MSEK | Noter | 2023 | 2022 |
Nettoomsättning | 6, 7 | ||
Kostnad sålda varor | 12 | – | – |
Bruttovinst | |||
Forskning och utveckling | 11, 12 | – | – |
Försäljningskostnader | 12 | – | – |
Administrationskostnader | 9, 12 | – | – |
Övriga rörelseintäkter | 10 | ||
Övriga rörelsekostnader | 10, 12 | – | |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | |||
Finansiella kostnader | – | – | |
Finansnetto | 15 | – | |
Resultat före skatt | |||
Skatt | 18 | – | – |
Årets resultat | |||
Resultat per aktie före utspädning, SEK | 17 | ||
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 17 | ||
Resultat hänförligt till moderbolagets ägare | |||
Resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | – | – | |
MSEK | Noter | 2023 | 2022 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte omförs till resultatet | |||
| Aktuariella resultat avseende förmånsbestämda | |||
ersättningar till anställda | 29 | – | |
Skatt hänförlig till aktuariella resultat | 18 | ||
Summa poster som inte omförs till resultatet | – | ||
| Poster som kan komma att omföras till resultatet | |||
| Omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska | |||
verksamheter | 34 | – | |
Skatt hänförlig till omräkningsdifferenser | 18, 34 | – | |
Årets förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar | 35 | – | |
Kassaflödessäkringar överfört till resultatet | 34 | ||
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | 18 | – | – |
Summa poster som kan komma att omföras till resultatet | – | ||
Summa övrigt totalresultat | – | ||
Summa årets totalresultat | |||
Summa totalresultat hänförligt till moderbolagets ägare | |||
| Summa totalresultat hänförligt till innehav utan | |||
bestämmande inflytande | – | – | |
| 31 dec | 31 dec | ||
MSEK | Noter | 2023 | 2022 |
| TILLGÅNGAR | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 19 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 20 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 21 | ||
Övriga långfristiga tillgångar | 6, 25, 35 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 18 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
Varulager | 26 | ||
Skattefordringar | |||
Kundfordringar | 6, 27, 35 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | ||
Övriga fordringar | 35 | ||
Likvida medel | 34, 35 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
| 31 dec | 31 dec | ||
MSEK | Noter | 2023 | 2022 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 35 | ||
Långfristiga avsättningar | 29 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 18 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 35 | ||
Förskott från kunder | 6 | ||
Leverantörsskulder | 35 | ||
Skatteskulder | |||
Övriga skulder | 35 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6, 30 | ||
Kortfristiga avsättningar | 31 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
MSEK | Noter | 2023 | 2022 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | |||
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet och betald skatt | |||
Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar | 19, 20, 21 | ||
Resultat vid avyttring av dotterbolag och anläggningstillgångar | – | ||
Orealiserade valutakursdifferenser | – | ||
Avsättningar för ersättningar till anställda | – | – | |
Övriga avsättningar | |||
Nedskrivning av varulager | |||
Omvärdering tilläggsköpeskillingar | – | ||
Övriga ej kassaflödespåverkande poster | |||
Betald inkomstskatt | – | – | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar | |||
| av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | |||
Varulager | – | – | |
Kundfordringar | – | – | |
Övriga fordringar | – | ||
Leverantörsskulder | – | ||
Övriga skulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Investeringar i dotterbolag | 23 | – | |
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 19 | – | – |
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 20 | – | – |
Avyttring av dotterbolag | 29 | ||
Försäljning av materiella anläggningstillgångar | |||
Ökning av övriga långfristiga tillgångar | 25 | – | – |
Minskning av övriga långfristiga tillgångar | 25 | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – |
MSEK | Noter | 2023 | 2022 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Utbetald utdelning till moderbolagets ägare | – | – | |
Swapavtal avseende egna aktier | |||
Återköp av egna aktier | – | – | |
Upptagna lån | 35 | ||
Amortering av lån | 35 | – | – |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – | |
Årets kassaflöde | |||
| Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | – | ||
Likvida medel vid årets slut | |||
| Erhållna och erlagda räntor | |||
Erhållna räntor | |||
Erlagda räntor | – | – | |
– |
| MYCRONIC | ÅRS- & HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | 57 | ||||||
| Koncernen | ||||||||
| 2023 | Reserver | Innehav utan | ||||||
| Övrigt till- | Säkrings- | Omräknings- | Balanserat | bestämmande | Summa | |||
MSEK | Aktiekapital | skjutet kapital | reserv | reserv | resultat | Summa | inflytande | eget kapital |
Ingående eget kapital 1 januari 2023 | ||||||||
Årets resultat | – | |||||||
| Övrigt totalresultat | ||||||||
| Poster som inte omförs till resultatet | ||||||||
Aktuariella resultat avseende förmåns bestämda ersättningar till anställda | – | – | – | |||||
Skatt hänförlig till aktuariella resultat | ||||||||
| Poster som kan komma att omföras till resultatet | ||||||||
Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | – | – | – | – | ||||
Skatt hänförlig till omräkningsdifferenser | ||||||||
Årets förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar | ||||||||
Kassaflödessäkringar överfört till resultatet | ||||||||
Skatt hänförlig till säkringsredovisning | – | – | – | |||||
Summa övrigt totalresultat | – | – | – | – | – | |||
Årets totalresultat | – | – | ||||||
| Transaktioner med bolagets ägare mm | ||||||||
Lämnade utdelningar | – | – | – | |||||
Swapavtal avseende egna aktier | ||||||||
Återköp av egna aktier | – | – | – | |||||
Aktierelaterad ersättning | ||||||||
Summa transaktioner med bolagets ägare | – | – | – | |||||
Utgående eget kapital den 31 december 2023 | ||||||||
| 2022 | ||||||||
| Reserver | Innehav utan | |||||||
| Övrigt till- | Säkrings- | Omräknings- | Balanserat | bestämmande | Summa | |||
MSEK | Aktiekapital | skjutet kapital | reserv | reserv | resultat | Summa | inflytande | eget kapital |
Ingående eget kapital 1 januari 2022 | – | |||||||
Årets resultat | – | |||||||
| Övrigt totalresultat | ||||||||
| Poster som inte omförs till resultatet | ||||||||
Aktuariella resultat avseende förmåns bestämda ersättningar till anställda | ||||||||
Skatt hänförlig till aktuariella resultat | ||||||||
| Poster som kan komma att omföras till resultatet | ||||||||
Omräkningsdifferenser vid omräkning avutländska verksamheter | ||||||||
Skatt hänförlig till omräkningsdifferenser | – | – | – | |||||
Årets förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar | – | – | – | |||||
Kassaflödessäkringar överfört till resultatet | ||||||||
Skatt hänförlig till säkringsredovisning | – | – | – | |||||
Summa övrigt totalresultat | ||||||||
Årets totalresultat | – | |||||||
| Transaktioner med bolagets ägare mm | ||||||||
Lämnade utdelningar | – | – | – | |||||
Swapavtal avseende egna aktier | ||||||||
Återköp av egna aktier | – | – | – | |||||
Aktierelaterad ersättning | ||||||||
Summa transaktioner med bolagets ägare | – | – | – | |||||
Utgående eget kapital den 31 december 2022 | ||||||||
| Till årsstämmans behandling finns följande | |
| belopp i kronor: | |
Överkursfond | 236 754 892 |
Balanserat resultat | 2 038 713 348 |
Årets resultat | 953 270 077 |
Totalt | 3 228 738 316 |
| Styrelsen föreslår att balanserade vinstmedel | |
| och fria fonder behandlas enligt följande: | |
Ordinarie utdelning | 440 624 291 |
Överförs i ny räkning | 2 788 114 026 |
| Försälj- | ||||||
| Pattern | Global | ning mellan | ||||
| 2023 | Generators | High Flex | High Volume | Technologies | divisioner | Koncernen |
| Geografisk marknad | ||||||
EMEA | — | 768 | 54 | 97 | — | 919 |
Nord- och Sydamerika | 324 | 486 | 152 | 200 | — | 1 162 |
Asien | 1 782 | 281 | 934 | 631 | –3 | 3 625 |
Totalt | 2 106 | 1 535 | 1 140 | 928 | –3 | 5 706 |
| Typ av vara/tjänst | ||||||
System | 1 357 | 993 | 991 | 739 | –3 | 4 077 |
Eftermarknad | 749 | 542 | 149 | 189 | — | 1 629 |
Totalt | 2 106 | 1 535 | 1 140 | 928 | –3 | 5 706 |
| Tidpunkt för intäktsredovisning | ||||||
Varor överförda vid en tidpunkt | 1 280 | 1 365 | 1 127 | 874 | –3 | 4 643 |
Tjänster överförda över tid | 826 | 169 | 13 | 55 | — | 1 063 |
Totalt | 2 106 | 1 535 | 1 140 | 928 | –3 | 5 706 |
| Försälj- | ||||||
| Pattern | Global | ning mellan | ||||
| 2022 | Generators | High Flex | High Volume | Technologies | divisioner | Koncernen |
| Geografisk marknad | ||||||
EMEA | — | 670 | 39 | 101 | — | 810 |
Nord- och Sydamerika | 239 | 418 | 35 | 177 | — | 868 |
Asien | 1 130 | 318 | 1 406 | 587 | — | 3 441 |
Totalt | 1 369 | 1 405 | 1 479 | 865 | — | 5 119 |
| Typ av vara/tjänst | ||||||
System | 666 | 939 | 1 346 | 648 | — | 3 599 |
Eftermarknad | 703 | 466 | 133 | 218 | — | 1 520 |
Totalt | 1 369 | 1 405 | 1 479 | 865 | — | 5 119 |
| Tidpunkt för intäktsredovisning | ||||||
Varor överförda vid en tidpunkt | 600 | 1 259 | 1 473 | 800 | — | 4 132 |
Tjänster överförda över tid | 770 | 146 | 6 | 65 | — | 987 |
Totalt | 1 369 | 1 405 | 1 479 | 865 | — | 5 119 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Kontraktsbalanser | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Långfristiga kundfordringar | 9 | 13 | 3 | 3 |
Kundfordringar, se not 27 | 1 270 | 1 143 | 511 | 305 |
Avtalstillgångar | 34 | 54 | 8 | 22 |
Avtalsskulder | –1 203 | –830 | –974 | –591 |
Totalt | 109 | 379 | –453 | –260 |
| NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT FÖRE SKATT | ||||||||
| Pattern | High | Global | Koncern- | Effekter | Elimin- | |||
| 2023 | Generators | High Flex | Volume | Technologies | gemensamt | av IFRS 16 | eringar | Koncernen |
Intäkter från externa kunder | 2 106 | 1 532 | 1 140 | 928 | — | — | — | 5 706 |
Interna intäkter | — | 3 | — | — | — | — | –3 | 0 |
Totala intäkter | 2 106 | 1 535 | 1 140 | 928 | — | — | –3 | 5 706 |
| varav 0 kunder svarar för mer än | ||||||||
| 10 procent av koncernens försäljning | ||||||||
Bruttovinst | 1 389 | 640 | 482 | 343 | 0 | 2 | –1 | 2 855 |
Bruttomarginal, % | 66 | 42 | 42 | 37 | — | — | — | 50 |
| Rörelsekostnader och | ||||||||
| rörelseresultat | ||||||||
Utgifter för forskning och utveckling | –255 | –214 | –128 | –82 | — | 0 | — | –679 |
Aktiverade utgifter för utveckling | 27 | 36 | — | — | — | — | — | 63 |
| Av- och nedskrivningar på förvärvad | ||||||||
teknologi | — | –6 | –4 | –28 | — | — | — | –38 |
Försäljningskostnader | –67 | –203 | –163 | –105 | –120 | 1 | 0 | –658 |
Administrationskostnader | –35 | –59 | –50 | –61 | –134 | 1 | 0 | –338 |
Övriga intäkter och kostnader | –5 | 0 | 36 | –8 | 6 | — | 0 | 28 |
Finansiella intäkter och kostnader | — | — | — | — | 33 | –6 | — | 27 |
Resultat före skatt | 1 053 | 195 | 173 | 59 | –215 | –2 | 0 | 1 262 |
| Tillgångar | ||||||
Aktiverade utgifter för utveckling | 65 | 75 | — | — | — | 140 |
Varulager | 519 | 392 | 457 | 235 | –2 | 1 602 |
Kundfordringar | 571 | 328 | 243 | 129 | — | 1 270 |
| Investeringar | ||||||
Aktiverade utgifter för utveckling | 27 | 36 | — | — | — | 63 |
| NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT FÖRE SKATT forts. | ||||||||
| Pattern | High | Global | Koncern- | Effekter | Elimin- | |||
| 2022 | Generators | High Flex | Volume | Technologies | gemensamt | av IFRS 16 | eringar | Koncernen |
Intäkter från externa kunder | 1 369 | 1 405 | 1 479 | 865 | — | — | — | 5 119 |
Interna intäkter | — | — | — | — | — | — | — | — |
Totala intäkter | 1 369 | 1 405 | 1 479 | 865 | — | — | — | 5 119 |
| varav 0 kunder svarar för mer än | ||||||||
| 10 procent av koncernens försäljning | ||||||||
Bruttovinst | 782 | 571 | 600 | 333 | — | 2 | 0 | 2 288 |
Bruttomarginal, % | 57 | 41 | 41 | 38 | — | — | — | 45 |
| Rörelsekostnader och | ||||||||
| rörelseresultat | ||||||||
Utgifter för forskning och utveckling | –219 | –205 | –131 | –71 | — | 0 | — | –626 |
Aktiverade utgifter för utveckling | 2 | 28 | — | — | — | — | — | 30 |
| Av- och nedskrivningar på förvärvad | ||||||||
teknologi | — | –11 | –5 | –26 | — | — | — | –42 |
Försäljningskostnader | –66 | –194 | –183 | –128 | –40 | 1 | 0 | –611 |
Administrationskostnader | –29 | –49 | –50 | –41 | –110 | 1 | 1 | –278 |
Övriga intäkter och kostnader | –5 | 21 | 70 | 34 | 12 | — | — | 133 |
Finansiella intäkter och kostnader | — | — | — | — | 1 | –5 | — | –4 |
Resultat före skatt | 465 | 161 | 301 | 101 | –136 | –2 | 0 | 890 |
| Tillgångar | ||||||
Aktiverade utgifter för utveckling | 56 | 62 | — | — | — | 118 |
Varulager | 406 | 327 | 447 | 254 | –1 | 1 433 |
Kundfordringar | 359 | 317 | 328 | 138 | — | 1 143 |
| Investeringar | ||||||
Aktiverade utgifter för utveckling | 2 | 28 | — | — | — | 30 |
| NETTOOMSÄTTNING PER MARKNAD | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Sverige | 31 | 26 | 31 | 26 |
Övriga Europa | 848 | 762 | 571 | 508 |
USA | 1 015 | 795 | 659 | 564 |
| Övriga Nord- och Sydamerika | 147 | 73 | 20 | 12 |
Kina | 2 447 | 2 316 | 1 010 | 408 |
Sydkorea | 453 | 494 | 392 | 462 |
Övriga Asien | 725 | 631 | 481 | 457 |
Övriga länder | 40 | 21 | 31 | 13 |
Totalt | 5 706 | 5 119 | 3 195 | 2 450 |
varav försäljning av system | 4 077 | 3 599 | 2 106 | 1 473 |
varav eftermarknads- försäljning | 1 629 | 1 520 | 1 044 | 926 |
| varav koncerngemen samma | ||||
tjänster | — | — | 46 | 52 |
5 706 | 5 119 | 3 195 | 2 450 | |
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR PER MARKNAD | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Sverige | 410 | 367 | 216 | 147 |
Tyskland | 865 | 898 | ||
Övriga Europa | 104 | 84 | ||
USA | 522 | 574 | ||
| Övriga Nord- och Sydamerika | 5 | — | ||
Kina | 852 | 923 | ||
Övriga Asien | 29 | 41 | ||
Totalt | 2 788 | 2 886 | 216 | 147 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Arvoden och kostnads- ersättning revision mm: | ||||
Revisionsuppdrag, EY | 14,0 | 11,8 | 7,3 | 5,6 |
Revisionsuppdrag, övriga | 0,6 | 0,4 | — | — |
Revisionsnära tjänster, EY | 1,3 | 0,8 | 1,3 | 0,8 |
Skatterådgivning, EY | 1,2 | 0,9 | — | — |
Andra uppdrag, EY | 2,1 | 0,0 | 2,1 | 0,0 |
19,0 | 14,0 | 10,6 | 6,4 | |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Övriga rörelseintäkter | ||||
Valutakursvinster | — | 12 | — | 176 |
| Vinst från avyttring av | ||||
dotterbolag | — | 23 | — | — |
Övrigt | 61 | 99 | 10 | 8 |
61 | 133 | 10 | 184 | |
| Övriga rörelsekostnader | ||||
Valutakursförluster | –16 | — | –80 | — |
Övrigt | –17 | 0 | — | — |
–33 | 0 | –80 | — | |
| varav valutakursvinster | ||||
| (+)/-förluster (–) avseende | ||||
| derivat värderade till verkligt | ||||
värde via resultat räkningen | 15 | –23 | –14 | –35 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Utgifter för forskning och | ||||
| utveckling | ||||
Pattern Generators | 255 | 219 | ||
High Flex | 214 | 205 | ||
High Volume | 128 | 131 | ||
Global Technologies | 82 | 71 | ||
679 | 626 | 425 | 398 | |
| Aktiverad utveckling | ||||
Pattern Generators | –27 | –2 | ||
High Flex | –36 | –28 | ||
–63 | –30 | — | — | |
| Avskrivningar på förvärvad | ||||
| teknologi | ||||
High Flex | 6 | 7 | ||
High Volume | 4 | 5 | ||
Global Technologies | 28 | 26 | ||
38 | 38 | — | — | |
| Nedskrivning av förvärvad | ||||
| teknologi | ||||
High Flex | — | 4 | — | — |
Rapporterad kostnad | 653 | 638 | 425 | 398 |
| Forskning | Administra- | Övriga | ||||
| Kostnad | och | Försäljnings- | tions- | rörelse- | ||
| Koncernen 2023 | sålda varor | utveckling | kostnader | kostnader | kostnader | Summa |
Materialkostnader | 1 640 | 3 | 1 | 0 | — | 1 644 |
Personalkostnader | 683 | 406 | 284 | 229 | — | 1 603 |
Av- och nedskrivningar av anläggnings- tillgångar | 129 | 60 | 47 | 28 | — | 264 |
Övriga externa kostnader | 398 | 184 | 325 | 81 | 33 | 1 021 |
2 850 | 653 | 658 | 338 | 33 | 4 532 | |
| Koncernen 2022 | ||||||
Materialkostnader | 1 695 | 1 | 2 | 0 | — | 1 698 |
Personalkostnader | 639 | 383 | 306 | 218 | — | 1 546 |
Av- och nedskrivningar av anläggnings- tillgångar | 112 | 63 | 50 | 28 | — | 253 |
Övriga externa kostnader | 385 | 192 | 252 | 32 | 0 | 861 |
2 831 | 638 | 611 | 278 | 0 | 4 358 |
| Utgifter för | Materiella | Nyttjande- | |||||
| Kund- | Varu - | Affärs - | utveckling/ | anläggnings- | rätts - | ||
| Koncernen 2023 | relationer | märken | system | Teknologi | tillgångar | tillgångar | Summa |
Kostnad sålda varor | — | — | 2 | 42 | 40 | 45 | 129 |
Forskning och utveckling | — | — | 1 | 38 | 16 | 5 | 60 |
Försäljningskostnader | 25 | 0 | 0 | — | 8 | 14 | 47 |
Administrationskostnader | — | — | 1 | — | 10 | 17 | 28 |
25 | 0 | 4 | 79 | 74 | 81 | 264 |
| Koncernen 2022 | |||||||
Kostnad sålda varor | — | — | 2 | 40 | 30 | 40 | 112 |
Forskning och utveckling | — | — | 2 | 42 | 15 | 4 | 63 |
Försäljningskostnader | 31 | 0 | 0 | — | 8 | 12 | 50 |
Administrationskostnader | — | — | 2 | — | 10 | 17 | 28 |
31 | 0 | 6 | 82 | 62 | 72 | 253 |
| Utgifter för | Materiella | |||
| Affärs - | utveckling/ | anläggnings- | ||
| Moderbolaget 2023 | system | Teknologi | tillgångar | Summa |
Kostnad sålda varor | 2 | — | 28 | 30 |
Forskning och utveckling | 1 | 4 | 10 | 15 |
Försäljningskostnader | 0 | — | 0 | 1 |
Administrationskostnader | 1 | — | 2 | 3 |
4 | 4 | 41 | 48 |
| Moderbolaget 2022 | ||||
Kostnad sålda varor | 2 | — | 20 | 22 |
Forskning och utveckling | 1 | 3 | 11 | 15 |
Försäljningskostnader | 0 | — | 0 | 1 |
Administrationskostnader | 2 | — | 2 | 4 |
5 | 3 | 33 | 42 | |
| AKTIERELATERAD ERSÄTTNING | ||||
| LTIP | LTIP | LTIP | LTIP | |
| 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | |
| 2023– | 2022– | 2021– | 2020– | |
| Prestationsperiod | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
| 2026- | 2025- | 2024- | 2023- | |
| Förfallodatum | 07-01 | 07-01 | 07-01 | 09-01 |
Aktiekurs på tilldelnings- dagen | 267,00 | 143,90 | 258,20 | 196,60 |
Prestationsaktierätter | 97 700 | 113 900 | 94 600 | 105 500 |
| Utestående 1 januari 2023 | — | 112 500 | 81 900 | 78 500 |
Tilldelade | 97 700 | — | — | — |
Överförda | — | — | — | –37 349 |
Förverkade | –1 100 | — | –2 200 | –41 151 |
| Utestående 31 december 2023 | 96 600 | 112 500 | 79 700 | 0 |
| Återstående antal månader | 30 | 18 | 6 | — |
| till förfall | ||||
| Utestående 1 januari 2022 | — | — | 87 400 | 84 900 |
Tilldelade | — | 113 900 | — | — |
Överförda | — | — | — | — |
Förverkade | — | – 1 400 | –5 500 | –6 400 |
| Utestående 31 december 2022 | — | 112 500 | 81 900 | 78 500 |
| Återstående antal månader | — | 30 | 18 | 8 |
| till förfall |
| TOTALA ERSÄTTNINGAR | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Löner och ersättningar | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Styrelse och koncernledning | 46 | 49 | 34 | 30 |
Övriga anställda | 1 178 | 1 154 | 291 | 254 |
| Totala löner och ersättningar | 1 224 | 1 203 | 325 | 285 |
Sociala avgifter | 224 | 201 | 108 | 95 |
Pensionskostnader | 111 | 105 | 51 | 51 |
Totala kostnader | 1 559 | 1 509 | 484 | 431 |
2023 | 2022 | |||||
| Styrelse- | Arvode | Styrelse- | Arvode | |||
| arvode | utskott | Summa | arvode | utskott | Summa | |
| Patrik Tigerschiöld, styrelseordförande och ordförande | ||||||
ersättningsutskottet | 0,9 | 0,1 | 1,0 | 0,9 | 0,1 | 1,0 |
Anna Belfrage, ordförande revisionsutskottet | 0,4 | 0,1 | 0,5 | 0,3 | 0,1 | 0,5 |
Katarina Bonde | 0,4 | 0,1 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,4 |
Robert Larsson | 0,4 | 0,1 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,4 |
Staffan Dahlström | 0,4 | 0,1 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,4 |
Arun Bansal | 0,4 | 0,1 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,4 |
Bo Risberg | 0,4 | — | 0,4 | 0,3 | — | 0,3 |
Summa ersättningar till styrelsen | 3,0 | 0,5 | 3,5 | 2,9 | 0,5 | 3,4 |
| Övriga | Kortsiktig | Långsiktig | Pensions- | Andra | |||
2023 | Fast lön | ersättningar | rörlig lön | rörlig lön | kostnader | förmåner | Summa |
Anders Lindqvist, VD | 6,7 | 0,2 | 6,3 | 1,4 | 2,4 | 0,0 | 17,1 |
Övriga koncernledningen (7 personer) | 18,4 | 0,4 | 7,1 | 1,9 | 3,4 | 0,2 | 31,4 |
Summa ersättningar | 25,2 | 0,6 | 13,4 | 3,3 | 5,8 | 0,2 | 48,6 |
| 2022 | |||||||
Anders Lindqvist, VD | 6,5 | 0,1 | 5,8 | 1,7 | 2,3 | 0,0 | 16,4 |
Övriga koncernledningen (7 personer) | 19,1 | 0,4 | 9,6 | 1,8 | 3,7 | 0,2 | 34,9 |
Summa ersättningar | 25,6 | 0,5 | 15,4 | 3,6 | 6,0 | 0,2 | 51,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
% (genomsnitt) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Styrelsen | 29 | 29 | 29 | 29 |
Koncernledningen | 38 | 36 | 38 | 36 |
2023 | 2022 | |||
| varav | varav | |||
| Totalt | kvinnor | Totalt | kvinnor | |
| Moderbolaget | ||||
Sverige | 409 | 103 | 364 | 84 |
Totalt i moderbolaget | 409 | 103 | 364 | 84 |
Frankrike | 59 | 12 | 56 | 10 |
Japan | 80 | 8 | 76 | 8 |
Kina | 1 106 | 173 | 1 140 | 170 |
Mexiko | 7 | 1 | — | — |
Nederländerna | 14 | 2 | 12 | 2 |
Singapore | 6 | 1 | 6 | 1 |
Storbritannien | 14 | 4 | 13 | 3 |
Sydkorea | 49 | 7 | 45 | 7 |
Tyskland | 132 | 27 | 134 | 28 |
USA | 147 | 29 | 153 | 30 |
Vietnam | 4 | 1 | 5 | 1 |
Totalt i dotterbolag | 1 618 | 265 | 1 639 | 260 |
Totalt i koncernen | 2 027 | 369 | 2 002 | 343 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Ränteintäkter från | ||||
koncern bolag | — | — | 43 | 44 |
| Övriga ränteintäkter | ||||
(kund- och lånefordringar) | 40 | 9 | 26 | 3 |
| Totala ränteintäkter enligt | 40 | 9 | 69 | 46 |
| effektivräntemetoden | ||||
Utdelning från koncernbolag | — | — | 364 | 69 |
| Finansiella intäkter/ | 40 | 9 | 433 | 116 |
| Ränteintäkter och liknande | ||||
| resultatposter | ||||
Räntekostnader | –13 | –13 | –13 | –7 |
| Totala räntekostnader enligt | ||||
| effektivräntemetoden | –13 | –13 | –13 | –7 |
| Finansnetto/Resultat | 27 | –4 | 421 | 108 |
| från finansiella poster | ||||
| Koncernen | ||
Belopp i SEK | 2023 | 2022 |
Resultat per aktie före utspädning | 10,22 | 7, 59 |
Resultat per aktie efter utspädning | 10,22 | 7,59 |
| Koncernen | ||
2023 | 2022 | |
Resultat hänförligt till moderbolagets ägare, MSEK | 998 | 741 |
Viktat genomsnittligt antal utestående aktier, tusental | 97 610 | 97 597 |
Aktierelaterad ersättning, antal aktier tusental | 25 | 13 |
| Viktat genomsnittligt antal utestående aktier | ||
efter utspädning, tusental | 97 636 | 97 610 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Aktuell skatt | ||||
Årets skattekostnad | –251 | –196 | –161 | –127 |
–251 | –196 | –161 | –127 | |
| Uppskjuten skatt | ||||
| Uppskjuten skatt på | ||||
tempo rära skillnader | –15 | 42 | 1 | 0 |
–15 | 42 | 1 | 0 | |
Totalt redovisad skatt | –266 | –154 | –160 | –127 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Resultat före skatt | 1 262 | 890 | 1 113 | 655 |
| Skatt enligt skattesats | ||||
moderbolaget 20,6% (20,6) | –260 | –183 | –229 | –135 |
| Effekt av andra skattesatser | ||||
i dotterbolag | 3 | 28 | — | — |
| Skatteeffekt av: | ||||
– ej avdragsgilla/ej skatte- pliktiga poster | 17 | 46 | 73 | 11 |
– källskatt på utdelning | –18 | –4 | — | — |
| Justeringar från tidigare år: | ||||
– aktuell skatt | –1 | –17 | 3 | — |
– uppskjuten skatt | 4 | 15 | — | — |
| Utnyttjande/ökning av | ||||
| underskottsavdrag för vilka | ||||
uppskjuten skatt ej redovisas | –2 | –18 | — | — |
Övrigt | –10 | –20 | –7 | –4 |
Redovisad effektiv skatt | –266 | –154 | –160 | –127 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Aktuariella resultat avseende | ||||
förmånsbestämda ersätt- ningar till anställda | 1 | 0 | — | — |
Kassaflödessäkringar | –15 | –8 | — | — |
| Omräkningsdifferenser från | ||||
| valutalån som behandlas | ||||
som nettoinvestering i dotterbolag | 8 | –36 | — | — |
–6 | –44 | — | — | |
2023 | 2022 | |||
| Upp skjuten | Upp skjuten | Upp skjuten | Upp skjuten | |
| Koncernen | skatte fordran | skatte skuld | skatte fordran | skatte skuld |
Materiella anläggningstillgångar | 2 | –2 | 2 | –3 |
Nyttjanderättstillgångar | — | –47 | — | –57 |
Immateriella anläggningstillgångar | 10 | –78 | 3 | –81 |
Derivat som säkringsinstrument | — | –26 | — | –7 |
Kundfordringar | 9 | — | 30 | — |
Varulager | 68 | — | 73 | –15 |
Obeskattade reserver | — | –290 | — | –277 |
Avsättningar | 18 | — | 17 | — |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 35 | — | 31 | — |
Leasingskulder | 51 | — | 62 | — |
Övriga skulder | 6 | — | 11 | — |
Övrigt | 26 | 0 | 26 | — |
Underskottsavdrag | 32 | — | 44 | — |
Skattefordringar/skulder | 258 | –442 | 299 | –441 |
Kvittning | –83 | 83 | –106 | 106 |
Skattefordringar/skulder netto | 175 | –359 | 193 | –335 |
2023 | 2022 | |||
| Upp skjuten | Upp skjuten | Upp skjuten | Upp skjuten | |
| Moderbolaget | skatte fordran | skatte skuld | skatte fordran | skatte skuld |
Kundfordringar | 0 | — | 0 | — |
Avsättningar | 5 | — | 4 | — |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 | — | 1 | — |
Skattefordringar/skulder | 7 | — | 6 | — |
| Utgifter för | ||||||||||||||
| Affärssystem | utveckling | Teknologi | Kundrelationer | Varumärken | Goodwill | Summa | ||||||||
| Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||||||||
Ingående balans 1 januari | 34 | 40 | 1 013 | 982 | 347 | 327 | 200 | 191 | 108 | 102 | 1 866 | 1 740 | 3 568 | 3 381 |
Investeringar under året | 26 | 3 | 63 | 30 | — | — | — | — | — | — | — | — | 89 | 34 |
Omklassificeringar | 4 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 4 | — |
Anskaffningsvärde sålda/utrangerade tillgångar | 0 | –9 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 | –9 |
Årets valutakursdifferenser | 0 | 0 | 0 | 1 | –1 | 20 | 0 | 9 | –2 | 6 | –63 | 126 | –66 | 162 |
Utgående ackumulerade anskaffnings värden 31 december | 64 | 34 | 1 076 | 1 013 | 347 | 347 | 200 | 200 | 107 | 108 | 1 803 | 1 866 | 3 596 | 3 568 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||||||||||
Ingående balans 1 januari | –23 | –26 | –895 | –855 | –141 | –99 | –115 | –85 | –20 | –20 | — | — | –1 194 | –1 085 |
Avskrivning sålda/utrangerade tillgångar | 0 | 9 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 9 |
Årets av- och nedskrivningar | –4 | –6 | –42 | –40 | –38 | –42 | –25 | –31 | 0 | 0 | — | — | –109 | –119 |
Utgående ackumulerade av- och nedskrivningar 31 december | –27 | –23 | –936 | –895 | –179 | –141 | –140 | –115 | –21 | –20 | — | — | –1 303 | –1 194 |
Utgående planenligt restvärde 31 december | 37 | 11 | 140 | 118 | 168 | 206 | 59 | 84 | 86 | 88 | 1 803 | 1 866 | 2 292 | 2 374 |
Affärssystem | Teknologi | Summa | ||||
Moderbolaget | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Ingående balans 1 januari | 27 | 34 | 17 | 17 | 44 | 51 |
Investeringar under året | 26 | 2 | 40 | — | 66 | 2 |
Omklassificeringar | 4 | — | — | — | 4 | — |
Anskaffningsvärde utrangeringar | 0 | –9 | 0 | — | 0 | –9 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 31 december | 57 | 27 | 56 | 17 | 114 | 44 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||
Ingående balans 1 januari | –19 | –24 | –13 | –10 | –33 | –34 |
Årets utrangeringar | 0 | 9 | — | — | 0 | 9 |
Årets avskrivningar | –4 | –5 | –4 | –3 | –8 | –9 |
Utgående ackumulerade av- och nedskrivningar 31 december | –23 | –19 | –17 | –13 | –40 | –33 |
Utgående planenligt restvärde 31 december | 34 | 8 | 39 | 3 | 73 | 11 |
| Byggnader | Förbättringar på | Maskiner | Pågående | |||||||
| och mark | leasade fastigheter | och inventarier | nyanläggningar | Summa | ||||||
Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||||
Ingående balans 1 januari | 4 | — | 86 | 65 | 546 | 475 | 10 | 9 | 646 | 549 |
Investeringar under året | 0 | 4 | 7 | 9 | 16 | 25 | 80 | 68 | 103 | 107 |
| Omklassificeringar till maskiner | ||||||||||
och inventarier | — | — | — | — | 48 | 68 | –48 | –67 | 0 | 0 |
Omklassificeringar till/från varulager | — | — | — | — | 0 | — | 3 | — | 3 | — |
Omklassificeringar övrigt | — | — | — | 4 | — | 8 | –2 | — | –2 | 12 |
| Anskaffningsvärde sålda/ | ||||||||||
utrangerade inventarier | — | — | 0 | — | –8 | –36 | — | — | –8 | –36 |
Årets valutakursdifferenser | 0 | — | –2 | 7 | –3 | 5 | –1 | 0 | –6 | 12 |
Utgående ackumulerade anskaffnings- värden 31 december | 4 | 4 | 91 | 86 | 599 | 546 | 41 | 10 | 735 | 646 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||||||
Ingående balans 1 januari | — | — | –27 | –17 | –353 | –327 | — | — | –381 | –344 |
| Avskrivning sålda/utrangerade | ||||||||||
inventarier | — | — | 0 | — | 7 | 29 | — | — | 8 | 29 |
Omklassificeringar övrigt | — | — | — | 0 | — | –4 | — | — | — | –4 |
Årets avskrivningar | — | — | –11 | –10 | –63 | –51 | — | — | –74 | –62 |
| Utgående ackumulerade av- och | — | — | –38 | –27 | –409 | –353 | — | — | –447 | –381 |
| nedskrivningar 31 december | ||||||||||
| Utgående planenligt restvärde | 4 | 4 | 53 | 59 | 190 | 192 | 41 | 10 | 288 | 265 |
| 31 december | ||||||||||
| Maskiner | Pågående | |||||
| och inventarier | nyanläggningar | Summa | ||||
Moderbolaget | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Ingående balans 1 januari | 343 | 306 | 9 | 5 | 351 | 312 |
Investeringar under året | — | — | 47 | 67 | 47 | 67 |
Omklassificeringar till maskiner och inventarier | 48 | 68 | –48 | –68 | 0 | 0 |
Omklassificeringar till/från varulager | — | — | 3 | 4 | 3 | 4 |
Omklassificeringar övrigt | — | — | –2 | — | –2 | — |
Anskaffningsvärde sålda/utrangerade inventarier | –1 | –32 | — | — | –1 | –32 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 31 december | 390 | 343 | 8 | 9 | 399 | 351 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||
Ingående balans 1 januari | –215 | –210 | — | — | –215 | –210 |
Avskrivning sålda/utrangerade inventarier | 1 | 28 | — | — | 1 | 28 |
Årets avskrivningar | –41 | –33 | — | — | –41 | –33 |
Utgående ackumulerade av- och nedskrivningar 31 december | –256 | –215 | — | — | –256 | –215 |
Utgående planenligt restvärde 31 december | 134 | 127 | 8 | 9 | 143 | 136 |
Byggnadsinventarier | 5–10 år |
Maskiner och inventarier | 3–7 år |
Datorer | 3 å |
Hyrda lokaler | Övrigt | Summa | ||||
Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Ingående balans 1 januari | 414 | 342 | 23 | 21 | 437 | 363 |
Tillägg under året | 37 | 72 | 9 | 9 | 46 | 81 |
Avdrag under året | –23 | –23 | –5 | –9 | –28 | –32 |
Årets valutakursdifferenser | –14 | 23 | –1 | 1 | –14 | 25 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 31 december | 415 | 414 | 25 | 23 | 440 | 437 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||
Ingående balans 1 januari | –180 | –129 | –10 | –11 | –189 | –140 |
Avdrag under året | 22 | 23 | 5 | 9 | 28 | 32 |
Årets avskrivningar | –74 | –66 | –7 | –6 | –81 | –72 |
Året valutakursdifferenser | 9 | –8 | 0 | –1 | 10 | –9 |
| Utgående ackumulerade av- och nedskrivningar | –222 | –180 | –11 | –10 | –233 | –189 |
| den 31 december | ||||||
Utgående planenligt restvärde 31 december | 193 | 235 | 14 | 13 | 207 | 248 |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Under året kostnadsförda leasingavgifter | 21 | 19 |
varav variabla avgifter | — | — |
| Framtida betalningsåtaganden | ||
| avseende leasingavtal (nominellt) | ||
Inom ett år | 20 | 18 |
Mellan ett och fem år | 29 | 44 |
Senare än fem år | — | — |
Totalt | 48 | 63 |
| Redovisat | |||||||||
Direktägda dotterbolag | Org.nr. | Säte | Antal aktier | Ägarprocent | värde | ||||
Mycronic Technologies Corp. | 2012401009633 | Japan | 200 | 100 | 5 | ||||
Mycronic Co, Ltd. | 80271004 | Taiwan | 1 600 000 | 100 | 4 | ||||
Mycronic Co, Ltd. | 134111-0136974 | Sydkorea | 810 | 100 | 14 | ||||
Mycronic (Shanghai) Co., Ltd. | 9131000056019043 | 9Y | Kina | — | 100 | 6 | |||
Mycronic S.A.S. | 333 906 139 000 55 | Frankrike | 10 000 | 100 | 9 | ||||
Mycronic Ltd. | 2524693 | Storbritannien | 24 000 | 100 | 6 | ||||
Mycronic Inc. | 04-3219080 | USA | 10 000 | 100 | 43 | ||||
Mycronic Pte Ltd. | 1416 | 19 | 960 | W | Singapore | 1 000 | 100 | 1 | |
Mycronic BV | 17131339 | Nederländerna | 180 | 100 | 8 | ||||
Mycronic GmbH | HRB 53381 | Tyskland | 4 | 100 | 30 | ||||
Micronic Mydata AB | 556963-0360 | Stockholm | 50 000 | 100 | 0 | ||||
Mydata Automation AB | 556963-0329 | Stockholm | 50 000 | 100 | 0 | ||||
RoyoTech Digitalelektronik GmbH | HRB 92792 | Tyskland | 5 | 100 | 77 | ||||
Kognitec Vertrieb and Service GmbH | HRB 203153 | Tyskland | 4 | 100 | 596 | ||||
Shenzhen Axxon Automation Co, Ltd. | 9144030 | 8202014 | 06 | 7E | Kina | — | 100 | 783 | |
VIT S.A.S. | 451 028 567 | Frankrike | 1 309 638 | 100 | 31 | ||||
Mycronic Fukuoka Co., Ltd. | 2 290 001 052 547 | Japan | 1 000 | 100 | 10 | ||||
Test Solutions (Suzhou) Co., Ltd. | 913205947395778 | 60M | Kina | — | 100 | 190 | |||
MRSI Automation (Shenzhen) Co., Ltd. | 91440300 | MA5H432H37 | Kina | — | 100 | 5 | |||
Mycronic, S. de R.L. de C.V. | N-2022088617 | Mexiko | 1 | 100 | 2 | ||||
| 1 818 |
| Indirekt ägda koncernbolag | ||
MRSI Systems, LLC | USA | 100 |
Shenzhen Axxon Piezoelectric Technology Co., Ltd. | Kina | 100 |
atg Luther & Maelzer GmbH | Tyskland | 100 |
atg Luther & Maelzer Asia Ltd. | Taiwan | 100 |
Shenzhen Axxon Automation Co. Ltd. | Vietnam | 100 |
Shenzhen Huan Cheng Xin Precision Manufacture Co., Ltd | Kina | 70 |
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 1 270 | 1 266 |
Förvärv | 2 | 5 |
Aktierelaterat incitamentsprogram | 3 | 0 |
Aktieägartillskott | 590 | — |
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde | 1 866 | 1 270 |
Ingående balans nedskrivningar | –47 | –47 |
Nedskrivningar | — | — |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | –47 | –47 |
Utgående redovisat värde | 1 818 | 1 223 |
| Förändringar i koncernens likvida medel | ||
vid förvärv | 2023 | 2022 |
| Erlagda köpeskillingar avseende förvärv | ||
genomförda tidigare år | –6 | — |
Totalt | –6 | — |
| Erlagda köpeskillingar avser villkorad köpeskilling från förvärvet | ||
Moderbolaget | 2023 | 2022 |
Ingående redovisat värde | 1 711 | 1 674 |
Tillkommande poster | 95 | 52 |
Avgående poster | –590 | –15 |
Utgående redovisat värde | 1 216 | 1 711 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ingående redovisat värde | 66 | 55 | 19 | 18 |
Tillkommande poster | 1 | 12 | — | 0 |
Avgående poster | –10 | –1 | –5 | 1 |
Utgående redovisat värde | 58 | 66 | 14 | 19 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Komponentlager | 594 | 531 | 406 | 307 |
Färdigvarulager | 668 | 666 | 108 | 96 |
Produkter i arbete | 340 | 236 | 239 | 139 |
1 602 | 1 433 | 752 | 542 | |
2023 | 2022 | |||||
Koncernen | Brutto | Nedskrivningar | Förlust andel,% | Brutto | Nedskrivningar | Förlust andel,% |
Ej förfallna kundfordringar | 1 024 | 5 | 0,5 | 869 | 14 | 1,6 |
Förfallna kundfordringar 0–30 dagar | 148 | 3 | 1,9 | 140 | 3 | 1,9 |
Förfallna kundfordringar >30–90 dagar | 66 | 3 | 4,0 | 92 | 3 | 3,7 |
Förfallna kundfordringar >90–180 dagar | 22 | 2 | 10,4 | 30 | 3 | 9,8 |
Förfallna kundfordringar >180–360 dagar | 31 | 12 | 40,0 | 49 | 20 | 41,1 |
Förfallna kundfordringar >360 dagar | 30 | 26 | 85,9 | 9 | 4 | 49,4 |
1 321 | 51 | 3,9 | 1 189 | 47 | 4,0 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
Ingående redovisat värde | 47 | 26 |
Tillkommande poster | 10 | 27 |
Ianspråktaget under året | 0 | –5 |
Återförda belopp | –5 | 0 |
Utgående redovisat värde | 51 | 47 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Avtalstillgångar | 34 | 54 | 8 | 22 |
Övriga upplupna intäkter | — | 12 | — | — |
| Övriga förutbetalda kostnader | 55 | 61 | 43 | 45 |
88 | 127 | 51 | 67 | |
Koncernen | 2023 | 2022 |
| Ersättningar till anställda efter avslutad | ||
| anställning | 33 | 36 |
Övriga långfristiga avsättningar | 10 | 12 |
Utgående redovisat värde | 43 | 48 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
| Belopp som redovisas i resultaträkningen | ||
Kostnad för tjänstgöring innevarande år | 6,3 | 6,8 |
Räntekostnad, netto | –1,3 | –0,3 |
Kostnad förmånsbestämda pensioner | 5,0 | 6,6 |
| Belopp som redovisas i övrigt totalresultat | ||
Omvärderingar av pensionsåtagande | 4,4 | –0,1 |
Omvärderingar av förvaltningstillgångar | 1,0 | 0,1 |
Kostnad/(intäkt) förmånsbestämda pensioner | 5,3 | 0,0 |
Summa förmånsbestämda pensionskostnader | 10,4 | 6,6 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
| Belopp som redovisas i rapport över | ||
| finansiell ställning | ||
| Nuvärde av pensionsåtagande, fonderade planer | 31,7 | 49,6 |
Verkligt värde på förvaltningstillgångar | –33,4 | –49,9 |
Nettoskuld, fonderade planer | –1,7 | –0,3 |
Nuvärde av pensionsåtagande, ofonderade planer | 32,1 | 34,3 |
Nettoskuld redovisad i balansräkningen | 32,7 | 36,0 |
Nettotillgång redovisad i balansräkningen | –2,3 | –2,0 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
| Förändring av nuvärdet av pensionsåtagande | ||
Ingående balans, pensionsåtagande | 83,9 | 74,4 |
Kostnad för tjänstgöring innevarande år | 6,3 | 6,8 |
Räntekostnad | 1,2 | 0,6 |
| Omvärderingar av pensionsåtaganden | ||
– demografiska antaganden | –0,1 | 1,0 |
– finansiella antaganden | 0,9 | –6,0 |
– erfarenhetsbaserade justeringar | 3,5 | 4,9 |
Pensionsutbetalningar | –26,5 | –2,0 |
Valutakursdifferens | –5,5 | 4,2 |
Utgående balans, pensionsåtagande | 63,9 | 83,9 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
| Förändring av förvaltningstillgångar | ||
| till verkligt värde | ||
Ingående balans, förvaltningstillgångar | 49,9 | 33,2 |
Ränteintäkter | 2,5 | 0,9 |
Avkastning utöver ränteintäkter | –1,0 | –0,1 |
Inbetalningar från arbetsgivaren | 4,9 | 13,1 |
Pensionsutbetalningar från förvaltnings tillgångar | –20,4 | –0,8 |
Valutakursdifferens | –2,6 | 3,7 |
Utgående balans, förvaltningstillgångar | 33,4 | 49,9 |
Japan | Sydkorea | |||
| Betydande aktuariella | ||||
antaganden | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Diskonteringsränta, % | 1,1 | 0,8 | 4,5 | 5,2 |
Framtida löneökningar, % | 2,6 | 2,6 | 4,5 | 4,5 |
| Förändring av | ||
| värdet MSEK | ||
| Antaganden | ||
Diskonteringsränta, % | –0,50/+0,50 | +2,2/–2,0 |
Framtida löneökningar, % | –0,50/+0,50 | –2,4/+2,5 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Åtagande för fakturering | ||||
| med kreditförsäkring genom | ||||
EKN | 1 | 2 | 1 | 2 |
Moderbolagsgaranti | — | — | 186 | 219 |
Övrigt | — | — | — | — |
1 | 2 | 187 | 221 | |
| Varav förfaller: | ||||
inom ett år | 1 | 1 | 26 | 27 |
mellan ett och fem år | 1 | 1 | 101 | 105 |
senare än fem år | — | — | 60 | 89 |
1 | 2 | 187 | 221 | |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ingående redovisat värde | 86 | 74 | 13 | 11 |
Årets avsättningar | 66 | 81 | 6 | 8 |
Ianspråktaget under året | –27 | –31 | –6 | –6 |
Outnyttjat under året | –52 | –38 | — | — |
Utgående redovisat värde | 74 | 86 | 14 | 13 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Säkerheter som ställts för | ||||
| skuldposter i balans räkningen | ||||
| Kreditinstitut | ||||
Företagsinteckningar | — | — | — | — |
Övrigt | 3 | 3 | — | — |
3 | 3 | — | — | |
oncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Löner och sociala kostnader | 431 | 451 | 77 | 66 |
Kommissionskostnader | 33 | 19 | 5 | 8 |
Förutbetalda intäkter | 171 | 119 | 144 | 90 |
Övriga upplupna kostnader | 83 | 84 | 64 | 59 |
718 | 673 | 290 | 224 | |
Koncernen | 2023 | 2022 |
Ingående redovisat värde | 12 | 7 |
Periodens avsättningar | 0 | 6 |
Ianspråktaget under året | –2 | –1 |
Utgående redovisat värde | 10 | 12 |
| Finansiella tillgångar/ | Finansiella | Finansiella | ||||
| skulder värderade | tillgångar/ skulder | tillgångar/skulder | ||||
| till verkligt värde i | värderade till | värderade till | Summa | Summa | ||
| Värderings- | totalresultatet, | verkligt värde | upplupet anskaff- | redovisat | verkligt | |
| Koncernen 2023 | hierarki | säkrings redovisning | via resultatet | ningsvärde | värde | värde |
| Finansiella tillgångar | ||||||
Långfristiga kundfordringar | 9 | 9 | 9 | |||
Kundfordringar | 1 270 | 1 270 | 1 270 | |||
Valutaterminskontrakt | 2 | 95 | 15 | 110 | 110 | |
Likvida medel | 2 140 | 2 140 | 2 140 | |||
Summa finansiella tillgångar | 95 | 15 | 3 418 | 3 529 | 3 529 | |
| Finansiella skulder | ||||||
Leasingskulder | 227 | 227 | 227 | |||
Leverantörsskulder | 388 | 388 | 388 | |||
Valutaterminskontrakt | 2 | 4 | 4 | 4 | ||
Summa finansiella skulder | — | 4 | 616 | 620 | 620 | |
Redovisad vinst (värdeförändring) | 15 |
| Koncernen 2022 | ||||||
| Finansiella tillgångar | ||||||
Långfristiga kundfordringar | 13 | 13 | 13 | |||
Kundfordringar | 1 143 | 1 143 | 1 143 | |||
Valutaterminskontrakt | 2 | 48 | 5 | 53 | 53 | |
Likvida medel | 1 274 | 1 274 | 1 274 | |||
Summa finansiella tillgångar | 48 | 5 | 2 429 | 2 482 | 2 482 | |
| Finansiella skulder | ||||||
Villkorade köpeskillingar | 3 | 6 | 6 | 6 | ||
Leasingskulder | 263 | 263 | 263 | |||
Banklån | 7 | 7 | 7 | |||
Leverantörsskulder | 310 | 310 | 310 | |||
Valutaterminskontrakt | 2 | 26 | 21 | 46 | 46 | |
Summa finansiella skulder | 26 | 27 | 579 | 632 | 632 | |
Redovisad förlust (värdeförändring) | –23 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
Ingående redovisat värde | 6 | 11 |
Reglerade skulder | –6 | — |
Värdeförändringar redovisade i resultatet | — | –6 |
| Valutakursdifferenser redovisade | ||
i övrigt totalresultat | 0 | 1 |
Utgående redovisat värde | 0 | 6 |
| Förfall | ||||
Koncernen 2022 | inom 3 mån | 3 mån–1 år | 1–3 år | Summa |
| Säkringsinstrument – säkringsredovisning tillämpas | ||||
Valutaterminer – kassaflödessäkring av valutarisk, transaktionsexponering (kontrakterad försäljning) | ||||
Sålt USD, köpt SEK, nominella belopp | 59 | 563 | 973 | 1 595 |
Genomsnittlig säkrad terminskurs, USD/SEK | 9,5876 | 10,1869 | 10,6005 | 10,3677 |
| Säkringsinstrument – ej säkringsredovisning | ||||
Valutaterminer – säkring av valutarisk, transaktions exponering (kontrakterad försäljning) | ||||
Sålt EUR, köpt SEK, nominella belopp | –120 | –33 | — | –153 |
Genomsnittlig säkrad terminskurs, EUR/SEK | 10,8032 | 11,1272 | — | 10,8326 |
Sålt GBP, köpt SEK, nominella belopp | 0 | — | — | 0 |
Genomsnittlig säkrad terminskurs, GBP/SEK | 12,4784 | — | — | 12,4784 |
Sålt JPY, köpt SEK, nominella belopp | 16 | — | — | 16 |
Genomsnittlig säkrad terminskurs, JPY/SEK | 0,0782 | — | — | 0,0782 |
Sålt USD, köpt SEK, nominella belopp | 146 | –6 | — | 140 |
Genomsnittlig säkrad terminskurs, USD/SEK | 9,9317 | 9,6187 | — | 9,7752 |
| MYCRONIC | Innehål | 90 | ||||