549300SPXLHF15W2CU252021-01-012021-12-31549300SPXLHF15W2CU252020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300SPXLHF15W2CU252020-01-012020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300SPXLHF15W2CU252020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300SPXLHF15W2CU252020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300SPXLHF15W2CU252020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300SPXLHF15W2CU252020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300SPXLHF15W2CU252020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300SPXLHF15W2CU252020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300SPXLHF15W2CU252021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300SPXLHF15W2CU252021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300SPXLHF15W2CU252020-01-012020-12-31549300SPXLHF15W2CU252021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300SPXLHF15W2CU252021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300SPXLHF15W2CU252021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300SPXLHF15W2CU252021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300SPXLHF15W2CU252021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300SPXLHF15W2CU252021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300SPXLHF15W2CU252021-12-31549300SPXLHF15W2CU252020-12-31549300SPXLHF15W2CU252019-12-31549300SPXLHF15W2CU252019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300SPXLHF15W2CU252019-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300SPXLHF15W2CU252019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300SPXLHF15W2CU252019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares
NOTER | 1CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
ÅRSREDOVISNING 2021
02 | INNEHÅLL
Innehåll
03 C-RAD:s mission
04 Om C-RAD
06 Vd har ordet
08 Investerarcase
09 Hållbarhet
10 C-RAD gruppen
14 Produkter
18 Styrelse
20 Ledande befattningshavare
22 C-RAD-aktien
24 Förvaltningsberättelse
32 Finansiella rapporter
44 Noter
76 Styrelsens underskrifter
77 Revisionsberättelse
Kontaktperson investerarrelationer
Vd Tim Thurn
tim.thurn@c-rad.com
CFO Henrik Bergentoft
henrik.bergentoft@c-rad.com
Kalendarium
Delårsrapport januari–mars: 6 maj 2022
Årsstämma: 6 maj 2022
Delårsrapport januari–juni: 21 juli 2022
Delårsrapport januari–september: 28 oktober 2022
Bokslutskommuniké 2021: 26 januari 2023
Mer om bolaget
www.c-rad.com
Mer finansiell information
https://c-rad.se/investors
Mer information om våra produkter
https://c-rad.se/products/
https://c-rad.com/learning-center/
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
C-RAD:s mission är att vara
den föredragna partnern för att
säkerställa säkerhet och effektivitet
inom avancerad cancerstrålning
och därmed bidra till att bota fler
cancerpatienter och förbättra deras
livskvalitet.
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021 CRAD:S MISSION | 03
CRAD ÅRSREDOVISNING 202104 | OM CRAD
Banbrytande teknologi baserad på
omfattande forskning
C-RAD:s banbrytande lösningar säkerställer exceptionellt hög
precision, säkerhet och effektivitet i avancerad strålbehand-
ling, som hjälper till att bota fler cancerpatienter och förbättrar
deras livskvalitet. I nya avancerade strålterapitekniker måste
stldosen levereras till tumören med extremt hög precision
och timing. Våra positionerings- och skanningsprodukter säker-
ställer just det.
Verksamheten i C-RAD-gruppen baseras på forskning och
utveckling, som har sitt ursprung från Karolinska Institutet och
Karolinska Sjukhuset i Solna, samt Kungliga Tekniska Högsko-
lan i Stockholm. C-RAD-bolagen grundades 2004. Grundarna
är forskare från Karolinska Institutet och Kungliga Tekniska
gskolan i Stockholm och Karolinska Sjukhuset i Solna samt
personer med lång industriell erfarenhet av strålbehandling.
C-RAD- gruppen besr av moderbolaget C-RAD AB (publ)
samt svenska och utndska dotterbolag. Den första produkten
lanserades 2006 då C-RAD presenterade Sentinel™-systemet,
baserat på laserskanningteknik och mjukvaruplattformen c4D.
De första leveranserna skedde 2007 och sedan dess har tekniken
varit under ständig utveckling. Med Catalyst™-systemet lan-
serade C-RAD 2011 en ny generation av ytskanningsystem. I
december 2013 släpptes Catalyst HD™ och i april 2015 lanse-
rade C-RAD en speciell version av Catalyst
TM
, för proton och
partikelbehandling. Under 2020 lanserades Catalyst
TM
+, den
nästa och förbättrade generationen av ytskanningssystemet.
2015 slutfördes uppköpet av den fransk-belgiska Cyrpa-
koncernen, vilket innebär att deras innovativa laserteknik för
patientpositionering och virtuell simulering sedan dess ingår i
C-RAD:s produktportfölj.
2011 inledde C-RAD arbetet med att utveckla en internatio-
nell säljkår för viktiga marknader och man har idag väletable-
rade sälj- och supportteam i USA, Tyskland, Kina, Frankrike
och Australien med ytterligare närvaro genom distributörer på
övriga viktiga marknader.
C-RAD AB är sedan 16 december 2014 noterat på Nasdaq
Stockholm Small Cap.
2021 i sammanfattning
Under 2021 har mätbara framsteg gjorts mot målet att etablera
ytskanning som vårdstandard inom avancerad strålterapi. C-RAD
har under året förstärkt organisationen, främst serviceorgani-
sationen. Dessutom har investeringar fortsatt i ny produktut-
veckling för att intensifiera samarbetet med OEM:s. Ett exempel
är integrationen och valideringen av C-RAD:s Catalyst
TM
+ system
med Elektas senaste linjäraccelerator – Harmony. Alla Elektas
linjäracceleratorer är nu certifierade för kompatibilitet med alla
funktioner i Catalyst
TM
-produktfamiljen. Ett annat exempel är
det nya samarbetet med den tredje största linac-leverantören,
Accuray, som inleddes under året. Ur ett finansiellt perspektiv
var 2021 ett rekordår för de primära nyckeltalen – orderingång,
intäkter och rörelseresultat. Ett resultat trots den allt mer
utmanande situationen i försörjningskedjan och de fortfarande
existerande konsekvenserna av pandemin.
C-RAD:s vision och mission är
globala i sin ansats
Vår vision är att tillhandahålla överlägsen behandling inom cancerstrålning för alla
patienter. C-RAD:s mission är att vara den föredragna partnern för att säkerställa
säkerhet och effektivitet inom avancerad cancerstrålning och därmed bidra till att
bota fler cancerpatienter och förbättra deras livskvalitet.
Ur ett finansiellt perspektiv
var 2021 ett rekordår för alla
primära nyckeltal – orderingång,
intäkter och rörelseresultat.
c
160
120
80
40
0
APACEMEANordamerika
Q1 2021 Q2 2021 Q3 2021 Q4 2021
Orderingången i Nord- och Sydamerika ökade med 29 procent.
EMEA-regionen växte med 20 procent. Delvis påverkat av
corona-pandemin minskade APAC med 5 procent.
Intäkterna växte totalt sett 18 procent under 2021. C-RAD redovisade ett positivt
rörelseresultat under samtliga kvartal med ett årsresultat om 36,0 MSEK
motsvarande en marginal om 14 procent.
29%
20%
-5%
2020
2021
Rörelseresultat
Intäkter
80
60
40
20
0
Orderingång : 353,5 MSEK (312,6), + 13% Intäkter och rörelseresultat, MSEK
OM CRAD | 05CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Över hälften av vårt team arbetar direkt med kund, antingen inom
försäljning eller service. Vårt starka utvecklingsteam säkerställer
framtida innovationer som gynnar såväl kunder som patienter.
Servi
ce
35%
FoU
18%
Övrigt
29%
Sälj och
mark
nad
18%
Personal
Bolaget har uppvisat tillväxt varje år de senaste tio åren och sedan 2018 lönsam tillväxt. Omsättning och rörelseresultat 2021 uppgick till 261,2 respektive
36,0 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal om 14 procent.
Omsättning
Rörelseresultat
Omsättning och rörelseresultat 20102021, MSEK
2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
280
240
200
160
120
80
40
0
60
40
20
0
20
40
60
80
CRAD ÅRSREDOVISNING 202106 | VD HAR ORDET
Rekord i orderingång,
intäkter och rörelseresultat
Tillväxt och ökad lönsamhet
För helåret växte intäkterna i konstanta valutor med 21 procent
till 261 MSEK och rörelseresultatet mer än fördubblades till 36
MSEK med en marginal på 14 procent. Den förttrade lön-
samheten för helåret är en bekräftelse på att de investeringar
som görs i organisationen också ger avkastning. Den ökade
nsamheten är en funktion av en intäktstillväxt med förttrad
bruttomarginal som överstiger ökningen av rörelsekostnaderna
från förstärkningen av vår organisation.
Hög aktivitetsnivå på alla marknader
Den nordamerikanska marknaden levererar en tillväxt på 29
procent i orderingång för helåret. Det finns en betydande poten-
tial för vår teknologi och med vår etablering samt partnerskapet
med Elekta är C-RAD väl positionerat för att dra nytta av denna
potential. Det skall noteras att under 2020 bokades cirka t
tredjedelar av alla ordrar under det fjärde kvartalet, eftersom
projekt under året fördröjdes på grund av pandemin. Tillväxten
i orderingång i regionen, som började mot slutet av 2020, har
bidragit till att intäkterna för helåret 2021 vuxit med 75 procent,
en mätbar del av bolagets totala tillxt för året.
APAC-regionen har fortsatt påverkats av pandemin, särskilt
i Australien, där projekt har fördröjts. Mot slutet av året började
vi se lättnader och vi återgick till ökad orderingång. Vårt beslut
att etablera egen närvaro i Delhi, Indien har börjat ge resultat
i form av ordrar med förntad leverans under första halvåret
2022. Kina, som är vår största marknad i APAC-regionen, fort-
sätter att visa en stadig tillväxt i orderingång för heret. Den
stora efterfrågan på cancervård i kombination med det starka
trycket att etablera avancerad strålterapi är drivkraften för
utvecklingen i Kina, vilket också visas av de två viktiga proton-
terapiprojekt som C-RAD erhöll i december. Givet en mycket
stark orderingång från Japan och Australien under 2020 visar
regionen en mindre nedgång i orderingång för helåret 2021,
men avslutas med en positiv trend och en tillväxt på 23 procent
under fjärde kvartalet.
EMEA-regionen visar en stark återhämtning både vad gäller
orderingång och intäktstillväxt under fjärde kvartalet, vilket
lyfter regionen till en herstillväxt i orderingång och omsätt-
ning på 20 respektive 23 procent.
Serviceverksamheten bidrar med en allt
större del av intäkterna
Orderingången för våra positioneringsprodukter, vår största
kategori, ökade i alla regioner med 16 procent under 2021, vilket
är en mycket uppmuntrande utveckling och bekräftar markna-
dens efterfrågan på ytskanning. Intäkterna från servicekontrakt
ökade med 40 procent jämfört med föregående år och utgör 13
procent av totala intäkter, jämfört med 11 procent föregående
år. Detta är en viktig drivkraft bakom förttrade marginaler
r både brutto- och rörelseresultat. Dessutom bekräftar detta
trenden med ett ökande antal kunder som vill engagera sig
långsiktigt med C-RAD och därmed säkerställa ett uppdaterat
och driftssäkert system under produktens livslängd.
En förstärk organisation och
strategiska samarbeten
C-RAD har förstärkt sin organisation under året, främst inom
service. Därtill har vi fortsatt att investera i produktutveckling
r att intensifiera samarbetet med OEM:s. Det senaste exem-
plet är integrationen och valideringen av C-RAD:s Catalyst
TM
+
system med Elektas senaste linjäraccelerator – Harmony.
Samtliga Elektas linjäracceleratorer är nu certifierade för
kompatibilitet med alla Catalyst
TM
funktioner. Som tillkänna-
gavs separat i oktober beslutade en annan linac-leverantör,
När vi avslutar 2021 kan jag konstatera mätbara framsteg mot vårt mål att etablera
ytskanning som vårdstandard inom avancerad strålterapi. Vi levererar ett helår med
rekordnoteringar i våra viktigaste nyckeltal – orderingång, intäkter och rörelseresultat.
Detta trots en alltmer utmanande situation i leveranskedjan och den återigen ökade
konsekvensen av pandemin.
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021 VD HAR ORDET | 07
Accuray, att utveckla ett gränssnitt till vår ytspårningslösning
Catalyst
TM
+. Vi ser detta steg som ytterligare en bekräftelse
på resan mot målet att göra ytspårning till standardvård inom
avancerad strålterapi.
Väl positionerade för framtida tillväxt
Jag vill passa på att rikta ett stort tack till C-RAD-teamet,
våra kunder och partners för engagemanget och förtroendet
under det senaste året. Det är fantastiskt att se de framsteg
som C-RAD har gjort. Året avslutas med ett stort intresse från
marknaden för våra lösningar och vi är väl positionerade och
rberedda för att under 2022 fortsätta arbetet mot vårt mål att
göra ytskanning till vårdstandard.
Tim Thurn, vd
Jag vill passa på
att rikta ett stort tack
till C-RAD-teamet, våra
kunder och partners
för engagemanget och
förtroendet under det
senaste året.
CRAD ÅRSREDOVISNING 20218 | INVESTERARCASE
En solid finansiell plattform
C-RAD har en sund finansiell situation. Bolaget genererar en
nsam intäktstillväxt, är skuldfritt och har en solid likviditet.
Allt sammantaget en solid finansiell plattform för att sdja
ytterligare lönsam tillxt.
Omfattande access till marknaden
C-RAD har en heltäckande och holistisk strategi för access till
marknaden som också realiseras i praktiken. I huvudsak använ-
der C-RAD tre kanaler för åtkomst till marknaden. För det för-
sta finns utbyggd direktljning med C-RAD-anställda på plats
r huvudmarknaderna i Norden, USA, Tyskland, Kina, Frank-
rike och Australien. För det andra används ett distributörsnät
r andra marknader som är mer avlägsna och mindre mogna
men som har en kommersiell potential. Den tredje kanalen är
det formaliserade samarbetet med OEM-leverantörer (Original
Equipment Manufacturer) av linjäracceleratorer. Affärslogi-
ken bakom denna kanal är att när ytskanning går mot att bli
vårdstandard kommer kunderna till tillverkarna att begära
denna funktionalitet direkt i samband med upphandlingar.
C-RAD är en del i kampen mot cancer
C-RAD:s produkter och lösningar tillför ett mätbart värde till
samhället. C-RAD:s banbrytande lösningar säkerställer excep-
tionellt hög precision, säkerhet och effektivitet i avancerad
stlbehandling, vilket hjälper till att bota fler cancerpatienter
och förttra deras livskvalitet.
Ytskanning på väg mot att bli vårdstandard
Tyvärr är cancer här för att stanna. Strålbehandling kommer
under överskådlig framtid att vara en central behandlingsmetod.
En uppskattning är att en lösning för ytskanning adderar 5 procent
till den totala investeringen av den cancerstrålningsutrustning
som krävs. En försumbar kostnad i perspektivet av det mätbara
värdet ytskanning ger i termer av patientsäkerhet och behand-
lingseffektivitet. Relationen mellan kostnad och skapat värde
är den viktigaste anledningen till att C-RAD är övertygade om
att ytskanning kommer att bli vårdstandard inom strålterapi.
Vårdstandard definieras som att alla linjäracceleratorer som säljs
för relevanta cancerindikationer kommer att vara utrustade med
en lösning för ytskanning. I nuläget säljs cirka 1 200 linjäraccele-
rator per år där endast cirka 20 procent har yskanning. Således
finns en stor marknadspotential när ytskanning blir vårdstandard.
Erkänd produkt
rdet som C-RAD:s produkter
och lösningar strävar efter att
generera är inte en ambition
för framtiden. Produkterna har
sedan länge lanserats, testats
och erkänts i en klinisk miljö
på sjukhus, cancerkliniker och
universitet – väl uppskattade för
det värde de tillför i avancerad
strålterapi.
C-RAD som investering
Strålning med en linjäraccelerator (LINAC) är en av de mest effektiva metoderna
för att bota cancer, men den kan orsaka skador på frisk vävnad. I vissa fall leder det
till större hälsoproblem än cancern eller till att patienten avlider av biverkningarna.
C-RAD:s lösningar minimerar risken för biverkningar genom att cancerstrålen
levereras till patienten med sub-milimeter precision - absolut exakt och säkert.
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021 HÅLLBARHET | 9
Uppförandekod
C-RAD:s uppförandekod anger standarder för professionellt
uppförande som vägleder vår interaktion med varandra, våra
kunder och våra affärspartners. Vårt företags uppförandekod
är grunden vi förlitar oss på i alla våra aktiviteter och demon-
strerar vår ovillkorliga integritet i allt vi gör. Uppförandekoden
gäller alla som arbetar för och på uppdrag av C-RAD; ansllda,
konsulter, kontrollerade företag, distributörer och agenter.
Vi förväntar oss att alla våra afrspartners och leverantörer
håller samma standarder. I vår verksamhet ska C-RAD vara
medveten om, och som ett minimikrav, följa alla nationella och
internationella lagar och förordningar som gäller i de länder
där C-RAD verkar. Uppförandekoden är bland annat baserad på
FN:s Global Compact, ILO:s kärnkonventioner [1]-[8], OECD:s
riktlinjer för multinationella företag, konkurrenslagstiftning
och antikorruptionsbestämmelser. C-RAD ska följa de högsta
kraven som följer av antingen tilmplig lagstiftning eller vår
uppförandekod. Som C-RAD-anställd förväntas man rapportera
alla beteenden som i god tro anses utgöra ett brott mot uppfö-
randekoden eller lagen. Företrädesvis genom att rapportera en
överträdelse internt, men det finns även ett externt visselblå-
sarsystem tillgängligt för att säkerställa möjligheten till ano-
nym rapportering om situationen kräver det. Uppförandekoden
tar upp viktiga områden såsom affärsetik, kvalitet och regelef-
terlevnad, mänskliga rättigheter och arbete, skydd av personlig
information och patientdata, miljöefterlevnad och ansvar samt
korrekt behandling av insiderinformation.
Kärnvärderingar
C-RAD:s arbete och beteende styrs av våra fem kärnvärden.
Lagarbete och samarbete som nyckeln till framgång, mellan
kollegor, avdelningar och partners för att nå full potential.
Excellens i vårt åtagande att kontinuerligt förbättra och
tillhandahålla högsta kvalitet och professionell attityd för att
säkerställa kundnöjdhet.
Passion för bättre och snabbare behandlingar samt för att
säkerställa högsta patientvård och kreativitet för att inspirera
marknaden med våra innovativa lösningar.
Respekt för varandra och värdettande av mångfald som en
styrka såväl samt vårt ansvar gentemot samhället.
Förtroende som ett resultat av öppenhet och transparens och
som ett medel för bemyndigande för att möjliggöra ägarskap
och engagemang.
Framgång byggs
på en hållbar
plattform
En central drivkraft i C-RAD:s kultur är
det värde som våra produkter tillför
samhället för att hjälpa att bota fler
cancerpatienter och förbättra deras livs-
kvalitet. C-RAD vill tillföra detta värde till
samhället med en hållbar och sund före-
tagskultur. Detta manifesteras i vår uppfö-
randekod och våra företagsvärderingar.
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021010 | VD HAR ORDET
C-RAD gruppen
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021 CRAD GRUPPEN | 11
C-RAD bedriver utveckling och
försäljning av innovativa system
för användning inom avancerad
strålbehandling av cancer.
Systemen kan användas för att positionera patienten under
behandling för att säkerslla korrekt dosleverans till tumören
samtidigt som man skyddar frisk vävnad från oönskad expo-
nering. Teknologin används för initial patientpositionering och
övervakning under behandling genom att registrera patientens
hud genom high speed 3D-kameror med högsta precision. Syftet
är att öka behandlingens precision och effektivitet.
Affärsmodell
C-RAD arbetar enligt en affärsmodell där underleverantörer
står för tillverkning av bolagets produkter.
C-RAD fokuserar på produktutveckling, försäljning och
marknadsföring, leverantörskedjan, slutmontering och testning,
samt kvalitetskontroller och certifiering av produkterna.
De internationella dotterbolagen ansvarar för lokal mark-
nadsföring och försäljning samt står för service, support och
utbildning av kunderna. Slutanvändare av C-RAD:s produkter är
kliniker för avancerad strålbehandling. C-RAD:s säljaktiviteter
är för närvarande fokuserade mot Europa, Nord- och Sydame-
rika och Asien. Därigenom täcks mer än 80 procent av den
globala marknaden för strålbehandling. Beroende på marknad
distribueras C-RAD:s produkter genom tre olika kanaler:
Egna säljare – I följande regioner har bolaget egna säljare:
Skandinavien, tyskspråkiga länder, Nordamerika, Australien
och Frankrike. I Kina arbetar bolaget både med direkt förlj-
ning och via distributör.
Distributörer – På flertalet marknader, främst i Asien och
Latinamerika samt delvis i Europa, sker försäljning och service
genom oberoende distributörer med lokal anknytning och
specialisering mot strålbehandlingsutrustning. Urvalskriterier
vid val av distributör inkluderar dokumenterad försäljning inom
strålbehandlingsområdet samt fullgoda resurser för att kunna
erbjuda högkvalitativ teknisk service, till exempel en egen
service- och supportorganisation. I takt med ett ökande använ-
dande av ytskanninglösningar blir denna kanal allt viktigare för
vår verksamhet, både ur ett förljningsperspektiv men också
vad gäller service.
Industriella partners – Försäljning sker även via industriella
samarbetspartners verksamma inom strålbehandlingsområ-
det. Upphandling av C-RAD:s system sker ofta samtidigt med
C-RAD har en affärsmodell där
underleverantörer står för tillverk-
ning av bolagets produkter, och
C-RAD och dotterbolagen fokuserar
på framförallt produktutveckling,
försäljning och testning.
CRAD ÅRSREDOVISNING 202112 | CRAD GRUPPEN
upphandling av s.k. linjäracceleratorer. Försäljningsaktiviteterna
sker därför ofta i nära samarbete med tillverkare av strålnings-
utrustning, t.ex. Varian, Elekta och CT-leverantörer. Sommaren
2019 tecknade C-RAD ett försäljnings- och distributionsavtal med
Elekta som ger Elekta rätt att sälja C-RAD:s produkter genom sin
prislista i Nordamerika och Mexiko. Avtalet med Elekta utökades i
september 2020 till att även omfatta Kina. I oktober 2021 inleddes
ett formellt samarbete med Accuray för att integrera ytskanning i
deras linjäracceleratorer.
Organisation och koncernstruktur
Moderbolaget C-RAD AB (publ) tillhandahåller koncernens
gemensamma funktioner inom försäljning och administration.
Inom koncernen finns åtta helägda dotterbolag varav tre är
svenska och fem är utländska.
Externa utvecklingspartners
Sedan 2019 har C-RAD samarbetsavtal med det USA-baserade
företaget Xecan. Syftet är att distribuera delar av dessa bolags
produktportföljer på utvalda marknader runt om i världen som
ett komplement till C-RAD:s egna produkter.
Vår strategi
Enastående produkter
Studier visar att det förväntade antalet nya cancerfall ökar
snabbt. C-RAD står redo att hjälpa kunderna med lösningar
som förbättrar kvaliteten på vården vid de vanligaste indikatio-
nerna på cancer såsom bröstcancer, lungcancer samt cancer i
huvud och bröstkorg. Detta innebär att marknadspotentialen för
C-RAD är stor.
C-RAD:s nuvarande produktportfölj innebär fokus på optisk
patientpositionering och patientövervakning, Surface Guided
Radiation Therapy, SGRT. De viktigaste argumenten är optimerat
arbetsflöde, säkerhet och strålningsfri positionering. Kärnpro-
dukterna Sentinel och Catalyst
TM
syftar till att ge våra kunder en
sning i toppklass för behandling av bröstcancerpatienter samt
patienter med lungcancer samt cancer i huvud och bröstkorg.
En dedikerad lösning för så kallade stereotaktiska behandlingar
på Catalyst
TM
-plattformen har lanserats. Baserat på ett modul-
baserat produktkoncept kan kunderna välja en konfiguration
som är skräddarsydd för deras kliniska behov. C-RAD tillhan-
dahåller möjligheter att uppgradera system genom produktens
livscykel. För C-RAD innebär detta potential att skapa merrde
i den kontinuerligt ökande basen av installerade system, genom
merförsäljning till existerande kunder.
C-RAD har sedan länge investerat i framtiden genom att
förstärka forsknings- och utvecklingsavdelningen. Med den
existerande marknadsckningen och en nöjd kundbas har
C-RAD potential att ytterligare förstärka sitt erbjudande
och förse kunderna med en omfattande och patientcentrerad
lösning. C-RAD har etablerat sig på marknaden för optimerade
arbetsflöden med den första lösningen för patientidentifiering.
I början av 2020 lanserade C-RAD sin lösning för övervak-
ning av behandlingstillbehör. Samarbeten med partners som
är experter på sina respektive områden är mycket viktiga för
att säkerställa marknadsnärvaron. Fördelen för kunden är en
produkt som är integrerad med systemet för ytskanning, vilket
optimerar kundens och användarens upplevelser.
C-RAD har haft framgångar med stora projekt inom partikel-
terapin med en version av Catalyst
TM
systemet. Partikelterapin
kan anses gå i spetsen för strålterapin när det handlar om pre-
cision och noggrannhet. Framgången inom dessa prestigefulla
projekt bidrar till att positionera C-RAD som marknadsledare
inom sitt område.
Försäljning optimerad för tillväxt
Vår försäljningsstrategi fokuserar på tre försäljningskanaler:
direktförsäljning, försäljning via våra industripartners och
distributörer. Kunderna vill gärna ha en ingående dialog innan
de utfärdar en inköpsorder till C-RAD och som en del i försälj-
ningsprocessen gör vårt försäljningsteam en utvärdering av
kundens behov och konfigurerar systemet efter deras önske-
mål. Kundernas acceptans av SGRT-lösningar har ökat markant
under de senaste åren.
Trots att våra säljare normalt arbetar direkt mot slutkunden
är inköpsordern ofta en del i ett större paket som kan inklu-
Framgången inom partikel-
terapiprojekt bidrar till att
positionera C-RAD som marknads-
ledare inom strålterapiområdet.
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021 CRAD GRUPPEN | 13
dera en linjäraccelerator eller en CT. Detta gäller framför allt
i EMEA- och APAC- regionerna, medan det bland kunderna i
Nordamerika är vanligare att investera i en uppgradering av
redan installerade linjäracceleratorer. Här är samarbetet med
våra partners helt avgörande. På grund av produktens komplex-
itet får C-RAD bäst resultat när bolaget har dedikerade säljare
som fokuserar enbart på försäljning av C-RAD:s utrustning.
I Asien och Latinamerika arbetar C-RAD med distributörer.
Lokala sedvänjor och affärspraxis kräver en distributör som
länk mellan C-RAD och kunderna. På mindre europeiska mark-
nader, och då främst i södra och östra Europa, väljer C-RAD att
låta lokala distributörer erbjuda C-RAD:s produkter till kunderna.
Fördelarna med direktförsäljning är en närmare kontakt mellan
organisationen och våra kliniska kunder. Sedan 2019 har C-RAD
ett försäljningssamarbete med Elekta i Nordamerika som under
2020 utökats till att även inkludera en kinesiska marknaden.
Produkternas ekonomiska volymer och komplexitet gör
att direktförljning kan bli lönsam på relativt kort tid. För att
ytterligare dra nytta av potentialen i marknaderna forttter
C-RAD att arbeta med sina säljorganisationer på de etablerade
marknaderna, förstärka sitt distributörsnätverk och fokusera
specifikt på OEM-partneravtalen.
Serviceverksamhet för att bygga kundrelationer
och återkommande intäkter
C-RAD:s Life Cycle Business-tjänster skapar långsiktiga kund-
relationer baserade på produktens livscykel, och bidrar till ett
stabilare och återkommande intäktsflöde. Under 2021 kunde vi
se en fortsatt adaption av våra servicekontrakt.
C-RAD:s serviceutbud täcker idag framför allt alla mjuka
produkter som exempelvis serviceavtal, applikationsutbildning
och installation. C-RAD har avtal för olika servicenivåer och
kunderna kan välja fullserviceavtal, som inkluderar helsupport
r maskinvara och programvara samt förebyggande underhåll.
Det finns även mindre omfattande serviceavtal som enbart täcker
maskinvara eller enbart programvaruuppdateringar. Kunderna
kan välja serviceavtal på årsbasis, men den mest efterfrågade
sningen är att låta ett långsiktigt serviceavtal ingå vid upphand-
lingen av produkten. Denna långsiktighet bekräftar kundernas
förtroende för produkterna och för C-RAD som partner. Eftersom
behovet av servicenätverk växer har C-RAD upprättat en egen
service-organisation på de viktigaste marknaderna. I länder där
C-RAD representeras av distributörer säkerställer bolaget en
g och homogen servicenivå genom att erbjuda regelbunden
serviceutbildning vid C-RAD:s utbildningscenter.
Den kliniska personalens ökade arbetsbörda är en viktig
anledning för kunderna att lägga ut service och kvalitetssäkring
på experter.
C-RAD:s servicetekniker garanterar snabb och professionell
support och åtgärder efter behov. När det gäller applikations-
utbildningen skapar C-RAD ett nätverk med applikationsspe-
cia-lister, både anställda och kliniska konsulter, med kunskaper
inom optisk patientpositionering med C-RAD:s produkter. Den
långsiktiga relationen baserad på servicenätverken etablerar
en plattform som gör det naturligt att bibehålla en nära relation
med kunden även efter den initiala afren. Kundernas behov
ökar med tiden. C-RAD:s framåtriktade angreppssätt erbjuder
lösningar inom resurshantering genom optimerade arbets-
flöden som ett komplement till existerande produkter, vilket gör
kunderna mer intresserade av att uppgradera sina installationer
från C-RAD än att inleda samarbete med nya partners.
CRAD ÅRSREDOVISNING 202114 | PRODUKTER
Avancerad IMRT.
Optisk ytskanning och bakprojicering.
Heloptimerad programvara för arbets-
flödesintegrering.
Automatisk och oberoende verifiering av
flera kritiska parametrar som tidigare
bara kunde kontrolleras manuellt.
Stöder beslut i realtid.
Registrering
Patient ID registrering
Registrering av tillbehör Planering
FörberedelserCT simulering
Patient-ID-registrering och
validering.
Biometrisk ansiktsigenkänning.
Ökad patientsäkerhet.
Säkersller att rätt patient får rätt
behandling.
cPatient
Registrering och validering av
fixationsutrustning och behand-
lingstillbehör.
RFID-baserad teknologi.
Underlättar arbetsflöde och för-
bättrar tidseffektivitet.
Verifierar patient och
indikationsspecifik utrustning.
cAccessory
C-RAD:s högpresterande produkter stöder integrering med arbetsflöde
för flera användare, från datortomografi till behandlingsrum
Klinisktöde
c4D-gränssnittet fungerar som ett universalgräns-
snitt mot andra leverantörers system. Supporten
garanterar patientföljsamhet och avancerade
kvalitetssäkringsrutiner.
För mer information om våra produkter och
demonstrationer, besök: c-rad.se/products
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021 PRODUKTER | 15
Dedikerad proton- och partikelterapilösning.
Flera kameror för täckning av hela patienten,
oberoende av sängens rotationsposition.
Automatisk referensjustering garanterar
oavbruten rörelseövervakning.
Hög flexibilitet med skräddarsydda,
optimerade monteringslösningar.
Extra neutronavskärmning.
För avancerad stereotaktisk strålterapi.
Tre kameror för optimala vinklar.
Maximal täckning av patienten.
Korrekt positionering under
ickekoplanärbehandling.
Intrafraktionell rörelsedetektering
som hjälper till att bibehålla patientens
ursprungliga position.
Maximal dosleverans inom målområdet.
Godkännande Validering av tillbehör
Schemaläggning
Behandling
GranskningPatient ID validering
• Laserbaserat optiskt ytskanningsystem.
• Funktionalitet för 4D CT-rekonstruktion
och andningsstyrd bildtagning i ett CT-rum.
• Användar- och integreringsvänligt.
Lasersystem för virtuell simulering,
ett krav vid all CT inom strålterapi.
• Dubbla dioder för varje laser.
SmartPhantom™ RT, automatisk.
kalibrering av lasersystem i CT-rummet.
Det enda positioneringssystemet som
garanterar precision ner till 0,1 mm.
CRAD ANNUAL REPORT 2020 PRODUCTS | 13
Dedicated proton and particle therapy
solution.
Several cameras to capture the patient
surface independent of couch rotation.
Automatic reference adjustments ensure
uninterrupted motion monitoring.
High flexibility with custom-made optimized
mounting solutions.
Extra neutron shielding.
For advanced stereotactic radiation
therapy.
Three cameras at optimal angles.
Maximum patient surface coverage.
Accurate positioning during non-
coplanar treatments.
Intra-fraction detection to help maintain
initial patient position and maximum
dose delivery within the target.
Approval Accessory validation
Scheduling
Treatment
ReviewPatient ID validation
Laser-based optical surface scanning
system.
Functionality for 4D CT reconstruction
and gated imaging in a CT room.
Easy integration and usage.
Laser systems for virtual simulation
required for all CT in radiation therapy.
Double diods for each laser.
SmartPhantom™ RT, automatic laser
calibration in the CT room.
Only positioning system guaranteeing
accuracy of 0.1 mm.
16 | PRODUKTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
C-RAD står redo att hjälpa
kunderna med lösningar som
förbättrar kvaliteten på vården vid de
vanligaste indikationerna på cancer
som bröstcancer, lungcancer samt
cancer i huvud och bröstkorg.
PRODUKTER | 17CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
CRAD ÅRSREDOVISNING 202118 | STYRELSE
Kicki Wallje-Lund
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2015.
Född 1953.
Kicki Wallje-Lund har mångårig interna-
tionell erfarenhet av affärs- och verksam-
hetsutveckling i olika internationella
bolag, där hon främst varit verksam inom
affärsområdet bank och finans. Kicki
har haft ledande befattningar inom NCR;
Digital Equipment, AT&T, Philips, ICL och
Unisys. Övriga uppdrag: styrelseord-
rande i Embracer Group AB (publ).
Innehav i C-RAD: 0 A-aktier,
6 000 B-aktier.
Lars Nyberg
Styrelseordförande
Styrelseordförande sedan 2016.
Född 1951.
Lars var under 2007–2013 vd och koncern-
chef för TeliaSonera AB. Mellan 1995 och
2003 var Lars styrelseordförande och
vd för det USA-baserade IT-företaget
NCR Corp (NYSE:NCR). Han fortsatte
som företagets styrelseord förande fram
till 2005. Tidigare har Lars innehaft ett
antal ledande befattningar inom Philips
och ingick i Philips Group Management
Committee.
Innehav i C-RAD: 70 000 A-aktier,
2 462 930 B-aktier. Aktieinnehavet
inkluderar familjens innehav.
Innehav per 2021-12-31
Jenny Rosberg
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2021.
Född 1966.
Jenny Rosberg är vd och grundare för
ROPA management AB samt ROPA &
BOARDA AB. Styrelseledamot i AB Pers-
son Invest, ledamot samt medlem i för-
värvsutskottet i CAG Group AB och leda-
mot och ordförande i revisionsutskottet i
MIPS AB. Jenny Rosberg har tidigare haft
styrelseuppdrag i bland annat Länsför-
säkringar Stockholm, NetEnt AB (publ),
Nordax Group AB (publ), Nordax Bank AB
(publ), Eastnine AB (publ), Nasdaq Stock-
holm AB, Nasdaq Helsinki Oy och Nasdaq
Copenhagen A/S.
Innehav i C-RAD: 3 000 B-aktier,
0 A-aktier.
Styrelsen
CRAD ANNUAL REPORT 202016 | BOARD OF DIRECTORS
Kicki Wallje-Lund
Member of the board
Board member since 2015.
Born: 1953.
Kicki Wallje-Lund has vast experience
in business development in a number
of international companies, primarily in
banking and finance. She has held senior
positions at NCR, Digital Equipment,
AT&T, Philips, ICL and Unisys. Other
board assignments: chairman of the
board at Embracer Group AB (publ).
Holdings in C-RAD: 0 A shares, 6,000
B shares.
Lars Nyberg
Chairman of the Board
Chairman of the Board since 2016.
Born: 1951.
Lars Nyberg was during 2007-2013 Pres-
ident and CEO at Telia-Sonera AB. 1995-
2003 Chairman of the Board and CEO
of the US-based IT company NCR Corp
(NYSE:NCR). He continued as Chairman of
the Board until 2005. Lars has held sev-
eral managerial positions in Philips and
he was a member of the Philips Group
Management Committee.
Holdings in C-RAD: 70,000 A shares,
2,462,930 B shares. The share holding
includes family’s holdings.
Holding per 2021-04-15
Peter Hamberg
Member of the board
Board member since 2013.
Born: 1973.
BA, San Francisco State University.
CEO at Hamberg Förvaltning AB.
Several directorships in the real estate
and IT industries. Board member of
Net Entertainment AB since 2007.
Holdings in C-RAD: 379,762 A shares
held through a company, 1,532,671 B
shares out of which 822,671 held through
a company.
Board of Directors
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021 STYRELSE | 19
David Sjöström
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2017.
Född 1974.
David Sjöström är chefsfysiker vid
Strålbehandlingen på Herlev Sjukhus,
Danmark. David Sjöström innehar bland
annat en Master of Science i fysik från
Lunds universitet.
Innehav i C-RAD: 0 A-aktier, 0 B-aktier.
Per-Arne Blomquist
Styrelseledamot och ordförande
i
revisionsutskottet
Styrelseledamot
sedan 2019.
Född 1962.
Per-Arne har en lång karrr med
ledande positioner inom bland annat
Alfa Laval, Telia, TeliaSonera och SEB.
Idag arbetar han som Senior Advisor på
EQT samt som VD för investmentbola-
get Qarlbo Associates AB, samt i olika
styrelser som ordförande eller ledamot.
För närvarande är Per-Arne styrelseord-
förande för Bluestep Bank, styrelseleda-
mot för Bufab AB (publ) och Djurgården
Hockey AB. Tidigare styrelseuppdrag
innefattar ordförande för revisionskom-
mittén för Lernia och Neste Oil, samt
styrelseordförande för Zmarta Group och
IP Only. Per-Arne har en magisterexamen
i företagsekonomi från Handelshögsko-
lan i Stockholm.
Innehav i C-RAD: 0 A-aktier, 288 275
B-aktier.
Johan Engstam, auktoriserad revisor
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB med ansvarig revisor
Johan Engstam, auktoriserad revisor. Född 1966. Johan är
ansvarig för PWC:s segment Pharma and Life Science.
Åsa Hedin
Styrelseledamot
Styrelseledamot sedan 2017.
Född 1962.
Åsa Hedin har omfattande erfarenhet
från ledande positioner i bolag verk-
samma inom medicinteknik, bland annat
som vd Elekta Instrument AB, Executive
Vice President Marketing and Corporate
Development på Elekta AB och Executive
Managing Director på Elekta Neuro-
science. Åsa är styrelseordförande i
Artificial Solutions International AB och
styrelseledamot i Tobii AB, Cellavision
AB, Biotage AB, E J:or Öhman fonder AB,
Industrifonden och Nolato AB. Hon har
också uppdrag som Industrial Advisor
Chalmers Dept of Microtechnology and
Nanoscience. Åsa Hedin har tidigare varit
styrelseledamot i Immunovia AB, Hermes
Medical AB, Swedish Space Commission
AB, Stiftelsen Ruter Dam, Elekta Neuro-
Mag Oy (styrelseordförande) och MedCap
AB. Åsa Hedin innehar bland annat en
Master of Science in Biophysics/Bioengi-
neering fn University of Minnesota.
Innehav i C-RAD: 0 A-aktier, 0 B-aktier.
CRAD ANNUAL REPORT 2020 BOARD OF DIRECTORS | 17
David Sjöström
Director
Board member since 2017.
Born: 1974.
David Sjöström is Head of Medical
Physics at Herlev Hospital, Department of
Oncology, Division of Radiotherapy,
Herlev, Denmark. David Sjöström holds
among other educations a Master of
Science (Major in Physics) from the
University of Lund.
Holdings in C-RAD: 0 A shares,
0 B shares.
Per-Arne Blomquist
Member of the board
and chair-
man of the audit committee.
Board member since 2019.
Born: 1962.
Per-Arne has a long career of leading
positions in companies like Alfa Laval,
Telia, TeliaSonera and SEB. Per-Arne is
today working as Senior Advisor at EQT,
alongside different board assignments.
He is today CEO of the investment com-
pany Qarlbo Associates AB, chairman of
the Board for Bluestep Bank and member
of the Board of Djurrden Hockey AB
and Bufab AB (publ). Previous board
assignments include Chairman of the
Audit Committee
in Lernia and Neste Oil as well as Chair-
man of the Board for Zmarta Group and
IP-Only. Per-Arne holds a Bachelor of
Business administration and Finance
from Stockholm School of Economics.
Holdings in C-RAD: 0 A shares, 288,275
B shares.
Michael Bengtsson, Authorized Auditor
PricewaterhouseCoopers AB with Michael Bengtsson,
Authorized Auditor, as Auditor-in-Charge. Born 1959. Michael
is Auditor-in-Charge for amongst others Sweco, Nobina and
Bonnier Group.
Åsa Hedin
Member of the board
Board member since 2017.
Born: 1962.
Åsa Hedin has extensive experience
from leading positions within the med-
tech industry, including Executive Vice
President Marketing and Corporate
development of Elekta AB and Executive
Vice President of Elekta Neuroscience.
Member of the board in Artificial Solutions
International AB and board member of
Tobii AB, Cellavision AB, Biotage AB,
E J:or Öhman Fonder AB, Immunovia AB,
Industrifonden and Nolato AB. Åsa also
holds a position as Industrial advisor at
the Chalmers Dept of Microtechnology
and Nanoscience. Åsa has previously
been a board member of Immunovia AB,
Hermes Medical AB, Swedish Space Com-
mission AB, Stiftelsen Ruter Dam, Elekta
NeuroMag Oy (chairman of the board), and
MedCap AB. Åsa holds a Master of Sci-
ence in Biophysics/Bioengineering from
the University of Minnesota.
Holdings in C-RAD: 0 A shares,
0 B shares.
CRAD ÅRSREDOVISNING 202120 | LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Tim Thurn
CEO & President
Vd för C-RAD AB och koncern-
chef sedan 2013.
Född 1981.
Vd för C-RAD Positioning AB
sedan 2011. Tf vd i C-RAD
Imaging AB sedan 2014. Tim
har varit verksam inom strål-
terapiomdet sedan 2003
och har tidigare arbetat för
det tyska laserföretaget LAP
GmbH, där han arbetat med
produktutveckling och som
produkt- och försäljningschef.
Tim innehar en MBA-examen
och en master i elektroteknik.
Innehav i C-RAD: 0 A-aktier,
372 649 B-aktier, 39 462
optioner.
2021-12-31
Håkan Axelsson
COO
COO sedan 2019.
Född 1968.
Håkan har en bakgrund inom
biopharma, telecom och
strålterapi på GE Healthcare,
Ericsson och Scanditronix där
han innehaft olika ledande rol-
ler inom FoU, portfolio mana-
gement och service. Håkan
innehar en MBA-examen och
en Master i teknisk fysik från
Uppsala universitet.
Innehav i C-RAD: 0 A-aktier,
0 B-aktier, 32 163 optioner.
Henrik Bergentoft
CFO
CFO sedan mars 2020.
Född 1974.
Henrik har en gedigen erfa-
renhet av ledande positioner
inom finans, primärt i publika
aktiebolag. Henrik har tidigare
varit CFO på MSAB (publ.),
CFO och Finance Director på
Aerocrine AB, Nordkom AB
och ContextVision AB. Henrik
innehar en magisterexamen i
företagsekonomi från Uppsala
universitet.
Innehav i C-RAD: 0 A-aktier,
0 B-aktier, 0 optioner.
Ledande befattningshavare
Emelie Gessner Gozzi
Director Global Marketing
Global Marketing Director
sedan maj 2021.
Född 1983.
Emelie har en bred bakgrund
inom marknadsföring med
ledande roller inom varumär-
kes- och positioneringsstra-
tegi, leadsgenerering, CRM,
digital marknadsföring, event
& mässor, kommunikation
och PR samt medieköp. Hon
har erfarenhet från både
detaljhandel och B2B med
tidigare befattningar inom
Camfil Svenska, Byggmax,
Clas Ohlson med flera. Emelie
har en kandidatexamen i busi-
ness marketing management
från University of Westminster
i London.
Innehav i C-RAD: 0 A-aktier,
0 B-aktier, 500 optioner.
CRAD ANNUAL REPORT 202018 | SENIOR EXECUTIVES
Tim Thurn
CEO & President
CEO of C-RAD AB and President
since 2013.
Born: 1981.
CEO of C-RAD Positioning AB since 2011.
Acting CEO of C-RAD Imaging AB since
2014. Tim Thurn has worked in the field
of radiation therapy since 2003 and pre-
viously worked with product development
at the German laser company LAP GmbH,
where he also held the positions of
product manager and sales manager. Tim
holds a Master’s in Business Adminis-
tration and a Master degree in Electrical
Engineering.
Holdings in C-RAD: 0 A shares,
372,649 B shares, 39,462 warrants.
Holding per 2021-04-15
Håkan Axelsson
COO
COO since 2019.
Born: 1968.
Håkan Axelsson has been COO at C-RAD
since August 2019, with accountability for
R&D, Service, QA/RA and Production/
Supply chain. He has a background from
the biopharma, telecom and radiotherapy
industry with GE Healthcare, Ericsson
and Scanditronix where he has had vari-
ous management roles within R&D, prod-
uct management, operational excellence,
portfolio management and service. Håkan
holds a Master in Business Administra-
tion and an MSc in Engineering Physics
with a major in system and computer
engineering.
Holdings in C-RAD: 0 A shares, 10,000
B shares, 32,163 warrants.
Henrik Bergentoft
CFO
CFO since March 2020.
Born: 1974.
Henrik has an extensive experience of
leading positions within finance, primarily
in public companies. He was previously
CFO at MSAB (publ.), a position he held
for three years. Prior to that, he has held
positions as CFO and Finance Director
at Aerocrine AB, Nordkom AB, and
ContextVision AB. Henrik holds a mas-
ters degree in International Business
from Uppsala University.
Holdings in C-RAD: 0 A shares, 0 B
shares, 0 warrants.
Senior executives
CRAD ANNUAL REPORT 202018 | SENIOR EXECUTIVES
Tim Thurn
CEO & President
CEO of C-RAD AB and President
since 2013.
Born: 1981.
CEO of C-RAD Positioning AB since 2011.
Acting CEO of C-RAD Imaging AB since
2014. Tim Thurn has worked in the field
of radiation therapy since 2003 and pre-
viously worked with product development
at the German laser company LAP GmbH,
where he also held the positions of
product manager and sales manager. Tim
holds a Master’s in Business Adminis-
tration and a Master degree in Electrical
Engineering.
Holdings in C-RAD: 0 A shares,
372,649 B shares, 39,462 warrants.
Holding per 2021-04-15
Håkan Axelsson
COO
COO since 2019.
Born: 1968.
Håkan Axelsson has been COO at C-RAD
since August 2019, with accountability for
R&D, Service, QA/RA and Production/
Supply chain. He has a background from
the biopharma, telecom and radiotherapy
industry with GE Healthcare, Ericsson
and Scanditronix where he has had vari-
ous management roles within R&D, prod-
uct management, operational excellence,
portfolio management and service. Håkan
holds a Master in Business Administra-
tion and an MSc in Engineering Physics
with a major in system and computer
engineering.
Holdings in C-RAD: 0 A shares, 10,000
B shares, 32,163 warrants.
Henrik Bergentoft
CFO
CFO since March 2020.
Born: 1974.
Henrik has an extensive experience of
leading positions within finance, primarily
in public companies. He was previously
CFO at MSAB (publ.), a position he held
for three years. Prior to that, he has held
positions as CFO and Finance Director
at Aerocrine AB, Nordkom AB, and
ContextVision AB. Henrik holds a mas-
ters degree in International Business
from Uppsala University.
Holdings in C-RAD: 0 A shares, 0 B
shares, 0 warrants.
Senior executives
CRAD ANNUAL REPORT 202018 | SENIOR EXECUTIVES
Tim Thurn
CEO & President
CEO of C-RAD AB and President
since 2013.
Born: 1981.
CEO of C-RAD Positioning AB since 2011.
Acting CEO of C-RAD Imaging AB since
2014. Tim Thurn has worked in the field
of radiation therapy since 2003 and pre-
viously worked with product development
at the German laser company LAP GmbH,
where he also held the positions of
product manager and sales manager. Tim
holds a Master’s in Business Adminis-
tration and a Master degree in Electrical
Engineering.
Holdings in C-RAD: 0 A shares,
372,649 B shares, 39,462 warrants.
Holding per 2021-04-15
Håkan Axelsson
COO
COO since 2019.
Born: 1968.
Håkan Axelsson has been COO at C-RAD
since August 2019, with accountability for
R&D, Service, QA/RA and Production/
Supply chain. He has a background from
the biopharma, telecom and radiotherapy
industry with GE Healthcare, Ericsson
and Scanditronix where he has had vari-
ous management roles within R&D, prod-
uct management, operational excellence,
portfolio management and service. Håkan
holds a Master in Business Administra-
tion and an MSc in Engineering Physics
with a major in system and computer
engineering.
Holdings in C-RAD: 0 A shares, 10,000
B shares, 32,163 warrants.
Henrik Bergentoft
CFO
CFO since March 2020.
Born: 1974.
Henrik has an extensive experience of
leading positions within finance, primarily
in public companies. He was previously
CFO at MSAB (publ.), a position he held
for three years. Prior to that, he has held
positions as CFO and Finance Director
at Aerocrine AB, Nordkom AB, and
ContextVision AB. Henrik holds a mas-
ters degree in International Business
from Uppsala University.
Holdings in C-RAD: 0 A shares, 0 B
shares, 0 warrants.
Senior executives
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021 LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE | 21
Kashif Ikram
Vice President Sales
EMEA
Vice President Sales för EMEA
sedan 2022.
Född 1968. Han har 26 års
erfarenhet av försäljnings- och
marknadsföringsledarskap
inom medicintekniksektorn
och har fmst fokuserat
på ny marknadsutveckling.
Kashifs senaste position var
som försäljningschef EMEA
r Corindus Vascular Robots
på Siemens Healthineers.
Kashif har en kandidatexamen
i psykologi och zoologi, en
magisterexamen i tillämpad
biologi, en magisterexamen i
marknadsföring och en Execu-
tive MBA från Henley Business
School.
Innehav i C-RAD: 0 A-aktier,
0 B-aktier, 0 optioner.
Ivan Astralaga
President C-RAD Americas
President C-RAD AB Americas
sedan maj 2021.
Född 1969.
Ivan har omfattande erfaren-
het från ledande säljroller
inom strålonkologi och medi-
cintekniksektorn, senast som
VP Business Development/
Sales på Mevion Medical Sys-
tem. Han har 20 års erfarenhet
av försäljning/marknadsföring
för kapitalvaror och första-i-
land-projekt inom strålterapi.
Ivan har en magisterexamen i
företagsekonomi med inrikt-
ning på ekonomi och kandidat-
examen i marknadsföring.
Innehav i C-RAD: 0 A-aktier,
0 B-aktier, 7 230 optioner.
Kurt Xiaodong Wang
President C-RAD China
President för C-RAD China
sedan 2018 och Sales Director
r C-RAD China sedan 2015.
Född 1979.
Kurt har mer än 17 års
erfarenhet inom strålterapi-
marknaden och har tidigare
arbetat för Cardinal Health
China som Senior Oncology
Solution manager, Elekta
China som product manager,
och som Sales manager of
CMS (TPS company, Acquired
by Elekta). Kurt innehar en
masterexamen i biomedicin
från Tsinghua University samt
en Bachelorexamen i Material
Science and Technology från
Xian Jiaotong University.
Innehav i C-RAD: 0 A-aktier,
40 000 B-aktier, 22 254
optioner.
CRAD ANNUAL REPORT 2020 SENIOR EXECUTIVES | 19
Dirk Freynhagen
President C-RAD EIMEA
President EIMEA since 2019.
Born: 1965.
Dirk brings with him plus 20 years
international sales experience for capital
goods and first-in-country projects in
Radiotherapy and Health Physics.
Dirk has held the positions as General
Manager Germany and Sr. Business
Director for Northern and Central Europe
at Accuray International. Before that Dirk
was Business Director Sales at
Elekta and Director Sales and Marketing
at Rados Technology. He has also worked
in product management in the medical
device industry.
Holdings in C-RAD: 0 A shares,
0 B shares, 2 000 warrants.
Kurt Xiaodong Wang
President of C-RAD China
President of C-RAD China since January
2018 and Sales Director of C-RAD China
since 2015.
Born: 1979.
Kurt has more than 17 years working
experiences. He had previously worked
for Cardinal Health China as Senior
Oncology Solution manager, Elekta China
as product manager, Sales manager of
CMS (TPS company, acquired by Elekta).
Kurt hold a master degree of Bio-Medical
Engineering from Tsinghua University,
Bachelor degree in Material Science and
Technology from Xian Jiaotong University.
Holdings in C-RAD: 0 A shares,
40,000 B shares, 22,254 warrants.
CRAD ÅRSREDOVISNING 202122 | CRADAKTIEN
Aktiekapital
Aktiekapitalet i C-RAD AB uppgår till 5 062 846,7kr, fördelat på
862 887 A-aktier och 32 889 415 B-aktier. Antalet utesende
aktier uppgår till totalt 33 752 302 aktier, med ett kvotrde på
0,15 SEK per aktie. Samtliga utesende aktier är fullt betalda.
C-RAD:s bolagsordning föreskriver att aktiekapitalet ska upp
till lägst 22 000 000 aktier och högst 88 000 000 aktier. Innehav-
are av A-aktier i C-RAD kan hos styrelsen begära omvandling av
A-aktier till B-aktier. A- respektive B-aktier kan vardera ges ut
till det högsta antal som motsvarar 100 procent av aktiekapitalet.
Handel med C-RAD:s aktier
C-RAD:s aktier handlas sedan 16 december 2014 på Nasdaq
Stockholm, Small Cap, under kortnamnet CRAD och med ISIN-
kod SE00 0201 6352. Sista betalkurs den 30 december 2021 var
55,7 (48,20). Lägsta stängning 2021 var 45,5 SEK den 3 december
och högsta var 66,70 SEK den 30 augusti 2021. Genomsnittligt
antal omsatta aktier var 59 671 (95 558), värde ca 3,4 MKR (8,7
regående år) och snitt 204 avslut per handelsdag (252).
ÅRSREDOVISNING 2018 | CRAD AKTIEN
C-RAD aktien
Aktieägare per 2021-12-31 CRAD A CRAD B Totalt Kapital, % Röster, %
Svea Ekonomi AB 100 000 3 924 969 4 024 969 11,93 11,86
Lars Nyberg med familj 70 000 2 462 930 2 532 930 7,50 7,62
Lars Kling 2 468 500 2 468 500 7,31 5,95
Nordnet Pensionsförsäkring 1 676 699 1 676 699 4,97 4,04
Avanza Pension 1 648 621 1 648 621 4,88 3,97
Eiffel Investment Group SAS 1 602 618 1 602 618 4,75 3,86
Berenberg Funds 1 257 421 1 257 421 3,73 3,03
Hamberg Förvaltning AB 379 762 822 671 1 202 433 3,56 11,13
Siv Hamberg 1 060 722 1 060 722 3,14 2,55
Cliens Fonder 783 826 783 826 2,32 1,89
Övriga 313 125 15 180 438 15 493 563 45,90 44,11
Totalt 862 887 32 889 415 33 752 302 100,00 100,00
60
50
40
30
20
10
1 000 000
800 000
600 000
400 000
200 000
0
Antal aktier
SEK
Jan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Aug Sep Okt Nov Dec
0
1
2
3
4
5
0
0
20
40
60
80
100
120
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
120 000
0
200000
400000
600000
800000
1000000
10
20
30
40
50
60
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER 2021 | 23
Finansiella rapporter
2021
24 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Allmänt om verksamheten
C-RAD är ett svenskt bolag som har sitt huvudkontor i
Uppsala. Bolaget utvecklar, tillverkar och säljer produkter
och system på världsmarknaden, som ger högre precision,
ökad effektivitet och bättre säkerhet vid strålbehandling av
cancerpatienter. Företagets innovationer har sitt ursprung
från Karolinska Institutet och Karolinska Sjukhuset i Solna.
I koncernen ingår också CYRPA International som utvecklar
innovativa produkter för positionering och virtuell simulering
inom strålbehandling.
C-RAD startade sin verksamhet vid årsskiftet 2004/2005.
Verksamheten fokuserade till en början på forskning och
utveckling och idag levererar bolaget sina produkter till
strålbehandlingskliniker över hela världen.
Under de senaste åren har C-RAD befunnit sig i en expan-
sionsfas där man lagt grunden för global tillväxt. Grunden
för dessa förutsättningar utgörs av innovativa och kliniskt
accepterade produkter och system samt en fortsatt utbygg-
nad av säljorganisationen och servicen. Under dessa år har
vi byggt upp ett förtroende och våra kunder känner tillit till
våra avancerade produkter. Kraftfulla vittnesmål från våra
kunder understryker den kliniska nyttan som kommer med
vår teknologi. Detta har nu lett till en bredare acceptans och
en ökande efterfrågan på våra produkter och lösningar.
C-RAD säljer system direkt till kunder via diagnostik- och
acceleratorföretag samt via specialiserade distributörer. Den
egna organisationen för direktförsäljning har utökats under
de senaste åren och har fått allt större betydelse. C-RAD har
idag en säljorganisation för Norden, de tyskspråkiga länderna,
Frankrike, Ostasien och Nordamerika.
Förvaltningsberättelse och
bolagsstyrningsrapport
Styrelsen och verkställande direktören i C-RAD AB (publ), organisationsnummer 556663-9174,
avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2021. Styrelsens
säte är i Uppsala. De finansiella rapporterna har godkänts för utfärdande den 13 april 2022.
Koncernens och moderbolagets finansiella rapporter skall föreläggas för fastställelse på
årsstämman den 6 maj 2022.
Siffror inom parentes avser föregående år. Samtliga belopp som är i tabeller och noter presenteras i tusen kronor (Tkr) om inte annat anges.
Väsentliga händelser
under räkenskapsåret
Den 3 februari tillkännagav C-RAD ett distributionsavtal
med det sydkoreanska företaget WITH-GLOBAL för att täcka
förljning och service på den lokala marknaden. WITH-
Global är en distributör huvudsakligen verksam inom området
för bilddiagnostik och strålbehandling. Med ett team på 27
anställda har WITH-Global ett starkt fokus på att tillhanda-
hålla tjänster till sina kunder, från konsulttjänster till under-
håll och sjukhusnätverkstjänster. WITH-Global har erhållit
distributionsrättigheterna för C-RAD:s positioneringsproduk-
ter och HIT Laser-systemen.
Patent- och marknadsöverdomstolen vid Svea hovrätt fast-
ställde, i sin dom publicerad den 16 april 2021, C-RAD:s rätt
till den uppfinning som beskrivs i patentankan med titeln
Joniserande strålningsdetektionsanordning”. C-RAD stämde
Beamocular AB i maj 2017, och Patent- och marknadsdom-
stolen fastställde C-RAD:s rätt till uppfinningen i sin dom den
26 juli 2019, som överklagades av Beamocular till Patent- och
marknadsöverdomstolen. Domen kan inte överklagas.
Den 1 juli avslog Patent- och marknadsdomstolen en tidigare
arbetstagares krav på C-RAD om ersättning. Domstolen slog
fast att den tidigare ansllde inte har rätt till någon ersätt-
ning. Bakgrunden är en stämningsansökan som väcktes mot
C-RAD den 9 maj 2020 från en tidigare anställd med krav på
ersättning för en uppfinning som gjordes under hans anställ-
ning på C-RAD. C-RAD avslog bestämt stämningsansökan
och ansåg att ersättningsanspråket var mycket överdrivet,
vilket härmed bekräftas av domstolens dom. Detta är den
fjärde i raden av tvister med bolaget där motparten antingen
var samma tidigare anslld eller bolaget Beamocular AB
(ägt av den tidigare anställde och nu i konkurs) som han
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | 25CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
varit vd för. I alla fyra fallen har C-RAD segrat. Vidare anger
domstolens dom att den tidigare ansllde ska bära C-RAD:s
advokatarvoden uppende till 2,9 MSEK. Domen överklaga-
des senare den 23 juli.
C-RAD AB och Accuray Incorporated meddelade den 4
oktober att de har undertecknat ett avtal utformat för att för-
ttra Accuray Radixac-systemets förga att behandla
bröstcancer. Företagen kommer att samarbeta för att förse
kunder med en lösning för andningsstyrd (DIBH) strålning
med hjälp av C-RAD Catalyst+ HD och Radixact System. DIBH
är en teknik som ofta används för behandling av bstcancer.
Utvecklingsarbetet kommer att påbörjas före slutet av 2021
med det första gränssnittet som kopplar samman Catalyst-
teknologin och Radixact-systemet och det förväntas bli till-
gängligt i mitten av 2022.
Försäljning, rörelseresultat och kostnader
För helåret ökade intäkterna med 18 procent till 261,2 (221,6)
MSEK, 21 procent i konstanta valutor. APAC-intäkterna för
helåret minskade måttligt med 7 procent, dels på grund av
utmaningar relaterade till pandemin och dels på grund av ett
starkt 2020. Intäkterna i Amerika växte med 75 procent, ett
resultat av ökad försäljning under de senaste kvartalen som
nu omvandlas till leveranser. Intäkterna i EMEA genererade
en tillväxt på 23 procent för helåret. Intäkterna för Life Cycle
Business (servicekontrakt) ökade med 40 procent för helåret
och är en allt större del av företagets totala intäkter.
Bruttovinstmarginal för helåret uppgick till 63 (59) procent.
Fluktuationer i bruttovinsten kan förväntas mellan perioder
då den är beroende av produktmixen och variationer i försälj-
ningskanaler på våra olika marknader, där en srre del av
direktförsäljningen var den främsta drivkraften bakom den
förbättrade bruttomarginalen under året. Kostnad för sålda
varor under fjärde kvartalet 2020 inkluderade provision till
säljkanalpartners på 3,1 MKR. Därför var den underliggande
bruttomarginalen 2020 60 procent för helåret.
Personalkostnader för helåret uppgick till 71,7 (64,8) MSEK.
Förra året minskade pandemirelaterade statliga stöd i olika
regioner personalkostnaderna.
Externa kostnader för helåret uppgick till 52,5 (44,3) MSEK.
Förra årets totala externa kostnader påverkades avsevärt av
pandemin, med praktiskt taget inga resor eller fysiska mark-
nadsföringsevenemang.
För helåret har 4,6 (5,3) MSEK i utvecklingskostnader
aktiverats och 3,8 (3,5) MSEK har skrivits av. Totala aktive-
rade utvecklingskostnader uppgick till 15,8 (15,1) MSEK vid
utgången av 2021.
Rörelseresultatet för helåret uppgick till 36,0 (17,1) MSEK,
en marginal på 13,8 (7,7) procent. Ökningen av rörelseresultat
och förttrade marginaler är en funktion av omsättnings-
tillväxt med förbättrad bruttomarginal och kostnadskontroll
generellt.
Nettoresultatet efter skatt för helåret uppgick till 25,1 (14,4)
MSEK, motsvarande 0,74 (0,43) SEK per aktie. Skattekost-
naden avser återföring av uppskjuten skattefordran för de
svenska enheterna och påverkar inte kassaflödet.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 18,2
(18,4) MSEK för helåret. Under första kvartalet konverterades
teckningsoptionsprogrammet från 2018 till aktier vilket gene-
rerade en kapitalökning och under andra kvartalet initierades
2021 års program, totalt uppende till 4,2 MSEK. Totala likvida
medel vid periodens slut uppgick till 122,4 (108,0) MSEK.
Fem år i sammandrag 2021 2020 2019 2018 2017
Nyckeltal (MSEK)
Orderingångar 353,5 312,6 269,8 246,8 192,5
Intäkter 261,2 221,6 205,4 190,1 133,1
Rörelseresultat 36,0 17,1 -9,6 0,8 -10,0
Resultat före skatt 35,7 16,4 -11,4 0,2 -10,9
Resultat efter skatt 25,1 14,4 -13,8 21,2 -10,9
Balansomslutning 306,7 270,5 157,8 146,6 118,1
Orderstock 425,3 350,5 267,1 194,0 139,8
Soliditet, % 75 74 53 64 60
Medelantal anställda 62 59 55 52 48
r denitioner av nyckeltalen, se sid 75.
26 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
rutöver har bolaget en outnyttjad kreditfacilitet på 20 MKR.
Finansnettot uppgick till -0,3 (-0,7) för helåret. Företaget har
inga externa skulder och använder sig inte av factoring, därav
den försumbara finansiella kostnaden.
Eget kapital
Koncernens egna kapital uppgick till 231,1 (199,8) MSEK. Kon-
cernens soliditet har ökat från 74 procent 2020 till 75 procent
2021.
Långfristiga skulder
Bolaget hade på bokslutsdagen långfristiga skulder om 6,4
(7,4) MSEK, i sin helhet hänförligt till långfristig del av lea-
singskuld.
Uppskjuten skattefordran
Den uppskjutna skattefordran prövas vid varje kvartal.
Under 2021 har 10,6 MSEK redovisats som skattekostnad och
därmed minskat den uppskjutna skattefordran. Total skatte-
fordran uppgick till 13,1 (23,7) MSEK per den sista december.
Kvarstående skattessigt underskott i de utländska dot-
terbolagen är 104,5MSEK. Merparten avser det amerikanska
dotterbolaget där det finns en tidsbegränsning för att utnyttja
förlusten mot framtida beskattningsbara vinster om 20 år, för
övriga finns ingen begränsning. Det skattemässiga under-
skottet i de utländska dotterbolagen har inte aktiverats som
upplupen skattefordran.
Moderbolaget
Ingen verksamhet bedrivs i moderbolaget förutom koncern-
ledning och administration. Moderbolagets intäkter uppgick
för helåret 2021 till 25,5 (22,1) MSEK och rörelseresultatet
blev 0,4 (-7,7) MSEK. Största delen av koncernens administra-
tiva kostnader uppstår i moderbolaget. Inkterna i moder-
bolaget utgörs av fakturerade administrationsavgifter till
dotterbolag samt erhållna bidrag i utvecklingsprojekt.
Under året skrev moderbolaget ned värde på aktier i dotter-
bolag om 2,0 MSEK samband med genomförda kapitaltillskott.
Forskning och utveckling
En förutsättning för C-RAD:s affärsmässiga framgång är en
stark och innovativ FoU med spetskompetens inom klinisk
tillämpning samt hård- och mjukvara.
Under året har bolaget fortsatt sitt utvecklingsarbete kring
bolagets kärnprodukt, Catalyst
TM
.
Aktiverade utvecklingskostnader under 2021 uppgick till
4,6 MSEK och avser i sin helhet produktutveckling av positio-
neringsprodukterna. Totala aktiverade utvecklingskostnader
uppgick till 15,8 (15,1) MSEK på balansdagen.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Ett antal risker har identierats och effekterna av dessa
faktorer är svåra att bedöma. Faktorerna kan påverka bolaget
i både positiv och negativ riktning. Riskerna beskrivs i not 6.
Vid en bemning av bolagets fortsatta utveckling är det av
vikt att också beakta dessa risker. Faktorerna listas nedan,
utan prioritetsordning.
Pandemier
Oförutsedd och därtill snabb spridning av sjukdomar kan
medföra att samhällsfunktioner, inklusive sjukvård, ställer
om sitt fokus och åtminstone i det kortare perspektivet inte
kan fokusera på investeringar i ny utrustning. Detta skulle
kunna påverka C-RAD:s försäljning negativt, samt även möj-
ligheten att leverera redan beställda produkter. Som nämns
vidare är C-RAD beroende av tredje part i form av leveran-
törer och samarbetsavtal. Det finns en risk att en pandemi
verkar dessa parter på så vis att de inte kan fullgöra sina
åtaganden mot C-RAD, med påföljande risk att negativt
påverka dels försäljning dels leveransförmåga för C-RAD.
Politiska risker
Politisk risk är risken för finansiella, marknads- eller perso-
nalrluster som uppstår på grund av politiska beslut eller
störningar. Följande är exempel på politiska riskåtgärder som
potentiellt skulle kunna ha en effekt på C-RAD på specifika
marknader: beslut fattade av statliga ledare angående skat-
ter, valutavärdering, handelstullar/barriärer, investeringar,
lönenivåer, arbetslagar, miljöbestämmelser och utvecklings-
prioriteringar.
Marknadstillväxt
Marknaden för avancerad strålbehandling förväntas stå inför
fortsatt stark tillväxt, framför allt i USA som utr närmare
hälften av den globala marknaden. Det finns en risk att tillväxten
bromsas samt att marknaden i övriga världen inte utvecklas i
förväntad takt, där även politiska risker ovan kan ha en inver-
kan. En lägre tillväxttakt kan komma att få negativ inverkan på
bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Teknisk utveckling
Den medicintekniska industrin genomgår alltjämt stora för-
ändringar, till stor del som en följd av den tekniska utveck-
lingen inom området. C-RAD utvecklar lösningar för använd-
ning inom avancerad strålbehandling. Om helt ny teknik
skulle dyka upp inom det område där C-RAD är verksamt, i
kombination med ändrad efterfrågan och kundpreferenser,
kan det få negativ påverkan på bolagets verksamhet, resultat
och finansiella ställning.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | 27CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Immateriella rättigheter
Verksamheten och försäljningen är till viss del beroende av
att C-RAD söker och erller patentskydd för sina innova-
tioner inom strålbehandlingsområdet på strategiskt viktiga
marknader. Det finns inga garantier för att bolaget ska erhålla
kta patent eller kunna skydda beviljade patent. Även om
bolaget erhåller patentskydd kan konkurrerande lösningar
komma att utvecklas. Det finns heller ingen garanti för att
inte tredje part i framtiden kan komma att väcka intrångs-
talan mot bolaget. Ovanstående risker relaterade till
immateriella rättigheter kan medföra negativa effekter
för C-RAD:s verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Tillstånd och godkännanden
Marknadsföring och försäljning av C-RAD:s produkter
förutsätter ofta regulatoriska godkännanden på relevanta
marknader. Godkännandeprocessen för medicintekniska pro-
dukter varierar mellan olika länder och olika sjukvårdssys-
tem, vilket innebär att det kan vara svårt att för utga vilka
resurser i form av tid och kostnader som kommer att krävas
för att erhålla produktgodkännanden på olika marknader.
Det kan inte heller garanteras att bolaget kommer att kunna
erhålla och bibehålla sådana tillstånd. Om C-RAD inte skulle
erhålla strategiskt viktiga tillstånd och få behålla de tillsnd
som innehas för de produkter som marknadsförs och säljs
strategiska marknader skulle detta kunna få väsentligt
negativa effekter för bolagets verksamhet, resultat och finan-
siella ställning.
Tekniska risker
Bolaget tillverkar och säljer systemen Sentinel, Catalyst
TM
,
Catalyst HD
TM
och Cyrpa-lasrar. Intresset för systemen är stort
och bolagets bedömning är att kassaflödet för systemen kom-
mer att ge god lönsamhet vilket gör att något nedskrivningsbe-
hov ej föreligger. Skulle satsningen helt eller delvis misslyckas
kan bolaget tvingas skriva ner delar av – eller hela projekt.
Konkurrenter inom acceleratorområdet
Om en konkurrent till C-RAD skulle inleda en omfattande
satsning och produktutveckling skulle detta kunna påverka
C-RAD:s försäljning negativt. Vidare kan företag med global
verksamhet, som i dagsläget arbetar med närliggande
områden, besluta att etablera sig inom samma verksam-
hetsområden. Sådana företag kan ha större finansiella och
organisatoriska resurser än C-RAD. Om C-RAD inte kan
anpassa sin verksamhet och sina produkter till marknadens
efterfrågan finns det risk för att förlora konkurrenskraft,
vilket i sin tur kan påverka bolagets verksamhet, resultat
och finansiella ställning negativt.
Beroende av nyckelpersoner
Framngen baseras till stor del på kompetensen hos med-
arbetarna i allmänhet och hos nyckelpersoner i synnerhet.
Bolagets framtida utveckling beror i hög grad på förgan
att attrahera och behålla kompetent personal. Om någon
eller några av nyckelpersonerna skulle välja att lämna
bolaget skulle det kunna resultera i förseningar i utvecklings-
arbetet och högre kostnader för såväl produktutveckling som
rekrytering, åtminstone på kort sikt.
Beroende av leverantörer
Tillverkningen av C-RAD:s produkter sker normalt hos
underleverantörer. Det kan inte uteslutas att en eller flera
av dessa väljer att bryta sitt samarbete med C-RAD och att
bolaget inte kan ersätta underleverantören på ett tidsssigt,
kvalitativt eller ekonomiskt fullgott sätt. Det finns vidare
risk att C-RAD:s leverantörer och tillverkare inte uppfyl-
ler de kvalitetskrav som ställs, vilket kan leda till krav från
kunder avseende produktansvar. Likaså kan en etablering
av nya leverantörer eller tillverkare bli mer kostsam och ta
längre tid än vad C-RAD har beräknat. I både Sentinel och
Catalyst
TM
ingår komponenter med långa leveranstider som
idag endast kan besllas från ett fåtal leverantörer. För det
fall dessa komponenter av någon anledning inte skulle kunna
levereras, eller om leveranserna skulle försenas, skulle detta
kunna innebära försenade leveranser till C-RAD:s kunder.
Sammantaget skulle detta kunna ha en negativ inverkan på
bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Beroende av samarbetsavtal
C-RAD:s försäljning sker direkt till strålbehandlingskliniker
och i samarbete med distributörer och industriella partners.
Att bygga upp ett välfungerande distributionsnät är av stor
vikt för bolagets försäljningsutveckling och kräver tid och
kostnader i form av utbildningsinsatser och besök hos viktiga
kunder. Bolaget är, och kommer även i framtiden att vara,
beroende av samarbetsavtal med externa parter för försälj-
ningen av produkterna. Om sådana samarbeten med externa
parter skulle misslyckas kommer bolaget att få svårt att rea-
lisera fastställda planer för utvecklingen. Det finns också risk
för att de företag med vilka C-RAD har tecknat, eller kommer
att teckna, samarbetsavtal inte kommer att kunna uppfylla
sina åtaganden enligt dessa avtal. Existerande samarbets-
avtal kan också komma att sägas upp eller förändras. Sam-
mantaget kan detta komma att påverka bolagets verksamhet,
resultat och finansiella ställning negativt.
Cybersäkerhetsrisker
Cybersäkerhetsrisker relaterar till förlust av konfidentialitet,
28 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
integritet eller tillgänglighet av information, data, kontrollsys-
tem och återspeglar de potentiella negativa effekterna på bola-
get verksamhet, exemplevis uppdrag, funktioner eller rykte.
Förmåga att hantera tillväxt
C-RAD:s verksamhet kan komma att växa substantiellt genom
en plötslig och oväntad ökning i efterfrågan på produkterna,
vilket skulle ställa stora krav på ledningen samt den operativa
och finansiella strukturen i bolaget. I takt med att verksam-
heten växer behöver bolaget försäkra sig om att effektiva
planerings- och ledningsprocesser föreligger, vilket bland
annat kan kräva investeringar och allokering av ledningsresur-
ser för att kunna genomföra affärsplanen på en marknad som
är under snabb utveckling. Snabb och stark marknads respons
kan innebära leveransproblem. Om bolaget inte lyckas hantera
sådana ökade kapacitetsbehov kan det få negativ påverkan på
verksamheten, resultatet och den finansiella ställningen.
Finansiella risker
Bolaget är utsatt för olika finansiella risker som valutarisk,
kreditrisk, ränterisk, likviditetsrisk och finansieringsrisk.
Valutarisker uppstår främst genom framtida transaktioner,
redovisade tillngar och skulder samt investeringar i
utländska dotterbolag.
Kreditrisker för koncernen är knutna till kundfordringar.
Kunderna utgörs till största del av offentliga och privata
cancerkliniker runt om i världen. Bolaget har hittills inte
skrivit av kundfordring på grund av att kunden inte har haft
betalningsförmåga. Kreditrisker för moderbolaget är knutna
till finansiering av dotterbolagens verksamhet genom lån.
Ränterisk avser risken att förändringar i räntenivån påver-
kar bolaget negativt. Bolaget hade på bokslutsdagen ingen
långfristig räntebärande belåning. Överlikviditet placeras i
bank och/eller i räntepapper med hög rating. Med likviditets-
risk avses risken att inte kunna möta betalningsförpliktelser
på grund av otillräcklig likviditet. Koncernen har produkter i
kommersialiseringsfas, och tekniska risker samt marknads-
acceptans kan leda till förseningar i kassaöden.
Finansieringsrisk är risken för att vid en given tidpunkt
inte kunna erhålla nödndig finansiering för att täcka den
löpande verksamhetens behov.
Se not 6 för mer information om finansiella risker och
finansiell riskhantering.
Personal
Vid årsskiftet hade koncernen totalt 66 (55) medarbetare.
Genomsnittet under 2021 var 62 (59) medarbetare. Flertalet av
medarbetarna arbetar inom forskning och utveckling och där-
till relaterad verksamhet. Medarbetarna besitter spjutspets-
kompetenser inom sina respektive discipliner och flera har
även lång erfarenhet från strålbehandling och strålningsfysik.
Incitamentsprogram för anställda
På årssmman den 7 maj, 2021 godkändes ett incitaments-
program genom emission av 100 000 teckningsoptioner i
C-RAD AB
. Nuvarande ansllda i C-RAD-koncernen tecknade
sig för totalt 39 480 teckningsoptioner.
Miljö
Koncernens miljöpåverkan består huvudsakligen av trans-
porter och den elkonsumtion som levererade och installerade
produkter kräver för sin drift. Koncernens verksamhet är ej
tillstånds- eller anmälningspliktig enligt miljöbalken.
Väsentliga händelser efter
räkenskapsårets utgång
Den 22 mars tillkännagav C-RAD en order från Universitets-
sjukhuset Regensburg i Tyskland. Ordern inkluderar flera
system och ett flerårigt serviceavtal. Det totala ordervärdet
är cirka 10 MSEK. Den 31 mars tillkännagav C-RAD en order
till ett amerikansk protonterapicenter på system och service-
avtal med ett totalt ordervärde på cirka 9 MSEK.
Framtida utveckling
Styrkan i C-RAD:s produkter, den starka tillväxten i branschen
och de steg bolaget tar för att skapa en unik position på
marknaden ger förväntningar på framtida tillväxt. C-RAD
kommer att etablera sig ytterligare både på de redan upp-
arbetade marknaderna, och på nya, genom att bidra till att
effektivisera cancerbehandlingen för vård givare – att göra
vården kvalitativare och säkrare både för patienter och
medicinsk personal.
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrning
C-RAD är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Uppsala.
Bolagsstyrningen i C-RAD AB utgår ifrån svensk lagstiftning,
främst aktiebolagslagen, Svensk kod för bolagsstyrning
(”Koden”), Nasdaq OMX Stockholms noteringskrav såsom
angivna i ”Regelverk för emittenter” samt de interna instruk-
tioner och policydokument som bolaget har upprättat och
fastsllt. Bolagets aktier har sedan den 16 december 2014
varit upptagna till handel på Nasdaq OMX Stockholm. Från
och med detta datum är bolaget skyldigt att tillämpa Koden.
Bolaget tillämpar Koden från och med upptagandet till handel
av bolagets aktier på Nasdaq OMX Stockholm. Om avvikelse
från Koden uppkommer förklaras de i samband med respek-
tive avsnitt.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | 29CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ.
Årsstämma skall enligt lag hållas inom sex månader efter
räkenskapsårets slut. Vid årsstämman beslutas i frågor
avseende bland annat fastsllande av resultat- och balans-
räkning, dispositioner av bolagets resultat, ansvarsfrihet,
val av styrelseledater och val av revisorer. Kallelse till
årssmma, liksom till extra bolagsstämma där en fråga om
ändring av bolagsordningen skall behandlas, skall utfärdas
tidigast sex och senast fyra veckor före bolagsstämman.
Kallelse till annan bolagssmma skall utfärdas tidigast sex
och senast tre veckor före bolags stämman. Rätt att delta
i och rösta på årsstämman har aktieägare som är inrda
i den av Euroclear, för C-RAD:s räkning, förda aktieboken
senast fem vardagar före bolagsstämman och som anmält
sitt deltagande till bolaget enligt anvisningarna i kallelsen
till stämman. Aktieägare kan företrädas av ombud. Kallelse
till årsstämman utfärdas i enlighet med aktiebolagslagen
tidigast sex och senast fyra veckor före stämman.
Av bolagsstämman 2021 lämnade bemyndiganden
Bolagsstämman bemyndigade styrelsen att besluta om
att C-RAD kan ge ut högst 2 500 000 nya aktier av serie B.
Bolagsordningsbestämmelser
C-RAD:s bolagsordning innehåller inga begränsningar i
fråga om hur många röster varje aktigare kan avge vid en
bolagsstämma. Varje aktie av serie A berättigar till tio röster
och varje aktie av serie B till en röst på årssmman. Totalt
antal aktier uppgick på balansdagen till 33 752 302. Vidare
saknar C-RAD:s bolagsordning särskilda bestämmelser om
tillsättande och entledigande av styrelseledamöter samt om
ändring av bolagsordningen.
Valberedning
Valberedningens uppgift är att inför årsstämman lämna förslag
avseende bland annat val av styrelseordförande, styrelseleda-
möter, revisor, arvode till styrelseledamöterna och i förekom-
mande fall förslag till val av revisor samt arvode till denna.
Principerna för utseende av valberedningen beslutas av års-
stämman. C-RAD:s valberedning inför årsstämman 2022 utgörs
av Anna Frick, Gaetan Boyer och Lars Nyberg. Valberedningen
har utsett Gaetan Boyer till valberedningens ordförande.
Styrelse
Styrelsens arbete bedrivs på sätt som aktiebolagslagen,
Koden och övriga för bolaget tillämpliga regler och förord-
ningar föreskriver. Styrelsens övergripande uppgift är att
förvalta bolagets angelägenheter och organisation. Styrelsen
besr idag av sex ledamöter och bolaget har säkerställt att
styrelsens sammansättning är anpassad så att den uppfyller
de krav som ställs i Koden. För ytterligare information om
nuvarande styrelse och koncernledning, se respektive avsnitt
på sidan 18 till 21.
Samtliga styrelsemedlemmar är oberoende i förhållande
till bolaget och bolagsledningen respektive bolagets större
aktieägare.
Arbetsordning och styrelsemöten
Vid det konstituerande styrelsemötet efter årsstämman fast-
ställer styrelsen i C-RAD en arbetsordning med instruktioner
avseende arbetsordning mellan styrelse och verkställande
direktören, samt instruktioner för ekonomisk rapportering.
Styrelsen kallas till minst fyra ordinarie sammanträden
utöver det konstituerande sammanträdet. Sammanträdena
koordineras i den mån det är möjligt till tidpunkterna för
ekonomisk rapportering och bolagsstämma. Utöver ordinarie
samman träden kallas styrelsen till ytterligare sammanträden
när situationen så kräver. Under 2021 sammanträdde styrelsen
9 gånger, inklusive det konstituerande mötet.Utöver bolagets
löpande förvaltning har styrelsen behandlat bland annat
bolaget långsiktiga strategi.
Närvaro på styrelsemöten 2021
Styrelseledamot Antal möten
Lars Nyberg ......................................... 9
Peter Hamberg.....................................4(4)
Kicki Wallje-Lund .................................... 9
David Sjöström....................................... 9
Åsa Hedin ........................................... 8
Jenny Rosberg .....................................5(5)
Per-Arne Blomquist .................................. 9
Utvärdering av styrelsens arbete sker en gång per år. Ord-
förande ordnar utvärderingen genom frågeformulär, sam-
manställer resultat och presenterar på följande styrelsemöte
var diskussioner pågår och eventuella förbättringsområden
identifieras.
Styrelseutskott och utskottsarbete
Revisionsutskottet består av Per-Arne Blomquist, ordförande
i utskottet, samt Kicki Wallje-Lund och Jenny Rosberg som
ledamöter. Utskottet hade under 2021 fyra sammanträden.
Styrelsen ersättningskommitté besr av Lars Nyberg, David
Sjöström samt Åsa Hedin.
Intern kontroll
Styrelsen ska enligt svenska regler för bolagsstyrning
30 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
tillse att C-RAD har god intern kontroll och fortpande hålla
sig informerad om samt utvärdera hur bolagets system för
intern kontroll fungerar. Bolaget har sedan 2016 en revisions-
kommitté som genom regelbundna möten med bolagets
ekonomifunktion följer upp det löpande arbetet. En viktig
del i kontrollmiln är att organisation, beslutsordning samt
ansvar och befogenheter är tydligt definierade och kommun-
icerade i styrdokument. De risker som identifierats avseende
finansiell rapportering hanteras via bolagets kontrollstruktu-
rer och resulterar i ett antal kontrollaktiviteter.
C-RAD har antagit riktlinjer och rutiner avseende den
finansiella rapporteringen samt en ekonomihandbok som
bland annat innehåller redovisningsprinciper, finanspolicy
och rutiner för rapportering. Kontrollaktiviteterna syftar till
att förebygga, upptäcka samt korrigera fel och avvikelser
och omfattar t ex jämförelse av resultatposter, kontoavstäm-
ningar, uppljning och avsmning av styrelsebeslut och av
styrelsen fastställda policyer. Styrelsen granskar delårsrap-
porter och årsredovisning före publicering.
Genom en attestordning fastställs nivåer och regler för
godkännande av transaktioner inom bolaget och med externa
parter. Bolaget har även regler för godkännande av transak-
tioner.
Intern revision
Styrelsen har gjort bedömningen att C-RAD, utöver befintliga
processer och funktioner för intern kontroll, inte bever
införa en egen internrevisionsfunktion. Uppföljningen som
utförs av styrelsen, ledningen samt bolagets externa reviso-
rer bedöms för närvarande fullgöra behovet. Styrelsen gör
dock en årlig bedömning för att utvärdera om en sådan funk-
tion är nödvändig för att upprätthålla en bra kontroll inom
bolaget och koncernen.
Finansiell rapportering och uppföljning
I enlighet med gällande lagstiftning och börsregler samt
andra vid var tid tillämpliga regelverk eftersträvar bolaget
att regelbundet tillhandahålla korrekt, tillförlitlig och aktuell
finansiell information. Den finansiella informationen publi-
ceras regelbundet i form av kvartalsrapporter, årsredovis-
ningar samt pressmeddelanden som innehåller nyheter och
väsentliga händelser som kan påverka börskursen i enlighet
med bolagets informationspolicy. En månatlig KPI-rapport
till styrelsen upprättas av bolagets CFO.
Ägarrhållanden
C-RAD hade vid utgången av året 4 525 aktieägare enligt
Euroclear. De två srsta ägarna hade tillsammans 19,4 procent
av aktierna och 19,5 procent av rösterna. Per bokslutsdagen
uppgick bolagets aktiekapital att till 5 062 846,7 SEK, med
kvotvärde 0,15 SEK per aktie fördelat på 33 752 302 aktier,
varav 862 887 A-aktier och 32 889 415 B-aktier. Varje aktie av
serie A berättigar till tio röster och varje aktie av serie B till
en röst på årssmman. Totala antalet röster i bolaget uppgår
till 41 518 285. Inga kända aktieägaravtal finns.
Ersättning till styrelsen
Ersättningen till styrelsen besms av årsstämman. Vid
årssmman den 7 maj 2021 beslutades att styrelsens ord-
förande skall ersättas med 400 000 SEK för 2021 samt att
övriga ledater skall ersättas med 200 000 SEK. Medlem-
mar i revisionsutskott ska ersättas med 30 000 SEK vardera.
Ersättning till ledande befattningshavare
Den totala ersättningen under 2021 till de ledande befattnings-
havarna Tim Thurn, Håkan Axelsson, Dirk Freynhagen, Kurt
Wang, Ivan Astralaga, Henrik Bergentoft, Annica Jämtén
Ericsson och Emelie Gessner Gozzi uppgick till 11,4 MSEK
varav 2,2 MSEK avsåg ersättning till verksllande direkren
Tim Thurn. Det genomsnittliga antalet ledande befattningsha-
vare var 6 under 2021. Samtliga belopp avseende ersättningar
till ledande befattningshavare är exklusive sociala avgifter.
Pensionskostnaden för de ledande befattningshavarna upp-
gick under 2021 till 0,5 MSEK. Företagsledningens pensions-
villkor är i linje med övriga ansllda inom koncernen. Tim
Thurn, Henrik Bergentoft och Håkan Axelsson är anställda i
moderbolaget C-RAD AB medan Kurt Wang, Annica Jämtén
Ericsson och Emelie Gessner Gozzi, är anställda i dotter-
Aktieägare per 2021-12-31 A-aktier B-aktier Summa aktier Kapital, % Röster, %
Svea Ekonomi AB 100 000 3 924 969 4 024 969 11,93 11,86
Hamberg Förvaltning AB 379 762 822 671 1 202 433 3,56 11,13
Övriga 383 125 28 141 775 28 524 900 84,51 77,01
Summa 862 887 32 889 415 33 752 302 100,00 100,00
Ägarstruktur – ägare med minst 10 procent av röstetalet
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | 31CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
bolaget C-RAD Positioning AB, Ivan Astralaga är anställd i
dotterbolaget C-RAD Inc och Dirk Freynhagen var anställd i
dottebolaget C-RAD GmbH (lämnade sin anställning i januari
2022).
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman 2020 beslutade om riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare, vilka kvarstår för 2021. Riktlinjer
för ersättning till ledande befattnings-havare är som följer.
Med ledande befattningshavare avses vd samt de personer
som ingår i koncernledningen. Ersättning till vd och övriga
personer i företagsledningen skall utgöras av fast lön, rörlig
ersättning, övriga förner och avsättning till pension. Den
sammanlagda ersättningen skall vara marknadsssig och
konkurrenskraftig samt stå i relation till ansvar och befo-
genheter. Bolagsledningens rörliga ersättning kan maximalt
kunna uppgå till 100 procent av den fasta ersättningen. Vid
uppsägning av anställningsavtal från bolagets sida skall
uppsägningslön och avgångsvederlag sammantaget inte
överstiga 8 månadslöner. Pensionsförmåner skall följa
ITP-planen och delar däruver ska vara avgiftsbestämda, om
inte särskilda skäl motiverar något annat. Pensionsåldern för
företagsledningen skall i det normala fallet vara 65 år. Styrel-
sen får frångå dessa riktlinjer endast om det i ett enskilt fall
finns särskilda skäl för det.
Ersättning till revisor
Vid årsstämman 2021 återvaldes Öhrlings Pricewaterhouse
Coopers AB till revisor i bolaget med Johan Engstam som
huvudansvarig revisor. Ersättning till revisorn utgår enligt
löpande räkning. För närmare information om arvodet, se not
13. Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovis-
ningen, bokföringen och styrelsens och verkställande direk-
törens förvaltning, övriga arbetsupp gifter som det ankommer
på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat
biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning
eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Allt
annat är andra uppdrag.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel i
moderbolaget (SEK):
Balanserad förlust ......................... -133 518 976
Överkursfond . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 372 170 213
Årets resultat................................ -1 608 981
Totalt balanserade vinstmedel: ................237 042 256
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att de balan-
serade vinstmedlen på 237 042 256 SEK överförs i ny räkning.
32 | FINANSIELLA RAPPORTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Koncernens rapport
över totalresultat
Not 2021 2020
Rörelsens intäkter
Intäkter 11 261 152 221 628
Kostnad sålda varor och tjänster -95 495 -90 002
Bruttovinst 165 657 131 62 6
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 13,14 -52 479 -4 4 329
Personalkostnader 15 -71 69 8 -64 8 49
Aktiverat arbete för egen räkning 21 4 572 5 266
Av- och nedskrivningar materiella och immateriella tillgångar 14,20,21 -9 707 -9 031
Övriga rörelseintäkter 12 1 294 2 135
Övriga kostnader 12 -1 6 4 3 -3 734
Totala rörelsens kostnader -12 9 6 62 -114 5 4 2
Rörelseresultat (EBIT) 35 995 17 08 4
Finansiella intäkter 17 10 37
Finansiella kostnader 17 -2 6 6 -741
Resultat före skatt 35 739 16 38 0
Inkomstskatt 18,19 -10 6 3 7 -2 016
Årets resultat 25 102 14 36 5
Övriga totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till årets resultat
Differenser vid omräkning av utlandsverksamhet 1 992 -3 12 8
Årets totalresultat
1
27 094 11 2 3 7
Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning (SEK) 23 0 ,74 0,4 3
Resultat per aktie efter utsdning (SEK) 23 0 ,74 0,4 3
Samtliga belopp i följande avsnitt är Tkr om inte annat redovisas.
1) 100% hänförligt till moderbolagets aktieägare.
FINANSIELLA RAPPORTER | 33
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Koncernens
balansräkningar
Not 20211231 20201231
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten 21 15 8 4 4 15 0 5 6
Distributionsrättigheter 21 989 1 836
Patent 21 11 9 9 74
Summa 16 952 17 867
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier 20 3 314 3 178
Nyttjanderättstillgångar 14 9 273 9 865
Summa 12 587 13 04 3
Finansiella anläggningstillgångar
Långfristiga fordringar 6 10 2
Uppskjutna skattefordringar 19 13 08 5 2 3 674
Summa 13 085 23 7 76
Summa anläggningstillgångar 42 624 54 684
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Varulager 7 17 222 25 702
Kundfordringar 6,27 96 662 60 49 7
Övriga fordringar 11 19 0 5 252
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 8 16 589 16 3 4 3
Likvida medel 6,26 12 2 4 2 0 10 8 0 4 5
Summa omsättningstillgångar 264 083 215 83 9
SUMMA TILLGÅNGAR 306 707 270 523
34 | FINANSIELLA RAPPORTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
forts. koncernens
balansräkningar
Not 20211231 20201231
EGET KAPITAL 23
Aktiekapital 5 063 5 049
Övrigt tillskjutet kapital 380 455 376 2 62
Omräkningsreserv -1 3 2 1 -3 313
Balanserat resultat inkl årets resultat -15 3 10 7 -178 209
Summa eget kapital hänförligt till Moderbolagets aktieägare 231 090 199 7 8 9
LÅNGFRISTIGA SKULDER
Långfristiga leasingskulder 6,14 6 374 7 436
Summa långfristiga skulder 6 374 7 436
KORTFRISTIGA SKULDER
Leverantörsskulder 6 22 6 41 17 0 7 1
Garantiavsättningar 28 3 174 2 782
Övriga kortfristiga skulder 6 11 6 0 4 11 0 4 6
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 29 31 824 32 399
Summa kortfristiga skulder 69 24 3 63 298
Summa skulder 7 5 617 70 734
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 306 707 270 523
FINANSIELLA RAPPORTER | 35
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Koncernens rapport
över kassaöden
Not 2021 2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) 35 995 17 0 8 4
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 25 10 09 8 9 319
Erhållen ränta 1 0
Erlagd ränta -2 -61 9
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital 46 092 25 78 4
Ökning/minskning rörelsefordringar -42 349 -17 222
Ökning/minskning varulager 8 481 -10 7 5 0
Ökning/minskning rörelseskulder 5 945 20 636
Kassaflöde från den löpande verksamheten 18 16 8 18 4 47
Investeringsverksamheten
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten 21 -4 572 -5 266
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 20 -1 2 2 6 -1 517
Kassaflöde från investeringsverksamheten -5 798 -6 783
Finansieringsverksamheten
Nyemission 3 770 110 4 3 3
Emissionsutgifter -17 - 5 6 83
Utställda teckningsoptioner 454 468
Amortering av skuld 0 -34 699
Amortering av leasingskuld 14 -3 16 2 -2 512
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 1 045 68 006
Årets kassaflöde 13 414 7 9 671
Likvida medel vid årets början 108 0 4 5 29 485
Kursdifferens i likvida medel 9 61 -1 111
Likvida medel vid årets slut 26 122 4 2 0 108 0 45
36 | FINANSIELLA RAPPORTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
Aktiekapital
Övrigt tillskjutet
kapital
Omräknings-
reserv
Balanserat
resultat inkl.
årets resultat Summa
Ingående eget kapital 2020-01-01
4 654 271 4 40 -18 5 -19 2 5 74 83 334
Nyemission 3 96 11 0 0 3 7 110 4 3 3
Emissionsutgifter - 5 683 - 5 683
Utställda teckningsoptioner 468 468
Summa transaktioner med ägare 396 104 82 2 10 5 218
Årets totalresultat -3 12 8 14 36 5 11 2 3 7
Utgående eget kapital 2020-12-31 5 049 3 76 262 -3 313 -178 209 199 7 8 9
Nyemission 14 3 756 3770
Emissionsutgifter -17 -17
Utställda teckningsoptioner 454 454
Summa transaktioner med ägare 14 4 19 3 4 207
Årets totalresultat 1 992 25 10 2 27 094
Utgående eget kapital 2021-12-31 5 063 380 455 -1 3 21 -15 3 10 7 231 090
FINANSIELLA RAPPORTER | 37
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Moderbolagets
resultaträkning
Not 2021 2020
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 10 10 25 539 22 090
Totala rörelsens intäkter 25 539 22 090
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 13,14 -12 551 -13 852
Personalkostnader 15 -14 513 -12 071
Avskrivningar materiella tillgångar 20 -93 -45
Avskrivningar immateriella tillgångar 21 -847 -847
Övriga rörelseintäkter 2 863
Övriga rörelsekostnader -2 959
Totala rörelsens kostnader -25 141 -29 775
Rörelseresultat (EBIT) 398 -7 685
Ränteintäkter och liknande resultatposter 17 133 0
Räntekostnader och liknande resultatposter 17 -2 030 -2 097
Resultat före skatt -1 499 -9 782
Skatt på periodens resultat 18,19 -110 1 579
Årets resultat -1 609 -8 204
I moderbolaget finns inga poster i övrigt totalresultat.
38 | FINANSIELLA RAPPORTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Moderbolagets
balansräkning
Not 20211231 20201231
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Inventarier 20 341 433
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Distributionsrättigheter 21 989 1 836
FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 22
Andelar i koncernbolag 10 103 531 103 531
Fordringar i koncernföretag 10 79 875 75 553
Uppskjuten skattefordran 19 4 246 4 356
Summa finansiella anläggningstillgångar 187 652 183 440
Summa anläggningstillgångar 188 982 185 709
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Övriga fordringar 289 538
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 8 2 948 2 142
Kassa och bank 26 60 567 61 121
Summa omsättningstillgångar 63 804 63 801
SUMMA TILLGÅNGAR 252 786 249 510
FINANSIELLA RAPPORTER | 39
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
forts. moderbolagets
balansräkning
Not 20211231 20201231
EGET KAPITAL
Bundet eget kapital 23
Aktiekapital 5 063 5 049
Fritt eget kapital
Överkursfond 372 170 367 977
Balanserat resultat -133 519 -125 315
Årets resultat -1 609 -8 204
Summa eget kapital 242 105 239 507
LÅNGFRISTIGA SKULDER
Långfristiga skulder
KORTFRISTIGA SKULDER
Leverantörsskulder 1 841 3 063
Skulder till koncernbolag 10 5 155 3 189
Övriga kortfristiga skulder 375 938
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 29 3 310 2 813
Summa skulder 10 681 10 003
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 252 786 249 510
40 | FINANSIELLA RAPPORTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Kassaödesanalys
r moderbolaget
Not 2021 2020
Den löpande verksamheten 427
Rörelseresultat före finansiella poster exkl. räntor -1 499 -9 782
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 25 -217 6 956
Övriga ej likviditetspåverkande poster
Erhållen ränta 133 0
Erlagd ränta -4 -1
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital -1 586 -2 827
Ökning/minskning rörelsefordringar -557 -166
Ökning/minskning leverantörsskulder 1 657 -1 772
Ökning/minskning rörelseskulder -1 110 1 399
Kassaflöde från den löpande verksamheten -1 596 -3 367
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -463
Lämnade aktieägartillskott -2 026 -2 096
Utbetalning av lån till dotterbolag -1 148 -39 233
Investeringar i dotterbolag
Kassaflöde från investeringsverksamheten -3 175 -41 792
Finansieringsverksamheten
Nyemission 3 753 104 750
Teckningsoptioner 454 468
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 4 207 105 218
Årets kassaflöde -564 60 059
Likvida medel vid årets början 61 121 1 061
Kursdifferens i likvida medel 9 0
Likvida medel vid årets slut 26 60 567 61 121
FINANSIELLA RAPPORTER | 41
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Rapport över moderbolagets
eget kapital
Aktiekapital Överkursfond
Balanserat
resultat Summa
Ingående eget kapital 2020-01-01 4 654 263 155 -125 316 142 493
Nyemission 396 110 037 110 433
Emissionsutgifter -5 683 -5 683
Utställda teckningsoptioner 468 468
Summa transaktioner med ägare 396 104 822 105 218
2020 års resultat -8 204 -8 204
Utgående eget kapital 2020-12-31 5 049 367 977 -133 519 239 507
Ingående eget kapital 2021-01-01 5 049 367 977 -133 519 239 508
Nyemission 14 3 756 3 770
Emissionsutgifter -17 -17
Utställda teckningsoptioner 454 454
Summa transaktioner med ägare 14 4 193 4 207
2021 års resultat -1 609 -1 609
Utgående eget kapital 2021-12-31 5 063 372 170 -135 128 242 105
42 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Cancer är bland de främsta
dödsorsakerna. 2020 fanns det
18,1 miljoner nya fall och 9,5 miljoner
cancerrelaterade dödsfall över hela
världen. År 2040 förväntas antalet nya
cancerfall per år öka till 29,5 miljoner.
42 | FINANSIELLA RAPPORTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER | 43CRAD ÅRSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER | 43CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
44 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
1. Verksamhetens karaktär
C-RAD AB och dess dotterretags (koncernens) huvud-
sakliga verksamhet innefattar utveckling, tillverkning och
försäljning av produkter och system för att säkerslla hög
precision, effektivitet och säkerhet vid strålbehandling av
patienter med cancer.
2. Allmän information och överensstämmelse med IFRS
C-RAD AB, koncernens moderföretag, är ett publikt aktie-
bolag som är bildat och har sitt säte i Sverige. Huvudkontor
och huvudsaklig verksamhetsort ligger på Sjukhusvägen 12K,
75309 Uppsala, Sverige. C-RAD AB:s aktier är noterade på
Nasdaq OMX i Stockholm.
Koncernens finansiella rapporter har upprättats i enlig-
het med Årsredovisningslagen, RFR 1 Kompletterande
redovisningsregler för koncerner och International Financial
Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accoun-
ting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från
IFRS Interpretations Committee (IFRS IC) såsom de har
godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Att
upprätta rapporter i överens stämmelse med IFRS kräver
användning av en del viktiga redovisningsmässiga uppskatt-
ningar. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar
vid tillämpningen av företagets redovisningsprinciper. De
områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är
komplexa eller sådana områden där antaganden och upp-
skattningar är av väsentlig betydelse anges i not 33.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som
koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet
”Moderbolagets redovisningsprinciper”. De avvikelser som
förekommer mellan moderbolagets och koncernens principer
föranleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS
i moderbolaget till följd av Årsredovisningslagen (ÅRL) och
Tryggandelagen samt i vissa fall skatteskäl.
Koncernredovisningen för det år som slutade den 31
december 2021 (inklusive jämförelsetal) godkändes för ut fär-
dande av styrelsen den 13 april 2022. Enligt bestämmelserna
i Sverige tillåts inte ändringar av de finansiella rapporterna
efter godkännande.
3. Nya och uppdaterade standarder som tillämpas av koncernen
Några nya eller reviderade IFRS-standarder och IFRS
IC-tolkningar som har trätt i kraft sedan 1 januari 2021 har
inte bedömts ha någon effekt på koncernens finansiella
rapporter.
4. Standarder, ändringar och tolkningar rörande befintliga standarder som
ännu inte har trätt i kraft och inte tillämpas i förtid av koncernen
Ett antal nya standarder och tolkningar träder ikraft för räken-
skapsår som börjar efter 1 januari 2022 och har inte tillämpats
vid upprättandet av denna finansiella rapport. Dessa nya stan-
darder och tolkningar väntas inte ha en väsentlig inverkan på
koncernens finansiella rapporter på innevarande eller
kommande perioder och inte heller på framtida transaktioner.
5. Översikt över redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som har använts vid
upprättandet av koncernredovisningen sammanfattas nedan.
5.1 Grund för konsolidering
I koncernredovisningen konsolideras moderbolagets och dot-
Noter
NOTER | 45CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
terföretagens verksamheter. Moderbolaget har bestämmande
inflytande över dotterföretaget om bolaget är exponerat för,
eller har rätt till rörlig avkastning från sitt engagemang i dot-
terföretaget, och har möjlighet att påverka avkastningen genom
att utöva sitt bestämmande inflytande över dotterföretaget. Alla
dotterföretag har balansdag den 31 december.
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget C-RAD
AB och följande helägda dotterbolag: C-RAD Positioning AB
(Sverige), C-RAD Imaging AB (Sverige), C-RAD Innovation AB
(Sverige), C-RAD Incorporated (USA), C-RAD GmbH (Tysk-
land), C-RAD (Shanghai) Medical Device Co Ltd. (Kina), samt
Cyrpa International S.P.R.L. (Belgien) och dotterdotterbolaget
Sarl Cyrpa Innovations (Frankrike).
Alla koncerninterna transaktioner och balansposter elimi-
neras vid konsolidering, inklusive orealiserade förluster på
koncerninterna försäljningar av tillgångar.
Resultat och övrigt totalresultat för dotterföretag som
förvärvats eller avyttrats under året redovisas från det datum
förvärvet alternativt avyttringen träder i kraft, enligt vad som
är tillämpligt.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens
förvärv av dotterföretag. Anskaffningskostnaden för ett för-
värv utgörs av verkligt värde på tillgångar som lämnats som
ersättning, emitterade egetkapitalinstrument och uppkomna
eller övertagna skulder per överlåtelsedagen. Identifierbara
förvärvade tillgångar och övertagna skulder och eventual-
förpliktelser i ett företagsförvärv värderas inledningsvis till
verkliga värden på förrvsdagen oavsett omfattning på even-
tuellt innehav utan bestämmande inflytande. Det överskott
som utgörs av skillnaden mellan anskaffningsvärdet och det
verkliga värdet på koncernens andel av identifierbara förvär-
vade nettotillgångar redovisas som goodwill. Förvärvskost-
nader kostnadsförs när de uppkommer.
5.2 Omräkning av utländsk valuta
Koncernredovisningen presenteras i valutan SEK som också
är moderbolagets funktionella valuta.
Transaktioner i utländsk valuta räknas om till den funk-
tionella valutan för respektive koncernföretag, utifrån de
dande valutakurserna på transaktionsdagen (avistakurs).
Vinster och förluster i utländsk valuta till följd av reglering av
sådana transaktioner och till följd av omvärdering av mone-
ra poster till balansdagskursen redovisas i resultatet.
Icke-monetära poster omräknas inte på balansdagen
utan värderas till historiskt anskaffningsvärde (omräknat
till transaktionsdagens kurs), förutom icke-monetära poster
värderade till verkligt värde som omräknas till valutakursen
per den dagen då det verkliga värdet fastslldes.
I orderstocken redovisas ännu ej levererade ordrar i res-
pektive valuta, omvärderade till genomsnittskurs.
5.3 Utländska verksamheters finansiella rapportering
Tillngar och skulder i utländska koncernbolag omräknas
från respektive koncernbolags funktionella valuta till kon-
cernens rapporteringsvaluta, till balansdagens kurs. Intäkter
och kostnader i en utlandsverksamhet omräknas till svenska
kronor till genomsnittskurs, vilket utgör en approximation
av kurserna vid respektive transaktionstidpunkt. En genom-
snittskurs tas fram kvartalsvis. Omräkningsdifferenser som
uppstår vid valutaomräkning av utländska koncernbolags
verksamheter redovisas i övrigt totalresultat. Koncern-
företagens funktionella valuta har varit oförändrad under
rapportperioden.
5.4 Segmentsrapportering
Koncernen ses som ett rörelsesegment, fram till och med
2019 hade koncernen t, men det som benämndes Ima-
gings verksamhet avslutades under 2019. Vid identiering av
rörelsesegment följer koncernledningen vanligen koncernens
affärsområden som motsvarar de huvudsakliga produkter
och tjänster som koncernen erbjuder (se not 11).
5.5 Intäkter
Intäkter uppkommer från försäljningen dels av varor och
dels av tjänster, typisket sett serviceavtal. Intäkter värderas
till det verkliga värdet för ersättning som koncernen erhål-
ler eller kommer att erhålla för varor som levererats och
tjänster som utrts, exklusive omsättningsskatt, rabatter
och handelsrabatter. Försäljning av varor redovisas när
kontrollen av varan övergått till köparen, normalt när kunden
har varorna i sin besittning, vanligtvis vid leverans eller
installation, beroende på avtalade leveransvillkor. Fakture-
ring av produkter sker som regel vid leverans. Försäljning av
service sker i separata avtal som sträcker sig över en längre
period, i normalfallet tre till fem år med årsvis fakturering.
Intäkten för serviceavtal periodiseras under avtalsperioden.
5.6 Rörelsekostnader
Rörelsekostnader redovisas i resultatet när tjänsten utnytt-
46 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
jas eller när händelsen inträffar. Garantiutgifter redovisas
när koncernen ingår en förpliktelse vilket vanligtvis sker när
varan säljs.
5.7 Låneutgifter
Lånekostnader som är direkt hänförliga till förvärv, uppfö-
rande eller tillverkning av en kvalificerad tillgång aktiveras
under den tidsperiod som krävs för att färdigställa och förbe-
reda tillngen för dess avsedda användning eller försäljning.
Övriga lånekostnader kostnadsförs i den period de uppsr
och redovisas i posten ”Finansiella kostnader. Koncernen
har i nuläget inga kvalificerade tillngar.
5.8 Immateriella tillgångar
Utgifter som är direkt hänrliga till ett projekts utvecklings-
fas redovisas som immateriell tillgång förutsatt att de upp-
fyller följande krav:
att utvecklingsutgiften kan mätas på ett tillförlitligt sätt.
att projektet är tekniskt och kommersiellt genomförbart.
att koncernen har för avsikt och tillräckliga resurser att
färdigställa projektet.
att koncernen har förutsättningar att använda eller
sälja produkten.
att produkten kommer att generera sannolika framtida
ekonomiska fördelar.
Utvecklingsutgifter som inte uppfyller dessa kriterier för
aktivering kostnadsförs när de uppkommer.
Direkt hänförliga utgifter inkluderar personalkostnader
som uppkommer i arbetet med produktutvecklingen till-
sammans med en lämplig andel av relevanta omkostnader
och lånekostnader.
Redovisning i efterföljande perioder
Alla immateriella tillgångar, inklusive aktiverad intern
utveckling, har en bestämbar nyttjandeperiod. De redovisas
därr till anskaffningsvärde varvid aktiverade utgifter skrivs
av linjärt över den beräknade nyttjandeperioden. Restvärde
och nyttjandeperiod omprövas per varje balansdag. Dessutom
sker en nedskrivningsprövning enligt beskrivningen i not 21.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar som förvärvas av koncernen
redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade
avskrivningar och nedskrivningar.
Följande nyttjandeperioder tillämpas:
Balanserade utvecklingskostnader: 5–10 år.
Patent: 10 år.
Licenser och liknande rättigheter: 5-10 år.
Internt utvecklade produkter som ännu inte slutrts, och
som har aktiverats, skrivs inte av utan nedskrivningsprövas
enligt not 21.
Avskrivning ingår i posten ”Avskrivningar materiella och
immateriella tillgångar”.
Efterföljande utgifter för underhåll av produkt och patent
kostnadsförs när de uppkommer.
5.9 Materiella anläggningstillgångar
Ägda materiella tillngar redovisas initialt till anskaffnings-
värde eller tillverkningskostnader inklusive utgifter för att få
tillgången på plats och i kondition för att kunna användas enligt
koncernledningens intentioner. Därefter värderas de till an skaff-
ningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och
nedskrivningar.
Avskrivningar görs linjärt av anskaffningsrdet minskat
med beräknat restvärde. Följande nyttjandeperioder tilläm-
pas: IT-utrustning och övriga inventarier: 310 år.
sentliga uppskattningar av restrden och uppskatt-
ningar av nyttjandeperioder uppdateras vid behov, dock minst
en gång per år.
Tillgångar med nyttjanderätt
Leasingavtal där C-RAD är leasetagare redovisas som
nyttjanderättstillgångar och skrivs av under nyttjandeperio-
den. Koncernen leasar kontor, kontorsutrustning och fordon.
Leasingavtal tecknas normalt för fasta perioder upp till fem
år men möjligheter till förlängning kan finnas. En bedömning
görs regelbundet avseende rimlighet kring option om förläng-
ning, restvärdesgarantier och liknande variabla avtalsvillkor.
Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets impli-
cita ränta. Om denna räntesats inte kan fastställas enkelt, vilket
normalt är fallet för koncernens leasingavtal, ska leasetaga-
rens marginella låneränta användas, vilken är räntan som den
enskilda leasetagaren skulle få betala för att låna de nödvän-
diga medlen för att köpa en tillgång av liknande värde som
nyttjanderätten i en liknande ekonomisk miljö med liknande
villkor och säkerheter. Koncernen bestämmer den marginella
låneräntan på följande sätt:
när det är möjligt används finansiering som nyligen erhål-
lits av en utomstående part som en startpunkt och justeras
sedan för att återspegla förändringar i finansieringsförut-
sättningarna sedan finansieringen erhölls.
Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till anskaffnings-
värde och inkluderar följande:
det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till
leasingavgifter som betalats vid eller före inlednings-
datumet, efter avdrag för eventuella förmåner som mot-
NOTER | 47CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
tagits i samband med teckningen av leasingavtalet
initiala direkta utgifter
utgifter för att återslla tillngen till det skick som
föreskrivs i leasingavtalets villkor.
Nyttjanderätter skrivs vanligen av linjärt över det kortare
av nyttjandeperioden och leasingperioden. Betalningar för
korta kontrakt avseende utrustning och fordon och samtliga
leasingavtal av mindre värde kostnadsrs linjärt i resultat-
räkningen. Korta kontrakt är avtal med en leasingtid på 12
månader eller mindre. Avtal av mindre värde inkluderar
IT-utrustning och mindre kontorsmöbler.
5.10 Nedskrivningar
När det finns en indikation på att en tillgång eller en grupp av
tillgångar minskat i värde görs en bedömning av dess redo-
visade värde. I de fall det redovisade värdet överstiger det
beräknade återvinningsvärdet skrivs det redovisade värdet
omedelbart ner till detta återvinningsvärde. Pvning av ned-
skrivningsbehov för immateriella tillgångar sker kvartalsvis
samt då indikationer på att nedskrivningsbehov föreligger.
Återvinningsbart belopp för tillgångarna fastställs baserat
på beräkningar av nyttjandevärden. Vid fastställande av nytt-
jandevärdet nuvärdesberäknas de framtida kassaflöden som
tillgången förväntas ge upphov till under nyttjandeperioden.
Nedskrivningstest görs på lägsta nivå där separata kassaflö-
den kan identifieras. De framtida kassa ödena har hämtats
från bolagets affärsplan.
En nedskrivning redovisas för det belopp med vilket
tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinnings-
bara belopp, som är det högre av verkligt värde minskat med
kostnad för avyttring och nyttjandevärde. För att fastslla
nyttjandevärdet uppskattar koncernledningen förväntade
framtida kassaflöden från varje kassagenerande enhet och
fastsller en lämplig ränta för att kunna beräkna nuvärdet av
dessa kassaöden. De data som används vid prövning av ned-
skrivningsbehov är direkt kopplade till koncernens budget,
justerad efter behov för att undanta effekterna av framtida
omorganisationer och förbättringar av tillgångar.
Diskonteringsfaktorer fastställs enskilt för varje kassa-
generande enhet och återspeglar koncernledningens bedöm-
ning av deras respektive riskprofiler såsom marknad och
tillgångsspecifika riskfaktorer.
5.11 Finansiella instrument
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar redovisas och värderas till upplupet
anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
Det redovisade värdet av dessa tillgångar justeras med
eventuella förväntade kreditförluster som redovisats (se
nedskrivning nedan). Ränteintäkter från dessa finansiella
tillgångar redovisas med effektivräntemetoden och ingår i
finansiella intäkter. Finansiella tillgångar som värderas till
upplupet anskaffningsvärde utgörs av posterna kundford-
ringar, övriga fordringar samt kassa och bank.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella skulder redovisas och värderas till upplupet
anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemeto-
den. Upplåning redovisas netto efter transaktionskostnader
och eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter
transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas
i resultaträkningen fördelat över låneperioden, med till-
lämpning av effektivräntemetoden. Övriga finansiella skulder
består av upplåning från kreditinstitut, leverantörsskulder
och övriga kortfristiga skulder.
Allmänna principer
Köp och försäljningar av finansiella tillngar och skulder
redovisas på affärsdagen – det datum då bolaget förbinder
sig att köpa eller sälja tillgången eller skulden. Finansiella
tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla
kassaöden från instrumentet har löpt ut eller överförts
och bolaget har överfört i stort sett alla risker och förmåner
som är förknippade med äganderätten. Finansiella skulder
tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet har
fullgjorts eller på annat sätt utsläckts.
Finansiella tillgångar ingår i omsättningstillgångar med
undantag för poster med förfallodag mer än 12 månader efter
balansdagen, vilka klassificeras som anläggningstillgångar.
Finansiella skulder klassificeras som kortfristiga skulder om
inte bolaget har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalning av
skulden i åtminstone 12 månader efter rapportperiodens slut.
Redovisat värde för kortfristiga finansiella skulder och
tillgångar förutsätts motsvara dess verkliga värde, eftersom
dessa poster är kortfristiga till sin natur. Bokfört värde på
bolagets övriga finansiella tillgångar och skulder bems
motsvara verkligt värde på dessa.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Bolaget bedömer de framtida förväntade kreditförluster som
är kopplade till tillngar redovisade till upplupet anskaff-
ningsvärde. Bolaget redovisar en kreditreserv för sådana
förväntade kreditförluster vid varje rapporteringsdatum.
För kundfordringar tillämpas den förenklade ansatsen för
kreditreservering. Metoden innebär att förväntade förluster
under fordrans hela löptid används som utgångspunkt för
reservering. Reserven baseras på den förväntade kredit-
48 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
förlusten där beloppet motsvaras av nuvärdet av skillnaden
mellan det förväntade återvinningsbara beloppet och
beloppet enligt avtalet.
5.12 Avsättningar
Avsättningar redovisas när koncernen har eller kan anses
ha en förpliktelse som ett resultat av inträffade händelser
och det är sannolikt att utbetalningar kommer att krävas för
att fullgöra förpliktelsen. En förutsättning är vidare att det
går att göra en tillrlitlig uppskattning av det belopp som
ska utbetalas. Beräknade kostnader för produktgarantier
belastar rörelsens kostnader i samband med att produkterna
resultatavräknas, för mer information se not 29.
5.13 Verkligt värde
Koncernledningen använder värderingstekniker vid beräkning
av det verkliga värdet på finansiella instrument i de fall det
inte finns priser på aktiva marknader och för icke-finansiella
tillgångar. Detta innebär att göra uppskattningar och antag-
anden som överensstämmer med hur marknadsaktörer
skulle prissätta instrumentet.
Koncernledningen baserar så långt som möjligt sina
antaganden på observerbara data men dessa finns inte alltid
tillgängliga. I dessa fall använder koncernledningen den
sta information som finns tillgänglig. Ett uppskattat verk-
ligt värde kan komma att skilja sig från det faktiska pris som
skulle kunna uppnås i en transaktion på affärsssiga villkor
på balansdagen.
5.14 Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och
nettoförsäljningsvärde. Anskaffningsrde innefattar alla
kostnader som är direkt hänförliga till tillverkningsprocessen.
Kostnader för vanligen utbytbara artiklar fördelas enligt
först-in-först ut-principen. Nettoförsäljningsvärdet är det
upp skattade försäljningspriset i den löpande verksamheten
minskat med eventuella tillämpliga försäljningskostnader.
5.15 Eget kapital och reserver
Aktiekapital representerar det nominella värdet för
emitter ade aktier.
Överkurs innefattar eventuell premie som erhållits vid
nyemission av aktiekapital. Transaktionskostnader som
direkt kan hänföras till emission av nya aktier eller optioner
redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag
från emissionslikviden.
5.16 Uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt redovisas enligt balansräkningsmetoden
på alla temporära skillnader som uppkommer mellan det
skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och deras
redovisade värden i koncernredovisningen. Uppskjuten skatt
beräknas med tillämpning av skattesatser som har beslutats
eller aviserats per balansdagen och som förväntas gälla när
den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den
uppskjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det
är troligt att framtida skattessiga överskott kommer att
finnas tillngliga, mot vilka de temporära skillnaderna
kan utnyttjas.
5.17 Pensioner och ersättningar till anställda
Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de planer
där företagets förpliktelse är begränsad till de avgifter
företaget åtagit sig att betala. I sådant fall beror storleken på
den anställdes pension på de avgifter som företaget betalar till
planen eller till ett försäkringsbolag och den kapitalavkastning
som avgifterna ger. Följaktligen är det den anställde som bär
den aktuariella risken och investeringsrisken. Företagets
förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer
redovisas som en kostnad i årets resultat i den takt de in tjänas.
Bolagets pensionsplaner har klassificerats som avgiftsbe-
stämda planer och motsvarar allmän pensionsplan. Övriga
ersättningar till anställda i form av löner, betald semester
med mera redovisas i takt med intjänandet.
5.18 Statliga stöd
Statliga stöd redovisas till verkligt värde när det finns rimlig
säkerhet att sdet kommer att erllas och att bolaget kom-
mer att uppfylla alla därmed sammanhängande villkor.
Statligt stöd som hänför sig till förväntade kostnader
redovisas som förutbetalda intäkter. Stödet intäktsförs i den
period då de kostnader uppkommer som det statliga stödet är
avsett att kompensera. Statliga stöd för anskaffning av mate-
riella anläggningstillgångar reducerar tillgångens redovisade
värde.
5.19 Kostnader för forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsförs löpande. Utgifter för utveck-
ling, där forskningsresultat eller annan kunskap tillämpas för
att ta fram nya produkter eller applikationer, redovisas som
en immateriell tillgång när kriterier för aktivering enligt IAS
38 uppfylls. Det redovisade värdet inkluderar samtliga direkt
hänförbara utgifter, exempelvis material, inköpta tjänster och
ersättningar till medarbetare tillsammans med en lämplig
andel av relevanta omkostnader och lånekostnader. För ytter-
ligare information kring aktivering av utvecklingsutgifter, se
avsnitt 5.8 Immateriella tillgångar.
NOTER | 49CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
5.20 Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det
redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner som
medför in– eller utbetalningar.
5.21 Eventualförpliktelser och eventualtillgångar
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt
åtagande som härr från inträffade händelser och vars
förekomst bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida
händelser eller när det finns ett åtagande som inte redovisas
som en skuld eller avttning på grund av att det inte är
troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas.
En eventualtillgång redovisas när extern part har ett
möjligt åtagande mot bolaget som härrör från inträffande
händelser och vars förekomst bekräftas endast av en eller
flera osäkra framtida händelser eller när extern part har
ett åtagande gentemot bolaget som inte redovisas som en
skuld eller avsättning på grund av att det inte är troligt att ett
utöde av resurser kommer att krävas.
5.22 Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt Års-
redovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2 Redovisning för juridisk person. RFR
2 innebär att moderbolaget skall tillämpa IFRS-standard så
långt det är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och
med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskatt-
ning. Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets
redovisningsprinciper framr nedan. De nedan angivna
redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbo-
lagets finansiella rapporter.
Aktieägartillskott
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottaga-
ren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån
nedskrivning ej erfordras.
Intäkter
Moderbolagets intäkter består främst av fakturerade
administrationsavgifter ifrån dotterbolag.
Andelar i koncernföretag
Andelar i koncernföretag redovisas till anskaffningsvärde med
avdrag för nedskrivningar. Förvärvsrelaterade transaktions-
kostnader ingår i anskaffningsvärdet. När det finns en indikation
på att andelar i dotterbolag eller intresseföretag minskat i värde
görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det
redovisade värdet görs en nedskrivning av andelarna. Nedskriv-
ningar redovisas i finansiella poster i resultaträkningen.
Leasing
Leasingavtal, oavsett om de är operationella eller finansiella,
redovisas i moderbolaget som operationell leasing.
6. Kapitalförvaltning, risker och riskhantering
Kapitalförvaltning
Koncernens mål med kapitalförvaltningen är att säkerställa
förmågan att fortsätta verksamheten och att ge lämplig
avkastning till aktieägarna genom att prissätta produkter och
tjänster motsvarande risknivån.
Finansiell riskhantering
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag
av finansiella risker. Med finansiella risker avses fluktuationer
i företagets resultat och kassaflöde till följd av förändringar
i valutakurser, räntenivåer, finansierings- och kreditrisker.
Koncernens finanspolicy för hantering av finansiella risker har
utformats av styrelsen och bildar ett ramverk av riktlinjer.
Koncernen bedriver inte aktivt handel med finansiella till-
gångar i spekulationssyfte. De mest betydande finansiella
riskerna som koncernen exponeras för beskrivs nedan.
Känslighet för utländsk valuta
Exponeringar för valutakursändringar uppkommer vid
koncernens försäljning till och köp från andra länder. Dessa
försäljningar och köp görs främst i amerikansk dollar (USD)
och euro (EUR).
I syfte att minska koncernens exponering för valutakurs-
risk, övervakas kassaöden som inte är i SEK. Koncernen
ingår inte valutaterminskontrakt för att minska valutarisken.
Upplysningar om finansiella tillgångar och skulder i utländsk
valuta som exponerar koncernen för valutarisk finns nedan.
Följande tabell visar resultatets och det egna kapitalets
känslighet när det gäller koncernens finansiella tillgångar
och finansiella skulder och valutakurserna USD/SEK och
EUR/SEK ”allt annat lika”. Där antas en förändring på
+/- 10 procent av valutakursen SEK/USD för året som slutade
den 31 december 2021 (10). En förändring på +/- 5 procent
antas för valutakursen SEK/EUR (5). Ett större spann har
50 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
2020-12-31 EUR USD
Finansiella tillgångar 58 112 13 247
Finansiella skulder -27 286 -13 053
Total exponering 30 826 195
Kortfristig exponering
2021-12-31 EUR USD
Finansiella tillgångar 88 844 24 487
Finansiella skulder -35 101 -11 775
Total exponering 53 743 12 712
Om SEK hade försvagats mot USD med 10 procent (10 procent) och mot EUR med 5 procent (5 procent) skulle detta ha haft
följande effekt:
Årets resultat Eget kapital
EUR USD EUR USD
31 december 2021 -1 177 -2 783 -124 8 326
31 december 2020 -1 117 -215 33 6 211
Årets resultat Eget kapital
EUR USD EUR USD
31 december 2021 1 177 2 783 124 -8 326
31 december 2020 1 117 215 -33 -6 211
använts på förhållandet USD/SEK då det historiskt sett varie-
rat mer jämför med EUR/SEK. Känslighets analysen baseras
på koncernens finansiella tillgångar och finansiella skulder i
utländsk valuta som innehas per varje balansdag.
Om SEK hade stärkts mot USD med 10 procent (10) och mot
EUR med 5 procent (5) skulle detta ha haft följande effekt:
NOTER | 51CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Känslighet för ränterisk
Koncernen har som policy att minimera exponeringen för
ränterisk avseende kassaflöden vid långfristig finansiering.
Per 31 december exponeras inte koncernen för förändringar
i marknadsräntor genom ränta på banklån och faktura-
belåning.
Analys av kreditrisk
Kreditrisk är risken att en motpart inte uppfyller en för-
pliktelse gentemot koncernen.
Koncernen exponeras för denna risk genom att bevilja
lån till och fordringar på kunder.
Koncernens maximala exponering för kreditrisk är
begränsad till det redovisade värdet för finansiella tillgångar
den 31 december, enligt sammanfattning nedan:
Koncernen övervakar löpande inställda betalningar från
kunder och andra motparter. Koncernens kreditrisker är
begränsade eftersom kundernas verksamhet som regel
finansieras, direkt eller indirekt, med offentliga medel. Kredit-
förluster har historiskt sett varit låga.
Typer av finansiella tillgångar – redovisade värden 2021 2020
Kundfordringar 96 662 60 497
Lånefordringar 0 102
Likvida medel 122 420 108 045
Total exponering 219 083 168 644
Koncernen
Åldersanalys av totala kundfordringar 2021 2020
Mindre än 3 månader 83 210 53 426
3 till 6 månader 10 918 566
Över 6 månader 2 534 6 505
Totalt kundfordringar 96 662 60 497
Varav förfallna vid räkenskapsårets utgång 37 829 21 484
Koncernen
Valutaanalys av totala kundfordringar 2021 2020
SEK 3 141 5 952
EUR 71 044 44 424
USD 21 085 9 092
Övriga 1 392 1 029
96 662 60 497
52 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Finansiella instrument
Tabellen nedan visar koncernens finansiella tillgångar och
skulder per värderingskategori samt redovisat värde och
verkligt värde per post.
20211231 20201231
Finansiella tillgångar redovisade till
upplupet anskaffningsvärde:
Verkligt värde Redovisat värde Verkligt värde Redovisat värde
Kundfordringar 96 662 96 662 60 497 60 497
Upplupna intäkter 11 599 11 599 13 417 13 417
Lånefordringar 102 102
Likvida medel 122 420 122 420 108 045 108 045
20211231 20201231
Finansiella skulder redovisade till
upplupet anskaffningsvärde: Verkligt värde Redovisat värde Verkligt värde Redovisat värde
Leverantörsskulder 22 641 22 641 17 071 17 071
Skulder till kreditinstitut (fakturabelåning)
Banklån
Summa finansiella skulder redovisade till
upplupet anskaffningsvärde
22 641 22 641 17 071 17 071
Koncernen
Åldersanalys av totala leverantörsskulder 2021 2020
Förfaller inom 30 dagar 14 125 9 270
Förfaller inom 60 dagar
Förfaller om mer än 60 dagar
Förfallna vid räkenskapsårets utgång 8 516 7 801
Totala leverantörsskulder 22 641 17 071
NOTER | 53CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Analys av likviditets- och finansieringsrisk
Likviditetsrisken är risken att koncernen inte kan uppfylla
sina förpliktelser. Koncernen hanterar likviditetsbehoven
genom att övervaka planerade lånebetalningar samt
prognostiserade inbetalningar och utbetalningar i den
dagliga verksamheten.
Koncernen har på balansdagen extern finansiering
genom en outnyttjad checkkredit om 20 MSEK hos Nordea.
Som säkerhet har sllts företagsinteckningar i C-RAD
Positioning AB om 18.5 MSEK samt att moderbolaget har ett
borgensåtagande om 2 MSEK.
Villkoren för de olika kreditfaciliteterna redovisas nedan.
Koncernen Beviljat belopp
Utnyttjat belopp
balans dagen Löptid Ränta
Kreditfacilitet
Checkräkningskredit, Nordea AB 2 MSEK 0 MSEK Tills vidare Stibor 1v +
4,50%
Rörlig ränta
Näringsidkarkredit, Nordea Bank AB 20 MSEK 0 MSEK 12 mån fr o m
juni 2021
Stibor 1v +
3,50%
Rörlig ränta
Koncernen Likvida medel Låneskulder Leasingskulder Summa
Nettoskuld
Nettoskuld per 1 januari 2020 29 484 -34 598 -2 469 -7 582
Kassaflöde 79 671 34 598 2 512 116 781
Förvärv – leasing -9 990 -9 990
Valutadifferenser -1 111 -1 111
Nettoskuld per 31 december 2020 108 045 -9 947 98 099
Kassaflöde 13 414 3 162 16 577
Förvärv – leasing -2 629 -2 629
Valutadifferenser 961 961
Nettoskuld per 31 december 2021 122 420 -9 413 113 007
54 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
7. Varulager
Varulager består av följande:
8. Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Förutbetalda kostnader avser hyra, leasingkostnader för avtal av
mindre värde, försäkringar och andra kostnader som periodiseras.
2021 2020
Reservdelar 5 595 6 605
Färdiga varor 11 626 19 097
17 222 25 702
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Förutbetalda kostnader 4 990 2 925 2 948 2 142
Upplupna intäkter 11 599 13 418 0 0
16 589 16 343 2 948 2 142
9. Transaktioner med närstående
Moderbolaget Likvida medel Leasingskulder Summa
Nettoskuld
Nettoskuld per 1 januari 2020 1 061 -1 364 -303
Kassaflöde 60 059 2 305 62 364
Förvärv – leasing -9 400 -9 400
Valutadifferenser 0 0
Nettoskuld per 31 december 2020 61 121 -8 459 52 662
Kassaflöde -564 1 925 1 361
Förvärv – leasing -307 -307
Valutadifferenser 9 9
Nettoskuld per 31 december 2021 60 566 -6 841 53 725
Förtuom ersättning till styrelse och ledand befattingshavare
har inga transaktioner med närstående förekommit under
räkenskapsåret 2021. Under 2020 köpte C-RAD tryckta kon-
torsvaror från Thurn
Transmedia Com till ett belopp om 2 Tkr. Ägaren till Thurn
Transmedia Com är närstående till C-RAD:s vd Tim Thurn.
NOTER | 55CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Utgivna aktieoptioner
Det finns inga aktieoptioner utgivna till styrelseledamöter. Till
ledande befattningshavare finns 101 609 utgivna aktie optioner
och 132 862 till övriga.
Lån eller åtagande till eller för närstående och ledande befattningshavare 2021 2020
Lån från aktieägare uppgår till 0 0
Rörelsefordringar/-skulder avseende närstående 2021 2020
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD Positioning AB 61 783 59 372
C-RAD AB (moderbolag) har en skuld till/fordran på C-RAD Imaging AB -205 -264
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD Innovation AB 161 136
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD Incorporated 6 217 3 275
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD GmbH 752 3 706
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på Cyrpa International Sprl 5 546 5 726
C-RAD AB (moderbolag) har en fordran på C-RAD (Shanghai) Medical Device Co Ltd 467 413
10. Moderbolagets koncerninterna mellanhavanden
Uppgifter om moderbolaget
Moderretaget är ett aktiebolag med säte i Uppsala, Uppsala
län.
Inköp och försäljning mellan koncernbolag
Nedan anges andelen av årets inköp och försäljning avseende
koncernbolag.
2021 2020
Inköp, % 0 0
Försäljning, % 100 100
56 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
11. Segmentsrapportering
Koncernledningen har analyserat koncernens interna
rapportering och bestämt att koncernens verksamhet styrs
och utvärderas baserat på ett segment avseende produkter
inom området för patientpositionering under strålbehandling,
inklusive Catalyst
TM
, Sentinel och HIT-lasrar.
Fram till och med 2019 hade bolaget ytterligar ett segement,
Imaging: Utveckling av bildtagning och detektorer för cancer-
behandling och dosimetri, där verksamheten sedan 2019 har
upphört och därför ej redovisas.
Segmentrapporteringen är baserad på samma redovis-
ningsprinciper som tillämpas i koncernrapporteringen 2021.
Omsättning per land baseras på försäljning till kunder i
respektive land. Ingen kund representerade enskilt över
10 procent av nettoomttningen 2021.
Omsättning per område 2021 2020
Sverige 21 730 4 351
Övriga Norden 5 371 5 226
DACH (Tyskland, Österrike, Schweiz) 40 599 34 167
Frankrike 13 906 4 054
RoE (Övriga Europa) 46 273 56 306
USA 50 550 26 262
Syd- och Latinamerika 655 2 934
Asien 82 069 88 328
261 152 221 628
Omsättning per produktgrupp 2021 2020
Positioneringsprodukter 211 847 183 424
HIT Laser 15 643 14 079
Life Cycle Business 33 662 24 125
Distribution 0 0
GEMini 0 0
261 152 221 628
Avtalstillgångar 2021 2020
Kortfristiga avtalstillgångar relaterade till produkter 212 071 172 459
Kortfristiga avtalstillgångar relaterade till Life Cycle Business 33 143 28 267
Långfristiga avtalstillgångar relaterade till Life Cycle Business 180 094 149 721
Summa avtalstillgångar 425 309 350 448
Avtalstillgångar och avtalsskulder
Koncernen har följande intäktsrelaterade avtalstillgångar,
relaterade till koncernens orderstock. Samtliga avtalstill-
gångar relaterade till produkter estimeras vara kortfristiga.
Avtalsskulder redovisas i not 29, förutbetalda intäkter.
NOTER | 57CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
12. Övriga rörelseintäkter/kostnader
Övriga rörelseintäkter 2021 2020
Erhållna bidrag 126 1 131
Övriga intäkter 1 168 1 004
1 294 2 135
Övriga rörelsekostnader 2021 2020
Valutakursförluster -569 -2 966
Övriga kostnader -1 074 -749
Nedskrivning av omsättningstillgångar 0 -18
-1 643 -3 734
13. Ersättning till revisorerna
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen
och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktö-
rens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer
på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat
biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan gransk-
ning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
Med revision utöver revisionsuppdrag avses lämnade intyg
och tillkommande granskning vid emissioner och liknande.
Samtliga ersättningar till Öhrlings PricewaterhouseCoopers
avser revisionsretaget och ingen del av arvodet avser övriga
nätverket. Inget arvode har utgått för värderingstjänster.
Koncernen Moderbolaget
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB 2021 2020 2021 2020
Revisionsuppdrag 846 673 712 543
Revision utöver revisionsuppdrag 169 244 169 244
Skatterådgivning 51 30 0 30
Övriga tjänster 37 20 37 20
1 103 967 918 837
58 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
I balansräkningen redovisas följande tillgångar relaterade till leasingavtal:
Tillkommande nyttjanderätter under 2021 uppgick till 2 480 (10 524) Tkr.
14. Leasingavtal
Leasingskulder avseende leasingavtal för kontor och bilar uppgick under 2021 till följande:
Koncernen Moderbolaget
2021-12-31 2020-12-31 2021-12-31 2020-12-31
Leasingskuld kontor 6 948 8 191 6 255 7 923
Leasingskuld bilar 2 472 1 756 586 536
Förfaller inom ett år: 3 046 2 511 1 923 1 810
Förfaller senare än 1 år men inom 5 år: 6 374 7 436 4 919 6 649
Förfaller senare än 5 år: 0 0 0 0
Tillgångar med nyttjanderätt 2021-12-31 2020-12-31
Lokalkontrakt 6 803 8 124
Bilar 2 471 1 741
Summa 9 273 9 865
I resultaträkningen redovisas följande:
Avskrivningar på nyttjanderätter 2021 2020
Lokalkontrakt -2 189 -2 185
Bilar -889 -649
Total -3 078 -2 834
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) -149 -117
Utgifter hänrliga till korttidsleasingavtal och avtal av lågt värde -72 -243
NOTER | 59CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Det totala kassaflödet gällande leasingavtal under 2021 var
-3 162 (-2 512) Tkr.
Koncernen leasar kontor, kontorsutrustning och fordon.
Leasingavtal tecknas normalt för fasta perioder upp till fem
år men möjligheter till förlängning kan finnas. En bemning
görs regelbundet avseende rimlighet kring option om förläng-
ning, restvärdesgarantier och liknande variabla avtalsvillkor.
Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets
implicita ränta. Om denna räntesats inte kan fastställas
enkelt, vilket normalt är fallet för koncernens leasingavtal,
ska leasetagarens marginella låneränta användas, vilken är
räntan som den enskilda leasetagaren skulle få betala för att
låna de nödvändiga medlen för att köpa en tillgång av liknande
värde som nyttjanderätten i en liknande ekonomisk miljö med
liknande villkor och säkerheter. Implicita räntor som tilläm-
pats under 2021 är 3,2 procent för billeasingkontrakt och 3,3
procent för kontorsleasing.
Koncernen bestämmer den marginella låneräntan på
följande sätt:
När det är möjligt används finansiering som nyligen erhål-
lits av en utomstående part som en startpunkt och justeras
sedan för att återspegla förändringar i finansieringsförut-
sättningarna sedan finansieringen erhölls.
Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till
anskaffningsvärde och inkluderar följande:
Det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till
Leasingavgifter som betalats vid eller före inlednings-
datumet, efter avdrag för eventuella förmåner som
mottagits i samband med teckningen av leasingavtalet
Initiala direkta utgifter
Utgifter för att återslla tillngen till det skick som
föreskrivs i leasingavtalets villkor.
Nyttjanderätter skrivs vanligen av linjärt över det kortare av
nyttjandeperioden och leasingperioden.
Betalningar för korta kontrakt avseende utrustning och for-
don och samtliga leasingavtal av mindre värde kostnadsförs
linjärt i resultaträkningen. Korta kontrakt är avtal med en
leasingtid på 12 månader eller mindre. Avtal av mindre värde
inkluderar IT-utrustning och mindre kontorsmöbler.
15. Medelantal anställda och kostnader för ersättningar till anställda och styrelse
Medelantalet anställda, med fördelning på kvinnor och män har upptt till:
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Kvinnor 15 14 5 3
Män 47 45 3 3
Totalt 62 59 8 6
Koncernen Moderbolaget
Löner och ersättningar har uppgått till: 2021 2020 2021 2020
Styrelsen och verkställande direktören 3 414 3 391 3 414 3 391
Övriga anställda 52 459 49 918 6 512 4 636
Totala löner och ersättningar 55 873 53 309 9 926 8 027
60 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Koncernen Moderbolaget
Sociala avgifter och pensionskostnader
har uppgått till: 2021 2020 2021 2020
Sociala avgifter enligt lag och avtal 10 437 8 003 3 587 2 617
Pensionskostnader styrelse och vd 259 215 259 215
Pensionskostnader övriga anställda 3 799 2 839 690 419
Totala sociala avgifter och pensionskostnader 14 494 11 058 4 535 3 251
Total lönekostnad 70 367 64 366 14 461 11 278
Ersättning till ledande befattningshavare
Ersättning till Styrelsen besms vid årsstämman. Vid
årssmman den 7 maj 2021 beslutades att styrelsens
ordförande skall ersättas med 400 Tkr samt att övriga styrel-
seledamöter, skall ersättas med 200 Tkr.
Ersättning till vd och andra ledande befattningshavare som
är ansllda i bolaget utgörs av grundlön samt övriga
förmåner. Med andra ledande befattningshavare avses den
person som tillsammans med vd utgör koncernledningen. 
Vid uppsägning från bolagets sida föreligger en uppsäg-
ningstid om 4 månader för vd. Övriga ledande befattnings-
havare har en uppsägningstid enligt lagen om anställnings-
skydd, dock minst 3 månader. Inga avtal om avngsvederlag
finns vare sig för vd eller övriga ledande befattningshavare.
2021 2020
Styrelseledamöter och ledande befattningshavare
Antal på
balansdagen Varav män, %
Antal på
balansdagen Varav män, %
Styrelseledamöter 6 54 6 67
Vd och andra ledande befattningshavare 7 81 5 100
I samband med ordinarie årsstämma 7 maj 2021 lämnade Peter Hamberg styrelsen och Jenny Rosberg tillträdde.
Ersättningar och övriga förmåner – styrelsen
Styrelsens ordförande 2021 2020
Lars Nyberg 400 400
Styrelseledamot 2021 2020
Peter Hamberg 50 200
Kicki Wallje-Lund 230 225
Jenny Rosberg 180 0
Åsa Hedin 200 200
David Sjöström 200 200
Per-Arne Blomquist 230 225
Totala ersättningar – styrelsen 1 490 1 450
NOTER | 61CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Ersättningar och övriga förmåner – vd och övriga ledande befattningshavare
Rörlig erttning baseras på försäljning, orderingång och resultat.
2021 Grundlön
Rörlig
ersättning
Pensions och
sjukförsäkring Förmåner
Övrig
ersättning Summa
Tim Thurn, vd 1 723 177 259 13 24 2 195
Övriga ledande
befattningshavare
(genomsnittligt 7 st) 7 742 523 645 230 65 9 204
Totala 9 465 700 903 243 88 11 400
2020 Grundlön
Rörlig
ersättning
Pensions och
sjukförsäkring Förmåner
Övrig
ersättning Summa
Tim Thurn, vd 1 541 76 215 20 323 2 176
Övriga ledande
befattningshavare
(genomsnittligt 5 st) 6 002 322 313 90 104 6 830
Totala 7 543 398 528 110 427 9 006
16. Aktierelaterade ersättningar
Förmåner avser huvudsakligen förmånsbil.
I syfte att öka bolagets möjligheter att bella kompetenta
ledande befattningshavare och anställda har bolaget infört
incitamentsprogram som ger ett långsiktigt ägarengage-
mang. Incitamentsprogrammen består av teckningsoptioner
som erbjudits till de anställda till marknadsvärde enligt Black
& Scholes värderingsmodell. En sammanställning av aktiva
incitamentsprogram redovisas nedan.
Incitamentsprogram 2019/2022 2020/2023 2021/2024
Antalet tecknade optioner (en option motsvara en aktie) 94 991 100 000 39 480
Startdatum 2019-05-23 2020-05-26 2021-05-24
Tidigaste lösendatum 2022-02-01 2023-02-01 2024-02-01
Senaste lösendatum 2022-04-30 2023-04-30 2024-04-30
Lösenpris (SEK/aktie) 47,64 40,04 63,21
Genomsnittligt optionspris (SEK/aktie) 3,28 4,60 11,50
Inbetalt kapitaltillskott till bolaget per balansdagen (SEK) 295 452 479 192 454 020
Tillkommande kapitaltillskott vid inlösen (SEK) 4 525 371 4 004 000 2 495 531
Totalt inbetalt kapitaltillskott vid full inlösen 4 820 823 4 483 192 2 949 551
62 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Bolagets kostnader vid inlösen består av anlitande av emis-
sionsinstitut samt eventuella juridiska kostnader för framta-
gande av lösendokumentation. Årsstämman 2021 beslutade
om ett incitamentsprogram för ansllda och ledande befatt-
ningshavare bestående av 100 000 teckningsoptioner med tre
års löptid. Teckning och eventuell överlåtelse av tecknings-
optionerna ska ske till ett pris motsvarande marknadsvärde
på aktierna enligt Black & Scholes beräkningsmodell.
Vid beräkning användes volatilitet om 35 procent och risk -
fri ränta om noll (0) procent. Lösenpriset baseras på volym-
vägd genomsnittskurs under 10 dagar plus 10 procent. Under
året konverterades 93 000 optioner till aktier relaterade till
optionsprogrammet 2018.
17. Finansiella intäkter och finansiella kostnader
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Ränteintäkter på likvida medel 10 8 3 0
Övriga finansiella intäkter 0 29 130 0
10 37 133 0
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Räntekostnader på övriga skulder 154 119 4 1
Lånekostnader 15 617 0 0
Övriga finansiella kostnader 97 5 0 0
Nedskrivning andelar i koncernbolag 0 0 2 026 2 096
266 741 2 030 2 097
NOTER | 63CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
19. Uppskjuten skatt
18. Skattekostnader
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Resultat före skatt
35 739 16 380 -1 499 -9 782
Skattesats,% 20,6 21,4 20,6 21,4
Förväntad skatteintäkt/kostnad -7 362 -3 505 309 2 093
Koncernen Moderbolaget
Skatteeffekt avseende ej skattepliktiga intäkter
och icke avdragsgilla kostnader 2021 2020 2021 2020
Ej skattepliktiga intäkter 0 2 332 0 0
Andra icke avdragsgilla kostnader -176 -444 -419 -514
Ej uppbokad uppskjuten skattefordran -3 099 -399 0 0
Intäkt baserat på ej tid. redov. underskottsavdrag 0 0 0 0
Redovisad skatt i resultaträkningen -10 637 -2 016 -110 1 579
Koncernen Moderbolaget
Skatteintäkten består av följande komponenter: 2021 2020 2021 2020
Outnyttjade skattemässiga underskottsavdrag 392 3 579 0 1 579
Utnyttjanden av tidigare skattemässiga
underskottsavdrag
-11 029 -5 595 -110 0
2021-12-31 2020-12-31
Skattemässiga underskottsavdrag 13 085 23 674
Redovisat som:
Uppskjuten skattefordran 13 085 23 674
Koncernen hade i början av året ett skattemässigt underskott
på 171 MSEK. Då koncernen under 2018 började redovisa
vinst, och förväntningarna är att även under kommande
år redovisa vinst, bokades den uppskjutna skatten för de
svenska bolagen där full koncernbidragsrätt föreligger som
en skatteintäkt. För 2021 uppgick redovisad skattekostnad till
10,6 MSEKoch totalt bokfört värde på skattefordran uppgick
per den sista december till 13,1 MSEK. Övriga skattemässiga
underskott är hänförliga till dotterbolagen i Frankrike, Tysk-
land, Belgien, Kina och USA. Ackumulerade skattemässiga
förluster i de utländska dotterbolagen uppgick på boksluts-
dagen till 104,5 MSEK. Totalt kvarstående skattemässigt
underskott per 31 december 2021 är 167,9 MSEK. I USA finns
en tidsbegränsining om 20 år för nyttjande mot framtida
beskattningsbara vinster, för övriga finns ingen begränsning.
Uppskjutna skatter som uppstår till följd av temporära skill-
nader och outnyttjade underskottsavdrag är enligt följande:
64 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Koncernen Inventarier
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2020-01-01 11 957
Omräkningsdifferenser -147
Inköp 1 517
Utrangeringar -88
Nedskrivningar 0
Utgående balans 2020-12-31 13 239
Omräkningsdifferenser 109
Inköp 1 226
Utrangeringar 0
Nedskrivningar 0
Utgående balans 2021-12-31 14 574
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2020-01-01 9 223
Omräkningsdifferenser -146
Avskrivningar 1 053
Utrangeringar -70
Utgående balans 2020-12-31 10 061
Omräkningsdifferenser 108
Avskrivningar 1 090
Utrangeringar 0
Utgående balans 2021-12-31 11 260
Redovisade värden
Per 2019-12-31 2 733
Per 2020-12-31 3 178
Per 2021-12-31 3 314
20. Materiella anläggningstillgångar
NOTER | 65CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Moderbolaget Inventarier
Ingående balans 2020-01-01 434
Inköp 463
Utgående balans 2020-12-31 897
Inköp 0
Utgående balans 2021-12-31 897
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2020-01-01 418
Avskrivningar 45
Utgående balans 2020-12-31 464
Avskrivningar 93
Utgående balans 2021-12-31 556
Redovisade värden
Per 2019-12-31 16
Per 2020-12-31 433
Per 2021-12-31 341
Avskrivningstid
IT-utrustning 35 år
Möbler och övriga inventarier 510 år
66 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
21. Immateriella anläggningstillgångar
Koncernen
Balanserade
utgifter för egna
utvecklingsarbeten
Distributionsrät-
tigheter och patent Total
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2020-01-01 89 775 13 468 103 243
Aktiverade utgifter 5 266 0 5 266
Omklassificeringar -1 269 1 269 0
Omräkningsdifferenser -491 -11 -502
Utgående balans 2020-12-31 93 281 14 726 108 007
Aktiverade utgifter 4 572 0 4 572
Omklassificeringar 0 0 0
Omräkningsdifferenser 238 6 244
Utgående balans 2021-12-31 98 091 14 732 112 822
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2020-01-01 75 503 9 905 85 408
Omräkningsdifferenser -400 0 -400
Avskrivningar 3 440 1 692 5 132
Omklassificeringar -318 318 0
Nedskrivningar 0 0 0
Utgående balans 2020-12-31 78 225 11 915 90 140
Omräkningsdifferenser 200 6 206
Avskrivningar 3 823 1 703 5 526
Omklassificeringar 0 0 0
Nedskrivningar 0 0 0
Utgående balans 2021-12-31 82 247 13 624 95 871
Redovisade värden
Per 2019-12-31
17 834
Per 2020-12-31 17 867
Per 2021-12-31
16 951
NOTER | 67CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
I aktiverade kostnader ingår internt upparbetade och externt
förvärvade tillgångar. Avskrivningar påbörjas när utvecklingen
är färdigställd. Avskrivningstiderna varierar mellan 5–10 år
beroende på projektens uppskattade nyttjandeperioder.
Moderbolaget Distributionsrättigheter
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2020-01-01 8 475
Inköp 0
Utgående balans 2020-12-31 8 475
Inköp 0
Utgående balans 2021-12-31 8 475
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2020-01-01 5 791
Avskrivningar 847
Utgående balans 2020-12-31 6 638
Avskrivningar 847
Utgående balans 2021-12-31 7 486
Redovisade värden
Per 2019-12-31
2 684
Per 2020-12-31 1 836
Per 2021-12-31
989
Aktiverade kostnader (Koncernen) 2021 2020
Internt upparbete 4 114 3 101
Externt förvärvade 458 2 165
4 572 5 266
Nedskrivningstest
Enligt IAS38 genomfördes per balansdagen pvning av
nedskrivningsbehov för immateriella tillgångar. Enligt årets
prövning föreligger inte något nedskrivningsbehov.
Beräkningen av nyttjandevärdet för varje tillgång har
genomförts genom uppskattning av framtida kassaflöden och
innefattar antaganden om bland annat tillväxt och margi-
nalutveckling under de närmaste fem åren. Dessa uppskatt-
ningar bygger på finansiell budget för närmaste verksam-
hetsåret samt förväntad framtida utveckling upp till fem
år. För framtida perioder efter fem år har extrapolering av
förväntat kassaflöde försiktigtvis antagits till minus 5 procent.
68 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Avskrivningstid
Balanserade utgifter 5 år
Patent 10 år
Koncernen
Catalyst
TM
/
Sentinel Gemini
Distributionsrät-
tigheter och patent Total
Per 2021-12-31
Diskonteringsfaktor, % 12,45 12,45
Nedskrivningsbehov 0 0 0
Per 2020-12-31
Diskonteringsfaktor, % 12,45 12,45
Nedskrivningsbehov 0 0 0
Känslighetsanalys
Företagsledningen har bemt att det inte finns nedskrivningsbehov per bokslutet 2021, men kommer, i enlighet med IAS 38,
att övervaka noggrant negativa ändringar som kan tyda på nedskrivningsbehov.
Nedskrivningsbehov
Nuvarande diskonteringsfaktor 0
Diskonteringsfaktor höjd med 1 % 0
Diskonteringsfaktor höjd med 2 % 0
Nuvarande förväntad omsättning 0
Förväntad omsättning minskad med 5 % 0
Förväntad omsättning minskad med 10 % 0
Nuvarande förväntad marginal 0
Förväntad marginal minskad med 5 %-enheter 0
Förväntad marginal minskad med 10 %-enheter 0
NOTER | 69CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
22. Finansiella anläggningstillgångar
Moderbolaget
Andelar i koncernbolag 2021 2020
Ingående anskaffningsvärden 163 844 161 748
Aktieägartillskott C-RAD Innovation AB 0 0
Aktieägartillskott C-RAD Imaging AB 0 0
Aktieägartillskott Cyrpa 2 026 2 096
Aktiekapital i C-RAD (Shanghai) Medical Systems Co Ltd 0 0
Utgående balans 165 871 163 844
Ingående nedskrivningar -60 314 -58 218
Årets nedskrivningar -2 026 -2 096
Utgående ackumulerade nedskrivningar -62 340 -60 314
Bokfört värde vid årets slut 103 531 103 531
Specifikation av moderbolagets innehav av aktier i koncernbolag
Dotterbolag/org.nr/säte Antal aktier Andel i % Bokfört Eget kapital Årets resultat
C-RAD Positioning AB/556643-6035/Uppsala 110000 100 99310 103 095 19 948
C-RAD Imaging AB/556643-6043/Uppsala 116000 100 0 21 393 18 301
C-RAD Innovation AB/556602-5382/Uppsala 100000 100 866 3 551 2 833
C-RAD Incorporated/Florida/USA 1000 100 64 -90 662 -7 405
C-RAD GmbH/Berlin/Tyskland 1000 100 250 3 472 1 532
C-RAD (Shanghai) Medical Device Co Ltd/Kina N/A 100 1 502 1 120 153
Cyrpa Int. /Bryssel/Belgien 200 100 1 538 339 322
Moderbolaget
Fordringar i koncernbolag 2021 2020
Ingående balans, bokfört värde 75 553 40 285
Utbetalning av lån till dotterbolag 4 323 35 268
Nedskrivning 0 0
Utgående balans, bokfört värde 79 876 75 553
70 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
23. Aktiekapital
Aktier (tusental) 2021 2020
Ingående balans 5 049 4 654
Nyemission 14 396
Utgående balans 5 063 5 049
Aktien 2021 2020
Antal aktier per 31/12 33 752 33 659
Genomsnittligt antal aktier 33 739 33 260
Antal utestående optioner 234 295
Antal utestående optioner som ger utspädningseffekt 195 295
Antal utestående aktier inkl. optioner som ger utspädningseffekt 33 934 33 294
Resultat per genomsnittligt antal aktier 0,74 0,43
Resultat per aktie efter utspädning 0,74 0,43
Eget kapital per aktie 6,85 5,94
Eget kapital per aktie efter utspädning 6,84 5,94
rskurs balansdagen 55,70 SEK 48,20 SEK
Utdelning per aktie 0 0
Antal utestående optioner vid årets slut uppgår till 234 471,
samtliga tillr anställda genom optionsprogram 2019, 2020
och 2021. Per bokslutsdagen var börskursen högre än lösen-
priset för de utestående optionerna från optionsprogram 2019
och 2020 varför de har en utsdningseffekt på resultat per
aktie och eget kapital per aktie.
Aktiekapitalet består enbart av till fullo betalda stamaktier
med ett nominellt värde om 0,15 SEK. Antal aktier uppgår
till 862 887 A-aktier med 10 röster per aktie och 32 889 415
B-aktier med en röst per aktie. Totalt uppgår antalet aktier till
33 752 302 och antalet röster till 41 518 285.
Resultat per aktie före utspädning (SEK) 2021 2020
Årets resultat 25 101 915 14 364 730
Genomsnittligt antal aktier 33 738 910 33 259 984
Resultat per aktie före utspädning 0,74 0,43
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) 2021 2020
Årets resultat 25 101 915 14 364 730
Antal utestående aktier inkl. optioner som ger utsd-
ningseffekt
33 933 901 33 293 909
Resultat per aktie efter utspädning 0,74 0,43
NOTER | 71CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Andra kapitalposter
Koncernen – Övrigt tillskjutet kapital: Huvudsakligen
överkurs från tidigare nyemissioner inklusive avdrag för
direkt relaterade nyemissionskostnader.
Moderbolaget – Överkursfond: överkurs från tidigare
nyemissioner inklusive avdrag för direkt relaterade
nyemissionskostnader.
Koncernen/Moderbolaget – Balanserat resultat: Ackumulerat resultat från tidigare år.
Koncernen/Moderbolaget – Årets resultat: Redovisat resultat för det gångna året.
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Ingående balans 376 262 271 440 367 977 263 155
Nyemission 3 739 104 354 3 739 104 354
Utställda teckningsoptioner 454 468 454 468
Utgående balans 380 455 376 262 372 171 367 977
Moderbolaget har borgensåtagande gentemot dotterbolaget
C-RAD Positioning AB för 2 000 000 SEK. C-RAD Positioning
har en utställd bankgaranti om 500 000 SEK där en av
bolagets leverantörer är förmånstagare.
24. Ställda säkerheter
Koncernen och
Moderbolaget
För egna avsättningar och skulder 2021-12-31 2020-12-31
Företagsinteckningar NUTEK 1 500 1 500
Företagsinteckning Nordea 18 500 18 500
Summa ställda säkerheter 20 000 20 000
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Avskrivningar 9 707 9 031 940 893
Avsättningar 391 289 0 0
Valutadifferenser 0 0 -3 184 3 966
Övriga justeringar -1 -1 0 0
Nedskrivningar omsättningstillgångar 0 0 0 0
Nedskrivning aktier i eller fordringar på dotterbolag 0 0 2 026 2 096
10 098 9 319 -217 6 956
25. Justering för poster som inte ingår i kassaflödet, mm
72 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
27. Kundfordringar
Koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Kundfordringar brutto 97 079 60 497
Reservering för kundförluster -417 0
Kundfordringar 96 662 60 497
Förändring i reservering för kreditförluster 2021-12-31 2020-12-31
Redovisat värde per 1 januari 0 0
Reservering för kundförluster -417 0
Redovisat värde per 31 december -417 0
Alla belopp är kortfristiga. Redovisat värde netto för
reservering betraktas som en rimlig approximation
av verkligt värde. Alla koncernens kundfordringar och
övriga fordringar har granskats för indikationer på
nedskrivningsbehov.
Koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Verkligt värde Redovisat värde Verkligt värde Redovisat värde
Likvida medel i SEK 79 152 79 152 62 733 62 733
Likvida medel i EUR 31 523 31 523 42 306 42 306
Likvida medel i USD 11 405 11 405 2 999 2 999
Likvida medel i GBP 341 341 8 8
Summa likvida medel 122 420 122 420 108 045 108 045
Moderbolaget 2021-12-31 2020-12-31
Verkligt värde Redovisat värde Verkligt värde Redovisat värde
Likvida medel i SEK 60 436 60 436 61 042 61 042
Likvida medel i EUR 1 1 26 26
Likvida medel i USD 130 130 53 53
Summa likvida medel 60 567 60 567 61 121 61 121
26. Likvida medel
NOTER | 73CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
28. Avsättningar
Koncernen har förpliktelser avseende produkter var koncer-
nen äger produkträttighet. Det gäller enbart för Catalyst
TM
,
Sentinel och HIT produkter. Generellt är ett års garanti inklu-
derat där C-RAD sköter garantiprocessen. Direkt kostnad för
C-RAD består av administration, resor och servicepersonal.
Vid fel på hårdvaran uppstår kostnaden hos C-RAD:s under-
leverantörer. Aktuell kostnad under garantiperioden baseras
på faktiskt utfall under föreende år. Årets avsättning är en
procentsats av försäljningsvärdet på levererade Catalyst
TM
,
Sentinel och HIT system som ligger inom garantitiden.
Under 2021 togs 1 648 Tkr av tidigare avsättningar i
anspråk och en ny avsättning gjorde med 2 039 Tkr. Några
andra väsentliga skulder förväntas inte uppkomma genom
dessa avsättningar.
Inga ytterligare betalningar förväntas per datumet för dessa finansiella rapporter.
Ingående avsättning 2020-01-01 2 494
Ianspråktagna avsättningar -1 781
Ny avsättning 2 070
Utgående balans 2020-12-31 2 782
Ianspråktagna avsättningar -1 648
Ny avsättning 2 039
Utgående balans 2021-12-31 3 174
29. Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
30. Eventualförpliktelser och eventualtillgångar
Eventualrpliktelse i moderbolaget C-RAD AB om 2 000 000 SEK avser borgensåtagande för dotterbolag.
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Upplupna personalrelaterade kostnader 9 430 5 224 2 539 1 047
Förutbetalda intäkter 14 645 15 151 0 0
Övriga upplupna kostnader 7 749 12 024 771 1 766
Utgående balans 31 824 32 399 3 310 2 813
74 | NOTER CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
33. Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål
Företagsledningen har diskuterat utvecklingen, valet och
upplysningarna avseende koncernens kritiska redovisnings-
principer och uppskattningar samt tillämpningen av dessa
principer och uppskattningar. De uppskattningar och bem-
ningar som innebär betydande risk för väsentliga justeringar
i redovisade värden under nästkommande räkenskapsår
diskuteras nedan:
A) Nedskrivningstest på aktiverade utvecklingskostnader.
Vid bedömning av kassagenererade enheters värde för
bedömningen av eventuellt nedskrivningsbehov på aktiverade
utvecklingskostnader, har flera antaganden om framtida
förhållanden gjorts. Framtida förhållanden har bland annat
bedömts utifrån koncernens affärsplaner.
B) Inkomstskatter. Koncernen har skattemässiga under-
skottsavdrag som kan komma att utnyttjas mot skattepliktiga
vinster i framtiden. Efter att bolaget redovisade vinst för hel-
året 2018 redovisades uppskjuten skattefordran för hela det
skattemässiga underskottet i de helägda svenska bolagen.
Uppskjuten skattefordran redovisas därefter löpande i de
svenska bolagen.
C) Andelar i och utgivna lån till dotterbolag. Ledningen har
inkluderat vissa förväntningar på framtida utveckling av dot-
terbolagens verksamheter i sin bemning av om det finns
behov av nedskrivning av finansiella tillgångar relaterade
till förrven. Om dessa förväntningar inte uppfylls kan det
krävas nedskrivningar i efterföljande perioder. Företagsled-
ningen skrev ner värdet på aktier i dotterbolag till ett belopp
om 2,0 MSEK.
D) Avsättning. En avsättning kräver att en tillrlitlig
uppskattning av beloppet görs av ledningen. En garantitid
löper normalt 12 månader efter slutförd installation. Då
garantiavsättningen är beräknad utifrån tidigare års garanti-
kostnader finns det en risk att framtida garanti-kostnader
kommer att se annorlunda, vilket också påverkar de finan-
siella rapporterna.
E) Kundfordringar. Hälsovårdssektorn kan ofta innebära
långa betaltider för att det är många inblandade när projekt
skall godnnas. Detta leder emellanåt till sena betalning-
ar från kunder, särskilt vanligt i Kina. Ledningen följer och
värderar löpande att fordringarna är korrekt värderade.
31. Förslag till vinstdisposition
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att de balanserade vinstmedlen på 237 042 256 överförs i ny räkning.
Till årsstämmans förfogande står följande medel i moderbolaget:
Balanserad förlust -133 518 976
Överkursfond 372 170 213
Årets resultat -1 608 981
Totalt balanserade vinstmedel 237 042 256
32. Händelser efter balansdagen
Den 22 mars tillkännagav C-RAD en order från Universitets-
sjukhuset Regensburg i Tyskland. Ordern inkluderar flera
system och ett flerårigt serviceavtal. Det totala ordervärdet
är cirka 10 MSEK. Den 31 mars tillnnagav C-RAD en order
till ett amerikansk protonterapicenter på system och service-
avtal med ett totalt ordervärde på cirka 9 MSEK.
NOTER | 75CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Fem år i sammandrag 2021 2020 2019 2018 2017
Nyckeltal, belopp i MSEK 2018 2017 2016 2015
Orderingång 353,5 312,6 269,8 246,8 192,5
Intäkter 261,2 221,6 205,4 190,1 133,1
Bruttoresultat 165,7 131,6 121,0 110,1 78,6
Rörelseresultat 36,0 17,1 -9,6 0,8 -10,0
Resultat före skatt 35,7 16,4 -11,4 0,2 -10,9
Resultat efter skatt 25,1 14,4 -13,8 21,2 -10,9
Balansomslutning 306,7 270,5 157,8 146,6 118,1
Orderstock 425,3 350,5 267,1 194,0 139,8
Soliditet % 75 74 53 64 60
Medelantal anställda 62 59 55 52 48
ORDLISTA
Bruttoresultat
Skillnaden mellan nettoomsättning och kostnad för sålda produkter och redovisas på egen rad i resultaträkningen.
Rörelseresultat
Måttet presenteras i resultaträkningen då C-RAD anser att detta ger användare av de finansiella räkningarna bättre förståelse för
koncernens operativa utveckling från ett finansiellt perspektiv.
Soliditet, %
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande i procent av balansomslutningen.
Medelantal anställda
Genomsnittligt antal fast anställda utifrån arbetad heltid under perioden.
Orderstock
Mottagna men ännu ej levererade ordrar, värderade till genomsnittskurs.
CRAD ÅRSREDOVISNING 202176 | STYRELSENS UNDERSKRIFTER
Styrelsens underskrifter
Styrelsen försäkrar att årsredovisningen har upprättats i
enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med de internationella
redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och
rådets förordning (EG ) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om
tillämpning av internationella redovisningsstandarder.
Årsredovisningen respektive koncernredovisningen
ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens
ställning och resultat. Om det finns avvikelser mellan
rapporten på engelska och svenska är det den svenska
versionen som gäller.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncer-
nen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moder-
bolagets och koncernens verksamhet, sllning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets faktorer som
moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har, som
framgår ovan, godkänts för utfärdande av styrelsen
den 13 april 2022.
Koncernens rapport över totalresultat och rapport över finan-
siell ställning och moderbolagets resultat- och balansräkning
blir förel för fastsllelse på årsstämman den 6 maj 2022.
Lars Nyberg
Styrelseordförande
Kicki Wallje-Lund
Styrelseledamot
David Sjöström
Styrelseledamot
Johan Engstam
Auktoriserad revisor
Tim Thurn
Verkställande direktör
Per-Arne Blomquist
Styrelseledamot
Jenny Rosberg
Styrelseledamot
Åsa Hedin
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats 13 april 2022.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB.
Uppsala den 13 april 2022
REVISIONSBERÄTTELSE | 77CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Till bolagsstämman i C-RAD AB (publ), org.nr 556663-9174
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernre-
dovisningen för C-RAD AB (publ) för år 2021 med undantag
för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 28-31. Bolagets års-
redovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 24-76 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsent-
liga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningsla-
gen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den
31 december 2021 och av dess finansiella resultat och kassa-
flöde för året enligt International Financial Reporting Stan-
dards (IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningsla-
gen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 28-31. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagssmman fastställer resul-
taträkningen och balansräkningen för moderbolaget och
koncernens rapport över totalresultat och balansräkningen
för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kom-
pletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
och koncernens revisionsutskott i enlighet med revisorsför-
ordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revi-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbola-
get och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och överty-
gelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordning-
Revisionsberättelse
ens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandallits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
C-RAD AB (publ) utvecklar, tillverkar och säljer produkter
och system för högre precision, ökad effektivitet och bättre
säkerhet vid strålbehandling av cancerpatienter. Verksam-
heten bedrivs genom dotterföretag i Sverige, USA, Tysk-
land, Belgien och Kina. Vi utformade vår revision genom att
fastslla väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga
felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt
de områden där verkställande direktören och styrelsen gjort
subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisnings-
ssiga uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt
från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka
till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också
beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören
åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt
om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit
upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegent-
ligheter.
Vi anpassade vår revision för att utra en ändalsen-
lig granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella
rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens
struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den
bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bemning av väsentlighet. En revision utformas för att
uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella
rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felak-
tigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag.
De betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omme fastställde vi vissa
kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella
rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvalita-
tiva överväganden fastsllde vi revisionens inriktning och
omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt
78 | REVISIONSBERÄTTELSE CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
och omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och
sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna
som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och
i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncern-
redovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
rdet av balanserade utgifter för utvecklingsarbeten uppgår
till 16 Mkr per 31 december 2021. Viktiga uppskattningar och
bemningar framr av not 5.8, 21 och not 33 i årsredovis-
ningen. Viktiga uppskattningar och bemningar omfattar
bland annat att kraven för aktivering är uppfyllda. Vid bedöm-
ning av nedskrivningsbehov har koncernen behövt bedöma
ett antal faktorer där de mest väsentliga är bedömning av
framtida kassaflöden. På grund av graden av bedömningar
har vi bedömt att balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
är ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Hur vår revision beaktade det särskilt
betydelsefulla området
Vi har tagit del av bolagets specikation av Balanserade
utgifter för utvecklingsarbeten och bl a tagit stickprov på
projekten och prövat riktigheten i att aktivera utgifterna. För
att avra om aktiverade utgifter var direkt hänförbara till
projekten så testade vi, stickprovsvis, underliggande utgifter
mot underlag. Vi fann inga avvikelser vid denna granskning.
Vi har även tagit del av företagsledningens pvning av
huruvida det föreligger något nedskrivningsbehov av Balan-
serade utgifter för utvecklingsarbeten. Vi utvärderade
bolagets process för att upprätta prognostiserade kassa-
flöden och den matematiska riktigheten i de modeller som
används. Vi har också bemt väsentliga antaganden i
nedskrivningspvningen. Vi har slutligen bemt om de
upplysningar som lämnas i årsredovisningens noter är
förenliga med utrda tester. Vi fann att bolagets metod och
antaganden tillämpats konsekvent.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än års-
redovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1–23. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information. Informatio-
nen i ”ersättningsapport 2021” vilken publiceras på bolagets
hemsida samtidigt med denna rapport utgör också annan
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den informa-
tion som identifieras ovan och överväga om informationen
i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi
även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bemer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentli-
ga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utrts avseende den-
na information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapport-
era detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verksllande direkren som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen
upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredo-
visningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt
IFRS, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för
den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att
upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören
för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att
fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt,
om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrel-
sen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
uppra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huru-
vida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
REVISIONSBERÄTTELSE | 79CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
för att en revision som utrs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsre-
dovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revi-
sorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsbe-
rättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag
till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verk-
ställande direkrens förvaltning för C-RAD AB (publ) för år
2021 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagssmman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förllande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bemning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bola-
gets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker
ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och sllning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Den verksllande direkren ska sköta
den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvän-
diga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstäm-
melse med lag och för att medelsrvaltningen ska skötas på
ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inmta revisions-
bevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma
om någon styrelseledamot eller verkställande direktören
i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt målbeträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om försla-
get är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försum-
melser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för ABC AB
(publ) för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lag-
stadgade kravet.Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten
upprättats i ett format som i allt väsentligt möjligr enhetlig
elektronisk rapportering.
80 | REVISIONSBERÄTTELSE CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
C-RAD AB (publ)) enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verksllande direkren som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen
och verksllande direkren bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rappor-
ten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att uppcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig gransk-
ning av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeupp-
drag och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt
system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade
riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska
krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i
lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovis-
ningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgär-
der som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna
för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedöm-
ning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som
är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören
tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder
som är ändalsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den
interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärde-
ring av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk
validering av Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller
Esef-rapporten uppfyller den tekniska specikation som
anges i kommissionens delegerade förordning (EU) 2019/815
och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer
med den granskade årsredovisningen och koncernredovis-
ningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida Esef-rapporten har märkts med iXBRL som möjlig-
gör en rättvisande och fullständig maskinläsbar version av
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar samt
kassaflödesanalysen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 2831 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jäm-
fört med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 26 års-
redovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag
är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisnin-
gens övriga delar samt är i överensstämmelse med årsre-
dovisningslagen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, 113 97 Stockholm,
utsågs till C-RAD AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 7
maj 2021 och har varit bolagets revisor sedan 28 april 2017.
Stockholm den 13 april 2022
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Engstam
Auktoriserad revisor
CRAD ÅRSREDOVISNING 2021 81
82 | OM CRAD CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
Produktion: C-RAD i samarbete med Sthlm Kommunikation & IR
Tryck: Exakta, 2022
OM CRAD | 83 CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
84 | REVISIONSBERÄTTELSE CRAD ÅRSREDOVISNING 2021
C-RAD AB (publ)
C-RAD Positioning AB
C-RAD Innovation AB
C-RAD Imaging AB
Sjukhusvägen 12K, SE-753 09 Uppsala
Sverige
Tel +46 18-66 69 30
www.c-rad.com
C-RAD Inc.
70 SE 4th Ave, Delray Beach, FL 33483
USA
Tel: +1 561 742 9260
Fax: +1 561 742 9259
www.c-rad.com
C-RAD GmbH
Wittestr. 30 K, 13509 Berlin
Tyskland
Tel: +49 30 609847560
Fax: +49 30 609847569
www.c-rad.com
C-RAD (Shanghai) Medical Device Co Ltd
Block 2 Room 503, No 608 Shengxia Road
Pudong new Area
Shanghai
P.R. Kina, 200060
www.c-rad.com