NOT | 2024 | 2023 | |
Intäkter - Live | |||
Intäkter - RNG | |||
Nettoomsättning | 4 | ||
Övriga rörelseintäkter | 25 | ||
Totala rörelseintäkter | |||
Personalkostnader | 5 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11, 12, 17 | – | – |
Övriga rörelsekostnader | 6, 17 | – | – |
Total rörelsekostnader | – | – | |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 7 | ||
Finansiella kostnader | 8 | – | – |
Resultat före skatt | |||
Skatt på årets resultat | 9 | – | – |
Årets resultat | |||
| Varav hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 10 | ||
Resultat per aktie före utspädning, EUR | |||
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 10 | ||
Resultat per aktie efter utspädning, EUR |
2024 | 2023 | |
Årets resultat | ||
| Övrigt totalresultat | ||
| Poster som senare kan återföras till periodens resultat | ||
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter | – | |
Årets övriga totalresultat | – | |
Årets totalresultat |
NOT | 31 december 2024 | 31 december 2023 | |
| Tillgångar | |||
Goodwill | 11 | ||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 11 | ||
Byggnader och mark | 12 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 17 | ||
Övriga materiella anläggningstillgångar | 12 | ||
Obligationsportfölj | 13 | ||
Övriga finansiella anläggningstillgångar | 13 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 9 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
Kundfordringar | 14 | ||
Skattefordringar | |||
Övriga kortfristiga fordringar | 15 | ||
Förubetalda kostnader och upplupna intäkter | 16 | ||
Likvida medel | 23 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| Eget kapital och skulder | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | – | – | |
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital | |||
Uppskjuten skatteskuld | 9 | ||
Pensionsavsättningar | |||
Långfristiga leasingskulder | 17 | ||
Övriga långfristiga skulder | 18 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Kortfristiga leasingskulder | 17 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 19 | ||
Upplupna kostnader och förutbetala intäkter | 4, 20 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Balanserade | |||||
| Övrigt tillskjutet | vinstmedel inkl. | ||||
2023 | Aktiekapital | kapital | Reserver | årets resultat | Summa eget kapital |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | – | ||||
Årets resultat | — | — | — | ||
Övrigt totalresultat | — | — | — | ||
| Transaktioner med aktieägare | |||||
Återköp egna aktier | — | — | — | – | – |
Utdelning | — | — | — | – | – |
Teckningsoptioner | — | – | — | – | |
Apportemission | — | — | — | ||
Nyemission | — | — | |||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | – |
| Balanserade | |||||
| Övrigt tillskjutet | vinstmedel inkl. | ||||
2024 | Aktiekapital | kapital | Reserver | årets resultat | Summa eget kapital |
Ingående eget kapital 2024-01-01 | – | ||||
Årets resultat | — | — | — | ||
Övrigt totalresultat | — | — | – | — | – |
| Transaktioner med aktieägare | |||||
Återköp egna aktier | — | — | — | – | – |
Utdelning | — | — | — | – | – |
Teckningsoptioner | — | – | — | – | |
Nyemission | |||||
Utgående eget kapital 2024-12-31 | – |
NOT | 2024 | 2023 | |
Rörelseresultat | |||
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet | 23 | – | |
Erhållen ränta | |||
Betald ränta | – | – | |
Betald skatt | – | – | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | |||
Ökning/minskning kundfordringar | – | – | |
Ökning/minskning leverantörsskulder | |||
Ökning/minskning övrigt rörelsekapital | – | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | 11 | – | – |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 12 | – | – |
Förvärv av dotterföretag | 25 | – | – |
Ökning/minskning övriga finansiella anläggningstillgångar | – | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – | |
Amortering av leasingskuld | 17, 23 | – | – |
Återköp egna aktier | – | – | |
Teckningsoptioner | – | – | |
Utdelning | – | – | |
Nyemission | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – | |
Årets kassaflöde | – | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Valutakursdifferenser | – | ||
Likvida medel vid årets slut | 23 |
Sverige | Malta | Australien | ||||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |||
Nettoomsättning | 43 806 | 45 602 | 2 249 662 | 1 736 984 | 40 830 | 50 413 | ||
Varav koncerninternt | 43 793 | 44 169 | 599 121 | 417 279 | 2 551 | 4 505 | ||
| Nettoomsättning från | ||||||||
externa kunder | 13 | 1 433 | 1 650 541 | 1 319 705 | 38 279 | 45 908 | ||
Immateriella och materiella tillg. | 2 080 802 | 2 178 940 | 419 794 | 396 915 | 458 730 | 466 325 | ||
Nordamerika | Curacao | Övriga | Totalt | |||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Nettoomsättning | 233 129 | 195 490 | 290 816 | 340 839 | 495 948 | 428 974 | 3 354 191 | 2 798 302 |
Varav koncerninternt | 226 006 | 178 312 | 579 | 1 968 | 419 056 | 353 468 | 1 291 106 | 999 701 |
| Nettoomsättning från | ||||||||
externa kunder | 7 123 | 17 178 | 290 237 | 338 871 | 76 892 | 75 506 | 2 063 085 | 1 798 601 |
Immateriella och materiella tillg. | 107 198 | 78 250 | 13 143 | 13 382 | 140 548 | 107 158 | 3 220 215 | 3 240 970 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 3 611 | 2 743 |
| Redovisad nettoomsättning | ||
från ingående balans | –3 278 | –1 325 |
Redovisade skulder | 2 151 | 4 943 |
Redovisad nettoomsättning | –807 | –2 710 |
Omräkningsdifferens | 1 | –40 |
Utgående balans | 1 678 | 3 611 |
Koncernen, MEUR | 2024 | 2023 |
Europa | 779,0 | 709,9 |
Asien | 802,7 | 672,3 |
Nordamerika | 257,7 | 226,7 |
Latinamerika | 145,5 | 127,8 |
Övriga | 78,3 | 62,0 |
Nettoomsättning | 2 063,1 | 1 798,6 |
Omsättn. reglerade marknader | 819,6 | 718,6 |
Reglerade marknaders andel | 40% | 40% |
2024 | 2023 | |||||
| Ledande | Övriga | Ledande | Övriga | |||
| Personalkostnader | befattningshavare | anställda | Totalt | befattningshavare | anställda | Totalt |
Löner och andra ersättningar | 6 372 | 391 262 | 397 634 | 11 252 | 318 182 | 329 434 |
Pensionskostnader | 601 | 3 354 | 3 955 | 101 | 2 972 | 3 073 |
Övriga sociala kostnader | 1 675 | 53 920 | 55 595 | 2 995 | 40 344 | 43 339 |
Övriga personalkostnader | 29 848 | 25 264 | ||||
Aktiverat eget arbete | –49 197 | –45 810 | ||||
Summa personalkostnader | 8 648 | 448 536 | 437 835 | 14 348 | 361 498 | 355 300 |
| Ersättning och övriga | Grundlön/ | Övriga | Aktierelaterade | Pensions- | Övriga sociala | ||
| förmåner 2024 | Styrelsearvode | Bonus | förmåner | ersättningar | kostnader | kostnader | Summa |
| Styrelsens ordförande: | |||||||
Jens von Bahr | 400 | — | — | — | — | 126 | 526 |
| Övriga styrelsemedlemmar: | |||||||
Joel Citron | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
Fredrik Österberg | 100 | — | — | — | 31 | 131 | |
Ian Livingstone | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
Mimi Drake | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
Sandra Urie | 100 | — | — | — | — | 10 | 110 |
VD: Martin Carlesund | 3 086 | — | 3 | — | 438 | 1 077 | 4 604 |
| Övriga ledande befattningshavare: | |||||||
4 personer | 1 539 | 734 | 1 | 109 | 163 | 336 | 2 882 |
Summa ledande befattningshavare | 5 525 | 734 | 4 | 109 601 1 675 8 648 |
| Ersättning och övriga | Grundlön/ | Övriga | Aktierelaterade | Pensions- | Övriga sociala | ||
| förmåner 2023 | Styrelsearvode | Bonus | förmåner | ersättningar | kostnader | kostnader | Summa |
| Styrelsens ordförande: | |||||||
Jens von Bahr | 400 | — | — | — | — | 126 | 526 |
| Övriga styrelsemedlemmar: | |||||||
Joel Citron | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
Fredrik Österberg | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
Ian Livingstone | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
Jonas Engwall 1) | 33 | — | — | — | — | 10 | 43 |
Mimi Drake | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
Sandra Urie | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
| VD: Martin Carlesund | 2 613 | — | 2 246 2) | — | — | 1 527 | 6 386 |
| Övriga ledande befattningshavare: | |||||||
6 personer (2 del av år) | 2 073 | 872 | 2 163 | 352 | 101 | 1 175 | 6 736 |
Summa ledande befattningshavare | 5 619 | 872 | 4 409 | 352 | 101 | 2 995 | 14 348 |
2024 | 2023 | |||||
| Antal och andel kvinnor i | Antal | Andel | Antal | Andel | ||
ledande ställning vid årets slut | Antal män | kvinnor | kvinnor | Antal män | kvinnor | kvinnor |
| Koncernen | ||||||
Styrelse | 4 | 2 | 33% | 4 | 2 | 33% |
Ledande befattningshavare | 4 | 1 | 20% | 4 | 1 | 20% |
| Moderbolaget | ||||||
Styrelse | 4 | 2 | 33% | 4 | 2 | 33% |
Ledande befattningshavare | 3 | 1 | 25% | 3 | 1 | 25% |
2024 | 2021/2024 | 2023/2026 |
Ingående antal optioner | 3 474 719 | 1 995 389 |
Tilldelade optioner | — | — |
Avslutade eller återköpta | –63 408 | –58 346 |
Nyttjade optioner | –3 411 311 | — |
Utgående antal optioner | 0 | 1 937 043 |
2023 | 2020/2023 | 2021/2024 | 2023/2026 | |
Ingående antal optioner | 3 890 050 | 3 | 718,479 | — |
Tilldelade optioner | — | — | 1 995 389 | |
Avslutade eller återköpta | –109 950 | –243 760 | — | |
Nyttjade optioner | –3 780 100 | — | — | |
Utgående antal optioner | 0 | 3 474 719 | 1 995 389 |
2024 | 2023 | |||
| Medeltal antal | Medeltal antal | |||
| Medeltal antal anställda | anställda | varav kvinnor | anställda | varav kvinnor |
Argentina | 101 | 91 | 18 | 10 |
Armenien | 983 | 597 | 442 | 278 |
Australien | 19 | 6 | 20 | 6 |
Bulgarien | 257 | 112 | 211 | 81 |
Kanada | 852 | 459 | 591 | 305 |
Estland | 39 | 14 | 38 | 13 |
Georgien | 6 987 | 3 486 | 6 823 | 3 774 |
Storbritannien | 15 | 8 | 12 | 6 |
Lettland | 3 396 | 1 698 | 3 151 | 1 567 |
Litauen | 796 | 403 | 379 | 171 |
Malta | 1 554 | 666 | 1 391 | 629 |
Nederländerna | 55 | 10 | 42 | 4 |
Polen | 163 | 71 | 119 | 0 |
Portugal | 68 | 25 | 67 | 20 |
Rumänien | 941 | 467 | 850 | 356 |
Spanien | 1 263 | 561 | 578 | 241 |
Sverige | 209 | 72 | 173 | 58 |
Taiwan | 72 | 44 | 63 | 36 |
USA | 3 017 | 1 506 | 2 662 | 1 395 |
Övriga länder | 186 | 70 | 133 | 89 |
Summa Koncernen | 20 973 | 10 366 | 17 763 | 9 039 |
| Varav Moderbolaget | ||||
(Sverige) | 13 | 6 | 13 | 6 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| PwC | ||||
Revisionsuppdrag | –866 | –894 | –378 | –394 |
Revisionsnära tjänster, utöver revision | –3 | –9 | –3 | –9 |
Skatterådgivning | –68 | –30 | — | — |
Övriga tjänster | –86 | –90 | –76 | –69 |
Summa PwC | –1 023 | –1 023 | –457 | –472 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ränteintäkter | 22 335 | 14 364 | 1 329 | 647 |
Valutakursvinster | 4 255 | 1 225 | 305 | 2,077 |
Utdelning/koncernbidrag | — | — | 1 450 293 | 549 421 |
Summa finansiella intäkter | 26 590 | 15 589 | 1 451 927 | 552 145 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Räntekostnader | –2 382 | –1 606 | –2 | — |
Räntekostnader leasingskuld | –3 988 | –3 405 | — | — |
Valutakursförluster | –560 | –4 610 | –3 044 | — |
Övriga finansiella kostnader | –289 | –91 | — | — |
Summa finansiella kostnader | –7 219 | –9 712 | –3 046 | — |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
Inkomstskatt | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Aktuell skatt | ||||
Sverige | –128 472 | –575 | –128 332 | –510 |
Utanför Sverige | –71 547 | –82 660 | — | — |
Summa aktuell skatt | –200 019 | –83 235 | –128 332 | –510 |
| Uppskjuten skatt | ||||
Sverige | 2 173 | 775 | 627 | 1 |
Utanför Sverige | 2 937 | 4 711 | — | — |
Summa uppskjuten skatt | 5 110 | 5 486 | 627 | 1 |
Summa skattekostnad | –194 909 | –77 749 | –127 705 | –509 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
Avstämning skatt | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Skillnad mellan verklig | ||||
| skattekostnad och skattekostnad | ||||
| baserat på gällande skattesats | ||||
Resultat före skatt | 1 438 924 | 1 148 607 | 1 443 762 | 552 019 |
| Inkomstskatt beräknad enligt | ||||
| nationella skattesatser gällande | ||||
för resultatet i respektive land | –487 418 | –406 581 | –297 414 | –113 716 |
| Skatteeffekt av: | ||||
Ej skattepliktiga intäkter | 37 610 | 6 147 | — | — |
Utdelning | 383 130 | 339 139 | 298 151 | 113 300 |
Ej avdragsgilla kostnader | –1 215 | –12 550 | –110 | –93 |
Skatt hänförlig till tidigare år | 4 877 | –5 296 | 722 | — |
| Ej aktiverade | ||||
underskottsavdrag | –1 180 | –209 | — | — |
Förändring uppskjuten skatt | 76 | 1 876 | — | — |
Tilläggsskatt Pelare II | –129 054 | — | –129 054 | — |
Övrigt | –1 735 | –275 | — | — |
Summa skattekostnad | –194 909 | –77 749 | –127 705 | –509 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
Uppskjuten skatt | 31 decemer 2024 | 31 december 2023 | 31 decemer 2024 | 31 december 2023 |
| Uppskjutna | ||||
| skattefordringar | ||||
Underskottsavdrag | 2 673 | 11 | 628 | 1 |
Övrigt | 6 629 | 3 460 | — | — |
| Summa uppskjutna | ||||
skattefordringar | 9 302 | 3 471 | 628 | 1 |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
Immateriella tillgångar | –55 868 | –58 855 | — | — |
Övrigt | –7 108 | –2 538 | — | — |
| Summa uppskjuten | ||||
skatteskuld | –62 976 | –61 393 | — | — |
| Uppskjuten fordran/ | ||||
skuld, netto | –53 674 | –57 922 | 628 | 1 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
Förändring | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående balans | –57 922 | –63 328 | 1 | — |
| Genom förvärv av | ||||
dotterföretag | –1 453 | — | — | — |
Redovisat i årets resultat | 5 110 | 5 482 | 627 | 1 |
Omräkningsdifferens | 591 | –76 | — | — |
Utgående balans | –53 674 | –57 922 | 628 | 1 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
Tid för nyttjande | 31 december 2024 | 31 december 2023 | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
Uppskjutna skatte- fordringar som nyttjas | ||||
efter 12 månader | 3 768 | 2 168 | — | — |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
som nyttjas efter 12 mån | 52 868 | 54 335 | — | — |
31 december 2024 | 31 december 2023 | |||
| Aktiverade under- | ||||
skottsavdrag per land | Underskottsavdrag | Skatteeffekt | Underskottsavdrag | Skatteeffekt |
Gibraltar | — | — | 79 | 10 |
Storbritannien | 5 871 | 1 254 | — | — |
Indien | 43 | 11 | — | — |
Malta | 2 229 | 780 | — | — |
Sverige | 3 049 | 628 | 5 | 1 |
Summa | 11 191 | 2 673 | 84 | 11 |
31 december 2024 | 31 december 2023 | |||
| Ej aktiverade under- | ||||
skottsavdrag per land | Underskottsavdrag | Skatteeffekt | Underskottsavdrag | Skatteeffekt |
Storbritannien | 7 377 | 1 793 | 13 858 | 1 875 |
Irland | 6 621 | 828 | 4 987 | 623 |
Malta | 5 598 | 1 959 | — | — |
Summa | 19 596 | 4 580 | 18 845 | 2 498 |
| KONCERNEN | ||
2024 | 2023 | |
Årets resultat hänförligt till Moderbolagets aktieägare | 1 244 015 | 1 070 858 |
Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 209 562 751 | 213 566 498 |
Resultat per aktie före utspädning, EUR | 5,94 | 5,01 |
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 210 473 394 | 217 069 145 |
Resultat per aktie efter utspädning, EUR | 5,91 | 4,93 |
Antal utestående aktier vid årets början | 213 566 498 | 213 267 500 |
Tillkommande vägt genomsnittligt antal konverterade aktier | –4 003 747 | 298 998 |
Totalt vägt genomsnittligt antal aktier före utspädning | 209 562 751 | 213 566 498 |
Antal utestående aktier vid årets början | 213 566 498 | 213 267 500 |
Tillkommande vägt genomsnittligt antal konverterade aktier | –4 003 747 | 298 998 |
Tillkommande vägt genomsnittligt antal aktier vid full konvertering | 910 643 | 3 502 647 |
Totalt vägt genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 210 473 394 | 217 069 145 |
| Licenser och | Kund- | Pågående | ||||||
Koncernen 2024 | Spelprogram | patent | Goodwill | relationer | Varumärke | Plattform | arbete | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 407 218 | 21 819 | 2 324 005 | 211 972 | 327 430 | 5 011 | 0 | 3 297 455 |
Årets anskaffningar | 68 578 | 2 294 | — | — | — | — | 523 | 71 395 |
Genom förvärv av dotterföretag | — | 6 812 | — | — | — | 8 561 | — | 15 373 |
Avyttringar/utrangeringar | — | –189 | — | — | — | — | — | –189 |
Omräkningsdifferens | –4 256 | 335 | –47 481 | –4 973 | –8 720 | 102 | — | –64 993 |
Utgående anskaffningsvärde | 471 540 | 31 071 | 2 276 524 | 206 999 | 318 710 | 13 674 | 523 | 3 319 041 |
Ingående avskrivningar | –181 187 | –15 029 | — | –61 210 | — | –1 515 | — | –258 941 |
Årets avskrivningar | –68 164 | –3 401 | — | –20 903 | — | –1 575 | — | –94 043 |
Genom förvärv av dotterföretag | — | –129 | — | — | — | — | — | –129 |
Avyttringar/utrangeringar | — | 23 | — | — | — | — | — | 23 |
Omräkningsdifferens | 1,362 | –19 | — | 1 589 | — | 40 | — | 2 972 |
Utgående avskrivningar | –247 989 | –18 555 | — | –80 524 | — | –3 050 | — | –350 118 |
Utgående restvärde | 223 551 | 12 516 | 2 276 524 | 126 475 | 318 710 | 10 624 | 523 | 2 968 923 |
| Licenser och | Kund- | Pågående | ||||||
Koncernen 2023 | Spelprogram | patent | Goodwill | relationer | Varumärke | Plattform | arbete | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 355 944 | 20 503 | 2 315 332 | 211 069 | 325 838 | 4 989 | 16 | 3 233 691 |
Årets anskaffningar | 50 519 | 1 341 | — | — | — | — | 113 | 51 973 |
Omklassficeringar | — | 4 | — | — | — | — | — | 4 |
Avyttringar/utrangeringar | –22 | –21 | — | — | — | — | –129 | –172 |
Omräkningsdifferens | 777 | -8 | 8 673 | 903 | 1 592 | 22 | — | 11 959 |
Utgående anskaffningsvärde | 407 218 | 21 819 | 2 324 005 | 211 972 | 327 430 | 5 011 | 0 | 3 297 455 |
Ingående avskrivningar | –123 816 | –10 973 | — | –39 685 | — | –957 | — | -175 431 |
Årets avskrivningar | –56 818 | –4 074 | — | –20 861 | — | –542 | — | –82 295 |
Omklassficeringar | — | –4 | — | — | — | — | — | –4 |
Avyttringar/utrangeringar | 22 | 21 | — | — | — | — | — | 43 |
Omräkningsdifferens | –575 | 1 | — | –664 | — | –16 | — | –1 254 |
Utgående avskrivningar | –181 187 | –15 029 | — | –61 210 | — | –1 515 | — | –258 941 |
Utgående restvärde | 226 031 | 6 790 | 2 324 005 | 150 762 | 327 430 | 3 496 | 0 | 3 038 514 |
| Kontors-, | ||||||
| Förbättrings- | teknisk & | |||||
| utgifter annans | användar- | Pågående | ||||
Koncernen 2024 | Mark | Byggnader | fastighet | utrustning | arbete | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 1 664 | 11 219 | 111 340 | 105 140 | 10 861 | 240 224 |
Årets anskaffningar | 2 511 | 7 170 | 20 126 | 15 121 | 20 390 | 65 318 |
Genom förvärv av dotterföretag | — | — | 41 | 4 | — | 45 |
Omklassificeringar | — | — | 7 606 | 5 364 | –12 970 | 0 |
Avyttringar/utrangeringar | — | — | –1 265 | –3 388 | — | –4 653 |
Omräkningsdifferens | –45 | –129 | 3 942 | 1 424 | 48 | 5 240 |
Utgående anskaffningsvärde | 4 130 | 18 260 | 141 790 | 123 665 | 18 329 | 306 174 |
Ingående avskrivningar | — | –1 915 | –37 160 | –69 075 | — | –108 150 |
Årets avskrivningar | — | –349 | –14 855 | –15 959 | — | –31 163 |
Genom förvärv av dotterföretag | — | — | –18 | –1 | — | –19 |
Omklassificeringar | — | — | –1 567 | 1 567 | — | 0 |
Avyttringar/utrangeringar | — | — | 671 | 2 121 | — | 2 792 |
Omräkningsdifferens | — | — | –999 | –1 016 | — | –2 015 |
Utgående avskrivningar | — | –2 264 | –53 928 | –82 363 | — | –138 555 |
Utgående restvärde | 4 130 | 15 996 | 87 862 | 41 302 | 18 329 | 167 619 |
| Kontors-, | ||||||
| Förbättrings- | teknisk & | |||||
| utgifter annans | användar- | Pågående | ||||
Koncernen 2023 | Mark | Byggnader | fastighet | utrustning | arbete | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 1 664 | 11 219 | 90 584 | 94 475 | 14 504 | 212 446 |
Årets anskaffningar | — | — | 11 671 | 12 082 | 18 466 | 42 219 |
Omklassificeringar | — | — | 17 329 | 4 151 | -21 483 | –3 |
Avyttringar/utrangeringar | — | — | –5 922 | –4 174 | — | –10 096 |
Omräkningsdifferens | — | — | –2 322 | –1 394 | –626 | –4 342 |
Utgående anskaffningsvärde | 1 664 | 11 219 | 111 340 | 105 140 | 10 861 | 240 224 |
Ingående avskrivningar | — | –1 696 | –30 199 | –58 368 | — | –90 263 |
Årets avskrivningar | — | –219 | –13 173 | –15 132 | — | –28 524 |
Omklassificeringar | — | — | –123 | 126 | — | 3 |
Avyttringar/utrangeringar | — | — | 5 696 | 3 509 | — | 9 205 |
Omräkningsdifferens | — | — | 639 | 790 | — | 1 429 |
Utgående avskrivningar | — | –1 915 | –37 160 | –69 075 | — | –108 150 |
Utgående restvärde | 1 664 | 9 304 | 74 180 | 36 065 | 10 861 | 132 074 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
Finansiella tillgångar | 31 december 2024 | 31 december 2023 | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
Obligationsportfölj | 100 824 | — | — | — |
Depositioner | 8 781 | 6 779 | 18 | 14 |
Kapitalförsäkring | 1 256 | — | — | — |
Övriga finansiella tillg. | 500 | — | 500 | — |
Summa | 111 361 | 6 779 | 518 | 14 |
% av kapital och röster | Bf värde i Moderbolaget | |||||
Namn | Organisationsnummer | Säte | 31 dec –24 | 31 dec –23 | 31 dec –24 | 31 dec –23 |
| Direkt ägarskap | ||||||
Evolution Malta Holding Ltd | C48665 | Sliema, Malta | 100 | 100 | 2,630,780 | 2,630,780 |
| Indirekt ägarskap | ||||||
Evolution Malta Ltd | C48666 | Malta | 100 | 100 | — | — |
Evolution Gaming Malta Ltd | C44213 | Malta | 100 | 100 | — | — |
SIA Evolution Latvia | 40003815611 | Lettland | 100 | 100 | — | — |
SIA Evolution Latvia Properties | 50103931761 | Lettland | — | 100 | — | — |
Evolution Gaming Limited | 5944946 | Storbritannien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Belgium BVBA | 0638.824.479 | Belgien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Products RO SRL | J40/6452/2016 | Rumänien | 100 | 100 | — | — |
Evolution US LLC | 536294-5 | USA | 100 | 100 | — | — |
EvoGame Estonia OU | 14035717 | Estland | 100 | 100 | — | — |
Evolution Netherlands BV | 66682452 | Nederländerna | 100 | 100 | — | — |
EG Overseas Services BV | 135218 | Curacao | 100 | 100 | — | — |
Evolution Canada Gaming Limited | BC1114063 | Kanada | 100 | 100 | — | — |
Evolution Georgia LLC | 405209689 | Georgien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Products Development LLC | 193224142 | Belarus | 100 | 100 | — | — |
Ezugi NV | 126712 | Curacao | 100 | 100 | — | — |
Ezugi NJ LLC | 0600424206 | USA | 100 | 100 | — | — |
Rommemut Ruah | 513411078 | Israel | 100 | 100 | — | — |
Ezugi RO SRL | J40/3190/2019 | Rumänien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Malta Services Ltd | C83448 | Malta | 100 | 100 | — | — |
Evolution Georgia Services LLC | 400305022 | Georgien | 100 | 100 | — | — |
Darwin's Theory Pty Ltd | 648162903 | Australien | 100 | 100 | — | — |
Bigtime Gaming Pty Ltd | 65151000592 | Australien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Madrid S.L. | B 06959365 | Spanien | 100 | 100 | — | — |
Transigo Ltd | 543403 | Irland | 100 | 100 | — | — |
Evolution Development Co Limited | 82919295 | Taiwan | 100 | 100 | — | — |
Evolution Services SA PTY Limited | 2019/311298/07 | Sydafrika | 100 | 100 | — | — |
Evolution Studio AM LLC | 286.110.1116835 | Armenien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Lithuania UAB | 305561054 | Litauen | 100 | 100 | — | — |
Evolution Canada Studio Limited | BC1253510 | Kanada | 100 | 100 | — | — |
| Evo Products Development Portugal Unipessoal | ||||||
LDA | 516364570 | Portugal | 100 | 100 | — | — |
Evolution Services Sweden AB | 556532-6443 | Stockholm, Sverige | 100 | 100 | — | — |
NetEnt Alderney Ltd | 1790 | Alderney | 100 | 100 | — | — |
NetEnt Americas Holding Inc. | 5627584 | USA | — | 100 | — | — |
NetEnt Americas LLC | 400697458 | USA | — | 100 | — | — |
Evolution NetEnt (Gibraltar) Limited | 97195 | Gibraltar | 100 | 100 | — | — |
Evolution NetEnt International Ltd | O17601V | Isle of Man | 100 | 100 | — | — |
Evolution NetEnt Solutions PLC | C47277 | Malta | 100 | 100 | — | — |
NetEnt Ukraine LLC | 38090640 | Ukraina | 100 | 100 | — | — |
| U72900TG- | ||||||
| Intropin Technology Pvt Ltd | 2020FTC140125 | Indien | 100 | 100 | — | — |
Red Tiger International (IOM) Limited | 132871C | Isle of Man | 100 | 100 | — | — |
Red Tiger Gaming (Gibraltar) Limited | 118413 | Gibraltar | — | 100 | — | — |
Evolution Gaming Bulgaria EOOD | 203270608 | Bulgarien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Products Development Poland Sp. Z o.o | 0000937260 | Polen | 100 | 100 | — | — |
Evolution Products Development Germany GmbH | HRB 239047 | Tyskland | 100 | 100 | — | — |
Evo LATAM Corp SRL | 4065000046288 | Costa Rica | 100 | 100 | — | — |
Evolution Argentina S.A. | 182550 | Argentina | 100 | 100 | — | — |
Nolimit City Holding Ltd | C53383 | Malta | 100 | 100 | — | — |
Nolimit City Ltd | C54001 | Malta | 100 | 100 | — | — |
Nolimit City RO SRL | J35/1974/2022 | Rumänien | 100 | 100 | — | — |
Nolimit City Stockholm AB | 556671-7202 | Stockholm, Sverige | 100 | 100 | — | — |
NLCI Games Private Ltd | 06AAGCN2443M1ZB | Indien | 100 | 100 | — | — |
Nolimit City Services Ltd | 018118V | Isle of Man | 100 | 100 | — | — |
Evolution Development Colombia S.A.S | 0077316202 | Colombia | 100 | 100 | — | — |
Transigo US LLC | E37246562023-8 | USA | 100 | — | — | — |
Evolution Creative Services Limited | 7341167 | Nigeria | 100 | — | — | — |
Evolution CZ s.r.o. | 21290041 | Tjeckien | 100 | — | — | — |
Plaspan LLC | 204876330 | Georgien | 100 | — | — | — |
Livespins Holding Limited | 135217C | Isle of Man | 100 | — | — | — |
Livespins Ltd | C101094 | Malta | 100 | — | — | — |
Livespins Entertainment Limited | 135223C | Isle of Man | 100 | — | — | — |
SIA Evolution R82 Production | 50203564801 | Lettland | 100 | — | — | — |
Evolution US Holding LLC | 4413744 | USA | 100 | — | — | — |
Uplay 1 | NV20111617873 | USA | 100 | — | — | — |
Evolution Services Brazil LTDA | 35264311638 | Brasilien | 100 | — | — | — |
Evolution Slovakia S.R.O | 56403623 | Slovakien | 100 | — | — | — |
Ezugi IOM Limited | 021806V | Isle of Man | 100 | — | — | — |
Arcadia Gaming Solutions Ltd. | 516038957 | Israel | 100 | — | — | — |
Bokfört värde i Moderbolaget | 2 630 780 | 2 630 780 |
| KONCERNEN | ||
Kundfordringar | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
Kundfordringar | 418 979 | 358 827 |
Kreditförlustreserv | –9 994 | –10 407 |
Kundfordringar netto | 408 985 | 348 420 |
| KONCERNEN | ||
Åldersanalys kundfordringar | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
Ej förfallna | 249 868 | 223 432 |
Förfallna 1-30 dagar | 104 052 | 76 446 |
Förfallna 31-90 dagar | 37 427 | 37 789 |
Förfallna 91-180 dagar | 11 312 | 11 526 |
Förfallna >181 dagar | 16 320 | 9 634 |
Summa | 418 979 | 358 827 |
| KONCERNEN | ||
| Åldersanalys reserv för | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
| förväntade kreditförluster | ||
Förfallna 1-30 dagar | — | –799 |
Förfallna 31-90 dagar | — | –751 |
Förfallna 91-180 dagar | –241 | –1 632 |
Förfallna >181 dagar | –9 753 | –7 225 |
Summa | –9 994 | –10 407 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
31 december 2024 | 31 December 2023 | 31 december 2024 | 31 december 2023 | |
Lager | 9 142 | 7 170 | — | — |
Förskottsbet. till leverantörer | 4 795 | 1 812 | 15 | — |
Mervärdesskatt | 14 525 | 13 684 | 169 | 112 |
Övrigt | 3 325 | 5 161 | 3 | 4 499 |
Summa | 31 787 | 27 827 | 187 | 4 611 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
31 december 2024 | 31 december 2023 | 31 december 2024 | 31 december 2023 | |
Förutbetalda licenser, mjukvara och IT-tjänster | 8 438 | 10 155 | 432 | 309 |
Upplupna intäkter | 9 285 | 10 773 | — | — |
Förutbetald hyra | 1 475 | 1 014 | 92 | 92 |
Förutbetald marknadsföring | 1 332 | 551 | — | — |
Förutbetalda personalkostnader | 9 994 | 15 592 | 5 291 | 9 058 |
Förutbetald försäkring | 256 | 1 129 | 352 | 323 |
Förutbetalda underhållskostn. | 151 | 225 | — | — |
Övriga förutbetalda kostnader | 6 116 | 6 583 | 55 | 61 |
| Summa | 37 047 | 46 022 | 6 222 | 9 843 |
2024 | 2023 | |
| Nyttjanderättstillgångar | ||
Ingående anskaffningsvärde | 104 666 | 92 551 |
Årets anskaffningar | 34 942 | 18 534 |
Avyttringar/utrangeringar | –15 231 | –4 997 |
Omräkningsdifferens | 2 099 | –1 422 |
Utgående anskaffningsvärde | 126 476 | 104 666 |
Ingående avskrivningar | –34 284 | –24 651 |
Årets avskrivningar | –15 819 | –13 864 |
Avyttringar/utrangeringar | 7 823 | 3 690 |
Omräkningsdifferens | –523 | 541 |
Utgående avskrivningar | –42 803 | –34 284 |
Utgående restvärde | 83 673 | 70 382 |
| Förfallostruktur leasingskulder | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
Inom 1 år | 17 336 | 14 545 |
1-2 år | 18 058 | 16 505 |
2-3 år | 16 045 | 14 521 |
3-4 år | 13 601 | 12 825 |
4-5 år | 12 751 | 9 793 |
Efter 5 år | 33 576 | 23 608 |
Summa | 111 367 | 91 797 |
Diskonteringseffekt | –17 705 | –12 340 |
Leasingskuld i balansräkningen | 93 662 | 79 457 |
kortfristig skuld | 16 268 | 13 923 |
långfristig skuld | 77 394 | 65 534 |
Leasingskostnader i resultaträkningen | 2024 | 2023 |
Kostnader för korttidsleasing 1) | –173 | –143 |
Kostnader för leasar av lågt värde 1) | –271 | –178 |
Avskrivning nyttjanderättstillgångar | –15 819 | –13 864 |
Räntekostnader leasingskuld 2) | –3 988 | –3 405 |
Summa | –20 251 | –17 590 |
Leasing i kassaflödet | 2024 | 2023 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | ||
Korttidsleasing | –173 | –143 |
Leasar av lågt värde | –271 | –178 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamh. | ||
Amortering leasingskuld | –18 272 | –18 907 |
Summa kassautflöde | –18 716 | –19 228 |
| KONCERNEN | ||
31 december 2024 | 31 december 2023 | |
Tilläggsköpeskilling | 129 837 | 278 989 |
Övriga långfristiga skulder | 32 | 30 |
Summa | 129 869 | 279 019 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
31 december 2024 | 31 december 2023 | 31 december 2024 | 31 december 2023 | |
Personalrelaterade skulder | 29 661 | 28 509 | 1 324 | 4 798 |
Jackpottskulder | 14 400 | 13 298 | — | — |
Tilläggsköpeskilling | 13 142 | 6 902 | — | — |
Övriga kortfristiga skulder | 3 807 | 13 320 | — | 9 788 |
Summa | 61 010 | 62 029 | 1 324 | 14 586 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
31 december 2024 | 31 december 2023 | 31 december 2024 | 31 december 2023 | |
Personalrelaterade kostnader | 26 285 | 23 316 | 1 138 | 1 224 |
Skulder avtal med kunder | 1 678 | 3 611 | — | — |
| Upplupna revisions- och | ||||
konsultarvoden | 2 252 | 2 641 | 792 | 359 |
Upplupna driftskostnader | 828 | 638 | — | — |
Upplupna royaltykostnader | 6 021 | 8 710 | — | — |
Övriga upplupna kostnader | 15 452 | 14 435 | 24 | 10 |
Summa | 52 516 | 53 351 | 1 954 | 1 593 |
| Finansiella tillg. och | Obligatoriskt | |||
| skulder värderade | värderade till | |||
| till upplupet | verkligt värde via | |||
| Koncernen 31 dec 2024 | anskaffningsvärde | resulatet | Redovisat värde | Verkligt värde |
| Finansiella tillgångar ej | ||||
| redovisade till verkligt värde | ||||
Obligationsportfölj, Not 13 | 100 824 | — | 100 824 | 100 824 |
Depositioner, Not 13 | 8 781 | — | 8 781 | 8 781 |
Övriga finansiella tillg., Not 13 | 1 756 | — | 1 756 | 1 756 |
Kundfordringar, Not 14 | 408 985 | — | 408 985 | 408 985 |
| Upplupna intäkter från avtal | ||||
med kunder, Not 16 | 9 285 | — | 9 285 | 9 285 |
Likvida medel, Not 23 | 801 474 | — | 801 474 | 801 474 |
Summa finansiella tillgångar | 1 331 105 | — | 1 331 105 | 1 331 105 |
| Finansiella skulder värderade | ||||
| till verkligt värde | ||||
Tilläggsköpeskilling, Nivå 3, Not 18 & 19 | — | –142 979 | –142 979 | –142 979 |
| Finansiella skulder ej | ||||
| redovisade till verkligt värde | ||||
Leasingskulder, Not 17 | –93 662 | — | –93 662 | –93 662 |
Jackpottskulder, Not 19 | –14 400 | — | –14 400 | –14 400 |
Leverantörsskulder | –16 053 | — | –16 053 | –16 053 |
Summa finansiella skulder | –124 115 | –142 979 | –267 094 | –267 094 |
| Finansiella tillg. och | Obligatoriskt | |||
| skulder värderade | värderade till | |||
| till upplupet | verkligt värde via | |||
| Koncernen 31 dec 2023 | anskaffningsvärde | resulatet | Redovisat värde | Verkligt värde |
| Finansiella tillgångar ej | ||||
| redovisade till verkligt värde | ||||
Depositioner, Not 13 | 6 779 | — | 6 779 | 6 779 |
Kundfordringar, Not 14 | 348 420 | — | 348 420 | 348 420 |
| Upplupna intäkter från avtal | ||||
med kunder, Not 16 | 10 773 | — | 10 773 | 10 773 |
Likvida medel, Not 23 | 985 756 | — | 985 756 | 985 756 |
Summa finansiella tillgångar | 1 351 728 | — | 1 351 728 | 1 351 728 |
| Finansiella skulder värderade | ||||
| till verkligt värde | ||||
Tilläggsköpeskilling, Nivå 3, Not 18 & 19 | — | –285 891 | –285 891 | –285 891 |
| Finansiella skulder ej | ||||
| redovisade till verkligt värde | ||||
Leasingskulder, Not 17 | –79 457 | — | –79 457 | –79 457 |
Jackpottskulder, Not 19 | –13 298 | — | –13 298 | –13 298 |
Leverantörsskulder | –13 063 | — | –13 063 | –13 063 |
Summa finansiella skulder | –105 818 | –285 891 | –391 709 | –391 709 |
| Finansiella tillg. och | Obligatoriskt | ||
| skulder värderade | värderade till | ||
| till upplupet | verkligt värde via | ||
| Koncernen 2024 | anskaffningsvärde | resulatet | Summa |
Övriga rörelseintäkter | — | 151 058 | 151 058 |
Ränteintäkter/räntekostnader | 18 231 | –2 266 | 15 965 |
Valutakursdifferenser | 3 695 | — | 3 695 |
Summa | 21 926 | 148 792 | 170 718 |
| Finansiella tillg. och | Obligatoriskt | ||
| skulder värderade | värderade till | ||
| till upplupet | verkligt värde via | ||
| Koncernen 2023 | anskaffningsvärde | resulatet | Summa |
Ränteintäkter/räntekostnader | 11 009 | –1 656 | 9 353 |
Valutakursdifferenser | –3 385 | — | –3 385 |
Summa | 7 624 | –1 656 | –5 968 |
| Mindre än | Mellan 3 månader | Mellan 1 | Mellan 2 | Mer än | |
| 31 december 2024 | 3 månader | och 1 år | och 2 år | och 5 år | 5 år |
Tilläggsköpeskilling | — | 13 504 | 118 242 | 13 317 | 4 215 |
Leasingskuld | 4 334 | 13 002 | 18 058 | 42 397 | 33 576 |
Jackpottskuld | 14 400 | — | — | — | — |
Leverantörsskulder | 16 053 | — | — | — | — |
Summa | 34 787 | 26 506 | 136 300 | 55 714 | 37 791 |
| Mindre än | Mellan 3 månader | Mellan 1 | Mellan 2 | Mer än | |
| 31 december 2023 | 3 månader | och 1 år | och 2 år | och 5 år | 5 år |
Tilläggsköpeskilling | — | 6 944 | 140 000 | 156 056 | — |
Leasingskuld | 3 636 | 10 909 | 16 505 | 37 139 | 23 608 |
Jackpottskuld | 13 298 | — | — | — | — |
Leverantörsskulder | 13 063 | — | — | — | — |
Summa | 29 997 | 17 853 | 156 505 | 193 195 | 23 608 |
Exponering | 2024 | 2023 |
CAD | 2,6% | 2,7% |
GBP | 0,9% | 1,3% |
USD | 9,3% | 9,1% |
ZAR | 1,1% | 0,8% |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
31 december 2024 | 31 december 2023 | 31 december 2024 | 31 december 2023 | |
Likvida medel | 801 474 | 985 756 | 14 126 | 53 051 |
Summa | 801 474 | 985 756 | 14 126 | 53 051 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
| Justering för poster som ej | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| ingår i kassaflödet | ||||
Av- och nedskrivningar | 142 222 | 124 683 | 273 | 322 |
| Intäkt från reducerad | ||||
tilläggsköpeskilling | –151 058 | — | — | — |
Intjäning personaloptioner | 1 605 | 1 962 | — | — |
Orealiserade valutakurs- differenser | 1 376 | –271 | –2 739 | 2 077 |
Övrigt | 16 | –556 | — | — |
Summa | –5 839 | 125 818 | –2 466 | 2 399 |
Ej kassaflödespåverkande | Kassaflöde | |||||||
| Ingående | Genom förvärv av | Avslutade | Valutakurs- | Utgående | ||||
| 2024 | balans | dotterföretag | Nya avtal | avtal | Ränta | differenser | Amortering | balans |
Leasingskulder | 79 457 | — | 34 683 | –8 255 | 3 988 | 2 061 | –18 272 | 93 662 |
Ej kassaflödespåverkande | Kassaflöde | |||||||
| Ingående | Genom förvärv av | Avslutade | Valutakurs- | Utgående | ||||
| 2023 | balans | dotterföretag | Nya avtal | avtal | Ränta | differenser | Amortering | balans |
Leasingskulder | 79 553 | — | 18 528 | –1 773 | 3 405 | –1 349 | –18 907 | 79 457 |
| Verkligt värde förvärvade nettotillgångar | Livespins | Arcadia |
Plattform | 4 829 | 4 211 |
Materiella anläggningstillgångar | — | 3 |
Uppskjutna skattefordringar | 780 | — |
Kundfordringar | 78 | — |
Övriga kortfristiga fordringar | 70 | 16 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 13 | — |
Likvida medel | 74 | 113 |
Uppskjuten skatteskuld | –686 | –632 |
Leverantörsskulder | –81 | –297 |
Skatteskuld | –169 | — |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | –67 | — |
Summa förvärvade nettotillgångar | 4 840 | 3 413 |
| Köpeskilling | Livespins | Arcadia |
Initial köpeskilling | 5 000 | 2 930 |
Reglering rörelsekapital | –160 | — |
Tilläggsköpeskilling, skuld nuvärde | — | 483 |
Summa köpeskilling | 4 840 | 3 413 |
Verkligt värde förvärvade nettotillgångar | –4 840 | –3 413 |
Goodwill | 0 | 0 |
| Investeringsverksamheten | Koncernen |
Betald köpeskilling Livespins | –4 840 |
Betald köpeskilling Arcadia | –2 930 |
Likvida medel i förvärvade bolag | 187 |
Nettoeffekt på koncernens likvida medel | –7 583 |