Not | 2024 | 2023 | |
| Rörelsens intäkter | |||
Intäkter | 11 | ||
Kostnad sålda varor och tjänster | - | - | |
Bruttovinst | |||
| Rörelsens kostnader | |||
Övriga externa kostnader | 13, 14 | - | - |
Personalkostnader | 15 | - | - |
Aktiverat arbete för egen räkning | 21 | ||
Av- och nedskrivningar materiella och immateriella tillgångar | 14, 20, 21 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | 12 | ||
Övriga kostnader | 12 | - | - |
Totala rörelsens kostnader | - | - | |
Rörelseresultat (EBIT) | |||
Finansiella intäkter | 17 | ||
Finansiella kostnader | 17 | - | - |
Resultat före skatt | |||
Inkomstskatt | 18, 19 | - | - |
Årets resultat | |||
| Övriga totalresultat | |||
| Poster som kan komma att omklassificeras till årets resultat | |||
Differenser vid omräkning av utlandsverksamhet | - | ||
Årets totalresultat | |||
| Resultat per aktie | |||
Resultat per aktie före utspädning (SEK) | 23 | ||
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | 23 |
Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 21 | ||
Distributionsrättigheter | 21 | ||
Patent | 21 | ||
Summa | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Inventarier | 20 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 14 | ||
Summa | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Uppskjutna skattefordringar | 19 | ||
Summa | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
Varulager | 7 | ||
Kundfordringar | 6, 27 | ||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | ||
Likvida medel | 6, 26 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
EGET KAPITAL | 23 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Omräkningsreserv | - | - | |
Balanserat resultat inkl årets resultat | - | - | |
Summa eget kapital hänförligt till Moderbolagets aktieägare | |||
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
Uppskjutna skatteskulder | 19 | ||
Långfristiga leasingskulder | 6, 14 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| KORTFRISTIGA SKULDER | |||
Leverantörsskulder | 6 | ||
Garantiavsättningar | 28 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 6 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 29 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
Not | 2024 | 2023 | |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat (EBIT) | |||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 25 | ||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Betald skatt | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten, före förändring av rörelsekapital | |||
Ökning/minskning rörelsefordringar | - | - | |
Ökning/minskning varulager | - | ||
Ökning/minskning rörelseskulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 21 | - | - |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 20 | - | - |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Utställda köpoptioner | |||
Återköp av aktier | - | - | |
Amortering av leasingskuld | 14 | - | - |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | |||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut | 26 |
| Balanserat | |||||
| Övrigt tillskju- | Omräknings- | resultat inkl. | |||
| Aktiekapital | tet kapital | reserv | årets resultat | Summa | |
| Ingående eget kapital 2023-01-01 | - | ||||
Återköp aktier | - | - | |||
Utställda teckningsoptioner | |||||
Summa transaktioner med ägare | - | - | |||
Årets totalresultat | - | ||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | - | - | |||
Återköp aktier | - | - | |||
Utställda köpoptioner | |||||
Summa transaktioner med ägare | - | - | |||
Årets totalresultat | |||||
Utgående eget kapital 2024-12-31 | - | - |
2023-12-31 | EUR | USD |
Finansiella tillgångar | 150 580 | 94 388 |
Finansiella skulder | (54 869) | (22 234) |
Total exponering | 95 711 | 72 154 |
| Kortfristig exponering | ||
2024-12-31 | EUR | USD |
Finansiella tillgångar | 129 255 | 41 367 |
Finansiella skulder | (37 449) | (21 796) |
Total exponering | 91 806 | 19 571 |
Årets resultat | Eget kapital | |||
EUR | USD | EUR | USD | |
31 december 2024 | (71) | 3 814 | 652 | 1 304 |
31 december 2023 | (1 384) | (5 039) | (99) | (11 697) |
Årets resultat | Eget kapital | |||
EUR | USD | EUR | USD | |
31 december 2024 | 71 | (3 814) | (652) | (1 304) |
31 december 2023 | 1 384 | 5 039 | 99 | 11 697 |
Typer av finansiella tillgångar – redovisade värden | 2024 | 2023 |
Kundfordringar | 164 092 | 116 691 |
Likvida medel | 150 885 | 129 361 |
314 977 | 246 052 |
| Koncernen | ||
Åldersanalys av totala kundfordringar | 2024 | 2023 |
Mindre än 3 månader | 88 656 | 106 391 |
3 till 6 månader | 56 386 | 5 245 |
Över 6 månader | 19 050 | 5 055 |
Totalt kundfordringar | 164 092 | 116 691 |
Varav förfallna vid räkenskapsårets utgång | 91 822 | 28 242 |
| Koncernen | ||
Valutaanalys av totala kundfordringar | 2024 | 2023 |
SEK | 2 462 | 5 138 |
EUR | 118 254 | 74 323 |
USD | 39 101 | 36 285 |
Övriga | 4 275 | 945 |
164 092 | 116 691 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Finansiella tillgångar redovisade | ||||
till upplupet anskaffningsvärde: | Verkligt värde | Redovisat värde | Verkligt värde | Redovisat värde |
Kundfordringar | 164 092 | 164 092 | 116 691 | 116 691 |
Upplupna intäkter | 46 884 | 46 884 | 28 040 | 28 040 |
Likvida medel | 150 885 | 150 885 | 129 361 | 129 361 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Finansiella skulder redovisade | ||||
till upplupet anskaffningsvärde: | Verkligt värde | Redovisat värde | Verkligt värde | Redovisat värde |
Leverantörsskulder | 31 432 | 31 432 | 29 683 | 29 683 |
| Summa finansiella skulder redovisade | 31 432 | 31 432 | 29 683 | 29 683 |
| till upplupet anskaffningsvärde |
| Koncernen | ||
Åldersanalys leverantörsskulder | 2024 | 2023 |
Förfaller inom 30 dagar | 24 440 | 24 131 |
Förfaller inom 60 dagar | - | - |
Förfaller om mer än 60 dagar | - | - |
Förfallna vid räkenskapsårets utgång | 6 992 | 5 552 |
Totala leverantörsskulder | 31 432 | 29 683 |
| Koncernen | ||||
| Utnyttjat belopp | ||||
Kreditfacilitet | Beviljat belopp | på balans dagen | Löptid | Ränta |
Checkräkningskredit, Nordea AB | 20 Mkr | 0 Mkr | Tills vidare | 5,00 % |
Koncernen | Likvida medel | Låneskulder | Leasingskulder | Summa |
Nettoskuld per 1 januari 2023 | 121 896 | 0 | (7 275) | 114 621 |
Kassaflöde | 10 762 | 0 | 3 428 | 14 190 |
Förvärv - leasing | 0 | 0 | (1 698) | (1 698) |
Valutakursdifferenser | (3 296) | 0 | 0 | (3 296) |
Övriga förändringar | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nettoskuld per 31 december 2023 | 129 361 | 0 | (5 545) | (123 817) |
Kassaflöde | 16 372 | 0 | 3 256 | 19 628 |
Förvärv - leasing | 0 | 0 | (9 508) | (9 508) |
Valutakursdifferenser | 5 152 | 0 | 0 | 5 152 |
Övriga förändringar | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nettoskuld per 31 december 2024 | 150 885 | 0 | (11 797) | 139 089 |
2024 | 2023 | |
Reservdelar | 7 754 | 8 586 |
Färdiga varor | 45 675 | 55 540 |
| Summa | 53 429 | 64 126 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Förutbetalda kostnader | 9 907 | 6 538 | 7 830 | 4 219 |
Upplupna intäkter | 46 884 | 28 040 | 7 | 2 214 |
Övrigt | 369 | 0 | 0 | 0 |
57 157 | 34 578 | 7 837 | 6 432 |
Lån eller åtagande till eller för närstående och ledande befattningshavare | 2024 | 2023 |
Lån från aktieägare uppgår till | 0 | 0 |
Rörelsefordringar/-skulder avseende närstående | 2024 | 2023 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD Positioning AB | 136 739 | 135 935 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD Imaging AB | 8 748 | -3 268 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD Innovation AB | 37 | -91 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD Incorporated | 38 921 | 16 625 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD GmbH | 4 685 | 4 627 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på Cyrpa International Sprl | 6 796 | 5 750 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD (Shanghai) Medical Device Co Ltd | 0 | 466 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD Australia | 2 128 | 0 |
198 054 | 160 044 |
2024 | 2023 | |
Inköp | 0 % | 0 % |
Försäljning | 100 % | 100 % |
Omsättning per geografi | 2024 | 2023 |
EMEA | 186 022 | 220 014 |
Americas | 72 702 | 85 966 |
APAC | 210 280 | 118 635 |
| Summa omsättning | 469 004 | 424 615 |
Omsättning per kategori | 2024 | 2023 |
Produkter | 389 245 | 348 435 |
Services | 79 759 | 76 180 |
| Summa omsättning | 469 004 | 424 615 |
Övriga rörelseintäkter | 2024 | 2023 |
Erhållen försäkringsersättning | 123 | 233 |
Övriga intäkter | 185 | 823 |
308 | 1 056 |
Övriga rörelsekostnader | 2024 | 2023 |
Valutakursförluster | -503 | -5 800 |
Övriga kostnader | - | - |
-503 | -5 800 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Revisionsuppdrag | 1 634 | 1 625 | 1 552 | 1 543 |
Revision utöver revisionsuppdrag | 129 | 67 | 129 | 67 |
Skatterådgivning | 538 | 93 | 538 | 25 |
Övriga tjänster | 55 | 361 | 55 | 361 |
2 356 | 2 146 | 2 274 | 1 996 |
| Koncernen | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Leasingskuld kontor | 11 209 | 4 009 |
Leasingskuld bilar | 588 | 1 278 |
Förfaller inom ett år: | 2 797 | 3 146 |
Förfaller senare än 1 år men inom 5 år: | 9 000 | 2 141 |
Förfaller senare än 5 år: | 0 | 0 |
Tillgångar med nyttjanderätt | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Lokalkontrakt | 12 427 | 3 857 |
Bilar | 554 | 770 |
Total | 12 981 | 4 627 |
Avskrivningar på nyttjanderätter | 2024 | 2023 |
Lokalkontrakt | (2 434) | (2 195) |
Bilar | (363) | (994) |
Total | (2 797) | (3 189) |
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) | (249) | (151) |
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal och avtal av lågt värde | (218) | 0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Kvinnor | 30 | 24 | 4 | 4 |
Män | 63 | 59 | 3 | 2 |
Totalt | 93 | 83 | 7 | 6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Löner och ersättningar har uppgått till: | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Styrelsen och verkställande direktören | 4 445 | 3 892 | 4 445 | 3 892 |
Övriga medarbetare* | 100 064 | 100 835 | 7 137 | 17 847 |
Totala löner och ersättningar | 104 510 | 104 727 | 11 582 | 21 739 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Sociala avgifter och pensionskostnader | ||||
| har uppgått till: | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sociala avgifter enligt lag och avtal* | 19 261 | 20 650 | 4 497 | 7 440 |
Pensionskostnader styrelse och vd | 753 | 751 | 753 | 751 |
Pensionskostnader övriga medarbetare | 7 699 | 5 584 | 1 459 | 965 |
Totala sociala avgifter och pensionskostnader | 27 712 | 26 985 | 6 709 | 9 156 |
Total lönekostnad | 132 222 | 131 712 | 18 291 | 30 895 |
2024 | 2023 | |||
| Antal på | Antal på | |||
| Styrelseledamöter och ledande befattningshavare | balansdagen | Varav män, % | balansdagen | Varav män, % |
Styrelseledamöter | 6 | 50 | 5 | 40 |
VD och andra ledande befattningshavare | 9 | 56 | 8 | 75 |
2024 | 2023 | ||
| Kristina Willgård, Ordförande | 1) | 495 | 280 |
| Lars Nyberg, Ordförande | 2) | 0 | 220 |
| Susanne Ekblom, Ledamot | 1) | 245 | 160 |
Jenny Rosberg, Ledamot | 275 | 255 | |
| Peter Simonsbacka, Ledamot | 1) | 210 | 147 |
David Sjöström, Ledamot | 200 | 220 | |
| Mats Thorén, Ledamot | 3) | 100 | 0 |
| Kicki Wallje-Lund, Ledamot | 2) | 0 | 130 |
| Åsa Hedin, Ledamot | 2) | 0 | 120 |
| Per-Arne Blomquist, Ledamot | 2) | 0 | 130 |
Totala ersättningar – styrelelsen | 1 525 | 1 662 |
| Rörlig | Pensions och | Övrig | ||||
2024 | Grundlön | ersättning | sjukförsäkring | Förmåner | ersättning | Summa |
Cecilia de Leeuw, VD | 2 184 | 565 | 753 | 115 | 56 | 3 673 |
| Övriga ledande | ||||||
| befattningshavare | ||||||
(genomsnittligt 8 st) | 15 731 | 2 574 | 1 683 | 221 | 192 | 20 400 |
| Totala ersättningar | 17 915 | 3 139 | 2 436 | 336 | 248 | 24 074 |
| och övriga förmåner |
| Rörlig | Pensions och | Övrig | ||||
2023 | Grundlön | ersättning | sjukförsäkring | Förmåner | ersättning | Summa |
Cecilia de Leeuw, VD | 2 100 | 1 050 | 751 | 105 | 25 | 4 031 |
| Övriga ledande | ||||||
| befattningshavare | ||||||
(genomsnittligt 7 st) | 10 631 | 4 343 | 1 182 | 392 | 185 | 16 733 |
| Totala ersättningar | 12 731 | 5 393 | 1 933 | 497 | 210 | 20 764 |
| och övriga förmåner |
Incitamentsprogram | 2022/2025 | 2023/2026 | 2024/2027 |
Antalet tecknade optioner (en option motsvarar en aktie) | 54 700 | 88 500 | 95 220 |
Startdatum | 2022-05-26 | 2023-05-19 | 2024-06-05 |
Tidigaste lösendatum | 2025-02-01 | 2026-02-01 | 2027-02-01 |
Senaste lösendatum | 2025-04-30 | 2026-04-20 | 2027-04-30 |
Lösenpris (SEK/aktie) | 50,13 | 37,53 | 50,63 |
Genomsnittligt optionspris (SEK/aktie) | 5,62 | 5,36 | 6,83 |
Inbetalt kapitaltillskott till bolaget per balansdagen (SEK) | 307 414 | 474 360 | 650 353 |
Tillkommande kapitaltillskott vid inlösen (SEK) | 2 742 111 | 3 321 405 | 4 820 989 |
Totalt inbetalt kapitaltillskott vid full inlösen | 3 049 525 | 3 795 765 | 5 471 341 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ränteintäkter på likvida medel | 2 268 | 61 | 2 529 | 7 |
Valutakursvinster | 7 747 | 0 | 3 715 | 0 |
10 015 | 61 | 6 244 | 7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Räntekostnader på övriga skulder | -131 | -337 | -5 | -12 |
Lånekostnader | -142 | -34 | 0 | 0 |
Övriga finansiella kostnader | -7 | -8 | 0 | 0 |
Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 1 878 |
Nedskrivning andelar i koncernbolag | 0 | 0 | 0 | -4 640 |
-280 | -379 | -5 | -2 774 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Resultat före skatt | 79 782 | 43 928 | 9 603 | -4 742 |
Skattesats 2024 | 20,6% | 20,6% | 20,6% | 20,6% |
Förväntad skatteintäkt/kostnad | -16 435 | -9 049 | -1 978 | 977 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Skatteeffekt avseende ej skattepliktiga | ||||
intäkter och icke avdragsgilla kostnader | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ej skattepliktiga intäkter | 5 | 2 800 | 1 | 1 |
Andra icke avdragsgilla kostnader | -378 | -1 158 | -18 | -978 |
Ej uppbokad uppskjuten skattefordran | -6 526 | -990 | 0 | 0 |
| Skatteintäkt/kostnad baserat på ej tidigare | - | - | - | - |
| redovisade underskottsavdrag | ||||
Redovisad skatt i resultaträkningen | -23 334 | 8 397 | -1 995 | 0 |
| Redovisade skatten består av följande komponenter: | ||||
Outnyttjade skattemässiga underskottsavdrag | 0 | 0 | 0 | 0 |
Utnyttjande av tidigare skattemässiga underskottsavdrag | 0 | 0 | 0 | 0 |
Koncernen | Inventarier |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |
Ingående balans 2023-01-01 | 15 877 |
| Omräkningsdifferenser | |
Inköp | 59 |
Utrangeringar | 4 106 |
Nedskrivningar | 0 |
Utgående balans 2023-12-31 | 20 042 |
Omräkningsdifferenser | 128,0 |
Inköp | 869 |
Utrangeringar | (1 262) |
Nedskrivningar | 0 |
Utgående balans 2024-12-31 | 19 777 |
| Ackumulerade avskrivningar | |
Ingående balans 2023-01-01 | 12 767 |
Omräkningsdifferenser | 59 |
Avskrivningar | 1 253 |
Utrangeringar | (12) |
Utgående balans 2023-12-31 | 14 067 |
Omräkningsdifferenser | 148 |
Avskrivningar | 1 076 |
Nedskrivningar | 0 |
Utrangeringar | (1 179) |
Utgående balans 2024-12-31 | 14 112 |
| Redovisade värden | |
Per 2022-12-31 | 3 110 |
Per 2023-12-31 | 5 975 |
Per 2024-12-31 | 5 665 |
Avskrivningsprocent | 20-35 % |
| Avskrivningstid | |
IT-utrustning | 3–5 år |
Möbler och övriga inventarier | 5–10 år |
| Balanserade | Patent, licenser | ||
| utgifter för egna | och liknande | ||
| Koncernen | utvecklingsarbeten | rättigheter | Total |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |||
Ingående balans 2023-01-01 | 109 335 | 14 732 | 124 067 |
Inköp | 12 825 | 0 | 12 825 |
Utrangering | 0 | 0 | 0 |
Omräkningsdifferenser | (37) | (1) | (38) |
Utgående balans 2023-12-31 | 122 123 | 14 731 | 136 854 |
Inköp | 5 798 | 0 | 5 798 |
Utrangering | (21 718) | (753) | (22 471) |
Omräkningsdifferenser | 490 | 12 | 502 |
Utgående balans 2024-12-31 | 106 693 | 13 990 | 120 683 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||
Ingående balans 2023-01-01 | 87 829 | 14 522 | 102 351 |
Omräkningsdifferenser | (53) | (1) | (54) |
Avskrivningar | 4 263 | 157 | 4 420 |
Nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
Utgående balans 2023-12-31 | 92 039 | 14 678 | 106 717 |
Omräkningsdifferenser | 490 | 12 | 502 |
Avskrivningar | 6 030 | 15 | 6 045 |
Utrangering | (21 718) | (753) | (22 471) |
Nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
Utgående balans 2024-12-31 | 76 841 | 13 952 | 90 793 |
| Redovisade värden | |
| Per 2022-12-31 | 21 716 |
| Per 2023-12-31 | 30 137 |
| Per 2024-12-31 | 29 890 |
Aktiverade kostnader | 2024 | 2023 |
Internt upparbete | 5 778 | 9 331 |
Externt förvärvade | 20 | 3 494 |
5 798 | 12 825 |
Moderbolaget | Patent, licenser och liknande rättigheter |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |
Ingående balans 2023-01-01 | 8 475 |
Inköp | 0 |
Utgående balans 2023-12-31 | 8 475 |
Inköp | 0 |
Utgående balans 2024-12-31 | 8 475 |
| Ackumulerade avskrivningar | |
Ingående balans 2023-01-01 | 8 333 |
Avskrivningar | 142 |
Utgående balans 2023-12-31 | 8 475 |
Avskrivningar | 0 |
Utgående balans 2022-12-31 | 8 475 |
| Redovisade värden | |
| Per 2022-12-31 | 142 |
| Per 2023-12-31 | (0) |
| Per 2024-12-31 | (0) |
| Avskrivningstid | |
Balanserade utgifter | 5 år |
Patent | 10 år |
| Nedskrivningsbehov | |
Nuvarande diskonteringsfaktor | 0 |
Diskonteringsfaktor höjd med 1 % | 0 |
Diskonteringsfaktor höjd med 2 % | 0 |
Nuvarande förväntad omsättning | 0 |
Förväntad omsättning minskad med 5 % | 0 |
Förväntad omsättning minskad med 10 % | 0 |
Nuvarande förväntad marginal | 0 |
Förväntad marginal minskad med 5 %-enheter | 0 |
Förväntad marginal minskad med 10 %-enheter | 0 |
| Patent, licenser | |||
Catalyst TM / | och distributions- | ||
| Koncernen | Sentinel | rättigheter | Total |
| Per 2024-12-31 | |||
Diskonteringsfaktor | 10,11% | 10,11% | |
Nedskrivningsbehov | 0 | 0 | - |
| Per 2023-12-31 | |||
Diskonteringsfaktor | 11,09% | 11,09% | |
Nedskrivningsbehov | 0 | 0 | - |
| Moderbolaget | ||
Andelar i koncernföretag | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärden | 170 511 | 165 871 |
Aktieägartillskott Cyrpa | 5 707 | 4 640 |
Aktiekapital i C-RAD India | 13 | 0 |
Aktiekapital i C-RAD (Shanghai) Medical Systems Co Ltd | 474 | 0 |
Utgående balans | 176 705 | 170 511 |
Ingående nedskrivningar | (66 980) | (62 340) |
Årets nedskrivningar | 0 | (4 640) |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | (66 980) | (66 980) |
Bokfört värde vid årets slut | 109 725 | 103 531 |
Dotterbolag/org.nr/säte | Antal aktier | Andel i % | Bokfört värde | Eget kapital | Årets resultat |
C-RAD Positioning AB/556643-6035/Uppsala | 110 000 | 100 | 99 310 | 228 674 | 89 009 |
C-RAD Imaging AB/556643-6043/Uppsala | 116 000 | 100 | 0 | 55 463 | 0 |
C-RAD Innovation AB/556602-5382/Uppsala | 100 000 | 100 | 866 | 3 552 | 0 |
C-RAD Incorporated/Florida/USA | 1 000 | 100 | 64 | (172 702) | (38 137) |
C-RAD GmbH/Berlin/Tyskland | 1 000 | 100 | 250 | 3 802 | 2 489 |
C-RAD (Shanghai) Medical Device Co Ltd | - | 100 | 1 976 | 2 267 | 239 |
Cyrpa Int. /Bryssel/Belgien | 200 | 100 | 7 245 | 4 293 | (1 407) |
C-RAD Australia & New Zealand PTY Ltd | 100 | 100 | 1 | 96 | 2 021 |
C-RAD India | 100 | 100 | 13 | (19) | (32) |
| Moderbolaget | ||
Fordringar i koncernföretag | 2024 | 2023 |
Ingående balans, bokfört värde | 165 184 | 101 914 |
Utbetalning av lån till dotterbolag | 14 141 | 63 271 |
Nedskrivning | 0 | 0 |
Utgående balans, bokfört värde | 179 325 | 165 184 |
Aktiekapital | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 5 065 | 5 065 |
Utgående balans | 5 065 | 5 065 |
Aktien | 2024 | 2023 |
Antal aktier per 31/12 | 33 766 935 | 33 766 935 |
Genomsnittligt antal aktier | 33 766 935 | 33 766 935 |
Antal utestående optioner | 276 674 | 182 680 |
Antal utestående optioner som ger utspädningseffer | 0 | 0 |
Antal utestående aktier inkl. optioner som ger utspädningseffekt | 33 766 935 | 33 766 935 |
Resultat per genomsnittligt antal aktier | 1,67 | 1,05 |
Resultat per aktie efter utspädning | 1,67 | 1,05 |
Eget kapital per aktie | 9,63 | 8,03 |
Eget kapital per aktie efter utspädning | 9,63 | 8,03 |
Börskurs balansdagen | 30,00 | 42,20 |
Utdelning per aktie | 0,00 | 0,00 |
Resultat per aktie före utspädning (SEK) | 2024 | 2023 |
Årets resultat | 56 448 018 | 35 529 005 |
Genomsnittligt antal aktier | 33 766 935 | 33 766 935 |
Resultat per aktie före utspädning | 1,67 | 1,05 |
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | 2024 | 2023 |
Årets resultat | 56 448 018 | 35 529 005 |
| Genomsnittligt antal aktier inkl antal optioner | 33 766 935 | 33 766 935 |
| som ger utspädningseffekt | ||
Resultat per aktie efter utspädning | 1,67 | 1,05 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ingående balans | 379 166 | 381 458 | 370 881 | 373 173 |
Utställda köpoptioner | 569 | 474 | 569 | 474 |
Återköp av aktier | -4 350 | -2 766 | -4 350 | -2 766 |
Utgående balans | 375 385 | 379 166 | 367 100 | 370 881 |
| Koncernen och Moderbolaget | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Företagsinteckning Nordea | 20 000 | 20 000 |
Summa ställda säkerheter | 20 000 | 20 000 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Avskrivningar | 9 880 | 8 861 | 0 | 239 |
Avsättningar | -618 | 1 673 | 0 | 0 |
Valutadifferenser | 2 898 | 0 | 3 949 | -6 007 |
Nedskrivningar | 5 810 | 0 | 0 | 4 640 |
Övriga justeringar | 164 | 0 | 114 | 0 |
Summa | 18 134 | 10 534 | 4 063 | -1 128 |
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kundfordringar brutto | 170 041 | 117 302 |
Reservering för kundförluster | (5 948) | (611) |
Kundfordringar | 164 092 | 116 691 |
Förändring i reservering för kreditförluster | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Redovisat värde per 1 januari | (611) | 0 |
Reservering för kundförluster | (5 337) | (611) |
Redovisat värde per 31 december | (5 948) | (611) |
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
Verkligt värde | Redovisat värde | Verkligt värde | Redovisat värde | |
Likvida medel i SEK | 4 634 | 4 634 | 5 553 | 5 553 |
Likvida medel i EUR | 37 411 | 37 411 | 31 607 | 31 607 |
Likvida medel i USD | 108 419 | 108 419 | 92 201 | 92 201 |
Likvida medel i GBP | 421 | 421 | - | - |
Summa kassa och bank | 150 885 | 150 885 | 129 361 | 129 361 |
Ingående avsättning 2023-01-01 | 3 048 |
Ianspråkstagna avsättningar | (232) |
Ny avsättning | 1 905 |
Utgående balans 2023-12-31 | 4 721 |
Ianspråkstagna avsättningar | (618) |
Ny avsättning | 0 |
Utgående balans 2024-12-31 | 4 103 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Upplupna personalrelaterade kostnader | 19 678 | 22 023 | 3 328 | 12 897 |
Förutbetalda intäkter | 34 444 | 23 744 | 0 | 0 |
Upplupna licenskostnader | 4 214 | 0 | 0 | 0 |
Upplupna konsultkostnader | 3 662 | 3 296 | 0 | 0 |
Övrigt | 8 084 | 16 097 | 5 737 | 1 240 |
Utgående balans | 70 082 | 65 160 | 9 065 | 14 137 |
Överkursfond | 367 099 181 |
Balanserat resultat | -123 596 978 |
Årets resultat | 7 607 976 |
Summa balanserade vinstmedel | 251 110 179 |