ÅRSREDOVISNING 2023
INNEHÅLL
Året i korthet 1
VD har ordet 2
Detta är BE Group 3
Aärsmodell 4
Produkterochtjänster 5
Strategiochmarknad 6
Finansiellamålochutfall 7
AärsområdeSverige&Polen 8
AärsområdeFinland&Baltikum 9
Aktien 10
Förvaltningsberättelse 11
Hållbarhetsrapport 17
EUstaxonomi 26
Finansiellarapporter 30
- Koncern 31
- Moderbolag 35
- Redovisningsprinciper 40
- Noter 45
Vinstdisposition 73
Revisionsberättelse 74
Bolagsstyrningsrapport 78
Styrelseochrevisorer 83
Koncernledning 84
Alternativanyckeltal 86
Flerårsöversikt 87
Finansielladenitioner 88
Årsstämma 89
Adresser 90
Sidorna11-73utgördenformellaårsredovisningen
ochhargranskatsavbolagetsrevisorer.
BE Group AB (publ) är ett handels- och serviceföretag inom stål, rostfritt stål och aluminium som erbjuder
effektiv distribution och värdeskapande produktionsservice till kunder främst inom bygg- och tillverknings-
i
ndustrin. År 2023 omsatte koncernen 5,3 miljarder kr. Bolaget har cirka 680 anställda med Sverige och
Finland som största marknader. BE Group AB (publ) är ett aktiebolag registrerat i Sverige och noterat
Nasdaq Stockholm. Huvudkontoret ligger i Malmö. Mer information finns på www.begroup.com.
Året i korthet
Starkt kassafde i ett svagare marknadsläge
Nettoomsättningen minskade med 23% till 5 328 MSEK (6 875)
Underliggande relseresultatet uppgick till 30 MSEK (488)
relseresultatet uppgick till -52 MSEK (418), inklusive lagerförluster om -76 MSEK (-70)
och mförelsestörande poster om -6 MSEK (-)
Resultat efter skatt uppgick till -60 MSEK (324)
Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 491 MSEK (204)
Resultat per aktie uppgick till -4,59 kr (24,96)
Nytt finansieringsavtal tecknades med en kreditfacilitet om 775 MSEK
Ett besparings- och effektiviseringsprogram inleddes i tredje kvartalet vilket väntas ge en
besparing på ca 50 MSEK på årsbasis
Styrelsen föresr att ingen utdelning (12 kr/aktie) mnas för räkenskapret 2023
Nyckeltal 2023 2022 Förändring
Tonnage, tusental 285 320 -35
Nettoomttning, MSEK 5 328 6 875 -1 547
relseresultat, MSEK -52 418 -470
relsemarginal, % -1,0 6,1 -7,1
Underliggande rörelseresultat 30 488 -458
Resultat efter skatt, MSEK -60 324 -384
Resultat per aktie, SEK -4,59 24,96 -29,55
Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16, % -3,1 20,3 -23,4
Nettoskuld exkl. IFRS 16, MSEK 259 357 -98
Nettoskuldttningsgrad exkl. IFRS 16, % 18,1 21,7 -3,6
Kassaflöde från löpande verksamheten, MSEK 491 204 287
Medeltal anställda 678 654 24
Ingår som en del av BE Groups alternativa nyckeltal som finns att läsa mer om under Alternativa nyckeltal och Finansiella
definitioner.
Försäljning per affärssning, MSEK 2023 2022 %
Lagerförsäljning 2 106 2 809 -25%
Produktionsserviceförljning 2 655 3 185 -17%
Direktförsäljning 567 881 -36%
Totalt 5 328 6 875 -23%
Försäljning per produktområde, MSEK 2023 2022 %
nga produkter 1 963 2 825 -31%
Platta produkter 2 429 2 803 -13%
Rostfritt stål 706 893 -21%
Aluminium 186 256 -27%
Övrigt 44 98 -55%
Totalt 5 328 6 875 -23%
1)
1)
1)
NETTOOMTTNING
UNDERLIGGANDE
RELSERESULTAT
MSEK
2019 2020 2021 2022 2023
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
MSEK
2019 2020 2021 2022 2023
0
100
200
300
400
500
600
700
1
VD har ordet
Starkt kassafde trots minskad efterfrågan
”Fokus under året har varit
att arbeta med kostnadssi
-
dan, ta marknadsandelar
och kerställa ett positivt
kassafde
Efterfrågan minskade kraftigt under året, främst från byggindustrin, samtidigt som materialpriserna
sjönk. Detta gav en omttningsminskning med 23% och pressade bruttomarginaler vilket resulterade i
en underliggande rörelsemarginal på 0,6%. Fokus under året har varit att arbeta med kostnadssidan, ta
marknadsandelar och säkerställa ett positivt kassafde. För heret ökade kassafdet från den löpande
verksamheten från 204 MSEK till 491 MSEK vilket skapat en finansiellt stark position. På kostnadssidan
väntas genomförda rationaliseringar ge en årlig besparingseffekt på minst 50 MSEK.
För att fullt ut förs 2023 års resultat måste det göras en tillbakablick ända till februari 2022 då Ryssland
startar sin fullskaliga invasion av Ukraina. Materialpriserna dubblerades i princip över en natt för att från
maj samma år börja en 18 månaders kontinuerlig nedgång. Oavsett vad man som lagerhållare gör i en
dan situation är det lätt att hela tiden ligga steget efter.
Stålprisutvecklingen
Året var förskonat från stora händelser i omvärlden som påverkade de europeiska slpriserna och de
styrdes därför av utbud och efterfrågan, inte krishantering. Olika stålprodukter hade olika utveckling.
nga produkter förbrukas till stor del av byggsektorn och konjunkturen i denna försvagades kraftigt,
samtidigt som kostnader för råvaror och energi sjönk under första halvan av året. Detta sammantaget
gjorde att spotpriserna ll under första halvåret och de återmtade sig inte förrän på sensten och då
endast marginellt. Platta produkter ljs mest till industrisektorn och hade därför bättre efterfrågan än
nga. En stor andel säljs genom distributörer och slservicecenter vilka köper först när deras lager är
ga vilket bidrog till en mer omn efterfrågan och spotpriserna gick både lite upp och lite ner men över
året totalt sett tydligt ner.
I Sverige tilmpas mest månads-, kvartals- och halvårsavtal och då ser prisutvecklingen lite annorlunda
ut jämfört med på kontinenten r spotpriser tillämpas i större utsträckning. Vi ligger oftast senare i ti
-
den. Den allnna uppfattningen just nu är att priserna nått botten på kontinenten och ska man be-
tänka att de haft en betydligt svagare konjunktur än i norra Europa.
Digitalisering och e-handel
Redan år 2000 lanserade dåvarande Bröderna Edstrand sin första e-handelsportal. I princip ett beställ
-
ningsformulär med manuell mottagning och orderskrivning. Kan tänka mig att det var att ligga i fram-
kant! I en intervju sa varande VD:Det är oerhört överdrivet att e-handeln kommer att ändra handels-
relserna. nga uppdateringar senare gjordes ett rejält omtag och våren 2021 lanserades en helt ny
portal.
Under 2023 ökade tonnaget i denna rljningskanal med över 50% och total försäljning uppgick till cir
-
ka 225 MSEK. Kunderna kan beställa r de vill och genom effektivare flöde och administration kan BE
Group erbjuda ett konkurrenskraftigt pris. Bra för alla och kunder ger ofta att portalen är den bredaste
och mest användarvänliga i branschen.
Utsikter och fokus framåt
2024 har rjat relativt starkt. Ett rimligt antagande är dock att byggsektorn kommer vara under fortsatt
press hela året med tuff konkurrens om de projekt som trots allt pågår. Industrisektorn bedöms vara mer
stabil.
BE Groups medarbetare är kreativa och dedikerade och alla är medvetna om att det nu, mer än någon
-
sin, gäller att kämpa för varje enskild affär och lja så mycket som möjligt till sunda marginaler. Detta
tillsammans med genomförda kostnadsrationaliseringar kommer på sikt innebära ett starkare BE
Group. Samtidigt skall vi se till att få utväxling på alla de rbättringar och investeringar som genomförts
de senaste åren.
Avslutningsvis vill jag rikta ett varmt tack till våra kunder, som återkommande och ibland i tredje eller
fjärde generation, ger oss sitt förtroende. Våra ägare som tror på oss och våra medarbetare som dagligen
strävar r att göra BE Group till ett bättre och starkare bolag.
Peter Andersson
VD och koncernchef
2
Detta är BE Group
Ett handels- och
serviceföretag inom stål
BE Group har anor från 1800-talet och är idag ett av Nordens ledande han
-
dels- och service retag inom stål, rostfritt sl och aluminium. Med g
kompetens, effektiva processer och moderna produktionsanläggningar
erbjuder bolaget lagerförljning, produktionsservicerljning och di
-
rekt försäljning till kunderna utifrån deras specifika förutsättningar och
behov.
Verksamheten präglas av transparens, hållbarhet och en g servicenivå
r de ngsiktiga relationerna med samarbetspartners och anställda sr
i fokus.
BE Group har idag verksamhet i sex olika länder, med försäljningskontor
på flera platser i Sverige, Finland och Baltikum samt egna produktions-
och lageranläggningar i svenska Norrköping och Arvika, polska Tre
-
baczew samt finska Lappo, Lahtis och Åbo. Utöver dessa finns även en la-
geranläggning i estniska Maardu, strax utanför Tallinn.
Organisationen är uppdelad i två affärsområden: Sverige & Polen och Fin
-
land & Baltikum. I affärsområde Sverige & Polen ingår utöver BE Group
Sverige, BE Group Produktion Arvika och BE Group Polen
även det deg-
da bolaget ArcelorMittal BE Group SSC AB, som är specialiserade på klipp-
ning och spaltning av tunnplåt.
BE Groups kunder finns framför allt inom bygg- och tillverkningsindustrin.
3
AFFÄRSLÖSNINGAR
Lagerförsäljning
Lagerförsäljning innebär att BE Group säljer
och distribuerar material från egna lageran
-
ggningar och kersller kundens materi-
alflöde genom att produkterna levereras i de
kvantiteter och på de tidpunkter som passar
kundens behov.
Genom att lagerhålla ett brett produktsorti
-
ment kan BE Group erbjuda kunderna en hög
servicenivå till konkurrenskraftiga priser.
Nyckeln ligger i effektiv lagerstyrning och
planering.
Förljning från lager utgjorde 2023 39 pro
-
cent (41) av koncernens omsättning.
Produktionsserviceförsäljning
Produktionsserviceförljning utgörs av
kundlösningar r BE Group sr för allt från
inköp av obearbetad produkt till kundanpas
-
sad vidareförädling av produkten och logistik
optimerad r kundens verksamhet.
BE Group förädlar produkterna genom exem
-
pelvis kapning, borrning, skärning eller ytbe-
handling enligt kundens specifikation. Dess-
utom har BE Group förmågan att utnyttja
materialet på ett effektivt sätt vilket gör att
det uppstår mindre spill. Genom bolagets lo
-
gistikkunnande får kunden ock effektivare
transporter vilket leder till minskad miljöbe
-
lastning. Genom att BE Group tar hand om
hela eller delar av materialbearbetningen
kan kunden fokusera på sin kärnverksamhet.
Bolaget erbjuder konkurrenskraftiga tnster
inom produktionsservice och dessutom
kringliggande servicetjänster.
Under 2023 stod produktionsserviceförlj
-
ningen för 50 procent (46) av koncernens
omttning.
Direktförsäljning
Direktförljning innebär att BE Group ljer
och levererar större volymer av material till
kund direkt från stål- och aluminiumverkens
produktion.
BE Group ska för kundens räkning hitta rätt
produkt, med rätt kvalitet och rätt pris. Bola
-
get gör detta genom sin närvaro på viktiga
producentmarknader, en effektiv inköpsor
-
ganisation och en storlek som ger förhand-
lingsstyrka gentemot producentledet.
Under 2023 utgjorde direktförljningen 11
procent (13) av koncernens omsättning.
Affärsmodell
Skapar värde genom samordning
BE Group är en oberoende ståldistributör och fungerar som en nk mellan producent och kund. Bolaget kompenserar för avståndet mellan
stålproducenternas leveransförmåga och stålkonsumenternas behov av snabba, flexibla leveranslösningar. BE Group skapar värde åt kunderna
genom samordning inom inköp, transporter och lagerhållning av ett brett sortiment av handelssl, specialstål, rostfritt sl och aluminium. För
-
ljningen sker på tre olika sätt; lagerförsäljning, produktionsserviceförljning och direktrljning.
4
PRODUKTER
nga slprodukter
Balk, lprofiler, stångstål och rör. Används i
alla tänkbara konstruktioner, t ex stålstom
-
mar, fackverk, broar, fordon och maskiner.
Platta stålprodukter
Plåt i olika former, t ex varmvalsad, kallvalsad
eller metallbelagd. Används inom bl a bygg
-
nation, fordonsindustrin samt maskin- och
processindustrin.
Rostfritt stål
Plåt, sng, rör och rördelar. Används i korro
-
sionsutsatta och krävande konstruktioner,
inom bl a bygg-, maskin-, medicin- och
processindustrin.
Specialstål
Legerade och olegerade konstruktionsstål,
ytbearbetad stång samt ämnesrör. Används
r det finns behov av material med förbätt
-
rad skärbarhet, hållfasthet, härdbarhet eller
slitstyrka.
Aluminium
Plåt, profiler, sng och rör. Används av lego
-
tillverkare och OEM-företag till bl a byggna-
tion, skyltar och vägmärken samt inom flyg-,
fordons- och förpackningsindustrin.
Armering och grundläggning
Raksl, armeringst och iggningsfärdig
armering. Används till att armera betong i
syfte att öka llfastheten och förhindra
sprickbildningar inom byggnation och
infrastruktur.
SERVICE & TNSTER
Produktionsservice
BE Group erbjuder produktionsservice som omfattar olika processer där
man förädlar stål, rostfritt sl och aluminium för att uppfylla specifika be
-
hov hos kunderna. Bolaget har produktionsresurser inom kapning, borr-
ning, skärning, klippning, spaltning, bstring och lning.
dgivning och tjänster
BE Group erbjuder också materialrådgivning, logistiksningar och tidsbe
-
sparande IT-tjänster som bland annat inkluderar webbaserad e-handel,
EDI, digitala aviseringar och elektroniska fakturor.
Modern e-handelslösning
Digitaliseringen underlättar för både leverantörer och kunder och innebär
nga nya jligheter, bland annat i form av ökad tillgänglighet samt ef
-
fektivare affärer.
BE Group webbshop BE Online är en modern e-handelssning för inköp
och planering. Här kan kunderna beställa material och se detaljerad infor
-
mation om materialegenskaper, kvaliteter och dimensioner, ladda ner cer-
tifikat, kontrollera lagersaldo och följa order från beställning till leverans.
Webbshopen lanserades för drygt två år sedan och intresset har växt ge
-
nom åren r en av fördelarna är tillgängligheten, den är öppen dygnet
runt alla dagar i veckan. Nyckelorden är enkelhet och kundjdhet och
webbshopen utvecklas kontinuerligt r att tillfredsställa kundens behov.
Webbshopen finns idag tillgänglig för kunderna till de svenska och finska
enheterna och nås via www.begroup.se samt www.begroup.fi.
Produkter & tnster
Kostnadseffektiva och flexibla sningar
BE Groups erbjudande besr av ett stort antal produkter och tjänster som ter kundernas materialbehov och sortimentet präglas av både bredd och djup.
Utöver sl, rostfritt stål och aluminium ingår även specialstål, armering och material för grundläggning. BE Group arbetar ra marknaden och sortimentet är
anpassat efter behoven inom respektive kundsegment (bygg och industri).
En viktig del av BE Groups erbjudande utgörs av produktionsservice. Med moderna produktionsanggningar i Sverige, Finland och Polen erbjuder företaget
kostnadseffektiva och flexibla sningar som kan anpassas efter kundernas behov.
5
BE Groups strategi utgår från att skapa värde i varje huvudsaklig aktivitet
genom att erbjuda material och service med hög kvalitet till konkurrens
-
kraftiga priser. Slbranschen är cyklisk med växlande stålpriser och varie-
rande efterfrågan. Kostnaderna anpassas efter efterfrågeläget och pro-
duktmixen ses över. Bolagets viktigaste fokus är att öka och fördjupa sam-
arbetet med kunderna, effektivisera leveranskedjan och jobba med kost-
nadssidan för att uppnå en sund marginal i hela affären. BE Group strävar
efter att hållbarhet ska genomsyra strategin och bolagets aktiviteter.
Fossilfritt sl
BE Groups ambition är att erbjuda kunderna ett komplett utbud av fossil
-
fritt stål från flertalet leverantörer allt eftersom det kommer ut på mark-
naden. Bolaget vill bidra med kunskap och service för att hlpa små och
medelstora företag att handla medvetet till konkurrenskraftiga priser.
Kundupplevelse
Bolaget strävar efter att utveckla långvariga relationer med kunderna och
ska kunna bis med allt från diskussioner om materialval till leveransal
-
ternativ. Detta ställer stora krav på kunskap och erfarenhet hos medarbe-
tarna och bolaget har medarbetare med långvarig kompetens. Detta ba-
lanseras av de nya medarbetarna som kommer in med nya idéer och
erfarenheter.
Stålmarknaden 2023
I Europa (EU27) producerades 126,3 miljoner ton råsl under året enligt
stålproducenternas globala branschorganisation World Steel Association.
Det är en minskning med ca 7% jämfört med föregående år. Omvärlden
var förskonade från stora händelser under 2023 och de europeiska slpri
-
serna styrdes rför av utbud och efterfrågan, vilket innebar mindre pris-
volatilitet jämfört med tidigare år.
Varierande prisutveckling
nga produkter förbrukas till stor del av byggsektorn och konjunkturen i
denna försvagades kraftigt, samtidigt som kostnader för råvaror och ener
-
gi snk under första halvan av året. Detta sammantaget gjorde att spot-
priserna, enligt statistik från S&P Platts, föll under rsta halvåret, men
återmtades något under senhösten. Det totala prisfallet för långa pro
-
dukter var 18% och motsvarande prisfall för armering var 17% för hela
året.
Platta produkter ljs mest till industrisektorn och hade under året bättre
efterfrågan än långa. En stor andel säljs genom distributörer och slser
-
vicecenter vilka köper först när deras lager är låga och det bidrar till en
ojämn efterfrågan. I slutet av 2022 steg spotpriserna för platta produkter i
Europa, enligt S&P Platts, eftersom distributörer rkte fylla sina lager
medan producenterna hade begränsat sin kapacitet. Det fortsatte efter
årsskiftet till i slutet av februari. Under året var prisutvecklingen volatil
och totalt sjönk spotpriset för grovpt med 7%. Spotprisutvecklingen för
varmvalsad bandpt var lugnare, men varierade ock under året och to
-
talt steg spotpriset med knappt 1%.
En utmärkande trend för sret 2023 var att olika stålprodukter rjade
erbjudas kommersiellt i utföranden med gre koldioxidavtryck. Ett exem
-
pel är att BE Group har infört stång och profiler i produktserien Chalibria
från stålproducenten Beltrame i sortimentet. Det är rjan på en spän
-
nande utveckling.
UTVECKLING AV SPOTPRISER FÖR STÅLPRODUKTER I NORDVÄSTRA EUROPA UNDER 2023 ENLIGT S&P PLATTS
€/ton
2023-01-03
2023-02-06
2023-03-10
2023-04-17
2023-05-23
2023-06-27
2023-07-31
2023-09-04
2023-10-06
2023-11-09
2023-12-13
400
500
600
700
800
900
1 000
1 100
1 200
Bandplåt (€/t) Grovplåt (/t) Balk (/t) Armering (/t)
Strategi & marknad
Skapa värde på en utmanande marknad
BE Group är en av Nordens ledande handels- och serviceföretag inom sl, rostfritt stål och aluminium. Bolagets ambition är att vara den mest
nsamma och växande sldistributören på de marknader där bolaget är aktivt.
6
Finansiella l och utfall
Ett långsiktigt arbete
BE Group har de senaste åren genomfört flera viktiga förändringar i syfte att höja effektiviteten och nka de strukturella kostnaderna i bolaget.
Förändringarna är en del av ett långsiktigt arbete för att öka lönsamheten och samtidigt stärka bolagets position på en marknad som präglas av
rd konkurrens och små marginaler. Det BE Group tnar ska i första hand användas för att utveckla verksamheten samt generera avkastning
till ägarna. Styrelsen för BE Group har fastställt tre finansiella l som ska uppnås för att intjäningen ska anses tillräcklig. Uppfyllelsen av dessa
l kan variera över tid, bland annat beroende på vilken fas i utvecklingen företaget befinner sig i samt det aktuella konjunkturget.
Försäljningsmässigt växa mer än marknaden
För att mäta tillväxten på BE Groups marknader används den marknadsstatistik som bolaget tar del av
r distributionsmarknaderna i Sverige och Finland. Genom att jämföra tonnagetillväxten år mot år i
denna data uppskattas tillväxten på marknaden. BE Groups tillväxt mäts som utlevererade ton de
svenska, finska och baltiska marknaderna. För Sverige inkluderas utleveranser r det sagda bola
-
get ArcelorMittal BE Group SSC. Målet är att växa mer än marknaden. Fullständig marknadsstatistik
finns inte längre att tillgå för att jämföra bolagets tillväxt med marknadsutvecklingen rför görs en
estimering.
-9% (-6)
Marknaden beräknas ha minskat med -9 pro
-
cent (-6) jämfört med föregående år. BE
Group har haft en liknande utveckling för
heret 2023. Minskningen i tonnaget är fram
-
rallt nförligt till den svaga efterfrågan
från byggsektorn.
Uppnå minst 5 procent i vinstmarginal
Vinstmarginal definieras som underliggande rörelsemarginal (uEBIT%) under de tolv senaste måna
-
derna. lnivån är satt till minst 5 procent tt över en ngre tidsperiod. Detta motsvarar vid nuva-
rande omttning ca 266 MSEK i underliggande rörelseresultat (uEBIT). Det underliggande relsere-
sultatet, det vill ga rörelseresultatet exklusive påverkan av lagervinster eller lagerförluster samt m-
relsestörande poster, används för att sätta fokus på hur den operativa verksamheten presterar och
utvecklas.
0,6% (7,1)
Den underliggande vinstmarginalen uppgick
till 0,6 procent (7,1) för 2023 och rmed
uppfylldes inte målet.
Uppnå minst 15 procent i avkastning på sysselsatt kapital
Som tt på avkastning används avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16, vilket definieras som
operativt resultat exkl. IFRS 16 de senaste tolv månaderna dividerat med det genomsnittliga sysselsat
-
ta kapitalet exkl. IFRS 16 (eget kapital och räntebärande skulder). lnivån är satt till minst 15 procent.
ttet räknas utifrån redovisat rörelseresultat, det vill ga inklusive lagervinster eller lagerförluster
och mförelsestörande poster, för att sätta fokus på verklig avkastning till ägarna.
-3,1% (20,3)
Under året uppgår avkastningen på syssel-
satt kapital till -3,1 procent (20,3) och därmed
uppfylldes inte målet. Orsaken är det negati
-
va rörelseresultatet till följd av sjunkande
stålpriser och försäljningsvolymer samt
lagerförluster.
TILLVÄXT SRRE ÄN MARKNADEN
% %
2019 2020 2021 2022 2023
-15
-10
-5
0
5
10
15
-15
-10
-5
0
5
10
15
Tillxt Mål
UNDERLIGGANDE VINSTMARGINAL
MSEK %
2019
2020
2021
2022
2023
0
100
200
300
400
500
600
0
5
10
15
uEBIT uEBIT%
l
AVKASTNING SYSSELSATT KAPITAL
MSEK %
2019
2020
2021
2022
2023
-500
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
-10
0
10
20
30
40
50
Sysselsatt kapital
Avkastning l
7
Affärsområde Sverige & Polen
Lokal rvaro och g servicegrad
Affärsområde Sverige & Polen svarade under 2023 för 49 procent (49) av kon
-
cernens nettoomttning. Affärsområdet innefattar koncernens verksamhe-
ter i Sverige besende av bolagen BE Group Sverige, BE Group Produktion
Arvika, joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB samt den polska verk
-
samheten BE Group Polen. De cirka 2 000 kunderna inom bygg- och tillverk-
ningsindustrin får leveranser från lager- och produktionsanläggningar i Norr-
köping och Arvika i Sverige samt Trebaczew i dra Polen. Utöver dessa an-
ggningar har BE Group Sverige försäljningskontor på ytterligare åtta orter.
Kundernas storlek och behov varierar kraftigt, de tio största kunderna utgör
36 procent av affärsområdets omsättning. Lokal rvaro, hög servicegrad
och god kundförselse är förutsättningar för att betjäna marknaden. Bland
konkurrenterna på marknaden finns SSABgda Tibnor samt Stena Sl som
ingår i Stenakoncernen.
BE Group äger 50 procent av bolaget ArcelorMittal BE Group SSC AB i Karl
-
stad, ett stålservicecenter r tunnplåt klipps och spaltas. Bolaget är ett mo-
dernt Steel Service Center för bearbetning av tunnpt och bandplåt med en
omttning på 1 044 MSEK (1 192) under 2023.
Försäljning och resultat
Nettoomttningen r året minskade med -23 procent i jämförelse med fö
-
regående år och uppgick till 2 641 MSEK (3 408). Rörelseresultatet uppgick till
-24 MSEK (217). Justerat för lagerförluster på -59 MSEK (-19) samt mförelse
-
störande poster på -4 MSEK (-) uppgick det underliggande rörelseresultatet
till 39 MSEK (236).
Resultatet har försvagats främst på grund av svag efterfrågan som lett till fal
-
lande stålpriser och pressad bruttomarginal framförallt inom byggsegmentet
som bidrog till att det organiska tonnaget minskade med -15 procent mfört
med 2022. Det samägda bolaget ArcelorMittal BE Group SSC redovisas enligt
kapitalandelsmetoden och årets resultatandel uppgick till 23 MSEK (34).
Fortsatt utveckling
Under 2023 har fokus varit på att fortsätta serva kunderna på ett professio
-
nellt sätt, srka kassaflödet och effektuera det besparings- och effektivise-
ringsprogram som annonserades i tredje kvartalet för att dämpa effekten av
konjunkturnedgången. I lager- och produktionsanläggningen i Norrköping
har bolaget sett effekten av det struktur- och effektiviseringsarbete som ge
-
nomförts och enheten har utvecklats på ett bra sätt. Marknadsläget är tufft
och byggsektorn förväntas forttta på låga nivåer och arbetet med att öka
tillväxten och stärka marginalerna kommer att forttta även under 2024.
Detta kommer ske genom fördjupat samarbete med kunderna, att aktivt ar
-
beta med effektivisering av leveranskedjan, öka och tydliggöra de värden bo-
laget skapar och prissätta dessa korrekt samt forttta jobba med
kostnadssidan.
Nyckeltal 2023 2022 rändring
Levererat tonnage, tusentals ton 137 157 -20
Nettoomttning, MSEK 2 641 3 408 -767
relseresultat (EBIT), MSEK -24 217 -241
relsemarginal, % -0,9 6,4 -7,3
Underliggande rörelseresultat (uEBIT), MSEK 39 236 -197
Underliggande rörelsemarginal, % 1,5 6,9 -5,4
Investeringar, MSEK 27 7 20
Medelantal anställda 373 348 25
Under 2023 har fokus varit på att fortsätta serva kunderna på
ett professionellt sätt, stärka kassafdet och effektuera det be
-
sparings- och effektiviseringsprogram som annonserades i
tredje kvartalet för att dämpa effekten av
konjunkturnedgången.
8
Affärsområde Finland & Baltikum
Leverera värdeskapande lösningar
Under 2023 stod affärsområdet för 51 procent (51) av koncernens nettoom
-
ttning. Affärsområdet besr av koncernens verksamheter i Finland och i
de tre baltiska nderna. Verksamheten i Finland består av produktions- och
lageranläggningar i Lappo, Lahtis och Åbo, samt förljningskontor på nio
orter. Verksamheten i Baltikum omfattar försäljningsenheter i Maardu, Riga
och Kaunas samt lager i Maardu.
På den finska marknaden har bolaget cirka 2 900 kunder och de tio största
kunderna utgör 11 procent av affärsområdets omsättning. Fokus ligger på att
leverera värdeskapande tjänster till både bygg- och tillverkningsindustrin. BE
Group Finland driver ett slservicecenter r tunnplåtbearbetning i egen
regi, vilket medför en högre andel försäljning av dessa produkter mfört
med affärsområde Sverige & Polen. De huvudsakliga konkurrenterna är Tib
-
nor och Feon.
I Baltikum är marknaden mer fragmenterad och förutttningarna varierar
kraftigt mellan Estland, Lettland och Litauen och BE Group har överlag en
mindre position på marknaden.
Försäljning och resultat
Nettoomttningen r året minskade med -22 procent i jämförelse med fö
-
regående år och uppgick till 2 729 MSEK (3 497). Utlevererat tonnage under
perioden minskade med -8 procent till följd av den svaga konjunkturen.
relseresultatet uppgick till -22 MSEK (217) och justerat för lagerförluster på
-17 MSEK (-50) samt jämförelsesrande poster på -2 MSEK (-) uppgick det
underliggande rörelseresultatet till -5 MSEK (267). Det svaga resultatet är
nförligt till fallande slpriser, vikande volym i den finska verksamheten
och pressad bruttomarginal.
Fortsatt utveckling
Omvärldsget har inneburit att efterfrågan under 2023 har varit generellt
sett svag både inom bygg- och tillverkningsindustrin. Fokus har legat på att
överträffa kundernas förväntningar och stärka kassafdet. Under året fort
-
satte implementeringen av de strategiska investeringarna. En helautomati-
serad g- och bearbetningslina för långa produkter installerades i anlägg-
ningen i Åbo.
Stort fokus ligger nu på tillväxt, förbättra lönsamheten i den finska verksam
-
heten samt den baltiska verksamheten och på områden som utveckling och
llbarhet. Målet är, liksom tidigare, att erbjuda den bästa kundupplevelsen
genom att tillhandahålla värdeskapande lösningar till varje kund och seg
-
ment som vi inriktar oss på. När det gäller hållbarhetsinsatserna är let att
minska CO -avtrycket både avseende material och produktionsservice.
2
Nyckeltal 2023 2022 rändring
Levererat tonnage, tusentals ton 151 164 -13
Nettoomttning, MSEK 2 729 3 497 -768
relseresultat (EBIT), MSEK -22 217 -239
relsemarginal, % -0,8 6,2 -7
Underliggande rörelseresultat (uEBIT), MSEK -5 267 -272
Underliggande rörelsemarginal, % -0,2 7,6 -7,8
Investeringar, MSEK 75 47 28
Medelantal anställda 297 298 -1
Omvärldsget har inneburit att efterfrågan under 2023 har va-
rit generellt sett svag både inom bygg- och tillverkningsindu-
strin. Fokus har legat på att överträffa kundernas förväntningar
och stärka kassaflödet
9
Aktien
BE Group AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm. Bolaget har kort
-
namn BEGR och ingår i sektorn Basic Resources och ISIN-kod
SE0008321921.
Den totala omttningen av BE Group-aktier under 2023 var ca 7 miljoner
aktier till ett sammanlagt värde av 699 MSEK, med en genomsnittlig om
-
ttning om 27 708 aktier, eller 2,8 MSEK per handelsdag. På årets sista
handelsdag den 29 december 2023 var börskursen för BE Groups aktie
71,25 SEK. Högsta betalkurs under 2023 var 149,90 SEK och årets lägsta
betalkurs var 65,90 SEK. rsvärdet vid årets slut uppgick till 927 MSEK.
Aktiekapital och rösträtt
Aktiekapitalet i BE Group uppgick den 31 december 2023 till 260,2 MSEK
(260,2) fördelat på 13 010 124 aktier, vardera aktie med ett kvotvärde om
20,00 SEK. I enlighet med bolagsordningen ska bolagets aktiekapital upp
-
gå till gst 150 000 000 SEK och gst 600 000 000 SEK och antalet aktier
ska uppgå till lägst 10 000 000 aktier och högst 40 000 000 aktier. Varje ak
-
tie berättigar till en röst och alla aktier är av samma slag.
Ägarförhållanden
Vid utgången av 2023 hade BE Group 13 615 aktieägare, att jämföra
med 12 101 året innan. AB Traction och Svedulf Fastighets AB var de två
största ägarna. Övriga större ägare framgår av tabellen. Andelen
svenskt institutionellt ägande (juridiska personer) utgjorde vid årsskif
-
tet totalt 65,4 procent och det utländska ägandet utgjorde 3,1 procent.
Utdelningspolicy och utdelning
Koncernens utdelningspolicy innebär att BE Group över tiden ska dela ut
minst 50 procent av resultatet efter skatt. Utdelning ska ske med hänsyn
taget till BE Groups finansiella ställning och framtidsutsikter. Styrelsen fö
-
resr att ingen utdelning mnas för räkenskapsåret 2023.
Största aktieägare 31 december 2023
Aktieägare Antal aktier
Kapital och
ster (%)
AB Traction 3 260 000 25,1
Svedulf Fastighets AB 3 250 426 24,9
Ahldin, Johan 642 285 4,9
Förkringsaktiebolaget, Avanza Pension 613 093 4,7
Ålandsbanken ABP (Finland), svensk, filial 142 931 1,1
Nordnet Pensionsförsäkring AB 125 401 1,0
Coeli Wealth Management AB 109 120 0,8
Futur pension Försäkringsaktiebolag 106 911 0,8
Skandinaviska Enskilda Banken AB 88 992 0,7
Diklev, Jens Philip 76 051 0,6
Summa 10 största ägarna 8 415 210 64,7
BE Groups innehav av egna aktier 26 920 0,2
Övriga aktieägare 4 567 994 35,1
Totalt antal 13 010 124 100
Aktieägarstruktur 31 december 2023
Innehav Antal ägare Antal aktier
Kapital och
ster (%)
1 500 12 234 1 003 078 7,7
501 1 000 710 549 552 4,2
1 001 5 000 545 1 111 160 8,5
5 001 10 000 57 401 679 3,1
10 001 15 000 16 207 159 1,6
15 001 20 000 16 280 094 2,2
20 001 37 9 457 402 72,7
Summa 13 615 13 010 124 100
Data per aktie
SEK om inget annat anges 2023 2022
Resultat per aktie -4,59 24,96
Resultat per aktie efter utsdning -4,59 24,96
Eget kapital per aktie 109,68 126,11
Föreslagen utdelning per aktie 12,00
rskurs 29 december, senaste betalkurs 71,25 80,80
rsvärde 29 december, MSEK 927 1 051,2
P/E-tal -15,5 3,2
Direktavkastning, % 14,85
Aktiekursens utveckling januari 2019 december 2023
ISIN kod SE0001852211 Kortnamn på NASDAQ Stockholm: BEGR Källa: Allfunds Tech Solutions
10
Förvaltningsberättelse
Utveckling under året
Verksamheten
BE Group AB (publ), org.nr. 556578-4724, som är noterat på Nasdaq Stock
-
holm, är ett handels- och serviceföretag inom sl, rostfritt sl och alumini-
um. BE Group erbjuder effektiv distribution och värdeskapande produktions-
service till kunder främst inom bygg- och tillverkningsindustrin. År 2023 om-
satte koncernen 5,3 miljarder kr. BE Group har cirka 680 anställda med Sveri-
ge och Finland som största marknader. Huvudkontoret ligger i Mal. Mer
information finns på www.begroup.com.
Alternativa nyckeltal
BE Group har definierat ett antal alternativa nyckeltal. De alternativa nyckel
-
tal som BE Group anser väsentliga är underliggande rörelseresultat, rörelse-
kapital, nettoskuld samt sysselsatt kapital. Under Alternativa nyckeltal kan ni
sa mer om hur dessa beräknas.
Marknad och omvärld
I Europa (EU27) producerades under 2023 126,3 miljoner ton råstål enligt
stålproducenternas globala branschorganisation World Steel Association.
Det är en minskning med ca 7 procent mrt med 2022. Under 2023 var vi
rskonade från stora händelser i omvärlden. Det innebar mindre prisvolatili
-
tet mfört med tidigare år, men än märkbara förändringar. Olika stålpro-
dukter hade olika utveckling.
nga produkter (balk, armeringsrn osv) förbrukas till stor del av byggsek
-
torn och försvagningen i denna tryckte sannolikt ner spotpriserna som föll
under första halvåret och låg stabilt eller återmtades got under hösten,
men de g ungefär 20 procent lägre i årets slut mfört med i rjan. Spot
-
priserna i Europa för platta produkter (varm och kallvalsad pt) steg under
rsta kvartalet, eftersom distributörer förkte fylla sina lager medan produ
-
centerna hade begränsat sin kapacitet. refter ll de fram till slutet av ok-
tober då distributörer återigen började fylla på, och till årsskiftet hade priser-
na återmtats till nivåer nära årets rjan.
Koncernstruktur och organisation
Koncernen omfattar två affärsområden, Sverige & Polen och Finland & Balti
-
kum, med fokus på koncernens huvudmarknader. Under Moderbolaget &
koncernposter rapporteras moderbolaget och koncernelimineringar.
Nettoomttning och resultat
Under året minskade koncernens nettoomttning med -23 procent i förhål
-
lande till föregående år och uppgick till 5 328 MSEK (6 875). Nedgången för-
klaras av negativa pris- och mixförändringar om -15 procent, negativ orga-
nisk tonnagetillväxt om -12 procent som delvis motverkas av positiva valu-
taeffekter om 4 procent. Tonnaget till byggindustrin minskade med -28 pro-
cent, vilket framförallt påverkar den svenska verksamheten, medan tillverk-
ningsindustrin minskade med -5 procent. Den organiska tonnagetillväxten
inom affärsområde Sverige & Polen minskade med -15 procent och Finland &
Baltikum levererade -8 procent mindre. Främst minskade förljningen av
nga och platta produkter jämfört med regående år.
Bruttoresultatet uppgick till 544 MSEK (1 009) med en bruttomarginal på 10,2
procent (14,7). Justerat för lagerförluster och jämförelsestörande poster upp
-
gick den underliggande bruttomarginalen till 11,4 procent (15,6).
relseresultatet uppgick till -52 MSEK (418) motsvarande en rörelsemargi
-
nal på -1,0 procent (6,1). Justerat för lagerförluster på -76 MSEK (-70) och
mförelsestörande poster om -6 MSEK (-) uppgick det uppgick det underlig
-
gande relseresultatet till 30 MSEK (488). Den underliggande rörelsemargi-
nalen uppgick till 0,6 procent (7,1).
Affärsområde Sverige & Polen
Affärsområde Sverige & Polen svarade under året för 49 procent (49) av kon
-
cernens nettoomttning. Affärsområdet innefattar koncernens verksamhe-
ter i Sverige besende av BE Group Sverige AB, BE Group Produktion Arvika
AB, joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB samt den polska verksamhe
-
ten BE Group Sp.z o.o. Nettoomsättningen för året minskade med -23 pro-
cent i jämförelse med föregående år och uppgick till 2 641 MSEK (3 408). -
relseresultatet uppgick till -24 MSEK (217). Justerat för lagerförluster på -59
MSEK (-19) samt mrelsestörande poster om -4 MSEK (-) uppgick det un
-
derliggande rörelseresultatet till 39 MSEK (236). I resultatet har de koncern-
gemensamma kostnader som faktureras ut från moderbolaget eliminerats
med undantag av tjänster avseende IT och affärssystem.
11
Affärsområde Finland & Baltikum
Affärsområde Finland & Baltikum svarade under året för 51 procent (51) av
koncernens nettoomsättning. Affärsområdet besr av koncernens verksam
-
heter i Finland och de tre baltiska länderna. Nettoomttningen minskade
med -22 procent i jämförelse med föregående år och uppgick till 2 729 MSEK
(3 497). Rörelseresultatet uppgick till -22 MSEK (217) och justerat för lagerför
-
luster på -17 MSEK (-50) och mförelsesrande poster om -2 MSEK (-) upp-
gick det underliggande relseresultatet till -5 MSEK (267). I resultatet har de
koncerngemensamma kostnader som faktureras ut från moderbolaget eli
-
minerats med undantag av tjänster avseende IT och affärssystem.
Moderbolaget & koncernposter
Under Moderbolaget & koncernposter rapporteras moderbolaget och kon
-
cernelimineringar. Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Mo-
derbolaget & koncernposter och har inte fördelats ut på de två
affärsområdena.
Moderbolaget
I moderbolaget BE Group AB (publ) uppgick periodens omttning, som ut
-
görs av koncerninterna tjänster, till 128 MSEK (148). Dessa koncerninterna
tjänster innefattar främst licensavgift avseende dotterbolagens användande
av varurket BE Group samt centrala kostnader r IT och ekonomi etc.
Dessa kostnader fördelas och faktureras ut till samtliga dotterbolag i koncer
-
nen. I resultatuppföljningen av affärsområdena har dessa koncerngemen-
samma kostnader eliminerats med undantag av tjänster avseende IT och af-
färssystem. Utav moderbolagets totala kostnader om -64 MSEK (-68) vidare-
fakturerades 54 MSEK (55) till dotterbolagen.
relseresultatet uppgick till 64 MSEK (81). Finansnettot uppgick till 97 MSEK
(266). Resultat före skatt uppgick till 63 MSEK (386) och resultat efter skatt till
70 MSEK (360). Vid årets slut uppgick moderbolagets egna kapital till 1 077
MSEK (1 163). Investeringarna i moderbolaget uppgick till 44 MSEK (0). Mo
-
derbolagets likvida medel uppgick till 64 MSEK (31) vid periodens slut.
Finansnetto och skatt
Koncernens finansnetto uppgick till -23 MSEK (-18) och räntenetto till -25
(-18) varav -10 MSEK (-10) är relaterat till leasing enligt IFRS 16. Skatten upp
-
gick till 15 MSEK (-76). Resultatet efter skatt uppgick till -60 MSEK (324).
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten var starkt och ökade till 491
MSEK (204) till följd av frigörande av rörelsekapital. Kassafdet från investe
-
ringsverksamheten uppgick till -145 MSEK (-56) varav -44 MSEK är relaterat
till nytt affärssystem. Kassafdet efter investeringar uppgick därmed till 346
MSEK (148).
Kapital, investeringar och avkastning
Koncernens rörelsekapital uppgick vid periodens slut till 683 MSEK (1 130)
och den genomsnittliga rörelsekapitalbindningen var 16,2 procent (15,5). Av
investeringarna under året på 146 MSEK (54) utgjorde investeringar i imma
-
teriella anläggningstillgångar 44 MSEK (1) och investeringar i materiella an-
ggningstillgångar 102 MSEK (53). Avkastningen på sysselsatt kapital exkl.
IFRS 16 var negativ och uppgick till -3,1 procent (20,3). Orsaken är det negati
-
va rörelseresultatet till följd av sjunkande stålpriser och försäljningsvolymer
samt lagerförluster.
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens likvida medel, inklusive checkräkningskredit, uppgick vid perio
-
dens slut till 224 MSEK (200) och koncernens räntebärande nettoskuld exkl.
IFRS 16 till 259 MSEK (357). Vid periodens slut uppgick det egna kapitalet till
1 424 MSEK (1 637).
Medarbetare
Medarbetarna är BE Groups allra viktigaste resurs och det finns en g korre
-
lation mellan bolagets framtida framgång och dess rga att rekrytera,
bella och utveckla kvalificerad personal. r att uppfylla förväntningarna
från medarbetarna krävs ett stort fokus på områden som hälsa och kerhet,
ledarskap, påverkansjligheter, mångfald och arbetsförhållanden inklusi
-
ve kultur och värderingar. Företagskulturen bygger bland annat på det som
definieras som koncernens värderingar. Värderingarna fungerar som vägvisa
-
re i det dagliga arbetet för alla som arbetar inom koncernen. De handlar om
hur man agerar gentemot varandra och mot kunder, leverantörer och andra
som man kommer i kontakt med. Dessa är Dynamisk, Transparent och
llbar.
Antalet ansllda uppgick till 657 jämfört med 665 vid samma tidpunkt före
-
gående år och medelantalet anställda under året uppgick till 678 (654).
llbarhetsrapport
BE Group har upprättat en hållbarhetsrapport i enlighet med kraven i Årsre
-
dovisningslagen. Koncernens hållbarhetsrapport innefattar sidorna 17-25,
upplysningar enligt EU:s taxonomirordning på sidorna 26-29, avsnittet om
risker och riskhantering på sida 16 samt affärsmodellen på sida 4.
Miljöpolicy och milarbete
BE Group arbetar med miljöfrågor som en integrerad del av verksamheten.
Bolaget arbetar för att kontinuerligt förbättra de egna anggningarna gäl
-
lande energiförbrukning, utspp och avfallshantering.
Övergripande miljöpolicy
Grunden i BE Groups miljöarbete är en koncernövergripande milpolicy. Po
-
licyn ger bland annat att BE Group ska:
Minst uppfylla gällande miljölagstiftning och lokala myndighetskrav.
Hushålla med energi och naturresurser.
Verka för att avfallsngderna och utsläppen från de egna anggningarna
minskar.
Ta vara på möjligheterna att göra milanpassningar vid investeringar och
rändringar i processer och anggningar.
Genom fortpande utbildning upprättlla en g kunskapsnivå i milfrågor.
Dokumentera och kommunicera miljöarbetet till anställda samt ge öppen och
saklig information till externa intressenter.
I Sverige och Finland bedriver BE Group miltillsndspliktig verksamhet vid
en anläggning i respektive land. rskilda tillstånd att bedriva verksamhet
har erhållits av koncernens bolag i de länder r dana tillsnd krävs.
Samtliga verksamheter inom koncernen är certifierade enligt millednings
-
systemet ISO 14001.
12
Aktierelaterad information
Ägandeförhållanden
BE Groups aktie är noterad på Nasdaq Stockholm sedan slutet av 2006. Vid
räkenskaprets slut hade BE Group 13 615 aktieägare att jämföra med 12
101 året innan. AB Traction och Svedulf Fastighets AB var de två största ägar
-
na med 25,1 procent respektive 24,9 procent av aktierna. Övriga större ägare
finns att läsa om under Aktien samt på bolagets hemsida. Andelen institutio
-
nellt ägande (juridiska personer) utgjorde vid årsskiftet totalt 68,4 procent.
Utndskt ägande uppgick till 3,1 procent.
De tre medlemmarna i koncernledningen hade ett sammanlagt innehav i BE
Group om 7 795 aktier vid utgången av 2023. Bolagets styrelseledater in
-
klusive närsende ägde vid årsskiftet 3 403 282 aktier. Uppgifterna om kon-
cernledningens och styrelseledamöternas innehav av aktier i BE Group inne-
fattar eget och fysisk närståendes innehav, ägande i kapitalförsäkring samt
innehav av juridisk person som direkt eller indirekt kontrolleras av personen
eller dennes närstående. BE Group ägde 26 920 egna aktier vid utgången av
2023.
Aktiekapital, antal aktier och rättigheter
Per den 31 december 2023 omfattade det registrerade aktiekapitalet 13 010
124 (13 010 124) stamaktier. Aktierna har ett kvotvärde om 20,00 kr (20,00). I
enlighet med bolagsordningen ska bolagets aktiekapital uppgå till gst 150
000 000 SEK och gst 600 000 000 SEK och antalet aktier ska uppgå till gst
10 000 000 aktier och gst 40 000 000 aktier. Bolagets aktiekapital är be
-
stämt i svenska kronor.
Samtliga aktier ger lika rätt till andel i bolagets nettotillgångar, vinst och
eventuellt överskott vid likvidation. Varje aktie har en röst och alla aktier är
av samma slag. Det föreligger inga begränsningar i antalet röster som en ak
-
tieägare kan avge vid årsstämma eller avseende överlåtelse av aktier. Det
finns inga för bolaget kända avtal mellan aktieägare vilka kan begränsa rätt
att överlåta aktier.
Ytterligare uppgifter om BE Groups aktie mnas på www.begroup.com.
Bemyndigande till styrelsen
Årssmman beslutade, att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfäl
-
len och längst till årsstämman 2024, fatta beslut om överlåtelse av egna akti-
er, i syfte att möjliggöra finansiering av mindre företagsförvärv. Överlåtelse
får ske med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt av gst 26 920 aktier,
motsvarande bolagets befintliga innehav av egna aktier.
Överlåtelse får ske som betalning av hela eller del av köpeskillingen vid för
-
värv av bolag eller rörelse eller del av bolag eller rörelse, varvid vederlaget
ska motsvara aktiens bemda marknadsvärde. Vid sådan överlåtelse får be
-
talning erläggas med apportegendom eller genom kvittning mot fordran på
BE Group. Överlåtelse får även ske mot kontant betalning genom försäljning
på Nasdaq Stockholm, till ett pris inom det vid var tid registrerade kursinter
-
vallet, varmed avses intervallet mellan högsta köpkurs och lägsta säljkurs vid
avyttringstidpunkten. Styrelsen ska äga rätt att besmma övriga villkor för
överlåtelsen, som dock skall vara marknadsssiga.
Under året har inga egna aktier övertits och BE Group ägde sammanlagt 26
920 egna aktier motsvarande 0,2 procent av aktiekapitalet, vilka förvärvats
r ett sammanlagt belopp om 21 MSEK.
Utdelning och utdelningspolicy
Koncernens utdelningspolicy innebär att BE Group över tiden ska dela ut
minst 50 procent av resultatet efter skatt. Utdelning ska ske med hänsyn ta
-
get till BE Groups finansiella sllning och framtidsutsikter. Styrelsen föresr
att ingen utdelning (12) lämnas för räkenskapret 2023.
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapporten återfinns på sidorna 78-84.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjerna för erttning till ledande befattningshavare återfinns i bolags
-
styrningsrapporten på sidorna 80-81.
Eventualförpliktelser
Koncernens eventualförpliktelser uppgick till 1 400 MSEK (1 400) och avser
åtaganden enligt avtal med H2 Green Steel gällande samarbete och distribu
-
tion av fossilfritt stål den nordiska marknaden. Åtagandet gentemot H2
Green Steel föruttter godkända leveranser inom vissa stipulerade
tidpunkter.
Viktiga händelser efter räkenskapsårets slut
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut.
Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen upprättas i enlighet med International Financial Re
-
porting Standards, IFRS, som de har godkänts av EG-kommissionen för
tillämpning inom EU. En utförlig beskrivning av redovisningsprinciperna
återfinns under Redovisningsprinciper.
Vinstdisposition
Styrelsens förslag till disposition av bolagets resultat finns beskrivet under
Vinstdisposition samt i not 24.
13
Risker och riskhantering
BE Groups resultat och finansiella sllning påverkas av ett stort antal faktorer. Flera av dessa ligger utanför den egna kontrollen. Effektiv riskhantering stöder
BE Groups strategiska l och säkersller verksamhetens kontinuitet även under skiftande omständigheter.
Koncernen har verksamheter i flera länder och exponeras rigenom för olika risker till följd av lagar, regelverk och riktlinjer. Koncernledningen rapporterar
-
pande riskfrågor till styrelsen som har det yttersta ansvaret för bolagets riskhantering. Det kan till exempel gälla finansiell status och förändringar i omvärlden.
Ansvaret för riskhanteringen inom koncernen styrs av fastlagda policys och rutiner, vilka löpande revideras. Genom att identifiera, kartlägga och hantera kon
-
cernens risker får koncernledningen sd i de strategiska besluten.
De väsentligaste riskerna och osäkerhetsfaktorerna för BE Group kan delas in i:
Marknadsrisker
Operationella risker
Finansiella risker
llbarhetsrelaterade risker
Marknadsrisker Beskrivning Hantering
Konjunkturutveckling Bolaget har ett stort antal kunder inom olika branscher och
påverkas rför av det allnna konjunkturget. En svag
konjunkturutveckling ökar risken för lägre efterfrågan på
koncernens produkter, vilket resulterar i gre
rljningsintäkter. Dessutom kan en mre konjunktur
resultera i låg lageromsättningshastighet, prisfall samt
lagerförluster på inneliggande lager.
BE Groups strategi avseende lagernivåer är prirt att
lagerlla produkter baserat på bedömd efterfrågan från
bolagets kunder. De olika bolagen i BE Group strävar efter att
lla en lageromsättningshastighet anpassad till det enskilda
bolagets marknad och lokala förutsättningar. Den operativa
styrningen av lagernivåerna sker genom ltal för antal
lagerdagar.
Legala risker bolaget har verksamhet i flera länder exponeras koncernen
r olika lagar, regelverk, överenskommelser och riktlinjer,
samt för förändringar av sådana bestämmelser.
Bestämmelserna innefattar bland annat handelsrestriktioner
som sanktioner, tullar och tariffer, krav på import och
exportlicenser, restriktioner mot kapitalrörelser samt
skatteregler. I all kommersiell verksamhet kan tvister
uppkomma som en följd av parters olika uppfattning gällande
ansvar och avtalstolkningar.
BE Group följer de lagar och regler som gäller i respektive land
r bolaget är verksamt. Bolaget följer utvecklingen, förhåller
sig till nya regelverk och förordningar samt implementerar
policys och/eller aktivitetsplaner där det är erforderligt.
Krig och konflikter De europeiska producenterna är beroende av insatsvaror från
olika länder. Krig kan ha en negativ inverkan och innebära till
exempel höga energipriser, brist på material och avbrott i
leveranskedjor med kraftiga prisjningar som konsekvens.
Som oberoende leverantör är BE Group inte bunden till en
leverantör utan arbetar med olika alternativ. Bolaget bedriver
omvärldsbevakning och bevakar de kritiska materialflödena.
Stålprisutveckling Stålprisutvecklingen är volatil och har en direkt påverkan på
bolagets nsamhet. Stålpriserna påverkar bolaget genom att
ett mindre bidrag r att täcka kostnader erlls vid ett lågt
stålpris, givet en konstant bruttomarginalnivå. Dessutom
påverkar utvecklingen av stålpriset det slutliga
rljningspriset på inneliggande lager vilket medför
finansiell påverkan i form av lagervinster och lagerförluster.
I syfte att minska verkan av dessa lagereffekter arbetar BE
Group aktivt med att minska antalet lagerdagar med
bibellen servicenivå till kunderna. Med flera kunder har
bolaget ngre prisavtal vilket minskar risken. Sjunkande
stålpriser har en negativ inverkan på BE Groups verksamhet
och resultat, medan ökande priser har en positiv inverkan.
nslighetsanalys
Tabellen nedan visar den uppskattade effekten på det underliggande rörelseresultatet vid förändring av slpris och sålt tonnage. nslighetsanalysen baseras
på 2023 års utfall och antar en konstant underliggande bruttomarginal.
Förändring Rörelseresultateffekt
Stålpris +/-5 % +/-35 MSEK
Tonnage +/-5 % +/-23 MSEK
14
Operationella risker Beskrivning Hantering
Informationskerhet Beroendet av IT-system ökar rbarheten r cyberattacker
och driftstopp som kan påverka verksamheten allvarligt på
olika sätt och innebära omfattande ekonomiska konsekvenser.
Cyberrisker genom ransomware, tfiske,
informationsckage och andra typer av online-bedrägerier är
ett ökande hot som kräver stor vaksamhet.
För att minimera externa hot och deras verkan investerar
koncernen fortlöpande i ändamålsenlig teknik och
internutbildningar i IT-säkerhet förekommer löpande. Bolaget
ljer noggrant utvecklingen inom området för att på bästa
tt skydda kritisk information och säkerslla en stabil IT-drift.
Globala srningar i
leveranskedjan
Bolaget är utsatt för risk att leveranser från leverantörer
kraftigt kan försenas eller utebli vid produktionsavbrott,
kapacitetsbrist eller transportproblem utom dess kontroll. Det
kan innebära intäktsbortfall och/eller kostsamma åtgärder för
att tillgodose åtaganden till kunder.
Det är BE Groups bedömning att koncernen inte är beroende
av någon enskild leverantör och samtliga större leverantörer
bems vara utbytbara, varför ett leverantörsavbrott inte
bever innebära långsiktiga konsekvenser för verksamheten.
Vissa produktgrupper är mer sårbara men koncernen strävar
efter att utveckla relationer med de bästa stålproducenterna
r att upprätthålla ett ngsiktigt och uthålligt samarbete.
Kundberoende Bolagets kunder finns huvudsakligen inom byggindustrin och
tillverkningsindustrin och bolaget är utsatt för risk vid vikande
efterfrågan och produktion.
BE Groups verksamhet bedrivs på flera olika marknader och
till flertalet kundkategorier. De tio största kunderna under
2023 motsvarade 19 procent (16) av den totala omttningen.
BE Group har ett stort antal kunder inom olika branscher och
rigenom en god riskspridning.
Otillräcklig leveransförmåga Ledtiden till kunderna är i hög grad beroende av att
inköpsprocessen samt produktionsarbeten går enligt plan.
Produktionsstörningar och brister i inkommande leveranser
kan påverka leveransförgan till kunderna.
BE Groups tio största leverantörer står tillsammans r ca 60
procent av inköpen dock samarbetar bolaget med ca 500 olika
leverantörer vilket säkerställer tillgången på material. Bolaget
ter och följer upp ledtider och leveransprecision som en del
i ett pande förbättringsarbete.
Finansiella risker Beskrivning Hantering
Valutarisk Bolaget utsätts för transaktionsexponering som uppkommer
genom att koncernen gör inköp i en valuta och säljer i annan
valuta. Detta innebär att transaktionsexponeringen är
nförlig till kundfordringar och leverantörsskulder.
Koncernens inköp görs huvudsakligen i svenska kronor och
euro medan försäljning görs i lokal valuta.
BE Groups l är att minimera den kort- och långfristiga
påverkan som förändringar i valutakurser har på bolagets
resultat och eget kapital. Detta sker i första hand genom att
matcha intäkter och kostnader i affärstransaktioner med
andra valutor än svenska kronor. I de fall matchning inte kan
uppnås använder koncernen sig av valutasäkring genom
terminskontrakt.
Refinansieringsrisk Bolaget är nettontagare och en refinansieringsrisk
uppkommer i samband med förngning av befintliga lån och
upptagande av nya lån. Tillgången på extern finansiering, som
påverkas av faktorer som till exempel den allmänna
utvecklingen kapital- och kreditmarknader samt
ntagarens kreditvärdighet och kreditkapacitet, kan
begränsas och det kan finnas oförutsedda händelser och
kostnader förknippade med detta.
Enligt BE Groups finanspolicy ska upplåningsstrategin inriktas
på att kerslla koncernens upplåningsbehov de vad
avser det ngsiktiga finansieringsbehovet och dagliga
betalningtaganden. BE Group arbetar för att skapa en
tillfredställande betalningsberedskap genom outnyttjade
kreditfaciliteter samt aktiv styrning av relsekapitalet som är
den väsentligaste posten som påverkar koncernens
likviditetsutrymme.
Kreditrisk Bolaget tilmpar en affärsssig bedömning vid ingående av
nya och förlängning av befintliga affärsrelationer. Risken för att
betalning inte erhålls för kundfordringar utgör en
kundkreditrisk.
För att begränsa denna risk använder sig BE Group av
kreditpolicys som begränsar utesende belopp och kredittid
r olika kunder samt en koncerngemensam kreditförsäkring. I
Sverige och Finland bidrar korta kredittider och frånvaron av
riskkoncentrationer mot enskilda kunder och specifika
branscher till att kreditrisken minskas. Kreditexponering
uppsr vid placering av likvida medel. Risken r att en
motpart inte fullgör sin rpliktelse begränsas genom val av
kreditvärdiga motparter samt begränsning av engagemang
per motpart.
15
llbarhetsrelaterade risker Beskrivning Hantering
lsa och säkerhet Brister i kerhet och arbetsmil innebär en ökad risk för
ohälsa och incidenter r bolagets medarbetare.
Arbetsmiljö, lsa och säkerhet är centrala frågor för BE Group
och bolaget har ett systematiskt arbete för att säkerställa och
rbättra arbetsmiljön kallat Safety first. BE Group följer
pande upp ett antal parametrar inom området hälsa och
kerhet. jligheter till förbättringar diskuteras av
koncernens ledning och lokalt på enheterna. Varje olycka och
incident rapporteras, åtgärdas, utvärderas och följs upp.
Personal För sin framtida utveckling och framgång är bolaget beroende
av kompetenta medarbetare. Förmågan att rekrytera, bella
och utveckla kvalificerade medarbetare och vara en attraktiv
arbetsgivare är viktigt. Om nyckelpersoner slutar och lämpliga
efterträdare inte kan rekryteras, kan detta få en negativ effekt
på verksamheten.
För att upp en organisation med engagerade medarbetare
genomför BE Group under året bland annat
medarbetarsamtal och medarbetarundersökningar,
systematiskt arbete med arbetsmil, kompetensutveckling
och internutbildningar. Utbildning sker både genom breda
program mot många medarbetare och som individbaserad
kompetensutveckling.
mslldhet, ngfald och
diskriminering
Brister i implementering och efterlevnad av bolagets
värdegrund kan leda till bristande jämställdhet och mångfald.
BE Group genomför årligen en medarbetarundersökning med
aktiv uppföljning av resultatet r åtgärdsplaner tas fram för
de förbättringsområden som fastställts. Arbetet genomförs
med full transparens i rllande till riktlinjer,
personalhandcker samt rapportering av överträdelser
avseende mställdhet, mångfald och diskriminering.
Korruption Korruption kan i olika grad existera i vissa nder och i olika
sektorer i samllet. Bolaget per, som många andra företag,
en risk att bli involverade i icke etiska affärer inom områden
som omfattar försäljnings- och inköpsprocesser.
Inom BE Group gäller nolltolerans mot icke etiska
affärsmetoder. Företaget har en antikorruptionspolicy och en
uppförandekod för företagets medarbetare, leverantörer och
samarbetspartners. BE Group tilmpar centrala och lokala
attestmanualer och tillämpar upphandlingsprocesser som
kerställer god affärsetik.
Sanktioner EU har skärpt restriktionerna för import av järn, stål och andra
varor genom att kräva att importörer bevisar att materialet
inte kommer från sanktionerade länder, bolag eller personer.
BE Group har tagit fram en sanktionspolicy som omfattar hela
organisationen. Den fastsr att bolaget inte samverkar, direkt
eller indirekt, med gon person eller enhet som listas som
otillåten sanktionslistor samt att bolaget inte gör affärer,
direkt eller indirekt, med länder eller regioner som omfattas av
sanktioner. Alla bolag inom BE Group ska samla in
grundläggande identifieringsinformation om alla
affärspartners och genomföra sanktionskontroller.
nskliga rättigheter Med enheter i flera länder i norra Europa och en geografiskt
utspridd leverantörsbas kan insynen avseende mänskliga
rättigheter vara begränsad och det finns en risk att företaget
ofrivilligt kan bidra till brott mot nskliga rättigheter.
Dessa frågor tas upp i BE Groups upprandekod, som gäller
r alla anställda inom BE Group inklusive koncernledningen.
Styrelsemedlemmar, affärspartners, kunder och leverantörer
uppmuntras även att följa denna uppförandekod. För
leverantörer finns det även en separat uppförandekod.
Rapportering av eventuella problem, felaktigheter, olagligt
beteende eller oegentligheter kan ske till rmsta chef eller
anonymt via visselbsarsystemet.
Miljölagstiftning och
miljöansvar
Verksamheten omfattas av miljörelaterade lagar och
reskrifter som bland annat reglerar utspp i mark, luft och
vatten samt avfallshantering. Bolaget kan bli
skadeståndsskyldigt för miljöskador som orsakats av
verksamheter som bolaget bedriver eller har bedrivit. Det kan
inte uteslutas att sådan verksamhet som bedrivs eller har
bedrivits av bolaget kan föranleda ansvar för miljöpåverkan
som inte visar sig förrän ng tid senare.
BE Group arbetar med att efterleva lagar och föreskrifter samt
med att minska företagets miljöpåverkan genom att bedriva
ett systematiskt miljöledningsarbete inom ramen för
ISO14001. BE Group arbetar även r att minska miljöpåverkan
i värdekedjan, genom produktions- och
distributionsprocessen från leverantör till slutanvändare.
Utspp från transporter Bolaget ljer sina produkter på huvudsakligen sex marknader
vilket innebär att transport av material är ofrånkomligt och
användning av transporttjänster innebär ofta nyttjande av
fossila bränslen.
BE Group arbetar för att optimera logistikflödena. Detaljerad
data för aktuell bränsleanvändning samlas in i samarbete med
transportföretagen och koncernen jobbar aktivt med att hitta
transportsningar med ett llbarhets- och milfokus.
16
llbarhetsrapport 2023
ÖKA OCH SPRIDA
KUNSKAPEN I
VERKSAMHETEN
2023 har varit ett utmanande år med okerhet i omvärlden och ett tufft marknadsläge med
svag konjunktur, höga räntor, inflation och dyrare insatsvaror vilket lett till minskad efterfrå
-
gan framförallt inom byggsektorn. Även i sämre tider bevs det stål och BE Group har under
året ökat fokus på åtgärder för att höja effektiviteten och tittat på investeringsjligheter för
att srka marknadspositionen. Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) kommer,
r det träder i kraft, att öka kraven och fokus framåt blir att öka kunskapen om detta sätt att
tänka och arbeta inom organisationen.
17
Om rapporten
BE Groups styrelse har det yttersta ansvaret för hållbarhetsarbetet och ljer pande upp att verksamheten lever upp till de lagstadgade och regulatoriska krav
som ställs på bolaget. Styrelsen har delegerat till koncernens ledningsgrupp att fastställa ramarna för llbarhetsarbetet och styrelsen granskar arbetet regel
-
bundet genom revisionsutskottet. Koncernens ledningsgrupp hanterar frågor gällande strategi, l, uppljning och kommunikation. VD för respektive enhet
har det operativa ansvaret och sätter lokala mål och planer som sedan ljs upp av koncernens ledningsgrupp. Arbetet lls samman av en llbarhetskoordi
-
nator som rapporterar till VD och koncernchefen.
llbarhetsrapporten enligt ÅRL innefattar sidorna 17 25, upplysningar enligt EU:s taxonomiförordning på sidorna 26 29, avsnittet om risker och riskhante
-
ring i förvaltningsberättelsen på sida 16 samt affärsmodellen på sida 4. Denna hållbarhetsrapport gäller för koncernen och samtliga helägda dotterbolag.
Kartggning av verksamheten
En av BE Groups styrkor är att bolaget är en oberoende sldistributör. Bolaget kan erbjuda ett varierat sortiment från flertalet leverantörer vilket ger kunden
större valfrihet. Men det ställer också högre krav på bolaget på en allt mer reglerad marknad där krav på spårbarhet och transparens genom värdekedjan ökar.
Under året börjades arbetet med att kartlägga verksamheten utifrån det nya Corporate Sustainability Reporting Directive från EU. Tillsammans med ett ex
-
ternt konsultbolag har BE Group under 2023 pårjat genomförandet av en dubbel väsentlighetsanalys av aktiviteterna i företaget och i värdekedjan samt en
rsta omgång intressentdialoger. Processen bygger på ett antal workshops som genomförs tillsammans med representanter från produktion, HR, sälj, inköp
samt koncerngemensamma funktioner. Under arbetets gång tittar deltagarna på organisationen och fastställer avgränsningarna r värdekedjan. Efter det har
bolagets påverkan, risker och möjligheter diskuterats och preciserats. Arbetet hålls samman av hållbarhetskoordinatorn och resultatet kommer ligga till grund
r rapporteringen framåt och leda till att ta fram fokusområden i det fortsatta hållbarhetsarbetet r de mest väsentliga hållbarhetsfrågorna identifieras. Det
jliggör en systematisk prioritering av uppgifter som är viktiga för att BE Group ska kunna bidra till de l ställda av EU i linje med den Gna Given.
En utmaning bolaget står inför är att öka medvetenheten bland medarbetarna och hur detta påverkar deras dagliga arbete och integreras i befintliga processer.
rför har en styrande tanke i projektet varit att involvera företagets olika funktioner i arbetet. Frat blir det ock allt mer viktigt att medarbetarna förstår
vad de kan bidra med och relevanta mål kommer att sättas upp i respektive arbetsgrupp.
Dialog med nyckelintressenter
BE Group strävar efter att ha en öppen dialog med de identifierade nyckelintressenterna för att kunna tillgodose deras behov och förväntningar på bolaget. De
-
ras åsikter tillför värdefull information för att utveckla bolaget. Sedan tidigare har följande intressenter identifierats; kunder, medarbetare, aktieägare, leveran-
törer och samlle, r dialog bland annat har förts via personliga möten, kund- och medarbetsundersökningar, investerarträffar, nätverk, samverkansprojekt
och facklig samverkan.
I samband med att Corporate Sustainability Reporting Directive införs slls ytterligare krav på intressentdialogerna och BE Group har påbörjat detta arbete. Yt
-
terligare nyckelintressenter har identifierats såsom, banker, förkringsbolag och analysretag och en första omgång med intervjuer har förts med utvalda re-
presentanter för nyckelintressenterna. Urvalsprocessen har genomförts i samråd med de rådgivande konsulterna.
rnvärden som kompass
Bolaget har tagit fram tre kärnvärden som ska vara en kompass för hur bolaget ska agera llbart för att uppnå den övergripande strategin. Den dubbla väsent
-
lighetsanalysen kommer att klargöra aktiviteterna inom respektive fokusområde för att driva hållbarhetsarbetet frat. Arbetet utgår från Agenda 2030 och de
globala målen r en llbar utveckling samt FNs Global Compacts 10 principer.
Cirkulärt företagande
Aktiviteter i urval:
Materialoptimering
Avfallshantering
Minskat antal returer
Klimatinitiativ
Aktiviteter i urval:
Optimera transporter
Modernisering truckpark
Byte till vattenbaserad färg
Socialt och etiskt ansvar
Aktiviteter i urval:
Safety first
Framtagen sanktionspolicy
ISO 45001 i Sverige
Aktiviteterna relaterar till följande globala mål enligt agenda 2030:
18
BE Group har påbörjat en omfattande inventering av verksamheten och
bolagets påverkan på omvärlden. En stor del i arbetet är att även titta på
de möjligheter som finns. Hur BE Group kan bidra till att verka för en mer
llbar stålindustri och en bättre värld för kommande generationer.
Klimatförändringarna och milförstöringen är ett hot mot EU:s och värl
-
dens fortsatta stabilitet och utveckling. EU har satt ett mål att bli världens
rsta klimatneutrala region 2050. För att upp målet har ramverket EU:s
Gröna Giv lanserats. I ramverket ryms en ngd direktiv som kommer på
-
verka alla nniskor och företag i Europa, direkt eller indirekt.
Ett av direktiven kallat Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM)
kommer inverka på BE Groups verksamhet mer direkt. Direktivet som
trädde i kraft 2023 är ett komplement till EU:s utsläppsrättshandel och
fungerar som en importtull på koldioxidinnellet i utvalda produkter.
Alla sektorer som omfattas av utsläppsrättshandel omfattas av CBAM, stål
och aluminium är två av dessa. Mellan 2026 2034 kommer tullarna fasas
in samtidigt som fri tilldelning i utsppsrättshandeln för europeiska pro
-
ducenter fasas ut. Fullt implementerat kommer CBAM öka kostnaden för
stål producerat med fossila bränslen både för producenter på den inre
marknaden och för de som importerar till den. BE Group importerar en
mindre mängd utomeuropeiskt sl och är rför omfattade av CBAM-
rapporteringen.
Fram till 2026 är rapporteringen avgränsad till de importerade produkter
-
nas koldioxidinnell. BE Groups berda enheter mnade sina första
rapporter till EU-kommissionen under januari 2024. Rapporterna omfat
-
tade sista kvartalets importer 2023. BE Group kommer under 2024 arbeta
r att öka kvaliteten på data som ligger till grund för CBAM-
rapporteringen.
För BE Groups del är det viktigt att anpassa verksamheten och utbudet ef
-
ter de regelverk som införs. Detta kräver att bolaget har en strategi som
inte enbart är effektiv på kort sikt utan även utformas för att lla på me
-
dellång till lång sikt. Inköpsorganisationen ska vara medvetna om vad de
olika alternativen har för påverkan och säljarna ska kunna ge kunderna
den information de behöver för att göra medvetna materialval r kanske
inte alltid priset är det som är viktigast.
Policy och upprandekod
BE Group har som stöd i llbarhetsarbetet flera policys och riktlinjer; till
exempel uppförandekod, gemensamma värderingar, milpolicy, infor
-
mationspolicy, Safety first policy, antikorruptionspolicy, sanktionspolicy,
uppförandekod r leverantörer och visselblåsarpolicy. Dotterbolagen ska
lja dessa etiska riktlinjer och policys och VD i respektive bolag är ansva
-
rig lokalt för att de appliceras i verksamheten.
BE Groups uppförandekod innehåller riktlinjer för affärsetik och anti-kor
-
ruption och som ett komplement till denna finns en antikorruptionspoli-
cy. Policyn har översatts till de lokala språken inom koncernen och förtyd-
ligar koncernens ramverk och förllningsregler. Under året har koncer-
nen inte fått in gra anmälningar kopplade till detta.
Bolagets visselbsartjänst finns publicerad på hemsidan och BE Group
har en policy för att uppfylla kraven i respektive land som bolaget är verk
-
samt. En visselbsarkommitté tar emot och hanterar eventuella ärenden
tillsammans med en rådgivande extern part. Under året har det inte kom
-
mit in gra kvalificerade visselblåsarärenden.
De regelverk som inrs kräver att bolaget har en strategi som inte enbart är effektiv på kort sikt utan även utformas för att lla på medellång till lång sikt.
Verksamheten
Utökade krav inom slindustrin
19
Sanktionspolicy
Den ryska invasionen av Ukraina har resulterat i flera sanktioner från EU.
Med dessa regler har EU srpt restriktionerna för import av järn, stål och
andra varor genom att kräva att importörer bevisar att materialet inte
kommer från Ryssland. Under året har BE Group tagit fram en sanktions
-
policy som omfattar hela organisationen. Den fastslår att bolaget inte
samverkar, direkt eller indirekt, med gon person eller enhet som listas
som otilten på sanktionslistor samt att bolaget inte gör affärer, direkt el
-
ler indirekt, med nder eller regioner som omfattas av sanktioner.
Alla bolag inom BE Group ska samla in grundläggande identifieringsinfor
-
mation om alla affärspartners och genomföra sanktionskontroller. Om
det framgår, eller det finns misstankar om, att en affärspartner har kopp
-
lingar till ett högriskland, är en listad person eller att en transaktion på an-
nat sätt kan bryta mot tilmpliga lagar, ska detta omgående rapporteras
och följas upp.
Risker och riskhantering
BE Groups resultat och finansiella sllning påverkas av ett stort antal fak
-
torer. Flera av dessa ligger utanför den egna kontrollen. Effektiv riskhante-
ring sder BE Groups strategiska l och säkerställer verksamhetens
kontinuitet även under förändrade omsndigheter.
Koncernen har verksamheter i flera länder och exponeras rigenom för
olika risker till följd av lagar, regelverk och riktlinjer. Koncernledningen
rapporterar pande riskfrågor till styrelsen som har det yttersta ansvaret
r bolagets riskhantering. Det kan till exempel gälla finansiell status och
rändringar i omvärlden. Ansvaret för riskhanteringen inom koncernen
styrs av fastlagda policys och rutiner, vilka löpande revideras. Genom att
identifiera, kartlägga och planera koncernens risker får koncernledningen
stöd i de strategiska besluten. s om de identifierade riskerna och risk
-
hanteringen i årsredovisningen på sida 14-16.
llbart sl
BE Group arbetar r att på sikt kunna erbjuda ett komplett sortiment av
llbart sl. Som oberoende ståldistributör har BE Group ett stort ansvar
att bidra till den gröna omställningen i branschen och bolaget ser ett ökat
intresse från kunderna för material med gre CO -avtryck. Under året har
bland annat följande initiativ tagits för att öka erbjudandet:
Samarbetsavtal tecknades med den ledande ståltillverkaren AFV Beltrame
gällande deras nya produktserie av stång- och profilstål, det
koldioxidneutrala Chalibria
Vårt joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB lagerller och BE Group
distribuerar ArcelorMittals koldioxidsnåla bandpt XCarb
Avtal tecknades med SSAB gällande distribution av fossilfritt stål den
finska marknaden
BE Group har under 2023 lagerfört durkplåt i aluminium med ett betydligt
gre CO -avtryck från den österrikiska aluminiumproducenten AMAG
Austria Metall AG
Sedan tidigare har bolaget tecknat avtal med H2 Green Steel och
diskussioner förs med ytterligare europeiska slproducenter om framtida
samarbeten
BE Group har fortsatt arbetet med att ta fram miljövarudeklarationer, så
kallade EPD:er (Environmental Product Declaration). Detta är en certifie
-
rad summering av den klimatpåverkan en produkt har under hela sin
livscykel. Fn första råvara, via produktion, transport och användning, till
återvinning eller end of lifepå annat tt.
BE Groups ambition är att på sikt
kunna erbjuda ett komplett sorti
-
ment av hållbart stål och under året
har mycket skett kring detta
Leverantörskedjan
BE Group är en oberoende ståldistributör som erbjuder produkter från
flertalet slproducenter runt om i världen. Bolaget följer utvecklingen
gällande de krav som ställs inom området och hållbarhet och transparens
är viktiga parametrar både i klassificeringen och utvärderingen av leve
-
rantörerna. BE Group letar aktivt efter leverantörer med ett uttalat håll-
barhetsarbete som kan erbjuda produkter med lägre CO -utsläpp. Under
2023 gjordes det en uppdatering av uppförandekoden för leverantörer
som skickades ut under hösten.
2
2
2
20
lsa och säkerhet har under många år varit ett prioriterat område r BE
Group. De senaste åren har bolaget minskat antalet olyckor som leder till
frånvaro med nästan 75 procent. Det är ett stort steg i rätt riktning, men
let är att ingen anslld ska komma till skada på jobbet.
Det finns en policy med en nollvision gällande arbetsplatsolyckor kallad
Safety First där grundtanken är att alla olyckor kan förebyggas och säker
-
heten ska komma först i alla lägen. Enheterna arbetar lokalt med att ut-
värdera och åtgärda risker i verksamheten samt förebygga olyckor. Styr-
dokument är fastställda och det genomförs regelbundet uppföljningar, ar-
betsplatsmöten och utbildningar. Varje tillbud och riskobservation rap-
porteras, utvärderas, åtgärdas och följs upp.
Under 2023 rapporterades det in 11 olyckor (11) som resulterade i mer än
en dags frånvaro. Det är dock tydligt att riskmedvetenheten har ökat
bland medarbetarna. Allt fler riskobservationer rapporteras in och det le
-
der till att man på enheterna kan arbeta allt mer rebyggande med
rbättringsprojekt.
I Sverige har de under året certifierats enligt ISO 45001. Detta är en inter
-
nationell ledningssystemstandard för arbetsmiljö och ett verktyg för orga-
nisationer som vill arbeta systematiskt för att srka den fysiska och socia-
la arbetsmiljön på arbetsplatsen. Standarden ställer bland annat krav på
riskhantering, ledningens engagemang och medarbetarnas delaktighet.
Delaktighet är ett fokusområde r alla enheter och en förutttning för
ett lyckat säkerhetsarbete då beteende som strider mot reglerna är en
stor anledning till att arbetsplatsolyckor inträffar. Genom att diskutera det
som inträffar, både olyckor, tillbud och riskobservationer, ökas medveten
-
heten bland medarbetarna.
I medarbetarunderkningen för 2023 uppgav 91% (89) av medarbetarna
att de upplevde att chefen alltid sätter kerheten först. Det som är posi
-
tivt är också att 89% (81) upplever att de kan säga till en kollega om de
tycker att denne inte följer kerhetsföreskrifterna. Det övergripande
-
let är att ingen ska skadas på BE Groups arbetsplatser och att alla ska ha
rutsättningarna för att kunna göra rätt på ett enkelt sätt. En av de största
riskgrupperna är de nyansllda och arbetet med att ytterligare förbättra
introduktionsutbildningarna har fortsatt.
Grundtanken är att alla olyckor kan
förebyggas och säkerheten ska komma
först i alla lägen
BE Groups värderingar
BE Groups företagskultur bygger på det som definieras som koncernens
värderingar. Dessa värderingar ska genomsyra hela organisationen och
skapa trygghet och förselse, ge vägledning i hur vi ska förhålla oss till
varandra och till omvärlden och utgöra grunden r en tydlig kommunika
-
tion både internt och externt. BE Group fokuserar på tre ledord för detta
arbete:
Dynamisk
Transparent
llbar
s mer om värderingarna på www.begroup.com.
Delaktighet är ett fokusområde för alla enheter och en förutsättning för ett lyckat kerhetsarbete.
Företagskulturen
Med kerheten i fokus
21
Medarbetarna
BE Group strävar efter att vara en attraktiv och pålitlig arbetsgivare r
medarbetarna trivs och kan utvecklas. Bolaget är beroende av nya med
-
arbetare med nya ier och erfarenheter som balanserar den ngvariga
kompetens som redan finns.
BE Group genomför varje år en koncernövergripande medarbetarunder
-
kning för att säkerställa att de styrkor och förbättringsområden som
finns i arbetsmiln belyses. Medarbetarunderkningen skickas ut till
alla anställda och 2023 deltog 90% (85) av de ansllda i underkningen.
Resultatet sammanslls på gruppnivå och varje grupp får arbeta med att
ta fram en åtgärdsplan r de förbättringsområden som fastställs. let är
att medarbetarna ska ha möjlighet att påverka sin arbetssituation och för-
utom medarbetarundersökningen genomförs regelbundet
medarbetarsamtal.
I medarbetarsamtalen diskuteras bland annat jligheterna att utvecklas
i arbetsrollen och detta inkluderar utbildningar, både externa och interna.
Enheterna arbetar lokalt med yrkesspecifika utbildningar och under året
har det bland annat genomrts flertalet arbetsmilutbildningar som
truckanvändning, konflikthantering och förändringsledning. I Finland har
de även BE Academy, ett digitalt verktyg med färdiga kortare utbildningar
r medarbetarna själva har jlighet att utvecklas inom olika arbetsre
-
laterade områden.
Medelantal ansllda och ngfald
Medelantalet anställda inom BE Group under 2023 uppgick till 678 perso
-
ner (654) och av dessa var andelen kvinnor 10% (11). Andelen kvinnor i or-
ganisationen är fortsatt låg och arbete pågår med att kartgga hur man
kan skapa förutttningar för att attrahera fler kvinnliga medarbetare och
chefer. Skillnaderna är dock stora mellan andelen kvinnor på tjänsteman
-
nasidan och i produktionen. Minskningen av medelantalet kvinnor i orga-
nisationen är under året främst hänförlig till en ökning av medarbetare
inom produktionen som är en mansdominerad yrkesroll.
Per den sista december 2023 uppgick andelen kvinnor bland tjänstemän
-
nen till ca 27% (27) och för produktionen till ca 2% (1). Arbetet forttter
med att öka ngfalden på arbetsplatserna och skapa balanserade team
med individer med olika könstillhörighet, etnisk bakgrund och ålder.
ARBETSOLYCKOR MED FRÅNVARO
2019 2020 2021 2022 2023
0
5
10
15
20
25
30
35
40
Antal arbetsolyckor
ANSTÄLLDA N/KVINNOR
2019
2020
2021
2022
2023
0
100
200
300
400
500
600
700
800
0%
10%
20%
30%
40%
50%
60%
70%
80%
Medelantal ansllda
Andel kvinnor %
22
Miljöfrågor är en integrerad del av BE Groups verksamhet och grunden i
miljöarbetet är en koncernövergripande miljöpolicy. Enheterna arbetar
lokalt med de miljöfrågor som är kopplade till verksamheterna och fokus
ligger på att kontinuerligt förbättra de egna anläggningarna gällande
energiförbrukning, utsläpp och avfallshantering. Samtliga verksamheter
är certifierade enligt den internationella miljöstandarden ISO 14001. BE
Group bedriver miljötillståndspliktig verksamhet vid en anläggning i Sve
-
rige och en i Finland.
Investeringar för effektivisering
Under året har bolaget vidtagit en rad åtgärder för att förbättra anlägg
-
ningarnas milpåverkan. Bland annat har BE Group i Sverige arbetat med
energieffektivisering av utvalda byggnader i Norrköping genom att för
-
bättra isoleringen, byta fktenheter och utöka användandet av LED-be-
lysning. Under föregående år genomfördes tester med vattenbaserad färg,
isllet för lösningsmedelsbaserad färg i produktionen, och under året
övergick verksamheten till vattenbaserad färg. Detta resulterar i minskade
utspp av lättflyktiga organiska föreningar, en ökad återvinning av pro
-
cessvärme och en rbättrad arbetsmil för medarbetarna.
BE Group i Finland har fortsatt utöka användandet av LED-belysning samt
uppgraderat delar av maskinparken vilket ökat energieffektiviteten.
Under slutet av 2023 påbörjades en modernisering av truckparken i Sveri
-
ge och Finland som kommer fortsätta under 2024. Det kommer då att ske
ett byte till eltruckar vilket förbättrar arbetsmiljön och minskar utsläpp.
Under de senaste åren har bolaget vid
-
tagit en rad åtgärder för att minska
verksamhetens energiberoende och
minska utsläppen av koldioxid.
Utfall för året
Som oberoende ståldistributör arbetar BE Group med de ledande stålpro
-
ducenterna runt om i Europa och kan redan idag erbjuda stål med gt
CO -innell till kunderna. Ambitionen är att öka andelen som köps från
ISO 14001-certifierade leverantörer och under 2023 skedde 83% (85) av
inköpen från certifierade leverantörer. Måltal kommer att sättas under
kommande år.
BE Group gör beräkningar av koldioxidutspp enligt rekommendationer
-
na i Greenhouse Gas Protocol, GHG Scope 1-2. BE Groups samlade klimat-
påverkan uttryckt i CO -ekvivalenter uppgick 2023 till ca 2 900 ton. Det är
en ökning på ca 500 ton jämfört med 2022. CO utsppet blir 11,2 kilo
per lda ton (8,6) från den egna verksamheten, exklusive transporter.
Med transporterna inräknade blir CO utsläppet 21,6 kilo per sålda ton
(16,4). I huvudsak är det verksamheten i Polen som är mest koldioxidin
-
tensiv, till stor del beroende av att Polens elmarknad i hög grad är
fossilberoende.
Ökningen beror främst på två faktorer. Den första är att den svenska enhe
-
ten gjorde två förvärv under 2022 vars utsläpp endast beräknades för den
period sedan de ingick i BE Group. Hade förvärvens påverkan för hela
2022 räknats med så hade resultatet bara skilt sig med ca 60 ton från 2023
års utsläpp. Det andra är att Lahtis tillfälligt fick använda oljeförbränning
isllet för naturgas, eftersom det fanns en fara att det skulle bli brist på
naturgas i Europa. Denna sning är inte avsedd att vara permanent och
alternativ undersöks.
Som en del i arbetet med Corporate Sustainability Reporting Directive
kommer bolaget se över interna processer för hur bolaget arbetar med
GHG-protokollet. Planering pågår r hur Scope 3 ska införlivas i rapporte
-
ringen kommande år.
BE Groups totala energiförbrukning uppgick under året till ca 89 kWh/l
-
da ton (84). Ökning förklaras främst av att mer energikrävande typer av
produktionsservice ökat i försäljning under året. Emissionen av koldioxid i
den egna verksamheten sänks genom ökad användning av fossilfria ener
-
gibärare som el, biogas och fjärrvärme samt genom effektiviseringar av
energiförbrukningen. I dagsget kommer ca 61% av energiförbrukningen
från rnybara källor (60). Energiförbrukningen verkas av leveransvoly
-
merna och det är framförallt produktionsverksamheten (materialbearbet-
ning och service) som är energikrävande. Lagerhållningen i sig är mindre
energikrävande.
2
2
2-
2-
Stålproduktionen är en tung och energikrävande industri men samtidigt är livsngden stålkonstruktioner lång och återvinningsgraden hög.
Miljö och klimat
Strategisk transportoptimering
23
Optimera transporter
nga av BE Groups kunder föredrar att ha ga eller inga lager, vilket krä
-
ver täta men mindre leveranser. De komplexa fysiska dimensionerna hos
nga av våra produkter innebär dock betydande begränsningar för hur
transporttjänsten kan organiseras. I Finland och Sverige driver BE Group, i
samarbete med sina transportpartners, ett dedikerat tverk för bolagets
logistiska behov. Detta tillvägagångstt ger BE Group direkt kontroll över
kostnadseffektiviteten och miljöpåverkan från transporterna.
I Sverige har det strategiska fokuset under det senaste året varit att opti
-
mera transportorganisationen för att möta krav på kostnadsrestriktioner
och servicenivå från marknaden. Bland annat har det under året genom
-
rts en omfattande studie tillsammans med en stor transportpartner, för
att se över befintliga tidtabeller och rutter. Trots i stort sett bibehållen le
-
veransfrekvens, resulterade samarbetet i en uppdaterad ruttplan som av-
sevärt minskade kostnaderna.
I Finland var det primära fokuset under 2023 att upp en betydande
minskning av koldioxidavtrycket från transporterna. Trots got högre
kostnader valde BE Group att gå från fossilbaserade bränslen till förnyba
-
ra drivmedel på huvudmarknaderna. Genom att anamma hållbara mo-
deller, i relation till kostnadsöverväganden, arbetar bolaget för att minska
utsppen.
Enheterna i Sverige och Finland sr för majoriteten av transporterna och
arbetar, tillsammans med transportföretagen, för att bland annat se över
bränsleanvändning, öka kunskapen om utsläpp och titta på möjligheten
att i framtiden använda eldrivna transporter.
Cirkulär avfallshantering
Stålproduktionen är en tung och energikrävande industri men samtidigt
är livsngden på slkonstruktioner lång och återvinningsgraden g
mfört med nga andra material. Restprodukter i BE Groups verksam
-
het är framför allt metall, trä och papp där metallskrot står för ca 95% av
avfallet. Metallskrotet har stor betydelse vid tillverkning av CO -snåla pro
-
dukter och 100% av BE Groups skrot skickas till återvinning. På sätt
stödjer BE Group omvandlingen av slindustrin till en cirkulär ekonomi.
Övriga biprodukter sorteras och återvinns i största möjliga utsträckning.
Under 2023 återvann koncernen sammantaget 97% (98) av den totala
ngden biprodukter från verksamheten.
2
NYCKELTAL 2023
NETTOOMTTNING
5 328 MSEK (6 875)
UNDERLIGGANDE RELSERESULTAT
30 MSEK (488)
RELSERESULTAT
-52 MSEK (418)
RESULTAT EFTER SKATT
-60 MSEK (324)
RESULTAT PER AKTIE
-4,59 KR (24,96)
LDA TON (TUSENTAL)
285
(320)
CO UTSLÄPP/TON
11,2 kg (8,6)
2
ENERGIFÖRBRUKNING/TON
89 kWh (84)
ÅTERVUNNA RESTPRODUKTER
97% (98)
24
BE Group ska vara en ekonomiskt, socialt och etiskt ansvarsfull aktör och
ljer de lagar och regler som gäller på respektive marknad r bolaget är
verksamt. Bolaget arbetar med interna processer och rapporteringsverk
-
tyg för att kunna uppcka oegentligheter i organisationen. BE Groups
uppförandekod (Code of Conduct) utgör grunden i detta arbete.
BE Group arbetar r bra arbetsvillkor och skäliga löner för medarbetarna
och för att vara en pålitlig arbetsgivare. Arbetet för många medarbetare
bedrivs i en tung industrimiljö r fokus på välmående och kerhet är
centrala frågor. Det är en farlig arbetsmiljö om regler och direktiv inte ef
-
terlevs. Bolaget har en nollvision för arbetsplatsolyckor och varje incident
rapporteras, utvärderas, åtgärdas och följs upp.
Motverka korruption
Korruption sker när personer missbrukar sin makt eller sllning för per
-
sonlig vinning. Detta är inte bara olagligt utan kan få allvarliga konsekven-
ser för bolaget och samllen i stort. BE Group ska tilmpa sunda affärs-
principer och arbetar r att motverka alla former av korruption.
Det finns framtaget en antikorruptionspolicy där det fastställs att bolagets
anställda inte ska betala, erbjuda eller ta emot mutor eller andra orätt
-
tiga fördelar, såsom gåvor eller representation som anses som överdådi-
ga, i syfte att påverka affärsbeslut eller försäkra sig om orättmätiga förde-
lar. BE Group ska inte heller arbeta med leverantörer, ljare eller partners
som erbjuder mutor eller är inblandade i korrupta aktiviteter.
Samhällsansvar
BE Group har enheter i flera länder i norra Europa och är en viktig aktör
och arbetsgivare på de orter bolaget är verksamt och strävar efter att vara
en aktiv del av samhället kring enheterna.
Detta sker bland annat genom olika aktiviteter såsom sponsring av lokala
idrottsklubbar, praktikplatser och sommarjobb samt samarbeta kring ex
-
amensarbeten. BE Group i Finland har, tillsammans med andra företag i
dendals- och Åboregionen, snkt pengar till universitetet i Åbo för att
inrätta en professur för cirkulär ekonomi. Åbo universitet har mycket ex
-
pertis som rör llbar utveckling och cirkur ekonomi. Vid Åbo handels-
gskola studeras till exempel den cirkulära ekonomin utifrån strategisk
ledning av företag. Professuren kommer komplettera universitetets kom
-
petens genom att granska fenomenet ur ett tekniskt och ekonomiskt
perspektiv.
Respekten för mänskliga rättigheter är en viktig faktor för att nå FN:s l
r hållbar utveckling. Internt finns bolagets upprandekod som reglerar
de rättigheter bolagets anställda har, som rätt att representeras av ett
fackförbund i förhandlingar, skäliga anställnings- och nevillkor, en ar
-
betsplats fri från diskriminering, trakasserier och nolltolerans mot
barnarbete.
Med en geografiskt utspridd leverantörsbas kan insynen vara begränsad
och det finns en risk att BE Group ofrivilligt bidrar till brott mot nskliga
rättigheter. Bolagets uppförandekod för leverantörer tar upp bolagets mi
-
nimikrav och ambitioner inom områden som mänskliga rättigheter, hälsa
och kerhet, diskriminering, arbetsvillkor, barnarbete, korruption och
miljöansvarsfrågor. Uppföljning sker via visselbsarfunktionen där an
-
ställda har jlighet att rapportera allvarliga oegentligheter inom
koncernen.
BE Group ska tillämpa sunda affärsprinciper och arbetar för att motverka alla former av korruption.
Social llbarhet
Fokusera på de interna processerna
25
EU:s taxonomi
Gemensamma definitioner
Taxonomiförordningen (EU) 2020/852 är en nytillkommen förordning inom Europeiska unionen (EU) och fungerar som ett klassificeringssystem r att avgöra
om en ekonomisk verksamhet kan bemas som miljömässigt llbar. Förordningen inrättades för att bidra till att målen inom EU:s Gröna Giv uppfylls genom
att skifta investeringar finansmarknaderna mot miljömässigt hållbara verksamheter. Genom gemensamma definitioner och kriterier för vilka ekonomiska
verksamheter som kan bedömas som miljömässigt hållbara, blir det enklare för investerare att göra hållbara investeringar transparensen kring dess mil
-
påverkan ökar. På så tt kommer miljömässigt llbara verksamheter att attrahera investerare vilket ock skapar incitament för retag att bli mer
miljövänliga.
BE Group omfattas av direktivet om icke-finansiell rapportering (Non-Financial Reporting directive, NFRD) och därmed av rapporteringskraven från Taxonomin.
För att efterleva förordningen ste ett företag utifrån tre finansiella nyckeltal rapportera i vilken utsträckning som företagets ekonomiska verksamheter mot
-
svarar de ekonomiska aktiviteter som ingår i Taxonomin (tilmplighet), samt i vilken utsträckning de delar av retagets verksamhet som omfattas av Taxono-
min som också klarar förordningens s.k. tekniska granskningskriterier samt Minimiskyddtgärder (förenlighet). De delar av företagets verksamhet som klarar
kriterierna klassas enligt Taxonomin som milssigt hållbara för det aktuella räkenskapsåret.
Taxonomiförordningen omfattar totalt sex miljöl som är förel för bemning; Begränsning av klimatförändringar, Anpassning till klimatförändringar,
llbar användning och skydd av vatten och marina resurser, Omsllning till en cirkur ekonomi, Förebyggande och begränsning av föroreningar samt Skydd
och återställande av biologisk mångfald och ekosystem. För att en verksamhet ska klassificeras som miljössigt hållbar ska den bidra väsentligt till minst ett
av de sex miljömålen, inte orsaka betydande skada för got av de andra millen och samtidigt utras i överenssmmelse med de satta minimiskyddt
-
gärderna som avser social hållbarhet.
I taxonomirapporteringen r 2023 är det, enligt artikel 8 i Taxonomiförordningen (EU) 2020/852, den kompletterande Delegerade förordningen (EU) 2021/2178
från den 6 juli 2021 samt den kompletterande Delegerade förordningen (EU) 2023/3851 från den 7 juni 2023, ett krav att rapportera tilmplighet och förenlighet
till de två första millen, samt tillämplighet med de övriga fyra milmålen.
För analys över de ekonomiska aktiviteterna kopplat till de tekniska granskningskriterierna har den Delegerade förordningen (EU) 2021/2139 från den 4 juni
2021 samt bilagorna till den kompletterande Delegerade förordningen (EU) 2023/3851 från den 7 juni 2023 använts. Nyckeltalen som används är Omsättning,
Kapitalutgifter (CAPEX) och Driftsutgifter (OPEX).
Omfattning
BE Group är en oberoende stålgrossist som köper in material från stålverken och säljer vidare till kunderna med viss vidarerädling i form av produktionsser
-
vice såsom kapning, srning, bstring och lning. BE Group har ingen påverkan på framställandet av materialet och ljer inga färdiga produkter. BE Group
har utvärderat verksamheten utifrån Taxonomiförordningen och har inte identifierat någon tilmplig omsättning kopplad till dess krav och kriterier.
Som stålgrossist kan den huvudsakliga verksamheten inte bindas till gon av de ekonomiska aktiviteter som beskrivs i Taxonomin och omfattas rr inte av
rordningen i nuläget. Taxonomiförordningen fokuserar på de branscher med störst möjlighet att bidra till de globala målen för hållbar utveckling, vilket gör
att BE Groups huvudsakliga verksamhet r närvarande inte omfattas av Taxonomin, vilket kan komma att ändras i framtiden. Detta innebär minskade upplys
-
ningskrav i år men medvetenhet föreligger om att förordningen kan komma att expandera och innefatta fler verksamheter i framtiden.
För att samla information och rapportera i enlighet med förordningen bildades en intern arbetsgrupp bestående av CFO, Group Accountant och ekonomiche
-
ferna i Sverige och Finland. Tillsammans med externa konsulter kartlade arbetsgruppen verksamheten och dess ekonomiska aktiviteter med vägledning från
de kompletterande delegerade förordningarna och bilagor som med hlp av NACE-koder (europeiska statistiska klassificeringen av ekonomiska verksamhe
-
ter) beskriver Taxonomins aktiviteter samt anger tekniska granskningskriterier som ste uppfyllas för att kunna utvärderas som förenlig med taxonomin.
Nedansende ekonomiska aktiviteter som i dagsläget utförs av BE Group omfattas av Taxonomiförordningen:
Transport med motorcyklar, personbilar och tta motorfordon (6.5)
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning (7.3)
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon i byggnader (och parkeringsplatser i anslutning till byggnader) (7.4)
Förvärv och ägande av byggnader (7.7)
Samtliga av aktiviteterna ovan r till miljölet Begränsning av klimatförändringarna. BE Group har dock utvärderat alla aktiviteter inom alla samtliga mil
-
l och huruvida några av dess aktiviteter kopplar till BE Groups verksamhet.
rledning av siffror
Omttning
Analysen från arbetsgruppen drar slutsatsen att koncernens omsättning inte kan kopplas till gon ekonomisk aktivitet inom ramen för Taxonomin. Detta in
-
nebär att 0% av omttning omfattas under räkenskapsåret 2023 vilket är samma siffra som för räkenskapret 2022. Koncernens totala omsättning finns i re-
sultaträkningen på rad nettoomttning. remot identifierades aktiviteter kopplat till driftsutgifter (OPEX) och investeringar (CAPEX).
OPEX
Arbetsgruppen har identifierat och granskat tilmpliga aktiviteter baserat på den OPEX som bolaget haft under räkenskapsåret. OPEX inkluderar renoverings
-
åtgärder, korttidsleasing, underhåll och reparation samt andra direkta utgifter som avser den pande förvaltningen av tillgångar och som är nödvändiga för att
kerställa tillgångarnas fortsatta och effektiva funktion. OPEX ingår i not 2 på rad Övriga externa kostnader.
Av beskrivningen av aktivitet 7.4 Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon i byggnader (och parkeringsplatser i anslutning till bygg
-
nader), framgår att installation av laddstationer inkluderas i aktiviteten. BE Group har under 2023 haft OPEX kopplade till installationen av laddstationer som
rmed bems vara kostnader som omfattas av Taxonomin. OPEX som härrör från installationen av laddstationerna under året har sammanställts och divide
-
rats med total OPEX för koncernen som uppgår till 56 MSEK. OPEX r aktivitet 7.4 uppgår till 1 MSEK 2023 (1% av total OPEX).
26
Arbetsgruppens bedömning är att aktiviteten även ter kriterierna för väsentligt bidrag till att begränsa klimaträndringarna vilka är: 7.4 Installation, un-
derhåll eller reparation av laddningsstationer för elektriska fordon. Arbetsgruppen har dock inte genomfört en klimatrisk- och rbarhetsanalys för aktiviteten i
linje med tillägg A till den Delegerade förordningen (EU) 2021/2139. Installationen av laddstolpar bems rmed inte att vara förenlig med Taxonomin. Detta
innebär att 1% av BE Groups OPEX omfattas av Taxonomin under räkenskapret 2023, vilket kan mföras med 0% 2022. Vidare bems 0% av BE Groups
OPEX vara förenlig med Taxonomin under räkenskapret 2023. Motsvarande siffra från 2022 är 0%.
Koncernen äger i dagsget en fastighet som förvärvades 2022 och fastigheten är aktuell r aktivitet 7.7 Förvärv och ägande av byggnader. Den OPEX som är
kopplad till fastigheten uppgår till 0% av koncernens totala OPEX.
CAPEX
CAPEX relaterade till tillgångar som omfattas av taxonomin kan delas in i olika aktiviteter. Arbetsgruppen har identifierat och granskat tilmpliga aktiviteter ba
-
serat på de CAPEX som gjordes under räkenskapret. Enligt bilaga 1 i den delegerade förordningen beräknas CAPEX för räkenskapret som avslutas den 31
december 2023 enligt följande: CAPEX som omfattas av taxonomin dividerat med total CAPEX. Totala investeringar (CAPEX) för BE Group är ledes summan av
de nyanskaffningar som rapporteras i not 13 Övriga Immateriella tillgångar och not 14 Materiella tillgångar (Nyanskaffningar), not 14 Materiella tillgångar
(Förvärv av verksamhet Byggnader) och not 15 Nyttjanderättstillgångar (Tillkommande nyttjanderätter) i enlighet med IFRS 16 som återfinns i
Årsredovisningen.
Aktivitet 6.5 Transport med motorcyklar, personbilar och lätta motorfordon, inkluderar leasing av fordon som betecknas som passagerarfordon. BE Group
leasar bilar som ingår som en del i koncernens nyttjanderättstillgångar och tar rför med dessa som täljare i redovisningen för den ekonomiska aktiviteten
som omfattas av Taxonomin. De leasade bilarna som används inom koncernen har kontrollerats mot kraven för att avgöra om de är förenliga med Taxonomin
eller inte. Ingen bil som förvärvats under året är renliga med Taxonomin då kraven från de två första målen enligt de tekniska granskningskriterierna inte har
uppfyllts. För närvarande leasas främst dieselbilar inom BE Group, vilket gör att kriterierna inte uppfylls.
CAPEX som härrör från tillkommande leasingbilar under året har sammanställts och dividerats med total CAPEX för koncernen och ingår i redovisningen för im
-
materiella, materiella och nyttjanderättstillgångar, se not 13, 14 och 15 i Årsredovisningen. CAPEX för aktivitet 6.5 uppgår till 3 MSEK 2023 (2% av total CAPEX), 5
MSEK 2022 (3% av total CAPEX) och till 2 MSEK 2021 (5% av total CAPEX).
Aktivitet 7.3 Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning, beskrivs som individuella renoveringsåtgärder som omfattar installation, un
-
derhåll och reparation av energieffektiv utrustning. BE Group har under året investerat i installation av LED-belysning i samtliga av bolaget lagerlokaler i Fin-
land och dessa investeringar bedöms omfattas av ovan aktivitet i Taxonomin. CAPEX för installation av LED-belysning under 2023 uppgår till 5 MSEK 2023 (3%
av total CAPEX). Arbetsgruppen har inte kunnat fastställa att installationen av LED-belysningen ter tilmpliga tekniska granskningskriterier och aktiviteten
är därmed inte förenlig med Taxonomin.
Sammanfattningsvis innebär ovan att 5% av BE Groups CAPEX omfattas av Taxonomin under räkenskapret 2023, vilket kan mföras med 8% 2022. Vidare
bems 0% av BE Groups CAPEX vara förenlig med Taxonomin under räkenskapret 2023. Motsvarande siffra från 2022 är 0%.
CAPEX avseende investeringar i automatiska kontrollventiler kopplade till fjärrvärmesystem r minskad energikonsumtion har varit förel för bemning.
Arbetsgruppen har dock inte kunnat fastställa att installationen av dana ventiler avses med aktivitet 7.3 varför installationerna inte har inkluderats i årets Tax
-
onomiredovisning. Det är jligt att bedömningen kan ändras under kommande år när ytterligare vägledning kring tolkningar blir tillgänglig och praxis
utarbetas.
Aktivitet 6.6 Tjänster avseende vägtransport av gods har också varit förel för bemning men med en slutsats att aktiviteten inte omfattas av Taxonomin.
De fordon som används inom aktiviteten kan inte kopplas till de tekniska granskningskriterierna eftersom koncernen inte äger, finansierar, leasar, hyr ut eller
har gon verksamhet kopplad till de fordon som används för ändalet då aktiviteten sker genom en köpt tnst avseende leverans från leverantörer. Ansva
-
ret för fordonen ligger rför hos leverantörerna. s mer om hur BE Group hanterar transporter i llbarhetsrapporten.
de ekonomiska aktiviteterna är få och klart åtskilda i vår rapportering föreligger ingen risk för dubbelräkning, vilket har kunnat säkerställas genom analy
-
sens fullföljande.
I tabellerna för OPEX och CAPEX presenteras våra aktiviteter som omfattas av taxonomin, ingendera är förenliga med taxonomiförordningens krav. BE Group
har ingen omttning kopplat till ekonomiska aktiviteter som omfattas av taxonomin, vilket presenteras i graferna.
kenskapr 2023 År Kriterier för väsentligt bidrag
Ekonomiska verksamheter Kod Omsättning
Andel av
omttningen
år 2023
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar Vatten Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald
SEK M % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljössigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
De milmässigt llbara (taxonomiförenliga) verksamheternas
omttning (A.1)
Varav jliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt llbara (ej taxonomirenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Omttning hos de verksamheter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
(A.2)
A. Omsättning r verksamheter som omfattas av taxonomin (A1
+ A2)
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omttningen hos verksamheter som inte omfattas av
taxonomin
5 328 100%
Totalt
5 328 100%
27
Kriterier avseende att orsaka betydande skada (DNSH)
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar Vatten Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald
Minimiskydds-
åtgärder
Andel förenliga
med
taxonomikraven
(A.1) eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2)
omttning, år
2022
Kategori
(möjliggörande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
0% E
0% T
Tabell för redovisning av Omsättning från Bilaga II in den Delegerade förordningen (EU) 2023/2486.
kenskapr 2023 År Kriterier för väsentligt bidrag
Ekonomiska verksamheter Kod Kapitalutgifter
Andel av
kapitalutgifterna,
år 2023
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar Vatten Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald
SEK M % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljössigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Kapitalutgifter för de milssigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna
Varav jliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt llbara (ej taxonomirenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
A.2 Transport med motorcyklar, personbilar och lätta
motorfordon CCM 6.5 3 2% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
A.2 Installation, underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning CCM 7.3 5 3% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
A.2 Förvärv och ägande av byggnader CCM 7.7 0 0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt llbara (ej taxonomiförenliga) 8 5% 5%
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1 + A.2) 8 5% 5%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin
149 95%
Totalt
157 100%
Kriterier avseende att orsaka betydande skada (DNSH)
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar Vatten roreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald
Minimiskydds-
åtgärder
Andel förenliga
med taxonomi-
kraven (A.1)
eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2)
omttning, år
2022
Kategori
jliggörande
verksamhet
Kategori
omställnings-
verksamhet
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
0% E
0% T
0%
0%
0%
Tabell för redovisning av CAPEX från Bilaga II in den Delegerade förordningen (EU) 2023/2486.
28
kenskapr 2023 År Kriterier för väsentligt bidrag
Ekonomiska verksamheter Kod Driftsutgifter
Andel av
driftsutgifter,
år 2023
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar Vatten Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald
SEK M % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljössigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter r de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1) 0%
Varav jliggörande verksamheter 0%
Varav omställningsverksamheter 0%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt llbara (ej taxonomirenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
A.2 Installation, underhåll och reparation av laddstationer CCM 7.4 1 1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Driftsutgifter r verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt llbara (ej taxonomiförenliga) (A.2) 1 1% 1%
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A1 + A2) 1 1% 1%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin
55 99%
Totalt
56 100%
Kriterier avseende att orsaka betydande skada (DNSH)
Begränsning
av klimat-
rändringar
Anpassning
till klimat-
rändringar Vatten Föroreningar
Cirkulär
ekonomi
Biologisk
ngfald
Minimiskydds-
åtgärder
Andel förenliga
med
taxonomikraven
(A.1) eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2)
omttning, år
2022
Kategori
(möjliggörande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
0% E
0% T
0%
0%
Tabell för redovisning av OPEX från Bilaga II in den Delegerade förordningen (EU) 2023/2486.
rnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Arbetsgruppen har även analyserat den delegerade akten för rnenergi och fossilgas, den kompletterande delegerande förordningen (EU) 2022/1214, och
koncernen har i dagsläget ingen aktivitet kopplat till denna verksamhet. Se tabell nedan för ytterligare information:
rnenergirelaterade verksamheter
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från
rnenergiprocesser med minimalt avfall från
bränslecykeln.
NEJ
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot upprande och säker drift av nya kärntekniska anggningar r produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller
industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för kerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av sta tillgängliga teknik.
NEJ
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot ker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella
processer, såsom vätgasproduktion från rnenergi, samt kerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot upprande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot upprande, renovering och drift av anggningar r kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga
bränslen.
NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot upprande, renovering och drift av värmeproduktionsanggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
29
Finansiell översikt
Koncernen
Resultaträkning 31
Rapport över koncernens totalresultat 31
Balansräkning 32
Förändringar i eget kapital 33
Kassaflödesanalys 34
Moderbolaget
Resultaträkning 35
Rapport över moderbolagets totalresultat 35
Balansräkning 36
Förändringar i eget kapital 38
Kassaflödesanalys 39
Redovisningsprinciper 40-44
Noter 45-72
30
Resultaträkning koncern
Belopp i MSEK Not 2023 2022
Nettoomttning 1 5 328 6 875
Kostnad för sålda varor 2 -4 784 -5 866
Bruttoresultat 544 1 009
Förljningskostnader 2 -473 -482
Administrationskostnader 2 -131 -134
Andelar i joint ventures resultat 17 23 34
Övriga rörelseintäkter 6 4 2
Övriga rörelsekostnader 2, 7 -19 -11
relseresultat 3
, 4, 13, 14, 15 -52 418
Finansiella intäkter 8 10 6
Finansiella kostnader 9 -33 -24
Resultat före skatt -75 400
Skatt 10 15 -76
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 11 -60 324
Resultat per aktie före utspädning 11 -4,59 24,96
Resultat per aktie efter utsdning 11 -4,59 24,96
Rapport över koncernens totalresultat
Belopp i MSEK 2023 2022
Årets resultat -60 324
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan omklassificeras till periodens resultat
Omräkningsdifferenser 3 56
Summa övrigt totalresultat 3 56
Årets totalresultat nrligt till moderbolagets aktieägare -57 380
31
Balansräkning koncern
Belopp i MSEK Not 2023 2022
TILLNGAR
Anggningstillgångar
Immateriella anggningstillgångar
Goodwill 12 582 583
Övriga immateriella tillgångar 13 49 7
631 590
Materiella anggningstillgångar 14 213 138
213 138
Nyttjanderättstillgångar 15 473 494
473 494
Andelar i joint venture 17 191 183
191 183
Finansiella anggningstillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 18 0 0
ngfristiga fordringar 0 0
0 0
Uppskjuten skattefordran 25 28 6
28 6
Summa anläggningstillgångar 1 536 1 411
Omttningstillgångar
Varulager
Handelsvaror 20 792 1 127
792 1 127
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 31 532 675
Skattefordringar 0 14
Övriga fordringar 58 37
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 30 27
620 753
Likvida medel
Kassa och bank 74 50
74 50
Summa omsättningstillgångar 1 486 1 930
SUMMA TILLGÅNGAR 3 022 3 341
32
Belopp i MSEK Not 2023 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 22
Aktiekapital 260 260
Övrigt tillskjutet kapital 251 251
Omräkningsreserv 95 92
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 818 1 034
Eget kapital nförligt till moderbolagets aktieägare 1 424 1 637
ngfristiga skulder
ngfristiga räntebärande skulder 26, 29, 31 334 406
ngfristiga leasingskulder 15, 29, 31 376 405
Uppskjuten skatteskuld 25 52 48
Summa långfristiga skulder 762 859
Kortfristiga skulder
Kortfristiga ränterande skulder 26, 27, 29, 31 0 1
Kortfristiga leasingskulder 15, 27, 29, 31 103 94
Leverantörsskulder 528 480
Skatteskulder 16 56
Derivat 31 14
Övriga skulder 31 72 101
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 28 99 112
Avsättningar 23 4 1
Summa kortfristiga skulder 836 845
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 022 3 341
Förändringar i eget kapital koncern
Belopp i MSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital Omräkningsreserv
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
2022
Ingående eget kapital 1 januari 2022 260 251 36 866 1 413
Årets resultat 324 324
Utdelning -156 -156
Övrigt totalresultat 56 0 56
Årets totalresultat 56 168 224
Utgående eget kapital 31 december 2022 260 251 92 1 034 1 637
Belopp i MSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital Omräkningsreserv
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
2023
Ingående eget kapital 1 januari 2023 260 251 92 1 034 1 637
Årets resultat -60 -60
Utdelning -156 -156
Övrigt totalresultat 3 0 3
Årets totalresultat 3 -216 -213
Utgående eget kapital 31 december 2023 260 251 95 818 1 424
33
Kassaflödesanalys koncern
Belopp i MSEK Not 2023 2022
Den pande verksamheten
relseresultat -52 418
Justeringar för ej likviditetspåverkande poster 29 88 173
varav av- och nedskrivningar
121 115
varav övriga poster
-33 58
Erllen ränta 8 6
Betald ränta -33 -23
Betald skatt -28 -53
Kassaflöde från den pande verksamheten re förändringar av rörelsekapital -17 521
Kassaflöde från föndringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager 373 -86
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar 116 -53
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder 19 -178
Kassaflöde från den pande verksamheten 491 204
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anggningstillgångar 13 -44 -1
Förvärv av materiella anggningstillgångar 14 -101 -53
Förvärv av verksamheter 16 -9
Avyttring av verksamheter 16 10
Övrigt kassaflöde i investeringsverksamheten 0 -3
Kassaflöde från investeringsverksamheten -145 -56
Kassaflöde efter investeringar
346 148
Finansieringsverksamheten
Utdelning -156 -156
Upptagna n 13 100
Amortering av låneskulder -86 -10
Amortering av leasingskulder enl. IFRS 16 15 -93 -89
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -322 -155
Årets kassafde
24 -7
Likvida medel vid årets början
50 54
Kursdifferens i likvida medel
0 3
Likvida medel vid årets slut 74 50
34
Resultaträkning moderbolag
Belopp i MSEK Not 2023 2022
Nettoomttning 1 128 148
128 148
Administrationskostnader -64 -68
Övriga rörelseintäkter och -kostnader 6, 7 0 1
relseresultat 3, 4, 13, 14 64 81
Resultat från andelar i koncernbolag 5 83 257
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 8 28 20
ntekostnader och liknande resultatposter 9 -14 -11
Resultat efter finansiella poster 161 347
Bokslutsdispositioner -98 39
Resultat före skatt 63 386
Skatt 10 7 -26
Årets resultat 70 360
Rapport över moderbolagets totalresultat
Belopp i MSEK 2023 2022
Årets resultat 70 360
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 70 360
35
Balansräkning moderbolag
Belopp MSEK Not 2023 2022
TILLNGAR
Anggningstillgångar
Immateriella anggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande 13 45 3
45 3
Materiella anläggningstillngar
Inventarier, verktyg och installationer 14 0 0
0 0
Finansiella anggningstillgångar
Andelar i koncernbolag 16 856 856
ntebärande långfristiga fordringar hos koncernbolag 19 17 17
873 873
Uppskjuten skattefordran 25 7
7
Summa anläggningstillgångar 925 876
Omttningstillgångar
Kortfristiga fordringar
ntebärande kortfristiga fordringar hos koncernbolag 19 157 231
Fordringar hos koncernbolag 34 109
Skattefordringar 1
Övriga fordringar 34 26
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 7 10
232 377
Kassa och bank 64 31
64 31
Summa omsättningstillgångar 296 408
SUMMA TILLGÅNGAR 1 221 1 284
36
Belopp MSEK Not 2023 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 22
Bundet eget kapital
Aktiekapital 260 260
Reservfond 31 31
291 291
Fritt eget kapital
Överkursfond 240 240
Balanserad vinst 476 272
Årets resultat 70 360
786 872
Summa eget kapital 1 077 1 163
Långfristiga skulder
ngfristiga räntebärande skulder 26, 31
ngfristiga räntebärande skulder till koncernbolag 31 39
39
Kortfristiga skulder
Kortfristiga ränterande skulder 31
Kortfristiga ränterande skulder till koncernbolag 31 104 5
Leverantörsskulder 12 10
Skulder till koncernbolag 5 3
Skatteskulder 12 49
Övriga skulder 0 6
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 28 11 9
144 82
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 221 1 284
37
Förändringar i eget kapital moderbolag
Belopp i MSEK Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Balanserad
vinst Årets resultat
Summa eget
kapital
2022
Ingående eget kapital 1 januari 2022 260 31 240 184 244 959
Överföring av föregående års resultat 244 -244
Summa transaktioner redovisade direkt i eget kapital 244 -244
Årets resultat 360 360
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 360 360
Utdelning -156 -156
Utgående eget kapital 31 december 2022 260 31 240 272 360 1 163
Belopp i MSEK Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Balanserad
vinst Årets resultat
Summa eget
kapital
2023
Ingående eget kapital 1 januari 2023 260 31 240 272 360 1 163
Överföring av föregående års resultat 360 -360
Summa transaktioner redovisade direkt i eget kapital 360 -360
Årets resultat 70 70
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 70 70
Utdelning -156 -156
Utgående eget kapital 31 december 2023 260 31 240 476 70 1 077
38
Kassaflödesanalys moderbolag
Belopp i MSEK Not 2023 2022
Den pande verksamheten
relseresultat 64 81
Justeringar för ej likviditetspåverkande poster 29 3 -11
varav av- och nedskrivningar
2 2
varav övriga poster
1 -13
Erllen ränta 29 27 15
Betald ränta 29 -13 -9
Betald/erhållen skatt -36 -1
Kassaflöde från den pande verksamheten re förändringar av rörelsekapital 45 75
Kassaflöde från föndringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar 72 -28
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder -37 36
Kassaflöde från den pande verksamheten
80 83
Investeringsverksamheten
Avyttring av dotterbolag 17
Förvärv av immateriella anggningstillgångar -44
Utning till dotterbolag 37 -205
Erllen utdelning från dotterbolag 83 261
Kassaflöde efter investeringsverksamheten 156 156
Finansieringsverksamheten
Utdelning till aktieägare -156 -156
Nettorändring av in-/utlåning cashpool 33 -7
Kassaflöde efter finansieringsverksamheten 33 -7
Årets kassafde
33 -7
Likvida medel vid årets början
31 38
Likvida medel vid årets slut 64 31
39
Redovisningsprinciper
Belopp anges i miljoner kronor (MSEK) om inget annat anges.
BE Group AB (publ), med organisationsnummer 556578-4724, är ett aktiebolag registrerat i Sverige. Bolaget har sitt säte i Mal.
Redovisningsprinciper i koncernen
Överenssmmelse med lag och normgivning
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations Committee (IFRIC) såsom de har godkänts av EG-kommissionen r tillämpning inom EU. Vidare har
koncernen tillämpat Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner.
Moderbolaget tilmpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”.
Väsentliga tilmpade redovisningsprinciper
De nedan angivna redovisningsprinciperna har, med de undantag som närmare beskrivs, tilmpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i kon
-
cernens finansiella rapporter. Koncernens redovisningsprinciper har vidare konsekvent tillämpats av koncernens företag.
Ändrade redovisningsprinciper
Ändrade redovisningsprinciper föranledda av nya eller ändrade IFRS-regler
De nya standarder och tolkningar som trätt i kraft från och med 1 januari 2023 har inte haft gon större effekt på den finansiella rapporteringen.
Nya IFRS-regler som ännu inte börjat tilmpas
Ett antal nya standarder och tolkningar träder ikraft för räkenskapsår som påbörjas efter den 31 december 2023 och dessa har inte förtidstilmpats vid upprät
-
tandet av denna finansiella rapport. Inga av de IFRS eller IFRIC-tolkningar som ännu inte trätt i kraft, väntas ha gon väsentlig inverkan på koncernen.
Förutttningar vid upprättande av moderbolagets och koncernens finansiella rapporter
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och koncernen. Det innebär att de finansiella rap
-
porterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp, om inte annat anges, är avrundade till rmaste miljontal.
Värderingsgrunder
Tillgångar och skulder redovisas till största del till upplupet anskaffningsvärde, exempelvis kundfordringar, leverantörsskulder och räntebärande skulder. Kon
-
cernen har även derivat som redovisas till verkligt värde.
Bemningar och uppskattningar
Att upprätta finansiella rapporter i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar
tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna och antagandena är
baserade på historiska erfarenheter och ett antal andra faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Resultatet av dessa uppskattningar och
antaganden används sedan för att bedöma de redovisade värdena på tillgångar och skulder, vilkas värde inte annars framgår tydligt från andra källor. Verkligt
utfall kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovi
-
sas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkar denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar
både aktuell period och framtida perioder.
Bemningar gjorda av företagsledningen vid tilmpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar
som kan medföra väsentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs närmare i not 32 Viktiga uppskattningar och bedömningar.
Grunder för konsolidering
Dotterbolag
Dotterbolag är alla bolag över vilka koncernen har besmmande inflytande. Koncernen har bestämmande inflytande över ett dotterbolag när den exponeras
r eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i bolaget och kan påverka avkastningen genom sitt besmmande inflytande i bolaget. Dotterbolag inklu
-
deras i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen och fram till den dag då det bestämmande infly-
tandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelseförvärv. Förvärvskostnaden är den köpeskilling som erläggs för ett dotterföretag och utgörs av
verkligt värde på summan överlåtna tillgångar, skulder och eventualförpliktelser som koncernen ådrar sig till tidigare ägare av det förvärvade bolaget. Identifi
-
erbara förvärvade tillgångar, övertagna skulder och eventualförpliktelser i ett rörelseförvärv värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. För-
värvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår.
Joint venture
I periodens resultat för koncernen redovisas, som Andelar i joint ventures resultat”, koncernens andel i bolagets resultat justerat för eventuella avskrivningar,
nedskrivningar och uppsningar av förvärvade över- respektive undervärden. Dessa resultatandelar, minskade med erhållna utdelningar från joint venture, ut
-
gör den huvudsakliga förändringen av det redovisade värdet på andelar i joint venture. Eventuell skillnad vid rvärvet mellan anskaffningsvärdet för innehavet
och ägarföretagets andel av identifierbara tillgångar och skulder i joint venture, redovisas enligt samma principer som vid förvärv av dotterbolag.
Utndsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan motsvarande den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Funktionell valuta är
valutan i de primära ekonomiska miler r bolagen bedriver sin verksamhet. Monetära tillgångar och skulder i utndsk valuta räknas om till den valutakurs
som föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i periodens resultat. Icke-monetära tillgångar och skulder som
40
redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakursen vid transaktionstillfället. Valutakursdifferenser avseende rörelserelaterade tillgångar och
skulder redovisas i rörelseresultatet medan valutakursförändringar avseende finansiella tillgångar och skulder redovisas i finansnettot.
Utndska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra koncernssiga över- och undervärden, omräknas från utlandsverksamhetens
funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta. Omräkning sker till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverk
-
samhet omräknas till en genomsnittskurs som utgör en approximation av kurserna vid respektive transaktionstidpunkt.
Immateriella anggningstillgångar
Goodwill
Koncernens goodwill besr av förvärvad inkråmsgoodwill och goodwill som uppkommit vid förvärv av andelar i dotterbolag. Goodwill representerar skillna
-
den mellan anskaffningsvärdet för rörelseförvärv och det verkliga värdet av förvärvade tillgångar, övertagna skulder samt eventualförpliktelser. Efter rvärvet
redovisas goodwill till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella nedskrivningar. Goodwill fördelas till kassagenererande enheter och prövas minst årligen
r nedskrivningsbehov, se not 12 Goodwill.
Software-as-a-Service (SaaS) arrangemang
Software-as-a-Service (SaaS) arrangemang är ett tnsteavtal som ger koncernen rätt att få åtkomst till molnleverantörens mjukvara under avtalsperioden. I
samband med sådana arrangemang erller koncernen ingen immateriell tillgång i form av programvara vid kontraktets rjan. En rättighet att få framtida till
-
gång till leverantörens programvara ger, vid kontraktets rjan, inte kunden rätt att erhålla de framtida ekonomiska fördelar som uppkommer från själva pro-
gramvaran och inte heller begränsa andras tillgång till att erhålla ekonomiska fördelar.
Om koncernen har möjlighet att när som helst under avtalsperioden förflytta programvaran från molnleverantören till egna servrar och därigenom ta kontrol
-
len och styra över mjukvaran bems arrangemanget innehålla en immateriell tillgång som koncernen kontrollerar. Det kan tillkomma en ngd andra kost-
nader som en del av arrangemanget, till exempel utveckling av moduler som kopplar ihop eller integrerar SaaS-mjukvaran med befintlig programvara/system
som kontrolleras av koncernen. Koncernen gör en bedömning av dana utgifter för att avgöra om de ska kostnadsföras eller uppfyller kriterierna för att redo
-
visas som en tillgång i koncernens rapport över finansiell sllning.
Koncernen redovisar kostnader som uppstår i samband med SaaS-arrangemang som administrationskostnader under kontraktets ptid eller som administra
-
tionskostnader r tnsten tas emot, beroende på hur pass sammankopplade dessa tnster är med själva mjukvarutjänsten och om de är distinkta från moln-
tjänsten eller inte.
Avskrivningsprinciper r övriga immateriella tillgångar
Avskrivningar redovisas i periodens resultat linjärt över tillgångarnas beräknade nyttjandeperioder. Avskrivningsbara immateriella tillgångar skrivs av från det
datum då de är tillgängliga för användning. Nyttjandeperioderna prövas pande, dock minst årligen.
De beräknade nyttjandeperioderna är:
Nyttjandeperiod
Koncern Moderbolaget
Mjukvara och licenser 3–10 år 3–10 år
Kundrelationer 6–10 år
Övriga immateriella tillgångar 3–10 år
Materiella anggningstillgångar
Materiella anggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde med avdrag r ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I an
-
skaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet
med anskaffningen. Exempel på direkt hänförbara kostnader som ingår i anskaffningsvärdet är kostnader för leverans, hantering, installation, lagfarter, kon
-
sulttjänster och juridiska tjänster.
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska fördelarna som är förknippade med tillgången
kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt tt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den
period de uppkommer.
Avskrivningsprinciper r materiella anggningstillgångar
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Nyttjandeperioder och restvärden omprövas minst årligen.
Nyttjandeperiod
Koncern Moderbolaget
Byggnader 15–50 år
Maskiner och andra tekniska anläggningar 3–15 år
Inventarier, verktyg och installationer 3–10 år 3–10 år
Nedskrivning av icke-finansiella tillgångar
Immateriella tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod (goodwill) eller immateriella tillgångar som inte är färdiga för användning, skrivs inte av utan
prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov eller vid indikation på värdeminskning, avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som
skrivs av bems med avseende på värdenedgång närhelst händelser eller förändringar i förllanden indikerar att det redovisade värdet kanske inte är åter
-
vinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det gre av
tillgångens verkliga värde minskat med rljningskostnader och dess nyttjandevärde.
Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns i allt väsentligt oberoende kassaflöden (kassagenererande enhe
-
ter). För tillgångar (andra än goodwill) som tidigare har skrivits ner görs per varje balansdag en prövning av om återföring bör göras.
41
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet för varulager inkluderar utgifter som uppkommit vid
rvärvet av lagertillgångarna mte transport av dem till deras nuvarande plats och skick. Det använda anskaffningsvärdet baseras på vägda genomsnittspri
-
ser. För tillverkade varor och pågående arbete inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta kostnader baserade på en normal kapacitet. Nettoför-
ljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten, efter avdrag för uppskattade kostnader för färdigsllande och för att åstad-
komma en försäljning. Nettorljningsvärdet estimeras utifrån uppskattningar av det aktuella marknadspriset.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar bland annat kundfordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut och leverantörsskulder.
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen r bolaget blir part enligt instrumentets avtalsssiga villkor. En finansiell tillgång tas bort
från balansräkningen r rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen
r förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, vilket utgörs av den dag
bolaget rbinder sig att förvärva eller avyttra tillgången. En finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och redovisas med ett nettobelopp i balansräk
-
ningen endast när det föreligger en legal rätt att kvitta beloppen samt att det religger avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt reali-
sera tillgången och reglera skulden. Finansiella instrument klassificeras vid första redovisningen i olika värderingskategorier utifrån det syfte som instrumentet
rvärvades r, vilket påverkar redovisningen därefter. De värderingskategorier som BE Group använder redogörs för nedan.
Klassificering och värdering av finansiella instrument
Upplupet anskaffningsvärde finansiella tillgångar
Koncernen klassificerar endast sina finansiella tillgångar som tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde följande krav är uppfyllda:
tillgången ingår i en affärsmodell r målet är att inkassera avtalsenliga kassafden, och
avtalsvillkoren ger vid specifika tidpunkter upphov till kassafden som enbart består av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet.
Likvida medel och kundfordringar redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Kundfordringar
Kundfordringar är belopp hänförliga till kunder avseende sålda varor i den pande verksamheten. Kundfordringar rfaller generellt till betalning inom 30-60
dagar och samtliga kundfordringar har rför klassificerats som omsättningstillgångar. Kundfordringar redovisas initialt till verkligt värde. Koncernen innehar
kundfordringarna i syftet att insamla avtalsenliga kassafden och värderar dem därför vid efterföljande redovisningstidpunkter till upplupet anskaffningsvär
-
de med tillämpning av effektivräntemetoden. Koncernens metod för beräkning av nedskrivning/reserveringen för kundfordringar beskrivs nedan. Kundford-
ringarna i BE Group Sverige AB och BE Group Oy Ab panttts som grund för koncernens upplåning via factoring.
Upplupet anskaffningsvärde finansiella skulder
Samtliga koncernens finansiella skulder värderas efter det första redovisningstillfället till upplupet anskaffningsvärde. Skulder värderade till upplupet anskaff
-
ningsvärde utgörs av räntebärande skulder, leverantörsskulder och övriga skulder. Finansiella skulder klassificeras som kortfristiga skulder om de förfaller till
betalning inom 12 nader från rapporteringstidpunkten, annars klassificeras de som ngfristiga skulder.
Derivat
Derivat redovisas till verkligt värde som kortfristig fordran eller kortfristig skuld beroende på om derivatet har positivt eller negativt värde. Koncernen tillämpar
inte kringsredovisning.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen utvärderar de framtida förväntade kreditförlusterna relaterade till investeringar i skuldinstrument redovisade till upplupet anskaffningsvärde. Vid
varje rapporteringstidpunkt redovisar koncernen en reservering för de förväntade kreditförlusterna. Värderingen av de förväntade kreditförlusterna återspeglar
ett objektivt och sannolikhetsvägt belopp som bestäms genom att utvärdera ett intervall av möjliga utfall; pengars tidsvärde och rimliga och verifierbara upp
-
gifter som är tillgängliga utan onödiga kostnader eller insatser på balansdagen för tidigare händelser, nuvarande förllanden och prognoser för framtida eko-
nomiska förutsättningar.
Koncernen tilmpar den förenklade metoden för beräkning av rväntade kreditförluster på kundfordringar. Metoden innebär att förväntade förluster under
fordrans hela löptid används som utgångspunkt för kundfordringar. Se not 31 för vidare information om nedskrivningsmodellen.
Intäkter
Koncernen genererar intäkter från rljning av varor. I kontrakt med kunder avseende färdiga produkter finns det normalt ett prestationsåtagande i form av
varor. Intäkt redovisas vid den tidpunkt då kontroll över tillgången överförts till kunden. För att bedöma r kontroll överförs utgör överföring av risker och för
-
ner den indikator som i koncernen ges störst vikt för att avgöra r kontroll överförts till kunden. Vid vilken tidpunkt som kontroll över varorna överförs till
kunden beror rmed till största del av vilka fraktvillkor som anges i avtal med kund.
Koncernen beaktar rörliga ersättningar i form av volymrabatter när transaktionspriset fastställs. Intäkten från försäljningen av varorna redovisas baserat på pri
-
set i avtalet, med avdrag för beräknade volymrabatter. Historiska data används för att uppskatta rabatternas förväntade värde och intäkten redovisas endast i
den utsträckning som det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring inte uppstår. En skuld (som ingår i posten Upplupna kostnader och förutbetalda intäk
-
ter) redovisas för förväntade volymrabatter i förllande till försäljningen till och med balansdagen. En fordran redovisas när varorna har levererats då ersätt-
ningen vid denna tidpunkt är ker eftersom det endast är tidtgång som krävs innan betalningen ska ske. Ingen finansieringskomponent bems föreligga
vid försäljningstidpunkten kredittiden normalt är 30 60 dagar.
Ersättningar till anställda
Pensioner
Koncernens pensionsavtal är avgiftsbestämda. De förmånsbestämda pensionsplanerna avser åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i
Sverige som tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förnsbesmd plan som om
-
fattar flera arbetsgivare. BE Group inte haft tillgång till dan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som förmånsbesmd, redovisas där-
r pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom förkring i Alecta såsom en avgiftsbestämd plan. En avgiftsbestämd pensionsplan innebär att företaget be-
talar fastställda avgifter till en separat juridisk enhet och inte har ytterligare rättsliga eller informella förpliktelser att betala ytterligare belopp. Pensionskostna-
derna för de avgiftsbestämda planerna redovisas som en kostnad i takt med att de anställda utför sina tnster.
42
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består huvudsakligen av ränteintäkter på bankbalanser och fordringar, räntekostnader på lån, valutakursdifferenser, samt
periodiserade transaktionskostnader för upptagna n.
Transaktionskostnader för upptagna n periodiseras över nets löptid med tillämpning av effektivräntemetoden.
Skatt
Inkomstskatter redovisas i periodens resultat utom en underliggande transaktion redovisas i övrigt totalresultat varvid tillhörande skatteeffekt likväl redovi
-
sas i övrigt totalresultat. Aktuell skatt är skatt som skall betalas eller erhållas avseende aktuellt år. Hit r även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare
perioder. Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattessiga värden på
tillgångar och skulder. Beloppen beräknas baserat på hur de temporära skillnaderna rväntas bli utjämnade och med tillämpning av de skattesatser och skat
-
teregler som är beslutade eller aviserade per balansdagen.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den n det är sannolikt att dessa kommer
att medra lägre skatteutbetalningar i framtiden.
Leasingavtal
Koncernen som leasetagare
Vid ingåendet av ett avtal fastställer koncernen om avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal baserat på avtalets substans. Ett avtal är, eller inneller, ett lea
-
singavtal om avtalet överter rätten att under en viss period besmma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Leasingskulder
Vid inledningsdatumet för ett leasingavtal (dvs det datum då den underliggande tillgången blir tillgänglig för användande) redovisar koncernen en leasingskuld
motsvarande nuvärdet av de leasingbetalningar som ska erläggas under leasingperioden. Leasingperioden bestäms som den icke uppsägningsbara perioden
tillsammans med perioder att förlänga eller ga upp avtalet om koncernen är rimligt kra på att nyttja de optionerna. Leasingbetalningarna inkluderar fasta
betalningar (efter avdrag r eventuella rabatter och liknande i samband med tecknandet av leasingavtalet som ska erhållas), variabla leasingavgifter som be
-
ror på ett index eller ett pris och belopp som förväntas betalas enligt restvärdesgarantier. Leasingbetalningarna inkluderar dessutom lösenpriset för en option
att köpa den underliggande tillgången eller straffavgifter som utgår vid uppgning i enlighet med en uppgningsoption, om sådana optioner är rimligt säkra
att utnyttjas av koncernen. Variabla leasingavgifter som inte beror på ett index eller ett pris redovisas som en kostnad i den period som de är hänförliga till.
För beräkning av nuvärdet av leasingbetalningarna använder koncernen den implicita räntan i avtalet om den enkelt kan fastställas och i övriga fall används
koncernens marginella upplåningsränta per inledningsdatumet för leasingavtalet. Efter inledningsdatumet av ett leasingavtal ökar leasingskulden r att åter
-
spegla räntan på leasingskulden och minskar med utbetalda leasingavgifter. Dessutom omvärderas värdet på leasingskulden till följd av modifieringar, föränd-
ringar av leasingperioden, förändringar i leasingbetalningar eller förändringar i en bemning att köpa den underliggande tillgången.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar i rapporten över finansiell ställning vid inledningsdatumet för leasingavtalet. Nyttjanderättstillgångar värderas till
anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar, samt justerat för omvärderingar av leasingskulden. Anskaff
-
ningsvärdet för nyttjanderättstillgångar inkluderar det initiala värdet som redovisas för den nförliga leasingskulden, initiala direkta utgifter, samt eventuella
rskottsbetalningar som görs vid eller innan inledningsdatumet för leasingavtalet efter avdrag för eventuella rabatter och liknande som mottagits i samband
med teckningen av leasingavtalet.
Undantag för redovisning som nyttjanderättstillgång och leasingskuld finns för leasingkontrakt av mindre värde samt kontrakt som har en löptid på högst 12
nader. Koncernen har valt att tilmpa dessa undantagsregler.
Rapportering för segment
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver affärsverksamhet från vilken den kan få intäkter och ådra sig kostnader inklusive koncerninterna trans
-
aktioner och vars rörelseresultat regelbundet granskas av koncernens högste verkställande beslutsfattare som underlag för beslut om fördelning av resurser till
segmentet och bedömning av dess resultat. Vidare skall det ock finnas fristående finansiell information för den del av koncernen som definieras som ett seg
-
ment. BE Group har definierat begreppet ”högste verkställande beslutsfattare som koncernledningen.
Koncernens indelningsgrund för segment är geografiska områden. Den interna styrningen är i första hand uppbyggd på rapportering och uppföljning av av
-
kastning från koncernens olika geografiska områden. De geografiska områdena är grupperade per land eller grupp av länder utifrån likheter ifråga om risker
och jligheter. För ytterligare information om rörelsesegment, nvisas till not 1 Rörelsesegment.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på periodens resultat i koncernen hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda genomsnittliga antalet
aktier utestående under året. Vid beräkningen av resultat per aktie före och efter utspädning justeras det genomsnittliga antalet aktier för att ta hänsyn till ef
-
fekter av eventuella aktiesparprogram. Koncernen har för närvarande inga aktiesparprogram som kan ge upphov till utspädningseffekter.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalys upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför in- och utbetalningar. Likvida medel
i kassafdesanalysen överensstämmer med likvida medel i balansräkningen, vilket utgörs av kassamedel samt disponibla tillgodohavanden hos banker.
Redovisningsprinciper i moderbolaget
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och det r finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovis
-
ning för juridiska personer (sept 2012). Även av det för finansiell rapporterings utgivna uttalanden gällande för noterade retag tillämpas. RFR 2 innebär att
moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tilmpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden ngt detta är möjligt inom ramen för
årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag från och
tillägg till IFRS som ska göras.
43
Klassificering och uppställningsformer
Resultaträkning och balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt årsredovisningslagens scheman, medan rapporten över totalresultat, rapporten över
rändringar i eget kapital och kassafdesanalysen baseras på IAS 1 Utformning av finansiella rapporter respektive IAS 7 Rapport över kassafden. De skillna
-
der mot koncernens rapporter som gör sig gällande i moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter och kost-
nader, anggningstillgångar och eget kapital.
Andelar i dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för
innehav i dotterbolag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter direkt i resultatet r dessa uppkommer. Utdelningar från dotterbolag redovisas i
sin helhet som Resultat från andelar i koncernbolag i resultaträkningen.
Finansiella instrument
I enlighet med regler i det r finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 samt sambandet mellan redovisning och beskattning, tillämpas inte reglerna
om finansiella instrument och kringsredovisning i IFRS 9 i moderbolaget som juridisk person, utan dessa regler tillämpas även fortttningsvis endast i kon
-
cernredovisningen. I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning och finansiella omsättnings-
tillgångar enligt gsta värdets princip. Skulder, som inte utgör derivatskulder, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Derivat värderas till verkligt värde.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består av borgensförbindelser till förmån för dotterbolagen. Finansiella garantier innebär att bolaget har ett åtagande
att ersätta innehavaren av ett skuldinstrument r förluster som denne ådrar sig på grund av att en angiven gäldenär inte fullgör betalning vid förfall enligt av
-
talsvillkoren. För redovisning av finansiella garantiavtal tillämpar moderbolaget RFR 2 p 72 som innebär en lättnad mrt med reglerna i IFRS 9 när det gäller
finansiella garantiavtal utställda till förmån r dotterbolag. Moderbolaget redovisar finansiella garantiavtal som avsättning i balansräkningen när bolaget har
ett åtagande för vilket betalning sannolikt erfordras för att reglera detta.
Leasing
Reglerna om redovisning av leasingavtal enligt IFRS 16 tillämpas inte i moderbolaget. Detta innebär att leasingavgifter redovisas som kostnad linjärt över lea
-
singperioden, och att nyttjanderättstillgångar och leasingskulder inte inkluderas i moderbolagets balansräkning. Identifiering av ett leasingavtal görs dock i en-
lighet med IFRS 16, d.v.s. att ett avtal är, eller inneller, ett leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period besmma över användningen av
en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Koncernbidrag i moderbolaget
Erllna eller lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
44
Noter
Not 1 Rörelsesegment
Not 2 Kostnader fördelade på kostnadsslag
Not 3 Anställda, personalkostnader och ersättningar till ledande befattningshavare
Not 4 Arvode och kostnadserttning till revisorer
Not 5 Resultat från andelar i koncernbolag
Not 6 Övriga rörelseintäkter
Not 7 Övriga rörelsekostnader
Not 8 Finansiella intäkter
Not 9 Finansiella kostnader
Not 10 Skatt
Not 11 Resultat per aktie
Not 12 Goodwill
Not 13 Övriga immateriella anggningstillgångar
Not 14 Materiella anggningstillgångar
Not 15 Leasingavtal
Not 16 Andelar i koncernbolag
Not 17 Andelar i joint venture
Not 18 Andra långfristiga värdepappersinnehav
Not 19 Räntebärande fordringar hos koncernbolag
Not 20 Varulager
Not 21 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Not 22 Eget kapital
Not 23 Avttningar
Not 24 Vinstdisposition
Not 25 Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
Not 26 Sllda kerheter och eventualrpliktelser
Not 27 Kortfristiga räntebärande skulder
Not 28 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Not 29 Tilläggsinformation till kassaflödesanalys
Not 30 Transaktioner med närstående
Not 31 Finansiell riskhantering
Not 32 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Not 33 Händelser efter balansdagen
45
Not 1 Rörelsesegment
2023
Sverige &
Polen
Finland &
Baltikum
Moderbolag &
koncernposter Eliminering Koncernen
Extern omttning 2 633 2 695 2 -2 5 328
Intern omsättning 8 34 126 -168
Nettoomttning 2 641 2 729 128 -170 5 328
Andelar i joint ventures resultat 23 23
Underliggande relseresultat 39 -5 -4 0 30
Lagervinster/-förluster -59 -17 0 -76
mförelsestörande poster -4 0 -2 -6
relseresultat -24 -22 -6 0 -52
Finansnetto -23
Resultat före skatt -75
Skatter 15
Årets resultat -60
Underliggande relsemarginal 1,5% -0,2% neg 0,6%
relsemarginal -0,9% -0,8% neg -1,0%
Levererat tonnage (tusentals ton) 137 151 0 -3 285
Investeringar 27 75 44 146
Avskrivningar av materiella och immateriella anggningstillgångar 12 13 2 27
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 94 94
Övriga icke kassaflödespåverkande poster -5 -29 1 -33
Summa ej kassafdespåverkande poster 7 -16 97 88
2022
Sverige &
Polen
Finland &
Baltikum
Moderbolag &
koncernposter Eliminering Koncernen
Extern omttning 3 401 3 474 2 -2 6 875
Intern omsättning 7 23 146 -176
Nettoomttning 3 408 3 497 148 -178 6 875
Andelar i joint ventures resultat 34 34
Underliggande relseresultat 236 267 -17 2 488
Lagervinster/-förluster -19 -50 -1 -70
mförelsestörande poster
relseresultat 217 217 -18 2 418
Finansnetto -18
Resultat före skatt 400
Skatter -76
Årets resultat 324
Underliggande relsemarginal 6,9% 7,6% neg 7,1%
relsemarginal 6,4% 6,2% neg 6,1%
Levererat tonnage (tusentals ton) 157 164 -1 320
Investeringar 7 47 0 54
Avskrivningar av materiella och immateriella anggningstillgångar 12 11 2 25
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 90 90
Övriga icke kassaflödespåverkande poster 7 37 14 58
Summa ej kassafdespåverkande poster 19 48 106 173
Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moderbolaget & koncernposter och har inte fördelats ut på de två affärsområdena.
BE Group är ett handels- och servicebolag inom stål, rostfritt sl och aluminium. Kunderna finns främst inom bygg- och tillverkningsindustrin. Då kunderna
uppvisar en stor bredd i förutttningar och behov erbjuder BE Group olika affärslösningar; lagerförljning, produktionsservicerljning samt direktförsälj
-
ning. Samarbetet mellan BE Group och en given kund kan bestå av en eller flera av affärssningarna.
Koncernens basprodukter är av likartad karaktär oavsett till vilka kunder eller marknader de distribueras. Ett led i koncernens strategi är ock att vidareförädla
materialet i egna produktionsanggningar genom olika typer av produktionsservice, vilket i vissa fall leder till färdiga komponenter som går rakt in i kundernas
produktion.
Koncernens risker och möjligheter skiljer sig åt på de olika geografiska marknaderna till vilka koncernens produkter distribueras. Koncernen har därför valt
geografiska områden som rörelsesegment.
46
Den operativa strukturen och den interna rapporteringen till koncernledning och styrelse bygger därför primärt på redovisning av geografiska affärsområden. I
segmentets resultat har operativa poster nrliga till segmentets pande verksamhet inkluderats.
Den finansiella informationen per segment är baserad på samma redovisningsprinciper som koncernens, bortsett från effekterna avseende IFRS 16 som rap
-
porteras under Moderbolaget & koncernposter och inte fördelas ut på de två affärsområdena. Koncernen använder sig av ett antal alternativa nyckeltal (se Al-
ternativa nyckeltal för mer information). Ett av dessa är det underliggande resultatet som är det redovisade resultatet justerat för mförelsesrande poster
samt lagervinster och lagerförluster. Dessa utgör skillnaden mellan kostnad för lda varor till anskaffningsvärde och kostnad för sålda varor till återanskaff
-
ningspris. Beräkningen bygger på BE Groups egen modell. Denna modell har inte varit förel för granskning av bolagets revisor. Internpriserna mellan kon-
cernens segment är satta utifrån principen omarmngds avsnddet vill ga mellan parter som är oberoende av varandra, välinformerade och med ett in-
tresse av transaktionerna. Varupriset baseras på aktuella inköpspriser med påslag för intern marginal.
Information om produkter och tnster samt geografiska områden
Koncernen besr av två affärsområden, Sverige & Polen och Finland & Baltikum. Koncernens övriga verksamheter samlas inom Moderbolaget och
koncernposter.
Sverige & Polen
Inom affärsområde Sverige & Polen ingår BE Groups verksamheter i Sverige under firmanamnen BE Group Sverige AB och BE Group Produktion Arvika AB samt
verksamheten i Polen under namnet BE Group Sp. z o.o. Bolagen i Sverige erbjuder försäljning och distribution av koncernens produkter som handelsstål,
rostfritt stål och aluminium. I kombination med materialet tillhandalles ock produktionsservice då bolaget i olika produktionsprocesser vidareförädlar
material r att uppfylla specifika krav hos kunderna. Som exempel kan mnas kapning, blästring, målning, borrning och srning i olika former. Därutöver er
-
bjuder bolaget annan service i form av avancerade logistiksningar samt materialrådgivning. BE Group Sverige AB äger vidare 50 procent av tunnplåtsbearbet-
ningsföretaget ArcelorMittal BE Group SSC AB. BE Group i Polen erbjuder produktionsservice till polska och nordiska kunder.
Finland & Baltikum
Inom affärsområde Finland & Baltikum ingår BE Groups verksamhet i Finland som bedrivs under firmanamnet BE Group Oy Ab och verksamheten i de baltiska
nderna under firmanamnet BE Group OÜ, Estland med filialerna BE Group OÜ filiale Latvija, Lettland och BE Group OÜ Lietuvos filialas, Litauen. I samtliga
verksamheter erbjuds rljning och distribution av koncernens produkter som handelssl, rostfritt stål och aluminium. I Finland tillhandalls ock pro
-
duktionsservice i stor omfattning. Som exempel kan mnas kapning, blästring, lning, borrning och skärning i olika former. rutöver erbjuder bolaget i
Finland sina kunder logistiksningar, rådgivning och finansiering av rörelsekapital.
Moderbolaget och koncernposter
Under Moderbolaget och koncernposter rapporteras moderbolaget och koncernelimineringar. Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moderbola
-
get & koncernposter och har inte fördelats ut på de två affärsområdena. Totalt uppgick påverkan av IFRS 16 till 11 MSEK (10) på rörelseresultatet.
Koncernen
Försäljning per affärsområde
och produktgrupp Sverige & Polen Finland & Baltikum
Moderbolaget &
koncernposter Totalt
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
nga produkter 1 200 1 773 763 1 052 0 0 1 963 2 825
Platta produkter 1 040 1 056 1 389 1 747 0 0 2 429 2 803
Rostfritt stål 300 397 406 496 0 0 706 893
Aluminium 65 95 121 161 0 0 186 256
Övrigt 36 87 50 41 -42 -30 44 98
Totalt 2 641 3 408 2 729 3 497 -42 -30 5 328 6 875
Försäljning per land utifrån kundens hemvist 2023 2022
Sverige 2 549 3 261
Finland 2 430 3 162
Övriga länder 349 452
Totalt 5 328 6 875
Försäljning per affärssning, MSEK 2023 2022
Lagerförsäljning 2 106 2 809
Produktionsserviceförljning 2 655 3 185
Direktförsäljning 567 881
Totalt 5 328 6 875
Materiella, immateriella och finansiella anggningstillgångar per land 2023 2022
Sverige 625 564
Finland 401 342
Övriga länder 9 5
Totalt 1 035 911
Nyttjanderättstillgångar ingår inte i tabellen. Effekterna avseende IFRS 16 rapporteras under Moderbolaget och koncernposter och fördelas inte ut på respektive land.
1)
1)
47
Moderbolaget
Försäljning av interna tjänster per land utifrån dotterbolagens hemvist 2023 2022
Sverige 56 67
Finland 60 69
Övriga länder 10 10
Totalt 126 146
Not 2 Kostnader fördelade per kostnadsslag
Specifikation över kostnader fördelade per kostnadsslag avser poster som ingår i resultaträkningens kostnad för sålda varor, försäljningskostnader, administra
-
tionskostnader och övriga rörelsekostnader.
Koncern 2023 2022
Materialkostnader 4 273 5 355
ner, andra ersättningar och sociala kostnader 443 422
Övriga externa kostnader 520 552
Avskrivningar och nedskrivningar 121 115
Övriga rörelsekostnader 19 11
Totalt 5 376 6 455
I avskrivningar och nedskrivningar r 2023 avser 94 MSEK (90) avskrivningar på nyttjanderättstillgångar relaterade till IFRS 16.
1)
1)
Not 3 Anställda, personalkostnader och erttningar till ledande
befattningshavare
Belopp i denna not redovisas i tusentals kronor om ej annat anges.
Medelantalet anställda 2023 varav n 2022 varav n
Moderbolag
Sverige 8 53% 8 61%
Totalt i moderbolaget 8 53% 8 61%
Dotterbolag
Sverige 294 85% 273 89%
Finland 275 98% 270 93%
Estland 16 76% 20 61%
Lettland 4 75% 4 59%
Litauen 2 100% 4 95%
Polen 79 85% 75 86%
Totalt i dotterbolag 670 90% 646 89%
Koncernen totalt 678 90% 654 89%
Redovisning av könsrdelning i företagsledningen
2023 2022
Könsfördelning i företagsledningen Andel kvinnor Andel kvinnor
Moderbolag
Styrelsen 20% 20%
Övriga ledande befattningshavare 0% 0%
Koncern totalt
Styrelsen 11% 10%
Övriga ledande befattningshavare 0% 0%
48
Löner, andra erttningar och sociala kostnader
Koncern 2023 2022
ner och ersättningar 339 927 326 291
Pensionskostnader, avgiftsbaserade 12 873 9 983
Sociala avgifter 90 168 86 044
442 968 422 318
Moderbolag 2023 2022
Löner
och ersättningar Sociala kostnader
Löner
och ersättningar Sociala kostnader
Moderbolaget 10 530 6 037 12 299 5 957
(varav pensionskostnad) (2 068) (2 226)
Av moderbolagets pensionskostnader avser 1 018 (1 187) KSEK gruppen ledande befattningshavare. Det finns inga utestående pensionsförpliktelser.
Löner och andra erttningar fördelade på moderbolag och dotterbolag samt mellan ledande befattningshavare
och övriga anställda
2023
2022
Ledande befattningshavare Övriga anställda Ledande befattningshavare Övriga anställda
Moderbolag 5 712 4 818 6 913 5 386
(varav tantiem o.d.) (-) (-) (1 415) (491)
Dotterbolag 6 173 319 733 6 042 302 330
(varav tantiem o.d.) (-) (1 248) (1 055) (13 418)
Koncernen totalt 11 885 324 551 12 955 307 716
(varav tantiem o.d.) (-) (1 248) (2 470) (13 909)
I löner och andra ersättningar ingår grundn, semestertilgg och rörliga ersättningar.
Ledande befattningshavare omfattar styrelseledamöter, personer i koncernledningen samt VD i respektive dotterbolag.
BE Group Sveriges verkställande direktör lämnade bolaget i augusti 2023 och uppbär enligt avtal ersättning fram till april 2024.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas genom förkring i Alecta. Enligt ett uttalande från det r finansiell rappor
-
tering, UFR 10, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. Bolaget har inte haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att re-
dovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en för-
nsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Premien för den förnsbe-
stämda ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och rväntad återstående tjänst-
göring. Förväntade avgifter sta rapportperiod för ITP 2-förkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 8 MSEK (7).
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av rkringtagandena beräknade enligt Alectas försäkrings
-
tekniska metoder och antaganden, vilka inte överenssmmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 175
procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar för
att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning av be
-
fintliga förmåner. Vid g konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott i form av den kollekti-
va konsolideringsnivån till 157 procent (172).
Avgiftsbestämda pensionsplaner
I Sverige har koncernen avgiftsbesmda pensionsplaner för arbetare som helt bekostas av retagen. Pensionsplanerna i Finland samt övriga länder behand
-
las som ett avgiftsbestämt pensionsarrangemang. För de avgiftsbesmda pensionsarrangemangen betalas pensionsavgifterna till ett pensionsförkringsbo-
lag och redovisas som en kostnad i resultaträkningen för den räkenskapsperiod till vilken de hänför sig. I övriga länder finns avgiftsbestämda planer vilka till
viss del bekostas av dotterföretagen och delvis täcks genom avgifter som de ansllda betalar. Betalning till dessa planer sker pande enligt reglerna i respekti
-
ve plan.
1)
1)
1)
2) 2)
3)
1)
2)
3)
49
Ersättningar till ledande befattningshavare
Den totala erttningen till verksllande direktören och till övriga ledande befattningshavare innefattar fast lön, rörlig ersättning, pension och andra förmåner.
Dessa ersättningskomponenter är baserade på riktlinjerna för erttning till ledande befattningshavare, som antogs av årssmman 2020, vilka återges i
bolagsstyrningsrapporten.
I nedanstående tabeller redovisas den faktiska kostnaden r ersättningar och övriga förmåner avseende räkenskapsåren 2023 och 2022 till styrelsen, verkstäl
-
lande direktören (tillika koncernchefen) samt övriga ledande befattningshavare. De sistnämnda är de personer som mte verksllande direktören är medlem-
mar i koncernledningen.
Ersättningar och
rner 2023
Grundlön /
styrelsearvode
rlig
ersättning
Övriga
rner
Pensions-
kostnader
Övrig
ersättning Summa
Pensions-
rpliktelser
Styrelseordförande
rgen Zahlin 500 500
Styrelseledater
Monika Gutén 230 230
Lars Olof Nilsson 310 310
Mats O Paulsson 230 230
Petter Stillström 270 270
Verkställande direktör
Peter Andersson 2 709 83 699 3 491
Övriga ledande befattningshavare
6 004 380 1 417 7 801
Summa 10 253 463 2 116 12 832
Varav kostnadsfört i moderbolaget 5 712 158 1 018 6 888
Övriga ledande befattningshavare bestod av 3 personer fram till augusti 2023. BE Group Sveriges verkställande direktör lämnade bolaget i augusti och uppbär enligt avtal erttning fram till april 2024.
Beloppet ingår i sammansllningen ovan.
I grundlön ingår även semesterersättning.
Ersättningar och
rner 2022
Grundlön /
styrelsearvode
rlig
ersättning
Övriga
rner
Pensions-
kostnader
Övrig
ersättning Summa
Pensions-
rpliktelser
Styrelseordförande
rgen Zahlin 487 487
Styrelseledater
Carina Andersson 70 70
Monika Gutén 153 153
Lars Olof Nilsson 300 300
Petter Stillström 263 263
Mats O Paulsson 223 223
Verkställande direktör
Peter Andersson 2 633 1 008 76 815 3 4 535
Övriga ledande befattningshavare
4 975 1 622 363 1 471 0 8 431
Summa 9 104 2 630 439 2 286 3 14 462
Varav kostnadsfört i moderbolaget 5 498 1 415 168 1 187 3 8 271
Carina Andersson avgick ur bolagets styrelse i samband med årsstämman i april 2022.
Monika Gutén tillträdde bolagets styrelse i samband med årsstämman i april 2022.
Övriga ledande befattningshavare består av 3 personer.
I grundlön ingår även semesterersättning.
Nedan redogörs för avtalsenliga villkor för ersättning till styrelsen, verksllande direktören och koncernchefen samt övriga ledande befattningshavare. För re
-
dogörelse av riktlinjer antagna av årsstämman se bolagsstyrningsrapporten.
Ersättning till styrelsen
Till styrelsens ordförande och övriga ledamöter utgår arvode enligt årssmmans beslut. Årssmman beslutade att arvode till styrelsens ska utgå om totalt 1
380 KSEK (1 380) att fördelas mellan ledamöterna enligt ljande: 460 KSEK (460) till styrelsens ordförande och 230 KSEK (230) till envar av övriga årsstämmo
-
valda ledamöter som inte är anställda i bolaget. Utöver detta ska ersättning för utskottsarbete utgå med 80 KSEK (80) till ordförande i revisionsutskottet samt
40 KSEK (40) vardera till övriga ledamöter av revisionsutskottet. Ingen erttning utgår för arbete i ersättningsutskottet.
Ersättning till verkställande direktören och koncernchefen
Ersättning
I enlighet med styrelsens beslut utgår normalt erttning till verkställande direktören och koncernchefen i form av fast kontantlön, rörlig kontantersättning,
pensionsförmåner och övriga förmåner. Den fasta kontantnen till verkställande direktören och koncernchefen uppgår till 2 640 MSEK (2 520). För den verk
-
ställande direktören och koncernchefen kan den rörliga kontantersättningen uppgå till gst 50 procent av den sammanlagda fasta kontantnen. Eventuella
bonusutbetalningar och storleken på dessa relateras till i rväg definierade mål som fastställs av styrelsen.
2)
1)
1)
2)
4)
1)
2)
3)
1)
2)
3)
4)
50
Uppsägningstider och avgångsvederlag
Verksllande direkren och koncernchefen har nio månaders uppsägningstid vid uppsägning från bolagets sida och sex månader vid egen uppgning. Un
-
der uppgningstiden har verkställande direktören och koncernchefen rätt till full n och övriga ansllningsrner, oavsett om arbetsplikt föreligger eller
ej. gon rätt till avgångsvederlag föreligger ej.
Pensionsförmåner
För koncernchefen ska pensionsförmåner vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning är inte pensionsgrundande. Pensionspremierna för premiebestämd
pension ska uppgå till gst 30 procent av den fasta årliga kontantnen.
Ersättning till övriga ledande befattningshavare i moderbolaget och koncernen
Ersättning
Erttningen utgörs av fast kontantn, rlig kontantersättning, pensionsrner och övriga förmåner. För övriga ledande befattningshavare kan den rliga
erttningen uppgå till maximalt 50 procent av grundnen. Eventuella bonusutbetalningar och storleken på dessa fastställs av koncernchefen, efter samråd
med ersättningsutskottet, på grundval av uppfyllande av finansiella och individuella l.
Uppsägningstider och avgångsvederlag
Vid uppgning från bolagets sida får uppsägningstiden vara gst tolv månader. Fast kontantn under uppsägningstiden och avgångsvederlag får samman
-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantnen för tolv månader för övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning från befattningsha-
varens sida får uppsägningstiden vara högst sex nader, utan rätt till avgångsvederlag.
Pensionsersättningar
För övriga ledande befattningshavare ska pensionsrner vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning är inte pensionsgrundande. Pensionspremierna
r premiebestämd pension ska uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga kontantnen.
Ersättningsutskott
För information om BE Groups berednings- och beslutsprocess avseende erttningar till ledande befattningshavare nvisas till bolagsstyrningsrapporten.
Not 4 Arvode och kostnadserttning till revisorer
Koncern 2023 2022
PwC
Revisionsuppdrag 3 2
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
Skatterådgivning 0 0
Övriga tnster 0 0
Totalt arvode och kostnadsersättning 3 2
Moderbolag 2023 2022
PwC
Revisionsuppdrag 1 1
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
Skatterådgivning 0 0
Övriga tnster 0 0
Totalt arvode och kostnadsersättning 1 1
Det totala arvodet till PwC och dess internationella tverk uppgår till 3 MSEK (2) för räkenskapret 2023. Arvodet till revisionsföretaget Öhrlings Pricewater
-
houseCoopers AB uppgår till 2 MSEK (2).
Not 5 Resultat från andelar i koncernbolag
Moderbolag 2023 2022
Utdelning 83 261
Resultat vid avyttring av koncernbolag -4
Totalt 83 257
51
Not 6 Övriga rörelseintäkter
Koncern 2023 2022
Netto valutakursförändringar på fordringar/skulder av rörelsekaraktär 1
Reavinst vid förljning av anggningstillgångar 0
Övrigt 3 2
Totalt 4 2
Moderbolag 2023 2022
Netto valutakursförändringar på fordringar/skulder av rörelsekaraktär 1
Övrigt 0
Totalt 0 1
Not 7 Övriga rörelsekostnader
Koncern 2023 2022
Netto valutakursförändringar på fordringar/skulder av rörelsekaraktär 11
Netto valutakursförändring derivat 12
Övrigt 7
Totalt 19 11
Moderbolag 2023 2022
Netto valutakursförändringar på fordringar/skulder av rörelsekaraktär 0
Totalt 0
Not 8 Finansiella intäkter
Koncern 2023 2022
nteintäkter, kreditinstitut 3 1
nteintäkter, övriga 0 0
Netto valutakursförändringar 3 0
Övrigt 4 5
Totalt 10 6
Moderbolag 2023 2022
nteintäkter, koncernbolag 24 15
nteintäkter, övriga 3
Netto valutakursförändringar 1 5
Övrigt 0
Totalt 28 20
Samtliga ränteintäkter är hänförliga till finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
52
Not 9 Finansiella kostnader
Koncern 2023 2022
ntekostnader, kreditinstitut 18 8
ntekostnader leasing enl. IFRS 16 10 10
ntekostnader, övriga 0 1
Netto valutakursförändringar
Övriga kostnader 5 5
Totalt 33 24
Moderbolag 2023 2022
ntekostnader, kreditinstitut 0 0
ntekostnader, koncernbolag 13 9
Netto valutakursförändringar
Övriga kostnader 1 2
Totalt 14 11
Samtliga räntekostnader är nförliga till finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Not 10 Skatt
Koncern 2023 2022
Aktuell skattekostnad (-)/skatteintäkt (+)
Periodens skattekostnad -2 -77
Justering av skatt hänförlig till tidigare år 0 0
Totalt -2 -77
Uppskjuten skattekostnad (-)/skatteinkt (+)
Uppskjuten skatt hänförlig till temporära skillnader -5 2
Uppskjuten skatt hänförlig till underskottsavdrag 22 -1
Uppskjuten skatt hänförlig till ändring av skattesats
Övrigt 0 0
Totalt 17 1
Total redovisad skattekostnad (-)/skatteintäkt (+) i koncernen 15 -76
Moderbolag 2023 2022
Aktuell skattekostnad (-)/skatteintäkt (+)
Periodens skattekostnad/skatteintäkt -26
Totalt -26
Uppskjuten skattekostnad (-)/skatteinkt (+)
Uppskjuten skatt hänförlig till underskottsavdrag 7
Totalt 7
Total redovisad skattekostnad (-)/skatteintäkt (+) i moderbolaget 7 -26
53
Avstämning av effektiv skatt 2023 2022
Koncern
Resultat före skatt -75 400
Skatt enligt gällande skattesats för moderföretaget (20,6%) 15 -82
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterföretag -1 1
Ej avdragsgilla kostnader -4 -2
Ej skattepliktiga intäkter 3 2
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt -3 -4
Skatt hänförlig till tidigare år 0 2
Resultatandel joint venture 5 7
Övrigt 0 0
Redovisad effektiv skatt 15 -76
Avstämningen av effektiv skatt i koncernen bygger på ett vägt genomsnitt av nominella skattesatser som gäller för respektive bolag i koncernen.
Avstämning av effektiv skatt 2023 2022
Moderbolag
Resultat före skatt 63 386
Skatt enligt gällande skattesats för moderföretaget (20,6%) -13 -80
Ej avdragsgilla kostnader 0 -4
Ej skattepliktiga intäkter 20 58
Övrigt 0 0
Redovisad effektiv skatt 7 -26
Skatteposter som redovisats i övrigt totalresultat och direkt mot eget kapital
Koncern 2023 2022
Total skatt i övrigt totalresultat
Total skatt redovisad direkt mot eget kapital
Not 11 Resultat per aktie
Koncern 2023 2022
Resultat per aktie före utspädning (kr) -4,59 24,96
Resultat per aktie efter utsdning (kr) -4,59 24,96
Beräkningen av täljare och nämnare som använts vid beräkning av resultat per aktie anges nedan.
Årets resultat 2023 2022
Årets resultat (MSEK) -60 324
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, före utspädning (ental)
2023 2022
Totalt antal stamaktier 1 januari 12 983 204 12 983 204
Vägt antal stamaktier under året, före utspädning 12 983 204 12 983 204
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, efter utspädning (ental)
2023 2022
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, före utspädning 12 983 204 12 983 204
Vägt antal stamaktier under året, efter utspädning 12 983 204 12 983 204
54
Not 12 Goodwill
Kassagenererande enheter med goodwillvärden
Goodwill Sverige Finland
Koncernen
totalt
Ingående balans 2022-01-01 314 247 561
Valutakursdifferens 22 22
Utgående balans 2022-12-31 314 269 583
Ingående balans 2023-01-01 314 269 583
Valutakursdifferens -1 -1
Utgående balans 2023-12-31 314 268 582
Nedskrivningsprövning
Kassagenererande enheter
Den kassagenererande enheten Sverige består av bolaget BE Group Sverige AB som är en del av affärsområde Sverige & Polen. Den kassagenererande enheten
Finland besr av bolaget BE Group Oy Ab som är en del av affärsområde Finland & Baltikum.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Goodwill med obestämbar nyttjandeperiod fördelas på koncernens kassagenererande enheter identifierade per rörelsesegment.
Återvinningsbart belopp för en kassagenererande enhet har fastställts baserat på beräkningar av nyttjandevärdet. Dessa beräkningar utgår från uppskattade
framtida kassafden före skatt baserat på finansiella budgetar som godkänts av koncernledningen och som täcker en femårsperiod. Kassafden bortom
femårsperioden extrapoleras med hlp av bemd tillväxttakt. Den bemda tillväxttakten har antagits motsvara tillväxttakten under det femte året, vilken
bems vara ca 2% (2) för samtliga rörelsesegment. Vidare har antagande gjorts om stålprisutveckling, rörelsemarginal, omkostnadsnivå, rörelsekapitalbehov
och investeringbehov. Parametrarna har satts till att motsvara en genomsnittlig tillväxttakt på ca 2-5,8% (2-2,5) per år för samtliga rörelsesegment. Den diskon
-
teringsränta före skatt som använts uppgår till 15,7% (13,6) för alla rörelsesegment.
Beräkningen per 2023-12-31 visar att nyttjanderättsvärdet överstiger det redovisade värdet på alla kassagenererande enheter varför inget nedskrivningsbehov
religger. Vid beräkningen per 2022-12-31 förelåg inte heller något nedskrivningsbehov.
nslighetsanalys
Ett antal känslighetsanalyser har gjorts där de ingående variablerna i nyttjandevärdemodellen ändrats och effekten analyserats. nslighetsanalyserna visar
att kvarsende goodwillvärde för alla kassagenererande enheter fortsatt skulle försvaras om diskonteringsräntan skulle jas med 1 procentenhet eller till
-
växttakten, terminaltillväxten eller rörelsemarginalen skulle sänkas med 1 procentenhet. I ovan tabell framgår hur goodwillen är rdelad per kassagenereran-
de enhet.
55
Not 13 Övriga immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella
anggningstillgångar Kundrelationer
Mjukvara och licenser Totalt
Koncern 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023
2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 8 6 1 1 153 152 162 159
Nyanskaffningar 0 0 44 1 44 1
Avyttringar och utrangeringar -1 0 -1 -1 -1
Omklassificering 1 2 1 2
Avyttrad/likviderad verksamhet -1 -1
Årets valutakursdifferenser 0 0 0 2 0 2
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 8 8 1 1 197 153 206 162
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets rjan -5 -4 -1 -1 -149 -145 -155 -150
Avyttringar och utrangeringar 1 0 1 1 1
Omklassificering 1 1
Årets avskrivning enligt plan -1 -1 -2 -3 -3 -4
Årets valutakursdifferenser 0 0 -3 0 -3
Summa ackumulerade avskrivningar -5 -5 -1 -1 -151 -149 -157 -155
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets rjan
Årets nedskrivningar
Summa ackumulerade nedskrivningar
Redovisat värde vid periodens slut 3 3 46 4 49 7
Årets avskrivningar redovisas följande
rader i resultaträkningen
Förljningskostnader 0 0 0 0
Administrationskostnader -1 -1 -2 -3 -3 -4
Summa -1 -1 -2 -3 -3 -4
Moderbolag 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 112 114 112 114
Nyanskaffningar 44 44
Omklassificeringar -2 -2
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 156 112 156 112
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets rjan -109 -109 -109 -109
Årets avskrivning enligt plan -2 0 -2 0
Summa ackumulerade avskrivningar -111 -109 -111 -109
Redovisat värde vid periodens slut 45 3 45 3
Årets avskrivningar redovisas följande rader i
resultaträkningen
Administrationskostnader -2 0 -2 0
Summa -2 0 -2 0
56
Not 14 Materiella anläggningstillgångar
Byggnader
Maskiner och andra
tekniska
anggningar
Inventarier, verktyg
och installationer
Pågående
nyanläggningar och
rskott avseende
materiella
anggnings-
tillgångar Totalt
Koncern 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsrden
Vid årets rjan 45 30 503 460 113 112 19 6 680 608
Nyanskaffningar 2 73 30 6 1 21 22 102 53
Förvärv av verksamhet 15 32 1 48
Avyttrad/likviderad verksamhet 0 -45 -3 -48
Avyttringar och utrangeringar -27 -6 -2 -1 -29 -7
Omklassificeringar 16 2 1 2 -17 -10 -6
Årets valutakursdifferenser -1 0 0 30 0 1 0 1 -1 32
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 46 45 565 503 118 113 23 19 752 680
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets rjan -28 -20 -411 -393 -108 -105 -547 -518
Förvärv av verksamhet -7 -19 -2
-28
Avyttrad/likviderad verksamhet 0 36 3 39
Avyttringar och utrangeringar 27 5 2 0 29 5
Omklassificeringar 0 4 0 4
Årets avskrivning enligt plan -1 -1 -20 -18 -3 -3 -24 -22
Årets valutakursdifferenser 0 0 -1 -26 -1 -1 -2 -27
Summa ackumulerade avskrivningar -29 -28 -405 -411 -110 -108 -544 -547
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets rjan 5 0 0 0 5 0
Årets avyttringar och utrangeringar 0 0 0 0 0
Årets nedskrivningar 5 5
Årets valutakursdifferenser 0 0 0 0 0 0
Summa ackumulerade nedskrivningar 5 5 0 0 5 5
Redovisat värde vid periodens slut 17 17 165 97 8 5 23 19 213
138
Inventarier, verktyg och
installationer
Pågående nyanläggningar och
rskott avseende materiella
anggningstillgångar Totalt
Moderbolag 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 1 1 0 0 1 1
Omklassificeringar
Nyanskaffningar
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 1 1 0 0 1 1
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets rjan -1 -1 -1 -1
Årets avskrivning enligt plan 0 0
Summa ackumulerade avskrivningar -1 -1 -1 -1
Redovisat värde vid periodens slut 0 0 0 0 0 0
57
Not 15 Leasingavtal
Koncernen har leasingavtal för bland annat fastigheter, fordon, maskiner och övrig utrustning som används i verksamheten. Leasing av fastigheter och maski
-
ner har generellt en leasingperiod på mellan 3 och 15 år, medan fordon och övrig utrustning generellt löper mellan 3 och 5 år. Koncernens skyldigheter i lea-
singavtalen säkras av leasegivarens äganderätt.
Nyttjanderättstillgångar
Tabellen nedanför presenterar nyttjanderätternas bokförda värde och avskrivningar per tillgångsslag samt räkenskapsårets tillkommande nyttjanderätter.
2023 Byggnader Bilar
Inventarier,
verktyg och
installationer Övrigt Totalt
Avskrivningar -82 -4 -7 -1 -94
Utgående balans 31 december 2023 424 6 41 2 473
Tillkommande nyttjanderätter under räkenskapret 2023 uppgår till totalt 11 MSEK (94).
2022 Byggnader Bilar
Inventarier,
verktyg och
installationer Övrigt Totalt
Avskrivningar -81 -3 -5 -1 -90
Utgående balans 31 december 2022 455 5 30 4 494
Leasingskulder
I tabellen nedanför presenteras de belopp som har redovisats som leasingskulder i koncernens balansräkning.
2023 2022
ngfristiga leasingskulder 376 405
Kortfristiga leasingskulder 103 94
Totalt 479 499
I tabellen nedanför presenteras en löptidsanalys avseende avtalsenliga odiskonterade betalningar av leasingskulderna.
2023 2022
Förfaller inom 1 år 104 95
Förfaller inom 1-2 år 101 86
Förfaller inom 2-3 år 101 86
Förfaller inom 3-5 år 167 164
Förfaller efter 5 år 33 99
Totalt 506 530
Resultatpåverkan hänförlig till leasingavtal
I tabellen nedanför presenteras de belopp, hänförliga till leasingavtal, som har redovisats i koncernens resultaträkning under året.
Kostnader 2023 2022
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar 94 90
ntekostnader för leasingskulder 10 10
Totalt 104 100
Koncernens totala kassautflöde hänförligt till leasingavtal uppgick till 103 MSEK (100).
Ej påbörjade leasingåtaganden
Koncernen har i dagsläget inga materiella leasingåtaganden som ännu ej pårjats.
58
Not 16 Andelar i koncernbolag
Moderbolag 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 1 618 1 630
Avyttring -12
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 1 618 1 618
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets rjan -762 -762
Summa ackumulerade nedskrivningar -762 -762
Redovisat värde vid periodens slut 856 856
Spec av moderbolagets och koncernens innehav av andelar i koncernbolag
Dotterbolag / Org nr / Säte Antal andelar %
Redovisat
värde
BE Group Sverige AB, 556106-2174, Sverige 20 000 100 709
BE Group Oy Ab, 1544976-7, Finland 204 000 100 147
BE Group OÜ, 10024510, Estland 40 100 0
BE Group OÜ filiale Latvija, 40203322166, Lettland 100 100 0
BE Group OÜ Lietuvos filialas, 305776594, Litauen 100 100
BE Group Sp. z o.o., 0000006520, Polen 20 216 100
856
Avyttringar under året 2023 2022
Lecor Stålteknik AB -12
Totalt -12
Rörelseförvärv
Inga rörelservärv har ägt rum under 2023. Under andra halvåret 2022 förvärvade BE Group Sverige AB aktierna i BE Group Produktion Arvika AB.
Tabellen nedan inkluderar de tillgångar och skulder som konsoliderats i samband med förvärvet 2022. Förvärvet är inte väsentligt för BE Groups finansiella
resultat.
Nettotillgångar Bokrt värde Värdejustering
Verkligt
värde
Fastighet 1 6 7
Immateriella anläggningstillgångar 0 0
Materiella anggningstillgångar 1 2 3
Lager, kundfordringar och övriga fordringar 4 4
Leverantörsskulder och övriga skulder -5 -5
Likvida medel 1 1
Summa nettotillgångar 2 8 10
Kassaflödeseffekt
peskilling -10
Likvida medel i de rvärvade bolagen 1
Summa kassafdeseffekt -9
Resultat hänförligt till avyttrad verksamhet
Inga avyttringar av verksamheter har ägt rum under 2023. Under det tredje kvartalet 2022 slutrdes övertelsen av Lecor Slteknik AB. Den slutliga köpeskil
-
lingen uppgick till cirka 17 MSEK och kassaflödeseffekten var 10 MSEK. Verksamheten avkonsoliderades den 1 juli 2022.
59
Not 17 Andelar i joint venture
BE Group äger 50 procent av ArcelorMittal BE Group SSC AB (org.nr. 556192-8770, säte Karlstad). Bolaget är ett Steel Service Center som tillhandahåller kun
-
danpassade sningar inom tunnplåt och bandpt. Ägandet i det sagda bolaget redovisas enligt kapitalandelsmetoden, vilket innebär att 50 procent av re-
sultatet efter skatt för det samägda bolaget redovisas som resultatandel inom rörelseresultatet i BE Group koncernen.
Resultat i joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB 2023 2022
Resultat före skatt 57 85
Skatt -12 -18
Resultat efter skatt 45 67
Erllen utdelning 15 33
Sammandrag av resultaträkningar och
balansräkningar för joint venture 2023 2022
Nettoomttning 1 044 1 192
relseresultat 56 85
Finansnetto 1 0
Skatt -12 -18
Årets resultat 45 67
Avskrivningar uppgår till 8 6
2023 2022
Anggningstillgångar 203 197
Omttningstillgångar exkl. likvida medel 352 315
Likvida medel 15 56
Summa tillgångar 570 568
2023 2022
Eget kapital 448 431
Avsättningar 16 15
ngfristiga räntebärande skulder
Kortfristiga ränterande skulder 0 0
Övriga icke räntebärande skulder 106 122
Summa eget kapital och skulder 570 568
Andelar i joint venture 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 183 182
Erllen utdelning -15 -33
Resultatandel i joint venture 23 34
Bokfört värde vid årets utgång 191 183
Transaktioner med joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB 2023 2022
Fordringar på joint venture
Skulder till joint venture 3 4
Förljning till joint venture
Inköp från joint venture 56 85
Erllen utdelning 15 32
Transaktioner med joint venture sker till marknadsmässiga priser och villkor.
Resultatet redovisas på rad Andelar i joint ventures resultat” i koncernens resultaträkning. Bokfört värde vid årets utgång redovisas på rad Andelar i joint venturei koncernens balansräkning.
Nedskrivningsprövning
Koncernen är via BE Group Sverige AB ägare av 50 procent av aktierna i ArcelorMittal BE Group SSC AB. Värdet av bolagets andel prövas årligen genom att åter
-
vinningsbart belopp mförs med det bokrda värdet. Bokfört värde uppgår till 191 MSEK.
Beräkningen per 2023-12-31 visar inte på något nedskrivningsbehov. Vid beräkningen per 2022-12-31 föreg inte heller något nedskrivningsbehov. Se mer info
om prövning av goodwill i not 12.
1)
2)
1)
2)
2)
60
Not 18 Andra ngfristiga värdepappersinnehav
Koncern 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 0 0
Årets valutakursdifferenser 0 0
Redovisat värde vid periodens slut 0 0
Not 19 Räntebärande fordringar hos koncernbolag
Moderbolag 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 248 184
Tillkommande fordringar 22 78
Reglerade fordringar -94 -7
Nedskrivning av fordran -10
Årets valutakursdifferenser -2 3
Redovisat värde vid periodens slut 174 248
Varav redovisat som ngfristigt 17 17
Varav redovisat som kortfristigt 157 231
Not 20 Varulager
Koncern 2023 2022
Varulager
varor 397 614
Handelsvaror 361 482
Produkter i arbete 34 31
Summa 792 1 127
Koncern 2023 2022
Inkuransreserv varulager
Bokfört värde vid årets rjan -20 -10
Omräkningsdifferens 0 0
Årets förändring 8 -10
Summa inkuransreserv varulager -12 -20
Redovisning av lagervärde baseras på anskaffningsvärde beaktat nedskrivningseffekter av inkurans eller till följd av att nettoförsäljningsvärdet understiger det
bokförda värdet. Total nedskrivning hänförligt till inkurans uppgår till -12 MSEK (-20).
Not 21 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncern 2023 2022
Lokalhyror 8 8
Förkringar 0 0
IT-kostnader 6 9
Övriga poster 16 10
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 30 27
Moderbolag 2023 2022
IT-kostnader 6 9
Övriga poster 1 1
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 7 10
61
Not 22 Eget kapital
Aktiekapital och antal aktier
Koncern 2023 2022
Emitterade aktier per 1 januari 13 010 124 13 010 124
Emitterade aktier per 31 december 13 010 124 13 010 124
Per den 31 december 2023 omfattade det registrerade aktiekapitalet 13 010 124 (13 010 124) stamaktier. Aktierna har ett kvotvärde om 20,00 kr (20,00). Inneha
-
vare av stamaktier är berättigade till utdelning som fastställs efter hand och aktieinnehavet berättigar till rösträtt vid årsstämman med en röst per aktie. Alla ak-
tier har samma rätt till bolagets kvarvarande nettotillgångar.
Reserver
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter, som har upprättat
sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moderbolaget och koncernen presenterar sina
rapporter i svenska kronor.
Koncern 2023 2022
Bokfört värde vid årets rjan 92 36
Årets valutakursdifferens 3 56
Redovisat värde vid periodens slut 95 92
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intjänade vinstmedel i moderbolaget och dess dotterbolag. Tidigare avsättningar till reservfond, exklusi
-
ve överförda överkursfonder, ingår i denna eget kapitalpost.
Egna aktier
2023 2022
Koncern Antal
Belopp Antal Belopp
Ingående balans 26 920 21 26 920 21
Utgående balans vid periodens slut 26 920 21 26 920 21
Förvärv av egna aktier har redovisats direkt mot balanserade vinstmedel.
Moderbolag
Bundet eget kapital
Bundna fonder
Bundna fonder får inte minskas genom utdelning.
Reservfond
Syftet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinsten, som inte går åt r täckning av balanserad rlust.
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel
Utgörs av föregående års fria egna kapital efter att en eventuell vinstutdelning lämnats. Tillsammans med årets resultat erhålls summa fritt eget kapital, vilket
är det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Överkursfond
r aktier emitteras till överkurs, det vill säga när det för aktierna ska betalas mer än aktiernas kvotvärde, ska ett belopp motsvarande det erhållna beloppet ut
-
över aktiernas kvotvärde, föras till överkursfonden.
62
Not 23 Avsättningar
Koncern 2023 2022
Omstruktureringskostnader 4 1
Summa 4 1
Varav:
ngfristigt
Kortfristigt 4 1
Summa 4 1
2023 Omstruktureringskostnader
Övrigt
Bokfört värde vid årets rjan 1
Nya avsättningar 6
Belopp som tagits i anspråk under perioden -3
Redovisat värde vid periodens slut 4
rväntad tidpunkt för utfde av resurser:
2024 4
2025-2028
Summa 4
Omstruktureringsreserven hänrs i allt väsentligt till det besparings- och effektiviseringsprogram som pårjades under hösten 2023.
Not 24 Vinstdisposition
Styrelsens förslag till disposition av moderbolagets resultat
Styrelsen föresr att ingen utdelning (12 kr/aktie) mnas för räkenskapsåret 2023.
Medel till förfogande
Överkursfond 239 719 829 SEK
Balanserat resultat 476 620 076 SEK
Årets resultat 69 455 999 SEK
Summa 785 795 904 SEK
Styrelsen föresr att till aktieägarna utdelas SEK
I ny räkning överförs 785 795 904 SEK
Summa 785 795 904 SEK
63
Not 25 Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
2023
Koncern
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Immateriella tillgångar -22 -22
Byggnader -2 -2
Maskiner och inventarier -5 -5
Lager 0 0 0
Kundfordringar 1 1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Övriga avsättningar
Underskottsavdrag 22 22
Övrigt 5 -23 -18
28 -52 -24
Kvittning 0 0 0
Netto uppskjuten skatteskuld 28 -52 -24
2022
Koncern
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Immateriella tillgångar -23 -23
Byggnader 0 -2 -2
Maskiner och inventarier -1 -1
Lager 0 0 0
Kundfordringar 1 1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 1
Övriga avsättningar
Underskottsavdrag 0 0
Övrigt 4 -22 -18
6 -48 -42
Kvittning 0 0 0
Netto uppskjuten skatteskuld 6 -48 -42
Till största delen relaterad till en uppskjuten skatteskuld i Estland. I Estland betalas skatt först när utdelning sker till moderbolaget.
2023
Moderbolag
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Underskottsavdrag 7 7
7 7
Kvittning
Netto uppskjuten skattefordran 7 7
2022
Moderbolag
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Underskottsavdrag
Kvittning
Netto uppskjuten skattefordran
1)
1)
1)
64
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Koncern
2023
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen
Omräknings-
differenser
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Immateriella tillgångar -23 1 -22
Byggnader -2 0 -2
Maskiner och inventarier -1 -4 0 -5
Lager 0 0 0 0
Kundfordringar 1 0 0 1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 -1
Övriga avsättningar 0
Underskottsavdrag 0 22 0 22
Övrigt -18 0 0 -18
-42 17 1 -24
Koncern
2022
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen Förvärv
Omräknings-
differenser
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Immateriella tillgångar -21 -2 -23
Byggnader 0 0 -2 -2
Maskiner och inventarier -1 0 0 0 -1
Lager 0 0 0 0
Kundfordringar 1 0 0 1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 1
Övriga avsättningar 1 -1 0
Underskottsavdrag 1 -1 0 0
Övrigt -18 2 -2
-18
-37 1 -2 -4 -42
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Moderbolag
2023
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen
Omräknings-
differenser
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Underskottsavdrag 7 7
7 7
Moderbolag
2022
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen
Omräknings-
differenser
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Underskottsavdrag
Av koncernens aktiverade uppskjutna skattefordringar på underskottsavdrag finns det begränsningar i form av en tidsperiod om 5 år för fordringar om MSEK
(0). Dessa fordringar är relaterade till Polen.
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skattefordringar har i balansräkningen inte redovisats för skattessiga underskottsavdrag uppgående till ett uppskjutet skattevärde om 3 MSEK
(4). De ej redovisade beloppen motsvarar den del av underskottsavdragen som inte bedöms som sannolik att kunna utnyttjas mot överskott vid
framtida beskattning.
65
Not 26 Sllda kerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter till kreditinstitut
Koncern 2023 2022
Företagsinteckningar 1 299 1 302
Summa 1 299 1 302
Moderbolag 2023 2022
Reversfordran 345 345
Summa 345 345
Finansiella tillgångar som ställts som säkerhet
Moderbolaget har reversfordringar på BE Group Sverige AB och BE Group Oy Ab som har mnats som säkerhet i de externa neavtalen. Det redovisade värdet
motsvarar det upptagna beloppet som slld säkerhet. För väsentliga villkor och förutsättningar i de externa neavtalen hänvisas till not 31 Finansiell
riskhantering.
Eventualförpliktelser
Koncern 2023 2022
Övriga garantier
Framtida åtaganden 1 400 1 400
Summa 1 400 1 400
Moderbolag 2023 2022
Borgensförbindelser till förn för dotterbolag
Framtida åtaganden 1 400 1 400
Summa 1 400 1 400
Avser åtaganden enligt avtal med H2 Green Steel gällande samarbete och distribution av fossilfritt stål på den nordiska marknaden. Åtagandet gentemot H2 förutsätter godkända leveranser inom vissa
stipulerade tidpunkter.
Moderbolaget har gått i solidarisk borgen r dotterbolagens fullgörande av leverantörsskulder gentemot materialleverantörer. Utöver dessa redovisade åta-
ganden har moderbolaget även mnat sedvanliga garantier för dotterbolagens hyresåtaganden gentemot fastighetgare. För vidare upplysningar om hyres-
kontrakt hänvisas till not 15.
1)
1)
1)
Not 27 Kortfristiga räntebärande skulder
Koncern 2023 2022
Checkräkningskredit
Beviljad kreditlimit 150 150
Outnyttjad del -150 -150
Utnyttjat kreditbelopp
Kortfristiga leasingskulder 103 94
Övriga kortfristiga räntebärande skulder 1
Totala kortfristiga räntebärande skulder 103 95
Not 28 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncern 2023 2022
Upplupna ner 49 64
Upplupna sociala avgifter 15 14
Bonus till kunder 2 3
Övriga poster 33 31
Totala upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 99 112
Moderbolag 2023 2022
Upplupna ner 1 4
Upplupna sociala avgifter 1 1
Övriga upplupna kostnader 9 4
Totala upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 11 9
66
Not 29 Tilläggsinformation till kassafdesanalys
Koncern 2023 2022
Betalda räntor
Erllen ränta 8 6
Erlagd ränta -33 -23
Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet
Av- och nedskrivningar av anggningstillgångar 121 115
Nedskrivning av lager 42
Orealiserade valutakursdifferenser 9 1
Rearesultat vid avyttring av anläggningstillgångar 0 0
Skillnad mellan periodens resultatandel i joint venture och erhållen utdelning -8 -1
Avsättningar och andra ej likviditetspåverkande resultatposter -34 16
Summa 88 173
Moderbolag 2023 2022
Betalda räntor och erhållen utdelning
Erllen utdelning 83 261
Erlagd utdelning -156 -156
Erllen ränta 27 15
Erlagd ränta -13 -9
Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet
Av- och nedskrivningar av tillgångar 2 2
Avsättningar och andra ej likviditetspåverkande resultatposter 1 -13
Summa 3 -11
I avskrivningar och nedskrivningar avser 94 MSEK (90) avskrivningar på nyttjanderättstillgångar relaterade till IFRS 16.
1)
1)
Avsmning skulder
Kassaflöden Ej kassafdesverkande poster
Koncern 2022-12-31 Förvärv
Nya leasing-
avtal Övrigt
Valutakurs-
differenser 2023-12-31
Checkräkningskredit
Factoring 407 -72 -1 334
Bankn
Leasingskulder 499 -103 11 54 18 479
Summa 906 -175 11 54 17 813
Kassaflöden Ej kassafdesverkande poster
Koncern 2021-12-31 Förvärv
Nya leasing-
avtal Övrigt
Valutakurs-
differenser 2022-12-31
Checkräkningskredit
Factoring 295 105 7 407
Bankn 0
Leasingskulder 481 -100 94 -8 32 499
Summa 776 5 0 94 -8 39 906
Under övrigt rapporteras främst modifieringar, indexeringar samt rtida avslut.
1)
1)
1)
67
Not 30 Transaktioner med närstående
Koncern
Koncernen har under året haft transaktioner med joint venture bolaget ArcerlorMittal BE Group SSC AB. För rmare information hänvisas till not 17.
I övrigt har inga transaktioner ägt rum mellan BE Group och närstående som väsentligen verkat bolagets ställning och resultat.
För information om ersättningar och förner som mnats till ledande befattningshavare och styrelse nvisas till not 3.
Moderbolag
Moderbolaget har ett besmmande inflytande över sina dotterbolag, se not 16, och har haft följande närståendetransaktioner:
Moderbolagets transaktioner med dotterbolag 2023 2022
Förljning av tjänster 126 154
Inköp av tnster -16 -5
nteintäkter 23 15
ntekostnader -13 -9
Utdelning erllen (+)/lämnad (-) 83 261
Koncernbidrag erllna (+)/lämnade (-) -98 39
Fordran på närstående balansdagen 208 353
Skuld till närstående på balansdagen -109 -47
Not 31 Finansiell riskhantering
BE Group exponeras för ett flertal finansiella risker i sin verksamhet. Hanteringen av dessa risker regleras i koncernens finanspolicy. Finanspolicyn fastslls av
styrelsen och är ett ramverk för hur BE Group skall hantera verksamhetens finansiella risker. BE Group har en centraliserad finansfunktion vars ansvar är att
identifiera och att hantera de finansiella riskerna enligt fastställd policy. Finansfunktionen rapporterar till BE Groups verkställande direktör.
BE Groups operativa verksamhet ger upphov till ett antal finansiella risker. Dessa utgörs av marknadsrisk (valuta- och ränterisk), refinansieringsrisk (likviditets
-
risk) samt kreditrisk. De mål som fastställts i finanspolicyn framgår under respektive rubrik nedan.
Marknadsrisk
Marknadsrisk är risken att förändringar i marknadspriser såsom valutor och räntor påverkar koncernens resultat eller finansiella ställning.
Valutarisk
BE Group är genom sin internationella verksamhet exponerad för valutarisk genom valutakursrändringar. Koncernens valutaexponering omfattar både trans
-
aktionsexponering och omräkningsexponering.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponering uppkommer genom att koncernen gör inköp i en valuta och säljer i annan valuta, vilket innebär att transaktionsexponeringen är n
-
rlig till kundfordringar och leverantörsskulder. Koncernens inköp görs huvudsakligen i svenska kronor och euro medan rljning görs i lokal valuta. BE
Groups mål är att minimera den kort- och långfristiga påverkan som förändringar i valutakurser har på bolagets resultat och eget kapital. Detta sker i första
hand genom att matcha intäkter och kostnader i affärstransaktioner med andra valutor än svenska kronor. I de fall matchning inte kan uppnås använder kon
-
cernen i vissa fall sig av valutasäkring genom terminskontrakt. All valutakring sker genom koncernens centrala finansfunktion i moderbolaget.
BE Groups transaktionsexponering i euro har under 2023 uppgått till 92 MEUR (142), vilket utgör skillnaden mellan faktiska inköp och försäljning i euro. Koncer
-
nen gör huvudsakligen sina inköp i euro medan försäljningen sker i lokal valuta. Den verkliga effekten av transaktionsexponeringen har under året påverkat rö-
relseresultatet med 1 MSEK (-12). Baserat på 2023 års intäkter och kostnader i utländsk valuta bedöms en förändring med +/- 5 procent av den svenska kronan
gentemot euron medra en effekt om cirka +/- 6 MSEK på rörelseresultatet. På balansdagen hade koncernen rörelseskulder på netto 10 MEUR och finansiella
skulder på 14 MEUR.
Omräkningsexponering
Nettotillgångarna fördelas per balansdagen på följande valutor:
Belopp MSEK
SEK 1 038 73%
EUR 390 27%
Övriga -4 0%
Summa 1 424 100%
Koncernens resultat påverkas av vilka valutakurser som används vid omräkningen av utländska enheters resultat. Baserat på 2023 års förhållanden bedöms en
rstärkning med 5 procent av den svenska kronan gentemot euron medföra en effekt om cirka +3 MSEK på rörelseresultatet vid omräkning av utländska enhe
-
ters resultat.
nterisk
nterisken är hänförlig till förändringar i marknadsräntor och deras påverkan på koncernens neportfölj. Koncernens räntebärande skulder per huvudsak
-
ligen med rörlig ränta eller med kort räntebindningstid.
Vid utgången av året uppgick den totala räntebärande neskulden till 334 MSEK (407). De räntebärande tillgångarna i form av kassa/bank uppgick till 74 MSEK
(50).
68
Koncernens finansnetto påverkas, vid en ränterändring om en procent, med cirka +/- 3 MSEK och koncernens egna kapital med cirka +/- 3 MSEK. nslighets-
analysen har gjorts baserat på aktuell räntebärande skuld vid periodens slut.
I tabellen nedan framgår koncernens utesende räntebärande skulder per den 31 december 2022 och 2023.
nevillkor, effektiv ränta, förfallostruktur/räntebindning och verkligt värde
Nominellt belopp i
originalvaluta
Redovisat värde
(MSEK)
ntebindning
Antal dagar
ntesats på
balansdagen Förfall
(MSEK) 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Factoring MEUR 14 14 152 155 rörlig rlig 5,05% 3,10% 2026 2024
Factoring MSEK 182 252 182 252 rörlig rörlig 5,05% 3,60% 2026 2024
upplupen ränta
Total finansiell skuld 334 407
Varav kortfristig skuld
1
Moderbolag
Bankn SEK MSEK
Bankn EUR MEUR
upplupen ränta
ntebärande skulder totalt,
moderbolag
Varav kortfristig skuld
ntebärande skulder totalt,
koncern 334 407
Varav kortfristig skuld
1
Moderbolaget har koncerninterna skulder uppgående till 0 MEUR (0) och 97 MSEK (39). Redovisat värde uppgår till 97 MSEK (39). På balansdagen finns ingen upplupen ränta. Uver dessa skulder har
moderbolaget också räntebärande skulder som är relaterade till den koncerninterna cashpoolen och som per balansdagen uppgår till 7 MSEK (5). ntesättningen i cashpoolen är baserad på SEB Base
rate.
Redovisade belopp för räntebärande skulder utgör en god approximation av dess verkliga värde.
Refinansieringsrisk (likviditetsrisk)
BE Group är nettolåntagare och en refinansieringsrisk uppkommer i samband med rngning av befintliga lån och upptagande av nya n. Tillgången på ex
-
tern finansiering, som påverkas av faktorer som till exempel den allmänna utvecklingen på kapital- och kreditmarknader samt ntagarens kreditvärdighet och
kreditkapacitet, kan begränsas och det kan finnas oförutsedda händelser och kostnader förknippade med detta. Enligt finanspolicyn ska upplåningsstrategin
inriktas på att säkerslla koncernens uppningsbehov både vad avser det ngsiktiga finansieringsbehovet och dagliga betalningsåtaganden. BE Group arbe
-
tar r att skapa en tillfredställande betalningsberedskap genom outnyttjade kreditfaciliteter samt aktiv styrning av relsekapitalet som är den väsentligaste
posten som påverkar koncernens likviditetsutrymme.
Löptidsanalys finansiella skulder
Finansiella skulder
2023 2022
Förfaller inom 90 dagar 566 536
Förfaller inom 91-180 dagar 4 3
Förfaller inom 181-365 dagar 8 9
Förfaller inom 1-5 år 354 423
Förfaller efter 5 år 0 0
Total 932 971
För finansiella skulder återges i tabellen ovan en löptidsanalys som utvisar odiskonterade framtida kassafden. BE Group har en checkräkningskredit om 150
MSEK, varav 0 MSEK utnyttjades per 31 december 2023, se not 27. Av de finansiella skulder som förfaller till betalning inom 1-5 år rrör sig största delen till
koncernens kreditfacilitet med förfall 2026.
Finansieringsavtal
I juni 2023 undertecknades ett nytt finansieringsavtal med Skandinaviska Enskilda Banken. Den totala kreditfaciliteten uppgår till 775 MSEK och avtalet löper
över 3 år med option om ytterligare 1 + 1 års rngning. Majoriteten av faciliteten avser factoring.
De nyckeltal som mäts är nettoskuldttningsgrad och räntetäckningsgrad. Nyckeltalen mäts kvartalsvis och räntetäckningsgraden baseras på utvecklingen
under den senaste 12 nadersperioden. På balansdagen hade koncernen outnyttjade kreditfaciliteter om 421 MSEK (inklusive checkräkningskredit).
1)
1)
69
Kreditrisk
BE Group tilmpar en affärsssig bemning vid ingående av nya och förlängning av befintliga affärsrelationer.
Risken r att betalning inte erhålls för kundfordringar utgör en kundkreditrisk. För att begränsa denna risk använder sig BE Group av kreditpolicys som begrän
-
sar utestående belopp och kredittid för olika kunder samt en koncerngemensam kreditförsäkring. I Sverige och Finland bidrar korta kredittider och frånvaron
av riskkoncentrationer mot enskilda kunder och specifika branscher till att kreditrisken minskas.
Riskspridningen i kundstocken är tillfredsställande ingen enskild kund svarade för mer än 7 procent (6) av försäljningen 2023. De tio största kunderna svara
-
de tillsammans för cirka 19 procent (16) av omsättningen.
Kreditexponering uppstår vid placering av likvida medel, men även i samband med handel med derivatinstrument. Risken r att en motpart inte fullgör sin för
-
pliktelse begränsas genom val av kreditvärdiga motparter samt begränsning av engagemang per motpart.
Koncernens kreditexponering uppgår i allt väsentligt till det bokförda värdet för respektive klass av finansiella instrument.
Avsättning kundfordringar
För att beräkna förväntade kreditförluster har kundfordringar grupperats baserat på kreditriskegenskaper och antal dagars dröjsmål. De förväntade kreditför
-
lustnivåerna baserar sig på kundernas förlusthistorik. Historiska förluster justeras sedan för att ta hänsyn till nuvarande och framåtblickande information om
makroekonomiska faktorer som kan påverka kundernas möjligheter att betala fordran. Den historiska förlustnivån justeras baserat på förväntade förändringar i
dessa faktorer. Kundfordringar skrivs bort när det inte finns någon rimlig förväntan om återbetalning. Indikatorer på att det inte finns gon rimlig rväntan
om återbetalning inkluderar bland annat att gäldenären misslyckas med återbetalningsplanen eller att kontraktuella betalningar är mer än 90 dagar rsenade.
Kreditförluster på kundfordringar redovisas som kreditförluster netto inom rörelseresultatet. Återvinningar av belopp som tidigare skrivits bort redovisas mot
samma rad i resultaträkningen.
Ej förfallna
Förfallet
1-30 dagar
Förfallet
31-90 dagar
Förfallet mer
än 90 dagar Summa
Koncern 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Kundfordringar brutto 480 621 46 48 6 6 5 8 537 683
Förlustreserv 0 0 0 -1 0 0 -5 -7 -5 -8
rväntad förlustnivå % 0% 0% 0% 2% 0% 0% 100% 88% 1% 1%
Förlustreserv
Förändringen i förlustreserven specificeras nedan.
2023 2022
Avsättning vid årets rjan 8 4
Ökning av förlustreserven, rändring redovisad i resultaträkningen 3 4
Återring av reserv -4 0
Konstaterade förluster -2 0
Valutakursdifferenser 0 0
Avsättning vid årets slut 5 8
Nedskrivningar
Koncernen har två typer av finansiella tillgångar som är inom tillämpningsområdet för modellen för rväntade kreditförluster:
Kundfordringar hänförliga till försäljning av varor
Likvida medel
Likvida medel är inom tillämpningsområdet för nedskrivningar enligt IFRS 9, den nedskrivning som skulle komma ifråga har dock bedömts vara immateriell.
Se ovan för information om förväntade kreditförluster avseende kundfordringar.
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Verkligt värde överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen avseende finansiella tillgångar och skulder. De sammanlagda redovisade
värdena och verkligt värde per klass framgår av tabellen nedan:
Grupp Värderingskategori
A Finansiella tillgångar/skulder värderade till verkligt värde via periodens resultat
B Upplupet anskaffningsvärde
C Finansiella tillgångar som kan säljas
D Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
70
Redovisat
värde enligt
balansräkning
Varav finansiella
instrument som
omfattas av
upplysningskraven
i IFRS 7 Grupp
Summa
redovisat
värde
Verkligt
värde
2023 A B C D
Tillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 0 0 0 0 E/T
ngfristiga fordringar 0 0 0 0 0
Kundfordringar 532 532 532 532 532
Övriga fordringar 58 5 5 5 5
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter 30 12 12 12 12
Kassa och bank 74 74 74 74 74
Skulder
ngfristiga räntebärande skulder 334 334 334 334 334
Kortfristiga ränterande skulder
ngfristiga leasingskulder 376 376 376 376
Kortfristiga leasingskulder 103 103 103 103
Leverantörsskulder 528 528 528 528 528
Derivat 14 14 14 14 14
Övriga skulder 72
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter 99 33 33 33 33
Redovisat
värde enligt
balansräkning
Varav finansiella
instrument som
omfattas av
upplysningskraven
i IFRS 7 Grupp
Summa
redovisat
värde
Verkligt
värde
2022 A B C D
Tillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 0 0 0 0 E/T
ngfristiga fordringar 0 0 0 0 0
Kundfordringar 675 675 675 675 675
Övriga fordringar 37 6 6 6 6
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter 27 6 6 6 6
Kassa och bank 50 50 50 50 50
Skulder
ngfristiga räntebärande skulder 406 406 406 406 406
Kortfristiga ränterande skulder 1 1 1 1 1
ngfristiga leasingskulder 405 405 405 405
Kortfristiga leasingskulder 94 94 94 94
Leverantörsskulder 480 480 480 480 480
Övriga skulder 101 0 0 0 0
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter 112 53 53 53 53
Leasingskulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde och åtts inte got verkligt värde.
Derivatinstrument använda för säkringsändamål.
1)
1)
2)
1)
1)
1)
2)
Verkligt värde för ngfristig uppning överenssmmer i allt väsentligt med redovisat värde då uppningen löper med rörlig ränta och den egna kreditrisken
inte väsentligt har förändrats. För övriga finansiella tillgångar och skulder överensstämmer verkligt värde i allt väsentligt med redovisat värde då de är kortfristi
-
ga och diskonteringseffekten inte anses vara väsentlig.
Risk management och försäkring
Ansvaret för risk management BE Group åligger koncernens gemensamma finansfunktion. Arbetet har som lsättning att minimera den totala kostnaden för
koncernens skaderisker. Detta sker dels genom att kontinuerligt utveckla det skadeförebyggande och skadebegränsande arbetet i verksamheterna och dels
genom en koncerngemensam förkringslösning.
71
Not 32 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Vissa antaganden om framtiden och vissa uppskattningar och bedömningar per balansdagen har särskild betydelse r värderingen av tillgångarna och skul
-
derna i balansräkningen. Företagsledningen bemer att inga av de tillgångs- och skuldbelopp som redovisas är förknippade med en risk att behöva justeras i
väsentlig grad under det stkommande året.
Nedskrivning av goodwill
Värdet på redovisad goodwill prövas minst en gång per år avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Prövningen kräver en bemning av nyttjandevärdet på
den kassagenererande enhet, eller grupper av kassagenererande enheter, till vilken goodwillvärdet är hänförligt. Detta kräver i sin tur att de förväntade framti
-
da kassaflödena från de kassagenererande enheterna uppskattas samt en relevant diskonteringsränta fastställs för beräkning av kassaflödenas nuvärde.
För en beskrivning av hur nedskrivningsprövningarna har genomförts och vilka antaganden som har gjorts nvisas till not 12.
Bemning av leasingperioden
BE Group fastställer leasingperioden som den icke uppsägningsbara leasingperioden, tillsammans med både perioder som omfattas av en jlighet att för
-
nga leasingavtalet om koncernen är rimligt ker på att utnyttja det alternativet och perioder som omfattas av en möjlighet att säga upp leasingavtalet som
koncernen är rimligt ker på att inte utnyttja det alternativet.
BE Group har leasingavtal som innehåller förlängningsoptioner och/eller uppgningsoptioner. Koncernen gör bedömningar huruvida den med rimlig säkerhet
kommer att nyttja förlängnings- /uppgningsoptioner eller inte. Detta innebär att koncernen överväger alla relevanta faktorer som skapar incitament för kon
-
cernen att nyttja en förngnings-/uppgningsoption.
Koncernen gör en ny bedömning av leasingperioden om en betydelsefull ndelse inträffar eller om omständigheter, som är inom koncernens kontroll, på ett
betydande tt påverkar dess förmåga att nyttja eller inte nyttja en förlängnings- /uppsägningsoption (t.ex. vid väsentliga anpassningar av en leasad tillgång).
För mer information nvisas till not 15.
Varulager
Anskaffningsvärdet på varulagret prövas vid varje bokslutstillfälle mot uppskattade och bemda försäljningspriser. Företagsledningen bemer att erforderli
-
ga nedskrivningar av anskaffningsvärdet har gjorts baserat på aktuell information och riskbemning vid bokslutets upprättande.
Not 33 Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut.
72
Vinstdisposition
Styrelsens förslag till disposition av moderbolagets resultat
Styrelsen föresr till årsstämman att inte lämna gon utdelning (12 kr/aktie) för räkenskapret 2023.
Medel till förfogande
Balanserade vinstmedel 716 339 905 SEK
Årets resultat 69 455 999 SEK
Summa 785 795 904 SEK
I ny räkning balanseras 785 795 904 SEK
Summa 785 795 904 SEK
Koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets
och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tilmpning av internationella redovisningsstandarder respektive god redovisningssed och ger
en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen blir förel för fastställelse på årsstämma den 18 april 2024.
Styrelsen och den verksllande direkren har godkänt årsredovisningen och de finansiella rapporterna för offentliggörande den 15 mars 2024.
Malmö den 15 mars 2024
rgen Zahlin
Styrelseordförande
Monika Gutén
Styrelseledamot
Lars Olof Nilsson
Styrelseledamot
Mats O Paulsson
Styrelseledamot
Petter Stillström
Styrelseledamot
Ida Strömberg
Arbetstagarrepresentant
Peter Andersson
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 15 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cecilia Andrén Dorselius
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
Informationen i denna årsredovisning är dan information som BE Group AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 19
mars 2024.
73
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i BE Group AB (publ), org. nr 556578-4724
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för BE Group AB (publ) r år 2023 med undantag för llbarhetsrapporten på sidorna
17-29. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 11-73 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbo
-
lagets finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisning-
en har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella sllning per den 31 de-
cember 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och års-
redovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte hållbarhetsrapporten på sidorna 17-29.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagssmman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är renliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överläm
-
nats till moderbolagets och koncernens revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs rmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkese
-
tiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tnster som avses i revisorsrordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga och ändalsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastslla väsentlighetsnivå och bema risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt
de områden där verkställande direkren och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisningsssiga uppskattningar som har gjorts
med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är okra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken
r att styrelsen och verksllande direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om det finns begg för systematiska avvikelser som
givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med nsyn tagen
till koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bemning av väsentlighet. En revision utformas för att upp en rimlig grad av kerhet om huruvi
-
da de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan upps till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som vä-
sentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporteringen som helhet. Med hlp av dessa
och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra granskningtgärders karakr, tidpunkt och omfattning, samt att be
-
ma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
74
rskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovis
-
ningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsre-
dovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
rskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det rskilt betydelsefulla området
Värdering av goodwill
nvisning till not 12
Goodwill utgör en väsentlig del av BE Groups balansräkning. I enlighet med IFRS skall
ledningen årligen genomföra en nedskrivningsprövning r bokfört värde jämförs
med ett av ledningen framräknat nyttjandevärde.
Inget nedskrivningsbehov har i samband med detta identifierats av ledningen per
bokslutsdagen. Vissa av de antaganden och bemningar ledningen gör avseende
framtida kassafden och förhållanden är komplexa och får stor påverkan på beräk
-
ningen av nyttjandevärdet. Detta gäller i synnerhet bemningen av den framtida till-
växttakten, vinstmarginalen, relsekapitalbindningen, investeringarna och diskonte-
ringsräntan. Förändringar i dessa antaganden skulle kunna leda till en förändring i det
redovisade värdet av goodwill.
I vår revision har vi bedömt den beräkningsmodell som ledningen använder och har
konstaterat att de viktigaste antagandena i modellen överenssmmer med bolagets
budget.
Vi har i vår revision fokuserat på risken att goodwill är för gt värderad och att ett
nedskrivningsbehov kan föreligga.
Vi har även tagit ställning till rimligheten i företagsledningens antaganden och be
-
mningar. Detta har skett genom analys av hur väl tidigare års antaganden har upp-
tts samt av eventuella justeringar som har skett av antaganden från tidigare år, som
en följd av utvecklingen av verksamheten och externa faktorer.
Vi har även genomfört egna känslighetsanalyser för att testa säkerhetsmarginalen för
de kassagenererade enheterna för att konstatera hur stora förändringar som krävs i
antaganden innan ett nedskrivningsbehov uppstår. Vi har även bedömt riktigheten i
de upplysningar som framgår i årsredovisningen.
Varulager värdering
nvisning till not 20
Redovisning av lagervärde baseras på anskaffningsvärde beaktat
nedskrivningseffekter av inkurans eller till följd av att nettoförsäljningsvärdet
understiger det bokförda värdet.
Varulager är ett område som är en väsentlig del av de finansiella rapporterna samt in
-
nefattar komplexa beräkningar samt ledningens bemningar.
Vi har bemt den matematiska beräkningsmodellen som använts för pristtning av
lager. Som stöd för vår revision har specifika dataanalyser genomförts för att inrikta
revisionen mot lagerartiklar av specifikt intresse r vidare granskningtgärder skett
mot underlag.
Vidare har vi även utfört analys och testning av koncernens nedskrivningsmodell ge-
nom kontrollberäkningar av koncernens beräkningsmodell och antaganden.
Vi har även bemt riktigheten i de upplysningar som framgår i årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument inneller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-10, 86-90 samt hållbarhetsrap
-
porten på sidorna 17-29. Den andra informationen består även av erttningsrapporten 2023 som vi inmtade före datumet för denna revisionsberättelse. Det
är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inmtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innella väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet
Styrelsens och verksllande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verksllande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verksllande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller
gra väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncer
-
nens förmåga att forttta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förllanden som kan påverka förmågan att forttta verksamheten och att an-
vända antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upp-
ra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att upp en rimlig grad av kerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte inneller gra väsentliga felaktig
-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som inneller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad
av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utrs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för
-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar r revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revi
-
sorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
75
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för BE
Group AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören an
-
svarsfrihet för räkenskapret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förllande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga och ändalsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verksllande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för rslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid rslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bemning av om utdelningen är försvarlig med nsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angegenheter. Detta innefattar bland annat att fortpande bema bolagets och
koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange
-
genheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den pande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvis-
ningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överenssmmelse med lag och för att medelsrvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säker
-
het kunna bedöma om gon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
retagit gon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
på got annat tt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och rmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av ker
-
het bedöma om förslaget är renligt med aktiebolagslagen.
Rimlig kerhet är en hög grad av kerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgär
-
der eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller rlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar r revisionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsan
-
svar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av ESEF-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (ESEF-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för BE Group AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har ESEF-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av ESEF-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs
rmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till BE Group AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetis
-
ka ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändalsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verksllande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verksllande direktören som har ansvaret för att ESEF-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde
-
pappersmarknaden, och för att det finns en dan intern kontroll som styrelsen och verkställande direkren bedömer dvändig för att upprätta ESEF-rap-
porten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om ESEF-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningtgärder för att uppnå rimlig kerhet att ESEF- rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig kerhet är en hög grad av kerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en dan finns.
76
Felaktigheter kan upps på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i ESEF- rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett system för
kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
rfattningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inmta bevis om att ESEF-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rappor
-
tering av årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bema riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbemning beaktar revisorn de delar av den interna kontrol
-
len som är relevanta för hur styrelsen och verksllande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningtgärder som är ändamålsenliga med
nsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att ESEF-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML- format och en avsmning av att ESEF-rappor
-
ten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bemning av huruvida koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i ESEF-
rapporten har rkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av ESEF-förordningen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för llbarhetsrapporten på sidorna 17-29 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta inner att vår granskning av håll
-
barhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, 113 97 Stockholm, utsågs till BE Group AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 20 april 2023 och har varit bolagets re
-
visor sedan 7 maj 2015.
Malmö den 15 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cecilia Andrén Dorselius
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
77
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats som en från årsredovisningen skild handling. Upplysningar enligt 6 kap. 6 § årsredovisningslagen, stycke 2, punkt
3-6 återfinns i rvaltningsberättelsens delar för aktierelaterad information samt bolagsstyrning i årsredovisningen.
Verksamheten och styrningen av BE Group
BE Group AB (publ) är ett svenskt aktiebolag som är noterat på Nasdaq Stockholm. Styrningen av BE Group grundas på den svenska aktiebolagslagen och års
-
redovisningslagen, Nasdaq Stockholms regelverk, Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”), BE Groups bolagsordning samt andra relevanta regelverk. Infor-
mation om bolagets verksamhet finns på bolagets hemsida, www.begroup.com.
Aktieägarna utövar sin beslutanderätt vid årssmman (samt vid eventuella extra bolagsstämmor) som är bolagets gsta beslutande organ. Styrelse och sty
-
relsens ordrande utses av årssmman medan verkställande direktör utses av styrelsen.
Bolagets redovisning samt styrelsens och verkställande direkrens förvaltning av bolaget granskas av revisorer utsedda av årsstämman. Årsstämman beslutar
om principer för tillsättande av valberedningen, som tar fram rslag till årssmman inför bland annat val och arvodering av styrelse och revisorer. Förutom la
-
gar, regler och Koden tillämpar BE Group interna styrinstrument som uppförandekod och informationspolicy.
Aktieägare
Ägande och aktiekapital
BE Groups aktiekapital uppgick den 31 december 2023 till 260 202 480 SEK fördelat på 13 010 124 aktier. Samtliga aktier i bolaget har lika rätt i alla avseenden.
Vid årsskiftet hade BE Group 13 615 aktieägare. Bolagets största ägare var AB Traction, Svedulf Fastighets AB, Johan Ahldin och Avanza Pension. Andelen ut
-
ndskt ägande uppgick till 3,1 procent. Bolagets innehav av egna aktier uppgick vid årsskiftet till 26 920 (0,2 procent av aktiekapitalet). Mer information om ak-
tieägarstrukturen i BE Group lämnas på www.begroup.com.
Årsstämma
Till årssmmans uppgifter hör att besluta om utdelning, fastställande av resultat- och balansräkning, ansvarsfrihet för styrelseledater och verkställande di
-
rektör, val av styrelseledamöter, styrelseordförande och revisorer, fastställande av arvode till styrelseledater och revisorer, antagande av riktlinjer för ertt-
ning till ledande befattningshavare samt, i förekommande fall, antagande av principer för utmnande av valberedning. På årsstämman har aktieägare möjlig-
het att ställa frågor om bolaget och i normalfallet är samtliga i styrelsen samt bolagsledningen och revisorerna närvarande för att kunna besvara sådana frågor.
Årssmman 2023 ägde rum den 20 april i Mal. Vid smman var 6 727 530 aktier närvarande, fördelat på 32 aktieägare som deltog personligen eller genom
ombud. De representerade aktierna motsvarade 51,8 procent av det totala antalet aktier i BE Group. Protokollet finns tillgängligt på bolagets hemsida,
www.begroup.com.
Stämman beslutade om omval av styrelseledamöterna Jörgen Zahlin, som även omvaldes som ordrande för styrelsen, Monika Gutén, Lars Olof Nilsson, Mats
O Paulsson och Petter Stillström. Som revisor omvaldes revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB.
gra av stämmans övriga beslut var att:
i enlighet med styrelsens förslag mna utdelning för 2022 med 12 kronor per aktie att utbetalas till aktieägarna vid två tillfällen om 6 kr respektive 6 kr;
styrelsearvode ska utmed ett sammanlagt belopp om 1 380 000 SEK, varav 460 000 SEK till ordranden och 230 000 SEK vardera till övriga bolagsstämmovalda
ledater. Smman beslutade vidare att ersättning för arbete i revisionsutskottet ska utgå med totalt 160 000 SEK;
godkänna styrelsens rapport över ersättningar enligt 8 kap. 53 a § aktiebolagslagen;
bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen och längst till årsstämman 2024, fatta beslut om överlåtelse av egna aktier, i syfte att möjliggöra finansiering av
mindre företagsförvärv.
Årsstämma 2024
BE Groups årssmma hålls den 18 april kl. 16.00 i Mal. Mer information finns tillgänglig på bolagets hemsida, www.begroup.com.
78
Valberedning
Enligt årssmmans fastsllda principer ska valberedningen bestå av fyra ledater, som, utöver styrelsens ordförande, ska utgöras av representanter för de
tre röstmässigt största ägarna i bolaget per den 31 augusti respektive år. Namnen på de tre ägarrepresentanterna samt vilka aktieägare de företräder ska of
-
fentliggöras så snart valberedningen har utsetts och senast sex nader före årsstämman. Ordförande i valberedningen ska, om inte ledamöterna enas om an-
nat, vara den ledamot som representerar den röstmässigt största aktieägaren. Om en ledamot lämnar valberedningen innan dess arbete är slutfört kan ertta-
re inträda från samma aktieägare. Om väsentlig förändring sker i bolagets ägarstruktur efter den 31 augusti, finns regler för hur valberedningens sammantt-
ning kan ändras. Valberedningen inför årssmman 2024 utgörs av Petter Stillström, AB Traction, ordförande, rgen Zahlin, (styrelseordförande i BE Group), Alf
Svedulf, Svedulf Fastighets AB och Johan Ahldin.
Valberedningen har till uppgift att till årsstämman mna förslag på styrelseordförande och övriga styrelseledamöter mte ett motiverat yttrande beträffande
rslaget, föres arvode till styrelsen och revisor, föres eventuell ersättning för utskottsarbete, mna förslag på revisor samt mna förslag på person att vara
ordrande vid årsstämman. Därutöver ska valberedningen även bema styrelseledamöternas oberoende i rllande till bolaget och större ägare.
Vid framtagande av sitt förslag till styrelsen inför årssmman 2023 och årssmman 2024 har valberedningen tilmpat följande mångfaldspolicy. Styrelsen ska
som helhet ha en ändamålsenlig samlad kompetens och erfarenhet för den verksamhet som bedrivs samt för att kunna identifiera och förstå de risker som
verksamheten medr. Valberedningen strävar efter att upp mångfald i styrelsen. lttningen med mångfaldspolicyn är att styrelsen ska bestå av ledamö
-
ter med varierande branscherfarenhet, kompetens, geografisk bakgrund och med en varierande utbildnings- och yrkesbakgrund som sammantaget bidrar till
ett oberoende och kritiskt ifrågasättande i styrelsen, samt en mn könsfördelning ska eftersträvas. Årsstämman 2023 beslutade att utse styrelseledater i en
-
lighet med valberedningens förslag, vilket innebär att fem ledamöter valdes, varav en kvinna och fyra män. Vad gäller valberedningens ambitioner om en jäm-
nare könsrdelning har den inte kunnat uppfyllas, men valberedningens fortsatta ambition är att skapa en mnare könsfördelning i styrelsen.
Valberedningen har som underlag för sina förslag inför årssmman 2024 gjort en bemning huruvida styrelsen är ändamålsenligt sammansatt och uppfyller
de krav som slls på styrelsen till ljd av bolagets verksamhet, position och rllande i övrigt. Till grund för denna bedömning har valberedningen bland an
-
nat tagit del av relevanta delar av den utvärdering av styrelsens arbete som genomförts under ledning av styrelsens ordförande.
Styrelsen och dess arbete
Sammansättning
BE Groups styrelse ska enligt bolagsordningen bes av lägst tre och högst tio ledater, vilka väljs på årsstämma för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Bo
-
lagets styrelse, som valdes av årsstämman 2023 har under året bestått av fem ledamöter: Jörgen Zahlin (ordförande), Monika Gutén, Lars Olof Nilsson, Mats O
Paulsson och Petter Stillström samt arbetstagarrepresentanten Ida Strömberg. Ytterligare presentation av styrelsens ledamöter finns i årsredovisningen och på
www.begroup.com. Samtliga är oberoende i förllande till BE Group och bolagsledningen. Med undantag av Petter Stillström, är samtliga att betrakta som
oberoende i förllande till BE Groups större ägare.
Från koncernledningen deltar normalt verkställande direktören och bolagets CFO vid styrelsemötena och redogör för utvecklingen inom koncernen. Utöver
dessa har andra tnstemän i BE Group samt externa parter deltagit i styrelsens sammanträden som föredragande av rskilda frågor. Bolagets CFO har varit
styrelsens sekreterare under 2023.
Styrelsens arbetsformer
Styrelsen är utsedd av BE Groups ägare för att ytterst svara för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Vid det konstituerande sty
-
relsetet direkt efter årssmman antar styrelsen en arbetsordning som närmare reglerar dess arbete och ansvar samt de särskilda arbetsuppgifter som faller
på styrelsens ordförande.
Styrelsens ordförande, rgen Zahlin, leder styrelsens arbete och följer verksamheten genom en kontinuerlig dialog med verkställande direktören. Styrelsen
får genom natliga rapporter och vid styrelsemöten information om BE Groups ekonomiska och finansiella ge. Inför varje styrelsemöte går ordföranden och
verkställande direktören igenom de frågor som ska tas upp på mötet. Underlag r styrelsens behandling av ärenden skickas till ledaterna cirka en vecka
re varje styrelsemöte. Styrelsen har ock fastställt en instruktion för verkställande direktören och en instruktion för ekonomisk rapportering till styrelsen
samt antagit andra särskilda policys. Inom styrelsen finns ett revisionsutskott och ett ersättningsutskott. Utskottsledaterna utses årligen av styrelsen vid det
konstituerande styrelsetet. Instruktioner till utskottet ingår som en del av styrelsens arbetsordning.
Styrelsens arbete under 2023
Styrelsen har under 2023 haft 13 styrelsemöten, varav ett per capsulam. Enligt arbetsordningen ska styrelsen utöver det konstituerande styrelsemötet sam
-
manträda vid fem tillfällen per år. Därutöver ska styrelsesammanträde hållas när erfordras. Något av tena under året förggs regelbundet till någon av
BE Groups operativa enheter. Tabellen redogör för styrelseledaters närvaro vid styrelsemöten, totalt fem ten re årsstämman och åtta möten efter
årssmman.
Styrelsesammanträden, närvaro 2023 Invald rvaro Utskottsarbete rvaro
Styrelse-
arvode
Arvode
revisions-
utskott
Oberoende
från bolaget och
bolagsledningen
Oberoende av
större ägare
rgen Zahlin, ordförande 2013 13 av 13
Revisionsutskott
Erttningsutskott
5 av 5
3 av 3 460 000 40 000 Ja Ja
Petter Stillström 2012 13 av 13
Revisionsutskott
Erttningsutskott
5 av 5
3 av 3 230 000 40 000 Ja Nej
Lars Olof Nilsson 2006 13 av 13 Revisionsutskott 5 av 5 230 000 80 000 Ja Ja
Mats O Paulsson 2020 13 av 13 230 000 Ja Ja
Monika Gutén 2022 13 av 13 230 000 Ja Ja
Ida Strömberg (A) 2022 13 av 13
Utvärdering av styrelsens arbete
Ordranden säkersller att styrelsen och dess arbete utvärderas årligen och att resultatet av utvärderingen förs vidare till valberedningen. Utvärderingen rs
av styrelsen själv med hlp av ett frågeformur r styrelsearbetet inom en rad områden bedöms. Styrelsens ordförande sammanfattar utvärderingen som
används som underlag för en diskussion inom styrelsen avseende utvecklingen av styrelsearbetet. Syftet är att undersöka hur styrelsearbetet kan effektiviseras
samt klargöra eventuellt behov av ytterligare kompetens i styrelsen.
79
Revisionsutskott
Revisionsutskottet övervakar bolagsstyrning, finansiell rapportering, ESG-aspekter (Environmental, Social and Governance), riskhantering samt efterlevnad av
externa och interna regelverk. De identifierar och rapporterar relevanta frågor för styrelsens beslut och sdjer på detta sätt styrelsen i dess arbete att uppfylla
sitt ansvar inom områdena revision och internkontroll samt att kvalitetssäkra BE Groups finansiella rapportering. Intern kontroll avseende den finansiella rap-
porteringen syftar till att ge rimlig säkerhet avseende tillförlitligheten i den externa finansiella rapporteringen i form av årsredovisning och delårsrapporter som
publiceras varje år samt att den finansiella rapporteringen upprättas i överensstämmelse med lag, tillämpliga redovisningsstandarder och andra krav för note
-
rade bolag. Intern kontroll syftar även till att kerslla hög kvalitet i den finansiella rapporteringen till företagsledning och styrelse att beslut fattas på rätt
grunder och att uppsatta principer och riktlinjer följs.
Bolagets revisor utformar årligen ett förslag till revisionsplan som presenteras för revisionsutskottet. Utskottet granskar och mnar synpunkter på planen och
refter föreggs slutligt förslag till styrelsen för beslut. Arbetet är inriktat mot kvaliteten och riktigheten i den finansiella redovisningen och rapporteringen,
arbetet med den interna finansiella kontrollen och koncernens efterlevnad av gällande regelverk. Därutöver har revisionsutskottet återkommande kontakter
med koncernens revisor i syfte att skapa ett löpande informationsutbyte samt för att utvärdera revisionsinsatsen. Utskottet fastsller riktlinjer r vilka andra
tjänster än revision som BE Group får upphandla av revisorn.
Revisionsutskottet utgörs av Lars Olof Nilsson (ordförande), Petter Stillström och Jörgen Zahlin och uppfyller kraven på redovisnings- eller revisionskompetens.
Utskottets arbete regleras av en särskild instruktion som antagits av styrelsen som en del av dess arbetsordning.
Revisionsutskottet har sammanträtt fem gånger under 2023. Mötena i revisionsutskottet protokollförs och avrapporteras muntligen vid styrelsemötena.
Ersättningsutskott
I ersättningsutskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för erttning till ledande befattningshavare. De gällande riktlinjerna
finns publicerade på BE Groups hemsida. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och gga fram förslaget r beslut vid års
-
stämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Styrelsen ska för varje räkenskapr upprätta en rapport över utbetald
och innesende erttning som omfattas av ersättningsriktlinjerna. Rapporten överlämnas till årsstämman r godkännande och hålls tillgänglig på BE Groups
hemsida senast tre veckor re stämmodatumet. De faktiska avtalade erttningarna under året redogörs för i not 3 i årsredovisningen.
Erttningsutskottet ska även följa och utvärdera program r rörliga ersättningar för bolagsledningen, tilmpningen av riktlinjer för ersättning till ledande be
-
fattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i erttningsrelaterade frågor rvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bo
-
lagsledningen, i det fall de berörs av frågorna.
Ledamöter av erttningsutskottet är styrelsens ordförande Jörgen Zahlin och Petter Stillström. Utskottets arbete regleras av en särskild instruktion som antas
av styrelsen som en del av styrelsens arbetsordning. ten i erttningsutskottet avrapporteras muntligen till styrelsen.
Ersättning till styrelsen
Arvode till var och en av de årsstämmovalda styrelseledaterna beslutas av årssmman på förslag av valberedningen. Arbetstagarrepresentanter i styrelsen
erller inte styrelsearvode. I enlighet med beslut av årssmman 2023 utbetalas arvode med 460 000 SEK till styrelseordföranden för perioden från årsstäm
-
man 2023 till årsstämman 2024. För samma mandatperiod utbetalas till övriga styrelseledater 230 000 SEK vardera. rutöver erhåller ledamöterna i revi-
sionsutskottet arvode om totalt 160 000 SEK, varav 80 000 SEK till ordföranden och 40 000 SEK vardera till övriga två ledamöter.
Bolagsledning
BE Groups koncernledning har under 2023 bestt av verksllande direkr och koncernchef tillika VD r Sverige, CFO samt VD r Finland. Verkställande di
-
rektören leder verksamheten inom de ramar som styrelsen besmt. BE Groups koncernledning möts pande under verkställande direktörens ledning för att
lja upp verksamheten och diskutera koncernövergripande frågor samt ta fram rslag till strategisk plan, affärsplan och investeringsunderlag som verksl
-
lande direktören därefter föregger styrelsen för beslut. En närmare presentation av koncernledningen finns i årsredovisningen och på bolagets hemsida.
Riktlinjer för erttning till ledande befattningshavare
Årssmman för 2020 beslutade om riktlinjer för erttning till ledande befattningshavare. Dessa riktlinjer omfattar de personer som under den tid riktlinjerna
gäller ingår i BE Groups koncernledning. Riktlinjerna ska tilmpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade erttningar. Riktlin
-
jerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman. De faktiska avtalade erttningarna under året redogörs för i not 3.
En översyn av riktlinjerna r ersättning till ledande befattningshavare har gjorts inför årssmman 2024. Översynen har resulterat i att årsstämman 2024 fö
-
ress besluta om följande mindre förändringar mfört med tidigare gällande riktlinjer:
rtydliga att de ledande befattningshavarnas mål ts på affärsenhet och inte på affärsområde
rliga kontantersättningen ts på koncernens rörelsemarginal/rörelseresultat respektive affärsenhetens underliggande rörelsemarginal/rörelseresultat
övriga förmåner får uppgå till högst 15 procent av den fasta årliga kontantlönen
Riktlinjernas främjande av BE Groups affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet
BE Group är ett handels- och serviceföretag inom stål- och metallbranschen. Kunderna finns framför allt inom bygg- och tillverkningsindustrin i Sverige, Fin
-
land och Baltikum, där BE Group är en av marknadens ledande akrer. Med gedigen kompetens och effektiva processer inom inköp, logistik, och produktion
erbjuder BE Group lagerförsäljning, produktionsservice och direktleveranser till kunder utifrån deras specifika behov av stål- och metallprodukter. BE Groups
vision är att vara det mest professionella, framgångsrika och respekterade slservicebolaget på de marknader r bolaget är verksamt. En framgångsrik im
-
plementering av BE Groups affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess llbarhet, föruttter att bolaget kan rekrytera
och behålla kvalificerade medarbetare. Målttningen med BE Groups erttningspolicy för ledande befattningshavare är rför att erbjuda konkurrenskraftig
och marknadsssig erttning, så att kompetenta och skickliga medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas. Dessa riktlinjer jliggör att ledande
befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning. För ytterligare information om bolagets affärsstrategi, se bolagets hemsida
www.begroup.com.
Formerna av ersättning m.m.
Erttningen ska vara marknadsssig och får bestå av följande komponenter: fast kontantlön, rörlig kontantersättning, pensionsförner och övriga förmå
-
ner. Bolagsstämman kan rutöver och oberoende av dessa riktlinjer besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade erttningar.
80
Fast kontantn
Den fasta kontantnen för ledande befattningshavare i BE Group ska vara individuell och differentierad utifrån individens ansvar och prestationer och ska fast
-
ställas årligen.
rlig kontantersättning
Den rörliga kontantersättningen ska baseras på förutbesmda, väldefinierade och tbara finansiella mål r koncernen och relevant affärsområde och får
uppgå till gst 50 (50) procent av den sammanlagda fasta kontantnen under tperioden för målen. Målen för den rörliga kontantersättningen ska huvud
-
sakligen relatera till koncernens respektive affärsområdes underliggande relseresultat, och rutöver kan även individuella mål fastställas. Målen ska vara ut-
formade att de främjar BE Groups affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess llbarhet, genom att exempelvis ha en koppling till affärsstrategin
eller främja den ledande befattningshavarens långsiktiga utveckling inom BE Group. Uppfyllelse av kriterier r utbetalning av rörlig kontantersättning ska kun
-
na mätas under en period om ett år.
Pensionsförner
För verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning ska inte vara pen
-
sionsgrundande. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till gst 30 procent av den fasta årliga kontantnen.
Övriga förner
Övriga förmåner får innefatta bl.a. livrkring, sjuk- och sjukvårdsförsäkring, bilförn och bostadsförn. dana förner får sammanlagt uppgå till
gst 10 procent av den fasta årliga kontantnen.
Utndska ansllningsförhållanden
Beträffande ansllningsrllanden som lyder under andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsförner och övriga förmåner, vederbörliga anpass
-
ningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändal så ngt möjligt ska tillgodoses.
Fastställande av utfall för rörlig kontanterttning m.m.
Erttningsutskottet ska bereda, följa och utvärdera frågor rörande rlig kontantersättning. r mätperioden för uppfyllelse av målen r utbetalning av rörlig
kontantersättning har avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning som dessa har uppfyllts. Bedömningar huruvida finansiella mål har uppfyllts ska base
-
ras på fastställt finansiellt underlag för aktuell period. Ersättningar till verkställande direkren beslutas av styrelsen. Ersättningar till övriga befattningshavare
beslutas av verkställande direktören efter samråd med ersättningsutskottet.
rlig kontantersättning kan utbetalas efter avslutad tperiod eller vara förel för uppskjuten utbetalning. Styrelsen ska ha jlighet att enligt lag eller av
-
tal helt eller delvis återkräva rörlig erttning som utbetalats på felaktiga grunder.
Anställningstid och upphörande av anställning
Vid uppgning från bolagets sida får uppsägningstiden vara gst tolv månader. Fast kontantn under uppsägningstiden och avgångsvederlag får samman
-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantnen för tolv månader för verkställande direkren och för övriga ledande befattningshavare. Vid
uppsägning från befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex nader, utan rätt till avgångsvederlag.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa erttningsriktlinjer har n och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats. Detta har skett genom att
uppgifter om anställdas totalerttning, ersättningens komponenter samt erttningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av erttningsut
-
skottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen r att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för erttning till ledande befatt
-
ningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och gga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla
till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga erttningar för bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjer för erttning till ledande befattningshavare samt gällande erttningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskot
-
tets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i erttningsrelaterade frågor närvarar inte
verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i det fall de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns rskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgo
-
dose bolagets ngsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättnings-
utskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i erttningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Bolagsordningens besmmelser om tillttande och entledigande av styrelseledater och ändringar av bolagsordningen
Bolagsordningen saknar bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelseledater och ändringar av bolagsordningen. I enlighet med vad som fö
-
reskrivs i aktiebolagslagen gäller att styrelseledamöter väljs på bolagsstämma för tiden intill slutet av den första årsstämman som lls efter den bolagsstäm-
ma då ledamoten utsågs och att ändringar i bolagsordningen beslutas av bolagsstämman i enlighet med aktiebolagslagens regler.
Revisorer
Vid årsstämman 2023 omvaldes revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB till revisor för en mandattid om ett år. Huvudansvarig revisor har sedan
årssmman 2023 varit auktoriserade revisorn Cecilia Andrén Dorselius.
Revisorn har löpande kontakt med revisionsutskottet och koncernledningen. Revisorn arbetar efter en revisionsplan, i vilken synpunkter inarbetats från styrel
-
sen och har rapporterat sina iakttagelser till styrelsen. Rapportering har skett dels under revisionens gång, dels slutligen i samband med att bokslutskommu-
nikén r år 2023 fastställdes. Revisorn deltar ock vid årssmma och beskriver där revisionsarbetet och gjorda iakttagelser i en revisionsberättelse. Ertt-
ning till revisorerna utgår enligt räkning efter träffad överenskommelse. Information om erttning under 2023 finns i not 4 i årsredovisningen.
81
Styrelsens rapport om intern kontroll
Syftet med den interna kontrollen av den finansiella rapporteringen är att ge en rimlig kerhet avseende kvaliteten och tillförlitligheten i den externa finansiel
-
la rapporteringen och säkerslla att rapporterna är framtagna enligt god redovisningssed, tilmpliga lagar och förordningar samt övriga krav på noterade bo-
lag. För att säkerslla detta har bolaget haft COSO (Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission) ramverket som utgångspunkt.
Intern kontrollfunktion
Styrelsen och revisionsutskottet följer upp BE Groups bemning av den interna kontrollen bland annat genom kontakter med BE Groups revisorer. Styrelsen
har mot bakgrund av ovansende valt att inte ha en rskild intern revision. För att testa den interna kontrollmiln görs bland annat en självutvärdering uti
-
från ett koncerngemensamt kontrollramverk. Koncernens CFO rapporterar av resultatet av de tester som utförs av den interna kontrollen till revisionsutskottet.
BE Groups internkontroll avseende den finansiella rapporteringen omfattar fem huvudaktiviteter: skapande av en kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktivi
-
teter, information och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
BE Group har en enkel juridisk och operativ struktur med utarbetade styr- och internkontrollsystem. Organisationen kan därmed snabbt agera på förändringar i
omvärlden. Operativa beslut fattas på bolags- eller affärsområdesnivå, medan beslut om strategi, inriktning, förvärv och övergripande finansiella frågor fattas
av BE Groups styrelse och koncernledning. Den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen inom BE Group är utformad för att fungera i denna
organisation. Styrelsens arbetsordning samt de instruktioner styrelsen upprättat för verksllande direkrens och styrelseutskottens arbete definierar tydligt
rdelningen av ansvar och befogenheter i syfte att säkerslla effektiv hantering av risker i affärsverksamheten. Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott för att
granska de instruktioner och rutiner som används i den finansiella rapporteringsprocessen såväl som redovisningsprinciper och förändringar av dessa. Kon
-
cernledningen rapporterar enligt fastlagda rutiner månatligen till styrelsen. Interna styrinstrument för den finansiella rapporteringen utgörs framför allt av kon-
cernens finansmanual som definierar redovisnings- och rapporteringsregler.
Bolaget har en visselblåsarpolicy som innebär att alla ansllda har jlighet att anonymt rapportera om de upptäcker oegentligheter eller olagliga ageranden
som berör för BE Group vitala intressen eller enskilda personers liv och lsa. Policyn gäller för oegentligheter begångna av personer i ledande befattningar el
-
ler andra nyckelpersoner inom företaget.
Riskbedömning
Riskbedömningen utgår från en riskgenomgång som uppdateras årligen och avrapporteras till revisionsutskottet. Baserat på resultatet av denna genomgång
tts fokus för arbetet med internkontroll framåt.
Kontrollaktiviteter
De risker som identifierats avseende den finansiella rapporteringen hanteras via bolagets kontrollaktiviteter, som exempelvis berighetskontroller i IT-system
och attestkontroller. Detaljerade ekonomiska analyser av resultat med uppföljning mot affärsplaner och prognoser kompletterar de verksamhetsspecifika kon
-
trollerna och ger en övergripande bedömning av rapporteringens kvalitet.
Information och kommunikation
Koncernen har informations- och kommunikationsvägar som syftar till att främja fullständighet och riktighet i den finansiella rapporteringen. Policys, manualer
och arbetsbeskrivningar finns tillgängliga på bolagets intrat och/eller i tryckt form.
Information, både extern och intern, styrs genom en informationspolicy samt en insiderpolicy med riktlinjer. Här behandlas ansvar, rutiner och regler. Dessa ut
-
värderas kontinuerligt för att säkerslla att information till aktiemarknaden håller hög kvalitet och är i enlighet med gällande börsregler. Finansiell information
som kvartalsrapporter, årsredovisningar och väsentliga händelser publiceras genom pressreleaser samt på hemsidan. Internt är intranätet den huvudsakliga
informationskällan. Redovisningsmanualer och instruktioner för finansiell rapportering finns tillgängliga på intratet.
llbarhetsrapport
BE Group har upprättat en hållbarhetsrapport i enlighet med kraven i Årsredovisningslagen. Koncernens hållbarhetsrapport innefattar sidorna 17-25, upplys
-
ningar enligt EU:s taxonomirordning på sidorna 26-29, avsnittet om risker och riskhantering på sidorna 16 samt affärsmodellen på sida 4.
Uppföljning
Styrelsen och revisionsutskottet granskar alla externa finansiella rapporter innan de formellt godkänns av styrelsen. Revisionsutskottet får pande avrapporte
-
ring från revisorerna om den interna kontrollen och följer upp väsentliga frågor. Styrelsen får natligen en skriftlig rapport som behandlar försäljning, opera-
tivt resultat, marknadsutveckling samt annan väsentlig information om verksamheten och har även genomgång av aktuella finansiella rapporter som en stå-
ende punkt på alla sammanträden. Koncernledningen analyserar nadsvis den finansiella utvecklingen inom koncernens affärsområden. Generellt på alla
nivåer i organisationen sker pande uppföljning genom jämförelser mot föregående år, budget och planer samt genom utvärdering av nyckeltal.
82
Styrelse och revisorer
rgen Zahlin
Ordrande
Född 1964
I styrelsen sedan 2013 (ordförande sedan
2019)
Övriga uppdrag
VD och koncernchef i OEM International.
Ordrande och ledamot i flertalet bolag
inom OEM-koncernen
Tidigare erfarenhet
Verksam inom OEM-koncernen sedan 1985.
VD sedan 2000 och koncernchef sedan 2002
Utbildning
Ingenr
Aktieinnehav
19 000
Aktieinnehav närsende
0
Monika Gutén
Ledamot
Född 1975
I styrelsen sedan 2022
Övriga uppdrag
Investment Director r Industry Products
Storskogen
Tidigare erfarenhet
Vice President, Acquisition Parts & Services
på Epiroc samt haft flera roller inom SSAB-
koncernen bland annat som ansvarig r
Tibnors verksamhet i Sverige och Danmark
Utbildning
Civilekonom
Aktieinnehav
1 000
Aktieinnehav närsende
0
Lars Olof Nilsson
Ledamot
Född 1962
I styrelsen sedan 2006
Övriga uppdrag
Evli Corporate Finance AB. Ordförande i Kap
-
tensbacken (eget bolag) samt i NSS Group
AB. Ledamot i JLL Treasury Support AB och
JLL Transaction Services AB.
Tidigare erfarenhet
Anställningar i Trelleborgkoncernen, bland
annat som finansdirektör och ansvarig för
koncernstab Finans samt koncernstab
Affärsutveckling
Utbildning
Civilekonom
Aktieinnehav
3 282
Aktieinnehav närsende
0
Mats O Paulsson
Ledamot
Född 1958
I styrelsen sedan 2020
Övriga uppdrag
Ordrande i Caverion Oy, Nordic Water
-
proofing Holding AB, Nordisk Bergteknik AB
och Svevia AB, ledamot i Acrinova AB och
sarps Grus & Torrbruk AB
Tidigare erfarenhet
VD för Bravida, Strabag Scandinavia och
Peab Industri och tidigare styrelseledamot i
bland annat Acando, Paroc OY och Ramirent
Plc
Utbildning
Civilingenr
Aktieinnehav
50 000
Aktieinnehav närsende
0
Petter Stillstm
Ledamot
Född 1972
I styrelsen sedan 2012
Övriga uppdrag
VD och ledamot i AB Traction. Styrelseordfö
-
rande i Nilörngruppen, OEM international
och Softronic samt ledamot i Hifab Group.
rtill ledamot i koncernbolag inom Trac
-
tion och privata ägarbolag
Tidigare erfarenhet
Verksam inom corporate finance, AB Trac
-
tion sedan 1999 och dess VD sedan 2001
Utbildning
Ekonomie Magister
Aktieinnehav
70 000 (via kapitalförsäkring)
Aktieinnehav närsende
3 260 000
Ida Strömberg
Arbetstagarrepresentant
Född 1981
I styrelsen sedan 2022
Övriga uppdrag
Kundansvarig Industri på BE Group Sverige
AB. Sekreterare för Unionens riksklubb med
medlemmar på BE Groups kontor i Sverige.
Tidigare erfarenheter
Erfarenhet inom förljning i stålbranschen
sedan 2003
Aktieinnehav
0
Aktieinnehav närsende
0
REVISORER
Öhrlings
PricewaterhouseCoopers
AB
Cecilia Andrén Dorselius
Auktoriserad revisor
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Född 1979
Huvudansvarig revisor i bolaget sedan 2022
83
Koncernledning
Peter Andersson
VD och koncernchef
VD BE Group Sverige AB
Född 1975
Anställd sedan 2016
Tidigare erfarenhet
VD Ineos Styrolution (2011-2016), Opera
-
tions Manager Disab Vaccuum Technology
(2006-2011) och olika befattningar på Alfa
Laval (1998-2006)
Utbildning
gskoleingenr
Aktieinnehav
5 490
Aktieinnehav närsende
0
Christoffer Franzén
CFO
Född 1977
Anställd sedan 2020
Tidigare erfarenhet
Senior Finance Business Partner inom Scan
Global Logistics (2018-2020), CFO r Euro
-
parts svenska dotterbolag (2017-2018) och
flera ledande controllerbefattningar inom
Getinge och ArjoHuntleigh (2008-2016)
Utbildning
Civilekonom
Aktieinnehav
2 305
Aktieinnehav närsende
0
Lasse Levola
VD BE Group Oy Ab
Född 1959
Anställd sedan 2005
Tidigare erfarenhet
Marknadsdirektör i BE Group Oy Ab (2005–
2012), Marknadsdirektör i Hollming Works
Oy (2003–2005), Direktör, Logistik i
Wärtsi (1995–2003).
Utbildning
Ingenr
Aktieinnehav
0
Aktieinnehav närsende
0
Uppgifterna om styrelseledamöters och koncernledningens innehav av aktier och andra finansiella instrument i BE Group avser förllandena per den 31 december 2023 och innefattar eget och fysisk
rsendes innehav samt innehav av juridisk person som direkt eller indirekt kontrolleras av personen eller dennes närstående. För VD innefattas även uppgift om eventuella väsentliga aktieinnehav
och delägarskap i retag som BE Group har betydande affärsrbindelser med. För uppdaterade aktieinnehav hänvisas till vår webbplats, www.begroup.com.
84
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsmman i BE Group AB (publ.), org.nr 556578-4724.
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten r år 2023 på sidorna 78-84 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevU 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrnings
-
rapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Stan-
dards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra
stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 15 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cecilia Andrén Dorselius
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
85
Alternativa nyckeltal
Koncernen har ett antal alternativa nyckeltal i sin rapport. De alternativa nyckeltalen som BE Group anser väsentliga är följande:
Underliggande rörelseresultat (uEBIT)
(MSEK) 2023 2022
relseresultat -52 418
Återggning lagervinster (-)/förluster (+) 76 70
Justering för mrelsestörande poster 6
Koncernen 30 488
Rörelsekapital
(MSEK) 2023 2022
Varulager 792 1 127
Kundfordringar 532 675
Övriga rörelsefordringar 88 78
Avdrag leverantörsskulder -528 -480
Avdrag övriga kortfristiga skulder -201 -269
Avrundning -1
Koncernen 683 1 130
Genomsnittligt rörelsekapital är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
Nettoskuld exkl. IFRS 16
(MSEK) 2023 2022
ngfristiga räntebärande skulder och leasingskulder 710 811
Kortfristiga ränterande skulder och leasingskulder 103 95
Avdrag leasingskulder -479 -499
Avdrag finansiella anggningstillgångar 0 0
Avdrag likvida medel -74 -50
Avrundning -1
Koncernen 259 357
Nettoskuldttningsgraden exkl. IFRS 16 beräknas som nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital.
Sysselsatt kapital exkl. IFRS 16
(MSEK) 2023 2022
Eget kapital exkl. IFRS 16 1 431 1 645
ngfristiga räntebärande skulder och leasingskulder 710 811
Kortfristiga ränterande skulder och leasingskulder 103 95
Avdrag leasingskulder -479 -499
Avrundning
Koncernen 1 765 2 052
Genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
86
Flerårsöversikt
(MSEK om inget annat anges) 2019 2020 2021 2022 2023
Nettoomttning 4 359 3 672 5 388 6 875 5 328
Resultatmått
Bruttoresultat 605 548 1 102 1 009 544
Underliggande bruttoresultat 609 563 1 038 1 075 606
relseresultat (EBIT) 88 39 621 418 -52
Underliggande rörelseresultat (uEBIT) 94 96 529 488 30
Marginalmått
Bruttomarginal (%) 13,9 14,9 20,4 14,7 10,2
Underliggande bruttomarginal (%) 14,0 15,3 19,3 15,6 11,4
relsemarginal (%) 2,0 1,1 11,5 6,1 -1,0
Underliggande rörelsemarginal (%) 2,1 2,6 9,8 7,1 0,6
Kassaflöde
Kassaflöde från den pande verksamheten 200 341 32 204 491
Kapitalstruktur
Nettoskuld exkl. IFRS 16 373 156 241 357 259
Nettoskuldttningsgrad (%) exkl. IFRS 16 40 17 17 21,7 18,1
relsekapital vid periodens slut 549 343 856 1 130 683
relsekapital (genomsnittligt) 570 468 524 1 064 863
Sysselsatt kapital vid periodens slut exkl. IFRS 16 1 468 1 234 1 716 2 052 1 765
Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 1 466 1 305 1 457 2 003 1 899
relsekapitalbindning (%) 13,1 12,8 9,7 15,5 16,2
Avkastning
Avkastning på sysselsatt kapital (%) exkl. IFRS 16 5,6 2,3 42,0 20,3 -3,1
Per aktie
Resultat per aktie (SEK) 3,87 0,33 38,10 24,96 -4,59
Resultat per aktie efter utsdning (SEK) 3,87 0,33 38,10 24,96 -4,59
Föreslagen utdelning per aktie (SEK) 12 12
Eget kapital per aktie (SEK) 71,05 69,73 108,84 126,11 109,68
Kassaflöde från den pande verksamheten per aktie (SEK) 15,37 26,28 2,49 15,72 37,85
Genomsnittligt utesende antal aktier (tusentals) 12 983 12 983 12 983 12 983 12 983
Genomsnittligt utesende antal aktier efter utspädning (tusentals) 12 983 12 983 12 983 12 983 12 983
Tillväxt
Omttningstillväxt (%) -9 -16 47 28 -23
varav organisk tonnagetillväxt (%) -10 -10 11 -9 -12
varav pris- och mixförändringar (%) -1 -5 38 32 -15
varav valutaeffekter (%) 2 -1 -2 2 4
varav förvärv (%) 3 1
varav avyttringar (%) 0 -1
Övrigt
Medelantal anställda 652 633 621 654 678
Lagervinster och -rluster -6 -17 92 -70 -76
Leverat tonnage (tusentals ton) 340 307 342 320 285
För att tydliggöra utvecklingen av BE Groups finansiella ställning finns i nyckeltalsöversikten viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS. En avstämning/brygga mellan alternativa
nyckeltal som används i denna rapport och närmst liggande IFRS-tt finns under Alternativa nyckeltal.
1)
1)
1)
1)
1)
1)
87
Finansiella definitioner
Bruttoresultat Resultat efter avdrag r kostnad lda varor.
Underliggande bruttoresultat
Underliggande bruttoresultat är redovisat bruttoresultat justerat för lagervinster och lagerförluster
(avdrag vid vinster och tilgg vid förluster).
relseresultat (EBIT) Rörelseresultat före finansiella poster.
Underliggande rörelseresultat (uEBIT)
relseresultat (EBIT) före jämförelsestörande poster och justerat för lagervinster och lagerförluster
(avdrag för vinster och tillägg vid rluster).
mförelsestörande poster Poster som inte har direkt med koncernens normala verksamhet att göra eller som är av
engångskaraktär, där en redovisning tillsammans med övriga poster i rapporten över koncernens totala
resultat hade givit en jämförelsestörande påverkan som hade gjort det svårare att bedöma
utvecklingen av den normala verksamheten för en utomsende betraktare.
Marginalmått
Bruttomarginal Bruttoresultat i procent av nettoomttningen.
Underliggande bruttomarginal Underliggande bruttoresultat i procent av nettoomttningen.
relsemarginal relseresultat i procent av nettoomsättningen.
Underliggande rörelsemarginal
Underliggande rörelseresultat (uEBIT) i procent av nettoomsättningen.
Kapitalstruktur
Nettoskuld exkl. IFRS 16 ntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16 minskade med likvida medel samt finansiella
anggningstillgångar.
Nettoskuldttningsgrad exkl. IFRS 16 Nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital exkl. IFRS 16.
relsekapital vid periodens slut Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avttningar och
räntebärande skulder.
relsekapital (genomsnittligt) Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och
räntebärande skulder. Måttet är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
Sysselsatt kapital vid periodens slut exkl. IFRS 16 Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16.
Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16. Måttet är ett
genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
relsekapitalbindning (%) Genomsnittligt rörelsekapital i procent av nettoomttning.
Avkastning
Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 Rörelseresultat exkl. IFRS 16 justerat till årstakt, i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS
16.
Data per aktie
Resultat per aktie Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden.
Resultat per aktie efter utsdning Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning under perioden.
Eget kapital per aktie Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Kassaflöde från den pande verksamheten per aktie Kassaflöde från den pande verksamheten dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden.
Utestående aktier vid periodens utgång Utestående aktier vid periodens utgång justerat med hänsyn till emissioner och split.
Utestående aktier vid periodens utgång efter utspädning Antal aktier vid periodens utgång justerat med hänsyn till emissioner och split. nsyn är tagen till
eventuell utspädning.
Genomsnittligt antal aktier Vägt genomsnitt av under perioden utestående antal aktier, justerat med hänsyn till emissioner och
split.
Genomsnittligt antal aktier efter utsdning Vägt genomsnitt av under perioden utestående antal aktier, justerat med hänsyn till emissioner och
split. Hänsyn är tagen till eventuell utspädning.
Tillväxt
Omttningstillväxt Förändringen av relsens nettoomttning i förllande till föregående period i procent.
Övrigt
Medelantal anställda Antalet anställda omräknat till heltidstjänster och räknat som ett medeltal under rapportperioden.
Leveransvolym Antal tusen ton av BE Groups sålda produkter under perioden.
Lagervinster och -rluster Skillnaden mellan kostnad för lda varor till anskaffningsvärde och kostnad r sålda varor till
återanskaffningspris.
88
Årssmma
Årssmma för BE Group AB (publ) hålls torsdagen den 18 april 2024 kl. 16.00 på HighCourt, Malhusvägen 1, Malmö.
tt till deltagande
tt att deltaga i årsstämman har aktieägare, som:
dels är införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken r bolaget onsdagen den 10 april 2024,
dels senast fredagen den 12 april 2024, gärna före kl. 12.00, till bolaget anler sin avsikt att deltaga i årsstämman.
För att ha rätt att delta i årsstämman måste en aktieägare som tit förvaltarregistrera sina aktier, rutom att anmäla sig till årssmman, låta registrera aktier
-
na i eget namn att aktieägaren blir upptagen i framställningen av aktieboken per onsdagen den 10 april 2024. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. röst-
rättsregistrering) och begärs hos rvaltaren enligt förvaltarens rutiner i dan tid i rväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistreringar som gjorts av för-
valtaren senast fredagen den 12 april 2024 kommer att beaktas vid framsllningen av aktieboken.
Anlan om deltagande
Anlan om deltagande i stämman kan göras på telefon 040-38 42 00 eller via mail till AGM@begroup.com. Av anlan ska framgå namn, person-/organisa
-
tionsnummer, adress, telefonnummer och antal biträden (gst två). Aktieägare som företräds genom ombud ska utfärda skriftlig, daterad och av aktieägaren
undertecknad fullmakt för ombudet. Fullmaktsformur hålls tillgängligt hos bolaget och på bolagets hemsida www.begroup.com. Den som företräder juridisk
person ska förete kopia av registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandlingar som utvisar berig firmatecknare. För att underlätta inpasseringen vid
stämman bör fullmakt i original samt registreringsbevis och andra behörighetshandlingar vara bolaget tillhanda under adress BE Group AB, Box 225, 201 22
Malmö, senast fredagen den 12 april 2024, rk kuvertet medÅrsstämma.
Kallelse
Kallelse har skett genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar och genom att kallelsen hålls tillgänglig på bolagets hemsida, www.begroup.com. Annons
har även publicerats i Svenska Dagbladet om att kallelse har skett.
89
HÄR FINNS VI
Trębaczew
Riga
Kaunas
Malmö
Jönköping
Göteborg
Norrköping
Sundsvall
Skellefteå
Arvika
Karlstad
Borlänge
Stockholm
Maardu
Lahtis
Lappo
Åbo
Jyväskylä
Joensuu
Tammerfors
Björneborg
Villmanstrand
Försäljning
Produktion
Lager
Uleåborg
BE Group AB (publ)
Krusegatan19B
Box 225
201 22 Malmö
Tel:040384200
info@begroup.com
DOTTERBOLAG
BE Group Sverige AB
Krusegatan19B
Box225
20122Malmö
Tel:040384000
ArcelorMittal BE Group SSC AB
Blekegatan7
65221Karlstad
Tel:054851320
BE Group Oy Ab
Laiturikatu 2
POBox54
15101Lahti
Finland
Tel:+3583825200
BE Group Sp. z o.o.
ul.Przemysłowa22
98-355Trębaczew
Polen
Tel:+48433330004
BE Group OÜ
Vana-Narvamnt.5
74114Maardu
Estland
Tel:+3726051300
BE Group OÜ liale Latvija
Piedrujasiela7
1073Riga
Lettland
Tel:+37167147374
BE Group OÜ Lietuvos lialas
Jonavosg.7
44192Kaunas
Litauen
Tel:+37037370669
549300TD8XXBS8J3TF852023-01-012023-12-31549300TD8XXBS8J3TF852022-01-012022-12-31549300TD8XXBS8J3TF852023-12-31549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31549300TD8XXBS8J3TF852023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares