Not | 2023 | 2022 | |
| Rörelsens intäkter | |||
Intäkter | 11 | ||
Kostnad sålda varor och tjänster | - | - | |
Bruttovinst | |||
| Rörelsens kostnader | |||
Övriga externa kostnader | 13,14, 33 | - | - |
Personalkostnader | 15, 33 | - | - |
Aktiverat arbete för egen räkning | 21 | ||
Av- och nedskrivningar materiella och immateriella tillgångar | 14, 20, 21 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | 12 | ||
Övriga kostnader | 12 | - | - |
Totala rörelsens kostnader | - | - | |
Rörelseresultat (EBIT) | |||
Finansiella intäkter | 17 | ||
Finansiella kostnader | 17 | - | - |
Resultat före skatt | |||
Inkomstskatt | 18,19 | - | - |
Årets resultat | |||
| Övriga totalresultat | |||
| Poster som kan komma att omklassificeras till årets resultat | |||
Differenser vid omräkning av utlandsverksamhet | - | ||
| Årets totalresultat | |||
| Resultat per aktie | |||
Resultat per aktie före utspädning (SEK) | 23 | ||
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | 23 |
Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 21 | ||
Distributionsrättigheter | 21 | ||
Patent | 21 | ||
Summa | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Inventarier | 20 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 14 | ||
Summa | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Uppskjutna skattefordringar | 19 | ||
Summa | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
Varulager | 7 | ||
Kundfordringar | 6, 27 | ||
Övriga fordringar | 33 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | ||
Likvida medel | 6, 26 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
EGET KAPITAL | 23 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Omräkningsreserv | - | ||
Balanserat resultat inkl årets resultat | - | - | |
Summa eget kapital hänförligt till Moderbolagets aktieägare | |||
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
Långfristiga leasingskulder | 6,14 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| KORTFRISTIGA SKULDER | |||
Leverantörsskulder | 6 | ||
Garantiavsättningar | 28 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 6, 33 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 29, 33 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
Not | 2023 | 2022 | |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat (EBIT) | |||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 25 | ||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Betald skatt | |||
Ökning/minskning rörelsefordringar | - | - | |
Ökning/minskning varulager | - | - | |
Ökning/minskning rörelseskulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 21 | - | - |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 20 | - | - |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Nyemission | |||
Utställda teckningsoptioner | |||
Utställda köpoptioner | |||
Återköp av aktier | - | ||
Amortering av leasingskuld | 14 | - | - |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut | 26 |
| Balanserat | |||||
| Övrigt tillskjutet | Omräknings- | resultat inkl. | |||
| Aktiekapital | kapital | reserv | årets resultat | Summa | |
| Ingående eget kapital 2022-01-01 | - | - | |||
Nyemission | |||||
Emissionsutgifter | |||||
Utställda teckningsoptioner | |||||
Summa transaktioner med ägare | |||||
Årets totalresultat | |||||
Utgående eget kapital 2022-12-31 | - | ||||
Nyemission | |||||
Emissionsutgifter | |||||
Återköp aktier | - | - | |||
Utställda köpoptioner | |||||
Summa transaktioner med ägare | - | - | |||
Årets totalresultat | - | ||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | - | - |
2022-12-31 | EUR | USD |
Finansiella tillgångar | 85 446 | 39 470 |
Finansiella skulder | -39 414 | -21 438 |
Total exponering | 46 032 | 18 032 |
| Kortfristig exponering | ||
2023-12-31 | EUR | USD |
Finansiella tillgångar | 150 580 | 94 388 |
Finansiella skulder | -54 869 | -22 234 |
Total exponering | 95 711 | 72 154 |
Årets resultat | Eget kapital | |||
EUR | USD | EUR | USD | |
31 december 2023 | -1 384 | -5 039 | -99 | -11 697 |
31 december 2022 | -624 | -3 898 | 233 | -10 463 |
Årets resultat | Eget kapital | |||
EUR | USD | EUR | USD | |
31 december 2023 | 1 384 | 5 039 | 99 | 11 697 |
31 december 2022 | 624 | 3 898 | -233 | 10 463 |
Typer av finansiella tillgångar – redovisade värden | 2023 | 2022 |
Kundfordringar | 116 691 | 105 845 |
Likvida medel | 129 361 | 121 896 |
Total exponering | 246 052 | 227 741 |
| Koncernen | ||
Åldersanalys av totala kundfordringar | 2023 | 2022 |
Mindre än 3 månader | 106 391 | 83 411 |
3 till 6 månader | 5 245 | 9 545 |
Över 6 månader | 5 055 | 12 889 |
Totalt kundfordringar | 116 691 | 105 845 |
Varav förfallna vid räkenskapsårets utgång | 28 242 | 50 345 |
| Koncernen | ||
Valutaanalys av totala kundfordringar | 2023 | 2022 |
SEK | 5 138 | 2 444 |
EUR | 74 323 | 59 241 |
USD | 36 285 | 37 089 |
Övriga | 945 | 7 071 |
116 691 | 105 845 | |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||
| Finansiella tillgångar redovisade till | Verkligt värde | Redovisat värde | Verkligt värde | Redovisat värde |
| upplupet anskaffningsvärde: | ||||
Kundfordringar | 116 691 | 116 691 | 105 845 | 105 845 |
Upplupna intäkter | 28 040 | 28 040 | 23 737 | 23 737 |
Likvida medel | 129 361 | 129 361 | 121 896 | 121 896 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||
| Finansiella skulder redovisade till | ||||
upplupet anskaffningsvärde: | Verkligt värde | Redovisat värde | Verkligt värde | Redovisat värde |
Leverantörsskulder | 29 683 | 29 683 | 31 007 | 31 007 |
| Summa finansiella skulder redovisade till | 29 683 | 29 683 | 31 007 | 31 007 |
| upplupet anskaffningsvärde | ||||
| Koncernen | ||
Åldersanalys av totala leverantörsskulder | 2023 | 2022 |
Förfaller inom 30 dagar | 24 131 | 24 419 |
Förfaller inom 60 dagar | - | - |
Förfaller om mer än 60 dagar | - | - |
Förfallna vid räkenskapsårets utgång | 5 552 | 6 588 |
Totala leverantörsskulder | 29 683 | 31 007 |
| Utnyttjat belopp | ||||
Koncernen | Beviljat belopp | på balans dagen | Löptid | Ränta |
| Kreditfacilitet | ||||
Checkräkningskredit, Nordea AB | 20 Mkr | 0 Mkr | Tills vidare | 6,75 % |
Koncernen | Likvida medel | Låneskulder | Leasingskulder | Summa |
| Nettoskuld | ||||
Nettoskuld per 1 januari 2022 | 122 420 | - | -9 413 | 113 007 |
Kassaflöde | -3 928 | - | 3 397 | -531 |
Förvärv – leasing | - | - | -1 259 | -1 259 |
Valutadifferenser | 3 404 | - | - | 3 404 |
Nettoskuld per 31 december 2022 | 121 896 | - | -7 275 | 114 621 |
Kassaflöde | 10 762 | - | 3 428 | 14 190 |
Förvärv – leasing | - | - | - | - |
Valutadifferenser | -3 296 | - | -1 698 | -4 994 |
Nettoskuld per 31 december 2023 | 129 361 | - | - 5 545 | 123 817 |
2023 | 2022 | |
Reservdelar | 8 586 | 7 278 |
Färdiga varor | 55 540 | 32 731 |
64 126 | 40 009 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Förutbetalda kostnader | 6 538 | 6 198 | 4 219 | 3 253 |
Upplupna intäkter | 28 040 | 23 737 | 2 214 | 1 122 |
34 579 | 29 935 | 6 432 | 4 375 | |
Moderbolaget | Likvida medel | Leasingskulder | Summa |
| Nettoskuld | |||
Nettoskuld per 1 januari 2022 | 60 566 | -6 841 | 53 725 |
Kassaflöde | -1 364 | 2 011 | 647 |
Förvärv – leasing | -- -- | -89 | -89 |
Valutadifferenser | - | - | - |
Nettoskuld per 31 december 2022 | 59 202 | -4 919 | 54 283 |
Kassaflöde | -54 026 | 239 | -53 787 |
Förvärv – leasing | - | - | - |
Valutadifferenser | -120 | - | -120 |
Nettoskuld per 31 december 2023 | 5 056 | -4 680 | 376 |
Lån eller åtagande till eller för närstående och ledande befattningshavare | 2023 | 2022 |
Lån från aktieägare uppgår till | - | - |
Rörelsefordringar/-skulder avseende närstående | 2023 | 2022 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD Positioning AB | 135 935 | 84 352 |
C-RAD AB (moderbolag) har en skuld till C-RAD Imaging AB | -3 268 | -3 268 |
C-RAD AB (moderbolag) har en skuld till C-RAD Innovation AB | -91 | -109 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD Incorporated | 16 625 | 13 458 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD GmbH | 4 627 | 929 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på Cyrpa International Sprl | 5 750 | 6 058 |
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD (Shanghai) Medical Device Co Ltd | 466 | 494 |
160 044 | 101 914 |
2023 | 2022 | |
Inköp, % | 0 | 0 |
Försäljning, % | 100 | 100 |
Omsättning per område | 2023 | 2022 |
EMEA | 220 014 | 147 503 |
Americas | 85 966 | 70 555 |
APAC | 118 635 | 83 268 |
424 615 | 301 326 |
Omsättning per kategori | 2023 | 2022 |
Produkter | 348 436 | 252 150 |
Services | 76 180 | 49 176 |
424 615 | 301 326 |
Övriga rörelseintäkter | 2023 | 2022 |
Erhållna bidrag | - | 217 |
Erhållen försäkringsersättning | 233 | - |
Övriga intäkter | 823 | 7 256 |
1 056 | 7 474 |
Övriga rörelsekostnader | 2023 | 2022 |
Valutakursförluster | -5 800 | 0 |
Övriga kostnader | - | -1 800 |
- 5 800 | -1 800 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Revisionsuppdrag | 1 625 | 1 067 | 1 543 | 858 |
Revision utöver revisionsuppdrag | 67 | 175 | 67 | 175 |
Skatterådgivning | 93 | 84 | 25 | 0 |
Övriga tjänster | 361 | 0 | 361 | 0 |
2 147 | 1 326 | 1 996 | 1 033 | |
| Koncernen | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Leasingskuld kontor | 4 009 | 4 798 |
Leasingskuld bilar | 1 278 | 2 477 |
Förfaller inom ett år: | 3 146 | 3 199 |
Förfaller senare än 1 år men inom 5 år: | 2 141 | 4 076 |
Förfaller senare än 5 år: | 0 | 0 |
Tillgångar med nyttjanderätt | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Lokalkontrakt | 3 857 | 4 621 |
Bilar | 770 | 2 375 |
Summa | 4 627 | 6 996 |
Avskrivningar på nyttjanderätter | 2023 | 2022 |
Lokalkontrakt | -2 195 | -2 181 |
Bilar | -994 | -1 213 |
Summa | -3 189 | -3 394 |
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) | -151 | -191 |
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal och avtal av lågt värde | 0 | -58 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Kvinnor | 24 | 20 | 4 | 4 |
Män | 59 | 54 | 2 | 2 |
Totalt | 83 | 74 | 6 | 6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Löner och ersättningar har uppgått till: | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Styrelsen och verkställande direktören | 3 892 | 6 393 | 3 892 | 6 393 |
Övriga medarbetare* | 100 835* | 70 173 | 17 847* | 5 664 |
Totala löner och ersättningar | 104 727 | 76 566 | 21 739 | 12 057 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Sociala avgifter och pensionskostnader | ||||
har uppgått till: | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Sociala avgifter enligt lag och avtal* | 20 650* | 14 341 | 7 440* | 4 616 |
Pensionskostnader styrelse och vd | 751 | 378 | 751 | 378 |
Pensionskostnader övriga medarbetare | 5 584 | 5 005 | 965 | 807 |
Totala sociala avgifter och pensionskostnader | 26 985 | 19 725 | 9 156 | 5 801 |
Total lönekostnad | 131 712 | 96 290 | 30 895 | 17 858 |
2023 | 2022 | |||
| Antal på | Antal på | |||
| Styrelseledamöter och ledande befattningshavare | balansdagen | Varav män, % | balansdagen | Varav män, % |
Styrelseledamöter | 5 | 40 | 6 | 50 |
VD och andra ledande befattningshavare | 8 | 75 | 7 | 71 |
Styrelsens ordförande | 2023 | 2022 |
Kristina Willgård | 280 | - |
Lars Nyberg | 220 | 400 |
Styrelseledamot | 2023 | 2022 |
David Sjöström | 220 | 200 |
Jenny Rosberg | 255 | 230 |
Susanne Ekblom | 160 | - |
Peter Simonsbacka | 147 | - |
Kicki Wallje-Lund | 130 | 230 |
Åsa Hedin | 120 | 200 |
Per-Arne Blomquist | 130 | 230 |
Totala ersättningar – styrelsen | 1 662 | 1 490 |
| Rörlig | Pensions och | Övrig | ||||
2023 | Grundlön | ersättning | sjukförsäkring | Förmåner | ersättning | Summa |
Cecilia de Leeuw, VD | 2 100 | - | 751 | 105 | 25 | 2 981 |
| Övriga ledande | ||||||
| befattningshavare | ||||||
(genomsnittligt 7 st) | 10 631 | 1 073 | 1 182 | 392 | 185 | 13 463 |
Totala | 12 731 | 1 073 | 1 933 | 497 | 210 | 16 444 |
| Rörlig | Pensions och | Övrig | ||||
2022 | Grundlön | ersättning | sjukförsäkring | Förmåner | ersättning | Summa |
Tim Thurn, VD | *3 517 | 554 | 321 | 41 | 56 | 4 490 |
Cecilia de Leeuw, VD | 175 | **600 | 58 | 6 | - | 839 |
| Övriga ledande | ||||||
| befattningshavare | ||||||
(genomsnittligt 7 st) | 10 684 | 3 144 | 1 250 | 404 | 178 | 15 660 |
Totala | 14 377 | 4 298 | 1 629 | 451 | 234 | 20 989 |
Incitamentsprogram | 2021/2024 | 2022/2025 | 2023/2026 |
Antalet tecknade optioner (en option motsvarar en aktie) | 39 480 | 54 700 | 88 500 |
Startdatum | 2021-05-24 | 2022-05-26 | 2023-05-19 |
Tidigaste lösendatum | 2024-02-01 | 2025-02-01 | 2026-02-01 |
Senaste lösendatum | 2024-04-30 | 2025-04-30 | 2026-04-30 |
Lösenpris (SEK/aktie) | 63,21 | 50,13 | 37,53 |
Genomsnittligt optionspris (SEK/aktie) | 11,50 | 5,62 | 5,36 |
Inbetalt kapitaltillskott till bolaget per balansdagen (SEK) | 454 020 | 307 414 | 474 360 |
Tillkommande kapitaltillskott vid inlösen (SEK) | 2 495 531 | 2 742 111 | 3 321 405 |
Totalt inbetalt kapitaltillskott vid full inlösen | 2 949 551 | 3 049 525 | 3 795 765 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ränteintäkter på likvida medel | 61 | 162 | 7 | 135 |
61 | 162 | 7 | 135 | |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Räntekostnader på övriga skulder | -337 | -201 | -12 | 5 |
Lånekostnader | -34 | -215 | - | - |
Övriga finansiella kostnader | -8 | -18 | - | |
Nedskrivning andelar i koncernbolag | - | - | -4 640 | - |
Koncernbidrag | - | - | 1 878 | 21 200 |
-379 | -434 | -2 774 | 21 205 | |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Resultat före skatt | 43 926 | 21 486 | -4 742 | 20 519 |
Skattesats,% | 20,6 | 20,6 | 20,6 | 20,6 |
Förväntad skatteintäkt/kostnad | -9 049 | -4 426 | 977 | -4 227 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Skatteeffekt avseende ej skattepliktiga intäkter | ||||
och icke avdragsgilla kostnader | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ej skattepliktiga intäkter | 2 800 | 0 | 1 | 0 |
Andra icke avdragsgilla kostnader | -1 158 | -173 | -978 | -19 |
Ej uppbokad uppskjuten skattefordran/skatteskuld | -990 | -9 407 | 0 | 0 |
Intäkt baserat på ej tid. redov. underskottsavdrag | 0 | 0 | 0 | 0 |
Redovisad skatt i resultaträkningen | -8 397 | -14 006 | 0 | -4 246 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Skattekostnaden består av följande komponenter: | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Outnyttjade skattemässiga underskottsavdrag | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utnyttjanden av tidigare skattemässiga | 0 | -14 006 | 0 | -4 246 |
| underskottsavdrag | ||||
Koncernen | Inventarier |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |
Ingående balans 2022-01-01 | 14 574 |
Omräkningsdifferenser | 194 |
Inköp | 1 109 |
Utrangeringar | - |
Nedskrivningar | - |
Utgående balans 2022-12-31 | 15 877 |
Omräkningsdifferenser | 59 |
Inköp | 4 106 |
Utrangeringar | - |
Nedskrivningar | - |
Utgående balans 2023-12-31 | 20 042 |
| Ackumulerade avskrivningar | |
Ingående balans 2022-01-01 | 11 260 |
Omräkningsdifferenser | 193 |
Avskrivningar | 1 314 |
Utrangeringar | - |
Utgående balans 2022-12-31 | 12 767 |
Omräkningsdifferenser | 59 |
Avskrivningar | 1 253 |
Nedskrivningar | -12 |
Utgående balans 2023-12-31 | 14 067 |
| Redovisade värden | |
Per 2021-12-31 | 3 314 |
Per 2022-12-31 | 3 110 |
Per 2023-12-31 | 5 975 |
Moderbolaget | Inventarier |
Ingående balans 2022-01-01 | 897 |
Inköp | 47 |
Utgående balans 2022-12-31 | 944 |
Inköp | - |
Utgående balans 2023-12-31 | 944 |
| Ackumulerade avskrivningar | |
Ingående balans 2022-01-01 | 556 |
Avskrivningar | 105 |
Utgående balans 2022-12-31 | 662 |
Avskrivningar | 98 |
Utgående balans 2023-12-31 | 759 |
| Redovisade värden | |
Per 2021-12-31 | 341 |
Per 2022-12-31 | 282 |
Per 2023-12-31 | 184 |
| Avskrivningstid | |
IT-utrustning | 3–5 år |
Möbler och övriga inventarier | 5–10 år |
| Balanserade | Distributions- | ||
| utgifter för egna | rättigheter | ||
| Koncernen | utvecklingsarbeten | och patent | Total |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |||
Ingående balans 2022-01-01 | 98 091 | 14 732 | 112 822 |
Aktiverade utgifter | 10 113 | - | 10 113 |
Omklassificeringar | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | 1 131 | - | 1 131 |
Utgående balans 2022-12-31 | 109 335 | 14 732 | 124 067 |
Aktiverade utgifter | 12 825 | - | 12 825 |
Omklassificeringar | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | -37 | -1 | -38 |
Utgående balans 2023-12-31 | 122 123 | 14 731 | 136 854 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||
Ingående balans 2022-01-01 | 82 247 | 13 624 | 95 871 |
Omräkningsdifferenser | 1 059 | - | 1 059 |
Avskrivningar | 4 523 | 898 | 5 421 |
Omklassificeringar | - | - | - |
Nedskrivningar | - | - | - |
Utgående balans 2022-12-31 | 87 829 | 14 522 | 102 351 |
Omräkningsdifferenser | -53 | -1 | -54 |
Avskrivningar | 4 263 | 157 | 4 420 |
Omklassificeringar | - | - | - |
Nedskrivningar | - | - | - |
Utgående balans 2023-12-31 | 92 039 | 14 678 | 106 717 |
| Redovisade värden | |
| Per 2021-12-31 | 16 952 |
| Per 2022-12-31 | 21 716 |
| Per 2023-12-31 | 30 137 |
Moderbolaget | Distributionsrättigheter |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |
Ingående balans 2022-01-01 | 8 475 |
Inköp | - |
Utgående balans 2022-12-31 | 8 475 |
Inköp | - |
Utgående balans 2023-12-31 | 8 475 |
| Ackumulerade avskrivningar | |
Ingående balans 2022-01-01 | 7 486 |
Avskrivningar | 847 |
Utgående balans 2022-12-31 | 8 333 |
Avskrivningar | 142 |
Utgående balans 2023-12-31 | 8 475 |
| Redovisade värden | |
| Per 2021-12-31 | 989 |
| Per 2022-12-31 | 142 |
| Per 2023-12-31 | 0 |
Aktiverade kostnader (Koncernen) | 2023 | 2022 |
Internt upparbetade tillgångar | 9 331 | 4 424 |
Externt förvärvade tillgångar | 3 494 | 5 689 |
12 825 | 10 113 |
| Avskrivningstid | |
Balanserade utgifter | 5 år |
Patent | 10 år |
| Koncernen | |||
| Nedskrivningsbehov | |
Nuvarande diskonteringsfaktor | 0 |
Diskonteringsfaktor höjd med 1 % | 0 |
Diskonteringsfaktor höjd med 2 % | 0 |
Nuvarande förväntad omsättning | 0 |
Förväntad omsättning minskad med 5 % | 0 |
Förväntad omsättning minskad med 10 % | 0 |
Nuvarande förväntad marginal | 0 |
Förväntad marginal minskad med 5 %-enheter | 0 |
Förväntad marginal minskad med 10 %-enheter | 0 |
| Moderbolaget | ||
Andelar i koncernbolag | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärden | 165 871 | 165 871 |
Aktieägartillskott Cyrpa | 4 640 | – |
C-RAD Australia & New Zealand PTY Ltd | - | 1 |
Utgående balans | 170 511 | 165 871 |
Ingående nedskrivningar | -62 340 | -62 340 |
Årets nedskrivningar | -4 640 | – |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | - 66 980 | -62 340 |
Bokfört värde vid årets slut | 103 531 | 103 531 |
| Dotterbolag/org.nr/säte | Antal aktier | Andel i % | Bokfört | Eget kapital | Årets resultat |
| (st) | |||||
C-RAD Positioning AB/556643-6035/Uppsala | 110 000 | 100 | 99 310 | 139 832 | 35 615 |
C-RAD Imaging AB/556643-6043/Uppsala | 116 000 | 100 | 0 | 55 463 | 0 |
C-RAD Innovation AB/556602-5382/Uppsala | 100 000 | 100 | 866 | 3 551 | 1 |
C-RAD Incorporated/Florida/USA | 1 000 | 100 | 64 | -121 421 | -4 710 |
C-RAD GmbH/Berlin/Tyskland | 1 000 | 100 | 250 | 1 270 | 1 349 |
C-RAD (Shanghai) Medical Device Co Ltd/Kina | N/A | 100 | 1 502 | 1 430 | 83 |
C-RAD Australia & New Zealand | 100 | 100 | 1 | -1 883 | 1 200 |
Cyrpa Int. /Bryssel/Belgien | 200 | 100 | 1 538 | -738 | -1 382 |
Summa | 103 531 | 77 504 | 32 156 |
| Moderbolaget | ||
Fordringar i koncernbolag | 2023 | 2022 |
Ingående balans, bokfört värde | 101 914 | 79 876 |
Utbetalning av lån till dotterbolag | 63 271 | 22 039 |
Utgående balans, bokfört värde | 165 184 | 101 914 |
Aktiekapital | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 5 065 | 5 063 |
Nyemission | - | 2 |
Utgående balans | 5 065 | 5 065 |
Aktien | 2023 | 2022 |
Antal aktier per 31/12 | 33 766 935 | 33 766 935 |
Genomsnittligt antal aktier | 33 766 935 | 33 764 008 |
Antal utestående optioner | 182 680 | 194 180 |
Antal utestående optioner som ger utspädningseffekt | 0 | 0 |
Antal utestående aktier inkl. optioner som ger utspädningseffekt | 33 766 935 | 33 764 008 |
Resultat per genomsnittligt antal aktier | 1,05 | 0,22 |
Resultat per aktie efter utspädning | 1,05 | 0,22 |
Eget kapital per aktie | 8,03 | 7,18 |
Eget kapital per aktie efter utspädning | 8,03 | 7,18 |
Börskurs balansdagen | 42,20 | 38,10 |
Utdelning per aktie | 0 | 0 |
Resultat per aktie före utspädning (SEK) | 2023 | 2022 |
Årets resultat | 35 529 005 | 7 479 412 |
Genomsnittligt antal aktier | 33 766 935 | 33 764 008 |
Resultat per aktie före utspädning | 1,05 | 0,22 |
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | 2023 | 2022 |
Årets resultat | 35 529 005 | 7 479 412 |
Antal utestående aktier inkl. optioner som ger utspäd- ningseffekt | 33 766 935 | 33 764 008 |
Resultat per aktie efter utspädning | 1,05 | 0,22 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ingående balans | 381 458 | 380 455 | 373 173 | 372 171 |
Nyemission | - | 695 | - | 695 |
Utställda teckningsoptioner | - | 307 | - | 307 |
Utställda köpoptioner | 474 | - | 474 | - |
Återköp av aktier | -2 766 | - | -2 766 | - |
Utgående balans | 379 166 | 381 458 | 370 881 | 373 173 |
| Koncernen och | ||
| Moderbolaget | ||
För egna avsättningar och skulder | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Företagsinteckning Nordea | 20 000 | 20 000 |
Summa ställda säkerheter | 20 000 | 20 000 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Avskrivningar | 8 861 | 10 112 | 239 | 953 |
Avsättningar | 1 673 | -126 | - | - |
Valutadifferenser | 0 | 0 | -6 007 | -5 103 |
Övriga justeringar | 0 | -123 | 0 | 0 |
Nedskrivning aktier i eller fordringar på dotterbolag | - | - | 4 640 | - |
10 534 | 9 863 | -1 128 | -4 150 | |
Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Kundfordringar brutto | 117 302 | 105 845 |
Reserv för osäkra kundfordringar | -611 | - |
Kundfordringar | 116 691 | 105 845 |
Förändring i reservering för kreditförluster | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Redovisat värde per 1 januari | 0 | -417 |
Reservering för kundförluster | -611 | 417 |
Redovisat värde per 31 december | -611 | 0 |
Koncernen | 2023-12-31 | 2022-12-31 | ||
Verkligt värde | Redovisat värde | Verkligt värde | Redovisat värde | |
Likvida medel i SEK | 5 553 | 5 553 | 63 719 | 63 719 |
Likvida medel i EUR | 31 607 | 31 607 | 30 601 | 30 601 |
Likvida medel i USD | 92 201 | 92 201 | 27 576 | 27 576 |
Summa likvida medel | 129 361 | 129 361 | 121 896 | 121 896 |
Moderbolaget | 2023-12-31 | 2022-12-31 | ||
Verkligt värde | Redovisat värde | Verkligt värde | Redovisat värde | |
Likvida medel i SEK | 4 283 | 4 283 | 55 128 | 55 128 |
Likvida medel i EUR | 765 | 765 | 2 372 | 2 372 |
Likvida medel i USD | 8 | 8 | 1 703 | 1 703 |
Summa likvida medel | 5 056 | 5 056 | 59 203 | 59 203 |
Ingående avsättning 2022-01-01 | 3 174 |
Ianspråktagna avsättningar | -126 |
Ny avsättning | 0 |
Utgående balans 2022-12-31 | 3 048 |
Ianspråktagna avsättningar | -232 |
Ny avsättning | 1 905 |
Utgående balans 2023-12-31 | 4 721 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Upplupna personalrelaterade kostnader | 22 023 | 10 833 | 12 897 | 4 400 |
Förutbetalda intäkter | 23 744 | 18 973 | 0 | 0 |
Övriga upplupna kostnader | 19 392 | 10 059 | 1 241 | 569 |
Utgående balans | 65 160 | 39 865 | 14 137 | 4 969 |
Överkursfond | 370 880 035 |
Balanserat resultat | -118 854 840 |
Årets resultat | -4 742 137 |
Totalt balanserade vinstmedel | 247 283 058 |
| Resultaträkning | Resultaträkning | ||
| 2023 enligt boksluts- | 2023 enligt års- | ||
| Koncernen | kommuniké | Justering | redovisningen |
Intäkter | 424 615 | 0 | 424 615 |
Inköpta varor och tjänster | -150 215 | 0 | -150 215 |
Bruttovinst | 274 400 | 0 | 274 400 |
Övriga externa kostnader | -94 029 | 1 521 | -92 508 |
Personalkostnader | -122 095 | -14 772 | -136 867 |
Aktiverade utvecklingskostnader | 12 825 | 0 | 12 825 |
| Av- och nedskrivningar materiella | |||
och immateriella tillgångar | -8 861 | 0 | -8 861 |
Övriga röelseintäkter/kostnader | -4 744 | 0 | -4 744 |
Totala rörelsekostnader | -216 904 | -13 251 | -230 155 |
Rörelseresultat, EBIT | 57 496 | -13 251 | 44 244 |
Finansnetto | -318 | 0 | -318 |
Resultat före skatt | 57 179 | -13 251 | 43 926 |
Skatt på periodens resultat | -11 127 | 2 730 | -8 397 |
Periodens resultat | 46 052 | -10 521 | 35 529 |
Resultat per aktie (kronor) | 1,36 | -0,31 | 1,05 |
Resultat per aktie efter utspädning (kronor) | 1,36 | -0,31 | 1,05 |
| Resultaträkning | Resultaträkning | ||
| fjärde kvartalet 2023 | fjärde kvartalet | ||
| enligt boksluts- | 2023 enligt årsredo- | ||
| Koncernen | kommuniké | Justering | visningen |
Intäkter | 138 428 | 0 | 138 428 |
Inköpta varor och tjänster | -48 072 | 0 | -48 072 |
Bruttovinst | 90 356 | 0 | 90 356 |
Övriga externa kostnader | -25 673 | 1 521 | -24 152 |
Personalkostnader | -34 518 | -14 772 | -49 290 |
Aktiverade utvecklingskostnader | 1 892 | 0 | 1 892 |
| Av- och nedskrivningar materiella | |||
och immateriella tillgångar | -2 250 | 0 | -2 250 |
Övriga röelseintäkter/kostnader | -4 981 | 0 | -4 981 |
Totala rörelsekostnader | -65 530 | -13 251 | -78 781 |
Rörelseresultat, EBIT | 24 826 | -13 251 | 11 575 |
Finansnetto | -86 | 0 | -86 |
Resultat före skatt | 24 740 | -13 251 | 11 489 |
Skatt på periodens resultat | 1 734 | 2 730 | 4 464 |
Periodens resultat | 26 474 | -10 521 | 15 952 |
Resultat per aktie (kronor) | 0,78 | -0,31 | 0,47 |
Resultat per aktie efter utspädning (kronor) | 0,78 | -0,31 | 0,47 |
| Balansräkning | Balansräkning | ||
| 2023-12-31 enligt | 2023-12-31 enligt | ||
| Koncernen | bokslutskommuniké | Justering | årsredovisningen |
Immateriella anläggningstillgångar | 30 137 | 0 | 30 137 |
Materiella anläggningstillgångar | 10 601 | 0 | 10 601 |
Finansiella anläggningstillgångar | 180 | 0 | 180 |
Summa anläggningstillgångar | 40 918 | 0 | 40 918 |
Varulager | 64 126 | 0 | 64 126 |
Kundfordringar | 116 691 | 0 | 116 691 |
Övriga fordringar | 18 339 | 1 521 | 19 860 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 34 579 | 0 | 34 579 |
Likvida medel | 129 361 | 0 | 129 361 |
Summa omsättningstillgångar | 363 096 | 1 521 | 364 617 |
Summa tillgångar | 404 015 | 1 521 | 405 536 |
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 5 065 | 0 | 5 065 |
Övrigt tillskjutet kapital | 379 166 | 0 | 379 166 |
Omräkningsreserv | -2 952 | 0 | -2 952 |
Balanserat resultat inkl årets resultat | -99 578 | -10 521 | -110 099 |
Summa eget kapital | 281 701 | -10 521 | 271 180 |
Långfristiga leasingskulder | 1 753 | 0 | 1 753 |
Summa långfristiga skulder | 1 753 | 0 | 1 753 |
Leverantörsskulder | 29 683 | 0 | 29 683 |
Garantiavsättningar | 4 721 | 0 | 4 721 |
Övriga kortfristiga skulder | 29 563 | 3 477 | 33 040 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 56 594 | 8 566 | 65 160 |
Summa kortfristiga skulder | 120 561 | 12 042 | 132 603 |
Summa skulder | 122 314 | 12 042 | 134 356 |
Summa eget kapital och skulder | 404 015 | 1 521 | 405 536 |
| Resultaträkning | Resultaträkning | ||
| 2023 enligt boksluts- | 2023 enligt års- | ||
| Moderbolaget | kommuniké | Justering | redovisningen |
Intäkter | 38 705 | 14 772 | 53 477 |
Totala rörelsens intäkter | 38 705 | 14 772 | 53 477 |
Övriga externa kostnader | -24 543 | 1 521 | -23 022 |
Personalkostnader | -17 960 | -14 772 | -32 732 |
Aktiverade utvecklingskostnader | -98 | 0 | -98 |
| Av- och nedskrivningar materiella och immateriella | |||
tillgångar | -142 | 0 | -142 |
Övriga röelseintäkter/kostnader | 541 | 0 | 541 |
Totala rörelsekostnader | -42 201 | -13 251 | -55 452 |
Rörelseresultat, EBIT | -3 496 | 1 521 | -1 975 |
Finansnetto | -1 246 | -1 521 | -2 767 |
Resultat före skatt | -4 742 | 0 | -4 742 |
Skatt på periodens resultat | 0 | 0 | 0 |
Periodens resultat | -4 742 | 0 | -4 742 |
| Resultaträkning | Resultaträkning | ||
| fjärde kvartalet 2023 | fjärde kvartalet | ||
| enligt boksluts- | 2023 enligt årsredo- | ||
| Moderbolaget | kommuniké | Justering | visningen |
Intäkter | 17 855 | 14 772 | 32 627 |
Totala rörelsens intäkter | 17 855 | 14 772 | 32 627 |
Övriga externa kostnader | -5 606 | 1 521 | -4 085 |
Personalkostnader | -3 716 | -14 772 | -18 488 |
Aktiverade utvecklingskostnader | -18 | 0 | -18 |
Övriga rörelseintäkter/kostnader | -1 171 | 0 | -1 171 |
Totala rörelsekostnader | -10 510 | -13 251 | -23 762 |
Rörelseresultat, EBIT | 7 345 | 1 521 | 8 866 |
Finansnetto | 3 386 | -1 521 | 1 865 |
Resultat före skatt | 10 731 | 0 | 10 731 |
Skatt på periodens resultat | 0 | 0 | 0 |
Periodens resultat | 10 731 | 0 | 10 731 |
| Balansräkning | Balansräkning | ||
| 2023-12-31 enligt | 2023-12-31 enligt | ||
| Moderbolaget | bokslutskommuniké | Justering | årsredovisningen |
Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
Materiella anläggningstillgångar | 184 | 0 | 184 |
Finansiella anläggningstillgångar | 255 464 | 13 251* | 268 715 |
Summa anläggningstillgångar | 255 648 | 13 251 | 268 900 |
Övriga fordringar | 433 | 1 521 | 1 954 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 432 | 0 | 6 432 |
Likvida medel | 5 056 | 0 | 5 056 |
Summa omsättningstillgångar | 11 922 | 1 521 | 13 442 |
Summa tillgångar | 267 570 | 14 772 | 282 342 |
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 5 065 | 0 | 5 065 |
Överkursfond | 370 881 | 0 | 370 881 |
Balanserat resultat | -118 855 | 0 | -118 855 |
Årets resultat | -4 742 | 0 | -4 742 |
Summa eget kapital | 252 349 | 0 | 252 349 |
Leverantörsskulder | 4 424 | 0 | 4 424 |
Skulder till koncernbolag | 5 140 | 0 | 5 140 |
Övriga kortfristiga skulder | 86 | 6 206 | 6 293 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 571 | 8 566 | 14 137 |
Summa kortfristiga skulder | 15 222 | 14 772 | 29 994 |
Summa skulder | 15 222 | 14 772 | 29 994 |
Summa eget kapital och skulder | 267 570 | 14 772 | 282 342 |
Fem år i sammandrag | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
| Nyckeltal, belopp i Mkr | |||||
Orderingång | 524,5 | 484,6 | 353,5 | 312,6 | 269,8 |
Intäkter | 424,6 | 301,3 | 261,2 | 221,6 | 205,4 |
Bruttovinst | 274,4 | 195,2 | 165,7 | 131,6 | 121,0 |
Bruttovinstmarginal % | 65 | 65 | 63 | 59 | 59 |
Rörelseresultat | 44,2 | 21,8 | 36,0 | 17,1 | (9,6) |
Rörelsemarginal % | 10,4 | 7,2 | 13,8 | 7,7 | (4,7) |
Resultat före skatt | 43,9 | 21,5 | 35,7 | 16,4 | (11,4) |
Resultat efter skatt | 35,5 | 7,5 | 25,1 | 14,4 | (13,8) |
Resultat per aktie (kr) | 1,05 | 0,22 | 0,74 | 0,43 | (0,45) |
Balansomslutning | 405,5 | 339,2 | 306,7 | 270,5 | 157,8 |
Orderstock | 763,2 | 616,0 | 425,3 | 350,5 | 267,1 |
Soliditet % | 67 | 72 | 75 | 74 | 53 |
Medelantal medarbetare | 83 | 74 | 62 | 59 | 55 |