ÅRSREDOVISNING
2021
INNEHÅLL
Året i korthet 1
VD har ordet
2
Finansiella mål
och utfall
3
Aktien
4
Förv
altningsberättelse
6
Hållbarhe
tsrapport 11
Finansiella rapporter
16
- Koncern
16
- Moderbolag
21
- Redovisningsprinciper
26
- No
ter 33
Vinstdisposition
60
R
evisionsberättelse
61
Bolagsstyrningsr
apport
65
Al
ternativa nyckeltal
70
Fler
årsöversikt 71
Finansiella denitioner
72
Årsstämma
73
A
dresser
7
4
Sidorna 6 60 utgör den formella årsredovisningen
och har granskats av bolagets revisorer.
ÅRET I KORTHET
Nettoomsättningen ökade med 47% till 5 388 MSEK (3 672)
Underliggande rörelseresultat ökade till 529 MSEK (96)
Lagervinster och -rluster uppgick till 92 MSEK (-17)
relseresultatet ökade till 621 MSEK (39)
Resultat efter skatt ökade till 495 MSEK (4)
Kassafdet från den pande verksamheten uppgick till 32 MSEK
(341)
Resultat per aktie ökade till 38,10 kr (0,33)
BE Group tecknade avsiktsförklaring med H2 Green Steel angående
samarbete och distribution av fossilfritt stål
Omorganisationen av verksamheten i Baltikum slutrdes
Styrelsen föreslår utdelning på 12 kr (-) r räkenskapsåret 2021
Rörelseresultat (EBIT) före jämrelsestörande poster (se not 6 och 7) och justerat för lagervinster och lagerförluster (avdrag för vinster och tillägg vid rluster).
NETTOOMSÄTTNING
MSEK
2017 2018 2019 2020 2021
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
UNDERLIGGANDE RÖRELSERESULTAT
1)
MSEK
2017 2018 2019 2020 2021
0
100
200
300
400
500
600
1)
Nyckeltal 2021 2020 Förändring
Tonnage, tusental 342 307 35 (11%)
Nettoomttning, MSEK 5 388 3 672 1 716 (47%)
relseresultat, MSEK 621 39 582
relsemarginal, % 11,5 1,1 10,4
Underliggande rörelseresultat 529 96 433
Resultat efter skatt, MSEK 495 4 491
Resultat per aktie, SEK 38,10 0,33 37,77
Avkastning sysselsatt kapital exkl. IFRS 16, % 42,0 2,3 39,7
Nettoskuld exkl. IFRS 16, MSEK 241 156 85
Nettoskuldttningsgrad exkl. IFRS 16, % 17 17 0
Kassafde från löpande verksamheten, MSEK 32 341 -309
Medeltal ansllda 621 633 -12
relseresultatet 2020 påverkades av jämrelsestörande poster om -40 MSEK relaterat till centralisering av lager- och produktionsverksamheter i Sverige och Baltikum
Ingår som en del av BE Groups alternativa nyckeltal som finns att sa mer om under Alternativa nyckeltal och Finansiella definitioner.
1)
2)
2)
1)
2)
Försäljning per affärslösning, MSEK 2021 2020 %
Lagerrsäljning 2 284 1 541 48%
Produktionsserviceförsäljning 2 384 1 684 42%
Direktrsäljning 720 447 61%
Totalt 5 388 3 672 47%
Försäljning per produktområde, MSEK 2021 2020 %
nga produkter 2 081 1 363 53%
Platta produkter 2 213 1 428 55%
Rostfritt sl 757 611 24%
Aluminium 219 170 29%
Övrigt 118 100 18%
Totalt 5 388 3 672 47%
1
ETT STARKT ÅR SOM GER KRAFT FÖR FRAMTIDEN
BE Group levererar under 2021 den bästa relsemarginalen sedan börsintro-
duktionen 2006. Receptet bakom är bra medarbetare som arbetar hårt, fokus
på kundupplevelse och försäljning tydligt kryddat med ga materialpriser
tillsammans med de senaste årens srre strukturella förändringar.
Totalt ökade försäljningen med 47% och det underliggande rörelseresultatet
rbättrades kraftigt och uppgick till 529 MSEK (96). De stigande slpriserna
medförde lagervinster 92 MSEK (-17) och relseresultatet ökade till 621
MSEK (39), vilket även det är detsta sedan 2006.
Stålprisutvecklingen
I rjan av 2021 kom en snabb och stark återhämtning inom den Europeiska
industrin och byggsektorn. Under detrsta kvartalet efterfrågades mer ma-
terial än planerat och det uppstod en bristsituation, speciellt för produkter
med koppling till fordonsindustrin. Detta drev upp stålpriserna kraftigt. Ut-
vecklingen under andra halvåretg lite olika ut r olika produkter, men i
princip kan man säga att priserna stabiliserades på helt nya nivåer i slutet av
året.
En fortsatt generelltg prisnivå supporteras nu av höga kostnader r in-
satsvaror och energipriser tillsammans med en stark efterfrågan där kunder
har faktiska behov och god avsättning för sina produkter. Omställningen till
llbar sltillverkning kommer att kräva stora investeringar vilket på ngre
sikt måste innebära en mer llbar prisbild r slproducenterna.
llbarhet
BE Groups affärsmodell är i grunden hållbar. Sl är ett av världens mest åter-
vunna material och det kan återvinnas om och om igen utan attrlora sina
egenskaper. Som sldistributör köper vi stål i stora kvantiteter och levererar
ett specifikt behov, till exempel sl kapat i specifikangder, till varje enskild
kund. Med detta kan vi optimera de transporter och materialutnyttjande.
Som oberoende sldistributör r BE Group löpande diskussioner med ett
flertal slproducenter runt om i Europa och redan idag är 100% klimatkom-
penserat stål en del av erbjudandet till våra kunder. Ytterligare ett steg ill-
barhetsarbetet togs genom tecknandet av en avsiktsförklaring med H2 Green
Steel angående samarbete och distribution av fossilfritt sl på den nordiska
marknaden från 2025.
Vi har en god historik i arbetet med llbarhet men framöver kommer arbe-
tet intensifieras ytterligare på olikatt. En viktig del i det arbetet är att hjälpa
små och medelstora bolag, som oftast köper sl i mindre kvantiteter, att
köpa hållbart stål till konkurrenskraftiga priser.
Ukrainakrigets påverkan på BE Group
Ryssland och Ukraina är stora producenter av rnmalm och andra insatsva-
ror och det är tydligt att kriget kommer att ha stor inverkan europeiska
stålmarknaden med materialbrist och kraftiga prisjningar som en konse-
kvens. Drygt 10% av BE Groups totala stålinköp 2021 kom från ryskkontrolle-
rade slproducenter. Vi förväntar oss att denna geopolitiska situation kom-
mer att verka globala leveranskedjor och ser därr över vad som kan -
ras proaktivt för att kra leveransen av sl och därmed vår förmåga att
stödja våra kunder under dessa utmanande tider.
Fokus framåt
I en bransch med standardiserade produkter och lövtunna marginaler gäller
det att gneta med ständiga rbättringar. Först och främst ste kunderbju-
dandet vara det vassaste och mest attraktiva i form av kompetens, tillng-
lighet och leveranssäkerhet. Därefter brukar jag visualisera det med en 10-
öring. 2021 motsvarade 10 öre per kg cirka 35 MSEK. Litegre inköpspriser,
lite ttre marginal, lite effektivare hantering och mentaliteten att en sparad
krona är en tnad krona. Allt ger utslag sista raden och med bra och väl-
motiverade medarbetare kommer vi att fortsätta den banan.
Avslutningsvis vill jag rikta ett varmt tack till våra kunder, som återkomman-
de ger oss sitt förtroende, våra ägare som tror oss och till alla våra medar-
betare som återkommande mpar för att ra BE Group till ett ttre och
bättre bolag.
Peter Andersson
VD och koncernchef
Först och främst måste
kunderbjudandet vara det vassaste
och mest attraktiva i form av
kompetens, tillgänglighet och
leveranssäkerhet.
2
FINANSIELLA L OCH UTFALL
Intjäningen i BE Group ska användas för att utveckla verksamheten och generera avkastning till ägarna. Styrelsen i BE Group har rför fastställt
tre finansiella mål som ska uppnås för att intjäningen ska betraktas som tillräcklig. Över tiden kan luppfyllelsen variera beroende på olika fa-
ser i bolagets utveckling samt aktuellt konjunkturläge.
TILLXT SRRE ÄN MARKNADEN
% %
2017 2018 2019 2020 2021
-15
-10
-5
0
5
10
15
-15
-10
-5
0
5
10
15
Tillxt l
UNDERLIGGANDE VINSTMARGINAL
MSEK %
2017
2018
2019
2020
2021
0
100
200
300
400
500
600
0
2,5
5
7,5
10
12,5
uEBIT uEBIT%
l
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT
KAPITAL
MSEK %
2017
2018
2019
2020
2021
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
0
10
20
30
40
50
Sysselsatt kapital
Avkastning l
Justerad avkastning
Försäljningsssigt växa mer
än marknaden
För att mäta tillväxten på BE Groups markna-
der används den marknadsstatistik som bo-
laget tar del av r distributionsmarknaderna
i Sverige och Finland. Genom att jämra ton-
nagetillväxten år mot år i denna data upp-
skattas tillväxten marknaden. BE Groups
tillväxt ts som utlevererade ton de
svenska, finska och baltiska marknaderna.
För Sverige inkluderas utleveranser r det
sagda bolaget ArcelorMittal BE Group SSC.
let är att växa mer än marknaden.
Utfall
Marknaden beräknas ha ökat med 12,0 pro-
cent (-7,0) mfört med föreende år. BE
Group har haft motsvarande marknadstill-
växt och rmed en oförändrad
marknadsandel.
Uppnå minst 5 procent i
vinstmarginal
Vinstmarginal definieras som underliggande
relsemarginal (uEBIT%) under de tolv se-
naste naderna. Målnivån är satt till minst 5
procent tt över en ngre tidsperiod. Detta
motsvarar vid nuvarande omttning ca 269
MSEK i underliggande rörelseresultat (uEBIT).
Det underliggande rörelseresultatet, det vill
ga relseresultatet exklusive påverkan av
lagervinster eller lagerförluster samt mfö-
relsestörande poster, används för att tta
fokus hur den operativa verksamheten
presterar och utvecklas.
Utfall
Den underliggande vinstmarginalen uppgick
till 9,8 procent (2,6) för 2021.
Uppnå minst 15 procent
i avkastning på sysselsatt
kapital
Som tt avkastning används avkastning
på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16, vilket defi-
nieras som operativt resultat exkl. IFRS 16 de
senaste tolv naderna dividerat med det
genomsnittliga sysselsatta kapitalet exkl.
IFRS 16 (eget kapital och räntebärande skul-
der). lnivån är satt till minst 15 procent.
ttet räknas utifrån redovisat relseresul-
tat, det vill säga inklusive lagervinster och la-
gerrluster samt mförelsestörande poster,
r atttta fokus på verklig avkastning till
ägarna.
Utfall
Under året har avkastningen på sysselsatt
kapital ökat till 42,0 procent (2,3). Detta beror
främst att relseresultatet har ökat tack
vare högre stålpriser och srkt bruttomargi-
nal. I diagrammet visas även en justerad av-
kastning där eventuella mförelsestörande
poster exkluderats.
3
AKTIEN
BE Group AB är noterat NASDAQ Stockholm sedan slutet av 2006. Bolaget har kortnamn BEGR och
ingår i sektorn Basic Resources och ISIN-kod SE0008321921.
Den totala omttningen av BE Group-aktier under 2021 var 7,1 miljoner
aktier till ett sammanlagt värde av 623 MSEK, med en genomsnittlig om-
ttning om 28 159 aktier, eller 2,5 MSEK per handelsdag. På årets sista
handelsdag den 30 december 2021 var börskursen r BE Groups aktie
132,50 SEK. gsta betalkurs under 2021 var 133,00 SEK och åretsgsta
betalkurs var 36,40 SEK. rsvärdet vid årets slut uppgick till 1 723,8
MSEK.
Aktiekapital och rösträtt
Aktiekapitalet i BE Group uppgick den 31 december 2021 till 260,2 MSEK
(260,2) rdelat på 13 010 124 aktier, vardera aktie med ett kvotvärde om
20,00 SEK. I enlighet med bolagsordningen ska bolagets aktiekapital upp-
gå till lägst 150 000 000 SEK och högst 600 000 000 SEK och antalet aktier
ska uppgå till lägst 10 000 000 aktier och högst 40 000 000 aktier. Varje ak-
tie berättigar till en st och alla aktier är av samma slag.
Ägarförhållanden
Vid utngen av 2021 hade BE Group 7 119 aktieägare, att mföra med
4 371 året innan. Svedulf Fastighets AB och AB Traction var de två srs-
ta ägarna. Övriga srre ägare framgår av tabellen. Andelen svenskt in-
stitutionellt ägande (juridiska personer) utgjorde vid årsskiftet totalt
65,9 procent och det utndska ägandet utgjorde 14,4 procent.
Utdelningspolicy och utdelning
Koncernens utdelningspolicy innebär att BE Group över tiden ska dela ut
minst 50 procent av resultatet efter skatt. Utdelning ska ske med hänsyn
taget till BE Groups finansiella ställning och framtidsutsikter. Styrelsen fö-
reslår utdelning på 12 kr per aktie (-) r räkenskapsåret 2021 vilket mot-
svarar totalt ca 156 MSEK.
Aktieägarkontakt
Ansvarig för aktieägarkontakter är CFO Christoffer Franzén. Bolagets
pressmeddelanden distribueras genom Cision och finns tillngliga på
bolagets webbplats, www.begroup.com, i samband med att de offentlig-
görs. Information om BE Group-aktien uppdateras löpande bolagets
hemsida.
Data per aktie
SEK om inget annat anges 2021 2020
Resultat per aktie 38,10 0,33
Resultat per aktie efter utspädning 38,10 0,33
Eget kapital per aktie 108,84 69,73
Föreslagen utdelning per aktie 12,00
rskurs 30 december, senaste betalkurs 132,50 37,60
rsvärde 30 december, MSEK 1 723,8 489,2
P/E-tal 3,4 113,9
Direktavkastning, % 9,06
4
Srsta aktieägare 30 december 2021
Aktigare Antal aktier
Kapital och
ster (%)
Svedulf Fastighets AB 3 183 172 24,5
AB Traction 3 177 894 24,4
Förkringsaktiebolaget, Avanza Pension 693 108 5,3
Quilter Inter Isle of Man Ltd 642 285 4,9
BNY Mellon SA/NV (Former BNY), W8IMY 193 835 1,5
Nordnet Pensionsförsäkring AB 167 845 1,3
Nordea Livrsäkring Sverige AB 167 607 1,3
Quilter International IOM Ltd 145 809 1,1
Ålandsbanken ABP (Finland), svensk, filial 144 194 1,1
Thorell, Johan 129 543 1,0
Summa 10 srsta ägarna 8 645 292 66,4
BE Groups innehav av egna aktier 26 920 0,2
Övriga aktieägare 4 337 912 33,4
Totalt antal 13 010 124 100
Aktieägarstruktur 30 december 2021
Innehav Antal ägare Antal aktier
Kapital och
ster (%)
1 500 6 215 544 881 4,2
501 1 000 389 289 128 2,2
1 001 2 000 243 356 996 2,7
2 001 5 000 147 455 101 3,5
5 001 10 000 40 286 818 2,2
10 001 20 000 36 522 551 4,0
20 001 50 000 24 754 640 5,8
50 001 100 000 11 807 347 6,2
100 001 500 000 10 1 296 203 10,0
500 001 1 000 000 2 1 335 393 10,3
1 000 001 5 000 000 2 6 361 066 48,9
Summa 7 119 13 010 124 100
Aktieägande per land 30 december 2021
Sverige 85,6%
Isle of man 6,1%
USA 1,9%
Luxemburg 1,8%
Belgien 1,5%
Övriga 3,1%
Summa 100%
Ägarkategori 30 december 2021
Övriga svenska juridiska personer 54,0%
Svenska fysiska personer 19,6%
Utndskt ägande 14,5%
Förkringsbolag och pensionsinstitut 7,4%
Pensionsstiftelser 2,6%
Fondbolag 1,9%
Summa 100%
Aktiekursens utveckling januari 2017 december 2021
ISIN kod SE0001852211 Kortnamn NASDAQ Stockholm: BEGR lla: WebfinancialGroup
5
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Utveckling under året
Verksamheten
BE Group AB (publ), org.nr. 556578-4724, som är noterat Nasdaq Stockholm, är ett handels- och serviceretag inom stål, rostfritt sl och aluminium. BE
Group erbjuder effektiv distribution och värdeskapande produktionsservice till kunder främst inom bygg- och tillverkningsindustrin. År 2021 omsatte koncer-
nen 5,4 miljarder kr. BE Group har cirka 630 anställda med Sverige och Finland som srsta marknader. Huvudkontoret ligger i Malmö. Mer information finns på
www.begroup.com.
Alternativa nyckeltal
BE Group har definierat ett antal alternativa nyckeltal. De alternativa nyckeltal som BE Group anser väsentliga är underliggande relseresultat,relsekapital,
nettoskuld samt sysselsatt kapital. Under Alternativa nyckeltal kan nisa mer om hur dessa beräknas.
Marknad och omvärld
I Europa (EU28) producerades under 2021 152,5 miljoner ton råstål enligt World Steel Association som är den globala branschorganisationen för stålverken. Det
är en ökning med 15,4 procent mfört med 2020. I början av 2021 noterades en snabb och stark återhämtning inom den Europeiska industrin och byggsek-
torn. Detta ökade behovet av alla sl- och metallprodukter. Under det första kvartalet efterfrågades mer material än planerat och uppstod en bristsituation,
speciellt r produkter med koppling till fordonsindustrin. Detta drev upp sl- och metallpriserna mycket kraftigt, till och med förbi rekordnoteringarna från
2008. Efter ett antal tuffa år fick producenterna ptsligt god lönsamhet. Utvecklingen under andra halvåret såg lite olika ut r olika produkter, men i princip
stabiliserades priserna på helt nya nivåer.
Koncernstruktur och organisation
Koncernen omfattar två affärsområden, Sverige & Polen och Finland & Baltikum, med affärsfokus på koncernens huvudmarknader. Under Moderbolaget & kon-
cernposter rapporteras utöver moderbolaget och koncernelimineringar även delar av koncernens verksamheter som är under avveckling; BE Group Tjeckien
samt BE Group Slovakien. Avvecklingen av dessa verksamheter är i allt väsentligt genomrda. RTS Estland har likviderats under året.
Nettoomsättning och resultat
Under året ökade koncernens nettoomsättning med 47 procent i förhållande till föreende år och uppgick till 5 388 MSEK (3 672). Tonnaget inom affärsområ-
de Sverige & Polen ökade med 14 procent jämrt med reende år medan Finland & Baltikum levererade 10 procent mer. Nettoomsättningen påverkades
positivt av stigande slpriser och mixeffekter om 38 procent samt negativt av valutaeffekter om -2 procent. Perioden påverkades även av lagervinster och -för-
luster på 92 MSEK (-17).
Bruttoresultatet ökade till 1 102 MSEK (548) med en stark bruttomarginal 20,4 procent (14,9). Justerat r lagervinster och -förluster ökade den underliggan-
de bruttomarginalen till 19,3 procent (15,3).
relseresultatet ökade till 621 MSEK (39) motsvarande en rörelsemarginal 11,5 procent (1,1). Justerat för lagervinster och -rluster på 92 MSEK (-17) och
mförelsesrande poster om 0 MSEK (-40) ökade det underliggande relseresultatet till 529 MSEK (96). Den underliggande relsemarginalen ökade till 9,8
procent (2,6).
Affärsomde Sverige & Polen
Afrsområde Sverige & Polen svarade under 2021 för 49 procent (48) av koncernens nettoomsättning. Affärsområdet innefattar koncernens verksamheter i
Sverige bestående av BE Group Sverige och Lecor Stålteknik samt den polska verksamheten. Nettoomsättningen för året ökade med 47 procent i mförelse
med regående år och uppgick till 2 625 MSEK (1 782). relseresultatet ökade till 282 MSEK (-14). Justerat för lagervinster och -rluster på 61 MSEK (-11) och
mförelsesrande poster om 0 MSEK (-35) ökade det underliggande relseresultatet till 221 MSEK (32). I resultatet har de koncerngemensamma kostnader
som faktureras ut från moderbolaget eliminerats med undantag av tjänster avseende IT och affärssystem.
6
Affärsomde Finland & Baltikum
Afrsområde Finland & Baltikum svarade under 2021 för 51 procent (52) av koncernens nettoomsättning. Affärsområdet besr av koncernens verksamheter i
Finland och de tre baltiska länderna. Nettoomsättningen ökade med 47 procent i jämrelse med föregående år och uppgick till 2 790 MSEK (1 896). relsere-
sultatet förbättrades till 370 MSEK (63) och justerat för lagervinster och -rluster på 31 MSEK (-6) samt mförelsesrande poster om 0 MSEK (-5) ökade det un-
derliggande rörelseresultatet till 339 MSEK (74). I resultatet har de koncerngemensamma kostnader som faktureras ut från moderbolaget eliminerats med un-
dantag av tjänster avseende IT och affärssystem.
Moderbolaget & koncernposter
Under Moderbolaget & koncernposter rapporteras utöver moderbolaget och koncernelimineringar även delar av koncernens verksamheter som är under om-
strukturering. Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moderbolaget & koncernposter och har inte fördelats ut på de två affärsområdena.
Moderbolaget
I moderbolaget BE Group AB (publ) uppgick periodens omsättning, som utgörs av koncerninterna tjänster, till 104 MSEK (79). Dessa koncerninterna tjänster in-
nefattar främst licensavgift avseende dotterbolagens användande av varurket BE Group samt centrala kostnader r IT och ekonomi etc. Dessa kostnader
rdelas och faktureras ut till samtliga dotterbolag i koncernen. I resultatuppföljningen av affärsområdena har dessa koncerngemensamma kostnader elimine-
rats med undantag av tjänster avseende IT och affärssystem. Utav moderbolagets totala kostnader om 44 MSEK (42) vidarefakturerades 35 MSEK (31) till
dotterbolagen.
relseresultatet uppgick till 60 MSEK (53). Finansnettot uppgick till 98 MSEK (37). Resultatre skatt uppgick till 282 MSEK (75) och resultat efter skatt till 244
MSEK (73). Vid årets slut uppgick moderbolagets egna kapital till 959 MSEK (715). Investeringarna i moderbolaget uppgick till 3 MSEK (2). Moderbolagets likvida
medel uppgick till 38 MSEK (152) vid periodens slut.
Finansnetto och skatt
Koncernens finansnetto uppgick till -17 MSEK (-28) och räntenetto till -14 (-18) varav -10 MSEK (-11) är relaterat till leasing enligt IFRS 16. Skatten uppgick till
-109 MSEK (-7). Resultatet efter skatt uppgick till 495 MSEK (4) inklusive jämförelsesrande poster om 0 MSEK (-40).
Kassafde
Kassafdet från den pande verksamheten uppgick till 32 MSEK (341). Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -25 MSEK (-21). Kassaflödet ef-
ter investeringar uppgick därmed till 7 MSEK (320).
Kapital, investeringar och avkastning
Koncernens rörelsekapital uppgick vid periodens slut till 856 MSEK (343) och den genomsnittliga rörelsekapitalbindningen var 9,7 procent (12,8). Av investe-
ringarna under året på 26 MSEK (21) utgjorde investeringar i immateriella anläggningstillgångar 1 MSEK (0) och investeringar i materiella anggningstillgångar
25 MSEK (21). Avkastningen på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 uppgick till 42,0 procent (2,3).
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens likvida medel, inklusive checkräkningskredit, uppgick vid periodens slut till 154 MSEK (316) och koncernens räntebärande nettoskuld exkl. IFRS 16
till 241 MSEK (156). Vid periodens slut uppgick det egna kapitalet till 1 413 MSEK (905) och nettoskuldttningsgraden till 17 procent (17).
Medarbetare
Medarbetarna är BE Groups allra viktigaste resurs. De är ansiktet ut gentemot kunder och leverantörer och därr är det viktigt att var och en som arbetar
inom BE Group bidrar till att koncernen uppfattas som en ekonomiskt, socialt och etiskt ansvarsfull aktör. Det är människorna på BE Group som får saker att
nda och som gör att man kan uppfylla sina ften. Företagskulturen bygger bland annat på det som definieras som koncernens värderingar. rderingarna
fungerar som vägvisare i det dagliga arbetet r alla som arbetar inom koncernen. De handlar om hur man agerar gentemot varandra och mot kunder, leveran-
törer och andra som man kommer i kontakt med. Dessa är Dynamiska, Transparenta och llbara.
Antalet anställda uppgick till 627 jämrt med 618 vid samma tidpunkt regående år och medelantalet anställda under året uppgick till 621 (633).
Miljöpolicy och miljöarbete
BE Group arbetar med miljöfrågor som en integrerad del av verksamheten. Med en position mellan producenterna och kunderna är det framförallt inom trans-
portområdet som man har möjlighet att bidra till minskad miljöpåverkan. BE Group arbetar också r att kontinuerligt förbättra de egna anläggningarna gäl-
lande energiförbrukning, utsläpp och avfallshantering.
Övergripande miljöpolicy
Grunden i BE Groups miljöarbete är en koncervergripande miljöpolicy. Policyn ger bland annat att BE Group ska:
Minst uppfylla gällande miljölagstiftning och lokala myndighetskrav.
Hushålla med energi och naturresurser.
Verkar att avfallsmängderna och utsläppen fn de egna anggningarna minskar.
Ta vara på möjligheterna att göra miljöanpassningar vid investeringar och förändringar i processer och anläggningar.
Genom fortlöpande utbildning upprätthålla en g kunskapsnivå i miljöfrågor.
Dokumentera och kommunicera miljöarbetet till ansllda samt ge öppen och saklig information till externa intressenter.
I Sverige och Finland bedriver BE Group miljötillsndspliktig verksamhet vid en anläggning i respektive land. rskilda tillstånd att bedriva verksamhet har
också erllits av koncernens bolag i de nder där sådana tillstånd krävs. Samtliga verksamheter inom koncernen, förutom Lecor Slteknik, är certifierade
enligt miljöledningssystemet ISO 14001.
7
Risker och riskhantering i BE Group
BE Groups resultat och finansiella sllning verkas av ett stort antal faktorer. Flera av dessa ligger utanför den egna kontrollen. Koncernen har verksamhet i
flera nder och exponeras därigenom r olika risker tillljd av olikheter i lagar, regelverk och riktlinjer. Riskhanteringen inom koncernen styrs av fastlagda po-
licys och rutiner, vilka löpande revideras av styrelsen och/eller koncernledningen. Alla risker hanteras som en del av BE Groups hållbarhetsarbete. De väsentli-
gaste riskerna och okerhetsfaktorerna för BE Group kan delas in i:
Marknadsrisker
Operationella risker
Finansiella risker
Marknadsrisker
Konjunkturutveckling
BE Group har ett stort antal kunder inom olika branscher och påverkas därr av det allnna konjunkturläget. En svag konjunkturutveckling ökar risken för
gre efterfrågan på koncernens produkter, vilket resulterar i gre försäljningsintäkter. Dessutom kan en sämre konjunktur resultera i låg lageromsättningshas-
tighet, prisfall samt lagerförluster på inneliggande lager. BE Groups strategi avseende lagernivåer är primärt att lagerlla produkter baserat bemd efter-
frågan från bolagets kunder. De olika bolagen i BE Group strävar efter att lla en lageromsättningshastighet anpassad till det enskilda bolagets marknad och
lokala rutsättningar. Den operativa styrningen av lagernivåerna sker genom ltal för antal lagerdagar.
Slprisutveckling
Slbranschen verkas av konjunkturutvecklingen. Till följd av detta är slprisutvecklingen volatil och verkas av balansen mellan produktionsutbudet och
efterfrågan på stål i de olika leden i värdekedjan. Slpriserna påverkar BE Group genom att ett srre bidrag för att täcka kostnader erhålls vid ett högt stålpris,
givet en konstant bruttomarginalnivå. Dessutom påverkar utvecklingen av stålpriset det slutligarsäljningspriset inneliggande lager vilket för BE Group
medför finansiell påverkan i form av lagervinster och lagerförluster. I syfte att minskaverkan av dessa lagereffekter arbetar BE Group aktivt med att minska
antalet lagerdagar, dock med bibellen servicenivå till kunderna. Sjunkande slpriser har därr en negativ inverkan på BE Groups verksamhet och resultat,
medan ökande priser har en positiv inverkan.
Tabellen nedan visar den uppskattade effekten det underliggande relseresultatet vid förändring av stålpris och sålt tonnage. Känslighetsanalysen baseras
på 2021 års utfall och antar en konstant underliggande bruttomarginal.
Förändring relseresultateffekt
Stålpris +/-5 % +/-57 MSEK
Tonnage +/-5 % +/-45 MSEK
Covid-19
Det är inte möjligt att fullt ut kvantifiera den påverkan som Covid-19 kommer att få r bolaget. BE Group följer utvecklingen noga och anpassar de åtgärder
som implementerats på kort sikt i koncernen som statliga sd, omförhandlade avtal och ökad kontroll på relsekapital och kostnader r att minska de ne-
gativa effekterna på verksamheten. Bolaget agerar i enlighet med beslut och rekommendationer från regeringar och myndigheter respektive marknad och
med medarbetarnas lsa och välende som högsta prioritet.
Operationella risker
Leveranrer
BE Groups produktsortiment besr av material från flera olika leverantörer. Koncernen strävar efter att skapa relationer med de bästa stålproducenterna och
att upprätthålla ett långsiktigt och uthålligt samarbete. För att säkra tillgängligheten material vid varje enskilt tillfälle strävar koncernen mot att ha ett flertal
leverantörsrelationer inom varje produktgrupp. Under året har BE Group samarbetat med över 500 leverantörer. Inför nya affärsförbindelser och ingående av
avtal kontrolleras att leverantören klarar BE Groups krav bland annat ekonomi, kvalitet, logistik och miljö.
Det är BE Groups bedömning att koncernen inte är beroende av gon enskild leverantör och samtliga srre leverantörer bedöms vara utbytbara, varr ett
leverantörsavbrott inte bever innebära långsiktiga konsekvenser r verksamheten. Under 2021 stod den srsta leverantören för 15 procent (19) av koncer-
nens inköp. De tio srsta leverantörerna stod tillsammans för 57 procent (53) av koncernens totala inköp. BE Group är utsatt r risk att leveranser från leveran-
törer kraftigt kan försenas vid produktionsavbrott, kapacitetsbrist eller transportproblem utom BE Groups kontroll. Det kan innebära inktsbortfall och/eller
rdyrade åtgärder r att tillgodose våra åtagande till kunder.
Kunder
BE Groups verksamhet bedrivs flera olika marknader och till nga kundkategorier. De tio srsta kunderna under 2021 motsvarade 14 procent (13) av den
totala omttningen. BE Group har ett stort antal kunder inom olika branscher och rigenom en god riskspridning. Bolaget arbetar aktivt med att hantera kre-
ditrisker (se not 31 för ytterligare information) genom att sätta kreditramar och fokusera att få in förfallna fordringar.
8
Produktansvar
En del av de produkter som BE Group ljer skulle vid produktfel kunna leda till personskada eller annan skada och rmed medföra risk för skadeanspråk en-
ligt respektive lands produktansvarslagar. BE Group har för sin verksamhet tecknat sedvanliga ansvarsförsäkringar.
Utökade direktleveranser från producenter av stål
Användare av sl har i huvudsak två inköpskällor: direkt från producenterna av stål eller från handels- och serviceföretag. Traditionellt sett har många srre
användare köpt direkt från producenterna medan s till medelstora anndare ofta använt sig av handels- och serviceföretag. Det finns dock risk att produ-
centerna rsöker utöka sin direktförsäljning och rmed minska användandet av handels- och servicebolagen som mellannder.
Avtalsrelationer
Avvd förlitar sig bolaget i huvudsak sina goda kund- och leverantörsrelationer, vilka ofta är långvariga, liksom sedvänja som uppkommit mellan parterna.
Med gra av BE Groups srre kunder och leverantörer finns specifika avtal.
Personal
För sin framtida utveckling och framgång är BE Group beroende av kompetenta medarbetare. Förmågan att rekrytera, behålla och utveckla kvalificerade med-
arbetare och vara en attraktiv arbetsgivare är viktigt. Om nyckelpersoner slutar och lämpliga eftertdare inte kan rekryteras, kan detta få en negativ effekt
verksamheten. BE Group har sammansllt ett antal rderingar som ska återspegla andan i koncernen och genomsyra ledarskapet. Den affärsmässiga kompe-
tensen hos BE Group utvecklas kontinuerligt genom utbildning och rekrytering. Utbildning sker både genom breda program mot många medarbetare och som
specialiserade lösningar för enskilda individer.
lsa och kerhet
Arbetsmiljö, hälsa och kerhet är centrala frågor för BE Group. Brister i kerhet och arbetsmiljö innebär en ökad risk r ohälsa och incidenter r företagets
medarbetare. BE Group har ett systematiskt arbete för att kerställa och förbättra arbetsmiljön kallat Safety first. BE Group följer löpande upp ett antal para-
metrar inom området hälsa och kerhet. Möjligheter till förbättringar diskuteras av koncernens ledning och lokalt på enheterna. Varje olycka och incident rap-
porteras, följs upp och utvärderas.
mslldhet, ngfald och diskriminering
Brister i implementering och efterlevnad av BE Groups rdegrund kan leda till bristande jämställdhet och mångfald. BE Group genomför årligen en medarbe-
tarundersökning med aktiv uppföljning av resultatet där åtgärdsplaner tas fram för de förbättringsområden som fastsllts. Arbetet genomförs med full trans-
parens i förhållande till riktlinjer, personalhandböcker samt rapportering av överträdelser avseende diskriminering.
Legalt
BE Group har verksamhet i flera länder exponeras koncernen r olika lagar, regelverk, överenskommelser och riktlinjer, samtr förändringar av dana be-
stämmelser. Bestämmelserna innefattar bland annat handelsrestriktioner såsom tullar och tariffer, krav import och exportlicenser, restriktioner mot kapital-
relser samt skatteregler. I all kommersiell verksamhet kan tvister uppkomma som en ljd av parters olika uppfattning gällande ansvar och avtalstolkningar.
Ur ett riskperspektiv är BE Group inte beroende av got enskilt kommersiellt avtal som väsentligt kan begnsa koncernens verksamhet.
Korruption
Korruption kan i olika grad existera i vissa länder och i olika sektorer i samllet. BE Group per, som nga andra företag, en risk att bli involverade i icke etis-
ka affärer inom områden som omfattar försäljnings- och inköpsprocesser. Inom BE Group ller nolltolerans mot icke etiska affärsmetoder. Företaget genomför
genomngar av retagets antikorruptionspolicy och uppförandekod med företagets medarbetare, leverantörer och samarbetspartners. Tillsammans med
ramverketr intern kontroll och uppföljning utgör detta grunden r ett affärsetiskt rhållningssätt samt korrekt finansiell rapportering. BE Group tilmpar
centrala och lokala attestmanualer för att undvika intressekonflikter och tillämpar upphandlingsprocesser somkersller god affärsetik.
nskliga rättigheter
Med enheter i flera nder i norra Europa och en geografiskt utspridd leverantörsbas kan insynen avseende nskliga rättigheter vara begränsad och det finns
en risk att retaget ofrivilligt kan bidra till brott mot mänskliga rättigheter. Dessa frågor tas upp i BE Groups uppförandekod, som gäller för alla ansllda inom
BE Group inklusive koncernledningen. Styrelsemedlemmar, affärspartners, kunder och leverantörer uppmuntras även att följa denna uppförandekod. För leve-
rantörer finns det även en separat uppförandekod. Rapportering av eventuella problem, felaktigheter, olagligt beteende eller oegentligheter kan ske till närms-
ta chef eller anonymt via whistleblowersystemet.
Miljölagstiftning och miljöansvar
BE Groups verksamhet omfattas av miljörelaterade lagar och föreskrifter som bland annat reglerar utsläpp i luft och vatten, avfallshantering och arbetsmiljö.
BE Group kan bli skadesndsskyldigt för miljöskador som orsakats av verksamheter som bolaget bedriver eller har bedrivit. Visst miljöansvar är enligt svensk
rätt inte föremål för preskription. Det kan inte uteslutas att sådan verksamhet som bedrivs eller har bedrivits av BE Group kan ranleda ansvar för miljöpåver-
kan som inte visar sig förrän lång tid senare.
BE Group arbetar systematiskt med att efterleva regler och lagar samt med att minska företagets miljöpåverkan och bedriver ett kvalitets- och miljöledningsar-
bete som sller krav enheterna. BE Group arbetar r att minska miljöpåverkan i värdekedjan, genom produktions- och distributionsprocessen från leveran-
tör till slutanvändare. I detta ingår bland annat att lja upp reningen av lösningsmedel från lningsanggningarna och stoftutsläpp samt avfallshantering av
restprodukterna.
Energianvändning
Ökad produktion leder till ökat nyttjande av energi. Att inte använda energi från förnybarallor, där detta är möjligt, påverkar miljön negativt. BE Group ter
energiförbrukningen vid alla sina anläggningar och vid upphandling av energi ska energi från fossilfria energibärare vara förstahandsvalet om möjligt. Att titta
på energieffektiviteten är även en viktig faktor vid investeringar.
Utsläpp från transporter
BE Group ljer sina produkter på huvudsakligen sex marknader vilket innebär att transport av material är ofrånkomligt och användning av transporttnster
innebär oftast nyttjande av fossila bränslen. BE Group arbetar r att optimera logistikflödena. Detaljerad datar aktuell bränsleanvändning samlas in i samar-
bete med transportföretagen och koncernen jobbar aktivt med att hitta transportföretag med ett uttalat och medvetet hållbarhets- och miljöfokus.
9
Finansiella risker
För en genomng av finansiella risker, se not 31.
Aktierelaterad information
Ägandeförllanden
BE Groups aktie är noterad på Nasdaq Stockholm sedan slutet av 2006. Vid räkenskapsårets slut hade BE Group 7 119 aktigare att mföra med 4 371 året in-
nan. Svedulf Fastighets AB och AB Traction var de två srsta ägarna med 24,5 procent respektive 24,4 procent av aktierna. Övriga större ägare finns att sa om
under Aktien. Andelen institutionellt ägande (juridiska personer) utgjorde vid årsskiftet totalt 80,3 procent. Utndskt ägande uppgick till 14,4 procent.
De fyra medlemmarna i koncernledningen hade ett sammanlagt innehav i BE Group om 12 105 aktier vid utgången av 2021. Bolagets styrelseledater inklusi-
versende ägde vid årsskiftet 3 245 176 aktier. Uppgifterna om koncernledningens och styrelseledaternas innehav av aktier i BE Group innefattar eget
och fysisk närståendes innehav, ägande i kapitalförsäkring samt innehav av juridisk person som direkt eller indirekt kontrolleras av personen eller dennes
rstående.
BE Group ägde 26 920 egna aktier vid utgången av 2021.
Aktiekapital, antal aktier och rättigheter
Per den 31 december 2021 omfattade det registrerade aktiekapitalet 13 010 124 (13 010 124) stamaktier. Aktierna har ett kvotvärde om 20,00 kr (20,00). I enlig-
het med bolagsordningen ska bolagets aktiekapital uppgå till lägst 150 000 000 SEK och gst 600 000 000 SEK och antalet aktier ska uppgå till gst 10 000 000
aktier och högst 40 000 000 aktier. Bolagets aktiekapital är bestämt i svenska kronor.
Samtliga aktier ger lika rätt till andel i bolagets nettotillgångar, vinst och eventuellt överskott vid likvidation. Varje aktie har en röst och alla aktier är av samma
slag. Det föreligger inga begränsningar i antalet röster som en aktigare kan avge vid årsstämma eller avseende överlåtelse av aktier. Det finns inga för bolaget
nda avtal mellan aktieägare vilka kan begränsa rätt att överlåta aktier.
Ytterligare uppgifter om BE Groups aktie lämnas på www.begroup.com.
Bemyndigande till styrelsen
Årsstämman beslutade, att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen och ngst till årsstämman 2022, fatta beslut om överlåtelse av egna aktier, i syfte
att jligra finansiering av mindre företagsförvärv. Övertelse får ske med avvikelse från aktigarnas företrädesrätt av högst 26 920 aktier, motsvarande
bolagets befintliga innehav av egna aktier. Överlåtelse får ske som betalning av hela eller del av köpeskillingen vid förvärv av bolag eller relse eller del av bo-
lag eller relse, varvid vederlaget ska motsvara aktiens bemda marknadsvärde. Vid sådan övertelse får betalning erläggas med apportegendom eller ge-
nom kvittning mot fordran på BE Group. Överlåtelse får även ske mot kontant betalning genom försäljning Nasdaq Stockholm, till ett pris inom det vid var
tid registrerade kursintervallet, varmed avses intervallet mellan högsta pkurs och gstaljkurs vid avyttringstidpunkten. Styrelsen ska äga rätt att besm-
ma övriga villkor för övertelsen, som dock skall vara marknadsmässiga.
Under året har inga egna aktier övertits och BE Group ägde sammanlagt 26 920 egna aktier motsvarande 0,2 procent av aktiekapitalet, vilka förvärvats för ett
sammanlagt belopp om 21 MSEK.
Utdelning och utdelningspolicy
Koncernens utdelningspolicy innebär att BE Group över tiden ska dela ut minst 50 procent av resultatet efter skatt. Utdelning ska ske med hänsyn taget till BE
Groups finansiella ställning och framtidsutsikter. Styrelsen föreslår utdelning på 12 kr per aktie (-) r räkenskapsåret 2021 vilket motsvarar totalt ca 156 MSEK.
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapporten återfinns på sidorna 65-69.
Eventualförpliktelser
Koncernens eventualrpliktelser uppgick till 1 MSEK (6).
Viktiga ndelser efter räkenskapsårets slut
Rysslands invasion av Ukraina den 24 februari 2022 innebär en väsentligtrhöjd risknivå, såväl säkerhetsmässigt som ekonomiskt. Konsekvenserna för BE
Group och dess medarbetare är dock ojlig att bedöma i dagsget.
Inga övriga väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut.
Redovisningsprinciper
Från och med januari 2005 upprättas koncernredovisningen i enlighet med International Financial Reporting Standards, IFRS, såsom de har godnts av EG-
kommissionen r tilmpning inom EU. En utrlig beskrivning av redovisningsprinciperna återfinns under Redovisningsprinciper.
Vinstdisposition
Styrelsens rslag till disposition av bolagets resultat finns beskrivet under Vinstdisposition samt i not 24.
10
LLBARHETSRAPPORT 2021
BE Groups vision är att vara det mest professionella, framgångsrika och respekterade stålservicebolaget på de marknader bolaget är verksamt. I
affärsidén ligger inte bara att BE Group ska kunna vara en ledande aktörr det gäller att köpa, lja och bearbeta stål, utan dessutom vara en
professionell samarbetspartner till kunderna. BE Group ska vara ett stöd i deras utveckling, hlpa dem att identifiera såväl styrkor som svaghe-
ter och kunna erbjuda den sta sningen när det gäller tillgänglighet, kompetens och leveranssäkerhet. BE Groups llbarhetsarbete bygger
på att ska skapa förutsättningarna för små och medelstora bolag att köpa hållbart stål till konkurrenskraftiga priser.
PRODUKTER
nga stålprodukter
Balk,lprofiler, stångsl och rör. Annds i alla tänkbara konstruktioner,
t ex stålstommar, fackverk, broar, fordon och maskiner.
Platta stålprodukter
Plåt i olika former, t ex varmvalsad, kallvalsad eller metallbelagd. Används
inom bl a byggnation, fordonsindustrin samt maskin- och
processindustrin.
Rostfritt sl
Plåt, stång, rör ochrdelar. Används i korrosionsutsatta och krävande
konstruktioner, bl a inom bygg-, maskin-, medicin- och processindustrin.
Specialstål
Legerade och olegerade konstruktionsstål, ytbearbetad sng samt äm-
nesrör. Annds r det finns behov av material med förbättrad srbar-
het, llfasthet, rdbarhet eller slitstyrka.
Aluminium
Plåt, profiler, stång och r. Används av legotillverkare och OEM-företag till
bl a byggnation, skyltar och gmärken samt inom flyg-, fordons- och
rpackningsindustrin.
Armering och grundggning
Rakstål, armeringsnät och iläggningsfärdig armering. Används till att ar-
mera betong i syfte att ökallfastheten och rhindra sprickbildningar
inom byggnation och infrastruktur.
SERVICE & TJÄNSTER
Produktionsservice
BE Group erbjuder produktionsservice av stål, rostfritt stål och aluminium
med produktionsresurser inom kapning, borrning, skärning, klippning,
spaltning, bstring och lning. Produktionsservice omfattar olika pro-
cesser där man förädlar stål och andra metaller r att uppfylla specifika
behov hos kunderna.
dgivning och tjänster
BE Group erbjuder ock materialrådgivning, logistiksningar och tidsbe-
sparande IT-tnster som bland annat inkluderar webbaserad e-handel,
EDI, digitala aviseringar och elektroniska fakturor.
Affärsmodell
BE Group är ett handels- och serviceföretag som erbjuder effektiv distribution och värdeskapande produktionsservice inom sl, rostfritt stål och aluminium till
bygg- och tillverkningsindustrin i Europa. BE Groups roll är att kompensera för avsndet som finns mellan stålproducenternas leveransförmåga och stålkonsu-
menternas behov. BE Group skapar värde åt sina kunder genom effektivitet och samordning inom inköp, transporter och lagerhållning av ett brett sortiment av
handelssl, specialsl, rostfritt sl och aluminium. BE Groups försäljning till kunderna sker på trett; lagerrsäljning, produktionsservicersäljning och
direktrsäljning.
11
BE Groupsllbarhetsarbete
BE Group arbetar r att minska bolagets miljöpåverkan samtr att vara en ekonomiskt, socialt och etiskt ansvarsfull akr. Hållbarhetsfrågorna är en viktig
del i verksamheten och let är att de ska vara integrerade i vardagen och beaktas i alla strategiska beslut och investeringar. Ramarna r hållbarhetsarbetet
tts av koncernens ledningsgrupp som hanterar frågor gällande strategi, mål, uppföljning och kommunikation. VD på respektive enhet har det operativa an-
svaret och tter lokala l och planer som följs upp av koncernens ledningsgrupp. Resultatet av arbetet rapporteras till BE Groups styrelse och via llbar-
hetsrapporten till investerare, media och andra externa intressenter. Hållbarhetsrapporten enligt ÅRL innefattar sidorna 11 15 samt avsnittet om risker och
riskhantering irvaltningsbettelsen sidorna 8 10. Denna llbarhetsrapport gäller för koncernen och samtliga hegda dotterbolag.
Under 2020 påbörjade koncernens ledningsgrupp arbetet med att kartlägga verksamheten utifrån de globala målen i Agenda 2030 och arbetet har fortsatt un-
der 2021. Företagets möjligheter och påverkan har diskuterats och en plan för vad som kan göras har påbörjats. Bland annat har en antikorruptionspolicy tagits
fram och godkänts av styrelsen. Under 2022 kommer ledningsgruppen dokumentera och specificera delmål som ska uppnås av organisationen.
Följande l har ledningsgruppen definierat som rskilt relevanta r verksamheten:
llbarhetsarbetet utgår från FNs Global Compacts 10 principer för ett an-
svarsfullt företagande och koncernen arbetar med ljande:
BE Group ska verka för att skapa en ker, inkluderande och utvecklande
arbetsplats
Bolaget ska verkar en säker och bra arbetsmiljö där olyckor, olsa samt
sjukdomrebyggs och rätt kompetens och kunskaper finns i bolaget. BE
Group arbetar med att säkerslla mångfald och lika möjligheter. Alla i
organisationen ska känna till och efterleva BE Groups upprandekod och
anamma koncernens värderingar.
BE Group ska arbeta målmedvetet för att begnsa sin miljö- och
klimatverkan
Bolaget ska sträva efter att kontinuerligt förbättra de egna anläggningarna
gällande energiförbrukning, utsläpp och avfallshantering.
BE Group ska vara en pålitlig partner till sina afrspartners, leverantörer och
kunder
Bolaget ska tillämpa sunda affärsprinciper och vara ekonomiskt ansvarsfull.
Förebyggandet av korruption är en viktig del i detta arbete. BE Group ska
sträva efter att utveckla och upprätthålla en transparent och ansvarsfull dialog
med sina nyckelintressenter.
Nyckelintressenter
de långsiktigt och i det dagliga arbetet påverkar och påverkas retaget av diverse intressenter, bland annat dessa nyckelintressenter:
Intressent Förväntningar BE Group Exempel dialogform
Kunder BE Group ska tillföra mervärden till alla kundsegment enligt affärsmodellen och agera lyrt och
rtroendeingivande för att srka relationerna med befintliga kunder och attrahera nya.
Dialog förs till exempel via personliga ten, dagliga
kontakter, ssor, kundundersökningar och hemsidan.
Medarbetare BE Group ska agera på ett ansvarsfullt tt både internt och externt för att attrahera, utveckla och
bella kompetenta medarbetare. Våra värderingar är ledord för hur vi ska bemöta varandra i det
dagliga arbetet.
Dialog förs till exempel via samtal i vardagen,
arbetsplatsmöten, medarbetarundersökning, facklig
samverkan, internutbildningar, incidentuppföljning och
medarbetarsamtal.
Aktigare BE Group ska skapa värdenr aktigarna genom ett ansvarsfullt och vinstdrivande företagande
baserat på koncernens affärsmodell och strategier r nsamhet.
Dialog förs till exempel via årssmma, års- och
llbarhetsredovisning, delårsrapporter, hemsida och
investerarträffar.
Leverantörer BE Group ska tillföra mervärden i form av effektiv distribution, lagerhållning, vidareförädling och
kunskap om våra marknader. Koncernen strävar efter att srka hållbarhetsarbetet hos
leverantörer genom dialog och kravställning.
Dialog förs till exempel via personliga ten, dagliga
kontakter, kvartalsmöten och samarbetsprojekt.
Samhälle BE Group vill bidra till en positiv samhällsutveckling genom att skapa arbetstillfällen i den egna
verksamheten och hos samarbetspartners. BE Group ska vara en öppen och ttillgänglig akr
som kommunicerar med största möjliga transparens inom ramarna för regler om börspåverkande
information.
Dialog förs till exempel via studiebesök,
samverkansprojekt, nätverk och sponsorskap.
12
Verksamheten
BE Group är ett handels- och serviceföretag som erbjuder effektiv distribu-
tion och värdeskapande produktionsservice inom stål, rostfritt och alumini-
um till bygg- och tillverkningsindustrin i Europa. Organisationen är uppdelad
i två affärsområden: Sverige & Polen samt Finland & Baltikum. I affärsområde
Sverige & Polen ingår BE Group Sverige AB, Lecor Slteknik AB, BE Group
Polen Sp. z o.o samt det degda bolaget ArcelorMittal BE Group SSC AB. I
affärsområde Finland & Baltikum inr BE Group Finland Oy Ab och BE
Group OÜ (Estland) med filialerna BE Group filiāle Latvijā (Lettland) och
BE Group Lietuvos filialas (Litauen). Endast de helägda bolagen berörs av
denna rapport. Koncernens dotterbolag drivs som individuella enheter un-
der respektive affärsområde.
För att kunna växa och utvecklas måste en god affärsetik säkersllas och BE
Group har som sd i llbarhetsarbetet flera policys och riktlinjer; till exem-
pel uppförandekod, värderingar, miljöpolicy, Safety first policy, uppförande-
kod för leverantörer och visselbsarpolicy. Dotterbolagen skalja dessa
etiska riktlinjer och policys och VD i respektive bolag är ansvarig för att de
appliceras i verksamheten.
Leverantörer
BE Group är en oberoende sldistributör som erbjuder produkter från flerta-
let slproducenter runt om i världen. Bolaget arbetar med en upprande-
kod för leverantörer, som ställer krav på leverantören att agera ansvarsfullt
r det kommer till mänskliga rättigheter, arbetsförllanden, affärsetik och
miljö.
Grönt stål
BE Groups ambition är att kunna hjälpa s och medelstora bolag, som of-
tast köper sl i mindre kvantiteter, att köpa llbart stål till konkurrenskrafti-
ga priser. Redan idag är 100% klimatkompenserat stål en del av erbjudandet
till kunderna. Diskussioner förs med flera europeiska stålproducenter och
bolagetljer utvecklingen motgre, och till slut noll, utsläpp av fossil koldi-
oxid inom Voestalpines H2Future och ArcelorMittals Xcarb-projekt. Under
året tecknade bolaget en avsiktsförklaring gällande samarbete och distribu-
tion av fossilfritt stål med H2 Green Steel (H2GS). Avtalet, som inner att BE
Group kommer att kunna leverera grönt sl till den nordiska marknaden
med start 2025, är ett viktigt steg i bolagets ambition att på sikt kunna erbju-
da ett komplett sortiment av hållbart sl.
Anti-korruption
BE Groups upprandekod innehåller riktlinjer r afrsetik och anti-korrup-
tion. För att vidare belysa detta viktiga område har ledningsgruppen tagit
fram en anti-korruptionspolicy under året som har godkänts av styrelsen.
Den har översatts till de lokala språken och kommer att implementeras i or-
ganisationen under 2022.
Skatt
BE Group bedriver verksamhet i olikander med olika skattelagar och lag-
stiftande myndigheter och strävar efter att rätt skatt ska betalas i alla länder.
Förändringar i lag och rättspraxis bevakas kontinuerligt för att skatten skall
hanteras i enlighet med llande lagar och regler. Om tillämpligt ks väg-
ledning hos den lokala skattemyndigheten eller externa skattedgivare,
som revisions- eller advokatbyråer, för att klargöra relevanta skattefrågor.
Risker och riskhantering
BE Groups resultat och finansiella sllning verkas av ett stort antal fakto-
rer. Koncernen har verksamhet i flera nder och exponeras därigenom r
olika risker till ljd av olikheter i lagar, regelverk och riktlinjer. Riskhantering-
en inom koncernen styrs av fastlagda policys och rutiner, vilkapande revi-
deras av styrelsen och/eller koncernledningen. Alla risker hanteras som en
del i BE Groups hållbarhetsarbete och de väsentligaste riskerna och oker-
hetsfaktorerna för BE Group kan delas in i:
Marknadsrisker
Operationella risker
Finansiella risker
s mer om de identifierade riskerna och riskhanteringen i
rvaltningsberättelsen.
Rapportering enligt EUs taxonomi
BE Group har tittat på verksamheten utifrån EUs taxonomirordning och har
inte identifierat någon tillämplig omsättning kopplad till taxonomin i dagslä-
get. Eftersom BE Group inte har identifierat någon omttning som kan
kopplas till taxonomin har bolaget inte heller identifierat någon Capex eller
Opex kopplad till kategori a eller b. Det är heller intejligt att avra om
det finns någon Capex eller Opex kopplad till kategori c det inte finns nå-
gon information tillgänglig ifrån leverantörerna. Utan den informationen har
vi inte möjlighet att identifiera och koppla dem till taxonomin för innevaran-
de år, men vi har som ambition att kunna göra detta frat.
Den totala omttningen är baserad r konsoliderade nettoomttning.
Totala kapitalutgifter (Capex) besr av årets investeringar i materiella och
immateriella anläggningstillgångar, som definieras i not 13 och 14. Totala
driftsutgifter (Opex) består av direkta icke-kapitaliserade kostnader relatera-
de till kortfristiga leasingavtal, underhåll och reparationer, samt andra utgif-
ter relaterade till det dagliga underhållet av våra materiella anläggningstill-
gångar. Kategori a innebär att bolaget inte har några investeringar eller drifts-
utgifter kopplade till nuvarande omsättning och kategori b innebär att bola-
get inte har gra investeringar eller driftsutgifter som är kopplade till framti-
da omsättning. Kategori c innebär att det är möjligt att ta upp övriga investe-
ringar och driftsutgifter om dessa är inköpta från leverantörer med tilmplig
omttning kopplad till taxonomin och där aktiviteten leder till minskat
klimatavtryck.
BE Group är en oberoende slgrossist som köper in material från stålverken
och ljer vidare till kunderna med viss vidarefödling i form av produk-
tionsservice såsom kapning, skärning, bstring och lning. BE Group har
ingen påverkan i framställandet av materialet och säljer inga färdiga produk-
ter, med undantag från Lecor Slteknik som på uppdrag tillverkar prefabri-
cerade stålkonstruktioner för bygg- och industriprojekt. BE Group tillhanda-
ller transporter, framförallt vägtransport, och det är en del av omttning-
en som bolaget har valt att gga ut på tredje part. BE Group kartlägger ut-
släppen från transporterna och arbetar med att minska miljöpåverkan ge-
nom utvärdering av leverantörerna men har ingen direkt påverkan på
verksamheten.
Bemningarna i analysen har gjorts publik information tillgänglig den
sista januari 2022.
NETTOOMSÄTTNING
5 388 MSEK (3 672)
UNDERLIGGANDE RÖRELSERESULTAT
529 MSEK (96)
RELSERESULTAT
621 MSEK (39)
RESULTAT EFTER SKATT
495 MSEK (4)
RESULTAT PER AKTIE
38,10 KR (0,33)
MEDELTAL ANSTÄLLDA
621 (633)
13
Företagskulturen
BE Groups ambition är att skapa en utvecklande och hälsosam arbetsmiljö
r medarbetarna och alla arbetsplatser inom BE Group ska vara säkra och
trivsamma och fria från trakasserier och diskriminering. Medarbetarna är vår
mest värdefulla tillgång och en rutsättning r att bolaget ska presteral.
BE Groups företagskultur bygger på det som definieras som koncernens vär-
deringar. Dessa värderingar ska genomsyra hela organisationen och skapa
trygghet och förselse, ge vägledning i hur vi skarhålla oss till varandra
och till omvärlden och utgöra grunden för en tydlig kommunikation både
internt och externt. BE Group har fokuserat på tre ledord för detta arbete och
de är dynamiska, transparenta och llbara. Läs mer om rderingarna på
www.begroup.com.
Safety first
lsa och kerhet är ett prioriterat område arbetsplatserna och det finns
en Safety First policy med en nollvision gällande arbetsplatsolyckor. Grund-
tanken är att alla olyckor kan rebyggas och säkerheten ska komma först i
alla lägen. Under året har enheterna arbetat lokalt med att utvärdera och åt-
gärda risker i verksamheten samt förebygga olyckor. De har styrdokument
plats och regelbundna uppföljningar, arbetsplatsmöten och utbildningar.
Varje olycka och incident rapporteras, utvärderas,ljs upp och åtgärdas.
Under 2021 rapporterades det in 16 olyckor (16) som resulterade i mer än en
dags frånvaro. Framåt kommer enheterna att forttta jobba förebyggande
och tta fokus att öka andelen riskobservationer på arbetsplatserna. När
processerna är på plats är det viktigt att arbeta beteendebaserat.
Uppförandekod
BE Groups upprandekod (Code of Conduct) är fastslld av styrelsen och
omfattar samtliga verksamheter och medarbetare inom BE Group. De etiska
riktlinjerna ger vägledning i det dagliga arbetet för att uppgruppens mål
samt visar på allas ansvar gentemot affärspartners, ägare, anställda och
samhället. Koden tar bland annat upp frågor som affärsetik, anti-korruption,
barnarbete, jämställdhet, arbetsmiljö, karrrsfrågor och
kompetensutveckling.
Ledarskapsprinciper
Utöver värderingarna har BE Group åtta ledarskapsprinciper som är gemen-
samma r hela koncernen. Dessa ska skapa enhetlighet och tydlighet kring
rväntningarna hur en ledare ska vara och agera för att vara en förebild
samt bidra till att skapa en bra arbetsmiljö och ett framgångsrikt retag.
Medarbetare
BE Groups ambition är att ses som en attraktiv arbetsgivare r medarbetar-
na trivs och kan utvecklas. Bolaget är beroende av ny personal med nya
idéer och erfarenheter som balanserar den långvariga kompetensen som
finns.
En gång per år genomför BE Group en koncervergripande medarbetarun-
dersökning r att säkerställa att de styrkor och förbättringsområden som
finns i arbetsmiljön belyses. Undersökningen sker anonymt och tar upp frå-
gor som bland annat innefattar företagets strategi, värderingar, säkerhet och
belyser eventuella trakasserier arbetsplatsen. Resultatet presenteras av-
delningsvis och varje grupp får arbeta med att ta fram en åtrdsplanr de
rbättringsområden som fastslls. Medarbetarundersökningen skickas ut
till alla anställda och 2021 valde 84% av de ansllda att delta. Medarbetar-
undersökningen mäter fyra olika index; Engagemang, Ledarskap, Effektivitet
i team och Organisatorisk och social arbetsmiljö och i samtliga index g vi
under året en positiv utveckling.
Medarbetarna ska ha möjlighet att verka sin arbetssituation och förutom
medarbetarundersökningen genomförs medarbetarsamtal med närmsta
chefen.
Arbete har påbörjats med att öka mångfalden på arbetsplatserna och skapa
balanserade team med individer med olika könstillrighet, etnisk bakgrund
och åldrar. Andelen kvinnor i organisationen är till exempel fortsatt låg och
arbete har inletts med att titta på hur man kan skapa förutsättningar för att
attrahera fler kvinnliga medarbetare och chefer. Att arbeta med mångfald
och mslldhet är en del av ledningsgruppens arbete kopplat till de globala
len i Agenda 2030.
Utbildningar
Under året har det genomrts utbildningar inom miljö och säkerhet på en-
heterna. Uver detta har det bland annat genomförts en utbildning inom
ljkultur i Sverige och koncernen började en ledarskapsutbildning r
ledningsgrupperna på alla enheterna. Tyvärr har pandemin orsakat att en
del planerade utbildningar har fått flyttas fram eller har anpassats efter rå-
dande omständigheter, men de kommer att genomras under 2022.
Whistleblowerpolicy
Det finns en whistleblowerpolicy, översatt till alla lokala språk, vilket innebär
att alla ansllda har jlighet att rapportera allvarliga oegentligheter inom
koncernen utan att riskera att bli motarbetade eller trakasserade. Rapporte-
ringen kan ske till en extern part som ser till att mpliga åtrder vidtas. Un-
der året har det inte kommit in några anlningar.
ARBETSOLYCKOR MED FRÅNVARO
2018 2019 2020 2021
0
5
10
15
20
25
30
35
40
Antal arbetsolyckor
ANSTÄLLDA MÄN/KVINNOR
2017
2018
2019
2020
2021
0
100
200
300
400
500
600
700
800
0%
10%
20%
30%
40%
50%
60%
70%
80%
Antal anställda
Andel kvinnor %
14
Miljön
BE Group arbetar aktivt med att minimera verksamhetens miljöpåverkan.
Miljöfrågor är en integrerad del av verksamheten och grunden i miljöarbetet
är en koncervergripande miljöpolicy. Enheterna arbetar lokalt med de mil-
frågor som är kopplade till verksamheterna och fokus ligger att kontinu-
erligt förbättra de egna anggningarna gällande energiförbrukning, utsläpp
och avfallshantering. Alla verksamheter, förutom Lecor Stålteknik, är certifie-
rade enligt den internationella miljöstandarden ISO 14001.
Under 2022 kommer ledningen att arbeta fram nya miljömål för koncernen
r att reducera koldioxidutsläppen och stva mot att bli klimatneutrala i
framtiden. I förädlingskedjan från stålproducenterna till kunderna är det i
producentledet som merparten av koldioxidutsläppen sker. Med en position
mellan slproducenterna och kunderna är det framför allt inom transport-
området som BE Group har möjlighet att bidra till en minskad miljöpåver-
kan. BE Group kan även vara med och påverkar det gäller valet av materi-
al som kommer ut på marknaden. Bolaget arbetar redan nu med flertalet
stålproducenter runt om i Europa och kan erbjuda klimatkompenserat stål
till kunderna. Från 2025 kommer BE Group även kunna erbjuda fossilfritt stål
från H2 Green Steel.
Ambitionen är att mycket som jligt ska köpas in från ISO 14001-certifie-
rade leverantörer och under 2021 skedde 84,5% (80,7) av inköpen från certifi-
erade leverantörer.
GHG beräkningar
BE Group gör sedan 2013 beräkningar av koldioxidutsläpp enligt rekommen-
dationerna i Greenhouse Gas Protocol, GHG Scope 1-2. Beräkningarna visar
på att koncernen totalt under 2021 hade CO utsläpp på 8,1 kilo per sålda ton
(9,0) vilket är en minskning med ca 63% jämrt med startåret 2013. Minsk-
ningen under 2021 beror främst på det ökade tonnaget.
BE Groups totala energiförbrukning uppgick under året till 74 kWh/sålda ton
(77). Emissionen av koldioxid i den egna verksamhetennks genom ökad
användning av fossilfria energibäraresom el, biogas och fjärrvärme samt
genom effektiviseringar av energiförbrukningen. Energiförbrukningen påver-
kas av leveransvolymerna och det är framförallt produktionsverksamheten
(materialbearbetning och service) som är energikrävande. Lagerhållningen i
sig är mindre energikrävande.
Utsläpp och resthantering
BE Group har endast en begnsad mängd utsläpp från den egna verksam-
heten. I huvudsak kommer utsläppen från produktionsenheterna i Norrkö-
ping och Åbo där arbetsmoment som lning och stålblästring utrs. Re-
ningen av lösningsmedel (VOC) från målningsanläggningar och stoftutsläpp
från bstrings- och skärmaskiner är effektiv och ljs upp kontinuerligt.
Restprodukter i BE Groups verksamhet är framför allt metall, trä och papp.
Dessa sorteras och återvinns i srstajliga utsträckning. Stålproduktionen
är en tung och energikrävande industri men samtidigt är livslängden stål-
konstruktioner lång och återvinningsgraden hög jämrt med nga andra
material. Under 2021 återvann koncernen sammantaget 98% (99) av det to-
tala antalet restprodukter från verksamheten.
Transporterna
Transporterna av materialet sker via tåg, båt och lastbil. Eftersom stan
lften av alla transporterna sker på landsväg jobbar koncernen aktivt med
att hitta transportföretag som har ett uttalat och medvetetllbarhets- och
miljöfokus. Transporterna sker i allt srre utsträckning av lastbilar som drivs
av diesel med inblandning av icke fossila HVO/BIO komponenter och det
finns idag även ett par lastbilar som drivs av biogas. Enheterna i Sverige och
Finland står för majoriteten av transporterna och samlar in detaljerad data
r aktuell bränsleanvändning tillsammans med transportföretagenr att få
en ökad kunskap om emissionerna och hur företaget kan påverka dem ur ett
miljöperspektiv. Under året har 90,5% (88,4) av transporterna hanterats av
ISO 14001-certifierade leverantörer.
2
LDA TON (TUSENTAL)
342 (307)
CO UTSLÄPP/TON
8,1 kg (9,0)
2
ENERGIRBRUKNING/TON
74 kWh (77)
ÅTERVUNNET MATERIAL
98% (99)
Sociala förllanden och nskliga rättigheter
BE Groups hållbarhetsarbete bygger ambitionen att skapa ett ansvarsfullt
retagande vilket ska genomsyra hela verksamheten. Bolaget stvar efter
att vara en ekonomiskt, socialt och etiskt ansvarsfull akr. Som sd i ll-
barhetsarbetet har BE Group flera policys och riktlinjer, till exempel upp-
randekod, värderingar, miljöpolicy, Safety first policy, visselblåsarpolicy, an-
tikorruptionspolicy och uppförandekod för leverantörer. BE Group arbetar
r att ha lmående medarbetare och en ker arbetsmiljö samt värna om
ngfald, jämställdhet och utveckling av bolagets medarbetare. ltal finns
r arbetet med säkerheten i verksamheterna och under året kommer ytterli-
gare indikatorer tas fram som en del i arbetet med Agenda 2030. Medarbetar-
undersökningen är ett viktigt verktyg i uppföljningen av det interna arbetet,
r arbetsgrupperna efter undersökningen arbetar med sina resultat. Bola-
get ska tillämpa sunda affärsprinciper och en viktig del i detta arbete är att
motverka korruption. En antikorruptionspolicy har tagits fram under 2021
och kommer implementeras i organisation under 2022 även en upplj-
ningsprocess tas fram.
nskliga rättigheter
Med enheter i flera nder i norra Europa och en geografiskt utspridd leveran-
törsbas kan insynen avseende nskliga rättigheter vara begränsad och det
finns en risk att retaget ofrivilligt kan bidra till brott mot mänskliga rättig-
heter. Dessa frågor tas upp i BE Groups uppförandekod och omfattar samtli-
ga verksamheter och medarbetare inom BE Group. Uppljningen sker via
visselblåsarfunktionen där ansllda har jlighet att rapportera allvarliga
oegentligheter inom koncernen. I arbetet med leverantörerna finns uppfö-
randekoden r leverantörer och uppljning sker via samtal med leverantö-
rerna. Indikatorer och uppföljningsprocesser inom detta området kommer
att belysas i det arbete med Agenda 2030 som har påbörjats.
15
RESULTATRÄKNINGKONCERN
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Nettoomttning 1 5 388 3 672
Kostnad r sålda varor 2 -4 286 -3 124
Bruttoresultat 1 102 548
Förljningskostnader 2 -418 -371
Administrationskostnader 2 -110 -110
Andelar i joint ventures resultat 17 65 7
Övriga relseintäkter 6 2 6
Övriga relsekostnader 2, 7 -20 -41
relseresultat 3
, 4, 13, 14, 15 621 39
Finansiella intäkter 8 2 2
Finansiella kostnader 9 -19 -30
Resultatre skatt 604 11
Skatt 10 -109 -7
Årets resultat nförligt till moderbolagets aktieägare 11 495 4
Resultat per aktiere utspädning 11 38,10 0,33
Resultat per aktie efter utspädning 11 38,10 0,33
16
RAPPORT ÖVER KONCERNENS TOTALRESULTAT
Belopp i MSEK 2021 2020
Årets resultat 495 4
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser 13 -21
kring av nettoinvestering i utländska dotterbolag 0
Skatt hänrlig till poster i övrigt totalresultat 0
Poster som inte kan omras till periodens resultat
Summa övrigt totalresultat 13 -21
Årets totalresultat hänrligt till moderbolagets aktieägare 508 -17
17
BALANSKNING KONCERN
Belopp i MSEK Not 2021 2020
TILLNGAR
Anggningstillgångar
Immateriella anggningstillgångar
Goodwill 12 561 557
Övriga immateriella tillgångar 13 9 5
570 562
Materiella anläggningstillgångar 14 90 89
90 89
Nyttjanderättstillngar 15 479 541
479 541
Andelar i joint venture 17 182 117
182 117
Finansiella anggningstillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 18 0 0
ngfristiga fordringar 0 0
0 0
Uppskjuten skattefordran 25 5 24
5 24
Summa anggningstillgångar 1 326 1 333
Omttningstillgångar
Varulager
Handelsvaror 20 1 033 501
1 033 501
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 653 376
Skattefordringar 4 6
Övriga fordringar 19 14
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 16 22
692 418
Likvida medel
Kassa och bank 54 166
54 166
Summa omttningstillgångar 1 779 1 085
SUMMA TILLNGAR 3 105 2 418
18
Belopp i MSEK Not 2021 2020
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 22
Aktiekapital 260 260
Övrigt tillskjutet kapital 251 251
Omräkningsreserv 36 23
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 866 371
Eget kapital hänrligt till moderbolagets aktigare 1 413 905
ngfristiga skulder
ngfristiga ränterande skulder 26, 31 287 321
ngfristiga leasingskulder 15 394 457
Avsättningar 23 0
Uppskjuten skatteskuld 25 42 42
Summa ngfristiga skulder 723 820
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 26, 27, 31 8 1
Kortfristiga leasingskulder 15, 27 87 84
Leverantörsskulder 641 414
Skatteskulder 22 0
Övriga skulder 97 93
Upplupna kostnader och rutbetalda intäkter 28 110 69
Avsättningar 23 4 32
Summa kortfristiga skulder 969 693
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 105 2 418
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL – KONCERN
Belopp i MSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräkningsreserv
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
2020
Ingående eget kapital 1 januari 2020 260 251 44 367 922
Årets resultat 4 4
Utdelning
Övrigt totalresultat -21 -21
Årets totalresultat -21 4 -17
Utende eget kapital 31 december 2020 260 251 23 371 905
Belopp i MSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräkningsreserv
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
2021
Ingående eget kapital 1 januari 2021 260 251 23 371 905
Årets resultat 495 495
Utdelning
Övrigt totalresultat 13 0 13
Årets totalresultat 13 495 508
Utende eget kapital 31 december 2021 260 251 36 866 1 413
19
KASSAFLÖDESANALYS – KONCERN
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Den pande verksamheten
relseresultat 621 39
Justeringar för ej likviditetsverkande poster 29 28 134
Betald/erhållen ränta och andra finansiella poster -15 -21
Betald/erhållen skatt -67 -10
Kassafde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 567 142
Kassafde frånndringar i relsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager -525 135
Ökning (-)/Minskning (+) av relsefordringar -277 15
Ökning (+)/Minskning (-) av relseskulder 267 49
Kassafde från den löpande verksamheten 32 341
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anggningstillgångar 13 -1 0
Förvärv av materiella anggningstillgångar 14 -25 -21
Avyttring av materiella anggningstillgångar 1 0
Övrigt kassafde i investeringsverksamheten 0 0
Kassafde från investeringsverksamheten -25 -21
Kassafde efter investeringar
7 320
Finansieringsverksamheten
Utdelning
Upptagna lån 68 309
Amortering av låneskulder -98 -538
Amortering av leasingskulder enl. IFRS 16 15 -91 -89
Kassafde från finansieringsverksamheten -121 -318
Årets kassaflöde
-114 2
Likvida medel vid årets rjan
166 168
Kursdifferens i likvida medel
2 -4
Likvida medel vid årets slut 54 166
20
RESULTATRÄKNINGMODERBOLAG
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Nettoomttning 1 104 79
104 79
Administrationskostnader -44 -42
Övriga relseintäkter och -kostnader 6, 7 0 16
relseresultat 3, 4, 13, 14 60 53
Resultat från andelar i koncernbolag 5 98 49
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 8 13 14
ntekostnader och liknande resultatposter 9 -13 -26
Resultat efter finansiella poster 158 90
Bokslutsdispositioner 124 -15
Resultatre skatt 282 75
Skatt 10 -38 -2
Årets resultat 244 73
RAPPORT ÖVER MODERBOLAGETS TOTALRESULTAT
Belopp i MSEK 2021 2020
Årets resultat 244 73
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 244 73
21
BALANSKNING MODERBOLAG
Belopp MSEK Not 2021 2020
TILLNGAR
Anggningstillgångar
Immateriella anggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande 13 5 1
5 1
Materiella anggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 14 0 2
0 2
Finansiella anggningstillgångar
Andelar i koncernbolag 16 868 868
ntebärande långfristiga fordringar hos koncernbolag 19 12 23
885 891
Uppskjuten skattefordran 25 15
Summa anggningstillgångar 885 909
Omttningstillgångar
Kortfristiga fordringar
ntebärande kortfristiga fordringar hos koncernbolag 19 172 79
Fordringar hos koncernbolag 172 19
Skattefordringar 1 1
Övriga fordringar 2 4
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 6 5
353 108
Kassa och bank 38 152
38 152
Summa omttningstillgångar 391 260
SUMMA TILLNGAR 1 276 1 169
22
Belopp MSEK Not 2021 2020
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 22
Bundet eget kapital
Aktiekapital 260 260
Reservfond 31 31
291 291
Fritt eget kapital
Överkursfond 240 240
Balanserad vinst 184 111
Årets resultat 244 73
668 424
Summa eget kapital 959 715
Långfristiga skulder
ngfristiga ränterande skulder 26, 31
ngfristiga ränterande skulder till koncernbolag 226 305
Avsättningar
226 305
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 31
Kortfristiga räntebärande skulder till koncernbolag 49 132
Leverantörsskulder 2 8
Skulder till koncernbolag 3 3
Skatteskulder 22
Övriga skulder 4
Upplupna kostnader och rutbetalda intäkter 28 11 6
91 149
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 276 1 169
23
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL – MODERBOLAG
Belopp i MSEK Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Balanserad
vinst Årets resultat
Summa eget
kapital
2020
Ingående eget kapital 1 januari 2020 260 31 240 73 38 642
Överföring av reende års resultat 38 -38
Summa transaktioner redovisade direkt i eget kapital 38 -38
Årets resultat 73 73
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 73 73
Utdelning
Utende eget kapital 31 december 2020 260 31 240 111 73 715
Belopp i MSEK Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Balanserad
vinst Årets resultat
Summa eget
kapital
2021
Ingående eget kapital 1 januari 2021 260 31 240 111 73 715
Överföring av reende års resultat 73 -73
Summa transaktioner redovisade direkt i eget kapital 73 -73
Årets resultat 244 244
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 244 244
Utdelning
Utende eget kapital 31 december 2021 260 31 240 184 244 959
24
KASSAFLÖDESANALYS – MODERBOLAG
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Den pande verksamheten
relseresultat 60 53
Justeringar för ej likviditetsverkande poster 29 1 -39
Betald/erhållen ränta och andra finansiella poster 3 1
Betald/erhållen skatt 0
Kassafde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 64 15
Kassafde frånndringar i relsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av relsefordringar -144 -2
Ökning (+)/Minskning (-) av relseskulder -21 6
Kassafde från den löpande verksamheten
-101 19
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anggningstillgångar -3 -2
Utning till dotterbolag 6 479
Erllen utdelning från dotterbolag 98 21
Utdelning till aktigare
Kassafde från investeringsverksamheten 101 498
Finansieringsverksamheten
Nettoföndring av in-/utlåning cashpool -114 28
Amortering av låneskulder -538
Kassafde från finansieringsverksamheten -114 -510
Årets kassaflöde
-114 7
Likvida medel vid årets rjan
152 145
Likvida medel vid årets slut 38 152
25
REDOVISNINGSPRINCIPER
Belopp anges i miljoner kronor (MSEK) om inget annat anges.
BE Group AB (publ), med organisationsnummer 556578-4724, är ett aktiebolag registrerat i Sverige. Bolaget har sitt säte i Mal.
Redovisningsprinciper i koncernen
Överensstämmelse med lag och normgivning
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen r tillämpning inom EU. Vidare har
koncernen tillämpat det för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”.
Väsentliga tillämpade redovisningsprinciper
De nedan angivna redovisningsprinciperna har, med de undantag som närmare beskrivs, tillämpats konsekvent samtliga perioder som presenteras i kon-
cernens finansiella rapporter. Koncernens redovisningsprinciper har vidare konsekvent tillämpats av koncernens företag.
Ändrade redovisningsprinciper
Ändrade redovisningsprinciper föranledda av nya eller ändrade IFRS-regler
De nya standarder och tolkningar som trätt i kraft från och med räkenskapsåret 2021 har inte haft gon srre effekt den finansiella rapporteringen.
Nya IFRS-regler som ännu inte börjat tillämpas
Ett antal nya standarder och tolkningar träder ikraftrst under kommande räkenskapsår och har inte förtidstillämpats vid upprättandet av denna finansiella
rapport. Inga av de IFRS eller IFRIC-tolkningar som ännu inte trätt i kraft, ntas ha någon väsentlig inverkan på koncernen.
Förutttningar vid upprättande av moderbolagets och koncernens finansiella rapporter
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och koncernen. Det inner att de finansiella rap-
porterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp, om inte annat anges, är avrundade till närmaste miljontal.
Värderingsgrunder
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom vissa finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde. Finansi-
ella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde besr av derivatinstrument. Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper vilka innehas för förljning
redovisas till detgsta av det redovisade värdet och det verkliga värdet med avdrag för rsäljningskostnader.
Bemningar och uppskattningar
Att upprätta finansiella rapporter i enlighet med IFRS kräver att retagsledningen r bedömningar och uppskattningar samt r antaganden som verkar
tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, inkter och kostnader. Uppskattningarna och antagandena är
baserade historiska erfarenheter och ett antal andra faktorer som under rådande rhållanden synes vara rimliga. Resultatet av dessa uppskattningar och
antaganden används sedan för att bedöma de redovisade värdena på tillgångar och skulder, vilkas rde inte annars framgår tydligt från andra källor. Verkligt
utfall kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovi-
sas i den period ändringen görs om ändringen endast verkar denna period, eller i den period ändringen rs och framtida perioder om ändringen påverkar
både aktuell period och framtida perioder.
Bemningar gjorda av retagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar
som kan medra väsentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs närmare i not 33 Viktiga uppskattningar och bedömningar.
Grunder r konsolidering
Dotterbolag
Moderbolaget BE Group AB (publ) äger direkt eller indirekt samtliga aktier och röster i sina dotterbolag och utövar därmed ett bestämmande inflytande över
dessa.
I koncernredovisningen redovisas dotterbolag enligt förvärvsmetoden. Metoden inner att förvärv av dotterbolag betraktas som en transaktion varigenom
koncernen indirekt förvärvar dotterbolagets tillgångar och övertar dess skulder och eventualförpliktelser. Det koncernmässiga anskaffningsvärdet fastställs ge-
nom en förvärvsanalys i anslutning till rvärvet. I rvärvsanalysen fastställs dels anskaffningsvärdetr andelarna eller rörelsen, dels det verkliga värdet på
rvärvsdagen av rvärvade identifierbara tillgångar samt övertagna skulder och eventualrpliktelser. Eventuella transaktionsutgifter ranledda av ett dot-
terbolagsrvärv redovisas direkt i periodens resultat, förutom transaktionsutgifter som uppkommit före den 1 januari 2010. De senare har inkluderats i an-
skaffningsvärdet. Dotterbolags finansiella rapporter tas in i koncernredovisningen från och med rvärvstidpunkten och fram till det datum det bestämman-
de inflytandet uppr.
Överförd erttning i samband med rvärv inkluderar inte betalningar som avser reglering av tidigare affärsförbindelser. Denna typ av regleringar redovisas i
periodens resultat. Klassificeringen och den redovisningsssiga hanteringen av relseförvärv som inträffade re den 1 januari 2004 har inte omprövats en-
ligt IFRS 3 i samband med upprättandet av koncernens öppningsbalansräkning enligt IFRS per den 1 januari 2004.
Joint venture
Joint venture är ett redovisningsssigt bolag i vilket koncernen genom samarbetsavtal med en eller flera parter har ett gemensamt bestämmande inflytande
över den driftsmässiga och finansiella styrningen. I koncernredovisningen konsolideras innehav i joint venture enligt kapitalandelsmetoden. Kapitalandelsme-
toden innebär att det i koncernen redovisade värdet på andelen i joint venture motsvaras av koncernens andel i bolagets egna kapital samt koncernmässig
goodwill och andra eventuella kvarvarande koncernmässiga över- och undervärden.
26
I periodens resultatr koncernen redovisas, som Andelar i joint ventures resultat, koncernens andel i bolagets resultat justerat för eventuella avskrivningar,
nedskrivningar och upplösningar av rvärvade över- respektive undervärden. Dessa resultatandelar, minskade med erhållna utdelningar från joint venture,
utr den huvudsakliga ndringen av det redovisade värdet andelar i joint venture. Eventuell skillnad vid rvärvet mellan anskaffningsvärdetr inneha-
vet och ägarföretagets andel av identifierbara tillgångar och skulder i joint venture, redovisas enligt samma principer som vid rvärv av dotterbolag.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader samt orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna transaktioner
mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen. Orealiserade vinster och rluster som uppkommer från transaktio-
ner med joint venture elimineras i den utsträckning som motsvarar koncernens ägarandel i retaget, orealiserade rluster dock endast i den utsträckning det
inte finns got nedskrivningsbehov.
Utndsk valuta
Transaktioner i utndsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan motsvarande den valutakurs som religger på transaktionsdagen. Funktionell valuta är
valutan i de primära ekonomiska miljöer där bolagen bedriver sin verksamhet. Monera tillgångar och skulder i utndsk valuta räknas om till den valutakurs
som religger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i periodens resultat. Icke-monetära tillgångar och skulder som
redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakursen vid transaktionstillfället. Valutakursdifferenser avseende rörelserelaterade tillgångar och
skulder redovisas irelseresultatet medan valutakursförändringar avseende finansiella tillgångar och skulder redovisas i finansnettot.
Utndska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och undervärden, omräknas från utlandsverksamhetens
funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta. Omräkning sker till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverk-
samhet omräknas till en genomsnittskurs som utgör en approximation av kurserna vid respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår i
samband med omräkning av en utndsk nettoinvestering och vidhängande effekter av kringar av nettoinvesteringar redovisas i övrigt totalresultat och ac-
kumuleras i en separat komponent i eget kapital benämnd omräkningsreserv. Långfristiga interna lån anses utgöra del av nettoinvesteringen i den utndska
verksamheten. Vid avyttring av en utlandsverksamhet realiseras de till verksamhetennförliga ackumulerade omräkningsdifferenserna, efter avdrag r
eventuell valutasäkring, i periodens resultat.
Klassificering
Anggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt väsentligt enbart av belopp som rväntas återvinnas eller betalas senare än tolv månader räknat
från balansdagen. Omttningstillgångar och kortfristiga skulder besr i allt väsentligt enbart av belopp somrväntas återvinnas eller betalas inom tolv må-
nader räknat från balansdagen.
Immateriella anggningstillgångar
Goodwill
Koncernens goodwill besr av rvärvad inkråmsgoodwill och goodwill som uppkommit vid förvärv av andelar i dotterbolag. Goodwill representerar skillna-
den mellan anskaffningsvärdetr rörelseförvärv och det verkliga värdet av rvärvade tillngar, övertagna skulder samt eventualförpliktelser. Efter rvärvet
redovisas goodwill till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella nedskrivningar. Goodwill fördelas till kassagenererande enheter och prövas minst årligen
r nedskrivningsbehov, se not 12 Goodwill.
Övriga immateriella tillgångar
Kundrelationer består av rvärvade tillgångar som identifierats irvärvsanalysen i samband med rvärv av andelar i dotterbolag. Vid förvärvstidpunkten vär-
deras kundrelationer till verkligt värde, vilket anses motsvara anskaffningsvärdet. Efter förvärvet redovisas kundrelationer till anskaffningsvärde med avdrag
r ackumulerade av- och nedskrivningar.
Dataprogram och licenser redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade av- och nedskrivningar. Nedlagda kostnader r internt genererad
goodwill och internt genererade varumärken redovisas i periodens resultat r kostnaden uppkommer. Tillkommande utgifter för aktiverade immateriella till-
gångar redovisas som en tillgång i balansräkningen endast de ökar de framtida ekonomiskardelarna r den specifika tillngen till vilka de nför sig.
Alla andra utgifter kostnadsrs r de uppkommer.
Avskrivningsprinciper för kundrelationer och övriga immateriella tillgångar
Avskrivningar redovisas i periodens resultat linjärt över tillngarnas beräknade nyttjandeperioder. Avskrivningsbara immateriella tillgångar skrivs av från det
datumde är tillgängliga för användning. Nyttjandeperioderna prövas löpande, dock minst årligen.
De beräknade nyttjandeperioderna är:
Nyttjandeperiod
Koncern Moderbolaget
Licenser 3–10 år 3–10 år
Mjukvaror 3–10 år 3–10 år
Kundrelationer 6–10 år
Övriga immateriella tillgångar 3–10 år
Materiella anggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I an-
skaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt hänrbara till tillgången för att bringa den plats och i skick r att utnyttjas i enlighet med syftet
med anskaffningen. Exempel direkt hänrbara kostnader som inr i anskaffningsvärdet är kostnader för leverans, hantering, installation, lagfarter, kon-
sulttjänster och juridiska tjänster.
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiskardelarna som är förknippade med tillgången
kommer att komma företaget till del och anskaffningsrdet kan beräknas ett tillrlitligt tt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den
period de uppkommer.
27
Avskrivningsprinciper för materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Mark skrivs inte av. Nyttjandeperioder och restvärden omprövas minst årligen.
Nyttjandeperiod
Koncern Moderbolaget
Byggnader och mark 15–50 år
Maskiner och andra tekniska anläggningar 3–15 år
Inventarier, verktyg och installationer 3–10 år 3–10 år
Nedskrivningar av immateriella- och materiella anggningstillgångar samt innehav i joint venture
IAS 36 tilmpas vid prövning av nedskrivningsbehovr andra tillgångar än finansiella instrument redovisade enligt IAS 39, uppskjutna skattefordringar redovi-
sade enligt IAS 12 och varulager redovisat enligt IAS 2. Anggningstillgångar som innehas för rsäljning och avyttringsgrupper pvas enligt IFRS 5. För dessa
undantagna tillgångar prövas det redovisade värdet enligt respektive standard.
Om indikation på nedskrivningsbehov finns, beräknas tillngens återvinningsvärde. Tillngens återvinningsvärde är det högsta av nyttjandevärdet och verk-
ligt värde minus försäljningskostnader. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassafden till en räntesats som skall beakta marknadens be-
mning av riskfri ränta och risk förknippad med den specifika tillgången. I det fall tillgångens redovisade värde överstiger återvinningsvärdet, skrivs det redo-
visade värdet ner till återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar periodens resultat.
Nedskrivningspvning av goodwill sker årligen, oavsett om indikation nedskrivningsbehov religger eller ej. En nedskrivning av tillgång som ingår i IAS 36
tillämpningsområde reverseras om det både finns indikation att nedskrivningsbehovet inte ngrereligger och det har skett en förändring i de antaganden
som g till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. En reversering rs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde inte överstiger det re-
dovisade värde som skulle ha redovisats om ingen nedskrivning gjorts. Nedskrivning av goodwill reverseras dock inte.
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet för varulager inkluderar utgifter som uppkommit vid
rvärvet av lagertillngarna jämte transport av dem till deras nuvarande plats och skick. Det använda anskaffningsvärdet baseras gda genomsnittspri-
ser. För tillverkade varor och pågående arbete inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta kostnader baserade en normal kapacitet. Nettoför-
ljningsrdet är det uppskattade försäljningspriset i den pande verksamheten, efter avdrag för uppskattade kostnader för färdigställande och r att åstad-
komma en rsäljning. Nettoförsäljningsvärdet estimeras utifrån uppskattningar av det aktuella marknadspriset.
Avsättningar
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet om betalningstidpunkt eller det belopp som krävsr att reglera avttningen. En av-
ttning redovisas i balansräkningen r koncernen har en befintlig legal eller informell rpliktelse som en följd av en inträffad händelse och det är troligt
att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas r att reglera rpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Avsättning rs
med ett belopp motsvarande den bästa uppskattningen av det som krävs r att reglera befintliga förpliktelser balansdagen. Där effekten av när i tiden be-
talning sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering av detrväntade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella
marknadsbemningar av pengars tidsvärde och, om det är tillämpligt, de risker som är förknippade med skulden.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar bland annat kundfordringar, likvida medel och leverantörsskulder.
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen r bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. Kundfordringar tas till exem-
pel upp i balansräkningen r faktura har skickats vilket i normalfallet sker i samband med leverans av koncernens varor och tnster och rtill rande riskö-
vergång. Skulder tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet att betala religger, även om faktura ännu inte mottagits. En finansiell tillng
tas bort från balansräkningen r rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. Detsamma ller r del av en finansiell
tillgång. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller annat sätt utsläcks. Detsamma ller r del av en finansiell
skuld. Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas affärsdagen, vilket utgörs av den dag då bolagetrbinder sig att rvärva eller avyttra till-
gången. En finansiell tillng och en finansiell skuld kvittas och redovisas med ett nettobelopp i balansräkningen endast när detreligger en legal tt att kvitta
beloppen samt att det föreligger avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera skulden. Finansiella instru-
ment klassificeras vid rsta redovisningen i olika värderingskategorier utifrån det syfte som instrumentet förvärvades för, vilket påverkar redovisningen ref-
ter. De värderingskategorier som BE Group använder redogörs för nedan.
Klassificering och värdering av finansiella instrument
Upplupet anskaffningsvärde finansiella tillgångar
Koncernen klassificerar endast sina finansiella tillgångar som tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde följande krav är uppfyllda:
tillgången ingår i en affärsmodell r let är att inkassera avtalsenliga kassaflöden, och
avtalsvillkoren ger vid specifika tidpunkter upphov till kassafden som enbart består av kapitalbelopp och ränta det utestående kapitalbeloppet.
Likvida medel och kundfordringar redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Kundfordringar
Kundfordringar är belopp hänrliga till kunder avseende lda varor i den löpande verksamheten. Kundfordringar rfaller generellt till betalning inom 30-60
dagar och samtliga kundfordringar har därr klassificerats som omsättningstillgångar. Kundfordringar redovisas initialt till verkligt värde. Koncernen innehar
kundfordringarna i syftet att insamla avtalsenliga kassafden och värderar dem därr vid efterföljande redovisningstidpunkter till upplupet anskaffningsvär-
de med tilmpning av effektivräntemetoden. Koncernens metod för beräkning av nedskrivning/reserveringen för kundfordringar beskrivs nedan.
Andra fordringar
Utöver kundfordringar finns även långfristiga fordringar och vissa övriga fordringar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Fordringarna klassificeras
som kortfristiga fordringar om de förfaller till betalning inom 12 nader från rapporteringstidpunkten, annars klassificeras de som ngfristiga fordringar.
28
Upplupet anskaffningsvärde finansiella skulder
Samtliga koncernens finansiella skulder värderas efter det första redovisningstillfället till upplupet anskaffningsvärde. Skulder värderade till upplupet anskaff-
ningsvärde utgörs av räntebärande skulder, leverantörsskulder och övriga skulder. Finansiella skulder klassificeras som kortfristiga skulder om de förfaller till
betalning inom 12 nader från rapporteringstidpunkten, annars klassificeras de som långfristiga skulder.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen utvärderar de framtida förväntade kreditförlusterna relaterade till investeringar i skuldinstrument redovisade till upplupet anskaffningsrde. Vid
varje rapporteringstidpunkt redovisar koncernen en reservering för de förväntade kreditförlusterna. Värderingen av de förväntade kreditförlusterna återspeglar
ett objektivt och sannolikhetsvägt belopp som bestäms genom att utvärdera ett intervall av jliga utfall; pengars tidsvärde och rimliga och verifierbara upp-
gifter som är tillgängliga utan odiga kostnader eller insatser på balansdagen r tidigarendelser, nuvarande förhållanden och prognoser r framtida eko-
nomiska förutsättningar.
Koncernen tillämpar den förenklade metoden r beräkning av rväntade kreditförluster kundfordringar. Metoden innebär att rväntaderluster under
fordrans hela ptid används som utgångspunkt för kundfordringar. Se not 31 för vidare information om nedskrivningsmodellen.
kringsredovisning
Koncernen har fram till och med augusti 2019 tillämpat säkringsredovisning i enlighet med principerna för säkring av nettoinvestering i utländsk valuta. Detta
r att reducera omräkningsexponeringen från våra utländska verksamheter. I samband med refinansieringen under 2019 avslutades säkringen. De saldon som
återstår i den reserv som härr från säkring av valutaomräkningsreserven från säkringsförhållanden där säkringsredovisning inte ngre tillämpas uppgår till
ca -63 MSEK. I moderbolaget har säkringsredovisning inte tillämpats.
Garantier
En avsättning r garantier redovisas r avtal ingåtts innehållande klausuler om framtida åtaganden och det bems sannolikt att dessa åtaganden infaller.
En avsättning r garantier kan också uppsr de underliggande produkterna eller tjänsterna säljs. Avttningen baseras på historiska data om garantier och
en sammanvägning av tänkbara utfall i förhållande till de sannolikheter som utfallen är förknippade med. Den här typen av garantiåtaganden utgör dock ej nå-
gon väsentlig post i koncernens finansiella rapportering.
Förlustkontrakt
En avsättning r förlustkontrakt redovisasr de förväntade rdelarna som koncernen väntas erhålla från ett kontrakt är gre än de oundvikliga kostnaderna
r att uppfylla förpliktelserna enligt kontraktet.
Intäkter
Koncernen genererar intäkter från försäljning av varor. I kontrakt med kunder avseende färdiga produkter finns det normalt ett prestationtagande i form av
varor. Inkt redovisas vid den tidpunkt kontroll över tillgången överförts till kunden. För att bema när kontroll överförs utgör överföring av risker och för-
ner den indikator som i koncernen ges srst vikt r att avgöra r kontroll överförts till kunden. Vid vilken tidpunkt som kontroll över varorna överförs till
kunden beror därmed till srsta del av vilka fraktvillkor som anges i avtal med kund.
Koncernen beaktar rörliga ersättningar i form av volymrabatter när transaktionspriset fastställs. Intäkten från förljningen av varorna redovisas baserat pri-
set i avtalet, med avdrag för beräknade volymrabatter. Historiska data används för att uppskatta rabatternas förväntaderde och intäkten redovisas endast i
den utsträckning som det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring inte uppstår. En skuld (som ingår i posten Upplupna kostnader och förutbetalda intäk-
ter) redovisas för rväntade volymrabatter i rhållande till förljningen till och med balansdagen. En fordran redovisas när varorna har levererats då ersätt-
ningen vid denna tidpunkt är säker eftersom det endast är tidtgång som krävs innan betalningen ska ske. Ingen finansieringskomponent bedöms religga
vid rsäljningstidpunkten då kredittiden normalt är 30 60 dagar.
Till följd av att koncernens prestationsåtagande härr från avtal som har en ursprunglig rväntad löptid under ett år mnas inte information om transak-
tionspris avseende ej uppfyllda prestationtaganden.
Koncernens åtagande att reparera eller ersätta defekta produkter i enlighet med normala garantiregler redovisas som en avsättning. Garanttaganden utöver
detta förekommer inte.
Det förekommer att koncernen ljer varor med returrätt. För dessa avtal redovisas en återbetalningsskuld (som ingår i posten övriga skulder) och en tillgång
r rätten att återfå produkten från kunden (ingår i övriga omsättningstillgångar) r varor som koncernen rväntar sig att få i retur. r att bedöma returernas
storlek används historiska data portljni vid försäljningstidpunkten. storleken returerna har varit stabila de senaste åren, är det mycket sannolikt
att en väsentlig återföring av de redovisade intäkterna inte kommer att ske. Antagandets giltighet och den uppskattade ngden returer omvärderas vid varje
balansdag.
Erttningar till ansllda
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda som ner inklusive bonusar, betald semester, betald sjukfrånvaro samt sociala kostnader, redovisas i takt med att de
anställda har utrt tjänster i utbyte mot ersättningen.
Pensioner
Koncernens pensionsavtal är till övervägande del avgiftsbestämda. De förmånsbestämda pensionsplanerna avser åtaganden för ålderspension och familje-
pension r tnsten i Sverige som tryggas genom en rsäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en för-
nsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. Då BE Group inte haft tillgång till dan information som r detjligt att redovisa denna plan som för-
nsbestämd, redovisas därr pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom rsäkring i Alecta såsom en avgiftsbestämd plan. En avgiftsbesmd pensions-
plan innebär att företaget betalar fastsllda avgifter till en separat juridisk enhet och inte har ytterligare rättsliga eller informella förpliktelser att betala ytterli-
gare belopp. Pensionskostnaderna r de avgiftsbestämda planerna redovisas som en kostnad i takt med att de ansllda utr sina tjänster.
Ersättningar vid uppgning
Vid uppsägningar från företagets sida kostnadsförs erttningar till ansllda pande så nge de anställda utr arbete för företaget. Vid arbetsbefrielse kost-
nadsrs hela ersättningsbeloppet direkt.
29
En avsättning redovisas i samband med uppsägningar endast om företaget bevisligen är förpliktigat att avsluta en ansllning re den normala tidpunkten el-
ler r ersättningen lämnas som ett erbjudande för att uppmuntra frivillig avgång och det är sannolikt att erbjudandet kommer att accepteras samt att antalet
anställda som kommer att acceptera erbjudandet kan uppskattas på ett tillförlitligt sätt.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består huvudsakligen av ränteinkter på fordringar, räntekostnader på lån, valutakursdifferenser, samt periodiserade trans-
aktionskostnader r upptagna lån.
Transaktionskostnader r upptagna lån periodiseras över lånets löptid med tillämpning av effektivräntemetoden.
Skatt
Inkomstskatter redovisas i periodens resultat utom en underliggande transaktion redovisas i övrigt totalresultat varvid tillhörande skatteeffekt likväl redovi-
sas i övrigt totalresultat. Aktuell skatt är skatt som skall betalas eller erllas avseende aktuellt år. Hit r även justering av aktuell skattnförlig till tidigare
perioder. Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på
tillgångar och skulder. Beloppen beräknas baserat hur de temporära skillnaderna förväntas bli utjämnade och med tilmpning av de skattesatser och skat-
teregler som är beslutade eller aviserade per balansdagen.
Temporära skillnader beaktas ej i koncernmässig goodwill.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den n det är sannolikt att dessa kommer
att medföra gre skatteutbetalningar i framtiden.
Leasingavtal
Koncernen som leasetagare
Vid ingåendet av ett avtal fastställer koncernen om avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal baserat avtalets substans. Ett avtal är, eller inneller, ett lea-
singavtal om avtalet överter rätten att under en viss period bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Leasingskulder
Vid inledningsdatumetr ett leasingavtal (dvs det datum den underliggande tillgången blir tillgänglig för användande) redovisar koncernen en leasingskuld
motsvarande nuvärdet av de leasingbetalningar som ska erläggas under leasingperioden. Leasingperioden besms som den icke uppsägningsbara perioden
tillsammans med perioder att förlänga eller säga upp avtalet om koncernen är rimligt säkra på att nyttja de optionerna. Leasingbetalningarna inkluderar fasta
betalningar (efter avdrag r eventuella rabatter och liknande i samband med tecknandet av leasingavtalet som ska erhållas), variabla leasingavgifter som be-
ror på ett index eller ett pris och belopp som rväntas betalas enligt restvärdesgarantier. Leasingbetalningarna inkluderar dessutom lösenprisetr en option
att pa den underliggande tillngen eller straffavgifter som utgår vid uppsägning i enlighet med en uppsägningsoption, omdana optioner är rimligt säkra
att utnyttjas av koncernen. Variabla leasingavgifter som inte beror på ett index eller ett pris redovisas som en kostnad i den period som de är nförliga till.
För beräkning av nuvärdet av leasingbetalningarna använder koncernen den implicita räntan i avtalet om den enkelt kan fastställas och i övriga fall används
koncernens marginella uppningsränta per inledningsdatumetr leasingavtalet. Efter inledningsdatumet av ett leasingavtal ökar leasingskulden r att åter-
spegla räntan på leasingskulden och minskar med utbetalda leasingavgifter. Dessutom omvärderas rdet på leasingskulden till ljd av modifieringar, föränd-
ringar av leasingperioden, ndringar i leasingbetalningar eller förändringar i en bemning att pa den underliggande tillngen.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar i rapporten över finansiell sllning vid inledningsdatumet r leasingavtalet. Nyttjanderättstillngar värderas till
anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar, samt justerat för omvärderingar av leasingskulden. Anskaff-
ningsvärdet för nyttjanderättstillgångar inkluderar det initiala värdet som redovisas r den hänförliga leasingskulden, initiala direkta utgifter, samt eventuella
rskottsbetalningar som rs vid eller innan inledningsdatumet för leasingavtalet efter avdrag för eventuella rabatter och liknande som mottagits i samband
med teckningen av leasingavtalet.
Förutsatt att BE Group inte är rimligt säker att koncernen kommer att överta äganderätten till den underliggande tillgången vid utngen av leasingavtalet
skrivs nyttjanderättstillgången av linjärt över leasingperioden. r de avtal där koncernen är rimligt säker att överta äganderätten skrivs nyttjanderättstillgång-
en av över den underliggande tillgångens nyttjandeperiod, enligt följande:
Nyttjandeperiod
Koncern
Byggnader och mark 15–50 år
Bilar 3–15 år
Inventarier, verktyg och installationer 3–10 år
Övrigt 3–10 år
Undantag för redovisning som nyttjanderättstillgång och leasingskuld finns för leasingkontrakt av mindre värde samt kontrakt som har en löptidgst 12
nader. Koncernen har valt att inte tillämpa dessa undantagsregler.
Rapportering r segment
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver affärsverksamhet från vilken den kan få intäkter och ådra sig kostnader inklusive koncerninterna trans-
aktioner och varsrelseresultat regelbundet granskas av koncernens högste verkställande beslutsfattare som underlag r beslut om fördelning av resurser till
segmentet och bedömning av dess resultat. Vidare skall det också finnas fristående finansiell information för den del av koncernen som definieras som ett seg-
ment. BE Group har definierat begreppet ”högste verkställande beslutsfattare” som koncernledningen.
Koncernens indelningsgrund för segment är geografiska områden. Den interna styrningen är irsta hand uppbyggd på rapportering och uppljning av av-
kastning från koncernens olika geografiska områden. De geografiska omdena är grupperade per land eller grupp av nder utifrån likheter ifråga om risker
och jligheter. För ytterligare information om rörelsesegment,nvisas till not 1 Rörelsesegment.
30
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras periodens resultat i koncernen nförligt till moderbolagets aktieägare och det vägda genomsnittliga antalet
aktier utesende under året. Vid beräkningen av resultat per aktiere och efter utspädning justeras det genomsnittliga antalet aktier r att ta hänsyn till ef-
fekter av eventuella aktiesparprogram.
Kassafdesanalys
Kassafdesanalys upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medr in- och utbetalningar.
Statliga stöd
Statliga stöd erhållna av staten kopplade till Covid-19 redovisas till verkligt värde då det föreligger rimlig kerhet att bidraget kommer att erllas och att BE
Group kommer att uppfylla de villkor som är rknippade med bidraget. Samtliga bidrag redovisas i resultaträkningen som kostnadsreduktion över samma pe-
rioder som de kostnader som bidragen är avsedda att täcka, se not 2.
Redovisningsprinciper i moderbolaget
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådetr finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovis-
ning för juridiska personer (sept 2012). Även av detr finansiell rapporterings utgivna uttalanden llande r noterade företag tilmpas. RFR 2 innebär att
moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tilmpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden långt detta är möjligt inom ramenr
årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag från och
tillägg till IFRS som ska göras.
Klassificering och uppsllningsformer
Resultaträkning och balansräkning är r moderbolaget uppsllda enligt årsredovisningslagens scheman, medan rapporten över totalresultat, rapporten över
ndringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras IAS 1 Utformning av finansiella rapporter respektive IAS 7 Rapport över kassaflöden. De skillna-
der mot koncernens rapporter som r sig gällande i moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter och kost-
nader, anläggningstillgångar och eget kapital.
Andelar i dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Detta inner att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdetr
innehav i dotterbolag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter direkt i resultatet när dessa uppkommer. Anteciperad utdelning från dotterbolag
redovisas i de fall moderbolaget ensamt har rätt att besluta om utdelningens storlek och moderbolaget har fattat beslut om utdelningens storlek innan dotter-
bolagen publicerat sina finansiella rapporter. Utdelningar från dotterbolag redovisas i sin helhet som intäkt i resultaträkningen.
Aktieägartillskott
mnade aktieägartillskott redovisas som en ökning av andelar i koncernföretag, i den mån nedskrivning ej erfordras. I det mottagande bolaget redovisas ak-
tieägartillskott direkt i eget kapital.
Finansiella instrument
I enlighet med regler i Rådetr finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 samt sambandet mellan redovisning och beskattning, tilmpas inte reglerna
om finansiella instrument och kringsredovisning i IAS 39 i moderbolaget som juridisk person, utan dessa regler tillämpas även fortsättningsvis endast i kon-
cernredovisningen. I moderbolaget rderas finansiella anggningstillngar till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning och finansiella omttnings-
tillgångar enligt gsta värdets princip. Skulder, som inte utgör derivatskulder, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Eventuella derivattillgångar värderas
enligt lägsta värdets princip och eventuella derivatskulder enligtgsta värdets princip.
Skatter
I moderbolaget redovisas eventuella obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld. I koncernredovisningen delas obeskattade reserver upp upp-
skjuten skatteskuld och eget kapital.
Leasing
Reglerna om redovisning av leasingavtal enligt IFRS 16 tilmpas inte i moderbolaget. Detta innebär att leasingavgifter redovisas som kostnad linjärt över lea-
singperioden, och att nyttjanderättstillgångar och leasingskulder inte inkluderas i moderbolagets balansräkning. Identifiering av ett leasingavtal rs dock i en-
lighet med IFRS 16, d.v.s. att ett avtal är, eller inneller, ett leasingavtal om avtalet överter rätten att under en viss period bestämma över användningen av
en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal besr av borgensförbindelser till rmån r dotterbolagen. Finansiella garantier innebär att bolaget har ett åtagande
att ertta innehavaren av ett skuldinstrument för förluster som denne ådrar sig på grund av att en angiven gälder inte fullr betalning vid förfall enligt av-
talsvillkoren. För redovisning av finansiella garantiavtal tillämpar moderbolaget RFR 2 p 72 som innebär en lättnad jämfört med reglerna i IAS 39 r det gäller
finansiella garantiavtal utställda till förmån för dotterbolag. Moderbolaget redovisar finansiella garantiavtal som avsättning i balansräkningen r bolaget har
ett åtagande r vilket betalning sannolikt erfordras för att reglera detta.
Koncernbidrag i moderbolaget
Erllna eller lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
Finansiella skulder
Finansiella skulder utgörs huvudsakligen av skulder till kreditinstitut. Skulder till kreditinstitut rderas initialt till mottagna medel med avdrag för eventuella
uppläggningsavgifter och värderas därefter till upplupet anskaffningsvärde. Räntekostnader redovisas pande över resultaträkningen. Balanserade upplägg-
ningsavgifter redovisas direkt motneskulden i den utsträckning neavtalets underliggande nefte utnyttjas och periodiseras i resultaträkningen (övriga
finansiella kostnader) över lånets kontraktuella ptid. Om ett neavtal sägs upp eller annat sätt upphör att gälla, vid en tidpunkt re ursprunglig kontrak-
tuell ptid, resultatrs balanserade uppläggningsavgifter. Om ett gällande avtal omförhandlas under den kontraktuella löptiden periodiseras eventuella till-
kommande avgifter, kopplade till omrhandlingen, över lånens resterande kontraktuella ptid.
31
Noter
Not 1relsesegment
Not 2Kostnader rdelade kostnadsslag
Not 3Anställda, personalkostnader och ersättningar till ledande befattningshavare
Not 4Arvode och kostnadsersättning till revisorer
Not 5Resultat från andelar i koncernbolag
Not 6Övrigarelseintäkter
Not 7Övrigarelsekostnader
Not 8Finansiella intäkter
Not 9Finansiella kostnader
Not 10 – Skatt
Not 11 – Resultat per aktie
Not 12 – Goodwill
Not 13 – Övriga immateriella anggningstillgångar
Not 14 – Materiella anggningstillgångar
Not 15 – Leasingavtal
Not 16 – Andelar i koncernbolag
Not 17 – Andelar i joint venture
Not 18 – Andra ngfristiga värdepappersinnehav
Not 19 – Ränterande fordringar hos koncernbolag
Not 20 – Varulager
Not 21 – Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Not 22 – Eget kapital
Not 23 – Avsättningar
Not 24 – Vinstdisposition
Not 25 – Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
Not 26 – Sllda kerheter och eventualförpliktelser
Not 27 – Kortfristiga räntebärande skulder
Not 28 – Upplupna kostnader och rutbetalda intäkter
Not 29 – Tilggsinformation till kassaflödesanalys
Not 30 – Transaktioner med närstående
Not 31 – Finansiell riskhantering
Not 32 – Investeringtaganden
Not 33 – Viktiga uppskattningar och bedömningar
Not 34 – Händelser efter balansdagen
32
NOT 1 – RÖRELSESEGMENT
2021
Sverige &
Polen
Finland &
Baltikum
Moderbolaget
&
koncernposter Koncernen
Extern omsättning 2 620 2 768 0 5 388
Intern omttning 5 22 -27
Nettoomttning 2 625 2 790 -27 5 388
Andelar i joint ventures resultat 65 65
Underliggande rörelseresultat 221 339 -31 529
Lagervinster/-förluster 61 31 92
mförelsesrande poster
relseresultat 282 370 -31 621
Finansnetto -17
Resultatre skatt 604
Skatter -109
Årets resultat 495
Underliggande rörelsemarginal 8,4% 12,1% neg 9,8%
relsemarginal 10,7% 13,2% neg 11,5%
Levererat tonnage (tusentals ton) 164 180 -2 342
Investeringar 12 11 3 26
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar 13 11 1 25
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 93 93
Övriga icke kassaflödesverkande poster -90 0 0 -90
Summa ej kassafdespåverkande poster -77 11 94 28
2020
Sverige &
Polen
Finland &
Baltikum
Moderbolaget
&
koncernposter Koncernen
Extern omsättning 1 781 1 891 0 3 672
Intern omttning 1 5 -6
Nettoomttning 1 782 1 896 -6 3 672
Andelar i joint ventures resultat 7 7
Underliggande rörelseresultat 32 74 -10 96
Lagervinster/-förluster -11 -6 -17
mförelsesrande poster -35 -5 -40
relseresultat -14 63 -10 39
Finansnetto -28
Resultatre skatt 11
Skatter -7
Årets resultat 4
Underliggande rörelsemarginal 1,8% 3,9% neg 2,6%
relsemarginal -0,8% 3,3% neg 1,1%
Levererat tonnage (tusentals ton) 144 164 -1 307
Investeringar 17 2 2 21
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar 13 13 0 26
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 89 89
Övriga icke kassaflödesverkande poster 21 -2 0 19
Summa ej kassafdespåverkande poster 34 11 89 134
Under 2020 belastades resultatet med mförelsesrande poster totalt -40 MSEK, varav -35 MSEK var hänrliga till centraliseringen av lager- och produktionsverksamhet i Sverige och -5 MSEK
avg omstruktureringen av den Baltiska verksamheten.
Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moderbolaget & koncernposter och har interdelats ut de t affärsområdena.
BE Group är ett handels- och servicebolag inom stål, rostfritt sl och aluminium. Kunderna finns främst inom bygg- och tillverkningsindustrin. kunderna
uppvisar en stor bredd i förutttningar och behov erbjuder BE Group olika affärslösningar; lagerförljning, produktionsserviceförsäljning samt direktförsälj-
ning. Samarbetet mellan BE Group och en given kund kan bes av en eller flera av affärslösningarna.
Koncernens basprodukter är av likartad karakr oavsett till vilka kunder eller marknader de distribueras. Ett led i koncernens strategi är ock att vidarefödla
materialet i egna produktionsanläggningar genom olika typer av produktionsservice, vilket i vissa fall leder till färdiga komponenter som r rakt in i kundernas
produktion.
1)
1)
33
Koncernens risker och möjligheter skiljer sig åt på de olika geografiska marknaderna till vilka koncernens produkter distribueras. Koncernen har rför valt
geografiska områden som rörelsesegment.
Den operativa strukturen och den interna rapporteringen till koncernledning och styrelse bygger därr primärt på redovisning av geografiska affärsområden. I
segmentets resultat, tillgångar och skulder har operativa poster hänrliga till segmentets löpande verksamhet inkluderats.
Den finansiella informationen per segment är baserad samma redovisningsprinciper som koncernens. Koncernen använder sig av ett antal alternativa nyc-
keltal (se Alternativa nyckeltal för mer information). Ett av dessa är det underliggande resultatet som är det redovisade resultatet justerat r jämförelsestöran-
de poster samt lagervinster och lagerförluster. Dessa utgör skillnaden mellan kostnad r sålda varor till anskaffningsvärde och kostnad r sålda varor till åter-
anskaffningspris. Beräkningen bygger på BE Groups egen modell. Denna modell har inte varit föremål för granskning av bolagets revisor. Internpriserna mellan
koncernens segment är satta utifrån principen omarmlängds avsnd” det vill säga mellan parter som är oberoende av varandra, välinformerade och med ett
intresse av transaktionerna. Varupriset baseras på aktuella inköpspriser med slag r intern marginal.
Information om produkter och tjänster samt geografiska områden
Koncernen består av två affärsområden, Sverige & Polen och Finland & Baltikum. Koncernens övriga verksamheter samlas inom Moderbolaget och
koncernposter.
Sverige & Polen
Inom affärsområde Sverige & Polen ingår BE Groups verksamheter i Sverige under firmanamnen BE Group Sverige AB och Lecor Slteknik AB samt verksamhe-
ten i Polen under namnet BE Group Sp. z o.o. BE Group Sverige AB erbjuder rsäljning och distribution av koncernens produkter som handelssl, rostfritt
stål och aluminium. I kombination med materialet tillhandahålles också produktionsservice då bolaget i olika produktionsprocesser vidarefödlar material r
att uppfylla specifika krav hos kunderna. Som exempel kan mnas kapning, bstring, målning, borrning och srning i olika former. Därutöver erbjuder bola-
get annan service i form av avancerade logistiklösningar samt materialdgivning. BE Group Sverige AB äger vidare 50 procent av tunnplåtsbearbetningsföreta-
get ArcelorMittal BE Group SSC AB. Lecor Slteknik AB tillhandahåller stålkonstruktionslösningar till kunder inom byggindustrin i Sverige och verksamheten i
Polen erbjuder produktionsservice till polska och nordiska kunder.
Finland & Baltikum
Inom affärsområde Finland & Baltikum ingår BE Groups verksamhet i Finland som bedrivs under firmanamnet BE Group Oy Ab och verksamheten i de baltiska
nderna under firmanamnet BE Group , Estland med filialerna BE Group filiāle Latvijā, Lettland och BE Group Lietuvos filialas, Litauen. I samtliga
verksamheter erbjuds rsäljning och distribution av koncernens produkter som handelssl, rostfritt stål och aluminium. I Finland tillhandahålls ock pro-
duktionsservice i stor omfattning. Som exempel kan nämnas kapning, blästring, målning, borrning och srning i olika former. rutöver erbjuder bolaget i
Finland sina kunder logistiklösningar, rådgivning och finansiering av relsekapital.
Moderbolaget och koncernposter
Under Moderbolaget och koncernposter rapporteras utöver Moderbolaget och koncernelimineringar även delar av koncernens verksamheter som är under
omstrukturering; BE Group Tjeckien samt BE Group Slovakien. Omstruktureringen av dessa verksamheter är i allt väsentligt genomrda. Likvidationen av RTS
Estland har avslutats under året.
Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moderbolaget & koncernposter och har interdelats ut på de två affärsområdena.
Koncernen
Försäljning per affärsområde
och produktgrupp
Sverige & Polen Finland & Baltikum
Moderbolaget &
koncernposter
Totalt
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
nga produkter 1 285 852 796 511 0 0 2 081 1 363
Platta produkter 808 517 1 405 911 0 0 2 213 1 428
Rostfritt sl 348 268 409 343 0 0 757 611
Aluminium 78 58 141 112 0 0 219 170
Övrigt 106 87 39 19 -27 -6 118 100
Totalt 2 625 1 782 2 790 1 896 -27 -6 5 388 3 672
Försäljning per land utifrån kundens hemvist 2021 2020
Sverige 2 575 1 743
Finland 2 442 1 681
Övriga nder 371 248
Totalt 5 388 3 672
Moderbolaget
Försäljning av interna tjänster per land utifrån dotterbolagens hemvist 2021 2020
Sverige 49 36
Finland 46 35
Övriga nder 8 6
Totalt 103 77
34
NOT 2 – KOSTNADER FÖRDELADE PER KOSTNADSSLAG
Specifikation över kostnader fördelade per kostnadsslag avser poster som ingår i resultaträkningens kostnad r sålda varor, försäljningskostnader, administra-
tionskostnader och övriga relsekostnader.
Koncern 2021 2020
Materialkostnader 3 958 2 831
ner, andra ersättningar och sociala kostnader 379 352
Övriga externa kostnader 359 307
Avskrivningar och nedskrivningar 118 115
Övriga relsekostnader 20 41
Totalt 4 834 3 646
Koncernens verksamheter har erhållit Covid-19 relaterade statliga stöd om ca 1 MSEK (10) som redovisats som en kostnadsreducering i resultatkningen.
I avskrivningar och nedskrivningar r 2021 avser 93 MSEK (89) avskrivningar nyttjanderättstillgångar relaterade till IFRS 16.
1)
2)
1)
2)
NOT 3 – ANSTÄLLDA, PERSONALKOSTNADER OCH ERTTNINGAR TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Belopp i denna not redovisas i tusentals kronor om ej annat anges.
Medelantalet anställda 2021 varavn 2020 varav män
Moderbolag
Sverige 8 61% 9 59%
Totalt i moderbolaget 8 61% 9 59%
Dotterbolag
Sverige 255 87% 274 79%
Finland 255 94% 259 94%
Estland 20 54% 15 67%
Lettland 7 74% 11 77%
Litauen 7 84% 10 80%
Polen 69 91% 55 91%
Totalt i dotterbolag 613 89% 624 86%
Koncernen totalt 621 89% 633 85%
Redovisning av könsfördelning i företagsledningen
2021 2020
Könsfördelning i företagsledningen Andel kvinnor Andel kvinnor
Moderbolag
Styrelsen 20% 20%
Övriga ledande befattningshavare 0% 0%
Koncern totalt
Styrelsen 10% 10%
Övriga ledande befattningshavare 0% 0%
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
Koncern 2021 2020
ner och ersättningar 293 467 272 815
Pensionskostnader, avgiftsbaserade 10 885 11 632
Sociala avgifter 74 448 67 951
378 800 352 398
35
Moderbolag 2021 2020
Löner
och erttningar Sociala kostnader
Löner
och erttningar Sociala kostnader
Moderbolaget 11 392 6 418 9 448 6 146
(varav pensionskostnad) (2 252) (2 355)
Av moderbolagets pensionskostnader avser 1 232 (1 179) KSEK gruppen ledande befattningshavare. Det finns inga utestående pensionsförpliktelser.
Löner och andra ersättningar fördelade på moderbolag och dotterbolag samt mellan ledande befattningshavare
och övriga ansllda
2021
2020
Ledande befattningshavare Övriga ansllda Ledande befattningshavare Övriga ansllda
Moderbolag 6 614 4 778 5 096 4 352
(varav tantiem o.d.) (1 308) (509) (-) (-)
Dotterbolag 6 748 271 010 6 805 251 745
(varav tantiem o.d.) (975) (12 731) (543) (3 811)
Koncernen totalt 13 362 275 788 11 901 256 097
(varav tantiem o.d.) (2 283) (13 240) (543) (3 811)
I löner och andra erttningar inr grundn och semestertillägg.
Ledande befattningshavare omfattar styrelseledamöter, personer i koncernledningen samt VD i respektive dotterbolag.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Åtaganden för ålderspension och familjepension r tnsten i Sverige tryggas genom försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådetr finansiell rappor-
tering, UFR 10, är detta en rmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. Bolaget har inte haft tillgång till dan information som r detjligt att
redovisa sin proportionella andel av planens rpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medrt att planen inte varit möjlig att redovisa som en
rmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därr som en avgiftsbestämd plan. Premien för den rmåns-
bestämda ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intnad pension och rväntad återstående
tjänstgöring. rväntade avgifter sta rapportperiod r ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 7,1 MSEK (5,6).
Den kollektiva konsolideringsnivån utrs av marknadsvärdet Alectas tillngar i procent av rsäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas rsäkrings-
tekniska metoder och antaganden, vilka inte överenssmmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 155
procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 155 procent ska åtrder vidtas i syfte att skaparutsättningar för
att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara attja det avtalade prisetr nyteckning och ukning av be-
fintliga rmåner. Vid g konsolidering kan en åtgärd vara att inra premiereduktioner. Vid utgången av 2021 uppgick Alectas överskott i form av den kollekti-
va prelimira konsolideringsnivån till 172 procent (148).
Avgiftsbestämda pensionsplaner
I Sverige har koncernen avgiftsbestämda pensionsplaner r arbetare som helt bekostas av retagen. Pensionsplanerna i Finland samt övriga länder behand-
las som ett avgiftsbestämt pensionsarrangemang. För de avgiftsbestämda pensionsarrangemangen betalas pensionsavgifterna till ett pensionsrsäkringsbo-
lag och redovisas som en kostnad i resultaträkningen r den räkenskapsperiod till vilken de nför sig. I övriga länder finns avgiftsbestämda planer vilka till
viss del bekostas av dotterretagen och delvis täcks genom avgifter som de anställda betalar. Betalning till dessa planer sker löpande enligt reglerna i respekti-
ve plan.
Erttningar till ledande befattningshavare
Den totala ersättningen till verkställande direktören och till övriga ledande befattningshavare innefattar fast lön, rlig erttning, pension och andra rmåner.
Dessa ersättningskomponenter är baserade riktlinjerna r ersättning till ledande befattningshavare, som antagits av årsstämman 2020, vilka återges i
rvaltningsberättelsen.
I nedansende tabeller redovisas den faktiska kostnaden r ersättningar och övriga rmåner avseende räkenskapsåren 2021 och 2020 till styrelsen, verkstäl-
lande direktören (tillika koncernchefen) samt övriga ledande befattningshavare. De sistnämnda är de personer som jämte verkställande direktören är medlem-
mar i koncernledningen.
1)
1)
1)
2) 2)
1)
2)
36
Erttningar och
rmåner 2021
Grundlön /
styrelsearvode
rlig
erttning
Övriga
rmåner
Pensions-
kostnader
Övrig
erttning Summa
Pensions-
rpliktelser
Styrelseordförande
rgen Zahlin 460 5 465
Styrelseledamöter
Carina Andersson 210 210
Lars Olof Nilsson 280 280
Petter Stillström 250 250
Mats O Paulsson 210 210
Verkställande direktör
Peter Andersson 2 496 912 71 740 1 4 220
Övriga ledande befattningshavare
4 854 1 560 400 1 550 1 8 365
Summa 8 760 2 472 471 2 290 7 14 000
Varav kostnadsfört i moderbolaget 5 306 1 308 163 1 232 6 8 015
Övriga ledande befattningshavare består av 3 personer.
I grundn inr även semesterersättning.
Erttningar och
rmåner 2020
Grundlön /
styrelsearvode
rlig
erttning
Övriga
rmåner
Pensions-
kostnader
Övrig
erttning
Summa
Pensions-
rpliktelser
Styrelseordförande
rgen Zahlin 460 1 461
Styrelseledamöter
Carina Andersson 210 210
Lars Olof Nilsson 280 280
Petter Stillström 250 250
Mats O Paulsson 140 140
Mikael Sjölund 70 70
Verkställande direktör
Peter Andersson 2 207 73 670 3 2 953
Övriga ledande befattningshavare
4 930 415 341 1 487 0 7 173
Summa 8 547 415 414 2 157 4 11 537
Varav kostnadsfört i moderbolaget 5 096 152 1 179 3 6 430
Mats O Paulsson tillträdde bolagets styrelse i samband med årsstämman i april 2020.
Mikael Slund avgick ur bolagets styrelse i samband med årsstämman i april 2020.
Övriga ledande befattningshavare består av 3 personer.
I grundn inr även semesterersättning.
Nedan redogörsr avtalsenliga villkor för erttning till styrelsen, verksllande direktören och koncernchefen samt övriga ledande befattningshavare. För re-
dogörelse av riktlinjer antagna av årssmman se förvaltningsberättelsen.
Erttning till styrelsen
Till styrelsens ordförande och övriga ledamöter utr arvode enligt årsstämmans beslut. Årssmman beslutade att arvode till styrelsens ska utom totalt 1
260 KSEK (1 260) att rdelas mellan ledaterna enligt följande: 420 KSEK (420) till styrelsens ordförande och 210 KSEK (210) till envar av övriga årsstämmo-
valda ledamöter som inte är anställda i bolaget. Utöver detta ska ersättning för utskottsarbete utmed 70 KSEK (70) till ordförande i revisionsutskottet samt
40 KSEK (40) vardera till övriga ledater av revisionsutskottet. Ingen ersättning utgårr arbete i erttningsutskottet. Övriga erttningar har utgått i form av
skattepliktiga reseersättningar.
Erttning till verksllande direktören och koncernchefen
Erttning
I enlighet med styrelsens beslut utgår normalt erttning till verkställande direktören och koncernchefen i form av grundlön, rlig erttning, pension och övri-
ga rmåner. Grundlönen till verkställande direktören och koncernchefen uppr till 2 280 MSEK (2 160). r den verksllande direktören och koncernchefen
kan den rörliga ersättningen uppgå till högst 50 procent av grundlönen. Eventuella bonusutbetalningar och storleken på dessa relateras till i rväg definierade
l som fastslls av styrelsen.
Uppsägningstider och avgångsvederlag
Verksllande direktören och koncernchefen har nio månaders uppsägningstid vid uppsägning från bolagets sida och sexnader vid egen uppgning. Un-
der uppsägningstiden har verkställande direktören och koncernchefen rätt till full n och övriga anställningsförmåner, oavsett om arbetsplikt religger eller
ej. gon rätt till avgångsvederlag föreligger ej.
Pensionsersättningar
Utöver förmåner enligt lagen om inkomstgrundad ålderspension görs pensionsinbetalningar med 30 procent (30) av den fasta årsnen mte semesterersätt-
ning, vilket utgör pensionsgrundande lön. BE Group AB:s åtagande är begnsat till betalning av årspremien. Pensionen är ej antastbar.
2)
1)
1)
2)
4)
1)
2)
3)
1)
2)
3)
4)
37
Erttning till övriga ledande befattningshavare i moderbolaget och koncernen
Erttning
Ersättningen utgörs av grundn, rörlig ersättning, pension och övriga förmåner. För övriga ledande befattningshavare kan den rliga erttningen uppgå till
maximalt 30 procent av grundnen. Eventuella bonusutbetalningar och storleken dessa fastslls av koncernchefen på grundval av uppfyllande av finansi-
ella och individuella l.
Uppsägningstider och avgångsvederlag
Vid uppsägning från bolagets sida r uppsägningstiden vara högst tolvnader. Fast kontantlön under uppgningstiden och avgångsvederlag får samman-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantlönen för tolv naderr verkställande direktören och för övriga ledande befattningshavare. Vid
uppsägning från befattningshavarens sida får uppgningstiden vara högst sex nader, utan rätt till avgångsvederlag.
Pensionsersättningar
För övriga ledande befattningshavare tilmpas avgiftsbaserad pensionslösning. BE Groups åtagande är begränsat till betalning av årspremien. Pensionen är ej
antastbar. Pensionsgrundande n utgörs av fasta årslönen mte genomsnittlig bonus under de tre senaste åren.
Erttningsutskott
För information om BE Groups berednings- och beslutsprocess avseende ersättningar till ledande befattningshavare hänvisas till bolagsstyrningsrapporten.
NOT 4 – ARVODE OCH KOSTNADSERTTNING TILL REVISORER
Koncern 2021 2020
PwC
Revisionsuppdrag 2 2
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0
Skatterådgivning 0 0
Övriga tjänster 0 0
Totalt arvode och kostnadsersättning 2 2
Moderbolag 2021 2020
PwC
Revisionsuppdrag 1 1
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0
Skatterådgivning
Övriga tjänster 0 0
Totalt arvode och kostnadsersättning 1 1
Det totala arvodet till PwC och dess internationella tverk uppgår till 2 MSEK (2) för räkenskapsåret 2021. Arvodet till revisionsföretaget Öhrlings Pricewater-
houseCoopers AB uppgår till 1 MSEK (1).
NOT 5 – RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNBOLAG
Moderbolag 2021 2020
Utdelning 98 21
Nedskrivning andelar i koncernbolag
Nedskrivning räntebärande fordringar hos koncernbolag
Reversering nedskrivning ränterande fordringar hos koncernbolag 28
Totalt 98 49
38
NOT 6 – ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
Koncern 2021 2020
Netto valutakursförändringar på fordringar/skulder av rörelsekarakr 3
Likvidationsresultat 1
Realisationsvinst vid rsäljning av anggningstillngar 1 1
Övrigt 1 1
Totalt 2 6
Moderbolag 2021 2020
Netto valutakursförändringar på fordringar/skulder av rörelsekarakr 0
Likvidationsresultat 16
Övrigt 0 0
Totalt 0 16
NOT 7 – ÖVRIGA RÖRELSEKOSTNADER
Koncern 2021 2020
Netto valutakursförändringar på fordringar/skulder av rörelsekarakr 4
Omstruktureringskostnader 40
Nedskrivning av tillgångar 13
Övrigt 3 1
Totalt 20 41
Moderbolag 2021 2020
Netto valutakursförändringar på fordringar/skulder av rörelsekarakr 0
Totalt 0
Under 2020 belastades resultatet med mförelsesrande poster hänrliga till centraliseringen av lager- och produktionsverksamhet i Sverige och omstrukturering av den Baltiska verksamheten.
1)
1)
NOT 8 – FINANSIELLA INTÄKTER
Koncern 2021 2020
nteintäkter, kreditinstitut 0 0
nteintäkter, övriga 0 0
Netto valutakursförändringar
Övrigt 2 2
Totalt 2 2
Moderbolag 2021 2020
nteintäkter, koncernbolag 13 14
nteintäkter, övriga
Totalt 13 14
Samtliga ränteintäkter är hänrliga till finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
39
NOT 9 – FINANSIELLA KOSTNADER
Koncern 2021 2020
ntekostnader, kreditinstitut 4 7
ntekostnader leasing enl. IFRS 16 10 11
ntekostnader, övriga 0 0
Netto valutakursförändringar 0 6
Övriga kostnader 5 6
Totalt 19 30
Moderbolag 2021 2020
ntekostnader, kreditinstitut 0 3
ntekostnader, koncernbolag 10 10
Netto valutakursförändringar 1 12
Övriga kostnader 2 1
Totalt 13 26
Samtliga räntekostnader är nförliga till finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde.
NOT 10 – SKATT
Koncern 2021 2020
Aktuell skattekostnad (-)/skatteintäkt (+)
Periodens skattekostnad -91 -10
Justering av skattnförlig till tidigare år 0 0
Totalt -91 -10
Uppskjuten skattekostnad (-)/skatteinkt (+)
Uppskjuten skattnförlig till temporära skillnader -3 5
Uppskjuten skattnförlig till underskottsavdrag -15 -2
Uppskjuten skattnförlig till ändring av skattesats 0
Uppskjuten skattekostnad till ljd av nedskrivning av aktiverat skattevärde hänrligt till underskottsavdrag 0 0
Övrigt 0
Totalt -18 3
Total redovisad skattekostnad (-)/skatteintäkt (+) i koncernen -109 -7
Moderbolag 2021 2020
Aktuell skattekostnad (-)/skatteintäkt (+)
Periodens skattekostnad/skatteintäkt -23 0
Justering av skattnförlig till tidigare år
Totalt -23 0
Uppskjuten skattekostnad (-)/skatteinkt (+)
Uppskjuten skattnförlig till underskottsavdrag -15 -2
Totalt -15 -2
Total redovisad skattekostnad (-)/skatteintäkt (+) i moderbolaget -38 -2
40
Avsmning av effektiv skatt 2021 2020
Koncern
Resultatre skatt 604 11
Skatt enligt llande skattesats r moderretaget (20,6%) -124 -3
Effekt av andra skattesatserr utländska dotterföretag 2 0
Ej avdragsgilla kostnader -2 -2
Ej skattepliktiga intäkter 1 0
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt 0 -2
Skatt hänrlig till tidigare år 0 0
Resultatandel joint venture 13 1
Övrigt 1 -1
Redovisad effektiv skatt -109 -7
Avstämningen av effektiv skatt i koncernen bygger på ett vägt genomsnitt av nominella skattesatser som ller r respektive bolag i koncernen.
Avsmning av effektiv skatt 2021 2020
Moderbolag
Resultatre skatt 282 75
Skatt enligt llande skattesats r moderretaget (20,6%) -58 -16
Ej avdragsgilla kostnader 0
Ej skattepliktiga intäkter 20 14
Skatt hänrlig till tidigare år 0
Övrigt 0
Redovisad effektiv skatt -38 -2
Skatteposter som redovisats i övrigt totalresultat
Koncern 2021 2020
Aktuell skatt avseende säkring av valutarisk i utlandsverksamhet 0
Total skatt i övrigt totalresultat 0
Skatteposter som redovisats direkt mot eget kapital
Koncern 2021 2020
Total skatt redovisad direkt mot eget kapital
NOT 11 – RESULTAT PER AKTIE
Koncern 2021 2020
Resultat per aktiere utspädning (kr) 38,10 0,33
Resultat per aktie efter utspädning (kr) 38,10 0,33
Beräkningen av täljare och mnare som använts vid beräkning av resultat per aktie anges nedan.
Årets resultat 2021 2020
Årets resultat (MSEK) 495 4
Vägt genomsnittligt antal utesende stamaktier, före utspädning (ental)
2021 2020
Totalt antal stamaktier 1 januari 12 983 204 12 983 204
Vägt antal stamaktier under året, re utsdning 12 983 204 12 983 204
Vägt genomsnittligt antal utesende stamaktier, efter utspädning (ental)
2021 2020
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, re utspädning 12 983 204 12 983 204
Vägt antal stamaktier under året, efter utspädning 12 983 204 12 983 204
41
NOT 12 – GOODWILL
Kassagenererande enheter med goodwillvärden
Goodwill Sverige Finland
Koncernen
totalt
Ingående balans 2020-01-01 314 252 566
Nedskrivning
Valutakursdifferens -9 -9
Utende balans 2020-12-31 314 243 557
Ingående balans 2021-01-01 314 243 557
Nedskrivning
Valutakursdifferens 4 4
Utende balans 2021-12-31 314 247 561
Nedskrivningsprövning
Kassagenererande enheter
Den kassagenererande enheten Sverige består av bolaget BE Group Sverige AB som är en del av affärsområde Sverige & Polen. Den kassagenererande enheten
Finland består av bolaget BE Group Oy Ab som är en del av affärsområde Finland & Baltikum.
Återvinningsvärden
Prövning av nedskrivningsbehovet för goodwill sker minst en gång per år. Vid dessa pvningar jämrs återvinningsvärdet med det redovisade värdet. Ned-
skrivningsprövningen har uppdaterats per den siste december och inget behov av nedskrivning i övriga kassagenererande enheter identifierades.
Återvinningsvärdet av de kassafdesgenererande enheterna fastslls genom beräkning av nyttjandevärdet. Återvinningsvärdet har fastsllts med hjälp av ett
nyttjandevärde som bygger kassafdesprognoser r fem år framåt samt ett slutvärde baserat en årlig tillväxttakt om två procent, vilket bems motsva-
ra inflation. För beräkningen av nyttjandevärdet har en diskonteringsränta beräknats utifrån vägd genomsnittlig kapitalkostnad (WACC) som för året uppgick
till 10,7 procent (10,7) före skatt.
nslighetsanalys
Ett antal känslighetsanalyser har gjorts där de inende variablerna i nyttjandevärdemodellen ändrats och effekten analyserats. För det prognosticerade
kassaflödet är, tillväxt, rörelsemarginal, relsekapitalbindning samt investeringar viktiga faktorer. För värderingen är även diskonteringsfaktorn en viktig para-
meter. Analyserna har fokuserat en försämring av den genomsnittliga tillväxttakten eller relsemarginalen med en procentenhet eller att diskonteringsrän-
tan ökats med en procentenhet. Analyserna har inte visat ett eventuellt nedskrivningsbehov utan att nyttjandevärdet överstiger det bokförda rdet för
båda de kassagenererande enheterna.
42
NOT 13 – ÖVRIGA IMMATERIELLA ANGGNINGSTILLGÅNGAR
Övriga immateriella
anggningstillgångar
Kund-
relationer Mjukvara och licenser Totalt
Koncern 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021
2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 4 4 1 1 147 148 152 153
Nyanskaffningar 2 0 0 0 2 0
Avyttringar och utrangeringar 0 0
Omklassificering 5 5
Avyttrad/likviderad verksamhet
Årets valutakursdifferenser 0 0 0 -1 0 -1
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 6 4 1 1 152 147 159 152
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets rjan -3 -2 -1 -1 -143 -143 -147 -146
Avyttringar och utrangeringar 0 0 0 0
Omklassificering
Avyttrad/likviderad verksamhet
Årets avskrivning enligt plan -1 -1 -1 -2 -2 -3
Årets valutakursdifferenser 0 0 -1 2 -1 2
Summa ackumulerade avskrivningar -4 -3 -1 -1 -145 -143 -150 -147
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets rjan
Avyttrad/likviderad verksamhet
Årets nedskrivningar
Summa ackumulerade nedskrivningar
Redovisat värde vid periodens slut 2 1 7 4 9 5
Årets avskrivningar redovisas på följande
rader i resultaträkningen
Förljningskostnader 0 0 0 0
Administrationskostnader -1 -1 -1 -2 -2 -3
Summa -1 -1 -1 -2 -2 -3
Moderbolag 2021 2020 2021 2020 2021
2020 2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 109 109 109 109
Nyanskaffningar
Omklassificeringar 5 5
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 114 109 114 109
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets rjan -108 -108 -108 -108
Årets avskrivning enligt plan -1 0 -1 0
Summa ackumulerade avskrivningar -109 -108 -109 -108
Redovisat värde vid periodens slut 5 1 5 1
Årets avskrivningar redovisas på följande rader i
resultaträkningen
Administrationskostnader -1 0 -1 0
Summa -1 0 -1 0
43
NOT 14 – MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLNGAR
Byggnader och
mark
Maskiner och andra
tekniska
anggningar
Inventarier, verktyg
och installationer
Pågående
nyanläggningar och
rskott avseende
materiella
anggnings-
tillgångar
Totalt
Koncern 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 30 19 492 522 122 132 3 14 647 687
Nyanskaffningar 4 2 2 1 19 18 25 21
Avyttringar och utrangeringar -52 -34 -13 -10 -65 -44
Omklassificeringar 11 10 18 1 0 -16 -29 -5 0
Årets valutakursdifferenser 0 0 6 -16 0 -1 0 6 -17
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 30 30 460 492 112 122 6 3 608 647
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets rjan -19 -18 -422 -454 -115 -123 -556 -595
Avyttringar och utrangeringar 50 34 13 10 63 44
Omklassificeringar 3 4 3 4
Årets avskrivning enligt plan -1 -1 -19 -19 -3 -3
-23 -23
Årets valutakursdifferenser 0 0 -5 13 0 1 -5 14
Summa ackumulerade avskrivningar -20 -19 -393 -422 -105 -115 -518 -556
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets rjan -1 -2 -1 -1 -2 -3
Årets avyttringar och utrangeringar 1 1 2
Årets nedskrivningar
Årets valutakursdifferenser 0 1 0 0 0 1
Summa ackumulerade nedskrivningar 0 -1 0 -1 0 -2
Redovisat värde vid periodens slut 10 11 67 69 7 6 6 3 90 89
Inventarier, verktyg och
installationer
Pågående nyanläggningar och
rskott avseende materiella
anggningstillgångar Totalt
Moderbolag 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 1 1 2 3 1
Omklassificeringar 0 -5 -5
Nyanskaffningar 3 2 3 2
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 1 1 0 2 1 3
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets rjan -1 -1 -1 -1
Årets avskrivning enligt plan
Summa ackumulerade avskrivningar -1 -1 -1 -1
Redovisat värde vid periodens slut 0 0 0 2 0 2
44
NOT 15 – LEASINGAVTAL
Koncernen har leasingavtal för bland annat fastigheter, fordon, maskiner och övrig utrustning som används i verksamheten. Leasing av fastigheter och maski-
ner har generellt en leasingperiod på mellan 3 och 15 år, medan fordon och övrig utrustning generellt per mellan 3 och 5 år. Koncernens skyldigheter i lea-
singavtalen säkras av leasegivarens äganderätt.
Nyttjanderättstillgångar
Tabellen nedanför presenterar nyttjanderätternas bokförda värde och avskrivningar per tillgångsslag samt räkenskapsårets tillkommande nyttjanderätter.
2021 Byggnader Bilar
Inventarier,
verktyg och
installationer Övrigt Totalt
Avskrivningar -86 -3 -3 -1 -93
Utende balans 31 december 2021 424 4 47 4 479
Tillkommande nyttjanderätter under räkenskapsåret 2021 uppgår till totalt 16 MSEK (32).
2020 Byggnader Bilar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Övrigt Totalt
Avskrivningar -84 -3 -1 -1 -89
Utende balans 31 december 2020 489 5 44 3 541
Leasingskulder
I tabellen nedanr presenteras de belopp som har redovisats som leasingskulder i koncernens balansräkning.
2021 2020
ngfristiga leasingskulder 394 457
Kortfristiga leasingskulder 87 84
Totalt 481 541
I tabellen nedanr presenteras en löptidsanalys avseende avtalsenliga odiskonterade betalningar av leasingskulderna.
2021 2020
Förfaller inom 1 år 86 91
Förfaller inom 1-2 år 82 77
Förfaller inom 2-3 år 70 74
Förfaller inom 3-5 år 137 134
Förfaller efter 5 år 131 209
Totalt 506 585
Resultatpåverkan hänrlig till leasingavtal
I tabellen nedanr presenteras de belopp,nförliga till leasingavtal, som har redovisats i koncernens resultaträkning under året.
Kostnader 2021 2020
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar 93 89
ntekostnader för leasingskulder 10 11
Totalt 103 100
Koncernens totala kassautflöde nförligt till leasingavtal uppgick till 101 MSEK (100).
Ej påbörjade leasingåtaganden
Koncernen har i dagsget inga materiella leasingåtaganden som ännu ej påbörjats.
45
NOT 16 – ANDELAR I KONCERNBOLAG
Moderbolag 2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 1 630 1 630
Förvärv och kapitaltillskott
Avyttring och likvidation
Summa ackumulerade anskaffningsvärden 1 630 1 630
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets rjan -762 -762
Avyttring och likvidation
Årets nedskrivningar
Summa ackumulerade nedskrivningar -762 -762
Redovisat värde vid periodens slut 868 868
Spec av moderbolagets och koncernens innehav av andelar i koncernbolag
Dotterbolag / Org nr / te Antal andelar %
Redovisat
värde
BE Group Sverige AB, 556106-2174, Sverige 20 000 100 709
BE Group Oy Ab, 1544976-7, Finland 204 000 100 147
BE Group , 10024510, Estland 40 100 0
BE Group filiāle Latvijā, 40203322166, Lettland 100 100 0
BE Group Lietuvos filialas, 305776594, Litauen 100 100
BE Group Sp. z o.o., 0000006520, Polen 20 216 100
Lecor Stålteknik AB, 556584-6382, Sverige 1 000 100 12
868
Koncernen och moderbolaget har inte gjort några nedskrivningar under året (-).
46
NOT 17 – ANDELAR I JOINT VENTURE
BE Group äger 50 procent av ArcelorMittal BE Group SSC AB (org.nr. 556192-8770, säte Karlstad). Ägandet i det samägda bolaget redovisas enligt kapitalandels-
metoden, vilket inner att 50 procent av resultatet efter skattr det samägda bolaget redovisas som resultatandel inom rörelseresultatet i BE Group
koncernen.
Resultat i joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB 2021 2020
Resultatre skatt 165 17
Skatt -35 -3
Resultat efter skatt 130 14
Erllen utdelning
Sammandrag av resultaträkningar och
balansräkningar r joint venture 2021 2020
Nettoomttning 1 032 670
relseresultat 165 18
Finansnetto 0 -1
Skatt -35 -3
Årets resultat 130 14
2021 2020
Anggningstillngar 186 189
Omttningstillngar exkl. likvida medel 424 197
Likvida medel 25 8
Summa tillgångar 635 394
2021 2020
Eget kapital 399 283
Avsättningar 20 20
ntebärande skulder 5 1
Övriga icke räntebärande skulder 211 90
Summa eget kapital och skulder 635 394
Andelar i joint venture 2021 2020
Ingående anskaffningsvärde 117 110
Erllen utdelning
Resultatandel i joint venture 65 7
Avrundning
Bokfört värde vid årets utgång 182 117
Transaktioner med joint venture ArcelorMittal BE Group SSC AB 2021 2020
Fordringar joint venture
Skulder till joint venture 11 11
Förljning till joint venture
Inköp från joint venture 111 64
Erllen utdelning
Transaktioner med joint venture sker till marknadsmässiga priser och villkor.
Nedskrivningsprövning
Koncernen är via BE Group Sverige AB ägare av 50 procent av aktierna i ArcelorMittal BE Group SSC AB och värdet av bolagets andel pvades genom att åter-
vinningsvärdetmförs med det bokförda värdet.
Återvinningsvärdet av de kassafdesgenererande enheterna fastslls genom beräkning av nyttjandevärdet. Återvinningsvärdet har fastsllts med hjälp av ett
nyttjandevärde som bygger kassafdesprognoser r fem år framåt samt ett slutvärde baserat en årlig tillväxttakt om två procent, vilket bems motsva-
ra inflation. För beräkningen av nyttjandevärdet har en diskonteringsränta beräknats utifrån vägd genomsnittlig kapitalkostnad (WACC) som för året uppgick
till 10,7 procent (10,7) före skatt. Bokfört värde uppr till 182 MSEK. Se mer info anende pvning av Goodwill i not 12.
47
NOT 18 – ANDRANGFRISTIGA VÄRDEPAPPERSINNEHAV
Koncern 2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 0 0
Årets avyttring
Årets valutakursdifferenser 0 0
Redovisat värde vid periodens slut 0 0
NOT 19 – RÄNTEBÄRANDE FORDRINGAR HOS KONCERNBOLAG
Moderbolag 2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets rjan 102 222
Tillkommande fordringar 116 71
Reglerade fordringar -34 -218
Reversering av nedskriven fordran 28
Årets valutakursdifferenser 0 -1
Redovisat värde vid periodens slut 184 102
Varav redovisat som ngfristigt 12 23
Varav redovisat som kortfristigt 172 79
NOT 20 – VARULAGER
Koncern 2021 2020
Varulager
Handelsvaror 520 265
varor 474 220
Produkter i arbete 39 16
Övrigt
Summa 1 033 501
Koncern 2021 2020
Inkuransreserv varulager
Bokfört värde vid årets början -9 -15
Omräkningsdifferens 0 0
Årets ndring -1 6
Summa inkuransreserv varulager -10 -9
NOT 21 – RUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Koncern 2021 2020
Lokalhyror 5 8
Förkringar 1 2
IT-kostnader 5 4
Övriga poster 5 8
Summa rutbetalda kostnader och upplupna inkter 16 22
Moderbolag 2021 2020
IT-kostnader 4 4
Övriga poster 2 1
Summa rutbetalda kostnader och upplupna inkter 6 5
48
NOT 22 – EGET KAPITAL
Aktiekapital och antal aktier
Koncern 2021 2020
Emitterade aktier per 1 januari 13 010 124 13 010 124
Emitterade aktier per 31 december 13 010 124 13 010 124
Per den 31 december 2021 omfattade det registrerade aktiekapitalet 13 010 124 (13 010 124) stamaktier. Aktierna har ett kvotvärde om 20,00 kr (20,00). Inneha-
vare av stamaktier är berättigade till utdelning som fastslls efter hand och aktieinnehavet berättigar till strätt vid årsstämman med en röst per aktie. Alla ak-
tier har samma rätt till bolagets kvarvarande nettotillngar.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. r ingår överkursfonder som förts över till reservfond per den 31 december 2005. Avsättningar till överkurs-
fond från den 1 januari 2006 och framöver redovisas ock som tillskjutet kapital.
Reserver
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter, som har upprättat
sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moderbolaget och koncernen presenterar sina
rapporter i svenska kronor.
Fram till och med augusti 2019 tillämpade koncernen kringsredovisning för nettoinvesteringar. Hur detta hanterades kan ni läsa mer om under
Redovisningsprinciper.
Koncern 2021 2020
Bokfört värde vid årets början 23 44
Årets valutakursdifferens 13 -21
kring av nettoinvestering i utländskt dotterbolag 0
Skatt hänrlig till säkring av nettoinvestering i utndskt dotterbolag 0
Redovisat värde vid periodens slut 36 23
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat inr intnade vinstmedel i moderbolaget och dess dotterbolag. Tidigare avsättningar till reservfond, exklusi-
ve överförda överkursfonder, inr i denna eget kapitalpost.
Egna aktier
2021 2020
Koncern Antal
Belopp Antal Belopp
Ingående balans 26 920 21 26 920 21
Utende balans vid periodens slut 26 920 21 26 920 21
Förvärv av egna aktier har redovisats direkt mot balanserade vinstmedel.
Moderbolag
Bundet eget kapital
Bundna fonder
Bundna fonder får inte minskas genom utdelning.
Reservfond
Syftet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinsten, som inte r åt för täckning av balanserad förlust. I reservfonden ingår även belopp som före
den 1 januari 2006 tillförts överkursfonden.
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel
Utrs av reende års fria egna kapital efter att en eventuell vinstutdelning mnats. Tillsammans med årets resultat erhålls summa fritt eget kapital, vilket
är det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Överkursfond
r aktier emitteras till överkurs, det vill säga när det för aktierna ska betalas mer än aktiernas kvotvärde, ska ett belopp motsvarande det erllna beloppet
utöver aktiernas kvotvärde, föras till överkursfonden. Belopp som tillrts överkursfonden från och med 1 januari 2006 inr i det fria egna kapitalet.
49
NOT 23 – AVTTNINGAR
Koncern 2021 2020
Omstruktureringskostnader 4 32
Övrigt
Summa 4 32
Varav:
ngfristigt 0 0
Kortfristigt 4 32
Summa 4 32
2021 Omstruktureringskostnader
Övrigt
Bokfört värde vid årets början 32
Nya avsättningar
Belopp som tagits i anspråk under perioden -28
Redovisat värde vid periodens slut 4
rväntad tidpunktr utflöde av resurser:
2022 4
2023-2026
Summa 4
Omstruktureringsreserven består av kostnader relaterade till centralisering av lager- och produktionsverksamheter i Sverige och Baltikum.
Moderbolag
Moderbolagets avttningar uppr till (-).
NOT 24 – VINSTDISPOSITION
Styrelsens rslag till disposition av moderbolagets resultat
Styrelsen föreslår till årsstämman att aktieägarna betalas en utdelning på 12 kr per aktie (-) r räkenskapsåret 2021, vilket motsvarar ca 156 MSEK.
Medel till förfogande
Överkursfond 239 719 829 SEK
Balanserat resultat 183 901 379 SEK
Årets resultat 244 121 031 SEK
Summa 667 742 239 SEK
Styrelsen reslår att till aktieägarna utdelas 155 798 448 SEK
I ny räkning överrs 511 943 791 SEK
Summa 667 742 239 SEK
50
NOT 25 – UPPSKJUTNA SKATTEFORDRINGAR OCH SKATTESKULDER
2021
Koncern
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Immateriella tillgångar -21 -21
Byggnader och mark 0 0
Maskiner och inventarier -1 -1
Lager 0 0 0
Kundfordringar 1 1
Övriga avttningar 1 1
Underskottsavdrag 1 1
Övrigt 2 -20 -18
5 -42 -37
Kvittning 0 0 0
Netto uppskjuten skatteskuld 5 -42 -37
2020
Koncern
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Immateriella tillgångar -20 -20
Byggnader och mark 0 0
Maskiner och inventarier -1 -1
Lager 0 0 0
Kundfordringar 1 1
Övriga avttningar 6 6
Underskottsavdrag 16 16
Övrigt 1 -21 -20
24 -42 -18
Kvittning 0 0 0
Netto uppskjuten skatteskuld 24 -42 -18
Till srsta delen relaterad till en uppskjuten skatteskuld i Estland. I Estland betalas skatt först när utdelning sker till moderbolaget.
2021
Moderbolag
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Underskottsavdrag
Kvittning
Netto uppskjuten skattefordran
2020
Moderbolag
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Underskottsavdrag 15
15
15 15
Kvittning
Netto uppskjuten skattefordran 15 15
1)
1)
1)
51
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Koncern
2021
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen
Redovisat
mot eget
kapital
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Immateriella tillgångar -20 -1 -21
Byggnader och mark 0 0 0
Maskiner och inventarier -1 0 0 -1
Lager 0 0 0 0
Kundfordringar 1 0 0 1
Övriga avttningar 6 -5 1
Underskottsavdrag 16 -15 0 1
Övrigt -20 2 0 -18
-18 -18 -1 -37
Koncern
2020
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen
Redovisat
mot eget
kapital
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Immateriella tillgångar -21 1 -20
Byggnader och mark 0 0 0
Maskiner och inventarier -1 0 -1
Lager 0 0 0
Kundfordringar 1 0 1
Övriga avttningar 0 6 6
ntebärande skulder
Underskottsavdrag 19 -3 16
Övrigt -21 1 -20
-23 4 1 -18
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Moderbolag
2021
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen
Redovisat
mot eget
kapital
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Underskottsavdrag 15 -15
15 -15
Moderbolag
2020
Redovisat
värde vid
periodens
rjan
Redovisat
över resultat-
räkningen
Redovisat
mot eget
kapital
Redovisat
värde vid
periodens
slut
Underskottsavdrag 18 -3 15
18 -3 15
Av koncernens aktiverade uppskjutna skattefordringar underskottsavdrag finns det begränsningar i form av en tidsperiod om 5 år r fordringar om
1 MSEK (1). Dessa fordringar är relaterade till Polen.
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skattefordringar har i balansräkningen inte redovisats r skattemässiga underskottsavdrag uppgående till ett uppskjutet skattevärde om
0 MSEK (2). De ej redovisade beloppen motsvarar den del av underskottsavdragen som inte bedöms som sannolik att kunna utnyttjas mot överskott vid
framtida beskattning.
52
NOT 26 – STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Sllda kerheter till kreditinstitut
Koncern 2021 2020
Företagsinteckningar 1 236 1 222
Fastighetsinteckningar
Aktier i dotterbolag
Summa 1 236 1 222
Moderbolag 2021 2020
Reversfordran 325 320
Aktier i dotterbolag
Summa 325 320
Finansiella tillgångar som ställts som säkerhet
Moderbolaget har reversfordringar BE Group Sverige AB och BE Group Oy Ab som har mnats somkerhet i de externa låneavtalen. Det redovisade värdet
motsvarar det upptagna beloppet som ställd säkerhet. För väsentliga villkor och förutttningar i de externa låneavtalen hänvisas till not 31 Finansiell
riskhantering.
Eventualförpliktelser
Koncern 2021 2020
Garantier 1 5
Övriga poster 1
Summa 1 6
Moderbolag 2021 2020
Borgensförbindelser till rmån för dotterbolag 1 5
Summa 1 5
Moderbolaget har gått i solidarisk borgenr dotterbolagens fullrande av leverantörsskulder gentemot materialleverantörer. Utöver dessa redovisade åta-
ganden har moderbolaget även mnat sedvanliga garantier r dotterbolagens hyresåtaganden gentemot fastighetsägare. För vidare upplysningar om hyres-
kontrakt hänvisas till not 15.
NOT 27 – KORTFRISTIGA RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Koncern 2021 2020
Checkräkningskredit
Beviljad kreditlimit 100 150
Outnyttjad del -100 -150
Utnyttjat kreditbelopp
Kortfristiga leasingskulder 87 84
Övriga kortfristiga räntebärande skulder 8 1
Totala kortfristiga räntebärande skulder 95 85
kerheter redovisas i not 26 Sllda kerheter och eventualrpliktelser.
NOT 28 – UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncern 2021 2020
Upplupna löner 58 41
Upplupna sociala avgifter 14 14
Bonus till kunder 3 2
Övriga poster 35 12
Totala upplupna kostnader och rutbetalda intäkter 110 69
Moderbolag 2021 2020
Upplupna löner 3 1
Upplupna sociala avgifter 1 1
Övriga upplupna kostnader 7 4
Totala upplupna kostnader och rutbetalda intäkter 11 6
53
NOT 29 – TILGGSINFORMATION TILL KASSAFLÖDESANALYS
Koncern 2021 2020
Betalda räntor och erhållen utdelning
Erllen utdelning
Erllen ränta 0 0
Erlagd ränta -14 -18
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Av- och nedskrivningar av tillgångar 118 115
Orealiserade valutakursdifferenser 2
Rearesultat vid avyttring av anläggningstillgångar -1 0
Skillnad mellan periodens resultatandel i joint venture och erllen utdelning -65 -7
Avsättningar och andra ej likviditetsverkande resultatposter -26 26
Summa 28 134
Moderbolag 2021 2020
Betalda räntor och erhållen utdelning
Erllen utdelning 98 21
Erlagd utdelning
Erllen ränta 13 14
Erlagd ränta -10 -13
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Av- och nedskrivningar av tillgångar 1 -44
Avsättningar och andra ej likviditetsverkande resultatposter 5
Summa 1 -39
I avskrivningar och nedskrivningar avser 93 MSEK (89) avskrivningar nyttjanderättstillgångar relaterade till IFRS 16.
1)
1)
Avstämning skulder
Kassafden Ej kassaflödesverkande poster
Koncern 2020-12-31 Förvärv
Nya leasing-
avtal Övrigt
Valutakurs-
differenser 2021-12-31
Checkräkningskredit
Factoring 322 -30 3 295
Bankn
Leasingskulder 541 -91 16 -16 31 481
Summa 863 -121 16 -16 34 776
Kassafden Ej kassaflödesverkande poster
Koncern 2019-12-31 Förvärv
Nya leasing-
avtal Övrigt
Valutakurs-
differenser 2020-12-31
Checkräkningskredit
Factoring 6 309 7 322
Bankn 536 -538 2
Leasingskulder 541 -89 32 57 0 541
Summa 1 083 -318 32 59 7 863
Under övrigt rapporteras främst modifieringar, indexeringar samt rtida avslut.
1)
1)
1)
54
NOT 30 – TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Koncern
Koncernen har under året haft transaktioner med joint venture bolaget ArcerlorMittal BE Group SSC AB. r närmare information nvisas till not 17.
I övrigt har inga transaktioner ägt rum mellan BE Group ochrstående som sentligen påverkat bolagets ställning och resultat.
För information om erttningar och förmåner som lämnats till ledande befattningshavare och styrelse hänvisas till not 3.
Moderbolag
Moderbolaget har ett besmmande inflytande över sina dotterbolag, se not 16, och har haft följande närståendetransaktioner:
Moderbolagets transaktioner med dotterbolag 2021 2020
Förljning av tjänster 103 77
Inköp av tjänster -5 -5
nteintäkter 13 14
ntekostnader -10 -10
Utdelning erllen (+)/lämnad (-) 98 21
Koncernbidrag erhållna (+)/mnade (-) 124 -15
Fordran närstående på balansdagen 355 121
Skuld till närstående på balansdagen -278 -440
NOT 31 – FINANSIELL RISKHANTERING
BE Group exponeras för ett flertal finansiella risker i sin verksamhet. Hanteringen av dessa risker regleras i koncernens finanspolicy. Finanspolicyn fastslls av
styrelsen och är ett ramverk för hur BE Group skall hantera verksamhetens finansiella risker. BE Group har en centraliserad finansfunktion vars ansvar är att
identifiera och att hantera de finansiella riskerna enligt fastslld policy.
Finansfunktionen rapporterar till BE Groups verksllande direktör.
BE Groups operativa verksamhet ger upphov till ett antal finansiella risker. Dessa utrs av marknadsrisk (valuta- och nterisk), refinansieringsrisk (likviditets-
risk) samt kreditrisk. De mål som fastsllts i finanspolicyn framgår under respektive rubrik nedan.
Marknadsrisk
Marknadsrisk är risken att förändringar i marknadspriser som valutor och räntor verkar koncernens resultat eller finansiella ställning.
Valutarisk
BE Group är genom sin internationella verksamhet exponerad för valutarisk genom valutakursförändringar. Koncernens valutaexponering omfattarde trans-
aktionsexponering och omräkningsexponering.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponering uppkommer genom att koncernen r inköp i en valuta och säljer i annan valuta, vilket innebär att transaktionsexponeringen är hän-
rlig till kundfordringar och leverantörsskulder. Koncernens inköp görs huvudsakligen i svenska kronor och euro medan försäljning görs i lokal valuta. BE
Groups l är att minimera den kort- och långfristiga verkan som förändringar i valutakurser har bolagets resultat och eget kapital. Detta sker i första
hand genom att matcha intäkter och kostnader i affärstransaktioner med andra valutor än svenska kronor. I de fall matchning inte kan uppnås använder kon-
cernen i vissa fall sig av valutasäkring genom terminskontrakt. All valutakring sker genom koncernens centrala finansfunktion i moderbolaget. I samband
med årsskiftet hade koncernen inga utestående terminskontrakt relaterade till transaktionsexponeringen.
BE Groups transaktionsexponering i euro har under 2021 uppgått till 112 MEUR (57), vilket utgör skillnaden mellan faktiska inp och försäljning i euro. Koncer-
nen gör huvudsakligen sina inköp i euro medan rsäljningen sker i lokal valuta. Den verkliga effekten av transaktionsexponeringen har under året påverkat rö-
relseresultatet med -4 MSEK (3). Baserat 2021 års intäkter och kostnader i utländsk valuta bedöms en ndring med +/- 5 procent av den svenska kronan
gentemot euron medföra en effekt om cirka +/- 9 MSEK på rörelseresultatet. På balansdagen hade koncernen relseskulder netto 10 MEUR och finansiella
skulder på 7 MEUR.
Omräkningsexponering
Nettotillgångarna fördelas per balansdagen ljande valutor:
Belopp MSEK
SEK 810 58%
EUR 612 43%
Övriga -9 -1%
Summa 1 413 100%
Fram till och med augusti 2019 tillämpade koncernen kringsredovisning för nettoinvesteringar. Hur detta hanterades kan ni läsa mer om under
Redovisningsprinciper.
Koncernens resultat påverkas av vilka valutakurser som används vid omräkningen av utländska enheters resultat. Baserat på 2021 års förhållanden bems en
rsrkning med 5 procent av den svenska kronan gentemot euron medra en effekt om cirka -16 MSEK på relseresultatet vid omräkning av utndska en-
heters resultat.
55
nterisk
nterisken är nförlig till ndringar i marknadsntor och deras påverkan på koncernens låneportfölj. Koncernens räntebärande skulder per huvudsakli-
gen med rörlig nta eller med kort räntebindningstid.
Vid utngen av året uppgick den totala räntebärande låneskulden exkl. IFRS 16 till 295 MSEK (322). De ränterande tillgångarna i form av kassa/bank uppgick
till 54 MSEK (166).
Koncernens finansnettoverkas, vid en ränteförändring om en procent, med cirka +/- 3 MSEK och koncernens egna kapital med cirka +/- 2 MSEK. nslighets-
analysen har gjorts baserat på aktuell räntebärande skuld vid periodens slut.
I tabellen nedan framgår koncernens utesende räntebärande skulder per den 31 december 2020 och 2021.
nevillkor, effektiv ränta, förfallostruktur/räntebindning och verkligt värde
Nominellt belopp i
originalvaluta
Redovisat värde
(MSEK) Förfall
(MSEK) 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Factoring MEUR 6 15 61 148 2023 2022
Factoring MSEK 234 174 234 174 2023 2022
upplupen ränta
Total finansiell leasing skuld 295 322
Varav kortfristig skuld
8 1
Moderbolag
Bankn SEK MSEK
Bankn EUR MEUR
upplupen ränta
ntebärande skulder totalt, moderbolag
Varav kortfristig skuld
ntebärande skulder totalt, koncern 295 322
Varav kortfristig skuld
8 1
Moderbolaget har rutom de externa ntebärande skulderna koncerninterna skulder uppende till 6 MEUR (20) och 163 MSEK (148). Redovisat värde uppr till 226 MSEK (347). Skulderna förfaller
2022-12-31 och löper med ränta baserat på 3 månaders EURIBOR och STIBOR. Per balansdagen finns ingen upplupen ränta. Uver dessa skulder har moderbolaget också räntebärande skulder som är
relaterade till den koncerninterna cashpoolen och som per balansdagen uppr till 49 MSEK (77). ntesättningen i cashpoolen är baserad på STIBOR T/N.
Redovisade belopp r räntebärande skulder utr en god uppskattning av dess verkliga värde.
Refinansieringsrisk (likviditetsrisk)
BE Group är nettolåntagare och en refinansieringsrisk uppkommer i samband medrlängning av befintligan och upptagande av nya n. Tillgången ex-
tern finansiering, som påverkas av faktorer som till exempel den allmänna utvecklingen på kapital- och kreditmarknader samt ntagarens kreditvärdighet och
kreditkapacitet, kan begnsas och det kan finnas oförutsedda ndelser och kostnader rknippade med detta. Enligt finanspolicyn ska upplåningsstrategin
inriktas på att kerställa koncernens uppningsbehovde vad avser detngsiktiga finansieringsbehovet och dagliga betalningsåtaganden. BE Group arbe-
tar för att skapa en tillfredsllande betalningsberedskap genom outnyttjade kreditfaciliteter samt aktiv styrning av rörelsekapitalet som är den väsentligaste
posten som påverkar koncernens likviditetsutrymme.
Löptidsanalys finansiella skulder
Finansiella skulder
2021 2020
Förfaller inom 90 dagar 700 427
Förfaller inom 91-180 dagar 0 34
Förfaller inom 181-365 dagar 18 4
Förfaller inom 1-5 år 288 321
Förfaller efter 5 år 0 0
Total 1 006 786
För finansiella skulder återges i tabellen ovan en löptidsanalys som utvisar odiskonterade framtida kassafden. BE Group har en checkräkningskredit om 100
MSEK, varav 0 MSEK utnyttjades per 31 december 2021, se not 27. Av de finansiella skulder som rfaller till betalning inom 1-5 år härr sig srsta delen till
koncernens kreditfacilitet med förfall 2023.
Finansieringsavtal
Nuvarande finansieringsavtal med Skandinaviska Enskilda Banken tecknades 2019 och har en löptid 3 år med option om ytterligare 1+1 års rlängning. Un-
der 2021 utnyttjades den första optionen om förlängning och rmed förlängdes finansieringsavtalets giltighetstid till 2023.
De nyckeltal som ts är nettoskuldsättningsgrad och räntetäckningsgrad. Kovenanterna mäts kvartalsvis och ränteckningsgraden baseras på utvecklingen
under den senaste 12 månadersperioden. På balansdagen hade koncernen outnyttjade kreditfaciliteter om 417 MSEK (inklusive checkräkningskredit).
1)
1)
56
Kreditrisk
BE Group tillämpar en affärsmässig bedömning vid ingående av nya och rlängning av befintliga affärsrelationer.
Risken för att betalning inte erlls r kundfordringar utgör en kundkreditrisk. För att begränsa denna risk använder sig BE Group av kreditpolicys som begrän-
sar utesende belopp och kredittid r olika kunder samt en koncerngemensam kreditförsäkring. I Sverige och Finland bidrar korta kredittider och frånvaron
av riskkoncentrationer mot enskilda kunder och specifika branscher till att kreditrisken minskas.
Riskspridningen i kundstocken är tillfredsställande ingen enskild kund svarade för mer än 5 procent (4) av rsäljningen 2021. De tio srsta kunderna svara-
de tillsammans för cirka 14 procent (13) av omsättningen.
Kreditexponering uppstår vid placering av likvida medel, men även i samband med handel av derivatinstrument. Risken för att en motpart inte fullgör sin för-
pliktelse begnsas genom val av kreditvärdiga motparter samt begränsning av engagemang per motpart.
Koncernens kreditexponering uppgår i allt väsentligt till det bokförda värdet för respektive klass av finansiella instrument.
Avsättning kundfordringar
För att beräkna förväntade kreditförluster har kundfordringar grupperats baserat på kreditriskegenskaper och antal dagars dröjsmål. De rväntade kreditr-
lustnivåerna baserar sig på kundernas förlusthistorik. Historiska förluster justeras sedan för att ta nsyn till nuvarande och framåtblickande information om
makroekonomiska faktorer som kan påverka kundernas möjligheter att betala fordran. Den historiskarlustnivån justeras baserat förväntade ndringar i
dessa faktorer. Kundfordringar skrivs bort när det inte finns gon rimlig rväntan om återbetalning. Indikatorer på att det inte finns någon rimlig förväntan
om återbetalning inkluderar bland annat att gälderen misslyckas med återbetalningsplanen eller att kontraktuella betalningar är mer än 90 dagar försenade.
Kreditförluster på kundfordringar redovisas som kreditförluster netto inom relseresultatet. Återvinningar av belopp som tidigare skrivits bort redovisas mot
samma rad i resultaträkningen.
Ej förfallna
Förfallet
1-30 dagar
Förfallet
31-90 dagar
Förfallet mer
än 90 dagar Summa
Koncern 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Kundfordringar – brutto 612 354 38 18 4 4 3 3 657 379
Förlustreserv 0 0 0 0 -1 -1 -3 -2 -4 -3
rväntad rlustni % 0% 0% 0% 2% 12% 25% 100% 72% 1% 1%
Förlustreserv
Förändringen i förlustreserven specificeras nedan.
2021 2020
Avsättning vid åretsrjan 3 3
Ökning av rlustreserven,rändring redovisad i resultaträkningen 1 1
Återföring av reserv 0 0
Konstaterade förluster 0 -1
Valutakursdifferenser 0 0
Avsättning vid årets slut 4 3
Nedskrivningar
Koncernen har två typer av finansiella tillgångar som är inom tilmpningsområdet för modellen r förväntade kreditförluster:
Kundfordringar hänrliga till försäljning av varor
Likvida medel
Likvida medel är inom tillämpningsområdetr nedskrivningar enligt IFRS 9, den nedskrivning som skulle komma ifråga har dock bemts vara immateriell. Se
ovan för information om förväntade kreditförluster avseende kundfordringar.
Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Verkligt värde överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen avseende finansiella tillgångar och skulder. De sammanlagda redovisade
värdena och verkligt värde per klass framgår av tabellen nedan:
Grupp Värderingskategori
A Finansiella tillgångar/skulder värderade till verkligt värde via periodens resultat
B Upplupet anskaffningsvärde
C Finansiella tillgångar som kanljas
D Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsrde
57
Redovisat
värde enligt
balansräkning
Varav finansiella
instrument som
omfattas av
upplysningskraven
i IFRS 7 Grupp
Summa
redovisat
värde
Verkligt
värde
2021 A B C D
Tillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 0 0 0 0 E/T
ngfristiga fordringar 0 0 0 0 0
Kundfordringar 653 653 653 653 653
Övriga fordringar 19 17 17 17 17
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter 16 15 15 15 15
Kassa och bank 54 54 54 54 54
Skulder
ngfristiga ränterande skulder 287 287 287 287 287
Kortfristiga räntebärande skulder 8 8 8 8 8
Leverantörsskulder 641 641 641 641 641
Övriga skulder 97 0 0 0 0
Upplupna kostnader och rutbetalda
intäkter 110 70 70 70 70
Redovisat
värde enligt
balansräkning
Varav finansiella
instrument som
omfattas av
upplysningskraven
i IFRS 7 Grupp
Summa
redovisat
värde
Verkligt
värde
2020 A B C D
Tillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 0 0 0 0 E/T
ngfristiga fordringar 0 0 0 0 0
Kundfordringar 376 376 376 376 376
Övriga fordringar 14 10 10 10 10
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter 22 12 12 12 12
Kassa och bank 166 166 166 166 166
Skulder
ngfristiga ränterande skulder 321 321 321 321 321
Kortfristiga räntebärande skulder 1 1 1 1 1
Leverantörsskulder 414 414 414 414 414
Övriga skulder 93 34 34 34 34
Upplupna kostnader och rutbetalda
intäkter 69 16 16 16 16
Värdering av de finansiella tillgångarnas och skuldernas verkliga värden har utförts enligt nivå 2, förutom Likvida medel och banklån som är värderade enligt
nivå 1. Koncernen äger dessutom aktier/andelar i onoterade bolag, vilka ingår i rderingskategorinFinansiella tillngar värderade till verkligt värde via peri-
odens resultat”.
Risk management och rsäkring
Ansvaretr risk management BE Group åligger koncernens gemensamma finansfunktion. Arbetet har som lsättning att minimera den totala kostnaden för
koncernens skaderisker. Detta sker dels genom att kontinuerligt utveckla det skadeförebyggande och skadebegnsande arbetet i verksamheterna och dels
genom en koncerngemensamrsäkringslösning.
58
NOT 32 – INVESTERINGTAGANDEN
Koncernen har inga huvudsakliga ende investeringar eller framtida investeringar som styrelsen gjort klara åtaganden om.
NOT 33 – VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEMNINGAR
Vissa antaganden om framtiden och vissa uppskattningar och bedömningar per balansdagen har rskild betydelse r värderingen av tillgångarna och skul-
derna i balansräkningen. Företagsledningen bemer att inga av de tillngs- och skuldbelopp som redovisas är förknippade med en risk att behöva justeras i
väsentlig grad under det nästkommande året.
Nedskrivning av goodwill
Värdet på redovisad goodwill pvas minst en gång per år avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Prövningen kräver en bedömning av nyttjandevärdet
den kassagenererande enhet, eller grupper av kassagenererande enheter, till vilken goodwillvärdet är hänrligt. Detta kräver i sin tur att de förväntade framti-
da kassafdena från de kassagenererande enheterna uppskattas samt en relevant diskonteringsränta fastställs för beräkning av kassaflödenas nuvärde.
För en beskrivning av hur nedskrivningsprövningarna har genomförts och vilka antaganden som har gjortsnvisas till not 12.
Bemning av leasingperioden
BE Group fastsller leasingperioden som den icke uppgningsbara leasingperioden, tillsammans med både perioder som omfattas av en möjlighet att r-
nga leasingavtalet om koncernen är rimligt säker att utnyttja det alternativet och perioder som omfattas av en jlighet att säga upp leasingavtalet om
koncernen är rimligt säker att inte utnyttja det alternativet.
BE Group har leasingavtal som innehållerrlängningsoptioner och/eller uppgningsoptioner. Koncernen r bedömningar huruvida den med rimlig säkerhet
kommer att nyttja rlängnings-/uppsägningsoptioner eller inte. Detta inner att koncernen överväger alla relevanta faktorer som skapar incitament r kon-
cernen att nyttja en förlängnings-/ uppgningsoption.
Koncernen r en ny bedömning av leasingperioden om en betydelsefull ndelse inträffar eller om omständigheter, som är inom koncernens kontroll, på ett
betydandettverkar dess rmåga att nyttja eller inte nyttja en förlängnings-/uppgningsoption (t.ex. vid väsentliga anpassningar av en leasad tillgång).
För mer information om koncernens leasingavtal hänvisas till not 15.
Varulager
Anskaffningsvärdet på varulagret prövas vid varje bokslutstillfälle mot uppskattade och bemda förljningspriser. Företagsledningen bedömer att erforderli-
ga nedskrivningar av anskaffningsvärdet har gjorts baserat aktuell information och riskbemning vid bokslutets upprättande.
NOT 34 – HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Rysslands invasion av Ukraina den 24 februari 2022 innebär en väsentligtrhöjd risknivå, såväl säkerhetsmässigt som ekonomiskt. Konsekvenserna för BE
Group och dess medarbetare är dock ojlig att bedöma i dagsget.
Inga övriga väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut.
59
VINSTDISPOSITION
Styrelsens rslag till disposition av moderbolagets resultat
Styrelsen föreslår till årsstämman att aktieägarna betalas en utdelning på 12 kr per aktie (-) r räkenskapsåret 2021, vilket motsvarar ca 156 MSEK.
Medel till förfogande
Balanserade vinstmedel 423 621 208 SEK
Årets resultat 244 121 031 SEK
Summa 667 742 239 SEK
Styrelsen reslår att till aktieägarna utdelas 155 798 448 SEK
I ny räkning balanseras 511 943 791 SEK
Summa 667 742 239 SEK
Koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets
och rådets rordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tilmpning av internationella redovisningsstandarder respektive god redovisningssed och ger
en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets sllning och resultat.
Förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen blir remål r fastställelse på årssmma den 21 april 2022.
Malmö den 15 mars 2022
rgen Zahlin
Styrelseordförande
Carina Andersson
Styrelseledamot
Lars Olof Nilsson
Styrelseledamot
Mats O Paulsson
Styrelseledamot
Petter Stillström
Styrelseledamot
Peter Andersson
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 18 mars 2022
Öhrlings PriceWaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi
Auktoriserad revisor
Informationen i denna årsredovisning är sådan information som BE Group AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om rdepappersmarknaden. Informationen mnades för offentliggörande den 25
mars 2022.
60
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagssmman i BE Group AB (publ), org. nr 556578-4724
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för BE Group AB (publ) r år 2021 med undantag för hållbarhetsrapporten sidorna
11-15. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår sidorna 6-60 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbo-
lagets finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat och kassafde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisning-
en har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella sllning per den 31 de-
cember 2021 och av dess finansiella resultat och kassaflöde r året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), som de antagits av EU, och års-
redovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte hållbarhetsrapporten på sidorna 11-15. rvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och kon-
cernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker rför att bolagsstämman fastsller resultatkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innellet i den kompletterande rapport som har överläm-
nats till moderbolagets och koncernens revisionsutskott i enlighet med revisorsrordningens (537/2014) artikel 11.
Grund r uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. rt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i rhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkese-
tiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, irekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrolleraderetag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga och ändalsenliga som grund r våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bema risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt
de områden där verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva bemningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts
med utngspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken
r att styrelsen åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till risk r vä-
sentliga felaktigheter till ljd av oegentligheter.
Vi anpassade r revision r att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med nsyn tagen
till koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av kerhet om huruvi-
da de finansiella rapporterna innehåller gra väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan upps till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som vä-
sentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat professionellt omme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapportering som helhet. Med hlp av dessa
och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att
bema effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter de finansiella rapporterna som helhet.
61
rskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bemning var de mest betydelsefulla r revisionen av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsre-
dovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
rskilt betydelsefullt område Hurr revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Värdering av immateriella tillgångar
nvisning till not 12.
Goodwill och övriga immateriella tillgångar utgör en väsentlig del av BE Groups
balansräkning. I enlighet med IFRS skall ledningen årligen genomföra en
nedskrivningspvning.
Inget nedskrivningsbehov har i samband med detta identifierats av ledningen per
bokslutsdagen.
Vissa av de antaganden och bedömningar ledningen r avseende framtida kassaflö-
den och rhållanden är komplexa och får stor påverkan beräkningen av nyttjande-
värdet. Detta gäller i synnerhet bedömningen av den framtida tillväxttakten, vinstmar-
ginalen, rörelsekapitalbindningen, investeringarna och diskonteringsräntan. nd-
ringar i dessa antaganden skulle kunna leda till en förändring i det redovisade värdet
av immateriella tillngar och goodwill.
I vår revision har vi bemt den beräkningsmodell som ledningen använder och har
konstaterat att de viktigaste antagandena i modellen överensstämmer med bolagets
budget och strategiska plan.
Vi har i vår revision fokuserat risken att immateriella tillngar är r högt värdera-
de och att ett nedskrivningsbehov kanreligga.
Vi har även tagit ställning till rimligheten i företagsledningens antaganden och be-
mningar. Detta har skett genom analys av hur väl tidigare års antaganden har upp-
tts samt av eventuella justeringar som har skett av antaganden från tidigare år, som
en följd av utvecklingen av verksamheten och externa faktorer.
Vi har även genomfört egna känslighetsanalyser för att testa säkerhetsmarginalen för
de kassagenererade enheterna för att konstatera hur stora ndringar som krävs i
nyckelvariablerna innan ett nedskrivningsbehov uppsr.
Vi har även bedömt riktigheten i de upplysningar som framgår i årsredovisningen.
Varulager rdering och existens
nvisning till not 20.
Redovisning av lagervärde baseras antalet artiklar, antingen i fysiskt lager eller som
varor väg, kopplat till koncernens bedömda anskaffningsrde enligt prissättning
om vägt genomsnitt beaktat nedskrivningseffekter av inkurans eller tgrörlighet i
lager.
Varulager är ett område som är en sentlig del av de finansiella rapporterna samt in-
nefattar komplexa beräkningar samt ledningens bedömningar.
Vi har bedömt underlag för rutiner och genomrande av fysiska
kontrollinventeringar på lagerställen r attkerställa existensen av lagerartiklar. Till
detta har vi även utfört oberoende kontrollinventeringar mot redovisade lagernivåer i
lagerredovisning och mot koncernens inventeringar för att säkerställa att redovisade
artiklar existerar.
Vi har även bedömt den matematiska beräkningsmodellen som använtsr prissätt-
ning av lager enligt metodr vägt genomsnitt. Som sd för vår revision har specifika
dataanalyser genomförts för att inrikta revisionen mot lagerartiklar av specifikt intres-
se där vidare granskningtgärder skett mot underlag.
Vidare har vi även utrt analys och testning av koncernens nedskrivningsmodell för
inkuranta och trögrörliga artiklar genom kontrollberäkningar av koncernens beräk-
ningsmodell och antaganden.
Vi har även bedömt riktigheten i de upplysningar som framgår i årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument inneller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-5, llbarhetsrapporten på si-
dorna 11-15 och sidorna 70-73. Det är styrelsen som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att sa den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är orenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomng beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inmtat under revisionen samt bemer om informationen i övrigt verkar innella väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen inneller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaretr att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad ller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen ansvarar även för den interna kontroll som de
bemer är nödvändig r att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte inneller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen för bemningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verk-
samheten. De upplyser, när så är tilmpligt, om förhållanden som kan verkarmågan att forttta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt
drift. Antagandet om fortsatt drift tilmpas dock inte om styrelsen avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har got realistiskt alter-
nativ till attra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att detverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra l är att upp en rimlig grad av kerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte inneller några väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror oegentligheter eller misstag, och att mna en revisionsberättelse som innehåller ra uttalanden. Rimlig kerhet är en hög grad
av säkerhet, men är ingen garanti r att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan r-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar r revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revi-
sorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
62
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens förvaltning r BE Group AB (publ) för år 2021
samt av rslaget till dispositioner betffande bolagets vinst eller rlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt rslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund r uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i rhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga och ändalsenliga som grund r våra uttalanden.
Styrelsens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaretr rslaget till dispositioner betffande bolagets vinst eller rlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bemning av om utdelningen är försvarlig med nsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bema bolagets och
koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
genheter i övrigt kontrolleras ett betryggande tt.
Revisorns ansvar
Vårt mål betffande revisionen av rvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis r att med en rimlig grad av ker-
het kunna bedöma om någon styrelseledamot i något väsentligt avseende:
retagit någon åtrd eller gjort sig skyldig till gon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
på got annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål betffande revisionen av rslaget till dispositioner av bolagets vinst eller rlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av ker-
het bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtr-
der eller rsummelser som kan ranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett rslag till dispositioner av bolagets vinst eller rlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar r revisionen av rvaltningen finns Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsan-
svar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgadellbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaretr llbarhetsrapporten sidorna 11-15 och r att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen. Vår granskning
har skett enligt FAR:s uttalande RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade llbarhetsrapporten. Detta inner att vår granskning av llbarhetsrappor-
ten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning mfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on
Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande. En hållbarhetsrapport har upprättats.
63
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som jligr enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för BE Group AB (publ) r år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #[checksumma] upprättats i ett format som i allt väsentligt jliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund r uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs
rmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till BE Group AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetis-
ka ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inmtat är tillräckliga och ändalsenliga som grund r vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden, och r att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig r att upprätta Esef-rapporten
utan sentliga felaktigheter, vare sig dessa beror oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomr våra granskningtgärder för att upp rimlig kerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti r att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en dan finns. Felaktigheter kan upps grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de en-
skilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsretaget tilmpar ISQC 1 Kvalitetskontroll r revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra be-
styrkandeuppdrag och näraliggande tnster och har rmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner av-
seende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tilmpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtrder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som jligr enhetlig elektronisk rapporte-
ring av årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna r väsentliga fel-
aktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbemning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen
som är relevanta r hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omsndigheterna, men inte i syfte attra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ända-
lsenligheten och rimligheten i styrelsens och verksllande direktörens antaganden.
Granskningtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk validering av Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller Esef-rapporten uppfyller den tekniska
specifikation som anges i kommissionens delegerade förordning (EU) 2019/815 och en avsmning av att Esef-rapporten överenssmmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bemning av huruvida Esef-rapporten har rkts med iXBRL som möjliggör en rättvisande och fullsndig maskins-
bar version av koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar samt kassaflödesanalysen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, utsågs till BE Group AB (publ)s revisor av bolagssmman den 20 april 2021 och har varit bolagets revisor sedan 7 maj
2015.
Malmö den 18 mars 2022
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi
Auktoriserad revisor
64
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats som en från årsredovisningen skild handling. Upplysningar enligt 6 kap. 6 § årsredovisningslagen, stycke 2, punkt
3-6 återfinns i rvaltningsberättelsens delar för aktierelaterad information samt bolagsstyrning i årsredovisningen.
Verksamheten och styrningen av BE Group
BE Group AB (publ) är ett svenskt aktiebolag som är noterat på Nasdaq Stockholm. Styrningen av BE Group grundas på den svenska aktiebolagslagen och års-
redovisningslagen, Nasdaq Stockholms regelverk, Svensk kod r bolagsstyrning (”Koden”), BE Groups bolagsordning samt andra relevanta regelverk. Infor-
mation om bolagets verksamhet finns på bolagets hemsida, www.begroup.com.
Aktieägarna utövar sin beslutanderätt vid årssmman (samt vid eventuella extra bolagsstämmor) som är bolagets högsta beslutande organ. Styrelse och sty-
relsens ordförande utses av årsstämman medan verksllande direktör utses av styrelsen.
Bolagets redovisning samt styrelsens och verkställande direktörens rvaltning av bolaget granskas av revisorer utsedda av årsstämman. Årsstämman beslutar
om principer för tillttande av valberedningen, som tar fram förslag till årsstämman inför bland annat val och arvodering av styrelse och revisorer. Förutom
lagar, regler och Koden tilmpar BE Group interna styrinstrument som upprandekod och informationspolicy.
Aktieägare
Ägande och aktiekapital
BE Groups aktiekapital uppgick den 31 december 2021 till 260 202 480 SEK rdelat på 13 010 124 aktier. Samtliga aktier i bolaget har lika rätt i alla avseenden.
Vid årsskiftet hade BE Group 7 119 aktieägare. Bolagets srsta ägare var Svedulf Fastighets AB, AB Traction, Avanza Pension och Quilter Inter Isle of Man Ltd.
Andelen utndskt ägande uppgick till 14,4 procent. Bolagets innehav av egna aktier uppgick vid årsskiftet till 26 920 (0,2 procent av aktiekapitalet). Mer infor-
mation om aktieägarstrukturen i BE Group mnas på www.begroup.com.
Årsstämma
Till årsstämmans uppgifter r att besluta om utdelning, fastställande av resultat- och balansräkning, ansvarsfrihet för styrelseledater och verkställande di-
rektör, val av styrelseledater, styrelseordförande och revisorer, fastsllande av arvode till styrelseledamöter och revisorer, antagande av riktlinjer r ertt-
ning till ledande befattningshavare samt, i förekommande fall, antagande av principer r utnämnande av valberedning. På årsstämman har aktieägare möjlig-
het att ställa frågor om bolaget och i normalfallet är samtliga i styrelsen samt bolagsledningen och revisorerna rvarande för att kunna besvara sådana frågor.
Årsstämman 2021 ägde rum den 20 april. För att minska risken r spridning av covid-19 genomrdes årsstämman enbart genom poströstning, med sd av de
tillfälliga lagregler som gällde under 2021. Vid stämman poströstade 4 aktieägare och de representerade 6 203 669 aktier. De representerade aktierna motsvara-
de 47,8 procent av antalet röstbara aktier i BE Group.
Smman beslutade om omval av styrelseledaterna rgen Zahlin, som även omvaldes som ordförande r styrelsen, Carina Andersson, Lars Olof Nilsson,
Mats O Paulsson och Petter Stillström. Som revisor omvaldes revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB.
gra av smmans övriga beslut var att:
i enlighet med styrelsens förslag intemna gon utdelning r 2020;
styrelsearvode ska utmed ett sammanlagt belopp om 1 260 000 SEK, varav oförändrat 420 000 SEK till ordföranden och 210 000 SEK vardera till övriga
bolagsstämmovalda ledamöter. Smman beslutade vidare att ersättning r arbete i revisionsutskottet ska utmed totalt 150 000 SEK;
godnna styrelsens rapport över ersättningar enligt 8 kap. 53 a § aktiebolagslagen;
bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen och längst till årsstämman 2022, fatta beslut om övertelse av egna aktier, i syfte att möjliggöra finansiering av
mindreretagsförvärv;
anta ändringarna i bolagsordningen.
65
Valberedning
Enligt årsstämmans fastställda principer ska valberedningen bes av fyra ledater, som, utöver styrelsens ordförande, ska utras av representanter för de
tre röstmässigt srsta ägarna i bolaget per den 31 augusti respektive år. Namnen på de tre ägarrepresentanterna samt vilka aktigare de företräder ska of-
fentliggöras snart valberedningen har utsetts och senast sex nader re årsstämman. Ordförande i valberedningen ska, om inte ledamöterna enas om an-
nat, vara den ledamot som representerar den röstmässigt srsta aktieägaren. Om ledamotmnar valberedningen innan dess arbete är slutfört kan ersättare
inträda från samma aktigare. Om väsentlig förändring sker i bolagets ägarstruktur efter den 31 augusti, finns regler för hur valberedningens sammansättning
kan ändras. Valberedningen inr årsstämman 2022 utgörs av Petter Stillström, AB Traction, ordförande, Jörgen Zahlin, (styrelseordförande i BE Group), Alf Sve-
dulf, Svedulf Fastighets AB och Johan Ahldin, The Pure Circle AB.
Valberedningen har till uppgift att till årsstämman lämna förslag styrelseordförande och övriga styrelseledater jämte ett motiverat yttrande betffande
rslaget, resarvode till styrelsen och revisor, föreslå eventuell erttningr utskottsarbete,mna rslag på revisor samt lämna förslag person att vara
ordförande vid årsstämman. rutöver ska valberedningen även bedöma styrelseledaternas oberoende i rhållande till bolaget och srre ägare.
Vid framtagande av sitt förslag till styrelsen inr årssmman 2021 och årsstämman 2022 har valberedningen tillämpat följandengfaldspolicy. Styrelsen ska
som helhet ha en ändalsenlig samlad kompetens och erfarenhetr den verksamhet som bedrivs samt r att kunna identifiera och rstå de risker som
verksamheten medför. Valberedningen strävar efter att upp mångfald i styrelsen. Målttningen med ngfaldspolicyn är att styrelsen ska bes av ledamö-
ter med varierande branscherfarenhet, kompetens, geografisk bakgrund och med en varierande utbildnings- och yrkesbakgrund som sammantaget bidrar till
ett oberoende och kritiskt ifrågasättande i styrelsen, samt en mn könsfördelning ska eftersträvas. Årssmman 2021 beslutade att utse styrelseledater i
enlighet med valberedningens förslag, vilket inner att fem ledater valdes, varav en kvinna och fyra n. Vad gäller valberedningens ambitioner om en
mnare könsfördelning har den inte kunnat uppfyllas, men valberedningens fortsatta ambition är att skapa en jämnarensfördelning i styrelsen.
Valberedningen har som underlag r sina rslag inför årssmman 2022 gjort en bemning huruvida styrelsen är ändamålsenligt sammansatt och uppfyller
de krav som ställs på styrelsen till följd av bolagets verksamhet, position och förhållande i övrigt. Till grund för denna bemning har valberedningen bland an-
nat tagit del av relevanta delar av den utvärdering av styrelsens arbete som genomrts under ledning av styrelsens ordförande.
Styrelsen och dess arbete
Sammanttning
BE Groups styrelse ska enligt bolagsordningen bes av lägst tre och högst tio ledamöter, vilka väljs på årsstämma för tiden intill slutet av sta årsstämma. Bo-
lagets styrelse, som valdes av årsstämman 2021 har under året bestått av fem ledater: Jörgen Zahlin (ordförande), Carina Andersson, Lars Olof Nilsson, Mats
O Paulsson och Petter Stillström. Ytterligare presentation av styrelsens ledamöter finns i årsberättelsen och på www.begroup.com. Samtliga är oberoende i r-
llande till BE Group och bolagsledningen. Med undantag av Petter Stillström, är samtliga att betrakta som oberoende i förhållande till BE Groups srre
ägare.
Från koncernledningen deltar normalt verkställande direktören och bolagets CFO vid styrelsemötena och redogör för utvecklingen inom koncernen. Uver
dessa har andra tjänstemän i BE Group samt externa parter deltagit i styrelsens sammanträden såsom föredragande avrskilda frågor. Bolagets CFO har varit
styrelsens sekreterare under 2021.
Styrelsens arbetsformer
Styrelsen är utsedd av BE Groups ägarer att ytterst svara för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Vid det konstituerande sty-
relsetet direkt efter årsstämman antar styrelsen en arbetsordning som rmare reglerar dess arbete och ansvar samt de särskilda arbetsuppgifter som faller
på styrelsens ordförande.
Styrelsens ordförande, Jörgen Zahlin, leder styrelsens arbete och ljer verksamheten genom en kontinuerlig dialog med verksllande direktören. Styrelsen
får genom månatliga rapporter och vid styrelseten information om BE Groups ekonomiska och finansiella läge. Inr varje styrelsemöte går ordföranden och
verksllande direktören igenom de frågor som ska tas upp på mötet. Underlag för styrelsens behandling av ärenden skickas till ledaterna cirka en vecka
re varje styrelsete. Styrelsen har också fastsllt en instruktion r verksllande direktören och en instruktion för ekonomisk rapportering till styrelsen
samt antagit andra särskilda policys.
Inom styrelsen finns ett revisionsutskott och ett ersättningsutskott. Utskottsledaterna utses årligen av styrelsen vid det konstituerande styrelsemötet. In-
struktioner till utskottet ingår som en del av styrelsens arbetsordning.
Styrelsens arbete under 2021
Styrelsen har under 2021 haft 11 styrelseten, varav ett per capsulam. Enligt arbetsordningen ska styrelsen utöver det konstituerande styrelsemötet sam-
manträda vid fem tillfällen per år. Däruver ska styrelsesammanträde hållas r erfordras. Något av tena under året förläggs regelbundet till gon av
BE Groups operativa enheter. Tabellen redogör för styrelseledaters närvaro vid styrelseten, totalt fyra ten re årsstämman och sju ten efter års-
stämman. rvaron vid årets ten har, som framgår av tabellen, varit mycket god.
Styrelsesammanträden, rvaro 2021
Invald Närvaro Utskottsarbete rvaro
Styrelse-
arvode
Arvode
revisions-
utskott
Oberoende
från bolaget och
bolagsledningen
Oberoende av
större ägare
rgen Zahlin, ordförande 2013 11 av 11
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
3 av 3
1 av 1 420 000 40 000 Ja Ja
Petter Stillström 2012 11 av 11
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
3 av 3
1 av 1 210 000 40 000 Ja Nej
Carina Andersson 2018 11 av 11 210 000 Ja Ja
Lars Olof Nilsson 2006 11 av 11 Revisionsutskott 3 av 3 210 000 70 000 Ja Ja
Mats O Paulsson 2020 11 av 11 210 000 Ja Ja
Mikael Törnros (A) 2016 5 av 11
Mikael Törnros lämnade styrelsen i juni 2021.
1)
1)
66
Utvärdering av styrelsens arbete
Ordförandenkerställer att styrelsen och dess arbete utvärderas årligen och att resultatet av utvärderingen rs vidare till valberedningen. Utvärderingen görs
av styrelsen själv med hjälp av ett frågeformulär där styrelsearbetet inom en rad områden bedöms. Styrelsens ordförande sammanfattar utvärderingen som
används som underlag r en diskussion inom styrelsen avseende utvecklingen av styrelsearbetet. Syftet är att undersöka hur styrelsearbetet kan effektiviseras
samt klargöra eventuellt behov av ytterligare kompetens i styrelsen.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet förbereder ett antal frågor för styrelsens beslut och sdjer detta sätt styrelsen i dess arbete att uppfylla sitt ansvar inom områdena revi-
sion och internkontroll samt att kvalitetssäkra BE Groups finansiella rapportering, vilket bland annat kräver att bolaget har en tillfredsställande organisation
och ändalsenliga processer.
Bolagets revisor utformar årligen ett förslag till revisionsplan som presenteras för revisionsutskottet. Utskottet granskar och lämnar synpunkter planen och
refter föreggs slutligt förslag till styrelsen r beslut. Arbetet är inriktat mot kvaliteten och riktigheten i den finansiella redovisningen och rapporteringen,
arbetet med den interna finansiella kontrollen och koncernens efterlevnad av gällande regelverk. Därutöver har revisionsutskottet återkommande kontakter
med koncernens revisor i syfte att skapa ett löpande informationsutbyte samt r att utvärdera revisionsinsatsen. Utskottet fastsller riktlinjer r vilka andra
tjänster än revision som BE Group får upphandla av revisorn.
Revisionsutskottet utgörs av Lars Olof Nilsson (ordförande), Petter Stillström och rgen Zahlin och uppfyller kraven redovisnings- eller revisionskompetens.
Utskottets arbete regleras av en särskild instruktion som antagits av styrelsen som en del av dess arbetsordning.
Revisionsutskottet har sammanträtt tre nger under 2021. tena i revisionsutskottet protokollförs och avrapporteras muntligen vid styrelsetena.
Erttningsutskott
I ersättningsutskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer r ersättning till ledande befattningshavare. De gällande riktlinjerna
finns publicerade BE Groups hemsida. Styrelsen ska upprätta rslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och gga fram rslaget för beslut vid års-
stämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Styrelsen ska för varje räkenskapsår upprätta en rapport över utbetald
och innestående ersättning som omfattas av erttningsriktlinjerna. Rapporten överlämnas till årsstämman r godkännande och hålls tillgänglig på BE Groups
hemsida senast tre veckor före stämmodatumet. De faktiska avtalade erttningarna under året redogörs r i not 3 i årsredovisningen.
Ersättningsutskottet ska även lja och utvärdera program förrliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer r ersättning till ledande be-
fattningshavare samt gällande erttningsstrukturer och erttningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i erttningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bo-
lagsledningen, i det fall de bers av frågorna.
Ledamöter av ersättningsutskottet är styrelsens ordförande Jörgen Zahlin och Petter Stillstm. Utskottets arbete regleras av en rskild instruktion som antas
av styrelsen som en del av styrelsens arbetsordning. Möten i ersättningsutskottet avrapporterats muntligen till styrelsen.
Erttning till styrelsen
Arvode till var och en av de årssmmovalda styrelseledaterna beslutas av årsstämman på rslag av valberedningen. Arbetstagarrepresentanter i styrelsen
erller inte styrelsearvode. I enlighet med beslut av årssmman 2021 har till styrelseordföranden utbetalats arvode med 420 000 SEK r perioden fn års-
stämman 2021 till årsstämman 2022. För samma mandatperiod har till övriga styrelseledater utbetalts 210 000 SEK vardera. Därutöver har ledamöterna i
revisionsutskottet erhållit arvode om totalt 150 000 SEK, varav 70 000 SEK till ordföranden och 40 000 SEK vardera till övriga tledamöter.
Bolagsledning
BE Groups koncernledning har under 2021 bestått av verksllande direktör och koncernchef, CFO, VD för Finland samt VD r Sverige. Verksllande direktören
leder verksamheten inom de ramar som styrelsen bestämt. BE Groups koncernledning mötspande under verksllande direktörens ledning r att följa upp
verksamheten och diskutera koncervergripande frågor samt ta fram rslag till strategisk plan, affärsplan och investeringsunderlag som verkställande direk-
tören refter förelägger styrelsen för beslut. En närmare presentation av koncernledningen finns i årsberättelsen och på BE Groups hemsida.
Riktlinjerr ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman r 2020 beslutade om riktlinjer r ersättning till ledande befattningshavare. Dessa riktlinjer omfattar de personer som under den tid riktlinjerna
gäller inr i BE Groups koncernledning. Riktlinjerna ska tillämpas på erttningar som avtalas, och ndringar som görs i redan avtalade erttningar. Riktlin-
jerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman. De faktiska avtalade ersättningarna under året redogörs för i not 3.
Riktlinjernas främjande av BE Groups affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet
BE Group är ett handels- och serviceföretag inom stål- och metallbranschen. Kunderna finns framr allt inom bygg- och tillverkningsindustrin i Sverige, Fin-
land och Baltikum, där BE Group är en av marknadens ledande akrer. Med gedigen kompetens och effektiva processer inom inköp, logistik, och produktion
erbjuder BE Group lagerförsäljning, produktionsservice och direktleveranser till kunder utifrån deras specifika behov av stål- och metallprodukter. BE Groups
vision är att vara det mest professionella, framgångsrika och respekterade stålservicebolaget de marknader r bolaget är verksamt. En framngsrik im-
plementering av BE Groups affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets ngsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, föruttter att bolaget kan rekrytera
och bella kvalificerade medarbetare. Målttningen med BE Groups ersättningspolicy för ledande befattningshavare är rför att erbjuda konkurrenskraftig
och marknadsssig ersättning, att kompetenta och skickliga medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas. Dessa riktlinjer jligr att ledande
befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalerttning. För ytterligare information om bolagets affärsstrategi, se bolagets hemsida
www.begroup.com.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknadsssig och får bes av ljande komponenter: fast kontantlön, rlig kontanterttning, pensionsrmåner och övriga rmå-
ner. Bolagssmman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Fast kontantlön
Den fasta kontantlönen för ledande befattningshavare i BE Group ska vara individuell och differentierad utifrån individens ansvar och prestationer och ska fast-
ställas årligen.
67
rlig kontantersättning
Den rliga kontantersättningen ska baseras förutbesmda, väldefinierade och tbara finansiella l r koncernen och relevant affärsområde och får
uppgå till högst 50 (50) procent av den sammanlagda fasta kontantlönen under mätperioden r målen. len r den rörliga kontantersättningen ska huvud-
sakligen relatera till koncernens respektive affärsområdes underliggande rörelseresultat, och rutöver kan även individuella l fastsllas. Målen ska vara
utformade så att de främjar BE Groups affärsstrategi och ngsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en koppling till affärsstrate-
gin eller främja den ledande befattningshavarens långsiktiga utveckling inom BE Group. Uppfyllelse av kriterier r utbetalning av rlig kontantersättning ska
kunna mätas under en period om ett år.
Pensionsförmåner
För verksllande direktören och övriga ledande befattningshavare ska pensionsrmåner vara premiebestämda. rlig kontantersättning ska inte vara pen-
sionsgrundande. Pensionspremierna för premiebesmd pension ska uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Övriga förmåner
Övriga rmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjuk- och sjukvårdsförsäkring, bilförmån och bostadsförmån. dana förmåner får sammanlagt upp till
gst 10 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Utndska anställningsförhållanden
Beträffande anställningsrhållanden som lyder under andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsrmåner och övrigarmåner, vederrliga anpass-
ningar sker att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så ngtjligt ska tillgodoses.
Fastsllande av utfall r rörlig kontanterttning m.m.
Ersättningsutskottet ska bereda, lja och utvärdera frågor rörande rörlig kontanterttning. r tperioden för uppfyllelse av målen för utbetalning av rörlig
kontanterttning har avslutats ska det fastsllas i vilken utsträckning som dessa har uppfyllts. Bemningar huruvida finansiella l har uppfyllts ska base-
ras fastsllt finansiellt underlag r aktuell period. Erttningar till verkställande direktören beslutas av styrelsen. Ersättningar till övriga befattningshavare
beslutas av verksllande direkren efter samråd med erttningsutskottet.
rlig kontantersättning kan utbetalas efter avslutad mätperiod eller vara föremål för uppskjuten utbetalning. Styrelsen ska ha jlighet att enligt lag eller av-
tal helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.
Anställningstid och upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida r uppsägningstiden vara högst tolvnader. Fast kontantlön under uppgningstiden och avgångsvederlag får samman-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantlönen för tolv naderr verkställande direktören och för övriga ledande befattningshavare. Vid
uppsägning från befattningshavarens sida får uppgningstiden vara högst sex nader, utan rätt till avgångsvederlag.
Lön och ansllningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har n och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats. Detta har skett genom att
uppgifter om anställdas totalersättning, erttningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av erttningsut-
skottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begnsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen r att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett erttningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om rslag till riktlinjer r ersättning till ledande befatt-
ningshavare. Styrelsen ska upprätta rslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och gga fram rslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla
till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även lja och utvärdera program för rliga erttningar för bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjerr ersättning till ledande befattningshavare samt gällande erttningsstrukturer och erttningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskot-
tets ledamöter är oberoende i rhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i erttningsrelaterade frågor rvarar inte
verksllande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i det fall de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda sl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgo-
dose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess llbarhet, eller r att säkerställa bolagets ekonomiskarkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsut-
skottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i erttningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Bolagsordningens bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelseledater och ändringar av bolagsordningen
Bolagsordningen saknar besmmelser om tillttande och entledigande av styrelseledater och ändringar av bolagsordningen. I enlighet med vad som -
reskrivs i aktiebolagslagen gäller att styrelseledamöter väljs på bolagsstämma för tiden intill slutet av den första årssmman som lls efter den bolagssm-
ma då ledamoten utsågs och att ändringar i bolagsordningen beslutas av bolagsstämman i enlighet med aktiebolagslagens regler.
Revisorer
Vid årsstämman 2021 omvaldes revisionsbolaget Öhrlings PriceWaterhouseCoopers AB till revisor r en mandattid om ett år. Huvudansvarig revisor har under
året varit auktoriserade revisorn Eva Carlsvi.
Revisorn har pande kontakt med revisionsutskottet och koncernledningen. Revisorn arbetar efter en revisionsplan, i vilken synpunkter inarbetats från styrel-
sen och har rapporterat sina iakttagelser till styrelsen. Rapportering har skett dels under revisionens ng, dels slutligen i samband med att bokslutskommu-
nikén för år 2021 fastslldes. Revisorn deltar också vid årsstämma och beskriver r revisionsarbetet och gjorda iakttagelser i en revisionsberättelse. Ersätt-
ning till revisorerna utr enligt räkning efter träffad överenskommelse. Information om erttning under 2021 finns i not 4 i årsredovisningen.
Styrelsens rapport om intern kontroll
Syftet med den interna kontrollen av den finansiella rapporteringen är att ge en rimlig kerhet avseende kvaliteten och tillförlitligheten i den externa finansiel-
la rapporteringen och kerställa att rapporterna är framtagna enligt god redovisningssed, tilmpliga lagar och förordningar samt övriga krav noterade bo-
lag. För att säkerställa detta har bolaget haft COSO (Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission) ramverket som utngspunkt.
68
Intern kontrollfunktion
Styrelsen och revisionsutskottet följer upp BE Groups bedömning av den interna kontrollen bland annat genom kontakter med BE Groups revisorer. Styrelsen
har mot bakgrund av ovanstående valt att inte ha en rskild intern revision. För att testa den interna kontrollmiljön görs bland annat en slvutvärdering uti-
från ett koncerngemensamt kontrollramverk. Koncernens CFO rapporterar av resultatet av de tester som utrs av den interna kontrollen till revisionsutskott.
BE Groups internkontroll avseende den finansiella rapporteringen omfattar fem huvudaktiviteter: skapande av en kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktivi-
teter, information och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
BE Group har en enkel juridisk och operativ struktur med utarbetade styr- och internkontrollsystem. Organisationen kan därmed snabbt agera ndringar i
omvärlden. Operativa beslut fattas på bolags- eller affärsområdesnivå, medan beslut om strategi, inriktning, förvärv och övergripande finansiella frågor fattas
av BE Groups styrelse och koncernledning. Den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen inom BE Group är utformad för att fungera i denna
organisation. Inom koncernen finns ett tydligt regelverk för delegering av ansvar och befogenheter, vilket följer koncernens struktur.
Sedan 2012 har styrelsen arbetat med en kalladwhistle blower”-policy som innebär att alla ansllda har jlighet att anonymt rapportera om de uppc-
ker oegentligheter eller olagliga ageranden som ber för BE Group vitala intressen eller enskilda personers liv och hälsa. Policyn ller r oegentligheter be-
gångna av personer i ledande befattningar eller andra nyckelpersoner inom företaget.
Riskbemning
Riskbemningen utgår från en riskgenomgång som uppdateras årligen och avrapporteras till revisionsutskottet. Baserat resultatet av denna genomng
tts fokus för arbetet med internkontroll framåt.
Kontrollaktiviteter
De risker som identifierats avseende den finansiella rapporteringen hanteras via bolagets kontrollaktiviteter, som exempelvis behörighetskontroller i IT-system
och attestkontroller. Detaljerade ekonomiska analyser av resultat med uppföljning mot affärsplaner och prognoser kompletterar de verksamhetsspecifika kon-
trollerna och ger en övergripande bedömning av rapporteringens kvalitet.
Information och kommunikation
Koncernen har informations- och kommunikationsgar som syftar till att främja fullsndighet och riktighet i den finansiella rapporteringen. Policys, manualer
och arbetsbeskrivningar finns tillgängliga på bolagets intranät och/eller i tryckt form.
Uppföljning
Verksllande direktören ansvarar för att den interna kontrollen är organiserad och följs upp enligt de riktlinjer som styrelsen fastsllt. Finansiell styrning och
kontroll utförs av koncernekonomifunktionen. Den ekonomiska rapporteringen analyseras månatligen detaljnivå. Styrelsen har vid sina styrelsemötenljt
upp den ekonomiska rapporteringen och bolagets revisorer har inför styrelsen avrapporterat sina iakttagelser. Styrelsen har månadsvis fått ekonomiska rap-
porter och vid varje styrelsemöte har bolagets ekonomiska situation behandlats.
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagstämman i BE Group AB (publ.), org.nr 556578-4724.
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaretr bolagsstyrningsrapporten för år 2021 på sidorna 65-69 och r att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevU 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrnings-
rapporten har en annan inriktning och en sentligt mindre omfattning mfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Stan-
dards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra styc-
ket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 18 mars 2022
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi
Auktoriserad revisor
69
ALTERNATIVA NYCKELTAL
Koncernen har ett antal alternativa nyckeltal i sin rapport. De alternativa nyckeltalen som BE Group anser väsentliga är ljande:
Underliggande relseresultat (uEBIT)
(MSEK) 2021 2020
relseresultat 621 39
Återläggning lagervinster (-)/rluster (+) -92 17
Justering r jämrelsestörande poster 40
Koncernen 529 96
Rörelsekapital
(MSEK) 2021 2020
Varulager 1 033 501
Kundfordringar 653 376
Övriga relsefordringar 39 42
Avdrag leverantörsskulder -641 -414
Avdrag övriga kortfristiga skulder -229 -162
Avrundning 1
Koncernen 856 343
Genomsnittligt relsekapital är ett genomsnitt r respektive period baserat på kvartalsdata.
Nettoskuld exkl. IFRS 16
(MSEK) 2021 2020
ngfristiga ränterande skulder och leasingskulder 681 778
Kortfristiga räntebärande skulder och leasingskulder 95 85
Avdrag leasingskulder -481 -541
Avdrag finansiella anläggningstillgångar 0 0
Avdrag likvida medel -54 -166
Avrundning
Koncernen 241 156
Nettoskuldttningsgraden exkl. IFRS 16 beräknas som nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital.
Sysselsatt kapital exkl. IFRS 16
(MSEK) 2021 2020
Eget kapital exkl. IFRS 16 1 420 912
ngfristiga ränterande skulder och leasingskulder 681 778
Kortfristiga räntebärande skulder och leasingskulder 95 85
Avdrag leasingskulder -481 -541
Avrundning 1
Koncernen 1 716 1 234
Genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
70
FLERÅRSÖVERSIKT
(MSEK om inget annat anges) 2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomttning 4 348 4 803 4 359 3 672 5 388
Resultattt
Bruttoresultat 619 669 605 548 1 102
Underliggande bruttoresultat 596 643 609 563 1 038
relseresultat (EBIT) 57 132 88 39 621
Underliggande rörelseresultat (uEBIT) 82 117 94 96 529
Marginalmått
Bruttomarginal (%) 14,2 13,9 13,9 14,9 20,4
Underliggande bruttomarginal (%) 13,7 13,4 14,0 15,3 19,3
relsemarginal (%) 1,3 2,8 2,0 1,1 11,5
Underliggande rörelsemarginal (%) 1,9 2,4 2,1 2,6 9,8
Kassafde
Kassafde från den löpande verksamheten 95 86 200 341 32
Kapitalstruktur
Nettoskuld exkl. IFRS 16 478 440 373 156 241
Nettoskuldttningsgrad (%) exkl. IFRS 16 60 49 40 17 17
relsekapital vid periodens slut 492 572 549 343 856
relsekapital (genomsnittligt) 514 562 570 468 524
Sysselsatt kapital vid periodens slut exkl. IFRS 16 1 341 1 440 1 468 1 234 1 716
Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 1 373 1 408 1 466 1 305 1 457
relsekapitalbindning (%) 11,8 11,7 13,1 12,8 9,7
Avkastning
Avkastning sysselsatt kapital (%) exkl. IFRS 16 4,2 9,4 5,6 2,3 42,0
Per aktie
Resultat per aktie (SEK) 1,87 6,13 3,87 0,33 38,10
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) 1,87 6,13 3,87 0,33 38,10
Föreslagen utdelning per aktie (SEK) 1,75 12
Eget kapital per aktie (SEK) 61,77 68,67 71,05 69,73 108,84
Kassafde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) 7,35 6,60 15,37 26,28 2,49
Genomsnittligt utestående antal aktier (tusentals) 12 983 12 983 12 983 12 983 12 983
Genomsnittligt utestående antal aktier efter utspädning (tusentals) 12 983 12 983 12 983 12 983 12 983
Tillväxt
Omttningstillväxt (%) 12 10 -9 -16 47
varav organisk tonnagetillxt (%) -3 4 -10 -10 11
varav pris- och mixförändringar (%) 14 3 -1 -5 38
varav valutaeffekter (%) 1 3 2 -1 -2
Övrigt
Medelantal ansllda 700 668 652 633 621
Lagervinster och -rluster 27 27 -6 -17 92
Leverat tonnage (tusentals ton) 363 377 340 307 342
För att tydliggöra utvecklingen av BE Groups finansiella ställning finns i nyckeltalsöversikten viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS. En avsmning/brygga mellan alternativa
nyckeltal som används i denna rapport och rmst liggande IFRS-mått finns under Alternativa nyckeltal.
mförelsesiffrorna avseende 2017 2018 är upprättade enligt tidigare redovisningsprinciper avseende leasing (IAS 17).
1)
1)
1)
1)
1)
1)
71
FINANSIELLA DEFINITIONER
Bruttoresultat Resultat efter avdragr kostnad sålda varor.
Underliggande bruttoresultat
Underliggande bruttoresultat är redovisat bruttoresultat justeratr lagervinster och lagerförluster
(avdrag vid vinster och tillägg vid rluster).
relseresultat (EBIT) Rörelseresultatre finansiella poster.
Underliggande rörelseresultat (uEBIT)
relseresultat (EBIT) före mförelsestörande poster och justeratr lagervinster och lagerförluster
(avdrag r vinster och tilgg vid förluster).
mförelsesrande poster Poster som inte har direkt med koncernens normala verksamhet att göra eller som är av
engångskaraktär, där en redovisning tillsammans med övriga poster i rapporten över koncernens totala
resultat hade givit en mförelsesrande verkan som hade gjort det svårare att bedöma
utvecklingen av den normala verksamhetenr en utomsende betraktare.
Marginalmått
Bruttomarginal Bruttoresultat i procent av nettoomsättningen.
Underliggande bruttomarginal Underliggande bruttoresultat i procent av nettoomsättningen.
relsemarginal Rörelseresultat i procent av nettoomsättningen.
Underliggande rörelsemarginal
Underliggande rörelseresultat (uEBIT) i procent av nettoomttningen.
Kapitalstruktur
Nettoskuld exkl. IFRS 16 Räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16 minskade med likvida medel samt finansiella
anggningstillngar.
Nettoskuldttningsgrad exkl. IFRS 16 Nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital exkl. IFRS 16.
relsekapital vid periodens slut Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och
räntebärande skulder.
relsekapital (genomsnittligt) Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och
räntebärande skulder. Måttet är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
Sysselsatt kapital vid periodens slut exkl. IFRS 16 Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16.
Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16. Måttet är ett
genomsnitt för respektive period baserat kvartalsdata.
relsekapitalbindning (%) Genomsnittligt relsekapital i procent av nettoomttning.
Avkastning
Avkastning sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 Rörelseresultat exkl. IFRS 16 justerat till årstakt, i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS
16.
Data per aktie
Resultat per aktie Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden.
Resultat per aktie efter utspädning Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning under perioden.
Eget kapital per aktie Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Kassafde från den löpande verksamheten per aktie Kassafde från den löpande verksamheten dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden.
Utestående aktier vid periodens utgång Utestående aktier vid periodens utgång justerat med hänsyn till emissioner och split.
Utestående aktier vid periodens utgång efter utspädning Antal aktier vid periodens utgång justerat med hänsyn till emissioner och split. Hänsyn är tagen till
eventuell utspädning.
Genomsnittligt antal aktier gt genomsnitt av under perioden utestående antal aktier, justerat med hänsyn till emissioner och
split.
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning Vägt genomsnitt av under perioden utestående antal aktier, justerat med hänsyn till emissioner och
split. Hänsyn är tagen till eventuell utspädning.
Tillväxt
Omttningstillväxt ndringen av rörelsens nettoomsättning i rhållande till regående period i procent.
Övrigt
Medelantal ansllda Antalet ansllda omräknat till heltidstjänster och räknat som ett medeltal under rapportperioden.
Leveransvolym Antal tusen ton av BE Groups lda produkter under perioden.
Lagervinster och -rluster Skillnaden mellan kostnad r sålda varor till anskaffningsvärde och kostnad för lda varor till
återanskaffningspris.
72
ÅRSSTÄMMA
Årsstämma för BE Group AB (publ) hålls torsdagen den 21 april 2022 kl. 16.00 Elite Hotel Savoy, Norra Vallgatan 62, Malmö.
Vid årsstämman kommer bolaget att vidta försiktighetsåtgärder för att kunna genomföra denna med lägsta möjliga risk. Aktieägarna uppmanas att följa
myndigheternas rekommendationer och ta ansvar för att förhindra smittspridning. Aktieägare som känner sig oroliga för smittspridning, tillhör någon
riskgrupp eller misstänker smitta uppmanas att inte närvara personligen utan delta via ombud.
Rätt till deltagande
Rätt att deltaga i årsstämman har aktieägare, som:
dels är införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken för bolaget måndagen den 11 april 2022,
dels senast onsdagen den 13 april 2022, gärna före kl. 12.00, till bolaget anmäler sin avsikt att deltaga i årsstämman.
För att ha rätt att delta i årsstämman ste en aktieägare som tit förvaltarregistrera sina aktier, rutom att anmäla sig till årsstämman, ta registrera aktier-
na i eget namn så att aktigaren blir upptagen i framställningen av aktieboken per ndagen den 11 april 2022. dan registrering kan vara tillfällig (s.k. röst-
rättsregistrering) och bers hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. strättsregistreringar som gjorts av r-
valtaren senast onsdagen den 13 april 2022 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.
Anmälan om deltagande
Anmälan om deltagande i stämman kan göras telefon 040-38 42 00 eller via mail till AGM@begroup.com. Av anmälan ska framgå namn, person-/
organisationsnummer, adress, telefonnummer och antal biträden (högst två). Aktieägare som företräds genom ombud ska utfärda skriftlig, daterad och
av aktieägaren undertecknad fullmakt för ombudet. Fullmaktsformulär hålls tillgängligt hos bolaget och på bolagets hemsida www.begroup.com. Den
som företräder juridisk person ska förete kopia av registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandlingar som utvisar behörig firmatecknare. För
att underlätta inpasseringen vid stämman bör fullmakt i original samt registreringsbevis och andra behörighetshandlingar vara bolaget tillhanda under
adress BE Group AB, Box 225, 201 22 Malmö, senast onsdagen den 13 april 2022, märk kuvertet med ”Årsstämma”.
Kallelse
Kallelse har skett genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar och genom att kallelsen hålls tillgänglig på bolagets hemsida, www.begroup.com.
Annons har även publicerats i Svenska Dagbladet om att kallelse har skett.
73
HÄR FINNS VI
BE Group AB (publ)
Krangatan 4B
Box 225
201 22 Malmö
Tel: 040-38 42 00
DOTTERBOLAG
BE Group Sverige AB
Krangatan 4B
Box 225
201 22 Malmö
Tel: 040-38 40 00
Lecor Stålteknik AB
Växelgatan 1
442 40 Kungälv
Tel: 0303-24 66 70
ArcelorMittal BE Group SSC AB
Blekegatan 7
652 21 Karlstad
Tel: 054-85 13 20
BE Group Oy Ab
Laiturikatu 2
P O Box 54
15101 Lahti
Finland
Tel: +358 3 825 200
BE Group Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 22
98-355 Trębaczew
Polen
Tel: +48 43 33 30 004
BE Group OÜ
Vana-Narva mnt. 5
74114 Maardu
Estland
Tel: +372 605 1300
BE Group OÜ liāle Latvijā
Piedrujas iela 7
1073 Riga
Lettland
Tel: +371 67 147 374
BE Group OÜ Lietuvos lialas
Jonavos g. 7
44192 Kaunas
Litauen
Tel: +370 37 370 669
Försäljning
Trębaczew
Riga
Kaunas
Malmö
Jönköping
Göteborg
Karlstad
Norrköping
Sundsvall
Stockholm
Maardu
Lahti
Lappo
Uleåborg
Åbo
Jyväskylä
Joensuu
Tammerfors
Björneborg
Villmanstrand
Produktion
Lager
549300TD8XXBS8J3TF852021-01-012021-12-31549300TD8XXBS8J3TF852020-01-012020-12-31549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31549300TD8XXBS8J3TF852020-12-31549300TD8XXBS8J3TF852019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852019-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852020-01-012020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852019-12-31549300TD8XXBS8J3TF852021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300TD8XXBS8J3TF852021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300TD8XXBS8J3TF852021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300TD8XXBS8J3TF852021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares