549300STIPMK5VSA7Y592023-01-012023-12-31549300STIPMK5VSA7Y592022-01-012022-12-31549300STIPMK5VSA7Y592023-12-31549300STIPMK5VSA7Y592022-12-31549300STIPMK5VSA7Y592021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300STIPMK5VSA7Y592021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300STIPMK5VSA7Y592021-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300STIPMK5VSA7Y592022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300STIPMK5VSA7Y592022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300STIPMK5VSA7Y592022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300STIPMK5VSA7Y592022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300STIPMK5VSA7Y592023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300STIPMK5VSA7Y592023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300STIPMK5VSA7Y592023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300STIPMK5VSA7Y592023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300STIPMK5VSA7Y592023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
MOBILE LIVING
MADE EASY
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
DOMETIC IDAG
Om Dometic 1
Produkter och lösningar 2
2023 i sammandrag 3
Vd har ordet 4
Fem skäl att investera i Dometic 6
MARKNADEN 7
Starka globala marknadstrender 8
Dometics totala adresserbara marknad 9
MÅL OCH HUR VI SKAPAR VÄRDE 11
Finansiella mål 12
Hållbarhetsmål 13
Så här skapar vi värde 14
Dometics strategi 15
Lönsam expansion inom mobile living 16
Produktledarskap genom innovation 21
Kontinuerliga kostnads reduceringar 23
Tillsammans bygger vi vår framtid! 26
HÅLLBARHET 29
Vi är en drivande kraft för hållbarhet inom vår bransch 30
Hållbarhetsplattform 2022–2024 31
People | fokusområde 32
Planet | fokusområde 35
Governance | fokusområde 40
SEGMENTEN 43
Segmentstruktur 2023 44
Segment Americas 45
Segment EMEA 46
Segment APAC 47
Segment Marine 48
Segment Global 49
DOMETICS AKTIE OCH AKTIEÄGARE 52
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 55
Risker och riskhantering 60
Upplysningar om klimatrisker 63
Bolagsstyrningsrapport 65
Styrelse 74
Koncernledning 76
FINANSIELLA RAPPORTER OCH NOTER 78
Nyckeltal 78
Finansiella rapporter, koncernen 79
Finansiella rapporter, moderbolaget 83
Noter 86
Förslag till vinstdisposition 126
Revisionsberättelse 127
STYRNING AV HÅLLBARHET OCH DETALJERAD INFORMATION 132
Taxonomi 134
Redovisningsprinciper och definitioner 141
Den formella årsredovisningen omfattar sidorna 55–127. Den lagstadgade hållbarhetsrapporten
enligt årsredovisningslagen återfinns på sidorna 29–42 och 132–143.
Jämförelsetal angivna inom parentes avser motsvarande tal föregående år.
INNEHÅLL
DOMETIC AMBASSADÖRER
Lever min barndomsdröm 10
På expedition till en av jordens
mest avlägsna platser 20
Owen vill fortsätta njuta av naturen 28
Familjeliv på fyra hjul 42
FINANSIELL KALENDER 2024 144
Innehåll BDOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2023
1)
Före avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster.
Dometic är en global marknadsledare inom lösningar för Mobile Living.
Vår drivkraft är att skapa smarta, hållbara och tillförlitliga produkter med
enastående design för en mobil livsstil utomhus inom områdena
Mat & Dryck, Klimat, Energi & Styrning och Övriga applikationsområden.
Miljontals människor runt om i världen använder Dometics produkter –
i första hand för utomhus- och friluftsliv, men även i hemmet och för yrkesbruk.
Dometics huvudkontor ligger i Stockholm och bolagets aktier handlas
på Nasdaq Stockholm, Large Cap.
Antal medarbetare
8 000
över hela världen
Produkter säljs i
100
länder
nettoomsättning 2023
27,8
miljarder kronor
eBITA-marginal 2023
1)
12,5
procent
1DOMeTIC IDAGDOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2023
PRODUKTER OCH LÖSNINGAR
MAT & DRYCK
Mobila applikationer inom mat och dryck, till exempel
kylboxar, kylskåp, minibarer, lösningar för mobila
leveranser och matlagningsprodukter.
ENERGI & STYRNING
Mobila applikationer för energi och styrning, till
exempel styrsystem, solpaneler, batterier, displayer
och monitorer.
KLIMAT
Mobila applikationer för klimat- och temperatur-
reglering, till exempel luftkonditioneringsenheter,
tält och uppvärmningslösningar.
ÖVRIGA APPLIKATIONSOMRÅDEN
Andra mobila applikationer för fritids- och yrkesbruk,
till exempel sensorer, sanitetslösningar och
kompletterande produkter.
nettoomsättning per försäljningskanal nettoomsättning per geografisk region
Americas, 58 % (61)
EMEA, 33 % (30)
APAC, 9 % (8)
2023 (2022)
Tillverkare av originalutrustning, OEM
(Original Equipment Manufacturer), 43 % (44)
Service & Aftermarket, 28 % (27)
Distribution 29 % (29)
2023 (2022)
nettoomsättning per applikationsområde
Mat & Dryck, 38 % (39)
Klimat, 30 % (29)
Energi & Styrning, 21 % (21)
Övriga applikationsområden, 11 % (11)
2023 (2022)
DOMeTIC IDAG 2DOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2023
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
20232022202120202019
Mkr
Operativt kassaflöde
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
30 000
20232022202120202019
Mkr
Nettoomsättning
0
1 000
2 000
3 000
4 000
20232022202120202019
Mkr %
Rörelseresultat
Rörelseresultat (EBITA) marginal
0
5
10
15
20
2023 I SAMMANDRAG
EKONOMISK INFORMATION I SAMMANDRAG
Nettoomsättning 27 775 miljoner kronor (29 764).
Rörelseresultatet (EBITA
1)
) uppgick till 3 463 miljoner kronor
(3 931) motsvarande en marginal på 12,5 procent (13,2) .
Årets resultat uppgick till 1 332 miljoner kronor (1 784).
Det justerade resultatet per aktie var 4,17 kronor (5,58).
Det operativa kassaflödet uppgick till 5 205 miljoner kronor (2 268).
Nettoskulden i förhållande till EBITA uppgick till 2,7x (3,0x).
I en utmanande marknadsmiljö, påverkad av
geopolitisk och makroekonomisk osäkerhet i
kombination med höga lagernivåer, har Dome
-
tic visat att vi har blivit ett robust, lätt rörligt och
mer effektivt bolag. Som en följd av den svåra
marknadssituationen minskade den organiska
nettoomsättningen för helåret 2023 med
12 procent, samtidigt som EBITA- marginalen
1)
uppvisade en god förbättring på årsbasis under
det andra halvåret och slutade på 12,5 procent
(13,2) för helåret. Att minska rörelsekapitalet
hade hög prioritet och det operativa kassaflö
-
det på 5,2 miljarder kronor (2,3) för året var det
starkaste någonsin. Netto skulden i förhållande
till EBITDA förbättrades till 2,7x (3,0x).
De båda globala omstrukturerings programmen
som tillkännagavs 2019 och 2022 slutfördes
framgångsrikt. Totalt berördes 2 000 medarbe
-
tare och 24 anläggningar.
Investeringarna i ESG-aktiviteter (Environ
-
mental, social and governance) fortsatte och
flera nyckeltal uppvisar ett resultat som redan
ligger över målnivån för 2024. Koldioxidut
-
släppen i förhållande till nettoomsättningen
minskade med 46 % jämfört med 2020 och
andelen kvinnliga chefer ökade under året
från 24 procent till 29 procent. Produkt-
innovationen förbättrades gradvis under året
och är en viktig drivkraft för fortsatt minskning
av koldioxidutsläppen. Flera nya produkter
lanserades där energiförbrukningen är betyd
-
ligt lägre än för tidigare modeller.
VERKSAMHET OCH STRATEGI I SAMMANDRAG
Andelen omsättning inom Distribution och Service & Aftermarket
uppgick till 57 procent (56).
Innovationsindexet var 17 procent (17).
De globala omstruktureringsprogrammen som tillkännagavs
2019 och 2022 slutfördes framgångsrikt.
Koldioxidutsläppen (scope 1 och 2) i förhållande till netto-
omsättningen sjönk med 46 procent jämfört med basåret 2020.
Operativt kassaflöde
nettoomsättning
eBITA och eBITA-marginal
1)
minskning av koldioxid-
utsläppen i förhållande till
nettoomsättningen
1)
Före avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster.
-46%
DOMeTIC IDAG 3DOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2023
ROBUST RESULTAT OCH
REKORDHÖGT KASSAFLÖDE
2023 var ett år då marknaden påverkades av geopolitisk och makro-ekonomisk
osäkerhet. Därtill ledde höga lagernivåer hos återförsäljarna och höga räntenivåer
till en betydligt lägre efterfrågan. I denna utmanande miljö fortsatte vi att visa att vi
har blivit ett mer robust, lättrörligt och effektivt bolag.
Genomförandet av strategin har
gett tydliga resultat
Sedan lanseringen av Dometics strategi 2018 har vi
utvecklat bolaget inom praktiskt taget alla områden.
Genom strategiska åtgärder, inklusive flera förvärv under
de senaste åren, har vi positionerat oss på konsument-
marknaden, samtidigt som vi har ökat våra befintliga
OEM- och Service & Aftermarket-verksamheter.
Vår strategi är baserad på tre huvudpelare:
lönsam tillväxt – Med stöd av globala marknads-
trender, som ökad efterfrågan på fritidsprodukter,
använder vi våra kärnkompetenser och styrkor för att
skapa försäljningstillväxt med förbättrade marginaler.
Vi gör detta genom en ökad produktorientering mot
tekniska lösningar för utomhus- och friluftsliv och
ökat konsumentfokus, samtidigt som vi adresserar
snabbväxande områden som mobila energilösningar
(Mobile Power Solutions). Att utveckla och expandera
Service & Aftermarket-verksamheten är avgörande,
eftersom det är en växande återkommande affär med
höga marginaler.
Produktinnovation – Innovation och produkt-
ledarskap är de främsta drivkrafterna för organisk
tillväxt och långsiktig konkurrensförmåga. Genom att
utveckla produkter baserade på globala plattformar
kan vi fokusera våra investeringar och lansera produkt
-
lösningar som är mycket konkurrenskraftiga sett till
kostnad och med stora hållbarhetsfördelar. Globala
plattformar leder också till färre lagerartiklar (SKU:er)
och förbättrade inköpsmöjligheter, vilket minskar
lagernivåerna och förstärker marginalerna.
Kontinuerliga kostnadsreduceringar – Genom
att kontinuerligt minska kostnaderna inom alla
verksamhetsområden minskar vi komplexiteten och
ökar effektiviteten. Med kontinuerliga effektivitets-
förbättringar och kostnadsreduktioner frigör vi kapital
till investeringar, marginalförbättringar och avkastning
till aktieägarna.
Effekterna av våra strategiska åtgärder börjar bli
alltmer synliga i vårt finansiella resultat. Trots en extremt
utmanande marknadssituation under 2023 levererade
vi en stabil EBITA-marginal
1)
på 12,5procent, med
förbättrade marginaler under det andra halvåret. Därtill
I denna utmanande miljö fortsatte vi att
visa att vi har blivit ett mer robust, lättrörligt
och effektivt bolag.
VD hAR ORDeT 4DOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2023
var vårt operativa kassaflöde det starkaste någonsin och
vår nettoskuld i förhållande till EBITDA förbättrades till
2,7x (3,0x). Vi kan även se att nettoomsättningen från
våra globala produktplattformar har mer än fyrdubblats
på fem år och att nettoomsättningen per heltidsekviva
-
lent (FTE) har ökat med mer än 60 procent jämfört med
2017. Våra satsningar och åtgärder för att bli mer kon
-
sumentorienterade ger resultat och E-handeln direkt till
konsument (DTC) växte med 19 procent.
Vi står fast vid våra mål
Dometic har tydliga handlingsplaner för att nå våra
finansiella och hållbarhetsmål. Tillväxt kommer att
vara en viktig drivkraft för att uppnå målen, och även
om 2023 var ett år då efterfrågan påverkades av
makro ekonomisk osäkerhet och höga lagernivåer
i detaljhandeln, stödjer de underliggande globala
marknadstrenderna en långsiktig tillväxt för Dometic.
Globala tillväxttrender, som ökad användning av
fritidsprodukter, innovation och mobilitet, resulterar
i en stadigt växande efterfrågan på Dometics lösningar
och skapar en grund för fortsatt lönsam tillväxt. Vi
befinner oss på en förändringsresa där förvärv kommer
att spela en viktig roll. Vår bransch är fortfarande mycket
fragmenterad och med vår ledande ställning har vi en
utmärkt position att fortsätta arbeta med konsolidering.
Samtidigt tittar vi på möjligheten att avyttra delar av
verksamheten som inte längre passar in i vår strategi.
Omvandlingsresan fortsätter
Dometic befinner sig på en omvandlingsresa och vi
skiftar gradvis fokus från en regionbaserad strategi
till en produktbaserad strategi, med fokuserade och
specialiserade team som leder arbetet med specifika
produktlösningar globalt. De första stegen på vår
förändringsresa togs – med goda resultat – under 2021
och 2022 genom bildandet av segmenten Global
och Marine. För att ytterligare öka värde skapandet
och säkra synergieffekter inom hela bolaget planerar
vi att upprätta Mobile Cooling Solutions som ett nytt
segment från och med rapporteringen av det första
kvartalet 2024. Igloo-verksamheten, som förvärvades
2021 och är vårt största förvärv någonsin, har uppvisat
imponerande resultat under 2022 och 2023 med
stöd av sitt starka varumärke, produkt innovation
och en konsumentorienterad organisation. Det nya
segmentet Mobile Cooling Solutions kommer att
hantera och driva såväl Igloo-verksamheten som övriga
mobile cooling- och drinkware-affärer för att realisera
ytterligare försäljnings- och kostnads synergier. Därtill
planeras vår Mobile Power Solutions -verksamhet bli ett
nytt undersegment inom segmentet Global Ventures.
Bygga tillsammans
Under hösten 2023 hölls ett två dagar långt globalt
ledningsmöte med fler än 150 höga chefer för att
påskynda Dometics förändringsresa. Efter flera förvärv
under 2021 och 2022 har vi fått många nya medarbe
-
tare och ledningsmötet var ett utmärkt tillfälle att dela
strategier och bästa praxis. Vid ledningsmötet presen
-
terade vi också Dometics uppdaterade kärnvärden.
Syftet med kärnvärdena är att fortsätta bygga en ”ONE
Dometic”-kultur som stärker chefer och ledare och
gör det möjligt att decentralisera beslutsfattandet och
genomföra våra beslut snabbare.
llbarhet – en integrerad del av vår verksamhet
Som marknadsledande inom Mobile Living-lösningar
vill Dometic vara en drivande kraft för hållbarhet
inom vår bransch. I detta ingår att erbjuda innovativa,
hållbara och koldioxidsnåla produkter som inspirerar
till ett aktivt och ansvarsfullt friluftsliv med god komfort.
Bolaget försöker möta den växande efterfrågan på
produkter för Mobile Living-livet, samtidigt som vi
fortsätter att minska konsumenternas miljöpåverkan.
Genom Dometics hållbarhetsplattform och hållbar
-
hetsmål bidrar bolaget till minst sex av FN:s mål för
hållbar utveckling (SDG, Sustainable Development
Goals) inom ramen för Agenda 2030 för hållbar
utveckling. Uppföljning av hållbarhetsmålen är en
del av de verksamhetsgenomgångar som utförs varje
månad och en del av de högre chefernas långsiktiga
incitamentsprogram.
Verksamhetens resultat 2023
Organiska nettoomsättning för helåret 2023 sjönk
med 12 procent, samtidigt som EBITA-marginalen
1)
uppvisade en förbättring på årsbasis under det andra
halvåret och slutade på 12,5 procent (13,2) för helåret.
Marginalminskningen för helåret kan framför allt
tillskrivas segmentet Americas, där produktionen inom
RV-branschen föll med 37 procent och höga lagerni
-
våer hos återförsäljarna ledde till en minskad nettoom-
sättning för Service & Aftermarket- verksamheten. Flera
kostnadsreducerande åtgärder har genomförts och
med en ny segmentsledning på plats sedan början av
året är vi övertygade om att vi kommer att påskynda vår
förändringsresa och uppnå effektivitet och marginal-
förbättringar inom segmentet.
Det operativa kassaflödet var vårt starkaste någonsin
och förbättrades till 5 205 miljoner kronor (2 268).
Nettoskulden i förhållande till EBITDA förbättrades till
2,7x (3,0x). Lagernivåerna sjönk under hela året men
var fortsatt högre än normalt.
Vårt hållbarhetsarbete skapar resultat. Våra
koldioxidutsläpp i förhållande till nettoomsättningen
minskade med 46 procent och andelen kvinnliga
chefer ökade till 29 procent (24 procent). De nyckeltal
som mäter sjukfrånvaro på grund av arbetsskador per
miljon arbetstimmar (LTIFR) och ESG-granskning (miljö,
samhällsansvar och bolagsstyrning) av nya leverantörer
ligger båda bättre än målnivåerna.
Vi är mycket stolta över de robusta resultat som
vi har uppnått under ett väldigt utmanande 2023.
Tack vare våra engagerade medarbetare världen runt
har vi fortsatt att ta flera viktiga steg på vår strategiska
förändringsresa, samtidigt som vi har vidtagit nödvän
-
diga kostnadsreducerande åtgärder på kort sikt för att
skydda våra marginaler och vårt kassaflöde.
Vi kommer att fortsätta genomföra vår strategiska
agenda för att nå våra mål, samtidigt som vi förblir
lättrörliga för att snabbt kunna agera på kortsiktiga
marknadstrender.
Stockholm, mars 2024
Juan Vargues
Verkställande direktör och koncernchef
1)
Före jämförelsestörande poster och avskrivning av
förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
VD hAR ORDeT 5DOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2023
FEM SKÄL ATT INVESTERA
I DOMETIC
Verkar på en marknad med långsiktig strukturell
tillväxt inom Mobile Living
Underliggande globala marknadstrender främjar en långsiktig tillväxt
för Dometic. Mobilitet, hållbarhet och friluftsliv är växande globala
trender som skapar möjligheter till expansion. Globala tillväxt-
trender, som ökad användning av friluftsprodukter och innovation,
har resulterat i en stadigt växande efterfrågan på Dometics tekniska
frilufts lösningar och skapat en grund för fortsatt lönsam tillväxt.
läs mer på sidan 7
Tillväxt- och diversifieringsstrategi
som skapar ökad stabilitet
Dometics investeringar i innovativa produkter, varumärkes-
profilering och marknadsföring har bidragit till en stark tillväxt. I
kombination med en förvärvsagenda har detta resulterat i en affärs
-
modell som är väl diversifierad inom olika geografiska områden,
produkter och kundsegment, vilket bidrar till ökad stabilitet.
Utökning av försäljningskanalerna Distribution och Service &
Aftermarket ger en mer balanserad affärsmix. Volatiliteten minskar
och marginalen förbättras genom att bolaget blir mer diversifierat
och mindre beroende av OEM-verksamheten. Skiftet bidrar till att
omvandla Dometic till ett mer konsumentorienterat bolag med en
större andel återkommande försäljning av hållbara och billigare
sällanköpsvaror (lower-ticket discretionary spend products).
läs mer på sidan 16
Industrialisering av bolaget tillför stabilitet
och bidrar till förbättrade marginaler
Den pågående industrialiseringen av Dometics verksamheter
minskar komplexiteten och kostnaderna, vilket leder till ökad
effektivisering, produktivitet och förbättrade marginaler.
läs mer på sidan 21
Dometic är en drivande kraft för hållbarhet
på sin marknad
Som marknadsledande inom Mobile Living-lösningar känner
Dometic ett ansvar för att driva på hållbarhetsarbetet inom bran-
schen. I detta ingår att erbjuda innovativa och hållbara produkter
med låga koldioxidutsläpp som inspirerar till ett aktivt och ansvars
-
fullt utomhus- och friluftsliv med god komfort. Bolaget har tydliga
och mätbara hållbarhetsmål som bidrar till resultaten.
läs mer på sidan 29
Tydliga och värdeskapande finansiella mål
1)
med en attraktiv utdelningspolicy
10 procent tillväxt – Genomsnittlig årlig nettoomsättningstillväxt
18–19 procent lönsamhet – EBITA-marginal
2)
på 18–19 procent
2,5
×
leverage – Nettoskuld i förhållande till EBITDA på omkring 2,5
×
40 procent utdelning – Minst 40 procent av nettoresultatet
läs mer på sidan 12
1
2
3
4
5
1)
Finansiella mål på medellång till lång sikt under en konjunkturcykel.
2)
Före avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster.
DOMeTIC åRS- OCh hållBARheTSReDOVISnInG 2023 DOMeTIC IDAG 6
Globala tillväxttrender på marknaden, till exempel ett ökat intresse för fritidsprodukter
och mobilitet, har lett till en stadigt växande efterfrågan på Dometics produkter. På den
här marknaden har Dometic en unik global ställning med produkter som säljs i fler än 100
länder. I kombination med fortsatta investeringar i nya innovativa tekniska friluftsprodukter,
inom alla försäljningskanaler och med konsumenten i fokus, skapar detta en stabil grund
för fortsatt lönsam tillväxt.
MARKNADEN
Marknaden 7dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
STARKA GLOBALA MARKNADSTRENDER
5
HÅLLBARHET ÄR EN REALITET
Miljölagstiftning, kundkrav, elektrifiering och ändrade
resemönster ökar efterfrågan på hållbara, återvinnings
-
bara och energieffektiva produkter och lösningar.
Påverkan på dometic: Som ett banbrytande bolag
inom Mobile Living-området känner Dometic ett ansvar
för att driva på hållbarhetsarbetet inom branschen. I detta
ingår att erbjuda innovativa och hållbara produkter med
låga koldioxidutsläpp som inspirerar till ett aktivt och
ansvarsfullt utomhus- och friluftsliv med god komfort.
6
DIGITALISERING OCH E-HANDELSREVOLUTION
Att skapa en ännu mer konsumentorienterad affärs-
modell är en viktig konkurrensfördel på dagens mark
-
nad, där konsumenterna är väl pålästa om olika alternativ.
Ett starkt varumärke, sömlösa och automatiserade
flöden och relevanta e-handelskanaler mot både före
-
tagskunder och konsumenter kommer att vara viktiga
konkurrensfördelar.
Påverkan på dometic: Under senare år har Dometic
intensifierat arbetet med att komma närmare slutkonsu
-
menterna, utvecklat gynnsamma relationer med ett stort
antal Dometic-ambassadörer, ökat närvaron på sociala
medier och byggt upp en e-handelsplattform riktad
direkt mot konsumenter (DTC, Direct To Consumer).
dometic är verksamt på en global marknad som håller på att förändras genom flera olika marknadstrender.
Bolaget drar nytta av dessa trender genom att använda sin ledande ställning, globala organisation och kärn-
kompetens inom applikationsområdena Mat & dryck, klimat, energi & Styrning samt Övriga applikations-
områden för att utveckla innovativa produkter och lösningar för konsumenterna. dometic har identifierat
sex globala trender som skapar möjligheter till lönsam tillväxt inom befintliga och nya vertikala marknader.
1
ÖKAD EFTERFRÅGAN PÅ FRITIDSPRODUKTER
Människor lägger mer tid och pengar på utomhus- och
friluftsaktiviteter. Intresset för ett aktivt utomhus- och
friluftsliv växer, bland annat på grund av den fortlöpande
urbaniseringen och demografiska utvecklingen. Det
breda spektrumet av olika sorters friluftsentusiaster
skapar många möjligheter. Här finns allt från inbitna
äventyrare som gärna tillbringar längre perioder långt
från all civilisation, till familjer som använder bilen som
bas för en dag eller en helg ute i naturen.
Påverkan på dometic: Genom att utnyttja bolagets
tekniska kunnande kan Dometic erbjuda ett unikt utbud
av lösningar för en friluftsbaserad livsstil. Detta gäller
både installerade och fristående produkter.
2
MARKNADSKONSOLIDERING
Dometic konkurrerar på en marknad som kännetecknas
av en hög grad av lokal fragmentering och begränsad
industrialisering. Starka varumärken kommer att ha en
framträdande roll på de globala marknaderna, riktade
till välinformerade konsumenter som ställer höga krav på
såväl produkter som företagen bakom dem.
Påverkan på dometic: Med en marknadsledande
position inom viktiga produktområden har Dometic
möjlighet att främja och driva konsolideringen inom
branschen. Det finns därför starka skäl att genomföra
värdeskapande förvärv i syfte att bygga upp ett genuint
globalt ledarskap med en stark lokal närvaro.
3
INNOVATION BLIR ALLT VIKTIGARE
Design, kvalitet, hållbarhet, kundupplevelse och kon-
nektivitet är viktiga faktorer för att behålla konkurrensför-
mågan och attrahera slutkunder. Antalet elfordon ökar
snabbt vilket påskyndar innovationstakten ytterligare.
Påverkan på dometic: Mot bakgrund av bolagets
storlek och nära kundrelationer har Dometic möjlighet
att löpande utveckla nya produkter och lösningar, med
utgångspunkt i kundernas behov och med fokus på
hållbarhet.
4
VÄRLDEN BLIR ALLTMER MOBIL
I dagsläget växer efterfrågan på Mobile Living-produkter
inom alla åldersgrupper, till följd av ett ökat intresse för
utomhus- och friluftsliv och ett ökat välstånd. Samtidigt
utvecklas mobila arbetsplatser, mobila leveranser och
nya transportmönster.
Påverkan på dometic: Dometic spelar en viktig
roll inom nuvarande och framväxande Mobile Living-
trender, tack vare bolagets tekniska kunnande, globala
närvaro och breda produktutbud.
Marknaden 8dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
DOMETICS TOTALA
ADRESSERBARA MARKNAD
Befintliga vertikala marknader: Områden
där Dometic redan har en stark ställning
påverkas exempelvis av behovet av mer
hållbara lösningar och av en ny typ av RV-
och båtanvändare som vill ha mer flexibla
lösningar samtidigt som de vill kunna åtnjuta
samma komfort som i hemmet.
nya vertikala marknader: Områden
där Dometic kan använda sin tekniska
kompetens och andra tillgångar för att växa
påverkas också, vilket skapar möjligheter
för Dometic. Genom att utnyttja bolagets
kärnkompetenser inom olika applikations-
områden har Dometic utökat den totala
adresserbara marknaden avsevärt, vilket
har skapat betydande tillväxtmöjligheter
för bolaget.
KÄRNKOMPETENSER FÖR FLERA APPLIKATIONSOMRÅDEN OCH VERTIKALA MARKNADER FÖR SLUTANVÄNDARE
Dometic använder bolagets kärnkompetenser för att utveckla och sälja produkter inom fyra applikationsområden. Dessa
produkter och lösningar används av kunder och slutanvändare inom flera befintliga och nya vertikala marknader. Den totala
adresserbara marknaden för Dometic uppskattas till över 200 miljarder kronor.
CAMPINGUTRUSTNING I USA
Med sitt utbud av fristående friluftsprodukter
har Dometic goda möjligheter på den snabb-
växande marknaden för campingutrustning,
där USA är den största geografiska marknaden.
De sex identifierade globala marknadstrenderna påverkar de olika
vertikala marknader för slutanvändare där Dometic verkar.
Källa: Statista
Miljoner USD
En marknad på över 200 miljarder kronor
Dometics totala adresserbara marknad
uppgår till mer än 200 miljarder kronor,
varav cirka 30 procent finns på marknaderna
för slutanvändare där Dometic är verksamt
sedan länge (RV, CPV och Marine) och
där bolaget redan har en stark marknads
-
ledande ställning. Dessa marknader har
historiskt vuxit med 1–3 procent i genom
-
snitt per år, ibland med stora fluktuationer
mellan åren. Cirka 50 procent av den adres
-
serbara marknaden finns inom fristående
friluftsprodukter, som är en mer stabil och
snabbväxande marknad. Till exempel har
marknaden för campingutrustning i Nord
-
amerika visat en accelererande tillväxt under
de senaste 15 åren. Marknadstrender och
nya innovationer skapar också möjligheter
för nya tillväxtområden inom de vertikala
marknadsområdena Mobile Deliveries,
Hospitality och Residential.
kYLnInG
VÄrMe
enerGI OCH eLekTrOnIk
MOBILITeT
UTrYMMeSOPTIMerInG
kÄrnkOMPeTenSer aPPLIkaTIOnSOMrÅden
BeFInTLIGa
MarIne
CPV (COMMerCIaL and
PaSSenGer VeHICLeS)
rV (reCreaTIOnaL VeHICLeS)
nYa
FrISTÅende
FrILUFTSPrOdUkTer
reSIdenTIaL
HOSPITaLITY
MOBILe deLIVerIeS
VerTIkaLa Marknader FÖr
SLUTanVÄndare
MARKNAD
>200
miljarder kr.
MAT & DRYCK
ENERGI & STYRNING
KLIMAT
ÖVRIGA
APPLIKATIONS-
OMRÅDEN
07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
4
000
5 000
3
000
2
000
1
000
0
8
%
CAGR
3
%
CAGR
Marknaden 9dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
Stefano Ghisolfi är professionell bergsklättrare från
Italien som specialiserat sig på tävlingsklättring.
Stefano bor i Arco, en charmig stad i norra Italien,
känd för sina kalkstensklippor, och har sin tränings
-
plats precis utanför dörren. Förutom att representera
Fiamme Oro-laget i världscupen är han en erfaren
bergs klättrare som har erövrat några av världens
tuffaste rutter, som Perfecto Mundo i Spanien och
Change i Flatanger i Norge. Hans nuvarande projekt
utgörs bland annat av ett försök att klättra Silence i
Norge och stenblocket Burden of Dreams i Finland.
Han reser mellan dessa platser under ett par månader
varje år med sin ombyggda Fiat Ducato 540.
Stefano är en klättrare i världsklass med en stark
känsla för äventyr och han förlitar sig på aktivitets skyddet
Dometic Hub 2 Redux när han bygger sitt basläger.
”Hubben ger omedelbar skydd och skugga när vi
stannar för att slå läger. Den är lätt att ställa upp och den
är gjord av återvunna plastflaskor”, förklarar han.
Att Stefano valt att bo i sin van har gett honom
möjligheten att fullt ut leva det liv han vill. Han kan
stanna under en längre tid på platser medan han tar
sig an olika klätterprojekt. Hans dröm om ett liv som
nomad har sitt ursprung i barndomen, inspirerad av
husvagnssemestrarna han njöt av med sina föräldrar.
Nu kombinerar han det med sitt intresse för bergs-
klättring, som kommit att bli hans karriär.
1 2 3 4
Snabblänkar till dometic ambassadörer
Läs fler berättelser
LEVER MIN BARNDOMSDRÖM
att bo i en van ger mig möjligheten att
fullt ut leva det liv jag vill leva.
STEFANO
GHISOLFI
DOMETIC AMBASSADÖRER
dOMeTIC aMBaSSadÖrer 10dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
MÅL OCH HUR VI
SKAPAR VÄRDE
FINANSIELLA MÅL
Finansiella mål på medellång till lång sikt under en konjunkturcykel
10 %
MÅL
-
7%
UTFALL 2023
18–19 %
MÅL
12,5%
UTFALL 2023
2,5×
MÅL
2,
UTFALL 2023
40 %
MÅL
46%
UTFALL 2023
-20 000
-10 000
0
10 000
20 000
30 000
40 000
23222120191817
Mkr %
Nettoomsättning Tillväxt
27 775
-7%
-20
-10
0
10
20
30
40
Rörelseresultat (EBITA)  Marginal för rörelseresultat (EBITA)
0
1 000
2 000
3 000
4 000
23222120191817
Mkr %
3 463
12,5%
0
5
10
15
20
Nettoskuld/EBITDA
0
1
2
3
4
23222120191817
Kvot (x)
2,7
Utdelning
0
40
80
120
160
23222120191817
%
46
TILLVÄXT
Genomsnittlig årlig nettoomsättningstillväxt
inklusive organisk tillväxt och förvärv.
LÖNSAMHET
Rörelsemarginal (EBITA) på 18–19 procent, före
avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
och jämförelsestörande poster.
SKULDSÄTTNING
Nettoskuld i förhållande till EBITDA på omkring 2,5x.
UTDELNING
Utdelning på minst 40 procent av nettoresultatet
för perioden.
Utfall 2023
Nettoomsättningstillväxten uppgick till –7 procent, varav
den organiska tillväxten var –12 procent. Den genomsnitt
-
liga årliga nettoomsättningstillväxten (CAGR) 2017–2023
uppgick till 12 procent och var över målnivån.
Utfall 2023
Nettoskulden i förhållande till EBITDA var 2,7x, jämfört
med 3,0x i slutet av 2022. Genomsnittlig nettoskuld i
förhållande till EBITDA 2017–2023 var 2.7x.
Utfall 2023
Styrelsen föreslår en utdelning för 2023 på 1,90 kronor
(1,30) per aktie, vilket motsvarar en utdelningskvot på
46 procent av 2023 års nettoresultat. Utdelningskvoten
för perioden 2017–2023 var 38 procent.
Utfall 2023
EBITA-marginalen för 2023 exklusive jämförelsestörande
poster uppgick till 12,5 procent (13,2), med en robust
förbättring på årsbasis under det andra halvåret. Genom
-
snittlig marginal 2017–2023 var 14,2 procent.
Utveckling tillväxt
Nettoomsättning och tillväxt
Utveckling lönsamhet
EBITA och EBITA-marginal före jämförelsestörande poster
Utveckling utdelning
Utdelningskvot
Utveckling skuldsättning
Nettoskuld i förhållande till EBITDA
MÅL OCH STraTeGI 12dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
HÅLLBARHETSMÅL
0
1
2
3
4
2023202220212020
1,1
-46%
CO
2
utsläpp/Nettoomsättning
Ratio
1)
Ny och mer omfattande mätspecifikation från och med 2022
0
10
20
30
40
50
2023202220212020
29
Procentandel kvinnliga chefer
%
0
20
40
60
80
100
2023202220212020
98
1)
Nya ESG granskade leverantörer av direkt material
%
koldioxidutsläpp/nettoomsättning Procentandel kvinnliga chefer LTIFr andel nya leverantörer av direkt material
som genomgått eSG-granskning
Framsteg
De faktiska koldioxidutsläppen (scope 1 och 2) minskade
med 46 procent jämfört med basåret 2020, vilket till stor
del kan tillskrivas pågående aktiviteter för att förbättra
energieffektiviteten samt övergången till förnybar el.
Framsteg
Dometic lägger stor vikt vid granskning av leverantörer för
att säkerställa att våra affärspartner förstår våra hållbarhets
-
krav och följer uppförandekoden. Vi ser till att minst 90 %
av alla nya större leverantörer av direkt material granskas
i fråga om ESG-efterlevnad (miljö, socialt ansvar och
bolagsstyrning).
Framsteg
LTIFR var 1,7 och bättre än målet på 2,0. Ett bolagsövergri-
pande rapporteringssystem för incidenter rörande hälsa
och säkerhet håller på att införas för att göra det möjligt
att närmare studera inträffade incidenter, dra lärdomar av
dem och vidta proaktiva korrigerande åtgärder.
Framsteg
Andelen kvinnliga chefer ökade till 29 procentenheter
(24%). Resultatet stöds av samtliga segments arbete för
att främja könsmångfald, jämlikhet och inkludering och
för att skapa en mer rättvis arbetsplats.
REDUKTION AV KOLDIOXIDUTSLÄPP/
NETTOOMSÄTTNING
PROCENTANDEL
KVINNLIGA CHEFER
LTIFR
Sjukfrånvaro p.g.a. arbetsskador
per miljon arbetstimmar
ANDEL NYA LEVERANTÖRER AV DIREKT MATERIAL
SOM GENOMGÅTT ESG-GRANSKNING
nyckeltal för hållbarhet, redovisade kvartalsvis under 2023
-
30 %
MÅL 2024
-
46%
UTFALL 2023
27 %
MÅL 2024
29%
UTFALL 2023
<2.0
MÅL 2024
1.7
UTFALL 2023
>90 %
MÅL 2024
98%
UTFALL 2023
0
1
2
3
4
2023202220212020
1,7
LTIFR Skadefrekvens/miljoner arbetade timmar
Ratio
MÅL OCH STraTeGI 13dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
SÅ HÄR SKAPAR VI VÄRDE
Marknad
Väldiversifierat produktutbud och
stor geografisk spridning.
Starka varumärken inom många attraktiva
marknader och produktgrupper.
Stor installerad bas av produkter på marknaden.
Stort nätverk för Distribution och
Service & Aftermarket.
VÄRDESKAPANDE FÖR
INTRESSENTER
STRATEGI OCH VIKTIGA ÅTGÄRDERGLOBALA MARKNADSTRENDER
Lönsam expansion inom
Mobile Living
Produktledarskap genom
innovation
kontinuerliga
kostnadsreduceringar
Bygga tillsammans
Vi är en drivande kraft för
hållbarhet inom vår bransch
Finansiellt
Många år med stabila resultat och
robust kassaflöde.
Tydliga och ambitiösa finansiella mål som
främjar ett fortsatt värdeskapande.
Väldiversifierad och balanserad
finansieringsstruktur.
Hållbarhet
Tydligt fastställda fokusområden och
mål rörande hållbarhet, där ansvaret
ligger inom koncernledningen.
Utbud av innovativa och hållbara produkter
med låga koldioxidutsläpp som inspirerar till
ett aktivt och ansvarsfullt utomhus- och friluftsliv
med god komfort.
Medarbetare och organisation
Omkring 8 000 medarbetare.
Försäljningskontor i fler än 30 länder.
23 tillverknings- och monterings -
anläggningar i 11 länder.
Globala team upprättade för att
säkerställa strukturella förbättringar.
TILLGÅNGAR OCH RESURSER
Ökad efterfrågan på fritidsprodukter
Marknadskonsolidering
Innovation blir allt viktigare
Världen blir alltmer mobil
Hållbarhet är en realitet
digitalisering och e-handelsrevolution
Kunder
Innovativa, hållbara, energieffektiva och
tillförlitliga produkter med enastående design
Samhället
Ett ansvarsfullt bolag som värnar om sunda
affärs- och arbetsvillkor, samt resurs effektivitet
i hela värdekedjan
Medarbetare
Attraherar, utvecklar, engagerar och
behåller duktiga medarbetare
Aktieägare
Lönsam tillväxt som resulterar i attraktiv
total avkastning
1
4
5
6
2
3
MÅL OCH STraTeGI 14dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
DOMETICS
STRATEGI
För att lyckas med sitt uppdrag – att förenkla Mobile
Living – har Dometic som mål att uppnå lönsam tillväxt
genom följande prioriteringar: Lönsam expansion inom
Mobile Living, Produktledarskap genom innovation och
Kontinuerliga kostnadsreduceringar. Grunden för arbetet
kallas ”Bygga tillsammans” eftersom strategin genomförs
genom ett målinriktat lagarbete som innefattar alla med-
arbetare. Medarbetarskap är därför nyckelordet. Dometic
känner ett ansvar för att driva på hållbarhets arbetet
inom branschen och hållbarhet är en integrerad del av
Dometics strategi och dagliga verksamhet.
HÅLLBARHET
Gemensamma värderingar
Global kompetenspool och
kompetensutveckling
Medarbetarengagemang
Gemensam verktygslåda för
genomförande
Starkt ledarskap inom alla nivåer i
organisationen
VÅR VISION
Att vara det världsledande bolaget inom
branschen och den mest framgångsrika och
innovativa leverantören av tekniska lösningar
för utomhus- och friluftsliv
Att vara ledande inom innovation och
tillhanda hålla smarta och tillförlitliga produkter
med enastående design som ger ett verkligt
mervärde åt våra kunder
Att erbjuda en attraktiv arbetsplats
för våra medarbetare
BYGGA TILLSAMMANS
LÖNSAM EXPANSION INOM
MOBILE LIVING
PRODUKTLEDARSKAP GENOM
INNOVATION
KONTINUERLIGA
KOSTNADSREDUCERINGAR
Konsumenten i fokus oberoende
av försäljningskanal – skapa ”pull”.
Expansion framför allt inom tekniska fristående
friluftsprodukter och mobila energilösningar.
Tillväxt inom Service & Aftermarket för att
förbättra marginalerna.
Växa inom OEM med höga marginaler och
lämna OEM med låga marginaler och lågt
serviceinnehåll.
Tillväxtmöjligheter till följd av hållbarhets-
och elektrifieringstrender.
Fokus på försäljningskanaler med två steg och
på sömlöst flöde i alla försäljningskanaler.
Expandera inom Outdoor-marknaden
genom förvärv.
Excellent produktledning.
Rätt produkter för rätt vertikaler, mer frekvent
och till lägre kostnad.
Smarta och tillförlitliga produkter med
enastående design.
Branschens mest hållbara och energieffektiva
produkter.
Produkter med fokus på Service & After market
ska prioriteras.
Införa gemensamma processer, globala
produkter och global teknik.
Rätt kvalitet och kostnad från start.
Minska komplexiteten i allt vi gör.
Gemensamma processer för att möjliggöra
synergier och förbättra konkurrenskraften.
Effektivitet i inköp.
Robust process för prognosframtagning
och hantering av leveranskedjan.
Förbättra tillverknings- och
distributionsstrukturen.
Hållbarhetstänk är nyckeln till att
minska avfall och kostnader.
Sömlösa flöden och automatisering när
så är möjligt för att öka effektiviteten.
MÅL OCH STraTeGI 15dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
LÖNSAM EXPANSION
INOM MOBILE LIVING
en allt större del av befolkningen vill tillbringa tid utomhus, med bilen, båten eller rV-fordonet som bas.
nya konsumentgrupper kommer in på marknaden och skapar en efterfrågan på produkter och lösningar
som gör utomhus- och friluftslivet bekvämt och lättillgängligt.
Produkter som används utomhus för matlagning,
kylning och förvaring måste vara flexibla, lätta att
använda och energieffektiva. Därtill krävs hållbara
mobila energilösningar för att förse de olika produk
-
terna och lösningarna med ström på ett optimalt sätt.
Med ett brett utbud av tekniska lösningar för utomhus-
och friluftsliv har Dometic en unik ställning på denna
växande Mobile Living-marknad, vilket ger en utmärkt
möjlighet att fortsätta växa på befintliga och nya verti
-
kala slutmarknader.
Tre huvudsakliga säljkanaler
Dometic har tre huvudsakliga säljkanaler:
1. OEM-tillverkare (Original Equipment Manufacturer):
Installerade produkter som säljs till RV, båt eller CPV
tillverkare.
2. Distribution: Installerade eller fristående produkter
som säljs via distributionskanaler (fysiska och digitala
grossist- och detaljhandlare, samt Dometics egen
e-handel för konsumenter).
3. Service & Aftermarket: För installerade eller fristå
-
ende produker som får sin service genom ett nätverk
av fristående serviceföretag och serviceleverantörer
eller via Dometics egna serviceorganisationer.
En mer motståndskraftig mix med
förbättrade marginaler
Som en del av bolagets strategi har Dometic fokuserat
på att öka försäljningen via försäljningskanalerna
Distribution och Service & Aftermarket. Genom att
utöka dessa försäljningskanaler får Dometic en bättre
balanserad och mer motståndskraftig affärsmix, samti
-
digt som marginalerna ökar. Förvärv som gjorts under
senare år har i första hand en exponering gentemot
dessa försäljningskanaler och satsningar på organisk
tillväxt, som att utveckla Outdoor-portföljen och införa
en e-handelsplattform mot konsumenter, har drivit
på detta ytterligare. OEM-verksamheten fortsätter att
vara viktig eftersom den skapar stordriftsfördelar och
OEM Service & Aftermarket Distribution
OMSÄTTnInG
2017
14,0 Mkr
OMSÄTTnInG
2023
27,8 Mkr
MÅL OCH STraTeGI 16dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
aftermarket-möjligheter och nettoomsättningen via
OEM-försäljningskanalerna har ökat, om än i långsam
-
mare takt än för övriga försäljningskanaler.
Dometic utvecklar lösningar med konsumenten
i fokus, oberoende av försäljningskanalen. Att sätta
konsumenten i första rummet skapar ”pull” i värde
-
kedjan. E-handelslösningar är viktiga kanaler för att
expandera omsättningen inom Distribution och Service
& Aftermarket. De ökar den direkta interaktionen med
konsumenten och kommer dessutom att förbättra
effektiviteten i order- och leveransflödena för både
Dometic och kunderna (ett sömlöst flöde). Dometic har
infört en global e-handelsplattform för konsumenter
och förvärvade företag har bidragit med kompetens
för ytterligare uppskalning av verksamheten direkt mot
konsumenterna (B2C). Under 2023
var 8 procent (6 % 2022) av all relevant
verksamhet (ej OEM) riktad direkt till
konsument (DTC, Direct-to-Consumer)
och ambitionen är att nå 20 procent.
Detta förväntas bidra till både ökad
tillväxt och utökade marginaler.
* Ambitionen är att 20 procent av all verksamhet
som inte avser OEM ska vara riktad direkt till
konsument (DTC)
Utökad adresserbar marknad
Som en del av fordonsbranschens trend mot större
fordon, till exempel SUV:ar (Sport Utility Vehicles),
tillbringar fler familjer tid i naturen med sin SUV, kombi
eller pickup som bas. Den här typen av konsumenter
använder den egna bilen för att kunna njuta av utom
-
huslivet på ett bekvämt och spontant sätt. Hållbarhets-
och elektrifieringstrender påskyndar den här utveck
-
lingen ytterligare. Genom att utnyttja bolagets tekniska
kunskap och erfarenhet från RV- och Marine-verksam
-
heten när det gäller design för små utrymmen har
Dometic utvecklat och förvärvat bärbara produkter
som svarar mot dessa användares behov. Genom att
erbjuda flexibla produkter som ska användas utanför
fordonet flyttas Dometics försäljningsexponering från
dyra sällanköpsvaror till billigare sällanköpsvaror, samti
-
digt som den globala adresserbara marknaden ökar
från cirka 15 miljoner registrerade RV-fordon globalt
till fler än 300 miljoner registrerade fordon (RV-fordon,
SUV:ar, pickuper och kombibilar). Varje år säljs ungefär
35 miljoner nya SUV:ar, kombibilar och pickuper, vilket
kan jämföras med RV-branschen som historiskt sett har
producerat 700000 till 800000 fordon per år.
Organiskt och genom förvärv har Dometic
byggt upp en betydande global verksamhet
av mobila energilösningar. Utbudet vänder sig
till en snabbväxande marknad som främjas av
elektrifierings- och hållbarhetstrender. Inves
-
teringar i produkter och kompetens kommer
att fortsätta bygga upp den här verksamheten
ytterligare och en organisation upprättas för
att driva arbetet vidare globalt.
OEM-verksamheten är en drivkraft för
aftermarket-försäljningen
Dometics stora installerade produktbas för såväl fritids-
som yrkesinriktade marknader är en viktig drivkraft
för organisk försäljningstillväxt inom Service & After-
market. Uppgraderingssatser, reservdelar och utbyten
av befintliga produkter ger en stabil efterfrågan. Ytter
-
ligare servicekoncept, vilket innefattar förebyggande
underhåll och moderniseringssatser, kommer att stärka
Fler och fler familjer använder sina egna bilar för att kunna njuta av utomhus- och friluftslivet på ett bekvämt och spontant sätt.
20 %
Ambition för
andelen omsättning
inom DTC*
kundrelationerna och skapa ytterligare tillväxtmöjlig-
heter för koncernen framöver. En kontinuerligt växande
installerad produktbas och ökat tekniskt innehåll
främjar tillväxten inom Service & Aftermarket och bidrar
till att öka de återkommande intäkterna. Dometic testar
och utvärderar egna servicesatsningar i flera länder,
där bolagets egna servicemedarbetare tar hand om
slutanvändarnas servicebehov.
Dometic har en stark ställning på OEM-marknaden
för RV, Marine och CPV. OEM-verksamheten är
strategiskt viktig eftersom den skapar stordriftsfördelar
och Service & Aftermarket-möjligheter. Samarbetet
med stora OEM-kunder ger även värdefull och viktig
kunskap för innovationer och produktutveckling och
en väsentlig del av de produkter som Dometic lanserar
är inriktade på OEM-verksamheten.
MÅL OCH STraTeGI 17dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
FÖRVÄRVSSTRATEGI
Mycket selektiv och disciplinerad förvärvsstrategi.
Bolt-on
Stärker kärntekniker.
Bygger globala plattformar.
Ökar lokal närvaro.
Ger tillgång till distributionskanaler.
Skapar synergier och kostnadseffektivitet.
Transformativa
Påskyndar tillgång till nya marknader.
Plattformar för tillväxt (organiskt och ytterligare bolt-on-förvärv).
KRITERIER
TYP AV FÖRRV
Strategiskt
Exponering gentemot marknader med starka tillväxttrender och
attraktiv dynamik.
Stark marknadsnärvaro.
Företrädesvis billigare sällanköpsvaror.
Exponering gentemot Service & Aftermarket.
I enlighet med hållbarhetsvisionen.
Tillför kompetens, stärker produktportföljen.
Finansiellt
Stödjer koncernens finansiella mål.
Lång historik av lönsam tillväxt.
Synergimöjligheter.
Övrigt
Dometics förmåga till integrering.
Passar in i företagskulturen.
kompletterande ”bolt-on”-förvärv spelar en viktig roll för befintliga verksamheter, för att stärka utbudet eller för att växa ytter
-
ligare lokalt. Inom nya tillväxtområden kommer större ”transformativa” plattformsförvärv då och då att vara avgörande för att
dometic ska bli en aktör att räkna med på marknaden, och för att skapa en kritisk massa som utgångspunkt för expansion.
Förvärv och översyn av portljen
– en integrerad del av strategin
En välavvägd kombination av organisk tillväxt och
strategiska förvärv är fortsatt viktig för att ytterligare
stärka Dometics ledande ställning. Noggrant utvalda
strategiska förvärv har varit viktiga för att göra Dometic
till den verkligt globala aktör som bolaget är i dag och
kommer även fortsättningsvis att spela en betydande
roll för att möjliggöra synergier och skalbarhet,
samtidigt som bolagets integreringsprocesser och
värdeskapande kommer att systematiseras ytterligare.
Kompletterande ”bolt-on”-förvärv spelar en viktig
roll för befintliga verksamheter, för att stärka utbudet
eller för att växa ytterligare lokalt. Inom nya tillväxtområ
-
den kommer större ”transformativa” plattformsförvärv
då och då att vara avgörande för att Dometic ska bli en
aktör att räkna med på marknaden, och för att skapa
en kritisk massa som utgångspunkt för expansion.
Förvärvet av Igloo 2021 var ”transformativt” medan de
övriga nio förvärven som genomfördes 2021 och 2022
var ”bolt-on”.
De branscher som Dometic verkar inom är alltjämt
fragmenterade och att leda konsolideringen blir
avgörande för att kunna utnyttja globala trender som
skapar tillväxt. Samtidigt som den växande samlingen
av potentiella strategiska förvärv hanteras centralt, har
de operativa enheterna fått utökat ansvar i fråga om
att identifiera och utvärdera möjliga förvärvsobjekt.
MÅL OCH STraTeGI 18dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
Prioriterade förvärvsmöjligheter
Service & Aftermarket.
Mobila energilösningar.
Fristående friluftsprodukter.
Marine-utrustning.
Avyttringsmöjligheter
Icke-strategiska områden.
OEM-verksamhet med låg marginal och
små möjligheter för Service & Aftermarket.
Kontinuerlig översyn av portföljen
Anpassad efter Dometics strategi.
Positiva marknadstrender.
Bygger upp starka marknadspositioner
globalt.
Möjlighet till hög marginalökning.
Skapar möjligheter inom Service & Aftermarket.
Kundorientering.
I linje med hållbarhetsvisionen.
ÖVERSYN AV PORTFÖLJEN
Förvärvs- och avyttringsmöjligheter
Kontinuerlig översyn av portföljen
Dometic gör kontinuerligt en strategisk översyn av den befintliga
portföljen och beaktar både framtida förvärv och avyttringar. Såväl
nya som befintliga produkter måste anpassas efter Dometics strategi
när det gäller exempelvis möjligheter inom Service & Aftermarket och
framtida marknadstillväxt.
Genomförandet av strategin i sammandrag
12 procent genomsnittlig årlig nettoomsättningstillväxt (CAGR)
2017–2023.
Andelen av omsättningen från Distribution och Service & Aftermarket
har ökat till 57 procent från 39 procent 2017.
DTC e-commerce nettoomsättningstillväxt var 19 procent 2023.
Utveckling av nettoomsättningen
En kombination av förvärv och organisk tillväxt
Miljarder kr
Förvärvad och organisk tillväxt
0
5
10
15
20
25
30
2322212019181716151413121110090807060504030201
CAGR
6%
CAGR
6%
CAGR
7%
CAGR
7%
CAGR
12%
CAGR
12%
Bolaget gör kontinuerligt en strategisk översyn av den befintliga portföljen och
beaktar både framtida förvärv och avyttringar.
Tillväxttrenden har accelererat under senare år, bland annat till följd av förvärv inom områden med högre tillväxt
MÅL OCH STraTeGI 19dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
PÅ EXPEDITION TILL EN AV
JORDENS MEST AVLÄGSNA PLATSER
Teamet i Project Zero, Dr Geoff Wilson och hans son
Kitale, är på en resa för att öka medvetenheten om
pågående klimatförändringar. Med på sin koldioxid
-
neutrala expedition finns Dometics produkter för att
förenkla den tuffa resan från Sydpolen till Nordpolen.
Expeditionen som kallas ”Project Zero” följer två
äventyrare när de utforskar några av världens mest
isolerade och sårbara miljöer. Genom att i realtid
dokumentera tillståndet i dessa områden vill Project
Zero öka medvetenheten kring klimatförändringar och
samla in information för vetenskaplig forskning.
Från Sydpolen till Nordpolen kommer duon
bestående av far och son dokumentera den synliga
effekten av den globala uppvärmningen och
samarbeta med världens ledande klimatforskare,
förespråkare och initiativ.
Produkter från Dometic, så som mobil kyl- och
matlagningsutrustning samt mobila kraftlösningar
kommer att användas på NANØØK X, segelyachten
som transporterar duon. Genom att utnyttja solenergi
kommer Dometics mobila kraftlösningar att möjliggöra
användningen av förnybar energi under expeditionen.
Mer information om expeditionen finns här:
projectzero.earth
Genom att utnyttja solenergi kommer dometics mobila kraftlösningar
att möjliggöra användningen av förnybar energi under expeditionen.
PROJECT
ZERO
1 2 3 4
Snabblänkar till dometic ambassadörer
Läs fler berättelser
DOMETIC AMBASSADÖRER
dOMeTIC aMBaSSadÖrer 20dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
PRODUKTLEDARSKAP
GENOM INNOVATION
Investeringar i produktinnovation
Investeringar i forskning och utveckling, Mkr
Smarta och tillförlitliga produkter med
enastående design
Den grundläggande frågan bör alltid vara: ”Vad är
det slutkonsumenten egentligen behöver?” För att
hitta svaret lyssnar Dometic noga på sina kunder och
slutkonsumenter för att förstå deras behov – i fråga om
produkter, kompletta lösningar, leveranser, support
och service. Genom att identifiera och definiera rele
-
vanta fördelar för konsumenterna på ett tidigt stadium
i produktutvecklingen kan dessa fördelar integreras
med rätt kvalitet och till rätt kostnad.
Ett antal aktiviteter genomförs tillsammans med
konsumenter för att fånga upp deras krav och förvänt
-
ningar. Att involvera ambassadörer och konsumenter
är även viktigt för att produktutvecklare ska kunna fatta
rätt beslut bland alla parametrar, till exempel i fråga om
vikt, storlek, prestanda och utseende.
Dometics produktledning har en central roll i detta
arbete och ska se till att Dometic har rätt utbud av kom
-
mande produkter. I denna roll ingår även ansvaret för
marknadsövervakning, idéskapande, produkt planer,
utveckling av säljsupport och livscykelhantering,
inklusive in- och utfasning av produkter.
För att säkerställa att satsningarna blir lönsamma
på lång sikt fortsätter Dometic att arbeta aktivt med
portföljen med immateriella rättigheter och ser fördelar
med att skydda både teknik och design. Det tryggar
vårt varumärkesställning och säkerställer tekniskt
ledarskap och kostnadskontroll, samtidigt som det
möjliggör anpassning till lokala behov.
2018
2023
79%
350
625
Investeringarna i produktinnovation har ökat och flera nya produkter lanserades under 2023. Forsknings- och utvecklingskostnaderna i
procent av nettoomsättningen låg kvar på cirka 2 procent, bland annat tack vare ökad effektivitet och fokus på globala produktplattformar.
MÅL OCH STraTeGI 21dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
Innovationsindex för produkter
25%
Mål för
innovationsindex
0
5
10
15
20
25
30
202320222021202020192018
%
andel av nettoomsättningen från produkter som lanserats under de senaste tre åren. Under 2022 skedde en tillfällig
nedgång i indexet till följd av begränsad tillgång på halvledare.
Globala produkter, generationsplanering
och modularitet
Dometics strategi är att öka innovationsnivån med
bibehållen och stärkt konkurrensförmåga. En balans
mellan global och regional produktstrategi krävs för
att öka effektiviteten och flexibiliteten, samtidigt som
tiden från idé till marknad och produktkomplexiteten
minskas. Den ökade fokuseringen på produktdimen
-
sionen i Dometics organisation kommer att leda till en
ännu bättre harmonisering mellan de kommersiella
strategierna och produktstrategierna framöver. Det tek
-
niska kunnandet inom Dometic är mycket omfattande.
Globala produktområden med särskilt utsedda pro
-
duktchefer säkerställer modularitet, kostnadskontroll,
kvalitet, hållbarhetsaspekter och återanvändning av
komponenter mellan produkter och projekt. Dometic
har fastställt fyra kärntekniker: elektronik, anslutbarhet,
kylning och mobil energi. Dessa tekniker används inom
en lång rad olika produkter och lösningar för kunderna.
Dometics produktutvecklingsprocess (DPDP,
Dometic Product Development Process) har fortsatt
övergången till globala utvecklingssatsningar. Den
ökade fokuseringen på större projekt säkerställer att
Dometic ägnar tid och resurser åt innovationer som
verkligen gör skillnad på marknaden, samtidigt som
det sker en kontinuerlig expansion till nya områden
med särskilt fokus på fristående friluftsprodukter.
Genom de förvärv som gjorts under senare år har
Dometic nu en global ställning och marknadsnärvaro
inom mobila energilösningar. Inom det här området
erbjuder Dometic en bred produktportfölj som
är mycket attraktiv för aftermarket-verksamheten.
Detta innefattar produkter för att tillhandahålla
förnybar energi genom solpaneler, i kombination med
produkter som används för energiomvandling och
energilagring. Arbetet intensifieras nu för att anpassa
Dometics hela produktportfölj till vårt utbud av mobila
energilösningar, i syfte att kunna tillhandahålla en ännu
bättre och mer hållbar upplevelse för konsumenten.
Produktutformning för förbrukningsartiklar,
reservdelar och uppgraderingssatser
Historiskt sett har fokus legat på att förbättra produkter-
nas prestanda, kvalitet och kostnad. Under senare år
har dessa fokusområden kompletterats med en star
-
kare inriktning på Service & Aftermarket. Nya produkter
tas fram med större vikt lagd vid servicemöjligheter och
det finns därtill ett ökat fokus på att utveckla produkter
specifikt för Service & Aftermarket.
Hållbart produktledarskap
Dometic har stärkt organisationen för att kunna bedriva
ett hållbart produktledarskap, eftersom vi tror att detta
kommer att vara en viktig marknadsdifferentierande
faktor och ge ett långsiktigt värdeskapande. Marknads
-
undersökningar visar att människor i alla åldrar, men i
synnerhet de yngre generationerna, är villiga att betala
extra för hållbara produkter. Det är viktigt att få in ett
livscykeltänkande och ett vagga-till-vagga-perspektiv
inom hela organisationen för att göra hållbarhet till en
värdefull produktegenskap för Dometic.
Genomförandet av strategin i sammandrag
Bland produkterna som lanserades 2023 fanns:
Dometics NRX-kylskåp – en ny produktplattform
med kylskåp för alla vertikaler (båtar, RV-fordon,
CPV:er) som är 25procent mer energieffektiva än de
produkter som för närvarande finns på marknaden.
Dometics ventilationsenhet ACC3100 – en ny
ventilationsprodukt med ett patenterat värmeåter
-
vinningssystem som sparar upp till 20% av energi-
förbrukningen för att värma och kyla ett RV-fordon.
Igloos kompressorkylboxar (ICF-serien) och termo-
elektriska kylboxar (TE-serien) – den första produkt-
serien aktiva kylboxar under varumärket Igloo.
Dometics innovationsindex var 17 procent i slutet
av året, jämfört med målet på 25 procent. 2021
var innovationsindexet 26procent. Begränsad
tillgång på komponenter och ett kortsiktigt fokus
inom koncernen på att minska lagren genom att öka
försäljningen av befintliga produkter hade en tillfällig
negativ inverkan på indexet.
Investeringarna i produktutveckling har ökat med
79 procent jämfört med 2018.
Vår organisation för immateriella rättigheter har för-
stärkts och antalet immateriella rättigheter uppgår till
>3000, vilket är mer än en fördubbling sedan 2018.
Nettoomsättningen från globala plattforms-
produkter har ökat 4 gånger jämfört med 2018.
MÅL OCH STraTeGI 22dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
KONTINUERLIGA KOSTNADS
REDUCERINGAR
nettoomsättning per heltidsekvivalent (FTe)
Mkr
Minskade kostnader är en viktig del av strategin för
att ytterligare stärka dometics konkurrenskraft och
möjliggöra fortsatt lönsam tillväxt. kostnadsreduk
-
tioner kommer att uppnås genom minskad ineffekti-
vitet och minskat svinn, samt genom utnyttjande av
fördelarna med automation och digitalisering.
Minskad komplexitet i allt som Dometic gör
Dometics storlek, breda verksamhetsinriktning och
globala räckvidd har många fördelar, men leder också
till komplexitet. Onödig komplexitet måste avlägsnas
för att skapa ett effektivt, flexibelt och mer innovativt
bolag. Dometic har inlett minskningar av komplexi
-
teten inom hela organisationen, bland annat i fråga
om antalet leverantörer, antalet anläggningar, antalet
juridiska enheter och antalet artiklar i lager (SKU:er),
samt vad gäller IT-infrastrukturen.
Minskad komplexitet är utgångspunkten för att främja
industrialisering av verksamheten. Dometic har infört
en strukturerad process med tydlig ansvarsfördelning
och samarbete mellan olika funktioner för att optimera
verksamheterna. Det första steget är inriktat på att
minska komplexiteten i antalet artiklar i lager (SKU:er),
minska leverantörsbasen och upprätthålla en regional
och global kategorihantering. Det andra steget omfat
-
tar outsourcing av aktiviteter som inte tillhör kärn-
verksamheten, samt konsolidering av anläggningar.
Det tredje och sista steget är att optimera strukturen
genom gemensamma processer för inköp, leverans
-
kedjehantering, lean-metoder och automation. De tre
stegen genomförs parallellt, med olika tidsplaner.
Att ha färre artiklar i lager är viktigt eftersom det
minskar kostnaderna och komplexiteten. Bolaget
har gjort stora framsteg och har minskat antalet
2
018
2
023
41%
2.0
2.8
Ökad effektivitet – nettoomsättningen per heltidsekvivalent har ökat med 41 procent i förhållande till 2018.
Jämfört med 2017 är ökningen 64 procent.
MÅL OCH STraTeGI 23dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
MINSKA KOMPLEXITETEN MINSKA KOMPLEXITETEN OPTIMERING
1 2 3
LEAN-EFFEKTIVITET
HÅLLBARHET DIGITALISERING
VÄrdeanaLYS/TILLÄMPnInG aV VÄrdeanaLYS
Lean
aUTOMaTIOn
InkÖPSeFFekTIVITeT
eFFekTIVITeT I LeVeranSkedJan
OUTSOUrCInG aV PrOdUkTIOn SOM InTe
TILLHÖr kÄrnVerkSaMHeTen
kOnSOLIderInG aV anLÄGGnInGar
FÄrre anTaL arTIkLar I LaGer
1)
kaTeGOrIHanTerInG
SkIFTe aV LeVeranTÖrer FrÅn HCC TILL LCC
2)
MInSknInG aV anTaLeT LeVeranTÖrer
1)
SKU:er (Stockkeeping Units).
2)
Högkostnadsländer (High Cost Countries) till lågkostnadsländer (Low Cost Countries).
artiklar i lager med 65 procent i förhållande till 2018.
Satsningarna på ytterligare minskningar fortsätter, med
fokus på strukturella minskningar genom införande av
plattformsbaserad/modulär utformning med en större
mängd gemensam teknik inom koncernen.
Inköpen blir allt viktigare i takt med att Dometic
successivt går över till globalt samordnade processer
för produktutveckling och -tillverkning. Produkter
och komponenter som inte hör till kärnverksamheten
kommer att outsourcas till externa leverantörer i låg
-
kostnadsländer, vilket ger ökade stordriftsfördelar och
större flexibilitet. Dometic samordnar de strategiska
inköpen centralt och globala inköpsstrukturer har
upprättats inom flera nyckelområden, exempelvis elek
-
tronik och kompressorer. För att främja ökade inköp
från lågkostnadsländer har inköpskontor etablerats i
Mexiko och Ungern, som ett komplement till det redan
befintliga i Kina. Åtgärder för att minska exponeringen
för kinesisk verksamhet har fortsatt, delvis i syfte att
minska tullavgifterna till USA.
Gemensamma processer och kontinuerligt
förbättrad konkurrensförmåga
Lean-metoder är centrala för verksamhetsoptimering
och kommer att öka Dometics konkurrensförmåga.
En organisation baserad på lean skapar mer värde för
kunderna samtidigt som den använder färre resurser
genom att inrikta arbetet på att fortlöpande förbättra
kundvärdet och eliminera ineffektivitet. Gemensamma
processer och tydlig ansvarsfördelning är avgörande
för att samordna industrialiseringen av Dometics verk
-
samheter. Detta innefattar allt från produktutveckling,
tillverkning och logistik till försäljning, administration
och IT. Dometic har utsett globala processägare
med ansvar för att utveckla, leda och samordna
arbetet med att implementera Dometics processer,
utbildningsprogram och IT-applikationer inom sina
respektive områden.
Framtidsoptimerad tillverknings-
och distributionsstruktur
Att optimera tillverkningen är nödvändigt för att uppnå
kostnadsreduceringar. Förmågan att upprätthålla en
flexibel infrastruktur, att kunna anpassa sig snabbt till
säsongsvariationer och konjunktursvängningar och att
ha en låg kapitalbindning är också avgörande. För att
uppnå allt detta fokuserar Dometic på att minska den
vertikala integreringen genom att outsourca aktiviteter
som inte tillhör kärnverksamheten, reducera antalet
tillverkningsanläggningar, minska tillverkningen i hög
-
kostnadsländer på olika kontinenter, utnyttja fördelarna
Utveckling av verksamheten i flera steg
Minskad komplexitet är utgångspunkten för att främja industrialisering av verksamheten. det andra steget omfattar outsourcing av aktiviteter som inte tillhör kärnverksamheten, samt konsolidering av anläggningar.
det tredje och sista steget är att optimera strukturen genom gemensamma processer.
MÅL OCH STraTeGI 24dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
Förmågan att upprätthålla en flexibel infrastruktur, att kunna anpassa sig snabbt till säsongsvariationer och konjunktursvängningar
och att ha en låg kapitalbindning är avgörande.
Framtidens tillverkningsstruktur
LOGISTIKNÄTVERK
MODULFABRIKER Låg komponentvariation
REGIONALA MONTERINGSANLÄGGNINGAR LOKALA KUNDER
GeMenSaM LCC-LeVeranTÖr:
MOdUL OCH kOMPOnenTer
med lågkostnadsländer, samt utöka automationen och
satsa på montering i huvudmarknadernas närområde.
Dometic drar strategiskt ner på egen produktion
medan värdet som outsourcas stiger. I optimeringen av
tillverkningsstrukturen ingår gemensamma och förbätt
-
rade rutiner och processer för inköp. En naturlig följd
av denna förändring är en minskning av antalet leveran
-
törer och fler strategiska partner, vilket resulterar i hög
flexibilitet och tillförlitlighet, konkurrenskraft, felfria
leveranser och en hög nivå på hållbarhetsarbetet.
Ett kostnadsreduceringsprogram tillkännagavs 2019
med inriktning på att outsourca aktiviteter som inte tillhör
kärnverksamheten samt att konsolidera anläggningar,
i syfte att optimera bolagets struktur. Ett ytterligare
program tillkännagavs i juli 2022. Aktiviteterna i de
båda programmen slutfördes 2023. Totalt berördes 24
anläggningar och 2000 medarbetare av programmen.
DIGITALISERING OCH SÖMLÖST FLÖDE
Dometic strävar efter att automatisera processer när
så är möjligt och att utveckla branschen med en hög
grad av automation och ett sömlöst flöde inom alla
områden. Implementeringen av ett sömlöst flöde
och samordningen och optimeringen av IT-strukturen
möjliggör även en effektiv samverkan mellan support
-
funktionerna. Med den här agendan kommer Dometic
att kunna hjälpa och serva sina tusentals kunder över
hela världen på ett bättre och mer effektivt sätt.
Bolaget ökar sina aktiviteter och investeringar inom
digitalisering och e-handel för att nå nya kunder och
reducera kostnaderna.
I detta ingår:
EDI-lösningar (Electronic Data Interchange) för
befintliga större kunder och leverantörer i syfte att
minska transaktionskostnaderna.
En global B2B-lösning för att automatisera flöden,
sänka kostnaderna och öka effektiviteten.
En global B2C-lösning för direkt kontakt med
nya kunder.
Artificiell intelligens – en möjlighet och en risk
Artificiell intelligens (AI) och generativ artificiell intelli-
gens innebär stora möjligheter för Dometic på många
olika sätt. Det finns dock även risker om tekniken inte
introduceras på rätt sätt. Dometic genomför nu ett
program för att skapa ett ramverk för AI-användning.
Programmet utforskar möjligheterna inom: produkt
-
formgivning, programvaruutveckling, marknadsföring,
försäljning och immateriella rättigheter. Varje projekt
ansvarar för att ta fram idéer kring användningssätt,
men ska även bidra till framtagningen av styrnings
-
modellen för AI. Detta görs med fokus på riskerna, till
exempel informationsläckage, intrång i immateriella
rättigheter och det genererade innehållets kvalitet.
Genomförandet av strategin i sammandrag
Ökad effektivitet – nettoomsättningen per heltids-
ekvivalent (FTE) har ökat med mer än 41 procent
jämfört med 2018. Jämfört med 2017 är ökningen
64 procent.
Ökad flexibilitet – andelen inhyrd personal utgör
19 procent av arbetsstyrkan, jämfört med mindre än
5 procent 2018.
Det totala antalet tillverkningsanläggningar har
minskat från 27 stycken 2018 till 23 stycken 2023,
inklusive fyra anläggningar som tillkommit genom
förvärv. Detta motsvarar en underliggande reduk
-
tion på 30 procent.
Antalet artiklar i lager (SKU:er) har minskat med
65 procent jämfört med 2018 (exkl. förvärv).
Andelen direkt material från lågkostnadsländer har
ökat till 66 procent (exkl. förvärv). Ambitionen är att
nå 80 procent.
Antalet leverantörer har minskat med 29 procent
(exkl. förvärv) jämfört med 2018. Ambitionen är att
nå 50 procent.
reGIOnaLa LeVeranTÖrer
I LÅGkOSTnadSLÄnder
MÅL OCH STraTeGI 25dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
TILLSAMMANS BYGGER
VI VÅR FRAMTID!
Våra fyra kärnvärden beskriver vilka vi är och vad vi står för. De hjälper oss att
samordna våra prioriteringar och möjliggör ett decentraliserat beslutsfat-
tande, samtidigt som vi tillsammans bygger upp en ”ONE Dometic”-kultur.
TILLSAMMANS BYGGER VI VÅR FRAMTID
Vi vinner som ett team.
Vi är ”ONE Dometic”.
Vi uppmuntrar till personlig utveckling genom
en positiv återkopplingskultur.
VI SPELAR FÖR ATT VINNA
Vi är engagerade och tävlingsinriktade.
Vi försöker alltid prestera på topp.
Vi har roligt medan vi når våra resultat.
VI VÄLKOMNAR FÖRÄNDRINGAR
Vi är nyfikna, samarbetsinriktade och konsumentdrivna.
Vi drar nytta av våra misslyckanden och lär oss snabbt.
Vi förnyar och förbättrar.
VI LEVER SOM VI LÄR
Vi gör det vi säger.
Vi gör det som är rätt.
Vi bryr oss om våra medarbetare och vår omvärld.
Som stöd för den förändrings-
resa som Dometic befinner
sig på, och till hjälp för oss
att hantera ständigt skiftande
affärsbehov, genomfördes under
2023 en grundlig process för att
uppdatera bolagets kärnvärden.
Processen tog över sex månader
och en stor grupp anställda från
olika delar av Dometics globala
organisation deltog i arbetet.
Syftet är att bygga upp en ”ONE
Dometic”-kultur, stärka ledarna
och förbättra kommunikationen
och förtroendet mellan segment
och funktioner. Dessutom
vill vi kunna decentralisera
beslutsfattandet och genomföra
beslut snabbare, samtidigt som
vi säkerställer att våra kärnvärden
stöder bolagets syfte, vision,
strategi och varumärke.
MÅL OCH STraTeGI 26dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
2021. Efter varje undersökning har bolaget arbetat
aktivt med de handlingsplaner som tagits fram som
resultat av undersökningen. En ny undersökning
inleddes i december 2023.
Genomförandet av strategin i sammandrag
Ökat andelen kvinnliga chefer avsevärt till
29procent.
Ny process för kompetensbedömning och
successionsplanering.
Lansering av en global struktur för ledarskaps-
utveckling.
Globalt ledningsmöte under två dagar för att
påskynda Dometics förändringsresa.
Investering i en AI-driven plattform för lärande och
utveckling.
Mångfald och inkludering
Dometic anser att lagarbete, vilket innefattar en delad
målbild och en vilja att ta ansvar både som individer
och som team, är avgörande för bolagets framgång.
Ett bra lagarbete bidrar inte bara till att göra Dometic
till ett framgångsrikt bolag utan skapar också en bra
arbetsplats.
Mångfald är en strategisk tillgång för Dometic och
en av våra viktigaste konkurrensfördelar. Mångfald är
något som uppmuntras fullt ut och ses som avgörande
för bolagets framgång och motivationen på arbetsplat
-
sen. Med en mångfaldsbetonad personalstyrka kan
Dometic rekrytera och behålla de bästa personerna,
öka medarbetarnas engagemang, bli mer innovativt
och förbättra verksamhetens resultat.
Principerna om mångfald, rättvisa och inkludering
gäller inom hela bolaget och omfattar alla aspekter.
Mångfald betyder för oss att visa respekt för att varje
människa är unik, och inom Dometic tillåts inte egna
förutfattade meningar påverka agerandet.
Dometic kan bara uppnå bolagets ambitioner
om medarbetarna samarbetar, lever upp till kärnvär
-
dena och agerar i enlighet med bolagets strategi.
Dometic erbjuder sina medarbetare kompetens- och
karriärutveckling och strävar efter att ta tillvara allas
förmågor och förbättra den interna kommunikationen
och samverkan. Målet för Dometic är att utveckla en
företagskultur där ansvarstagande, lojalitet och nytän
-
kande är kännetecknande. Detta synsätt ska bidra till att
främja lagarbete och samarbete och ge engagerade
och delaktiga medarbetare.
Tillsammans bygger vi vår framtid
Dometics medarbetare ska ha ett tydligt fokus, stän-
digt utveckla sina kompetenser och engagera sig i allt
som Dometic gör för att genomföra bolagets strategi.
Kärnvärdena är inte bara vägledande principer, de
definierar också hur teammedlemmar inom Dometic
arbetar, uppträder och interagerar.
En av de viktigaste grundpelarna för hållbar och
långsiktig framgång för ett bolag är den systematiska
utvecklingen av bra ledare. Dometic tror på att inves
-
tera i ledarskapsutveckling och förväntar sig att detta
ska inverka positivt på affärsresultatet.
Dometics chefer måste hantera snabba föränd
-
ringar till följd av ny teknik, politiska beslut, miljöfrågor
och oförutsedda händelser. Cheferna behöver vara
rustade och utbildade för att kunna leda sina team på
ett bra sätt och bygga upp organisationens kapacitet
för positiv förändring.
En stark arbetsgivare
I syfte att skapa fler interna utvecklingsmöjligheter har
Dometic vidareutvecklat sin interna rekryteringstjänst
och kompetensutveckling.
Implementeringen av bolagets globala arbetsgi
-
varvarumärke, framför allt på sociala medier, fortsätter.
Huvudbudskapen i Dometics globala arbetsgivar-
varumärke är:
Ett globalt bolag med en vänskaplig känsla.
Utmaningar ger oss möjlighet att utvecklas.
Vi leder vår bransch och får den att växa.
Utmaningar leder till personlig utveckling.
Starkare och bättre tillsammans.
Den första globala medarbetarundersökningen
genomfördes 2019 och den genomfördes på nytt
MÅL OCH STraTeGI 27dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
1 2 3 4
OWEN VILL FORTSÄTTA NJUTA AV NATUREN
Owen är en legend inom surfing. Han har tävlat i
den prestigefyllda World Surf League och tagit en
bronsmedalj vid Olympiska sommarspelen i Tokyo
2020. Han är allmänt erkänd som en av världens bästa
surfare med en imponerande meritlista som säger
mycket om hans passion och engagemang. Efter
12 år av tävlingssurfing gick Dometic-Ambassadören
och surflegenden Owen Wright i pension på The Rip
Curl Pro Bells Beach, ett ikoniskt stopp på World Surf
League Championship Tour.
Owens resa har inte alltid varit lätt. 2015 drabbades
han av en allvarlig hjärnskakning under ett tränings
-
pass. Trots bakslaget var han fast besluten att ta sig
tillbaka till toppen och bevisa för sig själv och världen
att han kunde fortsätta att tänja på gränserna. Mindre
än ett år senare vann han World Surfing League Quick
-
silver Pro Gold Coast, en otrolig bedrift som visade på
hans förmåga att möta tuffa utmaningar.
Owen meddelade nyligen att han skulle dra sig
tillbaka från professionell surfing och istället fokusera
på sin hälsa, tillbringa mer tid med familjen och fort
-
sätta att utforska och njuta av naturen.
”Jag hittade camping efter att jag drabbats av min
hjärnskakning och jag fann att det verkligen hjälpte mig
att balansera ut min hektiska livsstil där jag reste jorden
runt. Det gav mig också glädjen tillbaka efter att ha
kämpat hårt för att ta mig tillbaka efter olyckan. Det är
något som jag kan dela med min son och familj, och har
fått oss att landa. Att vara ute i naturen är det bästa och
Dometics produkter gör det enkelt. Jag är så glad över
att ha hittat campingen igen och jag vet att det kommer
att vara en del av mitt liv för alltid. Ingenting slår att vara
utomhus och få utforska naturen.” säger Owen.
Jag är så glad över att ha hittat campingen igen och jag
vet att det kommer att vara en del av mitt liv för alltid.
OWEN
WRIGHT
Snabblänkar till dometic ambassadörer
Läs fler berättelser
DOMETIC AMBASSADÖRER
dOMeTIC aMBaSSadÖrer 28dOMeTIC ÅrS- OCH HÅLLBarHeTSredOVISnInG 2023
Vi älskar outdoorlivet. Som pionjärer inom Mobile Living ska vi vara en drivande
kraft för hållbarhet på vår marknad. Vi vill att naturen ska vara en resurs som alla
kan njuta av och utforska. För alltid.
HÅLLBARHET
Som marknadsledande inom Mobile
Living-lösningar vill Dometic vara en
drivande kraft för hållbarhet. Miljontals
människor världen över köper och använder
Dometics produkter. De är alla en del av en
växande trend med människor som anam
-
mat en aktiv och mobil livsstil utomhus med
frihet och äventyr. Närhet till naturen är något
som användarna av Dometics lösningar ofta
framhåller. Dometic strävar efter att möta den
växande efterfrågan på Mobile Living-livet,
och samtidigt fortsätta att minska konsu
-
menternas miljöpåverkan. Hållbarhet är en
integrerad del av Dometics strategi, och är
helt centralt för att bygga upp ett bolag som
står väl rustat för framtida utmaningar och
möjligheter.
VÅRT BIDRAG
Dometic bidrar till en mer hållbar värld genom att göra det möjligt för människor att njuta
av och utforska naturen – lokalt och oftare. Det gör vi genom att erbjuda innovativa och
hållbara produkter med låga koldioxidutsläpp som inspirerar till ett aktivt, bekvämt och
ansvarsfullt liv utomhus.
VI ÄR EN DRIVANDE
KRAFT FÖR HÅLLBARHET
INOM VÅR BRANSCH
HållbarHet 30DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSPLATTFORM 2022–2024
I skärningspunkterna mellan de tre fokusområdena och de tre påverkansområdena har nio åtgärdsblock definierats.
Påverkansområden
Fokusområden Bolaget
Produkter/
leveranskedjan Konsumenter Dometics ambitioner Dometics mål Bidrag till SDG-mål
People
Föredragen
arbets-
givare inom
utomhus- och
friluftsbranschen
bra
arbetsförhållanden
Välbefinnande
Erbjuda en säker, inklu
-
derande, mångfaldig och
dynamisk arbetsplats – som
gör det möjligt för alla medar
-
betare att nå sin fulla potential
för hela bolagets bästa.
Erbjuda en hälsosam och säker arbetsmiljö
för alla medarbetare
Alla medarbetare kan vara sig själva
Utmärkt ledarskap på alla nivåer i
organisationen
Planet
Hållbar
verksamhet
Hållbara
innovationer
Hållbar
livsstil
Erbjuda innovativa, hållbara
och cirkulära produkter
med låga koldioxidutsläpp.
Minimera klimatpåverkan, öka
resurseffektiviteten och främja
cirkularitet.
Hållbar verksamhet:
Verksamheter drivs helt och hållet med
förnybar el
Minska koldioxidutsläppen från varutransporter
Minimera mängden avfall och sluta med
deponering
Hållbara innovationer:
Öka effektiviteten under produktens
användningsfas
Öka användningen av förnybara och
återvunna material
Förlänga den förväntade livslängden
Governance
Goda
affärsmetoder
God affärspartner
Göra det möjligt
för fler att uppleva
utomhus- och
friluftsliv
Alltid värna om mänskliga
rättigheter och upprätthålla
sunda affärsmetoder och bra
arbetsförhållanden.
Alla medarbetare förstår uppförandekoden
och vet hur de ska agera i svåra situationer
Alla affärspartner har en god förståelse av
uppförandekoden och hjälper till att verka
för hållbarhet inom vår bransch
Genom Dometics hållbarhetsplattform och
hållbarhetsmål bidrar bolaget till minst sex
av FN:s mål för hållbar utveckling (SDG,
Sustainable Development Goals) inom ramen
för agenda 2030 för hållbar utveckling.
Dometics hållbarhetsplattform för 2022–2024
omfattar fokusområdena People, Planet och
Governance. Dometic vill göra skillnad via sina
påverkansområden – inom bolaget, genom sina
produkter och sin leveranskedja och för sina
konsumenter. För varje fokusområde, tillsammans
med tillhörande ambitioner, mål och handlings
-
planer, finns ett tydligt ansvar inom koncernled-
ningen. För varje mål har tydliga nyckeltal med
tillhörande mål fastställts. Tre ESG-mål ingår också
som en del av det långsiktiga incitamentspro
-
grammet. Plattformens nuvarande mandat löper
ut i december 2024. Den kommer att uppdateras
i enlighet med kraven i CSRD och ESRS.
HållbarHet 31DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023
PEOPLE | FOKUSOMRÅDE
Dometic vill vara en attraktiv arbetsplats och den föredragna arbetsgivaren
inom outdoorbranschen. Fyra kärnvärden utgör grunden för Dometics bolags kultur.
De skapar ramen för allt Dometic gör och fastställer hur koncernens medarbetare
ska samverka internt och med externa parter.
Dometics ambition är att skapa en bra arbetsplats för
både nuvarande och framtida medarbetare genom att
erbjuda en arbetsmiljö baserad på Dometics kärnvär
-
den, uppförandekoden och övriga styrdokument.
Kärnvärden
Som stöd för den förändringsresa som Dometic
befinner sig på, och till hjälp för att hantera de ständigt
föränderliga affärsbehoven, genomfördes under
2023 en grundlig process för att uppdatera bolagets
kärnvärden. Processen tog över sex månader och
medarbetare inom olika delar av Dometics globala
organisation deltog i arbetet.
Syftet var att bygga upp en gemensam kultur, stärka
bolagets ledare och förbättra kommunikationen och
förtroendet mellan segment och funktioner. Dessutom
var syftet att möjliggöra ett decentraliserat besluts
-
fattande och öka hastigheten i genomförandet av
besluten, samtidigt som det säkerställs att kärnvärdena
stöder bolagets syfte, vision, strategi och varumärke.
tillsammans bygger vi vår framtid! Våra fyra
kärnvärden beskriver vilka vi är och vad vi
står för. De hjälper oss att samordna våra
prioriteringar och möjliggör ett decentraliserat
beslutsfattande, samtidigt som vi tillsammans
bygger upp en ONe Dometic-kultur.
3.9 Minska antalet sjukdoms- och dödsfall till följd av skadliga kemikalier
och föroreningar.
5.1 Avskaffa diskriminering av kvinnor och flickor.
8.8 Skydda arbetstagarnas rättigheter och främja en trygg och säker arbetsmiljö.
Genom att implementera och följa Dometics uppförandekod och övriga styrdokument, samt ambitionerna
och målen för 2022–2024 inom fokusområdet People, bidrar bolaget till FN:s mål för hållbar utveckling.
DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023 HållbarHet 32
Mångfald, rättvisa och inkludering
Under de senaste åren har mångfald, rättvisa och inklu-
dering (DE&I – Diversity, Equity and Inclusion) blivit
en grundläggande del av Dometics kultur. En global
struktur med team i alla segment har upprättats för att
fokusera på arbetet med att skapa en mångfaldsinrik
-
tad personalstyrka och en inkluderande arbetsmiljö.
Dometic har ett globalt utbildningsprogram inom
mångfald, rättvisa och inkludering vars syfte är att skapa
medvetenhet och förståelse, vilket i sin tur främja ett
mångfaldsbetonat och inkluderade synsätt inom hela
organisationen. Sådana utbildningsprogram är viktiga
steg för att säkerställa genomförandet av bolagets
DE&I-policy och främja en kultur där alla medarbetare
känner sig respekterade, uppskattade och trygga med
att vara sig själva.
Alla lediga tjänster inom koncernen annonseras
på den interna rekryteringsportalen, vilket bidrar till en
rättvis och transparent rekryteringsprocess. Förra året
lanserades en satsning för att se över rekryteringsproces
-
sen med ambitionen att attrahera en bredare uppsätt-
ning sökande och undersöka hur koncernen kan minska
undermedvetna fördomar i rekryteringsprocessen.
Därför innehåller alla platsannonser ett uttalande om
mångfald, rättvisa och inkludering, samt att undersöka
hur språket kan anpassas för att attrahera alla talangpoo
-
ler. Arbetet med att förbättra rekryteringsprocessen
kommer att fortsätta och ska utvidgas till att inkludera
fler aspekter rörande vår kultur och vårt arbete med att
rekrytera, introducera och behålla medarbetare.
Dometics satsning på mångfald, rättvisa och
inkludering innefattar även jämställdhet mellan könen.
Under de senaste åren har Dometic haft särskilt fokus
på att öka jämställdheten mellan könen på ledande
befattningar. Andelen kvinnliga chefer har ökat till
29 procent (24), vilket visar på bolagets engagemang
att skapa en mer jämställd arbetsplats. Inräknat
förvärven under 2021 och 2022 var andelen kvinnliga
chefer 28 procent. Detta är ett resultat av det engage
-
rade arbetet inom samtliga segment för att främja en
jämnare könsfördelning, rättvisa och inkludering, och
arbete fortsätter. Koncernledningen består av 11 (10)
personer, varav 4 (4) är kvinnor. Styrelsen består av 8 (8)
personer, varav 3 (3) är kvinnor.
För 2024 har Dometic som mål att förbättra bola
-
gets DE&I-index, som baseras på medarbetarunder-
sökningen. Undersökningen hjälper våra HR-chefer
att ta fram och genomföra ytterligare DE&I-satsningar
inom hela organisationen. Att stärka underrepre
-
senterade grupper är en avgörande för att företaget
ska kunna bedriva en mer mångfaldsbetonad och
inkluderande arbetsgivarvarumärkestrategi. Under
2023 lanserade Dometic WIN Operations – Women
in Operations – ett nytt nätverksforum för kvinnor
som arbetar inom segmenten Americas, Marine och
Global. Programmet syftar till att skapa en plats där
kvinnliga teammedlemmar från olika verksamhetsom
-
råden kan dela erfarenheter och utmaningar, lära sig av
varandra, nätverka och ha mentorssamtal.
Hälsa och säkerhet
Dometic arbetar kontinuerligt för att trygga en
hälsosam och säker arbetsmiljö för alla medarbetare.
Dometics riktlinjer för hälsa och säkerhet (H&S) är en
viktig del i fabriksledningssystemen och syftar till att
säkerställa en gemensam hög standard inom hela
koncernen. En annan del i fabriksledningssystemen
är Dometic Loss Prevention Guideline (DLPG), som är
avsedd att vägleda koncernens tillverkningsanlägg
-
ningar i fråga om skydds- och säkerhetsåtgärder för att
minska risker, säkerställa att branschpraxis efterlevs och
upprätthålla en hög säkerhets-, kvalitets- och leve
-
ransnivå. Ledningssystemstandarder för arbetsmiljö,
till exempel ISO 45001, utgör en tredje komponent
i fabriksledningssystemen för utvalda anläggningar.
Under 2023 återupptogs Dometics program för
externa granskningar på plats och nu har ytterligare tre
anläggningar certifierats enligt ISO 45001. För att höja
medvetenheten bland medarbetarna tillhandahåller
Dometic ett utbildningsprogram inom hälsa och
säkerhet till alla fabriksanställda.
Under året har fokus fortsatt att ligga på att iden
-
tifiera, minska och eliminera risker genom att skärpa
de lokala rutinerna i linje med riktlinjerna för hälsa och
säkerhet. Organisationen har förstärkts med fler lokala
och regionala resurser inom miljö, hälsa och säkerhet
(EHS – Environment, Health and Safety ) till stöd för
Dometics verksamheter. Segmentet EMEA har infört
EHS Excellence-processer med fokus på förbättrat led
-
arskap och förbättrad organisation, EHS-efterlevnad,
riskhanteringsrutiner och allmän vägledning kring hälsa
och säkerhet. För att underlätta återgången till arbetet
efter en skada har segmentet Marine inrättat program
-
met ”Fit for Duty” som stöjder en medarbetares åter-
hämtning efter en skada. Under 2023 har programmet
fokuserat på ergonomi, välbefinnande och säkerhets
-
utbildning, till exempel ”Spot the Hazard” (hitta faran)
som används för att identifiera, korrigera och följa upp
osäkra förhållanden inom en anläggning.
Målet är att erbjuda en hälsosam och säker arbetsmiljö
för alla medarbetare. För att följa framstegen använder
Dometic två nyckeltal (KPI:er). Första nyckeltalet är
det globala H&S-indexet, som baseras på medar
-
betarundersökningen som genomförs vartannat
år. Medarbetarundersökningen ligger till grund för
framtagningen av lokala åtgärder och förbättringsin
-
satser och följer upp medarbetarnas positiva respons
på satsningar inom hälsa och säkerhet. År 2023
resulterade Dometics medarbetarundersökning i en
76-procentig positiv respons från medarbetarna. Målet
är att öka index för hälsa och säkerhet till 78 procent
positiv respons från medarbetarna under 2024.
Det andra nyckeltalet är kopplat till Dometics
säkerhetsrutiner. Dessa ansträngningar följs upp
genom frekvensen av förlorad arbetstid på grund av
skador (LTIFR)
1)
. 2023 låg LTIFR på 1,7 (1,6), väl under
resultatet för basåret som var 2,4. Ökningen jämfört
med förgående år beror på ett färre antal arbetade
timmar inom bolaget, till följd av betydligt färre heltids
-
anställda (FTEs). Inräknat förvärv var LTIFR-värdet 1,5.
Det skadeförebyggande arbetet fortsätter inom hela
organisationen för att hålla LTIFR-värdet under målet
på 2,0. Under året rapporterades 23 (25) säkerhets
-
relaterade incidenter med förlorad arbetstid. Antalet
personskador har minskat jämfört med året innan.
Dometic inför för närvarande ett bolagsövergripande
incidentrapporteringssystem för området hälsa och
säkerhet (AFA IA-systemet). Systemet gör det möjligt
för koncernen att dra ytterligare lärdom av inträffade
händelser och främjar ett öppet klimat där rapportering
1)
Sjukfrånvaro p.g.a. arbetsskador per miljon arbetstimmar.
HållbarHet 33DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023
antal medarbetare per segment, %
AMERICAS, 12 % (13)
EMEA 30 % (31)
APAC, 20 % (19)
Marine 21 % (20)
Global 17 % (16)
åldersfördelning, %
< 30 år, 14 % (15)
30–39 år, 27 % (26)
40–50 år, 29 % (29)
51–60 år, 22 % (21)
> 60 år, 8 % (8)
av incidenter, olyckor eller andra händelser eller risker
är en naturlig del av arbetet med att ständigt införa
förbättringar. Till exempel har en tillverkningsanlägg
-
ning lyckats minska antalet olyckor med 70 procent
jämfört med 2022 genom att införa systemet.
Kompetensutveckling
Den organisatoriska förmågan förblir avgörande för
Dometics framgång och för medarbetarna under
företagets förändringsresa. Dometic Academy är ett
centralt undervisningssystem som erbjuder utbild
-
ningsmöjligheter globalt och är bolagets verktyg för
strategigenomförande och personlig utveckling. En
årlig färdplan har tagits fram som kraftigt ökar antalet
utbildningar varje år. Som ett verktyg för personlig
utveckling bidrar Dometic Academy till målet för
medarbetarutveckling inom hela organisationen.
Under 2023 deltog 5 133 (4 608) medarbetare i 1 161
(984) utbildningsaktiviteter i alla segment.
Ambitionen framöver är att ytterligare förbättra
den befintliga miljön för digitalt lärande genom enkel
tillgång till både bred och specifik information, samt
utbildningskampanjer. Målet är att därigenom stödja
Dometics strategiska mål genom att främja den person
-
liga utvecklingen. Dometic planerar även att utveckla
de fysiska kundutbildningarna genom att erbjuda
digital utbildning för certifiering, som ger företagskun
-
der möjlighet att certifiera sig inom produktkunskap,
service och reparation. Målet med denna satsning
är – från Dometics sida – att skapa positiva upplevelser
för slutkunderna.
ledarskap
Dometics förändringsresa ställer höga krav på
ledarna att lyckas med implementeringen av stra
-
tegin. Dometics ledarskapsmodell är baserad på
tre ledarskapskriterier för att leda en verksamhet i
förändring: Jag ser till att det blir resultat, jag inspirerar
till engagemang och jag leder förändringsarbetet.
Dessa kriterier hjälper ledare att förstå förväntningarna
på dem att agera som förebilder och säkerställa att
affärsmetoderna är etiska och ansvarsfulla. Dometic
tar nu nästa steg mot att skapa en välfungerande ledar
-
skapsutbildning för koncernen med både fysisk och
onlineutbildning. Planen är även att lansera ett koncer
-
növergripande EDP-program (Executive Development
Program) under 2024. Därtill kommer koncernen
att fastställa tydligare mål för 2024 och framåt, för att
ytterligare förbättra ledarskapsindexet som baseras på
den globala medarbetarundersökningen.
Hållbarhetsutbildning för alla medarbetare
Hållbarhet kan bara bli en helt integrerad del av bolagets
processer och dagliga beslut om medarbetarna är
medvetna om fördelarna och betydelsen för olika intres
-
senter. Sedan 2020 har Dometic tillhandahållit en global
online-utbildning om hållbarhet som ingår i det obligato
-
riska utbildningspaketet för alla medarbetare. Eftersom
hållbarhet är en viktig del av den dagliga verksamhet
lanseras koncernens online-utbildning om hållbarhet
på nytt varje år för alla medarbetare. Utbildningen är
ett exempel på hur alla medarbetare får kunskap om
hur Dometic bidrar till en mer hållbar utveckling, liksom
programmet och målen för de kommande åren.
FOKUSOMRÅDE PEOPLE
ambition: erbjuda en säker, inkluderande, mångfaldsinriktad och dynamisk arbetsplats
– som gör det möjligt för varje medarbetare att nå sin fulla potential för hela bolagets bästa.
MÅL NYCKELTAL UTFALL 2023 BASNIVÅ
2)
MÅL 2024
erbjuda en sund och
säker arbetsmiljö för alla
medarbetare
Index för hälsa och säkerhet 76 % 75 % 78 %
Sjukfrånvaro p.g.a. arbetsskador
per miljon arbetstimmar (LTIFR)
1,7 2,4 <2
alla medarbetare
kan vara sig själva
Index för mångfald och inkludering 82%
1)
75 % 78 %
Procentandel kvinnliga chefer vid
årets slut
29 % 24 %
+1 procentenhet
per år
Utmärkt ledarskap på alla
nivåer i organisationen
Ledarskapsindex 77% 77 % 80 %
1)
Medarbetarundersökningen 2023 innehöll en annan uppsättning frågor, vilket påverkade jämförelsen med 2021 års resultat.
2)
Basnivån avser det faktiska utfallet 2020, 2021 eller 2022, beroende på nyckeltalet. Se Detaljerad hållbarhetsinformation på sidan 140 för information om det faktiska utfallet per år.
HållbarHet 34DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023
PLANET | FOKUSOMRÅDE
Närhet till naturen är viktigt för användarna av Dometics produkter. Dometic vill
erbjuda innovativa och hållbara produkter med låga koldioxidutsläpp som inspirerar
till ett aktivt, bekvämt och ansvarsfullt liv utomhus. Miljöaspekterna är en betydelsefull
del av produktutvecklingen och bolaget eftersträvar resurseffektivitet och att kontinu-
erligt kunna minska miljöpåverkan under hela produktlivscykeln.
Dometic använder kunskapen från livscykelanalyser
(LCA) som genomförts på stora produktgrupper, som
kylboxar, minibarer och takmonterade luftkonditione
-
ringsenheter, för att kunna fatta välgrundade beslut
vid utvecklingen av nya produkter. Dometic fokuserar
på flera områden för att minska produktportföljens
miljöpåverkan, inklusive produktens energieffektivitet,
innehåll av återvunnen plast, användning av biobase
-
rade plaster, återvunna tyger, köldmedium med låg
global uppvärmningspotential (GWP) och minskning
av produktens vikt.
Under 2023 införde Dometic en ny global funktion
vid namn ”Product sustainability” för att stärka kon
-
cernens engagemang för hållbarhet, klimatåtgärder
och cirkularitet genom hela produktlivscykeln. Med
detta strategiska tillskott till organisationen är målet
att säkerställa att hållbarhetsprinciper integreras i
alla processer, vilket kommer att hjälpa till att driva
hållbarhet genom produkternas utformning, hantering
och utveckling.
HÅLLBAR INNOVATION
3.9 Minska antalet sjukdoms- och dödsfall till följd av skadliga
kemikalier och föroreningar.
8.4 Förbättra resurseffektiviteten i konsumtion och produktion.
9.4 Uppgradera all industri och infrastruktur för ökad hållbarhet.
12.2 Hållbar förvaltning och användning av naturresurser.
Genom att tillhandahålla innovativa produkter med låga koldioxidutsläpp och
stödja cirkularitet, bidrar Dometiv till FN:s mål för hållbar utveckling.
DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023 HållbarHet 35
Effektivitet under produkternas användningsfas
Baserat på den kunskap som erhållits från genomförda
livscykelanalyser (LCA), bidrar energieffektivitet i
produktanvändningsfasen avsevärt till att minimera den
totala miljöpåverkan från Dometics energikrävande
produkter. Energieffektiviteten innebär också att de
som använder Dometics produkter kan minska sina
energikostnader och stanna ute längre i naturen.
Dometics utveckling av området för ”Connectivity”
kommer att bidra till att optimera prestanda och
användning av produkten och därigenom ytterligare
förbättra energieffektiviteten.
Dometic har som mål att öka energieffektiviteten för
nyutvecklade produkter med minst 5 procent, jämfört
med tidigare modeller. De här målen för energieffektivi
-
tet i produktutvecklingsprocesserna har stimulerat fram-
tagandet av innovativa produkter och lösningar för att
minska energiförbrukningen. Under 2023 lanserades
flera nya produkter med högre energieffektivitet. Ett
exempel är Dometics nya NRX-kylskåp som har mindre,
mer kompakta och effektivare kompressorer. Jämfört
med tidigare modeller kan den nya serien minska
energiförbrukningen med maximalt 19 procent, med
en genomsnittlig minskning av energiförbrukningen på
nästan 10 procent sett till hela modellfamiljen.
Ett annat exempel är Dometics nya takventila
-
tionssystem ACC3100D för RV-fordon, som inte bara
sätter en ny standard för ventilation och luftkvalitet
inomhus utan även utmärker sig genom sin enastå
-
ende energieffektivitet. Den här produkten minskar
RV-fordonets energiförbrukning med upp till 20 pro
-
cent, både vid uppvärmning och kylning. Detta sker
genom att upp till 87 procent av den utbytta luftens
värmeenergi kan återvinnas.
Dometic fortsätter även att bredda bolagets portfölj av
solpaneler och batterilösningar för att förenkla tillgången
till förnybar energi för konsumenter. I detta sammanhang
är energieffektiva produkter av allra största vikt, eftersom
energieffektivitet också förenklar driften med solenergi.
Viktreduktion
Vikt är det mest uppenbara måttet på materialanvänd-
ning och direkt användning av energi för tillverkning.
Därtill har vikten på Dometics produkter som används
i mobila applikationer en indirekt påverkan som är
kopplad till den energi som förbrukas när produkterna
transporteras. Att minska produkternas vikt är därför
av stor betydelse för att begränsa denna direkta och
indirekta energiförbrukning. Därför har Dometic
satt upp ett mål att minska vikten på nya produkter
utvecklade för mobila applikationer, där den indirekta
påverkan är betydande. Ett exempel är de nya
takmonterade luftkonditioneringsenheterna i FreshJet
FjX-serien, som lanserades på EMEA-marknaden i
januari 2023 och på APAC-marknaden i mars 2023.
Den nya versionen är 9 procent lättare än den tidigare
modellen och förbrukar dessutom betydligt mindre
energi. Den nya invertertekniken i vissa av modellerna
möjliggör en mycket stor förbättring av energieffekti
-
viteten i kombination med en mycket tystare drift. Den
nya luftkonditioneringsserien bidrar dessutom till lägre
klimatpåverkan genom att använda ett köldmedium
med lägre GWP-faktor.
Elektrifiering, förnybar energi och
mobila energilösningar
Dometic fortsätter att fokusera på att anpassa och
bredda produktutbudet för att främja elektrifiering och
ökad användning av förnybara energikällor. Dometics
sortiment av kompressorkylskåp och det ytterligare
breddade utbudet av inverterteknik i våra luftkondi
-
tioneringsenheter främjar elektrifieringen globalt.
Därtill gör Dometics mobila energilösningar, till
exempel avancerade solenergilösningar, batterier och
batteriladdare, det möjligt för konsumenter att utforska
naturen långt borta från det fasta elnätet utan att vara
lika beroende av fossil energi. Det här produktområdet
fokuserar på att öka effektiviteten och minska vikten
och den fysiska storleken.
Dometics varumärke Go Power! har vuxit till att bli en
ledande leverantör av energilösningar för fritids- och
yrkesbruk i Nordamerika och erbjuder lösningar som
flexibla solpaneler och solladdningsregulatorer. Under
2023 lanserades flexibla solpaneler på 55 Wp och
110 Wp för aftermarket-kunder inom CPV i EMEA.
Dessa produkter hör till de mest effektiva flexibla pane
-
lerna på marknaden. Panelerna kännetecknas av sin
lätta och ultratunna aerodynamiska design och har en
exceptionell flexibilitet som gör att de utan glipor kan
följa konturerna på olika ytor, till exempel lastbilshytter,
trailerkarosser eller välvda skåpbilstak. Den lätta vikten
minskar samtidigt fordonets bränsleförbrukning och
utsläpp av växthusgaser. Med denna lösning behöver
man inte längre köra leveransfordon på tomgång för att
ladda utrustning som gaffeltruckar, lyftanordningar etc.
och bidrar därigenom även till en förbättrad lokal miljö
genom minskade fordonsutsläpp.
Under året presenterades även en 48 V-lösning
för applikationsområdet Klimat som kombinerar en
energilösning på 48 V med en särskild luftkondi
-
tioneringsenhet med inverterteknik som drivs med
48 V, vilket ger en kostnads- och prestandaoptimerad
fordonslösning för den nordamerikanska marknaden.
Segmentet Marine har utvecklat ett nytt elektriskt
styrdon som avlägsnar behovet av hydraulvätskor,
pump, cylinder och slangar och samlar tre större
undersystem i en och samma enhet. Det lanserades i
november 2022 och är 55 procent lättare och kräver
85 procent mindre elström än det tidigare hydrauliska
styrsystemet. Den reducerade strömförbrukningen
minskar behovet av tomgångskörning av utombords
-
motorer. På en del dagbåtar kan överskottselen använ-
das för att försörja annan elektrisk utrustning ombord,
Dometics nya takventilationssystem aCC3100D för rV-fordon,
som inte bara sätter en ny standard för ventilation och inomhus-
luftkvalitet utan även utmärker sig genom sin enastående effekt
på energiförbrukningen.
HållbarHet 36DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023
vilket minskar beroendet av en dieselgenerator. Den här
tekniken väcker nu allt större intresse på marknaden och
kan därigenom ge ytterligare positiva effekter för miljön.
Cirkularitet genom lång hållbarhet och
alternativa material
Material
Det är framför allt plast, stål, aluminium och koppar
som köps in för tillverkningen av Dometics produkter.
Under de senaste åren har Dometic aktivt utforskat och
främjat användningen av nya material, till exempel plast
och tyg från återvinningsmaterial samt biokompositma
-
terial, i lämpliga tillämpningar. För 2024 har Dometic
satt som mål att ytterligare öka användningen av förny
-
bara eller återvunna material. Satsningar på senare tid
har lett fram till det återvunna materialet ”REDUX” som
är framställt av PET-flaskor. Dometic använder REDUX
i tält, markiser och campingstolar. Under det senaste
året har bolaget fokuserat på att hitta rätt långsiktiga
partner för stabila leveranser av återvunnet plastmate
-
rial med rätt kvalitet och egenskaper. Dometic arbetar
även med att minska produktförpackningarnas påver
-
kan genom att minimera användningen av plast, fasa
ut EPS (expanderad polystyren) och öka innehållet av
återvunnet material från konsumentledet i plast. Under
2023 lyckades Dometic avveckla användningen av EPS
för tunga produkter som kompressorkylare och luft
-
konditioneringsenheter. För fönster och andra känsliga
Kostnad för råvaror
Omfattningen har utökats jämfört med förra årets års- och hållbarhetsredovisning då segmentet Marine och
undersegmentet Igloo har tillkommit. Processen för att inkludera andra förvärv som genomfördes 2021–
2022 har inletts, men har ännu inte avslutats. För att säkerställa en effektiv resursanvändning har ett mål satts
upp att öka användningen av återvunnen och förnybar plast och återvunna och förnybara tyger till 2024.
Plast, 30 % (35)
Stål, 18 % (19)
Aluminium, 12 % (7)
Koppar, 8 % (8)
Textiler, 6 % (3)
Förpackningsmaterial, 5 % (6)
Bensin, 1 % (3)
Övriga material, 19 % (18)
FOKUSOMRÅDE PLANET – HÅLLBAR INNOVATION
MÅL NYCKELTAL UTFALL 2023 BASNIVÅ
1)
MÅL 2024
Öka effektiviteten
under produktens
användningsfas
% ökad energieffektivitet för relevanta nya produkter
Resultaten för 2023
presenteras med exempel
i texten, se sidan 36
Varierar beroende
på produkten
5 %
% viktreduktion (för att minska energiförbrukningen
vid transport) för relevanta mobila applikationer
Resultaten för 2023
presenteras med exempel
i texten, se sidan 36
Varierar beroende
på produkten
5 %
Öka användningen
av förnybara och
återvunna material
% av all inköpt plast som kommer från
återvunna eller förnybara källor
Ökade till 1,4% 0.2 %
Ökning
jämfört med
basnivån
% av allt inköpt tyg som kommer från
återvunna eller förnybara källor
Minskade till 0,7% 4 %
Ökning
jämfört med
basnivån
Förlänga den förväntade
livslängden
% av nya lanserade produkter som har ett program
som kan förlänga den förväntade livslängden
82% Ej tillämpligt 80 %
1)
Se Detaljerad hållbarhetsinformation på sidan 140 för information om det faktiska utfallet per år.
produkter har också mål om att införa kartongbaserade
material, men under tiden fortsätter bolaget att ersätta
ny EPS med återvunnen EPS.
En viktig del i Dometics arbete för att uppnå målen
för hållbar innovation, både för befintliga produkter
och vid utvecklingen av nya produkter, är VAVE (Value
Analysis, Value Engineering). Genom denna tvär
-
funktionella process utforskas alternativa funktioner,
material och konstruktionslösningar, varav många har
potential att förbättra produktens miljöprestanda.
Förlänga den förväntade livslängden
Dometic har som mål att förbättra servicemöjligheterna
samt reparations- och återvinningsmöjligheterna i
framtida produktgenerationer. Tillsammans med ökade
insatser inom aftermarket, med program för planerat
underhåll, reparationer och uppgraderingssatser, syftar
dessa åtgärder till att främja cirkularitet och effektiv
användning av naturresurser. Dometic fortsätter därför
att följa upp aftermarket-programmet för varje projekt för
att säkerställa att minst 80 procent av projekten har en
sådan inriktning. Dometic fortsätter även att arbeta med
riktlinjer för hållbar produktutformning. Detta arbete
är kopplat till koncernens långa erfarenhet av effektiv
dokumentation och hantering av reservdelar och
servicelösningar för våra produkter. Sedan den 1 januari
2023 har 82 procent av de startade projekten ett pro
-
gram för att förlänga produktens förväntade livslängd.
HållbarHet 37DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023
Ren och resurseffektiv verksamhet
Dometic har som mål att minska Miljöpåverkan
av Mobile Living. Dometic fortsätter att minska
miljö påverkan inom hela verksamheten, inklusive
leverantörs kedjan. Resurseffektivitet och förnybar
energi utgör hörnstenarna i gruppens klimatmål.
Energieffektivitet och förnybar energi
Dometic har i många år bedrivit ett proaktivt arbete
med energisparprogram för att minska energiför
-
brukningen i bolagets anläggningar. Under 2023
lanserades flera satsningar för att optimera energi
-
användningen inom Dometics verksamheter. Till
exempel minskades elförbrukningen genom byte till
LED-belysning och installation av rörelsesensorer i en
tillverkningsanläggning i Storbritannien. Bland andra
åtgärder för att öka energieffektiviteten kan nämnas
isolering av byggnader och ökad tryckluftseffektivitet,
samt uppgradering av maskiner och processer.
Under 2023 minskade den totala energiförbruk
-
ningen med –7 procent jämfört med basnivån 2020,
och förbrukningen i förhållande till nettoomsättningen
minskade med –15 procent. Dometic har för avsikt att
ständigt förbättra energieffektiviteten som en del av
segmentens miljöprogram. Miljöledningssystem (ISO
14001) och energiledningssystem (ISO 50001) garan
-
terar ett ständigt fokus på förbättringsområden.
Dometic fortsätter att genomföra och vidareutveckla
bolagets färdplan för övergång till förnybar el i alla
tillverkningsanläggningar. Under 2023 var andelen av
koncernens totala elförbrukning som kom från förny
-
bara källor 37 procent, vilket är en signifikant ökning
jämfört med 6 procent 2020. Under det andra kvartalet
installerades solceller i två tillverkningsanläggningar,
en i APAC och en i EMEA. Systemet i APAC kommer
att generera ungefär 50 procent av anläggningens
elbehov. Dessutom förväntas en solcellsanläggning
i Australien, som beställdes under det tredje kvartalet,
förse ett distributionscentrum fullt ut med förnybar el.
Under 2023 minskade de totala utsläppen av
växthusgaser från scope 1 och 2 i förhållande till netto-
omsättningen med –46 procent (–39) jämfört med bas
-
nivån 2020, vilket framför allt kan tillskrivas övergången
till förnybar el i 13 av 24 fabriker. För närvarande köper
alla tillverkningsanläggningar inom segmentet EMEA
förnybar el. Ytterligare avtal om förnybar el i andra
segment slöts under 2023. Energieffektivitet och
övergång till förnybar el inom alla segment är fortsatt
en prioritet för att minska utsläppen av växthusgaser
från scope 1 och 2. Ett exempel på en sådan satsning
är den kollaborativa roboten (en så kallad cobot) som
har integrerats i en av tillverkningsanläggningar i USA.
Tillsammans med cobot-integreringen utformades
och byggdes en värmekammare för applicering av
märkningar för ventilationsfilter. Den nykonstruerade
maskinen minskar energiförbrukningen drastiskt för
denna tillverkningsprocess.
HÅLLBAR VERKSAMHET
HållbarHet 38DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023
transport och distribution
Under 2023 minskade utsläppen av växthusgaser från
transporter i förhållande till nettoomsättningen med
–48 procent jämfört med basnivån 2020. Resultatet
stöds av samtliga segments dedikerade ansträng
-
ningar. Ett exempel på en sådan satsning är minskade
avstånd för lastbilstransporter och optimering av trans
-
portvägar genom direktleverans till kunder i segmentet
EMEA. Segmentet Marine har arbetat framgångsrikt
med att optimera containerutnyttjandet genom
lastkonsolidering. Segment APAC kräver att potentiella
leverantörer av logistiktjänster för sjötransporter inklu
-
derar information om växthusgasutsläpp och poten-
tiella utsläppsminskningar. Flera segment byter aktivt
transportsätt från flygfrakt till sjö- och vägtransporter.
Att införa samarbetslösningar för att minska den
transportrelaterade miljöpåverkan är avgörande.
Ett exempel på ett sådant initiativ är programmet
SmartWay EPA (från Environmental Protection Agency
i USA) som hjälper godstransportsektorn att förbättra
leveranskedjans effektivitet. SmartWay-programmet
har införts hos alla FTL-transportörer (där hela
utrymmet används för en specifik sändning) inom
segmentet Americas.
I takt med att Dometic går över till de kommande
rapporteringskraven i den nya EU-lagstiftningen, Euro
-
pean Sustainability Reporting Standards (ESRS), pågår
en översyn av Scope 1, 2, 3 växthusgasredovisning och
alla växthusgasrelaterade mål för att ytterligare utveckla
hållbarhetsagendan.
Resurseffektivitet och avfall
Dometic arbetar ständigt med att öka resurseffekti-
viteten och minimera det avfall som uppstår i tillverk-
ningsanläggningarna. Under 2023 har flera satsningar
lanserats. Ett exempel på ett sådant initiativ är slutfö
-
randet av optimeringsprojektet för sträckfilm, vilket
ledde till minskning av mängden förpackningsmaterial
som används vid två anläggningar i Europa. Inom
segmentet APAC har kontinuerlig processoptimering
lett till en betydande minskning av mängden plastavfall
på anläggningen. I USA lanserades en satsning för
att återvinna rester från formsprutningsprocessen.
Anläggningen i Texas använder plastpallar i produktio
-
nen som tillverkas av egen plaståtervinning.
Under 2023 uppgick den totala mängden avfall till
8 280 ton (12 780), varav 150 ton (200) utgjordes av
farligt avfall. Sammanlagt gick 86 procent (76) av det
totala avfallet till återvinning. Aktiviteterna för att öka
resurseffektiviteten fortsätter att vara högt prioriterade
inom hela organisationen, där medarbetarnas engage
-
mang spelar en central roll. Ett exempel är segmentet
Marines frågetävling om återvinning, som syftar till att
öka medarbetarnas kunskap och medvetenhet om
återvinning inom anläggningen.
Dometic fortsätter att övervaka vattenförbruk
-
ningen på samtliga anläggningar inom de olika seg-
menten och identifierar samtidigt initiativ för att minska
användningen och säkerställa efterlevnad av gällande
lagstiftning.
FOKUSOMRÅDE PLANET – HÅLLBAR VERKSAMHET
ambition: Minimera klimatpåverkan, öka resurseffektiviteten och främja cirkularitet.
MÅL NYCKELTAL UTFALL 2023 BASNIVÅ
1)
MÅL 2024 MÅL 2030
Verksamheter drivs helt och
hållet med förnybar el
% förnybar el (scope 2) 37 % 6 % 30 % 80 %
Ton koldioxidutsläpp/nettoomsättning
Mkr (scope 1 och 2)
–46 % 2.0 –30 % –50 %
Minska koldioxidutsläppen
från varutransporter
Nedströms transporter och distribution
ton CO
2
e/nettoförsäljning Mkr (scope 3)
– 48 % 1,5
Minimera mängden avfall och
sluta med deponering
% avfall som återvunnits eller
förbränts för energiåtervinning
86 % 80 % 85 %
1)
Målets Basnivå avser det faktiska utfallet 2020, 2021 eller 2022 beroende på nyckeltal. Se detaljerad hållbarhetsinformation sidan 140 för faktiskt utfall per år.
HållbarHet 39DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023
GOVERNANCE | FOKUSOMRÅDE
Utbildning och medvetenhet
Alla Dometics medarbetare utbildas i att tolka och
tillämpa de principer som anges i uppförandekoden.
Utbildningsprogrammet för uppförandekoden
innehåller konkreta exempel från arbetsrelaterade
situationer för att öva på hur man bör agera i svåra
situationer. Nyanställda får, oavsett var de befinner
sig i världen, en inbjudan till utbildningsprogrammet
och förväntas genomföra det inom de första veckorna
av sin anställning. Det första utbildningstillfället följs
sedan upp med återkommande repetitionskurser
vartannat år. Totalt 94 procent (96) av tjänstemännen
och 99 procent (84) av arbetarna genomförde utbild
-
ningsprogrammet för uppförandekoden under 2023.
Dometics medarbetarundersökningar, som genomförs
regelbundet, visar att det finns en hög medvetenhet
och god förståelse för de principer som fastställts i
Uppförandekoden och visselblåsarsystemet inom
organisationen. Läs mer om visselblåsarsystemet och
inrapporterade fall i hållbarhetsnoterna på sidan 132.
Utbildningsprogrammet för uppförandekoden
kompletteras för olika målgrupper inom ämnen som
exportbestämmelser och konkurrensbegränsande
samverkan.
Dometics uppförandekod och övriga styrdokument utgör ramen för hur koncernen
agerar och följer upp sina affärsmetoder. Uppförandekoden gäller för alla medarbetare
och affärspartners. Dometic har anslutit sig till FN:s Global Compact och har åtagit sig
att anpassa verksamheten och strategierna enligt de tio principerna kring mänskliga
rättigheter, arbetsrättsliga frågor, miljö och antikorruption.
5.1 Avskaffa diskriminering av kvinnor och flickor.
8.7 Avskaffa tvångsarbete, människohandel och barnarbete.
8.8 Skydda arbetstagarnas rättigheter och främja en trygg och säker arbetsmiljö.
16.5 Väsentligt minska alla former av korruption och mutor.
Dometic bidrar till FN:s mål för hållbar utveckling genom att implementera och följa vår uppförandekod och
uppförande koden för affärspartner, samt övriga styrdokument och bolagets ambitioner och mål för 2024.
DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023 HållbarHet 40
Affärspartner
Att samarbeta med affärspartners som delar Dometics
höga standarder när det gäller affärsetik, kvalitet,
miljömedvetenhet och sociala standarder är en
förutsättning för att effektivt hantera risker och förbättra
resultatet genom hela värdekedjan. Dometic gör inköp
från leverantörer i länder med varierande risknivåer.
Genom en revisionsprocess bedöms exponeringen
för korruption, efterlevnaden av mänskliga rättigheter
och miljöledning. Koncernen har strax under 3 000
leverantörer av direkt material i 51 länder. Dometics
inköp av direkt material utgörs främst av kategorierna
metall-, plast- och elektronikkomponenter samt färdiga
produkter. För att säkerställa att leverantörerna upp
-
fyller kraven på ansvarsfulla och etiska affärsmetoder
måste de följa principerna i Dometics uppförandekod
för affärspartners.
Koncernens inköpsorganisationer kontrollerar att
uppförandekoden efterlevs genom leverantörsgransk
-
ningar bestående av självbedömningar, online-gransk-
ningar, granskningar på plats och granskningar gjorda
av externa parter. Ett internt utbildningsprogram har
implementerats för inköpsfunktionen och organisa
-
tionen för leverantörsgranskning för att säkerställa en
grundläggande förståelse för Dometics förväntningar på
affärspartners angående hållbarhet samt hur man verifie
-
rar leverantörers överensstämmelse med dessa krav.
Genom specifika klausuler i vårt ramavtal för inköp
fastställer vi våra förväntningar på hållbarhet. Under
2023 hade 96 procent av leverantörerna av direkt
material undertecknat Dometics uppförandekod
för affärspartner. Totalt 98 procent av de nya leve
-
rantörerna av direkt material som tillkommit efter
den 1 januari 2023 har granskats med avseende på
ESG-aspekter som en del i introduktionsprocessen.
88 procent (92) av inköpskostnaden för direkt material
från lågkostnadsländer har granskats under de senaste
tre åren. Dometics strategi att minska komplexiteten
och antalet leverantörer gör det möjligt att noggrant
bedöma och följa upp utvalda leverantörer över tiden.
Dometic erbjuder ett utbildningsprogram online
för affärspartners för att underlätta kommunikationen
kring innehållet i Dometics Uppförandekod för affärs
-
partner. Implementeringen av utbildningen har påbör-
jats och kommer att fortsätta. Dometic samarbetar med
en extern tredjepartsplattform för hållbarhetsbedöm
-
ningar för att påskynda arbetet med leverantörer och
engagera dem i bolagets hållbarhetsagenda. Under
2023 inleddes Dometics arbete med att introducera
leverantörer till plattformen. Varje segment har fastställt
planer och specifika mål för att garantera att processen
sker på ett korrekt och smidigt sätt. Ambitionen är
att ytterligare stärka arbeter med ansvarsfulla inköp,
genom att förtydliga förväntningarna på leverantörer,
standardisera och förbättra den befintliga processen
för leverantörsbedömning samt tillhandahålla de
verktyg och kunskaper som krävs för att fatta välgrun
-
dade beslut och främja en hållbarhetskultur inom hela
vår leveranskedja.
FOKUSOMRÅDE GOVERNANCE
ambition: alltid värna om mänskliga rättigheter och upprätthålla sunda affärsmetoder och bra arbetsförhållanden.
MÅL NYCKELTAL UTFALL 2023 BASNIVÅ
2)
MÅL 2024
alla medarbetare förstår uppförandekoden
och vet hur de ska agera i svåra situationer
% av medarbetarna som har genomgått
utbildning om uppförandekoden
97 %
1)
95 % 95 %
alla affärspartner har en god förståelse
av uppförandekoden och hjälper till att
verka för hållbarhet inom vår bransch
% av leverantörerna av direkt
material som har undertecknat
uppförandekoden
96 %
94 % 95 %
% av nya leverantörer av direkt material
som har genomgått ESG-granskning (av
Dometic på plats eller på distans, eller
genom granskning av en extern part)
98 % Ej tillämpligt 90 %
1)
Inklusive förvärv från 2021/2022.
2)
Basnivån avser det faktiska utfallet 2020, 2021 eller 2022 beroende på nyckeltalet. Se Detaljerad hållbarhetsinformation på sidan 140 för information om det faktiska utfallet per år.
Fördelning av inköpskostnaden för direkt material
per geografisk region
Dometic strävar efter att minska det totala
antalet leverantörer och genomför riskbe
-
dömningar utifrån ett hållbarhetsperspektiv
för att koncentrera sina granskningsinsatser
till leverantörer med högre risk.
AMERICAS, 38 % (36)
EMEA 20 % (17)
APAC, 42 % (47)
HållbarHet 41DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023
1 2 3 4
Marlene och Dan lever sitt liv, tillsammans med sina tre
barn och två adopterade katter, på vägarna. ”Hemma”
är deras fullt utrustade 4x4 Sprinter van – och var de än
råkar befinna sig. Efter att ha kört över hela Nordamerika
tog den äventyrliga familjen sig an Europa och nu
Central- och Sydamerika.
Historien om Mali Mish började 2008. Dan och
Marlene hade precis fått sitt första barn, en flicka som
fick namnet Ava, och bestämde sig för att göra det som
de flesta nybörjarföräldrar aldrig skulle våga drömma
om. De gav sig ut på vägarna tillsammans med sin
baby, ständigt på resande fot. De tog sig över sydvästra
Amerika i sin lilla husbil. Två år senare, efter födelsen
av deras andra dotter, Mila, gick de all-in och köpte en
Airstream som de kallade Mali Mish, kroatiska för ”Little
Mouse”. De tog husbilen över USA, från Kalifornien
till Florida. De återvände omtumlade. Det var ingen
tvekan om det – det var så här de ville leva sina liv.
Mali Mish tog dem över 49 delstater samt stora delar
av Kanada och Mexiko. 2012 växte familjen ytterligare
när lilla Luka föddes.
Så småningom bytte familjen till en fyrhjulig pop-up
och nu rullar de i en Sprinter 4x4 gör-det-själv-husbil
som rymmer hela familjen. Äventyr är en livsstil för
Marlene och Dan som inte kan tänka sig en lekplats
mindre än världen för sina barn. ”Våra barn lever ett rikt
liv, fullt av unika möjligheter som många inte upplever
under en livstid. Vår livsstil kanske är trendig nu men när
vi började 2008 ansågs den inte vara särskilt häftigt,
säger Marlene.
Om du vill hänga med i Mali Mishs äventyr,
följ dem på sociala medier: mali.mish
Våra barn lever ett rikt liv, fullt av unika möjligheter
som många inte upplever under en livstid.
MALI MISH
FAMILJELIV PÅ FYRA HJUL
DOMETIC AMBASSADÖRER
Snabblänkar till Dometic ambassadörer
läs fler berättelser
DOMetIC aMbaSSaDÖrer 42DOMetIC årS- OCH HållbarHetSreDOVISNING 2023
SEGMENTEN
Dometics segmentstruktur utvecklar och stärker befintliga och
väl positionerade verksamheter och etablerar samtidigt en mer fokuserad
miljö där nya tillväxtområden kan få ledningens uppmärksamhet och
dedikerade resurser för att utvecklas och bli betydande verksamheter.
SEGMENTSTRUKTUR 2023
AMERICAS
Produkter och lösningar för:
Husbilar/husvagnar (RV,
Recreational Vehicles)
Transportfordon och person-
bilar (CPV, Commercial and
Passenger Vehicles)
Fristående friluftsprodukter
EMEA
Produkter och lösningar för:
Husbilar/husvagnar (RV,
Recreational Vehicles)
Transportfordon och person-
bilar (CPV, Commercial and
Passenger Vehicles)
Fristående friluftsprodukter
APAC
Produkter och lösningar för:
Husbilar/husvagnar (RV,
Recreational Vehicles)
Transportfordon och person-
bilar (CPV, Commercial and
Passenger Vehicles)
Fristående friluftsprodukter
MARINE
Komplett produktutbud för
kunder inom båtbranschen
GLOBAL
Other Global Verticals
( Residential, Hospitality,
Mobile Deliveries)
Igloo-verksamheten som
förvärvades 2021
2023 – andel av koncernens nettoomsättning per segment
Americas
18 %
EMEA
29 %
APAC
8 %
Marine
24 %
Global
21 %
Segmentstruktur – verksamheter som ingår i segmenten
SEGMEnt 44DOMEtIC ÅRS- OCH HÅLLBARHEtSREDOVISnInG 2023
SEGMENT AMERICAS
Översikt och utbud
Produkter för tillverkare av RV-fordon (RV OEM)
och CPV-fordon (CPV OEM).
Service & Aftermarket-produkter för RV-
och CPV-marknaderna.
Fristående friluftsprodukter sålda via återförsäljare eller
via e-commerce (DTC).
USA är den i särklass största marknaden med Kanada
på andra plats.
Marknaden och verksamheten i sammandrag
Marknadsläget var utmanande under 2023 och den
organiska nettoomsättningen minskade med –31 pro
-
cent. Produktionen inom RV-branschen minskade med
mer än –37 procent, med en motsvarande negativ
påverkan på nettoomsättningen inom OEM-försälj
-
ningskanalen. Därtill påverkade höga lagernivåer hos
återförsäljarna affärsområdena Distribution och Service
& Aftermarket negativt. RVIA (US RV Industry Associa
-
tion) prognostiserar att produktionen inom RV industrin
kommer att visa tillväxt under 2024.
Den kraftiga försäljningsminskningen hade en
negativ påverkan på EBITA marginalen. Under 2023
låg fokus på att genomföra effektiviseringsåtgärder och
minska lagren, samtidigt som försäljningssatsningar
genomfördes för framtida tillväxt. Exempel på sådana
försäljningssatsningar var ett ökat fokus på specifika
kunder och att genomföra åtgärder för att öka andelen
försäljning som sker i ett eller två led. Integreringen av
de båda förvärv som slutfördes under 2021 (Valterra
och Zamp Solar) fortsatte i högt tempo och förvärven
har bidragit till en affärsmix med mindre exponering
mot OEM-försäljningskanalen. Distribution och
Service & Aftermarket stod för 53 procent (39) av den
totala nettoomsättningen.
Under de senaste åren har flera åtgärder vidtagits
inom produktionsverksamheten för att minska de
fasta kostnaderna och öka effektiviteten. Under 2022
stängdes tillverkningsanläggningen i Elkhart (Indiana)
och under 2023 stängdes ytterligare två lager.
Investeringarna i produktinnovation fortsätter.
Bland produktlanseringarna under 2023 fanns den nya
serien av RV-luftkonditioneringsenheter, kylboxar för
mittkonsoler för CPV-marknaden, taktält för utomhus-
och friluftsmarknaden, samt nya produkter inom
mobila energilösningar.
Segmentet fortsätter sitt arbete med energi- och
vatteneffektivitet och inköp av förnybar energi.
Samarbets lösningar med fraktpartner har införts för att
minska den transportrelaterade miljöpåverkan.
2023 2022 2021
Nettoomsättning, Mkr 5 003 6 780 5 970
Nettoomsättningstillväxt, % –26% 14 % 34 %
Organisk tillväxt, % –31% –15 % 20 %
EBITA-marginal, %
1)
–2,1% 4,9 % 6,7 %
1)
EBITA-marginal före jämförelsestörande poster.
Mat & Dryck, 18 %
Klimat, 43 %
Energi & Styrning, 15 %
Övriga applikationsområden, 24 %
Americas, 18 %
Resterande del av
koncernen, 82 %
nettoomsättning per applikationsområde Segmentets andel av koncernens nettoomsättning
nyckeltal
SEGMEnt 45DOMEtIC ÅRS- OCH HÅLLBARHEtSREDOVISnInG 2023
SEGMENT EMEA
Marknaden och verksamheten i sammandrag
Den organiska nettoomsättningen minskade med
–7 procent, främst som en effekt av höga lagernivåer
hos återförsäljarna vilket påverkade affärsområdena
Distribution och Service & Aftermarket negativt.
RV-branschens produktion i Europa växte och
Dometics OEM-nettoomsättning uppvisade organisk
tillväxt, vilket även berodde på en växande OEM-netto-
omsättning inom CPV. Integrationen av de förvärv
som slutfördes under 2021 (Front Runner, Büttner
Elektronik, Cadac och NDS Energy) fortsatte och de
förvärvade verksamheterna fortsatte att leverera bättre
marginaler än genomsnittet för EMEA. Distribution och
Service & Aftermarket stod för 48 procent (55) av den
totala nettoomsättningen.
Ökade logistikkostnader och ineffektivitet inom
tillverkningen påverkade de finansiella resultaten
under 2023. Satsningar gjordes för att minska lager-
nivåerna och antalet lager, och lagernivåerna och
logistikkostnaderna sjönk gradvis under hela året. I juni
2023 stängdes tillverkningsanläggningen för kylskåp
i Siegen i Tyskland och produktionen flyttades på ett
framgångsrikt sätt till en befintlig anläggning i Ungern.
Bland produktlanseringarna under 2023 fanns
produkter inom mobila energilösningar, den nya serien
av RV-luftkonditioneringsenheter, inklusive Dometic
Ventilate – ACC3100 – som sparar upp till 20 procent
av energin i ett RV-fordon.
Sedan 2022 drivs samtliga tillverkningsanlägg
-
ningar i EMEA med förnybar el. Åtgärder för att konti-
nuerligt minska miljöpåverkan har vidtagits, inklusive
installation av takmonterade solpaneler i Sydafrika.
Bland satsningarna på resurseffektivitet och cirkularitet
ingår innovationer inom hållbara förpackningar, till
exempel integrering av återvunnet plastinnehåll i
förpackningsmaterial för fönster.
Översikt och utbud
Produkter för tillverkare av RV-fordon (RV OEM) och
CPV-fordon (CPV OEM).
Service & Aftermarket-produkter för RV- och
CPV-marknaderna.
Fristående friluftsprodukter sålda via återförsäljare eller
via e-commerce (DTC).
Tyskland är den största marknaden med
Storbritannien på andra plats.
2023 2022 2021
Nettoomsättning, Mkr 7 981 7 970 6 981
Nettoomsättningstillväxt, % 0% 14 % 24 %
Organisk tillväxt, % –7% –2 % 22 %
EBITA-marginal, %
1)
9,1% 10,5 % 13,6 %
1)
EBITA-marginal före jämförelsestörande poster.
EMEA, 29 %
Resterande del av
koncernen, 71 %
Mat & Dryck, 36 %
Klimat, 48 %
Energi & Styrning, 10 %
Övriga applikationsområden, 5 %
nettoomsättning per applikationsområde Segmentets andel av koncernens nettoomsättning
nyckeltal
SEGMEnt 46DOMEtIC ÅRS- OCH HÅLLBARHEtSREDOVISnInG 2023
SEGMENT APAC
Marknaden och verksamheten i sammandrag
Den organiska nettoomsättningen minskade med
–5 procent, främst som en effekt av höga lagernivåer hos
återförsäljarna vilket påverkade affärsområdena Distri
-
bution och Service & Aftermarket negativt. Dometics
OEM-nettoomsättning utvecklades starkt med tvåsiffrig
tillväxt, till stor del tack vare en stark RV-utveckling i
Australien och ökade leveranser inom CPV OEM för
projekt som tilldelades 2021/2022. Integrationen av
Enerdrive, ett förvärv som slutfördes 2021, fortsatte och
den förvärvade verksamheten bidrog till en mer balanse
-
rad affärsmix. Distribution och Service & Aftermarket stod
för 45 procent (51) av den totala nettoomsättningen.
EBITA marginalen förbättrades under 2023 med
stöd av kontinuerliga kostnadsreduktioner och pris-
sättnings åtgärder. Att balansera de kinesiska tillverk
-
ningsanläggningarnas resurser med den globala
efterfrågan var avgörande under 2023.
Flera nya produkter lanserades med goda resultat på
marknaden, däribland de nya serierna av RV-kylskåp
och -luftkonditioneringsenheter, produkter inom
mobila energilösningar och ett globalt sortiment av tält
för utomhus- och friluftsliv.
Under 2023 bidrog segmentet APAC till över
-
gången till förnybar energi genom installationen av
solcellssystem (PV). Vid en tillverkningsanläggning i Kina
genererar takmonterade solpaneler ungefär 50 procent
av anläggningens elförbrukning. Detta kommer att
bidra avsevärt till en fortsatt minskning av koncernens
koldioxidutsläpp. Vid en anläggning i Australien har ett
solcellssystem installerats som förväntas förse anlägg
-
ningen helt och hållet med förnybar el.
Översikt och utbud
Produkter för tillverkare av RV-fordon (RV OEM) och
CPV-fordon (CPV OEM).
Service & Aftermarket-produkter för RV- och
CPV-marknaderna.
Fristående friluftsprodukter sålda via återförsäljare eller
via e-commerce (DTC).
Cirka 80 procent av omsättningen i segmentet APAC
ägde rum på marknaderna i Australien och Nya
Zeeland där Dometic har en ledande marknadsposi
-
tion inom flera vertikala marknader för slutanvändare.
Med två tillverkningsanläggningar och betydande
inköpsverksamhet i Asien är regionen viktig när
det gäller tillverkning och leveranser för Dometics
globala organisation.
2023 2022 2021
Nettoomsättning, Mkr 2 138 2 231 1 961
Nettoomsättningstillväxt, % –4% 13 % 49 %
Organisk tillväxt, % –5% –4 % 34 %
EBITA-marginal, %
1)
26,0% 24,9 % 26,8 %
1)
EBITA-marginal före jämförelsestörande poster.
nyckeltal
Mat & Dryck, 40 %
Klimat, 34 %
Energi & Styrning, 19 %
Övriga applikationsområden, 7 %
APAC, 8 %
Resterande del av
koncernen, 82 %
nettoomsättning per applikationsområde Segmentets andel av koncernens nettoomsättning
SEGMEnt 47DOMEtIC ÅRS- OCH HÅLLBARHEtSREDOVISnInG 2023
SEGMENT MARINE
Marknaden och verksamheten i sammandrag
Marine-verksamheten uppvisade solida resultat
under 2023. Den organiska nettoomsättningen
minskade med –4 procent. Service & Aftermarket-
verksamheten minskade något på grund av högre
lagernivåer än normalt hos återförsäljarna i början av
året. OEM-verksamheten uppvisade tillväxt under
det första halvåret medan nettoomsättningen sjönk
under det andra halvåret till följd av att båttillverkare
minskade produktionen. Integrationen av Treeline
Capital LLC, som förvärvades 2022, fortsatte
och utvecklingen av nya Mobile Power System
för Marine inleddes. Distribution och Service &
Aftermarket stod för 38 procent (37) av den totala
nettoomsättningen.
Den robusta EBITA-marginalen för 2023 visar hur
kontinuerliga kostnadsreduktioner och investeringar
i produktinnovation ger resultat. Bland de nya produkt
-
lanseringarna fanns den nya NRX-kylskåpsserien och
nya elektriska styrsystem för inombordsmotorer, Ski
Boats och för ett bredare utbud av utombordsmotorer.
Under 2022 började Limerick anläggningen i USA
köpa el från förnybara källor och ett nytt projekt för att
avlägsna engångsartiklar i plast har inletts för samtliga
anläggningar.
Segmentet fortsätter att utvidga sin produktportfölj
med energieffektiva lösningar. Som exempel på detta
kan nämnas ett elektriskt styrdon som minskar bero
-
endet av en dieselgenerator, vilket leder till en lägre
miljöpåverkan.
Översikt och utbud
Segmentet Marine bildades i början av 2022 och
förser den globala båtbranschen med en mängd
innovativa produkter för såväl fritidsmarknaden
som marknaden för yrkesbruk. Förvärvet av SeaStar
i december 2017 var ett mycket lyckat tillskott till
Dometics verksamhet, framför allt i Americas. Strategin
är att använda SeaStar som en plattform för Marine-
verksamheten globalt och genomföra framtida förvärv
utifrån en marknads ledande ställning inom styr- och
kontroll system, bränslesystem, digital integrering
och klimatkontroll. Med en stark marknadsställning
som grund och genom kontinuerlig innovation har
Dometic möjlighet, och ambition, att överträffa mark
-
nadstillväxten. Detta ska ske genom att öka innehållet
per båt, utöka Service & Aftermarket- verksamheten
med special byggda produkter och expandera
verksamheten till nya områden, till exempel den
kommersiella sjöfarten.
2023 2022 2021
Nettoomsättning, Mkr 6 719 6 695 5 404
Nettoomsättningstillväxt, % 0% 24 % 20 %
Organisk tillväxt, % –4% 8 % 25 %
EBITA-marginal, %
1)
24,6% 26,0 % 25,4 %
1)
EBITA-marginal före jämförelsestörande poster.
Marine, 24 %
Resterande del av
koncernen, 76 %
nettoomsättning per applikationsområde Segmentets andel av koncernens nettoomsättning
Mat & Dryck, 3 %
Klimat, 23 %
Energi & Styrning, 57 %
Övriga applikationsområden, 18 %
nyckeltal
SEGMEnt 48DOMEtIC ÅRS- OCH HÅLLBARHEtSREDOVISnInG 2023
SEGMENT GLOBAL
2023 2022 2021
Nettoomsättning, Mkr 5 934 6 086 1 201
Nettoomsättningstillväxt, % –2% 407 % 278 %
Organisk tillväxt, % –8% 4 % 29 %
EBITA-marginal, %
1)
10,7% 7,6 % 8,5 %
1)
EBITA-marginal före jämförelsestörande poster.
OTHER GLOBAL VERTICALS
Other global verticals består affärsområdena av
Residential, Hospitality och Mobile Deliveries. Tanken
bakom Other Global Verticals är att med utgångspunkt
i bolagets tekniska kunnande arbeta med globala
produktsortiment som kan säljas i alla geografiska
områden. De gemensamma egenskaperna för dessa
vertikaler är relevant global marknadsstorlek, marknad
-
strender som stödjer tillväxt och många möjligheter till
tillväxt genom förvärv.
Residential
Målet för Residential är att skapa unika hem- och
uteplatsmiljöer genom att vidareutveckla Dometics
etablerade utbud och expandera det till nya områden.
Under 2021 förvärvade Dometic Twin Eagles, en
ledande amerikansk tillverkare av fristående och
inbyggda grillar och utekökslösningar för Residential
Outdoor-marknaden.
Hospitality
I dagsläget är verksamheten inom Hospitality framför
allt inriktad på hotellbranschen och de viktigaste
produkterna är minibarer och säkerhetsskåp. Strategin
är att fortsätta vända sig till hotellbranschen men
även använda Dometics teknik och produkter för nya
kundsegment, till exempel inom sjukvården och på
äldreboenden.
Mobile Deliveries
I takt med att logistikflöden förändras och hemleveran-
ser av mat och andra varor ökar, är Dometics produkter
och resurser inom värmning och kylning en stark bas
för utveckling av produkter som kan användas för
matleveranser på kortare sträckor eller som lådor för
hemleverans. Dometic har lanserat Dometic Delibox för
att möta denna stigande efterfrågan. Delibox bevarar
restaurangmatens kvalitet och temperatur tills den når
slutanvändaren. Potentiella kunder är fordonstillverkare,
restauranger och online-tjänster för matleverans.
IGLOO
Igloo, som förvärvades 2021, är en global leverantör av
kylboxar och drinkware-produkter för Outdoor-mark
-
naden. Igloo grundades 1947 och är en av världens
ledande tillverkare med ett välkänt varumärke, ett
Mat & Dryck, 98 %
Klimat, 0 %
Energi & Styrning, 0 %
Övriga applikationsområden, 2 %
nettoomsättning per applikationsområde Segmentets andel av koncernens nettoomsättning
Global, 21 %
Resterande del av
koncernen, 79 %
nyckeltal
Översikt och utbud
Segmentet Global består av två undersegment:
Other Global Verticals och Igloo-verksamheten.
Igloo-verksamheten stod för ungefär 85 procent av
segmentets totala nettoomsättning 2023.
SEGMEnt 49DOMEtIC ÅRS- OCH HÅLLBARHEtSREDOVISnInG 2023
brett produktutbud och en stark kundorientering.
Med en egen tillverkningsanläggning i Texas tillverkas
produkterna huvudsakligen internt, vilket ger kost
-
nadsfördelar, flexibilitet och korta ledtider för den
nordamerikanska marknaden.
Förvärvet av Igloo var ett stort steg i Dometics
strategi att fortsätta växa inom den attraktiva Outdoor-
branschen. Den globala marknaden för kylboxar
och drinkware-produkter är i uppgång, till följd av
den utomhus- och friluftstrend som märks runt hela
världen. Igloo har en tydlig förstaplats i USA inom den
här marknaden. I kombination med Dometics globala
närvaro, tekniska kunnande och omfattande försäljning
av både aktiva och passiva kylboxar, beräknas förvärvet
skapa en stark grund för ytterligare tillväxt inom
Outdoor- området. Dessutom blir Dometic mindre
konjunkturkänsligt då omsättningsexponeringen
breddas från dyra sällanköpsvaror (high ticket discre
-
tionary spend) till billigare sällanköpsvaror (lower ticket
discretionary spend). Med start 2024 planeras ett
segment för Mobile Cooling- lösningar att bildas som
ska hantera och driva Mobile Cooling-verksamheten
för varumärkena Dometic och Igloo globalt. För att
säkerställa en komplett marknadsnärvaro är varumärket
Igloo positionerat i produktkategorierna ”Bra” och ”Lite
bättre” medan varumärket Dometic är positionerat i
kategorierna ”Mycket bättre” och ”Bäst”.
Segmentet Global – marknaden och
verksamheten i sammandrag
Inom Other Global Verticals minskade den orga-
niska nettoomsättningen främst på grund av en
lägre efterfrågan på grillar i USA vilket påverkade
Residential-verksamheten. Marginalen för Other
Global Verticals förbättrades tack vare prissättnings
-
åtgärder och kostnadsreduktioner. Marginalen
förbättrades i både Hospitality och Residential. Igloo
fortsatte att öka sin marknadsandel samtidigt som
nettoomsättningen sjönk under det andra halvåret till
följd av att större återförsäljare tillfälligt balanserade
sina varulager. Slutanvändarnas efterfrågan på mobile
cooling- produkter är fortsatt stark och återförsäljares
lager minskade gradvis under andra halvan av året.
Igloos EBITA-marginal förbättrades tack vare kostnads
-
reduktioner, prissättningsåtgärder och produktinnova-
tion. Integreringsaktiviteterna fortskrider som planerat
och en första serie av aktiva kylboxar under varumärket
Igloo lanserades under den andra halvan av 2023. De
nya produkterna använder den kombinerade tekniska
kompetensen från Igloo och Dometic och kommer att
säljas till kunder över hela världen.
För att främja koncernens hållbarhetsmål har
segmentet fortsatt att anpassa verksamheten efter
målen för säkerhet och miljö. Vid tillverkningsanlägg
-
ningen i Texas har ett solenergikontrakt förhandlats
fram och en satsning har inletts för att återvinna
tillverkningsrester till lastpallar. Segmentet fortsätter att
utöka sin produktportfölj med lösningar som bidrar till
omställningen till förnybar energi.
Inom Hospitality-verksamheten erbjuder Dometic produkter till hotellbranschen och de viktigaste produkterna är minibarer och säkerhetsskåp.
SEGMEnt 50DOMEtIC ÅRS- OCH HÅLLBARHEtSREDOVISnInG 2023
NY SEGMENTSSTRUKTUR PLANERAD FÖR 2024
Från och med rapporteringen av det första kvartalet 2024 planerar Dometic att
ha en ny segmentstruktur med sex redovisade segment. Dometic befinner sig på
en förändringsresa och går gradvis över från en regionbaserad strategi till en pro
-
duktbaserad strategi med fokus på – och med specialiserade team som arbetar
med – att driva fram specifika lösningar globalt. Som ett steg på förändringsresan
planerar Dometic ändra sin segmentstruktur för att öka värdeskapandet och
säkra synergieffekter inom bolaget.
Segmenten Americas, APAC och EMEA
för landfordon (Land Vehicles)
Produktlösningarna för RV- och CPV-marknaderna planeras att konsolideras i de
tre regionala segmenten Americas, APAC och EMEA. Övriga fristående frilufts-
produkter, som tält och matlagningsprodukter för landbaserade utomhus- och
frilufts aktiviteter, ingår också.
Segment Marine
Segmentet Marine planeras kvarstå som ett separat segment. Verksamheterna
inom mobila energilösningar och Mobile Cooling, som tidigare ingick i segmentet
Marine, planeras från och med 2024 att rapporteras inom segmenten Global
Ventures och Mobile Cooling Solutions.
Segment Mobile Cooling
Igloo-verksamheten och andra Mobile Cooling- och Drinkware-verksamheter
under varumärket Dometic planeras konsolideras i ett nytt globalt segment.
Segment Global ventures
Segmentet Global planeras byta namn till Global ventures. Other global verticals
finns kvar som ett under segment. Utbudet av mobila energi lösningar (Mobile
Power Solutions) konsolideras globalt och planeras bli ett nytt under segment till
segmentet Global ventures.
SEGMEnt 51DOMEtIC ÅRS- OCH HÅLLBARHEtSREDOVISnInG 2023
DOMETICS AKTIE
OCH AKTIEÄGARE
15 STÖRSTA AKTIEÄGARNA
Aktieägare Aktiekapital, % Rösträtter, %
1 NN Group N.V. 7,33 % 7,33 %
2 Incentive AS 6,28 % 6,28 %
3 1832 Asset Management 5,83 % 5,83 %
4 Första AP-fonden 5,63 % 5,63 %
5 Swedbank Robur Fonder 5,57 % 5,57 %
6 Nordea Fonder 5,50 % 5,50 %
7 Alecta Tjänstepension 5,03 % 5,03 %
8 Fjärde AP-fonden 4,95 % 4,95 %
9 Didner & Gerge Fonder 4,62 % 4,62 %
10 Vanguard 3,68 % 3,68 %
11 Handelsbanken Fonder 2,36 % 2,36 %
12 SEB Fonder 2,31 % 2,31 %
13 Capital Group 2,30 % 2,30 %
14 Norges Bank 2,27 % 2,27 %
15 Folksam 1,74 % 1,74 %
Summa 15 största aktieägare 65,40 % 65,40 %
Övriga 34,60 % 34,60 %
totalt 100,00 % 100,00 %
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställda och bearbetade data från olika källor, däribland Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
AKTIEKURS OCH HANDEL
Dometics aktier har varit noterade på Nasdaq
Stockholm sedan den 25 november 2015 och aktien
handlas på Large Cap. Under 2023 ökade aktiekursen
med 34 procent (−43). Slutkursen var 90 kronor
(67) på årets sista handelsdag, vilket motsvarar ett
börsvärde på 28,8 miljarder kronor (21,5). Högsta
betalkurs under 2023 var 90,86 kronor (123,20) och
lägsta betalkurs var 52,58 kronor (50,20).
Sammanlagt 169,6 miljoner aktier handlades under
året på Nasdaq Stockholm, vilket motsvarade en
genomsnittlig daglig handelsvolym på 678 497 aktier.
AKTIEKAPITAL OCH KAPITALSTRUKTUR
Aktiekapitalet uppgick den 31 december 2023 till
798 750 kronor fördelat på 319 499 933 aktier. Samt
-
liga aktier är av samma aktieslag och medför samma
rättigheter i alla avseenden. Enligt bolagsordningen
får antalet aktier inte understiga 200 000 000 och
inte överstiga 800 000 000. Företagets aktiekapital
får inte understiga 500 000 kronor och inte överstiga
2 000 000 kronor. Dometics aktier är registrerade hos
Euroclear Sweden AB som administrerar bolagets
aktiebok och registrerar aktier för enskilda personer.
UTDELNING OCH UTDELNINGSPOLICY
Dometics styrelse har antagit en utdelningspolicy
enligt vilken styrelsen avser föreslå årsstämman att
under en konjunkturcykel ska minst 40 procent av
nettovinsten för perioden delas ut till aktieägarna.
Styrelsen bedömer att det egna kapitalet i moder-
bolaget och koncernen efter föreslagen utdelning
kommer att vara tillräckligt stort med tanke på verksam
-
hetens karaktär, omfattning och risk. Styrelsen beaktar
bland annat moderbolagets och koncernens historiska
utveckling, den förväntade framtida utvecklingen,
likviditetsbehov på kort och lång sikt samt det konjunk
-
tur- och makroekonomiska läget. För mer information,
se sidan 126.
Styrelsen föreslår en utdelning på 1,90 kronor
(1,30) per aktie för 2023, vilket motsvarar en total utdel
-
ning på 607 miljoner kronor (415). Den föreslagna
utdelningen motsvarar 46 procent (23) av nettovinsten
för perioden. Baserat på Dometics aktiekurs vid årsslu
-
tet 2023 är direktavkastningen 2,1 procent.
AKTIEÄGARE
Den 31 december 2023 hade Dometic 20 371
aktie ägare enligt den aktiebok som förs av Euroclear
Sweden AB. NN Group N.V. var den största aktie ägaren
med 7,3 procent av aktierna. Dometics tio största aktie
-
Fördelning mellan olika länder
Land Aktier Kapital Röster Antal kända ägare Andel kända ägare
Sverige 156 794 547 49,07 % 49,07 % 19 806 97,23 %
USA 44 746 872 14,01 % 14,01 % 48 0,24 %
Norge 32 378 973 10,13 % 10,13 % 57 0,28 %
Nederländerna 23 469 152 7,35 % 7,35 % 11 0,05 %
Kanada 20 931 281 6,55 % 6,55 % 4 0,02 %
Övriga 32 839 672 10,29 % 10,29 % 444 2,18 %
Okänt land 8 339 496 2,60 % 2,60 % 1 0,00 %
totalt 319 499 993 100,00 % 100,00 % 20 371 100,00 %
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställda och bearbetade data från olika källor, däribland Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
DOMEtICS AKtIE 52DOMEtIC ÅRS- OCH HÅLLBARHEtSREDOVISnInG 2023
kr Antal
Omsatt antal aktier per per månad (1 000-tal)
Dometic
OMX Stockholm PI
0
15 000
30 000
45 000
60 000
75 000
90 000
202320222021202020192018
0
30
60
90
120
150
180
Aktiekursutveckling 20182023
Ägarfördelning efter innehav
Innehavsstorlek Antal aktier Kapital, % Röster, %
Antal kända
ägare
Andel kända
ägare, %
1 – 100 357 806 0,11 % 0,11 % 9 839 48,30 %
101 – 200 531 252 0,17 % 0,17 % 3 168 15,55 %
201 – 300 365 425 0,11 % 0,11 % 1 377 6,76 %
301 – 400 319 356 0,10 % 0,10 % 862 4,23 %
401 – 500 391 408 0,12 % 0,12 % 809 3,97 %
501 – 1 000 1 548 465 0,48 % 0,48 % 1 904 9,35 %
1 001 – 2 000 1 669 105 0,52 % 0,52 % 1 060 5,20 %
2 001 – 5 000 2 513 661 0,79 % 0,79 % 744 3,65 %
5 001 – 10 000 1 945 764 0,61 % 0,61 % 258 1,27 %
10 001 – 20 000 1 793 813 0,56 % 0,56 % 118 0,58 %
20 001 – 50 000 2 494 260 0,78 % 0,78 % 79 0,39 %
50 001 – 100 000 2 675 157 0,84 % 0,84 % 34 0,17 %
100 001 – 500 000 15 452 363 4,84 % 4,84 % 62 0,30 %
500 001 – 1 000 000 16 125 984 5,05 % 5,05 % 21 0,10 %
1 000 001 – 5 000 000 54 032 041 16,93 % 16,93 % 21 0,10 %
5 000 001 – 10 000 000 35 053 999 10,97 % 10,97 % 5 0,02 %
10 000 001 – 50 000 000 173 891 656 54,43 % 54,43 % 10 0,05 %
50 000 001 – 0 0,00 % 0,00 % 0 0,00 %
Okänd innehavsstorlek 8 338 478 2,59 % 2,59 % 0 0,00 %
totalt 319 499 993 100,00 % 100,00 % 20 371 100,00 %
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställda och bearbetade data från olika källor, däribland Euroclear,
Morningstar och Finansinspektionen.
kr Antal
Omsatt antal aktier per vecka (1 000-tal)
Dometic
OMX Stockholm PI
DecNovOktJan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Aug Sep
0
3 000
6 000
9 000
12 000
15 000
0
30
60
90
120
150
Aktiekursutveckling 2023
Fördelning av ägartyp
typ av ägare Aktier Kapital Röster
Antal kända
ägare
Andel kända
ägare
Övriga 28 053 158 8,78 % 8,78 % 1 034 5,08 %
Svenska institutionella ägare 134 855 572 42,21 % 42,21 % 115 0,56 %
Utländska institutionella ägare 132 083 010 41,36 % 41,36 % 91 0,45 %
Svenska privata investerare 16 169 775 5,06 % 5,06 % 19 131 93,91 %
Okänd ägartyp 8 338 478 2,59 % 2,59 % 0 0,00 %
totalt 319 499 993 100,00 % 100,00 % 20 371 100,00 %
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställda och bearbetade data från olika källor, däribland Euroclear,
Morningstar och Finansinspektionen.
ägare stod för 54,3 procent av aktierna. Institutionella
ägare svarade för 83,6 procent av aktierna.
Av det totala antalet aktier ägdes 42,2 procent av
svenska institutionella ägare. Svenska privatpersoner
ägde 5,1 procent och resterande 52,7 procent
innehades av utländska institutionella ägare, övriga
ägare samt okända ägare.
Utländska investerare är inte alltid införda i aktie-
boken eftersom utländska banker och andra förvaltare
kan vara registrerade för en eller flera kunders aktier.
Detta förklarar varför de faktiska ägarna normalt inte
visas i aktieboken.
ANALYTIKERBEVAKNING
Vid slutet av 2023 hade följande analytiker en aktiv
bevakning av Dometics aktie.
ABG Sundal Collier
........................................... Fredrik Ivarsson
Berenberg
.............................................................................Trion Reid
Carnegie
...................................................... Henrik Christiansson
Danske Bank
.......................................................... Daniel Schmidt
DnB
............................................................................. Douglas Lindahl
Handelsbanken
................................................................ Karri Rinta
Jefferies
...................................................................................Rizk Maidi
Kepler Cheuvreux
...................................................Johan Eliasson
Nordea
...................................................................... Agnieszka Vilela
Pareto
............................................................. Alexander Siljeström
SEB Enskilda
............................................................Gustav Hageus
FÖR MER INFORMATION
Rikard Tunedal
Head of Investor Relations
Tel: +46 73 056 97 35
rikard.tunedal@dometic.com
DOMEtICS AKtIE 53DOMEtIC ÅRS- OCH HÅLLBARHEtSREDOVISnInG 2023
INNEHÅLL
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 55
Risker och riskhantering 60
Upplysningar om klimatrisker 63
Bolagsstyrningsrapport 65
Styrelse 74
Koncernledning 76
FINANSIELLA RAPPORTER
Nyckeltal 78
Koncernens resultaträkning 79
Koncernens rapport över totalresultat 79
Koncernens balansräkning 80
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital 81
Koncernens kassaflödesanalys 82
Moderbolagets resultaträkning 83
Moderbolagets rapport över totalresultat 83
Moderbolagets balansräkning 84
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital 85
Moderbolagets kassaflödesanalys 85
NOT 1 Allmän information 86
NOT 2 Sammanfattning av väsentliga redovisningsprinciper 86
NOT 3 Finansiell riskhantering och finansiella instrument 89
NOT 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar 93
NOT 5 Redovisning per segment 94
NOT 6 Nettoomsättning och rörelseresultat 97
NOT 7 Arvoden till revisor 99
NOT 8 Leasingavtal 100
NOT 9 Kostnader för löner, ersättningar och förmåner 101
NOT 10 Övriga rörelseintäkter och kostnader 103
NOT 11 Finansiella intäkter och kostnader 103
NOT 12 Skatter 104
NOT 13 Övriga långfristiga fordringar 106
NOT 14 Immateriella anläggningstillgångar 106
NOT 15 Materiella anläggningstillgångar 109
NOT 16 Varulager 110
NOT 17 Kundfordringar 111
NOT 18 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 111
NOT 19 Avsättningar för pensioner 112
NOT 20 Övriga avsättningar 114
NOT 21 Skulder till kreditinstitut 115
NOT 22 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 117
NOT 23 Ställda säkerheter 117
NOT 24 Eventualförpliktelser 117
NOT 25 Specifikation till kassaflödesanalys 117
NOT 26 Aktier i dotterbolag 120
NOT 27 Transaktioner med närstående 121
NOT 28 Resultat per aktie och förslag till vinstdisposition 122
NOT 29 Rörelseförvärv 122
NOT 30 Väsentliga händelser efter balansdagen 123
NOT 31 Definitioner 124
INNEHÅLL 54DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FÖRVALTNI NGSBERÄTTELSE
Styrelsen samt verkställande direktör och koncernchef
för Dometic Group AB (publ), med organisationsnummer
556829-4390 (”bolaget” eller ”moderbolaget”), avger
härmed följande årsredovisning jämte koncernredovisning
samt moderbolagets redovisning för räkenskapsåret 2023.
Verksamhetsområden och organisation
Bolaget och dotterbolagen som gemensamt kallas Dometic
Group (”Dometic”, ”koncernen” eller ”Dometic-koncer
-
nen”) är en global marknadsledare inom Mobile Living-bran-
schen. Dometics drivkraft är att skapa smarta, hållbara och
tillförlitliga produkter med enastående design för en mobil
livsstil utomhus inom områdena Mat & Dryck, Klimat, Energi
& Styrning och Övriga applikationsområden. Miljontals
människor runt om i världen använder Dometics produkter –
i första hand för utomhus- och friluftsliv, men även i hemmet
och för yrkesbruk. Dometic har cirka 8 000 medarbetare
över hela världen, en nettoomsättning om 27,8 miljarder
kronor 2023 och har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige.
Dometic har 23 tillverknings- och monteringsanlägg
-
ningar i 11 länder med försäljning i cirka 100 länder. Koncer-
nen är organiserad i fem segment: Americas, EMEA (Europa,
Mellanöstern och Afrika), APAC (Asien och Stillahavsområ
-
det), Marine och Global (som består av undersegmenten
Other Global Verticals och Igloo).
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Refinansiering
Dometic refinansierade en del av sitt kreditfacilitetsavtal med
bolagets bankgrupp under 2023. Ett lån med rörlig ränta på
210 miljoner USD, som tidigare löpte ut 2024, ersattes med
ett lån med rörlig ränta på 220 miljoner USD med en löptid
på tre år med två förlängningsoptioner på ett år vardera.
Under 2023 tecknade och utnyttjade Dometic även ett 3,5-
årigt lån med rörlig ränta på 44 miljoner USD med Svensk
Exportkredit. Dessutom har en riktad obligationsupplåning
på 750 miljoner kronor, med en löptid på 3,25 år och en
ränta på 6,25 %, tecknats och utnyttjats under 2023.
Ett obligationslån på 300 miljoner euro som löpte ut
under september 2023 återbetalades med tillgänglig kassa.
Makroekonomisk miljö
2023 var ett år som påverkades av geopolitisk osäkerhet,
hög inflation, stigande räntor och höga lagernivåer hos
återförsäljarna.
Dometic fortsätter att följa utvecklingen i Ukraina och
i intilliggande länder och vidtar nödvändiga åtgärder för
att skydda koncernen, inklusive dess medarbetare och
tillgångar. Dometic har upphört med all affärsverksamhet i
Ryssland. Dometic följer även utvecklingen i Israel/Gaza och
i intilliggande länder, samt hur den kan påverka Dometics
affärsverksamhet.
Slutförande av globala omstruktureringsprogram
Dometic slutförde bolagets båda globala omstrukture
-
ringsprogram under 2023, med goda resultat. Det första
programmet inleddes 2019 med målet att nå en årlig
besparing på 400 miljoner kronor. Ett ytterligare program
tillkännagavs under det andra kvartalet 2022, med målet att
nå en årlig besparing på 200 miljoner kronor. Programmen
slutfördes under 2023 och Dometic är på god väg att nå
besparingmålen. Under året uppgick de totala kostnaderna
för de båda programmen till −142 miljoner kronor (−499).
Sedan start har 24 anläggningar och ungefär 2 000 med
-
arbetare påverkats av programmen, till en total kostnad på
−960 miljoner kronor.
Process inledd av ACON
Som tidigare meddelats lämnade den förra ägaren av
Igloo, ACON, in en stämningsansökan mot Dometic under
det fjärde kvartalet 2022, med vissa anspråk relaterade
till aktieköpsavtalet (Stock Purchase Agreement, SPA).
Dometic är övertygat om att stämningsansökan helt saknar
grund, bestrider den med eftertryck och har inlämnat
motkrav mot ACON gällande ACON:s agerande under,
och bristande efterlevnad av, aktieköpsavtalet. Parterna
är för närvarande engagerade i förberedelseprocessen
(”discovery process”) och rättegången förväntas äga rum
under det första kvartalet 2025.
Organisation
Jenny Evelius utsågs till EVP och Head of Group HR (perso
-
naldirektör) samt medlem av koncernledningen, med start
den 1 januari 2023. Eva Karlsson utsågs till chef för segmen
-
tet EMEA och medlem av koncernledningen, med start den
16 maj 2023. Den 1 oktober 2023, utsågs Anders Fransson
till EVP och Head of Group Operations & Sustainability samt
medlem av koncernledningen och Peter Jannerö till Chief
Marketing Officer och medlem av koncernledningen.
Förvärv
Inga förvärv genomfördes under 2023.
Dometics affärsverksamhet, resultat och
finansiella ställning
I en utmanande marknadsmiljö, påverkad av geopolitisk och
makroekonomisk osäkerhet i kombination med höga lagerni
-
våer, har Dometic fortsatt att visa att man har blivit ett robust,
lättrörligt och mer effektivt bolag. Som en följd av den svåra
marknadssituationen minskade den organiska nettoomsätt
-
ningen för helåret 2023 med −12 %, samtidigt som EBITA-
marginalen
1)
uppvisade en god förbättring på årsbasis under
det andra halvåret och slutade på 12,5 % (13,2) för helåret.
Resultatet per aktie uppgick till 4,17 kronor (5,58). Det juste
-
rade
1)
resultatet per aktie uppgick till 5,93 kronor (8,32).
Att minska rörelsekapitalet hade hög prioritet och det
operativa kassaflödet på 5 205 miljoner kronor (2 268) för
året var det starkaste någonsin. Nettoskuld i förhållande till
EBITDA uppgick till 2,7x (3,0x) vid årets slut.
Nettoomsättning
Nettoomsättningen uppgick till 27 775 miljoner kronor
(29 764), vilket är en minskning med −7%, varav −12% utgjor
-
des av organisk tillväxt, 5 % av valutaeffekter och 0 % av M&A.
Den organiska nettoomsättningen inom OEM-försäljnings
-
kanalen minskade med −14 %, framför allt på grund av att
produktionen inom RV-branschen i USA påverkade nettoom
-
sättningen i segmentet Americas. Den organiska nettoom-
sättningen inom försäljningskanalen Service & Aftermarket
minskade med −10 % till följd av att återförsäljare balanserade
sina lagernivåer. Trenden inom försäljningskanalen Service &
Aftermarket förbättrades gradvis under året och minskningen
på årsbasis under det fjärde kvartalet var −3 %, jämfört
med −19 % under det första kvartalet 2023. Den organiska
nettoomsättningen inom försäljningskanalen Distribution
minskade med −10 % i takt med att återförsäljare balanserade
sina varulager, något som hade en tillfällig negativ påverkan
på Igloo-verksamheten under det andra halvåret 2023.
Segmentet Americas redovisade en nettoomsättning på
5 003 miljoner kronor (6 780). Den totala tillväxten uppgick
till −26 %, varav −31 % utgjordes av organisk tillväxt, 5 % av
valutaeffekter och 0 % av M&A. Den minskade nettoomsätt
-
ningen kan framför allt tillskrivas applikationsområdena Klimat
och Mat & Dryck. Minskningen av den organiska nettoom
-
sättningen berodde huvudsakligen på lägre nettoomsättning
inom RV OEM. Detta uppvägdes delvis av nettoomsättnings
-
tillväxt inom försäljningskanalen Distribution.
Segmentet EMEA redovisade en nettoomsättning på
7 981 miljoner kronor (7 970). Den totala tillväxten uppgick
till 0 %, varav −7 % utgjordes av organisk tillväxt, 7 % av
valutaeffekter och 0 % av M&A. Nettoomsättningstillväxt
inom applikationsområdet Klimat motverkades av lägre net
-
toomsättning inom applikationsområdet Energi & Styrning.
1)
Före avskrivning förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och
jämförelsestörande poster
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 55DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Minskningen av den organiska nettoomsättningen berodde
på lägre nettoomsättning inom Service & Aftermarket och
Distribution. Detta uppvägdes delvis av ökad nettoomsätt
-
ning inom CPV OEM och RV OEM.
Segmentet APAC redovisade en nettoomsättning på
2 138 miljoner kronor (2 231). Den totala tillväxten uppgick
till −4 %, varav −5 % utgjordes av organisk tillväxt, 1 % av
valutaeffekter och 0 % av M&A. Den minskade nettoomsätt
-
ningen kan framför allt tillskrivas applikationsområdet Mat &
Dryck. Minskningen av den organiska nettoomsättningen
berodde huvudsakligen på lägre nettoomsättning inom
Distribution, medan nettoomsättningen inom OEM-försälj
-
ningskanalen uppvisade organisk tillväxt.
Segmentet Marine redovisade en nettoomsättning på
6 719 miljoner kronor (6 695). Den totala tillväxten uppgick
till 0 %, varav −4 % utgjordes av organisk tillväxt, 4 % av
valutaeffekter och 0 % av M&A. Nettoomsättningstillväxt
inom applikationsområdet Klimat motverkades av lägre
nettoomsättning inom applikationsområdet Energi &
Styrning. Minskningen av den organiska nettoomsättningen
berodde huvudsakligen på lägre nettoomsättning inom
OEM-verksamheten.
Segmentet Global redovisade en nettoomsättning på
5 934 miljoner kronor (6 086). Den totala tillväxten uppgick
till −2 %, varav −8 % utgjordes av organisk tillväxt, 5 % av
valutaeffekter och 0 % av M&A. Minskningen av den orga
-
niska nettoomsättningen kan tillskrivas både Igloo-verksam-
heten och Other Global Verticals.
Försäljning och administration
Försäljnings- och administrationskostnader uppgick till
−3 714 miljoner kronor (−3 561) och påverkades negativt
av valutaeffekter och ökade investeringar inom strategiska
strukturella tillväxtområden. Försäljnings- och adminis
-
trationskostnaderi procentandel av nettoomsättningen
uppgick till 13,4 % (12,0).
1)
Före avskrivning förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster
Forskning och utveckling
Forsknings- och utvecklingskostnader uppgick till −591
miljoner kronor (−531). Därtill aktiverades forsknings- och
utvecklingskostnader på −33 miljoner kronor (−36) under
året. Sammanlagt motsvarar detta 2,2 procent (1,9) av
nettoomsättningen.
Rörelseresultat (EBITA) före avskrivning
förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och
jämförelsestörande poster
EBITA
1)
uppgick till 3 463 miljoner kronor (3 931). Motsva-
rande marginal uppgick till 12,5 % (13,2 %). Den minskade
marginalen var framför allt kopplad till segmentet Americas
vilket uppvägdes delvis av förbättrade marginaler inom
segmenten APAC och Global.
Bruttoresultatet i procent av nettoomsättningen förbätt
-
rades till 28,0 % (26,5). Såväl försäljnings- och administra-
tionskostnader som forsknings- och utvecklingskostnader
påverkades negativt av valutaeffekter och ökade investe
-
ringar inom strategiska strukturella tillväxtområden. Övriga
rörelseintäkter och -kostnader uppgick till −13 miljoner
kronor (143). Skillnaden i förhållande till helåret 2022
berodde huvudsakligen på valutasäkringseffekter. De totala
valutaeffekterna, som huvudsakligen bestod av omräknings
-
effekter, hade en positiv påverkan på rörelseresultatet men
en begränsad påverkan på motsvarande marginal.
Jämförelsestörande poster
De jämförelsestörande posterna uppgick totalt till
−167 miljoner kronor (−532) och avsåg huvudsakligen
aktiviteter inom de tidigare tillkännagivna globala
omstruktureringsprogrammen.
Avskrivning av förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar
Avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
uppgick till –613 miljoner kronor (–611).
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 2 682 miljoner kronor
(2 789). Motsvarande marginal uppgick till 9,7 % (9,4). Den
förbättrade marginalen påverkades negativt av en lägre
EBITA
1)
-marginal, men detta uppvägdes mer än väl av
minskade jämförelsestörande poster.
Rörelseresultat (EBIT) per segment
Segmentet Americas rörelseresultat (EBITA) före avskrivning
av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och jämförelse
-
störande poster uppgick till −104 miljoner kronor (330), vil-
ket motsvarar en marginal på −2,1 % (4,9). Nedgången kan
framför allt tillskrivas en lägre nettoomsättning och relaterad
ineffektivitet i verksamheten. Till viss del uppvägdes denna
nedgång av prissättningsåtgärder, effektivitetsförbättringar
och en försäljningsmix med en högre andel nettoomsättning
inom Distribution och Service & Aftermarket. De jämförelse
-
störande posterna uppgick till −11 miljoner kronor (−151).
Avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
uppgick till –111 miljoner kronor (–118). Rörelseresultatet
(EBIT) uppgick till −226 miljoner kronor (61), vilket motsvarar
en marginal på −4,5 % (0,9).
Segmentet EMEA:s rörelseresultat (EBITA) före avskriv
-
ning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och
jämförelsestörande poster uppgick till 723 miljoner kronor
(838), vilket motsvarar en marginal på 9,1 % (10,5). Försälj
-
ningsmixen, med en lägre andel nettoomsättning inom
Distribution och Service & Aftermarket, hade en negativ
påverkan på marginalen. Detta uppvägdes delvis av prissätt
-
ningsåtgärder och effektivitetsförbättringar. De extraordinära
logistikrelaterade kostnaderna och ineffektivitet inom tillverk
-
ningen, kopplat till produktionsöverföringen från Tyskland
till en befintlig anläggning i Ungern, minskade gradvis men
fortsatte att ha en negativ påverkan på EMEA:s rörelsere
-
sultat. De jämförelsestörande posterna uppgick till −131
miljoner kronor (−370). Avskrivning av förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar uppgick till –73 miljoner kronor (–74).
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 519 miljoner kronor
(394), vilket motsvarar en marginal på 6,5 % (4,9).
Segmentet APAC:s rörelseresultatet (EBITA) före avskrivning
av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och jämförelse
-
störande poster uppgick till 557 miljoner kronor (555), vilket
motsvarar en marginal på 26,0 % (24,9). Förbättringen kan
framför allt tillskrivas prissättningsåtgärder och effektivitets
-
förbättringar. De jämförelsestörande posterna uppgick till
−4 miljoner kronor (−4). Avskrivning av förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar uppgick till –19 miljoner kronor (–21).
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 534 miljoner kronor (531),
vilket motsvarar en marginal på 25,0 % (23,8).
Segmentet Marines rörelseresultat (EBITA) före avskriv
-
ning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och
jämförelsestörande poster uppgick till 1 654 miljoner kronor
(1 743), vilket motsvarar en marginal på 24,6 % (26,0).
Valutaeffekter och investeringar inom strategiska strukturella
tillväxtområden hade en negativ påverkan på marginalen. Till
viss del uppvägdes denna nedgång av prissättningsåtgär
-
der, effektivitetsförbättringar och en försäljningsmix med en
högre andel nettoomsättning inom Service & Aftermarket.
De jämförelsestörande posterna uppgick till 0 miljoner
kronor (−1). Avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella
tillgångar uppgick till –210 miljoner kronor (–202). Rörelse
-
resultatet (EBIT) uppgick till 1 444 miljoner kronor (1 541),
vilket motsvarar en marginal på 21,5 % (23,0).
Segmentet Globals rörelseresultatet (EBITA) före avskriv
-
ning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och jämfö-
relsestörande poster uppgick till 633 miljoner kronor (464),
vilket motsvarar en marginal på 10,7 % (7,6). Marginalen
förbättrades för både Other Global Verticals och Igloo-verk
-
samheten. De jämförelsestörande posterna uppgick till −22
miljoner kronor (−7). Avskrivning av förvärvsrelaterade imma
-
teriella tillgångar uppgick till –200 miljoner kronor (–196).
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 411 miljoner kronor (262),
vilket motsvarar en marginal på 6,9 % (4,3).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 56DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Finansiella poster
De finansiella posterna uppgick netto till −800 miljoner
kronor (−351), inklusive −887 miljoner kronor (−531) ) i ränta
på externa banklån och obligationslån som påverkades av
högre räntenivåer. Övriga valutaomvärderingar och övriga
poster uppgick till −81 miljoner kronor (135) och de finan
-
siella intäkterna uppgick till 168 miljoner kronor (45).
Skatter
Skatter uppgick till −551 miljoner kronor (−654), vilket
motsvarar 29 % (27) av resultatet före skatt. Den ökade
skattesatsen berodde på en landsmix med mer skattepliktiga
vinster i jurisdiktioner med högre skatt och ökade ej avdrags
-
gilla räntekostnader. Aktuell skatt uppgick till −804 miljoner
kronor (−723) och uppskjuten skatt till 253 miljoner kronor
(70). Betald skatt uppgick till −979 miljoner kronor (−991),
vilket motsvarar en skattesats för betald skatt på 52 % (41).
Betald skatt påverkades 2023 och 2022 av skatter avseende
tidigare år. Uppskjuten skatt redovisad i balansräkningen,
hänförligt till skattemässiga underskott, uppgick till 356
miljoner kronor varav 146 miljoner kronor redovisades 2023.
Redovisningen stöds av framtida användning baserad på de
antaganden som används i den årliga nedskrivningspröv
-
ningen av goodwill och immateriella anläggningstillgångar
med en obestämbar nyttjandeperiod.
Årets resultat
Årets resultat uppgick till 1 332 miljoner kronor (1 784).
Operativt kassaflöde
Det operativa kassaflödet uppgick till 5 205 miljoner kronor
(2 268). Förbättringen kan framför allt tillskrivas minskade
varulager.
Investeringar
Totala investeringar i immateriella och materiella anlägg
-
ningstillgångar uppgick till 628 miljoner kronor (593), vilket
motsvarar 2,3 % (1,9) av nettoomsättningen.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till
575 miljoner kronor (516), varav 82 miljoner kronor (112)
avsåg maskiner, inventarier och verktyg, 155 miljoner kronor
(7) byggnader och 338 miljoner kronor (397) pågående
nyanläggningar samt förskottsbetalningar. Investeringar i
immateriella anläggningstillgångar uppgick till 53 miljoner
kronor (77). Under året har Dometic genomfört betalningar
av utestående tilläggsköpeskillingar och innehållna betal
-
ningar hänförliga till tidigare förvärv om −539 miljoner
kronor. Under 2022 uppfick förvärv av verksamheter till
−847 miljoner kronor. Se not 29 på sidan 123 för närmare
information.
Kassaflöde från finansieringsverksamheten och
finansiell ställning
Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till
−3 685 miljoner kronor (−570). Ett obligationslån på 300
miljoner euro som löpte ut under september 2023 återbeta
-
lades med tillgänglig kassa. Utbetald aktieutdelning upp-
gick till −415 miljoner kronor (−783) och nettot av betald
och erhållen ränta uppgick till −762 miljoner kronor (−489).
Räntebärande skulder, exklusive avsättningar till pensio
-
ner, uppgick till 16 335 miljoner kronor (18 643). Skulderna
är angivna i valutorna SEK, EUR och USD. Den genomsnitt
-
liga löptiden i slutet av 2023 uppgick till 2,5 år (2,8).
Koncernens likvida medel uppgick vid årets slut till 4 348
miljoner kronor (4 399). Därtill har koncernen outnyttjade
lånefaciliteter inom den revolverande kreditfaciliteten på
2 156 miljoner kronor (2 170). De seniora lånefaciliteterna
(”SFA”), den EKN-garanterade lånefaciliteten och de obliga
-
tioner som emitterats inom EMTN-programmet kan komma
att sägas upp under vissa specifika omständigheter, bland
annat i samband med förändring av kontrollen i bolaget
eller en avnotering av bolaget från Nasdaq Stockholm. För
ytterligare information om lånevillkoren, se not 21.
Det finns inga ställda säkerheter för SFA-avtalet, EKN-låne
-
faciliteten och EMTN-programmet.
SFA- och EKN-finansieringen är villkorad med kovenan
-
ter: nettoskuld i förhållande till EBITDA och räntetäcknings-
grad, som utvärderas kvartalsvis. Övriga finansiella risker
beskrivs i not 3.
Soliditeten uppgick till 48 % (46) vid årets slut. Netto-
skuld i förhållande till EBITDA uppgick till 2,7x (3,0x) vid
årets slut.
Finansiella instrument
Dometic Group använder valutaterminer för att säkra
prognostiserade framtida kassaflöden i utländsk valuta, rän
-
teswappar för att kassaflödessäkra framtida räntebetalningar
samt lån i utländsk valuta för att säkra omräkningsrisken för
nettoinvesteringar i utländska verksamheter.
Det verkliga värdet på Dometics derivattillgångar och
derivatskulder var 21 miljoner kronor (147) respektive 134
miljoner kronor (111). Derivatens värde baseras på publice
-
rade priser på en aktiv marknad. Inga förflyttningar mellan
olika nivåer i verkligt värde-hierarkin har inträffat under
perioden.
Övriga kort- och långfristiga skulder, huvudsakligen
bestående av ännu ej erlagd köpeskilling och potentiell
tilläggsköpeskilling hänförliga till förvärv, är baserade på
verkligt värde utifrån koncernledningens bästa bedömning
av framtida resultat och tillhör nivå 3 i verkligt värde-hierarkin.
Se not 3 för ytterligare information om finansiell riskhante
-
ring och finansiella instrument.
Moderbolaget
I moderbolaget Dometic Group AB (publ) ingår huvudkon
-
torets centrala funktioner, som koncernledning och adminis-
trativa tjänster. Moderbolaget fakturerar koncernföretagen
för sina kostnader.
Under 2023 hade moderbolaget Dometic Group AB
(publ) ett rörelseresultat på −6 miljoner kronor (−3). I
rörelseresultatet ingår administrationskostnader på −235
miljoner kronor (−228) och övriga rörelseintäkter på 229
miljoner kronor (225), där hela beloppet utgörs av intäkter
från koncernbolagen.
Finansiella poster netto uppgick till −343 miljoner kronor
(6), vilket innefattar ränteintäkter från koncernbolagen på
855 miljoner kronor (509) samt övriga finansiella intäkter och
kostnader på −1 198 miljoner kronor (−503).
Årets resultat uppgick till −320 miljoner kronor (−11).
Moderbolaget har inga filialkontor. Totalt har koncernen
tre filialkontor. Se not 9 Kostnader för löner, ersättningar och
förmåner för mer information om antalet medarbetare, löner
och ersättningar.
För ytterligare information om aktier i dotterbolag, se not 26.
Övriga väsentliga händelser
Bemyndigande att emittera nya aktier och/
eller teckningsoptioner och/eller konvertibler
i Dometic Group AB (publ)
Styrelsen föreslår att årsstämman bemyndigar styrelsen att,
vid ett eller flera tillfällen under tiden intill nästa årsstämma,
fatta beslut om emission av nya aktier och/eller teckningsop
-
tioner och/eller konvertibler, med eller utan avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt. Bemyndigandet ska innefatta rätt
att besluta om emission mot kontant betalning, betalning
genom kvittning eller betalning med apportegendom eller
på annat sätt enligt särskilda villkor. Det totala antalet aktier
som kan komma att emitteras och det totala antalet aktier
som konvertering/teckning ska kunna ske till med stöd av
bemyndigandet ska sammanlagt kunna uppgå till högst det
antal aktier som ryms inom bolagsordningens gränser och
får inte överstiga tio (10) procent av det totala antalet aktier i
bolaget vid tidpunkten för styrelsens emissionsbeslut.
Syftet med bemyndigandet, och skälet till eventuell
avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, är att öka bolagets
finansiella flexibilitet. Om styrelsen beslutar om emission
med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt ska skälet
vara att möjliggöra för bolaget att finansiera verksamheten
eller stärka balansräkningen på ett snabbt och effektivt
sätt, förvärva bolag, verksamheter eller delar därav genom
betalning med egna aktier, teckningsoptioner och/eller
konvertibler, säkerställa finansiell kapacitet till aktuella eller
möjliga framtida förvärv av bolag, verksamheter eller delar
därav och/eller för att möjliggöra en breddning av bolagets
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 57DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ägarkrets. Emissionskursen ska fastställas i enlighet med
gällande marknadsförhållanden.
Väsentliga händelser efter balansdagen
Todd Seyfert började på Dometic den 9 januari 2024 som ny
chef för segmentet Americas.
Dometic planerar att gå över till en ny segmentrapporte
-
ringsstruktur med sex rapporterande segment, med start
från rapporteringen av det första kvartalet 2024:
Igloo-verksamheten och övriga mobile cooling- och
drinkware-verksamheter planeras att konsolideras i ett nytt
segment med namnet Mobile Cooling Solutions.
Segmentet Global planeras att byta namn till Global
Ventures. Other Global Verticals planeras vara kvar som ett
undersegment. Utbudet av mobila strömförsörjningslös
-
ningar (Mobile Power Solutions) planeras att konsolideras
globalt och bli ett nytt undersegment inom segmentet
Global Ventures.
Produktlösningarna för RV- och CPV-branscherna planeras
att konsolideras i de tre landfordonssegmenten (land
vehicle segments) Americas, APAC och EMEA. Såväl
OEM- och Service & Aftermarket-verksamheterna som
andra fristående produkter för landbaserade utomhus-
och friluftsaktiviteter planeras att ingå. Mobile Power Solu
-
tions-verksamheterna inom de tre landfordonssegmenten
planeras att rapporteras inom segmentet Global Ventures.
Segmentet Marine planeras att kvarstå som ett separat
segment. Mobile Power Solutions-verksamheten inom
segmentet Marine planeras att rapporteras inom segmen
-
tet Global Ventures.
Det har inte inträffat några andra väsentliga händelser
med påverkan på den finansiella rapporteringen efter
balansdagen.
Framtida utveckling
Dometic Group har fastställt koncernens finansiella mål
enligt beskrivningen nedan och har en handlingsplan för det
fortsatta genomförandet av koncernens strategi. Dometic
lämnar inte någon finansiell prognos för året.
Koncernens finansiella mål på medellång till lång sikt
Dometics styrelse har antagit följande finansiella mål på
medellång till lång sikt, sett över en konjunkturcykel:
Genomsnittlig årlig nettoomsättningstillväxt på 10 %,
inklusive organisk tillväxt och M&A.
Rörelsemarginal (EBITA) på 18–19 %, före avskrivning av
förvärvsrelaterade immateriella tillgångar och jämförelse
-
störande poster.
Nettoskuld i förhållande till EBITDA på omkring 2,5x.
Utdelning på minst 40 % av nettoresultatet för perioden.
Medarbetare, löner och ersättningar
Antal anställda
Det genomsnittliga antalet anställda uppgick till 8 093
(8 834).
Riktlinjer för ersättning till verkställande
direktören och koncernledningen
Årsstämman beslutade den 7 april 2020 att anta riktlinjerna
nedan för ersättning till verkställande direktören och Dome
-
tics koncernledning (”koncernledningen”). Riktlinjerna ska
godkännas av årsstämman minst vart fjärde år. Styrelsen före
-
slog inte några ändringar av riktlinjerna inför årsstämmorna
2021, 2022 respektive 2023, varför nedanstående riktlinjer
fortsätter att gälla. Riktlinjerna gäller för uppgörelser som
gjorts efter att riktlinjerna antagits, men även för eventuella
förändringar som skett i befintliga överenskommelser efter
att riktlinjerna antagits.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Den gemensamma grunden för bolagets affärsstrategi,
och för alla åtgärder som ingår i den globala strategin, är i
korthet följande. Genom att staka ut vägen framåt med hjälp
av tydliga verktygslådor inom områdena lönsam expansion,
produktledarskap och kostnadsbesparingar utnyttjar Dome
-
tic sin styrka som globalt bolag fullt ut och industrialiserar
Dometic samtidigt som bolaget bibehåller sin framgångsrika
entreprenörsanda.
För mer information om bolagets affärsstrategi, se
https://www.dometicgroup.com/sv-se/vart-foretag/
strategi
Ett framgångsrikt genomförande av bolagets affärsstra
-
tegi och tillvaratagande av bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera
och behålla kvalificerade medarbetare. För detta krävs att
bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa
riktlinjer gör det möjligt för bolaget att erbjuda ledande
befattningshavare en konkurrenskraftig total ersättning.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer
ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet.
Total ersättning
Den totala ersättningen ska vara baserad på den befatt
-
ning som innehas, den individuella måluppfyllelsen och
Dometic Groups resultat, samt vara konkurrenskraftig i
anställningslandet. Ersättningspaketet kan bestå av fast lön,
rörlig ersättning baserad på uppfyllelse av kortsiktiga årliga
resultatmål, långsiktiga incitamentsprogram, pension och
andra förmåner, inklusive icke-monetära förmåner.
Vid anställningar som lyder under andra regler än de i
Sverige får vederbörliga anpassningar av ersättningen ske för
att följa tvingande regler eller etablerad lokal praxis, varvid
dessa riktlinjers övergripande syften så långt som möjligt ska
tillgodoses.
Fast lön och rörlig ersättning
Den fasta lönen ska utgöra grunden för den totala ersätt
-
ningen. Den ska vara anpassad efter den lokala marknaden
och återspegla ansvarsnivån för den aktuella befattningen.
Lönenivåerna för den fasta lönen ska ses över årligen.
Medlemmar i koncernledningen ska, utöver den fasta lönen,
enligt årligt beslut av styrelsen kunna få rörlig ersättning
baserad på uppfyllelse av kortsiktiga, årligen i förväg
fastställda och mätbara resultatmål som kan vara finansiella
eller icke-finansiella. Resultatmålen ska vara utformade så att
de främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig
koppling till affärsstrategin eller främja befattningshavarens
långsiktiga syn. Den kortsiktiga rörliga ersättningen ska i
huvudsak vara kopplad till finansiella parametrar som EBITA,
kassagenerering (cash conversion) etc. Icke-finansiella
parametrar kan förekomma. Viktningen av de olika para
-
metrarna kan ligga mellan 10 % och 60 %. Den potentiella
storleken på den rörliga ersättningen ska vara relaterad till
befattningen och får för verkställande direktören uppgå till
maximalt 75 % av den fasta lönen och för övriga medlemmar
i koncernledningen till maximalt 30–50 % av den årliga fasta
lönen, i enlighet med individuella avtal.
I vilken utsträckning kriterierna för utbetalning av kortsiktig
rörlig kontantersättning har uppfyllts ska bedömas/fastställas
när mätperioden är över. Ersättningsutskottet har ansvar för
bedömningen. I fråga om finansiella mål ska bedömningen
baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella
informationen, med de eventuella justeringar som ersätt
-
ningsutskottet och styrelsen anser lämpliga.
Långsiktiga incitamentsprogram
I tillägg till den fasta lönen och den kortsiktiga rörliga kon
-
tantersättningen kan långsiktiga incitamentsprogram införas.
Sådana program ska vara utformade i syfte att säkerställa ett
långsiktigt engagemang för Dometic Groups utveckling,
vara marknadsmässiga och ha en intjänandeperiod som
inte understiger tre år. Långsiktiga incitamentsprogram ska
vara kontantbaserade och vara kopplade till utvecklingen
av resultatet per aktie och ESG-mål. Den sammanlagda
ersättningen under den treåriga mätperioden får uppgå till
maximalt 100 % av deltagarens årliga fasta lön vid tidpunkten
för programmets införande. Alla deltagare i det långsiktiga
incitamentsprogrammet är skyldiga att investera en andel av
nettot av den rörliga kontantersättningen i Dometic-aktier.
Medlemmar i koncernledningen är skyldiga att investera tills
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 58DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
de äger Dometic-aktier till ett värde som motsvarar deras
årliga fasta lön.
Pension och försäkringar
Pensioner och försäkringsförmåner ska återspegla aktuella
regelverk och praxis i anställningslandet. Värdet av pensi
-
onen och förmånerna ska vara i linje med marknadspraxis
i landet, och pensionspremierna för premiebaserad pension
ska inte överstiga 40 % av den årliga fasta lönen för verkstäl
-
lande direktören respektive 35 % av den årliga fasta lönen
för övriga medlemmar i koncernledningen. Om möjligt ska
pensionsplanerna, i linje med koncernens ersättningspolicy,
vara avgiftsbestämda. Pensionsåldern är normalt 65 år.
Lönedelar som utgörs av rörlig ersättning ska inte vara
pensionsgrundande, med undantag för de fall där detta
följer av reglerna i en allmän pensionsplan (till exempel den
svenska ITP-planen).
Övriga förmåner
Övriga förmåner, som tjänstebil, sjuk- eller hälsovårdsför
-
säkring, bostads- eller reseförmåner eller liknande, kan ingå
i den totala ersättningen och ska ha till syfte att underlätta
koncernledningens arbetsuppgifter och vara rimliga i
förhållande till marknadspraxis i anställningslandet.
Premier och andra kostnader avseende sådana förmåner
får sammanlagt uppgå till högst 10 % av den årliga fasta lönen.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Vid anställningens upphörande ska uppsägningstiden
vara högst tolv månader. Fast kontantlön under uppsäg
-
ningstiden och avgångsvederlag ska sammantaget inte
överstiga ett belopp som motsvarar den fasta kontantlönen
för två år. Vid uppsägning från befattningshavarens sida
ska uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till
avgångsvederlag.
Avgångsvederlaget ska inte vara semesterlönegrundande
eller pensionsgrundande. Lokala anställningslagar och -reg
-
ler kan påverka villkoren för uppsägning från bolagets sida.
Medlemmar i koncernledningen får inte konkurrera med
bolaget under uppsägningstiden.
Löner och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer
för ersättning har löner och anställningsvillkor för bolagets
anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totala
ersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens
ökning och ökningstakt över tid utgjort en del av ersättnings
-
utskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen
av om riktlinjerna och de begränsningar som anges är skä
-
liga. Utvecklingen av skillnaden mellan de ledande befatt-
ningshavarnas ersättning och övriga anställdas ersättning
kommer att redovisas i ersättningsrapporten.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjer
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets
uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till rikt
-
linjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen
ska upprätta ett förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde
år och lägga fram förslaget för beslut vid bolagsstämman.
Riktlinjerna ska gälla fram till dess att nya riktlinjer har antagits
av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och
utvärdera program för rörliga ersättningar för koncern
-
ledningen, tillämpningen av riktlinjerna för ersättning till
ledande befattningshavare samt rådande ersättningsstruk
-
turer och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets
ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och
koncernledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut
i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande
direktören eller andra personer i koncernledningen, i den
mån de berörs av frågorna.
Bemyndigande för styrelsen att avvika från
riktlinjerna för ersättning
Under särskilda omständigheter och om det är nödvändigt
för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska
bärkraft äger styrelsen rätt att, helt eller delvis, i enskilda
fall avvika från dessa riktlinjer för ersättning. Om så sker, ska
upplysning om skälen för detta lämnas vid nästa årsstämma.
Hållbarhet och miljöpåverkan
För mer information om Dometic Group och hållbarhet, läs
den fullständiga hållbarhetsredovisningen på sidorna 29–42
Den utgör den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet
med den svenska årsredovisningslagen. Se sidorna 132–143
för noter om hållbarhet. För information om vilka dotterbo
-
lag som ingår i koncernen, se not 26.
Dometic bedriver anmälnings- och tillståndspliktig
verksamhet i Tidaholm i Sverige, i form av utrustning som
innehåller slutna strålkällor och förvaring av brandfarliga
varor. Verksamheten har de tillstånd som krävs och ingen
tillståndsprocess pågår. Inga förändringar planeras i verk
-
samheten som påverkar tillstånden och inga överträdelser
har skett under året. Dometics beroende av den anmälnings-
och tillståndspliktiga verksamheten är inte betydande.
Aktien, aktieägarna och föreslagen vinstdisposition
Aktien
Dometics aktier har varit noterade på Nasdaq Stockholm
sedan den 25 november 2015 och aktien handlas på Large
Cap. Aktiekapitalet uppgår till 798 750 kronor, uppdelat på
319 499 933 aktier. Kvotvärdet (nominellt värde) per aktie är
0,0025 kronor.
Samtliga aktier är av samma aktieslag och medför samma
rättigheter i alla avseenden.
Vid bolagsstämmorna berättigar varje aktie till en röst och
varje aktieägare har rätt att rösta med det totala antalet aktier
som aktieägaren äger i bolaget.
Aktieägare
Den 31 december 2023 hade Dometic 20 371 aktieägare
enligt den aktiebok som förs av Euroclear Sweden AB. Av
det totala antalet aktier ägdes 42,2 % av svenska institutio
-
nella ägare, 5,1 % av svenska privatpersoner och resterande
52,7 % av utländska institutionella ägare, övriga ägare samt
okända ägare. NN Group N.V. var den största aktieägaren
med 7,3 % av aktierna och 7,3 % av motsvarande rösträtter.
Incentive AS var den näst största aktieägaren med 6,3 % av
aktierna och 6,3 % av motsvarande rösträtter. De tio största
aktieägarna stod för 54,4 % av aktierna och 54,4 % av
motsvarande rösträtter.
Bolagsordning
Bolagsordningen innehåller inga särskilda bestämmelser om
utnämnande och entledigande av styrelseledamöter, inte
heller om tillägg till bolagsordningen.
Förslag till vinstdisposition
Följande vinstmedel i kronor står till årsstämmans
förfogande:
Balanserade vinstmedel 11 643 611 603
Årets resultat –319 532 766
Totalt 11 324 078 837
För styrelsens motivering av utdelningen, se sidan 126.
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande:
Till aktieägarna utdelas 1,90 kronor per
aktie, motsvarande totalt 607 049 987
I ny räkning överföres 10 717 028 850
Totalt 11 324 078 837
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 59DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
riskmedvetenheten och fungerar som ett stöd för ledningen
och verksamheterna på olika nivåer i organisationen vid
prioriteringen av risker och beslut om riskbegränsande
åtgärder. Den årliga riskbedömningen, inklusive riskförteck
-
ningar och riskkartor, utgör även ett underlag för koncernens
kontrollfunktioner, som Intern kontroll och Internrevision,
i deras prioritering av fokusområden.
Riskrespons, det vill säga riskbegränsande åtgärder, kan
bestå i att undvika, reducera, dela eller acceptera risker.
Vilken åtgärd som föredras beror på riskens sannolikhet,
påverkan och karaktär, huruvida det exempelvis är lämpligt
att undvika risken genom att inte bedriva viss verksamhet,
minska exponeringen för den genom att säkra eller stärka
interna processer, dela den via försäkring eller joint ventures
eller acceptera den som en del av verksamheten i kombina
-
tion med övervakning för att kunna reagera snabbt om risken
materialiseras. Övervakning sker i den dagliga verksam
-
heten och mer formellt vid riskkommitténs möten samt vid
revisions utskottets och styrelsens respektive möten.
Riskuniversum
Riskramverket innefattar ett universum av risker som skulle
kunna påverka Dometics förmåga att uppnå fastställda
strategiska mål och andra mål, inklusive finansiella mål och
hållbarhetsmål. De risker som Dometic utsätts för delas in
i fyra huvudkategorier: strategiska risker, genomförande
-
risker, risker avseende efterlevnad av lagar och regler samt
rapporteringsrisker. Varje huvudkategori har underkatego
-
rier med definierade underliggande risker. Hållbarhetsrisker
är integrerade i huvud- och underkategorierna. Riskerna är
kopplade till strategiska mål och andra mål, inklusive finan
-
siella mål och hållbarhetsmål. Riskägarskapet identifieras för
respektive risk i riskuniversumet.
Strategiska risker
Strategiska risker kan påverka Dometics förmåga att uppnå
strategiska mål, inklusive finansiella mål och hållbarhetsmål.
Strategiska risker indelas i följande underkategorier:
Marknads- och försäljningsrisker.
RISKER OCH RISKHANTERING
Risker ingår i all affärsverksamhet och som en global
koncern med produktion och distribution över hela
världen står även Dometic inför risker som kan påverka
bolagets förmåga att uppnå fastställda strategiska
mål och andra mål, inklusive finansiella mål och håll
-
barhetsmål. En effektiv hantering av strategiska risker,
genomförande risker, risker avseende efterlevnad av
lagar och regler samt rapporteringsrisker skapar möjlig
-
heter och en effektiv riskreducering.
Dometics modell med tre ansvarslinjer
Nyckeln till en effektiv riskhantering ligger i att identifiera
kända risker och förbereda sig för eventuella okända risker
som koncernen kan utsättas för. Åtgärder för att begränsa
risker är ofta förknippade med kostnader, men en effektiv
riskhantering tillför värde genom att fastställa ett tydligt
process- och riskägarskap kombinerat med identifiering,
bedömning och prioritering av risker samt riskrespons, det
vill säga såväl riskbegränsande åtgärder som effektiv över
-
vakning. Se sid 66 för mer detaljer kring Dometics modell
med tre ansvarslinjer.
Riskhantering
Enligt Dometics modell med tre ansvarslinjer spelar riskhan
-
tering, som är en del av den andra ansvarslinjen, en viktig roll
genom att tillhandahålla ett riskramverk som ledningen och
verksamheterna kan luta sig mot. Ramverket innefattar en
riskhanteringsprocess och ett riskuniversum för identifiering,
bedömning och prioritering av risker samt riskrespons, det vill
säga såväl riskbegränsande åtgärder som effektiv övervakning.
Riskramverket anpassar strategiska risker efter koncer
-
nens strategiska mål och den strategiska verktygslådan för
genomförande. Varje definierat verktyg i den strategiska
verktygslådan representerar både risker och möjligheter
som, om de hanteras rätt, hjälper koncernen att genomföra
sin strategi.
Risker i riskramverket, och i synnerhet de strategiska
riskerna, är kopplade till målen som fastställts för var och en
av de tre pelarna i koncernens strategi. Läs mer om Dometics
strategi på sidan 15.
Under 2023 genomfördes riskbedömningar på
koncern- och segmentnivå för att utvärdera risker och
relaterade riskbegränsande åtgärder. Riskbedömningarna
på koncernnivå fokuserade huvudsakligen på strategiska
risker och riskbedömningarna på segmentnivå fokuserade
huvud sakligen på genomföranderisker, eftersom segmenten
genomför den strategi och de beslut som fattas av koncern
-
ledningen och styrelsen.
Riskkommittén, som består av medlemmarna i koncern
-
ledningen, höll möten i anslutning till koncernledningens
sammanträden. En stor del av tiden ägnades åt att planera
för och presentera resultat från riskbedömningar, samt åt
översyn av riskbegränsande åtgärder.
Strategiska risker bedöms centralt av koncernledningen
(uppifrån-och-ned) medan genomföranderisker, risker avse
-
ende efterlevnad av lagar och regler samt rapporteringsrisker
bedöms både av segmentens ledningar och process- och
riskägare (nedifrån-och-upp) och av koncernledningen och
globala process- och riskägare (uppifrån-och-ned), utifrån vad
som är tillämpligt. Riskkommittén diskuterar och fattar beslut
om riskbegränsande åtgärder och medlemmarna i koncern
-
ledningen fungerar som globala process- och riskägare när
detta är aktuellt. Riskkommitténs arbete presenteras regelbun
-
det för revisionsutskottet och årligen för styrelsen.
När strategiska risker, genomföranderisker, risker avse
-
ende efterlevnad av lagar och regler och rapporteringsrisker
identifieras och bedöms årligen resulterar detta arbete
i riskförteckningar och riskkartor som bidrar till att höja
RISKIDENTIFIERING
RISKBEDÖMNING
RISKPRIORITERING
RISKRESPONS
ÖVERVAKNING
Riskhanteringsprocess
Produktrisker.
Risker kopplade till tillverkning, distribution och inköp.
Organisatoriska risker.
Externa riskfaktorer.
Strategiska risker bedöms centralt av koncernledningen
(uppifrån-och-ned) och riskkartor för strategiska risker
används exempelvis för att utvärdera koncernens möjlig-
heter och strategiska position.
Exempel på marknads- och försäljningsrisker är kund- och
segmentberoende, konjunktursvängningar, säsongs-
variationer, risker som rör marknadstrender, kanalkonflikter,
e-handel, varumärkesfrågor och anseende, samt risker i
samband med möjligheter till och prioriteringar av förvärv.
Exempel på produktrisker är produktprioritering, stora
teknikskiften och hantering av produkters livscykel. Det finns
även risker kopplade till tillverkning, distribution och inköp,
samt organisatoriska risker i form av till exempel kompetens
-
RISKER OCH RISKHANTERING 60DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
utvecklings- och ledarskapsrisker. Externa riskfaktorer kan vara
politiska, geopolitiska eller kopplade till klimatförändringar,
väderförhållanden, oförutsägbara händelser, inflation, ränta
och inköp, samt risker i samband med ersättningar, extern
brottslighet och pandemier. Politiska risker kan omfatta tullar
eller andra handelshinder som är en följd av politiska beslut
och geopolitiska risker kan vara risker för militära angrepp.
Oförutsägbara risker ägnades särskild uppmärksamhet under
året, som en följd av covid-19-pandemin, men även inköpsris
-
ker, som en effekt av utvecklingen i Ukraina och Israel/Gaza.
Covid-19 pandemin hade en negativ påverkan på Dometics
affärsverksamhet, framför allt under den första halvan av
2020. Pandemins fortsatta utveckling skapar osäkerhet och
såväl externa som interna åtgärder för att hindra spridningen
av covid-19 kan påverka Dometics affärsverksamhet. Den
aktuella pandemisituationen i Kina övervakas noggrant.
Dometic fortsätter att följa utvecklingen i Ukraina och
i intilliggande länder och kommer att vidta nödvändiga
åtgärder för att skydda koncernen, inklusive dess medarbe
-
tare och tillgångar. Dometic har upphört med all affärsverk-
samhet i Ryssland. Dometic följer utvecklingen i Israel/Gaza
och i intilliggande länder, och hur den kan påverka Dometics
affärsverksamhet.
Den nuvarande makroekonomiska situationen medför
osäkerhet och det är svårt att förutsäga hur den geopolitiska
utvecklingen, utvecklingen av inflationen och ränteutveck
-
lingen kommer att påverka Dometics affärsverksamhet på kort
sikt. Dometic arbetar aktivt för att balansera bolagets kapacitet
och resurser gentemot efterfrågan inom hela organisationen.
Samtidigt som Dometic noggrant övervakar och agerar utifrån
den kortsiktiga marknadsutvecklingen kommer bolaget att
fortsätta genomföra sin strategiska agenda för att nå sina mål.
Genomföranderisker
Genomföranderisker är operativa, kommersiella och finan
-
siella risker som är förknippade med Dometics affärsverksam-
het. Genomföranderisker indelas i följande underkategorier:
Produktrelaterade risker.
Risker kopplade till försäljning, inköp/leverantörer,
distribution och tillverkning.
Bolagsstyrningsrisker.
Organisatoriska risker.
Informations- och IT-risker.
Tillgångsrisker.
Finansiella risker.
Genomföranderisker bedöms av segmentens ledningar och
process- och riskägare (nedifrån-och-upp) och riskkartor för
genomföranderisker används av Dometics affärsverksam
-
heter som underlag för verksamhetsbedömningar, priorite-
ringar och beslut.
Genomföranderisker kan påverka verksamheternas
förmåga att uppnå fastställda målsättningar och mål.
Genomföranderisker begränsas genom införande av tydligt
processägarskap, interna styrdokument, effektiv intern
kontroll, kvalitetsprogram, visselblåsarsystem, försäkrings
-
program och lämplig krishantering, samt genom minskning
av miljöpåverkan och förbättring av energieffektiviteten.
Exempel på produktrelaterade risker är risker kopplade
till ineffektiv introduktion av nya produkter, reaktioner på
produktkvalitetsproblem, produktsäkerhet och produktans
-
var, miljöpåverkan och störningar i verksamheten. Exempel
på risker kopplade till försäljning, inköp/leverantörer,
distribution och tillverkning är risker som rör prisregleringar,
kund-/leverantörsavtal, leverantörer och leveranskedjan,
tillverkning av befintliga produkter, distribution och miljö.
Exempel på bolagsstyrningsrisker är risker kopplade till
ineffektiv organisation, processägarskap, interna processer,
interna kontroller, interna styrdokument, digitalisering, intern
korruption, bedrägeri och tjänstefel. Exempel på organisa
-
toriska risker är risker relaterade till medarbetares hälsa och
säkerhet, arbetsvillkor, möjligheten att attrahera, anställa
och behålla kompetens och personal, förändringshantering,
förvärvsintegration och säkerhet. Exempel på informations-
och IT-risker är risker som rör informationssäkerhet, IT-drift,
IT-säkerhet, cyberbrottslighet, sociala medier och artificiell
intelligens (AI). Exempel på tillgångsrisker är risker förknip
-
pade med materiella anläggningstillgångar, varulager och
immateriella anläggningstillgångar. Exempel på finansiella
risker är kreditrisker, likviditets- och finansieringsrisker,
nedskrivningsrisker, skatterisker, ränterisker och valutarisker.
För mer information om finansiella risker och riskhantering,
se not 3 Finansiell riskhantering och finansiella instrument
på sidan 89.
Risker avseende efterlevnad av lagar och regler
Riskerna avseende efterlevnad av lagar och regler avser
såväl intern efterlevnad av interna styrdokument som extern
efterlevnad av lagar, regler och förordningar etc. Risker
avseende efterlevnad av lagar och regler delas in i följande
underkategorier:
Risker relaterade till interna styrdokument.
Risker relaterade till lagar, regler och förordningar.
Övriga risker avseende efterlevnad av lagar och regler.
Risker avseende efterlevnad av lagar och regler bedöms
såväl centralt av koncernledningen (uppifrån-och-ned)
som av segmentens ledningar (nedifrån-och-upp) och risk
-
kartor för risker avseende efterlevnad av lagar och regler
används som underlag för verksamhetsbedömningar,
prioriteringar och beslut.
Riskkommittén utgörs av medlemmarna i koncernledningen. Riskkommitténs arbete redovisas regelbundet
för revisionsutskottet och årligen för styrelsen tillsammans med den årliga riskbedömningen.
J
A
N
F
E
B
M
A
R
A
P
R
M
A
J
J
U
N
J
U
L
A
U
G
S
E
P
O
K
T
N
O
V
D
E
C
Risker, årsredovisning
Revisionsutskottet
Q1 – Riskkommittén
Revisionsutskottet
Q2 – Riskkommittén
Revisionsutskottet och styrelsen –
årlig riskbedömning
Q4 – Riskkommittén
Revisionsutskottet
Q3 – Riskkommittén
ÅRSCYKELN
Riskhanteringsprocessens årscykel
RISKER OCH RISKHANTERING 61DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Dometics verksamhet lyder under stränga miljölagar och
andra regulatoriska krav vilka kan leda till en ökad kostnad för
koncernen, vilket i sin tur kan påverka det finansiella resul
-
tatet eller skulderna, begränsa verksamheten eller resultera
i att försäljningen eller tillverkningen av en produkt måste
begränsas eller upphöra. Införande av nya lagar, regler och
förordningar, upptäckt av tidigare okända föroreningar eller
införande av nya eller strängare regulatoriska krav skulle
kunna påverka koncernens finansiella resultat och kvaliteten
på den finansiella rapporteringen.
Risker förknippade med efterlevnad av interna regler
begränsas genom aktiv dialog, information på intranätet,
utbildning av medarbetarna och årliga utvärderingar av interna
styrdokument av funktionerna Compliance och Intern kontroll.
Risker förknippade med efterlevnad av externa lagar och
regler begränsas genom aktiv granskning av den globala
funktionen Kvalitet och en fortlöpande dialog mellan seg
-
mentenheter och koncernfunktioner som Juridik, HR, Finans
och Skatt. Risker relaterade till lagar, regler och förordningar
kan vara förknippade med globala, segmentrelaterade eller
lokala lagar, regler och förordningar. Exempel på övriga
risker avseende efterlevnad av lagar och regler är andra
specifika bransch- eller marknadskrav, samt risker gällande
tvister och rättsprocesser.
En mer detaljerad beskrivning av Dometics arbete
med intern kontroll av den finansiella rapporteringen ges i
Bolagsstyrningsrapporten, avsnittet Intern kontroll avseende
den finansiella rapporteringen, på sidan 71.
Rapporteringsrisker
Rapporteringsrisker är risker förknippade med Dometics rap
-
portering, information och kommunikation, såväl finansiell
som icke-finansiell. Rapporteringsrisker indelas i följande
underkategorier:
Externa rapporteringsrisker.
Interna rapporteringsrisker.
Rapporteringsrisker bedöms såväl centralt av koncernled
-
ningen (uppifrån-och-ned) som av segmentens ledningar
(nedifrån-och-upp) och riskkartor för rapporteringsrisker
används i riskbedömningen. Den extern rapporteringen
baseras bland annat på en informationspolicy som godkänts
av styrelsen och den interna rapporteringen baseras på
andra interna styrdokument.
Exempel på externa rapporteringsrisker är risker relate
-
rade till extern rapportering, kommunikation och informa-
tion, såväl finansiell – till exempel delårsrapporter, boksluts-
kommunikéer och årsredovisningar – som icke-finansiell.
Exempel på interna rapporteringsrisker är risker relaterade till
intern rapportering, kommunikation och information, såväl
finansiell som icke-finansiell, inklusive beslutsunderlag och
uppföljning av beslutsunderlag.
En mer detaljerad beskrivning av Dometics arbete
med intern kontroll av den finansiella rapporteringen ges i
Bolagsstyrningsrapporten, avsnittet Intern kontroll avseende
den finansiella rapporteringen, på sidan 71.
STRATEGISKA
RISKER
GENOMFÖRANDE-
RISKER
RISKER AVSEENDE EFTERLEVNAD
AV LAGAR OCH REGLER
RAPPORTERINGS-
RISKER
DOMETICS RISKUNIVERSUM
Marknads- och försäljningsrisker
Produktrisker
Tillverknings-, distributions-
och inköpsrisker
Organisatoriska risker
Externa riskfaktorer
Produktrelaterade risker
Risker kopplade till försäljning,
inköp/leverantörer, distribution
och tillverkning
Bolagsstyrningsrisker
Organisatoriska risker
Information och IT-risker
Tillgångsrisker
Finansiella risker
Risker relaterade till interna styrdo-
kument
Risker relaterade till lagar,
regler och förordningar
Övriga risker avseende efterlevnad
av lagar och regler
Externa rapporteringsrisker
Interna rapporteringsrisker
RISKER OCH RISKHANTERING 62DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
UPPLYSNINGAR OM KLIMATRISKER
Under 2021 började Dometic tillämpa rekommendatio-
nerna från arbetsgruppen om klimatrelaterade finansiella
informationskrav (TCFD, Task Force on Climate-related
Financial Disclosures) genom att använda scenarioanalys för
att bedöma de potentiella affärsmässiga konsekvenserna av
klimatrelaterade risker och möjligheter. Analysen baseras på
två potentiella framtida klimatscenarier. För varje scenario
används ett långsiktigt perspektiv på tio år
1)
för att bedöma
risker och möjligheter. Detta avsnitt är strukturerat kring
de fyra tematiska områden som rekommenderas av TCFD:
styrning, strategi, riskhantering samt mått och mål.
Syftet med denna rapportering är att ge intressenterna en
bättre förståelse av de potentiella affärsmässiga, strategiska
och finansiella konsekvenserna av klimatrelaterade risker
och möjligheter för Dometic, samt hur Dometic kan hantera
dessa konsekvenser för att trygga en långsiktig affärsmässig
framgång.
Styrning
Dometic har styrningsstrukturer på plats för att hantera
klimatrelaterade risker och möjligheter. Styrelsen är ytterst
ansvarig för att övervaka och hålla uppsikt över påverkan,
risker och möjligheter med koppling till hållbarhet, inklusive
klimatförändringar. VD och koncernledning ansvarar för att
leda utvecklingen av Dometics hållbarhetsagenda, vilket
innefattar övervakning och hantering av klimatförändringar
-
nas påverkan, risker och möjligheter.
1)
Riskerna, möjligheterna och påverkan i denna framåtblickande redogörelse återspeglar bolagets nuvarande förväntningar och är föremål för
osäkerhetsfaktorer som kan leda till att faktiska finansiella resultat skiljer sig avsevärt från de i redogörelsen på grund av en rad olika faktorer.
Koncernens styrgrupp Sustainability Board lämnar rekom-
mendationer till VD och koncernledningen som fattar beslut
om klimatrelaterade frågor, inklusive policyer, övergripande
ambitioner och reduktionsmål. Styrgruppen Operations
Board, som består av VD och flera medlemmar i koncern
-
ledning, har den övergripande operativa tillsynen över
Dometics klimatprogram. Andra styrgrupper, som Product
Sustainability Compliance Board och Value Added and
Value Engineering Board, fokuserar på specifika satsningar
inom klimatprogrammet.
Strategi
Under 2021 genomförde Dometic den första klimatsce
-
narioanalysen som omfattade exponering för både
omställningsrisker och fysiska risker. I enlighet med TCFD:s
rekommendationer baserades den kvalitativa analysen på två
scenarier, scenariot ”Snabb omställning” (motsvarande RCP
2.6) och scenariot ”Business as usual” (motsvarande RCP
8.5). Bland de potentiella finansiella effekter som identifie
-
rats finns följande:
Ökat värde på hållbara verksamheter och lösningar.
Ökade investeringar i omställningen till en ekonomi med
låga koldioxidutsläpp.
Volatila och ökade kostnader för energi, material, anlägg
-
ningar och distribution.
Ökade försäkringskostnader.
Till de strategiska möjligheter som identifierats hör till
-
växtmöjligheter för mobila energilösningar som en följd
av el-drivna transportsätt, förnybar energi och systeminte
-
grering. Bland ytterligare åtgärder för att begränsa risker,
reducera påverkan och ta vara på möjligheter finns följande:
Minska komplexiteten för att möjliggöra en flexibel
organisation.
Erbjuda innovativa, slitstarka och cirkulära produkter med
låga koldioxidutsläpp.
Ytterligare utveckla Service & Aftermarket-verksamheten
för att kunna förlänga produkternas förväntade livslängd
genom service, förebyggande underhåll, reservdelar och
uppgraderingssatser.
Beakta klimatrelaterade risker och möjligheter i samband
med förvärv, avyttringar och investeringar.
Riskhantering
Dometic har som mål att fortsätta integrera klimatfrågor i
riskhanteringsprocesser och beslutsfattande. Fysiska risker i
Dometics verksamheter hanteras enligt LPS-ramverket (Loss
Prevention Standard) och bedömningar genomförs av en
extern part. LPS-bedömningen omfattar risker förbundna
med både interna och externa miljöer, till exempel brand,
jordbävningar och översvämningar, som skulle påverka den
dagliga verksamheten om de inträffade.
Den klimatförändringsrelaterade riskhanteringen är
integrerad i Dometics allmänna riskhantering. Fysiska risker
och omställningsrisker beaktas inom riskramverket, både
ur ett strategi- och ett genomförandeperspektiv, se sidorna
60–64. För ytterligare information om hållbarhetsstyrning
och tillhörande styrdokument, se sidan 132.
tt och mål
Dometic har som mål att minska koldioxidutsläppen från
Mobile Living. Energieffektivitet inom verksamheter och hos
produkter har länge varit viktiga strategiska prioriteringar.
Under 2021 fastställdes klimatmål om att minska utsläp
-
pen av växthusgaser från scope 1 och scope 2 i förhållande
till nettoomsättningen med 30 procent senast 2024 och
med 50 procent senast 2030. Koncernen utvidgade även
övervakningen av bolagets koldioxidavtryck genom att
utöka rapporteringen till att omfatta scope 3-utsläpp från
varutransporter. Interna reduktionsmål för transporter från
bolaget fastställdes också. Under 2021 fastställdes även
produktmål som ska uppnås senast 2024. För mer informa
-
tion om rapporterade uppgifter om utsläpp av växthusgaser,
se sidan 140. För fler mål, se sidorna 13–14.
För att öka den interna fokuseringen på åtgärder för att
minska klimatpåverkan infördes 2022 ett prestationsmål
kopplat till scope 1- och scope 2-utsläppen av växthusgaser
inom de långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogrammen
för koncernledningen.
UPPLYSNINGAR OM KLIMATRISKER 63DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Scenariot ”Snabb omställning”
Temperaturökning på 1,5–2 grader till år 2100
Beskrivning: Den globala uppvärmningen är begränsad
till högst 2 °C genom samarbete mellan myndigheter,
näringsliv och företag. Privatpersoner trycker på för strängare
lagstiftning och grön innovation, medan efterfrågan på mer
hållbara produkter och tjänster ökar. Koldioxidutsläppen
är strikt begränsade och koldioxidskatten har utökats, vilket
främjar processer med låga koldioxidutsläpp och större
användning av cirkulära material och produkter.
Risker
Ökade investeringskostnader inom innovation och
produktion till följd av strängare lagstiftning för tillverk
-
ningsprocesser och -material, energikällor och produkters
miljöprestanda.
Högre kostnader för sålda varor på grund av prishöj
-
ningar på råvaror, energi och distribution, samt högre
koldioxidskatter.
Ökade kostnader för anläggningar på grund av föränd
-
rade väderförhållanden.
Förändrade konsumtionsmönster.
Möjligheter
Konkurrensfördel genom Dometics långsiktiga satsningar
på att uppnå effektivare resursanvändning och minskat
koldioxidavtryck.
Ökad efterfrågan på hållbara lösningar med mindre
klimatavtryck, vilket gynnar företag med en stark
hållbarhetsprofil.
Resetrender ökar efterfrågan på fritidsprodukter för
utomhusbruk.
Investeringar i och utveckling av nya affärsmodeller och
hållbara lösningar lockar fler kunder/konsumenter.
Potentiell påverkan på Dometics finansiella resultat
Ökat värde på hållbara verksamheter och lösningar.
Ökade investeringar i omställningen till en ekonomi
med låga koldioxidutsläpp.
Ökade driftskostnader för klimatanpassning.
Scenario ”Business As Usual”
Temperaturökning på 34 grader till år 2100
Beskrivning: En global uppvärmning på 3–4 °C på grund
av underlåtenhet att effektivt minska utsläppen och annan
negativ miljöpåverkan. Extremväder är vanligt och orsakar
en mer händelsedriven verksamhet. Havsnivåerna fortsätter
att stiga och ökenspridningen och avskogningen fortsätter.
Skogsbränder inträffar oftare. Tillgången till viktiga resurser
som råvaror, energi, vatten och livsmedel minskar, vilket
leder till större volatilitet och osäkerhet vad gäller priser och
livsmedelssäkerhet.
Risker
Produktions- och distributionsstörningar på grund
av extrema väderförhållanden.
Stigande försäkringskostnader.
Ökade investeringar krävs för att trygga en stabil
produktion och en stabil leveranskedja.
Väsentligt högre kostnader för sålda varor eftersom
resursbrist leder till högre priser på råvaror, energi, vatten
och distribution.
Lägre levnadsstandard och förändrade konsumtionsvanor.
Försämrad naturmiljö – skogar, kustlinjer, berg etc.
Möjligheter
Konkurrensfördel genom Dometics långsiktiga sats
-
ningar på att uppnå lägre resursanvändning och minskat
koldioxidavtryck.
Ökad efterfrågan på hållbara lösningar med mindre
klimatavtryck, vilket gynnar företag med en stark
hållbarhetsprofil.
Resetrender ökar efterfrågan på fritidsprodukter
för utomhusbruk.
Investeringar i och utveckling av nya affärsmodeller
och hållbara lösningar lockar fler kunder/konsumenter.
Potentiell påverkan på Dometics finansiella resultat
Ökat värde på hållbara verksamheter och lösningar.
Ökade investeringar i hanteringen av klimatförändringar
och kostnader för anpassning.
Volatila och ökade kostnader för energi, material,
anläggningar och distribution.
Ökade försäkringskostnader.
Analys av scenarier
Dometic har undersökt de klimatrelaterade riskerna och möjligheterna, samt den potentiella påverkan på Dometics finansiella resultat, genom en
analys av scenarier enligt TCFD-ramverkets rekommendationer. Nedan finns en beskrivning av de utforskade scenarierna och de identifierade riskerna
och möjligheterna, samt den identifierade potentiella påverkan på Dometics finansiella resultat, under de närmaste tio åren
1)
.
1)
Riskerna, möjligheterna och påverkan i denna framåtblickande redogörelse återspeglar bolagets nuvarande förväntningar och är föremål för
osäkerhetsfaktorer som kan leda till att faktiska finansiella resultat skiljer sig avsevärt från de i redogörelsen på grund av en rad olika faktorer.
UPPLYSNINGAR OM KLIMATRISKER 64DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Dometic är en global marknadsledare inom lösningar
för Mobile Living. Dometics drivkraft är att skapa smarta,
hållbara och tillförlitliga produkter med enastående
design för en mobil livsstil utomhus inom områdena Mat &
Dryck, Klimat, Energi & Styrning och Övriga applikations
-
områden. Miljontals människor runt om i världen använ-
der Dometics produkter – i första hand för utomhus- och
friluftsliv, men även i hemmet och för yrkesbruk. Dometic
har omkring 8 000 medarbetare över hela världen och
hade en nettoomsättning på 27,8 miljarder kronor 2023.
Huvudkontoret ligger i Stockholm i Sverige.
Dometic Group AB (publ) som är registrerat hos Bolagsver
-
ket med organisationsnummer 556829-4390 (”bolaget”
eller ”moderbolaget”) och dess dotterbolag kallas gemen
-
samt för Dometic Group (”Dometic”, ”koncernen” eller
”Dometic-koncernen”).
Styrelsen för bolaget (”styrelsen”) har sitt säte i Solna i
Sverige. Koncernens huvudkontor har adressen Hemvärns
-
gatan 15, 6 tr., 171 54 Solna.
Bolaget är ett svenskt publikt aktiebolag. Dess aktier är
noterade på Nasdaq Stockholm Large Cap. Bolaget strävar
efter att tillämpa strikta normer och effektiva processer för att
säkerställa att all verksamhet skapar ett långsiktigt värde för
aktieägarna och övriga intressenter. I detta ingår att upp
-
rätthålla en effektiv organisationsstruktur, system för interna
kontroller och riskhantering samt en transparent intern och
extern rapportering.
Till grund för styrningen av bolaget och koncernen
ligger den svenska aktiebolagslagen, den svenska årsre
-
dovisningslagen, Nordic Main Market Rulebook for Issuers
of Shares (”regelverket för aktieemittenter”) och Svensk
kod för bolagsstyrning (”koden”), liksom andra tillämpliga
svenska och utländska lagar, regler och förordningar samt
interna föreskrifter i form av Dometics interna styrdokument.
Koden finns publicerad på webbplatsen för Kollegiet för
svensk bolagsstyrning, som ansvarar för administrationen av
koden: www.bolagsstyrning.se.
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats som en
del av bolagets tillämpning av koden. Det har inte skett
några avvikelser från koden från bolagets sida under 2023.
Under 2023 rapporterades inga överträdelser av tillämpliga
börsregler eller av god sed på värdepappersmarknaden från
bolagets sida av Nasdaq Stockholms disciplinnämnd eller
Aktiemarknadsnämnden.
Dometics formella bolagsstyrningsstruktur redovisas på
nästa sida.
Viktiga händelser 2023
Omval av Fredrik Cappelen som styrelseordförande och val
av Patrik Frisk som ny styrelseledamot. Utnämning av Jenny
Evelius, Eva Karlsson, Anders Fransson och Peter Jannerö till
nya medlemmar av koncernledningen.
Bolagsstämma
Enligt den aktiebolagslagen är bolagsstämman bolagets
högsta beslutsfattande organ och aktieägarna utövar där sin
rösträtt. På årsstämman har aktieägarna möjlighet att ställa
frågor om bolaget och koncernen och resultaten för det
gångna året. Bolagets årsstämma hålls i Stockholm, normalt
i april eller maj.
Årsstämman beslutar om:
Fastställande av lagstadgade finansiella rapporter.
Disposition av bolagets disponibla vinstmedel och
utdelning.
Ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande
direktören.
Val av styrelseledamöter, styrelseordförande och
extern revisor.
Arvoden till styrelseledamöter, styrelseordförande och
extern revisor.
Principer för utnämning av och arbetet i valberedningen.
Riktlinjer för ersättning till verkställande direktören
och koncernledningen och, i förekommande fall,
antagande av långsiktiga aktie- eller aktiekursrelaterade
incitamentsprogram.
Godkännande av ersättningsrapporten.
Andra viktiga frågor som, i förekommande fall, bemyndi
-
gande att förvärva och överlåta aktier i bolaget, bemyn-
digande att emittera nya aktier i bolaget samt ändringar
i bolagets bolagsordning.
Extra bolagsstämmor kan hållas om styrelsen anser att behov
finns, på begäran av den externa revisorn eller på begäran
av aktieägare som äger minst 10 procent av samtliga aktier
i bolaget.
I enlighet med bolagets bolagsordning ska kallelse till
bolagsstämma publiceras i Post- och Inrikes Tidningar och
på koncernens webbplats, www.dometicgroup.com.
I samband med att kallelsen utfärdas ska ett meddelande
som informerar om att kallelsen utfärdats publiceras i
Svenska Dagbladet. Dometics bolagsordning är tillgänglig
på koncernens webbplats, www.dometicgroup.com. För
att få delta i beslutsfattandet vid bolagsstämmor krävs att
aktieägaren är införd i aktieboken vid ett visst datum före
bolagsstämman och att aktieägaren har meddelat sin avsikt
Exempel på tillämpliga lagar, regler och
förordningar Exempel på interna regelverk i form av Dometics interna styrdokument
Aktiebolagslagen.
Årsredovisningslagen.
Nordic Main Market Rulebook for Issuers
of Shares.
Svensk kod för bolagsstyrning.
Bolagsordning.
Styrelsens arbetsordning.
VD-instruktioner.
Instruktioner för ersättningsutskottet.
Instruktioner för revisionsutskottet.
Instruktioner för rapportering av finansiell ställning för Dometic Group AB
(publ) och Dometic Group.
Uppförandekod.
Riktlinjer för ersättning.
Mångfalds- och inkluderingspolicy.
Finanspolicy (inklusive skatte-, treasury- och kreditpolicy).
Informationspolicy.
Insiderpolicy.
Internrevisionspolicy.
Utdelningspolicy.
Personuppgiftspolicy.
IT-policy.
Finansmanual.
Instruktion för intern kontroll.
Processer för intern kontroll och riskhantering.
Ramverk för intern kontroll – Minimum Internal Control Requirements (MICR).
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 65DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Källa: IIA:s Three Lines Model.
Dometics bolagsstyrningsstruktur
valberedningen
ersättningsutskottet
revisionsutskottet
internrevision
finansdirekr
aktieägare vid bolagsstämman
styrelsen
verkställande direkr och koncernchef
koncernledning
extern revisor
att delta enligt anvisningarna i kallelsen till bolagsstämman.
Dessutom krävs normalt att aktieägaren är närvarande
vid bolagsstämman, antingen personligen eller genom
ombud, om inte styrelsen före stämman har beslutat att
tillåta förhandsröstning (poströstning) eller insamling av
fullmakter i enlighet med det förfarande som föreskrivs i
aktiebolagslagen.
Enskilda aktieägare kan begära att styrelsen tar med en
viss fråga på dagordningen för en bolagsstämma. Adress
och senaste datum för att göra en sådan begäran för en
viss stämma ska publiceras på koncernens webbplats,
www.dometicgroup.com.
Beslut vid bolagsstämman fattas normalt med enkel
majoritet. I vissa frågor föreskriver dock aktiebolagslagen
att beslut ska fattas av en större andel av de på stämman
företrädda aktierna och avgivna rösterna. Protokoll från
stämman ska publiceras på koncernens webbplats,
www.dometicgroup.com, senast två veckor efter stämman.
Ett pressmeddelande om de beslut som har fattats vid
bolagsstämman ska publiceras på koncernens webbplats
omedelbart efter stämman.
Samtliga aktier i bolaget ger samma rösträtt, det vill säga
en röst per aktie. Bolagets bolagsordning innehåller inga
specifika bestämmelser om utnämning och entledigande av
styrelseledamöter eller om ändring av bolagsordningen.
Årsstämma 2023
Bolagets årsstämma 2023 hölls på Clarion Hotel Sign,
Östra Järnvägsgatan 35, 111 20 Stockholm, den 12 april
2023. Aktieägarna kunde även utöva sin rösträtt genom
att rösta i förtid (poströstning), i enlighet med bolagets
bolags ordning. 308 aktieägare, som representerade totalt
73,4 procent av rösterna, var företrädda vid stämman.
EXTERN REVISION
STYRELSEN OCH UTSKOTT UTSEDDA AV STYRELSEN
Ansvar gentemot intressenter för organisatorisk översyn
Styrande organs ansvar: integritet, ledarskap och transparens
KONCERN- OCH SEGMENTLEDNING SAMT VERKSAMHETER
Första linjens ansvar:
Ledning inklusive hantering av
risker och Intern kontroll i den
dagliga verksamheten för att uppnå
organisatoriska mål
Andra linjens ansvar:
Expertis, stöd, övervakning och ifrågasättande
avseende riskrelaterade frågor. Koncernfunktioner
som Produktutveckling, Operations och kvalitet,
Finans, IT, HR, Marknadsföring, Juridik och
Compliance, Riskhantering och Intern kontroll.
INTERNREVISION
Tredje linjens ansvar:
Oberoende och objektiv revision
och rådgivning i alla frågor som rör
uppnåendet av mål
Dometics modell med tre ansvarslinjer
Ansvar, rapportering
Delegering, ledning, resurser, tillsyn
Samordning, kommunikationskoordinering, samarbete
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 66DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Bland besluten vid årsstämman 2023 ingick följande:
Fastställande av lagstadgade finansiella rapporter för
räkenskapsåret 2022.
Godkännande av utdelning till aktieägare på 1,30 kronor
per aktie för räkenskapsåret 2022. Avstämningsdag för
utdelningen fastställdes till den 14 april 2023. Utdelnin
-
gen betalades ut till aktieägarna den 19 april 2023.
Ansvarsfrihet för enskilda styrelseledamöter och verkstäl
-
lande direktören.
Val av Patrik Frisk som ny styrelseledamot och omval av
styrelseledamöterna Fredrik Cappelen, Erik Olsson,
Heléne Vibbleus, Jacqueline Hoogerbrugge, Mengmeng
Du, Peter Sjölander och Rainer Schmückle.
Omval av Fredrik Cappelen som styrelseordförande.
Omval av revisionsbyrån PricewaterhouseCoopers AB
som extern revisor.
Godkännande av arvoden till styrelseledamöter,
styrelseordförande och extern revisor.
Godkännande av styrelsens ersättningsrapport.
Bemyndigande för styrelsen att emittera nya aktier och/
eller teckningsoptioner och/eller konvertibler.
Årsstämma 2024
Bolagets årsstämma 2024 kommer att hållas torsdagen den
11 april 2024 på Hotel At Six, Brunkebergstorg 6, 111 51
Stockholm. Mer information om årsstämman och hur man
registrerar sitt deltagande finns på koncernens webbplats,
www.dometicgroup.com.
Valberedningen
Årsstämman 2021 beslutade om följande principer för
utnämningen av och arbetet i valberedningen och dessa
gäller tills vidare.Valberedningen ska utgöras av styrelseord
-
föranden och en representant för var och en av de tre största
aktieägarna, baserat på ägandet i bolaget den 31 augusti.
Ifall någon av de tre största aktieägarna skulle avstå från
sin rätt att utse en representant till valberedningen ska rätten
övergå till den aktieägare som, efter dessa tre aktieägare, har
det största aktieägandet i bolaget. Styrelsen ska samman
-
kalla valberedningen. Till ordförande i valberedningen ska
utses den ledamot som företräder den största aktieägaren,
om inte valberedningen enhälligt utser annan ledamot.
Om en aktieägare som utsett en ledamot i valbered
-
ningen inte längre tillhör de tre största aktieägarna vid en
tidpunkt som infaller senast tre månader före årsstämman,
ska den ledamot som utsetts av denna aktieägare ställa
sin plats till förfogande och den aktieägare som tillkommit
bland de tre största aktieägarna ha rätt att utse en ledamot
till valberedningen. Om en sådan ägarförändring inträffar
under de tre månader som föregår årsstämman ska den
redan bildade valberedningens sammansättning inte ändras.
Om en ledamot lämnar valberedningen innan hans eller
hennes arbete är slutfört, ska den aktieägare som har utsett
ledamoten utse en ny ledamot, såvida inte denna aktieägare
inte längre tillhör de tre största aktieägarna då i stället den
största aktieägaren som står på tur ska utse en ny ledamot.
En aktieägare som har utsett en ledamot till valberedningen
har rätt att entlediga sådan ledamot och utse en ny ledamot.
Ändringar i valberedningens sammansättning ska
omedelbart offentliggöras. Valberedningens mandattid
löper fram till dess att nästa valberedning har utsetts.
Valberedningen ska utföra sina uppgifter på det sätt som
anges i koden.
Valberedningens sammansättning inför årsstämman till
-
kännages på koncernens webbplats, www.dometicgroup.
com, senast sex månader före årsstämman.
I valberedningens uppgifter ingår att lämna förslag till nästa
årsstämma avseende:
Ordförande vid årsstämman.
Styrelsens ledamöter.
Styrelsens ordförande.
Arvoden till styrelseledamöter och styrelseordföranden.
Arvode för arbete i styrelsens utskott.
Ändringar i principerna för utnämning av och arbetet i
valberedningen, om det bedöms nödvändigt.
Extern revisor och revisionsarvode.
Valberedningen ska även bedöma styrelseledamöternas
oberoende i förhållande till bolaget och de största aktie
-
ägarna. Valberedningens förslag offentliggörs senast i
samband med kallelsen till årsstämman. Aktieägare som vill
lämna förslag till valberedningen ska göra detta per brev till
Valberedningen, Dometic Group AB (publ), Hemvärnsgatan
15, 6 tr, 171 54 Solna.
Ledamöterna i valberedningen erhåller inte någon
ersättning. Bolaget ersätter eventuella nödvändiga utgifter
som valberedningen ådrar sig i sitt arbete.
Ytterligare information om valberedningen och
dess arbete återfinns på koncernens webbplats,
www.dometicgroup.com.
Valberedningen inför årsstämman 2023
Valberedningen inför årsstämman 2023 bestod av fyra
ledamöter.
Magnus Billing (Alecta Tjänstepension) var ordförande
i valberedningen.
Till grund för sitt förslag till årsstämman 2023 bedömde
valberedningen såväl den dåvarande styrelsens sam
-
mansättning och storlek som koncernens verksamhet.
Särskild vikt lades vid Dometics strategier och mål och de
krav som koncernens positionering inför framtiden förvän
-
tades ställa på styrelsen. Valberedningen ansåg även att det
bland styrelseledamöterna ska finnas en bredd och variation
vad gäller erfarenhet, kompetens, mångfald och kön.
För att ytterligare stärka styrelsens kompetens inom det
strategiskt viktiga Outdoor-området föreslog valberednin
-
gen Patrik Frisk som ny styrelseledamot. Valberedningen
föreslog även omval av följande styrelseledamöter: Fredrik
Cappelen, Erik Olsson, Heléne Vibbleus, Jacqueline
Hoogerbrugge, Mengmeng Du, Peter Sjölander och
Rainer Schmückle, samt omval av Fredrik Cappelen som
styrelseordförande. Styrelseledamoten Magnus Yngen var
inte tillgänglig för omval. Efter valet vid årsstämman 2023 är
tre av åtta styrelseledamöter kvinnor.
Valberedningen inför årsstämman 2024
Valberedningen inför årsstämman 2024 är baserad på
ägarförhållandena i bolaget den 31 augusti 2023. Val-
beredningens sammansättning publicerades på koncernens
webbplats, www.dometicgrop.com, den 10 oktober 2023
i enlighet med kodens informationsbestämmelser, det vill
säga sex månader före årsstämman 2024.
Valberedningen består av:
Niklas Antman (Incentive AS), Jelle van der Giessen (NN
Group N.V.), Monica Åsmyr (Swedbank Robur Fonder) och
Fredrik Cappelen, styrelseordförande. Jelle van der Giessen
är ordförande i valberedningen.
Valberedningen
Namn Utsedd av
Procent av rösterna,
31 augusti 2023
Niklas Antman Incentive AS 8,18 %
Jelle van der
Giessen NN Group N.V. 7,75 %
Monica Åsmyr Swedbank Robur
Fonder
5,40 %
Fredrik Cappelen Styrelseordförande 0,29 %
Styrelsen
Styrelsen har det övergripande ansvaret för bolagets och
koncernens organisation och förvaltning, vilket fullgörs
genom att kontinuerligt övervaka verksamheten och säker
-
ställa att det finns en ändamålsenlig organisation, ledning
och intern kontroll, samt lämpliga styrdokument. Styrelsen
fastställer mål och strategier och fattar beslut om större inves
-
teringar och verksamhetsförändringar. Styrelseordföranden
har en ledande roll och är ansvarig för att styrelsens arbete är
välorganiserat och utförs på ett effektivt sätt.
Styrelsens sammansättning
Styrelsen består av åtta ledamöter, utan suppleanter, som
väljs av årsstämman. Årsstämman väljer styrelseordföranden.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 67DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Direkt efter årsstämman håller styrelsen ett konstituerande
möte där ledamöter i styrelsens olika utskott utses.
Styrelseordförande är Fredrik Cappelen.
Två av de åtta styrelseledamöterna är inte svenska medbor
-
gare. Ingen av styrelseledamöterna är anställd i koncernen.
För ytterligare information om styrelseledamöterna, se
sidorna 74–75.
Informationen uppdateras regelbundet på koncernens
webbplats, www.dometicgroup.com.
Mångfaldspolicy för styrelsen
Valberedningen ska tillämpa paragraf 4.1 i Svensk kod för
bolagsstyrning som sin mångfaldspolicy avseende styrelsen.
Målet med policyn är att styrelsen ska ha en ändamålsenlig
sammansättning med hänsyn till bolagets och koncernens
verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt.
Bland styrelseledamöterna som väljs av bolagsstämman ska
det finnas mångsidighet och bredd i fråga om kompetens,
erfarenhet och bakgrund. Bolaget ska sträva efter en jämn
könsfördelning i styrelsen.
Som framgår av valberedningens förslag till val av
styrelseledamöter för årsstämman 2023 tillämpade valbe
-
redningen paragraf 4.1 i Svensk kod för bolagsstyrning som
mångfaldspolicy i nomineringsprocessen. Årsstämman
2023 beslutade att utse styrelseledamöter i enlighet med
valberedningens förslag. Efter valet vid årsstämman 2023 är
tre av åtta styrelseledamöter kvinnor (37,5 procent).
Ovan beskrivna tillämpning av mångfaldspolicyn har
även använts vid valberedningens beredning av förslag till
årsstämman 2024.
Styrelsen har bedömts uppfylla tillämpliga krav på
oberoende. Bedömningen av respektive styrelseledamots
oberoende redovisas på sidorna 74–75. Alla styrelseleda
-
möter har bedömts vara oberoende både i förhållande till
bolaget och dess koncernledning och i förhållande till de
större aktieägarna. Bolaget uppfyller således kodens krav på
oberoende.
Styrelsens uppgifter
En av styrelsens huvudsakliga uppgifter är att förvalta kon
-
cernens verksamhet på ett sådant sätt att ägarnas intresse av
långsiktig lönsam tillväxt och värdeskapande tillgodoses på
bästa möjliga sätt. Styrelsens arbete regleras av tillämpliga
lagar, regler och förordningar samt interna regelverk i form
av Dometics interna styrdokument (”de interna styrdoku
-
menten”) som utgör ramverket för bolagsstyrningen inom
Dometic.
Styrelsen hanterar och fattar beslut om koncernrelaterade
frågor, exempelvis följande:
Mål och strategier.
Tillsättning, utvärdering och, i förekommande fall, entledi
-
gande av den verkställande direktören.
Analys av hållbarhetsfrågornas påverkan på affärsrisker
och affärsmöjligheter.
Interna styrdokument, i förekommande fall.
Säkerställande av att det finns ett lämpligt system för intern
kontroll och riskhantering, för att följa upp koncernens
verksamhet och de risker för koncernen som är förknip
-
pade med dess verksamhet.
Säkerställande av att det finns en fullgod process för att
bevaka att koncernen följer tillämpliga lagar, regler och
förordningar, samt de interna styrdokumenten.
Säkerställande av att koncernens externa kommunikation
präglas av öppenhet och att den är korrekt, tillförlitlig och
relevant.
Årlig utvärdering av styrelsens eget arbete.
Löpande utvärdering av verkställande direktörens arbete.
Frågor som enligt vd-instruktionerna faller utanför verkstäl
-
lande direktörens dagliga ledning.
För information om exempel på tillämpliga lagar, regler och
förordningar, samt interna styrdokument, se tabellen på
sidan 65.
Arbetsordning och styrelsemöten
Styrelsen fastställer varje år sina arbetsrutiner som doku
-
menteras i styrelsens arbetsordning, och ser sedan över
denna arbetsordning vid behov. I arbetsordningen beskrivs
styrelseordförandens åligganden samt de ansvarsområden
som delegerats till de utskott som tillsatts av styrelsen.
Enligt styrelsens arbetsordning och koden ska styrelse
-
ordföranden bland annat:
Organisera och leda styrelsens arbete.
Kontrollera att styrelsens beslut verkställs på ett effektivt
och ändamålsenligt sätt.
Säkerställa att styrelsen fullgör sina uppgifter.
Säkerställa att styrelsen fungerar på ett effektivt och
ändamålsenligt sätt, vilket inkluderar nödvändig introduk
-
tionsutbildning för nya styrelseledamöter, samt säkerställa
att styrelsen regelbundet uppdaterar och utvecklar sin
kunskap om koncernen och dess verksamhet.
Vara ansvarig för kontakter med aktieägarna i ägarfrågor.
Säkerställa att styrelsen erhåller tillräcklig information och
dokumentation för att kunna utföra sitt arbete.
Enligt styrelsens arbetsordning ska det konstituerande
styrelsemötet hållas direkt efter årsstämman. Vid det konsti
-
tuerande styrelsemötet beslutas bland annat om val av ordfö-
rande och ledamöter till styrelsens utskott och om vilka som
ska teckna bolagets firma. Styrelsen ska därutöver hålla minst
fyra ordinarie styrelsemöten under året. Dessa möten hålls i
samband med publiceringen av bolagets delårsrapporter,
bokslutskommunikéer och årsredovisningar, i anslutning till
besök på koncernens tillverkningsanläggningar, om detta
är tillämpligt, och samordnat med koncernens viktigaste
processer, till exempel de som gäller strategi, budget och
risk. Därutöver kan extra styrelsemöten hållas vid behov per
telefon, via videokonferens eller per capsulam.
Styrelsens arbete under 2023
Styrelsen höll under året 12 möten, inklusive konstituerande,
ordinarie och extra möten. Respektive styrelseledamots
närvaro vid dessa möten redovisas på sidorna 74–75.
Ordinarie styrelsemöten följer en kalender som fastställs
årligen. Utöver styrelsemötena har styrelseordföranden
och verkställande direktören löpande kontakt angående
verksamheten och andra viktiga ärenden. Samtliga styrelse
-
möten under året har följt en dagordning, som tillsammans
med dokumentation för varje punkt på dagordningen
gjordes tillgänglig för styrelseledamöterna inför mötena.
Mötena varar vanligtvis en halv eller en hel dag för att ge tid
för presentationer och diskussioner. Normalt är verkställande
direktören och finansdirektören närvarande vid ordinarie
styrelsemöten och Dometic Groups chefsjurist är sekreterare
vid styrelsemötena.
Varje schemalagt ordinarie styrelsemöte innefattar en
genomgång av koncernens verksamhet, finansiella resultat
och finansiella ställning, samt utsikter för kommande kvartal,
som presenteras av verkställande direktören och finansdi
-
rektören. Mötena behandlar även investeringar, etablering
av nya verksamheter, förvärv och avyttringar. Styrelsen fattar
beslut om enskilda investeringar som överstiger 30 miljoner
kronor och en total investeringsnivå som ligger över den
godkända investeringsbudgeten.
Viktiga ärenden som styrelsen behandlade under 2023 var
exempelvis:
Genomförande av strategin.
Övervakning av nya osäkerhetsfaktorer.
Riskbedömningar och beredskapsplaner.
Organisationsförändringar.
Omstruktureringsprogram.
Hållbarhet.
Kostnadsreduktions- och prishöjningsaktiviteter.
Integration av förvärvade verksamheter.
Besök på verksamheterna i Ungern och Slovakien.
Finansieringsstrategi, ökning av finansieringsresurser
och kassaflöde.
Säkerställande av kvalitet i finansiell rapportering
I styrelsens arbetsordning och de instruktioner för rappor
-
tering av finansiell ställning för Dometic Group AB (publ)
och Dometic Group som årligen fastställs av styrelsen ingår
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 68DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
detaljerade instruktioner om vilka typer av ekonomiska rap-
porter och liknande finansiell information som ska föreläggas
styrelsen. Utöver bolagets delårsrapporter, bokslutskommu
-
nikéer och årsredovisningar granskar och utvärderar styrel-
sen omfattande finansiell information avseende koncernen
som helhet och de enskilda segmenten inom koncernen.
Styrelsen granskar även, främst genom styrelsens revisions
-
utskott, de viktigaste redovisningsprinciper som tillämpas
av koncernen i den finansiella rapporteringen och större
förändringar av dessa principer, samt den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen. För mer informa
-
tion, se avsnittet Intern kontroll avseende den finansiella
rapporteringen på sidan 71.
Bolagets externa revisor rapporterar till styrelsen vid
behov och minst en gång per år. Den externa revisorn deltar
även i revisionsutskottets möten. Revisionsutskottet rapport
-
erar efter varje möte till styrelsen. Samtliga möten i revision-
sutskottet protokollförs och protokollen görs tillgängliga för
alla styrelseledamöter och den externa revisorn.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av sitt arbete
med avseende på styrelsens arbetsordning och arbetskli
-
matet, liksom på huvudinriktningen för styrelsens arbete.
Denna utvärdering fokuserar även på tillgången till och
behovet av särskild kompetens i styrelsen. Utvärderingen
är ett verktyg för att utveckla styrelsens arbete och utgör
därutöver ett underlag för valberedningens arbete. Styrelse
-
ordföranden tar varje år initiativ till och leder utvärderingen
av styrelsens arbete.
Under 2023 genomfördes den årliga utvärderingen
i enkätform. Samtliga styrelseledamöter besvarade det
skriftliga frågeformuläret. Resultatet av utvärderingen
diskuterades vid ett styrelsemöte och presenterades även för
valberedningen av styrelseordföranden.
Styrelsens arbete fortskrider väl. Styrelsens ledamöter
bidrar konstruktivt till såväl den strategiska diskussionen som
ledningen av bolaget och koncernen. Diskussionerna anses
vara öppna och dialogen mellan styrelsen och ledningen
bedöms också som positiv och konstruktiv.
Arvoden till styrelseledamöter
Arvodet till styrelseledamöterna och styrelseordföranden
beslutas av årsstämman. Arvodet till styrelseledamöterna
och styrelseordföranden reviderades 2023. För en
översikt över arvodet till styrelseledamöterna och styrelse-
ordföranden, se tabellen till höger.
Arvoden till styrelsemedlemmar
(tillämpligt från och med respektive årsstämma)
Kronor 2023 2022
Styrelseordförande 1 275 000 1 250 000
Styrelseledamot 470 000 460 000
Ordförande i revisionsutskottet 210 000 160 000
Ledamot i revisionsutskottet 95 000 80 000
Ordförande i ersättningsutskottet 103 000 103 000
Ledamot i ersättningsutskottet 52 000 52 000
Styrelsens utskott
Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott och ett ersättnings
-
utskott. Arbetet i respektive utskott utförs i enlighet med
styrelsens arbetsordning och instruktionerna för revisions
-
utskottet respektive ersättningsutskottet. Utskottens arbete
är i huvudsak av förberedande och rådgivande karaktär,
men styrelsen kan delegera beslutsbefogenheter enligt vad
som anges i respektive instruktion eller i ett särskilt tillstånd
från styrelsen i ett enskilt fall. De ärenden som behandlas
vid utskottens möten ska protokollföras och rapporteras till
styrelsen vid nästa styrelsemöte. Ledamöter och ordförande
i utskotten utses vid det konstituerande styrelsemötet direkt
efter valet av styrelseledamöter, eller när en utskottsledamot
behöver ersättas.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet ska vara ett stöd för styrelsen i bevak
-
ningen av att bolaget och koncernen är organiserade och
leds på ett sådant sätt att deras respektive redovisning,
hantering av finanser och ekonomiska förhållanden i alla
hänseenden kontrolleras på ett tillfredsställande sätt i
enlighet med lagar, regler och förordningar samt interna
styrdokument, men även övervaka att bolaget och kon
-
cernen har ett lämpligt system för interna kontroller och
riskhantering. Revisionsutskottet består sedan årsstämman
2023 av tre ledamöter: Erik Olsson (ordförande), Jacqueline
Hoogerbrugge och Heléne Vibbleus. Revisionsutskottet
uppfyller alla krav, inklusive kraven på revisions- och redo
-
visningskompetens som anges i aktiebolagslagen, liksom
kravet på oberoende som föreskrivs i koden.
Minst fyra (4) möten hålls per år. Ytterligare möten hålls
om så krävs. Under 2023 höll revisionsutskottet 6 möten,
vilka protokollfördes. De olika ledamöternas närvaro vid
dessa möten redovisas på sidorna 74–75. Dometics finans
-
direktör och cheferna för Internrevision och Internkontroll,
Riskhantering, Redovisning, Business Control, Skatt, Finans,
Investor Relations, IT och Hållbarhet deltog vid revisions
-
utskottets möten. Den externa revisorn deltog vid revisions-
utskottets ordinarie möten. Dometic Groups chefsjurist är
sekreterare vid revisionsutskottets möten.
I revisionsutskottets uppgifter ingår att:
Bevaka den finansiella rapporteringsprocessen och
granska finansiella rapporter, samt förelägga styrelsen sina
observationer och rekommendationer för att säkerställa
rapporternas tillförlitlighet inför styrelsens godkännande.
Bevaka effektiviteten i den interna kontrollen, intern
-
revisionen, regelefterlevnaden och riskhanteringen i
allmänhet, och i synnerhet vad gäller den finansiella
rapporteringen.
Ha regelbunden kontakt med den externa revisorn och
hålla sig informerad om resultatet av den externa revi
-
sionen av bolaget och koncernen, inklusive revisionen av
de finansiella rapporterna och koncernredovisningen samt
slutsatserna från Revisorsinspektionens kvalitetskontroll.
Informera styrelsen om resultatet av den externa revi
-
sionen och förklara på vilket sätt revisionen har bidragit
till den finansiella rapporteringens tillförlitlighet, samt om
vilken roll revisionsutskottet har haft i processen.
Granska och övervaka den externa revisorns opartiskhet
och oberoende samt uppmärksamma om den externa
revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster än
revisionstjänster.
Biträda vid upprättandet av förslag till årsstämmans beslut
om val av extern revisor.
Under 2023 var revisionsutskottets arbete inriktat på att
övervaka de finansiella rapporteringsprocesserna, med
särskilt fokus på att identifiera risker och dessas påverkan
på de finansiella rapporteringsprocessernas kvalitet, samt
utvärdera den interna kontrollmiljön. Därutöver fokuserade
revisionsutskottet på att följa upp resultaten av det arbete
som utfördes av funktionerna Riskhantering, Intern kontroll
och Internrevision, samt resultatet av den externa revisionen.
Vidare granskade revisionsutskottet bolagets delårsrap
-
porter, bokslutskommuniké och årsredovisning, inklusive
hållbarhetsrapport. Revisionsutskottet granskade även den
externa revisorns planer.
Ersättningsutskottet
En av ersättningsutskottets huvuduppgifter är att förbereda
styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till verkställande
direktören och övriga medlemmar i koncernledningen för
beslut av årsstämman. Ersättningsutskottet övervakar och utvär
-
derar gällande ersättningsstruktur och ersättningsnivåer inom
koncernen samt program för rörlig ersättning, både pågående
och de som har avslutats under året, för verkställande direktö
-
ren och övriga medlemmar i koncernledningen. Ersättnings-
utskottet följer också upp tillämpningen av de riktlinjer för
ersättning till verkställande direktören och övriga medlemmar
i koncernledningen som har antagits av årsstämman.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 69DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Ersättningsutskottet består sedan årsstämman 2023 av tre
ledamöter:
Fredrik Cappelen (ordförande), Patrik Frisk och Rainer
Schmückle. Minst två (2) möten hålls per år. Ytterligare
möten hålls om så krävs.
Under 2023 höll ersättningsutskottet 3 möten, vilka pro
-
tokollfördes. De olika ledamöternas närvaro vid dessa möten
redovisas på sidorna 74–75. HR-chefen och verkställande
direktören deltog vid ersättningsutskottets möten. Verkstäl
-
lande direktören deltar inte vid de punkter på dagordningen
som gäller ersättningen till verkställande direktören.
I ersättningsutskottets uppgifter ingår att:
Granska och föreslå styrelsen riktlinjer för ersättning till
verkställande direktören och övriga medlemmar i koncern
-
ledningen för beslut på årsstämman, om detta är tillämpligt.
Granska och lämna rekommendation till styrelsen om
eventuella förändringar i ersättningen till verkställande
direktören och godkänna ändringar för övriga medlem
-
mar i koncernledningen.
Följa upp och utvärdera program för rörlig ersättning,
både pågående och de som har avslutats under året,
för verkställande direktören och övriga medlemmar
i koncernledningen.
Följa upp och utvärdera efterlevnaden av de riktlinjer för
ersättning till verkställande direktören och övriga medlem
-
mar i koncernledningen som har antagits av årsstämman,
liksom gällande ersättningsstrukturer och ersättningsniv
-
åer inom koncernen.
Hjälpa styrelsen att ta fram en ersättningsrapport för
godkännande av årsstämman.
Förbereda eventuella förslag för beslut av stämman
rörande aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentspro
-
gram (i förekommande fall).
Förbereda eventuella förslag till styrelsebeslut rörande
kortsiktig rörlig ersättning och incitamentsprogram som
inte kräver godkännande av stämman (dvs. system för
rörlig kontantersättning) för verkställande direktören och
koncernledningen.
Verkställande direktör och koncernledning
Koncernledningen består av den verkställande direktören,
finansdirektören, de fyra segmentscheferna samt de fem
cheferna för koncernens stabsfunktioner. Verkställande
direktören utses av styrelsen. Verkställande direktören
utser i sin tur övriga medlemmar i koncernledningen och
är ansvarig för den löpande förvaltningen av bolagets och
koncernens verksamhet i enlighet med styrelsens instruk
-
tioner och direktiv. Koncernledningen har möten varje
månad för genomgång av föregående månads resultat,
uppdatering av prognoser och planer samt diskussion kring
strategiska frågor. Verkställande direktören rapporterar till
styrelsen och säkerställer att styrelsen får den information
den behöver för att fatta välgrundade beslut.
Bolagets verkställande direktör under 2023 var Juan
Vargues. Juan Vargues har en managementutbildning
vid IMD Lausanne (Schweiz), en Executive MBA-examen
från Lunds universitet (EFL) och en gymnasieing enjörs-
examen från Tekniska Vuxengymnasiet i Göteborg.
Juan Vargues har varit chef för Entrance Systems på
ASSA ABLOY, verkställande direktör och koncernchef
för Besam-koncernen samt innehaft flera befattningar
inom SKF-koncernen. Juan Vargues ägde 811 645
aktier i bolaget den 31 december 2023. För ytterligare
information om medlemmarna i koncernledningen, se
sidorna 76–77. Informationen uppdateras regelbundet
på koncernens webbplats, www.dometicgroup.com.
Förändringar i koncernledningen under 2023
Jenny Evelius utsågs till EVP och Head of Group HR (per
-
sonaldirektör) samt medlem av koncernledningen, med
start den 1 januari 2023. Eva Karlsson utsågs till chef för
segmentet EMEA och medlem av koncernledningen, med
start den 16 maj 2023. Dessutom, den 1 oktober 2023,
utsågs Anders Fransson till EVP och Head of Group Ope
-
rations & Sustainability samt medlem av koncernledningen
och Peter Jannerö till Chief Marketing Officer och medlem av
koncernledningen.
Ersättning till verkställande direktören och
koncernledningen
Riktlinjer för ersättning till verkställande direktören och
övriga medlemmar i koncernledningen beslutas av årsstäm
-
man på grundval av förslag från styrelsen, åtminstone vart
fjärde år. Ersättning till verkställande direktören beslutas
av styrelsen, baserat på förslag från ersättningsutskottet.
Ersättning till övriga medlemmar i koncernledningen
beslutas av ersättningsutskottet, baserat på förslag från
verkställande direktören, och rapporteras till styrelsen. Den
totala ersättningen ska vara baserad på den befattning som
innehas, den individuella måluppfyllelsen och koncernens
resultat, samt vara konkurrenskraftig i anställningslandet.
Ersättningen kan bestå av:
Fast lön.
Rörlig ersättning.
Långsiktiga incitamentsprogram.
Pensioner och andra förmåner.
Medlemmar i koncernledningen ska, utöver den fasta lönen,
enligt årligt beslut av styrelsen kunna få rörlig ersättning
baserad på uppfyllelse av kortsiktiga, årligen i förväg
fastställda och mätbara resultatmål.
I tillägg till den fasta lönen och rörliga ersättningen kan
långsiktiga incitamentsprogram införas. Sådana program ska
vara utformade i syfte att säkerställa ett långsiktigt engage
-
mang i koncernens utveckling, vara marknadsmässiga och
ha en intjänandeperiod som inte understiger tre år. Aktie-
eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram ska godkännas
av bolagsstämman.
Under särskilda omständigheter och om det är nödvän
-
digt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklus-
ive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekono-
miska bärkraft äger styrelsen rätt att i enskilda fall avvika från
riktlinjerna för ersättning till verkställande direktören och
övriga medlemmar i koncernledningen. Om så sker, ska
upplysning om skälen för detta lämnas vid nästa årsstämma.
Riktlinjerna för ersättning till verkställande direktören och
övriga medlemmar i koncernledningen finns på koncernens
webbplats, www.dometicgroup.com.
Extern revisor
Vid årsstämman 2023 omvaldes PricewaterhouseCoopers
AB (PwC) till bolagets externa revisor för en ettårsperiod
fram till årsstämman 2024. Den auktoriserade revisorn Patrik
Adolfson är huvudansvarig revisor för bolaget.
Den externa revisorn granskar årsredovisningen och kon
-
cernredovisningen för Dometic Group AB (publ), förslaget
till disposition av bolagets vinst eller förlust och styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning av Dometic Group
AB (publ). Baserat på resultatet av revisionen tillstyrker den
externa revisorn att årsstämman fastställer resultat- och
balansräkningen för moderbolaget respektive koncernen,
utför disposition av bolagets vinst eller förlust, samt beviljar
de enskilda styrelseledamöterna och verkställande direk
-
tören ansvarsfrihet för det gångna räkenskapsåret. Den
externa revisorn lämnar dessutom en granskningsberättelse
avseende delårsrapporten för det tredje kvartalet.
I enlighet med beslutet som fattades på årsstämman
2023 ska den externa revisorns arvode fram till årsstämman
2024 betalas efter godkänd räkning inom ramen för den
externa revisorns offert.
När PwC anlitas för att tillhandahålla andra tjänster än revi
-
sionstjänster fattar finansdirektören och revisionsutskottets
ordförande beslut om sådant arbetes karaktär, omfattning
och arvoden.
Den externa revisionen utförs i enlighet med International
Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige.
Revisioner av lokala lagstadgade finansiella rapporter för
juridiska enheter utanför Sverige utförs enligt kraven i lagar
eller tillämpliga förordningar i respektive land samt kraven i
IFAC GAAS, vilket innefattar utfärdande av revisionsuttalan
-
den för de olika juridiska enheterna.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 70DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Dometics interna styrdokument
Dometics interna styrdokument, i form av policyer, riktlinjer
och handböcker etc., exemplifieras på sidan 65 i den mån
de berör styrningen av bolaget och koncernen. De interna
styrdokumenten kommuniceras främst via Dometics intranät
och uppdateras löpande vid behov för att återspegla förän
-
dringar i lagar, regler och förordningar eller förändringar i
Dometics verksamhet eller processer.
Intern kontroll avseende den
finansiella rapporteringen
Styrelsen ansvarar för intern kontroll och riskhantering i
enlighet med aktiebolagslagen och Svensk kod för bolags
-
styrning. Nedan följer styrelsens rapport över intern kontroll
och riskhantering avseende den finansiella rapporteringen.
Beskrivningen av koncernens system för intern kontroll
och riskhantering avseende finansiell rapportering bygger
på det ramverk som utvecklats av Committee of Sponsoring
Organizations of the Treadway Commission (COSO).
Ramverket består av fem integrerade komponenter: kon
-
trollmiljö, riskbedömning, kontrollåtgärder, information
och kommunikation samt uppföljning, liksom av 17 grund-
läggande principer relaterade till de fem komponenterna,
som är utformade för att ge en rimlig försäkran avseende
målens uppfyllande. Beskrivningen nedan är begränsad till
intern kontroll och riskhantering avseende den finansiella
rapporteringen.
Den interna kontrollen avseende den finansiella rapport
-
eringen syftar till att ge en rimlig försäkran om att den externa
finansiella rapporteringen i delårsrapporter, bokslutskommu
-
nikéer och årsredovisningar är korrekt, tillförlitlig och relevant,
samt till att säkerställa att den externa finansiella rapporterin
-
gen upprättas i enlighet med lagar, redovisningsstandarder
och andra krav som är tillämpliga för börsnoterade bolag.
Kontrollmiljö
Den interna kontrollen avseende den finansiella rapporte
-
ringen baseras på den övergripande kontrollmiljön. Dome-
tics övergripande kontrollmiljö utgörs av företagskulturen,
kärnvärdena och de interna styrdokumenten, inklusive
berörda processer, vilka tillsammans utgör grunden för den
interna kontrollen inom hela koncernen. Styrelsen och kon
-
cernledningen anger tonen på högsta nivå vad gäller vikten
av en effektiv intern kontroll, vilket innefattar de anställdas
förväntade beteende. I detta ingår integritet och etiska vär
-
deringar, de förutsättningar som gör det möjligt för styrelsen
att fullgöra sitt tillsynsansvar, den organisatoriska strukturen
och fördelningen av ansvar och befogenheter, processen för
att attrahera, utveckla och behålla medarbetare, betydelsen
av resultatuppföljning samt incitaments- och belöningssys
-
tem som främjar uppnåendet av resultat.
Detta förmedlas via interna styrdokument, till exempel
styrelsens arbetsordning, vd-instruktionerna, instruktionerna
för revisionsutskottet, instruktionerna för rapportering
av finansiell ställning, uppförandekoden, finanspolicyn,
informationspolicyn, insiderpolicyn, internrevisionspolicyn,
it-policyn, finansmanualen, instruktionen för intern kontroll,
processer för intern kontroll och riskhantering samt Mini
-
mum Internal Control Requirements (MICR). Därutöver utgör
företagskulturen och kärnvärdena viktiga delar av Dometics
bolagsstyrning.
Riskbedömning
Riskhanteringen inom Dometic omfattar ett riskramverk, som
innefattar en riskhanteringsprocess och ett riskuniversum för
identifiering, bedömning och prioritering av risker och för
utarbetande av riskrespons, det vill säga såväl riskbegräns
-
ande åtgärder som effektiv övervakning.
Riskuniversumet är ett universum av risker som kan
påverka Dometics förmåga att uppnå fastställda strategiska
mål och andra mål, däribland finansiella mål, samt att uppnå
mål för intern kontroll avseende den finansiella rapporterin
-
gen, det vill säga att kunna ge en rimlig försäkran om att
den externa finansiella rapporteringen i delårsrapporter,
bokslutskommunikéer och årsredovisningar är korrekt,
tillförlitlig och relevant, samt säkerställa att den externa
finansiella rapporteringen upprättas i enlighet med lagar,
redovisningsstandarder och andra krav som är tillämpliga
för börsnoterade företag. De risker som Dometic utsätts för
kan indelas i fyra huvudkategorier: strategiska risker, genom
-
föranderisker, risker avseende efterlevnad av lagar och regler
samt rapporteringsrisker, varav de två senare huvudkatego
-
rierna är hänförliga till den interna kontrollen avseende den
finansiella rapporteringen.
Risker avseende efterlevnad av lagar och regler bedöms
såväl centralt av koncernledningen (uppifrån-och-ned)
som av segmentens ledningar (nedifrån-och-upp) och
riskkartor för risker avseende efterlevnad av lagar och
regler används i riskbedömningen. I fråga om den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen handlar
efterlevnaden om lagar, redovisningsstandarder och andra
krav som är tillämpliga för börsnoterade företag samt interna
styrdokument, till exempel finanspolicyn, informationspol
-
icyn, IT-policyn, finansmanualen, instruktionen för intern
kontroll, processer för intern kontroll och riskhantering
samt Ramverk för intern kontroll - Minimum Internal Control
Requirements (MICR).
Rapporteringsrisker är risker förknippade med Dometics
rapportering, information och kommunikation, såväl finansi
-
ell som icke-finansiell. Rapporteringsrisker indelas i följande
underkategorier:
Externa rapporteringsrisker.
Interna rapporteringsrisker.
Rapporteringsrisker bedöms såväl centralt av koncernled
-
ningen (uppifrån-och-ned) som av segmentens ledningar
(nedifrån-och-upp) och riskkartor för rapporteringsrisker
används i riskbedömningen. Extern rapportering sker
bland annat enligt en informationspolicy som godkänts av
styrelsen och intern rapportering baseras på andra interna
styrdokument.
Exempel på externa rapporteringsrisker är risker
relaterade till extern rapportering, kommunikation och
information, såväl finansiell – som delårsrapporter, boksluts
-
kommunikéer och årsredovisningar – som icke-finansiell.
Exempel på interna rapporteringsrisker är risker relaterade till
intern rapportering, kommunikation och information, såväl
finansiell som icke-finansiell, inklusive beslutsunderlag och
uppföljning av resultatstödjande underlag.
Under 2023 genomfördes riskbedömningar på koncern-
och segmentnivå för att utvärdera risker och relaterade
riskbegränsande åtgärder, som ett stöd för ledningen vid
prioriteringen av risker och beslut om riskbegränsande
åtgärder.
En utförligare beskrivning av Dometics risker och riskhante
-
ring finns på sidan 60.
Kontrollåtgärder
Dometic har ett omfattande system för finansiell rapportering
som möjliggör en omfattande uppföljning av koncernens
resultat. Finansiella rapporter för de olika juridiska enheterna
och segmenten granskas kontinuerligt av den centrala
finansfunktionen. På så sätt uppnås en noggrann övervak
-
ning av de finansiella resultaten i enlighet med kalendern för
finansiell rapportering för räkenskapsåret.
Finansiell information lämnas av ett åttiotal rapporterande
enheter enligt standardiserade rutiner för finansiell rappor
-
tering som är fastställda i finansmanualen. Denna finansiella
rapportering utgör grunden för koncernens koncernre
-
dovisning. Finansdirektören och andra medarbetare i den
centrala finansfunktionen har möten med segmentscheferna
och granskar respektive segments resultat varje månad.
Verksamhetsgenomgångar genomförs varje kvartal där
den verkställande direktören, finansdirektören och relevanta
representanter för de centrala funktionerna möter ledningen
för de olika segmenten för att diskutera verksamheten.
Produktportföljen gås igenom månads- och kvartalsvis som
en del av den interna produktutvecklingsprocessen. Större
projekt granskas minst en gång per kvartal.
Dometic har infört ett ramverk för intern kontroll, MICR
(Minimum Internal Control Requirements), i syfte att skapa
värde genom att minska risker och förhindra förluster,
samt säkra en effektiv och ändamålsenlig intern kontroll
avseende den finansiella rapporteringen. Närmare informa
-
tion om MICR-ramverket för intern kontroll finns på sidan 71
under ”Intern kontroll”.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 71DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Information och kommunikation
Dometic upprätthåller informations- och kommunikations
-
processer för att säkerställa en fullgod intern finansiell rap-
portering, dels för uppföljning av resultat, dels som underlag
för beslut, samt för att tillhandahålla korrekt, tillförlitlig och
relevant extern finansiell rapportering till finansmarknaderna.
Dometic omfattas av bestämmelserna i EU:s marknad
-
smissbruksförordning nr 596/2014 (MAR) som ställer
omfattande krav på Dometics hantering av insiderinfor
-
mation. MAR reglerar hur insiderinformation får lämnas till
marknaden och omständigheter under vilka publicering
kan skjutas upp. Dometic måste också föra ett register över
personer som arbetar för koncernen och har tillgång till
insiderinformation rörande Dometic.
Sedan den 1 april 2018 använder Dometic den digitala
tjänsten InsiderLog för att säkerställa att ovan nämnda
personer uppfyller kraven i MAR och Dometics insiderpolicy;
från beslutet att skjuta upp offentliggörande av insiderinfor
-
mation fram till det meddelande som ska lämnas till Finan-
sinspektionen när informationen har offentliggjorts. Endast
behöriga personer inom Dometic har tillgång till InsiderLog.
För mer information, se www.insiderlog.com.
Intern information och kommunikation
De interna styrdokument som är relevanta för intern kontroll
avseende den finansiella rapporteringen är exempelvis
finanspolicyn, informationspolicyn, IT-policyn, finansma
-
nualen, instruktionen för intern kontroll, processer för
intern kontroll och riskhantering samt Ramverk för intern
kontroll - Minimum Internal Control Requirements (MICR).
Dokumenten finns tillgängliga på koncernens intranät för
all berörd personal. Finansdirektören redogör för verk
-
samhetens resultat, kritiska redovisningsfrågor och andra
frågor som kan påverka kvaliteten på koncernens finansiella
rapporter vid revisionsutskottets möten där delårsrapporter,
bokslutskommunikéer och årsredovisningar behandlas.
Revisionsutskottets ordförande rapporterar till styrelsen om
utskottets arbete i form av observationer, rekommendationer
och förslag till beslut vid det styrelsemöte som närmast följer
efter utskottets möten samt i form av protokoll från utskottets
möten som lämnas till styrelsen. Koncernledningen och
styrelsen erhåller regelbundet interna finansiella rapporter
för uppföljning av verksamhetens resultat och som underlag
för beslut.
Extern information och kommunikation
Dometics målsättning är att lämna korrekt, tillförlitlig
och relevant information till finansmarknaderna i rätt tid.
Koncernen har en informationspolicy som uppfyller kraven
för ett börsnoterat bolag. Finansiell information publiceras
regelbundet i form av delårsrapporter, bokslutskommu
-
nikéer, årsredovisningar och pressmeddelanden rörande
alla händelser och frågor som kan ha en väsentlig påverkan
på aktiekursen. Såväl delårsrapporter, bokslutskommunikéer
och årsredovisningar som pressmeddelanden, presentatio
-
ner och relevanta interna styrdokument finns tillgängliga på
koncernens webbplats, www.dometicgroup.com.
Uppföljning
Löpande utvärderingar, separata utvärderingar eller en kom
-
bination av båda används för att fastställa huruvida var och en
av den interna kontrollens fem komponenter finns på plats
och fungerar. Löpande utvärderingar utförs av styrelsen,
revisionsutskottet och ledningen på olika nivåer i koncernen,
medan separata utvärderingar görs vid behov, bland annat
av funktionen Internrevision.
Revisionsutskottet utvärderar koncernens interna kontroll
baserat på resultatet av det arbete som utförs av koncernens
kontrollfunktioner som är involverade i den interna kontrol
-
len avseende den finansiella rapporteringen, det vill säga
Intern kontroll och Internrevision. Koncernens kontrollfunk
-
tioner deltar i revisionsutskottets möten för att informera
revisionsutskottet om effektiviteten i den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen när koncernens
delårsrapporter, bokslutskommunikéer och årsredovisningar
behandlas på revisionsutskottets möten. Revisionsutskottet
rapporterar resultatet av sitt arbete till styrelsen som
använder det som underlag i sin övervakning av att den
interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen
är effektiv och att rapporteringen till styrelsen är fullgod.
Intern kontroll och Internrevision
Koncernens kontrollfunktioner Internrevision och Intern kon
-
troll är organiserade under en och samma ledning, chefen
för Internrevision och Intern kontroll, men med olika funktio
-
nella rapporteringsvägar – koncernfunktionen Internrevision
rapporterar till ordföranden för revisionsutskottet, för att
säkerställa funktionens oberoende, och koncernfunktionen
Intern kontroll rapporterar till finansdirektören.
Intern kontroll
Intern kontroll är en koncernfunktion inom Dometic som ska
säkerställa att de interna styrdokumenten följs för en effektiv
och ändamålsenlig verksamhet och intern kontroll. Under
2020 utarbetades och infördes instruktionen för intern
kontroll – med de fyra byggstenarna vision, styrning, roller
och ansvarsområden och ramverket för intern kontroll – som
utgör en viktig del i arbetet för att främja en sund bolags
-
styrning inom Dometic. Verksamhetsområdet för kon-
cernfunktionen Intern kontroll och instruktionen för intern
kontroll är den interna kontrollen avseende den finansiella
rapporteringen (ICFR). Chefen för Intern kontroll rapporterar
till finansdirektören. MICR-ramverket för intern kontroll
(Minimum Internal Control Requirements) togs fram och
infördes 2016 under ledning av koncernfunktionen Intern
kontroll i syfte att skapa värde genom att minska risker och
förhindra förluster, samt säkra en effektiv och ändamålsenlig
intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen.
MICR-ramverket för intern kontroll bygger på en riskbas
-
erad metod som identifierar viktiga processer som påverkar
den finansiella rapporteringen och sedan 2018 även på
kontroller avseende dessa processer och på målklassificer
-
ing. I MICR-ramverket för intern kontroll ingår systematiska
MICR-självbedömningar. Ramverket utvärderas och revideras
varje år och har uppdaterats i takt med koncernens expansion
för att säkerställa att det passar koncernens aktuella behov. År
2020 lades nyckelprocessen IT MICR (lokala juridiska enheter
och global IT) till i MICR-ramverket för intern kontroll för
implementering av lokala juridiska enheter och den globala
IT-funktionen, och 2023 lades den nya hållbarhetsprocessen
till i MICR-ramverket för intern kontroll. I slutet av 2023 omfat
-
tade MICR-ramverket för intern kontroll nio MICR-nyckel-
processer (kontroller på enhetsnivå, från inköp till betalning,
lager, från order till inbetalning, löner, anläggnings tillgångar,
finansiella bokslut, IT och hållbarhet). Testerna av MICR-
själv utvärderingar för utvalda juridiska enheter och utvalda
kontrollfunktioner, utförda av segmentens samordnare för
intern kontroll och funktionen Internrevision, som påbörjades
2021 har fortsatt under 2023.
Internrevision
Internrevision är en oberoende och opartisk revisions- och
rådgivningsfunktion som inrättats av Dometic för att tillföra
värde och förbättra verksamheten. Funktionen hjälper
organisationen att nå sina mål genom att införa en systema
-
tisk och disciplinerad modell för att utvärdera och förbättra
effektiviteten i riskhanteringen, den interna kontrollen och
bolagsstyrningen. Internrevision är en koncernfunktion inom
Dometic som ska agera som en oberoende revisionsfunktion
för styrelsen, i första hand via revisionsutskottet, och stödja
koncernledningen som en oberoende affärsrådgivare.
Verksamhetsområdet för Internrevision omfattar alla
verksamheter och processer samt alla lednings- och organi
-
sationsnivåer inom Dometic i samtliga geografiska områden.
Dess uppgift, syfte och befogenheter inom organisationen
beskrivs i internrevisionspolicyn som har godkänts av
styrelsen. I policyn beskrivs kraven på Internrevision och
funktionens uppgift, målsättning, verksamhetsområde,
ansvar, organisationsstruktur, oberoende och opartiskhet,
befogenheter, resurser, arbetsmetoder och rapporter
-
ing, samt kvalitetssäkring och förbättringsprogram för
Internrevision.
Koncernfunktionen Internrevision styrs och leds av chefen
för Internrevision med interna revisorer för segmenten
utplacerade på segmentens huvudkontor. Chefen för
Internrevision rapporterar funktionellt till revisionsutskottets
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 72DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Dometics funktioner för internrevision och intern kontroll
emea aPacmarine
intern kontroll internrevision
finansdirektör
americas
chef för internrevision
och intern kontroll
revisions-
utskottet
internrevision
Process för internrevision
ordförande i internrevisionsfrågor och administrativt till
finansdirektören. Chefen för Internrevision har full tillgång till
revisionsutskottet och dess ordförande. Koncernfunktionen
Internrevision har fullständig, fri och obehindrad tillgång till
Dometics bokföring, fysiska lokaler och personal, i den mån
det behövs för att utföra funktionens uppdrag.
Funktionens tre främsta mål är:
Värdeskapande.
Riskbegränsning.
Kostnadsreducering.
Koncernfunktionen Internrevision utarbetar en årlig intern
-
revisionsplan, som innefattar årliga internrevisionsplaner
för segmenten, med användning av en riskbaserad metod.
Resultaten av den årliga riskbedömning som beskrivs
i avsnittet Risker och riskhantering på sidan 60 används
som underlag för internrevisionsplanerna, vilket innebär att
planerna är direkt kopplade till resultaten av dessa årliga
riskbedömningar med riskkartor. Synpunkter från koncern
-
ledningen och segmentledningarna samlas dessutom in
för att fånga upp verksamheternas behov och säkerställa en
effektiv inriktning för internrevisionen. Chefen för Internrevi
-
sion lägger årligen fram internrevisionsplanen för revisions-
utskottet för synpunkter och godkännande.
Internrevisioner utförs enligt en fastställd internrevi
-
sionsprocess som exempelvis omfattar tillkännagivande
av internrevision, begäran om upplysningar, fältarbete
och utfärdande av en formell internrevisionsrapport
med rekommendationer, samt efterföljande uppföljning
av beslutade åtgärdsplaner och tidsfrister som svar på
rekommendationerna, för att kontrollera i vilken utsträckning
de har implementerats.
Internrevisionsrapporterna distribueras till olika organisa
-
toriska nivåer och juridiska enheter både på segment- och
koncernnivå, utifrån vad som är tillämpligt, tillsammans med
en separat rapport till revisionsutskottet.
I internrevisionens metodik ingår dataanalys som ett sätt
att bedöma och testa stora datamängder för utvalda intern
-
revisioner, för att öka räckvidden, identifiera avvikelser och
förbättra granskningseffektiviteten.
internrevisionsPlan
tillk ännagivande av
internrevision och
begär an om uPPlysningar
ltarbete för
internrevision
ledningens resPons
åtgärdspl aner och
tidsfrister
internrevisionsr aPPort
enhet
, segment, koncern,
revisionsutskot t
uPPföljning,
åtgärdsPlaner
och tidsfrister
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 73DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STYRELSE
Fredrik Cappelen
Styrelseordförande sedan 2013.
Född 1957. Sverige.
Civilekonomexamen från Uppsala universitet. Studier i stats-
vetenskap vid Uppsala universitet.
Ordförande i ersättningsutskottet.
Befattningar och styrelseposter: Styrelseordförande i
Transcom WorldWide AB, Eterna Invest AB, Ideal of Sweden
AB och Rossignol Groupe S.A. Styrelseledamot i Securitas AB.
Tidigare befattningar: Styrelseordförande i Dustin Group AB,
Byggmax Group AB, Granngården AB, Svedbergs AB, Sanitec
Oy, Terveystalo Oy och KonfiDents GmbH. Styrelseordförande
och Vice styrelseordförande i Munksjö AB. Styrelseledamot i
Carnegie Investment Bank AB och Cramo Oy. Vd och koncern-
chef för Nobia AB. Vd och medlem i koncernledningen för
STORA Building-products AB. Marknadschef och medlem
i koncernledningen för STORA Finepaper AB. Vd för Kauko
GmbH och Kauko International.
Närvaro vid styrelsemöten: 12/12
Närvaro vid möten med ersättningsutskottet: 3/3
Aktieinnehav i Dometic: 939 240
1)
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
1)
Genom juridisk person.
Mengmeng Du
Styrelseledamot sedan 2021.
Född 1980. Kina.
Civilekonomexamen från Handelshögskolan i Stockholm
och civilingenjörsexamen i datateknik från Kungliga Tekniska
Högskolan i Stockholm.
Befattningar och styrelseposter: Styrelseledamot i Clas
Ohlson Aktiebolag, Tryg A/S och Swappie Oy.
Tidigare befattningar: Ledamot i det svenska natio-
nella innovationsrådet. Styrelseledamot i Finnair PLC,
Livförsäkringsbolaget Skandia, ömsesidigt, Filippa K Group
AB, Skånska Byggvaror AB och Qliro Group AB (publ) samt
ett flertal ledande befattningar på Spotify, COO för Acast,
produktutvecklingschef på Stardoll och managementkonsult
på Bain & Company.
Närvaro vid styrelsemöten: 12/12
Aktieinnehav i Dometic: 2 500
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
Patrik Frisk
Styrelseledamot sedan april 2023.
Född 1963. Sverige.
Gymnasieexamen.
Ledamot i ersättningsutskottet.
Befattningar och styrelseposter: Styrelseledamot i
First North USWE.
Tidigare befattningar: Styrelseledamot i Gildan Activewear
och Two Ten Footwear Foundation. Vd för Under Armour,
vd och koncernchef för Aldo Group, samt ett flertal ledande
befattningar inom VF Corporation (bland annat som President
Outdoor & Actionsports EMEA med ansvar för The North
Face, Vans, Jansport, Reef och Protec [2009–2011], President
Timberland Inc. (2011–2014), President Outdoor Americas
(2014) med ansvar för The North Face, Timberland, Smartwool,
Jansport och Lucy), Nordic Snow Sports, Designer Labels, Peak
Performance och W.I. Gore and Associates.
Närvaro vid styrelsemöten: 8/12
Närvaro vid möten med ersättningsutskottet: 2/3
Aktieinnehav i Dometic: 2 750
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
Jacqueline Hoogerbrugge
Styrelseledamot sedan 2017.
Född 1963. Nederländerna.
Civilingenjörsexamen i kemiteknik från Rijks Universiteit
Groningen.
Ledamot i revisionsutskottet.
Befattningar och styrelseposter: Styrelseledamot i Broadview
B.V., BA Glass I – Serviços de Gestão e Investimentos S.A. och
Jumbo Groep Holding BV.
Tidigare befattningar: President Operations för Cloetta.
Styrelseledamot i Swedish Match AB, IKEA Industries AB och
Cederroth International. VP Operations Medical Division
och VP Procurement Worldwide Baby Division för Danone.
Procurement Director, Factory Director, Supply Chain Manager,
Operations Manager och Services Manager för Unilever. Sales
Manager Hydrocarbon Sector, Marketing Co-ordinator och
Process Engineer för Fluor Daniel.
Närvaro vid styrelsemöten: 12/12
Närvaro vid möten med revisionsutskottet: 6/6
Aktieinnehav i Dometic: 10 000
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
STYRELSE 74DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Peter Sjölander
Styrelseledamot sedan 2017.
Född 1959. Sverige.
Civilekonomexamen från Göteborgs universitet.
Befattningar och styrelseposter: Senior intern rådgivare för
Altor. Industriell rådgivare för EQT AB. Styrelseordförande
i Eton Group AB, Grundéns Rainwear och Super Dry PLC
(Storbritannien).
Tidigare befattningar: Vd för Helly Hansen AS. SVP Product
& Brand Europe, CMO Global Brand & Global Licensing på
Electrolux. General Manager Central Europe NIKE CEE och
Global Business Director, Nike ACG på Nike Inc. European
Director of Footwear, Marketing Director European Outdoor
och Director of Marketing Nordics på Nike Europe BV.
Marketing and Buying Director på Intersport. Brand Director
på Mölnlycke AB. Styrelseledamot i Swims AS, BTX Group
A/S, OBH Nordica Group, Varier AS, Fit Flop Ltd, F&S Ltd,
SATS Elixia, Stadium AB och Fiskars Oy. Styrelseordförande
i Revolution Race (Borås). Senior advisor för F&S (London,
Storbritannien).
Närvaro vid styrelsemöten: 11/12
Aktieinnehav i Dometic: 22 000
1)
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
Rainer Schmückle
Styrelseledamot sedan 2011.
Född 1959. Tyskland.
Ingenjörsexamen från Universität Karlsruhe.
Ledamot i ersättningsutskottet.
Befattningar och styrelseposter: Styrelseordförande i STIGA
C (Luxemburg) och STIGA SpA (Italien). Styrelseledamot i
Kunstoffteile Schwanden AG (Schweiz), ACPS Automotive
(Nederländerna) och Canoo Inc. (USA).
Tidigare befattningar: Styrelseledamot i i Autoneum AG
(Schweiz), Autoneum Holding Ltd, Wittur GmbH, Frostbite
Holding AB och MAN Truck&Bus AG. Vd för MAG IAS GmbH.
Operativ chef för Automotive på Johnson Controls, Inc. och
operativ chef för Mercedes Cars på Daimler AG. Vd och
koncernchef för Freightliner Corporation.
Närvaro vid styrelsemöten: 12/12
Närvaro vid möten med ersättningsutskottet: 3/3
Aktieinnehav i Dometic: 78 895
1)
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
1)
Genom juridisk person.
Heléne Vibbleus
Styrelseledamot sedan 2017.
Född 1958. Sverige.
Civilekonomexamen från Linköpings universitet.
Ledamot i revisionsutskottet.
Befattningar och styrelseposter: Vice President, Internal
Audit, Chief Audit Executive, CAE på Autoliv Inc.
Tidigare befattningar: Styrelseledamot i Trelleborg AB,
TradeDoubler AB, Scandi Standard AB, Marine Harvest ASA
(Norge), Renewable Energy Corporation ASA (Norge), Orio
AB, Swedbank Sjuhärad AB, Segulah Medical Acceleration AB
och Tyréns AB. Biträdande styrelseordförande i Styrelsen för
internationellt utvecklingsarbete (SIDA). Styrelseordförande
i Nordic Growth Market NGM AB och Invisio Communications
AB. Chief Audit Executive, CAE, på Elekta AB. Senior Vice
President Group Controller på AB Electrolux. Partner och
styrelseledamot i PricewaterhouseCoopers, Sverige.
Närvaro vid styrelsemöten: 12/12
Närvaro vid möten med revisionsutskottet: 6/6
Aktieinnehav i Dometic: 5 000
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
Erik Olsson
Styrelseledamot sedan 2015.
Född 1962. Sverige.
Kandidatexamen i företagsekonomi från Handelshögskolan vid
Göteborgs universitet.
Ordförande i revisionsutskottet.
Befattningar och styrelseposter: Styrelseordförande i Will
Scot Mobile Mini, Inc. och Ritchie Bros. Auctioneers, Inc.
Tidigare befattningar: Vd och styrelseledamot för Mobile
Mini Inc. Vd och styrelseledamot för RSC Holdings, Inc.
Styrelseledamot i den ideella organisationen St Mary’s Food
Bank Alliance. Olika ledande befattningar i USA, Brasilien och
Sverige för Atlas Copco-koncernen.
Närvaro vid styrelsemöten: 11/12
Närvaro vid möten med revisionsutskottet: 5/6
Närvaro vid möten med ersättningsutskottet: 1/3
Aktieinnehav i Dometic: 32 000
Oberoende i förhållande till bolaget och dess högsta
ledning/i förhållande till de största aktieägarna: Ja/Ja
1)
Genom juridisk person.
STYRELSE 75DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNLEDNING
Juan Vargues
Född 1959. Vd och koncernchef
sedan 2018.
Managementutbildning vid IMD
Lausanne (Schweiz), Executive MBA
från Lunds universitet (EFL), gymnasie-
ingenjörs examen från Tekniska
Vuxengymnasiet i Göteborg.
Aktieinnehav i Dometic: 811 645
1)
Peter Jannerö
Född 1969. Chief Marketing Officer
sedan 2023.
Masterexamen i marknadsföring från
Handelshögskolan vid Göteborgs
universitet.
Aktieinnehav i Dometic: 0
Anders Fransson
Född 1969. EVP och Head of Group
Operations and Sustainability
sedan 2023.
Civilingenjörsexamen i maskinteknik
från Linköpings Tekniska Högskola.
Aktieinnehav i Dometic: 235
Eric B. Fetchko
Född 1962. Chef för segmentet Marine
sedan 2022.
Examen i maskinteknik från British
Columbia Institute of Technology,
Vancouver, Kanada.
Aktieinnehav i Dometic: 2 000
Jenny Evelius
Född 1969. EVP och Head of Group HR
sedan 2023.
Civilekonomexamen från
Handelshögskolan i Stockholm.
Aktieinnehav i Dometic: 1 000
1)
Inklusive närstående part.
Stefan Fristedt
Född 1966. Finansdirektör sedan 2019.
Kandidatexamen i ekonomi från Lunds
universitet och en MBA från Lunds
universitet.
Aktieinnehav i Dometic: 12 963
KONCERNLEDNING 76DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Anton Lundqvist
Född 1970. Chief Technology Officer
sedan 2018.
Tekn. dr. i kemiteknik – elektrokemi och
tekn. lic. i kemiteknik – elektrokemi
från Kungliga Tekniska Högskolan.
Civilingenjörsexamen i kemiteknik
– energikemi från Kungliga Tekniska
Högskolan.
Aktieinnehav i Dometic: 43 969
Anna Smieszek
Född 1964. EVP och chefsjurist
sedan 2015.
Juristexamen från University of
Silesia och Stockholms universitet.
Doktorandstudier vid Oxford University
och diplomprogram i internationell rätt
vid Stockholms universitet.
Aktieinnehav i Dometic: 6 602
Todd Seyfert*
Född 1969. Chef för segmentet
Americas sedan 2024.
Master of Business Administration från
University of St. Thomas.
Aktieinnehav i Dometic: 0
Chialing Hsueh
Född 1963. Chef för segmentet APAC
sedan 2016.
Masterexamen i marknadsföring från
University of Massachusetts, USA.
Kandidatexamen från Soochow
University, Taiwan.
Aktieinnehav i Dometic: 20 470
Eva Karlsson
Född 1966. Chef för segmentet EMEA
sedan 2023.
Managementutbildning vid IMD
Lausanne (Schweiz), masterexamen i
maskinteknik från Chalmers Tekniska
Högskola.
Aktieinnehav i Dometic: 28 361
ÖVRIGA FÖRÄNDRINGAR I KONCERNLEDNINGEN
* Todd Seyfert började på Dometic den 9 januari 2024 som ny chef
för segmentet Americas.
REVISOR
Patrik Adolfson
Född 1973. Huvudansvarig revisor, PricewaterhouseCoopers AB. Huvudansvarig revisor för Dometic sedan 2022.
Andra revisionsuppdrag: AcadeMedia AB (publ), Bonava AB (publ), Nordstjernan AB (publ) och Pandox AB (publ). Medlem i FAR.
KONCERNLEDNING 77DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NYCKELTAL
Mkr 2023 2022 2021 2020 2019
Resultat
Nettoomsättning 27 775 29 764 21 516 16 207 18 503
Organisk tillväxt, % – 12 – 3 23 –10 –7
EBITDA 4 207 4 265 3 775 2 669 3 155
EBITDA före jämförelsestörande poster 4 374 4 797 3 899 2 728 3 252
EBITA 3 296 3 399 3 225 2 176 2 641
EBITA före jämförelsestörande poster 3 463 3 931 3 348 2 235 2 738
Rörelseresultat (EBIT) 2 682 2 789 2 855 1 880 2 338
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 2 850 3 321 2 979 1 939 2 434
Årets resultat 1 332 1 784 1 726 451 1 325
Marginaler
Rörelsemarginal, %, EBITDA 15,1 14,3 17,5 16,5 17,1
Rörelsemarginal, %, EBITDA före
jämförelse störande poster 15,7 16,1 18,1 16,8 17,6
Rörelsemarginal, %, EBITA 11,9 11,4 15,0 13,4 14,3
Rörelsemarginal, %, EBITA före
jämförelse störande poster 12,5 13,2 15,6 13,8 14,8
Rörelsemarginal, %, rörelseresultat (EBIT) 9,7 9,4 13,3 11,6 12,6
Rörelsemarginal, %, rörelseresultat EBIT
före jämförelsestörande poster 10,3 11,2 13,8 12,0 13,2
Kapitalmått
Avkastning på operativt kapital, % 6,4 6,8 9,9 7,4 8,6
Avkastning på operativt kapital, exkl. goodwill
och varumärken, % 21,0 23,1 36,9 26,9 28,3
Nettorörelsekapital / Nettoomsättning, %
1)
31 32 24 22 22
Mkr 2023 2022 2021 2020 2019
Finansiell ställning
Summa tillgångar 54 119 57 451 52 030 37 615 36 681
Räntebärande skuld 16 851 19 170 16 802 14 252 13 109
Genomsnittlig löptid på räntebärande skuld
1)
2,5 2,8 3,8 3,3 4,8
Nettoskuld/EBITDA
1)
2,7 3,0 2,6 2,0 2,4
Eget kapital 25 992 26 415 22 447 16 201 17 363
Operativt kapital 38 495 41 186 34 841 22 541 26 183
Operativt kapital exkl. goodwill och
varumärken 11 460 13 079 8 894 5 336 7 308
Sysselsatt kapital 42 843 45 585 39 249 30 453 30 472
Nettorörelsekapital
1)
7 070 9 143 6 476 2 953 3 238
Soliditet, % 48 46 43 43 47
Per aktie
Resultat per aktie före utspädning, kr 4,17 5,58 5,58 1,52 4,48
Resultat per aktie efter utspädning, kr 4,17 5,58 5,58 1,52 4,48
Justerat resultat per aktie före utspädning, kr 5,93 8,32 6,75 2,40 5,44
Justerat resultat per aktie efter utspädning, kr 5,93 8,32 6,75 2,40 5,44
Utdelning per aktie, kr
2)
1,90 1,30 2,45 2,30 0,00
Antal aktier (not 28) 319 499 993 319 499 993 319 499 993 295 833 333 295 833 333
Anställda
Medelantal anställda 8 089 8 834 7 650 6 482 7 257
Nettoomsättning per anställd, Mkr 3,43 3,37 2,81 2,50 2,55
1)
Nytt nyckeltal från 2023, tidigare perioder har beräknats och definitioner presenteras i not 31.
2)
Av styrelsen föreslagen utdelning.
FINANSIELLA RAPPORTER 78DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNENS
RESULTATRÄKNING
Mkr
Not
2023
2022
Nettoomsättning
5, 6
27 775
29 764
6
19 994
21 883
Bruttoresultat
7 781
7 880
Försäljningskostnader
6
2 184
2 185
Administrationskostnader
6,7
1 530
1 376
Forsknings - och utvecklingskostnader
6
591
531
Övriga rörelseintäkter och kostnader
10
13
143
Jämförelsestörande poster
6
167
532
Avskrivning förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
6
613
611
Rörelseresultat
8, 9
2 682
2 789
Finansiella intäkter
11
168
45
Finansiella kostnader
11
968
396
Finansiella poster – netto
800
351
Resultat före skatt
1 883
2 438
Skatt
12
551
654
Årets resultat
1 332
1 784
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
1 332
1 784
Resultat per aktie
28
före utspädning, kr
4,17
5,58
efter utspädning, kr
4,17
5,58
Genomsnittligt antal aktier
28
före utspädning
319 499 993
319 499 993
efter utspädning
319 499 993
319 499 993
KONCERNENS
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
Mkr
Not
2023
2022
Årets resultat
1 332
1 784
Övrigt totalresultat
Poster som inte kan omföras till årets resultat:
Aktuariella vinster och förluster avseende förmånsbestämda
pensionsplaner, netto efter skatt
19
8
178
8
178
Poster som kan omföras till årets resultat:
Kassaflödessäkringar, netto efter skatt
3
3
73
Resultat från säkring av nettoinvesteringar i utländsk verksamhet,
netto efter skatt
3
156
573
Omräkningsdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter
1 507
2 289
1 348
2 788
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
1 339
2 966
Årets totalresultat
7
4 751
Summa totalresultat för året hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
7
4 751
FINANSIELLA RAPPORTER 79DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNENS
BALANSRÄKNING
Mkr
Not
31 december 2023
31 december 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill
14
21 267
22 086
Varumärken
14
5 767
6 020
Övriga immateriella tillgångar
14
6 821
7 580
Byggnader, mark och markanläggningar
15
831
685
Maskiner och andra tekniska anläggningar
15
968
947
Inventarier, verktyg och installationer
15
480
528
Pågående nyanläggningar och förskott
15
215
380
Nyttjanderättstillgångar
8
1 955
972
Uppskjuten skattefordran
12
718
513
Övriga långfristiga fordringar
3, 13
181
168
Summa anläggningstillgångar
39 204
39 879
Omsättningstillgångar
Varulager
16
7 327
9 314
Kundfordringar
3, 17
2 311
2 807
Aktuella skattefordringar
127
109
Derivat, kortfristiga
3
21
147
Övriga kortfristiga fordringar
3
533
506
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
18
248
289
Likvida medel
25
4 348
4 399
Summa omsättningstillgångar
14 915
17 572
SUMMA TILLGÅNGAR
54 119
57 451
Mkr
Not
31 december 2023
31 december 2022
EGET KAPITAL
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital
28
1
1
Övrigt tillskjutet kapital
14 777
14 777
Övriga reserver
4 238
5 586
Balanserade vinstmedel
6 976
6 051
SUMMA EGET KAPITAL
25 992
26 415
SKULDER
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut
21
16 335
15 304
Uppskjuten skatteskuld
12
2 952
3 113
Övriga långfristiga skulder
3
90
Leasingskulder, långfristiga
3, 8
1 716
740
Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser
19
517
528
Övriga avsättningar, långfristiga
20
237
255
Summa långfristiga skulder
21 755
20 030
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
21
3 339
Leverantörsskulder
3
2 568
2 978
Aktuella skatteskulder
160
296
Förskott från kunder
37
47
Leasingskulder, kortfristiga
3, 8
388
351
Derivat, kortfristiga
3
134
111
Övriga avsättningar, kortfristiga
20
412
594
Övriga kortfristiga skulder
3,29
1 266
1 919
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
22
1 407
1 371
Summa kortfristiga skulder
6 372
11 007
SUMMA SKULDER
28 128
31 037
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
54 119
57 451
FINANSIELLA RAPPORTER 80DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNENS RAPPORT ÖVER
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Mkr
Not
Aktiekapital
Övrigt till skjutet kapital
Övriga reserver
Balanserade vinstmedel
Summa eget kapital
Ingående balans 1 januari 2022
28
1
14 777
2 797
4 872
22 447
Årets resultat
1 784
1 784
Övrigt totalresultat
Aktuariella vinster och förluster avseende förmåns bestämda pensions planer, netto efter skatt
178
178
Kassaflödessäkringar, netto efter skatt
73
73
Resultat från säkring av netto investeringar i utländsk verksamhet, netto efter skatt
573
573
Omräkningsdifferenser vid omräkning av utlands verksamheter
2 289
2 289
Summa totalresultat
2 788
1 962
4 751
Transaktioner med aktieägare
Nyemission, netto efter transaktionskostnader och skatt
Lämnad utdelning till moderbolagets aktieägare
783
783
Summa transaktioner med aktieägare
783
783
Utgående balans 31 december 2022
1
14 777
5 586
6 051
26 415
Ingående balans 1 januari 2023
28
1
14 777
5 586
6 051
26 415
Årets resultat
1 332
1 332
Övrigt totalresultat
Aktuariella vinster och förluster avseende förmåns bestämda pensionsplaner, netto efter skatt
8
8
Kassaflödessäkringar, netto efter skatt
3
3
Resultat från säkring av netto investeringar i utländsk verksamhet, netto efter skatt
156
156
Omräkningsdifferenser vid omräkning av utlands verksamheter
1 507
1 507
Summa totalresultat
1 348
1 340
7
Transaktioner med aktieägare
Nyemission, netto efter transaktionskostnader och skatt
Lämnad utdelning till moderbolagets aktieägare
415
415
Summa transaktioner med aktieägare
415
415
Utgående balans 31 december 2023
1
14 777
4 238
6 976
25 992
3)
1)
2)
1)
2022 uppgick aktuariella vinster och förluster avseende förmånsbestämda pensionsplaner till 243 Mkr, och skatt hänförlig till aktuariella vinster och förluster uppgick till65 Mkr.
2)
2023 uppgick aktuariella vinster och förluster avseende förmånsbestämda pensionsplaner till 9 Mkr, och skatt hänförlig till aktuariella vinster och förluster uppgick till 0 ,5 Mkr.
3)
Övriga reserver består huvudsakligen av valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter.
FINANSIELLA RAPPORTER 81DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNENS
KASSAFLÖDESANALYS
Mkr
Not
2023
2022
Löpande verksamheten
Rörelseresultat
2 682
2 789
Justering för icke kassaflödespåverkande poster
Av- och nedskrivningar
25
1 525
1 477
Andra icke kassaflödespåverkande poster
25
13
421
Förändring av rörelsekapital
Ökning/minskning av varulager
1 826
1 247
Ökning/minskning av kundfordringar
444
231
Ökning/minskning av leverantörsskulder
328
609
Övriga förändringar i den löpande verksamheten
304
200
Betald skatt
979
991
Kassaflöde från den löpande verksamheten
4 854
1 869
Investeringsverksamheten
Förvärv av verksamheter netto, förvärvade likvida medel
29
539
847
Investeringar i anläggningstillgångar
14, 15
628
593
Försäljning av anläggningstillgångar
14, 15
7
4
Övriga investeringar
5
10
Kassaflöde från investeringsverksamheten
1 165
1 426
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån från kreditinstitut
25
3 478
1 000
Amortering av lån från kreditinstitut
25
5 754
Betalning av leasingskulder avseende leasingavtal
25
355
343
Betald ränta
922
492
Erhållen ränta
160
3
Övriga finansiella poster
25
123
45
Lämnad utdelning till moderbolagets aktieägare
415
783
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
3 685
570
Årets kassaflöde
4
127
Likvida medel vid årets början
25
4 399
4 408
Valutakursdifferenser på likvida medel
55
117
Likvida medel vid årets slut
4 348
4 399
FINANSIELLA RAPPORTER 82DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGETS
RESULTATRÄKNING
MODERBOLAGETS
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
Mkr
Not
2023
2022
Årets resultat
–320
–11
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat
–320
–11
Mkr
Not
2023
2022
Administrationskostnader
6, 7, 9
–235
–228
Övriga rörelseintäkter
6
229
225
Rörelseresultat
–6
–3
Ränteintäkter från koncernföretag
11
855
509
Räntekostnader till koncernföretag
11
Övriga finansiella kostnader
11
–1 198
–503
Finansiella poster – netto
–343
6
Koncernbidrag
Resultat före skatt
–349
3
Skatt
12
29
–14
Årets resultat
–320
–11
FINANSIELLA RAPPORTER 83DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGETS
BALANSRÄKNING
Mkr
Not
31 december 2023
31 december 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Aktier i dotterbolag
26
16 228
16 228
Övriga immateriella tillgångar
14
0
0
Inventarier
15
1
1
Uppskjuten skattefordran
12
52
10
Fordringar hos dotterbolag
6 008
12 456
Övriga långfristiga fordringar
13
63
54
Summa anläggningstillgångar
22 351
28 749
Omsättningstillgångar
Fordringar hos dotterbolag
5 683
2 400
Övriga kortfristiga fordringar
44
54
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
18
14
9
Likvida medel
Summa omsättningstillgångar
5 740
2 463
SUMMA TILLGÅNGAR
28 091
31 212
Mkr
Not
31 december 2023
31 december 2022
EGET KAPITAL
28
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Bundet eget kapital
Aktiekapital
1
1
Fritt eget kapital
Övriga reserver
Balanserade vinstmedel
1 1 644
12 070
Årets resultat
–320
–11
SUMMA EGET KAPITAL
11 325
12 060
AVSÄTTNINGAR
Övriga avsättningar
20
107
104
Summa avsättningar
107
104
SKULDER
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut
21
16 335
15 304
Summa långfristiga skulder
16 335
15 304
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
21
0
3 339
Leverantörsskulder
14
32
Skulder till dotterbolag
0
29
Övriga kortfristiga skulder
30
97
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
22
280
248
Summa kortfristiga skulder
324
3 745
SUMMA SKULDER
16 766
19 152
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
28 091
31 212
FINANSIELLA RAPPORTER 84DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Övriga Balanserade Summa
Mkr
Not
Aktiekapital
reserver vinstmedeleget kapital
Ingående balans 1 januari 2022
28
1
12 852
12 853
Årets resultat
–11
–11
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat
–11
–11
Transaktioner med aktieägare
Lämnad utdelning till moderbolagets aktieägare
–783
–783
Summa transaktioner med aktieägare
–783
–783
Utgående balans 31 december 2022
1
12 059
12 060
Ingående balans 1 januari 2023
28
1
12 059
12 060
Årets resultat
–320
–320
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat
–320
–320
Transaktioner med aktieägare
Lämnad utdelning till moderbolagets aktieägare
–415
–415
Summa transaktioner med aktieägare
–415
–415
Utgående balans 31 december 2023
1
11 324
11 325
MODERBOLAGETS
KASSAFLÖDESANALYS
Mkr
Not
2023
2022
Löpande verksamheten
Rörelseresultat
–6
–3
Justering av poster som inte påverkar kassaflödet
Av- och nedskrivningar
25
0
0
Andra poster som inte påverkar kassaflödet
25
–36
–102
Förändring av rörelsekapital
Ökning/minskning av leverantörsskulder
–18
10
Övriga förändringar i den löpande verksamheten
–3 279
–432
Betald skatt
–75
–43
Kassaflöde från den löpande verksamheten
–3 415
–569
Investeringsverksamheten
Investeringar i anläggningstillgångar
Övriga investeringar
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån från kreditinstitut
25
3 478
1 000
Amortering av lån från kreditinstitut
25
–5 754
Koncernbidrag
–29
346
Betald ränta
–862
–503
Erhållen ränta
855
509
Övriga finansiella poster
25
6 142
Lämnad utdelning till moderbolagets aktieägare
–415
–783
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
3 415
569
Årets kassaflöde
0
0
Likvida medel vid årets början
25
Valutakursdifferenser på likvida medel
Likvida medel vid årets slut
FINANSIELLA RAPPORTER 85DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 1
Allmän information
Dometic Group AB (publ) och dess dotterbolag (tillsammans ”Dometic Group
eller ”koncernen”) är en global marknadsledare inom mobile living-branschen.
Miljontals människor runt om i världen använder Dometics produkter inom Out
-
door, Residential och för yrkesmässiga tillämpningar. Dometics drivkraft är att skapa
smarta, hållbara och tillförlitliga produkter med enastående design för en mobil
livsstil utomhus inom applikationsområdena Mat & Dryck, Klimat, Energi & Styrning
och Övriga applikationsområden.
Bolaget är ett börsnoterat aktiebolag, med organisationsnummer 556829-
4390. Styrelsen för bolaget har sitt säte i Solna. Koncernens huvudkontor har
adressen Hemvärns gatan 15, 6 tr., 171 54 Solna, Sverige.
Koncern- och årsredovisningen omfattar perioden 1 januari till 31 december
2023 (jämförelsetalen perioden 1 januari till 31 december 2022), och godkändes för
publicering av styrelsen den 14 mars 2024.
Balans- och resultaträkningarna kommer att fastställas av årsstämman den
11 april 2024.
Det kan hända att totalsummor som anges i tabeller och rapporter till följd av
avrundningsskillnader inte alltid utgör den exakta summan av de enskilda posterna.
Målsättningen är att varje post ska motsvara uppgiften i dess källa och avrundnings
-
skillnader kan därför uppstå.
Där inget annat anges redovisas alla belopp i miljoner svenska kronor (Mkr).
NOT 2
Sammanfattning av väsentliga
redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats vid upprättandet av denna
koncernredovisning anges nedan. Dessa principer har tillämpats konsekvent om
inget annat anges. Standarder eller tolkningar som inte är tillämpliga för koncernen
är inte inkluderade i sammanfattningen nedan.
2.1 Grunder för upprättandet
Koncernredovisningen för Dometic Group AB (publ) har upprättats i enlighet med
International Financial Reporting Standards (IFRS) och IFRS-tolkningar, såsom de
antagits av EU. Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdesme
-
toden, förutom för justerade finansiella tillgångar och skulder inklusive derivatin-
strument som redovisats till verkligt värde.
Vissa tilläggsupplysningar lämnas i enlighet med Rådet för finansiell rapporte
-
rings rekommendation RFR 1 samt årsredovisningslagen.
Moderbolagets redovisning är upprättad enligt samma redovisningsprinciper
som för koncernen, med undantag för vad som anges i avsnitt 2.8
”Redovisningsprinciper för moderbolaget”.
Upprättandet av finansiella rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver vissa
väsentliga uppskattningar och bedömningar. Vidare krävs att företagsledningen
gör vissa bedömningar vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper.
De områden som innefattar en högre grad av bedömning eller komplexitet,
eller områden där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för
koncernredovisningen, redovisas i not 4. Ytterligare information om redovisnings
-
principer lämnas i respektive not samt i not 2 där en sammanställning av väsentliga
redovisningsprinciper har redogjorts för.
Dometic Group tillämpar säkringsredovisning för derivat som säkrar prognos av
framtida kassaflöden i utländsk valuta, derivat som säkrar kassaflödesrisk i framtida
räntebetalningar samt för lån i utländsk valuta som säkrar omräkningsrisken i
nettoinvesteringar i utlandsverksamheter.
2.1.1 Förändringar i redovisningsprinciper
Nya och ändrade redovisningsprinciper för 2023:
De nya eller ändrade standarder och tolkningar som trätt i kraft från och med
den 1 januari 2023 avser följande: Ändringar i IAS 1 avseende upplysningar om
redovisningsprinciper vilket inneburit att kravet om upplysning om betydande
redovisningsprinciper har ersatts med ett krav på väsentliga redovisningsprinciper.
Ändringarna har i allt väsentligt inneburit att textmängden hänförligt till standardi
-
serade upplysningar om redovisningprinciper har reducerats. Ändringar i IAS 12
avser i huvudsak OECD:s Pelare 2-regler, samt ändringar som tydliggör att undan
-
taget inte längre gäller avseende redovisning av uppskjuten skatt på temporära
skillnader som ger upphov till både en tillgång och skuld till lika värde, vid första
redovisningstillfället, såsom för nyttjanderättstillgångar och leasingskulder. Pelare
2-reglernas effekt på koncernen redogörs ytterligare för i Not 12. Ändringen i IAS
12, avseende undantaget från redovisning av uppskjuten skatt vid första redovis
-
ningstillfället, har ej haft en väsentlig påverkan på koncernens finansiella ställning
då koncernen ej tillämpat undantaget i tidigare räkenskapsår.
Nya och ändrade redovisningsprinciper för 2024 och därefter:
Ett antal ändrade standarder och tolkningar har publicerats av IASB men har ännu
inte trätt i kraft och inte tillämpats av koncernen eller moderbolaget. Dessa omfat
-
tar ändringar i IAS 1 Utformning av finansiella rapporter avseende klassificering av
skuld, IFRS 16 Leasingavtal om redovisning av leasingskuld kopplat till sale och
leaseback transaktioner samt IAS 7 Rapport över kassaflöden och IFRS 7 Finansiella
instrument. De ändrade standarderna eller tolkningarna har inte förtidstillämpats
av koncernen eller moderbolaget. Dessa ändringar bedöms inte ha någon
sentlig påverkan på koncernens eller moderbolagets finansiella rapporter.
2.2 Koncernredovisning
(a) Dotterbolag
Dotterbolag är alla företag över vilka koncernen har ett bestämmande inflytande.
Koncernen har ett bestämmande inflytande över ett företag när koncernen är expo
-
nerad för, eller har rätt till, rörlig avkastning från sin andel i bolaget och kan påverka
denna avkastning genom sitt inflytande. Dotterbolag inkluderas i koncernredovis
-
ningen i sin helhet från det datum inflytandet övergår till koncernen. De exkluderas
ur koncernredovisningen från det datum då det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelseförvärv.
Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterbolag utgörs av verkligt värde på överlåtna
nettotillgångar på förvärvsdatumet. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs
löpande i koncernens resultaträkning. De belopp varmed köpeskillingen över
-
skrider det verkliga värdet på koncernens andel av identifierbara nettotillgångar
redovisas som goodwill.
Koncerninterna transaktioner, balansposter samt orealiserade vinster och
förluster på transaktioner mellan koncernföretag elimineras.
NOTER 86DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
(b) Intresseföretag
Investeringar i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden och redovi
-
sas initialt till anskaffningsvärde. Ändring av koncernens andel i intresseföretagets
resultat efter förvärvet redovisas som en ökning eller minskning av innehavets
redovisade värde, justerat för utdelning .
2.3 Omräkning av utländsk valuta
(a) Funktionell valuta och presentationsvaluta
Poster i respektive koncernföretags finansiella rapporter värderas i den valuta som
används i den primära ekonomiska miljö där bolagen är verksamma – ”funktionell
valuta”. I koncernredovisningen används svenska kronor (SEK) som också är koncer
-
nens presentationsvaluta.
(b) Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de
valutakurser som gällde på transaktionsdagen eller den dag posterna omvärderas.
Valutakursvinster/-förluster som uppstår i samband med betalning av sådana
transaktioner och vid omräkning av valutakurser för monetära tillgångar och skulder
i utländska valutor till balansdagens kurs, redovisas i resultaträkningen, utom när de
redovisats i eget kapital som kvalificerade säkringar av kassaflöden eller nettoinves
-
tering i utländsk verksamhet.
Valutakursvinster/-förluster som hänför sig till lån och likvida medel redovisas
i resultaträkningen under finansnetto. Alla övriga valutakursvinster/-förluster
redovisas i resultaträkningen inom rörelseresultatet.
(c) Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för samtliga koncernföretag med en annan funktio
-
nell valuta än koncernens presentationsvaluta omräknas till presentationsvalutan
enligt följande:
(1) tillgångar och skulder i respektive balansräkning omräknas till balansdagens
kurs
(2) intäkter och kostnader i respektive resultaträkning omräknas till genomsnittlig
valutakurs, och
(3) alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat.
Justeringar till verkligt värde som uppstår vid förvärv av en utländsk verksamhet
behandlas som tillgångar och skulder i utlandsverksamheten och omräknas till
balansdagens kurs.
Valutakurser
Balansdagens kurs
Genomsnittlig kurs 31 december
Land
Valuta
2023
2022
2023
2022
Australien
AUD
7,02
6,99
7,08
Kanada
CAD
7,84
7,55
7,70
Kina
CNY
1,41
Danmark
DKK
Euroområdet
EUR
11,42
10,63
11,08
11,13
Stor britannien
GBP
13,16
12,43
12,74
12,57
Hongkong
HKD
Ungern
HUF
0,03
0,03
0,03
0,03
Japan
JPY
0,08
0,08
0,07
0,08
Norge
NOK
1,01
0,99
Polen
PLN
2,52
2,27
2,55
2,37
USA
USD
10,56
10,05
10,01
10,43
Sydafrika
ZAR
0,58
0,62
0,54
0,62
2.4 Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar redovisas initialt till verkligt värde plus transaktionskostnader för
alla finansiella tillgångar som inte redovisas till verkligt värde via resultaträkningen.
Finansiella tillgångar som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen redovisas
initialt till verkligt värde och transaktionskostnaderna kostnadsförs i resultaträkningen.
Dometic Group klassificerar och värderar sina finansiella tillgångar med använd
-
ning av följande kategorier: Upplupet anskaffningsvärde och verkligt värde via
resultaträkningen.
a) Upplupet anskaffningsvärde: Koncernens finansiella tillgångar till upplupet
anskaffningsvärde utgörs av kundfordringar och övriga fordringar samt av likvida
medel i balansräkningen. Syftet med innehavet av dessa finansiella tillgångar är
att erhålla de avtalsmässiga kassaflödena, enligt affärsmodellen ”hold to collect”.
Kassaflödena från dessa tillgångar utgörs uteslutande av betalningar av ränta och
kapitalbelopp, och värderas därför till upplupet anskaffningsvärde. Försäljning av
eller handel med koncernens finansiella tillgångar är inte en del av affärsmodellen.
Om en försäljning ändå skulle ske, rör det sig om enstaka fall.
Kundfordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till
upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat
med eventuell förlustreserv för förväntade kreditförluster.
b) Verkligt värde via resultaträkningen: Koncernens finansiella tillgångar till verkligt
värde via resultaträkningen avser finansiella derivat (valutaterminer) för säkring
av fordringar i utländsk valuta när säkringsredovisning inte tillämpas. Finansiella
derivat som används för säkring och där säkringsredovisning tillämpas redovisas
till verkligt värde via övrigt totalresultat. Värderingen av finansiella derivat till
verkligt värde görs med användning av de senaste uppdaterade marknads
-
priserna. Vinster eller förluster till följd av förändringar i verkligt värde inom
kategorin ”verkligt värde via resultaträkningen” redovisas i rörelseresultatet eller
finansnettot i resultaträkningen, beroende på typen av ekonomisk relation till den
underliggande tillgången.
Tillgångar klassificeras som omsättningstillgångar om de förväntas bli reglerade
inom 12 månader, i annat fall klassificeras de som anläggningstillgångar.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernens metod för nedskrivning av finansiella tillgångar är en förlust matris som
är utformad i enlighet med nedskrivningsmodellen för finansiella tillgångar i IFRS 9.
Dometic Group tillämpar den förenklade metoden för att värdera och redovisa
förväntade kreditförluster över kundfordringarnas förväntade livslängd. Historisk
information om koncernföretag, med avseende på tidigare kreditförluster och ålder
-
sanalys, används för att göra prognoser om framtida kreditförluster. Se ytterligare
beskrivning i not 17 Kundfordringar.
2.5 Finansiella skulder
Finansiella skulder redovisas initialt till verkligt värde, netto upparbetade transak
-
tionskostnader. Skulder till kreditinstitut redovisas därefter till upplupet anskaff-
ningsvärde och eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto transaktionskost-
nader) och återbetalningsvärdet redovisas i resultaträkningen över låneskuldens
löptid i enlighet med effektivräntemetoden. Avgifter som betalas vid upprättandet
av lånefaciliteter redovisas som transaktionskostnader för lånet i den utsträckning
det är sannolikt att delar av eller hela faciliteten kommer att utnyttjas. Om så är fallet
skjuts avgiften upp till dess att kreditutnyttjandet sker. I den mån det inte finns några
bevis för att det är sannolikt att delar av eller hela faciliteten kommer att utnyttjas,
aktiveras avgiften som en förskottsbetalning för tillgång av likviditeten och skrivs
av över löptiden för den facilitet det avser. Skulder till kreditinstitut klassificeras
som kortfristiga skulder, såvida inte koncernen har rätt att skjuta upp betalningen
av skulden till en tidpunkt minst 12 månader efter balansdagen. En finansiell skuld
tas bort från balansräkningen när skuldens förpliktelse fullgörs eller på annat sätt
utsläcks . Finansiella skulder redovisade till verkligt värde via resultaträkningen avser
huvudsakligen ännu ej erlagd köpeskilling från förvärv. Redovisningsprinciper för
dessa finansiella skulder redogörs för i not 3 avsnitt ”Verkligt värde” samt not 29.
forts. NOT 2
NOTER 87DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är förpliktelser att betala för varor eller tjänster som har förvär
-
vats från leverantörer inom ramen för den normala affärsverksamheten. Leveran-
rsskulder klassificeras som kortfristiga skulder om betalningen ska ske inom ett år.
Leverantörsskulder redovisas initialt till verkligt värde och värderas därefter till upplupet
anskaffningsvärde med användning av effektivräntemetoden.
Kvittning av finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och nettobeloppet redovisas i balansräk
-
ningen när det finns legal rätt att kvitta de redovisade beloppen och när det finns
avsikt att reglera posterna på nettobasis eller att samtidigt realisera tillgången och
reglera skulden.
2.6 Derivatinstrument och säkringsredovisning
Derivatinstrument används för att ekonomiskt säkra de valutakurs- och ränterisker
som koncernen är exponerad för. Derivat redovisas till verkligt värde i balansräk
-
ningen både initialt på kontraktsdagen och vid efterföljande omvärderingar. Vinst
och förlust avseende derivat redovisas i resultaträkningen vid samma tidpunkt som
vinst och förlust redovisas för de poster som säkrats. Säkringsredovisning tillämpas
för derivat som säkrar prognos av framtida kassaflöden i utländsk valuta, derivat
som säkrar kassaflödesrisk i framtida räntebetalningar samt för lån i utländsk valuta
som säkrar omräkningsrisken i nettoinvesteringar i utlandsverksamheter.
Kassaflödessäkringar
Säkring prognos av framtida försäljning och inköp i utländsk valuta
För säkring av valutarisk i prognoser av framtida försäljning och inköp i utländsk
valuta används valutaterminer. Den effektiva delen av en förändring i verkligt värde
för valutaterminer som identifierats som och uppfyller kraven för kassaflödessäkring
redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i övriga reserver i eget kapital. De
ackumulerade värdeförändringarna i eget kapital överförs till årets resultat i sam
-
band med att det säkrade kassaflödet påverkar årets resultat. Vinsten eller förlusten
för eventuell ineffektiv del redovisas direkt i resultaträkningen.
Kassaflödessäkring av ränterisk
För säkring av ränterisk i prognos av framtida räntebetalningar avseende upplåning
till rörlig ränta används ränteswappar, där bolaget erhåller rörlig ränta och betalar
fast ränta. Räntekupong som del av ränteswappar redovisas löpande i resultaträk
-
ningen som räntekostnad varmed kassaflödena från säkringsinstrumentet möter
kassaflödena från den säkrade posten. Orealiserade förändringar i verkligt värde
på ränteswapparna, till den del de utgör en effektiv säkring, redovisas i övrigt
totalresultat och ingår som en del av säkringsreserven till dess att den säkrade
posten påverkar årets resultat och så länge som kriterierna för säkringsredovisning
är uppfyllda. Eventuell ineffektivitet redovisas direkt i resultaträkningen.
Säkring av valutarisk i utländska nettoinvesteringar
Nettoinvesteringar i utländska dotterbolag har i viss utsträckning säkrats genom
upplåning i utländsk valuta som på balansdagen omräknas till balansdagens kurs.
Periodens omräkningsdifferenser på säkringsinstrumenten redovisas, i den mån
säkringen är effektiv, i övrigt totalresultat och de ackumulerade förändringarna i
övriga reserver i eget kapital. Detta för att neutralisera de omräkningsdifferenser
som påverkar övrigt totalresultat när koncernen konsolideras. Vinster eller förluster
ackumulerade i eget kapital omförs till resultaträkningen vid en eventuell försäljning
av utlandsverksamheten. Vinst eller förlust som rör eventuell ineffektiv del redovisas
löpande i resultaträkningen.
Säkring av fordringar och skulder i utländsk valuta
För säkring av valutarisk i fordran eller skuld i utländsk valuta används valutatermi
-
ner. För dessa derivat tillämpas inte säkringsredovisning då en ekonomisk säkring
uppnås i redovisningen genom att både den säkrade posten och säkringsinstru
-
mentet redovisas till verkligt värde och värdeförändringarna möts i resultaträk-
ningen. Valutakursförändringar gällande rörelsefordringar och skulder redovisas i
rörelseresultatet medan valutakursförändringar avseende finansiella fordringar och
skulder redovisas i finansnettot.
2.7 Ersättningar till anställda
Avgångsvederlag
Ersättning vid uppsägning betalas ut när en medarbetares anställning sagts upp av
koncernen före normal pensionstidpunkt eller när en medarbetare accepterar fri
-
villig avgång i utbyte mot sådan ersättning. Koncernen redovisar avgångsvederlag
när den bevisligen är förpliktigad att antingen säga upp anställda enligt en detalje
-
rad formell plan utan möjlighet till återkallande eller också betala avgångsvederlag
som ett resultat av ett erbjudande som gjorts för att uppmuntra till frivillig avgång.
Bonusprogram
Koncernen redovisar en skuld och en kostnad för bonusar när det finns en avtalad
förpliktelse eller en informell förpliktelse på grund av tidigare praxis.
2.8 Redovisningsprinciper för moderbolaget
Moderbolagets årsredovisning är upprättad enligt Årsredovisningslagen och
Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redo visning för juridiska
personer. Detta betyder att IFRS tillämpas med de avvikelser och tillägg som
presenteras nedan.
Finansiella rapporter
I enlighet med kraven i RFR 2 avviker moderbolagets finansiella rapporter från de
som presenteras av koncernen. Moderbolaget har följande fem delar i årsredovis
-
ningen: resultaträkning, övrigt totalresultat, balansräkning, kassaflödesanalys och
förändring i eget kapital.
Finansiella instrument: Redovisning och värdering
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 9 Finansiella instrument, som ersatt IAS 39
Finansiella instrument: Redovisning och värdering. Värderingen baseras i stället på
anskaffningsvärdet för tillgångar och skulder.
IFRS 16 Leasingavtal
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 16 Leasingavtal i enlighet med undan
-
taget i RFR 2.
Aktier i dotterbolag
Aktier i dotterbolag redovisas i moderbolagets finansiella rapporter enligt anskaff
-
ningsvärdemetoden. Nedskrivningsprövning sker när det finns en indikation på en
nedgång av värdet.
Koncernbidrag
Moderbolaget redovisar alla koncernbidrag, lämnade eller mottagna, som
bokslutsdispositioner i resultaträkningen.
Aktieägartillskott
Aktieägartillskott från moderbolaget redovisas direkt i mottagande bolags eget
kapital och redovisas i aktier och andelar hos moderbolaget i den mån som
nedskrivning inte är aktuell.
Utdelning från dotterbolag
Utdelning redovisas när rätten till utdelning bedöms vara sannolik.
forts. NOT 2
NOTER 88DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 3
Finansiell riskhantering och finansiella instrument
Dometic Groups verksamhet är exponerad för olika finansiella risker, däribland
prisändringars inverkan på låne- och kapitalmarknaderna. För att hantera dessa
risker på ett effektivt sätt har Dometic Group utarbetat riktlinjer i form av en trea
-
surypolicy, som utgör en del av finanspolicyn, vilken beskriver de finansiella risker
som Dometic Group kan acceptera samt hur sådana risker begränsas och hanteras.
Treasurypolicyn fastställer också ansvarsfördelningen mellan Dometic Groups
dotterbolag och dess centrala finansfunktion.
Finansiell riskhantering är centraliserad till en stabsfunktion (”Group Treasury”) och
hanteras enligt en policy som godkänts av Dometic Groups styrelse. Group Treasury
identifierar, utvärderar och säkrar finansiella risker i nära samarbete med koncernens
operativa enheter. Styrelsen tillhandahåller skriftliga principer för den övergripande
finansiella riskhanteringen samt skriftliga riktlinjer för specifika områden, till exempel
valutarisk, ränterisk, kredit risk, användningen av derivatinstrument och finansiella
instrument samt investeringar av överskottslikviditet.
Valutarisker
Eftersom Dometic Group är en global koncern med verksamhet i ett stort antal
länder är koncernen exponerad för både transaktionsrisker och omräkningsrisker.
Transaktionsrisk uppstår som ett resultat av att koncernen har inbetalningar och
utbetalningar i utländska valutor. Transaktionsexponering uppstår vid såväl kom
-
mersiella som finansiella transaktioner. Dometic Groups transaktionsexponering rör
främst euro, amerikanska dollar, australiensiska dollar, kanadensiska dollar, brittiska
pund och kinesiska yuan. Viktiga valutaflöden är försäljning från Kina/Hongkong
till Europa, USA och Australien, och försäljning från Europa till Australien och
USA. I möjligaste mån koncentreras transaktionsexponeringen till de länder där
tillverkningsenheterna är belägna. Detta uppnås genom att tillverkningsenheterna
fakturerar försäljningsenheterna i deras respektive funktionella valuta. Dometic
Groups treasurypolicy är att valutasäkra alla huvudsakliga framtida valutaflöden.
Policyn tillåter att upp till 95 procent av den prognostiserade exponeringen och
produktflödet i CNY, EUR, USD, AUD, CAD, GBP och JPY valutasäkras med hjälp av
avista-affärer, valutaterminskontrakt, valutaswappar och valutaoptioner.
Omräkningsrisk föreligger vid omräkning av utländska dotterbolag till
rapportvalutan SEK. Dometic Group har ett antal innehav i dotterbolag vars
nettotillgångar exponeras för omräkningsrisk. Valutaexponering som uppstår från
nettotillgångarna i koncernens utlandsverksamheter hanteras till viss del genom
upplåning i de aktuella utländska valutorna. Dessa lån redovisas som säkring av
nettoinvestering. Per den 31 december 2023 var 84 procent (100) av koncernens
nettotillgångar i EUR samt 23 procent (22) av nettotillgångar i USD säkrade med lån
i respektive valuta.
Exponering från externa och interna skulder och fordringar i utländsk valuta som
inte är del av säkringsrelation under säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhe
-
ter säkras med valutaterminskontrakt och valutaswappar. Dessa derivat bokförs till
verkligt värde över resultaträkningen tillsammans med förändringar i verkligt värde
på de säkrade posterna.
Ränterisker
Dometic Group definierar ränterisk som risken att förändringar i ränteläget påverkar
koncernens resultat och kassaflöde negativt. Dometic Groups ränterisk uppkom
-
mer huvudsakligen på grund av långfristiga lån.
Ränteriskerna hanteras centralt av Group Treasury i enlighet med treasurypoli
-
cyn. Målet är att den externa upplåningen till mellan 50 och 75 procent ska löpa
med fast ränta, med en varaktighet på mellan sex månader och tre år. Per den 31
december 2023 löpte 51 procent (59) av låneportföljen med fast ränta. För att
begränsa ränterisken har den utestående banklåneportföljen en maximal räntepe
-
riod om nio månader, och när det gäller räntebärande tillgångar matchas den fasta
ränteperioden med den skuld som har närmast förfallo datum. Dometic Group
hade per den 31 december 2023 säkrat 0 procent (55) av banklånen i USD genom
att swappa rörlig ränta till fast ränta.
Kassaflödessäkringar
I enlighet med Dometics treasurypolicy har koncernen säkrat delar av sin kassa
-
flödesexponering genom att använda valutaterminskontrakt (se Valutarisker) och
ränteswappar med externa motparter enligt nedan.
Ränteswappar per valuta
31 december 2023
31 december 2022
Belopp Belopp
i lokal Belopp Räntesats, i lokal Belopp Räntesats,
Valuta valuta Mkr % valuta Mkr %
USD
300
3 128
0,7
3 128
Marknadsvärde derivat
Nominellt
31 december 2022
värde
Tillgångar
Skulder
Finansiella derivatinstrument
Ränteswappar – kassaflödessäkringar
3 128
5
Valutaterminskontrakt och optioner
– kassaflödessäkringar
4 364
56
–105
– verkligt värde
2 696
87
–7
Total
147
–111
Minus långfristig del:
Kortfristig del
147
–111
Nominellt
31 december 2023
värde
Tillgångar
Skulder
Finansiella derivatinstrument
Ränteswappar – kassaflödessäkringar
Valutaterminskontrakt och optioner
– kassaflödessäkringar
2 633
19
–49
– verkligt värde
1 709
2
–85
Total
21
–134
Minus långfristig del:
Kortfristig del
21
–134
Valutaterminer förfaller månadsvis. Under perioden har 112 miljoner kronor (113)
(före skatt) flyttats från Övrigt totalresultat till realiserat säkringsresultat. Per den 31
december 2023 har 3 miljoner kronor (–73) netto redovisats i Övrigt totalresultat
hänfört till kassaflödessäkringar.
Koncernen utsätts för prisrisk på råvaror såsom järn, koppar, aluminium och
komponenter i vilka dessa metaller ingår. Denna risk påverkar också plaster där
basen utgörs av petroleum. För att begränsa denna typ av risk har koncernen
möjlighet att ingå kortfristiga kontrakt med vissa råvaru leverantörer . Inga sådana
finansiella kontrakt var ingångna vare sig per den 31 december 2023 eller före-
gående år.
NOTER 89DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Känslighetsanalys
Tabellen visar resultatpåverkan i eget kapital exklusive säkring, om valutor skulle
öka/minska med 5 procent och om räntor skulle öka/minska med 1 procent.
Påverkan på eget kapital
Valuta
Variabel
Förändring
2023
2022
Transaktionseffekt
USD/CNY
+5%
81
132
EUR/USD
+5%
53
73
EUR/AUD
+5%
–4
–5
AUD/USD
+5%
32
36
Transaktionseffekt
USD/CNY
–5%
–81
–132
EUR/USD
–5%
–53
–73
EUR/AUD
–5%
4
5
AUD/USD
–5%
–32
–36
Påverkan på eget kapital
Ränta
Variabel
Förändring
2023
2022
Ränteeffekt
Ränta
+1%
–56
–57
Ränteeffekt
Ränta
–1%
56
57
Finansiella kreditrisker
Finansiella tillgångar innebär ett riskelement då motparterna kan vara oförmögna
att uppfylla sina betalningsförpliktelser. Denna exponering härrör från placeringar
av likvida medel och från derivatpositioner med positiva orealiserade resultat
gentemot banker och andra motparter. Kreditexponering uppstår vid placering av
likvida medel och investering i derivatinstrument.
För att begränsa kreditriskerna har Dometic Group antagit en policy för att
endast hantera kreditvärdiga motparter. Enligt Dometic Group’s Finanspolicy får
externa finansiella transaktioner endas göras av Group treasury.
Alla derivattransaktioner täcks av ISDA:s kvittningsöverenskommelser för att
reducera kreditrisk, och per 2023 kan 21 miljoner kronor (97) kvittas med motpar
-
ter. Tillgångar och skulder kommer endast att nettas ur ett kreditriskperspektiv för
motparter med giltiga ISDA-avtal. Som ett resultat av dessa policyer och begräns
-
ningar är kreditrisk från extern finansiell verksamhet inte väsentlig.
Inga kreditförluster uppstod under 2023, varken på externa investeringar eller på
derivatpositioner. Kreditrisken indelas i två kategorier: finansiell kreditrisk samt kre
-
ditrisk i kundfordringar (se not 17, Kundfordringar för beskrivning av kredit risker).
Investeringstransaktioner i form av likvida medel uppgick till 4 348 miljoner kronor
(4 399) vid årets slut. Dessa består av kassa samt kortfristiga placeringar. I tabellen
nedan visas det redovisade värdet för Gruppens derivat.
31 december 2023
Tillgångar
Skulder
Derivatinstrument
Nettobelopp redovisat i balansräkningen
21
–134
ISDA-avtal vars transaktioner inte kvittas
i balansräkningen
–21
21
Netto efter kvittning enligt ISDA-avtal
–113
Finansieringsrisker
Likviditetsrisker
Likviditetsrisk avser Dometic Groups risk att inte kunna fullgöra sina betalningsskyl
-
digheter på grund av otillräckliga likvida medel eller att endast kunna fullgöra dem
till väsentligt högre finansieringskostnader. Det övergripande målet med Dometic
Groups likviditetshantering är att säkerställa att koncernen behåller kontrollen över
sin likviditetssituation.
Koncernen hanterar likviditetsrisker genom att ha tillräckliga likvida medel och
kortfristiga placeringar i likvida marknader, tillgång till finansiering genom avtalade
lånefaciliteter samt möjligheten att stänga marknadspositioner.
För att bibehålla kontroll över likviditeten och för att försäkra sig om att kon
-
cernen har tillräckligt med likvida medel för att göra större betalningar, såsom
räntebetalningar och amorteringar på koncernens upplåning, rapporterar alla
dotterbolag veckovis sin likviditetssituation till ledningen. En likviditetsprognos för
de kommande tolv veckorna rapporteras till ledningen månatligen.
Tabellen nedan belyser koncernens finansiella skulder och derivat uppdelade
i relevanta grupper baserat på återstående löptid från balansdag till kontrakterad
förfallodag. Beloppen som visas i tabellen är odiskonterade kontraktuella kas
-
saflöden för skulderna. För 2024 förväntas ett årligt odiskonterat kassaflöde om
848 miljoner kronor avseende långfristiga lån inklusive framtida odiskonterade
räntebetalningar.
31 december 2022
< 1 år
1–2 år
2–3 år
3–4 år
> 4 år
Långfristiga lån inklusive
framtida odiskonterade
räntebetalningar
3 858
2 796
6 896
3 506
3 472
Finansiella derivatinstru
-
ment
–27
Valutaterminskontrakt
111
Leverantörsskulder och
övriga skulder
2 978
Total
6 920
2 796
6 896
3 506
3 472
Tabellen nedan redovisar koncernens leasingskulder per förfallodatum.
31 december 2022
< 1 år
1–2 år
2–3 år
3–4 år
> 4 år
Leasingskulder
306
229
143
100
120
Total
306
229
143
100
120
31 december 2023
< 1 år
1–2 år
2–3 år
3–4 år
> 4 år
Långfristiga lån inklusive
framtida odiskonterade
räntebetalningar
848
6 963
6 921
66
3 373
Finansiella derivatinstru
-
ment
Valutaterminskontrakt
134
Leverantörsskulder och
övriga skulder
2 899
Total
3 880
6 963
6 921
66
3 373
Tabellen nedan redovisar koncernens leasingskulder per förfallodatum.
31 december 2023
< 1 år
1–2 år
2–3 år
3–4 år
> 4 år
Leasingskulder
382
328
281
220
1 589
Total
381
328
281
220
1 589
NOTER 90DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Kapitalrisker
Koncernen definierar kapital som nettoskuld enligt tabell nedan (exklusive
avsättning för pensioner och upplupen ränta) samt eget kapital vilket per den 31
december uppgick till 38 021 miljoner kronor (40 699). Dometic Groups mål för
förvaltningen av kapitalet är att möjliggöra en fortsatt god tillväxt i koncernen för att
den ska kunna ge avkastning till aktieägare och att upprätthålla en optimal kapital
-
struktur för att reducera kapitalkostnaden.
Koncernen måste enligt banklåneavtal uppfylla vissa finansiella åtaganden i
form av nyckeltal, så kallade ”kovenanter”. Dessa åtaganden har varit oförändrade
under 2023. Vid slutet av 2023 fanns tillräcklig marginal för dessa kovenanter. I en
hypotetisk situation där Dometic skulle bryta mot kovenanterna, skulle långivarna
enligt banklåneavtalet ha rätt att begära återbetalning av skulderna. Under dessa
omständigheter skulle en förhandlingslösning mellan ägarna, långivarna och
koncernledningen eftersträvas för att säkra koncernens fortlevnad.
Nettoskuld/EBITDA
31 december
2023
31 december
2022
Skulder till kreditinstitut, långfristiga
16 335
15 304
Skulder till kreditinstitut, kortfristiga
3 339
Återläggning aktiverade transaktionskostnader
43
41
Skulder till kreditinstitut exlusive aktiverade
transaktionskostnader
16 377
18 683
Likvida medel
–4 348
–4 399
Nettoskuld*
12 029
14 284
EBITDA före jämförelsestörande poster LTM
4 374
4 797
EBITDA förvärv proforma LTM
10
EBITDA före jämförelsestörande poster
inkl proforma förvärv LTM
4 374
4 807
Nettoskuld/EBITDA
2,7x
3,0x
*Nettoskuld exkluderat avsättning för pensioner och upplupen ränta
Verkligt värde
Värderingar av finansiella instrument och derivat till verkligt värde görs till det mest
aktuella marknadspriset. Värderingen görs på kontinuerlig basis för att identifiera
fluktuationer i finansiella tillgångar och skulder över tiden. Koncernen tillämpar
standardmetoder såsom diskonterade kassaflöden baserade på observerbara
marknadsvärden för respektive förfallotid och valuta.
För valutaterminer görs värdering till verkligt värde genom att på balansdagen
konvertera det utestående marknadsvärdet till SEK till aktuell dagskurs. För ränte
-
derivat konverteras marknadspriset till SEK till balansdagens kurs.
Övriga kortfristiga skulder består huvudsakligen av ännu ej erlagd köpeskilling,
vilket avser innehållna belopp och potentiell tilläggs köpeskilling från förvärv, där
skuldens storlek ofta är beroende av prestationsmål för det förvärvade bolaget
under en viss tid. Dessa skulder värderas per transaktionsdagen baserad på
företagsledningens bästa estimat av framtida verkligt utfall och tillhör nivå 3-kate
-
gorin enligt IFRS 13. En uppdaterad bedömning kring värdering genomförs per
balansdag.
Per den 31 december 2023 var det verkliga värdet för finansiella tillgångar i nivå
2-kategorin 21 miljoner kronor (147) och för finansiella skulder 134 miljoner kronor
(111) hänförligt till derivatinstrument , och det verkliga värdet för finansiella skulder
i nivå 3 uppgår till 936 miljoner kronor vilket avser ännu ej erlagd köpeskilling från
tidigare förvärv.
För att kunna göra värderingar till verkligt värde krävs olika slags indata för
fastställande av verkligt värde. Följande nivåer är definierade:
Nivå 1: Noterade kurser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska
tillgångar eller skulder.
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden som inte inklude
-
ras i nivå 1, antingen direkta (t.ex. kurser) eller indirekta (härledda från
kurser).
Nivå 3: Indata för tillgången eller skulden som inte baseras på tillgänglig
marknadsinformation .
forts. NOT 3
NOTER 91DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Finansiella instrument per kategori
Finansiella tillgångar Finansiella
Balansräkning eller skulder tillgångar eller Derivat som
till bokfört värderade till upplupet skulder värderade används för Derivat till
31 december 2023 värde anskaffningsvärde till verkligt värde säkringsändamål verkligt värde
Finansiella tillgångar
Övriga långfristiga fordringar
181
181
Derivat, kortfristiga
21
18
3
Kundfordringar
2 311
2 311
Övriga kortfristiga fordringar
533
533
Likvida medel
4 348
4 348
Summa finansiella tillgångar
7 394
7 373
18
3
Kortfristig del
7 213
7 192
18
3
Finansiella tillgångar Finansiella
Balansräkning eller skulder tillgångar eller Derivat som
till bokfört värderade till upplupet skulder värderade används för Derivat till
31 december 2023 värde anskaffningsvärde till verkligt värde säkringsändamål verkligt värde
Finansiella skulder
Långfristiga skulder till
kredit institut
16 335
16 335
Övriga långfristiga skulder
Derivat, kortfristiga
134
34
100
Kortfristiga skulder till
kredit institut
Leverantörsskulder
2 568
2 568
Övriga kortfristiga skulder
1 266
330
936
Summa finansiella skulder
20 303
19 233
936
34
100
Kortfristig del
3 968
2 899
936
34
100
Finansiella tillgångar Finansiella
Balansräkning eller skulder tillgångar eller Derivat som
till bokfört värderade till upplupet skulder värderade används för Derivat till
31 december 2022 värde anskaffningsvärde till verkligt värde säkringsändamål verkligt värde
Finansiella tillgångar
Övriga långfristiga fordringar
168
168
Derivat, kortfristiga
147
56
92
Kundfordringar
2 807
2 807
Övriga kortfristiga fordringar
506
506
Likvida medel
4 399
4 399
Summa finansiella tillgångar
8 028
7 880
56
92
Kortfristig del
7 860
7 712
56
92
Finansiella tillgångar Finansiella
Balansräkning eller skulder tillgångar eller Derivat som
till bokfört värderade till upplupet skulder värderade används för Derivat till
31 december 2022 värde anskaffningsvärde till verkligt värde säkringsändamål verkligt värde
Finansiella skulder
Långfristiga skulder till
kredit institut
15 304
15 304
Övriga långfristiga skulder
90
90
Derivat, kortfristiga
111
46
66
Kortfristiga skulder till
kredit institut
3 339
3 339
Leverantörsskulder
2 978
2 978
Övriga kortfristiga skulder
1 919
312
1 607
Summa finansiella skulder
23 741
21 933
1 697
46
66
Kortfristig del
8 347
6 629
1 607
46
66
forts. NOT 3
NOTER 92DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 4
Viktiga uppskattningar och bedömningar
För att upprätta räkenskaperna i enlighet med redovisningsstandarder krävs
uppskattningar och bedömningar som påverkar de redovisade beloppen i
årsredovisningen. Det faktiska utfallet kan skilja sig från dessa uppskattningar och
bedömningar. Områden där uppskattning och bedömning är av större betydelse
för koncernen redovisas nedan.
Nedskrivningsprövning av goodwill och varumärken
I enlighet med IFRS prövas behovet av nedskrivning av goodwill och varumärken
årligen. Denna prövning baseras på en analys av det återvinningsbara värdet, som
uppskattas på grundval av företagsledningens beräkningar av framtida kassaflöden
baserade på budget och strategiplan för koncernen. Ytterligare information om
tillämpade antaganden och känsligheten i dessa redovisas för i not 14.
Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder
Uppskattningar görs för att beräkna värdet av både aktuella och uppskjutna skatte
-
fordringar och uppskjutna skatteskulder. Möjligheten att göra avdrag mot framtida
skattepliktiga vinster och därigenom nyttja de uppskjutna skattefordringarna
bedöms också utifrån uppskattningar. Utfallet kan skilja sig från gjorda uppskatt
-
ningar, t.ex. på grund av förändringar i prognoser för framtida skattepliktiga vinster,
förändrad skattelagstiftning, eller den slutliga bedömning som görs av skattemyn
-
digheter och domstolar avseende inlämnade inkomstdeklarationer. Ytterligare
information om uppskattningar och bedömningar redovisas i not 12.
Ersättningar efter avslutad anställning
Koncernföretagen har olika pensionsplaner. Planerna finansieras vanligen genom
betalningar till försäkringsbolag eller förvaltande fonder. Dometic Group har
både förmånsbestämda och avgiftsbestämda planer. Värdet av pensionsåtagand
-
ena för koncernens förmånsbestämda planer påverkas av vilka antaganden som
gjorts av företagsledningen och som ligger till grund för aktuariernas beräkning
av dessa åtaganden. Antaganden och aktuariella beräkningar görs individuellt
per land där Dometic Group är verksamt och där sådana åtaganden om ersätt
-
ning till anställda finns.
Väsentliga antaganden omfattar diskonteringsränta, inflation, löneutveckling,
utveckling av pensionerna över tiden, dödlighet, utvecklingen av kostnader för sjuk
-
vård samt andra faktorer. Antagandet om diskonteringsränta och inflation baseras
på extern marknadsinformation. Antagandet om löneutveckling speglar historisk
utveckling av lönekostnader, korttidsprognoser och förväntad inflation. Antagande
om dödlighet baseras på officiell statistik. Se ytterligare information i not 19.
Garantiförpliktelser
Inom den bransch där Dometic Group är verksam omfattas många produkter av
en garanti som ingår i priset och gäller under en förutbestämd tid. Avsättningar för
garantier beräknas baserat på tidigare erfarenhet av kostnaderna för reparationer
vilka därmed är föremål för uppskattning och bedömning. Se vidare i not 20.
Avsättningar för återkallade produkter
Avsättningar för återkallade produkter är uppskattningar av framtida kassaflöden
som krävs för att reglera åtaganden. Sådana uppskattningar baseras på typen
av återkallande, rättsprocessen, den troliga omfattningen av skadorna samt hur
processen utvecklas. Dessutom tas hänsyn till utlåtanden och rekommendationer
från juridiska rådgivare och annan rådgivning i fråga om utfallet av processen och
erfarenhet från liknande fall. Se vidare i not 20.
Avsättning för omstruktureringar
Definitionen av omstruktureringskostnader är beräknade kostnader för uppsägning
av personal samt övriga direkta kostnader relaterade till avslutande av verksamhe
-
ter. Beräkningen för avsättning baseras på detaljerade åtgärdsplaner som förväntas
förbättra koncernens kostnadsstruktur och produktivitet. Beloppen har beräknats
utifrån företagsledningens bästa bedömning. För att minimera osäkerhetsfaktorn
har historiskt utfall från tidigare liknande händelser beaktats i uppskattningarna. Se
vidare i not 20 för information.
Förvärv av verksamheter och ännu ej erlagd köpeskilling
Värderingen av identifierbara tillgångar och skulder i samband med förvärv av
verksamheter innebär att poster i det förvärvade företagets balansräkning samt
poster som inte har redovisats i det förvärvade företagets balansräkning, såsom
kundrelationer, immateriella rättigheter och varumärken, värderas till verkligt värde.
Under normala omständigheter, då noterade marknadspriser inte är tillgängliga
för de tillgångar och skulder som ska värderas, måste olika värderingsmetoder
användas. Dessa värderingsmetoder baseras på ett antal antaganden. Vidare är
även flera balansposter i förvärvsbalansräkningen föremål för uppskattningar och
bedömningar, vilket innebär att en preliminär värdering kan behöva genomföras
och därefter justeras. Med beaktande av beskrivningen ovan och de praktiska
möjligheterna att sammanställa och redogöra för alla individuella justeringar på ett
sätt som är till nytta för läsaren av årsredovisningen har Dometic Group, förutsatt
att det inte rör sig om materiella justeringar, valt att för varje enskilt förvärv inte
särskilt ange anledningarna till varför den första redovisningen av rörelseförvärvet
är preliminär, och heller inte för vilka tillgångar och skulder, som den första redovis
-
ningen är preliminär.
Alla betalningar för att förvärva av en verksamhet redovisas på förvärvs dagen till
verkligt värde, inklusive skulder relaterade till tilläggsköpe skillingar eller villkorade
köpeskillingar. Dessa skulder värderas till verkligt värde i efterföljande perioder där
omvärdering redovisas över resultat räkningen, om omvärderingen är hänförlig till
omständigheter efter förvärvsdatumet. Det verkliga utfallet av tilläggsköpeskillingar
beror ofta på en eller flera faktorer om framtida utveckling, så som prestationsmål,
för det förvärvade bolaget under en viss tid och kan därför under- eller överstiga
det initialt redovisade värdet. Övriga kortfristiga skulder hänförliga till potentiella
tilläggsköpeskillingar och villkorade köpeskillingar från tidigare förvärv uppgår per
balansdagen till 936 miljoner kronor och är således föremål för uppskattningar och
bedömningar. Ytterligare information om förvärv lämnas i not 29.
Tvister
Dometic Group är inblandat i tvister i den normala affärsverksamheten. Tvister kan
bland annat avse produktansvar, påstådda fel i leveranser av varor och tjänster samt
övriga frågor om rättigheter och skyldigheter. Bolag inom koncernen kan även
vara inblandade i flera förfaranden, andra rättsliga processer och skatterevisioner
som uppkommit i verksamheten. Redovisning av dessa kan vara föremål för kritiska
uppskattningar och bedömningar. Det kan inte uteslutas att en ofördelaktig utgång
i en tvist kan visa sig ha en väsentlig inverkan på koncernens resultat och finansiella
ställning. Dometic Group har ett pågående legalt ärende med tidigare ägare av
Igloo. Ytterligare information återfinns i not 24.
NOTER 93DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 5
Redovisning per segment
Segment Segment Segment Segment Segment
2023 Americas EMEA APAC Marine
Global
Ej utfördelat
Total
Nettoomsättning, extern
5 003
7 981
2 138
6 719
5 934
27 775
Rörelseresultat (EBITA)
före jämförelsestörande
–104
723
557
1 654
633
3 463
Rörelsemarginal, %, EBITA
före jämförelsestörande
–2,1%
9,1%
26,0%
24,6%
10,7%
12,5%
Avskrivning förvärvs relaterade
immateriella tillgångar
–111
–73
–19
–210
–200
–613
Jämförelsestörande poster
–11
–131
–4
0
–22
–167
Rörelseresultat (EBIT)
–226
519
534
1 444
411
2 682
Rörelsemarginal, %, rörelse
-
resultat (EBIT)
– 4,5%
6,5%
25,0%
21,5%
6,9%
9,7%
Finansiella intäkter
168
168
Finansiella kostnader
–968
–968
Skatt
–551
–551
Årets resultat
1 332
Investeringar i immateriella
och materiella anläggnings-
tillgångar
628
628
Nettotillgångar
8 888
8 284
3 813
13 095
9 978
44 057
1)
1)
Nettotillgångar vid slutet av perioden exklusive finansiella tillgångar och skulder samt uppskjutna skatter.
Segment Segment Segment Segment Segment
2022 Americas EMEA APAC Marine
Global
Ej utfördelat
Total
Nettoomsättning, extern
6 780
7 970
2 231
6 695
6 086
29 764
Rörelseresultat (EBITA)
före jämförelsestörande
330
838
555
1 743
464
3 931
Rörelsemarginal, %, EBITA
före jämförelsestörande
4,9%
10,5%
24,9%
26,0%
7,6%
13,2%
Avskrivning förvärvs relaterade
immateriella tillgångar
–118
–74
–21
–202
–196
–611
Jämförelsestörande poster
–151
–370
–4
–1
–7
–532
Rörelseresultat (EBIT)
61
394
531
1 541
262
2 789
Rörelsemarginal, %, rörelse
-
resultat (EBIT)
0,9%
4,9%
23,8%
23,0%
4,3%
9,4%
Finansiella intäkter
45
45
Finansiella kostnader
–396
–396
Skatt
–654
–654
Årets resultat
1 784
Investeringar i immateriella
och materiella anläggnings-
tillgångar
593
593
Nettotillgångar
10 014
8 641
4 025
13 559
10 423
46 662
1)
1)
Nettotillgångar vid slutet av perioden exklusive finansiella tillgångar och skulder samt uppskjutna skatter.
Koncernens verksamhet är indelad i fem segment; Americas, EMEA, APAC, Marine
och Global. Affärsområdena inom segmenten Americas, EMEA och APAC är RV,
Outdoor och CPV. Affärsområden som ingår i Marine är hela erbjudande mot den
marina marknaden och affärsområdena inom segmentet Global är Other Global
Verticals (Residential, Hospitality och Mobile Deliveries) samt Igloo. Igloo är en glo
-
bal leverantör av passiva kylboxar och dryckesprodukter för Outdoormarknaden.
Segmenten rapporteras baserat på den interna rapporteringen (sk. integrerat
resultat, se sid 95) till koncernledning och styrelse. Segmenten följs regelbundet
upp av verkställande direktör och koncernchef, som är koncernens högsta verkstäl
-
lande beslutsfattare.
Koncernens uppföljning är huvudsakligen baserad på nettoomsättning och
rörelseresultat (EBITA) före avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
och jämförelsestörande poster. Information om intäkter för respektive segment
bygger på en kombination av vilken geografisk försäljning som genomförs och de
affärsområden som ingår i segmenten. Information om tillgångarna baseras på de
geografiska regioner och affärsområden som ingår i segmenten, där fördelen från
tillgången nyttjas. Försäljning mellan segment utförs till marknadsmässiga villkor på
armlängds avstånd.
NOTER 94DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Investeringar i materiella anläggningstillgångar följs upp på koncernnivå och per
juridisk enhet, och någon allokering per segment har därför inte gjorts. I den
operationella uppföljningen allokeras nettotillgångar per segment.
Koncernledningens uppföljning utgår från integrerat resultat i varje segment,
det vill säga försäljning mellan segment är eliminerat i segmentets resultat. Ett
förenklat sätt att beskriva integrerat resultat är att det motsvarar lokalt resultat i varje
segment i kombination med vinst/förlust från fabrikerna i andra segment baserat
på produktionsvolym. Därutöver anses affärsområden och försäljningskanaler
viktiga vid presentation av Dometics nettoomsättning, se tabellen till höger för mer
detaljer.
Ingen enskild kund i koncernen står för 10 procent eller mer av bolagets
nettoomsättning.
Försäljningskanaler
2023
2022
Nettoomsättning, extern
OEM
11 859
13 034
Distribution
8 238
8 688
Service & Aftermarket
7 679
8 042
Summa nettoomsättning, extern
27 775
29 764
Internsegmentförsäljning
Internsegmentförsäljning existerar enligt följande fördelning:
2023
2022
Segment Americas
213
170
Segment EMEA
236
340
Segment APAC
2 457
3 316
Segment Marine
31
49
Segment Global
Summa elimineringar
2 937
3 875
Applikationsområden
Mkr
2023
2022
Nettoomsättning, extern
Segment Americas
Mat & Dryck
895
1 494
Klimat
2 139
2 970
Energi & Styrning
769
1 032
Övriga applikationsområden
1 201
1 284
Segment Americas nettoomsättning, extern
5 003
6 780
Segment EMEA
Mat & Dryck
2 884
2 871
Klimat
3 838
3 763
Energi & Styrning
830
925
Övriga applikationsområden
429
412
Segment EMEA nettoomsättning, extern
7 981
7 970
Mkr
2023
2022
Segment APAC
Mat & Dryck
853
919
Klimat
736
734
Energi & Styrning
404
431
Övriga applikationsområden
146
147
Segment APAC nettoomsättning, extern
2 138
2 231
Segment Marine
Mat & Dryck
174
217
Klimat
1 520
1 262
Energi & Styrning
3 843
3 939
Övriga applikationsområden
1 182
1 278
Segment Marine nettoomsättning, extern
6 719
6 695
Segment Global
Mat & Dryck
5 837
6 009
Klimat
5
4
Energi & Styrning
1
3
Övriga applikationsområden
92
71
Segment Global nettoomsättning, extern
5 934
6 086
Nettoomsättning, extern
Mat & Dryck
10 642
11 509
Klimat
8 237
8 732
Energi & Styrning
5 846
6 331
Övriga applikationsområden
3 050
3 191
Summa nettoomsättning, extern
27 775
29 764
forts. NOT 5
NOTER 95DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Geografisk information
Nettoomsättning per land
2023
2022
USA
14 473
16 686
Tyskland
3 706
3 704
Australien
1 910
2 049
Storbritannien
939
1 058
Frankrike
923
862
Italien
813
657
Kanada
646
679
Nederländerna
574
556
Japan
524
390
Sverige
319
349
Övrigt
2 948
2 774
Total
27 775
29 764
Nettoomsättningen per land är baserad på var kunderna har sitt säte.
Anläggningstillgångar
Anläggningstillgångar per land
2023
2022
USA
23 738
24 125
Tyskland
4 875
5 068
Australien
3 232
3 376
Kanada
2 583
2 491
Sverige
1 150
1 270
Storbritannien
769
772
Italien
630
639
Kina
397
468
Sydafrika
161
247
Hongkong
146
146
Övrigt
624
597
Total
38 305
39 199
Materiella och immateriella anläggningstillgångar i Sverige uppgår till 1 150
miljoner kronor (1 270).
forts. NOT 5
NOTER 96DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 6
Nettoomsättning och rörelseresultat
Dometic Groups nettoomsättning uppgick 2023 till 27 775 miljoner kronor
(29 764 ).
Intäktsredovisning samt ytterligare information
om nettoomsättning
IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder
Intäktsredovisningen för Dometic Group är baserad på IFRS 15 Intäkter från avtal
med kunder. I denna standard specificeras redovisningskraven för intäkter från alla
avtal med kunder, med undantag för avtal som faller inom ramen för standarderna för
leasingavtal, försäkringsavtal och finansiella instrument.
Dometics tillverkar produkter inom Outdoor, Residential och för yrkesmässiga
tillämpningar. Dometics drivkraft är att skapa smarta, hållbara och tillförlitliga pro
-
dukter med outstanding design för en mobil livsstil utomhus inom applikationsom-
rådena Mat & Dryck, Klimat, Energi & Styrning och Övriga applikationsområden.
Dometic är en global ledare inom innovativa, installerade produkter i fritidsfordon
och båtar, men också inom fristående produkter för friluftsmarknaden. Dometic
erbjuder även lösningar inom residential och professionella applikationer. Produk
-
ter inom området ”mobile living” säljs via tre försäljnings kanaler: OEM-tillverkare
(tillverkare av originalutrustning), Distribution samt Service & Aftermarket (AM).
Modellen för intäktsredovisning består av en serie steg som hjälper koncernbo
-
lagen att avgöra när och till vilken storlek intäkter ska redovisas.
I det första steget i intäktsredovisningsmodellen identifierar koncernen avtalet
med kunden. Detta följs av ett andra steg där de olika varorna och tjänsterna som
behöver redovisas separat, eller distinkta prestations åtaganden, identifieras. I det
tredje steget fastställer koncernen transaktionspriset, som är det totala belopp som
koncernen anser sig ha rätt till, och i det fjärde steget allokeras transaktionspriset
till de distinkta prestationsåtagandena. Slutligen redovisas det intäktsbelopp som
allokerats till varje distinkt prestationsåtagande, antingen vid en viss tidpunkt eller
över en tidsperiod – beroende på när kunden får kontroll över de utlovade varorna
eller tjänsterna inom det aktuella prestationsåtagandet.
Kundavtal
Inköpsorder från kunden, som är det vanligaste sättet att beställa varor, uppfyller
kraven för ett avtal enligt IFRS 15. I detta ingår alla verkställbara rättigheter och
skyldigheter som krävs.
Distinkta prestationsåtaganden
Alla löften är distinkta, eftersom kunden kan utnyttja varorna som de är och tjäns
-
terna (om sådana ingår i kontraktet) tillsammans med de lätt tillgängliga varorna.
Varje löfte (prestationsåtagande) redovisas separat.
I de sällsynta fall då koncernen erbjuder installationstjänster, redovisas intäkter
för detta prestationsåtagande över hela den avtalsperiod då tjänsterna tillhan
-
dahålls. För närvarande är servicedelen en obetydlig del av koncernens intäkter,
vilket är anledningen till att intäkter över tid inte presenteras separat i de finansiella
rapporterna.
Transaktionspris
Försäljningar redovisas baserat på det pris som anges i kundavtalet, med avdrag
för uppskattade rabatter och returer vid tidpunkten för försäljning. Samlad erfa
-
renhet används för att uppskatta och göra avsättningar för rabatter och returer.
Om köpeskillingen innehåller ett rörligt belopp innefattar transaktionspriset en
uppskattning av vad enheten har rätt att erhålla. De uppskattade rabatterna redo
-
visas vid försäljningstidpunkten samtidigt som de externa intäkterna reduceras.
Beloppet uppskattas genom användning av antingen förväntat värde eller det mest
sannolika beloppet.
Den uppskattade intäkten inkluderas endast i transaktionspriset om det är
mycket sannolikt att det inte kommer att ske en betydande återföring avseende
beloppet för de ackumulerade redovisade intäkterna.
Intäktsredovisning
En intäkt redovisas när koncernen har uppfyllt sitt prestationsåtagande, vilket
innebär att koncernen har överfört den utlovade varan eller tjänsten till kunden.
Varan eller tjänsten anses överförd när kunden har fått kontroll över varan eller
tjänsten. Intäkter från försäljning av varor och tjänster redovisas enligt ett mönster
som visar överföringen av kontrollen över den utlovade varan eller tjänsten till
kunden, och denna överföring äger rum när kunden har erhållit möjlighet att styra
över användningen av varan och i allt väsentligt har erhållit alla kvarvarande fördelar
som tillgången innebär.
Kontrollen överförs till kunden antingen över tid eller vid en bestämd tidpunkt,
och detta fastställs när avtalet upprättas. Bedömningen av om kontrollen överförs
över tid eller vid en bestämd tidpunkt är av avgörande betydelse för tidpunkten
för intäktsredovisningen, eftersom intäkten redovisas när, eller i takt med att,
kontrollen överförs.
Koncernen har ett begränsat antal avtal där prestationsåtagandena uppfylls
över tid, däribland för vissa tjänster men även avseende en liten volym special
-
anpassade varor som byggs specifikt för vissa kunder. För att säkerställa korrekt
tidpunkt för intäktsredovisningen, måste förloppet mot ett uppfyllande av presta
-
tionsåtagandet mätas.
Indikatorer på att överföringen av kontrollen har skett vid en bestämd tidpunkt
för varor är om koncernen har rätt till betalning för varorna eller om kunden har
legal äganderätt till varorna. Andra indikatorer som koncernen tar i beaktande är
om koncernen har överfört det fysiska innehavet av varorna och om kunden i allt
väsentligt har övertagit de risker och fördelar som är förknippade med ägandet
av varorna.
Därutöver beaktar koncernen om kunden har accepterat varorna i enlighet med
klausulen om kundgodkännande.
Internationella kommersiella villkor spelar en viktig roll som en kontrollpunkt
för att fastställa när kontrollen har överförts till kund. Koncernen måste göra en
bedömning för att avgöra om alla relevanta kontrollfaktorer sammantaget indikerar
att kunden har övertagit kontrollen innan intäkten redovisas.
Finansieringskomponent
Om betalningen av köpeskillingen sker i förväg eller är uppskjuten, och tidpunk
-
ten utgör en betydande finansiell fördel, ska betalningen justeras för pengars
tidsvärde. Eftersom försäljningar normalt sker med en kredittid på 30–60 dagar,
vilket är i enlighet med marknadspraxis, anses dock ingen finansieringskomponent
finnas. Koncernen erhåller mycket begränsade förskottsbelopp från kunder.
Garanti
Dometic erbjuder en standardgaranti, som normalt ligger inom intervallet två till tre
år. I vissa fall kan en utökad garanti erbjudas till kunden. Standard garantin redovisas
som en avsättning och en garantikostnad i resultaträkningen, medan den utökade
garantin betraktas som ett separat prestationsåtagande. Den andel av transaktions
-
priset i avtalet som är allokerad till den utökade garantin redovisas som en intäkt
över garantiperioden .
Kostnad för sålda varor samt ytterligare
information om kostnadsslag
Kostnad för sålda varor består av direkta kostnader för att tillverka produkter
såsom material-, personal- och fabrikskostnader. I posten ingår också garantier
och justeringar av varulagervärden, kostnader för montering av produkter, logistik
(bland annat utgående transport- och distributionskostnader för lagerhållning och
leveranser till kunder) samt kostnader för färdiga varor från externa leverantörer.
Huvuddelen av Dometic Groups kostnad för sålda varor är material (både råvaror
NOTER 97DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
och komponentdelar), som utgjorde 45 procent (54) av koncernens netto-
omsättning vid årets slut.
Eftersom Dometic Group tillverkar ett brett utbud av produkter är koncernens
direkta materialkostnader mycket varierande och det är ingen enskild råvarutyp eller
komponentdel som är dominerande. Övriga viktiga delar i kostnaden för sålda varor
är fabriks- och materialomkostnader samt direkt och indirekt arbete, vilka tillsam
-
mans utgör cirka en fjärdedel av Dometic Groups kostnad för sålda varor.
Koncernen
Moderbolag
Rörelsens kostnader
per kostnadsslag
2023
2022
2023
2022
Råvaror och förnödenheter
–12 369
–16 018
Personalkostnader (not 9)
–5 220
–5 154
–92
–76
Av- och nedskrivningar
(not 8, 14 och 15)
– 1 525
– 1 477
Övrigt
–5 979
–4 326
86
73
Total
–25 093
–26 975
–6
–3
Koncernen
Moderbolag
Rörelsens kostnader per funktion
2023
2022
2023
2022
Kostnad för sålda varor
–19 994
–21 883
Försäljningskostnader
–2 184
–2 185
Administrationskostnader
–1 530
–1 376
–235
–228
Forsknings- och utvecklings
-
kostnader
–591
–531
Övriga rörelseintäkter
192
246
229
225
Övriga rörelsekostnader
–205
–103
Jämförelsestörande poster
–167
–532
Avskrivning förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar
–613
–611
Total
–25 093
–26 975
–6
–3
1)
1)
Moderbolaget har redovisat övriga rörelseintäkter på 229 miljoner kronor (225) och
hela beloppet är relaterat till intäkter från dotterbolag.
Försäljningskostnader
Försäljningskostnader består huvudsakligen av kostnader för marknads föring,
inklusive kostnader för försäljningspersonal, kampanjer, mässor och andra
evenemang. Försäljningskostnader innefattar kredit och inkasso samt relaterade
IT-kostnader.
Administrationskostnader
Administrationskostnader innefattar kostnader för administration av Dometic
Groups verksamhet som inte är hänförliga till kostnader för sålda varor eller
försäljningskostnader, till exempel kostnader för företagsledningen samt för IT-,
HR-, finans- och administrationsfunktionerna.
Forsknings- och utvecklingskostnader
Kostnaderna inom funktionen avser utgifter hänförliga till Dometic Group
FoU-verksamhet vilka till största del består av kostnader för produktutveckling.
Dessa kostnader innefattar bland annat löner och relaterade personalförmåner,
vilket är i regel fasta, samt externa tjänster, kostnader för tester av produkter och
produkt design, vilka i regel är rörliga kostnader. Under räkenskapsåret uppgick
kostnaderna till 591 miljoner kronor (531). Utgifter för forskning och utveckling
uppgående till 33 miljoner kronor (37) har aktiverats under året.
Avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar per
funktion och övriga rörelseintäkter/kostnader
Tabellen nedan visar avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar per
funktion och övriga rörelseintäkter/kostnader. Dessa kostnader redovisas separat
i koncernens resultaträkning på grund av dess väsentliga finansiella påverkan samt
i syfte att tydliggöra avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar från
koncernens övriga funktioner. Detta är kostnader från identifierade tillgångar från
förvärv och dess effekter är viktiga att uppmärksamma när periodens resultat jäm
-
förs mot tidigare perioder. Vid förvärv kan avskrivning av förvärvsrelaterade imma-
teriella tillgångar förändras väsentligt mot tidigare perioder och det ger därmed en
mer rättvisande bild att redovisa dessa på en separat rad i resultaträkningen.
Avskrivning av förvärvsrelaterade
Varumärken
Kundrelationer
Teknologi
Immateriella rättigheter
Total
immateriella tillgångar per
funktion och övriga rörelse-
intäkter/kostnader
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Kostnad för sålda varor
–73
–74
–3
–1
–77
–75
Försäljningskostnader
–71
–91
–465
–444
–537
–535
Administrationskostnader
Övriga rörelseintäkter och
kostnader
Total
–71
–91
–465
–444
–73
–74
–3
–1
–613
–611
forts. NOT 6
NOTER 98DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Jämförelsestörande poster per funktion och
övriga rörelseintäkter/kostnader
Tabellen nedan visar jämförelsestörande poster per funktion och övriga rörelseintäkter/kostnader.
Globalt omstrukturerings program
Övrigt
Total
Jämförelsestörande poster per funktion och övriga rörelse
-
intäkter/kostnader
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Kostnad för sålda varor
–107
–476
–1
–108
–476
Försäljnings kostnader
– 27
–3
3
–21
–24
–24
Administrations kostnader
–5
–8
–0
–1
–5
–8
Forsknings- och utvecklings kostnader
–0
–11
–0
–11
Övriga rörelse intäkter och kostnader
–2
–2
–28
–11
–30
–13
Total
–142
–499
–25
–33
–167
–532
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster är händelser och transaktioner som har en väsentlig
finansiell påverkan och vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma vid
en jämförelse av periodens finansiella resultat med resultat för tidigare perioder.
Poster som inkluderas är exempelvis kostnader för omstruktureringsprogram,
kostnader hänförliga till större omvärderingar samt vinster och förluster hänförliga
till större förvärv eller avyttringar av dotterbolag, eller förvärvsrelaterade transak-
tionskostnader kopplat till väsentliga förvärv.
Jämförelsestörande poster
2023
2022
Globalt omstruktureringsprogram
–142
–499
Övrigt
–25
–33
Total
–167
–532
Under 2023 hade Dometic två pågående omstruktureringsprogram. Det första
programmet startades 2019 med ett mål om en årlig besparing på 400 miljoner
kronor, till en total kostnad på 750 miljoner kronor. Ett ytterligare program
tillkännagavs under det andra kvartalet 2022 med ett mål om en årlig besparing
på 200 miljoner kronor, till en total kostnad på 200 miljoner kronor. Programmen
slutfördes under 2023 och under året uppgick de totala kostnaderna avseende de
två programmen till –142 miljoner kronor (–499). Sedan start har 24 anläggningar
och ungefär 2 000 medarbetare påverkats, till en total kostnad om –960 miljoner
kronor (–817). Förvärvsrelaterade kostnader uppgick under räkenskapsåret till –
miljoner kronor (–7), inkluderade i Övrigt.
NOT 7
Arvoden till revisor
Koncernen
Moderbolag
2023
2022
2023
2022
PricewaterhouseCoopers (PwC)
Revisionsarvoden
–25
–23
–4
–3
Arvoden för revisionsnära
konsulttjänster
–3
–1
–1
–1
Arvoden för skattekonsultationer
–0
–1
0
0
Alla övriga arvoden
–0
0
Summa arvoden till PwC
–28
–25
–4
–4
Övriga revisorer
Revisionsarvoden till övriga
revisionsfirmor
–1
Övriga revisionstjänster
Skatterådgivningstjänster
Övriga rådgivningstjänster
Summa arvoden till övriga
revisorer
–1
Summa arvoden till övriga
revisorer
–29
–25
–4
–4
1)
2)
3)
4)
1 )
Revisionsarvoden består av arvoden för det årliga revisionsuppdraget och andra revisionstjänster
som är av den karaktären att de endast kan utföras av externrevisorn, och inkluderar granskning av
koncernredovisningen samt lagstadgad revision.
2)
Arvoden för revisionsnära konsulttjänster består av arvoden för utlåtanden och andra uppdrag som
är i relativt hög grad förknippade med revisionen av koncernens och bolagens årsredovisningar
och som traditionellt utförs av externrevisorn.
3)
Arvoden för skattekonsultationer inkluderar arvoden för transferprissättning, debiterande för skatte-
tjänster, skattekonsultationer och skatterådgivning hänförlig till förvärv, avyttringar och andra pro-
jekt samt stöd vid skatterevisioner.
4)
Alla övriga arvoden inkluderar arvoden för övriga tjänster.
Revisionsarvoden för PwC Sverige uppgick under 2023 till –4 miljoner kronor (–3),
arvoden för revisionsnära konsulttjänster till –0 miljoner kronor (–1 ), arvoden för
skatterådgivningstjänster till 0 miljoner kronor (
0) och övriga rådgivningstjänster
till – miljoner kronor (–).
forts. NOT 6
NOTER 99DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 8
Leasingavtal
Information om nyttjanderättstillgångar redovisas nedan:
Maskiner,
utrustning och
andra tekniska
2022
Byggnader
anläggningar
Total
Anskaffningsvärden
Anskaffningsvärde vid årets ingång
1 301
119
1 420
Nya/ändrade leasingavtal under året
181
22
203
Avslutade leasingavtal
–82
–21
–103
Valutakursdifferenser
151
11
162
Belopp vid årets utgång
1 551
131
1 682
Avskrivningar
Anskaffningsvärde vid årets ingång
–382
–37
–420
Av- och nedskrivning för året
–298
–41
–338
Avslutade leasingavtal
78
19
97
Valutakursdifferenser
–45
–4
–49
Belopp vid årets utgång
–648
–63
–711
Värde enligt balansräkningen
31 december 2022
903
68
972
Maskiner,
utrustning och
andra tekniska
2023
Byggnader
anläggningar
Total
Anskaffningsvärden
Anskaffningsvärde vid årets ingång
1 551
131
1 682
Nya/ändrade leasingavtal under året
1 419
27
1 445
Avslutade leasingavtal
–105
–30
–135
Valutakursdifferenser
–97
–1
–99
Belopp vid årets utgång
2 767
127
2 893
Avskrivningar
Anskaffningsvärde vid årets ingång
–648
–63
–711
Av- och nedskrivning för året
–340
–41
–381
Avslutade leasingavtal
99
29
128
Valutakursdifferenser
24
1
25
Belopp vid årets utgång
–865
–74
–939
Värde enligt balansräkningen
31 december 2023
1 902
53
1 955
Av- och nedskrivningar
2023
2022
Av- och nedskrivning av nyttjande rätts tillgångar
–381
–338
varav nedskrivning av nyttjande rätts tillgångar
Summa av- och nedskrivning av nyttjanderätts
-
tillgångar
–381
–338
Ytterligare upplysningar om leasing
Räntekostnaderna för leasingavtal redovisas i Not 11 Finansiella intäkter och kostna-
der. En löptidsanalys av leasingskulden återfinns i Not 3 Finansiell riskhantering och
finansiella instrument.
Leasingutgifter av lågt värde och korttidsleasing uppgick till 83 miljoner kronor
(75). Variabla leasingkostnader uppgick till 57 miljoner kronor (26) .
IFRS 16 Leasingavtal
Koncernen har ingått leasingavtal i egenskap av leasetagare för vissa av koncer
-
nens byggnader, maskiner, utrustning och andra tekniska anläggningar, inklusive
fordon. Leasingavtal sluts vanligtvis för en fast period om 1 till 3 år för fordon och
maskiner och för byggnader en fast period om 5 år till 10 år.
Optioner om förlängning ingår i redovisad leasingperiod för byggnader när
det är rimligen säkert att optionen kommer att nyttjas. Om leasingperioden löper
ut inom tre år betraktas det som rimligt säkert att förlängningsoptionen kommer
att utnyttjas och därmed inkluderas i leasingperioden, dock inkluderas ej förlä
-
ningsoptioner i leaseperiod för byggnader som löper längre än tre år framåt.
För leasingavtal redovisas en nyttjanderättstillgång och en motsvarande
skuld, förutom för korttidsleasing (12 månader eller kortare) och leasingavtal till
lågt värde. För dessa leasingavtal redovisas betalningar linjärt som en kostnad i
resultaträkningen.
Dometic Group redovisar nyttjanderättstillgångar och leasingskulder separat
från övriga tillgångar och skulder direkt i balansräkning.
Koncernen använder sig av lättnadsregeln för icke-leasingkomponenter, vilket
innebär att varje leasing-komponent och eventuella tillhörande icke-leasingkom
-
ponenter inte ska behandlas separat utan redovisas som en enhet.
Dometic Group använder vidare undantagsregeln för korttidsleasing och
tillgångar av lågt värde och har beslutat att klassificera all IT- och kontorsutrustning
som tillgångar av lågt värde och inte inkludera dem i balansräkningen.
Värdering och omvärdering
Leasingskulder värderas inledningsvis till nuvärdet för framtida leasingavgifter, det
vill säga fasta och variabla avgifter som regleras av ett index eller en ränta, diskonte
-
rat med den marginella låneräntan.
Varje leaseavgift fördelas mellan en amortering av skulden och en
finansieringskostnad.
Leasingskulder omvärderas när det har skett en förändring i framtida leasingav
-
gifter till följd av en förändring av ett index eller en ränta.
Nyttjanderättstillgångar värderas till självkostnad, som utgörs av den inledande
värderingen av leasingskulden, leasingavgifter som betalats på eller före startdatu
-
met och eventuella inledande direkta kostnader och återställningskostnader.
Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över leasingperioden och kostnadsförs i
resultaträkningen över leasingperioden.
När det sker en omvärdering, eller justering, av leasingskulden ska en motsva
-
rande justering göras för nyttjanderättstillgången.
NOTER 100DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Bedömning och uppskattning av diskonteringsräntan
Dometic Group har fastställt en metod för att beräkna diskonteringsräntan när
nuvärdet för de kvarvarande leasingavgifterna ska bestämmas och vid redovisning
av leasingskuld. Leasingavtal för olika typer av tillgångar tilldelas olika diskonte
-
ringsfaktorer eftersom risken, och därigenom finansieringskostnaden, kan variera
avsevärt mellan olika tillgångar. Andra justeringsfaktorer för räntan är leasingavta
-
lets valuta och tid fram till förfallodatumet. Länder inom euroområdet bedöms ha
samma risk, eftersom intern in- och utlåning inom koncernen till samma ränta för
alla länder inom euroområdet. De underliggande observerbara marknadsdata som
används är statsobligationer.
Kassaflöde
I fråga om kassaflöde delas leasingavgifter under IFRS 16 upp mellan kontantbe
-
talningar hänförliga till räntedelen av leasingskulderna och amortering av kapital-
beloppet. Dometic Group redovisar amorteringsdelen av leasingbetalningarna
inom kassaflödena från finansieringsverksamheten, enligt kraven i IFRS 16. Kontant
-
betalning hänförlig till räntedelen redovisas på samma sätt som räntebetalningar
i koncernen. Betalning av korttidsleasing, betalningar för leasing av tillgångar av
lågt värde och variabla leasingavgifter som inte är inkluderade i värderingen av
leasingskulden redovisas inte separat utan ingår i leverantörsbetalningar.
Det totala kassaflödet från leasingavtal uppgick till 544 miljoner kronor (480).
NOT 9
Kostnader för löner, ersättningar och förmåner
Löner, övriga ersättningar och sociala kostnader
Koncernen
Moderbolag
Ersättningar till anställda
2023
2022
2023
2022
Löner och andra ersättningar
–4 079
–4 159
–54
–52
Sociala kostnader
–514
–509
–21
–15
Pensionskostnader
– avgiftsbestämda pensionsplaner
–107
–83
–12
–5
– förmåns bestämda pensionsplaner
–13
–14
0
0
Övriga personalkostnader
–507
–388
–5
–4
Total
–5 220
–5 154
–92
–76
Ersättningen är beroende av lokala marknadsförhållanden och kollektiv avtal.
Den totala kostnaden för ersättningen till medarbetarna uppgick 2023 till
5 220 miljoner kronor (5 154).
Ersättning till styrelsen
Ersättning till styrelsen som godkänts av 2022 års årsstämma
Tkr
Fredrik Cappelen, ordförande
1 264
Mengmeng Du, ledamot
458
Jacqueline Hoogerbrugge, ledamot
536
Erik Olsson, ledamot, ordförande ersättningsutskott
560
Rainer E. Schmückle, ledamot
509
Peter Sjölander, ledamot
458
Heléne Vibbleus, ledamot
536
Magnus Yngen, ledamot, ordförande revisionsutskott
615
Summa ersättning till styrelsen
4 935
Ersättning till styrelsen som godkänts av 2023 års årsstämma
Tkr
Fredrik Cappelen, ordförande, ordförande ersättningsutskott
1 359
Mengmeng Du, ledamot
468
Patrik Frisk, ledamot sedan årsstämman 12 april, 2022
392
Jacqueline Hoogerbrugge, ledamot
559
Erik Olsson, ledamot, ordförande revisionsutskott
651
Rainer E. Schmückle, ledamot
520
Peter Sjölander, ledamot
468
Heléne Vibbleus, ledamot
559
Magnus Yngen, ledamot och ordförande revisionsutskott fram till
årsrsstämman 12 april, 2022
155
Summa ersättning till styrelsen
5 128
Ersättningen till styrelsens ledamöter för arbete i styrelsen och i utskott uppgick
till 5 128 tusen kronor (4 935). Ersättningen för utskottsarbete (i revisionsutskottet
och i ersättningsutskottet) fram till nästa årsstämma uppgick till 470 tusen kronor
(varav 210 tusen kronor till ordförande i revisionsutskottet, 103 tusen kronor
till ordförande i ersättningsutskottet, 95 tusen kronor till var och en av ledamö
-
terna i revisionsutskottet och 52 tusen kronor till var och en av ledamöterna i
ersättningsutskottet).
Koncernledningen består av verkställande direktören och tio andra medlemmar.
De olika roller som representeras i koncernledningen, och som rapporterar direkt
till den verkställande direktören, är de fyra segmentscheferna och cheferna för
koncernfunktionerna Finans, HR, Juridik, Marknadsföring, Produktutveckling och
Operations.
På årsstämman den 7 april 2020 togs beslut om riktlinjerna för ersättning till den
verkställande direktören och övriga medlemmar i koncernledningen. De nuvarande
anställningsavtalen och ersättningarna har beslutats av styrelsen som grundar
besluten på ersättningspolicyn.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet
av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget
kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan
erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Den sammanlagda ersättningen ska baseras
forts. NOT 8
NOTER 101DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
på innehavd position, individuell måluppfyllelse, resultat för Dometic Group samt
vara konkurrenskraftig i anställningslandet. Ersättningen kan bestå av följande
komponenter:
Grundlön.
Kortsiktiga incitament (STI) kopplade till årliga resultatmål fastställda av styrelsen.
Långsiktiga incitament (LTI) i form av ett treårigt kontantbaserat incitamentspro
-
gram kopplat till utvecklingen av vinsten per aktie.
Pensioner, (om möjligt avgiftsbestämda planer), som högst får uppgå till
35 procent av grundlönen för medlemmarna i koncernledningen och till
40 procent för verkställande direktören.
Övriga ersättningar förbundna med tjänsten.
Lönerna och ersättningarna till den verkställande direktören och koncernledningen
2023 uppgick till 93 392 tusen kronor (82 224). Förutom Dometics kort- och
långsiktiga incitamentsprogram ingår det i den redovisade rörliga lönen även ett
engångsbelopp i samband med start av anställning (”sign-on bonus”) (–). Övriga
ersättningar inkluderar kostnadsersättningar och förmåner förbundna med tjäns
-
ten, som t.ex. tjänstebil, bilförmån och friskvård .
Pensionsförmåner
Koncernledningens pensionsavtal består, om möjligt, av avgiftsbestämda pen
-
sionsplaner. Samtliga pensionsplaner bygger på en procentandel av grundlönen.
Enligt ersättningspolicyn för verkställande direktören och koncernledningen ska
pensionen återspegla regelverk och praxis i anställningslandet och får högst uppgå
till 35 procent av den årliga grundlönen för medlemmarna i koncernledningen och
till 40 procent för verkställande direktören. Koncernledningens medlemmar som
är anställda i Sverige omfattas antingen av en avgiftsbestämd pensionsplan eller av
den gällande ITP-planen. Den normala pensionsåldern är 65 år. Inbetalningarna till
pensionsplanen upphör när personen lämnar företaget. De totala pensionskost
-
naderna som betalades för den verkställande direktören och koncernledningen
under 2023 uppgick till 11 555 tusen kronor (10 227).
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Medlemmar i koncernledningen har 6 månaders uppsägningstid när medarbe
-
taren säger upp sig på eget initiativ. Om det är bolaget som säger upp medar-
betaren är uppsägningstiden mellan 6 och 12 månader. Verkställande direktören
har 12 månaders uppsägningstid om bolaget säger upp honom eller henne med
ytterligare ett års grundlön som avgångsvederlag. Avgångsvederlaget ska inte vara
semesterlöne grundande eller pensionsgrundande. Lokala anställningslagar och
regler kan påverka villkoren för uppsägning från bolagets sida.
Ersättning till verkställande direktören och koncernledningen
2022 Övriga
Årlig
ersätt
-
Pensions
-
Tkr
grundlön
Rörlig lön
ningar
kostnad
Total
Verkställande direktör
och koncernchef
10 483
4 493
853
3 623
19 452
Övriga medlemmar
i koncernledningen
34 586
12 904
8 679
6 604
62 773
Total
45 069
17 396
9 531
10 227
82 224
2023 Övriga
Årlig
ersätt
-
Pensions
-
Tkr
grundlön
Rörlig lön
ningar
kostnad
Total
Verkställande direktör
och koncernchef
10 772
10 147
873
4 328
26 120
Övriga medlemmar
i koncernledningen
34 837
21 072
4 136
7 227
67 271
Total
45 609
3 1 219
5 009
11 555
93 392
Löner och ersättningar för ledande befattningshavare
och övriga anställda
Löner och ersättningar för ledande befattningshavare Koncernen
och övriga anställda
2023
2022
Styrelse, verkställande direktör och övriga
ledande befattningshavare
87
77
Övriga anställda
3 992
4 083
Total
4 079
4 159
Medelantal anställda och könsfördelning
Det genomsnittliga antalet medarbetare i Dometic Group under perioden
1 januari till 31 december 2023 var 8 093 (8 834 ). Av det totala antalet med arbetare är
36 procent kvinnor. Inom koncernledningen är 4 av 11 medlemmar kvinnor.
Könsfördelning inom styrelsen och koncernledningen
31 december 2023
31 december 2022
Antal på varav Antal på varav
balans dagen män balans dagen män
Koncern (inklusive
dotterbolag)
Styrelse
8
5
8
5
Verkställande direktör och
övriga ledande befattnings
-
havare
11
7
10
6
Summa koncernen
19
12
18
11
2023
2022
Medelantal varav Medelantal varav
anställda män, % anställda män, %
Moderbolag
Sverige
7
57
7
58
Total
7
58
7
58
Dotterföretag
Australien
194
72
190
73
Österrike
5
80
5
81
Belgien
3
100
4
100
Kanada
534
74
561
74
Kina
1 341
61
1 445
62
Danmark
14
93
15
92
Finland
7
72
8
75
Dotterföretag forts. nästa sida
forts. NOT 9
NOTER 102DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
2023
2022
Medelantal varav Medelantal varav
anställda män, % anställda män, %
Dotterföretag forts.
Frankrike
53
51
52
52
Tyskland
1 023
67
1 211
67
Hongkong
76
41
83
41
Ungern
381
59
370
59
Italien
144
76
133
77
Japan
16
75
18
75
Korea
9
45
8
52
Mexiko
259
52
373
50
Nederländerna
57
69
53
72
Nya Zeeland
11
65
10
61
Norge
8
78
9
84
Polen
25
57
26
54
Portugal
1
0
1
0
Ryssland
2
50
6
66
Singapore
5
58
7
66
Slovakien
175
63
205
65
Sydafrika
330
78
352
80
Spanien
20
48
19
55
Sverige
316
60
334
61
Schweiz
6
84
8
87
Förenade Arabemiraten
13
65
12
63
Storbritannien
211
61
212
59
USA
2 846
64
3 096
63
Summa koncernen
8 093
64
8 834
64
NOT 10
Övriga rörelseintäkter och kostnader
Övriga rörelseintäkter
2023
2022
Vinst vid försäljning av anläggningstillgångar
25
2
Valutakurseffekter
55
203
Royalty-intäkter
21
22
Övrigt
91
19
Total
192
246
1)
Övriga rörelsekostnader
2023
2022
Förlust vid försäljning av anläggningstillgångar
–23
–1
Valutakurseffekter
–128
–80
Förvärvsrelaterade transaktionskostnader
–3
–17
Legala kostnader
–36
0
Övrigt
–5
–5
Total
–205
–103
Övriga rörelseintäkter och kostnader
–13
143
1 )
Posten Övrigt inom Övriga rörelseintäkter avser huvudsakligen ej återkommande kundersättning
samt likvidationsresultat från genomförda likvidationer under åre t.
Moderbolaget
Övriga rörelseintäkter uppgår till 229 miljoner kronor (225) varav hela beloppet är
relaterat till intäkter från koncernföretag.
NOT 11
Finansiella intäkter och kostnader
Koncernen
2023
2022
Ränteintäkter
168
45
Summa finansiella intäkter
168
45
Räntekostnader, skulder till kreditinstitut
–887
–531
Räntekostnad på pensionsskuld och förväntad avkastning
på förvaltningstillgångar (not 19)
–23
–12
Räntekostnader, leasing
–60
–36
Aktiverade transaktionskostnader
–23
–25
Valutakursdifferenser, netto
53
227
Övriga finansiella kostnader
–28
–19
Summa finansiella kostnader
–968
–396
Finansiella poster – netto
–800
–351
Ränteintäkter redovisas fördelat över löptiden med tillämpning av
effektivräntemetoden.
Moderbolaget
2023 2022
Ränteintäkter, koncernföretag 855 509
Summa ränteintäkter, koncernföretag 855 509
Räntekostnader, skulder till kreditinstitut –891 –564
Aktiverade transaktionskostnader –23 –25
Valutakursdifferenser, netto –265 98
Övriga finansiella kostnader –19 –12
Summa finansiella kostnader –1 198 –503
Finansiella poster – netto –343 6
forts. NOT 9
NOTER 103DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 12
Skatter
Koncern
Moderbolag
2023
2022
2023
2022
Aktuell skatt för året
–846
–746
–14
Aktuell skatt tidigare år
42
23
–12
Uppskjuten skatteintäkt/
-kostnad (–)
253
70
41
Total skatt
–551
–654
29
–14
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i
resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas direkt i eget kapital
under övrigt totalresultat. I sådana fall redovisas även skatten i eget kapital under
övrigt totalresultat.
Aktuell och uppskjuten skatt beräknas enligt de skatteregler som på balansda
-
gen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där moderbolagets dotter-
bolag och intresseföretag är verksamma.
Uppskjuten skatt redovisas enligt balansräkningsmetoden på alla temporära
skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och
skulder och deras redovisade värden.
Uppskjutna skattefordringar på underskottsavdrag redovisas i den omfattning
det är troligt att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas tillgängliga,
mot vilka underskottsavdragen kan utnyttjas. Redovisningen stöds av framtida
utnyttjande baserad på de antaganden som används i den årliga nedskriv
-
ningsprövningen av goodwill och immateriella tillgångar med en obestämbar
nyttjandeperiod.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder kvittas när principerna för
kvittning är uppfyllda.
Eftersom några relevanta Pelare 2-regler (se notens sista underrubrik) inte
hade trätt i kraft senast på balansdagen så har koncernen ingen skatteexponering
relaterad till sådana regler för 2023.
Skillnaden mellan redovisad skattekostnad och förväntad skattekostnad baserad
på viktade skattesatser förklaras i tabellen nedan.
Koncern
Moderbolag
2023
2022
2023
2022
Resultat före skatt
1 883
–348
3
Viktad genomsnittlig skatt
–552
–624
72
–1
Effekter av:
Effekt av ändrade skattesatser
Ej skattepliktiga intäkter och andra
skattelättnader
40
45
Ej avdragsgilla kostnader
–28
–23
–30
–19
Aktuell skatt tidigare år
42
23
–12
Kupongskatt
–38
–37
Utnyttjande av ej redovisad
uppskjuten skatt
–3
6
0
6
Ej redovisad uppskjuten skatt på
underskottsavdrag/skattekrediter
–38
–8
Omvärdering uppskjuten skatt
tidigare år
22
–36
Övriga skillnader
2
Total skatt –553 –654 30 –14
Genomsnittlig viktad skattesats: 29,3 % 25,6 % 20,6 % 20,6 %
1)
1)
Ej skattepliktiga intäkter omfattar bl.a. andra skattekrediter som huvudsakligen består av skatteinci-
tament för forskning och utveckling .
Den viktade genomsnittliga skattesatsen för koncernen beräknas utifrån en viktning
av koncernens resultat före skatt multiplicerad med lokal bolagsskattesats, per
verksamhetsland. Moderbolagets viktade genomsnittliga skattesats motsvarar den
lagstadgade bolagsskattesatsen i Sverige.
Jämförelsesiffrorna för 2022 i tabellen till höger har justerats med hänsyn till
ändringarna i IAS 12 som kräver att uppskjutna skatter hänförliga till leasingtill
-
gångar och leasingskulder redovisas var för sig med bruttobelopp. Dessa skatter
redovisades tidigare som del av materiella anläggningstillgångar respektive kort-
och långfristiga skulder .
Koncernens temporära skillnader har resulterat i uppskjutna skattefordringar och
uppskjutna skatteskulder för posterna i tabellen nedan.
Koncern
Moderbolag
2023
2022
2023
2022
Uppskjuten skattefordran
Immateriella anläggningstillgångar
22
45
Pensionsförpliktelser
67
68
11
11
Underskottsavdrag och krediter
632
421
Avsättningar
121
106
Lager
231
196
Leasingskulder
533
279
Säkringsredovisning
17
22
Kortfristiga rörelseskulder
22
Övriga långfristiga skulder
Övriga tillgångar och skulder
12
19
1
Summa uppskjuten skattefordran,
innan kvittning
1 657
1 157
12
11
Kvittning av uppskjuten skatt
–939
– 644
–1
Uppskjuten skattefordran, netto
718
513
11
11
Uppskjuten skatteskuld
Varumärken
–1 412
–1 470
Övriga immateriella tillgångar
–1 804
–1 814
Materiella anläggningstillgångar
–10
–62
Leasingtillgångar
–490
–241
Säkringsredovisning
–4
–12
Kortfristiga rörelseskulder
–32
Övriga långfristiga skulder
–137
–119
Övriga tillgångar och skulder
–34
–7
–1
Summa uppskjuten skatteskuld,
innan kvittning
–3 891
–3 758
–1
Kvittning av uppskjuten skatt
939
644
1
Uppskjuten skatteskuld, netto
–2 952
–3 113
Uppskjutna skatteskulder och
skattefordringar, netto
–2 234
–2 601
11
11
NOTER 104DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncern
Moderbolag
Förändring av uppskjuten skatt, netto
2023
2022
2023
2022
Belopp vid årets ingång
–2 601
–2 136
10
10
Redovisat i övrigt totalresultat
25
–194
Redovisat i resultat räkningen
253
70
41
Förvärv
–27
Valutakursdifferenser
88
–314
Belopp vid årets utgång
–2 234
–2 601
51
10
Av uppskjuten skatt som redovisats i eget kapital om 25 miljoner kronor (–194)
avser 8 miljoner kronor pensioner (–65) och 17 miljoner kronor (–129) finansiella
instrument.
Vid utgången av perioden beräknades storleken på skattemässiga underskotts
-
avdrag, för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisas, till 85 miljoner kronor
(161).
Tabellerna till höger visar förfallodatum för koncernens och moderbolagets
skattemässiga underskott respektive skattekrediter.
Koncern
Moderbolag
Förfallodatum, underskott
2023
2022
2023
2022
Förfaller nästa räkenskapsår
Förfaller om 2–5 år
Förfaller senare
5
9
Skattemässiga underskott utan förfallo
-
datum
1 806
1 257
200
Total
1 811
1 266
200
Koncern
Moderbolag
Förfallodatum, skattekrediter
2023
2022
2023
2022
Förfaller nästa räkenskapsår
Förfaller om 2 år
61
61
Förfaller om 3 år
156
61
153
61
Förfaller om 4 år
31
156
15
153
Förfaller om 5 år
183
31
130
15
Förfaller senare
Ej utnyttjade skattekrediter
utan förfallodatum
1 103
829
Total
1 534
1 077
359
229
Global minimibeskattning (”Pelare 2”)
Koncernen omfattas av OECD:s modellregler för global minimibeskattning, även
kallade Pelare 2-reglerna. Lagstiftning som bygger på de reglerna och på EU-di
-
rektiv 2022/2523 (”minimibeskattningsdirektivet”) har antagits i Sverige genom
lagen om tilläggsskatt som trädde i kraft den 1 januari 2024. Enligt den lagen är
koncernen skyldig att betala en tilläggsskatt i Sverige för skillnaden mellan den
effektiva skattesatsen för varje jurisdiktion beräknad enligt lagen och den lagstad
-
gade minimiskattesatsen om 15 %.
Beroende på innehållet i lokal lagstiftning så kan det för vissa jurisdiktioner
krävas att eventuell tilläggsskatt betalas där istället för i Sverige. Under vissa
förutsättningar så kan en koncern också ha rätt att tillämpa förenklingsregler som
medger att tilläggsskatten för en viss jurisdiktion ska anses vara noll, utan att en
fullständig beräkning behöver göras.
Koncernen utvärderar för närvarande konsekvenserna av de svenska Pelare
2-reglerna och motsvarande regler i relevanta jurisdiktioner. Med utgångspunkt
i den information som koncernen har för avsikt att lägga till grund för sin land-
för-land-rapport för 2023 är det företagsledningens bedömning att koncernens
exponering för skatter relaterade till Pelare 2-regler bör vara begränsad. Koncernen
bör kunna tillämpa den tillfälliga förenklingsregeln (”transitional safe harbor”) på
de flesta jurisdiktioner där den har verksamhet.
På grund av komplexiteten i Pelare 2-reglerna är det ännu inte möjligt att upp
-
skatta den kvantitativa effekten av den antagna lagstiftningen med rimlig säkerhet.
Därför kan reglerna fortfarande ge upphov till skattekonsekvenser i framtiden, även
i jurisdiktioner där koncernens bolag ser ut att kunna tillämpa förenklingsregeln.
Koncernen tillämpar undantaget från kravet på att redovisa och lämna upp
-
lysningar om uppskjutna skattefordringar och skatteskulder relaterade till Pelare
2-reglerna, som följer av ändringarna i IAS 12 som utfärdades i maj 2023 av IASB
och godkändes av EU den 8 november 2023 genom förordning 2023/2468 .
forts. NOT 12
NOTER 105DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 13
Övriga långfristiga fordringar
31 december 31 december
2023 2022
Aktier och andelar i intresseföretag
24
22
Kapitalförsäkring
105
96
Övriga långfristiga fordringar
51
50
Belopp vid årets utgång
181
168
Moderbolaget
Övriga långfristiga fordringar i moderbolaget består av kapitalförsäkringar om
63 miljoner kronor (54).
NOT 14
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
Goodwill utgör det belopp med vilket anskaffningsvärdet överstiger det verkliga
värdet på de identifierbara nettotillgångarna som koncernen förvärvat i det
förvärvade dotterbolaget vid förvärvstidpunkten. Separat redovisad goodwill
prövas årligen för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov och redovisas till
anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar. Nedskrivningar av
goodwill redovisas direkt som en kostnad och återförs därefter inte.
Varumärken
Varumärken som förvärvats separat redovisas till anskaffningsvärde. Samtliga
varumärken inom Dometic Group som redovisas till ett värde i balansräkningen
har identifierats som ett led i en strategisk planeringsprocess. Varumärken som
bedömts ha en obestämbar nyttjandeperiod skrivs inte av utan är i stället föremål
för årlig nedskrivningsprövning. Varumärken som anses ha en bestämbar nyttjan
-
deperiod skrivs av i upp till tio år.
Förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
Kundrelationer, teknologi och immateriella rättigheter (IP) som förvärvas genom
ett företagsförvärv redovisas till anskaffningsvärde, som motsvarar dessa verkliga
värde vid förvärvstidpunkten. Dessa tillgångar har en bestämbar nyttjandeperiod
och redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade av- och nedskriv
-
ningar. Avskrivningen görs linjärt för att fördela värdet av kundrelationer, teknologi
och IP över deras bedömda nyttjandeperiod. Följande nyttjandeperiod tillämpas:
Kundrelationer upp till 25 år
Teknologi upp till 25 år
Immateriella rättigheter och andra rättigheter 7 år
Övriga immateriella tillgångar/aktiverade utvecklingskostnader
Forskningsutgifter redovisas som kostnader när de uppkommer. Utgifter för
utvecklingsprojekt aktiveras som immateriella tillgångar när särskilda kriterier har
uppfyllts. Andra utvecklingskostnader som inte uppfyller kriterierna för aktivering
redovisas som kostnad när de uppkommer. Utgifter för utvecklingsprojekt som
aktiveras, skrivs av linjärt under nyttjandeperioden från den tidpunkt då de kan
nyttjas. Avskrivningstiden uppgår normalt till fem år.
Kostnader för underhåll av mjukvara redovisas i resultaträkningen då de
uppkommer. Utvecklingskostnader direkt hänförliga till utformning och test av
identifierbara och unika mjukvaror som bolaget har kontroll över redovisas som
immateriella tillgångar när särskilda kriterier är uppfyllda. Kostnader för utveckling
av mjukvara som redovisas som tillgångar skrivs av över förväntad nyttjandeperiod,
som normalt är högst tre år.
Kriterier för att aktivera utvecklingskostnader:
det är tekniskt möjligt att färdigställa tillgången så att den kan användas
ledningens avsikt är att färdigställa tillgången och använda eller sälja den
möjligheter att använda eller sälja tillgången finns
det går att påvisa hur tillgången ska generera framtida ekonomiska fördelar
det finns lämpliga tekniska, ekonomiska och andra resurser för att färdigställa,
använda eller sälja tillgången
kostnader kopplade till tillgången under utvecklingsfasen kan mätas på ett
tillförlitligt sätt.
Övriga immateriella tillgångar, som patent och andra rättigheter som aktiveras,
skrivs av linjärt över den beräknade nyttjandeperioden, vilken normalt är 5–10 år.
Övriga immateriella tillgångar bestående av kundrelationer, teknologi, immate
-
riella tillgångar och andra rättigheter, aktiverade utvecklingskostnader och övriga
immateriella tillgångar uppgår till totalt 6 821 miljoner kronor (7 580) .
NOTER 106DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Övriga immateriella tillgångar
Immateriella och
Aktiverade utveck
-
Övriga immateriella
2022
Goodwill
Varumärken
Kund relationer
Teknologi
andra rättigheter lingskostnader
tillgångar
Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
20 503
5 603
6 822
1 155
175
124
440
34 823
Rörelseförvärv
619
16
132
21
3
792
Årets investeringar
2
37
39
77
Försäljningar och avyttringar
–13
–13
Omklassificeringar
8
8
Valutakursdifferenser
964
669
909
130
1
0
34
2 707
Belopp vid årets utgång
22 086
6 289
7 863
1 307
178
161
510
38 394
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
–159
–927
–193
–160
–87
–333
–1 860
Rörelseförvärv
–2
–2
Försäljningar och avyttringar
13
13
Årets avskrivningar
–91
–444
–74
–2
–2
–44
–657
Omklassificeringar
Valutakursdifferenser
–16
–129
–23
0
0
–31
–201
Belopp vid årets utgång
–267
–1 501
–290
–162
–89
–397
–2 706
Värde enligt balansräkningen
31 december 2022
22 086
6 020
6 362
1 016
16
72
114
35 687
Övriga immateriella tillgångar
Immateriella och
Aktiverade utveck
-
Övriga immateriella
2023
Goodwill
Varumärken
Kund relationer
Teknologi
andra rättigheter lingskostnader
tillgångar
Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
22 086
6 289
7 863
1 307
178
161
510
38 394
Rörelseförvärv
Årets investeringar
3
33
17
53
Försäljningar och avyttringar
–5
–1
–6
Omklassificeringar
4
4
Valutakursdifferenser
– 814
– 189
–268
–37
– 1
0
–8
–1 317
Belopp vid årets utgång
21 267
6 100
7 595
1 270
180
194
522
37 128
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
–267
–1 501
–290
–162
–89
–397
–2 706
Rörelseförvärv
Försäljningar och avyttringar
0
1
1
Årets avskrivningar
–71
–465
–73
–3
–3
–46
–662
Omklassificeringar
–1
–1
Valutakursdifferenser
5
69
12
0
0
8
93
Belopp vid årets utgång
–333
–1 897
–352
–165
–91
–435
–3 272
Värde enligt balansräkningen
31 december 2023
21 267
5 767
5 698
918
16
103
87
33 856
Årets avskrivningar
Årets avskrivningar för immateriella tillgångar uppgår till –662 miljoner kronor
(–657). Ökningen jämfört med föregående år beror huvudsakligen på avskriv
-
ningar av kundrelationer hänförliga till förvärv.
Avskrivningar aktiverade utvecklingskostnader och
övriga immateriella tillgångar
Avskrivningar av aktiverade utvecklingskostnader och övriga immateriella
tillgångar har belastat kostnader för sålda varor med –49 miljoner kronor (–46).
Avskrivning fav örvärvsrelaterade immateriella tillgångar
Avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar specificeras
i tabellen nedan.
2023
2022
Avskrivning varumärken
–71
–91
Avskrivning kundrelationer
–465
–444
Avskrivning teknologi
–73
–74
Avskrivning immateriella tillgångar och
andra rättigheter
–3
–2
Avskrivning av förvärvsrelaterade
immateriella tillgångar
–613
–611
Moderbolaget
Övriga immateriella tillgångar uppgick till 0 miljoner kronor (0).
Övriga immateriella tillgångar
Immateriella
2022
rättigheter
IT-system
Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
2
3
5
Årets investeringar
Omklassificeringar
Belopp vid årets utgång
2
3
5
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
–2
–3
–5
Årets avskrivningar
0
Belopp vid årets utgång
–2
–3
–5
Värde enligt balansräkningen
31 december 2022
0
0
0
forts. NOT 14
NOTER 107DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Övriga immateriella tillgångar
Immateriella
2023
rättigheter
IT-system
Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
2
3
5
Årets investeringar
Omklassificeringar
Belopp vid årets utgång
2
3
5
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
–2
–3
–5
Årets avskrivningar
0
Belopp vid årets utgång
–2
–3
–5
Värde enligt balansräkningen
31 december 2023
Nedskrivningsprövning för goodwill och varumärken
Dometic Group har tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod i form av goodwill
och förvärvade varumärken. Koncernens verksamhet är indelad i fem segment;
Americas, EMEA, APAC, Marine, Global. Goodwill och varumärken fördelas på
koncernens kassagenererande enheter (KGE), vilka är dessa fem segment.
Koncernens varumärken utgörs av bland annat Dometic, SeaStar, WAECO,
Mobicool och Igloo. Dometic utvärderar löpande hur varumärkes portföljen ska
utvecklas.
Nedskrivning av icke-finansiella tillgångar
Tillgångar som har obestämbar nyttjandeperiod, till exempel goodwill, skrivs inte
av. En bedömning av ett eventuellt nedskrivningsbehov för goodwill och varumär
-
ken görs på årsbasis eller när det finns indikationer på att det bokförda värdet inte
är återvinningsbart. Detta innebär att bokförda värden överstiger återvinningsvär
-
det. Återvinningsvärdet fastställs baserat på nyttjandevärdet framtaget med ”value
in use”-metoden - diskonerade kassaflödesberäkningar över en femårsperiod.
Diskonterade kassaflöden jämförs med den kassagenererande enhetens bokförda
värde, och ett nedskrivningsbehov kan finnas om nuvärdet av de diskonterade
kassaflödena är lägre än det bokförda värdet.
Nedskrivningsprövning av goodwill och varumärken per den 31 december 2023
visade inget behov av nedskrivning, vilket också var slutsatsen från nedskrivnings
-
prövning föregående räkenskapsår. Företagsledningens bedömning är att inga
rimliga möjliga förändringar i något av de gjorda väsentliga antagandena skulle ha
lett till en nedskrivning i någon av koncernens kassagenererande enheter.
Väsentliga antaganden
Nedan redogörs för väsentliga antaganden som tillämpats i beräkningar av
återvinningsvärden använda i genomförda nedskrivningsprövningar under
räkenskapsåret:
Den diskonteringsränta (WACC) som används är baserad på equity beta i
jämförelsebara företag. Lokala förutsättningar för varje regions inflation, regionala
långfristiga värdepapper och regional marknadsrisk utgör grunden för avkast
-
ningen på eget kapital. Detta tillsammans med koncernens kapitalstruktur bygger
upp en diskonteringsränta som företagsledningen bedömer vara adekvat.
Koncernens diskonteringsränta (WACC) efter skatt som applicerats på prognos
-
tisera kassaflöden uppgick till 9,6 procent (10,2). Diskonteringsräntan före skatt
kan normalt inte mätas eller observeras direkt utan beräknas genom iteration. Detta
sker genom att först beräkna diskonterade kassaflöden sker efter skatt med diskon
-
teringsränta efter skatt, för att kunna sedan kunda fastställa vad diskonteringsräntan
före skatt skulle behöva vara för att nyttjandevärdet ska bli lika stort som vid beräk
-
ning med diskonterade kassaflöden efter skatt.
Nedan upplyses om bokförda värden för goodwill och varumärken samt diskon
-
teringsränta efter skatt per segment:
Goodwill, varumärken
och diskonteringsränta
Goodwill & Genomsnittlig diskonteringsränta efter
Varumärken skatt, %
2023
2022
2023
2022
Americas
5 436
5 682
9,8
10,5
EMEA
5 278
5 459
8,7
9,2
APAC
2 956
3 079
9,7
10,3
Marine
8 017
8 328
10,1
10,5
Global
5 347
5 558
9,9
10,5
Koncern
27 034
28 107
9,6
10,2
Budget och uppskattningar bygger på rimliga antaganden per segment på viktiga
områden såsom volym, pris och mix, vilka utgör en grund för framtida tillväxt och
bruttomarginal. Denna data sätts i relation till tidigare utfall samt externa rapporter
angående marknadens tillväxt inom Dometics bransch.
Beräkningarna innefattar prognostiserade kassaflöden över en femårsperiod.
Det första året av den femåriga strategiska planen som godkänts av ledningen har
anpassats till den budget som godkänts av styrelsen. Kassaflöden utöver femårspe
-
rioden extrapoleras med en tillväxt på 2 procent för alla kassagenererande enheter.
Detta tillväxtantagande satt i relation till BNP för Dometics huvudmarknader USA,
Europa och Australien/Nya Zeeland kan anses relevant och försiktigt.
Påverkan från eventuella förändringar
av väsentliga antaganden
Beräkning har genomförts på företagsledningens övervägande och bedömning
av en rimlig möjlig förändring av kapitalkostnader och tillväxt givet den nuvarande
makroekonomisk miljön och geopolitiska osäkerheten. Genom att använda
en diskonteringsränta efter skatt som är 1 procent högre eller en uppskattad
permanent tillväxttakt som är 0,5 procent lägre för att prognostisera kassaflödena
för respektive kassagenererande enhet uppkommer inget nedskrivningsbehov.
Företagsledningen har därmed bedömt att bokförda värden per balansdagen
för segmenten Americas, EMEA, APAC, Marine och Global kan försvaras även
vid skäliga förändringar i väsentliga antaganden, såsom marknadsandel, tillväxt,
valutakurser, råvarupriser och andra faktorer. Oaktat de förändringar av antaganden
som ovan angivits, är den kassagenererande enhet som är mest känslig för för
-
ändring i antaganden Americas. Utvecklingen av de kassagenererande enheterna
kommer följas upp under kommande räkenskapsår.
forts. NOT 14
NOTER 108DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 15
Materiella anläggningstillgångar
Pågående
Mark och Maskiner och Inventarier nyanläggningar
mark- andra tekniska
och installa
-
och förskott till
2023
anläggningar
Byggnader
anläggningar
tioner
Verktyg
leverantörer
Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
277
1 095
2 868
662
2 230
380
7 510
Rörelseförvärv
0
0
1
0
0
0
1
Årets investeringar
0
155
35
18
29
338
575
Försäljningar och avyttringar
0
–8
–285
–42
–143
–1
–480
Omklassificeringar
5
93
245
24
121
–497
–8
Valutakursdifferenser
–12
–50
–77
–16
–70
–4
–230
Belopp vid årets utgång
270
1 285
2 787
646
2 166
215
7 369
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
–14
–527
–1 896
–536
–1 801
–4 775
Rörelseförvärv
0
0
–1
0
0
–1
Försäljningar och avyttringar
0
5
260
36
138
439
Årets avskrivningar
–1
–64
–206
–39
–172
–482
Omklassificeringar
2
2
Valutakursdifferenser
1
23
45
12
57
138
Belopp vid årets utgång
–15
–563
–1 795
–528
–1 778
–4 678
Nedskrivningar
Belopp vid årets ingång
–38
–108
–25
–10
–16
–196
Årets nedskrivningar
–2
2
–1
–1
Omklassificeringar
Valutakursdifferenser
1
0
–1
0
Belopp vid årets utgång
–38
–109
–23
–10
–18
–197
Värde enligt balans-
räkningen 31 december
2023
217
614
968
108
372
215
2 494
Pågående
Mark och Maskiner och Inventarier nyanläggningar
mark- andra tekniska
och installa
-
och förskott till
2022
anläggningar
Byggnader
anläggningar
tioner
Verktyg
leverantörer
Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång
257
971
597
1 995
407
Rörelseförvärv
0
5
9
7
13
1
35
Årets investeringar
0
7
33
27
51
397
516
Försäljningar och avyttringar
–1
–5
–133
–39
–234
–2
–413
Omklassificeringar
0
29
221
21
191
–471
–9
Valutakursdifferenser
20
89
259
50
213
48
677
Belopp vid årets utgång
277
1 095
2 868
662
2 230
380
7 510
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång
–12
–432
–1 655
–488
–1 660
–4 247
Rörelseförvärv
–2
–8
–2
–3
–15
Försäljningar och avyttringar
0
5
126
38
231
399
Årets avskrivningar
–1
–57
–192
–43
–188
–481
Omklassificeringar
Valutakursdifferenser
–1
–41
–167
–40
–181
–430
Belopp vid årets utgång
–14
–527
–1 896
–536
–1 801
–4 775
Nedskrivningar
Belopp vid årets ingång
–38
–94
–23
–10
–13
–178
Årets nedskrivningar
–13
–2
–1
–16
Omklassificeringar
Valutakursdifferenser
–1
0
–1
–2
Belopp vid årets utgång
–38
–108
–25
–10
–16
–196
Värde enligt balans-
räkningen 31 december
2022
225
460
947
116
412
380
2 540
Mark, markanläggningar och byggnader uppgår totalt till 831 miljoner kronor (685). Inventarier, installationer och verktyg
uppgår till totalt 480 miljoner kronor (528).
Årets avskrivningar per rad i resultaträkningen
I koncernens resultaträkning fördelar sig avskrivningarna om 482 miljoner kronor (481) på kostnad för sålda varor om 413 miljo
-
ner kronor (363), försäljningskostnader om 16 miljoner kronor (74) och administrationskostnader om 52 miljoner kronor (45) .
NOTER 109DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Moderbolaget
Inventarier i moderbolaget uppgår till 1 miljon kronor (1).
2022 Inventarier Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång 1 1
Årets investeringar
Belopp vid årets utgång 1 1
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång 0 0
Årets avskrivningar 0 0
Belopp vid årets utgång 0 0
Värde enligt balansräkningen 31 december 2022 1 1
2023 Inventarier Total
Anskaffningsvärden
Belopp vid årets ingång 1 1
Årets investeringar
Belopp vid årets utgång 1 1
Avskrivningar
Belopp vid årets ingång 0 0
Årets avskrivningar 0 0
Belopp vid årets utgång 0 0
Värde enligt balansräkningen 31 december 2023 1 1
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark omfattar i huvudsak fabriksanläggningar och kontor. Bygg
-
nader och mark redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för efterföljande
avskrivningar av byggnader.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas som
en separat tillgång, efter vad som är lämpligt, endast då det är sannolikt att framtida
ekonomiska fördelar förknippade med tillgången kommer att tillfalla koncernen
och anskaffningsvärdet för tillgången kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Övriga
reparationer och övrigt underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen
under den period då de uppkommer.
Inga avskrivningar görs på mark, som förutsätts ha obegränsad nyttjandeperiod.
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas vid utgången av varje
rapportperiod och justeras vid behov. Följande nyttjandeperioder tillämpas i
koncernen normalt för respektive materiella anläggningstillgång:
Byggnader 20–40 år
Maskiner 6–15 år
Fordon 5 år
Inventarier 3–10 år
En tillgångs redovisade värde skrivs ned till dess återvinningsvärde om tillgångens
redovisade värde överstiger dess bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan försälj
-
ningsintäkten och det redovisade värdet och redovisas i resultaträkningen.
NOT 16
Varulager
31 december 31 december
2023 2022
Anskaffningsvärde varulager
Råvaror och förnödenheter och produkter i arbete
Färdiga varor
6 743
Förskott till leverantörer
84
76
Summa varulager före nedskrivningar
8 002
9 907
Avsättning för inkurans
Råvaror och förnödenheter och produkter i arbete
–250
–222
Färdiga varor
– 424
– 370
Summa avsättning för inkurans
–674
–592
Bokfört värde varulager
Råvaror och förnödenheter och produkter i arbete
Färdiga varor
6 373
Förskott till leverantörer
84
76
Summa bokfört värde
7 327
9 314
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Anskaffningsvärdet beräknas genom tillämpning av först-in-först-ut-metoden
(FIFU). Kostnaden för färdiga varor och pågående arbete omfattar råmaterial, direkt
lön, andra direkta kostnader och därmed sammanhängande indirekta produktions-
kostnader (baserat på normalt kapacitetsutnyttjande). Inga upplåningskostnader
räknas in. Nettoförsäljningsvärdet är uppskattat försäljningspris i den löpande verk
-
samheten efter avdrag för tillämpliga rörliga försäljningskostnader. Avsättningar för
inkurans (nedskrivning av varulager) har inkluderats i lagervärdet .
forts. NOT 15
NOTER 110DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 17
Kundfordringar
31 december 31 december
2023 2022
Kundfordringar
2 436
3 027
Avsättning för förväntade kreditförluster
–125
–220
Netto kundfordringar
2 311
2 807
31 december 31 december
Avsättning för förväntade kreditförluster 2023 2022
Belopp vid årets ingång
–220
–150
Avsättning för rörelseförvärv
0
0
Avsättning reserv för osäkra fordringar
84
–64
Fordringar som skrivits bort under året som
osäkra fordringar
3
13
Outnyttjade belopp som har återförts
5
4
Omräkningsdifferenser och övriga förändringar
3
–23
Belopp vid årets utgång
–125
–220
31 december 31 december
Åldersanalys kundfordringar 2023 2022
Kundfordringar som varken är förfallna eller
nedskrivna
1 932
2 219
Förfallna:
mindre än 1 månader
147
300
1–6 månader
232
288
6–12 månader
29
74
mer än 12 månader
97
145
Summa förfallna
504
807
Avsättning för förväntade kreditförluster
–125
–220
Utgående redovisat värde, netto
2 311
2 807
Kundfordringar är belopp som ska betalas av kunder i den löpande affärsverk
-
samheten och förväntas regleras inom 12 månader. Kundfordringar redovisas
inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med
tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med avsättning för förväntade
kreditförluster .
Per den 31 december 2023 uppgick avsättning för förväntade kreditförluster för
koncernens kundfordringar till 125 miljoner kronor (220). Det huvudsakliga skälet
till minskningen, är kopplat till minskning av koncernens utestående kundford
-
ringar samt omräkningseffekter.
Förväntade kreditförluster på kundfordringar
Koncernens metod för nedskrivning av finansiella tillgångar är en förlustmatris som
är utformad i enlighet med nedskrivningsmodellen för finansiella tillgångar i IFRS
9. För att stödja och harmonisera arbetet inom koncernen har företagsledningen
tagit fram en beräkningsmatris för beräkning av reserv för förväntade kreditförluster.
Dometic Group redovisar förväntade kreditförluster över kundfordringarnas
förväntade livslängd. Historisk information om koncernföretag, med avseende
på tidigare kreditförluster och åldersanalys, används för att göra prognoser om
framtida kreditförluster. Dessutom används nuvarande och framåtblickande
information om koncernföretag för att skapa en bild av nuvarande och förväntade
framtida förluster.
Dometic tillämpar den förenklade metoden för att värdera förväntade kreditför
-
luster för kundfordringar under dess löptid för att hantera förlustavsättningar vid
varje bokslut.
Kreditrisker
Kreditrisk är uppdelad i två kategorier: kreditrisk i kundfordringar och finansiell
kreditrisk (se not 3 om finansiell riskhantering och finansiella instrument).
Koncernen har ingen väsentlig koncentration av kreditrisker. Koncernen
har fastställda riktlinjer för att säkerställa att produkter säljs till kunder med god
betalningshistorik. Dometic Group och alla dess dotterbolag använder kreditupp
-
lysningar för att fastställa kreditgränser för nya kunder. I större delen av Europa
använder koncernen kreditförsäkringar för att begränsa kreditrisken och för att
erhålla kreditupplysningar om kunder.
Remburser används för att säkerställa betalningar från kunder som är verksamma
på tillväxtmarknader, i synnerhet på marknader med instabila politiska och/eller
ekonomiska förhållanden. Genom att banker bekräftar remburser minskar kreditris
-
kexponeringen för koncernen.
Avsättningen för förväntade kreditförluster utvärderas regelbundet .
Moderbolaget
Moderbolaget har betydande fordringar från dotterbolag och bedömningen av
förväntad kreditförlust visar obetydliga belopp.
NOT 18
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
31 december 31 december
2023 2022
Förutbetalda hyror
8
18
Förutbetalda försäkringspremier
103
104
Förutbetalda finansieringskostnader
2
5
Förutbetalda marknadsföringskostnader
16
21
Förutbetalda personalkostnader
2
2
Förutbetalda administrationskostnader
77
56
Förutbetalt förbrukningsmaterial
4
16
Övriga förutbetalda kostnader
29
18
Upplupen ränta
0
42
Övriga upplupna intäkter
6
7
Total
248
289
Moderbolaget
Moderbolagets förutbetalda kostnader och upplupna intäkter uppgick till 14
miljoner kronor (9), varav förutbetalda administrationskostnader 10 miljoner kronor
(5), förutbetald försäkring 4 miljoner kronor (4) och upplupna räntebelopp 0
miljoner kronor (0).
NOTER 111DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 19
Avsättningar för pensioner
Pensionsförpliktelser
Dometic Group har både förmånsbestämda och avgiftsbestämda planer. Planerna
finansieras vanligen genom betalningar till försäkringsbolag eller förvaltande
fonder, bestämda enligt periodiska aktuariella beräkningar. De största förmånsbe
-
stämda planerna finns i USA och Tyskland.
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken koncernen
betalar fasta avgifter till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkrings
-
planer på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga ytterligare
betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna redovisas som
personalkostnader när de förfaller till betalning. Förutbetalda avgifter redovisas
som en tillgång under förutsättning att en återbetalning eller reduktion av framtida
betalningar sker.
Utmärkande för förmånsbestämda planer är att de anger ett belopp för den
pensionsförmån en anställd erhåller efter pensionering, vanligen baserat på en
eller flera faktorer såsom ålder, tjänstgöringstid och lön. Den skuld som redovisas
i balansräkningen avseende förmånsbestämda pensionsplaner är nuvärdet av den
förmånsbestämda förpliktelsen vid rapportperiodens slut med avdrag för verkligt
värde på förvaltningstillgångarna. Den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen
beräknas årligen av oberoende aktuarier med tillämpning av en aktuariell metod,
-
den så kallade ”Projected Unit Credit Method”. Nuvärdet av den förmånsbestämda
förpliktelsen fastställs genom diskontering av uppskattade framtida utbetalningar
med användning av räntesatsen för högkvalitativa företagsobligationer som är
utställda i samma valuta som ersättningarna kommer att betalas i, och med löptider
jämförbara med den aktuella pensionsförpliktelsen. Diskonteringsräntan baseras
på index för företagsobligationer och statsobligationer med samma löptid som
underliggande pensionsplaners skulder. Aktuariella vinster och förluster till följd
av erfarenhetsbaserade justeringar och förändringar i aktuariella antaganden
redovisas i övrigt totalresultat under den period då de uppstår. Kostnader
avseende tjänstgöring under perioden och tidigare perioder redovisas direkt i
resultaträkningen. Räntekostnader på förmånsbestämda planer och ränteintäkter
på förvaltningstillgångar redovisas i finansnettot. Återstående poster redovisas i
rörelseresultatet under kostnader för sålda varor, försäljnings- eller administrations
-
kostnader, beroende på vilken funktion den anställde tillhör.
Övriga förpliktelser för ersättning
efter avslutad anställning
Vissa koncernföretag tillhandahåller sjukvårdsförmåner efter pensioneringen. De
förväntade kostnaderna för dessa förmåner periodiseras över anställningstiden
enligt samma redovisningsmetod som används för förmånsbestämda pensionspla
-
ner. Även dessa förpliktelser värderas årligen av oberoende aktuarier .
Risk
De åtaganden koncernen har genom sina förmånsbestämda pensionsplaner
och sjukvårdsförsäkringar sedan anställda har avslutat sin anställning innebär att
koncernen är utsatt för vissa risker. De väsentliga riskerna är följande:
a) Tillgångars volatilitet
Pensionsplanernas skulder beräknas med hjälp av en diskonteringsränta,
som bygger på företagsobligationers räntenivåer. Om det årliga utfallet av
pensionsplanernas tillgångar är lägre än diskonteringsräntan, kommer detta att
skapa ett underskott.
b) Förändringar i obligationsräntor
En minskning av företagsobligationernas räntenivåer kommer att öka pensions
-
planernas åtaganden.
c) Inflationsrisk
Pensionsförpliktelserna är relaterade till inflationen, och en högre inflation
kommer att leda till ett högre åtagande. Tillgångar knutna till pensionsplanerna
är antingen opåverkade av (obligationer med fast räntenivå) eller endast svagt
korrelerade med inflationen (aktieinstrument), innebärande att högre inflation
kommer att ge ett större underskott i planen. Inflationsrisken har påverkats givet
det makroekonomiska läget. Inflationsantaganden grundar sig bland annat på
långfristiga inflationsmål hos centralbanker.
d) Livslängdsantagande
Majoriteten av pensionsplanerna utlovar den anställde/medlemmen livsvarig
pensionsutbetalning. En ökning av den förväntade livslängden kommer därför
även att öka pensionsplanernas åtagande.
Förvaltningstillgångar, investeringsstrategi
och riskhantering
Koncernen har delegerat investeringar och fördelning av förvaltningstillgångarna
till externa leverantörer. Som en del av avtalet med de externa leverantörerna ingår
en investeringsstrategi som minimerar risken för förvaltningstillgångarna genom att
diversifierat sprida riskerna så att de matchar de framtida beräknade skulderna i de
olika pensionsplanerna.
Den svenska planen
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas
genom en försäkring i Alecta.
Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas
därför som en avgiftsbestämd plan. Vid utgången av 2023 uppgick Alectas
överskott i pensions planen till 178 procent (172), vilket bedöms tillfredställande.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade.
Av kostnaden för avgiftsbestämda planer utgör 7 miljoner kronor (9) premier till
Alecta. Beloppet förväntas inte förändras väsentligt för år 2024.
De belopp som redovisas i balansräkningen har fastställts enligt följande:
31 december 31 december
2023 2022
Nuvärde av fonderade eller delvis fonderade
förpliktelser
940
949
Verkligt värde förvaltningstillgångar
–628
–618
Nettoskuld avseende fonderade förpliktelser
312
331
Nuvärde av icke fonderade förpliktelser
205
196
Tillgångstak
1
Nettoavsättning i balansräkningen
517
528
Avstämning med balansräkningen
Förmånsbestämd plan, netto
517
528
Övriga ersättningar efter avslutad anställning
Avsättning för pensioner
517
528
NOTER 112DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Förändring av den förmånsbestämda förpliktelsen under året är följande:
31 december 31 december
2023 2022
Belopp vid årets ingång
1 145
1 383
Förmåner intjänade under året
9
12
Förmåner intjänade tidigare
Räntekostnader
53
30
Omvärderingar:
Effekter av ändrade demografiska antaganden
0
0
Effekter av ändrade finansiella antaganden
39
–372
Erfarenhetsbaserade justeringar
–3
–2
Omräkning av utländska valutor
–32
157
Utbetalda ersättningar
–67
–66
Förvärv
7
Avslutade pensionsplaner
–6
Belopp vid årets utgång
1 144
1 145
Förändring av verkligt värde på förvaltningstillgångarna under året
är följande:
31 december 31 december
2023 2022
Belopp vid årets ingång
618
681
Ränteintäkt
30
19
Omvärderingar:
Avkastning på förvaltningstillgångar,
exkl. ränta
41
–135
Omräkning av utländska valutor
–24
91
Tillskjutna medel från arbetsgivare
30
28
Utbetalda ersättningar
–67
–66
Förvärv
5
Avslutade pensionsplaner
–6
Belopp vid årets utgång
628
618
1)
1)
Inkl. administrationskostnader om 3 miljoner kronor (2).
31 december 31 december
2023 2022
Nuvärde av fonderade eller icke fonderade
förpliktelser
1 144
1 145
Nuvärde av förvaltningstillgångar
– 628
– 618
Tillgångstak
1
Nettoskuld avseende fonderade och icke
fonderade förpliktelser
517
528
31 december 31 december
Nettoskuld per land 2023 2022
varav fonderad plan Tyskland och USA
312
330
varav icke-fonderade planer
205
198
Belopp vid årets utgång
517
528
De total pensionskostnaderna i resultaträkningen är fördelade på följande sätt:
2023
2022
Förmåner intjänade under året och tidigare
13
14
Räntekostnader, netto
23
12
Årets kostnader avseende
förmånsbestämda pensionsplaner
36
26
Årets kostnader avseende
avgiftsbestämda pensionsplaner
107
83
Summa kostnader
som redovisas i resultaträkningen
142
109
1)
1)
Inkl. administrationskostnader om 3 miljoner kronor (2).
Omvärderingar inom Övrigt totalresultat uppgick till 9 miljoner kronor före skatt
(243).
Väsentliga antaganden avseende förmånsbestämda planer:
Huvudantaganden i
31 december 2023
31 december 2022
aktuariella beräkningar
Tyskland
USA
Övriga
Tyskland
USA
Övriga
Diskonteringsränta, %
3,48
4,97
3,92
4,02
5,22
3,50
Löne ökningar, %
2,80
3,00
4,46
2,50
3,02
3,28
Inflation, %
2,00
2,73
1,87
1,90
2,48
1,82
1)
1)
Vägt genomsnitt för övriga länder där koncernen har förmånsbestämda planer.
Indelning förvaltningstillgångar 31 december 31 december
huvudgrupper 2023 2022
Likvida medel
1
2
Aktieinstrument
305
313
Skuldinstrument
228
215
Fastigheter
13
6
Investeringsfonder
80
82
Belopp vid årets utgång
628
618
De förvaltade tillgångarna består främst av skuldinstrument, investeringsfonder
och aktiefonder. Samtliga tillgångar inom kategorin likvida medel, aktieinstrument,
skuldinstrument och fastigheter är tillgångar som har ett noterat pris på en aktiv
marknad. Inga förvaltade tillgångar består av finansiella instrument i Dometic Group
eller tillgångar som används inom Dometic Group. Förväntade tillskjutna medel till
planen nästa år uppgår till 33 miljoner kronor (31).
Skuldens genomsnittliga löptid är 8,89 år i Tyskland, 10,58 år i USA och 14,30 år
i övriga länder.
Känslighetsanalys
De aktuariella beräkningarna av koncernens pensionsförpliktelser och
pensionskostnader baseras på väsentliga antaganen. Dessa antaganden är
de mest väsentliga i termer av risker för förändringar i pensionsskulderna.
Se beskrivning i avsnitt ”Risk” i denna not. Nedan presenteras känslighetsanalysen
för väsentliga antaganden och dess möjliga påverkan på nuvärdet av koncernens
förmånsbestämda pensionsförpliktelser.
Påverkan på förpliktelsen, (+)
Mkr
Diskonteringsränta +1 %
–103
Diskonteringsränta –1 %
123
Inflation +0,5%
19
Inflation –0,5 %
–13
Löneökning +0,5 %
3
Löneökning –0,5 %
0
Livslängd +1 år
–30
Livslängd –1 år
32
forts. NOT 19
NOTER 113DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 20
Övriga avsättningar
Avsättningar Miljö- Avsättningar för Avsättning för Övriga
för garantier avsättningar återkallade produkter omstrukturering
avsättningar
Total
Ingående balans 1 januari 2022
294
18
3
28
236
578
Rörelseförvärv
1
0
1
Avsättningar/omvärderingar under året
5
0
0
419
32
457
Återföringar av outnyttjade belopp
–18
–34
–52
Ianspråktagna avsättningar
0
–165
–15
–180
Valutakursdifferenser
33
0
0
11
2
46
Utgående balans 31 december 2022
332
0
3
293
221
849
Avsättningarna består av:
Långfristig del
104
0
2
1
148
255
Kortfristig del
227
0
1
292
73
594
Total
332
0
3
293
221
849
Avsättningar Miljö- Avsättningar för Avsättning för Övriga
för garantier avsättningar återkallade produkter omstrukturering
avsättningar
Total
Ingående balans 1 januari 2023
332
0
3
293
221
849
Rörelseförvärv
Avsättningar/omvärderingar under året
–3
10
–22
62
48
Återföringar av outnyttjade belopp
31
31
Ianspråktagna avsättningar
–11
–246
–20
–276
Valutakursdifferenser
–11
0
6
3
–3
Utgående balans 31 december 2023
318
3
31
298
649
Avsättningarna består av:
Långfristig del
69
2
1
164
237
Kortfristig del
249
1
30
133
412
Total
318
3
31
298
649
Moderbolaget
Moderbolagets övriga avsättningar består av ersättningar efter avslutad anställning
om 74 miljoner kronor (65) och övrigt om 33 miljoner kronor (38),
totalt 107 miljoner kronor (104).
Avsättningar
Avsättningar för återställande av miljön, omstruktureringskostnader och rättsliga
anspråk redovisas när koncernen har en befintlig lagstadgad eller informell
förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde
av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt att en
tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Inga avsättningar görs för framtida
rörelseförluster.
Avsättningar värderas till nuvärdet av de utgifter som bedöms krävas för att
reglera förpliktelsen, beräknat på en räntesats före skatt som återspeglar aktuella
marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och de risker som är förknippade
med förpliktelsen.
Avsättningar för garantier
Inom den bransch där Dometic Group är verksam omfattas många produkter av
en garanti som ingår i priset och gäller under en förutbestämd tid. Avsättningar för
garantier beräknas baserat på tidigare erfarenhet av kostnaderna för reparationer
etc. Dometic erbjuder en standardgaranti, som normalt ligger inom intervallet två
till tre år. I vissa fall kan en utökad garanti erbjudas till kunden.
Miljöavsättningar
Dessa avsåg tidigare år avsättningar för att hantera elektriskt och elektroniskt avfall
enligt det så kallade WEEE-direktivet, men då det inte längre är aktuellt med denna
avsättning så har de återförts under året.
Avsättningar för återkallade produkter
Avsättningar för återkallade produkter är uppskattningar av framtida kassaflöden
som krävs för att reglera åtaganden. Sådana uppskattningar baseras på typen
av återkallande, rättsprocessen, den troliga omfattningen av skadorna samt hur
processen utvecklas. Dessutom tas hänsyn till utlåtanden och rekommendationer
från juridiska rådgivare och annan rådgivning i fråga om utfallet av processen och
erfarenhet från liknande fall. Tidpunkten för eventuella utflöden är osäker .
NOTER 114DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Avsättning för omstrukturering
Huvuddelen av omstruktureringsreserven förväntas användas inom tolv månader.
Under 2023 hade Dometic två pågående omstruktureringsprogram. Det första
programmet startades 2019 med ett mål om en årlig besparing på 400 miljoner
kronor, till en total kostnad på 750 miljoner kronor. Ett ytterligare program
tillkännagavs under det andra kvartalet 2022 med ett mål om en årlig besparing
på 200 miljoner kronor, till en total kostnad på 200 miljoner kronor. Programmen
slutfördes under 2023 och under året uppgick de totala kostnaderna avseende
de två programmen till –142 miljoner kronor (–499). de totala kostnaderna. Sedan
start har 24 anläggningar och ungefär 2 000 medarbetare påverkats, till en total
kostnad på –960 miljoner kronor (–817). Beloppen har beräknats utifrån före
-
tagsledningen bästa uppskattningar och justeras vid ändringar av dessa. Kost-
nadsberäkningen baseras på detaljerade åtgärdsplaner som förväntas förbättra
koncernens kostnadsstruktur och produktivitet, och inkluderar huvudsakligen
kostnader för uppsägning av personal samt andra direkta kostnader i samband
med avslutande av verksamhet. Kvarvarande avsättning per 31 december avser
huvudsakligen kostnader som ännu ej reglerats.
Övriga avsättningar
Övriga avsättningar består till exempel av övriga förmåner efter avslutad anställning
och andra förpliktelser där tidpunkten för eventuella utflöden är osäker .
NOT 21
Skulder till kreditinstitut
Per den 31 december 2023 var Dometic Groups utestående skulder till kredit-
institut följande:
Koncern
Moderbolag
31 dec. 31 dec. 31 dec. 31 dec.
Skulder till kreditinstitut 2023 2022 2023 2022
Långfristiga skulder
Banklån, USD
5 962
5 962
5 657
Banklån, SEK
2 000
2 000
2 000
Obligationslån, EUR
6 623
6 647
Obligationslån, SEK
1 750
1 000
1 750
1 000
16 335
15 304
16 335
15 304
Kortfristiga skulder
Obligationslån <1år, EUR
3 339
Upplupen ränta
245
205
245
227
245
3 544
245
3 566
Total
16 580
18 847
16 580
18 869
Skuldbeloppen inkluderar aktiverade transaktionskostnader som periodiseras
över lånens löptid och som per den 31 december 2023 uppgick till 43 miljoner
kronor (41).
Av koncernens långfristiga finansiella skulder förfaller samtliga till betalning inom
fem år efter balansdagen.
Upplåning
Dometic Group har ett Euro Medium Term Note (EMTN) program med ett ram
-
belopp om 1 500 miljoner EUR (16 615 miljoner kronor) för obligationsemissioner
på den europeiska kapitalmarknaden. Den 31 december 2023 var nominellt 600
miljoner EUR (6 646 miljoner kronor) utestående i publika och 1 750 miljoner SEK
utestående i bilaterala emissioner till fast ränta och med en genomsnittlig löptid
på 3,2 år. Upplåning under EMTN-programmet är en icke säkerställd förpliktelse
som rangordnas pari passu med övriga icke-efterställda oprioriterade fordringar.
Upplåningen är villkorad av att koncernen kan upprätthålla en räntetäckningsgrad,
beräknad proforma, på minst 2.0x vid varje utökning av upplåning.
Obligationslån
Emitterat
Förfall
Belopp
Räntesats, %
EUR 300 m
2026
3,00
EUR 300 m
2028
2,00
SEK 1 000 m
2025
1 000
5,10
SEK 750 m
2026
750
6,25
Total
8 396
Dometic Group har även en syndikerad banklånefacilitet med fem relationsbanker
bestående av långfristig upplåning i USD samt en revolverande kreditfacilitet i EUR.
Den 31 december 2023 uppgick USD lånen till 5 981 miljoner kronor (5 667). Den
revolverande kreditfaciliteten under vilken lån och bankgarantier kan dras i flera
valutor, uppgick till 2 215 miljoner kronor, varav 60 miljoner kronor utnyttjades för
bankgarantier den 31 december 2023.
Dometic har även ett bilateralt banklån, garanterat av Exportkreditnämnden
(EKN), som den 31 december 2023 uppgick till 2 000 miljoner kronor (2 000 ).
Banklånen löper med rörlig ränta baserad på SOFR eller STIBOR och en
kreditmarginal som varierar beroende på koncernens nettoskuld i förhållande till
EBITDA.
Banklånefaciliteterna är inte säkerställda. De rangordnas pari passu med övriga
icke-efterställda oprioriterade fordringar i bolaget och villkoras av på banklåne
-
marknaden sedvanligt förekommande kommersiella restriktioner och finansiella
åtaganden (s.k. ”kovenanter”) för Dometic Group och dess dotterbolag. Restriktio
-
nerna begränsar förmågan att, bland annat, lämna säkerhet i eller avyttra tillgångar,
göra företagsförvärv samt utöka extern skuldsättning i dotterbolagen. De finansiella
covenanterna som testas kvartalsvis är nettoskuld i förhållande till EBITDA och
räntetäckningsgrad. Per 31 december 2023 bedöms marginalen mot de finansiella
kovenanterna vara på en tillräcklig nivå.
Dometic Group har även ett certifikatprogram på 3 000 miljoner kronor (3 000)
med möjlighet att emittera företagscertifikat i svenska kronor och euro med löpti
-
der på mellan en månad och ett år. Den 31 december 2023 var 0 miljoner kronor
(0) emitterat under programmet.
Vissa kinesiska dotterbolag inom Dometic Group har beviljade lokala bank faci
-
liteter. Per den 31 december 2023 uppgick dessa faciliteter till 904 miljoner kronor
(556), varav – miljoner kronor (–) utnyttjades för lokala lån. Dessa faciliteter är delvis
säkerställda i form av pantsättning av fasta tillgångar i de kinesiska dotterbolagen .
forts. NOT 20
NOTER 115DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Räntebärande skulder
Koncernens fastställda räntebärande skuld om 16 851 miljoner kronor (19 170)
inkluderar följande poster: obligationslån 8 396 miljoner kronor (11 016),
syndikerad banklånefacilitet 5 981 miljoner kronor (5 667), EKN-garanterad
banklånefacilitet 2 000 miljoner kronor (2 000), aktiverade transaktionskost
-
nader –43 miljoner kronor (–41) samt avsättningar för pensioner 517 miljoner
kronor (528). Derivatskulder kopplade till ränteswappar uppgick till – miljoner
kronor (–). Se tabell nedan för ytterligare information avseende ränta och
förfallostruktur på koncernens räntebärande skulder (se not 19 för information
angående avsättning för pension).
Mkr
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
8 000
2024
2025
2026
2027
2028
SEK lån EKN
SEK obligation
EUR obligationer
US
Förfalloprofil
forts. NOT 21
31 december 2022
Valuta
Mkr
Ränta, %
Marginal, %
Slutbetalningsår
Syndikerade banklån
Dometic Group AB
USD
2 191
5,98
1,90
2024
Dometic Group AB
USD
3 476
5,98
1,90
2025
Syndikerad revolverande lånefacilitet
Dometic Group AB
EUR
1,50
2024
Obligationslån
Dometic Group AB
EUR
3,00
2023
Dometic Group AB
EUR
3,00
2026
Dometic Group AB
EUR
2,00
2028
Dometic Group AB
SEK
1 000
5,10
2025
EKN-garanterad banklånefacilitet
Dometic Group AB
SEK
3,98
1,95
2025
Total
18 683
31 december 2023
Valuta
Mkr
Ränta, %
Marginal, %
Slutbetalningsår
Syndikerade banklån
Dometic Group AB
USD
3 338
7,52
2,16
2025
Dometic Group AB
USD
2 203
7,81
2,45
2026
Dometic Group AB
USD
441
8,36
3,07
2026
Syndikerad revolverande lånefacilitet
Dometic Group AB
EUR
2,00
2026
Obligationslån
Dometic Group AB
SEK
1 000
5,10
2025
Dometic Group AB
EUR
3,00
2026
Dometic Group AB
SEK
750
6,25
2026
Dometic Group AB
EUR
2,00
2028
EKN-garanterad banklånefacilitet
Dometic Group AB
SEK
6,05
1,95
2025
Total
16 377
Marginalerna i tabellen är de räntemarginaler som gäller i de syndikerade bank lånefaciliteterna per balansdagen.
NOTER 116DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 22
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen
Moderbolag
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Förutbetalda intäkter för
förlängda garantier
14
9
Upplupna personal-
kostnader
27
7
Upplupen bonus till
kunder
Upplupen ränta
Upplupna produktions
-
kostnader
45
35
Upplupna administra
-
tionskostnader
137
108
8
13
Upplupna marknads-
föringskostnader
24
32
Upplupna finansiella
kostnader
4
9
Ersättningsanspråk för
produktansvar
105
99
Övriga upplupna
kostnader
59
68
Total
1 407
1 371
280
248
NOT 24
Eventualförpliktelser
Den förra ägaren av Igloo, ACON, lämnade in en stämningsansökan mot Dometic
under sista kvartalet 2022, med vissa anspråk relaterade till aktieköpsavtalet
(”Stock Purchase Agreement”, ”SPA”). Dometic är övertygad om att stämnings-
ansökan helt saknar grund, bestrider den med eftertryck och har inlämnat motkrav
mot ACON gällande deras agerande under, och bristande efterlevnad av, SPA.
Per utgången av 2023 är parterna engagerade i förberedelseprocessen (”disco
-
very process”) och rättegången förväntas äga rum i första kvartalet 2025. Dometic
bedömer att denna process inte har väsentlig påverkan på koncernens affärsverk
-
samhet eller finansiella ställning. I övrigt finns inga väsentliga eventualförpliktelser
per 31 december 2023 (–).
NOT 23
Ställda säkerheter
Per den 31 december 2023 hade säkerheter om 370 miljoner kronor (347) ställts
för del av de lokala bankfaciliteterna i Kina.
Moderbolaget
Det finns inga ställda säkerheter i moderbolaget per 31 december 2023 (–).
NOT 25
Specifikation till kassafdesanalys
Koncernen
Moderbolag
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Likvida medel omfattar
Kassa och bank-
tillgodohavanden
4 348
4 399
0
0
Summa likvida medel
4 348
4 399
0
0
Justering för ej likvidi
-
tetspåverkande poster
Avskrivningar
(not 8, 14 och 15)
1 525
1 477
0
0
Valutakursdifferenser
–76
218
–31
–102
Övrigt
63
–5
Summa poster som inte
påverkar kassaflödet
1 512
1 898
–36
–102
Övriga finansiella poster
Koncernen
Övriga finansiella poster inom finansieringsverksamheten uppgår till 123 miljoner
kronor (45) och består av betalda pensioner –31 miljoner kronor (–28), realiserat
resultat finansiella säkringar 261 miljoner kronor (95), betalda finansiella avgifter
–28 miljoner kronor (–19) samt övrigt –79 miljoner kronor (–3) .
Moderbolaget
Övriga finansiella poster inom finansieringsverksamheten uppgår till 6 142 miljoner
kronor (–) och består huvudsakligen av netto av utlåning till dotterbolag och
amorteringar.
Avstämning skulder i finansieringsverksamheten samt förändringar
i kassaflöden och icke-kassaflödes påverkande förändringar
Likvida medel omfattar kassa, inlåning i bank, andra kortfristiga likvida placeringar
med löptider på som längst tre månader samt checkräkningskrediter. Utnyttjade
checkräkningskrediter redovisas som upplåning bland kortfristiga skulder i balans
-
räkningen. Per balansdagen 31 december 2023 har inga checkräkningskrediter
utnyttjats (–) .
NOTER 117DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncernen
Förändringar i kassaflöden
Icke-kassaflödespåverkande förändringar
Förändring Förändringar
Kassaflöde från Amortering skulder Nyupptagna lån från
Omklassificering finan
-
upplupen ränta och i förmånsbestämda
2022
Den 1 januari
likvida medel till kreditinstitut kreditinstitut siella skulder
avgifter
Omräkningseffekter
förpliktelser
Den 31 december
Banklån, långfristiga
6 903
17
7 657
Banklån, kortfristiga
Obligationslån, långfristiga
9 196
1 000
–3 130
7
7 647
Obligationslån, kortfristiga
3 130
3 339
Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser
–176
Upplupen ränta
137
69
16 940
1 000
69
1 543
–176
19 376
Likvida medel
4 408
–9
4 399
Nettoskuld
12 531
14 977
örändringar i kassaflöden
Icke-kassaflödespåverkande förändringar
Nya/avslutade
2022
Den 1 januari
Leasingavgifter
Leasingränta
leasingavtal under året
Omräkningseffekter
Den 31 december
Leasingskulder
1 114
–343
–36
196
160
1 091
Koncernen
Förändringar i kassaflöden
Icke-kassaflödespåverkande förändringar
Förändring Förändringar
Kassaflöde från Amortering skulder Nyupptagna lån från
Omklassificering finan
-
upplupen ränta och i förmånsbestämda
2023
Den 1 januari
likvida medel till kreditinstitut kreditinstitut siella skulder
avgifter
Omräkningseffekter
förpliktelser
Den 31 december
Banklån, långfristiga
7 657
–2 172
2 728
–9
–243
7 962
Banklån, kortfristiga
Obligationslån, långfristiga
7 647
7
–31
8 373
Obligationslån, kortfristiga
3 339
–3 582
Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser
–11
517
Upplupen ränta
40
19 376
–5 754
3 478
38
–31
–11
17 096
Likvida medel
4 399
–51
4 348
Nettoskuld
14 976
12 748
örändringar i kassaflöden
Icke-kassaflödespåverkande förändringar
Nya/avslutade
2023
Den 1 januari
Leasingavgifter
Leasingränta
leasingavtal under året
Omräkningseffekter
Den 31 december
Leasingskulder
1 091
–355
–60
1 439
–10
2 104
forts. NOT 25
NOTER 118DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Moderbolaget Förändringar i kassaflöden Icke-kassaflödespåverkande förändringar
2022 Den 1 januari
Kassaflöde från
likvida medel
Amortering skulder
till kreditinstitut
Nyupptagna bank/
obligationslån
Omklassificering finan
-
siella skulder
Förändring
upplupen ränta och
avgifter Omräkningseffekter
Förändringar
i förmånsbestämda
förpliktelser Den 31 december
Banklån, långfristiga 6 903 14 740 7 657
Banklån, kortfristiga
Obligationslån, långfristiga 9 196 1 000 –3 130 7 575 7 647
Obligationslån, kortfristiga 3 130 209 3 339
Upplupen ränta 137 91 227
16 236 1 000 91 1 543 18 870
Likvida medel
Nettoskuld 16 236 18 870
Moderbolaget Förändringar i kassaflöden Icke-kassaflödespåverkande förändringar
2023 Den 1 januari
Kassaflöde från
likvida medel
Amortering skulder
till kreditinstitut
Nyupptagna bank/
obligationslån
Omklassificering finan
-
siella skulder
Förändring
upplupen ränta och
avgifter Omräkningseffekter
Förändringar
i förmånsbestämda
förpliktelser Den 31 december
Banklån, långfristiga 7 657 –2 172 2 728 –9 –242 7 962
Banklån, kortfristiga
Obligationslån, långfristiga 7 647 750 7 –31 8 373
Obligationslån, kortfristiga 3 339 –3 582 243
Upplupen ränta 227 18 245
18 870 –5 754 3 478 16 –31 16 579
Likvida medel
Nettoskuld 18 870 16 579
forts. NOT 25
NOTER 119DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 26
Aktier i dotterbolag
Dometic Group AB (publ)
Organisations
-
Andel av eget
2023,
Redovisat
Bolagsnamn
nummer
Säte
Antal aktier
kapital i % värde Mkr
Direkta aktieinnehav
Dometic Group Services AB
556829-4416
Solna, Sverige
50 000
100
0
Dometic Holding AB
556677-7370
Solna, Sverige
1 001
100
11 831
Dometic Sweden AB
556598-2674
Solna, Sverige
22 100 000
100
4 396
Total
16 228
Andel av eget
Bolagsnamn
Organisationsnummer
Säte
kapital i %
Dometic (Zhuhai) Technology Co Ltd
91440400729235971W
Kina
100
Jiaxing Igloo Trading Co., Ltd.
91330424MA2CW4T36Y
Kina
100
Shenzhen Cool Gear Trading Company Limited
914403003415011612
Kina
100
Dometic Korea Co., Ltd
295-88-01153
Korea
100
DHAB II S.á r.l
B148161
Luxemburg
100
Ensambladora Ventura de Mexico, SA de CV
462685007
Mexiko
100
Dometic MX S de RL de CV
DMX011121UB6
Mexiko
100
Cadac Europe B.V.
08104966
Nederländerna
100
Dometic Benelux B.V.
20051965
Nederländerna
100
Dometic Netherlands Holding B.V.
06050846
Nederländerna
100
Sierra Netherlands Coöperatief U.A
59086122
Nederländerna
100
Andel av eget
Dometic Norway AS
841914422
Norge
100
Bolagsnamn
Organisationsnummer
Säte
kapital i %
Dometic New Zealand Ltd
2084564
Nya Zeeland
100
Indirekta innehav
Dometic Poland Sp. z o.o.
0000374897
Polen
100
Dometic Australia PTY LTD
086366305
Australien
100
Dometic RUS Limited Liability Company
1107746208338
Ryssland
100
Dometic Power and Control (Enerdrive) Pty Ltd.
650216381
Australien
100
Dometic Switzerland AG
CH-020.3.906.004-9
Schweiz
100
Front Runner Vehicle Distribution AU Pty Ltd
77 627 620 517
Australien
100
Dometic Pte Ltd
200003050k
Singapore
100
Front Runner Vehicle Distribution AU Pty Ltd
169 275 647
Australien
100
Dometic Slovakia s.r.o.
31617298
Slovakien
100
Dometic Belgium Awnings NV
0559910229
Belgien
100
Dometic Spain SL
C.I.F.: B82837071
Spanien
100
Dometic Denmark A/S
25 70 51 30
Danmark
100
Dometic Mobile Cooking UK Ltd
06833828
Storbritannien
100
Dometic Finland Oy
0885413-1
Finland
100
Dometic UK Ltd.
04190363
Storbritannien
100
Dometic S.A.S
438636425
Frankrike
100
Dometic UK Awnings Ltd
05964899
Storbritannien
100
Dometic Middle East FZCO
2774
Förenade Arabemiraten
100
Dometic UK Blind Systems Ltd
02504653
Storbritannien
100
Dometic Asia Co. Ltd.
14979283-000-02
Hongkong
100
Dometic AB
556014-3074
Sverige
100
Dometic Asia Holding Co. Ltd.
17208219-000-07
Hongkong
100
Dometic Scandinavia AB
556305-2033
Sverige
100
United Cooling Technologies Ltd
33068249-000-07
Hongkong
100
Dometic Sweden Tidaholm AB
556528-1093
Sverige
100
Dometic Impex Co. Ltd
22342626-000-03
Hongkong
100
Igloo EMEA AB
559388-7093
Sverige
100
Igloo Holdings Asia Limited
64932051-000-06
Hongkong
100
WAECO Sweden WSE AB
559403-8464
Sverige
100
Dometic Italy Marine S.r.l.
08934890156
Italien
100
Dometic (Pty) Ltd
1973/010155/07
Sydafrika
100
Dometic Italy S.r.l.
00718330400
Italien
100
Front Runner Racks 2000 (Proprietary) Limited
1999/023159/07
Sydafrika
100
SMEV S.r.l.
03410350247
Italien
100
Front Runner Vehicle Outfitters Proprietary Ltd
1998/014127/07
Sydafrika
100
Dometic Mobile Power Italy S.r.l.
02065080687
Italien
100
Dometic Mobile Power Germany GmbH
HRB 6060
Tyskland
100
Dometic KK
0104-01-045566
Japan
100
Dometic Vehicle Outfitters EU GmbH
HRB 215760
Tyskland
100
Dometic Marine Canada Inc.
853832533RC0003
Kanada
100
Dometic Germany Holding GmbH
HRB 5557
Tyskland
100
Valterra Power CA, Ltd
704399724BC0001
Kanada
100
Dometic GmbH
HRB 5558
Tyskland
100
Dometic (Shenzhen) Trading Co Ltd
91440300594318592P
Kina
100
Dometic Light Systems GmbH
HRB 7855
Tyskland
100
Dometic (Shenzhen) Electronics Co Ltd
91440300618885496F
Kina
100
Dometic Germany Krautheim GmbH
HRB 7731
Tyskland
100
NOTER 120DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Andel av eget
Bolagsnamn
Organisationsnummer
Säte
kapital i %
Dometic Germany GmbH
HRB 3716
Tyskland
100
WAECO Germany WSE GmbH
HRB 14141
Tyskland
100
Dometic Zrt
Cg.16-10-001727
Ungern
100
Balmar Acquisition Company LLC
35-2507978
USA
100
CDI Electronics LLC
63-0848240
USA
100
Cool Gear International. LLC
90-0634641
USA
100
Dometic Corporation
32-0145464
USA
100
Dometic Mexico LLC
3457538
USA
100
Ensambladora Holdings, LLC
46-2685007
USA
100
Front Runner Outfitters LLC
20-8700484
USA
100
I Products Corporation
33-0984483
USA
100
Igloo Acquisition Holdings Corp
26-3416632
USA
100
Igloo Products Asia HoldCo Inc
82-1119004
USA
100
Igloo Products Corp
36-3474772
USA
100
Marine Acquisition Corp.
27-5496404
USA
100
Marine Acquisition (US) Inc.
23-2467492
USA
100
Sierra International LLC
36-2643586
USA
100
Inca Products Acquisition Corp.
46-2862973
USA
100
Marine Digital Integration LLC
46-4518541
USA
100
Sierra Netherlands Holdings, LLC
46-3981447
USA
100
Treeline Capital LLC
20-8392940
USA
100
Valterra Power US, LLC
82-2205649
USA
100
Valterra Products, LLC
90-0974095
USA
100
ZampTech Sub LLC
82-4021581
USA
100
Dometic Austria GmbH
FN290460y
Österrike
100
Förändringsanalys av aktier i dotterbolag
31 december
2023
31 december
2022
Belopp vid årets ingång 16 228 16 228
Nedskrivningar
Belopp vid årets utgång 16 228 16 228
NOT 27
Transaktioner med närstående
Alla dotterbolag presenterade i not 26 anses vara närstående. Aktier och andelar
specificeras i not 26.
Leveranser av varor och tjänster sker mellan Dometic Groups bolag. Även
finansiella och immateriella tjänster tillhandahålls. Marknadsmässiga villkor och
marknadsmässigt pris tillämpas på alla transaktioner. Alla transaktioner mellan
koncernföretag elimineras i koncernredovisningen.
Administrativa kostnader i moderbolaget uppgick under året till –235 miljoner
kronor (–228) och av dessa vidarefakturerades 229 miljoner (225) till dotterbola
-
gen i enlighet med ett serviceavtal. De vidarefakturerade kostnaderna tas upp som
övriga rörelseintäkter i resultaträkningen.
Ersättning till ledande befattningshavare och medlemmar av styrelsen pre
-
senteras i not 9. Dometic Group har inte ställt ut garantier eller borgen till eller åt
styrelsemedlemmar eller ledande befattningshavare. Styrelsen har inte identifierat
några transaktioner med andra närstående parter.
forts. NOT 26
NOTER 121DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 28
Resultat per aktie och förslag till vinstdisposition
Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Dometic Group AB:s (publ) aktiekapital
uppgår till 798 750 kr fördelat på 319 499 993 aktier. Kvotvärdet är 0,0025 kronor
per aktie.
Viktat genomsnittligt antal utestående aktier
Genomsnittligt antal utestående aktier är samma antal som det nuvarande
antalet aktier.
31 december 31 december
Resultat per aktie 2023 2022
Resultat per aktie före utspädning
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare (tusental)
1 331 934
1 784 242
Genomsnittligt antal utestående aktier
319 499 993
319 499 993
Resultat per aktie före utspädning
(kr per aktie)
4,17
5,58
Resultat per aktie efter utspädning
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare (tusental)
1 331 934
1 784 242
Genomsnittligt antal utestående aktier
319 499 993
319 499 993
Resultat per aktie efter utspädning
(kr per aktie)
4,17
5,58
Förslag till vinstdisposition
Följande vinstmedel (tusental kronor) står till förfogande för årsstämman:
Balanserat resultat
11 643 612
Årets resultat
–319 533
Total
11 324 079
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande:
Till aktieägarna utdelas 1,90 kronor per aktie,
motsvarande totalt
607 050
I ny räkning överföres
10 717 029
Total
11 324 079
NOTER 122DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
forts. NOT 29
NOT 30
Händelser efter balansdagen
Todd Seyfert började på Dometic den 9 januari 2024 som ny chef för segmentet
Americas.
Dometic planerar att gå över till en ny segmentrapporteringsstruktur med sex
rapporterade segment, med start från rapporteringen av det första kvartalet 2024:
Igloo-verksamheten och övriga mobile cooling- och drinkware-verksamheter
planeras att konsolideras i ett nytt segment med namnet Mobile Cooling
Solutions.
Segmentet Global planeras att byta namn till Global Ventures. Other Global
Verticals planeras vara kvar som ett undersegment. Dometics utbud av mobila
strömförsörjningslösningar (Mobile Power Solutions) planeras att konsolideras
globalt och bli ett nytt undersegment inom segmentet Global Ventures.
Produktlösningarna för RV- och CPV-branscherna planeras att konsolideras i de
tre landfordonssegmenten (Land vehicle segments) Americas, APAC och EMEA.
Såväl OEM- och Service & Aftermarket-verksamheterna som andra fristående
produkter för landbaserade utomhus- och friluftsaktiviteter planeras att ingå.
Mobile Power Solutions-verksamheterna inom de tre landfordonssegmenten
planeras att rapporteras inom segmentet Global Ventures.
Segmentet Marine planeras att kvarstå som ett separat segment. Mobile Power
Solutions-verksamheten inom segmentet Marine planeras att rapporteras inom
segmentet Global Ventures.
Det har inte inträffat några andra väsentliga händelser med påverkan på den
finansiella rapporteringen efter balansdagen.
NOT 29
Rörelseförvärv
Förvärvade tillgångar och skulder, inklusive poster som inte har redovisats i det för-
värvade bolagets balansräkning, såsom varumärkes- eller kund relationstillgångar,
värderas till verkligt värde.
Värderingen av identifierbara tillgångar och skulder påverkas av den redovis
-
ningsmässiga miljö som det förvärvade bolaget har verkat i. Exempelvis påverkar
tillgång till erforderliga data och enligt vilken redovisningsnorm som de finansiella
rapporterna har upprättats samt omfattningen på erforderliga justeringar för en
anpassning till Dometic Groups redovisningsprinciper.
De inledande förvärvsanalyserna är preliminära, även om så noggranna upp
-
skattningar och bedömningar som möjligt har gjorts. Analyserna kan emellertid
behöva justeras längre fram. Samtliga förvärvsanalyser är föremål för slutjustering
senast 12 månader efter förvärvsdatum. Mot bakgrund av ovanstående har
Dometic valt att inte specificera orsakerna till att rörelseförvärvets redovisning
är preliminär, eller för vilka tillgångar och skulder den initiala redovisningen är
preliminär, förutsatt att det inte rör sig om väsentliga justeringar. Det är inte heller
praktiskt möjligt att sammanställa och redogöra för alla enskilda justeringar på ett
sätt som är till nytta för läsaren av de finansiella rapporterna.
Goodwill är generellt inte skattemässigt avdragsgillt.
2023
Dometic har inte genomfört några förvärv eller avyttringar under året.
Under året har Dometic genomfört betalningar av utestående tilläggsköpeskil
-
lingar och innehållna betalningar hänförligt till tidigare förvärv om –539 miljoner
kronor. I koncernens kassaflödesanalys redovisas dessa betalningar inom avsnitt
Kassaflöde från investeringar på rad ”Förvärv av verksamheter, netto förvärvade
likvida medel”.
Köpeskilling ännu ej erlagd
Köpeskilling ännu ej erlagd hänför sig till innehållna belopp och potentiell
tilläggsköpeskilling. Dessa skulder redovisas antingen som Övriga långfristiga
skulder och Övriga kortfristiga skulder i balansräkningen. Den potentiella tilläggs
-
köpeskillingens storlek är oftast beroende av prestationsmål för det förvärvade
bolaget under en viss tid. Redovisningsprincipen innebär att innehållna belopp
och tilläggs köpeskilling per förvärvsdatum redovisas till verkligt värde, baserad
på företagsledningens bästa bedömning i enlighet med IFRS 13. Förnyade
uppskattningar och bedömningar av verkligt utfall genomförs vid varje rapport
-
period. Information som erhållits efter förvärvet bedöms med avseende på om
denna information avser omständigheter som förelåg vid förvärvstidpunkten eller
i efterföljande period. Information som avser omständigheter som förelåg vid
förvärvstidpunkten redovisas som justering av förvärvsanalysen om denna fortsatt
är prelimärt upprättad. Per 31 december 2023 uppgår utestående skulder kopplat
till tilläggsköpeskillingar och innehållna belopp till 936 miljoner kronor, samtliga
klassificerade som kortfristiga skulder .
NOTER 123DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOT 31
Definitioner
AVSTÄMNING AV UPPGIFTER SOM INTE ÄR UPPRÄTTADE
ENLIGT IFRS MOT IFRS (ALTERNATIVA NYCKELTAL)
Dometic presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras
enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information
till investerare och ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets finansiella
utveckling, finansiella ställning och trender i verksamheten. Eftersom inte alla
företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med
mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som
en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. Se Dometics webbplats
www.dometicgroup.com för en detaljerad avstämning.
EBITDA
Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivningar.
EBITDA-marginal
Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivningar dividerat med nettoomsättning.
EBITA
Rörelseresultat (EBIT) före avskrivning av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar.
EBITA-marginal
EBITA dividerat med nettoomsättning.
EBITA före jämförelsestörande poster
Rörelseresultat (EBIT) före avskrivning för förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
och jämförelsestörande poster.
Genomsnittlig löptid på räntebärande skuld
Räntebärande skulder exklusive avsättningar till pensions och aktiverade transak
-
tionskostnader dividerat med antalet utestående dagar till förfall.
Justerat resultat per aktie
Periodens nettoresultat, exkluderarande påverkan från avskrivningar av förvärvs
-
relaterade immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster, dividerat med
genomsnittligt antal aktier.
Leverage ratio (Nettoskuld/EBTIDA)
Nettoskuld, exklusive avsättning för pensioner, upplupen ränta och aktiverade
transaktionskostnader i förhållande till de senaste tolv månadernas EBITDA före
jämförelsestörande poster och inklusive förvärv proforma. Eventuell deposition
hos skattemyndigheter behandlas som kontanta medel i denna beräkning.
Nettorörelsekapital
Består av lager och kundfordringar minus leverantörsskulder.
Nettorörelsekapital / Nettoomsättning
Genomsnitt nettorörelsekapital från de senaste fyra kvartalen dividerat med senaste
tolv månadernas rullande nettomsättning.
Nettoskuld
Total upplåning, inklusive avsättning för pensioner, upplupen ränta och aktiverade
transaktionskostnader, minus likvida medel.
Operativt kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter investeringar i anläggningstillgångar
exkl. betald skatt.
Organisk tillväxt
Försäljningsökning exkl. förvärv och avyttringar samt valutaeffekter. Kvartal beräk-
nas med jämförbar valuta, med tillämpning av senaste periodens snittkurs.
RoOC – Avkastning på operativt kapital
Rörelseresultat (EBIT) dividerat med operativt kapital. Baserat på genomsnittlig
EBIT för de senaste fyra kvartalen dividerat med operativt kapital för de senaste fyra
kvartalen, exkl. goodwill och varumärken för de föregående kvartalen.
Skuldsättningsgrad
Nettoskuld exkl. pensioner och upplupen ränta dividerat med totalt eget kapital.
NOTER 124DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
DEFINITIONER OCH NYCKELTAL
AM
Aftermarket (eftermarknad).
CPV
Commercial and Passenger Vehicles (transportfordon och personbilar).
I.A.C. Jämförelsestörande poster (Items affecting comparability)
Jämförelsestörande poster är händelser och transaktioner som har en väsentlig
finansiell påverkan och vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma vid
en jämförelse av periodens finansiella resultat med resultat för tidigare perioder.
Poster som inkluderas är exempelvis kostnader för omstruktureringsprogram,
kostnader hänförliga till större omvärderingar samt vinster och förluster hän
-
förliga till förvärv eller avyttringar av dotterbolag, eller större förvärvsrelaterade
transaktionskostnader.
Investeringar i anläggningstillgångar
Aktiverade utgifter avseende inköp av materiella och immateriella tillgångar.
LTM
Last Twelve Months”, Senaste tolv månaderna.
Nettoresultat
Periodens resultat.
OEM
Original Equipment Manufacturers (tillverkare av originalutrustning).
Operativt kapital
Räntebärande skulder plus eget kapital minus likvida medel.
Operativt kapital exkl. goodwill och varumärken
Räntebärande skulder plus eget kapital minus likvida medel, exklusive goodwill
och varumärken.
Produktutvecklingskostnader
Forsknings- och utvecklingskostnader inklusive aktiverade utgifter.
Resultat per aktie
Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RV
Recreational Vehicles (husvagnar/husbilar).
Räntebärande skulder
Skulder till kreditinstitut (inklusive aktiverade transaktionskostnader) samt
avsättningar till pensioner.
Rörelsekapital
Nettorörelsekapital plus övriga omsättningstillgångar minus övriga kortfristiga
skulder och avsättningar som hör till verksamheten. Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat (EBIT), resultat före finansiella poster och skatt.
Rörelseresultat (EBIT)Rörelsemarginal (EBIT-marginal)
Rörelseresultat (EBIT) dividerat med nettoomsättning.
Rörelsemarginal (EBIT-marginal)
Rörelseresultat (EBIT) dividerat med nettoomsättning.
Soliditet
Eget kapital dividerat med totala tillgångar.
Vinstmarginal
Nettoresultat dividerat med nettoomsättning.
ÖT
Övrigt totalresultat.
forts. NOT 31
NOTER 125DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
RSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Följande vinstmedel (Tkr) står till förfogande för årsstämman:
Balanserat resultat 11 643 612
Årets resultat –319 533
Total 11 324 079
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande:
Till aktieägarna utdelas 1,90 kronor per aktie, motsvarande totalt 607 050
I ny räkning överföres 10 717 029
Total 11 324 079
Styrelsen föreslår 15 april 2024 som avstämningsdag för rätt till utdelning.
Styrelsen har föreslagit att årsstämman 2024 beslutar om utdelning med
1,90 kronor per aktie. Med anledning av förslaget får styrelsen härmed avge
följande yttrande enligt 18 kap 4 § aktiebolagslagen.
Styrelsen finner att full täckning finns för moderbolagets bundna egna kapital
efter föreslagen utdelning.
Enligt styrelsens bedömning kommer moderbolagets och koncernens egna
kapital efter föreslagen utdelning att vara tillräckligt stort i förhållande till verksam
-
hetens art, omfattning och risker. Styrelsen har i detta beaktat bland annat moder-
bolagets och koncernens historiska utveckling, budgeterad utveckling, likviditets-
behov på kort och lång sikt samt det konjunktur- och makroekonomiska läget.
Moderbolagets och koncernens soliditet bedöms även efter den föreslagna
utdelningen vara god i förhållande till den bransch koncernen är verksam inom.
Utdelningen kommer inte att påverka moderbolagets och koncernens förmåga att
infria sina betalningsförpliktelser på kort eller lång sikt.
Styrelsen bedömer att moderbolaget och koncernen har god beredskap att
hantera såväl förändringar med avseende på likviditeten som oväntade händelser.
Styrelsen anser att moderbolaget och koncernen har förutsättningar att ta
framtida affärsrisker och även tåla eventuella förluster. Föreslagen utdelning
kommer inte att negativt påverka moderbolagets och koncernens förmåga att göra
ytterligare affärsmässigt motiverade investeringar i enlighet med styrelsens strategi.
Stockholm den 14 mars 2024
Fredrik Cappelen
Styrelsens ordförande
Mengmeng Du
Styrelseledamot
Jacqueline Hoogerbrugge
Styrelseledamot
Erik Olsson
Styrelseledamot
Rainer Schmückle
Styrelseledamot
Peter Sjölander
Styrelseledamot
Heléne Vibbleus
Styrelseledamot
Patrik Frisk
Styrelseledamot
Juan Vargues
Verkställande direktör och koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den 15 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Patrik Adolfson
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Anna Roszdestsvenskaya
Auktoriserad revisor
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med internationella redovisningsprinciper, IFRS, såsom dessa
har antagits av EU, och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en
rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande
översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, finan
-
siella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Styrelsen och verkställande direktören avger även Dometic Group AB (publ):s
hållbarhetsrapport för 2023. Hållbarhetsrapporten beskriver koncernens arbete
utifrån ekonomiska, miljömässiga och sociala aspekter. Rapporten är upprättad i
enlighet med Årsredovisningslagens krav.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION 126DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
REVISIONSBERÄTTELSE
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Dome
-
tic Group AB (publ) för år 2023 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 65–78. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
55–124 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovis
-
ningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbola-
gets finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseen
-
den rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2023
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 65–78.Förvalt
-
ningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balans-
räkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredo
-
visningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets och koncernens revisionsutskott i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bedöma risken
för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de
områden där verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar,
till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin
natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen
och verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat
övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till risk
för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att
kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till
koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i
vilken koncernen verkar.
Dometic Group har verksamhet i hela världen med 24 tillverknings- och mon
-
teringsanläggningar i 11 länder. Verksamheterna styrs och övervakas genom fem
segment – Americas, EMEA (Europa, Mellanöstern och Afrika), APAC ( Americas
och Asia Pacific), Marine och Global (består av affärsområdena Other global
verticals och Igloo). Avseende nettoomsättning per land (baserat på var kunderna
har sitt säte), utgör USA, Tyskland och Australien de största marknaderna och svarar
för 78 procent av koncernens totala nettoomsättning 2023.
De finansiella rapporterna för Dometic-koncernen omfattar omkring 60 rappor
-
terande enheter i 30 länder runtom i världen. I syfte att utarbeta vår övergripande
revisionsstrategi och -plan fastställde vi omfattningen av det arbete som skulle utfö
-
ras av dotterbolagsrevisorerna för de rapporterande enheterna. För att kunna uttala
oss om de finansiella rapporterna som helhet bedömdes ett 21 rapporterande
enheter som mest väsentliga och därför i scope för koncernrevisionen, bland annat
enheter i USA, Tyskland, Kina och Australien. I tillägg till detta har huvudansvarig
revisor har under året besökt verksamheter i Kanada (Marine) och Ungern syfte att
skapa en förståelse för verksamheten i dessa länder, göra en översiktlig genom
-
gång av den finansiella rapporteringen utifrån koncernens redovisningsprinciper
och enheternas interna kontroll. För att skräddarsy en ändamålsenlig revisions
-
strategi uppdaterade vi vår förståelse för, bland annat, organisation, strategiska
fokusområden och den övergripande kontrollmiljön. Vi har haft en rad intervjuer
med ledningen och har erhållit och läst väsentliga styrande dokument, verksam
-
hetsrapporter och annan relevant dokumentation. Utöver värderingen av goodwill
och lager, som är särskilt betydelsefulla områden i vår revision, med tanke på den
ökande uppskjuten skattefordran relaterad till underskottsavdrag, fokuserade vi
även på redovisningen av uppskjuten skattefordran samt bedömningen av stöd för
redovisningen likaså finansiering och likviditet.
Utöver koncernrevisionen som beskrivs ovan utförs lagstadgad granskning för
samtliga dotterbolag i koncernen som är föremål för sådana krav enligt landets
lagstiftning.
Vår revision utförs löpande över året. Under 2023, i samband med delårs-
rapporten för det tredje kvartalet och vid årsbokslutet, rapporterade vi våra mest
väsentliga iakttagelser till koncernledningen och Revisionsutskottet. Vid års-
bokslutet rapporterade vi även våra mest väsentliga observationer till styrelsen i sin
helhet. Avseende delårsrapporten för det tredje kvartalet avgav vi en översiktlig
granskningsberättelse.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlig
-
het. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de
finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan
uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighets
-
tal, däribland för den finansiella rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa
väsentlighetstal och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning
och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning,
samt att bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de
finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår profes
-
sionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandla
-
des inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om
dessa områden.
Till bolagsstämman i Dometic Group AB (publ), org.nr 556829-4390
REVISIONSBERÄTTELSE 127DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Värdering av goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod (inklusive väsentliga förvärv)
Goodwill, varumärken och övriga immateriella tillgångar uppgår till sammanlagt 34 miljarder kronor per den 31 december
2023, merparten har förvärvats externt, främst genom företagsförvärv. Dessa poster är inte endast väsentliga till sitt belopp utan
också till sin karaktär eftersom de påverkas av ledningens bedömningar. Av den anledningen har vi valt att betrakta värderingen
av goodwill, varumärken och övriga immateriella tillgångar som ett särskilt betydelsefullt område i vår revision, och den risk vi
specifikt fokuserade på är risken för att posterna är övervärderade.
Dometic Group har genomfört flera företagsförvärv som inkluderar immateriella tillgångar under de senaste. Det finns ett
antal moment där ledningens bedömningar och uppskattningar om framtida utfall är avgörande för redovisningen i samband
med förvärv.
Goodwill, varumärken och övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod prövas för nedskrivning på årlig
basis. För att fastställa om det finns ett nedskrivningsbehov används kassaflödesmodeller där ledningen beräknar framtida
kassaflöden utifrån budget och strategiska planer. Budget och prognoser baserar sig på antaganden som volym, pris och mix
för att fastställa framtida tillväxt och bruttomarginaler.
Goodwill, varumärken och immateriella tillgångar allokeras till de fem segmenten; EMEA, Americas, APAC, Marine och
Global som utgör lägsta kassagenererande enhet, den nivå på vilken nedskrivningsprövningen utförs. Ingen nedskrivning
redovisas av ledningen för dessa poster för räkenskapsåret 2023.
Se årsredovisningen not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar, not 14 Immateriella tillgångar och not 29 Rörelseförvärv.
Vid granskning av nedskrivningsbehov för goodwill, varumärken, samt andra förvärvsrelaterade immateriella tillgångar, har vi för
att säkerställa framförallt värderingen och riktigheten, utfört bland annat följande revisionsåtgärder:
Vid utvärderingen av antagandena, som redogörs för i not 14, samt vid kontrollen av att använd modell överensstämmer
med IFRS, har vi använt oss av PwC:s experter på värdering för att pröva och utvärdera använda modeller och metodik, samt
väsentliga antaganden.
På stickprovsmässig basis, prövat, utvärderat och utmanat informationen som använts i beräkningarna visavi Dometics
finansiella plan och, där möjligt, extern information. Vi har då fokuserat på antagna tillväxttal, utvecklingen av marginaler samt
diskonteringsränta per kassagenererande enhet. Vi har också följt upp riktigheten och den inneboende kvaliteten i bolagets
process för att upprätta affärsplaner och finansiella planer baserat på historiska utfall.
Kontroll av känsligheten i värderingen för negativa förändringar i väsentliga parametrar som på individuell eller kollektiv basis
skulle kunna medföra att ett nedskrivningsbehov föreligger. Kontroll av känsligheten i värderingen för negativa förändringar
i väsentliga parametrar som på individuell eller gemensam basis skulle kunna medföra att ett nedskrivningsbehov föreligger.
Som noteras i not 14 är den kassagenererande enhet som har minst marginal för nedskrivningsbehov Americas, därmed
är resultatet av nedskrivningsprövningen för denna kassagenererande enhet mest känslig för förändringar i antaganden.
Framtida utveckling av segmenten kommer löpande följas under kommande räkenskapsår.
Bedömning av att de upplysningar som ges i årsredovisningen är korrekta utifrån genomfört test av värdering, särskilt utifrån
upplysning om känsligheten i värderingarna.
Jämförelse av i årsredovisningen införda upplysningar mot kraven i IAS 36, och fann dem att vara i allt väsentligt uppfyllda.
Värdering av varulager
Varulager i koncernens balansräkning uppgår till 7,3 miljarder kronor per den 31 december 2023. Avsättning för inkurans
uppgår till 0,7 miljarder kronor. Värdering av varulager anses vara ett särskilt betydelsefullt område i vår revision som följd av
väsentlighet, komplexitet i underliggande beräkningar, ökade lagersaldon samt inslag av ledningens bedömningar.
Varulager återfinns på många tillverknings- och monteringsanläggningar i många länder. Varulager värderas till det lägsta av
anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet beräknas genom tillämpning av först-in-först-ut-metoden
(FIFU).
Värdering av varulager och avsättningar för inkurans kräver tydliga riktlinjer och präglas av ledningens bedömningar.
Vid fastställande av produktkalkyler finns ett antal avvägningar som behöver göras av företagsledningen som har påverkan på
de redovisade värdena. Det handlar bland annat om att fastställa normalproduktionsvolymer, valutakurser, råmaterialpriser samt
allokeringsnycklar för andra direkta och indirekta kostnader. Nettoförsäljningsvärdet är uppskattat försäljningspris i den löpande
verksamheten efter avdrag för tillämpliga rörliga försäljningskostnader.
Under året har lagerbalansen minskat till 9 miljarder kronor vid årets början till 7,3 miljarder kronor vid årets slut pga. att
Dometic fokuserade på att justera produktionskapaciteten och hantera inköpsnivåerna av lager.
Se Årsredovisningen not 16 Varulager för mer information om balansposten.
Vår revision har omfattat bland annat följande granskningsinsatser:
Granskning av koncernens redovisningsprinciper av varulager för att verifiera efterlevnad av IFRS.
Kartläggning och utvärdering processer för lagerredovisningen.
Granskning av den interna kontrollmiljön avseende värdering av varulager och test av identifierade nyckelkontroller inklusive
relevanta IT-system.
Stickprovsvis granskat råmateriallager mot faktiska inköpspriser. Utvärderat och bedömt rimligheten i produktkalkyler för
produkter i arbete och färdigvarulager.
Deltagit i inventeringar vid ett antal lagerplatser samt granskat periodisering av in- och utleveranser.
Tagit del av bolagets analys av trögrörlighet och nettoförsäljningspriser för att bedöma att bokfört värde är i linje med
redovisningsprinciper
Utvärdering av företagsledningens uppskattningar av inkuransreserver.
Granskat lämnade tilläggsupplysningar mot bokföring och annan räkenskapsinformation.
REVISIONSBERÄTTELSE 128DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–54, och 126–144. Den andra
informationen består även av ersättningsrapporten som vi har fått tillgång till före
datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktö
-
ren som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar
inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar
slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovis
-
ningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS,
så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och kon
-
cernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om
förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om
styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felak
-
tigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad
av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del
av revisionsberättelsen.
REVISIONSBERÄTTELSE 129DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Dome
-
tic Group AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvalt
-
ningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bola
-
gets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och
ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange
-
lägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktö-
ren ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar
och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring
ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen
eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision
som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder
eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Dometic Group AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsent
-
ligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns gransk
-
ning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare
i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Dometic Group AB
(publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund
för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rap
-
porten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och
verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt
är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som
utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrk
-
andeuppdrag och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för
kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav
i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef- rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka
åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen
som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget
REVISIONSBERÄTTELSE 130DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den
interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenlig
-
heten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncer
-
nens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt
noter i Esef- rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 65–78
och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap.
6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra
stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21, 113 97 Stockholm, utsågs till
Dometic Group AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 12 april 2023 och har
varit bolagets revisor sedan 2010.
Stockholm den 15 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Patrik Adolfson Anna Rozhdestvenskaya
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
REVISIONSBERÄTTELSE 131DOMETIC ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STYRNING AV HÅLLBARHET
OCH DETALJERAD INFORMATION
STYRNING AV HÅLLBARHET
Hållbarhet är en integrerad del av Dometics strategi.
Verkställande direktören och koncernledningen ansvarar för
att integrera hållbarhet i strategin och globala hållbarhetsi
-
nitiativ i de operativa verksamheterna, samt för att följa upp
rapportering och resultat. Dometics styrgrupp för hållbarhet
tar fram koncernens hållbarhetsagenda och säkerställer att
hållbarhet är en integrerad del av Dometics kärnvärden,
strategi, utbildning och kommunikation. Den interna
styrgruppen bedömer prioriteringar, övervakar framsteg
och utvärderar risker och möjligheter. Styrgruppen för
hållbarhet lämnar rekommendationer till Dometic Groups
ledning som fattar beslut i strategiska hållbarhetsfrågor.
I styrgruppens ansvar ingår också att sköta den löpande
dialogen med intressenter. Styrgruppen för hållbarhet
består av verkställande direktören och koncernchefen,
Head of Group Operations, Chief Technology Officer, Head
of Group Business Control, Global Sustainability Officer,
Global Head of Product Sustainability och Global Sustai
-
nability Controller. Segmentens styrgrupper för hållbarhet
utövar tillsyn över den segmentspecifika hållbarhetsstrategin
och ser till att koncernens övergripande agenda, policyer
och mått inom hållbarhet följs. Teamen för implementering
av hållbarhetsåtgärder är segment- och funktionsspecifika.
Dessa team upprättar handlingsplaner för att implementera
hållbarhetsstrategin, utföra centrala hållbarhetsåtgärder
samt rapportera om framsteg, prestationer och resultat.
Styrelsen ansvarar för den lagstadgade hållbarhetsrapporten
och de finansiella delårsrapporterna, som innehåller utvald
hållbarhetsinformation.
STYRDOKUMENT
Styrdokument godkänns av Dometics styrelse.
Uppförandekod
Finanspolicy (inklusive skatte-, treasury- och kreditpolicy)
Informationspolicy
Insiderpolicy
Internrevisionspolicy
Personuppgiftspolicy
IT-policy
Mångfalds- och inkluderingspolicy
ORGANISATION OCH STYRNING
INOM HÅLLBARHET
STYRELSEN
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖREN OCH
KONCERNLEDNINGEN
TEAM FÖR IMPLEMENTERING AV
HÅLLBARHETSÅTGÄRDER
KONCERNENS
STYRGRUPP FÖR
HÅLLBARHET
SEGMENTENS
STYRGRUPPER FÖR
HÅLLBARHET
DOMETICS UPPFÖRANDEKOD
Principerna i Dometics uppförandekod bygger på bola
-
gets kärnvärden, fokusområden inom hållbarhet samt
internationella lagar, normer och konventioner, som FN:s
Global Compact och andra internationella etiska riktlinjer
1)
.
Uppförandekoden kompletteras av en uppförandekod för
affärspartners. Dometic Groups juridik-, HR- och inköpsfunk
-
tioner övervakar efterlevnaden av uppförandekoden både
internt och bland bolagets affärspartner. Läs mer i avsnittet
Governance på sidorna 65–77.
KORRUPTIONSBEKÄMPNING
Dometics uppförandekod innehåller ett strikt förbud mot
medverkan i eller medhjälp till korruption i alla dess former,
vilket innefattar bedrägliga handlingar, bestickning, smörj
-
medelsbetalning och penningtvätt. Dometics relationer
med affärspartner baseras på högt ställda etiska standarder
och affärsmetoder som syftar till att stödja etiska beteenden
i hela värdekedjan. På så sätt stärker Dometic sitt varumärke
och bidrar till en sund marknadskonkurrens. Intern kontroll
tillsammans med Dometics riskramverk stöder principerna
i Uppförandekoden. Utbildning i intern kontroll ges för att
öka medvetenheten om interna kontrollåtgärder som en
del av den dagliga verksamheten. Effektiviteten i de interna
kontrollåtgärderna bedöms genom en självbedömning
och kontrolleras genom internrevision enligt en definierad
revisionsplan.
VISSELBLÅSARSYSTEM
Dometic har ett visselblåsarsystem, Dometic SpeakUp Line,
som är tillgängligt för rapportering på alla språk i koncernen.
Det erbjuder Dometics medarbetare en anonym kanal
för att rapportera affärsverksamhet eller beteenden som
eventuellt bryter mot uppförandekoden eller tillämpliga
lagar och bestämmelser. Dometics SpeakUp Line hanteras
av en oberoende tredje part för att garantera fullständig
integritet. Systemet ger medarbetarna möjlighet att
rapportera ärenden på sitt eget språk, antingen via en
webbsida eller via en avgiftsfri telefonlinje. Medarbetarna
uppmuntras att rapportera uppföranden som de anser är en
överträdelse av uppförandekoden och/eller tillämpliga lagar
och bestämmelser till sina chefer eller till en företrädare för
HR-avdelningen. Om omständigheterna är sådana att detta
inte är möjligt, om det föreligger en intressekonflikt, eller om
ärendet är av en känslig natur, uppmuntras att rapportering
sker via SpeakUp Line. Dometic förväntar sig att cheferna
tar itu med problemen och säkerställer en tillfredsställande
lösning i enlighet med uppförandekoden och/eller tillämp
-
liga lagar och bestämmelser.
Under året rapporterades totalt 23 påstådda överträ
-
delser av uppförandekoden och/eller tillämpliga lagar och
bestämmelser via Dometics SpeakUp Line. Inga bevis på
missförhållanden hittades i något av de påstådda fallen av
bedrägeri. Majoriteten av ärendena som var hänförliga till
arbetsrelationer hanterades inom respektive segment. I ett
ärende upptäcktes svagheter i interna processer, vilka sedan
förbättrades med stöd från funktionen Intern kontroll. Inga
ärenden anmäldes till polisen eller någon annan myndighet
och inte heller vidtogs några rättsliga åtgärder.
Anmälda påstådda överträdelser
Bedrägeri 1
Arbetsrelationer inklusive diskriminering
och trakasserier 19
Övrigt 3
DIALOG MED INTRESSENTER
Dometic har både direkta och indirekta kontakter med större
investerare, kunder, affärspartner, medarbetare och fack
-
föreningar. Under 2021 genomförde Dometic en strategisk
hållbarhetsöversyn baserad på makrotrender, det strategiska
ramverket och synpunkter från viktiga intressenter. Översynen
resulterade i att tre modifierade fokusområden identifierades:
People, Planet och Governance. Mål, nyckeltal och viktiga
aktiviteter har identifierats inom respektive fokusområde för
2024. Dometic arbetar aktivt med relevanta åtgärder för
1)
FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna, Internationella arbetsorganisationens förklaring om grundläggande principer och rättigheter på arbetsplatsen, OECD:s riktlinjer för multinationella företag,
FN:s vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter, FN:s konvention om barnets rättigheter samt affärsprinciper.
detAljerAd hållbArhetsinformAtion 132dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
varje område i syfte att ytterligare förstärka värdeskapandet
och efterlevnaden, och för att minska och begränsa hållbar
-
hetsriskerna. Dometic strävar efter att uppfylla kraven i den
nya EU-direktivet CSRD (Corporate Sustainability Reporting
Directive), tillsammans med de motsvarande europeiska
standarderna ESRS (European Sustainability Reporting Stan
-
dards). I enlighet med CSRD genomför Dometic en dubbel
väsentlighetsanalys. En central del av denna bedömning är
att förstå och adressera oro, prioriteringar och förväntningar
hos gruppens intressenter. Denna process inleddes under
2023 och kommer att fortsätta under 2024. Se översikten
på webbplatsen dometicgroup.com för mer information om
Dometics dialog med intressenter.
HÅLLBARHETSRISKER
Hållbarhetsrisker ingår i riskhanteringen inom Dometic.
Till dessa risker hör klimatrelaterade fysiska risker och
omställningsrisker, både ur ett strategiperspektiv och ett
genomförandeperspektiv. Styrgruppen för hållbarhet och
koncernledningen granskar och utvärderar regelbundet de
övergripande riskreduceringsåtgärdernas effektivitet. Läs
mer om riskhantering i avsnittet Risk och riskhantering på
sidorna 60–62 och klimatrisker på sidorna 63–64.
MILJÖPÅVERKAN
Dometic har produktion i Americas, EMEA och APAC. Tillverk
-
ningen består huvudsakligen av att montera samman kom-
ponenter som har köpts in från externa leverantörer. Andra
processer är bearbetning av metall, plåt och plast, svetsning,
vakuumformning, skumbearbetning, målning, sömnad och
lödning samt fyllning av köldmedier i kylaggregat.
Produktportföljen består av mobila kylboxar, kylskåp,
luftkonditioneringsenheter, fönster, styrsystem och annan
utrustning.
De viktigaste miljöaspekterna i produktionen är energi
-
förbrukning och avfall. Studier av den totala miljöpåverkan
från koncernens största produktgrupper under hela deras
livstid, det vill säga från produktion till användning och
slutligen återvinning, indikerar att den största miljöpåverkan
sker när produkterna används och därför är energieffektivitet
i användningsfasen ett viktigt miljömål. Koncernen har under
lång tid samlat in och övervakat miljödata från sina tillverk
-
ningsanläggningar och redovisar bland annat mängden
vattenförbrukning, energiförbrukning och koldioxidutsläpp
samt återvinning av avfall. Dometics produktionsenheter
justerar sina verksamheter, ansöker om nödvändiga tillstånd
och rapporterar till myndigheterna i enlighet med den lokala
lagstiftningen. Närmare information om tillstånd finns på
sida 62 i förvaltningsberättelsen.
Dometics produkter påverkas av lagar, regler och bestäm
-
melser på de olika marknaderna, framför allt i fråga om energi-
förbrukning, producentansvar för återvinning och hantering
av farliga ämnen. Dometic följer kontinuerligt förändringar i
lagar, regler och bestämmelser och genomför alla ändringar
som krävs i såväl produktutvecklingen som tillverkningen.
Produktsäkerhet och kontroll av kemiska ämnen
Dometics produkter berörs av fler än 100 specifika regelverk
runt om i världen och produkterna hamnar ofta i skarven mel
-
lan konsument- och fordonslagstiftning. Bolaget fortsätter
att stärka den globala kontrollen av kemiska ämnen för att
hantera konstant växande lagkrav kring kemiska ämnen och
trygga produktsäkerhet under produktens hela livslängd.
Dometics förteckning över ämnen som omfattas av begräns
-
ningar (RSL), som används i samråd med leverantörer, finns
på dometicgroup.com.
Köldmedier ingår i många av Dometics produkter. För att
minimera deras potentiellt negativa effekt fasar Dometic ut
köldmedier med hög GWP-faktor (faktor för global uppvärm
-
ningspotential) mot andra med lägre GWP-faktor som ändå
uppfyller tekniska specifikationer, inklusive säkerhetskrav.
Detta är särskilt viktigt för luftkonditioneringsprodukter och
de främsta åtgärderna riktas därför mot dessa.
CERTIFIERINGAR
En översikt över anläggningarnas certifieringar finns på
Dometics webbplats. Läs mer på dometicgroup.com.
detAljerAd hållbArhetsinformAtion 133dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
TAXONOMI
i enlighet med eU:s gröna taxonomi (eU 2020/852) har
dometic bedömt hur stor del av bolagets verksamhet
omfattas av taxonomis aktiviteter, respektive är för
-
enliga med taxonomin, vilket innebär att de uppfyller
de tekniska granskningskriterierna och de sociala
minimiskyddsåtgärderna.
Inkluderade verksamheter
Den del av verksamheten som tas upp i denna rapport inklu
-
derar ekonomiska aktiviteter inom Dometics affärsverksamhet
som, enligt taxonomiförordningen, skulle kunna definieras
som taxonomiförenliga. De tekniska granskningskriterierna
för potentiellt taxonomiförenlig ekonomisk verksamhet år
2023, är framförallt tillämpliga på den del av verksamheten
som fokuserar på miljömålet begränsning av klimatpåverkan
och övergång till en cirkulär ekonomi. Denna del av Dometics
verksamhet omfattar ett brett spektrum av aktiviteter som
specificeras i taxonomin, inklusive tillverkning av elektrisk och
elektronisk utrustning, förnybara energiteknologier, batterier
och energieffektiv utrustning för byggnader, med mera.
Dometics produkter är designade och avsedda för
utomhusbruk, vilket inte kategoriseras som hushållsprodukter
enligt EU:s energilagstiftning och omfattas således inte av tax
-
onomin enligt EU:s ramverk. Däremot är Dometic tillverkare
av teknik för förnybar energi, batterier och annan elektrisk
utrustning som omfattas av taxonomin enligt EU:s taxonomi
-
ramverk, även om vissa av produkterna helt och hållet köps in
som färdiga varor.
Den del av verksamheten som omfattas av målet begrän
-
sning av klimatpåverkan kategoriseras som “möjliggörande”,
medan de under cirkulär ekonomi klassificeras som “över-
gångsaktiviteter”. För att undvika dubbelrapportering, har
Dometic ett materialitetsperspektiv för de aktiviteter som kan
tillämpas under båda målen; detta baseras på var Dometic
har störst påverkan eller var risken är som störst.
Intäkter
intäkter från aktiviteter som omfattas
Dometics andel av den totala omsättningen som är förknippad
med aktiviteter vilka omfattas av taxonomin var 47 % under
2023. Denna andel är framför allt associerad med målet ”Över
-
gång till en cirkulär ekonomi” och inkluderar försäljning av
elektrisk och elektronisk utrustning för konsumentanvändning
samt reservdelar. Den återstående andelen avser miljömålet
”Begränsa klimatpåverkan” och inkluderar försäljning från
solpaneler, batterier och kylutrustning med en EU-energimärk
-
ning. Bland dessa finns minibarer, vinkylar och vissa specifika
kompressorkylboxar. Det är dock viktigt att notera att Dometic
handlar med produkter globalt medan taxonomin är en
EU-specifik reglering. Några av taxonomiregleringens tekniska
granskningskriterier hänvisar till EU:s märkningslagstiftning,
vilken endast gäller för produkter som handlas inom EU. Detta
innebär att samma produkter som handlas utanför EU inte
kan uppfylla taxonomis krav på grund av bristen på globala
enhetliga energimärkningsstandarder. Därför betraktas endast
försäljning inom EU-marknaden som applicerbar för taxonomi.
intäkter från förenliga produkter
EU-märkta vinkylar och minibarer är inte taxonomiförenliga
eftersom de inte uppfyller de tekniska granskningskriterierna
för energieffektivitet. Vissa av de kompressorkylboxar som
omfattas av taxonomin uppfyller de tekniska gransknings
-
kriterierna för energieffektivitet. Dock uppfyller de inte
DNSH-kriterierna enligt Bilaga C, se avsnittet nedan under
Användning och förekomst av kemikalier, eftersom de
innehåller komponenter med mässing med ett blyinnehåll
över 0,1% (v/v). Tillverkning av solpaneler och batterier för
solpaneler betraktas som en grön verksamhet enligt taxono
-
min. Men eftersom komponenterna innehåller mässing, som
i sin tur har blynivåer som överstiger 0,1 % (v/v), uppfylls inte
DNSH-kriterierna. Dometic har batterier utan bly och andra
DOMETICS REDOVISNING I ENLIGHET MED EU:S TAXONOMIFÖRORDNING
ämnen som anges i DNSH och anses därför uppfylla kriteri
-
erna för miljömässig hållbarhet. Deras andel i förhållande till
koncernens totala nettoomsättning är däremot försumbar.
Andel omsättning som omfattas av taxonomin motsvarar
den totala försäljningen av sålda artiklar/komponenter i
Dometics sortiment. Granskningskriterierna appliceras på
artikel-/komponentnivå för att förstå den totala påverkan
från de produkter som Dometic placerar på marknaden.
Basen motsvarar den totalt redovisade omsättningen för
räkenskapsåret (se koncernens totalresultat på sidan 79 och i
not 5). Policyerna för koncernens intäktsredovisning beskrivs
mer i detalj i not 6.
Kapitalutgifter (CapEx)
Andelen av Dometics investeringar som omfattas av taxono
-
min var 72 % under 2023. Merparten av investeringarna som
omfattas av taxonomin avser koncernens nyttjanderättstill
-
gångar i byggnader samt investeringar som har en koppling
till intäkter från verksamheter som omfattas av taxonomin. Ett
mindre bidrag kommer från investeringar i elbilar, laddstatio
-
ner och förbättring av byggnaders energieffektivitet.
Nyttjanderättstillgångar för byggnader som omfattas av
taxonomin motsvarar 98 % av årets nya leasingavtal som under
-
tecknats av koncernen. Dometic leasar primärt koncernens
tillverkningsanläggningar. Fastighetsägaren är vanligtvis ansva
-
rig för underhåll, renovering och reparationer, vilket innebär
att Dometic har begränsad möjlighet att påverka byggnadens
energieffektivitet. Där det är möjligt, arbetar dock Dometic till
-
sammans med fastighetsägaren för att minimera byggnadens
klimatpåverkan, exempelvis genom att konvertera till grön el,
installera solpaneler och vidta andra åtgärder som förbättrar
byggnadens energieffektivitet. Inga av årets nya nyttjanderätts
-
tillgångar i byggnader som omfattas av taxonomin uppfyller
kriterierna för att kunna klassificeras som miljömässigt hållbara,
detta eftersom de inte uppfyller energieffektivitetskraven
motsvarande nivå A i sin energideklarationsstandard.
Övriga investeringar relaterade till installationer, mindre
renoveringar, nya maskiner och teknisk utrustning etc. som
inte har en direkt koppling till koncernens produkter men
som ändå omfattas av taxonomin har inte haft någon väsent
-
lig påverkan på anläggningens totala energiprestanda och
uppfyller således inte kriterierna för miljömässig hållbarhet.
Andelen av Dometics nya leasingåtaganden för fordon
som omfattas av taxonomin motsvarar 2 %, där merparten
avser leasingavtal för elbilar. De tekniska granskningskrite
-
rierna för transport med personbilar och lätta motorfordon
visar att koldioxidutsläppen från avgaser inte får överstiga 50
g CO
2
/km. Elbilarna uppfyller de tekniska granskningskrite-
rierna, men på grund av begränsad transparens kan det inte
fastställas om billeverantörerna uppfyller DNSH-kriterierna.
Värdet av tillgångarna som omfattas av taxonomin mot
-
svarar anskaffningsvärdet för dessa genom totalt anskaffade
anläggningstillgångar inklusive nyttjanderättstillgångar under
innevarande rapporteringsperiod (se not 8, 14 och 15). Mate
-
riella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärdet
efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt
direkta kostnader hänförbara till tillgången för att få den på
plats i ett skick som gör att den kan nyttjas i verksamheten. I
de fall där en investering inte helt kan kopplas till en specifik
aktivitet i taxonomin används ett standardvärde baserat på
vilken utsträckning den specifika legala enheten omfattas av
taxonomin, samt i vilken grad den uppfyller kraven. Principen
används huvudsakligen när det gäller investeringar och
nyttjanderättstillgångar i maskiner och annan utrustning.
Men även vid investeringar av immateriella tillgångar så som
kundrelationer, aktiverade utvecklingskostnader, varumär
-
ken, patent, etc. Bruttoinvesteringar relaterade till IT-system
och goodwill omfattas inte av taxonomin.
Driftsutgifter (OpEx)
Enligt taxonomiförordningen ska driftsutgifter definieras som
direkta, ej aktiverbara, kostnader för dagligt underhåll som
kan kopplas till de tillgångar och produkter som omfattas
av taxonomin. Detta avser kostnader för forskning och
utveckling, kortfristig leasing, reparation och underhåll. De
drift utgifter som omfattas av taxonomin inkluderar en andel
för reparation och underhåll, samt kostnader kopplade till
detAljerAd hållbArhetsinformAtion 134dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
insamling, bearbetning och lagring av användardata från
Dometics produkter. Resterande kostnader bedöms som
försumbara eftersom den totala andelen som omfattas av
taxonomin utgör 4 %. Majoriteten av utgifterna som kan
relateras till produktutveckling avser produkter som i nuläget
inte omfattas av taxonomin. Nämnaren består av reparations-
och underhållskostnader, korttidsleasing och tillgångar
av lågt värde (not 8) samt produktutvecklingskostnader.
Reparations- och underhållskostnader presenteras som en
del av kostnader för råvaror och förnödenheter (not 6).
Orsakar inte betydande skada (DNSH)
Riskbedömning
Potentiella risker förknippade med omställning till en koldiox
-
idsnål ekonomi inkluderar såväl förändrade konsumentpre-
ferenser som skärpta lagar och bestämmelser. Riskramverket
anpassar koncernens strategiska mål med den strategiska
verktygslådan för genomförande, där klimatrisker och övriga
risker kontinuerligt identifieras, hanteras och rapporteras
(se sidorna 60–62). Mitigering av risker medför vanligtvis
kostnader. För att få en bättre förståelse av de finansiella
konsekvenserna av klimatrelaterade risker har Dometic valt
att tillämpa TCFD:s rekommendationer, se sidorna 63–64.
En livscykelanalys för en produkt används för att identifiera
en produkts sårbarhet och relaterade risker. Produktens
livscykel innefattar planering av produktgenerationer med
in- och utfasning av produkter och en reservdelsstrategi.
Dometic har genomfört livscykelanalyser för tre huvudsakliga
produktkategorier: minibarer, takmonterade klimatanlägg
-
ningar och kylboxar. Dessa studier används som underlag
för att upplysa om vilka framtida miljömässiga prioriteringar
som har en väsentlig och positiv miljöpåverkan utifrån ett
livscykelperspektiv. Analyserna bidrar också med värdefull
data i produktutvecklingsprocessen som kan användas för
att minska koncernens miljöavtryck. Med denna kunskap
kan Dometic fatta informerade beslut om nya produkter och
genom en kartläggning av produktlivscykeln kan Dometic
även identifiera de områden som erbjuder den största
möjlighet att minska påverkan.
Dometic använder också riskbedömningar som genomförts
på tillverkningsanläggningarna av tredje part. Dessa riskbe
-
dömningar omfattar både interna och externa miljöaspekter,
som bränder, jordbävningar och översvämningar, för att
verkligen undersöka sårbarheten inom exempelvis en
produktionsprocess.
Användning och förekomst av kemikalier
Dometics tillverkningsanläggningar säkerställer efterlev
-
nad av lokal miljölagstiftning, inklusive begränsning av
föroreningar.
Dometic har en förteckning över förbjudna ämnen
(Restricted Substances List, RSL) som finns att tillgå på
dometicgroup.com. Listan inkluderar alla ämnen som är
begränsade enligt gällande EU-lagstiftning och måste
rapporteras om de förekommer i en artikel eller ett material
som levereras till koncernen.
Dometic uppfyller alla lagstadgade krav som beskrivs
i Bilaga C, om de allmänna kriterierna för DNSH rörande
förebyggande av föroreningar och kontroll vid användning
och förekomst av kemikalier. Godkända undantag för ämnen
som omfattas av dessa begränsningar och finns i Dometics
produkter är tillåtna om det inte finns något tillgängligt
tekniskt alternativ. De flesta av Dometics elektriska produkter
innehåller ämnen som återfinns i Reachs kandidatförteck
-
ning eller avsiktsregister, till vilka taxonomilagstiftningen
hänvisar, exempelvis som bly i mässing. Lagkraven enligt
REACH tillåter att artiklar i produkter innehåller ämnen från
kandidatförteckningen i koncentrationer över 0,1 % (v/v).
Men eftersom kriterierna i bilaga C sträcker sig bortom dessa
lagkrav, kan inte dessa produkter helt anses uppfylla kraven i
taxonomin. Med tanke på att Dometics produkter inte har en
grundläggande betydelse för samhället, är det nödvändigt
att antingen eliminera blyinnehållet eller reducera det till
under 0,1 % (v/v) för att kunna bekräfta att produkterna
uppfyller DNSH-kriterierna fullt ut.
Hantering av vattenrisker
Risker relaterade till att bevara vattenkvalitet och undvika
vattenstress identifieras och hanteras ur ett operativt och
platsperspektiv. Mängden vatten som används i Dometics
produktionsprocesser anses inte väsentlig ur ett miljö-
perspektiv. Dometic följer nationell lagstiftning. Dometic
följer kontinuerligt upp och försöker minimera vatten-
användningen i fabrikerna.
Uttjänta produkter och återvinning
Dometic spelar en viktig roll i att möjliggöra för människor
att leva mer cirkulära liv genom sina produkter och lösningar.
Dometics riktlinjer Design for sustainability ger rekommenda
-
tioner för utvecklingsprojekt rörande hur respektive produkts
återvinningsbarhet kan förbättras. Dometic deltar i relevanta
återvinningsprogram på de marknader där produkterna säljs.
Service- och aftermarketprogram säkerställer varaktigheten
och ger en utökad livslängd för produkten.
Dometic samarbetar med de olika tillverkningsanlägg
-
ningarna för att identifiera nya möjligheter till återanvändning
och återvinning av material och samtidigt minska mängden
avfall som skickas till deponering eller förbränns utan
energiåtervinning.
Minimiskyddsåtgärder
Följande åtgärder har implementerats för att säkerställa
efterlevnad av de sociala minimiskyddsåtgärdernas policyer
och förfaranden:
I Dometics uppförandekod och uppförandekoden för
affärspartner definieras de etiska affärsmetoderna för
Dometic och dess affärspartners inom områdena styrning,
miljö, sociala förhållanden samt hälsa och säkerhet.
Dometic har anslutit sig till FN:s Global Compact och
har åtagit sig att arbeta enligt de tio allmänt accepterade
principerna kring mänskliga rättigheter, arbetsrättsliga
frågor, miljö och antikorruption.
Dometic genomför ESG-bedömningar av alla nya
leverantörer av direkt material som en del av introduktions-
processen. Dessutom bedömer Dometic regelbundet
sina leverantörer utifrån ESG-kriterierna för att säkerställa
att de följer uppförandekoden för affärspartner. Mer
information om etiska affärsmetoder och ESG-aspekter
rörande affärspartner beskrivs i avsnittet Governance
(sidorna 65–77) och i hållbarhetsnoterna (sidan 132).
Dometic har infört effektiva system för miljöledning (ISO
14001, ISO 50001, ISO 45001, SA 8000) vid utvalda
anläggningar. Se översikten över certifierade anläggn
-
ingar på dometicgroup.com.
Dometic anser att regelefterlevnad på skatteområdet är
en avgörande del i vårt åtagande att växa på ett hållbart,
ansvarsfullt och socialt inkluderande sätt. Dometic följer
skattelagstiftningen i de länder där verksamhet bedrivs.
Den koncernövergripande skattefunktionen och de
nationella skatte- och finansfunktionerna säkerställer att de
finansiella, legala och förtroenderelaterade risker som är
förknippade med beskattning identifieras, utvärderas och
hanteras fullt ut. Dometics skattepolicy godkänns årligen
av styrelsen. Syftet med skattepolicyn är att säkerställa
att koncernen har ett ramverk som är i linje med dess
målsättningar avseende skatter och skatterelaterade risker.
Enligt policyn ska Dometic följa och hålla sig ajour med
tillämpliga lagar, regler och bestämmelser och hantera
skatterelaterade risker. Dometic ska inte genomföra några
artificiella transaktioner eller skapa strukturer som inte har
något affärssyfte. Mer information avseende koncernens
skatteupplysningar finns i not 12.
Dometics uppförandekod föreskriver att bolaget stödjer
principerna om fri företagsamhet och rättvis konkurrens som
grund för affärsutveckling och innovation. Dometic strävar
efter att konkurrera på ett både etiskt och rättvist sätt på
marknaden, utan att delta i några olämpliga aktiviteter eller
otillbörliga affärsmetoder. Utöver utbildning i uppförande
-
koden ges en global utbildning om rättvis konkurrens och
antitrust till utvalda målgrupper i organisationen.
detAljerAd hållbArhetsinformAtion 135dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
Omsättning
1)
Räkenskapsår N
2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Andel
förenlig med
taxonomi kraven
(A.1) eller som
omfattas
av taxonomi kraven
(A.2) omsättning,
år n-1
Kategori
(möjlig-
görande verk-
samhet)
Kategori
(omställn-
ingsverksamhet)
Ekonomiska verksamheter
Kod Omsättning
Andel av omsät-
tningen,
år N
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Valuta %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % M O
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Tillverkning av batterier
3.4 7 0,03% J
J J J J J J 0,04%
M
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
7
0,03% 0,04%
Varav möjliggörande verksamheter
7
100%
Varav omställningsverksamheter
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning
1.2 10 148
36,5% EL
O
Försäljning av reservdelar
5.2 1 218
4,4% EL
O
Tillverkning av förnybar energiteknik
3.1 611
2,2% EL 2,7%
M
Tillverkning av batterier
3.4 421
1,5% EL 1,8%
M
Tillverkning av energieffektiv utrustning för byggnader
3.5 751
2,7% EL 2,8%
M
Omsättningen hos de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är miljö-
mässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
13 149
47,3% 7,3%
A. Omsättning för verksamheter som omfattas av
taxonomin (A.1 +A.2)
13 157 47,4% 7,3%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
14 618
52,6%
92,7%
Totalt
27 775
100% 100%
1)
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år N
Andel av omsättning/total omsättning
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM
0,03% 6,4%
CCA
WTR
CE
40,9%
PPC
BIO
detAljerAd hållbArhetsinformAtion 136dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
Kapitalutgifter
2)
Räkenskapsår N
2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Andel
förenliga med tax-
onomikraven (A.1.)
eller som omfattas
av taxonomi kraven
(A.2.) omsättning,
år n-1
Kategori
(möjlig görande
verk samhet)
Kategori
(omställn-
ingsverksam-
het)
Ekonomiska verksamheter Kod
Kapital-
utgifter
Andel av kapi-
tal-utgifterna,
år N
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Valuta %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % M O
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för
elfordon i byggnader (och parkeringsplatser i anslutning
till byggnader) 7.4 0,03 0,0% J J J J J J J M
Förvärv och ägande av byggnader 7.7 3,0% M
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) 0,03 0,0% 3,0%
Varav möjliggörande verksamheter 0,03 100,0% 100,0%
Varav omställningsverksamheter
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning 1,2 0 0,0% EL O
Tillverkning av förnybar energiteknik
3.1 2 0,1% EL 0,5% M
Tillverkning av batterier 3.4 0 0,0% EL 0,0% M
Tillverkning av energieffektiv utrustning för byggnader 3.5 3 0,1% EL 0,2% M
Transport med motorcyklar, personbilar och lätta
motorfordon 6.5 27 1,3% EL 1,5% M
Renovering av befintliga byggnader 7.2 10 0,5% EL O
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning 7.3 40 2,0% EL 0,3% M
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för
elfordon i byggnader (och parkeringsplatser i anslutning
till byggnader) 7.4 0 0,0% EL 0,0% M
Installation, underhåll och reparation av instrument och
anordningar för mätning, reglering och kontroll av
byggnaders energiprestanda 7.5 0 0,0% EL 0,1% M
Förvärv och ägande av byggnader 7.7 1 419 68,4% EL 15,1% M
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2) 1 502 72,4% 17,8%
A. Kapitalutgifter för de verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1+A.2) 1 502 72,4% 20,9%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter för verksamheter som inte omfattas
av taxonomin 573 28% 79,1%
Totalt 2 075 100% 100%
2)
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år N
Andel av kapitalutgifter/totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM
0,0% 72,4%
CCA
WTR
CE
0,0% 0,0%
PPC
BIO
detAljerAd hållbArhetsinformAtion 137dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
Driftsutgifter
3)
Räkenskapsår N
2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Taxonomi-
förenlig
andel av drifts-
utgifterna,
år N
Kategori
(möjlig -
görande
verk-
samhet)
Kategori
(omställn-
ingsverksam-
het)
Ekonomiska verksamheter
Kod Drifts utgifter
Andel av drifts-
utgifter,
år N
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Valuta %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % M O
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Drifts utgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
0 0,0% J 0,0%
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning
1.2 24
2,9%
O
Försäljning av reservdelar
5.2 9
1,1%
M
Tillverkning av förnybar energiteknik
3.1 0
0,0% 0,0%
M
Tillverkning av batterier
3.4 0
0,0% 0,1%
M
Tillverkning av energieffektiv utrustning för byggnader
3.5 1
0,1% 0,3%
M
Drifts utgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
35
4,2% 0,4%
A. Driftsutgifter för de verksamheter som omfattas
av taxonomin (A.1+A.2)
35 4,2%
0,4%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som inte omfattas
av taxonomin
799
95,8%
99,6%
Totalt
834
100% 100%
3)
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år N
Andel av driftsutgifter/totala driftsutgifter
Taxonomiförenlighet
per mål
Mål som omfattas av
taxonomin
CCM
0% 0,2%
CCA
WTR
CE
0% 4,0%
PPC
BIO
detAljerAd hållbArhetsinformAtion 138dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Rad Kärnenergirelaterade verksamheter
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och
utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från
kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln. NEJ
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya
kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för
fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för
säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik. NEJ
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska
anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller
industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt
säkerhetsuppgraderingar av dessa. NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av
elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila
gasformiga bränslen. NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila
gasformiga bränslen. NEJ
detAljerAd hållbArhetsinformAtion 139dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
STYRNING 2023 2022 2021 2020
% Medarbetare utbildade i uppförandekoden (tjänstemän) 94
3)
96
3)
94 95
% Medarbetare utbildade i uppförandekoden (arbetare) 99
3)
84
3)
95 95
% Leverantörer som har undertecknat uppförandekoden 96 95 94 95
% av anskaffningsvärdet i lågkostnadsländer, vars leverantörer
granskats (senaste 36 månaderna) 88 92 88 82
1)
Ny bredare mätspecifikation från 2022.
2)
Medarbetarundersökning som genomförs vartannat år. Den senast utfördes 2023.
3)
Inklusive förvärvade bolag från 2021/2022.
4)
I och med att kärnvärdena uppdaterades i slutet av 2023, var detta index inte inkluderat i årets medarbetarundersökning.
PEOPLE 2023 2022 2021 2020
% tjänstemän 44 41 38 38
% arbetare 56 59 62 62
% kvinnliga medarbetare vid årets slut 36 36 36 36
% kvinnliga chefer vid årets slut 29 24 24
1)
24
Index för mångfald och inkludering, % 82
3)
2)
78
Arbetsolyckor med frånvaro 23 25 40 41
Sjukfrånvaro p.g.a. arbetsskador per miljon arbetstimmar (LTIFR) 1,7 1,6 2,4 2,8
% Index för hälsa och säkerhet 76
2)
75
Dödsolyckor 0 0 0 0
Ledarskapsindex, % 77
2)
77
Kärnvärdesindex, %
4)
2)
77
PLANET 2023 2022 2021 2020
Förnybar el, % 37,4 32,4 21,6 5,8
total energiförbrukning inom organisationen mWh 91 420 103 600 114 500 98 800
Direkt energi, MWh 41 760 48 300 50 300 38 900
Indirekt energi, MWh 49 660 55 300 64 200 59 900
Energiintensitet, MWh/nettoomsättning i Mkr 5,2 5,2 5,7 6,1
GhG utsläpp (scope 1 och 2 marknadsbaserad) ton 19 270 24 180 30 100 32 600
Scope 1 GHG utsläpp CO
2
e 8 600 9 920 10 400 9 200
Scope 2 GHG utsläpp (marknadsbaserad) ton CO
2
e 10 670 14 260 19 800 23 400
intensitet av växthusgasutsläpp (scope 1 och 2
marknadsbaserad) tCo
2
e/nettoomsättning mkr 1,1 1,2 1,5 2,0
Scope 2 GHG utsläpp (platsbaserade) ton CO
2
e 16 780 21 100 25 700 24 100
Scope 3 GHG utsläpp (transport och
distribution nedströms) ton CO
2
e
13 630 24 350 28 800 24 600
Intensitet av växthusgasutsläpp Scope 3 (transport och
distribution nedströms) tCO
2
e/nettoomsättning Mkr 0,8 1,2 1,4 1,5
Avfall, ton 8 230 12 780 15 100 12 300
Farligt avfall, ton 150 200 400 400
Återvunnet avfall, % 86 76 80 76
Vatten m
3
183 370 268 700 261 600 224 400
Vatten m
3
/nettoomsättning i Mkr 10,4 13,6 13,0 13,9
detAljerAd hållbArhetsinformAtion 140dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
Avgränsningar
Dometics hållbarhetsredovisning innefattar alla koncernens
bolag förutom förvärv som genomförts under 2021 och
2022, om inte annat anges. Alla uppgifter har samlats in i
enlighet med Dometics räkenskapsår och policyer.
Försiktighetsprincip
Försiktighetsprincipen tillämpas på hållbarhet vid behov.
PEOPLE
Medarbetare
I redovisade uppgifter ingår samtliga aktiva anställda inom
Dometic, inklusive anställda i förvärvade bolag. Med
aktiva anställda avses alla medarbetare som bolaget har
ett anställningskontrakt/en överenskommelse med i slutet
av varje redovisningsperiod, oavsett om anställningen är
tillfällig, på deltid eller på heltid. Konsulter ingår inte. En
konsult är en person som inte erhåller lön från Dometic, men
som arbetar i Dometics lokaler. I de rapporterade uppgift
-
erna ingår anställda som är tjänstlediga, föräldralediga
etc. Tjänstemän är personal som inte är direkt involverad i
tillverkningen/monteringen, t.ex. inköpare, ekonomiper
-
sonal etc. Arbetare är personal som utför manuellt arbete,
t.ex. byggnadsarbete, mekaniskt underhåll, lagerarbete,
teknisk installation etc.
Kvinnliga chefer
Andelen kvinnliga chefer beräknas som procentsatsen
kvinnliga chefer i bolaget vid slutet av varje period. Defini
-
tionen av chef uppdaterades 2022. Chefspositioner syftar
på chefer med personalansvar, anställda som rapporterar
direkt till koncernledningens medlemmar och/eller har
chefspositioner som ingår i någon av ledningsgrupperna för
koncernens segment.
Arbetsolyckor med frånvaro per miljon
arbetstimmar (LTIFR)
Arbetsolyckor med frånvaro definieras som antalet oplane
-
rade arbetsrelaterade händelser som lett till personskada
med frånvaro under minst en hel dag eller ett helt arbets
-
pass. Olyckor som beror på aktiviteter som inte är arbets-
relaterade, exempelvis skador under arbetsresor mellan
hemmet och kontoret, ingår inte i uppgifterna. Olycksfrek
-
vensen (LTIFR) definieras som arbetsrelaterade olyckor med
frånvaro >= 1 dag per miljon arbetstimmar, under de senaste
rullande 12 månaderna.
Faktiska arbetstimmar omfattar ordinarie arbetstid för fast
och tillfälligt anställd personal samt betald och obetald över
-
tid. I definitionen ingår inte tid som inte arbetats på grund av
allmän helgdag, årlig betald ledighet, sjukledighet, skada
och tillfällig arbetsoförmåga, föräldraledighet, skolgång eller
utbildning, låg arbetsbelastning av tekniska eller ekono
-
miska skäl, strejk eller arbetsmarknadskonflikt etc.
PLANET
Energiförbrukning
Den totala mängden förbrukad energi redovisas i Megawat
-
timmar (MWh) och omfattar elförbrukning, värme, kyla och
ånga. Energiförbrukningen delas upp i direkt och indirekt
energi. Den redovisade förbrukningen omfattar Dometics
samtliga 23 tillverknings- och produktionsanläggningar.
Beteckningen förnybar energi avser energiförbrukningen
vid de 13 anläggningar som har ställt om till grön energi.
Egenproducerad energi avser solkraft från koncernägda
solpanelsystem. Alla uppgifter avser faktisk förbrukning
under kalenderåret 2023.
Utsläpp
Miljödata och uppgifter om energi och utsläpp samlas in
via koncernens miljöredovisningssystem. Konsoliderings
-
principerna som används för miljödata används för samtliga
parametrar och rapporterande enheter/anläggningar.
Koncernens redovisning av växthusgasutsläpp (GHG) sker
i ett verktyg anpassat till GHG-protokollet för koldioxidre
-
dovisning. Utsläpp av växthusgaser (GHG) redovisas i ton
koldioxidekvivalenter (CO
2
e).
Baserat på GHG-protokollet för företagsredovisning och
rapportering, följer Dometics redovisning av utsläpp i Scope
2 både den Platsbaserade och Marknadsbaserade meto
-
den. För närvarande omfattar de redovisade GHG-utsläppen
Dometics samtliga 23 tillverknings- och produktionsanlägg
-
ningar, med undantag för förvärv som gjorts under 2021
och 2022. Följande utsläppskällor ingår för närvarande i
redovisningen:
Scope 1: direkta utsläpp från källor, till exempel utsläpp
från förbränning av naturgas i verksamheten vid koncern
-
ens tillverknings- och produktionsanläggningar (scope 1).
Scope 2: indirekta utsläpp från produktion av inköpt el
och fjärrvärme för kontor, sovsalar, tillverkningsanläggn
-
ingar och distributionscentraler.
Utgående transporter via tåg, flyg och väg samt till
havs (scope 3, kategori 9 transport och distribution i
senare led).
Transport
Redovisade utsläpp från transporter innefattar transport
via flyg, tåg, väg eller till havs där Dometic betalar för den
specifika transportsträckan. I detta ingår transporter från
Dometics anläggningar till slutanvändare som klassificeras
som utgående och ingår i den aktuella redovisningen.
Avfall
Redovisat avfall omfattar uppgifter från koncernens olika
avfallsentreprenörer, baserat på antalet upphämtningar
som gjorts under den aktuella redovisningsperioden.
Uppgifterna redovisas som antal ton avfall från koncernens
tillverkningsanläggningar. Avfallsuppgifter rapporteras
utifrån fördefinierade avfallsfraktioner. Avfallsfraktioner
fastställs per typ av material och hanteringsmetod för det
sorterade avfallet.
Vattenanvändning
Uppgifter om koncernens vattenförbrukning omfat
-
tar vatten som används i processerna vid Dometics
tillverkningsanläggningar.
Produktprogram med förlängd livslängd
Detta definieras som andelen produktprojekt som initierats
efter januari 2023 som har ett fastställt program för förlängd
produktlivslängd. Ambitionsnivån för programmet bryts
ner i fyra nivåer på en skala från A till D, där A är högst och
D lägst. Samtliga nivåer före den utvalda ambitionsnivån
behöver uppfyllas innan nästa nivå kan nås. Samtliga
projekt över C-nivå anses uppfylla kraven på förlängd
livslängd. Andelen är baserad på uppgifter från koncernens
projektledningsverktyg.
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH DEFINITIONER
detAljerAd hållbArhetsinformAtion 141dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
Återvunnet material
Med återvunnet material avses både återvunnet postin
-
dustriellt material och/eller material som återvunnits efter
konsumentledet.
återvunnet tyg
Andelen återvunnet tyg bestäms av de totala kostnaderna
för produkter tillverkade av återvunnet material och/eller
material som återvunnits efter konsumentledet, med tyg som
den huvudsakliga beståndsdelen. Kostnadsvolymen för res
-
pektive artikel hämtas ur redovisningssystem och de totala
kostnaderna är baserade på varje artikels materialkostnad.
återvunnen plast
Andelen återvunnen plast definieras som kostnaden för
inköpta plastdelar eller harts som kommer från återvunna
källor. Uppgifterna om kostnader hämtas från koncernens
inköpssystem, som baseras på fakturerat direkt material från
externa leverantörer.
Kostnader för direkt material per geografisk
leverantörsregion
Uppgifterna är baserade på fakturerat direkt material från
externa leverantörer. Förvärvade företag från 2021 och 2022
har uteslutits, med undantag för Igloo.
Kostnader för direkt material per huvudsaklig
råmaterialkategori
Graferna bygger på uppgifter från koncernens inköpssys
-
tem. Uppgifterna är baserade på fakturerat direkt material
från externa leverantörer. Materialkostnaden motsvarar det
råmaterial som använts för att tillverka produkten. Kostnader
som inte är material, exempelvis overheadkostnader för IT,
frakt, energi etc., ingår inte. Förvärvade företag från 2021
och 2022 har uteslutits, med undantag för Igloo.
GOVERNANCE
Leverantörer
Externa leverantörer är leverantörer som inte ingår i Dometic
Group utan från vilka koncernen gör direkta och/eller indi
-
rekta inköp. Aktiva leverantörer är leverantörer där inköpen
under de senaste 12 rullande månaderna är > 20 000 kr.
Leverantörer till företag som förvärvades 2021 och 2022
ingår för närvarande inte i redovisningen. Nya leverantörer
definieras som leverantörer där de ackumulerade inköpen
är över 20 000 kr under de senaste 12 rullande månaderna.
Leverantörer av verktygsutrustning betraktas inte som lever
-
antörer av direkt material och ingår därför inte i ESG-målet.
Potentiella leverantörer som är involverade i förproduktion
-
sprover eller prover för prototypgodkännande behöver inte
ESG-granskas förrän de kontrakteras som leverantörer för
normal produktion. Om varuprover och/eller prototyper
godkänns behöver leverantören underteckna uppförande
-
koden för affärspartner och ha ett godkänt resultat i en
ESG-granskning innan den kan leverera något produktions
-
material till Dometic.
leverantörer av direkt material som har undertecknat
uppförandekoden
Andelen aktiva leverantörer av direkt material med under
-
tecknad uppförandekod motsvarar: aktiva leverantörer med
undertecknad uppförandekod dividerat med det totala
antalet aktiva externa leverantörer av direkt material.
leverantörer av direkt material som har esG-granskats
Som en del av Dometics process för utvärdering av lever
-
antörer ska alla nya externa leverantörer av direkt material
vara ESG-granskade och godkända innan något avtal upprät
-
tas eller några order görs. Bedömningsperioden för att
inkluderas som ny leverantör är den 1 januari 2022 till slutet
av 2024. Med granskning menas en granskning av Dometic
på plats eller på distans eller som utförs av tredje part för
Dometics räkning. En granskning är giltig i 36 månader.
Leverantörer i lågkostnadsländer (LCC) är fördefinierade i
systemet.
Utbildningar
All utbildningsverksamhet för tjänstemän genomförs via
Dometics globala ledningssystem för utbildning. Resultat
och andel godkända hämtas från systemet kvartalsvis. All
utbildning för arbetare genomförs genom klassrumsunder
-
visning. Förvärv som ingått i Dometic minst 12 månader är
inkluderade.
detAljerAd hållbArhetsinformAtion 142dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Dometic Group AB (publ), org.nr 556829-4390
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för den lagstadgade hållbarhetsrapporten
för räkenskapsåret 2023 på sidorna 30–42 och 132–143 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns
yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Det innebär att vår
granskning av den lagstadgade hållbarhetsrapporten har en annan inrikt
-
ning och en väsentligt mindre omfattning än den inriktning och omfattning
som en revision som utförs enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalanden
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm, 15 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Anna Rozhdestvenskaya
Auktoriserad revisor
Patrik Adolfson
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
detAljerAd hållbArhetsinformAtion 143dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
FÖR MER INFORMATION
rikard tunedal
Head of Investor Relations
Tel: +46 73 056 97 35
rikard.tunedal@dometic.com
delårsrAPPort
Q1
Delårsrapporten för 1 januari–31 mars 2024
kommer att publiceras den 19 april 2024.
delårsrAPPort
Q2
Delårsrapporten för 1 april–30 juni 2024 kommer
att publiceras den 18 juli 2024.
årsstÄmmA
2023
Årsstämman 2023 för Dometic Group AB (publ)
kommer att hållas den 11 april 2024.
delårsrAPPort
Q3
Delårsrapporten för 1 juli–30 september 2024
kommer att publiceras den 23 oktober 2024.
FINANSIELL KALENDER 2024
finAnsiell kAlender 2024 144dometiC års- oCh hållbArhetsredoVisninG 2023
Produktion: hallvarsson & halvarsson i samarbete med dometic.
foto: dometic. tryckeri: by Wind, mars 2024.
DOMETIC GROUP AB (PUBL)
hemvärnsgatan 15
171 54 solna
KONTAKT
telefon: +46 8 501 025 00
www.dometicgroup.com
FÖLJ OSS