NOT | 2023 | 2022 | |
Intäkter - Live | |||
Intäkter - RNG | |||
Summa rörelseintäkter | 2 | ||
Personalkostnader | 3 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8, 9 | – | – |
Övriga rörelsekostnader | 17, 18 | – | – |
Summa rörelsekostnader | – | – | |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 4 | ||
Finansiella kostnader | 5 | – | – |
Resultat före skatt | |||
Skatt på årets resultat | 6 | – | – |
Årets resultat | |||
| Varav hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 7 | ||
Resultat per aktie före utspädning, EUR | |||
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | |||
Resultat per aktie efter utspädning, EUR |
2023 | 2022 | |
Årets resultat | ||
| Övrigt totalresultat | ||
| Poster som senare kan återföras till periodens resultat | ||
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter | – | |
Årets övriga totalresultat | – | |
Årets totalresultat |
| 31 december | 31 december | ||
| NOT | 2023 | 2022 | |
| Tillgångar | |||
Goodwill | 8 | ||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 8 | ||
Byggnader och mark | 9 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 9, 17 | ||
Övriga materiella anläggningstillgångar | 9 | ||
Övriga långfristiga fordringar | |||
Uppskjutna skattefordringar | 6 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
Kundfordringar | 11 | ||
Skattefordringar | |||
Övriga kortfristiga fordringar | 12 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 13 | ||
Likvida medel | 14 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| Eget kapital och skulder | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | – | – | |
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital | |||
Uppskjuten skatteskuld | 6 | ||
Långfristiga leasingskulder | 17 | ||
Övriga långfristiga skulder | |||
Summa långfristiga skulder | |||
Leverantörsskulder | |||
Avsättningar | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga kortfristiga skulder | 15 | ||
Kortfristiga leasingskulder | 17 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 16 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Balanserade | |||||
| Övrigt tillskjutet | vinstmedel inkl. | ||||
2022 | Aktiekapital | kapital | Reserver | årets resultat | Summa eget kapital |
Ingående eget kapital 2022-01-01 | – | ||||
Årets resultat | — | — | — | ||
| Övrigt totalresultat | —— | —— | – | — | – |
| Transaktioner med aktieägare | |||||
| Återköp egna aktier | — | — | — | – | – |
| Utdelning | — | — | — | – | – |
| Teckningsoptioner | — | – | — | ||
| Utgående eget kapital 2022-12-31 | – |
| Balanserade | |||||
| Övrigt tillskjutet | vinstmedel inkl. | ||||
2023 | Aktiekapital | kapital | Reserver | årets resultat | Summa eget kapital |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | – | ||||
Årets resultat | — | — | — | ||
Övrigt totalresultat | — | — | — | ||
| Transaktioner med aktieägare | |||||
| Återköp egna aktier | — | — | — | – | – |
| Utdelning | — | — | — | – | – |
| Teckningsoptioner | — | – | — | – | |
| Apportemission | — | — | — | ||
| Nyemission | — | — | |||
| Utgående eget kapital 2023-12-31 | – |
NOT | 2023 | 2022 | |
Rörelseresultat | |||
| Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet: | |||
Av- och nedskrivningar | |||
Avsättningar | – | ||
Övrigt | – | ||
Erhållen ränta | |||
Betald ränta | – | – | |
Betald skatt | – | – | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | |||
Ökning/minskning kundfordringar | – | – | |
Ökning/minskning leverantörsskulder | |||
Ökning/minskning övrigt rörelsekapital | – | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | – | – | |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | – | – | |
Förvärv av dotterföretag | 23 | – | – |
Ökning/minskning övriga långfristiga fordringar | – | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – | |
Amortering av leasingskuld | – | – | |
Återköp egna aktier | – | – | |
Teckningsoptioner | – | – | |
Utdelning | – | – | |
Nyemission | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – | |
Årets kassaflöde | |||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferenser | – | – | |
Likvida medel vid årets slut | 14 |
| 2 (b) Skulder relaterade till avtal med kunder | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 2 743 | 4 343 |
| Redovisade intäkter från | ||
ingående balans | –1 325 | –2 119 |
Redovisade skulder | 4 943 | 10 217 |
Redovisade intäkter | –2 710 | –9 701 |
Omräkningsdifferens | –40 | 3 |
Utgående balans | 3 611 | 2 743 |
| 2 (c) Intäkter per geografisk region | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Europa | 709,9 | 633,4 |
Asien | 672,3 | 478,3 |
Nordamerika | 226,7 | 189,3 |
Latinamerika | 127,8 | 88,3 |
Övriga | 62,0 | 67,4 |
Summa rörelseintäkter | 1 798,6 | 1 456,7 |
Intäkter reglerade marknader | 718,6 | 600,2 |
Reglerade marknaders andel | 40% | 41% |
2023 | 2022 | |||||
| Ledande | Ledande | |||||
| Personalkostnader | befattningshavare | Övriga anställda | Totalt | befattningshavare | Övriga anställda | Totalt |
Löner och andra ersättningar | 11 252 | 318 182 | 329 434 | 7 039 | 256 951 | 263 990 |
Pensionskostnader | 101 | 2 972 | 3 073 | 119 | 2 342 | 2 461 |
Övriga sociala kostnader | 2 995 | 40 344 | 43 339 | 1 496 | 32 782 | 34 278 |
Övriga personalkostnader | 25 264 | 24 249 | ||||
Aktiverat eget arbete | –45 810 | –35 380 | ||||
Summa personalkostnader | 14 348 | 361 498 | 355 300 | 8 654 | 292 075 | 289 598 |
| Ersättning och övriga | Grundlön/ | Övriga | Aktierelaterade | Pensions- | Övriga sociala | ||
| förmåner 2022 | Styrelsearvode | Bonus | förmåner | ersättningar | kostnader | kostnader | Summa |
| Styrelsens ordförande: | |||||||
| Jens von Bahr | 379 | — | — | — | — | 119 | 498 |
| Övriga styrelsemedlemmar: | |||||||
Joel Citron | 77 | — | — | — | — | 24 | 101 |
Fredrik Österberg | 77 | — | — | — | — | 24 | 101 |
Ian Livingstone | 77 | — | — | — | — | 24 | 101 |
Jonas Engwall | 77 | — | — | — | — | 24 | 101 |
Mimi Drake | 77 | — | — | — | — | 24 | 101 |
Sandra Urie | 77 | — | — | — | — | 24 | 101 |
| CEO: | |||||||
Martin Carlesund | 2 109 | — | 13 | — | — | 667 | 2 789 |
| Övriga ledande befattningshavare: | |||||||
totalt 6 personer | 2 138 | 1 592 | 2 | 344 | 119 | 566 | 4 761 |
Summa | 5 088 | 1 592 | 15 | 344 | 119 | 1 496 | 8 654 |
| Ersättning och övriga | Grundlön/ | Övriga | Aktierelaterade | Pensions- | Övriga sociala | ||
| förmåner 2023 | Styrelsearvode | Bonus | förmåner | ersättningar | kostnader | kostnader | Summa |
| Styrelsens ordförande: | |||||||
Jens von Bahr | 400 | — | — | — | — | 126 | 526 |
| Övriga styrelsemedlemmar: | |||||||
Joel Citron | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
Fredrik Österberg | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
Ian Livingstone | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
| Jonas Engwall | 33 | — | — | — | — | 10 | 43 |
Mimi Drake | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
Sandra Urie | 100 | — | — | — | — | 31 | 131 |
| VD: | |||||||
Martin Carlesund | 2 613 | — | 2 246 | — | — | 1 527 | 6 386 |
| Övriga ledande befattningshavare: | |||||||
totalt 6 personer, varav 2 del av år | 2 073 | 872 | 2 163 | 352 | 101 | 1 175 | 6 736 |
Summa | 5 619 | 872 | 4 409 | 352 | 101 | 2 995 | 14 348 |
| Ledande befattningshavare | |
Martin Carlesund | Group CEO Evolution AB (publ) |
Jacob Kaplan | Chief Financial Officer |
Todd Haushalter | Chief Product Officer & Games Operations |
Sebastian Johannisson | Chief Strategy Officer |
Louise Wiwen-Nilsson | Chief Human Resources Officer |
2023 | 2022 | |||||
| Antal och andel kvinnor | ||||||
| i ledande ställning | Antal | Antal | Andel | Antal | Antal | Andel |
| vid årets slut | män | kvinnor | kvinnor | män | kvinnor | kvinnor |
Styrelse | 4 | 2 | 33% | 5 | 2 | 29% |
Ledande befattningshavare | 4 | 1 | 20% | 5 | 2 | 29% |
2023 | 2022 | |||
| Medelantal | Medelantal | varav | Medelantal | varav |
| anställda | anställda | kvinnor | anställda | kvinnor |
Armenien | 442 | 278 | 168 | 108 |
Australien | 20 | 6 | 19 | 6 |
Belgien | 14 | 5 | 15 | 6 |
Bulgarien | 211 | 81 | 170 | 66 |
Kanada | 591 | 305 | 422 | 222 |
Estland | 38 | 13 | 34 | 11 |
Georgien | 6 823 | 3 774 | 6 716 | 4 371 |
Storbritannien | 12 | 6 | 10 | 7 |
Lettland | 3 151 | 1 567 | 2 909 | 1 519 |
Litauen | 379 | 171 | 232 | 101 |
Malta | 1 391 | 629 | 1 363 | 626 |
Nederländerna | 42 | 4 | 29 | 5 |
Polen | 119 | 0 | 48 | 20 |
Portugal | 67 | 20 | 55 | 20 |
Rumänien | 850 | 356 | 735 | 305 |
Spanien | 578 | 241 | 197 | 104 |
Sverige | 173 | 58 | 161 | 52 |
Taiwan | 63 | 36 | 51 | 28 |
USA | 2 662 | 1 395 | 1 841 | 1 213 |
Övriga länder | 137 | 94 | 274 | 113 |
Summa koncernen | 17 763 | 9 039 | 15 449 | 8 903 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ränteintäkter | 14 364 | 5 312 | 647 | 227 |
Valutakursvinster | 1 225 | 3 757 | 2 077 | 2 695 |
Utdelning/koncernbidrag | — | — | 549 421 | 590 000 |
Summa | 15 589 | 9 069 | 552 145 | 592 922 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
Inkomstskatt | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Aktuell skatt | ||||
Sverige | –575 | –2 019 | –508 | –710 |
Utanför Sverige | –82 660 | –64 692 | — | — |
Summa aktuell skatt | –83 235 | –66 711 | –508 | –710 |
| Uppskjuten skatt | ||||
Sverige | 775 | 1 732 | –1 | — |
Utanför Sverige | 4 711 | 1 747 | — | — |
Summa uppskjuten skatt | 5 486 | 3 479 | –1 | — |
Summa skattekostnad | –77 749 | –63 232 | –509 | –710 |
| KONCERNEN | ||
2023 | 2022 | |
Räntekostnader | –1 606 | –1 603 |
Räntekostnader leasingskuld | –3 405 | –3 007 |
Valutakursförluster | –4 610 | –5 364 |
Övriga finansiella kostnader | –91 | –564 |
Summa | –9 712 | –10 538 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
Avstämning skatt | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Skillnad mellan verklig | ||||
| skattekostnad och skattekostnad | ||||
| baserad på gällande skattesats | ||||
Resultat före skatt | 1 148 607 | 906 593 | 552 019 | 593 025 |
| Inkomstskatt beräknad | ||||
| enligt nationella skattesatser | ||||
gällande för resultat i respektive land | –406 581 | –244 768 | –113 716 | –122 163 |
| Skatteeffekt av: | ||||
Ej skattepliktiga intäkter | 6 147 | 6 904 | — | — |
Utdelning | 339 139 | 180 134 | 113 300 | 121 540 |
Ej avdragsgilla kostnader | –12 550 | –8 831 | –93 | –87 |
Skatt hänförlig till tidigare år | –5 296 | 1 835 | — | — |
| Underskottsavdrag avseende | ||||
ansamlade förluster | –209 | 1 889 | — | — |
Förändring uppskjuten skatt | 1 876 | –132 | — | — |
Övrigt | –275 | –263 | — | — |
Summa skattekostnad | –77 749 | –63 232 | –509 | –710 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
Förändring | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående balans | –63 328 | –56 456 | — | — |
| Genom förvärv av | ||||
dotterföretag | — | –6 615 | — | — |
Redovisat i årets resultat | 5 482 | 3 479 | 1 | — |
Omräkningsdifferens | –76 | –3 736 | — | — |
Utgående balans | –57 922 | –63 328 | 1 | — |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
Tid för nyttjande | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||
| som tidigast kan nyttjas efter | ||||
12 månader | 2 168 | 1 965 | — | — |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
| som tidigast kan nyttjas efter | ||||
12 månader | 54 335 | 58 838 | — | — |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
Uppskjuten skatt | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||
Underskottsavdrag | 11 | 65 | 1 | — |
| Övriga uppskjutna | ||||
skattefordringar | 3 460 | 2 720 | — | — |
| Summa uppskjutna | ||||
skattefordringar | 3 471 | 2 785 | 1 | — |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
| Immateriella | ||||
anläggningstillgångar | –58 855 | –62 992 | — | — |
| Övriga uppskjutna | ||||
skatteskulder | –2 538 | –3 121 | — | — |
| Summa uppskjuten | ||||
skatteskuld | –61 393 | –66 113 | — | — |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||
och -skulder netto | –57 922 | –63 328 | 1 | — |
| KONCERNEN | ||
2023 | 2022 | |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 1 070 858 | 843 361 |
Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 213 566 498 | 213 267 500 |
Resultat per aktie före utspädning, EUR | 5,01 | 3,95 |
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 217 069 145 | 217 505 567 |
Resultat per aktie efter utspädning, EUR | 4,93 | 3,88 |
Antal utestående aktier vid årets början | 213 267 500 | 213 714 575 |
Tillkommer vägt genomsnitt antal konverterade aktier | 298 998 | –447 075 |
| Totalt vägt genomsnitt antal utestående aktier | ||
före utspädning | 213 566 498 | 213 267 500 |
Antal utestående aktier vid årets början | 213 267 500 | 213 714 575 |
Tillkommer vägt genomsnitt antal konverterade aktier | 298 998 | –447 075 |
| Tillkommer vägt genomsnitt antal aktier vid full | ||
konvertering | 3 502 647 | 4 238 067 |
| Totalt vägt genomsnitt antal utestående aktier | ||
efter utspädning | 217 069 145 | 217 505 567 |
| Licenser | Kund- | Pågående | ||||||
Koncernen 2023 | Spelprogram | och patent | Goodwill | relationer | Varumärke | Plattform | arbete | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 355 944 | 20 503 | 2 315 332 | 211 069 | 325 838 | 4 989 | 16 | 3 233 691 |
Årets anskaffningar | 50 519 | 1 341 | — | — | — | — | 113 | 51 973 |
Omklassificeringar | — | 4 | — | — | — | — | — | 4 |
Avyttringar/utrangeringar | –22 | –21 | — | — | — | — | –129 | –172 |
Omräkningsdifferens | 777 | –8 | 8 673 | 903 | 1 592 | 22 | — | 11 959 |
Utgående anskaffningsvärde | 407 218 | 21 819 | 2 324 005 | 211 972 | 327 430 | 5 011 | 0 | 3 297 455 |
Ingående avskrivningar | –123 816 | –10 973 | — | –39 685 | — | –957 | — | –175 431 |
Årets avskrivningar | –56 818 | –4 074 | — | –20 861 | — | –542 | — | –82 295 |
Omklassificeringar | — | –4 | — | — | — | — | — | –4 |
Avyttringar/utrangeringar | 22 | 21 | — | — | — | — | — | 43 |
Omräkningsdifferens | –575 | 1 | — | –664 | — | –16 | — | –1 254 |
Utgående avskrivningar | –181 187 | –15 029 | — | –61 210 | — | –1 515 | — | –258 941 |
Utgående restvärde | 226 031 | 6 790 | 2 324 005 | 150 762 | 327 430 | 3 496 | 0 | 3 038 514 |
| Licenser | Kund- | Pågående | ||||||
Koncernen 2022 | Spelprogram | och patent | Goodwill | relationer | Varumärke | Plattform | arbete | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 323 043 | 19 122 | 2 188 482 | 190 692 | 330 113 | 4 833 | 2 897 | 3 059 182 |
Årets anskaffningar | 35 158 | 1 104 | — | — | — | — | 16 | 36 278 |
Genom förvärv av dotterföretag | 8 145 | 3 | 271 174 | 35 482 | 22 222 | 518 | — | 337 544 |
Omklassificeringar | 2 722 | 333 | — | — | — | — | –2 897 | 158 |
Avyttringar/utrangeringar | — | –68 | — | — | — | — | — | –68 |
Omräkningsdifferens | –13 124 | 9 | –144 324 | –15 105 | –26 497 | –362 | — | –199 403 |
Utgående anskaffningsvärde | 355 944 | 20 503 | 2 315 332 | 211 069 | 325 838 | 4 989 | 16 | 3 233 691 |
Ingående avskrivningar | –83 613 | –7 502 | — | –21 838 | — | –497 | — | –113 450 |
Årets avskrivningar | –42 411 | –3 375 | — | –20 385 | — | –521 | — | –66 692 |
Genom förvärv av dotterföretag | — | — | — | — | — | — | — | — |
Omklassificeringar | — | –158 | — | — | — | — | — | –158 |
Avyttringar/utrangeringar | — | 68 | — | — | — | — | — | 68 |
Omräkningsdifferens | 2 208 | –6 | — | 2 538 | — | 61 | — | 4 801 |
Utgående avskrivningar | –123 816 | –10 973 | — | –39 685 | — | –957 | — | –175 431 |
Utgående restvärde | 232 128 | 9 530 | 2 315 332 | 171 384 | 325 838 | 4 032 | 16 | 3 058 260 |
| Förbättrings- | Datorer, kontors- | ||||||
| Nyttjande- | utgifter annans | & teknisk | Pågående | ||||
Koncernen 2023 | Mark | Byggnader | rättstillgångar | fastighet | utrustning | arbete | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 1 664 | 11 219 | 92 551 | 90 584 | 94 475 | 14 504 | 304 997 |
Årets anskaffningar | — | — | 18 534 | 11 671 | 12 082 | 18 466 | 60 753 |
Omklassificeringar | — | — | — | 17 329 | 4 151 | –21 483 | –3 |
Avyttringar/utrangeringar | — | — | –4 997 | –5 922 | –4 174 | — | –15 093 |
Omräkningsdifferens | — | — | –1 422 | –2 322 | –1 394 | –626 | –5 764 |
Utgående anskaffningsvärde | 1 664 | 11 219 | 104 666 | 111 340 | 105 140 | 10 861 | 344 890 |
Ingående avskrivningar | — | –1 696 | –24 651 | –30 199 | –58 368 | — | –114 914 |
Årets avskrivningar | — | –219 | –13 864 | –13 173 | –15 132 | — | –42 388 |
Omklassificeringar | — | — | — | –123 | 126 | — | 3 |
Avyttringar/utrangeringar | — | — | 3 960 | 5 696 | 3 509 | — | 12 895 |
Omräkningsdifferens | — | — | 541 | 639 | 790 | — | 1 970 |
Utgående avskrivningar | — | –1 915 | –34 284 | –37 160 | –69 075 | — | –142 434 |
Utgående restvärde | 1 664 | 9 304 | 70 382 | 74 180 | 36 065 | 10 861 | 202 456 |
| Förbättrings- | Datorer, kontors- | ||||||
| Nyttjande- | utgifter annans | & teknisk | Pågående | ||||
Koncernen 2022 | Mark | Byggnader | rättstillgångar | fastighet | utrustning | arbete | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 1 664 | 11 219 | 70 448 | 61 274 | 72 275 | 4 678 | 221 558 |
Årets anskaffningar | — | — | 26 086 | 24 583 | 20 508 | 15 570 | 86 747 |
Genom förvärv av dotterföretag | — | — | –6 | — | 430 | — | 424 |
Omklassificeringar | — | — | –192 | 3 416 | 2 319 | –5 907 | –364 |
Avyttringar/utrangeringar | — | — | –6 438 | –2 000 | –3 617 | — | –12 055 |
Omräkningsdifferens | — | — | 2 653 | 3 311 | 2 560 | 163 | 8 687 |
Utgående anskaffningsvärde | 1 664 | 11 219 | 92 551 | 90 584 | 94 475 | 14 504 | 304 997 |
Ingående avskrivningar | — | –1 474 | –16 135 | –21 964 | –47 518 | — | –87 091 |
Årets avskrivningar | — | –222 | –11 051 | –9 747 | –12 666 | — | –33 686 |
Genom förvärv av dotterföretag | — | — | –66 | — | –202 | — | –268 |
Omklassificeringar | — | — | 192 | — | 172 | — | 364 |
Avyttringar/utrangeringar | — | — | 2 956 | 1 829 | 3 009 | — | 7 794 |
Omräkningsdifferens | — | — | –547 | –317 | –1 163 | — | –2 027 |
Utgående avskrivningar | — | –1 696 | –24 651 | –30 199 | –58 368 | — | –114 914 |
Utgående restvärde | 1 664 | 9 523 | 67 900 | 60 385 | 36 107 | 14 504 | 190 083 |
% av kapital och röster | Bf värde moderbolaget | |||||
Namn | Organisationsnr. | Säte | 31 dec -23 | 31 dec -22 | 31 dec -23 | 31 dec -22 |
| Direkt ägarskap | ||||||
Evolution Malta Holding Ltd | C48665 | Sliema, Malta | 100 | 100 | 2 630 780 | 2 630 780 |
| Indirekt ägarskap | ||||||
Evolution Malta Ltd | C48666 | Malta | 100 | 100 | — | — |
Evolution Gaming Malta Ltd | C44213 | Malta | 100 | 100 | — | — |
| SIA Evolution Latvia | 40003815611 | Lettland | 100 | 100 | — | — |
| SIA Evolution Latvia Properties | 50103931761 | Lettland | 100 | 100 | — | — |
| Evolution Gaming Limited | 05944946 | Storbritannien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Belgium BVBA | 0638.824.479 | Belgien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Products RO SRL | J40/6452/2016 | Rumänien | 100 | 100 | — | — |
Evolution US LLC | 536294-5 | USA | 100 | 100 | — | — |
EvoGame Estonia OU | 14035717 | Estland | 100 | 100 | — | — |
Evolution Netherlands BV | 66682452 | Nederländerna | 100 | 100 | — | — |
EG Overseas Services BV | 135218 | Curacao | 100 | 100 | — | — |
Evolution Canada Gaming Limited | BC1114063 | Kanada | 100 | 100 | — | — |
Evolution Georgia LLC | 405209689 | Georgien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Products Development LLC | 193224142 | Belarus | 100 | 100 | — | — |
Ezugi NV | 126712 | Curacao | 100 | 100 | — | — |
Ezugi NJ LLC | 600424206 | USA | 100 | 100 | — | — |
Rommemut Ruah | 513411058 | Israel | 100 | 100 | — | — |
Ezugi RO SRL | J23/3190/2019 | Rumänien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Alderney Ltd | C83448 | Malta | 100 | 100 | — | — |
Evolution Georgia Services LLC | 400305022 | Georgia | 100 | 100 | — | — |
Darwin’s Theory Pty Ltd | 648162903 | Australien | 100 | 100 | — | — |
Bigtime Gaming Pty Ltd | 65151000592 | Australien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Madrid S.L. | B 06959365 | Spanien | 100 | 100 | — | — |
Transigo Ltd | 543403 | Irland | 100 | 100 | — | — |
Evolution Development Co Limited | 82919295 | Taiwan | 100 | 100 | — | — |
Evolution Services SA PTY Limited | 2019/311298/07 | Sydafrika | 100 | 100 | — | — |
Evolution Pennsylvania LLC | 7732917 | USA | — | 100 | — | — |
Evolution Studio AM LLC | 2861101116835 | Armenien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Lithuania UAB | 305561054 | Litauen | 100 | 100 | — | — |
Evolution Canada Studio Limited | BC1253510 | Kanada | 100 | 100 | — | — |
Evo Products Development Portugal | 516364570 | Portugal | 100 | 100 | — | — |
Evolution Services Sweden AB | 556532-6443 | Stockholm, Sverige | 100 | 100 | — | — |
NetEnt Alderney Ltd | 1790 | Alderney | 100 | 100 | — | — |
NetEnt Americas Holding Inc. | 5627584 | USA | 100 | 100 | — | — |
NetEnt Americas LLC | 400697458 | USA | 100 | 100 | — | — |
Evolution NetEnt (Gibraltar) Ltd | 97195 | Gibraltar | 100 | 100 | — | — |
NetEnt International Ltd | O17601V | Isle of Man | 100 | 100 | — | — |
Evolution NetEnt Solutions PLC | C47277 | Malta | 100 | 100 | — | — |
NetEnt Ukraine LLC | 380 906 40 | Ukraina | 100 | 100 | — | — |
| U72900TG- | ||||||
| Intropin Technology Pvt Ltd | 2020FTC140125 | Indien | 100 | 100 | — | — |
Red Tiger Gaming Ltd | 128396C | Isle of Man | — | 100 | — | — |
Red Tiger International (IOM) Ltd | 132871C | Isle of Man | 100 | 100 | — | — |
Red Tiger Gaming (Gibraltar) Ltd | 118413 | Gibraltar | 100 | 100 | — | — |
Red Tiger Gaming (Alderney) Ltd | 132513C | Isle of Man | — | 100 | — | — |
Dopamine EOOD | 203270608 | Bulgarien | 100 | 100 | — | — |
Evolution Products Development Poland Sp. Z o.o | 193224142 | Polen | 100 | 100 | — | — |
Evolution Products Development Germany GmbH | HRB 239047 | Tyskland | 100 | 100 | — | — |
Evo LATAM Corp S.R.L. | 4065000046288 | Costa Rica | 100 | 100 | — | — |
Evolution Argentina S.A. | 182550 | Argentina | 100 | 100 | — | — |
Nolimit City Holding Ltd | C53383 | Malta | 100 | 100 | — | — |
Nolimit City Ltd | C54001 | Malta | 100 | 100 | — | — |
Nolimit City Ro SRL | J35/1974/2022 | Rumänien | 100 | 100 | — | — |
Nolimit City Stockholm AB | 556671-7202 | Stockholm, Sverige | 100 | 100 | — | — |
Nolimit City India Private Ltd | 06AAGCN2443M1ZB | Indien | 100 | 100 | — | — |
Nolimit City Services Ltd | 018118V | Isle of Man | 100 | 100 | — | — |
Evolution Development Colombia SAS | 0077316202 | Colombia | 100 | — | — | — |
Bokfört värde i moderbolaget | 2 630 780 | 2 630 780 |
| KONCERNEN | ||
2023 | 2022 | |
Kundfordringar | 358 827 | 283 712 |
Kreditförlustreserv | –10 407 | –6 700 |
Summa kundfordringar | 348 420 | 277 012 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Förutbetalda licenser, mjukvara och IT-tjänster | 10 155 | 10 266 | 309 | 190 |
Upplupna intäkter | 10 773 | 10 263 | — | — |
Förutbetald hyra | 1 014 | 1 838 | 92 | — |
Förutbetalda marknads- föringskostnader | 551 | 2 254 | — | — |
Förutbetalda personal- relaterade kostnader | 15 592 | 6 836 | 9 058 | 6 012 |
Förutbetald försäkring | 1 129 | 1 137 | 323 | 279 |
Förutbetalda underhålls- kostnader | 225 | 180 | — | — |
Övriga förutbetalda kostnader | 6 583 | 4 689 | 61 | 36 |
Summa | 46 022 | 37 463 | 9 843 | 6 517 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Kassa och bank | 985 756 | 532 554 | 53 051 | 6 250 |
Summa | 985 756 | 532 554 | 53 051 | 6 250 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Personalrelaterade skulder | 28 509 | 19 576 | 4 798 | 318 |
Jackpottskulder | 13 298 | 20 602 | — | — |
Övriga skulder | 20 222 | 3 143 | 9 788 | — |
Summa | 62 029 | 43 321 | 14 586 | 318 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Upplupna personal- relaterade kostnader | 23 316 | 22 274 | 1 224 | 1 556 |
| Skulder relaterade till avtal | ||||
med kunder | 3 611 | 2 743 | — | — |
| Upplupna revisions- och | ||||
konsultarvoden | 2 641 | 2 250 | 359 | 95 |
Upplupna driftkostnader | 638 | 1 523 | — | — |
Upplupna royaltykostnader | 8 710 | 4 883 | — | — |
Övriga upplupna kostnader | 14 435 | 11 353 | 10 | 82 |
Summa | 53 351 | 45 026 | 1 593 | 1 733 |
| Förfallostruktur leasingskulder | 31 december 2023 | 31 december 2022 |
Inom 1 år | 14 545 | 15 051 |
1-2 år | 16 505 | 13 594 |
2-3 år | 14 521 | 13 414 |
3-4 år | 12 825 | 11 791 |
4-5 år | 9 793 | 9 961 |
Efter 5 år | 23 608 | 28 327 |
Summa | 91 797 | 92 138 |
Diskonteringseffekt | –12 340 | –12 585 |
Leasingskuld i balansräkningen | 79 457 | 79 553 |
kortfristig skuld | 13 923 | 14 395 |
långfristig skuld | 65 534 | 65 158 |
Leasingkostnader i resultaträkningen | 2023 | 2022 |
| Kostnader för korttidsleasing | –143 | –93 |
| Kostnader för leasar av lågt värde | –178 | –127 |
Avskrivning nyttjanderättstillgångar | –13 864 | –11 051 |
| Räntekostnader leasingskulder | –3 405 | –3 007 |
Årets resultat | –17 590 | –14 278 |
| Leasing i kassaflödet | 2023 | 2022 |
| Kassaflöde från den löpande | ||
| verksamheten | ||
Korttidsleasing | –143 | –93 |
Leasar av lågt värde | –178 | –127 |
Kassaflöde från finansierings- verksamheten | ||
Amortering leasingskuld | –18 907 | –14 145 |
Summa kassautflöde | –19 228 | –14 365 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| PwC | ||||
Revisionsuppdrag | –894 | –756 | –394 | –340 |
| Revisionsnära tjänster, utöver | ||||
revision | –9 | — | –9 | — |
Skatterådgivning | –30 | –17 | — | — |
Övriga tjänster | –90 | –59 | –69 | –58 |
Summa | –1 023 | –832 | –472 | –398 |
2023 | 2020/2023 | 2021/2024 | 2023/2026 |
Ingående antal teckningsoptioner | 3 890 050 | 3 718 479 | — |
Tilldelade optioner | — | — | 1 995 389 |
Avslutade eller återköpta | –109 950 | –243 760 | — |
Nyttjade optioner | –3 780 100 | — | — |
Utgående antal teckningsoptioner | 0 | 3 474 719 | 1 995 389 |
2022 | 2020/2023 | 2021/2024 |
Ingående antal teckningsoptioner | 3 928 650 | 3 899 105 |
Avslutade eller återköpta | –38 600 | –180,626 |
Utgående antal teckningsoptioner | 3 890 050 | 3 718 479 |
Exponering | 2023 | 2022 |
CAD, kanadensiska dollar | 2,7% | 2,3% |
GBP, brittiska pund | 1,3% | 2,3% |
USD, amerikanska dollar | 9,1% | 10,4% |
Tillgångar | 2023 | 2022 |
Långfristiga fordringar | 6 779 | 8 868 |
Kundfordringar | 348 420 | 277 012 |
Övriga kortfristiga fordringar | 27 827 | 21 016 |
Upplupna intäkter | 10 773 | 10 263 |
Likvida medel | 985 756 | 532 554 |
Summa | 1 379 555 | 849 713 |
| 1-30 dagar | 31-90 dagar | 91-180 dgr | >181 dagar | |||
31 december 2023 | Ej förfallet | förfallet | förfallet | förfallet | förfallet | Summa |
Kundfordringar | 223 432 | 76 446 | 37 789 | 11 526 | 9 634 | 358 827 |
Kreditförlustreserv | — | –799 | –751 | –1 632 | –7 225 | –10 407 |
| 1-30 dagar | 31-90 dagar | 91-180 dgr | >181 dagar | |||
31 december 2022 | Ej förfallet | förfallet | förfallet | förfallet | förfallet | Summa |
Kundfordringar | 188 295 | 62 045 | 15 661 | 11 062 | 6 649 | 283 712 |
Kreditförlustreserv | — | –947 | –1 752 | –156 | –3 845 | –6 700 |
| Verkligt värde förvärvade nettotillgångar | NLC |
Kundrelationer | 35 482 |
Varumärke | 22 222 |
Spelportfölj | 8 145 |
Plattform | 518 |
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 3 |
Nyttjanderättstillgångar | 66 |
Materiella anläggningstillgångar | 228 |
Uppskjutna skattefordringar | 22 |
Övriga långfristiga fordringar | 336 |
Kundfordringar | 4 166 |
Övriga kortfristiga fordringar | 2 791 |
Upplupna intäkter och förubetalda kostnader | 756 |
Likvida medel | 15 271 |
Uppskjuten skatteskuld | –6 637 |
Leasingskuld | –71 |
Leverantörsskulder | -255 |
Skatteskulder | –7 413 |
Övriga kortfristiga skulder | –825 |
Upplupna kostnader | –295 |
Summa förvärvade nettotillgångar | 74 510 |
| Köpeskilling | NLC |
Initial köpeskilling, kontant | 200 000 |
Rörelsekapitalreglering, kontant | 14 322 |
Tilläggsköpeskilling, skuld nuvärde | 121 069 |
Summa köpeskilling | 335 391 |
Verkligt värde förvärvade nettotillgångar | –74 510 |
Goodwill | 260 881 |
| Investeringsverksamheten | Group |
Tvångsinlösen utestående aktier NetEnt | –63 792 |
Rörelsekapitalreglering BTG | –10 293 |
Initial köpeskilling NLC | –200 000 |
Rörelsekapitalreglering NLC | –14 322 |
Likvida medel i förvärvade NLC-bolag | 15 271 |
Nettoeffekt på koncernens likvida medel från förvärv | –273 136 |
| NLC:s bidrag | 2022 |
Rörelseintäkter | 13 573 |
Avskrivning övervärden | –2 233 |
Årets resultat efter skatt | 7 973 |
| Koncernen 2022 | NLC | Evolution | Koncernen |
Rörelseintäkter | 27 048 | 1 443 164 | 1 470 212 |
Årets resultat efter skatt | 12 547 | 835 388 | 847 935 |