549300T5RZ1HA5HZ31092024-01-012024-12-31549300T5RZ1HA5HZ31092023-01-012023-12-31549300T5RZ1HA5HZ31092024-12-31549300T5RZ1HA5HZ31092023-12-31549300T5RZ1HA5HZ31092022-12-31549300T5RZ1HA5HZ31092023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300T5RZ1HA5HZ31092023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300T5RZ1HA5HZ31092023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300T5RZ1HA5HZ31092023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEK549300T5RZ1HA5HZ31092023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300T5RZ1HA5HZ31092023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300T5RZ1HA5HZ31092024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300T5RZ1HA5HZ31092024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300T5RZ1HA5HZ31092024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300T5RZ1HA5HZ31092024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300T5RZ1HA5HZ31092024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300T5RZ1HA5HZ31092024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300T5RZ1HA5HZ31092024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300T5RZ1HA5HZ31092024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300T5RZ1HA5HZ31092024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300T5RZ1HA5HZ31092024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300T5RZ1HA5HZ31092024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300T5RZ1HA5HZ31092024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300T5RZ1HA5HZ31092022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300T5RZ1HA5HZ31092022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300T5RZ1HA5HZ31092022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300T5RZ1HA5HZ31092022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300T5RZ1HA5HZ31092022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300T5RZ1HA5HZ31092022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300T5RZ1HA5HZ31092023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300T5RZ1HA5HZ31092023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300T5RZ1HA5HZ31092023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300T5RZ1HA5HZ31092023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300T5RZ1HA5HZ31092023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300T5RZ1HA5HZ31092023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Vi bryter
samhällets
beroende av
fossila bränslen
Innehåll
Detta är Vattenfall
Vi arbetar för fossilfrihet .................................................................. 3
Steg mot fossilfrihet ........................................................................... 4
Vår verksamhet i korthet .........................................................
5
Våra tillgångar och produktionsanläggningar ............ 6
Affärsmodell och värdekedja ...............................................
7
VD-kommentar ........................................................................................ 8
Strategiska mål ..................................................................................
12
Finansiella mål .....................................................................................
14
Fallstudie: Förlängd drifttid för kärnkraften
säkrar framtida energiförsörjning ........................................... 15
Strategi
Faktorer som påverkar vår
verksamhet och strategi ................................................................. 18
Vår strategi i korthet ........................................................................... 20
Fallstudie: Kraften i partnerskap ............................................. 22
Investeringsplan ..................................................................................... 24
Investerarrapport för gröna obligationer ......................... 26
Innovation ..................................................................................................... 27
Våra medarbetare ............................................................................
28
Fallstudie: Livsmedels- och energiproduktion
samexisterar på Vattenfalls anläggningar ...................... 31
Rörelsesegment
Våra rörelsesegment ......................................................................... 34
Customers & Solutions ................................................................... 35
Power Generation ................................................................................. 37
Wind .................................................................................................................. 39
Distribution .................................................................................................. 41
Fallstudie: Hållbar upphandling
bidrar till att nå utsläppsmålen ................................................. 43
Riskhantering
Enterprise Risk Management ................................................ 46
Strategiska och icke-finansiella risker ..........................
47
Finansiella risker ................................................................................
54
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport ............................................................. 59
Styrelse ......................................................................................................
68
Koncernledning ..................................................................................
70
Förslag till årsstämman ..............................................................
72
Hållbarhetsrapport
Hållbarhet är affären ............................................................... 75
ESRS 2 Allmänna upplysningar ....................................
76
Miljö ........................................................................................................
87
Socialt ..................................................................................................
106
Styrning ..............................................................................................
123
Noter till hållbarhetsrapporten ......................................
126
Finansiell information
Vattenfalls resultatutveckling ............................................. 155
Koncernens finansiella rapporter ....................................
161
Koncernens noter ..........................................................................
166
Moderbolagets finansiella rapporter ...........................
194
Moderbolagets noter ..................................................................
198
Övrigt
Kvartalsöversikt ...................................................................................... 211
Tioårsöversikt ........................................................................................... 212
Beräkningar av nyckeltal ................................................................. 213
Fakta om Vattenfalls marknader .............................................. 214
Ordlista ............................................................................................................ 217
Definitioner och beräkningar av nyckeltal ...................... 219
Finansiell kalender ................................................................................ 219
Förvaltningsberättelse och räkenskaper
Lagstadgad hållbarhetsrapport
Om års- och hållbarhetsredovisning
Års- och hållbarhetsredovisning 2024 för Vattenfall AB (publ) är
avlämnad av styrelsen och beskriver bolagets övergripande mål
och strategier samt årets resultat. Förvaltningsberättelse och
räkenskaper återfinns på sidorna 5, 7, 12, 14, 28, 46–57, 59–73
samt 155–206 och är granskade av våra revisorer. Som del av
förvaltnings berättelsen på sidorna 74–148 och 150 återfinns
Vattenfalls lagstadgade hållbarhetsrapport enligt kraven i årsredo-
visningslagen och är bestyrkta av våra revisorer. Vattenfall har upp-
rättat sin hållbarhetsrapport i enlighet med European Sustainability
Reporting Standards (ESRS). För icke väsentliga upplysningar har
Vattenfall Vattenfall redovisat den information som anges i detta
GRI-innehållsindex för perioden perioden från 1 januari 2024 till
31 december 2024 med hänvisning till Global Reporting Initiative’s
(GRI) standarder. Hållbarhetsrapporten upprättad enligt ESRS är del
av förvaltningsberättelsen, icke väsentliga delar (vilka definieras
på sid 74) är ej del av förvaltningsberättelsen. Vattenfall använder
främst års- och hållbarhetsredovisningen som källa för sin
Communication on Progress till FN:s Global Compact (UNGC).
Mer information om Vattenfalls verksamhet och hållbarhetsarbete
finns på group.vattenfall.com/se/om-oss/hallbarhet
” Att vi tidigt satsade på en
fossilfri affärsmodell och att
minska vårt klimatavtryck
har gjort Vattenfall mer
konkurrens kraftigt och mot-
ståndskraftigt i en föränderlig
värld, vilket gynnar både våra
kunder och klimatet.”
VD-kommentar på sidan 8
2
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Vi arbetar för
fossilfrihet
Vår värld behöver förändras. Snabbt. Trots att vi har tagit
stora steg mot fossilfrihet är vårt samhälle fortfarande
kraftigt beroende av fossila bränslen. Detta beroende
äventyrar vårt klimat, vår energiförsörjning och vårt sätt
att leva. Även om effekterna av de accelererande klimat-
förändringarna blir allt mer påtagliga för människor världen
över går energiomställningen inte tillräckligt snabbt. Vi har,
i allt detta, en tydlig riktning som syftar till att nå nettonoll.
Vattenfalls löfte står fast. Vårt mål är att uppnå netto-
nollutsläpp till 2040 och vi arbetar varje dag för en framtid
där vi alla kan transportera, producera och leva fossilfritt.
Detta är inte bara vår hållbarhetsstrategi, utan också vår
affärsstrategi. Även i dessa mer utmanande tider strävar vi
ständigt efter att ta tillvara på de möjligheter som fossil-
frihet ger upphov till – för att driva samhället framåt som ett
lönsamt energibolag.
Vårt arbete för att förverkliga denna strategi står i fokus för
denna rapport. Vi kommer att presentera de framsteg vi har
gjort i år och de investeringar vi gör för framtiden.
Ta del av hur vi arbetar för fossilfrihet
Stornorrfors vattenkraftverk
3
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Detta är Vattenfall
Steg mot fossilfrihet
Förlängd drifttid
för kärnkraften säkrar
framtida energi-
försörjning
Sidan 15
Kraften i
partnerskap
Sidan 22
Livsmedels- och
energi produktion sam-
existerar på Vattenfalls
anläggningar
Sidan 31
Hållbar upphandling
bidrar till att nå
utsläppsmålen
Sidan 43
4
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Detta är Vattenfall
Vår verksamhet i korthet
Vattenfall är en av Europas största producenter och återförsäljare av el och värme,
och har cirka 21 000 anställda. Moderbolaget, Vattenfall AB, är helägt av svenska
staten och har sitt huvudkontor i Solna.
Rörelsesegment
Customers & Solutions
uEBIT 6,6 miljarder SEK
Sidan 35
Power Generation
uEBIT 4,0 miljarder SEK
Sidan 37
Wind
uEBIT 5,9 miljarder SEK
Sidan 39
Distribution
uEBIT 2,6 miljarder SEK
Sidan 41
Antal kundavtal,
per typ
12,7
miljoner kunder. Våra huvudmarknader
är Sverige, Tyskland, Nederländerna,
Danmark och Storbritannien.
Antal anställda,
per rörelsesegment
Elproduktion,
per energikälla
El
Gas
Värme
Övrigt
Elnät
Miljoner
2,4 (19%)
7,7 (61%)
0,6 (5%)
1,0 (8%)
1,0 (8%)
Power
Generation
Övrigt
1,2
Customers
& Solution
Wind
Distribution
7 903 (38%)
5 507 (27%)
3 566 (17%)
1 816 (9%)
1 863 (9%)
Kärnkraft, 38%
Vattenkraft, 35%
Vindkraft, 18%
Fossilkraft, 9%
Biomassa, 0%
Kärnkraft, 38 %
Vattenkraft, 35 %
Vindkraft, 18 %
Fossilkraft, 9 %
Biomassa, 0 %
99,6
TWh producerad
el
1. Se not 2 (sida 165) för mer information om ändringar av rörelsesegmenten.
2. ”Övrigt” Inkluderar huvudsakligen alla Staff Functions inklusive finansverksamhet och Shared Service Centers.
Värmeverksamheten i Berlin är inkluderad i Övrigt till och med 2 maj 2024.
5
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Detta är Vattenfall / Vår verksamhet i korthet
Våra tillgångar och
produktionsanläggningar
Största anläggningar
Största anläggningar Typ Land Kapacitet
Vindkraftsparker
Hollandse Kust Zuid Havsbaserad Nederländerna 1 509 MW
Kriegers Flak Havsbaserad Danmark 605 MW
Horns Rev 3 Havsbaserad Danmark 407 MW
Vesterhav Syd
och Nord Havsbaserad Danmark 344 MW
Thanet Havsbaserad Storbritannien 300 MW
DanTysk Havsbaserad Tyskland 288 MW
Sandbank Havsbaserad Tyskland 288 MW
Kärnkraftverk
Ringhals Kärnkraft Sverige 2 211 MW
Forsmark Kärnkraft Sverige 3 363 MW
Vattenkraftverk
Harsprånget Vattenkraft Sverige 818 MW
Stornorrfors Vattenkraft Sverige 599 MW
Fjärrvärme
Vattenfalls största fjärrvärmenät finns i Amsterdam och
Uppsala. Värmeverksamheten i Berlin avyttrades till
delstaten Berlin under 2024.
Övriga verksamheter
Distribution
Vattenfalls distributionsverksamhet äger och driver
elnät i Sverige och Storbritannien.
Försäljning
Försörjer företags- och/eller privatkunder i Sverige,
Tyskland, Nederländerna, Danmark, Storbritannien,
Frankrike, Finland och Norge.
Laddlösningar för elfordon
Vattenfall ansvarar för 66 000 laddstationer i Sverige,
Tyskland, Norge och Nederländerna.
Power-as-a-Service
Utformar, bygger, äger och driver elektrisk infrastruk-
tur för kunder inom industrin och tunga transporter.
Det är en etablerad verksamhet i Sverige och Stor-
britannien och har nyligen lanserats i Nederländerna
och Danmark.
Kontor
Vattenfall har kontor i Sverige, Storbritannien, Finland,
Frankrike, Norge, Polen och Belgien.
Hollandse
Kust Zuid
DanTysk
Forsmark
Harsprånget
Stornorrfors
Uppsala
Sandbank
Amsterdam
Horns Rev 3
Vesterhav
Syd och Nord
Ringhals
Kriegers
Flak
Thanet
Vind
Kol
Biomassa
Solenergi
Kärnkraft
Vattenkraft
Naturgas
Fjärrvärme
De största anläggningarna
är märkta med en cirkel
6
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Detta är Vattenfall / Våra tillgångar och produktionsanläggningar
Affärsmodell och värdekedja
Flera steg behövs för att el och värme ska nå slutkunderna. Vattenfall är verksamt
i hela värdekedjan i enlighet med vår strategi att vara ett integrerat energibolag.
Vår affärsmodell bygger på att skapa värde för våra intressenter.
Vattenfalls värdekedja
Vattenfalls verksamhet är tillräck-
ligt enhetlig för att ingå i en enda
värdekedja, eftersom all verksam-
het inom bolaget är relaterad till
produktion, distribution eller för-
säljning av el och värme, inklusive
stödverksamhet relaterad till
dessa. Not: Vattenfall är inte verk-
samt inom fysisk överföring och
distribution av gas och är inte heller
engagerat i raffinering eller andra
bränsle aktiviteter uppströms.
Resultat
20 665
anställda
66 000
laddstationer
99,6 TWh
producerad
fossilfri el
9,5 miljarder
SEK
i betalda skatter
7,0 miljarder
SEK
i föreslagen
utdelning för 2024
Tillgångar
Finansiellt
kapital
Sidan 162
Human-
kapital
Sidan 28
Tillverkat
kapital
Sidan 6
Socialt kapital
och relations-
kapital
Sidan 116
Intellektuellt
kapital
Sidan 27
Bränsle och
råvaror
Sol
Vind
Vatten
Uran
El
Varor och tjänster
Finansiella tjänster
El
Elproduktions-
anläggningar
Energi-
lagring
Flexibla
tjänster
Distribution
Marknads-
tjänster
Laddning
av elfordon
Bränsle och
råvaror
Biomassa
Avfall
Naturgas
El till värmepumpar
Varor och tjänster
Finansiella tjänster
Värme
Kraft-
värmeverk
Värmelagring och -distribution
Tredjeparts-
integration
Råvaror
(till företag
och hushåll)
Utrustning
och tjänster
Leasade tillgångar
och joint ventures
I tidigare led Vattenfalls egen verksamhet I senare led
Överskott av förnybar el matas in
i en kraft-till-värme värmepanna
El från kraftvärmeverk
Trading och
optimering
7
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Detta är Vattenfall / Affärsmodell och värdekedja
VD-kommentar
Riktningen är tydlig,
men inte hastigheten
Globala utmaningar i vår omvärld satte vår motståndskraft på prov under 2024.
Trots det levererade Vattenfall ett stabilt finansiellt resultat och vi gjorde framsteg
både inom våra nyckelprojekt och hållbarhetsmål. Genom att prioritera lönsamma
investeringar, effektivitet i verksamheten och samarbeten fortsätter vi att arbeta
för den fossilfrihet som driver samhället framåt, som ett lönsamt energibolag.
Vårt fokus ligger fast på att skapa värde för våra kunder och samtidigt dra nytta
av möjligheterna som kommer med energiomställningen för att forma morgon-
dagens energisystem.
Vägen mot framgång är sällan rak
Under 2024 stabiliserades de europeiska energimark-
naderna något, samtidigt som vi fortsätter att navigera
i en värld präglad av ökad osäkerhet, såväl geopolitiskt
som ekonomiskt. Fortsatta utmaningar i ekonomin och
i leverantörskedjor, politisk turbulens och tvetydig lag-
stiftning har lett till att energiomställningen går lång-
sammare än tidigare, även om de ambitiösa målen att
nå netto noll kvarstår.
Strategiskt fokus för att navigera
i en komplex värld
För att leverera på både våra finansiella mål och våra
hållbarhetsmål prioriterar vi effektivitet och noggranna
prioriteringar i verksamheten. Det innebär bland annat
att investera i rätt projekt med rätt förutsättningar, vara
en pålitlig samarbetspartner för våra kunder, optimera
våra affärsprocesser och se till att vi är redo att agera
snabbt när omständigheterna förändras. Att vi tidigt
satsade på en fossilfri affärsmodell och att minska vårt
klimatavtryck har gjort Vattenfall mer konkurrens-
kraftigt och motståndskraftigt i en föränderlig värld,
vilket gynnar både våra kunder och klimatet.
I osäkra tider är det lätt att fokusera på sådant som är
ogjort. Värdefulla framsteg och milstolpar riskerar där-
med att hamna i skymundan – viktiga steg som tillsam-
mans driver energiomställningen framåt.
Vattenfall har minskat koldioxidutsläppen från den
egna verksamheten med 53 % sedan 2017. Nu fort-
sätter vi arbetet för att minska koldioxidutsläppen även
i våra leverantörskedjor. Med en beprövad och fram-
gångsrik modell, en stark finansiell ställning och en
gedigen plan genom hela organisationen har vi goda
förutsättningar att nå detta mål.
” Att vi tidigt satsade på
en fossilfri affärsmodell
och att minska vårt klimat-
avtryck har gjort Vattenfall
mer konkurrenskraftigt
och motståndskraftigt i en
föränderlig värld, vilket
gynnar både våra kunder
och klimatet.”
8
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Detta är Vattenfall / VD-kommentar
Omställning tar tid
När nyheter om framsteg tenderar att överskuggas av
bakslag, är det lätt att glömma bort att omställning tar
tid, vägen är sällan rak eller utan utmaningar. Arbetet vi
gör idag bygger på insatser från tidigare generationer.
När jag besöker våra produktionsanläggningar inspire-
ras jag av bilderna på våra tidigare kollegor, till exempel
de som för över 100 år sedan byggde de första vatten-
kraftverken. Deras målmedvetenhet och hårda arbete
är fortfarande synligt idag när vi nu bygger för framtida
generationer.
Många företag och branscher är mitt uppe i sin egen
omställning och förväntar sig att fossilfri el ska finns på
plats för att de fullt ut ska kunna nå sina klimatmål och
möta efterfrågan från sina kunder. Samarbete mellan
branscher är avgörande för att skapa värdekedjor och
affärsmodeller som kan leverera prisvärda och konkur-
renskraftiga fossilfria produkter och tjänster.
Enligt Vattenfalls energibarometer som publicerades
i december 2024, är även Europas medborgare redo
att dra sitt strå till stacken. De är inte bara medvetna
om miljöfrågor, många har redan anpassat sina liv för
att värna om miljön. Förändringsviljan överskuggas
dock ofta av andra stora utmaningar såsom ökade
levnads kostnader.
Energiomställning och utveckling
Fossilfri elproduktion har en central betydelse för att
minska koldioxidutsläppen och minimerar dessutom
energiförlusterna. Det kommer behövas mindre förny-
bar energi för att ersätta de 95 000 TWh
1
fossila
bränslen som i dagsläget förbrukas globalt varje år. Det
visar att vi inte bara genomgår en energiomställning
utan även en energiutveckling. En hållbar elektrifiering
är avgörande för att driva på omställningen och möta
kommande efterfrågan på energi – en efterfrågan som
kan komma att fördubblas i Sverige och öka ännu mer
i Europa. För att åstadkomma en hållbar elektrifiering
krävs betydande investeringar i fossilfri elproduktion,
utbyggnad av elnäten samt lagringslösningar.
För åren 2025 till 2029 har vi planerat för nettoinves-
teringar på totalt 170 miljarder SEK, varav merparten
(61 %) utgörs av tillväxtinvesteringar (mer information
finns på sidan 24).
Bland huvudprojekten finns utveckling och byg-
gandet av nya vindkraftsparker som Nordlicht I och II
i Tyskland samt Zeevonk-projektet i Nederländerna.
Vi har också planerat investeringar på 41 miljarder SEK
i vår distributionsverksamhet för att förstärka elnäten
och säkra leveranskvaliteten samt ansluta nya kunder
i Sverige.
Vidare gör vi viktiga investeringar i vattenkraften,
exempelvis genom att öka kapaciteten i Harsprångets
vattenkraftverk.
Arbetet med att möjliggöra ny kärnkraft i Sverige
pågår. Potentiella investeringar ligger dock längre fram
i tiden och är beroende av en väl utformad riskdelnings-
modell med den svenska staten.
Fortsatta insatser för fossilfri energiproduktion
Ett robust och stabilt energisystem är avgörande för
både Sveriges och Europas ekonomiska tillväxt och
konkurrenskraft. För att åstadkomma detta krävs en
balans mellan flexibla ellösningar och kapacitet av
tillförlitlig baskraft. För att ett energisystem ska vara
“ Det kommer behövas mindre
för nybar energi för att ersätta de
95 000 TWh
1
fossila bränslen
som i dagsläget förbrukas globalt
varje år. Det visar att vi inte bara
genomgår en energiomställning
utan även en energiutveckling.”
1. Enligt International Energy Agency’s (IEA) data ”World energy
balances highlights for 2024” och energy Institute’s publicering
Statistical Review of World Energy”
Höjdpunkter under 2024
Viktiga framsteg inom havs- och
landbaserade vindkraftsprojekt
Vattenfall har tagit viktiga framsteg i förnybar energi
med invigningen av de havsbaserade vindkrafts-
parkerna Vesterhav Nord och Syd I Danmark och
den landbaserade vindkraftsparken Windplan
Blauw i Nederländerna.
Kärnkraft i framtiden
Vattenfall arbetar i högt tempo för att möjliggöra ny kärn-
kraft i anslutning till det befintliga kraftverket i Ringhals.
Sedan sommaren 2024 har vi utvärderat fem leverantörer
och valt att gå vidare med två leverantörer av små modu-
lära reaktorer (SMR) och två leverantörer av storskaliga
reaktorer. Svenska staten arbetar på en riskdelningsmodell
som måste slutföras för att en kommersiell aktör ska kunna
investera. För vår befintliga kärnkraft har Vattenfall tillsam-
mans med övriga ägare fattat ett inriktningsbeslut om
förlängning av drifttiden för samtliga fem av kärnkrafts-
reaktorerna i Forsmark och Ringhals från 60 till 80 år. Detta
stärker vårt åtagande att säkerställa en stabil energi-
försörjning med låga koldioxidutsläpp för Sverige.
Sidan 15
9
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Detta är Vattenfall / VD-kommentar
stabilt och flexibelt, behövs robusta elnät och en bland-
ning av fossilfria energikällor då de har olika egenskaper
och funktioner i energisystemet som kompletterar var-
andra. För att överbrygga perioder med hög och låg
elproduktion är energilagringslösningar och flexibilitet
också en viktig faktor. Under 2024 har vi ytterligare ökat
våra insatser inom hela energisystemet. Vi har fattat ett
inriktningsbeslut om att förlänga drifttiden för reakto-
rerna i Forsmark och Ringhals från 60 till 80 år och vår
andel av fossilfri elproduktion har ökat till 90 % i år, drivet
av bland annat Hollandse Kust Zuid i Nederländerna
och Vesterhav-projektet i Danmark.
Att bygga framtidens energisystem kräver betydande
investeringar. Dagens osäkra förutsättningar medför
ut maningar vad gäller lönsamhet och det kräver inno-
vativa metoder. Vattenfall samarbetar över värde-
kedjorna och vi har flera omfattande partnersam-
arbeten till exempel med det globala kemiföretaget
BASF och det svenska industrisamarbetet Industri kraft.
Synkro niserade investeringar i utbud och efterfrågan
kan hjälpa oss att hantera risker och driva på utveck-
lingen. Det minskar projektrisken och stöttar samtidigt
det arbete för minskade koldioxidutsläpp som pågår
i många branscher.
Att övervinna utmaningar
För energibranschen är ett stort bekymmer att el -
priserna på många europeiska marknader inte är på en
nivå som möjliggör för den europeiska industrin att
investera i ny elproduktion. Detta i kombination med
flaskhalsar i leveranskedjor och alltför komplicerade
tillståndsprocesser gör att kostnaden för att investera
i ny fossilfri elproduktion många gånger är högre än
vad marknadspriserna på el kan bära.
Detta är ett hot mot såväl Sveriges som Europas
konkurrens kraft och vi måste arbeta fram en prag-
matisk lösning. Tydliga incitament, rättvis koldioxidpris-
sättning och marknadsdrivna lösningar är avgörande
för att möjliggöra investeringar som stödjer energiom-
ställningen och samtidigt säkra företagens lönsamhet
och konkurrenskraft.
En annan utmaning är det begränsade antalet leve-
rantörer i viktiga värdekedjor. Denna brist på konkurrens
gör det svårt att få ner kostnaderna, samtidigt som geo-
politiska regleringar utgör en ytterligare begränsning
för tillgången på leverantörer.
Samtidigt är vi också i en tid av omvälvande teknik-
utveckling, där teknik snabbt kan skalas upp och skapa
nya möjligheter för energiomställningen. Ett exempel
på detta är HYBRIT, vårt samarbete med SSAB och
LKAB. Efter sex års forskning har vi visat att fossilfri
stål
produktion är genomförbar. Vi kan med säkerhet
säga att järnsvampen som produceras med HYBRIT-
processen har överlägsna egenskaper jämfört med järn
som produceras med fossila bränslen. Detta bevisar att
hållbara lösningar kan vara både praktiskt genomför-
bara och till och med bättre.
Genom att samordna innovation, investeringar och
regelverk skapas långsiktiga förutsättningar som möj-
liggör att vi kan vi bygga ett hållbart energisystem som
säkerställer ekonomisk och miljömässig motståndskraft.
” Vår integrerade affärslogik och väl
diversifierade portfölj har tjänat oss
väl och minskat vår riskexponering.
Därmed blir det lättare för oss att
hantera risker och behålla vår
motstånds kraft.”
forts. Höjdpunkter under 2024
Försäljning av den tyska
värmeverksamheten till
delstaten Berlin slutförd
Vattenfall slutförde försäljningen av sin tyska värme-
verksamhet till delstaten Berlin, vilket innebär att
Vattenfall har avslutat sin fjärrvärmeverksamhet i
Tyskland. Försäljningen omfattar kraftverk, värme-
nät, dotterbolag och anställda som överförs till den
nya ägaren. I enlighet med Vattenfalls försäljnings-
villkor kommer delstaten Berlin fortsätta arbetet
med att se till att 40 % av fjärrvärmen produceras
med förnybara energikällor 2030, och att klimat
-
neutralitet uppnås.
Försäljning av Norfolk Offshore
Wind Zone i Storbritannien
slutförd
I mars 2024 slutförde Vattenfall försäljningen av
Norfolk Offshore Wind Zone i Storbritannien till
RWE. Affären säkerställer den fortsatta utveck-
lingen av Norfolk-zonen, som kommer att producera
förnybar el till över fyra miljoner hushåll över hela
Stor britannien. Som ett resultat av transaktionen
redovisar Vattenfall en realisationsvinst på 4,6
miljarder SEK.
10
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Detta är Vattenfall / VD-kommentar
Att behålla momentum – framtidssäkra
affärsverksamheten
Vår integrerade affärslogik och väl diversifierade port-
följ har tjänat oss väl och minskat vår risk-exponering.
Därmed blir det lättare för oss att hantera risker och
behålla vår motståndskraft.
Vår avkastning på sysselsatt kapital ligger nu på 12,4 %
(5,3 % 2023), och vi har bibehållit en stark kapitalstruk-
tur med ett FFO/AND-tal över målintervallet på 49,2 %.
Detta resultat återspeglar till stor del de positiva mark-
nadsförändringarna inom energiderivat samt kapitalvin-
sterna från försäljningen av 49 % av vindkraftsprojek-
tet Nordlicht I & II till BASF och försäljningen av Norfolk
Offshore Wind Zone till RWE.
Under året har vi intensifierat arbetet med att stärka
vår motståndskraft och lönsamhet. Vi fortsätter att noga
avväga våra investeringar, och gör endast investeringar
som är i linje med våra strategiska prioriteringar och
som ger oss konkurrensfördelar. Vi fortsätter också vårt
arbete med att öka effektiviteten i verksamheten. Det
innebär bland annat att vi ser över gemensamma pro-
cesser för att utnyttja synergieffekter samt potentialen
i AI. Effektivitet i verksamheten är avgörande.
För att säkerställa vår framtida konkurrenskraft behövs
ny kompetens, det är viktigt att attrahera rätt talanger
och stötta varandra som kollegor. I år har vi sjösatt initi-
ativ för att stärka vår företagskultur och våra värderingar
och jobbar aktivt med att kontinuerligt utveckla ledar-
skapet i organisationen. När vi nu introducerar nya
strategiska mål för 2030 tillsammans med uppdate-
rade finansiella mål, ser jag fram emot att arbeta till-
sammans med våra 21 000 kollegor för att säkerställa
att Vattenfall förblir ett konkurrenskraftigt och lönsamt
energibolag.
En ledare i omställningen till nettonollutsläpp
Med 2024 i backspegeln kan vi vara stolta över att vi
har slutfört viktiga projekt, levererat på våra finansiella
och strategiska mål och främjat hållbarhetsmålen. De
här resultaten belyser vårt tydliga åtagande om att nå
nettonollutsläpp i hela vår värdekedja till 2040.
Klimatförändringarna är vår tids viktigaste fråga, och
det är vårt gemensamma ansvar att arbeta för en säker,
beboelig värld till kommande generationer. Energi-
omställningen är inte den enda lösningen, men det är
en viktig pusselbit. Nyckeln till att ta itu med klimat-
frågan och samtidigt trygga energiförsörjningen är
elektrifiering, med fossilfri el. För att uppnå detta måste
vi samarbeta över olika regioner och sektorer, mobili-
sera investeringar och inleda goda partnerskap. Stabila
investeringsförutsättningar och fortsatt engagemang
för European Green Deal, i form av implementering och
genomdrivande av EU:s senaste klimat- och energipoli-
tiska beslut, är avgörande för att skapa incitament för
investeringar i en fossilfri framtid.
Vi behöver vara redo för snabba åtgärder allt efter-
som förutsättningarna förändras. Vi strävar efter att
behålla vår ledande roll i energiomställningen genom
att tillhandahålla innovativa, hållbara lösningar – både
här och nu och i framtiden. Vi bygger trots allt för de
kommande 100 åren.
Anna Borg,
VD och koncernchef
” Vi strävar efter att behålla vår
ledande roll i energiomställningen
genom att tillhandahålla innovativa,
hållbara lösningar – både här och
nu och i framtiden. Vi bygger trots
allt för de kommande 100 åren.”
forts. Höjdpunkter under 2024
2024: Flera strategiska
partnerskap som driver
energiomställningen
Kommersiella partnerskap med industrin är avgörande
för att lyckas med energiomställningen. Under året har
vi inlett flera nya partnerskap och stärkt de befintliga.
I Nederländerna vann Vattenfall och Copenhagen
Infrastructure Partners anbudet för den havsbaserade
vindkraftsparken IJmuiden Ver Beta (Zeevonk-projektet).
Vi stärkte vårt samarbete med BASF och sålde 49 %
av de havsbaserade vindkraftsparkerna Nordlicht I & II
i Tyskland. Ett 10-årigt elhandelsavtal för vatten kraft
med Borealis har ingåtts för att bidra till minskade
koldioxid utsläpp, liksom ett vindkraftsavtal med Salz-
gitter som ska minska koldioxidutsläppen från Tysk-
lands stålindustri.
Sidan 22
11
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Detta är Vattenfall / VD-kommentar
Strategiska mål
Vattenfall tar nästa steg för att möjliggöra den fossilfrihet som driver samhället framåt
genom att introducera uppdaterade strategiska mål för 2030. Med utgångspunkt
från de mål som sattes för 2025 speglar de uppdaterade målen vår ambition att vara
ledande i energiomställningen samtidigt som vi upprätthåller ett starkt kundfokus
som ett lönsamt energibolag. Utfallen av både 2025- och 2030-målen presenteras
på de två kommande sidorna.
Strategiska mål 2025
Minska koldioxidutsläppen tillsammans med kunder och samarbetspartners
Mål för 2025 Utfall 2024 Kommentar Femårstrend
+18
Kundengagemang,
Net Promoter Score
(NPS)
1
+15
(+11)
Högre absolut NPS till följd av
förbättringar i den nederländska
kundverksamheten främst
drivet av lägre priser.
Säkerställa en fossilfri energiförsörjning
Mål för 2025 Utfall 2024 Kommentar Femårstrend
≤ 86
g CO
2
e/kWh
CO
2
-utsläpps-
intensitet
2,
50
(69)
Förbättring till följd av lägre
fossilbaserad produktion, främst
på grund av försäljningen av
värmeverksamheten i Berlin.
För mer information, se sidan 91.
Siffror inom parentes gäller 2023.
1. NPS är ett verktyg som används för att mäta kunders lojalitet och för att skapa en förståelse för hur kunder upplever Vattenfalls produkter
och tjänster.
2. Konsoliderat värde som inkluderar värmeverksamheten i Berlin fram till försäljningen 2 maj 2024. Inkluderar CO
2
samt andra växthusgaser
som exempelvis N
2
O och SF
6
samt indirekta utsläpp från energianvändning (Scope 2). Målet till 2025 gör att vi hamnar på en bana mot
1,5º C-målet till 2030 enligt SBTi.
Motivera och stärka våra medarbetare
Mål för 2025 Utfall 2024 Kommentar Femårstrend
≤1.0
Arbetsskador som
lett till sjukfrånvaro
3
1,4
4
(1,5)
Trots en förbättring jämfört med
2023 överstiger LTIF fortfarande
målnivån. Fortsatt arbete för att
stärka arbetsmiljöorganisationen
pågår. För mer information, se
sidan 110.
75
Index för
medarbetarnas
engagemang
5
82
(80)
Utfall över målnivån efter fort-
satt förbättrade prestationer
och med mer engagerade med-
arbetare. För mer information,
se sidan 28.
Bedriva en högpresterande verksamhet
Mål över en afärscykel
6
Utfall 2024 Kommentar Femårstrend
22–27%
Internt tillförda
medel/justerad
nettoskuld
49,2%
(21,5)
Över målintervallet på grund
av lägre justerad nettoskuld,
främst drivet av nettot av
erhållna och utbetalda marginal-
säkerheter, avyttringen av
värmeverksam heten i Berlin och
försäljningen av havsbaserade
vindkraftsprojekt.
≥ 8%
Avkastning på
sysselsatt kapital
(ROCE)
7
12,4%
(5,3)
Utfall över målet främst på
grund av positiva marknads-
värde förändringar för energi-
derivat och kapitalvinster från
avyttringen av havsbaserade
vindkraftsprojekt.
3. Skador som lett till sjukfrånvaro (LTIF) uttrycks i antal arbetsolyckor (per 1 miljon arbetade timmar), det vill säga arbetsrelaterade
olyckor som leder till sjukfrånvaro längre än en dag samt olyckor som leder till dödsfall. Måttet avser endast anställda inom Vattenfall.
4. Avviker från det rapporterade värdet, som kommunicerats i bokslutskommunikén 2024.
5. Underlaget för mätning av utfallet är härlett från medarbetarundersökningen My Opinion som utförs årligen.
6. 5–7 år.
7. Nyckeltalet är baserat på EBIT och genomsnittligt sysselsatt kapital (se sidan 213).
0
4
8
12
16
20
20242023202220212020
NPS
Kundlojalitet (Net Promoter Score)
Mål 2025
0
25
50
75
100
20242023202220212020
Mål 2025
gCO2e/kWh
CO2 utsläppsintensitet
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
20242023202220212020
LTIF
Mål 2025
Arbetsskador som lett till sjukfrånvaro
0
20
40
60
80
20242023202220212020
Mål 2025
%
Medarbetarengagemang
0
5
10
15
20
25
20242023202220212020
Mål 2025
%
Avkastning på sysselsatt kapital
0
10
20
30
40
20242023202220212020
%
Internt tillförda medel (FFO) / Justerad nettoskuld
Mål 2025
12
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Detta är Vattenfall / Mål och utfall
Strategiska mål 2030
Minska koldioxidutsläppen tillsammans med kunder och samarbetspartners
Mål till 2030 Definition Utfall 2024 Kommentar
20
Kundengagemang,
Net Promoter Score
(NPS)
NPS är ett verktyg för att mäta
kundlojalitet och för att förstå
kunders uppfattning om
Vattenfalls produkter och
tjänster.
+15
Högre absolut NPS till följd av för-
bättringar i den nederländska
kundverksamheten främst drivet
av lägre priser.
Säkerställa en fossilfri energiförsörjning
Mål till 2030 Definition Utfall 2024 Kommentar
18,2
Absoluta
CO
2
utsläpp i Mt.
(alla scope)
Totala absoluta koldioxidutsläpp och
inkluderar scope 1, 2 och 3. I enlighet
med Vattenfalls Net-Zero mål för
2040 som validerats av SBTi.
24,6
Totala utsläpp minskat jämfört
med 26,8 i 2023 till följd av
mer fossil fri elförsäljning.
Bedriva en högpresterande verksamhet
Mål över en affärscykel
1
Definition Utfall 2024 Kommentar
≥ 25%
Internt tillförda
medel (FFO)
/justerad
nettoskuld
Mått på kapitalstruktur som
baseras på proportionell FFO som
ex kluderar minoritetsägarnas
andel. Justerade nettoskulden
exkluderar marginalsäkerheter.
41,2%
Över målintervallet till följd av lägre
justerad nettoskuld, främst på grund
avyttringen av värmeverksamheten
i Berlin och försäljningen av havs-
baserade vindkraftprojekt.
≥ 8%
Avkastning på
syssel satt kapital
(ROCE)
Lönsamhetsmått baserat på
underliggande EBIT som exkluderar
jämförelsestörande poster.
6,3%
Utfall under målet främst på grund av
lägre underliggande rörelseresultat.
Motivera och stärka våra medarbetare
Mål till 2030 Definition Utfall 2024 Kommentar
<2,0
Totalt rapporterad
skadefrekvens
(TRIF+) med ett
tröskel värde för noll
dödsfall
2
Arbetsmiljömått som inkluderar
arbetsrelaterade dödsolyckor,
skador som leder till förlorade
arbetsdagar, olyckor som kräver
mer medicinsk behandling än
första hjälpen samt incidenter som
förhindrar ens förmåga att utföra
sina ordinarie arbetsuppgifter.
3,5
Utfall över målnivån. Ytterligare
åtgärder krävs för att förbättra
arbetsmiljöprestanda. För mer
information se sidorna 110–111.
86
Medarbetar-
engagemang
3
Medarbetarengagemang mäts
som graden av medarbetarnas
koppling till sin organisation, vilket
återspeglas i deras engagemeng
för måluppfyllnad.
86
Utfall i linje med målet, vi fortsätter
arbtet för att upprätthålla med -
arbetarnas engagemang.
40%
Främja mångfald
i ledarskap
Mål som fokuserar på att öka den
kvinnliga representationen i ledar-
skapsroller. Detta mått mäts
genom ”Female Manager Ratio”,
som speglar framstegen mot
ökad mångfald inom ledarskap.
34
Under målnivån för 2030, trots
det gör vi betydande framsteg
på detta område.
1. 5–7 år.
2. Per 1 miljon arbetade timmar. Måttet inkluderar både Vattenfalls anställda och entrepenörer. Vid ett dödsfall kan inte detta mål uppnås.
3. Underlag för mätning av målet är resultat från medarbetarundersökningen My Opinion som genomförs årligen.
13
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Detta är Vattenfall / Mål och utfall
Finansiella mål
Vattenfalls ägare har föreslagit tre uppdaterade finansiella mål för koncernen
avseende lönsamhet, kapitalstruktur och utdelningspolicy. Målen ska säkerställa
att Vattenfall skapar värde och genererar en marknadsmässig avkastning, att
kapitalstrukturen är effektiv och att den finansiella risken hålls på en adekvat
nivå. De uppdaterade finansiella målen sätts över en affärscykel
1
och kommer att
presenteras för godkännande vid årsstämman 2025. Tabellen nedan visar utfallet
för 2024 för dessa mål.
Lönsamhet
Mål över en affärscykel
1
Utfall 2024 Kommentar
≥ 8,0%
Avkastning på
sysselsatt kapital
(ROCE)
2
6,3%
Utfall under målnivån på grund av lägre underliggande rörelseresultat
främst till följd av avsättningar för kärnkraften.
Kapitalstruktur
Mål över en affärscykel
1
Utfall 2024 Kommentar
≥ 25%
Internt tillförda
medel (FFO)
/justerad
nettoskuld
3
41,2%
Över målintervallet till följd av lägre justerad nettoskuld, främst på grund av
avyttringen av värmeverksamheten i Berlin och försäljningen av havsbase-
rade vindkraftprojekt.
Utdelningspolicy
Mål över en affärscykel
1
Utfall 2024 Kommentar
40–70%
Utdelningsandel av
justerad nettovinst
3
7,0
miljarder
SEK
4
Styrelsens föreslagna utdelning uppgår till 7 miljarder SEK.
1. 5–7 år.
2. Baserat på underliggande EBIT exklusive jämförelsestörande poster och genomsnittligt sysselsatt kapital (se sidan 213).
3. Baserat på justerat nettoresultat exklusive orealiserade marknadsvärdesförändringar samt avkastning från kärnavfallsfonden. Uppdaterade
utdelningspolicyn beaktar framtida utveckling av kapitalstruktur samt investeringsbehov.
4. Baseras på proportionell FFO som ex kluderar minoritetsägarnas andel. Justerade nettoskulden exkluderar marginalsäkerheter.
Hybridparken Haringvliet,
Nederländerna
14
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Detta är Vattenfall / Mål och utfall
Fallstudie
Förlängd drifttid för
kärnkraften säkrar fram-
tida energiförsörjning
Fossilfri elproduktion tryggad in på 2060-talet.
Det blir verklighet om inriktningsbeslutet som
tagits under året fastställs. Detta gynnar såväl
omställningen inom industrin som svenska
konsumenters tillgång till effektiv elförsörjning.
I början av 2024 fattade ägarna till kärnkraft-
verken Forsmark och Ringhals ett inriktnings-
beslut om att förlänga drifttiden för de fem befint-
liga reaktorerna, från 60 till 80 år. Detta skulle ge
ett tillskott av fossilfri el på sammanlagt cirka
800 TWh, vilket ungefär motsvarar dagens
svenska elförbrukning under sex år. Det är ett
viktigt tillskott eftersom efterfrågan på el för-
väntas öka kraftigt.
”Kärnkraften har spelat och kommer att fort-
sätta att spela en viktig roll i den svenska el -
produktionen framöver. Det är därför av yttersta
vikt att vi fortsätter att investera i våra befintliga
reaktorer samtidigt som vi planerar för ny kärn-
kraft. Efter de omfattande moderniseringar som
tidigare genomförts är förutsättningarna goda
för att förlänga drift tiden med ytter ligare 20 år”,
säger Johan Dasht, chef för Business Area
Generation på Vattenfall.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
15
Fallstudie
–Kärnkraften har spelat och kommer att fortsätta att
spela en viktig roll i den svenska elproduktionen fram-
över. Det är därför av yttersta vikt att vi fortsätter att
investera i våra befintliga reaktorer samtidigt som vi
planerar för ny kärnkraft. Efter de omfattande moderni-
seringar som tidigare genomförts är förutsättningarna
goda för att förlänga drifttiden med ytterligare 20 år,
säger Johan Dasht, chef för Business Area Generation
på Vattenfall.
Efter att inriktningsbeslutet fattats inleddes en fördju-
pad utredningsfas för att identifiera vad som behöver
göras och när, utföra detaljerade kostnadsberäkningar
och analysera riskerna avseende bland annat leveran-
törer och kompetens. Målet är att presentera ett under-
lag för ett slutgiltigt investeringsbeslut för Vattenfalls
styrelse och övriga ägare under 2026.
Stora fördelar med förlängd drifttid
Förstudien som genomförts visar att det är samhälls-
ekonomiskt effektivt att nyttja investeringar som redan
är gjorda och som bidrar till ett elsystem med låga
koldioxid utsläpp. Det faktum att kärnkraften kommer
att finnas kvar under en längre period skapar också
möjligheter för energiomställningen. Det är en plattform
och en baskraft som stabiliserar elnätet, vilket ökar möj-
ligheterna för samhället att ställa om och bygga mer
vind- och solkraft.
–Att fortsätta producera fossilfri kraft i befintliga
anläggningar är både ekonomiskt och miljömässigt
fördelaktigt, säger Dasht.
–Att förlänga drifttiden för befintliga reaktorer medför
inte heller några komplexa tillståndsprocesser och vi
bedömer även att det tillkommande kärnavfallet ryms
inom systemet för kärnavfall från befintliga reaktorer.
Ju förr desto bättre
Långsiktig planering är avgörande för verksamheten
på Ringhals och Forsmark. Ju tidigare den här typen
av beslut fattas desto bättre, eftersom det ökar möjlig-
heterna att optimera processer och åtgärder fram över.
–För de investeringar som görs idag har vi en plane-
ringshorisont på cirka 60 år och vi arbetar utifrån en
fastställd underhållsstrategi. Med en horisont på 80 år
kan vi fatta strategiska beslut om att i stället byta ut
komponenter i ett tidigare skede för att på så sätt
undvika onödiga kostnader, säger Dasht.
Investeringar planeras för 2030-talet
Enligt dagens uppskattningar kommer huvuddelen av
arbetet att utföras under 2030-talet och kulminera
omkring år 2035. Att fördela åtgärderna över flera år
är en medveten strategi som utgår från behov och för-
mågan att utföra arbetet på ett adekvat, hållbart och
säkert sätt.
Investeringarna beräknas uppgå till 40–50 miljarder
SEK för att byta ut eller renovera system och kompo-
nenter som turbiner, kondensorer och generatorer
samt för att modernisera styr- och kontrollsystem.
Dessutom kommer det att behövas investeringar
i ställverk och kraftledningar, anläggningsbyggnader
och annan infrastruktur.
–Vi ersätter många av komponenterna med olika
intervall beroende på hur de slits. Den enda skillnaden
nu är att det kommer att ske i större skala, säger Dasht.
Att säkerställa rätt kompetens
Rätt kompetens är avgörande för ett projekt av den här
storleken. Att medarbetare får vara med och lära sig
från början ger goda möjligheter att bygga upp kun-
skap. Utmaningen ligger i att ha tillgång till rätt grund-
läggande kompetens och att attrahera de bästa talang-
erna, både till Vattenfall och till leveranskedjan. Om det
görs på rätt sätt kan vi bygga en solid bas av erfarenhet
och kunskap som både vi och branschen kommer att
ha stor nytta av.
–Det är ett oerhört positivt beslut för oss som arbetar
med kärnkraft och för Vattenfall som bolag, samman-
fattar Dasht.
Fakta
Forsmark har tre reaktorer med en årlig
produktions kapacitet på cirka 25 TWh el.
Vattenfall äger 66 procent av Forsmarks
Kraftgrupp. Mellansvensk Kraftgrupp, med
Fortum som största del ägare, äger 25,5
procent och Uniper (Sydkraft Nuclear Power)
äger 8,5 procent.
Ringhals har två reaktorer med en årlig
produktions kapacitet på närmare 17 TWh.
Vattenfall äger 70,4 procent och Uniper
(Sydkraft Nuclear Power) 29,6 procent av
Ringhals AB.
” Att fortsätta producera
fossilfri kraft i befintliga
anläggningar är både
ekonomiskt och miljö-
mässigt fördelaktigt”
Johan Dasht, chef för Business Area Generation
Forsmark kärnkraftverk
16
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Fallstudie
Strategi
Faktorer som påverkar vår
verksamhet och strategi .......................................... 18
Vår strategi i korthet ................................................... 20
Fallstudie: Kraften i partnerskap ....................... 22
Investeringsplan ............................................................. 24
Investerarrapport för gröna obligationer .. 26
Innovation ............................................................................. 27
Våra medarbetare ......................................................... 28
Fallstudie: Livsmedels- och energiproduktion
sam existerar på Vattenfalls anläggningar ..... 31
17
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Faktorer som påverkar vår
verksamhet och strategi
Världen står inför ett avgörande skede med de utmaningar som
klimatförändringarna innebär. Den snabba globala temperaturhöjningen
har satt energiomställningen i fokus, vilket för med sig stora möjligheter
men även risker och utmaningar.
Vattenfall navigerar i en komplex omvärld som formas
av makroekonomi, geopolitik, teknikutveckling och
regulatorisk osäkerhet. År 2024 har präglats av stora
utmaningar – allt från politiska förändringar till följd av val
i flera viktiga marknader och pågående konflikter och
geopolitiska spänningar till makroekonomisk instabilitet.
Framöver råder osäkerhet kring huruvida konsumen-
terna kommer att kunna bära kostnaderna för den
gröna omställningen och om de politiska åtagandena
kommer att hålla även i bistrare ekonomiska tider.
Investeringsmiljön blir också alltmer krävande. Trots att
dagens energipriser ligger över det historiska genom-
snittet, har de europeiska el- och gaspriserna sjunkit
betydligt under det senaste året. Den här situationen
förvärras av störningar i leveranskedjan och förhöjda
prisnivåer.
Samtidigt måste energisektorn påskynda arbetet
med hållbara investeringar, driva på teknisk innovation
och leverera prisvärda lösningar med låga koldioxid-
utsläpp för att tillgodose efterfrågan på förnybar energi.
Förändringarna inom handel och geopolitik gör också
att det blir allt viktigare med en motståndskraftig
och hållbar energiinfrastruktur för att säkra framtida
stabilitet.
Dessa utmaningar påverkar takten i energiomställ-
ningen, även om det europeiska målet om att nå netto
noll fortfarande är tydligt. På Vattenfall fokuserar vi
på att dra nytta av de möjligheter som energiomställ-
ningen innebär för att på så sätt fortsätta att stärka
vår verksamhet.
På Vattenfall fokuserar
vi på att dra nytta av de
möjligheter som energi-
omställningen innebär för
att på så sätt fortsätta att
stärka vår verksamhet.
18
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Strategi
Utgångspunkter som ligger
till grund för vår strategi
Givet de globala krafter som påverkar vår verksam-
het bedömer vi att energimarknaden kommer att vara
utmanande på kort sikt. Vi behåller dock vårt positiva
långsiktiga perspektiv som baseras på våra viktigaste
grundläggande utgångspunkter om marknaden.
Efterfrågan på fossilfri el kommer att öka
Vi tror på energiomställningen och därmed en ökad
efterfrågan på fossilfri el. Det innebär också att alla
fossil fria tekniker kommer att behövas.
Det kommer att finnas
efterfrågan på fossilfri flexibilitet
När andelen intermittent energiproduktion ökar, till
exempel vind- och solenergi, kommer volatiliteten
i elnäten att öka och tillfällig effektbrist kan uppstå.
Det är mot denna bakgrund som flexibla tillgångar,
som flexibel produktion och lagring, liksom flexibilitet
på efter frågesidan, blir avgörande.
Statlig medverkan är en
naturlig del av marknadskontexten
Utmaningarna och osäkerheten kring investeringar
gör att regeringar får en viktig roll i att möjliggöra
energi omställningen, genom vägledning och stöd för
kapacitets utbyggnad. Ökad statlig medverkan bidrar
emellertid även till de politiska och regulatoriska
riskerna. Därför är det avgörande att företag har en
förmåga att hantera dessa risker i sina affärsbeslut.
Vår resa mot minskade koldioxidutsläpp
och viktiga milstolpar
0
10
20
30
40
50
60
20242023202220212020201920182017
2040
mål
2030
mål
Scope 1–3
CO
2
e, Mton
Förändring
sedan 2017
–53 %
2017
Basår
2019
Nedläggning av det koleldade kraftverket
Hemweg-8 i Amsterdam, Nederländerna
2021
Avveckling av Moorburg,
ett kolkraftverk i Tyskland
2022
Utfasning av torv i den svenska värmeverksamheten.
Det biobaserade värmeverket Carpe Futurum invigdes,
vilket möjliggör en fullständig utfasning av torv
Läs mer om vår resa mot minskade koldioxidutsläpp i hållbarhetsförklaringen på sidan 74
Forsmark kärnkraftverk
19
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Strategi
Vår strategi i korthet
Fossilfri el utgör kärnan i vår verksamhet och vi är övertygade om att
det är det huvudsakliga energislaget för en framtid där det är möjligt
för alla att transportera, producera och leva fossilfritt.
Vårt syfte
Vårt syfte är att möjliggöra den fossilfrihet som driver
samhället framåt och gör det möjligt att transportera,
producera och leva fossilfritt, samtidigt som vi är ett
lönsamt energibolag. Vi har bestämt oss för att vara
ledande i energiomställningen. Detta är både ett ansvar
och en affärsmöjlighet.
Vår affärsgrund
Vi fokuserar på att noggrant förvalta och utveckla vår
position inom fossilfri el, eftersom det utgör kärnan i
verksamheten och vi tror att det kommer att vara det
viktigaste energislaget i framtiden.
Vår affärsmodell
Vi tror på affärsmodellen att vara ett integrerat energi-
bolag, verksamt inom produktion, flexibilitet, distri-
bution, försäljning, service, optimering och trading.
Detta minskar riskerna på portföljnivå, vilket i sin tur
stärker vår investeringskapacitet. Det ger oss också
konkurrens fördelar och gör att vi kan tillvarata ytter-
ligare värde från synergieffekter i hela värdekedjan.
Våra marknader
Vi har och kommer att fortsätta bygga en stark position
som ett integrerat energibolag i Sverige, Tyskland och
Nederländerna (eldistributionsnät ingår dock endast
i Sverige).
Vi är även verksamma på andra geografiska markna-
der i nordvästra Europa inklusive Storbritannien, Dan-
mark, Finland, Frankrike och Polen. På dessa marknader
agerar vi inte som integrerat energibolag, utan utifrån
en specifik affärslogik.
Vår portfölj
Vår strategi om att vara aktiva i hela energivärdekedjan
i nordvästra Europa har gett oss en diversifierad port-
följ, särskilt inom värdekedjan för elektricitet. Hållbarhet
är en kärnkomponent i vår portfölj och drivkraften för
vårt engagemang i energiomställningen, som möjliggör
lång siktigt värdeskapande i hela energisystemet.
Mer information om vår portfölj finns på nästa sida
Sammankoppla
och optimera
energisystemet
Säkerställa
en fossilfri
energiförsörjning
Bedriva en
högpresterande
verksamhet
Motivera och
stärka våra
medarbetare
Driva
utvecklingen
av klimatsmarta
lösningar med
kunder och
partner
Att möjliggöra
fossilfrihet som
driver samhället
framåt
Vattenfalls strategihjul illustrerar vår
inte grerade affärsmodell samt vad som
krävs för att genomföra vår strategi.
Driva utvecklingen av klimatsmarta lös-
ningar med kunder och partner, genom att
öka kundfokus och främja elektrifiering och
energilösningar för minskade koldioxid-
utsläpp där vi ligger i framkant.
Sammankoppla och optimera energi-
systemet genom att maximera värdet av
flexibilitet och främja en stabil och kostnads-
effektiv nätinfrastruktur.
Säkerställa en fossilfri energiförsörjning
genom att öka ny kraftproduktion, maximera
värdet på befintliga tillgångar och implemen-
tera vår handlingsplan för minskade koldioxid-
utsläpp.
Bedriva en högpresterande verksamhet
genom att vara konkurrenskraftiga och
kostnads effektiva, dra nytta av digitalise-
ringen och ta ett socialt och miljömässigt
ansvar genom hela värdekedjan.
Motivera och stärka våra medarbetare
genom att säkra nödvändig kompetens, för-
bättra medarbetarresan och säkerställa en
säker arbetsmiljö.
20
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Strategi
Vår portfölj
Elproduktion
Inom produktion ingår alla våra tillgångar som produce-
rar el, såsom vattenkraft, kärnkraft, vindkraft och sol-
kraft samt implementering av innovativ teknik för att
öka effektiviteten och minska miljöpåverkan. Produktio-
nen av fossilfri el från våra kärnkrafts- och vattenkrafts-
anläggningar är ryggraden i vår verksamhet och defi-
nierar vilka vi är och det är avgörande för att möjliggöra
fossilfrihet. Beräknat på installerad kapacitet är vi en av
de ledande utvecklarna och operatörerna av havsbase-
rad vindkraft i Europa, samtidigt som vi utvärderar möj-
ligheter inom förnybar energiproduktion på land.
Flexibilitet
Med flexibilitet avses vår förmåga att anpassa oss till
förändringar i efterfrågan och utbud med hjälp av teknik
som vattenkraft, batterilagring och pumpvattenkraft. Vi
tror att behovet av flexibilitet kommer att öka i takt med
att andelen intermittenta energislag ökar i energisyste-
met. För Vattenfall finns det en stark potential för värde-
skapande inom flexibilitetslösningar, som pumpvatten-
kraft och samlokalisering av elproduktion och batterier,
särskilt i Tyskland och Sverige.
Distribution
Vi driver stora delar av elnätet i Sverige och säkerställer
elleveranser till våra kunder genom att äga både regio-
nala och lokala nät. Vi ansvarar för såväl drift som
utbyggnad och underhåll. Att öka kapaciteten och
bygga ut distributionsnäten är avgörande för att kunna
möta den ökande efterfrågan på fossilfri el. Vår unika
position i Sverige som en av de största operatörerna av
distributionssystem (DSO) på den reglerade marknaden
gör att vi kan stödja elektrifiering och bidra till minskade
koldioxidutsläpp från samhället och industrin.
Kunder
Vi stödjer våra kunder på vägen mot fossilfrihet genom
att tillhandahålla fossilfri el, gas och värme. Vår verk-
samhet inom försäljning till kund (B2B/B2C) stärker vår
marknadsposition på huvudmarknaderna tillsammans
med vår verksamhet inom e-mobilitet. Vi driver på
minskningen av deras koldioxidutsläpp genom installa-
tioner av värme pumpar och solpaneler samt aktiviteter
inom biometan.
Tjänster
Vi blickar bortom energisektorn och stödjer industrin i
deras arbete med elektrifiering och minskade koldioxid-
utsläpp, som ytterligare steg på vägen mot fossilfrihet.
Vi gör detta genom att sam arbeta med industrin och
erbjuda mervärdestjänster som Power-as-a-Service och
tjänster som levereras av Vattenfall Services Nordic.
Optimering och trading
Vi förbättrar och säkrar vår konkurrenskraft i hela värde-
kedjan genom optimering och trading. Genom att opti-
mera vår portfölj av tilllgångar kan vi tillvarata mervärde
och dra nytta av marknadskunskap och volatilitet.
En tydlig strategisk
inriktning
• Vi fokuserar på att växa inom fossilfri elpro-
duktion och distribution samt på att minska
koldioxidutsläppen i de verksamheter som
ännu är fossilberoende.
• Våra tillväxtinvesteringar drivs av våra starka
positioner inom vindkraft, kärnkraft, vatten-
kraft, distribution och försäljning.
• Partnerskap inom industrin och energiköps-
avtal (PPA) är verktyg för att förverkliga
dessa tillväxt investeringar.
• Vi hanterar kortsiktiga marknadsrisker sam-
tidigt som vi håller fast vid våra långsiktiga
ambitioner.
• Vi kommer att fortsätta att stödja våra
kunder och samhället i energiomställningen,
med målet att nå netto noll år 2040. Vår full-
ständiga klimatomställningsplan beskrivs på
sidan 91.
Vittjärv vattenkraftverk
21
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Strategi
Fallstudie
Kraften i
partnerskap
Energiomställningen är en av vår tids största
utmaningar. Ingen klarar av att ta sig an denna
utmaning på egen hand. Att istället samarbeta
har många fördelar. Genom sina industriella
partner skap stärker Vattenfall sin konkurrens-
kraft och banar väg för en fossilfri framtid.
–Partnerskap gynnar både Vattenfall och de
branscher vi samarbetar med. Härigenom kan vi
hjälpa våra partner att minska koldioxidutsläppen
samtidigt som vi minskar våra projektrisker,
säger Andreas Regnell, chef för strategisk
utveckling på Vattenfall.
”Den långsiktiga relationen med Vattenfall stärker
vår konkurrenskraft och är ett bevis på att
bransch överskridande samarbeten är viktiga
framgångsfaktorer för att lyckas med omställ-
ningen,” säger Markus Kamieth, VD för BASF.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
22
Fallstudie
Främja olika typer av samarbeten
Energiomställningen berör hela samhället. För att den
ska bli framgångsrik krävs samarbete mellan företag,
länder och dess medborgare. Vattenfall har fattat ett
strategiskt beslut om att arbeta med partners, men
samarbetena ser olika ut. Dessa partnerskap inbegriper
allt från den tyska kemikoncernen BASF till banbrytande
fossilfri stålproduktion i det samägda bolaget HYBRIT,
tillsammans med stålbolaget SSAB och gruvbolaget
LKAB. Vattenfall har även tecknat ett avtal med industri-
samarbetet Industrikraft, som identifierar och utvärde-
rar förutsättningarna för gemensamma investeringar
i ny fossilfri elproduktion i Sverige.
First Movers Coalition (FMC), som startades av
amerikanska utrikesdepartementet och World Econo-
mic Forum, använder sina medlemmars samlade
köpkraft för att öka investeringarna i utveckling av
den ban brytande teknik som behövs för att minska
koldioxid utsläppen i samhället – med fokus på trans-
porter och material – särskilt under de svåraste faserna,
demonstrations fasen och den tidiga införandefasen.
Som en av grundarna av FMC har Vattenfall åtagit sig
att upphandla produkter och teknik med låga koldioxid-
utsläpp inom sektorerna cement, stål, flyg- samt last-
bilstransporter.
Samarbeten över hela värdekedjan
Under våren fördjupade Vattenfall sitt samarbete med
kemiföretaget BASF, som har köpt 49 % av de havs-
baserade vindkraftsparkerna Nordlicht I och II i Nord-
sjön utanför Tyskland. Dessa beräknas vara i drift 2028
och producera el motsvarande förbrukningen för 1,6
miljoner tyska hushåll. BASF kommer att använda sin
andel av elen till att förse sina europeiska kemianlägg-
ningar med förny bar energi.
–Havsbaserad vindkraft är ett viktigt bidrag till energi-
omställningen i Europa. Vårt partnerskap med BASF är
ett utmärkt exempel på hur industriföretag kan sam-
arbeta för att stärka konkurrenskraften och driva på
utvecklingen mot ett samhälle fritt från fossila bränslen,
säger Anna Borg, VD och koncernchef för Vattenfall.
–Partnerskapet har stärkt vårt anseende som ett
innovativt och hållbart företag som vidtar konkreta och
verkningsfulla åtgärder för att minska utsläppen. Den
långsiktiga relationen med Vattenfall stärker vår konkur-
renskraft och är ett bevis på att branschöverskridande
samarbeten är viktiga framgångsfaktorer för att lyckas
med omställningen, säger Markus Kamieth, VD för BASF.
Tillsammans med BASF har Vattenfall även inlett ett
samarbete med Vestas för leverans och service av
vindkraftverken i Nordlicht-projekten. Delar av dessa
vindkraftverk kommer att tillverkas av stål med låga
utsläpp, vilket kommer att minska klimatavtrycket för
dessa komponenter med 66 procent.
I juni undertecknade Vattenfall och det svenska
bolaget CemVision en avsiktsförklaring om utveckling
och framtida leverans av cement som har potential att
minska koldioxidutsläppen med 95 procent jämfört
med vanlig cement. Den nya cementen har flera poten-
tiella användningsområden, exempelvis som funda-
ment för vindkraftverk och kraftdistribution samt
pre fabricerade betongelement. Partnerskapet är ett
resultat av Vattenfalls åtagande gentemot FMC, där
vi har lovat att minst 10 procent av våra cement- eller
betonginköp ska ha så nära nollutsläpp som möjligt till
2030. Med detta krav bidrar Vattenfall som kund till att
utveckla en marknad för cement med nära nollutsläpp.
Energi och industriell utveckling går hand i hand
Energiomställningen är inte den enda lösningen på
klimat frågan, men det är en mycket viktig pusselbit.
Vattenfall spelar en nyckelroll, både som leverantör,
partner och kund. Tillgång till fossilfri energi är en
förutsättning för ett konkurrenskraftigt Europa.
” Havsbaserad vindkraft är
ett viktigt bidrag till energi-
omställningen i Europa. Vårt
partnerskap med BASF är
ett utmärkt exempel på hur
industriföretag kan samarbeta
för att stärka konkurrenskraften
och driva på utvecklingen mot
ett samhälle fritt från fossila
bränslen.”
Anna Borg, VD och koncernchef för Vattenfall
Kriegers Flak havsbaserad vindkraftpark
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
23
Fallstudie
Investeringsplan
Vattenfalls investeringsplan speglar vår ambition att vara ledande i energiomställningen
och möjliggöra den fossilfrihet som driver samhället framåt. Fokus för våra investeringar
är fossilfri elproduktion samtidigt som vi är ett integrerat energiföretag med en
diversifierad portfölj. Andra viktiga investeringsområden är utbyggnad av våra elnät,
utveckling och omställning av vår värmeverksamhet, underhåll och modernisering
av våra kärnkraftverk och vattenkraftverk, samt ökade investeringar i elektrifiering
av transporter.
Totala investeringar
Totala planerade nettoinvesteringar från 2025 till
2029 uppgår till 170 miljarder SEK. Bruttoinvestering-
arna uppgår till 236 miljarder SEK. Skillnaden utgörs
huvudsakligen av partnerskap avseende de havsbase-
rade vindkraftsprojekten Nordlicht I & II i Tyskland och
Zeevonk i Nederländerna samt antaganden om intäk-
ter från avyttring av vissa landbaserade sol-, batteri-
och vindkraftsprojekt som utvecklats för att säljas,
såsom Windplanblauw. Siffrorna nedan avser netto-
investeringar.
Tillväxtinvesteringar
Tillväxtinvesteringar uppgår till omkring 61 procent
(104 miljarder SEK) av den totala investeringsplanen.
Det bör noteras att slutgiltiga investeringsbeslut (FID)
för flera projekt ännu inte har fattats, vilket innebär att
uppgifterna kan komma att ändras. Planerade investe-
ringar för utveckling och byggande av nya vindkrafts-
parker uppgår till cirka 72 miljarder SEK. Några av våra
stora investeringar är vidareutveckling och byggnation
av de havsbaserade vindkraftsparkerna Nordlicht I & II
(tillsammans ca 1 600 MW) och Zeevonk. Det senare
projektet omfattar en havsbaserad vindkraftspark på
2 000 MW och en flytande havsbaserad solcellspark
på 50 MWp som byggs i anslutning, samt en ny elektro-
lysör i Rotterdams hamn som ska omvandla el till fossil-
fri vätgas.
Tillväxtinvesteringarna omfattar även utvecklings-
kostnader för potentiella framtida vindkraftsprojekt
såsom Kattegatt Syd och Kontiki-projekten i Sverige
samt Korsnäs i Finland. De potentiella byggkostnaderna
för dessa projekt ingår ännu inte i investeringsplanen.
Bland tillväxtprojekten inom landbaserad vindkraft
finns bland annat färdigställandet av vindkraftsparkerna
Bruzaholm (138 MW) och Velinga (60 MW) i Sverige
samt nybyggnation av vindkraftsparkerna Stormyr-
berget (248 MW) i Sverige och Waidachswald (160
MW) i Tyskland.
Ett annat stort tillväxtområde är utveckling och
utbyggnad av våra elnät i Sverige med investeringar på
cirka 13 miljarder SEK, främst i syfte att ansluta nya
kunder och områden till våra elnät och att tillhandahålla
nätlösningar. Ytterligare tillväxtinvesteringar om cirka
10 miljarder SEK planeras för vår värmeverksamhet,
i syfte att minska koldioxidutsläppen från vår värme-
produktion. Detta inkluderar installationen av ny topp-
och reservkapacitet i Leiden, utveckling av flera stora
fjärrvärmenät med låga koldioxidutsläpp i Storbritannien
samt anslutning av flera datacenter till befintliga värme-
nät i Nederländerna.
Ytterligare tillväxtinvesteringar uppgår till cirka 9 mil-
jarder SEK och omfattar bland annat laddstationer för
elfordon och ett projekt för kapacitets ökning i vatten-
kraftverket Harsprånget.
Underhålls- och ersättningsinvesteringar
Vattenfall gör även omfattande investeringar i under-
håll, modernisering och ersättning av befintliga till-
gångar och verksamheter. Planerade underhålls- och
ersättningsinvesteringar uppgår till cirka 66 miljarder
SEK. Detta inkluderar 27 miljarder SEK för att förstärka
våra svenska elnät och säkra leveranskvaliteten. Dess-
utom planerar vi att investera omkring 6 miljarder SEK
under planeringsperioden i att förlänga drifttiden för
samtliga fem reaktorer i Forsmark och Ringhals, från 60
till 80 år. Planerade investeringar i dammsäkerhet samt
underhåll och förnyelse av våra nordiska vattenkraft-
verk uppgår till 8 miljarder SEK. Inom värmeverksam-
heten planerar vi att investera omkring 6 miljarder SEK
för att underhålla och vidare utveckla tillgångsportföljen.
170
Totala investeringar
i mdr SEK
Totala investeringar per kategori
61
29
10
17
49
104
Tillväxt
Underhåll
Ersättningar
miljarder SEK%
Tillväxtinvesteringar per teknik
Heat
Wind
Distribution
Nuclear
Hydro
Övrigt
miljarder SEK%
Underhåll och ersättningar Tillväxt
937
67
6238
55
100
100
33
45
19
11
16
41
77
6
Wind
Distribution
Heat
Övrigt
Hydro
Nuclear
Tillväxtinvesteringar per land
1
6
2
37
44
80
Underhåll och ersättningar Tillväxt
Sverige
Nederländerna
Tyskland
Danmark
Storbritannien
Ej tilldelat
miljarder SEK%
3565
13
13
87
87
71
13
35
65
1
6
2
37
44
80
Underhåll och ersättningar Tillväxt
Sverige
Nederländerna
Tyskland
Danmark
Storbritannien
Ej tilldelat
miljarder SEK%
3565
13
13
87
87
7113
3565
24
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Strategi / Investeringsplan
Stora investeringsprojekt – beslutade och pågående
1
Projekt Land Typ Kapacitet
Uppsk.
minskade
koldioxid-
utsläpp
2
(kton)
Vattenfalls
andel
(%) Klart
Total
investerings-
summa
Bruzaholm
3
Sverige Landbaserad vindkraft / Batteri 139 MW 2 100 2025 2 360 MSEK
Velinga
3
Sverige Vindkraft, landbaserad 67 MW 1 100 2025 1 182 MSEK
Battery Toledo
3
Sverige Batteri 55 MW n/a 50 2025 43 MEUR
Nauen
3
Tyskland Solkraft 46 MW 11 100 2025 25 MEUR
E-boiler Diemen Nederländerna El som bränsle 150 MWth n/a 100 2025 45 MEUR
E-mobilitet – Netto
3
Tyskland E-mobilitet n/a n/a 100 2025 86 MEUR
E-mobilitet – Bünting
3
Tyskland E-mobilitet n/a n/a 100 2025 56 MEUR
1. Alla siffror i tabellen speglar status per den 31 december 2024.
2. Produktion från landbaserad vindkraft har uppskattats till 2,6 GWh/MW installerad, från havsbaserad vindkraft till 3,5 GWh/MW installerad och från
solkraft till 1,0 GWh/MW installerad. Uppskattad produktion har jämförts med genomsnittliga utsläppsfaktorer för näten, vilka gradvis kommer att
gå ner när koldioxidutsläppen minskar i energisystemet. Verklig produktion, utsläppsfaktorer och besparingar kommer att avvika. Andra projekt
jämförs med projektspecifika referenser.
3. Projektet omfattas av och är förenligt med EU-taxonomin.
EU-taxonomirapportering
I EU:s taxonomiförordning fastställs ett gemen-
samt klassificeringssystem, som definierar när
en ekonomisk verksamhet kan anses vara håll-
bar, så kallad taxonomiförenlig. Dess yttersta
mål är att styra investeringar till verksamheter
som bidrar till att uppnå ambitionerna i EU:s
gröna giv.
88 procent av Vattenfalls investeringar
under 2024 var förenliga med taxonomin
Elnät stod för 35 procent av investeringarna
under 2024. Andra viktiga investeringsområ-
den var vindkraft (31 procent), befintliga kärn-
kraftverk (6 procent) och fjärrvärme/fjärrkyla
(4 procent).
Ej taxonomiförenliga investeringar
3 procent av Vattenfalls investeringar under
året gjordes i aktiviteter som inte är förenliga
med taxonomin. Detta avsåg investeringar i
gaseldad värme och/eller kyla samt gasdriven
kraftvärme, som inte uppfyller kriterierna för
betydande bidrag till begränsning av klimat-
förändringar.
Verksamheter som inte omfattas av
taxonomin
För Vattenfall inkluderar detta främst investe-
ringar relaterade till vår kundförsäljnings-
verksamhet, vissa tjänster samt underhålls-
investeringar som inte omfattas av taxonomi-
förordningen. Aktiviteter som inte omfattas av
taxonomin innebär inte nödvändigtvis att de
inte är hållbara. Det indikerar enbart att aktivite-
ten inte omfattas av EU-taxonomin och därmed
inte bedöms utifrån EU-taxonomins regelverk.
Framtida utveckling av KPI för
kapital utgifter och omsättning
Den fortsatta utbyggnaden av fossilfri kapacitet
och projekt kopplade till att minska kol dioxid -
utsläppen i samhället kommer att bidra positivt
till såväl andelen taxonomi anpassade kapital-
utgifter som omsättningen.
Se EU-taxonomirapporteringen på sidan 134
Taxonomiförenlig, 88%
Ej taxonomiförenlig, 3%
Omfattas ej av taxonomin, 9%
Kapitalutgifter
Taxonomiförenlig, 32%
Ej taxonomiförenlig, 7%
Omfattas ej av taxonomin, 61%
Omsättning
Taxonomiförenlig, 80%
Ej taxonomiförenlig, 8%
Omfattas ej av taxonomin, 12%
Driftsutgif ter
30
miljarder
SEK
InCharge servicefordon
i Nederländerna
25
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Strategi / Investeringsplan
Investerarrapport för gröna obligationer
Vattenfall emitterade sin första gröna
obligation i juni 2019 och hade vi i
slutet av 2024 totalt 25,2 miljarder SEK
i utestående gröna obligationer, och
den totala investeringen uppgick till
34,2 miljarder SEK.
Vattenfall har beslutat att använda sig av grön
finansiering och vi räknar med att all framtida lång-
siktig finansiering kommer att ske inom ramverket
för Vattenfalls gröna obligationer
1
.
Kort om ramverket för gröna obligationer
Vattenfalls nuvarande ramverk för gröna obligationer
består av fyra kategorier: Förnybar energi, transmis-
sion och distribution av el, energieffektivisering och
elektrifiering av transporter. Klimatforskningsinstitutet
CICERO har gjort ett yttrande om ramverket och till-
delat det högsta betyget ”Dark Green”.
Utestående obligationer
Våra utestående gröna obligationer, som emitterats
till och med 2022, har alla utfärdats inom det tidigare
ramverket, där kategorierna var förnybar energi och
tillhörande infrastruktur; energieffektivisering; elektri-
fiering av transporter och värme; samt industriprojekt.
Vår senaste hybridobligation, emitterad under 2023,
utfärdades inom ramen för vårt nya ramverk för gröna
obligationer.
Investeringar inom ramverket för Vattenfalls gröna obligationer
3,4
Kategori/projekt/land Typ
Kapacitet
(MW)
Uppsk. minskning
av koldioxidutsläpp
2
(kton)
Vattenfalls
and
e
l (%) Start/slutf.
Total
investerings-
summa 2023 2024 Totalt in MSEK
Förnybar energi och relaterad infrastruktur
Kriegers flak / Danmark Vindkraft, havsbaserad 604 156 100 2019/2021 7 600 MDKK 9 694 9 694
Princess Ariane / Nederländerna Vindkraft, landbaserad 180 113 100 2018/2020 220 MEUR 1 348 1 348
Princess Ariane / Nederländerna Vindkraft, landbaserad 118 74 0 2018/2020 0 MEUR 0 0
Hollandse Kust Zuid 1–4 / Nederländerna Vindkraft, havsbaserad 1 509 1 265 51 2020/2023 2 600 MEUR 13 004 410 13 413
Vesterhav-projects / Danmark Vindkraft, havsbaserad 344 89 100 2022/2023 657 MEUR 6 068 1 131 7 199
Bruzaholm / Sverige Vindkraft, landbaserad 139 2 100 2023/2025 2 360 MSEK 226 1 256 1 482
Velinga
/ Sverige Vindkraft, landbaserad 67 1 100 2024/2026 1 182
MSEK 0 330 330
Battery Toledo
/ Sverige Batteri 55 50 2024/2025 43 MEUR 206 206
Industriprojekt
HYBRIT Fossilfritt stål Pilotprojekt — 33 2019/ 2021 858 MSEK 480 480
Totalt 50 326 30 819 3 332 34 151
Utestående gröna obligationer 25 217
Differens –8 934
1. All extern upplåning sker på bolagsnivå och utfärdas av moderbolaget Vattenfall AB för allmänna företagsändamål. Våra obligationer har en balanserad förfalloprofil och Vattenfall refinansierar inte specifika obligationsförfall
utan ser till det totala finansieringsbehovet, det vill säga kassaflöde från verksamheten, befintlig likviditet, investeringsbehov och förfalloprofilen för exempelvis obligationsåterbetalningar.
2. Produktion från landbaserad vindkraft har uppskattats till 2,6 GWh/MW installerad, från havsbaserad vindkraft till 3,5 GWh/MW installerad och från solkraft till 1,0 GWh/MW installerad. Uppskattad produktion har jämförts med
genomsnittliga utsläppsfaktorer för näten, vilka gradvis kommer att gå ner när koldioxidutsläppen minskar i energisystemet. Verklig produktion, utsläppsfaktorer och besparingar kommer att avvika. Andra projekt jämförs med
projektspecifika referenser.
3. Alla siffror i tabellen återspeglar läget per den 31 december 2023.
4. Rapporteringen av spenderade medel hänförliga till gröna obligationer är från och med 2023, justerad för att bli fullt jämförbar med övrig finansiell rapportering rörande aktuella projekt. Detta reflekteras i tabellen ovan för
samtliga aktiva projekt, inklusive historiska investeringar, det vill säga upplupna kostnader och inte kassaflöde
Battery Toledo
I södra Sverige bygger Vattenfall,
i samarbete med Skandia, två stor-
skaliga batteri lagringssystem vid
vindkraftsparkerna Höge Väg och
Hjuleberg. Detta kommer att utgöra
Sveriges största hybrid tillgång för
förnybar energi. Syftet med de här
projekten är att maximera använd-
ningen av förnybar energi genom
att integrera vindkraft med batteri-
lagring, vilket ökar stabiliteten i el -
nätet och balanserar elförsörjningen.
Bruzaholm
Vattenfall har påbörjat
konstruktionen av den land-
baserade vindkraftsparken
i svenska Bruzaholm. När de är
klara kommer de 21 vindkraft-
verken att producera 460 GWh,
vilket motsvarar den årliga el -
förbrukningen för cirka 91 500
hushåll. Vindkrafts parken
beräknas tas i drift 2025.
Hjuleberg hybridpark
26
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Strategi / Investerarrapport gröna obligationer
Innovation
Efterfrågan på fossilfri energi, i kombination med behovet av tillförlitlig och prisvärd
energi, betonar vilken avgörande roll som innovation spelar. Tekniska framsteg,
nya affärsmodeller och tvärvetenskapliga metoder gör det möjligt för Vattenfall att
utveckla lösningar som är både hållbara och ekonomiskt bärkraftiga.
Våra initiativ inom forskning och utveckling (FoU) är
centrala för att driva innovation inom hela organisatio-
nen och är integrerade i alla affärsområden för att
främja våra strategiska mål. FoU-avdelningen har över
150 experter som arbetar med att utforska nya möjlig-
heter i det föränderliga energilandskapet. De deltar i
höginnovativa projekt för att utveckla lösningar som är
testade på fältet eller i laboratoriemiljö.
Våra experter arbetar i tvärvetenskapliga team och
våra kunskaper sträcker sig från detaljerad komponent-
analys till system- och marknadsomfattande utvärde-
ringar. FoU består av två huvudenheter, en avdelning
som kopplar samman energisystem och digitalisering
samt en specialiserad anläggning i Älvkarleby för veri-
fierings- och laboratorieverksamhet. De här insatserna
påskyndar vår resa mot fossilfrihet och säkerställer att
alla nya lösningar är innovativa, konkurrenskraftiga och
integrerade i vår verksamhet.
Specifika projekt och teman
Vår FoU-avdelning arbetar målmedvetet med att driva
innovation inom fyra fokusområden:
• Hållbarhet Vi är fast beslutna att möta kritiska miljö-
utmaningar genom att fokusera på biologisk mång-
fald, hållbara material och cirkularitet. Vårt mål är att
skapa lösningar som både minskar vårt ekologiska
avtryck och bidrar till en friskare planet.
• Flexibilitet På en ständigt föränderlig energimarknad
är flexibilitet avgörande. Vi utvecklar avancerade
flexibilitets tjänster, inklusive efterfrågestyrning, V2G-
teknik (Vehicle-to-Grid) och lagringslösningar för vät-
gas. Syftet med de här innovationerna är att förbättra
anpassningsförmågan och resiliensen i våra energi-
system.
• Digitalisering Vi utvecklar teknik för bland annat fjärr-
inspektioner, cybersäkerhet, digitala tvillingar, data-
analys och tillämpning av generativ AI. Dessa digitala
verktyg är avgörande för att förbättra effektiviteten,
säkerheten och beslutsprocesserna inom vår verk-
samhet.
• Energisystem Vi ligger i framkant när det gäller inno-
vation inom energisystem, med fokus på omfattande
energisystemanalys, sektorkoppling och utveckling
av fossilfria värmelösningar. Våra insatser är inriktade
på att skapa en hållbar och tillförlitlig energiframtid.
Genom att fokusera på dessa områden står vår FoU-
avdelning redo att ta täten och skapa innovativa lös-
ningar som tar itu med dagens och morgondagens
komplexa utmaningar.
Stavar av cellulosaskum leder fiskarna rätt
Att hjälpa fiskar ta sig förbi vattenkraftverk har länge
varit en utmanande uppgift. Vattenfall och Cellufy sam-
arbetar för att testa en ny lösning: att använda vatten-
tåliga stavar av cellulosaskum som rör sig på ett sätt
som leder fisken rätt.
Lagring av fossilfri vätgas
Ett vätgaslager har byggts med hjälp av LRC-teknik (Lined
Rock Cavern) och testats med optimerad trading och drift
mot verkliga elpriser. Den här pilotanläggningen ligger
30 meter under marken och lagrar vätgas under ett tryck
på upp till 250 bar. Den fossilfria vätgasen produceras
genom vattenelektrolys med hjälp av fossilfri el.
Digital modell av Juktans vattenkraftverk
Med hjälp av flygande drönare och undervattensrobotar
har en geometrisk byggnadsinformationsmodell (BIM)
av Juktans vattenkraftverk tagits fram. Den digitala
modellen kommer att vara till stor hjälp i designfasen
av ombyggnaden av anläggningen och gör att projektdel-
tagarna när som helst kan besöka anläggningen virtuellt.
Modellen kommer också att vara till nytta under anlägg-
ningens hela livslängd, eftersom den gör det möjligt att
följa upp och lägga till förändringar över tid.
Hållbar utbyggnad av energisystemet
De sydöstra stadsdelarna i Uppsala kommun kommer
att byggas ut på ett hållbart sätt för att möta befolknings-
tillväxten. I projektet SILVER, som beviljats stöd från EU,
Regional fonden och Fonden för en rättvis omställning,
har Vattenfalls FoU-avdelning samarbetat med kommunen
för att utreda framtidens uppvärmning i Uppsala genom
fjärrvärme med lägre temperaturer och termiska
säsongs lager.
Illustration: Ramboll Foto: HYBRIT
27
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Strategi / Innovation
Våra medarbetare
Våra medarbetare är avgörande för Vattenfalls mål att möjliggöra fossilfrihet som
driver samhället framåt. Fossilfrihet kan bara bli verklighet om personer med rätt
kompetens och förmågor väljer att jobba hos oss. Vi strävar efter att säkerställa
en trygg, inspirerande och omsorgsfull arbetsmiljö för alla.
Vi värdesätter mångfald eftersom vi är över tygade om
att det är viktigt med bredd i idéer och perspektiv. En
öppen dialog bidrar till att vi lär oss av varandra. För
att kunna prestera måste vi känna oss välkomna och
kunna vara oss själva på arbetsplatsen.
Vårt åtagande
På Vattenfall strävar vi efter att stärka, engagera och
utveckla våra medarbetare så att alla kan prestera på
topp, samtidigt som vi säkerställer en trygg, inspire-
rande, inkluderande och omsorgsfull arbetsplats. Vi
erbjuder rättvis ersättning, flexibla arbetstider samt en
spännande och internationell arbetsmiljö med möjlig-
het att arbeta tillsammans med de bästa på området.
Vattenfalls företagskultur vilar på de fyra grundpelarna
aktiv, öppen, positiv och säker. Vår kultur ska ge alla
medarbetare förutsättningar att göra sitt bästa på
ett sätt som leder till framsteg och långsiktigt värde-
skapande för verksamheten. Vår framgång understöds
av en proaktiv och mogen hälso- och säkerhetskultur
där vårt mål är noll olyckor, skador eller arbetsrelate-
rade sjukdomar. En integrerad del av våra principer är
att skapa en arbetsplats präglad av mångfald och inklu-
dering. Vattenfall arbetar aktivt för att alla medarbetare
ska ha samma möjligheter och rättigheter oberoende
av kön, etnisk tillhörighet, ålder, könsöverskridande
identitet eller uttryck, religion eller annan trosuppfatt-
ning, funktionsvariation eller sexuell läggning. Alla är
inkluderade i arbetet för att nå vårt mål om fossilfrihet
och bidrar till att bygga ett mer lönsamt och attraktivt
bolag. Vi lägger mycket tid på att sprida medvetenhet,
vidta konkreta åtgärder och mäta våra framsteg. Läs
mer om vår strategi och våra resultat för hälsa och
säkerhet (H&S) samt mångfald, jämlikhet och inklude-
ring (DEI) på sidorna 108 respektive 121.
Rankningar och utmärkelser för arbetsgivare
Vi mäter våra framsteg genom exempelvis Universums och Trendences ranking. 2024 kom Vattenfall på plats åtta (mest
attraktiva arbetsgivare) i Sverige i kategorin MSc Engineering (plats nio 2023). I Tyskland tog vi klivet från plats 43 under
2023 till 37 under 2024. I Nederländerna hamnade vi på 19:e plats i kategorin STEM (20:e plats 2023).
Kontoret i Berlin Südkreuz, som har byggts och drivs enligt WELL-certifieringen för maximalt välbefinnande för med-
arbetarna, har certifierats på Platinum-nivå, vilket är den högsta möjliga nivån i standarden.
28
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Strategi / Våra medarbetare
En medarbetarstrategi för framtiden
Det finns en stor efterfrågan på talang och kompetens
i energisektorn, en trend som fortsatte under 2024.
Drivkraften är den accelererande energiomställningen,
men det råder också brist på den kritiska kompetens
som krävs för att möjliggöra fossilfrihet. Det är centralt
att attrahera och behålla talanger. Utifrån ett strategiskt
perspektiv fokuserar vi på tre huvudområden, attrahera,
utveckla och behålla.
Vad våra medarbetare säger om Vattenfall
Varje år genomförs medarbetarundersökningen My
Opinion för att mäta hur våra medarbetare känner sig
involverade i Vattenfalls syfte och vad varje individ
tycker om sitt bidrag. Resultatet visar att 88 procent
(85 procent under 2023) av våra medarbetare skulle
rekommendera Vattenfall som arbetsgivare. Under-
sökningen visar också att Vattenfalls företagskultur
bygger på samarbete och samverkan. Det finns en hög
nivå av tillit och respekt samt bra laganda på Vattenfall.
Jämfört med liknande bolag i undersökningen
1
är våra
resultat betydligt högre avseende psykologisk trygghet
och DEI-åtgärder. Engagemangsindex, som är ett av
våra fem strategiska mål (se sidan 12), låg på 82 procent,
vilket är en ökning med 2 procentenheter sedan 2023.
1. Jämförelsen är det viktade genomsnittet av resultat från medarbetar-
undersökningar från ett tvärsnitt av globala el-, gas- och vattenbolag,
hämtat från de senaste kundundersökningarna genomförda av
WTW.
Ersättningspolicy
Ersättningspolicyn beskriver de allmänna principerna för
ersättning och förmåner inom Vattenfall och är framtagen
i enlighet med statens ägarpolicy och principer för bolag
med statligt ägande. Ersättningen på Vattenfall syftar till
lika lön för kompetens och prestation samt att driva en
engagerande och högpresterande kultur vilket ska säkra
den kritiska kompetensen och talangen på en konkurrens-
utsatt arbetsmarknad. De huvudsakliga delarna i ersätt-
ningspolicyn är: Lön utifrån roll och prestation, rättvisa
och könsneutrala ersättningar, säkra kritisk kompetens
och talang samt efterlevnad av lokala lagar, regler och
kollektivavtal. Den årliga totala ersättningskvoten på
Vattenfall är 22,2 procent (se not 11, sidan 169).
UtvecklaBehålla
Attrahera
Läs mer om vår medarbetarstrategi,
fokusområden och initiativ på nästa sida
” Efter tio år till sjöss och
flera år inom olje- och gas-
industrin till havs kan jag nu
säga till vänner och familj
att jag livnär mig på vinden”
Robin Vanderheijden,
drift- och underhållschef vid
Prinses Ariane Windpark, Wind
Läs mer om Robins medarbetarresa
”Jag har fått mycket stöd
och uppmuntran att pröva
olika områden och roller
för att hjälpa mig att hitta
min väg.”
Anna Majer, chef för Order
Management Team, Vattenfall IT
Läs mer om Annas medarbetarresa
29
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Strategi / Våra medarbetare
Medarbetarstrategin – fokusområden och initiativ
Attrahera
Attrahera rätt talanger
1
Vi attraherar medarbetare genom ett differentierat
värdeerbjudande, genom stark närvaro inom rekrytering och
genom att behålla våra ledare och experter inom organisationen.
Utveckla
Växa genom personlig utveckling
Vi vill utveckla våra medarbetare för att säkra viktig kompetens
och förmåga inför framtiden och möjliggöra en kultur av gräns-
löst lärande.
Behålla
En kultur som präglas av resultatfokus och återkoppling
Vi arbetar med att skapa en kultur med tydligt resultatfokus och åter-
koppling. Det stödjer oss att uppmuntra varandra till att nå nya höjder
samtidigt som vi behåller en sund balans mellan arbete och fritid.
Meningsfullt arbete – vi tar itu med frågor som är viktiga både för
allas vardag och samhället i stort.
Möjlighet att utforska hela värdekedjan för energi med kontinu-
erliga möjligheter att utvecklas och växa i en utmanande och
stödjande miljö.
Öppen, rolig, informell och mångsidig arbetsmiljö dit de skar-
paste hjärnorna kommer för att samarbeta och människor har
tillräckligt med mandat för att lyckas.
Vi främjar en öppen, aktiv, positiv och säker lärandekultur där
våra medarbetare kan växa och utvecklas kontinuerligt.
Röra oss bortom utbildning för att öka medarbetarnas engage-
mang och få dem att vilja fortsätta att jobba för Vattenfall.
• Mentorskap och coaching.
• Lärplattform med utbildningar, certifieringar och andra
utvecklings möjligheter.
• Riktade insatser för olika faser i en medarbetares resa.
Rättvis ersättning för goda resultat
2
och kontinuerlig förbättring
genom återkoppling. Se sidan 29
Förtroende är grunden för en stark återkopplingskultur, och det kräver
en inkluderande och psykologiskt säker miljö.
• Workshops inom teamet.
• Återkommande diskussioner i team- och ledarskapsmöten.
Samarbete i en hybrid kontorsmiljö.
Toppmoderna, flexibla kontor.
Mentalt och fysiskt stöd – från utbildade kollegor som kallas ”mentala
första hjälpare” som fungerar som kontaktpunkter för anställda som
upplever psykisk ohälsa eller känslomässigt belastning.
Kulturbyggande initiativ i olika former.
• Nätverk för unga medarbetare – Megawatt.
• Diverse Energy Network med DEI-fokus. Se sidan 121
• Årlig innovationstävling inom koncernen.
Balans mellan arbete och privatliv – Ledare främjar medarbetarnas
välbefinnande och stöds av vår interna plattform – Leadership Toolbox.
Andra initiativ som testas i organisationen är mötesfria fredagar och
flexibla arbetsplatser.
Exempel på traineeprogram för nyutexaminerade
• International Trainee Programme.
• Nordic Nuclear Trainee Programme.
• Framtidsprogrammet inom Vattenfall Eldistribution.
Exempel på möjligheter för studenter
• Examensarbeten.
• Sommarjobb.
• Praktikplatser.
• Deltidsjobb under studietiden.
Exempel
• New as Manager Programme – för alla nya chefer.
• Leadership Focus Programme – ger chefer vägledning om hur de ska leda.
• Top Talent Programme – för potentiella efterträdare till ledarfunktioner.
• Utvecklingsprogram för yrkesverksamma – för att främja yrkesmässig
utveckling och självledarskap.
• Förändringsresan med AI och automatisering – lär ledare hur de kan
uppmuntra användningen av AI-verktyg.
• Kunskapsresa för HRBP – för HR-medarbetare som vill ta rollen som
strategiska affärspartners.
1.
Alla Vattenfalls aktiviteter inom området rekrytering och urval sker med mångfald och inkludering i åtanke. Dessutom tar vi ansvar för allmän säkerhet genom att ha en välfungerande och
strukturerad metod med en inledande kontroll av alla anställda som en del av våra rekryteringsprocesser, samt en säkerhetsprövning för alla säkerhetsklassade tjänster.
2. 98% av Vattenfalls anställda omfattas av kollektivavtal.
30
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Strategi / Våra medarbetare
Fallstudie
Livsmedels- och
energiproduktion sam-
existerar på Vattenfalls
anläggningar
Land- och havsområden är värdefulla resurser i
Europa. En del av dem kan användas i olika syften,
men det behöver inte leda till konflikter. Vattenfall
ser nu till att livsnödvändig produktion av både
livsmedel och energi kan samexistera.
80 procent av Europas landyta har formats av
mänsklig aktivitet. Den är täckt av byggnader,
vägar, industriell infrastruktur eller används för
jordbruk. I takt med att efterfrågan på mark ökar
för att tillgodose olika utrymmeskrav, ökar också
behovet av multifunktionell markanvändning.
Detta är en möjlighet som stöds av Vattenfall på
en rad olika sätt.
”I två av Vattenfalls senaste solcellsparker, Tütz-
patz i Tyskland och Symbizon i Nederländerna,
är den lokala acceptansen faktiskt mycket hög”,
förklarar Claus Wattendrup, chef för Solar på
Vattenfall.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
31
Fallstudie
–Vi måste tänka nytt kring effektiv mark användning
för att möjliggöra energiomställningen, minimera vårt
avtryck och låta naturen få plats – allt på samma gång.
Vår strategi är att fokusera på mångsidig användning
av våra anläggningsområden, samtidigt som vi lägger
lika stor vikt vid natur hänsyn i våra anläggningar, säger
Helle Herk-Hansen, miljö chef på Vattenfall. Inom distri-
butionsverksamheten arbetar vi till exempel aktivt för
att öka den biologiska mångfalden i våra kraftlednings-
gator. Inom vattenkraftsverksamheten arbetar vi med
att restaurera älvar i norra Sverige för att skydda arter i
och längs älvarna. I våra havsbaserade vindkraftsparker
arbetar vi pro aktivt för att skydda marina arter och livs-
miljöer genom funktioner som vattenpåfyllningshål i
pålar och rev av stenar ovanpå erosionsskyddet.
Samlokalisering av olika energianläggningar, som
vind- och solkraft och batterier som utnyttjar samma
infrastruktur, är ett annat sätt att utnyttja utrymme på
ett ansvarsfullt sätt. Vattenfall har nyligen gjort gemen-
sam sak med jordbrukssektorn för att använda mark-
områden i dubbla syften.
Solkraft och jordbruk samsas om utrymmet
29 procent av all mark i EU användes som jordbruks-
mark 2020. Motståndare av markmonterade (PV)
solcells system menar ibland att de tar upp värdefull
jordbruksmark som behövs för livsmedelsproduktion.
Solcellssystemens inverkan på jordbruksmark är dock
än så länge försumbar. Även i de största utbyggnads-
scenarierna beräknas de endast täcka en mycket liten
del av marken i EU, företrädesvis icke odlingsbar mark
eller mark med dåliga jordförhållanden.
I sydligare delar av Europa kan solcellssystem på
marken till och med ha den positiva effekten att de
minskar avdunstning. En av de viktigaste frågorna för
produktion av förnybar energi är lokal acceptans och
det är här vi ser de största fördelarna med kombinatio-
nen av solkraft och jordbruk.
– I två av Vattenfalls senaste solcellsparker, Tützpatz
i Tyskland och Symbizon i Nederländerna, är den lokala
acceptansen mycket hög, förklarar Claus Wattendrup,
chef för Solar på Vattenfall. De här parkerna bygger på
så kallade agri-PV-system där jordbruk och energipro-
duktion samexisterar. Med agri-PV kan solkraftsproduk-
tion kombineras med livsmedelsproduktion. Som bonus
ger det en extra inkomstkälla för jordbrukarna.
Anläggningen i Tützpatz är ett av de största agri-PV-
projekten i Europa hittills och kommer att omfatta näs-
tan 150 000 solcellsmoduler med en total effekt på
över 80 MW. Anläggningen är indelad i tre sektioner
med olika syften. En betydande del av Tützpatz 1 kom-
mer att användas för fågeluppfödning och har potential
att hysa upp till 15 000 kycklingar.
I de områden som är avsedda för kycklingar monte-
ras solcellsmodulerna i en brantare vinkel och på högre
höjd än de konventionella raderna. Den brantare vinkeln
gör att kycklingarna inte kan flyga upp på modulerna.
I de övriga två sektionerna av Tützpatz-anläggningen
kommer åkerbruket att fortsätta. För att möjliggöra
detta är solpanelerna monterade på en axel, så att de
kan följa solens bana under dagens lopp för maximal
energiproduktion. Ett liknande tillvägagångssätt
testas i det mindre (0,7 MWp) nederländska agri-PV-
testprojektet Symbizon, där modulerna kan ställas in
i en mycket brant vinkel under sådd och skörd, så att
stora jordbruksmaskiner kan köra mellan raderna.
Installationen i agri-PV-parken Symbizon gör att vi
kan undersöka hur olika avstånd påverkar skuggorna
som panelerna kastar på grödorna. Mellan panelerna
odlas storskaliga jordbruksgrödor som havre, potatis,
bönor, lök, rödbetor och selleri.
Vind, tång och musslor – en hållbar mix
Eftersom vindkraftverk till havs täcker allt större områ-
den har Vattenfall börjat utforska möjligheterna att
kombinera havsbaserad vindkraft med produktion av
tång och musslor. Detta görs genom en förstudie vid
en av norra Europas största havsbaserade vindkrafts-
parker – Vattenfalls danska Kriegers Flak. I studien
undersöks hur väl de olika tångarterna växer i vatten
med låg salthalt, för att se hur man på ett effektivt sätt
kan kombinera de två mycket olika sektorerna. Projektet
genomförs i samarbete med en rad olika partner, bland
annat flera universitet, Kerteminde Seafarm samt akva-
riet Kattegatcentret, som är öppet för allmänheten.
Sommaren 2024 skördades den första tången på
Kriegers Flak. Odling av tång ger inte bara ett hållbart
livsmedel, det kan dessutom förbättra vattenkvaliteten
genom att gödningsämnen och koldioxid tas upp från
den omgivande marina miljön.
Genom att kombinera olika sektorer kan man uppnå
resultat som är gynnsamma för både klimatet och den
biologiska mångfalden, samtidigt som mark- och vatten-
användningen minskar.
” Vi måste tänka nytt när
det gäller effektiv mark-
användning för att möjlig-
göra energiomställningen,
minimera vårt avtryck och
låta naturen få plats – allt
på samma gång.”
Helle Herk-Hansen, miljöchef
Tång som odlas på Kriegers
Flak. Bild: Teis Boderskov
32
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Fallstudie
Rörelse-
segment
Våra rörelsesegment .................................................. 34
Customers & Solutions ............................................ 35
Power Generation ......................................................... 37
Wind .......................................................................................... 39
Distribution .......................................................................... 41
Fallstudie: Hållbar upphandling
bidrar till att uppnå utsläppsmålen ................ 43
33
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Våra rörelsesegment
Vattenfall rapporterar sin verksamhet utifrån fyra rörelsesegment.
Dessa speglar organisationsstrukturen – affärsområdena – förutom
segmentet Power Generation som organisatoriskt är uppdelat
i affärsområdena Generation och Markets.
uEBIT per rörelsesegment
Customers & Solutions
6 581
4 035
5 884
2 599
Power Generation
Wind
Distribution
19 828
Totalt underliggande rörelseresultat
1
MSEK
1. Uteslutningar och andra bidrag till underliggande
EBIT ingår i totalbeloppet men återges inte här.
Se sidan 167 för en exakt fördelning per segment.
2. Exklusive Kina, eftersom denna marknad i allmänhet
inte är tillgänglig för västerländska utvecklare.
Customers & Solutions
Försäljning av el, värme, gas, energi-
tjänster och laddlösningar för elfordon.
Värme verksamheten omfattar fjärr värme-
anläggningar och gaseldade kraftverk.
• Marknadsledande i Sverige med cirka
900 000 elavtal och 4,8 TWh såld
värme och i Nederländerna med cirka
3,2 miljoner el- och gasavtal och 1,6
TWh såld värme. Totalt 5,2 miljoner
el- och gasavtal i Tyskland med en
ledande ställning som elleverantör
i Berlin och i Hamburg.
• Driver cirka 66 000 laddstationer
för el fordon i Sverige, Tyskland och
Nederländerna.
• Produktions- och distributionssystem
för värme används som en plattform
för att integrera andra energilösningar,
till exempel fjärrkyla samt vind- och
solkraft.
Läs mer på sidan 35
Power Generation
Vatten- och kärnkraftsverksamhet,
service verksamhet för underhålls-
tjänster samt optimerings- och
tradingaktiviteter, inklusive vissa
stora företags kunder.
• Driver en portfölj med 5,5 GW kärn-
kraftskapacitet i Sverige och 8,8 GW
vattenkraftskapacitet i Sverige, Fin-
land och Tyskland.
• En av Europas största producenter av
fossilfri el med 37,9 TWh från kärn-
kraft och 34,7 TWh från vattenkraft
under 2024.
• Levererar professionella optimerings-
och marknadstjänster, och är en
ledande aktör inom handel samt
energi köpsavtal i nordvästra Europa.
Läs mer på sidan 37
Wind
Utveckling, konstruktion och drift av
Vattenfalls vindkraftsparker samt stor-
skalig solkraft och batterier.
• En av de största producenterna av
landbaserad vindkraft i Danmark och
i Nederländerna.
• En av de största producenterna av
havsbaserad vindkraft i världen.
2
• 17,4 TWh el från 6,6 GW i utnyttjad
kapacitet.
• Stark projektportfölj inom vindkraft,
med 491 MW under konstruktion
och över 4,8 GW i ett framskridet
utvecklingsskede.
• Föregångare när det gäller innovativa
lösningar inom solkraft och batterier,
såsom samlokalisering.
Läs mer på sidan 39
Distribution
Bedriver elnätsverksamhet och till-
handahåller energilösningar genom
Power-as-a-Service (PaaS).
• Ledande operatör av regionnät
i Sverige och bland de tre största
aktörerna inom lokalnät i Sverige.
• Distribuerar över 50 procent av
den el som används i Sverige
genom regionnätet.
• Cirka 1,0 miljon företags- och
privatkunder i Sverige.
Läs mer på sidan 41
34
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Rörelsesegment / Våra rörelsesegment
Rörelsesegment
Customers & Solutions
Verksamhet
Customers & Solutions tillhandahåller el, värme, gas
och energilösningar till privat- och företagskunder
i nordvästra Europa. Rörelsesegmentet Heat om -
fattar fjärrvärme och kondenskraft, inklusive avfalls-
förbrännings anläggningar, som försörjer fjärrvärme-
kunder i Nederländerna, Sverige och Storbritannien,
bland annat i Amsterdam, Uppsala och Bristol.
Vattenfall är marknadsledande i Sverige med 0,9 mil-
joner elavtal och 3,1 TWh levererad värme, och i Neder-
länderna med 3,2 miljoner el- och gasavtal och 1,6 TWh
levererad värme. Vi är en av de ledande energileveran-
törerna i Tyskland med 5,2 miljoner gas- och elavtal.
I Finland och Norge är vi även en utmanare på markna-
den för försäljning av el och i Frankrike av el och gas.
Vattenfall har installerat laddstationer med en kapa-
citet på 742 MW i Europa och erbjuder laddlösningar
för elfordon till hem och företag, samt offentliga ladd-
stationer på våra svenska, nederländska och tyska
marknader. Våra flexibla energilösningar bidrar till ökad
nät stabilitet och stödjer energiomställningen. Vi har
också ett brett utbud av decentraliserade lösningar
som bidrar till att fasa ut fossila bränslen, exempelvis
värmepumpar och solpaneler.
Affärsmiljö
Energipriserna sjönk ytterligare under 2024, vilket
lättade på bördan för konsumenterna efter energikrisen
2022, även om detta ökade konkurrensen på våra kärn-
marknader.
Fjärrvärme spelar fortsatt en avgörande roll i arbetet
med att minska koldioxidutsläppen från byggnader och
nyttja hållbara energislag som bergvärme, biobränslen
och spillvärme, då de bidrar till att minska beroendet
av naturgas och belastningen på elnätet. Under 2024
påverkades marknaden av varmare väder och stigande
biobränslekostnader, i kombination med regleringskrav
som ska främja ökad pristransparens och noggrannare
granskning av hållbarhetskommunikation.
Införandet av värmepumpar har gått långsammare än
väntat i Tyskland och Nederländerna, delvis på grund
av en viss osäkerhet bland konsumenter och lag stiftare.
Den nederländska regeringen överväger att införa
offentligt ägande av fjärrvärmenät.
Strategi och mål
Vattenfall vill vara en prioriterad partner för fossilutfas-
ning, där vi stödjer våra kunder i energi omställningen
genom att erbjuda fossilfri el och biometan, värmenät
med låga koldioxidutsläpp och decentraliserade energi-
lösningar för företags- och privat kunder. Vi är fast
beslutna att minska utsläppen från värme, gas och el
i enlighet med SBTi 2030-målen och vårt mål om netto-
nollutsläpp till 2040.
Fokus för värmeverksamheten är att erbjuda en att-
raktiv och tillförlitlig värmeförsörjning i Nederländerna,
Sverige och Storbritannien. Vattenfall har som mål att
bli en ledande operatör av laddstationer för elfordon i
nordvästra Europa. Vi utvecklar flexibilitetstjänster som
hjälper kunderna att optimera sin energianvändning
och balansera elnätet.
Värmepumpar med hög
temperatur för att minska
koldioxid utsläpp från bostäder
Vattenfalls ambition att minska kunder-
nas koldioxidutsläpp börjar med befint-
liga bostäder. I Nederländerna har
Vattenfall utvecklat en värmepump med
hög temperatur som ersätter hushållens
traditionella gaspannor utan några större
ombyggnader. Den använder dessutom
koldioxid som köldmedium, vilket har en
lägre påverkan på den globala uppvärm-
ningen än syntetiska köldmedier som
används i andra värmepumpar. De går
snabbt att installera, vanligtvis inom två
dagar, och den totala ägandekostnaden
över 30 år uppskattas vara lägre jämfört
med andra uppvärmningslösningar. En
enkel, innovativ lösning utan naturgas
för Vattenfalls kunder.
35
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Rörelsesegment / Customers & Solutions
Utveckling under 2024
Efter försäljningen av värmeverksamheten i Tyskland till
delstaten Berlin i maj slogs affärsområdena Heat och
Customers & Solutions ihop till det nya Customers &
Solutions. Vattenfall hade en stabil kundbas på våra
kärnmarknader under 2024, trots försäljningen av den
danska konsumentförsäljningsverksamheten Vindstød
tidigare samma år.
Värmeportföljen utökades under 2024 till att även
omfatta teknik som e-boiler, inmatning av spillvärme
från tredje part (TPI) och energiåtervinning från avfall.
Vi provkörde en e-boiler med en effekt på 150 MW vid
anläggningen i Diemen i Nederländerna och nådde en
överenskommelse om att utveckla hållbara värme källor
för Amsterdams fjärrvärmenät. I och med detta avbröts
utvecklingen av den biobränslebaserade värmeanlägg-
ningen i Diemen. På grund av marknadssituationen
pausade vi utvecklingen av nya storskaliga fjärrvärme-
nät för befintliga byggnader. I Storbritannien togs en ny
energianläggning, Shawfair Energy Centre, i drift, vilket
gör att både befintliga och nya bostäder kan anslutas
till fjärrvärmenät med låga koldioxidutsläpp.
Inom kundverksamheten fortsatte arbetet med att
fasa ut fossila bränslen för att nå våra SBTi-mål. Vi
utökar vår andel av fossilfri el ytterligare, och under-
söker metoder för att säkra fler certifikat för fossilfri el.
Vi byggde även ut vårt tyska nätverk av installatörer av
värmepumpar och säkrade våra första avtal om inköp
av biometan i Nederländerna. I takt med elektrifieringen
utvecklar och erbjuder vi i allt större utsträckning flexi-
bilitetslösningar för att ge företags- och privatkunder
möjlighet att använda sin energi på ett effektivt sätt.
Vår laddinfrastruktur för elfordon har fortsatt att växa
och består nu av cirka 66 000 laddningspunkter, varav
35 000 är tillgängliga för allmänheten. Under 2024
initierade vi partnerskap med ytterligare samarbets-
partner, däribland Storebrand Fastigheter och Axfood
i Sverige. Vi gjorde betydande framsteg inom offentlig
laddning, efter att ha säkrat tre koncessioner i Neder-
länderna och vår första offentliga koncession för Ham-
burg stad i Tyskland.
Finansiellt resultat 2024
Nettoomsättningen minskade med 20 % jämfört
med 2023, och det underliggande rörelseresultatet
sjönk med 28 %. Minskningen beror främst på högre
regulatoriska kostnader inom tysk kundförsäljning
och lägre gaspriser som påverkat värmeverksamhe-
ten. Elproduktionen minskade efter avyttringen av
kraftverket Magnum i det första kvartalet 2023.
Kund basen minskade med 2 % till 12 miljoner kon-
trakt, främst på grund av försäljningen av Vindstød i
början av 2024. Elförsäljningen sjönk med 6 %, drivet
av lägre försäljningsvolymer till återförsäljare i Frank-
rike. Försäljningen av gas ökade med 14 % främst till
följd av fler kunder i Tyskland.
Nyckelfakta
2024 2023
Nettoomsättning 188 992 235 201
Extern nettoomsättning 175 530 215 626
Underliggande rörelseresultat
1
6 581 9 203
– varav värmeverksamheten 634 1 636
Elproduktion, TWh 6,9 7,3
– varav fossilkraft 6,7 7,0
– varav biobränsle, avfall 0,2 0,3
Elförsäljning, TWh 106,5 113,5
– varav privatkunder 27,3 27,6
– varav återförsäljare 27,0 36,3
– varav företagskunder 52,2 49,6
Gasförsäljning, TWh 50,4 44,1
Värmeförsäljning, TWh 4,8 4,8
NPS, Net Promoter Score, absolut +15 +11
Antal anställda, heltidstjänster
2
5 507 5 055
1. Rörelseresultat exklusive
jämförelsestörande poster.
2. Heltidsekvivalenter.
Planerade aktiviteter
• Utvidga utbudet av fossilfri el och utveckla portföljen med
energilösningar
• Utvidga utbudet inom flexibilitet, vilket möjliggör för kun-
derna att få kontroll över hur och när de förbrukar energi
samt att minska kostnaderna, integrera decentraliserade
energilösningar och balansera belastningen på elnätet
• Ytterligare utbyggnad av infrastruktur för låga koldioxid-
utsläpp: fjärrvärme i Storbritannien, bergvärmekällor i
Nederländerna och minskad användning av fossilbaserade
bränslen i avfallsförbränningsanläggningar i Sverige
• Tillväxt inom elförsörjning till eltransporter genom
ut byggnad av vårt offentliga laddnät
• Fortsatt samverkan med myndigheter för att hantera
effekterna av nya regler.
36
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Rörelsesegment / Customers & Solutions
Rörelsesegment
Power Generation
Verksamhet
Rörelsesegmentet Power Generation utgörs av affärs-
områdena Generation och Markets. Affärsområdet
Markets maximerar värdet på Vattenfalls portfölj
genom optimering och produktionsplanering, trading,
prissäkring och inköp för Vattenfalls tillgångar, tredje-
partstillgångar och försäljningspositioner. Vattenfalls
totala installerade vattenkraftskapacitet på 8 800 MW
genererade 34,7 (36,1) TWh el. Affärsområdet Genera-
tion producerade totalt 72,6 (73,5) TWh el under 2024
vid våra nordiska och tyska vattenkraftverk och svenska
kärnkraftverk. Vid års skiftet var Vattenfalls nordiska
vattenmagasin fyllda till 82 procent (56 procent), vil-
ket är 25 procentenheter över normal nivå. Kärnkraf-
tens sammanlagda installerade effekt var 5 500 MW
och produktionen uppgick till 37,9 (37,4) TWh.
Affärsmiljö
Vatten- och kärnkraft är de två viktigaste storskaliga
planerbara fossilfria kraftslagen på de nordiska markna-
derna. Ökad mängd vind- och solkraft på marknaden
innebär nya möjligheter eftersom det ökar behovet av
flexibilitet och lagring, egenskaper som vattenkraften
bidrar med. De nordiska elpriserna har fortsatt att
sjunka under 2024, drivna av lägre gaspriser på konti-
nenten, förbättrade villkor för vattenkraft och ökad vind-
och solkraft. Lägre gaspriser gav också lägre elpriser på
kontinenten men de var fortsatt dubbelt så höga som
i Norden. Samtidigt ledde ökad vind- och solkrafts-
produktion över hela kontinenten till större kortsiktiga
prissvängningar, vilket resulterade i ett rekordstort antal
timmar med minuspris. I december uppstod pristoppar
till följd av begränsad förnybar produktion i Tyskland,
vilket ledde till ökade prissvängningar och större skill-
nader mellan prisområden i södra Sverige, som har en
nära koppling till kontinentala marknader.
Strategi och mål
Vattenfall vill bli världsledande inom drift av kärnkraft
och vattenkraft med hög säkerhet, hållbarhet och en
kostnadseffektiv fossilfri elproduktion. Säker avveckling
av nedstängda kärnkraftsreaktorer är också en viktig
del av vårt ansvar. Affärsområdet Markets fortsätter
arbetet med att automatisera processer med hjälp av
AI på säkra och robusta IT-plattformar. Markets stöder
också minskningen av koldioxidutsläpp genom att öka
utbudet av fossilfria produkter, däribland biometan,
fossil fri kraft och grön vätgas. Markets bidrar till att
diversifiera och stabilisera Vattenfalls intäkter över tid
genom att bättre ta till vara på möjligheter inom trading
och flexibilitet i exempelvis våra vattenkraftverk.
Utveckling under 2024
Vattenkraft
Vi fortsätter att öka vattenkraftskapaciteten genom
upprustning och uppgradering i kombination med
optimerad avställning. Från 2016 till 2024 har vi ökat
kapaciteten med cirka 800 MW på våra befintliga
anläggningar. Alla svenska vattenkraftverk kommer att
uppfylla villkoren i moderna miljötillstånd som anpassas
till EU:s vattendirektiv. Processen har tidigare pausats
av den svenska regeringen för att skydda vattenkrafts-
Klimatnyttan med
pumpvattenkraft
Pumpkraftverk gör det möjligt att inte-
grera förnybara energislag genom att
lagra vatten i upphöjda reservoarer vid
låga elpriser och låg efterfrågan. När pri-
serna är höga och efterfrågan hög släpps
vattnet ned för att generera el. I praktiken
innebär det att vatten pumpas upp och
lagras i reservoaren när intermittenta för-
nybara produktionskällor – som sol- och
vindkraft – finns i överskott. Det lagrade
vattnet släpps sedan ned och används
för elproduktion när det finns mer fossil-
kraft i nätet. Pumpvattenkraft bidrar såle-
des till att utnyttja förnybara energikällor
mer effektivt och möjliggör fossilfrihet.
Hohenwarte II pumpkraftverk
37
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Rörelsesegment / Power generation
produktionen. Regeringen har nu presenterat en pro-
memoria med förslag som ska bidra till effektiv pröv-
ning av vattenkrafttillstånd. I och med att vind- och
solkraftsproduktionen väntas öka är det viktigt för
Sveriges elsystem att ta tillvara på den flexibilitet och
balanserande effekt som vattenkraften kan ge.
Kärnkraft
Den genomsnittliga tillgängligheten för Vattenfalls kärn-
kraft var 80,4 (80,5) procent. Kärnkraftsproduktionen
var oförändrad och uppgick till totalt 37,9 TWh. Under
2024 slutfördes provdriften för genomförd effekt-
höjning av Forsmark 1. Målet är att anläggningen ska
kunna tas i permanent drift vid den nya högre effekten
under 2025. Slutförvaret för låg- och medelaktivt avfall
kommer att pausa mottagning av avfall under 2025-
2035 på grund av översyn och underhållsåtgärder.
Markets
Ökningen av intermittent kraftsproduktion leder till
större elprisvolatilitet och därmed ökat behov av avan-
cerade prognoser och flexibilitet. Under 2024 vidtogs
åtgärder för att teckna tredjepartsavtal gällande flexi-
bilitet från batterier och införa nya prognosmodeller
i syfte att minska kostnaderna för obalans. I Neder-
länderna hjälper vi våra gaskunder att minska koldioxid-
utsläppen genom att öka anskaffningen av biometan.
Markets hjälper även industrin att minska sin klimat-
påverkan genom att teckna stora energiköps avtal
med företag (cPPA), till exempel med Salzgitter AG
där Vattenfall kommer att leverera fossilfri el från vind-
kraftsparken Nordlicht I.
För mer information om partnerskap, se sidan 22
Finansiellt resultat 2024
Nettoomsättningen minskade med 18 %. Det under-
liggande rörelseresultatet ökade främst till följd av
en positiv effekt från prissäkringar i Norden som
motverkade de lägre elpriserna och tillsammans
med lägre prisområdesskillnader bidrog till ett
högre erhållet elpris i Norden. Därtill hade ett högre
realiserat tradingresultat en bidragande effekt.
Detta motverkades delvis av en ökning av de esti-
merade kostnaderna för nedmontering av kärnkraft-
anläggningar och omhändertagande av radioaktivt
bränsle och kärnavfall i Sverige och Tyskland samt
av lägre produktionsvolymer från vattenkraften
(–1,4 TWh).
Nyckelfakta
2024 2023
Nettoomsättning (MSEK) 169 887 207 510
Extern nettoomsättning (MSEK) 44 906 37 760
Underliggande rörelseresultat
1
(MSEK) 4 035 3 075
Elproduktion (TWh) 72,6 73,5
Elförsäljning (TWh) 8,5 11,3
– varav återförsäljare 6,6 9,4
– varav företagskunder 1,9 1,9
Gasförsäljning (TWh) 0,6 0,4
Antal anställda (heltidstjänster
2
) 7 903 7 474
1. Rörelseresultat exklusive jämförelsestörande poster.
2. Motsvarande heltidstjänster.
Planerade aktiviteter
• Nedmonteringen av reaktorerna Ringhals 1 och 2 ska
intensifieras under 2025
• Under 2024 slutfördes provdriften för genomförd
effekthöjning av Forsmark 1. Målet är att anläggningen
ska kunna tas i permanent drift vid den nya högre effek-
ten under 2025
• Utredningar och förberedelser för att kunna bygga ny
kärnkraft samt förlänga drifttiden upp till 80 år för våra
befintliga reaktorer pågår
• Fortsatt arbete för en dammsäkerhet i världsklass, vil-
ket innebär optimering av både den dagliga driften och
projektresultaten, samt kunskapsdelning och kontinu-
erligt lärande om dammsäkerhet inom organisationen
• Utöka verksamheten för biometan och fossilfri kraft för
att hjälpa kunderna att minska sina koldioxidutsläpp
• Öka antalet avtal inom tredjepartsflexibilitet med fokus
på batterier. Öka aktivitet kopplad till investeringar i nya
flexibla tillgångar för Vattenfall för att ta tillvara på det
mervärde som flexibilitet bidrar till
• Automatisera styrningen av vatten, vind, solenergi och
batterier och använda maskininlärning och AI för att ta
fram prognoser och affärsbeslut
• Utnyttja vår fulla potential inom trading och origination
för att minska riskerna i Vattenfalls portfölj och diversi-
fiera vår intjäning.
Ringhals kärnkraftverk
38
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Rörelsesegment / Power generation
Rörelsesegment
Wind
Verksamhet
Vattenfall har en stark portfölj med land- och havsbase-
rad vindkraft kombinerat med storskalig solkraft och
batterier. Vi driver fler än 1 400 vindkraftverk med en
total installerad kapacitet på 6,6 GW i Sverige, Tysk-
land, Nederländerna, Danmark och Storbritannien.
Under 2024 ökade vi vår installerade effekt med 34 %
till följd av ökade volymer från nyligen driftsatta anlägg-
ningar. Under våren driftsatte vi vindkraftsparken Hol-
landse Kust Zuid, som har tillräcklig kapacitet för att för-
sörja 1,5 miljoner nederländska hushåll med el. I
Danmark invigde vi projekten Versterhav Nord och Syd,
som genererar el till 350 000 danska hushåll.
Affärsmiljö
Energimarknaden var fortsatt oviss under 2024 på
grund av allmänna val på våra kärnmarknader och i EU,
vilket gav varierande förutsättningar för att uppnå
målen för utfasning av fossila bränslen och uppfylla
nationella strategier. Samtidigt ökade utvecklings-
kostnaderna för vindkraft ytterligare. Lägre elpriser har
lett till minskade investeringar inom hela branschen,
vilket till viss del kompenserats av sänkta räntenivåer.
Den globala efterfrågan på el väntas dock att öka med
upp till en tredjedel fram till 2030 och förnybar energi
kommer att dominera utbyggnaden på lång sikt. Hög
tillväxt rådde inom batterilagringslösningar, till följd av
ökat behov av flexibilitet i de europeiska el näten. Dess-
utom är räntorna på väg ner, vilket möjlig gör fler inves-
teringar.
Strategi och mål
Vi påskyndar Vattenfalls arbete mot fossilfrihet genom
att ta tillvara på de möjligheter som förnybar energi ger.
Vi utvecklar, bygger och driver havs- och landbaserade
vindkraftsparker samt storskaliga solkraftsparker med
batterier i anslutning till parkerna för att leverera fossilfri
el till våra kunder och samarbetspartner. Vår strategiska
prioritering inom havsbaserad vindkraft på medellång
sikt är att leverera våra flaggskeppsprojekt Nordlicht I
och II i Tyskland och Zeevonk i Nederländerna. Inom
landbaserad vindkraft balanserar vi våra tillväxtmål
inom förnybar energi och branschens strävan efter att
fasa ut fossila bränslen. Vad gäller solkraft och batterier
tror vi att en hybridutveckling av batterier i anslutning
till storskalig solkraft är det ”nya normala” för att öka
motståndskraften och gardera mot lägre priser.
Utveckling under 2024
Havsbaserad vindkraft
I mars slutförde Vattenfall försäljningen av Norfolk Off-
shore Wind Zone till RWE. Köpeskillingen motsvarar ett
företagsvärde på 963 miljoner brittiska pund. Vattenfall
tecknade ett avtal med BASF om 49 % av de tyska
havsbaserade vindkraftsparkerna Nordlicht I och II. Till-
sammans med BASF har vi inlett ett samarbete med
Vestas för leverans och service av vindkraftverken i
Nordlicht-projekten, som delvis tillverkas av stål med
låga utsläpp, vilket kommer att minska vårt klimat -
avtryck med 66 procent. Vattenfall och BASF har också
tecknat ett avtal med Havfram om koldioxidsnåla trans-
Vattenfall och CIP fick till-
stånd för IJmuiden Ver Beta
Zeevonk, ett joint venture mellan
Vattenfall och Copenhagen Infrastruc-
ture Partners (CIP), har fått tillstånd att
bygga IJmuiden Ver Beta i Neder-
länderna. Projektet omfattar en havs-
baserad vindkraftspark på 2 GW, en
flytande havsbaserad solkraftspark på
50 MW samt systemintegration, inklu-
sive en elektrolysör, på 1 GW. Genom
projektet skapas ett toppmodernt inte-
grerat energiproduktionssystem, vilket
ytterligare bidrar till att minska industrins
koldioxidutsläpp med hjälp av grön vät-
gas och leverera sju procent av Neder-
ländernas el.
Hollandse Kust Zuid havsbaserade vindkraftpark
39
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Rörelsesegment / Wind
porter och installationstjänster. I september beslutade
Vattenfall att tillsvidare pausa utvecklingen av det havs-
baserade vindkraftsprojektet Svenska Kriegers Flak
eftersom investeringsförutsättningar saknas i Sverige.
Slutligen tecknade Vattenfall ett flerårigt ramavtal med
Van Oord om service av vindkraftverk, ett viktigt steg
för Vattenfalls operativa effektivitet.
Landbaserad vindkraft
Vattenfall fick de slutliga tillstånden för de närliggande
vindkraftsprojekten Norrbäck och Pauträsk i Sverige
med en maximal kapacitet på 530 MW, vilket gör dem
till Vattenfalls hittills största landbaserade vindkrafts-
projekt. I Storbritannien lyckades vi säkra en statlig pris-
garanti – Contract for Difference – för den landbaserade
vindkraftsparken Clashindarroch II på 77 MW i den
senaste tilldelningsrundan. I och med det kan Vattenfall
bli ett viktigt stöd till den brittiska regeringen och dess
mål att uppnå nettonollutsläpp genom att tillhandahålla
billig förnybar el till hushåll och företag. I mars färdig-
ställde vi Windplan Blauw i Nederländerna. Ytterligare
landbaserade projekt som Bruzaholm (139 MW) och
Velinga (60 MW) är under uppförande.
Storskaliga solkraftsparker och batterier
Vattenfall fattade ett slutgiltigt investeringsbeslut för
sin första hybridpark för solkraft och batterier i Neu-
brandenburg, Tyskland (solenergipark på 55 MWp,
25 MW/55 MWh-batteri), och för solkraftsparken
Julius burg Krukow, med stöd av ett elhandelsavtal med
Evonik. Vattenfall har säkrat tillstånd för 11 projekt (på
totalt 473 MWp) i Tyskland, Storbritannien och Neder-
länderna, och sex subventioner erhölls i Tyskland och
Storbritannien. Vattenfall införde sin första modell för
samhällsdeltagande i Silberstedt, Tyskland, och öpp-
nade Agri-PV-parken Symbizon i Nederländerna.
Finansiellt resultat 2024
Nettoomsättningen minskade med 15 % jämfört
med 2023. Det underliggande rörelseresultatet
minskade med 10 % till följd av lägre elpriser, högre
kostnader och högre och avskrivningar främst till
följd av nya tillgångar. Detta motverkades delvis av
högre volymer från de havsbaserade vindkrafts-
parkerna Hollandse Kust Zuid och Vesterhav, högre
subventioner för havsbaserade vindkraftsparker
i Tyskland och betalningar av tillgänglighets-
garantier. Elproduktionen ökade med 23 % till
följd av de havsbaserade vindkraftparkerna
Hollandse Kust Zuid och Vesterhav.
Nyckelfakta
2024 2023
Nettoomsättning (MSEK) 21 585 25 373
Extern nettoomsättning (MSEK) 4 174 8 537
Underliggande rörelseresultat
1
(MSEK) 5 884 6 544
Elproduktion (TWh) 17,1 13,8
Antal anställda (heltidstjänster
2
) 1 816 1 708
1. Rörelseresultat exklusive jämförelsestörande poster.
2. Motsvarande heltidstjänster.
Planerade aktiviteter
• Samarbeta med leverantörer för att minska utmaningar
i leveranskedjan
• Främja partnerskap med industrin för att fasa ut fossila
bränslen och för en rättvis omställning
• Införa och utöka hållbarhetskriterier i upphandlingar
• Utvärdera miljöbelastning, miljöförbättrande åtgärder
och förbättring av den biologiska mångfalden för vind-
och solkraftsparker genom vårt program för miljö-
relaterad FoU
• Involvera och informera beslutsfattare och relevanta
intressenter kring risker och möjligheter med förnybar
energi för att möjliggöra en snabb omställning som
genomförs på ett sätt som är hållbart både miljö-
mässigt, socialt och ekonomiskt
• Förbättra arbetsmiljöriktlinjer för att främja både fysiskt
och psykiskt välbefinnande
• Främja en arbetsplats som präglas av mångfald och
inkludering för att ge medarbetarna självbestäm-
mande.
Hybridparken Haringvliet,
Nederländerna
40
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Rörelsesegment / Wind
Rörelsesegment
Distribution
Verksamhet
Rörelsesegmentet Distribution består huvudsakligen
av Vattenfalls eldistributionsverksamhet i Sverige och
i Storbritannien samt erbjudanden inom Power-as-a-
Service (PaaS). Det är huvudsakligen en reglerad
verk samhet som övervakas av nationella tillsyns-
myndig heter.
I Sverige äger och driver Vattenfall cirka 139 000 km
elnät, som framför allt finns i de norra och mellersta
delarna av landet, och har omkring en miljon företags-
och privatkunder. Detta gör Vattenfall till Sveriges
största ägare och operatör av regionnät och en av de
tre största lokalnätsägarna. PaaS-erbjudandet, som är
en del av den oreglerade verksamheten, möjliggör elek-
trifiering och utbyggnad av förnybar produktion genom
att förvärva, bygga, äga och driva elinfrastruktur.
Affärsmiljö
De senaste prognoserna pekar på att den svenska
efterfrågan på el kommer att mer än fördubblas till
2045 – från omkring 140 TWh 2020 till runt 330 TWh
2045
1
. Den ökade efterfrågan drivs främst av industrins
och transportsektorns behov av att fasa ut fossila
bränslen. Parallellt förväntas även förnybar elproduk-
tion, som behöver anslutas till elnätet, att minst för-
dubblas till 2030
2
. Dessutom byggdes stora delar av
det regionala elnätet under 1960- och 1970-talen och
därför behövs stora investeringar i elnätet för en stabil
och tillförlitlig elförsörjning.
Takten i energiomställningen är mycket osäker och
beroende av en rad faktorer, bland annat lagstiftning
samt den politiska och geopolitiska utvecklingen. Ökad
produktion från förnybara energikällor och nationella
utmaningar med energisäkerhet kräver ett ökat fokus
på robusta elnät. Nya bestämmelser och ny lagstiftning
inom energisektorn kommer också att påverka verk-
samheten.
Strategi och mål
Ett stabilt och kostnadseffektivt elnät är en förutsätt-
ning för energiomställningen. Vi gör det möjligt för kun-
der och samhället att ställa om genom att påskynda
utbyggnaden och förnyelsen av elnätet. Vår målsätt-
ning är att kunna distribuera dubbelt så mycket el i vårt
elnät till 2030 och samtidigt säkerställa 99,99 procent
leveranssäkerhet. För att uppnå detta fokuserar vi på
att optimera vår verksamhet samtidigt som vi fortsätter
att stärka våra kompetenser och säkra vår värdekedja.
För att skapa långsiktiga och stabila marknadsförut-
sättningar arbetar vi med att minska flaskhalsar som
exempelvis reglering, tillståndsprocesser och tillgång
till entreprenörer.
Vår strategi är väl förankrad i hållbarhetsagendan och
bidrar till en rättvis energiomställning som gynnar
individer, samhälle och miljö. Vi ser över vårt eget
arbete och genomför leverantörsdialoger, inspektioner
och revisioner i syfte att identifiera områden där vi
kan bli bättre. Framöver kommer vi att fokusera på att
stärka den biologiska mångfalden, minska koldioxid-
utsläppen från vår verksamhet och leveranskedja samt
garantera våra leverantörers och medarbetares hälsa
och säkerhet.
1. Energiföretagen Sverige, Sveriges elbehov 2045 (2023).
2. Energimyndigheten, Scenarier över Sveriges energisystem 2020 (2021)
Ny modell för snabbare
utbyggnad av elnätet
Vattenfall Distribution påskyndar nätut-
byggnaden i Sverige genom att införa
en ny modell som bidrar till att förkorta
ledtiderna i regionnäts projekt med upp
till två år. Genom att utföra flera arbets-
moment parallellt, till exempel att
påbörja detaljplanering och ansöka om
tillstånd för tillgång till mark samtidigt
som man ansöker om koncession, kan
Vattenfall Distribution förkorta ledtiden
för regionnätsprojekt som idag tar
uppemot 10–12 år att genomföra. Det
nya tillvägagångssättet påskyndar
utbyggnaden av elnätet, vilket är helt
avgörande för att lyckas med energi-
omställningen.
41
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Rörelsesegment / Distribution
Utveckling under 2024
Ansökningar om att ansluta till både region- och lokalät
(förbrukning och produktion) har ökat betydligt, med en
exponentiell tillväxt under de senaste åren. Antalet
ansökningar om att ansluta sig till regionnätet som kom
in under 2024 var fortsatt högt, främst på grund av en
ökning av mängden ansökningar avseende produktion
och energilagring. Även antalet ansökningar om anslut-
ning till lokalnätet var fortsatt högt och anslutningar har
blivit mer komplicerade, tidskrävande, samt inneburit
att elnätet måste förstärkas. Antalet ansökningar om
anslutning av produktion, inklusive solpaneler, mins-
kade dock något till följd av förändrade marknadsvillkor
för kunder.
Elnätet behöver byggas ut i snabbare takt för att möj-
liggöra energiomställningen. Vattenfall fortsatte därför
att öka investeringarna från 6 miljarder SEK under 2023
till 10 miljarder SEK under 2024. Vi har dessutom instal-
lerat nya smarta mätare hos över 900 000 kunder,
vilket ger dem en bättre överblick och kontroll över sin
elanvändning.
De rättsliga förfarandena om elnätsföretagens intäkts-
ramar för 2020–2023 har fortsatt under året. De tidi-
gare besluten om intäktstaksramar som återförvisades
till Energimarknadsinspektionen av förvaltnings rätten
har nu avgjorts av myndigheten. Den största föränd-
ringen jämfört med de tidigare besluten är ökningen av
kalkylräntan (WACC) från 2,16 procent till 3,39 procent
(realränta före skatt), vilket är en viktig parameter för att
beräkna intäktsramar.
Under 2024 har flera Power-as-a-Service (PaaS) avtal
inom tillverkningsindustrin och stålindustrin tecknats.
PaaS är en etablerad affärsmodell i Sverige.
Finansiellt resultat 2024
Nettoomsättningen ökade med 24 % jämfört med
2023. Det underliggande rörelseresultatet ökade
med 70 %, vilket främst förklaras av högre intäkter.
Jämförelsen påverkas till stor del av den tillfälliga
sänkningen av elnätsavgiften som gjordes under
andra halvåret 2023. De högre intäkterna motver-
kades delvis av högre kostnader för transmissions-
nätet samt av högre rörelsekostnader och avskriv-
ningar, främst till följd av tillväxt.
Nyckelfakta
2024 2023
Nettoomsättning (MSEK) 13 851 11 139
Extern nettoomsättning (MSEK) 13 229 10 445
Underliggande rörelseresultat
1
(MSEK) 2 599 1 526
Investeringar (MSEK) 10 245 7 000
SAIDI
2
123 132
SAIFI
3
1,9 1,9
Antal anställda (heltidstjänster
4
) 1 863 1 340
1. Rörelseresultat exklusive jämförelsestörande poster.
2. SAIDI: System Average Interruption Duration Index.
Avser Sverige.
3. SAIFI: System Average Interruption Frequency Index.
Avser Sverige.
4. Motsvarande heltidstjänster.
Planerade aktiviteter
• Genomföra årliga investeringar på i genomsnitt 8–10
miljarder SEK till 2030 i både region- och lokalnät för
att möta ökad efterfrågan på el, ansluta nya kunder
och öka leveranskvaliteten
• Förbättra elnätets stabilitet, motståndskraft och
leverans säkerhet genom kontinuerliga reinvesteringar
och underhåll av elnätet
• Fortsätta utveckla lösningar för en mer effektiv nät-
användning, inklusive nya typer av nättariffer och
belastningsstyrning för att undvika effekttoppar
i nätet
• Fortsatt utrullning av åtgärder för att förbättra den
biologiska mångfalden, vilket gynnar bin och fjärilar
vid transformatorstationer
• Fortsätta att förbättra hälso- och säkerhetsarbetet
genom att genomföra pilotprojekt för hantering av
kritiska kontroller (Critical Control Management, CCM).
42
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Rörelsesegment / Distribution
Fallstudie
Hållbar upphandling
bidrar till att nå
utsläppsmålen
I takt med att utsläppen från vår verksamhet minskar
blir utsläppen från leveranskedjan och kunderna allt
viktigare för att Vattenfall ska uppnå sitt nettonollmål
för koldioxidutsläpp i hela värdekedjan till 2040.
Vårt nettonollutsläppsmål omfattar tre utsläpps-
kategorier, ”Scopes”, från GHG-protokollet (Green-
house Gas Protocol) där man skiljer på växthus-
gasernas ursprung. Scope 1 omfattar direkta utsläpp
från våra egna verksamheter, medan Scope 2 avser
indirekta utsläpp från inköpt och använd el för använd-
ning i Vattenfalls verksamheter. Scope 3 avser i stort
sett alla övriga utsläpp av växthusgaser kopplade till
vår värdekedja, till exempel utsläpp för de varor och
råvaror som vi köper in från leverantörer och våra
kunders utsläpp när de använder våra produkter.
”Tillsammans med våra leverantörer undersöker
vi hur vi kan integrera hållbarhet och innovation
i projekten. Till exempel hur vi kan tillverka ladd-
stationer med låga koldioxid utsläpp av stål och
samarbeta kring uttjänta produkter”, säger
Morten Movig, Central Category Management.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
43
Fallstudie
För att minska Scope 3-utsläppen kan Vattenfall
minska koldioxidutsläppen från de produkter och tjäns-
ter som vi erbjuder kunderna. Dessutom kan vi aktivt
arbeta med leverantörer och inkludera hållbarhetskrav
i anbud för att säkerställa inköp av koldioxidfria varor
och tjänster.
Under 2021 startade Vattenfall projektet Supplier
CO
2
Reduction (SCORE) som syftar till att minska våra
leverantörers växthusgasutsläpp med 50 procent till
2030, en milstolpe på vår väg mot nettonoll till 2040.
Projektet är en del av Vattenfalls plan för en hållbar
leverans kedja (Sustainable Supply Chain Roadmap,
SCCR), vårt verktyg för att integrera hållbarhet ytter-
ligare i våra inköps- och affärsprocesser. Följande
exempel ger en inblick i hur vi gör detta i praktiken.
Bygga en ny högspänningsledning
Distribution tillämpar en kvalitativ hållbarhetsbedömning
i anbudsförfaranden för större byggprojekt.
–Vi har en etablerad metod där vi gör ett avdrag på
det beräknade priset om anbuds givaren använder
material eller bränsle med lägre koldioxid intensitet.
Prisavdraget är beroende av hur många kilogram
koldioxid ekvivalenter som man minskat utsläppen
med i förhållande till branschgenomsnittet, förklarar
inköpschef Eric Nilsson.
Den nya luftburna högspänningsledningen är ett bra
exempel på detta, där det vinnande anbudet valde att
använda förnybara bränslen till entreprenadmaskinerna.
De använde också koldioxidsnål betong och återvunnet
aluminium i elledarna för att minska projektets klimat-
avtryck.
–Sammantaget förväntas detta ge en reali serad
minskning med cirka 15 000 ton koldioxid ekvivalenter
jämfört med om man använt de bränslen och material
som normalt används inom branschen, säger Nilsson.
Ledande operatör av laddstationer
–Hållbarhet genomsyrar våra tre kärnmarknader:
Sverige, Nederländerna och Tyskland, säger Andra
Marinete, konsult hos Value Management & Gover-
nance, Vattenfall E-Mobility. Inköp är av stor betydelse i
sammanhanget. Ett av våra strategiska fokusområden
är att bli en ledande och hållbar laddstations operatör,
som förstår klimatpåverkan och säkerställer att vi till-
handahåller fossilfri energi, säger Marinete.
Genom att formulera tydliga hållbarhetsfrågor strävar
vi efter att få en övergripande bild över varje ladd-
stations faktiska koldioxidutsläpp. Vi har också bett alla
våra maskinvaruleverantörer att lämna information om
mängden och typen av återvinningsbart material.
–När alla data har analyserats kommer vi att inleda
strategiska diskussioner med leverantörerna om hur de
kan minska koldioxidutsläppen, säger Morten Movig,
Central Category Management. Tillsammans med våra
leverantörer undersöker vi också hur vi kan integrera
hållbarhet och innovation i projekten. Till exempel hur vi
kan tillverka en koldioxidneutral laddstation av stål och
samarbeta kring uttjänta produkter, säger Movig.
Uppförande av nya vindkraftverk
I upphandlingen av vindkraftsparken Bruzaholm i södra
Sverige behövde de potentiella leverantörerna uppvisa
kreativitet.
–Vi bad dem presentera idéer och lösningar för håll-
bar upphandling tillsammans med anbuden om upp-
förandet av vindkraftsparken, säger Arthur Besse, chef
för upphandling av landbaserad vindkraft. Genom att ge
dem den friheten sparar vi in mycket arbete, samtidigt
som vi får in förslag som vi inte trodde var möjliga.
Den slutliga vinnaren presenterade tre bra idéer.
–Den första var enkel, berättar Philip Millar, Balance
Plant Procure ment Manager på BA Wind. Att växla från
vanlig diesel till biodiesel är något dyrare, men har en
mycket bra klimatpåverkan.
Den andra idén var att använda koldioxid snål betong
till vindkraftverkens funda ment.
–Lyckligtvis fanns det en produktions anläggning
i när heten som kunde tillhandahålla koldioxid snål
betong till nästan samma pris som vanlig betong.
Det tredje för slaget var att använda återvunna plast-
rör för kabel kanaler och skyltning.
–Det har i allmänhet en mycket liten kol dioxid-
påverkan, men var i gengäld mycket enkelt att imple-
mentera och kostade mycket lite. Det handlar inte alltid
om hur stor effekt en lösning har eller om priset, avslu-
tar Besse. I det här projektet kunde jag se en liten för-
ändring i det traditionella för hållandet mellan uppdrags-
givare och underleverantör och det verkliga värdet av
partnerskapskonceptet med underleverantören. På
leverantörssidan är det inte så vanligt med partnerskap,
vilket gör detta till en viktig framgång som vi kan vara
stolt över.
Samarbete
Vattenfall samarbetar med sina leverantörer för
att i upphandlingsprocessen fatta beslut som
överensstämmer med nettonollmålen. Vi upp-
muntrar leverantörer att redovisa sin klimat-
påverkan, till exempel genom vårt Carbon
Disclosure Project (CDP). Som medlem av First
Movers Coalition (FMC) visar vi prov på vårt
åtagande att vid upphandlingar öka andelen
ny teknik som bidrar till utfasning av fossila
bränslen, vilket är avgörande för omställningen
till nettonollutsläpp inom ramen för våra inköp.
44
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Fallstudie
Riskhantering
Enterprise Risk Management ............................... 46
Strategiska och icke-finansiella risker .......... 47
Finansiella risker .............................................................. 54
Stor-Rotliden landbaserad vindkraftpark
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
45
Enterprise Risk Management
Vår bransch står i centrum för samhällsutvecklingen, den nationella politiken och
den globala geopolitiken – områden som är föremål för förändring. Att verka i denna
miljö innebär att vi inte kan undvika alla risker, utan istället måste vara rustade för
att hantera dem.
På Vattenfall tillämpar vi ett medvetet och balanserat
förhållningssätt till risktagande och bedömer affärs-
transaktioner ur både lönsamhets- och riskperspektiv.
Vår riskhantering bygger på en sund riskkultur som
stödjer våra kortsiktiga mål samtidigt som vi uppnår
våra långsiktiga strategiska mål. Vattenfalls ramverk för
riskhantering bygger på Svensk kod för bolagsstyrning
och vår riskpolicy som fastställs av styrelsen. Därmed
säkerställer vi grundlig identifiering och hantering av en
acceptabel riskexponering.
Enterprise Risk Management
Syftet med Enterprise Risk Management (ERM) är att
hantera de risker som Vattenfall är exponerat för och
därmed stödja värdeskapande, säkerställa riskmed-
vetenhet och balansera risker mot avkastning. ERM
inom Vattenfall inbegriper analys och uppföljning av
alla typer av risker. Den baseras på riskhanterings-
standarder från Committee of Sponsoring Organi-
sations of the Treadway Commission (COSO) och
modellen med ”tre linjer” (se sidan 64).
Målen för varje affärsenhet baseras på Vattenfalls
strategi och fastställs i processen för affärsplaneringen.
I samband med detta identifieras risker som skulle
kunna hindra att målen uppnås. I riskhanteringsproces-
sen kvantifieras och analyseras risker avseende både
finansiella och icke-finansiella konsekvenser. Riskerna
värderas mot vår risktolerans och beslut fattas om
lämpliga riskåtgärder. Vidare följs respektive affärs-
områdes viktigaste risker och riskhanteringsåtgärder
upp som en del av den löpande uppföljningen. Efter
aggregering av risker uppnås en samlad översikt över
vår risksituation. Potentiella finansiella effekter kopplas
till finansiella nyckeltal som används i styrningen av
företaget. Information ges regelbundet till koncern-
ledningen och styrelsen.
Enterprise Risk Management-processen
Strategi och
målformulering
Uppföljning av
aktiviteter
Riskåtgärd Riskbedömning
Identifiering
av händelse
Fastställande
av risktolerans
Rapportering och
kommunikation
Strategi och målformulering
Vad försöker vi uppnå?
Identifiering av händelse
Vad kan påverka Vattenfalls strategi-
och måluppfyllelse?
Riskbedömning
Vilka av dessa händelser är viktigast?
Fastställande av risktolerans
Vad är en acceptabel risknivå?
Riskåtgärd
Vad ska vi göra åt detta?
Uppföljning av aktiviteter
Fungerade det?
Rapportering och kommunikation
Hur ligger vi till?
Vem behöver veta detta?
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
46
Riskhantering
Strategiska och icke-finansiella risker
Även om ambitiösa klimatmål är fastslagna på EU-nivå
och det politiska engagemanget fortfarande är starkt,
är takten i omställningen fortfarande osäker. Vattenfall
står inför en utmanande marknad med en fortsatt
instabil geopolitisk situation, osäker ekonomisk utveck-
ling och osäkra utsikter i Europa samt osäkerhet kring
kostnader och tillgänglighet för teknik. Energisektorn
påverkas av trycket på internationella handelsrelationer
och ansträngda leveranskedjor. Vår risk-/avkastnings-
profil förändras med den pågående tillväxten inom för-
nybar intermittent produktion och kontinuerliga för-
ändringar av energimarknadens struktur (till exempel
decentralisering, elektrifiering och sektorkoppling).
Lönsamhetssituationen för nya projekt inom förnybar
energi blir alltmer utmanande, särskilt för havsbaserad
vindkraft, men även för andra nya investeringar i fossilfri
energi. Det är ett välkänt faktum att det behövs fler
investeringar i produktion, distribution och lagring av
fossilfri el för den europeiska energiomställningen, och
även i lämpliga energiledningssystem. Den ökande
efterfrågan på fossil fri el och flexibilitet innebär inte
bara risker utan också möjligheter för Vattenfall, vilket
påverkar både vår operativa och strategiska verksam-
het (se även CSRD-upplysningar, den väsentliga möjlig-
heten E1 på sidan 87). Det är viktigt att vi förstår våra
marknader väl och prioriterar våra investeringar nog-
grant. I det här kapitlet har vi fokus på riskdimensionen.
Den långsiktiga marknads pris risken förblir en av våra
främsta (vår riskhantering gällande marknadsprisrisk
på kort och medel lång sikt beskrivs på sidan 54). Den
relativa betydelsen av marknadsprisriskerna för
Vattenfall ökar på grund av stora förändringar i stöd-
system – särskilt tydligt inom havs baserad vindkraft.
För att minska risken arbetar vi för att hitta en optimal
långsiktig balans mellan de olika delarna i vår tillgångs-
portfölj. Vår integrerade affärs modell erbjuder en diver-
sifierad riskprofil, eftersom värde med tiden kan förflyt-
tas från en del av värde kedjan till en annan. Dessutom
fungerar kombinationen av el produktion och kundför-
säljning som en naturlig prissäkringsfunktion. Vidare
kommer en del av våra intäkter från stabila, reglerade
verksamheter som exempelvis eldistribution, vilket för-
bättrar den över gripande risk bilden ytterligare.
Vattenfall har en robust styrning på plats för att skapa
transparens kring potentiella risker i ett tidigt skede och
för att vidta lämpliga åtgärder för att hantera dem. Det
finns inget synligt hot mot bolagets existens under 2025.
I följande avsnitt har vi beskrivit våra risker och till-
hörande åtgärder för våra strategiska områden. Vi
presenterar de främsta riskerna, liksom hur dessa han-
teras. Pilarna indikerar hur varje risk har utvecklats för
Vattenfall under året. Många av riskerna har en direkt
koppling till motsvarande möjligheter. Att inte lyckas
minska koldioxidutsläppen i vår tillgångsportfölj i den
takt som våra intressenter kräver riskerar exempelvis
att resultera i kundförluster. Å andra sidan kan en fram-
gångsrik omställning av våra tillgångar bli till en kon-
kurrens fördel eftersom det stärker vårt anseende som
partner i våra kunders arbete för minskade koldioxid-
utsläpp.
Sammankoppla
och optimera
energisystemet
Säkerställa
en fossilfri
energiförsörjning
Bedriva en
högpresterande
verksamhet
Motivera och
stärka våra
medarbetare
Driva
utvecklingen
av klimatsmarta
lösningar med
kunder och
partner
Att möjliggöra
fossilfrihet som
driver samhället
framåt
Vår metod för hållbarhetsrisker
Hantering av ESG-risker (Environmental, Social and
Governance) ses som en integrerad del av Vattenfalls
ramverk för Enterprise Risk Management (ERM).
Dessutom genomförde Vattenfall en dubbel väsent-
lighetsanalys (DMA) för ESG-frågor under 2024 i
enlighet med EU:s direktiv om företagens hållbarhets-
rapportering (CSRD) och tillämpningskraven i EU:s
standarder för hållbarhetsrapportering (ESRS), vilket
inkluderar en bedömning av hållbarhetsrelaterade
risker och möjligheter som är finansiellt väsentliga för
Vattenfall. Fyra väsentliga miljörisker identifierades i
DMA-analysen, vilka också lyfts fram i översikten över
strategiska och operativa risker nedan. En detaljerad
beskrivning av DMA ingår i hållbarhetsförklaringen
(sidan 84). Processen och resultatet av DMA, liksom
det övergripande arbetet med att följa de nya rappor-
teringsstandarderna, kommer att ligga till grund för
fortsatta förbättringar när det gäller hanteringen av
hållbarhetsrelaterade risker och möjligheter i våra
strategi- och styrningsprocesser.
Vattenfalls strategihjul illustrerar vår
integrerade affärsmodell och vad som
krävs för att genomföra vår strategi.
Läs mer på sidan 48
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
47
Riskhantering / Strategiska och icke-finansiella risker
Översikt över risker
Diagrammet visar viktiga strategiska och operativa risker fördelade per strategiskt fokusområde samt den
tidshorisont när respektive risk skulle kunna börja påverka Vattenfall.
Risker relaterade till
A. Driva utvecklingen av klimatsmarta lösningar med kunder och partner
1
Förlust av marknadsandelar och kunder.
2
Otillräcklig lagstiftning för att stimulera våra kunder (inom industrin) att minska koldioxidutsläppen
tillräckligt snabbt.
3
Tekniker för att minska koldioxidutsläppen blir inte konkurrenskraftiga.
4
Kunder som inte kan betala sina fakturor eller till och med går i konkurs.
B. Sammankoppla och optimera energisystemet
5
Oförmåga att säkerställa en tillfredsställande leveranssäkerhet på grund av nätbegränsningar.
6
Oförmåga att på lämpligt sätt anpassa till intermittent elproduktion och flexibel efterfrågan.
7
Fortsatt regulatorisk instabilitet (till exempel intäktsramarna för eldistribution i Sverige).
C. Säkerställa en fossilfri energiförsörjning
8
Politiska risker såsom ändring av energimarknadens utformning.
9
Minskad elförbrukning till följd av makroekonomisk nedgång.
10
Investeringar i förnybar energi utan statligt finansiellt stöd tillför långsiktig marknadsrisk.
11
Inte kunna utöka produktionen av fossilfri el på grund av svårigheter beträffande
tillståndsprocesser.
12
Press på projektens ekonomiska genomförbarhet på grund av kraftigt ökande priser på
insats material.
13
Att inte nå tillväxtmålen på grund av hållbarhetsrisker i leveranskedjan.
D. Bedriva en högpresterande verksamhet
14
Operationella anläggningsrisker (till exempel tillgänglighet i kraftverk, dammbrott, miljöfarliga
utsläpp).
15
Politiska risker på grund av nya eller förändrade regelverk.
16
Projektrisk på grund av ett stort antal stora projekt.
17
Efterlever inte regelverk (till exempel GDPR, LKSG).
18
Säkerhets- och motståndskraftsrisker (inklusive cyberrisker).
19
Bedrägeri och oetiskt uppträdande.
E. Motivera och stärka våra medarbetare
20
Oförmåga att säkra nödvändig kompetens.
21
Arbetsmiljörisker (till exempel olyckor, tillbud, psykisk hälsa).
22
Ineffektivitet och oförmåga att säkerställa en säker arbetsmiljö på grund av pandemirisk.
202 4
Sammankoppla
och optimera
energisystemet
Säkerställa
en fossilfri
energiförsörjning
Bedriva en
högpresterande
verksamhet
Motivera och
stärka våra
medarbetare
Driva
utvecklingen
av klimatsmarta
lösningar med
kunder och
partner
kortmedellång
lång
kort
lång
medellång
19
18
17
14
13
9
8
6
7
3
4
5
1
22
21
20
2
10
11
15
16
12
A
E
C
D
B
Diagrammet visar viktiga risker
för delade per strategiskt fokusområde
samt den tidshorisont när respektive risk
skulle kunna börja påverka Vattenfall.
Lång: > 5 år
Medellång: 1–5 år
Kort: < 1 år
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
48
Riskhantering / Strategiska och icke-finansiella risker
A. Risker avseende att driva utvecklingen
av klimatsmarta lösningar tillsammans
med kunder och partner
Vi främjar elektrifiering och fossilfria energilösningar
på områden där vi har konkurrensfördelar. Detta gör
vi tillsammans med våra kunder och partner.
Risker Trend
Tids-
horisont
1
Risk för förlust av marknadsandelar och kunder på grund av oförmåga att uppfylla kunders
och partners förväntningar. Denna risk avser även miljörisken med avseende på negativa
effekter på grund av växthusgasutsläpp som beskrivs i hållbarhetsförklaringen på sidan 89.
Medel
2
Risk för otillräcklig lagstiftning för att stimulera våra kunder (inom industrin) att minska
koldioxidutsläppen tillräckligt snabbt.
Lång
3
Risk att tekniker för att minska koldioxidutsläpp med vätgas eller el inte blir konkurrens-
kraftiga.
Lång
4
Risk för att kunder inte kan betala sina fakturor eller till och med gå i konkurs.
Kort
Trend Ökning Oförändrat Minskning
Tidshorisont Tidshorisonten för när respektive risk kan komma att börja påverka Vattenfall: kort, medellång eller lång.
Riskhantering och aktiviteter 2024
• Minska kostnaderna för att tillhandahålla våra pro-
dukter och tjänster genom att upprätthålla stor-
skalighet via digitalisering samt utökning av vår
kund försäljningsverksamhet (se sidan 35).
• Förse stora kunder med förnybar energi och hjälpa
dem att uppnå sina hållbarhetsmål. Vattenfall sålde
till exempel 49 % av vindkraftsparkerna Nordlicht I
och II till BASF. Vattenfall erbjuder också energiköps-
avtal (PPA) för företag. Till exempel tecknade vi ett
avtal med stålföretaget Salzgitter AG 2024 för fossil-
fri el från den havsbaserade vindkraftsparken Nord-
licht I. Leveranser är planerade från 2028. För mer
information se sidorna 39 och 40.
• Samarbete med industrin för att elektrifiera och
minska koldioxidutsläppen i industriella processer, till
exempel HYBRIT. Ett annat exempel är det nya sam-
arbetet med CemVision för att leverera cement med
nära nollutsläpp.
• Bidra till att fasa ut fossila bränslen i hela transport-
sektorn genom att använda vår fossilfria el och bygga
ut laddinfrastrukturen.
• Utveckling av energilösningar och expansion inom
laddlösningar för e-mobilitet. Ett exempel var att
Vattenfall vann upphandlingen i Nederländerna för
Limburg och Noord-Brabant (22 000 laddpunkter),
kommunen Haag (5 400 laddpunkter) och storstads-
regionen Amsterdam (35 000 laddpunkter) i sam-
arbete med två andra operatörer, Shell lubitricity och
TotalEnergies.
• För att motverka risken för ekonomisk nedgång och
ogynnsam subventionslagstiftning startade det
holländska C&S-dotterbolaget Feenstra ett pilot-
projekt med försäljning av batterilösningar för
hemma bruk till en utvald grupp kunder.
A
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
49
Riskhantering / Strategiska och icke-finansiella risker
B. Risker avseende att sammankoppla
och optimera energisystemet
Vi fokuserar på att maximera värdet av flexibilitet
och främja en stabil och kostnadseffektiv
nätinfrastruktur.
Risker Trend
Tids-
horisont
5
Risk avseende oförmåga att trygga en tillfredsställande leveranssäkerhet på grund av
kapacitetsbrist i nätet, extrema väderförhållanden eller förseningar i tillståndsprocesser
för att bygga nya nät. Denna risk avser också miljörisken med utmaningar i samband med
införandet av energiomställningen som beskrivs i hållbarhetsavsnittet på sidan 87.
Kort
6
Risk för oförmåga till lämplig anpassning till ny teknik, däribland processautomatisering
för att hantera den allt större delen intermittent elproduktion och flexibel efterfrågan.
Medel
7
Risk för fortsatt instabilitet avseende intäktsramar för eldistribution i Sverige.
Lång
Trend Ökning Oförändrat Minskning
Tidshorisont Tidshorisonten för när respektive risk kan komma att börja påverka Vattenfall: kort, medellång eller lång.
Riskhantering och aktiviteter 2024
• Utveckling av smarta lösningar som kan minska
längden och frekvensen för avbrott samt göra det
möjligt för kunderna att övervaka och styra sin
energi förbrukning.
• Implementering av belastningsstyrning och nya
tariffer som stödjer flexibilitet.
• Påverkansarbete rörande behovet av att snabba
på tillståndsprocesser.
• Kompletterande lösningar som Power-as-a-Service
hjälper till att överbrygga glapp till dess att ny infra-
struktur finns på plats.
• Ytterligare utveckling och implementering av
algoritmer för fysisk planering, optimering och
leverans områden för att stödja hantering av
flexibilitet.
• Implementering av lösningar för en mer effektiv
användning av elnätet (till exempel planeras sol-
och vindkraft att dela samma nätanslutning inom
ramen för samriskprojektet Zeevonk).
B
Stornorrfors
vattenkraftverk
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
50
Riskhantering / Strategiska och icke-finansiella risker
C. Risker avseende att säkerställa en
fossilfri energiförsörjning
Vi fokuserar på tillväxt inom förnybar energi,
maximering av värdet av våra befintliga fossilfria
tillgångar och implementering av vår
handlingsplan för minskade koldioxidutsläpp.
Risker Trend
Tids-
horisont
8
Politiska risker såsom energimarknadens utformning till följd av utmaningar på energi-
marknaden orsakade av hårt belastade nätverk genom en allt större del intermittent
elproduktion och eventuellt ökade elpriser.
Medel
9
Risk för minskad elförbrukning till följd av makroekonomisk nedgång.
Kort
10
Risk för att investeringar i förnybar energi och fossilfri produktion utan statligt finansiellt
stöd ökar den långsiktiga marknadsrisken.
Medel
11
Risk att inte kunna bygga ut den fossilfria produktionen som planerat på grund av svårig-
heter att erhålla tillstånd och svårigheter beträffande nya tillståndsprocesser, till exempel
av nationella säkerhetsskäl eller på grund av effekter på biologisk mångfald (till exempel
på grund av miljörisker som negativ påverkan på arter enligt beskrivning på sidan 86).
Lång
12
Risk för att den ekonomiska genomförbarheten av projekt hamnar under press på grund
av kraftigt ökande priser på insatsmaterial och inköpsrisk, däribland risk för ökad konkur-
rens om kritiska råvaror och råvaror med lägre koldioxidutsläpp för att bygga fossilfria till-
gångar. Denna risk avser även miljörisken för negativa effekter på grund av resursbrist
som beskrivs i hållbarhetsavsnittet på sidan 101.
Lång
13
Risk för att inte nå tillväxtmålen (till exempel inom solkraftssektorn) till följd av hållbarhets-
risker i leverantörskedjan, såsom leverantörer som underkänns i hållbarhetskontrollen.
Kort
Trend Ökning Oförändrat Minskning
Tidshorisont Tidshorisonten för när respektive risk kan komma att börja påverka Vattenfall: kort, medellång eller lång.
C
Riskhantering och aktiviteter 2024
• Inriktningsbeslut om förlängning av drifttiden för
kärnkraft verken Forsmark och Ringhals (se sidan 15).
• Undersöka möjligheterna att använda små modulära
reaktorer (SMR) samt analysera förutsättningarna för
att bygga storskaliga reaktorer (LSR).
• Arbeta aktivt tillsammans med svenska staten för en
riskdelningsmodell för att säkerställa att förutsätt-
ningar finns på plats för ny kärnkraft i Sverige.
• Vattenfall sålde hela fjärrvärme- och värmeverksam-
heten till delstaten Berlin (se sidan 10).
• Officiell invigning av de två danska havsbaserade
vindkraftsparkerna Vesterhav Nord och Vesterhav
Syd (se sidan 39).
• I Nederländerna väntas projekten Echteld Spoor-
straat, Sas van Gent, Goirle och Bloessemlaan
Zeewolde tas i drift.
• I Nederländerna har Zeevonk, ett samriskbolag
mellan Vattenfall och Copenhagen Infrastructure
Partners (CIP), ansökt om och fått tillstånd att bygga
vindkraftsparken IJmuiden Ver Beta i Nederländerna
(havsbaserad vindkraftspark, flytande havsbaserad
solcellspark och en storskalig elektrolysör i Rotter-
dams hamn).
• Energiköpsavtal för företag (CPPA) och LTA ska
minska marknadsrisken på medellång och lång sikt
samt ett stort fokus på högpresterande verksam-
heter (se avsnittet nedan).
• Påverkansarbete rörande behovet av att korta till-
ståndsprocesserna.
• Utsläppsintensiteten för CO
2
från våra leverantörer
ska halveras mellan 2020 och 2030 i kategorin
kapital varor (se sidan 91) och hållbarhetskriterier
kommer att användas i upphandlingar. Till exempel
genom hållbar upphandling för den svenska vind-
kraftsparken Bruzaholm, som minskar klimat-
fotavtrycket från byggandet till ett minimum.
• Fortsatt förbättrade hållbarhetsresultat med stöd av
en plan för mänskliga rättigheter, miljöhandlingsplan
samt en plan för en hållbar leverantörskedja (se
sidorna 106 och 103).
• För att säkra diversifieringen av leverantörskedjan
och tillgång till resurser samarbetar vi med leveran-
törer och andra företag i branschen, bland annat
genom First Movers Coalition.
Forsmark kärnkraftverk
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
51
Riskhantering / Strategiska och icke-finansiella risker
D. Risker avseende att bedriva en
högpresterande verksamhet
Vi fokuserar på att vara både konkurrenskraftiga och
kostnadseffektiva samt att dra nytta av
digitaliseringens möjligheter. Vi tar också socialt och
miljömässigt ansvar genom hela värdekedjan.
Risker Trend
Tids-
horisont
14
Anläggningsrisker – till exempel tillgänglighet i kraftverk, dammhaveri eller miljöfarliga
utsläpp (se sidan 90).
Kort
15
Politiska risker till följd av nya eller förändrade regelverk, inklusive hållbarhets- och
säkerhetsrelaterade regelverk (till exempel CSDDD och CIS).
Medel
16
Projektrisk på grund av ett högt antal stora projekt.
Medel
17
Risk för bristande efterlevnad av regelverk (till exempel GDPR och LKSG).
Kort
18
Säkerhets- och motståndskraftsrisker (inklusive cyberrisker, till exempel dataläckage
och nya risker till följd av införandet av GenAI).
Kort
19
Risk för bedrägerier och oetiskt beteende som skulle kunna medföra störningar i verk-
samheten och ha en negativ påverkan på människor och miljö. Det skulle också kunna
skada tilliten till Vattenfall och vårt anseende eller leda till att vi förlorar vårt verksamhets-
tillstånd.
Kort
Trend Ökning Oförändrat Minskning
Tidshorisont Tidshorisonten för när respektive risk kan komma att börja påverka Vattenfall: kort, medellång eller lång.
D
Riskhantering och aktiviteter 2024
• Övervakning av regulatoriska förändringar och
marknads trender samt analys av påverkan på kort
och lång sikt.
• Övervakning och analys av intressenternas förvänt-
ningar samt proaktiva aktiviteter och engagemang.
• Hantering av anläggningsrisker omfattar ett systema-
tiskt inspektionsprogram, fortlöpande kontroll av
anläggningarnas skick samt effektivt underhåll. Nya
metoder för övervakning och förebyggande underhåll
rullas ut vilket ytterligare stärker vår motståndskraft
mot avbrott.
• Tillämpa och förbättra processerna för kontinuitets-
hantering i verksamheten.
• Ett viktigt fokus är att hålla Levelised Energy Cost
(LEC, genomsnittliga elproduktionskostnader)
konkurrens kraftiga.
• Koncernövergripande projekt för införande av risk-
hantering och andra processer för nya och kommande
hållbarhetsregler, till exempel CSDDD.
• Interna instruktioner har formulerats och roller och
ansvar definierats i Vattenfalls miljöledningssystem
och Uppförandekoden för leverantörer och partners.
Den senare har uppdaterats 2024 för att säkerställa
anpassning till extern lagstiftning och internationella
standarder (se sidorna 66–67 och 87).
• Arbeta för att öka medvetenheten om och säkerställa
efterlevnad av Kod för uppförande och integritet,
bland annat genom utbildning.
• Långvariga förbättringar i hela bolaget genom SAP-
uppgradering med Next Gen ERP-programme.
• Uppdatering och förstärkning av ramverk och instruk-
tioner för projektledning.
• Vi har upprättat en systematisk, riskbaserad och
holistisk strategi för säkerhet och motståndskraft
(inklusive fysiska åtgärder och personal-, informa-
tions- och cybersäkerhetsåtgärder) och vi arbetar
aktivt med att bedöma kritiska faktorer för vår affärs-
verksamhet för att kunna avgöra och prioritera vad
som ska skyddas och hur.
• Vi genomför regelbundna, obligatoriska utbildningar
i säkerhetsmedvetenhet för alla anställda.
• Vi övervakar ständigt hotbilden, inklusive incidenter
och cyberattacker mot vår IT/OT-infrastruktur, och vi
arbetar aktivt med att implementera skyddsåtgärder.
• För att hantera nya risker som uppstår i samband
med införandet av GenAI har en AI-policy fastställts,
vi har centralt styrda pilotinitiativ, definierade stan-
darder för att säkerställa etisk och säker användning
samt särskild utbildning av användare.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
52
Riskhantering / Strategiska och icke-finansiella risker
E. Risker avseende att motivera och stärka
våra medarbetare
Vi fokuserar på att säkra den nödvändiga kompetensen
och förbättra medarbetarnas möjligheter till utveckling
samt att erbjuda en säker arbetsmiljö.
Risker Trend
Tids-
horisont
20
Oförmåga att säkra eller behålla den kompetens som behövs för att kunna uppfylla vår
strategi och våra mål.
Medel
21
Arbetsmiljörisker relaterade till olyckor och tillbud samt risker avseende medarbetarnas
psykiska hälsa.
Kort
22
Ineffektivitet och oförmåga att säkerställa en säker arbetsmiljö på grund av pandemirisken.
Kort
Trend Ökning Oförändrat Minskning
Tidshorisont Tidshorisonten för när respektive risk kan komma att börja påverka Vattenfall: kort, medellång eller lång.
E
Riskhantering och aktiviteter 2024
• Attrahera nya talanger och kompetenser, behålla
medarbetare med viktiga kunskaper och förstärka
medarbetarnas kompetens (se sidan 28).
• Aktiviteter inom mångfald, jämställdhet och inklude-
ring (se sidan 121).
• Årlig medarbetarundersökning genomförs för att
övervaka viktiga aspekter utifrån medarbetarnas per-
spektiv samt bidra till att vägleda utvecklingen av
Vattenfall som arbetsplats (se sidan 28).
• Erbjuda en mer flexibel arbetssituation och anpassa
oss till föränderliga arbetsvanor samt nya behov från
våra medarbetare (exempelvis distansarbete och
smartare arbetsmetoder).
• Bevakning och kontroll av att hälso- och säkerhets-
risker täcks in av riskhanteringssystem i respektive
enhet. Vi genomför grundliga analyser av tidigare
olyckor och arbetar för att förebygga framtida pro-
blem (se sidan 110).
• Koncernövergripande utbildning inom psykisk hälsa
med seminarier för att öka medvetenheten kring
frågan (se sidan 111).
• Digitala evenemang för medarbetarna som täcker in
många områden av Vattenfalls verksamhet, klimat-
ambitioner och affärsmöjligheter.
• Lansering av en ny Arbetsmiljö och hälsopolicy.
• Erbjudande om influensavaccination genom hälso-
styrningen för Vattenfalls anställda i Tyskland.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
53
Riskhantering / Strategiska och icke-finansiella risker
Finansiella risker
Marknadsrisk – råvaror inklusive el
Marknadsrisk för el och råvaror avser risken för ogynn-
samma förändringar i el- och råvarupriser och över-
vakas på daglig basis. Marknadsrisk inkluderar risken
för en förändring av volymerna, särskilt på den nordiska
marknaden där vattenkraftsproduktionen till hög grad
är beroende av nederbörden.
Riskhanteringsåtgärder
Genom vårt ägande av tillgångar och vår kundförsälj-
ning exponeras vi främst mot priser på el, naturgas och
utsläppsrätter för koldioxid, vilka i sin tur påverkas av
flera faktorer som den globala makroekonomiska situa-
tionen, lokal tillgång och efterfrågan samt politiska
beslut. Vi är aktiva på elmarknaden och prissäkrar
vår exponering mot el, naturgas och utsläppsrätter
genom fysiska och finansiella terminskontrakt och
långfristiga kundavtal. Det sistnämnda avser längre
tidsperioder där det inte finns någon likviditet på
termins marknaden och är vanligtvis 10–15-åriga bi -
laterala kontrakt för att antingen säkra nya projekt inom
förnybar energi eller den befintliga tillgångsportföljen.
Merparten av säkrings volymerna för prognostiserad
produktion genomförs på kortare sikt, med en lägre
andel av säkrings volymerna görs längre fram i tiden.
Vattenfalls riskkommitté (VRC) beslutar om hur stor
andel av produktionen som ska prissäkras inom man-
datet från styrelsen. Försäljningsvolymerna prissäkras
i hög grad lika för lika (back-to-back). För att mäta risker
beträffande marknads exponering tillämpar vi bland
annat Value at Risk (VaR) och Gross Margin at Risk
(GMaR) tillsammans med olika former av stresstester.
Portföljstruktur
Den dominerande marknadsriskexponeringen i
Vattenfalls nuvarande portfölj är kopplad till nordisk
produktion av kärnkraft och vattenkraft. Vi genererar
en betydande andel av våra intäkter från reglerad verk-
samhet som eldistribution och fjärrvärme samt (delvis)
subventionerad verksamhet som vindkraft och solkraft,
vilket diversifierar riskexponeringen i vår portfölj. Dess-
utom har Vattenfall en marknadsriskexponering för
värme produktion från gastillgångar på kontinenten,
vilket utgörs av prisskillnaderna mellan el och bränsle/
utsläpp. Detta har en lägre riskprofil jämfört med den
öppna elprisexponeringen i Norden. Prisrisken för uran
är begränsad, eftersom uran är en relativt liten del av
den totala kostnaden för kärnkraftsproduktion.
Nordiska marknaden
Vattenfall använder prissäkringsinstrument för att styra
marknadsprisrisken för den nordiska produktionsport-
följen, som främst består av renodlade elpositioner från
kärnkraft, vattenkraft och vindkraft. Tabellen till höger
visar de genomsnittliga indikativa nordiska säkrade pri-
serna och den uppskattade nordiska säkringskvoten
per den 30 december 2024. Volymrisken hanteras
genom analyser och prognoser baserade på historiska
väderdata, inklusive faktorer som nederbörd och snö-
smältning.
Kontinentala marknaden
På ett liknande sätt som på den nordiska marknaden
använder Vattenfall säkringsinstrument för att styra
marknadsprisrisken för elproduktionen på kontinenten.
Denna portfölj består främst av diversifierad produktion
(el-, gas- och utsläppspositioner), samt vindkrafts-
produktion och pumpvattenlagring.
Underordnad handel
Förutom den marknadsrisk som nämns ovan har
koncern chefen ett riskmandat från styrelsen som
tillåter visst diskretionärt risktagande och trading.
Större delen av vår riskexponering i den underordnade
handels portföljen baseras på marknadsvärdering
(mark-to- market). I de fall där inga marknadspriser
kan observeras används modellerade priser (mark-
to-model). Mark-to-model-positioner uppstår främst
i tillgångs- och försäljningsrelaterade portföljer (se
koncern redovisningens Not 36, Finansiella instrument).
Hanteringen av värderingsmodeller är strikt reglerad
och det krävs godkännande från riskorganisationen
innan de får användas.
Genomsnittlig indikativ prissäkringsnivå
och prissäkringsgrad, Norden, per 30
december 2024
2025 2026 2027
Prissäkringsnivå, EUR/MWh 48 41 41
Prissäkringsgrad, % 52 27 11
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
54
Riskhantering / Finansiella risker
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk avser risken att Vattenfall inte kan finan-
siera sina kortfristiga betalningsåtaganden eller sina
mer långsiktiga kapitalbehov. Detta kan uppstå om till-
gångsvärdet på förfallodagen inte överensstämmer
med aktuella skulder och övriga derivat.
Riskhanteringsåtgärder
Tillgång till kapital och flexibel finansiering säkras
genom flera typer av låneemissionsprogram och kredit-
faciliteter.
Kortsiktig finansiering
Målet är att medel som motsvarar minst 10 procent av
koncernens omsättning, alternativt 90 dagar av verk-
samhetens behov av likvida medel (beroende på vilket
som är högst), ska finnas tillgängligt. Den 31 december
2024 uppgick tillgängliga likvida medel och/eller
bekräftade kreditfaciliteter till 43 procent (28 procent)
av nettoomsättningen.
Långsiktig finansiering
Vår låneportföljs förfalloprofil presenteras i tabellen
till höger. Vattenfall har förbundit sig att upprätthålla
finansiell stabilitet, vilket speglas i bolagets långsiktiga
kapitalstrukturmål. Den 6 juli 2021 bekräftade Moody’s
Vattenfalls kreditbetyg, med långsiktiga A3, kortsiktigt
P-2, och Baa2 för hybridobligationer. Samtidigt revi-
derades utsikten för betyget från negativ till stabil.
Den 15 december 2023 bekräftade Standard & Poor’s
Vattenfalls långsiktiga kreditbetyg BBB+, det kort-
siktiga kreditbetyget A-2 samt betyget BB+ för hybrid-
obligationer.
Förfalloprofil för Vattenfalls lån, per den 31 december 2024
1
>46454443424140393837363534333231302928272625*
miljoner SEK
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
Lån (exkl. hybridkapital) Hybridkapital (första inlösendatum)Leasingskuld Ej utnyttjade back-up-faciliteter
1. Exklusive lån från minoritetsägare och intresseföretag.
* Exklusive kortfristiga lån (20 283 MSEK).
Samspel mellan marknads-, kredit- och likviditetsrisk
Priserna på råvaror fluktuerar kontinuerligt. På grund av
vår kärnverksamhets karaktär är vi naturligt exponerade
mot marknadsrisk. Som beskrivits ovan använder vi oss
av prissäkring och långa kundavtal för att minska denna
exponering. Dessa kontrakt ökar dock i sin tur kredit-
risken, eftersom det finns en risk att motparterna
i kontrakten inte uppfyller sina åtaganden gentemot oss.
En vanlig metod för att hantera kreditrisk är användningen
av säkerheter (marginalsäkerheter). Även om detta är
användbara verktyg för att minska kreditrisken, och
krävs av börserna, kan det öka koncernens finansiella lik-
viditetsrisk om den övergripande skillnaden mellan avtal
med och utan säkerhet ökar. När priser förändras, för-
ändras också den mängd säkerheter som ställs mellan
motparter. Vid extrema kursrörelser kan detta leda till
omedelbara stora ut- eller inflöden av likvida medel som
antingen måste finansieras på kort sikt eller deponeras
hos finansinstitut som kanske inte vill ta emot likvida
medel. Om den resulterande effekten för en motpart är
att de hamnar i en egen likviditetsbrist, förvandlas detta
i sin tur till en kreditrisk för Vattenfall. Att minska kredit-
och likviditetsrisker genom lägre pris säkrings aktivitet
leder till en ökning av marknadspris risk. Således är alla
tre risker (marknads-, kredit- och likviditets risk) samman-
länkade och ömsesidigt beroende av varandra. Hante-
ringen av dessa kräver därför ett välbalanserat förhåll-
ningssätt och tydliga styrprinciper, vilka Vattenfall har
fastställt genom en särskild risk hanteringsprocess.
Låneprogram och bekräftade kreditfaciliteter
Rambelopp, miljoner Förfaller Utnyttjad andel, %
Bokförd extern skuld,
MSEK
Valuta 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Låneprogram
Företagscertifikat SEK — — — — — — — —
Euro Commercial Paper EUR 10 000 10 000 — — 1 55 — 20 034
Euro Medium Term Note EUR 10 000 10 000 — — 37 19 43 013 61 941
Bekräftade kreditfaciliteter
Rullande kreditfacilitet
1
EUR 2 000 2 000 2027 2025 — — — —
Utnyttjade kreditfaciliteter SEK 1 000 2024
1. Backupfacilitet för kortfristig upplåning.
Bekräftade kreditfaciliteter utgörs av en rullande kreditfacilitet på 2,0 miljarder EUR med förfallodag 31 oktober 2027. Förfallostrukturen för
låneportföljen exklusive lån från minoritetsägare och intressebolag, vilka uppgick till 7 221 MSEK för 2024 (10 783) . Ytterligare information
kring lånens förfallostruktur redovisas i koncernens Not 30, Räntebärande skulder samt tillhörande finansiella derivat.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
55
Riskhantering / Finansiella risker
Kreditrisk
Kreditrisk är risken för att en motpart inte kan eller vill
uppfylla sina åtaganden. Risken återfinns i Vattenfalls
samtliga aktiviteter.
Riskhanteringsåtgärder
Vi har ett strikt ramverk för att hantera och rapportera
kreditrisker för att säkerställa att riskerna övervakas,
mäts och optimeras så att den totala kreditexpone-
ringen hålls på en acceptabel nivå. Bolagets kreditrisk-
hantering består i motpartsanalys, rapportering av
kredit riskexponeringar, avtalsförhandlingar och förslag
på riskreducerande åtgärder (till exempel att kräva
säkerheter). Kreditriskexponeringar per ratingklass
visas nedan i MSEK.
I diagrammet visas exponeringen för de av
Vattenfalls motparter där exponeringen är större
än 50 MSEK vardera, visat per ratingklass enligt
Moody’s ratingskala. Motparter granskas och god-
känns i enlighet med Vattenfalls kreditmandat och
kreditpolicy. Mindre exponeringar än dessa anses
sammantaget vara så diversifierade att netto-
risken för Vattenfall bedöms vara låg. Exponering
inom inköp och värme ingår ej. Övriga finansiella
tillgångar (som varken är förfallna eller nedskrivna)
anses vara av god kreditvärdighet.
Motpartsexponering per ratingklass
Ränterisk
Ränterisk avser risken för negativ inverkan från ändrade
räntenivåer på koncernens resultaträkning och kassa-
flöde.
Riskhanteringsåtgärder
Vi kvantifierar vår ränterisk i låneportföljen genom
måttet duration, vilket beskriver genomsnittlig ränte-
bindnings tid. Vår målduration är 2 till 6 år och baseras
på bolagets aktuella finansieringsbehov samt önskad
ränte känslighet för ränteintäkter och -kostnader. Dura-
tionen för Vattenfalls låneportfölj var vid årets slut 4,49
år (5,53) inklusive hybridkapital. Se tabellen Återstående
räntebindning för låneportföljen.
Räntekänslighet
Räntekänslighetsanalysen visar hur ränteförändringar
påverkar Vattenfallkoncernens ränteintäkter och ränte-
kostnader (före skatt) inom en 12-månadersperiod givet
koncernens nuvarande räntebindningsstruktur. Med
samma metod och ett antagande om att räntorna
skulle stiga 100 bp (baspunkter) skulle påverkan på
Vattenfallkoncernens eget kapital efter skatt vara
–21 MSEK (–81), inklusive derivat och hybridkapital,
exklusive lån från minoritetsägare och intressebolag.
Räntekänslighet
1
1. Exklusive lån från minoritetsägare och intresseföretag.
Nominella belopp.
-300
-200
-100
0
100
200
300
31/12/2024
31/12/2023
miljoner SEK
21,510,50–0,5–1–1,5–2
OtherBaa3Baa2Baa1A3A2A1Aa3Aa2Aa1Aaa
2023
2024
miljoner SEK
OtherBaa3Baa2Baa1A3A2A1Aa3Aa2Aa1Aaa
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
30 000
35 000
40 000
45 000
50 000
Återstående räntebindning för låneportföljen
Skuld Derivat Totalt
MSEK 2024 2023 2024 2023 2024 2023
< 3 månader 7 841 8 045 –4 047 –276 3 794 7 769
3 månader–1 år 10 684 33 113 –2 553 –1 688 8 131 31 426
1–5 år 36 994 46 218 968 1 278 37 961 47 497
> 5 år 20 887 22 125 5 432 709 26 318 22 834
Totalt 76 405 109 502 –201 24 76 204 109 525
I låneportföljen ingår lån och räntederivat i syfte att styra durationen i upplåningen. Negativa belopp förklaras av användningen av deri-
vat såsom ränteswappar och ränteterminer. Summan av derivaten är inte lika med noll på grund av valutakurseffekter. Siffrorna anges
exklusive lån från minoritetsägare och intresseföretag, vilka uppgick till 7 221 MSEK för 2024 (10 783). Den genomsnittliga finansierings-
räntan uppgick per den 31 december 2024 till 3,64 % (3,75). Nominella belopp.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
56
Riskhantering / Finansiella risker
Valutarisk
Valutarisk avser risken för negativ inverkan från änd-
rade valutakurser på koncernens resultat- och balans-
räkning.
Riskhanteringsåtgärder
Vi har begränsad transaktionsexponering, eftersom
huvuddelen av produktion, distribution och försäljning
av elektricitet sker på respektive lokala marknad. Käns-
ligheten för valutakursrörelser är därför relativt låg. All
transaktionsexponering som överstiger ett nominellt
värde motsvarande 10 MSEK ska valutasäkras omedel-
bart när den uppstår. Målet för säkring av transaktions-
exponering är att över tid matcha låneportföljens
valuta fördelning i koncernens kassaflöde (internt till-
förda medel, FFO). Vattenfalls största exponering är
i EUR på 97 090 MSEK (66 566). Av detta belopp var
vid årsskiftet 23 procent (40) säkrat. För mer informa-
tion, se koncernredovisningens Not 38, Specifikationer
till eget kapital. Vid en förändring av valutakurserna
med exempelvis 5 procent skulle koncernens egna
kapital påverkas med cirka 4,7 miljarder SEK (3,6), där
en förstärkning av de valutor som anges i tabellen i
koncern redovisningens Not 38, Specifikationer till eget
kapital, ger en positiv förändring.
Låneportföljen uppdelad per valuta, i miljoner
Skuld Derivat Totalt
Ursprungsvaluta 2024 2023 2024 2023 2024 2023
DKK 4 028 158 — — 4 028 158
EUR 39 166 77 520 4 900 4 745 44 066 82, 65
GBP 19 535 18 129 –5 182 –4 788 14 353 13 341
JPY 1 405 1 420 –1 405 –1 420 0 0
SEK 12 271 12 274 1 486 1 486 13 757 13 761
Totalt 76 405 109 502 –201 24 76,204 109 525
Tabellen visar låneportföljens valutarisk samt de valutor som Vattenfall är exponerad mot. Ovanstående belopp är exklusive lån
från minoritetsägare och intresseföretag, vilka uppgick till 7 221 MSEK (10 783). Nominella belopp.
Hollandse Kust Zuid
havsbaserade vindkraftpark
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
57
Riskhantering / Finansiella risker
Bolags-
styrnings-
rapport
Bolagsstyrningsrapport .......................................... 59
Styrelse ................................................................................... 68
Ledning ................................................................................... 70
Förslag till årsstämman .............................................. 72
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
58
Bolagsstyrnings-
rapport
Denna rapport innehåller information om bolags-
styrning, enligt lag och svensk kod för bolagsstyrning,
för räkenskapsåret 2024. Övergripande frågor om
bolagsstyrning behandlas i denna rapport, medan
specifika frågor om risk hanteras i avsnittet Risker och
riskhantering och hållbarhetsrelaterade risker och kon-
sekvenser tas upp i hållbarhetsförklaringen i Års- och
hållbarhetsredovisningen. Bolagsstyrningsrapporten
har granskats enligt RevU 16 av bolagets externa revisor.
Arbetet på styrelse- och VD-nivå har under år 2024
innefattat fortsatta beslut i enlighet med Vattenfalls
strategi. Bland annat har ytterligare investeringar och
partnerskap beslutats inom vindkraft och arbetet med
planering av ny svensk kärnkraft har fortsatt. Arbete har
vidare skett inom hållbarhetsområdet för att uppfylla
kraven enligt ny lagstiftning grundad på EU-direktivet
CSRD.
En väl fungerande bolagsstyrning – med en effektiv
organisationsstruktur, internkontroll och riskhantering
– hjälper Vattenfall att driva verksamheten mot uppsatta
mål och i enlighet med Vattenfalls strategi och principer.
Vattenfalls modell för bolagsstyrning
Moderbolaget i Vattenfallkoncernen, Vattenfall AB, är
ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Solna. Den
svenska aktiebolagslagen gäller därmed för Vattenfall
AB. De huvudsakliga beslutsorganen är årsstämman,
styrelsen samt VD. Årsstämman utser styrelsen, vilken
i sin tur utser VD, som sköter den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar.
Tillämpning av Koden
Vattenfall tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning
(”Koden”, som kan läsas på www.bolagsstyrning.se).
Eftersom Vattenfall är helägt av svenska staten saknas
behov av att skydda minoritetsägare. Därför tillämpas
inte bestämmelserna om aktieägares initiativrätt inför
bolagsstämma (Koden punkt 1.1) och om redovisning av
styrelseledamots oberoende (punkterna 4.4 och 4.5).
Av samma anledning saknar Vattenfall valberedning
(Koden kapitel 2). Nomineringsprocessen för styrelse
och revisorer följer svenska statens ägarpolicy och
beskrivs nedan. Referenserna till valberedningen i
punkterna 1.3, 1.4, 4.6, 9.1, 10.2 och 10.3 är därmed inte
heller tillämpliga. Information om ledamöter som före-
slås för nyval eller omval lämnas på hemsidan enligt
punkt 2.6. Val av ordförande sker vid årsstämman enligt
aktiebolagslagens bestämmelser och svenska statens
ägarpolicy.
Styrnings- och rapportstruktur
Ersättningsutskott
Aktieägare via
bolagsstämman
Styrelse
VD och koncernchef
Koncernledning
Revisor
Revisionsutskott
Internrevision
Affärsområden och staber enligt organisationsstrukturen
Viktiga externa och interna regelverk för Vattenfall
Externa regelverk
• Svenska och utländska rättsregler, särskilt aktiebolags-
lagen och årsredovisningslagen.
• Svenska statens ägarpolicy och principer för bolag
med statligt ägande 2020.
• Svensk kod for bolagsstyrning (”Koden”).
• Börsregler för räntebärande instrument registrerade
på Nasdaq Stockholm.
• International Financial Reporting Standards (IFRS) och
övriga redovisningsregler.
• European Sustainability Reporting Standards (ESRS)
och FN:s Global Compact, samt rapportering enligt
Green Bonds Principles, Science Based Targets och
Task Force on Climate related Financial Disclosures
(TCFD).
Interna regelverk
• Bolagsordningen.
• Styrelsens och utskottens arbetsordning, inklusive
VD-instruktionen och instruktionen om rapportering
till styrelsen.
• Vattenfall Management System (VMS), inklusive Kod
för uppförande och integritet, och andra interna styr-
dokument.
1. Regeringen beslutade den 20 februari 2025 en ny policy för bolag
med statligt ägande. Denna policy kommer att läggas fram för god-
kännande vid Vattenfall AB:s årsstämma den 28 april och avses till-
lämpas av Vattenfall från och med årsstämman
Vattenfall AB:s bolagsordning samt löpande uppdaterad information om Vattenfalls bolagsstyrning finns på group.vattenfall.com/se.
Dokumenten finns översatta till engelska på group.vattenfall.com. På hemsidan finns även tidigare bolagsstyrningsrapporter och
material från de senaste bolagsstämmorna, länkar till statens ägarpolicy och Svensk kod för bolagsstyrning samt Vattenfalls Kod för
uppförande och integritet (Code of Conduct and Integrity) och andra interna policyer.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
59
Bolagsstyrningsrapport
Aktieägare och bolagsstämma
Vattenfall AB är helägt av svenska staten. Statens rätt
att såsom aktieägare fatta beslut om Vattenfalls angelä-
genheter utövas enligt aktiebolagslagen vid årsstämma
och annan bolagsstämma.
Genom bolagsstämmans beslut om innehållet i
bolags ordningen bestämmer ägaren bolagets verk-
samhet. Tillämpningen av statens ägarpolicy och princi-
per för bolag med statligt ägande beslutas på bolags-
stämman.
Styrning och mål från aktieägaren
Med utgångspunkt i ett riksdagsbeslut år 2010 anger
Vattenfall AB:s bolagsordning att föremålet för bolagets
verksamhet är att generera en marknadsmässig
avkastning genom att, direkt eller genom dotter- och
intressebolag, affärsmässigt bedriva energiverksamhet
så att bolaget är ett av de bolag som leder utvecklingen
mot en miljömässigt hållbar energiproduktion.
Statens ägarpolicy anger att, i syfte att främja ett
långsiktigt hållbart värdeskapande i bolagen med stat-
ligt ägande, integreras hållbart företagande i bolags-
styrningen. Bolag med statligt ägande ska arbeta för en
sund och säker arbetsmiljö, respekt för mänskliga
rättig heter samt goda och anständiga arbetsvillkor,
jämställdhet och mångfald, minskad klimat- och miljö-
påverkan, hantering av klimatrelaterade finansiella
risker och möjligheter, en god affärsetik och ett aktivt
antikorruptionsarbete, säkerställande av att missbruk
inte sker på grund av särställningen såsom bolag med
statligt ägande samt ett ansvarsfullt agerande inom
skatte området.
I enlighet med statens ägarpolicy har bolagets finan-
siella mål beslutats av bolagsstämman
1
. De nuvarande
finansiella målen beslutades vid en extra bolagsstämma
den 12 december 2017:
• Kapitalstruktur: Internt tillförda medel/justerad netto-
skuld 22–27 procent.
• Lönsamhetsmål: Avkastning på sysselsatt kapital på
8 procent.
• Utdelningspolicy: Utdelningen ska uppgå till mellan
40 och 70 procent av resultat efter skatt.
Utfallet av dessa mål framgår av Års- och hållbarhets-
redovisningen på sidorna 12–14. Ägaren föreslår en
uppdatering av de finansiella målen i enlighet med
redogörelsen på sida 14, och beslut fattas på års-
stämman 2025.
Årsstämman 2024
Vattenfall höll sin årsstämma den 29 april 2024. Äga-
ren, svenska staten, deltog vid årsstämman genom sin
ägarrepresentant. Allmänheten hade möjlighet att delta
såväl på plats som via sändning över internet. Riksdags-
ledamöter gavs rätt att ställa frågor under stämman
och en öppen frågestund arrangerades efter stämman,
i enlighet med statens ägarpolicy. Till nya styrelse-
ledamöter valdes Christian Levin och Nina Linander
medan Håkan Erixon och Ann Carlsson Meyer lämnade
styrelsen.
Årsstämman 2025 hålls den 28 april i Solna.
Styrelsen
Styrelsens uppgifter
Styrelsen är bolagets högsta förvaltningsorgan. Dess
grundläggande uppgifter framgår av aktiebolagslagen
och Koden. Ytterligare uppgifter framgår av dess
arbetsordning och de instruktioner som styrelsen fast-
ställer varje år. Arbetsordningen och instruktionern reg-
lerar bland annat rapporteringen till styrelsen, arbets-
fördelningen mellan styrelsen och VD respektive
styrelsens utskott, ordförandens uppgifter, former och
innehåll för styrelsemöten samt utvärderingen av sty-
relsens och VD:s arbete.
Styrelsen ska, enligt arbetsordningen, fastställa de
övergripande målen för Vattenfalls verksamhet, besluta
om Vattenfalls strategi för att nå målen samt se till att
det finns ändamålsenliga system för uppföljning och
kontroll av Vattenfalls verksamhet, risker och ekono-
miska ställning mot de fastställda målen. Styrelsen ska
godkänna större investeringar, förvärv och avyttringar
samt årligen eller vid materiella förändringar fastställa
centrala policyer och instruktioner. I detta ingår att fast-
ställa erforderliga riktlinjer för bolagets uppträdande i
samhället i syfte att säkerställa dess långsiktiga värde-
skapande förmåga. Styrelsen ska, enligt arbetsord-
ningen, även identifiera hur hållbarhetsfrågor påverkar
bolagets risker och affärsmöjligheter och hur den för-
delar frågor till VD som rör samverkan med intressenter.
Dessutom ska styrelsen godkänna vissa väsentliga
avtal, inklusive avtal med VD och övriga ledande
befattnings havare.
Vattenfall har formulerat en strategi för att nå målet
om fossilfrihet. Beslut och investeringar styrs av detta.
I årsplaneringen för styrelsen och dess utskott finns
fasta återkommande punkter inom flera av de områden
för hållbart företagande som pekas ut i statens ägar-
policy. Dessa områden ingår dessutom som en integre-
rad del i behandlingen av konkreta styrelseärenden och
behandlas även av koncernledningen. Vattenfalls strate-
giska fokusområden utgör i sig hållbarhetsambitioner.
Bland annat ingår hållbarhetsaspekter, exempelvis klimat-
och miljöpåverkan samt mänskliga rättigheter, vid styrel-
sens behandling av strategin och i affärsplanerings-
processen. Expertis i hållbarhetsfrågor erhålls via en
koncerngemensam hållbarhetsavdelning.
Styrelsens uppgifter omfattar såväl Vattenfall AB som
Vattenfallkoncernen. Vattenfalls chefsjurist är sekreterare
i styrelsen.
Ordföranden ansvarar bland annat för att leda möterna
får relevant information, för kontakten med ägaren i
ägarfrågor och för att förmedla synpunkter mellan ägaren
och styrelsen. Styrelsen, genom styrelse ordföranden,
ska enligt arbetsordningen samordna sin syn med före-
trädare för ägaren i frågor när bolaget står inför särskilt
viktiga avgöranden.
Styrelsemöten
Styrelsen ska hålla åtta till tolv ordinarie möten varje år.
Förutom ordinarie möten sammanträder styrelsen vid
behov. Agendan ska innehålla följande ärenden vid varje
ordinarie möte:
• Affärsläget för koncernen.
• Ekonomisk rapport för koncernen.
• Rapporter från styrelseutskotten, när möten hållits.
• Ärenden som inte faller inom VD:s löpande förvaltning.
• Övriga frågor av väsentlig betydelse för koncernen.
1. Nya finansiella mål föreslås för beslut under 2025.
Årsstämmans uppgifter
• Utse styrelse, styrelseordförande och revisorer
samt besluta om arvoden till dem.
• Fastställa resultaträkning och balansräkning
för Vattenfall AB och Vattenfallkoncernen.
• Besluta om disposition av bolagets resultat.
• Bevilja ansvarsfrihet för styrelse och VD
• Godkänna ersättningsrapporten.
• Besluta om riktlinjer för ersättningar till
ledande befattningshavare.
• Besluta i andra ärenden enligt lag eller
bolags ordning.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
60
Bolagsstyrningsrapport
Dessutom finns vissa återkommande ärenden på agen-
dan, enligt årsplaneringen i styrelsens arbetsordning.
Investeringar som beslutats av styrelsen följs upp av
styrelsen ett år efter idrifttagande. Strategifrågor disku-
teras på djupet vid ett årligt styrelseseminarium, då
även koncernledningen deltar. Styrelsen ska fort löpande
informeras om omständigheter av betydelse för bästa
möjliga inblick i verksamheten och som underlättar en
övergripande bedömning av Vattenfalls situation.
Under 2024 har styrelsen sammanträtt tio gånger,
inklusive det konstituerande mötet. Ledamöternas del-
tagande framgår på sidorna 68–69. Styrelsen höll ett
möte vid en av koncernens operativa verksamheter.
Detta möte hölls i Norrbotten och kombinerades med
studiebesök på vattenkraftsverksamheten och hos
industriprojekten för fossilfritt stål.
Tillsättning av styrelse
För företag helägda av svenska staten tillämpas enhet-
liga och gemensamma principer för en strukturerad
nomineringsprocess. Dessa principer framgår av sta-
tens ägarpolicy och ersätter Kodens regler för bered-
ning av beslut om nominering av styrelseledamöter
och revisorer.
Styrelsenomineringsprocessen äger rum inom
Regeringskansliet, koordinerad av Finansdeparte-
mentet. Kompetensbehovet analyseras utifrån bola-
gets verksamhet, situation och framtida utmaningar,
styrelsens sammansättning samt genomförda styrelse-
utvärderingar. I Regeringskansliets arbete med styrelse-
nomineringsprocessen ingår dessutom en löpande
egen utvärdering av samtliga statligt ägda bolags-
styrelser. Därefter fastställs eventuella rekryterings-
behov och rekryteringsarbetet inleds. När processen
avslutats offentliggörs gjorda nomineringar enligt
Koden. De ledamöter som valts av årsstämman får
introduktionsutbildning av Vattenfall.
Av statens ägarpolicy, som även utgör den
mångfalds policy som tillämpas i fråga om styrelsen,
framgår att urvalet av ledamöter görs utifrån en bred
rekryteringsbas i syfte att ta tillvara kompetensen hos
såväl kvinnor och män, som hos personer med olika
bakgrund och erfarenheter. Diskriminering som har
samband med kön, könsöverskridande identitet eller
uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosupp-
fattning, funktionshinder, sexuell läggning eller ålder får
inte förekomma.
Vid årsstämman 2024 lämnade ägarrepresentanten
en motivering till styrelsens sammansättning. Samman-
fattningsvis bedömde ägaren att styrelseledamöterna
hade för bolagets verksamhet, utvecklingsskede och
förhållanden i övrigt relevant kompetens, erfarenhet
och bakgrund. Könsfördelningen i styrelsen uppnådde
inte regeringens målsättning att andelen kvinnor res-
pektive män i styrelsen ska vara minst 40 procent vad
gäller stämmovalda ledamöter. Styrelsen som helhet
ansågs emellertid ha en mångsidighet och bredd som
speglade kraven i statens ägarpolicy. Könsfördelningen
hos de stämmovalda ledamöterna uppgick till 25 pro-
cent kvinnor och 75 procent män, vilket var samma
könsfördelning som föregående år.
Mer detaljerad information om nominering av styrelse
framgår av statens ägarpolicy, www.regeringen.se.
Styrelsens sammansättning
Enligt Vattenfalls bolagsordning ska styrelsen, utöver
arbetstagarrepresentanterna, bestå av lägst fem och
högst tio ledamöter utan suppleanter. Styrelseleda-
möterna väljs årligen av årsstämman som även ska
utse styrelseordföranden.
Under 2024 ingick ingen person från koncern-
ledningen i styrelsen och följaktligen var 100 procent
av styrelse ledamöterna icke-verkställande ledamöter.
Detta är i linje med statens ägarpolicy. På motsvarande
sätt har ingen av de stämmovalda styrelseledamöterna
anställning inom bolaget.
Arbetstagarorganisationerna har enligt lag rätt att
utse tre styrelseledamöter och tre suppleanter och
utnyttjade denna rättighet.
Information om styrelseledamöterna finns på sidorna
68–69.
Styrelsens årsplanering
Rapport från revisorerna,
nominering av revisor,
årsbokslut samt status för
hållbarhetsrapporten, utdeln-
ing, pågående tvister av
särskild betydelse, integritets-
rapporter, ersättningsrapport,
ärenden avseende mänskliga
rättigheter samt utlåtande
enligt UK Modern Slavery Act
Kvartalsrapport, risk-
mandat och riskpolicy,
årsrapport från Corporate
Security & Resilience,
uppdatering av mål för
prissäkringar samt
konstituerande styrelse-
möte efter årsstämman
Strategisk plan och mål,
FoU-strategi, strategiska
personalfrågor, mångfalds-
och jämställdhetsplan
samt kärnkrafts- och
dammsäkerhet
Affärs-, investerings- och
finansieringsplaner, översikt
över investeringar avseende
slutförvar inom kärnkrafts-
verksamheten, revisorernas
interimsgranskning, riktlinjer
för ersättning till ledande
befattningshavare, ersättnings-
principer inom Vattenfall,
internrevisionens budget och
plan, skattepolicy, styrelse och
VD-utvärdering
Års- och hållbarhetsredo-
visning, kallelse till årsstämma
Varumärkesstrategi,
strategiska hållbarhetsfrågor
Halvårsrapport, pågående
tvister av särskild betydelse,
information om mål och
strategi för prissäkringar
Niomånadersrapport,
rapport från Corporate
Security & Resilience
Styrelsens viktigaste ärenden 2024
• Ärenden enligt arbetsordningen.
• Strategiska och finansiella mål.
• Förvärvs- och avyttringsärenden.
• Ärenden rörande svensk kärnkraft.
• Partnerskap och investeringar avseende
nya vindkraftparker och solenergianläggningar.
• Värmeverksamheten i Berlin och
Nederländerna.
• Investeringar inom e-mobility.
• Hållbarhetsfrågor, med fokus på att
uppfylla kraven enligt ny lagstiftning
grundad på EU-direktivet CSRD.
• Säkerhetsläget och säkerhetsfrågor.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
61
Bolagsstyrningsrapport
Riktlinjer för ersättning till styrelsen
Ledamöternas arvode för styrelse- och utskottsarbete
bestäms av ägaren vid årsstämman, i enlighet med
statens ägarpolicy. Information om arvodena 2024
finns i Års- och hållbarhetsredovisningen, koncernens
Not 11, Antal anställda och personalkostnader.
Utvärdering av styrelsens och VD:s arbete
Styrelsen utvärderar årligen VD och sitt eget arbete,
med syfte att utveckla arbetsformer och effektivitet.
Utvärderingen sker under ledning av ordföranden och
avrapporteras till styrelsen och ägaren.
År 2024 genomfördes en utvärdering med hjälp av
en extern konsult, med uppföljning från 2023 års ut -
värdering. I utvärderingen användes ett frågeformulär
för styrelsen som helhet, som var och en av ledamö-
terna och suppleanterna besvarade. Frågorna tog upp
Vattenfalls aktuella utmaningar, ledning och organisa-
tion, styrelsens effektivitet, sammansättning och sak-
kunskap samt dess relation till ägaren, ordföranden
och VD. Även VD, finansdirektör (CFO) och styrelsens
sekreterare besvarade frågeformuläret. Utvärderingen
rapporterades och diskuterades vid styrelsemötet
i februari 2025.
Styrelsens utskott
Styrelsen har inrättat två utskott och har fastställt
arbetsordningar för dessa. Styrelsen har vid konstitue-
rande styrelsemöte till varje utskott utsett ett antal
stämmovalda styrelseledamöter, varav en ordförande.
Arbetstagarledamöterna i styrelsen har rätt att utse en
representant i vardera utskottet. Information om utskot-
tens sammansättning samt ledamöternas närvaro finns
på sidorna 68–69.
Utskotten rapporterar sitt arbete till styrelsen vid
nästa ordinarie styrelsemöte genom att utskottens
ordförande avger en rapport och genom att tillhanda-
hålla protokoll från utskottsmötena. Utskotten är, med
undantag för ett fåtal ärenden i revisionsutskottet,
endast beredande organ och lämnar rekommendatio-
ner till styrelsen. Styrelsens aktiebolagsrättsliga ansvar
för bolagets organisation och förvaltningen av bola-
gets angelägenheter inskränks inte genom utskottens
arbete.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet övervakar Vattenfalls finansiella
rapportering, inklusive hållbarhetsrapporteringen, och
ska fortlöpande träffa Vattenfall AB:s externa och
interna revisorer för att informera sig om revisionens
planering, inriktning och omfattning. Revisionsutskot-
tet ska även diskutera samordningen mellan den
externa och interna revisionen och synen på bolagets
finansiella risker. Utskottet bereder styrelsens beslut
om intern revisionens budget, instruktionen för intern-
revisionen (Internal Audit Charter) och internrevisions-
planen. Det
har rätt att för styrelsens räkning besluta
vilka andra tjänster än revision och granskning av håll
-
barhetsrapporter som Vattenfall får upphandla av kon-
cernens revisorer.
Revisionsutskottet sammanträder före Vattenfalls
avgivande av delårsrapporter och i övrigt vid behov.
CFO och chefen för internrevision är föredragande.
De externa revisorerna är närvarande vid samtliga
ordinarie möten och rapporterar sina iakttagelser
från revisionen.
Under 2024 har utskottets arbetsuppgifter justerats
till att tydligare omfatta uppgifter rörande hållbarhets-
rapporten, inför tillämpningen av ny lagstiftning grun-
dad på EU-direktivet CSRD.
Ersättningsutskottet
I ersättningsutskottets arbetsuppgifter ingår att fung-
era som beredande organ för att säkerställa implemen-
teringen och efterlevnaden av de riktlinjer för ersätt-
ning till ledande befattningshavare som årsstämman
har godkänt. Utskottet ska i förekommande fall bereda
de särskilda skäl som finns för att i ett enskilt fall avvika
från riktlinjerna. Dessutom ska utskottet bereda styrel-
sens ersättningsrapport och inför årsstämman bevaka
och följa upp revisorernas granskning. VD är före-
dragande i ersättningsutskottet.
Revisor
Av statens ägarpolicy framgår att ägaren har ansvar för
val av revisorer och att revisorer utses på årsstämman.
Förslag till val av revisor och revisorsarvode ska lämnas
av styrelsen och tas fram av bolaget. Revisorerna väljs
för en mandatperiod om ett år, i enlighet med aktie-
bolags lagens huvudregel. Enligt Vattenfalls bolags-
ordning ska bolaget ha en eller två revisorer med eller
utan en eller två revisorssuppleanter eller ett registrerat
revisionsbolag som revisor.
Årsstämman 2024 omvalde Pricewaterhouse-
Coopers AB till revisor. Revisionsbolaget utsåg auktori-
serade revisorn Eva Carlsvi som huvudansvarig revisor.
I revisorns uppdrag ingår granskning av årsredovis-
ningen, koncernredovisningen, bolagsstyrnings-
rapporten, hållbarhetsrapporteringen samt efter-
levnaden av riktlinjerna för ersättning till ledande
befattningshavare. Revisorn genomför dessutom en
översiktlig granskning av halvårsrapporten. Revisorn
har tillgång till styrelsens och styrelseutskottens proto-
koll. Revisionsutskottet har godkänt riktlinjer för hur
upphandling av andra tjänster än revision och gransk-
ning av hållbarhets rapporter ska ske från revisorn.
Revisionsutskottets viktigaste
uppgifter är att:
• Övervaka Vattenfalls finansiella rapportering,
inklusive hållbarhetsrapporten.
• Med avseende på den finansiella rapporteringen
och hållbarhetsrapporteringen övervaka effekti-
viteten i intern kontroll, internrevision och risk-
hantering.
• Hålla sig informerat om revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen samt
granskningen av hållbarhetsrapporten för
bolaget och för koncernen.
• Granska och övervaka revisorns opartiskhet
och självständighet.
• Biträda vid upprättandet av förslag till bolags-
stämmans beslut om revisorsval.
• Granska och övervaka hanteringen av
marknads-, likviditets- och kreditrisker.
• Årligen utvärdera de externa revisorernas
arbete.
Ersättningsutskottets viktigaste
uppgifter är att:
• Bereda styrelsens beslut i frågor om
ersättnings principer, ersättningar och andra
anställningsvillkor för koncernledningen och
övriga ledande befattningshavare.
• Följa och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer
för ersättningar till ledande befattningshavare
som årsstämman enligt lag ska besluta om samt
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer
i bolaget.
• Bereda styrelsens beslut om övergripande
ersättningsprinciper, såsom generell förekomst,
storlek och struktur av rörlig ersättning (för dem
som inte är ledande befattningshavare).
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
62
Bolagsstyrningsrapport
Vid årsstämman 2024 redogjorde revisorn för revi-
sionsarbetet under 2023 och för sin granskning av
efterlevnaden av riktlinjerna för ersättning till ledande
befattningshavare. Revisorn avrapporterade sin bok-
slutsgranskning för 2024 till hela styrelsen vid styrelse-
mötet i februari 2025 (utan att någon person från led-
ningen var närvarande) och rapporterade även sina
iakttagelser vid styrelsemötet i december 2024.
Arvode för revisorns arbete utgår enligt godkänd räk-
ning. Koncernens revisionskostnader beskrivs närmare
i Års- och hållbarhetsredovisningen, koncernens Not
44, Ersättning till revisorer samt i moderbolagets Not
33, Ersättning till revisorer.
Koncernchef och koncernledning
VD i Vattenfall AB, som också är koncernchef för
Vattenfallkoncernen, ansvarar för den löpande förvalt-
ningen i enlighet med aktiebolagslagen. Anna Borg var
VD under 2024. Ersättningen till VD framgår av ersätt-
ningsrapporten samt av Års- och hållbarhetsredovis-
ningen, koncernens Not 11, Antal anställda och
personal kostnader.
Koncernchefen har inrättat interna organ för styr-
ningen av koncernen och fattar beslut självständigt
eller med stöd av dessa organ. De viktigaste är
koncern ledningen (Executive Group Management,
EGM) och Vattenfalls riskkommitté (Vattenfall Risk
Committee, VRC). EGM fokuserar på koncernens över-
gripande inriktning och behandlar – inom ramen för
koncernchefens mandat från styrelsen – frågor av vikt
för koncernen. I EGM täcker chefen för Strategic Deve-
lopment över gripande hållbarhetsfrågor och koncer-
nens håll barhets chef rapporterar till honom. VRC foku-
serar bland annat på beslut som rör riskmandat och
kreditgränser samt utövar tillsyn över ramverket för
risk hantering.
Båda organen möts månadsvis och bereder även
ärenden som ska avgöras av styrelsen. Inför VD:s
beslut i EGM eller VRC om vissa större investeringar
och transaktioner genomför riskavdelningen en obero-
ende riskanalys, som utgör del i beslutsunderlaget.
VD följer upp verksamheten via kvartalsvisa Business
Performance Meetings. Vid dessa möten analyseras
utfall, prognoser, viktiga händelser samt utmaningar
(inklusive status för Vattenfalls strategiska mål) med
ledningen för varje affärsenhet. Årliga djupdykningar i
hållbarhetsfrågor – utmaningar, framsteg och åtgärder
för det kommande året – genomförs med ledningen för
varje affärsområde.
Information om medlemmarna i koncernledningen
finns på sidorna 70–71.
Internrevision
Internrevisionen är en oberoende och objektiv funktion
som utvärderar, föreslår och följer upp förbättringar
av seende effektiviteten i Vattenfalls riskhantering,
interna kontroller samt styrprocesser inom hela koncer-
nen. Detta gäller även efterlevnaden av Vattenfalls
styr dokument, inklusive Koden för uppförande och
inte gritet. Funktionen är direkt underställd styrelsen
och revisionsutskottet. Den utför sitt arbete riskbaserat
och enligt en fastställd internrevisionsplan.
Internrevisionens budget, Instruktionen för intern-
revisionen (Internal Audit Charter) och internrevisions-
planen bereds av revisionsutskottet och beslutas av
styrelsen. Chefen för internrevisionen rapporterar admi-
nistrativt till VD samt informerar ledningarna för affärs-
enheterna (Business Units) och övriga enheter om de
granskningar som har genomförts. Chefen för intern-
revisionen avger även en rapport till revisions utskottet
vid varje ordinarie utskottsmöte.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
63
Bolagsstyrningsrapport
Intern styrning
Principer och strategi
Vattenfalls syfte är att möjliggöra den fossilfrihet som
driver samhället framåt och strategin innebär i huvud-
sak att:
• Vattenfall strävar efter att vara ledande i energi-
omställningen, som en lönsam verksamhet.
• Hållbarhet är kärnan i Vattenfalls strategi och är
vägledande för ambitionsnivån och var vi växer.
• Fossilfri elproduktion är grunden för värdeskapande.
• Värde och stabilitet genom integrering
och diversifiering.
Till detta kommer de ekonomiska mål som beslutats
av bolagsstämman och som beskrivs närmare under
”Aktieägare och bolagsstämma” ovan. Styrkort inom
koncernen ger stöd genom att koppla till finansiella,
icke-finansiella och operativa krav, exempelvis i fråga
om koldioxidutsläpp och fossilfri produktionskapacitet.
Återrapportering till styrelsen genomförs som en del
i kvartalsrapporteringen.
Vattenfall skapar värde för kunder och aktieägare
genom att göra hållbara affärer på attraktiva marknader
med goda förutsättningar för avkastning och där vi kan
nyttja våra konkurrensfördelar. Vattenfalls strategi lig-
ger väl i linje med FN:s Agenda 2030-mål för hållbar
utveckling och kommer att driva Vattenfall mot att
lämna ett viktigt bidrag till den globala agendan för
hållbar utveckling.
Styrande affärsetik
Vattenfalls Kod för uppförande och integritet (Code of
Conduct and Integrity) bygger på bolagets fyra princi-
per – öppna, aktiva, positiva och säkerhet – och inne-
håller ett antal regler som bygger på förhållningssättet
”tänk efter före”. Den innehåller också referenser till
Vattenfalls ledningssystem (VMS), där uppförande-
kodens regler preciseras. Uppförandekoden har lanse-
rats i hela koncernen och finns tillgänglig på intranätet
i flera språkversioner som omfattar de länder där
Vattenfall bedriver verksamhet. Information om upp-
förandekoden lämnas i samband med anställning och
utbildningar. Ett e-inlärningsprogram om tillämpningen
av uppförandekoden är obligatoriskt för samtliga med-
arbetare inom Vattenfall.
För att säkerställa att organisationen agerar på ett
etiskt och icke-korrupt sätt kräver Vattenfall att alla
anställda handlar i enlighet med företagets etiska rikt-
linjer, vilka framgår av Koden för uppförande och integri-
tet samt interna instruktioner. Vattenfall anser att fri
konkurrens är avgörande för en väl fungerande mark-
nad och har nolltolerans mot mutor och korruption. Ett
viktigt led i att säkerställa detta är den återkommande
utbildning som sker inom Vattenfall Integrity Programme
och som beskrivs på sidan 124.
Vattenfalls medarbetare och andra intressenter har
möjlighet att rapportera allvarliga oegentligheter ano-
nymt genom en webbaserad visselblåsarkanal. Interna
rapporter kan också lämnas direkt till någon inom Intern-
revision eller till den lokala visselblåsarkoordinatorn.
Läs mer om inrapporterade incidenter i Års- och
hållbarhets redovisningen på sidan 124. Pågående rätts-
liga processer finns beskrivna i koncernens Not 40,
Eventual förpliktelser. Exempel på hållbarhetsinitiativ
och -principer som Vattenfall anslutit sig till eller stödjer
framgår av sidan 76.
Tre linjer
Vattenfall tillämpar en modell med ”tre linjer” för gene-
rell hantering och kontroll av risker, baserat på ram-
verket från The Institute of Internal Auditors.
1. Den första linjen representeras främst av enheter
som tillhandahåller produkter eller service till organi-
sationens kunder, exempelvis Business Units och
vissa Staff Functions. Den ansvarar för att genomföra
strategin och hantera risker.
2. Den andra linjen tillhandahåller kontroll, expertis,
support, övervakning och utmaning i riskrelaterade
frågor. Den utgörs av Staff Functions som styr organi-
sationen, bland annat staberna för hälsa och arbets-
miljö, miljö, integritet, säkerhet, Group Internal Finan-
cial Control och riskorganisationen.
3. Den tredje linjen utgörs av internrevisionen, som
utför granskning och utvärdering av första och andra
linjerna (enligt beskrivningen ovan).
Vattenfalls ledningssystem (VMS)
De viktigaste interna reglerna för att styra Vattenfall
finns i Vattenfall Management System (VMS). VMS
utgör systemet på koncernnivå för att utveckla,
anpassa och genomföra de regler och krav som beslu-
tats av styrelse, VD och koncernstaber. Det innefattar
den koncerngemensamma styrningen medan lokala
ledningssystem omfattar styrning av specifika affärs-
verksamheter och funktioner inom ramen för VMS.
VMS består av bindande policyer och instruktioner.
Det är ett integrerat ledningssystem som gäller för
hela Vattenfallkoncernen och samtliga enheter måste
följa VMS, med de begränsningar som kan följa av rätts-
liga krav.
Vattenfalls policyer anger riktning för företaget inom
områdena
• Kod för uppförande och integritet (Code of Conduct
and Integrity), vilken beskrivs ovan.
• Ersättningar, med beskrivning av principer för ersätt-
ningar och förmåner inom Vattenfall, i linje med de
riktlinjer som årsstämman har beslutat.
• Dammsäkerhet.
• Kärnkraftsäkerhet.
• Risk, se närmare på sidorna 45–57 i Års- och
hållbarhetsredovisningen, och
• Hållbarhet, där styrningen utgår från en övergripande
policy. Dessutom finns policyer specifikt för
hållbarhets områdena.
• Miljö.
• Arbetsmiljö och hälsa.
• Mänskliga rättigheter.
• Uppförandekod för leverantörer och partners
(Code of Conduct for Suppliers and Partners).
• Skatt.
Tre linjer
Extern revision
Styrelsen
VD och koncernchef / EGM
Business Units och
vissa Staff Functions
Första linjen
Genomföra strategin,
inklusive riskhantering
Riskorganisation och
andra kontrollfunktioner
i Staff Functions
Andra linjen
Oberoende risk- och
efterlevnadskontroll
Internrevision
Tredje linjen
Oberoende och objektiv
kvalitetssäkring och rådgivning
Extern kvalitetssäkring
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
64
Bolagsstyrningsrapport
Aktuella uppförandekoder och hållbarhetspolicyer finns
publicerade på group.vattenfall.com/se. Styrelsen för
Vattenfall AB beslutar om samtliga policyer, utom de
som avser dammsäkerhet och kärnkraftsäkerhet; inom
dessa områden sker dock regelbundna rapporteringar
till styrelsen.
Innehållet i policyer konkretiseras i instruktioner inom
VMS, bland annat i särskilda instruktioner för konkurrens-
rättsfrågor och för förebyggande av mutor och korrup-
tion. Instruktioner inom VMS innehåller även konkreti-
seringar av innehållet i styrelsens arbetsordning,
exempelvis i fråga om fördelning av befogenheter och
riskmandat.
Instruktionerna ska implementeras i berörda delar av
organisationen samt efterlevas av de definierade mål-
grupperna och enheterna. Särskilda rutiner finns för att
ledningssystemet ska bli gällande även i dotterbolagen.
Alla policyer och instruktioner är tillgängliga för med-
arbetarna på intranätet. E-inlärningsprogram finns inom
ett flertal områden knutna till VMS-dokument. Imple-
mentering och efterlevnad följs upp regelbundet och
identifierade frågor hanteras. Alla policyer och instruk-
tioner granskas och uppdateras regelbundet.
Vattenfalls miljöledningssystem ingår i VMS. Vid
utgången av 2024 hade nästan 100 procent av
Vattenfalls produktions- och distributionsportfölj certi-
fierade miljöledningssystem i enlighet med ISO 14001.
Vattenfalls samtliga affärsenheter är dessutom certifie-
rade avseende arbetsmiljö, enligt ISO 45001. Ett antal
affärs enheter (Business Units) innehar certifikat för
energiledningssystem i enlighet med ISO 50001.
Vattenfalls organisation
Organisationsstrukturen består av fem affärsområden
(Business Areas): Wind, Customers & Solutions, Gene-
ration, Markets och Distribution. Affärsområdena är
organiserade i fyra rörelsesegment, där Generation och
Markets samlats i ett gemensamt rörelsesegment
(Power Generation). Centraliserade stabsfunktioner
stödjer och styr affärsverksamheten. Ytterligare infor-
mation finns på sidorna 33–42.
Bolagsstrukturen avviker från affärsstrukturen. Beslut
fattas främst i affärsorganisationen samt, i den mån det
är nödvändigt eller lämpligt, i dotterbolagens styrelser.
Styrningen sker finansiellt, icke-finansiellt (till exempel
via staber) och operativt. Enhetsvisa styrkort och VMS
är de viktigaste styrverktygen. Styrmodellen för affärs-
enheternas prestation består av en årlig affärsplane-
process samt månatlig rapportering och uppföljning av
prognoser och utfall.
Eldistributionsverksamhet ska, enligt lagstiftningen
såväl inom EU som i Storbritannien, vara åtskild från
verksamhet som bedriver handel med eller produktion
av el (så kallad unbundling). För Vattenfall innefattar
detta bland annat att elnätsverksamheten bedrivs i
separata dotterbolag som har den faktiska beslutande-
rätten vad gäller dotterbolagets dagliga verksamhet,
liksom för beslut som behövs för att trygga drift, under-
håll och utbyggnad av elnäten. Chefen för Business
Area Distribution ingår inte i beslutsfora utanför affärs-
området.
Riskorganisation
Riskorganisationen leds av Chief Risk Officer (CRO) och
ansvarar för övervakning och kontroll av risker generellt.
CRO ansvarar för riskhanteringens ramverk (som
beskrivs närmare på sidan 45) och ska trygga risk-
styrning och riskkontroll. I ansvaret ingår processer
rörande bland annat nya produkter och vissa avtal med
lång löptid. CRO lämnar regelbundet information till
Vattenfalls riskkommitté (VRC) och till koncern-
ledningen (EGM) samt till styrelsen och styrelsens
revisions utskott.
Integritetsorganisation
Syftet med integritetsarbetet på Vattenfall är att bevara
integriteten och skydda koncernens anseende. Integri-
tetsarbetet på Vattenfall är organiserat enligt principen
om tre linjer:
1. Ägande: linjeorganisationen, som har ansvar för efter-
levnad av lagar och regler inom enheten.
2. Kontroll och rådgivning: integritetsorganisationen,
med rapportering till koncernens chefsjurist.
3. Kvalitetssäkring: avdelningen för Internrevision.
Integritetsorganisationens ansvarsområde omfattar
konkurrensfrågor, mutor och korruption, intresse-
konflikter, insiderinformation, kännedom om Vattenfalls
Kod för uppförande och integritet samt samordningen
av Vattenfalls visselblåsarfunktion. Inom sitt ansvars-
område stödjer integritetsorganisationen Vattenfall
med att kartlägga, undvika, hantera och övervaka ris-
ken för bristande efterlevnad av lagar, regler, normer,
standarder och uppföranderegler som är relevanta för
verksamheten. Arbetet bedrivs enligt en årsplan och
regelbundna uppföljningar sker. Årets integritetsarbete
sammanfattas i en årsrapport till styrelsen.
Aktuella integritetsfrågor under 2024 beskrivs när-
mare i Års- och hållbarhetsredovisningen på sidan 123.
Styrelsen
VD och koncernchef
CFO-staber
Strategic Development
Communications
Legal & Corporate Security
& Resilience
People & Culture
Rörelsesegment
Customers
& Solutions
Rörelsesegment
Wind
Rörelsesegment
Power Generation
Rörelsesegment
Distribution1
Affärsområde
Customers
& Solutions
Affärsområde
Wind
Affärsområde
Generation
Affärsområde
Markets
Affärsområde
Distribution
Organisation
1. Vattenfalls eldistributionsverksamhet är åtskild från andra verksamheter, i enlighet med svensk och brittisk lagstiftning.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
65
Bolagsstyrningsrapport
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Årsstämman 2024 har antagit riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Dessa riktlinjer grundar sig
på regeringskansliets principer, som utgör del av statens
ägarpolicy (www.regeringen.se), med en avvikelse
beträffande hur principerna tillämpas i Vattenfalls
dotter bolag. Denna avvikelse innebär att i stället för
definitionen av ledande befattningshavare i regerings-
kansliets principer, ska dessa definieras utifrån att de
har en signifikativ påverkan på koncernens resultat,
genom tillämpning av den internationella ranknings-
modellen IPE (International Position Evaluation). Chefer
med befattningar från IPE 68 och däröver anses vara
ledande befattningshavare. Styrelsens motivering
beträffande avvikelsen finns i riktlinjerna, vilka är publi-
cerade på Vattenfalls webbsida group.vattenfall.com/se
och i Års- och hållbarhetsredovisningen för 2023 på
sidorna 110 och 111. I enlighet med regeringskansliets
principer anger riktlinjerna att rörlig lön inte ska ges till
ledande befattningshavare.
Åtgärder som rör avtalen med de ledande befattnings-
havarna har under 2024 löpande återrapporterats till
ersättningsutskottet och styrelsen, som även beslutat
om ingående av sådana avtal. Oberoende externa
ersättningskonsulter har tillhandahållit jämförelsedata
innan beslut om ersättningar har fattats. Ersättningarna
samt efterlevnaden av de beslutade riktlinjerna redo-
visas i ersättningsrapporten och i Års- och hållbarhets-
redovisningen, koncernens Not 11, Antal anställda och
personalkostnader. Förslaget till riktlinjer inför års-
stämman 2025 framgår av sidorna 72–73.
Intern kontroll avseende finansiell
rapportering
Vattenfallkoncernen värdesätter hög kvalitet i den
finansiella rapporteringen för att uppnå en förtroende-
full relation med centrala intressenter. I detta avsnitt
beskrivs de viktigaste inslagen i Vattenfalls system för
intern kontroll och riskhantering i samband med den
finansiella rapporteringen, enligt årsredovisningslagen
och Koden. Vattenfalls ramverk för denna kontroll byg-
ger på det uppdaterade ramverket ”Internal Control
– Integrated Framework” från 2013, som utvecklats av
the Committee of Sponsoring Organizations of the
Treadway Commission (COSO). Baserat på detta ram-
verk definieras intern kontroll som ”en process, som
verkställs av ett företags styrelse, ledning och annan
personal, utformad för att ge rimlig säkerhet avseende
uppnåendet av mål relaterade till verksamhet, rapporte-
ring och efterlevnad”. Vattenfalls övergripande risker
och riskhantering beskrivs närmare i Års- och håll-
barhets redovisningen på sidorna 45–57.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön utgår från den ansvarsfördelning mellan
styrelse och VD som fastställts i styrelsens arbets-
ordning samt de rapporteringskrav som styrelsen
ställer. Styrelsen har även fastställt Vattenfalls Kod för
upp förande och integritet, som omfattar de över-
gripande uppförandereglerna för alla medarbetare.
Styrelsen har enligt aktiebolagslagen och Koden det
yttersta ansvaret för den interna kontrollen avseende
finansiell rapportering. Styrelsen ska därvid se till att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska för-
hållanden i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Styrelsens revisionsutskott övervakar statusen för
intern kontroll avseende finansiell rapportering åt sty-
relsen och lämnar rekommendationer och förslag för
att säkerställa rapporteringens tillförlitlighet. Utskottet
informerar även styrelsen om resultatet av revisionen
och om på vilket sätt revisionen bidrog till den finan-
siella rapporteringens tillförlitlighet och om vilken
funktion utskottet har haft.
VMS (som beskrivs på sid 64) innehåller styrande
regler inom alla identifierade koncernövergripande kon-
troller (så kallade Entity Level Controls), bland annat för
roller och ansvar, befogenheter och riskmandat, besluts-
processer, riskhantering, intern kontroll samt etik- och
integritetsfrågor. I VMS fastslås ”farfarsprincipen” och
”fyra ögon-principen” vid beslutsfattande. En IT-lösning
finns på plats för tilldelning av koncerninterna befogen-
heter rörande bland annat attestering. VMS anger även
vilka beslutande, övervakande och rådgivande organ
som finns inom koncernen, utöver dem som följer av lag.
Vattenfall har en process för intern finansiell kontroll
(IFC), som är organiserad inom Group Finance. Dess
över gripande syfte är att säkerställa att Vattenfallkon-
cernen har interna kontroller som med rimlig säkerhet
minskar risken för väsentliga felaktigheter i den finan-
siella rapporteringen. Vattenfall har också ett begränsat
antal nyckelkontroller för icke-finansiell rapportering.
I syfte att uppnå en högre grad av formalisering, har
IFC-processen uppdaterats. Den uppdaterade proces-
IFC-processen (Intern finansiell kontroll)
1.
Granska & uppdatera
förväntade kontroller
Utför riskanalys, fastställ
omfattning, design av kontroller,
fastställ metod för övervakning
och utbildningsplan.
Fas granska & uppdatera för-
väntade kontroller inklude-
rasr riskanalys, beslut om
vilka processer och enheter
som ska inkluderas design av
förväntade kontroller, beslut
om metod för övervakning
samt framtagande av en
utbildningsplan.
2.
Granska & uppdatera
verkliga kontroller
Genomför lokal utbildning,
designa och implementera
verkliga kontroller/tillväga-
gångssätt och stödja projekt.
I fas granska & uppdatera
verkliga kontroller kommuni-
ceras omfattning och mål
genom lokal utbildning och
implementering. Lokala kon-
trollramverk underhålls och
kopplas till koncernens för-
väntade kontrollramverk.
3.
Utföra & förbättra
Utförande av verkliga
kontroller, övervakning
och kontrollutförande och
ständiga förbättringar.
I fas utför & utveckla utförs
verkliga kontroller och aktivi-
teter på olika nivåer i organi-
sationen. Den inkluderar
också hantering av avvikelser
och ständig förbättring.
4.
Övervaka
& rapportera
Fastställ metod för
över vakning, genomför
utvärderingar, rapportering
och åtgärdsplaner.
Fas övervaka & rapportera
inkluderar att skapa och
kommunicera metod för
övervakning och mallar,
utförande av exempelvis
själv utvärderingar, översyn
utförd av ansvarig funktion
etcetera. samt samman-
fatta resultatet i rapporter
och följa upp brister och
förbättringsbehov.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
66
Bolagsstyrningsrapport
sen inkluderar nu även de aktiviteter som utförs lokalt,
medan den tidigare processen fokuserade på Group
IFC-aktiviteter. IFC-koordinatorer är ansvariga för de
lokala aktiviteterna.
Riskbedömning
På övergripande nivå behandlar styrelsen koncernens
process för riskbedömning och riskhantering i den
finansiella rapporteringen. Styrelsens revisionsutskott
svarar för utvärdering och övervakning av risker och
kvalitet i den finansiella rapporteringen och av övriga
verksamhetsrisker på koncernnivå. Revisionsutskottet
har regelbunden kontakt med koncernens intern- och
externrevision för att inhämta information till fort-
löpande riskbedömningar.
En kontinuerlig process (Enterprise Risk Manage-
ment, ERM) gör det möjligt att kvantifiera och jämföra
finansiella risker. Riskorgansationen rapporterar iaktta-
gelserna i ERM-processen till koncernledningen (EGM),
till Vattenfalls riskkommitté (VRC) och ytterst till
revisions utskottet och styrelsen.
För den finansiella rapporteringen utgör IFC-proces-
sen det ramverk för intern kontroll där riskerna avse-
ende materiella fel i rapporteringen har identifierats och
definierats. Dessa övervakas av CFO-funktionen genom
en årlig utvärdering av processens effektivitet och
generella IT-kontroller för enheter som omfattas av IFC.
Omfattningen baserar sig på väsentlighet och riskana-
lys. CFO-funktionen ansvarar även för att löpande utföra
analyser av risker i finansiell rapportering och för upp-
datering av ramverket. Vattenfall har infört formella
lokala kontrollramverk (Local Control Frameworks) för
samtliga affärsområden. För obligatoriska koncern-
kontroller har lokala kontrollramverk en eller flera lokala
kontroller dokumenterade. Under 2025 startar utvärde-
ring av de lokala kontrollernas effektivitet, som komple-
ment till den årliga koncernutvärderingen.
Kontrollaktiviteter och uppföljning
Styrelsen övervakar och behandlar koncernens ekono-
miska situation vid varje ordinarie styrelsesamman-
träde, med utgångspunkt i en finansiell rapport från VD
och finansdirektören (CFO).
Revisionsutskottet bereder styrelsens uppföljning av
att den interna kontrollen fungerar och tar regelbundet
emot statusrapporter angående internkontroll i den
finansiella rapporteringen, i enlighet med IFC-proces-
sen. En finansiell rapport presenteras kvartalsvis till
ordinarie revisionsutskottsmöte, redovisnings- och håll-
barhetsfrågor samt skattefrågor rapporteras och följs
upp regelbundet. Revisionsutskottet rapporterar i sin
tur sina viktigaste iakttagelser och rekommendationer
till styrelsen. Tidpunkt och former för rapporteringarna
är fastslagna i styrelsens och revisionsutskottets
arbetsordning.
Koncernledningen har regelbundna uppföljnings-
möten med cheferna för affärsområdena och staberna
avseende det ekonomiska utfallet. Verksamheten följs
upp kvartalsvis via Business Performance Meetings.
Internt tillämpar Vattenfall modellen med ”tre linjer”
(se sidan 64) för intern kontroll avseende finansiell rap-
portering. I detta sammanhang utgörs den andra linjen
av Group Internal Financial Control Officer (IFCO), samt
på lokal nivå av IFC-koordinatorer, med ansvar för över-
vakning och kontroll av risker inom den finansiella rap-
porteringen. Group IFCO ansvarar för IFC-processen,
som har till syfte att förstärka styrningsstrukturen och
effektiviteten av kontrollerna. Kontinuerliga förbätt-
ringar av IFC-processen säkras genom en årlig utvärde-
rings- och uppdateringsprocess. Information om in -
effektiva kontroller lämnas till intern- och externrevision.
Varje ineffektivitet riskbedöms i samverkan med första
linjen. Information om dessa risker lämnas till risk-
organisationen. En statusuppdatering av IFC sker
halvårs vis till revisionsutskottet.
Vattenfalls ramverk för intern finansiell kontroll inne-
fattar processer för utvärderingar, uppföljningar, rappor-
teringar och förbättringar av kontrollaktiviteterna, med
syfte att förebygga, upptäcka och motverka väsentliga
felaktigheter i den finansiella rapporteringen. Bekräftel-
ser av att interna och externa bestämmelser har följts
inhämtas via underskrivna så kallade internal represen-
tation letters.
Information och kommunikation
Koncernens styrdokument finns tillgängliga via
Vattenfalls intranät. Formerna för hantering av intern
och extern kommunikation finns dokumenterade i en
VMS-instruktion, som ska säkerställa att Vattenfall
efterlever såväl rättsliga regler som börsregler, statens
ägarpolicy (inklusive principer för extern rapportering)
och övriga åtaganden. Redovisnings- och rapporte-
ringsprinciperna är fastställda i en gemensam manual
för hela koncernen. Uppdateringar och förändringar i
dessa principer kommuniceras löpande via intranätet
och vid möten med företrädare för koncernens affärs-
områden (Business Areas) och staber.
Rapporteringen och återrapporteringen till styrelsen
och koncernledningen sker som en del i uppföljningen.
Intern- och externrevisionen samt Chief Risk Officer
(CRO) redogör även för sina iakttagelser inför styrelsens
revisionsutskott. Som underlag för bedömning finns
också den halvårsvisa statusrapporten från IFC.
Den finansiella rapporteringen omfattar delårs-
rapporter, bokslutskommuniké samt årsredovisning.
Utöver dessa rapporter lämnas finansiell information
till koncernens externa intressenter via pressmeddelan-
den och Vattenfalls webbplatser, i enlighet med bland
annat den svenska lagen om värdepappersmarknaden.
Presentationer och telefonkonferenser för finans-
analytiker, investerare och media hålls regelmässigt
samma dag som rapporterna publiceras.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
67
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse
Mats Granryd (1962)
Styrelseordförande
Utbildning Civilingenjör maskinteknik
Andra uppdrag Styrelseledamot i Ratos
AB (2024–), Ordförande COOR (2017–).
Director General GSMA (2016–)
Medlem i FN:s Bredbandskommission
(2017–)
Tidigare befattningar Styrelseledamot
Swedbank (2017–2020). Styrelseledamot
ENVAC (2013–2017). Koncernchef Tele2
(2010–2015). Befattningar inom
Ericsson-koncernen (1995–2010).
Invald 2020
Utskottsuppdrag Ledamot i ersättnings-
utskottet.
Närvarande på styrelsemöte 10/10
Närvarande på utskottsmöte 5/5
Pär Ekeroth (1974)
Styrelseledamot
Utbildning Civilekonom
Nuvarande befattning Ämnesråd på
finansdepartementet.
Andra uppdrag Styrelseledamot i SJ AB.
Tidigare befattningar Konsult, PwC Cor-
porate Finance.
Invald 2023
Utskottsuppdrag Ledamot i revisions-
utskottet.
Närvarande på styrelsemöte 10/10
Närvarande på utskottsmöte 5/6
Ingemar Engkvist (1957)
Styrelseledamot
Utbildning Filosofie doktor i kärnkemi
med fokus på omhändertagande av
radioaktivt avfall
Nuvarande befattning Egenföretagare,
senior rådgivare.
Andra uppdrag Styrelseledamot i ISEC
Monitoring Systems AB.
Tidigare befattningar VD, World Associa-
tion of Nuclear Operators, London (2020–
2022). Styrelseledamot i World Associa-
tion of Nuclear Operators (2020–2022).
Chef, World Association of Nuclear
Operators, Paris Centre (2016–2019).
VD, E.ON Kärnkraft Sverige (2010–1016).
Styrelseordförande, OKG AB (2010–2016).
Styrelseledamot, Ringhals AB (2010–
2016), styrelseledamot, Forsmark Kraft-
grupp AB (2008–2016). Styrelseledamot,
Svensk Kärnbränslehantering AB (2008–
2016).
Invald 2023
Utskottsuppdrag Ledamot i ersättnings-
utskottet.
Närvarande på styrelsemöte 9/10
Närvarande på utskottsmöte 3/4
Christian Levin (1967)
Styrelseledamot
Utbildning Civilekonom, civilingenjör
i maskinteknik.
Nuvarande befattning VD Scania och VD
Traton AB.
Andra uppdrag Styrelseordförande i MAN
Truck & Bus SE, Styrelseledamot i Scania
CV AB, Navistar LLC, Volkswagen Truck
och Bus Ltda, Teknikföretagen och Kung-
liga Tekniska Högskolan (KTH).
Tidigare befattningar Operativ chef
Traton AB (2019–2021), Vice VD försälj-
ning & Marknad Scania CV AB (2016–
2018), Vice VD Commercial Operations
Scania CV AB (2005–2016), VD Italscania
S.p.A (2006–2010).
Invald 2024
Närvarande på styrelsemöte 5/7
Nina Linander (1959)
Styrelseledamot
Utbildning Civilekonom och MBA.
Nuvarande befattning Styrelseledamot
i Swedavia, Suominen och Asker Health-
care Group.
Tidigare befattningar Grundare och
partner, Stanton Chase International AB,
Chef för Koncernstab finans AB Electrolux
(publ). Ledarpositioner inom Vattenfall AB
och arbete inom Corporate Finance på
investmentbanker i London.
Invald 2024
Utskottsuppdrag Ledamot i ersättnings-
utskottet.
Närvarande på styrelsemöte 7/7
Närvarande på utskottsmöte 4/4
Per Lindberg (1959)
Styrelseledamot
Utbildning Civilingenjör i maskinteknik.
Teknologie doktor i industriell ekonomi
och arbetsorganisation.
Nuvarande befattning Senior rådgivare,
Peymar.
Andra uppdrag Styrelseordförande i
Permascand AB och Nordic Brass Gusum
AB. Styrelseledamot i Boliden AB, Valmet
Oyj och ReOcean AB.
Tidigare befattningar VD, Epiroc AB
(2018–2020). VD, BillerudKorsnäs AB
(2012–2017). VD, Billerud AB (2005–
2012). VD, Korsnäs AB (2001–2005). Vice
VD, Investment AB Kinnevik (2004–2005).
Invald 2023
Utskottsuppdrag Ledamot i ersättnings-
utskottet.
Närvarande på styrelsemöte 8/10
Närvarande på utskottsmöte 4/6
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
68
Bolagsstyrningsrapport / Styrelse
Carola Puusteli (1965)
Styrelseledamot
Utbildning Internationell ekonomlinje
Nuvarande befattning Styrelseledamot i
HALTON (Finland), Carbo Culture (Finland)
samt Infrasonik (Sverige).
Tidigare befattningar Styrelseledamot
i Interpartner (Danmark), Polarium (Sve-
rige), Schneider Electric (2006–2024),
senast Vice President Strategy & Techno-
logy (Power & Grid segment), COTS Sarl,
grundare och VD (2003–2006), ABB, olika
befattningar inom Industrial Services &
Automation (1994–2003), INFRASONIK
Sarl, VD samt bildande och ledning av
dotterbolag i Frankrike, Storbritannien,
USA och Polen (1989–1994).
Invald 2023
Utskottsuppdrag Ordförande
i ersättnings utskottet.
Närvarande på styrelsemöte 10/10
Närvarande på utskottsmöte 5/5
Fredrik Rystedt (1963)
Styrelseledamot
Utbildning Civilekonom
Nuvarande befattning Vice VD och
finansdirektör, Essity Aktiebolag (publ)
Tidigare befattningar Finansdirektör
samt Sverigechef på Nordea (2008–
2012). Vice VD och finansdirektör
Electrolux Group (2001–2008). Finans-
direktör (2000–2001) och chef för affärs-
utveckling (1998–1999) Sapa Group.
Befattningar inom Electrolux Group
(1989–1998), däribland chef för förvärvs-
avdelningen (1995–1998).
Invald 2017
Utskottsuppdrag Ordförande i revisions-
utskottet.
Närvarande på styrelsemöte 10/10
Närvarande på utskottsmöte 6/6
Robert Lönnqvist (1979)
Arbetstagarrepresentant
Utbildning 3-årigt gymnasium elinstalla-
tion. Vidareutbildning inom projektled-
ning, arbetsrätt och arbetsmiljö.
Nuvarande befattning Arbetstagar-
ledamot för Seko Facket för Service och
Kommunikation.
Anställd i Vattenfall sedan 2 0 07, fö r
närvarande som projektledare inom
Vattenfall Services Nordic AB.
Andra uppdrag Ledamot för European
Works Council. Förbundsuppdrag inom
Seko.
Utskottsuppdrag Ledamot i ersättnings-
utskottet.
Invald 2017
Närvarande på styrelsemöte 10/10
Närvarande på utskottsmöte 4/4
Rolf Ohlsson (1961)
Arbetstagarrepresentant
Utbildning Civilingenjör maskinteknik
Nuvarande befattning Arbetstagarleda-
mot för Akademikerna vid Vattenfall.
Anställd på Forsmarks Kraftgrupp AB
sedan 1998, för närvarande som heltids-
facklig förtroendeman.
Andra uppdrag Arbetstagarrepresentant
i Forsmarks Kraftgrupp AB:s styrelse.
Ordförande för Akademikerna i Vattenfall.
Invald 2017
Utskottsuppdrag Ledamot i revisions-
utskottet.
Närvarande på styrelsemöte 10/10
Närvarande på utskottsmöte 6/6
Jeanette Regin (1965)
Arbetstagarrepresentant
Utbildning Gymnasial utbildning samt
tvåårig utbildning på vårdlinjen
Nuvarande befattning Arbetstagarleda-
mot för Unionen. Ansvarig värmesäljare
på Gotlands Energi AB.
Invald 2011
Närvarande på styrelsemöte 7/10
Arbetstagarrepresentanter,
suppleanter
Anders Bohlin (1965)
Arbetstagarrepresentant (suppleant)
Utbildning Energiingenjör.
Nuvarande befattning Forskningsingenjör
inom Strategic Development, Vattenfall AB.
Other assigments Ledamot i European
Works Council. Vice ordförande i Unionen
Vattenfall.
Invald 2019
Närvarande på styrelsemöte 10/10
Joel Hersan (1979)
Arbetstagarrepresentant (suppleant)
Utbildning
Treårigt gymnasium elinstalla-
tion med inriktning eldistribution. Vidare-
utbildning inom projektledning, ledar skap,
arbetsrätt och arbetsmiljö.
Nuvarande befattning
Arbetstagarleda-
mot (suppleant) för Seko, facket för service
och kommunikation. Anställd på Vattenfall
sedan 1999, för närvarande som projekt-
ledare inom Vattenfall Services Nordic AB.
Other assigments Förbundsuppdrag
inom SEKO.
Invald 2023
Närvarande på styrelsemöte 10/10
Christer Gustafsson (1959)
Arbetstagarrepresentant (suppleant)
Utbildning Fyraårig teknisk utbildning
Nuvarande befattning Arbetstagarleda-
mot för Ledarna. Anställd på Vattenfall
sedan 1986, för närvarande verksam
vid staben inom teknikavdelningen,
Forsmarks Kraftgrupp AB.
Other assigments Representant för
Energi & Teknik Confédération Europé-
enne des Cadres (i energifrågor).
Ordförande för Ledarna i Vattenfall och
European Works Council i Vattenfall.
Invald 2013
Närvarande på styrelsemöte 10/10
Personer som lämnat
styrelsen under 2024
• Håkan Erixon
• Ann Carlsson Meyer
Styrelse, forts.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
69
Bolagsstyrningsrapport / Styrelse
Koncernledning
Anna Borg (1971)
VD och koncernchef
Anställd i Vattenfall sedan 2017 och 1999–2015.
Utbildning Magister i ekonomi och statskunskap.
Tidigare befattningar Finanschef 2017–oktober
2020, Chef för Business Area Markets, Vattenfall
(2017), Nordenchef för Klarna (2015–2017), Chef för
Business Division Sales Nordic, Vattenfall (2013–
2015), Chef för Business Division B2C Sales
Europe, Vattenfall (2011–2013), Chef för Sales
Nordic, Vattenfall (2009–2011). Chefsbefattningar
inom Strategi, Affärsutveckling och Projektledning,
Vattenfall (2003–2009). Chef för strategi och
affärsutveckling, Vattenfall Trading (1999–2003).
Andra uppdrag Styrelseledamot i FAM och Ruter
Dam.
Under 2024 hade Anna Borg inte några väsentliga
aktieinnehav i företag med vilka Vattenfall har
affärsförbindelser.
Kerstin Ahlfont (1971)
Finansdirektör
Anställd i Vattenfall sedan 1995
Utbildning Civilingenjör.
Tidigare befattningar Chef för Human Resources
(2015–2020), Head of Finance Region Nordic
(2014–2015), Vice President Controlling and Conti-
nuous Improvement Business Division Production
(2012–2014), Head of Project Management Office
(2010–2012). Lång erfarenhet från andra chefsbe-
fattningar inom Vattenfall såsom Business Group
Pan Europe (2009–2010), Business Unit Heat
Nordic (2000–2009), Product Manager Specialist
1998–2000), Konsult Vattenfall Energisystem AB
(1996–1998) och trainee 1995–1996).
Andra uppdrag Inga andra uppdrag.
Helene Biström (1962)
Senior Vice President, chef affärsområde Wind
Anställd i Vattenfall sedan 2021 samt 1983–2010
Utbildning Civilingenjör Maskinteknik
Tidigare befattningar Affärschef BillerudKorsnäs
AB (2019–2021), VD Infranord (2017–2019), VD Norr-
energi (2011–2014), Medlem i koncernledningen
Vattenfall AB (2007–2010). Styrelseordf Sveaskog
och Cramo, styrelseledamot Statkraft AS, KTH och
Pöyry (2014–2017).
Andra uppdrag Styrelseledamot i Boliden AB.
Jonas Bengtsson (1970)
Senior Vice President, chefsjurist, styrelsens
sekreterare och ansvarig för Corporate Security
& Resilience
Anställd i Vattenfall sedan 2024
Utbildning Jur. Kand.
Tidigare befattningar Head of Corporate Affairs
Polarium Energy Solutions AB (2022–2024), Chefs-
jurist, styrelsens sekreterare & Head of Corporate
Affairs Telia Company AB (2014–2021), Chefsjurist
och styrelsens sekreterare Tele2 AB (2007–2013),
Chefsjurist Telenor Sverige AB (2002–2006),
Chefsjurist Utfors AB (2000–2002), Biträdande
jurist Mannheimer Swartling (1997–2000).
Andra uppdrag Inga andra uppdrag.
Martijn Hagens (1971)
Senior Vice President, chef affärsområde
Markets
Anställd i Vattenfall sedan 2003
Utbildning Civilingenjör, Industriell ekonomi
Tidigare befattningar Chef för Heat Continental/
UK, Vattenfall (2014–2015). Chef för Customer Ser-
vice, Vattenfall (2011–2013). Chef för Customer Care
Centre, Nuon (2008–2010). Programchef Unbund-
ling, Nuon (2006–2007). Nuon Consultancy Group
& Lean Competence Center, Nuon (2005–2006).
Chef for Customer Care B2B, Nuon (2003–2004).
Managementkonsult, Accenture (1996–2002).
Andra uppdrag Verkställande Direktör, Vattenfall
N.V. Nederländerna.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
70
Bolagsstyrningsrapport / Koncernledning
Koncernledning, forts.
Åsa Jamal (1972)
Senior Vice President, chef koncernstab
Communications samt tillförordnad chef
koncernstab People & Culture
Anställd i Vattenfall sedan 2022
Utbildning Pol. mag., statsvetenskap och
national ekonomi.
Tidigare befattningar Kommunikationsdirektör
Telia Company (2019–2020), Kommunikationschef
Telia Sverige (2017– 2020), Kommunikationsdirektör
med ansvar för HR och Public Affairs, Bonnier Broad-
casting/TV4 (2012–2017), Partner och Managing
Director, JKL (2006–2012), Konsult, JKL (2000–
2006).
Andra uppdrag Styrelseledamot, British-Swedish
Chamber of Commerce.
Andreas Regnell (1966)
Senior Vice President, chef koncernstab
Strategic Development
Anställd i Vattenfall sedan 2010
Utbildning Civilekonom.
Tidigare befattningar Chef för Nordic Business
Strategy, Vattenfall (2014–2015). Chef för Strategy
and Sustainability, Vattenfall (2010–2013). Senior
Partner och Managing Director, Managing Partner i
nordiska Regionen, The Boston Consulting Group
(1992–2010). Analytiker och Account Manager,
Citibank (1989–1992).
Andra uppdrag Styrelseordförande i Green Cargo
AB samt styrelseledamot i HYBRIT Development
AB. Styrelseledamot i Energiföretagen Sverige
– Swedenergy AB.
Alexander van Ofwegen (1971)
Senior Vice President, chef affärsområde
Customers & Solutions
Anställd i Vattenfall sedan 2001
Utbildning Civilingenjör i maskinteknik och finan-
siell styrning.
Tidigare befattningar Chef för Business Unit Heat
Netherlands och Business Unit Moorburg Ham-
burg Vattenfall (2019–2023), Chef för Heat Nether-
lands, Vattenfall (2015–2019), Chef för Condensing
Netherlands Vattenfall (2011–2019), Chef för kraft-
verket Hemweg (2007–2011), Chef Finance & Con-
trol, Nuon (2004–2007), IT-chef, Nuon (2001–
2003), Försäljningschef, Stork N.V. (1997–2000),
Processingenjör Stork N.V. (1995–1997).
Andra uppdrag Finansdirektör, Vattenfall N-V.
Nederländerna.
Johan Dasht (1975)
Senior Vice President, chef affärsområde
Generation
Anställd i Vattenfall sedan 2020
Utbildning MBA, teknologie licentiat-examen,
civilingenjör.
Tidigare befattningar VD Vattenfall Vattenkraft AB
(2022–2024), VD SKB AB (2020–2022), VD OKG
AB (2016–2020), Produktionschef Oskarshamn 3
(2013–2015), Teknikchef, OKG (2011–2013), Projekt-
chef, OKG (2010–2011), Chef Härd och Bränsle,
OKG (2007–2009), Ingenjör (2006–2007), Trainee
(2005–2006).
Andra uppdrag Styrelseordförande i Vatten-
kraftens Miljöfond.
Annika Viklund (1967)
Senior Vice President, chef affärsområde
Distribution
Anställd i Vattenfall sedan 2006
Utbildning ADB-utbildning, MBA Henley
Business School.
Tidigare befattningar VD Vattenfall
El distribution (2010–2015, 2017–), Chef för
Vattenfall Distribution Nordic (2011–2015),
Chef för Lokalnät (2008–2010), Marknadschef
för Distribution (2006–2008), Nordisk leve-
ransresurschef IBM Global Service (2005–
2006), Försäljningschef Offentlig Sektor IBM
Sweden (2004–2005), Konsultchef IBM
Global Services (1998–2003).
Andra uppdrag Styrelsemedlem i
Teracom AB och Wise Group AB, Medlem
i Elektrifieringskommissionen.
Vattenfalls eldistributionsverksamhet är
åtskild från Vattenfalls andra verksamheter,
i enlighet med svensk och brittisk lagstift-
ning. Chefen för Business Area Distribution
ingår därför inte heller i koncernledningen.
Personer som har lämnat
koncernledningen under 2024
• Anne Gynnerstedt
Chefsjurist, styrelsens sekreterare och
ansvarig för Corporate Security &
R esilience
• Torbjörn Wahlborg
Chef Business Area Generation
• Christian Barthélémy
Chef People & Culture
• Anna–Karin Stenberg
Chef Business Area Markets
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
71
Bolagsstyrningsrapport / Koncernledning
Förslag till årsstämman
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättningar till
ledande befattningshavare
Dessa riktlinjer omfattar verkställande direktör och
andra personer i bolagsledningen. De omfattar även
styrelseledamöter, i den mån ersättning till dem inte
beslutas av årsstämman. Riktlinjerna är utformade i
enlighet med regeringens principer för regeringens
principer för ersättning till ledande befattningshavare
såsom dessa bestämts i statens ägarpolicy, daterad
den 20 februari 2025 (www.regeringen.se), med en
avvikelse beträffande hur principerna tillämpas i
Vattenfalls dotterbolag (se ytterligare information under
Motivering beträffande avvikelser från regeringens prin-
ciper). Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som
avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade
ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av års-
stämman 2025.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Vattenfall har formulerat en strategi för att nå målet om
fossilfrihet. Affärsstrategin beskrivs närmare på webb-
sidan https://group.vattenfall.com/se/om-oss/strategi.
En framgångsrik implementering av Vattenfalls affärs-
strategi och tillvaratagandet av Vattenfalls långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att
Vattenfall kan rekrytera och behålla kvalificerade med-
arbetare. För detta krävs att Vattenfall kan erbjuda kon-
kurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att
ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrens-
kraftig tillika måttfull totalersättning.
Formerna av ersättning med mera
Ersättningen ska vara konkurrenskraftig, ändamåls-
enlig, ha ett tak och vara icke-löneledande i förhållande
till jämförbara företag, och får bestå av följande kompo-
nenter: Fast kontantlön, avgångsvederlag, pensions-
förmåner och övriga förmåner. Rörlig lön ska inte ges till
ledande befattningshavare.
Premien för ålders- och efterlevandepension ska vara
avgiftsbestämd och inte överstiga 30 procent av den
fasta årliga kontantlönen, såvida inte dessa förmåner
följer en på bolaget tillämpad kollektiv pensionsplan.
I ett sådant fall bestäms avgiften av pensionsplanens
villkor. Eventuell utökning av en kollektiv pensionsplan
över den lönenivå som täcks av planen ska vara avgifts-
bestämd med en avgift om högst 30 procent av över-
skjutande lönedel. Pensionsåldern ska följa riktåldern
för pension.
Erbjuden löneväxling ska vara kostnadsneutral
Övriga förmåner får bland annat innefatta förmånsbil.
Ersättning vid arbetsoförmåga på grund av sjukdom
ska följa villkor om sjuklön och sjukpension i tillämpat
kollektiv avtal. Eventuell utökning av en kollektiv sjukför-
säkring över den lönenivå som täcks av kollektivavtal
ska motsvara marknadspraxis.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får, såvitt avser pensions-
förmåner och andra förmåner, vederbörliga anpass-
ningar ske för att följa tvingande sådana regler eller eta-
blerad lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande
ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Det ska undvikas att en styrelseledamot eller
styrelse suppleant anlitas som konsult i bolaget och
därmed får konsultarvode utöver styrelsearvodet. Om
så ändå sker, ska uppdraget prövas av styrelsen i varje
enskilt fall, vara klart avskiljbart från det ordinarie
styrelse uppdraget, avgränsat i tid och reglerat i skriftligt
avtal mellan bolaget och ledamoten. Ersättningen för
sådant uppdrag ska vara förenlig med dessa riktlinjer.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida ska uppsägnings-
tiden inte överstiga sex månader och avgångsvederlag
får lämnas med högst tolv månadslöner. Avgångsveder-
laget ska betalas ut månadsvis och utgöras av enbart
den fasta månadslönen utan tillägg för pensionsför-
måner eller övriga förmåner. Vid ny anställning, annat
tillkommande avlönat uppdrag eller vid inkomst från
näringsverksamhet ska ersättningen från det uppsä-
gande bolaget reduceras med ett belopp som motsva-
rar den nya inkomsten under den tid då uppsägnings-
lön och avgångsvederlag lämnas. Vid uppsägning från
den anställdes sida ska inget avgångsvederlag lämnas.
Avgångsvederlag betalas som längst ut intill avtalad
pensionsålder och aldrig längre än till den vid var tid
gällande riktåldern för pension.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om
konkurrensbegränsning utgå. Sådan ersättning ska
kompensera för eventuellt inkomstbortfall och ska
endast utgå i den utsträckning som den tidigare befatt-
ningshavaren saknar rätt till avgångsvederlag. Ersätt-
ningen ska uppgå till högst 60 procent av månads-
inkomsten vid tidpunkten för uppsägningen och utgå
under den tid som åtagandet om konkurrensbegräns-
ning gäller, vilket ska vara högst 12 månader efter
anställningens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Ersättningen till ledande befattningshavare ska inte
vara löneledande i förhållande till jämförbara företag
utan präglas av måttfullhet. Vid beredningen av styrel-
sens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och
anställningsvillkor för Vattenfalls anställda beaktats
genom att uppgifter om anställdas totalersättning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning
och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersätt-
ningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över
och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. Ersätt-
ningsutskottets ledamöter, valda av årsstämman, är
oberoende i förhållande till bolaget och bolagsled-
ningen. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrel-
sens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen ska årligen upp-
rätta förslag till riktlinjer och lägga fram förslaget för
beslut vid årsstämman. Ersättningsutskottet ska följa
och utvärdera tillämpningen av riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare samt gällande ersättnings-
strukturer och ersättningsnivåer i Vattenfall. Vid styrel-
sens behandling av och beslut i ersättnings relaterade
frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra
personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av
frågorna.
Styrelsen säkerställer att ersättningarna följer de
av stämman beslutade riktlinjerna såtillvida att innan
beslut fattas om ersättning och andra anställnings-
villkor för en ledande befattningshavare ska skriftligt
underlag föreligga som utvisar bolagets totala kostnad.
Beslutsförslaget ska beredas av styrelsens ersättnings-
utskott för att därefter beslutas av styrelsen. Bolagets
revisorer ska årligen granska att beslutade ersättnings-
nivåer och övriga anställningsvillkor inte överskridits
och, enligt aktiebolagslagen, senast tre veckor före års-
stämman skriftligen yttra sig i frågan om beslutade rikt-
linjer har följts.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt avvika från riktlinjerna
helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda
skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att till-
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
72
Bolagsstyrningsrapport
godose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska
bärkraft. Styrelsen fattar beslut om avsteg från rikt-
linjerna. Som angivits ovan ingår det i ersättnings-
utskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut
i ersättnings frågor, vilket innefattar beslut om avsteg
från riktlinjerna. Styrelsen ska i sådant fall fall i bolagets
ersättningsrapport redovisa av vikelsen och skälen till
denna.
Motivering beträffande avvikelser från
regeringens principer
Avvikelsen från regeringens principer för ersättningar
och andra anställningsvillkor för ledande befattnings-
havare i bolag med statligt ägande beslutades av äga-
ren vid årsstämman 2024. Avvikelsen innebär att en
vedertagen rankningsmodell används istället för ersätt-
ningsprincipernas definition på ledande befattnings-
havare i dotterföretagen. Styrelsen anser att följande
särskilda skäl finns att avvika från principerna.
Vattenfall styr, i likhet med andra internationella kon-
cerner, sin verksamhet utifrån den affärsmässiga inrikt-
ningen och inte utifrån den legala bolagsstrukturen.
Inom Vattenfallkoncernen finns av affärsmässiga och
legala skäl cirka 300 dotterbolag. Ett mycket stort antal
befattningshavare skulle därmed anses vara ledande
vid en tillämpning av regeringens principer i dotter-
bolag, utan att de har någon signifikativ på verkan på
koncernens resultat.
Den föreslagna avvikelsen speglar dessa omstän-
digheter. Avgörande i detta sammanhang är dotter-
bolagets storlek i form av omsättning, antal anställda
och antal led i värdekedjan, jämte kraven på innovation,
kunskap, strategisk/visionär roll och internationellt
ansvar hos befattningshavaren.
Den internationella rankingmodellen IPE (International
Position Evaluation) används som stöd för att på ett
systematiskt sätt kunna fastställa vilka positioner som
kan anses vara ledande. Styrelsens slutsats är att för-
utom koncernledningen ska befattningshavare med
befattningar från IPE 68 och däröver anses vara
ledande inom koncernen.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står balanserade
vinst medel inklusive årets resultat om sammanlagt
137 684 210 929 kronor. Styrelsen föreslår att
vinstmedlen disponeras på följande sätt:
Till ak tie ä ga ren utde la s kron o r: SEK 7 000 000 000
Överförs till ny räkning kronor: SEK 130 684 210 929
Förslaget till utdelning motsvarar utdelning med 53,15
kronor per aktie. Utdelningen är planerad att utbetalas
den 9 maj 2025.
Styrelsens yttrande enligt aktiebolagslagen
18 kap 4 §
Baserat på moderbolagets och koncernens finansiella
ställning, resultat och kassa finner styrelsen att den
föreslagna utdelningen inte medför någon väsentlig
begränsning av moderbolagets eller koncernens för-
måga att göra eventuella nödvändiga investeringar
eller att fullgöra sina förpliktelser på kort och lång sikt.
Mot bakgrund av det ovanstående finner styrelsen
förslaget om en vinstutdelning om 7 000 000 000
SEK noga övervägt och försvarligt.
Styrelsens och verkställande direktörens
försäkran vid undertecknande av Års- och
hållbarhetsredovisningen för år 2024
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovis-
ningen har upprättats i enlighet med internationella
redovisningsstandarder IFRS, så som de har godkänts
av EU-kommissionen för tillämpning inom EU, respek-
tive god redovisningssed och att den ger en rättvis-
ande bild av moderbolagets och koncernens ställning
och resultat, samt att förvaltningsberättelsen för
moder bolaget och koncernen ger en rättvisande över-
sikt över utvecklingen av moderbolagets och koncer-
nens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag
som ingår i koncernen står inför. Vidare försäkrar under-
tecknade att Hållbarhetsredovisningen och den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten utifrån årsredovis-
ningslagen, så som definierats i ESRS innehållindex
på sidorna 132–133 och i GRI index på sidan 150, har
upprättats i enlighet med europeiska standarder för
hållbarhetsrapporter (ESRS) och med referens till GRI:s
Standards riktlinjer samt fastställts av styrelsen.
Solna, 20 mars 2025
Mats Granryd, Ordförande
Pär Ekeroth Nina Linander Christian Levin Carola Puusteli
Ingemar Engkvist Per Lindberg Robert Lönnqvist
Rolf Ohlsson Jeanette Regin Fredrik Rystedt
Anna Borg, VD och koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den 24 mars 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi Aleksander Lyckow
Huvudansvarig revisor Auktoriserad revisor
Auktoriserad revisor
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
73
Bolagsstyrningsrapport
Hållbarhet hos
Vattenfall
Hållbarhet är affären ...................................................... 75
ESRS2 Allmänna upplysningar
Om denna redovisning .................................................. 76
Referenstabeller .................................................................. 77
Styrning av hållbarhetsfrågor ................................. 80
Strategi, affärsmodell och värdekedja .............. 81
Intressenternas perspektiv och synpunkter 83
Dubbel väsentlighetsbedömning (DMA) ...... 84
Väsentliga inverkningar, risker
och möjligheter ................................................................... 86
Miljö
Policyer och styrning ....................................................... 87
EU-taxonomirapportering .......................................... 88
E1 Klimatförändringar ..................................................... 89
E4 Biologisk mångfald och ekosystem .......... 96
E5 Resursanvändning och
cirkulär ekonomi ................................................................ 101
Icke-väsentliga miljöupplysningar:
→ Resursutflöden .................................................... 104
→ Föroreningar .......................................................... 104
→ Vatten .......................................................................... 105
Socialt
Policyer och styrning .................................................... 106
Processer ............................................................................... 107
S1 Egen arbetskraft ........................................................ 108
S2 Arbetstagare i värdekedjan .............................. 112
S3 Berörda samhällen ................................................... 116
S4 Konsumenter och slutanvändare .............. 118
Enhetsspecifika upplysningar:
Leveranssäkerhet ................................................... 120
Icke-väsentliga sociala upplysningar:
→ Mångfald, jämlikhet och inkludering .... 121
Styrning
G1 – Ansvarsfullt företagande ............................... 123
Icke-väsentliga upplysningar om styrning:
→ Skatt .............................................................................. 125
Noter till hållbarhetsrapporten
Redovisningsprinciper och noter ...................... 126
ESRS innehållsindex ..................................................... 132
Noter och tabeller till EU:s
Taxonomirapportering ................................................ 134
E1 Klimatförändringar:
Vattenfalls utsläpp och översikt av mål ....... 146
Tioårsöversikt hållbarhetsdata ........................... 147
→ GRI-index ........................................................................... 150
→ Avser upplysningar utanför ESRS
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
74
Hållbarhet är affären
Omställningen till en nettonollekonomi
är en av vår tids största utmaningar. Den
berör alla aspekter av samhället efter-
som en hållbar ekonomisk utveckling,
sociala framsteg och klimatfrågor alla är
sammanlänkade.
Omställningen till en nettonollekonomi sätter energi-
systemet i centrum och banar väg mot en hållbar framtid
för både individer och företag.
Minskade koldioxidutsläpp från vår verksamhet och
våra kunder, tillsammans med den storskaliga utbygg-
naden av fossilfri elproduktion och distribution, är våra
främsta bidrag till energiomställningen. De utgör grunden
för vårt mål att nå nettonoll till 2040.
Utöver att säkra vår finansiella hållbarhet, som gör att
vi kan investera i den storskaliga och snabba omställ-
ningen, inser vi att omställningen även bör gynna sam-
hället i stort och lokalt, och bidra till den biologiska
mångfalden. Vårt arbete med detta har en nära koppling
till begreppet ”rättvis omställning”.
I den här redovisningen presenterar vi våra väsentliga
hållbarhetsfrågor, de inverkningar, risker och möjligheter
som är förknippade med dem samt tillhörande policyer,
åtgärder, mått och mål.
Allmänt Miljö Social Styrning
Höjdpunkter under 2024
–5%
Absoluta utsläpp av Scope 1, 2 och 3 CO
2
e
minskade med 5% jämfört med 2023 och
med 28,3 Mt sedan 2017.
58%
av kompositmaterialen i nedlagda
vindkraftverk återanvänds, renoveras,
återanvänds eller återvinns.
1,4
Lost Time Injury Frequency gick ned
till 1,4 från 2,1 år 2019.
1 004
chefer och annan nyckelpersonal deltog
i VIP, Vattenfalls utbildningsprogram för
att öka medvetenheten om integritet.
Läs mer på sidorna 89–95 Läs mer på sidorna 101–103 Läs mer på sidorna 108–111 Läs mer på sidorna 123–124
“ För att ett fossilfritt liv ska kunna uppnås krävs lösningar och arbetssätt som
tydligt tar hänsyn till både miljömässiga, sociala och ekonomiska aspekter.”
Anna Borg, VD och koncernchef för Vattenfall
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
75
Hållbarhetsförklaring
ESRS 2 Allmänna upplysningar
Vattenfall strävar efter att öppet och transparent rap-
portera om sina väsentliga hållbarhetsfrågor. Vi anser
att transparent rapportering bidrar till att visa vårt enga-
gemang för att bedriva en hållbar verksamhet och utgör
grunden för dialoger med våra intressenter. Detta byg-
ger förtroende och säkerställer ansvarstagande när vi
rapporterar om viktiga frågor och de åtgärder vi vidtar
för att hantera dem.
Om denna redovisning ....................................................................... 76
Referenstabeller ....................................................................................... 77
Styrning av hållbarhetsfrågor ...................................................... 80
Strategi, affärsmodell och värdekedja ................................... 81
Intressenternas perspektiv och synpunkter .................. 83
Dubbel väsentlighetsbedömning (DMA) ........................... 84
Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter ........... 86
Om denna redovisning
Lagstadgad hållbarhetsrapport
Hållbarhetsrapporten godkändes genom beslut av styrelsen
den 25 mars 2025.
Vattenfall omfattas av kravet på lagstadgad hållbarhets-
rapportering i enlighet med kraven i årsredovisningslagen.
Den lagstadgade hållbarhetsrapporten återfinns i Års- och håll-
barhets redovisningen under följande sektioner och omfattar
rapporteringskrav som miljö, socialt ansvar, personal, mänskliga
rättigheter och anti-korruption: sidorna 76–152 med undantag
för sidan 149.
Rapporten är strukturerad i fyra avsnitt i enlighet med Euro-
pean Sustainability Reporting Standards (ESRS): Allmän infor-
mation, Miljö, Social samt Styrning. Noterna som följer på sidan
126 är en integrerad del av Allmän information, Miljö, Social
samt Styrning i rapporten. Korshänvisningar till information i
”noter” görs från respektive del och ”noter-sidor” utgör en fort-
sättning på respektive del av redogörelsen.
Viktiga förändringar jämfört med tidigare år
För 2024 har Vattenfall bytt rapporteringsramverk från Global
Reporting Initiative (GRI) till ESRS, vilket innebär att metoden för
väsentlighetsbedömning, samt rapportens struktur och inne-
håll, har genomgått betydande förändringar.
Jämförelsesiffror
Vattenfall har inkluderat jämförelsesiffror för de datapunkter
där jämförelsen med tidigare år inte påverkas av de nya ESRS-
kraven. Vi har uteslutit jämförelsetal för datapunkter där tidigare
data inte har rapporterats eller som skulle kräva en omräkning
av tidigare rapporterade siffror.
Grund för rapportens upprättande
Överensstämmelse med standarder och lagstiftning
Hållbarhetsrapporten är upprättad i enlighet med ESRS, utgiven
av European Financial Reporting Advisory Group (EFRAG). Data-
punkterna och beskrivningarna följer de upplysningskrav som
bedömdes vara väsentliga genom en process för bedömning
av informationsväsentlighet (se sidan 85) efter den dubbla
väsentlighetsbedömningen (se sidorna 84–85). Vattenfall rap-
porterar i enlighet med EU:s Taxonomiförordning (EU20/825).
Mer information om grunden för EU-taxonomi rapporteringen
finns på sidorna 134–145.
Inkludering av icke-väsentlig information
Vattenfall har valt att ta med viss information som rör icke-
väsentliga frågor, eftersom de efterfrågas av intressenter för
användning på en aggregerad nivå. Vi bedömer att detta
inte är detsamma som att vara väsentlig information för använ-
dare av hållbarhetsrapporten enligt ESRS. Den icke-väsentliga
informationen är inte en del av den formella hållbarhetsförkla-
ringen i enlighet med ESRS och har markerats i grått för att
läsaren ska kunna skilja denna information från den formella
håll barhets förklaringen. För enkelhetens skull redovisas de icke-
väsentliga upplysningarna i enlighet med GRI 2021, liksom tidi-
gare år, för att möjliggöra extern granskning. GRI index för dessa
upplysningar återfinns på sida 150.
Konsolideringsprinciper
Hållbarhetsrapporten konsolideras enligt samma principer som
beskrivs i Finansiell not 3 i koncernens noter, vilket innebär att
konsoliderade kvantitativa ESG-data omfattar moderbolaget
Vattenfall AB och dotterbolag som kontrolleras av Vattenfall AB.
Gemensamma verksamheter ingår också med Vattenfall AB:s
proportionella andel. Intresseföretag, joint ventures och enheter i
Vattenfallkoncernens värdekedja ingår inte i de konsoliderade
ESG- datapunkterna, såvida det inte krävs enligt en specifik
aktuell standard
1
eller för väsentlig enhetsspecifik information
eller målsättning som identifierats av Vattenfall. Avvikelser från
detta specificeras i redovisningsprinciperna i förhållande till
specifika omständigheter i enlighet med BP-2 och kan hittas i
noterna till hållbarhetsrapporten.
De dotterbolag som ingår i konsolideringen och som är
undantagna från hållbarhetsrapportering enligt denna rapport,
finns i not 25 i koncernens noter.
Värdekedjans omfattning
Denna hållbarhetsrapport omfattar Vattenfalls värdekedja inklu-
sive tidigare och senare led för upplysningar där detta är rele-
vant. Viktiga övergripande antaganden och begränsningar
avseende värdekedjan redovisas på sidan 82. Antaganden och
begränsningar avseende leveranskedjan för enskilda mått,
anges i avsnittet Redovisningsprinciper och noter (sidorna 126–
131) i förhållande till de aktuella måtten.
Åtskillnad av eldistributionsverksamheten
Eldistributionsverksamhet är, enligt lagstiftningen såväl inom
EU som i Storbritannien, åtskild från verksamhet som bedriver
handel med eller produktion av el, så kallad unbundling (se
sidan 65). Dessa verksamheter ingår i vår egen verksamhet för
den dubbla väsentlighetsbedömningen (DMA) och i rapporte-
ringen i denna hållbarhetsförklaring. När det gäller styrning
innebär åtskillnaden att de ansvariga för distributionssystemen
(DSO) enligt lag ska ha effektiv och oberoende beslutsrätt. Även
om de ansvariga för distributionssystemen inom Vattenfall-
koncernen normalt tillämpar samma styrdokument som resten
av koncernen måste de därför godkännas av dotterbolagen
själva, och publiceras i deras lokala ledningssystem, för att
Vattenfalls ledningssysteminstruktioner (se sidan 64) ska vara
giltiga. Innan en instruktion godkänns utför Vattenfall en ”åtskill-
nadskontroll” för att säkerställa att inget i innehållet strider mot
åtskillnadsreglerna (eller för att klargöra att eldistributions-
verksamheten är undantagen från vissa regler i instruktionen).
Vattenfall har inte identifierat några anmärkningsvärda effekter
på denna hållbarhetsförklaring på grund av effekterna av åtskill-
naden. De ansvariga för distributionssystemet (DSO) inom
Vattenfallkoncernen är Vattenfall Eldistribution AB, Vattenfall Net-
works Ltd, Västerbergslagens Elnät AB samt Gotlands Elnät AB.
Detaljerade redovisningsprinciper
Mer djupgående information om redovisningsprinciper, antag-
anden och gap i redovisningen finns i Noter till hållbarhets-
rapporten, se sidorna 126–131.
1. Utsläpp kopplade till gemensamma verksamheter, joint ventures eller
andra intresseföretag inkluderas när Vattenfall visar att man har operativ
kontroll över tillgången, se sidan 146.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
76
Hållbarhetsförklaring / Allmänna upplysningar
Förteckning över datapunkter i övergripande och tematiska standarder som härrör från annan EU-lagstiftning
Allmän information
Upplysningskrav ESRS Datapunkt Titel Lagstiftning Väsentligt Sida
Allmän information GOV-1 21d Könsfördelning i styrelsen SFDR J 109
GOV-1 21e Procentandel oberoende styrelseledamöter SFDR J 62
GOV-4 30 Redogörelse för due diligence SFDR J 80
SBM-1 40d i Inblandning i verksamheter kopplade till fossila bränslen SFDR J N.A. infasning
SBM-1 40d ii-iv Inblandning i verksamheter kopplade till produktion av kemikalier, kontroversiella vapen, och tobak SFDR N.A N.A
Miljöinformation
Upplysningskrav ESRS Datapunkt Titel Lagstiftning Väsentlig Sida
Klimatförändringar E1–1 14; Omställningsplan för att uppnå klimatneutralitet EU:s klimatlag J 91
E1–1 16g Företag som är uteslutna från EU-referensvärdena för anpassning till Parisavtalet Tredje pelaren;
Referensvärdesförordningen
J 93
E1–4 34 Minskningsmål för utsläpp av växthusgaser SFDR; Tredje pelaren;
Referensvärdesförordningen
J 94
E1–5 37 Energiförbrukning och energimix SFDR J 147
E1–5 38 Energiförbrukning från fossila källor uppdelad efter källor (endast sektorer med hög klimatpåverkan) SFDR J 147
E1–5 40–43 Energiintensitet förknippad med verksamheter i sektorer med hög klimatpåverkan SFDR J 147
E1–6 44 Brutto och totala växthusgasutsläpp scope 1, 2, 3 SFDR; Tredje pelaren;
Referensvärdesförordningen
J 146
E1–6 53–55 Bruttoutsläppsintensitet för växthusgasutsläpp SFDR; Tredje pelaren;
Referensvärdesförordningen
J 146
E1–7 56 Upptag av växthusgaser och koldioxidkrediter EU:s klimatlag J 146
E1–9 66 Referensportföljens exponering mot klimatrelaterade fysiska risker Referensvärdesförordningen J N.A. infasning
E1–9 66a Uppdelning av monetära belopp efter akut och kronisk fysisk risk Tredje pelaren J N.A. infasning
E1–9 66c Plats för betydande tillgångar utsatta för väsentlig fysisk risk Tredje pelaren J N.A. infasning
E1–9 67c Uppdelning av det redovisade värdet på sina fastighetstillgångar efter energieffektivitetsklasser Tredje pelaren N N.A.
E1–9 69 Portföljens grad av exponering mot klimatrelaterade möjligheter Referensvärdesförordningen J N.A. infasning
Miljöföroreningar E2–4 28 Utsläpp och överföringar som släpps ut i luft, vatten och mark SFDR N N.A.
Vattenresurser och
marina resurser
E3–1; E3–4 9, 13, 14, 28c, 29 Alla upplysningar SFDR N N.A.
Biologisk mångfald och
ekosystem
E4 IRO–1 16a–c Aktiviteter i områden med känslig biologisk mångfald, påverkan kopplad till jordförstöring,
öken spridning och hårdgörning av mark, samt verksamhet som påverkar hotade arter.
SFDR J 98
E4–2 24b–d Policyer kopplade till biologisk mångfald och ekosystem SFDR J 96
Resursanvändning och
cirkulär ekonomi
E5–5 37d; 39 Resursutflöden (ej-återvunnet avfall; farligt avfall och radioaktivt avfall) SFDR N N.A.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
77
Hållbarhetsförklaring / Allmänna upplysningar
Förteckning över datapunkter i övergripande och tematiska standarder som härrör från annan EU-lagstiftning, forts.
Social information
Upplysningskrav ESRS Datapunkt Titel Lagstiftning Väsentlig Sida
Den egna arbetskraften S1 SBM-3 14g; 14f Betydande risk för barnarbete eller tvångsarbete SFDR N N.A.
S1-1 20 Allmänt förhållningssätt till mänskliga rättigheter i den egna arbetskraften SFDR J 106, 108
S1-1 21 Strategier för tillbörlig aktsamhet i frågor som behandlas i Internationella arbetsorganisationens
(ILO) grundläggande konventioner 1–8
Referensvärdesförordningen J 106, 108
S1-1 22 Processer och åtgärder för att förhindra människohandel SFDR J 106, 108
S1-1 23 Strategi för förebyggande av arbetsplatsolyckor eller ett system för att hantera sådana SFDR J 106, 108
S1-3 32c Mekanismer för klagomålshantering i samband med personalfrågor SFDR J 109
S1-14 88b&c Mätetal för hälsa och säkerhet SFDR; Referensvärdesförordningen J 110
S1-14 88e Mätetal för hälsa och säkerhet SFDR J 110
S1-16 97a; 97b Ojusterad löneklyfta mellan könen; överdrivet hög VD-lön SFDR; Referensvärdesförordningen N Not 11 och 42
1
S1-17 103a; 104a Incidenter, klagomål och allvarliga inverkningar på mänskliga rättigheter SFDR; Referensvärdesförordningen J N.A.
Arbetstagare i värdekedjan S2 SBM-3 11b Betydande risk för barnarbete eller tvångsarbete i värdekedjan SFDR N N.A.
S2-1 17; 18; Allmänt förhållningssätt till mänskliga rättigheter i värdekedjan SFDR J 106, 112
S2-1 19 Respekterar inte FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter och OECD:s
riktlinjer
SFDR; Referensvärdesförordningen J 106, 112
S2-1 19 Strategier för tillbörlig aktsamhet i frågor som behandlas i Internationella arbetsorganisationens
(ILO) grundläggande konventioner 1–8
Referensvärdesförordningen J 106, 112
S2-4 36 Människorättsfrågor och människorättsfall kopplade till företagets värdekedja SFDR J 114
Berörda samhällen S3-1 16; 17 Allmänt förhållningssätt till mänskliga rättigheter för berörda samhällen SFDR; Referensvärdesförordningen J 106, 116
S3-4 36 Människorättsfrågor och människorättsfall kopplade till berörda samhällen SFDR J 116
Konsumenter
och slutanvändare
S4-1 16; 17 Allmänt förhållningssätt till mänskliga rättigheter för konsumenter och slutanvändare SFDR; Referensvärdesförordningen J 106, 118
S4-4 35 Människorättsfrågor och människorättsincidenter kopplade till konsumenter och slutanvändare SFDR J 119
Styrningsinformation
Upplysningskrav ESRS Datapunkt Titel Lagstiftning Väsentlig Sida
Styrning G1-1 10b; 10d Ansvarsfullt företagande, visselblåsarsystem och företagskultur SFDR J 123–124
G1-4 24a; 24b Incidenter kring korruption eller mutor SFDR; Referensvärdesförordningen N N.A
1. Avser koncernens noter.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
78
Hållbarhetsförklaring / Allmänna upplysningar
Införlivande genom hänvisning
Krav på offentliggörande Avsnitt i rapporten Sida Beskrivning
BP-2
Företaget ska lämna upplysningar med avseende på särskilda omständigheter Bolagsstyrningsrapport 65 Se avsnitten ”Vattenfalls organisation” om så kallad ”unbundling”
GOV-1
Sammansättning av förvaltnings-, lednings- och tillsynsorgan Bolagsstyrningsrapport 68–71 CV för styrelseledamöter och koncernledning
Antalet verkställande och icke verkställande ledamöter Bolagsstyrningsrapport 68–71 CV för styrelseledamöter och koncernledning. Styrelsens sammansättning
Företrädare för anställda och andra arbetstagare Styrelsekommittéer och
styrelsens sammansättning
69 Styrelseutskott och styrelsens sammansättning
Erfarenhet som är relevant för sektorer, produkter och geografiska platser Bolagsstyrningsrapport 68–71 CV för styrelseledamöter och koncernledning. Tillsättning av styrelsen
Könsfördelning i styrelsen Bolagsstyrningsrapport 68–69 Tillsättning av styrelsen
Andel oberoende styrelseledamöter Bolagsstyrningsrapport 68–69 Tillämpning av koden och styrelsens sammansättning
Ansvarigt organ för övervakning av inverkningar, risker och möjligheter Bolagsstyrningsrapport 60–62 Styrelsens uppgifter
Styrelsens ansvar Bolagsstyrningsrapport 60, 63 Koncernchef och koncernledning
Beskrivning av ledningens roll i styrningsprocesserna Bolagsstyrningsrapport 63–66 Koncernchef och koncernledning. Internrevision Intern styrning Intern kontroll för
hållbarhetsfrågor är en del av de ordinarie risk- och kontroll processerna. Inverkningar,
risker och möjligheter som identifierats i DMA 2024 kommer att integreras i
rapporteringssystemet för riskhantering
Hur tillsynsorganen övervakar målformuleringar och hur dessa övervakas Bolagsstyrningsrapport,
Koncernchef och koncernledning
63–65 Vattenfalls organisation och VD samt koncernledning
Beskrivning av lednings- och tillsynsorganens kunskaper Koncernchef och koncernledning.
Inga specifika kontroller av ledningen
beträffande hållbarhetsfrågor är på plats
68–71 CV och styrelsens arbetsuppgifter
GOV-2
Beskrivning av processer för att identifiera och bedöma väsentliga inverkningar, risker och möjligheter Bolagsstyrningsrapport 61–62 Se avsnitten ”Styrelsens årsmöte” och ”Revisionsutskott”
Hur styrande organ beaktar inverkningar, risker och möjligheter avseende strategi, åtgärder och
processer
Avsnitten VD och koncernledning
samt Styrelsen
60–63 Se avsnitten ”VD och koncernledning”, ”Styrelse”, och ” Styrelsens viktigaste ärenden
2024”
1
GOV-3
Hållbarhetskopplade incitamentsprogram och ersättningar Bolagsstyrningsrapport 66 Se ”Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare”
GOV-5
Process för riskhantering och intern kontroll i samband med hållbarhetsrapportering Bolagsstyrningsrapport 62 Se ”Revisionsutskottet”
Process för riskbedömning Bolagsstyrningsrapport 62 Se ”Revisionsutskottet”
Huvudsakliga risker och åtgärder för att minska dem Bolagsstyrningsrapport 62 Se ”Revisionsutskottet”
Intern kontroll relaterade till resultat av riskbedömning Bolagsstyrningsrapport 62 Se ”Revisionsutskottet”
Beskrivning av periodisk rapportering av resultaten från denna kontroll Bolagsstyrningsrapport 62 Se ”Revisionsutskottet”
MDR-P
En beskrivning av policyns huvudsakliga innehåll, däribland dess allmänna syften och vilka väsentliga
inverkningar, risker eller möjligheter policyn är kopplad till och övervakningsprocessen.
Bolagsstyrningsrapport 64 Se avsnitten ”Vattenfalls ledningssystem (VMS)”
E1 IRO-1
Bedömning av hur företagets tillgångar och affärsverksamheter kan exponeras för dessa klimatrelate-
rade omställningshändelser så att det skapas stora omställningsrisker eller möjligheter för företaget
Riskhantering 46 Se avsnitten ”Enterprise Risk Management”
E1-2
Den upplysning som krävs i punkt 22 ska innehålla den information om de policyer som företaget infört
för att hantera sina väsentliga inverkningar, risker och möjligheter kopplade till begränsning av och
anpassning till klimatförändringarna
Bolagsstyrningsrapport 63 Se avsnitten ”VD och koncernledning”,
S1-9
Syftet med detta upplysningskrav är att ge förståelse för könsfördelningen på företagsledningsnivå
och för åldersfördelningen bland de anställd
Bolagsstyrningsrapport 70 CV för styrelseledamöter och koncernledning. Koncernledning sammansättning
1. Hållbarhetsfrågor tas regelbundet upp i olika fora under rapporteringsåret. 2024 lades följande punkt till på styrelsens dagordning: ”Hållbarhets ärenden, med fokus på att uppfylla krav till följd av ny lagstiftning baserad på EU- direktivet CSRD.” Dessutom identifierades styrelsen och koncernledningen som viktiga
intressenter i DMA och var därmed involverade i utarbetandet av väsentliga inverkningar, risker och möjligheter gällande hållbarhet. Eftersom det är första året med ESRS-rapportering hade Vattenfall ingen formell lista över väsentliga inverkningar, risker och möjligheter som förvaltnings-, lednings- och tillsynsorganen
kunde granska.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
79
Hållbarhetsförklaring / Allmänna upplysningar
Styrning av hållbarhetsfrågor
Vi integrerar styrningen av hållbarhetsfrågor i våra strukturer
och processer. Detta gör vi genom att etablera kontroll- och
övervakningssystem för hållbarhetsfrågor och se till att nöd-
vändig expertis finns på plats.
Styrande organs roll i hållbarhetsfrågor
Styrelsens roll beskrivs i detalj i bolagsstyrningsrapporten (se
sidan 60). Sammanfattningsvis är styrelsen ansvarig för att fast-
ställa Vattenfalls verksamhetsmål, definiera strategier för att
uppnå dessa samt upprätta system och processer för att styra
verksamheten och hantera risker. Tabellen nedan innehåller
korsreferenser till information om Vattenfalls styrande organ,
inklusive deras roller, sammansättning och ansvarsområden.
Bolagsstyrningsrapporten på sidan 64 innehåller en detaljerad
beskrivning av den interna styrningen samt de roller som för-
valtnings-, lednings- och tillsynsorgan har när det gäller affärs-
etiska frågor inom Vattenfall. Integritetsorganisationen och
internrevisionen har expertis i sådana frågor, medan strategi-
chefen och chefsjuristen ansvarar för håll barhets- och efterlev-
nadsfrågor. Styrelsen och ledningen besitter allmän kunskap
och förlitar sig på ämnesexperter inom organisationen.
Översikt över hållbarhetspolicy
Vattenfalls VD och koncernchef arbetar med hållbarhetsfrågor,
antingen självständigt eller tillsammans med interna styrorgan.
Detta innefattar koncernledningen, som fastställer koncernens
övergripande inriktning. Inom koncernledningen leder strategi-
chefen arbetet med hållbarhetsfrågor på VD:s mandat från
styrelsen. Koncernens hållbarhetschef rapporterar direkt till
strategi chefen i håll barhets frågor. Vattenfalls VD följer upp håll-
barhetsrelaterade utmaningar, framsteg och framtida åtgärder
tillsammans med högsta ledningen inom varje affärsområde
genom årliga djupdykningar. Mer information om VD och kon-
cernledningens ansvarsområden finns på sidan 63. Därutöver
ska styrelsen enligt sin arbetsordning även identifiera hur
hållbarhets frågorna påverkar bolagets risker och affärsmöjlig-
heter samt delegerar frågor om intressentengagemang till VD.
Hållbarhets aspekter såsom miljöpåverkan och mänskliga rät-
tigheter är integrerade i styrelsens strategiska övervakning och
i verksamhetsplaneringsprocessen. Mer information finns på
sidan 60. I tabellen nedan finns hänvisningar till mer detaljerad
information.
Integration av hållbarhetsrelaterade
resultat i incitamentssystem
Vattenfall erbjuder olika rörliga ersättningsprogram beroende
på målgrupp av anställda. EGM-medlemmar är inte berättigade
till rörlig ersättning i linje med ägarpolicyn för statligt ägda före-
tag i Sverige. Däremot är majoriteten av övriga chefer inom
Vattenfall berättigade till ett rörligt ersättningsprogram som
kallas STI, där hälften av utbetalningen baseras på företagets
resultat och den andra hälften på individens prestation. Före-
tagets resultat mäts med tre likaviktade mål varav ett avser
Vattenfalls CO
2
-utsläppsintensitet, vilket innebär att hållbarhets-
relaterade mål står för minst 15 % av den rörliga ersättningen.
Hållbarhetsrelaterade mål kan också ingå i de individuella pres-
tationsmålen för roller där det är tillämpligt, vilket kan resultera
i att andelen hållbarhetsrelaterade är högre för vissa individer.
STI-programmet granskas och godkänns å rligen av styrelsen.
Riskhantering och intern kontroll
över hållbarhetsrapportering
Vattenfall arbetar med interna kontroller i hela organisationen
för att identifiera och minska både finansiella och hållbarhets-
relaterade datakvalitetsrisker. Vårt ramverk för riskhantering
och interna kontroller för hållbarhetsrapportering beskrivs i risk-
rapporten (se sidan 47) och bolagsstyrningsrapporten (se
sidan 65). Mer detaljerad information om var denna information
kan hittas finns i tabellen nedan.
Utöver dessa kontroller har Vattenfall en organisations-
struktur och systemstöd på plats. Vattenfall har under många år
upprättat hållbarhetsrapporter i enlighet med GRI:s standarder
och har utvecklat en organisation med tydligt definierade roller
och ansvar, processer och interna kontroller som bedöms nöd-
vändiga för att upprätta hållbarhetsrapporten utan väsentliga
felaktigheter. För att kunna uppnå samma nivå av kvalitetssäk-
ring som för den finansiella rapporteringen har Vattenfall identi-
fierat behovet av att utveckla en CSRD-risk- och kontrollmatris
även för hållbarhetsrapporteringen. Ett projekt för att etablera
ett mer formellt CSRD-kontrollramverk kommer att inledas
under 2025.
Förklaring om tillbörlig aktsamhet
Som beskrivs i strategiavsnittet i denna rapport (och på
sidan 75): ”Hållbarhet är affären”. Därför, och med hänsyn till
Vattenfalls åtagande att följa OECD:s sex steg för tillbörlig akt-
samhet, är de element som ingår i tillbörlig aktsamhet integre-
rade i styrning, strategi, affärsmodell och verksamhet centralt
på koncernnivå samt i respektive affärsområde. Vart tredje till
femte år genomförs en bedömning av tillbörlig aktsamhet av
tredje part, som identifierar framträdande risker för mänskliga
rättigheter och miljö. Den senaste utvärderingen genomfördes
2021. Processer för tillbörlig aktsamhet gällande mänskliga
rättig heter och miljöhänsyn är dessutom integrerade i interna
styrstrukturer och styrdokument. En mer detaljerad beskrivning
av hur processen för tillbörlig aktsamhet tillämpas i hela verk-
samheten och inom ramen för varje aktuellt område – miljö,
socialt och styrning – ingår i de relevanta avsnitten i hållbarhets-
förklaringen. Referenser till detta finns tabellen nedan.
Tillbörlig aktsamhet
Upplysningskrav
Grundläggande delar
av tillbörlig aktsamhet
Allmänna upplysningar
Sidan 80
Miljö
Sidan 87
Socialt
Sidan 106
Styrning
Sidan 123
Enhetsspecifik
Sidan 120
GOV-4
Förklaring om
tillbörlig aktsamhet
Sammansättning av
förvaltnings-, lednings-
och tillsynsorgan
Integrering av tillbörlig aktsamhet i
styrning, strategi och affärsmodell
Introduktion till det allmänna avsnittet
Hur inverkningar, risker och möjligheter
interagerar med strategi och affärs modell
• Introduktion till hur miljömässiga inverkningar,
risker och möjligheter interagerar med strategi
och affärsmodell (E 1, E 4)
• Identifiering och bedömning av inverkningar,
risker och möjligheter (E 1, E 4)
• Policy och styrning (E 1, 4, 5)
• Introduktion till hur sociala inverkningar, risker
och möjlig heter interagerar med strategi och
affärsmodell (S 2, S 3, S 4)
Policyer och styrning
Samverkan med berörda
intressenter i alla viktiga steg av
arbetet med tillbörlig aktsamhet
Intressenternas intressen och synpunkter • Inverkningar, risker och möjligheter (E 4)
• Policy och styrning (E 4)
• Introduktion till hur sociala inverkningar, risker
och möjligheter interagerar med strategi och
affärsmodell (S 4)
• Processer (S1, S2, S3)
Introduktion till social
Policyer och styrning
Identifiering och bedömning
av negativa inverkningar
• Dubbel väsentlighetsanalys
• Strategi, affärsmodell och värdekedja
• Inverkningar, risker och möjligheter (E 4)
• Identifiering och bedömning av inverkningar,
risker och möjligheter (E 1, E 4)
• Introduktion till sociala processer (S1, 2, 3)
• Inverkningar, risker och möjligheter (S1, S2, S3, S4)
Policyer och styrning
Vidta åtgärder för att hantera
dessa negativa inverkningar
Åtgärder E1, E4, E5 Introduktion till sociala åtgärder (S1–4) Åtgärder
Uppföljning av hur effektiva dessa
insatser är och kommunikation
Mål och mått (E1, E4, E5) Introduktion till sociala Mått och mål (S1, S2) Mått och mål Mått och mål
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
80
Hållbarhetsförklaring / Allmänna upplysningar
Strategi, affärsmodell och värdekedja
Översikt av värdekedjan
Tidigare led
Värdekedjans tidigare led, det vill säga leverantörskedjan,
består av tre olika delar: Bränsle- och råvaruinköp, Varor och
tjänster samt Finansiella tjänster.
Som ett integrerat kraftbolag består en stor del av vår värde-
kedja av bränslen och råvaror som vi köper in för driften av våra
kraftverk och för vissa kunder.
Den andra delen av vår värdekedja i tidigare led består av de
varor och tjänster som behövs för att hålla Vattenfalls löpande
verksamhet igång. Vi köper in en mängd olika varor, allt från
bärbara datorer till generatorer, och ett brett utbud av tjänster
som logistik, teknik och flera andra paketerade tjänster.
I denna del av värdekedjan ingår även tjänster som vi köper
från externa entreprenörer och material till våra nybyggda
anläggningar.
Den sista delen av vår värdekedja i tidigare led omfattar finan-
siella tjänster, som till exempel försäkringar, finansverksamhet
och pensioner. Mer information om vår leverantörskedja finns
på sidan 113.
Egen verksamhet
Vattenfalls verksamhet är indelad i sex olika delar, där den
största är våra kraft- och värmeproducerande anläggningar.
Denna del omfattar alla aktiviteter som rör energiproduktion,
både från fossila och fossilfria källor.
Vid sidan av våra el- och värmeproducerande anläggningar,
nära tillhörande dessa, har vi övriga ägda tillgångar. Här ingår
alla tillgångar som inte direkt genererar el, till exempel lagrings-
aktiviteter och flexibilitetstjänster.
Vattenfall har även verksamhet inom elnät och övriga nät,
vilket innefattar våra fjärrvärmenät, vår svenska eldistributions-
verksamhet och vårt laddningsnätverk för e-mobilitet, InCharge.
Eftersom dessa delar skiljer sig väsentligt åt har de identifierats
som separata delar i vår värdekedja istället för att redovisas
gemensamt.
Slutligen redovisas all tjänsteverksamhet gemensamt vilka
innehåller aktiviteter som våra nätverkslösningar, avtal med
slutkunder och handelsaktiviteter. Mer information om värde-
kedjorna inom vår egen verksamhet finns på sidan 33.
Senare led
Nedströms aktiviteter omfattar alla handelsvaror, tjänster och
enheter som Vattenfall producerar för sina kunder och partner.
Huvuddelen av verksamheten består av försäljning av handels-
varor som gas, el, värme och kyla som levereras till företag och
konsumenter. Det omfattar även tillgång till el och värme-
anslutningar.
Resultat
20 665
anställda
66 000
laddstationer
99,6 TWh
producerad
fossilfri el
9,5 miljarder
SEK
i betalda skatter
7,0 miljarder
SEK
i föreslagen utdel-
ning för 2024
Tillgångar
Finansiellt
kapital
Sidan 162
Human-
kapital
Sidan 28
Tillverkat
kapital
Sidan 6
Socialt kapital
och relations-
kapital
Sidan 116
Intellektuellt
kapital
Sidan 27
Bränsle och
råvaror
Sol
Vind
Vatten
Uran
El
Varor och tjänster
Finansiella tjänster
El
Elproduktions-
anläggningar
Energi-
lagring
Flexibla
tjänster
Distribution
Marknads-
tjänster
Laddning
av elfordon
Bränsle och
råvaror
Biomassa
Avfall
Naturgas
El till värmepumpar
Varor och tjänster
Finansiella tjänster
Värme
Kraft-
värmeverk
Värmelagring och -distribution
Tredjeparts-
integration
Råvaror
till företag
och hushåll
Utrustning
och tjänster
Leasade tillgångar
och joint ventures
Tidigare led Vattenfalls egen verksamhet Senare led
Överskott av förnybar el matas in
i en kraft-till-värme värmepanna
El från kraftvärmeverk
Trading och
optimering
Vattenfalls värdekedja
Vattenfalls verksamhet är tillräck-
ligt enhetlig för att ingå i en enda
värdekedja, eftersom all verksam-
het inom bolaget är relaterad till
produktion, distribution eller för-
säljning av el och värme, inklusive
stödverksamhet relaterad till
dessa. Vattenfall är inte verksamt
inom fysisk överföring och distri-
bution av gas och är inte heller
engagerat i raffinering eller andra
bränsle aktiviteter i tidigare led.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
81
Hållbarhetsförklaring / Allmänna upplysningar
Strategi, affärsmodell och värdekedja, forts.
Utrustning och tjänster är en mindre men fortfarande bety-
dande del av vår värdekedja. Den omfattar den utrustning som
vi installerar hos våra slutkunder, till exempel solpaneler på tak,
värmepumpar, gaspannor, smarta mätare och laddare för elbilar,
men även Power-as-a-Service.
De minsta delarna av verksamheten i senare led är de leasade
tillgångarna, som bland annat omfattar fartyg, överföringslänkar
och lager. Slutligen bildar Vattenfall ibland joint ventures med
strategiska partner.
Översikt av affärsmodellen
Produkter, tjänster, marknader och kunder
Vattenfall är ett integrerat energibolag som huvudsakligen ver-
kar inom värdekedjan för fossilfri el. Vår kärnverksamhet omfat-
tar el- och värmeproduktion, distribution samt kundförsäljning
av el, värme och gas. Vattenfall erbjuder även energirelaterade
tjänster till kunder, till exempel lösningar för energieffektivise-
ring, energilagring och laddning av elfordon. Vattenfalls perso-
nal är koncentrerad till nordvästra Europa, där bolagets tre
största marknader är Sverige, Nederländerna och Tyskland
(se sidan 109).
Hållbarhet är helt integrerat i Vattenfalls strategi och vissa
hållbarhetsfrågor är även en del av Vattenfalls strategiska mål,
som beskrivs på sidan 13. För intern styrning bryts de strate-
giska målen ned till mer specifika mål för varje affärsområde
och ibland även för enskilda affärsenheter. Utöver detta har
Vattenfall delmål och mål för väsentliga ESG-frågor i hela verk-
samheten. Detaljer kring några av dessa finns under relevant
avsnitt.
Portföljförändringar under 2024
Den mest betydande förändringen i Vattenfalls portfölj under
det senaste rapporteringsåret är avyttringen av fjärrvärme-
verksamheten i Berlin, som innebär att Vattenfall inte längre har
någon försäljning eller distribution av värme till hushåll och före-
tag i Tyskland. Det innebär också att Vattenfall inte längre har
några kolrelaterade aktiviteter på några marknader. Utöver
detta har Vattenfall avyttrat sin verksamhet inom elförsäljning
till konsumenter i Danmark (Vindstød).
Detta har också haft en inverkan på Vattenfalls personal-
styrka, som minskade med 341 heltids ekvivalenter från årsslu-
tet 2023. I övrigt har inga väsentliga portföljförändringar skett.
Upplysningar om specifika aktiviteter
Vattenfall producerar värme och el från gas och säljer gas till
kunder för slutlig förbrukning. Intäkterna från dessa aktiviteter
var 15,6 respektive 37,9 miljoner SEK under 2024. Vattenfall
har oljeeldade reservkraftverk i Sverige. Den genererade voly-
men från dessa aktiviteter var försumbar under 2024 (<0.1 TWh
el, respektive värme). Olja används också för att starta kraftverk
som drivs med biomassa. Det är inte praktiskt möjligt att speci-
ficera intäkterna för detta, men omfattningen är av naturliga
skäl mycket begränsad vilket innebär att intäktspåverkan är för-
sumbar.
Vattenfall är inte verksamt inom kemikalie produktion, vapen
eller odling och produktion av tobak. Vattenfall är inte involverat
i aktiviteter som är förbjudna på vissa marknader.
Antaganden och begränsningar avseende Vattenfalls värdekedja
Vattenfalls hela värdekedja har utvärderats gällande
aspekter som har ett väsentligt bidrag till vår verksam-
het. För att ingå i utvärderingar som DMA måste en del
av värde kedjan antingen ha en särskiljande karaktär i vår
verksamhet, ha ett betydande bidrag till företagets över-
gripande resultat, ha ett betydande antal personer som
arbetar med den, eller ha en märkbar effekt på människor
eller miljö.
Även om många av dessa aspekter inte är mätbara
finns det praktiska exempel som illustrerar hur de tilläm-
pas. Viktiga affärsområden, såsom produktion, distribution
och försäljning av el och värme, ingår. Leverantörer be aktas
också när de har en betydande inverkan på vår verksam-
het eller storlek, oavsett deras plats i värdekedjan. Därut-
över inkluderas mindre affärsenheter, till exempel vår kund-
tjänstbutik, till den övergripande kategorin hårdvara och
tjänster. Eftersom våra kärnprodukter och tjänster inte säljs
vidare finns det inga väsentliga Tier 2-kundrelationer att ta
hänsyn till.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
82
Hållbarhetsförklaring / Allmänna upplysningar
Intressenternas perspektiv och synpunkter
Att förstå, bemöta och kunna balansera de olika åsikter, intres-
sen och prioriteringar som Vattenfalls olika intressentgrupper
har (se Tabell 1) är en viktig del av vår strategi och affärsmodell.
Detta eftersom intressenternas åsikter är en viktig del i bedöm-
ningen av vilka affärsmöjligheter vi ska utnyttja och hur vi ska
bedriva verksamheten. Detta är grundläggande inte bara för att
behålla våra möjligheter att bedriva verksamhet, utan även för
att vi på ett hållbart sätt ska kunna skapa värde både för bola-
get och för våra intressenter. Vattenfall strävar därför efter att
alltid samarbeta med våra intressenter på ett meningsfullt och
inkluderande sätt.
Med hänsyn till det stora antalet intressenter i hela vår värde-
kedja och de olika marknader och affärsområden där vi är verk-
samma, måste vårt engagemang i intressenterna ta sig många
olika uttryck för att på bästa sätt anpassas till intressenten,
relevanta lokala förhållanden och bestämmelser samt till affärs-
sammanhanget. Vissa relationer är centralt organiserade, till
exempel de mellan investerare och företagets Investor Relations-
team, medan de flesta är lokala eller projektbaserade. I många
fall kompletteras regelbundna, formella kontaktpunkter med ad
hoc-interaktioner. Vattenfalls projektstyrningsprinciper, som
gäller i hela koncernen, fungerar som ett ramverk som ser till
att olika lokala intressen beaktas, företräds och tillgodoses
i våra olika projekt.
Vattenfalls förvaltnings-, lednings- och kontrollorgan informe-
ras om intressenternas intressen och synpunkter både genom
presentationer av väsentlighetsanalyser och från fall till fall i
samband med specifika projekt eller frågor som tas upp på
lednings nivå. Vidare följs synpunkter upp årsvis gällande vissa
intressenter, till exempel medarbetare, i enlighet med upp-
följnings cykeln för strategiska frågor.
Detaljerad information om Vattenfalls viktigaste intressenter
och vilka typer av aktiviteter som genomförts i förhållande till de
olika kategorierna av intressenter finns i Tabell 1.
Tabell 1. Samverkan med intressenter
Intressentgrupp Exempel på vår samverkan
Ägaren • Årsstämma
• Kvartalsvisa dialoger
Medarbetare • Enkäter
• Arbetstagarråd
• Utbildning och utveckling
Konsumenter och
slutanvändare
• Kundserviceprocesser
• Konsumentpaneler
• Evenemang för företagskunder
Lokalsamhället • Samrådsmöten
• Möten med lokalsamhället
• Öppet hus
• Bygdepengar
• Rundabordssamtal
Leverantörer och partner • Leverantörsmöte vartannat år
• Leverantörsdialoger
• Platsbesök och revisioner
• Riktade utbildningar
Andra företag i branschen • Branschsamarbeten och partnerskap
• Medlemskap i branschorganisationer
Investerare • Branschevenemang
• Kapitalmarknadsdag
• Frågeformulär
Beslutsfattare och
tillsynsmyndigheter
• Öppen dialog med beslutsfattare
• Öppna samråd
• Proaktivt uppsökande arbete
Icke-statliga och internationella
organisationer
• Dialoger och möten
Akademiska institutioner • Forskningssamarbeten
• Arbetsmarknadsmässor
• Studenter
Naturen (tyst intressent) • Dialoger med icke-statliga organisationer
• Miljökonsekvensbedömningar
• Forskning och insamling av ekologiska data om påverkade arter
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
83
Hållbarhetsförklaring / Allmänna upplysningar
Dubbel väsentlighetsbedömning (DMA)
Vattenfall genomförde en dubbel väsentlighetsbedömning
(DMA) 2024, i enlighet med riktlinjerna i ESRS 1. Denna DMA
genomfördes av ett särskilt projektteam med experter från olika
områden, bland annat hållbarhet, miljö, risk, juridik och ekonomi,
och med stöd av ett omfattande team med representanter från
alla affärsområden. Analysen resulterade i en lista över väsent-
liga inverkningar, risker och möjligheter, som återfinns i Tabell 2.
Resultaten från analyserna hjälper oss att utforma våra strate-
giska fokusområden för att säkerställa att vi uppfyller de för-
väntningar som våra intressenter har på oss framöver.
Alla delområden i AR16 i ESRS 1 bedömts utifrån en utvärde-
ring av alla relaterade inverkningar, risker och möjligheter. Vi
identifierade även två sektorspecifika ämnen som vi anser är
relaterade till underfrågorna i ESRS 1, men som inte täcks till-
räckligt av dessa, nämligen leveranssäkerhet och kärnkrafts-
avfall. Leveranssäkerhet bedömdes som väsentlig och redo-
visas efter avsnitt S4 (se sidan 120), eftersom påverkan avser
slutkunder. Kärnkraftsavfall har bedömts som icke väsentligt.
Detaljer om denna bedömning finns i avsnittet Icke väsentliga
frågor till höger. Det finns dock viss information om vår hante-
ring av kärnavfall i avsnittet Resursutflöden, som ingår i våra
upplysningar för Resursanvändning och cirkulär ekonomi E5.
Våra väsentliga frågor och delfrågor finns i matrisen nedan.
Bedömning av värdekedja och intressenter
För att uppnå en fullständig och grundlig väsentlighetsbedöm-
ning har en värdekedje- och intressentanalys genomförts.
Under denna process har Vattenfalls samtliga affärsaktiviteter
kartlagts, inklusive aktiviteter och geografiska områden samt
tidigare och senare led, och analyserats för att bedöma påver-
kan på hållbarhetsfrågor. För varje aktivitet i värdekedjan har
gemensam redovisning tillämpats när aktiviteterna inte innehöll
några betydande skillnader avseende vår inverkan. Utöver detta
har ingen prioritering gjorts i det här skedet för att undvika sned-
vridning före poängsättningsfasen. Eftersom Vattenfall fokuserar
på produktion och leverans av energi fanns det inget behov av
att dela upp verksamheten i flera värdekedjor för analys.
Process
En kartläggning av alla relevanta inverkningar, risker och möjlig-
heter utfördes av experter på koncernnivå, där processen inled-
des med gemensamma workshoppar för att säkerställa att alla
experter hade samma förståelse för processen och detaljnivån
i kartläggningen. För att kunna göra en korrekt och grundlig
bedömning av alla inverkningar, risker och möjligheter har infor-
mation hämtats från interna policyer, affärsplaner, strategi-
dokument och intern expertis som täcker hela vår värdekedja.
Efter workshopparna hölls sessioner i mindre grupper med
experter inom olika områden för att kartlägga inverkningar, ris-
ker och möjligheter i större detalj. Under denna kartläggnings-
fas, och även längre fram i processen, har en avvägning gjorts
Figur 1. Resultat av väsentlighetsbedömning
Väsentlig
E5 Resursinflöden, inklusive resursanvändning E1 Begränsning av klimatförändringar
Icke-väsentlig
E1
E4
E4
S1
S2
S3
S3
S4
G1
Energi
Direkta påverkansfaktorer som leder till
förlust av biologisk mångfald
Inverkningar på arters tillstånd
Arbetsvillkor
Arbetsvillkor
Samhällens ekonomiska, sociala
och kulturella rättigheter
Urfolks rättigheter
Informationsrelaterade inverkningar
för konsumenter och/eller slutanvändare
Leveranssäkerhet (enhetsspecifik)
Företagskultur
Icke-väsentlig Väsentlig
Finansiella
Påverkan
Icke väsentliga frågor
E2 – Föroreningar
Vattenfall har en negativ påverkan från icke-växthusgas-
utsläpp av NOx, stoft och partiklar i luften, främst inom vår
värmeverksamhet. Dessa effekter är dock strikt reglerade
på alla våra marknader och vi vidtar nödvändiga åtgärder
och håller oss under gränsvärdena. Påverkan på luftförore-
ningar längs vår leveranskedja beaktas också i detta del-
område, men är inte väsentlig i nuläget. Den potentiella
påverkan av läckage av olja, kemikalier eller farliga ämnen
från Vattenfalls verksamhet till mark och vatten är känd,
övervakas regelbundet och hanteras med försiktighets-
åtgärder. Dessa effekter anses dock inte vara väsentliga för
Vattenfall under något givet rapporteringsår.
E3 – Vattenresurser och marina resurser
Vattenfall tar ut vatten vid vattenkraftverk och för lagring
i dammar. Detta är dock av tillfällig karaktär och betraktas
främst som en genomflödesprocess. Vid värmeverk
används merparten av det vatten som tas ut för kylning,
och släpps sedan tillbaka till källan. Alla vattenuttag och
utsläpp vid värmeanläggningar övervakas och rapporteras
regelbundet och en bedömning av vattenanvändningen
i leveranskedjan planeras. Mer än 90 % av det sötvatten
som tas ut under driften återförs till vattenresurserna.
Vatten är fortfarande ett viktigt ämne för Vattenfall, men det
anses inte vara väsentligt för bolaget. Vattenrelaterade
nyckeltal och mätetal finns på sidan 105.
Enhetsspecifik – Kärnavfall
Vattenfall har bedömt kärnavfall som ett icke-väsentligt
ämne. Hanteringen av kärnavfall är strikt reglerad av myn-
digheterna och alla aktiviteter för att hantera avfallet är fullt
finansierade. I Tyskland är ansvaret begränsat till rivnings-
arbeten eftersom allt ansvar för mellanlagring och slutförvar
hanteras av staten. I Sverige har systemet för hantering av
kärnavfall utvecklats under årtionden och omfattar till-
ståndsgiven avfallshantering vid kärnkraftsverken och ett
gemensamt transport- och slutförvaringssystem som för-
valtas av SKB. Systemet är omgärdat av stränga regler,
vilket har lett till betydande investeringar i flera passiva
barriär system som säkerställer avfallshanteringen. Risken
för miljöpåverkan utanför designkriterierna är mycket låg,
tack vare de omfattande passiva barriär systemen. Baserat
på detta är vår övergripande bedömning därför att den
oavhjälpliga miljöpåverkan är minimal.
Ur ett juridiskt perspektiv sträcker sig Vattenfalls expo-
nering för miljörisker relaterade till hantering av kärnkrafts-
avfall fram till den slutliga stängningen av förvaringslagren.
Därefter tar staten över ansvaret som enligt lagen säger att
operatörerna bär ansvaret tills avfallet har tagits omhand
och alla för varings lager slutligen har stängts (omkring år
2080), varefter ansvaret överförs till staten.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
84
Hållbarhetsförklaring / Allmänna upplysningar
Dubbel väsentlighetsbedömning (DMA), forts.
mellan detaljnivå och mervärde, där vi har försökt att vara så
noggranna som möjligt för att garantera tillräcklig kvalitet på
resultatet. De identifierade riskerna har inte kartlagts eller priori-
terats utifrån andra risker eller inkluderats i riskbedömnings-
verktyg. Processen för att identifiera IRO:er beaktade Vattenfalls
hela värdekedja, inklusive geografier, aktiviteter, sektorer, och för
G1, även transaktionstyper och strukturer. För detaljer om IRO-
identifieringsprocesserna för E1, E4, E5, se sidorna 128, 129 res-
pektive 131 och de icke-väsentliga upplysningarna utanför ESRS
för E2 och E3.
Till slut identifierades totalt 227 inverkningar, risker och
möjlig heter, som alla kartlades mot värdekedjan för att bedöma
fullständigheten. Dessa inverkningar, risker och möjligheter
kontrollerades och verifierades ytterligare av företagsrepresen-
tanter, som säkerställde att alla inverkningar, risker och möjlig-
heter återspeglar aktuell status och att inget väsentligt hade
missats. Under denna process bedömdes både positiva och
negativa inverkningar, risker och möjligheter, där formuleringen
valdes utifrån den riktning som hade störst påverkan.
Metoder och antaganden
Väsentlighetsbedömningen har gjorts i enlighet med ESRS
1-riktlinjerna, där definitioner för allvarlighetsgrad och sannolik-
het har fastställts av experter på koncernnivå baserat på deras
förståelse av ESRS-ramverket och deras erfarenhet av ämnet.
Definitioner fastställdes för bedömningen av inverkningar inom
ämnena Miljö, Social och Styrning för att säkerställa en korrekt
matchning av ämnena. Definitionen av sannolikhet har fast-
ställts av experter inom riskhantering och har tillämpats på ett
enhetligt sätt för bedömningen av inverkningar och ekono-
miska effekter.
Därefter bedömdes alla effekter utifrån en kombination av all-
varlighetsgrad och sannolikhet, med undantag för effekter rela-
terade till mänskliga rättigheter där sannolikheten ignorerades
om inverkningar, risker och möjligheter var väsentliga sett till all-
varlighetsgrad. Risker och möjligheter har bedömts utifrån en
kombination av sannolikheten för att de inträffar och den poten-
tiella omfattningen av de finansiella effekterna på Vattenfall på
kort, medellång och lång sikt. Bedömningarna baseras på för-
definierade poäng för sannolikhet för förekomst, allvarlighets-
grad av inverkningen och den potentiella omfattningen av finan-
siella effekter.
Kumulativa finansiella effekter har beaktats i bedömningen.
Där så är möjligt avser de finansiella bedömningarna storleken
på de finansiella effekterna på Vattenfalls EBIT och eget kapital.
Eftersom väsentlighet inte alltid begränsas till kvantitativa
aspekter, bygger poängsättningen även på kvalitativa faktorer
och intervall för möjliga finansiella effekter (till exempel orsa-
kade av påverkat rykte eller varumärke). Dessutom har kopp-
lingar mellan inverkningar och ekonomiska effekter beaktats,
liksom beroenden av naturresurser och sociala resurser.
Poängsättning
Fas 1 – Experter på koncernnivå
När alla inverkningar, risker och möjligheter identifierats inled-
des den första poängsättningsfasen där experter på gruppnivå
bedömde inverkningar, risker och möjligheter utifrån kriterier i
enlighet med ESRS riktlinjer. De individuella poängen kombine-
rades till en enda poäng per inverkning, risk och möjlighet, som
utgjorde grunden för diskussionerna i fas 2 – workshopparna
och fas 3 – intervjuerna.
Fas 2 – Workshoppar
I den andra fasen hölls åtta workshoppar med 64 representan-
ter från hela verksamheten. Under dessa workshoppar visades
resultaten för den första fasen på underämnesnivå, varefter del-
tagarna diskuterade om resultaten var korrekta ur deras verk-
samhetsperspektiv och gav feedback om huruvida resultaten
behövde justeras. Informationen från dessa workshoppar
användes av projektgruppen för att omkalibrera poängen. Efter
workshopparna har avstämningsmöten planerats med både
Vattenfalls koncernledning och styrelse för att stämma av fram-
stegen.
Fas 3 – Intervjuer
Efter att den andra fasen avslutats intervjuades totalt 22 interna
och fyra externa utvalda nyckelintressenter för att samla in syn-
punkter på de omkalibrerade poängen ur ett övergripande före-
tagsperspektiv. De interna intressenterna valdes ut i samarbete
med verksamheten och bestod, förutom av Vattenfalls koncern-
ledning, även av chefer för strategiska funktioner som hållbar-
het, miljö, IT, FoU, inköp och så vidare. De externa intressenterna
valdes ut i samarbete med externa rådgivare, där det säkerställ-
des att deras expertområde täckte hela ESRS ämnesområden.
Urvalet gjordes från en rad olika icke-statliga organisationer,
kunder och statliga organ. Återkopplingen från de individuella
intervjuerna användes för att omkalibrera poängen till den slut-
liga bedömningen.
Trösklar
Efter den första poängsättningen tillämpades ett preliminärt
tröskelvärde för att säkerställa att en preliminär väsentlighet
kunde fastställas för både beräkningsundantaget för mänskliga
rättigheter och för input till workshopparna. Efter att all poäng-
sättning hade slutförts, baserat på återkopplingen från intervju-
erna och projektets styrgrupp, kalibrerades tröskelvärdet för att
säkerställa att poängen och resultatet var representativt för
Vattenfall.
Färdigställande och godkännande
DMA-projektet har följt Vattenfalls Project Governance-principer
och resultaten har validerats enligt interna processer, inklusive
formellt godkännande från projektets styrgrupp, koncernled-
ningen och styrelsen. Dessutom har DMA granskats av våra
externa revisorer och integrerats som en årlig återkommande
bedömning i våra ledningsprocesser, i syfte att säkerställa att
analysen av våra inverkningar, risker och möjligheter återspeglar
den mest korrekta bilden av Vattenfall. Under skrivfasen av
denna rapport har dessutom innehållsexperter involverats
grundligt för att bedöma om väsentliga inverkningar, risker och
möjligheter fortfarande är korrekta vid årets slut. Eftersom håll-
barhet är kärnan i Vattenfalls strategi är inverkningar, risker och
möjligheter som rör hållbarhetsfrågor en del av de ordinarie led-
ningsprocesserna. En analys av möjligheterna att integrera
DMA-processen för att identifiera, bedöma och hantera inverk-
ningar och risker i Vattenfalls övergripande ramverk för Enter-
prise Risk Management har inletts. Processen för att identifiera,
bedöma och hantera möjligheter i enlighet med DMA är dock
ännu inte integrerad i Vattenfalls övergripande ledningsprocess.
Förändringar i bedömningsprocessen
för inverkningar, risker och möjligheter
Detta är första året vi genomför en DMA i enlighet med ESRS 1,
varför det inte finns några förändringar att rapportera. Eftersom
detta är första året som rapportering sker enligt ESRS, har
metodiken för väsentlighetsbedömning ändrats helt. Därför
finns inga ändringar att rapportera.
Väsentlig information
Efter att den dubbla väsentlighetsbedömningen slutförts,
bedömdes de enskilda upplysningskraven av ämnes experter.
Vi har följt samma principer för alla typer av upplysningar (data-
punkter, beskrivningar och delvisa beskrivningar) där informa-
tion som rör icke-väsentliga ämnen har bedömts som icke-
väsentlig. Inom väsentliga områden har enskilda upplysnings-
krav bedömts mot listan över väsentliga och icke-väsentliga
inverkningar, risker och möjligheter för att bedöma om upp-
lysningen ska ingå i rapporteringen eller inte.
En fullständig lista över de datapunkter som ingår i rapporten
finns på sidorna 132–133 i Noter till hållbarhetsrapporten.
Inverkningar, risker och möjligheter (IRO) och
deras förhållande till strategi och affärsmodell
Inverkningar
Hållbarhet har varit en integrerad del av Vattenfalls strategi
i många år och de flesta av våra väsentliga inverkningar (både
positiva och negativa) är viktiga för att vi ska lyckas med vår
verksamhet. Mer information finns i varje ämnesavsnitt.
Vattenfall har följt de tidshorisonter som anges i ESRS 1 vid
bedömning av inverkningar, men för den långsiktiga tidshori-
sonten är våra processer generellt sett något mindre mogna.
Inverkningar på miljösidan är starkt kopplade till Vattenfalls
affärsmodell som ett integrerat energibolag. Exempelvis tende-
rar energiinfrastruktur att vara ganska stor. Våra elnät kräver
betydande markanvändning och våra vattenkraftverk påverkar
omgivande ekosystem. På den sociala sidan har våra inverk-
ningar ibland sitt ursprung i vår affärsmodell, till exempel när
det gäller samhällen som påverkas av våra produktionsanlägg-
ningar, medan andra är starkare kopplade till de kulturella
aspekterna av vår strategi, till exempel företagskulturen.
Aktuella finansiella effekter
Vattenfalls finansiella rapportering är för närvarande inte struk-
turerad på ett sätt som isolerar den påverkan som hållbarhets-
frågorna har på finansiell ställning, resultat och kassaflöde.
Ingen av de identifierade väsentliga riskerna och möjligheterna
kommer sannolikt att leda till väsentliga justeringar av de redo-
visade värdena för tillgångar och skulder som ingår i Vattenfalls
koncernredovisning under det närmaste året.
Förväntade finansiella effekter
Vattenfall har använt sig av infasningsbestämmelsen och därför
redovisas inga förväntade finansiella effekter i denna rapport.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
85
Hållbarhetsförklaring / Allmänna upplysningar
Tabell 2. Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter
Tidshorisont
Kort, medellång
eller lång sikt
1
Förekomst i värdekedjan
Väsentlig fråga Typ Beskrivning
Faktisk eller
potentiell
Tidigare
led
Egen
verksamhet Senare led
E1 – Klimatförändringar
(Sidorna 89–95)
Direkta och indirekta utsläpp av växthusgaser: Vattenfall påverkar klimatet direkt och indirekt genom utsläpp av växthusgaser, där den största påverkan kommer från
Scope 3-utsläpp.
Faktisk Alla
Omställningsrisker: Oförmåga att uppfylla Vattenfalls klimatmål utgör en betydande risk för dess varumärke, rykte, tillgång till kapital samt attraktivitet för talanger och
kunder. Vattenfalls förmåga att nå dessa mål är dock starkt beroende av samhällets omställningstakt.
Faktisk Alla
Möjligheter i samband med energiomställningen: Klimatomställningen erbjuder tillväxtmöjligheter för Vattenfall, främst relaterat till potentiellt högre efter frågan på vår
huvudprodukt, el, men också från högre värde av integration mellan Vattenfalls produkter samt ytterligare tjänster relaterade till hantering av elförbrukning.
Faktisk Alla
Utmaningar i samband med energiomställningen: Intäktstillväxten kan komma att påverkas av utmaningar relaterade till energiomställningen, såsom långsamma
tillståndsprocesser eller brist på reglerkraft.
Faktisk Alla
E4 – Biologisk mångfald
och ekosystem
(Sidorna 96–100)
Markomvandlingar relaterade till den egna verksamheten och leveranskedjan: Vattenfalls verksamhet och vår leveranskedja använder och omvandlar mark för
energi infrastrukturprojekt. Detta leder vanligtvis till en negativ inverkan, eftersom en typ av natur ersätts med en annan.
Faktisk Alla
Inverkningar på biologisk mångfald på grund av klimatförändringar: Direkta och indirekta utsläpp av växthusgaser som leder till inverkningar på biotoper och
ekosystem.
Potentiell Lång
Risker i projektgenomförandet relaterade till arter: Faktiska eller potentiella negativa inverkningar på arter kan leda till störningar i form av förseningar i tillstånds-
givningen, vilket kan leda till att nya projekt försenas eller till och med läggs ner. Detta kan påverka intäktstillväxten, öka kostnaderna eller sänka värderingen av tilltänkta
projekt.
Potentiell Alla
Hotade arter: Inverkningar på hotade migrerande arter, till exempel fåglar och fiskar, på grund av ökad dödlighet vid vattenkraftverk, distributionsnät eller vindkraftparker. Faktisk Alla
E5 – Resursanvändning
och cirkularitet
(Sidorna 101–103)
Brist på resurser för energiomställningen: Begränsad tillgänglighet på sällsynta material med låga utsläpp och återvunna material, kan leda till att Vattenfall inte kan få
tag på de material som behövs eller till prisökningar på dessa material. Detta kan leda till försenade eller inställda projekt samt högre kostnader för insatsvaror, vilket
kan påverka både intäktstillväxten och projektavkastningen.
Faktisk Alla
S1 – Den egna
arbets kraften
(Sidorna 108–111)
Ohälsosamma arbetsförhållanden: Ohälsosamma arbetsförhållanden som leder till olyckor, sjukdom eller missnöje bland våra medarbetare. Potentiell Alla
Hälsa och säkerhet för egna anställda: Säkra och hälsosamma arbetsförhållanden som leder till engagerade och nöjda medarbetare. Faktisk Alla
S2 – Arbetstagare i värde-
kedjan (Sidorna 112–115)
Hälsa och säkerhet i leverantörskedjan: Anställda i leverantörskedjan riskerar att skadas om Vattenfalls leverantörer eller underleverantörer tillhandahåller otillräcklig
utrustning och/eller personlig skyddsutrustning eller har bristfälliga säkerhetsåtgärder.
Faktisk Kort
S3 – Påverkade
samhällen
(Sidorna 116–117)
Inkluderande ägande: Tillhandahålla inkluderande ägandealternativ för att dela projektens ekonomiska och andra fördelar med lokalsamhället. Faktisk Medel och lång
Engagemang i lokalsamhället: Samhällets röst, oro och åsikter identifieras inte, vilket leder till en icke-representativ initial omfattning av negativa/skadliga samhälls-
inverkningar och otillräcklig begränsning/förhindrande av inverkningar.
Potentiell Kort och medel
Direkta negativa effekter på livssituationen: Negativ påverkan på samhällen i områdena, till exempel skuggflimmer och buller från vindkraftverk. Faktisk Alla
S4 – Konsumenter
och slutanvändare
(Sidorna 118–119)
Dataskydd: Dataintrång inklusive personuppgiftsincidenter. Potentiell Kort
Enhetsspecifik
(Sidan 120)
Tryggad elförsörjning: Avbrott i elförsörjningen till företag och hushåll som kan leda till både kroppsskada och ekonomiska skador. Faktisk Kort och medel
G1 – Ansvarsfullt
företagande
(Sidorna 123–124)
Bristfällig företagskultur: En negativ företagskultur kan leda till korruption, mutor, tystnadskultur, brist på öppenhet och förtroende. Potentiell Alla
God företagskultur: En god företagskultur och en tydlig förståelse för våra kärnvärden leder till engagerade medarbetare och positiva kontakter med samhället,
kunder och leverantörer.
Faktisk Alla
Företagskultur i leveranskedjan: Negativ företagskultur hos våra leverantörer. En negativ företagskultur kan leda till korruption, mutor och antitrustproblem som alla
kan påverka Vattenfall om man blir delaktig, liksom kunderna och samhället.
Potentiell Alla
Risk
Möjlighet Positiv inverkning
Negativ inverkning
1. Tidshorisont: Kort sikt: <1 år, medellång sikt: 1–5 år, lång sikt: >5 år
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
86
Hållbarhetsförklaring / Allmänna upplysningar
Miljö
Vattenfall övervakar och rapporterar om relevanta miljö-
frågor som frågor som påverkar vår verksamhet och
de vi har ett betydande inflytande över. Detta gör att
Vattenfall kan fokusera på de viktiga ämnen som identi-
fierats och vägleder vår strategi för att minimera negativ
miljöpåverkan, tillvarata möjligheter och uppfylla intres-
senternas förväntningar nu och i framtiden.
Policyer och styrning ............................................................................ 87
EU-taxonomirapportering ............................................................... 88
E1 Klimatförändringar .......................................................................... 89
E4 Biologisk mångfald och ekosystem ............................... 96
E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi ................. 101
Icke-väsentliga miljöupplysningar
→ Resursutflöden ........................................................................... 104
→ Föroreningar ................................................................................. 104
→ Vatten ................................................................................................. 105
Policyer och styrning
Vattenfalls miljöarbete styrs i första hand av bolagets miljö-
policy och miljöledningssystem. Dessa gäller för Vattenfall-
koncernen och omfattar vår egen verksamhet samt vår värde-
kedja i tidigare och senare led där så är relevant. Våra huvud-
marknader finns i Sverige, Tyskland, Nederländerna, Danmark
och Storbritannien, men vår värdekedja är global. Miljöpolicyn
och miljöledningssystemet gäller för vår eldistributionsverksam-
het, förutsatt att de inte strider mot lagar och förordningar om
unbundling (åtskillnad). Miljöledningssystemet är en del av
Vattenfalls koncernövergripande ledningssystem (se sidan 64
för mer information).
Vattenfalls miljöpolicy innehåller de allmänna riktlinjerna för
hur bolaget hanterar sin inverkan på miljön, med särskilt fokus
på våra väsentliga miljöfrågor: klimatförändringar, biologisk
mångfald och ekosystem samt resursanvändning och cirkulär
ekonomi, vilket fastställts i den dubbla väsentlighetsbedöm-
ningen (se sidan 84).
Det övergripande syftet med Vattenfalls miljöpolicy och miljö-
ledningssystem är att förebygga, mildra och avhjälpa faktiska
och potentiella inverkningar, hantera risker och utnyttja möjlig-
heter. Vattenfalls miljöpolicy är offentligt tillgänglig, medan
miljöledningssystemet och relaterade policyer är interna styr-
dokument. Vattenfalls Uppförandekod för leverantörer och
samarbetspartners ställer också krav på hur man hanterar
väsentliga miljöfrågor inom vår leveranskedja (för mer infor-
mation, se sidan 112).
Vattenfalls koncernchef har tillsammans med koncern-
ledningen det övergripande ansvaret för Vattenfalls inverk-
ningar på miljön. Det juridiska ansvaret följer organisations-
strukturen för juridiska personer. Miljöpolicyn godkänns av
styrelsen och implementeras genom miljöledningssystemet.
Koncernens miljöledningssystem implementeras i lokala
miljö ledningssystem där så är tillämpligt. Ledningen i alla affärs-
områden har årligen en genomgång av miljöarbetet för att kon-
trollera att företagets miljöpolicy och miljöledningssystem följs.
Vid genomgången sker även en uppgöljning och utvärdering av
satta mål. Vid utgången av 2024 hade hela Vattenfalls produk-
tions- och distributionsportfölj certifierade miljölednings system
i enlighet med ISO 14001, med undantag av till exempel några
få reservkraftverk. ISO14001-certifieringarna granskas årligen
av en tredje part, och omcertifiering sker vart tredje år.
Vattenfalls miljörisker är integrerade i våra riskhanterings-
system, och möjligheter ingår i den årliga strategi- och verksam-
hetsplaneringen (se sidan 47).
Stornorrfors
vattenkraftverk
→ Avser Upplysningar utanför ESRS
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
87
Hållbarhetsförklaring / Miljö
EU-taxonomirapportering
I EU:s taxonomiförordning (EU 2020/825) fastställs ett gemen-
samt klassificeringssystem, som definierar när en ekonomisk
verksamhet kan anses vara hållbar, så kallad. taxonomiförenlig.
Det yttersta målet är att styra investeringar till verksamheter
som bidrar till att uppnå ambitionerna i EU:s gröna giv. Taxono-
min kräver att stora icke-finansiella företag redovisar hur stor
andel av kapitalutgifterna (capex), omsättningen (turnover) och
driftsutgifterna (opex) som omfattas av och är förenliga med
taxonomin.
Utfall 2024
För 2024 har majoriteten av Vattenfalls kapital- och driftsutgifter
bedömts omfattas av och vara förenliga med de tekniska
granskningskriterierna enligt de delegerade akterna för klimat
(Kommissionens delegerade förordning (EU) 2021/2139 och
Kommissionens delegerade förordning (EU) 2023/2485) och
den kompletterande delegerande akten för klimat gällande
kärnkraft och gas (Kommissionens delegerade förordning (EU)
2022/1214).
88 % av Vattenfalls kapitalutgifter under 2024 var förenliga
med taxonomin varav investeringar i vindkraft stod för 31 % och
överföring och distribution stod för 35 %. Andra viktiga investe-
ringsområden var befintliga kärnkraftverk och distribution av
fjärrvärme och -kyla. Investeringar i Vattenfalls produktion av
värme och el från gas utgör den absoluta merparten av de
icke taxonomiförenliga investeringarna.
39 % av Vattenfalls omsättning omfattas av taxonomins
regelverk, varav 32 % är taxonomiförenlig. Huvuddelen av
Vattenfalls taxonomiförenliga omsättning är främst hänförlig till
elproduktion från vindkraft, vattenkraft, kärnkraft, överföring
och distribution av el och lagring av el. Omsättning hänförlig till
Vattenfalls produktion av värme och el från gas utgör den abso-
luta huvuddelen av omsättning som inte är taxonomiförenlig.
Omsättning som är hänförlig till aktiviteter som inte omfattas av
taxonomin utgörs primärt av försäljning till kunder av el, gas och
värme som inte produceras av Vattenfall, oavsett hur dessa pro-
duceras. Taxonomins omsättning påverkas kraftigt av mark-
nadspriserna på el och resultatet från prissäkringar hänförliga
till elproduktionen. Se vidare i noterna i hållbarhetsrapporten
sidan 135.
80 % av Vattenfalls driftsutgifter under 2024 var förenliga
med taxonomins regelverk. Huvuddelen av Vattenfalls taxonomi-
förenliga driftsutgifter är främst hänförlig till elproduktion från
vindkraft, vattenkraft, kärnkraft och överföring och distribution
av el. Driftsutgifter hänförliga till Vattenfalls produktion av värme
och el från gas utgör den absoluta huvuddelen av driftsutgifter
som inte är taxonomiförenlig.
Aktiviteter som inte omfattas av taxonomin innebär inte nöd-
vändigtvis att de inte är hållbara. Det indikerar enbart att aktivi-
teten inte omfattas av taxonomin och därmed inte bedöms uti-
från taxonomins regelverk.
Se figur 2 och vidare tabeller och kommentarer för KPI:er på
sidorna 134–146.
Väsentliga förändringar 2024
I början av maj 2024 avyttrades Vattenfalls värmeverksamhet
i Berlin till delstaten Berlin. Det innebär att från och med maj
2024 ingår värmeverksamheten i Berlin inte i Vattenfalls EU-
taxonomirapportering. Den huvudsakliga effekten från detta är
minskad omsättning som omfattas av men inte är förenlig med
taxonomin.
För detaljerad information om bedömning av förenlighet med
taxonomin och redovisningsprinciper, se avsnitt Noter och
tabeller till EU Taxonomirapportering på sidan 134.
Figur 2. Kapitalutgifter, omsättning och driftsutgifter 2024
Eligible – aligned, 88%
Eligible – not aligned, 3%
Non-eligible, 9%
Capex
Eligible – aligned, 32%
Eligible – not aligned, 7%
Non-eligible, 61%
Turnover
Eligible – aligned, 80%
Eligible – not aligned, 8%
Non-eligible, 12%
Opex
30
miljarder
SEK
88 %
3 %
9 %
Eligible – aligned, 88%
Eligible – not aligned, 3%
Non-eligible, 9%
Capex
Eligible – aligned, 32%
Eligible – not aligned, 7%
Non-eligible, 61%
Turnover
Eligible – aligned, 80%
Eligible – not aligned, 8%
Non-eligible, 12%
Opex
246
miljarder
SEK
32 %
7 %
61 %
Eligible – aligned, 88%
Eligible – not aligned, 3%
Non-eligible, 9%
Capex
Eligible – aligned, 32%
Eligible – not aligned, 7%
Non-eligible, 61%
Turnover
Eligible – aligned, 80%
Eligible – not aligned, 8%
Non-eligible, 12%
Opex
8
miljarder
SEK
80 %
8 %
12 %
Taxonomiförenlig
Ej taxonomiförenlig
Omfattas ej av taxonomin
Driftsutgifter
Kapitalutgifter Omsättning
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
88
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E1 Klimatförändringar
Väsentliga IRO:er
1
Typ
Direkta och indirekta utsläpp
av växthusgaser
Inverkning (—)
Omställningsrisk
Risk
Utmaningar i samband med
energiomställningen
Risk
Möjligheter i samband med
energiomställningen
Möjlighet
1. För mer information se sid 86.
Inverkningar, risker och möjligheter
Vattenfall har direkt och indirekt materiell påverkan kopplad till
utsläpp av växthusgaser som orsakas av användningen av fos-
sila bränslen i hela värdekedjan. Inom Vattenfalls verksamhet
(Scope 1) kommer den största påverkan från användningen av
fossil gas i kraftverk. Utanför Vattenfalls verksamhet (Scope 3)
är utsläppen främst förknippade med försäljningen av fossil gas
som används av våra kunder och växthusgasutsläpp kopplat till
el som köps in på marknaden och säljs till slutkunder. Ytterligare
utsläpp i leveranskedjan som bidrar till vårt avtryck kommer från
bränsleinköp och de material som används för att konstruera
nya anläggningar som betong och stål.
För att minska utsläppen av växthusgaser i hela värdekedjan,
är Vattenfall beroende av en övergripande omställning av ener-
gisystemet och av andra sektorer samt efterfrågan och attrak-
tiva villkor för fossilfria produkter och tjänster. Följaktligen står
vissa aspekter av Vattenfalls omställningssplan delvis utanför
företagets kontroll. Misslyckande med att uppnå klimatmålen
utgör en materiell risk för Vattenfalls varumärke, rykte, tillgång
till kapital samt attraktivitet för talanger och kunder.
Hastigheten av energiomställningen och hinder till den-
samma utgör också en materiell risk för Vattenfall. Faktorer som
långdragna tillståndsprocesser eller bristande systemkapacitet,
t.ex. brist på balanskraft, påverkar potentialen att bygga ut för-
nybar energi i en takt som är tillräcklig för att begränsa klimat-
förändringarna och för att uppnå Vattenfalls klimatmål.
Klimatförändringarna utgör ett hot mot företag och samhäl-
let, men energiomställningen innebär också väsentliga möjlig-
heter för Vattenfall när det gäller tillväxt. Det gäller till exempel
möjligheten till ökad efterfrågan på el, vår huvudprodukt, och
ökat integrationsvärde mellan Vattenfalls produkter, samt ytter-
ligare tjänster kopplade till hantering av elanvändningen.
Akuta och kroniska fysiska risker såsom stigande temperaturer
och extrema väderhändelser kommer att inverka på Vattenfalls
tillgångar och värdekedja samt förändra risklandskapet. Fysiska
klimatrisker är kopplade till försörjningstryggheten, eftersom de
kan orsaka störningar i elproduktion och elöverföring. Anpass-
ningen till fysiska klimatförändringar och akuta och kroniska
fysiska klimatrelaterade risker bedöms dock som icke-väsentlig
i den dubbla väsentlighetsanalysen, på grund av den låga
sanno likheten till väsentlig inverkan samt att begränsande
åtgärder har vidtagits.
Inverkningar, risker och möjligheter (IRO) och dess
förhållande till strategi och affärsmodell
Hanteringen av identifierade IRO:er är en integrerad del av
Vattenfalls strategi och affärsmodell, där direkta och indirekta
utsläpp hanteras genom investeringar i energiomställningen
samt engagemang med aktörer i värdekedjan för att minska
utsläppen. Dessa aktiviteter omfattar också att fånga möjlighe-
ter i omställningen. När det gäller risker kopplade till omställ-
ningen strävar vi efter att ta en ledande roll genom att investera
i de lösningar som behövs samt att utbilda om, och förespråka
fossilfria lösningar tillsammans med en bredare utfasning av
fossila bränslen i samhället. 2024 genomförde Vattenfall en
resiliensanalys i syfte att ge insikter om hur fysiska och omställ-
ningsrelaterade klimatrisker påverkar Vattenfalls tillgångar,
verksamhet och värdekedja i tidigare och senare led
2
på olika
tidshorisonter, samt för att beskriva resiliensen i Vattenfalls
strategi och affärsmodell vad gäller klimatförändringar.
Fysiska klimatrisker – Klimatanpassning
Akuta och kroniska fysiska klimatförändringsrisker som sti-
gande temperaturer och extrema väderhändelser kommer att
påverka Vattenfalls tillgångar och värdekedja. Fysiska klimat-
risker är kopplade till försörjningstryggheten, eftersom de kan
leda till avbrott i elproduktion och elöverföring.
Den aktuella analysen baseras på de risker som beskrivs i
kommissionens delegerade förordning (EU) 2021/2139. En kon-
troll genomförs för att identifiera relevanta riskområden, och
relaterade risker kopplade till vår verksamhet identifieras sedan
av interna experter. Bedömningen tar hänsyn till sannolikhet,
omfattning och varaktighet för riskerna, där så är relevant, och
geografiska aspekter. Analysen ses över årligen, med hänsyn till
väsentliga förändringar kopplade till vår verksamhet och den
vetenskapliga utvecklingen. Klimatrelaterade risker ingår som
en uttrycklig del av vår Enterprise Risk Management-process,
och beaktas även i investeringsbeslut för alla stora långsiktiga
projekt och åtaganden.
Vattenfall har bedömt scenarier för fysiska klimatrisker base-
rat på de så kallade Representative Concentration Path ways
(RCP) – som tagits fram av FN:s mellanstatliga klimatpanel
(Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). Klimat-
scenarierna skildrar potentiella framtida utsläppsscenarier och
förändringar av fysiska klimatparameterar. Scenarierna RCP 4.5
och RCP 8.5 valdes eftersom de representerar två olika möjliga
framtida utfall, vilket ger ett relevant område för vilket olika ris-
ker kan bedömas. Se tabell 3 för skillnader mellan scenarierna.
Fysiska klimatrisker bedöms utifrån följande tidsramar: Kort
sikt 0–1 år (baserat på tidsramarna i koncernens finansiella
modell), medellång sikt 1-5 år (baserat på tidsramarna i koncer-
nens finansiella modell och i linje med tidsramarna för affärs-
planeringen) och lång sikt (fram till 2050 eller i linje med till-
gångarnas livslängd där så är relevant).
Tabell 3. Fysiska klimatscenarier
BeskrivningUtfall
3
Medeltemperaturen och nederbörden förväntas
öka, särskilt i Norden och på vintern. För Sverige
och Finland beräknas den genomsnittliga vinter-
temperaturen öka med cirka 2–5 ºC och den max-
imala dygnsnederbörden med upp till +20 %.
Snösäsongen blir kortare och vårfloden mer
utspridd.
Medeltemperaturen och nederbörden förväntas
öka och effekterna är mer uttalade för RCP
8.5-scenariot. För Sverige och Finland beräknas
den genomsnittliga vintertemperaturen öka med
cirka 3–7 ºC, och den maximala dagliga nederbör-
den med upp till +24 %. Påverkan på snötäcket
och vårfloden är större än för RCP 4.5.
• Befolkning något under 9 miljarder år 2100
• Låg användning av jordbruksmark på grund av ökad
avkastning och lägre köttproduktion
• Omfattande fokus på återplantering
• Låg energiintensitet och kraftfull klimatpolitik.
• Befolkningen ökar till 12 miljarder år 2100
• Höga metanutsläpp och hög jordbruksmarkanvänd-
ning på grund av markbehov för bete och grödor
• Stort beroende av fossila bränslen
• Hög energiintensitet, begränsad klimatpolitik
Antaganden
Scenario med högre utsläpp, där utsläppen fort-
sätter att accelerera, och temperaturen stabili-
seras på en ökning strax under 4 °C år 2100.
Prognoser baserade på RCP 8.5 ger vanligtvis
allvarligare utfall än RCP 4.5 och kan användas
som ett värstafallsscenario.
RCP 8.5-scenariot (+4 ºC)
RCP 4.5-scenariot (+2 ºC)
Mellanscenario baserat på begränsade utsläpp
och global klimatpolitik, där den globala tempe-
raturen stiger och stabiliseras med en ökning
på strax under 2,0 °C till 2100. Utsläppen når en
topp runt 2040 och minskar sedan.
3. Avser utfall i norra Europa
2. Inga undantag har förekommit i tidigare och senare led, men
omfång av data är betydligt lägre än för den egna verksamheten
vid denna tidpunkt.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
89
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E1 Klimatförändringar, forts.
Omställningsrisker – begränsning av klimatförändringar
Omställningsrisker uppstår i samband med den globala över-
gången till en koldioxidsnål ekonomi, och de påverkar projekt
och tillgångar. Med tanke på den långa livslängden för många
av Vattenfalls anläggningar är långsiktiga trender och osäkerhe-
ter mycket viktiga för det strategiska beslutsfattandet. För att
hantera detta använder Vattenfalls koncernstrategiteam ett
brett spektrum av scenarier för energiomställning som täcker
perioden 2023–2060. Syftet med dessa scenarier är att kart-
lägga viktiga osäkerheter och trender i den europeiska kraft-
industrin och att utforska olika vägar mot ett Europa utan
fossila bränslen. Detta omfattar makroekonomiska trender,
politik, marknadsdesign samt teknisk utveckling.
De tre scenarierna för energiomställning beskrivs nedan.
Scenarierna speglar olika grader av statligt stöd för energi-
omställningen, olika takt i elektrifieringen, olika takt i utfas-
ningen av fossila bränslen, olika utbyggnadstakt för fossilfri
teknik samt varierande koldioxid- och bränslepriser. Informatio-
nen från Vattenfalls scenario analys, som genomförs årligen,
används i samband med investeringsbeslut, bedömningar av
verkligt värde, nedskrivningstester och strategisk planering.
Den senaste analysen genomfördes 2024 och fokuserade på
avgörande antaganden om hur omställningen till en mer koldi-
oxidsnål och resilient ekonomi kan påverka omgivande makro-
ekonomiska trender samt antaganden om den tekniska utveck-
lingen.
Resultaten av resiliensanalysen
Resultaten av analysen används för att bedöma om de åtgärder
som vidtagits är tillräckliga för att hantera identifierade risker
och säkerställa verksamhetens resiliens, och utgör underlag för
Vattenfalls strategi, investeringsbeslut samt aktuella och plane-
rade riskreducerande åtgärder.
Klimatförändringarna påverkar redan Vattenfalls tillgångar
och verksamhet, och effekterna förväntas öka. Den övergri-
pande slutsatsen av de utvärderingar vi genomfört hittills är att
vi är väl rustade för att anpassa oss till ett förändrat klimat. För
fysiska risker som påverkar energiinfrastruktur eller kritiska
funktioner finns anpassningsåtgärder för att hantera risker, och
arbete pågår kontinuerligt för att mildra risker och minska sår-
barheten för externa störningar. Detta arbete drivs till stor del
också av väderrelaterade risker som finns redan i dag och den
naturliga variationen av fysiska parametrar, såsom vind, över-
svämningar, torka och skogsbränder. Klimatförändringarna
innebär att marginaler och insatser i förekommande fall anpas-
sas för att ta hänsyn till större förändringar och variabilitet. Det
handlar både om att anpassa vattenkraftsdammar för att kunna
hantera större framtida flöden, att säkerställa kyllösningar för
utsatt infrastruktur samt att vädersäkra elnätet. Det innebär
också ett ökat fokus på att förbättra vår förståelse och resiliens
genom bättre prognoser för produktionsplanering och genom
att stärka vår beredskap för extrema väderhändelser. Exempel
på fysiska risker som identifierats i bedömningen finns i Tabell 5.
Under 2024 beställdes en analys för att modellera hur viktiga
klimatparametrar som temperatur, havsnivå och nederbörd för-
väntas förändras enligt IPCC:s klimatscenarier RCP 4.5 (scena-
rio med medelhöga halter av växthusgaser) och RCP 8.5 (sce-
nario med höga halter av växthusgaser). Denna bedömning
baseras på geospatiala koordinater som är specifika för
Vattenfalls anläggningar och fokuserar på de viktigaste identi-
fierade fysiska klimatriskerna. Resultatet av denna analys kom-
mer att användas för att ytterligare verifiera vår befintliga risk-
inventering och stärka vårt arbete med att analysera
klimatscenarier för vår verksamhet.
Klimatförändringarna är en central del av Vattenfalls strategi
och affärsmodell, där elektrifiering med fossilfri energi är en av
de viktigaste lösningarna. Att fasa ut fossila bränslen från vår
egen verksamhet och från vår värdekedja är en del av vårt kun-
derbjudande, och en förutsättning för att vi ska kunna leva upp
till Vattenfalls ägardirektiv, som föreskriver att vi ska vara
ledande i energiomställningen. När det gäller omställningsrisker
anpassar Vattenfall sin strategi och affärsmodell mot en framtid
där klimatförändringarna är begränsade till 1,5°C. Den resiliens-
analys som genomförts omfattar den övergripande utveck-
lingen av Vattenfalls affärsverksamhet och används internt som
underlag för affärsbeslut, inklusive investeringar.
Vattenfall tar itu med dessa utmaningar på flera sätt, till
exempel genom att investera i fossilfri produktionskapacitet,
bygga ut elnätet, utveckla smarta instrument för energistyrning,
ge råd och stöd till konsumenter så att de kan minska sin energi-
användning samt genom att samarbeta med företag i sektorer
där utsläppsminskningar är svåra att uppnå, såsom betong och
stål, för att tillsammans ta fram hållbara lösningar.
Policyer och styrning
Högsta ledningens ansvar, policyer och ledningssystem kring
miljörelaterade frågor (se sidan 87) gäller även hanteringen av
klimatrelaterade frågor. Miljöpolicyn och miljöledningssystemet
fastställer de övergripande principerna och styrningsmodellen
med avseende på klimatförändringar. Ambitioinen är att
anpassa affärsverksamheten till målet att begränsa den globala
uppvärmningen till 1,5 grader i linje med Parisavtalet, samt att
hantera och anpassa sig till klimatrisker och klimatförändringar.
Policyn är inriktad på utsläppsminskning i hela värdekedjan
med det slutgiltiga målet att uppnå nettonollutsläpp, samt på
utveckling av fossilfri energi för att bidra till omställningen av
samhället och öka energieffektiviteten.
Uppförandekoden för leverantörer och samarbetspartners
(se sidan 112) föreskriver att leverantörer och samarbetspart-
ners ska arbeta systematiskt med klimatförändringar i sin verk-
samhet. Detta innefattar att aktivt identifiera, hantera och
minska sina direkta utsläpp av växthusgaser (Scope 1 och 2).
Leverantörer och samarbetspartners uppmuntras att hantera
sina indirekta utsläpp (Scope 3), från bland annat inköpta mate-
rial, transportrelaterade aktiviteter och avfallshantering, på ett
liknande sätt. Leverantörer och partners bör dessutom vidta
klimatanpassningsåtgärder där så är tillämpligt. De uppmuntras
också att utveckla och följa framstegen mot sina mål för utsläpps-
minskning av växthusgaser, helst i linje med Parisavtalets
1,5- gradersscenario och med inkludering av alla väsentliga
utsläppskällor.
Beslutsprocessen för Vattenfalls koncernchef (se sidan 63)
innefattar uttryckligen styrning för att säkerställa att alla nya
investeringar bedöms utifrån fysiska risker och omställnings-
risker. För befintliga tillgångar och affärsverksamheter styrs
bedömningar av klimatrisker och användningen av relevanta
klimat scenarier av policyer för hantering av miljörisker, i syfte att
säkerställa att både bedömnings- och dokumentationskrav i
rättsliga ramverk, som EU-taxonomin, uppfylls.
Användningen av klimatkompensering och koldioxidupptag
styrs av en policy som reglerar både typen av och användnings-
områden för klimatkompensering inom Vattenfall. All kompen-
sering måste följa utvalda externa ramverk för certifiering och
kompenseringen räknas inte av mot klimatmål och ersätter inte
behovet av utsläppsminskningar.
Tabell 4. Scenarier för energiomställning
Scenario för energiomställning Beskrivning och tidsram
Kontrollerad
omställning
Regeringsstyrd energiomställning
till nettonoll 2050, i linje med strävan
efter att begränsa den globala
temperatur ökningen till 1,5˚C.
Marknadsomställning
med stöd
Energiomställning med selektivt
statligt stöd för att nå nettonoll
något senare (2055), med återspeg-
ling av en måttlig nivå av klimat-
åtgärder.
Fördröjd omställning Energiomställningen hindras av geo-
politiska eller operativa hinder, och
netto noll uppnås först 2060. Detta
scenario innefattar otillräckliga
klimat åtgärder och högre globala
temperaturhöjningar.
Tabell 5. Exempel på fysiska klimatrisker
Beskrivning Potentiella konsekvenser Åtgärder
Extrema regnfall som leder till höga
flöden i floder
Ökat behov av att spilla vatten i vattenkraftverk,
risk för avfall och jordskred längs floder.
Justerad flödesreglering och investeringar
för att öka damm- och bräddkapacitet.
Infrastrukturskador från extrema
väderhändelser
Vindfällning av träd på grund av minskad tjäle
i marken, ökad risk för skogsbränder på grund
av mer frekventa torkperioder.
Kontinuerligt arbete med att stärka elnätet och
infrastrukturen samt ökad beredskap.
Varmare temperaturer påverkar
efterfrågan på värme och kyla
Minskat värmebehov på vintern, ökat kylnings-
behov på sommaren.
Finansiella prognoser är integrerade med lång-
siktiga marknadsutsikter och affärsplanering.
Problem med snö och isbildning
påverkar infrastrukturen
Ökade problem med snö och isbildning i norra
Norden, minskade problem i söder.
Kontinuerligt arbete med att stärka elnätet och
infrastrukturen samt ökad beredskap.
Störningar i leveranskedjan till följd
av klimatförändringar
Ökad risk för störningar i leveranskedjan till
följd av exempelvis vattenbrist, stormar och
översvämningar.
Diversifiering av leverantörskedjan, riskkartlägg-
ning och leverantörsdialoger om sårbarheter.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
90
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E1 Klimatförändringar, forts.
Strategi – Omställningsplan
Vattenfalls ambition är att vara ledande i energiomställningen
och att som ett lönsamt energibolag göra det möjligt att leva
fossilfritt. Det innebär att vi måste anpassa vår verksamhet till
vad som krävs för att begränsa den globala uppvärmningen till
1,5 °C i enlighet med Parisavtalet. För att Vattenfall ska lyckas
med det behöver vi ha en dubbel strategi för att fasa ut fossila
bränslen från vår egen verksamhet och leveranskedja, samtidigt
som vi investerar i lösningar för att skapa ett fossilfritt energi-
system och därigenom bidra till minskade utsläpp i samhället.
Vattenfalls omställningsplan avser:
Säkerställa en fossilfri energiförsörjning
Att minska våra utsläpp i linje med 1,5˚C-målet
1
och både driva
och tillföra ny fossilfri produktionskapacitet till marknaden.
Vi tillför ny kapacitet genom att höja effekten hos befintliga
fossil fria kraftverk och tillför ny fossilfri produktionskapacitet till
energi systemet genom egna investeringar eller tillsammans
med samarbetspartners.
Sammankoppling och optimering av energisystemet
Vattenfall äger, investerar i och driver kritisk infrastruktur och
flexibilitetstillgångar i energisystemet. I takt med utfasningen av
fossila bränslen ökar behovet av att balansera intermittenta
energislag, så som vind och sol. Behovet att koppla samman ny
förbrukning och produktion samt att investera i nätkapacitet
drivs även på av elektrifieringen av samhället.
Driva utvecklingen av klimatsmarta lösningar tillsammans
med kunder och samarbetspartners
För att nå nettonollutsläpp räcker det inte med att tillhandahålla
fossilfri energi och nödvändig infrastruktur. Vi använder vår
marknadsposition och våra produkter för att ytterligare fasa ut
fossila bränslen i samarbete med leverantörer, kunder och sam-
arbetspartners.
Arbetet vägleds av verifierade och vetenskapligt baserade
klimatmål som syftar till utsläppsreduktion till 2030 för att
slut ligen nå nettonoll utsläpp till 2040. Nettonoll innebär en
utsläppsminskning på minst 90 % varefter eventuella återstå-
ende utsläpp måste neutraliseras med hjälp av koldioxidupptag
från atmosfären. Vattenfall ställer krav på att det koldioxidupp-
tag som kommer att användas i framtiden ska ha hög trovärdig-
het och vara godkända för användning av SBTi. Beständighet
av lagrad koldioxid och transparens i metoder är hörnstenar i
våra krav på koldioxidupptag. Se sidan 94 för fullständig infor-
mation om Vattenfalls klimatmål,
För att nå våra mål behöver vi vidta åtgärder inom hela
Vattenfall, till exempel att fasa ut fossil gas i Vattenfalls verk-
samhet, investera i fossilfri kraftproduktion och använda vår
marknadsposition för att driva på utfasningen av fossila bräns-
len i hela vår värdekedja. Vattenfall har hittills lyckats minska
utsläppen i linje med befintliga mål. Vår plan för att uppnå
netto noll utsläpp till 2040 och våra viktigaste åtgärder för att
fasa ut fossila bränslen presenteras i Figur 3 och Tabell 6.
1. I enlighet med den sektorsspecifika metoden för utfasning av fossila
bränslen för kraftindustrin i enlighet med SBTi.
0
10
20
30
40
50
60
20242023202220212020201920182017
CO
2
e, Mton
2040
mål
2030
mål
S1–2 Egen verksamhet
S3.3d Elförsäljning
S3.11 Sålda fossila bränslen
Resterande utsläpp i Scope 3
Koldioxidupptag
Förändring
sedan 2017
–53 %
2017
Basår
2019
Nedläggning av det koleldade kraftverket
Hemweg-8 i Amsterdam, Nederländerna ~ –3Mt
2021
Avveckling av det tyska kolkraftverket Moorburg
~ –6 Mt
2022
Invigning av det biobaserade värmeverket Carpe
Futurum, vilket möjliggör en fullständig utfasning
av torv i den svenska verksamheten ~ –0,2 Mt
Total andel minskade koldioxidutsläpp fram till 2040
Förväntat bidrag 2017–2030
Mton CO
2
e
Förväntat bidrag 2030–2040
Mton CO
2
e
Genomförda nedstängningar av egna kolkraftverk –9 n/a
2
Minska fossila utsläpp från naturgas och avfallsvärme –1 –2
Öka försäljningen av fossilfri el –14 –4
Minska utsläpp från sålda fossila bränslen –14 –5
Minska utsläpp i leveranskedjan –1 –4
Koldioxidupptag n/a < 5
2. Ej tillämpligt, redan uppnått
17 %
5 %
33 %
26 %
11 %
<9 %
Figur 3. Vattenfalls färdplan för att nå nettonollutsläpp och viktiga åtgärder för utfasning av fossila bränslen
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
91
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E1 Klimatförändringar, forts.
Tabell 6. Vattenfalls åtgärder för utfasning av fossila bränslen och strategi för att uppnå nettonollutsläpp till 2040
Drivkraft Scope
1
Utsläppskälla Prioritet Strategi för utfasning av fossila bränslen Åtgärder som stödjer omställningsarbetet
Minskad användning
av fossila bränslen
i kraftvärmeverk
Scope 1 Fossil gas i kraftverk Fasa ut fossil gas i elproduktionen genom att:
• Ersätta fossil gas med biogas och/eller vätgas,
• Minska de sammanlagda produktionsvolymerna i fossilbaserade anläggningar
i takt med att mer fossilfri el kommer in i systemet.
Fortsatt utbyggnad av fossilfri energi:
• Investeringar i nya fossilfria tillgångar.
• Effekthöjningar och förlängd livslängd för befintliga fossilfria tillgångar.
• Aktivt utvärdera möjliga ersättningsbränslen.
Fossil olja och gas i fjärrvärme
Fasa ut fossila bränslen i fjärrvärme genom att:
• Använda spillvärme från tredje part,
• Ersätta fossila bränslen med biobränslen,
• Värmepumpar och värmelagring.
• Vidta effektivitetsåtgärder för befintliga tillgångar.
• Utbyggnad av fjärrvärme kopplat till spillvärme, bioenergi eller andra icke-fossila källor.
Fossil andel av utsläpp från
avfallsförbränning
Fasa ut fossilbaserad plast i avfallsflödet
• Arbeta proaktivt för att påverka mängden fossilt innehåll i avfall.
• Införa en koldioxidavgift för fossilt avfall på utvalda marknader.
• Implementera teknik för att spåra fossila avfallsflöden (FossilEye).
Övrig användning av fossila
bränslen
Fasa ut fossila bränslen i fordonsflottan
• Elektrifiering av egna transporter och användning av biobränslen.
• Elektrifiera den egna fordonsflottan.
Scope 2 Användning av fossilbaserad el
Använda fossilfri el för den egna förbrukningen och för drift av värmepumpar och
kraft-till-värme-värmepannor i fjärrvärme.
• Aktivt val av fossilfri el.
Sammankoppling
och optimering av
energisystemet
Ej tillämpligt Ej tillämpligt
Möjliggöra minskade koldioxidutsläpp utanför vår egen värdekedja genom att
koppla samman kunder och ny produktionskapacitet.
• Arbeta med flexibilitetslösningar som batterilager samt utveckla och investera
i distributions nätets kapacitet och leveranssäkerhet.
• Erbjuda tjänster för efterfrågeflexibilitet.
Minskade utsläpp från
leveranskedjan
Scope 3.1 & 3.2 Resursanvändning som orsakar
utsläpp i leveranskedjan
Fokus på att fasa ut fossila bränslen från primära utsläppskällor genom
cirkularitetsåtgärder och genom att använda fossilfria alternativ.
• Öka användningen av fossilfria material, med minst 10 % nästan helt utsläppsfritt stål
och betong till 2030.
Scope 3.3 Utsläpp i tidigare led
i leveranskedjor för bränsle
Fasa ut fossila bränslen och öka kraven på leverantörer. • Fasa ut fossila bränslen i den egna verksamheten i linje med klimatmålen.
• Föra en kontinuerlig dialog med leverantörer av kärnbränsle, samt att använda
omfattande hållbarhetsenkäter.
Fossilfri elförsäljning Scope 3.3d Försäljning av fossil el
Säkra volymer av fossilfri el till kunderna genom att köpa in fossilfri el. • Fortsatt utbyggnad av fossilfri energi.
• Öka andelen fossilfri el på våra kärnmarknader, med målet att uppnå fossilfri försäljning
till 2030 i Nederländerna och till 2040 i Tyskland.
Minskade utsläpp från
försäljning av fossil gas
Scope 3.11 Försäljning av fossil gas
Minska volymerna av fossil gas som säljs till slutkunder genom att:
• introducera och erbjuda fossilfri gas, exempelvis biogas,
• erbjuda alternativa värmekällor såsom värmepumpar och fjärrvärme.
• Stärka vår position som energiproducent genom att erbjuda lösningar som värme-
pumpar, laddlösningar för elfordon och solceller till våra kunder.
• Öka inblandning av biometan för såld gas i Nederländerna.
Mycket viktigt Viktigt
Mindre viktigt
1. Definitioner av scopes för växthusgaser är tillgängliga på sida 126–127
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
92
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E1 Klimatförändringar, forts.
Med nuvarande planer, prognoser och genomförda utsläpps-
minskningar så gör Vattenfall framsteg mot de uppsatta klimat-
målen. Trots det så kan utvecklingen utanför Vattenfalls direkta
kontroll, exempelvis kopplat till takten av utfasningen av fossila
bränslen i samhället i stort, leda till risker för inlåsta utsläpp.
Några exempel är Vattenfalls fossilgaseldade anläggningar i
Nederländerna, som både ger energi och bidrar till stabiliteten i
energisystemet, och den fossila gas som används av Vattenfalls
kunder och som Vattenfall levererar. Om det finns en begränsad
tillgång på alternativ till centraliserad och decentraliserad fossil-
gasanvändning på en marknad, antingen ur ett tekniskt eller
kommersiellt perspektiv, finns det en risk för förseningar i
omställningen. Utöver detta utgör även utsläpp från leverans-
kedjor, som ofta är kopplade till sektorer där det är svårt att
minska utsläppen, såsom tung industri och tunga transporter,
en risk för inlåsta utsläpp, särskilt ur ett 2040-perspektiv.
Takten i samhällets utfasning av fossila bränslen påverkas av
många faktorer, såsom (geo)politisk utveckling, regeringspolitik,
(kommersiell) tillgång till fossilfria alternativ, teknisk genomför-
barhet och kostnaden för slutkonsumenterna.
Vattenfall försöker ta en ledande roll när det gäller att ta itu
med dessa utmaningar, till exempel genom att investera i fossil-
fri produktionskapacitet, bygga ut elnätet, erbjuda och främja
alternativ till fossilgas, ge råd och stöd till konsumenter om hur
de kan minska sin energiförbrukning och samarbeta med före-
tag i sektorer som är svåra att minska, såsom betong och stål
för att utveckla lösningar som stöder utfasningen av fossila
bränslen i dessa sektorer.
Styrningen av omställningsplanen och finansiell information
Omställningsplanen är en viktig del av Vattenfalls övergripande
affärsstrategi och merparten av investeringarna går till fossilfri
energiproduktion eller aktiviteter som bidrar till omställningen,
till exempel att förstärka distributionsnäten (se sidan 136).
Under 2024 utgjorde de totala investeringarna inom ekono-
miska verksamheter kopplade till kol, olja och gas mindre än
5 %, och bestod främst av investeringar i befintliga gaseldade
kraftverk, medan inga investeringar gjordes i kol (se sidan 160).
Målen, som är centrala för styrningen av klimatomställnings-
planen, har godkänts av både koncern ledningen och styrelsen.
Med hänsyn till den framtida utvecklingen för ekonomiska
verksamheter som omfattas av EU taxonomin så kommer den
fortsatta utbyggnaden av fossilfri kapacitet och projekt kopp-
lade till att fasa ut fossila bränslen i samhället att bidra positivt
till såväl andelen taxonomiförenliga kapitalutgifter som omsätt-
ningen. Intäkterna kommer dock att påverkas av faktorer som
spotpriser på el, resultatet av prissäkringar och ägarstrukturen
för nya tillgångar som tas i drift.
Vattenfall undantas inte från EU
Paris-Alinged benchmarks.
Markersbach pumpkraftverk
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
93
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E1 Klimatförändringar, forts.
Mål och mått
Vattenfall har åtagit sig att avsevärt minska utsläppen fram till
2030 och att sikta på nettonollutsläpp till 2040. Koncernens
klimatmål omfattar hela Vattenfalls värdekedja och samtliga
geografier i syfte att både mildra negativ inverkan, begränsa
omställningsrisker och fånga möjligheter i energiomställningen.
Målen är helt i linje med vad som krävs för att uppnå 1,5°C-målet
och mål är satta för alla utsläpps-scopes och verifierade av
SBTi. Planerade utsläppsminskningar är i linje med det mål
om klimatneutralitet som fastställs i EU:s klimatlag. Målen är
centrala för att följa vår miljöpolicy som uttrycker vårt åtagande
att anpassa vår verksamhet till Parisavtalet. Se Tabell 7 för full-
ständig information om Vattenfalls klimatmål.
Framsteg under rapporteringsperioden
Vattenfall har minskat utsläppen med 53 % jämfört med
basåret 2017 uppmätt som totala utsläpp i scope 1, 2 och 3.
Under rapporteringsåret har Vattenfall minskat utsläppen i
Scope 1–3 med ca 5 % jämfört med 2023, vilket motsvarat för-
väntat utfall. En trend med långsammare utsläppsminskningar
är att vänta under kommande år. Stora enskilda åtgärder för att
minska koldioxidutsläppen (nedläggningar av kol) har redan
genomförts. Utsläppen från leverantörsled förväntas öka i takt
med att ny fossilfri kapacitet byggs upp för att ge mer fossilfri
energi till systemet. Det är en utmanande miljö för att minska
koldioxidutsläppen inom gasförsäljning. Samtidigt kommer
insatser ske för att minska koldioxidutsläppen inom samtliga
delar av Vattenfall. Tillsammans förväntas detta resultera i en
långsammare utsläppsminskningstakt. En översikt av föränd-
ring av utsläpp per scope redovisas i Figur 4.
För mer information om energianvändning, totala växthusgas-
utsläpp och metod för redovisning, upptag av växthusgaser och
kolkrediter ancändandet av internpris för CO
2
se sidan 126.
1. Målvärdena bedöms motsvara referensvärden som är förenliga med
1,5˚C-målet.
Tabell 7. Klimatmål
Mål
Egen
verksamhet All såld el Sålda fossila bränslen
Resterande
utsläpp i scope 3 Utsläpp totalt
Måltäckning
1
Scope 1
och 2
2
Scope 1 och 3
från all såld el
Scope 3 Användning
av sålda produkter för
sålda fossila bränslen
Alla återstå-
ende Scope
3-kategorier
Absoluta utsläpp
Scope 1+2+3
Enhet g CO
2
e/kWh g CO
2
e/kWh MtCO
2
e MtCO
2
e MtCO
2
e
2017 Basår 110 199 15,1 6,1 52,9
2025
62,1 n/a n/a n/a n/a
2025 uttryckt i
absoluta tal (Mt)
6,9 n/a n/a n/a n/a
2030
–77 %
3
–78,1 %
3
–54,6 % Ej tillämpligt –65,6 %
2030 uttryckt i
absoluta tal (Mt)
3,3 5,3
5
6,9 Ej tillämpligt 18,2
2040
–91,7 %
–95,4 % –90 % –90 % –92 %
2040 uttryckt i
absoluta tal (Mt)
1,2 1,6 1,5 0,6 ~4,7
6
Metod
SDA
4
SDA
4
Absolut
kontraktion
4
Absolut
kontraktion
4
SDA + Absolut
kontraktion
4
Validerade av science based targets (SBTi).
1. Alla mål är bruttomål, omfattar inte koldioxidupptag eller kolkrediter för fossil CO
2
e. Målen omfattar utsläpp av CO
2
, CH
4
, N2O, HFC, PFC, SF6 och NF
3
.
2. Kombinerat mål som motsvarar 98 % i Scope 1 och 2 % i Scope 2 (marknadsbaserad).
3. Intensitetsmål enligt SBTi-krav. Målnivåer uttryckta i absoluta tal är beroende av aktivitetsuppskattningar. och inte formella mål
4. SDA = Sektorsspecifik metod för utfasning av fossila bränslen i kraftindustrin. Absolut kontraktion = 4,2 % absolut minskning jämfört med föregående år.
5. Målnivån inkluderar endast Scope 3-utsläpp.
6. Målnivån är lika med återstående utsläpp för varje mål 2040, som ska kvittas mot upptag enligt SBTi:s krav.
Figur 4. CO
2
e-utsläpp i hela värdekedjan
Förändringar under rapporteringsåret
–5 %
Absoluta utsläpp
(S1–3)
0
5
10
15
20
202420232017
202420232017 202420232017
202420232017
0
5
10
15
20
0
5
10
15
20
0
5
10
15
20
CO
2
e, Mton CO
2
e, Mton
CO
2
e, Mton
CO
2
e, Mton
S1–2 Egen verksamhet
S3.3c Elförsäljning
S3.11 Sålda fossila bränslen
Resterande utsläpp i Scope 3
Utsläpp från S1–2 Egen
verksamhet något på
grund av ökade drift timmar
i gaseldade kraftverk och
ökad elanvändning
+2 %
0
5
10
15
20
202420232017 202420232017
202420232017
202420232017
0
5
10
15
20
0
5
10
15
20
0
5
10
15
20
CO
2
e, Mton
CO
2
e, Mton
CO
2
e, Mton
CO
2
e, Mton
S1–2 Egen verksamhet
S3.3c Elförsäljning
S3.11 Sålda fossila bränslen
Resterande utsläpp i Scope 3
Utsläppen från 3.11 sålda
fossila bränslen ökar på
grund av kundtillväxt och
en ökning hos befintliga
kunder på grund av föränd-
rade marknadsförhållanden
+14 %
0
5
10
15
20
202420232017
202420232017
202420232017
202420232017
0
5
10
15
20
0
5
10
15
20
0
5
10
15
20
CO
2
e, Mton
CO
2
e, Mton
CO
2
e, Mton
CO
2
e, Mton
S1–2 Egen verksamhet
S3.3c Elförsäljning
S3.11 Sålda fossila bränslen
Resterande utsläpp i Scope 3
Utsläppen från såld el
minskade kraftigt på
grund av ökad försäljning
av fossilfri el i Tyskland
och Nederländerna.
–27 %
0
5
10
15
20
202420232017 202420232017 202420232017
202420232017
0
5
10
15
20
0
5
10
15
20
0
5
10
15
20
CO
2
e, Mton CO
2
e, Mton
CO
2
e, Mton
CO
2
e, Mton
S1–2 Egen verksamhet
S3.3c Elförsäljning
S3.11 Sålda fossila bränslen
Resterande utsläpp i Scope 3
Resterande utsläpp i
scope 3 ökade något på
grund av ökade utsläpp
i leverantörskedjan för
gas, delvis kompenserat
för en minskning i mindre
scope 3-kategorier.
+1 %
Alla utsläpp har räknats om med hänsyn till försäljningen av Heat Berlin. På sidan 147 finns en tioårsöversikt som även innefattar utsläpp från avyttrade
verksamheter. En uppdelning av samtliga utsläppskategorier enl GHG-protocol finns i 146. För metodförändringar och redovisningsprinciper, se sidan 126.
0
5
10
15
20
202420232017 202420232017 202420232017
202420232017
0
5
10
15
20
0
5
10
15
20
0
5
10
15
20
CO
2
e, Mton CO
2
e, Mton
CO
2
e, Mton
CO
2
e, Mton
S1–2 Egen verksamhet
S3.3c Elförsäljning
S3.11 Sålda fossila bränslen
Resterande utsläpp i Scope 3
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
94
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E1 Klimatförändringar, forts.
Viktiga åtgärder under 2024
Under 2024 vidtogs ett antal åtgärder som direkt eller indirekt
minskar växthusgasutsläppen eller bidrar till omställningen av
energisystemet eller till att samhället i stort kan fasa ut fossila
bränslen, se Tabell 8. För mer information om pågående och
planerade projekt, se sida 24–25.
Viktiga åtgärder för framtiden
Vattenfall planerar att fortsätta bygga ut den fossilfria energi-
produktionen, vilket bidrar till att minska utsläppen från vår
produktions portfölj samt öka mängden fossilfri el i energi-
systemen. Några exempel på detta är:
• Under 2024 fattade ägarna till kärnkraftverken Forsmark och
Ringhals ett inriktningsbeslut om att förlänga drifttiden för
kraftverkens reaktorer från 60 till 80 år. Det skulle motsvara en
tillförsel på totalt mer än 800 TWh fossilfri el. Nu väntar en för-
djupad utredningsfas som bland annat inbegriper mer detalje-
rade kostnadsberäkningar och analys av identifierade risker
kopplade till bland annat kompetens och leverantörer. Där-
efter kan ett slutgiltigt investeringsbeslut eventuellt fattas.
Merparten av de investeringar som erfordras är planerade att
ske under 2030-talet.
• Under 2024 tecknade Vattenfall ett avtal om att köpa 7,5 mil-
joner kubikmeter biometan årligen av det europeiska avfalls-
hanteringsföretaget Renewi. Biometanen, som utvinns ur mat-
avfall, kommer att tillföras det allmänna nederländska
gasnätet där den kommer att ersätta fossil gas. Detta ger en
årlig växthusgasminskning på cirka 11 000 ton.
• Vattenfall och Cemvision har ingått ett avtal om utveckling
och framtida leverans av nästan helt utsläppsfri cement. Den
nya cementen har potential att minska koldioxidutsläppen
med 95 % jämfört med vanlig cement.
• I det pågående vindkraftsprojektet Nordlicht i Tyskland har
Vattenfall beslutat att använda stål med låga utsläpp i tillverk-
ningen av 56 av de 112 vindkraftverken, vilket minskar tornens
klimatavtryck avsevärt. Stålet framställs av stålskrot som
bearbetas i elektriska ljusbågsugnar, som i sin tur drivs av för-
nybar energi. Detta minskar klimat avtrycket med 66 % jämfört
med tunga stålplåtar till verkade enligt konventionella metoder.
• Under 2025 förväntas Vattenfalls nya kontorsbyggnad i Ham-
burg motta certifikatet ”Umweltzeichen HafenCity”. Byggna-
den har utrustats med 74 solpaneler och försörjs med fjärr-
värme som till över 85 % kommer från förnybar energi och
industriell överskottsvärme.
Utöver planerade åtgärder och mål har Vattenfall gjort följande
åtaganden fram till 2030:
• 10 % av det stål som företaget köper in varje år vara stål med
nära nollutsläpp.
• Flygbränsle: ersätta minst 5 % med hållbart flygbränsle.
• Lastbilstransporter: 30 % av de tunga och 100 % av de
medel tunga lastbilar som köps in från lastbilsleverantörer ska
vara nollutsläppsfordon.
• Betong: 10 % av den inköpta betongen ska vara betong med
nära nollutsläpp.
• Affärsområdet Wind har åtagit sig att använda 50 % stål med
låga utsläpp till 2030 och 100 % till 2040.
• Fossilfritt Sverige: 100 % fossilfria nationella transporter, Elek-
trifiering av egen fordonsflotta och att installera solceller.
Tabell 8. Åtgärder för klimatförändringar
Åtgärd Drivkraft
Omfattning och
geografiskt område
Tidsplan för
färdigställande
Förväntat utfall och hur det bidrar till
att uppnå målen och uppfylla policyer
1
Kapital utgifter
(miljarder SEK)
Driftsutgifter
(miljarder SEK)
Relevant
kod enligt
EU-taxonomin
3
Investeringar i ny fossilfri produktion,
inklusive vindkraftsprojek, till exempel:
• Hollandse Kust Zuid
• Vesterhav
• Bruzaholm
Ökad andel fossilfri el
på marknaden.
Minska specifika utsläpp
Den egna
verksam heten,
Vattenfalls samtliga
marknader
2024–2030 • Minskade specifika utsläpp S1
• Minskade utsläpp i scope 1
(indirekt)
• Minskade utsläpp i scope 3.3d
• Minskande utsläpp i energi-
systemet scope 4
2
9,2 0,7 4.1, 4.3
Investeringar i bioenergi, bergvärme
och värme pumpar, till exempel:
• Lignum biobaserat fjärrvärmeverk i Sverige
• Investeringar i befintliga bioenergianläggningar
och -nät
• Ersätta fossil olja i Nyköping
Minskade fossila
utsläpp från gas och
avfalls förbränning
Sverige,
Nederländerna,
Storbritannien,
egen verksamhet
och kunder
2024–2030 • Minskade utsläpp i scope 1
• Minskade utsläpp i scope 3.11
(indirekt) genom att ansluta
kunder till lösningar med låga
utsläpp
2,3 0,5 4.11, 4.15,
4.16, 4.20,
4.24, 4.25
Investeringar i befintliga fossilfria tillgångar Försäljning av
fossilfri el
Vattenfalls samtliga
marknader
2024–2030 • Minskade specifika utsläpp S1
• Minskade utsläpp i scope 3.3d
• Reduced emissions in the energy
system scope 4
2
3 3,1 4.5, 4.28
Säkra en fossilfri
energiförsörjning
Öka försäljningen av fossilfri el
– ökning från 2023
Fossilfri elförsäljning I senare led, fokus på
Nederländerna och
Tyskland
2024 • Minskade utsläpp i scope 3.3d Ej tillämpligt Ej tillämpligt Ej tillämpligt
Förstärka elnäten och investera i lagring Anslutning och
optimering av elnätet
Sverige och Tyskland 2024–2030 • Scope 4
2
, möjliggörandet av
dekarbonisering av kunder
10,5 2,3 4.5, 4.28
Investeringar i laddningsnät Driva utvecklingen av
klimat smarta lösningar
tillsammans med
kunder och partner
Alla marknader 2024–2030 • Scope 4
2
, minskande utsläpp
hos kunder
1 0,06 7,4
Vidta åtgärder för att fasa ut fossila bränslen
i leveranskedjan
• Använda fossilfria bränslen och koldioxidsnåla
material vid uppförandet av en ny högspännings-
ledning.
• Använda biodiesel, koldioxidsnål betong och åter-
vunna plaströr på Bruzaholms vindkraftspark.
Fasa ut fossila bränslen
i leveranskedjan
Alla marknader 2024 • Scope 3.3 minskande utsläpp
från levernatörsled
Ej tillämpligt Ej tillämpligt Ej tillämpligt
1. Resultaten av utsläppsminskningar för enskilda åtgärder särredovisas inte utöver det årliga utfallet av utsläpp kopplade till varje målområde. Detta på grund av osäkerheter i de faktiska utsläppsminskningarna för projekt som har en
direkt eller indirekt minskning över flera utsläpps-scope.
2. Scope 4 är utsläppsminskningar som sker utanför vattenfalls rapporteringsscope och räknas inte mote intern satta mål.
3. Belopp som omfattas av EU-taxonomin som är både taxonomiförenliga och ej taxonomiförenliga. Se sidan 88.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
95
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E4 Biologisk mångfald och ekosystem
Väsentliga IRO:er
1
Typ
Förändrad markanvändning i den egna
verksamheten och leveranskedjan
Inverkning (—)
Påverkan på biologisk mångfald från
klimat förändringar
Inverkning (—)
Risker i projektgenomförandet
relaterade till arter
Risk
Hotade arter
Inverkning (—)
1. För mer information se sid 86.
Inverkningar, risker och möjligheter
Vattenfall har en negativ inverkan på biologisk mångfald och
ekosystem genom förändringar i land-, vatten- och havsmiljöer
när mark omvandlas för energiinfrastrukturprojekt. Vattenfalls
verksamhet leder också till indirekta påverkan från markanvänd-
ningen i leverantörsled.
Utsläppen av växthusgaser genom hela värdekedjan leder
också till en indirekt långsiktig negativ påverkan på livsmiljöer
och ekosystem.
Dessutom är hanteringen av påverkan på den biologiska
mångfalden ofta en integrerad del av miljötillstånd. Därför kan
det uppstå risker för Vattenfall kopplat till nya projekt och till-
ståndsuppdateringar med potentiella konsekvenser såsom för-
seningar eller stoppade projekt och förändringar i driftsförut-
sättningarna för befintliga anläggningar. Sammantaget kan
detta leda till förlorade möjligheter eller ökade kostnader.
Vattenfall har dessutom verksamhet som har en faktisk eller
potentiell negativ påverkan på hotade arter, däribland vissa
arter av fåglar, fladdermöss och fiskar.
Utöver dessa utmaningar finns det möjligheter att stödja den
biologiska mångfalden på ett positivt sätt. För Vattenfall hand-
lar de viktigaste bidragen om att implementera naturbaserade
lösningar och projekt för att återställa livsmiljöer, som förbättrar
den biologiska mångfalden och bidrar till koldioxidbindning och
begränsning av klimatförändringar, i linje med det övergripande
målet att leverera fossilfri energi. Även om sådana möjligheter
har en särskilt positiv inverkan på den biologiska mångfalden
och ekosystemen lokalt, är det inte möjligt att koppla en finansiell
väsentlighet till dem, och därför anses de inte vara väsentliga.
Energiproduktionen är starkt beroende av naturliga eko-
system. Sol- och vindenergi är till exempel beroende av klimat-
reglering och vattenkraft är beroende av det naturliga flödet
i vattendrag, vilket påverkas av tillgången på ytvatten och
skydds åtgärder mot översvämningar, för att energiproduk-
tionen ska kunna säkras. Eftersom beroendet av ekosystem-
tjänster är starkt sammankopplat med ovannämnda inverk-
ningar betraktas det som en del av dessa och behandlas
inte separat.
Inverkningar, risker och möjligheter (IRO) och dess
förhållande till strategi och affärsmodell
Inverkningar, risker och möjligheter relaterade till biologisk
mångfald i Vattenfalls verksamhet är i hög grad platsspecifika,
och överväganden görs ofta på specifika platser eller i specifika
projekt. Trots den platsspecifika karaktären hos dessa inverk-
ningar, risker och möjligheter är deras samlade inverkan bety-
dande på en mer övergripande strategisk nivå. Hänsyn till biolo-
gisk mångfald är en viktig del av strategin, och det påverkar
såväl långsiktig planering som operativa beslut. En förteckning
över verksamhetsställen, samt information om förändrad mark-
användning och hotade arter, finns i avsnittet Mått (se sida 98)
och Noter till hållbarhetsrapporten (se sida 129).
Policyer och styrning
Högsta ledningens ansvar, policyer och ledningssystem kring
miljörelaterade frågor (se sidan 87) gäller även för biologisk
mångfald. Miljöpolicyn och miljöledningssystemet fastställer de
övergripande principerna för biologisk mångfald, inklusive
Vattenfalls väsentliga inverkningar, risker och möjligheter (samt
beroenden) för biologisk mångfald och ekosystem.
För att hantera väsentliga inverkningar som rör förändrad
markanvändning samt förändrad sötvattens- och havsanvänd-
ning betonas det i miljöpolicyn och miljöledningssystemet att
försiktighetsprincipen bör tillämpas. Betydande inverkningar vid
val av projektplats och i planeringsarbetet ska beaktas inom
Vattenfalls verksamhet. Där anges också att förvaltning av den
biologiska mångfalden ska ske enligt skadelindringshierarkin
och att potentiella kompensations- och återställningsåtgärder
ska övervägas om påverkan inte helt kan undvikas eller begrän-
sas. I miljöledningssystemet läggs också fokus på kontakter
med intressenter samt på att bedriva forskning och utveckling
för att öka våra kunskaper och minska inverkningarna. I de
områden där Vattenfall bedriver projekt och verksamhet ska
möjligheter till att förbättra den biologiska mångfalden och ha
en positiv inverkan på lokala arter och ekosystem också utvär-
deras. Miljöledningssystemet föreskriver att den långsiktiga lev-
nadsdugligheten för regionala populationer av arter inte ska
äventyras av Vattenfalls verksamhet, projekt eller nya tillgångar.
Höga miljövärden i omgivningen runt anläggningsområden ska
dokumenteras, och försiktighetsåtgärder ska vidtas för att för-
hindra skadlig påverkan från verksamheten. Hållbar resurs-
hantering och resurseffektivitet ska beaktas inom all verksam-
het, inklusive användning av energi, bränsle, råvaror, kemikalier,
avfall, mark och vatten. Miljöledningssystemet föreskriver att
spridningsvägar för invasiva arter ska kontrolleras och att inva-
siva arter som finns inom landbaserade operativa tillgångar ska
utrotas eller kontrolleras, för att minska deras negativa påver-
kan på naturlig flora och fauna. Det innehåller också vårt åta-
gande om att inte orsaka betydande skada på de utsedda
naturvärdena och bevarandemålen för befintliga eller föreslagna
europeiska Natura 2000- eller Ramsarområden. Detta gäller såväl
inom anläggningsområden som i större omgivande områden.
Samhällseffekterna av de inverkningar som företaget orsakar
på biologisk mångfald och ekosystem tas också upp i policyn,
och dessa måste bedömas för verksamheter, projekt och nya
tillgångar. Vi kontaktar och samråder med intressenter, till
exempel som en del av miljökonsekvensbedömningen, när vi
beaktar potentiella kompenserande och återställande åtgärder
eller genomför projekt för biologisk mångfald i samhällen.
Miljökrav (till exempel bedömning av resurser, tillverkning,
transport och underleverantörsstyrning) ska vara en integrerad
del av specifikationer, utvärderingar och revisioner av leverantö-
rer när inköp görs, och ett värdekedjeperspektiv ska tillämpas.
Frågor kring och hanteringen av biologisk mångfald ska beak-
tas vid utvärdering av leverantörer och teknik, med hjälp av en
riskbaserad metod.
Uppförandekoden för leverantörer och samarbetspartners
innehåller krav som innebär att leverantörer och samarbets-
partners ska upphöra med, undvika, förebygga och minimera
potentiella negativa inverkningar på miljön och ekosystemen
som orsakas av deras verksamhet. Om negativ miljöpåverkan
inte helt kan upphöra, undvikas, förebyggas eller minimeras, ska
kompensations- och återställningsåtgärder genomföras där så
är lämpligt. Leverantörer och samarbetspartners uppmuntras
att bedriva affärsverksamhet som främjar positiva inverkningar
på biologisk mångfald, ekosystem och miljön.
Policyerna är anpassade efter globala mål och överenskom-
melser, till exempel FN:s mål för hållbar utveckling (12, 13, 14, 15
och 17). Relaterade miljöfrågor, till exempel kring klimatet, be skrivs
närmare i respektive policyavsnitt. Information om föroreningar
finns i avsnittet om icke-väsentliga upplysningar. Utsläpp till luft,
vatten och mark omfattas av miljölednings systemet.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
96
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E4 Biologisk mångfald och ekosystem, forts.
Strategi – omställningsplan
Resiliens mot risker relaterade till biologisk mångfald
Vattenfall har genomfört en resiliensanalys för att bättre förstå
förhållandet mellan sin strategi och affärsmodell och sina
IRO:er. Analysen ligger till grund för framtida åtgärder och
anpassningsinsatser samt informerar vattenfalls omställnings-
plan. Under 2022 genomförde Vattenfall en bedömning av
avtrycket på biologisk mångfald (BFA) för att mäta påverkan
från våra ekonomiska aktiviteter på biologisk mångfald. Bedöm-
ningen omfattade den direkta verksamheten och hela värde-
kedjan, inklusive Scope 1, Scope 2, Scope 3 uppströms och
Scope 3 nedströms. För mer information, se sidan 130.
Omställningsplan
De europeiska kraftsystemen genomgår en snabb omställning
i syfte att minska växthusgasutsläppen och begränsa den
globala uppvärmningen. I och med antagandet av det globala
Kunming-Montreal-ramverket för biologisk mångfald (Kunming-
Montreal Global Biodiversity Framework) är nu även naturskydd
och biologisk mångfald en brådskande fråga vid sidan av
klimat frågan, med målet att stoppa och vända naturförluster till
senast 2030. Vattenfall befinner sig i skärningspunkten mellan
dessa brådskande globala utmaningar och arbetar för en
energi omställning som främjar naturen. Under 2024 reviderade
Vattenfall sin strategi för biologisk mångfald och definierade
åtgärder och mål inom ett omfattande ramverk som beskriver
vår omställningsplan för biologisk mångfald fram till 2030.
Målen definieras baserat på affärsmässiga förutsättningar i
olika delar av Vattenfall, så att insatserna kan fokuseras på de
områden som har störst påverkan. Nyckeltal fastställs för att
driva fram konkreta förändringar för både naturen och verksam-
heten, se sidan 98.
Omställningsplanen och målen har tagits fram i samarbete
med experter på biologisk mångfald inom de olika affärsområ-
dena. Dessutom har planens ambition, struktur och styrnings-
metod har godkänts av koncernledningen. Vi fokuserar på följ-
ande områden:
Vår direkta verksamhet
Vi prioriterar att minska påverkan på den biologiska mångfalden
från den direkta verksamheten, både när det gäller nya projekt
och befintliga anläggningsområden. Vi strävar också efter att
förbättra den biologiska mångfalden vid befintliga anläggnings-
områden för att skapa mervärden. Att minska klimatförändring-
arnas inverkan på den biologiska mångfalden, genom att leve-
rera på klimatmål i Scope 1 är också en viktig åtgärd för den
direkta verksamheten, se sidan 91.
Tidigare och senare led
Som ett resultat av tidigare nämda studie 2022 BFA kommer
insatserna fram till 2030 främst att fokuseras på anskaffning
av biomassa och uran, råvaruutvinning och krav på underleve-
rantörer vid upphandling av varor och tjänster. Att minska kol-
dioxid utsläppen i linje med nettonollmålet är också ett viktigt
bidrag till att minska påverkan i hela värdekedjan.
Ekosystem och samhälle
Det finns en tydlig koppling mellan välfungerande ekosystem,
klimatförändringar och mänskligt välbefinnande. Förutom att
mildra direkta och indirekta negativa effekter, strävar Vattenfall
efter att förbättra biodiversitetsvärden inom vår inflyttelsesfär
genom att implementera åtgärder för att skydda värdefull natur
och stärka befintliga biodiversitetsvärden på vår egen mark.
Dessutom söker vi aktivt att etablera nya partnerskap för att
förbättra vår användning av naturbaserade lösningar och bre-
dare ekosystemförbättringar.
Figur 5. Tidslinje över Vattenfalls arbete med biologisk mångfald Så här bidrar vår omställnings-
plan till internationella överens-
kommelser och mål
Med målen och åtgärderna i vår omställningsplan strävar
vi efter att bidra till följande mål i Kunming-Montreal-
ramverket för biologisk mångfald:
Mål 1: Planera och förvalta alla områden för att minimera
förlusten av biologisk mångfald
Mål 2: Återställa 30 procent av alla skadade ekosystem
Mål 4: Hejda utrotningen av arter, skydda genetisk mång-
fald och minimera konflikter mellan människan och
djurlivet
Mål 8: Minimera klimatförändringarnas inverkningar
på den biologiska mångfalden och bygga resiliens
Mål 15: Företag ska bedöma, redovisa och minimera
risker och negativa inverkningar kopplade till
biologisk mångfald
Målen och åtgärderna kommer också att bidra mer
specifikt till pollinerande insekter, migrerande arter i älvar
och ökad biologisk mångfald i marina miljöer, till exempel
havsbottnar, vilket har en nära koppling till målen i EU:s
strategi för biologisk mångfald för 2030.
2020 2021 2022
Vattenfall går med i Science
Based Target for Natures
Corporate Engagement Program
En av grundarna av CLIMB
– ett verktyg för att bedöma
naturvärden i Sverige och i Norden
En av grundarna av Offshore
Coalition for Energy and Nature
(OCEaN)
Beslut om att investera
65 miljoner SEK i ett
frivilligt program för
biologisk mångfald
inom vattenkraft
Den första versionen av
CLIMB är tillgänglig för
allmänheten
Beslut om att förlänga
forskningsprogrammet för
vindkraft till 2029
Vattenfalls koncernchef ansluter
sig till Världsekonomiskt forums
Champions for Nature
Initiera projekt för att vidareutveckla
naturbaserade lösningar
Vidare utvärdering av påverkan
i leveranskedjan
Halvtidsöversyn och uppdatering
av omställningsplanen för biologisk
mångfald
Målår och utvärde-
ring av resultat från
omställningsplan
20302024 2025–20292023
Vattenfall är det första
energibolaget som genom-
för en fullskalig analys av sitt
avtryck på biologiska mång-
faldens med hjälp av Global
Biodiversity Score (GBS)
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
97
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E4 Biologisk mångfald och ekosystem, forts.
Mål och mått
Mål
För att fullgöra Vattenfalls omställningsplan och uppnå policy-
mål tas mål för biologisk mångfald fram inom Vattenfalls olika
affärsenheter. Målen syftar till att hantera identifierade väsent-
liga inverkningar, risker och möjligheter inom respektive affärs-
områdes verksamhet. Mätbara mål för Vattenfalls affärsområde
Distribution redovisas i årets rapport, se Tabell 9. I nästa års
rapportering kommer ytterligare mål att ingå.
Målen utvecklas och fastställs utifrån omställningsplanens
fokusområden. Mer information om de metoder och antagan-
den som används för målen finns i på sidan 130. När så är rele-
vant för processen att fastställa mål för biologisk mångfald
genomförs lämpliga samråd med berörda parter för att respek-
tera lokala och berörda samhällen. Ambitionen är att ständigt
tillämpa de senaste vetenskapliga rönen och metoderna för att
utveckla och bedöma framsteg med målen.
Tabell 9. Mål för biologisk mångfald
Mål
1
Basår och basårsvärde Målår och målvärde Utfall 2023 Utfall 2024 Bidrag till GBF-mål Åtgärdshierarki och kompensation
Genomföra åtgärder och förvaltnings-
planer i identifierade hotspots för biolo-
gisk mångfald i de regionala kraftlednings-
korridorerna (250 km)
2021 (0 % av hotspots) 2026 (100 % av hotspots) 48 % 61 % 4
Restaurering/återhämtning av
ekosystem, biodiversitetshöjande
åtgärder. Kompensationsåtgärder
har inte använts
Vi kommer att ha genomfört åtgärder
för biologisk mångfald i minst
20 transformatorstationer
2024 (0 stationer) 2030 (20 stationer) n/a 4 stationer 4
1. Ekologiska tröskelnivåer har ej varit relevanta för målens utformning
Mått
Verksamhet som ligger i eller nära områden med känslig
biologisk mångfald
Tabell 10 ger en översikt över antalet Vattenfall-anläggningar
som ligger inom 1 km avstånd från områden som är känsliga för
biologisk mångfald. Det har genomförts en bedömning för risk
för negativ påverkan på dessa områden (. Negativ påverkan har
definierats som områden med dokumenterade bevis på skador
som leder till försämring av livsmiljöer eller arter för vilka det
skyddade området har utsetts. Idag finns ingen sådan påver-
kan dokumenterad. Detta kommer dock att omprövas i sam-
band med kommande tillståndsprövningar för vattenkraft som
är kopplade till det nationella genomförandet av ramdirektivet
för vatten. En detaljerad förteckning över de materiella platser
som potentiellt påverkar känsliga områden med biologisk mång-
fald negativt finns i Noter för hållbarhetsrapporten (sid 130).
Tabell 10. Verksamhet som ligger i eller nära områden
med känslig biologisk mångfald
Marknad
Antal
anläggningar
Antal
anläggningar inom
1 km från BSA
Antal
anläggningar
inom BSA
Danmark 16 13 3
Finland 4 2 0
Tyskland 22 15 8
Nederländerna 50 33 3
Sverige 137 53 2
Storbritannien 23 8 3
Sverige utmärker sig med det högsta antalet anläggningar
som ligger i närheten av områden med känslig biologisk mång-
fald, följt av Nederländerna och Tyskland. Detta beror delvis på
att Vattenfall har flest anläggningar i Sverige.
Tabell 11 visar antalet kilometer distributionsledningar som
passerar genom skyddade områden (naturreservat, national-
parker och Natura 2000-områden) och transformatorstationer
som överlappar eller ligger inom ett avstånd på 1 km från skyd-
dade områden.
Tabell 11. Distributionsledningar och transformator-
stationer som ligger i eller nära områden med känslig
biologisk mångfald
Typ av nätverk
1
Total längd
(km)
Längd i
skyddade
områden (km)
Procentandel
i skyddade
områden (%)
Lokalt
nätverk
51 946 1 317 2,7 %
Regionala
nätverk
15 346 728 4,9 %
Totalt antal
transformator-
stationer
1
Stationer inom 1 km
från skyddade områden
Stationer inom
skyddade områden
764 239 13
1. Vattenfall driver också ett mindre distributionsnät i Storbritannien, vilket
inte har tagits med i bedömningen på grund av brist på data.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
98
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E4 Biologisk mångfald och ekosystem, forts.
Rödlistade arter i närheten av anläggningar
Tabell 12 redovisar antalet unika rödlistade arter (ej observatio-
ner) inom 50 km från Vattenfalls anläggningsområden, upp-
delat per marknad och kategoriserat efter deras risknivå enligt
Internationella naturvårdsunionens (IUCN) rödlista över hotade
arter.
Tabell 12. Rödlistade arter i närheten av anläggningar
Marknad
Akut
hotade Hotade Sårbara
Antal
anläggningar
Danmark 11 14 81 16
Finland 3 6 40 4
Tyskland 14 41 86 22
Nederländerna 7 16 81 50
Sverige 9 20 94 137
Storbritannien 27 33 103 23
Storbritannien utmärker sig med det högsta antalet rödlistade
arter inom 50 km från anläggningsområdena, inberäknat arter i
kategorierna akut hotade, hotade och sårbara. Tyskland och
Sverige har också ett betydande antal av rödlistade arter.
Uppgifterna anger huruvida en art förekommer inom 50 km
från ett anläggningsområde, och Vattenfalls verksamhet
på verkar inte alla dessa arter. I Tabell 13, beskrivs de grupper
av arter och organismer som vi fokuserar på inom respektive
affärsområde.
Table 13. Verksamhet och arter
Affärsområde Grupper av arter och organismer
Vindkraft • Marina däggdjur: tumlare
• Fåglar på land: kungsörn, tjäder
• Fåglar till havs: tretåig mås, sillgrissla och tordmule (alkor)
• Fladdermöss: trollpipistrell, större brunfladdermus
• Fiskar: torsk
• Tång: skräppetare
Vattenkraft • Europeisk ål
• Flodpärlmussla
• Fjällgås
• Flodkräfta
• Saimenlax
Distribution • Pollinatörer (fjärilar och bin)
• Ängsblommor som gynnas av traditionella skötselmetoder
• Fåglar (främst fåglar med stor vingbredd, ugglor)
För nya projekt och befintlig verksamhet följer vi lagstiftning och
tillståndskrav. När så krävs genomförs artskyddsutredningar,
där man undersöker populationsstorlek, utbredning inom spe-
cifika ekosystem samt utrotningsrisk. Hantering av artpåverkan
ingår också som en del av frivilliga projekt för biologisk mång-
fald samt forsknings- och utvecklingsverksamhet. Vattenfall
arbetar kontinuerligt med att återställa biotoper och artskydd
inom olika projekt, inklusive testar av hur ny teknik kan använ-
das för att mildra inverkningarna på flera av de arter som nämns
i Tabell 13.
Förändrad mark- och havsanvändning
Tabell 14 visar den mark som används för nya projekt. Även
om det inte görs någon åtskillnad mellan kvalitetsklasser av
ekosystem ger det en indikation på markanvändningens
in verkan. Under 2024 skedde ingen betydande påverkan på
havsanvändning.
Tabell 14. Förändrad mark- och havsanvändning
Mätetal 2024
Areal av naturmark som omvandlats
vid nya projekt (ha)
128
För information om områden där data saknas de och mått som
Vattenfall använder för att utvärdera resultat och effektivitet i
förhållande till väsentliga inverkningar, risker eller möjligheter
avseende biologisk mångfald, se sid 129.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
99
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E4 Biologisk mångfald och ekosystem, forts.
Åtgärder
Tabell 15 redovisar exempel på viktiga åtgärder som genom-
förts under 2024 och utgör ett betydande bidrag till att stärka
den biologiska mångfalden på Vattenfalls marknader. Dessa
åtgärder är viktiga för att uppnå mål i Vattenfalls miljöpolicy.
Genom att minska hoten mot den biologiska mångfalden bidrar
åtgärderna till det globala ramverket för biologisk mångfald och
relaterade mål för 2030. Aktiviteterna är inriktade på att för-
stärka den biologiska mångfalden och har inte utvärderats med
avseende på andra betydande negativa hållbarhetseffekter.
Samarbete med olika intressenter är ofta en integrerad del av
aktiviteterna, vilket framgår av de listade nyckel åtgärderna.
Här ingår:
• Universitet och forskningsinstitut
• Leverantörer och underleverantörer
• Lokala myndigheter och lokalsamhällen
Detta tillvägagångssätt främjar utbytet av bästa praxis och
kunskap, vilket har en positiv inverkan på de områden där vi är
verksamma genom att skapa arbetstillfällen och förbättra natur-
förhållandena. Syftet är att införliva naturbaserade lösningar
och ta itu med viktiga samhällsfrågor som rör förlust av bio-
logisk mångfald, och därigenom skapa värde för och inhämta
kunskap från berörda lokalsamhällen. Ett exempel är för att
stödja god praxis i marina miljöer är Vattenfall medlem i Off-
shore Coalition for Energy and Nature. Syftet med koalitionen
är att påskynda utbyggnaden av havs baserad vindkraft och
nät infrastruktur samtidigt som marina eko system i Europas
hav bevaras och återställs.
Vattenfalls förhållningssätt till urfolket samerna i Sverige
innebär att sträva efter tidig och kontinuerlig samverkan med
deras representanter när de påverkas av Vattenfalls planer och
aktiviteter. En annan metod är ett internt företagsnätverk som
regelbundet delar kunskap och informerar om relevanta plane-
rade och pågående aktiviteter i Sápmi.
Tilldelade resurser för biologisk mångfald
Åtgärderna har tilldelats olika resurser, inklusive kostnader för
heltidstjänster (FTE), resurser som en del av projektutveck-
lingen (exempelvis utredningar, genomförande av begräns-
nings- och förbättringsåtgärder, konsulter och övervakning)
samt budgetar för forskning och utveckling. Det finns inga bety-
dande kapital- eller driftsutgifter utöver de som ingår som en
integrerad del av projektbudgetarna inom respektive affärs-
område och stabsfunktion, och dessa redovisas inte separat.
Tabell 15. Åtgärder för biologisk mångfald
1
Nyckelåtgärd Tidsplan och framtida åtgärder Tilldelade resurser
Naturinkluderande design (NID) i havsbaserade vindkraftsparker
I linje med de nederländska bestämmelserna som anger att havsbaserade
vindkraftsparker aktivt ska förbättra det marina ekosystemet innebär
Vattenfalls NID-strategi vid Hollandse Kust Zuid att vindkraftsparkens funda-
ment förses med vattenpåfyllningshål. Dessa hål fyller ett tekniskt syfte sam-
tidigt som de gynnar den marina biologiska mångfalden genom att erbjuda
skydd mot strömmar och rovdjur för arter som torsk, krabba och rötsimpor.
Vart och ett av de 139 fundamenten är försedda med fyra vattenpåfyllningshål,
strategiskt utplacerade nära havsbotten. Naturinkluderande design handlar
främst om insatser och åtgärder för att stärka den biologiska mångfalden.
• Projektet, som inleddes 2021, omfattar planer för att övervaka NID-
elementen under 2024, 2028 och 2033. Denna kontinuerliga över-
vakning är avgörande för att kontrollera att dessa konstruktioner
faktiskt gynnar torskpopulationerna. Insikterna från detta arbete
kommer att ligga till grund för och förbättra den framtida utform-
ningen av vattenpåfyllningshål, så att de fortsätter att gynna det
marina ekosystemet samtidigt som de bibehåller ett fullgott
korrosions skydd.
• Under 2024 har kameror för övervakning av fåglar och fladdermöss
monterats på platsen, för att testa ett värmekamerasystem för att
samla in data om fåglar som kolliderar med de havsbaserade vind-
kraftverken.
Typ av tilldelade resurser: Kostnader för över-
vakning innefattar konsulter och/eller fartyg från
tredje part samt egna personalkostnader.
Områden med stor biologisk mångfald och skräddarsytt underhåll
i distributionsnätet
Vattenfall har med hjälp av en GIS-baserad analys och fältstudier identifierat
980 områden med stor biologisk mångfald som täcker cirka 250 km lednings-
gator i Sverige. Underhållsplanerna för ledningsgatorna har anpassats så att
områden med höga poäng i naturvärdesbedömningen får mer uppmärksam-
het. Detta initiativ fokuserar på åtgärder för att öka den biologiska mångfalden,
till exempel regelbunden röjning av vegetation, vilket skapar öppna livsmiljöer
för gräsmarksarter. En GIS-baserad analys har också genomförts av 90 trans-
formatorstationer för att fastställa vilka transformatorstationer som skulle
svara bäst på åtgärder för att förbättra den biologiska mångfalden. Därefter
gavs förslag på platsspecifika förbättringsåtgärder för att främja humlor, bin
och fjärilar. Ett exempel på en art som har gynnats är väddnätfjärilen.
• Analysen av områden med stor biologisk mångfald genomfördes
under 2017 och 2019 för ledningsgatorna och under 2022 och
2023 för transformatorstationerna.
• Skräddarsydda underhållsplaner för ledningsgatorna utarbetades
under 2018 och 2019.
• Platsspecifika underhållsplaner upprättades under 2023 med
åtgärder för att öka den biologiska mångfalden vid fem transforma-
torstationer. Under 2024 infördes dessa för fyra transformator-
stationer, och arbetet pågår fortfarande för den sista.
• Se avsnittet om mål för biologisk mångfald för ytterligare tids-
bestämda ambitioner och kommande fokus på åtgärder för
biologisk mångfald inom affärsområdet Distribution.
Typ av tilldelade resurser:
Konsulter och serviceunderleverantörer
Vattenfalls vattenkraftsprogram för biologisk mångfald
Vattenfall investerar 65 miljoner SEK för att förbättra den biologiska mångfal-
den kring de vattendrag där bolaget producerar vattenkraft. Det är ett frivilligt
åtagande och innefattar samarbete med länsstyrelser och universitet. Pro-
grammet fokuserar på åtgärder både uppströms och nedströms, inklusive
åtgärder som att främja strandvegetation och att samla in ål vid Vänern. En
viktig resurs för att programmet ska bli framgångsrikt är "Laxeleratorn", ett
storskaligt laboratorium som fokuserar på att förbättra fiskvandringen och att
hitta lösningar som möjliggör säker fiskpassage förbi kraftverk med minimal
inverkan på elproduktionen.
Programmet kommer att pågå under perioden 2024–2028 och den
kunskap som erhålls kommer att vara avgörande för framtida miljö-
bedömningar. Det införs parallellt med pågående arbete inom forsk-
ning och utveckling. Under 2024 har flera studier gjorts på öring och
lax och olika typer av lösningar för att leda fisken förbi kraftverken
har testats för att minimera risken att de väljer en annan väg.
Typ av tilldelade resurser:
Forskning och konkreta åtgärder i och runt älvarna
där Vattenfall bedriver vattenkraftsproduktion.
Kompensering har inte använts.
Vindkraftsparken Pen y Cymoedd och återställande av torvmark
Vattenfall har återstället närmare 1 500 hektar torvmarkshabitat i Wales för att
inte störa fåglar under häckningsperioden och underlätta återväxt av vitmossa
och andra växter som lockar djur som till exempel groddjur och sångfåglar.
Syftet är också att förbättra livsmiljöerna på höglandet inom området för att
höja grundvattennivån. Denna åtgärd krävs som en del i våra tillståndsproces-
ser. Därutöver har Vattenfall dessutom frivilligt bidragit med betydande ytter-
ligare finansiering till Swansea University, utöver budgeten på 3 miljoner GBP
för förvaltningsplanen för livsmiljöer. Finansieringen möjliggör ett forsknings-
program som syftar till att förstå riskerna och möjligheterna med utveckling av
vindkraftsparker och återställande av närliggande torvmark. Detta restaurerings-
projekt omfattar åtgärder både uppströms och nedströms och syftar till att
vända förstörelsen av ekosystem och öka den biologiska mångfalden.
Restaureringen inleddes i slutet av 2021. Denna nyckelåtgärd
hjälper oss att vända utvecklingen för koldioxidläckage inför fram-
tiden och skapar en kolsänka som fångar upp och lagrar koldioxid.
Friska torvmarksekosystem kan också ge flera andra ekosystem-
fördelar utöver ökad biologisk mångfald, till exempel minskad
översvämnings risk. Omkring år 2034 kommer området att börja
se ut som ett friskt torvmarksekosystem med god biologisk mång-
fald, som åter igen fungerar som en kolsänka.
Typ av tilldelade resurser: Forskning, genom-
förande av förvaltningsplan för livsmiljöer och
över vakning.
Även om kompensering inte kvantifieras enskilt
som en del av projektet tros projektet bidra till
avsevärda förbättringar utöver att kompensera för
de små förlusterna av livsmiljöer som vindkrafts-
parkens infrastruktur orsakar.
1. Inga kompensationsåtgärder användes för nyckelåtgärder.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
100
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Väsentliga IRO:er
1
Typ
Resursbrist för energiomställningen
Risk
1. För mer information se sidan 86.
Inverkningar, risker och möjligheter
Vattenfall har som mål att nå nettonollutsläpp av växthusgaser
i värdekedjan till 2040. För att Vattenfall ska kunna utöka sina
tillgångar i linje med investeringsplanen (se sidan 24) måste
Vattenfall därför säkra framtida resursbehov och sam tidigt mini-
mera miljöpåverkan och de sociala inverkningarna i värdeked-
jan. Ökad efterfrågan på nyckelresurser som material med låga
utsläpp och återvunna material kan påverka tillgången till dessa
eller leda till prisökningar. Detta kan leda till minskad projekt-
avkastning eller hämma tillväxten samt äventyra Vattenfalls
förmåga att nå målen för minskade koldioxid utsläpp. Resurs-
inflöden utgör därför en väsentlig risk.
Att minska påverkan och risker kopplade till, samt att minimera
genereringen av avfall är en viktig fråga för Vattenfall. I och med
den minskande verksamheten inom värme har Vattenfall dock
inte identifierat IRO:er som passerar tröskelvärdet för att ses
som väsentliga på koncernnivå och området har därför bedöms
som icke-materiellt. För mer information om avfall, se sid 104.
Materialinflöden fram till 2030 har bedömts utifrån vår nuva-
rande investeringsplaner i syfte att identifiera hög riskmaterial.
Analysen visar att materialinflödet förväntas öka betydligt, sär-
skilt i samband med utbyggnaden av vindkrafts tillgångar. För
att fastställa de potentiella riskerna i samband med detta
genomfördes en riskbedömning baserad på prognoser om
volymer, försörjningsrisk och klimatpåverkan. Dessutom bedöm-
des sociala risker utan hänsyn till projekt volymerna. Risker har
bedömts med hjälp av data från internationellt erkända källor, till
exempel EU:s lista över kritiska råvaror, ILO:s statistik och Världs-
bankens rapport om styrning. Mer information om metoden
och data finns i hållbarhetsnoterna på sidan 131.
Policyer och styrning
Högsta ledningens ansvar, policyer och ledningssystem kring
miljörelaterade frågor (se sidan 87) gäller även för resurs-
användning och cirkularitet. Miljöpolicyn och miljölednings-
systemet fastställer de övergripande principerna och styrnings-
modellen för resursanvändning och cirkularitet, och omfattar
såväl vår egen verksamhet som värdekedjan i tidigare och
senare led. Båda fokuserar på Vattenfalls väsentliga inverk-
ningar, risker och möjligheter kopplade till resursinflöde.
Genom vår miljöpolicy åtar sig Vattenfall att ställa om till en
mer cirkulär verksamhet. Detta gör vi genom att hantera resur-
ser ur ett livscykelperspektiv. När nya projekt utvärderas ska
resursanvändningen beaktas med hänsyn till projektets hela
livscykel – från affärsidé till slutet av livscykeln. Resurserna
måste förvaltas med stort fokus på resurseffektivitet och att
utforma tillgångar som håller länge. Vi strävar efter att köpa in
mer hållbara eller återvunna material och på så sätt minska
användningen av nya resurser. Uttjänta komponenter och
material hanteras i linje med avfallshierarkin: förebygga, minska,
återanvända, återvinna och slutligen bortskaffa, som ett sista
alternativ.
Vattenfall har tagit fram ett ramverk för cirkulär ekonomi med
fyra fokusområden: cirkulära inköp, cirkulära tillgångar, cirkulär
innovation och cirkulär kompetens (se Figur 6). Vi kommer att
fortsätta att utveckla vårt ramverk löpande med fokus på att
sätta upp mål, samla in data för processövervakning och identi-
fiera nyckelåtgärder. "Resursinflöde" ingår i samtliga fokusområ-
den, men ägnas mest uppmärksamhet inom cirkulära inköp
och cirkulära tillgångar. Vi kommer inledningsvis att fokusera på
våra huvudmaterial: stål, betong, aluminium, koppar, polymerer
och sällsynta jordartsmetaller.
Vattenfalls Uppförandekod för leverantörer och samarbets-
partners anger ramarna för kraven på leverantörer och sam-
arbets partners att undvika, minimera eller begränsa avfall som
uppstår i deras affärsverksamhet. Resurser som energi, vatten,
mark och råvaror bör användas på ett effektivt, cirkulärt och
hållbart sätt.
Figur 6. Vattenfalls ramverk för cirkulär ekonomi, inklusive mål och fokusområden
Cirkulära inköp
Vi ska arbeta proaktivt tillsammans med leverantörer för att säkra framtida
resursförsörjning, minska resursförbrukningen och övergå till cirkulära
inköp för att påskynda vår resa mot en fossilfri framtid.
Cirkulära tillgångar
Vi ska integrera cirkularitet i utformningen och förvaltningen av tillgångar
för att minska resursanvändningen, förlänga tillgångarnas livslängd och
återvinna värdefulla resurser.
Cirkulär innovation
Vi kommer att samarbeta med partners för att utveckla cirkulära affärs-
modeller som löser de viktigaste resursutmaningarna i samhället och tänka
om vad gäller våra kunderbjudanden så att de är cirkulärt utformade.
Cirkulär kompetens
Vi ska skapa cirkulär medvetenhet och bygga upp vår kompetens inom
Vattenfall för att tillämpa ett cirkulärt synsätt när vi möter utmaningar i
verksamheten.
Ställa om till en mer
cirkulär verksamhet
Tabell 16. Prioriterade resurser för cirkularitet
Riskbedömda material Stål Betong Aluminium Koppar
Jordarts-
metaller Polymerer
Försörjningsrisk n/a
2
Social risk n/a
2
Koldioxidutsläpp
Hög risk
Medelhög risk
Låg risk
1. Kobolt och grafit kan bli risker i framtiden kopplat till batterier men är inte i fokus kopplat till cirkularitet ännu.
2. Analys pågår.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
101
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi, forts.
Mål och mått
Mål
Under 2025 kommer Vattenfall att undersöka alternativ för att
utveckla ett koncernövergripande cirkularitetsmål. Vattenfall
har satt upp mål för cirkulära utflöden för permanentmagneter
och kompositmaterial för sina vindkraftstillgångar (se Tabell 18).
Eftersom målen för cirkulära utflöden är nära kopplade till
material inflödet (det vill säga att de bidrar till att sluta krets-
loppet för material) stöder de vår policy om att öka inköpen
av återvunnet material. Vattenfall har frivilligt valt att sätta upp
dessa mål men de kan ses bidra till EUs handlingsplan för
cirkulär ekonomi.
Utöver vad som anges i Tabell 18 nedan bidrar Vattenfalls
klimatmål (se Tabell 7, sidan 94) också till cirkularitet inom vår
egen verksamhet och i värdekedjan, eftersom användningen av
cirkulära resurser bidrar till att minska vårt klimatavtryck.
Vattenfall är en av grundarna till First Movers Coalition (FMC),
det globala partnerskapet mellan offentlig och privat sektor
som syftar till att skala upp ny teknik för att fasa ut fossila
bränslen inom transport- och materialsektorerna. Se sida 95
för att läsa mer om våra åtaganden inom ramen för FMC.
Mått
Vattenfalls huvudsakliga resursinflöde avser användningen av
bränslen i den egna verksamheten och material som används
för uppförande av nya anläggningar så som vindkraftparker och
distributionsinfrastruktur samt underhåll av befintliga anlägg-
ningar. För bränslerelaterade resursinflöden är dessa kopplade
till E1 och redovisas i tioårsöversikten över hållbarhetsdata, se
sida 147.
På grund av deras höga klimatpåverkan och kopplingen till
externa åtaganden redovisas stål- och betonganvändning för
nybyggnadsprojekt i Tabell 17. Omfattningen av redovisningen
av resursanvändning kommer att ses över 2025.
Tabell 17. Resursanvändning
Enhet 2024
Stål kton 6
Betong kton 16
Tabell 18. Cirkulära mål
Område Mål Enhet Utgångspunkt Utfall 2024
Permanentmagneter
i vindkraftverk
1
100 % cirkulärt utflöde av permanentmagneter från avvecklade vindkraftverk från 2030 och framåt
Under 2024 sattes ett mål uppnå ett helt cirkulärt utflöde av permanentmagneter från avvecklade vindkraft-
verk från 2030 och framåt. Vattenfall är inriktat på att utveckla cirkulära lösningar för att återanvända för
ursprungligt eller nytt syfte, renovera eller återvinna permanentmagneter. Vattenfall har ingått strategiska
samarbeten med återvinningsanläggningar och teknikleverantörer som specialiserar sig på återvinning av
sällsynta jordartsmetaller: Caremag och Cyclic Materials.
% n/a (ingen
avfalls hantering
har ännu ägt rum)
n/a (målet fastställdes
2024)
Kompositmaterial
i vindkraftverk
1
50 % cirkulärt utflöde av vindkraftverksblad till 2025
100 % cirkulärt utflöde av vindkraftverksblad till 2030
Sedan 2021 har Vattenfall förbundit sig till ett deponiförbud för avvecklade vindkraftverksblad från egna
vindkraftparker. Målet är 50 % cirkulärt utflöde av vindkraftverksblad till 2025 och 100 % cirkulärt utflöde till
2030. Ett cirkulärt utflöde innebär att bladen återanvänds, renoveras, byggs om eller återvinns. År 2024 har
dessa mål utvidgats till att omfatta allt kompositavfall från vindkraftverk (inklusive maskinhus och noskoner).
% 0% 58%
2
1. Målomfattning: Målen syftar till att öka den totala cirkulariteten för dessa resurser och är inriktade på cirkulärt utflöde. Målen avser åter-
användning och materialåtervinning inom avfallshierarkin. Målen är baserade på Vattenfall’s planerade avveckling och återvinnings-
kapaciteten hos partners och i Europa
2. Avser utfall för 2021–2024. Tre landbaserade vindkraftparker har avvecklats sedan 2021 och 133 ton bladavfall från vindkraftsparker i drift.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
102
Hållbarhetsförklaring / Miljö
E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi, forts.
Åtgärder
Tabell 19 redovisar åtgärder som planerats eller antagits under
rapporteringsåret. De flesta åtgärder fokuserar på cirkulära
inköp och stöder därmed vår policy för resurseffektivitet och
ökad användning av återvunnet material.
Tilldelade resurser till cirkularitet
Åtgärderna har tilldelats olika resurser, inklusive kostnader för
heltidstjänster (FTE), resurser som en del av projektutveck-
lingen samt forskning och utveckling. Det finns inget väsentligt
kapital utöver de som är integrerade som en del av projekt-
budgetarna inom respektive affärsområde och stabsfunktion
och dessa redovisas inte separat.
Tabell 19. Åtgärder kopplade till cirkulär ekonomi
Åtgärd Åtgärdens omfattning Planerat slutdatum
Ökad användning av återvunnet stål
Vattenfall och SSAB har undertecknat en avsiktsförklaring om
leveranser av fossilfritt stål (december 2023). Vattenfall och SSAB
inledde sitt samarbete i början av 2024.
Leveranser av fossilfritt stål kommer att utgöras av:
• SSAB Zero™ som tillverkas av återvunnet stål och produceras med fossilfri el och biogas.
• SSAB Fossil-free™ steel som framställs med HYBRIT®-teknik, med direktreduktion av järnmalm
med hjälp av fossilfritt framställd vätgas. Processen avger vatten istället för koldioxid.
Antalet leveranser och deras storlek är ännu inte fastställt.
Detta samarbete möjliggör
vårt åtagande till First Movers
Coalition (FMC), där mål för
användning av stål med nära
nollutsläpp har satts upp till
2030
Ökad användning av återvunnen betong
Vattenfall och CemVision undertecknade i juni 2024 en avsikts-
förklaring om utveckling och framtida leverans av nästan helt
utsläppsfri cement.
• CemVision framställer cement av återvunnet material som blivit över från bland annat gruv-
och stålindustrin och använder en process där CemVisions ugnar drivs med fossilfri energi.
Detta samarbete möjliggör
vårt åtagande till First Movers
Coalition (FMC), där mål för
användning av cement och
betong med nära nollutsläpp
har satts upp till 2030
Underlätta cirkulära inköp
Plan för en hållbar leveranskedja
• Vattenfalls plan för en hållbar leveranskedja (Sustainable Supply Chain Roadmap, SCCR) har
cirkularitet som ett fokusområde där t ex cirkularitetskriterier sätts i upphandlingar vilket även
bidrar mot satta klimatmål.
2024–pågår
Ökad användning av återvunnet stål
Användning av återvunnet stål i vindkraftsparken Nordlicht
i Tyskland.
Villkorat avtal tecknat med Vestas i juni 2024.
• Vattenfall och BASF tecknade ett villkorat avtal om havsbaserad vindkraft med Vestas för
projekten Nordlicht 1 och 2 i Tyskland.
• De övre delarna av 56 av 112 vindkraftverkstorn kommer att tillverkas av stål med låga utsläpp,
vilket motsvarar 24 % av massan av de tunga stålplåtar som används för vindkraftsparken.
• Stålet med låga utsläpp tillverkas av enbart stålskrot som smälts i ljusbågsugnar som drivs av
enbart förnybar energi.
Vindkraftsparken planeras stå
klar 2028
Användning av en rad olika åtgärder för cirkulär design
Åtgärder för cirkulär design som ingick i anbudet för den
havsbaserade vindkraftsparken Zeevonk i Nederländerna.
Tillstånd beviljat i juni 2024.
• Zeevonk är en havsbaserad vindkraftspark i Nederländerna som planeras att tas i drift 2030,
med en kapacitet på 2 GW.
• 47 olika åtgärder för cirkulär design planeras för fundament, vindkraftverk och kablar.
• Maximal transparens om materialanvändning, miljöpåverkan och värdebevarande genom
cirkulära produktpass för design-, exploaterings- och avvecklingsfasen
• Insikter i vindkraftsparkens klimatavtryck och hur åtgärder för cirkulär design inverkar på utsläppen.
Vindkraftsparken planeras stå
klar 2030
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
103
Hållbarhetsförklaring / Miljö
Icke-väsentliga miljöupplysningar: Resursutflöden – produkter och avfall
En ansvarsfull hantering av avfall i våra projekt och på våra verk-
samhetsplatser är avgörande för att vi ska kunna bedriva vår
verksamhet. Avfall genereras vid drift och underhåll av kraftverk,
elnät och fjärrvärmenät, under projektkonstruktion och vid ned-
montering av anläggningar och infrastruktur i slutet av deras
livslängd. Vattenfall hanterar avfall i enlighet med avfallshierar-
kin (förebygga, minska, återanvända, återvinna och slutligen
bortskaffa). Detta innebär att det läggs stor vikt vid att designa
och använda resurser smartare för att undvika avfallsgenere-
ring. I de fall där avfall är oundvikligt prioriteras i första hand
återanvändning, följt av materialåtervinning och därefter energi-
återvinning. Deponering anses vara en sista utväg. Genom
smart design, insamling av biprodukter och ökad återvinnings-
grad strävar vi efter att minimera avfallsströmmarna. Avfall iden-
tifieras, klassificeras och hanteras inom ramen för tillämplig
nationell lagstiftning. Resursutflöden övervakas på plats eller av
tredjepartsentreprenörer och rapporteras årligen. När avfall
hanteras av tredje part måste de följa vår uppförandekod för
leverantörer och partners.
Trots insatser för att minska och återvinna avfallet finns rest-
avfallsströmmar kvar. Dessutom måste en del avfall avlägsnas
från resurspoolen på grund av dess skadliga innehåll. Andra
material, som plast och cellulosa, har en begränsning på hur
många gånger de kan återvinnas. Vattenfall använder industri-
avfall och kommunalt avfall som bränsle i våra avfallsförbrän-
ningsanläggningar i vissa av våra fjärrvärmenät, vilket gör det
möjligt att återvinna energi från restavfallsströmmar. Dessutom
fångar vi upp biprodukter, när det är möjligt, vilket möjliggör
framtida användning.
Farligt och radioaktivt avfall hanteras på ett säkert sätt och i
enlighet med gällande regelverk. Vi driver våra anläggningar för
hantering av radioaktivt avfall under strikta driftsförhållanden
och anställda med tillgång till radiologiskt kontrollerade områ-
den är utbildade i strålskydd. Högaktivt radioaktivt avfall med
lång livslängd, som främst består av använt kärnbränsle och
härdkomponenter, skyddas noggrant under hantering och
transport, och när avfallet lagras kapslas det in för att förhindra
radioaktiv kontamination, varvid lagringstyp och plats bestäms
av avfallets radioaktiva egenskaper. För att minimera våra
avfallsflöden där så är möjligt bör nivån av avklassificerat avfall
från avvecklingen av våra kärnreaktorer i Sverige och Tyskland
vara så hög som rimligen kan uppnås, med beaktande av följd-
effekter såsom generering av sekundärt avfall, negativ inverkan
på hälsa och säkerhet och andra säkerhetsrelaterade aspekter.
Efter friklassning kan materialet användas av andra parter. Till
exempel har betong från anläggningar i tyska kärnkraftsanlägg-
ningar återanvänts som fyllnadsmassor så att avfall undviks
samtidigt som materialet kan återanvändas på annat håll.
Icke-väsentliga miljöupplysningar: Föroreningar
Vattenfalls huvudsakliga påverkan från förorenande utsläpp
kommer från den termiska verksamheten. Här ligger fokus på
att minska utsläppen av svavel dioxid (SO2), kväveoxider (NOX)
och partiklar som uppstår vid förbränning i kraftverk. Vid kon-
struktion, drift och avveckling av kraftverk och nät vidtas nöd-
vändiga åtgärder för att minska buller, ljusföroreningar och
utsläpp. Påverkan och risker relaterade till föroreningar hanteras
som en del av befintliga tillstånd och via certifierade miljöled-
ningssystem. Se sidan 147 för detaljerad information om
utsläpp av SO
2
, NOx och partiklar.
Kemi kalier hanteras på ett ansvarsfullt sätt genom att tek-
niska och organisa toriska försiktighetsåtgärder vidtas för att
förhindra skador på anställda och miljö. Vattenfall arbetar konti-
nuerligt med att fasa ut skadliga ämnen, trots detta används i
vissa sammanhang kemikalier som innehåller ämnen som är
klassificerade som ämnen som inger stora betänkligheter.
Ämnena är tekniskt nödvändiga i specifika applikationer, men
vi arbetar kontinuerligt med att hitta ersättare och minska
användningen.
Lagring av
radioaktivt avfall
Sidan 148
Deponi (kton)
21,2
Icke-farligt
Farligt
16,8
Återanvändning och återvinning
Rest- och biprodukter (kton)
Avfall genererat i verksamheter
1
(kton)
1. Totala avfallsmängden uppgick till 62,4 kton. Rest- och biprodukter som genereras vid förbrännings-
anläggningar, se separat diagram.
24,4
Icke-farligt
Farligt
Annan återvinning, inkl. förbränning
Över 95 % av restprodukterna såsom aska, slagg och gips säljs. Det är framför allt byggbranschen
som återanvänder dessa sekundära material i betong- och asfaltsframställning.
19,7
1,5
19,7
4,6
14,2
2,5
Figur 7.
Avfalls hantering
0
50
100
150
200
2022 2023 2024
GypsumSlag from waste
incineration
Ash from
biomass
Ash from
coal
0
50
100
150
200
2022 2023 2024
GipsSlagg från
avfallsförbränning
Aska från
biomassa
Aska från
kol
0
50
100
150
200
2022 2023 2024
GipsSlagg från
avfallsförbränning
Aska från
biomassa
Aska från
kol
Slagg från
0
50
100
150
200
2022 2023 2024
Gips
Slagg från
avfallsförbränning
Aska från
biomassa
Aska från
kol
0
50
100
150
200
2022 2023
2024
GypsumSlag from waste
incineration
Ash from
biomass
Ash from
coal
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
104
Hållbarhetsförklaring / Miljö / Icke-väsentliga miljöupplysningar
Icke-väsentliga miljöupplysningar: Vatten
Vattenfall är beroende av vatten i sina verksamheter, för att driva
vattenkraftverk och för kylning av kärnkraftverk och värmeverk.
Vi arbetar för att använda vatten resurser på ett ansvarsfullt och
hållbart sätt, och strävar efter att optimera vattenanvändningen,
minimera inverkningar på vatten kvaliteten och balansera vatten-
kraftsproduktionens behov mot flödesregleringen.
Uttag och utsläpp av vatten är föremål för villkor fastställda i
miljötillstånd. För nyckeltal om Vattenfalls vattenanvändning, se
Figur 9 och 10. Omställningen av Vattenfalls portfölj innefattar
investeringar i förnybara energislag som vindkraft och solen-
ergi, avyttring av fossila tillgångar, bränslebyten och uppgrade-
ringar av kraftverk, vilka alla bidrar till minskad användning av
sötvatten för kylning inom Vattenfalls verksamhet. Av diagram-
met framgår att vi under 2024 använde 552 miljoner m
3
söt-
vatten, varav 551 miljoner m
3
därefter släpptes ut. Merparten
av det vattnet användes till kylning. Under 2024 var vår vatten-
intensitet
1
5,3 m
3
/MWh, jämfört med 6,5 m
3
/MWh under 2023.
Vi har bedömt om vi har verksamhetstillgångar i områden
med vattenstress, baserat på World Resources Institutes
Aqueduct Water Risk Atlas (4.0). Enligt den bedömning som
gjordes 2024 använde Vattenfall 4 073 miljoner m
3
havsvatten
och 0,2 miljoner m
3
sötvatten från områden med hög vatten-
stress och 0,4 m
3
från områden med extremt hög vattenstress
2
.
Detta motsvarar 0,1 % av Vattenfalls totala sötvattenanvänd-
ning (siffrorna innefattar inte vatten som används i Vattenfalls
vattenkraftsverksamhet och har korrigerats för försäljningen
av Värmeverksamhet i Berlin).
Bedömningen visar att Vattenfalls pumpvattenkraftverk i
Thüringen, Tyskland, och värmeanläggningar söder om Stock-
holm, Sverige, ligger i ett område med hög vattenstress. Pump-
vattenkraftverk fungerar genom att tillfälligt ta in och pumpa
upp vatten till upphöjda reservoarer och sedan släppa ut
vattnet för att generera el. Inget vatten för brukas under den här
processen, bortsett från mindre vattenförluster till följd av
avdunstning. Våra värmeverk söder om Stockholm använder
kommunalt vatten. Det mesta av vattnet används för kylning
och delvis i fjärrvärmenätverken. Enligt bedömningen som
genomförts med verktyget Aqueduct Water Risk Atlas ligger
Vattenfalls kärnkraftverk i Forsmark, Sverige, i ett område med
extremt hög vattenstress. Forsmarksverket använder endast
begränsade mängder sötvatten i verkets processer.
Inom Vattenfall svarar vattenkraftverk för ca en tredjedel av
den sammanlagda elproduktionen. Vattenkraftverksamhet och
dammar påverkar landskapet, vattenflödena och de naturliga
livsmiljöerna i området. Vi arbetar för att minska inverkningar på
vattenresurser och biologisk mångfald i akvatiska ekosystem.
Vi investerar i åtgärder för att förbättra lokala livsmiljöer och
stärka biologisk mångfald, bedriver forskning för att möjliggöra
fiskvandring med begränsade produktionsförluster samt inför
initiativ för att minska risker för erosion och sedimentering kring
våra vattenkraftverk.
1. Sötvattenintag till våra värmeverk (värme och kärnkraft) per enhet
producerad el och/eller värme.
2. Sötvatten är en blandning av ytvatten och köpt vatten.
Figur 8. Verksamhetstillgångar i områden med vattenstress
Figur 9. Totalt intag och utsläpp av vatten vid källan
3
, miljoner m
3
Figur 10. Totalt sötvattenintag och sötvattenintensitet
Utsläpp av vatten
Havsvatten Sötvatten Köpt vatten Grundvatten
Intag
Totala utsläpp
7 727
(8 047)
Summa intag
7 728
(8 051)
Kylvatten
till sötvatten
Kylvatten
till havet
Förluster
Sålt
processvatten
Renat avloppsvatten
till vattendrag
7 176 (7 318)
1,5 (20)
551 (730)
0,0 (0,0)
Vattenförluster
0,1 (0,7)
Avdunstning
0,5 (1,8)
7 177 (7 319)
550 (727)
0,2 (0,3)
0,4 (1,6)
0
20242022 2023202120202017 2018 2019
0
5
10
15
20
25
Miljoner m
3
m
3
/MWh
500
1 500
1 000
2 000
2 500
Totalt sötvattenintag miljoner m
3
Sötvattenintensitet miljoner m
3
/
MWh
3. Vattenkonsumtion (Totalt uttag – Totalt utsläpp) motsvarande 1,4 miljoner m
3
Stockholm
Forsmark
Låg-medium 10%–20%
Medium-hög 20%–40%
Hög 40%–80%
Extremt hög >80%
Låg <10%
Vattenstress
Pumped hydro
plants i Tyskland
Stockholm
Forsmark
Low-medium 10%–20%
Medium-high 20%–40%
High 40%–80%
Extremly high >80%
Low <10%
Water stress
Pumped hydro
plants in Germany
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
105
Hållbarhetsförklaring / Miljö / Icke-väsentliga miljöupplysningar
Socialt
Vattenfall anser att social hållbarhet stärker förtroendet
mellan företag, medarbetare och de samhällen de ver-
kar i. Social hållbarhet främjar etiska arbetsmetoder
och respekt för mänskliga rättigheter, vilket inte bara
är en förutsättning för att säkerställa en ansvarsfull
verksamhet, utan också en drivkraft för innovation,
kreativitet och långsiktig framgång. På Vattenfall är vi
medvetna om den sociala inverkan i vår värdekedja
och vi strävar ständigt efter att bli bättre på att identi-
fiera, bedöma och hantera våra inverkningar, risker och
möjligheter. Hållbarhet är en självklar del av vår strategi
och affärs modell och vårt arbete med att hantera social
inverkan är en viktig del av vår resa mot fossilfrihet.
Vattenfall är medvetet om att vi har ett ansvar att
respektera alla internationellt erkända mänskliga
rättig heter. Vattenfalls generella åtaganden avseende
mänskliga rättigheter omfattar efterlevnad av FN:s
vägledande principer för företag och mänskliga rättig-
heter (UNGP), OECD:s riktlinjer för multinationella före-
tag och principerna i FN:s Global Compact. Detta
inkluderar ett åtagande att respektera de rättigheter
som uttrycks i det internationella regelverket
för mänskliga rättigheter samt ILO:s deklaration om
grundläggande principer och rättigheter i arbetslivet.
Policyer och styrning ......................................................................... 106
Processer .................................................................................................... 107
S1 Egen arbetskraft ............................................................................. 108
S2 Arbetstagare i värdekedjan ................................................... 112
S3 Berörda samhällen ........................................................................ 116
S4 Konsumenter och slutanvändare ................................... 118
Enhetsspecifika upplysningar: Leveranssäkerhet .. 120
Icke-väsentliga sociala upplysningar
→ Mångfald, jämlikhet och inkludering .......................... 121
→ Avser Upplysningar utanför ESRS
Policyer och styrning
I praktiken ligger ansvaret för att driva utvecklingen av social
hållbarhet, inklusive efterlevnad av relevanta policyer och
lagstiftning, inom varje affärsområde och koncernfunktion.
Hållbarhets teamet på koncernnivå fungerar som en stöd-
funktion och ett kompetenscentrum gentemot hela koncernen.
Teamet tillhandahåller insikter, vägledning om prioritering och
inriktning samt andra former av kapacitetsbyggande i
hållbarhets frågor, inklusive mänskliga rättigheter.
Åtaganden om mänskliga rättigheter
och tillbörlig aktsamhet
Risker och inverkningar som rör mänskliga rättigheter hanteras
systematiskt och regelbundet i enlighet med OECD:s ramverk
i sex steg för tillbörlig aktsamhet för att identifiera, hantera och
begränsa dessa risker och inverkningar:
• Åtagandena om mänskliga rättigheter integreras genom
policyer, inklusive en policy för mänskliga rättigheter, som
omfattar åtaganden om mänskliga rättigheter och förhåll-
ningssätt till risker som rör mänskliga rättigheter.
• Riskbedömningar genomförs för att proaktivt identifiera och
bedöma potentiella eller faktiska negativa inverkningar i vår
egen verksamhet, leverantörskedja och andra affärsförbindel-
ser, varefter korrigerande åtgärder definieras och genomförs.
Utöver löpande riskbedömningar av våra leverantörer, affärs-
partners och projekt genomför vi en djupgående utvärdering
av mänskliga rättigheter vart tredje till femte år. Intressena och
åsikterna hos berörda samhällen, arbetstagare i värdekedjan
och andra relevanta intressenter beaktas i riskbedömningen
och baseras på synpunkter från intervjuer eller feedback-
samtal med intressenter eller deras ombud. I vår senaste
utvärdering från 2021 identifierades 16 framträdande frågor
om mänskliga rättigheter, baserat på allvarlighetsgrad, sanno-
likhet och relevans för affärsåtgärder. Av dessa 16 prioritera-
des nio frågor i vår åtgärdsplan för mänskliga rättigheter.
• Genomförande av åtgärder för att upphöra med, förhindra
eller begränsa negativ inverkan. Vi följer aktivt upp alla identi-
fierade åtgärder genom vår interna spårningsmekanism.
• Övervakning och spårning av implementering och resultat.
Vi utför en årlig ledningsgenomgång för att granska utveck-
lingen av våra åtgärder. Vi utvärderar effektiviteten av vår styr-
ning och vi gör nya bedömningar av vår inverkan på värde-
kedjan för att avgöra huruvida de prioriterade frågorna om
mänskliga rättigheter fortfarande är de mest framträdande
frågorna för Vattenfall. Dessutom granskar vi de olika åtgärds-
planerna för mänskliga rättig heter. Lärdomarna från denna
årliga genomgång används för att ytterligare förbättra vårt
arbete med mänskliga rättigheter på verksamhetsnivå. I
mänskliga rättighets utvärderingen beaktas de berörda sam-
hällenas intressen genom intervjuer med ombud. Inga ytter-
ligare åtaganden görs på koncern nivå när det gäller att spåra
eller följa upp rekommendationer och åtgärder till följd av
utvärderingen av mänskliga rättigheter.
• Kommunikation om hur inverkningarna hanterades och
belysning av framtida åtgärder. Vi rapporterar våra framsteg
i den årliga lägesrapporten, som finns tillgänglig på vår
externa webbplats.
Övergripande policydokument
• Policy för mänskliga rättigheter
• Kod för uppförande och integritet
• Uppförandekod för leverantörer och partner beskriver minimi-
standarder för miljö, samhällsansvar och bolags styrning för
leverantörer och partner.
• Guide till uppförandekoden för leverantörer och samarbets-
partner hjälper våra leverantörer att uppfylla de krav och för-
väntningar som beskrivs i uppförandekoden för leverantörer
• Sekretesspolicy
Alla policyer är tillgängliga via Vattenfalls webbplats.
Ansvarstagande
Vattenfalls koncernchef har tillsammans med koncernledningen
det övergripande ansvaret för frågor som rör mänskliga rättighe-
ter inom Vattenfall. Policyn för mänskliga rättigheter uppdateras
och godkänns av styrelsen varje år, medan koden för uppförande
och integritet samt uppförandekoden för leverantörer och part-
ners godkänns av styrelsen varje gång som väsentliga föränd-
ringar genomförs. Både styrelsen och koncernledningen
behandlar frågor om mänskliga rättigheter varje år.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
106
Hållbarhetsförklaring / Socialt
Processer
Processer för att samarbeta med intressenter
Som nämnts i det allmänna avsnittet om intressenters intres-
sen och synpunkter (sidan 83) är kontakten med intressenter
inklusive dialog med berörda samhällen, oerhört värdefulla för
Vattenfall. Vattenfall interagerar på många olika sätt med våra
egna medarbetare, berörda samhällen, konsumenter och slut-
användare samt arbetstagare i vår leverantörskedja. Dessa
interaktioner är exempel på vårt åtagande om att bedriva en
ansvarsfull verksamhet och därmed säkerställa vår förmåga
att bidra i omställningen till fossilfrihet.
Processer för att åtgärda
Vattenfall är medvetna om vikten av att tillhandahålla tillgäng-
liga kanaler för klagomål och åtgärdande. På koncernnivå har
Vattenfall åtagit sig att tillhandahålla lämpliga former av åtgär-
der i de fall där Vattenfall direkt har orsakat eller bidragit till
negativa inverkningar på mänskliga rättigheter, kopplat till vår
egen verksamhet och vår leverantörskedja. Vilken typ av åtgärd
som vidtas avgörs från fall till fall beroende på hur allvarlig
inverkningen är och vår koppling till den. Vattenfall har för när-
varande ingen formell koncernpolicy för åtgärdsförfaranden.
Eventuella åtgärdsförfaranden hanteras direkt av det ansvariga
affärsområdet och om nödvändigt i samarbete med Vattenfalls
juridiska avdelning och med hänsyn till den klagandes konfi-
dentialitet och anonymitet. Beroende på olika regulatoriska krav
varierar åtgärdsförfarandenas karaktär mellan de olika affärs-
områdena och marknaderna.
Vattenfall tillhandahåller flera kanaler där rättighetsinne-
havare kan framföra klagomål. På koncernnivå inkluderar detta
Vattenfalls webbaserade visselblåsarkanal, funktionen Group
Internal Audit och våra visselblåsarsamordnare (mer informa-
tion finns på sidan 124). Vattenfall stödjer tillgängligheten av vår
visselblåsarkanal i våra affärsrelationer (mer information finns
på sidan 113). På operativ nivå erbjuder vi direktkontakt med
projektledare, ansvariga för kontakt med intressenter eller
annan personal för att framföra klagomål.
I dagsläget har Vattenfall inte någon centraliserad eller for-
mell mekanism på plats som möjliggör en bedömning av med-
vetenheten om och förtroendet för våra klagomålskanaler eller
åtgärdsprocesser. Det finns för närvarande heller inget system
på plats för att bedöma effektiviteten i våra åtgärdsmekanis-
mer. Riktlinjer om att säkerställa efterlevnad av effektivitetskrite-
rierna i UNGP, och därmed även det europeiska direktivet om
tillbörlig aktsamhet för företag i fråga om hållbarhet, kommer att
beaktas under utvecklingen av våra riktlinjer för intressent-
engagemang (se sidan 117).
Figur 11. Tillbörlig aktsamhet
gällande mänskliga rättigheter
Identifiera och
bedöma risker
Policy och
förankring
Agera: Förhindra
och begränsa
Rapportera och kom-
municera
Spåra
Åtgärda
2
1
3
4
5
6
Kontakt med
intressenter
genom alla steg
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
107
Hållbarhetsförklaring / Socialt
S1 Egen arbetskraft
Väsentliga IRO:er
1
Typ
Ohälsosamma arbetsförhållanden
Inverkning (—)
Hälsa och säkerhet för egna anställda
Inverkning (+)
1. För mer information se sid 86.
Inverkningar, risker och möjligheter
Arbetsvillkor är ett område där vi bedömer att vi har vår största
inverkan. Det gäller framför allt inom hälsa och säkerhet, där
våra insatser sträcker sig långt utöver befintliga standarder och
regelverk för att säkerställa säkerhet och välbefinnande för alla
våra medarbetare. Detta gäller såväl fysiska risker på våra
anläggningar som andra potentiella negativa effekter av ohälso-
samma arbetsförhållanden, till exempel alltför hög arbets-
belastning.
Med det sagt innefattar Vattenfalls verksamhet en del hög-
risk aktiviteter, främst relaterade till byggnation och underhåll
av anläggningar, där medarbetare riskerar att skadas om faror
inte identifieras och motverkas på rätt sätt. Dessutom tar
Vattenfall hänsyn till de väsentliga konsekvenserna av goda
arbetsförhållanden genom att arbeta med frågor som psykisk
hälsa, balans mellan arbete och fritid och karriär eftersom det
leder till engagerade och nöjda medarbetare. Alla Vattenfalls
medarbetare inom värdekedjan som kan påverkas väsentligt av
oss omfattas av dessa frågor. På grund av arbetets natur löper
operativa medarbetare och icke-anställda som arbetar ute på
fältet större risk att drabbas av negativa konsekvenser för hälsa
och säkerhet. Vattenfalls negativa inverkningar inom detta
område är relaterade till enskilda incidenter och är inte av syste-
misk karaktär. Aktiviteter som platsspecifika introduktioner om
hälsa och säkerhet, tillhanda hållande av standardiserad eller
yrkesspecifik personlig skyddsutrustning samt även använd-
ning av ny teknik som drönare för att minska det mänskliga del-
tagandet i högrisk arbeten, används i alla geografiska områden
för att gynna såväl berörda anställda som icke-anställda, efter-
som det ger säkrare arbetsförhållanden och minskar incident-
frekvensen.
Likabehandling och lika möjligheter är viktiga frågor för
Vattenfall, men de är inte väsentliga. Vi anser att vi har en inklu-
derande kultur där alla har samma chanser och utvecklings-
möjligheter, vilket är viktigt för företagets framgång (se sidan
121). Vattenfall har dessutom implementerat förebyggande
åtgärder relaterade till trakasserier. Vår personal är anställda i
länder där risken för brott mot internationella konventioner om
arbetsrätt och rimliga arbetsvillkor är låg. Det här är också mark-
nader där den lokala arbetsrätten är stark i fråga om rättvisa
löner, rimliga arbetstider och föreningsfrihet för arbets tagarna.
Andra arbetsrelaterade frågor, som tvångsarbete eller barn-
arbete, är inte väsentliga för Vattenfall eftersom överträdelser är
mycket ovanliga i de geografiska områden där vi är verksamma.
Inverkningar, risker och möjligheter (IRO) och
deras förhållande till strategi och affärsmodell
Vattenfalls strategi och affärsmodell innefattar byggnation och
underhåll av särskilda anläggningar, vilket medför potentiella
och faktiska negativa inverkningar på hälsa och säkerhet, till
exempel skador. Att hantera dessa risker och deras orsaker är
grundläggande för företagets framgång. En säker arbetsmiljö är
därför en hörnsten i vårt arbete för att stärka våra medarbetare,
och dessutom ett av våra strategiska fokusområden (se sidan
109). Vattenfalls ambition är att uppnå ”H&S i världsklass”, vilket
vi har definierat som att vi ska vara minst topp tre när vi jämför
oss med våra konkurrenter inom den europeiska energisektorn.
För att uppnå detta menar vi att vi behöver en mogen, proaktiv
företagskultur där människor hjälper varandra att göra sitt
bästa, samtidigt som vi möjliggör en sund balans mellan arbete
och fritid. Mål fastställs och följs upp, och resultaten ligger till
grund för framtida strategiska diskussioner och initiativ för att
åtgärda eventuella brister. Vattenfall anser att bolaget kan
genomföra sin affärsmodell och uppnå H&S i världsklass, och
dessa inverkningar, risker och möjligheter ligger därmed inte till
grund för diskussionerna om affärsmodellen i dagsläget.
En säker och hälsosam arbetsmiljö är också viktig för att
kunna attrahera och behålla personal. Detta blir allt viktigare i
framtiden eftersom den allt snabbare energiomställningen för-
väntas leda till en brist på personal med rätt kompetens, vilket
innebär att vårt erbjudande till medarbetarna kommer att bli
avgörande för att vi ska kunna genomföra vår strategi och
affärsmodell.
Policyer och styrning
Högsta ledningens ansvar, policyer och ledningssystem kring
sociala frågor (sidan 106) gäller även frågor som rör den egna
arbetskraften. Vattenfalls åtaganden inom hälsa och säkerhet
är förankrade i vår policy för mänskliga rättigheter och är rele-
vanta för vår hantering av identifierade väsentliga inverkningar.
De gäller för alla medarbetare i koncernen. Human Resources-
instruktionen beskriver avdelningen People & Culture, dess
vision, styrning och organisationsstruktur.
Vattenfall strävar efter att alla medarbetare och chefer alltid
ska kunna prestera sitt bästa. En stark företagskultur med tyd-
liga HR-processer och roller är grunden för en framgångsrik
medarbetarresa. All information om processer och ansvars-
områden längs medarbetarresan som är relevant för medarbe-
tare och chefer är tillgänglig för alla medarbetare via Vattenfalls
intranät. Här finns också information om hur medarbetarna kan
ta upp problem och vilka kommunikationskanaler som finns
tillgängliga. Den högst uppsatta personen inom Vattenfall som
ansvarar för denna policy är Senior Vice President People
& Culture.
Vattenfalls personal är anställda i länder där risken för brott
mot internationella konventioner om arbetsrätt och rimliga
arbetsvillkor är låg. Det här är också marknader där den lokala
arbetsrätten är stark i fråga om rättvisa löner, rimliga arbetstider
och föreningsfrihet för arbetstagarna. Vattenfalls policyer tillåter
inte heller några former av modernt slaveri, inklusive tvångs-
arbete och människohandel (se sidan 112, Vår avsiktsförklaring
om slaveri och människohandel). Barnarbete tas också uttryck-
ligen upp i Vattenfalls uppförandekod för leverantörer och part-
ners.
Vattenfalls Arbetsmiljö- och hälsopolicy beskriver de över-
gripande principerna för hälsa och säkerhet på arbetsplatsen
(H&S) och bolagets åtaganden som arbetsgivare samt vad
bolaget förväntar sig av sina anställda och icke-anställda inom
H&S-området. H&S-funktionen på koncernnivå ansvarar för
framtagandet och den årliga revideringen av policyn. Koncern-
chefen är ansvarig för innehållet som läggs fram för godkän-
nande av styrelsen. Medlemmarna i koncernledningen ansvarar
för implementering och spridning inom respektive organisation.
Chefer är ansvariga för att se till att deras team har relevant kun-
skap och utbildning samt de resurser som krävs för att bestäm-
melserna ska kunna efterlevas fullt ut. Alla medarbetare ansva-
rar för att läsa och följa alla aspekter av policyn. Icke-anställda
ansvarar för att följa denna policy inom de delar av deras organi-
sationer där arbete utförs åt Vattenfall. All verksamhet inom
hälsa och säkerhet, såsom arbetssätt, riktlinjer, rutiner och
fokusområden, grundar sig på systematiska riskbedömningar
som genomförs regelbundet i samarbete med medarbetarna.
Vår Arbetsmiljö- och hälsopolicy är tydlig med att arbete måste
stoppas vid fara för medarbetare eller entrepenörer. Våra säker-
hetsledningssystem omfattar alla steg i kontrollhierarkin. Alla ris-
ker och incidenter rapporteras, loggas och hanteras i Intelex.
Vattenfalls engagemang i att skapa en arbetsmiljö som präg-
las av ett gott samarbetsklimat bygger på respekt, rättvisa och
integritet, vilket enligt vad som anges i Uppförandekoden och
Integritetskoden. Vi främjar mångfald och inkludering och att
alla ska behandlas med värdighet. Vi måste avstå från alla for-
mer av oacceptabelt beteenden såsom mobbning, diskrimine-
ring, sexuella (eller icke-sexuella) trakasserier, rasism, aggres-
sion, våld och verbala attacker. Att säga ifrån är inte bara
uppmuntrat, det förväntas! Det är varje medarbetares ansvar att
rapportera allt som inte verkar lämpligt eller säkert. Till stöd för
detta åtagande har Vattenfall en rad interna instruktioner som
beskriver beskriver hur man ska agera och hantera skadorna
om ett fall av diskriminering identifieras. Dessutom kräver
dessa instruktioner också att rekryterande chefer väljer ut
minst en kvinnlig och en manlig kandidat, som är lika kvalifice-
rade, till förmån för könsbalansen. För mer information om
Vattenfalls arbete med mångfald, jämlikhet och inkludering, se
sidan 121.
Processer
Processer för engagemang
Vattenfalls hantering av den egna arbetskraften och sitt anse-
ende som arbetsgivare, ur nuvarande och potentiella medarbe-
tares perspektiv, kan påverka bolagets förmåga att attrahera
och behålla nyckeltalanger och därmed påverka bolagets kon-
kurrenskraft och innovationsförmåga. Vattenfalls chefer spelar
Beskrivning av Vattenfalls egen arbetskraft
Vattenfall har använt följande definition av anställda
och icke-anställda i syfte att identifiera väsentliga
IRO:er. Vidare redovisas fördelningen och samman-
sättningen av Vattenfalls egen arbetskraft nedan
(sidan 110).
• Anställda har ett avtal direkt med Vattenfall.
• Trainees är nya medarbetare som genomgår
utbildning för ett visst jobb och en viss roll i Vattenfall.
Utbildningsperioden är 12–24 månader och därefter
får de en permanent roll hos Vattenfall.
• Icke-anställda tillhandahålls av tredje part.
Detta gäller främst inhyrd personal, konsulter eller
kontrakterade arbetstagare som utför arbete inom
olika områden som bygg, service och administration.
Praktikplatser erbjuds till studenter och nyutexamine-
rade och kan vara betalda eller obetalda. Praktikanter
arbetar under överinseende av erfarna yrkesverksamma,
vilket gör att de kan tillämpa sina akademiska kunskaper
i arbetslivet och utveckla sina yrkeskunskaper.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
108
Hållbarhetsförklaring / Socialt
S1 Egen arbetskraft, forts.
en avgörande roll för att motivera och stötta medarbetarna.
De fungerar som förebilder när det gäller Vattenfalls värderingar,
och det är deras ansvar att utforma mångsidiga och välorgani-
serade team och ge den enskilda medarbetaren utrymme för
en regelbunden dialog. Alla chefer på Vattenfall har ett ansvar
för att skapa en kultur som främjar medarbetarnas engage-
mang. För att säkerställa att alla chefer har tillräcklig kompetens
anordnas regelbundna utbildningar och olika ledarskaps-
verktyg görs tillgängliga. Medarbetarsamtal äger rum minst 2–3
gånger per år som en del av processen för prestationsuppfölj-
ning. Den här dialogen innefattar samtal om hälsa, balans mel-
lan arbete och fritid, arbetsvillkor och arbetstider. Resultatet av
dialogen eller medarbetarsamtalet dokumenteras och analyse-
ras. För ledande befattningshavare anordnar Vattenfall en kon-
ferens där individers utvecklingspotential och ambitioner knyts
samman med specifika affärsutmaningar och mål. Alla chefer
får dessutom tillgång till en verktygslåda om ledarskap och en
stödjande plattform med information om hur medarbetarnas
hälsa och välbefinnande kan främjas i varje land samt om meto-
der, verktyg och utbildningsmöjligheter som minimerar risken
för lågt medarbetarengagemang eller skadliga arbets-
förhållanden.
I My Opinion-undersökningen (se sidan 29) kan alla medarbe-
tare anonymt berätta om och utvärdera sina arbetsförhållanden,
sin chefs tillgänglighet, om sin medvetenhet om förtroende-
strukturer eller -processer samt ta upp sina problem och behov.
Arbetstagarrepresentanter är delaktiga i planeringen av
processen. Resultaten av undersökningarna analyseras
noggrant och används som grund och vägledning för vår
medarbetar strategi.
Balansen mellan arbete och fritid är viktig för att attrahera
och behålla engagerade medarbetare. Därför ger Vattenfall sina
medarbetare möjlighet att arbeta (delvis) på distans när arbets-
uppgifter och ansvarsområden tillåter detta. Flexibla arbetstider
och hybridlösningar är en del av Vattenfalls strategi för balans
mellan arbete och fritid och dessa möjligheter ingår i olika avtal.
Ett gott, konstruktivt samarbete med fackföreningar och före-
tagsråd och deras medverkan enligt gällande lagar garanteras
i alla länder där Vattenfall bedriver verksamhet. De här olika
typerna av medverkan (till exempel information, samråd och
initiativ rättigheter) är en naturlig del av Vattenfalls medbestäm-
mandekultur. Fackföreningar och företagsråd spelar också en
viktig roll i frågor som rör exempelvis en säker arbetsmiljö.
På grund av olika lagkrav och rutiner på de olika kärnmarkna-
derna hanteras nationella H&S-aktiviteter, åtgärder och proces-
ser via nationella besluts- och samrådsorgan där representan-
ter för affärsenheten och arbetstagarna deltar. I till exempel
Tyskland samordnas och fattas beslut om hälsa i det tyska
rådet för hälsostyrning och vid behov presenteras besluten
för arbetarrådskommittéer. I Sverige görs avstämningar med
Svenskt Forum för Arbetsmiljö och Hälsa, där arbetstagar-
representanter deltar. För obligatoriska aktiviteter inom hälsa
och säkerhet, till exempel upphandling av företagshälsovård.
H&S-aktiviteter, åtgärder och processer i andra länder än
Tyskland, Nederländerna och Sverige, hanteras och diskuteras
dessa i ledningsgruppen för H&S, som består av H&S-direktörer
från varje affärsområde och stabsfunktion samt Vice President
Health and Safety.
Åtgärdsprocesser
För arbetsmiljöfrågor kan anställda och icke-anställda i första
hand rapportera riskobservationer via HSSEQ-rapporterings-
verktyget Intelex och även via andra system beroende på sam-
manhanget. Vi har en gedigen process för att dra lärdomar av
incidenter. Generellt sett följs incidenter upp genom en orsaks-
analys. Därefter används insikterna för att upp datera rutiner för
hälsa och säkerhet, exempelvis processer för kontinuerlig
bedömning och riskidentifiering, samt för att anpassa utbild-
ningar och genomföra nya förebyggande och korrigerande
åtgärder. Utöver de specifika rapporteringsverktygen för hälsa
och säkerhet finns också en koncernomfattande visselblåsar-
kanal, se sidan 123.
Mål och mått
Mål
Vattenfall har ett LTIF-mål (Lost Time Injury Frequency), där
vi mäter antalet arbetsrelaterade skador som leder till att
människor är oförmögna att arbeta i minst en dag på årsbasis.
Om fattningen av detta mål är egna anställda enligt definitionen
ovan.
Ohälsosamma arbetsförhållanden kan leda till olyckor där
anställda skadar sig, vilket i sin tur leder till frånvaro från arbetet.
Resultatet av dessa Lost Time Injuries (arbetsskada med från-
varo) kan också bli minskad produktivitet, ekonomisk förlust
och försämrad arbetsmoral. LTIF mäts och följs upp i alla affärs-
områden och på koncernnivå på månadsbasis. Målet är 1,0 eller
lägre år 2025. 2024 var siffran 1,4 jämfört med 1,5 år 2023
Vattenfall har också ett målvärde för uppfyllelse av hälso- och
säkerhetsplanen i världsklass. Det är inget strategiskt mål, utan
ett internt skapat mätvärde som följer upp i vilken utsträckning
de årliga H&S-målen för varje affärsenhet och/eller affärsområde
har uppnåtts. Vattenfall har H&S-mål för alla affärsområden och
stabsfunktioner, och de omfattar fyra fokusområden: Ledning-
Figur 12. Fokusområden för hälsa och säkerhet
1
Ledningens
ansvar
Att åstadkomma ett mer aktivt och synligt H&S-ledarskap för att leda medarbetare
och entreprenörer mot hälsosamma och säkra resultat.
2
H&S-styrning av
entreprenörer
Att skapa ett integrerat ramverk för styrning av entreprenörer med H&S- mätvärden
för att öka ansvarstagandet för förebyggande av arbetsrelaterade skador, sjukdomar
och andra skadliga effekter på våra entreprenörer hälsa och säkerhet.
3
Hälsosam
arbetsmiljö
Att kontinuerligt utveckla en hälsosam arbetsmiljö för att förbättra alla hälsoaspekter
för Vattenfalls medarbetare.
4
H&S-kultur
Att stärka kulturen ur ett hälso- och säkerhetsperspektiv för att ytterligare minska
frekvensen och allvarighetsgraden av arbetsrelaterade skador, sjukdomar och dödso-
lyckor på Vattenfalls arbetsplatser.
Tabell 20. Översikt över Vattenfalls egen arbetskraft
Sverige Danmark Tyskland
Neder-
länderna
Stor-
britannien Övriga Totalt
Varav
deltid
Varav
tillfälligt
anställda
Heltidsekvivalenter 11 433 631 3 415 4 105 496 574 20 655 1 505 897
Kvinnor 31% 28% 31% 28% 33% 37% 30% 59% 27%
Män 69% 72% 69% 72% 67% 63% 70% 41% 73%
Könsfördelningen i styrelsen är 27 % kvinnor och 73 % män. I koncernledningen är 44 % kvinnor och 56 % män. Ingen annan strukturerad
mångfaldsanalys har gjorts. Bakgrund finns på sidan 68–69.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
109
Hållbarhetsförklaring / Socialt
S1 Egen arbetskraft, forts.
ens ansvar, H&S-styrning av entreprenörer, Hälsosam arbets-
miljö och H&S-kultur.
Varje fokusområde har flera mål kopplade till sig, vilket har lett
till totalt tolv mål .Varje enhet utformar relevanta aktiviteter för
att fylla eventuella behov och bidra till att nå målen. Under året
mäts uppfyllelsen av dessa planer och uppföljning sker kvar-
talsvis. Målet är 85 procent och utfallet var 95,3 procent
för 2024, jämfört med 95,6 procent för 2023.
Mått
H&S hanteras enligt principerna i ISO 45001. Alla affärsenheter
är certifierade enligt ISO 45001 och ledningssystemen är
implementerade och drivs av Vattenfalls interna resurser. Den
egna arbetskraften omfattas av såväl företagsövergripande som
lokala H&S-styrningssystem.
Vattenfall har inga mått för arbetsrelaterad ohälsa och döds-
fall på grund av arbetsrelaterad ohälsa, eftersom vi för närva-
rande inte har något sätt att mäta detta. Vi följer utvecklingen
Figur 13. LTIF interna medarbetare 2020-2024
2020
2021
2022
2023
2024
0 0,5 1,0 1,5 2,0
Tabell 21. Mätetal för H&S hos medarbetare
Sverige Tyskland Nederländerna Storbritannien Danmark Vattenfall Total
2
Anställda
LTIF
1
1,97 1,31 0,29 1,20 0,93 1,4
Olyckor med dödlig utgång 1 0 0 0 0 1
LTI med allvarlig konsekvens
3
1 0 0 0 0 1
LTI totalt 37 9 2 1 1 50
TRI
4
74 15 21 2 4 116
TRIF
4
3,95 2,18 3,06 2,40 3,73 3,28
Allvarlighetsgrad
5
0,050 0.020 0.019 0,012 0,021 0,035
Förlorade dagar 944 138 129 10 23 1 244
Arbetade timmar 18 740 000 6 870 000 6 861 000 832 000 1 072 000 35 329 000
Sjukfrånvaro per land 2,0% 3,0% 5,7% 1,1% 1,4% 3,1%
Externa (entreprenörer)
Olyckor med dödlig utgång 0 0 0 0 0 0
LTI med allvarlig konsekvens
3
1 0 1 0 0 2
LTI totalt 38 18 5 2 4 67
TRI
4
61 44 13 5 6 129
1. LTIF (Lost Time Injury Frequency) uttrycks i antal arbetsolyckor (per 1 miljon arbetade timmar), det vill säga arbetsrelaterade olyckor med frånvaro >1 dag,
samt dödsolyckor. Måttet avser endast anställda inom Vattenfall.
2. Inkluderar även övriga länder.
3. En LTI med allvarlig konsekvens är en LTI med en faktisk eller förväntad frånvaro längre än sex månader.
4. TRI(F): Total Recordable Incident (Frequency).
5. (Antal frånvarodagar p.g.a olyckor, LTI) x 1000/ totalt antal arbetade timmar. Dödsfall = 200 dagar.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
110
Hållbarhetsförklaring / Socialt
S1 Egen arbetskraft, forts.
av rapporteringsmetoderna och avser att börja rapportera om
detta när en tillförlitlig rapporteringsmetod har identifierats.
Under 2024 drabbades Vattenfall tragiskt av en arbetsrelate-
rad dödsolycka. Omfattande utredningar görs för att ta reda på
orsakerna och avgöra vilka förebyggande åtgärder som krävs.
Det är av yttersta vikt att liknande incidenter undviks i framti-
den. En förebyggande åtgärd som infördes 2022 var implemen-
teringen av Critical Control Management, ett program för att
förebygga dödsolyckor.
Viktiga åtgärder under 2024
För att nå målen, minska Vattenfalls inverkan och uppfylla ambi-
tionen om att skapa en trygg, inspirerande, inkluderande och
omtänksam arbetsplats, har följande åtgärder hanterats under
2024. Effektiviteten i åtgärderna i det här kapitlet följs upp i den
årliga medarbetarundersökningen My Opinion. Risker och möj-
ligheter följs upp i riskbedömningar enligt ISO 45001. Mer infor-
mation om My Opinion finns på sidan 29.
Standard med minimikrav för Timeout/Stop Work
Under 2024 implementerade Vattenfall en företagsomfattande
standard med minimikrav för ”Timeout/Stop Work”, det vill säga
att arbetet måste pausas eller avbrytas när någon påtalar att
en situation eller åtgärd kan vara osäker eller ohälsosam. Detta
inkluderar, men är inte begränsat till, risker för en persons hälsa
eller säkerhet samt risker för miljön. Arbetet avbryts för att situa-
tionen ska kunna åtgärdas och en ny riskbedömning göras
innan arbetet återupptas. Syftet är att uppmuntra medarbetare
och entreprenörer att ta en mer aktiv roll i riskobservationer, vil-
ket ökar sannolikheten att risker kan identifieras, motverkas
eller kontrolleras innan någon skada har orsakats. Dessutom
ska det motivera såväl chefer som anställda och entreprenörer
att utveckla en kultur som är ärlig och öppen, genom att aktivt
uppmuntra och stödja de personer som påtalar ohälsosamma
eller osäkra situationer och vidtar åtgärder.
Timeout/Stop work var också temat för ILO:s världsdag för
Säkerhet och hälsa på arbetsplatsen, där Vattenfall arrangerade
en aktivitet för att engagera alla anställda på företaget. De här
åtgärderna bidrar direkt till att skapa en arbetsmiljö i världsklass
och till att upprätthålla höga standarder för hälsa och säkerhet.
Critical Control Management
Critical Control Management (CCM) är en beprövad metod för
att förhindra dödsfall och allvarliga skador genom att identifiera
och fokusera på de viktigaste styr- och kontrollmekanismerna.
CCM är ett koncernövergripande strategiskt projekt där utrull-
ning och pilotprojekt pågår inom varje affärsområde. Under
2024 har alla projektmedlemmar genomgått en omfattande
utbildning. På koncernnivå har ämnesexperter från alla operativa
segment tagit fram en riskbedömning utifrån var och en
av Vattenfalls sex största risker. Detta gjordes med hjälp av
Bowtie-metoden för riskbedömning, i en workshop-struktur för
att analysera risker och identifiera kontrollmekanismer för att
motverka orsaker och lindra konsekvenser. På vissa områden
har framsteg gjorts snabbare än förväntat och på andra områ-
den görs framsteg enligt plan. Fokus ligger nu på att integrera
CCM i befintliga processer och säkerställa att de kritiska kon-
trollmekanismerna för alla de största riskerna är kända och han-
teras rutinmässigt. Ambitionen är att CCM ska vara helt integre-
rat i alla specifikt utvalda verksamheter, till exempel
högrisk verksamheter, i slutet av 2027.
Förbättrade introduktioner och offboarding
En viktig milstolpe under 2024 var inledningen av ett projekt för
introduktion och offboarding för att förbättra upplevelsen för
medarbetare och chefer, i syfte att stärka medarbetarnas enga-
gemang.
För introduktioner är målet att bättre koppla samman befint-
liga system och införliva affärsspecifika krav i processerna. Syf-
tet är att ge snabbare och tydligare introduktioner och att säker-
ställa rätt ramvillkor (behörigheter, hårdvara, inlärningsverktyg)
för att varje medarbetare ska kunna integreras effektivt, särskilt
under anställningens första dagar.
För offboarding ger en empatisk offboarding ett bestående
positivt intryck, något som säkerställer en bra relation och skyd-
dar vårt varumärke som arbetsgivare. Vi arbetar med att ansluta
olika system till varandra och använda en gemensam plattform
för att säkerställa att alla offboarding åtgärder som är nödvändiga
för verksamheten genomförs. Den viktigaste aspekten är att
säkerställa att alla behandlas med respekt och att eliminera risken
för att information och data går förlorade eller lämnar företaget.
Strategiskt hälso- och säkerhetsprojekt
till stöd för entreprenörer
Vattenfalls koncernomfattande strategiska projekt för hälsa och
säkerhet, ”H&S-styrning av entreprenörer”, syftar till att ställa tyd-
liga och genomförbara krav och hjälpa entreprenörer att uppnå
hälso- och säkerhetsrelaterade resultat i linje med Vattenfalls
mål att uppnå H&S i världsklass. Projektstrategin är att bygga
vidare på bästa praxis inifrån Vattenfall. Arbetsgrupperna är där-
för tvärfunktionella och representerar olika affärsområden. Pro-
jektet löper fram till slutet av 2025. I tidigare steg har fokus legat
på nuvarande status och framtida utformning, medan arbetet som
utförts under 2024 har fokuserat på att upprätta och referent-
granska en standard. Under 2025 kommer fokus att ligga på
implementeringen av denna standard.
Viktiga åtgärder för framtiden
Utveckling av en organisation till stöd för
nyttjandet av externa konsulter
En organisation har utvecklats på koncernnivå för att stödja
nyttjandet av externa konsulter inom Vattenfall. Under 2024
byggs den ut med ytterligare kapacitet och funktioner för att
uppfylla alla krav, till exempel vad gäller efterlevnad och utrull-
ning av en central process för all extern arbetskraft som för-
väntas ske 2025. Detta möjliggör en mer strukturerad process
för att följa upp användningen av konsulter i enlighet med
rättsliga bestämmelser och krav samt efterlevnad av Vattenfalls
värderingar, så att H&S-relaterade frågor kan stärkas och har-
moniseras.
Utveckling av ledarskapsprogram kring säkerhet
Vattenfall planerar att ta fram ett utbildningsprogram för chefer
för att höja nivån inom H&S-arbetat. Målet är att uppnå en mer
mogen H&S-kultur. Inom programmet beskrivs visionen, målen
och förväntningarna för hälsa och säkerhet på ett tydligt sätt,
liksom hur de ska implementeras i linjeorganisationen. Pro-
grammet syftar till att utbilda ledare som föregår med gott
exempel och alltid agerar på ett säkert sätt.
Ledarskap inom säkerhetsområdet är kritisk i alla företagskul-
turer som har säkerheten i fokus. Genom ett tydligt engage-
mang för säkert beteende på arbetsplatsen och uppvisande av
de viktigaste egenskaperna för detta, kan chefer och arbetsle-
dare bidra till att skapa en säkrare arbetsmiljö för alla. Detta
leder till ökat medarbetarengagemang, bättre produktivitet och
minskad sjukdoms- och skadefrekvens, vilket sänker de relate-
rade kostnaderna.
Utveckling av en fokuserad hälsostrategi
Vattenfall strävar efter att lägga större vikt vid hälsoaspekten
i vår strategi för hälsa och säkerhet för perioden 2026–2030.
Syftet är att skapa ett företagsövergripande, strukturerat ram-
verk för hälsorelaterade mål och aktiviteter och att fokusera mer
på förebyggande initiativ. Drivkraften bakom detta är den ökade
sjukfrånvaron kopplad till psykisk ohälsa. En förstärkt strategi
kring psykisk ohälsa kommer att vara värdefull.
Det finns inga betydande kapital- eller driftsutgifter för dessa
åtgärder utöver de resurser som redan ingår som en integrerad
del av de relevanta enheternas budgetar. Dessa redovisas inte
separat.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
111
Hållbarhetsförklaring / Socialt
S2 Arbetstagare i värdekedjan
Väsentliga IRO:er
1
Typ
Hälsa och säkerhet i leverantörskedja
Inverkning (—)
1. För mer information se sid 86.
Inverkningar, risker och möjligheter
Under Vattenfalls bedömning av specifika inverkningar, risker
och möjligheter som är förknippade med arbetstagarna i vår
värdekedja har vi bland annat undersökt hur arbetstagarna i
värdekedjan påverkas av prisförhandlingar avseende löner,
balansen mellan arbete och privatliv, deras möjligheter att orga-
nisera sig och respekten för mänskliga rättigheter. Vi är med-
vetna om att orealistiska deadlines eller hårda prisförhandlingar
kan få negativ inverkan på arbetstagarna i värdekedjan. Vi
genomför noggranna kontroller och revisioner av utvalda leve-
rantörer för att undvika att anlita leverantörer som inte respek-
terar sina anställda och deras rättigheter.
Den väsentliga inverkan för Vattenfalls arbetstagare i värde-
kedjan är förknippad med H&S-aspekter, där det finns risk för
skador på grund av otillräcklig utrustning eller brist på tydliga
riktlinjer om H&S. Vi strävar efter att motverka den här risken
genom att genomföra och följa upp kontroller och revisioner,
men det finns begränsningar för hur effektiva de kan vara, sär-
skilt längre ned i leverantörskedjan (indirekta affärsrelationer).
Likabehandling och andra arbetsrelaterade rättigheter är
viktiga frågor inom vår leverantörskedja, men de är inte väsent-
liga. För det första återfinns merparten av våra direkta leverantö-
rer i geografiska regioner med relativt hög efterlevnad av lag-
stiftning som rör mänskliga rättigheter vilket minskar sannolik-
heten för denna typ av inverkan. Dessutom försöker vi minska
sannolikheten för negativa inverkningar genom noggranna
leverantörs kontroller, aktiva samarbeten med leverantörerna
och genom att möjliggöra åtkomst till våra klagomålsmekanis-
mer. Vi strävar också efter att påverka våra leverantörer på ett
positivt sätt vad gäller mångfald och inkludering genom att
beakta dessa faktorer vid valet av leverantörer och vi mäter
dess effektivitet mäts från fall till fall.
Det finns inga betydande kapital- eller driftsutgifter för att
hantera dessa inverkningar utöver de resurser som redan ingår
som en integrerad del av de relevanta enheternas budgetar.
Dessa redovisas inte separat.
Inverkningar, risker och möjligheter (IRO) och
deras förhållande till strategi och affärsmodell
De väsentliga inverkningar för hälsa och säkerhet för arbets-
tagare inom Vattenfalls hela leverantörskedja är inte utbredda
eller systematiska. Dessa risker är snarare relaterade till speci-
fika affärsförbindelser och därmed koncentrerade till vissa geo-
grafiska områden och produktkategorier, inklusive installationer,
byggnation, tillverkning och utvinning av råvaror. Faktiska och
potentiella inverkningar, inklusive risker i specifika geografiska
områden och produktkategorier, används som grund för diskus-
sioner vid strategisk sourcing. Vattenfall anser dock att vi kan
hantera detta i tillräcklig utsträckning utan att vår affärsmodell
behöver ändras.
Hälsa och säkerhet för arbetstagare i värdekedjan omfattas
av vår uppförandekod för leverantörer och partners, och är en
del av våra processer för tillbörlig aktsamhet. För närvarande
hanteras problem via olika kanaler, bland annat genom korrige-
rande åtgärder till följd av revisioner, uppföljningsfrågor från
granskningar och andra dialoger eller utbildningar till följd av vår
årliga leverantlörsriskbedömning. Vi upp lever inga begräns-
ningar i vår leverantörsbas till följd av dessa åtgärder. Vi strävar
efter att öka medvetenheten hos våra direktleverantörer om att
hälsa och säkerhet är mycket viktigt för Vattenfall och därmed
minska riskerna för incidenter och olyckor. De olika kategorier
av arbetstagare i värdekedjan som potentiellt kan påverkas av
undermåliga hälso- och säkerhetsförhållanden är bland annat:
• underleverantörer som tillhandahåller arbetsintensiva tjänster
på plats i Vattenfalls lokaler;
• arbetstagare tidigare led i leverantörskedjan, särskilt de som
är involverade i produkttillverkning eller utvinning och bear-
betning av råvaror;
• arbetstagare senare led i leveranskedjan som arbetar med
logistik och distribution, inklusive väg- och sjötransporter;
• särskilt utsatta arbetstagare, såsom migrantarbetare, unga
arbetstagare och kvinnor, som identifierats under vår risk-
bedömning.
Alla arbetstagare i värdekedjan som kan påverkas väsentligt
i relation till Vattenfall omfattas av denna redovisning.
Policyer och styrning
Högsta ledningens ansvar, policyer och ledningssystem kring
sociala frågor (sidan 106) innefattar även frågor som rör arbets-
tagare i värdekedjan. Framför allt ingår H&S för arbetstagare i
värdekedjan i alla de policyer som nämns nedan. Dessa policyer
är tillämpliga på alla arbetstagare i hela värdekedjan, inklusive
första ledet och därutöver.
Vattenfalls policy för mänskliga rättigheter tillsammans med
åtgärdsplanen för mänskliga rättigheter och lägesrapporten
om mänskliga rättigheter ligger till grund för vårt arbete med
tillbörlig aktsamhet avseende arbetsvillkor, H&S för arbetsta-
gare i hela vår värdekedja.
Vår avsiktsförklaring om slaveri och människohandel berör
delvis frågan kring hälsa och säkerhet för arbetstagare i värde-
kedjan. Där beskrivs Vattenfalls åtagande om att bekämpa alla
former av modernt slaveri och människohandel och hur vi arbe-
tar för att identifiera och förhindra risker för modernt slaveri
längs hela värdekedjan, inklusive relaterade H&S-risker.
Vattenfalls uppförandekod för leverantörer och partners
innehåller standarder för leverantörer och partners avseende
arbets villkor, hälsa och säkerhet, inklusive specifika bestämmel-
ser om barnarbete. Vi kräver att våra leverantörer uppfyller
dessa standarder och förväntar oss att de säkerställer att deras
levantörskedjor också gör det. Vi kräver dessutom att våra leve-
rantörer informerar sina arbetstagare om standarder i vår Upp-
förandekod, vilket innebär att kraven gäller för samtliga arbets-
tagare i värdekedjan. Uppförandekoden uppdaterades senast
under 2024, då bland annat arbetstagares rättigheter stärktes
inom en rad olika områden, exempelvis tvångsarbete samt
hälsa och säkerhet.
Guiden till Uppförandekoden för leverantörer och partners
innehåller ett avsnitt om arbetsvillkor och hälsa och säkerhet,
med exempel på goda rutiner.
Vår revisionsprocess, som beskrivs mer ingående under Pro-
cesser för engagemang, hjälper oss att upptäcka fall där inter-
nationella standarder eller nationella lagkrav inte följs, till exem-
pel avseende hälsa och säkerhet för arbetstagare hos våra
direktleverantörer. Under redovisningsperioden inträffade 139
H&S-relaterade observationer och av vikelser på våra direktleve-
rantörers anläggningar. I samtliga fall har åtgärder vidtagits för
att begränsa inverkningarna.
Vattenfalls policyåtaganden gällande arbetsvillkor och hälsa
och säkerhet för arbetstagare i värdekedjan ingår i ett internt
styrningssystem. Vi har infört ett ramverk för regelefterlevnad
inom vår upphandlingsfunktion för att säkerställa efterlevnad av
lagstiftning, interna policyer, åtaganden och instruktioner samt
riktlinjer i samtliga inköpsprocesser.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
112
Hållbarhetsförklaring / Socialt
S2 Arbetstagare i värdekedjan, forts.
Processer
Processer för engagemang
Vattenfall har ingen specifik process för dialog med med-
arbetare i värdekedjan. Det finns dock flera processer som
inkluderar dialog med arbetstagare i värdekedjan, deras tro-
värdiga ombud eller legitimt utsedda företrädare för arbets-
villkor och H&S-frågor. Detta innefattar visselblåsarförfarandet,
processen för hållbarhetsrevision, motpartskontroller, den mer
utförliga processen för tillbörlig aktsamhet, leverantörsutbild-
ningar, hållbarhetsrevision av underleverantörer och vårt delta-
gande i flerpartsforum, vilka alla beskrivs nedan. Det finns ingen
enskild person som ansvarar för dialoger med arbetstagarna i
värdekedjan på koncernnivå, utan detta ansvar hanteras av den
funktion som genomför upphandlingen eller inköpen, eller av
kontraktsägaren, beroende på produkttypen och fasen i den
aktuella processen.
Visselblåsarfunktionen (som beskrivs detaljerat på sidan 123)
gör det möjligt för interna och externa intressenter, inklusive
samtliga arbetstagare i värdekedjan, att anonymt rapportera all-
varliga oegentligheter och andra klagomål till Vattenfall. Denna
process kan även användas av arbetstagare i värde kedjan för
att rapportera överträdelser som är kopplade till deras arbets-
villkor.
I processen för hållbarhetsrevision har vi direktkontakt
med arbetstagarna i värdekedjan hos potentiella leverantörer i
första led innan vi ingår i kontrakt med dem. För högrisk-
leverantörer med uppskattade inköp på över 100 000 EUR
(1.2 miljoner SEK) genomförs en revision på plats, där arbets-
tagare i värde kedjan intervjuas om våra hållbarhetskrav, inklu-
sive krav gällande arbetsvillkor, arbetsmiljö och hälsa. Dess-
utom eftersträvar vi att genom intervjuer med arbetstagarna,
få insikt i villkoren för särskilt utsatta arbetstagargrupper som
kvinnor, migrerande arbetstagare och uthyrd personal.
Vid avvikelser tar leverantören fram och inför en åtgärdsplan.
När åtgärdsplanen följs upp utvärderar vi hur ändamålsenliga
dialogerna med arbetstagare i värdekedjan har varit. En
övervakningsrevision genomförs hos aktiva leverantörer
minst vart tredje till sjätte år, beroende på inköpsflöde (se
Tabell 22).
Processen för motpartskontroller hjälper oss att förstå hur
arbetstagare i värdekedjan ser på frågor som H&S genom att
granska offentliga uttalanden från legitimt utsedda företrädare
eller rapporter från trovärdiga ombud. För att säkerställa efter-
levnad av vår kod strävar vi efter att alla potentiella leverantörer
i första ledet med ett beräknat kontrakts värde på över 30 000
SEK ska genomgå en granskning med avseende på sanktions-
listor, negativ mediebevakning, ägarstruktur och personer i
politiskt utsatt ställning. Om överträdelser upptäcks, exempel-
vis kopplade till arbetsvillkor och hälsa och säkerhet för arbets-
tagare i värdekedjan, kontaktar vi vår potentiella/befintliga
direktleverantör. Detta kan involvera chefer och andra företrä-
dare för arbetstagare i värdekedjan. Alla aktiva högriskleveran-
törer med ett kontraktsvärde på över 10 miljoner EUR överva-
kas kontinuerligt.
Vid direktinköp inom utvalda produktkategorier med hög risk
genomgår potentiella förstaledsleverantörer en mer utförlig pro-
cess för tillbörlig aktsamhet som gör det möjligt att utvärdera
leverantörerna mer noggrant utifrån riskkriterier som är speci-
fika för produktkategorin. Kriterierna kan omfatta arbetsvillkor
samt hälsa och säkerhet för arbetstagare i värdekedjan. Det
exakta genomförandet varierar beroende på leverantörens
sammanhang, men omfattar vanligtvis motpartskontroll,
granskning av relevanta externa rapporter från trovärdiga
ombud, spårbarhetsregister och/eller en översikt över åtgärder
för tillbörlig aktsamhet samt en fullständig hållbarhetsrevision.
Resultaten av dessa åtgärder för tillbörlig aktsamhet används
för att diskutera resultaten med leverantören och begära förtyd-
liganden och/eller korrigeringar där så behövs. Detta tillväga-
gångssätt möjliggör en omfattande riskbedömning och säker-
ställer att mänskliga rättigheter och hållbarhet är en integrerad
del av inköpsbesluten.
När vi utbildar leverantörer kontaktar vi företrädare för leve-
rantörer i första ledet och ökar medvetenheten kring tillbörlig
aktsamhet kopplat till mänskliga rättigheter, vilket även omfat-
tar frågor kring arbetsvillkor och hälsa och säkerhet för arbets-
tagare i värdekedjan ur ett bredare perspektiv. Utbildningar
genomförs för leverantörer i första ledet, men det finns inga rikt-
linjer för hur ofta detta ska ske.
Vi granskar underleverantörer i andra led, särskilt när vi
arbetar med viktiga grossister. Under revisionerna tar vi direkt-
kontakt med arbetstagare i värdekedjan kring flera hållbarhets-
frågor, däribland arbetsvillkor och hälsa och säkerhet, och krä-
ver att våra leverantörer vidtar korrigerande åtgärder i de fall
problem upptäcks.
Vi deltar i flerpartsinitiativ där vi samarbetar med andra före-
tag i branschen, icke-statliga organisationer och civilsamhället
för att samverka med arbetstagare längre bort i leverantörs-
kedjan än första ledet gällande frågor som berör arbetsvillkor
samt hälsa och säkerhet. Som exempel kan nämnas den
gemensamma insatsen inom leverantörskedjan för aluminium
och förebyggande av arbetskraftsexploatering på stora bygg-
arbetsplatser inom ramen för den tyska energisektorns dialog-
forum samt leverantörskedjan för koppar inom ramen för Inter-
national Responsible Business Conduct. I båda fallen lades
fokus på att intervjua särskilt utsatta grupper eller deras före-
trädare. Det finns inga riktlinjer för hur ofta dialoger ska hållas,
detta sker baserat på eventuella händelser som inträffar.
Vi förbättrar ständigt våra riskbedömningar och rutiner för
dialogerna med arbetstagarna i värdekedjan. Under 2025 kom-
mer vi att ta fram en process för att förbättra dialogen med
arbetstagare i värdekedjan hos våra leverantörer i första ledet.
Vi kommer också att fokusera på att utöka våra dialoger med
arbetstagare i värdekedjan till leverantörer bortom första ledet,
för att öka transparensen i utvalda leverantörskedjor och
genom gemensamma insatser i flerpartsinitiativ.
Tabell 22. Tröskelvärden och branschinitiativ per inköpsflöde
Varor och tjänster Avfall och biomassa Naturgas Kärnbränslen
Nedre gräns för
motpartskontroller
Alla motparter med ett kontraktsvärde över 30 000 SEK. Olika gränser för genomförande av kontroller tillämpas inom
koncernen, och de håller nu på att harmoniseras.
Alla motparter för naturgas. Alla motparter för kärnbränsle.
Nedre gräns för
hållbarhetsrevisioner
på plats
Leverantörer från högriskländer och/eller leverantörer som till
-
handahåller produkter inom högriskkategorier med kontrakt på
över 100 000 EUR granskas regelbundet (vart tredje år).
Olika gränser för genomförande av hållbarhetsrevisioner tilläm
-
pas inom koncernen, och de håller nu på att harmoniseras.
Vi genomför inga revisioner av gasleverantörer eftersom
vi använder grossistmarknaden för att köpa gas för eget bruk
och till våra kunder.
Alla leverantörer av kärnbränsle granskas regelbundet
(vart tredje till sjätte år).
Branschinitiativ Branschinitiativ inom området för varor och tjänster är ofta pro
-
dukt- eller branschberoende. Vattenfall deltar därför i flera av
dessa, bland annat Solar Stewardship Initiative, det internatio
-
nella avtalet om ansvarsfullt företagande för sektorn för förnybar
energi och den tyska energisektorns dialogforum.
Den träbiomassa som vi köpte för tredje part på den
internationella marknaden under 2024 kom enbart från certifie
-
rade leverantörer inom EU. De certifieringar vi förlitar oss på är:
Sustainable Biomass Program (SBP) och/eller Forest Steward
-
ship Council (FSC).
Stöttade utvecklingen av arbetsgruppen för gas som initierades
ett år tidigare av Responsible Commodities Sourcing Initiative, i
syfte att undersöka om den modell som används för att hantera
hållbarhetsrisker hos kol producenter kan anpassas för att bli till
-
lämplig på leverantörskedjan för naturgas.
Vattenfall är en aktiv medlem i World Nuclear Association (WNA)
och deltar i WNA:s ESG-arbetsgrupp.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
113
Hållbarhetsförklaring / Socialt
Åtgärdsprocesser
Vi har flera åtgärder på plats för att gottgöra arbetstagarna i
värde kedjan vid potentiell negativ inverkan i fråga om arbets-
villkor och H&S. Genom vår visselblåsarfunktion kan alla rele-
vanta intressenter, däribland arbetstagare i värdekedjan, lyfta
problem, göra oss uppmärksamma på allvarliga risker för miss-
förhållanden och lämna in klagomål.
I enlighet med vår Uppförandekod för leverantörer och part-
ner kräver vi att våra leverantörer och partner tillhandahåller
lämpliga klagomålsmekanismer för all personal och berörda
parter, inklusive berörda samhällen, dit de kan rapportera brister
och synpunkter som rör arbetsplatsen, miljön eller leverantörers
affärsmetoder. Vi kräver också att våra leverantörer har en
åtgärdsprocess på plats så att rapporterade överträdelser kan
åtgärdas på lämpligt sätt. När vi genomför hållbarhetsrevisioner
på plats kontrollerar vi att sådana kanaler finns och följer upp
vid behov. För närvarande utvärderar vi dock inte medarbetarnas
kännedom om eller förtroende för dessa kanaler och vi följer
inte heller upp på klagomål som tagits upp eller hanterats via
dessa kanaler.
Som en del av den revisionsprocess som samtliga högrisk-
leverantörer genomgår ska dessutom alla eventuella avvikelser,
som brister i arbetsvillkor och H&S för arbets tagare i värdeked-
jan, ingå i en åtgärdsplan. I denna plan beskrivs de åtgärder
som ska vidtas. Dessa följs därefter upp för att säkerställa att
avvikelserna hanteras på ett ändamålsenligt sätt. Beroende på
vilken typ av avvikelse det är och hur allvarlig den är kan en kon-
troll av dokument eller uppföljande revision genomföras. Under
revisionen ser vi också till att visselblåsarkanalen finns tillgäng-
lig och att arbetstagare på plats informeras om den. Våra åtgär-
der i samband med revisionsprocessen beskrivs i en rad
interna riktlinjer: revisionsriktlinjerna, riktlinjerna för varningssig-
naler och riktlinjerna för övertid. Revisionsriktlinjerna ger en
generell förståelse för stegen i revisionsprocessen, tydliggör
interna och externa roller och ansvarsområden och syftar till att
kvalitetssäkra revisionsprocessen. De fungerar som utgångs-
punkt för beslut om hur olika resultat ska följas upp, till exempel
om arbetsvillkor och hälsa och säkerhet för medarbetare i vär-
dekedjan.
I riktlinjerna för varningssignaler definieras de olika nivåerna
av varningssignaler, inklusive allvarliga H&S- risker och vilka
åtgärder som måste vidtas när en varnings signal identifieras.
När en potentiell varningssignal upptäcks sätts en arbetsgrupp
samman för att bedöma ärendet och, vid behov, samla in ytterli-
gare information. Ärendet granskas för att fastställa om det är
systematiskt eller inte. Om det inte är systematiskt korrigeras
problemet och följs upp. Om det är systematiskt ansvarar en
relevant lokal organisation för till synen av genomförandet av
korrigerande åtgärder. Riktlinjerna för övertid utgör praxis inom
Vattenfall för hantering av övertids frågor. Riktlinjerna anger tre
tröskelnivåer för hur allvarlig övertiden är och beskriver en
åtgärdsplan utifrån leverantörssegmentering.
Under 2025 fokuserar vi på att förbättra och ytterligare stan-
dardisera vår process för att åtgärda negativ inverkan på med-
arbetare i värdekedjan. 2025 ska vi fokusera på att förbättra
åtkomsten till kanaler för medarbetare i värdekedjan, med sär-
skilt fokus på dem som befinner sig i högriskmiljöer och i när-
mare led i vår värdekedja. Under de kommande åren kommer vi
dessutom att arbeta för att förbättra åtkomsten till kanaler för
alla medarbetare i värdekedjan, även för andra än leverantörer i
första ledet. Vi strävar efter att bygga upp förtroendet för dessa
kanaler, att bli bättre på att bedöma om de som arbetar i värde-
kedjan känner till och har förtroende för dem samt att bli bättre
på att mäta effektiviteten i de åtgärder som vidtas. Vi kommer
även att förbättra uppföljningen av uppgifter som lämnas via
klagomålsmekanismerna inom hela vår verksamhet och i alla
regioner där vi är verksamma.
Mål och mått
Mål
Inget formellt mål har ännu fastställts, eftersom det är en kom-
plex uppgift att samla in övergripande H&S-data från leveran-
törskedjan. H&S är dock ett av de prioriterade områdena för
kvalificering av leverantörer i första ledet och ett krav vid håll-
barhetsrevision och motparts kontroller samt en relevant faktor
vid tilldelning av nya leverantörer.
Viktiga åtgärder under 2024
Vi har under 2024 vidtagit en rad olika åtgärder för att identi-
fiera och hantera inverkningar, risker och möjligheter kopplade
till arbetsvillkor och H&S för arbetstagare i värdekedjan. Merpar-
ten av de enskilda insatserna har varit inriktade på arbetsvillko-
ren hos våra leverantörer i första ledet, eftersom transparens i
leverantörskedjan och begränsat inflytande hos leverantörer
bortom första ledet är en fortsatt utmaning för oss. För att nå
längre än leverantörerna i första ledet har vi deltagit i branschi-
nitiativ som har gjort det möjligt för oss att öka vårt inflytande
och få större möjligheter att påverka. Några av de viktiga åtgär-
der som vi har vidtagit syftar till att minska risker, medan andra
avser att minska negativa inverkningar eller utvärdera och för-
bättra våra processer för tillbörlig aktsamhet. Inga kvantitativa
uppgifter om framsteg finns tillgängliga, men kvalitativ informa-
tion finns nedan.
Tabell 23. Motpartskontroller, hållbarhetsrevisioner på plats och resultat
Varor och tjänster
(Inköpsorganisation) Avfall och biomassa Naturgas Kärnbränslen
Antal motparter 25 932 173 n/a 12
Genomförda motpartskontroller 3 869 168 n/a 20
Antal förekomster relaterade till hälsa och säkerhet för
arbetstagare i värdekedjan vid motpartskontroll
4 n/a n/a 2
Antal utförda hållbarhetsrevisioner på plats hos (potentiella)
leverantörer
48 42 n/a 4
Antal revisionsresultat relaterade till H&S för arbetstagare
i värdekedjan
1
131 n/a n/a 8
1. Inkluderar observationer och avvikelser.
Motparts-
kontroll
Revision
Inledande riskbedömning
Potentiella leverantörer
kontrolleras mot sanktions-
listor och negativ medie-
bevakning.
Leverantörer utvärderas
utifrån landsrisk och produkt-
eller tjänstekategoririsk. För
högriskleverantörer krävs en
hållbarhets revision.
Utredning
Om något upptäcks under
granskningen utvärderas
det av hållbarhetsexperter.
Vid en revision på plats
utvärderas leverantörens
efterlevnad av våra
hållbarhets krav.
Korrigerande åtgärder
Resultatet kan leda till
uppföljningsåtgärder och
en utredning beroende
på vad som upptäcks.
Leverantören hanterar
sedan avvikelserna genom
att ta fram och införa en
åtgärdsplan.
Övervakning
En riskbaserad strategi för
övervakning och återkom-
mande motpartskontroller
har införts för att bevaka
aktiva leverantörer.
En kontrollrevision genom-
förs minst vart tredje år för
aktiva leverantörer som är
klassificerade som högrisk.
S2 Arbetstagare i värdekedjan, forts.
Figur 14. Process för tillbörlig aktsamhet för leverantörer och partner
Efterlevnad av Vattenfalls Uppförandekod för leverantörer och partners
Vår metod grundar sig i Vattenfalls Uppförandekod för leverantörer och partners, som definierar våra krav och förväntningar
för att säkerställa att våra motparter delar våra värderingar. Koden bygger bland annat på FN:s Global Compact, FN:s väg-
ledande principer och OECD:s riktlinjer och vägleds av FN:s mål för hållbar utveckling.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
114
Hållbarhetsförklaring / Socialt
S2 Arbetstagare i värdekedjan, forts.
Gemensamma insatser för att förbättra
arbetstagarnas välfärd
Under 2024 deltog Vattenfall i två gemensamma insatser för
att hantera hälso- och säkerhetsrisker och säkerställa arbetsta-
garnas välbefinnande under byggnation och drift av energipro-
duktionsanläggningar, genom den tyska energisektorns dialog-
forum (Branchendialogue Energiewirtschaft) respektive det
internationella avtalet för ansvarsfullt företagande inom sektorn
för förnybar energi (IRBC, International Responsible Business
Conduct Agreement for the Renewable Energy Sector). Båda
dessa flerpartsinitiativ fokuserar på utsatta grupper, såsom
migrerande arbetstagare. De två initiativen har tillsammans
utvecklat en verktygslåda med åtgärder för att identifiera och
hantera frågor kring mänskliga rättigheter och risker. Det om -
fattar bland annat hälsa och säkerhet för arbetstagare i värde-
kedjan inom vår egen verksamhet och i leverantörskedjan samt
genom samverkan med intressenter. Under pilotfasen, som
äger rum under det första halvåret 2025, kommer vi att testa
verktygs lådan, följa upp arbetet och utvärdera hur ändamåls-
enliga de utvalda åtgärderna är. Baserat på resultaten från pilot-
fasen kommer en utvald åtgärd att införas i större skala framöver.
Gemensam insats för mänskliga rättigheter
vid bauxitbrytning i Guinea
Vi deltar i den tyska energisektorns dialogforum för flera parter,
som initierats av det tyska förbundsministeriet för arbete och
sociala frågor. Som en del av detta arbete har vi anslutit oss till
den gemensamma insatsen om inverkan på mänskliga rättig-
heter i samband med bauxitbrytning i Guinea, ett land som står
för 26 % av den årliga globala utvinningen. Bauxit används för
att producera aluminium, som är en huvudkomponent i olika
produkter som Vattenfall köper, bland annat kablar, luftled-
ningar och vindkraftverk. Under 2024 har vi tillsammans
granskat inverkningar på mänskliga rättigheter på en utvald
gruv anläggning och närliggande samhällen. Granskningen
identifierade ett antal väsentliga risker kopplade till mänskliga
rättigheter och till miljön, samt potentiella risker avseende
arbetsvillkor samt H&S för arbetstagare i värdekedjan. Baserat
på resultaten av konsekvensanalysen avseende mänskliga rät-
tigheter utvecklar vi ett koncept för korrigerande åtgärder med
fokus på att inrätta en struktur för dialoger med flera intressen-
ter och ett pilotprojekt för ekologisk restaurering som kommer
att implementeras 2025.
Gemensam insats med fokus på ansvarsfulla
arbetssätt inom kopparbrytning i Peru
Vattenfall är aktiv part i det internationella avtalet för ansvars-
fullt företagande för sektorn för förnybar energi, där vi deltar i en
gemensam insats med fokus på ansvarsfulla arbetsmetoder
inom icke-industriell och småskalig kopparbrytning i Peru.
Denna står inför utmaningar som exemplevis konflikter kopp-
lade till koncessioner, miljöförstöring, hälsa och säkerhet för
arbetstagarna i värdekedjan samt kränkningar av mänskliga rät-
tigheter, då den informella sektorns tillväxt försvårar arbetet
med att formalisera och bedriva en ansvarsfull verksamhet.
Koppar är en viktig komponent i flera produkter som Vattenfall
köper in, till exempel elkablar. Samarbetsprojektet inleddes
2024 med målet att främja en hållbar och rättvis leverantörs-
kedja för koppar. Under 2025 har projektet som mål att för-
bättra samordning och samverkan inom sektorn för icke-indu-
striell och småskalig kopparbrytning i Peru. Projektet syftar till
att genomföra detta genom intressentdialoger och formalise-
ring av småskaliga gruvbolag samt genom att underlätta
deltagandet i formella leverantörskedjor genom förbättrade
processer för tillbörlig aktsamhet. Inom ramen för projektet
prioriteras även kunskapsutveckling, uppsökande verksamhet
samt påverkans arbete.
Gapanalys av interna efterlevnadsrutiner
Under 2024 har vi anlitat en extern tredje part för att genomföra
en gapanalys av vår utförliga process för tillbörlig aktsamhet.
Den externa partnern har granskat och utvärderat våra interna
rutiner för utredning av leverantörer som tillhandahåller utvalda
högriskproduktkategorier. Baserat på de brister som identifie-
rats har partnern rekommenderat förbättringar för att säkra
efterlevnad av gällande och kommande lagstiftning och skapa
positiva inverkningar. Vår mer utförliga process för tillbörlig akt-
samhet är en av de processer som hjälper oss att förstå arbets-
tagarna i värdekedjan när det gäller risker kopplade till mänsk-
liga rättigheter och till hälsa och säkerhet. Detta görs genom att
bland annat granska offentliga uttalanden från legitimt utsedda
företrädare eller rapporter från trovärdiga ombud. Ändringarna i
våra interna rutiner har införts under 2024 och väntas vara redo
att användas fullt ut under 2025.
Det finns inga betydande kapital- eller driftsutgifter för dessa
åtgärder utöver de resurser som redan ingår som en integrerad
del av de relevanta enheternas budgetar. Dessa redovisas inte
separat.
Viktiga åtgärder för framtiden
De viktigaste åtgärderna framöver kommer att ha fortsatt fokus
på att minska riskerna, minimera negativa inverkningar och att
utvärdera och förbättra våra processer för tillbörlig aktsamhet.
Kritisk utvärdering av interna processer och rutiner
Vi fortsätter att kritiskt utvärdera och förbättra våra egna pro-
cesser och rutiner för dialoger med arbetstagare i värdekedjan.
I dagsläget är vi i dialog med arbetstagare i värdekedjan genom
flera olika kanaler, däribland intervjuer i samband med revisio-
ner, besök hos leverantörer samt leverantörsdialoger. Det kan
dock hända att detta inte är tillräckligt för att samla in alla rele-
vanta synpunkter från arbetstagare i värdekedjan. Under 2025
kommer vi att utarbeta och inrätta en process för hur vi på ett
konsekvent sätt kontaktar arbetstagare i värdekedjan hos våra
leverantörer i första ledet. Framåt kommer vi att utforska, testa
och införa ytterligare rutiner för att nå bortom det första ledet.
Fortsatt engagemang i flerpartsinitiativ
Under 2025 fortsätter vi att delta i de gemensamma insatserna
inom den tyska energisektorns dialogforum och det internatio-
nella avtalet för ansvarsfullt företagande för sektorn för förnybar
energi. Vårt mål är att minska negativ inverkan och främja posi-
tiv inverkan kopplad till arbetstagarna i värdekedjan bortom för-
sta ledet. Senast 2025 kommer arbetsgruppen för bauxitbryt-
ning i Guinea inom den tyska energisektorns dialogforum att
genomföra åtgärder som omfattar ett pilot projekt för ekologisk
restaurering och inrättandet av en struktur för flerpartsdialog.
Arbetsgruppen för småskalig kopparbrytning i Peru, genom det
internationella avtalet för ansvarsfullt företagande för sektorn
för förnybar energi, kommer att inrätta ett forum för intressentdi-
aloger med formaliserade förfaranden för småskaliga gruvbolag
för att underlätta för dem att delta i formella leverantörs kedjor
för förbättrade processer för tillbörlig aktsamhet. Arbetsgrup-
perna som hanterar hälso- och säkerhetsrisker och som ska
säkerställa arbetstagarnas välfärd under byggnation och drift av
energiproduktionsanläggningar kommer att påbörja en testfas
för utvalda åtgärder i verktygslådan, följa upp arbetet och
utvärdera hur ändamålsenliga åtgärderna är.
Pilotprojekt för ökad transparens
Vi kommer att starta ett pilotprojekt för att öka transparensen
inom utvalda leverantörskedjor för att förstå inverkningar,
risker och möjligheter kopplade till mänskliga rättigheter, inklu-
sive arbetsvillkor och H&S, för våra leverantörer bortom första
ledet. Under 2025 kommer vi att testa olika program varu-
lösningar som visar olika tröskelnivåer i leverantörskedjan kopp-
lade till särskilda produktkategorier och som hjälper oss i vår
granskning av leverantörskedjan med fokus på högrisk länder
och högriskbranscher. Om testfasen är framgångsrik kan imple-
menteringsfasen inledas i slutet av 2025. Vårt mål är att hitta
sätt att utvärdera och minska risker, minimera negativa inverk-
ningar och genomföra positiva förändringar för arbets tagare i
värdekedjan bortom första ledet.
Förbättrade tvärfunktionella aktiviteter för regelefterlevnad
Vårt mål är att förbättra våra tvärfunktionella aktiviteter för regel-
efterlevnad genom att dra nytta av information från olika avdel-
ningar, inklusive avdelningarna för hållbarhet, miljö, inköp, hälsa
och säkerhet, kreditrisker samt juridikfrågor. Vi planerar att införa
en strukturerad, heltäckande samordning av efterlevnadsfrågor
för att på ett mer effektivt sätt möjliggöra för oss att samordna
och standardisera våra processer för tillbörlig aktsamhet, risk-
kontroller och insatser kopplade till efterlevnad. Detta hjälper
oss att vara mer konsekventa och effektiva i våra efterlevnads-
aktiviteter och bidrar till att ytterligare begränsa eventuella risker.
Fortsatt arbete med hantering av
inverkningar, risker och möjligheter
Vi kommer att fortsätta fokusera på ytterligare inverkningar, ris-
ker och möjligheter som enligt vår bedömning kommer att bli
allt viktigare i framtiden. Detta inkluderar slaveri, arbetstid och
rimliga löner i kedjan. När det gäller slaveri planerar vi att fort-
sätta med våra utförliga processer för tillbörlig aktsamhet för
utvalda högriskproduktkategorier, samarbeta med IT-system-
leverantören Atea kring elektronik och få en djupare förståelse
för utmaningarna genom att implementera verktyg för transpa-
rens i leverantörskedjan. För inköpsorganisationen kommer att
fastställa grundorsakerna till övertid och hur vi kan motverka
detta i våra processer. Vi kommer också att undersöka möjlig-
heten att inleda ett pilotprojekt om ansvarsfull kontraktshante-
ring för en utvald leverantör eller marknad. Dessutom planerar
vi att gradvis införa levnadslöner i vår leverantörskedja, med
början hos våra entreprenörer som arbetar på Vattenfalls
anläggningar för att sedan successivt utvidga denna praxis till
utvalda led i leverantörskedjan.
Det finns inga betydande kapital- eller driftsutgifter för dessa
åtgärder utöver de resurser som redan ingår som en integrerad
del av de relevanta enheternas budgetar. Dessa redovisas inte
separat.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
115
Hållbarhetsförklaring / Socialt
S3 Berörda samhällen
Väsentliga IRO:er
1
Typ
Inkluderande ägande
Inverkning (+)
Engagemang i lokalsamhället
Inverkning (—)
Direkta negativa effekter på livssituationen
Inverkning (—)
1. För mer information se sidan 86.
Inverkningar, risker och möjligheter
Vattenfall har identifierat väsentliga inverkningar i anslutning till
berörda samhällen, mer specifikt avseende de ekonomiska,
sociala och kulturella rättigheterna i dessa samhällen samt
urfolks rättigheter. Vattenfalls verksamhet har konsekvenser på
samhällen i angränsande områden: allt från syn- och ljudintryck
av vindkraftverk till byggnation av luftburna kraftledningar. Även
om Vattenfall aldrig kan eliminera alla inverkningar av vår verk-
samhet, strävar vi efter att bedriva verksamheten på ett inklude-
rande sätt och att föra en aktiv dialog med lokalsamhällena för
att minimera vår negativa inverkan och skapa förutsättningar
för ömsesidiga fördelar. Vi uppnår detta genom att till exempel
lyssna på lokalsamhällets önskemål, investera i bydgepengar
eller genom att anställa lokal arbetskraft. Eftersom våra inverk-
ningar på lokalsamhällen kan bli omfattande bedömer vi detta
ämne som väsentligt. Inga väsentliga risker eller möjligheter har
identifierats som väsentliga i förhållande till berörda samhällen.
När vi utvecklar projekt i ett visst område samarbetar vi aktivt
med lokalsamhällena för att begränsa inverkan på sociala, kul-
turella och ekonomiska rättigheter. Våra positiva och negativa
inverkningar på medborgerliga och politiska rättigheter i sam-
hället är dock begränsade och därför bedöms medborgerliga
och politiska rättigheter inte som en väsentlig fråga för Vattenfall.
Vattenfalls verksamhet har särskild inverkan på urfolket i
norra Sverige, samerna, både historiskt och som ett resultat av
tillväxtplaner för framtiden. Detta inkluderar bland annat att
samernas dagliga försörjning och sedvänjor, till exempel ren-
näring, störs på grund av negativ inverkan på samernas materi-
ella eller immateriella tillgångar och kulturarv. Vår inverkan på
detta område bedöms därför som väsentlig. Samernas rättighe-
ter beaktas på projektnivå, främst genom aktiv samverkan i två-
vägsdialoger. Genom att främja en öppen och respektfull dialog
hoppas Vattenfall kunna uppnå förhållanden som är till ömse-
sidig nytta.
Inverkningar, risker och möjligheter (IRO) och
deras förhållande till strategi och affärsmodell
Övergången till ett fossilfritt samhälle kommer att påverka oss
alla, men kan ha mer djupgående effekter på vissa samhällen
och individer. För att begränsa sådana effekter finns det sam-
hälleliga och rättsliga skyddsåtgärder på plats, till exempel till-
ståndsprocesser. Med tanke på karaktären på våra tillväxtinves-
teringar kan berörda samhällen påverka vår strategi direkt, och
gör det också, eftersom både projektens tidsramar och genom-
förbarhet kan påverkas av hänsyn till och dialoger med berörda
samhällen.
Vattenfall är väl medvetet om de sociala konsekvenserna av
våra handlingar och lägger därför stor vikt vid mänskliga rättig-
heter. Genom att prioritera mänskliga rättigheter och säkerställa
tillbörlig aktsamhet som en grundläggande del av vårt arbete
med energiomställningen vill Vattenfall se till att fördelarna med
omställningen fördelas, brett och rättvist och att ingen drabbas
oproportionerligt hårt av förändringarna.
Samverkan med berörda samhällen och urfolks rättigheter
identifieras som två av Vattenfalls mest framträdande frågor
inom mänskliga rättigheter. Med tanke på tillväxten inom förny-
bar energi, inklusive utbyggnaden av landbaserad vindkraft i
norra Sverige, är det till exempel centralt för vår strategi att ha
en respektfull och följsam dialog med samer.
Alla berörda samhällen som sannolikt kommer att påverkas
väsentligt av Vattenfall omfattas av redovisningen enligt ESRS 2
SBM-3. För detaljerad information, se visualiseringen av värde-
kedjan på sidan 81, Tabell 2.
Beroende på vilken typ av samhälle det rör sig om påverkar
Vattenfalls verksamhet samhällen i värdekedjan på olika sätt.
Se översikten i Tabell 24:
Samhällen som ligger geografiskt nära Vattenfalls verksam-
het, vilket innefattar samebyar och rennäring, kan påverkas sys-
temisk, det vill säga inverkan är nära knuten till Vattenfalls stra-
tegi och affärsmodell. För att energiomställningen ska kunna
drivas framåt med starkt fokus på förnybara energikällor är det
oundvikligt att samhällen som lever och verkar nära vår verk-
samhet drabbas av viss negativ inverkan.
Policyer och styrning
Högsta ledningens ansvar, policyer och ledningssystem kring
sociala frågor, som beskrivs på sidan 106, gäller även för frågan
om berörda samhällen. På Vattenfall är vi medvetna om den
inverkan, både positiv och negativ, som vår egen verksamhet,
liksom verksamheter i vår leverantörskedja, kan ha på berörda
samhällen, inklusive urfolk. Därför är hanteringen av våra
väsentliga inverkningar relaterade till berörda samhällen, inklu-
sive urfolk, en central del av Vattenfalls arbete för att stärka
efterlevnaden av internationella standarder för mänskliga rättig-
heter. Vårt arbete med tillbörlig aktsamhet avseende mänskliga
rättigheter i relation till berörda samhällen, inklusive urfolk, reg-
leras av flera policy- och styrdokument. Vattenfalls åtagande
kring att hantera inverkan på mänskliga rättigheter framgår av
bolagets policy för mänskliga rättigheter. Åtgärdsplanen för
mänskliga rättigheter kompletterar policyn för mänskliga rättig-
heter. Här beskrivs hur Vattenfall strävar efter att förbättra vår
förmåga att hantera dessa risker och anpassa våra styr system
enligt bästa praxis. Våra framsteg redovisas i den årliga läges-
rapporten för mänskliga rättigheter. Policyn för mänskliga rättig-
heter är tillämplig på alla berörda samhällen och åtagandena
omfattar alla rättighetsinnehavare i hela vår värdekedja. Rättig-
hetsinnehavare omfattar, men är inte begränsat till: våra direkt-
anställda, anställda hos leverantörer och underleverantörer,
kunder, miljö- och människorättsförsvarare samt lokala samhäl-
len längs vår värdekedja. De viktigaste intressenternas intres-
sen beaktas genom trovärdiga ombud som en del av proces-
sen för policyuppdateringar. Policyn skickas ut till relevanta
frivilligorganisationer som arbetar med mänskliga rättigheter.
Dessutom beaktas dessa intressen som en del av den tredje-
partsbedömning av mänskliga rättigheter som genomfördes
2021, genom intervjuer.
Vattenfall har identifierat samhällsengagemang, försörjning
och kulturarv som framträdande frågor som rör mänskliga
rättig heter. Specifika åtaganden för berörda samhällen anges
i policyn för mänskliga rättigheter, inklusive följande:
• Respekt för berörda samhällens rättigheter, intressen, far-
hågor och utvecklingsambitioner genom meningsfulla kon-
takter med intressenter.
• Efterlevnad av lokala regelverk avseende samråd och sociala
konsekvensanalyser.
• Tillhandahållande av lämpliga kanaler där intressenter kan
lyfta problem under och efter projektens slutförande, med
särskilt fokus på utsatta grupper och grupper som sällan får
komma till tals.
• Frågan om urfolk har dessutom identifierats som ett framträ-
dande ämne. Specifika åtaganden anges i policyn för mänsk-
liga rättigheter, inklusive följande:
– Att genomföra våra aktiviteter med särskild hänsyn till
urfolks rättigheter och sträva efter att minimera negativ
inverkan.
– Ett åtagande om fria och informerade förhandssamråd.
– Processer för intressentkontakter för att minimera risken
för negativ inverkan på urfolk, inklusive på rennäring, samt
riktlinjer för bästa praxis för att respektera urfolks rättigheter.
Ytterligare åtaganden som rör vår samverkan med berörda
samebyar i vår egen verksamhet fastställs i ett separat offent-
ligt dokument – Förhållningssätt gentemot urfolk i Sverige.
Vattenfall förväntar sig att dess leverantörer och partners
följer Vattenfalls Uppförandekod för leverantörer och partner.
Uppförandekoden innehåller åtaganden om mänskliga rättig-
heter, särskilt i förhållande till berörda samhällen och urfolk.
Leverantörer och partner förväntas enligt koden säkerställa att
deras respektive leverantörskedjor följer likvärdiga standarder.
Förutom bevakningen av vår visselblåsarkanal, där klagomål
om mänskliga rättigheter relaterade till vår egen verksamhet
eller i leverantörskedjan kan rapporteras, har Vattenfall inte
samlad information på koncernnivå om misstänkta överträdel-
ser av internationella ramverk för mänskliga rättigheter.
Tabell 24. Typ av samhällen och inverkan
Typ av samhälle Värdekedja Inverkan
Lokalsamhällen i närheten
av vår verksamhet
Vattenfalls egen verksamhet Negativ inverkan Inverkan från utveckling av förnybar energi,
till exempel buller, skuggflimmer, visuella störningar,
kommunikations störningar
Positiv inverkan Positiv inverkan: öka samhällets acceptans
och engagemang genom möjlighet till inkluderande ägarskap
(till exempel vindkraftsparken Klaverspoor och Vesterhav-
vindkraftsparken i Danmark, mer information finns på sidan 117)
Urfolkssamhällen Vattenfalls egen verksamhet Negativ inverkan: inverkan på renskötseln till följd av utveckling
av förnybar energi (vindkraftsparker)
Lokalsamhällen (inkl. urfolk)
i leverantörskedjan
Leveranskedjan i tidigare led Negativ inverkan: samhällen som påverkas av leverantörernas
verksamhet, inklusive utvinning av metaller och mineraler
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
116
Hållbarhetsförklaring / Socialt
S3 Berörda samhällen, forts.
Processer
Processer för engagemang
Vattenfall har för närvarande ingen koncernövergripande stra-
tegi för att engagera i lokalsamhället. En process för att ta fram
koncern övergripande riktlinjer för intressentdialog har inletts
under 2024. Syftet med riktlinjerna är att se till att vi är konse-
kventa i vår samverkan med berörda samhällen inom alla våra
affärsområden och på projektnivå och att säkra fortsatt efter-
levnad av lagkrav. Dessutom kommer minimikrav för utvärde-
ring av effektiviteten att ingå i riktlinjerna.
Vattenfall inser också att varje plats och projekt är unika och
därför är vår lokala engagemangsstrategi utformad för att vara
flexibel så att den kan anpassas efter varje situation och sam-
manhang. Processen för samverkan med berörda samhällen
ser därför olika ut inom olika affärsområden. Det finns ingen
enskild person som ansvarar för samverkan med intressenter
på koncernnivå. Detta ansvar ligger formellt på de aktuella verk-
samhets- och projektledarna. Det finns god medvetenhet om
den här risken inom alla våra affärsområden och lokala sam-
rådsprocesser genomförs med berörda samhällen i enlighet
med lokal lagstiftning. Det medför att vi får en bra bild av deras
prioriteringar, farhågor och synpunkter innan ett projekt inleds.
Detta innebär att markägare, representanter för lokalsamhället
och det omedelbara närområdet samt de som bor där uttryckli-
gen konsulteras genom olika proces samråd. De får även infor-
mation genom att transparenta och tydliga kommunikationska-
naler upprättas i enlighet med de lokala intressenternas behov.
I dagsläget görs ingen utvärdering av hur effektiva våra aktivite-
ter för samverkan med intressenter är.
Vi tillhandahåller även projektspecifika feedbackkanaler där
de lokala intressenterna kan dela med sig av sina synpunkter.
Vattenfall har dessutom en koncernövergripande visselblåsar-
kanal där misstänkta oegentligheter kan rapporteras, se sidan
123. Att inkludera utsatta gruppers perspektiv är en del av
Vattenfalls arbete med samverkan med intressenter, och detta
kommer också att återspeglas i riktlinjerna för samverkan med
intressenter. Som en del av vår riskbedömning avseende männ-
skliga rättigheter tar vi även hänsyn till utsatta grupper. Riskbe-
dömningen genomförs vart femte år och beskrivs på sidan 106.
På Vattenfall är vi medvetna om att vår verksamhet kan
påverka urfolk, i synnerhet samer, i de områden där vi bedriver
verksamhet. För att minimera risken för negativ inverkan på
urfolk, inklusive på rennäring, har vi definierat tydliga processer
och policyer för samverkan med intressenter inom relevanta
affärsområden, samt koncernövergripande riktlinjer för bästa
praxis för att respektera urfolks rättigheter (se ovan). Dessa för-
väntas alla medarbetare följa. Samverkan med samer är starkt
reglerad i svensk lag, vilket sätter ramarna för Vattenfalls pro-
cesser för samverkan. Vattenfall strävar efter att följa relevanta
lagar och förordningar för samråd med samer och vi har ett
specifikt åtagande om att genomföra ”fria och informerade för-
handssamråd” i alla delar av verksamheten som kan påverka
urfolk. Utöver de lagstadgade kraven bjuder Vattenfall in
berörda samhällen att lämna synpunkter på vilken form av dia-
log och kommunikation som föredras. Formerna för samverkan
omfattar ofta öppet hus-evenemang eller enskilda möten med
legitimt utsedda företrädare. Vi uppmuntrar att misstänkta
oegentligheter som drabbar urfolk rapporteras via klagomåls-
kanaler på operativ nivå, till exempel projektwebbplatser eller
genom direktkontakt med lokala chefer ansvariga för intres-
sentdialog. Visselblåsarkanalen kan också användas.
Processer för att åtgärda
För allmänna sociala upplysningar som rör processer för åtgär-
der, se det allmänna avsnittet om sociala frågor samt avsnittet
om styrning (sidan 107). Gottgörandeprocesser, särskilt i förhål-
lande till urfolk, används vid behov från fall till fall. Vattenfall strä-
var efter att ta hänsyn till sedvänjor, traditioner och rättssystem
i de berörda samebyarna. Sådana överväganden hanteras på
projektnivå, till exempel i samråd med de legitimt utsedda före-
trädarna för berörda samebyar och genom förhandlingar om
gottgörande åtgärder. Vid sådana samråd diskuteras olika for-
mer av åtgärder i syfte att lindra och gottgöra de negativa
inverkningar på samiska näringar, sedvänjor och traditioner.
I alla kontakter med samebyar strävar Vattenfall efter att ta
hänsyn till samiska sedvänjor, traditioner och rättssystem,
i enlighet med principerna i Förhållningssätt gentemot urfolk
i Sverige. Riktlinjerna gäller för all samverkan med samerna,
inklusive gottgörandeprocesser.
Mål och mått
Vattenfall har inga formella mått eller mål för vårt arbete med
mänskliga rättigheter i berörda samhällen.
Vi strävar efter att kontinuerligt förbättra, övervaka, spåra och
öppet rapportera om vår förmåga att hantera människorätts-
risker och ha en positiv inverkan. Det är dock en utmaning att
definiera mål och mått för detta, framför allt eftersom det är
svårt att mäta effektiviteten i våra aktiviteter kopplade till sam-
verkan. För upplysningar om hur vi övervakar och följer upp våra
framsteg, se informationen om allmän styrning för sociala frågor
på sidan 107.
Viktiga åtgärder
Som framgår av processbeskrivningen ovan är Vattenfalls
engagemang i lokalsamhällen decentraliserat till våra olika
marknader och affärsområden. Som en del av Vattenfalls pro-
cesser för tillbörlig aktsamhet identifieras lämpliga åtgärder
för att hantera negativ inverkan, främst genom intressent-
dialog med berörda samhällen i varje projekt, i enlighet med
lokal lagstiftning. För vår egen verksamhet är detta relevant i
samband med planering, markanskaffning och exploatering,
användning av naturresurser och hantering av miljöpåverkan.
Vad gäller miljöpåverkan tillämpas dessutom processer för
till börlig aktsamhet i miljökonsekvensbedömningarna. För
närvarande arbetar vi med att inventera de olika verktyg och
metoder för samverkan med intressenter som används inom
våra olika marknader och affärsområden. Den här invente-
ringen hjälper oss att identifiera eventuella luckor och att
utveckla de verktyg vi behöver för att förbättra och anpassa
våra dialoger och vår hantering av såväl negativ som positiv
inverkan i förhållande till berörda samhällen. Vattenfall har
ingen koncernövergripande mekanism för att spåra eller
utvärdera de positiva inverkningar vi har på berörda sam-
hällen. När vi följer upp och utvärderar positiva inverkningar
görs det från fall till fall som en del av specifika projekt.
Berörda samhällen påverkas, positivt och negativt, längs
Vattenfalls hela värdekedja. Nedan ges några exempel på hur
Vattenfall har arbetat med att hantera vår positiva och negativa
inverkan genom samhällsengagemang under 2024 samt
vårt planerade fokus för 2025. Dessa aktiviteter för samhälls-
engagemang är relevanta både för vår egen verksamhet och
i senare led i vår värdekedja.
Skapa positiv inverkan genom sociala investeringar
och program för inkluderande ägarskap
Vattenfall fortsätter att göra insatser för att gynna lokalsamhäl-
len och främja våra program för inkluderande ägarskap på rele-
vanta marknader. Ett exempel är ett vindparksprojekt på nästan
140 MW, Klaverspoor, i Nederländerna. Projektet kommer att
generera fossilfri el motsvarande förbrukningen av cirka 150 000
nederländska hushåll där en fjärdedel av vinsten kommer att
investeras i lokala energiprojekt. Vattenfall har lagt stor vikt vid
att säkerställa att projektet, tillsammans med närliggande vind-
kraftsprojekt, ska gynna det omgivande samhället. Projektet
erbjöd en ägarandel på 25 procent till Energietransitiefonds
Brabant, med förväntningen att vinsten ska användas till förmån
för energiomställningen i kringliggande lokalsamhällen.
Ett exempel där Vattenfall går bortom lagkraven för att
erbjuda ägande till berörda samhällen är den danska vindkrafts-
parken Vesterhav (Vesterhav Syd och Vesterhav Nord), som
invigdes i september 2024. Vindkraftparken förväntas produ-
cera 1,5 TWh fossilfri el per år, vilket motsvarar årsförbrukningen
för 350 000 danska hushåll. Vindkraftsparken ligger utanför
den danska västkusten och består av 41 vindkraftverk. För att
underlätta beslutsfattandet för enskilda aktieägare i vindkrafts-
parken har Vattenfall anordnat informationsmöten med lokala
banker och potentiella delägare. Vi har också gjort betydande
ansträngningar för att nå ut till och inkludera potentiella delä-
gare utan tidigare investeringserfarenhet. Den här typen av
insatser förväntas öka intresset för att investera i vindkraftspar-
ker inom de berörda samhällena och samtidigt bidra till en posi-
tiv inverkan på allmänhetens inställning till framtida projekt.
Begränsa och förhindra negativ inverkan genom koncern-
övergripande riktlinjer för samverken med intressenter
För att underlätta ett konsekvent arbetssätt för all samverkan
med berörda samhällen började Vattenfall under 2024 att
ta fram riktlinjer på koncernnivå för dialog med intressenter,
inklusive urfolk. De här riktlinjerna kommer att tillämpas för
Vattenfalls egen verksamhet inom relevanta affärsområden och
på relevanta marknader och ska utgöra en minimi standard för
Vattenfalls samverkan med berörda samhällen. Utöver dessa
riktlinjer håller vi på att inventera alla befintliga verktyg för dialog
med intressenter. Därefter ska vi kartlägga behovet av att
utveckla ytterligare verktyg som ska implementeras i våra
affärsområden. Riktlinjerna beräknas färdigställas under 2025.
Arbetet förväntas leda till bättre dialog med våra intressenter
och till ökad efterlevnad av relevant lagstiftning.
Begränsning av negativ inverkan och
nya modeller för gottgörelse gentemot urfolk
Under 2024 har Vattenfall i samarbete med de samebyar som
påverkas av vår verksamhet i norra Sverige inkluderat nya typer
av åtgärder för att begränsa och gottgöra sådan inverkan i våra
avtal. Vattenfall strävar efter att gå längre än att enbart erbjuda
ekonomisk kompensation och för dialog med markägare för att
bidra till bättre förutsättningar för renbete. Arbetet med att er bjuda
gottgörelse i olika former är en del av Vattenfalls insatser för att
bättre kunna förstå och tillgodose behoven hos de berörda
samebyarna. Förutom att begränsa den negativa inverkan på
samiska samhällen förväntas dessa insatser också bidra till en
fortsatt positiv och meningsfull dialog med berörda samhällen.
Det finns inga betydande kapital- eller driftsutgifter för dessa
åtgärder utöver de resurser som redan ingår som en integrerad
del av de relevanta enheternas budgetar. Dessa redovisas inte
separat.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
117
Hållbarhetsförklaring / Socialt
S4 Konsumenter och slutanvändare
Väsentliga IRO:er
1
Typ
Dataskydd
Inverkning (—)
1. För mer information se sidan 86.
Inverkningar, risker och möjligheter
Vattenfall har över 13 miljoner kunder i nordvästra Europa, både
företag och privatpersoner, som litar på att vi levererar värme
och/eller el till deras arbetsplatser och hem. Data och digitalise-
ring är avgörande för dessa leveranser och Vattenfall förlitar sig
på data för att hantera transaktioner, leverera tjänster och förse
kunderna med relevant information. Användningen av person-
uppgifter är en förutsättning för att vi ska kunna leverera pro-
dukter och tjänster av hög kvalitet, men med det följer också ett
stort ansvar för att skydda dessa uppgifter. Integritet är en
grundläggande rättighet enligt EU:s stadga om de grundläg-
gande rättigheterna och den regleras ytterligare i den allmänna
dataskyddsförordningen (GDPR) och lokal lagstiftning i de län-
der där vi bedriver verksamhet. Vattenfall arbetar målmedvetet
för att säkerställa transparens och vidtar förebyggande åtgär-
der för att säkerställa laglig och rättvis behandling av person-
uppgifter när vi bedriver vår verksamhet. För Vattenfall är efter-
levnad av dataskyddslagstiftning inte bara ett lagkrav. Det är
också en viktig komponent för att upprätthålla förtroende och
säkerhet när vi arbetar för att möjliggöra fossilfrihet för våra kun-
der. Vattenfall är rustat för att stå emot många olika typer av
fientliga aktörer som kan utgöra hot mot våra tillgångar, vår
verksamhet och vårt rykte, inklusive risker för cyberattacker och
andra fientliga handlingar som syftar till att stjäla eller äventyra
den här typen av data. Det finns dock fortfarande risk för nega-
tiva effekter på konsumenter och slutanvändare som har en
affärsrelation med Vattenfall genom ett energiavtal för antingen
konsument eller företag. Eftersom det handlar om de registrera-
des integritet, frihet och grundläggande rättigheter bedöms
denna effekt som väsentlig.
Naturligtvis finns det fler inverkningar, risker och möjligheter
relaterade till konsumenter och slutanvändare. I synnerhet finns
det risker förknippade med produkter och varor som laddstatio-
ner och värmelösningar för hemmabruk, som potentiellt kan
orsaka fysiska skador. De tekniker och produkter som Vattenfall
installerar i hemmen är dock säkra med minimal risk för slut-
användarna och sannolikheten för sådana skador är därför
mycket låg. På samma sätt är social inkludering i de samhällen
där vi arbetar ett viktigt ämne. Vattenfall samarbetar med lokala
myndigheter, som kommuner, på flera områden, till exempel
energifattigdom och främjande av inkludering genom att över-
brygga språkliga klyftor. Vår inverkan på social inkludering är
dock fortfarande begränsad på samhällsnivå.
Inverkningar, risker och möjligheter (IRO) och
deras förhållande till strategi och affärsmodell
För att kunna fullfölja sin strategi behöver Vattenfall samla in
och behandla personuppgifter från konsumenter. Skyddet av
personuppgifter är av största vikt för Vattenfall. Vattenfalls
skydd och behandling av personuppgifter grundar sig i vår
vision om att kunder, medarbetare och affärspartners som är i
kontakt med Vattenfall ska känna sig trygga med att vi på
Vattenfall är medvetna om och ansvariga för deras rätt till inte-
gritet och kontroll över sina personuppgifter. Som ett exempel
på detta har vi regelbundet kontakt med konsumenter och slut-
användare som vill utöva sina rättigheter som registrerade och
vi arbetar målmedvetet med att införliva deras synpunkter i vår
verksamhet. Detta, tillsammans med de sedvanliga kanalerna
för att ta upp problem säkerställer att våra konsumenters och
slutanvändares rättigheter, åsikter och förväntningar är centrala
för vår affärsmodell och strategi.
Integritetsrelaterade risker bedöms för att säkerställa att vi
följer tillämpliga lagar och regler för de olika slags uppgifter som
vi behandlar om våra konsumenter och slutanvändare när vi till-
handahåller våra tjänster. Relevanta risker bedöms också från
fall till fall vid hantering av personuppgiftsincidenter för att
säkerställa att relevanta åtgärder vidtas. Datarelaterade hot
ökar på samhällsnivå, men hanteringen av denna typ av hot är
en rutinmässig del av vår verksamhet. Därför förväntar vi oss
inte att vår övergripande strategi eller affärsmodell kommer att
behöva justeras med anledning av detta.
Policyer och styrning
Högsta ledningens ansvar, policyer och ledningssystem kring
sociala frågor, som beskrivs på sidan 106, omfattar även skyd-
det av konsumenters och slutanvändares personuppgifter.
Dessutom gäller dessa policyer på alla Vattenfalls marknader.
Vattenfalls åtagande att skydda personuppgifter framgår dess-
utom av Vattenfalls integritetspolicyer. Dessa innehåller infor-
mation om hur de olika bolagen inom Vattenfall-koncernen
behandlar personuppgifter och för vilka ändamål det sker samt
vilka rättigheter våra kunder har, inklusive hur konsumenter och
slutanvändare kan kontakta oss för att utöva sina rättigheter
eller få mer information.
Vattenfalls arbete med dataskydd regleras ytterligare och
beskrivs i Vattenfall Management System, se sidan 64. Där defi-
nieras roller och ansvarsområden samt relaterade aktiviteter
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
118
Hållbarhetsförklaring / Socialt
S4 Konsumenter och slutanvändare, forts.
och rapporteringsvägar. Arbetet utförs på tre försvarsnivåer:
linje ledningen med stöd av dataskyddssamordnare (DPC) utgör
den första nivån; dataskyddsombudet (DPO) på koncernnivå
utgör den andra försvarsnivån tillsammans med lokala data-
skyddsombud och stödjande resurser inom den juridiska avdel-
ningen på koncernnivå (som bistår med rådgivning, ramverk
och uppföljning); medan internrevisionsavdelningen utgör den
tredje försvarsnivån och tillhandahåller försäkran. Den första
och andra försvarsnivån följer båda den integritetsprocess och
integritetscykel som beskrivs nedan för att säkerställa att data-
skydd används, inklusive att förhindra och hantera personupp-
giftsincidenter.
Vattenfall har inrättat ett koncernövergripande lednings-
system för dataskydd för att säkerställa att efterlevnaden
implementeras och följs upp i hela koncernen. Ramverket base-
ras på ISO 27001 och ISO 27701 och består av en övergripande
integritetsprocess samt kompletterande riktlinjer, mallar och
utbildningar. Ledningssystemet och ramverket för dataskydd
granskas årligen för att säkerställa att rätt stöd ges i förhållande
till identifierade risker, ny lagstiftning, eller externa riktlinjer som
utfärdats av bland andra Europeiska dataskyddsstyrelsen
(EDPB). Detta ledningssystem samordnas noggrant med
Vattenfall-koncernens säkerhetsledningssystem (SMS) som
bygger på den verksamhetsnära styrmodellen. Det definierar
styrning, roller och ansvar samt avsikten med säkerhetsarbetet
inom Vattenfall. SMS för koncernen baseras på standarderna
ISO/IEC 31000, ISO/IEC 27000 och ISO/IEC22301. Standarder
och riktlinjer utvecklas för att tillgodose affärsbehov, regler, före-
skrifter och certifieringar.
Integritetsprocessen är en del av det koncernövergripande
ledningssystemet för dataskydd och säkerställer en gemensam
process för hanteringen av personuppgifter inom Vattenfall. På
så sätt kan vi inom vår verksamhet säkerställa efterlevnad av
GDPR i alla processer och i vårt dagliga arbete, inklusive vid
utveckling eller upphandling av nya tjänster eller produkter.
Ut över integritetsprocessen finns det riktlinjer, mallar och
utbildningar som är särskilt anpassade för Vattenfalls hantering
av personuppgifter.
Vattenfall har implementerat en integritetscykel som bygger
på PDCA-metoden (Plan/Do/Check/Act) och som har utformats
för att säkra överensstämmelse med säkerhetscykeln. Integri-
tetscykeln reglerar koncernövergripande årliga aktiviteter för
implementering och uppföljning av efterlevnad på dataskydds-
området. Dessutom fastställer den de relaterade ansvarsområ-
dena för de lokala affärsenheterna, dataskyddssamordnarna
och dataskyddsombuden. Cykeln säkerställer att ett riskbase-
rat tillvägagångssätt tillämpas enligt kraven i GDPR, med fokus
på en årlig riskbedömning som utförs på koncernnivå. Detta gör
det också möjligt att skapa lokala årliga planer för integritets-
frågor, och det säkerställer standardiserade uppföljnings- och
rapporterings rutiner till dataskyddsombud och ledning. Utöver
de åtgärder som vidtas inom ramen för integritetscykeln under
året övervakas eventuell ny lokal lagstiftning i de länder där vi är
verksamma.
Processer
Vattenfalls strategi för dataskydd betonar vikten av att kontinu-
erligt anpassa och förbättra våra processer för att vi ska kunna
hålla jämna steg med snabbföränderliga digitala miljöer.
Processer för att åtgärda
Process för hantering av personuppgiftsincidenter
Vattenfall har en särskild process för hantering av eventuella
personuppgiftsincidenter, vilket även gäller incidenter som
rappor teras av externa parter. Denna process säkerställer en
effektiv och snabb hantering av personuppgiftsincidenter
och omfattar identifiering och analys av incidenten samt lämp-
liga åtgärder, dokumentationskrav, extern rapportering till rele-
vanta myndigheter och information till konsumenter i enlighet
med lagkrav. Om information till konsumenter krävs kan den
antingen kommuniceras direkt till de berörda personerna eller
via andra offentliga kanaler, såsom vår webbplats, beroende på
det aktuella fallet. Informationen ska också innehålla definie-
rade kanaler som de berörda personerna kan använda för att
kontakta Vattenfall om de har frågor eller funderingar. Dessa
kanaler kan vara det relevanta dataskyddsombudet och den
kundtjänst som representerar den relevanta personuppgifts-
ansvarige för de berörda personuppgifterna. Repressalier mot
konsumenter som använder dessa kanaler är inte tillåtna och
kan rapporteras till DPO, som övervakar efterlevnaden.
Mål och mått
Vattenfalls ambition är att minimera antalet personuppgifts-
incidenter genom att arbeta proaktivt enligt ovan och genom
att säkerställa en effektiv hantering av de personuppgiftsinci-
denter som ändå inträffar, för att motverka eventuella negativa
effekter.
Som beskrivits ovan innehåller integritetscykeln definierande
mål för varje år. Dessa mål används i lokala årliga integritetspla-
ner för olika delar av vår verksamhet. Vattenfall följer sedan konti-
nuerligt upp personuppgiftsincidenter under året och antalet
rapporterade personuppgiftsincidenter rapporteras i den årliga
dataskyddsrapporten för att ges rätt prioritet. Statistiken är dock
konfidentiell eftersom den är affärskänslig.
Åtgärder
Vattenfall arbetar kontinuerligt med att stärka våra policyer och
processer, öka den interna medvetenheten och transparensen
gentemot kunderna samt följa upp personuppgiftsincidenter
för att säkerställa att personuppgifter skyddas. Nedan följer
några exempel på vad vi har gjort under året.
Åtgärder under 2024
Uppdaterade interna processer
Våra policyer och processer har uppdaterats med flera nya rikt-
linjer och mallar för att se till att alla medarbetare som arbetar
med personuppgifter har det stöd de behöver. Dessutom har
en uppdaterad intern webbplats lanserats för att öka användar-
vänligheten och göra det lättare att få tillgång till våra policyer
och processer.
Utbildning om dataskydd för hela koncernen
En ny koncernövergripande utbildning om dataskydd har lanse-
rats, obligatorisk för alla medarbetare. Syftet är att öka medve-
tenheten om dataskyddskrav och att minska risken för mänsk-
liga fel som kan leda till personuppgiftsincidenter. Vi har även
arrangerat en årlig konferens för alla dataskyddssamordnare
och dataskyddsombud för att underlätta samarbete och kun-
skapsutbyte. Därutöver har vi lanserat en introduktionsutbild-
ning som hålls varje kvartal för nya dataskyddssamordnare för
att stödja implementeringen av våra policyer och processer och
säkerställa medvetenheten om processerna för hantering av
personuppgiftsincidenter. Dataskyddssamordnare och data-
skyddsombud håller också särskilda utbildningar i specifika
dataskyddsfrågor.
Uppdateringar av integritetspolicyer
Vårt kontinuerliga arbete med att erbjuda transparenta kund-
gränssnitt har lett till att integritetspolicyer har uppdaterats.
Uppföljning av hantering av personuppgiftsincidenter
Hanteringen av personuppgiftsincidenter har följts upp under
hela året, i nära samarbete med säkerhetsorganisationen, för
att säkerställa en konsekvent hantering och att eventuella bris-
ter upptäcks och åtgärdas.
Våra viktigaste åtgärder framöver kommer att ha fortsatt fokus
på att stärka processerna, öka medvetenheten och transparen-
sen samt säkerställa vår förmåga att hantera dataintrång.
Det finns inga betydande kapital- eller driftsutgifter för dessa
åtgärder utöver de resurser som redan ingår som en integrerad
del av de relevanta enheternas budgetar. Dessa redovisas inte
separat.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
119
Hållbarhetsförklaring / Socialt
Enhetsspecifika upplysningar: Leveranssäkerhet
Väsentliga IRO:er
1
Typ
Leveranssäkerhet för eldistribution
Inverkning (—)
1. För mer information se sid 86.
Vattenfall Distribution distribuerar drygt hälften av all el som
produceras i Sverige och står för driften av 139 000 km region-
och lokalnät i Sverige. Vi investerar, underhåller och övervakar
el nätet för att säkra en tillförlitlig elförsörjning till våra kunder
dygnet runt, året om.
Inverkningar, risker och möjligheter
Våra kunder och samhället i stort ställer krav på en säker el -
leverans. För att klara av energiomställningen och elektrifie-
ringen av industri och transporter krävs också en säker el -
leverans. Kritiska samhällsfunktioner som exempelvis sjukhus,
järnvägar och avloppssystem är beroende av el för att fungera,
men det gäller också mer vardagliga föremål som mobiltelefo-
ner, spisar och kylskåp. Minimering av strömavbrott leder till
färre störningar för företag och hushåll, minskade ekonomiska
skador och färre skador på nätutrustning. För att åstadkomma
en säker elleverans krävs ett robust elnät.
Inverkningar, risker och möjligheter (IRO) och
deras förhållande till strategi och affärsmodell
Att säkerställa en hög leveranssäkerhet är en central del i vår
strategi, affärsmodell och riskarbete inom rörelsesegment Dist-
ribution (se sidorna 41–42). Redovisningen i detta avsnitt omfat-
tar den svenska eldistributionsverksamheten, men inte den i
Storbritannien eftersom den bedömdes som icke-väsentlig i
jämförelse. Energiomställningen, med ökad elektrifiering och
behov av att ansluta mer decentraliserad vind- och solkraft till
elnätet, kommer att skapa fler utmaningar när det gäller att
upprätthålla en hög leveranssäkerhet. Väderrelaterade risker är
en av våra största affärsrisker inom distribution redan idag, med
tanke på leveranssäkerheten, och dessa risker kommer att
kvarstå i framtiden. Vattenfall arbetar aktivt med vädersäkring
av tillgångar för att öka resiliensen i våra nät (se sidan 42).
Policyer och styrning
Den svenska eldistributionsverksamheten består av reglerande
monopol som övervakas av Energimarknadsinspektionen.
Leveranssäkerhet regleras alltså i lag och inte av interna
policyer. Det grundläggande syftet är att tillhandahålla el -
distribution med hög tillförlitlighet till en rimlig kostnad.
Regleringen är underställd demokratisk kontroll och den
innehåller detaljerade föreskrifter om maximal avbrottstid för en
kund och det maximala antalet avbrott som en kund får drab-
bas av för att tjänsten ska anses vara av god kvalitet. VD för
respektive juridiska enhet inom eldistributionsverksamheten
ansvarar för efterlevnad.
Detaljerad information om regleringen finns på Energimark-
nadsinspektionens hemsida.
Processer
Processer för att åtgärda
Krisorganisation
Extrema väderhändelser eller naturkatastrofer kan leda till att
tusentals kunder blir utan ström. För att minimera strömavbrot-
ten, ge en transparent och tydlig kommunikation till kunder och
säkerställa att vi inte tummar på säkerheten vid reparationsar-
betet, har vi etablerat en krisorganisation med tydligt definie-
rade roller, ansvarsområden och resurser.
Mål och mått
Vattenfall Distribution har som mål att öka leveranssäkerheten
för el från nuvarande 99,97% till 99,99% fram till 2030. Vårt mål
att öka leveranssäkerheten till 99,99 % innebär att vi ska halve-
rar nyckeltalet SAIDI (antal avbrottsminuter per genomsnittlig
kund) från cirka 150 minuter år 2020 till 75 minuter år 2030.
Vårt utfall 2024 var 123 minuter. Processen för att sätta och
upp datera målet är ingen exakt vetenskap. Målet beslutas och
sätts i vår ledningsprocess. I ledningsprocessen utvärderas
externa trender samt förväntningar från kunder och intressenter
och målkort, mål och nyckeltal uppdateras över en rullande
femårsperiod.
Leveranssäkerhet kan också mätas med nyckeltalet SAIFI,
genomsnittligt antal avbrott som en kund drabbas av under ett
år. Under 2024 var utfallet för SAIFI 1,9. Se definitionerna av
SAIDI och SAIFI på sida 131.
Energimarknadsinspektionen begär årligen in data för SAIDI
och SAIFI för samtliga svenska DSO-företag.
Åtgärder
Investeringar i motståndskraftig infrastruktur
Väderrelaterade risker, till exempel vid stormar och naturkata-
strofer, kan leda till skador på vår elektriska utrustning och
orsaka strömavbrott för kunderna. Därför läggs stort fokus på
att bygga upp en motståndskraftig fysisk infrastruktur. Vi har
kontinuerligt arbetat med att vädersäkra elnätet. De investe-
ringar som gjorts under 2024 har beräknats minska SAIDI med
10–12 minuter, vilket direkt bidrar till Vattenfalls mål och är i linje
med svensk lagstiftning. Ytterligare fokusområden under perio-
den 2023–2032 omfattar investeringar i skyddsreläer och för-
bättrad redundans. Investeringarna i reläer bedöms kunna
minska SAIDI med 0,5 minuter 2024.
Anpassat arbetssätt för arbeten med aktiva ledningar
Vi fokuserar även på att förändra våra arbetssätt. Ett sätt att
minska SAIDI är att utföra mer underhåll medan kraftledning-
arna är strömförande, så kallade aktiva ledningar, i samband
med aviserat underhåll och nybyggnationer. Under 2024 tog vi
fram en plan med tydligt definierade aktiviteter som ska göra
det möjligt för oss att utföra mer arbete på aktiva ledningar och
därmed minska antalet avbrottsminuter för kunderna, i linje
med gällande lagstiftning och Vattenfalls mål. Initiativet ska
slutföras i början av 2025 och aktiviteterna ska vara genom-
förda innan utgången av 2030.
Forsmark kärnkraftverk
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
120
Hållbarhetsförklaring / Socialt
Icke-väsentliga sociala upplysningar: Mångfald, jämlikhet och inkludering
Vattenfall anser att en arbetsstyrka som präglas av mångfald
hjälper oss att uppnå vårt mål om fossilfrihet snabbare. Vi är
fast beslutna att främja en inkluderande kultur där många olika
perspektiv och erfarenheter driver innovation och tillväxt. Mång-
fald är förankrat i våra värderingar och representerat på högsta
nivå i ledningen där fyra av nio medlemmar är kvinnor, inklusive
vår koncernchef. Vår vision är att bli erkänd som en av de mest
inkluderande arbetsgivarna i energibranschen och att skapa en
miljö där alla kan trivas och bidra till en mer hållbar framtid.
Ambitioner, mål och nyckeltal
Vattenfall har som mål att bli en av energibranschens bästa
arbetsgivare vad gäller mångfald, jämlikhet och inkludering.
Under 2024 belönades vi med en guldmedalj som en del av
UHLALA-koncernens Pride Index 2024 i Tyskland. I Storbritan-
nien har vi fått en silverutmärkelse av Investors in People. På
koncernnivå uppmärksammades Vattenfall som en ledande
europeisk aktör på listan Financial Times-Statista Diversity
Leaders där vi hamnade på fjärde plats bland 23 energiföretag
i Europa.
För att mäta framsteg inom mångfald, jämlikhet och inklude-
ring (DEI) samlar vi bland annat in demografisk data under
rekryteringsprocessen, och vi använder också resultaten från
den årliga My Opinion
1
-undersökningen om medarbetarnas
engagemang. Med hjälp av vår demografisk data kan vi följa
upp nyckeltal som könsfördelning, kvinnlig representation i led-
ningen, rekrytering av kvinnliga chefer, nationaliteter, samt
åldersintervall.
För att mäta Vattenfalls DEI-arbete används riktade frågor i
My Opinion-undersökningen för att fånga upp medarbetarnas
syn på chefernas insatser för att driva DEI initiativ, det så kallade
DEI-indexet. Medarbetarnas uppfattning om inkludering inom
Vattenfall har stadigt blivit mer positiv med tiden, vilket tyder på
ett växande stöd för företagets engagemang för mångfald, jäm-
likhet och inkludering.
Åtgärder under 2024
Vattenfalls positiva DEI-åtgärdsplan innefattar åtgärder som
fokuserar på systematisk integrering av DEI genom hela med-
arbetarlivscykeln. Det finns i alla våra program, processer och
policyer. Under 2024 gjorde vi betydande framsteg genom att
föbättra våra program och bredda räckvidden för våra utbild-
nings- och mentorskapsinitiativ.
Utbildning och mentorskap
Under 2024 fortsatte utbyggnaden av programmet Inclusive
Leadership Journey, vars syfte är att öka medvetenheten om
DEI och ansvarstagande ledarskap. Programmet består av två
delar: 1) Utbildning i medveten inkludering och 2) workshop om
självmedvetenhet. Programmet spreds till vår högsta lednings-
grupp och de högsta chefsnivåerna inom alla stabsfunktioner
och affärsområden, vilket stärkte vårt engagemang för inklude-
rande ledarskap och drev positiva förändringar i hela organisa-
tionen.
E-utbildningsprogrammet Licence to Hire lanserades för alla
chefer och rekryterare för att ge dem mer kunskap och verktyg
för att anställa fler talanger med olika bakgrund. Projektet belö-
nades också av Gouden Reigers Awards och vann huvudpriset
ikategorin ”Creative & Innovative” år 2024.
Vattenfall Xplore lanserades på Världsdagen för psykisk
hälsa. Genom denna onlineplattform erbjuder Vattenfall en
omfattande workshopserie och innehåll om olika DEI-relaterade
ämnen under hela året för att öka medvetenheten.
1. My Opinion är en anonym, frivillig, årlig medarbetarundersökning
(se sida 29).
Vattenfalls medarbetare
representerar
88
kända nationaliteter
För fler nyckeltal om vår
personal, se sidan 109.
Figur 15. DEI nyckeltal
Kvinnliga chefer och nyrekryteringar
0
10
20
30
40
50
2024202320222021
%
39
37
38
43
30
30
32
34
%
% rekryterade kvinnliga chefer
% kvinnliga chefer
0
20
40
60
80
100
20242023
2022
2021
%
88 89
84
78
DEI index
–19, 0%
20–29, 11%
30–39, 27%
40–49, 27%
50–59, 25%
60+, 10%
Ålder
2
Män, 67%
Kvinnor, 32%
Icke-binära, 1%
Kön, alla medarbetare
2
2. Uppgifterna återspeglar frivillig, anonym, självidentifiering i enkäten om medarbetarnas engagemang.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
121
Hållbarhetsförklaring / Socialt / Icke-väsentliga sociala upplysningar
Icke-väsentliga sociala upplysningar: Mångfald, jämlikhet och inkludering, forts.
Social inverkan och medarbetarengagemang
Utöver Vattenfalls DEI-främjande åtgärdsplan har vi en robust
organisatorisk färdplan och kalender för DEI som säkerställer
att vi deltar aktivt för att uppmärksamma viktiga datum och
händelser och även kommunicerar om dem. Detta genererar
synlighet och medvetenhet såväl inom som utanför organisatio-
nen. Färdplanen omfattar alla dimensioner av mångfald
1
genom
riktade aktiviteter och workshops, vilket förstärker den sociala
inverkan och ökar medarbetarnas engagemang.
Några exempel på initiativ är Vattenfalls Women in Energy
Week som innefattade flera talare, workshops och ett externt
evenemang; Pink Shirt Day, där en kampanj organiserades för
att driva opinion mot trakasserier och diskriminering i hela
organisationen; Internationella autismdagen, där Vattenfall
berättade om hur vi skapar möjligheter för talanger med NPF;
Vattenfalls mångfaldsmånad i maj, med evenemang kring alla
dimensioner av mångfald; Vattenfalls pridesäsong, där vi deltar
i parader på flera marknader och i år även i Polen, för att främja
HBTQI-inkludering; Vattenfalls etnicitetsdagar, där vi firar och
lyfter fram mervärdet av kulturell mångfald.
Som en del av vårt åtagande för effektiv kommunikation och
ökad medvetenhet om DEI-initiativ lanserades i mars 2024
Vattenfall Voices, ett DEI-utbildningsprogram för anställda.
Genom det här programmet kan medarbetarna aktivt bidra till
att synliggöra och öka medvetenheten om olika ämnen. Det är
också en viktig kanal för att sprida extern information om vårt
DEI-arbete.
Vattenfalls lokala Diverse Energy-nätverk, med sammanlagt
2 442 anställda, spelade en viktig roll för att underlätta DEI-
initiativ på alla våra marknader. Women in Energy-initiativet
växte till över 2 000 LinkedIn-medlemmar, vilket ytterligare ökar
medvetenheten och stöttar kvinnor inom energisektorn.
Genom att lansera Vattenfall-språkcaféer på olika platser gav vi
medarbetarna möjlighet att öva på främmande språk, vilket kan
leda till bättre interkulturella kontakter och ökad inkludering.
Spårning av DEI-mognadsnivå
År 2024 kartlades DEI-mognadsnivåerna för Vattenfalls affärs-
områden (BA) för att identifiera lokala utmaningar. Detta ledde
till skräddarsydda DEI-åtgärdsplaner och färdplaner för varje
område. De här planerna utformas enligt globala DEI-principer
men anpassas efter specifika marknadsförhållanden och avdel-
ningsprioriteringar, vilket säkerställer en samlad och effektiv
strategi för att främja DEI inom hela organisationen.
Utmaningar och planerade aktiviteter
Samhälleliga normer och kulturellt känsliga frågor medför fort-
farande utmaningar när det gäller att samla in omfattande
demografiska uppgifter om våra medarbetare. Att bredda
omfattningen är inte bara viktigt för att få djupare insikter om
medarbetarnas erfarenheter och behov. Det är också nödvän-
digt på grund av förändringar i lagstiftningen som ökar trycket
på företag att stärka sin rapportering och sina insatser på DEI-
området. Vattenfall fortsätter att fokusera på att förbättra data-
insamlingsprocesserna och bredda dataomfattningen.
Energisektorn är en starkt reglerad bransch och står dess-
utom inför utmaningar inom mångfaldsområdet när det gäller
STEM-talanger. Detta kräver målinriktade strategier för att attra-
hera och behålla en mångfacetterad personalstyrka samtidigt
som vi upprätthåller efterlevnad av lagar och regler. Med
utgångspunkt i dessa utmaningar har Vattenfall åtagit sig att
genomföra flera viktiga initiativ under det kommande året för att
stärka vårt DEI-arbete, inklusive men inte begränsat till:
• Investera i förbättrad kulturell kompetens kring DEI-dimensio-
nerna, så att medarbetare och ledare bättre kan ta till sig olika
perspektiv och främja en mer inkluderande arbetsplats
• Stärka vår policy och våra rutiner för att motverka trakasserier
och främja en inkluderande och trygg arbetsmiljö
• Bredda våra samarbeten med olika DEI-organisationer och
samtidigt fördjupa befintliga samarbeten för att få tillgång till
värdefulla insikter och resurser för att påskynda utvecklingen
mot våra DEI-mål.
Styrning
DEI-chefen ansvarar tillsammans med DEI-landscheferna för
strategin och allt relaterat arbete. De rapporterar till mångfalds-
och inkluderingsansvarig (Chief DEI Officer), som är ett tvåårigt
roterande uppdrag inom koncernledningen.
Ramverk, partnerskap och standarder
• Global Diversity, Equity & Inclusion Benchmarks (GDEIB)
• Equal by 30
• Europeiska mångfaldsstadgar
• Diversity Factory
• MittLiv
• Unicus
• UHLALA Group
• Kraftkvinnorna
• Niya
• Leqture
• RFSL
• Dare to Sing
• Workeer
Läs mer: https://group.vattenfall.com/who-we-are/
diversity--inclusion
1. Vattenfalls sex DEI-dimensioner är: kön och sexuell läggning, etnicitet och världsbild, socioekonomisk bakgrund, upplevda och osynliga funktionshinder,
ålder och generation samt familj och relationer.
Internationella kvinnodagen: Vattenfalls kvinnor spelar en avgörande roll
Vattenfalls Women in Energy-vecka handlade om att stärka vårt engagemang för bättre könsfördelning, mångfald och
inkludering genom ett veckolångt program med aktiviteter och föreläsningar. Fyra av nio positioner i Vattenfalls koncern-
ledning innehas av kvinnor och vi fortsätter att främja kvinnligt ledarskap. Andelen kvinnor i ledningen har ökat stadigt,
vilket är ett tecken på Vattenfalls engagemang för att skapa en mer inkluderande arbetsplats. Vi har undertecknat initi-
ativet "Equal by 30" och arbetar därmed för att uppnå lika lön, ledarskap och möjligheter för kvinnor till 2030.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
122
Hållbarhetsförklaring / Socialt / Icke-väsentliga sociala upplysningar
En person rapporterar till
visselblåsarfunktionen,
exempelvis genom vissel-
blåsarkanalen på vår
hemsida.
Visselblåsarkoordinatorn i respektive land
bekräftar att Vattenfall har tagit emot
r apporten. Ett utredningsteam utses om
den rapporterade frågan ska utredas vidare.
Utredningarna görs vanligtvis av revisorer
från avdelningarna Internal Audit, HR, Legal
eller Corporate Security & Resilience.
Utredarna samlar in och
analyserar relevant informa-
tion, till exempel genom att
beslagta dokument och
göra intervjuer.
Om överträdelser eller brister bekräftas
vidtas relevanta uppföljningsåtgärder,
såsom förbättringar av interna arbets-
rutiner, åtgärder i enlighet med arbets-
lagstiftningen för en enskild person
eller uppsägning av avtal.
Rätten att vara anonym
Rapportering till visselblåsarfunktionen kan ske anonymt. Det är strängt förbjudet för alla medarbetare och andra företrädare för Vattenfall att försöka fastställa identiteten på en anonym informationslämnare,
eller att vidta någon form av repressalier mot den som har lämnat en rapport i en visselblåsarfråga.
Styrning
För Vattenfall handlar en sund företagskultur inte bara
om att följa gällande lagar. Att alltid agera med hög inte-
gritet är snarare en förutsättning för att bedriva en fram-
gångsrik verksamhet. Detta förklaras i vår Upp förande-
kod: ”Förväntningarna på Vattenfall är höga, och det med
rätta. Vår verksamhet är kritisk för samhället, och allt vi
tar oss för påverkar vår ägare, svenska statens, anse-
ende. Vi har ambitiösa mål och behöver rätt samarbets-
partner för att kunna uppnå dem. Det här ställer höga
krav på vad vi gör och hur vi gör det. Att leva efter våra
värderingar och alltid agera med integritet gör oss
pålitliga – och ett pålitligt varumärke öppnar dörrar.”
G1 – Ansvarsfullt företagande .................................................... 123
Icke-väsentliga upplysningar om styrning
→ Skatt ..................................................................................................... 125
→ Avser upplysningar utanför ESRS
G1 Ansvarsfullt företagande
Väsentliga IRO:er
1
Typ
God företagskultur
Inverkning (+)
Bristfällig företagskultur
Inverkning (—)
Företagskultur i leveranskedjan
Inverkning (—)
1. För mer information se sid 86.
Inverkningar, risker och möjligheter
Vår företagskultur är ett väsentligt område eftersom det är
den som definierar oss som företag och som för oss mot ett
gemensamt mål. Vi tror att vår kultur leder till engagerade
medarbetare och positiva kontakter med leverantörer och
sam hällen. En negativ kultur ökar risken för korruption, mutor,
minskad öppenhet och bristande förtroende.
Andra underämnen inom G1 anses vara icke-materiella. När
det gäller korruption och mutor baseras detta främst på tillräck-
ligheten av befintlig lagstiftning och affärspraxis inom de områ-
den där vi är verksamma. Vi har flera insatser på plats för att
säkerställa att tillämplig lagstiftning och praxis följs, såsom obli-
gatoriska utbildningar samt anonyma visselblåsarkanaler. Den
materiella påverkan av dessa åtgärder anses dock vara begrän-
sad givet de lågriskmiljöer där Vattenfall bedriver sin verksamhet.
Politiskt engagemang anses inte heller vara en väsentlig
fråga för Vattenfall. Vattenfall är statligt ägt och verkar i enlighet
med principen om armlängds avstånd till regeringen. Ägaren är
således inte direkt inblandad i verksamheten. En styrelseleda-
mot är anställd på Regeringskansliet.
Vattenfall har inte något inflytande över regeringens politik
och ger inga ekonomiska bidrag till politiska partier eller
enskilda politiker. Vattenfall bedriver lobbyverksamhet, främst i
fråga om energipolitik, men den bedrivs främst som en röst
bland många genom branschorganisationer och är vanligtvis
långa och långsamma processer.
Djurskydd är inte ett aktuellt ämne, eftersom verksamheten
inte omfattar domesticerade djur. Vattenfalls verksamheter som
har en inverkan på djur redovisas under E4 Biologisk mångfald
(sidorna 96–100).
Samspel mellan IRO och strategi och affärsmodell
Vår företagskultur är en av de viktigaste drivkrafterna bakom vår
strategi och affärsmodell, medan övriga styrningsrelaterade
områden inte har några väsentliga inverkningar. Vi bevakar
potentiella negativa inverkningar och har ett robust system för
utbildning, prevention och information avseende integritets-
risker. Vi arbetar proaktivt med att bekämpa korruption för att
upprätthålla vår policy om nolltolerans.
Vi bevakar eventuella förändringar inom korruption och mutor,
och tar hänsyn till nya riskområden som uppkommer till följd av
digitalisering samt i förbindelser med våra leverantörer på grund
av resursbrist. Risken för ökad brist på sällsynta material (se
sidorna 101–103) innebär även att betydelsen kan öka i framtiden.
Figur 16. Visselblåsarrutin på Vattenfall
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
123
Hållbarhetsförklaring / Styrning
G1 Ansvarsfullt företagande, forts.
Policyer och styrning
Högsta ledningens ansvar samt policyer och ledningssystem
kring sociala frågor (som beskrivs på sidan 106) gäller även för
styrning. Relevanta policyer för att skapa och främja en sund
företagskultur uppdateras med jämna mellanrum för att minska
risker och kunna ge tydliga och aktuella riktlinjer om bästa
praxis. Företagskulturen utvärderas på flera olika sätt, vilka
beskrivs närmare nedan. Följande policyer styr Vattenfalls han-
tering av väsentliga inverkningar på företagskulturen.
Uppförandekoden, som koncernchefen är ytterst ansvarig för,
ligger till grund för Vattenfalls arbete med att etablera, utveckla,
främja och utvärdera en positiv företagskultur. Uppförande-
koden ligger till grund för allt arbete som utförs inom Vattenfall
och innehåller information om vad som förväntas av våra med-
arbetare (inklusive tillfällig personal) när det gäller affärsetik och
företagskultur. Där hänvisas även till policyer med mer detalje-
rad information och instruktioner rörande bland annat konkur-
rens, antikorruption och intressekonflikter. Underleverantörer
och konsulter omfattas inte av Uppförandekoden, utan om -
fattas av Uppförande koden för leverantörer och samarbets-
partners, som beskrivs på sidan 112. Uppförandekoden bygger
på ledorden öppen, aktiv, positiv och säkerhet. Hur vi uppnår
dessa mål och vad de innebär i praktiken vad gäller våra för-
väntningar på medarbetarna beskrivs vidare i interna riktlinjer
som finns i Vattenfall Management System. Uppförandekoden
har införts i hela koncernen och finns tillgänglig på intranätet
i språkversioner som omfattar de länder där Vattenfall bedriver
verksamhet. Information om uppförandekoden lämnas i sam-
band med anställning och utbildningar. Koncernchefen och
koncernledningen är de med högst befattning som ansvarar för
att säkerställa efterlevnaden av uppförandekoden. Integritets-
organisationen bistår ledningen med sin expertis, till exempel
genom att erbjuda utbildningar.
Vattenfall arbetar brett för att upptäcka, anmäla och utreda
misstänkta handlingar som strider mot lagen eller företagets
uppförandekod. En integritetsundersökning genomförs årligen
och följs vid behov av enskilda intervjuer. Den årliga koncern-
omfattande My Opinion-undersökningen (sida 29) och den för
chefer obligatoriska integritetsundersökningen är viktiga verk-
tyg för att mäta framsteg, identifiera risker och hitta utveck-
lings- och förbättringsområden. Medarbetarna uppmuntras av
ledningen och genom utbildning att ge förslag på hur företags-
kulturen kan förbättras samt anmäla eventuella överträdelser av
upp förande koden. Medarbetare (och externa intressenter) kan
även anmäla misstänkta eller bevittnade överträdelser av
upp förande koden, interna regler eller Uppförandekoden för
leverantörer och samarbetspartners till visselblåsarfunktionen.
Vattenfall har infört ett visselblåsarsystem som uppfyller kraven
i relevant lagstiftning. Anmälningar kan göras helt anonymt via
ett krypterat system, direkt till visselblåsarkoordinatorn i res-
pektive land, eller funktionen Internal Audit. Anmälningar utreds
av Vattenfalls oberoende utredningsfunktion, som består av
medarbetare från Legal, Internal Audit, Corporate Security &
Resilience samt People & Culture. Utrednings teamen arbetar
självständigt och har de resurser som krävs för att genomföra
grundliga utredningar på ett snabbt och objektivt sätt. Det är
strängt förbjudet för Vattenfalls medarbetare och andra företrä-
dare att försöka ta reda på en visselblåsares identitet. Vattenfall
förbjuder alla former av repressalier mot vissel blåsare. EU:s vis-
selblåsardirektiv har införts i alla länder där Vattenfall är verk-
samt och tillämpas på Vattenfalls samtliga marknader.
Vattenfall gör en generös tolkning av direktivet enligt de sträng-
aste nationella kraven för att säkerställa ett konsekvent förhåll-
ningssätt inom hela koncernen. På operativ nivå erbjuder vi
direktkontakt med projektledare, ansvariga för kontakter med
intressenter eller annan personal för att ta upp frågor. Anmälda
incidenter följs upp och bevakas. De utgör även underlag för en
process där lärdomar dras för att säkerställa ständig förbättring
inom koncernen.
Vattenfall Integrity Programme (VIP) bidrar till att minska inte-
gritetsrisker genom att erbjuda återkommande utbildningar
och skapa en medvetenhet om konkurrenslagstiftning, korrup-
tionsbekämpning, intressekonflikter, upphandling och mutor till
alla chefer på nivå N till N-3, samt till medarbetare som har
regelbundna externa kontakter med till exempel leverantörer,
kunder och branschorganisationer. Dessa utbildningar är vik-
tiga för att se till att integritetsrelaterade frågor prioriteras och
kontinuerligt diskuteras av chefer och medarbetare inom
Vattenfalls affärsenheter och team. Den utökade praktiska
utbildningen på tre timmar är obligatorisk och ska genomföras
vart tredje år av chefer och medarbetare som har regelbundna
kontakter med konkurrenter och leverantörer (till exempel vid
inköp). Upphandlingsorganisationen bedöms vara mest risk-
utsatt vad gäller korruption och mutor eftersom de regelbundet
har kontakt med leverantörer och tilldelar avtal. Alla nyanställda
genomgår dessutom en obligatorisk e-utbildning i innehållet
och fyra ögon-principen utgör grund för hur alla upphandlingar
ska genomföras.
I syfte att kunna fullgöra vårt ansvar och löfte att agera håll-
bart bygger Vattenfalls verksamhet på vår företagsfilosofi och
våra kärnvärden. Vårt ansvar gäller inte bara inom vår verksam-
het utan omfattar även vår leveranskedja. Vattenfalls metod
grundar sig på Uppförandekoden för leverantörer och sam-
arbetspartners. Syftet med Upp förande koden är att säkerställa
att våra motparter delar Vattenfalls värderingar vad gäller en
positiv företagskultur och hållbarhet. I den anges våra krav och
förväntningar avseende miljö, sociala frågor och mänskliga rät-
tigheter samt bolags styrning. Den innehåller även de minimi-
normer som leverantörer och samarbetspartners ska tillämpa i
sin egen verksamhet och sina leveranskedjor. Våra leverantörer
och samarbets partner ska alltid sträva efter att tillämpa interna-
tionell bästa praxis för branschen.
Mål och mått
Företagskulturen består av flera olika delar. En positiv kultur och
förankring av kärnvärdena bidrar ytterst till engagerade medar-
betare. Vattenfall har satt ett centralt mål för ett engagemangs-
index som omfattar alla aktiva medarbetare, som syftar till att
mäta i vilken grad medarbetarna känner sig delaktiga i sin orga-
nisation, vilket visar sig genom att de engagerar sig för att nå
målen. Engagemangsindex baseras på en medarbetarunder-
sökningen My Opinion, där relevanta frågor vägs samman. För
2024 låg engagemangsindex på 82 %, vilket är en ökning med
2 procentenheter jämfört med 2023. Under basåret 2019 låg
det på 69 % och målet för 2025 är satt till 75 %.
Viktiga åtgärder
VIP-utbildningar (Vattenfall Integrity Programme)
VIP är ett koncernövergripande utbildningsprogram som främst
riktar sig till chefer ner till tre nivåer under koncernledningen,
samt till medarbetare som regelbundet har kontakt med rele-
vanta externa kontakter (till exempel konkurrenter, leverantörer,
företagskunder och myndigheter) och medarbetare som fast-
ställer specifikationer i upphandlingsprocesser. Dessa mål-
grupper har identifierats baserat på deras riskexponering.
Programmets huvudsakliga syfte är att deltagarna förstår de
integritetsnormer som Vattenfall förväntar sig att de ska följa
och att trygga en gemensam efterlevnadskultur som genom-
syrar hela koncernen. VIP är ett viktigt utbildningsprogram för
att öka medvetenheten inom integritet bland chefer och andra
relevanta målgrupper inom Vattenfall, men också för att integri-
tetsteamet ska få en bättre förståelse för de faktiska och upp-
levda integritetsriskerna i koncernen.
Under 2024 har 1 004 medarbetare genomgått VIP. Vi har
även skräddarsytt utbildningar som genomförts med utvalda
intressenter inom Vattenfall.
Integritetsundersökning
Vattenfall använder sig av en årlig enkät gällande efterlevnad
av integritets- och konkurrenslagstiftning för att bevaka risker.
Enkäten fylls i av ungefär 350 chefer varje år. Syftet med
undersökningen är att göra en riskbedömning av potentiella
integritets relaterade frågor inom Vattenfall och att öka medve-
tenheten om principerna i uppförandekoden samt integritets-
relaterade riktlinjer och andra interna instruktioner. År 2024
skickades enkäten ut till 377 chefer, varav 89% besvarade
enkäten.
Policyuppdateringar
Under 2024 uppdaterades interna instruktioner och riktlinjer för
att säkerställa en bättre intern förståelse kring Vattenfalls etiska
standarder och rättsliga krav, däribland instruktioner kring
vissel blåsning och riktlinjer för visselblåsarfunktionen.
Under 2025 kommer vi att fokusera på att stärka vår före-
tagskultur genom att öka med vetenheten och bevaka risker.
Det finns inga betydande kapital- eller driftsutgifter för dessa
åtgärder utöver de resurser som redan ingår i de berörda enhe-
ternas budgetar. Dessa redovisas inte separat.
202320222021 2024
1 494
2 119
1 643
1 004
Figur 17. Vattenfall Integrity Programme
Antal utbildade chefer och andra nyckelmedarbetare
6 260
Totalt antal utbildade genom Vattenfall
Integrity Programme sedan 2021
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
124
Hållbarhetsförklaring / Styrning
Icke-väsentliga upplysningar om styrning: Skatt
Vattenfall ser skatter som en väsentlig beståndsdel i vårt åta-
gande att växa på ett hållbart, ansvarsfullt och socialt inklude-
rande sätt. Skatter hanteras på ett lagenligt och effektivt sätt.
Vi strävar efter ökad skattetransparens.
Ambitioner, mål och mått
Vattenfall har upprättat och skickat in så kallade land for land
rapportering för samtliga länder där Vattenfall har verksamhet.
På skatteområdet fokuserar Vattenfall på regelefterlevnad och
effektivitet. Alla väsentliga affärstransaktioner skall analyseras
proaktivt ur skattesynpunkt och roller och ansvar har satts upp
för att hantera det. Vattenfall kommer inte att göra affärer i län-
der som listas som skatteparadis av EU eller OECD och kom-
mer inte att göra aggressiv skatteplanering. Vattenfall strävar
efter att ha en öppen och transparent relation med skatte-
myndigheterna och att vara transparent gentemot andra
externa intressenter. Vattenfall deltar när så är möjligt i ett
fördjupat samarbete med landets skatte myndighet, med de
för delar det innebär att ha direkt kontakt med den lokala skatte-
myndigheten, såsom en mer precis beskattning och inga risker
avseende skatterevisioner eller exponering. Vattenfalls verk-
samhet genererar avsevärda skatteintäkter för de lokala myn-
digheterna i de länder där vi verkar. Förutom bolagsskatter och
den särskilda så kallade Trade Tax i Tyskland (en kommunal-
skatt) betalar Vattenfall operativa skatter på produktion, perso-
nal och fastigheter. Totala skatter som har belastat Vattenfalls
resultaträkning 2024 uppgick till 7,8 miljarder SEK, varav
bolagsskatter uppgick till 7,6 miljarder SEK. Vattenfalls effektiva
skattesats 2024 var 12,1 procent, uttryckt i procent av koncer-
nens resultat före skatt. Detta motsvarar 4,6 miljarder SEK.
En tredje post relaterad till totala skatter är den så kallade
uppbördskatten som utgör det största skattebeloppet. En upp-
bördsskatt innebär att vi som företag samlar in skatt på upp-
drag av den lokala skattemyndigheten. Dessa skatter har inga
finansiella effekter på Vattenfall utan regleras i särskilda regel-
verk. De viktigaste uppbördsskatterna är mervärdesskatt, lön-
tagarskatt på arbete samt energiskatt på förbrukning.
Aktiviteter under 2024
Vattenfall har fastställt och styrelsen har årligen godkänt skatte-
policyn i december 2024. Under detta arbete har vi även kon-
trollerat efterlevnaden av skattepolicyn under året mellan
styrelse mötena. Vi har kunnat fastställa att vi inte genomför
aggressiv skatteplanering och inte har någon affärsverksamhet
i länder som är listade som skatteparadis.
Vattenfall fortsätter att stödja utvecklingen mot större skatte-
transparens och deltar därför i olika relevanta projekt och nät-
verk, exempelvis:
• Förnyad ackreditering hos Fair Tax Mark, en oberoende
verifiering som visar på vårt åtagande om ett ansvarsfullt
skatte beteende.
• Process för införande av reglerna kring minimibeskattning.
• Deltagande i forum och seminarier kring frågan om att skatte-
systemet ska kunna användas som en möjliggörare för energi-
omställningen.
Styrning
Skattefunktionerna på koncernnivå och i respektive land säker-
ställer att affärsverksamheten i Vattenfall-koncernen bedrivs
proaktivt och i enlighet med lagar och regelverk, det vill säga på
ett ansvarsfullt sätt. Koncernskattefunktionen rapporterar till
styrelsen och revisionsutskottet om skattepolicy. Revisions-
utskottet erhåller kvartalsvisa uppdateringar om koncernens
skattemässiga ställning. Vattenfalls skattepolicy godkänns
år ligen av styrelsen.
Figur 18. Summa skatter 2024 per skatteslag
Personalrelaterade skatter, 54%
Fastighetsskatt, 8%
Inkomstskatt, 36%
Övriga skatter, 2%
Skatt på kärnkraft, 0%
7,8
miljarder
SEK
Personalrelaterade skatter, 54%
Fastighetsskatt, 8%
Inkomstskatt, 36%
Övriga skatter, 2%
Skatt på kärnkraft, 0%
Tabell 25. Summa betalda skatter per land
Skattehistorik per land
MSEK Sverige Tyskland
Neder-
länderna Övriga Totalt
2024 5 346 1 365 –80 1 140 7 771
2023
1
4 388 4 325 –145 912 9 480
2022
1
2 155 1 290 2 069 3 294 8 808
2021
1
6 002 2 511 1 221 748 10 482
1. De historiska uppgifterna har justerats för att klargöra vilka skatter som
faktiskt betalats under ett visst år jämfört med tidigare publicerade
uppgifter.
Tabell 26. Totalt betalda skatter per skatteslag och land 2024
MSEK Sverige Tyskland
Neder-
länderna
3
Stor-
britannien Danmark Finland Frankrike Norge Polen Totalt
Personalrelaterade skatter
1
2 865 705 470 66 0 11 37 0 50 4 204
Fastighetsskatter 469 0 25 102 0 10 0 0 0 606
Inkomstskatter
2
1 899 658 –643 855 –30 10 22 0 6 2 777
Övriga skatter 113 2 68 1 0 0 0 0 0 184
Effektskatt på kärnkraft 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Summa betalda skatter 5 346 1 365 –80 1 024 –30 31 59 0 56 7 771
1. Inklusive sociala avgifter.
2. Inkluderar ej uppskjutna skatter. Upplupna inkomstskatter i resultaträkningen uppgår till SEK 3 562 milljoner. Se not 12 i koncernredovisningen. Den
betalade skatten motsvarar skatten i kassaflödesanalysen och består främst av preliminära skattebetalningar men också återföringar och tilläggs-
betalningar för tidigare år. Skillnaden mellan inkomstskatten i resultaträkningen och erlagd skatt enligt kassaflödesanalysen på 785 miljoner SEK beror
huvudsakligen på lägre preliminära skatteinbetalningar under 2024 och skatteåterföring i Nederländerna gällande tidigare år.
3. Inkluderar återföring av bolagsskatt från tidigare år.
Tabell 27. Övrig relaterad information 2024
MSEK Sverige Tyskland
Neder-
länderna
Storbritan-
nien Danmark Finland
Frank-
rike Norge Polen Totalt
Anställda, FTE 11 433 3 415 4 105 496 631 91 64 1 418 20 654
Materiella tillgångar utom kassa 170 291 25 512 57 712 16 706 28 606 1 195 2 – 21 300 045
Intäkter från tredje part 61 389 114 325 55 696 348 6 133 2 413 4 381 718 – 245 403
Resultat före skatt 37 903 20 715 4 033 7 729 4 827 –10 184 – 14 75 395
Ramverk, partnerskap och standarder
• GRI 207-standarden.
• Europeiska Unionens direktiv om offentlig
landsspecifik rapportering.
• Ackreditering hos Fair Tax Mark.
• Nederländsk modell och ramverk för skattevillkor.
Läs mer
• Skattepolicy vattenfall-tax-policy-2024.pdf
• Se not 12 till koncernredovisningen, Inkomstskatter,
för mer information om finansiella skatter.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
125
Hållbarhetsförklaring / Styrning / Icke-väsentliga upplysningar om styrning
Noter till hållbarhetsrapporten
Hållbarhetsnoter på följande sidor ger fördjupande
information om Vattenfalls hållbarhetsrapportering.
Hållbarhetsnoterna utgör fortsättningen på de
delar av rapporten som avser allmän information,
miljö, sociala frågor och bolagsstyrning.
Redovisningsprinciper och noter ............................................ 126
Innehållsindex ......................................................................................... 132
Noter och tabeller till EU:s taxonomirapportering .... 134
Tioårsöversikt hållbarhetsdata ................................................. 147
→ GRI-index ................................................................................................ 150
→ Upplysningar utanför ESRS
Redovisningsprinciper och noter
Not avseende E1 Klimatförändringar
Energiförbrukning
Energiförbrukningen redovisas på sidan 147. Samma avgräns-
ning har tillämpats för utsläpp enligt energi- och växthusgaser
i Scope 1 och 2. Energirelaterad information består både av
primär bränsleförbrukning som används för produktion av
värme och el och slutlig energianvändning genom inköpt el,
värme och ånga. Vi räknar inte av energiförbrukningen och
energi som köps in inom den egna organisationens gränser
dubbelräknas inte. Underliggande data omfattar verifiering
kopplade till nationella krav från både EU:s regelverk kring
utsläppshandelssystem och energikartläggning inom ramen
för EU:s energieffektivitetsdirektiv.
Användning av internt koldioxidpris
För närvarande har Vattenfall inte implementerat en officiell
intern koldioxidprisnivå för hela koncernen. Prisscenarier för
CO
2
används för Scope 1-utsläpp som en del av det interna
beslutsfattandet. Försök med intern prissättning för att hantera
Scope 3-utsläpp har påbörjats under 2024. Prisscenarier
offentliggörs inte externt i nuläget.
Verksamhet i sektorer med hög klimatpåverkan
Energisektorn är klassad som en sektor med hög klimat-
påverkan, vilket innebär att alla siffror om energianvändning och
energiintensitet baserat på nettoomsättning som redovisas
på sid 144–146 är kopplade till aktiviteter i sektorer med hög
klimat påverkan. Den nettointäkt som redovisas är i linje med de
redovisningsstandarder som gäller för de finansiella rappor-
terna och motsvarar det värde på omsättningen som rapporte-
ras som en del av EU:s taxonomirapportering, se sidan 136.
Metod för redovisning av växthusgaser, mål och åtgärder
Vattenfall tillämpar de principer, krav och riktlinjer som ges i
GHG-protokollet Corporate Standard (2004). Principerna för
konsolidering av miljödata följer finansiella data. Konsolide-
ringen omfattar dotterbolag i vilka Vattenfall AB äger aktier
motsvarande mer än 50% av rösterna eller på annat sätt har
bestämmande inflytande över. Vi konsoliderar 100% av växt-
husgasutsläppen från alla enheter som vi kontrollerar operativt.
Se tabell 1 för utsläppsomfattning och beräkningsmetoder,
verktyg och emissionsfaktorer.
Vattenfall mäter hur effektiva de vidtagna åtgärderna är över tid
genom att följa upp centrala resultatindikatorer för växthusgas-
utsläpp i absoluta tal och intensitet. Installerad effekt samt den
totala mängden och andelen fossilfri el som produceras ger
också en indikation på den indirekta utvecklingen för Vattenfalls
hantering av väsentliga inverkningar, risker och möjligheter.
Osäkerheter
Osäkerheter är främst kopplade till scope 3-utsläpp där brist på
data täcks av användningen av emissionsfaktorer. Så långt det
är möjligt används emissionsfaktorer från officiella källor på
Vattenfalls marknader. Se tabell 1 för uppgifter om använda
emissionsfaktorer.
Tabell 1. Utsläpps-scope, beräkningsmetoder, verktyg och emissionsfaktorer
Scope Beskrivning Beräkningsmetod och verktyg som använts
S1 Direkta utsläpp från
egen verksamhet
Den absoluta majoriteten av scope 1-utsläppen är kopplade till fossila
utsläpp som också omfattas av EU ETS och följer relevanta nationella
standarder och krav och omfattar både beräkningar baserade på bränsle-
volymer och faktiska mätningar beroende på nationella krav. Revision
utförs som en del av regelverket kring EU ETS.
S2 Marknadsbaserade Indirekta utsläpp från
energianvändning baserat
på attribut
Beräknas med hjälp av den totala inköpta volymen av värme och el för
eget bruk, beräknat med hjälp av avtalsinstrument såsom ursprungs-
garantier. För elförbrukning utan särskilda avtalsenliga källor har nationella
restblandningar tillämpats. Emissionsfaktor för restblandning från
Association of Issuing Bodies
S2 Platsbaserade Indirekta utsläpp från energi-
användning (produktions-
baserade), utsläpp på landsnivå
Beräknat med hjälp av den totala inköpta volymen av värme och el för
eget bruk, beräknat med hjälp av produktionsmixen för varje marknad.
Emissionsfaktorer för produktionsmixen från Association of Issuing Bodies
S3.1 Inköpta varor
och tjänster
Alla inköp av varor och tjänster,
exklusive uppförande av nya
tillgångar
Spendanalys och leverantörsdata via CDP supply chain-program.
S3.2 Kapitalvaror Uppförande av nya tillgångar
(främst havs- och landbaserad
vindkraft samt solkraft)
Spendanalys och leverantörsdata via CDP supply chain-program.
S3.3 Bränsle- och energi-
relaterade verksamheter
Utsläpp i tidigare led från
inköpt bränsle, utsläpp
i tidigare led från inköpt
elektricitet
Bränslevolym multiplicerad med relevanta emissionsfaktorer. För fossil
gas tillämpas Spheras statistik över naturgasmixen i Europa 2020 för
alla år. För historiskt kol, Vattenfalls specifika mix av ursprungsland
2017–2023. För kärnbränsle används Vattenfalls EPD. För tredjepartsinte-
grerade värmeverk används direkt dataleverans.
S3.3d Produktion av inköpt
elektricitet som säljs till
slutkonsumenter
Beräknat med hjälp av residualmix per land för all elförsäljning till slut-
konsumenter av såld el som inte omfattas av ursprungsgarantier.
Emissionsfaktor för restblandning från Association of Issuing Bodies
Söderfors vattenkraftverk
126
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Redovisningsprinciper och noter, forts.
Table 1. Utsläppsscopes, beräkningsmetodik och emissionsfaktorer, continued
Scope Beskrivning Beräkningsmetod och verktyg som använts
S3.3d (frivillig) Bränsle- och energirelaterade
utsläpp kopplade till elektrici-
tet som används för att driva
pumpkraftverk
Vattenfalls pumpkraftverk är en elhandelsverksamhet som inte omfattar
försäljning till slutkonsument och ingår därför inte i vårt rapporterings-
scope. Utsläpp från förluster beräknas med hjälp av en 15 minuters plats-
baserad metod.
S3.4 Transport och
distribution i tidigare led
Utsläpp från transporter
av bränsle
Beräknas med hjälp av avståndet mellan ursprungsland och leveransland
och en kg/km-faktor baserad på transporterade bränslevolymer.
S3.5 Avfall genererat
i verksamheter
Radioaktivt avfall
Farligt och icke-farligt avfall
från verksamheten
Tillämpade emissionsfaktorer för radioaktivt avfall är baserade på
Vattenfalls EPD för kärnkraft. Avfall från verksamheten baseras på avfalls-
volymer för återvinning, återvinning, förbränning och deponi som samlas
in i hela verksamheten, främst från våra kondensanläggningar som produ-
cerar värme och el. Tillämpade emissionsfaktorer baseras på avfallstyp.
S3.6 Tjänsteresor Flygresor vid tjänsteresa
(innefattar även andra mindre
inverkningar från till exempel
hyrbil)
Data från resebyrå baserat på resedata och DEFRA emissionsfaktorer.
Utsläpp från bilresor baserat på bränslemängder.
S3.7 Anställdas
pendling
Bilar och kollektivtrafik, baserat
på medelvärden för liknande
företag.
De genomsnittliga utsläppen för pendling per anställd multipliceras med
antalet anställda vid rapportårets slut.
S3.8 Tillgångar som
leasas i tidigare led
Leasing av fartyg, nätanslutning
och gaslagring
För fartyg: Fartygens faktiska bränsleförbrukning multiplicerad med
en emissionsfaktor För leasingavtal för nätanslutningar: Förluster i nät-
anslutningarna multiplicerade med DE-residualblandningen på grund av
att de är anslutna till DE-nätet. För leasingavtal för gaslagring: Elförbruk-
ning i lager, förbränning, läckage av metan uppmätt vid lagringsenheten.
S3.9 Transport
i senare led
Transport av produkter i senare
led (till exempel värmepumpar,
laddare och pannor)
Fast transportsträcka och bränsleförbrukning per sändning.
Antalet transporter ökar i takt med att försäljningen ökar.
Scope Beskrivning Beräkningsmetod och verktyg som använts
S3.10 Bearbetning
av sålda produkter
Ej tillämpligt Vattenfall säljer inga mellanprodukter.
S3.11 Användning av
sålda produkter
Såld fossil gas
Såld stenkol
Övriga sålda produkter,
främst gaspannor
All såld fossil gas multiplicerat med emissionsfaktorn. All fossil gas
i sålda gaspannor förbränns med samma emissionsfaktor. Antas att
Vattenfall säljer 30% av gasen under hela livscykeln till pannan, vilket
minskar de rapporterade utsläppen, för att undvika dubbelräkning
med gasförsäljningen
S3.12 Slutbehandling
av sålda produkter
Slutbehandling av
sålda produkter
För värmepumpar antas en full laddning köldmedium R744 läcka ut vid
deponering och för laddstationer för elfordon multipliceras utsläpps-
faktorerna för uttjänta enheter med antal sålda enheter.
S3.13 Tillgångar som
leasas i senare led
Tillgångar som
leasas i senare led
Kraftverk som ägs och drivs å kunders vägnar ingår i rapporteringen
av utsläpp inom Scope 1 och 2.
S3.14 Franchiseavtal Franchiseavtal Vattenfall har inga franchiseavtal.
S3.15 Investeringar Investeringar Utsläpp inom Scope 1 och 2 från företag där Vattenfall är minoritetsaktie-
ägare utan operativ kontroll. Utsläppen baseras på Vattenfalls ägarandel.
Biogena utsläpp S1-S3 Användning av biomassa S1: Bränslevolymer multiplicerade med emissionsfaktorer, S2 Biogen
andel av platsbaserad, S3 uppskattat baserat på Vattenfalls EPD:er
S1 Biogena utsläpp Biogena utsläpp beräknas utifrån kolhalten i de olika typer av bränslen
som används. De biogena bränslen som Vattenfall huvudsakligen använ-
der är skogsrester och rivningsavfall, men även förnybart avfall och träd-
bränslen av hög kvalitet. Dessa källor är förnybara eftersom Sverige, som
är det huvudsakliga ursprungslandet, har ett högt nettoupptag inom
mark användningssektorn (LULUCF) enligt 2024 års uppgifter från Natur-
vårdsverket.
127
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Redovisningsprinciper och noter, forts.
Arbetsgång för att fastställa och bedöma klimatrelaterade
inverkningar, risker och möjligheter
Klimatrisker identifieras, bedöms och hanteras både i vår direkta
verksamhet och i tidigare och senare led, baserat på analys av
klimatscenarier (för mer information se sid 89 omresiliensanalys).
Identifiering och bedömning av risker, inklusive klimatrisker, är
en del av Enterprise Risk Management-processen (se sida 46)
där regelbundna uppdateringar av risk situationen delas med
koncernledningen och styrelsen. Därutöver finns det en årlig
separat rapport om miljörisker, inklusive klimatrisker, som
presenteras för koncernledningen.
Klimatrisker är en viktig faktor att ta hänsyn till när Vattenfall
sätter upp affärsmål eller beslutar om större investeringar,
affärs utvecklingsprojekt samt fusioner och förvärv. Exempelvis
identifieras och bedöms fysiska risker och övergångsrisker
som kan hämma affärsmålen genom scenarioanalys, där man
vanligtvis beaktar sannolikheten för risker och möjligheter samt
finansiella och icke-finansiella konsekvenser över tid.
Risker och möjligheter i samband med omställningen
För att utvärdera omställningsrisker gör Vattenfall en heltäck-
ande bedömning av utvecklingen av växthusgasutsläpp inom
alla utsläppsområden, vilket omfattar hela utsläppsinvente-
ringen (se sida 94). Utsläpps beräkningarna görs för olika ut -
vecklingsscenarier, inklusive förändringar i driften av befintliga
tillgångar och olika investeringsalternativ. De resulterande
utsläppen bedöms mot en utsläppsbana för 1,5°C som härleds
från våra vetenskapsbaserade mål (se sida 94). I ett bredare per-
spektiv bedöms riskerna i samband med klimatomställningen
med beaktande av relevanta klimatrelaterade omställnings-
händelser. Omställningshändelser som kan påverka Vattenfall
sträcker sig från förändrade marknadsförhållanden, såsom lön-
samhet i olika CO
2
-prisscenarier, men också olika reglerings-
åtgärder eller förändrat kundbeteende. Det finns indirekta
omställningsrisker kopplade till omställningens hastighet, där
låga elpriser, komplexa tillståndssystem eller brist på politiskt
stöd kan hämma omställningens hastighet. Se Vattenfalls
omställningsplan på sidorna 91 och 92 för att förstå hur
Vattenfall strävar efter att minska koldioxidutsläppen från sina
återstående fossilbaserade aktiviteter, främst kopplade till fossil-
gas inom fjärrvärme, leverantörsled och sålda produkter.
Scenarioanalys och tidsramar
Eftersom många av Vattenfalls beslut rör projekt och tillgångar
med lång livslängd är långsiktiga trender och osäkerhetsfakto-
rer viktiga för vår kärnverksamhet. En vattenkraftsdamm har
exempelvis en livslängd på över 150 år. För att hantera detta
använder Vattenfall ett brett spektrum av scenarier för att iden-
tifiera och bedöma risker och möjligheter med klimatföränd-
ringar (se tabell 2 för en kort sammanfattning). Den vägledande
principen vid valet av scenarier som används för att stödja vår
riskidentifiering och riskbedömning är att uppnå den mest
vetenskapligt underbyggda och detaljerade bilden.
De scenarier för energiomställningen som används täcker
tidsperioden 2023–2060 i syfte att fånga upp de viktigaste
osäkerheterna i omställningen. Den fångar de senaste globala
trenderna och de viktigaste osäkerhetsfaktorerna i utveck-
lingen av den europeiska kraftsektorn, och utforskar olika vägar
mot ett Europa utan fossila bränslen. Detta omfattar makro-
ekonomiska trender, politik, marknadsdesign samt teknisk
utveckling. Scenarierna går från att vara anpassade till en bana
för 1,5°C, via en bana för 2°C och till en bana för över 2°C.
De olika scenarierna återspeglar till exempel olika grader av
statligt stöd för energiomställningen, olika takt och omfattning
av elektrifieringen, olika takt i utfasningen av fossila bränslen,
olika utbyggnadstakt för förnybar teknik, olika typer och varie-
rande volymer av flexibilitet samt olika koldioxid- och bränsle-
priser. Scenarier påverkas av allmänt tillgängliga globala
klimat- och omställningsscenarier. Vattenfall genomför klimat-
relaterade scenario analyser varje år där den senaste analysen
slutfördes 2024.
Tabell 2. Analys av scenarier
Scenario
Beskrivande information
– viktiga krafter och drivkrafter
Täckning
– viktiga underlag och begränsningar Tidshorisont Källa
RCP 4.5 Mellanliggande fysiskt klimatscenario där
utsläppen når sin kulmen runt 2040 och
den globala temperaturen stabiliseras
på strax under 2°C till 2100. Förutsätter
måttliga insatser för att minska utsläppen
genom internationella politiska åtgärder,
tekniska framsteg och förändringar i
energiproduktion och energianvändning.
Analysen omfattar Vattenfalls mark-
nader i Nord- och Centraleuropa.
Den baseras på geospatiala koordi-
nater som är specifika för Vattenfalls
anläggningar för vissa utvärderingar.
De flesta utvärderingar baseras på
regionala data.
Nu–2050
(eller tillgångens
livslängd i före-
kommande fall)
FN:s mellan-
statliga klimat-
panel (IPCC)
RCP 8.5 Scenario med högre utsläpp, där utsläppen
fortsätter att accelerera, och temperaturen
stabiliseras på en ökning strax under 4 °C
år 2100. Scenariot förutsätter inga bety-
dande förändringar i politiken för att minska
utsläppen, och det kännetecknas av hög
befolkningstillväxt, hög efterfrågan på
energi och fortsatt beroende av fossila
bränslen.
Analysen omfattar Vattenfalls mark-
nader i Nord- och Centraleuropa.
Den baseras på geospatiala koordi-
nater som är specifika för Vattenfalls
anläggningar för vissa utvärderingar.
De flesta utvärderingar baseras på
regionala data.
Nu–2050
(eller tillgångens
livslängd i före-
kommande fall)
FN:s mellan-
statliga klimat-
panel (IPCC)
Skräddarsytt
scenario
för energi-
omställning
Scenarierna omfattar makroekonomiska
trender, policy, marknadsdesign samt
teknisk utveckling. Scenarierna går från
att vara anpassade till en bana för 1,5°C,
via en bana för 2°C och till en bana för
över 2°C.
Analysen omfattar de senaste
globala trenderna och de viktigaste
osäkerhetsfaktorerna i utvecklingen
av den europeiska kraftsektorn och
utforskar olika vägar mot ett Europa
utan fossila bränslen.
Nu–2060 Flera källor
128
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Redovisningsprinciper och noter, forts.
Not avseende E4 Biologisk mångfald
I tabell 3 beskrivs de mått som Vattenfall använder för att
bedöma resultat och ändamålsenlighet med avseende på en
väsentlig inverkan, risk eller möjlighet för biologisk mångfald.
Måtten ska innefatta beskrivningar, kopplingar till väsentliga
inverkningar, risker och möjligheter, metoder, viktiga antagan-
den samt osäkerheter och begränsningar.
Koncernövergripande upplysningar kopplade till inverkningar
och beroenden av biologisk mångfald är ett område under
utveckling där relevanta mått fortfarande utvecklas. Datainsam-
ling och övervakning av påverkan sker ofta på lokal nivå som en
del av projekt och verksamhet, men aggregeras vanligtvis inte
till företagsnivå. För att förbättra vår upplysning under de kom-
mande år kommer vi att arbeta med att identifiera relevanta
mätvärden att redovisa på koncernnivå. För koncernmått har
ingen ytterligare validering av externa bestyrkande utförts
ut över revideringen av årsredovisningen.
Policy och styrning
Ökenspridning är inte relevant för Vattenfall på grund av verk-
samhetens geografiska karaktär och påverkan och ingår därför
inte i någon policy.
Verksamhetsställen
Tabell 4 listar verksamhetsställen under Vattenfalls operativa
kontroll. Verksamhetsställen listas för platser där kompensa-
tionsåtgärder har behövts för att hantera kvarstående påverkan
på värdena för ett närliggande skyddat område som en del av
tillståndet. Inget av områdena har identifierats att ha en påvisad
väsentlig negativ inverkan som leder till en försämring av de
livsmiljöer eller arter för vilka det skyddade området har utsetts.
Officiell dokumentation kopplad till varje BSA (Biodiversity
Sensitive Area) har granskats för att identifiera eventuella refe-
renser till påverkan relaterad till Vattenfalls verksamhet. För
Natura 2000-områden bedömdes information om hot, belast-
ning och aktiviteter för att avgöra om Vattenfalls verksamhet
kan komma i konflikt med områdets bevarandemål. För att rap-
portera den ekologiska statusen användes ekologisk Natura
2000-information kopplad till den definierade bevarandeklas-
sen, som sträckte sig från genomsnittlig till utmärkt. Denna
information var inte tillgänglig för andra typer av områden som
är känsliga för biologisk mångfald. Överlappningen och påver-
kansområdet på skyddade områden identifierades i första hand
genom IBAT-bedömningen, som definierar påverkansområdet
per verksamhetstyp. För distribution genomförde vi en GIS-
bedömning för att mäta överlappningen av distributionsled-
ningar inom BSA:erna.
Arbetsgång för att fastställa och bedöma inverkningar,
risker och möjligheter för biologisk mångfald
Faktisk och potentiell påverkan
För att ta fram en bruttolista över potentiella effekter relaterade
till biologisk mångfald per affärsområde samt tidigare och
senare led i vår värdekedja använde vi Encore-databasen
(encorenature.org). För detta användes även TNFDs LEAP-
ansats delvis för att vägleda oss att bedöma väsentligheten i
Tabell 3. Mått för prestanda och effektivitet
Mått Beskrivning Koppling till väsentliga IROs Metoder Viktiga antaganden Osäkerheter och begränsningar
Anläggningar som
ligger i eller nära
områden med känslig
biologisk mångfald
Antal operativa anläggningar som ligger
i eller i närheten av områden som
bedöms vara kritiska för den biologiska
mångfalden, till exempel skyddade
områden, naturreservat och viktiga
områden för biologisk mångfald.
Väsentlig risk för förseningar eller stoppad till-
ståndsgivning och stoppade projekt, vilket leder till
ökade kostnader och förlorade möjligheter. Kan
potentiellt påverka kundernas förtroende negativt.
Detta mått används för att identifiera anläggningar
som på grund av sitt läge kan ställas inför utma-
ningar vad gäller att uppfylla regelverk och driften
av verksamheten, vilket kan påverka tidsplanen för
projektet och projektkostnaderna.
GIS-teknik används för att kartlägga och analysera
de rumsliga förhållandena mellan verksamhetsställen
och områden med känslig biologisk mångfald. Detta
innebär att kartor över skyddade områden, natur-
reservat och viktiga områden för biologisk mångfald
placeras ovanpå anläggningsområdena för att
kontrollera närhet och potentiella inverkningar. Det
integrerade verktyget för bedömning av biologisk
mångfald IBAT (Integrated Biodiversity Assessment
Tool) ger tillgång till viktiga uppgifter om biologisk
mångfald och omfattar IUCN:s rödlista, den interna-
tionella databasen World Database on Protected
Areas och viktiga områden för biologisk mångfald.
Det används för att bedöma områden med känslig
biologisk mångfald.
Förutsätter korrekt och
aktuell kartläggning av
områden med känslig
biologisk mångfald i IBAT.
Närhet till dessa områden innebär inte nödvändigtvis en väsentlig inverkan,
eftersom de faktiska effekterna beror på den specifika verksamheten och ekolo-
giska interaktioner på respektive plats. Måttet inbegriper inte detaljerad informa-
tion om inverkningarnas art och omfattning, och tar eventuellt inte hänsyn till
tidsmässiga förändringar eller indirekta inverkningar såsom föroreningar och
fragmentering av livsmiljöer. Måttet tar inte heller hänsyn till hur ändamålsenliga
lagstiftningsmässiga åtgärder är, de kumulativa inverkningarna från flera anlägg-
ningar eller ett bredare ekologiskt sammanhang och det ömsesidiga beroendet
inom ekosystemen.
Rödlistade arter
i närheten av
anläggningar
Antalet arter som klassas som hotade
(till exempel akut hotade, hotade eller
sårbara) enligt IUCN:s rödlista inom
ett angivet avstånd från anläggningar
Verksamheten har en väsentlig inverkan på hotade
arter (till exempel vissa fåglar, fladdermöss och
fiskar), vilket leder till förseningar i tillståndsgivning,
inställda projekt och ändrade driftvillkor. Detta
mått belyser verksamhetens potentiella ekologiska
inverkan på hotade arter, vilket kan påverka efter-
levnaden av lagar och regler samt kontinuiteten
i verksamheten.
IBAT används för att fastställa och bedöma före-
komsten av rödlistade arter i närheten av verksam-
hetsställen, bland annat med hjälp av uppgifterna i
IUCN:s rödlista. Den ger omfattande uppgifter om
arternas bevarandestatus och utbredning.
Förutsätter omfattande
och aktuella uppgifter
om arternas utbredning.
Förekomsten av rödlistade arter i närheten av verksamhetsställen innebär
inte nödvändigtvis en direkt inverkan, eftersom de faktiska effekterna beror på
den specifika verksamheten och ekologiska interaktioner. Måttet inbegriper
inte detaljerad information om inverkningarnas art och i vilken omfattning de
inverkar på enskilda arter. Det är viktigt att uppgifterna är tillförlitliga, men
korrekt heten kan variera. Dessutom kan så stora datauppsättningar samlas
in och rapporteras på flera olika sätt.
Förändrad mark- och
havsanvändning
Mark- och havsareal som har förändrats
eller omvandlats för nya projekt eller
operativa verksamheter, vilket ger en
indikation på inverkningarna på livs-
miljöer och ekosystem.
Väsentlig inverkan på ekosystem på land, i vatten
och marint, vilket orsakar globala förändringar av
livsmiljöer och ekosystem. Risker kopplade till för-
seningar i tillståndsgivningen och ökade kostnader.
Detta mått används för att bedöma hur omfattande
förändringen av livsmiljön är, vilket krävs för att för-
stå vår miljöpåverkan och tillhörande regulatoriska
risker.
GIS används för att ta fram geografiska data och
göra ytberäkningar. De som är miljöansvariga på
dotterbolagen inom Vattenfall-koncernen registrerar
data i vårt interna rapporteringssystem.
Förutsätter konsekvent
och tillförlitlig datainsam-
ling och rapportering.
Måttet inbegriper inte detaljerad information om vilka specifika typer av
livs miljöer som påverkas och kvaliteten på dessa livsmiljöer. Måttet täcker
eventuellt inte samtliga indirekta inverkningar, såsom fragmentering av
l ivsmiljöer och ekologisk konnektivitet.
129
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Redovisningsprinciper och noter, forts.
Tabell 4. Verksamhetsplatser
Platsnamn
Typ av
verksamhet
Aktiviteter
som påverkar
negativt och
negativa effekter
Om aktiviteter leder till för-
sämring av livsmiljöer eller
arter för vilka det skyddade
området har utsetts
Biologiskt
mångfalds-
känsligt
område
Ekologisk
status
Genomförda åtgärder
för att mildra eller
kompensera
2, 3
Överlappning,
plats till skyddat
område (km
2
)
Tollare Eldistribution Fällning, sprängning,
schaktning i natur-
reservat
Nej Tollare Nature
Reserve
Ingen
information
tillgänglig
Plantering av nya
ekar för att ersätta
avverkade
0,002
Tuggen-
Västmyrriset
Eldistribution Fällning, sprängning,
schaktning i natur-
reservat
Nej Bredselet
Nature
Reserve
Ingen
information
tillgänglig
Restaurering av
sandtallskog, röjning
av smågran
0,06
Kolbotten-
Bockholms-
sundet
Eldistribution Fällning, sprängning,
schaktning i natur-
reservat
Nej Bornsjön
Natura 2000
Gott –
Mycket gott
Skapa faunadepåer,
fladdermusholkar,
plantering av ekar
0,3
Flemingsberg-
Lissma-
Ekudden
Eldistribution Fällning, sprängning,
schaktning i natur-
reservat
Nej Flemingsberg
Nature
Reserve
Ingen
information
tillgänglig
Stängsel, skapa
bibäddar, våtmarker,
fågelholkar
0,3
Pamilo Hydro
Power Plant
Vattenkraft Förändringar i
vatten ståndet
påverkar häckningen
och orsakar erosion
Nej
1
Lammassaari-
Yppylä Natura
2000
Gott –
Mycket gott
Krav på vatten-
reglering
0
Söderfors
Power Station
Vattenkraft Flödesreglering som
påverkar naturlig
översvämning
Nej
1
Bredforsen
Natura 2000
Gott –
Mycket gott
Krav på vatten-
reglering
2,2
Stornorrfors Vattenkraft Partiellt vandrings-
hinder för fisk
Nej
1
Vindelälven-
Laisälven
Natura 2000
Ordinärt
– Gott
Lösning för
fisk vandring
implementerad
0
Strömmens
Power Station
Vattenkraft Lågt minimiflöde
som påverkar små
vattendrag och
översvämningsplan
Nej
1
Sju Strömmar
Natura 2000
Gott Vattenreglering
och periodiska
minimiflöden
0,06
Idbäcksverket
Nyköping
Värme Kylvatten orsakar
temperaturökning
Nej Nyköpingsån Måttlig Återutsättning
av fisk årligen,
begränsning av
verksamheten
vid låga flöden
0
1. Ska omprövas som en del av tillståndsprövningar kopplade till det nationella genomförandet av ramdirektivet för vatten.
2. Det har inte krävts några kompensationsåtgärder som en del av en formell NA2000-prövning.
3. Begränsande åtgärder såsom begränsning av utsläpp till luft som drivs av tröskelvärden som fastställs i direktivet om industriutsläpp
eller andra utsläppsrelaterade krav ingår inte.
både vår egen verksamhet, samt i tidigare och senare led. De
mest väsentliga effekterna identifierades genom poängsätt-
ningsprocessen i rättsakten om digitala marknader. Den fak-
tiska påverkan på platsnivå har bedömts med hjälp av IBAT
(Integrated Biodiversity Assessment Tool), inklusive platsens
närhet till känsliga områden för biologisk mångfald samt hotade
arter som finns inom ett område av vår verksamhet. För att
bedöma de faktiska effekterna i tidigare och senare led
använde vi Global Biodiversity Score (GBS) för att genomföra en
bedömning av avtrycket på biologisk mångfald. I denna bedöm-
ning, som genomfördes 2021–2022, användes kriterier för
genomsnittlig artförekomst (MSA) för att utvärdera vår påver-
kan. Vi tog dock inte hänsyn till specifika platser i värde kedjan
uppströms och nedströms i denna bedömning.
Beroenden
Beroenden av biologisk mångfald och ekosystem har genom-
förts baserat på aktivitetstyp med hjälp av Encore-data. Bedöm-
ningen omfattar inte ekosystemtjänster som är störda eller san-
nolikt kommer att störas och ingen bedömning av beroenden
i värdekedjor i tidigare eller senare led har genomförts.
Omställningsrisker, fysiska risker, systemrisker och möjligheter
En bruttolista genererades för att identifiera omställningsrisker
och fysiska risker och möjligheter med hjälp av Encore-data.
Dessa har bedömts, baserat på effekter och beroenden, genom
utvärderingsprocessed in den dubbla materialitetsanalysen.
Bedömningskriterier finns i föregående avsnitt i denna rapport,
som beskriver DMA. Systemrisker övervägdes i ett tidigt skede
av materialitetsanalysen för att lista risker relaterade till vår
påverkan. Ingen av dem identifierades dock som väsentlig i
bedömningen.
Samråd med berörda samhällen
Inga samråd kopplade till biologisk mångfald och relaterade
upplysningar har genomförts med berörda samhällen som en
del av DMA-processen eller resilience-analysen. Samråd med
berörda samhällen är en del av tillståndsprocessen för nya pro-
jekt eller kopplade till betydande förändringar av befintlig verk-
samhet när samhällen sannolikt kommer att påverkas. Som en
del av denna process inkluderas bedömningar av påverkan på
ekosystem och gemensamma biologiska resurser när så är
relevant.
Scenarioanalys för biologisk mångfald och ekosystemscenarier
Vattenfall har inte använt sig av scenarieanalys för biologisk
mångfald och ekosystem som underlag för identifiering och
bedömning av väsentliga risker och möjligheter.
Resiliensanalys
Resiliensanalysen bygger på Vattenfalls utvärdering av biodiver-
sitetsavtryck (BFA 2022) tillsammans med prognoser för mark-
användning och utsläpp för 2040. I bedömningen användes ett
tillämpningsramverk med definitioner anpassade från Green-
house Gas (GHG) Protocol och den mellanstatliga plattformen
för biologisk mångfald och ekosystemtjänster (IPBES).
BFA-bedömningen utvärderade effekter i MSA/km2, som
mäter hur stor del av den biologiska mångfaldens integritet
som går förlorad på en given yta.
Omfattning
BFA omfattade Vattenfalls direkta verksamhet på Vattefalls
marknader. Bedömningen inkluderade även påverkan på leve-
rantörsled baserat på spendanalys. För påverkan i senare led
analyserades påverkan från användning av sålda produkter.
Huvudsakliga antaganden och tidshorisont
Relevanta påverkansfaktorer:
• Biologisk mångfald på land: Kvävenedfall i atmosfären,
Klimatförändring, Encroachment, Fragmentation, Land-
användning, ekotoxicitet.
• Akvatisk biologisk mångfald: Övergödning av sötvatten,
Hydrologisk störning på grund av klimatförändringar, Hydro-
logisk störning på grund av direkt vattenanvändning, Mark-
användning i avrinningsområden för floder, Markanvändning
i avrinningsområde för våtmarker, Omvandling av våtmarker,
Ekotoxicitet
• Tidsramarna för analysen sträcker sig till 2040 för utsläpps-
och markanvändningsprognoser, medan BFA genomfördes
med hjälp av data från 2020.
Datakällor
Följande datakällor användes för bedömningen:
• Operativa data kopplade till utsläpp, vattenanvändning,
avfall, bränsleanvändning, markanvändningsdata.
• Livscykelanalyser av energiteknik från miljövarudeklarationer
• Spendanalys
Resultat
De övergripande resultaten av resiliensanalysen visar att utfas-
ningen av fossila bränslen i Vattenfall kommer att vara en viktig
drivkraft för att minska trycket på den biologiska mångfalden.
Den visar också att det finns ett behov av att ha ett starkt fokus
på att begränsa markanvändningens påverkan samt att stärka
den biologiska mångfaldens värden kopplade till både befintliga
tillgångar och utvecklingsprojekt.
När det gäller vårt årliga växande fotavtryck (dynamisk påver-
kan) visar BFA att nästan 90 % är kopplat till klimatförändringar
(BFA 2022).
130
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Redovisningsprinciper och noter, forts.
Vår verksamhet påverkar både landbaserade, akvatiska och
marina ekosystem på grund av mark- och havsanvändning,
byggnationer och hydrologiska störningar. Om man tittar på
statisk påverkan (historiska omvandlingar) beror cirka 30 % på
vår egen verksamhet, främst kopplad till markanvändning som
behövs för distributionsnäten. Med tanke på de investeringar
som krävs i nät och fossilfri produktion för energiomställningen
kan markanvändningen öka betydligt fram till 2040 jämfört
med 2019 års baslinje.
Bedömningen visar också på ett betydande statiskt
mark användningsavtryck från bränsle- och icke-bränsle-
försörjningskedjor.
Statisk påverkan i vattenmiljön är också relevant, främst
genom hydrologiska störningar kopplade till vattenkraftsdrift.
Det krävs dock att data förfinas, t.ex. eftersom vattenkrafts-
modulen i Global Biodiversity Score-verktyget fortfarande var
experimentell vid tidpunkten för sammanställningen. En svag-
het i metodiken var också att havsområdena inte var fullt inklu-
derade vid tidpunkten för bedömningen. Vi är dock medvetna
om den marina påverkan på projektnivå och vi investerar i FoU-
aktiviteter för att ytterligare studera hur marina arter och livs-
miljöer påverkas av havsbaserad vindkraft.
Not avseende E5 Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Riskbedömningen på sidan 101 har utvärderats utifrån de
delrisker och underliggande data som presenteras i tabell 5.
Ett undantag är betong för vilket det inte fanns några upp-
gifter tillgängliga i de konsulterade källorna. Sociala risker och
leveransrisker för betong bedömdes av interna experter.
Det antogs att Vattenfalls försörjningskedja är jämförbar
med den globala försörjningskedjan för varje specifikt material,
med undantag för aluminium, där data från den europeiska
försörjningskedjan användes eftersom aluminiuminköp främst
sker i Europa. Baserat på riskbedömningen valdes de fyra mate-
rialen med högst risk ut per riskindikator (tillgång, socialt ansvar
och klimat). För dessa utvalda material har individuella tröskel-
värden för låg, medelhög och hög risk definierats baserat på
fördelningen av riskpoängen för varje riskindikator. Det huvud-
sakliga antagandet som görs är att Vattenfalls försörjnings-
kedja liknar den globala försörjningskedjan för varje specifikt
material, och att sociala risker på landsnivå kan tillämpas på
våra material leveranser från de respektive länderna. Samhällen
i leverans kedjan har inte rådfrågats direkt. Under 2024 deltog
Vattenfall dock i två flerpartsinitiativ, German Energy Sector
Dialogue och det internationella RBC-avtalet för sektorn för för-
nybar energi, vilket ökade vår förståelse för vår leveranskedja och
potentiellt drabbade samhällen (se avsnitt S2 och S3).
De uppsatta målen baseras på Vattenfalls syn på sina part-
ners och mer allmänt i Europas kapacitet när det gäller avveck-
ling och återvinning av vindkraftsparker.
Resursanvändningen bygger på att tillväxtprojekt står för den
absoluta majoriteten av resursanvändningen. Icke-väsentliga
resursflöden ingår inte i upplysningarna. Användningen av
sekundära, återanvända eller återvunna material kommer inte
att vara uppdelad 2024 och förväntas ligga i linje med bransch-
genomsnittet
Not avseende S1 Den egna arbetskraften
Alla Vattenfalls nyckeltal för personalstyrkan rapporteras i hel-
tidsekvivalenter vid årets slut och valideras inte av någon annan
extern instans än Vattenfalls revisor. Som framgår på sidan 108
skiljer vi dessutom mellan olika typer av medarbetare i vår per-
sonalstyrka, vilket påverkar våra mätetal eftersom vi beräknar
och rapporterar dem separat.
Vattenfalls strategiska mål för hälsa och säkerhet kallas Lost
Time Injury Frequency (LTIF) och uttrycks som antalet arbetso-
lyckor med förlorad arbetstid som leder till frånvaro längre än en
dag, olyckor som leder till frånvaro längre än en dag och olyckor
som leder till dödsfall per 1 miljon arbetade timmar. Det gäller
endast Vattenfalls anställda och beräknas genom att summera
antalet arbetsolyckor med förlorad arbetstid och dödsolyckor
under året och multiplicera det med 1 000 000, en normalise-
ringsfaktor som sedan divideras med antalet arbetade timmar
under ett år. Med LTI med hög konsekvens avses arbetsrelate-
rade olyckor som leder till en skada som arbetstagaren inte kan
återhämta sig från (t.ex. amputation av en kroppsdel) eller som
inte förväntas återhämta sig helt till samma hälsotillstånd som
före skadan inom 180 dagar eller längre.
På samma sätt beskriver allvarlighetsgraden hur allvarliga de
skador som inträffade under ett visst år var per olycka, uttryckt
i antal förlorade dagar, och beräknas genom att ta det totala
antalet förlorade dagar från arbetsolyckor med förlorad arbets-
tid och dödsfall dividerat med antalet arbetsolyckor med för-
lorad arbetstid under ett visst år.
Det totala antalet registrerbara incidenter (TRI) består av
antalet dödsfall, skador med förlorad arbetstid, fall av medicinsk
behandling och fall av begränsat arbete till följd av en skada,
exklusive fall av första hjälpen under ett visst år. Följaktligen
beräknas TRIF genom att dividera TRI med antalet arbetade
timmar under ett år.
Personalomsättningen uttrycker hur många medarbetare
som lämnar Vattenfall under ett visst år. Detta mått beräknas
genom att dividera totalt antal FTE som lämnar och genom-
snittligt antal FTE under ett givet år. Detta beräknas inte separat
och exkluderar icke-anställda.
Not avseende Enhetsspecifika upplysningar:
leveranssäkerhet
De två huvudmått som använts i denna upplysning är SAIDI
(System Average Interruption Duration Index) och SAIFI (System
Average Interruption Frequency Index). Följande avbrott inklu-
deras: aviserade och oaviserade avbrott som inträffar i vårt
distributions nät samt i försörjningsnät till distributionsnät som
inte ägs av oss. Avbrott på grund av extraordinära händelser
inkluderas.
SAIDI mäter den genomsnittliga avbrottstiden per kund
och år. Värdet beräknas som total avbrottstid i timmar multi-
plicerat med 60 minuter dividerat med totalt antal kunder.
Mått enheten är minuter. SAIDI-målet är 99,99 %, vilket innebär
att systemets genomsnittliga avbrottstid måste vara mindre än
75 minuter per år, förutsatt att det är 525 600 minuter per år.
SAIFI mäter antalet avbrott per kund och år. Antalet avbrott
divideras med totalt antal kunder. Måttenheten är antal avbrott
per kund.
Tabell 5. Resursanvändning och risker kopplade till cirkulär ekonomi
Risk Bedömda delrisker Uppgifter hämtade från nedanstående referenser
Försörjningsrisk
Försörjningsrisk
Study on the Critical Raw Materials for the EU 2023
Ekonomisk betydelse
Importberoende
Samhällsrelaterad risk
Arbetsvillkor Världsbankens rapport om styrning
Lokalsamhällen ILOSTAT
Konfliktområden Heidelberg Institute for International Conflict Research (2018)
Koldioxidutsläpp Koldioxidutsläpp
Uppgifter om utsläppsintensitet har hämtats från databaser för
livscykelinventering, såsom LCA for Experts
Figur 1. Vattenfalls markbaserade statiska fotavtryck för biologisk mångfald, i MSA.km
2
Scope 1: Markanvändningspåverkan
från egen verksamhet
Ledningsgator 328
Fastigheter som omger vattenkraftverk 27
Industriella anläggningar 19
Landbaserade vindkraftparker 6
Scope 2: Markanvändningspåverkan i tidigare
led i alla geografiska områden
Utvinning av fossila bränslen 310
Köpta varor och tjänster 235
Biobränslen 234
Rökgaser från kärnkraftverk 1
131
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
ESRS Innehållsindex
Tematiska
ESRS
Upplysnings-
krav Titel
Sid- och/eller
notnummer Anmärkning
ESRS 2 BP-1 Allmän grund för utarbetandet av hållbarhetsförklaringarna 76
ESRS 2 BP-2 Upplysningar med avseende på särskilda omständigheter 76
ESRS 2 GOV-1 Förvaltnings-, lednings- och tillsynsorganens roll 60–65, 68–71
ESRS 2 GOV-2 Information som lämnas till och hållbarhetsfrågor som behandlas
av företagets förvaltnings-, lednings- och tillsyns organ
60–61
ESRS 2 GOV-3 Integration av hållbarhetsrelaterade resultat i incitamentssystem
(allmänna upplysningar)
80
ESRS 2 GOV-4 Förklaring om tillbörlig aktsamhet 80, 107
ESRS 2 GOV-5 Riskhantering och intern kontroll över hållbarhets rapportering 80
ESRS 2 SBM-1 Strategi, affärsmodell och värdekedja 81–82
ESRS 2 SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter 83
ESRS 2 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande
till strategi och affärsmodell
86
ESRS 2 IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma väsentliga
inverkningar, risker och möjligheter
84–85
ESRS 2 IRO-2 Upplysningskrav i ESRS-standarder som omfattas av företagets
hållbarhetsförklaring
77–79, 84, 132
E1 GOV-3 Integration av hållbarhetsrelaterade resultat i incitamentssystem 80
E1 E1-1 Omställningsplan för begränsning av klimatförändringarna 91
E1 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande
till strategi och affärsmodell
89
E1 IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma väsentliga
klimat relaterade inverkningar, risker och möjligheter
89, 128
E1 E1-2 Policyer för begränsning av och anpassning till klimatförändringarna 90
E1 MDR-P Minimikrav på upplysningsinnehåll – Policyer 90
E1 E1-3 Åtgärder och resurser med avseende på klimatförändringspolicyer 95
E1 MDR-A Minimikrav på upplysningsinnehåll – Åtgärder 95
E1 E1-4 Mål för begränsning av och anpassning till klimatförändringarna 94
E1 MDR-T Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mål 94, 126
E1 E1-5 Energianvändning och energimix 147
E1 MDR-M Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mått 126
E1 E1-6 Bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 1, 2, 3 och totala växthusgasutsläpp 146, 147
E1 E1-7 Växthusgasupptag och begränsningsprojekt för växthusgaser som
finansieras genom koldioxidkrediter
146
E1 E1-8 Intern koldioxidprissättning 126
E1 E1-9 Förväntade finansiella effekter genom väsentliga fysiska risker och
omställningsrisker och potentiella klimatrelaterade möjligheter
n/a Infasnings-
krav
E4 E4-1 Omställningsplan och beaktande av biologisk mångfald och ekosystem
i strategi och affärsmodell
97
E4 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande till
strategi och affärsmodell
96
E4 IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma väsentliga
inverkningar på samt risker och möjligheter för biologisk mångfald och
ekosystem
128
Tematiska
ESRS
Upplysnings-
krav Titel
Sid- och/eller
notnummer Anmärkning
E4 E4-2 Policyer för biologisk mångfald och ekosystem 96
E4 MDR-P Minimikrav på upplysningsinnehåll – Policyer 96
E4 E4-3 Åtgärder och resurser för biologisk mångfald och ekosystem 100
E4 MDR-A Minimikrav på upplysningsinnehåll – Åtgärder 100
E4 E4-4 Mål för biologisk mångfald och ekosystem 98
E4 MDR-T Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mål 98
E4 E4-5 Mått på inverkningar relaterade till förändringar
i biologisk mångfald och ekosystem
99
E4 MDR-M Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mått 99
E4 E4-6 Förväntade finansiella effekter av risker och möjligheter som har att
göra med biologisk mångfald och ekosystem
n/a Infasnings-
krav
E5 IRO-1 Beskrivning av arbetsgången för att fastställa och bedöma väsentliga
inverkningar, risker och möjligheter avseende resursanvändning och
cirkulär ekonomi
101
E5 E5-1 Policyer för resursanvändning och cirkulär ekonomi 101
E5 MDR-P Minimikrav på upplysningsinnehåll – Policyer 101
E5 E5-2 Åtgärder och resurser för resursanvändning och cirkulär ekonomi 103
E5 MDR-A Minimikrav på upplysningsinnehåll – Åtgärder 103
E5 E5-3 Mål för resursanvändning och cirkulär ekonomi 102
E5 MDR-T Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mål 102
E5 E5-4 Resursinflöden 102
E5 MDR-M Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mått 102
E5 E5-6 Förväntade finansiella effekter av inverkningar, risker och möjligheter
som har att göra med resursanvändning och cirkulär ekonomi
n/a Infasnings-
krav
S1 SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter 107
S1 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande
till strategi och affärsmodell
108
S1 S1-1 Policyer för den egna arbetskraften 108
S1 MDR-P Minimikrav på upplysningsinnehåll – Policyer 108
S1 S1-2 Rutiner för kontakter med den egna arbetskraften och arbetstagar-
representanter angående inverkningar
108–109
S1 S1-3 Rutiner för att gottgöra för negativa inverkningar och kanaler genom
vilka den egna arbetskraften kan uppmärksamma problem
109
S1 S1-4 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar på den egna arbetskraften
och strategier för att hantera de väsentliga riskerna och utnyttja de
väsentliga möjligheterna, vad gäller den egna arbetskraften, och dessa
åtgärders ändamåls enlighet
108–111
S1 MDR-A Minimikrav på upplysningsinnehåll – Åtgärder 111
S1 S1-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar ska hanteras, positiva
inverkningar stärkas och väsentliga risker och möjligheter hanteras
109–110
S1 MDR-T Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mål 109–110
S1 S1-6 Uppgifter om företagets anställda 108–109, 131
S1 S1-7 Uppgifter om arbetstagare i företagets egen arbetskraft som
inte är anställda
n/a Infasnings-
krav
132
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Tematiska
ESRS
Upplysnings-
krav Titel
Sid- och/eller
notnummer Anmärkning
S1 S1-14 Mått för hälsa och säkerhet 109–110
S1 MDR-M Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mått 108–109, 131
S2 SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter 113
S2 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande
till strategi och affärsmodell
112
S2 S2-1 Policyer för arbetstagare i värdekedjan 112
S2 MDR-P Minimikrav på upplysningsinnehåll – Policyer 112
S2 S2-2 Rutiner för kontakter med arbetstagare i värdekedjan
angående inverkningar
113
S2 S2-3 Rutiner för att gottgöra för negativa inverkningar och kanaler genom
vilka arbetstagare i värdekedjan kan uppmärksamma problem
114
S2 S2-4 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar på arbetstagare i värdekedjan
och strategier för att hantera de väsentliga riskerna och utnyttja de
väsentliga möjligheterna, vad gäller arbetstagare i värdekedjan, och dessa
åtgärders ändamålsenlighet
114–115
S2 MDR-A Minimikrav på upplysningsinnehåll – Åtgärder 114–115
S2 S2-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar ska hanteras, positiva
inverkningar stärkas och väsentliga risker och möjligheter hanteras
114
S2 MDR-T Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mål 114
S2 MDR-M Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mått 114
S3 SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter 116
S3 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande
till strategi och affärsmodell
116
S3 S3-1 Policyer för berörda samhällen 116
S3 MDR-P Minimikrav på upplysningsinnehåll – Policyer
116
S3 S3-2 Rutiner för kontakter med berörda samhällen angående inverkningar 117
S3 S3-3 Rutiner för att gottgöra för negativa inverkningar och kanaler genom vilka
berörda samhällen kan uppmärksamma problem
117
S3 S3-4 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar på berörda samhällen och
strategier för att hantera de väsentliga risk erna och utnyttja de väsentliga
möjligheterna, vad gäller berörda samhällen, och dessa åtgärders
ändamåls enlighet
117
S3 MDR-A Minimikrav på upplysningsinnehåll – Åtgärder 117
S3 S3-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar ska hanteras, positiva
inverkningar stärkas och väsentliga risker och möjligheter hanteras
117
S3 MDR-T Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mål 117
S3 MDR-M Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mått 117
S4 SBM-2 Intressenters intressen och synpunkter 118
S4 SBM-3 Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter och deras förhållande
till strategi och affärsmodell
118
S4 S4-1 Policyer för konsumenter och slutanvändare 118–119
S4 MDR-P Minimikrav på upplysningsinnehåll – Policyer 118–119
Tematiska
ESRS
Upplysnings-
krav Titel
Sid- och/eller
notnummer Anmärkning
S4 S4-2 Rutiner för kontakter med konsumenter och
slutanvändare angående inverkningar
119
S4 S4-3 Rutiner för att gottgöra för negativa inverkningar och kanaler genom
vilka konsumenter och slutanvändare kan uppmärksamma problem
119
S4 S4-4 Åtgärder avseende väsentliga inverkningar för konsumenter och
slutanvändare och strategier för att hantera de väsentliga riskerna
och utnyttja de väsentliga möjligheterna, vad gäller konsumenter och
slut användare, och dessa åtgärders ändamålsenlighet
119
S4 MDR-A Minimikrav på upplysningsinnehåll – Åtgärder 119
S4 S4-5 Mål för hur väsentliga negativa inverkningar ska hanteras, positiva
inverkningar stärkas och väsentliga risker och möjligheter hanteras
119
S4 MDR-T Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mål 119
S4 MDR-M Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mått 119
EN-1 MDR-P Minimikrav på upplysningsinnehåll – Policyer 120
EN-1 MDR-A Minimikrav på upplysningsinnehåll – Åtgärder 120
EN-1 MDR-T Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mål 120
EN-1 MDR-M Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mått 120
G1 GOV-1 Förvaltnings-, lednings- och tillsynsorganens roll 60–65, 68–71
G1 G1-1 Policyer för ansvarsfullt företagande och företagskultur 124
G1 MDR-P Minimikrav på upplysningsinnehåll – Policyer 124
G1 MDR-A Minimikrav på upplysningsinnehåll – Åtgärder 124–125
G1 MDR-T Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mål 124
G1 MDR-M Minimikrav på upplysningsinnehåll – Mått 124
ESRS Innehållsindex, forts.
133
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Noter och tabeller till EU:s Taxonomirapportering
Detta avsnitt tillsammans med taxonomiinformationen på sid
88 och 134–145 i denna rapport utgör Vattenfalls taxonomi-
rapportering för 2024.
Verksamheter som omfattas av taxonomin
Vattenfall har identifierat följande större, bidragande ekonomiska
aktiviteter som omfattas av de delegerade rättsakterna för
klimatet och den kompletterande delegerade akten för kärn-
kraft och gas:
4.3 Elproduktion från vindkraft
1
4.5 Elproduktion från vattenkraft
1
4.9 Överföring och distribution av el
2
4.10 Lagring av el
1
4.28 Elproduktion från kärnenergi i befintliga anläggningar
1
4.29 Elproduktion från fossila gasformiga bränslen
3
4.30 Högeffektiv kombinerad produktion av värme/ kyla
och el från fossila gasformiga bränslen
3
4.31 Produktion av värme/kyla från fossila gasformiga
bränslen i ett effektivt fjärrvärme- och fjärrkylsystem
3
Vattenfalls samtliga aktiviteter återfinns i taxonomitabellerna
längre fram i detta avsnitt.
En utvärdering har också genomförts mot den delegerade
akten på miljöområdet (kommissionens delegerade förordning
(EU) 2023/2486). Ingen av Vattenfalls ekonomiska aktiviteter
omfattas av den delegerade akten. Under 2024 rapporterar
Vattenfall en ny aktivitet, 7.1 Uppförande av nya byggnader.
Alla Vattenfalls rörelsesegment deltar i arbetet med att iden-
tifiera Vattenfalls aktiviteter och vilka som omfattas av, och är
förenliga med, taxonomin. Den externa rapporteringen baseras
på rapportering på lägsta nivå för samtliga rapporterande
en heter i koncernen och är en integrerad del av vårt finansiella
rapporteringssystem.
Förenlighet med taxonomin
För att en ekonomisk aktivitet skall anses vara förenlig med
taxonomin skall den väsentligt bidra till minst ett av miljömålen,
som är definierade i taxonomin, inte orsaka betydande skada
på de återstående miljömålen samt uppfylla kraven enligt
minimi skyddsåtgärder.
Kriterier för väsentligt bidrag och för att inte orsaka bety-
dande skada har bedömts för varje ekonomisk aktivitet indivi-
duellt och minimiskyddsåtgärder har bedömts på koncernnivå.
Väsentligt bidrag
Alla Vattenfalls ekonomiska aktiviteter som omfattas av taxo-
nomin har bedömts mot kriterierna för väsentligt bidrag till
begränsning av klimatförändringar och för anpassning till ett
förändrat klimat. Investeringar som bidrar till både klimat-
anpassning och begränsning av klimatförändringar kan inte
delas upp på respektive miljömål, eftersom anpassning till
väsentliga klimat risker är en integrerad del av projektens
utformning. Därför r apporteras samtliga kapitalutgifter och
driftsutgifter som bidragande till begränsning av klimatföränd-
ringar. Detta för att undvika dubbelräkning. Vattenfalls förenliga
omsättning bidrar enbart till begränsning av klimatförändringar.
Begränsning av klimatförändringar
Taxonomiförenliga aktiviteter som elproduktion från vindkraft
(4.3) och lagring av el (4.10) (pumpkraft) bidrar automatiskt till
klimatmålet. För övriga större aktiviteter som elproduktion från
vattenkraft (4.5) och elproduktion från kärnkraft i existerande
anläggningar (4.28) har tredjepartsgranskade livscykelanalyser
använts för att verifiera att EU taxonomins krav avseende
utsläpp av växthusgaser uppfylls.
För aktiviteten överföring och distribution av el (4.9) har
majoriteten bedömts vara förenlig med taxonomin då hela
Vattenfalls distributionsnät är sammankopplat med det Europe-
iska systemet och verksamheten uppfyller kravet på klimat-
prestanda för nyansluten produktion. En mindre andel av aktivi-
teten har rapporterats som icke förenlig med taxonomins krav,
i brist på verifierbara data.
För övriga aktiviteter har förenlighet bedömts på produktnivå
eller ekonomisk aktivitetsnivå. Förenlighet uppfylls ofta genom
efterlevnad av EU-lagstiftning och nationell lagstiftning och följs
upp årligen genom våra certifierade miljöledningssystem.
Anpassning till klimatförändringar
De fysiska klimatrisker som är väsentliga för verksamheten
har bedömts och anpassningslösningar implementeras konti-
nuerligt för att minska de största riskerna. Exempel på klimat-
anpassningslösningar presenteras i avsnittet om klimatrisker
(E1), se sida 89–95.
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Anpassning till klimatförändringar
IPCCs två klimatscenarier RCP 4.5 och RCP 8.5 har använts för
att genomföra de fysiska klimatrisk- och sårbarhetsanalyserna
för Vattenfalls verksamhet. Dessa scenarier återspeglar den
mest detaljerade informationen som var tillgänglig vid tidpunk-
ten för bedömningen. Detta representerar både ett mellan- och
ett högkoncentrationsscenario av växthusgaser. Under 2024
genomfördes en studie för att verifiera vår befintliga riskinvente-
ring och stärka Vattenfalls arbete med klimatscenarioanalys för
vår verksamhet. För mer information om hantering av fysiska
klimat risker i Vattenfall (E1), se sidorna 89–95.
Hållbar användning och skydd av vatten och marina
resurser samt skydd och återställande av biologisk
mångfald och ekosystem
Kriterierna för att inte orsaka betydande skada för vatten och
biologisk mångfald är i huvudsak kopplade till olika delar av EU-
lagstiftningen och dess nationella implementering på de olika
marknader där Vattenfall är verksamt. Inom ramen för de nuva-
rande rättssystemen fastställs relevanta krav på verksamhets-
utövarna genom de tillståndsvillkor som fastställs av behöriga
nationella myndigheter. Regelefterlevnad följs upp genom miljö-
tillstånd samt via årliga granskningar av certifierade miljö-
lednings system.
Mer specifikt är de kriterier för att inte orsaka betydande
skada på hållbar användning och skydd av vatten och marina
resurser kopplade till efterlevnad av ramdirektivet för vatten,
och ett viktigt fokus för kriterierna är genomförandet av rele-
vanta begränsande åtgärder. Som en del av införlivandet av
vatten direktivet på de olika marknaderna fastställer de natio-
nella behöriga myndigheterna ekologiskt relevanta miljökrav
på verksamhetsutövare, som en del av tillståndsvillkoren i till-
lämpliga fall. Så länge de rutiner och krav som behöriga myndig-
heter har satt upp följs och att tillståndskraven inte är beroende
av undantag anser Vattenfall att verksamheten är förenlig med
kraven. Relevant att notera är att det för svensk vattenkraft
pågår en översyn av befintliga tillstånd där ytterligare relevanta
åtgärder kommer att identifieras, som en del av den övergri-
pande processen. Vattenfalls bedömning är att all vattenkrafts-
verksamhet som ingår i den planerade granskningen av befint-
liga tillstånd anses vara förenlig så länge åtgärder i befintliga
tillstånd har genomförts. I takt med att tillstånden successivt
kommer att uppdateras med nya identifierade relevanta åtgär-
der kommer en kontinuerlig omprövning av vattenkraftens
taxonomi förenlighet att genomföras. Om framtida relevanta
åtgärder fastställs på grundval av undantag kommer en indivi-
duell bedömning att göras för att bedöma förenligheten.
Övergång till en cirkulär ekonomi
Kriterierna för att inte orsaka betydande skada för cirkulär eko-
nomi kräver att verksamheterna använder material med hög
hållbarhet och återvinningsbarhet där kriterierna är tillämpliga.
Resurseffektivitet och cirkularitet är ett viktigt fokusområde för
Vattenfall, se sidorna 101–103. Kravet uppfylls genom avtal med
leverantörer och entreprenörer samt genom efterlevnad av
Vattenfalls övergripande miljöledningssystem där cirkularitet
och resurshantering är en uttalad del.
Förebyggande och begränsning av föroreningar
Efterlevnaden säkerställs i huvudsak genom att följa befintlig
EU-lagstiftning och nationell lagstiftning. Regelefterlevnad följs
upp genom krav från behöriga myndigheter och miljörapporte-
ring samt via årliga revisioner kopplade till våra certifierade miljö-
ledningssystem. För krav som går bortom befintliga lagkrav, t ex
krav kopplade till användandet av kvicksilver och substanser på
EU’s kandidatlista uppfylls dessa via interna system för substi-
tution och kemikaliehantering.
Minimiskyddsåtgärder
Vattenfall har en offentlig ”Policy för mänskliga rättigheter” som
beskriver hur Vattenfall arbetar för att respektera mänskliga
rättig heter. Den innehåller åtaganden att följa FN:s vägledande
principer, OECD:s riktlinjer för multinationella företag, ILO:s åtta
grundläggande konventioner samt principerna i FN:s Global
Compact. I vår ”Uppförandekod för leverantörer” och partners
utvidgar vi dessa krav på mänskliga rättigheter till att omfatta
vår värdekedja.
Vid upprepade tillfällen gör Vattenfall en gapanalys med en
extern organisation för att säkerställa att vi efterlever dessa
policyer. Den senaste människorättsbedömningen gjordes i
augusti 2021. Vattenfall arbetar redan med de flesta identifie-
rade frågor, men de viktigaste förbättringsområdena från
analysen har vi omvandlat till en handlingsplan för mänskliga
rättigheter (”Handlingsplan för mänskliga rättigheter”, som
publicerats på Vattenfalls hemsida och en intern lista som
1. Taxonomiförenlig
2. Delvis taxonomiförenlig
3. Ej taxonomiförenlig
134
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Noter och tabeller till EU:s Taxonomirapportering, forts.
kontinuerligt följs upp). Planen följs upp löpande och arbets-
gången gäller i hela organisationen. Mer information om Vattenfalls
arbete för mänskliga rättigheter finns på sidan 106–107 och en
separat lägesrapport om mänskliga rättigheter har publicerats.
I händelse av en överträdelse har Vattenfall ett visselblåsar-
system som kontrolleras mot FN:s vägledande principer för
företag och mänskliga rättigheter. Anmälningar genom denna
eller andra kanaler leder inte automatiskt till att vi anser att ett
brott mot minimiskyddsåtgärderna har skett. Det är först om en
analys och ett avgörande har fastställt att vi avvikit från ram-
verken som listas som minimiskyddsåtgärder, som vi anser att
berörda aktiviteter är oförenliga med taxonomin.
Redovisningsprinciper
Nyckeltalen har definierats i enlighet med bilaga 1 till den dele-
gerade akten hänförlig till artikel 8.
Utgångspunkt för upprättande av taxonomirapporteringen är
Vattenfallkoncernens finansiella rapporter upprättande enligt
IFRS, se koncernens not 3. Därtill baseras taxonomirapporte-
ringen på Vattenfalls segmentsrapportering, som framgår av
koncernens not 6. Det innebär att nyckeltalet för omsättning för
elproducerande aktiviteter baseras på spotpriser. Resultat från
säkring av priserna för elproduktionen, som görs på koncern-
nivå, allokeras inte till respektive produktionstyp. Resultat från
prissäkring av elproduktionen redovisas därför under verksam-
het som inte omfattas av taxonomin.
Kapitalutgifter enligt taxonomin består av investeringar i
materiella anläggningstillgångar (rapporteras i Vattenfalls
balansräkning och i not 22), immateriella anläggningstillgångar
(rapporteras i Vattenfalls balansräkning och i not 23) och årets
anskaffningar av nyttjanderättstillgångar, varvid även rörelseför-
värv beaktas. Nyttjanderättstillgångarna, som framgår av not
33, ingår i årets investeringar i materiella anläggningstillgångar
i not 22. De tillgångar som redovisas i enlighet med IFRIC 1
redovisas som investering i materiella anläggningstillgångar.
Täljaren i nyckeltalet är andelen av kapitalutgifter som är
taxonomi förenlig och rapporteras i avsnitt A1 Miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter.
Omsättning enligt taxonomirapporteringen motsvaras av
nettoomsättning i Vattenfalls resultaträkning. Täljaren i nyckel-
talet är andelen av omsättningen som är taxonomiförenlig
och rapporteras i avsnitt A1 Miljömässigt hållbara (taxonomi-
förenliga) verksamheter.
Driftsutgifter enligt taxonomin består av underhållskostnader,
forsknings- och utvecklingskostnader samt utgifter för korttids-
leasingavtal. Utgifter som ingår i taxonomins definition av drifts-
utgifter redovisas som övriga externa kostnader och personal-
kostnader i Vattenfalls resultaträkning. Täljaren i nyckeltalet är
andelen av driftsutgifter som är taxonomiförenlig och rapporte-
ras i avsnitt A1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verk-
samheter.
Kapital- och driftsutgifter delas enligt taxonomin in i tre olika
kategorier. Kategori (a) avser kapital- och driftsutgifter i redan
förenliga befintliga aktiviteter. Kategori (b) avser kapital- och
driftsutgifter för att expandera redan befintliga taxonomifören-
liga aktiviteter, utgifter för nya taxonomiförenliga aktiviteter
samt utgifter som erfordras för att göra en icke taxonomifören-
lig verksamhet taxonomiförenlig. Kategori (c) avser kapital- och
driftsutgifter som i sig innebär minskade utsläpp av växthusga-
ser och/eller bli koldioxidsnåla, givet att åtgärderna implemente-
ras och tas i drift inom 18 månader. Vattenfall har klassificerat
samtliga tilllämpliga och förenliga kapital- och driftsutgifter som
kategori (a) och (b). I slutet av 2024 publicerades en FAQ från
EU kommissionen som närmare anger hur vissa kategori (c)
kapital- och driftsutgifter angående s.k. ”inköp av output” från
leverantörer som har aktiviteter inom miljömålen 3–6 skall redo-
visas. Inköp relaterade till kapital- och/eller driftsutgifter, som i
dagsläget inte är hänförliga till de aktiviteter som Vattenfall
bedriver och redan redovisar som tillämpliga, kan komma att
klassificeras som tillämpliga och förenliga kapital- och drifts-
utgifter i sig. Vattenfall har inte tagit hänsyn till och gjort någon
bedömning enligt den nya FAQn, eftersom den sena publice-
ringen inte möjliggjort en tillämpning i årets rapportering. Den är
dessutom i utkastform och en slutlig vägledning kan komma att
ändras.
Vattenfalls investeringsplaner presenteras på sidorna 24–25
Vattenfall har en ny aktivitet under 2024, 7.1 Uppförande av nya
byggnader.
För tillgångar som innehas för försäljning (IFRS 5) redovisas
kapitalutgifter i taxonomirapporteringen fram tills den tidpunkt
då tillgången klassificeras som innehas för försäljning. Därefter,
fram till avyttringen, kostnadsförs investeringarna och ingår
således inte i taxonomirapporteringen. Omsättning och drifts-
utgifter redovisas i taxonomirapporteringen fram tills Vattenfall
förlorar det bestämmande inflytandet.
Enligt den delegerade akten till artikel 8 måste icke-
finansiella företag, som har emitterat miljömässigt hållbara
obligationer eller skuldebrev i syfte att finansiera specifika
identifierade taxonomianpassade verksamheter, presentera
justerade nyckel tal för omsättning och kapitalutgifter för de
taxonomi förenliga kapitalutgifterna och omsättningen som
finansieras av sådana obligationer eller skuldebrev. Vattenfall
har inte emitterat några obligationer enligt EU Green Bond
Standard. Vattenfall har inte heller emitterat några obligationer
för finansiering av specifika taxonomiförenliga aktiviteter, varför
inga alternativa nyckeltal för omsättning och kapitalutgifter
presenteras.
I Vattenfalls interna rapporteringssystem saknas i vissa fall
detaljerade uppgifter som erfordras enligt taxonomins rappor-
teringskrav. I sådana fall har allokeringsnycklar använts baserat
på produktionsvolymer eller andra relevanta mått.
Inom taxonomiregelverket finns inte begreppet väsentlighet.
Vattenfall har dock tillämpat väsentlighetsbegreppet för ett fåtal
mindre verksamheter där obetydliga belopp inte kan försvara
den arbetsinsats som skulle krävas för en korrekt taxonomi-
rapportering. Dessa verksamheter har redovisats som aktivitet
som ej omfattas av taxonomin.
All rapportering och bedömning baseras på vår nuvarande
tolkning av EU:s taxonomiförordning och de delegerade
akterna. Tillgänglig vägledning från EU genom s.k. FAQ’er och
branschpraxis, som utvecklas över tid, kan påverka redovis-
ningsprinciperna tillsammans med våra bedömningar avse-
ende vilka aktiviteter som omfattas av och är förenliga med
taxonomin.
135
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
EU Taxonomirapportering
Taxonomi – Kapitalutgifter
Tekniska granskningskriterier
Minimi-
skydds-
åtgärder
Ja/Nej
Taxonomi
förenlig (A1)
eller ej (A2)
andel av
kapital -
utgifter 2023
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Kod
Absoluta
kapital-
utgifter
MSEK
Andel av
kapital-
utgifter %
Begränsning
av klimat-
förändringar
CCM
Ja; Nej; N/EL
Anpassning
till klimat-
förändringar
CCA
Ja; Nej; N/EL
Vatten och
marina
resurser
WTR
Ja; Nej; N/EL
Föroreningar
PPC
Ja; Nej; N/EL
Cirkulär
ekonomi
CE
Ja; Nej; N/EL
Biologisk
mång fald
och eko-
system BIO
Ja; Nej; N/EL
Begränsning
av klimat-
förändringar
CCM
Ja/Nej
Anpassning
till klimat-
förändringar
CCA
Ja/Nej
Vatten och
marina
resurser
WTR
Ja/Nej
Föroreningar
PPC
Ja/Nej
Cirkulär
ekonomi
CE
Ja/Nej
Biologisk
mångfald
och eko-
system BIO
Ja/Nej
Kategori
Möjlig-
görande
verksamhet
M
Omställ-
nings-
verk samhet
O
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Elproduktion med hjälp av solcellsteknik CCM 4.1, CCA 4.1 195 1% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
Elproduktion från vindkraft CCM 4.3, CCA 4.3 9 008 31% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 54%
Elproduktion från vattenkraft CCM 4.5, CCA 4.5 1 168 4% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 3%
Överföring och distribution av el CCM 4.9, CCA 4.9 10 234 35% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 19% M
Lagring av el CCM 4.10, CCA 4.10 142 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0% M
Lagring av geotermisk energi CCM 4.11, CCA 4.11 5 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0% M
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla CCM 4.15, CCA 4.15 1 183 4% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 5%
Installation och drift av elektriska värmepumpar CCM 4.16, CCA 4.16 283 1% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4.20, CCA 4.20 7 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
Produktion av värme/kyla från bioenergi CCM 4.24, CCA 4.24 386 1% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 1%
Produktion av värme/kyla med hjälp av restvärme CCM 4.25, CCA 4.25 57 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
Elproduktion från kärnkraft i befintliga anläggningar CCM 4.28, CCA 4.28 1 864 6% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 5% O
Uppförande av nya byggnader CCM 7.1, CCA 7.1 80 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning CCM 7.3, CCA 7.3 8 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0% M
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon i byggnader
(och parkeringsplatser i anslutning till byggnader) CCM 7.4, CCA 7.4 1 022 3% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 2% M
Installation, underhåll och reparation av instrument och anordningar för
mätning, reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda CCM 7.5, CCA 7.5 8 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja
Ja Ja 0% M
Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi CCM 7.6, CCA 7.6 6 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0% M
Förvärv och ägande av byggnader CCM 7.7, CCA 7.7 566 2% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
A1. Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheterna 26 222 88% 88% 0%* 89%
– Varav möjliggörande verksamhet 11 425 38% 38% 0%* 21% M
– Varav omställningsverksamhet 1 864 6% 6% 0%* 5% 0
A2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Tillverkning, installation och service av elektisk utrustning med hög, medelhög
och låg spänning för elektisk överföring och distribution som resulterar i eller
möjliggör ett väsentligt bidrag till klimatförändringsbegränsningen CCM 3.20, CCA 3.20 87 0% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Överföring och distribution av el CCM 4.9, CCA 4.9 88 0% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla CCM 4.15, CCA 4.15 351 1% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Installation och drift av elektriska värmepumpar CCM 4.16, CCA 4.16 2 0% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Elproduktion från fossila gasformiga bränslen CCM 4.29, CCA 4.29 81 0% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Högeffektiv kombinerad produktion av värme/kyla och elektricitet från fossila
gasformiga bränslen CCM 4.30, CCA 4.30 351 1% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 1%
Produktion av värme/kyla från fossila gasformiga bränslen i ett effektivt fjärr-
värme- och fjärrkylsystem CCM 4.31, CCA 4.31 210 1% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 1%
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning CCM 7.3, CCA 7.3 0 0% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon i byggnader
(och parkeringsplatser i anslutning till byggnader) CCM 7.4, CCA 7.4 5 0% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
A2. Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) 1 175 3% 3% 0%* 2%
TOTALT - Verksamheter som omfattas av taxonomin (A1+A2) 27 397 91% 91% 0%* 91%
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin 2 551 9%
TOTALT (A+B) 29 948 100%
Ja = Taxonomiförenlig och miljömässigt hållbara aktiviteter enligt relevant miljömål
Nej = Taxonomiförenlig, men inte miljömässigt hållbar enligt relevant miljömål
EL = Verksamheten omfattas av taxonomin för det relevanta miljömålet, men är inte taxonomiförenlig
N/EL = Verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta miljömålet
* Vattenfall uppfyller de tekniska granskningskriterierna (inklusive kriterier att inte orsaka betydande skada, DNSH) för både begränsning av klimatförändringar (CCM) och
anpassning till klimatförändringar (CCA). Dock kan Vattenfall inte separera kapitalgifter mellan målen CCA och CCM, därför rapporteras hela beloppet under CCM.
136
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
136
EU Taxonomirapportering, forts.
Taxonomi – Kapitalutgifter, forts.
Kod
Absoluta
kapital-
utgifter
MSEK
Andel av kapitalutgifter 2024 – avseende Andel av kapitalutgifter 2023 – avseende
Immateriella
anläggnings-
tillgångar MSEK
Materiella
anläggnings-
tillgångar MSEK
Right of
use assets
MSEK
Business
combination
MSEK
Immateriella
anläggnings-
tillgångar MSEK
Materiella
anläggnings-
tillgångar MSEK
Right of
use assets
MSEK
Business
combination
MSEK
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Elproduktion med hjälp av solcellsteknik
CCM 4.1, CCA 4.1 195 0 22 173 0 0 32 0 0
Elproduktion från vindkraft
CCM 4.3, CCA 4.3 9 008 0 8 857 130 21 0 19 753 81 182
Elproduktion från vattenkraft
CCM 4.5, CCA 4.5 1 168 0 1 168 0 0 0 835 0 0
Överföring och distribution av el
CCM 4.9, CCA 4.9 10 234 127 10 001 106 0 158 6 669 178 0
Lagring av el
CCM 4.10, CCA 4.10 142 0 140 2 0 0 108 3 18
Lagring av geotermisk energi
CCM 4.11, CCA 4.11 5 0 5 0 0 0 62 0 0
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla
CCM 4.15, CCA 4.15 1 183 1 1 179 3 0 0 1 575 0 70
Installation och drift av elektriska värmepumpar
CCM 4.16, CCA 4.16 283 1 258 0 24 1 57 20 76
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi
CCM 4.20, CCA 4.20 7 0 7 0 0 0 7 0 0
Produktion av värme/kyla från bioenergi
CCM 4.24, CCA 4.24 386 0 386 0 0 0 222 0 16
Produktion av värme/kyla med hjälp av restvärme
CCM 4.25, CCA 4.25 57 0 57 0 0 0 0 0 0
Elproduktion från kärnkraft i befintliga anläggningar
CCM 4.28, CCA 4.28 1 864 0 1 863 1 0 0 1 879 2 0
Uppförande av nya byggnader
CCM 7.1, CCA 7.1 80 0 80 0 0 0 0 0 0
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning
CCM 7.3, CCA 7.3 8 0 3 5 0 1 1 1 0
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon
i byggnader (och parkeringsplatser i anslutning till byggnader)
CCM 7.4, CCA 7.4 1 022 264 669 89 0 193 469 6 0
Installation, underhåll och reparation av instrument och anordningar
för mätning, reglering och kontroll av byggnaders energi prestanda
CCM 7.5, CCA 7.5 8 0 3 5 0 1 2 2 0
Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi
CCM 7.6, CCA 7.6 6 0 3 3 0 0 1 0 0
Förvärv och ägande av byggnader
CCM 7.7, CCA 7.7 566 0 0 566 0 0 0 0 0
A1. Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna 26 222 393 24 701 1 083 45 354 31 672 293 362
A2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning, installation och service av elektisk utrustning med hög, medel-
hög och låg spänning för elektisk överföring och distribution som resulte-
rar i eller möjliggör ett väsentligt bidrag till klimatförändringsbegränsningen
CCM 3.20, CCA 3.20 87 4 33 50 0 9 26 19 0
Överföring och distribution av el CCM 4.9, CCA 4.9 88 0 78 10 0 1 42 1 0
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla CCM 4.15, CCA 4.15 351 0 349 2 0 0 49 0 0
Installation och drift av elektriska värmepumpar CCM 4.16, CCA 4.16 2 0 2 0 0 0 2 0 0
Elproduktion från fossila gasformiga bränslen
CCM 4.29, CCA 4.29 81 0 81 0 0 0 91 0 0
Högeffektiv kombinerad produktion av värme/kyla och elektricitet
från fossila gasformiga bränslen
CCM 4.30, CCA 4.30 351 0 351 0 0 0 401 0 32
Produktion av värme/kyla från fossila gasformiga bränslen i ett
effektivt fjärrvärme- och fjärrkylsystem
CCM 4.31, CCA 4.31 210 0 210 0 0 0 129 0 0
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning
CCM 7.3, CCA 7.3 0 0 0 0 0 5 13 9 0
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon
i byggnader (och parkeringsplatser i anslutning till byggnader)
CCM 7.4, CCA 7.4 5 0 4 1 0 0 5 0 0
A2. Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
1 175
4 1 108 63 0 15 758 29 32
TOTALT - Verksamheter som omfattas av taxonomin (A1+A2)
27 397
397 25 809 1 146 45 369 32 430 322 394
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin
2 551 1 236 1 064 251 0 924 1 930 308 207
TOTALT (A+B) 29 948 1 633 26 873 1 397 45 1 293 34 360 630 601
Nyckeltalet för kapitalutgifter
88% (89) av Vattenfalls kapitalutgifter under
2024 var miljömässigt hållbara (dvs. förenliga
med taxonomins regelverk, avsnitt A1 i tabel-
len). 3% (2) av kapitalutgifterna omfattas av
verksamheter som inte var miljömässigt håll-
bara (avsnitt A2 i tabellen) och resterande 9%
(9) utgjordes av investeringar inom verksamhe-
ter som inte omfattas av taxonomin (avsnitt B i
tabellen). Verksamheter som inte omfattas av
taxonomin innebär inte nödvändigtvis att de
inte är hållbara. Det indikerar enbart att verk-
samheten inte omfattas av taxonomin och där-
med inte bedöms utifrån taxonomins regelverk.
Alla Vattenfalls kapitalutgifter har bedömts
mot kriterierna för väsentligt bidrag till klimat-
målen begränsning av och anpassning till
klimat förändringar (CCM och CCA). Samtliga
kapitalutgifter bidrar till båda klimatmålen, men
kan inte fördelas på respektive klimatmål utan
rapporteras enbart under begränsning av
klimat förändringar (CCM). Detta då anpassning
till väsentliga klimatrisker är en integrerad del
av projektens utformning. Inte någon del av
kapitalutgifterna har identifierats tillämpliga för
prövning mot den delegerade akten på miljö-
området. 88% av Vattenfalls kapitalutgifter är
förenliga under både begränsning av (CCM)
och anpassning till (CCA) klimatförändringar.
Vattenfalls andel av kapitalutgifter, som
utgörs av möjliggörande verksamhet, uppgår
till 38% av de totala kapitalutgifterna. Möjlig-
görande verksamhet är sådan verksamhet
som direkt gör det möjligt för andra att ge ett
väsentligt bidrag till klimat-/miljömålen. De är
främst hänförliga till verksamheten överföring
och distribution av el (4.9).
Andelen kapitalutgifter som är hänförlig till
omställningsverksamhet uppgår till 6% av de
totala kapitalutgifterna och utgörs i sin helhet
av verksamheten elproduktion från kärnkraft
i befintliga anläggningar (4.28). Omställnings-
verksamhet är verksamhet för vilken koldioxid-
snåla alternativ ännu inte finns tillgängliga och
som har växthusgasutsläppsnivåer som mot-
svarar de bästa resultaten inom sektorn eller
industrin, som uppfyller följande två villkor: (i)
den bör inte hindra utvecklingen och införan-
det av koldioxidsnåla alternativ och (ii) den bör
inte leda till en inlåsning av koldioxidintensiva
tillgångar, med beaktande av dessa tillgångars
ekonomiska livslängd.
Merparten av Vattenfalls taxonomiförenliga
kapitalutgifter avser elproduktion från vindkraft
(verksamhet 4.3), överföring och distribution av
el (4.9), distribution av fjärrvärme/fjärrkyla (4.15)
och elproduktion från kärnkraft i befintliga
anläggningar (4.28). Vattenfalls värme- och
elproduktion från gas (4.29–31) utgör majorite-
ten av kapitalutgifter som inte är taxonomi-
förenlig.
Jämfört med föregående år har kapital-
utgifterna minskat med 7 miljarder SEK. Detta
är främst hänförligt till aktiviteten elproduktion
från vindkraft (4.3) som minskat med 11 miljar-
der SEK och beror på att några större vind-
kraftsprojekt slutfördes under 2023. Under
2024 har investeringarna i aktiviteten över-
föring och distribution av el (4.9) ökat med
drygt 3 miljarder SEK jämfört med 2023.
Vattenfall utvecklar vind- och solkrafts-
projekt i syfte att avyttras (develop to sell).
De utgifter som är hänförliga till dessa projekt
redovisas som varulager och ingår därför inte
i taxonomins centrala resultatindikator för
kapital utgifter.
Vattenfalls totala kapitalutgifter uppgår till
29 948 miljoner SEK. Den absoluta huvuddelen
utgörs, i likhet med föregående år, av materiella
anläggningstillgångar hänförliga till de taxonomi-
förenliga verksamheterna 4.3, 4.9, 4.15 och 4.28
och de icke taxonomiförenliga verksamheterna
4.29–31.
Andel av kapitalutgifter
Taxonomi-
förenliga
Omfattas av
taxonomin
CCM 88% 91%
CCA 88% 91%
WTR N/EL N/EL
PPC N/EL N/EL
CE N/EL N/EL
BIO N/EL N/EL
137
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
EU Taxonomirapportering, forts.
Taxonomi – Omsättning
Tekniska granskningskriterier
Minimi-
skydds-
åtgärder
Ja/Nej
Taxonomi
förenlig (A1)
eller ej (A2)
andel av
kapital utgifter
2023
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Kod
Absolut
omsätt-
ning
MSEK
Andel av
omsättning
%
Begränsning
av klimat-
förändringar
CCM
Ja; Nej; N/EL
Anpassning
till klimat-
förändringar
CCA
Ja; Nej; N/EL
Vatten och
marina
resurser
WTR
Ja; Nej; N/EL
Föroreningar
PPC
Ja; Nej; N/EL
Cirkulär
ekonomi
CE
Ja; Nej; N/EL
Biologisk
mång fald
och eko-
system BIO
Ja; Nej; N/EL
Begränsning
av klimat-
förändringar
CCM
Ja/Nej
Anpassning
till klimat-
förändringar
CCA
Ja/Nej
Vatten och
marina
resurser
WTR
Ja/Nej
Föroreningar
PPC
Ja/Nej
Cirkulär
ekonomi
CE
Ja/Nej
Biologisk
mångfald
och eko system
BIO
Ja/Nej
Kategori
Möjlig-
görande
verksamhet
M
Omställ-
nings-
verk samhet
O
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Elproduktion med hjälp av solcellsteknik CCM 4.1 91 0% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
Elproduktion från vindkraft CCM 4.3 21 481 9% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 9%
Elproduktion från vattenkraft CCM 4.5 13 854 6% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 6%
Överföring och distribution av el CCM 4.9 13 837 6% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 5% M
Lagring av el CCM 4.10 5 953 2% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 2% M
Lagring av geotermisk energi CCM 4.11 196 0% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0% M
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla CCM 4.15 3 480 2% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 2%
Installation och drift av elektriska värmepumpar CCM 4.16 439 0% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
Kombinerad produktion av värme/kyla och elektricitet från solenergi CCM 4.17 3 0% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4.20 114 0% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
Produktion av värme/kyla från bioenergi CCM 4.24 1 834 1% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 1%
Elproduktion från kärnkraft i befintliga anläggningar CCM 4.28 15 121 6% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 6% O
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning CCM 7.3 161 0% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0% M
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon i byggnader
(och parkeringsplatser i anslutning till byggnader) CCM 7.4 231 0% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0% M
Installation, underhåll och reparation av instrument och anordningar
för mätning, reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda CCM 7.5 56 0% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0% M
Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi CCM 7.6 465 0% Ja N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL E/T Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0% M
A1. De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas omsättning 77 316 32% 32% 30%
– Varav möjliggörande verksamhet 20 899 8% 8%
7% M
– Varav omställningsverksamhet 15 121 6% 6% 6% O
A2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Tillverkning, installation och service av elektisk utrustning med hög, medelhög
och låg spänning för elektisk överföring och distribution som resulterar i eller
möjliggör ett väsentligt bidrag till klimatförändringsbegränsningen CCM 3.20 1 160 1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Överföring och distribution av el CCM 4.9 87 0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla CCM 4.15 37 0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Installation och drift av elektriska värmepumpar CCM 4.16 554 0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Elproduktion från fossila gasformiga bränslen CCM 4.29 3 515 1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 2%
Högeffektiv kombinerad produktion av värme/kyla och elektricitet
från fossila gasformiga bränslen CCM 4.30 11 157 5% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 7%
Produktion av värme/kyla från fossila gasformiga bränslen i ett
effektivt fjärrvärme- och fjärrkylsystem CCM 4.31 948 0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 1%
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för
elfordon i byggnader (och parkeringsplatser i anslutning till byggnader) CCM 7.4 5 0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
A2. Omsättningen hos de verksamheter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) 17 463 7% 7% 10%
TOTALT - Verksamheter som omfattas av taxonomin (A1+A2) 94 779 39% 39% 40%
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Omsättningen hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin 150 791 61%
TOTALT (A+B) 245 570 100%
Ja = Taxonomiförenlig och miljömässigt hållbara aktiviteter enligt relevant miljömål
Nej = Taxonomiförenlig, men inte miljömässigt hållbar enligt relevant miljömål
EL = Verksamheten omfattas av taxonomin för det relevanta miljömålet, men är inte taxonomiförenlig
N/EL = Verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta miljömålet
E/T = Ej tillämpligt
138
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
138
EU Taxonomirapportering, forts.
Nyckeltalet för omsättning
Av Vattenfalls totala omsättning 2024 om 245 570 miljoner
SEK omfattas 39 % (40) av taxonomin. Av dessa är 32 % (30)
miljömässigt hållbara (dvs. förenliga med taxonomins regelverk,
avsnitt A1 i tabellen). 7 % (10) av omsättningen avser verksam-
heter som inte var miljömässigt hållbara (avsnitt A2 i tabellen)
och resterande 61 % (60) utgjordes av omsättning som inte
omfattas av taxonomin (avsnitt B i tabellen). Den sistnämnda
utgörs primärt av försäljning till kunder av el, gas och värme
som inte produceras av Vattenfall.
Vattenfalls omsättning har bedömts mot kriterierna för
väsentligt bidrag till klimatmålet begränsning av klimatföränd-
ringar (CCM).
Vattenfalls andel av omsättningen, som utgörs av möjlig-
görande verksamhet, uppgår till 8 % av den totala omsätt-
ningen. Den är främst hänförlig till verksamheterna överföring
och distribution av el (4.9) och lagring av el (4.10). Omsättningen
hänförlig till omställningsverksamhet uppgår till 6 % av den
totala omsättningen och utgörs i sin helhet av verksamheten
elproduktion från kärnkraft i befintliga anläggningar (4.28).
Merparten av Vattenfalls taxonomiförenliga omsättning avser
elproduktion från vindkraft (4.3), elproduktion från vattenkraft
(4.5), överföring och distribution av el (4.9), lagring av el (4.10)
och elproduktion från kärnkraft i befintliga anläggningar (4.28).
Vattenfalls värme- och elproduktion från gas (4.29–31) utgör
den absoluta majoriteten av omsättning som inte är taxonomi-
förenlig.
Som framgår av redovisningsprinciperna på sid 135 utgår
taxonomi rapporteringen från Vattenfalls segmentsrapporte-
ring. I denna baseras omsättningen på spotpriserna (marknads-
priserna), medan resultatet från säkringar av priserna för
el produktionen, som görs på koncernnivå, inte allokeras till res-
pektive produktionsslag. Resultatet från säkring av elpriserna,
vilka redovisas som omsättning, omfattas inte av taxonomin,
eftersom det inte fördelas på de olika produktionsslagen i
segments rapporteringen (not 6 till koncernredo visningen).
Under 2024 har marknadspriserna sjunkit väsentligt jämfört
med 2023, vilket i taxonomirapporteringen bidragit till väsent-
ligt lägre intäkter för de elproducerande verksamheterna och
lägre erhållna priser i vår kundförsäljning. Samtidigt har resul-
tatet från prissäkringarna av produktionen förbättrats under
2024. Detta är den huvudsakliga anledningen till att den
centrala resultatindikatorn för omsättning är lägre 2024 jäm-
fört med 2023.
Omsättningen från de arbeten som Vattenfall Services utför på
externa kunders distributions- och transmissionsnät har rappor-
terats under verksamheten 4.9 Överföring och distribution av el.
Omsättning från värme och el som produceras med kol upp-
går till mindre än 1 % av Vattenfalls totala omsättning. Denna
rapporteras under verksamheter som inte omfattas av taxono-
min. Vattenfalls koleldade kraftvärmeverk ingick i avyttringen av
värmeverksamheten i Berlin i början av maj 2024.
I koncernens not 7 specificeras Vattenfalls nettoomsättning.
Nettoomsättningen omfattar intäkter från försäljning och distri-
bution av el och värme, försäljning av gas, elhandel samt andra
intäkter såsom tjänste- och konsultuppdrag samt anslutnings-
avgifter. Taxonomin rapporteras däremot utifrån ett produktions-
perspektiv, varvid Vattenfall beaktar koncernintern omsättning
för de elproducerande enheterna, vilken allokeras till elproduce-
rande verksamheter och samtidigt reduceras försäljnings-
intäkterna (verksamhet som inte omfattas av taxonomin) med
motsvarande belopp. Detta återspeglas inte i koncernens not 7
där Vattenfall presenterar koncernextern omsättning utifrån ett
försäljningsperspektiv. En koppling mellan tabellen i not 7 och
taxonomins uppdelning av omsättning på verksamheter är där-
för inte möjlig.
Andel av omsättning
Taxonomiförenliga Omfattas av taxonomin
CCM 32% 39%
CCA N/EL N/EL
WTR N/EL N/EL
PPC N/EL N/EL
CE N/EL N/EL
BIO N/EL N/EL
139
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
139
EU Taxonomirapportering, forts.
Taxonomi – Driftsutgifter
Tekniska granskningskriterier
Minimi-
skydds-
åtgärder
Ja/Nej
Taxonomi
förenlig (A1)
eller ej (A2)
andel av
kapital utgifter
2023
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Kod
Absoluta
drift-
utgifter
MSEK
Andel av
drift-
utgifter
%
Begränsning
av klimat-
förändringar
CCM
Ja; Nej; N/EL
Anpassning
till klimat-
förändringar
CCA
Ja; Nej; N/EL
Vatten och
marina
resurser
WTR
Ja; Nej; N/EL
Föroreningar
PPC
Ja; Nej; N/EL
Cirkulär
ekonomi
CE
Ja; Nej; N/EL
Biologisk
mång fald
och eko-
system BIO
Ja; Nej; N/EL
Begränsning
av klimat-
förändringar
CCM
Ja/Nej
Anpassning
till klimat-
förändringar
CCA
Ja/Nej
Vatten och
marina
resurser
WTR
Ja/Nej
Föroreningar
PPC
Ja/Nej
Cirkulär
ekonomi
CE
Ja/Nej
Biologisk
mångfald
och eko system
BIO
Ja/Nej
Kategori
Möjlig görande
verksamhet
M
Omställ-
nings-
verk samhet
O
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Elproduktion med hjälp av solcellsteknik CCM 4.1, CCA 4.1 1 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
Elproduktion från vindkraft CCM 4.3, CCA 4.3 671 8% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 8%
Elproduktion från vattenkraft CCM 4.5, CCA 4.5 791 10% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 9%
Överföring och distribution av el CCM 4.9, CCA 4.9 2 165 26% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 24% M
Lagring av el CCM 4.10, CCA 4.10 174 2% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 2% M
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla CCM 4.15, CCA 4.15 254 3% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 4%
Installation och drift av elektriska värmepumpar CCM 4.16, CCA 4.16 5 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4.20, CCA 4.20 10 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
Produktion av värme/kyla från bioenergi CCM 4.24, CCA 4.24 234 3% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 3%
Elproduktion från kärnkraft i befintliga anläggningar CCM 4.28, CCA 4.28 2 288 28% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 25% O
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning CCM 7.3, CCA 7.3 5 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0% M
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon
i byggnader (och parkeringsplatser i anslutning till byggnader) CCM 7.4, CCA 7.4 6 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
M
Installation, underhåll och reparation av instrument och anordningar
för mätning, reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda CCM 7.5, CCA 7.5 2 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0%
M
Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi CCM 7.6, CCA 7.6 2 0% Ja Ja* N/EL N/EL N/EL N/EL Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja 0% M
A1. Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheterna
6 608 80% 80% 0%* 75%
– Varav möjliggörande verksamhet 2 354 28% 28% 0%* 26% M
– Varav omställningsverksamhet 2 288 28% 28% 0%* 25% O
A2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Överföring och distribution av el CCM 4.9, CCA 4.9 1 0% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla CCM 4.15, CCA 4.15 40 0% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Installation och drift av elektriska värmepumpar CCM 4.16, CCA 4.16 2 0% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Elproduktion från fossila gasformiga bränslen CCM 4.29, CCA 4.29 270 4% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 2%
Högeffektiv kombinerad produktion av värme/kyla och elektricitet
från fossila gasformiga bränslen CCM 4.30, CCA 4.30 172 2% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 5%
Produktion av värme/kyla från fossila gasformiga bränslen i ett effektivt
fjärrvärme- och fjärrkylsystem CCM 4.31, CCA 4.31 181 2% EL EL* N/EL N/EL N/EL N/EL 2%
A2. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) 666 8% 8% 0%* 9%
TOTALT - Verksamheter som omfattas av taxonomin (A1+A2) 7 274 88% 88% 0%* 84%
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Driftsutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin 972 12%
TOTAL (A+B) 8 246 100%
Ja = Taxonomiförenlig och miljömässigt hållbara aktiviteter enligt relevant miljömål
Nej = Taxonomiförenlig, men inte miljömässigt hållbar enligt relevant miljömål
EL = Verksamheten omfattas av taxonomin för det relevanta miljömålet, men är inte taxonomiförenlig
N/EL = Verksamheten omfattas inte av taxonomin för det relevanta miljömålet
* Vattenfall uppfyller de tekniska granskningskriterierna (inklusive kriterier att inte orsaka betydande skada, DNSH)
för både begränsning av klimatförändringar (CCM) och anpassning till klimatförändringar (CCA). Dock kan Vattenfall
inte separera kapitalgifter mellan målen CCA och CCM, därför rapporteras hela beloppet under CCM.
140
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
140
EU Taxonomirapportering, forts.
Taxonomi – Driftsutgifter, forts.
Andel av driftutgifter 2024 – avseende Andel av driftutgifter 2023 – avseende
Kod
Absoluta
driftsutgifter
MSEK
Underhålls-
kostnader
MSEK
Forskning och
Utveckling
MSEK
Kortfristiga
leaseutgifter
MSEK
Underhålls-
kostnader
MSEK
Forskning och
Utveckling
MSEK
Kortfristiga
leaseutgifter
MSEK
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Elproduktion med hjälp av solcellsteknik CCM 4.1, CCA 4.1 1 0 0 1 1 0 0
Elproduktion från vindkraft CCM 4.3, CCA 4.3 671 288 53 330 249 43 319
Elproduktion från vattenkraft CCM 4.5, CCA 4.5 791 699 88 4 654 91 3
Överföring och distribution av el CCM 4.9, CCA 4.9 2 165 2 056 77 32 1 846 63 14
Lagring av el CCM 4.10, CCA 4.10 174 139 33 2 114 34 1
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla CCM 4.15, CCA 4.15 254 250 0 4 330 0 5
Installation och drift av elektriska värmepumpar CCM 4.16, CCA 4.16 5 0 0 5 0 0 2
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4.20, CCA 4.20 10 10 0 0 39 0 0
Produktion av värme/kyla från bioenergi CCM 4.24, CCA 4.24 234 214 19 1 231 18 1
Elproduktion från kärnkraft i befintliga anläggningar CCM 4.28, CCA 4.28 2 288 2 236 48 4 1 938 48 5
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning CCM 7.3, CCA 7.3 5 0 0 5 0 0 2
Installation, underhåll och reparation av laddstationer
för elfordon i byggnader (och parkeringsplatser i
anslutning till byggnader) CCM 7.4, CCA 7.4 6 0 0 6 0 0 0
Installation, underhåll och reparation av instrument
och anordningar för mätning, reglering och kontroll
av byggnaders energiprestanda CCM 7.5, CCA 7.5 2 0 0 2
0 0 1
Installation, underhåll och reparation av tekniker
för förnybar energi CCM 7.6, CCA 7.6 2 0 0 2
0 0 0
A1. Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna 6 608 5 892 318 398 5 402 297 353
A2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Överföring och distribution av el CCM 4.9, CCA 4.9 1 1 0 0 1 0 0
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla CCM 4.15, CCA 4.15 40 40 0 0 32 0 0
Installation och drift av elektriska värmepumpar CCM 4.16, CCA 4.16 2 2 0 0 1 0 0
Elproduktion från fossila gasformiga bränslen CCM 4.29, CCA 4.29 270 270 0 0 171 0 0
Högeffektiv kombinerad produktion av värme/kyla och
elektricitet från fossila gasformiga bränslen
CCM 4.30, CCA 4.30 172 169 0 3 374 0 0
Produktion av värme/kyla från fossila gasformiga
bränslen i ett effektivt fjärrvärme- och fjärrkylsystem CCM 4.31, CCA 4.31 181 178 0 3 163 0 2
A2. Omsättningen hos de verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga)
666 660 0 6 742 0 2
TOTALT - Verksamheter som omfattas av taxonomin (A1+A2) 7 274 6 552 318 404 6 144 297 355
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Omsättningen hos verksamheter som inte omfattas av
taxonomin
972 262 338 372 632 299 357
TOTALT (A+B) 8 246 6 814 656 776 6 776 596 712
Nyckeltalet för driftsutgifter
80% (75) av Vattenfalls driftsutgifter under
2024 var miljömässigt hållbara (dvs. förenliga
med taxonomins regelverk, avsnitt A1 i tabel-
len). 8% (9) av driftsutgifterna omfattas av
verksamheter som inte var miljömässigt håll-
bara (avsnitt A2 i tabellen) och resterande 12%
(16) utgjordes av utgifter inom verksamheter
som inte omfattas av taxonomin (avsnitt B
i tabellen).
Alla Vattenfalls driftsutgifter har bedömts
mot kriterierna för väsentligt bidrag till klimat-
målen begränsning av och anpassning till
klimat förändringar (CCM och CCA). Samtliga
driftsutgifter bidrar till båda klimatmålen, men
kan inte fördelas på respektive klimatmål utan
rapporteras enbart under begränsning av
klimat förändringar (CCM). 80% av Vattenfalls
driftsutgifter är förenliga under både begräns-
ning av (CCM) och anpassning till (CCA) klimat-
förändringar.
Vattenfalls andel av driftsutgifter, som utgörs
av möjliggörande verksamhet, uppgår till 28%
av de totala driftsutgifterna. De är främst hän-
förliga till verksamheten överföring och distri-
bution av el (4.9). Driftsutgifter hänförliga till
omställningsverksamhet uppgår till 28% av de
totala driftsutgifterna och utgörs i sin helhet av
verksamheten elproduktion från kärnkraft i
befintliga anläggningar (4.28).
Merparten av Vattenfalls taxonomiförenliga
driftsutgifter avser elproduktion från vindkraft
(verksamhet 4.3), elproduktion från vattenkraft
(4.5), överföring och distribution av el (4.9) och
kärnkraft i befintliga anläggningar (4.28) och.
Vattenfalls värme- och elproduktion från gas
(4.29–31) utgör den absoluta majoriteten av
driftsutgifter som inte är taxonomiförenlig.
Vattenfalls totala driftsutgifter uppgick till
8 246 miljoner SEK. Den absoluta huvuddelen
utgörs, i likhet med föregående år, av under-
hållskostnader. Fördelningen av driftsutgifterna
framgår av tabellen.
Andel av driftsutgifter
Taxonomiförenliga
Omfattas av
taxonomin
CCM 80% 88%
CCA 80% 88%
WTR N/EL N/EL
PPC N/EL N/EL
CE N/EL N/EL
BIO N/EL N/EL
141
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
141
EU Taxonomirapportering, forts.
Taxonomitabeller för kärnkraft och gas
Tabell 1: Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Upplysningar som avses i artikel 8.6 och 8.7
Kärnenergirelaterade verksamheter
Omsättning
Ja/Nej
Driftsutgifter
Ja/Nej
Kapitalutgifter
Ja/Nej
1 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av
innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt
avfall från bränslecykeln.
Nej Nej Nej
2 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anlägg-
ningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom
vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej Nej Nej
3 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som
producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgas-
produktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Ja Ja Ja
Fossilgasrelaterade verksamheter
4 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som
producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. Ja Ja Ja
5 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för
kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. Ja Ja Ja
6 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktions-
anläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen. Ja Ja Ja
142
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
EU Taxonomirapportering, forts.
Taxonomitabeller för kärnkraft och gas
Tabell
2: Taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter (nämnare)
Upplysningar som avses i artikel 8.6 och 8.7
Belopp och andel
OMSÄTTNING – Taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter
Nämnare
Begränsning av och
anpassning till klimat-
förändringar
Begränsning av klimat-
förändringar (CCM)
Anpassning till klimat-
förändringar (CCA)
Belopp % Belopp % Belopp %
1 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
2 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
3 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 15 121 20% 15 121 20% 0 0%
4 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
5 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
6 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
7 Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter
som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga centrala
resultatindikatorn 62 195 80% 62 195 80% 0 0%
8 Totalt för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
77 316 100% 77 316 100% 0 0%
Belopp och andel
DRIFTSUTGIFTER – Taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter
Nämnare
Begränsning av och
anpassning till klimat-
förändringar
Begränsning av klimat-
förändringar (CCM)
Anpassning till klimat-
förändringar (CCA)
Belopp % Belopp % Belopp %
1 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
2 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
3 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 2 288 35% 2 288 35% 0
1
0%
1
4 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
5 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
6 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
7 Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter
som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga centrala
resultat indikatorn 4 320 65% 4 320 65% 0 0%
8 Totalt för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
6 608 100% 6 608 100% 0 0%
Belopp och andel
KAPITALUTGIFTER – Taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter
Nämnare
Begränsning av och
anpassning till klimat-
förändringar
Begränsning av klimat-
förändringar (CCM)
Anpassning till klimat-
förändringar (CCA)
Belopp % Belopp % Belopp %
1 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
2 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
3 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 1 864 7% 1 864 7% 0
1
0%
1
4 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
5 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
6 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som
avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139,
i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
7 Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter
som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga centrala
resultatindikatorn 24 358 93% 24 358 93% 0 0%
8 Totalt för den tillämpliga centrala resultatindikatorn
26 222 100% 26 222 100% 0 0%
1. Vattenfall uppfyller de tekniska granskningskriterierna (inklusive kriterier att inte orsaka betydande skada, DNSH) för både begränsning
av klimatförändringar (CCM) och anpassning till klimatförändringar (CCA). Dock kan Vattenfall inte separera driftsutgifter och kapitalugifter
mellan målen CCA och CCM, därför rapporteras hela beloppet under CCM.
143
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
EU Taxonomirapportering, forts.
Taxonomitabeller för kärnkraft och gas
Tabell
3: Taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter (täljare)
Upplysningar som avses i artikel 8.6 och 8.7
Belopp och andel
OMSÄTTNING – Taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter
Täljare
Begränsning av och
anpassning till klimat-
förändringar
Begränsning av klimat-
förändringar (CCM)
Anpassning till klimat-
förändringar (CCA)
Belopp % Belopp % Belopp %
1 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
2 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
3 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 15 121 20% 15 121 20% 0 0%
4 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
5 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
6 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
7 Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter som inte avses
i raderna 1–6, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 62 195 80% 62 195 80% 0 0%
8 Totalt belopp och andel för taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter, i täljaren
för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 77 316 100% 77 316 100% 0 0%
Belopp och andel
DRIFTSUTGIFTER – Taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter
Täljare
Begränsning av och
anpassning till klimat-
förändringar
Begränsning av klimat-
förändringar (CCM)
Anpassning till klimat-
förändringar (CCA)
Belopp % Belopp % Belopp %
1 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
2 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
3 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 2 288 35% 2 288 35% 0
1
0%
1
4 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
5 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
6 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
7 Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter som inte avses
i raderna 1–6, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 4 320 65% 4 320 65% 0 0%
8 Totalt belopp och andel för taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter, i täljaren
för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 6 608 100% 6 608 100% 0 0%
Belopp och andel
KAPITALUTGIFTER – Taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter
Täljare
Begränsning av och
anpassning till klimat-
förändringar
Begränsning av klimat-
förändringar (CCM)
Anpassning till klimat-
förändringar (CCA)
Belopp % Belopp % Belopp %
1 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
2 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
3 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 1 864 7% 1 864 7% 0
1
0%
1
4 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
5 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
6 Belopp och andel för den taxonomiförenliga ekonomiska verksamhet som avses i avsnitt
4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning 2021/2139, i täljaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
7 Belopp och andel för andra taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter som inte avses
i raderna 1–6, i täljaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 24 358 93% 24 358 93% 0 0%
8 Totalt belopp och andel för taxonomiförenliga ekonomiska verksamheter, i täljaren
för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 26 222 100% 26 222 100% 0 0%
1. Vattenfall uppfyller de tekniska granskningskriterierna (inklusive kriterier att inte orsaka betydande skada, DNSH) för både begränsning
av klimatförändringar (CCM) och anpassning till klimatförändringar (CCA). Dock kan Vattenfall inte separera driftsutgifter och kapitalugifter mellan målen
CCA och CCM, därför rapporteras hela beloppet under CCM.
144
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
EU Taxonomirapportering, forts.
Taxonomitabeller för kärnkraft och gas
Tabell
4: Ekonomiska verksamheter som omfattas av, men inte är förenliga med taxonomin
Upplysningar som avses i artikel 8.6 och 8.7
OMSÄTTNING – Ekonomiska verksamheter som omfattas av,
men inte är förenliga med, taxonomin
Belopp och andel
Begränsning av och
anpassning till klimat-
förändringar
Begränsning av klimat-
förändringar (CCM)
Anpassning till klimat-
förändringar (CCA)
Belopp % Belopp % Belopp %
1 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
2 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
3 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
4 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 3 515 20% 3 515 20% 0 0%
5 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 11 157 64% 11 157 64% 0 0%
6 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 948 5% 948 5% 0 0%
7 Belopp och andel för andra ekonomiska verksamheter som omfattas av, men inte är
förenliga med, taxonomin och som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 1 843 11% 1 843 11% 0 0%
8 Totalt belopp och andel för ekonomiska verksamheter som omfattas av men inte är
förenliga med taxonomin, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 17 463 100% 17 463 100% 0 0%
DRIFTSUTGIFTER – Ekonomiska verksamheter som omfattas av,
men inte är förenliga med, taxonomin
Belopp och andel
Begränsning av och
anpassning till klimat-
förändringar
Begränsning av klimat-
förändringar (CCM)
Anpassning till klimat-
förändringar (CCA)
Belopp % Belopp % Belopp %
1 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
2 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
3 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
4 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 270 41% 270 41% 0
1
0%
1
5 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 172 26% 172 26% 0
1
0%
1
6 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 181 27% 181 27% 0
1
0%
1
7 Belopp och andel för andra ekonomiska verksamheter som omfattas av, men inte är
förenliga med, taxonomin och som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 43 6% 43 6% 0 0%
8 Totalt belopp och andel för ekonomiska verksamheter som omfattas av men inte är
förenliga med taxonomin, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 666 100% 666 100% 0 0%
KAPITALUTGIFTER – Ekonomiska verksamheter som omfattas av, men inte
är förenliga med, taxonomin
Belopp och andel
Begränsning av och
anpassning till klimat-
förändringar
Begränsning av klimat-
förändringar (CCM)
Anpassning till klimat-
förändringar (CCA)
Belopp % Belopp % Belopp %
1 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.26 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
2 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.27 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
3 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.28 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 0 0% 0 0% 0 0%
4 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.29 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 81 7% 81 7% 0
1
0%
1
5 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.30 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 351 30% 351 30% 0
1
0%
1
6 Belopp och andel för den ekonomiska verksamhet som omfattas av, men inte är förenlig
med, taxonomin och som avses i avsnitt 4.31 i bilagorna I och II till delegerad förordning
2021/2139, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 210 18% 210 18% 0
1
0%
1
7 Belopp och andel för andra ekonomiska verksamheter som omfattas av, men inte är
förenliga med, taxonomin och som inte avses i raderna 1–6, i nämnaren för den tillämpliga
centrala resultatindikatorn 533 45% 533 45% 0 0%
8 Totalt belopp och andel för ekonomiska verksamheter som omfattas av men inte är
förenliga med taxonomin, i nämnaren för den tillämpliga centrala resultatindikatorn 1 175 100% 1 175 100% 0 0%
Tabell 5: Ekonomiska verksamheter som inte omfattas
av taxonomin
Upplysningar som avses i artikel 8.6 och 8.7
Enligt taxonomins regelverk skall upplysningar lämnas för eko-
nomiska verksamheter som inte omfattas av taxonomin, med
angivande av belopp och andel för kärnenergirelaterade och
fossilgasrelaterade verksamheter (aktiviteterna 4.26–4.31).
Kärnenergirelaterade verksamheter (4.26–4.28) och fossil-
gasrelaterade verksamheter (4.29–4.31) omfattas av taxonomin.
Tabell 5 är därför inte tillämplig.
1. Vattenfall uppfyller de tekniska granskningskriterierna (inklusive kriterier att inte orsaka betydande skada, DNSH) för både begränsning
av klimatförändringar (CCM) och anpassning till klimatförändringar (CCA). Dock kan Vattenfall inte separera driftsutgifter och kapitalugifter
mellan målen CCA och CCM, därför rapporteras hela beloppet under CCM.
145
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
E1 Klimatförändringar: Vattenfalls Utsläpp och översikt av mål
Retroaktivt År för delmål och mål
E1-6 Bruttoväxthusgasutsläpp inom scope
1, 2, 3 och totala växthusgasutsläpp
1
2017 2023 2024 2023–2024 (%) 2030 2040
Årligt mål i %
/Basår
2
Utsläppsminskningsmål godkända av SBTi
3
Scope 1 och 2 (marknadsbaserade)
intensitet, gCO
2
e/kWh 110,4 33,5 33,7 0,6% 25,4 9,1 5,9%
Scope 1 och Scope 3 Såld elektricitet,
intensitet, gCO
2
e/kWh 199,1 88,7 66,6 –24,9% 43,7 9,1 6,0%
Scope 3 – Användning av sålda
produkter för sålda fossila bränslen,
MtCO
2
e 15,1 8,9 10,2 14,0% 6,9 1,5 4,2%
Alla återstående Scope 3-kategorier,
MtCO
2
e 6,1 4,1 4,2 0,8% 0.6
Total energiproduktion enligt
GHG Protocol, TWh 114,7 96,2 97,9
Scope 1-växthusgasutsläpp
Bruttoväxthusgasutsläpp scope 1,
MtCO
2
e
4, 11
12,6 3,2 3,3 2,2% 3.3 1.2 5,7%
Procentandel scope 1-växthus gas-
utsläpp från reglerade utsläpps handels-
system (%) 99,8 99,7 99,8 0,0%
Scope 2-växthusgasutsläpp, MtCO
2
e
Platsbaserade bruttoväxthusgas utsläpp
inom scope 2
11
0,04 0,03 0,03 4,1%
Marknadsbaserade bruttoväxthusgas-
utsläpp scope 2 (tCO
2
e)
6, 11
0,04 0,03 0,03 10,3%
Scope 3 växthusgasutsläpp, MtCO
2
e
7
Totala indirekta bruttoutsläpp scope 3 40,3 22,7 21,3 –5.9%
Kategory 1 – Inköpta varor och tjänster 0,5 0,5 0,3 –46,8%
Kategory 2 – Kapitalvaror 0,4 0,8 0,8 10,9%
Kategory 3 – Bränsle- och energi-
relaterade verksamheter (ingår inte
i scope 1 eller scope 2) 23,3 11,8 9,5 –19,6%
– varav uppströms bränslen 4,3 2,2 2,6 13,7%
– varav utsläpp såld elektricitet
4
19,1 9,6 6,9 –27,5% 5,3 1.6 5,6%
Kategory 11 – Användning av sålda
produkter 15,8 9,4 10,6 13,0%
– av vilket sålda fossila bränslen 15,1 9,0 10,2 13,9% 6,9 1,5 4,2%
– av vilket sålda produkter 0,6 0,4 0,4 –7,0%
Mindre scope 3-kategorier
8
0,3 0,2 0,1 –39,9%
Retroaktivt År för delmål och mål
E1-6 Bruttoväxthusgasutsläpp inom scope
1, 2, 3 och totala växthusgasutsläpp
1
2017 2023 2024 2023–2024 (%) 2030 2040
Årligt mål i %
/Basår
2
Totala utsläpp av växthusgaser
Totala utsläpp av växthusgaser
(platsbaserade) (tCO
2
e) 52.9 25,9 24.6
Totala utsläpp av växthusgaser
(marknadsbaserade) (tCO
2
e) 52.9 25,9 24.6 –5%
Biogena Utsläpp, MtCO2 (biogena)
9
Biogena Scope 1 1,1 1,3 1,3
Biogena Scope 2 (platsspecifikt) 0,1 0,1 0,1
Biogena Scope 3 0,3 0,1 0,1
E1-7 Växthusgasupptag och begränsnings-
projekt för växthusgaser som finansieras
genom koldioxidkrediter
10
Koldioxidkrediter annulerande under
året, MtCO
2
e
n/a 0,3 0,5
Andel från begränsningsprojekt, % n/a 100 100
Erkänd kvalitetsstandard – Gold
Standard, % n/a 100 100
Andel projekt inom EU, % n/a 0 0
Andel koldioxidkrediter som räknas
som en motsvarande justering enligt
artikel 6 i Parisavtalet,% n/a 0 0
Koldioxidkrediter som planeras att
annulleras i framtiden – volym till 2028 n/a n/a 0,1
1. Siffror för Scope 1, 2 och 3 inkluderar inte upptag eller köpta, sålda eller överförda koldioxidkrediter eller utsläppsrätter.
2. Genomsnittlig årlig minskning mellan 2017 och 2030. SBTi:s målmetodik innebär att Vattenfalls genomsnittliga årliga minskning förändras över tid.
3. Mål justerade efter avyttringen av Heat Berlin och allmänna uppdateringar av datakvaliteten. Uppdaterade mål godkända av SBTi.
4. Intensitetsmålet omräknat till absoluta utsläpp.
5. De samriskföretag som kontrolleras eller drivs av Vattenfall ingår i våra Science Based Targets.
6. Avtalsinstrument som används för inköp av el omfattar ursprungsgarantiernas andel av de totala elinköpen. År 2024 motsvarar det 87 % av vilka
0 % var frikopplade.
7. 92 % av utsläppen kommer från primärdata – Dessa är främst utsläpp från användning av sålda varor, utsläpp från Scope 3.3d elförsäljning och en del
av utsläppen i leveranskedjan.
8. Utsläpp från återstående Scope 3-kategorier, kategori 4–8 samt 12, 13 och 15.
9. Biogena utsläpp från Vattenfalls egna tillgångar, elförbrukning, elförsäljning och andra Scope 3-kategorier såsom byggrelaterade utsläpp. Utsläpp som
ingår i klimatmålen i den mån det är relevant för varje tillämpningsområde och kategori.
10. Vattenfall har inte tagit upp eller lagrat några växthusgaser mellan 2017 och 2024. Koldioxidkompensation används frivilligt mot utsläpp kopplade till
produkter och tjänster, huvudsakliga metodiker var ACM0001 och ACM 0002.
11. Inga utsläpp från investeringar utöver ustläpp inkluderade i finansiell konsolidering
146
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Tioårsöversikt hållbarhetsdata
Finansiell konsolidering av hållbarhetsdata. För utsläppsdata jämförbara med klimatmål se sida 146.
2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
E1-5, Elproduktion
1
, TWh 170,2 157,5 124,6 126,8 126,0 109,1 108,1 105,7 97,7 95,7
Förnybara källor 43,4 39,0 40,7 40,2 42,4 47,0 49,1 49,8 46,9 48,4
– varav vattenkraft 36,6 32,3 32,8 32,1 32,6 35,9 37,6 37,3 32,9 31,1
– varav vindkraft 5,8 5,8 7,6 7,8 9,5 10,8 11,2 12,1 13,7 17,1
– varav solkraft — — — — — — 0,1 0,1 0,1 0,0
– varav biobränsle och avfall
(biologiskt) 0,9 0,9 0,3 0,3 0,3 0,2 0,3 0,3 0,3 0,2
Kärnkraft 42,2 46,9 51,9 55,0 53,4 39,3 40,4 39,6 37,4 37,9
Fossila källor
(inkl. icke-biologiskt avfall) 84,1 71,6 32,0 31,6 30,3 22,8 18,6 16,3 13,3 9,4
El levererad från lager, TWh 2,9 2,5 2,8 3,5 3,2 3,8 3,3 3,2 3,2 3,5
Värmeproduktion, TWh — — 19,7 18,9 15,5 14,2 16,1 14,6 14,5 9,2
Förnybara källor — — 3,0 3,0 3,2 2,7 3,3 3,2 3,2 2,9
Fossila källor (inkl. icke-biologiskt
avfall) — — 16,7 15,9 12,3 11,5 12,8 11,4 11,3 6,2
E1-5, Direkt energianvändning
(exkl. för produktion av vatten,
vind och solkraft), TWh 367 344 247 256 241 180 176 168 155 144
Förnybara källor 6,5 6,6 4,8 5,1 5,2 4,6 5,2 5,0 4,9 4,3
– varav biobränsle, avfall
(biologiskt) 5,6 5,7 3,7 3,9 4,1 3,5 4,0 3,8 3,7 3,4
– varav el, värme och ånga
(förnybart) 0,8 0,9 0,9 1,0 0,9 1,0 1,0 1,0 0,9 0,8
– varav egenproducerad förnybar
icke-bränsleenergi 0,1 0,1 0,2 0,2 0,1 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2
Andel av total användning från
förnybara källor, % 1,8% 1,9% 2,0% 2,0% 2,1% 2,5% 3,0% 3,0% 3,1% 3,0%
Energi från uran
2
, TWh 129 143 158 168 163 120 123 121 114 116
Andel av total användning från
kärnenergi, % 35% 42% 64% 65% 67% 67% 70% 72% 74% 80%
Fossila källor 27,7 32,5 36,8 38,6 44,3 41,8 38,7 34,7 28,4 24,0
– varav gas 46,1 43,9 42,1 41,1 25,6 10,7 5,9 5,8 5,3 20,3
– varav stenkol 152,7 113,2 1,5 — — — — — — 2,3
– varav brunkol 0,5 0,5 0,4 0,6 0,2 — — — —
– varav torv 2,6 2,6 1,2 1,2 1,2 0,7 0,8 0,7 0,8 —
2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
– varav avfall, icke-biologiskt 1,8 1,7 1,5 1,7 1,6 0,3 0,4 0,3 0,3 0,9
– varav övrigt, inklusive olja 0,2 0,3 0,2 0,2 0,3 1,4 1,4 0,9 1,3 0,4
– varav el, värme och ånga
(icke-förnybart) 0,2 0,3 0,2 0,2 0,3 1,4 1,4 0,9 1,3 0,4
Andel av total användning från
fossila källor, % 63% 57% 34% 33% 30% 31% 27% 25% 23% 17%
Total energianvändning per
nettointäkt, MWh/SEK — — 6,6 6,1 5,2 4,1 3,5 2,5 1,9 2,1
Kärnenergi, uran, ton 143 120 106 118 136 98,6 119 83 129 65,9
Utsläpp till luft (Scope 1)
8
Koldioxidekvivalenter (CO
2
e)
3
,
Mton 84,3 68,4 23,2 22,6 18,4 12,2 10,3 9,5 7,9 5,2
4
Biogena koldioxidutsläpp
5
, Mton 1,9 1,2 1,3 1,3 1,4 1,2 1,4 1,3 1,3 1,3
Kväveoxider (NOx), kton 52,2 10,2 9,8 9,9 7,4 5,5 5 4,6 4,3 3,0
Svaveloxider (SO2), kton 50,1 4,2 4,1 4,2 2,3 1,5 1,3 1,2 1,1 1,0
Luftburna partiklar, kton 1,5 0,3 0,3 0,2 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,0
Koldioxidekvivalenter (CO
2
e)
3
,
Mton (Scope 2)
6
Marknadsbaserat — 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,0
Platsbaserat — — 0,1 0,1 0,2 0,1 0,1 0,1 0,1 0,0
CO
2
e-intensitet, g/kWh (Scope 1
och Scope 2 marknadsbaserat)
7
434 381 161 156 131 100 83,5 79,9 71,3 49,9
CO
2
e-intensitet, g/SEK (Scope 1
och Scope 2 marknadsbaserat) — — 172 149 111 77,7 57,6 40,1 27,6 21,3
Koldioxidutsläpp (CO
2
), Mton
(Scope 3) — — 39,4 40,9 34,7 28,5 29,9 23,3 23,2 21,5
Kapitalvaror — — 0,4 0,2 0,5 0,8 0,9 1,1 0,8 0,8
Köpta varor och tjänster — — — — — — — — 0,5 0,3
Bränsle och energirelaterat
6
— — 23,5 24,0 19,6 14,6 15,1 11,9 12,4 9,8
Transport och distribution
i tidigare led — — 0,2 0,3 0,2 0,1 0,1 — 0,1 0,0
Avfallsrelaterat — — 0,3 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2 0,1 0,0
Affärsresor — 0,030 0,030 0,025 0,017 0,008 0,002 0,008 0,011 0,013
Användning av sålda produkter
7
— — 15,0 16,2 14,2 12,9 13,6 10,1 9,4 10,6
1. Parametrar för elproduktion har justerats för att rapportera el levererat från lager, främst pumpkraftverk, separat. Detta påverkar även CO
2
e
intensitet, g/kWh.
2. Kärnenergi har lagts till energianvändning som energi från uran.
3. Före 2017 bara CO
2
. Från 2017 inkluderas även CH
4
, N
2
O, och SF
6
.
4. Av de totala utsläppen av växthusgaser utgörs 0,1 Mton CO
2
e av SF
6
, CH
4
and N
2
O utsläpp. Växthusgaspotentialer är hämtade från IPCC
Sixth Assessment report.
5. CO
2
från förbränning av biomassa.
6. Utsläpp från Bränsle och energirelaterat till el inköpt för försäljning till slutkonsumenter: metodiken har uppdaterats för
att överensstämma med kontrakt mot slutkonsument.
7. Användning av sålda produkter har uppdaterats för att inkludera sålda gaspannor.
8. Antingen beräknade eller direkt uppmätta i olika länder. Utsläppsfaktorer som tillämpas beror på teknologi och lokala metoder.
147
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Tioårsöversikt hållbarhetsdata, forts.
2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Frivillig uppgift
1
Utsläpp relaterat till förluster
i pumpkraft, tCO
2
e — — — — — 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2
Växthusgasutsläpp Scope 1, 2
och 3, CO
2
e, marknadsbaserat
2, 3
— — 62,7 63,6 53,2 40,9 40,2 32,9 31,2 26,7
Växthusgasutsläpp Scope 1, 2
och 3, CO
2
e, platsbaserat
2, 3
— — 62,7 63,6 53,3 40,9 40,2 32,9 31,2 26,7
Växthusgasutsläpp per netto-
intäkt, CO
2
e, marknadsbaserat — — 0,46 0,41 0,31 0,26 0,22 0,14 0,11 0,11
Växthusgasutsläpp per netto-
intäkt, CO
2
e, platsbaserat — — 0,46 0,41 0,31 0,26 0,22 0,14 0,11 0,11
Avfall och biprodukter, kton
Farligt avfall 96 130 61 59 72 37 50 49 37 42
Icke-farligt avfall 338 198 147 98 75 39 40 37 28 21
Aska från kol 6 219 4 692 671 579 423 160 110 106 104 43
Aska från biomassa 38 41,3 37,4 38,4 32,9 21,6 20,8 25,4 17,5 12,2
Slagg från avfallsförbränning 229 237 168 170 173 100 105 99 76 97
Gips 3 048 2 341 169 185 128 45 26 22 26 12
Radioaktivt avfall
Låg- och medelaktivt radioaktivt
driftsavfall, kubikmeter 3 353 1 013 912 829 411 628 434 408 214 606
Härdkomponenter, ton 7 17 15 31 13 58 84 1 21 1
Använt kärnbränsle – uttagna
bränsleelement, ton 197 124 175 137 260 274 136 157 171 188
SAIDI (minuter/kund)
Sverige 212 150 125 187 439 148 112 157 132 123
SAIFI (antal/kund)
Sverige 2,2 2,1 1,8 2,9 2,4 2,0 1,8 2,1 1,9 1,9
2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Medarbetare
Antal anställda,
heltidstjänster 28 567 19 935 20 041 19 910 19 814 19 859 18 835 19 638 20 994 20 655
– varav kvinnor 6 399 4 773 4 827 4 840 5 000 5 083 4 985 5 439 6 017 6 288
– varav tillfälligt anställda
(ej fast anställningskontrakt) 761 550 609 618 664 723 686 830 902 897
Personalomsättning % — — — — — 7,5% 8,0% 10,2% 9,0% 9,4%
Sjukfrånvaro
Män % 4,1% 3,5% 3,6% 3,5% 3,2% 3,1% 3,0% 2,7% 3,0% 2,6%
Kvinnor % 5,8% 5,4% 5,7% 5,4% 5,1% 4,6% 4,2% 3,6% 4,0% 3,5%
Arbetsolyckor
Internt LTIF (anställda) 2,6 2,0 1,5 1,9 2,1 1,8 1,7 1,1 1,5 1,4
Externt LTI
4
(entreprenörer) 133 101 80 71 88 78 86 62 73 67
Jämställdhet
Kvinnliga chefer % 19% 22% 23% 24% 26% 27% 30% 30% 31% 34%
Antal chefer per ålders kategori,
totalt
–29 1% 1% 1% 1% 1% 1% 1% 1% 1% 1%
30–49 52% 56% 58% 56% 56% 57% 57% 56% 60% 61%
50– 46% 43% 40% 43% 43% 42% 42% 43% 39% 38%
1. Frivillig information i GHG Protocol utöver Scope 1, 2 och 3.
2. Utsläpp från Bränsle och energi relaterat till el inköpt för försäljning till slutkonsumenter:
metodiken har uppdaterats för att överensstämma med kontrakt mot slutkonsument.
3. Användning av sålda produkter har uppdaterats för att inkludera sålda gaspannor.
4. Då beräkningen av LTIF för underleverantörer inte är tillräckligt tillförlitlig rapporteras enligt LTI.
148
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Utvärderingar och utmärkelser
Hållbarhetsutvärderingar och ESG-bedömningar (dvs. miljö,
socialt ansvar och bolagsstyrning) är viktiga verktyg för kunder,
investerare och andra intressenter för att förstå ett företags
utveckling. Vattenfall tror på fördelarna med öppenhet och
deltar, både frivilligt och på kundernas begäran, i ett flertal
undersökningar och bedömningar.
Läs mer
För information om de senaste ESG-bedömningarna,
se denna sida.
Läs mer om respektive bedömning via länkarna nedan:
CDP
Ecovadis
Institutional Shareholder Services, ISS
MSCI
Sustainalytics
World Benchmarking Alliance
Klimat A
Vatten B
B
Medelhög risk
51 6
AAA
85
Analysföretag Fokus Betyg Senaste bedömning
Det ledande systemet globalt för att lämna miljöupplysningar för investerare, bolag, städer, stater
och regioner.
CDP klimatbetyg: A / A. CDP vattenbetyg: B / A Januari 2024
Bedömnings-
intervall: årligen
En online-plattform som gör det möjligt för företag att följa upp resultaten i sina leveranskedjor
genom att visa poängen i leverantörernas hållbarhetsbedömningar.
Betyg: 85 / 100. ”Platina” April 2024
Bedömnings-
intervall: årligen
ESG-bedömning främst för investerare. Bedömningen spänner över ett antal olika ESG-frågor
som analyseras på en skala med upp till 100 ratingkriterier, varav de flesta är sektorspecifika.
Betyg: B / A+ December 2022
Bedömnings-
intervall: 3 år
ESG-bedömning främst för investerare. Använder en metod för att identifiera ledare i branschen
och eftersläntrare. Rangordnar bolag utifrån deras ESG-riskexponering och hur väl de hanterar de
riskerna jämfört med andra i samma bransch.
Betyg: AAA / AAA December 2024
Bedömnings-
intervall: årligen
ESG-bedömning främst för investerare. Använder en metod för att identifiera ledare i branschen
och eftersläntrare. Rangordnar bolag utifrån deras ESG-riskexponering och hur väl de hanterar de
riskerna jämfört med andra i samma bransch.
Betyg: Medelhög risk / försumbar risk December 2023
Bedömnings-
intervall: årligen
WBA Electric Utilities Benchmark 2023 presenterar en rankning av 68 viktiga elbolag baserat på
en bedömning av Assessing low-Carbon Transition (ACT) och en social bedömning som omfattar
Core Social- and Just Transition-indikatorer. Den totala poängen mäter företagets anpassning till
lågkoldioxidövergången samt deras sociala rättvisa i processen.
Betyg: 51 6 / 100, plats 7 av 68 företag rankade December 2023
Bedömnings-
intervall: årligen
149
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
GRI-index
Detta material refererar till följande GRI-standarder.
GRI
Standard
Upplysning
nummer Titel
Sid- och/eller
notnummer Utelämnanden
GRI 207: Skatt 2019
207-1 Metod för skatt 125
207-2 Skattestyrning, kontroll och riskhantering 125
207-3 Involvering av intressenter och hantering av
frågor gällande skatt
125
207-4 Land-för-land-rapportering 125, Not 1, Not 6,
Not 11
207-4-b-v Ej tillämplig: I Vattenfalls redovisnings-
principer elimineras koncerninterna transaktioner
GRI 303: Vatten och utsläpp 2018
303-1 Interaktioner med vatten som en delad resurs 105
303-2 Hantering av vattenutsläppsrelaterade effekter 105
303-3 Intag av vatten 105
303-4 Utsläpp av vatten 105 303-4b. till d: informationen är ofullständig:
totala vattenutsläpp avseende totalt upplösta
ämnen och prioriterade ämnen som inger
betänkligheter för vilka utsläppen behandlas,
eftersom dessa inte anses vara betydande för
Vattenfalls anläggningar.
303-5 Vattenförbrukning 105
GRI 305: Utsläpp 2016
305-7 Kväveoxider (NOX), svaveloxider (SOX) och övriga
väsentliga utsläpp till luft
147 305-7-aiii/aiv/av Informationen är ofullständig:
utsläpp av POP, VOC och HAP rapporteras ej
eftersom de inte mäts regelbundet och inte är
väsentliga för Vattenfalls anläggningar.
GRI 306: Avfall 2020
306-1 Avfallsgenerering och betydande avfallsrelaterade
effekter
104, 148
306-2 Hantering av betydande avfallsrelaterade effekter 104
306-3 Genererat avfall 104, 148
GRI 405: Mångfald och lika möjligheter 2016
405-1 Mångfald i ledningsgrupper och bland anställda 109, 121
Revisors rapport över översiktlig granskning av Vattenfall ABs Investerarrapport
Till Företaget Vattenfall AB, org.nr 556036-2138
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen och verkställande direktören
i Vattenfall AB (“Vattenfall”) att översiktligt granska Vattenfalls
Investerarrapport gröna obligationer för år 2024 (“Investerar-
rapport”). Investerarrapporten finns på sid 26 i Vattenfalls års-
och hållbarhetsredovisning för 2024.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att upprätta investerarrapporten i enlighet med tillämpliga
kriterier, vilka framgår på sidan 26 i års-och hållbarhetsredovis-
ningen, och utgörs av Vattenfalls ramverk för gröna obligationer
(Vattenfall Green Financing Framework) daterad maj 2022 som
finns tillgänglig på Vattenfalls hemsida, som är tillämpliga för
investerarrapporten, samt av företagets egna framtagna redo-
visnings- och beräkningsprinciper. Detta ansvar innefattar även
den interna kontroll som bedöms nödvändig för att upprätta en
investerarrapport som inte innehåller väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om investerarrapporten
grundad på vår översiktliga granskning. Vårt uppdrag är begrän-
sat till den historiska information som redovisas och omfattar
således inte framtidsorienterade uppgifter.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE
3000 (omarbetad) Andra bestyrkandeuppdrag än revisioner
och översiktliga granskningar av historisk finansiell information.
En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i för-
sta hand till personer som är ansvariga för upprättandet av
investerarrapporten, att utföra analytisk granskning och att
vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig
granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god revi-
sionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 (International Standard
on Quality Management 1) och har därmed ett allsidigt system
för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer
och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standar-
der för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar. Vi är oberoende i förhållande till Vattenfall AB
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig gransk-
ning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säker-
het att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som
skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den
uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har
därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en
revision har.
Vår granskning utgår från de av styrelsen och verkställande
direktören valda kriterier, som definieras ovan. Vi anser att dessa
kriterier är lämpliga för upprättande av investerarrapporten.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning är
tillräckliga och ändamålsenliga i syfte att ge oss grund för vårt
uttalande nedan.
Uttalande
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram
några omständigheter som ger oss anledning att anse att
investerarrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet
med de ovan av styrelsen och verkställande direktören angivna
kriterierna.
Stockholm den 24 mars 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi Aleksander Lyckow
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
150
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Revisorns granskningsberättelse av Vattenfall AB:s frivilligt upprättade hållbarhetsrapport
Till bolagsstämman i Vattenfall AB, org.nr 556036-2138
Slutsats
Vi har fått i uppdrag av styrelsen att översiktligt granska håll-
barhetsrapporten för Vattenfall AB för räkenskapsåret 2024.
Hållbarhetsrapporten ingår på sidorna 74–148 och 150 i detta
dokument.
Grundat på vår översiktliga granskning som beskrivs i avsnit-
tet Revisorns ansvar har det inte kommit fram några omständig-
heter som ger oss anledning att anse att hållbarhetsrapporten
inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen vilket inbegriper
• om hållbarhetsrapporten uppfyller kraven i ESRS,
• om den process som företaget har genomfört för att identi-
fiera rapporterad hållbarhetsinformation har utförts såsom
den beskrivs i IRO-1 i hållbarhetsrapporten
• efterlevnaden av rapporteringskraven i EU:s gröna taxonomi-
förordning artikel 8
Grund för slutsats
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 19
Revisorns översiktliga granskning av den lagstadgade hållbar-
hetsrapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för vår slutsats.
Övrig upplysning
Hållbarhetsrapporten för föregående räkenskapsår har inte varit
föremål för översiktlig granskning enligt RevR 19 och någon
granskning av jämförelsetalen i hållbarhetsrapporten för år 2024
(räkenskapsåret) har därmed inte utförts.
Annan information än hållbarhetsrapporten
Detta dokument innehåller även annan information än hållbar-
hetsrapporten och återfinns på sidorna 1–73, 104–105, 121–122,
125, 149 och 153–221. Det är styrelsen och verkställande direk-
tören som har ansvaret för denna andra information.
Vår slutsats avseende hållbarhetsrapporten omfattar inte
denna information och vi uttalar ingen slutsats med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår översiktliga granskning av hållbarhetsrap-
porten är det vårt ansvar att läsa den information som identifie-
rats ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning
är oförenlig med hållbarhetsrapporten. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under den över-
siktliga granskningen samt bedömer om informationen i övrigt
verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehål-
ler en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi
har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att hållbarhetsrapporten har upprättats i enlighet med 6 kap.
12–12f §§ årsredovisningslagen, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta hållbarhetsrapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsrapporten
är upprättad enligt 6 kap. 12–12f §§ årsredovisningslagen på
grundval av vår granskning. Granskningen har utförts enligt
FARs rekommendation RevR 19 Revisorns översiktliga gransk-
ning av den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Denna rekom-
mendation kräver att vi planerar och utför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå begränsad säkerhet att hållbarhets-
rapporten är upprättad i enlighet med dessa krav.
De granskningsåtgärder som har utförts för att inhämta bevis
är mer begränsade än för ett uppdrag där uttalandet görs med
rimlig säkerhet och den säkerhet som har uppnåtts är därför
lägre än för ett uppdrag där uttalandet görs med rimlig säkerhet.
Det innebär att det inte är möjligt för oss att skaffa oss en sådan
säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter
som skulle kunna ha blivit identifierade om ett uppdrag där utta-
landet görs med rimlig säkerhet utförts.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 (International Standard on
Quality Management), som kräver att företaget utformar, imple-
menterar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Vi är oberoende i förhållande till Vattenfall AB enligt god revi-
sorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
underlag till hållbarhetsrapporten. Revisorn väljer vilka åtgärder
som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i hållbarhetsrapporten vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är rele-
vanta för hur styrelsen och verkställande direktören upprättar
hållbarhetsrapporten i syfte att utforma granskningsåtgärder
som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte i syfte att uttala en slutsats om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen består av att göra förfrågningar, i första
hand till personer som är ansvariga för upprättandet av hållbar-
hetsrapporten, att utföra analytisk granskning och att vidta
andra översiktliga granskningsåtgärder.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen:
Våra granskningsåtgärder avseende den process som företa-
get har genomfört för att identifiera hållbarhetsinformation att
rapportera inkluderade, men var inte begränsade till följande:
Erhållit en förståelse för processen genom att:
• Genomfört förfrågningar för att förstå källorna till den informa-
tion som används av företagsledningen (t.ex. intressentdialo-
ger, affärsplaner och strategidokument), och
• Granskat företagets interna dokumentation av sin process; och
• Utvärderat om den information som erhållits från våra åtgär-
der om den process som implementerats av företaget över-
ensstämmer med beskrivningen av processen i IRO-1 i håll-
barhetsrapporten.
Våra granskningsåtgärder avseende hållbarhetsrapporten
inkluderade, men var inte begränsade till följande:
• Genom förfrågningar erhållit en allmän förståelse för den
interna kontrollmiljön, rapporteringsprocesserna, och informa-
tionssystemen som är relevanta för upprättandet av informa-
tionen i hållbarhetsrapporten
• Utvärderat om information som identifierats som väsentlig
genom den process som bolaget genomfört för att identifiera
innehållet i hållbarhetsrapporten också ingår i hållbarhetsrap-
porten;
• Utvärderat om strukturen och presentationen av hållbarhets-
rapporten är förenlig med kraven i ESRS;
• Genomfört förfrågningar till relevant personal och analytiska
granskningsåtgärder avseende utvalda upplysningar i hållbar-
hetsrapporten;
• Utfört substansgranskningsåtgärder baserat på ett stickprov
på utvalda upplysningar i hållbarhetsrapporten.
• Genom förfrågningar och analytiska granskningsåtgärder
inhämtat underlag på metoderna för att ta fram väsentliga
uppskattningar och framåtblickande information och på hur
dessa metoder tillämpades;
• Erhållit förståelse för processen för att identifiera ekonomiska
verksamheter som omfattas av- och är förenliga med EU:s
gröna taxonomi och de motsvarande upplysningarna i hållbar-
hetsrapporten;
• Utfört substansgranskningsåtgärder baserat på ett stickprov
på utvalda upplysningar i hållbarhetsrapporten avseende EU:s
gröna taxonomi.
Begränsningar
Vid rapportering av framåtblickande information i enlighet med
ESRS måste styrelsen och verkställande direktören för
Vattenfall AB förbereda framåtblickande information utifrån
angivna antaganden om händelser som kan inträffa i framtiden
och möjliga framtida aktiviteter av Vattenfall AB. Faktiska utfall
kommer sannolikt att vara annorlunda eftersom förväntade
händelser ofta inte inträffar som förväntat.
Stockholm den 24 mars 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi Aleksander Lyckow
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
151
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Revisors rapport över granskning av Vattenfall ABs kompletterande hållbarhetsinformation
Till bolagsstämman i Vattenfall AB, organisationsnummer
556036-2138
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen och verkställande direktören i
Vattenfall AB att granska Vattenfalls kompletterande hållbar-
hetsinformation. Företagets kompletterande hållbarhetsinfor-
mation består av icke-väsentliga hållbarhetsupplysningar i till-
lägg till den lagstadgade hållbarhetsrapporten på sidorna
74–148 och 150. Den kompletterande hållbarhetsinformationen,
som baseras på ramverket utgivet av GRI (Global Reporting Initi-
ative), återfinns på sidorna 104–105, 121–122, 125 och 150 i håll-
barhetsrapporten. Den kompletterande hållbarhetsinformatio-
nen som avser Vattenfalls fyra strategiska mål återfinns på
sidan 12 i års- och hållbarhetsredovisningen.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att upprätta den kompletterande hållbarhetsinformationen.
Kriterierna framgår på sidan 150 i hållbarhetsredovisningen, och
utgörs av de delar av ramverket för hållbarhetsredovisning utgi-
vet av GRI (Global Reporting Initiative) som är tillämpliga för håll-
barhetsredovisningen, samt av företagets egna framtagna
redovisnings- och beräkningsprinciper. Detta ansvar innefattar
även den interna kontroll som bedöms nödvändig för att upp-
rätta kompletterande hållbarhetsinformation som inte innehål-
ler väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlighe-
ter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om den kompletterande
hållbarhetsinformationen grundad på vår granskning. Vårt upp-
drag är begränsat till historisk information och inkluderar inte
framåtriktad information.
Vi har utfört vår granskning i enlighet med ISAE 3000
(om arbetad) Andra bestyrkandeuppdrag än revisioner och
översiktliga granskningar av historisk finansiell information.
Uppdraget består av översiktlig granskning av den komplette-
rande hållbarhetsinformation som baseras på ramverket utgivet
av GRI och som återfinns på sidorna 104–105, 121–122, 125 och
150 i hållbarhetsrapporten och en revision av kompletterande
hållbarhetsinformation som specificeras nedan och som åter-
finns på sidan 12 i årsredovisningen. En revision syftar till att
uppnå en rimlig säkerhet, för att försäkra oss om att informatio-
nen inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefat-
tar att granska ett urval av underlagen för kvantitativ och kvali-
tativ information. En översiktlig granskning består av att göra
förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för
upprättandet av den kompletterande hållbarhetsinformationen,
att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga
granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan
inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 (International Standard
on Quality Management), som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkese-
tiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i
lagar och andra författningar. Vi är oberoende i förhållande till
Vattenfall AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig gransk-
ning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säker-
het att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som
skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den
uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har
därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en
revision har. Eftersom detta är ett kombinerat uppdrag lämnar vi
våra slutsatser avseende den översiktliga granskningen och
revisionen i separata avsnitt.
Vår revision har omfattat Vattenfalls fyra strategiska mål
på sid 12 som avser:
• Kundengagemang - Net Promoter Score (NPS)
• Intensitet av koldioxidutsläpp
• Frekvens av förlorad arbetstidsskada (LTIF)
• Medarbetarengagemangsindex
samt en översiktlig granskning avseende:
• GRI 207: Tax 2019
• GRI 305: Emissions 2016
• GRI 303: Water and Effluents 2018
• GRI 405: Diversity and Equal Opportunities 2016
• GRI 306: Waste 2020
Vår granskning av den kompletterande hållbarhetsinformatio-
nen utgår från de av styrelsen och verkställande direktören
valda kriterierna, som definieras ovan. Vi anser att dessa krite-
rier är lämpliga för upprättande av den kompletterande hållbar-
hetsinformationen.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning är
tillräckliga och ändamålsenliga i syfte att ge oss grund för våra
uttalanden nedan.
Uttalanden
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram
några omständigheter som ger oss anledning att anse att den
kompletterande hållbarhetsinformationen som återfinns på
sidorna 104–105, 121–122, 125 och 150 inte, i allt väsentligt, är
upprättad i enlighet med de ovan av styrelsen och verkställ-
ande direktören angivna kriterier.
Grundat på vår revision anser vi att den kompletterande håll-
barhetsinformationen som återfinns på sidan 12, vilka omfattas
av vårt uppdrag, i allt väsentligt, har upprättats i enlighet med de
ovan av styrelsen och verkställande direktören angivna kriterier.
Stockholm den 24 mars 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi Aleksander Lyckow
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
152
Hållbarhetsförklaring / Noter till hållbarhetsrapporten
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Finansiell
information
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
153
Innehåll
Samtliga belopp i MSEK om ej annat anges.
Finansiell information
Vattenfalls resultatutveckling .......................................................................... 155
Koncernens finansiella rapporter ............................................................... 161
Koncernens noter ....................................................................................................... 166
Moderbolagets finansiella rapporter ........................................................ 194
Moderbolagets noter ............................................................................................... 198
Revisionsberättelse .................................................................................................. 207
Koncernens noter
Not 1 Företagsinformation ........................................................................... 166
Not 2 Viktiga förändringar i de finansiella rapporterna
jämfört med föregående år .......................................................... 166
Not 3 Redovisningsprinciper ..................................................................... 166
Not 4 Klimatrelaterade upplysningar .................................................. 167
Not 5 Valutakurser ............................................................................................... 167
Not 6 Segmentsrapportering .................................................................... 167
Not 7 Nettoomsättning ................................................................................... 168
Not 8 Kostnader för inköp ............................................................................. 169
Not 9 Övriga externa kostnader .............................................................. 169
Not 10 Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader .............. 169
Not 11 Antal anställda och personalkostnader ........................... 169
Not 12 Inkomstskatter ......................................................................................... 171
Not 13 Kundfordringar och andra fordringar .................................. 172
Not 14 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ........ 173
Not 15 Varulager ....................................................................................................... 173
Not 16 Lämnade förskott .................................................................................. 173
Not 17 Tillgångar som innehas för försäljning .............................. 173
Not 18 Leverantörsskulder och andra skulder ............................. 174
Not 19 Erhållna förskott ...................................................................................... 174
Not 20 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ........ 174
Not 21 Förvärvade och avyttrade verksamheter ....................... 174
Not 22 Materiella anläggningstillgånga ............................................... 175
Not 23 Immateriella anläggningstillgångar ...................................... 176
Not 24 Immateriella omsättningstillgångar ..................................... 178
Not 25 Andelar i intresseföretag och joint ventures ................ 178
Not 26 Aktier och andelar i dotterföretag
och gemensam verksamhet ....................................................... 180
Not 27 Nedskrivningar och återförda nedskrivningar ........... 182
Not 28 Kortfristiga placeringar .................................................................... 182
Not 29 Kassa, bank och liknande tillgångar .................................... 182
Not 30 Räntebärande skulder samt
tillhörande finansiella derivat ...................................................... 183
Not 31 Andelar i den svenska Kärnavfallsfonden ...................... 183
Not 32 Räntebärande avsättningar ......................................................... 184
Not 33 Leasing ............................................................................................................ 185
Not 34 Avsättningar för pensioner ........................................................... 186
Not 35 Andra ej räntebärande skulder (långfristiga) ................ 188
Not 36 Finansiella instrument ....................................................................... 188
Not 37 Finansiella intäkter och kostnader ........................................ 190
Not 38 Specifikationer till eget kapital .................................................. 191
Not 39 Specifikationer till kassaflödesanalysen ......................... 191
Not 40 Eventualförpliktelser ........................................................................... 192
Not 41 Åtaganden enligt konsortialavtal ............................................ 193
Not 42 Säkerheter ................................................................................................... 193
Not 43 Tillståndspliktig verksamhet ....................................................... 193
Not 44 Ersättning till revisorer ...................................................................... 193
Not 45 Upplysningar om närstående .................................................... 193
Not 46 Händelser efter balansdagen .................................................... 193
Moderbolaget noter
Not 1 Företagsinformation ........................................................................... 198
Not 2 Förslag till vinstdisposition .......................................................... 198
Not 3 Redovisningsprinciper ..................................................................... 198
Not 4 Valutakurser ............................................................................................... 198
Not 5 Nettoomsättning ................................................................................... 198
Not 6 Kostnader för inköp ............................................................................. 199
Not 7 Medelantal anställda och personalkostnader ............ 199
Not 8 Inkomstskatter ......................................................................................... 199
Not 9 Andra långfristiga fordringar ....................................................... 200
Not 10 Kortfristiga fordringar ........................................................................ 200
Not 11 Andra ej räntebärande skulder (kortfristiga) ................ 200
Not 12 Materiella anläggningstillgångar ............................................. 201
Not 13 Immateriella anläggningstillgångar ...................................... 202
Not 14 Aktier och andelar ................................................................................ 202
Not 15 Nedskrivningar ........................................................................................ 202
Not 16 Kortfristiga placeringar .................................................................... 202
Not 17 Kassa, bank och liknande tillgångar .................................... 203
Not 18 Andra räntebärande skulder ....................................................... 203
Not 19 Andra ej räntebärande skulder (långfristiga) ................ 203
Not 20 Leasing ............................................................................................................ 203
Not 21 Avsättningar ............................................................................................... 203
Not 22 Finansiella instrument per värderingskategori .......... 204
Not 23 Resultat från andelar i dotterföretag ................................... 204
Not 24 Resultat från andelar i intresseföretag .............................. 204
Not 25 Andra finansiella intäkter ................................................................ 204
Not 26 Andra finansiella kostnader ......................................................... 204
Not 27 Bokslutsdispositioner och obeskattade reserver ... 204
Not 28 Specifikation till kassaflödesanalysen .............................. 204
Not 29 Eventualförpliktelser ........................................................................... 205
Not 30 Åtaganden enligt konsortialavtal ............................................ 206
Not 31 Säkerheter ................................................................................................... 206
Not 32 Könsfördelning bland ledande befattningshavare .. 206
Not 33 Ersättning till revisorer ...................................................................... 206
Not 34 Upplysningar om närstående .................................................... 206
Not 35 Händelser efter balansdagen .................................................... 206
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
154
Finansiell information
Vattenfalls resultatutveckling
Under 2024 uppgick det underliggande rörelseresultatet till 19,8 miljarder SEK, detta är en minskning med 0,2 miljarder SEK jämfört
med 2023. Lägre resultatbidrag från rörelsesegmenten Wind och Customers & Solutions motverkades till någon del av högre
resultat bidrag från rörelsesegmenten Distribution, Power Generation och övrigt.
Belopp i MSEK 2024 2023
Nettoomsättning 245 570 290 168
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar (EBITDA)
1
60 779 39 685
Underliggande rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar
1
40 436 40 340
Rörelseresultat (EBIT)
1
38 851 16 991
Underliggande rörelseresultat
1
19 828 20 005
Årets resultat 33 380 10 395
Internt tillförda medel (FFO)
1
35 469 30 058
Nettoskuld
1
–2 767 68 424
Justerad nettoskuld
1
72 118 139 518
Elproduktion, TWh 99,6 100,9
– varav, vattenkraft 34,7 36,1
– varav, kärnkraft 37,9 37,4
– varav, fossilkraft 9,3 13,3
– varav, vindkraft 17,4 13,8
– varav, biobränsle, avfall 0,3 0,3
Elförsäljning, TWh
2
160,2 168,0
Värmeförsäljning, TWh 9,1 13,5
Gasförsäljning, TWh 50,9 44,5
CO
2
-ekvivalenter, Mton
3
0,0 7,9
Arbetsrelaterade olyckor (LTIF)
4
1,4 1,5
Antal anställda heltidstjänster 20 655 20 995
Nyckeltal
Avkastning på sysselsatt kapital, %
5
12,4 5,3
Skuldsättningsgrad, netto % –1,4 49,1
FFO/justerad nettoskuld, % 49,2 21,5
Justerad nettoskuld/EBITDA, ggr 1,2 3,5
1. Se Definitioner och beräkningar av nyckeltal för definitionen av det Alternativa nyckeltalet.
2. Elförsäljning inkluderar också försäljning till Nord Pool Spot och leveranser till minoritetsägare.
3. Scope 1.
4. LTIF, Lost Time Injury Freqency, uttrycks i antal arbetsolyckor (per 1 miljon arbetade timmar), det vill säga arbetsrelaterade olyckor med frånvaro > 1 dag
samt dödsolyckor. Måttet avser endast anställda inom Vattenfall.
5. Nyckeltalet är baserat på genomsnittligt sysselsatt kapital.
Hållbarhetsrapportering
Förutom rapporteringen kring resultatutveckling, omfattas
Vattenfall av kravet på lagstadgad hållbarhetsrapportering
i enlighet med kraven i årsredovisningslagen. Hållbarhets-
rapporten har överlämnats till revisorn samtidigt som årsredo-
visningen. Hållbarhetsrapporten återfinns på sidorna 74–148
med undantag för sidan 149, i detta tryckta dokument. Denna
hållbarhetsrapport omfattar Vattenfall och dess dotterföretag.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
155
Finansiell information / Vattenfalls resultatutveckling
Marknadsprisutveckling
De genomsnittliga nordiska spotpriserna för el var 36 % lägre
under 2024 jämfört med 2023. En starkare hydrologisk balans,
ökad produktion från vindkraft och lägre elpriser på kontinenten
drev ner de nordiska priserna. Lägre gaspriser samt ökad pro-
duktion inom vind- och solkraft bidrog till att de kontinentala
priserna sjönk, vilket även påverkade elpriset i södra Sverige,
då dessa är tätt sammanlänkade. De lägre genomsnittliga el -
priserna hade en negativ inverkan på Vattenfalls resultat. Detta
motverkades dock av ingångna prissäkringar som ökade
Vattenfalls erhållna pris i Norden.
Elproduktion
Totalt uppgick elproduktionen under 2024 till 99,6 TWh (100,9).
Vattenkraftsproduktionen uppgick till 34,7 TWh (36,1). Fyll-
nadsgraden i Vattenfalls vattenmagasin uppgick till 82 % (56)
i slutet av året vilket är 25 procentenheter över normal nivå.
Kärnkraftsproduktionen var relativt oförändrat och uppgick
till 37,9 TWh (37,4). Sammanlagda tillgängligheten för Vattenfalls
kärnkraftverk uppgick till 80,4 % (80,5 %) för 2024. Forsmark
hade en minskad tillgänglighet på 78,0 % (87,3 %), främst på
grund av ett längre driftstopp av Forsmark 3. Den totala produk-
tionen från Forsmark minskade också till 21,8 TWh (24,3). Ring-
hals ökade sin tillgänglighet till 84,3 % (70,0) främst på grund av
högre tillgänglighet i Ringhals 4 och hade en ökad produktion
till 16,1 TWh (13,1).
Elproduktionen från vindkraft uppgick till 17,4 TWh (13,8)
2024, vilket motsvarar en ökning med cirka 26 %, främst på
grund av Hollandse Kust Zuid i Nederländerna och Vesterhav
Offshore vindkraftsparker i Danmark.
Fossilbaserad kraftproduktion minskade med 4 TWh och
uppgick till 9,3 TWh, efter avyttringen av värmeverksamheten
i Berlin och det gaseldade kondenskraftverket Magnum i
Nederländerna.
El-, värme- och gasförsäljning
Elförsäljningen, exklusive försäljning till Nord Pool Spot och leve-
ranser till minoritetsägare, minskade med 10,0 TWh till 115,9
TWh (125,9), främst drivet av lägre försäljningsvolymer till åter-
försäljare i Frankrike. Gasförsäljningen ökade med 6,4 TWh till
50,9 TWh (44,5) till följd av fler kunder i Tyskland. Värmeförsälj-
ningen minskade med 4,4 TWh till 9,1 TWh (13,5) till följd av
avyttringen av värmeverksamheten i Berlin.
Vattenfalls prissäkringar
Vattenfall prissäkrar kontinuerligt sin framtida elproduktion
genom försäljning på termins- och futuresmarknaderna. Spot-
priserna har därför på kort sikt endast begränsad påverkan på
Vattenfalls resultat. Med den nuvarande portföljstrukturen är
den dominerande marknadsriskexponeringen kopplad till nord-
isk produktion av kärnkraft och vattenkraft. Vi genererar en bety-
dande andel av våra intäkter från reglerad verksamhet som
eldistribution och fjärrvärme samt (delvis) subventionerad verk-
samhet som vindkraft, vilket diversifierar riskexponeringen i vår
portfölj. Vattenfall har emellertid en viss prisexponering mellan el
och använda bränslen/utsläppsrätter på kontinenten. Detta har
en lägre riskprofil jämfört med den öppna elprisexponeringen i
Norden. Prisrisken för uran är begränsad, eftersom uran är en
relativt liten del av den totala kostnaden för kärnkraftsproduktion.
Nordiska, tyska och nederländska
elspotpriser, månadssnitt
0
30
60
90
120
150
NL Baseload
DE Baseload
SYS Baseload
20242023
EUR/MWh
Nordiska, tyska och nederländska
elterminspriser
0
45
90
135
180
NL 2026
NL 2025
DE 2026
DE 2025
SYS 2026
SYS 2025
20242023
EUR/MWh
Råvarupriser
0
10
20
30
40
50
60
Gas (EUR/MWh), spot
20242023
Emission allowances CO2 (EUR/t), spot
USD EUR
0
50
100
150
200
250
Coal (USD/t), spot
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
156
Finansiell information / Vattenfalls resultatutveckling
Kommentarer till koncernens resultaträkning
Nettoomsättning
Extern nettoomsättning Intern nettoförsäljning Summa nettoomsättning
2024 2023 2024 2023 2024 2023
Customers & Solutions 175 530 215 626 13 462 19 575 188 992 235 201
Power Generation
1
44 906 37 760 124 981 169 750 169 887 207 510
Wind 4 174 8 537 17 411 16 836 21 585 25 373
Distribution 13 229 10 445 622 694 13 851 11 139
Övrigt
2
7 731 17 800 13 705 16 208 21 436 34 008
Elimineringar
2
— — –170 181 –223 063 –170 181 –223 063
Summa 245 570 290 168 — — 245 570 290 168
1 Avser huvudsakligen Tradings försäljning av el, bränsle och koldioxidutsläppsrätter till övriga segment inom Vattenfall.
2. Övrigt inkluderar huvudsakligen alla Koncernstaber (staff functions) inklusive finansverksamhet samt Shared Service Centres.
Koncernens nettoomsättning minskade med 44,6 miljarder
SEK (varav positiva valutaeffekter om 8,5 miljarder SEK) jämfört
med 2023. Minskningen förklaras främst av negativa priseffekter
inom kundförsäljningen av el och gas samt av försäljningen
av värmeverksamheten i Berlin. Detta motverkades delvis av
positiva volymeffekter inom kundförsäljningen av gas.
Underliggande rörelseresultat
Belopp i MSEK 2024 2023
Rörelseresultat (EBIT) 38 851 16 991
Avskrivningar och nedskrivningar 21 928 22 694
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar (EBITDA) 60 779 39 685
Jämförelsestörande poster exkl. nedskrivningar och återförda nedskrivningar –20 343 655
Underliggande rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar
1
40 436 40 340
Rörelseresultat (EBIT) 38 851 16 991
Jämförelsestörande poster –19 023 3 014
Underliggande rörelseresultat
1
19 828 20 005
1. Se Definitioner och beräkningar av nyckeltal för definitionen av det Alternativa nyckeltalet.
Det underliggande rörelseresultatet minskade med 0,2 miljarder
SEK, vilket beror på:
• Högre resultatbidrag från rörelsesegmentet Distribution (+1,1
miljarder SEK) vilket främst förklaras av högre intäkter. Jäm-
förelsen påverkas till stor del av den tillfälliga sänkningen av
elnätsavgiften som gjordes under andra halvåret 2023.
• Högre resultatbidrag från rörelsesegmentet Power Generation
(+1,0 miljarder SEK) främst till följd av en positiv effekt från pris-
säkringar i Norden som motverkade de lägre elpriserna och
tillsammans med lägre prisområdesskillnader bidrog till ett
högre erhållet pris i Norden.
• Högre resultatbidrag från rörelsesegmentet Övrigt
1
(+0,9 milj-
arder SEK) främst till följd av ett högre resultat från värmeverk-
samheten i Berlin, som konsoliderades till och med 2 maj 2024.
• Lägre resultatbidrag från rörelsesegmentet Wind (–0,7 miljar-
der SEK) till följd av lägre elpriser, högre kostnader och högre
avskrivningar främst till följd av nya tillgångar.
• Lägre resultatbidrag från rörelsesegmentet Customers &
Solutions (–2,6 miljarder SEK) främst till följd av högre regulato-
riska kostnader inom den tyska kundförsäljningen samt lägre
gaspriser som påverkade värmeverksamheten.
• Övriga poster, netto (+0,2 miljarder SEK).
Rörelsesegment
Rörelseresultat (EBIT)
Underliggande
rörelseresultat
2024 2023 2024 2023
Customers & Solutions 6 751 7 273 6 581 9 203
Power Generation 16 129 2 790 4 035 3 075
Wind 5 536 6 646 5 884 6 544
Distribution 2 580 1 530 2 599 1 526
Övrigt
1
7 686 –1 239 560 –334
Elimineringar 169 –9 169 –9
Summa 38 851 16 991 19 828 20 005
2024 2023
Underliggande rörelseresultat 19 828 20 005
Jämförelsestörande poster (för specifikation se Resultaträkningen) 19 023 –3 014
Finansnetto –892 –769
Resultat före inkomstskatter 37 959 16 222
1. Övrigt inkluderar huvudsakligen alla Koncernstaber (staff functions), Shared Service Centres samt väsentliga realisationsvinster och -förluster.
Det underliggande rörelseresultatet för rörelsesegmentet
Customer & Solutions minskade med 2,6 miljarder SEK jämfört
med 2023. Minskningen är dels till följd av högre regulatoriska
kostnader inom den tyska kundförsäljningen, och dels av sjun-
kande gaspriser som påverkade värmeverksamheten. Det
underliggande rörelseresultatet för rörelsesegmentet Power
Generation ökade med 1,0 miljarder SEK främst till följd av en
positiv effekt från prissäkringar i Norden. Detta motverkades
delvis av en ökning av kärnkraftsavsättningar samt av lägre pro-
duktionsvolymer från vattenkraften. Det underliggande rörelse-
resultatet för rörelsesegmentet Wind minskade med 0,7 miljar-
der SEK till följd av lägre elpriser samt högre kostnader och
avskrivningar främst till följd av nya tillgångar. Detta motverka-
des delvis av högre volymer, högre subventioner för havs-
baserade vindkraftsparker i Tyskland och betalningar av till-
gänglighets garantier. Det underliggande rörelseresultatet för
rörelsesegmentet Distribution ökade med 1,1 miljarder SEK, vilket
främst förklaras av högre intäkter. Jämförelsen påverkas till stor
del av den tillfälliga sänkningen av elnätsavgiften som gjordes
under andra halvåret 2023. De högre intäkterna motverkades
delvis av högre kostnader för transmissionsnätet samt av högre
rörelsekostnader och avskrivningar, främst till följd av tillväxt.
Läs mer om koncernens rörelsesegment i koncernens Not 6,
Segmentsrapportering.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
157
Finansiell information / Vattenfalls resultatutveckling
Jämförelsestörande poster vilka påverkat rörelseresultatet
Belopp i MSEK 2024 2023
Realisationsvinster 9 852 240
Realisationsförluster –1 765 –184
Nedskrivningar –1 335 –6 520
Återförda nedskrivningar 15 4 161
Avsättningar 643 1 243
Orealiserade marknadsvärdeförändringar för energiderivat 9 899 –1 594
Orealiserade marknadsvärdeförändringar av varulager 1 528 –662
Andra jämförelsestörande poster som ej är frekvent förekommande 186 302
Summa 19 023 –3 014
Jämförelsestörande poster uppgick till 19,0 miljarder SEK under
2024, varav merparten avser realisationsvinster från försälj-
ningen av 49 % av de havsbaserade vindkraftsprojekten Nord-
licht I & II (5,1 miljarder SEK) och försäljningen av Norfolk Off-
shore Windzone (4,6 miljarder SEK) samt marknadsvärde-
förändringar för energiderivat (9,9 miljarder SEK).
Jämförelsestörande poster under 2023 uppgick till –3,0 mil-
jarder SEK. Nedskrivningar och återförda nedskrivningar upp-
gick till –2,4 miljarder SEK netto främst hänförligt till tillgångar
i havsbaserad vindkraft samt affärsområde Heat. Marknads-
värdesförändringar för energiderivat och varulager samt för-
ändringar i avsättningar uppgick till –1,0 miljarder SEK.
Kostnader för koldioxidutsläppsrätter
Kostnaderna för koldioxidutsläppsrätter för eget bruk uppgick
under 2024 till 1,3 miljarder SEK jämfört med 6,2 miljarder SEK
för 2023. Minskningen förklaras främst av avyttringen av värme-
verksamheten i Berlin samt av lägre genomsnittliga priser på
koldioxidutsläppsrätter.
Forskning och utveckling
Vattenfall bedriver forskning och utveckling (FoU) för att bidra
till och stödja genomförandet av Vattenfalls strategi både på
kort och lång sikt. Under 2024 satsade Vattenfall 492 miljoner
SEK (464) på FoU. Läs mer om Vattenfalls aktiviteter inom FoU
på sidan 27.
Finansiella poster
Finansiella poster uppgick till –0,9 miljarder SEK, jämfört med
–0,8 miljarder SEK 2023. Minskningen är drivet av den lägre
avkastningen från Kärnavfallsfonden.
Skatter
För 2024 redovisar koncernen en skattekostnad på 4,6 miljarder
SEK beräknad på en redovisad vinst före skatt på 38,0 miljarder
SEK. Den effektiva skattesatsen uppgår till 12,1 %. Den låga
effektiva skattesatsen beror främst på aktivering av uppskjuten
skatte fordran avseende den tyska verksamheten samt den ej
skattepliktiga kapitalvinsten avseende avyttringen av Norfolk
och avyttringen av 49 % av aktierna i Nordlicht 1 och 2. För 2023
rapporterade koncernen en skattekostnad på 5,8 miljarder SEK
och en effektiv skattesats på 35,9 %. För mer information, se
koncernens Not 12, Inkomstskatter.
Kommentarer till balansräkningen
Sysselsatt kapital
Belopp i MSEK 31 December 2024 31 December 2023
Immateriella omsättnings- och anläggningstillgångar 21 774 24 583
Materiella anläggningstillgångar 273 707 263 031
Andelar i intresseföretag och i samarbetsarrangemang 5 037 4 140
Uppskjuten skattefordran och skattefordran aktuell skatt 8 887 14 523
Långfristiga icke räntebärande fordringar 723 639
Avtalstillgångar 260 119
Varulager 25 074 18 602
Kundfordringar och andra fordringar 45 047 44 884
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 593 17 284
Ej tillgänglig likviditet 3 810 5 446
Övrigt 989 1 183
Summa tillgångar exkl. finansiella tillgångar 401 901 394 434
Uppskjuten skatteskuld och skatteskuld aktuell skatt –14 952 –15 151
Andra ej räntebärande skulder –1 838 –1 824
Avtalsskulder –13 460 –10 651
Leverantörsskulder och andra skulder –35 571 –39 041
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter –24 790 –22 855
Övrigt –1 234 –1 297
Summa icke-räntebärande skulder –91 845 –90 819
Andra räntebärande avsättningar vilka ej ingår i justerad nettoskuld
1
–6 004 –6 852
Justering för tillgångar/skulder som innehas för försäljning — 25 278
Sysselsatt kapital
2
304 052 322 041
Genomsnittligt sysselsatt kapital 313 047 320 041
1. Inkluderar personalrelaterade avsättningar för annat än pensioner, avsättningar för skattemässiga och juridiska processer samt vissa övriga avsättningar.
2. Se Definitioner och beräkningar av nyckeltal för definitionen av det Alternativa nyckeltalet.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
158
Finansiell information / Vattenfalls resultatutveckling
Tillgängliga likvida medel
Belopp i MSEK 2024 2023
Kassa, bank och liknande tillgångar samt kortfristiga placeringar 87 121 52 270
Bekräftade kreditfaciliteter (outnyttjade) 22 918 33 288
Kassa, bank och liknande tillgångar samt kortfristiga placeringar
ökade med 34,9 miljarder SEK jämfört med 31 december 2023.
Bekräftade kreditfaciliteter utgörs av en Revolving Credit
Facility på 2,0 miljarder EUR med förfall i oktober 2027. Per den
31 december 2024 uppgick tillgängliga likvida medel och/eller
bekräftade kreditfaciliteter till 43,3 % av nettoomsättningen.
Vattenfalls mål är lägst 10 % av koncernens nettoomsättning,
dock minst motsvarande kommande 90-dagars låneförfall.
Räntebärande skulder och nettoskuld per 31 december
Belopp i MSEK 2024 2023
Hybridkapital
1
–21 880 –20 987
Obligationslån, företagscertifikat och skulder till kreditinstitut –43 013 –61 956
Kortfristig skuld, företagscertifikat och repotransaktioner –3 929 –20 071
Skulder till intresseföretag –388 –718
Skulder till ägare med innehav utan bestämmande inflytande –6 834 –10 065
Övriga skulder –8 555 –7 312
Summa räntebärande skulder
1
–84 598 –121 109
Kassa, bank och liknande tillgångar 35 117 27 682
Kortfristiga placeringar 52 004 24 588
Lån till ägare med innehav utan bestämmande inflytande i utländska koncernföretag 244 415
Nettoskuld
1
2 767 –68 424
1. Se Definitioner och beräkningar av nyckeltal för definitionen av det Alternativa nyckeltalet.
Nettoskulden minskade med 71,2 miljarder SEK till en netto-
kassa på 2,8 miljarder SEK och den justerade nettoskulden
minskade med 67,4 miljarder SEK till 72,1 miljarder SEK jämfört
med 31 december 2023. Främst härleds detta till positivt kas-
saflöde från den löpande verksamheten (61,9 miljarder SEK)
samt från investeringsverksamheten exklusive förändring
kortfristiga placeringar (10,5 miljarder SEK), vilket främst påver-
kats av försäljningen av värmeverksamheten i Berlin, försälj-
ningen av Norfolk Offshore Wind Zone i Storbritannien och för-
säljningen av 49 % av de havsbaserade vindkraftsprojekten
Nordlicht I & II i Tyskland.
Justerad bruttoskuld och nettoskuld per 31 december
Belopp i MSEK 2024 2023
Summa räntebärande skulder –84 598 –121 109
50 % av Hybridkapital
1
10 940 10 494
Nuvärdet av pensionsförpliktelser –27 890 –28 092
Avsättningar för gas- och vindverksamhet och andra miljörelaterade avsättningar –16 526 –15 404
Avsättningar för kärnkraft (netto)
2
–44 811 –46 011
Mottagna margin calls 623 287
Skulder till ägare med innehav utan bestämmande inflytande på grund av konsortialavtal 6 833 10 065
Justering relaterad till tillgångar/skulder som innehas för försäljning — 3 429
Justerad bruttoskuld –155 429 –186 342
Redovisad kassa, bank och liknande tillgångar samt kortfristiga placeringar 87 121 52 270
Ej tillgänglig likviditet –3 810 –5 446
Justerad kassa, bank och liknande tillgångar samt kortfristiga placeringar 83 311 46 824
Justerad nettoskuld
3
–72 118 –139 518
1. 50 % av Hybridkapital betraktas av ratinginstituten som eget kapital och minskar därmed justerad nettoskuld.
2. Beräkningen baseras på Vattenfalls ägarandel i respektive kärnkraftsanläggning, minskat med Vattenfalls andel i den svenska Kärnavfallsfonden
samt skulder till intressebolag. Vattenfall har följande ägarandelar i respektive anläggning: Forsmark 66 %, Ringhals 70,4 %, Brokdorf 20 %, Brunsbüttel
66,7 %, Krümmel 50 % och Stade 33,3 %. (För Ringhals ansvarar Vattenfall enligt särskild överenskommelse för 100 % av avsättningarna).
3. Se Definitioner och beräkningar av nyckeltal för definitionen av det Alternativa nyckeltalet.
I sin bedömning av företags kreditvärdighet gör ratinginstitut
och analytiker regelmässigt ett antal justeringar av olika poster i
balansräkningen i syfte att ta fram en justerad brutto- respek-
tive nettoskuld. Vattenfalls beräkning av justerad brutto- och
nettoskuld finns i ovan.
Den justerade nettoskulden minskade med 67,4 miljarder
SEK. Minskningen härleds till ett positivt kassaflöde från den
löpande verksamheten (61,9 miljarder SEK) samt från investe-
ringsverksamheten exklusive förändring kortfristiga placeringar
(10,5 miljarder SEK), vilket främst påverkats av försäljningen av
värmeverksamheten i Berlin, försäljningen av Norfolk Offshore
Wind Zone i Storbritannien och försäljningen av 49 % av de
havsbaserade vindkraftsprojekten Nordlicht I & II i Tyskland.
Eget kapital
Koncernens egna kapital ökade med 62,5 miljarder SEK.
Ökningen är främst hänförlig till periodens resultat samt till
övrigt totalresultat.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
159
Finansiell information / Vattenfalls resultatutveckling
Kommentarer till kassaflödesanalysen
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Belopp i MSEK 2024 2023
Internt tillförda medel (FFO) 35 469 30 058
Kassaflöde från förändringar av rörelsetillgångar och rörelseskulder (rörelsekapital) 26 400 –54 682
Kassaflöde från den löpande verksamheten 61 869 –24 624
Internt tillförda medel (FFO) ökade med 5,4 miljarder SEK och
uppgick till 35,5 miljarder SEK (30,1) för 2024 främst till följd av
högre underliggande rörelseresultat före avskrivningar och ned-
skrivningar (EBITDA) justerat för icke kassaflödespåverkande
poster samt av lägre betald skatt.
Kassaflödet från förändringar i rörelsekapital uppgick till
+26,4 miljarder SEK (–54,7). De största bidragande orsakerna
var nettot av erhållna och utbetalda marginalsäkerheter (+31,2
miljarder SEK) samt minskat rörelsekapital inom segmentet
Customers & Solutions (+6,9 miljarder SEK). Detta motverkades
av ökat rörelsekapital inom värmeverksamheten i Berlin innan
avyttringen (–10,8 miljarder SEK) samt i segmentet Power Gene-
ration (–3,6 miljarder SEK).
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Belopp i MSEK 2024 2023
Ersättningsinvesteringar 17 800 18 498
Tillväxtinvesteringar 12 668 23 842
Summa investeringar 30 468 42 340
Summa försäljningar 41 000 3 060
– varav aktier 42 157 1 746
Investeringar specificeras i tabellen nedan.
Specifikation av investeringar
Belopp i MSEK 2024 2023
Vattenkraft 1 263 883
Kärnkraft 1 643 1 747
Gas 19 144
Vindkraft 8 852 19 782
Biobränsle, avfall 14 25
Summa Elproduktion 11 791 22 581
Fossilkraft 447 1 104
Fjärrvärmenät 1 846 1 688
Övrigt 706 693
Summa Kraftvärme/Värme 2 999 3 485
Elnät 10 114 6 861
Summa Elnät 10 114 6 861
Förvärv av aktier, aktieägartillskott 598 1 438
Övrigt exkl. förvärv av aktier 3 602 2 728
Summa investeringar 29 104 37 093
Förändringar av upplupna, ej betalda skulder 1 372 5 328
Kassa, bank och liknande tillgångar i förvärvade bolag –8 –81
Summa investeringar med kassaflödeseffekt 30 468 42 340
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick för 2024 till
–44,1 miljarder SEK till (–56,6).
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
160
Finansiell information / Vattenfalls resultatutveckling
Koncernens resultaträkning
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
Nettoomsättning
6, 7
245 570
290 168
Kostnader för inköp
8
–144 977
–207 113
Övriga externa kostnader
9
–25 403
–21 675
Personalkostnader
11
–23 767
–22 899
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader, netto
10
9 261
1 215
Resultat från innehav i intresseföretag och joint ventures
25
95
–11
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar (EBITDA)
6
60 779
39 685
Avskrivningar och nedskrivningar
22, 23, 27
–21 928
–22 694
Rörelseresultat (EBIT)
1
6
38 851
16 991
Finansiella intäkter
37
3 665
3 589
Finansiella kostnader
2
37
–7 343
–8 746
Avkastning från Kärnavfallsfonden
31
2 786
4 388
Resultat före inkomstskatter
37 959
16 222
Inkomstskatter
12
–4 579
–5 827
Årets resultat
33 380
10 395
– Varav hänförligt till moderbolagets ägare
31 793
8 646
– Varav hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande
1 587
1 749
Tilläggsinformation
Underliggande rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar
3
6 40 436 40 340
Underliggande rörelseresultat
3
6 19 828 20 005
Finansiella poster, netto exkl. diskonteringseffekter hänförbara till avsättningar samt
avkastning från Kärnavfallsfonden –2 049 –3 024
1. Vari ingår jämförelsestörande poster
3
19 023 –3 014
2. Vari ingår räntedel i pensionskostnad. –954 –1 096
3. Se Definitioner och beräkningar av nyckeltal för definitionen av det Alternativa nyckeltalet.
Rapport över koncernens totalresultat
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
Årets resultat
10 395
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen
Kassaflödessäkringar
– Förändringar av verkligt värde
11 978
–10 776
– Överförda till resultaträkningen
19 397
14 218
– Överförda till balansräkningen
29
–24
Valutasäkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter
–1 618
115
Valutakursdifferenser, avyttrade bolag
–318
–114
Valutakursdifferenser
5 438
–59
Inkomstskatter relaterat till poster som kan komma att omklassificeras
–4 551
–2 596
Summa som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen
30 355
764
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner
143
–3 591
Inkomstskatter relaterat till poster som inte kommer att omklassificeras
169
732
Summa poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen
312
–2 859
Summa övrigt totalresultat, netto efter inkomstskatter
30 667
–2 095
Summa totalresultat för året
64 047
8 300
– Varav hänförligt till moderbolagets ägare
61 741
6 898
– Varav hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande
2 306
1 402
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
161
Finansiell information / Koncernens finansiella rapporter
Koncernens balansräkning
Belopp i MSEK
Not
31 December 2024
31 December 2023
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
23
19 262
18 378
Materiella anläggningstillgångar
22
273 707
263 031
Andelar i intresseföretag och joint ventures
25
5 037
4 140
Andra aktier och andelar
225
330
Andelar i den svenska Kärnavfallsfonden
31
55 650
52 175
Derivattillgångar
36
4 711
7 774
Uppskjuten skattefordran
12
7 318
12 242
Avtalstillgångar
7
21
13
Andra långfristiga fordringar
2 818
4 600
Summa anläggningstillgångar
368 749
362 683
Omsättningstillgångar
Varulager
15
25 074
18 602
Immateriella omsättningstillgångar
24
2 512
6 205
Kundfordringar och andra fordringar
13
45 047
44 884
Avtalstillgångar
7
239
106
Lämnade förskott
16
4 338
18 836
Derivattillgångar
36
7 255
24 177
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
14
16 593
17 284
Skattefordran aktuell skatt
12
1 569
2 281
Kortfristiga placeringar
28
52 004
24 588
Kassa, bank och liknande tillgångar
29
35 117
27 682
Tillgångar som innehas för försäljning
17
—
41 263
Summa omsättningstillgångar
189 748
225 908
Summa tillgångar
6
558 497
588 591
Belopp i MSEK
Not
31 December 2024
31 December 2023
Eget kapital och skulder
Eget kapital hänförbart till ägare till moderbolaget
Aktiekapital
6 585
6 585
Säkringsreserv
–2 668
–29 188
Omräkningsreserv
18 974
15 860
Balanserade vinstmedel inkl. årets resultat
148 305
120 209
Summa eget kapital hänförbart till ägare till moderbolaget
38
171 196
113 466
Eget kapital hänförbart till innehav utan bestämmande inflytande
30 725
25 963
Summa eget kapital
201 921
139 429
Långfristiga skulder
Hybridkapital
30
21 880
20 987
Andra räntebärande skulder
30
46 021
57 746
Avsättningar för pensioner
34
27 890
28 092
Räntebärande avsättningar
32
127 370
125 023
Derivatskulder
36
6 469
14 906
Uppskjuten skatteskuld
12
14 105
13 353
Avtalsskulder
7
11 886
9 924
Andra ej räntebärande skulder
35
1 838
1 824
Summa långfristiga skulder
257 459
271 855
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder och andra skulder
18
35 571
39 041
Avtalsskulder
7
1 574
727
Erhållna förskott
19
1 243
2 449
Derivatskulder
36
15 479
49 017
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
20
24 790
22 855
Skatteskuld aktuell skatt
12
847
1 798
Andra räntebärande skulder
30
16 697
42 376
Räntebärande avsättningar
32
2 916
3 059
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning
17
—
15 985
Summa kortfristiga skulder
99 117
177 307
Summa eget kapital och skulder
558 497
588 591
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
162
Finansiell information / Koncernens finansiella rapporter
Koncernens kassaflödesanalys
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar (EBITDA)
60 779
39 685
Betald skatt
–2 777
–4 696
Realisationsvinster/förluster, netto
–8 086
–56
Erhållen ränta
2 791
3 517
Betald ränta
–4 218
–4 768
Övrigt, inkl. ej kassaflödespåverkande poster
39
–13 020
–3 624
Internt tillförda medel (FFO)
1
35 469
30 058
Förändringar i varulager
–4 752
2 065
Förändringar i rörelsefordringar
–4 945
2 755
Förändringar i rörelseskulder
2 019
12 559
Marginalsäkerheter (Margin calls) relaterade till råvaruderivat
31 240
–74 127
Övriga förändringar
2 838
2 066
Kassaflöde från förändringar av rörelsetillgångar och rörelseskulder
26 400
–54 682
Kassaflöde från den löpande verksamheten
61 869
–24 624
Investeringsverksamheten
Förvärv av koncernföretag
21
–112
–1 206
Investeringar i intresseföretag och andra aktier och andelar
–478
–151
Andra investeringar i anläggningstillgångar
39
–29 878
–40 983
Summa investeringar
–30 468
–42 340
Avyttringar
39
41 000
3 060
Förändringar i kortfristiga placeringar
–28 128
43 430
Kassaflöde från investeringsverksamheten
–17 596
4 150
Kassaflöde före finansieringsverksamheten
44 273
–20 474
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
Finansieringsverksamheten
Förändringar i lån till ägare med innehav utan bestämmande inflytande i utländska koncernföretag
184
107
Upptagna lån
2
7 570
12 654
Amortering av skuld avseende förvärv av koncernföretag
–35
—
Amortering av andra skulder
2
–49 770
–70 413
Försäljning av aktier i koncernföretag till ägare med innehav utan bestämmande inflytande
—
698
Återbetalning av hybridkapital
—
–4 331
Emission av hybridkapital
—
3 215
Betald utdelning till ägare
–5 391
–4 428
Tillskott till ägare med innehav utan bestämmande inflytande
–1 259
–84
Tillskott från ägare med innehav utan bestämmande inflytande
4 638
5 951
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
–44 063
–56 631
Årets kassaflöde
210
–77 105
Kassa, bank och liknande tillgångar
Kassa, bank och liknande tillgångar vid årets början
27 682
106 540
Kassa, bank och liknande tillgångar ingående i tillgångar som innehas för försäljning
6 921
–2 614
Årets kassaflöde
210
–77 105
Omräkningsdifferenser
304
861
Kassa, bank och liknande tillgångar vid årets slut
35 117
27 682
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
163
Finansiell information / Koncernens finansiella rapporter
Tilläggsinformation
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Kassaflöde efter utdelning
Kassaflöde före finansieringsverksamheten 44 273 –20 474
Förändring i marginalsäkerheter (Margin calls) från Treasury verksamhet –1 672 2 444
Förändringar i kortfristiga placeringar 28 128 –43 430
Försäljning av aktier i koncernföretag till ägare med innehav utan bestämmande inflytande — 698
Betald utdelning till ägare –5 391 –4 428
Tillskott från ägare med innehav utan bestämmande inflytande 3 379 5 867
Kassaflöde efter utdelning vid årets slut 68 717 –59 323
Kassaflöde från den löpande verksamheten 61 869 –24 624
Underhålls-/ersättningsinvesteringar –17 800 –18 498
Fritt kassaflöde
1
44 069 –43 122
Analys av förändring i nettoskuld
Nettoskuld vid årets början –68 424 –3 858
Kassaflöde efter utdelning 68 717 –59 323
Förändringar till följd av värdering till verkligt värde 456 –16
Förändringar i leasingskulder –1 803 –1 254
Förvärvade/avyttrade räntebärande skulder/kortfristiga placeringar –1 —
Förändringar i skulder avseende förvärv av koncernföretag, diskonteringseffekter –28 –344
Kassa, bank och liknande tillgångar ingående i tillgångar som innehas för försäljning 6 921 –2 614
Räntebärande skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning — 45
Omräkningsdifferenser på nettoskulden –3 071 –1 060
Nettoskuld vid årets slut
1
2 767 –68 424
Tilläggsinformation, forts
Belopp i MSEK
Kassa, bank
och liknande
tillgångar
Kortfristiga
placeringar och ränte-
bärande fordringar
Leasing-
skulder
Kortfristiga
räntebärande
skulder
Långfristiga
räntebärande
skulder Summa
Nettoskuld per 1 januari 2023 106 540 66 367 –6 729 –79 241 –90 795 –3 858
Kassaflöde –77 105 –41 093 1 697 40 574 16 604 –59 323
Förändring i leasingskulder — — –1 254 — — –1 254
Omräkningsdifferenser på nettoskulden 861 –270 –57 –2 846 1 252 –1 060
Tillgångar som innehas för försäljning –2 614 — — — — –2 614
Övriga ej kassaflödespåverkande poster — — 45 — –360 –315
Nettoskuld per 31 December 2023 27 682 25 004 –6 298 –41 513 –73 299 –68 424
Kassaflöde 209 26 272 1 212 27 601 13 423 68 717
Förändring i leasingskulder — — –1 803 — — –1 803
Omräkningsdifferenser på nettoskulden 305 972 –292 –1 908 –2 148 –3 071
Förvärvade/avyttrade räntebärande skulder/
kortfristiga placeringar — — — — –1 –1
Tillgångar som innehas för försäljning 6 921 — — — — 6 921
Övriga ej kassaflödespåverkande poster — — — 2 426 428
Nettoskuld per 31 December 2024 35 117 52 248 –7 181 –15 818 –61 599 2 767
1. Se Definitioner och beräkningar av nyckeltal för definitionen av det Alternativa nyckeltalet.
2. Kortfristig upplåning där löptiden är tre månader eller kortare nettoredovisas.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
164
Finansiell information / Koncernens finansiella rapporter
Koncernens förändringar i eget kapital
Hänförbart till
innehav utan
bestämmande Summa
Hänförbart till ägare till moderbolagetinflytandeeget kapital
Aktie-Säkrings-Omräknings-Balanserade
Belopp i MSEKkapitalreservreserv
vinstmedel
Summa
Ingående balans 2024
6 585
–29 188
15 860
120 209
113 466
25 963
139 429
Årets resultat
—
—
—
31 793
31 793
1 587
Kassaflödessäkringar
– Förändringar av verkligt värde
—
11 978
—
—
11 978
—
11 978
– Överförda till resultaträkningen
—
19 397
—
—
19 397
—
19 397
– Överförda till balansräkningen
—
29
—
—
29
—
29
Valutasäkringar av nettoinvesteringar
i utlandsverksamheter
—
—
–1 618
—
–1 618
—
–1 618
Valutakursdifferenser, avyttrade bolag
—
—
–318
—
–318
—
–318
Valutakursdifferenser
—
—
4 717
—
4 717
721
5 438
Omvärdering av förmånsbestämda pen-
sionsplaner
—
—
—
145
145
–2
143
Inkomstskatter relaterat till övriga totalre-
sultatet
—
–4 884
333
169
–4 382
—
–4 382
Summa övrigt totalresultat för året
—
26 520
3 114
314
29 948
719
30 667
Summa totalresultat för året
—
26 520
3 114
32 107
61 741
2 306
64 047
Utdelning till ägare
—
—
—
–4 000
–4 000
–1 391
–5 391
Koncernbidrag från (+)/till (–) ägare med
innehav utan bestämmande inflytande
—
—
—
—
—
–21
–21
Ägarförändring i koncernföretag vid
försäljning av aktier till ägare med innehav
utan bestämmande inflytande
—
—
—
—
—
611
611
Tillskott till/från ägare med innehav
utan bestämmande inflytande
—
—
—
—
—
3 379
3 379
Förändring som en effekt av ändrade
ägarförhållanden
—
—
—
—
—
–134
–134
Andra förändringar
—
—
—
–11
–11
12
1
Summa transaktioner med aktieägare
—
—
—
–4 011
–4 011
2 456
–1 555
Utgående balans 2024
6 585
–2 668
18 974
148 305
171 196
30 725
201 921
Hänförbart till
innehav utan
bestämmande Summa
Hänförbart till ägare till moderbolagetinflytandeeget kapital
Aktie-Säkrings-Omräknings-Balanserade
Belopp i MSEKkapitalreservreserv
vinstmedel
Summa
Ingående balans 2023
6 585
–30 034
15 699
118 223
110 473
18 464
128 937
Årets resultat
—
—
—
8 646
8 646
1 749
10 395
Kassaflödessäkringar
– Förändringar av verkligt värde
—
–10 776
—
—
–10 776
—
–10 776
– Överförda till resultaträkningen
—
14 218
—
—
14 218
—
14 218
– Överförda till balansräkningen
—
–24
—
—
–24
—
–24
Valutasäkringar av nettoinvesteringar
i utlandsverksamheter
—
—
115
—
115
—
115
Valutakursdifferenser, avyttrade bolag
—
—
–114
—
–114
—
–114
Valutakursdifferenser
—
—
184
—
184
–243
–59
Omvärdering av förmånsbestämda
pensionsplaner
—
—
—
–3 460
–3 460
–131
–3 591
Inkomstskatter relaterat till övriga
totalresultatet
—
–2 572
–24
705
–1 891
27
–1 864
Summa övrigt totalresultat för året
—
846
161
–2 755
–1 748
–347
–2 095
Summa totalresultat för året
—
846
161
5 891
6 898
1 402
8 300
Utdelning till ägare
—
—
—
–4 000
–4 000
–428
–4 428
Koncernbidrag från(+)/till(–) ägare med
innehav utan bestämmande inflytande
—
—
—
—
—
1
1
Ägarförändring i koncernföretag vid
försäljning av aktier till ägare med
innehav utan bestämmande inflytande
—
—
—
33
33
658
691
Tillskott till/från ägare med innehav
utan bestämmande inflytande
—
—
—
—
—
5 867
5 867
Andra förändringar
—
—
—
62
62
–1
61
Summa transaktioner med aktieägare
—
—
—
–3 905
–3 905
6 097
2 192
Utgående balans 2023
6 585
–29 188
15 860
120 209
113 466
25 963
139 429
Se även koncernens Not 38, Specifikationer till eget kapital.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
165
Finansiell information / Koncernens finansiella rapporter
Not 1 Företagsinformation
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget Vattenfall AB och
samtliga dotterbolag. Års och hållbarhetsredovisningen för
räkenskapsåret som slutade den 31 december 2024 godkändes
för utfärdande i enlighet med styrelsens och verkställande direk-
törens beslut den 20 mars 2025.
Moderbolaget Vattenfall AB (publ) med organisationsnummer
556036-2138, är ett aktiebolag med säte i Solna, Sverige.
Huvudkontoret finns på Evenemangsgatan 13 i Solna. Vattenfall
AB ägs till 100 % av den svenska staten. Vattenfall AB har emit-
terat börsnoterade obligationer på Nasdaq Stockholm och
London Stock Exchange. Koncernen bedriver huvudsakligen
produktion, distribution samt försäljning av el och värme. Verk-
samheten bedrivs främst i Sverige, Tyskland, Nederländerna,
Danmark och Storbritannien.
Not 2 Viktiga förändringar i de
finansiella rapporterna jämfört
med föregående år
Omräkningar av rörelsesegment
Till följd av avyttringen av värmeverksamheten i Berlin den 2 maj
2024 har Vattenfall ändrat rapporteringen av rörelsesegment
från och med första kvartalet 2024. Värmeverksamheten i Berlin
ingick tidigare i rörelsesegmentet Heat men ingår i rörelse-
segmentet Other från och med 1 januari 2024. Den återstående
verksamheten inom Heat har gått in i rörelsesegmentet Custo-
mers & Solutions från och med 1 januari 2024. Den nya segments-
rapporteringen återspeglar den uppdaterade organisationen
och beslutsfattandet över de relevanta affärsaktiviteterna. Jäm-
förelsesiffrorna för 2023 i segmentsrapporteringen har justerats
i enlighet med detta. Inga andra förändringar har gjorts i rörelse-
segmenten.
Not 3 Redovisningsprinciper
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen omfattar Vattenfall AB och dess dotter-
företag. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
IFRS Redovisningsstandarder utgivna av International Accoun-
ting Standards Board (IASB) såsom de antagits av EU och tolk-
ningsuttalanden från IFRS Interpretations Committee. Vidare
har rekommendation RFR 1 ”Kompletterande redovisningsregler
för koncerner" tillämpats, utgiven av Rådet för hållbarhets- och
finansiell rapportering. RFR 1 specificerar de tillägg till IFRS upp-
lysningskrav som krävs enligt den svenska årsredovisningslagen.
Tillgångar och skulder är redovisade till anskaffningsvärde
eller upplupet anskaffningsvärde, förutom vissa finansiella till-
gångar och skulder samt varulager avsedda för handel som vär-
deras till verkligt värde.
Redovisningsprinciperna som beskrivs nedan och i respek-
tive not för koncernen har tillämpats konsekvent på samtliga
perioder som presenteras i koncernens finansiella rapporter.
Belopp anges i miljoner svenska kronor (MSEK) om inte annat
anges. Avrundningsdifferenser kan förekomma.
Nya redovisningsprinciper 2024
Leverantörsfinansiering: Från och med 1 januari 2024 är IAS 7
och IFRS 7 ändrade genom tillägg av upplysningskrav, både
kvalitativa och kvantitativa, avseende leverantörsfinansiering.
För upplysningar avseende leverantörsfinansiering se Not 18,
Leverantörsskulder och andra skulder.
Inga andra nya och ändrade redovisningsstandarder eller tolk-
ningar som trädde i kraft 1 januari 2024 har haft en väsentlig
påverkan på Vattenfallkoncernens finansiella rapporter.
Nya redovisningsprinciper 2025 och senare
IFRS 18, Upplysningar i finansiella rapporter (Presentation and
Disclosure in Financial Statements) är en ny standard som är
tillämplig från 1 januari 2027 (tidigare tillämpning är tillåten).
Den nya standarden ersätter IAS 1 Utformning av finansiella rap-
porter och fokuserar främst på strukturen på resultaträkningen
och definierade delsummor samt upplysningskrav avseende
resultat mått som definierats av ledningen. Vattenfall håller på
att analysera påverkan på de finansiella rapporterna.
Inga andra nya/ändrade redovisningsstandarder och tolk-
ningar som har publicerats och träder i kraft 2025 eller senare
bedöms ha en väsentlig påverkan på Vattenfallkoncernens
finansiella rapporter.
Konsolideringsprinciper
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget, dotterföretag,
intresseföretag, joint ventures och de samarbetsarrangemang
som redovisas som gemensam verksamhet enligt IFRS 11.
För redovisningsprinciper avseende intresseföretag och joint
ventures se Not 25, Andelar i intresseföretag och joint ventures.
För redovisningsprinciper avseende dotterföretag och gemen-
sam verksamhet se Not 26, Aktier och andelar i dotterföretag
och gemensam verksamhet.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter och kostnader
samt vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna
transaktioner mellan koncernföretag, elimineras vid upprättan-
det av koncernredovisningen. Vinster och förluster som upp-
kommer från transaktioner med intresseföretag och joint ventu-
res elimineras i den utsträckning som motsvarar koncernens
ägarandel i företaget.
Valutaomräkning
Varje koncernföretags funktionella valuta bestäms utifrån den
ekonomiska miljö där företaget bedriver verksamhet. Vattenfall
ABs funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rap-
porteringsvalutan för moderbolaget och koncernen.
Vid upprättandet av koncernredovisningen omräknas till-
gångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill
och andra koncernmässiga över- och undervärden, till svenska
kronor till balansdagens kurs. Intäkter och kostnader i utlands-
verksamheter omräknas till svenska kronor med en genom-
snittskurs. Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräk-
ning av utlandsverksamheter redovisas i Övrigt totalresultat.
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt den valutakurs som gäller på transaktionsdagen.
På balansdagen räknas monetära tillgångar och skulder i
utländsk valuta om till den funktionella valutan till balansdagens
kurs. Rörelserelaterade valutakursförändringar redovisas under
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader. Finansiella valuta-
kursförändringar redovisas som Finansiella intäkter respektive
Finansiella kostnader.
För Vattenfallkoncernen väsentliga valutakurser använda i
boksluten framgår av koncernens Not 5, Valutakurser.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Upprättandet av de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS
kräver att företagsledningen och styrelsen gör uppskattningar
och bedömningar samt gör antaganden som påverkar tillämp-
ningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen
av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna
och bedömningarna är baserade på historiska erfarenheter och
andra faktorer som under rådande förhållanden anses vara
rimliga. Resultatet av dessa uppskattningar och bedömningar
används sedan för att fastställa de redovisade värdena på till-
gångar och skulder som inte annars framgår tydligt från andra
källor. Det slutliga utfallet kan komma att avvika från resultatet
av dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna
och bedömningarna ses över regelbundet.
Viktiga uppskattningar och bedömningar beskrivs ytterligare i följande noter för koncernen:
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Not
Antaganden avseende redovisning och värdering av uppskjuten skatt
12,
Inkomstskatter
Leverantörsfinansiering
18, Leverantörsskulder och andra skulder
Antaganden avseende nedskrivningstest
23, Immateriella anläggningstillgångar
25, Andelar i intresseföretag och joint ventures
26, Aktier och andelar i dotterföretag och gemensam verksamhet
27, Nedskrivningar och återförda nedskrivningar
Bedömning av nyttjandeperiod
Konsolideringsmetod vid partnerskap
25, Andelar i intresseföretag och joint ventures
26, Aktier och andelar i dotterföretag och gemensam verksamhet
Antaganden för att uppskatta kostnader för framtida förpliktelser för 32, Räntebärande avsättningar
kärnkraft
Värdering av leasingskulder och nyttjanderättstillgångar
33, Leasing
Antaganden vid beräkning av avsättningar för pensioner
34, Avsättningar för pensioner
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
166
Finansiell information / Koncernens noter
Not 4 Klimatrelaterade upplysningar
Vattenfall har åtagit sig att arbeta mot nettonollutsläpp 2040,
vilket innebär en minskning med minst 90 %, jämfört med
basåret 2017, av de absoluta utsläppen inom alla utsläppsområ-
den med delmål för 2030. Utöver detta har Vattenfall satt ett
strategiskt mål för absoluta utsläpp för 2030. Se sidorna 91–93
och sidan 146 för mer information.
De klimatrelaterade målen omfattar Vattenfalls hela värde-
kedja och alla geografiska områden. Målen är centrala för att
följa vår miljöpolicy som anger vårt åtagande att anpassa vår
verksamhet till Parisavtalet.
De åtgärder som Vattenfall behöver vidta för att nå
utsläppsmålen har beaktats i det årliga nedskrivningstestet,
se Not 27, Nedskrivningar och återförda nedskrivningar för
mer information.
Vattenfall har emitterat gröna obligationer för finansiering av
vissa investeringar i koncernen, se sida 26 för mer information.
Klimatrelaterade osäkerheter i Vattenfalls finansiella
rapporter
Vattenfall har åtagit sig att anpassa sin verksamhet till Paris-
avtalet och Vattenfall förändrar sin verksamhet i den riktningen.
Riskerna i denna omvandling beskrivs mer utförligt i avsnittet
Riskhantering på sidorna 45–57.
Vattenfalls redovisade tillgångar och skulder vid utgången av
år 2024 är upprättade baserat på gällande redovisningsregler
(IFRS), gällande lagstiftning och med beaktande av Vattenfalls
transformationsplan. Förändringar i något av dessa framöver
kan få en effekt på Vattenfalls finansiella rapporter.
Not 5 Valutakurser
För Vattenfallkoncernen väsentliga valutakurser använda
i boksluten:
Genomsnittskurs
Balansdagskurs
Valuta
2024
2023
31 dec 2024
31 dec 2023
EUR
11,4226
11,4563
11,4590
11,0960
DKK
1,5317
1,5377
1,5365
1,4888
GBP
13,4917
13,1692
13,8197
12,7680
USD
10,5558
10,5945
11,0299
10,0416
Not 6 Segmentsrapportering
Redovisningsprincip
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verk-
samhet från vilken den kan generera intäkter och ådra sig kost-
nader och för vilken det finns fristående finansiell information till-
gänglig. Rörelsesegmentets resultat följs upp av ”företagets
högste verkställande beslutsfattare” som i Vattenfall är koncern-
chefen, för att utvärdera resultatet samt för att kunna allokera
resurser till rörelsesegmentet.
Segmentsinformation
Vattenfall är organiserat i fem affärsområden (Business Areas):
Customers & Solutions, Generation, Markets, Wind samt Distri-
bution. Syftet med organisationsstrukturen är att öka koncer-
nens affärs- och resultatfokus samt att utnyttja synergier över
landsgränserna. Segmentsredovisningen följer Vattenfalls orga-
nisationsstruktur med tillägg för att Rörelsesegmentet Power
Generation består av affärsområdena Generation och Markets.
Rörelsesegmentet Customers & Solutions ansvarar för för-
säljningen av el, gas och energitjänster på Vattenfalls samtliga
marknader, Vattenfalls värmeverksamhet (fjärrvärme och decen-
traliserade lösningar) samt gaseldade kondenskraftverk.
Rörelsesegmentet Power Generation utgörs av affärsområ-
dena Generation och Markets. Segmentet innefattar Vattenfalls
vatten- och kärnkraftsverksamhet, serviceverksamhet för under-
hållstjänster, optimering samt fysisk och finansiell trading inom
ramen för Markets verksamhet. Inom affärsområde Markets han-
teras även vissa större företagskontrakt.
Rörelsesegmentet Wind ansvarar för utveckling, konstruktion
och drift av Vattenfalls vindkraftparker samt storskalig och
decentraliserad solkraft och batterier.
Rörelsesegmentet Distribution består av Vattenfalls eldistri-
butionsverksamhet i Sverige och Storbritannien.
Other består av koncernövergripande staber som leder, för-
valtar och stödjer affärsverksamheten och Shared Service
Centres som fokuserar på transaktionsrelaterade processer och
är en integrerad del i Vattenfalls affärsverksamhet. I Other ingår
även värmeverksamheten i Berlin som avyttrats, för mer infor-
mation se Not 2, Viktiga förändringar i de finansiella rapporterna
jämfört med föregående år.
Nettomsättning
Extern nettoomsättning
Intern nettoförsäljning
Summa nettoomsättning
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Customers & Solutions
175 530
215 626
13 462
19 575
188 992
235 201
Power Generation
44 906
37 760
124 981
169 750
169 887
207 510
Wind
4 174
8 537
17 411
16 836
21 585
25 373
Distribution
13 229
10 445
622
694
13 851
11 139
Other
7 731
17 800
13 705
16 208
21 436
34 008
Elimineringar
—
—
–170 181
–223 063
–170 181
–223 063
Summa
245 570
290 168
—
—
245 570
290 168
Intern nettoförsäljning inom segmentet Power Generation avser
huvudsakligen Markets försäljning av el, bränsle och CO
2
-
utsläppsrätter till övriga segment inom Vattenfall.
Kostnader
I segmentet Customers & Solutions är kostnader för inköp den
huvudsakliga kostnadsdrivande faktorn, 164 657 MSEK
(209 675), och övriga externa kostnader är också väsentliga,
9 363 MSEK (8 785). De huvudsakliga kostnadsdrivande fakto-
rerna inom Power Generation är kostnader för inköp 135 854
MSEK (180 573) och övriga externa kostnader 16 397 MSEK
(11 329). Inom Wind är de huvudsakliga kostnadsdrivande fakto-
rerna avskrivningar, 8 686 MSEK (7 058), och övriga externa
kostnader, 3 672 MSEK (3 326). Inom Distribution är de huvud-
sakliga kostnadsdrivande faktorerna kostnader för inköp,
3 709 MSEK (2 775) och avskrivningar, 3 011 MSEK (2 764).
Other inkluderar värmeverksamheten i Berlin under 2023 och
de första fyra månaderna 2024. På grund av värmeverksam-
heten i Berlin är de uvudsakliga kostnadsdrivande faktorerna
i Other kostnader för inköp, 7 308 MSEK (16 806), och övriga
externa kostnader, 6 866 MSEK (8 433).
Rörelseresultat
Rörelseresultat före avskrivningar Underliggande rörelseresultat före
och nedskrivningar (EBITDA) avskrivningar och nedskrivningar
2024
2023
2024
2023
Customers & Solutions
9 620
11 871
9 450
12 055
Power Generation
21 240
8 048
9 161
8 331
Wind
14 563
13 321
14 570
13 602
Distribution
5 614
4 294
5 610
4 290
Other
9 573
2 160
1 476
2 071
Elimineringar
169
–9
169
–9
Summa
60 779
39 685
40 436
40 340
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
167
Finansiell information / Koncernens noter
Not 6 Segmentsrapportering, forts.
Rörelseresultat
Rörelseresultat (EBIT)
Underliggande rörelseresultat
2024
2023
2024
2023
Customers & Solutions
6 751
7 273
6 581
9 203
Power Generation
16 129
2 790
4 035
3 075
Wind
5 536
6 646
5 884
6 544
Distribution
2 580
1 530
2 599
1 526
Other
7 686
–1 239
560
–334
Elimineringar
169
–9
169
–9
Summa
38 851
16 991
19 828
20 005
2024
2023
Underliggande rörelseresultat
19 828
20 005
Jämförelsestörande poster
1
19 023
–3 014
Finansnetto
–892
–769
Resultat före inkomstskatter
37 959
16 222
1. För specifikation se Kommentarer till koncernens resultaträkning.
Investeringar och tillgångar
Investeringar
Tillgångar
2024
2023
2024
2023
Customers & Solutions
4 336
3 870
150 532
229 991
Power Generation
3 382
3 034
396 952
529 000
Wind
10 686
26 026
129 529
132 144
Distribution
10 245
7 000
70 369
61 123
Other
7 203
3 632
333 190
423 978
Elimineringar
–5 384
–1 222
–522 075
–787 645
Summa
30 468
42 340
558 497
588 591
Elimineringar av tillgångar avser huvudsakligen Markets likvida tillgångar samt finansiella fordringar på rörelsesegment.
Information om geografiska områden
Extern nettoomsättning
Intern nettoförsäljning
Summa nettoomsättning
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Sverige
61 389
55 842
5 707
5 651
67 096
61 493
Tyskland
114 492
132 150
111 074
214 673
225 566
346 823
Nederländerna
55 696
85 037
69 919
144 331
125 615
229 368
Danmark
6 133
6 603
1 295
948
7 428
7 551
Storbritannien
348
4 495
7 217
7 962
7 565
12 457
Övriga länder
7 512
6 041
1 315
4 521
8 827
10 562
Elimineringar
—
—
–196 527
–378 086
–196 527
–378 086
Summa
245 570
290 168
—
—
245 570
290 168
Information om geografiska områden, forts Immateriella och materiella
anläggningstillgångar samt
Rörelseresultat (EBIT)
Underliggande rörelseresultat
förvaltnings fastigheter
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Sverige
15 957
19 080
15 410
14 530
157 648
150 287
Tyskland
13 857
–1 697
2 460
4 949
20 181
19 024
Nederländerna
505
–5 061
–1 809
–4 402
67 871
65 309
Danmark
622
1 105
629
995
28 386
28 016
Storbritannien
7 646
3 230
2 874
3 599
17 079
17 215
Övriga länder
164
334
164
332
1 804
1 558
Elimineringar
100
—
100
2
—
—
Summa
38 851
16 991
19 828
20 005
292 969
281 409
Not 7 Nettoomsättning
Redovisningsprincip
Nettoomsättningen omfattar försäljningsintäkter från produk-
tion, distribution och försäljning av el och värme, försäljning av
gas, elhandel samt andra intäkter såsom tjänste- och konsult-
uppdrag och anslutningsavgifter. Intäkter från kunder redovisas
när prestationsåtagandet uppfylls.
Vattenfall erbjuder kunder rabatter och bonusar vid försälj-
ning av el, gas och värme. Olika typer av rabatter och bonusar
erbjuds i olika länder. Vattenfall redovisar rabatter och bonusar
när prestationsåtagandet gentemot kunden uppfylls, vilket i all-
mänhet är när el, värme och gas levereras till kunden.
Vattenfall använder olika försäljningskanaler vilket medför
olika typer av kostnader för försäljningsaktiviteter. Utgifter för att
erhålla avtal med kunder redovisas i koncernens Not 23, Imma-
teriella anläggningstillgångar. Avskrivningstiden beror på kon-
traktens löptid.
Distribution och försäljning av el, värme och gas redovisas
som intäkter vid leveranstidpunkten, exklusive mervärdesskatt
och punktskatter. Beroende på vilket system för mätning av för-
brukning som tillämpas fakturerar Vattenfall antingen baserat på
förväntad förbrukning, med avstämning när avläsning sker, eller
i efterskott baserat på verklig förbrukning.
Vattenfall har ingått långsiktiga elförsäljningsavtal som inne-
bär att kunderna erhåller fysisk leverans av el. Prestationsåta-
gandet uppfylls över tid och intäkten rapporteras som försälj-
ning av el vid leverans. Dessa avtal innehåller inga derivat, inte
heller skall de hanteras som leasingavtal.
Vattenfalls eltransaktioner mellan den nordiska elproduktionen
och försäljningsverksamheten i Norden sker via transaktioner
gentemot den nordiska elbörsen. De köp som försäljningsverk-
samheten gör från den nordiska elbörsen kvittas på koncernnivå
mot produktionens försäljning till den nordiska elbörsen.
Projekt utvecklade för avyttring
Vattenfall utvecklar vind- och solkraftprojekt i syfte att avyttras
(develop to sell). Tillgångarna som är under uppförande redovi-
sas som varulager och den ersättning som erhålls vid försäljning
av projektet redovisas som intäkt i enlighet med IFRS 15. Beroende
på detaljerna i kontraktet redovisas intäkter vartefter prestations-
åtagandena uppfyllts vid en tidpunkt eller över tid.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
168
Finansiell information / Koncernens noter
Not 7 Nettoomsättning, forts.
Nettoomsättning
2024
2023
Produktion och försäljning av el
165 444
185 683
Försäljning av gas
37 910
51 679
Produktion, distribution och
försäljning av värme och ånga
12 652
22 920
Distribution av elektricitet
14 019
11 566
Försäljning av service- och
konsulttjänster
6 482
5 266
Intäkter från projekt utvecklade
för avyttring
5
4 630
Summa intäkter från avtal med
kunder
236 512
281 744
Övriga intäkter
9 058
8 424
Summa nettoomsättning
245 570
290 168
Avtalstillgångar och avtalsskulder
Avtalstillgångar avser huvudsakligen bonusbetalningar till kun-
der i samband med att nya avtal tecknas eller förlängning av
befintliga kontrakt. Dessa kostnadsförs över avtalets löptid,
normalt inom 3 år. Avtalsskulder avser huvudsakligen anslut-
ningsavgifter som betalas av kunderna för anslutning till ett
elnät. Dessa intäktsförs under den förväntade livslängden för
den underliggande nätanslutningen normalt inom 30–35 år.
I avtalsskulder ingår även olika typer av bonusar som kunder
tjänar in under året och gottskrivs nästkommande år.
Avtalssaldon
2024
2023
Avtalstillgångar
260
119
– varav avskrivning av avtals-
tillgångar under året
106
175
Avtalsskulder
13 460
10 651
– varav upplösning av avtals-
skulder till intäkt under året
727
873
Not 8 Kostnader för inköp
2024
2023
Elinköp
72 843
91 268
1
Elnätskostnader
27 232
22 139
Utsläppsrätter
1 271
6 245
Inköp gas
42 214
66 419
Inköp kärnbränsle
1 577
1 473
Andra bränsleinköp (kol, olja och
biobränsle)
1 736
3 711
Orealiserade förändringar av
derivat värderade till verkligt
värde
–9 899
1 594
Övrigt
8 003
14 264
1
Summa
144 977
207 113
1. Beloppet har justerats jämfört med tidigare publicerad information i
Vattenfalls finansiella rapporter .
Not 9 Övriga externa kostnader
2024
2023
Köpta tjänster
7 396
7 836
IT kostnader
2 754
2 673
Konsultkostnader
4 386
4 875
Ej kapitaliserade leasingavgifter
776
712
Marknadsföring och försäljnings-
kostnader
1 974
1 871
Kostnader relaterade till
avsättningar
4 788
1 250
Övrigt
3 329
2 458
Summa
25 403
21 675
Not 10 Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
Övriga rörelseintäkter avser under 2024 främst realisations-
vinster i samband med avyttringar, se Not 21, Förvärvade och
avyttrade verksamheter för mer information.
Övriga rörelsekostnader under 2024 avser i huvudsak realisa-
tionsförlust i samband med avyttring av verksamhet, se Not 21,
Förvärvade och avyttrade verksamheter för mer information.
Realiserade och orealiserade valutakursdifferenser som här-
rör från den operativa verksamheten redovisas även som övriga
rörelseintäkter och kostnader.
2023 avsåg övriga rörelseintäkter och kostnader främst reali-
serade och orealiserade valutakursdifferenser som härrör från
den operativa verksamheten.
2024
2023
Övriga rörelseintäkter
11 571
3 757
Övriga rörelsekostnader
–2 310
–2 542
Summa
9 261
1 215
Not 11 Antal anställda och personalkostnader
Antal anställda den 31 december, heltidstjänster
2024 2023
Män Kvinnor
Summa
Män
Kvinnor
Summa
Sverige
7 881
3 552
11 433
7 374
3 135
10 509
Danmark
453
178
631
462
164
626
Tyskland
2 367
1 048
3 415
3 646
1 330
4 976
Nederländerna
2 972
1 133
4 105
2 842
1 067
3 909
Storbritannien
331
165
496
325
141
466
Övriga länder
363
212
575
323
186
509
Summa
14 367
6 288
20 655
14 972
6 023
20 995
Medelantal anställda under året, heltidstjänster
2024
2023
Män
Kvinnor
Summa
Män
Kvinnor
Summa
Sverige
7 731
3 427
11 158
7 242
3 016
10 258
Danmark
457
173
630
442
156
598
Tyskland
2 674
1 110
3 784
3 502
1 273
4 775
Nederländerna
2 931
1 108
4 039
2 802
1 036
3 838
Storbritannien
334
158
492
316
135
451
Övriga länder
353
206
559
308
180
488
Summa
14 480
6 182
20 662
14 612
5 796
20 408
Personalkostnader
2024
2023
Löner och andra ersättningar
17 492
16 842
Sociala kostnader
1
6 275
6 057
Summa
23 767
22 899
1. Pensionskostnader specificeras i koncernens Not 34, Avsättningar för
pensioner.
SEK
2024
2023
Genomsnittlig årslön per
heltidsekvivalent
2
832 549
799 559
Bolagets högst betalda
heltidstjänst
18 466 000
17 455 000
Ersättningskvot
22,2
21,8
2. Lön och bonus (exklusive pensionskostnader och övriga förmåner).
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
169
Finansiell information / Koncernens noter
Not 11 Antal anställda och personalkostnader, forts.
Ersättning till Vattenfall AB:s styrelseledamöter
Belopp i TSEK
2024
2023
Styrelse
Mats Granryd, Styrelsens ordförande
993
946
Ann Carlsson, Ledamot (t o m 2024-04-29)
160
474
Håkan Erixon, Ledamot (t o m 2024-04-29)
167
497
Fredrik Rystedt, Ledamot
545
524
Ingemar Engkvist, Ledamot (fr o m, 2023-04-26)
463
284
Per Lindberg, Ledamot (fr o m, 2023-04-26)
516
341
Carola Puusteli, Ledamot (fr o m, 2023-04-26)
486
315
Pär Ekeroth, Ledamot (anställd i regeringskansliet)
—
—
Christian Levin, Ledamot (fr o m, 2024-04-29)
292
—
Nina Linander, Ledamot (fr o m, 2024-04-29)
352
—
Tidigare styrelsemedlemmar
Viktoria Bergman, Ledamot (t o m 2023-04-26)
—
150
Tomas Kåberger, Ledamot (t o m 2023-04-26)
—
162
Summa styrelsearvode
3 974
3 693
Ersättning till ledande befattningshavare i Vattenfallkoncernen
2024
Pensions- Avgångs-
2023
Pensions- Avgångs-
Belopp i TSEK
Grundlön
Övriga förmåner
kostnader
vederlag
Grundlön
Övriga förmåner
kostnader vederlag
Koncernledningen
Anna Borg, VD och koncernchef
18 466
107
5 447
—
17 455
107
5 188
—
Kerstin Ahlfont, Sr. Vice President, Chief Financial Officer
7 638
135
2 247
—
7 325
133
2 159
—
Christian Barthélémy, Sr. Vice President, chef koncernstab People & Culture (t o m 2024-10-09)
5 309
56
1 041
10 981
1
6 667
73
1 314
—
Helene Biström, Sr. Vice President, chef affärsområde Wind
6 484
106
1 908
—
6 168
390
1 834
—
Anne Gynnerstedt, Sr. Vice President, chefsjurist och styrelsens sekreterare samt ansvarig för Corporate Security & Resilience (t o m 2024-08-31)
4 519
47
835
—
5 677
80
1 604
—
Jonas Bengtsson, Sr. Vice President, chefsjurist och styrelsens sekreterare samt ansvarig för Corporate Security & Resilience (fr o m 2024-09-01)
1 928
8
563
—
—
—
—
—
Martijn Hagens, Sr. Vice President, chef affärsområde Markets
11 994
151
1 718
—
11 197
913
2
1 602
—
Åsa Jamal, Sr. Vice President, chef koncernstab Communications och Tf chef koncernstab People & Culture (fr o m 2024-10-10)
5 077
114
1 516
—
4 663
100
1 388
—
Andreas Regnell, Sr. Vice President, chef koncernstab Strategic Development
5 934
103
1 746
—
5 702
96
1 678
—
Alexander van Ofwegen, Sr. Vice President, chef affärsområde Customers & Solutions
6 511
163
785
—
—
—
—
—
Torbjörn Wahlborg, Sr. Vice President, chef affärsområde Generation (t o m 2024-10-31)
7 058
96
2 077
—
8 069
97
2 396
—
Johan Dasht, Sr. Vice President, chef affärsområde Generation (fr o m 2024-11-01)
1 017
31
306
—
—
—
—
—
Övriga ledande befattningshavare
Björn Linde, Vice President, chef affärsenhet Nuclear Generation
4 669
111
1 336
—
4 395
113
1 271
—
Annika Viklund, Sr. Vice President, chef affärsområde Distribution
6 275
93
1 849
—
6 012
88
1 777
—
Tidigare ledande befattningshavare
Anna-Karin Stenberg, Sr. Vice President, chef affärsområde Markets
—
—
—
—
6 120
23
1 768
—
Summa koncernledning och övriga ledande befattningshavare
92 879
1 321
23 374
10 981
89 450
2 213
23 979
—
1. Summan avser lön och förmåner under uppsägningsperioden om 6 månader, samt avgångsersättning om 12 månader. Eventuell inkomst från annan arbetsgivare under denna period, kommer att avräknas utbetalningar från Vattenfall.
2. Under 2023 erhöll Martijn Hagens en jubileumsgåva, motsvarande en månadslön, för 20 års tjänst i företaget (enligt nederländskt kollektivavatal).
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
170
Finansiell information / Koncernens noter
Not 11 Antal anställda och personalkostnader, forts.
Styrelsen
Vid årsstämman den 29 april 2024 beslutades ett ökat arvode
med 6,2 % respektive 4,3 %, innebärande att arvode till styrel-
seledamöterna för tiden intill utgången av nästa årsstämma ska
utgå med 965 TSEK till styrelsens ordförande och med
435 TSEK till övriga av årsstämman valda ledamöter. Vidare
beslutades för arbete i Revisionsutskottet ett ökat arvode med
5,8 % respektive 4,1 %, innebärande att arvode ska utgå med
118 TSEK till utskottets ordförande och 88 TSEK till övriga leda-
möter. För arbete i Ersättningsutskottet beslutades att ett oför-
ändrat arvode ska utgå, innebärande att arvode ska utgå med
61,8 TSEK till utskottets ordförande och 46,3 TSEK till övriga
ledamöter. Inget arvode utgår till ledamot som är anställd i reger-
ingskansliet eller som är arbetstagarrepresentant. Arvoden för
varje enskild ledamot framgår av ovanstående tabell. Respektive
ledamots utskottsuppdrag beskrivs i avsnittet Bolagsstyrning.
Koncernchefen
Anna Borg, VD och koncernchef, har under 2024 totalt uppburit
en kontant ersättning av 18 466 TSEK (inklusive semesterersätt-
ning). Värdet av övriga förmåner har under 2024 uppgått till
107 TSEK och avser bilförmån och förmån för sjukvårdsförsäk-
ring. Pensionen är avgiftbestämd. Premien har under 2024 upp-
gått till 5 447 TSEK för helåret.
VD och koncernchef för Vattenfall AB har inte någon rörlig
lönedel.
Pensionsålder för Vattenfalls koncernchef är 65 år. VDs
anställning gäller tillsvidare, med en ömsesidig uppsägningstid
om sex månader. Om anställningen sägs upp av Vattenfall har
VD efter uppsägningstiden rätt till högst 12 månaders avgångs-
vederlag, dock längst för tiden fram till pension. Storleken på
avgångsvederlaget ska beräknas med utgångspunkt från den
fasta lön som gäller vid tiden för uppsägningen. Vid ny anställ-
ning eller inkomst från annan verksamhet ska avgångsvederla-
get reduceras med belopp motsvarande ny inkomst eller annan
förmån under den aktuella perioden. Avgångsvederlag utbetalas
månadsvis. VD:s anställningsvillkor överensstämmer med reger-
ingens riktlinjer.
Koncernledningen och övriga ledande befattningshavare
Löner och andra ersättningar
För övriga medlemmar av koncernledningen, sammanlagt elva
personer (11), har summan av löner och andra ersättningar avse-
ende 2024, inklusive värdet av bilförmåner och övriga förmåner,
uppgått till 64 475 TSEK. För övriga av Vattenfall definierade
ledande befattningshavare, som inte ingår i koncernledningen,
sammanlagt 2 personer (2), har summan av löner och andra
ersättningar avseende 2024, inklusive värdet av bilförmåner och
övriga förmåner uppgått till 11 149 TSEK.
Pensionsförmåner
Kerstin Ahlfont, Christian Barthélémy, Helene Biström, Anne
Gynnerstedt, Jonas Bengtsson, Åsa Jamal, Andreas Regnell,
Torbjörn Wahlborg, Johan Dasht, Annika Viklund och Björn
Linde har alla avgiftsbestämda pensionslösningar. Martijn
Hagens och Alexander van Ofwegen har en nederländsk
kollektiv avtalslösning. Samtliga pensioner för dessa befattnings-
havare överensstämmer med regeringens riktlinjer.
Villkor vid uppsägning från bolagets sida
Enligt Vattenfalls riktlinjer, vilka grundar sig på regeringens prin-
ciper, ska uppsägningstiden, vid uppsägning från företagets
sida av ledande befattningshavaren, inte överstiga sex månader
och därefter utgår ett avgångsvederlag motsvarande högst 12
månadslöner
1
. Vid ny anställning eller inkomst från annan för-
värvsverksamhet ska avgångsvederlaget reduceras med belopp
motsvarande ny inkomst eller annan förmån under den aktuella
perioden. Avgångsvederlaget utbetalas månadsvis. Samtliga
ledande befattningshavare har villkor vid uppsägning som över-
ensstämmer med Vattenfalls riktlinjer och regeringens principer.
Incitamentsprogram
Koncernledningen och övriga ledande befattningshavare har
inte någon rörlig lön.
Utbetalning av rörliga ersättningsprogram
Vattenfall erbjuder rörliga ersättningsprogram baserat på pre-
station till vissa personalgrupper i syfte att attrahera, behålla
och motivera.
Utbetalning Utbetalning
Belopp i TSEK 2024 2023
Typ av program:
Vinstdelning
105 740
281 570
Kortsiktiga ersättningsprogram
262 248
375 454
Långsiktiga ersättningsprogram
134 909
162 539
Könsfördelning bland ledande befattningshavare
Kvinnor %
Män %
2024
2023
2024
2023
Styrelseledamöter
21
21
79
79
Övriga ledande
befattnings havare
44
50
56
50
1. Kontrakt ingångna före årsstämman 27 april 2017 har avgångsvederlag
motsvarande maximalt 18 månader.
Not 12 Inkomstskatter
Redovisningsprincip
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Inkomstskatter redovisas i resultaträkningen förutom då den
underliggande transaktionen redovisas i Övrigt totalresultat eller
direkt mot Eget kapital varvid även tillhörande skatteeffekt redo-
visas i Övrigt totalresultat respektive i Eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende
aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade
eller i praktiken beslutade per balansdagen. Häri inkluderas
även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden
med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade
och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Värde-
ringen av uppskjuten skatt baseras på hur redovisade värden
på tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller regle-
rade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skatte-
satser och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslu-
tade per balansdagen.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära
skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån
det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på
uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre
bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.
OECDs modellregler för Tilläggsskatt för företag
i stora koncerner (Pillar II)
Koncernen har tillämpat det tillfälliga undantag som IASB
ut färdade i maj 2023 från redovisningskraven för uppskjuten
skatt i IAS 12. Följaktligen varken redovisar eller offentliggör
koncernen information om uppskjutna skattefordringar och
uppskjutna skatteskulder relaterade till den nya EU skatte-
lagstiftningen kring global minimibeskattning.
Vattenfall omfattas av OECDs modellregler för Tilläggsskatt
för företag i stora koncerner (Pillar II), som trädde i kraft den
1 januari 2024. Enligt lagstiftningen ska moderbolaget i Sverige
betala tilläggsskatt på vinster i dotterbolag som beskattas med
en effektiv skattesats som understiger 15 %. Pillar II reglerna har
inte inneburit någon tilläggsskatt för Vattenfall under 2024.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Antaganden avseende redovisning och värdering
av uppskjuten skatt
Vattenfall redovisar uppskjutna skattefordringar och skulder
vilka förväntas bli realiserade i framtida perioder. Vid beräkning
av dessa uppskjutna skatter måste vissa antaganden göras,
främst avseende framtida skattepliktiga resultat.
Fördelning av inkomstskatt
2024
2023
Aktuell skattekostnad (–)/ skatteintäkt (+)
Periodens aktuella skatter:
Sverige
–1 472
–1 292
Tyskland
–1 085
–939
Nederländerna
–2
–18
Övriga länder
–944
–1 126
Justering av aktuella skatter hänförliga
till tidigare perioder:
Sverige
–40
–56
Tyskland
52
118
Nederländerna
–17
70
Övriga länder
–54
128
Summa aktuell skatt
–3 562
–3 115
Uppskjuten skattekostnad (–)/ skatteintäkt (+)
Sverige
–1 481
–1 802
Tyskland
106
–2 191
Nederländerna
117
1 403
Övriga länder
241
–122
Summa uppskjuten skatt
–1 017
–2 712
Summa inkomstskatt
–4 579
–5 827
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
171
Finansiell information / Koncernens noter
Not 12 Inkomstskatter, forts.
Skillnaden mellan nominell svensk skattesats och effektiv skattesats
2024
2023
%
MSEK
%
MSEK
Resultat före skatt
37 959
16 222
Svensk inkomstskattesats per 31 december
20,6
–7 820
20,6
–3 342
Skillnad i skattesats i utländska verksamheter
5,0
–1 881
0,1
–14
Justeringar av skatt hänförlig till tidigare perioder
0,1
–29
–1,8
289
Användning av tidigare ej redovisade underskott
0,0
2
–0,2
30
Omvärdering av tidigare ej värderade förlustavdrag och temporära skillnader
–7,3
2 759
16,6
–2 687
Årets temporära skillnader som ej tillgångsförts
0,0
–5
1,6
–265
Kapitalvinster
–6,0
2 271
0,6
–104
Kapitalandelar i intresseföretags resultat
–0,1
63
–0,5
76
Ej avdragsgilla nedskrivningar
0,1
–52
3,5
–572
Ändrade skattesatser
0,0
—
0,0
–7
Ej avdragsgilla räntor
0,1
–29
0,4
–57
Övriga ej avdragsgilla kostnader
0,5
–199
0,7
–114
Övriga ej skattepliktiga intäkter
–0,9
341
–5,7
940
Effektiv skattesats
12,1
–4 579
35,9
–5 827
Den effektiva skattesatsen uppgår till 12,1 %, skillnaden mellan
svensk inkomstskattesats på 20,6 % motsvarar 3,2 miljarder
SEK. Skillnaden beror främst på –1,9 miljarder SEK hänförligt till
annan skattesats i utländska verksamheter, aktivering av upp-
skjuten skattefordran avseende den tyska verksamheten
(2,6 miljarder SEK) samt den ej skattepliktiga kapitalvinsten
avseende avyttringen av Norfolk (skatteeffekt 1,2 miljard SEK)
och avyttringen av 49 % av aktierna i Nordlicht 1 och 2 (skatte-
effekt 1,5 miljard SEK).
Skillnaden mellan svensk inkomstskattesats och den effektiva
skattesatsen 2023 förklaras huvudsakligen av nedskrivningen
av uppskjuten skattefordran hänförlig till den tyska verksamheten.
Förändring av aktuell skatt i balansräkningen
2024
2023
Ingående balans, nettofordran (+)/
nettoskuld (–)
483
–1 041
Omräkningsdifferenser, förvärvade,
avyttrade företag samt tillgångar som
innehas till försäljning
645
–40
Förändring via resultaträkningen
–3 562
–3 115
Skatteeffekt via eget kapital
379
–17
Betald skatt, netto
2 777
4 696
Utgående balans, nettofordran (+)/
nettoskuld (–)
722
483
Minskning av betald skatt jämfört med 2023 förklaras huvud-
sakligen av lägre preliminära skattebetalningar under 2024
och återbetalning av inkomstskatt i Nederländerna gällande-
tidigare år.
Fördelning av uppskjuten skatt
2024
2023
Anläggningstillgångar
–31 421
–34 095
Omsättningstillgångar
–6 603
–10 250
Avsättningar
21 666
21 026
Övriga långfristiga skulder
2 233
2 269
Kortfristiga skulder
6 084
14 523
Kassaflödessäkringar
–531
4 251
Underskottsavdrag
1 785
1 165
Summa
–6 787
–1 111
Ändringen av den uppskjutna skatteskulden med –5 676 MSEK
under 2024 beror huvudsakligen av förändrade marknads-
värden på kassaflödessäkringar och andra derivat.
Ackumulerade skattemässiga underskottsavdrag
2024
2023
Sverige
146
56
Tyskland
8 538
7 861
Nederländerna
8 868
6 679
Övriga länder
632
2 098
Summa
18 184
16 694
Underskottsavdragen förfaller enligt följande:
2024
2025
—
2026–2029
301
2030 och senare
8 513
Ingen tidsbegränsning
9 370
Summa
18 184
Underskottsavdragen motsvarar en möjlig uppskjuten skatte-
fordran om 3 752 MSEK varav 1 785 MSEK redovisats i balans-
räkningen per 31 december 2024. Underskottsavdrag som ej
beaktats vid beräkning av uppskjuten skatt motsvarar ett
skatte mässigt värde om 1 967 MSEK och avser huvudsakligen
underskottsavdrag i tysk verksamhet. Dessa har inte redovisats
då det i dagsläget är osäkert om de kommer kunna utnyttjas.
Not 13 Kundfordringar
och andra fordringar
Redovisningsprincip
Se Not 36, Finansiella instrument för redovisningsprinciper
avseende kundfordringar.
Kreditrisk
Vid försäljning till kunder är Vattenfall exponerat för kreditrisk i
utestående kundfordringar. Denna kreditrisk är relativt låg efter-
som Vattenfalls kundfordringar är fördelade på ett stort antal
kunder med kort förväntad löptid. Kundfordringar värderas, utan
diskontering, till initialt fakturerade belopp minskat med reserve-
ringar för befarade förluster. Historiskt sett har kundförlusterna
varit låga i hela koncernen. En kollektiv metod används där ford-
ringar grupperas exempelvis utifrån antalet förfallna dagar. En
kreditförlustprocent beräknas för respektive intervall baserat på
erfarenhet från historiska förlustnivåer för liknande fordringar
samtidigt som hänsyn tas till framåtriktade makroekonomiska
förhållanden som kan påverka förväntade kassaflöden. För
enskilda betydande fordringar görs en individuell bedömning.
Nedskrivning av kundfordringar och reserv för osäkra kundford-
ringar redovisas som Kostnader för inköp. Standardbetalnings-
villkor är 14–30 dagar i koncernen.
Kundfordringar och andra fordringar
2024
2023
Kundfordringar
33 059
34 095
Fordringar hos intresseföretag
3 661
740
Övriga fordringar
8 327
10 049
Summa
45 047
44 884
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
172
Finansiell information / Koncernens noter
Not 13 Kundfordringar och andra fordringar, forts.
Åldersanalys kundfordringar
2024
2023
Kundfordringar Osäkra Kundfordringar Kundfordringar Osäkra Kundfordringar
brutto kundfordringar netto brutto kundfordringar netto
Ej förfallna
29 862
–342
29 520
31 700
–496
31 204
Förfallna 1–30 dagar
1 805
–14
1 791
1 415
–21
1 394
Förfallna 31–90 dagar
1 079
–260
819
795
–307
488
Förfallna >90 dagar
2 188
–1 259
929
2 254
–1 245
1 009
Summa
34 934
–1 875
33 059
36 164
–2 069
34 095
Osäkra kundfordringar
2024
2023
Ingående balans
2 069
1 745
Avsättning för befarade kundförluster
822
807
Nedskrivna kundfordringar
–594
–361
Outnyttjade återförda belopp
–472
–122
Övrigt
50
—
Utgående balans
1 875
2 069
Not 14 Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
2024
2023
Upplupna intäkter, energi
8 238
10 259
Förutbetalda kostnader, övrigt
5 460
5 081
Upplupna intäkter, övrigt
2 895
1 944
Summa
16 593
17 284
Not 15 Varulager
Redovisningsprincip
Varulager avsedda för eget bruk värderas till det lägsta av
anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Nettoförsälj-
ningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande
verksamheten, efter avdrag för uppskattade kostnader för fär-
digställande och för att åstadkomma en försäljning. Förbrukning
av kärnbränsle beräknas som värdet av minskningen av energi-
innehållet i bränslepatronerna och baserar sig på anskaffnings-
kostnaden för varje enskild laddning. Anskaffningsvärdet för varu-
lager beräknas, beroende på typ av varulager, antingen genom
tillämpning av först in, först ut-metoden (FIFU) eller genom tillämp-
ning av en metod som bygger på genomsnittspriser. Båda meto-
derna inkluderar utgifter som uppkommit vid förvärvet av lager-
tillgångarna.
Varulager avsedda för handel värderas till verkligt värde efter
avdrag för försäljningskostnader. För CO
2
-utsläppsrätter/certifi-
kat som är avsedda för handel är verkligt värde baserat på note-
rade priser (nivå 1) , för övriga handelsvaror baseras värderingen
till verkligt värde på ett observerbart marknadspris (nivå 2) i
verkligt värde hierarkin.
Varulager kopplat till projekt utvecklade för avyttring är relate-
rat till verksamhet inom affärsområde Wind där Vattenfall projek-
terar och bygger vind- och solkraftsparker med avsikt att sälja
dessa som operativa tillgångar till externa parter. Dessa värde-
ras till det lägsta av anskaffningsvärde och bedömt försäljnings-
värde. I anskaffningsvärdet ingår utgifter för markanskaffning
och projektering samt utgifter för byggnation.
Värdet av den energi som finns lagrad i form av vatten i vatten-
kraftens regleringsmagasin redovisas inte som tillgång.
Not 15 Varulager, forts.
Varulager
2024
2023
Varulager avsedda för eget bruk
Kärnbränsle
8 394
7 573
Material och reservdelar
4 281
3 635
Fossila bränslen
67
72
Förnybart bränsle
491
417
Övrigt
568
809
Summa
13 801
12 506
Varulager avsedda för handel
Fossila bränslen
3 486
1 569
CO
-utsläppsrätter/certifikat
2 462
1 960
2
Biomassa
61
264
Summa
6 009
3 793
Projekt utvecklade för avyttring
Vindkraft
2 358
206
Solkraft
2 906
2 097
Summa
5 264
2 303
Summa varulager
25 074
18 602
Varor i lager som redovisats som en kostnad under år 2024
uppgår till 4 899 MSEK (10 050). Årets nedskrivning av varulager
avsedda för eget bruk uppgår till 0 MSEK (56). Återförda ned-
skrivningar uppgår till 87 MSEK (67).
Not 16 Lämnade förskott
Redovisningsprincip
Betalda margin calls kallas den marginalsäkerhet som Vattenfall
betalar motparten, det vill säga till innehavaren av en derivatpo-
sition, för att täcka dennes kreditrisk, antingen via OTC eller via
börsen. Betalda margin calls vid energihandel redovisas i balans-
räkningen som lämnade förskott och redovisas i kassaflödes-
analysen som kassaflöden från förändringar av rörelsetillgångar.
Lämnade förskott
2024
2023
Betalda margin calls, energihandel
3 461
17 749
Andra betalda förskott
877
1 087
Summa
4 338
18 836
Not 17 Tillgångar som innehas
för försäljning
Redovisningsprincip
Anläggningstillgångar (eller avyttringsgrupper) klassificeras som
tillgångar som innehas för försäljning om deras redovisade värde
kommer att återvinnas i huvudsak genom försäljning snarare än
genom löpande användning. För att klassificeras som tillgångar
som innehas för försäljning måste ett antal kriterier vara upp-
fyllda. Tillgångar som innehas för försäljning värderas till det läg-
sta av redovisat värde och verkligt värde minus försäljningskost-
nader och är inte föremål för avskrivningar.
Finansiell information
Per 31 december 2024 finns det inga tillgångar (eller skulder)
som innehas för försäljning.
Tillgångar (och skulder) som innehas för försäljning per
31 december 2023 avsåg värmeverksamheten i Berlin samt
Norfolk Offshore Wind Zone. Avyttringen av Norfolk Offshore
Wind Zone slutfördes under första kvartalet 2024. Avyttringen
av värmeverksamheten i Berlin slutfördes under andra kvartalet
2024.
Tillgångar som innehas för försäljning
2024
2023
Immateriella anläggningstillgångar
—
133
Materiella anläggningstillgångar
—
29 163
Andra anläggningstillgångar
—
900
Kundfordringar och andra fordringar
—
4 146
Kassa, bank och liknande tillgångar
—
6 921
Summa tillgångar
—
41 263
Räntebärande avsättningar
—
6 623
Andra långfristiga skulder
—
865
Leverantörsskulder och andra skulder
—
8 497
Summa skulder
—
15 985
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
173
Finansiell information / Koncernens noter
Not 18 Leverantörsskulder
och andra skulder
Redovisningsprincip
Se Not 36, Finansiella instrument för redovisningsprinciper.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Leverantörsfinansiering
Vattenfall har etablerat ett leverantörsfinansieringsarrangemang
med externa finansiärer som erbjuds till några av koncernens
större leverantörer. De leverantörer som deltar kan välja att
erhålla tidigare betalning från finansiärerna mot en avgift som
finansiärerna behåller. Arrangemanget gör det också möjligt för
Vattenfall att förlänga sina betalningsvillkor upp till 120 dagar
från de normala betalningsvillkoren på 60 dagar, utan extra kost-
nad. Leverantörsfinansieringsarrangemanget är en integrerad
del av de kommersiella relationerna med leverantörerna och
skulderna är en del av rörelsekapitalet i Vattenfalls normala
operativa cykel. Koncernen tillhandahåller inga säkerheter eller
garantier till finansiärerna. Vattenfalls bedömning är att skuld-
erna som ingår i leverantörsfinansieringsarrangemanget är nära
relaterade till operativa inköpsaktiviteter och att arrangemanget
inte leder till någon betydande förändring i skuldernas natur eller
funktion. Skulderna som ingår i leverantörsfinansieringsarrange-
manget inkluderas därför i “Leverantörsskulder och andra skul-
der” i koncernens balansräkning som en del av leverantörsskul-
derna.
Arrangemanget har en multi-bankstruktur med fem banker
involverade vilket begränsar likviditetsrisken. Banken med den
största balansen representerar 53 % den 31 december 2024.
Leverantörsskulder och andra skulder
2024
2023
Leverantörsskulder
20 324
28 422
Skulder till intresseföretag
2 361
159
Övriga skulder
12 886
10 460
Summa
35 571
39 041
Leverantörsskulder som ingår i
leverantörs finansieringsarrangemang
503
2 324
Varav leverantörer som har erhållit
betalning från finansiärerna
499
2 053
Not 19 Erhållna förskott
Redovisningsprincip
Erhållna margin calls kallas den marginalsäkerhet som motpar-
ten har betalat till Vattenfall såsom innehavare av derivatposition
för att täcka Vattenfalls kreditrisk, antingen via OTC eller via bör-
sen. Erhållna margin calls vid energihandel redovisas i balans-
räkningen som Erhållna förskott och redovisas i kassaflödes-
analysen som kassaflöden från förändringar av rörelseskulder.
Förskottsbetalningar från kunder avseende större projekt
redovisas som Andra erhållna förskott.
Erhållna förskott
2024
2023
Erhållna margin calls, energihandel
8
1 152
Andra erhållna förskott
1 235
1 297
Summa
1 243
2 449
Not 20 Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
2024
2023
Upplupna personalrelaterade kostnader
3 293
2 732
Upplupna kostnader, CO
2
-utsläppsrätter
2 422
2 224
Upplupna kärnkraftrelaterade avgifter
och skatter
415
201
Upplupna kostnadsräntor
1 131
1 518
Upplupna kostnader, övrigt
9 028
8 845
Förutbetalda intäkter, energi
1 629
2 026
Upplupna kostnader, energi
5 948
4 561
Förutbetalda intäkter, övrigt
924
748
Summa
24 790
22 855
Not 21 Förvärvade och avyttrade verksamheter
Förvärvade och avyttrade verksamheter under 2024
Förvärv 2024
Inga större verksamheter har förvärvats under året.
Avyttringar 2024
Årets avyttringar består främst av:
Norfolk
Den 27 mars 2024 slutförde Vattenfall försäljningen av Norfolk
Offshore Wind Zone till RWE. Köpeskillingen för aktierna upp-
gick till 1 025 MGBP baserat på ett företagsvärde (enterprise
value) om 963 MGBP. Realisationsvinsten uppgick till 4 629 MSEK.
Värmeverksamheten i Berlin
Den 19 december 2023 undertecknade Vattenfall och delstaten
Berlin ett avtal avseende avyttring av värmeverksamheten i Ber-
lin. Avyttringen slutfördes den 2 maj 2024 med en ekonomisk
avräkning per 31 december 2023. Köpeskillingen för aktierna
uppgick till 1 409 MEUR. Realisationsförlusten uppgick till 1 716
MSEK. Det operativa resultatet för värmeverksamheten i Berlin
under perioden 1 januari till 2 maj 2024 var positivt, vilket förkla-
rar realisationsförlusten.
Nordlicht 1 och 2
Vattenfall ägde 100 % av aktierna i de havsbaserade vindkrafts-
parkerna Nordlicht 1 och 2 fram till och med april 2024 då
Vattenfall avyttrade 49 % av aktierna till BASF. Köpeskillingen för
aktierna uppgick till 501 MEUR och realisationsvinsten uppgick
till 5 084 MSEK. Realisationsvinsten redovisades i resultaträk-
ningen då Vattenfall vid försäljningstillfället inte längre bedöm-
des ha bestämmande inflytande baserat på dåvarande aktie-
ägaravtal.
Under det tredje kvartalet uppdaterades aktieägaravtalet.
Baserat på det nya aktieägaravtalet bedömdes Vattenfall ha åter-
fått bestämmande inflytande. Därmed redovisas Nordlicht 1 och
2 som dotterföretag och konsolideras i Vattenfallkoncernen från
och med det tredje kvartalet 2024. Vattenfall ägde 51 % av
aktierna i Nordlicht 1 och 2 per 31 december 2024.
Finansiell information avyttringar
2024
Immateriella anläggningstillgångar
134
Materiella anläggningstillgångar
31 396
Förvaltningsfastigheter
2
Biologiska tillgångar
30
Andra aktier och andelar
4
Skattefordran aktuell skatt, långfristig
68
Uppskjuten skattefordran
388
Andra långfristiga fordringar
706
Summa anläggningstillgångar
32 728
Varulager
1 366
Biologiska tillgångar
14
Immateriella omsättningstillgångar
70
Kundfordringar och andra fordringar
13 004
Lämnade förskott
46
Derivattillgångar
843
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
79
Skattefordran aktuell skatt
1
Kassa, bank och liknande tillgångar
1 583
Summa omsättningstillgångar
17 006
Summa tillgångar
49 734
Andra räntebärande skulder
9 030
Avsättningar för pensioner
2 662
Andra räntebärande avsättningar
2 343
Uppskjuten skatteskuld
1 749
Summa långfristiga skulder
15 784
Leverantörsskulder och andra skulder
2 961
Derivatskulder
1 166
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
1 949
Skatteskuld aktuell skatt
617
Summa kortfristiga skulder
6 693
Summa skulder
22 477
Summa nettotillgångar
27 257
Innehav utan bestämmande inflytande (minoritet)
476
Försäljningpris
35 818
Realisationsvinst (+)/förlust (–) netto redovisad i
resultaträkningen
8 085
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
174
Finansiell information / Koncernens noter
Not 22 Materiella anläggningstillgångar
Redovisningsprincip
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balans-
räkningen om det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar
kommer att komma bolaget till del och anskaffningsvärdet för
tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. I anskaffnings-
värdet ingår inköpspriset, importtullar och ej återbetalningsbara
inköpsskatter, efter avdrag för rabatter samt andra kostnader
direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i
skick för att utnyttjas i enlighet med företagsledningens avsikt
med anskaffningen. Exempel på direkt hänförbara kostnader
som ingår i anskaffningsvärdet är kostnader för leverans och
hantering, installation, lagfarter och konsulttjänster. Lånekost-
nader direkt hänförbara till investeringsprojekt i anläggningstill-
gångar som tar betydande tid i anspråk att färdigställa inräknas
i anläggningstillgångens anskaffningsvärde under uppförande-
perioden.
Anskaffningskostnaden kan innefatta ett beräknat nuvärde för
den beräknade kostnaden för nedmontering, borttagande av till-
gångar och återställande av platsen till sitt ursprungliga skick.
Motsvarande uppskattade nuvärdesberäknad kostnad redo-
visas initialt som en avsättning, se även Not 32, Räntebärande
avsättningar.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter för materiella anläggningstillgångar läggs
till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de fram-
tida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången
kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter
redovisas som kostnad i den period de uppkommer. Avgörande
för bedömningen när en tillkommande utgift läggs till anskaff-
ningsvärdet är om utgiften avser utbyten av identifierade kom-
ponenter, eller delar därav, varvid sådana utgifter aktiveras. Även
i de fall ny komponent tillskapats läggs utgiften till anskaffnings-
värdet. Eventuella oavskrivna redovisade värden på utbytta
komponenter, eller delar av komponenter, utrangeras och
kostnads förs i samband med utbytet. Reparationer och under-
håll kostnadsförs löpande.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i resultaträkningen linjärt över tillgång-
ens bedömda nyttjandeperiod. Koncernen tillämpar kompo-
nentavskrivning vilket innebär att komponenternas bedömda
nyttjandeperiod ligger till grund för den linjära avskrivningen.
Bedömning av en tillgångs restvärde och nyttjandeperiod görs
årligen. Mark och fallrätter är ej föremål för avskrivning.
Bedömda nyttjandeperioder
Vattenkraftanläggningar
5–50 år
Kärnkraftanläggningar
3–60 år
Värmekraftanläggningar
5–50 år
Vindkraftanläggningar
10–25 år
Solkraftanläggningar
5–25 år
Distributionstillgångar
10–35 år
Kontors- och lagerfastigheter samt verkstäder
15–100 år
Kontorsutrustning
3–10 år
Samtliga bedömda nyttjandeperioder är oförändrade jämfört
med föregående år.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Antaganden avseende nedskrivningstest
Materiella anläggningstillgångar testas för nedskrivningsbehov
i enlighet med de redovisningsprinciper som beskrivs i koncern-
ens Not 27, Nedskrivningar och återförda nedskrivningar. Åter-
vinningsvärden för kassagenererande enheter har fastställts
genom beräkning av nyttjandevärden eller verkligt värde minus
försäljningskostnader. För dessa beräkningar måste vissa upp-
skattningar göras avseende framtida kassaflöden och andra
adekvata antaganden avseende exempelvis avkastningskrav.
Bedömning av nyttjandeperiod
Nyttjandeperiodens längd baseras på historisk erfarenhet och
bedömningar och kan därför komma att avvika från verklig
nyttjande period.
Maskiner och Materiella anläggningstillgångar 2024
andra Inventarier, Pågående
Byggnader t ekniska verktyg och nyanlägg-
och mark
1
anläggningar installationer
ningar
2
Summa
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärde
3
52 970
437 670
10 055
35 095
535 790
Förvärvade företag
—
—
31
21
52
Investeringar
4
699
1 226
960
25 359
28 244
Aktiverade förskottsbetalningar
—
—
—
95
95
Förändrad kontroll
—
—
—
310
310
Aktiverade/återförda framtida utgifter för återställande
–3
–501
—
5
–499
Omföring från pågående nyanläggningar
1 212
29 589
247
–31 048
—
Försäljningar/utrangeringar
–724
–1 159
–904
–265
–3 052
Andra omklassificeringar
48
16
188
–145
107
Tillgångar som innehas för försäljning
–6
–87
–6
–1 940
–2 039
Avyttrade företag
–43
—
—
—
–43
Omräkningsdifferenser
685
7 965
197
699
9 547
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
54 838
474 719
10 768
28 186
568 511
Avskrivningar enligt plan
Ingående avskrivningar
–20 914
–208 697
–7 084
—
–236 695
Förvärvade företag
—
—
–7
—
–7
Årets avskrivningar
–1 481
–16 245
–1 072
—
–18 798
Försäljningar/utrangeringar
732
924
858
—
2 514
Andra omklassificeringar
3
–3
3
—
3
Tillgångar som innehas för försäljning
—
—
–5
—
–5
Avyttrade företag
5
—
—
—
5
Omräkningsdifferenser
–246
–3 970
–142
—
–4 358
Utgående ackumulerade avskrivningar enligt plan
–21 901
–227 991
–7 449
—
–257 341
Nedskrivningar
Ingående nedskrivningar
–3 810
–31 800
–141
–436
–36 187
Årets nedskrivningar
–7
–1 024
—
–702
–1 733
Årets återförda nedskrivningar
—
15
—
—
15
Försäljningar/utrangeringar
—
48
—
—
48
Tillgångar som innehas för försäljning
—
971
—
—
971
Avyttrade företag
38
—
—
—
38
Omräkningsdifferenser
–101
–548
–3
–15
–667
Utgående ackumulerade nedskrivningar
–3 880
–32 338
–144
–1 153
–37 515
Utgående balans
29 057
214 390
3 175
27 033
273 655
Förskott till leverantörer
52
Summa
273 707
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
175
Finansiell information / Koncernens noter
Not 22 Materiella anläggningstillgångar, forts.
2023
Maskiner och andra Inventarier, Pågående
Byggnader t ekniska anlägg- verktyg och nyanlägg-
och mark
1
ningar installationer
ningar
2
Summa
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärde
3
66 074
478 402
10 972
41 063
596 511
Förvärvade företag
—
399
6
535
940
Investeringar
4
278
433
928
33 335
34 974
Aktiverade förskottsbetalningar
—
—
—
79
79
Aktiverade/återförda framtida utgifter för återställande
—
–1 319
—
711
–608
Omföring från pågående nyanläggningar
567
29 588
266
–30 548
–127
Försäljningar/utrangeringar
–411
–2 539
–1 389
–41
–4 380
Andra omklassificeringar
399
–574
115
–149
–209
Tillgångar som innehas för försäljning
–14 381
–67 434
–776
–10 161
–92 752
Avyttrade företag
—
–762
–93
—
–855
Omräkningsdifferenser
444
1 476
26
271
2 217
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
52 970
437 670
10 055
35 095
535 790
Avskrivningar enligt plan
Ingående avskrivningar
–29 823
–244 004
–7 794
—
–281 621
Förvärvade företag
—
–335
–4
—
–339
Årets avskrivningar
–1 578
–15 422
–996
—
–17 996
Försäljningar/utrangeringar
376
2 004
1 236
—
3 616
Andra omklassificeringar
4
25
–246
—
–217
Tillgångar som innehas för försäljning
10 390
50 401
672
—
61 463
Avyttrade företag
—
16
64
—
80
Omräkningsdifferenser
–283
–1 382
–16
—
–1 681
Utgående ackumulerade avskrivningar enligt plan
–20 914
–208 697
–7 084
—
–236 695
Nedskrivningar
Ingående nedskrivningar
–3 907
–33 408
–410
–439
–38 164
Årets nedskrivningar
—
–997
—
–3 769
–4 766
Årets återförda nedskrivningar
—
392
—
3 769
4 161
Försäljningar/utrangeringar
4
406
1
2
413
Andra omklassificeringar
11
—
245
—
256
Tillgångar som innehas för försäljning
76
1 075
1
—
1 152
Avyttrade företag
—
746
29
—
775
Omräkningsdifferenser
6
–14
–7
1
–14
Utgående ackumulerade nedskrivningar
–3 810
–31 800
–141
–436
–36 187
Utgående balans
28 246
197 173
2 830
34 659
262 908
Förskott till leverantörer
123
Summa
263 031
1. I anskaffningsvärden för byggnader och mark ingår anskaffningsvärde för mark och fallrätter uppgående till 10 381 MSEK (10 218), vilka inte är föremål för
avskrivning.
2. Under året har låneutgifter under byggnadstid aktiverats med 0 MSEK (0). Genomsnittlig ränta för år 2024 är 4,04 % för lån i SEK, 2,34 % för lån i EUR och
6,82 % för lån i GBP.
3. Erhållna statliga bidrag, ingående balans, uppgår till 8 343 MSEK (8 093).
4. Årets erhållna statliga bidrag uppgår till 734 MSEK (297).
Avtalsenliga åtaganden om förvärv av materiella tillgångar uppgår per 31 december 2024 till 8 389 MSEK (12 115).
Not 23 Immateriella anläggningstillgångar
Redovisningsprincip
Goodwill
Goodwill värderas till anskaffningsvärde med avdrag för eventu-
ella ackumulerade nedskrivningar. Goodwill är ej föremål för
avskrivning utan testas minst årligen för nedskrivningsbehov.
Goodwill som uppkommit vid förvärv av intresseföretag eller
joint ventures inkluderas i det redovisade värdet för Andelar i
intresseföretag och joint ventures.
Övriga immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar såsom koncessioner,
patent, licenser, varumärken och liknande rättigheter samt
hyresrätter och liknande rättigheter redovisas till anskaffnings-
värde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och nedskriv-
ningar. Utgifter för utveckling avser utveckling av av verksam-
hetsnära IT-system.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar för andra immateriella anläggningstillgångar än
goodwill redovisas i resultaträkningen linjärt över tillgångens
bedömda nyttjandeperiod, såvida inte nyttjandeperioden är
obegränsad.
Bedömda nyttjandeperioder
Utgifter för utveckling
3–4 år
Koncessioner och liknande rättigheter
3–30 år
Utgifter för att erhålla ett avtal
1–6 år
Hyresrätter och liknande rätter
3–50 år
Samtliga bedömda nyttjandeperioder är oförändrade jämfört
med föregående år.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Antaganden avseende nedskrivningstest
Immateriella anläggningstillgångar testas för nedskrivnings-
behov i enlighet med de redovisningsprinciper som beskrivs i
koncernens Not 27, Nedskrivningar och återförda nedskriv-
ningar. Återvinningsvärden för kassagenererande enheter har
fastställts genom beräkning av nyttjandevärden eller verkligt
värde minus försäljningskostnader. För dessa beräkningar
måste vissa uppskattningar göras avseende framtida kassa-
flöden och andra adekvata antaganden avseende exempelvis
avkastningskrav.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
176
Finansiell information / Koncernens noter
Not 23 Immateriella anläggningstillgångar, forts
Immateriella anläggningstillgångar
2024
Koncessioner och Hyresrätter och
liknande rättighe- Utgifter för liknande rätter
Utgifter för ter med begränsad att erhålla med begränsad
Goodwill utveckling nyttjandeperiod ett avtal
nyttjandeperiod
Summa
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärde
41 118
2 684
17 098
2 127
114
63 141
Förvärvade företag
—
—
1
—
—
1
Investeringar
58
592
283
760
—
1 693
Försäljningar/utrangeringar
–9
–51
–29
–522
—
–611
Omklassificeringar
—
6
–140
134
—
—
Tillgångar som innehas för försäljning
—
–18
–5
—
—
–23
Omräkningsdifferens
1 374
21
582
64
1
2 042
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
42 541
3 234
17 790
2 563
115
66 243
Avskrivningar enligt plan
Ingående avskrivningar
—
–1 651
–13 974
–1 418
–35
–17 078
Förvärvade bolag
—
—
–1
—
—
–1
Årets avskrivningar
—
–178
–392
–776
–1
–1 347
Försäljningar/utrangeringar
—
48
29
522
—
599
Omklassificeringar
—
–2
90
–87
—
1
Tillgångar som innehas för försäljning
—
18
3
—
—
21
Omräkningsdifferens
—
–21
–444
–42
–1
–508
Utgående ackumulerade avskrivningar
enligt plan
—
–1 786
–14 689
–1 801
–37
–18 313
Nedskrivningar
Ingående nedskrivningar
–26 000
–212
–1 404
—
–69
–27 685
Årets nedskrivningar
—
—
–20
—
—
–20
Omräkningsdifferens
–885
—
–78
—
—
–963
Utgående ackumulerade nedskrivningar
–26 885
–212
–1 502
—
–69
–28 668
Utgående balans
15 656
1 236
1 599
762
9
19 262
Immateriella anläggningstillgångar, forts
2023
Koncessioner och Hyresrätter och
liknande rättighe- Utgifter för liknande rätter
Utgifter för ter med begränsad att erhålla med begränsad
Goodwill utveckling nyttjandeperiod ett avtal
nyttjandeperiod
Summa
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärde
41 135
2 465
17 680
1 967
119
63 366
Förvärvade företag
—
—
2
—
—
2
Investeringar
66
288
289
716
—
1 359
Omföring från pågående utvecklingsprojekt
—
–55
181
—
—
126
Försäljningar/utrangeringar
—
–1
–146
–548
–5
–700
Omklassificeringar
—
67
–5
—
—
62
Tillgångar som innehas för försäljning
—
–81
–912
—
—
–993
Omräkningsdifferens
–83
1
9
–8
—
–81
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
41 118
2 684
17 098
2 127
114
63 141
Avskrivningar enligt plan
Ingående avskrivningar
—
–1 542
–14 464
–1 226
–32
–17 264
Förvärvade bolag
—
—
–2
—
—
–2
Årets avskrivningar
—
–178
–400
–747
–1
–1 326
Försäljningar/utrangeringar
—
1
143
548
–2
690
Omklassificeringar
—
–12
–38
—
—
–50
Tillgångar som innehas för försäljning
—
81
775
—
—
856
Omräkningsdifferens
—
–1
12
7
—
18
Utgående ackumulerade avskrivningar
enligt plan
—
–1 651
–13 974
–1 418
–35
–17 078
Nedskrivningar
Ingående nedskrivningar
–26 047
–212
–1 420
—
–76
–27 755
Årets nedskrivningar
—
—
–9
—
—
–9
Försäljningar/Utrangeringar
—
—
—
—
7
7
Omklassificeringar
—
—
38
—
—
38
Omräkningsdifferens
47
—
–13
—
—
34
Utgående ackumulerade nedskrivningar
–26 000
–212
–1 404
—
–69
–27 685
Utgående balans
15 118
821
1 720
709
10
18 378
Avtalsenliga åtaganden om förvärv av immateriella anläggningstillgångar uppgår per 31 december 2024 till 1 MSEK (0)
.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
177
Finansiell information / Koncernens noter
Not 24 Immateriella omsättningstillgångar
Redovisningsprincip
CO
2
-utsläppsrätter avsedda för eget bruk
Vattenfall tillämpar metoden ”nettoskuld/bokfört värde” vilket
innebär att de utsläppsrätter som erhålls i form av bidrag redo-
visas till nominellt belopp (i de flesta fall noll) och köpta utsläpps-
rätter redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumule-
rade nedskrivningar. I samband med gjorda koldioxidutsläpp
uppstår ett åtagande att leverera in utsläppsrätter (EUA, CER,
ERU) till respektive lands myndighet. Detta åtagande redovisas
som en Kostnad för inköp och en skuld som värderas till det
värde som den förväntas regleras med.
Certifikat avsedda för eget bruk
Vattenfall tillämpar metoden ”nettoskuld/återbetalningsrätt” för
certifikat och ursprungsgarantier. Under detta tillvägagångssätt
redovisas ackumulerade upparbetade certifikat, vilka erhålls
gratis, som immateriella omsättningstillgångar till verkligt värde
vid erhållandetidpunkten. Motsvarande värde redovisas som
intäkt under Nettoomsättning. Inköpta certifikat avsedda för
eget bruk redovisas till anskaffningskostnad med avdrag för
ackumulerade nedskrivningar. I samband med elförsäljning upp-
står ett åtagande att leverera in certifikat till respektive lands
myndighet. Detta åtagande redovisas som en Kostnad för inköp
och en skuld som värderas till det värde som den förväntas reg-
leras med och uppstår i de fall Vattenfall har ett underskott av
certifikat.
Immateriella omsättningstillgångar
CO
utsläppsrätter
Certifikat
Summa
2
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Ingående balans
6 153
2 979
52
64
6 205
3 043
Inköp
11 855
16 023
41
31
11 896
16 054
Sålda
–10 973
–9 861
6
–17
–10 967
–9 878
Inlösta
–4 746
–2 741
–51
–26
–4 797
–2 767
Utrangeringar
–45
–38
—
—
–45
–38
Tillgångar som innehas för försäljning
29
–99
—
—
29
–99
Omräkningsdifferenser
189
–110
2
—
191
–110
Utgående balans
2 462
6 153
50
52
2 512
6 205
Not 25 Andelar i intresseföretag och joint ventures
Redovisningsprincip
Intresseföretag
Intresseföretag är företag i vilka koncernen har ett betydande
inflytande över den driftsmässiga och finansiella styrningen,
vanligtvis genom andelsinnehav mellan 20 % och 50 % av
röste talet. Från och med den tidpunkt som det betydande infly-
tandet erhålls redovisas andelar i intresseföretag enligt kapital-
andelsmetoden i koncernredovisningen.
Joint ventures
Joint ventures är företag i vilka koncernen har gemensamt
bestämmande inflytande tillsammans med en eller flera externa
parter. Joint venture innebär att de gemensamt bestämmande
ägarna har rätt till verksamhetens nettotillgångar. Joint ventures
redovisas enligt kapitalandelsmetoden.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Konsolideringsmetod vid partnerskap
För bedömningar avseende om ett samarbetsarrangemang är
ett joint venture eller en gemensam verksamhet se Not 26,
Aktier och andelar i dotterföretag och gemensam verksamhet .
Antaganden avseende nedskrivningstest
När andelar i intresseföretag och joint ventures testas för ned-
skrivningsbehov behöver antaganden göras avseende tex fram-
tida kassaflöden. För mer information avseende redovisnings-
principer och antaganden se Not 27, Nedskrivningar och
återförda nedskrivningar.
Andelar i intresseföretag och joint ventures
2024
2023
Ingående balans
4 140
7 094
Nyemission och aktieägartillskott
478
207
Avyttrade bolag
—
–140
Nedskrivningar
—
–1 745
Förändringar i övrigt totalresultat
368
–1 277
Resultatandelar och utdelningar
–96
–77
Omräkningsdifferenser
147
78
Utgående balans
5 037
4 140
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
178
Finansiell information / Koncernens noter
Not 25 Andelar i intresseföretag och joint ventures, forts.
Andelar i intresseföretag och joint ventures ägda av moderbolaget eller andra koncerföretag
Redovisat värde Redovisat värde
Koncernen Moderbolaget
Organisations- Andel i %
nummer
Säte
2024
2024
2023
2024
2023
Ägda av moderbolaget Vattenfall AB
Sverige
Hybrit Development AB
559121-9760
Stockholm
33
153
190
557
557
Norge
NorthConnect KS
996625001
Kristiansand
33
45
46
—
—
NorthConnect AS
Ägda av andra koncernföretag
995878550
Kristiansand
30
12
12
—
—
Sverige
Blakliden Fäbodberget Holding AB
559148-3408
Solna
30
57
162
—
—
Storbritannien
East Anglia Offshore Wind Ltd
1
06990367
London
50
56
52
—
—
Muir Mhòr Offshore Wind Farm Limited
717262
Edinburgh
50
393
280
—
—
Tyskland
E & V Windfeld Birkhorst GmbH
1
HRB 13342
Schenkenberg
50
2
2
—
—
DOTI Deutsche Offshore-Testfeld-
und Infrastruktur-GmbH & Co. KG
HRA 200395
Oldenburg
26
—
—
—
—
GASAG AG
HRB 44343
Berlin
32
3 245
2 774
—
—
Kernkraftwerk Brokdorf GmbH & Co. oHG
HRA 99143
Hamburg
20
—
—
—
—
Kernkraftwerk Stade GmbH & Co. oHG
HRA 99146
Hamburg
33
—
—
—
—
SZ Solarpark Schleife GmbH
HRB 42410
Schleife
30
—
—
—
—
Vattenfall Eurofiber GmbH (sold)
1
HRB 202647
Berlin
0
—
—
—
—
Vattenfall wiwi consult Erneuerbare
Energie Südwest GmbH
HRB 52191
Mainz
50
—
—
—
—
Nederländerna
B.V. Nederlands Elektriciteit Administratiekantoor
09018339
Arnhem
23
—
—
—
—
Molenrak B.V.
1
82937230
Amsterdam
58
390
223
—
—
OSwinT B.V.
74311883
Swifterbant
23
9
8
—
—
V.O.F. Windpark Oom Kees
1
09210903
Amsterdam
13
4
3
—
—
Westpoort Warmte B.V.
1
34121626
Amsterdam
50
455
388
—
—
Zeevonk Electrolyser Beheer B.V.
1
94367892
Amsterdam
50
—
—
—
—
Zeevonk Electrolyser C.V.
1
94560129
Amsterdam
50
38
—
—
—
Zeevonk Beheer B.V.
1
93309074
Amsterdam
50
—
—
—
—
Zeevonk C.V.
1
93311893
Amsterdam
50
178
—
—
—
Summa
5 037
4 140
557
557
1. Joint ventures.
Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures
2024
2023
Sverige
Blakliden Fäbodberget Holding AB
–102
–95
Hybrit Development AB
–38
–79
Norge
NorthConnect KS
—
—
NorthConnect AS
Storbritannien
—
—
East Anglia Offshore Wind Ltd
—
—
Muir Mhòr Offshore Wind Farm Limited
—
—
Tyskland
E & V Windfeld Birkhorst GmbH
—
—
DOTI Deutsche Offshore-Testfeld- und Infrastruktur-GmbH & Co. KG
—
–27
GASAG AG
193
306
Kernkraftwerk Brokdorf GmbH & Co. oHG
—
—
Kernkraftwerk Stade GmbH & Co. oHG
—
—
SZ Solarpark Schleife GmbH
—
—
Vattenfall Eurofiber GmbH (sold)
—
–187
Vattenfall wiwi consult Erneuerbare Energy
—
—
Nederländerna
B.V. Nederlands Elektriciteit Administratiekantoor
—
—
Molenrak B.V.
–1
–8
OSwinT B.V.
—
—
V.O.F. Windpark Oom Kees
1
2
Westpoort Warmte B.V.
56
77
Zeevonk Electrolyser Beheer B.V.
—
—
Zeevonk Electrolyser C.V.
—
—
Zeevonk II Beheer B.V.
—
—
Zeevonk II C.V.
–14
—
Summa
95
–11
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
179
Finansiell information / Koncernens noter
Not 26 Aktier och andelar i dotterföretag och gemensam verksamhet
Redovisningsprincip
Dotterföretag
Dotterföretag är företag över vilka moderbolaget har bestäm-
mande inflytande. Bestämmande inflytande föreligger när kon-
cernen exponeras för, eller har rätt till rörlig avkastning från sitt
engagemang i företaget och har möjlighet att påverka avkast-
ningen genom sitt inflytande över företaget. Förvärvade dotter-
företag och andra förvärvade rörelser redovisas enligt förvärvs-
metoden. Dotterföretagets finansiella rapporter, vilka upprättas
enligt koncernens redovisningsprinciper, tas in i koncernredovis-
ningen från och med förvärvstidpunkten fram till det datum då
det bestämmande inflytandet upphör.
Gemensam verksamhet
En gemensam verksamhet är när koncernen har gemensamt
bestämmande inflytande tillsammans med en eller flera externa
parter över en verksamhet. Gemensam verksamhet innebär att
de gemensamt bestämmande ägarna har rätt till tillgångar och
har förpliktelser för de skulder som är kopplade till verksamhe-
ten. I de fall parterna köper eller tilldelas all producerad energi
och ansvarar för kostnadstäckning betraktas avtalet som en
gemensam verksamhet om partnerna har gemensam kontroll.
I gemensam verksamhet redovisar respektive ägare sina till-
gångar och skulder samt sin andel av gemensamma tillgångar
och skulder.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Konsolideringsmetod vid partnerskap
Vid etablering av partnerskap och i samband med förändringar
av befintliga partnerskap görs en bedömning avseende vilket
inflytande Vattenfall har över partnerskapet, dvs om Vattenfall
har bestämmande inflytande eller gemensamt bestämmande
inflytande. I de fall Vattenfall har gemensamt bestämmande
inflytande behöver bedömning göras avseende om de är joint
ventures eller gemensamma verksamheter (joint operations).
I bedömningarna tas hänsyn till beslutsfattande, bolagsform/
juridisk struktur, finansiering, risker, om Vattenfall har rätt till
nettovinsten (förlusten) eller till de intäkter och kostnader som
följer av verksamheten samt om Vattenfall kan använda sitt
in flytande för att påverka avkastningen från partnerskapet.
Avtalen är unika och i vissa fall svårbedömda.
Antaganden avseende nedskrivningstest
När aktier och andelar i dotterföretag och gemensam verksam-
het testas för nedskrivningsbehov behöver antaganden göras
avseende tex framtida kassaflöden. För mer information avse-
ende redovisningsprinciper och antaganden se Not 27, Ned-
skrivningar och återförda nedskrivningar.
Aktier och andelar ägda av moderbolaget Vattenfall AB
Redovisat värde
Moderbolaget
Organisations- Antal aktier Andel i %
nummer
Säte
2024
2024
2024
2023
Sverige
Borås Elhandel AB
1
556613-7765
Borås
1 000
100
100
100
Chlorout AB
6
556840-9253
Stockholm
500
100
—
—
Enwell Holding AB
1
556813-3846
Stockholm
1 230 000
100
353
223
Forsmarks Kraftgrupp AB
2
556174-8525
Östhammar
198 000
66
5 346
198
Försäkrings AB Vattenfall Insurance
6
516401-8391
Solna
200 000
100
924
924
Gotlands Energi AB
1
556008-2157
Gotland
112 500
75
13
13
InCharge AB
1
559178-6081
Stockholm
50 000
100
—
—
Klimatum AB
1
559030-1148
Stockholm
100
100
39
39
Produktionsbalans PBA AB
2
556425-8134
Stockholm
4 800
100
5
5
Ringhals AB
2
556558-7036
Varberg
248 572
70
1 083
379
Svensk Kärnbränslehantering AB
2
556175-2014
Solna
360
36
7
—
—
Vattenfall Business Services Nordic AB
6
556439-0614
Stockholm
100
100
130
130
Vattenfall Computing Services AB
6
Likviderat
559217-9229
Stockholm
—
14
Aktier och andelar ägda av moderbolaget Vattenfall AB, forts
Redovisat värde
Moderbolaget
Organisations- Antal aktier Andel i %
nummer
Säte
2024
2024
2024
2023
Vattenfall Elanläggningar AB
5
556257-5661
Solna
1 000
100
1 201
1
Vattenfall Eldistribution AB
5
556417-0800
Solna
8 000
100
38 000
38 000
Vattenfall Kundservice AB
6
556529-7065
Umeå
100 000
100
30
30
Vattenfall Nuclear Fuel AB
2
556440-2609
Solna
100
100
796
96
Vattenfall Power Management AB
1
556573-5940
Stockholm
6 570
100
12
12
Vattenfall Services Nordic AB
2
556417-0859
Stockholm
16 000
100
669
19
Vattenfall Vattenkraft AB
2
556810-1520
Stockholm
1 000
100
1
1
Vattenfall Vindkraft AB
4
556731-0866
Stockholm
1 000
100
3 000
3 000
Västerbergslagens Energi AB
1
556565-6856
Ludvika
14 674
51
15
15
Tyskland
Vattenfall GmbH
6
(HRB) 124048
Berlin
500 000 000
100
51 168
51 168
Nederländerna
Vattenfall N.V.
6
33292246
Amsterdam
136 794 964
100
44 138
44 138
Danmark
Vattenfall A/S
6
213 11 332
Köpenhamn
10 040 000
100
82
82
Vattenfall Network Solutions A/S
5
31894522
Köpenhamn
5 000
100
89
89
Vattenfall Vindkraft A/S
4
31597544
Kolding
150 000
100
4 870
4 870
Vindstød A/S
1
Sålt
340 451 43
Århus
179
Storbritannien
Vattenfall HEAT UK Limited
1
2951085
London
17 000 002
100
1 521
1 153
Vattenfall Networks Ltd
5
2731769
London
15 000 002
100
176
176
Vattenfall Networks Solutions Ltd
5
Liquidated
2692708
London
2 000
100
—
186
Vattenfall Wind Power Ltd4
6205750
London
646 000 001
100
10 510
10 510
Övriga länder
Vattenfall AS
4
931 124 692
Oslo
42 500
100
—
—
Boulogne
Vattenfall Eolien S.A.S.
4
832352538
Billancourt
1 000
100
182
182
Vattenfall IT Services Poland Sp.z.o.o
6
0000402391
Gliwice
58 000
100
12
12
Vattenfall Oy
1
1842073-2
Helsingfors
85
100
684
684
Summa
165 149
156 628
1. Customers & Solutions
2. Power Generation – Generation
3. Power Generation – Markets
4. Wind
5. Distribution
6. Other
7. Koncernen äger ytterligare 30 % via Forsmarks Kraftgrupp AB
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
180
Finansiell information / Koncernens noter
Not 26 Aktier och andelar i dotterföretag och gemensam verksamhet, forts.
Större aktieinnehav ägda av andra koncernföretag än
moderbolaget Vattenfall AB
Vid beräkning av ägarandel har hänsyn tagits till innehav utan
bestämmande inflytande i respektive ägarbolag.
Andel i %
Säte 2024
Sverige
Vattenfall Kraftgården AB
Ragunda
74
Danmark
Vattenfall Vindkraft
Nørrekær Enge A/S
Esbjerg
100
Tyskland
DanTysk Sandbank Offshore Wind
GmbH & Co. KG
Hamburg
51
Kernkraftwerk Brunsbüttel GmbH
& Co. oHG
Hamburg
67
Kernkraftwerk Krümmel GmbH
& Co. oHG
Hamburg
50
Nuon Epe Gasspeicher GmbH
Gronau
100
Solizer Deutschland GmbH
Hamburg
100
Vattenfall Energy Trading GmbH
Hamburg
100
Vattenfall Europe
Information Services GmbH
Hamburg
100
Vattenfall Europe New Energy
GmbH
Hamburg
100
Vattenfall Europe New Energy
Ecopower GmbH
Rostock
100
Vattenfall Europe Sales GmbH
Hamburg
100
Vattenfall Europe Windkraft GmbH
Hamburg
100
Vattenfall Next Energy GmbH
Berlin
100
Vattenfall Real Estate Energy
Sales GmbH
Berlin
100
Vattenfall Smarter Living GmbH
Berlin
100
Vattenfall Wasserkraft GmbH
Berlin
100
Andel i %
Säte 2024
Nederländerna
DELTA Energie B.V.
Middelburg
100
Feenstra N.V.
Amsterdam
100
Feenstra Verwarming B.V.
Lelystad
100
Nuon Epe Gas Service B.V.
Amsterdam
100
Vattenfall Storage B.V.
Amsterdam
100
Vattenfall Customers
& Solutions Netherlands N.V.
Amsterdam
100
Vattenfall Duurzame Energie N.V.
Amsterdam
100
Vattenfall Energy Sourcing
Netherlands N.V.
Amsterdam
100
Vattenfall Energy Trading
Netherlands N.V.
Amsterdam
100
Vattenfall Klantenservice N.V.
Amsterdam
100
Vattenfall Sales Nederland N.V.
Amsterdam
100
Vattenfall Warmte N.V.
Amsterdam
100
Zuidlob Wind B.V.
Amsterdam
100
Storbritannien
Aberdeen Offshore
Wind Farm Ltd
Aberdeen
100
Kentish Flats Ltd
London
100
Nuon UK Ltd
Cornwall
100
Ormonde Energy Ltd
London
51
Pen Y Cymoedd Wind Farm Ltd.
Cornwall
100
Thanet Offshore Wind Ltd
London
100
Frankrike
Vattenfall Energies S.A.
Didenheim
100
Dotterföretag med materiella
icke-kontrollerande ägarintressen
Forsmarks Kraftgrupp
Forsmarks Kraftgrupp bedriver kärnkraftverksamhet med tre
kärnkraftreaktorer i Östhammars kommun, Uppsala län. Fors-
marks Kraftgrupp ägs av Vattenfall AB, 66,0 % tillsammans med
Mellansvensk Kraftgrupp AB, 25,5 %, med Fortum som största
ägare, och Sydkraft Nuclear Power AB, 8,5 %. Tyska staten är
största ägare i och kontrollerar Uniper som i sin tur äger Syd-
kraft Nuclear Power AB.
Mellan ägarna föreligger ett konsortialavtal som reglerar hur
verksamheten i Forsmarks Kraftgrupp bedrivs och hur besluts-
fattande sker. Forsmarks Kraftgrupp redovisas som dotterföre-
tag i Vattenfall-koncernen eftersom Vattenfall, baserat på kon-
sortialavtalet, har ett bestämmande inflytande över Forsmarks
Kraftgrupp.
Försäljningen av den elkraft som produceras sker pro rata
till delägarna till självkostnadspris enligt konsortialavtalet.
Konsortial avtalet innebär vidare att delägarna ansvarar för bola-
gets finansiering pro rata och att bolagets verksamhet i princip
inte skall ge något överskott. Under 2024 uppgick produktionen
till 21,8 TWh (24,3) och den genomsnittliga tillgängligheten för
Forsmark uppgick till 78,0 % (87,3).
Ringhals
Ringhals bedriver kärnkraftsverksamhet med fyra kärnkraft-
reaktorer på västkusten i Varbergs kommun. Två av reaktorerna
är tagna ur drift och avveckling har påbörjats. Ringhals ägs av
Vattenfall AB, 70,4 %, och Sydkraft Nuclear Power AB, 29,6 %.
Mellan ägarna föreligger ett konsortialavtal som reglerar hur
verksamheten i Ringhals bedrivs och hur beslutsfattande sker.
Ringhals redovisas som dotterföretag i Vattenfallkoncernen efter-
som Vattenfall har ett bestämmande inflytande över Ringhals.
Försäljningen av den elkraft som produceras sker pro rata
till delägarna till självkostnadspris enligt konsortialavtalet.
Konsortial avtalet innebär vidare att delägarna ansvarar för bola-
gets finansiering pro rata och att bolagets verksamhet i princip
inte skall ge något överskott. Under 2024 uppgick produktionen
till 16,1 TWh (13,1 ) och den genomsnittliga tillgängligheten för
Ringhals uppgick till 84,3 % (70,0).
DanTysk Sandbank Offshore Wind
DanTysk vindkraftpark är en av de första stora marina vindkraft-
parkerna byggda i den tyska Nordsjön. Vindkraftparken omfattar
80 vindkraftverk med en total kapacitet på 288 MW. DanTysk
startade sin elproduktion i december 2014. Vindkraftparken
Sandbank omfattar 72 vindkraftverk med en total kapacitet på
288 MW. Vindkraftparken ligger intill DanTysk och invigdes 2017.
Båda vindkraftparkerna är en del av företaget DanTysk Sand-
bank Offshore Wind GmbH & Co. KG, där Vattenfall Europe
Windkraft GmbH äger 51 % av aktierna och partnern Stadt-
werke München äger 49 % av aktierna. Vattenfall har bestäm-
mande inflytande över DanTysk Sandbank Offshore Wind.
Hollandse Kust Zuid
Hollandse Kust Zuid är en havsbaserad vindkraftspark som invig-
des i september 2023 och ligger i Nordsjön. Vindkraftsparken
omfattar 139 turbiner med en sammanlagd kapacitet på 1,5 GW.
Vattenfall Duurzame Energie N.V. äger 50,51 % av aktierna.
Övriga ägare är BASF med 24,25 % och Allianz med 25,24 %.
Vattenfall har bestämmande inflytande över Hollandse Kust Zuid.
Finansiell information i sammandrag för dotterföretag med materiella icke kontrollerade ägarintressen
2024
2023
DanTysk DanTysk
Sandbank Sandbank
Forsmarks Offshore Hollandse Forsmarks Offshore Hollandse
Kraftgrupp
Ringhals
Wind Kust Zuid
Kraftgrupp
Ringhals
Wind Kust Zuid
Resultaträkningar i sammandrag
Nettoomsättning
7 643
6 554
4 205
2 611
6 380
4 561
4 828
1 591
Årets resultat
706
–495
992
1 162
828
1 538
1 399
677
–
varav fördelat till icke-kontrollerande
intressen
240
36
486
56
290
50
685
332
Balansräkningar i sammandrag
Anläggningstillgångar
60 047
50 145
9 626
31 228
60 007
49 337
11 167
30 040
Omsättningstillgångar
15 868
8 758
1 062
1 308
15 964
8 084
1 545
749
Summa tillgångar
75 915
58 903
10 688
32 536
75 971
57 421
12 712
30 789
Eget kapital
20 469
–66
8 553
28 142
11 985
–505
11 060
26 648
Skulder
55 446
58 969
2 135
4 394
63 986
57 926
1 652
4 141
Summa eget kapital och skulder
75 915
58 903
10 688
32 536
75 971
57 421
12 712
30 789
Kassaflödesanalyser i sammandrag
Årets kassaflöde
–26
11
356
–246
–40
–391
–190
–800
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
181
Finansiell information / Koncernens noter
Not 27 Nedskrivningar och återförda nedskrivningar
Redovisningsprincip
Löpande under året bedöms om det föreligger en indikation på
att en tillgång kan ha minskat i värde. Om någon sådan indika-
tion finns beräknas tillgångens återvinningsvärde. För goodwill
och immateriella tillgångar som ännu inte är färdiga för använd-
ning beräknas återvinningsvärdet minst årligen eller så snart det
föreligger en indikation på att en tillgång minskat i värde.
Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassa-
flöden till en enskild tillgång ska tillgångarna grupperas till den
lägsta nivå där det går att identifiera väsentligen oberoende kas-
saflöden (en så kallad kassagenererande enhet). En nedskriv-
ning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets
redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning
belastar resultaträkningen. Nedskrivning av tillgångar hänförliga
till en kassagenererande enhet fördelas i första hand till good-
will. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga till-
gångar som ingår i enheten.
Beräkning av återvinningsvärdet
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde med avdrag
för försäljningskostnader och nyttjandevärdet. Vid beräkning av
nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en dis-
konteringsränta som beaktar riskfri ränta och den risk som är
förknippad med den specifika tillgången.
Återföring av nedskrivningar
Nedskrivningar av goodwill återförs aldrig. Nedskrivningar på
andra tillgångar återförs om det har skett en väsentlig och
bestående förändring i de antaganden som låg till grund för
beräkningen av återvinningsvärdet. En nedskrivning återförs
endast till den utsträckning tillgångens redovisade värde efter
återföring inte överstiger det redovisade värde som tillgången
skulle ha haft om någon nedskrivning inte hade gjorts.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Antaganden avseende nedskrivningstest
De huvudsakliga antaganden som företagsledningen använt vid
beräkningarna av prognoser av framtida kassaflöden för kassa-
genererade enheter med bestämd livslängd är baserade på
prognoser för respektive tillgångars livslängd. De prognostise-
rade kassaflödena baseras på marknadspriser samt på
Vattenfalls långsiktiga marknadsutsikter. Långsiktiga marknads-
utsikter är baserade på interna och externa indataparametrar
och jämförs med externa prisbedömningar. Baserat på prisanta-
ganden beräknas kraftverkens produktion med beaktande av
tekniska, ekonomiska och legala begränsningar. Teknisk flexibili-
tet för tillgångarna, det vill säga förmågan att anpassa produk-
tionen till förändringar i spotmarknadens priser, har beaktats.
Kassaflödesprognoser för ej kraftproducerande kassagenere-
rande enheter baseras på affärsplanen för de kommande fem
åren, varefter deras restvärden beaktats, baserat på en tillväxt-
faktor uppgående till 0 % (0 %–2 %). I de fall där affärsplanens
sista år inte kan anses som representativt för bedömning av
långsiktigt värde kan en förlängd prognos tillämpas för att upp-
nå långsiktig intjäningspotential, på vilken beräkning av residual-
värde baseras .
Process för nedskrivningsprövning
Vattenfall har genomfört nedskrivningsprövning genom att
beräkna återvinningsvärdet för de kassagenererande enheterna.
Strukturen på de kassagenererande enheterna, vilka represen-
terar den minsta grupp av identifierbara tillgångar som genere-
rar löpande inbetalningar som i allt väsentligt är oberoende av
andra tillgångar eller grupper av tillgångar, baseras på strukturen
på Affärsområden inom koncernen och delas vidare upp i kon-
cernens affärsenheter och regioner när så är relevant.
Goodwill är inte föremål för avskrivning utan testas årligen för
nedskrivningsbehov. Nedskrivningsprövningen av Goodwill
ingår i den nedskrivningsprocess som beskrivs ovan. 98 % av
koncernens goodwill hänförs till den kassagenererande enheten
Customers & Solutions i Nederländerna.
Förutom det regelbundna nedskrivningstestet för de kassa-
genererande enheterna redovisar Vattenfall nedskrivningar för
enskilda tillgångar om dessa planeras att avyttras och den för-
väntade ersättningen understiger det redovisade värdet. Dess-
utom nedskrivningsprövas på individuell basis aktieinnehav i
intresseföretag och joint ventures för vilka kapitalandelsmeto-
den tillämpas som inte ingår i en kassagenererande enhet.
I Vattenfalls omställningsplan mot nettonollutsläpp 2040,
vilket innebär en minskning med minst 90 % jämfört med bas-
året 2017, har Vattenfall delmål för absoluta utsläpp inom alla
utsläpps områden för 2030. Dessa delmål omfattar till exempel
minskade fossila utsläpp från el- och värmeproduktion från gas
och avfall till värme, minskade utsläpp från leverantörskedjan
och minskade utsläpp från försäljning av fossil gas till kunder.
Minskningen av utsläppen är i allmänhet kopplad till begrän-
sande åtgärder i de olika verksamheter som är föremål för
utsläppsminskningar. Mer information om Vattenfalls omställ-
ningsplaner finns på sidan 91–93. Delmålen för 2030 har beak-
tats i affärsplanerna för Vattenfalls affärsenheter som används
vid genomförandet av nedskrivningsprövningen och har inte
resulterat i någon nedskrivning till följd av omställningsplanen.
Målet om minskning av utsläpp från leverantörskedjan beaktas
också när investeringsbeslut fattas.
Nedskrivningar & återförda nedskrivningar 2024
Under första kvartalet 2024 justerades den förväntade köpe-
skillingen avseende avyttringen av värmeverksamheten i Berlin
vilket resulterade i en nedskrivning av materiella anläggnings-
tillgångar uppgående till 958 MSEK.
Under tredje kvartalet meddelade Vattenfall att utvecklingen
av det svenska offshoreprojektet Kriegers Flak pausas. Projek-
tets framtida lönsamhet har påverkats negativt av kostnadsök-
ningar i leverantörskedjor och kostnader för nätanslutningar.
Dessa faktorer tillsammans med beslutet att pausa utveck-
lingen utgjorde indikationer på nedskrivningsbehov av de akti-
verade projektkostnaderna vilket ledde till en nedskrivning upp-
gående till 345 MSEK under tredje kvartalet, eftersom
återvinningsvärdet bedömdes vara noll givet omständigheterna.
Projektet kan återupptas om förutsättningarna skulle förbättras
och Vattenfall fortfarande har giltiga tillstånd.
Utöver detta har nedskrivningar uppgående till 418 MSEK
relaterade till materiella anläggningstillgångar i affärsområde
Wind redovisats.
Inga väsentliga tidigare nedskrivningar har återförts i resultat-
räkningen under 2024.
Känslighetsanalyser
Diskonteringsräntan varierar för olika tillgångsslag beroende på
dess risk. Vid fastställande av diskonteringsräntan för konkur-
rensutsatt verksamhet har hänsyn tagits till omfattningen av
den exponering dessa har för förändringar i marknadspriser för
el, bränsle, CO
2
-utsläppsrätter samt regulatoriska risker. En
ökning av diskonteringsräntan med 0,5 procentenheter skulle
medföra ett nedskrivningsbehov uppgående till 0,1 miljarder SEK
inom BA Wind.
Elpriser och marginalerna för produktionstillgångar utgör en
annan viktig värdedrivare. Elpriser är relevant för vattenkrafts-
och kärnkraftsanläggningar samt anläggningar för ej subventio-
nerad vindkraft, medan den mest väsentliga produktionsmargi-
nalen är ”clean spark spread” för gaseldade kraftverk. Dessa
produktionsmarginaler inkluderar elpriser samt respektive kost-
nad för bränsle och CO
2
-utsläppsrätter för att producera elen,
med hänsyn tagen till bränsletyp och effektivitetsfaktorer. Base-
rat på de antaganden som har legat till grund för nedskrivnings-
prövningen skulle en minskning av framtida elpriser med 5 %
och oförändrade kostnader för bränsle och CO
2
-utsläppsrätter
leda till ett nedskrivningsbehov uppgående till sammanlagt 0,3
miljarder SEK inom affärsenhet Condensing och affärsområde
Wind.
98 % av koncernens goodwill hänförs till den kassagenere-
rande enheten Customers & Solutions i Nederländerna. Den
årliga testningen av denna goodwill utgår från tre olika scenarier.
Det mest konservativa scenariot baseras på en minskning av
bruttomarginalen, som är den viktigaste parametern, med 50 %
och inte heller detta scenario föranleder något nedskrivnings-
behov.
Använda diskonteringsräntor
2024
2023
Före skatt
Efter skatt
Före skatt
Efter skatt
Diskonteringsränta affärsområde Distribution Sverige, %
5,9
4,7
5,5
4,4
Diskonteringsränta affärsområde Wind, %
6,3–8,9
4,4–6,7
5,8–7,5
4,4–5,7
Diskonteringsränta affärsenhet Heat, %
6,4–9,3
5,1–6,8
6,1–8,9
4,5–6,6
Diskonteringsränta affärsområde Customer & Solutions, %
6,7–7,1
5,0–5,3
6,6–6,8
4,7–5,4
Diskonteringsränta affärsområde Power Generation, %
6,7–8,4
5,3–6,9
6,8–8,9
5,4–7,1
Not 28 Kortfristiga placeringar
2024
2023
Räntebärande placeringar
50 110
21 022
Betalda margin calls, finansverksamheten
1 894
3 566
Summa
52 004
24 588
Not 29 Kassa, bank och liknande tillgångar
2024
2023
Kassa och bank
30 612
22 193
Likvida placeringar
4 505
5 489
Summa
35 117
27 682
Likvida placeringar är kortfristiga, högt likvida investeringar som
snabbt kan konverteras till förutbestämda belopp i kontanta
medel och vilka är föremål för obetydliga risker för värdefall.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
182
Finansiell information / Koncernens noter
Not 30 Räntebärande skulder samt tillhörande finansiella derivat
Redovisningsprincip
Räntebärande skulder innefattar Hybridkapital samt andra ränte-
bärande skulder vilket huvudsakligen avser obligationslån. För
redovisningsprinciper se Not 36, Finansiella instrument och Not
33, Leasing. För en beskrivning av risker relaterade till detta
område se avsnittet Risker och riskhantering i denna Års- och
hållbarhetsredovisning.
Hybridkapital
Hybridobligationerna redovisas som räntebärande skuld och är
efterställda Vattenfalls övriga låneinstrument. Kreditvärderings-
instituten Moody’s och Standard & Poor’s klassificerar 50 % av
hybridobligationerna som eget kapital i sin kreditanalys. Två SEK
obligationer på 3 miljarder SEK respektive 500 MSEK, en GBP
obligation på 250 MGBP och en EUR obligation på 1 miljard EUR,
har en fastställd löptid på 62 år. Den andra GBP obligationen på
250 MGBP har en fastställd löptid på 60,25 år. Vattenfall har en
option att vid särskilt angivna tidpunkter förtidslösa de nya obli-
gationerna. Dessa så kallade call dates infaller första gången
2027 för obligationen i EUR.
Hybridkapital
2024
2023
Ingående balans
20 987
21 931
Återbetalning av Hybridkapital
—
–4 331
Emission av Hybridkapital
—
3 215
Omklassificering till/från annan
räntebärande skuld
5
4
Omräkningsdifferenser
888
168
Utgående balans
21 880
20 987
Förfallostruktur räntebärande skulder och hänförliga derivat
Kortfristig del
1–5 år
>5 år
Summa
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Obligationslån
10 741
19 988
17 544
30 546
14 728
11 407
43 013
61 941
Företagscertifikat
3 929
20 071
—
—
—
—
3 929
20 071
Skulder till kreditinstitut
—
15
—
—
—
—
—
15
Skulder avseende förvärv av koncernföretag
183
36
152
298
—
—
335
334
Skulder till ägare med innehav utan bestämmande
inflytande
–45
397
—
—
6 879
9 668
6 834
10 065
Skulder till intresseföretag
388
718
—
—
—
—
388
718
Leasingskuld
879
864
2 274
2 103
4 028
3 331
7 181
6 298
Övriga skulder
622
1
287
1
250
245
166
148
1 038
680
Summa räntebärande skulder exkl. Hybridkapital
16 697
42 376
20 220
33 192
25 801
24 554
62 718
100 122
Hybridkapital
—
—
21 880
20 987
—
—
21 880
20 987
Summa räntebärande skulder
16 697
42 376
42 100
54 179
25 801
24 554
84 598
121 109
Derivat (swappar) hänförbara till ovanstående
ränte bärande skulder
40
–58
144
219
1 223
734
1 407
895
1. Varav margin calls inom finansverksamheten 622 MSEK (287).
Det finns inga kovenanter i låneavtalen.
Odiskonterade framtida kassaflöden
Odiskonterade framtida kassaflöden inklusive räntebetalningar
för ovanstående räntebärande skulder, framtida kassaflöden för
derivat samt leverantörsskulder och finansiella instrument med
avtalade betalningar per den 31 december, framgår av nedan-
stående tabell. Rörliga ränteflöden med framtida räntesättnings-
dagar har beräknats med observerbara räntekurvor vid års-
skiftet. Samtliga framtida kassaflöden i utländsk valuta är
omräknade till SEK med vid årsbokslutet gällande balansdags-
kurs.
Odiskonterande framtida kassaflöden
Kortfristig del
1–5 år
>5 år
Summa
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Räntebärande skulder
18 809
39 383
48 999
59 187
32 270
32 694
100 078
131 264
Derivat (swappar)
47
18
186
370
774
887
1 007
1 275
Leverantörsskulder och andra finansiella skulder
24 010
29 818
362
345
1 476
1 479
25 848
31 642
Summa
42 866
69 219
49 547
59 902
34 520
35 060
126 933
164 181
De största utestående benchmarkobligationslånen emitterade av Vattenfall
Emitterad
Valuta
Nominellt belopp
Kupong %
Förfall
Euro Medium Term Note
2020
EUR
500
0,050
2025
Euro Medium Term Note
2019
EUR
500
0,500
2026
Euro Medium Term Note
2022
EUR
500
3,750
2026
Euro Medium Term Note
2021
EUR
500
0,125
2029
Euro Medium Term Note
2009
GBP
750
6,875
2039
Not 31 Andelar i den svenska Kärnavfallsfonden
Enligt svensk lag (1984:3) om kärnteknisk verksamhet har den
som har tillstånd att i Sverige inneha eller driva en kärnteknisk
anläggning skyldighet att på ett säkert sätt nedmontera anlägg-
ningen, ta hand om radioaktivt avfall samt bedriva nödvändig
forskning och utveckling. Tillståndsinnehavaren ska också svara
för finansieringen av omhändertagandet. Finansieringen av fram-
tida utgifter för radioaktivt avfall säkras för närvarande genom
svensk lag. Reaktorägaren betalar en produktionsbaserad avgift.
Avgiften betalas till Kärnavfallsfondens styrelse som förvaltar
inbetalda medel. Reaktorägaren får ersättning ur Kärnavfalls-
fonden för sina utgifter i takt med att skyldigheterna enligt
svensk lag fullgörs.
Redovisningsprincip
Andelen i den Svenska Kärnavfallsfonden redovisas till verkligt
värde via resultaträkningen.
Andelar i den svenska Kärnavfallsfonden
2024
2023
Ingående balans
52 175
47 682
Inbetalningar
2 733
1 811
Utbetalningar
–2 044
–1 706
Avkastning
2 786
4 388
Utgående balans
55 650
52 175
Som framgår av Not 32, Räntebärande avsättningar uppgår
avsättningarna för framtida utgifter för återställning för den
svenska kärnkraftsverksamheten till 87 817 MSEK (86 370).
Eventualförpliktelser hänförbara till den svenska Kärnavfalls-
fonden beskrivs i Not 40, Eventualförpliktelser.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
183
Finansiell information / Koncernens noter
Not 32 Räntebärande avsättningar
Redovisningsprincip
En avsättning redovisas när koncernen har en legal eller infor-
mell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är
sannolikt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krä-
vas för att reglera förpliktelsen samt att en tillförlitlig uppskatt-
ning av beloppet kan göras. Om effekten av när i tiden betalning
sker är väsentlig diskonteras avsättningen. Diskonteringseffek-
ten redovisas som en finansiell kostnad.
Förändringar i avsättningar som avser nedmontering, åter-
ställande eller liknande åtgärder redovisas mot respektive
anläggningstillgångs anskaffningsvärde under förutsättning att
det finns en tillgång som är aktiv. Saknas aktiv tillgång hänförlig
till avsättningen redovisas förändringen i resultaträkningen.
Avsättning för förlustkontrakt redovisas när oundvikliga
ut gifter för att uppfylla förpliktelserna överstiger de förväntade
ekonomiska fördelarna av kontraktet.
Avsättningar för framtida förpliktelser för kärnkraft
Kärnkraftproducenter i Sverige och Tyskland har ett legalt åta-
gande att vid produktionsslut, nedmontera och forsla bort kärn-
kraftanläggningen samt återställa den plats där kärnkraftanlägg-
ningen är belägen.
Vattenfalls åtagande i Sverige omfattar också omhänderta-
gande och slutförvaring av radioaktivt avfall. I avsättningarna
inkluderas framtida förpliktelser för hantering av låg- och medel-
aktivt avfall hos SVAFO (delägt dotterbolag inom Vattenfall-
koncernen). Vattenfall ansvarar för kärnavfallshanteringen fram
till den slutliga stängningen av slutförvaren, därefter tar den
svenska staten över ansvaret. Enligt svensk lag betalar reaktor-
ägaren en produktionsbaserad avgift till den svenska Kärnav-
fallsfonden, ersättning ur fonden erhålls i takt med att skyldighe-
terna enligt svensk lag fullgörs, se Not 31, Andelar i den svenska
Kärnavfallsfonden.
Vattenfalls åtagande i Tyskland omfattar också överföring av
radioaktivt avfall till de mellanlagringsanläggningar som drivs av
tyska staten. När det radioaktiva avfallet överförts till mellanlag-
ringen tar den tyska staten över det legala ansvaret för drift och
kostnader av mellanlagring och slutförvar.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Antaganden för att uppskatta kostnader för
framtida förpliktelser för kärnkraft
Avsättningar redovisas för framtida förpliktelser för avveckling av
Vattenfalls kärnkraftverk i Sverige och i Tyskland samt för hante-
ring av kärnavfall. I Sverige ansvarar Vattenfall för miljörisker rela-
terade till kärnavfallshantering fram till den slutliga stängningen
av slutförvaren, omkring år 2080. Därefter tar svenska staten
över det legala ansvaret. I Tyskland ansvarar Vattenfall för miljö-
risker relaterade till kärnavfallshantering till dess att det radio-
aktiva avfallet har överförts till mellanlagring. Därefter tar den
tyska staten över det legala ansvaret. Nedmonteringen i
Tyskland förväntas vara slutförd omkring år 2040.
Avsättningarna baseras på långfristiga kassaflödesprognoser
för framtida kostnader. Huvudsakliga antaganden omfattar tek-
niska planer, tidpunkt, kostnadsuppskattningar samt diskonte-
ringsränta.
Inflation och ränta har en betydande effekt på avsättningarna.
Den makroekonomiska utvecklingen påverkar dessa parametrar
och i sin tur utfallet av Vattenfalls redovisade kärnkraftsavsätt-
ningar. Den långsiktiga terminsräntan (UFR) används bortom
den likvida marknadshorisonten för svenska statsobligationer
med en konvergens däremellan. Diskonteringsräntan för de
svenska kärnkraftsavsättningarna uppgick till 3,00 % (2,80).
Diskonteringsräntan för de tyska kärnkraftsavsättningarna upp-
gick till 1,00 % (0,75).
Ovan antaganden omvärderas vid varje bokslut för att säker-
ställa att avsättningarna motsvarar den bästa uppskattningen
av de kostnader som kommer att bäras av koncernen. En fram-
tida förändring av dessa antaganden kan få en betydande inver-
kan på koncernens finansiella rapporter.
Diskonteringsränta
För andra typer av avsättningar än de för framtida förpliktelser
för kärnkraft används följande diskonteringsräntor, när diskonte-
ringseffekten är väsentlig: Sverige 1,50 % (1,75), Tyskland 1,50 %
(1,75), Nederländerna 1,25 %–1,75 % (0,75–1,75), Danmark 1,75 %
(1,75) och Storbritannien 2,75 % (2,50).
Räntebärande avsättningar
Kortfristig del
Långfristig del
Summa
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Framtida förpliktelser för kärnkraft
2 354
2 465
105 402
103 361
107 756
105 826
Nedmontering och andra miljörelaterade åtaganden
76
66
16 450
15 339
16 526
15 405
Personalrelaterat (ej pensioner)
366
407
1 711
1 729
2 077
2 136
Juridiska processer
6
6
734
686
740
692
Övrigt
114
115
3 073
3 908
3 187
4 023
Summa
2 916
3 059
127 370
125 023
130 286
128 082
Avsättning för framtida förpliktelser för kärnkraft
Sverige
Tysklan d
Summa
Ingående balans
86 370
19 456
105 826
Redovisat i resultaträkningen
– Tillkommande avsättningar
3 333
2 322
5 655
– Återförda outnyttjade belopp
—
–888
–888
– Upplösning av diskonteringseffekt
1 040
150
1 190
Utnyttjat under året
–2 288
–1 737
–4 025
Omvärderingar mot materiella anläggningstillgångar
–638
—
–638
Omräkningsdifferenser
—
636
636
Utgående balans
87 817
1
19 939
2
107 756
1. Varav cirka 34 % (43) avser nedmontering av kärnkraftanläggningarna och cirka 66 % (57) omhändertagande av radioaktivt avfall.
2. Varav cirka 68 % (72) avser nedmontering av kärnkraftanläggningarna och cirka 32 % (28) omhändertagande av radioaktivt avfall.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
184
Finansiell information / Koncernens noter
Not 32 Räntebärande avsättningar, forts
Andra avsättningar än avsättningar för framtida förpliktelser för kärnkraft
Nedmontering och andra Personalrelaterat Juridiska
miljörelaterade åtaganden (ej pensioner)
processer
Övrigt
Ingående balans
15 405
2 136
692
4 023
Redovisat i resultaträkningen
– Tillkommande avsättningar
48
396
16
321
– Återförda outnyttjade belopp
–18
–41
–5
–1 095
– Upplösning av diskonteringseffekt
329
68
41
—
Utnyttjat under året
–127
–554
–3
–109
Omvärderingar mot balansräkningen
264
–5
—
—
Avyttrade företag
—
—
—
—
Förvärvade företag
—
2
—
2
Tillgångar som innehas till försäljning
34
22
–2
3
Omklassificering till/från annan avsättning
—
–5
—
—
Omräkningsdifferenser
591
58
1
42
Utgående balans
16 526
2 077
740
3 187
Nedmontering och andra miljörelaterade åtaganden
Avsättningar redovisas för nedmontering och flyttning av till-
gångar samt återställande av platser där koncernen bedriver
verksamhet (förutom kärnkraft).
Personalrelaterat (ej pensioner)
Avsättningar redovisas för kommande förpliktelser relaterade
till långtidskonton, jubileumsbetalningar, avgångsvederlag i
samband med omstruktureringsåtgärder och andra förpliktelser
för varslad personal.
Juridiska processer
Avsättningar redovisas för framtida förpliktelser för pågående
legala tvister och processer.
Övrigt
I övriga avsättningar ingår bland annat avsättningar för förlust-
kontrakt, omstrukturering samt avsättningar för garanti-
åtaganden.
Förfallostruktur avseende långfristig del av räntebärande avsättningar
Framtida Nedmontering
förpliktelser och andra
kärnkraft miljörelaterade Personalrelaterat Juridiska
Tysk land åtaganden (ej pensioner)
processer
Övrigt
Summa
2–5 år
6 919
2 128
679
734
3 013
13 473
6–10 år
7 651
6 710
467
—
—
14 828
11–20 år
3 015
1 798
515
—
—
5 328
Senare än 20 år
—
5 814
50
—
60
5 924
Summa
17 585
16 450
1 711
734
3 073
39 553
Utbetalningar för framtida förpliktelser för kärnkraft i Sverige ingår inte i ovanstående belopp, eftersom reaktorägarna ersätts med
motsvarande belopp från Kärnavfallsfonden, se koncernens Not 31, Andelar i den svenska Kärnavfallsfonden.
Not 33 Leasing
Redovisningsprincip
Vattenfall som leasetagare
Leasingavtal redovisas som nyttjanderättstillgångar samt ränte-
bärande leasingskulder i balansräkningen.
Nyttjanderättstillgången värderas initialt till anskaffningsvärde
som består av den initiala leasingskulden justerad för betalningar
gjorda på eller före startdagen med tillägg för andra direkta kost-
nader och uppskattade kostnader för nedmontering och bort-
forsling av tillgången. Nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt
från startdatum till det närmaste i tiden av leasingperiodens slut
och bedömd nyttjandeperiod.
Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av utestående
leasingavgifter vid avtalets startdatum diskonterade med
Vattenfalls marginella låneränta vilken uppdateras två gånger
om året. Leasingavgifter som ingår i beräkningen av leasing-
skulden består av:
• Fasta avgifter
• Variabla leasingavgifter som beror på index eller pris
• Belopp som förväntas bli betalda för en utställd restvärdes-
garanti
• Lösenpriset för en köpoption givet att koncernen sannolikt
kommer att nyttja optionen; leasingavgifter avseende en för-
längningsperiod om koncernen sannolikt kommer att förlänga
avtalet och straffavgifter vid uppsägning av leasingavtalet om
det är rimligt säkert att koncernen kommer säga upp avtalet.
Vattenfall tillämpar inte ovanstående bestämmelser för kortids-
leasingavtal och leasingavtal där den underliggande tillgången
har ett lågt värde. För dessa kostnadsförs leasingavgiften linjärt.
Vattenfall som leasegivare
Tillgångar som leasas ut via finansiella leasingavtal redovisas
inte som materiella anläggningstillgångar då riskerna förknip-
pade med ägarskap har förts över till leasetagaren. I stället redo-
visas en finansiell fordran motsvarande framtida fasta leasing-
avgifter.
Tillgångar som leasas ut via operationella leasingavtal redo-
visas som materiella anläggningstillgångar och är föremål för
avskrivningar.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Värdering av leasingskulder och nyttjanderättstillgångar
Bedömningar görs vid identifiering av leasingkontrakt och avse-
ende om det finns en identifierad tillgång. Bedömning tillämpas
också avseende sannolikheten för utnyttjande av förlängnings-
optioner och avseende vilka rörliga leasingavgifter som ingår i
leasingskulden.
Vattenfall som leasetagare
Leasade materiella anläggningstillgångar
Vattenfall leasar främst mark till vindkraftsparker, kontorsfastig-
heter och fordon.
Nyttjanderättstillgångar
Mark
Byggnader
Fordon
Övrigt
Summa
Ingående balans
3 695
1 728
430
211
6 064
Årets anskaffningar
385
685
326
—
1 396
Årets avskrivningar
–220
–466
–188
–191
–1 065
Övriga förändringar under året
105
–52
–38
228
243
Omräkningsdifferens
215
48
7
7
277
Utgående balans
4 180
1 943
537
255
6 915
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
185
Finansiell information / Koncernens noter
Not 33 Leasing, forts.
Leasingskuld
Leasingskuldens utveckling
Ingående balans
5 434
Upptagna lån
1 396
Amortering av skuld
–1 179
Övriga förändringar under året
360
Omräkningsdifferens
291
Utgående balans långfristig leasingskuld
6 302
Kortfristig leasingskuld
879
Utgående balans total leasingskuld
7 181
Totalt kassautflöde 2024 relaterat till leasing uppgår till
1 343 MSEK varav 164 MSEK avser räntekostnader.
Förfallostruktur- kontraktuella odiskonterade kassaflöden
< 1 år
1 046
1 – 5 år
2 797
> 5 år
4 848
Totalt per 31 December 2024
8 691
Leasingavgifter om 776 MSEK (712) har kostnadsförts under 2024
avseende korttidsleasingavtal, leasingavtal där den underligg-
ande tillgången har ett lågt värde samt variabla leasingavgifter.
Vattenfall som leasegivare
Leasingintäkter
Vissa koncernföretag äger och driver kraftverk å kunders vägnar.
Intäkter från dessa kunder delas upp i två komponenter; en fast
komponent som ska täcka kapitalkostnader och en variabel
komponent baserad på levererad kvantitet. Per 31 December
2024 uppgick anskaffningsvärdet för tillgångar som leasas till
kunder till 6 101 MSEK (5 970). Ackumulerade avskrivningar upp-
gick till 4 898 MSEK (4 633) och ackumulerade nedskrivningar
uppgick till 98 MSEK (95). Som leasegivare har Vattenfall bara
operationella leasingkontrakt.
Framtida inbetalningar för operationell leasing
2025
1 109
2026
105
2027
78
2028
56
2029
30
2030 och därefter
67
Summa
1 445
Not 34 Avsättningar för pensioner
Redovisningsprincip
Vattenfalls pensionsförpliktelser i koncernens svenska och
tyska bolag är till övervägande del förmånsbestämda pensions-
åtaganden. Pensionsplanerna innehåller främst ålderspension,
invaliditetsskydd och familjeskydd. Dessutom finns pensions-
planer i dessa och övriga länder som är avgiftsbestämda.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Koncernens förpliktelse avseende förmånsbestämda pensions-
planer beräknas separat för varje plan enligt den så kallade Pro-
jected Unit Credit Method genom en beräkning av den ersätt-
ning som de anställda intjänat genom sin anställning i både
innevarande och tidigare perioder. Bedömda framtida lönejuste-
ringar beaktas liksom skatter som utgår på pensionskostnader,
till exempel den svenska särskilda löneskatten. Nettoförpliktel-
sen utgörs av diskonterat nuvärde av summa intjänade framtida
ersättningar reducerat med det verkliga värdet på eventuella
förvaltningstillgångar. Diskonteringsräntan är räntan på balans-
dagen på förstklassiga företagsobligationer med löptider som
motsvarar koncernens pensionsförpliktelser. När det inte finns
en aktiv marknad för sådana företagsobligationer ska istället
marknadsräntan på statsobligationer med en motsvarande löp-
tid användas.
Poster hänförliga till intjäningen av förmånsbestämda pensio-
ner samt räntor på nettot av förmånsbestämda planers till-
gångar och skulder redovisas i resultaträkningen. Omvärde-
ringar som redovisas i Övrigt totalresultat under rubriken ”Poster
som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen” är
aktuariella vinster och förluster. Aktuariella vinster och förluster
uppkommer som effekter av ändringar i aktuariella antaganden
och som erfarenhetsbaserade justeringar (effekterna av skillna-
der mellan tidigare aktuariella antaganden och vad som faktiskt
har inträffat). Skillnad mellan verklig och beräknad avkastning på
pensionstillgångar redovisas också i Övrigt totalresultat.
Not 34 Avsättningar för pensioner, forts
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Avgiftsbestämda planer är planer för ersättningar efter avslutad
anställning enligt vilka fastställda avgifter betalas till en separat
juridisk enhet. Någon rättslig eller informell förpliktelse att betala
ytterligare avgifter finns ej i det fall den juridiska enheten inte
har tillräckliga tillgångar för att betala alla ersättningar till de
anställda. Avgifter till avgiftsbestämda pensionsplaner redovisas
som en kostnad i resultaträkningen i den period de avser.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Antaganden vid beräkning av avsättningar för pensioner
Värdet på pensionsåtaganden för förmånsbestämda pensions-
planer baseras på aktuariella beräkningar som utgår från anta-
ganden om diskonteringsränta, framtida löneökningar, inflation
och demografiska förhållanden.
För avsättningar för pensioner i Sverige uppgick diskonte-
ringsräntan till 3,50 % (3,50). Diskonteringsräntan baseras på
bostadsobligationer med hög kreditbedömning vars marknad är
stor och likvid. I Tyskland, där diskonteringsräntan är baserad på
förstklassiga företagsobligationer, uppgick diskonteringsräntan
till 3,50 % (3,25).
Finansiell information
Svenska pensionsplaner
De svenska pensionsplanerna är ett tillägg till landets socialför-
säkringssystem vilka är resultatet av överenskommelser mellan
arbetsgivar- och arbetstagarorganisationer. I stort sett alla
anställda i Vattenfall i Sverige omfattas av den kollektivavtalade
pensionsplanen ITP–Vattenfall. För anställda som är födda 1978
eller tidigare är pensionen till största delen förmånsbestämd,
medan anställda som är födda 1979 eller senare har en helt
avgiftsbestämd pensionslösning.
I förmånsbestämda pensioner garanteras medarbetaren en
livsvarig pension som är en bestämd andel av dennes slutlön.
Förmånsbestämda pensioner tryggas genom avsättningar i
balansräkningen, och åtagandet kreditförsäkras i PRI Pensions-
garanti. För vissa pensioner som hänförs till tiden innan
Vattenfall bolagiserades tecknar dessutom Riksgäldskontoret
statlig garanti. Avgiftsbestämda pensioner tryggas genom för-
säkring i något av de försäkringsbolag som är valbara inom
ramen för ITP-planen.
Vissa av Vattenfalls åtaganden i ITP-planen till exempel
familje- och sjukpension tryggas genom en försäkring i Alecta.
Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10,
är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbets-
givare. Liksom tidigare år har Vattenfall inte haft tillgång till sådan
information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en
förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas
genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgifts-
bestämd plan. Årets andel av den totala sparpremien i Alecta är
0,33976 % medan Vattenfalls andel av det totala antalet aktiva
försäkrade i Alecta är 1,46303 %. Alectas överskott kan fördelas
till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av
2024 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsoli-
deringsnivån till 162 % (158 %). Den kollektiva konsolideringsni-
vån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av
försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkrings-
tekniska beräkningsantaganden.
Tyska pensionsplaner
Planerna i Tyskland är baserade på kollektiva överenskommel-
ser. Väsentliga förmånsbestämda planer finns för de anställda i
Berlin och Hamburg.
Berlin
Det finns två förmånsbestämda pensionsplaner vilka är tryg-
gade genom Pensionskasse der Bewag, ett ömsesidigt försäk-
ringsbolag som är baserat på stadgarna för pensionsfonden
Bewag. Åtaganden är tryggade genom medel från medlems-
företagen och dess anställda. Verksamheten i Pensionskasse
der Bewag övervakas av en tillsynsmyndighet.
Pensionsplanen som redovisas som förmånsbestämd plan
grundar sig på Bewags pensionsfonds stadgar och ett tilläggs-
avtal om pensionsbidrag. För anställda som påbörjade sin
anställning före 1 januari 1984 och som arbetar fram till pensio-
neringen baseras pensionen på upp till 80 % av lönen. Hälften
av den lagstadgade pensionen och hela förmånen från Pensions-
kasse der Bewag, inklusive överskottet, krediteras det garanterade
beloppet. Förpliktelserna för Vattenfall innehåller hela pensions-
åtagandet. De förvaltningstillgångar som är hänförliga till perso-
nal i Vattenfallbolagen är differentierade enligt de två planerna
och redovisas som förvaltningstillgångar till verkligt värde. Till-
gångarna i Pensionskasse är investeringsfonder som inte är note-
rade på börsen. Det verkliga värdet bestäms av återköpspriset.
Den andra planen omfattar anställda och pensionärer som
påbörjat sin anställning mellan 1 januari 1984 och 31 december
2006. Pensionen som beror på anställningstid kan uppgå till
max 50 % av månadslönen.
Hamburg
Pensionsåtaganden för anställda i Hamburg består huvud sak-
ligen av bolagets åtaganden till personal och pensionärer
anställda före 1 april 1991 i det tidigare bolaget HEW AG, och
som varit anställda i minst 10 år. Summan av ålderspension, lag-
stadgad pension och pension från andra uppgår normalt till
maximalt 65 % av den pensionsgrundande lönen.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
186
Finansiell information / Koncernens noter
Not 34 Avsättningar för pensioner, forts
Nederländska pensionsplaner
I Nederländerna har Vattenfall majoriteten av pensions åtag-
andena tryggade genom ABP pensionsfond och ”Metaal en
Techniek” pensionsfond. Pensionsfonderna ABP och ”Metaal
en Techniek” är klassificerade och redovisade som avgifts-
bestämda planer.
Förmånsbestämda pensionsplaner
2024
Tysk land
Sverige
Plan Berlin
Plan Hamburg
Summa
Nuvärde av ofonderade förpliktelser
12 699
87
13 801
26 587
Nuvärde av helt eller delvis fonderade förpliktelser
—
6 554
68
6 622
Nuvärde av förpliktelser
12 699
6 641
13 869
33 209
Verkligt värde på förvaltningstillgångar
—
5 261
58
5 319
Förmånsbaserade nettoförpliktelser
12 699
1 380
13 811
27 890
2023
Tysk land
Sverige
Plan Berlin
Plan Hamburg
Summa
Nuvärde av ofonderade förpliktelser
12 613
94
14 179
26 886
Nuvärde av helt eller delvis fonderade förpliktelser
—
6 876
69
6 945
Nuvärde av förpliktelser
12 613
6 970
14 248
33 831
Verkligt värde på förvaltningstillgångar
—
5 682
57
5 739
Förmånsbaserade nettoförpliktelser
12 613
1 288
14 191
28 092
Förändringar i förpliktelser
2024
2023
Ingående balans
33 831
40 383
Utbetalda ersättningar
–2 282
–2 491
Kostnaden för tjänstgöring
328
289
Avgifter från deltagarna i planen
12
22
Aktuariella vinster (–) eller förluster (+)
till följd av ändringar i finansiella
antaganden
–576
3 155
Aktuariella vinster (–) eller förluster (+)
till följd av ändringar i demografiska
antaganden
—
143
Aktuariella vinster (–) eller förluster (+)
till följd av erfarenhetsbaserade
justeringar
–28
1 289
Aktuariella vinster (–) eller förluster (+)
till följd omklassificeringar
4
4
Räntekostnad innevarande år
1 224
1 605
Avyttrade företag
5
—
Skulder hänförliga till tillgångar
som innehas till försäljning
—
–10 754
Omräkningsdifferenser
691
186
Utgående balans
33 209
33 831
Förvaltningstillgångarnas förändringar
2024
2023
Ingående balans
5 739
12 571
Utbetalda ersättningar
–461
–584
Avgifter från arbetsgivaren
50
94
Avgifter från deltagarna i planen
12
22
Ränteintäkter
270
509
Skillnad mellan beräknad och verklig
avkastning och efter från tillgångstaket
–461
995
Avyttrade företag
–18
—
Tillgångar som innehas till försäljning
—
–8 058
Omräkningsdifferenser
188
190
Utgående balans
5 319
5 739
Förvaltningstillgångarna består av följande
2024
2023
Aktier och andelar
3 749
4 098
Räntebärande instrument
290
331
Fastigheter
1 100
1 104
Övrigt
180
206
Summa
5 319
5 739
Pensionskostnader
2024
2023
Förmånsbaserade planer:
Kostnad avseende tjänstgöring under
innevarande år
326
269
Räntekostnad
1 224
1 604
Ränteintäkter
–270
–509
Kostnad avseende tjänstgöring
under tidigare år
2
20
Summa kostnad för
förmånsbestämda planer
1 282
1 384
Kostnad för avgiftsbestämda planer
1 024
948
Summa pensionskostnader
2 306
2 332
Aktuariella antaganden
Sverige Tyskla nd
% 2024
2023
2024
2023
Diskonteringsränta
3,50
3,50
3,50
3,25
Framtida årliga löneökningar
2,75
2,75
2,50
2,50
Framtida årliga pensionsökningar
1,75
1,75
0–3,0
0–2,25
Känslighet för betydande aktuariella antaganden
Sverige
Tysk land
2024
2023
2024
2023
MSEK
%
MSEK
%
MSEK
%
MSEK
%
Påverkan på förmånsbestämda pensionsförpliktelser
per 31 december av en:
Ökning av diskonteringsräntan med 50 punkter
–979
–7,7
–904
–7,2
–1 075
–5,2
–1 809
–5,6
Minskning av diskonteringsräntan med 50 punkter
1 095
8,6
1 006
8,0
1 186
5,8
2 005
6,3
Ökning av årliga pensionsökningar med 50 punkter
1 340
10,5
1 224
9,7
799
3,9
1 199
3,7
Minskning av årliga pensionsökningar med 50 punkter
–1 206
–9,5
–1 117
–8,9
–728
–3,5
–1 029
–3,2
Per 31 december 2024 är den genomsnittliga durationen på pensionsåtagandena i Tyskland 11,6 (12,5) år och i Sverige 14,0 (13,1) år .
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
187
Finansiell information / Koncernens noter
Not 35 Andra ej räntebärande skulder
(långfristiga)
Av den totala skulden på 1 838 MSEK (1 824) förfaller
1 476 MSEK (1 479) till betalning efter mer än fem år. Av den
totala skulden avser 1 532 MSEK (1 543) förutbetalda intäkter
och 306 MSEK (281) övriga skulder.
Not 36 Finansiella instrument
Redovisningsprincip
Klassificering och värdering
Vid första redovisningstillfället värderas finansiella instrument till
verkligt värde inklusive direkt hänförliga transaktionskostnader,
förutom för finansiella tillgångar och skulder värderade till verk-
ligt värde via resultatet. Efterföljande värdering sker till verkligt
värde eller upplupet anskaffningsvärde beroende på vilken
affärsmodell/kategori det finansiella instrumentet tillhör. Värde-
förändringen redovisas mot övrigt totalresultat eller via resultatet.
Likviddagsredovisning tillämpas för avistaköp och avistaför-
säljningar av finansiella tillgångar. Andra finansiella tillgångar och
skulder redovisas initialt när Vattenfall blir en del av instrumen-
tets avtalsmässiga villkor. Vattenfall tar bort en finansiell tillgång
från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från till-
gången upphör eller när väsentligen alla risker och förmåner
förknippade med tillgången har överförts till en extern part. En
finansiell skuld tas delvis eller helt bort från balansräkningen när
avtalets förpliktelse fullgjorts, annullerats eller upphört.
Finansiella tillgångar
Vattenfall har finansiella tillgångar i följande kategorier:
Upplupet anskaffningsvärde
I denna kategori klassificeras tillgångar som innehas med syfte
att erhålla avtalsenliga kassaflöden som består av kapitalbelopp
och ränta. Tillgångarna redovisas till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemetoden, med avdrag för förvän-
tade kreditförluster. I denna kategori redovisas andra långfristiga
fordringar, kundfordringar och andra fordringar, vissa kortfristiga
placeringar samt kassa och bank.
Verkligt värde via resultaträkningen
I denna kategori klassificeras tillgångar som innehas för handel
på kort sikt eller innehas för att säljas samt tillgångar som
Vattenfall följer upp och utvärderar baserat på verkligt värde.
Derivat klassificeras som innehav för handel såvida de inte är
klassificerade som effektiva säkringsinstrument, där principer
för säkringsredovisning tillämpas. Vinster och förluster till följd
av förändringar i verkligt värde inkluderas i resultaträkningen
i den period de uppstår. I denna kategori redovisas derivat-
tillgångar som inte är identifierade som effektiva säkringar,
andelar i den svenska kärnavfallsfonden, andra aktier och
andelar, vissa kortfristiga placeringar samt likvida placeringar.
Nedskrivningar
Vid varje rapporttidpunkt redovisar Vattenfall en reservering
som motsvarar de förväntade framtida kreditförlusterna för
finansiella tillgångar som redovisas till upplupet anskaffnings-
värde.
För nedskrivningar av kundfordringar se Not 13, Kundford-
ringar och andra fordringar.
För övriga finansiella tillgångar som redovisas till upplupet
anskaffningsvärde redovisas en förlustreserv motsvarande tolv
månaders förväntade kreditförluster vid det första redovisnings-
tillfället. Om kreditrisken ökar väsentligt sedan det första redovis-
ningstillfället redovisas en reserv motsvarande förväntade kredit-
förluster under hela löptiden. Vattenfall förutsätter att kreditrisken
inte har ökat väsentligt om instrumentet har en låg kreditrisk på
balansdagen (rating motsvarande ”investment grade”). Kreditris-
ken anses ha ökat väsentligt om motpartens rating väsentligt för-
sämrats till en sämre rating än vid det första redovisningstillfället.
Förväntade kreditförluster beräknas genom att bedöma sannolik-
het för, förlusten vid samt exponering vid fallissemang.
Finansiella skulder
Vattenfall har finansiella skulder i följande kategorier:
Verkligt värde via resultaträkningen
I denna kategori redovisas derivatskulder som inte uppfyller kra-
ven på säkringsredovisning samt vissa andra räntebärande skul-
der (tilläggsköpeskilling). Skulderna i denna kategori omvärderas
löpande till verkligt värde, värdeförändringar redovisas i resultat-
räkningen i den period de uppstår.
Andra finansiella skulder
Skulder i denna kategori redovisas till upplupet anskaffnings-
värde med tillämpning av effektivräntemetoden. Denna kategori
omfattar räntebärande och ej räntebärande finansiella skulder
som inte innehas för handelsändamål. I denna kategori redovi-
sas hybridkapital, andra räntebärande skulder, leverantörsskul-
der och övriga skulder. Leverantörsskulder och övriga skulder är
upptagna till det belopp som de förväntas bli reglerade med.
Redovisning av derivatinstrument och säkringsredovisning
Vattenfall använder derivatinstrument främst för att säkra
råvaru prisrisk men även för att säkra valutarisk och ränterisk.
När säkringen ingås dokumenteras säkringsrelationen mellan
säkringsinstrument och säkrad post, samt koncernens mål för
riskhantering och riskhanteringsstrategi för säkringen. Koncer-
nen dokumenterar också sin bedömning avseende om de deri-
vat som används i säkringstransaktionen uppfyller effektivitets-
kriterierna för säkringsredovisning. Bedömningen dokumenteras
när säkringen ingås och därefter löpande.
Kassaflödessäkringar
Vattenfall använder följande typer av kassaflödessäkringar:
i) råvaruderivat för säkring av råvaruprisrisk i framtida inköp och
försäljning,
ii) valutaterminer för säkring av valutarisk i framtida inköp och
försäljning i utländsk valuta, och
iii) ränteswappar för säkring av rörlig ränterisk.
Den del av vinst eller förlust för ett säkringsinstrument som
bedöms vara en effektiv kassaflödessäkring redovisas inom
övrigt totalresultat och ackumuleras i säkringsreserven inom
eget kapital; den ineffektiva delen redovisas i resultatet. I sam-
band med att det säkrade beloppet faller till betalning överförs
det redovisade värdet i säkringsreserven via övrigt totalresultat
till resultaträkningen alternativt aktiveras i balansräkningen som
en del av anskaffningsvärdet. Det säkrade beloppet aktiveras i
de fall den säkrade posten avser en icke finansiell balanspost
(till exempel vid säkring av framtida inköp av anläggnings-
tillgångar i utländsk valuta).
Säkringar av verkligt värde
Säkring av verkligt värde används i vissa fall för att ersätta upp-
låning till fast ränta med rörlig ränta.
Säkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter
Lån i utländsk valuta används för att säkra valutarisken i
Vattenfalls investeringar i utländska dotterföretag. Vinst eller för-
lust på säkringsinstrumentet som är hänförlig till den effektiva
delen av en säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter
redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i Valutakurs-
reserven i eget kapital. Vinster och förluster som redovisats i
Valuta kursreserven återförs till resultatet först när den utländska
verksamheten avyttras.
Finansiell riskhantering
Risker som härrör från finansiella instrument beskrivs i avsnittet
Risker och riskhantering i denna Års- och hållbarhetsredovisning.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
188
Finansiell information / Koncernens noter
Not 36 Finansiella instrument, forts
Kategorier av finansiella instrument
2024
2023
Redovisat Verkligt Redovisat Verkligt
värde värde värde värde
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultatet/övrigt totalresultat
Andelar i den svenska Kärnavfallsfonden
55 650
55 650
52 175
52 175
Derivattillgångar
11 966
11 966
31 951
31 950
Andra aktier och andelar
225
225
330
330
Kortfristiga placeringar
49 283
49 283
20 196
20 196
Likvida placeringar
4 505
4 505
5 489
5 489
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Andra långfristiga fordringar
2 818
2 896
4 600
4 704
Kundfordringar och andra fordringar
37 196
37 196
38 112
38 112
Kortfristiga placeringar
2 721
2 723
4 392
4 392
Kassa och bank
30 612
30 612
22 193
22 193
Summa finansiella tillgångar
194 976
195 056
179 438
179 541
Finansiella skulder
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet/övrigt totalresultat
Derivatskulder
21 948
21 948
63 923
63 923
Andra räntebärande skulder
335
335
334
334
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde
Hybridkapital
21 880
21 842
20 987
20 289
Andra räntebärande skulder
62 383
63 467
99 788
100 730
Leverantörsskulder och andra skulder
24 010
24 010
29 818
29 818
Summa finansiella skulder
130 556
131 602
214 850
215 094
Kvittning av finansiella instrument
Nedan presenteras finansiella tillgångar och skulder som omfattas av rättsliga rambindande avtal om kvittning eller liknande avtal.
Kvittning av finansiella instrument 31 december 2024 Relaterade belopp som inte
kvittats i balansräkningen
Bruttobelopp Nettobelopp Belopp som Kontant
som nettats i som redovisats i inte avses att erhållna Netto-
Bruttobelopp balansräkningen balansräkningen
nettoregleras
1
säkerheter belopp
Finansiella tillgångar
Råvaruderivat
82 805
72 642
10 163
—
8
10 155
Ränte- och valutaderivat
1 803
—
1 803
1 224
567
12
Summa finansiella tillgångar
84 608
72 642
11 966
1 224
575
10 167
Finansiella skulder
Råvaruderivat
91 376
72 642
18 734
—
3 280
15 454
Ränte- och valutaderivat
3 214
—
3 214
1 224
1 860
130
Summa finansiella skulder
94 590
72 642
21 948
1 224
5 140
15 584
Kvittning av finansiella instrument 31 december 2023 Relaterade belopp som inte
kvittats i balansräkningen
Bruttobelopp Nettobelopp Belopp som Kontant
som nettats i som redovisats i inte avses att erhållna Netto-
Bruttobelopp balansräkningen balansräkningen
nettoregleras
1
säkerheter belopp
Finansiella tillgångar
Råvaruderivat
163 283
133 466
29 817
—
980
28 837
Ränte- och valutaderivat
2 134
—
2 134
1 857
243
34
Summa finansiella tillgångar
165 417
133 466
31 951
1 857
1 223
28 871
Finansiella skulder
Råvaruderivat
192 709
133 466
59 243
—
17 736
41 507
Ränte- och valutaderivat
4 680
—
4 680
1 857
2 741
82
Summa finansiella skulder
197 389
133 466
63 923
1 857
20 477
41 589
1. Dessa poster kan ej nettoregleras eftersom varje transaktion har ett unikt förfallodatum och de har inte ingåtts i avsikt att regleras netto. Den enda
gången nettning kan vara aktuellt är vid fallissemang.
Beräkning av verkligt värde
Vattenfall har finansiella instrument som värderas till verkligt
värde. Dessa finansiella instrument är klassificerade baserat på i
vilken utsträckning marknadsdata har använts i beräkningen av
verkligt värde. Värdering i nivå 1 avser noterade priser på en aktiv
marknad för identiska tillgångar eller skulder. Värdering i nivå 2
sker på marknadsmässiga grunder med hjälp av observerbara
marknadspriser som finns tillgängliga eller är indirekt härledda
från priser. Värdering i nivå 3 baseras på ej observerbar data.
Finansiella instrumenten i nivå 3 avser finansiella skulder
relaterade till tilläggsköpeskillingar. Värderingen har skett med
be aktande av sannolikhetsvägda genomsnitt av flera möjliga
scenarier samt så har hänsyn tagits till tidsvärdet av pengar.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
189
Finansiell information / Koncernens noter
Not 36 Finansiella instrument, forts
Verkligt värde hierarki per 31 december 2024
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Summa
Tillgångar
Andelar i den svenska kärnavfallsfonden
55 650
—
—
55 650
Derivattillgångar
—
11 966
—
11 966
Kortfristiga placeringar, likvida placeringar, andra aktier och andelar
47 687
6 325
—
54 012
Summa tillgångar
103 337
18 291
—
121 628
Skulder
Derivatskulder
—
21 948
—
21 948
Andra räntebärande skulder
—
—
335
335
Summa skulder
—
21 948
335
22 283
Verkligt värde hierarki per 31 december 2023
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Summa
Tillgångar
Andelar in den svenska kärnavfallsfonden
52 175
—
—
52 175
Derivattillgångar
—
31 951
—
31 951
Kortfristiga placeringar, likvida placeringar, andra aktier och andelar
19 464
6 550
—
26 014
Summa tillgångar
71 639
38 501
—
110 140
Skulder
Derivatskulder
—
63 923
—
63 923
Andra räntebärande skulder
—
—
333
333
Summa skulder
—
63 923
333
64 256
Känslighetsanalys för el och bränslederivat
Priset på el är den faktor som har störst påverkan på förändring
av marknadsvärdet som rapporteras i övrigt totalresultat. För-
ändringar i marknadsvärde som rapporteras i resultaträkningen
härrör sig från priset på gas och olja. Känslighetsanalysen base-
ras på volymer och marknadspriser vid årets slut. Analysen
avser resultat före skatt.
En marknadsprisförändring den 31 december 2024 på +/–10
% skulle förändra marknadsvärdet på Vattenfalls derivat
avseende el och bränsle med +/–1 771 MSEK (+/–1 189) i övrigt
total resultat (säkringsredovisade derivat) och +/–667 MSEK
(+/–493) i resultaträkningen (ej säkringsredovisade derivat).
Resultateffekter per kategori
Nettovinst(+)/nettoförlust(–) samt ränteintäkter och ränte-
kostnader för finansiella instrument redovisade i resultat-
räkningen:
Resultateffekter per kategori
2024
2023
Nettovinst/ Ränte- Ränte- Nettovinst/ Ränte- Ränte-
nettoförlust
1
intäkter kostnader
nettoförlust
1
intäkter kostnader
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultatet
16 927
1 664
–37
42 085
1 358
—
Finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde
–87
1 917
—
18
2 032
—
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultatet
10
—
—
–455
—
—
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
–1 830
—
–3 952
1 751
—
–3 985
Summa
15 020
3 581
–3 989
43 399
3 390
–3 985
1. ) I nettovinst/nettoförlust inkluderas valutakursvinster/förluster.
Orealiserade marknadsvärdeförändringar för råvaruderivat, för vilka säkringsredovisning inte tillämpas, inkluderas i Kostnader för
inköp med ett belopp om –9 899 MSEK, se Not 8, Kostnader för inköp.
Förfallostruktur derivattillgångar och derivatskulder
Förfallostruktur derivattillgångar
Förfallostruktur derivatskulder
Råvaruderivat
Ränte- och valutaderivat
Råvaruderivat
Ränte- och valutaderivat
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Inom 1 år
6 716
23 246
539
931
14 888
46 875
591
2 141
1–2 år
2 345
5 411
279
120
2 569
9 961
297
575
3–5 år
1 026
1 211
296
98
1 032
2 277
415
244
> 5 år
76
–52
688
986
245
130
1 911
1 721
Summa
10 163
29 816
1 802
2 135
18 734
59 243
3 214
4 681
Not 37 Finansiella intäkter och kostnader
Redovisningsprincip
Ränteintäkter redovisas i takt med att de intjänas. Beräkningen
sker på basis av underliggande tillgångs avkastning enligt effek-
tivräntemetoden. Utdelningsintäkt redovisas när rätten att
erhålla betalning fastställts. Ränteintäkter justeras för transak-
tionskostnader och eventuella rabatter, premier och andra skill-
nader mellan det ursprungliga värdet av fordran och det belopp
som erhålls vid förfall.
För beräkning av ränteeffekter hänförbara till avsättningar
används olika diskonteringsräntor, se koncernens Not 34,
Avsättningar för pensioner och Not 32, Räntebärande avsätt-
ningar för de tillämpade diskonteringsräntorna. Emissionskost-
nader och liknande direkta transaktionskostnader för att uppta
lån periodiseras över lånets löptid enligt effektivräntemetoden.
Lånekostnader direkt hänförbara till investeringsprojekt i anlägg-
ningstillgångar som tar betydande tid i anspråk att färdigställa
redovisas ej som finansiell kostnad utan inräknas i anläggnings-
tillgångens anskaffningsvärde under uppförandeperioden. Avgif-
ter för leasingavtal fördelas mellan räntekostnad och amortering
på den utestående skulden. Räntekostnaden fördelas över
leasing perioden så att varje redovisningsperiod belastas med
ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under res-
pektive period redovisade skulden. Rörliga avgifter kostnadsförs
i de perioder de uppkommer.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
190
Finansiell information / Koncernens noter
Not 37 Finansiella intäkter och kostnader, forts
Finansiella intäkter
2024
2023
Ränteintäkter hänförbara till
placeringar
3 592
3 515
Utdelningar
68
69
Realisationsvinster vid försäljningar
av aktier och andelar
5
5
Summa
3 665
3 589
Finansiella kostnader
2024
2023
Räntekostnader hänförbara till lån
4 097
4 174
Ränteeffekter hänförbara till
räntebärande avsättningar
1 629
2 133
Räntekostnader för nettot av
pensionsavsättningar och
förvaltningstillgångar
954
1 095
Valutakursdifferenser, netto
395
522
Netto värdeförändring vid
omvärdering av derivat
154
528
Netto värdeförändring vid omvärdering
av andra finansiella tillgångar
6
294
Nedskrivningar av aktier och andelar
108
—
Summa
7 343
8 746
Not 38 Specifikationer till eget kapital
Aktiekapital
Per 31 december 2024 omfattade det registrerade aktie-
kapitalet 131 700 000 aktier till kvotvärdet 50 SEK.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som
uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från utländska
verksamheter som har upprättat sina rapporter i annan valuta
än den som koncernens rapporter presenteras i. Vidare består
omräkningsreserven av valutakursdifferenser som uppstår vid
omvärdering av skulder som upptagits som säkringsinstrument
av nettoinvesteringar i utländska verksamheter.
Säkringsreserv
Säkringsreserven innefattar huvudsakligen orealiserade värde-
förändringar av råvaruderivat som används för prissäkring av
framtida försäljning (kassaflödessäkringar). Årets förändring av
säkringsreserven som avser Kassaflödessäkringar – överförda
till resultaträkningen uppgick till –19 397 MSEK (–14 218), varav
–19 397 MSEK (–14 243) har redovisats i nettoomsättningen.
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intjänade
vinstmedel i moderbolaget och dess dotterföretag, intressefö-
retag och joint ventures samt effekter av omvärderingar avse-
ende förmånsbestämda pensionsplaner.
Omräkningsexponering av eget kapital i andra valutor än SEK
Nettoexponering Genomsnittlig
Eget kapital
Säkring efter skatt
efter skatt nettoexponering efter skatt
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
EUR
97 090
66 566
22 722
26 347
74 369
40 219
54 453
59 850
DKK
12 005
14 382
—
—
12 005
14 382
13 029
14 410
GBP
15 346
24 310
6 858
6 336
8 488
17 974
15 359
14 942
Summa
124 441
105 258
29 580
32 683
94 862
72 575
82 841
89 202
Not 39 Specifikationer till kassaflödesanalysen
Övrigt, inklusive ej kassaflödespåverkande poster
2024
2023
Ej utdelad andel i intresseföretags
resultat
148
133
Orealiserade kursvinster/kursförluster
14
–108
Orealiserade värdeförändringar
relaterade till derivat
–9 535
1 744
Förändringar i Kärnavfallsfonden
–689
–104
Förändringar i avsättningar
–1 366
–5 839
Övrigt
–1 592
550
Summa
–13 020
–3 624
Erhållen utdelning uppgick till 208 MSEK (193).
Andra investeringar i anläggningstillgångar
2024
2023
Investeringar i immateriella
anläggningstillgångar inklusive
förskotts betalningar
–1 635
–1 292
Investeringar i materiella
anläggningstillgångar inklusive
förskottsbetalningar
–28 243
–39 691
Summa
–29 878
–40 983
Avyttringar
2024
2023
Avyttrad verksamhet
34 235
–2 228
1
Reglering av skuld vid avyttring
av verksamhet
6 340
—
Försäljning av immateriella
anläggningstillgångar
3
2
Försäljning av materiella
anläggningstillgångar
422
5 286
Summa
41 000
3 060
1. Den negativa kassaflödeseffekten förklaras främst av kassan i avyttrade
verksamhet, se Not 21, Förvärvade och avyttrade verksamheter.
Finansiella skulder
Kortfristiga Långfristiga
andra ränte - andra ränte-
Hybrid kapital bärande skulder
bärande skulder
Summa
Finansiell skuld per 1 januari 2023
–21 931
–75 986
–78 848
–176 765
Kassaflöde
1 112
35 501
22 262
58 875
Förändring i leasingskulder
—
—
–1 254
–1 254
Omräkningsdifferenser
–168
–1 894
411
–1 651
Övriga ej kassaflödespåverkande poster
—
3
–318
–315
Finansiell skuld per 31 december 2023
–20 987
–42 376
–57 747
–121 110
Kassaflöde
–5
27 585
14 655
42 235
Förändring i leasingskulder
—
—
–1 803
–1 803
Omräkningsdifferenser
–888
–1 908
–1 552
–4 348
Övriga ej kassaflödespåverkande poster
—
2
426
428
Finansiell skuld per 31 december 2024
–21 880
–16 697
–46 021
–84 598
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
191
Finansiell information / Koncernens noter
Not 40 Eventualförpliktelser
Redovisningsprincip
Eventualförpliktelser utgörs av befintliga förpliktelser som hänför
sig till inträffade händelser, vilka ej har redovisats som en skuld
eller avsättning. Anledningen är att det inte är sannolikt att ett
utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera förpliktel-
sen eller att förpliktelsernas storlek inte kan beräknas med till-
räcklig säkerhet.
Åtaganden hänförliga till svensk vattenkraft
I en del älvar finns för flera kraftstationer gemensamma regle-
ringsanläggningar. Ägarna till kraftstationerna har betalnings-
skyldigheter för sin del av regleringskostnaderna.
Vattenfall har skyldighet att ersätta vissa ägare till fallrättig-
heter, i utbyggda älvar, genom överföring av kraft. Under 2024
uppgick leveranser av ersättningskraft till 0,9 TWh (0,7) motsva-
rande ett värde av cirka 231 MSEK (347).
Enligt svensk lag har Vattenfall strikt obegränsat ansvar för ska-
dor mot tredje man till följd av dammhaverier. Tillsammans med
andra dammägare i Norden har Vattenfall en ansvarsförsäkring,
med maximalt 10 000 MSEK (10 000) för denna typ av skador.
I Energiöverenskommelsen från 2016 blev det klart att vatten-
kraftsbranchen själva ska finansiera omställningen till moderna
miljövillkor. Vattenkraftens Miljöfond Sverige AB bildades 2018
och ägs av Vattenfall, Uniper, Statkraft, Fortum, Tekniska verken i
Linköping, Mälarenergi, Jämtkraft, Skellefteå Kraft och Holmen.
En gemensam finansiering på 10 miljarder SEK, varav Vattenfall
står för drygt 50 %, under en 20-årsperiod ska användas för att
förbättra vattenmiljön i och runt de svenska vattenkraftverken.
I syfte att värna fondens förutsättningar att finansiera miljöåtgär-
der i svensk vattenkraft långsiktigt beslutade ägarna i april 2024
att genomföra en översyn av fondens allmänna villkor och att
pausa möjligheten att inkomma med nya anmälningar till fonden
under tiden som översynen pågår. I maj 2024 beslutade reger-
ingen att förlänga en tidigare beslutad paus av omprövningarna
för moderna miljövillkor till den 1 juli 2025. Fondens ägare beslu-
tade därefter, i oktober 2024, att fonden ska pausa handlägg-
ningen av utbetalningar till befintliga projekt fram till den 1 juli
2025 i avvaktan på att översynen av fondens allmänna villkor
slutförs. Vattenfall har under 2024 utbetalt 20 (26) MSEK till
Vattenkraftens Miljöfond.
Åtaganden hänförlig till tysk kärnkraft
I Tyskland är kärnkraftverkens ansvar mot tredje man strikt och
obegränsat. Enligt lag ska kärnkraftverk ha försäkring eller andra
finansiella garantier upp till 2 500 MEUR. Den tyska Mutual Ato-
mic Energy Reinsurance Pool utfärdar en försäkring upp till
256 MEUR. Därefter svarar kärnkraftverken och deras tyska
moder bolag (i Vattenfalls fall Vattenfall GmbH) för överskjutande
belopp, i proportion till den respektive ägarandel moderbolagen
har i kärnkraftverken. Först när dessa resurser är uttömda träder
ett solidaritetsavtal (”Solidarvereinbarung”) mellan de tyska kärn-
kraftsägarna (Vattenfall GmbH, E.ON, RWE och EnBW) in upp till
2 500 MEUR. Eftersom ansvaret är obegränsat så är kärnkraft-
verken och deras tyska moderbolag ansvariga även för skador
som överskrider detta belopp.
Vattenfall äger tyska kärnkraftverk tillsammans med en del-
ägare via partnerskap i den legala formen oHG. Delägarna är
solidariskt ansvariga för skulder i dessa partnerskap. Redovis-
ningen baseras på bedömningen att dessa partnerskap själva,
liksom delägarna, kan uppfylla legala och ekonomiska förpliktel-
ser för partnerskapen. Totala skulder (inklusive avsättningar)
i de tyska kärnkraftsbolagen per 31 december 2024 uppgår
till följande:
Varav
rapporterat i
Vattenfalls
Andel i %
Total skuld
Årsredo visning
Kernkraftwerk Brunsbüttel
GmbH & Co. oHG
66,7
12 242
12 242
Kernkraftwerk Krümmel
GmbH & Co. oHG
50,0
16 854
8 427
Kernkraftwerk Stade
GmbH & Co. oHG
33,3
997
—
Kernkraftwerk Brokdorf
GmbH & Co. oHG
20,0
16 118
—
Åtaganden hänförlig till svensk kärnkraft
Nuclear Third Party Liability (NTPL) i Sverige är strikt och obe-
gränsat. Enligt Lag (2010:950) om ansvar och ersättning vid
radiologiska olyckor (LRO) ska ägaren av en kärnkraftsreaktor
ha en försäkring eller annan ekonomisk säkerhet som täcker
1 200 MEUR. För andra kärntekniska anläggningar är det erfor-
derliga beloppet 700 MEUR, förutom avseende åren 2022,
2023 och 2024 då ett undantag gjorde att täckningen som
behövdes var 370 MEUR. Den 5 december 2024 fattade reger-
ingen beslut avseende att Svafo och SKB skulle betraktas som
lågriskanläggningar varför begärd säkerhet endast behöver
uppgå till 70 MEUR och kan täckas av försäkringsskydd.
Försäkringar som täcker NTPL utfärdas av Nordic Nuclear
Insurers (NNI) och av kärnkraftsindustrins ömsesidigt ägda för-
säkringsbolag ELINI (European Liability Insurance for the
Nuclear Industry). Där försäkringsmarknaden inte kan täcka
summan av säkerheten som LRO kräver, har kärnkraftsbolagens
ägare ställt ut moderbolagsgarantier (PCG) som kompletterande
säkerhet. Ringhals, Forsmark och SKB har erhållit ett fullt försäk-
ringsskydd upp till det belopp som LRO kräver för kalenderåret
2024 och därför finns inga PCG utfärdade för 2024. De tidigare
PCG som utfärdats för kalenderår 2022 är dock fortfarande
giltiga för eventuella händelser som inträffade under 2022 och
2023. PCG:erna är pro rata, det vill säga varje ägare är endast
ansvarig för sin del av PCG. Avseende anläggningen i Ågesta
har Vattenfall AB tidigare utfärdat hela beloppet av erforderlig
PCG, men efter den 24 september 2024 behövs ingen form av
säkerhet ställas enligt LRO enligt beslut från Strålsäkerhets-
myndigheten.
Åtaganden i MEUR
31 December 2024
Begärd varav för-
säkerhet säkring- varav
Andel i % MEUR skydd PCG
Ringhals
70,4
1 200
1 200
—
Forsmark
66,0
1 200
1 200
—
Svafo
53,6
70
70
—
SKB
55,8
70
70
—
Ågesta
100,0
—
—
—
Övriga åtaganden
Som en följd av koncernens löpande verksamhet blir bolag i
koncernen parter i rättsliga processer eller tvister. Dessutom
uppstår tvister i koncernens verksamhet som inte leder till rätts-
liga processer. Vattenfalls ledning gör regelbundet bedömningar
av dessa rättsliga processer och tvister och redovisar avsätt-
ningar i de fall de bedömer att kriterierna uppfylls, se Not 32
Räntebärande avsättningar. Under 2024 var Vattenfall inte före-
mål för någon process, rörande påstått konkurrenshämmande
beteende eller fall av muta/korruption. För rättsliga processer
eller tvister som inte uppfyller kriterierna för att redovisas som
en avsättning gör ledningen den sammantagna bedömningen
att det inte föreligger en risk för betydande påverkan på koncer-
nens finansiella resultat eller ställning.
Svafo (ett delägt dotterbolag till Vattenfallkoncernen) har en
dialog med staten om ansvaret för vissa kategorier av historiskt
icke kärnkraftsrelaterat radioaktivt avfall, som parterna har olika
uppfattning om. Vattenfall har redovisat avsättning för kärnkrafts-
relaterat radioaktivt avfall som är det avfall som Svafo anser sig
ha ett åtagande för.
Som ett led i koncernens affärsverksamhet förekommer
utöver angivna eventualförpliktelser garantier för fullgörande av
olika kontraktsenliga åtaganden. Därutöver ställs sedvanliga
garantier och förpliktelser ut vid avyttring av koncernföretag och
verksamheter.
Härutöver har Vattenfall åtaganden hänförlig till PRI samt
eventualförpliktelser relaterade till eSett OY, Forsmark, Ringhals
och Nord Pool Spot A/S.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
192
Finansiell information / Koncernens noter
Not 41 Åtaganden enligt konsortialavtal
Utbyggnad av produktionsanläggningar inom kraftindustrin
sker ofta inom samägda företag. Varje ägare ges därvid genom
konsortial avtal rätt till elkraft i proportion till sin ägarandel
sam tidigt som ägarna ikläder sig skyldighet att, oavsett kraft-
produktion, svara för samtliga kostnader i företaget efter samma
fördelning. Vattenfalls investeringar innebär oftast ansvar för
kostnadstäckning i proportion till ägarandel. För mer informa-
tion, se koncernens Not 26, Aktier och andelar i dotterföretag
och gemensam verksamhet.
Not 42 Säkerheter
2024
2023
Aktier i dotterföretag pantsatta
till PRI Pensionsgaranti, som säkerhet
för kreditförsäkring avseende
pensionslöften inom den svenska
verksamheten
7 295
7 295
Spärrade bankmedel som säkerhet för
handel på den nordiska elbörsen samt
för handel med CO
2
-utsläppsrätter
4 473
5 874
Summa
11 768
13 169
Utöver de säkerheter som nämns ovan har Vattenfall följande
betydande åtaganden:
För att fullgöra de krav på säkerheter som finns i derivat-
marknaden har Vattenfall ställt säkerheter till sina motparter för
derivatpositionernas negativa marknadsvärden. Per 31 decem-
ber 2024 utgör denna säkerhet till 3 461 MSEK (17 749) för
energi handeln och 1 894 MSEK (3 566) för finansverksamheten.
Be loppen är redovisade som tillgångar i balansräkningen, se
Not 16, Lämnade förskott och Not 28, Kortfristiga placeringar.
Motparterna är skyldiga att återställa dessa säkerheter till
Vattenfall i de fall de negativa marknadsvärdena minskar.
På liknande sätt har Vattenfalls motparter i energihandeln
och finansverksamheten ställt säkerheter till Vattenfall. Mot-
tagna säkerheter uppgick per 31 december 2024 till 8 MSEK
(1 152) för energihandeln och 622 MSEK (287) för finansverksam-
heten. Beloppen är redovisade som skulder i balansräkningen,
se Not 19, Erhållna förskott och Not 30, Räntebärande skulder
samt tillhörande finansiella derivat.
Not 43 Tillståndspliktig verksamhet
Vattenfallkoncernen har under året bedrivit tillståndspliktig verk-
samhet enligt respektive lands lagstiftning där man är verksam.
Vattenfall AB bedriver tillståndspliktig verksamhet enligt den
svenska miljöbalken. Denna verksamhet utgörs i huvudsak av
både tillstånds- och anmälningspliktiga anläggningar för el- och
värmeproduktion. Vattenfalls övriga tillståndspliktiga verksam-
heter, vilka utgör en väsentlig del av verksamheten, bedrivs
huvudsakligen i dotterföretag.
Not 44 Ersättning till revisorer
PwC
2024
2023
Revisionsuppdrag
52
48
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdrag
14
8
Skatterådgivning
1
1
Andra uppdrag
5
1
Summa
72
58
Med revisionsuppdrag avses den lagstadgade revisionen av års-
redovisningen, bokföringen samt styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankom-
mer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat
biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller
genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Andra upp-
drag avser tjänster som rådgivning avseende regelefterlevnad
samt andra tjänster. Av det totala arvodet för revisionsuppdrag
avser 15 MSEK (15) belopp fakturerade av Pricewaterhouse-
Coopers Sverige för den lagstadgade revisionen. Av totala
övriga arvoden är 2 MSEK (2) fakturerade av Pricewaterhouse-
Coopers Sverige (ansvarig revisor för den lagstadgade revisio-
nen av Vattenfall AB (publ.) och avser primärt frågor av
engångskaraktär.
Not 45 Upplysningar om närstående
Vattenfall AB ägs till 100 % av svenska staten. Vattenfallkoncer-
nens produkter och tjänster erbjuds staten, statliga myndighe-
ter och statliga bolag i konkurrens med andra leverantörer och
på normala kommersiella villkor. På motsvarande sätt köper
Vattenfall AB och dess koncernföretag produkter och tjänster
från statliga myndigheter och statliga bolag till marknads-
mässiga priser och i övrigt på normala kommersiella villkor.
Sammanlagt svarar varken staten, dess myndigheter eller bolag
för en väsentlig andel av Vattenfallkoncernens nettoomsättning,
inköp eller resultat.
Upplysningar om transaktioner med nyckelpersoner i ledande
ställning i företaget framgår av Not 11, Antal anställda och
personal kostnader.
Upplysningar om transaktioner med intresseföretag och joint
ventures under 2024 samt tillhörande fordringar och skulder per
31 december 2024 beskrivs nedan.
Intresseföretag
Joint ventures
2024
2023
2024
2023
Intäkter
82
94
157
86
Kostnader
5
292
11
7
Fordringar
620
637
4 011
3 008
Skulder
494
871
2 353
—
Not 46 Händelser efter balansdagen
Vattenfall har påbörjat en process för att utvärdera ägandet av
värmeverksamheten. Det innebär att Vattenfall kommer att
undersöka framtida alternativ, inklusive eventuell avyttring, för sin
värmeverksamhet i Sverige, Storbritannien och Nederländerna
som en del av sin löpande portföljutvärdering. Denna process
innefattar också att utvärdera framtida ägaralternativ för
Vattenfalls eldistribution i Storbritannien. Utöver detta har inga
andra händelser efter balansdagen inträffat som bedöms få en
väsentlig påverkan på koncernens räkenskaper.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
193
Finansiell information / Koncernens noter
Moderbolaget Vattenfall AB, förvaltningsberättelse
Vattenfall AB (publ) med organisationsnummer 556036-2138
är moderbolag i Vattenfallkoncernen och har sitt säte i Solna,
Sverige. Vattenfall AB’s aktier är onoterade och ägs till 100 % av
den svenska staten. Vattenfall AB har emitterat börsnoterade
obligationer på Nasdaq Stockholm, Sverige och London Stock
Exchange. Eftersom bolagets verksamhet är en integrerad del
av Vattenfallkoncernens verksamhet hänvisas till Vattenfall-
koncernens information om verksamheten med tillägg för nedan
beskrivning av de rörelsesegment som är inkluderade i moder-
bolagets verksamhet.
Vattenfall AB består av flera verksamheter,
beskrivna nedan:
• Customer & Solutions ansvarar för våra kundrelationer, värme-
verksamhet och gaseldade kondenskraftverk samt levererar
el, gas och energitjänster. Customer & Solutions erbjuder
också laddningslösningar för elfordon till både privat- och före-
tagskunder i Sverige, Finland och Norge. Verksamheten siktar
på att vara en partner i våra kunders energiomställning genom
att utöka våra erbjudanden genom hela värdekedjan. I Custo-
mer & Solution ingår en värmeverksamhet som ansvarar för
fjärrvärme och decentraliserade värmelösningar i Sverige.
• Generation ansvarar för kärnkraftsverksamheten och den del
som tillhör Vattenfall AB erbjuder olika tjänster såsom tekniska,
underhålls- och projektledningstjänster till verksamhetsområ-
dena inom produktion i Sverige.
• Markets hanterar den fysiska handeln med el till och från
handelsplattformarna på uppdrag av flera affärsområden inom
Vattenfallkoncernen. Man ansvarar även för att att genomföra
Vattenfalls säkringsstrategi och hantera finansiella risker
genom att ingå råvaruderivat på uppdrag andra affärsområden
inom Vattenfallkoncernen. Markets erbjuder även tillgång till de
fysiska och finansiella handelsmarknadsplatserna för större
kunder samt bedriver även egen handel.
• Treasury är koncernens internbank och ansvarar för upplåning,
likviditetshantering och hantering av tillhörande finansiella ris-
ker inom koncernen.
• Stabsfunktioner består av flera företagsstödjande funktioner
såsom, IT, Strategi, Forskning & utveckling, Redovisning, Risk-
hantering, Controlling och Investor Relations.
Finansiell strategi
Vattenfalls finansiella strategi bygger på våra finansiella mål,
satta av ägaren. Vattenfalls kapitalstruktur hanteras med ett
målintervall på 22–27 % för internt tillförda medel (FFO)/Justerad
nettoskuld. Målintervallet bör säkerställa en rimlig finansiell risk
och tillgång till den finansiering som krävs för att leverera på
Vattenfalls strategiska plan.
All extern upplåning sker på företagsnivå med obligationer
utgivna av moderbolaget Vattenfall AB. Vattenfall finansierar sin
verksamhet och sina investeringar genom en kombination av ett
eget genererat kassaflöde och extern finansiering, främst i form
av företagsobligationer. Seniorobligationer emitteras under ett
Euro Medium Term Note-program (EURO 10 miljarder). För kort-
fristig finansiering har Vattenfall ett European Commercial Paper-
program (EURO 10 miljarder). Dessutom har Vattenfall tillgång till
en outnyttjad Revolving Credit Facility som fungerar som en all-
män likviditetsbackup och säkerställer finansiell flexibilitet (EURO
2 miljarder). Vattenfalls långsiktiga kreditbetyg är BBB+ positiva
utsikter av S&P och A3 stabila utsikter av Moody’s.
Marknadsutveckling
Elmarknaden har under 2024 präglats av lägre elspotpriser i
Norden jämfört med 2023. Utvecklingen drevs främst av en stark
hydrologisk balans, ökad vindproduktion och lägre kontinentala
priser. De lägre elspotpriserna hade en negativ effekt på resultatet
men ingångna prissäkringar ökade Vattenfalls erhållna pris i Nor-
den vilket påverkade Vattenfall AB:s resultat på ett positivt sätt.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
• Nettoomsättningen uppgick till 47 481 miljoner SEK (46 579).
Ökningen förklaras främst av att realiserade elpriser ökade.
• Resultat före bokslutsdispositioner och inkomstskatter uppgick
till 45 225 miljoner SEK (48 404). Det försämrade resultatet
avser i huvudsak effekter från orealiserade marknadsvärdesför-
ändringar för energiderivat avseende framtida års energiproduk-
tion. Eftersom Vattenfall AB inte tillämpar säkringsredovisning
får orealiserade marknadsvärdesförändringar avseende energi-
derivat full effekt i resultat och balansräkningen.
• Resultat från andelar i dotterföretag uppgick till 29 171 miljoner
SEK (2 103) och avser i huvudsak utdelningar från dotterbolag i
Storbritannien och Tyskland.
• Säkringsredovisning av nettoinvestering avslutades under
året vilket resulterade i att orealiserade valutakursförändringar
uppgåendes till 1 625 miljoner SEK negativt påverkade finans-
nettot. Utöver detta har finansnettot påverkats av högre ränte-
nivåer både avseende in– och utlåning samt en försvagad
svensk krona.
• Balansomslutningen uppgick till 342 985 miljoner SEK (312 275).
• Investeringar under perioden uppgick till 4 220 miljoner SEK
(1 729).
• Kassa, bank och liknande tillgångar samt Kortfristiga place-
ringar uppgick till 77 420 miljoner SEK (48 920). Erhållna utdel-
ningar från dotterföretag samt även återbetalning av lån i sam-
band med avyttring av dotterföretag utgör viktiga förklaringar
till ökningen.
• Aktier och andelar uppgick till 165 724 miljoner SEK (157 310)
och förklaras främst av att räntebärande lånefordringar
omvandlades uppgåendes till 5 148 miljoner SEK till aktieägar-
tillskott avseende Forsmarks Kraftgrupp AB. Under andra kvar-
talet omvandlades räntebärande lånefordringar uppgåendes
till 704 miljoner SEK till aktieägartillskott avseende Ringhals
AB. Under fjärde kvartalet lämnades även aktieägartillskott till
dotterbolag uppgåendes till 1 980 miljoner SEK, varav det
största tillskottet lämnades till Vattenfall Elanläggningar AB.
• Utdelningen till ägaren uppgick till 4 000 miljoner SEK (4 000).
• Kortfristiga räntebärande skulder har minskat vilket till stor del
förklaras av förtidslösen av obligationer.
• Under oktober 2024 ställde Vattenfall AB ut nya säkerheter till
staten för att garantera att tillräckliga medel finns för den fram-
tida hantering av avfall från Ringhals AB och Forsmarks Kraft-
grupp AB. Två typer av säkerheter ställdes ut; finansierings-
säkerhet och kompletteringssäkerhet. Efter ökningen uppgår
dessa två säkerheter till 42 miljarder SEK, att jämföra med
34 miljarder SEK per 30 september 2024.
Riskhantering
Vattenfalls övergripande risker och hantering av risker är beskri-
vet i koncernavsnittet i Års – och hållbarhetsredovisningen.
Intern kontroll
Vattenfall har en process för intern finansiell kontroll (IFC) med
det övergripande syftet att säkerställa att Vattenfallkoncernen
har interna kontroller som med rimlig säkerhet minskar risken
för väsentliga felaktigheter i den finansiella rapporteringen. IFC-
processen omfattar även Vattenfall AB.
Forskning och utveckling
Information om bolagets aktiviteter inom FoU återfinns i
Vattenfallkoncernens beskrivning av dessa aktiviteter. Exempel
på forsknings- & utvecklingsaktiviteter inom Vattenfall AB är
relaterade till affärsområde Vind men även till utveckling inom
miljöavdelningen.
Hållbarhetsrapport
I enlighet med årsredovisningslagen 6 kap 11§ har Vattenfall valt
att upprätta en hållbarhetsrapport som återfinns i koncernens
årsredovisning. Hållbarhetsrapporten inkluderar Vattenfall AB
och dess dotterbolag.
Hälsa och säkerhet
Information om bolagets arbete med hälsa och säkerhetsas-
pekter återfinns i Vattenfallkoncernens beskrivning över hälsa
och säkerhet.
Miljö
Information om miljöaspekter av bolagets verksamhet återfinns i
Vattenfallkoncernens beskrivning över dessa aspekter.
Utländska filialer
Vattenfall AB bedriver verksamhet på den norska företagsmark-
naden genom filialen Vattenfall AB Filial Norge NUF, organisa-
tionsnummer 979975554.
Händelser efter balansdagen
Vattenfall har påbörjat en process för att utvärdera ägandet av
värmeverksamheten. Det innebär att Vattenfall kommer att
undersöka framtida alternativ, inklusive eventuell avyttring som
en del av sin löpande portföljutvärdering. Utöver detta har inga
andra händelser efter balansdagen inträffat som bedöms få en
väsentlig påverkan på räkenskaper.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står balanserade vinstmedel, inklu-
sive årets resultat, på sammanlagt 137 684 210 929 svenska
kronor. I enlighet med den utdelningspolicy som årsstämman i
Vattenfall AB beslutat föreslår styrelsen att vinstmedlen dispo-
neras på följande sätt:
Till aktieägare utdelas 7 000 000 000
Överförs i ny räkning 130 684 210 929
Summa 137 684 210 929
Styrelsens yttrande
Bolagets och koncernens finansiella ställning bedöms som god.
Styrelsen anser vidare att föreslagen utdelning är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhet
och relaterade risker ställer på storleken av det egna kapitalet
samt bolagets och koncernen konsolideringsbehov, likviditet och
ställning i övrigt. Bolaget och koncernen bedöms vidare kunna
fullgöra sina förpliktelser både på kort och lång sikt. Den före-
slagna utdelningen kan därför motiveras enligt 17 kap. 3.2 och
3.3 §§ aktiebolagslagen (försiktighetsprincipen).
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
194
Finansiell information / Moderbolagets förvaltningsberättelse
Moderbolagets resultaträkning
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Nettoomsättning 5 47 481 46 579
Kostnader för inköp relaterat till produktion 6 –16 945 12 664
Övriga externa kostnader –5 814 –5 934
Personalkostnader 7 –3 410 –3 176
Övriga rörelseintäkter 230 295
Övriga rörelsekostnader –153 –265
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar (EBITDA) 20, 33 21 389 50 163
Avskrivningar och nedskrivningar 12 –797 –749
Rörelseresultat (EBIT) 20 592 49 414
Resultat från andelar i dotterföretag 23 29 171 2 103
Resultat från andelar i intresseföretag 24 1 1
Resultat från andra aktier och andelar –108 —
Andra finansiella intäkter 25 5 407 4 115
Andra finansiella kostnader 26 –9 838 –7 229
Resultat före bokslutsdispositioner och inkomstskatter 45 225 48 404
Bokslutsdispositioner 27 –3 275 –4 222
Resultat före inkomstskatter 41 950 44 182
Inkomstskatter 8 –2 693 –8 218
Årets resultat 39 257 35 964
Moderbolagets rapport över totalresultat
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Årets resultat 39 257 35 964
Summa övrigt totalresultat — —
Summa totalresultat för året 39 257 35 964
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
195
Finansiell information / Moderbolagets förvaltningsberättelse
Moderbolagets balansräkning
Belopp i MSEK Not 31 december 2024 31 december 2023
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 13 715 358
Materiella anläggningstillgångar 12 7 436 7 215
Aktier och andelar 14 165 724 157 310
Uppskjuten skattefordran 8 — 1 873
Andra långfristiga fordringar 9 3 244 3 453
Koncerninterna andra långfristiga fordringar 9 65 833 70 694
Summa anläggningstillgångar 242 952 240 903
Omsättningstillgångar
Varulager 568 513
Kortfristiga fordringar 10 12 716 10 948
Koncerninterna fordringar 10 8 922 10 991
Skattefordran aktuell skatt 8 407 —
Kortfristiga placeringar 16 51 994 23 762
Kassa, bank och liknande tillgångar 17 25 426 25 158
Summa omsättningstillgångar 100 033 71 372
Summa tillgångar 342 985 312 275
Belopp i MSEK Not 31 december 2024 31 december 2023
Eget kapital, avsättningar och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital (131 700 000 aktier till ett kvotvärde av 50 kr) 6 585 6 585
Andra fonder
1
586 152
Fritt eget kapital
Balanserad vinst
1
98 427 66 895
Årets resultat 39 257 35 964
Summa eget kapital 144 855 109 596
Obeskattade reserver 27 6 483 4 823
Avsättningar 21 6 651 6 446
Långfristiga skulder
Hybridkapital 18 21 880 20 987
Andra räntebärande skulder 18 37 479 45 175
Koncerninterna andra räntebärande skulder 18 226 232
Uppskjuten skatteskuld 8 13 —
Andra ej räntebärande skulder 19 3 254 4 175
Summa långfristiga skulder 62 852 70 569
Kortfristiga skulder
Andra räntebärande skulder 18 15 093 41 684
Koncerninterna andra räntebärande skulder 18 82 253 55 571
Skatteskuld aktuell skatt 1 144
Andra ej räntebärande skulder 11 8 289 8 711
Koncerninterna andra ej räntebärande skulder 11 16 508 14 731
Summa kortfristiga skulder 122 144 120 841
Summa eget kapital, avsättningar och skulder 342 985 312 275
1. För mer information se avsnittet för Eget Kapital.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
196
Finansiell information / Moderbolagets förvaltningsberättelse
Moderbolagets kassaflödesanalys
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Resultat före bokslutsdispositioner och inkomstskatter 45 225 48 404
Betald skatt –1 724 –811
Realisationsvinster/förluster, netto 385 18
Resultatandelar –29 303 –13 103
Nedskrivning av aktier 108 11 000
Räntekostnad som påverkat resultatet men inte inneburit utbetalning –501 251
Ränteintäkt som påverkat resultatet men inte inneburit inbetalning –927 –467
Derivat ej kassaflödespåverkande poster 28 –4 038 –29 329
Övrigt, inkl. ej kassaflödespåverkande poster 28 3 936 –1 021
Internt tillförda medel (FFO) 13 161 14 942
Förändringar i varulager –55 –157
Förändringar i rörelsefordringar 5 777 26 424
Förändringar i rörelseskulder 2 819 –4 342
Förändringar marginalsäkerheter –2 067 –4 164
Kassaflöde från förändringar av rörelsetillgångar och rörelseskulder 6 474 17 761
Kassaflöde från den löpande verksamheten 19 635 32 703
Investeringsverksamheten
Lämnade aktieägartillskott –3 048 –728
Investeringar i intresseföretag och andra aktier och andelar — –26
Andra investeringar i anläggningstillgångar –1 172 –975
Summa investeringar –4 220 –1 729
Försäljningar — 22
Erhållen utdelning från dotterföretag 23 29 194 13 103
Förändringar i kortfristiga placeringar 16 –28 232 43 439
Kassaflöde från investeringsverksamheten –3 258 54 835
Kassaflöde före finansieringsverksamheten 16 377 87 538
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 34 136 11 293
Amortering av andra skulder –45 005 –130 865
Betald utdelning till ägare –4 000 –4 000
Effekt av förtida inlösen av swappar hänförliga till finansieringsverksamheten — 108
Utbetalda lån till dotterföretag –25 –5 296
Erhållen amortering från dotterföretag 512 225
Erhållna koncernbidrag 207 2 392
Lämnade koncernbidrag –1 934 –1 366
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –16 109 –127 509
Årets kassaflöde 268 –39 971
Kassa, bank och liknande tillgångar
Kassa, bank och liknande tillgångar vid årets början 25 158 67 882
Kursdifferens i likvida medel –17 –2 753
Årets kassaflöde 285 –39 971
Kassa, bank och liknande tillgångar vid årets slut 25 426 25 158
Moderbolagets förändringar i eget kapital
Belopp i MSEK Aktiekapital Uppskrivningsfond Reservfond Utvecklingsfond Fritt eget kapital Summa
Ingående balans 2023 6 585 37 989 1 286 — 31 772 77 632
Utdelning till aktieägare — — — — –4 000 –4 000
Fondemission 39 275 –37 989 –1 286 — — —
Nedsättning av aktiekapital –39 275 — — — 39 275 —
Fond för utvecklingsutgifter — — — 152 –152 —
Årets resultat — — — — 35 964 35 964
Utgående balans 2023 6 585 — — 152 102 859 109 596
Utdelning till aktieägare — — — — –4 000 –4 000
Fond för utvecklingsutgifter — — — 434 –434
1
—
Korrigering resultat 2023 — — — — 2 2
Årets resultat — — — — 39 257 39 257
Utgående balans 2024 6 585 — — 586 137 684 144 855
1. Avser aktiverade utgifter minskat med planmässiga avskrivningar avseende eget utvecklingsarbete som har avsatts till Fond för utvecklingsutgifter.
Per den 31 december 2024 omfattade det registrerade aktiekapitalet 131 700 000 aktier till kvotvärdet 50 SEK
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
197
Finansiell information / Moderbolagets förvaltningsberättelse
Not 1 Företagsinformation
Vattenfall AB (publ) med organisationsnummer 556036-2138,
är moderbolag i Vattenfallkoncernen och har sitt säte på Evene-
mangsgatan 13 i Solna, Sverige. Vattenfall AB’s aktier är onote-
rade och ägs till 100 % av den svenska staten. Vattenfall AB har
emitterat börsnoterade obligationer på Nasdaq Stockholm,
Sverige och London Stock Exchange. Koncernen bedriver
huvudsakligen produktion och detaljhandel med el och värme.
Års redovisningen 2024 för Vattenfall AB har godkänts enligt
styrelsebeslut från den 20 mars 2025. Moderbolagets balans-
räkning och resultaträkning ingående i Vattenfalls Års- och
Hållbarhetsredovisning ska föreläggas på årsstämman den
28 april 2025.
Not 2 Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står balanserade vinstmedel, inklu-
sive årets resultat, på sammanlagt 137 684 210 929 kronor. I
enlighet med den utdelningspolicy som årsstämman i Vattenfall
AB beslutat föreslår styrelsen mot bakgrund av årets resultat, att
vinstmedlen disponeras på följande sätt:
Till aktieägare utdelas 7 000 000 000
Överförs i ny räkning 130 684 210 929
Summa 137 684 210 929
För mer information se Moderbolagets förändringar i eget
kapital och Moderbolagets förvaltningsberättelse.
Not 3 Redovisningsprinciper
Allmänt
Moderbolagets räkenskaper har upprättats i enlighet med Års-
redovisningslagen (ÅRL) och rekommendation RFR 2 — ”Redo-
visning för juridiska personer”, utgiven av Rådet för hållbarhets-
och finansiell rapportering.
RFR 2 innebär att moderbolaget ska tillämpa samtliga standar-
der och uttalanden utgivna av IASB och IFRIC så som de god-
känts av EU-kommissionen för tillämpning inom EU. Detta ska
göras så långt möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och
med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Med hänvisning till undantagsreglerna i RFR 2 tillämpas inte
IFRS 16 i moderbolaget.
Tillämpade redovisningsprinciper framgår av tillämpliga delar
av koncernens Not 3, Redovisningsprinciper, eller respektive not
för koncernen med nedanstående tillägg för moderbolaget.
Viktiga förändringar i de finansiella rapporterna
jämfört med föregående år
Inga ändrade redovisningsstandarder och tolkningar har haft
någon väsentlig påverkan på moderbolagets finansiella rapporter.
Varulager
Anskaffningsvärdet för varulager beräknas, beroende på typ av
varulager, antingen genom tillämpning av först in, först ut-meto-
den (FIFU) eller genom tillämpning av en metod som bygger på
genomsnittspriser. Båda metoderna inkluderar utgifter som
uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna.
Avskrivningar
Avskrivningar beräknas i enlighet med koncernredovisningen på
anskaffningsvärde med linjär fördelning efter anläggningarnas
bedömda nyttjandeperiod. Därutöver görs i moderbolaget
avskrivningar utöver plan (skillnaden mellan avskrivningar enligt
plan och motsvarande skattemässiga avskrivningar) som redo-
visas som bokslutsdisposition respektive obeskattad reserv.
Finansiella instrument
Moderbolaget redovisar finansiella instrument enligt IFRS 9 –
”Finansiella Instrument”. Principerna för klassificering och värde-
ring av finansiella instrument, nedskrivningar av finansiella till-
gångar samt säkringsredovisning framgår av koncernens Not
36, Finansiella instrument per värderingskategori, kvittningar av
finansiella tillgångar och skulder, samt finansiella instruments
resultateffekt. Icke-monetära tillgångar som anskaffats i utländsk
valuta redovisas till valutakursen vid anskaffningstillfället.
Utländsk valuta
Tillgångar och skulder i utländsk valuta som inte ingår i säkrings-
redovisning redovisas till balansdagens kurs.
Aktiverade utgifter för eget utvecklingsarbete
För utgifter avseende eget utvecklingsarbete som aktiveras
överförs motsvarande belopp från fritt eget kapital till fond för
utvecklingsutgifter.
Inkomstskatter
Skattelagstiftningen i Sverige ger företag möjlighet att skjuta
upp skattebetalning genom avsättning till obeskattade reserver.
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver som en särskild
post i balansräkningen i vilken uppskjuten skatt ingår. I moder-
bolagets resultaträkning redovisas avsättningar till, respektive
upplösningar av, obeskattade reserver under rubriken boksluts-
dispositioner.
Utdelning
Utdelning från ett dotterbolag redovisas normalt i moderbolaget
i samband med dotterbolagets bolagsstämma. I vissa fall kan
moderbolaget redovisa en förväntad utdelning innan bolags-
stämma, en anteciperad utdelning. En förutsättning är att dot-
terbolaget fullföljer alla legala krav för att utbetala utdelningen.
Viktiga uppskattningar och bedömningar vid
upprättandet av de finansiella rapporterna
Upprättandet av de finansiella rapporterna kräver att företags-
ledningen och styrelsen gör uppskattningar och bedömningar
samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovis-
ningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skul-
der, intäkter och kostnader. Uppskattningarna och bedömning-
arna är baserade på historiska erfarenheter och andra faktorer
som under rådande förhållanden anses vara rimliga. Resultatet
av dessa uppskattningar och bedömningar används sedan för
att fastställa de redovisade värdena på tillgångar och skulder
som inte annars framgår tydligt från andra källor. Det slutliga
utfallet kan komma att avvika från resultatet av dessa uppskatt-
ningar och bedömningar. Uppskattningarna och bedömning-
arna ses över regelbundet. Effekterna av ändringar i uppskatt-
ningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen
endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs
och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell
period och framtida perioder. Viktiga uppskattningar och
bedömningar beskrivs ytterligare i moderbolagets Not 14, Aktier
och andelar och i koncernens Not 27, Nedskrivningar och åter-
förda nedskrivningar, Not 30, Räntebärande skulder samt tillhö-
rande finansiella derivat, Not 34, Avsättningar för pensioner och
Not 32, Andra räntebärande avsättningar. Som det beskrivs i
avsnittet för Vattenfallkoncernen är inflation och räntor parame-
trar som har en betydande effekt på avsättningar, i synnerhet
avsättningar relaterade till kärnkraftsverksamheten.
Väsentliga redovisningsprinciper
tillämpliga från 1 januari 2024
Inga ändrade redovisningsprinciper haft någon väsentlig påver-
kan på moderbolagets finansiella rapporter.
Not 4 Valutakurser
Se koncernens Not 5, Valutakurser.
Not 5 Nettoomsättning
Nettoomsättning per geografiskt område
2024 2023
Sverige 40 932 40 434
Norge 723 1 471
Danmark 386 437
Finland 2 194 1 865
Tyskland 2 389 1 474
Nederländerna 577 608
Övriga länder 280 290
Summa 47 481 46 579
Nettoomsättning för produkter och tjänster
2024 2023
Försäljning av el 37 612 36 753
Försäljning av gas 151 408
Försäljning av värme och ånga 2 531 2 127
Försäljning av service- och
konsulttjänster 986 324
Summa intäkter från kontrakt med
kunder 41 280 39 612
Försäljning systemtjänster 1 813 2 194
Koncernintern försäljning 3 728 3 470
Övriga intäkter 660 1 303
Summa nettoomsättning 47 481 46 579
Kontraktsbalanser
2024 2023
Kontraktsskulder 281 264
- varav ingående i ingående balans och
upplöst som intäkt i kontraktsskulder –16 –15
Av moderbolagets totala försäljningsintäkter avser 27 % (29)
affärstransaktioner med andra koncernbolag.
Not 3 Redovisningsprinciper, forts
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
198
Finansiell information / Moderbolagets noter
Not 6 Kostnader för inköp
2024 2023
Elinköp –22 280 –21 629
Elnätskostnader –523 –741
Utsläppsrätter –458 –456
Inköp gas –152 –478
Inköp kärnbränsle 985 4 716
Andra bränsleinköp
(kol, olja, biobränsle) –1 363 –1 044
Kostnader relaterade till kärnkraft
1
6 753 32 452
Övrigt 93 156
Summa –16 945 12 664
1. Kostnader relaterade till kärnkraft avser prognostiserad skillnad mellan
behållning i Kärnavfallsfonden och bolagets åtagande för återställande
av kärntekniska anläggningar och omhändertagande av avfall.
Av moderbolagets totala inköpskostnader avser 78 % (50)
affärstransaktioner med andra koncernföretag.
Not 7 Medelantal anställda och personalkostnader
Medelantal anställda
2024 2023
Män Kvinnor Summa Män Kvinnor Summa
Sverige 1 506 885 2 391 1 341 752 2 093
Personalkostnader
2024 2023
Löner och andra ersättningar 2 026 1 714
Sociala kostnader 1 384 1 462
– varav pensionskostnader
1
606 732
Summa 3 410 3 176
1. Av pensionskostnader avser 5 MSEK (5) Verkställande Direktör. Bolagets utestående pensionsförpliktelser till dessa uppgår till 0 MSEK (0).
Ingen av styrelsens ledamöter erhåller pensionsförmån med anledning av styrelseuppdraget.
Löner och andra ersättningar
2024 2023
Ledande
befattnings-
havare
Övriga
anställda Summa
Ledande
befattnings-
havare
Övriga
anställda Summa
Sverige 67 1 959 2 026 71 1 643 1 714
I summa löner och andra ersättningar till styrelseledamöter och verkställande direktörer ingår tantiem med 0 MSEK (0).
För förmåner till ledande befattningshavare inom Vattenfall AB, se koncernens Not 11, Antal anställda och personalkostnader.
Not 8 Inkomstskatter
Den redovisade skatteintäkten/kostnaden fördelas enligt följande:
2024 2023
Aktuell skatt –807 –1 099
Uppskjuten skatt –1 886 –7 119
Summa –2 693 –8 218
Skillnaden mellan nominell svensk skattesats och effektiv skattesats förklaras på följande sätt:
2024 2023
% MSEK % MSEK
Resultat före skatt 41 950 44 182
Svensk inkomstskattesats per 31 december 20,6 –8 642 20,6 –9 102
Justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare år 0,1 –40 0,0 —
Utdelningar, ej skattepliktiga –14,3 6 014 –6,1 2 699
Ej skattepliktiga intäkter 0,0 2 0,0 1
Nedskrivningar, ej avdragsgilla 0,1 –38 5,1 –2 266
Ej avdragsgilla räntekostnader 0,0 –18 0,0 –6
Övriga ej avdragsgilla kostnader 0,0 –11 0,0 –4
Skattereduktion 0,0 — 0,0 —
Effekt av räntebegränsning –0,1 40 –1,0 460
Effektiv skattesats i Sverige 6,4 –2 693 18,6 –8 218
Förändring av uppskjuten skatt i balansräkningen:
Ingående balans
Förändring via
resultaträkningen
Utgående balans
2024 2023 2024 2023 2024 2023
Anläggningstillgångar 20 2 — — 20 2
Omsättningstillgångar –1 253 –1 447 –240 482 –1 493 –965
Avsättningar 84 89 — –3 84 86
Övriga långfristiga skulder 1 222 3 594 –496 –2 303 726 1 291
Kortfristiga skulder –86 6 754 –954 –5 295 –1 040 1 459
Summa –13 8 992 –1 690 –7 119 –1 703 1 873
Inga underskottsavdrag existerar i bolaget.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
199
Finansiell information / Moderbolagets noter
Not 9 Andra långfristiga fordringar
2024 2023
Fordringar hos
dotterföretag
Fordringarhos
intresseföretag
Derivat-
tillgångar
Andra
fordringar Summa
Fordringar hos
dotterföretag
Fordringarhos
intresseföretag
Derivat-
tillgångar
Andra
fordringar Summa
Ingående balans 70 372 323 3 236 217 74 148 68 068 299 3 411 425 72 203
Nytillkomna fordringar — 25 — 106 –5 530 2 713 24 — 26 2 763
Erhållna betalningar –5 661 — — –92 –92 — — — –234 –234
Valutakurseffekter 775 10 — 2 787 –289 –1 — — –290
Förändring derivat — — –148
1
— –148 — — –175
1
— –175
Övriga förändringar — –12 — –76 –88 –120 — — — –120
Utgående balans 65 486 346 3 088 157 69 077 70 372 322 3 236 217 74 147
1. Nettoförändring samt värdering till verkligt värde.
Not 10 Kortfristiga fordringar
2024 2023
Lämnade förskott 154 153
Kundfordringar 2 490 3 317
Fordringar hos dotterföretag 8 921 10 790
Andra fordringar 3 245 1 036
Derivattillgångar 3 103 2 047
Derivattillgångar hos dotterföretag 1 201
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 3 724 4 395
Summa 21 638 21 939
Åldersanalys för Kortfristiga fordringar
Kredittiden uppgår normalt till 30 dagar.
2024 2023
Fordringar
brutto
Nedskrivna
fordringar
Fordringar
netto
Fordringar
brutto
Nedskrivna
fordringar
Fordringar
netto
Kundfordringar
Ej förfallna 2 174 — 2 174 3 166 — 3 166
Förfallna 1–30 dagar 257 — 257 112 — 112
Förfallna 31–90 dagar 18 — 18 20 2 18
Förfallna >90 dagar 29 –12 41 35 14 21
Summa 2 478 –12 2 490 3 333 16 3 317
Fordringar hos dotterföretag, Fordringar hos intresseföretag samt Övriga fordringar innehåller inga fordringar som är förfallna till
betalning.
Not 11 Andra ej räntebärande skulder (kortfristiga)
2024 2023
Leverantörsskulder 1 064 1 343
Skulder till dotterföretag 16 508 14 731
Övriga skulder 592 681
Derivatskulder 60 3 039
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 6 573 3 648
Summa 24 797 23 442
Specifikation av upplupna kostnader och förutbetalda intäkter:
2024 2023
Upplupna personalrelaterade kostnader 519 441
Upplupna räntor 1 054 1 461
Upplupna kostnader, övrigt 4 613 917
Förutbetalda intäkter och upplupna kostnader, el 357 817
Förutbetalda intäkter, övrigt 30 12
Summa 6 573 3 648
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
200
Finansiell information / Moderbolagets noter
Not 12 Materiella anläggningstillgångar
2024
Byggnader
och mark
Maskiner
och andra
tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Pågående
nyanlägg-
ningar Summa
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärde 1 908 12 373 1 193 358 15 832
Investeringar — — 220 663 883
Omföring från pågående nyanläggningar 36 221 66 –323 —
Försäljningar/utrangeringar –6 43 –103 — –66
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 1 938 12 637 1 376 698 16 649
Avskrivningar enligt plan
Ingående avskrivningar –909 –7 014 –691 — –8 614
Årets avskrivningar –40 –407 –209 — –656
Försäljningar/utrangeringar 6 –49 103 — 60
Utgående ackumulerade avskrivningar enligt plan –943 –7 470 –797 — –9 210
Nedskrivningar
Ingående nedskrivningar –1 –2 — — –3
Utgående ackumulerade nedskrivningar –1 –2 — — –3
Utgående planenligt restvärde 994 5 165 579 698 7 436
Ackumulerade avskrivningar utöver plan — –3 733 — — –3 733
Bokfört värde 994 1 432 579 698 3 703
2023
Byggnader
och mark
Maskiner
och andra
tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Pågående
nyanlägg-
ningar Summa
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärde 1 441 12 713 898 663 15 715
Investeringar 2 — 225 557 784
Omföring från pågående nyanläggningar 28 759 87 –862 12
Försäljningar/utrangeringar –36 –558 –17 — –611
Omklassificeringar 473 –541 — — –68
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 1 908 12 373 1 193 358 15 832
Avskrivningar enligt plan
Ingående avskrivningar –896 –7 171 –534 — –8 601
Årets avskrivningar –36 –401 –169 — –606
Försäljningar/utrangeringar 36 534 12 — 582
Omklassificeringar –13 24 — — 11
Utgående ackumulerade avskrivningar enligt plan –909 –7 014 –691 — –8 614
Nedskrivningar
Ingående nedskrivningar –1 –3 — — –4
Årets nedskrivningar — 1 — — 1
Utgående ackumulerade nedskrivningar –1 –2 — — –3
Utgående planenligt restvärde 998 5 357 502 358 7 215
Ackumulerade avskrivningar utöver plan — –3 073 — — –3 073
Bokfört värde 998 2 284 502 358 4 142
Bedömda nyttjandeperioder
Värmekraftanläggningar 5–50 år
Kontors- och lagerfastigheter
samt verkstäder 15–100 år
Kontorsutrustning 3–10 år
Inga avtalsenliga åtaganden om förvärv av materiella
anläggningstillgångar föreligger per 31 December 2024.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
201
Finansiell information / Moderbolagets noter
Not 13 Immateriella anläggningstillgångar
2024
Aktiverade
utgifter för
utveckling
Koncessioner och
liknande rättigheter
samt utgifter för att
erhålla ett avtal Summa
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärde 775 1 350 2 125
Investeringar 441 57 498
Omföring från pågående nyanläggningar — — —
Försäljningar/utrangeringar — –177 –177
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 1 216 1 230 2 446
Avskrivningar enligt plan
Ingående avskrivningar –379 –1 272 –1 651
Årets avskrivningar –64 –76 –140
Försäljningar/utrangeringar — 177 177
Utgående ackumulerade avskrivningar enligt plan –443 –1 171 –1 614
Nedskrivningar
Ingående nedskrivningar –116 — –116
Utgående ackumulerade nedskrivningar –116 — –116
Utgående planenligt restvärde 657 59 716
2023
Aktiverade
utgifter för
utveckling
Koncessioner och
liknande rättigheter
samt utgifter för att
erhålla ett avtal Summal
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärde 604 1 273 1 877
Investeringar 114 77 191
Omföring från pågående nyanläggningar –10 — –10
Omklassificeringar 67 — 67
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 775 1 350 2 125
Avskrivningar enligt plan
Ingående avskrivningar –303 –1 180 –1 483
Årets avskrivningar –64 –92 –156
Omklassificeringar –12 — –12
Utgående ackumulerade avskrivningar enligt plan –379 –1 272 –1 651
Nedskrivningar
Ingående nedskrivningar –116 — –116
Utgående ackumulerade nedskrivningar –116 — –116
Utgående planenligt restvärde 280 78 358
Bedömda nyttjandeperioder
Utgifter för utveckling 3–4 år
Koncessioner och liknande rättigheter 3–30 år
Utgifter för att erhålla ett avtal 1–6 år
Inga avtalsenliga åtaganden om förvärv av immateriella
anläggningstillgångar föreligger per 31 december 2024.
Not 14 Aktier och andelar
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Andelar i dotterföretag testas för nedskrivningsbehov i enlighet
med de redovisningsprinciper som beskrivs i koncernens Not
27, Nedskrivningar och återförda nedskrivningar. Återvinnings-
värden för innehaven har fastställts genom beräkning av
nyttjande värden eller verkligt värde minus försäljningskostnader.
För dessa beräkningar måste vissa uppskattningar göras avse-
ende framtida kassaflöden och andra adekvata antaganden
avseende exempelvis avkastningskrav.
2024
Andelar
i dotter-
företag
Andelar
i intresse-
företag
Andra
aktier och
andelar Summa
Ingående balans 156 627 557 126 157 310
Lämnade aktieägartillskott 8 901 — — 8 901
Försäljningar –178 — — –178
Likvidering –201 — — –201
Nedskrivningar — — –108 –108
Utgående balans 165 149 557 18 165 724
2023
Andelar
i dotter-
företag
Andelar
i intresse-
företag
Andra
aktier och
andelar Summa
Ingående balans 167 097 537 120 167 754
Lämnade aktieägartillskott 728 20 — 748
Nyemission — — 6 6
Nedskrivningar –11 198 — — –11 198
Utgående balans 156 627 557 126 157 310
För en specifikation över moderbolagets aktier och andelar i dotterföretag, intresseföretag och andra aktier och andelar, se koncer-
nens noter 25–26.
Not 15 Nedskrivningar
Det har inte förekommit några nedskrivningar 2024 eller 2023.
Not 16 Kortfristiga placeringar
2024 2023
Räntebärande placeringar 50 099 20 196
Margin calls, finansverksamheten
1
1 895 3 566
Summa 51 994 23 762
1. Avseende ställda säkerheter se moderbolagets Not 31, Säkerheter.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
202
Finansiell information / Moderbolagets noter
Not 17 Kassa, bank och liknande tillgångar
2024 2023
Kassa och bank 20 921 19 670
Likvida placeringar 4 505 5 488
Summa 25 426 25 158
Not 18 Andra räntebärande skulder
Långfristig del
med förfall 1–5 år
Långfristig del
med förfall >5 år
Summa långfristig del Kortfristig del Summa
2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Obligationslån 17 545 23 927 14 379 16 298 31 924 40 225 — 19 812 31 924 60 037
Företagscertifikat och
repotransaktioner — — — — — — 3 854 20 034 3 854 20 034
Skulder till kreditinstitut — — — — — — — — — —
Skulder till dotterföretag 226 232 — — 226 232 10 741 55 571 10 967 55 803
Derivatskulder 2 408 2 323 3 147 2 627 5 555 4 950 82 288 1 379 87 843 6 329
Övriga skulder (margin calls inom
finansverksamheten)
1
— — — — — — 463 459 463 459
Summa räntebärande skulder
exkl. Hybridkapital 20 179 26 482 17 526 18 925 37 705 45 407 97 346 97 255 135 051 142 662
Hybridkapital
2
21 880 20 987 — — 21 880 20 987 — — 21 880 20 987
Summa räntebärande skulder 42 059 47 469 17 526 18 925 59 585 66 394 97 346 97 255 156 931 163 649
1. Avseende ställda säkerheter se moderbolagets Not 31, Säkerheter.
2. Se koncernens Not 30, Räntebärande skulder samt tillhörande finansiella derivat.
Not 19 Andra ej räntebärande skulder
(långfristiga)
2024 2023
Avtalsskulder 310 283
Framtida förpliktelser för kärnkraft 2 940 3 881
Övriga skulder 4 11
Summa 3 254 4 175
Av övriga skulder förfaller 5 MSEK (11) till betalning efter mer än
fem år.
Not 20 Leasing
Leasingkostnader
Framtida betalningsåtaganden per 31 december 2024 för
leasingkontrakt och hyreskontrakt fördelar sig enligt följande:
Operationell leasing
2025 57
2026–2029 117
2030 och senare 1
Summa 175
Årets kostnader för leasing uppgick till 249 MSEK (42).
Not 21 Avsättningar
Redovisningsprinciper
Moderbolagets förmånsbestämda pensionsplaner redovisas
enligt förenklingsregeln. För de pensionsplaner som omfattas av
Tryggandelagen är beräkningen av framtida förpliktelser, i att
utbetala pensioner, gjorda enligt tryggandelagens bestämmel-
ser. För övriga pensionsplaner är förpliktelserna beräknade med
ledning av försäkringstekniska grunder. Se vidare koncernens
Not 34, Avsättningar för pensioner.
Moderbolaget äger tillsammans med Svafo Ågestaverket, en
kärnteknisk anläggning som tidigare producerat fjärrvärme i
södra Stockholm. För nedmontering, återställande och slutför-
var har Vattenfall gjort en avsättning som motsvarar skattad
framtida kostnad. Denna framtida kostnad finansieras löpande
via inbetalningar till Kärnavfallsfonden, förvaltad av Kammarkol-
legiet. Se vidare koncernens Not 31, Andelar i den svenska Kärn-
avfallsfonden och Not 32, Andra räntebärande avsättningar.
2024 2023
Avsatt till pensioner
1, 2
5 113 4 915
Personalrelaterade avsättningar
för annat än pensioner 311 306
Avsättningar andra miljörelaterade
åtgärder/åtaganden 3 7
Avsättningar för framtida förpliktelser
för kärnkraft 528 555
Avsättningar för juridiska processer 696 663
Summa 6 651 6 446
1. Därav av PRI registrerade uppgifter. 4 936 4 735
2. Därav kreditförsäkrat via FPG/PRI. 4 966 4 912
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
203
Finansiell information / Moderbolagets noter
Not 22 Finansiella instrument per värderingskategori
Värderingskategorier för tillgångar och skulder enligt nedan följer de värderingskategorier av finansiella instrument som beskrivs
i koncernens Not 36 Finansiella instrument per värderingskategori, kvittning av finansiella tillgångar och skulder, samt finansiella
instrumentens resultateffekter.
Nedan presenteras de tillgångar och skulder där redovisat värde skiljer sig mot verkligt värde.
2024 2023
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Finansiella instrument värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Derivattillgångar 9 016 8 236 4 961 3 915
Kortfristiga placeringar 50 099 49 285 20 196 20 196
Marginalsäkerheter 1 895 1 895 3 566 3 462
Summa 61 010 59 416 28 723 27 573
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Andra långfristiga fordringar 66 513 66 132 71 435 71 201
Summa 66 513 66 132 71 435 71 201
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Derivatskulder 5 898 10 450 9 423 8 439
Summa 5 898 10 450 9 423 8 439
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde
Andra långfristiga räntebärande skulder 43 551 44 222 40 458 46 285
Andra kortfristiga räntebärande skulder 96 566 100 179 95 876 92 316
Summa 140 117 144 401 136 334 138 601
Not 23 Resultat från andelar
i dotterföretag
2024 2023
Utdelningar 29 194 13 103
Nedskrivningar av aktier — –11 197
Justering anskaffningsvärde — 197
Realisationsresultat vid försäljningar –23 —
Summa 29 171 2 103
Not 24 Resultat från andelar
i intresseföretag
2024 2023
Resultatandelar 1 1
Summa 1 1
Not 25 Andra finansiella intäkter
2024 2023
Ränteintäkter från dotterföretag 2 646 1 952
Andra ränteintäkter 2 658 2 163
Intäkter marginalsäkerheter
dotterföretag 103 0
Summa 5 407 4 115
Not 26 Andra finansiella kostnader
2024 2023
Räntekostnader till dotterföretag 2 663 2 725
Andra räntekostnader 3 768 4 043
Valutakursdifferenser, netto 3 407 461
Summa 9 838 7 229
Not 27 Bokslutsdispositioner och
obeskattade reserver
Bokslutsdispositioner
2024 2023
Lämnade koncernbidrag –1 684 –1 934
Erhållna koncernbidrag 69 207
Avsättning/Upplösning av
obeskattade reserver, netto –1 660 –2 495
Summa –3 275 –4 222
Obeskattade reserver
Ingående
balans
Avsättning (+)/
upplösning (–)
Utgående
balans
Avskrivningar utöver plan –3 073 –660 –3 733
Periodiseringsfond
Beskattningsår 2024 –1 750 — –1 750
Periodiseringsfond
Beskattningsår 2025 — –1 000 –1 000
Summa –4 823 –1 660 –6 483
Not 28 Specifikation till
kassaflödesanalysen
Övrigt, inklusive ej kassaflödespåverkande poster
2024 2023
Orealiserade kursvinster/förluster 3 262 –1 823
Förändringar i avskrivningar 809 749
Förändringar i avsättningar –96 86
Övrigt –39 –32
Summa 3 936 –1 020
Finansiella skulder
Kortfristiga Långfristiga
Finansiella skulder per 1 januari 2023 197 297 89 485
Kassaflöde –122 045 3 226
Ej kassapåverkande kurseffekter 1 919 8
Övriga ej kassaflödespåverkande
poster 20 084 –26 325
Finansiella skulder
per 31 december 2023 97 255 66 394
Kassaflöde –13 864 2 994
Ej kassapåverkande kurseffekter 2 876 2 925
Övriga ej kassaflödespåverkande
poster 11 078 –12 728
Finansiella skulder
per 31 december 2024 97 345 59 585
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
204
Finansiell information / Moderbolagets noter
Not 29 Eventualförpliktelser
Borgensåtagande avseende:
2024 2023
Kärnavfallsfonden i Sverige 49 205 41 191
Entreprenörsgarantier ställda på
uppdrag av dotterföretag 52 914 51 467
Garantier ställda som säkerheter
för dotterföretagen inom Vattenfall
Energy Tradings energihandel 14 645 19 952
Övriga eventualförpliktelser 71 591 51 502
Summa 188 355 164 112
Kärnavfallsfonden i Sverige
Den som har tillstånd för att bedriva kärnteknisk verksamhet, till
exempel. Ringhals AB och Forsmarks Kraftgrupp AB, ska enligt
den svenska lagen (2006:647) om finansiering av kärntekniska
restprodukter ställa säkerheter till staten för att garantera att till-
räckliga medel finns för den framtida avfallshanteringen. Säker-
heterna har formen av borgensförbindelser utställda av ägarna
till kärnkraftsföretagen. Regeringen har i beslut den 21 decem-
ber 2023 fastställt vilka belopp borgensförbindelserna ska
uppgå till för året 2024. Moderbolaget Vattenfall AB har som
säkerhet för dotterföretagen Forsmarks Kraftgrupp AB och
Ringhals AB utställt garantier till ett sammanlagt värde av
41 750 MSEK (34 136). Två typer av garantier har ställts ut.
Den ena garantin, finansieringssäkerheten, uppgående till
12 066 MSEK (9 466), avser att täcka det aktuella underskottet
i Kärnavfallsfonden under antagandet att inga ytterligare kärn-
avfallsavgifter inbetalas. Detta underskott beräknas som skillna-
den mellan förväntade kostnader och redan inbetalade medel.
Den andra garantin, kompletteringssäkerheten, avser potentiella
framtida kostnadsökningar som beror på oplanerade händelser
och uppgår till 29 684 MSEK (24 669). Båda beloppen baseras
på en sannolikhetsbaserad riskanalys där det förra beloppet är
satt så att det tillsammans med idag fonderade medel med
50 % sannolikhet (medianvärdet) ska ge full kostnadstäckning
för allt avfall som hitintills producerats. Det senare beloppet
utgör i princip det tillägg som erfordras för att motsvarande
sanno likhet ska uppgå till 90 %.
Även AB Svafo ska enligt finansieringslagen ställa säkerhet till
staten. I november 2022 fastställde regeringen vilket belopp
borgensförbindelsen ska uppgå till för perioden 2023–2025.
Säkerheten har formen av borgensförbindelse utställd av ägarna.
Moderbolaget Vattenfall AB har för dotterbolaget AB Svafo
som säkerhet utställt finansieringsgaranti till ett sammanlagt
värde av 380 MSEK (323).
Se även koncernens Not 31, Andelar i den svenska Kärn-
avfallsfonden samt koncernens Not 32, Andra räntebärande
avsättningar.
Åtaganden relaterade till svensk kärnkraft
Åtaganden hänförlig till svensk kärnkraft Nuclear Third Party
Liability (NTPL) i Sverige är strikt och obegränsat. Enligt Lag
(2010:950) om ansvar och ersättning vid radiologiska olyckor
(LRO) ska ägaren av en kärnkraftsreaktor ha en försäkring eller
annan ekonomisk säkerhet som täcker 1 200 MEUR. För andra
kärntekniska anläggningar är det erforderliga beloppet
700 MEUR, förutom avseende åren 2022, 2023 och 2024 då ett
undantag gjorde att täckningen som behövdes var 370 MEUR.
Den 5 december 2024 fattade regeringen beslut avseende att
Svafo och SKB skulle betraktas som lågriskanläggningar varför
begärd säkerhet endast behöver uppgå till 70 MEUR och kan
täckas av försäkringsskydd. Försäkringar som täcker NTPL
ut färdas av Nordic Nuclear Insurers (NNI) och av kärnkrafts-
industrins ömsesidigt ägda för[1]säkringsbolag ELINI (European
Liability Insurance for the Nuclear Industry). Där försäkrings-
marknaden inte kan täcka summan av säkerheten som LRO
kräver, har kärnkraftsbolagens ägare ställt ut moderbolags-
garantier (PCG) som kompletterande säkerhet. Ringhals, Fors-
mark och SKB har erhållit ett fullt försäkringsskydd upp till det
belopp som LRO kräver för kalenderåret 2024 och därför finns
inga PCG utfärdade för 2024. De tidigare PCG som utfärdats
för kalenderår 2022 är dock fortfarande giltiga för eventuella
händelser som inträffade under 2022 och 2023. PCG:erna är
pro rata, det vill säga varje ägare är endast ansvarig för sin del
av PCG. Avseende anläggningen i Ågesta har Vattenfall AB tidi-
gare utfärdat hela beloppet av erforderlig PCG, men efter den
24 september 2024 behövs ingen form av säkerhet ställas
enligt LRO enligt beslut från Strålsäkerhets myndigheten.
Åtaganden i MEUR
Andel i %
Begärd
säkerhet
MEUR
Varav
försäkrings-
skydd
Varav
PCG
Ringhals 70,4 1 200 1 200 —
Forsmark 66,0 1 200 1 200 —
Svafo 53,6 70 70 —
SKB 55,8 70 70 —
Ågesta 100,0 — — —
Entreprenörsgarantier ställda på uppdrag av dotterföretag
Som säkerhet för entreprenörsåtaganden har Vattenfall AB
utställt garantier uppgående till 52 914 MSEK (51 467), främst
hänförliga till förpliktelser inom affärsområdet Wind.
Garantier ställda som säkerheter för dotterföretagen inom
Vattenfall Energy Tradings energihandel
Vattenfall AB har som säkerhet för dotterföretaget Vattenfall
Energy Tradings energihandel utställt garantier till ett totalt
värde av 74 646 MSEK (70 677). Per 31 december 2024 var
dessa garantier ianspråktagna med 14 645 MSEK (19 952)
vilket är inkluderat i de redovisade eventualförpliktelserna.
Övriga eventualförpliktelser
Övriga eventualförpliktelser på 71 591 MSEK (51 502) avser
i huvudsak garantier som Vattenfall AB har utställt för affärs-
områdena Customers & Solutions och Wind (för den senare
se koncernens Not 40, Eventualförpliktelser) samt pensions-
åtaganden som uppgick till 1 969 MSEK (1 884).
Utöver de eventualförpliktelser som nämnts ovan har
Vattenfall följande betydande åtaganden
Vattenfall AB, tillsammans med dotterföretaget Svensk Kärn-
bränslehantering AB (SKB) och dess övriga delägare, tecknade
2009 ett långsiktigt samarbetsavtal med Östhammars och
Oskarshamns kommuner. Avtalet omfattar perioden 2010 till
2035 och reglerar utvecklingsinsatser i anslutning till genom-
förandet av det svenska kärnavfallsprogrammet. Parterna ska
genom utvecklingsinsatser, till exempel inom utbildning, företa-
gande och infrastruktur över tid generera mervärden motsva-
rande 1 500 MSEK till 2 000 MSEK. Parterna ska utifrån ägar-
andel finansiera utvecklingsinsatserna. För Vattenfallkoncernen
uppgår ägarandelen till 56 %. Insatsernas genomförande för-
delar sig över två perioder: perioden innan alla erforderliga till-
stånd erhållits (Period 1) och perioden under uppförande och
drift av anläggningarna (Period 2). Vattenfall har för sin andel av
Period 2 per den 31 december 2024 redovisat 414 MSEK (426)
som en avsättning.
Vid rättsliga processer eller tvister gör Vattenfalls ledning
löpande en bedömning och redovisar avsättningar i de fall de
bedömer att ett åtagande föreligger och att detta kan bedömas
med rimlig grad av säkerhet. Under 2024 var Vattenfall AB inte
föremål för någon process, rörande påstått konkurrenshäm-
mande beteende eller fall av muta/korruption. För rättsliga pro-
cesser eller tvister där det för närvarande inte kan fastställas
huruvida ett åtagande föreligger eller där det av övriga skäl inte
är möjligt att med rimlig grad av säkerhet beräkna beloppet på
en eventuell avsättning gör Vattenfall ABs ledning den samman-
tagna bedömningen att det inte föreligger en risk för betydande
påverkan på Vattenfall ABs finansiella resultat eller ställning.
Som ett led i Vattenfall ABs affärsverksamhet förekommer
utöver angivna eventualförpliktelser garantier för fullgörande av
olika kontraktsenliga åtaganden. Därutöver ställs sedvanliga
garantier och förpliktelser ut vid avyttring av dotterföretag och
verksamheter.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
205
Finansiell information / Moderbolagets noter
Not 30 Åtaganden enligt konsortialavtal
Se koncernens Not 41, Åtaganden enligt konsortialavtal.
Not 31 Säkerheter
Ställda säkerheter
2024 2023
Aktier pantsatta till PRI Pensions-
garanti, såsom säkerhet för kredit-
försäkring avseende pensionslöften
inom Vattenfalls svenska verksamhet
1
7 295 7 295
Ställda säkerheter till affärsmotparter
(derivatmarknad)
2
1 895 3 566
Summa 9 190 10 861
Mottagna säkerheter
2024 2023
Mottagna säkerheter från affärsmot-
parter (derivatmarknad)
2
623 287
1. Pantsatta aktier till PRI Pensionsgaranti avser 51 % Vattenfall
Eldistribution AB
2. För att fullgöra de krav på säkerheter som finns i derivatmarknaden har
Vattenfall inom finansverksamheten ställt säkerheter till sina affärs-
motparter för derivatpositionens negativa marknadsvärden. Affärs-
motparterna är skyldiga att återställa dessa säkerheter till Vattenfall
i de fall det negativa marknadsvärdet minskar. På liknande sätt har
Vattenfalls affärsmotparter ställt säkerheter till Vattenfall.
Not 32 Könsfördelning bland ledande
befattningshavare
Se koncernens Not 11, Medelantal anställda och personal-
kostnader.
Not 33 Ersättning till revisorer
Revisionsuppdrag:
Årlig revisionsverksamhet
2024 2023
PwC 10 9
Summa 10 9
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
2024 2023
PwC 6 3
Summa 6 3
Skatterådgivning
2024 2023
Övriga — 1
Summa — 1
Not 34 Upplysningar om närstående
Vattenfall AB ägs till 100 % av svenska staten. Vattenfall-
koncernens produkter och tjänster erbjuds staten, statliga
myndig heter och statliga bolag i konkurrens med andra leveran-
törer och på normala kommersiella villkor. På motsvarande sätt
köper Vattenfall AB produkter och tjänster från statliga myndig-
heter och statliga bolag till marknadsmässiga priser och i övrigt
på normala kommersiella villkor. Sammanlagt svarar varken
staten, dess myndigheter eller bolag för en väsentlig andel av
Vattenfall ABs nettoomsättning, inköp eller resultat.
Upplysningar om transaktioner med nyckelpersoner i ledande
ställning i företaget framgår av koncernens Not 11, Antal anställda
och personalkostnader.
Upplysningar om transaktioner med intresseföretag under
2024 samt tillhörande fordringar och skulder beskrivs nedan.
North Connect KS
Företag som etablerats för planering, konstruktion och drift av
sjökabel mellan Norge och Storbritannien. Vattenfalls låne-
fordran uppgick per 31 december till 3 MSEK (2).
Blakliden Fäbodberget Wind Holding AB
Vindkraftverk från vilket Vattenfall AB köper elektricitet. Inköpen
uppgick till 139 MSEK (291). Rörelseintäkter från företaget upp-
gick till 178 MSEK (330). Vattenfalls lånefordran uppgick till
355 MSEK (319) och ränteintäkter 25 MSEK (22).
Not 35 Händelser efter balansdagen
Vattenfall har påbörjat en process för att utvärdera ägandet av
värmeverksamheten. Det innebär att Vattenfall kommer att
undersöka framtida alternativ, inklusive eventuell avyttring som
en del av sin löpande portföljutvärdering. Utöver detta har inga
andra händelser efter balansdagen inträffat som bedöms få en
väsentlig påverkan på räkenskaper.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
206
Finansiell information / Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Vattenfall AB, org.nr 556036-2138
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för Vattenfall AB för år 2024 med undantag för den
lagstadgade hållbarhetsrapporten på sidorna 74–148 och 150.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på
sidorna 5, 7, 12–14, 28-30, 45–57, 58–73 samt 153–206 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlig-
het med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avse-
enden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning
per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredo-
visningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncern ens finansiella ställning per den 31 december
2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten på sidorna 74–148 och 150.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Förvaltnings-
berättelsen och bolagsstyrningsrapporten är förenliga med års-
redovisningens och koncernredovisningens övriga delar, och
bolagsstyrningsrapporten är i överensstämmelse med årsredo-
visningslagen.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kom-
pletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets sty-
relse i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Audit-
ing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkese-
tiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på
vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhanda-
hållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exem-
pel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts
med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida
händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner
har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande
direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat
övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som
givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av
oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rappor-
terna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur,
redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken
koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå
en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rappor-
terna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan
uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas
som väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förvän-
tas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med
grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvanti-
tativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporte-
ringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa övervä-
ganden fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och
våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning,
samt bedömt effekten av enskilda och sammantagna felaktig-
heter på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelse-
fulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Värdering av materiella anläggningstillgångar
För information om viktiga uppskattningar och bedömningar se not
3 och för notupplysningar gällande nedskrivningar se not 27 och för
anläggningstillgångar se not 22.
Vid varje rapporteringstillfälle måste Vattenfall bedöma om det
finns indikationer på om det finns ett nedskrivningsbehov av någon
tillgång eller, när applicerbart, grupp av tillgångar. Om sådan indika-
tion finns, upprättas en värdering av tillgången och värderingen jäm-
förs med bokfört värde. I värderingsmodellerna beräknas framtida
kassaflöden.
I beräkningarna är antaganden kring framtida prisutveckling,
volym och diskonteringsränta väsentliga antaganden. Indikatorer
för nedskrivningsbehov kan bland annat vara prisförändringar och
regulatoriska/politiska förändringar. Detta område kräver och är
beroende av uppskattningar och bedömningar från ledningen. Vi
har därför bedömt värderingen av materiella anläggningstillgångar
som ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
• Vi har bedömt Vattenfalls process för att identifiera indikationer
på nedskrivningsbehov samt processen för att upprätta värde-
ringar för nedskrivningstest.
• Vi har i vår granskning tagit del av Vattenfalls dokumentation
avseende upprättade värderingsmodeller.
• Vi har testat upprättade beräkningar med avseende på matema-
tisk riktighet.
• Med avseende på indata för prisutveckling av råvarupriser och
beräknade diskonteringsräntor har vi, när möjligt, på stickprovs
basis verifierat och jämfört dessa mot externa källor.
• Vi har även bedömt bolagets hantering av klimatrelaterade risker
i värderingarna.
• Vi har också bedömt rimligheten i väsentliga antaganden och
genomfört egna känslighetsanalyser när vi bedömt det vara
relevant.
• Vi har även bedömt huruvida lämnade upplysningar är ända-
målsenliga.
Värdering av avsättningar för framtida utgifter för kärnkraft
För information om viktiga uppskattningar och bedömningar se not
3 och för notupplysningar gällande avsättningar för framtida utgifter
för kärnkraft se not 32. Vattenfall har väsentliga åtaganden för att
hantera uppkommet avfall från verksamheten samt framtida
avveckling av kärnkraftverk i Sverige och Tyskland. Dessa avsätt-
ningar uppgick till 107 756 MSEK i koncernens balansräkning per
31 december 2024. Majoriteten av likvidutflödet för denna hantering
ligger långt fram i tiden enligt en gemensam avvecklingsplan för
samtliga kärntekniska verksamheter i Sverige vilket gör beräk-
ningen av framtida utgifter komplex. Detta område kräver att led-
ningen gör uppskattningar och bedömningar gällande ett flertal
parametrar såsom teknisk utveckling, tidshorisont, kostnadsestimat
och diskonteringsränta. Mot bakgrund av detta har vi bedömt redo-
visning av avsättningar för framtida utgifter för kärnkraft som ett sär-
skilt betydelsefullt område i revisionen.
• Vi har utvärderat och bedömt Vattenfalls process för att redovisa
avsättningar för framtida utgifter för kärnkraft.
• Vi har utvärderat och bedömt Vattenfalls redovisningsprinciper
avseende redovisning av avsättningar för framtida utgifter för
kärnkraft.
• Vi har inhämtat kostnadsberäkningar och utvärderat hur dessa
är framtagna i förhållande till avvecklingsplaner för såväl beslu-
tad som planerad avveckling.
• Vi har bedömt rimligheten i antaganden som ledningen applice-
rat i beräkningarna för redovisningen av avsättningarna.
• Vi har även bedömt huruvida lämnade upplysningar är ända-
målsenliga.
Värdering av derivat och säkringsredovisning
inom Markets
För information avseende Marknads-, volym- och likviditetsrisker se
sidorna 54–55, för viktiga uppskattningar och bedömningar se not 3
och för notupplysningar gällande derivat se not 36. Vattenfall Market
är del av BA Power Generation är en väsentlig del av Vattenfalls verk-
samhet. Marketsverksamheten innehåller frågeställningar av komplex
redovisningsmässig karaktär. Vattenfall köper och säljer energi via
Markets och använder där också säkringsredovisning för att minska
volatilitet. I verksamheten används derivat av olika slag, däribland
råvaruderivat som inte handlas på en marknadsplats. Verkligt värde
värdering för dessa derivat kan innehålla komplexa inslag, i synnerhet
i perioder av illikviditet på marknaderna. Vi har därför bedömt värde-
ringen av derivat och säkringsredovisning inom Markets som ett sär-
skilt betydelsefullt område i revisionen.
• Vi utvärderat Vattenfalls rutiner relaterade till derivat och säk-
ringsredovisning inom Markets med fokus på bedömningar
avseende verkligt värdevärdering.
• Vi har granskat för området väsentliga IT-kontroller.
• Vi har bedömt relevansen i de värderingsmodeller som används,
inklusive rimligheten i antaganden och annan input data.
• Vi har granskat existensen och fullständigheten i öppna derivat-
positioner samt granskat att säkringsredovisning appliceras i
enlighet med IFRS 9.
• Vi har även bedömt huruvida lämnade upplysningar är ända-
målsenliga.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
207
Finansiell information / Revisionsberättelse
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, års-
redovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör
inga separata uttalanden om dessa områden.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1–4, 6, 8–11, 15–27, 31–44, 149 och 210–221. Det är styrelsen och
verkställande direktören som har ansvaret för denna andra infor-
mation.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo-
visningen omfattar inte denna information och vi gör inget utta-
lande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernre-
dovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kun-
skap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehål-
ler en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi
har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisnings-
standarder, som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den
interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta
en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktö-
ren avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberät-
telse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felak-
tigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimli-
gen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som använ-
dare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovis-
ningen. Som del av en revision enligt ISA använder vi
professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk
inställning under hela revisionen. Dessutom:
• identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter
i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och
inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga
för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är
högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, för-
falskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
• skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kon-
troll som har betydelse för vår revision för att utforma gransk-
ningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständighe-
terna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna
kontrollen.
• utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande direk-
törens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upp-
lysningar.
• drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkstäl-
lande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid
upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisions-
bevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfak-
tor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan
leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta
verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa upp-
märksamheten på upplysningarna i årsredovisningen och kon-
cernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller,
om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet
om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsat-
ser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datu-
met för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verk-
samheten.
• utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen återger de underliggande transaktionerna
och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
• inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller
affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, över-
vakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt
ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens plane-
rade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi
måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den
interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer
vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen,
inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktig-
heter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelse-
fulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättel-
sen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplys-
ning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition
av bolagets vinst eller förlust.
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkstäl-
lande direktörens förvaltning för Vattenfall AB för år 2024 samt av
förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret. Vi
har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och kon-
cernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncer-
nens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekono-
miska situation, och att tillse att bolagets organisation är utfor-
mad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets eko-
nomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande
sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvalt-
ningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bok-
föring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för
att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller
• på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, års-
redovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är för-
enligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
208
Finansiell information / Revisionsberättelse
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av för-
valtningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår
professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsent-
lighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana
åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verk-
samheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fat-
tade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra för-
hållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet.
Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispo-
sitioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat
styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för
detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktie-
bolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verk-
ställande direktören har upprättat årsredovisningen och koncern-
redovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elek tronisk
rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för Vattenfall AB för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett for-
mat som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapporte-
ring. Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar
enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Vattenfall AB
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rappor-
ten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven
i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef- rapporten är upp-
rättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implemente-
rar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlin-
jer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, stan-
darder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möj-
liggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrel-
sen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hän-
syn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande
om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsen-
ligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktö-
rens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML- format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru-
vida koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år
2024 på sidorna 74-148, 150 och för att den är upprättad i enlig-
het med årsredovisningslagen i enlighet med den äldre lydelsen
som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt Inter-
national Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
PricewaterhouseCoopers AB, utsågs till Vattenfall ABs revisor av
bolagsstämman den 29 april 2024 och har varit bolagets revisor
sedan 28 april 2021.
Stockholm den 24 mars 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi Aleksander Lyckow
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
209
Finansiell information / Revisionsberättelse
Övrigt
Kvartalsöversikt .............................................. 211
Tioårsöversikt .................................................. 212
Beräkningar av nyckeltal ........................ 213
Fakta om Vattenfalls marknader .... 214
Ordlista ................................................................... 217
Definitioner och beräkningar
av nyckeltal .......................................................... 219
Finansiell kalender ....................................... 219
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
210
Kvartalsöversikt
2024 2023
Belopp i MSEK Kv4 Kv3 Kv2 Kv1 Kv4 Kv3 Kv2 Kv1
Resultaträkningsposter
Nettoomsättning 68 488 48 573 52 010 76 499 73 292 58 337 61 750 96 788
Rörelseresultat före avskrivningar och
nedskrivningar (EBITDA) 10 743 6 654 16 852 26 530 9 912 2 641 5 833 21 300
Rörelseresultat (EBIT) 5 023 1 213 11 860 20 755 6 061 –2 611 –2 791 16 332
Underliggande rörelseresultat 531 1 372 4 041 13 884 4 455 946 5 057 9 545
Finansnetto –2 006 1 626 3 – 514 2 347 – 597 –2 125 – 394
Resultat före inkomstskatter 3 017 2 839 11 863 20 241 8 408 –3 208 –4 916 15 938
Periodens resultat 5 084 2 053 9 365 16 879 5 657 –2 186 –4 895 11 818
– varav hänförbart till moderbolagets
ägare 4 861 1 698 9 146 16 089 4 740 –2 147 –5 130 11 182
– varav hänförbart till innehav utan
bestämmande inflytande 223 355 219 790 917 – 39 235 636
Balansräkningsposter
Kassa, bank och liknande tillgångar
samt kortfristiga placeringar 87 121 76 778 65 219 59 875 52 270 67 825 69 137 83 240
Eget kapital 201 921 183 044 177 302 166 464 139 429 150 201 143 716 141 623
– varav hänförbart till moderbolagets
ägare 171 196 152 119 147 839 136 220 113 466 123 899 117 791 119 722
– varav hänförbart till innehav utan
bestämmande inflytande 30 725 30 925 29 463 30 244 25 963 26 302 25 925 21 901
Räntebärande skulder 84 598 80 312 80 020 114 136 121 109 106 582 121 089 124 935
Nettoskuld 2 767 –3 174 –14 360 –53 719 68 424 –38 245 –48 368 –41 055
Justerad nettoskuld –72 118 –73 330 –83 005 –125 982 –139 518 –117 953 –126 860 –115 222
Avsättningar 158 176 153 537 148 942 152 648 156 174 164 950 167 455 160 803
Icke räntebärande skulder 100 581 169 383 124 410 163 644 145 349 185 859 231 475 272 872
Genomsnittligt sysselsatt kapital 313 047 299 803 312 391 323 153 320 041 285 688 311 489 298 531
Balansomslutning 558 497 586 277 530 675 596 892 588 591 607 592 663 735 700 233
Kassaflödesposter
Internt tillförda medel (FFO) 9 450 5 220 5 282 15 517 8 190 4 919 5 162 11 787
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 16 610 17 715 20 800 6 744 –15 076 15 571 7 079 –32 197
Fritt kassaflöde 10 588 13 514 17 649 2 318 –21 045 11 836 2 589 –36 502
2024 2023
Belopp i MSEK Kv4 Kv3 Kv2 Kv1 Kv4 Kv3 Kv2 Kv1
Nyckeltal
I % där ej annat anges, ggr betyder gånger
Rörelsemarginal 7,3 2,5 22,8 27,1 8,3 –4,5 8,5 16,9
Rörelsemarginal
1
0,8 2,8 7,8 18,1 6,1 1,6 9,2 9,9
Nettomarginal 4,4 5,8 22,8 26,5 11,5 –5,5 7,0 16,5
Nettomarginal
1
–2,0 6,2 7,8 17,5 23,7 0,6 7,6 9,5
Avkastning på eget kapital 19,0 19,8 18,1 9,1 5,9 –9,3 –3,5 2,9
Avkastning på sysselsatt kapital 12,4 13,3 11,5 6,6 5,3 –4,6 0,5 5,4
Avkastning på sysselsatt kapital
1
6,3 7,9 7,5 7,5 6,3 9,8 10,7 12,5
Räntetäckningsgrad, ggr 7,4 7,9 7,3 3,9 3,1 –1,6 0,5 2,6
Räntetäckningsgrad, ggr
1
4,1 5,0 5,0 4,4 3,6 4,6 4,9 5,7
Kassaflödesräntetäckningsgrad, ggr 7,2 7,2 7,2 6,3 5,5 6,5 6,4 7,7
Kassaflödesräntetäckningsgrad,
netto, ggr 18,3 18,6 22,9 13,3 10,9 10,1 8,4 9,4
Kassaflödesräntetäckningsgrad efter
ersättningsinvesteringar, ggr 10,3 3,8 3,4 0,2 –6,8 –22,9 –8,3 –5,9
FFO/räntebärande skulder 41,9 42,6 42,4 29,6 24,8 34,2 32,1 36,5
FFO/nettoskuld –1 281,9 1 077,8 236,1 62,9 43,9 95,3 80,3 111,1
FFO/justerad nettoskuld 49,2 46,7 40,9 26,8 21,5 30,9 30,6 39,6
EBITDA/finansnetto, ggr 51,4 13,9 47,9 26,3 90,9 33,0 9,6 16,5
EBITDA/finansnetto, ggr
1
30,0 13,5 25,6 18,6 89,1 76,9 8,6 11,3
Soliditet 36,2 31,2 33,4 27,9 23,7 24,7 21,7 20,2
Skuldsättningsgrad 41,9 43,9 45,1 68,6 86,9 71,0 84,3 88,2
Skuldsättningsgrad, netto –1,4 1,7 8,1 32,3 49,1 25,5 33,7 29,0
Räntebärande skulder/räntebärande
skulder plus eget kapital 29,5 30,5 31,1 40,7 46,5 41,5 45,7 46,9
Nettoskuld/nettoskuld plus eget kapital –1,4 1,7 7,5 24,4 32,9 20,3 25,2 22,5
Nettoskuld/EBITDA, ggr 0,0 0,1 0,3 1,2 1,7 3,4 1,9 1,2
Justerad nettoskuld/EBITDA, ggr 1,2 1,2 1,5 2,8 3,5 10,5 5,1 3,3
Övriga uppgifter
Investeringar 10 326 6 491 6 346 7 304 10 466 7 739 11 798 12 337
Elproduktion, TWh 24,4 21,1 23,0 31,0 29,0 19,9 23,7 28,2
Elförsäljning, TWh 41,0 35,7 38,0 45,4 46,0 36,9 39,4 45,7
Värmeförsäljning, TWh 1,6 0,5 1,5 5,6 4,5 0,9 2,3 5,7
Gasförsäljning, TWh 17,3 5,4 8,0 20,2 14,0 4,6 7,6 18,3
Antal anställda heltidstjänster 20 655 20 356 20 193 21 446 20 995 20 642 20 228 19 772
1. Baserat på Underliggande rörelseresultat, det vill säga Rörelseresultat exklusive Jämförelsestörande poster.
2. Värdet har justerats jämfört med tidigare publicerad information i Vattenfalls finansiella rapporter.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
211
Övrigt
Tioårsöversikt
Belopp i MSEK 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Resultaträkningsposter
Nettoomsättning
143 576 139 208 135 114 152 091 166 360 158 847 180 119 239 644 290 168 245 570
Rörelseresultat före avskrivningar
och nedskrivningar (EBITDA)
30 604 27 209 34 399 34 341 42 445 46 507 75 790 30 513 39 685 60 779
Rörelseresultat (EBIT) –5 069 1 337 18 524 17 619 22 141 15 276 60 271 12 645 16 991 38 851
Underliggande rörelseresultat 20 529 21 697 23 203 19 883 25 095 25 790 31 181 37 313 20 005 19 828
Finansnetto –4 776 –6 382 –5 755 –3 616 –3 819 –3 270 –898 –12 732 –5 157 –3 678
Resultat före inkomstskatter –9 845 –5 045 12 769 14 003 18 322 12 006 59 373 –87 16 222 37 959
Årets resultat –19 766 –26 004 9 484 12 007 14 861 7 716 48 013 21 10 395 33 380
– varav hänförbart till moderbolagets
ägare
–16 672 –26 324 8 333 10 157 13 173 6 489 46 828 –1 102 8 646 31 793
– varav hänförbart till innehav utan
bestämmande inflytande
–3 094 320 1 151 1 850 1 688 1 227 1 185 1 123 1 749 1 587
Kassaflödesposter
Internt tillförda medel (FFO)
29 009 28 186 26 643 23 275 34 949 35 024 46 096 42 194 30 058 35 469
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
40 934 30 783 25 728 41 054 16 719 41 692 101 832 1 154 –24 624 61 869
Fritt kassaflöde 25 013 19 217 13 091 27 575 1 571 29 153 90 820 –11 126 –43 122 44 069
Balansräkningsposter
Kassa, bank och liknande tillgångar
samt kortfristiga placeringar
44 256 43 292 26 897 40 071 33 155 56 222 170 882 172 386 52 270 87 121
Eget kapital 115 956 83 800 92 332 103 597 108 522 111 192 197 182 128 937 139 429 201 921
– varav hänförbart till moderbolagets
ägare
103 984 68 272 77 085 88 096 93 631 97 724 180 710 110 473 113 466 171 196
– varav hänförbart till innehav utan
bestämmande inflytande
11 972 15 528 15 247 15 501 14 891 13 468 16 472 18 464 25 963 30 725
Räntebärande skulder 110 585 96 667 87 154 88 275 97 627 104 775 126 408 176 765 –121 109 –84 598
Nettoskuld 64 201 50 724 59 260 47 728 64 266 48 178 –44 703 3 858 –68 424 2 767
Justerad nettoskuld 137 585 124 741 124 360 112 324 132 014 121 480 26 922 76 765 –139 517 –72 118
Avsättningar 138 263 138 344 131 680 136 642 149 792 155 951 161 475 160 433 156 174 158 176
Icke räntebärande skulder 97 513 90 449 88 200 134 094 94 839 91 330 288 948 316 558 145 349 100 581
Genomsnittligt sysselsatt kapital 279 435 248 640 240 778 250 283 260 190 265 639 271 674 299 461 320 041 313 047
Balansomslutning 462 317 409 260 409 132 462 608 450 780 463 248 782 358 792 327 588 591 558 497
Belopp i MSEK 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Nyckeltal i % där ej annat anges
Med (ggr) avses gånger
Rörelsemarginal
–3,5 1,0 13,7 11,4 13,3 9,6 33,5 5,3 5,9 15,8
Rörelsemarginal
1
14,3 15,6 17,2 12,9 15,1 16,2 17,3 15,6 6,9 8,1
Avkastning på eget kapital –16,8 –33,4 11,1 11,9 14,0 6,7 36,9 –0,7 5,9 19,0
Avkastning på sysselsatt kapital –1,8 0,5 7,7 7,0 8,5 5,8 22,2 4,2 5,3 12,4
Avkastning på sysselsatt kapital
1
7,3 8,7 9,6 7,9 9,6 9,7 11,5 12,5 6,3 6,3
Räntetäckningsgrad, ggr –0,8 0,5 3,3 4,3 5,3 4,3 15,8 2,3 3,1 7,4
Räntetäckningsgrad, ggr
1
4,8 4,6 4,1 4,9 6,0 7,1 8,3 6,4 3,6 4,1
Kassaflödesräntetäckningsgrad, ggr 6,5 6,5 5,4 6,5 9,3 10,4 12,9 8.1 5,5 7,2
Kassaflödesräntetäckningsgrad,
netto, ggr
9,4 7,7 6,9 7,8 10,3 12,1 15,9 9,2 10,9 18,3
FFO/räntebärande skulder 23,2 27,8 30,6 26,4 35,8 33,4 36,5 23,9 24,8 41,9
FFO/nettoskuld 39,9 53,0 45,0 48,8 54,4 72,7 –103,1 1 093,7 43,9 –1 281,9
FFO/justerad nettoskuld 18,6 21,6 21,4 20,7 26,5 28,8 171,2 55,0 21,5 49,2
Soliditet 25,1 20,5 22,6 22,4 24,1 24,0 25,2 16,3 23,7 36,2
Skuldsättningsgrad 95,4 115,4 94,4 85,2 90,0 94,2 64,1 137,1 86,9 41,9
Skuldsättningsgrad, netto 55,4 60,5 64,2 46,1 59,2 43,3 –22,7 3,0 49,1 –1,4
Räntebärande skulder/räntebärande
skulder plus eget kapital
48,8 53,6 48,6 46,0 47,4 48,5 39,1 57,8 46,5 29,5
Nettoskuld/EBITDA, ggr 2,1 1,9 1,7 1,4 1,5 1,0 –0,6 0,1 1,7 0,0
Justerad nettoskuld/EBITDA, ggr 4,5 4,6 3,6 3,3 3,1 2,6 0,4 2,5 3,5 1,2
Övriga uppgifter
Utdelning till ägare till moderbolaget
— — 2 000 2 000 3 623 4 000 23 414 4 000 4 000 7 000
2
Investeringar 25 776 21 921 21 294 21 913 26 833 21 347 25 549 24 624 42 340 30 468
Elproduktion, TWh 117,4 119,0 127,3 130,3 130,3 112,7 111,4 108,9 100,9 99,6
Elförsäljning, TWh 197,2 193,2 157,3 174,1 169,4 164,1 168,9 165,3 168,0 160,2
Värmeförsäljning, TWh 20,6 20,3 18,9 18,3 17,1 13,8 15,6 14,1 13,5 9,1
Gasförsäljning, TWh 50,7 54,8 56,3 60,7 59,2 56,8 57,1 47,3 44,5 50,9
Antalet anställda heltidstjänster 28 567 19 935 20 041 19 910 19 815 19 859 18 883 19 638 20 995 20 655
1. Baserat på Underliggande rörelseresultat, det vill säga Rörelseresultat exklusive Jämförelsestörande poster.
2. Föreslagen utdelning
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
212
Övrigt
Beräkningar av nyckeltal
Rörelsemarginal, % = 100 x
EBIT
38 851
= 15.8
Nettoomsättning
245 570
Rörelsemarginal exkl.
jämförelsestörande poster, %
= 100 x
Underliggande EBIT
19 828
= 8.1
Nettoomsättning
245 570
Nettomarginal, % = 100 x
Resultat före inkomstskatter
37 959
= 15.5
Nettoomsättning
245 570
Nettomarginal exkl.
jämförelsestörande poster, %
= 100 x
Resultat före inkomstskatter exkl. jämförelsestörande poster
19 044
= 7.8
Nettoomsättning
245 570
Avkastning på eget kapital, % = 100 x
Periodens resultat hänförbart till ägare till moderbolaget
31 793
= 19.0
Medelvärde av periodens eget kapital hänförbart till moderbola-
gets ägare exkl. reserv för kassaflödessäkring
167 576
Avkastning på sysselsatt
kapital, %
= 100 x
EBIT
38 851
= 12.4
Genomsnittligt sysselsatt kapital
313 047
Avkastning på sysselsatt kapital
exkl. jämförelsestörande poster,
%
= 100 x
Underliggande EBIT
19 828
= 6.3
Genomsnittligt sysselsatt kapital
313 047
Räntetäckningsgrad, ggr =
EBIT + finansiella intäkter exkl. avkastning från Kärnavfallsfonden
42 516
= 7.4
Finansiella kostnader exkl. diskonteringseffekter hänförbara till
avsättningar
5 714
Räntetäckningsgrad exkl.
jämförelsestörande poster, ggr
=
Underliggande EBIT + finansiella intäkter exkl. avkastning
från Kärnavfallsfonden
23 493
= 4.1
Finansiella kostnader exkl. diskonteringseffekter hänförbara till
avsättningar
5 714
Kassaflödesräntetäcknings-
grad, ggr
=
FFO + finansiella kostnader exkl. diskonteringseffekter hänförbara
till avsättningar
41 183
= 7.2
Finansiella kostnader exkl. diskonteringseffekter hänförbara till
avsättningar
5 714
Kassaflödesräntetäcknings-
grad, netto, ggr
=
FFO + finansiella poster netto exkl. diskonteringseffekter hänför-
bara till avsättningar och avkastning från Kärnavfallsfonden
37 518
= 18.3
Finansiella poster netto exkl. diskonteringseffekter hänförbara till
avsättningar och avkastning från Kärnavfallsfonden
2 049
Kassaflödesräntetäcknings-
grad efter ersättningsinveste-
ringar, ggr
=
Kassaflöde från den löpande verksamheten minus ersättnings–
investeringar + finansiella kostnader exkl. diskonteringseffekter
hänförbara till avsättningar och räntedel i pensionskostnad
48 829
= 10.3
Finansiella kostnader exkl. diskonteringseffekter hänförbara till
avsättningar och räntedel i pensionskostnad
4 760
FFO/räntebärande skulder, % = 100 x
FFO
35 469
= 41.9
Räntebärande skulder
84 598
FFO/nettoskuld, % = 100 x
FFO
35 469
= –1 281,9
Nettoskuld
–2 767
FFO/justerad nettoskuld, % = 100 x
FFO
35 469
= 49.2
Justerad nettoskuld
72 119
EBITDA/finansnetto, ggr =
EBITDA
60 779
= 29.7
Finansiella poster netto exkl. diskonteringseffekter hänförbara till
avsättningar och avkastning från Kärnavfallsfonden
2 049
EBITDA exkl. jämförelse-
störande poster/finansnetto,
ggr
=
EBITDA exkl. jämförelsestörande poster
40 436
= 19.7
Finansiella poster netto exkl. diskonteringseffekter hänförbara till
avsättningar och avkastning från Kärnavfallsfonden
2 049
Soliditet, % = 100 x
Eget kapital
201 921
= 36.2
Balansomslutning
558 497
Skuldsättningsgrad, % = 100 x
Räntebärande skulder
84 598
= 41.9
Eget kapital
201 921
Skuldsättningsgrad netto = 100 x
Nettoskuld
–2 767
= –1.4
Eget kapital
201 921
Räntebärande skulder/ränte-
bärande skulder plus eget
kapital, %
= 100 x
Räntebärande skulder
84 598
= 29.5
Räntebärande skulder + eget kapital
286 519
Nettoskuld/nettoskuld plus
eget kapital, %
= 100 x
Nettoskuld
–2 767
= –1.4
Nettoskuld + eget kapital
199 154
Nettoskuld/EBITDA, ggr =
Nettoskuld
–2 767
= 0.0
EBITDA
60 779
Justerad nettoskuld/EBITDA,
ggr
=
Justerad nettoskuld
72 118
= 1.2
EBITDA
60 779
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
213
Övrigt
Fakta om Vattenfalls marknader 2024
Sverige Finland
2
Danmark Tyskland
3
Neder-
länderna
Stor-
britannien Total
Installerad kapacitet el, MW,
31 december 2024
Vattenkraft
1
8 541 136 — 9 24 — 8 710
Kärnkraft 5 729 — — — — — 5 729
Fossilkraft 699 — — — 1 997 1 2 697
– varav gas — — — — 1 997 1 1 998
– varav stenkol — — — — — — —
– varav olja 699 — — — — — 699
Vindkraft 331 — 1 648 576 2 053 1 111 5 718
Biomassa, torv, avfall 85 — — 17 1 — 103
Solkraft — — — 5 44 — 49
Summa 15 384 136 1 648 607 4 119 1 112 23 006
Energilager installerad kapacitet, MW — — — 2 758 15 42 2 816
Energilager kapacitet, TWh — — — 18 0 0 18
Installerad kapacitet värme, MW,
31 december 2024 1 889 46 1 554 28 3 517
Producerad elektricitet, TWh
Vattenkraft
1
30,7 0,4 — 0,0 0,1 — 31,1
Kärnkraft 37,9 — — — — 37,9
Fossilkraft 0,0 — — 2,6 6,7 0,0 9,3
– varav gas — — — 1,9 6,7 0,0 8,6
– varav stenkol — — — 0,7 — — 0,7
– varav olja och övrigt 0,0 — — 0,0 — — 0,0
Vindkraft 0,8 — 6,1 2,0 5,5 2,8 17,1
Biomassa, torv, avfall 0,1 — — 0,1 0,0 — 0,3
Solkraft — — — 0,0 0,0 — 0,0
Totalt 69,5 0,4 6,1 4,7 12,2 2,8 95,7
Sverige Finland
2
Danmark Tyskland
3
Neder-
länderna
Stor-
britannien Total
El levererad från lager, TWh — — — 3,5 0,0 — 3,5
Värmeproduktion, TWh
Fossilbränsle 0,0 — — 3,9 1,3 0,0 5,3
– varav gas — — — 3,0 1,3 0,0 4,3
– varav stenkol — — — 1,0 — — 1,0
– varav olja och övrigt 0,0 — — 0,0 — — 0,1
Biobränsle, torv, avfall 3,3 — — 0,5 0,0 0,0 3,8
Summa värme 3,3 4,4 1,4 0,0 9,2
Elförsäljning, TWh 78,1 2,5 7,3 46,8 25,6 — 160,2
Värmeförsäljning, TWh 3,1 — — 4,5 1,6 — 9,1
Gasförsäljning, TWh — — — 16,7 34,197 — 50,9
Antal privatkunder 858 885 275 560 — 4 659 463 1 934 571 — 7 728 479
Volym el, TWh privatkunder 6,7 1,6 0,2 13,2 5,6 — 27,3
Volym el, TWh företag 25,7 6,4 1,9 9,0 11,9 — 55,0
Volym el, TWh återförsäljare 6,9 2,1 1,1 23,6 — — 33,6
Volym el, TWh övriga 38,9 –8 4,1 1,0 8,0 — 44,4
Antal nätkunder 977 526 — — — — — 977 526
Antal gaskunder — — — 767 379 1 601 064 — 2 368 443
Elnät
Transiterad volym, TWh 72,6 — — — — — 72,6
Distributionsnät, km 125 457 — — — — — 125 457
Antal anställda (heltidstjänster) 11 434 92 631 3 897 4 105 496 20 654
Koldioxidutsläpp per land, Mton 0,2 0,0 0,0 2,0 2,9 0,0 5,2
Erhållna koldioxidutsläppsrätter,
Mton CO
2
/år 0,1 — — — 0,0 — 0,1
Växthusgasutsläpp per målkategori
i våra vetenskapsbaserade mål
Scope 1 och 2, marknadsbaserat, Mtonnes 0,2 0,0 0,0 2,0 — 0,0 3,4
Scope 3.3d, elförsäljning, Mtonnes — 1,0 0,8 3,7 1,9 — 8,3
Scope 3.11, sålda fossila bränslen, Mtonnes — — — 3,3 6,9 — 10,0
Andra scope 3 kategorier 5,0
1. Vattenkraft har justerats för att rapportera el levererad från lager, främst från pumpkraft, separat.
2. Inklusive data från Norge.
3. Inklusive data från Frankrike och Polen.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
214
Övrigt
Fakta om Vattenfalls marknader 2023
Sverige Finland
2
Danmark Tyskland
3
Neder-
länderna
Stor-
britannien Totalt
Installerad kapacitet el, MW,
31 december 2023
Vattenkraft
1
8 541 136 — 9 24 — 8 710
Kärnkraft 5 658 — — — — — 5 658
Fossilkraft 699 — — 2 107 1 997 0 6 213
– varav gas — — — 1 384 1 997 0 4 791
– varav stenkol — — — 687 — — 687
– varav olja och övrigt 699 — — 36 — — 735
Vindkraft 331 — 1 475 576 1 949 1 111 5 443
Biobränsle, torv, avfall 85 — — 23 1 — 109
Solkraft — — — 15 60 — 75
Totalt 15 314 136 1 475 2 730 4 031 1 111 24 798
Energilager installerad kapacitet, MW — — — 2 798 15 42 2 855
Energilager kapacitet, GWh — — — 18 — — 18
Installerad kapacitet värme, MW,
31 December 2023 1 922 — — 5 672 1 554 17 9 165
Producerad elektricitet, TWh
Vattenkraft
1
32,3 0,5 — 3,2 0,0 — 36,1
Kärnkraft 37,4 — — — — — 37,4
Fossilkraft — — — 6,1 7,0 — 13,2
– varav gas — — — 4,6 7,0 — 11,6
– varav stenkol — — — 1,5 — — 1,5
– varav olja och övrigt — — — 0,2 — — 0,2
Vindkraft 0,8 — 5,0 1,8 3,1 3,0 13,7
Biobränsle, torv, avfall 0,3 — — 0,3 0,0 — 0,4
Solkraft — — — — — — 0,1
Totalt 70,7 0,5 5,0 11,4 10,2 3,0 100,9
Sverige Finland
2
Danmark Tyskland
3
Neder-
länderna
Stor-
britannien Totalt
El levererad från lager, TWh — — — 3,2 — 0,0 3,2
Värmeproduktion, TWh
Fossilbränsle 0,1 — — 8,5 1,4 0,0 10,0
– varav gas — — — 6,8 1,4 0,0 8,2
– varav stenkol — — — 1,5 — — 1,5
– varav olja och övrigt 0,1 — — 0,1 — — 0,2
Biomassa, torv, avfall 3,3 — — 1,2 0,0 — 4,5
Summa värme 3,4 — — 9,7 1,4 0,0 14,5
Elförsäljning, TWh 79,2 2,3 6,1 58,3 22,1 — 168,0
Värmeförsäljning, TWh 3,1 — — 8,8 1,5 — 13,5
Gasförsäljning, TWh — — — 12,4 32,1 — 44,5
Antal privatkunder 865 898 300 880 105 116 4 850 007 1 941 982 — 8 063 883
Volym el, TWh privatkunder 6,9 1,7 0,5 13,0 5,5 — 27,6
Volym el, TWh företag 25,0 6,2 1,7 8,3 11,2 — 52,4
Volym el, TWh återförsäljare 6,9 2,3 0,7 35,9 — — 45,7
Volym el, TWh övriga 40,4 –8 3,2 1,0 5,4 — 42,2
Antal nätkunder 972 867 — — — — — 972 867
Antal gaskunder — — — 665 220 1 620 572 — 2 285 792
Elnät
Transiterad volym, TWh 71,8 — — — — — 71,8
Distributionsnät, km 124 829 — — — — — 124 829
Antal anställda (heltidstjänster)
Per land 10 510 84 626 5 400 3 909 466 20 995
Koldioxidutsläpp per land, Mton 0,2 — — 4,7 3,0 — 7,8
Erhållna koldioxidutsläppsrätter,
Mton CO
2
/år 0,1 — — 0,4 0,1 — 0,5
Växthusgasutsläpp per målkategori
i våra vetenskapsbaserade mål
Scope 1 och 2, marknadsbaserat, Mtonnes 0,2 0,0 0,0 4,8 3,0 0,0 8,0
Scope 3.3d, elförsäljning, Mtonnes — 0,5 0,6 5,0 2,3 — 8,4
Scope 3.11, sålda fossila bränslen, Mtonnes — — — 2,5 6,5 — 9,0
Andra scope 3 kategorier — — — — — — 5,8
1. Vattenkraft har justerats för att rapportera el levererad från lager, främst från pumpkraft, separat.
2. Inklusive data från Norge.
3. Inklusive data från Frankrike och Polen.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
215
Övrigt
Pro rata
2024 Sverige Finland Danmark Tysk land
Neder-
länderna
Stor-
britannien Totalt
Installerad kapacitet el, MW,
31 december 2024
Vattenkraft
1
8 339 136 — 9 24 — 8 508
Kärnkraft 3 880 — — — — — 3 880
Fossilkraft 699 — — — 1 997 1 2 697
– varav gas — — — — 1 997 1 1 998
– varav stenkol — — — — — — —
– varav olja 699 — — — — — 699
Vindkraft 366 — 1 619 310 1 276 1 038 4 609
Biobränsle, torv, avfall 85 — — 17 1 — 103
Solkraft — — — 5 44 — 49
Summa 13 369 136 1 619 341 3 343 1 038 19 846
Energilager installerad kapacitet, MW — — — 2 758 15 42 2 816
Energilager kapacitet, TWh — — — 18 0 — 18
Installerad kapacitet värme, MW,
31 December 2024 1 780 — — 46 1 544 28 3 398
Producerad el, TWh
Vattenkraft
1
29,7 0,4 — 0,0 0,1 — 30,2
Kärnkraft 25,7 — — — — 25,7
Fossilkraft 0,0 — — 2,6 6,7 0,0 9,3
– varav gas — — — 1,9 6,7 0,0 8,6
– varav stenkol — — — 0,7 — — 0,7
– varav olja och övrigt 0,0 — — 0,0 — — 0,0
Vindkraft 0,8 — 6,0 1,0 3,4 2,6 13,8
Biobränsle, torv, avfall 0,1 — — 0,1 0,0 — 0,3
Solkraft — — — 0,0 0,0 — 0,0
Summa 56,4 0,4 6,0 3,8 10,2 2,6 79,3
El levererad från lager, TWh — — — 3,5 0,0 — 3,5
Producerad värme, TWh 3,1 4,4 1,4 0,0 9,0
Koldioxidutsläpp per land, Mton 0,2 0,0 0,0 2,0 2,9 0,0 5,1
2023 Sverige Finland Danmark Tyskland
Neder-
länderna
Stor-
britannien Totalt
Installerad kapacitet el, MW,
31 december 2023
Vattenkraft
1
8 339 136 — 9 24 — 8 508
Kärnkraft 3 832 — — — — — 3 832
Fossilkraft 699 — — 2 105 1 997 — 4 801
– varav gas — — — 1 382 1 997 — 3 379
– varav stenkol — — — 687 — — 687
– varav olja och övrigt 699 — — 36 — — 735
Vindkraft 367 — 1 460 310 1 201 1 038 4 375
Biomassa, torv, avfall 85 — — 23 1 — 109
Solkraft — — — 15 60 — 75
Summa 13 322 136 1 460 2 462 3 283 1 038 21 701
Energilager installerad kapacitet, MW — — — 2 798 15 42 2 855
Energilager kapacitet, TWh — — — 18 0 0 18
Installerad kapacitet värme, MW,
31 december 2023 1 813 — — 5 635 1 544 17 9 009
Producerad el, TWh
Vattenkraft
1
31,4 0,5 — 0,0 0,0 — 32,0
Kärnkraft 25,3 — — — — — 25,3
Fossilkraft — — — 6,1 7,0 — 13,1
– varav gas — — — 4,6 7,0 — 11,6
– varav stenkol — — — 1,5 — — 1,5
– varav olja och övrigt — — — 0,2 — — 0,2
Vindkraft 0,8 — 5,0 0,9 2,2 2,9 11,8
Biobränsle, torv, avfall 0,2 — — 0,3 — — 0,5
Solkraft — — — — 0,1 — 0,1
Summa 57,7 0,5 5,0 7,3 9,3 2,9 82,8
El levererad från lager, TWh — — — 3,2 — 0,0 3,2
Producerad värme, TWh 3.2 — — 9.6 1.4 — 14.3
Koldioxidutsläpp per land, Mton 0.2 — — 4.7 3.0 — 7.8
1. Vattenkraft har justerats för att rapportera el levererad från lager, främst från pumpkraft, separat.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
216
Övrigt
Ordlista
Cirkulär ekonomi: Cirkulär ekonomi är ett ramverk för hållbar
tillväxt med det övergripande målet att minska samhällets
resursanvändning och den miljöpåverkan den orsakar.
Samlokalisering/samanvändning: När två eller flera anlägg-
ningar, aktiviteter eller tillgångar placeras på en enda plats.
Till exempel genom att kombinera hållbart jordbruk och sol-
energiproduktion på samma mark.
Decentraliserad produktion/decentraliserade energi-
lösningar: Varje form av energiförsörjning som inte tillhanda-
hålls från det centrala elnätet, till exempel lokal kraftproduktion
som solceller på tak, värmelösningar inklusive värmepumpar
och lagringsteknik.
Derivatinstrument: Finansiellt instrument, ofta använt för att
hantera risk. Dess värde och värdeförändring är relaterad till
värdet på en underliggande tillgång, som kan vara råvaror, ädel-
metaller, valuta, obligationer, aktier och liknande. Exempel på
derivatinstrument är optioner, terminskontrakt och swappar.
Diskonterbar: Avser något som bedöms vara acceptabelt eller
lämpligt för finansiellt stöd från till exempel institutionella inves-
terare eller godkännande från en bank eller ett finansinstitut.
Biomassa: Förnybart bränsle, exempelvis restprodukter från
skogen, bark och tallolja.
Elektrobränsle: Elektrobränsle är kategoriserat som ett håll-
bart flygbränsle eftersom de enda insatserna i processen att
tillverka elektrobränsle är fossilfri elektricitet, vatten och åter-
vunnen koldioxid (i motsats till jungfruligt fossilt råmaterial). Elen
kommer främst att användas för att tillverka vätgas via elektro-
lys som tillsammans med koldioxid kan omvandlas till etanol
och sedan omvandlas till flygbränsle.
Energiköpsavtal för företag (cPPA): Ett cPPA är vanligtvis ett
långsiktigt avtal mellan en producent av förnybar energi och en
företagskund eller en organisation.
EU Emission Trading System (EU ETS): EU:s handelssystem
för utsläppsrätter för CO
2
. Systemet sätter ett tak för totala
mängden utsläpp från verksamheterna inom systemet och
möjlig gör optimering genom handel med utsläppsrätter.
Fossila bränslen: Bränslen baserade på kolväteföreningar från
gamla sedimentlager – främst kol, olja och naturgas.
Fyllnadsgrad: Den mängd vatten som finns lagrad i en damm
vid ett specifikt tillfälle och som kan användas för produktion
av vattenkraft. Fyllnadsgraden varierar under året beroende på
nederbörd och vattenkraftproduktion.
Förnybara energikällor: Icke ändliga energikällor såsom
vatten kraft, biobränslen, vind, sol, tidvatten, havsvågor och
geotermisk energi.
Global Compact: Förenta Nationernas (FN) tio principer kring
mänskliga rättigheter, arbetsrättsliga frågor, miljö och korrup-
tion riktade till företag.
Global Reporting Initiative (GRI): en global standard för
hållbarhets redovisning (se https://www.globalreporting.org/).
Ursprungsgaranti: Garantier intygar hur och var el producera-
des från förnybara källor.
HOB (Heat only boiler): En anläggning som producerar värme
till fjärrvärme som sin enda produkt.
Högriskmineraler: Mineraler som utvinns i ett område med
väpnad konflikt och som handlas olagligt för att finansiera
konflikten, som anses vara avgörande för energiomställningen,
och som potentiellt inte har några rimliga substitut vilket med-
för risker för potentiella avbrott i försörjningen, eller som är så
kallade sällsynta jordartsmetaller (REE).
Installerad effekt (kapacitet): Även känd som nominell kapaci-
tet eller märkkapacitet. Den maximala mängd el som ett kraft-
verk kan producera under de specifika förhållanden som anges
enligt dess konstruktionsdata. Mäts vanligen i MW (megawatt).
International Financial Reporting Standards, IFRS: Vattenfall
har rapporterat i enlighet med IFRS sedan 2005.
ISO 14001: En internationell standard i ISO 14000-serien för
fastställande av miljöledning.
Koldioxidavskiljning, användning och lagring (CCUS): En
process som involverar avskiljning av koldioxid från källor som
fossildriven kraftproduktion eller industrianläggningar. Koldioxid
kan också fångas upp direkt från atmosfären. Om den inte
används på plats, komprimeras den infångade koldioxiden och
transporteras med rörledningar, fartyg, järnväg eller lastbil för
att användas i en rad olika tillämpningar, eller injiceras i djupa
geologiska formationer för permanent lagring. CCUS som
använder biomassa som bränsle kallas bio-CCUS.
Kraft-till-värme: Konvertering av el till värme, vilket omfattar
elpannor kombinerade med lagring av varmvatten. Power-to-
Heat-system gör det möjligt att ta tillvara överskottsel från fram-
för allt förnybara energikällor för senare användning som fjärr-
värme.
Kraftvärmeverk: En anläggning som producerar både värme
och el. I en sådan anläggning används en stor del av den pri-
mära energin för el- och värmeproduktion med lite spillvärme
som följd.
Levelised Energy Cost (LEC): Genomsnittlig produktions-
kostnad per kilowattimme el beräknat över en producerande
anläggnings hela livslängd. Nuvärdesmetoden används för att
diskontera framtida kostnader med den viktade genomsnittliga
kapitalkostnaden (WACC).
Livscykelanalys (LCA): En metod för att påvisa hur stor en pro-
dukts totala miljöpåverkan är under dess livscykel, från råvaru-
utvinning, via tillverkningsprocesser och användning till avfalls-
hantering, inklusive alla transporter och all energiåtgång
i mellanleden.
Luftburna partiklar: Luftburna partiklar består av en blandning
av fasta ämnen och vätskedroppar. Vissa luftburna partiklar
släpps ut direkt, i annat fall bildas de när föroreningar från olika
källor reagerar i atmosfären. Luftburna partiklar är av olika stor-
lek, där de som är mindre än 10 mikrometer kan tränga in i lung-
orna och orsaka allvarliga hälsoproblem.
Miljövarudeklarationer, EPD (Environmental Product
Declaration): Tredjepartsverifierad miljödeklaration i enlighet
med ISO 14025 (www.environdec.com).
Net Promoter Score (NPS): en gradering från –100 till 100 som
mäter kunders vilja att rekommendera ett företags produkter
eller tjänster till andra. Används för att bestämma kundens över-
gripande tillfredsställelse med ett företag och lojalitet till varu-
märket.
Nord Pool: Den nordiska elbörsen. Startad av Sverige och
Norge 1996.
NOX: Samlingsnamn för kväveoxid, kvävedioxid och liknande
kväveföreningar.
Offtaker: En ”offtaker” är en part som i förväg avtalar om att
köpa eller sälja varor som ännu inte har producerats. På energi-
marknaden avser det vanligtvis en part som köper el via energi-
köpsavtal (PPA) (se nedan).
OTC: Over the Counter, handel utanför börsen (direkt eller
via mäklare) med fysiska och finansiella kontrakt.
Planerbar produktion: Se Reglerbar energikälla.
Power-as-a-service (PaaS): En affärsmodell som garanterar
eltjänster i utbyte mot en fast månadsavgift, vanligen till bolag
som använder mycket energi.
Power-to-X: Ett paraplybegrepp som hänvisar till omvandling
av elektricitet till en energibärare, värme, produkt eller råvara.
Power-to-X inkluderar exempelvis power-to-gas, power-to-liquid,
power-to-chemicals och power-to-heat. Mer specifika exempel
är produktion av vätgas, metan, ammoniak, metanol, flygbränsle,
diesel osv. med användning av elektricitet som primär energi-
källa.
Primärenergi: Primärenergi är den energiform som är åtkomlig
direkt från ursprungliga källor. Vattenfall använder den tolkning
som Eurostat och IEA tillämpar. Det innebär att alla bränslen till-
delas ett primärenergiinnehåll motsvarande deras värmevärde.
Uran tilldelas ett primärenergiinnehåll motsvarande den värme-
mängd som frigörs i kraftverket. Sol-, vind- och vattenkraft
till delas ett primärenergiinnehåll motsvarande den utvunna
el- (eller värme-) energin.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
217
Övrigt / Ordlista
Prisområden: Det nordiska elsystemet är uppdelat i 15 pris-
områden. Elproduktion prissätts alltid i det område där den
är geografiskt belägen.
Psykologisk säkerhet: En miljö där det finns en delad förvän-
tan att man inte kommer att bli generad, avvisad eller straffad
för att dela idéer, ta risker eller be om feedback.
Reglerbar energikälla: Elproduktion som lätt kan slås på och
av och användas för att anpassa elförsörjningen till nätet vid
behov.
Rättvis omställning och ansvarsfull avveckling:
En process som involverar arbetsgivare, fackföreningar, stater
och samhällen i planerandet och genomförandet av omställ-
ningen av ekonomier, sektorer och företag till koldioxidsnåla,
socialt rättvisa och miljömässigt hållbara aktiviteter. På före-
tagsnivå är en rättvis omställning den process som innefattar
planering av insatser för att minska utsläppen och samtidigt
maximera positiva effekter och minimera negativa effekter på
arbetare och samhällen, genom bibehållande och omplacering,
kompetensträning, skapande av nya jobb, social inkludering
och förnyelse av samhället.
SF
6
: Växthusgaser som är över 15 000 gånger starkare än
CO
2
och vanligen används för elektrisk isolering.
Skada med frånvaro från arbetet (LTI, Lost time injury):
Arbetsrelaterade olyckor som leder till frånvaro längre än en dag
och olyckor som leder till dödsfall. Vanligen uttryckt som LTIF,
eller Lost Time Injury Frequency, vilket är antalet sådana olyckor
per 1 miljon arbetade timmar.
Marginalsäkerhet (margin call): Marginalsäkerheter är likvida
medel som ska skydda mot framtida eller nuvarande risk-
exponering från marknadsprisförändringar eller i händelse av
motpartsfallissemang. Marginalsäkerheter utbyts när priset
på den underliggande tillgången ändras.
Smart mätare: Smarta mätare ersätter befintliga gas- och
elmätare och är vanligtvis en elektronisk enhet som registrerar
information som förbrukning av elektrisk energi, spännings-
nivåer, ström och effektfaktor för en installation eller byggnad.
De har också möjlighet att skicka och lagra mätaravläsningar
automatiskt och med jämna mellanrum över internet.
Små modulära reaktorer (SMR): En typ av kärnkraftsreaktor
som är mindre och mer flexibel än konventionella reaktorer,
vanligtvis med en effekt på upp till 300 MW per enhet. Tack
vare en modulär och standardiserad design kan komponenter
i SMR:er förtillverkas i fabrik, för att sedan monteras, driftsättas
och användas på en separat plats.
SO
x
: Samlingsnamn för svaveloxider.
Spotmarknad: En marknad där handel sker med omedelbar
leverans.
Stödtjänster: Köps av transmissionsnätsoperatören för att
säkerställa ett balanserat och tillförlitligt kraftsystem och kan
tillhandahållas från kraftverk, tillgångar med flexibel elförbruk-
ning eller energilagring. Det finns olika typer av stödtjänster
där kraven på uthållighet och snabbhet skiljer sig åt.
Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB): Svensk Kärnbränsle-
hantering AB ansvarar för hanteringen av radioaktivt avfall i
Sverige.
Swap: Ett finansiellt instrument som är en kombination av spot
och terminsaffär, ett slags finansiellt bytesavtal.
System Average Interruption Duration Index (SAIDI):
Ett index för genomsnittliga avbrottstider inom eldistribution.
Mäts som avbrottslängd per kund och år.
System Average Interruption Frequency Index (SAIFI):
Ett index för genomsnittlig avbrottsfrekvens inom eldistribution.
Mäts som antal avbrott per kund och år.
Terminsmarknad: En marknad där köpare och säljare enas
om ett fast pris för framtida leveranser av det underliggande
instrumentet, som ett elavtal (se även derivatinstrument).
Tillgänglighet: Refererar till teknisk tillgänglighet, vilket är
andelen av en tillgångs planerade produktionstid utan
oväntade tekniska problem eller underhållsbehov.
Tredjepartsintegration (TPI): En process där överskotts- eller
spillvärme, som annars skulle släppas ut i atmosfären, tas om
hand vid de industrianläggningar där den produceras och inte-
greras i fjärrvärmenätverket.
Tvångsarbete: Varje arbete eller tjänst, som avfordras en per-
son under hot om något slag av straff och till vars utförande
ifråga varande person inte erbjudit sig av fri vilja.
Utveckling för avyttring: Avser projekt som är utvecklade för
att säljas vid färdigställande i motsats till projekt som byggs för
att utgöra en del av den framtida produktionsportföljen.
Verkningsgrad: Faktiskt utnyttjad energi i förhållande till tillförd
energi i ett system.
Visselblåsar-funktion: Procedur som implementeras frivilligt
av Vattenfall och som tillåter anställda, entreprenörer, leveran-
törer, partner och andra externa och interna intressenter att
rapportera allvarliga oegentligheter och andra klagomål hos
Vattenfall.
Volatilitet: Mått på hur priset för en vara varierar under en tids-
period.
Värdekedja: Alla aktiviteter, verksamheter, affärsrelationer och
investeringskedjor i ett företag, inklusive enheter som företaget
har en direkt eller indirekt affärsrelation med, uppströms och
nedströms.
Värmekraft: El som produceras via en uppvärmningsprocess,
till exempel gasturbin eller med ångprocess i ett kol- eller kärn-
kraftverk (jämför kraftvärmeverk).
Vätgas: Vätgas som bränslekälla kan produceras på flera olika
sätt och kategoriseras vanligtvis i olika färger beroende på
vilken produktionsprocess som använts. Grå vätgas är för när-
varande den vanligaste formen av vätgasproduktion där vätgas
skapas av naturgas med hjälp av ångreformering.
Blå vätgas utvinns också med hjälp av ångreformerings-
process, men koldioxidutsläppen från produktionsprocessen
fångas upp och lagras. Grön vätgas genererar inga utsläpp
under hela livscykeln eftersom det produceras genom att elek-
trolysera vatten med förnybar energi.
Definitioner av finansiella nyckeltal finns på sidan 193.
Definitioner för CSRD, se Annex II av CSRD Delegerade akten.
Effektenheter
• Effekt är energi per tidsenhet
• Effekt anges i watt (W)
• 1 kW (kilowatt) = 1 000 W
• 1 MW (megawatt) = 1 000 kW
• 1 GW (gigawatt) = 1 000 000 kW
Energienheter
• Energi är effekt gånger tid
• 1 kWh (kilowattimme) = 1 kW under en timme
• 1 MWh (megawattimme) = 1 000 kWh
• 1 GWh (gigawattimme) = 1 000 000 kWh
• 1 TWh (terawattimme) = 1 000 000 000 kWh
Viktenheter
• kton (kiloton) = 1 000 ton
• Mton (megaton) = 1 000 000 ton
Spänning
• 1 kV (kilovolt) = 1 000 volt (V)
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
218
Övrigt / Ordlista
Definitioner och beräkningar av nyckeltal
Nyckeltalen presenteras i procent (%) eller gånger (ggr) och är
beräknade på helår 2024.
Alternativa nyckeltal
För att kunna presentera koncernens verksamheter på ett
rättvisande sätt använder sig Vattenfallkoncernen av ett antal
alternativa nyckeltal som inte definieras i IFRS eller i Årsredo-
visningslagen. De alternativa nyckeltal som Vattenfall använder
framgår av nedanstående redogörelse som innefattar defini-
tioner och hur de beräknas. De alternativa nyckeltalen som
används och definitionerna av dem är oförändrade jämfört
med tidigare perioder.
Rörelseresultat (EBIT, Earnings Before Interest and Tax):
Skillnaden mellan rörelsens intäkter och rörelsens kostnader,
inklusive resultat från andelar i intressebolag och joint ventures.
Se Koncernens resultaträkning.
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA,
Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortisations).
Se Koncernens resultaträkning.
Jämförelsestörande poster: Realisationsvinster respektive
realisationsförluster i aktier och andra anläggningstillgångar,
nedskrivningar och återförda nedskrivningar samt andra
väsentliga poster som inte är frekvent förekommande. Dess-
utom ingår här inom tradingverksamheten orealiserade mark-
nadsvärderingar av energiderivat som enligt IFRS 9 inte kan
säkringsredovisas samt orealiserade marknadsvärdeföränd-
ringar av varulager. Se Kommentarer till koncernens resultat-
räkning för en specifikation av jämförelsestörande poster.
Underliggande rörelseresultat: Rörelseresultat exklusive
jämförelsestörande poster. Måttet möjliggör en mer rättvisande
jämförelse mellan perioder genom att exkludera jämförelse-
störande poster som inte är frekvent förekommande. För
avstämning se Kommentarer till koncernens resultaträkning.
Underliggande rörelseresultat före avskrivningar och ned-
skrivningar (Underliggande EBITDA): Rörelseresultat exklu-
sive jämförelsestörande poster och avskrivningar och nedskriv-
ningar. Måttet möjliggör en mer rättvisande jämförelse mellan
perioder. Detta genom att exkludera jämförelsestörande poster
som inte är frekvent förekommande och därtill exkludera ej
kassa flödespåverkande poster såsom avskrivningar och ned-
skrivningar. För avstämning se Kommentarer till koncernens
resultat räkning.
Räntebärande skulder: För avstämning se Kommentarer till
koncernens balansräkning.
Nettoskuld: För avstämning se Kommentarer till koncernens
balansräkning och Tilläggsinformation i anslutning till Koncer-
nens kassaflödesanalys.
Justerad nettoskuld: För avstämning se Kommentarer till
koncernens balansräkning.
Sysselsatt kapital: Summa tillgångar minus finansiella till-
gångar, icke räntebärande skulder och vissa andra ränte-
bärande avsättningar vilka ej ingår i justerad nettoskuld. För
avstämning se Kommentarer till koncernens balansräkning.
Internt tillförda medel (FFO - Funds from operations):
Se Koncernens kassaflödesanalys.
Fritt kassaflöde: Kassaflöde från den löpande verksamheten
minus ersättningsinvesteringar. För avstämning se Tilläggs-
information i anslutning till Koncernens kassaflödesanalys.
Övriga definitioner
Hybridkapital: Finansieringsinstrument med evig löptid efter-
ställda Vattenfalls övriga låneinstrument.
LTIF: Lost Time Injury Frequency (LTIF), uttrycks i antal arbets-
olyckor (per 1 miljon arbetade timmar), det vill säga arbets-
relaterade olyckor med frånvaro > 1 dag samt dödsolyckor.
Ej tillgänglig likviditet: Andel av likvida medel i Vattenfalls
balansräkning som ses som ej tillgängligt i linje med regler
uppsatta av ratinginstitut och enligt finansiella restriktioner.
Finansiell kalender 2025
28
april
Årsstämma
29
april
Delårsrapport för januari–mars
18
juli
Delårsrapport för januari–juni
30
oktober
Delårsrapport för januari–september
Kontakter
Åsa Jamal, Communications
asa.jamal@vattenfall.com
tel +46 8 739 50 00
Annika Ramsköld, Sustainability
annika.ramskold@vattenfall.com
tel +46 8 739 50 00
Johan Sahlqvist, Group Control &
Investor Relations
johan.sahlqvist@vattenfall.com
tel +46 8 739 50 00
Om Vattenfalls finansiella rapporter
Vattenfalls finansiella rapportering omfattar delårsrapporter, bokslutskommuniké och årsredovisning. Utöver
dessa rapporter lämnas finansiell information via pressmeddelanden och Vattenfalls webbplatser. Vattenfalls
Års- och hållbarhetsredovisning 2024 publiceras på svenska och engelska. Samtliga finansiella rapporter finns
tillgängliga på Vattenfalls webbplatser. Rapporter finns endast tillgängliga digitalt för nedladdning och kan därför
inte beställas i tryckt version.
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
219
Övrigt
Prognoser och framtidsinriktad information
Detta dokument innehåller framtidsinriktad information som baseras
på Vattenfalls nuvarande förväntningar. Även om Vattenfalls ledning
bedömer att dessa förväntningar är rimliga kan ingen garanti lämnas att
dessa förväntningar kommer att visa sig korrekta. Den framtidsinriktade
informationen innefattar risker och osäkerheter som på ett väsentligt sätt
kan påverka framtida resultat. Informationen baseras därvid på vissa anta-
ganden, inklusive sådana som hänför sig till ekonomiska förhållanden i all-
mänhet på bolagets marknader och efterfrågenivån på bolagets produk-
ter. Utfallet kan komma att variera väsentligt jämfört med vad som framgår
i den framtidsinriktade informationen, bland annat beroende på föränd-
rade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, lagkrav
och andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser, jämte andra
faktorer som omnämns i årsredovisningen. Den engelska versionen av
Vattenfalls Års- och hållbarhetsredovisning är en översättning av det
svenska originalet som är den bindande versionen.
Avrundningsdifferenser kan förekomma i detta dokument.
Foto
Łukasz Bera, Elin Bergqvist, Hans Blomberg, Teis Boderskov, Jimmy
Eriksson, Kolibri Film, Börje Försäter, Robert Gabrielsson, Peter Hoelstad,
Erik van der Horst, HYBRIT, Jeanette Hägglund, Matthias Ibeler, Johan
Kronman, Jennie Lind, Oskar Lind, Jorrit Lousberg, Felix Odell, Jan Oelker,
Ramboll, Elisabeth Redlig, Gyro Helicopter Service, Martin Sorgenfrei,
Hans Strand, Rickard Sund, Charles Walker, Rainer Weisflog, Ulrich Wirrwa,
NORD ID/NORD DDB m. fl.
Copyright 2024, Vattenfall AB, Solna
Produktion
Vattenfall AB i samarbete med Solberg Kommunikation
Vattenfall Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Övrigt
169 92 Stockholm Evenemangsgatan 13 info@vattenfall.com
Aktiebolag Stockholm Organisationsnummer SE 5560362138 www.vattenfall.com