549300STIPMK5VSA7Y592024-01-012024-12-31549300STIPMK5VSA7Y592023-01-012023-12-31549300STIPMK5VSA7Y592024-12-31549300STIPMK5VSA7Y592023-12-31549300STIPMK5VSA7Y592022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300STIPMK5VSA7Y592022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300STIPMK5VSA7Y592022-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300STIPMK5VSA7Y592023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300STIPMK5VSA7Y592023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300STIPMK5VSA7Y592023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300STIPMK5VSA7Y592023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300STIPMK5VSA7Y592024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300STIPMK5VSA7Y592024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300STIPMK5VSA7Y592024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300STIPMK5VSA7Y592024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
MOBILE LIVING
MADE EASY
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Den formella årsredovisningen omfattar sidorna 52–123. Den lagstadgade hållbarhetsrapporten
enligt årsredovisningslagen återfinns på sidorna 27–39 och 129–139.
Jämförelsetal angivna inom parentes avser motsvarande tal föregående år.
INNEHÅLL
DOMETIC AMBASSADÖRER
Banbrytare på två hjul 9
Vildmarks-kocken 19
Konst, kultur och kustlinjer 40
DOMETIC IDAG
Om Dometic 1
2024 i sammandrag 2
Vd har ordet 3
Fem skäl att investera i Dometic 5
MARKNADEN 6
Marknadstrender 7
Dometics totala adresserbara marknad 8
MÅL OCH HUR VI SKAPAR VÄRDE 10
Finansiella mål 11
Hållbarhetsmål 12
Så här skapar vi värde 13
Dometics strategi 14
Lönsam expansion inom mobile living 15
Produktledarskap genom innovation 20
Kontinuerliga kostnadsreduceringar 22
Vi bygger vår framtid tillsammans! 25
HÅLLBARHET 27
Vi är en drivande kraft för hållbarhet inom vår bransch 28
Hållbarhetsplattform 2022–2024 29
E | fokusområde planet 30
S | fokusområde people 33
G | fokusområde governance 36
Hållbarhetsplattform 2025 38
Dubbel västentlighetsanalys 39
SEGMENTEN 41
Segmentstruktur 42
Land Vehicles Americas 43
Land Vehicles EMEA 44
Land Vehicles APAC 45
Marine 46
Mobile Cooling Solutions 47
Global Ventures 48
DOMETICS AKTIE OCH AKTIEÄGARE 49
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 52
Risker och riskhantering 57
Upplysningar om klimatrisker 60
Bolagsstyrningsrapport 62
Styrelse 71
Koncernledning 73
FINANSIELLA RAPPORTER OCH NOTER 75
Nyckeltal 75
Finansiella rapporter, koncernen 76
Finansiella rapporter, moderbolaget 80
Noter 83
Förslag till vinstdisposition 123
Revisionsberättelse 124
STYRNING AV HÅLLBARHET OCH DETALJERAD INFORMATION 129
Taxonomi 131
Redovisningsprinciper och definitioner 137
FINANSIELL KALENDER 2025 140
DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Nettoomsättning per försäljningskanal
OEM (Original Equipment
Manufacturer), 40% (43)
Service & Aftermarket, 29% (28)
Distribution 31% (29)
2024 (2023)
Nettoomsättning per geografisk region
Americas, 58% (58)
EMEA, 33% (33)
APAC, 9% (9)
2024 (2023)
Nyckeltal 2024
Nettoomsättning, miljarder kronor 24,6
Antal länder som produkter säljs i 100
EBITA-marginal
1)
2024, procent 10,8
Antal medarbetare över hela världen ~7 000
Dometic är ett globalt tech-friluftsbolag med en målsättning att underlätta ett mobilt
liv: ”Make mobile living easy”. Genom att använda vår starka kompetens inom kylning,
uppvärmning, energi & elektronik, mobilitet och utrymmesoptimering ger vi fler
människor möjlighet att uppleva naturen och förstärker deras känsla av frihet utomhus.
Vi uppnår detta genom att skapa smarta, hållbara och pålitliga produkter med
enastående design. Miljontals människor runt om i världen använder våra produkter
när de campar och utforskar naturen med sina bilar, husbilar eller båtar. Vårt utbud av
erbjudanden inkluderar installerade produkter i landbaserade fordon samt i båtar, såväl
som fristående produkter som används av friluftsentusiaster.
Dometics huvudkontor ligger i Stockholm och bolagets aktier
handlas på Nasdaq Stockholm, Large Cap.
1)
Före av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster.
1DOMETIC IDAGDOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
20242023202220212020
Mkr
Operativt kassaflöde
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
30 000
20242023202220212020
Mkr
Nettoomsättning
0
1 000
2 000
3 000
4 000
20242023202220212020
Mkr %
Rörelseresultat
Rörelseresultat (EBITA) marginal
0
5
10
15
20
2024 I SAMMANDRAG
EKONOMISK INFORMATION I SAMMANDRAG
Nettoomsättningen uppgick till 24620 Mkr (27775).
Rörelseresultatet (EBITA
1
) uppgick till 2670 Mkr (3463), vilket
motsvarar en marginal på 10,8 procent (12,5).
Det justerade
1)
resultatet per aktie var 3,21 kronor (5,93).
Årets resultat uppgick till −2 303 Mkr (1 332).
Det operativa kassaflödet uppgick till 4229 Mkr (5205).
Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 3,1x (2,7x).
Året påverkades av återhållsam konsumtion
bland konsumenter samt kunder som fort
-
satte ha en försiktig hållning i fråga om sina
lagernivåer. På grund av dessa utmanande
marknadsförhållanden minskade organisk
nettoomsättning för helåret med 12 procent.
I denna marknadsmiljö anpassade Dometic
kontinuerligt sin kapacitet och hade vid årets
slut 15 procent färre FTEs (Full Time Equivalents)
än året innan. Investeringar i produktutveckling
och säljkapacitet i strategiska tillväxtområden
prioriterades och produktinnovationsindex
förbättrades till 21 procent (17) med stöd av
ett stort antal produktlanseringar. Som en
följd av detta levererade Dometic en robust
EBITA
1)
-marginal för helåret på 10,8 procent
(12,5) trots lägre volymer. Ett operativt kassa
-
flöde för helåret på 4,2 miljarder kronor (5,2)
var det näst starkaste någonsin och främjades av
fortsatta minskningar av rörelsekapitalet. Årets
resultat påverkades av jämförelsestörande
poster på −1 200 Mkr samt en icke kassaflödes-
påverkande nedskrivning av goodwill på
−2 000 Mkr.
Ett globalt omstruktureringsprogram tillkän
-
nagavs i slutet av året. Programmet kommer
att bidra till ökade marginaler och frigöra
resurser för att investera i och främja lönsam
tillväxt och värdeskapande inom strategiska
tillväxtområden. Programmet innefattar såväl
vissa förändringar i portföljen som ett kostnads-
reduktionsprogram som omfattar hela bolaget.
Detta beräknas ha en årlig positiv effekt på EBITA
på 750 Mkr när programmet är fullt ut imple
-
menterat i slutet av 2026. Hållbarhet har en
mycket hög prioritet på agendan och koldioxid-
utsläppen i förhållande till netto omsättningen
har minskat med 66 procent (47) jämfört med
2020.
VERKSAMHET OCH STRATEGI I SAMMANDRAG
Andelen av omsättningen från Distribution och Service & After-
market uppgick till 60 procent (57).
Produktinnovationsindexet ökade till 21 procent (17).
Ett globalt omstruktureringsprogram tillkännagavs som beräknas
ha en årlig positiv påverkan på EBITA på 750 Mkr när det är fullt ut
implementerat i slutet av 2026.
Koldioxidutsläppen (scope 1 och 2) i förhållande till nettoomsätt-
ningen minskade med 66 procent jämfört med basåret 2020.
Operativt kassaflöde
Nettoomsättning
EBITA och EBITA-marginal
1)
4,2
MILJARDER KRONOR
Näst starkaste operativa
kassaflödet någonsin
1)
Före av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster.
DOMETIC IDAG 2DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VI BYGGER ETT STARKARE
DOMETIC
2024 var ett utmanande år som påverkades av återhållsam konsumtion bland konsumenter
samt kunder som fortsatte ha en försiktig hållning i fråga om sina lagernivåer. Som en följd
av dessa utmanande marknadsförhållanden minskade den organiska netto omsättningen
för helåret 2024 med 12 procent medan EBITA
1)
-marginalen var robust på 10,8 procent
(12,5). Det operativa kassaflödet på 4,2 miljarder kronor för året var vårt näst starkaste
någonsin. Under året tillkännagav vi ett Globalt omstruktureringsprogram för att stärka
lönsamheten och frigöra resurser för fortsatta investeringar för att driva lönsam tillväxt och
värdeskapande inom våra strategiska tillväxtområden.
Vår strategi lanserades 2019 och är
baserad på tre huvudpelare
Lönsam expansion inom Mobile Living – Med stöd
av globala marknadstrender, som ökad efterfrågan på
fritidsprodukter, kan vi använda våra kärn kompetenser
och styrkor för att skapa försäljningstillväxt med
förbättrade marginaler. Vi gör detta genom en ökad
produktorientering mot tekniska lösningar för utom
-
hus- och friluftsliv och ökat konsumentfokus, samtidigt
som vi adresserar snabbväxande områden som mobila
kyl lösningar (Mobile Cooling) och mobila energi
-
lösningar (Mobile Power Solutions). Att utveckla och
expandera Service & Aftermarket-affären är avgörande,
eftersom det är en växande återkommande affär med
höga marginaler.
Produktledarskap genom innovation – Innovation
och produktledarskap är de främsta drivkrafterna för
organisk tillväxt och långsiktig konkurrensförmåga.
Genom att utveckla produkter som baseras på globala
plattformar kan vi fokusera våra investeringar och
lansera produktlösningar som är konkurrenskraftiga
sett till pris och med stora hållbarhetsfördelar. Globala
plattformar leder också till färre lagerartiklar (SKU:er)
och förbättrade inköpsmöjligheter, vilket minskar
lagernivåerna och förstärker marginalerna.
Kontinuerliga kostnadsreduceringar – Genom
att kontinuerligt minska kostnaderna inom alla
verksamhetsområden minskar vi komplexiteten och
ökar effektiviteten. Med kontinuerliga effektivitets-
förbättringar och kostnadsreduktioner frigör vi kapital
”Tack vare arbetet av och engagemanget hos våra medarbetare
runt om i världen har vi fortsatt att ta flera viktiga steg på vår
strategiska förändringsresa under 2024.
1)
Före jämförelsestörande poster och av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
VD HAR ORDET 3DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
till investeringar i innovation och säljförmåga, marginal-
förbättringar och avkastning till aktieägarna.
Genomförande av strategin och
Globalt omstruktureringsprogram
Sedan vi tillkännagav vår strategi 2019 har vi tagit flera
viktiga steg på vår stragiska förändringsresa. Vi har
nästan fördubblat bolagets omsättning och uppnått
en försäljningsmix som är betydligt mer diversifierad
och motståndskraftig. Samtidigt har vår fokusering på
effektivitetsförbättringar varit fortsatt högt och idag är vi
3800 (33 procent) färre heltidsekvivalenter än för tre år
sedan. Trots nuvarande tuffa marknadsmiljö har vi inte
kompromissat med innovationsarbetet. Vi har ökat våra
investeringar i forskning och utveckling under åren och
vårt produktinnovationsindex ökar stadigt. Nya produk
-
ter på marknaden, inklusive ett nytt sortiment av mobila
kylboxar (mobile coolers) och nya strömförsörjningslös
-
ningar (mobile power solutions), positionerar oss steg
för steg som det ledande globala bolaget inom tekniska
lösningar för utomhus- och friluftsliv på marknaden.
Med tanke på den lägre marknadsefterfrågan
under de senaste åren och den ökade konkurrensen
inom vissa produktkategorier, särskilt för segmentet
Land Vehicles Americas, beslutade vi att genomföra
en strategisk översyn av vår produktportfölj och den
12 december 2024 tillkännagav vi ett globalt omstruk
-
tureringsprogram. Programmet innefattar både port-
följförändringar och strukturella kostnadsreduktioner.
I portföljförändringarna ingår att utforska möjlig
-
heter att avyttra och/eller avveckla icke-strategiska
verksamheter. Detta inbegriper verksamheter med
låga marginaler och/eller områden där synergi
-
möjligheterna med resten av portföljen är låga eller
obefintliga. Genom att fokusera portföljen på färre
verksamheter kommer vi att kunna frigöra resurser och
därmed öka investeringarna och främja lönsam tillväxt
och värdeskapande inom våra strategiska tillväxtområ
-
den. Programmet kommer att ha en positiv påverkan
på EBITA som beräknas till 750 Mkr per år när det är fullt
ut genomfört i slutet av 2026. Efter att programmet är
slutfört siktar vi, under rådande marknadsförhållanden,
på en EBITA
1)
-marginal på 14 procent för helåret
2027. Om marknadsförhållandena förbättras känner
vi oss trygga med att kunna leverera en marginal över
denna nivå, med stöd av försäljningstillväxt och försälj
-
ningsmix. Vi är även övertygade om att vi kommer att
fortsätta förbättra vårt resultat och nå vårt långsiktiga
finansiella mål om en EBITA
1)
-marginal på 18–19 pro-
cent genom fortsatt operationell excellens och försälj-
ningstillväxt inom strategiska tillväxtområden.
En pågående förändringsresa
Dometic befinner sig på en förändringsresa och vi
skiftar gradvis fokus från en regionbaserad inriktning
till en produktbaserad inriktning, med fokuserade
och specialiserade team som leder arbetet med
specifika produkter och lösningar globalt. De första
stegen på vår förändringsresa togs – med goda
resultat – under 2021 och 2022 genom bildandet av
segmenten Global och Marine. För att ytterligare öka
värdeskapandet och säkra synergieffektern inom hela
bolaget inrättade vi Mobile Cooling Solutions som ett
nytt segment under 2024. Därutöver blev vår Mobile
Power Solutions-verksamhet, som bygger på sex
förvärv under 2021–2022, ett nytt undersegment inom
segmentet Global Ventures från och med 2024. Som
ett naturligt steg på vår resa planerar vi, för att förenkla
organisationsstrukturen och säkerställa synergieffekter
mellan de olika geografiska områdena, att ändra
organisationsstrukturen för Land Vehicles. Våra tre
Land Vehicles-segment planeras att konsolideras till ett
gemensamt Global Land Vehicles-segment. En rekryte
-
ringsprocess för att hitta en chef för segmentet Global
Land Vehicles har inletts och jag kommer att fungera
som tillförordnad chef för segmentet tills vi har en ny
ledare på plats. Vi fortsätter vår resa mot att bli ett mer
konsument- och kundfokuserat bolag, med rätt struktur
för att kunna agera snabbt och ge våra medarbetare
möjlighet att vidareutvecklas.
Verksamhetens resultat 2024
2024 var ett utmanande år som påverkades av åter-
hållsam konsumtion bland konsumenter och kunder
som hade en fortsatt försiktig hållning i fråga om sina
lagernivåer. Branschens produktion av RV-fordon och
båtar låg på den lägsta nivån på tio år och konsumenter
fokuserade på att reparera utrustning i stället för
att uppgradera eller byta ut produkter. Till följd av
dessa utmanande marknadsförhållanden minskade
den organiska nettoomsättningen för helåret 2024
med 12 procent. EBITA
1)
-marginalen var robust på
10,8 procent (12,5), negativt påverkad av den lägre
försäljningen men delvis uppvägt av ett växande
produktinnovationsindex och ett starkt fokus på konti
-
nuerliga kostnadsreduktioner. Under året gjorde vi en
icke kassaflödespåverkande nedskrivning av goodwill
för segmentet Land Vehicles Americas på −2000 Mkr
till följd av den makroekonomiska situationen och
försvagade marknadsförhållanden.
Det operativa kassaflödet på 4229 Mkr (5205) var
vårt näst starkaste någonsin och främjades av fortsatta
minskningar av rörelsekapitalet. Nettoskulden i förhål
-
lande till EBITDA var 3,1x (2,7x), också påverkat av en
försvagad svensk krona. Fokuseringen på kassaflödet
förblir stark inom hela organisationen och vi arbetar
aktivt för att nå vårt mål om en nettoskuld i förhållande
till EBITDA på omkring 2,5x.
Vårt hållbarhetsarbete ger resultat. Koldioxid-
utsläpp i förhållande till nettoomsättningen har minskat
med 66 procent (47 procent) jämfört med 2020 och
andelen kvinnliga chefer var 29 procent vilket är bättre
än målnivån.
De långsiktiga trenderna inom Mobile Living är
starka då allt fler konsumenter upptäcker och uppskat
-
tar friluftslivet över hela världen. Trots de utmanande
marknadsförhållandena, och tack vare arbetet av
och engagemanget hos våra medarbetare runt om
i världen, har vi fortsatt att ta flera viktiga steg på vår
strategiska förändringsresa under 2024. Samtidigt
håller den positiva friluftstrenden i sig och vi kan se att
antalet campare runt om i världen stadigt ökar. När vi
nu går in i 2025 är det svårt att förutsäga hur den nuva
-
rande osäkra makroekonomiska situationen och de
rådande marknadsförhållandena kommer att påverka
efterfrågan, i synnerhet på kort sikt. I denna marknads
-
miljö kommer vi att fortsätta vara proaktiva och agera
på kortsiktiga marknadsförändringar, samtidigt som vi
uthålligt fortsätter att genomföra vår strategiska agenda
för att nå våra mål.
Stockholm, mars 2025
Juan Vargues
Verkställande direktör och koncernchef
1)
Före av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
och jämförelsestörande poster.
VD HAR ORDET 4DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FEM SKÄL ATT INVESTERA I DOMETIC
Dometic har en mer än 100-årig historia och noterades 2015 på Nasdaq Stockholm i
sektorn för konsumentvaror, inledningsvis med huvudsaklig exponering mot mark
-
naden för RV-fordon (husbilar och husvagnar). Tack vare bolagets marknadsledande
ställning, starka kassaflödesgenerering och kärnkompetenser har Dometic sedan
börsnoteringen mer än fyrdubblat nettoomsättningen genom att expandera bolagets
adresserbara marknad till närliggande vertikaler. Samtidigt har bolaget genomfört
kontinuerliga kostnadsreduceringar för att industrialisera bolaget och öka effektiviteten.
VERKAR PÅ EN MARKNAD MED LÅNGSIKTIG
STRUKTURELL TILLVÄXT INOM MOBILE LIVING
Underliggande globala marknadstrender främjar en långsiktig
tillväxt för Dometic. Mobilitet, hållbarhet och friluftsliv är växande
globala trender som skapar möjligheter till expansion. Globala
tillväxttrender, som ökad användning av friluftsprodukter och inno
-
vation, har resulterat i en stadigt växande efterfrågan på Dometics
tekniska lösningar för utomhus- och friluftsliv och skapat en grund
för fortsatt lönsam tillväxt.
Läs mer på sidan 7
TILLVÄXT- OCH DIVERSIFIERINGSSTRATEGI
SOM SKAPAR ÖKAD STABILITET
Investeringar i innovativa produkter, varumärkesprofilering och
marknadsföring har, i kombination med en förvärvsagenda, resulte
-
rat i en affärsmodell som är väl diversifierad inom olika geografiska
områden, produkter och kundsegment, vilket bidrar till ökad
stabilitet.
Utökning av försäljningskanalerna Distribution och Service &
Aftermarket ger en mer balanserad affärsmix. Volatiliteten minskar
och marginalen förbättras genom att bolaget blir mer diversifierat
och mindre beroende av OEM-verksamheten. Skiftet bidrar till att
omvandla Dometic till ett mer konsumentorienterat bolag med en
större andel återkommande försäljning av hållbara och billigare
sällanköpsvaror (lower-ticket discretionary spend products).
Läs mer på sidan 15
INDUSTRIALISERING AV BOLAGET TILLFÖR STABILITET
OCH BIDRAR TILL FÖRBÄTTRADE MARGINALER
Den pågående industrialiseringen av Dometics verksamheter
minskar komplexiteten och kostnaderna, vilket leder till ökad
effektivisering, högre produktivitet och förbättrade marginaler.
Ett tredje globalt omstruktureringsprogram tillkännagavs under
2024 som även omfattar avveckling och/eller avyttring av icke-stra
-
tegiska delar av portföljen, vilket kommer att öka fokuseringen på
Dometics strategiska tillväxtområden inom Mobile Living-området.
Läs mer på sidan 22
EN DRIVANDE KRAFT FÖR HÅLLBARHET
Som marknadsledande inom Mobile Living-lösningar känner
Dometic ett ansvar för att driva på hållbarhetsarbetet inom
branschen. I detta ingår att erbjuda innovativa och hållbara
produkter med låga koldioxidutsläpp som inspirerar till ett aktivt
och ansvarsfullt utomhus- och friluftsliv med god komfort.
Bolaget har tydliga och mätbara hållbarhetsmål som bidrar till
resultaten.
Läs mer på sidan 27
TYDLIGA OCH VÄRDESKAPANDE FINANSIELLA MÅL
1)
MED EN ATTRAKTIV UTDELNINGSPOLICY
10 procent tillväxt – Genomsnittlig årlig nettoomsättningstillväxt
18–19 procent lönsamhet – EBITA-marginal
2)
på 18–19 procent
2,5
x
skuldsättning – Nettoskuld i förhållande till EBITDA på
omkring 2,5
x
40 procent utdelning – Minst 40 procent av nettoresultatet
Läs mer på sidan 11
1
2
3
4
5
1)
Finansiella mål på medellång till lång sikt under en konjunkturcykel.
2)
Före av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster.
DOMETIC IDAG 5DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Globala marknadstrender, till exempel ett ökat intresse för fritidsprodukter och mobilitet, har lett
till en stadigt växande efterfrågan på Dometics produkter. På den här marknaden har Dometic en
unik global ställning med sina starka varumärken och sin marknadsnärvaro. I kombination med
fortsatta investeringar i nya innovativa tekniska friluftsprodukter, inom alla försäljningskanaler och
med konsumenten i fokus, skapar detta en stabil grund för fortsatt lönsam tillväxt.
MARKNADEN
STARKA GLOBALA MARKNADSTRENDER
4
VÄRLDEN BLIR ALLTMER MOBIL
I dagsläget växer efterfrågan på Mobile Living-produkter inom alla
åldersgrupper, till följd av ett ökat intresse för utomhus- och friluftsliv
och ett ökat välstånd. Samtidigt utvecklas mobila arbetsplatser och
nya transportmönster.
Påverkan på Dometic: Dometic spelar en viktig roll inom nuva
-
rande och framväxande Mobile Living-trender, tack vare bolagets
tekniska kunnande, globala närvaro och breda produktutbud.
Dometic är verksamt på en global marknad som håller på att förändras genom flera olika marknadstrender. Bolaget drar nytta av dessa trender genom
att använda sin ledande ställning, globala organisation och kärnkompetens för att utveckla innovativa produkter och lösningar för konsumenter över
hela världen. Dometic har identifierat sex globala trender som skapar möjligheter till lönsam tillväxt inom befintliga och nya vertikala marknader.
1
ÖKAD EFTERFRÅGAN PÅ FRITIDSPRODUKTER
Människor lägger mer tid och pengar på att uppleva utomhus- och frilufts-
aktiviteter. Intresset för ett aktivt utomhus- och friluftsliv växer, bland annat
på grund av den fortlöpande urbaniseringen och den demografiska
utvecklingen. Det breda spektrumet av olika sorters friluftsentusiaster
skapar många möjligheter. Här finns allt från inbitna äventyrare som gärna
tillbringar längre perioder långt från all civilisation, till familjer som använ
-
der bilen som bas för en dag eller en helg ute i naturen.
Påverkan på Dometic: Genom att utnyttja bolagets tekniska kun-
nande kan Dometic erbjuda ett unikt utbud av lösningar för en frilufts-
baserad livsstil. Detta gäller både installerade och fristående produkter.
2
MARKNADSKONSOLIDERING
Dometic konkurrerar på en marknad som kännetecknas av en hög
grad av lokal fragmentering och begränsad industrialisering. Starka
varumärken kommer att ha en framträdande roll på de globala mark
-
naderna, riktade till välinformerade konsumenter som ställer höga
krav på såväl produkter som företagen bakom dem.
Påverkan på Dometic: Med en marknadsledande position inom
viktiga produktområden har Dometic möjlighet att främja och driva
konsolideringen inom branschen. Det finns därför starka skäl att
genomföra värdeskapande förvärv i syfte att bygga upp ett genuint
globalt ledarskap med en stark lokal närvaro.
3
INNOVATION BLIR ALLT VIKTIGARE
Design, kvalitet, hållbarhet, kundupplevelse och konnektivitet är viktiga
faktorer för att behålla konkurrensförmågan och attrahera slutkunder.
Antalet elfordon ökar snabbt vilket påskyndar innovationstakten inom
Mobile Living-marknaden ytterligare.
Påverkan på Dometic: Mot bakgrund av bolagets storlek och nära
kundrelationer har Dometic möjlighet att löpande utveckla nya hållbara
produkter och lösningar, med utgångspunkt i kundernas behov.
5
HÅLLBARHET ÄR EN REALITET
Miljölagstiftning, kundkrav, elektrifiering och ändrade resemönster
ökar efterfrågan på hållbara, återvinningsbara och energieffektiva
produkter och lösningar.
Påverkan på Dometic: Som ett banbrytande bolag inom Mobile
Living-området känner Dometic ett ansvar för att driva på hållbarhets-
arbetet inom branschen. I detta ingår att erbjuda innovativa och håll
-
bara produkter med låga koldioxidutsläpp som inspirerar till ett aktivt
och ansvarsfullt utomhus- och friluftsliv med god komfort.
6
DIGITALISERING OCH E-HANDELSREVOLUTION
Att skapa en ännu mer konsumentorienterad affärsmodell är en viktig
konkurrensfördel på dagens marknad, där konsumenterna är väl pålästa
om olika alternativ. Ett starkt varumärke, sömlösa och automatiserade
flöden och relevanta e-handelskanaler mot både företagskunder och
konsumenter kommer att vara viktiga konkurrensfördelar.
Påverkan på Dometic: Under senare år har Dometic intensifierat
arbetet med att komma närmare slutkonsumenterna, utvecklat gynn
-
samma relationer med ett stort antal Dometic-ambassadörer, ökat
närvaron på sociala medier och investerat i en global e-handelsplattform
riktad direkt mot konsumenter (DTC, Direct To Consumer).
MARKNADEN 7DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
DOMETICS TOTALA
ADRESSERBARA MARKNAD
Befintliga vertikala marknader: Områden
där Dometic redan har en stark ställning
påverkas exempelvis av behovet av mer
hållbara lösningar och av en ny typ av
RV-och båtanvändare som vill ha mer flexibla
lösningar samtidigt som de vill kunna åtnjuta
samma komfort som i hemmet.
Nya vertikala marknader: Områden där
Dometic kan använda sin tekniska kompetens
och andra tillgångar för att växa påverkas
också, vilket skapar möjligheter för Dometic.
Genom att utnyttja bolagets kärnkompe
-
tenser inom olika applikationsområden har
Dometic utökat den totala adresserbara
marknaden avsevärt, vilket har skapat bety
-
dande tillväxtmöjligheter för bolaget.
KÄRNKOMPETENSER FÖR FLERA VERTIKALA MARKNADER FÖR SLUTANVÄNDARE
Dometic använder bolagets kärnkompetenser för att utveckla och sälja produkter och lösningar som används av
kunder och slutanvändare inom flera befintliga och nya vertikala marknader. Den totala adresserbara marknaden
för Dometic uppskattas till över 200 miljarder kronor.
De sex identifierade globala marknadstrenderna påverkar de olika
vertikala marknader för slutanvändare där Dometic verkar.
En marknad på över
200 miljarder kronor
Dometics totala adresserbara marknad
uppgår till mer än 200 miljarder kronor, varav
cirka 30 procent är marknader där Dometic
varit verksamt sedan länge (RV, CPV och
Marine) och där bolaget redan har en stark
marknadsledande ställning. Dessa mark
-
nader har historiskt vuxit med 1–3 procent i
genomsnitt per år, ibland med stora fluktua
-
tioner mellan åren. Cirka 50 procent av den
adresserbara marknaden finns inom området
fristående friluftsprodukter, som är en mer
stabil och snabbväxande marknad. Till exem
-
pel har marknaden för campingutrustning i
Nordamerika visat en accelererande tillväxt
under de senaste 15 åren. Marknadstrender
och nya innovationer skapar också möjlighe
-
ter för nya tillväxtområden inom de vertikala
områdena Hospitality och Residential.
Vi använder våra kärn-
kompetenser
... för att utveckla produkter och lösningar inom
fyra större applikationsområden ...
... för användning inom
flera olika vertikala
marknader för slut-
användare
Befintliga vertikala marknader
Nya vertikala marknader
KYLNING
VÄRME
ENERGI OCH ELEKTRONIK
MOBILITET
UTRYMMESOPTIMERING
MARINE
CPV – COMMERCIAL AND
PASSENGER VEHICLES
RV – RECREATIONAL
VEHICLES
FRISTÅENDE
FRILUFTSPRODUKTER
RESIDENTIAL
HOSPITALITY
MARKNAD
>200
miljarder kr
MAT &
DRYCK
ENERGI &
STYRNING
KLIMAT
ÖVRIGA
APPLIKATIONSOMRÅDEN
KÄRNKOMPETENSER PRODUKT-
APPLIKATIONSOMRÅDEN
VERTIKALA MARKNADER
FÖR SLUTANVÄNDARE
MARKNADEN 8DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
BANBRYTARE PÅ TVÅ HJUL
1 2 3
I de bergiga trakterna runt Åre håller Dirtgirls på att för-
ändra landskapet – både på och utanför banorna. Det
som började med en grupp kvinnliga mountainbike-
åkare med en gemensam passion våren 2024 blev
snabbt en hel rörelse. Utan någon större erfarenhet av
att bygga banor greppade de sina spadar, grävde där
de stod och skapade något eget – både en 200 meter
lång bana och en växande gemenskap.
Inspirerade av deras engagemang gick Dometic in
och stöttade med ny utrustning och redskap. Att träffa
dem under Åre Bike Festival var fantastiskt – särskilt att
se en i gruppen, Madeleine, ta hem tredjeplatsen i
tjejernas downhill-lopp.
När vintern kommer är Dirtgirls redan igång och
planerar nästa års banor. Följ deras resa på @dirt.girls
och se när de fortsätter forcera hinder – en åktur i taget.
Jag hade redan byggt banor ett tag, men det var nästan alltid bara killar där ute.
Därför startade jag Dirtgirls, för att samla kvinnor så att vi kunde peppa och stärka
varandra. Nu har vi en stark gemenskap av kvinnliga banbyggare, och jag kunde
inte vara stoltare.
IDA
LÖFQVIST
DOMETIC-AMBASSADÖRER
Snabblänkar till Dometic-ambassadörer
Läs fler berättelser
DOMETIC-AMBASSADöRER 9DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MÅL OCH HUR VI
SKAPAR VÄRDE
FINANSIELLA MÅL
Finansiella mål på medellång till lång sikt under en konjunkturcykel
10%
MÅL
-11
%
UTFALL 2024
18–19%
MÅL
10,8%
UTFALL 2024
2,5×
MÅL
3,1×
UTFALL 2024
40%
MÅL
-20 000
-10 000
0
10 000
20 000
30 000
40 000
24232221201918
Mkr %
Nettoomsättning Tillväxt
-11%
24 620
-20
-10
0
10
20
30
40
Rörelseresultat (EBITA)  Marginal för rörelseresultat (EBITA)
0
1 000
2 000
3 000
4 000
24232221201918
Mkr %
2 670
10,8%
0
5
10
15
20
Nettoskuld/EBITDA skuldsättningsgrad
0
1
2
3
4
24232221201918
Kvot (x)
3,1
Utdelning
0
40
80
120
160
24232221201918
%
40
TILLVÄXT
Genomsnittlig årlig nettoomsättningstillväxt inklusive
organisk tillväxt och förvärv.
LÖNSAMHET
Rörelsemarginal (EBITA) på 18–19 procent, före av- och
nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
och jämförelsestörande poster.
SKULDSÄTTNING
Nettoskuld i förhållande till EBITDA på omkring 2,5x.
UTDELNING
Utdelning på minst 40 procent av netto -
resultatet för perioden.
Utfall 2024
Nettoomsättningstillväxten uppgick till –11 procent,
varav den organiska tillväxten var –12 procent. Den
genomsnittliga årliga nettoomsättningstillväxten (CAGR)
2018–2024 var 5 procent och påverkades av utmanande
marknadsförhållanden och lägre marknadsefterfrågan
under de senaste åren.
Utfall 2024
Nettoskulden i förhållande till EBITDA var 3,1x, jämfört
med 2,7x i slutet av 2023, till följd av lägre efterfrågan
och en svagare svensk krona. Den genomsnittlig netto-
skulden i förhållande till EBITDA 2018–2024 var 2,7x.
Utfall 2024
Styrelsen föreslår en utdelning för 2024 på 1,30 kronor (1,90)
per aktie. Detta motsvarar en utdelningskvot på 40 procent
av 2024 års justerade resultat. Som andel av 2024 års resultat
motsvarar det –18 procent (46) då 2024 års resultat påverkades
av jämförelsestörande poster om –1 200 Mkr och en icke kas
-
saflödespåverkande nedskrivning av goodwill om –2 000 Mkr.
Utdelningskvoten för perioden 2018–2024 var 38 procent.
Utfall 2024
EBITA-marginalen för 2024 påverkades av lägre
nettoomsättning. Den genomsnittlig marginalen
2018–2024 var 13,8 procent. Försäljningsmix, produkt-
innovation och kontinuerliga kostnadsreduktioner har
bidragit till marginalstöd.
Utveckling för tillväxt
Nettoomsättning och tillväxt
Utveckling för lönsamhet
EBITA och EBITA-marginal före jämförelsestörande poster
Utveckling för utdelning
Utdelningskvot
1)
Utveckling för skuldsättning
Nettoskuld i förhållande till EBITDA
40%
1)
UTFALL 2024
1)
Föreslagen utdelningskvot 2024 är i procent av justerad vinst per aktie
MÅL OCH STRATEGI 11DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSMÅL
1)
Ny och mer omfattande mätspecifikation från och med 2022
29
0
10
20
30
40
50
2423222120
1
Procentandel kvinnliga chefer
%
Procentandel kvinnliga chefer
Framsteg
Andelen kvinnliga chefer uppgick till
29 procent (29) vilket är högre än målet för
2024. Detta resultat är en följd av bolagets
satsningar för att skapa en jämställd, rättvis
och inkluderande arbetsmiljö.
27%
MÅL 2024
29%
UTFALL 2024
PROCENTANDEL KVINNLIGA CHEFER
2,2
0
1
2
3
4
2423222120
LTIFR Skadefrekvens/miljoner arbetade timmar
Ratio
21%
0
10
20
30
2423222120
Produktinnovationsindex
%
LTIFR
Framsteg
Det skadeförebyggande arbetet fortsätter
inom organisationen med fokus på att dra
lärdom av tidigare olyckor, förbättra rutinerna
och främja en öppen dialog och ett öppet
rapporteringsklimat. Inkluderat förvärv,
uppgick LTIFR till 1,6.
<2,0
MÅL 2024
2,2
UTFALL 2024
LTIFR Lost Time Injury Frequency Rate
Sjukfrånvaro p.g.a. arbetsskador
per miljon arbetstimmar
Produktinnovationsindex
Framsteg
Dometics mål är att säkerställa att nya
produkter har en lägre klimatpåverkan och
förbättrad energieffektivitet jämfört med
tidigare modeller. Produktinnovations-
indexet förbättrades till 21 procent (17).
25%
MÅL
21%
UTFALL 2024
PRODUKTINNOVATIONSINDEX
1
99
0
20
40
60
80
100
2423222120
1)
Ny mätning och mål från och med 2022
Nya ESG granskade leverantörer av direkt material
%
Andel nya leverantörer av direkt material
som genomgått ESG-granskning
Framsteg
Dometic lägger stor vikt vid att granska
bolagets leverantörer för att säkerställa att
våra affärspartners förstår och följer Dometics
uppförandekod och hållbarhetskrav.
MÅL 2024
99%
UTFALL 2024
ANDEL NYA LEVERANTÖRER AV
DIREKT MATERIAL SOM GENOMGÅTT
ESG-GRANSKNING
Nyckeltal för hållbarhet, redovisade kvartalsvis under 2024
-66%
0
1
2
3
4
2423222120
CO
2
utsläpp/Nettoomsättning
Ratio
0,68
Koldioxidutsläpp/nettoomsättning
Framsteg
Koldioxidutsläppen (scope 1 och 2) i för-
hållande till nettoomsättningen har minskat
med 66 procent jämfört med basåret 2020,
vilket till stor del kan tillskrivas övergången
till förnybar el.
REDUKTION AV KOLDIOXIDUTSLÄPP/
NETTOOMSÄTTNING
-30%
MÅL 2024
-66%
UTFALL 2024
MÅL OCH STRATEGI 12DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
SÅ HÄR SKAPAR VI VÄRDE
Marknad
Väldiversifierat produktutbud och
stor geografisk spridning.
Starka varumärken inom många attraktiva
marknader och produktgrupper.
Stor installerad bas av produkter på marknaden.
Stort nätverk för Distribution och
Service & Aftermarket.
VÄRDESKAPANDE FÖR
INTRESSENTER
STRATEGI OCH VIKTIGA ÅTGÄRDERGLOBALA MARKNADSTRENDER
Lönsam expansion inom
Mobile Living
Produktledarskap genom
innovation
Kontinuerliga
kostnadsreduceringar
Bygga tillsammans
Vi är en drivande kraft för
hållbarhet inom vår bransch
Finansiellt
Under flera en bevisad levererans av stabila
marginaler och robusta kassaflöden.
Tydliga och ambitiösa finansiella mål som
främjar ett fortsatt värdeskapande.
Väldiversifierad och balanserad
finansieringsstruktur.
Hållbarhet
Tydligt fastställda fokusområden och
mål rörande hållbarhet, med utpekat
ansvar i koncernledningen.
Utbud av innovativa och hållbara produkter
med låga koldioxidutsläpp som inspirerar till
ett aktivt och ansvarsfullt utomhus- och friluftsliv
med god komfort.
Medarbetare och organisation
Omkring 7000 medarbetare.
Försäljningskontor i fler än 30 länder.
22 tillverknings- och monterings-
anläggningar i 11 länder.
Globala team upprättade för att
säkerställa strukturella förbättringar.
TILLGÅNGAR OCH RESURSER
ökad efterfrågan på fritidsprodukter
Marknadskonsolidering
Innovation blir allt viktigare
Världen blir alltmer mobil
Hållbarhet är en realitet
Digitalisering och e-handelsrevolution
Kunder
Innovativa, hållbara, energieffektiva och
tillförlitliga produkter med enastående design
Samhället
Ett ansvarsfullt bolag som värnar om sunda
affärs- och arbetsvillkor, samt resurseffektivitet i
hela värdekedjan
Medarbetare
Attraherar, utvecklar, engagerar och behåller
kompetenta medarbetare
Aktieägare
Lönsam tillväxt som resulterar i attraktiv total-
avkastning
1
4
5
6
2
3
MÅL OCH STRATEGI 13DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
DOMETICS STRATEGI
För att lyckas med sitt uppdrag – att förenkla Mobile Living
– har Dometic som mål att uppnå lönsam tillväxt genom
noggrant genomtänkta prioriteringar.
Dessa prioriteringar är följande: Lönsam expansion inom Mobile Living,
Produktledarskap genom innovation och Kontinuerliga kostnadsreduce
-
ringar. Grunden för arbetet kallas ”Bygga tillsammans” eftersom strategin
genomförs genom ett målinriktat lagarbete som innefattar alla medarbe
-
tare. Medarbetarskap är därför nyckelordet. Dometic känner ett ansvar
för att driva på hållbarhetsarbetet inom branschen, och hållbarhet är en
integrerad del av Dometics strategi och dagliga verksamhet.
Dometic gör det enkelt att uppleva Mobile Living genom att erbjuda de bästa kundupp-
levelserna, med innovativa, smarta och tillförlitliga produkter med enastående design.
VÅR VISION
Att vara det världsledande bolaget inom
branschen och den mest framgångsrika
och innovativa leverantören av tekniska
lösningar för utomhus- och friluftsliv
Att vara ledande inom innovation och
tillhandahålla smarta och tillförlitliga
produkter med enastående design som ger
ett verkligt mervärde åt våra kunder
Att erbjuda en attraktiv arbetsplats
för våra medarbetare
HÅLLBARHET
VÅR STRATEGI
Gemensamma
värderingar
Global kompetenspool
och kompetensutveckling
Medarbetar-
engagemang
Gemensam
verktygslåda för
genomförande
Starkt ledarskap inom alla
nivåer i organisationen
BYGGA TILLSAMMANS
LÖNSAM EXPANSION INOM
MOBILE LIVING
PRODUKTLEDARSKAP
GENOM INNOVATION
KONTINUERLIGA
KOSTNADSREDUCERINGAR
MÅL OCH STRATEGI 14DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
LÖNSAM EXPANSION
INOM MOBILE LIVING
En allt större del av befolkningen vill tillbringa
tid utomhus, med bilen, båten eller RV-fordonet
som bas. Nya konsumentgrupper kommer in på
marknaden och skapar en efterfrågan på produkter
och lösningar som gör utomhus- och friluftslivet
bekvämt och lättillgängligt.
Produkter som används utomhus för matlagning,
kylning och förvaring måste vara flexibla, lätta att
använda och energieffektiva. Därtill krävs hållbara
mobila energilösningar för att förse de olika produk
-
terna och lösningarna med ström på ett optimalt sätt.
Med ett brett utbud av tekniska lösningar för utomhus-
och friluftsliv har Dometic en unik ställning på denna
växande Mobile Living-marknad, vilket ger en utmärkt
möjlighet att fortsätta växa på befintliga och nya verti
-
kala slutmarknader.
OMSÄTTNING 2017
14,0
miljarder kr
OMSÄTTNING 2024
24,6 miljarder kr
OEM
Service & Aftermarket
Distribution
Tre huvudsakliga säljkanaler
Dometic har tre huvudsakliga säljkanaler:
1. OEM-tillverkare (Original Equipment
Manufacturer):
Installerade produkter som säljs till tillverkare av
RV-fordon, båtar eller CPV-fordon.
2. Distribution: Installerade och fristående produkter
som säljs via distributionskanaler (fysiska och digitala
grossist- och detaljhandlare, samt via Dometics
egen e-handel för konsumenter).
3. Service & Aftermarket: Utbytes- eller reservdelar
för installerade eller fristående produkter som får sin
service genom ett nätverk av fristående serviceföre
-
tag och serviceleverantörer eller via Dometics egen
serviceorganisation.
Fördelning av nettoomsättningen utifrån försäljningskanal, 2017 jämfört med 2024
MÅL OCH STRATEGI 15DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
En mer motståndskraftig mix med
förbättrade marginaler
Som en del av bolagets strategi fokuserar Dometic på
att öka försäljningen via försäljningskanalerna Distribu
-
tion och Service & Aftermarket. Genom att utöka dessa
försäljningskanaler får Dometic en bättre balanserad
och mer motståndskraftig affärsmix, samtidigt som
marginalerna ökar. Förvärv som gjorts under senare år
har i första hand en exponering gentemot dessa försälj
-
ningskanaler och satsningar på organisk tillväxt, som
att utveckla portföljen för fristående friluftsprodukter
och införa en e-handelsplattform mot konsumenter,
har drivit på detta ytterligare. OEM-verksamheten
fortsätter att vara viktig eftersom den skapar skalförde
-
lar och möjligheter till eftermarknadsaffärer.
Dometic utvecklar lösningar med konsumenten i
fokus, oberoende av försäljningskanal. Att sätta kon
-
sumenten i första rummet skapar ”pull” i värdekedjan.
E-handelslösningar är viktiga kanaler för att expandera
omsättningen inom Distribution och Service &
Aftermarket. De ökar den direkta interaktionen med
konsumenten och kommer dessutom att förbättra
effektiviteten i order- och leveransflödena för både
Dometic och kunderna (ett sömlöst flöde). Dometic har
infört en global e-handelsplattform för konsumenter,
och förvärvade företag har bidragit med kompetens
för ytterligare uppskalning av verksamheten direkt
mot konsumenterna (B2C). Under 2024 ökade
nettoomsättningen via plattformen dometic.com
med 14 procent och totalt 6 procent av den relevanta
verksamheten (ej OEM) var riktad direkt till konsument
(DTC). Ambitionen är att nå 20 procent, vilket förväntas
bidra till både tillväxt och förbättrade marginaler.
Utökad adresserbar marknad
Som en del av fordonsbranschens trend mot större
fordon, till exempel SUV:ar (Sport Utility Vehicles),
tillbringar fler familjer tid i naturen med sin SUV,
kombibil eller pickup som bas. Den här typen av
konsumenter använder den egna bilen för att kunna
njuta av utomhuslivet på ett bekvämt och spontant
sätt. Hållbarhets- och elektrifieringstrender påskyndar
den här utvecklingen ytterligare. Genom att utnyttja
bolagets tekniska kunskap och erfarenhet från RV-
och Marine-verksamheten när det gäller design för
små utrymmen har Dometic utvecklat och förvärvat
bärbara produkter som svarar mot dessa användares
behov. Genom att erbjuda flexibla produkter som ska
användas utanför fordonet flyttas Dometics försälj
-
ningsexponering från dyra sällanköpsvaror till billigare
sällanköpsvaror, samtidigt som den globala adresser
-
bara marknaden ökar från cirka 15 miljoner registrerade
RV-fordon globalt till fler än 300 miljoner registrerade
fordon (RV-fordon, SUV:ar, pickuper och kombibilar).
Varje år säljs ungefär 35 miljoner nya SUV:ar, kombibi
-
lar och pickuper, vilket kan jämföras med RV-branschen
som historiskt sett har producerat 700000 till 800000
fordon per år.
Organiskt och genom förvärv har Dometic byggt
upp en betydande global verksamhet inom mobila
energilösningar. Utbudet vänder sig till en snabb-
växande marknad som främjas av elektrifierings-
och hållbarhetstrender. Investeringar i produkter
Allt fler människor använder sina egna bilar för att kunna njuta av utomhus- och friluftslivet på ett bekvämt och spontant sätt.
och kompetens kommer att ytterligare bygga upp den
här verksamheten och en organisation har skapats för
att driva affären vidare globalt.
OEM-verksamheten är en drivkraft för
aftermarket-försäljningen
Dometics stora installerade produktbas för såväl fritids-
som yrkesinriktade marknader är en viktig drivkraft för
organisk försäljningstillväxt inom Service & Aftermarket.
Uppgraderingssatser, reservdelar och utbyten av
befintliga produkter ger en stabil efterfrågan. Ytterli
-
gare servicekoncept, vilket innefattar förebyggande
underhåll och moderniseringssatser, kommer att stärka
kundrelationerna och skapa ytterligare tillväxtmöjlig
-
heter för koncernen framöver. En kontinuerligt växande
installerad produktbas och ökat tekniskt innehåll
främjar tillväxten inom Service & Aftermarket och bidrar
till att öka de återkommande intäkterna. Dometic testar
och utvärderar egna servicesatsningar, där bolagets
egna servicemedarbetare tar hand om slutanvändarnas
servicebehov.
Dometic har en stark ställning på OEM-marknaden
för RV, Marine och CPV. OEM-verksamheten är
strategiskt viktig eftersom den skapar stordriftsfördelar
och Service & Aftermarket-möjligheter. Samarbetet
med stora OEM-kunder ger även värdefull och viktig
kunskap för innovationer och produktutveckling och
en väsentlig del av de produkter som Dometic lanserar
är inriktade på OEM-verksamheten.
20%
Vår ambition är att 20 procent av all verksamhet som inte
avser OEM ska vara riktad direkt till konsument (DTC)
MÅL OCH STRATEGI 16DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRVÄRVSSTRATEGI
Selektiv och disciplinerad förvärvsstrategi
Bolt-on
Stärker kärnteknik-områden.
Bygger globala plattformar.
Ökar lokal närvaro.
Ger tillgång till distributionskanaler.
Skapar synergier och kostnadseffektivitet.
Transformativa
Påskyndar tillgång till nya marknader.
Plattformar för tillväxt (organiskt och ytterligare bolt-on-förvärv).
KRITERIER TYP AV FÖRRV
Strategiskt
Exponering gentemot marknader med starka tillväxttrender
och attraktiv dynamik.
Stark marknadsnärvaro.
Företrädesvis billigare sällanköpsvaror.
Exponering gentemot Service & Aftermarket.
I enlighet med hållbarhetsvisionen.
Tillför kompetens, stärker produktportföljen.
Finansiellt
Stödjer koncernens finansiella mål.
Lång historik av lönsam tillväxt.
Synergimöjligheter.
Övrigt
Dometics förmåga till framgångsrik integrering.
Passar in i företagskulturen.
Kompletterande ”bolt-on”-förvärv spelar en viktig roll för befintliga verksamheter, för att stärka utbudet eller för att stärka den
lokala närvaron. Inom nya tillväxtområden kommer större ”transformativa” plattformsförvärv vid vissa tillfällen att vara avgörande
för att Dometic ska bli en aktör att räkna med på marknaden, och för att skapa en kritisk massa som utgångspunkt för expansion.
Förvärv och översyn av portljen
– en integrerad del av strategin
En välavvägd kombination av organisk tillväxt och
strategiska förvärv är fortsatt viktig för att ytterligare
stärka Dometics ledande ställning. Noggrant utvalda
strategiska förvärv har varit viktiga för att göra Dometic
till den verkligt globala aktör som bolaget är i dag och
kommer även fortsättningsvis att spela en betydande
roll för att möjliggöra synergier och skalbarhet,
samtidigt som bolagets integreringsprocesser och
värdeskapande kommer att systematiseras ytterligare.
Kompletterande ”bolt-on”-förvärv spelar en viktig
roll för befintliga verksamheter, för att stärka utbudet
eller för att ytterligare öka den lokala närvaron. Inom
nya tillväxtområden kommer större ”transformativa”
plattformsförvärv vid vissa tillfällen att vara avgörande
för att Dometic ska bli en aktör att räkna med på
marknaden, och för att skapa en kritisk massa som
utgångspunkt för expansion. Förvärvet av Igloo 2021
var ”transformativt” medan de övriga nio förvärven
som genomfördes 2021 och 2022 var ”bolt-on”.
De branscher som Dometic verkar inom är alltjämt
fragmenterade och att leda konsolideringen blir
avgörande för att kunna utnyttja globala trender som
skapar tillväxt. Samtidigt som den växande samlingen
av potentiella strategiska förvärv hanteras centralt, har
segmenten fått utökat ansvar i fråga om att identifiera
och utvärdera möjliga förvärvsobjekt.
MÅL OCH STRATEGI 17DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Prioriterade förvärvsmöjligheter
Service & Aftermarket.
Mobila energilösningar.
Fristående friluftsprodukter.
Marine-produkter och lösningar.
Avyttringsmöjligheter
Icke-strategiska områden med små
synergimöjligheter.
OEM-verksamhet med låg marginal och
begränsade möjligheter till försäljning
inom Service & Aftermarket.
Kontinuerlig översyn av portföljen
Anpassad efter Dometics strategi.
Positiva marknadstrender.
Förmåga att nå starka marknads-
positioner globalt.
Möjlighet till hög marginalökning.
Skapar möjligheter inom
Service & Aftermarket.
Kundgruppsprofilering.
I linje med hållbarhetsvisionen.
ÖVERSYN AV PORTFÖLJEN
Förvärvs- och avyttringsmöjligheter
Kontinuerlig översyn av portföljen
Dometic gör kontinuerligt en strategisk översyn av den befintliga portföljen
och beaktar både framtida förvärv och avyttringar. Såväl nya som befintliga
produkter måste vara i linje med Dometics strategi vad gäller exempelvis
affärsmöjligheter inom Service & Aftermarket och framtida marknadstillväxt.
Genomförandet av strategin i sammandrag
Genomsnittlig årlig nettoomsättningstillväxt (CAGR) på 8 procent
2017–2024.
Andelen av omsättningen från Distribution och Service & Aftermarket var
60 procent, jämfört med 39 procent 2018.
Nettoomsättningen direkt till konsument via plattformen dometic.com
ökade med 14 procent under 2024.
Utveckling av nettoomsättningen
En kombination av förvärv och organisk tillväxt
Miljarder kr
Förvärvad och organisk tillväxt
0
5
10
15
20
25
30
242322212019181716151413121110090807060504030201
CAGR
6%
CAGR
6%
CAGR
7%
CAGR
7%
CAGR
8%
CAGR
8%
Dometic gör kontinuerligt en strategisk översyn av den befintliga portföljen
och beaktar både framtida förvärv och avyttringar.
Tillväxten främjas av förvärv inom områden med högre tillväxt
MÅL OCH STRATEGI 18DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
1 2 3
Snabblänkar till Dometic-ambassadörer
Läs fler berättelser
DOMETIC-AMBASSADÖRER
SARAH
GLOVER
Kocken Sarah Glover @missarahglover lever för mat-
lagning i vildmarken. Hon är uppvuxen i Tasmanien och
har byggt upp en karriär kring matlagning på öppen
eld, med färska ingredienser och den typ av måltider
som för människor samman. Förra sommaren, för att
lansera den nya Dometic CFX5 Mobile Active Cooler,
tog Sarah och Dometic-teamet sig an den legendariska
Alpine Loop – här är hur hon beskrev upplevelsen.
Jag har inte tagit mig an en led som denna tidigare,
och att göra det i en konvoj gjorde det oförglömligt.
Att kommunicera via walkie-talkies, se varandra navi
-
gera genom tuff terräng och övervinna varje utmaning
tillsammans – det var en upplevelse som ingen annan.
Och att ha CFX5 med på resan? Helt avgörande, utan
tvekan min favoritprodukt i utrustningen. Vetskapen
om att jag kan få tag på färska råvaror när som helst,
var som helst, gav mig ett lugn under hela resan. Men
det verkliga ögonblicket? Att sitta med teamet vår sista
kväll, njuta av grillade persikor med glass – tre dagar
ute i vildmarken, och vi hade fortfarande glass! Den där
”vi klarade det-känslan”, det perfekta avslutet på en
underbar upplevelse. Ren och skär glädje.
Vetskapen om att jag kan få tag på färska råvaror när som
helst, var som helst, gav mig ett lugn under hela resan.
1 2 3
VILDMARKS-KOCKEN
SARA
GLOVER
DOMETIC-AMBASSADÖRER
DOMETIC-AMBASSADöRER 19DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
PRODUKTLEDARSKAP
GENOM INNOVATION
Investeringar i produktinnovation
Investeringar i forskning och utveckling, Mkr
Smarta och tillförlitliga produkter med
enastående design
Den grundläggande frågan bör alltid vara: ”Vad är det
slutkonsumenten egentligen behöver?” För att hitta
svaret lyssnar Dometic noggrant på sina kunder och
slutkonsumenter för att förstå deras behov – i fråga om
produkter, kompletta lösningar, leveranser, support
och service. Genom att identifiera och definiera rele
-
vanta fördelar för konsumenterna på ett tidigt stadium
i produktutvecklingen kan dessa fördelar integreras
med rätt kvalitet och till rätt kostnad.
Ett antal aktiviteter genomförs tillsammans med
konsumenter för att fånga upp deras krav och för
-
väntningar. Att involvera konsumenter och Dometics
ambassadörer är även viktigt för att produktutvecklare
ska kunna fatta rätt beslut bland alla parametrar,
till exempel i fråga om vikt, storlek, prestanda och
utseende.
Dometics produktledning har en central roll i detta
arbete och ska se till att bolaget har rätt utbud av kom
-
mande produkter. I denna roll ingår även ansvaret för
marknadsövervakning, idéskapande, produktplane
-
ring, utveckling av säljsupport och livscykelhantering,
inklusive in- och utfasning av produkter.
För att säkerställa att satsningarna blir lönsamma
på lång sikt fortsätter Dometic att arbeta aktivt med
portföljen med immateriella rättigheter och ser fördelar
med att skydda både teknik och design. Det tryggar
vår varumärkesställning och säkerställer tekniskt
ledarskap och kostnadskontroll, samtidigt som det
möjliggör anpassning till lokala behov.
2024
2018
350
637
82%
Investeringarna i produktinnovation har ökat, och ett stort antal nya produkter lanserades under 2024. Forsknings- och utvecklings-
kostnaderna i procent av nettoomsättningen låg på 2,6 procent, bland annat tack vare ökad effektivitet och fokus på globala
produktplattformar.
MÅL OCH STRATEGI 20DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Globala produkter, generationsplanering
och modularitet
Dometics strategi är att öka innovationsnivån med
bibehållen och stärkt konkurrensförmåga. En balans
mellan global och regional produktstrategi krävs för
att öka effektiviteten och flexibiliteten, samtidigt som
tiden från idé till marknad och produktkomplexiteten
minskas. Den ökade fokuseringen på produktdimen
-
sionen i Dometics organisation kommer att leda till en
ännu bättre harmonisering mellan de kommersiella
strategierna och produktstrategierna framöver.
Det tekniska kunnandet inom Dometic är mycket
omfattande. Globala produktområden med särskilt
utsedda produktchefer säkerställer modularitet,
kostnadskontroll, kvalitet, hållbarhetsaspekter och
återanvändning av komponenter mellan produkter och
projekt. Dometic har fastställt fyra kärnteknik-områden:
elektronik, konnektivitet, kylning och mobil energi.
Dessa teknik-områden används inom en lång rad olika
produkter och lösningar för kunderna.
Dometics produktutvecklingsprocess (DPDP,
Dometic Product Development Process) har stöttat
övergången till globala utvecklingssatsningar. Den
ökade fokuseringen på större projekt säkerställer att
Dometic ägnar tid och resurser åt innovationer som
verkligen gör skillnad på marknaden, samtidigt som det
sker en kontinuerlig expansion till nya områden med
särskilt fokus på fristående friluftsprodukter.
Genom de förvärv som gjorts under senare år har
Dometic nu en global ställning och marknadsnärvaro
inom mobila energilösningar. Inom det här området
erbjuder Dometic en bred produktportfölj som
är mycket attraktiv för aftermarket-verksamheten.
Detta innefattar produkter för att tillhandahålla för
-
nybar energi genom solpaneler, i kombination med
produkter som används för energiomvandling och
energilagring. Arbetet intensifieras nu för att anpassa
Dometics hela produktportfölj till vårt utbud av mobila
energilösningar, i syfte att kunna tillhandahålla en ännu
bättre och mer hållbar upplevelse för konsumenten.
Produktutformning för förbrukningsartiklar,
reservdelar och uppgraderingssatser
Historiskt sett har fokus legat på att förbättra produkter-
nas prestanda, kvalitet och kostnad. Under senare år
har dessa fokusområden kompletterats med en starkare
inriktning på Service & Aftermarket. Nya produkter tas
fram med större vikt lagd vid servicemöjligheter och
det finns därtill ett ökat fokus på att utveckla produkter
specifikt för Service & Aftermarket.
Hållbart produktledarskap
Dometic har stärkt organisationen för att kunna bedriva
ett hållbart produktledarskap, eftersom vi tror att detta
kommer att vara en viktig marknadsdifferentierande
faktor och ge ett långsiktigt värdeskapande. Mark
-
nadsundersökningar visar att människor i alla åldrar,
men i synnerhet de yngre generationerna, är villiga att
betala extra för hållbara produkter. Det är viktigt att få in
ett livscykeltänkande inom hela organisationen för att
göra hållbarhet till en värdefull produktegenskap för
Dometic.
Genomförandet av strategin i sammandrag
Bland produkterna som lanserades 2024 fanns:
Dometics aktiva kylboxar CFX 2 och CFX 5.
Ett nytt bärbart batteri, PLB 15.
En luftkonditioneringsprodukt som drivs av
Dometics mobila energilösning (Mobile Power
Solutions).
Övriga höjdpunkter i strategigenomförandet:
Dometics innovationsindexet förbättrades till
21 procent (17 procent 2023).
Investeringarna i produktutveckling har ökat med
82 procent jämfört med 2018.
Organisationen för immateriella rättigheter har för-
stärkts och antalet immateriella rättigheter uppgår till
>3000, vilket är mer än en fördubbling sedan 2018.
Nettoomsättningen från produkter baserade på
globala plattformar har ökat femfaldigt jämfört
med 2018.
Under 2024 lanserades en luftkonditioneringsprodukt som drivs av Dometic mobila energilösning
MÅL OCH STRATEGI 21DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONTINUERLIGA
KOSTNADSREDUCERINGAR
Antal tillverkningsanläggningar
Antal
Minskade kostnader är en viktig del av strategin för
att ytterligare stärka Dometics konkurrenskraft och
möjliggöra fortsatt lönsam tillväxt. Kostnadsreduce
-
ringar kommer att uppnås genom minskad ineffekti-
vitet och minskat svinn, samt genom utnyttjande av
fördelarna med automatisering och digitalisering.
Minskad komplexitet i allt som Dometic gör
Dometics storlek, breda verksamhetsinriktning och
globala räckvidd har många fördelar, men leder också
till komplexitet. Onödig komplexitet måste avlägsnas
för att skapa ett effektivt, flexibelt och mer innovativt
bolag. Dometic har inlett minskningar av komplexi
-
teten inom hela organisationen, bland annat i fråga
om antalet leverantörer, antalet anläggningar, antalet
juridiska enheter och antalet lagerartiklar (SKU:er),
samt vad gäller IT-infrastrukturen.
Minskad komplexitet är utgångspunkten för att främja
industrialisering av verksamheten. Dometic har infört
en strukturerad process med tydlig ansvarsfördelning
och samarbete mellan olika funktioner för att optimera
verksamheterna. Det första steget är inriktat på att
minska komplexiteten i antalet lagerartiklar (SKU:er),
minska leverantörsbasen och upprätthålla en regional
och global kategorihantering. Det andra steget omfat
-
tar outsourcing av aktiviteter som inte tillhör kärn-
verksamheten, samt konsolidering av anläggningar.
Det tredje och sista steget är att optimera strukturen
genom gemensamma processer för inköp, leverans
-
kedjehantering, lean-metoder och automation. De tre
stegen genomförs parallellt, med olika tidsplaner.
Att ha färre lagerartiklar är viktigt eftersom det
minskar kostnaderna och komplexiteten. Bolaget har
gjort stora framsteg och satsningarna på ytterligare
2024
2018
28 4
22
-31%
Det totala antalet tillverkningsanläggningar har minskat från 28 stycken 2018 till 22 stycken 2024, inklusive fyra
anläggningar som tillkommit genom förvärv. Detta motsvarar en underliggande reduktion på 31 procent.
MÅL OCH STRATEGI 22DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Utveckling av verksamheten i flera steg
Minskad komplexitet är utgångspunkten för att främja industrialisering av verksamheten. Det andra steget omfattar outsourcing av aktiviteter som inte tillhör kärnverksamheten,
samt konsolidering av anläggningar. Det tredje och sista steget är att optimera strukturen genom gemensamma processer.
minskningar av antalet artiklar fortsätter, med fokus
på strukturella minskningar genom införande av
plattformsbaserad/modulär utformning med en större
mängd gemensam teknik inom koncernen.
Inköpen blir allt viktigare i takt med att Dometic
successivt går över till globalt samordnade processer
för produktutveckling och -tillverkning. Produkter
och komponenter som inte hör till kärnverksamheten
outsourcas till externa leverantörer i lågkostnadsländer,
vilket ger ökade stordriftsfördelar och större flexibilitet.
Dometic samordnar de strategiska inköpen centralt
och globala inköpsstrukturer har upprättats inom flera
nyckelområden, exempelvis elektronik och kompres
-
sorer. För att främja ökade inköp från lågkostnadslän-
der har inköpskontor etablerats i Mexiko och Ungern,
som ett komplement till det redan befintliga i Kina.
Gemensamma processer och kontinuerligt
förbättrad konkurrensförmåga
Lean-metoder är centrala för verksamhetsoptimering
och kommer att öka Dometics konkurrenskraft. En
organisation baserad på lean skapar mer värde för
kunderna samtidigt som den använder färre resurser
genom att inrikta arbetet på att fortlöpande förbättra
kundvärdet och eliminera ineffektivitet. Gemensamma
processer och tydlig ansvarsfördelning är avgörande
för att samordna industrialiseringen av Dometics verk
-
samheter. Detta innefattar allt från produktutveckling,
tillverkning och logistik till försäljning, administration och
IT. Dometic har utsett globala processägare med ansvar
för att utveckla, leda och samordna arbetet med att
implementera Dometics processer, utbildningsprogram
och IT-applikationer inom sina respektive områden.
Framtidsoptimerad tillverknings- och
distributionsstruktur
Att optimera tillverkningen är nödvändigt för att uppnå
kostnadsreduceringar. Förmågan att upprätthålla en
flexibel infrastruktur, att snabbt kunna anpassa sig till
säsongsvariationer och konjunktursvängningar och att
ha en låg kapitalbindning är också avgörande. För att
uppnå allt detta fokuserar Dometic på att minska den
vertikala integreringen genom att outsourca aktiviteter
som inte tillhör kärnverksamheten, reducera antalet
tillverkningsanläggningar, minska tillverkningen i hög
-
kostnadsländer på olika kontinenter, utnyttja fördelarna
med lågkostnadsländer, samt utöka automationen och
satsa på montering i huvudmarknadernas närområde.
Dometic fortsätter att minska miljöpåverkan inom hela
verksamheten, inklusive leveranskedjan. Klimatrisker
identifieras och utvärderas genom Dometics riskhante
-
ringsprocess. Det här en viktig parameter i den strate-
giska planeringen när olika scenarier tas fram kring den
framtida marknadsutvecklingen och uppbyggnaden
av leveranskedjan.
Dometic drar strategiskt ner på bolagets egen
produktion medan värdet som outsourcas stiger.
I optimeringen av tillverkningsstrukturen ingår
gemensamma och förbättrade rutiner och processer
MINSKA KOMPLEXITETEN-STEG 1 MINSKA KOMPLEXITETEN-STEG 2 OPTIMERING
1 2 3
LEAN-EFFEKTIVITET
HÅLLBARHET DIGITALISERING
OUTSOURCING AV PRODUKTION SOM INTE
TILLHöR KÄRNVERKSAMHETEN
VÄRDEANALYS/TILLÄMPNING AV VÄRDEANALYS
LEAN
AUTOMATION
INKöPSEFFEKTIVITET
EFFEKTIVITET I LEVERANSKEDJAN
KONSOLIDERING AV ANLÄGGNINGAR
FÄRRE LAGERARTIKLAR
1)
KATEGORIHANTERING
SKIFTE AV LEVERANTöRER FRÅN HCC TILL LCC
2)
MINSKNING AV ANTALET LEVERANTöRER
1)
SKU:er (Stockkeeping Units).
2)
Högkostnadsländer (High Cost Countries) till
lågkostnadsländer (Low Cost Countries).
MÅL OCH STRATEGI 23DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Förmågan att upprätthålla en flexibel infrastruktur, att snabbt kunna anpassa sig till säsongsvariationer och konjunktursvängningar
och att ha en låg kapitalbindning är avgörande.
Framtidens tillverkningsstruktur
för inköp. En naturlig följd av denna förändring är ett
minskat antal leverantörer och ett ökat antal strategiska
partners, vilket resulterar i hög flexibilitet och tillförlitlig
-
het, konkurrenskraft, felfria leveranser och en hög nivå
på hållbarhetsarbetet.
De båda omstruktureringsprogram som tillkän
-
nagavs 2019 och 2022 har slutförts framgångsrikt
med totalt 24 anläggningar och 2000 medarbetare
påverkade. Under 2024 inleddes ett nytt Globalt
omstruktureringsprogram med målet att minska de
årliga kostnaderna med 750 Mkr när det är fullt ut
implementerat i slutet av 2026. I programmet ingår en
ytterligare minskning av antalet tillverkningsanlägg
-
ningar och distributionscentraler.
DIGITALISERING OCH SÖMLÖST FLÖDE
Dometic strävar efter att automatisera processer när så
är möjligt och att utveckla industrin med en hög grad
av automation och ett sömlöst flöde inom samtliga
områden. Implementeringen av ett sömlöst flöde
och samordningen och optimeringen av IT-strukturen
möjliggör även en effektiv samverkan mellan support
-
funktionerna. Med den här agendan kommer Dometic
att kunna hjälpa och serva sina kunder världen över på
ett bättre och mer effektivt sätt.
Bolaget ökar sina aktiviteter och investeringar inom
digitalisering och e-handel för att nå nya kunder och
reducera kostnaderna.
I detta ingår:
EDI-lösningar (Electronic Data Interchange) för
befintliga större kunder och leverantörer i syfte att
minska transaktionskostnaderna.
En global B2B-lösning för att automatisera flöden,
sänka kostnaderna och öka effektiviteten.
En global B2C-lösning för direkt kontakt med
nya kunder.
Artificiell intelligens – en möjlighet och en risk
Artificiell intelligens (AI) och generativ artificiell intelli-
gens innebär stora möjligheter för Dometic på många
olika sätt. Det finns dock även risker om tekniken inte
introduceras på rätt sätt. Dometic genomför nu ett
program för att skapa ett ramverk för AI-användning.
Programmet utforskar möjligheterna inom: produkt
-
formgivning, programvaruutveckling, marknadsföring,
försäljning och immateriella rättigheter. Varje projekt
ansvarar för att ta fram idéer kring användningssätt, men
ska även bidra till framtagningen av styrningsmodellen
för AI. Detta görs med fokus på riskerna, till exempel
i fråga om informationsläckage, intrång i immateriella
rättigheter och det genererade innehållets kvalitet.
Genomförandet av strategin i sammandrag
Ökad effektivitet – nettoomsättningen per heltids-
ekvivalent har ökat med 39 procent jämfört med
2018. Jämfört med 2017 är ökningen 62 procent.
Ökad flexibilitet – andelen inhyrd personal utgör
18 procent av arbetsstyrkan, jämfört med 5 pro
-
cent 2018.
Det totala antalet tillverkningsanläggningar har
minskat från 28 stycken 2018 till 22 stycken 2024,
inklusive fyra anläggningar som tillkommit genom
förvärv. Detta motsvarar en underliggande reduk
-
tion på 31 procent.
Andelen direkt material från lågkostnadsländer har
ökat till 62 procent från 56 procent 2023.
Antalet leverantörer har minskat med 26 procent
jämfört med 2019.
LOGISTIKNÄTVERK
MODULFABRIKER
Låg komponentvariation
REGIONALA MONTERINGSANLÄGGNINGAR LOKALA KUNDER
GEMENSAM LCC-LEVERANTöR:
MODUL OCH KOMPONENTER
REGIONALA LEVERANTöRER
I LÅGKOSTNADSLÄNDER
MÅL OCH STRATEGI 24DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VI BYGGER VÅR FRAMTID
TILLSAMMANS!
Våra fyra kärnvärden beskriver vilka vi är och vad vi står för. De hjälper oss att
samordna våra prioriteringar och möjliggör ett decentraliserat beslutsfattande,
samtidigt som vi tillsammans bygger upp en ”ONE Dometic”-kultur.
VI BYGGER VÅR FRAMTID TILLSAMMANS
Vi vinner som ett team.
Vi är ”ONE Dometic”.
Vi uppmuntrar till personlig utveckling genom
en positiv återkopplingskultur.
VI SPELAR FÖR ATT VINNA
Vi är engagerade och tävlingsinriktade.
Vi försöker alltid prestera på topp.
Vi har roligt medan vi når våra resultat.
VI VÄLKOMNAR FÖRÄNDRINGAR
Vi är nyfikna, samarbetsinriktade och konsumentdrivna.
Vi drar nytta av våra misslyckanden och lär oss snabbt.
Vi förnyar och förbättrar.
VI LEVER SOM VI LÄR
Vi gör det vi säger.
Vi gör det som är rätt.
Vi bryr oss om våra medarbetare och vår omvärld.
MÅL OCH STRATEGI 25DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
En stark arbetsgivare
I syfte att skapa fler interna utvecklingsmöjligheter har
Dometic vidareutvecklat sin interna rekryteringstjänst
och kompetensutveckling.
Implementeringen av bolagets globala arbetsgi
-
varvarumärke, framför allt på sociala medier, fortsätter.
Huvudbudskapen i Dometics globala arbetsgivarva
-
rumärke är:
Ett globalt bolag med en vänskaplig känsla.
Utmaningar ger oss möjlighet att utvecklas.
Vi leder vår bransch och får den att växa.
Utmaningar leder till personlig utveckling.
Starkare och bättre tillsammans.
Den första globala medarbetarundersökningen
genomfördes 2019 och globala medarbetarunder
-
sökningar genomfördes på nytt 2021 och 2023. Efter
varje undersökning har bolaget arbetat aktivt med
de handlingsplaner som tagits fram som resultat av
undersökningen.
Genomförandet av strategin i sammandrag
Andelen kvinnliga chefer har ökat avsevärt till
29 procent.
Ny process för kompetensbedömning och succes-
sionsplanering.
Kontinuerlig ledarskapsutveckling genom utökad
struktur för global ledarskapsutveckling.
Medarbetarnas engagemang ligger på 91 procent
i medarbetarundersökningen.
Mångfald och inkludering
Dometic anser att lagarbete, vilket innefattar en delad
målbild och en vilja att ta ansvar både som individer
och som team, är avgörande för bolagets framgång. Ett
bra lagarbete bidrar inte bara till att göra Dometic till ett
framgångsrikt bolag utan skapar också en bra arbetsplats.
Mångfald är en strategisk tillgång för Dometic och
en av våra viktigaste konkurrensfördelar. Mångfald är
något som uppmuntras fullt ut och ses som avgörande för
bolagets framgång och motivationen på arbetsplat
-
sen. Med en mångfaldsbetonad personalstyrka kan
Dometic rekrytera och behålla de bästa personerna,
öka medarbetarnas engagemang, bli mer innovativt
och förbättra verksamhetens resultat.
Principerna om mångfald, rättvisa och inkludering
gäller inom hela bolaget och omfattar alla aspekter.
Mångfald betyder för oss att visa respekt för att varje
människa är unik, och inom Dometic tillåts inte egna
förutfattade meningar påverka agerandet.
Dometic kan bara uppnå bolagets ambitioner om
medarbetarna samarbetar, lever upp till kärnvärdena
och agerar i enlighet med bolagets strategi. Dometic
erbjuder sina medarbetare kompetens- och karriär-
utveckling och strävar efter att ta tillvara allas förmågor
och förbättra den interna kommunikationen och
samverkan.
Målet för Dometic är att utveckla en företagskultur
där ansvarstagande, lojalitet och nytänkande är
kännetecknande. Detta synsätt ska bidra till att främja
lagarbete och samarbete och ge engagerade och
delaktiga medarbetare.
Tillsammans bygger vi vår framtid
Dometics medarbetare ska ha ett tydligt fokus, stän-
digt utveckla sina kompetenser och engagera sig i allt
som Dometic gör för att genomföra bolagets strategi.
Kärnvärdena är inte bara vägledande principer, de
definierar också hur teammedlemmar inom Dometic
arbetar, uppträder och interagerar.
En av de viktigaste grundpelarna för hållbar och
långsiktig framgång för ett bolag är den systematiska
utvecklingen av bra ledare. Dometic tror på att inves
-
tera i ledarskapsutveckling och förväntar sig att detta
ska inverka positivt på affärsresultatet.
Dometics chefer måste hantera snabba föränd
-
ringar till följd av ny teknik, politiska beslut, miljöfrågor
och oförutsedda händelser. Cheferna behöver vara
rustade och utbildade för att kunna leda sina team på
ett bra sätt och bygga upp organisationens kapacitet
för positiv förändring.
29%
Procentandel kvinnliga chefer.
En betydande ökning under de senaste åren
MÅL OCH STRATEGI 26DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Vi älskar livet utomhus. Som pionjärer inom Mobile Living ska vi vara en
drivande kraft för hållbarhet inom vår bransch. Vi vill att naturen ska vara
en resurs som alla kan njuta av och utforska. För alltid.
HÅLLBARHET
HållbarHet 27DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024
Som marknadsledande inom Mobile
Living-lösningar vill Dometic vara en drivande
kraft för hållbarhet inom vår bransch. Miljontals
människor världen över köper och använder
Dometics produkter. De är alla en del av en
växande trend med människor som anammat
en aktiv och mobil livsstil utomhus, med
frihet och äventyr. Närheten till naturen är
viktig för användarna av Dometics lösningar.
Dometic strävar efter att möta den växande
längtan efter Mobile Living-livet, samtidigt som
bolaget fortsätter att minska konsumenternas
miljöpåverkan. Hållbarhet är en integrerad del
av Dometics strategi och en helt centralt aspekt
för att kunna bygga upp ett bolag som står väl
rustat för framtida utmaningar och möjligheter.
VÅRT BIDRAG
Dometic bidrar till en mer hållbar värld
genom att göra det möjligt för människor
att njuta av och utforska naturen – lokalt
och oftare. Det gör vi genom att erbjuda
innovativa och hållbara produkter med
låga koldioxidutsläpp som inspirerar till
ett aktivt, bekvämt och ansvarsfullt liv
utomhus.
VI ÄR EN DRIVANDE
KRAFT FÖR HÅLLBARHET
INOM VÅR BRANSCH
HållbarHet 28DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSPLATTFORM 2022–2024
Genom Dometics hållbarhetsplattform
bidrar bolaget till minst sex av FN:s mål
för hållbar utveckling (SDG, Sustainable
Development Goals) inom ramen för
agenda 2030 för hållbar utveckling.
Dometic vill göra skillnad genom sina påver
-
kansområden – inom bolaget, i sin leverans-
kedja och för sina konsumenter. Dometics
hållbarhetsplattform består av de tre fokus-
områdena Planet, People och Governance.
För varje fokusområde finns ett tydligt
ansvar inom koncernledningen. För varje
långsiktigt mål har tydliga KPI:er med
motsvarande hållbarhetsmål fastställts. Tre
hållbarhetsmål ingår också som en del av det
långsiktiga incitamentsprogrammet. Hållbar
-
hetsplattformen genomgår en omarbetning i
enlighet med kraven i Corporate Sustainability
Reporting Directive (CSRD) och European
Sustainability Reporting Standards (ESRS) och
målen för 2025 visas på sidan 38.
Påverkansområden
FN:s mål
för hållbar
utvecklingFokusområden Bolaget
Produkter/
leveranskedjan Konsumenter Nyckeltal Utfall 2024 Mål 2024
Planet (e)
Hållbar
verksamhet
Hållbara
innovationer
Hållbar
livsstil
% ökad energieffektivitet hos
relevanta nya produkter
Resultaten för 2024
presenteras med exempel
i texten, se sidan 31
5%
% viktreduktion (för att minska energiförbrukningen
vid transport) för relevanta mobila applikationer
Resultaten för 2024
presenteras med exempel
i texten, se sidan 31
5%
Dometics långsiktiga mål
Hållbar verksamhet:
Driva verksamheterna helt och hållet med förnybar el
Minimera mängden avfall på plats och sluta med deponering
Hållbara innovationer:
Förlänga den förväntade livslängden
% av nya lanserade produkter som har ett program
som kan förlänga den förväntade livslängden
73% 80%
% förnybar el
91% 30%
Ton koldioxidutsläpp/nettoomsättning
i Mkr (scope 1 och 2)
– 66% –30%
% avfall som återvunnits eller förbränts
för energiåtervinning
88% 85%
People (S)
Föredragen
arbetsgivare
inom utomhus- och
friluftsbranschen
bra arbets-
förhållanden
Välbefinnande
Sjukfrånvaro p.g.a. arbetsskador per miljon
arbetstimmar (LTIFR)
2.2 <2
Dometics långsiktiga mål
Erbjuda en sund och säker arbetsmiljö för alla medarbetare
Alla medarbetare kan vara sig själva
% kvinnliga chefer vid årets slut
29%
+1 procent-
enhet per år
Governance (G)
bra affärs-
metoder
bra affärs-
partner
Göra det möjligt
för fler att uppleva
utomhus- och friluftsliv
% av medarbetarna som har genomgått
utbildning om uppförandekoden
97% 95%
Dometics långsiktiga mål
Alla medarbetare förstår uppförandekoden och vet hur de ska agera
i svåra situationer
Alla affärspartners har en god förståelse av uppförandekoden och
hjälper till att verka för hållbarhet inom vår bransch
% av leverantörerna av direkt material som
har undertecknat uppförandekoden
91% 95%
% av nya leverantörer av direkt material som har
genomgått ESG-granskning (av Dometic på plats, på
distans, eller genom granskning av en extern part)
99% 90%
I skärningspunkterna mellan de tre fokusområdena och de tre påverkansområdena har nio åtgärdsblock definierats. För närmare information om Dometics resultat inom hållbarhetsområdet, se sidan 136.
HållbarHet 29DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024
E | FOKUSOMRÅDE PLANET
Närheten till naturen är viktig för användarna av Dometics produkter. Dometic vill
erbjuda fler innovativa och hållbara produkter med låga koldioxidutsläpp som inspire-
rar till ett aktivt och ansvarsfullt utomhus- och friluftsliv med god komfort. Miljöhänsyn
är en viktig del av produktutvecklingen och bolaget eftersträvar resurseffektivitet och
att kontinuerligt kunna minska miljöpåverkan under hela produktlivscykeln.
Dometic använder kunskapen från livscykelanalyser
(LCA) som genomförts på stora produktgrupper, som
kylboxar, minibarer och takmonterade luftkonditione
-
ringsenheter, för att kunna fatta välgrundade beslut
vid utvecklingen av nya produkter. Dometic fokuserar
på flera områden för att minska produktportföljens
miljöpåverkan, däribland produktens energieffektivi
-
tet, återvunna material, köldmedium med låg global
uppvärmningspotential (GWP) och minskning av
produktens vikt.
Målet för Dometics funktion Product Sustainability
är att säkerställa att hållbarhetsprinciper integreras
i alla processer, vilket kommer att hjälpa till att lyfta
hållbarhetsfrågorna under produkternas utformning,
hantering och utveckling.
Effektivitet i produktanvändningsfasen
Energieffektivitet under produkternas användningsfas
bidrar i hög grad till att minimera den totala miljöpå
-
verkan från Dometics energikrävande produkter.
Energieffektiviteten innebär också att de som använder
Dometics produkter kan minska sina energikostnader
och stanna ute längre i naturen. Dometics utveckling
av området for ”Connectivity” kommer att bidra till att
optimera produkternas prestanda och användning och
därigenom ytterligare förbättra energieffektiviteten.
Dometic har som mål att öka energieffektiviteten för
nyutvecklade produkter med minst 5 procent, jämfört
HÅLLBAR INNOVATION
3.9 Minska antalet sjukdoms- och dödsfall till följd av skadliga kemikalier
och föroreningar.
8.4 Förbättra resurseffektiviteten i konsumtion och produktion.
9.4 Uppgradera all industri och infrastruktur för ökad hållbarhet.
12.2 Hållbar förvaltning och användning av naturresurser.
Dometic bidrar till FN:s mål för hållbar utveckling genom att tillhandahålla innovativa produkter med låga koldioxidutsläpp
och cirkulära lösningar, samt en mer hållbar verksamhet.
HållbarHet 30DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024 HållbarHet 30
med tidigare modeller. De här målen för energieffek-
tivitet i produktutvecklingsprocesserna har stimulerat
framtagningen av innovativa produkter och lösningar
för att minska energiförbrukningen. Under 2024 lanse
-
rades flera nya produkter med högre energieffektivitet
som ligger inom ramen för energieffektivitetsmålet,
se sidan 29. Tabellen nedan visar CFX2 (Mobile
Cooling-produkt), CFX5 (Mobile Cooling-produkt)
och MY24 (kylskåpsserien för lastbilar) med deras
förbättrade energieffektivitetsprestanda.
Inom samtliga produktlinjer för luftkonditionering
och de flesta produktlinjer för kompressordrivna kylskåp
som säljs på Americas-marknaden byts köldmedierna ut
mot mer hållbara alternativ. Tillverkningen med mindre
hållbara köldmedier upphörde den 1 januari 2025.
Viktreduktion
Vikt är det tydligaste måttet på materialanvändning och
direkt användning av energi för tillverkning. Därtill har
vikten på Dometics produkter som används i mobila
applikationer en indirekt inverkan som är kopplad till
den energi som förbrukas när produkterna transpor
-
batteriladdare, det möjligt för konsumenter att utforska
naturen långt borta från det fasta elnätet utan att vara
lika beroende av fossil energi. Det här produktområdet
fokuserar på att öka effektiviteten och minska vikten
och den fysiska storleken.
Hållbara material
Det är framför allt plast, stål, aluminium och koppar
som köps in för tillverkningen av Dometics produkter.
En viktig del i Dometics arbete för att uppnå målen
för hållbar innovation, både för befintliga produkter
och vid utvecklingen av nya produkter, är VAVE (Value
Analysis, Value Engineering). Genom denna tvär
-
funktionella process utforskas alternativa funktioner,
material och konstruktionslösningar, varav många har
potential att förbättra produktens miljöprestanda.
Under 2024 blev Dometic det första bolaget att
erbjuda fönster för RV-fordon tillverkade av återvunnet
akrylglas som helt uppfyller EU:s bestämmelser. Med
start i mars 2025 kommer Dometic gradvis att öka
andelen återvunnet akrylglas (rPMMA) i fönsterproduk
-
ter för RV-fordon. Leverantörsdata visar en 65 procent
minskning av den globala uppvärmningspotentialen
(GWP) för återvunnet akrylglas jämfört med nyprodu
-
cerat akrylglas.
Dometic fortsatte att förbättra effektiviteten i
bolagets förpackningar under 2024. Efter det fram
-
gångsrika genomförandet av optimeringsprojektet för
sträckfilm minskade den årliga förbrukningen av sträck
-
film med 33 ton, vilket minskade koldioxidutsläppen
med 96 ton, jämfört med 2023.
Förlänga den förväntade livslängden
Dometic har som mål att förbättra servicemöjligheterna
samt reparations- och återvinningsmöjligheterna
i framtida produktgenerationer. Tillsammans med
ökade insatser inom eftermarknaden, med program för
planerat underhåll, reparationer och uppgraderings
-
satser, syftar dessa åtgärder till att främja cirkularitet och
effektiv användning av naturresurser. Dometic fortsätter
även att arbeta med riktlinjer för hållbar produktut
-
formning. Sedan den 1 januari 2024 har 73% (82)
av de startade projekten ett program för att förlänga
produktens förväntade livslängd.
teras. Att minska produkternas vikt är därför av stor
betydelse för att begränsa denna direkta och indirekta
energiförbrukning. Av den anledningen har Dometic
satt upp ett mål att minska vikten på nya produkter
utvecklade för mobila produkter, där den indirekta
inverkan är betydande.
Tabellen nedan visar CFX2 (Mobile Cooling-pro
-
dukt), CFX5 (Mobile Cooling-produkt) och MY24
(kylskåpsserien för lastbilar) med deras viktreduktions
-
prestanda, som ligger inom ramen för viktreduktions-
målet, se sidan 29.
Elektrifiering, förnybar energi och mobila
energilösningar
Dometic fortsätter att fokusera på att anpassa och
bredda produktutbudet för att främja elektrifiering
och ökad användning av förnybara energikällor.
Dometics sortiment av kompressorkylskåp och det
ytterligare breddade utbudet av inverterteknik i våra
luftkonditioneringsenheter främjar elektrifieringen
globalt. Därtill gör Dometics mobila energilösningar, till
exempel avancerade solenergilösningar, batterier och
Kostnad för råvaror
Omfattningen har utökats jämfört med 2023 års- och hållbarhetsredo visning då
samtliga segment nu har inkluderats i kostnadsuppgifterna.
Plast, 30%
Förpackningsmaterial, 14%
Stål, 12%
Skum, 11%
Aluminium, 10%
Koppar, 9%
Mässing, 3%
Övriga material, 11%
Produktserie Ökad energieffekt ivitet* Viktreduktion* Hur förbättringarna uppnåddes
CFX2 14% 7%
Effektivare kylsystem och köldmedier med lägre global
uppvärmningspotential
CFX5 18% 2%
Bättre isolering, bättre kompressorer, effektivare
ky lsystem och köldmedier med lägre global upp-
värmningspotential, vakuumisolerade paneler (VIP)
och en lätt konstruktion.
MY24 30% 18%
Bättre kompressorer, lättare och effektivare kylsystem
* Jämfört med tidigare version.
Viktreduktions- och energieffektivitetsprestanda
HållbarHet 31DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024
Dometic strävar efter att förbättra hållbarhetsprestan-
dan inom bolagets egen verksamhet, i synnerhet
genom att förbättra resurseffektiviteten och öka
användningen av förnybara energikällor.
Dometic har slutfört sin inventering av växthus-
gasutsläpp, där reduktionsåtgärder identifierades och
interna reduktionsmål definierades i klimatomställ
-
ningsplanen. Att färdigställa klimatomställningsplanen
och tillhörande upplysningar kommer att vara en
huvudprioritet under 2025.
Ren och resurseffektiv verksamhet
Dometic har som mål att minska miljöavtrycket av
Mobile Living. Dometic fortsätter att minska miljö-
påverkan inom hela verksamheten, inklusive leve
-
rantörskedjan. Resurseffektivitet och förnybar energi
utgör hörnstenarna i koncernens klimatmål.
Energieffektivitet och förnybar energi
Dometic har i många år bedrivit ett proaktivt arbete
med energisparprogram för att minska energiförbruk
-
ningen i bolagets anläggningar. Under 2024 minskade
den totala energiförbrukningen med −17 procent jäm
-
fört med basåret 2020, och förbrukningen i förhållande
till nettoomsättningen minskade med −11 procent.
Under 2024 lanserades flera satsningar för att
optimera energianvändningen inom Dometics verk
-
samheter. En anläggning tillhörande segmentet Land
Vehicles APAC genomförde ett förbättringsprojekt för
att minska testtiden för kylning, vilket resulterade i en
årlig besparing på 12000 kWh. En annan anläggning
inom Land Vehicles APAC minskade energiförbruk
-
ningen för belysning genom att optimera kapacitetsut-
nyttjandet, vilket ledde till en årlig besparing på 31000
kWh. Dessutom fortsätter anläggningar inom Land
Vehicles EMEA, Marine och Global Ventures att gå
över till LED-lampor och smarta lösningar för att minska
energiförbrukningen.
Dometic har för avsikt att ständigt förbättra energi
-
effektiviteten som en del av segmentens miljöprogram.
Miljöledningssystem (ISO 14001) och energilednings
-
system (ISO 50001) garanterar ett ständigt fokus på
förbättringsområden. För mer information om certifie
-
rade anläggningar, besök dometicgroup.com.
Under 2024 var de totala utsläppen av växthusgaser
enligt scope 1 och 2 i förhållande till nettoomsättningen
66 procent lägre än basåret 2020, framför allt tack vare
övergången till förnybar el inom hela vår verksamhet.
Andelen av den totala elförbrukningen i koncer
-
nens äldre anläggningar som kommer från förnybara
energikällor ökade till 91 procent, vilket innebär en
betydande förbättring från 6 procent 2020. Alla större
anläggningar inom Marine och Land Vehicles Americas,
liksom de flesta av de större anläggningarna inom Land
Vehicles EMEA, har 100 procent av sin elförbrukning
från förnybara energikällor.
Därtill installerade en fabrik tillhörande Land
Vehicles Asia Pacific ett solcellssystem under det fjärde
kvartalet som förväntas generera cirka 20 procent av
anläggningens elförbrukning.
Dessa satsningar stödjer Dometics pågående
arbete för att genomföra bolagets färdplan för över
-
gång till förnybar energi.
HÅLLBAR VERKSAMHET
Transport och distribution
Under 2024 ökade utsläppen av växthusgaser från
varutransporter i förhållande till nettoomsättningen med
18 procent, jämfört med basnivån 2020. Flera segment
fortsätter arbetet med att gå över från flygfrakt till sjö- och
vägtransporter för att minska våra totala transportutsläpp.
Basnivån för transportutsläpp kommer att räknas om i
klimatomställningsplanen och åtgärder för att minska
utsläppen har identifierats för de kommande åren.
Resurseffektivitet och avfall
Dometic arbetar ständigt med att öka resurseffekti-
viteten och minimera det avfall som uppstår i tillverk-
ningsanläggningarna. Under 2024 uppgick den totala
mängden avfall från verksamheten till 7507 ton (8230),
varav 207 ton (150) utgjordes av farligt avfall. Samman
-
lagt omhändertogs 88 procent (86) av det totala avfallet
på annat sätt än genom att skickas till deponi.
Under 2024 har flera satsningar lanserats. En
anläggning i Americas förbättrade återvinningsproces
-
sen för kartong och lastpallar, vilket ledde till att dessa
avfallsflöden inte hamnade på deponi. Därtill samar
-
betade segmentet Marine med lokalsamhällen för att
omvandla plastavfall till utomhusbänkar, för att hålla
icke återvinningsbar plast borta från deponierna. En
annan anläggning inom Marine uppnådde betydande
avfallsminskningar inom tillverkningen av produkter
av linjär polyeten genom att återvinna LDPE-avfall
(lågdensitetspolyeten) på plats.
Land Vehicles EMEA gick över från plast- och
pappersmuggar till återanvändbara muggar och fick
på så sätt bort användningen av cirka 30000 engångs
-
muggar om året, vilket minskar koldioxidutsläppen
med 2400 kg per år.
Under 2025 kommer Dometic att fokusera på
att förbättra kvaliteten på bolagets avfallsdata i linje
med den kommande Sustainability Reporting Manual
(SRM). Vi kommer att komplettera referensnivån för
avfall så att hela verksamheten omfattas och sträva
efter att minska avfallsgenereringen, samtidigt som vi
bibehåller eller ökar andelen avfall som inte hamnar på
deponi i enlighet med målen för 2025.
HållbarHet 32DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024
S | FOKUSOMRÅDE PEOPLE
Dometic vill vara en attraktiv arbetsplats och den föredragna arbetsgivaren inom
outdoor-branschen. Fyra kärnvärden utgör grunden för Dometics företagskultur.
De skapar ramen för allt Dometic gör och fastställer hur koncernens medarbetare
skasamverka internt och med externa parter.
Dometics ambition är att skapa en bra arbetsplats
för både nuvarande och framtida medarbetare
genom att erbjuda en arbetsmiljö baserad på
Dometics kärnvärden, uppförandekoden och
övriga styr dokument.
Kärnvärden
Syftet med kärnvärdena är att bygga upp en gemen-
sam kultur, stärka bolagets ledare och förbättra
kommunikationen och förtroendet inom hela
Dometic Group. För mer information om Dometics
kärnvärden, se sidan 25.
Tillsammans bygger vi vår framtid!
De fyra kärnvärdena beskriver vilka vi
är och vad vi står för. De hjälper oss
att samordna våra prioriteringar och
möjliggör ett decentraliserat besluts-
fattande, samtidigt som vi tillsammans
bygger upp en ONE Dometic-kultur.
3.9 Minska antalet sjukdoms- och dödsfall till följd av skadliga kemikalier
ochföroreningar.
5.1 Avskaffa diskriminering av kvinnor och flickor.
8.8 Skydda arbetstagarnas rättigheter och främja en trygg och säker arbetsmiljö.
Dometic bidrar till FN:s mål för hållbar utveckling genom att implementera och följa Dometics uppförandekod och övriga
styrdokument, liksom ambitionerna och målen för 2022–2024 inom fokusområdet People.
HållbarHet 33DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024 HållbarHet 33
Mångfald, rättvisa och inkludering
Mångfald, rättvisa och inkludering (DE&I – Diversity,
Equity and Inclusion) är en grundläggande del av
Dometics kultur. En global struktur med team i alla
segment har upprättats för att fokusera på arbetet
med att skapa en diversifierad personalstyrka och en
inkluderande arbetsmiljö. Dometic har ett globalt
utbildningsprogram inom mångfald, rättvisa och
inkludering vars syfte är att skapa medvetenhet och för
-
ståelse, vilket i sin tur främjar ett mångfaldsbetonat och
inkluderade synsätt inom hela organisationen. Sådana
utbildningsprogram är viktiga steg för att säkerställa
genomförandet av bolagets DE&I-policy och främja en
kultur där alla medarbetare känner sig respekterade,
uppskattade och trygga med att vara sig själva.
Alla lediga tjänster inom koncernen annonseras
på den interna rekryteringsportalen, vilket bidrar till
en rättvis och transparent rekryteringsprocess. Under
2024 lanserade Dometic webbplatsen Global Career
där karriärsidor och rekryteringssystem har lagts in,
för att öka kvaliteten och effektiviteten och säkerställa
efterlevnaden av GDPR i rekryteringsprocessen.
Dometics satsning på mångfald, rättvisa och
inkludering innefattar även jämställdhet mellan könen.
Under de senaste åren har Dometic haft särskilt fokus
på att öka jämställdheten mellan könen på ledande
befattningar. Andelen kvinnliga chefer har ökat till
29 procent (29) från 24 procent 2020, vilket visar på
bolagets engagemang för att skapa en mer jämställd
arbetsplats. Resultatet stöds av det engagerade arbe
-
tet inom samtliga segment för att främja en jämnare
könsfördelning, rättvisa och inkludering, och arbetet
fortsätter. Dometic har dessutom lanserat satsningar
inom områden där det relativt sett är en lägre represen
-
tation av kvinnor, till exempel genom det nyskapande
nätverket Women in Operations.
Koncernledningen består av 12 (11) personer, varav
4 (4) är kvinnor. Styrelsen består av 8 (8) personer,
varav 3 (3) är kvinnor. Att stärka underrepresenterade
grupper är avgörande för att bolaget ska kunna bedriva
en mer mångfaldsbetonad och inkluderande strategi
för arbetsgivarvarumärket.
lsa och säkerhet
Riktlinjerna för hälsa och säkerhet är en viktig del av
våra ledningssystem och säkerställer en gemensam
hög standard inom hela koncernen. DLPG-riktlinjerna
(Dometic Loss Prevention Guideline) fungerar som
ett komplement genom att ge ytterligare vägledning
om skydd och säkerhet på arbetsplatsen. Tillsammans
fungerar dessa riktlinjer som ett stöd för Dometics
program för hälsa och säkerhet genom att minska
riskerna, säkerställa efterlevnad av branschens bästa
praxis och upprätthålla höga standarder inom hälsa
och säkerhet.
ISO 45001 är en viktig utgångspunkt för Dometics
ledningssystem för hälsa och säkerhet. Segmentet
Marine planerar att genomföra certifiering av alla
anläggningar under 2025. För mer information,
besök www.dometicgroup.com/sv-se/sustainability/
certificates. För att höja medvetenheten bland med
-
arbetarna tillhandahåller Dometic ett utbildningspro-
gram inom hälsa och säkerhet till alla fabriksanställda.
Under året har fokus fortsatt att ligga på att identifiera,
minska och eliminera risker genom att skärpa de lokala
rutinerna i linje med riktlinjerna för hälsa och säkerhet.
Segmentet Land Vehicles EMEA införde ett program
för att minska antalet handskador under 2024, där risk-
reducerande projekt definierades på arbetsplatserna
som omfattade förbättrat maskinskydd, medvetande
-
höjande aktiviteter och inspektioner. Därtill genomför-
des beredskapsövningar för att förbereda våra med-
arbetare på oväntade händelser. En annan satsning
inom området hälsa och säkerhet var EHS Toolbox Talk
som uppmärksammar teammedlemmar på möjliga
faror och förbättrar kommunikationen mellan olika
team på arbetsplatsen. Eftersom en betydande andel
av de arbetsrelaterade skadorna klassificeras som
muskel- och skelettbesvär (MSD, Musculoskeletal
Disorders) har segmentet Marine infört ett arbets-
rotationsschema och aktivt ersatt manuellt arbete med
maskiner där så är möjligt för att minska den repetitiva
fysiska belastningen för medarbetarna.
Dometic arbetar aktivt för att kunna erbjuda en
hälsosam och säker arbetsmiljö för alla medarbetare.
Under 2024 följde bolaget upp resultatet av säkerhets
-
arbetet med ett nyckeltal: LTIFR (sjukfrånvaro p.g.a.
arbetsskador per miljon arbetstimmar)
1)
. 2024 låg
LTIFR-värdet på 2,2 (1,7), vilket är under resultatet för
basåret 2020 som var 2,4. Ökningen jämfört med året
innan beror på ett färre antal arbetade timmar inom
bolaget, till följd av betydligt färre heltidsanställda
(heltidsekvivalenter). Inräknat förvärven var LTIFR-vär
-
det 1,6. Det skadeförebyggande arbetet fortsätter
inom hela organisationen för att hålla LTIFR-värdet
under målet på 2,0. Under året rapporterades 26 (23)
säkerhetsrelaterade incidenter med förlorad arbetstid.
Kompetensutveckling
Den organisatoriska förmågan förblir avgörande för
Dometics framgång och för medarbetarna under
bolagets förändringsresa. Dometic Academy är ett
centralt undervisningssystem som erbjuder utbild
-
ningsmöjligheter globalt och är bolagets verktyg
för strategigenomförande och personlig utveckling.
Under 2024 införde Dometic en ny, global utbildnings
-
plattform för att förbättra utbildningen och kunskaps-
utbytet inom hela organisationen. Totalt deltog 6039
(5133) personer i 1772 (1161) utbildningsaktiviteter
inom samtliga segment under 2024, vilket visar på vårt
fortsatta engagemang för lärande och tillväxt.
Ledarskap
Dometics förändringsresa ställer höga krav på ledarna
att genomföra strategin på ett framgångsrikt sätt.
Ledarskapsmodellen är baserad på tre huvudkriterier
för att leda en verksamhet i förändring: Jag ser till att
det blir resultat, jag inspirerar till engagemang och jag
leder förändringsarbetet. Dessa kriterier hjälper ledare
att förstå sin roll och säkerställa att affärsmetoderna är
etiska och hållbara.
Under 2024 lanserade Dometic ett globalt ledar
-
skapsutvecklingsprogram för att utrusta ledare med
de flexibla och smidiga ledaregenskaper som krävs för
dagens komplexa och osäkra affärsmiljö. Dessutom lan
-
serades ledarskapsprogrammet ELEVATE, som är den
andra fasen i Dometics serie för ledarskapsutveckling.
1)
Sjukfrånvaro p.g.a. arbetsskador per miljon arbetstimmar.
HållbarHet 34DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024
Ledarskapsutveckling kommer att vara ett fortsatt foku-
sområde under 2025 för att säkerställa att ledare på alla
nivåer är rustade för att möta verksamhetens krav.
Hållbarhetsutbildning
Hållbarhet kan endast bli en helt integrerad del av bola-
gets processer och dagliga beslut om medarbetarna
är medvetna om fördelarna och betydelsen för olika
intressenter. Sedan 2020 har Dometic erbjudit en global
online-utbildning om hållbarhet, som alla nyanställda
förväntas genomföra inom de första veckorna av sin
anställning. Denna utbildning säkerställer att alla
teammedlemmar har full insikt i bolagets hållbarhets-
värderingar. I takt med att hållbarhetsfrågorna utvecklas
är kontinuerlig kompetensutveckling avgörande för
Dometics framgång. Under 2024 bevisade bolaget
åter sitt engagemang för hållbarhetsfrågorna genom
att ge alla medarbetare tillgång till UN Global Impact
Academy, som erbjuder hållbarhetskurser av högsta
kvalitet och relevans. Denna satsning ger oss en kunnig
och medveten personalstyrka som kan genomföra
meningsfulla och hållbara förändringar inom och utanför
organisationen.
Därtill har utbildningar inom hälsa och säkerhet och
verksamhetsutbildningar genomförts under hela året.
För mer information, se sidan 34.
Land Vehicles Americas, 12%
Land Vehicles EMEA, 29%
Land Vehicles APAC, 19%
Marine, 20%
Global Ventures, 4%
Mobile Cooling Solutions, 14%
antal medarbetare per segment, %
< 30 år, 14%
30–39 år, 26%
40–50 år, 30%
51–60 år, 22%
> 60 år, 9%
åldersfördelning anställda, %
HållbarHet 35DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024
G | FOKUSOMRÅDE GOVERNANCE
Utbildning och medvetenhet
Alla Dometics medarbetare utbildas i att tolka och
tillämpa de principer som anges i uppförandekoden.
Utbildningsprogrammet för uppförandekoden
innehåller konkreta exempel från arbetsrelaterade
situationer som används för att öva på hur man bör
agera i svåra situationer. Nyanställda får, oavsett var de
befinner sig i världen, en inbjudan till utbildningspro
-
grammet och förväntas genomföra det inom de första
veckorna av sin anställning. Det första utbildningstill
-
fället följs sedan upp med återkommande repetitions-
kurser vartannat år. Totalt 96 procent (94) av tjänste-
männen och 98 procent (99) av arbetarna genomförde
utbildningsprogrammet för uppförandekoden
under 2024. Utbildningen kring uppförandekoden
kompletteras för olika målgrupper inom ämnen som
exportbestämmelser och konkurrensbegränsande
samverkan. Läs mer om visselblåsarsystemet och
uppförandekoden i hållbarhetsnoterna på sidan 129.
Affärspartners
Att samarbeta med affärspartners som delar Dometics
höga standarder i fråga om affärsetik, kvalitet, miljö-
medvetenhet och sociala standarder är en förutsätt-
ning för att effektivt hantera risker och förbättra resultatet
genom hela värdekedjan. Dometic gör inköp från
leverantörer i länder med varierande risknivåer. Under
leverantörshanteringsprocessen bedöms exponeringen
Dometics uppförandekod och övriga interna styrdokument utgör ramen för hur
koncernen agerar och följer upp sina affärsmetoder. Uppförandekoden gäller för alla
medarbetare och affärspartners. Dometic har anslutit sig till FN:s Global Compact och
har åtagit sig att anpassa strategierna och verksamheten efter de tio principerna kring
mänskliga rättigheter, arbetsrättsliga frågor, miljö och antikorruption.
5.1 Avskaffa diskriminering av kvinnor och flickor.
8.7 Avskaffa tvångsarbete, människohandel och barnarbete.
8.8 Skydda arbetstagarnas rättigheter och främja en trygg och säker arbetsmiljö.
16.5 Väsentligt minska alla former av korruption och mutor.
Dometic bidrar till FN:s mål för hållbar utveckling genom att implementera och följa Dometics uppförandekod och
uppförande koden för affärspartners, samt övriga styrdokument och bolagets ambitioner och mål för 2024.
HållbarHet 36DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024 HållbarHet 36
för korruption, efterlevnaden av mänskliga rättigheter
och miljöledningen. Koncernen har strax över 3400
leverantörer av direkt material i 52 länder. För att säker
-
ställa att leverantörerna uppfyller kraven på ansvarsfulla
och etiska affärsmetoder måste de följa principerna
i Dometics uppförandekod för affärspartners. Kon
-
cernens inköpsorganisationer kontrollerar att uppfö-
randekoden efterlevs genom leverantörsgranskningar
bestående av självbedömningar, online-granskningar,
granskningar på plats och granskningar utförda av
externa parter. Kontinuerlig utbildning av inköps- och
leverantörsgranskningsteamen förbättrar deras
förmåga att kontrollera efterlevnaden av Dometics
förväntningar inom hållbarhetsområdet.
Genom specifika klausuler i ramavtalet för inköp
fastställer Dometic bolagets förväntningar på hållbar
-
het. Under 2024 hade 91procent av leverantörerna av
direkt material undertecknat Dometics uppförandekod
för affärspartners. Totalt 99 procent av de nya
leverantörerna av direkt material hade den 31 januari
Fördelning av inköpskostnaden för direkt material
per geografisk region
Dometic strävar efter att minska det totala antalet
leverantörer och genomför riskbedömningar utifrån ett
hållbarhetsperspektiv för att koncentrera sina gransk
-
ningsinsatser till leverantörer med högre risk.
AMERICAS, 37%
EMEA, 19%
APAC, 44%
2024 genomgått ESG-granskning som en del av
introduktionsprocessen. Dometics strategi att minska
komplexiteten och antalet leverantörer gör det möjligt
att noggrant bedöma och följa upp utvalda leverantörer
under de kommande åren.
Dometic erbjuder ett utbildningsprogram online
för affärspartners för att underlätta kommunikationen
kring innehållet i Dometics uppförandekod för
affärspartners. Dometic samarbetar med en extern
tredjepartsplattform för hållbarhetsbedömning för att
öka leverantörernas engagemang för hållbarhetsagen
-
dan. Ambitionen är att ytterligare stärka arbetet med
ansvarsfulla inköp, genom att förtydliga förväntning
-
arna på leverantörer, standardisera och förbättra den
befintliga processen för leverantörsbedömning samt
tillhandahålla de verktyg och kunskaper som krävs för
att fatta välgrundade beslut och främja en hållbarhets
-
kultur inom hela vår leveranskedja.
91 %
av leverantörerna av direkt material har undertecknat
Dometics uppförandekod för affärspartners
98 %
av arbetarna genomförde utbildningsprogrammet
för uppförandekoden under 2024
HållbarHet 37DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSPLATTFORM 2025
Fokusområden Dometics långsiktiga mål KPI
Mål
2025
Mål
2030
FN:s mål
för hållbar
utveckling
Planet (E)
Hållbar verksamhet:
Driva verksamheterna helt och
hållet med förnybar el
Minska klimatpåverkan från
Dometics verksamhet
Hållbara innovationer:
Bedriva innovationsarbete och
utveckla mer hållbara produkter
% förnybar el i verksamheten 35% 80%
M inskning GHG utsläpp Scope 1 och 2 (jämfört med 2023 års nivå) 25% 45%
% utvecklingsprojekt för nya produkter med en betydande hållbarhetsambition 70% 80%
Produktinnovationsindex 25% >25%
People (S)
Erbjuda en sund och säker arbets-
miljö för alla medarbetare
Alla medarbetare kan vara sig
själva
LTIFR (sjukfrånvaro p.g.a. arbetsskador per miljon arbetstimmar) 1,5 1,5
% kvinnliga chefer vid årets slut 30% 30%
Governance (G)
Alla medarbetare förstår uppfö-
randekoden och vet hur de ska
agera i svåra situationer
Alla affärspartners har en god för-
ståelse av uppförandekoden och
hjälper till att verka för hållbarhet
inom vår bransch
% av medarbetare som genomgått utbildning om uppförandekoden 100% 100%
% av leverantörer av direkt material som har undertecknat uppförandekoden 100% 100%
% av leverantörer av direkt material med större volymer som har genomgått hållbar-
hetsgranskning
65% 95%
Genom Dometics hållbarhetsplattform bidrar bolaget
till minst sex av FN:s mål för hållbar utveckling (SDG,
Sustainable Development Goals) inom ramen för
agenda 2030 för hållbar utveckling.
Dometic vill göra skillnad genom sina påverkansom
-
råden – inom bolaget, i sin leveranskedja och för sina
konsumenter.
Dometics hållbarhetsplattform består av de tre
fokusområdena Planet, People och Governance, och för
varje fokusområde finns ett tydligt ansvar inom koncern
-
ledningen. För varje långsiktigt mål har tydliga KPI:er med
tillhörande hållbarhetsmål tagits fram. Tre hållbarhetsmål
ingår också som en del av det långsiktiga incitaments-
programmet.
Under 2024 har Dometic lagt ned stort arbete
på hanteringen av hållbarhetsdata, vilket kommer att
fortsätta under 2025, för att anpassa verksamheten till
CSRD- och ESRS-kraven. SRM (Sustainability Reporting
Manual) kommer att definiera vår process för hantering av
hållbarhetsdata inom Dometic Group under 2025.
Därtill har Dometic slutfört sin inventering av
växthusgasutsläpp, inklusive scope 3-utsläpp, där reduk
-
tionsåtgärder identifierades och interna reduktionsmål
definierades. Att färdigställa en klimatomställningsplan
enligt Parisavtalet kommer att vara en huvudprioritet
under 2025.
HållbarHet 38DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024
DUBBEL VÄSENTLIGHETSANALYS
Dometic har genomfört sin första dubbla väsentlighetsanalys (DMA, Double
Materiality Assessment) med utgångspunkt i CSRD-kraven. Resultatet av den
dubbla väsentlighetsanalysen blir avgörande för vad som ska ingå i Dometics
hållbarhetsrapportering och bidrar till att forma Dometics framtida strategi. En
hållbarhetsfråga uppfyller kriterierna för dubbel väsentlighet om frågan är väsent
-
ligt ur ett påverkansperspektiv eller ur ett finansiellt perspektiv, alternativt ur båda
perspektiven.
I processen ingick analys av hållbarhetssammanhanget, identifiering av faktisk
och potentiell påverkan, risker och möjligheter, samt bedömning av väsentlighe
-
ten genom samråd med intressenter via enkäter och intervjuer. Enkäter skickades
till 83 mottagare, inklusive investerare, kunder, leverantörer, medarbetare och
medlemmar i koncernledningen, och 67 svar mottogs. Svaren samlades in,
analyserades och sammanställdes i form av huvudsakliga risker och påverkan.
Resultaten validerades av segmentsledningen, koncernledningen och styrelsen.
Nio väsentliga hållbarhetsfrågor identifierades – klimatförändring, energi,
resursanvändning, miljöföroreningar, ekosystemtjänster, avfall, hälsa och säkerhet,
mänskliga rättigheter och etiska affärsmetoder, såväl inom Dometics egen verk
-
samhet som i värdekedjan – vilka presenteras i matrisen över dubbel väsentlighet.
Dometics nio väsentliga hållbarhetsfågor kan identifieras i sju av de tio ESRS-
ämnesstandarderna.
Klimatförändring, energiförbrukning och resursanvändning är strategiska
hållbarhetsfrågor för Dometic, med hänsyn till frågornas påverkan och finansiella
betydelse. Intressenterna uttryckte sitt förtroende för Dometics processer i
fråga om etiska affärsmetoder. Hälsa och säkerhet och mänskliga rättigheter
lyfts fram som de viktigaste sociala frågorna, vilket understryker deras betydelse
för Dometics arbete för ett ansvarsfullt företagande. Därtill uppmärksammades
mångfald och inkludering inom Dometics personalstyrka som viktiga faktorer
för långsiktig framgång.
I enlighet med CSRD avser Dometic att upprätta en hållbarhetsrapport baserad
på utfallet av den dubbla väsentlighetsbedömningen för räkenskapsåret 2025.
Den dubbla väsentlighetsanalysen kommer även att vara en viktig vägledning för
Dometics strategiska inriktning inom hållbarhetsområdet.
Påverkansväsentlighet
Finansiell väsentlighet
Högre gre
Lägre Högre
Klimatförändringar
Resurser och cirkularitet
Energi
Föroreningar
Avfall
Hälsa och säkerhet
Mänskliga rättigheter
Etiskt affärsbeteende
Konsument och kund
Förlust av biologisk mångfald
Andra arbetsförhållanden
Vatten
Påverkade samhällen
Ekosystemtjänster
Hållbarhetsfrågor
HållbarHet 39DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024
1 2 3
Snabblänkar till Dometic-ambassadörer
läs fler berättelser
För Lowell Hunter, som även går under namnet ”The
Salty One”, handlar hans konstverk i sand om mer än att
bara skapa vackra mönster – han ser det som en hyllning
till sin kultur och ett sätt att knyta an till sitt land. Som en
stolt ”saltvattenman” av Nyulnyul-folket använder han
enbart sina nakna fötter för att göra avancerade mönster
i sanden och berätta historier genom flyktiga former
som visar på hans djupa band till både land och hav.
Hans konstverk, som fångas av drönare innan tidvattnet
raderar ut dem, har visats på New York Fashion Week,
NAIDOC Week och många andra ställen.
Tack vare partnerskapet med Dometic kan han nu till
-
bringa mer tid ute i naturen, resa längre bort och skapa
Min konst utgår från världens äldsta ännu levande kultur, och jag använder mig av
den senaste tekniken för att dela den med hela världen”, säger lowell.
LOWELL
DOMETIC-AMBASSADÖRER
KONST, KULTUR OCH KUSTLINJER
ännu större konstverk. Hans konst finns till och med
tryckt på Voyager Power System, en passande hyllning
till havet som ger bränsle åt såväl hans kreativitet som
hans känsla av tillhörighet.
”Nu kan jag planera några riktigt fantastiska resor.
Att ha tillgång till egen el ute i naturen förändrar allt”,
säger han.
Det är alltid naturens element – vädret, tidvattnet
och månens faser – som styr och Lowell älskar oför
-
utsägbarheten i sin konst. Följ hans resa och otroliga
skapelser på @thesalty.one.
DOMetIC-aMbaSSaDÖrer 40DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2024
SEGMENTEN
Dometic befinner sig på en strategisk förändringsresa och skiftar gradvis fokus från
en region baserad inriktning till en produktbaserad inriktning, med fokuserade och
specialiserade team som leder arbetet med specifika produkter och lösningar globalt.
Segmenten 41DOmetIC ÅRS- OCH HÅLLBARHetSReDOVISnIng 2024
SEGMENTSTRUKTUR
Huvudprodukter Huvudprodukter Huvudprodukter
Andel av koncernens
nettoomsättning
Andel av koncernens
nettoomsättning
Andel av koncernens
nettoomsättning
Segment
AMERICAS
Segment
EMEA
Segment
APAC
Försäljningskanaler, andel av försäljningen
LAND VEHICLES (LV)
Försäljningskanaler, andel av försäljningen
MARINE
Huvudprodukter Huvudprodukter
UnDeRSegment
MOBILE POWER
SOLUTIONS (MPS)
UnDeRSegment
OTHER GLOBAL
VERTICALS (OGV)
GLOBAL VENTURESMOBILE COOLING SOLUTIONS
Försäljningskanaler, andel av försäljningen
Produkter och lösningar för: Husbilar/husvagnar (RV, Recreational Vehicles),
transportfordon och personbilar (CPV, Commercial and Passenger Vehicles),
samt fristående friluftsprodukter.
Det kompletta produktutbudet för kunder inom
båtbranschen globalt.
Mobile cooling- och drinkware-produkter globalt under
varumärkena Igloo och Dometic.
MPS: Det kompletta utbudet av mobila strömförsörjningsprodukter globalt.
OGV: Affärsområdena Residential och Hospitality globalt.
Försäljningskanaler, andel av försäljningen
Andel av koncernens
nettoomsättning
Andel av koncernens
nettoomsättning
Andel av koncernens
nettoomsättning
OEM
Service & Aftermarket
Distribution
OEM
Service & Aftermarket
Distribution
OEM
Service & Aftermarket
Distribution
OEM
Service & Aftermarket
Distribution
25% 5%14% 23% 9%24%
Under 2024 hade Dometic sex rapporterande segment: : Land Vehicles Americas, Land Vehicles emeA, Land Vehicles APAC, marine, mobile Cooling Solutions samt global Ventures.
För att förenkla organisationsstrukturen och säkerställa synergieffekter mellan de olika geografiska områdena planerar Dometic att ändra organisationsstrukturen för Land Vehicles från och
med redovisningen av det första kvartalet 2025. De tre Land Vehicles- segmenten planeras att konsolideras till ett gemensamt global Land Vehicles-segment. För att säkerställa transparensen
planerar Dometic att fortsätta redovisa nettoomsättning och eBItA för Land Vehicles Americas, emeA och APAC fram tills dess att det globala omstruktureringsprogrammet är slutfört.
Segmenten 42DOmetIC ÅRS- OCH HÅLLBARHetSReDOVISnIng 2024 Segmenten 42DOmetIC ÅRS- OCH HÅLLBARHetSReDOVISnIng 2024
LAND VEHICLES AMERICAS
Utbud, huvudprodukter och marknader
Produkter för tillverkare av RV-fordon (RV OEM) och
CPV-fordon (CPV OEM).
Service & Aftermarket-produkter för RV- och
CPV-marknaderna.
Fristående friluftsprodukter sålda via återförsäljare
eller genom e-handel (direkt till konsument, DTC).
USA är den största marknaden följt av Kanada.
Marknaden och verksamheten i sammandrag
Produktionen inom RV-industrin var den lägsta på tio
år i USA under 2024, med en motsvarande negativ
påverkan på nettoomsättningen inom OEM-försälj
-
ningskanalen. Verksamheten inom CPV OEM var mer
stabil. Höga lagernivåer hos återförsäljarna och lägre
privat konsumtion påverkade nettoomsättningen
inom försäljningskanalerna Distribution och Service
& Aftermarket negativt. Distribution och Service &
Aftermarket stod för 58 procent (54) av den totala
nettoomsättningen.
Den minskade nettoomsättningen hade en negativ
påverkan på EBITA-marginalen under 2024. Fokus
under 2024 låg på att stärka organisationen generellt,
genomföra effektiviseringsåtgärder och minska lagren,
samtidigt som försäljningssatsningar genomfördes
för framtida tillväxt. Försäljningsmixen med en högre
andel av nettoomsättningen inom försäljningskanalen
Service & Aftermarket var positiv för marginalutveck
-
lingen. Ett Globalt omstruktureringsprogram tillkänna-
gavs under 2024 och förväntas bidra till en förbättrad
kostnadsstruktur och bättre finansiella resultat inom
segmentet. Förutom strukturella kostnadsreduceringar
innefattar programmet avveckling av verksamheten för
stora kompressorkylskåp för RV-fordon samt produkt
-
kategorierna matlagningsprodukter och fönster inom
segmentet.
Land Vehicles Americas har uppnått målet att köpa
100 procent förnybar el till de större anläggningarna.
Inom samtliga produktlinjer för luftkonditionering och
de flesta produktlinjer för kompressordrivna kylskåp
som säljs på marknaden byts köldmedierna ut mot mer
hållbara köldmedier.
2024 2023 2022
Nettoomsättning, Mkr 3533 4206 5758
Nettoomsättningstillväxt, % –16% –27% –8%
Organisk tillväxt, % –16% –32% –15%
EBITA-marginal, %
1)
–6,7% –3,8% 3,4%
1)
EBITA-marginal före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster
Segmentets andel av koncernens nettoomsättningnyckeltal
LV Americas, 14%
Resten av koncernen, 86%
Segmenten 43DOmetIC ÅRS- OCH HÅLLBARHetSReDOVISnIng 2024
LAND VEHICLES EMEA
Marknaden och verksamheten i sammandrag
Efter ett starkt 2023 tappade produktionen inom RV-in-
dustrin gradvis fart i Europa under 2024 och nettoom-
sättningen inom OEM-försäljningskanalen minskade,
vilket även berodde på lägre lastbilsproduktion som
påverkade CPV-verksamheten. Höga lagernivåer hos
återförsäljarna och lägre privat konsumtion påverkade
nettoomsättningen inom försäljningskanalerna Distri
-
bution och Service & Aftermarket negativt. Distribution
och Service & Aftermarket stod för 44 procent (41) av
den totala nettoomsättningen.
Den minskade nettoomsättningen hade en negativ
påverkan på EBITA-marginalen under 2024. Detta
uppvägdes delvis av kostnadsreduceringar, inklusive
nedläggningen av tillverkningen i Siegen i Tyskland
2023. Försäljningsmixen med en högre andel av
nettoomsättningen inom försäljningskanalen Service
& Aftermarket var positiv för marginalutvecklingen.
Ett Globalt omstruktureringsprogram tillkännagavs
under 2024 och förväntas bidra till en förbättrad
kostnadsstruktur och bättre finansiella resultat inom
segmentet. Förutom strukturella kostnadsreduceringar
innefattar programmet avvecklad försäljning av utvalda
produktkategorier avseende campingutrustning med
låg marginal inom segmentet.
Under 2024 blev Dometic det första bolaget att
erbjuda fönster för RV-fordon tillverkade av återvunnet
akrylglas som helt uppfyller ECE-bestämmelserna.
Sedan 2022 har samtliga tillverkningsanläggningar
inom Land Vehicles EMEA drivits med förnybar el.
Åtgärder för att kontinuerligt minska miljöpåverkan har
vidtagits, inklusive minskning av avfallet från förpack
-
ningar och verksamhetens drift.
Utbud, huvudprodukter och marknader
Produkter för tillverkare av RV-fordon (RV OEM)
och CPV-fordon (CPV OEM).
Service & Aftermarket-produkter för RV- och
CPV-marknaderna.
Fristående friluftsprodukter sålda via återförsäljare
eller genom e-handel (direkt till konsument, DTC).
Tyskland är den största marknaden följt av
Stor britannien.
2024 2023 2022
Nettoomsättning, Mkr 6084 6739 6568
Nettoomsättnings-
tillväxt, % –10% 3% 12%
Organisk tillväxt, % –10% –3% –2%
EBITA-marginal, %
1)
9,0% 9,3% 9,5%
1)
EBITA-marginal före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster
Segmentets andel av koncernens nettoomsättningnyckeltal
LV EMEA, 25%
Resten av koncernen, 75%
Segmenten 44DOmetIC ÅRS- OCH HÅLLBARHetSReDOVISnIng 2024
LAND VEHICLES APAC
Marknaden och verksamheten i sammandrag
Efter en rekordhög produktion under 2023 minskade
produktionen inom RV-industrin i Australien under
2024, med en motsvarande negativ påverkan på
nettoomsättningen inom OEM-försäljningskanalen.
Höga lagernivåer hos återförsäljarna och lägre privat
konsumtion påverkade nettoomsättningen inom
försäljningskanalerna Distribution och Service &
Aftermarket negativt. Distribution och Service &
Aftermarket stod för 35 procent (31) av den totala
nettoomsättningen.
EBITA-marginalen förblev robust men sjönk jämfört
med 2023 till följd av den minskade nettoomsätt
-
ningen. Till viss del uppvägdes denna nedgång av
kostnadsreduceringar. Att balansera tillgängliga resur
-
ser i de kinesiska tillverkningsanläggningarna med den
globala efterfrågan var avgörande under 2024.
Under 2024 bidrog Land Vehicles APAC till
övergången till förnybar energi genom installation
av solcellssystem. Jämfört med året innan har ännu en
tillverkningsanläggning i Kina nu installerat takmon
-
terade solpaneler som genererar ungefär 20 procent
av anläggningens elförbrukning. Detta kommer att
bidra avsevärt till en fortsatt minskning av koncernens
koldioxidutsläpp. Segmentet fortsatte att utveckla
och tillverka nya produkter med lägre vikt och högre
energieffektivitet.
Utbud, huvudprodukter och marknader
Produkter för tillverkare av RV-fordon (RV OEM) och
CPV-fordon (CPV OEM).
Service & Aftermarket-produkter för RV- och
CPV-marknaderna.
Fristående friluftsprodukter sålda via återförsäljare
eller genom e-handel (direkt till konsument, DTC).
Cirka 80 procent av försäljningen inom segmentet
Land Vehicles APAC var inom Australien och
Nya Zeeland.
Med två tillverkningsanläggningar och betydande
inköpsverksamhet i Asien är regionen viktig när
det gäller tillverkning och leveranser för Dometics
organisation globalt.
2024 2023 2022
Nettoomsättning, Mkr 1241 1478 1360
Nettoomsättningstill
-
växt, % –16% 9% 6%
Organisk tillväxt, % –15% 8% –3%
EBITA-marginal, %
1)
28,3% 30,7% 26,6%
1)
EBITA-marginal före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster
nyckeltal Segmentets andel av koncernens nettoomsättning
LV APAC, 5%
Resten av koncernen, 95%
Segmenten 45DOmetIC ÅRS- OCH HÅLLBARHetSReDOVISnIng 2024
MARINE
Marknaden och verksamheten i sammandrag
Produktionen inom båtbranschen i USA tappade fart
och var den lägsta på tio år under 2024, vilket hade
en negativ påverkan på nettoomsättningen inom
OEM-försäljningskanalen. Produktionen av större båtar
i Europa var mer stabil, vilket bidrog positivt till net
-
toomsättningen. Höga lagernivåer hos återförsäljarna
och lägre privat konsumtion påverkade nettoomsätt
-
ningen negativt inom försäljningskanalen Service &
Aftermarket. Service & Aftermarket stod för 42 procent
(39) av den totala nettoomsättningen.
EBITA-marginalen för 2024 förblev solid, trots den
betydande minskningen av nettoomsättningen, vilket
visar hur kontinuerliga kostnadsreduceringar och
investeringar i produktinnovation ger resultat. Försälj
-
ningsmixen med en högre andel av nettoomsättningen
inom försäljningskanalen Service & Aftermarket var
positiv för marginalutvecklingen. Ett Globalt omstruk
-
tureringsprogram tillkännagavs under 2024 och
förväntas bidra till en förbättrad kostnadsstruktur och
bättre finansiella resultat inom segmentet.
Marine har uppnått målet att köpa 100 procent
förnybar el till de större anläggningarna. Under 2024
har Marines hållbarhetsarbete omfattat områdena
minskad energiförbrukning, minskad avfallsgenerering
samt hälsa och säkerhet. Ett exempel på detta arbete
är samarbetet med lokalsamhällen för att omvandla
plastavfall till utomhusbänkar, i syfte att undvika att
skicka avfall till deponi.
Utbud, huvudprodukter och marknader
Produkter för båt- och motortillverkare inom båt-
branschen globalt.
Målgruppen är främst fritidsbåtar, men produkterna
används även av kommersiella båtar.
Alla typer av båtar med utombords- och inom-
bordmotorer kan använda Dometics produkter och
lösningar. De typiska båtstorlekarna varierar mellan
15 och 45 fot (4,5 och 14 meter). Även större båtar
som yachter omfattas.
Service & Aftermarket-produkter för båtbranschen
globalt.
Mer än 75 procent av segmentets nettoomsättning
ägde rum i Nordamerika.
2024 2023 2022
Nettoomsättning, Mkr 5571 6492 6459
Nettoomsättningstillväxt, % –14% 1% 23%
Organisk tillväxt, % –14% –4% 8%
EBITA-marginal, %
1)
21,5% 25,0% 26,4%
1)
EBITA-marginal före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster
Segmentets andel av koncernens nettoomsättningnyckeltal
Marine, 23%
Resten av koncernen, 77%
Segmenten 46DOmetIC ÅRS- OCH HÅLLBARHetSReDOVISnIng 2024
MOBILE COOLING SOLUTIONS
Marknaden och verksamheten i sammandrag
Efterfrågan på Igloos produktportfölj var fortsatt stark
bland konsumenterna under 2024. Flera nya produkt
-
lanseringar bidrog ytterligare till denna efterfrågan.
Detaljhandelns fokus på lageroptimering hade en
negativ påverkan på nettoomsättningen under året.
Igloo behöll sin tydliga förstaplats inom hårda kylboxar
i USA, med en marknadsandel på över 50 procent
enligt det externa analysföretaget Circana.
EBITA-marginalen förbättrades tack vare kost
-
nadsreduceringar, prissättningsåtgärder och pro-
duktinnovation. Integreringsaktiviteterna fortskrider
som planerat och aktiva kylboxar under varumärket
Igloo har lanserats. De nya produkterna drar nytta av
den kombinerade tekniska kompetensen från Igloo
och Dometic och säljs till kunder över hela världen.
Med en egen tillverkningsanläggning i Texas tillverkas
Igloo-produkterna huvudsakligen internt, vilket ger
kostnadsfördelar, flexibilitet och korta ledtider för den
nordamerikanska marknaden.
För att främja koncernens hållbarhetsmål har seg
-
mentet fortsatt att anpassa verksamheten efter målen
för säkerhet och miljö. Vid tillverkningsanläggningen
i Texas förhandlades ett solenergikontrakt fram. Seg
-
mentet har fortsatt sitt arbete med att minska avfallet
och förbättra processen för hållbarhetsrapportering.
Utbud, huvudprodukter och marknader
Mobila kylboxar och drinkware-produkter under
varumärkena Dometic och Igloo globalt.
Varumärket Igloo är positionerat i produktkatego-
rierna ”Good” och ”Lower better” medan varumär-
ket Dometic är positionerat i produktkategorierna
”Upper Better” och ”Best”.
Produkterna säljs via återförsäljare eller genom
e-handel (direkt till konsument, DTC).
Mer än 80 procent av segmentets nettoomsättning
ägde rum i Nordamerika.
2024 2023 2022
Nettoomsättning, Mkr 5824 6243 6621
Nettoomsättningstillväxt, % –7% –6% 228%
Organisk tillväxt, % –7% –11% –11%
EBITA-marginal, %
1)
9,2% 8,8% 8,3%
1)
EBITA-marginal före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster
nyckeltal Segmentets andel av koncernens nettoomsättning
Mobile Cooling Solutions, 24%
Resten av koncernen, 76%
Segmenten 47DOmetIC ÅRS- OCH HÅLLBARHetSReDOVISnIng 2024
GLOBAL VENTURES
2024 2023 2022
Nettoomsättning, Mkr 2368 2616 2998
Nettoomsättningstillväxt, % –9% –13% 73%
Organisk tillväxt, % –10% –18% 7%
EBITA-marginal, %
1)
11,4% 14,1% 16,2%
1)
EBITA-marginal före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster
Undersegmentet Mobile Power Solutions
Genom de förvärv som gjorts under senare år har
Dometic byggt upp en stark global ställning och
marknadsnärvaro inom mobila energilösningar. Den
breda produktportföljen innehåller produkter för att
tillhandahålla förnybar energi genom solpaneler, i
kombination med produkter som används för energi
-
omvandling och energilagring.
Undersegmentet Other Global Verticals
I undersegmentet Other Global Verticals ingår
affärsområdena Hospitality och Residential.
Hospitality: I dagsläget är verksamheten inom
Hospitality framför allt inriktad på hotellbranschen
och de viktigaste produkterna är minibarer och
säkerhetsskåp. Strategin är att fortsätta vända sig till
hotellbranschen men även använda Dometics teknik
och produkter för nya kundsegment, till exempel inom
sjukvården och på äldreboenden.
Residential: Under 2021 förvärvade Dometic Twin
Eagles, en ledande amerikansk tillverkare av fristående
och inbyggda grillar och utekökslösningar för Residen
-
tial Outdoor-marknaden.
Ungefär 2/3 av segmentets nettoomsättning avser
undersegmentet Mobile Power Solutions och ungefär
1/3 undersegmentet Other Global Verticals.
Marknaden och verksamheten i sammandrag
Nettoomsättningen inom undersegmentet Mobile
Power Solutions minskade, framför allt på grund av
lägre produktion inom RV-industrin i Europa och till
följd av att höga lagernivåer hos återförsäljarna, vilket
påverkade nettoomsättningen negativt inom försälj
-
ningskanalen Service & Aftermarket. I undersegmentet
Other Global Verticals var den organiska nettoomsätt
-
ningen stabil inom affärsområdet Hospitality, medan
den minskade inom affärsområdet Residential på
grund av lägre efterfrågan på grillar i USA.
EBITA-marginalen minskade på grund av lägre
nettoomsättning inom Mobile Power Solutions och
Residential, medan affärsområdet Hospitality fortsatte
att uppvisa en stark marginal i linje med året innan.
Segmentets andel av koncernens nettoomsättningnyckeltal
Global Ventures, 9%
Resten av koncernen, 91%
Segmenten 48DOmetIC ÅRS- OCH HÅLLBARHetSReDOVISnIng 2024
Ägarfördelning efter innehav
Innehavsstorlek Antal aktier Kapital, % Röster, %
Antal kända
ägare
Andel kända
ägare, %
1–100 316387 0,10% 0,10% 8624 44,77%
101–200 501299 0,16% 0,16% 2987 15,51%
201–300 338556 0,11% 0,11% 1271 6,60%
301–400 329057 0,10% 0,10% 890 4,62%
401–500 395254 0,12% 0,12% 820 4,26%
501–1000 1554225 0,49% 0,49% 1912 9,93%
1001–2000 1845635 0,58% 0,58% 1173 6,09%
2001–5000 2928679 0,92% 0,92% 865 4,49%
5001–10000 2457414 0,77% 0,77% 323 1,68%
10001–20000 2322377 0,73% 0,73% 157 0,81%
20001–50000 2933309 0,92% 0,92% 95 0,49%
50001–100000 2395691 0,75% 0,75% 32 0,17%
100001–500000 15562996 4,87% 4,87% 62 0,32%
500001–1000000 10861821 3,40% 3,40% 15 0,08%
1000001–5000000 53457262 16,75% 16,75% 23 0,12%
5000001–10000000 25236044 7,90% 7,90% 4 0,02%
10000001–20000000 122095409 38,21% 38,21% 8 0,04%
20000001– 67044123 20,98% 20,98% 3 0,02%
Okänd innehavsstorlek 6924455 2,15% 2,15% 0 0,00%
totalt 319 499 993 100,00% 100,00% 19264 100,00%
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställda och bearbetade data från olika källor, däribland Euroclear, Morningstar
och Finansinspektionen.
Aktiekurs och handel
Dometics aktier har varit noterade på Nasdaq Stockholm sedan den
25 november 2015 och aktien handlas på Large Cap. Under 2024 sjönk
aktiekursen med –42 procent (34). Slutkursen var 52,00 kronor (90,12)
på årets sista handelsdag, vilket motsvarar ett börsvärde på 16,6 miljarder
kronor (28,8). Högsta betalkurs under 2024 var 90,90 kronor (90,86)
och lägsta betalkurs var 50,90 kronor (52,58).
Sammanlagt 132,4 miljoner aktier (169,6) handlades under året på
Nasdaq Stockholm, vilket motsvarade en genomsnittlig daglig handels-
volym på 527319 aktier (678497).
Aktiekapital och kapitalstruktur
Aktiekapitalet uppgick den 31 december 2024 till 798750 kronor fördelat
på 319499933 aktier. Samtliga aktier är av samma aktieslag och medför
samma rättigheter i alla avseenden. Enligt bolagsordningen får antalet
aktier inte understiga 200000000 och inte överstiga 800000000.
Bolagets aktiekapital får inte understiga 500000 kronor och inte överstiga
2000000 kronor. Dometics aktier är registrerade hos Euroclear Sweden
AB som administrerar bolagets aktiebok och registrerar aktier för enskilda
personer.
Utdelning och utdelningspolicy
Dometics styrelse har antagit en utdelningspolicy enligt vilken styrelsen
avser föreslå årsstämman att, sett över en konjunkturcykel, minst 40 procent
av nettoresultatet ska delas ut till aktieägarna. Styrelsen bedömer att det
egna kapitalet i moderbolaget och koncernen efter föreslagen utdelning
kommer att vara tillräckligt stort med tanke på verksamhetens karaktär,
omfattning och risk. Styrelsen har i detta bland annat beaktat moder-
bolagets och koncernens historiska utveckling, den förväntade framtida
DOMETICS AKTIE OCH AKTIEÄGARE
De 15 största aktieägarna
Aktieägare
Aktie-
kapital, %
Röst-
rätter, %
1 NN Group N.V. 7,58% 7,58%
2 Incentive AS 7,01% 7,01%
3 Carnegie Fonder 6,40% 6,40%
4 Första AP-fonden 6,10% 6,10%
5 1832 Asset Management 5,67% 5,67%
6 Nordea Fonder 5,54% 5,54%
7 Fjärde AP-fonden 4,98% 4,98%
8 Alecta Tjänstepension 4,48% 4,48%
9 Swedbank Robur Fonder 4,35% 4,35%
10 Vanguard 3,83% 3,83%
11 Norges Bank Investment
Management 3,57% 3,57%
12 Folksam 2,37% 2,37%
13 Harris Associates 1,99% 1,99%
14 Tredje AP-fonden 1,79% 1,79%
15
Dimensional Fund Advisors
1,73% 1,73%
Summa 15 största aktieägare 67,37% 67,37%
Övriga 32,63% 32,63%
totalt 100,00% 100,00%
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställda och bearbetade
data från olika källor, däribland Euroclear, Morningstar och Finans in -
s pektionen.
AKtIen 49DOmetIC ÅRS- OCH HÅLLBARHetSReDOVISnIng 2024
kr Antal
DecNovOctJan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep
Omsatt antal aktier per vecka (1 000-tal)
Dometic
OMX Stockholm PI
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
0
20
40
60
80
100
120
kr Antal
Omsatt antal aktier per vecka (1 000-tal)
Dometic
OMX Stockholm PI
0
15 000
30 000
45 000
60 000
75 000
90 000
20242023202220212020
0
30
60
90
120
150
180
utvecklingen, likviditetsbehovet på kort och lång sikt samt det konjunktur-
och makroekonomiska läget. För mer information, se sidan 123.
Styrelsen föreslår en utdelning på 1,30 kronor (1,90) per aktie för 2024,
vilket motsvarar en total utdelning på 415 Mkr (607). Den föreslagna
utdelningen motsvarar 40 procent av årets justerade resultat. I procent av
årets resultat uppgår utdelningen −18 procent (46), då 2024 års resultat
påverkades negativt av jämförelsestörande poster på −1200 Mkr och en
icke kassaflödespåverkande nedskrivning av goodwill på −2000 Mkr.
Baserat på Dometics aktiekurs vid årsslutet 2024 är direktavkastningen
2,5 procent (2,1).
Aktieägare
Den 31 december 2024 hade Dometic 19264 aktieägare enligt den
aktiebok som förs av Euroclear Sweden AB. NN Group N.V. var den största
aktieägaren med 7,6 procent av aktierna. Dometics tio största aktieägare
stod för 55,9 procent av aktierna. Institutionella ägares innehav motsvarade
88,7 procent av aktierna.
Av det totala antalet aktier ägdes 39,6 procent av svenska institutio-
nella ägare. Svenska privatpersoner ägde 6,6 procent och resterande
53,8 procent innehades av utländska institutionella ägare, övriga ägare
samt okända ägare.
Utländska investerare är inte alltid införda i aktieboken eftersom
utländska banker och andra förvaltare kan vara registrerade för en eller flera
kunders aktier. Detta förklarar varför de faktiska ägarna normalt inte visas
i aktieboken.
För mer information
Rikard Tunedal, Head of Investor Relations
Tel: +46 73 056 97 35 | ir@dometicgroup.com
Aktiekursutveckling 2020–2024
Aktiekursutveckling 2024Fördelning utifrån typ av ägare
typ av ägare Antal aktier Kapital, % Röster, %
Antal
kända
ägare
Andel
kända
ägare, %
Övriga 8638423 2,70% 2,70% 978 5,08%
Svenska
institutionella ägare 126519044 39,60% 39,60% 105 0,55%
Utländska
institutionella ägare 156744810 49,07% 49,07% 100 0,52%
Svenska privata
investerare 21161575 6,62% 6,62% 18081 93,86%
Okänd ägartyp 6436141 2,00% 2,00% 0 0,00%
totalt 319 499 993 100,00% 100,00% 19264 100,00%
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställda och bearbetade data från olika källor,
däribland Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
Fördelning mellan olika länder
Land Antal aktier Kapital, % Röster, %
Antal
kända
ägare
Andel
kända
ägare, %
Sverige 153582981 48,07% 48,07% 18713 97,14%
USA 41272186 12,92% 12,92% 56 0,29%
Norge 39003331 12,21% 12,21% 56 0,29%
Nederländerna 24235204 7,59% 7,59% 11 0,06%
Kanada 20422787 6,39% 6,39% 6 0,03%
Övriga 34547363 10,83% 10,83% 422 2,19%
Okänt land 6436141 2,00% 2,00% 0 0,00%
totalt 319 499 993 100,00% 100,00% 19264 100,00%
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställda och bearbetade data från olika källor,
däribland Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
ABg Sundal Collier Fredrik Ivarsson
Berenberg Trion Reid
Carnegie Henrik Christiansson
Analytikerbevakning
Vid slutet av 2024 hade följande analytiker
en aktiv bevakning av Dometics aktie.
Danske Bank Daniel Schmidt
DnB Douglas Lindahl
Jefferies Martha Ford
Kepler Cheuvreux Johan Eliasson
nordea Agnieszka Vilela
Pareto Alexander Siljeström
SeB enskilda Gustav Hageus
AKtIen 50DOmetIC ÅRS- OCH HÅLLBARHetSReDOVISnIng 2024
INNEHÅLL
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 52
Risker och riskhantering 57
Upplysningar om klimatrisker 60
Bolagsstyrningsrapport 62
Styrelse 71
Koncernledning 73
FINANSIELLA RAPPORTER
Nyckeltal 75
Koncernens resultaträkning 76
Koncernens rapport över totalresultat 76
Koncernens balansräkning 77
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital 78
Koncernens kassaflödesanalys 79
Moderbolagets resultaträkning 80
Moderbolagets rapport över totalresultat 80
Moderbolagets balansräkning 81
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital 82
Moderbolagets kassaflödesanalys 82
NOT 1 Allmän information 83
NOT 2 Sammanfattning av väsentliga redovisningsprinciper 83
NOT 3 Finansiell riskhantering och finansiella instrument 86
NOT 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar 90
NOT 5 Redovisning per segment 91
NOT 6 Nettoomsättning och rörelseresultat 93
NOT 7 Arvoden till revisor 95
NOT 8 Leasingavtal 96
NOT 9 Kostnader för löner, ersättningar och förmåner 97
NOT 10 Övriga rörelseintäkter och kostnader 99
NOT 11 Finansiella intäkter och kostnader 99
NOT 12 Skatter 100
NOT 13 Övriga långfristiga fordringar 102
NOT 14 Immateriella anläggningstillgångar 102
NOT 15 Materiella anläggningstillgångar 106
NOT 16 Varulager 107
NOT 17 Kundfordringar 108
NOT 18 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 108
NOT 19 Avsättningar för pensioner 109
NOT 20 Övriga avsättningar 111
NOT 21 Skulder till kreditinstitut 112
NOT 22 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 114
NOT 23 Ställda säkerheter 114
NOT 24 Eventualförpliktelser 114
NOT 25 Specifikation till kassaflödesanalys 114
NOT 26 Aktier i dotterbolag 117
NOT 27 Transaktioner med närstående 118
NOT 28 Resultat per aktie och förslag till vinstdisposition 119
NOT 29 Rörelseförvärv 120
NOT 30 Väsentliga händelser efter balansdagen 120
NOT 31 Definitioner 121
Innehåll 51DOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2024
FÖRVALTNI NGSBERÄTTELSE
Styrelsen samt verkställande direktören och koncern-
chefen för Dometic Group AB (publ), med organisations
-
nummer 556829-4390 (”bolaget” eller ”moderbo-
laget”), avger härmed följande årsredovisning jämte
koncern redovisning samt moderbolagets redovisning
för räkenskapsåret 2024.
Verksamhetsområden och organisation
Bolaget och dotterbolagen som gemensamt kallas Dometic
Group (”Dometic”, ”koncernen” eller ”Dometic-koncer
-
nen”) utgör ett globalt tech-friluftsbolag med en målsättning
att underlätta ett mobilt liv: ”Make mobile living easy”.
Genom att använda Dometics starka kompetens inom
kylning, uppvärmning, energi & elektronik, mobilitet och
utrymmesoptimering ges fler människor möjlighet att upp
-
leva naturen och förstärker deras känsla av frihet utomhus.
Detta uppnås genom att skapa smarta, hållbara och pålitliga
produkter med enastående design. Miljontals människor
runt om i världen använder Dometics produkter när de
campar och utforskar naturen med sina bilar, husbilar eller
båtar. Produkterbjudandet inkluderar installerade produkter
i landbaserade fordon samt i båtar, såväl som fristående
produkter som används av friluftsentusiaster. Dometic har
omkring 7000 medarbetare över hela världen och hade en
nettoomsättning på 24,6 miljarder kronor 2024. Huvudkon
-
toret ligger i Stockholm, Sverige.
Dometic har 22 tillverknings- och monteringsan
-
läggningar i 11 länder med försäljning i cirka 100 länder.
Koncernen är organiserad i sex segment: LV (Land Vehicles)
Americas, LV (Land Vehicles) EMEA, LV (Land Vehicles) APAC,
Marine, Mobile Cooling Solutions och Global Ventures.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Refinansiering
I mars 2024 refinansierade Dometic en del av sitt kreditfacili-
tetsavtal med bolagets bankgrupp:
Ett lån på 333 miljoner USD som tidigare löpte ut 2025
förlängdes till 2027 med option på två ytterligare förläng
-
ningar på ett år vardera och amorterades med 100 miljoner
USD i juli 2024. Den revolverande kreditfaciliteten utökades
med 80 miljoner EUR till 280 miljoner EUR.
Kreditfacilitetsavtalet avseende lånet och den revolve
-
rande kreditfaciliteten undertecknades i mars 2024 och
trädde i kraft i juli 2024. Detta förlängde de räntebärande
skuldernas genomsnittliga löptid för Dometic.
Därutöver förlängdes både ett lån med rörlig ränta på
220 miljoner USD och en revolverande kreditfacilitet med
ett år genom en förlängningsoption, och i båda fallen finns
en option att förlänga med ytterligare ett år.
Tillkännagivande av Globalt omstruktureringsprogram
Med tanke på den lägre marknadsefterfrågan under de
senaste åren och den ökade konkurrensen inom vissa
produktkategorier, särskilt för segmentet LV Americas,
beslutade Dometic att genomföra en strategisk översyn av
produktportföljen. Den 12 december 2024 tillkännagav
Dometic ett Globalt omstruktureringsprogram för att bidra
till ökade marginaler och frigöra resurser för att investera
i och främja lönsam tillväxt och värdeskapande inom
strategiska tillväxtområden. Programmet innefattar både
portföljförändringar och strukturella kostnadsreduktioner.
Portföljförändringar innefattar att undersöka möjligheter att
avyttra och/eller avveckla icke-strategiska verksamheter.
Detta inbegriper verksamheter med låga marginaler och/
eller områden där synergimöjligheterna med resten av
portföljen är låga eller obefintliga. Den totala årliga netto-
omsättningen för verksamheten som ska avvecklas uppgår
till 0,8 miljarder kronor. Den totala årliga nettoomsättningen
för verksamheterna där avyttringsmöjligheter undersöks
uppgår till 1,5–3,0 miljarder kronor. Programmet kommer
att ha en positiv påverkan på EBITA
1)
som beräknas till 750
Mkr per år när programmet är fullt ut genomfört. Genom
-
förandet förväntas vara klart inom 24 månader från datumet
för tillkännagivandet, med en gradvis effekt från det första
kvartalet 2025. De totala omstruktureringskostnaderna för
det Globala omstruktureringsprogrammet beräknas uppgå
till 1,2 miljarder kronor och redovisades i sin helhet i det
fjärde kvartalet 2024 som jämförelsestörande poster.
Makroekonomisk miljö
Den nuvarande makroekonomiska situationen medför
osäkerhet och det är svårt att förutsäga hur den geopolitiska
utvecklingen eller pågående tulldiskussioner i USA kan
komma att påverka verksamheten. Dometic kommer att
fortsätta att vara proaktiva och agera på utvecklingen och
samtidigt fortsätta att obevekligt driva den strategiska
agendan för att nå sina mål.
Process inledd av ACOn
Som tidigare meddelats lämnade den förra ägaren av
Igloo, ACON, in en stämningsansökan mot Dometic under
det fjärde kvartalet 2022, med vissa anspråk relaterade till
aktieköpsavtalet (Stock Purchase Agreement, SPA). Dometic
är övertygat om att stämningsansökan helt saknar grund,
bestrider den med eftertryck och har inlämnat motkrav mot
ACON gällande ACON:s agerande under, och bristande
efterlevnad av, aktieköpsavtalet. Parterna är för närvarande
engagerade i förberedelseprocessen (”discovery process”)
och rättegången förväntas äga rum under den första halvan
av 2025.
Organisation
Från och med rapporteringen av det första kvartalet 2024
hade Dometic en ny segmentrapporteringsstruktur med sex
rapporterade segment.
Joshua Militello utsågs till chef för segmentet Mobile Cooling
Solutions den 1 januari 2024. Todd Seyfert utsågs till chef för
segmentet LV Americas den 9 januari 2024.
Förvärv
Inga förvärv genomfördes under 2024.
Dometics affärsverksamhet, resultat och
finansiella ställning
2024 var ett år påverkat av återhållsam konsumtion bland kon
-
sumenter och kunder med en fortsatt försiktig hållning i fråga
om sina lagernivåer. Till följd av dessa utmanande marknads
-
förhållanden minskade den organiska nettoomsättningen för
helåret med 12 procent. I denna marknadsmiljö anpassade
Dometic kontinuerligt sin kapacitet och hade vid årets slut 15
procent färre heltidsekvivalenter (FTE, Full Time Equivalents)
än året innan. Investeringar i produktutveckling och säljkapaci
-
tet inom strategiska tillväxtområden prioriterades och pro-
duktinnovationsindexet förbättrades till 21 procent (17) tack
vare ett stort antal produktlanseringar. Som en följd av detta
levererade Dometic en robust EBITA
1 )
-marginal för helåret på
10,8 procent (12,5) trots de lägre volymerna.
Resultatet per aktie uppgick till –7,21 kronor (4,17). Det
justerade
1)
resultatet per aktie uppgick till 3,21 kronor (5,93).
Det operativa kassaflödet för helåret på 4,2 miljarder
kronor (5,2) var det näst starkaste någonsin och främjades
av fortsatta minskningar av rörelsekapitalet. Nettoskulden i
förhållande till EBITDA uppgick till 3,1x (2,7x) vid årets slut.
nettoomsättning
Nettoomsättningen uppgick till 24620 Mkr (27775),
vilket är en minskning med −11 procent jämfört året innan.
Minskningen utgjordes av −12 procent organisk tillväxt, 0
procent valutaeffekter och 0 procent M&A. Den organiska
nettoomsättningen minskade inom försäljningskanalen
OEM med −17 procent, inom försäljningskanalen Service &
1)
Före av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
och jämförelsestörande poster.
FöRVAlTnInGSBeRäTTelSe 52DOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2024
Aftermarket med −8 procent och inom försäljningskanalen
Distribution med −8 procent.
Segmentet LV Americas redovisade en nettoomsättning
på 3533 Mkr (4206). Den totala tillväxten uppgick till
−16 procent, varav −16 procent utgjordes av organisk
tillväxt, 0 procent av valutaeffekter och 0 procent av M&A.
Den organiska nettoomsättningen minskade inom alla
försäljningskanaler, men berodde huvudsakligen på lägre
efterfrågan inom OEM-försäljningskanalen.
Segmentet LV EMEA redovisade en nettoomsättning
på 6084 Mkr (6739). Den totala tillväxten uppgick till
−10 procent, varav −10 procent utgjordes av organisk
tillväxt, 1 procent av valutaeffekter och 0 procent av M&A.
Minskningen av den organiska nettoomsättningen kan
framför allt tillskrivas OEM-försäljningskanalen. Den orga
-
niska nettoomsättningen inom försäljningskanalen Service &
Aftermarket minskade något jämfört med året innan.
Segmentet LV APAC redovisade en nettoomsättning
på 1241 Mkr (1478). Den totala tillväxten uppgick till −16
procent, varav −15 procent utgjordes av organisk tillväxt,
−1 procent av valutaeffekter och 0 procent av M&A. Minsk
-
ningen av den organiska nettoomsättningen kan framför allt
tillskrivas OEM-försäljningskanalen.
Segmentet Marine redovisade en nettoomsättning på
5571 Mkr (6492). Den totala tillväxten uppgick till −14
procent, varav −14 procent utgjordes av organisk tillväxt,
0 procent av valutaeffekter och 0 procent av M&A. Minsk
-
ningen av den organiska nettoomsättningen kan framför allt
tillskrivas OEM-försäljningskanalen. Den organiska nettoom
-
sättningen inom försäljningskanalen Service & Aftermarket
uppvisade en ensiffrig minskning.
Segmentet Mobile Cooling Solutions redovisade en
nettoomsättning på 5824 Mkr (6243). Den totala tillväxten
uppgick till −7 procent, varav −7 procent utgjordes av orga
-
nisk tillväxt, 0 procent av valutaeffekter och 0 procent av M&A.
Segmentet Global Ventures redovisade en nettoomsätt
-
ning på 2368 Mkr (2616). Den totala tillväxten uppgick
till −9 procent, varav −10 procent utgjordes av organisk
tillväxt, 0 procent av valutaeffekter och 0 procent av M&A.
Den organiska nettoomsättningen inom undersegmentet
Mobile Power Solutions minskade, huvudsakligen på grund
av lägre efterfrågan inom OEM-försäljningskanalen. Den
organiska nettoomsättningen inom undersegmentet Other
Global Ventures minskade till följd av lägre efterfrågan inom
affärsområdet Residential, vilket delvis uppvägdes av tillväxt
inom affärsområdet Hospitality.
Försäljning och administration
Försäljnings- och administrationskostnader uppgick till
−3645 Mkr (−3714). I procent av nettoomsättningen
uppgick kostnaderna till 14,8 procent (13,4).
Forskning och utveckling
Forsknings- och utvecklingskostnader uppgick till −587 Mkr
(−591). Därtill aktiverades forsknings- och utvecklingskost
-
nader på −42 Mkr (−33) under året. Sammanlagt motsvarar
detta 2,6 procent (2,2) av nettoomsättningen.
Rörelseresultat (eBITA) före av- och nedskrivning av för
-
värvsrelaterade immateriella tillgångar och jämförelse-
störande poster
EBITA
1)
uppgick till 2670 Mkr (3463), vilket motsvarar en
marginal på 10,8 procent (12,5). Bruttoresultatet i procent
av nettoomsättningen uppgick till 27,7 procent (28,0). Såväl
försäljnings- och administrationskostnader som forsknings-
och utvecklingskostnader i procent av nettoomsättningen
ökade, bland annat till följd av ökade investeringar inom
strategiska tillväxtområden och lägre nettoomsättning. Detta
uppvägdes delvis av effektivitetsförbättringar.
Jämförelsestörande poster
De jämförelsestörande posterna uppgick till −1200 Mkr
(−167) och avsåg huvudsakligen det Globala omstrukture
-
ringsprogram som tillkännagavs den 12 december 2024.
Av- och nedskrivning av förrvsrelaterade
immateriella tillgångar
Av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella
tillgångar uppgick till −2593 Mkr (−613). En icke kassaflö
-
despåverkande nedskrivning av goodwill på −2000 Mkr
gjordes 2024 avseende segmentet LV Americas.
Rörelseresultat (eBIT)
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till –1123 Mkr (2682),
vilket motsvarar en marginal på −4,6 procent (9,7). Exklusive
jämförelsestörande poster på −1200 Mkr (−167) och en icke
kassaflödespåverkande nedskrivning av goodwill på −2000
Mkr under det tredje kvartalet 2024 uppgick marginalen till
8,4 procent (10,3 procent).
Rörelseresultat (eBITA och eBIT) per segment
Segmentet LV Americas rörelseresultat (EBITA
1 )
) uppgick
till −237 Mkr (−158), vilket motsvarar en marginal på −6,7
procent (−3,8). Nedgången berodde på lägre nettoomsätt
-
ning, till viss del uppvägt av kostnadsreduceringar och en
försäljningsmix med en högre andel nettoomsättning inom
försäljningskanalen Service & Aftermarket. Jämförelsestö
-
rande poster var −484 Mkr (−11) och avsåg huvudsakligen
det Globala omstruktureringsprogram som tillkännagavs
den 12 december 2024. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till
−2792 Mkr (−244), vilket motsvarar en marginal på −79,0
procent (−5,8), negativt påverkat av en icke kassaflödes-
påverkande nedskrivning av goodwill på −2000 Mkr.
Segmentet LV EMEA:s rörelseresultat (EBITA
1 )
) uppgick till
550 Mkr (625), vilket motsvarar en marginal på 9,0 procent
(9,3). Nedgången berodde på lägre nettoomsättning, till
viss del uppvägt av kostnadsreduceringar och en försälj
-
ningsmix med en högre andel nettoomsättning inom för-
säljningskanalen Service & Aftermarket. Jämförelsestörande
poster var till −481 Mkr (−131) och avsåg huvudsakligen det
Globala omstruktureringsprogram som tillkännagavs den
12 december 2024. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 12 Mkr
(435), vilket motsvarar en marginal på 0,2 procent (6,4).
Segmentet LV APAC:s rörelseresultat (EBITA
1 )
) uppgick till
351 Mkr (454), vilket motsvarar en marginal på 28,3 procent
(30,7). Nedgången berodde på lägre nettoomsättning,
till viss del uppvägt av kostnadsreduceringar och en för
-
säljningsmix med en högre andel nettoomsättning inom
försäljningskanalen Service & Aftermarket. Jämförelsestö
-
rande poster var −18 Mkr (−4) och avsåg huvudsakligen det
Globala omstruktureringsprogram som tillkännagavs den 12
december 2024. Rörelseresultatet (EBIT) var 324 Mkr (441),
vilket motsvarar en marginal på 26,1 procent (29,8).
Segmentet Marines rörelseresultat (EBITA
1 )
) uppgick
till 1198 Mkr (1626), vilket motsvarar en marginal på 21,5
procent (25,0). Nedgången berodde på lägre nettoom
-
sättning, till viss del uppvägt av kostnadsreduceringar och
en försäljningsmix med en högre andel nettoomsättning
inom försäljningskanalen Service & Aftermarket. Jämförel
-
sestörande poster var −100 Mkr (0) och avsåg det Globala
omstruktureringsprogram som tillkännagavs den 12 decem
-
ber 2024. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 897 Mkr
(1427), vilket motsvarar en marginal på 16,1 procent (22,0).
Segmentet Mobile Cooling Solutions rörelseresultat
(EBITA
1 )
) uppgick till 538 Mkr (547), vilket motsvarar en mar-
ginal på 9,2 procent (8,8). De jämförelsestörande posterna
uppgick till −54 Mkr (−22) och avsåg huvudsakligen det
Globala omstruktureringsprogram som tillkännagavs den
12 december 2024. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 297
Mkr (336), vilket motsvarar en marginal på 5,1 procent (5,4).
Segmentet Global Ventures rörelseresultat (EBITA
1 )
)
uppgick till 271 Mkr (370), vilket motsvarar en marginal på
11,4 procent (14,1). Nedgången var huvudsakligen kopplad
till affärsområdet Residential och undersegmentet Mobile
Power Solutions och berodde på en lägre nettoomsättning.
Investeringarna inom strategiska tillväxtområden som
Mobile Power Solutions fortsatte. De jämförelsestörande
posterna uppgick till −63 Mkr (–) och avsåg det Globala
omstruktureringsprogram som tillkännagavs den 12 decem
-
ber 2024. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 139 Mkr (289),
vilket motsvarar en marginal på 5,9 procent (11,0).
1)
Före av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
och jämförelsestörande poster.
FöRVAlTnInGSBeRäTTelSe 53DOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2024
Finansiella poster
De finansiella posterna uppgick netto till −847 Mkr (−800),
varav −838 Mkr (−887) i ränta på externa banklån och obli
-
gationslån. Övriga valutaomvärderingar och övriga poster
uppgick till −160 Mkr (−81) och de finansiella intäkterna
uppgick till 151 Mkr (168).
Skatter
Skatter uppgick till −332 Mkr (−551), vilket motsvarar −17
procent (29) av resultatet före skatt. Skattesatsen påverkades
av en nedskrivning av goodwill på −2000 Mkr och ökade
jämförelsestörande poster. Exklusive av- och nedskrivningar av
förvärvsrelaterade immateriella tillgångar samt jämförelsestö
-
rande poster var skattesatsen till 44 procent (29). Ökningen
berodde på en landsmix med mer skattepliktiga vinster i jurisdi
-
ktioner med högre skatt, ej avdragsgilla ränte kostnader och ej
avräkningsbar källskatt på utdelningar. Aktuell skatt var −724
Mkr (−804) och uppskjuten skatt var 392 Mkr (253). Betald
skatt var −740 Mkr (−979), motsvarande en skattesats på −38
procent (52). Uppskjuten skatt redovisad i balansräkningen
hänförlig till underskottsavdrag uppgick till 687 Mkr, varav 323
Mkr redovisades under året. Redovisningen stöds av framtida
utnyttjande baserat på affärsplaner och strategiska planer.
årets resultat
Årets resultat uppgick till −2303 Mkr (1332).
Operativt kassaflöde
Det operativa kassaflödet uppgick till 4229 Mkr (5205).
Skillnaden berodde huvudsakligen på ett lägre rörelseresul
-
tat och en mindre reduktion av rörelsekapitalet under 2024
jämfört med 2023.
Investeringar
Totala investeringar i immateriella och materiella anlägg
-
ningstillgångar uppgick till 379 Mkr (628), vilket motsvarar
1,5 procent (2,3) av nettoomsättningen.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick
till 312 Mkr (575), varav 80 Mkr (82) avsåg maskiner, inventa
-
rier och verktyg, 7 Mkr (155) byggnader och 225 Mkr (338)
pågående nyanläggningar samt förskottsbetalningar.
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
uppgick till 67 Mkr (53).
Betalningar för tilläggsköpeskillingar kopplade till förvärv
som slutförts under tidigare år uppgick till −159 Mkr(−539).
Se not 29 på sidan 120 för närmare information.
Kassaflöde från finansieringsverksamheten och finan
-
siell ställning
Nettokassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick
till −3545 Mkr (−3685). Den EKN-garanterade faciliteten
amorterades med 1000 Mkr och lånen i USD amorterades
med 100 miljoner USD. Företagscertifikat emitterades till ett
värde motsvarande 388 Mkr. Utbetald aktieutdelning upp
-
gick till −607 Mkr (−415) och nettot av betald och erhållen
ränta uppgick till −854 Mkr (−762). Övriga finansiella poster
och leasingavgifter uppgick till −417 Mkr (−232).
Räntebärande skulder, exklusive avsättningar till pensio
-
ner, uppgick till 15464 Mkr (16335). Skulderna är angivna i
valutorna SEK, EUR och USD. Den genomsnittliga löptiden
för räntebärande skulder var 2,1 år (2,5) vid slutet av 2024.
Koncernens likvida medel uppgick vid årets slut till 4213
Mkr (4348). Därtill har koncernen outnyttjade lånefaciliteter
inom den revolverande kreditfaciliteten på 3185 Mkr
(2156). De seniora lånefaciliteterna (SFA), den EKN-garan
-
terade lånefaciliteten och de obligationer som emitterats
inom EMTN-programmet kan komma att sägas upp under
vissa specifika omständigheter, bland annat i samband med
förändring av kontrollen i bolaget eller en avnotering av
bolaget från Nasdaq Stockholm. För ytterligare information
om lånevillkoren, se not 21.
Det finns inga ställda säkerheter för SFA-avtalet, EKN-låne
-
faciliteten och EMTN-programmet.
SFA- och EKN-finansieringen är villkorad med kovenan
-
ter: nettoskuld i förhållande till EBITDA och räntetäcknings-
grad, som utvärderas kvartalsvis. Övriga finansiella risker
beskrivs i not 3.
Soliditeten uppgick till 48 procent (48) vid årets slut. Netto-
skulden i förhållande till EBITDA uppgick till 3,1x (2,7x) vid
slutet av 2024.
Dometic har en fortlöpande och konstruktiv dialog med
sina banker och under det fjärde kvartalet 2024 justerades
de finansiella villkoren i kreditfacilitetsavtalet för att åter
-
spegla de rådande marknadsförhållandena och det tillkänna-
givna omstruktureringsprogrammet.
Finansiella instrument
Dometic Group använder valutaterminer för att säkra
prognostiserade framtida kassaflöden i utländsk valuta
samt lån i utländsk valuta för att säkra omräkningsrisken för
nettoinvesteringar i utländska verksamheter.
Det verkliga värdet på Dometics derivatavtal och derivats
-
skulder var 17 Mkr (21) respektive 13 Mkr (134). Derivatens
värde baseras på publicerade priser på en aktiv marknad.
Inga förflyttningar mellan olika nivåer i verkligt värde-hierar
-
kin har inträffat under perioden.
Övriga kort- och långfristiga skulder, huvudsakligen
bestående av potentiell tilläggsköpeskilling hänförliga till
förvärv, är baserade på verkligt värde utifrån koncernledning
-
ens bästa bedömning av framtida resultat och tillhör nivå 3 i
verkligt värde-hierarkin.
Se not 3 för ytterligare information om finansiell riskhante
-
ring och finansiella instrument.
Moderbolaget
I moderbolaget Dometic Group AB (publ) ingår huvudkon
-
torets centrala funktioner, som koncernledning och adminis-
trativa tjänster. Moderbolaget fakturerar koncernföretagen
för sina kostnader.
Under 2024 hade moderbolaget Dometic Group AB
(publ) ett rörelseresultat på 4 Mkr (−6). I rörelseresultatet
ingår administrationskostnader på −243 Mkr (−235) och
övriga rörelseintäkter på 247 Mkr (229), där hela beloppet
utgörs av intäkter från koncernbolagen.
Finansiella poster netto uppgick till 1451 Mkr (−343),
vilket innefattar ränteintäkter från koncernbolagen på
741 Mkr (855), övriga finansiella intäkter och kostnader på
−1090 Mkr (−1198) och utdelning på 1800 Mkr (–) från
koncernbolagen.
Årets resultat uppgick till 1643 Mkr (−320).
Moderbolaget har inga filialkontor. Totalt har koncernen
tre filialkontor. Se not 9 Kostnader för löner, ersättningar och
förmåner för mer information om antalet medarbetare, löner
och ersättningar.
För ytterligare information om aktier i dotterbolag, se not 26.
Övriga väsentliga händelser
Bemyndigande att emittera nya aktier och/ eller
teckningsoptioner och/eller konvertibler i Dometic
Group AB (publ)
Styrelsen föreslår att årsstämman bemyndigar styrelsen att,
vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma,
fatta beslut om emission av nya aktier och/eller tecknings-
optioner och/eller konvertibler, med eller utan avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt. Bemyndigandet ska innefatta rätt
att besluta om emission mot kontant betalning, betalning
genom kvittning eller betalning med apportegendom eller
på annat sätt enligt särskilda villkor. Det totala antalet aktier
som kan komma att emitteras och det totala antalet aktier som
konvertering/teckning ska kunna ske till med stöd av bemyn
-
digandet ska sammanlagt kunna uppgå till högst det antal
aktier som ryms inom bolagsordningens gränser och får inte
överstiga tio (10) procent av det totala antalet aktier i bolaget
vid tidpunkten för styrelsens emissionsbeslut.
Syftet med bemyndigandet, och skälet till eventuell av vikelse
från aktieägarnas företrädesrätt, är att öka bolagets finansiella
flexibilitet. Om styrelsen beslutar om emission med avvikelse
från aktieägarnas företrädesrätt ska skälet vara att möjliggöra
för bolaget att finansiera verksamheten eller stärka balans
-
räkningen på ett snabbt och effektivt sätt, förvärva bolag,
verksamheter eller delar därav genom betalning med egna
aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler, säkerställa
finansiell kapacitet till aktuella eller möjliga framtida förvärv
av bolag, verksamheter eller delar därav och/eller för att
möjliggöra en breddning av bolagets ägarkrets. Emissions
-
kursen ska fastställas i enlighet med gällande marknads-
förhållanden. Styrelsen, eller sådan person som styrelsen
FöRVAlTnInGSBeRäTTelSe 54DOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2024
utser, ska vara bemyndigad att vidta de smärre justeringar
av beslutet som kan visa sig nödvändiga för att möjliggöra
registrering hos Bolagsverket.
För beslut i enlighet med förslaget krävs godkännande av
minst två tredjedelar av de avgivna rösterna och av de aktier
som är företrädda vid årsstämman.
Väsentliga händelser efter balansdagen
För att förenkla organisationsstrukturen och säkerställa syn
-
ergieffekter mellan de olika geografiska områdena planerar
Dometic att ändra organisationsstrukturen för Land Vehicles.
De tre Land Vehicles-segmenten planeras att konsolideras till
ett gemensamt Global Land Vehicles-segment. En rekryte
-
ringsprocess för att hitta en chef för Global Land Vehicles har
inletts och verkställande direktören Juan Vargues kommer att
fungera som tillförordnad chef för segmentet tills en ny ledare
är på plats. För att säkerställa transparensen planerar Dometic
att fortsätta redovisa nettoomsättning och EBITA för Land
Vehicles Americas, EMEA och APAC fram tills dess att det
Globala omstruktureringsprogrammet är slutfört. Denrsta
rapporteringen enligt den nya segmentstrukturen är planerad
till rapporteringen av det första kvartalet 2025.
Den 5 februari 2025 emitterade Dometic obligationer om
2,5 miljarder kronor på den svenska obligationsmarknaden.
Obligationerna emitterades i tre trancher bestående av en
3-årig tranch med rörlig ränta om 3m STIBOR +275 punkter,
en 3-årig tranch med fast ränta om 4,925 procent och en
5-årig tranch med rörlig ränta om 3m STIBOR +325 punkter.
Dessa medel kommer huvudsakligen att användas för att
hantera den befintliga skuldportföljen.
Tre förmodade grupptalan-krav har lämnats in mot Igloo
Products Corp. i amerikanska federala domstolar avseende
Igloos 90 QT rullkylboxar. Dessa stämningsansökningar
följde på Igloos nyligen tillkännagivna (13 februari 2025)
återkallelse av cirka 1 miljon 90 QT-coolers. Återkallelsen
inleddes på grund av potentiell risk att draghandtaget
klämmer användarens fingertoppar mot kylaren. Igloo förser
konsumenter med ett ersättningshandtag för att motverka
risken. Igloo kommer att försöka få rättegångarna konsolide
-
rade och har för avsikt att kraftfullt ifrågasätta anklagelserna
som tagits upp i 90 QT cooler-processerna. I januari 2025
ingavs två förmodade grupptalan-krav (“Chang et al. v. Igloo
Products Corp.” och “Lieber v. Igloo Products Corp.”) mot
Igloo Products Corp. angående märkningen på olika coolers
av märket Igloo. Igloo har för avsikt att kraftfullt ifrågasätta
anklagelserna i båda märkningsprocesserna.
Todd Seyfert, chef för segmentet LV Americas, lämnade
Dometic den 28 februari 2025.
Det har inte inträffat några andra väsentliga händelser med
påverkan på den finansiella rapporteringen efter balansdagen.
Framtida utveckling
Dometic Group har fastställt koncernens finansiella mål
enligt beskrivningen nedan och har en handlingsplan för det
fortsatta genomförandet av koncernens strategi. Dometic
lämnar inte någon finansiell prognos.
Koncernens finansiella mål på medellång till lång sikt
Dometics styrelse har antagit följande finansiella mål på
medellång till lång sikt, sett över en konjunkturcykel:
Genomsnittlig årlig nettoomsättningstillväxt på 10
procent, inklusive organisk tillväxt och M&A.
Rörelsemarginal (EBITA
1)
) på 18–19 procent.
Nettoskuld i förhållande till EBITDA på omkring 2,5x.
Utdelning på minst 40 procent av nettoresultatet för
perioden.
Den 12 december 2024 tillkännagav Dometic ett Globalt
omstruktureringsprogram. Programmet innefattar både
portföljförändringar och strukturella kostnadsreduktioner och
kommer att ha en positiv påverkan på EBITA
1)
som beräknas
till 750 Mkr per år när programmet är fullt ut genomfört i slutet
av 2026. Efter att programmet är slutfört siktar Dometic,
under rådande marknadsförhållanden, på en EBITA
1)
-marginal
på 14 procent för helåret 2027. Om marknadsförhållandena
förbättras känner Dometic sig tryggt med att kunna leverera
en marginal över denna nivå, tack vare försäljningstillväxt och
försäljningsmix.
Medarbetare, löner och ersättningar
Antal anställda
Det genomsnittliga antalet anställda uppgick till 7558 (8093).
Riktlinjer för ersättning till verksllande direk tören
och koncernledningen
Årsstämman beslutade den 11 april 2024 att anta riktlin
-
jerna nedan för ersättning till verkställande direktören och
Dometics koncernledning (koncernledningen). Riktlinjerna
ska godkännas av årsstämman minst vart fjärde år. Riktlin
-
jerna gäller för uppgörelser som gjorts efter att riktlinjerna
antagits, men även för eventuella förändringar som skett i
befintliga uppgörelser efter att riktlinjerna antagits.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Den gemensamma grunden för bolagets affärsstrategi
och för alla åtgärder kan återfinnas i den globala strategin.
Genom att staka ut vägen framåt med hjälp av tydliga verk
-
tygslådor inom områdena lönsam expansion, produktled-
arskap och kostnadsbesparingar utnyttjar Dometic sin styrka
som globalt bolag fullt ut och industrialiserar Dometic samtidigt
som bolaget bibehåller sin framgångsrika entreprenörsanda.
För mer information om bolagets affärsstrategi, se
www.dometicgroup.com/sv-se/vart-foretag/strategi.
Ett framgångsrikt genomförande av bolagets affärs strategi
och tillvaratagande av bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera
och behålla kvalificerade medarbetare. För detta krävs att
bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa
riktlinjer gör det möjligt för bolaget att erbjuda ledande
befattningshavare en konkurrenskraftig total ersättning.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer
ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet.
Total ersättning
Den totala ersättningen ska vara baserad på den befatt
-
ning som innehas, den individuella måluppfyllelsen och
Dometic Groups resultat, samt vara konkurrenskraftig i
anställningslandet. Ersättningspaketet kan bestå av fast lön,
rörlig ersättning baserad på uppfyllelse av kortsiktiga årliga
resultatmål, långsiktiga incitamentsprogram, pension och
andra förmåner, inklusive icke-monetära förmåner.
Vid anställningar som lyder under andra regler än de i
Sverige får vederbörliga anpassningar av ersättningen ske
för att följa tvingande regler eller etablerad lokal praxis,
varvid dessa riktlinjers övergripande syften så långt som
möjligt ska tillgodoses.
Fast lön och rörlig ersättning
Den fasta lönen ska utgöra grunden för den totala ersätt
-
ningen. Den ska vara anpassad efter den lokala marknaden
och återspegla ansvarsnivån för den aktuella befattningen.
Lönenivåerna för den fasta lönen ska ses över årligen.
Medlemmar i koncernledningen ska, utöver den fasta
lönen, enligt årligt beslut av styrelsen kunna få kortsiktig
rörlig ersättning baserad på uppfyllelse av kortsiktiga, årligen
i förväg fastställda och mätbara resultatmål som kan vara
finansiella eller icke-finansiella. Resultatmålen ska vara utfor
-
made så att de främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, genom att ha en tydlig koppling till affärsstrategin.
Den kortsiktiga rörliga ersättningen ska i huvudsak vara
kopplad till finansiella parametrar som EBITA, kassagenere
-
ring (cash conversion) etc. Icke-finansiella parametrar kan
förekomma. Viktningen av de olika parametrarna kan ligga
mellan 10 och 60 procent. Den potentiella storleken på den
rörliga ersättningen ska vara relaterad till befattningen och får
för verkställande direktören uppgå till maximalt 75 procent
av den fasta lönen och för övriga medlemmar i koncernled
-
ningen till maximalt 50 procent av den årliga fasta lönen, i
enlighet med individuella avtal.
I vilken utsträckning kriterierna för utbetalning av kort
-
siktig rörlig kontantersättning har uppfyllts ska bedömas/
fastställas när mätperioden är över.
1)
Före av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
och jämförelsestörande poster.
FöRVAlTnInGSBeRäTTelSe 55DOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2024
Ersättningsutskottet ansvarar för bedömningen. I fråga om
finansiella mål ska bedömningen baseras på den av bolaget
senast offentliggjorda finansiella informationen, med de
eventuella justeringar som ersättningsutskottet och styrelsen
anser lämpliga.
långsiktiga incitamentsprogram
I tillägg till den fasta lönen och den kortsiktiga rörliga kontanter
-
sättningen kan långsiktiga incitamentsprogram införas. Sådana
program ska vara utformade i syfte att säkerställa ett långsiktigt
engagemang för Dometic Groups utveckling, vara marknads
-
mässiga och ha en intjänandeperiod som inte understiger tre
år. Långsiktiga incitamentsprogram ska vara kontantbaserade
och vara kopplade till utvecklingen av resultatet per aktie
och ESG-mål. Den sammanlagda ersättningen under den
treåriga mätperioden får uppgå till maximalt 100 procent av
deltagarens årliga fasta lön vid tidpunkten för programmets
införande. Alla deltagare i det långsiktiga incitamentsprogram
-
met är skyldiga att investera en andel av nettot av den rörliga
kontantersättningen i Dometic-aktier. Medlemmar i koncern
-
ledningen är skyldiga att investera tills de äger Dometic-aktier
till ett värde som motsvarar deras årliga fasta lön.
Pension och försäkringar
Pensioner och försäkringsförmåner ska återspegla aktuella
regelverk och praxis i anställningslandet. Värdet av pensionen
och förmånerna ska vara i linje med marknadspraxis i landet,
och pensionspremierna för premiebaserad pension ska inte
överstiga 40 procent av den årliga fasta lönen för verkställande
direktören respektive 35 procent av den årliga fasta lönen för
övriga medlemmar i koncernledningen. Om möjligt ska pen
-
sionsplanerna, i linje med koncernens ersättningspolicy, vara
avgiftsbestämda. Pensionsåldern är normalt 65 år. Lönedelar
som utgörs av rörlig ersättning ska inte vara pensionsgrun
-
dande, med undantag för de fall där detta följer av reglerna i en
allmän pensionsplan (till exempel den svenska ITP-planen).
övriga förmåner
Övriga förmåner, som tjänstebil, sjuk- eller hälsovårdsför
-
säkring, bostads- eller reseförmåner eller liknande, kan ingå
i den totala ersättningen och ska ha till syfte att underlätta
koncernledningens arbetsuppgifter och vara rimliga i
förhållande till marknadspraxis i anställningslandet.
Premier och andra kostnader avseende sådana förmåner
får sammanlagt uppgå till högst 10 procent av den årliga
fasta lönen.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Vid uppsägning av anställningen ska uppsägningstiden vara
högst tolv månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden
och avgångsvederlag ska sammantaget inte överstiga ett
belopp som motsvarar den fasta kontantlönen för två år. Vid
uppsägning från befattningshavarens sida ska uppsägningsti
-
den vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Avgångsvederlaget ska inte vara semesterlönegrundande
eller pensionsgrundande. Lokala anställningslagar och -reg
-
ler kan påverka villkoren för uppsägning från bolagets sida.
Medlemmar i koncernledningen får inte konkurrera med
bolaget under uppsägningstiden.
löner och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer
för ersättning har löner och anställningsvillkor för bolagets
anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totala
ersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens
ökning och ökningstakt över tid utgjort en del av ersättnings
-
utskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen
av om riktlinjerna och de begränsningar som anges är skä
-
liga. Utvecklingen av skillnaden mellan de ledande befatt-
ningshavarnas ersättning och övriga anställdas ersättning
kommer att redovisas i ersättningsrapporten.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjer
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets
uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen
ska upprätta ett förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde
år och lägga fram förslaget för beslut vid bolagsstämman.
Riktlinjerna ska gälla fram till dess att nya riktlinjer har antagits
av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och
utvärdera program för rörliga ersättningar för koncernled
-
ningen, tillämpningen av riktlinjerna för ersättning till ledande
befattningshavare samt rådande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är
oberoende i förhållande till bolaget och koncernledningen.
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade
frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra perso
-
ner i koncernledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Bemyndigande för styrelsen att avvika från riktlinjerna
för ersättning
Under särskilda omständigheter och om det är nödvändigt
för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska
bärkraft äger styrelsen rätt att, helt eller delvis, i enskilda
fall avvika från dessa riktlinjer för ersättning. Om så sker, ska
upplysning om skälen för detta lämnas vid nästa årsstämma.
hållbarhet och miljöpåverkan
För mer information om Dometic Group och hållbarhet,
läs den fullständiga hållbarhetsredovisningen på sidorna
27–39. Den utgör den lagstadgade hållbarhetsrapporten i
enlighet med den svenska årsredovisningslagen. Se sidorna
129–138 för noter om hållbarhet. För information om vilka
dotterbolag som ingår i koncernen, se not 26.
Dometic bedriver anmälnings- och tillståndspliktig
verksamhet i Tidaholm i Sverige, i form av utrustning som
innehåller slutna strålkällor och förvaring av brandfarliga
varor. Verksamheten har de tillstånd som krävs och ingen
tillståndsprocess pågår. Inga förändringar planeras i verk
-
samheten som påverkar tillstånden och inga överträdelser
har skett under året. Dometics beroende av den anmälnings-
och tillståndspliktiga verksamheten är inte betydande.
Aktien, aktieägarna och föreslagen vinstdisposition
Aktien
Dometics aktier har varit noterade på Nasdaq Stockholm
sedan den 25 november 2015 och aktien handlas på Large
Cap. Aktiekapitalet uppgår till 798750 kronor, uppdelat på
319499933 aktier. Kvotvärdet (nominellt värde) per aktie är
0,0025 kronor.
Samtliga aktier är av samma aktieslag och medför samma
rättigheter i alla avseenden.
Vid bolagsstämmorna berättigar varje aktie till en röst och
varje aktieägare har rätt att rösta med det totala antalet aktier
som aktieägaren äger i bolaget.
Aktieägare
Den 31 december 2024 hade Dometic 19264 aktieägare
enligt den aktiebok som förs av Euroclear Sweden AB. Av
det totala antalet aktier ägdes 39,6 procent av svenska insti
-
tutionella ägare, 6,6 procent av svenska privatpersoner och
resterande 53,8 procent av utländska institutionella ägare,
övriga ägare samt okända ägare. NN Group N.V. var den största
aktieägaren med 7,6 procent av aktierna och 7,6 procent
av motsvarande rösträtter. Incentive AS var den näst största
aktieägaren med 7,0 procent av aktierna och 7,0 procent av
motsvarande rösträtter. De tio största aktieägarna stod för 55,9
procent av aktierna och 55,9 procent av motsvarande rösträtter.
Bolagsordning
Bolagsordningen innehåller inga särskilda bestämmelser
om utnämnande och entledigande av styrelseledamöter,
inte heller om tillägg till bolagsordningen.
Förslag till vinstdisposition
Följande vinstmedel (kr) står till årsstämmans förfogande:
Balanserade vinstmedel 10 717 027 436
Årets resultat 1 642 972 328
Totalt 12 359 999 764
För styrelsens motivering av utdelningen, se sidan 123.
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande:
Till aktieägarna utdelas 1,30 kronor
per aktie, motsvarande totalt 415 349 991
I ny räkning överföres 11 944 649 773
Totalt 12 359 999 764
FöRVAlTnInGSBeRäTTelSe 56DOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2024
fungerar som globala process- och riskägare när detta är
aktuellt. Riskkommitténs arbete presenteras regelbundet
för revisionsutskottet och årligen för styrelsen.
När strategiska risker, genomföranderisker, risker
avseende efterlevnad av lagar och regler och rapporte
-
ringsrisker identifieras och bedöms årligen resulterar detta
arbete i riskförteckningar och riskkartor som bidrar till att
höja riskmedvetenheten och fungerar som ett stöd för led
-
ningen och verksamheterna på olika nivåer i organisatio-
nen vid prioriteringen av risker och beslut om riskbegrän-
sande åtgärder. Den årliga riskbedömningen, inklusive
riskförteckningar och riskkartor, utgör även ett underlag
för koncernens kontrollfunktioner, som Intern kontroll och
Internrevision, i deras prioritering av fokusområden.
Riskrespons, det vill säga riskbegränsande åtgärder, kan
bestå i att undvika, reducera, dela eller acceptera risker.
Vilken åtgärd som föredras beror på riskens sannolikhet,
påverkan och karaktär, huruvida det exempelvis är lämpligt
att undvika risken genom att inte bedriva viss verksamhet,
minska exponeringen för den genom säkring eller genom
att stärka interna processer, dela den via försäkring eller joint
ventures eller acceptera den som en del av verksamheten i
kombination med övervakning för att kunna reagera snabbt
om risken materialiseras. Övervakning sker i den dagliga
verksamheten och mer formellt vid riskkommitténs möten
samt vid revisionsutskottets och styrelsens respektive möten.
Riskuniversum
Riskramverket innefattar ett universum av risker som skulle
kunna påverka Dometics förmåga att uppnå fastställda
strategiska mål och andra mål, inklusive finansiella mål och
hållbarhetsmål. De risker som Dometic utsätts för delas in i
fyra huvudkategorier: strategiska risker, genomföranderisker,
risker avseende efterlevnad av lagar och regler samt rap
-
porteringsrisker. Varje huvudkategori har underkategorier
med definierade underliggande risker. Hållbarhetsrisker
är integrerade i huvud- och underkategorierna. Riskerna
är kopplade till strategiska mål och andra mål, inklusive
finansiella mål och hållbarhetsmål. Riskägare identifieras
för respektive risk i riskuniversumet.
RISKER OCH RISKHANTERING
Risker ingår i all affärsverksamhet och som en global
koncern med produktion och distribution över hela
världen står även Dometic inför risker som kan påverka
bolagets förmåga att uppnå fastställda strategiska
mål och andra mål, inklusive finansiella mål och håll
-
barhetsmål. En effektiv hantering av strategiska risker,
genomförande risker, risker avseende efterlevnad av lagar
och regler samt rapporteringsrisker skapar möjligheter
och en effektiv riskreducering.
Dometics modell med tre ansvarslinjer
Nyckeln till en effektiv riskhantering ligger i att identifiera
kända risker och förbereda sig för eventuella okända risker
som koncernen kan utsättas för. Åtgärder för att begränsa
risker är ofta förknippade med kostnader, men en effektiv
riskhantering tillför värde genom att fastställa ett tydligt
process- och riskägarskap kombinerat med identifiering,
bedömning och prioritering av risker samt riskrespons, det
vill säga såväl riskbegränsande åtgärder som effektiv över
-
vakning. Se sidan 63 för närmare information om Dometics
modell med tre ansvarslinjer.
Riskhantering
Enligt Dometics modell med tre ansvarslinjer spelar riskhan
-
tering, som är en del av den andra ansvarslinjen, en viktig roll
genom att tillhandahålla ett riskramverk som ledningen och
verksamheterna kan luta sig mot. Ramverket innefattar en
riskhanteringsprocess och ett riskuniversum för identifiering,
bedömning och prioritering av risker samt riskrespons,
det vill säga såväl riskbegränsande åtgärder som effektiv
övervakning.
Riskramverket anpassar strategiska risker efter koncernens
strategiska mål och den strategiska verktygslådan för genom
-
förande. Varje definierat verktyg i den strategiska verktygs-
lådan representerar både risker och möjligheter som, om de
hanteras rätt, hjälper koncernen att genomföra sin strategi.
Risker i riskramverket, och i synnerhet de strategiska
riskerna, är kopplade till målen som fastställts för var och en
av de tre pelarna i koncernens strategi. Läs mer om Dometics
strategi på sidan 14.
Under 2024 genomfördes riskbedömningar på koncern-,
segment- och koncernfunktionsnivå för att utvärdera risker
och relaterade riskbegränsande åtgärder. Riskbedöm
-
ningarna på koncernnivå fokuserade huvudsakligen på
strategiska risker och riskbedömningarna på segmentnivå
fokuserade huvudsakligen på genomföranderisker, eftersom
segmenten genomför den strategi och de beslut som fattas
av koncernledningen och styrelsen. Riskbedömningarna på
koncernfunktionsnivå tillförde såväl generella riskaspekter
som risker avseende efterlevnad av lagar och regler och
rapporteringsrisker, som kompletterade både koncernens
och segmentens riskbedömningar.
Riskkommittén, som består av medlemmarna i koncern
-
ledningen, höll möten i anslutning till koncernledningens
sammanträden. En stor del av tiden ägnades åt att planera
för och presentera resultat från riskbedömningar, samt åt
översyn av riskbegränsande åtgärder.
Strategiska risker bedöms centralt av koncernledningen
(uppifrån-och-ned) medan genomföranderisker, risker
avseende efterlevnad av lagar och regler och rappor
-
teringsrisker bedöms såväl av koncernledningen och
globala process- och riskägare (uppifrån-och-ned) som av
segmentens ledningar, koncernfunktioner och process- och
riskägare (nedifrån-och-upp), utifrån vad som är tillämpligt.
Riskkommittén diskuterar och fattar beslut om riskbegrän
-
sande åtgärder och medlemmarna i koncernledningen
RISKIDENTIFIERING
RISKBEDÖMNING
RISKPRIORITERING
RISKRESPONS
ÖVERVAKNING
Riskhanteringsprocess
Strategiska risker
Strategiska risker kan påverka Dometics förmåga att uppnå
strategiska mål, inklusive finansiella mål och hållbarhetsmål.
Strategiska risker indelas i följande underkategorier:
Marknads- och försäljningsrisker.
Produktrisker.
Risker kopplade till tillverkning, distribution och inköp.
Organisatoriska risker.
Externa riskfaktorer.
Strategiska risker bedöms centralt av koncernledningen
(uppifrån-och-ned) och riskkartor för strategiska risker
används exempelvis för att utvärdera koncernens möjlig-
heter och strategiska position.
Exempel på marknads- och försäljningsrisker är kund-
och segmentberoende, konjunktursvängningar, säsongs-
variationer, risker som rör marknadstrender, kanalkonflikter,
e-handel, varumärkesfrågor och anseende, samt risker i
samband med möjligheter till och prioriteringar av förvärv.
Exempel på produktrisker är produktprioritering, stora
RISKER OCH RISKHANTERING 57DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
teknikskiften och hantering av produkters livscykel. Det finns
även risker kopplade till tillverkning, distribution och inköp,
samt organisatoriska risker i form av till exempel kompetens
-
utvecklings- och ledarskapsrisker. Externa riskfaktorer kan
vara politiska, geopolitiska eller kopplade till klimatföränd
-
ringar, väderförhållanden, oförutsägbara händelser, inflation,
ränta och inköp, samt risker i samband med ersättningar,
extern brottslighet och pandemier. Klimatrisker identifieras
och utvärderas genom Dometics riskhanteringsprocess.
Avsnittet om klimatrisker ses över för att uppfylla rapporte
-
ringskraven enligt ESRS och CSRD under 2025. Politiska
risker kan omfatta tullar eller andra handelshinder som är
en följd av politiska beslut och geopolitiska risker kan vara
risker för militära angrepp. Särskild uppmärksamhet ägnades
åt inköpsrisker, som en följd av utvecklingen i Ukraina och
Israel/Gaza, samt de pågående diskussioner om tullar i USA.
Dometic fortsätter att följa utvecklingen i Ukraina och
i intilliggande länder och vidtar nödvändiga åtgärder för
att skydda koncernen, inklusive dess medarbetare och
tillgångar. Dometic har upphört med all affärsverksamhet
i Ryssland. Dometic följer utvecklingen i Israel/Gaza och
i intilliggande länder, och hur den kan påverka Dometics
affärsverksamhet.
Den nuvarande makroekonomiska situationen medför
osäkerhet och det är svårt att förutsäga hur den geopolitiska
utvecklingen, utvecklingen av inflationen och ränteutveck
-
lingen kommer att påverka Dometics affärsverksamhet på
kort sikt. Dometic arbetar aktivt för att balansera bolagets
kapacitet och resurser gentemot efterfrågan inom hela orga
-
nisationen. Samtidigt som Dometic noggrant övervakar och
agerar utifrån den kortsiktiga marknadsutvecklingen kommer
bolaget att fortsätta genomföra sin strategiska agenda för att
nå sina mål.
Genomföranderisker
Genomföranderisker är operativa, kommersiella och
finansiella risker som är förknippade med Dometics
affärsverksamhet. Genomföranderisker delas in i följande
underkategorier:
Produktrelaterade risker.
Risker kopplade till försäljning, inköp/leverantörer,
distribution och tillverkning.
Bolagsstyrningsrisker.
Organisatoriska risker.
Informations- och IT-risker.
Tillgångsrisker.
Finansiella risker.
Genomföranderisker bedöms såväl centralt av kon
-
cernledningen och globala process- och riskägare
(uppifrån-och-ned) som av segmentens ledningar, koncern
-
funktioner och process- och riskägare (nedifrån-och-upp).
Riskkartor för genomföranderisker används av Dometics
affärsverksamheter som underlag för verksamhetsbedöm
-
ningar, prioriteringar och beslut.
Genomföranderisker kan påverka förmågan hos Dometics
verksamheter att uppnå fastställda målsättningar och mål.
Genomföranderisker begränsas genom införande av tydligt
processägarskap, interna styrdokument, effektiv intern
kontroll, kvalitetsprogram, visselblåsarsystem, försäkrings
-
program och lämplig krishantering, samt genom minskning
av miljöpåverkan och förbättring av energieffektiviteten.
Exempel på produktrelaterade risker är risker kopplade
till ineffektiv introduktion av nya produkter, reaktioner på
produktkvalitetsproblem, produktsäkerhet och produktans
-
var, miljöpåverkan och störningar i verksamheten. Exempel
på risker kopplade till försäljning, inköp/leverantörer,
distribution och tillverkning är risker som rör prisregleringar,
kund-/leverantörsavtal, leverantörer och leveranskedjan,
tillverkning av befintliga produkter, distribution och miljö.
Exempel på bolagsstyrningsrisker är risker kopplade till
ineffektiv organisation, processägarskap, interna processer,
interna kontroller, interna styrdokument, digitalisering, intern
korruption, bedrägeri och tjänstefel. Exempel på organisa
-
toriska risker är risker relaterade till medarbetares hälsa och
säkerhet, arbetsvillkor, möjligheten att attrahera, anställa
och behålla kompetens och personal, förändringshantering,
förvärvsintegration och säkerhet. Exempel på informations-
och IT-risker är risker som rör informationssäkerhet, IT-drift,
IT-säkerhet, cyberbrottslighet, sociala medier och artificiell
intelligens (AI). Exempel på tillgångsrisker är risker förknip
-
pade med materiella anläggningstillgångar, varulager och
immateriella anläggningstillgångar, inklusive goodwillrisker.
Exempel på finansiella risker är kreditrisker, likviditets- och
finansieringsrisker, nedskrivningsrisker, skatterisker, ränte
-
risker och valutarisker. För mer information om finansiella
risker och riskhantering, se not 3 Finansiell riskhantering och
finansiella instrument på sidan 86.
Risker avseende efterlevnad av lagar och regler
Risker avseende efterlevnad av lagar och regler avser såväl
intern efterlevnad av interna styrdokument som extern
efterlevnad av lagar, regler och förordningar etc. Risker
avseende efterlevnad av lagar och regler delas in i följande
underkategorier:
Risker relaterade till interna styrdokument.
Risker relaterade till lagar, regler och förordningar.
Övriga risker avseende efterlevnad av lagar och regler.
Riskkommittén utgörs av medlemmarna i koncernledningen. Riskkommitténs arbete redovisas regelbundet
för revisionsutskottet och årligen för styrelsen tillsammans med den årliga riskbedömningen.
J
A
N
F
E
B
M
A
R
A
P
R
M
A
Y
J
U
N
J
U
L
A
U
G
S
E
P
O
C
T
N
O
V
D
E
C
Risker, årsredovisning
Revisionsutskottet
Q1 – Riskkommittén
Revisionsutskottet
Q2 – Riskkommittén
Revisionsutskottet och styrelsen –
årlig riskbedömning
Q4 – Riskkommittén
Revisionsutskottet
Q3 – Riskkommittén
ÅRSCYKELN
Riskhanteringsprocessens årscykel
RISKER OCH RISKHANTERING 58DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Risker avseende efterlevnad av lagar och regler bedöms
såväl centralt av koncernledningen och globala process- och
riskägare (uppifrån-och-ned) som av segmentens ledningar,
koncernfunktioner och process- och riskägare (nedifrån-och-
upp). Riskkartor för risker avseende efterlevnad av lagar och
regler används som underlag för verksamhetsbedömningar,
prioriteringar och beslut.
Dometics verksamhet lyder under stränga miljölagar och
andra regulatoriska krav vilka kan leda till en ökad kostnad för
koncernen. Detta kan i sin tur påverka det finansiella resul
-
tatet eller skulderna, begränsa verksamheten eller resultera
i att försäljningen eller tillverkningen av en produkt måste
begränsas eller upphöra. Införande av nya lagar, regler och
förordningar, upptäckt av tidigare okända föroreningar eller
införande av nya eller strängare regulatoriska krav skulle
kunna påverka koncernens finansiella resultat och kvaliteten
på den finansiella rapporteringen.
Risker förknippade med efterlevnad av interna regler,
kopplade till interna styrdokument, begränsas genom aktiv
dialog, information på intranätet, utbildning av medarbe
-
tarna och årliga utvärderingar av interna styrdokument av
funktionerna Compliance och Intern kontroll.
Risker förknippade med efterlevnad av externa lagar,
regler och förordningar begränsas genom aktiv granskning
av den globala funktionen Kvalitet och en fortlöpande dialog
mellan segmentenheter och koncernfunktioner som Juridik,
HR, Finans och Skatt. Risker relaterade till lagar, regler och
förordningar kan vara förknippade med globala, segmentre
-
laterade eller lokala lagar, regler och förordningar. Exempel
på övriga risker avseende efterlevnad av lagar och regler
är andra specifika bransch- eller marknadskrav, samt risker
gällande tvister och rättsprocesser.
En mer detaljerad beskrivning av Dometics arbete
med intern kontroll av den finansiella rapporteringen ges
i Bolagsstyrningsrapporten, avsnittet Intern kontroll avseende
den finansiella rapporteringen, på sidan 68.
Rapporteringsrisker
Rapporteringsrisker är risker förknippade med Dometics rap
-
portering, information och kommunikation, såväl finansiell
som icke-finansiell. Rapporteringsrisker delas in i följande
underkategorier:
Externa rapporteringsrisker.
Interna rapporteringsrisker.
Rapporteringsrisker bedöms såväl centralt av koncern-
ledningen och globala process- och riskägare (upp ifrån-
och-ned) som av segmentens ledningar, koncernfunktioner
och process- och riskägare (nedifrån-och-upp) och riskkartor
för rapporteringsrisker används i riskbedömningen. Den
externa rapporteringen baseras bland annat på en infor
-
mationspolicy som godkänts av styrelsen och den interna
rapporteringen baseras på andra interna styrdokument.
Exempel på externa rapporteringsrisker är risker relate
-
rade till extern rapportering, kommunikation och informa-
tion, såväl finansiell – till exempel delårsrapporter, boksluts-
kommunikéer och årsredovisningar – som icke-finansiell.
Exempel på interna rapporteringsrisker är risker relaterade till
intern rapportering, kommunikation och information, såväl
finansiell som icke-finansiell, inklusive beslutsunderlag och
underlag för uppföljning.
En mer detaljerad beskrivning av Dometics arbete
med intern kontroll av den finansiella rapporteringen ges i
Bolagsstyrningsrapporten, avsnittet Intern kontroll avseende
den finansiella rapporteringen, på sidan 68.
STRATEGISKA RISKER GENOMFÖRANDERISKER RISKER AVSEENDE EFTERLEVNAD
AV LAGAR OCH REGLER
RAPPORTERINGSRISKER
DOMETICS RISKUNIVERSUM
Marknads- och försäljningsrisker
Produktrisker
Risker kopplade till tillverkning,
distribution och inköp
Organisatoriska risker
Externa riskfaktorer
Produktrelaterade risker
Risker kopplade till försäljning,
inköp/leverantörer, distribution
och tillverkning
Bolagsstyrningsrisker
Organisatoriska risker
Informations- och IT-risker
Tillgångsrisker
Finansiella risker
Risker relaterade till interna
styrdokument
Risker relaterade till lagar, regler
och förordningar
Övriga risker avseende efterlevnad
av lagar och regler
Externa rapporteringsrisker
Interna rapporteringsrisker
RISKER OCH RISKHANTERING 59DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
UPPLYSNINGAR OM KLIMATRISKER
Under 2021 började Dometic tillämpa rekommendatio-
nerna från arbetsgruppen om klimatrelaterade finansiella
informationskrav (TCFD, Task Force on Climate-related
Financial Disclosures) genom att använda scenarioanalys för
att bedöma de potentiella affärsmässiga konsekvenserna av
klimatrelaterade risker och möjligheter. Analysen baseras på
två potentiella framtida klimatscenarier. För varje scenario
används ett långsiktigt perspektiv på tio år
1)
för att bedöma
risker och möjligheter. Detta avsnitt är strukturerat kring
de fyra tematiska områden som rekommenderas av TCFD:
styrning, strategi, riskhantering samt mått och mål.
Syftet med denna rapportering är att ge intressenterna en
bättre förståelse av de potentiella affärsmässiga, strategiska
och finansiella konsekvenserna av klimatrelaterade risker
och möjligheter för Dometic, samt hur Dometic kan hantera
dessa konsekvenser för att trygga en långsiktig affärsmässig
framgång.
Styrning
Dometic har styrningsstrukturer på plats för att hantera
klimatrelaterade risker och möjligheter. Styrelsen är ytterst
ansvarig för att övervaka och hålla uppsikt över påverkan,
risker och möjligheter med koppling till hållbarhet,
inklusive klimatförändringar. Verkställande direktören och
koncernledningen ansvarar för att leda utvecklingen av
Dometics hållbarhetsagenda, vilket innefattar övervakning
och hantering av klimatförändringarnas påverkan, risker och
möjligheter.
Koncernens styrgrupp Sustainability Board lämnar rekom
-
mendationer till verkställande direktören och koncernled-
ningen som fattar beslut om klimatrelaterade frågor, inklusive
policyer, övergripande ambitioner och reduktionsmål.
Styrgruppen Operations Board, som består av verkställande
direktören och flera medlemmar i koncernledningen,
har den övergripande operativa tillsynen över Dometics
klimatprogram. Andra styrgrupper och utskott, som Product
Compliance Board och Value Added and Value Engineering
Committee, fokuserar på specifika klimatrelaterade förord
-
ningar, program och satsningar.
Strategi
Under 2021 genomförde Dometic den första klimatsce
-
narioanalysen som omfattade exponering för både
omställningsrisker och fysiska risker. I enlighet med TCFD:s
rekommendationer baserades den kvalitativa analysen på två
scenarier, scenariot ”Snabb omställning” (motsvarande RCP
2.6) och scenariot ”Business as usual” (motsvarande RCP
8.5). Bland de potentiella finansiella effekter som identifie
-
rats finns följande:
Ökat värde på hållbara verksamheter och lösningar.
Ökade investeringar i omställningen till en ekonomi med
låga koldioxidutsläpp.
Volatila och ökade kostnader för energi, material, anlägg
-
ningar och distribution.
Ökade försäkringskostnader.
Till de strategiska möjligheter som identifierats hör tillväxt
-
möjligheter för mobila energilösningar, som en följd av
el-drivna transportsätt, förnybar energi och systemintegre
-
ring. Till ytterligare åtgärder för att begränsa risker, reducera
påverkan och ta vara på möjligheter hör följande:
Minska komplexiteten för att möjliggöra en flexibel
organisation.
Erbjuda innovativa, hållbara och cirkulära produkter med
låga koldioxidutsläpp.
Ytterligare utveckla Service & Aftermarket-verksamheten
för att kunna förlänga produkternas förväntade livslängd
genom service, förebyggande underhåll, reservdelar och
uppgraderingssatser.
Beakta klimatrelaterade risker och möjligheter i samband
med förvärv, avyttringar och investeringar.
Riskhantering
Dometic har som mål att fortsätta integrera klimatfrågor i
riskhanteringsprocesser och beslutsfattande. Fysiska risker i
Dometics verksamheter hanteras enligt LPS-ramverket (Loss
Prevention Standard) och bedömningar genomförs av en
extern part. LPS-bedömningar omfattar risker förbundna
med både interna och externa miljöer, till exempel brand,
jordbävningar och översvämningar, som skulle påverka den
dagliga verksamheten om de inträffade.
Den klimatförändringsrelaterade riskhanteringen är
integrerad i Dometics allmänna riskhantering. Fysiska risker
och omställningsrisker beaktas inom riskramverket, både
ur ett strategi- och ett genomförandeperspektiv, se sidorna
57–61. För ytterligare information om hållbarhetsstyrning
och tillhörande styrdokument, se sidan 129.
tt och mål
Dometic har som mål att minska koldioxidutsläppen från
Mobile Living. Energieffektivitet inom verksamheter och hos
produkter har länge varit viktiga strategiska prioriteringar.
Under 2021 fastställdes klimatmål om att minska utsläp
-
pen av växthusgaser från scope 1 och scope 2 i förhållande
till nettoomsättningen med 30 procent senast 2024 och
med 50 procent senast 2030. Koncernen utvidgade även
övervakningen av bolagets koldioxidavtryck genom att
utöka rapporteringen till att omfatta scope 3-utsläpp från
varutransporter. Interna reduktionsmål för transporter från
bolaget fastställdes också. Under 2021 fastställdes likaså
produktmål som ska uppnås senast 2024. För mer informa
-
tion om rapporterade uppgifter om utsläpp av växthusgaser,
se sidan 136. För mer information om mål, se sidorna 12, 29
och 38.
För att öka den interna fokuseringen på åtgärder för att
minska klimatpåverkan infördes 2022 ett prestationsmål
kopplat till scope 1- och scope 2-utsläppen av växthusgaser
inom de långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogrammen
för koncernledningen.
1)
Riskerna, möjligheterna och påverkan i denna framåtblickande redogörelse återspeglar bolagets nuvarande förväntningar och är föremål för
osäkerhetsfaktorer som kan leda till att faktiska finansiella resultat skiljer sig avsevärt från de i redogörelsen på grund av en rad olika faktorer.
UPPLYSNINGAR OM KLIMATRISKER 60DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Scenariot ”Snabb omställning”
Temperaturökning på 1,5–2 grader till år 2100
Beskrivning: Den globala uppvärmningen är begränsad
till högst 2°C genom samarbete mellan myndigheter,
näringsliv och företag. Privatpersoner trycker på för strängare
lagstiftning och grön innovation, medan efterfrågan på mer
hållbara produkter och tjänster ökar. Koldioxidutsläppen
är strikt begränsade och koldioxidskatten har utökats, vilket
främjar processer med låga koldioxidutsläpp och större
användning av cirkulära material och produkter.
Risker
Ökade investeringskostnader inom innovation och
produktion till följd av strängare lagstiftning för tillverk
-
ningsprocesser och -material, energikällor och produkters
miljöprestanda.
Högre kostnader för sålda varor på grund av prishöj
-
ningar på råvaror, energi och distribution, samt högre
koldioxidskatter.
Ökade kostnader för anläggningar på grund av
f örändrade väderförhållanden.
Förändrade konsumtionsmönster.
Möjligheter
Konkurrensfördel genom Dometics långsiktiga satsningar
på att uppnå effektivare resursanvändning och ett lägre
koldioxidavtryck.
Ökad efterfrågan på hållbara lösningar med ett mindre
klimatavtryck, vilket gynnar företag med en stark
hållbarhetsprofil.
Resetrender ökar efterfrågan på fritidsprodukter för
utomhusbruk.
Investeringar i och utveckling av nya affärsmodeller och
hållbara lösningar lockar fler kunder/konsumenter.
Potentiell påverkan på Dometics finansiella resultat
Ökat värde på hållbara verksamheter och lösningar.
Ökade investeringar i omställningen till en ekonomi
med låga koldioxidutsläpp.
Ökade driftskostnader för klimatanpassning.
Scenariot ”Business As Usual”
Temperaturökning på 34 grader till år 2100
Beskrivning: En global uppvärmning på 3–4°C på grund
av underlåtenhet att effektivt minska utsläppen och annan
negativ miljöpåverkan. Extremväder är vanligt och orsakar
en mer händelsedriven verksamhet. Havsnivåerna fortsätter
att stiga och ökenspridningen och avskogningen fortsätter.
Skogsbränder inträffar oftare. Tillgången till viktiga resurser
som råvaror, energi, vatten och livsmedel minskar, vilket
leder till större volatilitet och osäkerhet vad gäller priser och
livsmedelssäkerhet.
Risker
Produktions- och distributionsstörningar på grund av
extrema väderförhållanden.
Stigande försäkringskostnader.
Ökade investeringar krävs för att trygga en stabil produk
-
tion och en stabil leveranskedja.
Väsentligt högre kostnader för sålda varor eftersom
resursbrist leder till högre priser på råvaror, energi, vatten
och distribution.
Lägre levnadsstandard och förändrade konsumtionsvanor.
Försämrad naturmiljö – skogar, kustlinjer, berg etc.
Möjligheter
Konkurrensfördel genom Dometics långsiktiga satsningar
på att uppnå minskad resursanvändning och ett lägre
koldioxidavtryck.
Ökad efterfrågan på hållbara lösningar med ett min
-
dre klimatavtryck, vilket gynnar företag med en stark
hållbarhetsprofil.
Resetrender ökar efterfrågan på fritidsprodukter för
utomhusbruk.
Investeringar i och utveckling av nya affärsmodeller och
hållbara lösningar lockar fler kunder/konsumenter.
Potentiell påverkan på Dometics finansiella resultat
Ökat värde på hållbara verksamheter och lösningar.
Ökade investeringar i hanteringen av klimatförändringar
och kostnader för anpassning.
Volatila och ökade kostnader för energi, material,
anläggningar och distribution.
Ökade försäkringskostnader.
Analys av scenarier
Dometic har undersökt de klimatrelaterade riskerna och möjligheterna, samt den potentiella påverkan på Dometics
finansiella resultat, genom en analys av scenarier enligt TCFD-ramverkets rekommendationer. Nedan finns en beskrivning
av de utforskade scenarierna och de identifierade riskerna och möjligheterna, samt den identifierade potentiella påverkan
på Dometics finansiella resultat, under de närmaste tio åren
1)
.
1)
Riskerna, möjligheterna och påverkan i denna framåtblickande redogörelse återspeglar bolagets nuvarande förväntningar och är föremål för
osäkerhetsfaktorer som kan leda till att faktiska finansiella resultat skiljer sig avsevärt från de i redogörelsen på grund av en rad olika faktorer.
UPPLYSNINGAR OM KLIMATRISKER 61DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Dometic är ett globalt tech-friluftsbolag med en målsätt-
ning att underlätta ett mobilt liv: ”Make mobile living
easy”. Genom att använda Dometics starka kompetens
inom kylning, uppvärmning, energi & elektronik,
mobilitet och utrymmesoptimering ges fler människor
möjlighet att uppleva naturen och förstärker deras
känsla av frihet utomhus. Detta uppnås genom att skapa
smarta, hållbara och pålitliga produkter med enastående
design. Miljontals människor runt om i världen använder
Dometics produkter när de campar och utforskar naturen
med sina bilar, husbilar eller båtar. Produkterbjudandet
inkluderar installerade produkter i landbaserade fordon
samt i båtar, såväl som fristående produkter som används
av friluftsentusiaster. Dometic har omkring 7000 med
-
arbetare över hela världen och hade en nettoomsättning
på 24,6 miljarder kronor 2024. Huvudkontoret ligger i
Stockholm, Sverige.
Dometic Group AB (publ) som är registrerat hos Bolags-
verket med organisationsnummer 556829-4390 (”bolaget”
eller ”moderbolaget”) och dess dotterbolag kallas gemen
-
samt för Dometic Group (”Dometic”, ”koncernen” eller
”Dometic-koncernen”).
Styrelsen för bolaget (”styrelsen”) har sitt säte i Solna i
Sverige. Koncernens huvudkontor har adressen Hemvärns
-
gatan 15, 6 tr., 171 54 Solna, Sverige.
Bolaget är ett svenskt publikt aktiebolag. Dess aktier är
noterade på Nasdaq Stockholm Large Cap. Bolaget strävar
efter att tillämpa strikta normer och effektiva processer för att
säkerställa att all verksamhet skapar ett långsiktigt värde för
aktieägarna och övriga intressenter. I detta ingår att upp
-
rätthålla en effektiv organisationsstruktur, system för interna
kontroller och riskhantering samt en transparent intern och
extern rapportering.
Till grund för styrningen av bolaget och koncernen ligger
den svenska aktiebolagslagen, den svenska årsredovis
-
ningslagen, Nordic Main Market Rulebook for Issuers of
Shares (”regelverket för aktieemittenter”) och Svensk kod för
bolagsstyrning (”koden”), liksom andra tillämpliga svenska
och utländska lagar, regler och förordningar samt interna
föreskrifter i form av Dometics interna styrdokument. Koden
finns publicerad på webbplatsen för Kollegiet för svensk
bolagsstyrning, som ansvarar för administrationen av koden:
www.bolagsstyrning.se.
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats som en
del av bolagets tillämpning av koden. Det har inte skett
några avvikelser från koden från bolagets sida under 2024.
Under 2024 rapporterades inga överträdelser av tillämpliga
börsregler eller av god sed på värdepappersmarknaden från
bolagets sida av Nasdaq Stockholms disciplinnämnd eller
Aktiemarknadsnämnden.
Dometics formella bolagsstyrningsstruktur redovisas på
nästa sida.
Viktiga händelser 2024
Omval av Fredrik Cappelen som styrelseordförande. Utnäm
-
ning av Joshua Militello och Todd Seyfert till nya medlemmar
av koncernledningen.
Bolagsstämma
Enligt aktiebolagslagen är bolagsstämman bolagets högsta
beslutsfattande organ och aktieägarna utövar där sin rösträtt.
På årsstämman har aktieägarna möjlighet att ställa frågor om
bolaget och koncernen och resultaten för det gångna året.
Bolagets årsstämma hålls i Stockholm, normalt i april eller maj.
Årsstämman beslutar om:
Fastställande av lagstadgade finansiella rapporter.
Disposition av bolagets disponibla vinstmedel och
utdelning.
Ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande
direktören.
Val av styrelseledamöter, styrelseordförande och extern
revisor.
Arvoden till styrelseledamöter, styrelseordförande och
extern revisor.
Principer för utnämning av och arbetet i valberedningen.
Riktlinjer för ersättning till verkställande direktören
och koncernledningen och, i förekommande fall,
antagande av långsiktiga aktie- eller aktiekursrelaterade
incitamentsprogram.
Godkännande av ersättningsrapporten.
Andra viktiga frågor som, i förekommande fall, bemyndi
-
gande att förvärva och överlåta aktier i bolaget, bemyn-
digande att emittera nya aktier i bolaget samt ändringar
i bolagets bolagsordning.
Extra bolagsstämmor kan hållas om styrelsen anser att behov
finns, på begäran av den externa revisorn eller på begäran
av aktieägare som äger minst 10 procent av samtliga aktier
i bolaget.
Exempel på tillämpliga lagar, regler
och förordningar Exempel på interna regelverk i form av Dometics interna styrdokument
Aktiebolagslagen.
Årsredovisningslagen.
Nordic Main Market Rulebook
for Issuers of Shares.
Svensk kod för bolagsstyrning.
Bolagsordning.
Styrelsens arbetsordning.
VD-instruktioner.
Instruktioner för ersättningsutskottet.
Instruktioner för revisionsutskottet.
Instruktioner för rapportering av finansiell ställning för Dometic Group AB (publ)
och Dometic Group.
Uppförandekod.
Riktlinjer för ersättning.
Mångfalds- och inkluderingspolicy.
Finanspolicy (inklusive skatte-, treasury- och kreditpolicy).
Informationspolicy.
Insiderpolicy.
Internrevisionspolicy.
Utdelningspolicy.
Personuppgiftspolicy.
IT-policy.
Finansmanual.
Instruktion för intern kontroll.
Processer för intern kontroll och riskhantering.
Ramverk för intern kontroll – Minimum Internal Control Requirements (MICR).
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 62DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
STYRELSEN OCH UTSKOTT UTSEDDA AV STYRELSEN
Ansvar gentemot intressenter för organisatorisk tillsyn
EXTERN REVISION
Styrande organs ansvar: integritet, ledarskap och transparens
KONCERN- OCH SEGMENTLEDNING SAMT VERKSAMHETER
Första linjens ansvar:
Ledning inklusive hantering av
risker och Intern kontroll i den
dagliga verksamheten för att uppnå
organisatoriska mål.
Andra linjens ansvar:
Expertis, stöd, övervakning och ifrågasättande
avseende riskrelaterade frågor. Koncernfunktioner
som Produktutveckling, Operations och kvalitet,
Finans, IT, HR, Marknadsföring, Juridik och
Compliance, Riskhantering och Intern kontroll.
INTERNREVISION
Tredje linjens ansvar:
Oberoende och objektiv revision
och rådgivning i alla frågor som rör
uppnåendet av mål.
Källa: IIA:s Three Lines Model.
Dometics modell med tre ansvarslinjer
Dometics bolagsstyrningsstruktur
valberedningen
ersättningsutskottet
revisionsutskottet
internrevision
finansdirekr
aktieägare vid bolagsstämman
styrelsen
verkställande direkr och koncernchef
koncernledning
extern revisor
I enlighet med bolagets bolagsordning ska kallelse till
bolagsstämma publiceras i Post- och Inrikes Tidningar
och på koncernens webbplats, www.dometicgroup.com.
I samband med att kallelsen utfärdas ska ett meddelande
som informerar om att kallelsen utfärdats publiceras i
Svenska Dagbladet. Dometics bolagsordning är tillgänglig
på koncernens webbplats, www.dometicgroup.com. För
att få delta i beslutsfattandet vid bolagsstämmor krävs att
aktieägaren är införd i aktieboken vid ett visst datum före
bolagsstämman och att aktieägaren har meddelat sin avsikt
att delta enligt anvisningarna i kallelsen till bolagsstämman.
Dessutom krävs normalt att aktieägaren är närvarande
vid bolagsstämman, antingen personligen eller genom
ombud, om inte styrelsen före stämman har beslutat att
tillåta förhandsröstning (poströstning) eller insamling av
fullmakter i enlighet med det förfarande som föreskrivs i
aktiebolagslagen.
Enskilda aktieägare kan begära att styrelsen tar med en
viss fråga på dagordningen för en bolagsstämma. Adress
och senaste datum för att göra en sådan begäran för en
viss stämma ska publiceras på koncernens webbplats,
www.dometicgroup.com.
Beslut vid bolagsstämman fattas normalt med enkel
majoritet. I vissa frågor föreskriver dock aktiebolagslagen
att beslut ska fattas av en större andel av de på stämman
företrädda aktierna och avgivna rösterna. Protokoll från
stämman ska publiceras på koncernens webbplats,
www.dometicgroup.com, senast två veckor efter stämman.
Ett pressmeddelande om de beslut som har fattats vid
bolagsstämman ska publiceras på koncernens webbplats,
www.dometicgroup.com, omedelbart efter stämman.
Samtliga aktier i bolaget ger samma rösträtt, det vill säga
en röst per aktie. Bolagets bolagsordning innehåller inga
specifika bestämmelser om utnämning och entledigande av
styrelseledamöter eller om ändring av bolagsordningen.
Ansvar, rapportering
Delegering, ledning, resurser, tillsyn
Samordning, kommunikationskoordinering, samarbete
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 63DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Årsstämma 2024
Bolagets årsstämma 2024 hölls på Hotel At Six, Brunke-
bergstorg 6, 111 51 Stockholm, den 11 april 2024.
Aktieägarna kunde även utöva sin rösträtt genom att rösta
på förhand (poströstning), i enlighet med bolagets bolags
-
ordning. 52 aktieägare, som representerade totalt 77,71
procent av rösterna, var företrädda vid stämman.
Bland besluten vid årsstämman 2024 ingick följande:
Fastställande av lagstadgade finansiella rapporter för
räkenskapsåret 2023.
Godkännande av utdelning till aktieägare på 1,90 kronor
per aktie för räkenskapsåret 2023. Avstämningsdag för
utdelningen fastställdes till den 15 april 2024. Utdel
-
ningen betalades ut till aktieägarna den 18 april 2024.
Ansvarsfrihet för enskilda styrelseledamöter och verkstäl
-
lande direktören.
Omval av styrelseledamöterna Fredrik Cappelen, Erik
Olsson, Heléne Vibbleus, Jacqueline Hoogerbrugge,
Mengmeng Du, Patrik Frisk, Peter Sjölander och Rainer
Schmückle.
Omval av Fredrik Cappelen som styrelseordförande.
Omval av revisionsbyrån PricewaterhouseCoopers AB
som extern revisor.
Godkännande av arvoden till styrelseledamöter, styrelse
-
ordförande och extern revisor.
Godkännande av styrelsens ersättningsrapport.
Bemyndigande för styrelsen att emittera nya aktier och/
eller teckningsoptioner och/eller konvertibler.
Årsstämma 2025
Bolagets årsstämma 2025 kommer att hållas tisdagen den
15 april 2025 på Hotel At Six, Brunkebergstorg 6, 111 51
Stockholm. Mer information om årsstämman och hur man
registrerar sitt deltagande finns på koncernens webbplats,
www.dometicgroup.com.
Valberedningen
Årsstämman 2021 beslutade om följande principer för
utnämningen av och arbetet i valberedningen och dessa
gäller tills vidare.
Valberedningen ska utgöras av styrelseordföranden och
en representant för var och en av de tre största aktieägarna,
baserat på ägandet i bolaget den 31 augusti.
Ifall någon av de tre största aktieägarna skulle avstå från
sin rätt att utse en representant till valberedningen ska rätten
övergå till den aktieägare som, efter dessa tre aktieägare, har
det största aktieägandet i bolaget. Styrelsen ska samman
-
kalla valberedningen. Till ordförande i valberedningen ska
utses den ledamot som företräder den största aktieägaren,
om inte valberedningen enhälligt utser annan ledamot.
Om en aktieägare som utsett en ledamot i valbered
-
ningen inte längre tillhör de tre största aktieägarna vid en
tidpunkt som infaller senast tre månader före årsstämman,
ska den ledamot som utsetts av denna aktieägare ställa
sin plats till förfogande och den aktieägare som tillkommit
bland de tre största aktieägarna ha rätt att utse en ledamot
till valberedningen. Om en sådan ägarförändring inträffar
under de tre månader som föregår årsstämman ska den
redan bildade valberedningens sammansättning inte ändras.
Om en ledamot lämnar valberedningen innan hans eller
hennes arbete är slutfört, ska den aktieägare som har utsett
ledamoten utse en ny ledamot, såvida inte denna aktieägare
inte längre tillhör de tre största aktieägarna då i stället den
största aktieägaren som står på tur ska utse en ny ledamot.
En aktieägare som har utsett en ledamot till valberedningen
har rätt att entlediga sådan ledamot och utse en ny ledamot.
Ändringar i valberedningens sammansättning ska
omedelbart offentliggöras. Valberedningens mandattid
löper fram till dess att nästa valberedning har utsetts.
Valberedningen ska utföra sina uppgifter på det sätt som
anges i koden.
Valberedningens sammansättning inför årsstämman till känna-
ges på koncernens webbplats, www.dometicgroup.com,
senast sex månader före årsstämman.
I valberedningens uppgifter ingår att lämna förslag till nästa
årsstämma avseende följande:
Ordförande vid årsstämman.
Styrelsens ledamöter.
Styrelsens ordförande.
Arvoden till styrelseledamöter och styrelseordföranden.
Arvoden för arbete i styrelsens utskott.
Ändringar i principerna för utnämning av och arbetet i
valberedningen, om det bedöms nödvändigt.
Extern revisor och revisionsarvode.
Valberedningen ska även bedöma styrelseledamöternas
oberoende i förhållande till bolaget och de största aktie
-
ägarna. Valberedningens förslag offentliggörs senast på
dagen för kallelsen till årsstämman. Aktieägare som vill
lämna förslag till valberedningen ska göra detta per brev till
Valberedningen, Dometic Group AB (publ), Hemvärnsgatan
15, 6 tr., 171 54 Solna.
Ledamöterna i valberedningen erhåller inte någon
ersättning. Bolaget ersätter eventuella nödvändiga utgifter
som valberedningen ådrar sig i sitt arbete.
Ytterligare information om valberedningen och
dess arbete återfinns på koncernens webbplats,
www.dometicgroup.com.
Valberedningen inför årsstämman 2024
Valberedningen inför årsstämman 2024 bestod av fyra
ledamöter.
Niklas Antman (Incentive AS) var ordförande i
valberedningen.
Till grund för sitt förslag till årsstämman 2024 bedömde
valberedningen såväl den dåvarande styrelsens samman
-
sättning och storlek som koncernens verksamhet. Särskild
vikt lades vid Dometics strategier och mål och de krav som
koncernens positionering inför framtiden förväntades ställa
på styrelsen. Valberedningen ansåg även att det bland
styrelseledamöterna ska finnas en bredd och variation vad
gäller erfarenhet, kompetens, mångfald och kön.
Valberedningen föreslog omval av följande styrelseleda
-
möter: Fredrik Cappelen, Erik Olsson, Heléne Vibbleus,
Jacqueline Hoogerbrugge, Mengmeng Du, Patrik Frisk,
Peter Sjölander och Rainer Schmückle, samt omval av
Fredrik Cappelen som styrelseordförande. Efter valet vid
årsstämman 2024 är tre av åtta styrelseledamöter kvinnor
(37,5 procent).
Valberedningen inför årsstämman 2025
Valberedningen inför årsstämman 2025 är baserad på
ägarförhållandena i bolaget den 31 augusti 2024. Valbe
-
redningens sammansättning publicerades på koncernens
webbplats, www.dometicgroup.com, den 10 oktober 2024
i enlighet med kodens informationsbestämmelser, det vill
säga sex månader före årsstämman 2025.
Valberedningen består av:
Simon Peterson (Carnegie Fonder), Niklas Antman (Incentive
AS), Anna Magnusson (Första AP-fonden) och Fredrik
Cappelen, styrelseordförande. Niklas Antman (Incentive AS)
är ordförande i valberedningen.
Valberedningen
Namn Utsedd av
Procent
av rösterna,
31 augusti 2024
Simon Peterson Carnegie Fonder 6,40%
Niklas Antman Incentive AS 6,08%
Anna Magnusson Första AP-fonden 5,91%
Fredrik Cappelen Styrelseordförande 0.35%
Styrelsen
Styrelsen har det övergripande ansvaret för bolagets och
koncernens organisation och förvaltning, ett ansvar som
fullgörs genom att kontinuerligt övervaka verksamheten
och säkerställa att det finns en ändamålsenlig organisation,
ledning och intern kontroll, samt lämpliga styrdokument.
Styrelsen fastställer mål och strategier och fattar beslut
om större investeringar och verksamhetsförändringar.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 64DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Styrelseordföranden har en ledande roll och är ansvarig
för att styrelsens arbete är välorganiserat och utförs på ett
effektivt sätt.
Styrelsens sammansättning
Styrelsen består av åtta ledamöter, utan suppleanter, som
väljs av årsstämman. Årsstämman väljer styrelseordföranden.
Direkt efter årsstämman håller styrelsen ett konstituerande
möte där ledamöter i styrelsens olika utskott utses.
Styrelseordförande är Fredrik Cappelen.
Två av de åtta styrelseledamöterna är inte svenska
medborgare. Ingen av styrelseledamöterna är anställd
i koncernen.
För ytterligare information om styrelseledamöterna,
se sidorna 71–72.
Informationen uppdateras regelbundet på koncernens
webbplats, www.dometicgroup.com.
Mångfaldspolicy för styrelsen
Valberedningen ska tillämpa paragraf 4.1 i Svensk kod
för bolagsstyrning (”koden”) som sin mångfaldspolicy
avseende styrelsen. Målet med policyn är att styrelsen
ska ha en ändamålsenlig sammansättning med hänsyn till
bolagets och koncernens verksamhet, utvecklingsskede och
förhållanden i övrigt. Bland styrelseledamöterna som väljs
av bolagsstämman ska det finnas mångsidighet och bredd i
fråga om kompetens, erfarenhet och bakgrund. Bolaget ska
sträva efter en jämn könsfördelning i styrelsen.
Som framgår av valberedningens förslag till val av
styrelseledamöter för årsstämman 2024 tillämpade valbe
-
redningen paragraf 4.1 i Svensk kod för bolagsstyrning som
mångfaldspolicy i nomineringsprocessen. Årsstämman
2024 beslutade att utse styrelseledamöter i enlighet med
valberedningens förslag. Efter valet vid årsstämman 2024 är
tre av åtta styrelseledamöter kvinnor (37,5 procent).
Ovan beskrivna tillämpning av mångfaldspolicyn har
även använts vid valberedningens beredning av förslag till
årsstämman 2025.
Styrelsen har bedömts uppfylla tillämpliga krav på obe
-
roende. Bedömningen av respektive styrelseledamots
oberoende redovisas på sidorna 71–72. Alla styrelseleda
-
möter har bedömts vara oberoende både i förhållande till
bolaget och dess koncernledning och i förhållande till de
större aktieägarna. Bolaget uppfyller således kodens krav
på oberoende.
Styrelsens uppgifter
En av styrelsens huvuduppgifter är att förvalta koncernens
verksamhet på ett sådant sätt att ägarnas intresse av långsik
-
tig lönsam tillväxt och värdeskapande tillgodoses på bästa
möjliga sätt. Styrelsens arbete regleras av tillämpliga lagar,
regler och förordningar samt av interna regelverk i form
av Dometics interna styrdokument (”de interna styrdoku
-
menten”) som utgör ramverket för bolagsstyrningen inom
Dometic.
Styrelsen hanterar och fattar beslut om koncernrelaterade
frågor, exempelvis följande:
Mål och strategier.
Tillsättning, utvärdering och, i förekommande fall, entledi
-
gande av den verkställande direktören.
Analys av hållbarhetsfrågornas påverkan på affärsrisker
och affärsmöjligheter.
Interna styrdokument, i förekommande fall.
Säkerställande av att det finns ett lämpligt system för intern
kontroll och riskhantering, för att följa upp koncernens
verksamhet och de risker rörande koncernen som är
förknippade med dess verksamhet.
Säkerställande av att det finns en fullgod process för att
övervaka att koncernen följer tillämpliga lagar, regler och
förordningar, samt de interna styrdokumenten.
Säkerställande av att koncernens externa kommunikation
präglas av öppenhet och att den är korrekt, tillförlitlig
och relevant.
Årlig utvärdering av styrelsens eget arbete.
Löpande utvärdering av verkställande direktörens arbete.
Frågor som enligt VD-instruktionerna faller utanför
verkställande direktörens dagliga ledning.
För information om exempel på tillämpliga lagar, regler och
förordningar, samt interna styrdokument, se tabellen på
sidan 62.
Arbetsordning och styrelsemöten
Styrelsen fastställer varje år sina arbetsrutiner som doku
-
menteras i styrelsens arbetsordning, och ser sedan över
denna arbetsordning vid behov. I arbetsordningen beskrivs
styrelseordförandens åligganden samt de ansvarsområden
som har delegerats till de utskott som tillsatts av styrelsen.
Enligt styrelsens arbetsordning och Svensk kod för bolags
-
styrning (”koden”) ska styrelseordföranden bland annat:
Organisera och leda styrelsens arbete.
Kontrollera att styrelsens beslut verkställs på ett effektivt
och ändamålsenligt sätt.
Säkerställa att styrelsen fullgör sina uppgifter.
Säkerställa att styrelsen fungerar på ett effektivt och
ändamålsenligt sätt, vilket inkluderar nödvändig introduk
-
tionsutbildning för nya styrelseledamöter, samt säkerställa
att styrelsen regelbundet uppdaterar och utvecklar sin
kunskap om koncernen och dess verksamhet.
Vara ansvarig för kontakter med aktieägarna i ägarfrågor.
Säkerställa att styrelsen erhåller tillräcklig information och
dokumentation för att kunna utföra sitt arbete.
Enligt styrelsens arbetsordning ska det konstituerande
styrelsemötet hållas direkt efter årsstämman. Vid det konsti
-
tuerande styrelsemötet beslutas bland annat om val av ordfö-
rande och ledamöter till styrelsens utskott och om vilka som
ska teckna bolagets firma. Styrelsen ska därutöver hålla minst
fyra ordinarie styrelsemöten under året. Dessa möten hålls i
samband med publiceringen av bolagets delårsrapporter,
bokslutskommunikéer och årsredovisningar, i anslutning till
besök på koncernens tillverkningsanläggningar, om detta
är tillämpligt, och samordnat med koncernens viktigaste
processer, till exempel de som gäller strategi, budget och
risk. Därutöver kan extra styrelsemöten hållas vid behov per
telefon, via videokonferens eller per capsulam.
Styrelsens arbete under 2024
Styrelsen höll under året 15 möten, inklusive konstituerande,
ordinarie och extra möten. Respektive styrelseledamots
närvaro vid dessa möten redovisas på sidorna 71–72.
Ordinarie styrelsemöten följer en kalender som fastställs
årligen. Utöver styrelsemötena har styrelseordföranden
och verkställande direktören löpande kontakt angående
verksamheten och andra viktiga ärenden. Samtliga styrelse
-
möten under året har följt en dagordning, som tillsammans
med dokumentation för varje punkt på dagordningen
gjordes tillgänglig för styrelseledamöterna inför mötena.
Mötena varar vanligtvis en halv eller en hel dag för att ge tid
för presentationer och diskussioner. Normalt är verkställande
direktören och finansdirektören närvarande vid ordinarie
styrelsemöten och Dometic Groups chefsjurist är sekreterare
vid styrelsemötena.
Varje schemalagt ordinarie styrelsemöte innefattar en
genomgång av koncernens verksamhet, finansiella resultat
och finansiella ställning, samt utsikter för kommande kvartal,
som presenteras av verkställande direktören och finansdi
-
rektören. Mötena behandlar även investeringar, etablering
av nya verksamheter, förvärv och avyttringar. Styrelsen fattar
beslut om enskilda investeringar som överstiger 30 Mkr och
en total investeringsnivå som ligger över den godkända
investeringsbudgeten.
Viktiga ärenden som styrelsen behandlade under 2024
var exempelvis:
Genomförande av strategin.
Hållbarhet.
Övervakning av nya osäkerhetsfaktorer.
Riskbedömningar och beredskapsplaner.
Organisationsförändringar.
Integration av förvärvade verksamheter.
Omstruktureringsprogram.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 65DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Strukturella kostnadsreduceringar samt
prishöjningsaktiviteter.
Icke kassaflödespåverkande nedskrivning av goodwill.
Finansieringsstrategi, ökning av finansieringsresurser
och kassaflöde.
Besök på verksamheten i Vancouver.
Säkerställande av kvalitet i finansiell rapportering
I styrelsens arbetsordning och de instruktioner för rapporte
-
ring av finansiell ställning för Dometic Group AB (publ) och
Dometic Group som årligen fastställs av styrelsen ingår detal
-
jerade instruktioner om vilka typer av ekonomiska rapporter
och liknande finansiell information som ska föreläggas styrel
-
sen. Utöver bolagets delårsrapporter, bokslutskommunikéer
och årsredovisningar granskar och utvärderar styrelsen
omfattande finansiell information avseende koncernen som
helhet och de enskilda segmenten inom koncernen.
Styrelsen granskar även, främst genom styrelsens
revisionsutskott, de viktigaste redovisningsprinciper som
tillämpas av koncernen i den finansiella rapporteringen och
större förändringar av dessa principer, samt den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen. För
mer information, se avsnittet Intern kontroll avseende den
finansiella rapporteringen på sidan 68.
Bolagets externa revisor rapporterar till styrelsen vid
behov och minst en gång per år. Den externa revisorn deltar
även vid revisionsutskottets möten. Revisionsutskottet
rapporterar efter varje möte till styrelsen. Samtliga möten
i revisionsutskottet protokollförs och protokollen görs till
-
gängliga för alla styrelseledamöter och den externa revisorn.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av sitt arbete
med avseende på styrelsens arbetsordning och arbetskli
-
matet, liksom på huvudinriktningen för styrelsens arbete.
Denna utvärdering fokuserar även på tillgången till och
behovet av särskild kompetens i styrelsen. Utvärderingen
är ett verktyg för att utveckla styrelsens arbete och utgör
därutöver ett underlag för valberedningens arbete. Styrelse
-
ordföranden tar varje år initiativ till och leder utvärderingen
av styrelsens arbete.
Under 2024 genomfördes den årliga utvärderingen
i enkätform. Samtliga styrelseledamöter besvarade det
skriftliga frågeformuläret. Resultatet av utvärderingen
diskuterades vid ett styrelsemöte och presenterades även för
valberedningen av styrelseordföranden.
Styrelsens arbete fortskrider väl. Styrelsens ledamöter
bidrar konstruktivt till såväl den strategiska diskussionen som
ledningen av bolaget och koncernen. Diskussionerna anses
vara öppna och dialogen mellan styrelsen och ledningen
bedöms också som positiv och konstruktiv.
Arvoden till styrelseledamöter
Arvodet till styrelseledamöterna och styrelseordföranden
beslutas av årsstämman. Arvodet till styrelseledamöterna
och styrelseordföranden reviderades 2024. För en översikt
över arvodet till styrelseledamöterna och styrelseordföran
-
den, se tabellen nedan.
Arvoden till styrelseledamöter
(tillämpligt från och med respektive årsstämma)
Kronor 2024 2023
Styrelseordförande 1 350 000 1 275 000
Styrelseledamot 485 000 470 000
Ordförande i revisionsutskottet 220 000 210 000
Ledamot i revisionsutskottet 100 000 95 000
Ordförande i ersättningsutskottet 105 000 103 000
Ledamot i ersättningsutskottet 55 000 52 000
Styrelsens utskott
Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott och ett ersättnings
-
utskott. Arbetet i respektive utskott utförs i enlighet med
styrelsens arbetsordning och instruktionerna för revisions
-
utskottet respektive ersättningsutskottet. Utskottens arbete
är i huvudsak av förberedande och rådgivande karaktär,
men styrelsen kan delegera beslutsbefogenheter enligt vad
som anges i respektive instruktion eller i ett särskilt tillstånd
från styrelsen i ett enskilt fall. De ärenden som behandlas vid
utskottens möten ska protokollföras och rapporteras till sty
-
relsen vid nästa styrelsemöte. Ledamöter och ordföranden i
utskotten utses vid det konstituerande styrelsemötet direkt
efter valet av styrelseledamöter, eller när en utskottsledamot
behöver ersättas.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet ska vara ett stöd för styrelsen i bevak
-
ningen av att bolaget och koncernen är organiserade och
leds på ett sådant sätt att deras respektive redovisningar,
hantering av finanser och ekonomiska förhållanden i alla
hänseenden kontrolleras på ett tillfredsställande sätt i
enlighet med lagar, regler och förordningar samt interna
styrdokument, liksom i övervakningen av att bolaget och
koncernen har ett lämpligt system för interna kontroller och
riskhantering. Revisionsutskottet består sedan årsstämman
2024 av tre ledamöter: Erik Olsson (ordförande), Jacqueline
Hoogerbrugge och Heléne Vibbleus. Revisionsutskottet
uppfyller alla krav, inklusive kraven på revisions- och redo
-
visningskompetens som anges i aktiebolagslagen, liksom
kravet på oberoende som föreskrivs i Svensk kod för bolags
-
styrning (”koden”).
Minst fyra (4) möten hålls per år. Ytterligare möten hålls
om så krävs. Under 2024 höll revisionsutskottet 8 möten,
vilka protokollfördes. De olika ledamöternas närvaro
vid dessa möten redovisas på sidorna 71–72. Dometics
finansdirektör och cheferna för Internrevision och Intern
kontroll, Riskhantering, Redovisning, Business Control,
Skatt, Treasury, Investor Relations, IT och Hållbarhet deltog
vid revisionsutskottets möten. Den externa revisorn deltog
vid revisionsutskottets ordinarie möten. Dometic Groups
chefsjurist är sekreterare vid revisionsutskottets möten.
I revisionsutskottets uppgifter ingår att:
Bevaka den finansiella rapporteringsprocessen och
granska finansiella rapporter, samt förelägga styrelsen sina
observationer och rekommendationer för att säkerställa
rapporternas tillförlitlighet inför styrelsens godkännande.
Bevaka effektiviteten i den interna kontrollen, internrevi
-
sionen, regelefterlevnaden och riskhanteringen generellt,
och i synnerhet vad gäller den finansiella rapporteringen.
Ha regelbunden kontakt med den externa revisorn och
hålla sig informerad om resultatet av den externa revi
-
sionen av bolaget och koncernen, inklusive revisionen av
de finansiella rapporterna och koncernredovisningen samt
slutsatserna från Revisorsinspektionens kvalitetskontroll.
Informera styrelsen om resultatet av den externa revi
-
sionen och förklara på vilket sätt revisionen har bidragit
till den finansiella rapporteringens tillförlitlighet, samt om
vilken roll revisionsutskottet har haft i processen.
Granska och övervaka den externa revisorns opartiskhet
och oberoende samt uppmärksamma om den externa
revisorn tillhandahåller andra tjänster till bolaget än
revisionstjänster.
Biträda vid upprättandet av förslag till årsstämmans beslut
om val av extern revisor.
Under 2024 var revisionsutskottets arbete inriktat på att
övervaka de finansiella rapporteringsprocesserna, med
särskilt fokus på att identifiera risker och dessas påverkan
på de finansiella rapporteringsprocessernas kvalitet, samt
övervaka den interna kontrollmiljön, t.ex. genom att följa
upp resultaten av det arbete som utförts av funktionerna Risk
-
hantering, Intern kontroll och Internrevision, samt resultatet
av den externa revisionen. Revisionsutskottet granskade
även planerna för den externa revisionen. Vidare granskade
revisionsutskottet bolagets delårsrapporter, bokslutskom
-
muniké och årsredovisning, inklusive hållbarhetsrapport.
Revisionsutskottets arbete under 2024 fokuserade också
på processer för hållbarhetsrapportering, uppföljning av
sammanslagningar och förvärv, icke kassaflödespåverkande
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 66DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
nedskrivning av goodwill, finansieringsstrategi, ökning av
finansieringsresurser och kassaflöde, samt skatt och upp
-
handlingsprocessen för externa revisionstjänster för 2025.
Ersättningsutskottet
En av ersättningsutskottets huvuduppgifter är att förbereda
styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till verkställande
direktören och övriga medlemmar i koncernledningen för
beslut av årsstämman. Ersättningsutskottet övervakar och utvär
-
derar gällande ersättningsstruktur och ersättningsnivåer inom
koncernen samt program för rörlig ersättning, både pågående
och de som har avslutats under året, för verkställande direktö
-
ren och övriga medlemmar i koncernledningen. Ersättnings-
utskottet följer också upp tillämpningen av de riktlinjer för
ersättning till verkställande direktören och övriga medlemmar i
koncernledningen som har antagits av årsstämman.
Ersättningsutskottet består sedan årsstämman 2024 av
tre ledamöter:
Fredrik Cappelen (ordförande), Patrik Frisk och Rainer
Schmückle. Minst två (2) möten hålls per år. Ytterligare
möten hålls om så krävs.
Under 2024 höll ersättningsutskottet tre möten, vilka
protokollfördes. De olika ledamöternas närvaro vid dessa
möten redovisas på sidorna 71–72. Dometics verkställande
direktör och HR-chefen deltog vid ersättningsutskottets
möten. Verkställande direktören deltar inte vid de punkter
på dagordningen som gäller ersättningen till verkställande
direktören.
I ersättningsutskottets uppgifter ingår att:
Granska och föreslå styrelsen riktlinjer för ersättning
till verkställande direktören och övriga medlemmar i
koncernledningen för beslut på årsstämman, om detta
är tillämpligt.
Granska och lämna rekommendation till styrelsen om
eventuella förändringar i ersättningen till verkställande
direktören och godkänna ändringar för övriga medlem
-
mar i koncernledningen.
Följa upp och utvärdera program för rörlig ersättning,
både pågående och de som har avslutats under året,
för verkställande direktören och övriga medlemmar i
koncernledningen.
Följa upp och utvärdera efterlevnaden av de riktlinjer för
ersättning till verkställande direktören och övriga medlem
-
mar i koncernledningen som har antagits av årsstämman,
liksom gällande ersättningsstrukturer och ersättningsni
-
våer inom koncernen.
Hjälpa styrelsen att ta fram en ersättningsrapport för
godkännande av årsstämman.
Förbereda eventuella förslag för beslut av stämman
rörande aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentspro
-
gram (i förekommande fall).
Förbereda eventuella förslag till styrelsebeslut rörande
kortsiktig rörlig ersättning och incitamentsprogram som
inte kräver godkännande av stämman (dvs. system för
rörlig kontantersättning) för verkställande direktören och
koncernledningen.
Verkställande direktören och koncernledningen
Koncernledningen består av den verkställande direktören,
finansdirektören, de fem segmentscheferna samt de fem
cheferna för koncernens stabsfunktioner. Verkställande
direktören utses av styrelsen. Verkställande direktören
utser i sin tur övriga medlemmar i koncernledningen och är
ansvarig för den löpande förvaltningen av bolagets och kon
-
cernens verksamhet i enlighet med styrelsens instruktioner
och direktiv. Koncernledningen har möten varje månad för
genomgång av föregående månads resultat, uppdatering
av prognoser och planer samt diskussion kring strategiska
frågor. Verkställande direktören rapporterar till styrelsen och
säkerställer att styrelsen får den information den behöver för
att fatta välgrundade beslut.
Bolagets verkställande direktör under 2024 var Juan
Vargues. Juan Vargues har en managementutbildning vid
IMD Lausanne (Schweiz), en Executive MBA-examen från
Lunds universitet (EFL) och en gymnasieingenjörsexamen
från Tekniska Vuxengymnasiet i Göteborg. Juan Vargues
har varit chef för Entrance Systems på ASSA ABLOY, verk
-
ställande direktör och koncernchef för Besam-koncernen
samt innehaft flera befattningar inom SKF-koncernen. Juan
Vargues ägde 839 710 aktier i bolaget den 31 december
2024. För ytterligare information om medlemmarna i
koncernledningen, se sidorna 73–74. Informationen
uppdateras regelbundet på koncernens webbplats,
www.dometicgroup.com.
Förändringar i koncernledningen under 2024
Joshua Militello utsågs till chef för segmentet Mobile Cooling
Solutions och medlem av koncernledningen, med start den
1 januari 2024. Todd Seyfert utsågs till chef för segmentet
Land Vehicles Americas och medlem av koncernledningen,
med start den 9 januari 2024.
Ersättning till verkställande direktören och
koncernledningen
Riktlinjer för ersättning till verkställande direktören och övriga
medlemmar i koncernledningen beslutas av årsstämman på
grundval av förslag från styrelsen, åtminstone vart fjärde år.
Ersättning till verkställande direktören beslutas av styrelsen,
baserat på förslag från ersättningsutskottet. Ersättning
till övriga medlemmar i koncernledningen beslutas av
ersättningsutskottet, baserat på förslag från verkställande
direktören, och rapporteras till styrelsen. Den totala ersätt
-
ningen ska vara baserad på den befattning som innehas, den
individuella måluppfyllelsen och koncernens resultat, samt
vara konkurrenskraftig i anställningslandet.
Ersättningen kan bestå av:
Fast lön.
Rörlig ersättning.
Långsiktiga incitamentsprogram.
Pensioner och andra förmåner.
Medlemmar i koncernledningen ska, utöver den fasta lönen,
enligt årligt beslut av styrelsen kunna få rörlig ersättning
baserad på uppfyllelse av kortsiktiga, årligen i förväg
fastställda och mätbara resultatmål.
I tillägg till den fasta lönen och den rörliga ersättningen
kan långsiktiga incitamentsprogram införas. Sådana pro
-
gram ska vara utformade i syfte att säkerställa ett långsiktigt
engagemang i koncernens utveckling, vara marknadsmäs
-
siga och ha en intjänandeperiod som inte understiger tre
år. Aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram ska
godkännas av bolagsstämman.
Under särskilda omständigheter och om det är nödvän
-
digt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklu-
sive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekono-
miska bärkraft äger styrelsen rätt att i enskilda fall avvika från
riktlinjerna för ersättning till verkställande direktören och
övriga medlemmar i koncernledningen. Om så sker, ska
upplysning om skälen för detta lämnas vid nästa årsstämma.
Riktlinjerna för ersättning till verkställande direktören och
övriga medlemmar i koncernledningen finns på koncernens
webbplats, www.dometicgroup.com.
Extern revisor
Vid årsstämman 2024 omvaldes PricewaterhouseCoopers
AB (PwC) till bolagets externa revisor för en ettårsperiod
fram till årsstämman 2025. Den auktoriserade revisorn Patrik
Adolfson är huvudansvarig revisor för bolaget.
Den externa revisorn granskar årsredovisningen och kon
-
cernredovisningen för Dometic Group AB (publ), förslaget
till disposition av bolagets vinst eller förlust och styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning av Dometic Group
AB (publ). Baserat på resultatet av revisionen tillstyrker den
externa revisorn att årsstämman fastställer resultat- och
balansräkningen för moderbolaget respektive koncernen,
utför disposition av bolagets vinst eller förlust, samt beviljar
de enskilda styrelseledamöterna och verkställande direk
-
tören ansvarsfrihet för det gångna räkenskapsåret. Den
externa revisorn lämnar dessutom en granskningsberättelse
avseende delårsrapporten för det tredje kvartalet.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 67DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
I enlighet med beslutet som fattades på årsstämman 2024
ska den externa revisorns arvode fram till årsstämman 2025
betalas efter godkänd räkning inom ramen för den externa
revisorns offert.
När PwC anlitas för att tillhandahålla andra tjänster än revi
-
sionstjänster fattar finansdirektören och revisionsutskottets
ordförande beslut om sådant arbetes karaktär, omfattning
och arvoden.
Den externa revisionen utförs i enlighet med International
Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige.
Revisioner av lokala lagstadgade finansiella rapporter för
juridiska enheter utanför Sverige utförs enligt kraven i lagar
eller tillämpliga förordningar i respektive land samt kraven i
IFAC GAAS
1)
, vilket innefattar utfärdande av revisionsuttalan-
den för de olika juridiska enheterna.
Dometics interna styrdokument
Dometics interna styrdokument, i form av policyer, riktlinjer
och handböcker etc., exemplifieras på sidan 62 i den mån
de berör styrningen av bolaget och koncernen. De interna
styrdokumenten kommuniceras främst via Dometics intranät
och uppdateras löpande vid behov för att återspegla för
-
ändringar i lagar, regler och förordningar eller förändringar
i Dometics verksamhet eller processer.
Intern kontroll avseende den finansiella
rapporteringen
Styrelsen ansvarar för intern kontroll och riskhantering i
enlighet med aktiebolagslagen och Svensk kod för bolags
-
styrning. Nedan följer styrelsens rapport över intern kontroll
och riskhantering avseende den finansiella rapporteringen.
Beskrivningen av koncernens system för intern kontroll
och riskhantering avseende den finansiella rapporteringen
bygger på det ramverk som utvecklats av Committee of
Sponsoring Organizations of the Treadway Commission
(COSO). Ramverket består av fem integrerade komponenter:
kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollåtgärder, information
och kommunikation samt uppföljning, liksom av sjutton
grundläggande principer relaterade till de fem kompo
-
nenterna, som är utformade för att ge en rimlig försäkran
avseende målens uppfyllande. Beskrivningen nedan är
begränsad till intern kontroll och riskhantering avseende
den finansiella rapporteringen.
Den interna kontrollen avseende den finansiella
rapporteringen syftar till att ge en rimlig försäkran om att
den externa finansiella rapporteringen i delårsrapporter,
bokslutskommunikéer och årsredovisningar är korrekt,
tillförlitlig och relevant, samt till att säkerställa att den externa
finansiella rapporteringen upprättas i enlighet med lagar,
redovisningsstandarder och andra krav som är tillämpliga
för börsnoterade bolag.
Kontrollmiljö
Den interna kontrollen avseende den finansiella rapporte
-
ringen baseras på den övergripande kontrollmiljön. Dome-
tics övergripande kontrollmiljö utgörs av företagskulturen,
kärnvärdena och de interna styrdokumenten, inklusive
berörda processer, vilka tillsammans utgör grunden för den
interna kontrollen inom hela koncernen. Styrelsen och kon
-
cernledningen anger tonen på högsta nivå vad gäller vikten
av en effektiv intern kontroll, vilket innefattar de anställdas
förväntade beteende. I detta ingår integritet och etiska vär
-
deringar, de förutsättningar som gör det möjligt för styrelsen
att fullgöra sitt tillsynsansvar, den organisatoriska strukturen
och fördelningen av ansvar och befogenheter, processen för
att attrahera, utveckla och behålla medarbetare, betydelsen
av resultatuppföljning samt incitaments- och belöningssys
-
tem som främjar uppnåendet av resultat.
Detta förmedlas via interna styrdokument, till exempel
styrelsens arbetsordning, VD-instruktionerna, instruktio
-
nerna för revisionsutskottet, instruktionerna för rapportering
av finansiell ställning, uppförandekoden, finanspolicyn,
informationspolicyn, insiderpolicyn, internrevisionspolicyn,
IT-policyn, finansmanualen, instruktionen för intern kontroll,
processer för intern kontroll och riskhantering samt Ramverk
för intern kontroll – Minimum Internal Control Requirements
(MICR). Därutöver utgör företagskulturen och kärnvärdena
viktiga delar av Dometics bolagsstyrning.
Riskbedömning
Riskhanteringen inom Dometic omfattar ett riskramverk, som
innefattar en riskhanteringsprocess och ett riskuniversum för
identifiering, bedömning och prioritering av risker och för
utarbetande av riskrespons, det vill säga såväl riskbegräns
-
ande åtgärder som effektiv övervakning.
Riskuniversumet är ett universum av risker som kan
påverka Dometics förmåga att uppnå fastställda strategiska
mål och andra mål, däribland finansiella mål, samt att uppnå
mål för intern kontroll avseende den finansiella rapporte
-
ringen, det vill säga att kunna ge en rimlig försäkran om att
den externa finansiella rapporteringen i delårsrapporter,
bokslutskommunikéer och årsredovisningar är korrekt,
tillförlitlig och relevant, samt säkerställa att den externa
finansiella rapporteringen upprättas i enlighet med lagar,
redovisningsstandarder och andra krav som är tillämpliga
för börsnoterade företag. De risker som Dometic utsätts för
delas in i fyra huvudkategorier: strategiska risker, genomför
-
anderisker, risker avseende efterlevnad av lagar och regler
samt rapporteringsrisker, varav de två senare huvudkatego
-
rierna är hänförliga till den interna kontrollen avseende den
finansiella rapporteringen.
Risker avseende efterlevnad av lagar och regler bedöms
såväl centralt av koncernledningen (uppifrån-och-ned) som
av segmentens ledningar (nedifrån-och-upp) och riskkartor
för risker avseende efterlevnad av lagar och regler används
i riskbedömningen. I fråga om den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen handlar efterlev
-
naden om lagar, redovisningsstandarder och andra krav
som är tillämpliga för börsnoterade företag samt interna
styrdokument, till exempel finanspolicyn, informations-
policyn, IT-policyn, finansmanualen, instruktionen för intern
kontroll, processer för intern kontroll och riskhantering
samt Ramverk för intern kontroll – Minimum Internal Control
Requirements (MICR).
Rapporteringsrisker är risker förknippade med Dometics
rapportering, information och kommunikation, såväl
finansiell som icke-finansiell. Rapporteringsrisker delas in i
följande underkategorier:
Externa rapporteringsrisker.
Interna rapporteringsrisker.
Rapporteringsrisker bedöms såväl centralt av koncernled
-
ningen (uppifrån-och-ned) som av segmentens ledningar
(nedifrån-och-upp) och riskkartor för rapporteringsrisker
används i riskbedömningen. Extern rapportering sker
bland annat enligt en informationspolicy som godkänts av
styrelsen och Intern rapportering baseras på andra interna
styrdokument.
Exempel på Externa rapporteringsrisker är risker relate
-
rade till extern rapportering, kommunikation och informa-
tion, såväl finansiell – till exempel delårsrapporter, boksluts-
kommunikéer och årsredovisningar – som icke-finansiell.
Exempel på Interna rapporteringsrisker är risker relaterade till
intern rapportering, kommunikation och information, såväl
finansiell som icke-finansiell, inklusive beslutsunderlag och
underlag för uppföljning av resultat.
Under 2024 genomfördes riskbedömningar på kon
-
cern- och segmentnivå samt på koncernfunktionsnivå för att
utvärdera risker och relaterade riskbegränsande åtgärder,
som ett stöd för ledningen vid prioriteringen av risker och
beslut om riskbegränsande åtgärder.
En utförligare beskrivning av Dometics risker och riskhan
-
tering finns på sidan 57.
Kontrollåtgärder
Dometic har ett omfattande system för finansiell rapportering
som möjliggör en omfattande uppföljning av koncernens
resultat. Finansiella rapporter för de olika juridiska enheterna
och segmenten granskas kontinuerligt av den centrala
finansfunktionen. På så sätt uppnås en noggrann övervak
-
ning av de finansiella resultaten i enlighet med kalendern för
finansiell rapportering för räkenskapsåret.
Finansiell information lämnas av ett åttiotal rappor
-
terande enheter enligt standardiserade rutiner för
finansiell rapportering som är fastställda i finansmanualen.
1)
International Federation of Accountants, Generally Accepted
Auditing Standards (god revisionssed).
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 68DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Denna finansiella rapportering utgör grunden för koncer-
nens koncernredovisning. Finansdirektören och andra
medarbetare i den centrala finansfunktionen har möten
med segmentscheferna och granskar respektive segments
resultat varje månad.
Verksamhetsgenomgångar genomförs varje kvartal där
den verkställande direktören, finansdirektören och relevanta
representanter för de centrala funktionerna möter ledningen
för de olika segmenten för att diskutera verksamheten.
Produktportföljen gås igenom månads- och kvartalsvis som
en del av den interna produktutvecklingsprocessen. Större
projekt granskas minst en gång per kvartal.
Dometic har även ett ramverk för intern kontroll, MICR
(Minimum Internal Control Requirements), med syfte att
skapa värde genom att minska risker och förhindra förluster,
samt säkra en effektiv och ändamålsenlig intern kontroll
avseende den finansiella rapporteringen. Närmare informa
-
tion om MICR-ramverket för intern kontroll finns på sidan 69
under ”Intern kontroll”.
Information och kommunikation
Dometic upprätthåller informations- och kommunika
-
tionsprocesser för att säkerställa en fullgod intern finansiell
rapportering, för uppföljning av resultat och som underlag
för beslut, samt för att tillhandahålla korrekt, tillförlitlig och
relevant extern finansiell rapportering till finansmarknaderna.
Dometic omfattas av bestämmelserna i EU:s marknads
-
missbruksförordning, förordning (EU) nr596/2014 (MAR),
som ställer omfattande krav på Dometics hantering av
insiderinformation. MAR reglerar hur insiderinformation
får lämnas till marknaden och omständigheter under vilka
publicering kan skjutas upp. Dometic måste också föra ett
register över personer som arbetar för koncernen och har
tillgång till insiderinformation rörande Dometic.
Dometic använder den digitala tjänsten InsiderLog för
att säkerställa att ovan nämnda personer uppfyller kraven
i MAR och Dometics insiderpolicy; från beslutet att skjuta
upp offentliggörande av insiderinformation fram till det
meddelande som ska lämnas till Finansinspektionen när
informationen har offentliggjorts. Endast behöriga personer
inom Dometic har tillgång till InsiderLog. För mer informa
-
tion, se www.insiderlog.com.
Intern information och kommunikation
De interna styrdokument som är relevanta för intern kontroll
avseende den finansiella rapporteringen är exempelvis
finanspolicyn, informationspolicyn, IT-policyn, finansma
-
nualen, instruktionen för intern kontroll, processer för
intern kontroll och riskhantering samt Ramverk för intern
kontroll – Minimum Internal Control Requirements (MICR).
Dokumenten finns tillgängliga på koncernens intranät för
all berörd personal. Finansdirektören redogör för verksam
-
hetens resultat, kritiska redovisningsfrågor och andra frågor
som kan påverka kvaliteten på koncernens externa finansiella
rapporter vid revisionsutskottets möten där delårsrapporter,
bokslutskommunikéer och årsredovisningar behandlas.
Revisionsutskottets ordförande rapporterar till styrelsen om
utskottets arbete i form av observationer, rekommendationer
och förslag till beslut vid det styrelsemöte som närmast följer
efter utskottets möten samt i form av protokoll från utskottets
möten som lämnas till styrelsen. Koncernledningen och
styrelsen erhåller regelbundet interna finansiella rapporter
för att underlätta uppföljningen av verksamhetens resultat
och som underlag för beslut.
Extern information och kommunikation
Dometics målsättning är att lämna korrekt, tillförlitlig
och relevant information till finansmarknaderna i rätt tid.
Koncernen har en informationspolicy som uppfyller kraven
för ett börsnoterat bolag. Finansiell information publiceras
regelbundet i form av delårsrapporter, bokslutskommu
-
nikéer, årsredovisningar och pressmeddelanden rörande
alla händelser och frågor som kan ha en väsentlig påverkan
på aktiekursen. Såväl delårsrapporter, bokslutskommunikéer
och årsredovisningar som pressmeddelanden, presentatio
-
ner och relevanta interna styrdokument finns tillgängliga på
koncernens webbplats, www.dometicgroup.com.
Uppföljning
Löpande utvärderingar, separata utvärderingar eller en kom
-
bination av båda används för att fastställa huruvida var och en
av den interna kontrollens fem komponenter finns på plats
och fungerar. Löpande utvärderingar utförs av styrelsen,
revisionsutskottet och ledningen på olika nivåer i koncernen,
medan separata utvärderingar görs vid behov, bland annat
av funktionen Internrevision.
Revisionsutskottet utvärderar koncernens interna kontroll
baserat på resultatet av det arbete som utförs av koncer
-
nens kontrollfunktioner som är involverade i den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen, det vill
säga Intern kontroll och Internrevision. Koncernens kontroll
-
funktioner deltar i revisionsutskottets möten för att informera
revisionsutskottet om effektiviteten i den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen när koncernens
delårsrapporter, bokslutskommunikéer och årsredovisningar
behandlas på revisionsutskottets möten. Revisionsutskottet
rapporterar resultatet av sitt arbete till styrelsen som använ
-
der det som underlag i sin övervakning av att den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen är
effektiv och att rapporteringen till styrelsen är fullgod.
Intern kontroll och Internrevision
Koncernens kontrollfunktioner Intern kontroll och Internrevi
-
sion är organiserade under en och samma ledning, chefen
för Internrevision och Intern kontroll, men med olika funktio
-
nella rapporteringsvägar – koncernfunktionen Internrevision
rapporterar till ordföranden för revisionsutskottet, för att
säkerställa funktionens oberoende, och koncernfunktionen
Intern kontroll rapporterar till finansdirektören.
Intern kontroll
Intern kontroll är en koncernfunktion inom Dometic som
ska säkerställa att de interna styrdokumenten följs för en
effektiv och ändamålsenlig verksamhet och intern kontroll.
Instruktionen för intern kontroll – med de fyra byggstenarna
vision, styrning, roller och ansvarsområden, samt ramverket
för intern kontroll – är ett internt styrdokument som utgör en
viktig del i arbetet för att främja en sund bolagsstyrning inom
Dometic. Verksamhetsområdet för koncernfunktionen Intern
kontroll och instruktionen för intern kontroll är den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen (ICFR).
Chefen för Intern kontroll rapporterar till finansdirektören.
Ramverket för intern kontroll – Minimum Internal Control
Requirements (MICR) har tagits fram och införts under
ledning av koncernfunktionen Intern kontroll i syfte att skapa
värde genom att minska risker och förhindra förluster, samt
säkra en effektiv och ändamålsenlig intern kontroll avseende
den finansiella rapporteringen.
MICR-ramverket för intern kontroll bygger på en
riskbaserad metod som identifierar viktiga processer som
påverkar den finansiella rapporteringen, liksom på kon
-
troller avseende dessa processer och på målklassificering.
I MICR-ramverket för intern kontroll ingår systematiska
MICR-självbedömningar. Ramverket utvärderas och revi
-
deras varje år och har uppdaterats i takt med koncernens
expansion och tillkomsten av nya lagar, regler och bestäm
-
melser för att säkerställa att det passar koncernens aktuella
behov. Under 2023 lades den nya hållbarhetsprocessen till
i MICR-ramverket för intern kontroll som sedan utvidgades
2024. I slutet av 2024 omfattade MICR-ramverket för intern
kontroll nio nyckelprocesser (kontroller på enhetsnivå, från
inköp till betalning, lager, från order till inbetalning, löner,
anläggningstillgångar, finansiella bokslut, IT och hållbarhet).
Testerna av MICR-självbedömningar för utvalda juridiska
personer och utvalda kontrollfunktioner, som utförs av
segmentens samordnare för intern kontroll och funktionen
Internrevision, har fortsatt under 2024.
Internrevision
Internrevision är en oberoende och opartisk revisions- och
rådgivningsfunktion som inrättats av Dometic för att tillföra
värde till och förbättra verksamheten. Funktionen hjälper
organisationen att nå sina mål genom att införa en systema
-
tisk och disciplinerad modell för att utvärdera och förbättra
effektiviteten i riskhanteringen, den interna kontrollen och
bolagsstyrningen. Internrevision är en koncernfunktion inom
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 69DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Dometics funktioner för internrevision och intern kontroll
emea apacmarine
intern kontroll internrevision
finansdirekr
americas
chef r internrevision
och intern kontroll
revisionsutskottet
intern
-
revision
Process för internrevision
Dometic som ska agera som en oberoende revisionsfunktion
för styrelsen, i första hand via revisionsutskottet, och stödja
koncernledningen som en oberoende affärsrådgivare.
Verksamhetsområdet för Internrevision omfattar alla verk
-
samheter och processer samt alla lednings- och organisa-
tionsnivåer inom Dometic, i samtliga geografiska områden.
Dess uppgift, syfte och befogenheter inom organisationen
beskrivs i internrevisionspolicyn som har godkänts av
styrelsen. I policyn beskrivs kraven på Internrevision och
funktionens uppgift, målsättning, verksamhetsområde,
ansvar, organisationsstruktur, oberoende och opartiskhet,
befogenheter, resurser, arbetsmetoder och rapportering,
samt kvalitetssäkringen och förbättringsprogrammet för
Internrevision.
Koncernfunktionen Internrevision styrs och leds av chefen
för Internrevision med interna revisorer för segmenten
utplacerade på segmentens huvudkontor. Chefen för
Internrevision rapporterar funktionellt till revisionsutskottets
ordförande i internrevisionsfrågor och administrativt till
finansdirektören. Chefen för Internrevision har full tillgång till
revisionsutskottet och dess ordförande. Koncernfunktionen
Internrevision har fullständig, fri och obehindrad tillgång till
Dometics bokföring, fysiska lokaler och personal, i den mån
det behövs för att utföra funktionens uppdrag.
Funktionens tre främsta mål är:
Värdeskapande.
Riskbegränsning.
Kostnadsreducering.
Koncernfunktionen Internrevision utarbetar en årlig intern
-
revisionsplan, som innefattar årliga internrevisionsplaner
för segmenten, med användning av en riskbaserad metod.
Resultaten av den årliga riskbedömning som beskrivs i
avsnittet Risker och riskhantering på sidan 57 används som
underlag för internrevisionsplanerna, vilket innebär att
planerna är direkt kopplade till resultaten av dessa årliga
riskbedömningar med riskkartor. Synpunkter från koncern
-
ledningen och segmentledningarna samlas dessutom in
för att fånga upp verksamheternas behov och säkerställa en
effektiv inriktning för internrevisionen. Chefen för Internrevi
-
sion lägger årligen fram internrevisionsplanen för revisions-
utskottet för synpunkter och godkännande.
Internrevisioner utförs enligt en fastställd internrevisionspro
-
cess som exempelvis omfattar tillkännagivande av internrevi-
sion, begäran om upplysningar, fältarbete och utfärdande av
en formell internrevisionsrapport med rekommendationer,
samt efterföljande uppföljning av de åtgärdsplaner och tids
-
frister som fastställts som svar på rekommendationerna, för
att kontrollera i vilken utsträckning de har implementerats.
Internrevisionsrapporterna distribueras till olika organisa
-
toriska nivåer och juridiska enheter på både segment- och
koncernnivå, utifrån vad som är tillämpligt, tillsammans med
en separat rapport till revisionsutskottet.
I internrevisionens metodik ingår dataanalys som ett sätt
att bedöma och testa stora datamängder för utvalda intern
-
revisioner, i syfte att öka räckvidden, identifiera avvikelser
och förbättra granskningseffektiviteten.
internrevisionsplan
tillkännagivande av
internrevision och
begäran om upplysningar
ltarbete för
internrevision
ledningens respons
(åtgärdsplaner och
tidsfrister)
internrevisionsrapport
(enhet, segment, koncern,
revisionsutskott)
uppljning av
åtgärdsplaner och
tidsfrister
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 70DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
STYRELSE
Fredrik Cappelen
Styrelseordförande sedan 2013.
Född 1957. Sverige.
Civilekonomexamen från Uppsala universitet. Studier
i statsvetenskap vid Uppsala universitet.
Ordförande i ersättningsutskottet.
Befattningar och styrelseuppdrag: Styrelseordförande i
Transcom WorldWide AB, Eterna Invest AB, Ideal of Sweden
AB och Rossignol Group S.A. Styrelseledamot i Securitas AB.
Tidigare befattningar och styrelseuppdrag:
Styrelseordförande i Dustin Group AB, Byggmax Group AB,
Granngården AB, Svedbergs AB, Sanitec Oy, Terveystalo
Oy och KonfiDents GmbH. Styrelseordförande och Vice
styrelseordförande i Munksjö AB. Styrelseledamot i Carnegie
Investment Bank AB och Cramo Oy. Vd och koncernchef för
Nobia AB. Vd och medlem i koncernledningen för STORA
Building-products AB. Marknadschef och medlem i koncern-
ledningen för STORA Finepaper AB. Vd för Kauko GmbH och
Kauko International.
Närvaro vid styrelsemöten: 15/15
Närvaro vid möten med ersättningsutskottet: 3/3
Aktieinnehav i Dometic: 1 124 040
1)
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
1)
Genom juridisk person.
Mengmeng Du
Styrelseledamot sedan 2021.
Född 1980. Kina.
Civilekonomexamen från Handelshögskolan i Stockholm.
Civilingenjörsexamen i datateknik från Kungliga Tekniska
Högskolan i Stockholm.
Befattningar och styrelseuppdrag: Styrelseledamot i
Clas Ohlson Aktiebolag, Tryg A/S och Swappie Oy.
Tidigare befattningar och styrelseuppdrag: Ledamot i det
svenska nationella innovationsrådet. Styrelseledamot i Finnair
PLC, Livförsäkringsbolaget Skandia, ömsesidigt, Filippa K
Group AB, Skånska Byggvaror AB och Qliro Group AB (publ),
samt ett flertal ledande befattningar på Spotify, COO för Acast,
produktutvecklingschef på Stardoll och managementkonsult
på Bain & Company.
Närvaro vid styrelsemöten: 15/15
Aktieinnehav i Dometic: 2 500
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
Patrik Frisk
Styrelseledamot sedan 2023.
Född 1963. Sverige.
Gymnasieexamen.
Ledamot i ersättningsutskottet.
Befattningar och styrelseuppdrag: Styrelseledamot i
First North USWE. Ordförande och vd för Reju.
Tidigare befattningar och styrelseuppdrag: Styrelseledamot
i Gildan Activewear och Two Ten Footwear Foundation. Vd för
Under Armour, vd och koncernchef för Aldo Group, samt ett
flertal ledande befattningar inom VF Corporation (bland annat
som President Outdoor & Actionsports EMEA med ansvar för
The North Face, Vans, Jansport, Reef och Protec (2009–2011),
President Timberland Inc. (2011–2014), President Outdoor
Americas (2014) med ansvar för The North Face, Timberland,
Smartwool, Jansport och Lucy), Nordic Snow Sports, Designer
Labels, Peak Performance och W.I. Gore and Associates.
Närvaro vid styrelsemöten: 15/15
Närvaro vid möten med ersättningsutskottet: 3/3
Aktieinnehav i Dometic: 2 750
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
Jacqueline Hoogerbrugge
Styrelseledamot sedan 2017.
Född 1963. Nederländerna.
Civilingenjörsexamen i kemiteknik från Rijks Universiteit
Groningen.
Ledamot i revisionsutskottet.
Befattningar och styrelseuppdrag: Styrelseledamot
i Broadview B.V., BA Glass I – Serviços de Gestão e
Investimentos S.A. och Jumbo Groep Holding BV.
Tidigare befattningar och styrelseuppdrag: President
Operations för Cloetta. Styrelseledamot i Swedish Match AB,
IKEA Industries AB och Cederroth International. VP Operations
Medical Division och VP Procurement Worldwide Baby
Division på Danone. Procurement Director, Factory Director,
Supply Chain Manager, Operations Manager och Services
Manager på Unilever. Sales Manager Hydrocarbon Sector,
Marketing Co-ordinator och Process Engineer på Fluor Daniel.
Närvaro vid styrelsemöten: 13/15
Närvaro vid möten med revisionsutskottet: 7/8
Aktieinnehav i Dometic: 10 000
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
STYRELSE 71DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Peter Sjölander
Styrelseledamot sedan 2017.
Född 1959. Sverige.
Civilekonomexamen från Göteborgs universitet.
Befattningar och styrelseuppdrag: Senior intern rådgivare
för Altor. Industriell rådgivare för EQT AB. Styrelseordförande i
Eton Group AB och Active Brands AS.
Tidigare befattningar och styrelseuppdrag: Vd för Helly
Hansen AS. SVP Product & Brand Europe, CMO Global Brand
& Global Licensing på Electrolux. General Manager Central
Europe NIKE CEE och Global Business Director, Nike ACG på
Nike Inc. European Director of Footwear, Marketing Director
European Outdoor och Director of Marketing Nordics på
Nike Europe BV. Marketing and Buying Director på Intersport.
Brand Director på Mölnlycke AB. Styrelseledamot i BTX Group
A/S, OBH Nordica Group, Varier AS, Fit Flop Ltd, F&S Ltd,
SATS Elixia, Stadium AB och Fiskars Oy. Styrelseordförande i
Superdry plc, Grundens AB, Revolution Race AB och SWIMS
AS. Senior advisor för F&S (London, Storbritannien).
Närvaro vid styrelsemöten: 15/15
Aktieinnehav i Dometic: 22 000
1)
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
Rainer Schmückle
Styrelseledamot sedan 2011.
Född 1959. Tyskland.
Ingenjörsexamen från Universität Karlsruhe.
Ledamot i ersättningsutskottet.
Befattningar och styrelseuppdrag: Styrelseordförande i
STIGA C (Luxemburg) och STIGA SpA (Italien). Styrelseledamot
i Kunstoffteile Schwanden AG (Schweiz) och ACPS Automotive
(Nederländerna).
Tidigare befattningar och styrelseuppdrag: Styrelseledamot
i Autoneum AG (Schweiz), Autoneum Holding Ltd, Canoo
Inc., Wittur GmbH, Frostbite Holding AB och MAN Truck&Bus
AG. Vd för MAG IAS GmbH. Operativ chef för Automotive på
Johnson Controls, Inc. Operativ chef för Mercedes Cars på
Daimler AG. Vd och koncernchef för Freightliner Corporation.
Närvaro vid styrelsemöten: 15/15
Närvaro vid möten med ersättningsutskottet: 3/3
Aktieinnehav i Dometic: 78 895
1)
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
1)
Genom juridisk person.
Heléne Vibbleus
Styrelseledamot sedan 2017.
Född 1958. Sverige.
Civilekonomexamen från Linköpings universitet.
Ledamot i revisionsutskottet.
Befattningar och styrelseuppdrag: Vice President, Internal
Audit, Chief Audit Executive, CAE, Autoliv Inc.
Tidigare befattningar och styrelseuppdrag: Styrelseledamot
i Trelleborg AB, TradeDoubler AB, Scandi Standard AB,
Marine Harvest ASA (Norge), Renewable Energy Corporation
ASA (Norge), Orio AB, Swedbank Sjuhärad AB, Segulah
Medical Acceleration AB och Tyréns AB. Vice styrelse-
ordförande i Sida – Styrelsen för internationellt utvecklings-
samarbete. Styrelseordförande i Nordic Growth Market
NGM AB och Invisio Communications AB. Chief Audit
Executive, CAE, Elekta AB. Senior Vice President Group
Controller AB Electrolux. Partner och styrelseledamot i
PricewaterhouseCoopers, Sverige.
Närvaro vid styrelsemöten: 15/15
Närvaro vid möten med revisionsutskottet: 8/8
Aktieinnehav i Dometic: 5 000
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
Erik Olsson
Styrelseledamot sedan 2015.
Född 1962. Sverige.
Kandidatexamen i företagsekonomi från Handelshögskolan
vid Göteborgs universitet.
Ordförande i revisionsutskottet.
Befattningar och styrelseuppdrag: Styrelseordförande i
Will Scot Mobile Mini, Inc.
Tidigare befattningar och styrelseuppdrag: Vd och styrelse-
ledamot för Mobile Mini Inc. Vd och styrelseledamot för RSC
Holdings, Inc. Styrelseledamot i den ideella organisationen
St Mary’s Food Bank Alliance. Styrelseordförande i Ritchie Bros.
Auctioneers, Inc. Olika ledande befattningar i USA, Brasilien
och Sverige för Atlas Copco-koncernen.
Närvaro vid styrelsemöten: 12/15
Närvaro vid möten med revisionsutskottet: 8/8
Aktieinnehav i Dometic: 32 000
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
1)
Genom juridisk person.
STYRELSE 72DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNLEDNING
Juan Vargues
Född 1959. Vd och koncernchef
sedan 2018.
Managementutbildning vid IMD
Lausanne (Schweiz), Executive MBA
från Lunds universitet (EFL), gymna-
sieingenjörsexamen från Tekniska
Vuxengymnasiet i Göteborg.
Aktieinnehav i Dometic: 839 710
1)
Peter Jannerö
Född 1969. Chief Marketing Officer
sedan 2023.
Masterexamen i marknadsföring från
Handelshögskolan vid Göteborgs
universitet.
Aktieinnehav i Dometic: 0
Anders Fransson
Född 1969. EVP och Head of Group
Operations and Sustainability sedan
2023.
Civilingenjörsexamen i maskinteknik
från Linköpings Tekniska Högskola.
Aktieinnehav i Dometic: 235
Eric B. Fetchko
Född 1962. Chef för segmentet Marine
sedan 2022.
Examen i maskinteknik från British
Columbia Institute of Technology,
Vancouver, Kanada.
Aktieinnehav i Dometic: 6 754
Jenny Evelius
Född 1969. EVP och Head of Group HR
sedan 2023.
Civilekonomexamen från
Handelshögskolan i Stockholm.
Aktieinnehav i Dometic: 6 000
1)
Inklusive närstående part.
Stefan Fristedt
Född 1966. Finansdirektör sedan 2019.
Kandidatexamen i ekonomi från Lunds
universitet och en MBA från Lunds
universitet.
Aktieinnehav i Dometic: 17 934
KONCERNLEDNING 73DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Anton Lundqvist
Född 1970. Chief Technology Officer
sedan 2018.
Tekn. dr. i kemiteknik – elektrokemi och
tekn. lic. i kemiteknik – elektrokemi
från Kungliga Tekniska Högskolan.
Civilingenjörsexamen i kemiteknik
– energikemi från Kungliga Tekniska
Högskolan.
Aktieinnehav i Dometic: 48 469
Anna Smieszek
Född 1964. EVP och chefsjurist
sedan 2015.
Juristexamen från University of
Silesia och Stockholms universitet.
Doktorandstudier vid Oxford University
och diplomprogram i internationell rätt
vid Stockholms universitet.
Aktieinnehav i Dometic: 9 697
Joshua Militello
Född 1974. Chef för segmentet
Segment Mobile Cooling sedan 2024.
Kandidatexamen i statsvetenskap och
psykologi från State University of New
York College i Potsdam.
Aktieinnehav i Dometic: 0
Chialing Hsueh
Född 1963. Chef för segmentet Land
Vehicles APAC sedan 2024.
Masterexamen i marknadsföring från
University of Massachusetts, USA.
Kandidatexamen från Soochow
University, Taiwan.
Aktieinnehav i Dometic: 37 381
Eva Karlsson
Född 1966. Chef för segmentet Land
Vehicles EMEA sedan 2024.
Managementutbildning vid IMD
Lausanne (Schweiz), masterexamen i
maskinteknik från Chalmers Tekniska
Högskola.
Aktieinnehav i Dometic: 32 697
REVISOR
Patrik Adolfson
Född 1973. Huvudansvarig revisor, Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB. Huvudansvarig revisor för Dometic sedan 2022.
Andra revisionsuppdrag: Anticimex Group AB, Bonava AB (publ), NCC AB (publ), Nordstjernan AB (publ) and Röko AB (publ).
Medlem i FAR.
ÖVRIGA FÖRÄNDRINGAR I KONCERNLEDNINGEN
Todd Seyfert. Chef för segmentet Land Vehicles Americas,
lämnade Dometic i februari 2025.
KONCERNLEDNING 74DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NYCKELTAL
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Resultat
Nettoomsättning 24 620 27 775 29 764 21 516 16 207
Organisk tillväxt, % – 12 – 12 – 3 23 –10
EBITDA 2 387 4 207 4 265 3 775 2 669
EBITDA före jämförelsestörande poster 3 587 4 374 4 797 3 899 2 728
EBITA 1 470 3 296 3 399 3 225 2 176
EBITA före jämförelsestörande poster 2 670 3 463 3 931 3 348 2 235
Rörelseresultat (EBIT) –1 123 2 682 2 789 2 855 1 880
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 77 2 850 3 321 2 979 1 939
Årets resultat –2 303 1 332 1 784 1 726 451
Marginaler
EBITDA, % 9,7 15,1 14,3 17,5 16,5
EBITDA, före
jämförelse störande poster, % 14,6 15,7 16,1 18,1 16,8
EBITA, % 6,0 11,9 11,4 15,0 13,4
EBITA, före
jämförelse störande poster, % 10,8 12,5 13,2 15,6 13,8
EBIT, % –4,6 9,7 9,4 13,3 11,6
EBIT, före jämförelsestörande poster, % 0,3 10,3 11,2 13,8 12,0
Kapitalmått
Avkastning på operativt kapital, % –2,9 6,4 6,8 9,9 7,4
Avkastning på operativt kapital, exkl. goodwill
och varumärken, % –9,7 21,0 23,1 36,9 26,9
Nettorörelsekapital / Nettoomsättning, % 29 31 32 24 22
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020
Finansiell ställning
Summa tillgångar 52 822 54 119 57 451 52 030 37 615
Räntebärande skuld 15 976 16 851 19 170 16 802 14 252
Genomsnittlig löptid på räntebärande skuld 2,1 2,5 2,8 3,8 3,3
Nettoskuld 11 289 12 029 14 284 11 752 5 461
Leverage (Nettoskuld/EBITDA) 3,1 2,7 3,0 2,6 2,0
Eget kapital 25 465 25 992 26 415 22 447 16 201
Operativt kapital 37 229 38 495 41 186 34 841 22 541
Operativt kapital exkl. goodwill och
varumärken 10 473 11 460 13 079 8 894 5 336
Sysselsatt kapital 41 442 42 843 45 585 39 249 30 453
Nettorörelsekapital 6 174 7 070 9 143 6 476 2 953
Soliditet, % 48 48 46 43 43
Per aktie
Resultat per aktie före utspädning, kr –7,21 4,17 5,58 5,58 1,52
Resultat per aktie efter utspädning, kr –7,21 4,17 5,58 5,58 1,52
Justerat resultat per aktie före utspädning, kr 3,21 5,93 8,32 6,75 2,40
Justerat resultat per aktie efter utspädning, kr 3,21 5,93 8,32 6,75 2,40
Utdelning per aktie, kr
1)
1,30 1,90 1,30 2,45 2,30
Antal aktier (not 28) 319 499 993 319 499 993 319 499 993 319 499 993 295 833 333
Anställda
Medelantal anställda 7 558 8 093 8 834 7 650 6 482
Nettoomsättning per anställd, Mkr 3,26 3,43 3,37 2,81 2,50
1)
Av styrelsen föreslagen utdelning.
FINANSIELLA RAPPORTER 75DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNENS
RESULTATRÄKNING
Mkr
Not
2024
2023
Nettoomsättning
5, 6
24 620
27 775
Kostnad för sålda varor
17 800
19 994
Bruttoresultat
6 820
7 781
Försäljningskostnader
2 160
2 184
Administrationskostnader
6,7
1 485
1 530
Forsknings - och utvecklingskostnader
587
591
Övriga rörelseintäkter och kostnader
10
82
13
Jämförelsestörande poster
1 200
167
Av- och nedskrivning förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
6
2 593
613
Rörelseresultat
8, 9
1 123
2 682
Finansiella intäkter
11
151
168
Finansiella kostnader
11
998
968
Finansiella poster – netto
847
800
Resultat före skatt
1 970
1 883
Skatt
12
332
551
Årets resultat
2 303
1 332
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
2 303
1 332
Resultat per aktie
28
före utspädning, kr
7,21
4,17
efter utspädning, kr
7,21
4,17
Genomsnittligt antal aktier
28
före utspädning
319 499 993
319 499 993
efter utspädning
319 499 993
319 499 993
KONCERNENS
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
Mkr
Not
2024
2023
Årets resultat
2 303
1 332
Övrigt totalresultat
Poster som inte kan omföras till årets resultat:
Aktuariella vinster och förluster avseende förmånsbestämda
pensionsplaner, netto efter skatt
19
22
8
22
8
Poster som kan omklassificeras till årets resultat:
Kassaflödessäkringar, netto efter skatt
3
15
3
Resultat från säkring av nettoinvesteringar i utländsk verksamhet,
netto efter skatt
3
630
156
Omräkningsdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter
2 976
1 507
2 361
1 348
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
2 383
1 339
Årets totalresultat
80
7
Summa totalresultat för året hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
80
7
FINANSIELLA RAPPORTER 76DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNENS
BALANSRÄKNING
Mkr
Not
31 december 2024
31 december 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill
14
20 661
21 267
Varumärken
14
6 095
5 767
Övriga immateriella tillgångar
14
6 795
6 821
Byggnader, mark och markanläggningar
15
861
831
Maskiner och andra tekniska anläggningar
15
956
968
Inventarier, verktyg och installationer
15
389
480
Pågående nyanläggningar och förskott
15
215
215
Nyttjanderättstillgångar
8
1 878
1 955
Uppskjuten skattefordran
12
1 091
718
Övriga långfristiga fordringar
3, 13
248
181
Summa anläggningstillgångar
39 189
39 204
Omsättningstillgångar
Varulager
16
6 455
7 327
Kundfordringar
3, 17
2 300
2 311
Aktuella skattefordringar
84
127
Derivat, kortfristiga
3
17
21
Övriga kortfristiga fordringar
3
361
533
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
18
203
248
Likvida medel
25
4 213
4 348
Summa omsättningstillgångar
13 633
14 915
SUMMA TILLGÅNGAR
52 822
54 119
Mkr
Not
31 december 2024
31 december 2023
EGET KAPITAL
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital
28
1
1
Övrigt tillskjutet kapital
14 777
14 777
Övriga reserver
6 598
4 238
Balanserade vinstmedel
4 089
6 976
SUMMA EGET KAPITAL
25 465
25 992
SKULDER
Långfristiga skulder
Långfristig upplåning
21
13 077
16 335
Uppskjutna skatteskulder
12
3 091
2 952
Övriga långfristiga skulder
3
5
Leasingskulder, långfristiga
3, 8
1 716
1 716
Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser
19
512
517
Övriga avsättningar, långfristiga
20
435
237
Summa långfristiga skulder
18 836
21 755
Kortfristiga skulder
Kortfristig upplåning
21
2 388
Leverantörsskulder
3
2 581
2 568
Aktuella skatteskulder
43
160
Förskott från kunder
25
37
Leasingskulder, kortfristiga
3, 8
443
388
Derivat, kortfristiga
3
13
134
Övriga avsättningar, kortfristiga
20
731
412
Övriga kortfristiga skulder
3,29
950
1 266
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
22
1 347
1 407
Summa kortfristiga skulder
8 520
6 372
SUMMA SKULDER
27 356
28 128
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
52 822
54 119
FINANSIELLA RAPPORTER 77DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNENS RAPPORT ÖVER
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Mkr
Not
Aktiekapital
Övrigt till skjutet kapital
Övriga reserver
3)
Balanserade vinstmedel
Summa eget kapital
Ingående balans 1 januari 2023
28
1
14 777
5 586
6 051
26 415
Årets resultat
1 332
1 332
Övrigt totalresultat
Aktuariella vinster och förluster avseende förmåns bestämda pensionsplaner, netto efter skatt
1)
8
8
Kassaflödessäkringar, netto efter skatt
3
3
Resultat från säkring av netto investeringar i utländsk verksamhet, netto efter skatt
156
156
Omräkningsdifferenser vid omräkning av utlands verksamheter
1 507
1 507
Summa totalresultat
1 348
1 340
7
Transaktioner med aktieägare
Lämnad utdelning till moderbolagets aktieägare
415
415
Summa transaktioner med aktieägare
415
415
Utgående balans 31 december 2023
1
14 777
4 238
6 976
25 992
Ingående balans 1 januari 2024
28
1
14 777
4 238
6 976
25 992
Årets resultat
2 303
2 303
Övrigt totalresultat
Aktuariella vinster och förluster avseende förmåns bestämda pensionsplaner, netto efter skatt
2)
22
22
Kassaflödessäkringar, netto efter skatt
15
15
Resultat från säkring av netto investeringar i utländsk verksamhet, netto efter skatt
630
630
Omräkningsdifferenser vid omräkning av utlands verksamheter
2 976
2 976
Summa totalresultat
2 361
2 280
80
Transaktioner med aktieägare
Lämnad utdelning till moderbolagets aktieägare
607
607
Summa transaktioner med aktieägare
607
607
Utgående balans 31 december 2024
1
14 777
6 598
4 089
25 465
1)
2023 uppgick aktuariella vinster och förluster avseende förmånsbestämda pensionsplaner till 9 Mkr, och skatt hänförlig till aktuariella vinster och förluster uppgick till 0,5 Mkr.
2)
2024 uppgick aktuariella vinster och förluster avseende förmånsbestämda pensionsplaner till 28 Mkr, och skatt hänförlig till aktuariella vinster och förluster uppgick till6 Mkr.
3)
Övriga reserver består huvudsakligen av valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter.
FINANSIELLA RAPPORTER 78DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KONCERNENS
KASSAFLÖDESANALYS
Mkr
Not
2024
2023
Löpande verksamheten
Rörelseresultat
1 123
2 682
Justering för icke kassaflödespåverkande poster
Av- och nedskrivningar
25
3 510
1 525
Andra icke kassaflödespåverkande poster
25
1 243
13
Förändring av rörelsekapital
Ökning/minskning av varulager
843
1 826
Ökning/minskning av kundfordringar
142
444
Ökning/minskning av leverantörsskulder
151
328
Övriga förändringar i den löpande verksamheten
144
304
Betald skatt
740
979
Kassaflöde från den löpande verksamheten
3 869
4 854
Investeringsverksamheten
Förvärv av verksamheter, netto förvärvade likvida medel
29
159
539
Investeringar i anläggningstillgångar
14, 15
379
628
Försäljning av anläggningstillgångar
14, 15
3
7
Övriga investeringar
17
5
Kassaflöde från investeringsverksamheten
519
1 165
Finansieringsverksamheten
Upptagen långfristig upplåning
25
3 478
Amortering av långfristig upplåning
25
2 056
5 754
Förändring av kortfristig upplåning
25
389
Betalning av leasingskulder som är hänförliga till leasingavtal
25
352
355
Betald ränta
939
922
Erhållen ränta
85
160
Övriga finansiella poster
25
66
123
Lämnad utdelning till moderbolagets aktieägare
607
415
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
3 545
3 685
Årets kassaflöde
195
4
Likvida medel vid årets början
25
4 348
4 399
Valutakursdifferens i likvida medel
59
55
Likvida medel vid årets slut
4 213
4 348
FINANSIELLA RAPPORTER 79DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MODERBOLAGETS
RESULTATRÄKNING
MODERBOLAGETS
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
Mkr Not 2024 2023
Årets resultat 1 643 –320
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 1 643 –320
Mkr Not 2024 2023
Administrationskostnader 6, 7, 9 –243 –235
Övriga rörelseintäkter 6 247 229
Rörelseresultat 4 –6
Ränteintäkter från koncernföretag 11 741 855
Resultat från andelar i koncernföretag 11 1 800
Övriga finansiella intäkter och kostnader 11 –1 090 –1 198
Finansiella poster – netto 1 451 –343
Koncernbidrag 173
Resultat före skatt 1 629 –349
Skatt 12 14 29
Årets resultat 1 643 –320
FINANSIELLA RAPPORTER 80DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MODERBOLAGETS
BALANSRÄKNING
Mkr Not 31 december 2024 31 december 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Aktier i dotterbolag 26 16 228 16 228
Övriga immateriella tillgångar 14 0 0
Inventarier 15 0 1
Uppskjuten skattefordran 12 66 52
Fordringar hos dotterbolag 7 302 6 008
Övriga långfristiga fordringar 13 78 63
Summa anläggningstillgångar 23 674 22 351
Omsättningstillgångar
Fordringar hos dotterbolag 4 395 5 683
Övriga kortfristiga fordringar 11 44
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 18 16 14
Likvida medel 128
Summa omsättningstillgångar 4 551 5 740
SUMMA TILLGÅNGAR 28 225 28 091
Mkr Not 31 december 2024 31 december 2023
EGET KAPITAL 28
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1 1
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel 1 0 717 1 1 644
Årets resultat 1 643 –320
SUMMA EGET KAPITAL 12 361 11 325
AVSÄTTNINGAR
Övriga avsättningar 20 124 107
Summa avsättningar 124 107
SKULDER
Långfristiga skulder
Långfristig upplåning 21 13 077 16 335
Summa långfristiga skulder 13 077 16 335
Kortfristiga skulder
Kortfristig upplåning 21 2 388 0
Leverantörsskulder 21 14
Skulder till dotterbolag 0
Övriga kortfristiga skulder 3 30
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 22 252 280
Summa kortfristiga skulder 2 664 324
SUMMA SKULDER 15 864 16 766
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 28 225 28 091
FINANSIELLA RAPPORTER 81DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Mkr Not Aktiekapital
Övriga
reserver
Balanserade
vinstmedel
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 januari 2023 28 1 12 059 12 060
Årets resultat –320 –320
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat –320 –320
Transaktioner med aktieägare
Lämnad utdelning till moderbolagets aktieägare –415 –415
Summa transaktioner med aktieägare –415 –415
Utgående balans 31 december 2023 1 11 324 11 325
Ingående balans 1 januari 2024 28 1 11 324 11 325
Årets resultat 1 643 1 643
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat 1 643 1 643
Transaktioner med aktieägare
Lämnad utdelning till moderbolagets aktieägare –607 –607
Summa transaktioner med aktieägare –607 –607
Utgående balans 31 december 2024 1 12 360 12 361
MODERBOLAGETS
KASSAFLÖDESANALYS
Mkr Not 2024 2023
Löpande verksamheten
Rörelseresultat 4 –6
Justering av poster som inte påverkar kassaflödet
Av- och nedskrivningar 25 1 0
Andra poster som inte påverkar kassaflödet 25 1302 –36
Förändring av rörelsekapital
Ökning/minskning av leverantörsskulder 6 –18
Övriga förändringar i den löpande verksamheten 68 –3 279
Betald skatt 19 –75
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 401 –3 415
Investeringsverksamheten
Investeringar i anläggningstillgångar
Övriga investeringar
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Finansieringsverksamheten
Upptagen långfristig upplåning 25 0 3 478
Amortering av långfristig upplåning 25 –2 056 –5 754
Koncernbidrag 29 –29
Förändring av kortfristig upplåning 25 389
Betald ränta –819 –862
Erhållen ränta 746 855
Övriga finansiella poster 25 1 045 6 142
Lämnad utdelning till moderbolagets aktieägare –607 –415
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –1 273 3 415
Årets kassaflöde 128 0
Likvida medel vid årets början 25
Valutakursdifferens i likvida medel
Likvida medel vid årets slut 128
FINANSIELLA RAPPORTER 82DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 1
Allmän information
Dometic Group AB (publ) och dess dotterbolag (tillsammans ”Dometic Group”,
”Dometic” eller ”koncernen”) är ett globalt tech-friluftsbolag med en målsättning
att underlätta ett mobilt liv: ”Make mobile living easy”. Genom att använda sin
starka kompetens inom kylning, uppvärmning, energi & elektronik, mobilitet
och utrymmesoptimering ges fler människor möjlighet att uppleva naturen och
förstärker deras känsla av frihet utomhus. Detta uppnås genom att skapa smarta,
hållbara och pålitliga produkter med enastående design. Miljontals människor runt
om i världen använder bolagets produkter när de campar och utforskar naturen
med sina bilar, husbilar eller båtar. Utbudet av erbjudanden inkluderar installerade
produkter i landbaserade fordon samt i båtar, såväl som fristående produkter som
används av friluftsentusiaster.
Bolaget är ett börsnoterat aktiebolag, med organisationsnummer 556829-
4390. Styrelsen för bolaget har sitt säte i Stockholm. Koncernens huvudkontor har
adressen Hemvärns gatan 15, 6 tr., 171 54 Solna, Sverige.
Koncern- och årsredovisningen omfattar perioden 1 januari till 31 december
2024 (jämförelsetalen avser perioden 1 januari till 31 december 2023), och
godkändes för publicering av styrelsen den 20 mars 2025 .
Balans- och resultaträkningarna kommer att fastställas av årsstämman den
15 april 2025.
Det kan hända att totalsummor som anges i tabeller och rapporter till följd av
avrundningsskillnader inte alltid utgör den exakta summan av de enskilda posterna.
Målsättningen är att varje post ska motsvara uppgiften i dess källa och avrundnings
-
skillnader kan därför uppstå.
Där inget annat anges redovisas alla belopp i miljoner svenska kronor (Mkr).
NOT 2
Sammanfattning av väsentliga redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats vid upprättandet av denna
koncernredovisning anges nedan. Dessa principer har tillämpats konsekvent om
inget annat anges. Standarder eller tolkningar som inte är tillämpliga för koncernen
är inte inkluderade i sammanfattningen nedan.
2.1 Grunder för upprättandet
Koncernredovisningen för Dometic Group AB (publ) har upprättats i enlighet med
International Financial Reporting Standards (IFRS) och IFRS-tolkningar, såsom de
antagits av EU. Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdesme
-
toden, förutom för justerade finansiella tillgångar och skulder inklusive derivatin-
strument som redovisats till verkligt värde.
Vissa tilläggsupplysningar lämnas i enlighet med Rådet för hållbarhets- och
finansiell rapportering samt Årsredovisningslagen (ÅRL).
Moderbolagets redovisning är upprättad enligt samma redovisningsprinciper
som för koncernen, med undantag för vad som anges i avsnitt 2.8
”Redovisningsprinciper för moderbolaget”.
Upprättandet av finansiella rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver vissa
väsentliga uppskattningar och bedömningar. Vidare krävs att företagsledningen
gör vissa bedömningar vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper.
De områden som innefattar en högre grad av bedömning eller komplexitet,
eller områden där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för
koncernredovisningen, redovisas i not 4. Ytterligare information om redovisnings
-
principer lämnas i respektive not samt i not 2 där en sammanställning av väsentliga
redovisningsprinciper har redogjorts för.
Dometic Group tillämpar säkringsredovisning för derivat som säkrar prognos av
framtida kassaflöden i utländsk valuta, derivat som säkrar kassaflödesrisk i framtida
räntebetalningar samt för lån i utländsk valuta som säkrar omräkningsrisken i
nettoinvesteringar i utlandsverksamheter.
2.1.1 Förändringar i redovisningsprinciper
Nya och ändrade redovisningsprinciper för 2024:
Dometic omfattas av ändrade standarder och tolkning som trätt i kraft från och
med den 1 januari 2024. Dessa förändringar utgörs av ändringar i IAS 1 Utformning
av finansiella rapporter avseende klassificering av skuld, IFRS 16 Leasingavtal om
redovisning av leasingskuld kopplat till sale and leaseback transaktioner samt
tillägg i IAS 7 Rapport över kassaflöden och IFRS 7 Finansiella instrument: Upplys
-
ningar avseende supplier finance arrangements. Ingen av dessa förändringar har
haft en väsentlig påverkan på koncernens finansiella ställning.
Nya och ändrade redovisningsprinciper för 2025 och därefter:
Ett antal ändrade standarder och tolkningar har publicerats av IASB men som ännu
inte trätt i kraft och som inte tillämpats av koncernen eller moderbolaget. Dessa
omfattar ändringar i IAS 21 Effekterna av ändrade valutakurser, IFRS 9 Finansiella
instrument och IFRS 7 Finansiella instrument Upplysningar samt IFRS 19 Subsidiaries
without Public Accountability: Disclosures. Dessa ändringar bedöms inte ha någon
väsentlig påverkan på koncernen eller moderbolagets finansiella rapporter. I
tillägg till dessa kommer koncernen även att omfattas av den nya standarden IFRS
18 Presentation and Disclosures in Financial Statements vilket kommer ersätta IAS
1 avseende utformning av finansiella rapporter. IFRS 18 träder i kraft 1 januari 2027
och ett arbete pågår för att kartlägga hur den nya standarden kommer påverka
koncernens finansiella rapporter.
2.2 Koncernredovisning
(a) Dotterbolag
Dotterbolag är alla företag över vilka koncernen har ett bestämmande inflytande.
Koncernen har ett bestämmande inflytande över ett företag när koncernen är expo
-
nerad för, eller har rätt till, rörlig avkastning från sin andel i bolaget och kan påverka
denna avkastning genom sitt inflytande. Dotterbolag inkluderas i koncernredovis
-
ningen i sin helhet från det datum inflytandet övergår till koncernen. De exkluderas
ur koncernredovisningen från det datum då det bestämmande inflytandet upphör .
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelseförvärv.
Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterbolag utgörs av verkligt värde på överlåtna
nettotillgångar på förvärvsdatumet. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs
löpande i koncernens resultaträkning. De belopp varmed köpeskillingen över
-
skrider det verkliga värdet på koncernens andel av identifierbara nettotillgångar
redovisas som goodwill .
Koncerninterna transaktioner, balansposter samt orealiserade vinster och
förluster på transaktioner mellan koncernföretag elimineras.
(b) Intresseföretag
Investeringar i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden och redovi
-
sas initialt till anskaffningsvärde. Ändring av koncernens andel i intresseföretagets
resultat efter förvärvet redovisas som en ökning eller minskning av innehavets
redovisade värde, justerat för utdelning .
NOTER 83DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
2.3 Omräkning av utländsk valuta
(a) Funktionell valuta och presentationsvaluta
Poster i respektive koncernföretags finansiella rapporter värderas i den valuta som
används i den primära ekonomiska miljö där bolagen är verksamma – ”funktionell
valuta”. I koncernredovisningen används svenska kronor (SEK) som också är
koncernens presentationsvaluta.
(b) Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de
valutakurser som gällde på transaktionsdagen eller den dag posterna omvärderas.
Valutakursvinster/-förluster som uppstår i samband med betalning av sådana
transaktioner och vid omräkning av valutakurser för monetära tillgångar och skulder
i utländska valutor till balansdagens kurs, redovisas i resultaträkningen, utom när de
redovisats i eget kapital som kvalificerade säkringar av kassaflöden eller nettoinves
-
tering i utländsk verksamhet.
Valutakursvinster/-förluster som hänför sig till lån och likvida medel redovisas
i resultaträkningen under finansnetto. Alla övriga valutakursvinster/-förluster
redovisas i resultaträkningen inom rörelseresultatet.
(c) Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för samtliga koncernföretag med en annan funktio
-
nell valuta än koncernens presentationsvaluta omräknas till presentationsvalutan
enligt följande:
(1) tillgångar och skulder i respektive balansräkning omräknas till balansdagens
kurs
(2) intäkter och kostnader i respektive resultaträkning omräknas till genomsnittlig
valutakurs, och
(3) alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat.
Justeringar till verkligt värde som uppstår vid förvärv av en utländsk verksamhet
behandlas som tillgångar och skulder i utlandsverksamheten och omräknas till
balansdagens kurs.
Valutakurser
Balansdagens kurs
Genomsnittlig kurs 31 december
Land
Valuta
2024
2023
2024
2023
Australien
AUD
6,97
7,02
6,81
Kanada
CAD
7,73
7,84
Kina
CNY
1,48
1,50
1,51
1,41
Danmark
DKK
1,54
1,53
1,54
1,49
Euroområdet
EUR
11,45
11,42
11,49
11,08
Stor britannien
GBP
13,53
13,16
13,86
12,74
Hongkong
HKD
1,36
1,35
1,42
1,28
Ungern
HUF
0,03
0,03
Japan
JPY
0,07
0,08
Norge
NOK
0,98
1,01
Polen
PLN
2,65
2,52
USA
USD
10,60
10,56
11,00
10,01
Sydafrika
ZAR
0,58
0,58
2.4 Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar redovisas initialt till verkligt värde plus transaktionskostnader
för alla finansiella tillgångar som inte redovisas till verkligt värde via resultaträk
-
ningen. Finansiella tillgångar som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen
redovisas initialt till verkligt värde och transaktionskostnaderna kostnadsförs i
resultaträkningen.
Dometic Group klassificerar och värderar sina finansiella tillgångar med använd
-
ning av följande kategorier: Upplupet anskaffningsvärde och verkligt värde via
resultaträkningen.
a) Upplupet anskaffningsvärde: Koncernens finansiella tillgångar till upplupet
anskaffningsvärde utgörs av kundfordringar och övriga fordringar samt av likvida
medel i balansräkningen. Syftet med innehavet av dessa finansiella tillgångar
är att erhålla de avtalsmässiga kassaflödena, enligt affärsmodellen ”hold to
collect”. Kassaflödena från dessa tillgångar utgörs uteslutande av betalningar
av ränta och kapitalbelopp, och värderas därför till upplupet anskaffningsvärde.
Försäljning av eller handel med koncernens finansiella tillgångar är inte en del av
affärsmodellen. Om en försäljning ändå skulle ske, rör det sig om enstaka fall.
Kundfordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till
upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat
med eventuell förlustreserv för förväntade kreditförluster.
b) Verkligt värde via resultaträkningen: Koncernens finansiella tillgångar till verkligt
värde via resultaträkningen avser finansiella derivat (valutaterminer) för säkring
av fordringar i utländsk valuta när säkringsredovisning inte tillämpas. Finansiella
derivat som används för säkring och där säkringsredovisning tillämpas redovi
-
sas till verkligt värde via övrigt totalresultat. Värderingen av finansiella derivat
till verkligt värde görs med användning av de senaste uppdaterade marknads
-
priserna. Vinster eller förluster till följd av förändringar i verkligt värde inom
kategorin ”verkligt värde via resultaträkningen” redovisas i rörelseresultatet
eller finansnettot i resultaträkningen, beroende på typen av ekonomisk relation
till den underliggande tillgången.
Tillgångar klassificeras som omsättningstillgångar om de förväntas bli reglerade
inom 12 månader, i annat fall klassificeras de som anläggningstillgångar.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernens metod för nedskrivning av finansiella tillgångar är en förlust matris
som är utformad i enlighet med nedskrivningsmodellen för finansiella tillgångar
i IFRS 9. Dometic Group tillämpar den förenklade metoden för att värdera och
redovisa förväntade kreditförluster över kundfordringarnas förväntade livslängd.
Historisk information om koncernföretag, med avseende på tidigare kreditförluster
och åldersanalys, används för att göra prognoser om framtida kreditförluster. Se
ytterligare beskrivning i not 17.
2.5 Finansiella skulder
Finansiella skulder redovisas initialt till verkligt värde, netto upparbetade transak
-
tionskostnader. Skulder till kreditinstitut redovisas därefter till upplupet anskaff-
ningsvärde och eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto transaktionskost-
nader) och återbetalningsvärdet redovisas i resultaträkningen över låneskuldens
löptid i enlighet med effektivräntemetoden. Avgifter som betalas vid upprättandet
av lånefaciliteter redovisas som transaktionskostnader för lånet i den utsträckning
det är sannolikt att delar av eller hela faciliteten kommer att utnyttjas. Om så är fallet
skjuts avgiften upp till dess att kreditutnyttjandet sker. I den mån det inte finns några
bevis för att det är sannolikt att delar av eller hela faciliteten kommer att utnyttjas,
aktiveras avgiften som en förskottsbetalning för tillgång av likviditeten och skrivs
av över löptiden för den facilitet det avser. Skulder till kreditinstitut klassificeras
som kortfristiga skulder, såvida inte koncernen har rätt att skjuta upp betalningen
av skulden till en tidpunkt minst 12 månader efter balansdagen. En finansiell skuld
tas bort från balansräkningen när skuldens förpliktelse fullgörs eller på annat sätt
utsläcks. Finansiella skulder redovisade till verkligt värde via resultaträkningen avser
huvudsakligen ännu ej erlagd köpeskilling från förvärv. Redovisningsprinciper för
dessa finansiella skulder redogörs för i not 3 avsnitt ”Verkligt värde” samt not 29 .
forts. NOT 2
NOTER 84DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är förpliktelser att betala för varor eller tjänster som har förvär
-
vats från leverantörer inom ramen för den normala affärsverksamheten. Leveran-
törsskulder klassificeras som kortfristiga skulder om betalningen ska ske inom ett
år. Leverantörsskulder redovisas initialt till verkligt värde och värderas därefter till
upplupet anskaffningsvärde med användning av effektivräntemetoden .
Kvittning av finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och nettobeloppet redovisas i balansräk
-
ningen när det finns legal rätt att kvitta de redovisade beloppen och när det finns
avsikt att reglera posterna på nettobasis eller att samtidigt realisera tillgången och
reglera skulden.
2.6 Derivatinstrument och säkringsredovisning
Derivatinstrument används för att ekonomiskt säkra de valutakurs- och ränterisker
som koncernen är exponerad för. Derivat redovisas till verkligt värde i balansräk
-
ningen där positiva värden redovisas som tillgång och negativa värden redovisas
som skuld. Vinst och förlust avseende derivat redovisas i resultaträkningen vid
samma tidpunkt som vinst och förlust redovisas för de poster som säkrats. Säk
-
ringsredovisning tillämpas för derivat som säkrar prognos av framtida kassaflöden
i utländsk valuta, derivat som säkrar kassaflödesrisk i framtida räntebetalningar
samt för lån i utländsk valuta som säkrar omräkningsrisken i nettoinvesteringar i
utlandsverksamheter.
Kassaflödessäkringar
Säkring prognos av framtida försäljning och inköp i utländsk valuta
För säkring av valutarisk i prognoser av framtida försäljning och inköp i utländsk
valuta används valutaterminer. Den effektiva delen av en förändring i verkligt värde
för valutaterminer som identifierats som och uppfyller kraven för kassaflödessäkring
redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i övriga reserver i eget kapital. De
ackumulerade värdeförändringarna i eget kapital överförs till årets resultat i sam
-
band med att det säkrade kassaflödet påverkar årets resultat. Vinsten eller förlusten
för eventuell ineffektiv del redovisas direkt i resultaträkningen.
Kassaflödessäkring av ränterisk
För säkring av ränterisk i prognos av framtida räntebetalningar avseende upplåning
till rörlig ränta används ränteswappar, där bolaget erhåller fast ränta och betalar
rörlig ränta. Räntekupong som del av ränteswappar redovisas löpande i resultaträk
-
ningen som räntekostnad varmed kassaflödena från säkringsinstrumentet möter
kassaflödena från den säkrade posten. Orealiserade förändringar i verkligt värde
på ränteswapparna, till den del de utgör en effektiv säkring, redovisas i övrigt
totalresultat och ingår som en del av säkringsreserven till dess att den säkrade
posten påverkar årets resultat och så länge som kriterierna för säkringsredovisning
är uppfyllda. Eventuell ineffektivitet redovisas direkt i resultaträkningen.
Säkring av valutarisk i utländska nettoinvesteringar
Nettoinvesteringar i utländska dotterbolag har i viss utsträckning säkrats genom
upplåning i utländsk valuta som på balansdagen omräknas till balansdagens kurs.
Periodens omräkningsdifferenser på säkringsinstrumenten redovisas, i den mån
säkringen är effektiv, i övrigt totalresultat och de ackumulerade förändringarna i
övriga reserver i eget kapital. Detta för att neutralisera de omräkningsdifferenser
som påverkar övrigt totalresultat när koncernen konsolideras. Vinster eller förluster
ackumulerade i eget kapital omförs till resultaträkningen vid en eventuell försäljning
av utlandsverksamheten. Vinst eller förlust som rör eventuell ineffektiv del redovisas
löpande i resultaträkningen.
Säkring av fordringar och skulder i utländsk valuta
För säkring av valutarisk i fordran eller skuld i utländsk valuta används valutatermi
-
ner. För dessa derivat tillämpas inte säkringsredovisning då en ekonomisk säkring
uppnås i redovisningen genom att både den säkrade posten och säkringsinstru
-
mentet redovisas till verkligt värde och värdeförändringarna möts i resultaträk-
ningen. Valutakursförändringar gällande rörelsefordringar och skulder redovisas i
rörelseresultatet medan valutakursförändringar avseende finansiella fordringar och
skulder redovisas i finansnettot.
2.7 Ersättningar till anställda
Avgångsvederlag
Ersättning vid uppsägning betalas ut när en medarbetares anställning sagts upp av
koncernen före normal pensionstidpunkt eller när en medarbetare accepterar fri
-
villig avgång i utbyte mot sådan ersättning. Koncernen redovisar avgångsvederlag
när den bevisligen är förpliktigad att antingen säga upp anställda enligt en detalje
-
rad formell plan utan möjlighet till återkallande eller också betala avgångsvederlag
som ett resultat av ett erbjudande som gjorts för att uppmuntra till frivillig avgång.
Bonusprogram
Koncernen redovisar en skuld och en kostnad för bonus när det finns en avtalad
förpliktelse eller en informell förpliktelse på grund av tidigare praxis.
2.8 Redovisningsprinciper för moderbolaget
Moderbolagets årsredovisning är upprättad enligt Årsredovisningslagen och
Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redo visning för juridiska
personer. Detta betyder att IFRS tillämpas med de avvikelser och tillägg som
presenteras nedan.
Finansiella rapporter
I enlighet med kraven i RFR 2 avviker moderbolagets finansiella rapporter från de
som presenteras av koncernen. Moderbolaget har följande fem delar i årsredovis
-
ningen: resultaträkning, övrigt totalresultat, balansräkning, kassaflödesanalys och
förändring i eget kapital.
Finansiella instrument: Redovisning och värdering
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 9 Finansiella instrument, som ersatt IAS 39
Finansiella instrument: Redovisning och värdering. Värderingen baseras i stället på
anskaffningsvärdet för tillgångar och skulder.
IFRS 16 Leasingavtal
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 16 Leasingavtal i enlighet med
undantaget i RFR 2.
Aktier i dotterbolag
Aktier i dotterbolag redovisas i moderbolagets finansiella rapporter enligt anskaff
-
ningsvärdemetoden. Nedskrivningsprövning sker när det finns en indikation på en
nedgång av värdet.
Koncernbidrag
Moderbolaget redovisar alla koncernbidrag, lämnade eller mottagna, som
bokslutsdispositioner i resultaträkningen.
Aktieägartillskott
Aktieägartillskott från moderbolaget redovisas direkt i mottagande bolags eget
kapital och redovisas i aktier och andelar hos moderbolaget i den mån som
nedskrivning inte är aktuell.
Utdelning från dotterbolag
Utdelning redovisas när rätten till utdelning bedöms vara sannolik.
forts. NOT 2
NOTER 85DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 3
Finansiell riskhantering och finansiella instrument
Dometic Groups verksamhet är exponerad för olika finansiella risker, däribland
prisändringars inverkan på låne- och kapitalmarknaderna. För att hantera dessa
risker på ett effektivt sätt har Dometic Group utarbetat riktlinjer i form av en trea
-
surypolicy, som utgör en del av finanspolicyn, vilken beskriver de finansiella risker
som Dometic Group kan acceptera samt hur sådana risker begränsas och hanteras.
Treasurypolicyn fastställer också ansvarsfördelningen mellan Dometic Groups
dotterbolag och dess centrala finansfunktion.
Finansiell riskhantering är centraliserad till en stabsfunktion (”Group Treasury”)
och hanteras enligt en policy som godkänts av Dometic Groups styrelse. Group
Treasury identifierar, utvärderar och säkrar finansiella risker i nära samarbete med
koncernens operativa enheter. Styrelsen tillhandahåller skriftliga principer för
den övergripande finansiella riskhanteringen samt skriftliga riktlinjer för specifika
områden, till exempel valutarisk, ränterisk, kredit risk, användningen av derivatin
-
strument och finansiella instrument samt investeringar av överskottslikviditet.
Valutarisker
Dometic Group är en global koncern med verksamhet i ett stort antal länder och
därmed är koncernen exponerad för olika valutarisker. Koncernen har även externa
skulder i utländsk valuta. Valutariskerna hanteras centralt bland annat genom derivat,
se not 2.6 för mer information. Valutariskerna består av både transaktionsrisker och
omräkningsrisker.
Transaktionsrisk uppstår som ett resultat av att koncernen har inbetalningar
och utbetalningar i utländska valutor. Transaktionsexponering uppstår vid såväl
kommersiella som finansiella transaktioner. Dometic Groups transaktionsexpo
-
nering rör främst euro, amerikanska dollar, australiensiska dollar, kanadensiska
dollar, brittiska pund och kinesiska yuan. Viktiga valutaflöden är försäljning från
Kina/Hongkong till Europa, USA och Australien, och försäljning från Europa till
Australien och USA. I möjligaste mån koncentreras transaktionsexponeringen till
de länder där tillverkningsenheterna är belägna. Detta uppnås genom att tillverk
-
ningsenheterna fakturerar försäljningsenheterna i deras respektive funktionella
valuta. Dometic Groups treasurypolicy är att valutasäkra alla huvudsakliga framtida
valutaflöden. Policyn reglerar i vilken utsträckning den prognostiserade expone
-
ringen ska hanteras samt vilka valutor som valutasäkras med hjälp av avista-affärer,
valutaterminskontrakt, valutaswappar och valutaoptioner.
Omräkningsrisk föreligger vid omräkning av utländska dotterbolag till rapport-
valutan SEK. Dometic Group har ett antal innehav i dotterbolag vars netto
-
tillgångar exponeras för omräkningsrisk. Valutaexponering som uppstår från
nettotillgångarna i koncernens utlandsverksamheter hanteras till viss del genom
upplåning i de aktuella utländska valutorna. Dessa lån redovisas som säkring av
nettoinvestering. Per den 31 december 2024 var 89 procent (84) av koncernens
nettotillgångar i EUR samt 22 procent (23) av nettotillgångar i USD säkrade med lån
i respektive valuta.
Exponering från externa och interna skulder och fordringar i utländsk valuta som
inte är del av säkringsrelation under säkring av nettoinvestering i utlandsverksam-
heter säkras med valutaterminskontrakt och valutaswappar. Dessa derivat bokförs
till verkligt värde över resultaträkningen tillsammans med förändringar i verkligt
värde på de säkrade posterna.
Ränterisker
Dometic Group definierar ränterisk som risken att förändringar i ränteläget påverkar
koncernens resultat och kassaflöde negativt. Dometic Groups ränterisk uppkom
-
mer huvudsakligen på grund av långfristiga lån.
Ränteriskerna hanteras centralt av Group Treasury i enlighet med treasurypoli
-
cyn. Målet är att den externa upplåningen till mellan 50 och 75 procent ska löpa
med fast ränta, med en varaktighet på mellan sex månader och tre år. För att han
-
tera de fall där upplåningen inte överenstämmer med den önskade räntestrukturen
kan ränteswapar användas, se not 2.6 för mer information. Per den 31 december
2024 löpte 56 procent (51) av låneportföljen med fast ränta. Dometic Group hade
per den 31 december 2024 säkrat 0 procent (0) av banklånen i USD genom att
swappa rörlig ränta till fast ränta.
Kassaflödessäkringar
I enlighet med Dometics treasurypolicy har koncernen säkrat delar av sin kassa-
flödesexponering genom att använda valutaterminskontrakt (se Valutarisker).
Marknadsvärde derivat
Nominellt
31 december 2024
värde
Tillgångar
Skulder
Finansiella derivatinstrument
Valutaterminskontrakt och optioner
– kassaflödessäkringar
999
17
–13
– verkligt värde
Total
17
–13
Minus långfristig del:
Kortfristig del
17
–13
Nominellt
31 december 2023
värde
Tillgångar
Skulder
Finansiella derivatinstrument
Valutaterminskontrakt och optioner
– kassaflödessäkringar
2 633
19
–49
– verkligt värde
1 709
2
–85
Total
21
–134
Minus långfristig del:
Kortfristig del
21
–134
Valutaterminer förfaller månadsvis. Under perioden har – 42 miljoner kronor (–112)
(före skatt) flyttats från Övrigt totalresultat till realiserat säkringsresultat. Per den 31
december 2024 har 15 miljoner kronor (3) netto redovisats i Övrigt totalresultat
hänfört till kassaflödessäkringar .
Koncernen utsätts för prisrisk på råvaror såsom järn, koppar, aluminium och
komponenter i vilka dessa metaller ingår. Denna risk påverkar också plaster där
basen utgörs av petroleum. För att begränsa denna typ av risk har koncernen
möjlighet att ingå kortfristiga kontrakt med vissa råvaru leverantörer. Inga sådana
finansiella kontrakt var ingångna vare sig per den 31 december 2024 eller före-
gående år.
NOTER 86DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Känslighetsanalys
Tabellen visar resultatpåverkan i eget kapital exklusive säkring, om valutor skulle öka/minska med 5 procent och om räntor skulle öka/minska med 1 procent.
Påverkan på resultat före skatt
Påverkan på eget kapital
Valuta
Variabel
Förändring
2024
2023
2024
2023
Transaktionseffekt
USD/CNY
+5 %
94
114
71
81
EUR/USD
+5 %
70
76
52
53
EUR/AUD
+5 %
–4
–5
–3
–4
AUD/USD
+5 %
43
45
32
32
Transaktionseffekt
USD/CNY
–5 %
–94
–114
–71
–81
EUR/USD
–5 %
–70
–76
–52
–53
EUR/AUD
–5 %
4
5
3
4
AUD/USD
–5 %
–43
–45
–32
–32
Påverkan på resultat före skatt
Påverkan på eget kapital
Ränta
Variabel
Förändring
2024
2023
2024
2023
Ränteeffekt
Ränta
+1 %
–59
–80
–44
–56
Ränteeffekt
Ränta
–1 %
59
80
44
56
Finansiella kreditrisker
Finansiella tillgångar innebär ett riskelement då motparterna kan vara oförmögna
att uppfylla sina betalningsförpliktelser. Denna exponering härrör från placeringar
av likvida medel och från derivatpositioner med positiva orealiserade resultat
gentemot banker och andra motparter. Kreditexponering uppstår vid placering av
likvida medel och investering i derivatinstrument.
För att begränsa kreditriskerna har Dometic Group antagit en policy för att
endast hantera kreditvärdiga motparter. Enligt Dometic Groups Finanspolicy får
externa finansiella transaktioner endas göras av Group treasury.
Alla derivattransaktioner täcks av ISDA:s kvittningsöverenskommelser för att
reducera kreditrisk och per 2024 kan 11 miljoner kronor (21) kvittas med motparter.
Tillgångar och skulder kommer endast att nettas ur ett kreditriskperspektiv för mot
-
parter med giltiga ISDA-avtal. Som ett resultat av dessa policyer och begränsningar
är kreditrisk från externa finansiella institutioner inte väsentlig.
Inga kreditförluster uppstod under 2024, varken på externa investeringar eller
derivatpositioner. Kreditrisken indelas i två kategorier: finansiell kreditrisk samt
kreditrisk i kundfordringar (se not 17 för beskrivning av kredit risker). Likvida medel
uppgick till 4 213 miljoner kronor (4 348) vid årets slut och dessa består av kassa
och bank. I följande tabell visas det redovisade värdet för koncernens derivat.
31 december 2024
Tillgångar
Skulder
Derivatinstrument
Nettobelopp redovisat i balansräkningen
17
–13
ISDA-avtal vars transaktioner inte kvittas
i balansräkningen
–11
11
Netto efter kvittning enligt ISDA-avtal
6
–2
Finansieringsrisker
Likviditetsrisker
Likviditetsrisk avser Dometic Groups risk att inte kunna fullgöra sina betalningsskyl
-
digheter på grund av otillräckliga likvida medel eller att endast kunna fullgöra dem
till väsentligt högre finansieringskostnader. Det övergripande målet med Dometic
Groups likviditetshantering är att säkerställa att koncernen behåller kontrollen över
sin likviditetssituation.
Koncernen hanterar likviditetsrisker genom att ha tillräckliga likvida medel och
kortfristiga placeringar i likvida marknader, tillgång till finansiering genom avtalade
lånefaciliteter samt möjligheten att stänga marknadspositioner.
För att bibehålla kontroll över likviditeten och för att försäkra sig om att kon
-
cernen har tillräckligt med likvida medel för att göra större betalningar, såsom
räntebetalningar och amorteringar på koncernens upplåning, rapporterar alla
dotterbolag veckovis sin likviditetssituation till ledningen. En likviditetsprognos för
de kommande tolv veckorna rapporteras till ledningen månatligen.
I följande tabell redovisas koncernens finansiella skulder och derivat uppdelade
i relevanta grupper baserat på återstående löptid från balansdag till kontrakterad
förfallodag. Beloppen som visas i tabellen är odiskonterade kontraktuella kas
-
saflöden för skulderna. För 2025 förväntas ett årligt odiskonterat kassaflöde om
3 037 miljoner kronor avseende skulder till kreditinstitut inklusive framtida odiskon
-
terade räntebetalningar.
forts. NOT 3
NOTER 87DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
31 december 2024
< 1 år
1–2 år
2–3 år
3–4 år
> 4 år
Skulder till kreditinstitut inklusive
framtida odiskonterade ränte-
betalningar
3 037
5 024
5 197
3 498
Valutaterminskontrakt
13
Leverantörsskulder och övriga
skulder
2 747
Leasingskulder
449
380
306
240
1 462
Summa
6 246
5 404
5 503
3 738
1 462
31 december 2023
< 1 år
1–2 år
2–3 år
3–4 år
> 4 år
Skulder till kreditinstitut inklusive
framtida odiskonterade ränte-
betalningar
848
6 963
6 921
66
3 373
Finansiella derivatinstrument
Valutaterminskontrakt
134
Leverantörsskulder och övriga
skulder
2 899
Leasingskulder
382
328
281
220
1 589
Summa
4 263
7 291
7 202
286
4 962
Kapitalrisker
Koncernen definierar kapital som eget kapital samt nettoskuld (exklusive avsättning
för pensioner och upplupen ränta) vilket per den 31 december uppgick till 36 754
miljoner kronor (38 021). Dometic Groups mål för förvaltningen av kapitalet är att
möjliggöra en fortsatt god tillväxt i koncernen för att den ska kunna ge avkastning
till aktieägare och att upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att reducera
kapitalkostnaden.
Koncernen måste enligt banklåneavtal uppfylla vissa finansiella åtaganden i form
av nyckeltal, så kallade ”kovenanter”. Vid slutet av 2024 fanns tillräcklig marginal
för dessa kovenanter. Dometic har en fortlöpande och konstruktiv dialog med sina
banker och under året har de finansiella vilkoren i kreditfacilitetsavtalet justerats för
att återspegla de rådande marknadsförhållanderna och det tillkännagivna omstruk
-
tureringsprogrammet. I en hypotetisk situation där Dometic skulle bryta mot kove-
nanterna, skulle långivarna enligt banklåneavtalet ha rätt att begära återbetalning
av skulderna. Under dessa omständigheter skulle en förhandlingslösning mellan
ägarna, långivarna och koncernledningen eftersträvas för att säkra koncernens
fortlevnad. Se även Förvaltningsberättelsen för mer information om kovenanterna.
31 december 31 december
Nettoskuld/EBITDA 2024 2023
Långfristig upplåning
13 077
16 335
Kortfristig upplåning
2 388
Återläggning aktiverade transaktionskostnader
37
43
Skulder till kreditinstitut exlusive aktiverade
transaktionskostnader
15 501
16 377
Likvida medel
–4 213
–4 348
Nettoskuld*
11 289
12 029
EBITDA före jämförelsestörande poster LTM
3 587
4 374
EBITDA före jämförelsestörande poster
inkl proforma förvärv LTM
3 587
4 374
Nettoskuld/EBITDA
3,1x
2,7x
*Nettoskuld exkluderat avsättning för pensioner och upplupen ränta
Verkligt värde
Värderingar av finansiella instrument och derivat till verkligt värde görs till det mest
aktuella marknadspriset. Värderingen görs på kontinuerlig basis för att identifiera
fluktuationer i finansiella tillgångar och skulder över tiden. Koncernen tillämpar
standardmetoder såsom diskonterade kassaflöden baserade på observerbara
marknadsvärden för respektive förfallotid och valuta.
För valutaterminer görs värdering till verkligt värde genom att på balansdagen
konvertera det utestående marknadsvärdet till SEK till aktuell dagskurs. För ränte
-
derivat konverteras marknadspriset till SEK till balansdagens kurs.
Övriga kortfristiga skulder består huvudsakligen av ännu ej erlagd köpeskilling,
vilket avser potentiell tilläggs köpeskilling från förvärv, där skuldens storlek ofta är
beroende av prestationsmål för det förvärvade bolaget under en viss tid. Dessa
skulder värderas per transaktionsdagen baserad på företagsledningens bästa
estimat av framtida verkligt utfall och tillhör nivå 3-kategorin enligt IFRS 13 Värde
-
ring till verkligt värde. En uppdaterad bedömning kring värdering genomförs per
balansdagen.
Per den 31 december 2024 var det verkliga värdet för finansiella tillgångar i nivå
2-kategorin 17 miljoner kronor (21) och för finansiella skulder 13 miljoner kronor
(134) hänförligt till derivatinstrument och det verkliga värdet för finansiella skulder i
nivå 3 uppgår till 784 miljoner kronor (936).
För att kunna göra värderingar till verkligt värde krävs olika slags indata för
fastställande av verkligt värde. Följande nivåer är definierade:
Nivå 1: Noterade kurser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska
tillgångar eller skulder.
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden som inte inklude
-
ras i nivå 1, antingen direkta (t.ex. kurser) eller indirekta (härledda från
kurser).
Nivå 3: Indata för tillgången eller skulden som inte baseras på tillgänglig
marknadsinformation.
forts. NOT 3
NOTER 88DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Finansiella instrument per kategori
Finansiella tillgångar Finansiella
Balansräkning eller skulder tillgångar eller Derivat som
till bokfört värderade till upplupet skulder värderade används för Derivat till
31 december 2024 värde anskaffningsvärde till verkligt värde säkringsändamål verkligt värde
Finansiella tillgångar
Övriga långfristiga fordringar
248
248
Derivat, kortfristiga
17
14
3
Kundfordringar
2 300
2 300
Övriga kortfristiga fordringar
361
361
Likvida medel
4 213
4 213
Summa finansiella tillgångar
7 139
7 123
14
3
Kortfristig del
6 891
6 874
14
3
Finansiella tillgångar Finansiella
Balansräkning eller skulder tillgångar eller Derivat som
till bokfört värderade till upplupet skulder värderade används för Derivat till
31 december 2024 värde anskaffningsvärde till verkligt värde säkringsändamål verkligt värde
Finansiella skulder
Långfristig upplåning
13 077
13 077
Övriga långfristiga skulder
5
5
Derivat, kortfristiga
13
11
1
Kortfristig upplåning
2 388
2 388
Leverantörsskulder
2 581
2 581
Övriga kortfristiga skulder
950
166
784
Summa finansiella skulder
19 013
18 216
784
11
1
Kortfristig del
5 931
5 135
784
11
1
Finansiella tillgångar Finansiella
Balansräkning eller skulder tillgångar eller Derivat som
till bokfört värderade till upplupet skulder värderade används för Derivat till
31 december 2023 värde anskaffningsvärde till verkligt värde säkringsändamål verkligt värde
Finansiella tillgångar
Övriga långfristiga fordringar
181
181
Derivat, kortfristiga
21
18
3
Kundfordringar
2 311
2 311
Övriga kortfristiga fordringar
533
533
Likvida medel
4 348
4 348
Summa finansiella tillgångar
7 394
7 373
18
3
Kortfristig del
7 213
7 192
18
3
Finansiella tillgångar Finansiella
Balansräkning eller skulder tillgångar eller Derivat som
till bokfört värderade till upplupet skulder värderade används för Derivat till
31 december 2023 värde anskaffningsvärde till verkligt värde säkringsändamål verkligt värde
Finansiella skulder
Långfristig upplåning
16 335
16 335
Övriga långfristiga skulder
Derivat, kortfristiga
134
34
100
Kortfristig upplåning
Leverantörsskulder
2 568
2 568
Övriga kortfristiga skulder
1 266
330
936
Summa finansiella skulder
20 303
19 233
936
34
100
Kortfristig del
3 968
2 899
936
34
100
forts. NOT 3
NOTER 89DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 4
Viktiga uppskattningar och bedömningar
För att upprätta räkenskaperna i enlighet med redovisningsstandarder krävs
uppskattningar och bedömningar som påverkar de redovisade beloppen i
årsredovisningen. Det faktiska utfallet kan skilja sig från dessa uppskattningar och
bedömningar. Områden där uppskattning och bedömning är av större betydelse
för koncernen redovisas nedan.
Nedskrivningsprövning av goodwill och varumärken
I enlighet med IFRS prövas behovet av nedskrivning av goodwill och varumärken
årligen. Denna prövning baseras på en analys av det återvinningsbara värdet, som
uppskattas på grundval av företagsledningens beräkningar av framtida kassaflöden
baserade på budget och strategiplan för koncernen. I Dometics affärsplanering
ingår klimatrelaterade omställnings- och fysiska risker i de planer som ligger till
grund för bedömda framtida kassaflöden i nedskrivningstester samt bedömning av
nyttjandeperioder. Ytterligare information om tillämpade antaganden och känslig
-
heten i dessa redovisas för i not 14.
Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder
Uppskattningar görs för att beräkna värdet av både aktuella och uppskjutna skatte
-
fordringar och uppskjutna skatteskulder. Möjligheten att göra avdrag mot framtida
skattepliktiga vinster och därigenom nyttja de uppskjutna skattefordringarna
bedöms också utifrån uppskattningar. Utfallet kan skilja sig från gjorda uppskatt
-
ningar, t.ex. på grund av förändringar i prognoser för framtida skattepliktiga vinster,
förändrad skattelagstiftning, eller den slutliga bedömning som görs av skattemyn
-
digheter och domstolar avseende inlämnade inkomstdeklarationer. Ytterligare
information om uppskattningar och bedömningar redovisas i not 12.
Ersättningar efter avslutad anställning
Koncernföretagen har olika pensionsplaner. Planerna finansieras vanligen genom
betalningar till försäkringsbolag eller förvaltande fonder. Dometic Group har
både förmånsbestämda och avgiftsbestämda planer. Värdet av pensionsåtagand
-
ena för koncernens förmånsbestämda planer påverkas av vilka antaganden som
gjorts av företagsledningen och som ligger till grund för aktuariernas beräkning
av dessa åtaganden. Antaganden och aktuariella beräkningar görs individuellt
per land där Dometic Group är verksamt och där sådana åtaganden om ersätt
-
ning till anställda finns.
Väsentliga antaganden omfattar diskonteringsränta, inflation, löneutveckling, död
-
lighet samt andra faktorer. Antagandet om diskonteringsränta och inflation baseras
på extern marknadsinformation. Antagandet om löneutveckling speglar historisk
utveckling av lönekostnader, korttidsprognoser och förväntad inflation. Antagande
om dödlighet baseras på officiell statistik. Se vidare i not 19.
Garantiförpliktelser
Inom den bransch där Dometic Group är verksam omfattas många produkter av
en garanti som ingår i priset och gäller under en förutbestämd tid. Avsättningar för
garantier beräknas baserat på tidigare erfarenhet av kostnaderna för reparationer
vilka därmed är föremål för uppskattning och bedömning. Se vidare i not 20.
Avsättningar för återkallade produkter
Avsättningar för återkallade produkter är uppskattningar av framtida kassaflöden
som krävs för att reglera åtaganden. Sådana uppskattningar baseras på typen
av återkallande, rättsprocessen, den troliga omfattningen av skadorna samt hur
processen utvecklas. Dessutom tas hänsyn till utlåtanden och rekommendationer
från juridiska rådgivare och annan rådgivning i fråga om utfallet av processen och
erfarenhet från liknande fall. Se vidare i not 20.
Avsättning för omstruktureringar
Definitionen av omstruktureringskostnader är beräknade kostnader för uppsägning
av personal samt övriga direkta kostnader relaterade till avslutande av verksamhe
-
ter. Beräkningen för avsättning baseras på detaljerade åtgärdsplaner som förväntas
förbättra koncernens kostnadsstruktur och produktivitet. Beloppen har beräknats
utifrån företagsledningens bästa bedömning. För att minimera osäkerhetsfaktorn
har historiskt utfall från tidigare liknande händelser beaktats i uppskattningarna. Se
vidare i not 20.
Avsättning för inkurans
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvär
-
det. Då verkliga försäljningspriser och försäljningskostnader inte är kända vid
tidpunkten vid bokslutstillfället krävs bedömningar och beräkningar för att fastställa
nettoförsäljningsvärdet. Vidare görs bedömningar vid beräkning av inkurans där
exempelvis hänsyn tas till omsättningshastighet och varulagrets ålder. Se vidare
i not 16.
Förvärv av verksamheter och ännu ej erlagd köpeskilling
Värderingen av identifierbara tillgångar och skulder i samband med förvärv av
verksamheter innebär att poster i det förvärvade företagets balansräkning samt
poster som inte har redovisats i det förvärvade företagets balansräkning, såsom
kundrelationer, immateriella rättigheter och varumärken, värderas till verkligt värde.
Under normala omständigheter, då noterade marknadspriser inte är tillgängliga
för de tillgångar och skulder som ska värderas, måste olika värderingsmetoder
användas. Dessa värderingsmetoder baseras på ett antal antaganden. Vidare är
även flera balansposter i förvärvsbalansräkningen föremål för uppskattningar och
bedömningar, vilket innebär att en preliminär värdering kan behöva genomföras
och därefter justeras. Med beaktande av beskrivningen ovan och de praktiska
möjligheterna att sammanställa och redogöra för alla individuella justeringar på ett
sätt som är till nytta för läsaren av årsredovisningen har Dometic Group, förutsatt
att det inte rör sig om materiella justeringar, valt att för varje enskilt förvärv inte
särskilt ange anledningarna till varför den första redovisningen av rörelseförvärvet
är preliminär, och heller inte för vilka tillgångar och skulder, som den första redovis
-
ningen är preliminär.
Alla betalningar för att förvärva av en verksamhet redovisas på förvärvs dagen till
verkligt värde, inklusive skulder relaterade till tilläggsköpe skillingar eller villkorade
köpeskillingar. Dessa skulder värderas till verkligt värde i efterföljande perioder där
omvärdering redovisas över resultat räkningen, om omvärderingen är hänförlig till
omständigheter efter förvärvsdatumet. Det verkliga utfallet av tilläggsköpeskillingar
beror ofta på en eller flera faktorer om framtida utveckling, så som prestationsmål,
för det förvärvade bolaget under en viss tid och kan därför under- eller överstiga
det initialt redovisade värdet. Ytterligare information om förvärv lämnas i not 29.
Tvister
Dometic Group kan vara inblandade i tvister i den normala affärsverksamheten.
Tvister kan avse påstådda fel i levererade varor eller tjänster eller andra frågor som
uppkommit i verksamheten. Bolag inom koncernen kan även vara inblandade i
rättsliga eller administrativa förfaranden eller skatterevisioner som uppkommit i
verksamheten. Redovisning av dessa kan vara föremål för kritiska uppskattningar
och bedömningar. Det kan inte uteslutas att en ofördelaktig utgång i en tvist kan
ha en väsentlig inverkan på koncernens resultat och finansiella ställning. Dometic
Group har en pågående tvist med tidigare ägare av Igloo. Ytterligare information
återfinns i not 24.
NOTER 90DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 5
Redovisning per segment
Land Land Land Mobile Koncern-
Vehicles Vehicles Vehicles Cooling Global
gemen
-
2024 Americas EMEA
APAC
Marine
Solutions Ventures
samt
Total
Nettoomsättning, extern
3 533
6 084
1 241
5 824
2 368
24 620
Rörelseresultat (EBITA)
före jämförelsestörande
poster
–237
550
351
1 198
538
271
2 670
Rörelsemarginal, %, EBITA
före jämförelsestörande
poster
–6,7 %
9,0 %
28,3 %
21,5 %
9,2 %
11,4 %
10,8 %
Av- och nedskrivning förvärvs-
relaterade immateriella
tillgångar
–2 071
–57
–9
–201
–187
–69
–2 593
Jämförelsestörande poster
–484
–481
–18
–100
–54
–63
–1 200
Rörelseresultat (EBIT)
–2 792
12
324
897
297
139
–1 123
Rörelsemarginal, %,
rörelseresultat (EBIT)
–79,0 %
0,2 %
26,1 %
16,1 %
5,1 %
5,9 %
–4,6 %
Finansiella intäkter
151
151
Finansiella kostnader
–998
–998
Skatt
–332
–332
Årets resultat
–2 303
Investeringar i immateriella
och materiella anläggnings-
tillgångar
43
60
16
127
115
18
379
Nettotillgångar
1)
5 343
6 057
2 552
13 341
10 874
42 290
1)
Nettotillgångar vid slutet av perioden exklusive finansiella tillgångar och skulder samt uppskjutna skatter.
Land Land Land Mobile Koncern-
Vehicles Vehicles Vehicles Cooling Global
gemen
-
2023 Americas EMEA
APAC
Marine
Solutions Ventures
samt
Total
Nettoomsättning, extern
4 206
6 739
6 492
6 243
27 775
Rörelseresultat (EBITA)
före jämförelsestörande
poster
–158
625
454
1 626
547
370
3 463
Rörelsemarginal, %, EBITA
före jämförelsestörande
poster
–3,8 %
9,3 %
30,7 %
25,0 %
8,8 %
14,1 %
12,5 %
Av- och nedskrivning förvärvs-
relaterade immateriella
tillgångar
–75
–60
–10
–199
–189
–81
–613
Jämförelsestörande poster
–11
–131
–4
–22
–167
Rörelseresultat (EBIT)
–224
435
441
1 427
336
289
2 682
Rörelsemarginal, %,
rörelseresultat (EBIT)
–5,8 %
6,4 %
29,8 %
22,0 %
5,4 %
11,0 %
9,7 %
Finansiella intäkter
168
168
Finansiella kostnader
–968
–968
Skatt
–551
–551
Årets resultat
1 332
Investeringar i immateriella
och materiella anläggnings-
tillgångar
14
94
35
107
378
0
628
Nettotillgångar
1)
6 800
2 676
12 596
3 980
10 493
44 057
1)
Nettotillgångar vid slutet av perioden exklusive finansiella tillgångar och skulder samt uppskjutna skatter.
Koncernens verksamhet är indelad i sex segment; Land Vehicles Americas, Land
Vehicles EMEA, Land Vehicles APAC, Marine, Mobile Cooling Solutions och Glo
-
bal Ventures. I Land Vehicles Americas, APAC och EMEA ingår produktlösningar
för RV- och CPV marknaderna. Där ingår även övriga fristående friluftsprodukter för
landbaserade utomhus- och friluftsaktiviteter. I Marine ingår hela produkterbjudan
-
det mot kunder i båtbranschen globalt. I Mobile Cooling Solutions ingår produkter
inom Mobile Cooling och Drinkware under varumärkena Dometic och Igloo.
I Global Ventures återfinns de globala produktområdena Other Global Verticals
(Residential och Hospitality) samt Mobile Power Solutions.
Segmenten rapporteras baserat på den interna rapporteringen (sk. integrerat
resultat, se sid 92) till koncernledning och styrelse. Segmenten följs regelbundet
upp av verkställande direktör och koncernchef, som är koncernens högsta verkstäl
-
lande beslutsfattare.
Koncernens uppföljning är huvudsakligen baserad på nettoomsättning och
rörelseresultat (EBITA) före av-och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella
tillgångar och jämförelsestörande poster. Information om intäkterna för respektive
segment bygger på en kombination av geografisk tillhörighet och affärsomåde för
försäljningen som genomförs. Information om tillgångarna för baseras på en kom
-
bination av geografisk tillhörighet och de affärsområden där tillgången uttnytjas.
NOTER 91DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Försäljning mellan segment genomförs till marknadsmässiga villkor på armlängds
avstånd.
Koncernledningens uppföljning utgår från integrerat resultat i varje segment,
det vill säga att försäljning mellan segment är eliminerat i segmentets resultat. Ett
förenklat sätt att beskriva integrerat resultat är att det motsvarar lokalt resultat i varje
segment i kombination med vinst/förlust från fabrikerna i andra segment baserat
på produktionsvolym. Därutöver anses försäljningskanaler viktiga vid presentation
av Dometics nettoomsättning, se tabellen nedan för mer detaljer.
Ingen enskild kund i koncernen står för 10 procent eller mer av koncernens
nettoomsättning.
Försäljningskanaler
2024
2023
Nettoomsättning, extern
OEM
9 863
11 859
Distribution
8 238
Service & Aftermarket
7 116
7 679
Summa nettoomsättning, extern
24 620
27 775
För mer information om försäljningskanaler och extern nettoomsättning inom
respektive segment se sidan 42.
Internsegmentförsäljning
Internsegmentförsäljning existerar enligt följande fördelning:
2024
2023
Land Vehicles Americas
385
213
Land Vehicles EMEA
363
236
Land Vehicles APAC
2 227
2 457
Marine
91
31
Mobile Cooling Solutions
75
Global Ventures
18
Summa elimineringar
3 158
2 937
Geografisk information
Nettoomsättning per land
2024
2023
USA
12 707
14 473
Tyskland
3 235
3 706
Australien
1 910
Italien
809
813
Frankrike
783
923
Storbritannien
758
939
Japan
573
524
Kanada
542
646
Nederländerna
465
574
Sverige
343
319
Övriga länder
2 826
2 948
Summa
24 620
27 775
Nettoomsättningen per land baseras på var kunderna har sitt säte.
Anläggningstillgångar
Anläggningstillgångar per land
2024
2023
USA
23 575
23 836
Tyskland
5 229
4 985
Australien
3 286
3 257
Kanada
2 537
2 584
Sverige
2 007
Storbritannien
858
769
Italien
466
650
Kina
352
397
Sydafrika
180
173
Hongkong
165
170
Övriga länder
533
642
Summa
39 189
39 204
Anläggningstillgångarna per land baseras på var bolagen har sitt säte.
forts. NOT 5
NOTER 92DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 6
Nettoomsättning och rörelseresultat
Dometic Groups nettoomsättning uppgick 2024 till 24 620 miljoner kronor
(27 775).
Intäktsredovisning samt ytterligare information
om nettoomsättning
IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder
Intäktsredovisningen för Dometic Group är baserad på IFRS 15 Intäkter från avtal
med kunder. I denna standard specificeras redovisningskraven för intäkter från alla
avtal med kunder, med undantag för avtal som faller inom ramen för standarderna
för leasingavtal, försäkringsavtal och finansiella instrument.
Dometic Group AB (publ) och dess dotterbolag (tillsammans ”Dometic Group
eller ”koncernen”) är ett global tech-friluftsbolag med en målsättning att underlätta
ett mobilt liv: ”Make mobile living easy”. Genom att använda sin starka kompetens
inom kylning, uppvärmning, energi & elektronik, mobilitet och utrymmesoptime
-
ring ges fler människor möjlighet att uppleva naturen och förstärker deras känsla
av frihet utomhus. Detta uppnås genom att skapa smarta, hållbara och pålitliga
produkter med enastående design. Miljontals människor runt om i världen
använder bolagets produkter när de campar och utforskar naturen med sina bilar,
husbilar eller båtar. Utbudet av erbjudanden inkluderar installerade produkter i
landbaserade fordon samt i båtar, såväl som fristående produkter som används av
friluftsentusiaster.
Modellen för intäktsredovisning består av en serie steg som hjälper koncernfö
-
retagen att avgöra när och till vilken storlek intäkter ska redovisas.
I det första steget i intäktsredovisningsmodellen identifierar koncernen avtalet
med kunden. Detta följs av ett andra steg där de olika varorna och tjänsterna som
behöver redovisas separat, eller distinkta prestations åtaganden, identifieras. I det
tredje steget fastställer koncernen transaktionspriset, som är det totala belopp som
koncernen anser sig ha rätt till, och i det fjärde steget allokeras transaktionspriset
till de distinkta prestationsåtagandena. Slutligen redovisas det intäktsbelopp som
allokerats till varje distinkt prestationsåtagande, antingen vid en viss tidpunkt eller
över en tidsperiod – beroende på när kunden får kontroll över de utlovade varorna
eller tjänsterna inom det aktuella prestationsåtagandet.
Kundavtal
Inköpsorder från kunden, som är det vanligaste sättet att beställa varor, uppfyller
kraven för ett avtal enligt IFRS 15. I detta ingår alla verkställbara rättigheter och
skyldigheter som krävs.
Distinkta prestationsåtaganden
Alla löften är distinkta, eftersom kunden kan utnyttja varorna som de är och tjäns
-
terna (om sådana ingår i kontraktet) tillsammans med de lätt tillgängliga varorna.
Varje löfte (prestationsåtagande) redovisas separat.
I de sällsynta fall då koncernen erbjuder installationstjänster, redovisas
intäkter för detta prestationsåtagande över hela den avtalsperiod då tjänsterna
tillhandahålls. För närvarande är servicedelen en obetydlig del av koncernens
intäkter, vilket är anledningen till att intäkter över tid inte presenteras separat i de
finansiella rapporterna.
Transaktionspris
Försäljningar redovisas baserat på det pris som anges i kundavtalet, med avdrag
för uppskattade rabatter och returer vid tidpunkten för försäljning. Samlad erfa
-
renhet används för att uppskatta och göra avsättningar för rabatter och returer.
Om köpeskillingen innehåller ett rörligt belopp innefattar transaktionspriset en
uppskattning av vad enheten har rätt att erhålla. De uppskattade rabatterna redo
-
visas vid försäljningstidpunkten samtidigt som de externa intäkterna reduceras.
Beloppet uppskattas genom användning av antingen förväntat värde eller det mest
sannolika beloppet.
Den uppskattade intäkten inkluderas endast i transaktionspriset om det är
mycket sannolikt att det inte kommer att ske en betydande återföring avseende
beloppet för de ackumulerade redovisade intäkterna .
Intäktsredovisning
En intäkt redovisas när koncernen har uppfyllt sitt prestationsåtagande, vilket
innebär att koncernen har överfört den utlovade varan eller tjänsten till kunden.
Varan eller tjänsten anses överförd när kunden har fått kontroll över varan eller
tjänsten. Intäkter från försäljning av varor och tjänster redovisas enligt ett mönster
som visar överföringen av kontrollen över den utlovade varan eller tjänsten till
kunden, och denna överföring äger rum när kunden har erhållit möjlighet att styra
över användningen av varan och i allt väsentligt har erhållit alla kvarvarande fördelar
som tillgången innebär.
Kontrollen överförs till kunden antingen över tid eller vid en bestämd tidpunkt,
och detta fastställs när avtalet upprättas. Bedömningen av om kontrollen överförs
över tid eller vid en bestämd tidpunkt är av avgörande betydelse för tidpunkten
för intäktsredovisningen, eftersom intäkten redovisas när, eller i takt med att,
kontrollen överförs.
Koncernen har ett begränsat antal avtal där prestationsåtagandena uppfylls
över tid, däribland för vissa tjänster men även avseende en liten volym special
-
anpassade varor som byggs specifikt för vissa kunder. För att säkerställa korrekt
tidpunkt för intäktsredovisningen, måste förloppet mot ett uppfyllande av presta
-
tionsåtagandet mätas.
Indikatorer på att överföringen av kontrollen har skett vid en bestämd tidpunkt
för varor är om koncernen har rätt till betalning för varorna eller om kunden har
legal äganderätt till varorna. Andra indikatorer som koncernen tar i beaktande är
om koncernen har överfört det fysiska innehavet av varorna och om kunden i allt
väsentligt har övertagit de risker och fördelar som är förknippade med ägandet av
varorna.
Därutöver beaktar koncernen om kunden har accepterat varorna i enlighet med
klausulen om kundgodkännande.
Internationella kommersiella villkor spelar en viktig roll som en kontrollpunkt
för att fastställa när kontrollen har överförts till kund. Koncernen måste göra en
bedömning för att avgöra om alla relevanta kontrollfaktorer sammantaget indikerar
att kunden har övertagit kontrollen innan intäkten redovisas.
Finansieringskomponent
Om betalningen av köpeskillingen sker i förväg eller är uppskjuten, och tidpunk
-
ten utgör en betydande finansiell fördel, ska betalningen justeras för pengars
tidsvärde. Eftersom försäljningar normalt sker med en kredittid på 30–60 dagar,
vilket är i enlighet med marknadspraxis, anses dock ingen finansieringskomponent
finnas. Koncernen erhåller mycket begränsade förskottsbelopp från kunder.
Garanti
Dometic erbjuder en standardgaranti, som normalt ligger inom intervallet två till tre
år. I vissa fall kan en utökad garanti erbjudas till kunden. Standard garantin redovisas
som en avsättning och en garantikostnad i resultaträkningen, medan den utökade
garantin betraktas som ett separat prestationsåtagande. Den andel av transaktions
-
priset i avtalet som är allokerad till den utökade garantin redovisas som en intäkt
över garantiperioden.
Kostnad för sålda varor samt ytterligare
information om kostnadsslag
Kostnad för sålda varor består av direkta kostnader för att tillverka produkter
såsom material-, personal- och fabrikskostnader. I posten ingår också garantier
och justeringar av varulagervärden, kostnader för montering av produkter, logistik
NOTER 93DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
(bland annat utgående transport- och distributionskostnader för lagerhållning och
leveranser till kunder) samt kostnader för färdiga varor från externa leverantörer.
Huvuddelen av Dometic Groups kostnad för sålda varor är material (både råvaror
och komponentdelar), som utgjorde 46 procent (45) av koncernens netto-
omsättning vid årets slut.
Eftersom Dometic Group tillverkar ett brett utbud av produkter är koncernens
direkta materialkostnader mycket varierande och det är ingen enskild råvarutyp eller
komponentdel som är dominerande. Övriga viktiga delar i kostnaden för sålda varor
är fabriks- och materialomkostnader samt direkt och indirekt arbete, vilka tillsam
-
mans utgör cirka en fjärdedel av Dometic Groups kostnad för sålda varor.
Koncernen
Moderbolag
Rörelsens kostnader
per kostnadsslag
2024
2023
2024
2023
Råvaror och förnödenheter
–11 240
–12 369
Personalkostnader (not 9)
–5 131
–5 220
–96
–92
Av- och nedskrivningar
(not 8, 14 och 15)
– 3 510
– 1 525
Övrigt
–5 862
–5 979
100
86
Summa
–25 743
–25 093
4
–6
Koncernen
Moderbolag
Rörelsens kostnader per funktion
2024
2023
2024
2023
Kostnad för sålda varor
–17 800
–19 994
Försäljningskostnader
–2 160
–2 184
Administrationskostnader
–1 485
–1 530
–243
–235
Forsknings- och utvecklings
-
kostnader
–587
–591
Övriga rörelseintäkter
1)
221
192
247
229
Övriga rörelsekostnader
–139
–205
Jämförelsestörande poster
–1 200
–167
Av- och nedskrivning förvärvsre
-
laterade immateriella tillgångar
–2 593
–613
Summa
–25 743
–25 093
4
–6
1)
Moderbolagets rörelseintäkter består i sin helhet av intäkter från dotterbolag.
Försäljningskostnader
Försäljningskostnader består huvudsakligen av kostnader för marknads föring,
inklusive kostnader för försäljningspersonal, kampanjer, mässor och andra evene
-
mang. Försäljningskostnader innefattar även kredit- och inkassokostnader samt
relaterade IT-kostnader.
Administrationskostnader
Administrationskostnader innefattar kostnader för administration av Dometic
Groups verksamhet som inte är hänförliga till kostnader för sålda varor eller
försäljningskostnader, till exempel kostnader för företagsledningen samt för IT-,
HR-, finans- och administrationsfunktionerna.
Forsknings- och utvecklingskostnader
Forsknings- och utvecklingskostnader avser utgifter hänförliga till Dometic Group
FoU-verksamhet vilka till största del består av kostnader för produktutveckling.
Dessa kostnader innefattar bland annat löner och relaterade personalförmåner,
vilka i regel är fasta, samt externa tjänster, kostnader för tester av produkter och
produkt design, vilka i regel är rörliga kostnader. Under räkenskapsåret uppgick
kostnaderna till 587 miljoner kronor (591). Utgifter för forskning och utveckling
uppgående till 46 miljoner kronor (33) har aktiverats under året.
Av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillngar per
funktion och övriga rörelseintäkter/kostnader
Följande tabell visar av- och nedskrivning förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
per funktion och övriga rörelseintäkter/kostnader. Dessa kostnader redovisas
separat i koncernens resultaträkning på grund av dess väsentliga finansiella påver
-
kan samt i syfte att tydliggöra av- och nedskrivning förvärvsrelaterade immateriella
tillgångar från koncernens övriga funktioner. Avskrivningarna utgör kostnader från
identifierade tillgångar från förvärv och dess effekter är viktiga att uppmärksamma
när periodens resultat jämförs mot tidigare perioder. Vid förvärv kan av- och
nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar förändras väsentligt mot
tidigare perioder och det ger därmed en mer rättvisande bild att redovisa dessa på
en separat rad i resultaträkningen.
Avskrivningar av teknologi samt immateriella rättigheter anses främst vara
relaterade till produktionsprocessen på olika sätt och inkluderas därför i kostnad
såld vara i nedan tabell. Avskrivning av varumärken och kundrelationer är relaterat
till försäljningsprocessen och inkluderas därmed i försäljningskostnader. Inga av-
och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar bedöms kopplade
till administrativa processer och därmed finns inga kostnader inom denna funktion.
Den nedskrivning av goodwill som har gjorts under året är inte relaterat till en
specifik funktion och utgör därmed övriga rörelseintäkter/kostnader.
Av- och nedskrivning förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
per funktion och övriga rörelseintäkter/kostnader
2024
2023
Kostnad för sålda varor
Avskrivning teknologi
–70
–73
Avskrivning immateriella rättigheter
–3
–3
Summa
–73
–76
Försäljningskostnader
Avskrivning varumärken
–55
–71
Avskrivning kundrelationer
–465
–465
Summa
–520
–536
Övriga rörelseintäkter och kostnader
Nedskrivning goodwill
–2 000
Summa
–2 000
Summa av- och nedskrivning förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar
–2 593
–613
forts. NOT 6
NOTER 94DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Jämförelsestörande poster per funktion och
övriga rörelseintäkter/kostnader
Tabellen nedan visar jämförelsestörande poster per funktion och övriga
rörelseintäkter/kostnader.
Jämförelsestörande poster per funktion och
övriga rörelseintäkter/kostnader
2024
2023
Kostnad för sålda varor
Globalt omstruktureringsprogram
876
107
Övrigt
27
1
Summa
–903
–108
Försäljningskostnader
Globalt omstruktureringsprogram
97
27
Övrigt
1
3
Summa
–98
–24
Administrationskostnader
Globalt omstruktureringsprogram
56
5
Övrigt
1
Summa
–57
–5
Forsknings- och utvecklingskostnader
Globalt omstruktureringsprogram
6
Övrigt
Summa
–6
0
Övriga rörelseintäkter och kostnader
Globalt omstruktureringsprogram
124
2
Övrigt
12
28
Summa
–136
–30
Jämförelsestörande poster
Globalt omstruktureringsprogram
1 159
141
Övrigt
40
26
Summa
–1 200
–167
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster är händelser och transaktioner som har en väsentlig
finansiell påverkan och vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma vid
en jämförelse av periodens finansiella resultat med resultat för tidigare perioder.
Poster som inkluderas är exempelvis kostnader för omstruktureringsprogram,
kostnader hänförliga till större omvärderingar samt vinster och förluster hänförliga
till större förvärv eller avyttringar av dotterbolag, eller förvärvsrelaterade transak
-
tionskostnader kopplat till väsentliga förvärv.
Med tanke på en lägre marknadsefterfrågan de senaste åren och en ökad
konkurrens i vissa produktkategorier, särskilt för segmentet Land Vehicles Ameri
-
cas, beslutades att genomföra en strategisk översyn av produktportföljen, och den
12 december 2024 tillkännagavs ett globalt omstruktureringsprogram. Program
-
met innefattar både portföljförändringar och strukturella kostnadsreduktioner
och beräknas ha en positiv påverkan på EBITA på 750 miljoner kronor per år när
det är helt genomfört i slutet av 2026. De totala omstruktureringskostnaderna för
omstruktureringsprogrammet beräknas uppgå till 1,2 miljarder kronor och redo-
visas i sin helhet som jämförelsestörande poster under 2024.
Förvärvsrelaterade transaktionskostnader uppgick under räkenskapsåret till –9
miljoner kronor (–7), inkluderade i Övrigt.
NOT 7
Arvoden till revisorer
Koncernen
Moderbolag
2024
2023
2024
2023
PricewaterhouseCoopers (PwC)
Revisionsarvoden
1)
–28
–25
–4
–4
Arvoden för revisionsnära
konsulttjänster
2)
0
–3
0
–1
Arvoden för skattekonsultationer
3)
0
0
Alla övriga arvoden
4)
0
0
Summa arvoden till PwC
–28
–28
–4
–4
Övriga revisorer
Revisionsarvoden till övriga
revisionsfirmor
–1
–1
Summa arvoden till övriga
revisorer
–1
–1
Summa arvoden till revisorer
–29
–29
–4
–4
1 )
Revisionsarvoden består av arvoden för det årliga revisionsuppdraget och andra revisionstjänster
som är av den karaktären att de endast kan utföras av externrevisorn, och inkluderar granskning av
koncernredovisningen samt lagstadgad revision.
2)
Arvoden för revisionsnära konsulttjänster består av arvoden för utlåtanden och andra uppdrag som
är i relativt hög grad förknippade med revisionen av koncernens och bolagens årsredovisningar
och som traditionellt utförs av externrevisorn.
3)
Arvoden för skattekonsultationer inkluderar arvoden för transferprissättning, debiterande för skatte-
tjänster, skattekonsultationer och skatterådgivning hänförlig till förvärv, avyttringar och andra pro-
jekt samt stöd vid skatterevisioner.
4)
Alla övriga arvoden inkluderar arvoden för övriga tjänster.
Revisionsarvoden för PwC Sverige uppgick under 2024 till –4 miljoner kronor (–4),
och arvoden för revisionsnära konsulttjänster till 0 miljoner kronor (–1).
forts. NOT 6
NOTER 95DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 8
Leasing
Information om nyttjanderättstillgångar redovisas nedan:
Maskiner,
utrustning och
andra tekniska
2024
Byggnader
anläggningar
Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
2 767
127
2 893
Nya/ändrade leasingavtal under året
186
64
250
Avslutade leasingavtal
–395
–44
–439
Valutakursdifferenser
191
7
199
Belopp vid årets utgång
2 749
153
2 903
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
–865
–74
–939
Årets av- och nedskrivning
1)
–350
–35
–385
Avslutade leasingavtal
302
43
345
Valutakursdifferenser
–42
–4
–46
Belopp vid årets utgång
–955
–70
–1 025
Värde enligt balansräkningen
31 december 2024
1 794
84
1 878
1)
Av- och nedskrivningar består i sin helhet av avskrivningar.
Maskiner,
utrustning och
andra tekniska
2023
Byggnader
anläggningar
Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
1 551
131
Nya/ändrade leasingavtal under året
1 419
27
Avslutade leasingavtal
–105
–30
–135
Valutakursdifferenser
–97
–1
–99
Belopp vid årets utgång
2 767
127
2 893
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
–648
–63
–711
Årets av- och nedskrivning
1)
–340
–41
–381
Avslutade leasingavtal
99
29
128
Valutakursdifferenser
24
1
25
Belopp vid årets utgång
–865
–74
–939
Värde enligt balansräkningen
31 december 2023
1 902
53
1 955
1)
Av- och nedskrivningar består i sin helhet av avskrivningar .
Ytterligare upplysningar om leasing
Räntekostnaderna för leasingavtal redovisas i Not 11.
En löptidsanalys av leasingskulden återfinns i Not 3.
Leasingutgifter av lågt värde och korttidsleasing uppgick till 68 miljoner kronor
(83). Variabla leasingkostnader uppgick till 60 miljoner kronor (57) .
Leasingavtal
Koncernen har ingått leasingavtal i egenskap av leasetagare för vissa av koncer
-
nens byggnader, maskiner, utrustning och andra tekniska anläggningar, inklusive
fordon. Leasingavtal sluts vanligtvis för en fast period om 1 till 3 år för fordon och
maskiner och för byggnader en fast period om 5 år till 10 år.
Optioner om förlängning ingår i redovisad leasingperiod för byggnader när
det är rimligen säkert att optionen kommer att nyttjas. Om leasingperioden löper
ut inom tre år betraktas det som rimligt säkert att förlängningsoptionen kommer
att utnyttjas och därmed inkluderas i leasingperioden, dock inkluderas ej förlä
-
ningsoptioner i leaseperiod för byggnader som löper längre än tre år framåt.
För leasingavtal redovisas en nyttjanderättstillgång och en motsvarande skuld,
förutom för korttidsleasing (12 månader eller kortare) och leasingavtal till lågt värde
där Dometic Group använder undantagsregeln. För dessa leasingavtal redovisas
betalningar linjärt som en kostnad i resultaträkningen. Med anledning av detta klas
-
sificeras all IT- och kontorsutrustning som tillgångar av lågt värde och de inkluderas
inte i balansräkningen.
Dometic Group redovisar nyttjanderättstillgångar och leasingskulder separat
från övriga tillgångar och skulder direkt i balansräkning.
Koncernen använder sig av lättnadsregeln för icke-leasingkomponenter, vilket
innebär att varje leasingkomponent och eventuella tillhörande icke-leasingkompo
-
nenter inte ska behandlas separat utan redovisas som en enhet.
Värdering och omvärdering
Leasingskulder värderas inledningsvis till nuvärdet för framtida leasingavgifter,
det vill säga fasta och variabla avgifter som regleras av ett index eller en ränta,
diskonterat med den marginella låneräntan.
Varje leaseavgift fördelas mellan en amortering av skulden och en
räntekostnad.
Leasingskulder omvärderas när det har skett en förändring i framtida leasingav
-
gifter till följd av en förändring av ett index, en ränta eller avtalets löptid.
Nyttjanderättstillgångar värderas till självkostnad, som utgörs av den inledande
värderingen av leasingskulden, leasingavgifter som betalats på eller före startdatu
-
met och eventuella inledande direkta kostnader och återställningskostnader.
Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över leasingperioden och kostnadsförs
i resultaträkningen över leasingperioden.
När det sker en omvärdering, eller justering, av leasingskulden görs en motsva
-
rande justering göras för nyttjanderättstillgången.
Bedömning och uppskattning av diskonteringsräntan
Dometic Group har fastställt en metod för att beräkna diskonteringsräntan när
nuvärdet för de kvarvarande leasingavgifterna ska bestämmas och vid redovisning
av leasingskuld. Leasingavtal för olika typer av tillgångar tilldelas olika diskonte
-
ringsfaktorer eftersom risken, och därigenom finansieringskostnaden, kan variera
avsevärt mellan olika tillgångar. Andra justeringsfaktorer för räntan är leasingavta
-
lets valuta och tid fram till förfallodatumet. Länder inom euroområdet bedöms ha
samma risk, eftersom intern in- och utlåning inom koncernen sker till samma ränta
för alla länder inom euroområdet. De underliggande observerbara marknadsdata
som används är statsobligationer.
NOTER 96DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Kassaflöde
I fråga om kassaflöde delas leasingavgifter under IFRS 16 upp mellan kontantbe
-
talningar hänförliga till räntedelen av leasingskulderna och amortering av kapital-
beloppet. Dometic Group redovisar amorteringsdelen av leasingbetalningarna
inom kassaflödena från finansieringsverksamheten, enligt kraven i IFRS 16. Kontant
-
betalning hänförlig till räntedelen redovisas på samma sätt som räntebetalningar
i koncernen. Betalning av korttidsleasing, betalningar för leasing av tillgångar av
lågt värde och variabla leasingavgifter som inte är inkluderade i värderingen av
leasingskulden redovisas inte separat utan ingår i leverantörsbetalningar.
Det totala kassaflödet från leasingavtal uppgick till 602 miljoner kronor (544).
NOT 9
Kostnader för löner, ersättningar och förmåner
Löner, övriga ersättningar och sociala kostnader
Koncernen
Moderbolag
Ersättningar till anställda
2024
2023
2024
2023
Löner och andra ersättningar
–3 943
–4 079
–68
–54
Sociala kostnader
–527
–514
–21
–21
Pensionskostnader
– avgiftsbestämda pensionsplaner
–103
–107
–5
–12
– förmåns bestämda pensionsplaner
–9
–13
0
0
Övriga personalkostnader
–550
–507
–2
–5
Summa
–5 131
–5 220
–96
–92
Ersättningen är beroende av lokala marknadsförhållanden och kollektiv avtal. Den
totala kostnaden för ersättning till medarbetare uppgick 2024 till 5 131 miljoner
kronor (5 220).
Ersättning till styrelsen
Ersättning till styrelsen som godkänts av 2024 års årsstämma
Tkr
Fredrik Cappelen, styrelseordförande och ordförande ersätt-
ningsutskottet
Mengmeng Du, ledamot
481
Patrik Frisk, ledamot
536
Jacqueline Hoogerbrugge, ledamot
580
Erik Olsson, styrelseledamot och ordförande revisionsutskottet
699
Rainer E. Schmückle, ledamot
536
Peter Sjölander, ledamot
481
Heléne Vibbleus, ledamot
580
Summa ersättning till styrelsen
5 328
Ersättning till styrelsen som godkänts av 2023 års årsstämma
Tkr
Fredrik Cappelen, styrelseordförande och ordförande ersätt-
ningsutskottet
Mengmeng Du, ledamot
468
Patrik Frisk, ledamot
392
Jacqueline Hoogerbrugge, ledamot
559
Erik Olsson, styrelseledamot och ordförande revisionsutskottet
651
Rainer E. Schmückle, ledamot
520
Peter Sjölander, ledamot
468
Heléne Vibbleus, ledamot
559
Magnus Yngen, ledamot
155
Summa ersättning till styrelsen
5 128
Ersättningen till styrelsens ledamöter för arbete i styrelsen och i utskott uppgick
till 5 328 tusen kronor (5 128). Ersättningen för utskottsarbete (i revisionsutskottet
och i ersättningsutskottet) fram till nästa årsstämma uppgick till 635 tusen kronor
(varav 220 tusen kronor till ordförande i revisionsutskottet, 105 tusen kronor till
ordförande i ersättningsutskottet, 100 tusen kronor till var och en av ledamö
-
terna i revisionsutskottet och 55 tusen kronor till var och en av ledamöterna i
ersättningsutskottet).
Koncernledningen består av verkställande direktören och elva andra medlem
-
mar. De olika roller som representeras i koncernledningen, och som rapporterar
direkt till den verkställande direktören, är fem segmentschefer och cheferna för
koncernfunktionerna Finans, HR, Juridik, Marknadsföring, Produktutveckling och
Operations.
På årsstämman den 11 april 2024 togs beslut om riktlinjerna för ersättning till
den verkställande direktören och övriga medlemmar i koncernledningen. De
nuvarande anställningsavtalen och ersättningarna har beslutats av styrelsen som
grundar besluten på ersättningspolicyn.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet
av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget
kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan
erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Den sammanlagda ersättningen ska baseras
på innehavd position, individuell måluppfyllelse, resultat för Dometic Group samt
forts. NOT 8
NOTER 97DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
vara konkurrenskraftig i anställningslandet. Ersättningen kan bestå av följande
komponenter:
Grundlön.
Kortsiktiga incitament (STI) kopplade till årliga resultatmål fastställda av styrelsen.
Långsiktiga incitament (LTI) i form av ett treårigt kontantbaserat incitamentspro
-
gram kopplat till utvecklingen av vinsten per aktie och utfall för programmets
strategiska ESG-mål.
Pensioner, (om möjligt avgiftsbestämda planer), som högst får uppgå till
35 procent av grundlönen för medlemmarna i koncernledningen och till
40 procent för verkställande direktören.
Övriga ersättningar förbundna med tjänsten.
Lönerna och ersättningarna till den verkställande direktören och koncernledningen
2024 uppgick till 96 784 tusen kronor (93 392). Dometics kort- och långsiktiga
incitamentsprogram ingår i den redovisade rörliga lönen. Övriga ersättningar
inkluderar kostnadsersättningar och förmåner förbundna med tjänsten, som t.ex.
tjänstebil, bilförmån och friskvård.
Pensionsförmåner
Koncernledningens pensionsavtal består, om möjligt, av avgiftsbestämda pen
-
sionsplaner. Samtliga pensionsplaner bygger på en procentandel av grundlönen.
Enligt ersättningspolicyn för verkställande direktören och koncernledningen ska
pensionen återspegla regelverk och praxis i anställningslandet och får högst uppgå
till 35 procent av den årliga grundlönen för medlemmarna i koncernledningen och
till 40 procent för verkställande direktören. Koncernledningens medlemmar som
är anställda i Sverige omfattas antingen av en avgiftsbestämd pensionsplan eller av
den gällande ITP-planen. Den normala pensionsåldern är 65 år. Inbetalningarna till
pensionsplanen upphör när personen lämnar företaget. De totala pensionskost
-
naderna som betalades för den verkställande direktören och koncernledningen
under 2024 uppgick till 12 820 tusen kronor (11 555) .
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Medlemmar i koncernledningen har 6 månaders uppsägningstid när medarbe
-
taren säger upp sig på eget initiativ. Om det är bolaget som säger upp medar-
betaren är uppsägningstiden mellan 6 och 12 månader. Verkställande direktören
har 12 månaders uppsägningstid om bolaget säger upp honom eller henne med
ytterligare ett års grundlön som avgångsvederlag. Avgångsvederlaget ska inte vara
semesterlöne grundande eller pensionsgrundande. Lokala anställningslagar och
regler kan påverka villkoren för uppsägning från bolagets sida.
Ersättning till verkställande direktören och koncernledningen
2024 Övriga
Årlig
ersätt
-
Pensions
-
Tkr
grundlön
Rörlig lön
ningar
kostnad
Total
Verkställande direktör
och koncernchef
11 418
7 252
1 041
4 522
24 233
Övriga medlemmar
i koncernledningen
44 978
14 561
8 298
72 551
Summa
56 396
21 813
5 755
12 820
96 784
2023
Övriga
Årlig
ersätt
-
Pensions
-
Tkr
grundlön
Rörlig lön
ningar
kostnad
Total
Verkställande direktör
och koncernchef
10 772
10 147
873
4 328
26 120
Övriga medlemmar
i koncernledningen
34 837
21 072
4 136
7 227
67 271
Summa
45 609
3 1 219
5 009
11 555
93 392
Löner och ersättningar för ledande befattningshavare
och övriga anställda
Löner och ersättningar för ledande befattningshavare Koncernen
och övriga anställda
2024
2023
Styrelse, verkställande direktör och övriga
ledande befattningshavare
89
87
Övriga anställda
3 853
3 992
Summa
3 943
4 079
Medelantal anställda och könsfördelning
Det genomsnittliga antalet medarbetare i Dometic Group under perioden
1 januari till 31 december 2024 var 7 558 (8 093 ). Av det totala antalet med-
arbetare är 36 procent kvinnor. Inom koncernledningen är 4 av 12 medlemmar
kvinnor.
Könsfördelning inom styrelsen och koncernledningen
31 december 2024
31 december 2023
Antal på varav Antal på varav
balans dagen män balans dagen män
Koncern (inklusive
dotterbolag)
Styrelse
8
5
8
5
Verkställande direktör och
övriga ledande befattnings
-
havare
12
8
11
7
Summa koncernen
20
13
19
12
2024
2023
Medelantal varav Medelantal varav
anställda män, % anställda män, %
Moderbolag
Sverige
8
63
7
57
Total
8
63
7
57
Dotterbolag
Australien
187
70
194
72
Österrike
4
77
5
80
Belgien
3
100
3
100
Kanada
500
74
534
74
Kina
61
1 341
61
Danmark
13
86
14
93
Finland
5
63
7
72
Dotterbolag forts. nästa sida
forts. NOT 9
NOTER 98DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
2024
2023
Medelantal varav Medelantal varav
anställda män, % anställda män, %
Dotterbolag forts.
Frankrike
51
50
53
51
Tyskland
886
67
67
Hongkong
63
42
76
41
Ungern
375
61
381
59
Italien
151
75
144
76
Japan
16
72
16
75
Korea
7
50
9
45
Mexiko
289
52
259
52
Nederländerna
55
67
57
69
Nya Zeeland
11
73
11
65
Norge
9
78
8
78
Polen
22
55
25
57
Portugal
0
0
1
0
Ryssland
2
100
2
50
Singapore
6
54
5
58
Slovakien
160
63
175
63
Sydafrika
321
76
330
78
Spanien
21
48
20
48
Sverige
312
62
316
60
Schweiz
3
69
6
84
Förenade Arabemiraten
13
69
13
65
Storbritannien
186
60
211
61
USA
2 630
64
2 846
64
Summa koncernen
7 558
64
8 093
64
NOT 10
Övriga rörelseintäkter och kostnader
Övriga rörelseintäkter
2024
2023
Vinst vid försäljning av anläggningstillgångar
2
25
Valutakurseffekter
55
55
Royalty-intäkter
15
21
Övrigt
1)
149
91
Summa
221
192
Övriga rörelsekostnader
2024
2023
Förlust vid försäljning av anläggningstillgångar
–2
–23
Valutakurseffekter
–78
–128
Förvärvsrelaterade transaktionskostnader
–1
–3
Legala kostnader
–55
–36
Övrigt
–3
–5
Summa
–139
–205
Övriga rörelseintäkter och kostnader
82
–13
1)
Posten Övrigt inom Övriga rörelseintäkter avser delvis en positiv engångseffekt om 63 miljoner
kronor avseende återbetalning av handelstullar, vilket utgör den huvudsakliga förändringen mot
föregående år .
Moderbolaget
Övriga rörelseintäkter uppgår till 247 miljoner kronor (229) där hela beloppet är
relaterat till intäkter från koncernföretag.
NOT 11
Finansiella intäkter och kostnader
Koncernen
2024
2023
Ränteintäkter
151
168
Summa finansiella intäkter
151
168
Räntekostnader, upplåning
–838
–887
Räntekostnad på pensionsskuld och förväntad avkastning
på förvaltningstillgångar (not 19)
–21
–23
Räntekostnader, leasing
–120
–60
Aktiverade transaktionskostnader
–20
–23
Valutakursdifferenser, netto
41
53
Övriga finansiella kostnader
–40
–28
Summa finansiella kostnader
–998
–968
Finansiella poster – netto
–847
–800
Ränteintäkter redovisas fördelat över löptiden med tillämpning av
effektivräntemetoden.
Moderbolaget
2024
2023
Ränteintäkter, koncernföretag
741
855
Ränteintäkter, övriga
4
Utdelning från koncernföretag
Summa finansiella intäkter
2 546
855
Räntekostnader, upplåning
–812
–891
Aktiverade transaktionskostnader
–20
–23
Valutakursdifferenser, netto
–232
–265
Övriga finansiella kostnader
–30
–19
Summa finansiella kostnader
–1 094
–1 198
Finansiella poster – netto
1 451
–343
forts. NOT 9
NOTER 99DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 12
Skatter
Koncern
Moderbolag
2024
2023
2024
2023
Aktuell skatt för året
–790
–846
Aktuell skatt tidigare år
66
42
–12
Uppskjuten skatteintäkt/
skattekostnad
392
253
14
41
Summa skatt
–332
–551
14
29
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i
resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas direkt i eget kapital
under övrigt totalresultat. I sådana fall redovisas även skatten i eget kapital under
övrigt totalresultat.
Aktuell och uppskjuten skatt beräknas enligt de skatteregler som på balansda
-
gen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där moderbolagets dotter-
bolag och intresseföretag är verksamma.
Uppskjuten skatt redovisas enligt balansräkningsmetoden på alla temporära
skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och
skulder och deras redovisade värden.
Uppskjutna skattefordringar på underskottsavdrag redovisas om det är sannolikt
att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas tillgängliga, mot vilka
underskottsavdragen kan utnyttjas. Redovisningen av sådan uppskjuten skatt och
sannolikhetsbedömningen stöds av en prognos om framtida utnyttjande, som är
baserad på de antaganden som används i den årliga nedskrivningsprövningen av
goodwill och immateriella tillgångar med obestämbara nyttjandeperioder.
Uppskjuten skatt på underskottsavdrag uppgår till 687 (356) miljoner kronor.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder kvittas när principerna för
kvittning är uppfyllda.
Pelare 2-regler hade trätt i kraft senast på balansdagen och koncernen har inte
identifierat någon skatteexponering relaterad till sådana regler för 2024 (se denna
nots sista underrubrik) .
Skillnaden mellan redovisad skattekostnad och förväntad skattekostnad baserad
på viktade skattesatser förklaras i tabellen nedan.
Koncern
Moderbolag
2024
2023
2024
2023
Resultat före skatt
– 1 970
1 883
1 629
–348
Viktad genomsnittlig skatt
–73
–552
–336
72
Effekter av:
Effekt av ändrade skattesatser
Ej skattepliktiga intäkter och andra
skattelättnader
1)
32
40
370
Ej avdragsgilla kostnader
–88
–28
–28
–30
Aktuell skatt tidigare år
66
42
–12
Kupongskatt
–84
–38
Utnyttjande av ej redovisad
uppskjuten skatt
0
–3
Ej redovisad uppskjuten skatt på
underskottsavdrag/skattekrediter
–38
–38
Uppskjuten skatt på underskottsav-
drag/skattekrediter hänförliga till
tidigare år
–8
Omvärdering uppskjuten skatt
tidigare år
–101
22
Övriga skillnader
–38
2
8
Summa skatt
332
–553
14
30
Genomsnittlig viktad skattesats:
–3,7 %
29,3 %
20,6 %
20,6 %
1)
Ej skattepliktiga intäkter omfattar bl.a. andra skattekrediter som huvudsakligen består av skatteinci-
tament för forskning och utveckling.
Den viktade genomsnittliga skattesatsen för koncernen beräknas utifrån en viktning
av koncernens resultat före skatt multiplicerad med lokal bolagsskattesats, per
verksamhetsland. Moderbolagets viktade genomsnittliga skattesats motsvarar
den lagstadgade bolagsskattesatsen i Sverige. Den viktade skattesatsen för
innevarande år påverkas av en nedskrivning av goodwill. Nedskrivningen är inte
avdragsgill eller skattepliktig, och har därför en påverkan på periodens resultat före
skatt som inte motsvaras av någon påverkan på periodens skattekostnad.
Koncernens temporära skillnader har resulterat i uppskjutna skattefordringar och
uppskjutna skatteskulder för posterna i tabellen nedan.
Koncern
Moderbolag
2024
2023
2024
2023
Uppskjuten skattefordran
Immateriella anläggningstillgångar
22
Pensionsförpliktelser
70
67
19
11
Underskottsavdrag och krediter
915
632
47
41
Avsättningar
244
121
Lager
312
231
Leasingskulder
550
533
Säkringsredovisning
3
17
Kortfristiga rörelseskulder
15
22
Övriga tillgångar och skulder
21
12
1
Summa uppskjuten skattefordran,
innan kvittning
2 130
1 657
66
53
Kvittning av uppskjuten skatt
–1 039
–939
–1
Uppskjuten skattefordran, netto
1 091
718
66
52
Uppskjuten skatteskuld
Varumärken
–1 493
–1 412
Övriga immateriella tillgångar
–1 940
–1 804
Materiella anläggningstillgångar
–7
–10
Leasingtillgångar
–476
–490
Säkringsredovisning
–3
–4
Övriga långfristiga skulder
–133
–137
Övriga tillgångar och skulder
–78
–34
–1
Summa uppskjuten skatteskuld,
innan kvittning
–4 130
–3 891
–1
Kvittning av uppskjuten skatt
1 039
939
1
Uppskjuten skatteskuld, netto
–3 091
–2 952
0
Uppskjutna skatteskulder och
skattefordringar, netto
–2 000
–2 234
66
52
NOTER 100DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Koncern
Moderbolag
Förändring av uppskjuten skatt, netto
2024
2023
2024
2023
Belopp vid årets ingång
–2 234
–2 601
52
10
Redovisat i övrigt totalresultat
44
25
Redovisat i resultat räkningen
392
253
14
42
Valutakursdifferenser
–202
89
Belopp vid årets utgång
–2 000
–2 234
66
52
Av uppskjuten skatt som redovisats i eget kapital om 44 miljoner kronor (25) avser
0 miljoner kronor (8) pensioner och 44 miljoner kronor (17) finansiella instrument.
Båda beloppen är nettobelopp.
Vid utgången av perioden beräknades storleken på skattemässiga underskotts
-
avdrag, för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisas, till 40 miljoner kronor
(85).
Tabellerna till höger visar förfallodatum för koncernens och moderbolagets
skattemässiga underskott respektive skattekrediter.
Koncern
Moderbolag
Förfallodatum, underskott
2024
2023
2024
2023
Förfaller nästa räkenskapsår
Förfaller om 2–5 år
Förfaller senare
2
5
Skattemässiga underskott utan förfallo
-
datum
3 328
1 806
226
200
Summa
3 330
1 811
226
200
Koncern
Moderbolag
Förfallodatum, skattekrediter
2024
2023
2024
2023
Förfaller nästa räkenskapsår
61
61
Förfaller om 2 år
156
61
153
61
Förfaller om 3 år
31
156
15
153
Förfaller om 4 år
183
31
130
15
Förfaller om 5 år
239
183
114
130
Förfaller senare
Ej utnyttjade skattekrediter
utan förfallodatum
947
1 103
Summa
1 617
1 534
473
359
Global minimibeskattning (”Pelare 2”)
Koncernen omfattas av OECD:s modellregler för global minimibeskattning, även
kallade Pelare 2-reglerna. Lagstiftning som bygger på de reglerna och på EU-di
-
rektiv 2022/2523 (”minimibeskattningsdirektivet”) har antagits i Sverige genom
lagen om tilläggsskatt som trädde i kraft den 1 januari 2024. Enligt den lagen är
koncernen skyldig att betala en tilläggsskatt i Sverige för skillnaden mellan den
effektiva skattesatsen för varje jurisdiktion beräknad enligt lagen och den lagstad
-
gade minimiskattesatsen om 15 %.
Under vissa förutsättningar så kan en koncern också ha rätt att tillämpa förenk
-
lingsregler som medger att tilläggsskatten för en viss jurisdiktion ska anses vara
noll, utan att en fullständig beräkning behöver göras.
Koncernen har utvärderat konsekvenserna av de svenska Pelare 2-reglerna
och motsvarande regler i relevanta jurisdiktioner för 2024. Med utgångspunkt i
den information som koncernen har för avsikt att lägga till grund för sin land- för-
land-rapport för 2024 är det företagsledningens bedömning att koncernen inte är
exponerad för skatter relaterade till Pelare 2-regler. Detta beror på att koncernen
bör kunna tillämpa de tillfälliga förenklingsreglerna (”transitional safe harbor”) på
samtliga jurisdiktioner där den har verksamhet .
forts. NOT 12
NOTER 101DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 13
Övriga långfristiga fordringar
31 december 31 december
2024 2023
Aktier och andelar i intresseföretag
7
24
Kapitalförsäkring
119
105
Övrigt
122
51
Summa övriga långfristiga fordringar
248
181
Moderbolaget
Övriga långfristiga fordringar i moderbolaget består av kapitalförsäkringar om
78 miljoner kronor (63).
NOT 14
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
Goodwill utgör det belopp med vilket anskaffningsvärdet överstiger det verkliga
värdet på de identifierbara nettotillgångarna som koncernen förvärvat i det
förvärvade dotterbolaget vid förvärvstidpunkten. Separat redovisad goodwill
prövas årligen för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov och redovisas till
anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar. Nedskrivningar av
goodwill redovisas direkt som en kostnad och återförs därefter inte.
Varumärken
Varumärken som förvärvats separat redovisas till anskaffningsvärde. Samtliga
varumärken inom Dometic Group som redovisas till ett värde i balansräkningen
har identifierats som ett led i en strategisk planeringsprocess. Varumärken som
bedömts ha en obestämbar nyttjandeperiod skrivs inte av utan är i stället föremål
för årlig nedskrivningsprövning. Varumärken som anses ha en bestämbar nyttjan
-
deperiod skrivs av i upp till tio år.
Övriga förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
Kundrelationer, teknologi och immateriella rättigheter (IP) som förvärvas genom
ett företagsförvärv redovisas till anskaffningsvärde, som motsvarar dessa verkliga
värde vid förvärvstidpunkten. Dessa tillgångar har en bestämbar nyttjandeperiod
och redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade av- och nedskriv
-
ningar. Avskrivningen görs linjärt för att fördela värdet av kundrelationer, teknologi
och IP över deras bedömda nyttjandeperiod. Följande nyttjandeperiod tillämpas:
Kundrelationer upp till 25 år
Teknologi upp till 25 år
Immateriella rättigheter och andra rättigheter 7 år
Övriga immateriella tillgångar/aktiverade utvecklingskostnader
Forskningsutgifter redovisas som kostnader när de uppkommer. Utgifter för
utvecklingsprojekt aktiveras som immateriella tillgångar när särskilda kriterier har
uppfyllts. Andra utvecklingskostnader som inte uppfyller kriterierna för aktivering
redovisas som kostnad när de uppkommer. Utgifter för utvecklingsprojekt som
aktiveras, skrivs av linjärt under nyttjandeperioden från den tidpunkt då de kan
nyttjas. Avskrivningstiden uppgår normalt till fem år.
Kostnader för underhåll av mjukvara redovisas i resultaträkningen då de
uppkommer. Utvecklingskostnader direkt hänförliga till utformning och test av
identifierbara och unika mjukvaror som bolaget har kontroll över redovisas som
immateriella tillgångar när särskilda kriterier är uppfyllda. Kostnader för utveckling
av mjukvara som redovisas som tillgångar skrivs av över förväntad nyttjandeperiod,
som normalt är högst tre år.
Kriterier för att aktivera utvecklingskostnader:
det är tekniskt möjligt att färdigställa tillgången så att den kan användas
ledningens avsikt är att färdigställa tillgången och använda eller sälja den
möjligheter att använda eller sälja tillgången finns
det går att påvisa hur tillgången ska generera framtida ekonomiska fördelar
det finns lämpliga tekniska, ekonomiska och andra resurser för att färdigställa,
använda eller sälja tillgången
kostnader kopplade till tillgången under utvecklingsfasen kan mätas på ett
tillförlitligt sätt .
Övriga immateriella tillgångar, som patent och andra rättigheter som aktiveras,
skrivs av linjärt över den beräknade nyttjandeperioden, vilken normalt är 5–10 år.
Övriga immateriella tillgångar bestående av kundrelationer, teknologi, immate
-
riella tillgångar och andra rättigheter, aktiverade utvecklingskostnader och övriga
immateriella tillgångar uppgår till totalt 6 795 miljoner kronor (6 821).
NOTER 102DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Övriga immateriella tillgångar
Aktiverade Övriga
Varu- Kund- Immateriella
utvecklings
-
immateriella
2023
Goodwill
märken
relationer
Teknologi
rättigheter kostnader
tillgångar
Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
22 086
6 289
7 863
1 307
178
161
510
38 394
Rörelseförvärv
Årets investeringar
3
33
17
53
Försäljningar och avyttringar
–5
–1
–6
Omklassificeringar
4
4
Valutakursdifferenser
– 814
– 189
–268
–37
– 1
0
–8
–1 317
Belopp vid årets utgång
21 267
6 100
7 595
1 270
180
194
522
37 128
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
–267
–1 501
–290
–162
–89
–397
–2 706
Rörelseförvärv
Försäljningar och avyttringar
0
1
1
Årets avskrivningar
–71
–465
–73
–3
–3
–46
–662
Omklassificeringar
–1
–1
Valutakursdifferenser
5
69
12
0
0
8
93
Belopp vid årets utgång
–333
–1 897
–352
–165
–91
–435
–3 272
Nedskrivningar
Belopp vid årets ingång
Årets nedskrivningar
Valutakursdifferenser
Belopp vid årets utgång
Värde enligt balansräkningen
31 december 2023
21 267
5 767
5 698
918
16
103
87
33 856
Övriga immateriella tillgångar
Aktiverade Övriga
Varu - Kund- Immateriella
utvecklings
-
immateriella
2024
Goodwill
märken
relationer
Teknologi
rättigheter kostnader
tillgångar
Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
21 267
6 100
7 595
1 270
180
194
522
37 128
Rörelseförvärv
Årets investeringar
6
3
46
11
67
Försäljningar och avyttringar
–6
–6
Omklassificeringar
2
2
Valutakursdifferenser
1 394
400
629
61
0
0
22
2 507
Belopp vid årets utgång
22 661
6 500
8 223
1 337
184
240
550
39 696
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
–333
–1 897
–352
–165
–91
–435
–3 272
Rörelseförvärv
Försäljningar och avyttringar
6
6
Årets avskrivningar
–55
–465
–70
–3
–10
–47
–650
Omklassificeringar
Valutakursdifferenser
–17
–170
–20
0
–1
–21
–229
Belopp vid årets utgång
–405
–2 531
–442
–168
–102
–497
–4 145
Nedskrivningar
Belopp vid årets ingång
Årets nedskrivningar
–2 000
–2 000
Valutakursdifferenser
Belopp vid årets utgång
–2 000
–2 000
Värde enligt balansräkningen
31 december 2024
20 661
6 095
5 692
895
16
138
53
33 551
forts. NOT 14
NOTER 103DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Årets av- och nedskrivningar
Avskrivningar
Årets avskrivningar för immateriella tillgångar uppgår till –650 miljoner kronor
(–662) och minskningen beror huvudsakligen på lägre avskrivningar av varumär
-
ken. Avskrivningar av aktiverade utvecklingskostnader och övriga immateriella
tillgångar har belastat kostnader för sålda varor med –57 miljoner kronor (–49).
Nedskrivningar
Baserat på nedskrivningsprövningar som gjorde i tredje kvartalet 2024 har en sam
-
manlagd nedskrivning om 2 000 miljoner kronor redovisats under 2024. Bedöm-
ningen om en nedskrivning är gjord beaktat den makroekonomiska situationen
samt försvagade marknadsförhållanden och är i sin helhet hänförliga till segmentet
Land Vehicles America. Nedskrivningen är inte kopplat till ett specifikt förvärv och
inga ytterligare nedskrivningsbehov har identifierats under året. Se vidare not 6 för
ytterligare information om av- och nedskrivningar.
Av- och nedskrivning förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
Av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar specificeras
i tabellen nedan.
2024
2023
Avskrivning varumärken
–55
–71
Avskrivning kundrelationer
–465
–465
Avskrivning teknologi
–70
–73
Avskrivning immateriella tillgångar och
andra rättigheter
–3
–3
Nedskrivning goodwill
–2 000
Av- och nedskrivning förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar
–2 593
–613
Moderbolaget
Inga övriga immateriella tillgångar återfinns moderbolaget (–).
Övriga immateriella tillgångar
2023
Immateriella
rättigheter IT-system Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång 2 3 5
Årets investeringar
Omklassificeringar
Belopp vid årets utgång 2 3 5
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång –2 –3 –5
Årets avskrivningar 0
Belopp vid årets utgång –2 –3 –5
Värde enligt balansräkningen
31 december 2023
Övriga immateriella tillgångar
2024
Immateriella
rättigheter IT-system Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
Årets investeringar
Omklassificeringar
Belopp vid årets utgång
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
Årets avskrivningar
Belopp vid årets utgång
Värde enligt balansräkningen
31 december 2024
Nedskrivningsprövning för goodwill och varumärken
Dometic Group har tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod i form av
goodwill och förvärvade varumärken. Från och med rapporteringen av det första
kvartalet 2024 har Dometic en ny segmentsrapporteringsstruktur vilket föranlett
omräkning av alla jämförelseperioder. För värden av goodwill, varumärken och
diskonteringsränta görs dock inte omräkning av historiska värden per segment,
och med anledning av detta presenteras inga jämförelsesiffror i vissa tabeller
nedan. I samband med övergången till den nya segmentsstrukturen genomfördes
en nedskrivningsbedömning som bekräftade att förändring av segmenten inte
föranledde någon nedskrivning i samband med denna förändring. Detta innebär
att för 2024 är koncernens verksamhet är indelad i sex segment; Land Vehicles
Americas, Land Vehicles EMEA, Land Vehicles APAC, Marine, Mobile Cooling
Solutions och Global Ventures. Goodwill och varumärken fördelas på koncernens
kassagenererande enheter (KGE), vilka är dessa sex segment.
Koncernens varumärken utgörs av bland annat Dometic, SeaStar, WAECO,
Mobicool och Igloo. Dometic utvärderar löpande hur varumärkes portföljen ska
utvecklas.
I Dometics affärsplanering ingår klimatrelaterade omställnings- och fysiska risker,
även i de planer som ligger till grund för bedömda framtida kassaflöden i nedskriv
-
ningstester samt bedömning av nyttjandeperioder. Per räkenskapsåret 2024 hade
klimatrelaterade risker inte en väsentlig påverkan på verksamheten eller de finan
-
siella rapporterna. Med anledning av detta har det inte förekommit några isolerade
justeringar/uppskattningar i de framtida kassaflödena som använts för värdering
av immateriella anläggningstillgångar eller justering av nyttjandeperioder. Baserat
på detta har inte heller några särskilda känslighetsanalyser upprättats avseende
klimatrelaterade risker.
Nedskrivning av icke-finansiella tillgångar
Tillgångar som har obestämbar nyttjandeperiod, till exempel goodwill, skrivs inte
av. En bedömning av ett eventuellt nedskrivningsbehov för goodwill och varumär
-
ken görs på årsbasis eller när det finns indikationer på att det bokförda värdet inte
är återvinningsbart. Detta innebär att bokförda värden överstiger återvinningsvär
-
det. Återvinningsvärdet fastställs baserat på nyttjandevärdet framtaget med ”value
in use”-metoden - diskonterade kassaflödesberäkningar över en femårsperiod.
Diskonterade kassaflöden jämförs med den kassagenererande enhetens bokförda
värde, och ett nedskrivningsbehov kan finnas om nuvärdet av de diskonterade
kassaflödena är lägre än det bokförda värdet.
Den 17 september 2024 informerade Dometic marknaden att den makroeko
-
nomiska situationen och marknadsförhållanden, inklusive höga räntenivåer, lägre
privatkonsumtion och kunders köpmönster, har en negativ påverkan på Dometics
försäljning och därmed resultat. Som ett resultat av detta påvisar den årliga
nedskrivningsprövningen av goodwill och varumärken ett behov om nedskrivning
av goodwill om 2 000 miljoner kronor i segmentet Land Vehicles Americas som
redovisades i tredje kvartalet 2024. Inget nedskrivningsbehov på andra tillgångar
forts. NOT 14
NOTER 104DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
än goodwill bedömdes föreligga. Återvinningsvärdet vid nedskrivningstillfället
uppgick för segmentet till 5 172 miljoner kronor. Se även ovan under rubriken Årets
av- och nedskrivninga r.
Väsentliga antaganden
Nedan redogörs för väsentliga antaganden som tillämpats i beräkningar av
återvinningsvärden använda i genomförda nedskrivningsprövningar under
räkenskapsåret:
Den diskonteringsränta (WACC) som används är baserad på equity beta i
jämförelsebara företag. Lokala förutsättningar för varje regions inflation, regionala
långfristiga värdepapper och regional marknadsrisk utgör grunden för avkast
-
ningen på eget kapital. Detta tillsammans med koncernens kapitalstruktur bygger
upp en diskonteringsränta som företagsledningen bedömer vara adekvat.
Koncernens diskonteringsränta (WACC) efter skatt som applicerats på prognos
-
tiserade kassaflöden uppgick till 7,8 procent (9,6). Diskonteringsräntan före skatt
kan normalt inte mätas eller observeras direkt utan beräknas genom iteration. Detta
sker genom att först beräkna diskonterade kassaflöden sker efter skatt med diskon
-
teringsränta efter skatt, för att därefter kunna fastställa vad diskonteringsräntan före
skatt skulle behöva vara för att nyttjandevärdet ska bli lika stort som vid beräkning
med diskonterade kassaflöden efter skatt.
Nedan upplyses om bokförda värden för goodwill och varumärken samt
diskonterings ränta efter skatt per segment:
Genomsnittlig
Goodwill & diskonterings-
Goodwill, varumärken Varumärken ränta efter skatt,
och diskonteringsränta 2024 % 2024
Land Vehicles Americas
3 114
8,7
Land Vehicles EMEA
4 256
6,7
Land Vehicles APAC
2 117
8,2
Marine
8 251
8,1
Mobile Cooling Solutions
6 254
8,4
Global Ventures
2 764
7,8
Koncernen
26 756
7,8
Som anges ovan har Dometic en ny segmentrapporteringstruktur från och med
rapporteringen av det första kvartalet 2024 varför inga jämförelsesiffror presenteras
i ovan tabell. För 2023 års nedskrivningsbedömning av goodwill och relaterade
antaganden se Dometics årsredovisning för 2023.
Budget och uppskattningar bygger på rimliga antaganden per segment på
viktiga områden såsom volym, pris och mix, vilka utgör en grund för framtida
tillväxt och bruttomarginal. Denna data sätts i relation till tidigare utfall samt externa
rapporter angående marknadens tillväxt inom Dometics bransch.
Beräkningarna innefattar prognostiserade kassaflöden över en femårsperiod.
Det första året av den femåriga strategiska planen som godkänts av ledningen har
anpassats till den budget som godkänts av styrelsen. Kassaflöden utöver femårs-
perioden extrapoleras med en tillväxt på 2 procent för alla kassagenererande
enheter. Detta tillväxtantagande satt i relation till BNP för Dometics huvudmarkna
-
der USA, Europa och Australien/Nya Zeeland kan anses relevant och försiktigt.
Påverkan från eventuella förändringar
av väsentliga antaganden
Beräkning har genomförts på företagsledningens övervägande och bedömning
av en rimlig möjlig förändring av kapitalkostnader och tillväxt givet den nuvarande
makroekonomisk miljön och geopolitiska osäkerheten. Genom att använda
en diskonteringsränta efter skatt som är 1 procent högre eller en uppskattad
permanent tillväxttakt som är 0,5 procent lägre för att prognostisera kassaflödena
för respektive kassagenererande enhet uppkommer inget nedskrivningsbehov.
Företagsledningen har därmed bedömt att bokförda värden per balansdagen för
segmenten Land Vehicles Americas, Land Vehicles EMEA, Land Vehicles APAC,
Marine, Mobile Cooling Solutions och Global Ventures kan försvaras även vid
rimliga förändringar i väsentliga antaganden, såsom marknadsandel, tillväxt,
valutakurser, råvarupriser och andra faktorer. Då nedskrivning skett av goodwill i
segmentet Land Vehicles Americas leder förändring i antaganden till ytterligare
nedskrivning. Dometic bedömer utifrån tillämpade antaganden för nedskrivningen
att ingen ytterligare nedskrivning ska ske.
NOTER 105DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 15
Materiella anläggningstillgångar
Pågående
Mark och Maskiner och Inventarier nyanläggningar
mark- andra tekniska
och installa
-
och förskott till
2023
anläggningar
Byggnader
anläggningar
tioner
Verktyg
leverantörer
Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
277
1 095
2 868
662
2 230
380
7 510
Rörelseförvärv
0
0
1
0
0
0
1
Årets investeringar
0
155
35
18
29
338
575
Försäljningar och avyttringar
0
–8
–285
–42
–143
–1
–480
Omklassificeringar
5
93
245
24
121
–497
–8
Valutakursdifferenser
–12
–50
–77
–16
–70
–4
–230
Belopp vid årets utgång
270
1 285
2 787
646
2 166
215
7 369
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
–14
–527
–1 896
–536
–1 801
–4 775
Rörelseförvärv
0
0
–1
0
0
–1
Försäljningar och avyttringar
0
5
260
36
138
439
Årets avskrivningar
–1
–64
–206
–39
–172
–482
Omklassificeringar
2
2
Valutakursdifferenser
1
23
45
12
57
138
Belopp vid årets utgång
–15
–563
–1 795
–528
–1 778
–4 678
Nedskrivningar
Belopp vid årets ingång
–38
–108
–25
–10
–16
–196
Årets nedskrivningar
–2
2
–1
–1
Omklassificeringar
Valutakursdifferenser
1
0
–1
0
Belopp vid årets utgång
–38
–109
–23
–10
–18
–197
Värde enligt balans-
räkningen 31 december
2023
217
614
968
108
372
215
2 494
Pågående
Mark och Maskiner och Inventarier nyanläggningar
mark- andra tekniska
och installa
-
och förskott till
2024
anläggningar
Byggnader
anläggningar
tioner
Verktyg
leverantörer
Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
270
1 285
2 787
646
2 166
215
7 369
Årets investeringar
7
20
25
35
225
312
Försäljningar och avyttringar
–4
–77
–46
–119
–246
Omklassificeringar
1
34
142
5
55
–238
–1
Valutakursdifferenser
17
90
179
32
149
13
479
Belopp vid årets utgång
287
1 412
3 051
662
2 286
215
7 913
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
–15
–563
–1 795
–528
–1 778
–4 678
Försäljningar och avyttringar
3
73
42
117
235
Årets avskrivningar
–2
–72
–191
–38
–172
–475
Omklassificeringar
–3
3
1
Valutakursdifferenser
–1
–40
–115
–27
–126
–309
Belopp vid årets utgång
–18
–671
– 2 028
–554
–1 955
–5 227
Nedskrivningar
Belopp vid årets ingång
–38
–109
–23
–10
–18
–197
Årets nedskrivningar
–1
–42
–23
–67
Försäljningar och avyttringar
2
2
Valutakursdifferenser
–2
–2
–1
–4
Belopp vid årets utgång
–38
–112
–67
–9
–41
–266
Värde enligt balans-
räkningen 31 december
2024
232
629
956
99
290
215
2 421
Mark, markanläggningar och byggnader uppgår totalt till 860 miljoner kronor (831). Inventarier, installationer och verktyg
uppgår till totalt 389 miljoner kronor (480).
Årets avskrivningar per rad i resultaträkningen
I koncernens resultaträkning fördelar sig avskrivningarna om 475 miljoner kronor (482) på kostnad för sålda varor om 442 miljoner
kronor (413), försäljningskostnader om 5 miljoner kronor (16) och administrationskostnader om 28 miljoner kronor (52).
NOTER 106DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Moderbolaget
Inventarier i moderbolaget uppgår till 0 miljon kronor (1).
2023 Inventarier Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång 1 1
Årets investeringar
Belopp vid årets utgång 1 1
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång 0 0
Årets avskrivningar 0 0
Belopp vid årets utgång 0 0
Värde enligt balansräkningen 31 december 2023 1 1
2024 Inventarier Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång 1 1
Årets investeringar
Belopp vid årets utgång 1 1
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång 0 0
Årets avskrivningar –1 –1
Belopp vid årets utgång –1 –1
Värde enligt balansräkningen 31 december 2024 0 0
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark omfattar i huvudsak fabriksanläggningar och kontor. Bygg
-
nader och mark redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för efterföljande
avskrivningar av byggnader.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas som
en separat tillgång, efter vad som är lämpligt, endast då det är sannolikt att framtida
ekonomiska fördelar förknippade med tillgången kommer att tillfalla koncernen
och anskaffningsvärdet för tillgången kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Övriga
reparationer och övrigt underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen
under den period då de uppkommer.
Inga avskrivningar görs på mark, som förutsätts ha obegränsad nyttjandepe
-
riod. Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas vid utgången av varje
rapportperiod och justeras vid behov. Följande nyttjandeperioder tillämpas i
koncernen normalt för respektive materiell anläggningstillgång:
Byggnader 20–40 år
Maskiner 6–15 år
Fordon 5 år
Inventarier 3–10 år
En tillgångs redovisade värde skrivs ned till dess återvinningsvärde om tillgångens
redovisade värde överstiger dess bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan försälj
-
ningsintäkten och det redovisade värdet och redovisas i resultaträkningen.
NOT 16
Varulager
31 december 31 december
2024 2023
Anskaffningsvärden varulager
Råvaror och förnödenheter och produkter i arbete
2 282
2 529
Färdiga varor
5 153
5 389
Förskott till leverantörer
80
84
Summa varulager före nedskrivningar
7 515
8 002
Avsättning för inkurans
Råvaror och förnödenheter och produkter i arbete
–458
–250
Färdiga varor
– 602
– 424
Summa avsättning för inkurans
–1 060
–674
Bokfört värde varulager
Råvaror och förnödenheter och produkter i arbete
1 824
2 278
Färdiga varor
4 551
4 965
Förskott till leverantörer
80
84
Summa varulager
6 455
7 327
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Anskaffningsvärdet beräknas genom tillämpning av först-in-först-ut-metoden
(FIFU). Kostnaden för färdiga varor och pågående arbete omfattar råmaterial,
direkt lön, andra direkta kostnader och därmed sammanhängande indirekta
produktionskostnader (baserat på normalt kapacitetsutnyttjande). Inga upplånings
-
kostnader räknas in. Nettoförsäljningsvärdet är uppskattat försäljningspris i den
löpande verksamheten efter avdrag för tillämpliga rörliga försäljningskostnader.
Om det uppskattade nettoförsäljningsvärdet är lägre än anskaffningsvärdet görs
en nedskrivning av varulagret som inkluderas i lagervärdet (inkurans). Beräkning av
nettoförsäljningsvärdet bygger på en uppskattning av ett framtida försäljningspris,
vilket påverkas av flera parametrar, såsom exempelvis marknadens erfterfrågan.
Se vidare i not 4.
Avsättningar för inkurans (nedskrivning av varulager) har inkluderats i lager
-
värdet. Förändringen av nedskrivning till nettoförsäljningsvärde påverkade årets
resultat med –527 miljoner kronor (–221). Återföring av tidigare nedskrivning till
nettoförsäljningsvärde har gjorts med 141 miljoner kronor (138).
forts. NOT 15
NOTER 107DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 17
Kundfordringar
31 december 31 december
2024 2023
Kundfordringar
2 401
2 436
Avsättning för förväntade kreditförluster
–101
–125
Netto kundfordringar
2 300
2 311
31 december 31 december
Avsättning för förväntade kreditförluster 2024 2023
Belopp vid årets ingång
–125
–220
Avsättning reserv för osäkra fordringar
–16
84
Fordringar som skrivits bort under året som
osäkra fordringar
42
3
Outnyttjade belopp som har återförts
8
5
Valutakursdifferenser och övriga förändringar
–10
3
Belopp vid årets utgång
–101
–125
31 december 31 december
Åldersanalys kundfordringar 2024 2023
Ej förfallna kundfordringar
1 970
1 932
Förfallna:
mindre än 1 månader
206
147
1–6 månader
141
232
6–12 månader
22
29
mer än 12 månader
62
97
Summa förfallna
431
504
Avsättning för förväntade kreditförluster
–101
–125
Netto kundfordringar
2 300
2 311
Kundfordringar är belopp som ska betalas av kunder i den löpande affärsverk
-
samheten och förväntas regleras inom 12 månader. Kundfordringar redovisas
inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med
tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med avsättning för förväntade
kreditförluste r.
Per den 31 december 2024 uppgick avsättning för förväntade kreditförluster för
koncernens kundfordringar till 101 miljoner kronor (125). Det huvudsakliga skälet
till minskningen är relaterat till negativa omräkningsdifferenser och engångseffekter
av bortskrivningar.
Förväntade kreditförluster på kundfordringar
Koncernens metod för nedskrivning av finansiella tillgångar är en förlustmatris som
är utformad i enlighet med nedskrivningsmodellen för finansiella tillgångar i IFRS
9. För att stödja och harmonisera arbetet inom koncernen har företagsledningen
tagit fram en beräkningsmatris för beräkning av reserv för förväntade kreditförluster.
Dometic Group redovisar förväntade kreditförluster över kundfordringarnas
förväntade livslängd. Historisk information om koncernföretag, med avseende
på tidigare kreditförluster och åldersanalys, används för att göra prognoser om
framtida kreditförluster. Dessutom används nuvarande och framåtblickande
information om koncernföretag för att skapa en bild av nuvarande och förväntade
framtida förluster.
Dometic Group tillämpar den förenklade metoden för att värdera förväntade
kreditförluster för kundfordringar under dess löptid för att hantera förlustavsätt
-
ningar vid varje bokslut.
Kreditrisker
Kreditrisk är uppdelad i två kategorier: kreditrisk i kundfordringar och finansiell
kreditrisk (se not 3 om finansiell riskhantering och finansiella instrument).
Koncernen har ingen väsentlig koncentration av kreditrisker. Koncernen
har fastställda riktlinjer för att säkerställa att produkter säljs till kunder med god
betalningshistorik. Dometic Group och alla dess dotterbolag använder kreditupp
-
lysningar för att fastställa kreditgränser för nya kunder. I större delen av Europa
använder koncernen kreditförsäkringar för att begränsa kreditrisken och för att
erhålla kreditupplysningar om kunder.
Remburser används för att säkerställa betalningar från kunder som är verksamma
på tillväxtmarknader, i synnerhet på marknader med instabila politiska och/eller
ekonomiska förhållanden. Genom att banker bekräftar remburser minskar kreditris
-
kexponeringen för koncernen.
Avsättningen för förväntade kreditförluster utvärderas regelbundet.
Moderbolaget
Moderbolagets fordringar utgörs i huvudsak av fordringar från dotterbolag och
förväntade kreditförluster bedöms obetydliga.
NOT 18
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
31 december 31 december
2024 2023
Förutbetalda hyror
11
8
Förutbetalda försäkringspremier
87
103
Förutbetalda finansieringskostnader
1
2
Förutbetalda marknadsföringskostnader
10
16
Förutbetalda personalkostnader
1
2
Förutbetalda administrationskostnader
85
77
Förutbetalt förbrukningsmaterial
4
4
Övriga förutbetalda kostnader
2
29
Övriga upplupna intäkter
2
6
Summa förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter
203
248
Moderbolaget
Moderbolagets förutbetalda kostnader och upplupna intäkter uppgick till 16 miljo
-
ner kronor (14), varav förutbetalda administrationskostnader 14 miljoner kronor (10)
och förutbetald försäkring 2 miljoner kronor (4).
NOTER 108DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 19
Avsättningar för pensioner
Pensionsförpliktelser
Dometic Group har både förmånsbestämda och avgiftsbestämda planer. Planerna
finansieras vanligen genom betalningar till försäkringsbolag eller förvaltande
fonder, bestämda enligt periodiska aktuariella beräkningar. De största förmånsbe
-
stämda planerna finns i USA och Tyskland.
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken koncernen
betalar fasta avgifter till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkrings
-
planer på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga ytterligare
betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna redovisas som
personalkostnader när de förfaller till betalning. Förutbetalda avgifter redovisas
som en tillgång under förutsättning att en återbetalning eller reduktion av framtida
betalningar ske r.
Utmärkande för förmånsbestämda planer är att de anger ett belopp för den
pensionsförmån en anställd erhåller efter pensionering, vanligen baserat på en
eller flera faktorer såsom ålder, tjänstgöringstid och lön. Den skuld som redovisas
i balansräkningen avseende förmånsbestämda pensionsplaner är nuvärdet av
den förmånsbestämda förpliktelsen vid rapportperiodens slut med avdrag för
verkligt värde på förvaltningstillgångarna. Den förmånsbestämda pensions
-
förpliktelsen beräknas årligen av oberoende aktuarier med tillämpning av en
aktuariell metod,den så kallade ”Projected Unit Credit Method”. Nuvärdet av
den förmånsbestämda förpliktelsen fastställs genom diskontering av uppskattade
framtida utbetalningar med användning av räntesatsen för högkvalitativa företagso
-
bligationer som är utställda i samma valuta som ersättningarna kommer att betalas
i, och med löptider jämförbara med den aktuella pensionsförpliktelsen. Diskonte
-
ringsräntan baseras på index för företagsobligationer och statsobligationer med
samma löptid som underliggande pensionsplaners skulder. Aktuariella vinster och
förluster till följd av erfarenhetsbaserade justeringar och förändringar i aktuariella
antaganden redovisas i övrigt totalresultat under den period då de uppstår. Kostna
-
der avseende tjänstgöring under perioden och tidigare perioder redovisas direkt
i resultaträkningen. Räntekostnader på förmånsbestämda planer och ränteintäkter
på förvaltningstillgångar redovisas i finansnettot. Återstående poster redovisas i
rörelseresultatet under kostnader för sålda varor, försäljnings- eller administrations
-
kostnader, beroende på vilken funktion den anställde tillhör.
Övriga förpliktelser för ersättning
efter avslutad anställning
Vissa koncernföretag tillhandahåller sjukvårdsförmåner efter pensioneringen. De
förväntade kostnaderna för dessa förmåner periodiseras över anställningstiden
enligt samma redovisningsmetod som används för förmånsbestämda pensions-
planer. Även dessa förpliktelser värderas årligen av oberoende aktuarier.
Risk
De åtaganden koncernen har genom sina förmånsbestämda pensionsplaner
och sjukvårdsförsäkringar sedan anställda har avslutat sin anställning innebär att
koncernen är utsatt för vissa risker. De väsentliga riskerna är följande:
a) Tillgångars volatilitet
Pensionsplanernas skulder beräknas med hjälp av en diskonteringsränta,
som bygger på företagsobligationers räntenivåer. Om det årliga utfallet av
pensionsplanernas tillgångar är lägre än diskonteringsräntan, kommer detta att
skapa ett underskott.
b) Förändringar i obligationsräntor
En minskning av företagsobligationernas räntenivåer kommer att öka pensions
-
planernas åtaganden.
c) Inflationsrisk
Pensionsförpliktelserna är relaterade till inflationen, och en högre inflation
kommer att leda till ett högre åtagande. Tillgångar knutna till pensionsplanerna
är antingen opåverkade av (obligationer med fast räntenivå) eller endast svagt
korrelerade med inflationen (aktieinstrument), innebärande att högre inflation
kommer att ge ett större underskott i planen. Inflationsrisken har påverkats givet
det makroekonomiska läget. Inflationsantaganden grundar sig bland annat på
långfristiga inflationsmål hos centralbanker.
d) Livslängdsantagande
Majoriteten av pensionsplanerna utlovar den anställde/medlemmen livsvarig
pensionsutbetalning. En ökning av den förväntade livslängden kommer därför
även att öka pensionsplanernas åtagand e.
Förvaltningstillgångar, investeringsstrategi
och riskhantering
Koncernen har delegerat investeringar och fördelning av förvaltningstillgångarna
till externa leverantörer. Som en del av avtalet med de externa leverantörerna ingår
en investeringsstrategi som minimerar risken för förvaltningstillgångarna genom att
diversifierat sprida riskerna så att de matchar de framtida beräknade skulderna i de
olika pensionsplanerna.
Den svenska planen
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas
genom en försäkring i Alecta.
Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas
därför som en avgiftsbestämd plan. Vid utgången av 2024 uppgick Alectas
överskott i pensions planen till 162 procent (158), vilket bedöms tillfredställande.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade.
Av kostnaden för avgiftsbestämda planer utgör 6 miljoner kronor (7) premier till
Alecta. Beloppet förväntas inte förändras väsentligt för år 2025.
De belopp som redovisas i balansräkningen har fastställts enligt följande:
31 december 31 december
2024 2023
Nuvärde av fonderade eller delvis fonderade
förpliktelser
975
940
Verkligt värde förvaltningstillgångar
–690
–628
Nettoskuld avseende fonderade förpliktelser
285
312
Nuvärde av icke fonderade förpliktelser
215
205
Tillgångstak
12
Nettoavsättning i balansräkningen
512
517
Avstämning mot balansräkningen
Förmånsbestämd plan, netto
512
517
Avsättning för pensioner
512
517
NOTER 109DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Förändring av den förmånsbestämda förpliktelsen under året är följande:
31 december 31 december
2024 2023
Belopp vid årets ingång
1 144
1 145
Förmåner intjänade under året
8
9
Räntekostnader
52
53
Omvärderingar:
Effekter av ändrade demografiska antaganden
0
0
Effekter av ändrade finansiella antaganden
–35
39
Erfarenhetsbaserade justeringar
6
–3
Valutakursdifferenser
83
–32
Utbetalda ersättningar
–68
–67
Belopp vid årets utgång
1 190
1 144
Förändring av verkligt värde på förvaltningstillgångarna under året
är följande:
31 december 31 december
2024 2023
Belopp vid årets ingång
628
618
Ränteintäkt
31
30
Omvärderingar:
Avkastning på förvaltningstillgångar,
exkl. ränta
1)
10
41
Valutakursdifferenser
57
–24
Tillskjutna medel från arbetsgivare
32
30
Utbetalda ersättningar
–68
–67
Belopp vid årets utgång
690
628
1)
Inkl. administrationskostnader om 1 miljon kronor (3).
31 december 31 december
2024 2023
Nuvärde av fonderade eller icke fonderade
förpliktelser
1 190
1 144
Nuvärde av förvaltningstillgångar
– 690
– 628
Tillgångstak
12
Nettoskuld avseende fonderade och icke
fonderade förpliktelser
512
517
31 december 31 december
Nettoskuld fonderade och icke-fonderade planer 2024 2023
varav fonderad plan Tyskland och USA
296
312
varav icke-fonderade planer
215
205
Belopp vid årets utgång
512
517
De total pensionskostnaderna i resultaträkningen är fördelade på följande sätt:
2024
2023
Förmåner intjänade under året och tidigare
1)
9
13
Räntekostnader, netto
21
23
Årets kostnader avseende
förmånsbestämda pensionsplaner
30
36
Årets kostnader avseende
avgiftsbestämda pensionsplaner
103
107
Summa kostnader
som redovisas i resultaträkningen
133
142
1)
Inkl. administrationskostnader om 1 miljon kronor (3).
Omvärderingar inom Övrigt totalresultat uppgick till 22 miljoner kronor efter skatt
(8).
Väsentliga antaganden avseende förmånsbestämda planer:
Huvudantaganden i
31 december 2024
31 december 2023
aktuariella beräkningar
Tyskland
USA
2)
Övriga
1)
Tyskland
USA
2)
Övriga
1)
Diskonteringsränta, %
3,35
5,55
3,29
3,48
4,97
3,92
Löne ökningar, %
2,80
2,50
3,10
2,80
2,50
4,46
Inflation, %
2,00
2,77
1,66
2,00
2,73
1,87
1)
Vägt genomsnitt för övriga länder där koncernen har förmånsbestämda planer.
2)
För ungefär 50 procent av planerna är löneökningar ett ej tillämpligt antagande.
Indelning förvaltningstillgångar 31 december 31 december
huvudgrupper 2024 2023
Likvida medel
1
1
Aktieinstrument
305
305
Skuldinstrument
287
228
Fastigheter
15
13
Investeringsfonder
80
80
Belopp vid årets utgång
690
628
De förvaltade tillgångarna består främst av skuldinstrument, investeringsfonder
och aktiefonder. Samtliga tillgångar inom kategorin likvida medel, aktieinstrument,
skuldinstrument och fastigheter är tillgångar som har ett noterat pris på en aktiv
marknad. Inga förvaltade tillgångar består av finansiella instrument i Dometic
Group eller tillgångar som används inom Dometic Group. Förväntade tillskjutna
medel till planen nästa år uppgår till 39 miljoner kronor (33).
Skuldens genomsnittliga löptid är 9,23 år i Tyskland, 10,78 år i USA och 13,00 år
i övriga länder.
Känslighetsanalys
De aktuariella beräkningarna av koncernens pensionsförpliktelser och pensions-
kostnader baseras på väsentliga antaganen. Dessa antaganden är de mest
väsentliga i termer av risker för förändringar i pensionsskulderna. Se beskrivning i
avsnitt ”Risk” i denna not. Nedan presenteras känslighetsanalysen för väsentliga
antaganden och dess möjliga påverkan på nuvärdet av koncernens förmånsbe
-
stämda pensionsförpliktelser.
Påverkan på förpliktelsen, (+)
Mkr
Diskonteringsränta +1 %
–104
Diskonteringsränta –1 %
124
Inflation +0,5 %
18
Inflation –0,5 %
–13
Löneökning +0,5 %
0
Löneökning –0,5 %
2
Livslängd +1 år
–32
Livslängd –1 år
34
forts. NOT 19
NOTER 110DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 20
Övriga avsättningar
Avsättningar Avsättningar för Avsättning för Övriga
för garantier återkallade produkter omstrukturering
avsättningar
Total
Ingående balans 1 januari 2023
332
3
293
221
849
Avsättningar/omvärderingar under året
–3
10
–22
62
48
Återföringar av outnyttjade belopp
31
31
Ianspråktagna avsättningar
–11
–246
–20
–276
Valutakursdifferenser
–11
0
6
3
–3
Utgående balans 31 december 2023
318
3
31
298
649
Avsättningarna består av:
Långfristig del
69
2
1
164
237
Kortfristig del
249
1
30
133
412
Summa
318
3
31
298
649
Avsättningar Avsättningar för Avsättning för Övriga
för garantier återkallade produkter omstrukturering
avsättningar
Total
Ingående balans 1 januari 2024
318
3
31
298
649
Avsättningar/omvärderingar under året
–61
1
531
73
544
Återföringar av outnyttjade belopp
–3
–1
–4
Ianspråktagna avsättningar
–1
–8
–40
–48
Valutakursdifferenser
19
0
3
2
24
Utgående balans 31 december 2024
276
3
554
332
1 166
Avsättningarna består av:
Långfristig del
63
2
190
180
435
Kortfristig del
213
1
364
153
731
Summa
276
3
554
332
1 166
Moderbolaget
Moderbolagets övriga avsättningar uppgår till 124 miljoner kronor (107), och
består av ersättningar efter avslutad anställning om 94 miljoner kronor (74) och
övrigt om 29 miljoner kronor (33).
Avsättningar
Avsättningar för omstruktureringskostnader och rättsliga anspråk redovisas när
koncernen har en befintlig lagstadgad eller informell förpliktelse som en följd av en
inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer
att krävas för att reglera förpliktelsen samt att en tillförlitlig uppskattning av belop
-
pet kan göras. Inga avsättningar görs för framtida rörelseförluster.
Avsättningar värderas till nuvärdet av de utgifter som bedöms krävas för att
reglera förpliktelsen, beräknat på en räntesats före skatt som återspeglar aktuella
marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och de risker som är förknippade
med förpliktelsen.
Avsättningar för garantier
Inom den bransch där Dometic Group är verksam omfattas många produkter av
en garanti som ingår i priset och gäller under en förutbestämd tid. Avsättningar för
garantier beräknas baserat på tidigare erfarenhet av kostnaderna för reparationer
etc. Dometic erbjuder en standardgaranti, som normalt ligger inom intervallet två
till tre år. I vissa fall kan en utökad garanti erbjudas till kunden.
Avsättningar för återkallade produkter
Avsättningar för återkallade produkter är uppskattningar av framtida kassaflöden
som krävs för att reglera åtaganden. Sådana uppskattningar baseras på typen
av återkallande, rättsprocessen, den troliga omfattningen av skadorna samt hur
processen utvecklas. Dessutom tas hänsyn till utlåtanden och rekommendationer
från juridiska rådgivare och annan rådgivning i fråga om utfallet av processen och
erfarenhet från liknande fall. Tidpunkten för eventuella utflöden är osäker.
Avsättning för omstrukturering
Huvuddelen av omstruktureringsreserven förväntas användas inom tolv månader.
Med tanke på en lägre marknadsefterfrågan de senaste åren och en ökad konkur
-
rens i vissa produktkategorier, särskilt för segmentet Land Vehicles Americas, beslu-
tades att genomföra en strategisk översyn av Dometics produktportfölj, och den 12
december 2024 tillkännagavs ett globalt omstruktureringsprogram. Programmet
NOTER 111DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
i nnefattar både portföljförändringar och strukturella kostnadsreduktioner och
beräknas ha en positiv påverkan på EBITA före av-och nedskrivning av förvärvsre
-
laterade immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster på 750 miljoner
kronor per år när det helt genomfört i slutet av 2026. De totala omstrukturerings
-
kostnaderna för omstruktureringsprogrammet uppgår till 1,2 miljarder kronor och
redovisas i sin helhet som jämförelsestörande poster under 2024.
Beloppen har beräknats utifrån företagsledningen bästa uppskattningar och
justeras vid ändringar av dessa. Kostnadsberäkningen baseras på detaljerade
åtgärdsplaner som förväntas förbättra koncernens kostnadsstruktur och produk
-
tivitet, och inkluderar huvudsakligen kostnader för uppsägning av personal samt
andra direkta kostnader i samband med avslutande av verksamhet. Kvarvarande
avsättning per 31 december avser huvudsakligen kostnader som ännu ej reglerats.
Övriga avsättningar
Övriga avsättningar består till exempel av övriga förmåner efter avslutad anställning
och andra förpliktelser där tidpunkten för eventuella utflöden är osäker .
NOT 21
Skulder till kreditinstitut
Per den 31 december 2024 var Dometic Groups utestående skulder till kredit-
institut följande:
Koncern
Moderbolag
31 dec. 31 dec. 31 dec. 31 dec.
Skulder till kreditinstitut 2024 2023 2024 2023
Långfristiga skulder
Banklån, USD
5 450
5 962
5 450
5 962
Banklån, SEK
2 000
2 000
Obligationslån, EUR
6 879
6 623
6 879
6 623
Obligationslån, SEK
748
1 750
748
1 750
13 077
16 335
13 077
16 335
Kortfristiga skulder
Obligationslån, SEK
999
999
Banklån, SEK
1 000
1 000
Företagscertifikat, SEK
196
196
Företagscertifikat, EUR
193
193
Upplupen ränta
226
245
226
245
2 613
245
2 613
245
Summa
15 690
16 580
15 690
16 580
Skuldbeloppen inkluderar aktiverade transaktionskostnader som periodiseras över
lånens löptid och som per den 31 december 2024 uppgick till 37 miljoner kronor
(43).
Av koncernens långfristiga finansiella skulder förfaller samtliga till betalning inom
fem år efter balansdagen.
Upplåning
Dometic Group har ett Euro Medium Term Note (EMTN) program med ett ram
-
belopp om 1 500 miljoner EUR (17 231 miljoner kronor) för obligationsemissioner
på den europeiska kapitalmarknaden. Den 31 december 2024 var nominellt 600
miljoner EUR (6 892 miljoner kronor) utestående i publika och 1 750 miljoner SEK
utestående i bilaterala emissioner till fast ränta och med en genomsnittlig löptid
på 2,2 år. Upplåning under EMTN-programmet är en icke säkerställd förpliktelse
som rangordnas pari passu med övriga icke-efterställda oprioriterade fordringar.
Upplåningen är villkorad av att koncernen kan upprätthålla en räntetäckningsgrad,
beräknad proforma, på minst 2.0x vid varje utökning av upplåning.
Obligationslån
Emitterat
Förfall
Belopp
Räntesats, %
EUR 300 m
2026
3 446
3,00
EUR 300 m
2028
3 446
2,00
SEK 1 000 m
2025
999
5,10
SEK 750 m
2026
748
6,25
Summa
8 640
Dometic Group har även en syndikerad banklånefacilitet med fem relationsbanker
bestående av långfristig upplåning i USD samt en revolverande kreditfacilitet i EUR.
Den 31 december 2024 uppgick USD lånen till 5 473 miljoner kronor (5 981). Den
revolverande kreditfaciliteten under vilken lån och bankgarantier kan dras i flera
valutor, uppgick till 3 216 miljoner kronor, varav 31 miljoner kronor utnyttjades för
bankgarantier den 31 december 2024.
Dometic Group har även ett bilateralt banklån, garanterat av Exportkreditnämn
-
den (EKN), som den 31 december 2024 uppgick till 1 000 miljoner kronor (2 000 ).
Banklånen löper med rörlig ränta baserad på SOFR eller STIBOR och en
kreditmarginal som varierar beroende på koncernens nettoskuld i förhållande till
EBITDA.
Banklånefaciliteterna är inte säkerställda. De rangordnas pari passu med övriga
icke-efterställda oprioriterade fordringar i bolaget och villkoras av på banklåne
-
marknaden sedvanligt förekommande kommersiella restriktioner och finansiella
åtaganden (s.k. ”kovenanter”) för Dometic Group och dess dotterbolag. Restriktio
-
nerna begränsar förmågan att, bland annat, lämna säkerhet i eller avyttra tillgångar,
göra företagsförvärv samt utöka extern skuldsättning i dotterbolagen. De finansiella
kovenanterna som testas kvartalsvis är nettoskuld i förhållande till EBITDA och
räntetäckningsgrad. Per 31 december 2024 bedöms marginalen mot de finansiella
kovenanterna vara på en tillräcklig nivå, se vidare i not 3.
Dometic Group har även ett certifikatprogram på 3 000 miljoner kronor (3 000)
med möjlighet att emittera företagscertifikat i svenska kronor och euro med
löptider på mellan en månad och ett år. Den 31 december 2024 var 388 miljoner
kronor (0) emitterat under programmet.
Vissa kinesiska dotterbolag inom Dometic Group har beviljade lokala bank
faciliteter. Per den 31 december 2024 uppgick dessa faciliteter till 905 miljoner
kronor (904). Dessa faciliteter är delvis säkerställda i form av pantsättning av
anläggningstillgångar i de kinesiska dotterbolagen .
forts. NOT 20
NOTER 112DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Räntebärande skulder
Koncernens fastställda räntebärande skuld om 15 976 miljoner kronor (16 851)
inkluderar följande poster: obligationslån 8 640 miljoner kronor (8 396),
syndikerad banklånefacilitet 5 473 miljoner kronor (5 981), EKN-garanterad
banklånefacilitet 1 000 miljoner kronor (2 000), företagscertifikat 388 miljoner
kronor (0), aktiverade transaktionskostnader –37 miljoner kronor (–43) samt
avsättningar för pensioner 512 miljoner kronor (517). Derivat skulder kopplade
till ränteswappar uppgick till – miljoner kronor (–). Se tabell nedan för ytterligare
information avseende ränta och förfallostruktur på koncernens räntebärande
skulder (se not 19 för information angående avsättning för pension).
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
2028 2027 2026 2025
Mkr
Förfalloprofil
forts. NOT 21
Total Slut-
31 december 2024
Valuta
Mkr
Ränta, %
Marginal, %
betalningsår
Syndikerade banklån
Dometic Group AB
USD
2 568
6,99
2,65
2027
Dometic Group AB
USD
2 421
7,09
2,75
2027
Dometic Group AB
USD
484
7,41
3,07
2026
Syndikerad revolverande
lånefacilitet
Dometic Group AB
EUR
2,00
2027
Obligationslån
Dometic Group AB
SEK
999
5,10
2025
Dometic Group AB
EUR
3 446
3,00
2026
Dometic Group AB
SEK
748
6,25
2026
Dometic Group AB
EUR
3 446
2,00
2028
EKN-garanterad
bank lånefacilitet
Dometic Group AB
SEK
1 000
4,81
1,95
2025
Företagscertifikat
Dometic Group AB
SEK
98
3,76
2025
Dometic Group AB
SEK
69
3,49
2025
Dometic Group AB
SEK
28
3,45
2025
Dometic Group AB
EUR
34
4,05
2025
Dometic Group AB
EUR
113
3,92
2025
Dometic Group AB
EUR
46
3,79
2025
Summa
15 501
Total Slut-
31 december 2023
Valuta
Mkr
Ränta, %
Marginal, %
betalningsår
Syndikerade banklån
Dometic Group AB
USD
3 338
7,52
2,16
2025
Dometic Group AB
USD
2 203
7,81
2,45
2026
Dometic Group AB
USD
441
8,36
3,07
2026
Syndikerad revolverande
lånefacilitet
Dometic Group AB
EUR
2,00
2026
Obligationslån
Dometic Group AB
SEK
1 000
5,10
2025
Dometic Group AB
EUR
3 323
3,00
2026
Dometic Group AB
SEK
750
6,25
2026
Dometic Group AB
EUR
3 323
2,00
2028
EKN-garanterad
bank lånefacilitet
Dometic Group AB
SEK
2 000
6,05
1,95
2025
Summa
16 377
Marginalerna i tabellen är de räntemarginaler som gäller i de syndikerade bank-
låne faciliteterna per balansdagen. Den genomsnittliga räntan för räntebärande
skulder till kreditinstitut uppgick till 4,8 procent under 2024.
USD lån SEK lån EUR obligationer SEK obligationer
EUR Commercial paper SEK Commercial paper
NOTER 113DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 22
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen
Moderbolag
31 dec. 31 dec. 31 dec. 31 dec.
2024 2023 2024 2023
Förutbetalda intäkter för
förlängda garantier
5
14
Upplupna personal kostnader
464
498
27
Upplupen bonus till kunder
285
273
Upplupen ränta
226
249
226
245
Upplupna produktionskostnader
38
Upplupna administrations-
kostnader
190
137
4
8
Upplupna marknads-
föringskostnader
21
24
Upplupna finansiella kostnader
4
4
Ersättningsanspråk för
produktansvar
61
105
Övriga upplupna kostnader
53
59
Summa upplupna kostnader
och förutbetalda intäkter
1 347
1 407
252
280
NOT 24
Eventualförpliktelser
Den förra ägaren av Igloo, ACON, lämnade in en stämningsansökan mot Dometic
under fjärde kvartalet 2022, med vissa anspråk relaterade till aktieköpsavtalet
(”Stock Purchase Agreement”, ”SPA”). Dometic är övertygad om att stämnings-
ansökan helt saknar grund, bestrider den med eftertryck och har inlämnat motkrav
mot ACON gällande deras agerande under, och bristande efterlevnad av, SPA.
Parterna är just nu involverade i en s.k. ”expert discovery process” för att förbereda
för huvudförhandlingen som beräknas äga rum i första halvåret 2025.
Dometic bedömer att denna process inte har väsentlig påverkan på koncernens
affärsverksamhet eller finansiella ställning. I övrigt finns inga väsentliga eventualför
-
pliktelser per 31 december 2024 (–).
NOT 23
Ställda säkerheter
Per den 31 december 2024 hade säkerheter om 389 miljoner kronor (370) ställts
för del av de lokala bankfaciliteterna i Kina.
Moderbolaget
Det finns inga ställda säkerheter i moderbolaget per 31 december 2024 (–).
Övriga finansiella poster
Koncernen
Övriga finansiella poster inom finansieringsverksamheten uppgår till –66 miljoner
kronor (123) och består av betalda pensioner –32 miljoner kronor (–31), realiserat
resultat finansiella säkringar 7 miljoner kronor (261), betalda finansiella avgifter
–40 miljoner kronor (–28) samt övrigt 0 miljoner kronor (–79).
Moderbolaget
Övriga finansiella poster inom finansieringsverksamheten uppgår till 1 045 miljoner
kronor (6 142) och består huvudsakligen av netto av utlåning till dotterbolag och
amorteringar.
Avstämning skulder i finansieringsverksamheten samt förändringar
i kassaflöden och icke-kassaflödes påverkande förändringar
Likvida medel omfattar kassa, inlåning i bank, andra kortfristiga likvida placeringar
med löptider på som längst tre månader samt checkräkningskrediter. Utnyttjade
checkräkningskrediter redovisas som upplåning bland kortfristiga skulder i balans
-
räkningen. Per balansdagen 31 december 2024 har inga checkräkningskrediter
utnyttjats .
NOT 25
Specifikation till kassafdesanalys
Koncernen
Moderbolag
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2024
31 dec. 2023
Likvida medel omfattar
Kassa och bank-
tillgodohavanden
4 213
4 348
0
0
Summa likvida medel
4 213
4 348
0
0
Justering för ej likvidi
-
tetspåverkande poster
Av- och nedskrivningar
(not 8, 14 och 15)
3 510
1 525
1
0
Globalt omstrukturerings
-
program
1 145
–31
Valutakursdifferenser
156
–76
1 302
–5
Övrigt
–57
63
Summa poster som inte
påverkar kassaflödet
4 753
1 512
1 303
–36
NOTER 114DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Koncernen
Förändringar i kassaflöden
Icke-kassaflödespåverkande förändringar
Förändring Förändringar
Kassaflöde från Amortering skulder Nyupptagna lån från
Omklassificering finan
-
upplupen ränta och i förmånsbestämda
2024
Den 1 januari
likvida medel till kreditinstitut kreditinstitut siella skulder
avgifter
Omräkningseffekter
förpliktelser
Den 31 december
Banklån, långfristiga
7 962
–2 056
–1 000
–4
548
5 450
Banklån, kortfristiga
1 000
1 000
Obligationslån, långfristiga
8 373
–999
10
244
7 627
Obligationslån, kortfristiga
999
999
Företagscertifikat
–1 013
1 403
–1
388
Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser
517
–5
512
Upplupen ränta
245
–20
226
17 096
–3 069
1 403
–14
790
–5
16 202
Likvida medel
4 348
–136
4 213
Nettoskuld
12 748
11 989
Förändringar i kassaflöden
Icke-kassaflödespåverkande förändringar
Nya/avslutade
2024
Den 1 januari
Leasingavgifter
Leasingränta
leasingavtal under året
Omräkningseffekter
Den 31 december
Leasingskulder
2 104
–352
–120
248
278
2 159
Koncernen
Förändringar i kassaflöden
Icke-kassaflödespåverkande förändringar
Förändring Förändringar
Kassaflöde från Amortering skulder Nyupptagna lån från
Omklassificering finan
-
upplupen ränta och i förmånsbestämda
2023
Den 1 januari
likvida medel till kreditinstitut kreditinstitut siella skulder
avgifter
Omräkningseffekter
förpliktelser
Den 31 december
Banklån, långfristiga
7 657
–2 172
2 728
–9
–243
7 962
Banklån, kortfristiga
Obligationslån, långfristiga
7 647
750
7
–31
8 373
Obligationslån, kortfristiga
3 339
–3 582
243
Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser
528
–11
517
Upplupen ränta
205
245
19 376
–5 754
3 478
38
–31
–11
17 096
Likvida medel
4 399
–51
4 348
Nettoskuld
14 976
12 748
forts. NOT 25
NOTER 115DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Förändringar i kassaflöden
Icke-kassaflödespåverkande förändringar
Nya/avslutade
2023
Den 1 januari
Leasingavgifter
Leasingränta
leasingavtal under året
Omräkningseffekter
Den 31 december
Leasingskulder
1 091
–355
–60
1 439
–10
2 104
Moderbolaget Förändringar i kassaflöden Icke-kassaflödespåverkande förändringar
2024 Den 1 januari
Kassaflöde från
likvida medel
Amortering skulder
till kreditinstitut
Nyupptagna bank/
obligationslån
Omklassificering finan
-
siella skulder
Förändring
upplupen ränta och
avgifter Omräkningseffekter
Förändringar
i förmånsbestämda
förpliktelser Den 31 december
Banklån, långfristiga 7 962 –2 056 –1 000 –4 548 5 450
Banklån, kortfristiga 1 000 1 000
Obligationslån, långfristiga 8 373 –999 10 244 7 627
Obligationslån, kortfristiga 999 999
Företagscertifikat –1 013 1 403 –1 388
Upplupen ränta 245 –20 226
16 579 –3 069 1 403 14 790 15 690
Likvida medel
Nettoskuld 16 579 16 579
Moderbolaget Förändringar i kassaflöden Icke-kassaflödespåverkande förändringar
2023 Den 1 januari
Kassaflöde från
likvida medel
Amortering skulder
till kreditinstitut
Nyupptagna bank/
obligationslån
Omklassificering finan
-
siella skulder
Förändring
upplupen ränta och
avgifter Omräkningseffekter
Förändringar
i förmånsbestämda
förpliktelser Den 31 december
Banklån, långfristiga 7 657 –2 172 2 728 –9 –242 7 962
Banklån, kortfristiga
Obligationslån, långfristiga 7 647 750 7 –31 8 373
Obligationslån, kortfristiga 3 339 –3 582 243
Upplupen ränta 227 18 245
18 870 –5 754 3 478 16 –31 16 579
Likvida medel
Nettoskuld 18 870 16 579
forts. NOT 25
NOTER 116DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 26
Aktier i dotterbolag
Dometic Group AB (publ)
Organisations
-
Andel av eget
2024,
Redovisat
Bolagsnamn
nummer
Säte
Antal aktier
kapital i % värde Mkr
Direkta aktieinnehav
Dometic Group Services AB
556829-4416
Solna, Sverige
50 000
100
0
Dometic Holding AB
556677-7370
Solna, Sverige
1 001
100
11 831
Dometic Sweden AB
556598-2674
Solna, Sverige
22 100 000
100
4 396
Summa aktier i dotterbolag
16 228
Andel av eget
Bolagsnamn
Organisationsnummer
Säte
kapital i %
Indirekta innehav
Dometic Australia Pty Ltd
086366305
Australien
100
Dometic Power and Control (Enerdrive) Pty Ltd.
650216381
Australien
100
Front Runner Distribution Australia Pty Ltd
627 620 517
Australien
100
Front Runner Vehicle Outfitters AU Pty Ltd
169 275 647
Australien
100
Dometic Belgium Awnings NV
0559910229
Belgien
100
Dometic Denmark A/S
25 70 51 30
Danmark
100
Dometic Finland Oy
0885413-1
Finland
100
Dometic SAS
438636425
Frankrike
100
Dometic Middle East FZCO
2774
Förenade Arabemiraten
100
Dometic Asia Co. Ltd.
14979283-000-02
Hongkong
100
Dometic Asia Holding Co. Ltd.
17208219-000-07
Hongkong
100
Dometic Impex Co. Ltd.
22342626-000-03
Hongkong
100
United Cooling Technologies Ltd
33068249-000-07
Hongkong
100
Dometic Italy Marine S.r.l.
08934890156
Italien
100
Dometic Italy S.r.l.
00718330400
Italien
100
SMEV S.r.l.
03410350247
Italien
100
Dometic Mobile Power Italy S.r.l.
02065080687
Italien
100
Dometic KK
0104-01-045566
Japan
100
Dometic Marine Canada Inc.
853832533RC0003
Kanada
100
Valterra Power CA, Ltd.
704399724BC0001
Kanada
100
Dometic (Shenzhen) Electronics Co Ltd
91440300618885496F
Kina
100
Dometic (Shenzhen) Trading Co Ltd
91440300594318592P
Kina
100
Dometic (Zhuhai) Technology Co Ltd
91440400729235971W
Kina
100
Andel av eget
Bolagsnamn
Organisationsnummer
Säte
kapital i %
Jiaxing Igloo Trading Co., Ltd.
91330424MA2CW4T36Y
Kina
100
Shenzhen Cool Gear Trading Company Limited
914403003415011612
Kina
100
Ensambladora Ventura de Mexico, SA de CV
462685007
Mexiko
100
Dometic MX S DE RL DE CV
DMX011121UB6
Mexiko
100
Cadac Europe B.V.
08104966
Nederländerna
100
Dometic Benelux B.V.
20051965
Nederländerna
100
Dometic Netherlands Holding B.V.
06050846
Nederländerna
100
Sierra Netherlands Coöperatief U.A.
59086122
Nederländerna
100
Dometic Norway AS
841914422
Norge
100
Dometic New Zealand Ltd.
2084564
Nya Zeeland
100
Dometic Poland Sp. z o.o
0000374897
Polen
100
Dometic RUS LLC
1107746208338
Ryssland
100
Dometic Switzerland AG
CH-020.3.906.004-9
Schweiz
100
Dometic Private Ltd
200003050k
Singapore
100
Dometic Slovakia s.r.o
31617298
Slovakien
100
Dometic Spain S.L.
C.I.F.: B82837071
Spanien
100
Cadac Leisure Ltd
06833828
Storbritannien
100
Dometic UK Ltd
4190363
Storbritannien
100
Dometic UK Awnings Ltd
05964899
Storbritannien
100
Dometic UK Blind Systems Ltd
02504653
Storbritannien
100
Dometic AB
556014-3074
Sverige
100
Dometic Scandinavia AB
556305-2033
Sverige
100
Dometic Sweden Tidaholm AB
556528-1093
Sverige
100
Igloo EMEA AB
559388-7093
Sverige
100
WAECO Sweden WSE AB
559403-8464
Sverige
100
Dometic (Pty) Ltd
1973/010155/07
Sydafrika
100
Front Runner Racks 2000 (Proprietary) Limited
1999/023159/07
Sydafrika
100
Front Runner Vehicle Outfitters Proprietary Ltd
1998/014127/07
Sydafrika
100
Dometic Korea Co., Ltd.
295-88-01153
Sydkorea
100
Dometic Mobile Power Germany GmbH
HRB 6060
Tyskland
100
Dometic Vehicle Outfitters EU GmbH
HRB 215760
Tyskland
100
Dometic Germany Holding GmbH
HRB 5557
Tyskland
100
Dometic GmbH
HRB 5558
Tyskland
100
Dometic Light Systems GmbH
HRB 7855
Tyskland
100
Dometic Germany Krautheim GmbH
HRB 7731
Tyskland
100
Dometic Germany GmbH
HRB 3716
Tyskland
100
WAECO Germany WSE GmbH
HRB 14141
Tyskland
100
NOTER 117DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Andel av eget
Bolagsnamn
Organisationsnummer
Säte
kapital i %
Dometic Hűtőgépgyártó és Kereskedelmi Zrt. (Dometic
Hungary Zrt.)
Cg.16-10-001727
Ungern
100
Balmar Acquisition Company LLC
35-2507978
USA
100
CDI Electronics LLC
63-0848240
USA
100
Cool Gear International. LLC
90-0634641
USA
100
Dometic Corporation
32-0145464
USA
100
Dometic Mexico LLC
3457538
USA
100
Ensambladora Holdings, LLC
46-2685007
USA
100
Front Runner Outfitters LLC
20-8700484
USA
100
I Products Corporation
33-0984483
USA
100
Igloo Acquisition Holdings Corp
26-3416632
USA
100
Igloo Products Asia HoldCo Inc
82-1119004
USA
100
Igloo Products Corp
36-3474772
USA
100
Inca Products Acquisition Corp.
46-2862973
USA
100
Marine Acquisition (US) Incorporated
23-2467492
USA
100
Marine Acquisition Corp.
27-5496404
USA
100
Marine Digital Integrators LLC
46-4518541
USA
100
Sierra International LLC
36-2643586
USA
100
Sierra Netherlands Holdings LLC
46-3981447
USA
100
Treeline Capital LLC
20-8392940
USA
100
Valterra Power US, LLC
82-2205649
USA
100
Valterra Products, LLC
90-0974095
USA
100
ZampTech Sub LLC
82-4021581
USA
100
Dometic Austria GmbH
FN290460y
Österrike
100
Förändringsanalys av aktier i dotterbolag
31 december
2024
31 december
2023
Belopp vid årets ingång 16 228 16 228
Årets nedskrivningar
Belopp vid årets utgång 16 228 16 228
NOT 27
Transaktioner med närstående
Alla dotterbolag presenterade i not 26 anses vara närstående. Aktier och andelar
specificeras i not 26.
Leveranser av varor och tjänster sker mellan Dometic Groups bolag. Även
finansiella och immateriella tjänster tillhandahålls. Marknadsmässiga villkor och
marknadsmässigt pris tillämpas på alla transaktioner. Alla transaktioner mellan
koncernföretag elimineras i koncernredovisningen.
Administrativa kostnader i moderbolaget uppgick under året till –243 miljoner
kronor (–235) och av dessa vidarefakturerades 247 miljoner (229) till dotterbola
-
gen i enlighet med ett serviceavtal. De vidarefakturerade kostnaderna tas upp som
övriga rörelseintäkter i resultaträkningen tillsammans med en mark-up.
Ersättning till ledande befattningshavare och medlemmar av styrelsen pre
-
senteras i not 9. Dometic Group har inte ställt ut garantier eller borgen till eller åt
styrelsemedlemmar eller ledande befattningshavare. Styrelsen har inte identifierat
några transaktioner med andra närstående parter.
forts. NOT 26
NOTER 118DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 28
Resultat per aktie och förslag till vinstdisposition
Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Dometic Group AB:s (publ) aktiekapital
uppgår till 798 750 kr fördelat på 319 499 993 aktier. Kvotvärdet är 0,0025 kronor
per aktie.
Viktat genomsnittligt antal utestående aktier
Genomsnittligt antal utestående aktier är samma antal som det nuvarande
antalet aktier.
31 december 31 december
Resultat per aktie 2024 2023
Resultat per aktie före utspädning
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare (tusental)
–2 302 704
1 331 934
Genomsnittligt antal utestående aktier
319 499 993
319 499 993
Resultat per aktie före utspädning
(kr per aktie)
–7,21
4,17
Resultat per aktie efter utspädning
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare (tusental)
–2 302 704
1 331 934
Genomsnittligt antal utestående aktier
319 499 993
319 499 993
Resultat per aktie efter utspädning
(kr per aktie)
–7,21
4,17
Förslag till vinstdisposition
Följande vinstmedel (kr) står till förfogande för årsstämman:
Balanserat resultat
10 717 027 436
Årets resultat
1 642 972 328
Summa
12 359 999 764
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande:
Till aktieägarna utdelas 1,30 kronor per aktie,
motsvarande totalt
415 349 991
I ny räkning överföres
11 944 649 773
Summa
12 359 999 764
NOTER 119DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 30
Händelser efter balansdagen
För att förenkla organisationsstrukturen och säkerställa realisering av synergier över
flera regioner, planerar Dometic att förändra sin organisationsstruktur avseende
Land Vehicles. De tre Land Vehicles segmenten planeras att konsolideras till ett
globalt Land Vehicles segment. En rekryteringsprocess av en global segmentchef
för Land Vehicles har inletts och VD Juan Vargues kommer att agera som inte
-
rimschef tills den nya chefen är på plats. Av transparensskäl kommer Dometic att
fortsätta rapportera nettoomsättning och EBITA för Land Vehicles Americas, EMEA
och APAC fram till dess att det globala omstruktureringsprogrammet är slutfört.
Första rapportering enligt den nya strukturen är planerad till rapporteringen av
första kvartalet 2025.
Den 5 februari, 2025, emitterade Dometic obligationer om 2,5 miljarder kronor
på den svenska obligationsmarknaden. Emissionen skedde i tre trancher bestå
-
ende av en 3-årstranch med rörlig ränta om 3 månader STIBOR +275 punkter, en
3-årstranch med fast ränta om 4,925 procent samt en 5-årstranch med rörlig ränta
om 3 månader STIBOR +325 punkter. Likviden kommer i huvudsak användas till att
hantera den existerande skuldportföljen.
Tre förmodade grupptalan-krav har lämnats in mot Igloo Products Corp. i ame
-
rikanska federala domstolar avseende Igloos 90 QT rullkylboxar. Dessa stämnings-
ansökningar följde på Igloos nyligen tillkännagivna (13 februari 2025) återkallelse
av cirka 1 miljon 90 QT-coolers. Återkallelsen inleddes på grund av den potentiella
risken för att draghandtaget klämmer användarens fingertoppar mot kylaren. Igloo
förser konsumenter med ett ersättningshandtag för att motverka risken. Igloo
kommer att försöka få rättegångarna konsoliderade och har för avsikt att kraftfullt
ifrågasätta anklagelserna som tagits upp i 90 QT cooler-processerna. I januari 2025
ingavs två förmodade grupptalan-krav ”Chang et al. v. Igloo Products Corp.” och
”Lieber v. Igloo Products Corp.”) mot Igloo Products Corp. angående märkningen
på olika coolers av märket Igloo. Igloo har för avsikt att kraftfullt ifrågasätta anklagel
-
serna i båda märkningsprocesserna.
Todd Seyfert, chef för segmentet LV Americas, lämnade Dometic den 28
februari 2025.
Det har inte inträffat några andra väsentliga händelser med påverkan på den
finansiella rapporteringen efter balansdagen.
NOT 29
Rörelseförvärv
Förvärvade tillgångar och skulder, inklusive poster som inte har redovisats i det för-
värvade bolagets balansräkning, såsom varumärkes- eller kund relationstillgångar,
värderas till verkligt värde.
Värderingen av identifierbara tillgångar och skulder påverkas av den redovis
-
ningsmässiga miljö som det förvärvade bolaget har verkat i. Exempelvis påverkar
tillgång till erforderliga data och enligt vilken redovisningsnorm som de finansiella
rapporterna har upprättats samt omfattningen på erforderliga justeringar för en
anpassning till Dometic Groups redovisningsprinciper.
De inledande förvärvsanalyserna är preliminära, även om så noggranna upp
-
skattningar och bedömningar som möjligt har gjorts. Analyserna kan emellertid
behöva justeras längre fram. Samtliga förvärvsanalyser är föremål för slutjustering
senast 12 månader efter förvärvsdatum. Mot bakgrund av ovanstående har
Dometic Group valt att inte specificera orsakerna till att rörelseförvärvets redovis
-
ning är preliminär, eller för vilka tillgångar och skulder den initiala redovisningen är
preliminär, förutsatt att det inte rör sig om väsentliga justeringar. Det är inte heller
praktiskt möjligt att sammanställa och redogöra för alla enskilda justeringar på ett
sätt som är till nytta för läsaren av de finansiella rapporterna.
Goodwill är generellt inte skattemässigt avdragsgillt.
2024
Dometic har inte genomfört några förvärv eller avyttringar under året.
Under året har Dometic genomfört betalningar av utestående tilläggsköpeskil
-
lingar och innehållna betalningar hänförligt till tidigare förvärv om –159 miljoner
kronor. I koncernens kassaflödesanalys redovisas dessa betalningar inom avsnitt
Kassaflöde från investeringar på rad ”Förvärv av verksamheter, netto förvärvade
likvida medel”.
Köpeskilling ännu ej erlagd
Köpeskilling ännu ej erlagd hänför sig till innehållna belopp och potentiell tilläggs
-
köpeskilling. Dessa skulder redovisas antingen som Övriga långfristiga skulder och
Övriga kortfristiga skulder i balansräkningen. Den potentiella tilläggsköpeskilling
-
ens storlek är oftast beroende av prestationsmål för det förvärvade bolaget under
en viss tid. Redovisningsprincipen innebär att innehållna belopp och tilläggs-
köpeskilling per förvärvsdatum redovisas till verkligt värde, baserad på företagsled
-
ningens bästa bedömning i enlighet med IFRS 13. Förnyade uppskattningar och
bedömningar av verkligt utfall genomförs vid varje rapportperiod.
Information som erhållits efter förvärvet bedöms med avseende på om denna
information avser omständigheter som förelåg vid förvärvstidpunkten eller i
efterföljande period. Information som avser omständigheter som förelåg vid
förvärvstidpunkten redovisas som justering av förvärvsanalysen om denna fortsatt
är prelimärt upprättad .
NOTER 120DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
NOT 31
Definitioner
AVSTÄMNING AV UPPGIFTER SOM INTE ÄR UPPRÄTTADE
ENLIGT IFRS MOT IFRS (ALTERNATIVA NYCKELTAL)
Dometic presenterar vissa finansiella mått i årsredovisningen som inte definieras
enligt IFRS. Dometic anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information
till investerare och ledning då de möjliggör utvärdering av koncernens finansiella
utveckling, finansiella ställning och trender i verksamheten. Eftersom inte alla
företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med
mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som
en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. Se Dometics webbplats
www.dometicgroup.com för en detaljerad avstämning.
EBITDA
Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivningar.
EBITDA-marginal
Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivningar dividerat med nettoomsättning.
EBITDA före jämförelsestörande poster
Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivningar samt jämförelsestörande poster.
EBITA
Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella
tillgångar.
EBITA-marginal
EBITA dividerat med nettoomsättning.
EBITA före jämförelsestörande poster
Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivning av förvärvsrelaterade immateriella
tillgångar och jämförelsestörande poster.
Genomsnittlig löptid på räntebärande skuld
Räntebärande skulder exklusive avsättningar till pensions och aktiverade transak
-
tionskostnader dividerat med antalet utestående dagar till förfall.
Justerat resultat per aktie
Periodens nettoresultat, exklusive påverkan från av- och nedskrivningar av förvärvs
-
relaterade immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster, dividerat med
genomsnittligt antal aktier.
Leverage ratio (Nettoskuld/EBTIDA)
Nettoskuld, exklusive avsättning för pensioner, upplupen ränta och aktiverade
transaktionskostnader i förhållande till de senaste tolv månadernas EBITDA före
jämförelsestörande poster och inklusive förvärv proforma. Eventuell deposition
hos skattemyndigheter behandlas som kontanta medel i denna beräkning.
Medelantal anställda
Medelantal anställda (headcount) under de fyra senaste kvartalen.
Nettoomsättning per anställd
Senaste tolv månadernas rullande nettoomsättning dividerat med medelantal
anställda under motsvarande period.
Nettorörelsekapital
Består av lager och kundfordringar minus leverantörsskulder.
Nettorörelsekapital / Nettoomsättning
Genomsnitt nettorörelsekapital från de senaste fyra kvartalen dividerat med senaste
tolv månadernas rullande nettomsättning.
Nettoskuld
Total upplåning, inklusive avsättning för pensioner, upplupen ränta och aktiverade
transaktionskostnader, minus likvida medel.
Operativt kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter investeringar i anläggnings-
tillgångar exklusive betald skatt.
Organisk tillväxt
Försäljningsökning exklusive förvärv och avyttringar samt valutaeffekter. Kvartal
beräknas med jämförbar valuta, med tillämpning av senaste periodens snittkurs.
RoOC – Avkastning på operativt kapital
Rörelseresultat (EBIT) dividerat med operativt kapital. Baserat på genomsnittlig
EBIT för de senaste fyra kvartalen dividerat med operativt kapital för de senaste fyra
kvartalen.
Skuldsättningsgrad
Nettoskuld exklusive pensioner och upplupen ränta dividerat med totalt eget
kapital.
Sysselsatt kapital
Räntebärande skulder plus eget kapital.
NOTER 121DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
DEFINITIONER OCH NYCKELTAL
CPV
Commercial and Passenger Vehicles (transportfordon och personbilar).
I.A.C. Jämförelsestörande poster (Items affecting comparability)
Jämförelsestörande poster är händelser eller transaktioner som har en väsentlig
finansiell påverkan och vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma vid
en jämförelse av periodens finansiella resultat med resultat för tidigare perioder.
Poster som inkluderas är exempelvis kostnader för omstruktureringsprogram, samt
vinster och förluster hänförliga till förvärv eller avyttringar av dotterbolag, eller
större förvärvsrelaterade transaktionskostnader.
LTM
”Last Twelve Months”, Senaste tolv månaderna.
OEM
Original Equipment Manufacturers (tillverkare av originalutrustning).
Operativt kapital
Räntebärande skulder plus eget kapital minus likvida medel.
Operativt kapital exklusive goodwill och varumärken
Räntebärande skulder plus eget kapital minus likvida medel, exklusive
goodwill och varumärken.
Produktutvecklingskostnader
Forsknings- och utvecklingskostnader inklusive aktiverade utgifter.
Resultat per aktie
Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RV
Recreational Vehicles (husvagnar/husbilar).
Räntebärande skulder
Skulder till kreditinstitut (inklusive aktiverade transaktionskostnader)
samt avsättningar till pensioner.
Rörelsekapital
Nettorörelsekapital plus övriga omsättningstillgångar minus övriga
kortfristiga skulder och avsättningar som hör till verksamheten.
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat (EBIT), resultat före finansiella poster och skatt.
Rörelsemarginal (EBIT-marginal)
Rörelseresultat (EBIT) dividerat med nettoomsättning.
Soliditet
Eget kapital dividerat med totala tillgångar.
Vinstmarginal
Nettoresultat dividerat med nettoomsättning.
ÖT
Övrigt totalresultat.
forts. NOT 31
NOTER 122DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
RSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Följande vinstmedel (kr) står till förfogande för årsstämman:
Balanserat resultat 10 717 027 436
Årets resultat 1 642 972 328
Summa 12 359 999 764
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande:
Till aktieägarna utdelas 1,30 kronor per aktie,
motsvarande totalt 415 349 991
I ny räkning överföres 11 944 649 773
Summa 12 359 999 764
Styrelsen har föreslagit 17 april 2025 som avstämningsdag för rätt till utdelning.
Styrelsen har föreslagit att årsstämman 2025 beslutar om utdelning med
1,30 kronor per aktie. Med anledning av förslaget får styrelsen härmed avge
följande yttrande enligt 18 kap 4 § aktiebolagslagen.
Styrelsen finner att full täckning finns för moderbolagets bundna egna kapital
efter föreslagen utdelning.
Enligt styrelsens bedömning kommer moderbolagets och koncernens egna
kapital efter föreslagen utdelning att vara tillräckligt i förhållande till verksamhetens
art, omfattning och risker. Styrelsen har i detta beaktat bland annat moderbolagets
och koncernens historiska utveckling, förväntad framtida utveckling, likviditetsbe
-
hov på kort och lång sikt samt det konjunktur- och makroekonomiska läget.
Moderbolagets och koncernens soliditet bedöms även efter föreslagen
utdelning vara erforderlig. Den föreslagna utdelningen bedöms inte att påverka
moderbolagets och koncernens förmåga att infria sina betalningsförpliktelser på
kort eller lång sikt.
Styrelsen bedömer att moderbolaget och koncernen har god beredskap att
hantera såväl förändringar med avseende på likviditet som oväntade händelser.
Styrelsen anser att moderbolaget och koncernen har förutsättningar att ta
framtida affärsrisker och stå emot eventuella förluster. Den föreslagna utdelningen
bedöms att inte negativt påverka moderbolagets och koncernens förmåga att göra
ytterligare affärsmässigt motiverade investeringar i enlighet med styrelsens strategi.
Stockholm den 20 mars 2025
Fredrik Cappelen
Styrelsens ordförande
Mengmeng Du
Styrelseledamot
Jacqueline Hoogerbrugge
Styrelseledamot
Erik Olsson
Styrelseledamot
Rainer Schmückle
Styrelseledamot
Peter Sjölander
Styrelseledamot
Heléne Vibbleus
Styrelseledamot
Patrik Frisk
Styrelseledamot
Juan Vargues
Verkställande direktör och koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den 20 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Patrik Adolfson
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Moderbolagets årsredovisning har upprättats i enlighet med god redovisningssed
i Sverige och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella
redovisningsprinciper, IFRS, såsom dessa har antagits av EU. Årsredovisningen
respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och
koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvi
-
sande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet,
finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Styrelsen och verkställande direktören avger härmed även Dometic Group
AB (publ):s hållbarhetsrapport för 2024 som utgör en del av årsredovisningen.
Hållbarhetsrapporten beskriver koncernens arbete utifrån ekonomiska, miljö
-
mässiga och sociala aspekter. Hållbarhetsrapporten är upprättad i enlighet med
Årsredovisningslagen.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION 123DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REVISIONSBERÄTTELSE
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Dometic Group AB (publ) för år 2024 med undantag för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 62–74 Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på
sidorna 52–123 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovis
-
ningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbola-
gets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseen
-
den rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2024
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisnings
-
standarder, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 62–74. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balans-
räkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredo
-
visningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets och koncernens revisionsutskott i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bedöma risken
för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de
områden där verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar,
till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin
natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen
och verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat
övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till risk
för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att
kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till
koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i
vilken koncernen verkar.
Dometic Group har verksamhet i hela världen med 22 tillverknings- och monte
-
ringsanläggningar i 11 länder. Verksamheterna styrs och övervakas genom sex seg-
ment – Land Vehicles Americas, Land Vehicles EMEA, Land Vehicles APAC, Marine
Mobile, Cooling Solutions, Global Ventures. Avseende nettoomsättning per land
(baserat på var kunderna har sitt säte), utgör USA, Tyskland och Australien de största
marknaderna och svarar för 74 procent av koncernens totala nettoomsättning 2024.
De finansiella rapporterna för Dometic-koncernen omfattar omkring 60 rappor
-
terande enheter i 30 länder runtom i världen. I syfte att utarbeta vår övergripande
revisionsstrategi och -plan fastställde vi omfattningen av det arbete som skulle
utföras av dotterbolagsrevisorerna för de rapporterande enheterna. För att kunna
uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet bedömdes ett 22 rappor
-
terande enheter som mest väsentliga och därför i scope för koncernrevisionen,
bland annat enheter i Australien, Kina, Sverige, Tyskland och USA. I tillägg till detta
har huvudansvarig revisor har under året besökt verksamheter i Sydafrika och
Storbritannien syfte att skapa en förståelse för verksamheten i dessa länder, göra
en översiktlig genomgång av den finansiella rapporteringen utifrån koncernens
redovisningsprinciper och enheternas interna kontroll. För att skräddarsy en
ändamålsenlig revisionsstrategi uppdaterade vi vår förståelse för, bland annat,
organisation, strategiska fokusområden och den övergripande kontrollmiljön.
Vi har haft en rad intervjuer med ledningen och har erhållit och läst väsentliga
styrande dokument, verksamhetsrapporter och annan relevant dokumentation.
Utöver värderingen av goodwill, lager och omstruktureringsprogram, som är
särskilt betydelsefulla områden i vår revision, med tanke på den ökande uppskjuten
skattefordran relaterad till underskottsavdrag, fokuserade vi även på redovisningen
av uppskjuten skattefordran samt bedömningen av stöd för redovisningen likaså
finansiering och likviditet.
Utöver koncernrevisionen som beskrivs ovan utförs lagstadgad granskning för
samtliga dotterbolag i koncernen som är föremål för sådana krav enligt landets
lagstiftning.
Vår revision utförs löpande över året. Under 2024, i samband med delårsrap
-
porten för det tredje kvartalet och vid årsbokslutet, rapporterade vi våra mest
väsentliga iakttagelser till koncernledningen och Revisionsutskottet. Vid årsbok
-
slutet rapporterade vi även våra mest väsentliga observationer till styrelsen i sin
helhet. Avseende delårsrapporten för det tredje kvartalet avgav vi en översiktlig
granskningsberättelse.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlig
-
het. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de
finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan
uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighets
-
tal, däribland för den finansiella rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa
väsentlighetstal och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning
och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning,
samt att bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de
finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår profes
-
sionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandla
-
des inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om
dessa områden.
Till bolagsstämman i Dometic Group AB (publ), org.nr 556829-4390
REVISIONSBERÄTTELSE 124DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Värdering av goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
Goodwill, varumärken och övriga immateriella tillgångar uppgår till sammanlagt 34 miljarder kronor per den 31 december
2024, merparten har förvärvats externt, främst genom företagsförvärv. Dessa poster är inte endast väsentliga till sitt belopp utan
också till sin karaktär eftersom de påverkas av ledningens bedömningar. Av den anledningen har vi valt att betrakta värderingen
av goodwill, varumärken och övriga immateriella tillgångar som ett särskilt betydelsefullt område i vår revision, och den risk vi
specifikt fokuserade på är risken för att posterna är övervärderade.
Goodwill, varumärken och övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod prövas för nedskrivning på årlig
basis. För att fastställa om det finns ett nedskrivningsbehov används kassaflödesmodeller där ledningen beräknar framtida
kassaflöden utifrån budget och strategiska planer.
Goodwill, varumärken och immateriella tillgångar allokeras till de fem segmenten; EMEA, Americas, APAC, Marine och
Global som utgör lägsta kassagenererande enhet, den nivå på vilken nedskrivningsprövningen utförs. En goodwillnedskrivning
om 2 miljarder redovisas av ledningen för segmentet Land Vehicles Americas för räkenskapsåret 2024.
Se årsredovisningen not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar, not 14 Immateriella tillgångar och not 29 Rörelseförvärv.
Vid granskning av nedskrivningsbehov för goodwill, varumärken, samt andra förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, har vi för
att säkerställa framförallt värderingen och riktigheten, utfört bland annat följande revisionsåtgärder:
Vid utvärderingen av antagandena, som redogörs för i not 14, samt vid kontrollen av att använd modell överensstämmer
med IFRS, har vi använt oss av PwC:s experter på värdering för att pröva och utvärdera använda modeller och metodik, samt
väsentliga antaganden.
På stickprovsmässig basis, prövat, utvärderat och utmanat informationen som använts i beräkningarna visavi Dometics
finansiella plan och, där möjligt, extern information. Vi har då fokuserat på antagna tillväxttal, utvecklingen av marginaler
samt diskonteringsränta per kassagenererande enhet. Vi har också bedömt bolagets planer med avseende på historisk
prognossäkerhet.
Kontroll av känsligheten i värderingen för negativa förändringar i väsentliga parametrar som på individuell eller kollektiv basis
skulle kunna medföra att ett nedskrivningsbehov föreligger. Kontroll av känsligheten i värderingen för negativa förändringar
i väsentliga parametrar som på individuell eller gemensam basis skulle kunna medföra att ett nedskrivningsbehov föreligger.
Som noteras i not 14 redovisas i räkenskapsåret 2024 en nedskrivning av goodwill hänförlig till den kassagenererande
enheten Land Vehicles Americas.
Jämförelse av i årsredovisningen införda upplysningar mot kraven i IAS 36, särskilt utifrån upplysning om utförd nedskrivning
och känsligheten i värderingarna, och fann dem att vara i allt väsentligt uppfyllda.
Värdering av varulager
Varulager i koncernens balansräkning uppgår till 6,5 miljarder kronor per den 31 december 2024. Avsättning för inkurans
uppgår till 1,0 miljarder kronor. Värdering av varulager anses vara ett särskilt betydelsefullt område i vår revision som följd av
väsentlighet, komplexitet i underliggande beräkningar, ökade lagersaldon samt inslag av ledningens bedömningar.
Varulager återfinns på många tillverknings- och monteringsanläggningar i många länder. Varulager värderas till det lägsta av
anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet beräknas genom tillämpning av först-in-först-ut-metoden
(FIFU).
Värdering av varulager och avsättningar för inkurans kräver tydliga riktlinjer och präglas av ledningens bedömningar.
Vid fastställande av produktkalkyler finns ett antal avvägningar som behöver göras av företagsledningen som har påverkan på
de redovisade värdena. Det handlar bland annat om att fastställa normalproduktionsvolymer, valutakurser, råmaterialpriser samt
allokeringsnycklar för andra direkta och indirekta kostnader. Nettoförsäljningsvärdet är uppskattat försäljningspris i den löpande
verksamheten efter avdrag för tillämpliga rörliga försäljningskostnader.
Se Årsredovisningen not 16 Varulager för mer information om balansposten.
Vår revision har omfattat bland annat följande granskningsinsatser:
Granskning av koncernens redovisningsprinciper av varulager för att verifiera efterlevnad av IFRS.
Utvärdering processer för lagerredovisningen.
Granskning av den interna kontrollmiljön avseende värdering av varulager och test av identifierade nyckelkontroller.
Stickprovsvis granskat råmateriallager mot faktiska inköpspriser. Utvärderat och bedömt rimligheten i produktkalkyler för
produkter i arbete och färdigvarulager.
Deltagit i inventeringar vid ett antal lagerplatser samt granskat periodisering av in- och utleveranser.
Tagit del av bolagets analys av trögrörlighet och nettoförsäljningspriser samt ledningens uppskattningar av inkuransreserver
för att bedöma att bokfört värde är i linje med redovisningsprinciper
Granskat lämnade tilläggsupplysningar mot bokföring och annan räkenskapsinformation.
REVISIONSBERÄTTELSE 125DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–51, och 129–140. Den andra
informationen består även av ersättningsrapporten som vi har fått tillgång till före
datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktö
-
ren som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar
inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar
slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovis
-
ningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS,
så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och kon
-
cernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om
förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om
styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga fel aktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad
av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Omstruktureringsprogram
Dometic initierade i december 2024 ett globalt omstruktureringsprogram för att främja marginalexpansion samt frigöra
resurser för att investera och driva lönsam tillväxt och värdeskapande inom strategiska tillväxtområden som beskrivs i
förvaltningsberättelsen.
Programmet omfattar portföljförändringar där Dometic utforskar avyttringsmöjligheter och/eller att avsluta icke-strategiska
verksamheter samt strukturella kostnadsförbättringar som stängningar av fabriker och distributionscenter samt anpassning av
resurser inom tillverkning, leverans och stödfunktioner. Genomförandet av omstruktureringsprogrammet påverkar flera enheter
i koncernen och den sammantagna effekten är väsentliga för de finansiella rapporterna.
Vi anser därför att redovisningen av omstruktureringsprogrammet är ett särskilt betydelsefullt område för revisionen.
Se årsredovisningen not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar, samt not 20 Avsättningar.
Våra revisionsåtgärder har omfattat, men inte begränsat till, har utgjorts av:
Utvärdering om koncernens redovisningsprinciper för avsättningar nedskrivningar av tillgångar stämmer överens med IFRS.
Granskning och bedömning av dokumentationen hänförligt till omstruktureringsprogrammet samt diskussion om planerade
och genomförda aktiviteter med ledningen.
Utvärdering av avsättningar för att stänga fabriker, justering av lagervärden och genomföra personalförändringar samt att
stickprovsvis avstämning av belopp mot underliggande dokumentation
Bedömt redovisningen av omstruktureringsprogrammet och dessa rimlighet och konsistens mot annan intern och extern
information
Jämförelse av i årsredovisningen införda upplysningar mot kraven i IAS 37, och fann dem att vara i allt väsentligt uppfyllda.
REVISIONSBERÄTTELSE 126DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för
Dometic Group AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner beträf
-
fande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvalt
-
ningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bola
-
gets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och
ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange
-
lägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktö-
ren ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar
och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring
ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen
eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision
som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder
eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Dometic Group AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsent
-
ligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns gransk
-
ning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare
i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Dometic Group AB
(publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund
för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rappor
-
ten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och
verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt
är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management 1,
som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett system för kvali
-
tetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef- rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
REVISIONSBERÄTTELSE 127DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka
åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som
är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte
att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständig
-
heterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten
och rimlig heten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncer
-
nens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt
noter i Esef- rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 62–74
och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap.
6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra
stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97 Stockholm, utsågs till
Dometic Group AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 11 april 2024 och har
varit bolagets revisor sedan 2010.
Stockholm den 20 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Patrik Adolfson
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE 128DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
STYRNING AV HÅLLBARHET
OCH DETALJERAD INFORMATION
STYRNING AV HÅLLBARHET
Hållbarhet är en integrerad del av Dometics strategi. Därför
har styrelsen det yttersta ansvaret för hållbarhetsfrågorna
och ansvarar även för den lagstadgade hållbarhetsrappor
-
teringen. För mer information, se bolagsstyrningsrapporten
på sidan 62.
Verkställande direktören och koncernchefen är tillsam
-
mans med koncernledningen ansvarig för att hållbarhet
är en integrerad del av Dometics strategi, verksamhet och
affärsprocesser. Ansvaret innefattar att bevaka och följa upp
bolagets väsentliga påverkan, risker och möjligheter inom
hållbarhetsområdet, leda arbetet för ständiga förbättringar
och säkerställa att rapporteringen sker i enlighet med fram
-
växande regelverk och nyckeltal. Som stöd i detta arbete
finns Dometic Group Sustainability Committee som fungerar
som ett internt styrorgan och fastställer prioriteringar inom
hållbarhetsområdet, tar fram riktade initiativ och ser till
att hållbarhet genomsyrar hela organisationen. Dometic
Group Sustainability Committee består av personer inom
den högsta ledningen, däribland EVP and Head of Group
Operations & Sustainability, Chief Technology Officer,
Global Sustainability Officer, Global Head of Product
Sustainability, Head of Group Business Control, och Group
Sustainability Controller. Detta interna styrorgan tar regel
-
bundet fram information om pågående strategiska hållbar-
hetsinitiativ och styrningsstrukturer samt lägesrapporter till
koncernledningen och styrelsen.
Teamen för implementering av hållbarhetsåtgärder är
segmentspecifika och korsfunktionella och ansvarar för att
omvandla Dometics hållbarhetsstrategi till praktiska initiativ
inom hela verksamheten. De säkerställer att koncernens
policyer och mål efterlevs samtidigt som de integrerar
hållbarhetsprinciper inom viktiga områden som verksamhet,
arbetsförhållanden, leveranskedja och produktutveckling.
Genom korsfunktionella samarbeten och åtgärdsplaner
skapar de mätbara förbättringar, övervakar arbetet för att nå
hållbarhetsmålen och anpassar satsningar efter framväxande
risker och möjligheter.
STYRDOKUMENT
Styrdokument godkänns av Dometics styrelse. För mer
information om Dometics interna styrdokument, se bolags-
styrningsrapporten på sidan 62.
DOMETICS UPPFÖRANDEKOD
Dometics uppförandekod bygger på bolagets kärnvärden,
fokusområden inom hållbarhet samt internationellt erkända
normer. Uppförandekoden överensstämmer med internatio
-
nella konventioner, regler och initiativ, som FN:s deklaration
om de mänskliga rättigheterna, de tio principerna i FN:s
Global Compact, rekommendationer från Internationella
arbetsorganisationen (ILO) och OECD:s riktlinjer för
multinationella företag. För mer information om Dometics
uppförandekod, se dometicgroup.com.
KORRUPTIONSBEKÄMPNING
Dometics uppförandekod innehåller ett strikt förbud mot
medverkan i eller medhjälp till korruption i alla dess former,
vilket innefattar bedrägliga handlingar, bestickning, smörj
-
medelsbetalning och penningtvätt. Dometics relationer
med affärspartners baseras på etiska standarder och affärs
-
metoder med högt ställda krav som syftar till att stödja etiska
beteenden i hela värdekedjan. På så sätt stärker Dometic
sitt varumärke och bidrar till en sund marknadskonkurrens.
Intern kontroll tillsammans med Dometics riskhanterings
-
process stöder principerna i uppförandekoden. Utbildning
i intern kontroll ges för att öka medvetenheten om interna
kontrollåtgärder som en del av den dagliga verksamheten.
Effektiviteten i de interna kontrollåtgärderna bedöms genom
en självbedömning och kontrolleras genom internrevision
enligt en definierad revisionsplan.
VISSELBLÅSARSYSTEM
Dometic har en visselblåsarkanal, Dometic SpeakUp Line,
som är tillgängligt för rapportering på alla språk i koncernen.
Det erbjuder Dometics medarbetare en anonym kanal för
att rapportera affärsverksamhet eller beteenden som skulle
kunna bryta mot uppförandekoden eller tillämpliga lagar
och bestämmelser. Dometics SpeakUp Line hanteras av en
oberoende tredje part för att garantera fullständig sekre
-
tess. Systemet ger medarbetarna möjlighet att rapportera
ärenden på sitt eget språk, antingen via en webbsida eller
via en avgiftsfri telefonlinje. Medarbetarna uppmuntras att
rapportera uppföranden som de anser är en överträdelse
av uppförandekoden och/eller tillämpliga lagar och
bestämmelser till sina chefer eller till en företrädare för
HR-avdelningen. Om omständigheterna är sådana att detta
inte är möjligt, om det föreligger en intressekonflikt eller om
ärendet är av en känslig natur uppmuntras att rapportering
sker via SpeakUp Line. Dometic förväntar sig att cheferna
tar itu med problemen och säkerställer en tillfredsställande
lösning i enlighet med uppförandekoden och/eller till
-
lämpliga lagar och bestämmelser. Rapporterna inskickade
via SpeakUp Line granskas av en etisk kommitté, en intern
arbetsgrupp bestående av representanter från Group Legal,
Group HR och Group Internal Audit and Control.
Under året rapporterades totalt 47 påstådda överträdelser
av uppförandekoden och/eller tillämpliga lagar och
bestämmelser via Dometics SpeakUp Line. Inga bevis på
missförhållanden identifierades något av de påstådda fallen
av bedrägeri. Majoriteten av ärendena som var hänförliga
till arbetsrelationer hanterades inom respektive segment.
I två ärenden upptäcktes svagheter i interna processer, vilka
sedan förbättrades med stöd från funktionen Intern kontroll.
Inga ärenden anmäldes till polisen eller någon annan myn
-
dighet och inte heller vidtogs några rättsliga åtgärder.
Anmälda påstådda överträdelser
Bedrägeri 2
Diskriminering och trakasserier 4
Generalla arbetsrelationer och övrigt 41
DIALOG MED INTRESSENTER
Dometics hållbarhetsplattform för 2022–2024 togs fram
baserat på en strategisk översyn som genomfördes 2021,
med analys av makrotrender och synpunkter från viktiga
intressenter för att definiera fokusområden, mått och mål.
För närmare information om den nuvarande hållbarhets-
plattformen, se sidan 29.
2024 genomfördes en dubbel väsentlighetsanalys
inspirerad av det nya EU-direktivet CSRD:s krav. Som en
del av analysen skickades en enkät ut till 83 intressenter
– investerare, kunder, leverantörer, medarbetare och
koncernledning – vilket resulterade i 67 svar. Analysen
identifierade nio väsentliga ämnen: klimatförändring, energi,
resursanvändning, miljöföroreningar, ekosystemtjänster,
avfall, hälsa och säkerhet, mänskliga rättigheter och etiska
affärsmetoder. Väsentliga förändringar från tidigare analyser
detAljerAd hållbArhetsINFOrMAtION 129dOMetIC års- OCh hållbArhetsredOVIsNING 2024
är växande betydelse för GHG-utsläpp och mänskliga
rättigheter, medan ekosystemtjänster har ökat i betydelse
ur ett resurs- och riskperspektiv. För mer information om
den dubbla väsentlighetsanalysen, se sidan 39.
HÅLLBARHETSRISKER
Hållbarhetsrisker ingår i riskhanteringen inom Dometic.
2024 års dubbla väsentlighetsanalys utvärderade hållbar
-
hetsrisker och -påverkan och stärkte vårt fokus på klimat,
resurseffektivitet och regulatorisk utveckling. Insikterna från
den dubbla väsentlighetsanalysen och Dometics Climate
Risks Disclosures bidrar till att utforma riskreducerande
åtgärder, som regelbundet utvärderas av ledningsgrupper.
Läs mer om riskhantering i avsnittet Risker och riskhantering
på sidorna 57–59 och om klimatrisker på sidorna 60–61.
MILJÖPÅVERKAN OCH EFTERLEVNAD
Dometic har produktion i Americas, EMEA och APAC.
Tillverkningen består exempelvis av plastgjutning, metall
-
bearbetning, svetsning, vakuumformning och påfyllnad av
köldmedier i kylaggregat. Den största miljöpåverkan i vår
verksamhet kommer från indirekta utsläpp av växthusgaser
(GHG) från energianvändning. I vår värdekedja kommer de
största utsläppen av växthusgaser från materialinköp och
energiförbrukning när produkterna används.
Köldmedier är en viktig komponent i våra produkter,
särskilt luftkonditionering. Vi fasar ut köldmedier med hög
GWP-faktor (faktor för global uppvärmningspotential) och
går över till alternativ med lägre GWP-faktor och som möter
de tekniska specifikationerna, inklusive säkerhetskrav.
Vi samlar in och rapporterar miljödata för bland annat
energiförbrukning, växthusgasutsläpp och avfall. Våra
anläggningar följer lokala bestämmelser, skaffar nödvändiga
tillstånd och rapporterar till myndigheter. Mer information
om tillstånd finns i förvaltningsberättelsen på sidan 56.
Dometics produkter berörs av fler än 100 globala
regelverk avseende energiförbrukning, återvinning och
hantering av farliga ämnen. Vi övervakar kontinuerligt hur
regleringarna utvecklas och tillämpar strikt kontroll av
kemiska ämnen genom vår förteckning över ämnen som
omfattas av begränsningar (Restricted Substance List) inom
leverantörskommunikation.
Köldmedier ingår i många av Dometics produkter. För att
minimera deras potentiellt negativa effekt fasar Dometic ut
köldmedier med hög GWP-faktor (faktor för global uppvärm
-
ningspotential) och går över andra med lägre GWP-faktor
som ändå uppfyller de tekniska specifikationerna, inklusive
säkerhetskrav. Detta är särskilt viktigt för luftkonditionerings
-
produkter och de främsta åtgärderna riktas därför mot dessa.
CERTIFIERINGAR
En översikt över anläggningarnas certifieringar finns på
Dometics webbplats. Läs mer på www.dometicgroup.com/
sv-se/sustainability/certificates.
detAljerAd hållbArhetsINFOrMAtION 130dOMetIC års- OCh hållbArhetsredOVIsNING 2024
TAXONOMI
I enlighet med eU-taxonomin (förordning (eU)
2020/852) har dometic bedömt vilka av bolagets verk
-
samheter som omfattas av taxonomin. Verksamheterna
som omfattas kan därefter klassificeras som förenliga
med taxonomin om de uppfyller de tekniska gransknings
-
kriterierna och de sociala minimiskyddsåtgärderna och
inte orsakar betydande skada för andra mål.
Inkluderade verksamheter
De tekniska granskningskriterierna för potentiellt taxonomi
-
förenliga ekonomiska aktiviteter för år 2024 är framför allt
tillämpliga på den del av verksamheten som fokuserar på
miljömålen begränsning av klimatpåverkan och omställning
till en cirkulär ekonomi. Denna del av Dometics verksamhet
omfattar ett brett spektrum av aktiviteter som specificeras i
taxonomin, inklusive tillverkning av elektrisk och elektronisk
utrustning, teknik för förnybar energi, batterier och energi-
effektiv utrustning för byggnader, med mera.
Dometics produkter är utformade och avsedda för
utomhusbruk, vilket gör att de inte kategoriseras som
hushållsprodukter enligt EU:s energilagstiftning och således
inte omfattas av taxonomin enligt EU:s ramverk. Däremot är
Dometic tillverkare av teknik för förnybar energi, batterier
och annan elektrisk utrustning som omfattas av taxonomin
enligt EU:s taxonomiramverk, även om vissa av produkterna
helt och hållet köps in som färdiga varor.
De delar av verksamheten som omfattas av målet begräns-
ning av klimatpåverkan kategoriseras som ”möjliggörande
verksamhet”, medan de som rör cirkulär ekonomi klassificeras
som ”omställningsverksamhet”. För att undvika dubbelrappor
-
tering har Dometic ett väsentlighetsperspektiv för de aktiviteter
som kan tillämpas under båda målen, som baseras på var
Dometic har störst påverkan eller var risken är som störst.
Intäkter
Intäkter från aktiviteter som omfattas
Dometics andel av den totala redovisade omsättningen som
är förknippad med aktiviteter som omfattas av taxonomin
var 52% under 2024. Denna andel är framför allt associerad
med målet ”omställning till en cirkulär ekonomi” och inne
-
fattar försäljning av elektrisk och elektronisk utrustning för
konsumentanvändning samt reservdelar. Den återstående
andelen avser miljömålet ”begränsning av klimatpåverkan”
och innefattar försäljning av solpaneler, batterier och kylut
-
rustning med en EU-energimärkning. Häri ingår minibarer,
vinkylar och vissa specifika kompressorkylboxar. Det är dock
viktigt att notera att Dometic handlar med produkter globalt
medan taxonomin är ett EU-specifikt regelverk. Några av
taxonomiförordningens tekniska granskningskriterier hän
-
visar till EU:s märkningslagstiftning, vilken endast gäller för
produkter som handlas inom EU. Detta innebär att produkter
som handlas utanför EU eventuellt inte uppfyller taxonomins
krav på grund av bristen på globala enhetliga standarder för
energimärkning. Därför betraktas endast försäljning inom
EU-marknaden som applicerbar för taxonomin.
Intäkter från aktiviteter som är förenliga
EU-märkta vinkylar och minibarer är inte taxonomiförenliga
eftersom de inte uppfyller de tekniska granskningskriterierna
för energieffektivitet. Vissa av de kompressorkylboxar som
omfattas av taxonomin uppfyller de tekniska gransknings
-
kriterierna för energieffektivitet. De uppfyller dock inte
DNSH-kriterierna enligt tillägg C, se avsnittet nedan under
Föroreningar och användning av ämnen, eftersom de
innehåller komponenter med mässing med ett blyinnehåll
över 0,1% (v/v). Tillverkning av solpaneler och batterier
för solpaneler betraktas som en grön verksamhet enligt
DOMETICS REDOVISNING I ENLIGHET MED EU:S TAXONOMIFÖRORDNING
taxonomin. Eftersom komponenterna innehåller mässing
med blynivåer som överstiger 0,1% (v/v) uppfylls dock inte
DNSH-kriterierna. Dometic har batterier utan bly och andra
ämnen som anges i DNSH och anses därför uppfylla kriteri
-
erna för förenlighet. Deras andel av den totala nettoomsätt-
ningen är dock försumbar.
Andelen av omsättningen som omfattas av taxonomin
motsvarar den totala försäljningen av sålda artiklar/kompo
-
nenter i Dometics sortiment. Granskningskriterierna appli-
ceras på artikel-/komponentnivå för att ge en fullständig
bild av den totala påverkan från de produkter som Dometic
placerar på marknaden. Basen motsvarar den totala redo
-
visade omsättningen för räkenskapsåret (se koncernens total-
resultat på sidan 76 och not 5). Principerna för koncernens
intäktsredovisning beskrivs i närmare detalj i not 6.
Kapitalutgifter (CapEx)
Andelen av Dometics investeringar som omfattas av taxono
-
min var 8,9% under 2024. Merparten av investeringarna som
omfattas av taxonomin avser koncernens nyttjanderättstill
-
gångar i byggnader samt investeringar som har en koppling
till intäkter från verksamheter som omfattas av taxonomin. Ett
mindre bidrag kommer från investeringar i elbilar, laddstatio
-
ner och förbättring av byggnaders energieffektivitet.
Dometic leasar primärt koncernens tillverkning- och mon
-
teringsanläggningar. Fastighetsägaren är vanligtvis ansvarig
för underhåll, renovering och reparationer, vilket innebär
att Dometic har begränsad eller ingen möjlighet att påverka
byggnadens energieffektivitet. Där det är möjligt arbetar
dock Dometic tillsammans med fastighetsägaren för att mini
-
mera byggnadens klimatpåverkan, exempelvis genom att
gå över till förnybar el, installera solpaneler och vidta andra
åtgärder som förbättrar byggnadens energieffektivitet.
Övriga investeringar relaterade till installationer, mindre
renoveringar, nya maskiner och teknisk utrustning etc. som
inte har en direkt koppling till koncernens produkter som
omfattas av taxonomin har inte haft någon väsentlig påver
-
kan på anläggningens totala energiprestanda och uppfyller
således inte kriterierna för förenlighet.
Andelen av Dometics nya leasingavtal för fordon som omfattas
av taxonomin motsvarar 0,7%, där merparten avser leasing-
avtal för elbilar. De tekniska granskningskriterierna för transport
med personbilar och lätta motorfordon anger att koldioxid-
utsläppen från avgaser inte får överstiga 50 g CO
2
/km.
Elbilarna uppfyller de tekniska granskningskriterierna, men
på grund av begränsad transparens kan det inte fastställas
huruvida billeverantörerna uppfyller DNSH-kriterierna.
Värdet av tillgångarna som omfattas av taxonomin motsva
-
rar anskaffningsvärdet för dessa tillgångar beräknat genom
totalt anskaffade anläggningstillgångar inklusive nyttjande-
rättstillgångar under innevarande rapporteringsperiod
(se not 8, 14 och 15). Materiella anläggningstillgångar redo
-
visas till anskaffningsvärdet efter avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffnings
-
värdet ingår inköpspriset samt direkta kostnader hänförbara
till tillgången för att få den på plats i ett skick som gör att den
kan nyttjas i verksamheten. I de fall där en investering inte
helt kan kopplas till en specifik aktivitet i taxonomin används
ett standardvärde baserat på i vilken utsträckning den speci
-
fika legala enheten omfattas av taxonomin, samt i vilken grad
den uppfyller kraven sett till de sålda produkterna. Principen
används huvudsakligen när det gäller investeringar och nytt
-
janderättstillgångar i maskiner och annan utrustning, men
även vid investeringar kopplade till immateriella tillgångar
så som kundrelationer, aktiverade utvecklingskostnader,
varumärken, patent etc. Bruttoinvesteringar relaterade till
IT-system och goodwill omfattas inte av taxonomin.
Driftsutgifter (OpEx)
Enligt taxonomiförordningen ska driftsutgifter definieras som
direkta, ej aktiverbara, kostnader för dagligt underhåll som
kan kopplas till de tillgångar och produkter som omfattas
av taxonomin. Detta avser kostnader för forskning och
utveckling, kortfristig leasing, reparation och underhåll. De
driftsutgifter som omfattas av taxonomin inkluderar en andel
för reparation och underhåll, samt kostnader kopplade till
insamling, bearbetning och lagring av användardata från
Dometics produkter. Resterande kostnader bedöms som
detAljerAd hållbArhetsINFOrMAtION 131dOMetIC års- OCh hållbArhetsredOVIsNING 2024
försumbara eftersom den totala andelen som omfattas av
taxonomin utgör 1%. Majoriteten av utgifterna som kan
relateras till produktutveckling avser produkter som i nuläget
inte omfattas av taxonomin. Nämnaren består av reparations-
och underhållskostnader, korttidsleasing och tillgångar
av lågt värde (not 8) samt produktutvecklingskostnader.
Reparations- och underhållskostnader presenteras som en
del av kostnader för råvaror och förnödenheter (not 6).
Orsakar inte betydande skada (DNSH)
Riskbedömning
Potentiella risker förknippade med omställningen till en
koldioxidsnål ekonomi inkluderar såväl förändrade kon
-
sumentpreferenser som skärpta lagar och bestämmelser.
Riskramverket samordnar koncernens strategiska mål med
den strategiska verktygslådan för genomförande, där klimat-
risker och övriga risker kontinuerligt identifieras, hanteras
och rapporteras (se sidorna 57–59). Mitigering av risker
medför vanligtvis kostnader. För att få en bättre förståelse
av de finansiella konsekvenserna av klimatrelaterade risker
har Dometic valt att tillämpa TCFD:s rekommendationer,
se sidorna 60–61.
En livscykelanalys för en produkt används för att identifiera
en produkts sårbarhet och relaterade risker. Produktens
livscykel innefattar planering av produktgenerationer med
in- och utfasning av produkter och en reservdelsstrategi.
Dometic har genomfört livscykelanalyser för tre huvudsakliga
produktkategorier: minibarer, takmonterade luftkonditio
-
neringsenheter och kylboxar. Dessa studier används som
underlag för att belysa vilka framtida miljömässiga priorite
-
ringar som har en väsentlig och positiv miljöpåverkan utifrån
ett livscykelperspektiv. Analyserna bidrar också med värde
-
fulla data i produktutvecklingsprocessen som kan användas
för att minska koncernens miljöavtryck. Med denna kunskap
kan Dometic fatta informerade beslut om nya produkter och
genom en kartläggning av produktlivscykeln kan Dometic
även identifiera de områden som erbjuder den största
möjlighet att minska påverkan.
Dometic använder också riskbedömningar som genom
-
förts på tillverkningsanläggningarna av tredje part. Dessa
riskbedömningar omfattar både interna och externa miljö
-
aspekter, som bränder, jordbävningar och översvämningar,
för att verkligen undersöka sårbarheten inom exempelvis en
produktionsprocess.
Föroreningar och användning av ämnen
Dometics tillverkningsanläggningar säkerställer efterlev
-
naden av lokal miljölagstiftning, inklusive begränsning av
föroreningar.
Dometic har en förteckning över ämnen som omfattas av
begränsningar (Restricted Substances List, RSL) som finns
att tillgå på dometicgroup.com. Listan innefattar alla ämnen
som är begränsade enligt gällande EU-lagstiftning och
måste rapporteras om de förekommer i en artikel eller ett
material som levereras till koncernen.
Dometic uppfyller alla lagstadgade krav som beskrivs i
tillägg C, Allmänna kriterier för tillämpningen av principen
om att inte orsaka betydande skada på förebyggande och
begränsning av föroreningar avseende användning och före
-
komst av kemikalier. Godkända undantag för ämnen som
omfattas av dessa begränsningar och förekommer i Dometics
produkter är tillåtna om det inte finns något tillgängligt
tekniskt alternativ. De flesta av Dometics elektriska produk
-
ter innehåller artiklar med ämnen som återfinns i Reachs
kandidatförteckning, som taxonomilagstiftningen hänvisar
till, exempelvis bly i mässing. Lagkraven enligt Reach tillåter
att artiklar i produkter innehåller ämnen från kandidatförteck
-
ningen i koncentrationer över 0,1% (v/v). Eftersom kriterierna
i tillägg C sträcker sig bortom dessa rättsliga krav, kan dock
inte dessa produkter helt anses uppfylla kraven i taxonomin.
Då Dometics produkter inte har en grundläggande bety
-
delse för samhället är det nödvändigt att antingen eliminera
blyinnehållet eller reducera det till under 0,1% (v/v) innan det
kan anges att produkterna uppfyller DNSH-kriterierna fullt ut.
Hantering av vattenrisker
Risker relaterade till att bevara vattenkvalitet och undvika
vattenstress identifieras och hanteras ur ett drifts- och
anläggningsperspektiv. Mängden vatten som används i
Dometics produktionsprocesser anses inte väsentlig ur
ett miljöperspektiv. Dometic följer nationell lagstiftning.
Dometic följer kontinuerligt upp och försöker minimera
vattenanvändningen i fabrikerna.
Uttjänta produkter och återvinning
Dometic spelar en viktig roll i möjliggörandet för människor
att leva mer cirkulära liv genom bolagets produkter och
lösningar. Dometics riktlinjer för hållbar design (Design for
Sustainability Guideline) ger rekommendationer för utveck
-
lingsprojekt om hur varje produkts möjlighet till återvinning
kan förbättras. Dometic deltar i relevanta återvinningspro
-
gram på de marknader där produkterna säljs. Service- och
aftermarketprogram säkerställer hållbarheten och ger en
utökad livslängd för produkten.
Dometic samarbetar med de olika tillverkningsanlägg
-
ningarna för att identifiera nya möjligheter till återanvändning
och återvinning av material och samtidigt minska mängden
avfall som skickas till deponering eller förbränns utan
energiåtervinning.
Minimiskyddsåtgärder
Följande åtgärder har implementerats för att säkerställa
efterlevnaden av de sociala minimiskyddsåtgärdernas
policyer och förfaranden:
I Dometics uppförandekod och uppförandekoden för
affärspartners definieras de etiska affärsmetoderna för
Dometic och bolagets affärspartners inom områdena styr
-
ning, miljö, sociala förhållanden samt hälsa och säkerhet.
Dometic har anslutit sig till FN:s Global Compact och
har åtagit sig att arbeta enligt de tio allmänt accepterade
principerna inom områdena mänskliga rättigheter,
arbetsrättsliga frågor, miljö och antikorruption.
Dometic genomför ESG-bedömningar av alla nya leve
-
rantörer av direkt material som en del av introduktionspro-
grammet. Dessutom bedömer Dometic regelbundet sina
leverantörer utifrån ESG-kriterierna för att säkerställa att de
följer uppförandekoden för affärspartners. Mer informa
-
tion om etiska affärsmetoder och ESG-aspekter rörande
affärspartners beskrivs i avsnittet Governance (sidorna
62–74) och i hållbarhetsnoterna (sidan 129).
Dometic har infört effektiva system för miljöledning (ISO
14001, ISO 50001, ISO 45001 och SA 8000) vid utvalda
anläggningar. Se översikten över certifierade anlägg
-
ningar på dometicgroup.com.
Dometic anser att regelefterlevnad på skatteområdet är
en avgörande del i vårt åtagande att växa på ett hållbart,
ansvarsfullt och socialt inkluderande sätt. Dometic följer
skattelagstiftningen i de länder där verksamhet bedrivs.
Den koncernövergripande skattefunktionen och de
nationella skatte- och finansfunktionerna säkerställer att de
finansiella, legala och förtroenderelaterade risker som är
förknippade med beskattning identifieras, utvärderas och
hanteras fullt ut. Dometics skattepolicy godkänns årligen
av styrelsen. Syftet med skattepolicyn är att säkerställa
att koncernen har ett ramverk som är i linje med dess
målsättningar avseende skatter och skatterelaterade risker.
Enligt policyn ska Dometic följa och hålla sig ajour med
tillämpliga lagar, regler och bestämmelser och hantera
skatterelaterade risker. Dometic ska inte genomföra några
artificiella transaktioner eller skapa strukturer som inte har
något affärssyfte. Mer information avseende koncernens
skatteupplysningar finns i not 12.
I Dometics uppförandekod anges att bolaget stödjer
principerna om fri företagsamhet och rättvis konkurrens
som grund för affärsutveckling och innovation. Dometic
strävar efter att konkurrera på ett både etiskt och rättvist
sätt på marknaden, utan att delta i några olämpliga akti
-
viteter eller otillbörliga affärsmetoder. Utöver utbildning
i uppförandekoden ges en global utbildning om rättvis
konkurrens och antitrust till utvalda målgrupper inom
organisationen.
detAljerAd hållbArhetsINFOrMAtION 132dOMetIC års- OCh hållbArhetsredOVIsNING 2024
Omsättning
1)
Räkenskapsår N
2024 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada
(DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga
med taxonomikra-
ven (A.1) eller som
omfattas av taxo-
nomikraven (A.2),
omsättning, år
N−1
Kategori
(möjliggö-
rande verk-
samhet)
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet)
Ekonomiska verksamheter
Kod Omsättning
Andel av
omsätt-
ningen, år N
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Valuta %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % M O
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Tillverkning av teknik för förnybar energi
3.1 22 0,09% J
J J J J J J
M
Tillverkning av batterier
3.4 10 0,04% J
J J J J J J
0,03% M
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
32
0,13% 0,03%
Varav möjliggörande verksamheter
32
100%
Varav omställningsverksamheter
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning
1.2 10 071
40,9% EL 36,5%
O
Försäljning av reservdelar
5.2 1 163
4,7% EL 4,4%
O
Tillverkning av teknik för förnybar energi
3.1 554
2,3% EL 2,2%
M
Tillverkning av batterier
3.4 369
1,5% EL 1,5%
M
Tillverkning av energieffektiv utrustning för byggnader
3.5 550
2,2% EL 2,7%
M
Omsättning för verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
12 707
51,6% 47,3%
A. Omsättning för verksamheter som omfattas
av taxonomin (A.1+A.2)
12 739 51,7% 47,4%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning för verksamheter som inte omfattas
av taxonomin 11 881 48,3% 52,6%
Totalt
24 620 100% 100%
1)
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år N
Andel av omsättning/total omsättning
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM
0,13% 6,0%
CCA
WTR
CE
45,6%
PPC
BIO
detAljerAd hållbArhetsINFOrMAtION 133dOMetIC års- OCh hållbArhetsredOVIsNING 2024
Kapitalutgifter
2)
Räkenskapsår N
2024 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada
(DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga
med taxonomikra-
ven (A.1) eller som
omfattas av taxo-
nomikraven (A.2),
kapitalutgifter, år
N−1
Kategori
(möjliggö-
rande verk-
samhet)
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet)
Ekonomiska verksamheter
Kod
Kapital-
utgifter
Andel av
kapital-
utgifterna,
år N
Begränsning av
klimatförändringar
Anpassning till
klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av
klimatförändringar
Anpassning till
klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Valuta %
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % M O
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Transport med motorcyklar, personbilar och lätta
motorfordon 6.5 4 0,7% J J J J J J J 0,0% M
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning 7.3 0,6 0,1% J J J J J J J M
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) 5 0,9% 0,0%
Varav möjliggörande verksamheter 5 100,0% 100,0%
Varav omställningsverksamheter
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning 1.2 7 1,4% EL 0,0% O
Tillverkning av teknik för förnybar energi 3.1 1 0,2% EL 0,1% M
Renovering av befintliga byggnader 3.2 0,2 0,0% EL O
Tillverkning av batterier 3.4 0,1 0,0% EL 0,0% M
Tillverkning av energieffektiv utrustning för byggnader 3.5 4 0,9% EL 0,1% M
Transport med motorcyklar, personbilar och lätta
motorfordon 6.5 2 0,3% EL 1,3% M
Renovering av befintliga byggnader 7.2 21 4,0% EL 0,5% O
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning 7.3 5 1,0% EL 2,0% M
Installation, underhåll och reparation av instrument
och anordningar för mätning, reglering och kontroll av
byggnaders energiprestanda 7.5 1 0,3% EL 0,0% M
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2) 42 8,0% 72,4%
A. Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 46 8,9% 72,4%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin 478 91,1% 27,6%
Totalt 524 100% 100%
2)
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år N
Andel av kapitalutgifter/totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM
0,9% 6,6%
CCA
WTR
CE
0,0% 1,4%
PPC
BIO
detAljerAd hållbArhetsINFOrMAtION 134dOMetIC års- OCh hållbArhetsredOVIsNING 2024
Driftsutgifter
3)
Räkenskapsår N
2024 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada
(DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga
med taxonomikra-
ven (A.1) eller som
omfattas av taxo-
nomikraven (A.2),
driftsutgifter, år
N−1
Kategori
(möjliggö-
rande verk-
samhet)
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet)
Ekonomiska verksamheter
Kod Driftsutgifter
Andel
av drifts-
utgifterna,
år N
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten
Föroreningar
Cirkulär ekonomi
Biologisk mångfald
Valuta %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % M O
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
0 0,0% J 0,0%
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning
1.2 3
0,4% EL 2,9%
O
Försäljning av reservdelar
5.2 0
0,0% EL 1,1%
O
Tillverkning av teknik för förnybar energi
3.1 0,1
0,0% EL 0,0%
M
Tillverkning av batterier
3.4 0
0,0% EL 0,0%
M
Tillverkning av energieffektiv utrustning för byggnader
3.5 2
0,2% EL 0,1%
M
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
5
0,6% 4,2%
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas
av taxonomin (A.1+A.2)
5 0,6% 4,2%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin 895 99,4% 95,8%
Totalt
901 100% 100%
3)
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år N
Andel av driftsutgifter/totala driftsutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM
0% 0,2%
CCA
WTR
CE
0% 0,4%
PPC
BIO
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Rad Kärnenergirelaterade verksamheter
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och
utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från
kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln. NEJ
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya
kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för
fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för
säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik. NEJ
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska
anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller
industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt
säkerhetsuppgraderingar av dessa. NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av
elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila
gasformiga bränslen. NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila
gasformiga bränslen. NEJ
detAljerAd hållbArhetsINFOrMAtION 135dOMetIC års- OCh hållbArhetsredOVIsNING 2024
HÅLLBARHETSDATA
PEOPLE 2024 2023 2022 2021
% tjänstemän 45
2)
44 41 38
% arbetare 55
2)
56 59 62
% kvinnliga medarbetare vid årets slut 36
2)
36 36 36
% kvinnliga chefer vid årets slut 29 29 24 24
Arbetsolyckor med frånvaro (LTI) 26 23 25 40
Sjukfrånvaro p.g.a. arbetsskador per miljon arbetstimmar (LTIFR) 2,2 1,7 1,6 2,4
Dödsolyckor 1
1)
0 0 0
PLANET 2024 2023 2022 2021
Förnybar el, % 91,0 37,4 32,4 21,6
total energiförbrukning inom organisationen, MWh 82 129 91 420 103 600 114 500
Direkt energi, MWh 39 122 41 760 48 300 50 300
Indirekt energi, MWh 43 007 49 660 55 300 64 200
Utsläpp av växthusgaser
(scope 1 och 2 marknadsbaserad), ton 10 342 19 270 24 180 30 100
Scope 1-växthusgasutsläpp, ton CO
2
e 7 896 8 600 9 920 10 400
Scope 2-växthusgasutsläpp (marknadsbaserad), ton CO
2
e 2 446 10 670 14 260 19 800
Intensitet av växthusgasutsläpp (scope 1 och 2, marknads
-
baserad) ton CO
2
e/nettoomsättning Mkr 0,7 1,1 1,2 1,5
Scope 2-växthusgasutsläpp (platsbaserad), ton CO
2
e 17 063 16 780 21 100 25 700
Scope 3-växthusgasutsläpp (transport och distribution
uppströms), ton CO
2
e 26 728 13 630 24 350 28 800
Avfall, ton 7 507 8 230 12 780 15 100
Farligt avfall, ton 207 150 200 400
Andel avfall som inte hamnar på deponi, % 88 86 76 80
Vatten, m
3
162 526 183 370 268 700 261 600
GOVERNANCE 2024 2023 2022 2021
% medarbetare utbildade i uppförandekoden (tjänstemän) 96
2)
94
2)
96
2)
94
% medarbetare utbildade i uppförandekoden (arbetare) 98
2)
99
2)
84
2)
95
% leverantörer som har undertecknat uppförandekoden 91
2)
96 95 94
% av inköpskostnaden i lågkostnadsländer vars leverantörer
har granskats 100 88 92 88
1)
Inklusive både anställda och icke anställda.
2
) Inklusive bolag som förvärvades 2021/2022.
detAljerAd hållbArhetsINFOrMAtION 136dOMetIC års- OCh hållbArhetsredOVIsNING 2024
Avgränsningar
Dometics hållbarhetsredovisning innefattar alla koncernens
bolag förutom förvärv som genomfördes under 2021 och
2022, om inte annat anges. Alla uppgifter har samlats in i
enlighet med Dometics räkenskapsår och policyer.
Försiktighetsprincip
Försiktighetsprincipen tillämpas på hållbarhetsområdet
vid behov.
PEOPLE
Medarbetare
I redovisade uppgifter ingår samtliga aktiva anställda inom
Dometic, inklusive anställda i förvärvade bolag. Med
aktiva anställda avses alla medarbetare som bolaget har
ett anställningskontrakt/en överenskommelse med i slutet
av varje redovisningsperiod, oavsett om anställningen är
tillfällig, på deltid eller på heltid. Konsulter ingår inte. En
konsult är en person som inte erhåller lön från Dometic, men
som arbetar i Dometics lokaler. I de rapporterade uppgift
-
erna ingår anställda som är tjänstlediga, föräldralediga
etc. Tjänstemän är personal som inte är direkt involverad i
tillverkningen/monteringen, t.ex. inköpare, ekonomiper
-
sonal etc. Arbetare är personal som utför manuellt arbete,
t.ex. byggnadsarbete, mekaniskt underhåll, lagerarbete,
teknisk installation etc.
Kvinnliga chefer
Andelen kvinnliga chefer beräknas som procentandelen
kvinnliga chefer i bolaget vid slutet av varje period.
Definitionen av chef uppdaterades 2022. Som personer
med chefsbefattningar räknas chefer med personalansvar,
anställda som rapporterar direkt till koncernledningens
medlemmar och/eller anställda som har chefspositioner
som ingår i någon av ledningsgrupperna för koncernens
segment.
Hälsa och säkerhet
En arbetsolycka med frånvaro (LTI) är en oplanerad arbets
-
relaterad incident som resulterar i minst en hel dags eller
ett helt skifts frånvaro från arbetet. Olyckor som beror på
aktiviteter som inte är arbetsrelaterade, till exempel pend
-
ling, exkluderas. Sjukfrånvaro p.g.a. arbetsskada per miljon
arbetstimmar (LTIFR) definieras som arbetsolyckor med
frånvaro per miljon arbetstimmar.
Faktiska arbetstimmar omfattar ordinarie arbetstid samt
betald och obetald övertid för anställda, entreprenörer och
underleverantörer. I definitionen ingår inte tid som inte har
arbetats på grund av allmän helgdag, årlig betald ledighet,
sjukledighet, föräldraledighet, utbildning, strejk eller annan
arbetsmarknadskonflikt. Arbetade timmar och LTIFR rappor
-
teras in varje månad i våra finansiella system.
PLANET
Energiförbrukning
Den totala mängden förbrukad energi redovisas i megawat
-
timmar (MWh) och omfattar både direkt och indirekt ener-
gianvändning inom Dometics operationella verksamhet.
Direkt energianvändning omfattar bränsle som förbränns
på plats eller i ägda eller kontrollerade tillgångar, inklusive
naturgas, diesel, bensin, propan, gasol (LPG), acetylen och
andra fossila eller biobaserade bränslen. Det inkluderar
även energi genererad från företagsägda tillgångar, bland
annat solenergipaneller. Indirekt energianvändning avser el,
ånga, fjärrvärme och kyla inköpt från externa leverantörer för
operativ användning.
Växthusgasutsläpp (GHG-utsläpp)
Utsläpp av växthusgaser (GHG) redovisas i ton koldi
-
oxidekvivalenter (CO
2
e) och kategoriseras baserat på
GHG-protokollet i scope 1, scope 2 och scope 3. Scope 1
omfattar direkta utsläpp från ägda eller kontrollerade källor.
Scope 2 omfattar indirekta utsläpp från energi inköpt för
användning i ägda eller kontrollerade anläggningar. Scope
2-utsläppen, som härrör från inköp av elektricitet, ånga,
värme och kyla, redovisas både enligt den platsbaserade
metoden och den marknadsbaserade metoden. Dometics
klimatmål avser att minska scope 1- och marknadsbaserade
scope 2-utsläpp. Utgående transporter och distribution
ingår i scope 3-utsläpp. För närvarande omfattar de redo
-
visade växthusgasutsläppen 22 tillverknings- och distribu-
tionsanläggningar. De omfattar inte förvärv som gjordes
under 2021 och 2022.
Transport
Redovisade utsläpp från transporter innefattar transport
via flyg, tåg, väg eller till havs där Dometic betalar för den
specifika transportsträckan. I detta ingår transporter från
Dometics anläggningar till kunderna som klassificeras som
utgående och ingår i den aktuella redovisningen.
Avfall
Redovisat avfall omfattar uppgifter från koncernens olika
avfallsentreprenörer, baserat på antalet upphämtningar som
gjorts under den aktuella redovisningsperioden. Uppgift
-
erna redovisas som antal ton avfall och kategoriseras utifrån
behandlingsmetod, till exempel återvinning, förbränning
och deponi. Avfallet klassificeras därtill som farligt eller icke
farligt och utifrån typ av material, till exempel trä, metall,
hushållsavfall och kartong.
Vattenanvändning
Uppgifter om koncernens vattenförbrukning omfattar
vatten som används i processerna vid Dometics
tillverkningsanläggningar.
Produktprogram med förlängd livslängd
Detta definieras som andelen produktprojekt som initierats
efter januari 2023 som har ett fastställt program för förlängd
produktlivslängd. Ambitionsnivån för programmet bryts
ner i fyra nivåer på en skala från A till D, där A är högst och
D lägst. Samtliga nivåer före den utvalda ambitionsnivån
behöver uppfyllas innan nästa nivå kan nås. Alla projekt
över C-nivå anses uppfylla kraven på förlängd livslängd.
Andelen är baserad på uppgifter från koncernens
projektledningsverktyg.
Kostnader för direkt material per
geografisk leverantörsregion
Uppgifterna är baserade på fakturerat direkt material från
externa leverantörer.
Kostnader för direkt material per huvudsaklig
råmaterialkategori
Graferna bygger på uppgifter från koncernens inköpssys
-
tem. Uppgifterna är baserade på fakturerat direkt material
från externa leverantörer. Materialkostnaden motsvarar det
råmaterial som använts för att tillverka produkten. Kostnader
som inte är material, exempelvis overheadkostnader för IT,
frakt, energi etc., ingår inte.
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH DEFINITIONER
detAljerAd hållbArhetsINFOrMAtION 137dOMetIC års- OCh hållbArhetsredOVIsNING 2024
GOVERNANCE
Leverantörer
Externa leverantörer är leverantörer som inte ingår i Dometic
Group men från vilka koncernen gör direkta och/eller indirekta
inköp. Aktiva leverantörer är leverantörer där inköpen under
de senaste 12 rullande månaderna är > 20000 kronor. Nya
leverantörer definieras som leverantörer där de ackumulerade
inköpen är över 20000 kr under de senaste 12 rullande måna
-
derna. Leverantörer av verktygsutrustning betraktas inte som
leverantörer av direkt material och ingår därför inte i ESG-målet.
Potentiella leverantörer som är involverade i förproduktions
-
prover eller prover för prototypgodkännande behöver inte
ESG-granskas förrän de kontrakteras som leverantörer för
normal produktion. Om varuprover och/eller prototyper god
-
känns behöver leverantören underteckna uppförandekoden för
affärspartners och ha ett godkänt resultat i en ESG-granskning
innan leverantören kan leverera något produktionsmaterial
till Dometic.
leverantörer av direkt material som har undertecknat
uppförandekoden
Andelen aktiva leverantörer av direkt material med under
-
tecknad uppförandekod motsvarar: aktiva leverantörer med
undertecknad uppförandekod dividerat med det totala antalet
aktiva externa leverantörer av direkt material.
leverantörer av direkt material som har esG-granskats
Som en del av Dometics process för utvärdering av leverantörer
ska alla nya externa leverantörer av direkt material vara ESG-
granskade och godkända innan något avtal upprättas eller
några order görs. Bedömningsperioden för att inkluderas som
ny leverantör är den 1 januari 2022 till slutet av 2024. Med
granskning menas en granskning av Dometic på plats eller på
distans eller som utförs av tredje part för Dometics räkning. En
granskning är giltig i 36 månader. Leverantörer i lågkostnad
-
sländer (LCC) är fördefinierade i systemet.
Utbildning
All utbildningsverksamhet för tjänstemän genomförs via
Dometics globala ledningssystem för utbildning. Resultat och
andel godkända hämtas från systemet kvartalsvis. All utbildning
för arbetare genomförs genom klassrumsundervisning. Förvärv
som ingått i Dometic i minst 12 månader är inkluderade.
detAljerAd hållbArhetsINFOrMAtION 138dOMetIC års- OCh hållbArhetsredOVIsNING 2024
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Dometic Group AB (publ), org.nr 556829-4390
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för
räkenskapsåret 2024 på sidorna 28-40 och 129-138 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen i enlighet med den äldre
lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns
yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Det innebär att vår
granskning av den lagstadgade hållbarhetsrapporten har en annan inrikt
-
ning och en väsentligt mindre omfattning än den inriktning och omfattning
som en revision som utförs enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm, 20 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Patrik Adolfson
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
detAljerAd hållbArhetsINFOrMAtION 139dOMetIC års- OCh hållbArhetsredOVIsNING 2024
FÖR MER INFORMATION
rikard tunedal
Head of Investor Relations
Tel: +46 73 056 97 35
ir@dometicgroup.com
delårsrAPPOrt
Q1
Delårsrapporten för 1 januari–31 mars 2025
kommer att publiceras den 24 april 2025.
delårsrAPPOrt
Q2
Delårsrapporten för 1 april–30 juni 2025 kommer
att publiceras den 15 juli 2025.
årsstÄMMA
2025
Årsstämman 2025 för Dometic Group AB (publ)
kommer att hållas den 15 april 2025.
delårsrAPPOrt
Q3
Delårsrapporten för 1 juli–30 september 2025
kommer att publiceras den 23 oktober 2025.
FINANSIELL KALENDER 2025
FINANsIell kAleNder 2025 140dOMetIC års- OCh hållbArhetsredOVIsNING 2024
Produktion: hallvarsson & halvarsson i samarbete med dometic.
Foto: dometic.
DOMETIC GROUP AB (PUBL)
hemvärnsgatan 15
171 54 solna
KONTAKT
telefon: +46 8 501 025 00
www.dometicgroup.com
FÖLJ OSS