknad fullmakt för ombudet. Fullmaktsformulär hålls tillgängligt hos bolaget och bolagets hemsida www.begroup.com. Den som företder juridisk
person ska rete kopia av registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandlingar som utvisar behörig firmatecknare. För att underlätta inpasseringen vid
smman bör fullmakt i original samt registreringsbevis och andra behörighetshandlingar vara bolaget tillhanda under adress BE Group AB, Box 225, 201 22
Malmö, senast tisdagen den 15 april 2025, märk kuvertet med Årssmma.
Kallelse
Kallelse har skett genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar och genom att kallelsenlls tillgänglig bolagets hemsida, www.begroup.com. Annons
har även publicerats i Svenska Dagbladet om att kallelse har skett.
87
Finansiell information
På www.begroup.com lämnas fortlöpande aktuell information om företaget, det ekonomiska utfallet och aktiens utveckling.r finns också möjligheter att
ladda ned de finansiella rapporterna.
Årskalender 2025
23 april 2025 Delårsrapport januari – mars 2025
15 juli 2025 Delårsrapport januari – juni 2025
23 oktober 2025 Delårsrapport januari – september 2025
27 januari 2026 Bokslutskommuniké 2025
Slutet av mars 2026 Årsredovisning 2025
88
HÄR FINNS VI
BE Group AB (publ)
Krusegatan 19B
Box 225
201 22 Malmö
Sverige
Tel: 040 38 42 00
info@begroup.com
DOTTERBOLAG
BE Group Sverige AB
Krusegatan 19B
Box 225
201 22 Malmö
Sverige
Tel: 040 38 40 00
ArcelorMittal BE Group SSC AB
Blekegatan 7
652 21 Karlstad
Sverige
Tel: 054 85 13 20
BE Group Oy Ab
Laiturikatu 2
P O Box 54
15101 Lahti
Finland
Tel: +358 3 825 200
Malmö
Jönköping
Göteborg
Norrköping
Sundsvall
Skellefteå
Arvika
Borlänge
Stockholm
Lahtis
Lappo
Åbo
Jyväskylä
Joensuu
Tammerfors
Björneborg
Villmanstrand
Försäljning
Produktion
Lager
Uleåborg
549300TD8XXBS8J3TF852024-01-012024-12-31549300TD8XXBS8J3TF852023-01-012023-12-31549300TD8XXBS8J3TF852024-12-31549300TD8XXBS8J3TF852023-12-31549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31549300TD8XXBS8J3TF852024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares