ÅRSREDOVISNING 2022
INNEHÅLL
Året i korthet 1
VD har ordet
2
Finansiella mål och ut
fall
3
Detta
är BE Group
4
Aär
smodell 5
Förvaltningsberättelse 6
Hållbarhetsrapport
10
EUs tax
onomi
18
Finansiella rappor
ter
21
- Koncern
21
-
Moderbolag 25
- Redovisningsprinciper 30
- N
oter
36
Vinstdisposition
63
Re
visionsberättelse
64
Bolagsstyrningsrappor
t 68
Styrelse och revisorer
74
K
oncernledning 75
Al
ternativa nyckeltal
76
Flerår
söversikt
77
Finansiella
denitioner 78
Aktien
79
Årsstämma
81
Adr
esser
82
Sidorna 6–63 utgör den formella årsredovisningen
och har granskats av bolagets revisorer.
BE Group AB (publ) är ett handels- och serviceföretag inom stål, rostfritt stål och aluminium som erbjuder
eektiv distribution och värdeskapande produktionsservice till kunder främst inom bygg- och tillverknings-
industrin. År 2022 omsatte koncernen 6,9 miljarder kr. Bolaget har cirka 650 anställda med Sverige och
Finland som största marknader. BE Group AB (publ) är ett aktiebolag registrerat i Sverige och noterat på
Nasdaq Stockholm. Huvudkontoret ligger i Malmö. Mer information nns på www.begroup.com.
ÅRET I KORTHET
Nettoomttningen ökade med 28% till 6 875 MSEK (5 388)
Underliggande rörelseresultat uppgick till 488 MSEK (529)
relseresultatet uppgick till 418 MSEK (621), inklusive lagervinster
och -förluster om -70 MSEK (92)
Resultat efter skatt uppgick till 324 MSEK (495)
Kassafdet från den löpande verksamheten ökade till 204 MSEK
(32)
Resultat per aktie uppgick till 24,96 kr (38,10)
I mars förvärvades inkråmet i Hercules armeringsfabrik
I juni förvärvades aktierna i Goodtech Solutions Manufacturing AB,
numera BE Group Produktion Arvika AB
I juli avyttrades Lecor Slteknik AB
Styrelsen resr utdelning på 12 kr (12) r räkenskapsåret 2022
uppdelad på två utbetalningar: 6 kr per aktie i april 2023 och 6 kr per
aktie i oktober 2023
Rörelseresultat (EBIT) remförelsestörande poster (se not 6 och 7) och justerat för lagervinster och lagerförluster (avdrag för vinster och tilgg vid förluster).
NETTOOMSÄTTNING
MSEK
2018 2019 2020 2021 2022
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
UNDERLIGGANDERELSERESULTAT
1)
MSEK
2018 2019 2020 2021 2022
0
100
200
300
400
500
600
700
1)
Nyckeltal 2022 2021 Förändring
Tonnage, tusental 320 342 -22
Nettoomsättning, MSEK 6 875 5 388 1 487
relseresultat, MSEK 418 621 -203
relsemarginal, % 6,1 11,5 -5,4
Underliggande rörelseresultat 488 529 -41
Resultat efter skatt, MSEK 324 495 -171
Resultat per aktie, SEK 24,96 38,10 -13,14
Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16, % 20,3 42,0 -21,7
Nettoskuld exkl. IFRS 16, MSEK 357 241 116
Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16, % 21,7 17,0 4,7
Kassafde från löpande verksamheten, MSEK 204 32 172
Medeltal anställda 654 621 33
Ingår som en del av BE Groups alternativa nyckeltal som finns att läsa mer om under Alternativa nyckeltal och Finansiella definitioner.
1)
1)
1)
Förljning per afrssning, MSEK 2022 2021 %
Lagerrsäljning 2 809 2 284 23%
Produktionsservicersäljning 3 185 2 384 34%
Direktrsäljning 881 720 22%
Totalt 6 875 5 388 28%
Förljning per produktområde, MSEK 2022 2021 %
nga produkter 2 825 2 081 36%
Platta produkter 2 803 2 213 27%
Rostfritt sl 893 757 18%
Aluminium 256 219 17%
Övrigt 98 118 -17%
Totalt 6 875 5 388 28%
1
ETT ÅR MED STORA SVÄNGNINGAR
Under ett turbulent år med en stor portion av yttre omständigheter levererar
BE Group de sitt bästa och sämsta kvartal tt i underliggande resultat se-
dan rsintroduktionen. Oavsett summeras året totalt som starkt och det
underliggande rörelseresultatet uppgick till 488 MSEK (529) motsvarande en
relsemarginal på 7,1% (9,8). relseresultatet inklusive lagerförluster upp-
gick till 418 MSEK (621) motsvarande en relsemarginal 6,1% (11,5).
Glädjande är att kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades
under slutet av året och r helåret uppgick det till 204 MSEK (32).
Slprisutvecklingen
I rjan av 2022 var utvecklingen av de europeiska spotpriserna på platta
produkter stabil, medan priserna r långa produkter såsom balk och arme-
ring rörde sig uppåt som en direkt följd av stigande skrotpriser. Marknaden
stod och vägde men något ttre tillgång på komponenter påverkade främst
fordonsindustrin positivt och slbehovet ökade. Efter att Ryssland invadera-
de Ukraina reagerade marknaden blixtsnabbt. Stora förbrukare och lagerhål-
larersöktekra upp sina stålbehov, vilket fick till ljd att flertalet produ-
center gick ur marknaden för analysera getllande rsörjning av råvaror
och energi. Det blev tydligt att tillnglighet och kostnadsge skulle komma
att rändras vilket skapade en bristsituation och stålpriserna skenade
uppåt.
r materialet efter vårens hamstringsvåg levereradesgra nader sena-
rerjade efterfrågan svikta. Byggprojekt sts upp på grund av ökade kost-
nader och fordonsindustrin fick nya utmaningar med att få fram komponen-
ter. Fulla lager och sjunkande behov ledde till gre spotpriser. Slproducen-
terna svarade med att reducera masugnskapaciteten mer än det reella beho-
vet minskade, vilket fick effekt. I början av 2023 ser europeiska stålproducen-
ter en ökning av verkligt behov och priserna platta produkter kommer att
stiga in i andra kvartalet. Utvecklingen nga produkter är got mer osä-
ker. Det vi med säkerhet vet är att slpriserna är volatila och att de yttre om-
ständigheterna är lite mer osäkra än normalt.
Förvärv och avyttring
Under våren övertogs inkråmet av Hercules armeringsfabrik som förvärva-
des från Hercules Grundläggning AB, ett dotterbolag inom NCC. Förvärvet
har stärkt BE Groups erbjudande inom armering i Sverige och tillfört ytterli-
gare produktions- och lagringskapacitet.
Vid halvårsskiftet avyttrades Lecor Stålteknik AB till EAB AB. Lecor har ut-
vecklats positivt under de senaste åren men skiljer sig väsentligt från BE
Groups rnverksamhet. EAB är en månrig samarbetspartner till både BE
Group och Lecor och i samband med övertelsen tecknades även en avsikts-
rklaring om fortsatt nära och förtroendefullt samarbete.
I rjan av september rvärvades samtliga aktier i Goodtech Solutions Ma-
nufacturing AB, numera BE Group Produktion Arvika AB. Förvärvet srker BE
Groups erbjudande inom ”ready to weld” och tillför kompetens och
produktionskapacitet.
Fokus framåt
Ett viktigt fokusområde r 2023 är att effekt av de strategiska investeringar
som genomrts och pågår i Finland avseende bland annat fiberlasertekno-
logi och automatiserad förädling av långa produkter som båda tydligt srker
BE Groups erbjudande till befintliga och nya kunder.
De senaste tre åren har BE Group minskat antalet olyckor med frånvaro med
över 75% sett över rullande tolv månader. Personligen är jag övertygad om
att retag som jobbar för en ker arbetsplats och tar hand om sina anställ-
da ock är mer nsamma över tid. Resultatet har inte kommit av sig självt
utan är resultatet av träget gnetande under nga år. Det är BE Group job-
bar och tänker fortsätta jobba. Våra fokusområden är fortsatt ljkultur,
kundupplevelse och digitalisering och våra värderingar är dynamisk, trans-
parent och llbar. Just säkerhetsarbetet går som en d tråd genom
samtliga.
Avslutningsvis vill jag rikta ett varmt tack till våra kunder, som återkomman-
de ger oss sitt rtroende, våra ägare som tror oss och till alla våra medar-
betare som oförtrutet kämpar för att göra BE Group till ett bättre bolag.
Peter Andersson
VD och koncernchef
BE Group har under året
genomfört strategiska
investeringar och förvärv
som tillfört produktions-
och lagringskapacitet
2
FINANSIELLA L OCH UTFALL
Det BE Group tjänar ska i första hand användas för att utveckla verksamheten samt generera avkastning till ägarna. Mot den bakgrunden har
styrelsen r BE Group fastsllt tre finansiella mål som ska upps för att intningen ska anses tillräcklig. Uppfyllelsen av dessa mål kan variera
över tid, bland annat beroende på vilken fas i utvecklingen företaget befinner sig i samt det aktuella konjunkturläget.
TILLXT SRRE ÄN MARKNADEN
* Marknadsdata saknas r 2022.
% %
2018 2019 2020 2021 2022
-15
-10
-5
0
5
10
15
-15
-10
-5
0
5
10
15
Tillxt l *
UNDERLIGGANDE VINSTMARGINAL
MSEK %
2018
2019
2020
2021
2022
0
100
200
300
400
500
600
0
2,5
5
7,5
10
12,5
uEBIT uEBIT%
l
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT
KAPITAL
MSEK %
2018
2019
2020
2021
2022
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
0
10
20
30
40
50
Sysselsatt kapital
Avkastning l
Försäljningsmässigt växa mer
än marknaden
För att mäta tillväxten BE Groups markna-
der används den marknadsstatistik som bo-
laget tar del av r distributionsmarknaderna
i Sverige och Finland. Genom att mföra ton-
nagetillväxten år mot år i denna data upp-
skattas tillväxten marknaden. BE Groups
tillväxt mäts som utlevererade ton de
svenska, finska och baltiska marknaderna.
För Sverige inkluderas utleveranser för det
sagda bolaget ArcelorMittal BE Group SSC.
let är att växa mer än marknaden.
Utfall
r denna årsredovisning togs fram, fanns
det ingen fullständig marknadsstatistik att
tillgå r att mföra vår tillväxt jämrt med
marknadsutvecklingen. BE Group har under
året haft en negativ marknadstillväxt inklusi-
ve förvärv -6 procent. Det okra om-
världsläget har inneburit att koncernledning-
en lagt fokus intjäning och marginal fram-
r marknadstillväxt.
Uppnå minst 5 procent i
vinstmarginal
Vinstmarginal definieras som underliggande
relsemarginal (uEBIT%) under de tolv se-
naste naderna. Målnivån är satt till minst 5
procent tt över en längre tidsperiod. Detta
motsvarar vid nuvarande omsättning ca 344
MSEK i underliggande relseresultat (uEBIT).
Det underliggande relseresultatet, det vill
ga relseresultatet exklusiveverkan av
lagervinster eller lagerförluster samt mfö-
relsesrande poster, används r atttta fo-
kus på hur den operativa verksamheten pre-
sterar och utvecklas.
Utfall
Den underliggande vinstmarginalen uppgick
till 7,1 procent (9,8) för 2022 och rmed
uppfylldes målet.
Uppnå minst 15 procent
i avkastning på sysselsatt
kapital
Som tt på avkastning används avkastning
på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16, vilket defi-
nieras som operativt resultat exkl. IFRS 16 de
senaste tolv månaderna dividerat med det
genomsnittliga sysselsatta kapitalet exkl.
IFRS 16 (eget kapital och räntebärande skul-
der). lnivån är satt till minst 15 procent.
ttet knas utifrån redovisatrelseresul-
tat, det vill ga inklusive lagervinster och la-
gerrluster samt jämrelsestörande poster,
r att sätta fokus på verklig avkastning till
ägarna.
Utfall
Under året uppgår avkastningen syssel-
satt kapital till 20,3 procent (42,0) och där-
med uppfylldes målet om 15 procent. Avkast-
ningen minskade dock i jämrelse med ett
exceptionellt starkt 2021.
3
DETTA ÄR BE GROUP
BE Group är ett av Nordens ledande handels och service retag inom stål,
rostfritt sl och aluminium. Med hög kompetens, effektiva processer och
moderna produktionsanläggningar erbjuder bolaget lagerförsäljning,
produktionsservice och direkt leveranser till kunderna utifrån deras speci-
fikarutttningar och behov.
Verksamheten präglas av transparens, hållbarhet och en g servicenivå
r de långsiktiga relationerna med samarbetspartners och anställda står
i fokus.
BE Group har idag verksamhet i sex olikander, med försäljningskontor
på flera platser i Sverige, Finland och Baltikum samt egna produktions-
och lageranläggningar i svenska Norrköping och Arvika, polska Tre-
baczew samt finska Lappo, Lahtis och Åbo. Utöver dessa finns även en la-
geranläggning i estniska Maardu, strax utanför Tallinn.
Organisationen är uppdelad i två affärsområden: Sverige & Polen och Fin-
land & Baltikum. I affärsområde Sverige & Polen ingår uver BE Group
Sverige, BE Group Produktion Arvika och den polska verksamheten
även
det degda bolaget ArcelorMittal BE Group SSC AB, som är speciali-
serade på klippning och spaltning av tunnplåt.
BE Groups kunder finns framr allt inom bygg- och tillverkningsindustrin
i Sverige, Finland och Baltikum.
BE Groups historia tar sitt avstamp i slutet av 1800-talet, bderna
Hans och Jöns Edstrand grundar Bröderna Edstrand. Familjeföretaget har
sin bas i Mal och erbjuder handelssl till i första hand den lokala indu-
strin. Trelleborg AB tar över ägandeskapet 1988 och tillsammans med
Nordic Capital bildas sningom ett samägt bolag, där även finska
Starckjohann Steel (grundat 1868) ingår.
I slutet av 1990-talet etablerar bolaget enheter i flera länder runt Öster-
sjön, bland annat i Polen och Baltikum. Den europeiska expansionen
fortsätter i början av 2000-talet och år 2006, efter att Trelleborg AB avyttrat
samtliga aktier, noteras bolaget Stockholmsbörsen under det gemen-
samma koncernnamnet BE Group AB.
2008 bildas joint venture-alliansen ArcelorMittal BE Group SSC AB. 2022
utökas armeringsverksamheten i Sverige med en ny fabrik i Norrköping,
BE Group Produktion Arvika förvärvas och Lecor Stålteknik avyttras.
4
PRODUKTER
nga stålprodukter
Balk,lprofiler, sngstål och rör. Används i
alla tänkbara konstruktioner, t ex stålstom-
mar, fackverk, broar, fordon och maskiner.
Platta stålprodukter
Plåt i olika former, t ex varmvalsad, kallvalsad
eller metallbelagd. Används inom bl a bygg-
nation, fordonsindustrin samt maskin- och
processindustrin.
Rostfritt stål
Plåt, stång, r och rördelar. Används i korro-
sionsutsatta och krävande konstruktioner, bl
a inom bygg-, maskin-, medicin- och
processindustrin.
Specialstål
Legerade och olegerade konstruktionssl,
ytbearbetad sng samt ämnesrör. Används
r det finns behov av material med förbätt-
rad skärbarhet, hållfasthet, rdbarhet eller
slitstyrka.
Aluminium
Plåt, profiler, stång och r. Används av lego-
tillverkare och OEM-retag till bl a byggna-
tion, skyltar och vägmärken samt inom flyg-,
fordons- och rpackningsindustrin.
Armering och grundggning
Raksl, armeringsnät och iläggningsfärdig
armering. Används till att armera betong i
syfte att öka hållfastheten och rhindra
sprickbildningar inom byggnation och
infrastruktur.
SERVICE & TNSTER
Produktionsservice
BE Group erbjuder produktionsservice som omfattar olika processer där
man dlar sl, rostfritt stål och aluminium för att uppfylla specifika be-
hov hos kunderna. Bolaget har produktionsresurser inom kapning, borr-
ning, skärning, klippning, spaltning, blästring och målning.
dgivning och tjänster
BE Group erbjuder ock materialrådgivning, logistiklösningar och tids-
besparande IT-tjänster som bland annat inkluderar webbaserad e-handel,
EDI, digitala aviseringar och elektroniska fakturor.
AFFÄRSMODELL
BE Group fungerar som en nk mellan producent och kund och kompenserar för avsndet mellan slproducenternas leveransförmåga och
stålkonsumenternas behov av snabba, flexibla leveranslösningar. Bolaget skapar värde åt kunderna genom samordning inom inköp, transpor-
ter och lagerhållning av ett brett sortiment av handelssl, specialsl, rostfritt stål och aluminium. BE Groups försäljning till kunderna sker på
tre olikatt; lagerförsäljning, produktionsserviceförsäljning och direktförsäljning.
5
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Utveckling under året
Verksamheten
BE Group AB (publ), org.nr. 556578-4724, som är noterat Nasdaq Stock-
holm, är ett handels- och serviceföretag inom stål, rostfritt stål och alumini-
um. BE Group erbjuder effektiv distribution och värdeskapande produktions-
service till kunder främst inom bygg- och tillverkningsindustrin. År 2022 om-
satte koncernen 6,9 miljarder kr. BE Group har cirka 650 ansllda med Sveri-
ge och Finland som största marknader. Huvudkontoret ligger i Mal. Mer
information finns www.begroup.com.
Alternativa nyckeltal
BE Group har definierat ett antal alternativa nyckeltal. De alternativa nyckel-
tal som BE Group anser väsentliga är underliggande relseresultat, relse-
kapital, nettoskuld samt sysselsatt kapital. Under Alternativa nyckeltal kan ni
sa mer om hur dessa beräknas.
Marknad och omvärld
I Europa (EU27) producerades under 2022 136,7 miljoner ton råstål enligt
World Steel Association som är slproducenternas globala branschorgani-
sation. Det är en minskning med 10,5% mfört med 2021. Efter en stabil
start på 2022 vändes allt ända i slutet av februari r kriget i Ukraina bröt
ut. pare hamstrade sl r att säkra tillngen. Det ledde till överlager
som räckte stan hela året. Som en ljd av detta var slproducenternas or-
deringång svag under hösten r att sedan återhämta sig något i december.
Koncernstruktur och organisation
Koncernen omfattar två affärsområden, Sverige & Polen och Finland & Balti-
kum, med fokus på koncernens huvudmarknader. Under Moderbolaget &
koncernposter rapporteras utöver moderbolaget och koncernelimineringar
även delar av koncernens verksamheter som är under avveckling; BE Group
Tjeckien samt BE Group Slovakien. Avvecklingen av dessa verksamheter är i
allt väsentligt genomförda.
Nettoomttning och resultat
Under året ökade koncernens nettoomttning med 28 procent i rhållande
till föreende år och uppgick till 6 875 MSEK (5 388). Omsättningstillväxten
rklaras av positiva pris- och mixndringar om 32 procent, förvärv om 3
procent och valutaeffekter om 2 procent som motverkas av organisk tonna-
getillväxt om -9 procent. Den organiska tonnagetillväxten inom affärsområde
Sverige & Polen minskade med -10 procent mfört med föregående år me-
dan Finland & Baltikum minskade med -9 procent.
Bruttoresultatet uppgick till 1 009 MSEK (1 102) med en bruttomarginal på
14,7 procent (20,4). Justerat r lagervinster och -rluster uppgick den un-
derliggande bruttomarginalen till 15,6 procent (19,3).
relseresultatet uppgick till 418 MSEK (621) motsvarande en relsemargi-
nal på 6,1 procent (11,5). Justerat för lagervinster och -förluster -70 MSEK
(92) uppgick det underliggande rörelseresultatet till 488 MSEK (529). Den un-
derliggande rörelsemarginalen uppgick till 7,1 procent (9,8).
Affärsområde Sverige & Polen
Afrsområde Sverige & Polen svarade under året för 49 procent (49) av kon-
cernens nettoomsättning. Affärsområdet innefattar koncernens verksamhe-
ter i Sverige bestående av BE Group Sverige AB, BE Group Produktion Arvika
AB, joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB samt den polska verksamhe-
ten. Nettoomsättningen för året ökade med 30 procent i jämrelse med fö-
reende år och uppgick till 3 408 MSEK (2 625). Rörelseresultatet uppgick till
217 MSEK (282). Justerat för lagervinster och -förluster -19 MSEK (61) öka-
de det underliggande rörelseresultatet till 236 MSEK (221). Under första halv-
året förvärvades inkråmet i Hercules armeringsfabrik. Under andra halvåret
rvärvades Goodtech Solutions Manufacturing AB, numera BE Group Pro-
duktion Arvika AB, och Lecor Slteknik AB avyttrades. I resultatet har de
koncerngemensamma kostnader som faktureras ut från moderbolaget eli-
minerats med undantag av tnster avseende IT och affärssystem.
Affärsområde Finland & Baltikum
Afrsområde Finland & Baltikum svarade under året för 51 procent (51) av
koncernens nettoomsättning. Affärsområdet besr av koncernens verksam-
heter i Finland och de tre baltiska nderna. Nettoomsättningen ökade med
25 procent i jämrelse med föregående år och uppgick till 3 497 MSEK (2
790). relseresultatet uppgick till 217 MSEK (370) och justeratr lagervins-
ter och -rluster på -50 MSEK (31) uppgick det underliggande relseresulta-
tet till 267 MSEK (339). I resultatet har de koncerngemensamma kostnader
som faktureras ut från moderbolaget eliminerats med undantag av tnster
avseende IT och affärssystem.
Moderbolaget & koncernposter
Under Moderbolaget & koncernposter rapporteras utöver moderbolaget och
koncernelimineringar även delar av koncernens verksamheter som är under
omstrukturering. Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moder-
bolaget & koncernposter och har interdelats ut på de två affärsområdena.
Moderbolaget
I moderbolaget BE Group AB (publ) uppgick periodens omttning, som ut-
görs av koncerninterna tnster, till 148 MSEK (104). Dessa koncerninterna
tjänster innefattar främst licensavgift avseende dotterbolagens användande
av varurket BE Group samt centrala kostnader r IT och ekonomi etc.
Dessa kostnader rdelas och faktureras ut till samtliga dotterbolag i koncer-
nen. I resultatuppföljningen av affärsområdena har dessa koncerngemen-
samma kostnader eliminerats med undantag av tjänster avseende IT och af-
färssystem. Utav moderbolagets totala kostnader om -68 MSEK (-44) vidare-
fakturerades 55 MSEK (35) till dotterbolagen.
6
relseresultatet uppgick till 81 MSEK (60). Finansnettot uppgick till 266
MSEK (98). Resultat före skatt uppgick till 386 MSEK (282) och resultat efter
skatt till 360 MSEK (244). Vid årets slut uppgick moderbolagets egna kapital
till 1 163 MSEK (959). Investeringarna i moderbolaget uppgick till 0 MSEK (3).
Moderbolagets likvida medel uppgick till 31 MSEK (38) vid periodens slut.
Finansnetto och skatt
Koncernens finansnetto uppgick till -18 MSEK (-17) och räntenetto till -18
(-14) varav -10 MSEK (-10) är relaterat till leasing enligt IFRS 16. Skatten upp-
gick till -76 MSEK (-109). Resultatet efter skatt uppgick till 324 MSEK (495).
Kassafde
Kassafdet från den löpande verksamheten uppgick till 204 MSEK (32).
Kassafdet från investeringsverksamheten uppgick till -56 MSEK (-25).
Kassafdet efter investeringar uppgick därmed till 148 MSEK (7).
Kapital, investeringar och avkastning
Koncernens rörelsekapital uppgick vid periodens slut till 1 130 MSEK (856)
och den genomsnittliga relsekapitalbindningen var 15,5 procent (9,7). Av
investeringarna under året på 54 MSEK (26) utgjorde investeringar i immate-
riella anläggningstillgångar 1 MSEK (1) och investeringar i materiella anlägg-
ningstillgångar 53 MSEK (25). Avkastningen på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16
uppgick till 20,3 procent (42,0).
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens likvida medel, inklusive checkräkningskredit, uppgick vid perio-
dens slut till 200 MSEK (154) och koncernens räntebärande nettoskuld exkl.
IFRS 16 till 357 MSEK (241). Vid periodens slut uppgick det egna kapitalet till
1 637 MSEK (1 413).
Medarbetare
Medarbetarna är BE Groups allra viktigaste resurs. De är ansiktet utåt gente-
mot kunder och leverantörer. Företagskulturen bygger bland annat på det
som definieras som koncernens värderingar. Värderingarna fungerar som
vägvisare i det dagliga arbetet för alla som arbetar inom koncernen. De
handlar om hur man agerar gentemot varandra och mot kunder, leverantö-
rer och andra som man kommer i kontakt med. Dessa är Dynamisk, Transpa-
rent och llbar.
Antalet anställda uppgick till 665 jämfört med 627 vid samma tidpunkt re-
gående år och medelantalet ansllda under året uppgick till 654 (621).
Lagstadgad hållbarhetsrapport
BE Group har upprättat en llbarhetsredovisning i enlighet med kraven i
Årsredovisningslagen. Koncernens hållbarhetsredovisning innefattar sidorna
10-17, upplysningar enligt EU:s taxonomiförordning på sidorna 18-20, avsnit-
tet om risker och riskhantering sidorna 7-9 samt affärsmodellen på sida 5.
Miljöpolicy och miljöarbete
BE Group arbetar med milfrågor som en integrerad del av verksamheten.
Med en position mellan producenterna och kunderna är det framförallt inom
transportområdet som man har jlighet att bidra till minskad miljöpåver-
kan. BE Group arbetar för att kontinuerligt rbättra de egna anläggningarna
gällande energiförbrukning, utsläpp och avfallshantering.
Övergripande miljöpolicy
Grunden i BE Groups miljöarbete är en koncernövergripande miljöpolicy. Po-
licyn ger bland annat att BE Group ska:
Minst uppfylla gällande miljölagstiftning och lokala myndighetskrav.
Hushålla med energi och naturresurser.
Verka för att avfallsngderna och utsläppen från de egna anläggningarna
minskar.
Ta vara jligheterna att göra miljöanpassningar vid investeringar och
ndringar i processer och anläggningar.
Genom fortlöpande utbildning upprätthålla en g kunskapsnivå i milfrågor.
Dokumentera och kommunicera miljöarbetet till anställda samt ge öppen och
saklig information till externa intressenter.
I Sverige och Finland bedriver BE Group miljötillståndspliktig verksamhet vid
en anläggning i respektive land. Särskilda tillsnd att bedriva verksamhet
har erllits av koncernens bolag i de nder där sådana tillstånd krävs.
Samtliga verksamheter inom koncernen är certifierade enligt miljölednings-
systemet ISO 14001.
Risker och riskhantering i BE Group
BE Groups resultat och finansiella ställning verkas av ett stort antal fakto-
rer. Flera av dessa ligger utanr den egna kontrollen. Koncernen har verk-
samhet i flera länder och exponeras rigenom för olika risker till följd av
olikheter i lagar, regelverk och riktlinjer. Riskhanteringen inom koncernen
styrs av fastlagda policys och rutiner, vilka pande revideras av styrelsen
och/eller koncernledningen. Alla risker hanteras som en del av BE Groups
llbarhetsarbete. De väsentligaste riskerna och okerhetsfaktorerna r BE
Group kan delas in i:
Marknadsrisker
Operationella risker
Finansiella risker
Marknadsrisker
Konjunkturutveckling
BE Group har ett stort antal kunder inom olika branscher och verkas där-
r av det allmänna konjunkturget. En svag konjunkturutveckling ökar ris-
ken för gre efterfrågan på koncernens produkter, vilket resulterar i lägrer-
ljningsintäkter. Dessutom kan en mre konjunktur resultera i låg lagerom-
ttningshastighet, prisfall samt lagerförluster på inneliggande lager. BE
Groups strategi avseende lagernier är primärt att lagerhålla produkter ba-
serat bemd efterfrågan från bolagets kunder. De olika bolagen i BE
Group strävar efter attlla en lageromsättningshastighet anpassad till det
enskilda bolagets marknad och lokala förutsättningar. Den operativa styr-
ningen av lagernivåerna sker genom ltal r antal lagerdagar.
7
Slprisutveckling
Stålbranschen verkas av konjunkturutvecklingen. Till ljd av detta är
stålprisutvecklingen volatil och påverkas av balansen mellan produktionsut-
budet och efterfrågan stål i de olika leden i värdekedjan. Stålpriserna på-
verkar BE Group genom att ett större bidrag r att cka kostnader erhålls
vid ett gt slpris, givet en konstant bruttomarginalnivå. Dessutom påver-
kar utvecklingen av stålpriset det slutligarsäljningspriset på inneliggande
lager vilket för BE Group medför finansiell påverkan i form av lagervinster
och lagerrluster. I syfte att minska påverkan av dessa lagereffekter arbetar
BE Group aktivt med att minska antalet lagerdagar, dock med bibellen
servicenivå till kunderna. Sjunkande stålpriser har därr en negativ inverkan
på BE Groups verksamhet och resultat, medan ökande priser har en positiv
inverkan.
Tabellen nedan visar den uppskattade effekten på det underliggande rörel-
seresultatet vid förändring av slpris och lt tonnage. nslighetsanalysen
baseras på 2022 års utfall och antar en konstant underliggande
bruttomarginal.
Förändring relseresultateffekt
Stålpris +/-5 % +/-59 MSEK
Tonnage +/-5 % +/-46 MSEK
Kriget i Ukraina
Ryssland och Ukraina är stora producenter av järnmalm och andra in-
satsvaror och europeiska producenter har importerat delar av sitt behov av
kol från Ryssland har kriget haft en stor inverkan på europeiska stålmarkna-
den med ga energipriser, brist på material och kraftiga prisjningar som
konsekvens. Detta har lett till en omställning r alternativa producenter tt
in och ersatt behovet i leveranskedjan och på sätt stabiliserat tillgången
på marknaden. BE Group ljer utvecklingen noggrant effekten av sank-
tioner och eventuellt andra konsekvenser som kan följa i krigets spår kan ha
en påverkan bolagets finansiella sllning.
Operationella risker
Leverantörer
BE Groups produktsortiment består av material från flera olika leverantörer.
Koncernen strävar efter att skapa relationer med de bästa stålproducenterna
och att upprätthålla ett ngsiktigt och uthålligt samarbete. För att kra till-
gängligheten på material vid varje enskilt tillfälle strävar koncernen mot att
ha ett flertal leverantörsrelationer inom varje produktgrupp. Under året har
BE Group samarbetat med över 500 leverantörer. Inför nya affärsförbindelser
och ingående av avtal kontrolleras att leverantören klarar BE Groups krav
bland annat ekonomi, kvalitet, logistik och miljö.
Det är BE Groups bemning att koncernen inte är beroende av någon en-
skild leverantör och samtliga srre leverantörer bedöms vara utbytbara, var-
r ett leverantörsavbrott inte behöver innebära långsiktiga konsekvenserr
verksamheten. Under 2022 stod den srsta leverantören för 14 procent (15)
av koncernens inköp. De tio största leverantörerna stod tillsammans för 57
procent (57) av koncernens totala inköp. BE Group är utsatt r risk att leve-
ranser från leverantörer kraftigt kan rsenas vid produktionsavbrott, kapaci-
tetsbrist eller transportproblem utom BE Groups kontroll. Det kan innebära
intäktsbortfall och/eller rdyrade åtrder r att tillgodose åtaganden till
kunder.
Kunder
BE Groups verksamhet bedrivs på flera olika marknader och till nga kund-
kategorier. De tio srsta kunderna under 2022 motsvarade 16 procent (14)
av den totala omsättningen. BE Group har ett stort antal kunder inom olika
branscher och rigenom en god riskspridning. Bolaget arbetar aktivt med
att hantera kreditrisker (se not 31 för ytterligare information) genom att tta
kreditramar och fokusera på att få in förfallna fordringar samt en koncernge-
mensam kreditrsäkring.
Produktansvar
En del av de produkter som BE Group säljer skulle vid produktfel kunna leda
till personskada eller annan skada och därmed medföra risk för skadean-
språk enligt respektive lands produktansvarslagar. BE Group har r sin verk-
samhet tecknat sedvanliga ansvarsförsäkringar.
Utökade direktleveranser från producenter av sl
Användare av sl har i huvudsak två inköpskällor: direkt från producenterna
av sl eller från handels- och serviceföretag. Traditionellt sett har många
större användare köpt direkt från producenterna medan små till medelstora
användare ofta använt sig av handels- och serviceföretag. Det finns dock risk
att producenterna utökar sin direktförsäljning och därmed minska använ-
dandet av handels- och servicebolagen som mellanhänder.
Avtalsrelationer
Avvd förlitar sig bolaget i huvudsak på sina goda kund- och leverantörsre-
lationer, vilka ofta är ngvariga, liksom sedvänja som uppkommit mellan
parterna. Med några av BE Groups större kunder och leverantörer finns spe-
cifika avtal.
Personal
För sin framtida utveckling och framgång är BE Group beroende av kompe-
tenta medarbetare. Förmågan att rekrytera, bella och utveckla kvalificera-
de medarbetare och vara en attraktiv arbetsgivare är viktigt. Om nyckelper-
soner slutar och mpliga efterträdare inte kan rekryteras, kan detta få en ne-
gativ effekt på verksamheten. BE Group har sammansllt ett antal värde-
ringar som ska återspegla andan i koncernen och genomsyra ledarskapet.
Den affärsmässiga kompetensen hos BE Group utvecklas kontinuerligt ge-
nom utbildning och rekrytering. Utbildning sker de genom breda program
mot många medarbetare och som specialiserade sningar för enskilda
individer.
lsa och kerhet
Arbetsmil, hälsa och säkerhet är centrala frågor för BE Group. Brister i sä-
kerhet och arbetsmiljö innebär en ökad risk för olsa och incidenter r fö-
retagets medarbetare. BE Group har ett systematiskt arbete för att säkerstäl-
la och förbättra arbetsmiljön kallat Safety first. BE Group ljer löpande upp
ett antal parametrar inom området hälsa och säkerhet. jligheter till för-
bättringar diskuteras av koncernens ledning och lokalt på enheterna. Varje
olycka och incident rapporteras, åtgärdas, utvärderas och ljs upp.
mslldhet,ngfald och diskriminering
Brister i implementering och efterlevnad av BE Groups rdegrund kan leda
till bristande jämställdhet och mångfald. BE Group genomför årligen en
medarbetarundersökning med aktiv uppföljning av resultatet r åtgärds-
planer tas fram för de förbättringsområden som fastställts. Arbetet genom
-
rs med full transparens i rhållande till riktlinjer, personalhandböcker
samt rapportering av överträdelser avseende diskriminering.
Legalt
BE Group har verksamhet i flera nder exponeras koncernen för olika la-
gar, regelverk, överenskommelser och riktlinjer, samt r förändringar av -
dana besmmelser. Besmmelserna innefattar bland annat handelsrestrik-
tioner såsom tullar och tariffer, krav på import och exportlicenser, restriktio-
ner mot kapitalrelser samt skatteregler. I all kommersiell verksamhet kan
tvister uppkomma som en följd av parters olika uppfattning gällande ansvar
och avtalstolkningar. Ur ett riskperspektiv är BE Group inte beroende av nå-
got enskilt kommersiellt avtal som väsentligt kan begränsa koncernens
verksamhet.
Korruption
Korruption kan i olika grad existera i vissa länder och i olika sektorer i sam-
llet. BE Groupper, som nga andra retag, en risk att bli involverade i
icke etiska affärer inom områden som omfattar försäljnings- och inköpspro-
cesser. Inom BE Group gäller nolltolerans mot icke etiska affärsmetoder. Fö-
retaget genomr genomngar av retagets antikorruptionspolicy och
uppförandekod med företagets medarbetare, leverantörer och samarbets-
partners. Tillsammans med ramverket för intern kontroll och uppljning ut-
gör detta grunden r ett affärsetiskt rhållningstt samt korrekt finansiell
rapportering. BE Group tillämpar centrala och lokala attestmanualer för att
undvika intressekonflikter och tillämpar upphandlingsprocesser som ker-
ställer god affärsetik.
8
nskliga rättigheter
Med enheter i flera länder i norra Europa och en geografiskt utspridd leveran-
törsbas kan insynen avseende nskliga rättigheter vara begnsad och det
finns en risk att retaget ofrivilligt kan bidra till brott mot mänskliga rättig-
heter. Dessa frågor tas upp i BE Groups uppförandekod, som gäller för alla
anställda inom BE Group inklusive koncernledningen. Styrelsemedlemmar,
affärspartners, kunder och leverantörer uppmuntras även att följa denna
uppförandekod. r leverantörer finns det även en separat upprandekod.
Rapportering av eventuella problem, felaktigheter, olagligt beteende eller
oegentligheter kan ske till närmsta chef eller anonymt via
visselblåsarsystemet.
Miljölagstiftning och miljöansvar
BE Groups verksamhet omfattas av miljörelaterade lagar och reskrifter
som bland annat reglerar utspp i luft och vatten, avfallshantering och ar-
betsmiljö. BE Group kan bli skadesndsskyldigt r miljöskador som orsa-
kats av verksamheter som bolaget bedriver eller har bedrivit. Visst miljöan-
svar är enligt svensk rätt interemål för preskription. Det kan inte uteslutas
att dan verksamhet som bedrivs eller har bedrivits av BE Group kan ran-
leda ansvar för miljöpåverkan som inte visar sig förrän lång tid senare.
BE Group arbetar systematiskt med att efterleva regler och lagar samt med
att minska företagets milverkan och bedriver ett kvalitets- och miljöled-
ningsarbete som ställer krav på enheterna. BE Group arbetar för att minska
miljöpåverkan i värdekedjan, genom produktions- och distributionsproces-
sen från leverantör till slutanvändare. I detta inr bland annat att följa upp
reningen av sningsmedel från lningsanggningarna och stoftutspp
samt avfallshantering av restprodukterna.
Energianvändning
Ökad produktion leder till ökat nyttjande av energi. Att inte använda energi
från förnybara källor, där detta är möjligt,verkar miljön negativt. BE Group
ter energirbrukningen vid alla sina anläggningar och vid upphandling
av energi ska energi från fossilfria energibärare vara förstahandsvalet om
jligt. Att titta på energieffektiviteten är även en viktig faktor vid
investeringar.
Utsläpp från transporter
BE Group ljer sina produkter på huvudsakligen sex marknader vilket inne-
bär att transport av material är ofrånkomligt och användning av transport-
tjänster innebär oftast nyttjande av fossila bränslen. BE Group arbetar för att
optimera logistikfdena. Detaljerad data r aktuell bränsleanvändning
samlas in i samarbete med transportretagen och koncernen jobbar aktivt
med att hitta transportretag med ett uttalat och medvetet hållbarhets- och
miljöfokus.
Finansiella risker
För en genomng av finansiella risker, se not 31.
Aktierelaterad information
Ägandeförhållanden
BE Groups aktie är noterad Nasdaq Stockholm sedan slutet av 2006. Vid
räkenskaprets slut hade BE Group 12 101 aktieägare att jämföra med 7 119
året innan. AB Traction och Svedulf Fastighets AB var de två srsta ägarna
med 25,1 procent respektive 24,9 procent av aktierna. Övriga srre ägare
finns att sa om under Aktien samt på bolagets hemsida. Andelen institutio-
nellt ägande (juridiska personer) utgjorde vid årsskiftet totalt 76,2 procent.
Utndskt ägande uppgick till 11,1 procent.
De fyra medlemmarna i koncernledningen hade ett sammanlagt innehav i
BE Group om 13 105 aktier vid utgången av 2022. Bolagets styrelseledater
inklusive rstående ägde vid årsskiftet 3 402 282 aktier. Uppgifterna om
koncernledningens och styrelseledamöternas innehav av aktier i BE Group
innefattar eget och fysisk närståendes innehav, ägande i kapitalförsäkring
samt innehav av juridisk person som direkt eller indirekt kontrolleras av per-
sonen eller dennes närstående. BE Group ägde 26 920 egna aktier vid ut-
gången av 2022.
Aktiekapital, antal aktier och rättigheter
Per den 31 december 2022 omfattade det registrerade aktiekapitalet 13 010
124 (13 010 124) stamaktier. Aktierna har ett kvotvärde om 20,00 kr (20,00). I
enlighet med bolagsordningen ska bolagets aktiekapital uppgå till lägst 150
000 000 SEK och gst 600 000 000 SEK och antalet aktier ska uppgå till gst
10 000 000 aktier och högst 40 000 000 aktier. Bolagets aktiekapital är be-
stämt i svenska kronor.
Samtliga aktier ger lika rätt till andel i bolagets nettotillgångar, vinst och
eventuellt överskott vid likvidation. Varje aktie har en röst och alla aktier är
av samma slag. Detreligger inga begränsningar i antalet röster som en ak-
tieägare kan avge vid årssmma eller avseende övertelse av aktier. Det
finns inga r bolagetnda avtal mellan aktieägare vilka kan begränsa rätt
att överta aktier.
Ytterligare uppgifter om BE Groups aktie lämnas www.begroup.com.
Bemyndigande till styrelsen
Årssmman beslutade, att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfäl-
len och ngst till årsstämman 2023, fatta beslut om övertelse av egna akti-
er, i syfte att jligra finansiering av mindre företagsförvärv. Övertelse
får ske med avvikelse från aktigarnas företrädesrätt av högst 26 920 aktier,
motsvarande bolagets befintliga innehav av egna aktier. Övertelse får ske
som betalning av hela eller del av peskillingen vid rvärv av bolag eller -
relse eller del av bolag ellerrelse, varvid vederlaget ska motsvara aktiens
bemda marknadsvärde. Viddan överlåtelse får betalning erggas med
apportegendom eller genom kvittning mot fordran på BE Group. Överlåtelse
får även ske mot kontant betalning genom rsäljning på Nasdaq Stockholm,
till ett pris inom det vid var tid registrerade kursintervallet, varmed avses in-
tervallet mellan gstapkurs och gsta säljkurs vid avyttringstidpunkten.
Styrelsen ska äga rätt att bestämma övriga villkor r överlåtelsen, som dock
skall vara marknadsssiga.
Under året har inga egna aktier överlåtits och BE Group ägde sammanlagt 26
920 egna aktier motsvarande 0,2 procent av aktiekapitalet, vilka förvärvats
r ett sammanlagt belopp om 21 MSEK.
Utdelning och utdelningspolicy
Koncernens utdelningspolicy innebär att BE Group över tiden ska dela ut
minst 50 procent av resultatet efter skatt. Utdelning ska ske med hänsyn ta-
get till BE Groups finansiella sllning och framtidsutsikter. Styrelsen resr
utdelning på 12 kr (12) r räkenskapsåret 2022 uppdelad på t utbetalning-
ar: 6 kr per aktie i april 2023 och 6 kr per aktie i oktober 2023. Detta motsvarar
totalt ca 156 MSEK (156).
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapporten återfinns sidorna 68-72.
Eventualförpliktelser
Koncernens eventualförpliktelser uppgick till 1 400 MSEK (1) och avser åta-
ganden enligt avtal med H2 Green Steel llande samarbete och distribution
av fossilfritt sl på den nordiska marknaden. Åtagandet gentemot H2 Green
Steel ruttter godnda leveranser inom vissa stipulerade tidpunkter.
Viktiga händelser efter räkenskapsårets slut
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut.
Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen upprättas i enlighet med International Financial Re-
porting Standards, IFRS, såsom de har godkänts av EG-kommissionen för
tillämpning inom EU. En utförlig beskrivning av redovisningsprinciperna
återfinns under Redovisningsprinciper.
Vinstdisposition
Styrelsens förslag till disposition av bolagets resultat finns beskrivet under
Vinstdisposition samt i not 24.
9
LLBARHETSRAPPORT 2022
MED LLBARHET
SOM EN DEL AV
VÄRDEGRUNDEN
Av de ledord som ligger till grund för BE Groups värderingar är hållbar rmodligen det allra
viktigaste, eftersom det ska genomsyra allt vi r och alla de beslut som vi fattar både på
kort och på ng sikt. llbarhet är grunden för att vi ska fortsätta vara ett långsiktigt fram-
gångsrikt företag. Det handlar dels om att minimera vår verkan på miljön och klimatet, dels
om att agera ansvarsfullt och respektfullt i relation till de anställda och våra externa samar-
betspartners. Hållbarhet handlar också om att vara lönsamma, göra kloka investeringar och
kra verksamheten lång sikt.
10
BE Groupsllbarhetsarbete
BE Group strävar efter att minimera verksamhetens milpåverkan och arbe-
tar kontinuerligt med att minska utsläppen i den egna verksamheten och vid
transporter från leverantör till kund. Säkerhet och en god arbetsmiljö är
gsta prioritet. BE Group anser att säkerhet, jämställdhet och mångfald gör
retag mer lönsamma.
BE Groups styrelse har det yttersta ansvaret för llbarhetsarbetet och följer
upp att verksamheten lever upp till de lagstadgade och regulatoriska kraven
som ställs på bolaget. Ramarna för llbarhetsarbetet fastslls av koncer-
nens ledningsgrupp som hanterar frågor gällande strategi, l, uppljning
och kommunikation. VD för respektive enhet har det operativa ansvaret och
tter lokala mål och planer som följs upp av koncernens ledningsgrupp.
llbarhetsrapporten enligt ÅRL innefattar sidorna 10 17, upplysningar en-
ligt EU:s taxonomirordning på sidorna 18 20, avsnittet om risker och risk-
hantering i förvaltningsberättelsen sidorna 7 9 samt affärsmodellen på
sida 5. Denna llbarhetsrapport gäller r koncernen och samtliga helägda
dotterbolag.
Fokus trernvärden
BE Groups koncernledning har under året arbetat med att ta fram tre rnvärden som ska vara en kompass r hur bolaget ska agera llbart r att uppnå den
övergripande strategin. Inom respektive fokusområde har man identifierat aktiviteter som ska driva llbarhetsarbetet framåt. Under 2023 kommer det tillt-
tas en llbarhetsgrupp med representanter från bolagen i Sverige och Finland och denna grupp ska samordna arbetet och fastställa mål som ska uppfyllas av
respektive bolag i koncernen. Arbetet utgår från Agenda 2030 och de globala len r en hållbar utveckling samt FNs Global Compacts 10 principer.
Cirkulärt företagande
Det material BE Group köper in ska användas
i största jliga utsträckning. Hanteringen av
materialet ska optimeras för att minska spill
och verksamheten strävar efter att vara re-
surssnål som möjlig.
Klimatinitiativ
BE Group ska arbeta aktivt med att minimera
verksamhetens miljöpåverkan.
Socialt ansvar
BE Group ska arbeta för en utvecklande och
lsosam arbetsmiljö och verka för det goda
samhället.
Följande globala mål har bolaget identifierat som särskilt relevanta för verksamheten:
Nyckelintressenter
de långsiktigt och i det dagliga arbetetverkar och påverkas företaget av diverse intressenter, bland annat dessa nyckelintressenter:
Intressent Förväntningar på BE Group Exempel dialogform
Kunder BE Group ska tillra mervärden till alla kundsegment enligt affärsmodellen och agera
lyrt och förtroendeingivande för att stärka relationerna med befintliga kunder och
attrahera nya.
Dialog förs till exempel via personliga möten, dagliga kontakter,
ssor, kundundersökningar och hemsidan.
Medarbetare BE Group ska agera på ett ansvarsfullt sätt de internt och externt för att attrahera,
utveckla och behålla kompetenta medarbetare. Våra värderingar är ledord för hur vi ska
beta varandra i det dagliga arbetet.
Dialog förs till exempel via samtal i vardagen,
arbetsplatsmöten, medarbetarundersökning, facklig
samverkan, internutbildningar, incidentuppföljning och
medarbetarsamtal.
Aktigare BE Group ska skaparden för aktigarna genom ett ansvarsfullt och vinstdrivande
retagande baserat koncernens affärsmodell och strategier för lönsamhet.
Dialog förs till exempel via årsstämma, års- och
llbarhetsredovisning, delårsrapporter, hemsida och
investerarträffar.
Leveranrer BE Group ska tillra mervärden i form av effektiv distribution, lagerhållning,
vidareförädling och kunskap om våra marknader. Koncernen strävar efter att stärka
llbarhetsarbetet hos leverantörer genom dialog och kravsllning.
Dialog förs till exempel via personliga möten, dagliga kontakter,
kvartalsmöten och samarbetsprojekt.
Samhälle BE Group vill bidra till en positiv samhällsutveckling genom att skapa arbetstillfällen i den
egna verksamheten och hos samarbetspartners. BE Group ska vara en öppen och
ttillgänglig aktör som kommunicerar med srstajliga transparens inom ramarna för
regler om börspåverkande information.
Dialog förs till exempel via studiebek, samverkansprojekt,
tverk och sponsorskap.
11
Ett material som kan återvinnas om och om igen med bibehållen kvalitet
och återvinningsbarhet, är en förutsättning r en cirkulär ekonomi. Sl
är i grunden ett hållbart material med väldigt lång livsngd. Det är värl-
dens mest återvunna material och den fossilfria slproduktionen ställer
krav ytterligare återvinning. För BE Groups del innebär detta att mate-
rialet som köps in ska optimeras och användas i srsta jliga utsträck-
ning och resterande återvinnas. Verksamheten ska var så resurssl som
jligt med materialutnyttjandet i fokus.
För att kunna växa och utvecklas måste en god affärsetik kerställas och
BE Group har som sd i hållbarhetsarbetet flera policys och riktlinjer; till
exempel uppförandekod, värderingar, miljöpolicy, Safety first policy, an-
tikorruptionspolicy, uppförandekod r leverantörer och visselbsarpoli-
cy. Dotterbolagen ska följa dessa etiska riktlinjer och policys och VD i re-
spektive bolag är ansvarig lokalt för att de appliceras i verksamheten.
BE Groups upprandekod inneller riktlinjer för affärsetik och anti-kor-
ruption och som ett komplement till denna finns en antikorruptionspoli-
cy. Policyn har översatts till de lokala språken inom koncernen och förtyd-
ligar koncernens ramverk och rhållningsregler. Under året har koncer-
nen inte fått in några anlningar kopplade till detta.
Uppdaterad visselbsarpolicy
Under året förstärktes reglerna kring bolagens visselbsarfunktioner och
BE Group har uppdaterat befintlig policyr att uppfylla kraven i respekti-
ve land som bolaget är verksamt. Det har inrts en visselblåsarkommit
som tar emot och hanterar eventuella ärenden tillsammans med en råd-
givande extern part. Under året har det inte kommit in några
visselblåsarärenden.
Skatt
BE Group bedriver verksamhet i olika länder med olika skattelagar och
lagstiftande myndigheter och strävar efter att rätt skatt ska betalas i alla
nder. Förändringar i lag och rättspraxis bevakas kontinuerligt för att
skatten skall hanteras i enlighet med gällande lagar och regler. Om
tillämpligt ks vägledning hos den lokala skattemyndigheten eller exter-
na skatterådgivare, såsom revisions- eller advokatbyer, för att klargöra
relevanta skattefrågor.
BE Group är en oberoende ståldis-
tributör som erbjuder produkter
från flertalet stålproducenter runt
om i världen. Bolaget följer utveck-
lingen llande de krav som slls
inom området och hållbarhet är en
parameter både i klassificeringen
och utvärderingen av
leverantörerna.
Stål är världens mest återvunna material och den fossilfria slproduktionen sller krav ytterligare återvinning
Verksamheten
Ett llbart företagande
12
Leverantörer
BE Group är en oberoende ståldistributör som erbjuder produkter från
flertalet stålproducenter runt om i världen. Bolaget följer utvecklingen
gällande de krav som slls inom området och hållbarhet är en parameter
både i klassificeringen och utvärderingen av leverantörerna. I Sverige och
Finland arbetar man kontinuerligt med tillgängliga EPD:er, både nya och
med att uppdatera de befintliga. EPD sr r Environmental Product
Declaration (milvarudeklaration) och är en certifierad summering av
den klimatpåverkan en produkt har under hela sin livscykel. Fn första
råvara, via produktion, transport och användning, till återvinning eller
end of life” annat sätt. BE Group letar aktivt efter leverantörer med ett
uttalat hållbarhetsarbete som kan erbjuda produkter med gre CO -
utsläpp.
2
llbart stål
BE Groups ambition är att kunna hjälpa små och medelstora bolag, som
oftast köper sl i mindre kvantiteter, att köpa llbart stål till konkurrens-
kraftiga priser. Under året omvandlades bolagets avsiktsrklaring med
H2 Green Steel, avseende samarbete och distribution av fossilfritt stål på
den nordiska marknaden, till ett formellt avtal. Samtidigt rs diskussio-
ner med flera europeiska stålproducenter om framtida samarbeten och
bolaget följer utvecklingen mot lägre, och till slut noll, utsläpp av fossil
koldioxid. Bolagets ambition är att sikt kunna erbjuda ett komplett sor-
timent av llbart stål.
Risker och riskhantering
BE Groups resultat och finansiella ställning verkas av ett stort antal fak-
torer. Koncernen har verksamhet i flera nder och exponeras därigenom
r olika risker till ljd av olikheter i lagar, regelverk och riktlinjer. Risk-
hanteringen inom koncernen styrs av fastlagda policys och rutiner, vilka
pande revideras av styrelsen och/eller koncernledningen. Alla risker
hanteras som en del i BE Groups hållbarhetsarbete och de väsentligaste
riskerna och osäkerhetsfaktorerna för BE Group kan delas in i:
Marknadsrisker
Operationella risker
Finansiella risker
s mer om de identifierade riskerna och riskhanteringen i årsredovis-
ningens förvaltningsberättelse.
NYCKELTAL 2022
NETTOOMSÄTTNING
6 875 MSEK (5 388)
UNDERLIGGANDERELSERESULTAT
488 MSEK (529)
RELSERESULTAT
418 MSEK (621)
RESULTAT EFTER SKATT
324 MSEK (495)
RESULTAT PER AKTIE
24,96 KR (38,10)
LDA TON (TUSENTAL)
320 (342)
CO UTSLÄPP/TON
8,6 kg (8,1)
2
ENERGIRBRUKNING/TON
69 kWh (74)
ÅTERVUNNA RESTPRODUKTER
98% (98)
13
BE Groups företagskultur bygger på det som definieras som koncernens
värderingar. Dessa värderingar ska genomsyra hela organisationen och
skapa trygghet och förståelse, ge vägledning i hur vi ska förlla oss till
varandra och till omvärlden och utgöra grunden för en tydlig kommunika-
tion både internt och externt. BE Group har fokuserat på tre ledord r
detta arbete; dynamisk, transparent och hållbar.
Dynamisk
Dynamisk innebär att medarbetarna ska vara lyhörda och nyfikna samti-
digt som de aldrig tvekar att ifrågasätta gamla sanningar” när så krävs.
Tillsammans med bolagets samarbetspartners uppmuntras medarbetar-
na att kontinuerligt ka efter nya metoder och möjligheter som kan bidra
till att utveckla väl bolagets som kundernas erbjudande.
Transparent
Genom samarbete lär medarbetarna av varandra, identifierar de områden
som kan förbättras och tillsammans hittar de sningar på de eventuella
frågetecken och problem som uppstår längs vägen. Transparens handlar
om att sätta upp tydliga mål och ha en gemensam syn på förväntningar
och prestation. Öppenhet, ärlighet och tydlighet vinner i längden.
llbar
llbarhet är grunden för att BE Group ska fortsätta vara ett långsiktigt
framgångsrikt retag. Det handlar dels om att minimera verksamhetens
påverkan på miljön och klimatet, dels om att agera ansvarsfullt och re-
spektfullt i relation till de anställda och externa samarbetspartners.
Men llbarhet handlar också om att vara lönsamma, göra kloka investe-
ringar och kra verksamheten på ng sikt.
Medarbetarna
BE Groups ambition är att skapa en utvecklande och lsosam arbetsmil-
för medarbetarna. Alla arbetsplatser inom BE Group ska vara säkra,
trivsamma samt fria från trakasserier och diskriminering. Det är viktigt att
BE Group ses som en attraktiv arbetsgivarer medarbetarna trivs och
kan utvecklas. Medarbetarna är vår mest värdefulla tillng och en förut-
ttning för att bolaget ska prestera väl. Bolaget är beroende av nya med-
arbetare med nya ier och erfarenheter som balanserar den långvariga
kompetensen som redan finns.
BE Group genomr varje år en koncernövergripande medarbetarunder-
kning r att säkerslla att de styrkor och förbättringsområden som
finns i arbetsmiln belyses. Medarbetarundersökningen skickas ut till
alla ansllda och 2022 deltog 85% (84) av de anställda i undersökningen.
Resultatet sammanslls på gruppnivå och varje grupp får arbeta med att
ta fram en åtrdsplan för de rbättringsområden som fastställs.
Medarbetarundersökningen ter fem olika index; Engagemang, Ledar-
skap, Effektivitet i team, Ledning och Organisatorisk och social arbetsmil-
. Resultaten visar en fortsatt positiv utveckling även om det finns för-
bättringsområden. let är att medarbetarna ska ha möjlighet att påver-
ka sin arbetssituation och rutom medarbetarunderkningen genom-
rs regelbundet medarbetarsamtal.
BE Group har fokuserat på tre ledord för värdegrundsarbetet; dynamisk, transparent och llbar.
Företagskulturen
ngvarig kompetens och nya idéer
14
Safety first
lsa och kerhet är ett högt prioriterat område BE Groups arbets-
platser och det finns en policy med en nollvision gällande arbetsplatso-
lyckor kallad Safety First. Grundtanken är att alla olyckor kan förebyggas
och kerheten ska komma först i alla gen. Enheterna arbetar lokalt
med att utvärdera och åtgärda risker i verksamheten samtrebygga olyc-
kor. Styrdokument är fastsllda och det genomförs regelbundet uppfölj-
ningar, arbetsplatsmöten och utbildningar. Varje olycka och incident rap-
porteras, utvärderas, åtgärdas och följs upp.
Under 2022 rapporterades det in 11 olyckor (16) som resulterade i mer än
en dags frånvaro och det är tydligt att riskmedvetenheten har ökat bland
medarbetarna. Allt fler riskobservationer rapporteras in och det leder till
att man enheterna kan arbeta allt mer förebyggande med förbättrings-
projekt. Sedan arbetet med att prioritera kerheten startade 2019 har
antalet olyckor med frånvaro minskat med stan 75% vilket är en tydlig
signal att arbetet fungerar. I medarbetarundersökningen uppgav 89% (85)
av medarbetarna att de upplevde att chefen alltid tter kerheten först.
Det övergripandelet är att ingen ska skadas på BE Groups arbetsplat-
ser och att alla ska ha rutsättningarna för att kunna göra rätt på ett en-
kelt tt. En av de största riskgrupperna är de nyansllda och det har un-
der året lagts fokus på att ytterligarerbättra introduktionsutbildningar-
na. Det har gett resultat och i Finland har de till exempel haft den första
sommaren utan olyckor med frånvaro bland sommarvikarierna och två av
tre enheter har varit befriade från olyckor med frånvaro i mer än 365
dagar.
Fokus framåt är att fortsätta samla in riskobservationer, främja aktiviteter
som rebygger olyckor, utbilda och påminna medarbetarna samt belysa
och minska riskfyllda beteenden på arbetsplatserna.
Medelantal anställda och ngfald
Medelantalet ansllda inom BE Group under 2022 uppgick till 654 perso-
ner (621) och av dessa var andelen kvinnor 11% (11). Andelen kvinnor i or-
ganisationen är fortsatt g och arbete går med att kartgga hur man
kan skapa rutttningar r att attrahera fler kvinnliga medarbetare och
chefer. Skillnaderna är dock stora mellan andelen kvinnor på tnsteman-
nasidan och i produktionen. Under 2022 uppgick andelen kvinnor bland
tjänstemännen till ca 27% och r produktionen till ca 1%. Arbetet fortt-
ter med att öka mångfalden arbetsplatserna och skapa balanserade
team med individer med olika könstillhörighet, etnisk bakgrund och ål-
der. Att aktivt arbeta med mångfald och jämställdhet är en del av led-
ningsgruppens arbete kopplat till de globala len i Agenda 2030.
BE Groups ambition är att ses som en
attraktiv arbetsgivare r medarbetarna
trivs och kan utvecklas. Bolaget är bero-
ende av nya medarbetare med nya
idéer och erfarenheter som balanserar
den ngvariga kompetensen som re-
dan finns.
Utbildningar
Medarbetarna ska ha jlighet att utvecklas i sitt arbete och detta inklu-
derar utbildningar, både externa och interna. Behovet av vidareutbildning
diskuteras bland annat under medarbetarsamtalen där individuella öns-
kemål kan lyftas upp. Enheterna arbetar lokalt med utbildningarna och i
Finland har man till exempel ett digitalt verktyg med färdiga kortare ut-
bildningar r medarbetarna slva har möjlighet att utvecklas inom olika
arbetsrelaterade områden.
Under året har det genomförts utbildningar inom miljö och säkerhet
enheterna. En koncerngemensam ledarskapsutbildning för bolagets alla
ledningsgrupper genomfördes under året med de fysiska och digitala
träffar.
ARBETSOLYCKOR MED FNVARO
2018 2019 2020 2021 2022
0
5
10
15
20
25
30
35
40
Antal arbetsolyckor
ANSTÄLLDA N/KVINNOR
2018
2019
2020
2021
2022
0
100
200
300
400
500
600
700
800
0%
10%
20%
30%
40%
50%
60%
70%
80%
Medelantal ansllda
Andel kvinnor %
15
BE Group arbetar proaktivt med att minimera verksamhetens miljöpåver-
kan. Miljöfrågor är en integrerad del av verksamheten och grunden i mil-
arbetet är en koncernövergripande milpolicy. Enheterna arbetar lo-
kalt med de miljöfrågor som är kopplade till verksamheterna och fokus
ligger på att kontinuerligt förbättra de egna anggningarna gällande
energiförbrukning, utsläpp och avfallshantering. Samtliga verksamheter
är certifierade enligt den internationella milstandarden ISO 14001. BE
Group bedriver miljötillståndspliktig verksamhet vid en anggning i Sve-
rige och en i Finland.
Under de senaste åren har bolaget vidtagit en rad åtgärder för att minska
verksamhetens energiberoende och minska utsläppen av koldioxid. Till
de mer avgörande insatserna hör bland annat centralisering av verksam-
heterna i Sverige och Baltikum samt de omfattande investeringar som
görs i moderna och mer energieffektiva maskiner. Enheterna har även ar-
betat med att byta ut belysningen i lokalerna till LED-belysning vilket
minskar energiförbrukningen avsevärt, till exempel har Finland nu enbart
LED-belysning i produktionen vilket omfattar en yta på ca 40 000 m .
llbara l
Bolaget kommer under 2023 tillsätta en hållbarhetsgrupp som ska ta fram
nya miljöl r koncernen för att reducera koldioxidutsläppen och strä-
va mot att bli klimatneutrala i framtiden. Som oberoende ståldistributör,
med en position mellan slproducenterna och kunderna, kan BE Group
vara med och verka när det ller valet av material som kommer ut
marknaden. Bolaget arbetar redan nu med flertalet stålproducenter runt
om i Europa och kan erbjuda klimatkompenserat stål till kunderna. Bola-
get letar aktivt efter leverantörer med ett uttalatllbarhetsarbete som
kan erbjuda produkter med lägre CO -utsläpp. Ambitionen är att så myc-
ket som jligt ska köpas in från ISO 14001-certifierade leverantörer och
under 2022 skedde 85% (85) av inköpen från certifierade leverantörer.
BE Group r beräkningar av koldioxidutspp enligt rekommendationer-
na i Greenhouse Gas Protocol, GHG Scope 1-2. Beräkningarna visar på att
koncernen totalt under 2022 hade CO utsläpp på 8,6 kilo per lda ton
(8,1) från den egna verksamheten. Ökningen under 2022 beror främst på
det minskade tonnaget.
BE Groups totala energiförbrukning uppgick under året till 69 kWh/lda
ton (74). Emissionen av koldioxid i den egna verksamheten sänks genom
ökad användning av fossilfria energibärare såsom el, biogas och frrvär-
me samt genom effektiviseringar av energiförbrukningen. I dagsget
kommer ca 60% av energiförbrukningen från förnybara källor. Energiför-
brukningen påverkas av leveransvolymerna och det är framrallt pro-
duktionsverksamheten (materialbearbetning och service) som är ener-
gikrävande. Lagerhållningen i sig är mindre energikrävande.
2
2
2-
Under de senaste åren har bolaget vid-
tagit en rad åtgärder r att minska
verksamhetens energiberoende och
minska utsläppen av koldioxid.
Optimera transporter
En av bolagets stora utmaningar är optimering av transporter nästan
lften av alla transporterna sker på landsväg. Enheterna arbetar lokalt
med detta då rutttningarna varierar mellan de olikanderna. Bola-
gen arbetar aktivt med att hitta transportföretag som har ett uttalat och
medvetet hållbarhets- och miljöfokus. Transporterna i Sverige sker i allt
större utsträckning av lastbilar som drivs av diesel med inblandning av
icke fossila HVO/BIO komponenter och det finns även lastbilar som drivs
av biogas. I Finland fokuserar man på att optimera transporterna via kon-
solideringscenter för omlastning och vidare transport till slutkund. Enhe-
terna i Sverige och Finland står för majoriteten av transporterna och sam-
lar, tillsammans med transportföretagen, in detaljerad data r aktuell
bränsleanvändning r att få en ökad kunskap om emissionerna och hur
retaget kan påverka dem ur ett miljöperspektiv. Under året har 94% (91)
av transporterna hanterats av ISO 14001-certifierade leverantörer.
Utsläpp från egna verksamheten
BE Group har endast en begränsad mängd utsläpp från den egna verk-
samheten. I huvudsak kommer utsppen från produktionsenheterna i
Norrköping och Åbo r arbetsmoment som lning och stålblästring ut-
rs. Reningen av lösningsmedel (VOC) från målningsanggningar och
stoftutspp från blästrings- och srmaskiner är effektiv och ljs upp
kontinuerligt. En viktig insats som BE Group i Sverige har genomrt un-
der året är storskaliga tester med vattenbaserad färg i produktionen. Idag
används lösningsmedelsbaserad färg och en övergång till vattenbaserad
färg skulle innebära de minskade utsläpp av lättflyktiga organiskare-
ningar och en förbättrad arbetsmiljör medarbetarna.
Restprodukter
Restprodukter i BE Groups verksamhet är framför allt metall, trä och
papp. Dessa sorteras och återvinns i srsta möjliga utsträckning. Slpro-
duktionen är en tung och energikrävande industri men samtidigt är livs-
ngden på slkonstruktioner ng och återvinningsgraden hög jämrt
med nga andra material. Under 2022 återvann koncernen sammanta-
get 98% (98) av det totala antalet restprodukter från verksamheten.
En av bolagets stora utmaningar är optimering av transporter nästan lften av alla transporterna sker på landsväg.
Miljö och klimat
För en klimatvänligare stålindustri
16
BE Group arbetar med interna processer och rapporteringsverktyg r att
kunna uppcka oegentligheter i organisationen. Bolaget ska tilmpa
sunda affärsprinciper och en viktig del i detta arbete är att motverka kor-
ruption. Bolaget strävar efter att vara en ekonomiskt, socialt och etiskt an-
svarsfull akr och följer de lagar och regler som gäller på respektive
marknad r bolaget är verksamt.
Det interna arbetet
BE Group arbetar för att ha välmående medarbetare och en säker arbets-
miljö samt värnar om ngfald, jämställdhet och utveckling av bolagets
medarbetare. Alla arbetsplatser ska vara fria från trakasserier och diskri-
minering. Som vägledning finns BE Groups upprandekod (Code of Con-
duct). Den är fastställd av styrelsen och omfattar samtliga verksamheter
och medarbetare inom BE Group. Dessa etiska riktlinjer ger vägledning i
det dagliga arbetetr att uppnå koncernens mål samt visar allas an-
svar gentemot affärspartners, ägare, ansllda och samllet. Koden tar
bland annat upp frågor som affärsetik, anti-korruption, barnarbete, m-
ställdhet, arbetsmiljö, karrrsfrågor och kompetensutveckling.
ltal finns för arbetet med säkerheten i verksamheterna och ytterligare
indikatorer ska tas fram som en del i arbetet med Agenda 2030. Medarbe-
tarundersökningen är ett viktigt verktyg i uppföljningen av det interna ar-
betet,r arbetsgrupperna efter underkningen arbetar med sina resul-
tat och utfallet följs upp av ledningsgrupperna.
Del av samllet
BE Group strävar efter att vara en aktiv del av samllet kring våra
enheter.
Detta sker genom olika aktiviteter som sponsring av lokala idrottsklub-
bar, ordna praktikplatser och sommarjobb samt samarbeta kring exa-
mensarbeten. Under året har till exempel enheten i Lahtis donerat trafik-
arbetsböcker till lokala skolor i syfte att lära barnen viktiga trafikregler i ti-
dig ålder. Tillsammans med ett annat bolag finansierade BE Group i Sveri-
ge ett stipendium r årets sta examensarbete inom slbyggnad 2022.
Omvärlden
Med enheter i flera länder i norra Europa och en geografiskt utspridd leve-
rantörsbas kan insynen avseende mänskliga rättigheter vara begränsad
och det finns en risk att företaget ofrivilligt kan bidra till brott mot nsk-
liga rättigheter. Dessa frågor tas upp i BE Groups upprandekod. Upplj-
ning sker via visselbsarfunktionen där ansllda har möjlighet att rap-
portera allvarliga oegentligheter inom koncernen. I arbetet med leveran-
törerna finns uppförandekoden r leverantörer och uppljning sker via
samtal med leverantörerna.
Detta året har mycket fokus varit på Rysslands invasion av Ukraina och BE
Group valde tidigare under året att donera pengar till UNHCR och UNICEF.
nniskorna i Ukraina lever under fruktansvärda förllanden efter inva-
sionen för unger ett år sedan och de humanitära behoven är enorma.
Runt om i Sverige har olikatverk samverkat för att kunna hjälpa till och
nga projekt har den senaste tiden handlat om tillverkning av kaminer,
r att under vintern kunna ge Ukrainas befolkning värme och jlighet
att laga varm mat. BE Group och nätverken av kunder i Sverige och Fin-
land har varit delaktiga i flera sådana projekt. I dessa välgörenhetsarbeten
har BE Group bidragit med material till kaminerna, framförallt pt och
r, medan nätverken av industrikunder har bidragit med produktionska-
pacitet och arbetstimmar.
BE Group arbetar för att ha lmående medarbetare och enker arbetsmiljö samt värnar om mångfald, mslldhet och utveckling av bolagets medarbetare.
Social hållbarhet
Tillämpa sunda affärsprinciper
17
EU:S TAXONOMI
Taxonomirordningen (EU) 2020/852 är en nytillkommen rordning inom Europeiska unionen (EU) och fungerar som ett klassificeringssystem
r att avgöra om en ekonomisk verksamhet kan bemas som miljömässigt hållbar. Förordningen inrättades för att bidra till att len inom
EU:s Gna Giv uppfylls genom att skifta investeringar på finansmarknaderna mot miljössigt llbara verksamheter.
Genom gemensamma definitioner och kriterier r vilka ekonomiska verksamheter som kan bedömas som miljömässigt llbara, blir det enklare r investera-
re att ra hållbara investeringar då transparensen kring dess milverkan ökar. På sätt kommer milssigt llbara verksamheter att attrahera investe-
rare vilket ockskapar incitament r företag att bli mer klimatvänliga.
BE Group omfattas av direktivet om icke-finansiell rapportering (Non-Financial Reporting directive, NFRD) och rmed av rapporteringskraven från Taxonomin.
För att efterleva förordningen måste ett företag utifrån nyckeltal rapportera i vilken utsträckning som företagets ekonomiska verksamheter, genom sina s.k.
ekonomiska aktiviteter, omfattas av rordningens tekniska granskningskriterier. Vilken andel dessa utgör samt om dom är renliga med kriterierna (och r-
med kan bedömas som miljömässigt hållbar) för räkenskapsåret. r analys över de ekonomiska aktiviteterna kopplat till de tekniska granskningskriterierna
har den Delegerade rordningen (EU) 2021/2139 från den 4 juni 2021 använts. Nyckeltalen som används är Omsättning, Kapitalutgifter (CAPEX) och Driftsutgif-
ter (OPEX).
Taxonomiförordningen omfattar totalt sex miljömål som är remål för bemning; Begränsning av klimatförändringar, Anpassning till klimatförändringar,
llbar användning och skydd av vatten och marina resurser, Omställning till en cirkulär ekonomi, rebyggande och begränsning av föroreningar samt Skydd
och återställande av biologisk mångfald och ekosystem. För att en verksamhet ska klassificeras som miljömässigt hållbar ska den bidra väsentligt till minst ett
av de sex miljömålen, inte orsaka betydande skada för något av de andra miljömålen och samtidigt utföras i överenssmmelse med de satta minimiskyddt-
gärderna som avser social llbarhet.
I taxonomirapporteringen för 2022 är det, enligt artikel 8 i Taxonomiförordningen (EU) 2020/852 och den kompletterande Delegerade förordningen (EU)
2021/2178 från den 6 juli 2021, ett krav att rapportera enligt de två första millen, medan de återstående fyra len är ett krav först i rapporteringen för
2023.
Omfattning
BE Group är en oberoende stålgrossist som köper in material från stålverken och säljer vidare till kunderna med viss vidareförädling i form av produktionsser-
vice som kapning, skärning, blästring och lning. BE Group har ingen påverkan på framsllandet av materialet och säljer inga färdiga produkter. BE Group
har utvärderat verksamheten utifrån Taxonomiförordningen och har inte identifieratgon tilmplig omttning kopplad till dess krav och kriterier.
Som stålgrossist kan den huvudsakliga verksamheten inte bindas till någon av de tekniska granskningskriterierna och omfattas därr inte av Taxonomin i nu-
get. Taxonomiförordningen fokuserar på de branscher med srst jlighet att bidra till de globala len r llbar utveckling, vilketr att BE Groups hu-
vudsakliga verksamhetr rvarande inte omfattas av Taxonomin, vilket kan komma att ändras inom en snar framtid. Detta inner minskade upplysnings-
krav i år men medvetenhet religger om att rordningen kommer att expandera och innefatta fler verksamheter i framtiden.
För att samla information och rapportera i enlighet med förordningen bildades en intern arbetsgrupp bestående av CFO, Group Accountant och ekonomiche-
ferna i Sverige och Finland. Tillsammans med externa konsulter kartlade arbetsgruppen verksamheten och dess ekonomiska aktiviteter med vägledning från
den kompletterande delegerade förordningen C (2021) 2800 final, Annex 1, Tekniska granskningskriterierna samt även NACE-koderna (europeiska statistiska
klassificeringen av ekonomiska verksamheter). Vid behov har även information inhämtats från övriga experter inom företaget.
Nedansende ekonomiska aktiviteter omfattas av Taxonomiförordningen:
Transport med motorcyklar, personbilar och tta motorfordon (6.5)
Förvärv och ägande av byggnader (7.7)
rledning av siffror
Analysen från arbetsgruppen drar slutsatsen att koncernens omsättning och OPEX inte kan kopplas till gon ekonomisk aktivitet inom ramen för de tekniska
screeningkriterierna. Summan av koncernens omsättning och OPEX omfattas ljaktligen inte av taxonomin, omttning 0% omfattning och OPEX 0% omfatt-
ning. Koncernens totala omsättning finns i resultaträkningen på rad nettoomsättning. Däremot identifierades aktiviteter i anslutning till de tekniska screening-
kriterierna för investeringar (CAPEX).
CAPEX relaterade till tillngar som omfattas av taxonomin kan delas in i olika aktiviteter. Arbetsgruppen har identifierat och granskat tilmpliga aktiviteter ba-
serat de CAPEX som gjordes under räkenskapsåret. Enligt bilaga 1 i den delegerade förordningen beräknas CAPEX för räkenskapsåret som avslutas den 31
december 2022 enligt ljande: CAPEX som omfattas av taxonomin dividerat med total CAPEX. Totala investeringar (CAPEX) för BE Group är ledes summan av
de nyanskaffningar som rapporteras i not 13 Övriga Immateriella tillgångar och not 14 Materiella tillgångar (Nyanskaffningar), not 14 Materiella tillngar
(Förvärv av verksamhet – Byggnader och Mark) och not 15 – Nyttjanderättstillgångar (Tillkommande nyttjanderätter) i enlighet med IFRS 16 som återfinns i
Årsredovisningen.
Enligt Taxonomikompassen (EU Taxonomi Compass), Aktivitet 6.5 Transport med motorcyklar, personbilar och lätta motorfordon, ingår leasing av fordon
som betecknas som passagerarfordon. BE Group leasar bilar som inr som en del i koncernens nyttjanderättstillgångar och tar därr med dessa som täljare i
redovisningen r den ekonomiska aktiviteten som omfattas av Taxonomin. De leasade bilarna som används inom koncernen har kontrollerats mot kraven för
att avra om de är renliga med Taxonomin eller inte. Ingen bil som förvärvats under året är förenliga med Taxonomin då kraven från de två förstalen en-
ligt de tekniska granskningskriterierna inte har uppfyllts. För rvarande leasas främst dieselbilar inom BE Group och inga elbilar, vilket gör att kriterierna inte
uppfylls.
CAPEX som rrör från tillkommande leasingbilar under året har sammanställts och dividerats med total CAPEX r koncernen och ingår i redovisningen för im-
materiella, materiella och nyttjanderättstillngar, se not 13, 14 och 15 i Årsredovisningen. CAPEX för aktivitet 6.5 uppgår till 5 MSEK 2022 (3,2% av total CAPEX)
och till 2 MSEK 2021 (4,7% av total CAPEX), siffran för 2021 är reviderad sedan tidigare års taxonomirapportering aktiviteten i rapporten för 2021 inte ansågs
omfattas av Taxonomin. Anledningen till revideringen är den alltmer djupgående analys som genomrdes under 2022 jämrt med 2021 kring hur verksamhe-
tens aktiviteter omfattas av Taxonomin, vilket resulterade i en ny bedömning om vilka aktiviteter som omfattades och bör redovisas.
Vidare gjordes ett rvärv inom koncernen den 1 september 2022 som inkluderade en byggnad. Byggnaden värderas till 7 miljoner kronor (4,5% av total
CAPEX). Byggnaden uppfyller inte kravet från de tekniska granskningskriterierna och är rmed inte förenlig med Taxonomin, se not 14, Materiella tillngar
(Förvärv av verksamheter Byggnader och Mark) i Årsredovisningen. Denna byggnad är den enda som ägs av koncernen.
18
Aktivitet 6.6 Tnster avseende vägtransport av gods har ock varit remål för bemning men med en slutsats att aktiviteten inte omfattas av Taxonomin.
De fordon som används inom aktiviteten kan inte kopplas till de tekniska granskningskriterierna eftersom koncernen inte äger, finansierar, leasar, hyr ut eller
har gon verksamhet kopplad till de fordon som används för ändamålet då aktiviteten sker genom en köpt tjänst avseende leverans från leverantörer. Ansva-
ret för fordonen ligger rför hos leverantörerna. s mer om hur BE Group hanterar transporter i llbarhetsrapporten.
de ekonomiska aktiviteterna är få och klart åtskilda i vår rapportering religger ingen risk för dubbelräkning, vilket har kunnat säkersllas genom analy-
sens fullföljande. Resultatet från 2022 års rapportering kommer att ligga till grund för de kommande åren (N-1).
Nedan presenteras våra aktiviteter som omfattas av taxonomin i tabellen r CAPEX, ingendera är förenliga med taxonomiförordningens krav. BE Group har ing-
en omsättning eller OPEX kopplat till ekonomiska aktiviteter som omfattas av taxonomin, vilket presenteras i nedan grafer.
BE Groups hållbarhetsarbete är prioriterat och en viktig del av den övergripande strategin. Illbarhetsrapporten som är en del av Årsredovisningen finns mer
information att ta del av om hur BE Group arbetar för att minska företagets miljöpåverkan och för att vara en ekonomisk, socialt och etiskt ansvarstagande
akr.
Kriterier för väsentligt bidrag
Ekonomiska verksamheter Kod/koder
Absoluta
kapitalutgifter
(SEK M)
Andel av
kapitalutgifter
Begränsning
av klimat-
ndringar
Anpassning
till klimat-
ndringar
Vatten och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi Föroreningar
Biologisk
ngfald
och
ekosystem
A VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Kapitalutgifter r de miljössigt llbara
verksamheterna (taxonomirenliga)
A2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte
är miljömässigt llbara (ej taxonomiförenliga)
A2 Transport med motorcyklar, personbilar och tta
motorfordon (N77.1.1) 6.5 5 3,2% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
A2 Förvärv och ägande av byggnader (L68) 7.7 7 4,5% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
Kapitalutgifter r verksamheter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomirenliga)
(A.2) 12 7,7%
Totalt A1 + A2 12 7,7%
B VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
B Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av
taxonomin
144 92,3%
Totalt A + B
156 100%
Kriterier avseende att orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
Begränsning
av klimat-
ndringar
Anpassning
till klimat-
ndringar
Vatten
och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi Föroreningar
Biologisk
ngfald
och
ekosystem
Minimiskydds-
åtgärder
Taxonomi-
renlig
andel av
kapital-
utgifterna,
år N
Taxonomi-
renlig
andel av
kapital-
utgifterna,
år N-1
Kategori
(möjliggörande
verksamhet)
Kategori
(omsllnings-
verksamhet)
A VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Kapitalutgifter r miljömässigt
llbara verksamheter (taxonomiförenliga)
A2 Verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt
llbara (ej taxonomiförenliga)
A2 Transport med motorcyklar, personbilar
och tta motorfordon (6.5) 0%
A2 Förvärv och ägande av byggnader (7.7) 0%
Kapitalutgifter r verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej
taxonomirenliga) (A.2)
Totalt A1 + A2 0%
Tabell för redovisning av CAPEX från Bilaga II in den Delegerade rordningen (EU) 2021/2178.
19
Kriterier för väsentligt bidrag
Ekonomiska verksamheter Kod/koder
Absolut
omttning
(SEK M)
Andel av
omttningen
(%)
Begränsning
av klimat-
ndringar
Anpassning
till klimat-
ndringar
Vatten och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi Föroreningar
Biologisk
ngfald
och
ekosystem
A VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 De miljömässigt llbara verksamheternas omttning
(taxonomiförenliga) 0%
A2 Omsättning hos de verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomirenliga) 0%
Totalt A1 + A2 0%
B VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
B Omttningen hos verksamheter som inte omfattas av
taxonomin (B)
6 875 100%
Totalt A + B
6 875 100%
Kriterier avseende att orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
Begränsning
av klimat-
ndringar
Anpassning
till klimat-
ndringar
Vatten
och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi Föroreningar
Biologisk
ngfald
och
ekosystem
Minimiskydds-
åtgärder
Taxonomi-
renlig andel
av
omttningen,
år N
Taxonomi-
renlig andel
av
omttningen,
år N-1
Kategori
(möjliggörande
verksamhet)
Kategori
(omsllnings-
verksamhet)
A VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 De miljömässigt llbara
verksamheternas omttning
(taxonomiförenliga)
A2 Omsättning hos de
verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej
taxonomirenliga)
Totalt A1 + A2
Tabell för redovisning av Omsättning från Bilaga II in den Delegerade förordningen (EU) 2021/2178.
Kriterier för väsentligt bidrag
Ekonomiska verksamheter Kod/koder
Absoluta
driftsutgifter
(SEK M)
Andel av
driftsutgifter
(%)
Begränsning
av klimat-
ndringar
Anpassning
till klimat-
ndringar
Vatten och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi Föroreningar
Biologisk
ngfald
och
ekosystem
A VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara verksamheterna
(taxonomiförenliga) 0%
A2 Driftsutgifter r verksamheter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomirenliga) 0%
Totalt A1 + A2 0%
B VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
B Driftsutgifter hos verksamheter som inte omfattas av
taxonomin
48 100%
Totalt A + B
48 100%
Kriterier avseende att orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
Begränsning
av klimat-
ndringar
Anpassning
till klimat-
ndringar
Vatten
och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi Föroreningar
Biologisk
ngfald
och
ekosystem
Minimiskydds-
åtgärder
Taxonomi-
renlig
andel av
drifts-
utgifterna,
år N
Taxonomi-
renlig
andel av
drifts-
utgifterna,
år N-1
Kategori
(möjliggörande
verksamhet)
Kategori
(omsllnings-
verksamhet)
A VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Driftsutgifter för de miljömässigt
llbara verksamheterna
(taxonomiförenliga)
A2 Driftsutgifter r verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej
taxonomirenliga)
Totalt A1 + A2
Tabell för redovisning av OPEX från Bilaga II in den Delegerade förordningen (EU) 2021/2178.
20
RESULTATRÄKNING KONCERN
Belopp i MSEK Not 2022 2021
Nettoomsättning 1 6 875 5 388
Kostnad r lda varor 2 -5 866 -4 286
Bruttoresultat 1 009 1 102
Förljningskostnader 2 -482 -418
Administrationskostnader 2 -134 -110
Andelar i joint ventures resultat 17 34 65
Övriga relseintäkter 6 2 2
Övriga relsekostnader 2, 7 -11 -20
relseresultat 3
, 4, 13, 14, 15 418 621
Finansiella intäkter 8 6 2
Finansiella kostnader 9 -24 -19
Resultatre skatt 400 604
Skatt 10 -76 -109
Årets resultat hänrligt till moderbolagets aktieägare 11 324 495
Resultat per aktie re utspädning 11 24,96 38,10
Resultat per aktie efter utspädning 11 24,96 38,10
RAPPORT ÖVER KONCERNENS TOTALRESULTAT
Belopp i MSEK 2022 2021
Årets resultat 324 495
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan omklassificeras till periodens resultat
Omräkningsdifferenser 56 13
Summa övrigt totalresultat 56 13
Årets totalresultat hänrligt till moderbolagets aktieägare 380 508
21
BALANSKNING KONCERN
Belopp i MSEK Not 2022 2021
TILLNGAR
Anggningstillgångar
Immateriella anggningstillgångar
Goodwill 12 583 561
Övriga immateriella tillgångar 13 7 9
590 570
Materiella anläggningstillgångar 14 138 90
138 90
Nyttjanderättstillgångar 15 494 479
494 479
Andelar i joint venture 17 183 182
183 182
Finansiella anggningstillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 18 0 0
ngfristiga fordringar 0 0
0 0
Uppskjuten skattefordran 25 6 5
6 5
Summa anggningstillgångar 1 411 1 326
Omttningstillgångar
Varulager
Handelsvaror 20 1 127 1 033
1 127 1 033
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 31 675 653
Skattefordringar 14 4
Övriga fordringar 37 19
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 27 16
753 692
Likvida medel
Kassa och bank 50 54
50 54
Summa omttningstillngar 1 930 1 779
SUMMA TILLNGAR 3 341 3 105
22
Belopp i MSEK Not 2022 2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 22
Aktiekapital 260 260
Övrigt tillskjutet kapital 251 251
Omräkningsreserv 92 36
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 1 034 866
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 1 637 1 413
ngfristiga skulder
ngfristiga räntebärande skulder 26, 31 406 287
ngfristiga leasingskulder 15 405 394
Uppskjuten skatteskuld 25 48 42
Summa ngfristiga skulder 859 723
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 26, 27, 31 1 8
Kortfristiga leasingskulder 15, 27 94 87
Leverantörsskulder 480 641
Skatteskulder 56 22
Övriga skulder 101 97
Upplupna kostnader och förutbetalda inkter 28 112 110
Avsättningar 23 1 4
Summa kortfristiga skulder 845 969
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 341 3 105
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL KONCERN
Belopp i MSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital Omräkningsreserv
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
2021
Ingående eget kapital 1 januari 2021 260 251 23 371 905
Årets resultat 495 495
Utdelning
Övrigt totalresultat 13 0 13
Årets totalresultat 13 495 508
Utgående eget kapital 31 december 2021 260 251 36 866 1 413
Belopp i MSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital Omräkningsreserv
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
2022
Ingående eget kapital 1 januari 2022 260 251 36 866 1 413
Årets resultat 324 324
Utdelning -156 -156
Övrigt totalresultat 56 0 56
Årets totalresultat 56 168 224
Utgående eget kapital 31 december 2022 260 251 92 1 034 1 637
23
KASSAFLÖDESANALYS – KONCERN
Belopp i MSEK Not 2022 2021
Den pande verksamheten
relseresultat 418 621
Justeringar för ej likviditetspåverkande poster 29 173 28
varav av- och nedskrivningar
115 118
varav övriga poster
58 -90
Erllen ränta 6 2
Betald ränta -23 -17
Betald skatt -53 -67
Kassafde från den löpande verksamheten före förändringar av relsekapital 521 567
Kassafde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager -86 -525
Ökning (-)/Minskning (+) av relsefordringar -53 -277
Ökning (+)/Minskning (-) av relseskulder -178 267
Kassafde från den löpande verksamheten 204 32
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 13 -1 -1
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 14 -53 -25
Förvärv av verksamheter 16 -9
Avyttring av verksamheter 10
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 1
Övrigt kassafde i investeringsverksamheten -3 0
Kassafde från investeringsverksamheten -56 -25
Kassafde efter investeringar
148 7
Finansieringsverksamheten
Utdelning -156
Upptagna lån 100 68
Amortering av låneskulder -10 -98
Amortering av leasingskulder enl. IFRS 16 15 -89 -91
Kassafde från finansieringsverksamheten -155 -121
Årets kassafde
-7 -114
Likvida medel vid åretsrjan
54 166
Kursdifferens i likvida medel
3 2
Likvida medel vid årets slut 50 54
24
RESULTATRÄKNING MODERBOLAG
Belopp i MSEK Not 2022 2021
Nettoomsättning 1 148 104
148 104
Administrationskostnader -68 -44
Övriga relseintäkter och -kostnader 6, 7 1 0
relseresultat 3, 4, 13, 14 81 60
Resultat från andelar i koncernbolag 5 257 98
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 8 20 13
ntekostnader och liknande resultatposter 9 -11 -13
Resultat efter finansiella poster 347 158
Bokslutsdispositioner 39 124
Resultatre skatt 386 282
Skatt 10 -26 -38
Årets resultat 360 244
RAPPORT ÖVER MODERBOLAGETS TOTALRESULTAT
Belopp i MSEK 2022 2021
Årets resultat 360 244
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 360 244
25
BALANSKNING MODERBOLAG
Belopp MSEK Not 2022 2021
TILLNGAR
Anggningstillgångar
Immateriella anggningstillgångar
Balanserade utgifter r utvecklingsarbeten och liknande 13 3 5
3 5
Materiella anggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 14 0 0
0 0
Finansiella anggningstillgångar
Andelar i koncernbolag 16 856 868
ntebärande ngfristiga fordringar hos koncernbolag 19 17 12
876 885
Uppskjuten skattefordran 25
Summa anggningstillgångar 876 885
Omttningstillgångar
Kortfristiga fordringar
ntebärande kortfristiga fordringar hos koncernbolag 19 231 172
Fordringar hos koncernbolag 109 172
Skattefordringar 1 1
Övriga fordringar 26 2
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 10 6
377 353
Kassa och bank 31 38
31 38
Summa omttningstillngar 408 391
SUMMA TILLNGAR 1 284 1 276
26
Belopp MSEK Not 2022 2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 22
Bundet eget kapital
Aktiekapital 260 260
Reservfond 31 31
291 291
Fritt eget kapital
Överkursfond 240 240
Balanserad vinst 272 184
Årets resultat 360 244
872 668
Summa eget kapital 1 163 959
Långfristiga skulder
ngfristiga räntebärande skulder 26, 31
ngfristiga räntebärande skulder till koncernbolag 31 39 226
39 226
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 31
Kortfristiga räntebärande skulder till koncernbolag 31 5 49
Leverantörsskulder 10 2
Skulder till koncernbolag 3 3
Skatteskulder 49 22
Övriga skulder 6 4
Upplupna kostnader och förutbetalda inkter 28 9 11
82 91
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 284 1 276
27
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL MODERBOLAG
Belopp i MSEK Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Balanserad
vinst Årets resultat
Summa eget
kapital
2021
Ingående eget kapital 1 januari 2021 260 31 240 111 73 715
Överföring av föregående års resultat 73 -73
Summa transaktioner redovisade direkt i eget kapital 73 -73
Årets resultat 244 244
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 244 244
Utdelning
Utgående eget kapital 31 december 2021 260 31 240 184 244 959
Belopp i MSEK Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Balanserad
vinst Årets resultat
Summa eget
kapital
2022
Ingående eget kapital 1 januari 2022 260 31 240 184 244 959
Överföring av föregående års resultat 244 -244
Summa transaktioner redovisade direkt i eget kapital 244 -244
Årets resultat 360 360
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 360 360
Utdelning -156 -156
Utgående eget kapital 31 december 2022 260 31 240 272 360 1 163
28
KASSAFLÖDESANALYS – MODERBOLAG
Belopp i MSEK Not 2022 2021
Den pande verksamheten
relseresultat 81 60
Justeringar för ej likviditetspåverkande poster 29 -11 1
varav av- och nedskrivningar
2 1
varav övriga poster
-13
Erllen ränta 15
Betald ränta -9 3
Betald/erllen skatt -1 0
Kassafde från den löpande verksamheten före förändringar av relsekapital 75 64
Kassafde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av relsefordringar -28 -144
Ökning (+)/Minskning (-) av relseskulder 36 -21
Kassafde från den löpande verksamheten
83 -101
Investeringsverksamheten
Avyttring av dotterbolag 17
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -3
Utning till dotterbolag -205 6
Erllen utdelning från dotterbolag 261 98
Kassafde från investeringsverksamheten 73 101
Finansieringsverksamheten
Utdelning till aktieägare -156
Nettoförändring av in-/utning cashpool -7 -114
Kassafde från finansieringsverksamheten -163 -114
Årets kassafde
-7 -114
Likvida medel vid åretsrjan
38 152
Likvida medel vid årets slut 31 38
29
REDOVISNINGSPRINCIPER
Belopp anges i miljoner kronor (MSEK) om inget annat anges.
BE Group AB (publ), med organisationsnummer 556578-4724, är ett aktiebolag registrerat i Sverige. Bolaget har sitt säte i Malmö.
Redovisningsprinciper i koncernen
Överenssmmelse med lag och normgivning
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations Committee (IFRIC) såsom de har godkänts av EG-kommissionen för tilmpning inom EU. Vidare har
koncernen tillämpat Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler r koncerner.
Moderbolaget tilmpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”.
Väsentliga tillämpade redovisningsprinciper
De nedan angivna redovisningsprinciperna har, med de undantag som närmare beskrivs, tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i kon-
cernens finansiella rapporter. Koncernens redovisningsprinciper har vidare konsekvent tillämpats av koncernens företag.
Ändrade redovisningsprinciper
Ändrade redovisningsprinciper föranledda av nya eller ändrade IFRS-regler
De nya standarder och tolkningar som trätt i kraft från och med räkenskapsåret 2022 har inte haft någon srre effekt den finansiella rapporteringen.
Nya IFRS-regler som ännu inte rjat tillämpas
Ett antal nya standarder och tolkningar träder ikraftrst under kommande räkenskapsår och har intertidstillämpats vid upprättandet av denna finansiella
rapport. Inga av de IFRS eller IFRIC-tolkningar som ännu inte trätt i kraft, väntas ha någon väsentlig inverkan koncernen.
Förutttningar vid upprättande av moderbolagets och koncernens finansiella rapporter
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utr rapporteringsvalutan för moderbolaget och koncernen. Det inner att de finansiella rap-
porterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp, om inte annat anges, är avrundade tillrmaste miljontal.
Värderingsgrunder
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom vissa finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde. Angg-
ningstillgångar och avyttringsgrupper vilka innehas för försäljning redovisas till det gsta av det redovisade värdet och det verkliga värdet med avdrag för
rsäljningskostnader.
Bemningar och uppskattningar
Att upprätta finansiella rapporter i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen r bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar
tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna och antagandena är
baserade på historiska erfarenheter och ett antal andra faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Resultatet av dessa uppskattningar och
antaganden används sedan för att bedöma de redovisade värdena tillgångar och skulder, vilkas värde inte annars framgår tydligt från andra källor. Verkligt
utfall kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovi-
sas i den period ändringen rs om ändringen endast verkar denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen verkar
både aktuell period och framtida perioder.
Bemningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar
som kan medra väsentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs rmare i not 32 Viktiga uppskattningar och bedömningar.
Grunder r konsolidering
Dotterbolag
Dotterbolag är alla bolag över vilka koncernen har bestämmande inflytande. Koncernen har besmmande inflytande över ett dotterbolag när den exponeras
r eller har rätt till rlig avkastning från sitt innehav i bolaget och kan påverka avkastningen genom sitt bestämmande inflytande i bolaget. Dotterbolag inklu-
deras i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överrs till koncernen och fram till den dag då det besmmande infly-
tandet uppr.
I koncernredovisningen redovisas dotterbolag enligt rvärvsmetoden. Metoden innebär attrvärv av dotterbolag betraktas som en transaktion varigenom
koncernen indirekt förvärvar dotterbolagets tillgångar och övertar dess skulder och eventualförpliktelser. Det koncernmässiga anskaffningsvärdet fastställs ge-
nom en förvärvsanalys i anslutning till förvärvet. Irvärvsanalysen fastslls dels anskaffningsvärdet för andelarna eller rörelsen, dels det verkliga värdet på
rvärvsdagen av rvärvade identifierbara tillngar samt övertagna skulder och eventualrpliktelser. Eventuella transaktionsutgifter föranledda av ett dot-
terbolagsrvärv redovisas direkt i periodens resultat, rutom transaktionsutgifter som uppkommit re den 1 januari 2010. De senare har inkluderats i an-
skaffningsvärdet. Dotterbolags finansiella rapporter tas in i koncernredovisningen från och med förvärvstidpunkten och fram till det datum då det besmman-
de inflytandet uppr.
Överförd ersättning i samband med förvärv inkluderar inte betalningar som avser reglering av tidigare affärsförbindelser. Denna typ av regleringar redovisas i
periodens resultat. Klassificeringen och den redovisningsssiga hanteringen av relservärv som inträffade re den 1 januari 2004 har inte ompvats en-
ligt IFRS 3 i samband med upprättandet av koncernens öppningsbalansräkning enligt IFRS per den 1 januari 2004.
Joint venture
Joint venture är ett redovisningsmässigt bolag i vilket koncernen genom samarbetsavtal med en eller flera parter har ett gemensamt besmmande inflytande
över den driftsssiga och finansiella styrningen. I koncernredovisningen konsolideras innehav i joint venture enligt kapitalandelsmetoden. Kapitalandelsme-
toden innebär att det i koncernen redovisade värdet på andelen i joint venture motsvaras av koncernens andel i bolagets egna kapital samt koncernmässig
goodwill och andra eventuella kvarvarande koncernssiga över- och undervärden.
30
I periodens resultatr koncernen redovisas, som Andelar i joint ventures resultat, koncernens andel i bolagets resultat justerat för eventuella avskrivningar,
nedskrivningar och upplösningar av förvärvade över- respektive undervärden. Dessa resultatandelar, minskade med erhållna utdelningar från joint venture, ut-
gör den huvudsakliga förändringen av det redovisade värdet på andelar i joint venture. Eventuell skillnad vid förvärvet mellan anskaffningsvärdetr innehavet
och ägarföretagets andel av identifierbara tillgångar och skulder i joint venture, redovisas enligt samma principer som vid rvärv av dotterbolag.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader samt orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna transaktioner
mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen. Orealiserade vinster och rluster som uppkommer från transaktio-
ner med joint venture elimineras i den utsträckning som motsvarar koncernens ägarandel i företaget, orealiserade rluster dock endast i den utsträckning det
inte finns got nedskrivningsbehov.
Utndsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan motsvarande den valutakurs som föreligger transaktionsdagen. Funktionell valuta är
valutan i de primära ekonomiska miljöer där bolagen bedriver sin verksamhet. Monera tillgångar och skulder i utndsk valuta räknas om till den valutakurs
som religger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppsr vid omräkningarna redovisas i periodens resultat. Icke-monetära tillgångar och skulder som
redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakursen vid transaktionstillfället. Valutakursdifferenser avseende rörelserelaterade tillgångar och
skulder redovisas i relseresultatet medan valutakursförändringar avseende finansiella tillgångar och skulder redovisas i finansnettot.
Utndska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och undervärden, omräknas från utlandsverksamhetens
funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta. Omräkning sker till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverk-
samhet omräknas till en genomsnittskurs som utgör en approximation av kurserna vid respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppsr i
samband med omräkning av en utländsk nettoinvestering och vidngande effekter av kringar av nettoinvesteringar redovisas i övrigt totalresultat och ac-
kumuleras i en separat komponent i eget kapital benämnd omräkningsreserv. ngfristiga interna n anses utgöra del av nettoinvesteringen i den utndska
verksamheten. Vid avyttring av en utlandsverksamhet realiseras de till verksamheten hänförliga ackumulerade omräkningsdifferenserna, efter avdrag för
eventuell valutasäkring, i periodens resultat.
Klassificering
Anggningstillgångar och långfristiga skulder besr i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas senare än tolv nader räknat
från balansdagen. Omttningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt väsentligt enbart av belopp som rväntas återvinnas eller betalas inom tolv må-
nader räknat från balansdagen.
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
Koncernens goodwill besr av förvärvad inkråmsgoodwill och goodwill som uppkommit vid rvärv av andelar i dotterbolag. Goodwill representerar skillna-
den mellan anskaffningsvärdet för rörelservärv och det verkliga värdet av rvärvade tillgångar, övertagna skulder samt eventualrpliktelser. Efter förvärvet
redovisas goodwill till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella nedskrivningar. Goodwill fördelas till kassagenererande enheter och prövas minst årligen
r nedskrivningsbehov, se not 12 Goodwill.
Övriga immateriella tillgångar
Kundrelationer besr av förvärvade tillgångar som identifierats i förvärvsanalysen i samband med förvärv av andelar i dotterbolag. Vid förvärvstidpunkten vär-
deras kundrelationer till verkligt värde, vilket anses motsvara anskaffningsvärdet. Efter förvärvet redovisas kundrelationer till anskaffningsvärde med avdrag
r ackumulerade av- och nedskrivningar.
Dataprogram och licenser redovisas till anskaffningsrde med avdrag för ackumulerade av- och nedskrivningar. Nedlagda kostnader r internt genererad
goodwill och internt genererade varurken redovisas i periodens resultat r kostnaden uppkommer. Tillkommande utgifter r aktiverade immateriella till-
gångar redovisas som en tillgång i balansräkningen endast de ökar de framtida ekonomiska fördelarna r den specifika tillgången till vilka de nför sig.
Alla andra utgifter kostnadsförs när de uppkommer.
Avskrivningsprinciper för kundrelationer och övriga immateriella tillgångar
Avskrivningar redovisas i periodens resultat linjärt över tillgångarnas beräknade nyttjandeperioder. Avskrivningsbara immateriella tillngar skrivs av från det
datum då de är tillgängliga för användning. Nyttjandeperioderna prövas löpande, dock minst årligen.
De beräknade nyttjandeperioderna är:
Nyttjandeperiod
Koncern Moderbolaget
Licenser 3–10 år 3–10 år
Mjukvaror 3–10 år 3–10 år
Kundrelationer 6–10 år
Övriga immateriella tillgångar 3–10 år
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I an-
skaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången r att bringa den plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet
med anskaffningen. Exempel på direkt nförbara kostnader som inr i anskaffningsvärdet är kostnader r leverans, hantering, installation, lagfarter, kon-
sulttjänster och juridiska tnster.
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska fördelarna som är förknippade med tillngen
kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt tt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den
period de uppkommer.
31
Avskrivningsprinciper för materiella anggningstillgångar
Avskrivning sker linrt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Mark skrivs inte av. Nyttjandeperioder och restvärden omprövas minst årligen.
Nyttjandeperiod
Koncern Moderbolaget
Byggnader och mark 15–50 år
Maskiner och andra tekniska anggningar 3–15 år
Inventarier, verktyg och installationer 3–10 år 3–10 år
Nedskrivningar av immateriella- och materiella anläggningstillgångar samt innehav i joint venture
IAS 36 tilmpas vid prövning av nedskrivningsbehov r andra tillgångar än finansiella instrument redovisade enligt IAS 39, uppskjutna skattefordringar redo-
visade enligt IAS 12 och varulager redovisat enligt IAS 2. Anläggningstillgångar som innehas r förljning och avyttringsgrupper prövas enligt IFRS 5. För dessa
undantagna tillgångar prövas det redovisade värdet enligt respektive standard.
Om indikation nedskrivningsbehov finns, beräknas tillgångens återvinningsvärde. Tillgångens återvinningsvärde är det gsta av nyttjandevärdet och verk-
ligt värde minus försäljningskostnader. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden till en räntesats som skall beakta marknadens be-
mning av riskfri ränta och risk förknippad med den specifika tillgången. I det fall tillgångens redovisade värde överstiger återvinningsvärdet, skrivs det redo-
visade värdet ner till återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar periodens resultat.
Nedskrivningspvning av goodwill sker årligen, oavsett om indikation nedskrivningsbehov föreligger eller ej. En nedskrivning av tillgång som ingår i IAS 36
tillämpningsområde reverseras om det både finns indikation på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har skett en förändring i de antaganden
som g till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. En reversering görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde inte överstiger det re-
dovisade värde som skulle ha redovisats om ingen nedskrivning gjorts. Nedskrivning av goodwill reverseras dock inte.
Varulager
Varulager värderas till detgsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet för varulager inkluderar utgifter som uppkommit vid
rvärvet av lagertillgångarna mte transport av dem till deras nuvarande plats och skick. Det använda anskaffningsvärdet baseras på vägda genomsnittspri-
ser. För tillverkade varor och pågående arbete inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta kostnader baserade en normal kapacitet. Nettoför-
ljningsrdet är det uppskattadersäljningspriset i den pande verksamheten, efter avdrag för uppskattade kostnader r färdigställande och för att åstad-
komma en rsäljning. Nettoförsäljningsvärdet estimeras utifrån uppskattningar av det aktuella marknadspriset.
Avsättningar
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet om betalningstidpunkt eller det belopp som krävs för att reglera avttningen. En av-
ttning redovisas i balansräkningen när koncernen har en befintlig legal eller informell rpliktelse som en följd av en inträffad händelse och det är troligt
att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera rpliktelsen samt en tillrlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Avttning görs
med ett belopp motsvarande den bästa uppskattningen av det som krävs för att reglera befintliga rpliktelser på balansdagen. r effekten av r i tiden be-
talning sker är väsentlig, beräknas avttningar genom diskontering av det förväntade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella
marknadsbemningar av pengars tidsvärde och, om det är tillämpligt, de risker som är förknippade med skulden.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar bland annat kundfordringar, likvida medel och leverantörsskulder.
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen r bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. Kundfordringar tas till exem-
pel upp i balansräkningen när faktura har skickats vilket i normalfallet sker i samband med leverans av koncernens varor och tjänster och därtill hörande riskö-
verng. Skulder tas uppr motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet att betala föreligger, även om faktura ännu inte mottagits. En finansiell tillng
tas bort från balansräkningen r rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. Detsamma gäller r del av en finansiell
tillgång. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller annat sätt utsläcks. Detsamma ller för del av en finansiell
skuld. Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas affärsdagen, vilket utgörs av den dag då bolaget förbinder sig att rvärva eller avyttra till-
gången. En finansiell tillng och en finansiell skuld kvittas och redovisas med ett nettobelopp i balansräkningen endast när detreligger en legal rätt att kvitta
beloppen samt att det religger avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera skulden. Finansiella instru-
ment klassificeras vid rsta redovisningen i olika värderingskategorier utifrån det syfte som instrumentet förvärvades r, vilket påverkar redovisningen ref-
ter. De värderingskategorier som BE Group använder redogörs r nedan.
Klassificering och värdering av finansiella instrument
Upplupet anskaffningsvärde finansiella tillngar
Koncernen klassificerar endast sina finansiella tillgångar som tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde då ljande krav är uppfyllda:
tillgången ingår i en affärsmodell där målet är att inkassera avtalsenliga kassafden, och
avtalsvillkoren ger vid specifika tidpunkter upphov till kassaflöden som enbart består av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet.
Likvida medel och kundfordringar redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Kundfordringar
Kundfordringar är belopp nförliga till kunder avseendelda varor i den löpande verksamheten. Kundfordringar rfaller generellt till betalning inom 30-60
dagar och samtliga kundfordringar harrför klassificerats som omttningstillngar. Kundfordringar redovisas initialt till verkligt värde. Koncernen innehar
kundfordringarna i syftet att insamla avtalsenliga kassafden och värderar dem därför vid efterföljande redovisningstidpunkter till upplupet anskaffningsvär-
de med tilmpning av effektivräntemetoden. Koncernens metodr beräkning av nedskrivning/reserveringen för kundfordringar beskrivs nedan. Kundford-
ringarna i BE Group Sverige AB och BE Group Oy Ab pantsätts som grund för koncernens uppning via factoring.
Andra fordringar
Utöver kundfordringar finns även ngfristiga fordringar och vissa övriga fordringar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Fordringarna klassificeras
som kortfristiga fordringar om de förfaller till betalning inom 12 månader från rapporteringstidpunkten, annars klassificeras de som långfristiga fordringar.
32
Upplupet anskaffningsvärde finansiella skulder
Samtliga koncernens finansiella skulder värderas efter det första redovisningstillfället till upplupet anskaffningsvärde. Skulder värderade till upplupet anskaff-
ningsvärde utgörs av ntebärande skulder, leverantörsskulder och övriga skulder. Finansiella skulder klassificeras som kortfristiga skulder om de förfaller till
betalning inom 12 nader från rapporteringstidpunkten, annars klassificeras de som långfristiga skulder.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen utrderar de framtida förväntade kreditförlusterna relaterade till investeringar i skuldinstrument redovisade till upplupet anskaffningsvärde. Vid
varje rapporteringstidpunkt redovisar koncernen en reservering för de förväntade kreditförlusterna. Värderingen av de förväntade kreditrlusterna återspeglar
ett objektivt och sannolikhetsvägt belopp som besms genom att utvärdera ett intervall av jliga utfall; pengars tidsvärde och rimliga och verifierbara upp-
gifter som är tillgängliga utan onödiga kostnader eller insatser balansdagen för tidigare ndelser, nuvarande rhållanden och prognoser r framtida eko-
nomiska förutttningar.
Koncernen tillämpar den förenklade metoden för beräkning avrväntade kreditförluster på kundfordringar. Metoden innebär att förväntaderluster under
fordrans hela löptid används som utgångspunkt r kundfordringar. Se not 31 r vidare information om nedskrivningsmodellen.
kringsredovisning
Koncernen har fram till och med augusti 2019 tilmpat säkringsredovisning i enlighet med principerna r kring av nettoinvestering i utländsk valuta. Detta
r att reducera omräkningsexponeringen från våra utndska verksamheter. I samband med refinansieringen under 2019 avslutades kringen. De saldon som
återstår i den reserv somrrör från säkring av valutaomräkningsreserven från säkringsförhållanden där säkringsredovisning intengre tilmpas uppgår till
ca -63 MSEK. I moderbolaget har kringsredovisning inte tilmpats.
Garantier
En avsättning r garantier redovisas r avtal ingåtts innehållande klausuler om framtida åtaganden och det bems sannolikt att dessa åtaganden infaller.
En avsättning r garantier kan ock uppstå r de underliggande produkterna eller tnsterna ljs. Avsättningen baseras på historiska data om garantier och
en sammanvägning av tänkbara utfall i rhållande till de sannolikheter som utfallen är förknippade med. Den här typen av garanttaganden utgör dock ej nå-
gon väsentlig post i koncernens finansiella rapportering.
Förlustkontrakt
En avsättning r rlustkontrakt redovisas när de rväntade rdelarna som koncernen väntas erhålla från ett kontrakt är gre än de oundvikliga kostnaderna
r att uppfylla rpliktelserna enligt kontraktet.
Intäkter
Koncernen genererar intäkter från försäljning av varor. I kontrakt med kunder avseende färdiga produkter finns det normalt ett prestationtagande i form av
varor. Intäkt redovisas vid den tidpunkt kontroll över tillgången överförts till kunden. r att bema när kontroll överrs utgör överring av risker och för-
ner den indikator som i koncernen ges srst vikt för att avra när kontroll överrts till kunden. Vid vilken tidpunkt som kontroll över varorna överförs till
kunden beror rmed till största del av vilka fraktvillkor som anges i avtal med kund.
Koncernen beaktar rörliga ersättningar i form av volymrabatter r transaktionspriset fastslls. Intäkten från rsäljningen av varorna redovisas baserat på pri-
set i avtalet, med avdrag för beräknade volymrabatter. Historiska data används för att uppskatta rabatternas rväntade värde och intäkten redovisas endast i
den utsträckning som det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring inte uppstår. En skuld (som ingår i posten Upplupna kostnader och förutbetalda intäk-
ter) redovisas förrväntade volymrabatter i förllande till rsäljningen till och med balansdagen. En fordran redovisas r varorna har levererats ersätt-
ningen vid denna tidpunkt är säker eftersom det endast är tidsåtng som krävs innan betalningen ska ske. Ingen finansieringskomponent bems föreligga
vid rsäljningstidpunkten då kredittiden normalt är 30 60 dagar.
Till följd av att koncernens prestationtagande härr från avtal som har en ursprunglig förväntad löptid under ett år lämnas inte information om transak-
tionspris avseende ej uppfyllda prestationtaganden.
Koncernens åtagande att reparera eller ersätta defekta produkter i enlighet med normala garantiregler redovisas som en avsättning. Garanttaganden utöver
detta förekommer inte.
Det förekommer att koncernen säljer varor med returrätt. För dessa avtal redovisas en återbetalningsskuld (som ingår i posten övriga skulder) och en tillng
r rätten att återfå produkten från kunden (inr i övriga omsättningstillgångar) för varor som koncernen rväntar sig att få i retur. För att bema returernas
storlek används historiska data på portföljnivå vid rsäljningstidpunkten. storleken returerna har varit stabila de senaste åren, är det mycket sannolikt
att en väsentlig återföring av de redovisade intäkterna inte kommer att ske. Antagandets giltighet och den uppskattade ngden returer omvärderas vid varje
balansdag.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga erttningar
Kortfristiga ersättningar till ansllda såsom löner inklusive bonusar, betald semester, betald sjukfrånvaro samt sociala kostnader, redovisas i takt med att de
anställda har utrt tjänster i utbyte mot erttningen.
Pensioner
Koncernens pensionsavtal är avgiftsbesmda. De rmånsbestämda pensionsplanerna avser åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i
Sverige som tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en rmånsbestämd plan som om-
fattar flera arbetsgivare. Då BE Group inte haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som rmånsbesmd, redovisasr-
r pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom rsäkring i Alecta såsom en avgiftsbesmd plan. En avgiftsbesmd pensionsplan inner att företaget be-
talar fastställda avgifter till en separat juridisk enhet och inte har ytterligare rättsliga eller informella förpliktelser att betala ytterligare belopp. Pensionskostna-
derna r de avgiftsbesmda planerna redovisas som en kostnad i takt med att de anställda utr sina tjänster.
Ersättningar vid uppgning
Vid uppsägningar från företagets sida kostnadsrs erttningar till ansllda löpande länge de ansllda utför arbete r företaget. Vid arbetsbefrielse kost-
nadsrs hela ersättningsbeloppet direkt.
33
En avsättning redovisas i samband med uppsägningar endast om företaget bevisligen är rpliktigat att avsluta en anställning re den normala tidpunkten el-
ler r erttningen mnas som ett erbjudande r att uppmuntra frivillig avng och det är sannolikt att erbjudandet kommer att accepteras samt att antalet
anställda som kommer att acceptera erbjudandet kan uppskattas på ett tillrlitligt tt.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består huvudsakligen av ränteintäkter på bankbalanser och fordringar, räntekostnader på lån, valutakursdifferenser, samt
periodiserade transaktionskostnader för upptagna n.
Transaktionskostnader för upptagna lån periodiseras över lånets löptid med tilmpning av effektivräntemetoden.
Skatt
Inkomstskatter redovisas i periodens resultat utom då en underliggande transaktion redovisas i övrigt totalresultat varvid tillrande skatteeffekt likväl redovi-
sas i övrigt totalresultat. Aktuell skatt är skatt som skall betalas eller erhållas avseende aktuellt år. Hit r även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare
perioder. Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden
tillgångar och skulder. Beloppen beräknas baserat hur de temporära skillnaderna förväntas bli utjämnade och med tilmpning av de skattesatser och skat-
teregler som är beslutade eller aviserade per balansdagen.
Temporära skillnader beaktas ej i koncernmässig goodwill.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den n det är sannolikt att dessa kommer
att medföra lägre skatteutbetalningar i framtiden.
Leasingavtal
Koncernen som leasetagare
Vid ingåendet av ett avtal fastställer koncernen om avtalet är, eller inneller, ett leasingavtal baserat avtalets substans. Ett avtal är, eller inneller, ett lea-
singavtal om avtalet överter rätten att under en viss period besmma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot erttning.
Leasingskulder
Vid inledningsdatumetr ett leasingavtal (dvs det datum den underliggande tillgången blir tillgänglig r användande) redovisar koncernen en leasingskuld
motsvarande nuvärdet av de leasingbetalningar som ska erggas under leasingperioden. Leasingperioden bestäms som den icke uppsägningsbara perioden
tillsammans med perioder att förlänga eller ga upp avtalet om koncernen är rimligt säkra på att nyttja de optionerna. Leasingbetalningarna inkluderar fasta
betalningar (efter avdrag för eventuella rabatter och liknande i samband med tecknandet av leasingavtalet som ska erllas), variabla leasingavgifter som be-
ror på ett index eller ett pris och belopp som rväntas betalas enligt restvärdesgarantier. Leasingbetalningarna inkluderar dessutom lösenpriset för en option
att pa den underliggande tillngen eller straffavgifter som utgår vid uppsägning i enlighet med en uppgningsoption, om dana optioner är rimligt säkra
att utnyttjas av koncernen. Variabla leasingavgifter som inte beror på ett index eller ett pris redovisas som en kostnad i den period som de är nförliga till.
För beräkning av nuvärdet av leasingbetalningarna använder koncernen den implicita räntan i avtalet om den enkelt kan fastsllas och i övriga fall används
koncernens marginella uppningsränta per inledningsdatumet för leasingavtalet. Efter inledningsdatumet av ett leasingavtal ökar leasingskuldenr att åter-
spegla räntan på leasingskulden och minskar med utbetalda leasingavgifter. Dessutom omvärderas rdet på leasingskulden till följd av modifieringar, föränd-
ringar av leasingperioden, förändringar i leasingbetalningar eller ndringar i en bedömning att köpa den underliggande tillgången.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar i rapporten över finansiell ställning vid inledningsdatumet r leasingavtalet. Nyttjanderättstillgångar värderas till
anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar, samt justerat r omvärderingar av leasingskulden. Anskaff-
ningsvärdet för nyttjanderättstillgångar inkluderar det initiala värdet som redovisas r den hänrliga leasingskulden, initiala direkta utgifter, samt eventuella
rskottsbetalningar som görs vid eller innan inledningsdatumet för leasingavtalet efter avdrag för eventuella rabatter och liknande som mottagits i samband
med teckningen av leasingavtalet.
Förutsatt att BE Group inte är rimligt ker att koncernen kommer att överta äganderätten till den underliggande tillngen vid utgången av leasingavtalet
skrivs nyttjanderättstillgången av linrt över leasingperioden. För de avtal r koncernen är rimligt säker att överta äganderätten skrivs nyttjanderättstillgång-
en av över den underliggande tillgångens nyttjandeperiod, enligt ljande:
Nyttjandeperiod
Koncern
Byggnader och mark 15–50 år
Bilar och andra transportmedel 3–15 år
Inventarier, verktyg och installationer 3–10 år
Övrigt 3–10 år
Undantag för redovisning som nyttjanderättstillgång och leasingskuld finns för leasingkontrakt av mindre värde samt kontrakt som har en löptid på högst 12
nader. Koncernen har valt att inte tillämpa dessa undantagsregler.
Rapportering för segment
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver affärsverksamhet från vilken den kan få intäkter och ådra sig kostnader inklusive koncerninterna trans-
aktioner och vars rörelseresultat regelbundet granskas av koncernens högste verkställande beslutsfattare som underlag för beslut om rdelning av resurser till
segmentet och bemning av dess resultat. Vidare skall det ock finnas frisende finansiell informationr den del av koncernen som definieras som ett seg-
ment. BE Group har definierat begreppet ”högste verkställande beslutsfattaresom koncernledningen.
Koncernens indelningsgrund för segment är geografiska områden. Den interna styrningen är i första hand uppbyggd rapportering och uppföljning av av-
kastning från koncernens olika geografiska områden. De geografiska områdena är grupperade per land eller grupp av nder utifrån likheter ifråga om risker
och jligheter. För ytterligare information om relsesegment, hänvisas till not 1 Rörelsesegment.
34
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på periodens resultat i koncernen nförligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda genomsnittliga antalet
aktier utesende under året. Vid beräkningen av resultat per aktie före och efter utspädning justeras det genomsnittliga antalet aktier för att ta nsyn till ef-
fekter av eventuella aktiesparprogram.
Kassafdesanalys
Kassafdesanalys upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassafdet omfattar endast transaktioner som medr in- och utbetalningar.
Statliga stöd
Statliga sd som erlls av staten kopplade till Covid-19 under 2021 redovisades till verkligt värde detrelåg rimlig kerhet att bidraget skulle erhållas
och att BE Group skulle uppfylla de villkor som var förknippade med bidraget. Samtliga bidrag redovisades i resultaträkningen som kostnadsreduktion över
samma perioder som de kostnader som bidragen var avsedda att täcka, se not 2.
Redovisningsprinciper i moderbolaget
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och det för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovis-
ning för juridiska personer (sept 2012). Även av Rådetr finansiell rapporterings utgivna uttalanden llande r noterade retag tilmpas. RFR 2 innebär att
moderbolaget i årsredovisningen r den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så ngt detta är jligt inom ramen för
årsredovisningslagen, tryggandelagen och med nsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag från och
tillägg till IFRS som skaras.
Klassificering och uppställningsformer
Resultatkning och balansräkning är för moderbolaget uppsllda enligt årsredovisningslagens scheman, medan rapporten över totalresultat, rapporten över
ndringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1 Utformning av finansiella rapporter respektive IAS 7 Rapport över kassaflöden. De skillna-
der mot koncernens rapporter som gör sig llande i moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter och kost-
nader, anggningstillgångar och eget kapital.
Andelar i dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Detta inner att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för
innehav i dotterbolag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter direkt i resultatet när dessa uppkommer. Anteciperad utdelning från dotterbolag
redovisas i de fall moderbolaget ensamt har rätt att besluta om utdelningens storlek och moderbolaget har fattat beslut om utdelningens storlek innan dotter-
bolagen publicerat sina finansiella rapporter. Utdelningar från dotterbolag redovisas i sin helhet som intäkt i resultaträkningen.
Aktieägartillskott
mnade aktieägartillskott redovisas som en ökning av andelar i koncernföretag, i den mån nedskrivning ej erfordras. I det mottagande bolaget redovisas ak-
tieägartillskott direkt i eget kapital.
Finansiella instrument
I enlighet med regler i det för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 samt sambandet mellan redovisning och beskattning, tillämpas inte reglerna
om finansiella instrument och säkringsredovisning i IFRS 9 i moderbolaget som juridisk person, utan dessa regler tillämpas även fortsättningsvis endast i kon-
cernredovisningen. I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning och finansiella omttnings-
tillgångar enligt gsta värdets princip. Skulder, som inte utgör derivatskulder, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Eventuella derivattillgångar värderas
enligt lägsta värdets princip och eventuella derivatskulder enligt högsta värdets princip.
Skatter
I moderbolaget redovisas eventuella obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld. I koncernredovisningen delas obeskattade reserver upp på upp-
skjuten skatteskuld och eget kapital.
Leasing
Reglerna om redovisning av leasingavtal enligt IFRS 16 tillämpas inte i moderbolaget. Detta innebär att leasingavgifter redovisas som kostnad linjärt över lea-
singperioden, och att nyttjanderättstillgångar och leasingskulder inte inkluderas i moderbolagets balanskning. Identifiering av ett leasingavtal görs dock i en-
lighet med IFRS 16, d.v.s. att ett avtal är, eller inneller, ett leasingavtal om avtalet överter rätten att under en viss period bestämma över användningen av
en identifierad tillgång i utbyte mot erttning.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består av borgensförbindelser till förmån för dotterbolagen. Finansiella garantier inner att bolaget har ett åtagande
att ertta innehavaren av ett skuldinstrument r förluster som denne ådrar sig på grund av att en angiven gälder inte fullgör betalning vid förfall enligt av-
talsvillkoren. r redovisning av finansiella garantiavtal tilmpar moderbolaget RFR 2 p 72 som innebär en lättnad jämrt med reglerna i IAS 39 när detller
finansiella garantiavtal utsllda till förmån för dotterbolag. Moderbolaget redovisar finansiella garantiavtal som avttning i balansräkningen r bolaget har
ett åtagande r vilket betalning sannolikt erfordras r att reglera detta.
Koncernbidrag i moderbolaget
Erllna eller lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
Finansiella skulder
Finansiella skulder utgörs huvudsakligen av skulder till kreditinstitut. Skulder till kreditinstitut rderas initialt till mottagna medel med avdrag för eventuella
uppläggningsavgifter och värderas refter till upplupet anskaffningsrde. Räntekostnader redovisaspande över resultatkningen. Balanserade uppgg-
ningsavgifter redovisas direkt mot låneskulden i den utsträckning låneavtalets underliggande nefte utnyttjas och periodiseras i resultatkningen (övriga fi-
nansiella kostnader) över lånets kontraktuella löptid. Om ett neavtal gs upp eller på annat tt upphör att lla, vid en tidpunkt före ursprunglig kontraktu-
ell ptid, resultatförs balanserade uppläggningsavgifter. Om ett gällande avtal omrhandlas under den kontraktuella löptiden periodiseras eventuella till-
kommande avgifter, kopplade till omförhandlingen, över lånens resterande kontraktuella ptid.
35
Noter
Not 1 Rörelsesegment
Not 2 Kostnader fördelade kostnadsslag
Not 3 Ansllda, personalkostnader och ersättningar till ledande befattningshavare
Not 4 Arvode och kostnadsersättning till revisorer
Not 5 Resultat från andelar i koncernbolag
Not 6 Övriga rörelseintäkter
Not 7 Övriga rörelsekostnader
Not 8 Finansiella intäkter
Not 9 Finansiella kostnader
Not 10 Skatt
Not 11 Resultat per aktie
Not 12 Goodwill
Not 13 Övriga immateriella anläggningstillgångar
Not 14 Materiella anläggningstillgångar
Not 15 Leasingavtal
Not 16 Andelar i koncernbolag
Not 17 Andelar i joint venture
Not 18 Andra långfristiga värdepappersinnehav
Not 19 ntebärande fordringar hos koncernbolag
Not 20 Varulager
Not 21 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Not 22 Eget kapital
Not 23 Avsättningar
Not 24 Vinstdisposition
Not 25 Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
Not 26 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Not 27 Kortfristiga räntebärande skulder
Not 28 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Not 29 Tilläggsinformation till kassaflödesanalys
Not 30 Transaktioner med närstående
Not 31 Finansiell riskhantering
Not 32 Viktiga uppskattningar och bemningar
Not 33 ndelser efter balansdagen
36
NOT 1 – RÖRELSESEGMENT
2022
Sverige &
Polen
Finland &
Baltikum
Moderbolag &
koncernposter Eliminering Koncernen
Extern omsättning 3 401 3 474 2 -2 6 875
Intern omttning 7 23 146 -176
Nettoomttning 3 408 3 497 148 -178 6 875
Andelar i joint ventures resultat 34 34
Underliggande rörelseresultat 236 267 -17 2 488
Lagervinster/-förluster -19 -50 -1 -70
mförelsesrande poster
relseresultat 217 217 -18 2 418
Finansnetto -18
Resultatre skatt 400
Skatter -76
Årets resultat 324
Underliggande rörelsemarginal 6,9% 7,6% neg 7,1%
relsemarginal 6,4% 6,2% neg 6,1%
Levererat tonnage (tusentals ton) 157 164 -1 320
Investeringar 7 47 0 54
Avskrivningar av materiella och immateriella anggningstillngar 12 11 2 25
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 90 90
Övriga icke kassafdespåverkande poster 7 37 14 58
Summa ej kassafdespåverkande poster 19 48 106 173
2021
Sverige &
Polen
Finland &
Baltikum
Moderbolag &
koncernposter Eliminering Koncernen
Extern omsättning 2 620 2 768 1 -1 5 388
Intern omttning 5 22 103 -130
Nettoomttning 2 625 2 790 104 -131 5 388
Andelar i joint ventures resultat 65 65
Underliggande rörelseresultat 221 339 -32 1 529
Lagervinster/-förluster 61 31 92
mförelsesrande poster
relseresultat 282 370 -32 1 621
Finansnetto -17
Resultatre skatt
604
Skatter -109
Årets resultat 495
Underliggande rörelsemarginal 8,4% 12,1% neg 9,8%
relsemarginal 10,7% 13,2% neg 11,5%
Levererat tonnage (tusentals ton) 164 180 -2 342
Investeringar 12 11 3 26
Avskrivningar av materiella och immateriella anggningstillngar 13 11 1 25
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 93 93
Övriga icke kassafdespåverkande poster -90 0 0 -90
Summa ej kassafdespåverkande poster -77 11 94 28
Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moderbolaget & koncernposter och har interdelats ut på de två affärsområdena.
BE Group är ett handels- och servicebolag inom sl, rostfritt stål och aluminium. Kunderna finns främst inom bygg- och tillverkningsindustrin. kunderna
uppvisar en stor bredd irutttningar och behov erbjuder BE Group olika affärslösningar; lagerförsäljning, produktionsserviceförsäljning samt direktförsälj-
ning. Samarbetet mellan BE Group och en given kund kan bes av en eller flera av affärslösningarna.
Koncernens basprodukter är av likartad karaktär oavsett till vilka kunder eller marknader de distribueras. Ett led i koncernens strategi är också att vidareförädla
materialet i egna produktionsanggningar genom olika typer av produktionsservice, vilket i vissa fall leder till färdiga komponenter som går rakt in i kundernas
produktion.
Koncernens risker och möjligheter skiljer sig åt de olika geografiska marknaderna till vilka koncernens produkter distribueras. Koncernen harrför valt
geografiska områden som rörelsesegment.
37
Den operativa strukturen och den interna rapporteringen till koncernledning och styrelse bygger rför primärt redovisning av geografiska affärsområden. I
segmentets resultat har operativa poster hänrliga till segmentets pande verksamhet inkluderats.
Den finansiella informationen per segment är baserad på samma redovisningsprinciper som koncernens, bortsett från effekterna avseende IFRS 16 som rap-
porteras under Moderbolaget & koncernposter och interdelas ut på de två affärsområdena. Koncernen använder sig av ett antal alternativa nyckeltal (se Al-
ternativa nyckeltal för mer information). Ett av dessa är det underliggande resultatet som är det redovisade resultatet justerat r mförelsesrande poster
samt lagervinster och lagerförluster. Dessa utgör skillnaden mellan kostnad r sålda varor till anskaffningsvärde och kostnad r sålda varor till återanskaff-
ningspris. Beräkningen bygger BE Groups egen modell. Denna modell har inte varit förel r granskning av bolagets revisor. Internpriserna mellan kon-
cernens segment är satta utifrån principen om armlängds avsnddet vill ga mellan parter som är oberoende av varandra, linformerade och med ett in-
tresse av transaktionerna. Varupriset baseras på aktuella inköpspriser med påslag för intern marginal.
Information om produkter och tnster samt geografiska områden
Koncernen består av två affärsområden, Sverige & Polen och Finland & Baltikum. Koncernens övriga verksamheter samlas inom Moderbolaget och
koncernposter.
Sverige & Polen
Inom affärsområde Sverige & Polen ingår BE Groups verksamheter i Sverige under firmanamnen BE Group Sverige AB och BE Group Produktion Arvika AB samt
verksamheten i Polen under namnet BE Group Sp. z o.o. Bolagen i Sverige erbjuder rsäljning och distribution av koncernens produktersom handelssl,
rostfritt sl och aluminium. I kombination med materialet tillhandahålles också produktionsservice då bolaget i olika produktionsprocesser vidareförädlar
material för att uppfylla specifika krav hos kunderna. Som exempel kan mnas kapning, bstring, målning, borrning och srning i olika former. Därutöver er-
bjuder bolaget annan service i form av avancerade logistiksningar samt materialrådgivning. BE Group Sverige AB äger vidare 50 procent av tunnptsbearbet-
ningsföretaget ArcelorMittal BE Group SSC AB. BE Group i Polen erbjuder produktionsservice till polska och nordiska kunder. Lecor Stålteknik AB ingick tidigare
i affärsområdet men såldes under året.
Finland & Baltikum
Inom affärsområde Finland & Baltikum ingår BE Groups verksamhet i Finland som bedrivs under firmanamnet BE Group Oy Ab och verksamheten i de baltiska
nderna under firmanamnet BE Group OÜ, Estland med filialerna BE Group OÜ filiāle Latvijā, Lettland och BE Group OÜ Lietuvos filialas, Litauen. I samtliga
verksamheter erbjuds försäljning och distribution av koncernens produkter såsom handelsstål, rostfritt stål och aluminium. I Finland tillhandahålls ock pro-
duktionsservice i stor omfattning. Som exempel kan nämnas kapning, bstring, målning, borrning och srning i olika former. Därutöver erbjuder bolaget i
Finland sina kunder logistiksningar, rådgivning och finansiering av rörelsekapital.
Moderbolaget och koncernposter
Under Moderbolaget och koncernposter rapporteras utöver Moderbolaget och koncernelimineringar även delar av koncernens verksamheter som är under
omstrukturering; BE Group Tjeckien samt BE Group Slovakien. Omstruktureringen av dessa verksamheter är i allt väsentligt genomförda.
Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moderbolaget & koncernposter och har interdelats ut på de två affärsområdena. Totalt uppgick ver-
kan av IFRS 16 till 10 MSEK (9) relseresultatet.
Koncernen
Förljning per afrsområde
och produktgrupp Sverige & Polen Finland & Baltikum
Moderbolaget &
koncernposter Totalt
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
nga produkter 1 773 1 285 1 052 796 0 0 2 825 2 081
Platta produkter 1 056 808 1 747 1 405 0 0 2 803 2 213
Rostfritt sl 397 348 496 409 0 0 893 757
Aluminium 95 78 161 141 0 0 256 219
Övrigt 87 106 41 39 -30 -27 98 118
Totalt 3 408 2 625 3 497 2 790 -30 -27 6 875 5 388
Förljning per land utifrån kundens hemvist 2022 2021
Sverige 3 261 2 575
Finland 3 162 2 442
Övriga nder 452 371
Totalt 6 875 5 388
Förljning per afrssning, MSEK 2022 2021
Lagerrsäljning 2 809 2 284
Produktionsservicersäljning 3 185 2 384
Direktrsäljning 881 720
Totalt 6 875 5 388
38
Materiella, immateriella och finansiella anläggningstillgångar per land 2022 2021
Sverige 564 559
Finland 342 276
Övriga nder 5 6
Totalt 911 841
Nyttjanderättstillngar ingår inte i tabellen. Effekterna avseende IFRS 16 rapporteras under Moderbolaget och koncernposter och rdelas inte ut på respektive land.
Moderbolaget
Förljning av interna tjänster per land utifrån dotterbolagens hemvist 2022 2021
Sverige 67 49
Finland 69 46
Övriga nder 10 8
Totalt 146 103
1)
1)
NOT 2 – KOSTNADER FÖRDELADE PER KOSTNADSSLAG
Specifikation över kostnader fördelade per kostnadsslag avser poster som ingår i resultatkningens kostnad r sålda varor, försäljningskostnader, administra-
tionskostnader och övriga rörelsekostnader.
Koncern 2022 2021
Materialkostnader 5 355 3 958
ner, andra erttningar och sociala kostnader 422 379
Övriga externa kostnader 590 359
Avskrivningar och nedskrivningar 115 118
Övriga relsekostnader 24 20
Totalt 6 506 4 834
Koncernens verksamheter erhöll under 2021 Covid-19 relaterade statliga sd om ca 1 MSEK som redovisats som en kostnadsreducering i resultaträkningen.
I avskrivningar och nedskrivningar för 2022 avser 90 MSEK (93) avskrivningar på nyttjanderättstillngar relaterade till IFRS 16.
1)
2)
1)
2)
NOT 3 – ANSTÄLLDA, PERSONALKOSTNADER OCH ERTTNINGAR TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Belopp i denna not redovisas i tusentals kronor om ej annat anges.
Medelantalet ansllda 2022 varav män 2021 varav män
Moderbolag
Sverige 8 61% 8 61%
Totalt i moderbolaget 8 61% 8 61%
Dotterbolag
Sverige 273 89% 255 87%
Finland 270 93% 255 94%
Estland 20 61% 20 54%
Lettland 4 59% 7 74%
Litauen 4 95% 7 84%
Polen 75 86% 69 91%
Totalt i dotterbolag 646 89% 613 89%
Koncernen totalt 654 89% 621 89%
39
Redovisning av könsrdelning i företagsledningen
2022 2021
Könsfördelning i företagsledningen Andel kvinnor Andel kvinnor
Moderbolag
Styrelsen 20% 20%
Övriga ledande befattningshavare 0% 0%
Koncern totalt
Styrelsen 10% 10%
Övriga ledande befattningshavare 0% 0%
Löner, andra erttningar och sociala kostnader
Koncern 2022 2021
ner och ersättningar 326 291 293 467
Pensionskostnader, avgiftsbaserade 9 983 10 885
Sociala avgifter 86 044 74 448
422 318 378 800
Moderbolag 2022 2021
Löner
och ersättningar Sociala kostnader
Löner
och ersättningar Sociala kostnader
Moderbolaget 12 299 5 957 11 392 6 418
(varav pensionskostnad) (2 226) (2 252)
Av moderbolagets pensionskostnader avser 1 187 (1 232) KSEK gruppen ledande befattningshavare. Det finns inga utestående pensionsrpliktelser.
Löner och andra ersättningar fördelade moderbolag och dotterbolag samt mellan ledande befattningshavare
och övriga anställda
2022
2021
Ledande befattningshavare Övriga ansllda Ledande befattningshavare Övriga ansllda
Moderbolag 6 913 5 386 6 614 4 778
(varav tantiem o.d.) (1 415) (491) (1 308) (509)
Dotterbolag 6 042 302 330 6 748 271 010
(varav tantiem o.d.) (1 055) (13 418) (975) (12 731)
Koncernen totalt 12 955 307 716 13 362 275 788
(varav tantiem o.d.) (2 470) (13 909) (2 283) (13 240)
I löner och andra erttningar inr grundn, semestertillägg och rliga erttningar.
Ledande befattningshavare omfattar styrelseledamöter, personer i koncernledningen samt VD i respektive dotterbolag.
Förnsbesmda pensionsplaner
Åtaganden för ålderspension och familjepension r tjänsten i Sverige tryggas genom en försäkring i det oberoende rsäkringsbolaget Alecta. Enligt ett ut-
talande från Rådet r finansiell rapportering, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finansieras genom rsäkring i Alecta, är detta en förmånsbe-
stämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2022 har bolaget inte haft tillgång till information r att kunna redovisa sin proportionella an-
del av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket har medfört att planen inte varit jlig att redovisa som en rmånsbesmd plan. Pen-
sionsplanen enligt ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därr som en avgiftsbesmd plan. Premien r den rmånsbestämda ålders- och
familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående tnstgöringstid. Förvänta-
de avgifter nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppr till 4 MSEK (7).
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringtagandena beräknade enligt Alectas försäkrings-
tekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tiltas variera mellan 125 och 175
procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 175 procent ska åtrder vidtas i syfte att skapa förutsättningarr
att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning av be-
fintliga rmåner. Vid g konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid utgången av 2022 uppgick Alectas överskott i form av den kollekti-
va konsolideringsnivån till 172 procent (172).
Avgiftsbestämda pensionsplaner
I Sverige har koncernen avgiftsbesmda pensionsplaner r arbetare som helt bekostas av retagen. Pensionsplanerna i Finland samt övriga nder behand-
las som ett avgiftsbesmt pensionsarrangemang. För de avgiftsbestämda pensionsarrangemangen betalas pensionsavgifterna till ett pensionsrsäkringsbo-
lag och redovisas som en kostnad i resultatkningen för den räkenskapsperiod till vilken de nför sig. I övriga länder finns avgiftsbesmda planer vilka till
viss del bekostas av dotterföretagen och delvis täcks genom avgifter som de ansllda betalar. Betalning till dessa planer sker löpande enligt reglerna i respekti-
ve plan.
1)
1)
1)
2) 2)
1)
2)
40
Erttningar till ledande befattningshavare
Den totala erttningen till verksllande direkren och till övriga ledande befattningshavare innefattar fast n, rörlig ersättning, pension och andra rmåner.
Dessa erttningskomponenter är baserade på riktlinjerna r ersättning till ledande befattningshavare, som antogs av årssmman 2020, vilka återges i
bolagsstyrningsrapporten.
I nedansende tabeller redovisas den faktiska kostnaden för ersättningar och övriga rmåner avseende räkenskapsåren 2022 och 2021 till styrelsen, verksl-
lande direktören (tillika koncernchefen) samt övriga ledande befattningshavare. De sistnämnda är de personer som jämte verkställande direktören är medlem-
mar i koncernledningen.
Ersättningar och
rmåner 2022
Grundlön /
styrelsearvode
rlig
ersättning
Övriga
rmåner
Pensions-
kostnader
Övrig
ersättning Summa
Pensions-
rpliktelser
Styrelseordrande
rgen Zahlin 487 487
Styrelseledamöter
Carina Andersson 70 70
Monika Gun 153 153
Lars Olof Nilsson 300 300
Petter Stillström 263 263
Mats O Paulsson 223 223
Verkställande direktör
Peter Andersson 2 633 1 008 76 815 3 4 535
Övriga ledande befattningshavare
4 975 1 622 363 1 471 0 8 431
Summa 9 104 2 630 439 2 286 3 14 462
Varav kostnadsfört i moderbolaget 5 498 1 415 168 1 187 3 8 271
Carina Andersson avgick ur bolagets styrelse i samband med årssmman i april 2022.
Monika Gutén tillträdde bolagets styrelse i samband med årsstämman i april 2022.
Övriga ledande befattningshavare består av 3 personer.
I grundn inr även semestererttning.
Ersättningar och
rmåner 2021
Grundlön /
styrelsearvode
rlig
ersättning
Övriga
rmåner
Pensions-
kostnader
Övrig
ersättning Summa
Pensions-
rpliktelser
Styrelseordrande
rgen Zahlin 460 460
Styrelseledamöter
Carina Andersson 210 210
Lars Olof Nilsson 280 280
Petter Stillström 250 250
Mats O Paulsson 210 210
Verkställande direktör
Peter Andersson 2 496 912 71 740 1 4 220
Övriga ledande befattningshavare
4 854 1 560 400 1 550 1 8 365
Summa 8 760 2 472 471 2 290 2 13 995
Varav kostnadsfört i moderbolaget 5 306 1 308 163 1 232 1 8 010
Övriga ledande befattningshavare består av 3 personer.
I grundn inr även semestererttning.
Nedan redogörs för avtalsenliga villkor r erttning till styrelsen, verkställande direktören och koncernchefen samt övriga ledande befattningshavare. För re-
dogörelse av riktlinjer antagna av årssmman se bolagsstyrningsrapporten.
Erttning till styrelsen
Till styrelsens ordförande och övriga ledater utgår arvode enligt årssmmans beslut. Årssmman beslutade att arvode till styrelsens ska ut om totalt 1
380 KSEK (1 260) att fördelas mellan ledamöterna enligt ljande: 460 KSEK (420) till styrelsens ordförande och 230 KSEK (210) till envar av övriga årssmmo-
valda ledamöter som inte är anställda i bolaget. Utöver detta ska erttning för utskottsarbete utgå med 80 KSEK (70) till ordförande i revisionsutskottet samt
40 KSEK (40) vardera till övriga ledater av revisionsutskottet. Ingen ersättning utgår för arbete i erttningsutskottet.
Erttning till verkställande direkren och koncernchefen
Ersättning
I enlighet med styrelsens beslut utgår normalt ersättning till verksllande direkren och koncernchefen i form av fast kontantlön, rlig kontantersättning,
pensionsrmåner och övriga förmåner. Den fasta kontantlönen till verkställande direktören och koncernchefen uppgår till 2 520 MSEK (2 280). r den verk-
ställande direktören och koncernchefen kan den rörliga kontantersättningen uppgå till gst 50 procent av den sammanlagda fasta kontantnen. Eventuella
bonusutbetalningar och storleken på dessa relateras till i förväg definierade l som fastslls av styrelsen.
4)
1)
2)
3)
1)
2)
3)
4)
2)
1)
1)
2)
41
Uppsägningstider och avgångsvederlag
Verksllande direkren och koncernchefen har nio naders uppgningstid vid uppsägning från bolagets sida och sex månader vid egen uppsägning. Un-
der uppsägningstiden har verkställande direktören och koncernchefen rätt till full lön och övriga ansllningsrmåner, oavsett om arbetsplikt föreligger eller
ej. gon rätt till avgångsvederlag föreligger ej.
Pensionsrmåner
För koncernchefen ska pensionsförner vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning är inte pensionsgrundande. Pensionspremierna för premiebestämd
pension ska upp till högst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Erttning till övriga ledande befattningshavare i moderbolaget och koncernen
Ersättning
Erttningen utgörs av fast kontantlön, rlig kontanterttning, pensionsrmåner och övriga förmåner.r övriga ledande befattningshavare kan den rliga
erttningen uppgå till maximalt 50 procent av grundlönen. Eventuella bonusutbetalningar och storleken dessa fastslls av koncernchefen, efter samråd
med erttningsutskottet, på grundval av uppfyllande av finansiella och individuella l.
Uppsägningstider och avgångsvederlag
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst tolv månader. Fast kontantlön under uppgningstiden och avgångsvederlag får samman-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantlönen för tolv månader för övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning från befattningsha-
varens sida får uppgningstiden vara gst sex nader, utan rätt till avngsvederlag.
Pensionserttningar
För övriga ledande befattningshavare ska pensionsrmåner vara premiebestämda. rlig kontantersättning är inte pensionsgrundande. Pensionspremierna
r premiebesmd pension ska uppgå till gst 30 procent av den fasta årliga kontantnen.
Ersättningsutskott
För information om BE Groups berednings- och beslutsprocess avseende ersättningar till ledande befattningshavare nvisas till bolagsstyrningsrapporten.
NOT 4 – ARVODE OCH KOSTNADSERTTNING TILL REVISORER
Koncern 2022 2021
PwC
Revisionsuppdrag 2 2
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0
Skatterådgivning 0 0
Övriga tjänster 0 0
Totalt arvode och kostnadsersättning 2 2
Moderbolag 2022 2021
PwC
Revisionsuppdrag 1 1
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0
Skatterådgivning 0
Övriga tjänster 0 0
Totalt arvode och kostnadsersättning 1 1
Det totala arvodet till PwC och dess internationellatverk uppgår till 2 MSEK (2) för räkenskapsåret 2022. Arvodet till revisionsföretaget Öhrlings Pricewater-
houseCoopers AB uppgår till 2 MSEK (1).
NOT 5 – RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNBOLAG
Moderbolag 2022 2021
Utdelning 261 98
Resultat vid avyttring av koncernbolag -4
Totalt 257 98
42
NOT 6 – ÖVRIGARELSEINTÄKTER
Koncern 2022 2021
Realisationsvinst vid försäljning av anläggningstillgångar 1
Övrigt 2 1
Totalt 2 2
Moderbolag 2022 2021
Netto valutakursförändringar på fordringar/skulder av rörelsekaraktär 1
Övrigt 0
Totalt 1 0
NOT 7 – ÖVRIGARELSEKOSTNADER
Koncern 2022 2021
Netto valutakursförändringar på fordringar/skulder av rörelsekaraktär 11 4
Nedskrivning av tillgångar 13
Övrigt 3
Totalt 11 20
Moderbolag 2022 2021
Netto valutakursförändringar på fordringar/skulder av rörelsekaraktär 0
Totalt 0
NOT 8 – FINANSIELLA INTÄKTER
Koncern 2022 2021
nteintäkter, kreditinstitut 1 0
nteintäkter, övriga 0 0
Netto valutakursförändringar 0
Övrigt 5 2
Totalt 6 2
Moderbolag 2022 2021
nteintäkter, koncernbolag 15 13
Netto valutakursförändringar 5
Totalt 20 13
Samtliga ränteintäkter ärnförliga till finansiella tillngar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
NOT 9 – FINANSIELLA KOSTNADER
Koncern 2022 2021
ntekostnader, kreditinstitut 8 4
ntekostnader leasing enl. IFRS 16 10 10
ntekostnader, övriga 1 0
Netto valutakursförändringar 0
Övriga kostnader 5 5
Totalt 24 19
Moderbolag 2022 2021
ntekostnader, kreditinstitut 0 0
ntekostnader, koncernbolag 9 10
Netto valutakursförändringar 1
Övriga kostnader 2 2
Totalt 11 13
Samtliga räntekostnader är nförliga till finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde.
43
NOT 10SKATT
Koncern 2022 2021
Aktuell skattekostnad (-)/skatteintäkt (+)
Periodens skattekostnad -77 -91
Justering av skatt hänrlig till tidigare år 0 0
Totalt -77 -91
Uppskjuten skattekostnad (-)/skatteinkt (+)
Uppskjuten skatt hänrlig till temporära skillnader 2 -3
Uppskjuten skatt hänrlig till underskottsavdrag -1 -15
Uppskjuten skatt hänrlig till ändring av skattesats 0
Övrigt 0 0
Totalt 1 -18
Total redovisad skattekostnad (-)/skatteintäkt (+) i koncernen -76 -109
Moderbolag 2022 2021
Aktuell skattekostnad (-)/skatteintäkt (+)
Periodens skattekostnad/skatteintäkt -26 -23
Totalt -26 -23
Uppskjuten skattekostnad (-)/skatteinkt (+)
Uppskjuten skatt hänrlig till underskottsavdrag -15
Totalt -15
Total redovisad skattekostnad (-)/skatteintäkt (+) i moderbolaget -26 -38
Avsmning av effektiv skatt 2022 2021
Koncern
Resultat före skatt 400 604
Skatt enligt gällande skattesats för moderretaget (20,6%) -82 -124
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterföretag 1 2
Ej avdragsgilla kostnader -2 -2
Ej skattepliktiga intäkter 2 1
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt -4 0
Skatt nförlig till tidigare år 2 0
Resultatandel joint venture 7 13
Övrigt 0 1
Redovisad effektiv skatt -76 -109
Avstämningen av effektiv skatt i koncernen bygger ett vägt genomsnitt av nominella skattesatser som ller r respektive bolag i koncernen. gd
genomsnittlig skattesatsr koncernen var 20,4% (20,3) r 2022.
Avsmning av effektiv skatt 2022 2021
Moderbolag
Resultat före skatt 386 282
Skatt enligt gällande skattesats för moderretaget (20,6%) -80 -58
Ej avdragsgilla kostnader -4
Ej skattepliktiga intäkter 58 20
Övrigt 0
Redovisad effektiv skatt -26 -38
Skatteposter som redovisats i övrigt totalresultat och direkt mot eget kapital
Koncern 2022 2021
Total skatt i övrigt totalresultat
Total skatt redovisad direkt mot eget kapital
44
NOT 11RESULTAT PER AKTIE
Koncern 2022 2021
Resultat per aktie re utspädning (kr) 24,96 38,10
Resultat per aktie efter utspädning (kr) 24,96 38,10
Beräkningen av täljare och nämnare som använts vid beräkning av resultat per aktie anges nedan.
Årets resultat 2022 2021
Årets resultat (MSEK) 324 495
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, före utspädning (ental)
2022 2021
Totalt antal stamaktier 1 januari 12 983 204 12 983 204
Vägt antal stamaktier under året, före utspädning 12 983 204 12 983 204
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, efter utspädning (ental)
2022 2021
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, re utspädning 12 983 204 12 983 204
Vägt antal stamaktier under året, efter utspädning 12 983 204 12 983 204
NOT 12GOODWILL
Kassagenererande enheter med goodwillvärden
Goodwill Sverige Finland
Koncernen
totalt
Ingående balans 2021-01-01 314 243 557
Valutakursdifferens 4 4
Utgående balans 2021-12-31 314 247 561
Ingående balans 2022-01-01 314 247 561
Valutakursdifferens 22 22
Utgående balans 2022-12-31 314 269 583
Nedskrivningsprövning
Kassagenererande enheter
Den kassagenererande enheten Sverige består av bolaget BE Group Sverige AB som är en del av affärsområde Sverige & Polen. Den kassagenererande enheten
Finland består av bolaget BE Group Oy Ab som är en del av affärsområde Finland & Baltikum.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Goodwill med obestämbar nyttjandeperiod rdelas koncernens kassagenererande enheter identifierade per relsesegment.
Återvinningsbart belopp för en kassagenererande enhet har fastsllts baserat beräkningar av nyttjandevärdet. Dessa beräkningar utgår från uppskattade
framtida kassaflöden före skatt baserat på finansiella budgetar som godnts av koncernledningen och som täcker en femårsperiod. Kassaflöden bortom
femårsperioden extrapoleras med hlp av bemd tillväxttakt. Den bedömda tillväxttakten har antagits motsvara tillväxttakten under det femte året, vilken
bems vara ca 2% (2) för samtligarelsesegment. Vidare har antagande gjorts om rörelsemarginal, omkostnadsnivå, rörelsekapitalbehov och investeringbe-
hov. Parametrarna har satts till att motsvara en tillväxttakt på ca 2-2,5% (2) per år för samtligarelsesegment. Den diskonteringsränta re skatt som använts
uppgår till 13,6% (10,7) r alla rörelsesegment.
Beräkningen per 2022-12-31 visar att nyttjandevärdet överstiger det redovisade värdet på alla kassagenererande enheter varför inget nedskrivningsbehov före-
ligger. Vid beräkningen per 2021-12-31 föreg inte heller något nedskrivningsbehov.
nslighetsanalys
Ett antal känslighetsanalyser har gjorts där de inende variablerna i nyttjandevärdemodellen ändrats och effekten analyserats. nslighetsanalyserna visar
att kvarsende goodwillvärde för alla kassagenererande enheter fortsatt skulle rsvaras om diskonteringsräntan skulle höjas med 1 procentenhet eller till-
växttakten, terminaltillväxten eller relsemarginalen skullenkas med 1 procentenhet. I ovan tabell framgår hur goodwillen är fördelad per kassagenereran-
de enhet.
45
NOT 13ÖVRIGA IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLNGAR
Övriga immateriella
anggningstillgångar Kundrelationer
Mjukvara och licenser Totalt
Koncern 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022
2021
Ackumulerade anskaffningsrden
Vid åretsrjan 6 4 1 1 152 147 159 152
Nyanskaffningar 0 2 1 0 1 2
Avyttringar och utrangeringar -1 0 -1 0
Omklassificering 2 5 2 5
Avyttrad/likviderad verksamhet -1 -1
Årets valutakursdifferenser 0 0 2 0 2 0
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 8 6 1 1 153 152 162 159
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid åretsrjan -4 -3 -1 -1 -145 -143 -150 -147
Avyttringar och utrangeringar 1 0 1 0
Omklassificering 1 1
Årets avskrivning enligt plan -1 -1 -3 -1 -4 -2
Årets valutakursdifferenser 0 -3 -1 -3 -1
Summa ackumulerade avskrivningar -5 -4 -1 -1 -149 -145 -155 -150
Ackumulerade nedskrivningar
Vid åretsrjan
Årets nedskrivningar
Summa ackumulerade nedskrivningar
Redovisat värde vid periodens slut 3 2 4 7 7 9
Årets avskrivningar redovisas följande
rader i resultatkningen
Förljningskostnader 0 0 0 0
Administrationskostnader -1 -1 -3 -1 -4 -2
Summa -1 -1 -3 -1 -4 -2
Moderbolag 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Ackumulerade anskaffningsrden
Vid åretsrjan 114 109 114 109
Omklassificeringar -2 5 -2 5
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 112 114 112 114
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid åretsrjan -109 -108 -109 -108
Årets avskrivning enligt plan 0 -1 0 -1
Summa ackumulerade avskrivningar -109 -109 -109 -109
Redovisat värde vid periodens slut 3 5 3 5
Årets avskrivningar redovisas följande rader i
resultaträkningen
Administrationskostnader 0 -1
0 -1
Summa 0 -1 0 -1
46
NOT 14MATERIELLA ANGGNINGSTILLNGAR
Byggnader och
mark
Maskiner och andra
tekniska
anggningar
Inventarier, verktyg
och installationer
Pågående
nyanläggningar och
rskott avseende
materiella
anggnings-
tillgångar Totalt
Koncern 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid åretsrjan 30 30 460 492 112 122 6 3 608 647
Nyanskaffningar 30 4 1 2 22 19 53 25
Förvärv av verksamhet 15 32 1 48
Avyttrad/likviderad verksamhet 0 -45 -3 -48
Avyttringar och utrangeringar -6 -52 -1 -13 -7 -65
Omklassificeringar 2 10 2 1 -10 -16 -6 -5
Årets valutakursdifferenser 0 0 30 6 1 0 1 0 32 6
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 45 30 503 460 113 112 19 6 680 608
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid åretsrjan -20 -19 -393 -422 -105 -115 -518 -556
Förvärv av verksamhet -7 -19 -2
-28
Avyttrad/likviderad verksamhet 0 36 3 39
Avyttringar och utrangeringar 5 50 0 13 5 63
Omklassificeringar 4 3 4 3
Årets avskrivning enligt plan -1 -1 -18 -19 -3 -3 -22 -23
Årets valutakursdifferenser 0 0 -26 -5 -1 0 -27 -5
Summa ackumulerade avskrivningar -28 -20 -411 -393 -108 -105 -547 -518
Ackumulerade nedskrivningar
Vid åretsrjan 0 -1 0 -1 0 -2
Årets avyttringar och utrangeringar 0 1 0 1 0 2
Årets nedskrivningar 5 5
Årets valutakursdifferenser 0 0 0 0 0 0
Summa ackumulerade nedskrivningar 5 0 0 0 5 0
Redovisat värde vid periodens slut 17 10 97 67 5 7 19 6
138 90
Inventarier, verktyg och
installationer
Pågående nyanläggningar och
rskott avseende materiella
anggningstillgångar Totalt
Moderbolag 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Ackumulerade anskaffningsrden
Vid åretsrjan 1 1 0 2 1 3
Omklassificeringar 0 -5 -5
Nyanskaffningar 3 3
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 1 1 0 0 1 1
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid åretsrjan -1 -1 -1 -1
Årets avskrivning enligt plan
Summa ackumulerade avskrivningar -1 -1 -1 -1
Redovisat värde vid periodens slut 0 0 0 0 0 0
47
NOT 15LEASINGAVTAL
Koncernen har leasingavtal r bland annat fastigheter, fordon, maskiner och övrig utrustning som används i verksamheten. Leasing av fastigheter och maski-
ner har generellt en leasingperiod på mellan 3 och 15 år, medan fordon och övrig utrustning generellt löper mellan 3 och 5 år. Koncernens skyldigheter i lea-
singavtalen säkras av leasegivarens äganderätt.
Nyttjanderättstillgångar
Tabellen nedanr presenterar nyttjanderätternas bokförda värde och avskrivningar per tillgångsslag samt räkenskapsårets tillkommande nyttjanderätter.
2022 Byggnader Bilar
Inventarier,
verktyg och
installationer Övrigt Totalt
Avskrivningar -81 -3 -5 -1 -90
Utgående balans 31 december 2022 455 5 30 4 494
Tillkommande nyttjanderätter under räkenskapsåret 2022 uppr till totalt 94 MSEK (16).
2021 Byggnader Bilar
Inventarier,
verktyg och
installationer Övrigt Totalt
Avskrivningar -86 -3 -3 -1 -93
Utgående balans 31 december 2021 424 4 47 4 479
Leasingskulder
I tabellen nedanför presenteras de belopp som har redovisats som leasingskulder i koncernens balansräkning.
2022 2021
ngfristiga leasingskulder 405 394
Kortfristiga leasingskulder 94 87
Totalt 499 481
I tabellen nedanför presenteras en löptidsanalys avseende avtalsenliga odiskonterade betalningar av leasingskulderna.
2022 2021
Förfaller inom 1 år 95 86
Förfaller inom 1-2 år 86 82
Förfaller inom 2-3 år 86 70
Förfaller inom 3-5 år 164 137
Förfaller efter 5 år 99 131
Totalt 530 506
Resultatpåverkan nförlig till leasingavtal
I tabellen nedanför presenteras de belopp, nförliga till leasingavtal, som har redovisats i koncernens resultaträkning under året.
Kostnader 2022 2021
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 90 93
ntekostnader r leasingskulder 10 10
Totalt 100 103
Koncernens totala kassautflöde nförligt till leasingavtal uppgick till 100 MSEK (101).
Ej påbörjade leasingåtaganden
Koncernen har i dagsget inga materiella leasingåtaganden som ännu ejbörjats.
48
NOT 16ANDELAR I KONCERNBOLAG
Moderbolag 2022 2021
Ackumulerade anskaffningsrden
Vid åretsrjan 1 630 1 630
Avyttring -12
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 1 618 1 630
Ackumulerade nedskrivningar
Vid åretsrjan -762 -762
Summa ackumulerade nedskrivningar -762 -762
Redovisat värde vid periodens slut 856 868
Spec av moderbolagets och koncernens innehav av andelar i koncernbolag
Dotterbolag / Org nr / Säte Antal andelar %
Redovisat
värde
BE Group Sverige AB, 556106-2174, Sverige 20 000 100 709
BE Group Oy Ab, 1544976-7, Finland 204 000 100 147
BE Group , 10024510, Estland 40 100 0
BE Group filiāle Latvijā, 40203322166, Lettland 100 100 0
BE Group Lietuvos filialas, 305776594, Litauen 100 100
BE Group Sp. z o.o., 0000006520, Polen 20 216 100
856
Avyttringar under året 2022 2021
Lecor Stålteknik AB -12
Totalt -12
Rörelseförvärv
Under andra halvåret förvärvade BE Group Sverige AB aktierna i Goodtech Solutions Manufacturing AB, numera BE Group Produktion Arvika AB. Kostnaderna
relaterade till rvärvet inr i administrativa kostnader i resultaträkningen för 2022. Detrvärvade bolaget har sedan konsolideringsdagen bidragit till koncer-
nens nettoomsättning med 7,5 MSEK och det underliggande resultatet med 0,2 MSEK.
Tabellen nedan inkluderar de tillgångar och skulder som konsoliderats i samband med rvärvet. Förvärvet är inte väsentligt för BE Groups finansiella resultat.
Nettotillgångar Bokfört värde Värdejustering
Verkligt
värde
Fastighet 1 6 7
Immateriella anläggningstillgångar 0 0
Materiella anläggningstillgångar 1 2 3
Lager, kundfordringar och övriga fordringar 4 4
Leverantörsskulder och övriga skulder -5 -5
Likvida medel 1 1
Summa nettotillgångar 2 8 10
Kassafdeseffekt
peskilling -10
Likvida medel i de förvärvade bolagen 1
Summa kassaflödeseffekt -9
Resultat nförligt till avyttrad verksamhet
Under det tredje kvartalet slutfördes övertelsen av Lecor Stålteknik AB. Den slutliga köpeskillingen uppgick till cirka 17 MSEK och kassaflödeseffekten var 10
MSEK. Förljningen hade ingen srre påverkan på koncernens resultat. Verksamheten hade en årlig nettoförsäljning om ca 82 MSEK under 2021 och avkonso-
liderades den 1 juli 2022.
49
NOT 17ANDELAR I JOINT VENTURE
BE Group äger 50 procent av ArcelorMittal BE Group SSC AB (org.nr. 556192-8770, te Karlstad). Bolaget är ett Steel Service Center som tillhandahåller kun-
danpassade sningar inom tunnplåt och bandpt. Ägandet i det samägda bolaget redovisas enligt kapitalandelsmetoden, vilket innebär att 50 procent av re-
sultatet efter skatt r det samägda bolaget redovisas som resultatandel inom rörelseresultatet i BE Group koncernen. Det samägda bolaget är inte väsentligt
r BE Groups finansiella resultat.
Resultat i joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB 2022 2021
Resultat före skatt 85 165
Skatt -18 -35
Resultat efter skatt 67 130
Erllen utdelning 33
Sammandrag av resultaträkningar och
balansräkningar för joint venture 2022 2021
Nettoomsättning 1 192 1 032
relseresultat 85 165
Finansnetto 0 0
Skatt -18 -35
Årets resultat 67 130
Avskrivningar uppgår till 6 8
2022 2021
Anggningstillngar 194 186
Omttningstillngar exkl. likvida medel 323 424
Likvida medel 56 25
Summa tillgångar 573 635
2022 2021
Eget kapital 401 399
Avsättningar 20 20
ngfristiga räntebärande skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 0 5
Övriga icke räntebärande skulder 152 211
Summa eget kapital och skulder 573 635
Andelar i joint venture 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 182 117
Erllen utdelning -33
Resultatandel i joint venture 34 65
Bokfört värde vid årets utgång 183 182
Transaktioner med joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB 2022 2021
Fordringar på joint venture
Skulder till joint venture 4 11
Förljning till joint venture
Inköp från joint venture 85 111
Erllen utdelning 32
Transaktioner med joint venture sker till marknadsmässiga priser och villkor.
Resultatet redovisas radAndelar i joint ventures resultati koncernens resultatkning. Bokfört värde vid årets utgång redovisas på rad Andelar i joint venture” i koncernens balansräkning.
Nedskrivningsprövning
Koncernen är via BE Group Sverige AB ägare av 50 procent av aktierna i ArcelorMittal BE Group SSC AB. Värdet av bolagets andel pvas årligen genom att åter-
vinningsbart beloppmförs med det bokförda värdet. Bokrt värde uppr till 183 MSEK.
Beräkningen per 2022-12-31 visar inte på något nedskrivningsbehov. Vid beräkningen per 2021-12-31 relåg inte heller got nedskrivningsbehov. Se mer info
om pvning av goodwill i not 12.
1)
2)
1)
2)
2)
50
NOT 18ANDRA LÅNGFRISTIGA VÄRDEPAPPERSINNEHAV
Koncern 2022 2021
Ackumulerade anskaffningsrden
Vid åretsrjan 0 0
Årets valutakursdifferenser 0 0
Redovisat värde vid periodens slut 0 0
NOT 19NTEBÄRANDE FORDRINGAR HOS KONCERNBOLAG
Moderbolag 2022 2021
Ackumulerade anskaffningsrden
Vid åretsrjan 184 102
Tillkommande fordringar 78 116
Reglerade fordringar -7 -34
Nedskrivning av fordran -10
Årets valutakursdifferenser 3 0
Redovisat värde vid periodens slut 248 184
Varav redovisat som långfristigt 17 12
Varav redovisat som kortfristigt 231 172
NOT 20VARULAGER
Koncern 2022 2021
Varulager
Handelsvaror 614 520
varor 482 474
Produkter i arbete 31 39
Summa 1 127 1 033
Koncern 2022 2021
Inkuransreserv varulager
Bokfört värde vid årets rjan -10 -9
Omräkningsdifferens 0 0
Årets rändring -10 -1
Summa inkuransreserv varulager -20 -10
Redovisning av lagervärde baseras anskaffningsvärde beaktat nedskrivningseffekter av inkurans eller till ljd av att nettoförsäljningsvärdet understiger det
bokförda värdet. Total nedskrivning hänrligt till inkurans uppr till -20 MSEK (-10) och nettoförljningsvärdet till -34 MSEK (0).
NOT 21FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Koncern 2022 2021
Lokalhyror 8 5
Förkringar 0 1
IT-kostnader 9 5
Övriga poster 10 5
Summa rutbetalda kostnader och upplupna intäkter 27 16
Moderbolag 2022 2021
IT-kostnader 9 4
Övriga poster 1 2
Summa rutbetalda kostnader och upplupna intäkter 10 6
51
NOT 22EGET KAPITAL
Aktiekapital och antal aktier
Koncern 2022 2021
Emitterade aktier per 1 januari 13 010 124 13 010 124
Emitterade aktier per 31 december 13 010 124 13 010 124
Per den 31 december 2022 omfattade det registrerade aktiekapitalet 13 010 124 (13 010 124) stamaktier. Aktierna har ett kvotvärde om 20,00 kr (20,00). Inneha-
vare av stamaktier är berättigade till utdelning som fastställs efter hand och aktieinnehavet berättigar till rösträtt vid årsstämman med en st per aktie. Alla ak-
tier har samma rätt till bolagets kvarvarande nettotillgångar.
Reserver
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppsr vid omräkning av finansiella rapporter från utndska verksamheter, som har upprättat
sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moderbolaget och koncernen presenterar sina
rapporter i svenska kronor.
Koncern 2022 2021
Bokfört värde vid årets rjan 36 23
Årets valutakursdifferens 56 13
Redovisat värde vid periodens slut 92 36
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat inr intnade vinstmedel i moderbolaget och dess dotterbolag. Tidigare avttningar till reservfond, exklusi-
ve överrda överkursfonder, ingår i denna eget kapitalpost.
Egna aktier
2022 2021
Koncern Antal
Belopp Antal Belopp
Ingående balans 26 920 21 26 920 21
Utgående balans vid periodens slut 26 920 21 26 920 21
Förvärv av egna aktier har redovisats direkt mot balanserade vinstmedel.
Moderbolag
Bundet eget kapital
Bundna fonder
Bundna fonder får inte minskas genom utdelning.
Reservfond
Syftet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinsten, som inte går åt för täckning av balanserad förlust. I reservfonden ingår även belopp som före
den 1 januari 2006 tillförts överkursfonden.
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel
Utgörs av regående års fria egna kapital efter att en eventuell vinstutdelning mnats. Tillsammans med årets resultat erhålls summa fritt eget kapital, vilket
är det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Överkursfond
r aktier emitteras till överkurs, det vill ga r det för aktierna ska betalas mer än aktiernas kvotvärde, ska ett belopp motsvarande det erhållna beloppet ut-
över aktiernas kvotvärde, föras till överkursfonden. Belopp som tillförts överkursfonden från och med 1 januari 2006 ingår i det fria egna kapitalet.
52
NOT 23AVTTNINGAR
Koncern 2022 2021
Omstruktureringskostnader 1 4
Summa 1 4
Varav:
ngfristigt
Kortfristigt 1 4
Summa 1 4
2022 Omstruktureringskostnader
Övrigt
Bokfört värde vid årets rjan 4
Belopp som tagits i anspråk under perioden -3
Redovisat värde vid periodens slut 1
rväntad tidpunkt för utfde av resurser:
2023 1
2024-2027
Summa 1
Omstruktureringsreserven besr av kostnader relaterade till omstruktureringen av verksamheten i Baltikum.
Moderbolag
Moderbolagets avttningar uppgår till (-).
NOT 24VINSTDISPOSITION
Styrelsens förslag till disposition av moderbolagets resultat
Styrelsen resr till årsstämman att aktieägarna betalas en utdelning på 12 kr per aktie (12) för räkenskapsåret 2022 uppdelad på två utbetalningar: 6 kr per
aktie i april 2023 och 6 kr per aktie i oktober 2023, vilket motsvarar totalt ca 156 MSEK.
Medel till förfogande
Överkursfond 239 719 829 SEK
Balanserat resultat 272 223 962 SEK
Årets resultat 360 194 562 SEK
Summa 872 138 353 SEK
Styrelsen reslår att till aktigarna utdelas 155 798 448 SEK
I ny räkning överförs 716 339 905 SEK
Summa 872 138 353 SEK
53
NOT 25UPPSKJUTNA SKATTEFORDRINGAR OCH SKATTESKULDER
2022
Koncern
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Immateriella tillgångar -23 -23
Byggnader och mark 0 -2 -2
Maskiner och inventarier -1 -1
Lager 0 0 0
Kundfordringar 1 1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 1
Övriga avttningar
Underskottsavdrag 0 0
Övrigt 4 -22 -18
6 -48 -42
Kvittning 0 0 0
Netto uppskjuten skatteskuld 6 -48 -42
2021
Koncern
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Immateriella tillgångar -21 -21
Byggnader och mark 0 0
Maskiner och inventarier -1 -1
Lager 0 0 0
Kundfordringar 1 1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Övriga avttningar 1 1
Underskottsavdrag 1 1
Övrigt 2 -20 -18
5 -42 -37
Kvittning 0 0 0
Netto uppskjuten skatteskuld 5 -42 -37
Till srsta delen relaterad till en uppskjuten skatteskuld i Estland. I Estland betalas skatt först när utdelning sker till moderbolaget.
Moderbolaget har inga uppskjutna skattefordringar.
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Koncern
2022
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen rvärv
Omräknings-
differenser
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Immateriella tillgångar -21 -2 -23
Byggnader och mark 0 0 -2 -2
Maskiner och inventarier -1 0 0 0 -1
Lager 0 0 0 0
Kundfordringar 1 0 0 1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 1
Övriga avttningar 1 -1 0
Underskottsavdrag 1 -1 0 0
Övrigt -18 2 -2 -18
-37 1 -2 -4 -42
1)
1)
1)
54
Koncern
2021
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen
Redovisat
mot eget
kapital
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Immateriella tillgångar -20 -1 -21
Byggnader och mark 0 0 0
Maskiner och inventarier -1 0 0 -1
Lager 0 0 0 0
Kundfordringar 1 0 0 1
Övriga avttningar 6 -5 1
Underskottsavdrag 16 -15 0 1
Övrigt -20 2 0 -18
-18 -18 -1 -37
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Moderbolag
2022
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen
Redovisat
mot eget
kapital
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Underskottsavdrag
Moderbolag
2021
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen
Redovisat
mot eget
kapital
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Underskottsavdrag 15 -15
15 -15
Av koncernens aktiverade uppskjutna skattefordringar på underskottsavdrag finns det begränsningar i form av en tidsperiod om 5 år för fordringar om 0 MSEK
(1). Dessa fordringar är relaterade till Polen.
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skattefordringar har i balansräkningen inte redovisatsr skattemässiga underskottsavdrag uppgående till ett uppskjutet skattevärde om 4 MSEK
(0). De ej redovisade beloppen motsvarar den del av underskottsavdragen som inte bedöms som sannolik att kunna utnyttjas mot överskott vid
framtida beskattning.
55
NOT 26STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Sllda säkerheter till kreditinstitut
Koncern 2022 2021
Företagsinteckningar 1 302 1 236
Summa 1 302 1 236
Moderbolag 2022 2021
Reversfordran 345 325
Summa 345 325
Finansiella tillgångar som ställts som kerhet
Moderbolaget har reversfordringar på BE Group Sverige AB och BE Group Oy Ab som har lämnats som kerhet i de externa neavtalen. Det redovisade värdet
motsvarar det upptagna beloppet som slld säkerhet. r väsentliga villkor och förutttningar i de externa neavtalen nvisas till not 31 Finansiell
riskhantering.
Eventualförpliktelser
Koncern 2022 2021
Övriga garantier 1
Framtida åtaganden 1 400
Summa 1 400 1
Moderbolag 2022 2021
Borgensförbindelser till förmån för dotterbolag 1
Framtida åtaganden 1 400
Summa 1 400 1
Avser åtaganden enligt avtal med H2 Green Steel gällande samarbete och distribution av fossilfritt sl den nordiska marknaden. Åtagandet gentemot H2 rutsätter godnda leveranser inom vissa
stipulerade tidpunkter.
Moderbolaget har gått i solidarisk borgen för dotterbolagens fullrande av leverantörsskulder gentemot materialleverantörer. Uver dessa redovisade åta-
ganden har moderbolaget även lämnat sedvanliga garantier för dotterbolagens hyresåtaganden gentemot fastighetsägare. För vidare upplysningar om hyres-
kontrakt hänvisas till not 15.
1)
1)
1)
NOT 27KORTFRISTIGANTEBÄRANDE SKULDER
Koncern 2022 2021
Checkräkningskredit
Beviljad kreditlimit 150 100
Outnyttjad del -150 -100
Utnyttjat kreditbelopp
Kortfristiga leasingskulder 94 87
Övriga kortfristiga räntebärande skulder 1 8
Totala kortfristiga räntebärande skulder 95 95
NOT 28UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncern 2022 2021
Upplupna löner 64 58
Upplupna sociala avgifter 14 14
Bonus till kunder 3 3
Övriga poster 31 35
Totala upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 112 110
Moderbolag 2022 2021
Upplupna löner 4 3
Upplupna sociala avgifter 1 1
Övriga upplupna kostnader 4 7
Totala upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 9 11
56
NOT 29TILLÄGGSINFORMATION TILL KASSAFLÖDESANALYS
Koncern 2022 2021
Betalda räntor
Erllen ränta 6 0
Erlagd ränta -23 -14
Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet
Av- och nedskrivningar av anggningstillngar 115 118
Nedskrivning av lager 42 1
Orealiserade valutakursdifferenser 1 2
Rearesultat vid avyttring av anggningstillgångar 0 -1
Skillnad mellan periodens resultatandel i joint venture och erllen utdelning -1 -65
Avsättningar och andra ej likviditetspåverkande resultatposter 16 -27
Summa 173 28
Moderbolag 2022 2021
Betalda räntor och erhållen utdelning
Erllen utdelning 261 98
Erlagd utdelning -156
Erllen ränta 15 13
Erlagd ränta -9 -10
Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet
Av- och nedskrivningar av tillngar 2 1
Avsättningar och andra ej likviditetspåverkande resultatposter -13
Summa -11 1
I avskrivningar och nedskrivningar avser 90 MSEK (93) avskrivningar på nyttjanderättstillngar relaterade till IFRS 16.
1)
1)
Avstämning skulder
Kassafden Ej kassaflödesverkande poster
Koncern 2021-12-31 Förvärv
Nya leasing-
avtal Övrigt
Valutakurs-
differenser 2022-12-31
Checkräkningskredit
Factoring 295 105 7 407
Bankn 0
Leasingskulder 481 -100 94 -8 32 499
Summa 776 5 0 94 -8 39 906
Kassafden Ej kassaflödesverkande poster
Koncern 2020-12-31 Förvärv
Nya leasing-
avtal Övrigt
Valutakurs-
differenser 2021-12-31
Checkräkningskredit
Factoring 322 -30 3 295
Bankn
Leasingskulder 541 -91 16 -16 31 481
Summa 863 -121 16 -16 34 776
Under övrigt rapporteras främst modifieringar, indexeringar samt förtida avslut.
1)
1)
1)
57
NOT 30TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Koncern
Koncernen har under året haft transaktioner med joint venture bolaget ArcerlorMittal BE Group SSC AB. För rmare informationnvisas till not 17.
I övrigt har inga transaktioner ägt rum mellan BE Group och rsende som väsentligen påverkat bolagets ställning och resultat.
För information om ersättningar och förner som mnats till ledande befattningshavare och styrelse hänvisas till not 3.
Moderbolag
Moderbolaget har ett bestämmande inflytande över sina dotterbolag, se not 16, och har haft ljande närståendetransaktioner:
Moderbolagets transaktioner med dotterbolag 2022 2021
Förljning av tjänster 154 103
Inköp av tjänster -5 -5
nteintäkter 15 13
ntekostnader -9 -10
Utdelning erhållen (+)/mnad (-) 261 98
Koncernbidrag erhållna (+)/mnade (-) 39 124
Fordran rsende balansdagen 353 355
Skuld till rsende på balansdagen -47 -278
NOT 31FINANSIELL RISKHANTERING
BE Group exponeras för ett flertal finansiella risker i sin verksamhet. Hanteringen av dessa risker regleras i koncernens finanspolicy. Finanspolicyn fastslls av
styrelsen och är ett ramverk r hur BE Group skall hantera verksamhetens finansiella risker. BE Group har en centraliserad finansfunktion vars ansvar är att
identifiera och att hantera de finansiella riskerna enligt fastslld policy. Finansfunktionen rapporterar till BE Groups verkställande direktör.
BE Groups operativa verksamhet ger upphov till ett antal finansiella risker. Dessa utgörs av marknadsrisk (valuta- och ränterisk), refinansieringsrisk (likviditets-
risk) samt kreditrisk. De l som fastsllts i finanspolicyn framgår under respektive rubrik nedan.
Marknadsrisk
Marknadsrisk är risken att rändringar i marknadspriser såsom valutor och räntor påverkar koncernens resultat eller finansiella ställning.
Valutarisk
BE Group är genom sin internationella verksamhet exponerad för valutarisk genom valutakursförändringar. Koncernens valutaexponering omfattar både trans-
aktionsexponering och omräkningsexponering.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponering uppkommer genom att koncernen r inköp i en valuta och ljer i annan valuta, vilket innebär att transaktionsexponeringen ärn-
rlig till kundfordringar och leverantörsskulder. Koncernens inköp görs huvudsakligen i svenska kronor och euro medan rsäljning görs i lokal valuta. BE
Groups l är att minimera den kort- och ngfristiga påverkan som ndringar i valutakurser har bolagets resultat och eget kapital. Detta sker i första
hand genom att matcha intäkter och kostnader i affärstransaktioner med andra valutor än svenska kronor. I de fall matchning inte kan uppnås använder kon-
cernen i vissa fall sig av valutasäkring genom terminskontrakt. All valutasäkring sker genom koncernens centrala finansfunktion i moderbolaget. I samband
med årsskiftet hade koncernen inga utestående terminskontrakt relaterade till transaktionsexponeringen.
BE Groups transaktionsexponering i euro har under 2022 upptt till 142 MEUR (112), vilket utgör skillnaden mellan faktiska inp och rsäljning i euro. Kon-
cernen gör huvudsakligen sina inköp i euro medan rsäljningen sker i lokal valuta. Den verkliga effekten av transaktionsexponeringen har under året påverkat
relseresultatet med -12 MSEK (-4). Baserat 2022 års intäkter och kostnader i utländsk valuta bedöms en förändring med +/- 5 procent av den svenska kro-
nan gentemot euron medföra en effekt om cirka +/- 9 MSEK på relseresultatet. På balansdagen hade koncernen relseskulder på netto 7 MEUR och finansiel-
la skulder 14 MEUR.
Omräkningsexponering
Nettotillgångarna rdelas per balansdagen ljande valutor:
Belopp MSEK
SEK 1 106 67%
EUR 533 33%
Övriga -2 0%
Summa 1 637 100%
Fram till och med augusti 2019 tillämpade koncernen kringsredovisning för nettoinvesteringar. Hur detta hanterades kan nisa mer om under
Redovisningsprinciper.
Koncernens resultat verkas av vilka valutakurser som används vid omräkningen av utländska enheters resultat. Baserat 2022 års förhållanden bedöms en
rstärkning med 5 procent av den svenska kronan gentemot euron medföra en effekt om cirka -8 MSEK relseresultatet vid omräkning av utländska enhe-
ters resultat.
58
nterisk
nterisken är hänförlig till förändringar i marknadsräntor och deras påverkan på koncernens låneportfölj. Koncernens räntebärande skulder löper huvudsak-
ligen med rörlig ränta eller med kort räntebindningstid.
Vid utgången av året uppgick den totala räntebärande låneskulden till 407 MSEK (295). De räntebärande tillgångarna i form av kassa/bank uppgick till 50 MSEK
(54).
Koncernens finansnetto påverkas, vid en ränteförändring om en procent, med cirka +/- 4 MSEK och koncernens egna kapital med cirka +/- 3 MSEK. Känslighets-
analysen har gjorts baserat på aktuell räntebärande skuld vid periodens slut.
I tabellen nedan framgår koncernens utestående räntebärande skulder per den 31 december 2021 och 2022.
nevillkor, effektiv ränta, förfallostruktur/räntebindning och verkligt värde
Nominellt belopp i
originalvaluta
Redovisat värde
(MSEK)
ntebindning
Antal dagar
ntesats på
balansdagen Förfall
(MSEK) 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Factoring MEUR 14 6 155 61 rörlig rörlig 3,10% 1,10% 2024 2023
Factoring MSEK 252 234 252 234 rörlig rlig 3,60% 1,10% 2024 2023
upplupen ränta
Total finansiell skuld 407 295
Varav kortfristig skuld
1 8
Moderbolag
Bankn SEK MSEK
Bankn EUR MEUR
upplupen ränta
ntebärande skulder totalt,
moderbolag
Varav kortfristig skuld
ntebärande skulder totalt,
koncern 407 295
Varav kortfristig skuld
1 8
Moderbolaget har förutom de externa räntebärande skulderna koncerninterna skulder uppende till 0 MEUR (6) och 39 MSEK (163). Redovisat rde uppgår till 39 MSEK (226). Skulderna per med
ränta baserat 3 naders EURIBOR och STIBOR. Per balansdagen finns ingen upplupen ränta. Uver dessa skulder har moderbolaget också räntebärande skulder som är relaterade till den
koncerninterna cashpoolen och som per balansdagen uppgår till 5 MSEK (49). Räntesättningen i cashpoolen är baserad på STIBOR T/N.
Redovisade belopp för räntebärande skulder utgör en god approximation av dess verkliga värde.
Refinansieringsrisk (likviditetsrisk)
BE Group är nettontagare och en refinansieringsrisk uppkommer i samband med förlängning av befintliga lån och upptagande av nya lån. Tillgången på ex-
tern finansiering, somverkas av faktorer som till exempel den allnna utvecklingen på kapital- och kreditmarknader samt ntagarens kreditvärdighet och
kreditkapacitet, kan begränsas och det kan finnas orutsedda ndelser och kostnader rknippade med detta. Enligt finanspolicyn ska uppningsstrategin
inriktas på att säkerslla koncernens upplåningsbehov både vad avser det långsiktiga finansieringsbehovet och dagliga betalningsåtaganden. BE Group arbe-
tar för att skapa en tillfredsllande betalningsberedskap genom outnyttjade kreditfaciliteter samt aktiv styrning av rörelsekapitalet som är den väsentligaste
posten som påverkar koncernens likviditetsutrymme.
Löptidsanalys finansiella skulder
Finansiella skulder
2022 2021
Förfaller inom 90 dagar 536 700
Förfaller inom 91-180 dagar 3 0
Förfaller inom 181-365 dagar 9 18
Förfaller inom 1-5 år 423 288
Förfaller efter 5 år 0 0
Total 971 1 006
För finansiella skulder återges i tabellen ovan en ptidsanalys som utvisar odiskonterade framtida kassaflöden. BE Group har en checkräkningskredit om 150
MSEK, varav 0 MSEK utnyttjades per 31 december 2022, se not 27. Av de finansiella skulder som förfaller till betalning inom 1-5 år härr sig största delen till
koncernens kreditfacilitet med förfall 2024.
Finansieringsavtal
Nuvarande finansieringsavtal med Skandinaviska Enskilda Banken tecknades 2019 och har en ptid 3 år med option om ytterligare 1+1 års rlängning. Un-
der 2022 utnyttjades den andra optionen om förngning och därmed rlängdes finansieringsavtalets giltighetstid till 2024.
De nyckeltal som mäts är nettoskuldttningsgrad och räntetäckningsgrad. Kovenanterna mäts kvartalsvis och räntetäckningsgraden baseras på utvecklingen
under den senaste 12 månadersperioden. Majoriteten av faciliteten avser factoringr kundfordringarna i BE Group Sverige AB och BE Group Oy Ab pantsätts
som grund r belåningen. På balansdagen hade koncernen outnyttjade kreditfaciliteter om 319 MSEK (inklusive checkräkningskredit).
1)
1)
59
Kreditrisk
BE Group tillämpar en affärsmässig bemning vid inende av nya och rlängning av befintliga affärsrelationer.
Risken för att betalning inte erhålls för kundfordringar utgör en kundkreditrisk. För att begränsa denna risk använder sig BE Group av kreditpolicys som begrän-
sar utestående belopp och kredittid för olika kunder samt en koncerngemensam kreditförsäkring. I Sverige och Finland bidrar korta kredittider och frånvaron
av riskkoncentrationer mot enskilda kunder och specifika branscher till att kreditrisken minskas.
Riskspridningen i kundstocken är tillfredssllande ingen enskild kund svarade r mer än 6 procent (5) av försäljningen 2022. De tio srsta kunderna svara-
de tillsammans för cirka 16 procent (14) av omsättningen.
Kreditexponering uppstår vid placering av likvida medel. Risken r att en motpart inte fullgör sin rpliktelse begnsas genom val av kreditvärdiga motparter
samt begnsning av engagemang per motpart.
Koncernens kreditexponering uppgår i allt väsentligt till det bokförda värdet för respektive klass av finansiella instrument.
Avsättning kundfordringar
För att beräkna rväntade kreditförluster har kundfordringar grupperats baserat kreditriskegenskaper och antal dagars dröjsmål. De rväntade kreditför-
lustnivåerna baserar sig kundernas förlusthistorik. Historiska förluster justeras sedan för att ta nsyn till nuvarande och framåtblickande information om
makroekonomiska faktorer som kan påverka kundernas jligheter att betala fordran. Den historiska förlustnivån justeras baserat på förväntaderändringar i
dessa faktorer. Kundfordringar skrivs bort när det inte finns någon rimlig förväntan om återbetalning. Indikatorer på att det inte finns någon rimlig förväntan
om återbetalning inkluderar bland annat att lderen misslyckas med återbetalningsplanen eller att kontraktuella betalningar är mer än 90 dagar rsenade.
Kreditförluster på kundfordringar redovisas som kreditförluster – netto inom rörelseresultatet. Återvinningar av belopp som tidigare skrivits bort redovisas mot
samma rad i resultaträkningen.
Ej förfallna
Förfallet
1-30 dagar
Förfallet
31-90 dagar
Förfallet mer
än 90 dagar Summa
Koncern 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Kundfordringar brutto 621 612 48 38 6 4 8 3 683 657
Förlustreserv 0 0 -1 0 0 -1 -7 -3 -8 -4
rväntad förlustnivå % 0% 0% 2% 0% 0% 12% 88% 100% 1% 1%
Förlustreserv
Förändringen i rlustreserven specificeras nedan.
2022 2021
Avsättning vid årets början 4 3
Ökning av rlustreserven, förändring redovisad i resultaträkningen 4 1
Återföring av reserv 0 0
Konstaterade förluster 0 0
Valutakursdifferenser 0 0
Avsättning vid årets slut 8 4
Nedskrivningar
Koncernen har t typer av finansiella tillngar som är inom tilmpningsområdet för modellen för förväntade kreditförluster:
Kundfordringar nförliga till försäljning av varor
Likvida medel
Likvida medel är inom tillämpningsområdetr nedskrivningar enligt IFRS 9, den nedskrivning som skulle komma ifråga har dock bemts vara immateriell.
Se ovan för information om förväntade kreditförluster avseende kundfordringar.
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Verkligt värde överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen avseende finansiella tillgångar och skulder. De sammanlagda redovisade
värdena och verkligt värde per klass framgår av tabellen nedan:
Grupp rderingskategori
A Finansiella tillgångar/skulder värderade till verkligt värde via periodens resultat
B Upplupet anskaffningsvärde
C Finansiella tillgångar som kan ljas
D Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
60
Redovisat
värde enligt
balansräkning
Varav finansiella
instrument som
omfattas av
upplysningskraven
i IFRS 7 Grupp
Summa
redovisat
värde
Verkligt
värde
2022 A B C D
Tillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 0 0 0 0 E/T
ngfristiga fordringar 0 0 0 0 0
Kundfordringar 675 675 675 675 675
Övriga fordringar 37 6 6 6 6
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter 27 6 6 6 6
Kassa och bank 50 50 50 50 50
Skulder
ngfristiga räntebärande skulder 406 406 406 406 406
Kortfristiga räntebärande skulder 1 1 1 1 1
Leverantörsskulder 480 480 480 480 480
Övriga skulder 101 0 0 0 0
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter 112 53 53 53 53
Redovisat
värde enligt
balansräkning
Varav finansiella
instrument som
omfattas av
upplysningskraven
i IFRS 7 Grupp
Summa
redovisat
värde
Verkligt
värde
2021 A B C D
Tillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 0 0 0 0 E/T
ngfristiga fordringar 0 0 0 0 0
Kundfordringar 653 653 653 653 653
Övriga fordringar 19 17 17 17 17
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter 16 15 15 15 15
Kassa och bank 54 54 54 54 54
Skulder
ngfristiga räntebärande skulder 287 287 287 287 287
Kortfristiga räntebärande skulder 8 8 8 8 8
Leverantörsskulder 641 641 641 641 641
Övriga skulder 97 0 0 0 0
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter 110 70 70 70 70
Verkligt värde för ngfristig uppning överenssmmer i allt väsentligt med redovisat värde då upplåningen löper med rörlig ränta och den egna kreditrisken
inte väsentligt har förändrats. För övriga finansiella tillgångar och skulder överenssmmer verkligt värde i allt väsentligt med redovisat värde då de är kortfristi-
ga och diskonteringseffekten inte anses vara väsentlig.
Risk management och rsäkring
Ansvaret för risk management BE Group åligger koncernens gemensamma finansfunktion. Arbetet har som målttning att minimera den totala kostnaden r
koncernens skaderisker. Detta sker dels genom att kontinuerligt utveckla det skadeförebyggande och skadebegnsande arbetet i verksamheterna och dels
genom en koncerngemensam försäkringslösning.
61
NOT 32VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Vissa antaganden om framtiden och vissa uppskattningar och bemningar per balansdagen har särskild betydelse för värderingen av tillgångarna och skul-
derna i balansräkningen. retagsledningen bemer att inga av de tillngs- och skuldbelopp som redovisas är förknippade med en risk att behöva justeras i
väsentlig grad under detstkommande året.
Nedskrivning av goodwill
Värdet redovisad goodwill prövas minst en gång per år avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Prövningen kräver en bemning av nyttjandevärdet på
den kassagenererande enhet, eller grupper av kassagenererande enheter, till vilken goodwillvärdet är nförligt. Detta kräver i sin tur att de förväntade framti-
da kassafdena från de kassagenererande enheterna uppskattas samt en relevant diskonteringsränta fastsllsr bekning av kassaflödenas nuvärde.
För en beskrivning av hur nedskrivningsprövningarna har genomförts och vilka antaganden som har gjorts hänvisas till not 12.
Bemning av leasingperioden
BE Group fastsller leasingperioden som den icke uppsägningsbara leasingperioden, tillsammans med de perioder som omfattas av en jlighet att för-
nga leasingavtalet om koncernen är rimligt säker på att utnyttja det alternativet och perioder som omfattas av en möjlighet att säga upp leasingavtalet som
koncernen är rimligt säker på att inte utnyttja det alternativet.
BE Group har leasingavtal som inneller förlängningsoptioner och/eller uppsägningsoptioner. Koncernen gör bedömningar huruvida den med rimlig kerhet
kommer att nyttja rlängnings- /uppsägningsoptioner eller inte. Detta innebär att koncernen överväger alla relevanta faktorer som skapar incitament för kon-
cernen att nyttja en förngnings-/uppsägningsoption.
Koncernen r en ny bedömning av leasingperioden om en betydelsefull ndelse inträffar eller om omständigheter, som är inom koncernens kontroll, på ett
betydande sättverkar dess rmåga att nyttja eller inte nyttja en förngnings- /uppsägningsoption (t.ex. vid väsentliga anpassningar av en leasad tillgång).
För mer information nvisas till not 15.
Varulager
Anskaffningsvärdet på varulagret pvas vid varje bokslutstillfälle mot uppskattade och bemda rsäljningspriser. Företagsledningen bedömer att erforderli-
ga nedskrivningar av anskaffningsvärdet har gjorts baserat aktuell information och riskbedömning vid bokslutets upprättande.
NOT 33NDELSER EFTER BALANSDAGEN
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut.
62
VINSTDISPOSITION
Styrelsens förslag till disposition av moderbolagets resultat
Styrelsen resr till årsstämman att aktieägarna betalas en utdelning på 12 kr (12) r räkenskapret 2022 uppdelad på två utbetalningar: 6 kr per aktie i april
2023 och 6 kr per aktie i oktober 2023, vilket motsvarar totalt ca 156 MSEK.
Medel till förfogande
Balanserade vinstmedel 511 943 791 SEK
Årets resultat 360 194 562 SEK
Summa 872 138 353 SEK
Styrelsen reslår att till aktigarna utdelas 155 798 448 SEK
I ny räkning balanseras 716 339 905 SEK
Summa 872 138 353 SEK
Koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets
och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tilmpning av internationella redovisningsstandarder respektive god redovisningssed och ger
en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som inr i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen blir föremål för fastställelse årsstämma den 20 april 2023.
Styrelsen och den verkställande direktören har godkänt årsredovisningen och de finansiella rapporterna för offentliggörande den 17 mars 2023.
Malmö den 17 mars 2023
rgen Zahlin
Styrelseordrande
Monika Gun
Styrelseledamot
Lars Olof Nilsson
Styrelseledamot
Mats O Paulsson
Styrelseledamot
Petter Stillström
Styrelseledamot
Ida Strömberg
Arbetstagarrepresentant
Peter Andersson
Verksllande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 17 mars 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cecilia Andrén Dorselius
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Johan nnbäck
Auktoriserad revisor
Informationen i denna årsredovisning är dan information som BE Group AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen mnades för offentliggörande den 29
mars 2023.
63
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagssmman i BE Group AB (publ), org. nr 556578-4724
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen r BE Group AB (publ) r år 2022 med undantag för hållbarhetsrapporten på sidorna
10-20. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 6-63 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbo-
lagets finansiella sllning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat och kassaflöde r året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisning-
en har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 de-
cember 2022 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och års-
redovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte hållbarhetsrapporten på sidorna 10-20. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och kon-
cernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därr att bolagssmman fastställer resultatkningen och balansräkningen r moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överläm-
nats till moderbolagets och koncernens revisionsutskott i enlighet med revisorsrordningens (537/2014) artikel 11.
Grund r uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i rhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkese-
tiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga rbjudna tjänster som avses i revisorsrordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i rekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade retag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bema risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt
de områden där verksllande direkren och styrelsen gjort subjektiva bemningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts
med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är okra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken
r att styrelsen och verksllande direktören åsidotter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg r systematiska avvikelser som
givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändalsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen
till koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bemning av väsentlighet. En revision utformas för att upp en rimlig grad av kerhet om huruvi-
da de finansiella rapporterna inneller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan upps till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som vä-
sentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat professionellt omme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, ribland r den finansiella rapporteringen som helhet. Med hlp av dessa
och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra granskningtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att be-
ma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter de finansiella rapporterna som helhet.
64
rskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt sllningstagande till, årsre-
dovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
rskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Värdering av immateriella tillgångar
nvisning till not 12.
Goodwill och övriga immateriella tillgångar utgör en sentlig del av BE Groups
balansräkning. I enlighet med IFRS skall ledningen årligen genomföra en
nedskrivningspvning där bokrt värde jämrs med ett av ledningen framräknat
nyttjanderde.
Inget nedskrivningsbehov har i samband med detta identifierats av ledningen per
bokslutsdagen.Vissa av de antaganden och bemningar ledningen gör avseende
framtida kassaflöden och förhållanden är komplexa och får stor påverkan på
beräkningen av nyttjandevärdet. Detta gäller i synnerhet bemningen av den
framtida tillväxttakten, vinstmarginalen, rörelsekapitalbindningen, investeringarna
och diskonteringsräntan.rändringar i dessa antaganden skulle kunna leda till en
ndring i det redovisade värdet av immateriella tillngar och goodwill.
I vår revision har vi bemt den beräkningsmodell som ledningen annder och har
konstaterat att de viktigaste antagandena i modellen överenssmmer med bolagets
budget.
Vi har i vår revision fokuserat på risken att immateriella tillgångar är för gt värdera-
de och att ett nedskrivningsbehov kan religga.
Vi har även tagit sllning till rimligheten i företagsledningens antaganden och be-
mningar. Detta har skett genom analys av hur väl tidigare års antaganden har upp-
tts samt av eventuella justeringar som har skett av antaganden från tidigare år, som
en följd av utvecklingen av verksamheten och externa faktorer.
Vi har även genomrt egna känslighetsanalyser för att testakerhetsmarginalen för
de kassagenererade enheterna r att konstatera hur stora förändringar som krävs i
antaganden innan ett nedskrivningsbehov uppsr.
Vi har även bemt riktigheten i de upplysningar som framr i årsredovisningen.
Varulagerrdering
nvisning till not 20.
Redovisning av lagervärde baseras anskaffningsvärde beaktat
nedskrivningseffekter av inkurans eller till ljd av att nettorsäljningsrdet
understiger det bokrda värdet.
Varulager är ett område som är en väsentlig del av de finansiella rapporterna samt
innefattar komplexa beräkningar samt ledningens bedömningar.
Vi har bedömt den matematiska beräkningsmodellen som använts för pristtning av
lager. Som stödr vår revision har specifika dataanalyser genomförts för att inrikta
revisionen mot lagerartiklar av specifikt intresse där vidare granskningtrder skett
mot underlag.
Vidare har vi även utrt analys och testning av koncernens nedskrivningsmodell ge-
nom kontrollberäkningar av koncernens beräkningsmodell och antaganden.
Vi har även bemt riktigheten i de upplysningar som framr i årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns sidorna 1-5, hållbarhetsrapporten på si-
dorna 10-20 och sidorna 68-81. Den andra informationen består även av ersättningsrapporten 2022 som vi inmtade före datumet för denna revisionsberät-
telse. Det är styrelsen och verksllande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att sa den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomng beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bemer om informationen i övrigt verkar innella väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen inneller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verksllande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verksllande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bemer är nödvändig r att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller
gra väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören r bedömningen av bolagets och koncer-
nens förmåga att forttta verksamheten. De upplyser, när så är tilmpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att forttta verksamheten och att an-
vända antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verksllande direkren avser att likvidera bolaget, upp-
ra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra got av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att upp en rimlig grad av kerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller gra väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som inneller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en g grad
av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan upps på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar r revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revi-
sorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
65
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och rslag till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utrt en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltningr BE
Group AB (publ) för år 2022 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagssmman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledater och verkställande direktören an-
svarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund r uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förllande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verksllande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller rlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bemning av om utdelningen är försvarlig med nsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och sllning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och rvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortpande bedöma bolagets och
koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsrvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
genheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande tt. Den verkställande direktören ska sköta den pande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvis-
ningar och bland annat vidta de åtgärder som är dvändiga för att bolagets bokring ska fullras i överensstämmelse med lag och r att medelsförvalt-
ningen ska stas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt l beträffande revisionen av rvaltningen, och rmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inmta revisionsbevis för att med en rimlig grad av ker-
het kunna bema om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i got väsentligt avseende:
retagitgon åtrd eller gjort sig skyldig till någon rsummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
på got annat tt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt l beträffande revisionen av rslaget till dispositioner av bolagets vinst eller rlust, och rmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säker-
het bedöma om förslaget är renligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en g grad av säkerhet, men ingen garanti r att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgär-
der eller rsummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar r revisionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsan-
svar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av ESEF-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utrt en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som jligr enhetlig elektronisk rapportering (ESEF-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden r BE Group AB (publ)r år 2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har ESEF-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund r uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av ESEF-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs
rmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förllande till BE Group AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetis-
ka ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändalsenliga som grund r vårt uttalande.
Styrelsens och verksllande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att ESEF-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer dvändig för att upptta ESEF-rap-
porten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig kerhet om ESEF-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att ESEF-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en g grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en sentlig felaktighet om endan finns. Felaktigheter kan uppstå grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de en-
skilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i ESEF-rapporten.
66
Revisionsretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som utr revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra be-
styrkandeuppdrag och raliggande tnster och har rmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner av-
seende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesuvningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtrder inmta bevis om att ESEF-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rappor-
tering av årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utras, bland annat genom att bema riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbemning beaktar revisorn de delar av den interna kontrol-
len som är relevanta r hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtrder som är ändamålsenliga med
nsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar ock en utvärdering av ändalsenligheten och rimligheten i styrelsens och verksllande direktörens antaganden.
Granskningtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att ESEF-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avsmning av att ESEF-rappor-
ten överenssmmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bemning av huruvida koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i ESEF-
rapporten har rkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av ESEF-förordningen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgadellbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna 10-20 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade llbarhetsrapporten. Detta inner att vår granskning av håll-
barhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämrt med den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillcklig grund r vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, 113 97 Stockholm, utsågs till BE Group AB (publ)s revisor av bolagssmman den 21 april 2022 och har varit bolagets re-
visor sedan 7 maj 2015.
Malmö den 17 mars 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cecilia Andrén Dorselius
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Johan nnbäck
Auktoriserad revisor
67
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats som en från årsredovisningen skild handling. Upplysningar enligt 6 kap. 6 § årsredovisningslagen, stycke 2, punkt
3-6 återfinns irvaltningsberättelsens delar för aktierelaterad information samt bolagsstyrning i årsredovisningen.
Verksamheten och styrningen av BE Group
BE Group AB (publ) är ett svenskt aktiebolag som är noterat på Nasdaq Stockholm. Styrningen av BE Group grundas på den svenska aktiebolagslagen och års-
redovisningslagen, Nasdaq Stockholms regelverk, Svensk kod r bolagsstyrning (”Koden”), BE Groups bolagsordning samt andra relevanta regelverk. Infor-
mation om bolagets verksamhet finns bolagets hemsida, www.begroup.com.
Aktieägarna utövar sin beslutanderätt vid årssmman (samt vid eventuella extra bolagsstämmor) som är bolagets högsta beslutande organ. Styrelse och sty-
relsens ordförande utses av årssmman medan verkställande direktör utses av styrelsen.
Bolagets redovisning samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av bolaget granskas av revisorer utsedda av årsstämman. Årsstämman beslutar
om principer för tillttande av valberedningen, som tar fram förslag till årsstämman inr bland annat val och arvodering av styrelse och revisorer. rutom la-
gar, regler och Koden tillämpar BE Group interna styrinstrument som upprandekod och informationspolicy.
Aktieägare
Ägande och aktiekapital
BE Groups aktiekapital uppgick den 31 december 2022 till 260 202 480 SEK rdelat 13 010 124 aktier. Samtliga aktier i bolaget har lika rätt i alla avseenden.
Vid årsskiftet hade BE Group 12 101 aktieägare. Bolagets srsta ägare var AB Traction, Svedulf Fastighets AB, Avanza Pension och Quilter Inter Isle of Man Ltd.
Andelen utndskt ägande uppgick till 11,1 procent. Bolagets innehav av egna aktier uppgick vid årsskiftet till 26 920 (0,2 procent av aktiekapitalet). Mer infor-
mation om aktieägarstrukturen i BE Group mnas på www.begroup.com.
Årsstämma
Till årsstämmans uppgifter r att besluta om utdelning, fastsllande av resultat- och balansräkning, ansvarsfrihet för styrelseledamöter och verkställande di-
rektör, val av styrelseledamöter, styrelseordförande och revisorer, fastställande av arvode till styrelseledamöter och revisorer, antagande av riktlinjer för ertt-
ning till ledande befattningshavare samt, i rekommande fall, antagande av principer r utmnande av valberedning. På årsstämman har aktieägare möjlig-
het att slla frågor om bolaget och i normalfallet är samtliga i styrelsen samt bolagsledningen och revisorerna rvarande r att kunna besvara dana frågor.
Årssmman 2022 ägde rum den 21 april i Malmö. Vid smman var 6 453 484 aktier närvarande, rdelat på 25 aktieägare som deltog personligen eller genom
ombud. De representerade aktierna motsvarade 49,7 procent av det totala antalet aktier i BE Group. Protokollet finns tillgängligt på bolagets hemsida,
www.begroup.com.
Stämman beslutade om omval av styrelseledamöterna Jörgen Zahlin, som även omvaldes som ordförande för styrelsen, Lars Olof Nilsson, Mats O Paulsson
och Petter Stillström samt nyval av Monika Gutén. Som revisor omvaldes revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB.
gra av smmans övriga beslut var att:
i enlighet med styrelsens förslagmna utdelning för 2021 med 12 kronor per aktie;
styrelsearvode ska ut med ett sammanlagt belopp om 1 380 000 SEK, varav 460 000 SEK till ordföranden och 230 000 SEK vardera till övriga bolagssmmovalda
ledater. Stämman beslutade vidare att ersättning r arbete i revisionsutskottet ska utgå med totalt 160 000 SEK;
godnna styrelsens rapport över ersättningar enligt 8 kap. 53 a § aktiebolagslagen;
bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen och ngst till årsstämman 2023, fatta beslut om övertelse av egna aktier, i syfte att möjliggöra finansiering av
mindreretagsförvärv.
Årsstämma 2023
BE Groups årsstämma hålls den 20 april kl. 16.00 i Malmö. Mer information finns tillgänglig bolagets hemsida, www.begroup.com.
68
Valberedning
Enligt årsstämmans fastställda principer ska valberedningen bestå av fyra ledater, som, uver styrelsens ordförande, ska utras av representanter för de
tre röstmässigt största ägarna i bolaget per den 31 augusti respektive år. Namnen på de tre ägarrepresentanterna samt vilka aktieägare de företräder ska of-
fentligras snart valberedningen har utsetts och senast sex nader re årsstämman. Ordförande i valberedningen ska, om inte ledaterna enas om an-
nat, vara den ledamot som representerar den röstmässigt största aktieägaren. Om en ledamot lämnar valberedningen innan dess arbete är slutrt kan ersätta-
re inträda från samma aktieägare. Om väsentlig förändring sker i bolagets ägarstruktur efter den 31 augusti, finns regler för hur valberedningens sammansätt-
ning kan ändras. Valberedningen inför årssmman 2023 utgörs av Petter Stillström, AB Traction, ordförande, rgen Zahlin, (styrelseordförande i BE Group), Alf
Svedulf, Svedulf Fastighets AB och Johan Ahldin, The Pure Circle AB.
Valberedningen har till uppgift att till årssmman lämna förslag på styrelseordförande och övriga styrelseledamöter jämte ett motiverat yttrande beträffande
rslaget, föreslå arvode till styrelsen och revisor, res eventuell ersättningr utskottsarbete, mna rslag på revisor samt lämna förslag person att vara
ordförande vid årssmman. rutöver ska valberedningen även bema styrelseledamöternas oberoende i förllande till bolaget och srre ägare.
Vid framtagande av sitt förslag till styrelsen inför årsstämman 2022 och årssmman 2023 har valberedningen tillämpat följande mångfaldspolicy. Styrelsen ska
som helhet ha en ändalsenlig samlad kompetens och erfarenhet för den verksamhet som bedrivs samt för att kunna identifiera och rstå de risker som
verksamheten medför. Valberedningen strävar efter att upp mångfald i styrelsen. lsättningen med mångfaldspolicyn är att styrelsen ska bestå av ledamö-
ter med varierande branscherfarenhet, kompetens, geografisk bakgrund och med en varierande utbildnings- och yrkesbakgrund som sammantaget bidrar till
ett oberoende och kritiskt ifrågasättande i styrelsen, samt enmn könsrdelning ska eftersträvas. Årssmman 2022 beslutade att utse styrelseledamöter i en-
lighet med valberedningens rslag, vilket innebär att fem ledater valdes, varav en kvinna och fyra män. Vad gäller valberedningens ambitioner om en m-
nare könsfördelning har den inte kunnat uppfyllas, men valberedningens fortsatta ambition är att skapa en mnare könsrdelning i styrelsen.
Valberedningen har som underlag för sina rslag inför årssmman 2023 gjort en bedömning huruvida styrelsen är ändamålsenligt sammansatt och uppfyller
de krav som slls på styrelsen till ljd av bolagets verksamhet, position och förhållande i övrigt. Till grund för denna bedömning har valberedningen bland an-
nat tagit del av relevanta delar av den utvärdering av styrelsens arbete som genomförts under ledning av styrelsens ordförande.
Styrelsen och dess arbete
Sammanttning
BE Groups styrelse ska enligt bolagsordningen bes av gst tre och gst tio ledamöter, vilka väljs på årssmma r tiden intill slutet av nästa årssmma. Bo-
lagets styrelse, som valdes av årssmman 2022 har under året bestt av fem ledamöter: rgen Zahlin (ordförande), Monika Gutén, Lars Olof Nilsson, Mats O
Paulsson och Petter Stillström samt arbetstagarrepresentanten Ida Strömberg. Ytterligare presentation av styrelsens ledamöter finns i årsredovisningen och
www.begroup.com. Samtliga är oberoende i förllande till BE Group och bolagsledningen. Med undantag av Petter Stillström, är samtliga att betrakta som
oberoende i förllande till BE Groups srre ägare.
Från koncernledningen deltar normalt verkställande direktören och bolagets CFO vid styrelsemötena och redogör för utvecklingen inom koncernen. Utöver
dessa har andra tjänstemän i BE Group samt externa parter deltagit i styrelsens sammanträden som redragande av rskilda frågor. Bolagets CFO har varit
styrelsens sekreterare under 2022.
Styrelsens arbetsformer
Styrelsen är utsedd av BE Groups ägare för att ytterst svara för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Vid det konstituerande sty-
relsetet direkt efter årssmman antar styrelsen en arbetsordning som närmare reglerar dess arbete och ansvar samt de särskilda arbetsuppgifter som faller
på styrelsens ordförande.
Styrelsens ordförande, Jörgen Zahlin, leder styrelsens arbete och ljer verksamheten genom en kontinuerlig dialog med verksllande direktören. Styrelsen
får genom natliga rapporter och vid styrelsemöten information om BE Groups ekonomiska och finansiella läge. Inr varje styrelsemöte r ordföranden och
verkställande direkren igenom de frågor som ska tas upp på tet. Underlag r styrelsens behandling av ärenden skickas till ledamöterna cirka en vecka
re varje styrelsemöte. Styrelsen har ock fastställt en instruktion r verksllande direkren och en instruktion för ekonomisk rapportering till styrelsen
samt antagit andra rskilda policys. Inom styrelsen finns ett revisionsutskott och ett ersättningsutskott. Utskottsledamöterna utses årligen av styrelsen vid det
konstituerande styrelsetet. Instruktioner till utskottet ingår som en del av styrelsens arbetsordning.
Styrelsens arbete under 2022
Styrelsen har under 2022 haft 11 styrelsemöten, varav ett per capsulam. Enligt arbetsordningen ska styrelsen uver det konstituerande styrelsetet sam-
manträda vid fem tillllen per år. ruver ska styrelsesammanträde hållas r erfordras. got av mötena under året rläggs regelbundet till någon av
BE Groups operativa enheter. Tabellen redor för styrelseledamöters rvaro vid styrelseten, totalt sex möten före årsstämman och fem möten efter års-
stämman. Närvaron vid årets möten har, som framr av tabellen, varit mycket god.
Styrelsesammanträden, närvaro 2022 Invald Närvaro Utskottsarbete Närvaro
Styrelse-
arvode
Arvode
revisions-
utskott
Oberoende
från bolaget och
bolagsledningen
Oberoende av
större ägare
rgen Zahlin, ordförande 2013 11 av 11
Revisionsutskott
Erttningsutskott
2 av 2
1 av 1 446 667 40 000 Ja Ja
Petter Stillström 2012 11 av 11
Revisionsutskott
Erttningsutskott
2 av 2
1 av 1 223 333 40 000 Ja Nej
Carina Andersson 2018 6 av 11 70 000 Ja Ja
Lars Olof Nilsson 2006 11 av 11 Revisionsutskott 2 av 2 223 333 76 667 Ja Ja
Mats O Paulsson 2020 11 av 11 223 333 Ja Ja
Monika Gun 2022 5 av 11 153 333 Ja Ja
Ida Strömberg (A) 2022 5 av 11
Carina Andersson avgick ur bolagets styrelse i samband med årssmman i april 2022
Monika Gutén tillträdde i bolagets styrelse i samband med årsstämman i april 2022
Ida Strömberg tillträdde i bolagets styrelse i april 2022
1)
2)
3)
1)
2)
3)
69
Utvärdering av styrelsens arbete
Ordföranden säkersller att styrelsen och dess arbete utvärderas årligen och att resultatet av utvärderingen rs vidare till valberedningen. Utvärderingen görs
av styrelsen slv med hlp av ett fgeformur r styrelsearbetet inom en rad områden bems. Styrelsens ordförande sammanfattar utvärderingen som
används som underlag r en diskussion inom styrelsen avseende utvecklingen av styrelsearbetet. Syftet är att undersöka hur styrelsearbetet kan effektiviseras
samt klargöra eventuellt behov av ytterligare kompetens i styrelsen.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet förbereder ett antal frågor r styrelsens beslut och stödjer detta tt styrelsen i dess arbete att uppfylla sitt ansvar inom områdena revi-
sion och internkontroll samt att kvalitetssäkra BE Groups finansiella rapportering. Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen syftar till att ge rimlig
kerhet avseende tillrlitligheten i den externa finansiella rapporteringen i form av årsredovisning och dersrapporter som publiceras varje år samt att den
finansiella rapporteringen upprättas i överenssmmelse med lag, tillämpliga redovisningsstandarder och andra krav för noterade bolag. Intern kontroll syftar
även till att kerställa hög kvalitet i den finansiella rapporteringen till företagsledning och styrelse att beslut fattas rätt grunder och att uppsatta principer
och riktlinjer ljs.
Bolagets revisor utformar årligen ett rslag till revisionsplan som presenteras för revisionsutskottet. Utskottet granskar och mnar synpunkter på planen och
refter föreläggs slutligt förslag till styrelsen för beslut. Arbetet är inriktat mot kvaliteten och riktigheten i den finansiella redovisningen och rapporteringen,
arbetet med den interna finansiella kontrollen och koncernens efterlevnad av gällande regelverk. Därutöver har revisionsutskottet återkommande kontakter
med koncernens revisor i syfte att skapa ett löpande informationsutbyte samt för att utvärdera revisionsinsatsen. Utskottet fastsller riktlinjer för vilka andra
tjänster än revision som BE Group r upphandla av revisorn.
Revisionsutskottet utgörs av Lars Olof Nilsson (ordförande), Petter Stillström och rgen Zahlin och uppfyller kraven på redovisnings- eller revisionskompetens.
Utskottets arbete regleras av enrskild instruktion som antagits av styrelsen som en del av dess arbetsordning.
Revisionsutskottet har sammanträtt t gånger under 2022. tena i revisionsutskottet protokollförs och avrapporteras muntligen vid styrelsemötena.
Ersättningsutskott
I erttningsutskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om rslag till riktlinjer r erttning till ledande befattningshavare. De llande riktlinjerna
finns publicerade på BE Groups hemsida. Styrelsen ska upptta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid års-
stämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagssmman. Styrelsen skar varje räkenskapsår upprätta en rapport över utbetald
och innestående erttning som omfattas av ersättningsriktlinjerna. Rapporten överlämnas till årsstämman för godkännande och lls tillgänglig på BE Groups
hemsida senast tre veckor före smmodatumet. De faktiska avtalade ersättningarna under året redogörs r i not 3 i årsredovisningen.
Erttningsutskottet ska även lja och utvärdera program för rörliga erttningar r bolagsledningen, tilmpningen av riktlinjer för erttning till ledande be-
fattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och erttningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förllande till bolaget
och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i erttningsrelaterade frågor närvarar inte verksllande direkren eller andra personer i bo-
lagsledningen, i det fall de berörs av frågorna.
Ledamöter av ersättningsutskottet är styrelsens ordförandergen Zahlin och Petter Stillström. Utskottets arbete regleras av en särskild instruktion som antas
av styrelsen som en del av styrelsens arbetsordning. ten i erttningsutskottet avrapporterats muntligen till styrelsen.
Ersättning till styrelsen
Arvode till var och en av de årsstämmovalda styrelseledaterna beslutas av årsstämman på rslag av valberedningen. Arbetstagarrepresentanter i styrelsen
erller inte styrelsearvode. I enlighet med beslut av årssmman 2022 utbetalas arvode med 460 000 SEK till styrelseordföranden r perioden från årsstäm-
man 2022 till årssmman 2023. r samma mandatperiod utbetalas till övriga styrelseledamöter 230 000 SEK vardera. Därutöver erller ledamöterna i revi-
sionsutskottet arvode om totalt 160 000 SEK, varav 80 000 SEK till ordföranden och 40 000 SEK vardera till övriga två ledamöter.
Bolagsledning
BE Groups koncernledning har under 2022 bestt av verksllande direkr och koncernchef, CFO, VD r Finland samt VD för Sverige. Verkställande direkren
leder verksamheten inom de ramar som styrelsen bestämt. BE Groups koncernledning möts löpande under verkställande direkrens ledning för att lja upp
verksamheten och diskutera koncervergripande frågor samt ta fram förslag till strategisk plan, affärsplan och investeringsunderlag som verksllande direk-
tören därefter relägger styrelsen för beslut. En rmare presentation av koncernledningen finns i årsredovisningen och bolagets hemsida.
Riktlinjer för erttning till ledande befattningshavare
Årssmman r 2020 beslutade om riktlinjerr erttning till ledande befattningshavare. Dessa riktlinjer omfattar de personer som under den tid riktlinjerna
gäller inr i BE Groups koncernledning. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade erttningar. Riktlin-
jerna omfattar inte erttningar som beslutas av bolagsstämman. De faktiska avtalade erttningarna under året redogörs r i not 3. Bolaget har under året av-
vikit från riktlinjerna genom att pensionsavsättningar r VD för BE Group överskridit 30 procent av den fasta årliga kontantlönen. Avvikelsen kommer regleras
retroaktivt genom reducerad pensionsavttning under 2023. En ledande befattningshavare är sedan tidigare ansluten till ITP2-planen, vilket har inneburit att
pensionsavttningarna också r honom har överskridit 30 procent av den fasta årliga kontantnen. Denna fråga är under översyn och beaktas i samband
med revision av ersättningspaket i samråd med ersättningsutskottet.
Riktlinjernas fmjande av BE Groups affärsstrategi, långsiktiga intressen och llbarhet
BE Group är ett handels- och serviceretag inom stål- och metallbranschen. Kunderna finns framför allt inom bygg- och tillverkningsindustrin i Sverige, Fin-
land och Baltikum, där BE Group är en av marknadens ledande akrer. Med gedigen kompetens och effektiva processer inom inköp, logistik, och produktion
erbjuder BE Group lagerförljning, produktionsservice och direktleveranser till kunder utifrån deras specifika behov av sl- och metallprodukter. BE Groups
vision är att vara det mest professionella, framgångsrika och respekterade stålservicebolaget på de marknader där bolaget är verksamt. En framgångsrik im-
plementering av BE Groups affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess llbarhet, föruttter att bolaget kan rekrytera
och bella kvalificerade medarbetare. Målttningen med BE Groups ersättningspolicy för ledande befattningshavare är därr att erbjuda konkurrenskraftig
och marknadsssig ersättning, så att kompetenta och skickliga medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande
befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning. För ytterligare information om bolagets affärsstrategi, se bolagets hemsida
www.begroup.com.
Formerna av ersättning m.m.
Erttningen ska vara marknadsssig och får bestå av följande komponenter: fast kontantlön, rlig kontanterttning, pensionsrmåner och övriga förmå-
ner. Bolagsstämman kan därutöver och oberoende av dessa riktlinjer besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
70
Fast kontantlön
Den fasta kontantlönen för ledande befattningshavare i BE Group ska vara individuell och differentierad utifrån individens ansvar och prestationer och ska fast-
ställas årligen.
rlig kontantersättning
Den rliga kontantersättningen ska baseras på förutbestämda, väldefinierade ochtbara finansiella mål för koncernen och relevant affärsområde och får
uppgå till gst 50 (50) procent av den sammanlagda fasta kontantlönen under mätperiodenr målen. len r den rörliga kontantersättningen ska huvud-
sakligen relatera till koncernens respektive affärsområdes underliggande rörelseresultat, och därutöver kan även individuella l fastsllas. len ska vara ut-
formade så att de främjar BE Groups affärsstrategi och ngsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en koppling till affärsstrategin
eller främja den ledande befattningshavarens långsiktiga utveckling inom BE Group. Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontanterttning ska kun-
na mätas under en period om ett år.
Pensionsförmåner
För verksllande direkren och övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner vara premiebesmda. Rörlig kontantersättning ska inte vara pen-
sionsgrundande. Pensionspremierna r premiebesmd pension ska uppgå till gst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Övriga förmåner
Övriga rmåner får innefatta bl.a. livrsäkring, sjuk- och sjukvårdsrsäkring, bilrmån och bostadsförn. Sådana rmåner får sammanlagt uppgå till
gst 10 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Utndska ansllningsrhållanden
Beträffande ansllningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och övriga förmåner, vederrliga anpass-
ningar ske för att lja tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så ngt jligt ska tillgodoses.
Fastställande av utfall för rlig kontantersättning m.m.
Erttningsutskottet ska bereda, lja och utvärdera frågor rörande rlig kontanterttning. r tperioden för uppfyllelse av len r utbetalning av rlig
kontanterttning har avslutats ska det fastsllas i vilken utsträckning som dessa har uppfyllts. Bedömningar huruvida finansiella mål har uppfyllts ska base-
ras på fastställt finansiellt underlag r aktuell period. Erttningar till verksllande direktören beslutas av styrelsen. Erttningar till övriga befattningshavare
beslutas av verkställande direktören efter samråd med ersättningsutskottet.
rlig kontantersättning kan utbetalas efter avslutad tperiod eller vara föremål för uppskjuten utbetalning. Styrelsen ska ha möjlighet att enligt lag eller av-
tal helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som utbetalats felaktiga grunder.
Anställningstid och upprande av ansllning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst tolv månader. Fast kontantlön under uppgningstiden och avgångsvederlag får samman-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantlönen för tolv månader för verkställande direktören och r övriga ledande befattningshavare. Vid
uppsägning från befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Lön och ansllningsvillkor för ansllda
Vid beredningen av styrelsens rslag till dessa erttningsriktlinjer har lön och ansllningsvillkor för bolagets anställda beaktats. Detta har skett genom att
uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsut-
skottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av sligheten av riktlinjerna och de begränsningar som ljer av dessa.
Beslutsprocessen r att fastslla, se över och genomra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter inr att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för erttning till ledande befatt-
ningshavare. Styrelsen ska upptta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årssmman. Riktlinjerna skalla
till dess att nya riktlinjer antagits av bolagssmman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program r rörliga erttningar r bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjerr erttning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och erttningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskot-
tets ledamöter är oberoende i rhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor rvarar inte
verkställande direkren eller andra personer i bolagsledningen, i det fall de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns rskilda skäl för det och ett avsteg är dvändigt för att tillgo-
dose bolagets ngsiktiga intressen, inklusive dess llbarhet, eller för attkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättnings-
utskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Bolagsordningens bestämmelser om tillttande och entledigande av styrelseledater och ändringar av bolagsordningen
Bolagsordningen saknar besmmelser om tillsättande och entledigande av styrelseledamöter och ändringar av bolagsordningen. I enlighet med vad som fö-
reskrivs i aktiebolagslagen ller att styrelseledamöter ljs på bolagssmma för tiden intill slutet av den rsta årssmman som lls efter den bolagsstäm-
ma då ledamoten utgs och att ändringar i bolagsordningen beslutas av bolagssmman i enlighet med aktiebolagslagens regler.
Revisorer
Vid årssmman 2022 omvaldes revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB till revisor r en mandattid om ett år. Huvudansvarig revisor har sedan
årssmman 2022 varit auktoriserade revisorn Cecilia Andn Dorselius.
Revisorn har pande kontakt med revisionsutskottet och koncernledningen. Revisorn arbetar efter en revisionsplan, i vilken synpunkter inarbetats från styrel-
sen och har rapporterat sina iakttagelser till styrelsen. Rapportering har skett dels under revisionens gång, dels slutligen i samband med att bokslutskommu-
nikén för år 2022 fastslldes. Revisorn deltar också vid årssmma och beskriver där revisionsarbetet och gjorda iakttagelser i en revisionsberättelse. Ersätt-
ning till revisorerna utgår enligt räkning efter träffad överenskommelse. Information om erttning under 2022 finns i not 4 i årsredovisningen.
71
Styrelsens rapport om intern kontroll
Syftet med den interna kontrollen av den finansiella rapporteringen är att ge en rimlig säkerhet avseende kvaliteten och tillförlitligheten i den externa finansiel-
la rapporteringen och kerställa att rapporterna är framtagna enligt god redovisningssed, tilmpliga lagar och förordningar samt övriga krav på noterade bo-
lag. För att säkerställa detta har bolaget haft COSO (Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission) ramverket som utgångspunkt.
Intern kontrollfunktion
Styrelsen och revisionsutskottet ljer upp BE Groups bedömning av den interna kontrollen bland annat genom kontakter med BE Groups revisorer. Styrelsen
har mot bakgrund av ovanstående valt att inte ha en rskild intern revision.r att testa den interna kontrollmiljön görs bland annat en slvutvärdering uti-
från ett koncerngemensamt kontrollramverk. Koncernens CFO rapporterar av resultatet av de tester som utförs av den interna kontrollen till revisionsutskottet.
BE Groups internkontroll avseende den finansiella rapporteringen omfattar fem huvudaktiviteter: skapande av en kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktivi-
teter, information och kommunikation samt uppljning.
Kontrollmiljö
BE Group har en enkel juridisk och operativ struktur med utarbetade styr- och internkontrollsystem. Organisationen kan därmed snabbt agera rändringar i
omvärlden. Operativa beslut fattas bolags- eller affärsområdesnivå, medan beslut om strategi, inriktning, förvärv och övergripande finansiella frågor fattas
av BE Groups styrelse och koncernledning. Den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen inom BE Group är utformad för att fungera i denna
organisation. Styrelsens arbetsordning samt de instruktioner styrelsen upprättat för verkställande direktörens och styrelseutskottens arbete definierar tydligt
rdelningen av ansvar och befogenheter i syfte att kerställa effektiv hantering av risker i affärsverksamheten. Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott r att
granska de instruktioner och rutiner som används i den finansiella rapporteringsprocessen väl som redovisningsprinciper och rändringar av dessa. Kon-
cernledningen rapporterar enligt fastlagda rutiner månatligen till styrelsen. Interna styrinstrument r den finansiella rapporteringen utgörs framför allt av kon-
cernens finansmanual som definierar redovisnings- och rapporteringsregler.
Bolaget har en visselblåsarpolicy som innebär att alla ansllda har möjlighet att anonymt rapportera om de upptäcker oegentligheter eller olagliga ageranden
som ber för BE Group vitala intressen eller enskilda personers liv och hälsa. Policyn gäller för oegentligheter bengna av personer i ledande befattningar el-
ler andra nyckelpersoner inom företaget.
Riskbemning
Riskbemningen utgår från en riskgenomgång som uppdateras årligen och avrapporteras till revisionsutskottet. Baserat på resultatet av denna genomgång
tts fokus r arbetet med internkontroll framåt.
Kontrollaktiviteter
De risker som identifierats avseende den finansiella rapporteringen hanteras via bolagets kontrollaktiviteter, som exempelvis behörighetskontroller i IT-system
och attestkontroller. Detaljerade ekonomiska analyser av resultat med uppljning mot affärsplaner och prognoser kompletterar de verksamhetsspecifika kon-
trollerna och ger en övergripande bedömning av rapporteringens kvalitet.
Information och kommunikation
Koncernen har informations- och kommunikationsvägar som syftar till att främja fullständighet och riktighet i den finansiella rapporteringen. Policys, manualer
och arbetsbeskrivningar finns tillgängliga på bolagets intranät och/eller i tryckt form.
In for ma tion, både ex tern och in tern, styrs genom en informationspolicy samt en in si der po li cy med rikt lin jer. Här be hand las an svar, ru ti ner och reg ler. Dessa ut -
vär de ras kon ti nu er ligt för att ker sl la att in for ma tion till ak ti e mark na den l ler hög kva li tet och är i en lig het med gällande börs reg ler . Fi nan si ell in for ma tion
som kvar tals rap por ter, års re do vis ning ar och sent li ga n del ser pub li ce ras genom press re le a ser samt på hem si dan. In ternt är intra tet den hu vud sak li ga
in for ma tions l lan. Re do vis nings ma nu a ler och in struk tio ner för fi nan si ell rap por te ring finns till gäng li ga på intra tet.
Lagstadgad hållbarhetsrapport
BE Group har upprättat en llbarhetsredovisning i enlighet med kraven i Årsredovisningslagen. Koncernens hållbarhetsredovisning innefattar sidorna 10-17,
upplysningar enligt EU:s taxonomirordning på sidorna 18-20, avsnittet om risker och riskhantering sidorna 7-9 samt affärsmodellen på sida 5.
Uppföljning
Styrelsen och revisionsutskottet granskar alla externa finansiella rapporter innan de formellt godkänns av styrelsen. Revisionsutskottet får löpande avrapporte-
ring från revisorerna om den interna kontrollen och följer upp väsentliga frågor. Styrelsen får månatligen en skriftlig rapport som behandlar rsäljning, opera-
tivt resultat, marknadsutveckling samt annan väsentlig information om verksamheten och har även genomgång av aktuella finansiella rapporter som en s-
ende punkt på alla sammanträden. Koncernledningen analyserar nadsvis den finansiella utvecklingen inom koncernens affärsområden. Generellt på alla
nivåer i organisationen sker pande uppföljning genom mförelser mot reende år, budget och planer samt genom utvärdering av nyckeltal.
72
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagstämman i BE Group AB (publ.), org.nr 556578-4724.
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten r år 2022 på sidorna 68-72 och r att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevU 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrnings-
rapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning mfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Stan-
dards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra
stycket samma lag är renliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 17 mars 2023
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cecilia Andrén Dorselius
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Johan nnbäck
Auktoriserad revisor
73
STYRELSE OCH REVISORER
rgen Zahlin
Ordförande
Född 1964
I styrelsen sedan 2013 (ordförande sedan
2019)
Övriga uppdrag
VD och koncernchef i OEM International.
Ordförande och ledamot i flertalet bolag
inom OEM-koncernen
Tidigare erfarenhet
Verksam inom OEM-koncernen sedan 1985.
VD sedan 2000 och koncernchef sedan 2002
Utbildning
Ingenjör
Aktieinnehav
19 000
Aktieinnehavrstående
0
Monika Gutén
Ledamot
Född 1975
I styrelsen sedan 2022
Övriga uppdrag
Investment Director för Industry Products på
Storskogen
Tidigare erfarenhet
Vice President, Acquisition Parts & Services
på Epiroc samt haft flera roller inom SSAB-
koncernen bland annat som ansvarig för
Tibnors verksamhet i Sverige och Danmark
Utbildning
Civilekonom
Aktieinnehav
0
Aktieinnehavrstående
0
Lars Olof Nilsson
Ledamot
Född 1962
I styrelsen sedan 2006
Övriga uppdrag
Partner Evli Corporate Finance AB. Ordföran-
de i Kaptensbacken (eget bolag) samt i NSS
Group AB. Ledamot i JLL Treasury Support
AB och JLL Transaction Services AB.
Tidigare erfarenhet
Anställningar i Trelleborgkoncernen, bland
annat som finansdirekr och ansvarig r
koncernstab Finans samt koncernstab
Affärsutveckling
Utbildning
Civilekonom
Aktieinnehav
3 282
Aktieinnehavrstående
0
Mats O Paulsson
Ledamot
Född 1958
I styrelsen sedan 2020
Övriga uppdrag
Ordförande i Caverion Oy, Nordic Water-
proofing Holding AB, Nordisk Bergteknik AB
och Svevia AB, ledamot i Acrinova AB och
sarps Grus & Torrbruk AB
Tidigare erfarenhet
VD för Bravida, Strabag Scandinavia och
Peab Industri och tidigare styrelseledamot i
bland annat Acando, Paroc OY och Ramirent
Plc
Utbildning
Civilingenjör
Aktieinnehav
50 000
Aktieinnehavrstående
0
Petter Stillstm
Ledamot
Född 1972
I styrelsen sedan 2012
Övriga uppdrag
VD och ledamot i AB Traction. Styrelseordfö-
rande i Nilörngruppen, OEM international
och Softronic samt ledamot i Hifab Group.
rtill ledamot i koncernbolag inom Trac-
tion och privata ägarbolag
Tidigare erfarenhet
Verksam inom corporate finance, AB Trac-
tion sedan 1999 och dess VD sedan 2001
Utbildning
Ekonomie Magister
Aktieinnehav
70 000 (via kapitalförsäkring)
Aktieinnehavrstående
3 260 000
Ida Strömberg
Arbetstagarrepresentant
Född 1981
I styrelsen sedan 2022
Övriga uppdrag
Kundansvarig Industri på BE Group Sverige
AB. Sekreterarer Unionens riksklubb med
medlemmar BE Groups kontor i Sverige.
Tidigare erfarenheter
Erfarenhet inom rsäljning i slbranschen
sedan 2003
Aktieinnehav
0
Aktieinnehavrstående
0
REVISORER
Öhrlings
PricewaterhouseCoopers
AB
Cecilia Andrén Dorselius
Auktoriserad revisor
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Född 1979
Huvudansvarig revisor i bolaget sedan 2022
74
KONCERNLEDNING
Peter Andersson
VD och koncernchef
Född 1975
Anställd sedan 2016
Tidigare erfarenhet
VD Ineos Styrolution (2011-2016), Opera-
tions Manager Disab Vaccuum Technology
(2006-2011) och olika befattningar på Alfa
Laval (1998-2006)
Utbildning
gskoleingenjör
Aktieinnehav
4 800
Aktieinnehavrstående
0
Christoffer Franzén
CFO
Född 1977
Anställd sedan 2020
Tidigare erfarenhet
Senior Finance Business Partner inom Scan
Global Logistics (2018-2020), CFO för Euro-
parts svenska dotterbolag (2017-2018) och
flera ledande controllerbefattningar inom
Getinge och ArjoHuntleigh (2008-2016)
Utbildning
Civilekonom
Aktieinnehav
2 305
Aktieinnehavrstående
0
Magnus Bosson
VD BE Group Sverige AB
Född 1968
Anställd sedan 2018
Tidigare erfarenhet
Managing Director Knauf Danogips Sveri-
ge (2011-2018), Sverigechef Bong Ljung-
dahl Sverige AB (2005-2011), Sälj- och mark-
nadschef på Icopal AB (2000-2005), Försälj-
ningschef ELFA AB (1993-2000)
Utbildning
gskoleinjenr och reservofficer
Aktieinnehav
6 000
Aktieinnehavrstående
0
Lasse Levola
VD BE Group Oy Ab
Född 1959
Anställd sedan 2005
Tidigare erfarenhet
Marknadsdirektör i BE Group Oy Ab (2005–
2012), Marknadsdirektör i Hollming Works
Oy (2003–2005), Direktör, Logistik i
Wärtsilä (1995–2003).
Utbildning
Ingenjör
Aktieinnehav
0
Aktieinnehavrstående
0
Uppgifterna om styrelseledamöters och koncernledningens innehav av aktier och andra finansiella instrument i BE Group avser förhållandena per den 31 december 2022 och innefattar eget och fysisk
rsendes innehav samt innehav av juridisk person som direkt eller indirekt kontrolleras av personen eller dennes närstående. För VD innefattas även uppgift om eventuella väsentliga aktieinnehav
och degarskap i företag som BE Group har betydande affärsförbindelser med. För uppdaterade aktieinnehav nvisas till vår webbplats, www.begroup.com.
75
ALTERNATIVA NYCKELTAL
Koncernen har ett antal alternativa nyckeltal i sin rapport. De alternativa nyckeltalen som BE Group anser väsentliga är ljande:
Underliggande rörelseresultat (uEBIT)
(MSEK) 2022 2021
relseresultat 418 621
Återläggning lagervinster (-)/förluster (+) 70 -92
Justering r mförelsesrande poster
Koncernen 488 529
Rörelsekapital
(MSEK) 2022 2021
Varulager 1 127 1 033
Kundfordringar 675 653
Övriga relsefordringar 78 39
Avdrag leverantörsskulder -480 -641
Avdrag övriga kortfristiga skulder -269 -229
Avrundning -1 1
Koncernen 1 130 856
Genomsnittligt relsekapital är ett genomsnitt r respektive period baserat kvartalsdata.
Nettoskuld exkl. IFRS 16
(MSEK) 2022 2021
ngfristiga räntebärande skulder och leasingskulder 811 681
Kortfristiga räntebärande skulder och leasingskulder 95 95
Avdrag leasingskulder -499 -481
Avdrag finansiella anläggningstillgångar 0 0
Avdrag likvida medel -50 -54
Koncernen 357 241
Nettoskuldsättningsgraden exkl. IFRS 16 beräknas som nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital.
Sysselsatt kapital exkl. IFRS 16
(MSEK) 2022 2021
Eget kapital exkl. IFRS 16 1 645 1 420
ngfristiga räntebärande skulder och leasingskulder 811 681
Kortfristiga räntebärande skulder och leasingskulder 95 95
Avdrag leasingskulder -499 -481
Avrundning 1
Koncernen 2 052 1 716
Genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 är ett genomsnittr respektive period baserat kvartalsdata.
76
FLERÅRVERSIKT
(MSEK om inget annat anges) 2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning 4 803 4 359 3 672 5 388 6 875
Resultatmått
Bruttoresultat 669 605 548 1 102 1 009
Underliggande bruttoresultat 643 609 563 1 038 1 075
relseresultat (EBIT) 132 88 39 621 418
Underliggande rörelseresultat (uEBIT) 117 94 96 529 488
Marginalmått
Bruttomarginal (%) 13,9 13,9 14,9 20,4 14,7
Underliggande bruttomarginal (%) 13,4 14,0 15,3 19,3 15,6
relsemarginal (%) 2,8 2,0 1,1 11,5 6,1
Underliggande rörelsemarginal (%) 2,4 2,1 2,6 9,8 7,1
Kassafde
Kassafde från den löpande verksamheten 86 200 341 32 204
Kapitalstruktur
Nettoskuld exkl. IFRS 16 440 373 156 241 357
Nettoskuldsättningsgrad (%) exkl. IFRS 16 49 40 17 17 21,7
relsekapital vid periodens slut 572 549 343 856 1 130
relsekapital (genomsnittligt) 562 570 468 524 1 064
Sysselsatt kapital vid periodens slut exkl. IFRS 16 1 440 1 468 1 234 1 716 2 052
Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 1 408 1 466 1 305 1 457 2 003
relsekapitalbindning (%) 11,7 13,1 12,8 9,7 15,5
Avkastning
Avkastning på sysselsatt kapital (%) exkl. IFRS 16 9,4 5,6 2,3 42,0 20,3
Per aktie
Resultat per aktie (SEK) 6,13 3,87 0,33 38,10 24,96
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) 6,13 3,87 0,33 38,10 24,96
Föreslagen utdelning per aktie (SEK) 1,75 12 12
Eget kapital per aktie (SEK) 68,67 71,05 69,73 108,84 126,11
Kassafde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) 6,60 15,37 26,28 2,49 15,72
Genomsnittligt utestående antal aktier (tusentals) 12 983 12 983 12 983 12 983 12 983
Genomsnittligt utestående antal aktier efter utspädning (tusentals) 12 983 12 983 12 983 12 983 12 983
Tillväxt
Omttningstillxt (%) 10 -9 -16 47 28
varav organisk tonnagetillväxt (%) 4 -10 -10 11 -9
varav pris- och mixndringar (%) 3 -1 -5 38 32
varav valutaeffekter (%) 3 2 -1 -2 2
varav förrv (%) 3
varav avyttringar (%) 0
Övrigt
Medelantal anställda 668 652 633 621 654
Lagervinster och -förluster 27 -6 -17 92 -70
Leverat tonnage (tusentals ton) 377 340 307 342 320
För att tydliggöra utvecklingen av BE Groups finansiella sllning finns i nyckeltalsöversikten viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS. En avstämning/brygga mellan alternativa
nyckeltal som används i denna rapport och rmst liggande IFRS-mått finns under Alternativa nyckeltal.
mförelsesiffrorna avseende 2018 är upprättade enligt tidigare redovisningsprinciper avseende leasing (IAS 17).
1)
1)
1)
1)
1)
1)
77
FINANSIELLA DEFINITIONER
Bruttoresultat Resultat efter avdrag för kostnad sålda varor.
Underliggande bruttoresultat
Underliggande bruttoresultat är redovisat bruttoresultat justerat för lagervinster och lagerförluster
(avdrag vid vinster och tillägg vid rluster).
relseresultat (EBIT) relseresultatre finansiella poster.
Underliggande rörelseresultat (uEBIT)
relseresultat (EBIT) före jämrelsesrande poster och justerat för lagervinster och lagerförluster
(avdrag för vinster och tillägg vid rluster).
mförelsesrande poster Poster som inte har direkt med koncernens normala verksamhet att göra eller som är av
engångskarakr, r en redovisning tillsammans med övriga poster i rapporten över koncernens totala
resultat hade givit en jämrelsestörande påverkan som hade gjort det svårare att bedöma
utvecklingen av den normala verksamhetenr en utomstående betraktare.
Marginalmått
Bruttomarginal Bruttoresultat i procent av nettoomsättningen.
Underliggande bruttomarginal Underliggande bruttoresultat i procent av nettoomttningen.
relsemarginal relseresultat i procent av nettoomttningen.
Underliggande rörelsemarginal
Underliggande rörelseresultat (uEBIT) i procent av nettoomsättningen.
Kapitalstruktur
Nettoskuld exkl. IFRS 16 ntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16 minskade med likvida medel samt finansiella
anggningstillngar.
Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16 Nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital exkl. IFRS 16.
relsekapital vid periodens slut Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och
räntebärande skulder.
relsekapital (genomsnittligt) Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och
räntebärande skulder. Måttet är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
Sysselsatt kapital vid periodens slut exkl. IFRS 16 Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16.
Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16. Måttet är ett
genomsnitt för respektive period baserat kvartalsdata.
relsekapitalbindning (%) Genomsnittligt relsekapital i procent av nettoomttning.
Avkastning
Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 relseresultat exkl. IFRS 16 justerat till årstakt, i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS
16.
Data per aktie
Resultat per aktie Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden.
Resultat per aktie efter utspädning Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning under perioden.
Eget kapital per aktie Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Kassafde från den löpande verksamheten per aktie Kassafde från den löpande verksamheten dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden.
Utestående aktier vid periodens utgång Utestående aktier vid periodens utgång justerat mednsyn till emissioner och split.
Utestående aktier vid periodens utgång efter utspädning Antal aktier vid periodens utgång justerat med nsyn till emissioner och split. Hänsyn är tagen till
eventuell utspädning.
Genomsnittligt antal aktier Vägt genomsnitt av under perioden utestående antal aktier, justerat med nsyn till emissioner och
split.
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning Vägt genomsnitt av under perioden utestående antal aktier, justerat med nsyn till emissioner och
split. Hänsyn är tagen till eventuell utspädning.
Tillväxt
Omttningstillxt Förändringen av rörelsens nettoomsättning i rhållande till föregående period i procent.
Övrigt
Medelantal anställda Antalet anställda omräknat till heltidstjänster och knat som ett medeltal under rapportperioden.
Leveransvolym Antal tusen ton av BE Groups sålda produkter under perioden.
Lagervinster och -förluster Skillnaden mellan kostnad för sålda varor till anskaffningsvärde och kostnad r lda varor till
återanskaffningspris.
78
AKTIEN
BE Group AB är noterat Nasdaq Stockholm sedan slutet av 2006. Bolaget har kortnamn BEGR och in-
går i sektorn Basic Resources och ISIN-kod SE0008321921.
Den totala omttningen av BE Group-aktier under 2022 var 16 miljoner
aktier till ett sammanlagt värde av 2 082 MSEK, med en genomsnittlig om-
ttning om 63 291 aktier, eller 8,2 MSEK per handelsdag. På årets sista
handelsdag den 30 december 2022 var rskursen r BE Groups aktie
80,80 SEK. Högsta betalkurs under 2022 var 249,00 SEK och åretsgsta
betalkurs var 64,40 SEK. Börsvärdet vid årets slut uppgick till 1 051,2
MSEK.
Aktiekapital och rösträtt
Aktiekapitalet i BE Group uppgick den 31 december 2022 till 260,2 MSEK
(260,2) rdelat på 13 010 124 aktier, vardera aktie med ett kvotvärde om
20,00 SEK. I enlighet med bolagsordningen ska bolagets aktiekapital upp-
gå till lägst 150 000 000 SEK och högst 600 000 000 SEK och antalet aktier
ska upp till lägst 10 000 000 aktier och högst 40 000 000 aktier. Varje ak-
tie berättigar till en röst och alla aktier är av samma slag.
Ägarförhållanden
Vid utgången av 2022 hade BE Group 12 101 aktieägare, att jämra
med 7 119 året innan. AB Traction och Svedulf Fastighets AB var de två
största ägarna. Övriga srre ägare framgår av tabellen. Andelen
svenskt institutionellt ägande (juridiska personer) utgjorde vid årsskif-
tet totalt 66,0 procent och det utländska ägandet utgjorde 10,2
procent.
Utdelningspolicy och utdelning
Koncernens utdelningspolicy innebär att BE Group över tiden ska dela ut
minst 50 procent av resultatet efter skatt. Utdelning ska ske med hänsyn
taget till BE Groups finansiella ställning och framtidsutsikter. Styrelsen fö-
reslår utdelning på 12 kr (12) r räkenskapret 2022 uppdelad på två ut-
betalningar: 6 kr per aktie i april 2023 och 6 kr per aktie i oktober 2023, vil-
ket motsvarar totalt ca 156 MSEK.
Aktieägarkontakt
Ansvarig för aktigarkontakter är CFO Christoffer Franzén. Bolagets
pressmeddelanden distribueras genom Cision och finns tillgängliga
bolagets webbplats, www.begroup.com, i samband med att de offentlig-
görs. Information om BE Group-aktien uppdateras löpande bolagets
hemsida.
Data per aktie
SEK om inget annat anges 2022 2021
Resultat per aktie 24,96 38,10
Resultat per aktie efter utspädning 24,96 38,10
Eget kapital per aktie 126,11 108,84
Föreslagen utdelning per aktie 12,00 12,00
rskurs 30 december, senaste betalkurs 80,80 132,50
rsvärde 30 december, MSEK 1 051,2 1 723,8
P/E-tal 3,2 3,4
Direktavkastning, % 14,85 9,06
79
Srsta aktieägare 31 december 2022
Aktigare Antal aktier
Kapital och
ster (%)
AB Traction 3 260 000 25,1
Svedulf Fastighets AB 3 250 426 24,9
Förkringsaktiebolaget, Avanza Pension 654 970 5,0
Quilter Inter Isle of Man Ltd 642 285 4,9
Ålandsbanken ABP (Finland), svensk, filial 146 629 1,1
Coeli Wealth Management AB 109 120 0,8
Futur pension 103 113 0,8
Borell, Joakim 82 744 0,6
Diklev, Jens Philip 76 051 0,6
Nordea Livförsäkring Sverige AB 71 551 0,6
Summa 10 srsta ägarna 8 396 889 64,4
BE Groups innehav av egna aktier 26 920 0,2
Övriga aktieägare 4 586 315 35,4
Totalt antal 13 010 124 100
Aktieägarstruktur 31 december 2022
Innehav Antal ägare Antal aktier
Kapital och
ster (%)
1 500 10 922 851 448 6,6
501 1 000 577 442 642 3,4
1 001 2 000 302 443 923 3,4
2 001 5 000 170 530 900 4,1
5 001 10 000 52 380 709 2,9
10 001 20 000 37 523 277 4,0
20 001 50 000 20 706 436 5,4
50 001 100 000 13 849 287 6,5
100 001 500 000 4 473 821 3,7
500 001 1 000 000 2 1 297 255 10,0
1 000 001 5 000 000 2 6 510 426 50,0
Summa 12 101 13 010 124 100
Aktieägande per land 31 december 2022
Sverige 88,9%
Isle of man 5,4%
Danmark 0,8%
USA 0,3%
Finland 0,3%
Övriga 4,3%
Summa 100%
Ägarkategori 31 december 2022
Övriga svenska juridiska personer 56,7%
Svenska fysiska personer 23,8%
Utndskt ägande 10,2%
Förkringsbolag och pensionsinstitut 6,5%
Pensionsstiftelser 1,3%
Fondbolag 1,5%
Summa 100%
Aktiekursens utveckling januari 2018 december 2022
ISIN kod SE0001852211 Kortnamn på NASDAQ Stockholm: BEGR lla: WebfinancialGroup
80
ÅRSSTÄMMA
Årssmma för BE Group AB (publ) hålls torsdagen den 20 april 2023 kl. 16.00 på Elite Hotel Savoy, Norra Vallgatan 62, Malmö.
tt till deltagande
tt att deltaga i årsstämman har aktigare, som:
dels är inrd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken för bolaget onsdagen den 12 april 2023,
dels senast fredagen den 14 april 2023, gärna re kl. 12.00, till bolaget anmäler sin avsikt att deltaga i årsstämman.
För att ha rätt att delta i årsstämman ste en aktigare som låtit rvaltarregistrera sina aktier, förutom att anmäla sig till årsstämman, låta registrera aktier-
na i eget namn så att aktieägaren blir upptagen i framställningen av aktieboken per onsdagen den 12 april 2023. dan registrering kan vara tillfällig (s.k. röst-
rättsregistrering) och begärs hos rvaltaren enligt förvaltarens rutiner i dan tid i rväg som förvaltaren besmmer.strättsregistreringar som gjorts avr-
valtaren senast fredagen den 14 april 2023 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.
Anlan om deltagande
Anlan om deltagande i stämman kan göras på telefon 040-38 42 00 eller via mail till AGM@begroup.com. Av anmälan ska framgå namn, person-/organisa-
tionsnummer, adress, telefonnummer och antal biträden (gst två). Aktigare som företräds genom ombud ska utfärda skriftlig, daterad och av aktigaren
undertecknad fullmakt r ombudet. Fullmaktsformulär hålls tillgängligt hos bolaget och på bolagets hemsida www.begroup.com. Den som företräder juridisk
person ska rete kopia av registreringsbevis eller motsvarande berighetshandlingar som utvisar berig firmatecknare. För att underlätta inpasseringen vid
stämman r fullmakt i original samt registreringsbevis och andra behörighetshandlingar vara bolaget tillhanda under adress BE Group AB, Box 225, 201 22
Malmö, senast fredagen den 14 april 2023, märk kuvertet medÅrsstämma.
Kallelse
Kallelse har skett genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar och genom att kallelsen hålls tillgänglig bolagets hemsida, www.begroup.com. Annons
har även publicerats i Svenska Dagbladet om att kallelse har skett.
81
HÄR FINNS VI
BE Group AB (publ)
Krusegatan 19B
Box
225
201 22 M
almö
Tel: 040 38 42 00
info@begroup.com
DOTTERBOLAG
BE Group Sverige AB
Krusegatan 19B
Box
225
201 22 M
almö
Tel: 040 38 40 00
ArcelorMittal BE Group SSC AB
Blekegatan 7
65221Karlstad
Tel:
054851320
BE Gr
oup Oy Ab
Laiturikatu 2
P
OBo
x
54
15101
Lah
ti
Finland
Tel:
+
358
3825200
BE Gr
oup Sp. z o.o.
ul.
Prz
emysłowa
22
98-
355
Tr
ębaczew
Polen
Tel: +48 43 33 30 004
BE Group OÜ
Vana-Narva
mn
t.
5
7
4114 Maardu
Estland
Tel:
+
372
6051300
BE Group OÜ
liāle Latvijā
Piedrujas iela 7
1073 Riga
Lettland
Tel: +371 67 147 374
BE Group OÜ Lietuvos lialas
Jonavos g. 7
44192 Kaunas
Litauen
Tel: +370 37 370 669
Uleåborg
Trębaczew
Riga
Kaunas
Malmö
Jönköping
Göteborg
Norrköping
Sundsvall
Skellefteå
Arvika
Borlänge
Stockholm
Maardu
Lahtis
Lappo
Åbo
Jyväskylä
Joensuu
Tammerfors
Björneborg
Villmanstrand
Försäljning
Produktion
Lager
549300TD8XXBS8J3TF852022-01-012022-12-31549300TD8XXBS8J3TF852021-01-012021-12-31549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31549300TD8XXBS8J3TF852020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852020-12-31549300TD8XXBS8J3TF852022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares