549300RRYIEFEQ72N5462024-01-012024-12-31549300RRYIEFEQ72N5462023-01-012023-12-31549300RRYIEFEQ72N5462024-12-31549300RRYIEFEQ72N5462023-12-31549300RRYIEFEQ72N5462022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462022-12-31synact:OngoingNewShareIssueMember549300RRYIEFEQ72N5462022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300RRYIEFEQ72N5462022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300RRYIEFEQ72N5462022-12-31549300RRYIEFEQ72N5462023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462023-01-012023-12-31synact:OngoingNewShareIssueMember549300RRYIEFEQ72N5462023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300RRYIEFEQ72N5462023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RRYIEFEQ72N5462023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462023-12-31synact:OngoingNewShareIssueMember549300RRYIEFEQ72N5462023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300RRYIEFEQ72N5462023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RRYIEFEQ72N5462024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462024-01-012024-12-31synact:OngoingNewShareIssueMember549300RRYIEFEQ72N5462024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300RRYIEFEQ72N5462024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RRYIEFEQ72N5462024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462024-12-31synact:OngoingNewShareIssueMember549300RRYIEFEQ72N5462024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300RRYIEFEQ72N5462024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Forskning och
utveckling inom
inflammatoriska
sjukdommar
ÅRSREDOVISNING
SYNACT PHARMA AB 2024
SynAct Pharma AB
Besöksadress:
Scheelevägen 2
223 63 Lund, Sverige
Postadress:
Scheelevägen 2
223 63 Lund, Sverige
Telefon:
+46 10 300 10 23
E-post:
investor.relations@synactpharma.com
VD-ord .3
Verksamhetsbeskriving, vision och mission .4
Historik .5
Melanokortinsystemet, Medicinska och
Marknadsmöjligheter och Patent
.6
Aktien, aktiekapital och ägarbild .16
Styrelse och ledande befattningshavare .17
Förvaltningsberättelse .21
Koncernens resultaträkning .32
Koncernens rapport över finansiell ställning .33
Koncernens rapport över förändring i eget kapital .34
Koncernens kassaflödesanalys .35
Noter - Koncernen .36
Styrelsen och verkställande direktören avlämnar härmed årsredovisning för moderbolaget och koncernredovisning avseende räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31.
Med ”SynAct Pharma AB” avses moderbolaget SynAct Pharma AB med organisationsnummer 559058-4826. Med ”Bolaget” eller ”SynAct Pharma” eller ”SynAct” avses koncernen,
det vill säga SynAct Pharma AB och dess helägda dotterbolag SynAct Pharma ApS och TXP Pharma AG.
Moderbolagets resultaträkning .54
Moderbolagets balansräkning .55
Moderbolagets rapport över förändring i eget kapital .56
Moderbolagets kassaflödesanalys .57
Noter - Moderbolaget .58
Alternativa nyckeltal .64
Styrelsens underskrift .65
Revisionsberättelse .66
Bolagsstyrningsrapport .70
Ordlista .75
Finansiell kalender och bolagsinformation .77
Innehåll
Väsentliga
händelser
under året s. 31
Teknologi,
marknad
och patent s. 6
SynAct Pharma är ett kliniskt
fas 2-bolag med fokus på
läkemedel som stimulerar
och förstärker kroppens eget
immunförsvar för att bekämpa
inflammatoriska sjukdomar.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .3
2024 var ett intensivt år för SynAct Pharma
och teamet siktar på att hålla uppe det höga
tempot även under 2025.
Jag återvände som VD i mars 2024 och strax efter det var vi
tacksamma över att få Anders Kronborg, Sten Scheibye och Sten
Sörensen med i styrelsen. SynAct har nu en mindre men mycket
erfaren styrelse med en gedigen förståelse för bolagets potential
och strategi.
Med den uppdaterade ledningsgruppen och styrelsen på plats
agerade SynAct snabbt för att implementera den nya strategin som
innebar att ta resomelegon vidare till in i fas 2b studien ADVANCE.
Med den nya resomelagon-studien i reumatoid artrit (RA) planerad
var det avgörande att skaffa finansiering för projektet.
Teamet har gjort ett fantastiskt jobb med att säkerställa att vår
fas 2b-studie ADVANCE i patienter med nydiagnostiserad svår
reumatoid artrit (RA) var redo att rekrytera patienter, samtidigt som
vi arbetade med investerare för att få in ny finansiering och bygga
relationer för bolagets framtida tillväxt.
I mars tog bolaget in cirka 50 miljoner kronor från SynActs
ledningsgrupp, styrelse och Sanos Group till en premie. I slutet av
2024 tog SynAct in ytterligare 65 miljoner kronor från befintliga och
VD Jeppe Øvlesen har ordet
nya aktieägare. Att samla in den här typen av finansiering under
rådande utmanande tider för life science-sektorn belyser det
förtroende många har för vår forskning och våra ansträngningar att
genomföra vår strategi.
Huvuddelen av den nya finansieringen kommer att användas för
att finansiera ADVANCE-studien och TXP-programmet. Därutöver
kommer en viss del också att användas för att utforska utveckling
inom andra indikationer där vi ser stor potential för resomelagon.
Det är viktigt att se till att RA-studien håller sig på rätt spår, men
det finns andra sjukdomar där aktivering av melanokortinsystemet
potentiellt kan ha stor inverkan. Vi utvärderar för närvarande olika
möjligheter att utöka vår utvecklingsportfölj.
RA är en kronisk sjukdom i lederna med aktiva faser som kallas skov,
som kännetecknas av invasion av immunceller, smärta och nedsatt
ledfunktion. Inflammationen som uppstår är immunförsvarets sätt
att reagera på infektioner och skador. Medan immunsystemet
vanligtvis inaktiveras efter att den invaderande patogenen har
avlägsnats eller en skada läkt, kan inflammationen i vissa fall vara
överdriven eller kronisk, vilket överväldigar kroppens förmåga att
stänga av svaret. Detta kan leda till smärta, vävnadsförstörelse och
förlust av funktion.
När immunsystemet är överväldigat kan terapier som resomelagon
(AP1189) hjälpa till att lösa inflammationen genom att ge både
antiinflammatorisk aktivitet och genom att utlösa immunsystemets
naturliga inflammatoriska upplösningsmekanismer. Varje år
diagnostiseras 400 000 patienter i västvärlden med RA och många
av dessa drabbade skulle kunna dra nytta av behandling med
resomelagon som en ny effektiv och säker behandling.
Vi är övertygade om att resomelagon kan göra skillnad för många
av dessa RA-patienter vilket fick oss att starta den pågående fas
2b-studien ADVANCE under fjärde kvartalet. Studien fortskrider
enligt plan och vi förväntar oss fortfarande att ha rekryterat
alla 240 patienter före utgången av 2025. Målet med ADVANCE-
studien är att bekräfta behandlingspotentialen för substansen,
som tidigare rapporterats i BEGIN-studien och i en undergrupp av
nydiagnostiserade patienter med tecken på systemisk inflammation
i EXPAND-studien, samt att identifiera optimala doser för vidare
utveckling i klinisk fas 3 i patienter med nydiagnostiserad RA.
I november presenterade SynAct kliniska data från fas 2b-studien
EXPAND vid American College of Rheumatology (ACR) Convergence
2024 i Washington DC, USA, och i november medverkade vi på
BIO-Europe i Stockholm. I januari 2025 var vi också i USA för möten i
samband med den stora J.P. Morgan Healthcare-konferensen. Vi är
uppmuntrade av intresset för resomelagon och kommer fortsätta
föra diskussioner med potentiella partners under 2025.
I mars 2025 erhöll SynAct ett centralt amerikanskt patent som
täcker kristallformen av resomelagon, som används i fas 2b-studien
ADVANCE och som är av stor betydelse för det framtida värdet av
läkemedlet.
SynAct-teamet har haft fullt upp under det senaste året och vi
planerar att hålla ett högt tempo även under 2025. Vi är mycket
tacksamma för de som hjälper till med ADVANCE-studien och för
alla våra aktieägare som fortsätter att ge oss sitt stöd.
Stort tack för visat intresse för SynAct.
Jeppe Øvlesen
Verkställande direktör och styrelseledamot
”Det är viktigt att se till att RA-studien håller sig
på rätt spår, men det finns andra sjukdomar
där aktivering av melanokortinsystemet
potentiellt kan ha stor inverkan.”
Jeppe Øvlesen
Verkställande direktör och styrelseledamot
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .4.4
VERKSAMHETSBESKRIVING, VISION OCH MISSION
VISION
SynActs vision är att leda utvecklingen av inflammations-
upplösande terapier, ett nytt tillvägagångssätt för att
behandla inflammatoriska sjukdomar som inte dämpar
immunsystemet och som gör det möjligt för patienter att
uppnå immunbalans och leva bortom sin inflammation.
MISSION
SynAct strävar efter att utveckla AP1189 och dess peptid
melanokortinagonister genom kliniska fas 2-studier med
proof-of-concept. SynAct kommer att sträva efter att
etablera partnerskap och samarbeten med likasinnade
parter för fas 3-studier och därefter.
SynAct Pharma är ett
bioteknik företag i kliniskt
skede som fokuserar på
att lösa inflammation med
hjälp av selektiv aktivering av
melanokortinsystemet.
Bolaget har en bred portfölj av både orala småmolekylära och
injicerbara peptidmelanokortin agonister som syftar till att inducera
antiinflammatorisk och inflammationsupplösande aktivitet vid
auto immuna och inflammatoriska sjukdomar för att hjälpa
patienter att uppnå immunbalans och övervinna sin inflammation.
Vår ledande läkemedelskandidat resomelagon (AP1189), en ny
oral liten molekyl som tas en gång dagligen, är för närvarande i
klinisk fas 2-utveckling för behandling av reumatoid artrit (RA) och
idiopatisk membranös nefropati.
I januari 2023 slutförde SynAct förvärvet av TXP Pharma AG och
utökade därmed sin melanokortinteknologiportfölj avsevärt med
kompletterande peptidagonister som kan skräddarsys för ett
brett spektrum av autoimmuna och inflammatoriska tillstånd.
TXP-11, den mest avancerade peptidagonisten, genomgår
kompletterande prekliniska studier under 2025 för organskydd och
funktionsbevarande inom intensivvården och förväntas gå in i en
klinisk fas 1-studie under 2026.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .5
VERKSAMHETSBESKRIVING, VISION OCH MISSION
2016
SynAct Pharma AB bildas.
SynAct Pharma tillförs cirka 12,7 MSEK
före emissionskostnader genom en
private placement.
SynAct Pharma tillförs cirka 32,3
MSEK före emissionskostnader
genom nyemission inför notering
AktieTorget.
SynAct Pharmas aktie noteras
AktieTorget.
SynAct Pharma slutreglerar
åtaganden mot finansiären
Seed Fund CapNova genom
engångsbetalning.
SynAct Pharma lämnar in ansökan
om start av klinisk fas 1-studie till den
franska läkemedelsmyndigheten.
2018
Bolaget genomför en
företrädesemission om cirka 22,4 MSEK
för utvidgat utvecklingsprogram för
AP1189.
Bolaget meddelar att den
tablettformulering av AP1189 som
använts i den initiala kliniska fas-1
studien visade sig ge upphov till alltför
hög varians i plasmakoncentration,
vilket leder till att vidare utveckling
med denna tablettformulering avbryts
och Bolaget fortsätter utvecklingen av
AP1189 med en oral suspension.
2017
Bolaget meddelar en försening av den
kliniska fas 1-studien med AP1189 på
grund av en tidskrävande process hos
de franska myndigheterna och väljer
att flytta studien till en klinik i Belgien.
Bolaget startar den kliniska fas
1-studien med AP1189 i Belgien samt
förbereder för en klinisk fas 2a-studie
med AP1189.
Bolaget initierar prekliniska
studier med AP1189 i ett antal
sjukdomsmodeller som är
representativa för sjukdomar i vilka
ACTH-behandlingar (behandlingar
med adrenokortikotropiskt hormon)
för närvarande används (såsom artrit
och NS).
2019
Bolaget påbörjar rekrytering och
dosering av patienter i klinisk fas 2a-
studie med läkemedelskandidaten
AP1189 i patienter med aktiv artrit.
Bolaget genomför en
företrädesemission om cirka 30 MSEK.
2020
Bolaget undersöker AP1189 i patienter
med Covid-19 och nefrotiskt syndrom.
Bolaget publicerar positiva
interimsdata från fas 2-studien med
AP1189 i reumatoid artrit.
2021
Bolaget genomför en riktad
nyemission om cirka 80 MSEK.
SynAct Pharma publicerar positiva
data från fas 2-studien med AP1189 i
Covid-19.
En ny tablettformulering för AP1189
utvecklas och kliniska tester påbörjas.
Bolaget meddelar en försening, bland
annat orsakad av Covid-19, och tar
beslut om att omforma sin kliniska fas
2a-studie med AP1189 i njursjukdomen
NS.
Positiva data från fas 2a-studien
BEGIN med AP1189 på patienter med
svår, nyupptäckt RA rapporteras.
2022
Bolaget genomför en
företrädesemission om cirka 150 MSEK.
Bolaget slutför kliniska
farmakokinetiska test med AP1189 som
tablett.
Bolagets aktie noteras i Mid-Cap
segmentet på Nasdaq Stockholms
huvudlista.
Bolaget inleder den kliniska fas
2b-studien EXPAND med AP1189
behandlingsnaiva RA-patienter med
svår sjukdomsaktivitet.
Företaget ansöker framgångsrikt om
en IND hos FDA och initierar RESOLVE
fas 2a/b-studien med AP1189
patienter som har ett ofullständigt
svar på metotrexat.
Bolaget tillkännager avsikten att
förvärva TXP Pharma AG och dess
portfölj av melanokortinagonister
och aviserar samtidigt en riktad
företrädesemission om 80 Mkr.
2023
Aktieägarna röstar för att godkänna
det föreslagna förvärvet av TXP
Pharma AG.
Bolaget meddelar top line-data från
den 12 veckor långa kliniska studien
EXPAND fas 2b med patienter med
svår aktiv nydiagnostiserad reumatoid
artrit.
Bolaget genomför en riktad emission
av aktier och teckningsoptioner och
tillförs härigenom en initial bruttolikvid
om 60,5 MSEK.
Bolaget meddelar uppdatering
från den 4-veckor långa kliniska fas
2a-studien RESOLVE med patienter
med måttlig till svår aktiv reumatoid
artrit (RA) som har otillräcklig respons
på metotrexat.
2024
Bolaget offentliggör ytterligare data
från den kliniska fas 2b-studien
EXPAND som stödjer fortsatt utveckling
av resomelagon för behandling av
reumatoid artrit.
Bolaget genomför riktade
nyemissioner av aktier om ca 49 Mkr.
Bolaget inleder fas 2b-studien
ADVANCE med resomelagon
(AP1189) i USA på patienter med
nydiagnostiserad svår reumatiod artit
(RA).
Bolaget erhåller EU-godkännande
för fas 2b-studien ADVANCE med
resomelagon (AP1189).
Bolaget genomför riktade
nyemissioner av aktier om ca 45 Mkr.
Bolaget genomför en
företrädesemisison om ca 20 Mkr som
slutfördes i januari 2025.
Historik
Liten kapittelrubrik
.6SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024
MELANOKORTINSYSTEMET,
MEDICINSKA OCH
MARKNADSMÖJLIGHETER
OCH PATENT
INFLAMMATORISK SJUKDOM
Inflammation är immunsystemets sätt att reagera på infektioner
eller skador. Normalt är en inflammatorisk reaktion själv-
begränsande. Immunsystemet kommer att ”inaktivera” sig självt
och inflammationen kommer att lösas efter att den invaderande
patogenen har avlägsnats eller skadan har börjat läka.
Men i många fall kan inflammationen vara överdriven
eller kronisk och den kan överväldiga immunsystemets
förmåga att lösa inflammationen. Detta kan leda till smärta,
vävnadsförstörelse och funktionsförlust.
Inflammatoriska sjukdomar kan delas in i två kategorier.
1. Autoimmuna eller kroniska inflammatoriska sjukdomar, som
reumatoid artrit (RA), där det inflammatoriska svaret inte
försvinner och blir kroniskt.
2. Sjukdomar där omfattningen av det inflammatoriska svaret
är för starkt, vilket leder till ett hyperinflammatoriskt tillstånd,
vilket ses vid virusinfektioner som med Covid-19-associerad
respiratorisk insufficiens, där patienter behöver sjukhusvård.
För närvarande behandlas dessa inflammatoriska sjukdomar
med olika läkemedel, inklusive läkemedel som riktar sig mot
den inflammatoriska responsen med risk för att undertrycka
immunförsvaret till en grad att oönskade biverkningar utvecklas.
VAD ÄR REUMATOID ARTRIT (RA)
Reumatoid artrit (RA) är en kronisk inflammatorisk sjukdom som
vanligtvis påverkar mer än bara lederna. RA är en autoimmun
sjukdom, en sjukdom där immunsystemet av misstag angriper
kroppens egna vävnader.
RA påverkar slemhinnan i lederna och orsakar smärtsam
svullnad som kan resultera i brosk- och benerosion och
leddeformitet.
RA är ofta förknippad med symtom som även involverar andra
delar av kroppen, inklusive hud, ögon, lungor, hjärta och blodkärl.
Även om nya typer av läkemedel har förbättrat behandlings-
alternativen, finns det fortfarande betydande ouppfyllda behov.
VARFÖR ÄR MELANOKORTINSYSTEMET SÅ
INTRESSANT
Melanokortinsystemet är ett uråldrigt modulärt
system som består av en familj av fem melanokortin-
receptorer och en uppsättning naturligt före-
kommande melanokortinpeptider som binder till och
aktiverar dessa receptorer. Melanokortin receptorerna
(MC1R, MC5R) finns på många celltyper och finns i de
flesta av kroppens organ.
MC1R och MC3R tros vara de viktigaste receptorerna
som är involverade i direkta effekter på
immunsystemet. Dessa receptorer är belägna
på immunceller och associerade strukturella och
stödjande celler.
När MC1R och MC3R aktiveras ger de direkta
antiinflamma toriska effekter som löser upp
inflammationen genom att få immuncellerna att
producera färre proinflammatoriska molekyler. Detta
innebär lindring av symtomen. Samtidigt återställer
stimuleringen också immunsystemets homeostas,
som är i obalans. Dessa upplösningseffekter, såsom
att byta celler för att utföra ”inflammationssanering”
eller reglerande funktioner, är en extra funktion
jämfört med andra antiinflammatoriska läkemedel.
MC4R finns främst i det centrala nervsystemet och
spelar en central roll i den centrala regleringen av
ämnesomsättningen, inklusive födointaget. MC5R
finns i exokrina körtlar och uttrycks bland annat av
vissa subtyper av immunaktiva celler i ögat. MC2R
uttrycks främst i binjurarna där stimulering är direkt
förknippad med frisättningen av kortisol, en steroid.
.6
För de flesta patienter fortskrider RA fortfarande och skador
ackumuleras. Patienterna går igenom behandlingar och
klasser av behandlingar och måste hantera perioder av akut
sjukdomsaktivitet som kallas skov, som kan inträffa flera gånger
per år och driver behovet av att justera dosen av nuvarande
läkemedel eller att byta till en ny behandling för att behålla
kontrollen över sjukdomen.
NUVARANDE BEHANDLINGSRIKTLINJER FÖR
REUMATOID ARTRIT (RA)
Idag behandlas inflammatoriska ledsjukdomar som RA
med många olika läkemedel. Från klassiska icke-steroida
antiinflammatoriska läkemedel (NSAID) till sjukdomsmodifierande
antireumatiska läkemedel (DMARDs) och dyra biologiska
lökemedel (bDMARDs) som ges som injektioner. Även om
läkemedlen är effektiva kan de också innebära en risk, eftersom
de dämpar immunförsvaret och kan leda till biverkningar för
patienten.
RA-patienter behandlas idag enligt internationella
behandlingsriktlinjer. Dessa behandlingsriktlinjer bygger
på specifika kriterier för att få den bästa behandlingen för
den specifika patienten. Behandlingsbeslut baseras på
sjukdomsaktivitet, säkerhetsfrågor och andra patientfaktorer,
såsom komorbiditeter (andra sjukdomar som patienten kan
ha) och progression av strukturella skador i lederna. Riktlinjerna
betonar också vikten av att patienter behöver tillgång till flera
läkemedel med olika verkningsmekanismer för att hantera
heterogeniteten av RA; och att patienter kan behöva flera på
varandra följande behandlingar under hela livet.
Enligt behandlingsriktlinjerna ska behandling med DMARDs
påbörjas så snart diagnosen RA är ställd (så kallad första
linjens behandling). Behandling med DMARDs hämmar den
inflammatoriska processen så att ledvärk, svullnad och stelhet
lindras eller försvinner.
Tidig och effektiv behandling betonas som mycket viktig i
behandlingsriktlinjerna, eftersom detta kommer att ha en
inverkan på det långsiktiga utfallet av sjukdomen och därmed
också en djupgående inverkan på patientens vardag.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .7
MELANOKORTINSYSTEMET, MEDICINSKA OCH MARKNADSMÖJLIGHETER OCH PATENT
Melanokortinsystemet och
dess roll i inflammation
VÅR AMBITION INOM RA
– ATT ADRESSERA DET ENORMA
MEDICINSKA BEHOVET
I enlighet med behandlingsriktlinjerna finns
det ett icke tillgodosett medicinskt behov
inom RA, trots de läkemedel som idag finns på
marknaden.
Det icke tillgodosedda medicinska behovet
skulle tillgodoses med ett nytt läkemedel som
kan:
Passa in i befintliga behandlingsriktlinjer
Kan ges tidigt i RA-behandlingen
(nydiagnostiserade RA-patienter)
Möjlighet att kombineras med metotrexat
Öka sjukdomskontrollen (remission eller låg
sjukdomsaktivitet) – öka effektiviteten
Ha en gynnsam biverkningsprofil
Undvik suppression av immunsystemet och
potentiella infektioner (minskad användning
av GC, bDMARDs och JAK-hämmare)
Undvika kardiovaskulär risk och malignitet
En praktisk tablett som du kan ta en gång
om dagen
Potentiellt behandla grundorsaken till RA –
inte bara symtomen
Potentiellt vara botande behandling
Kostnadseffektiv behandling
Sparar kostnader för samhället för RA-
behandling
SynAct Pharmas ambition är att utveckla
ett nytt läkemedel som adresserar alla
ovanstående ouppfyllda medicinska behov.
Det nya läkemedlet kommer att vara en fördel
för patienten och närstående runt omkring
patienten, för reumatologer och för samhället.
1. Följande riskfaktorer för kardiovaskulära händelser och maligniteter måste beaktas när man avser att förskriva en JAK-hämmare: Ålder över 65 år, tidigare rökning eller rökning, andra kardiovaskulära riskfaktorer (t.ex. diabetes, fetma, högt blodtryck), andra riskfaktorer för malignitet (nuvarande eller
tidigare malignitet som inte är framgångsrikt behandlad icke-melanom hudcancer), riskfaktorer för tromboemboliska händelser (anamnes på hjärtinfarkt eller hjärtsvikt, cancer, ärftliga blodkoagulationsrubbningar eller en historia av blodproppar, samt patienter som tar kombinerade hormonella
preventivmedel eller hormonersättningsterapi, genomgår större kirurgiska ingrepp eller är orörliga).
Behandlingsriktlinjerna betonar också att metotrexat ska vara en
del av den första behandlingen för RA-patienten. Utmaningen är
dock att många patienter som behandlas med metotrexat inte når
tillräcklig dos på grund av biverkningar och därför inte uppnår vad
som kallas varaktig remission eller låg sjukdomsaktivitet.
Det finns därför ett tydligt medicinskt behov för dessa tidigt
diagnostiserade RA-patienter. Det finns ett behov av ett nytt
läkemedel, som kan kombineras med metotrexat, så att en större
andel patienter med tidigt diagnostiserad RA kan ha en positiv
inverkan på sin sjukdom. Detta nya läkemedel bör dock ha en bättre
biverkningsprofil.
Enligt behandlingsriktlinjerna kan den tidiga RA-patienten också
behandlas kortvarigt med glukokortikoider (GC). GC kan ges oralt
eller som ledinjektioner antingen ensamt eller tillsammans med
metotrexat. Anledningen till att GC övervägs är att uppnå en kliniskt
meningsfull sjukdomsreduktion inom 3 till 6 månader. GC har dock
signifikanta biverkningar och bör därför trappas ned och avbrytas
så snabbt som det är kliniskt möjligt enligt behandlingsriktlinjerna.
Användningen av GC, även om de är avsedda att vara tillfälliga,
resulterar ofta i mer kronisk användning, vilket är oönskat på grund
av biverkningsprofilen.
Sammantaget svarar upp till 50 % av de tidigt diagnostiserade
RA-patienterna inte tillräckligt på rekommenderad första linjens
behandling.
Om behandlingsmålet inte uppnås (patienterna får inte
tillräckligt effektiv behandling) med första linjens behandlingar
bör reumatologen överväga biologiska sjukdomsmodifierande
antireumatiska läkemedel (bDMARD) enligt behandlingsriktlinjerna.
bDMARD är ett potent läkemedel som minskar inflammationen.
Men bDMARD innebär också en risk för undertryckande av
immunsystemet, vilket kan leda till oönskade infektioner. Vanligtvis
behandlas patienten med en TNF-blockerare som ett tillägg till
första linjens behandling .
Enligt behandlingsriktlinjerna kan även JAK-hämmare komma i
fråga, men relevanta riskfaktorer
1
måste beaktas . Riskfaktorerna
inkluderar både kardiovaskulära risker och risk för maligniteter, och
dessa bör beaktas innan patienten kan få JAK-hämmare. Eftersom
många RA-patienter är äldre och därför kan ha kardiovaskulära
sjukdomar och ökad risk för malignitet, betraktas JAK-hämmare ofta
som tredje linjens behandling.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024
MELANOKORTINSYSTEMET, MEDICINSKA OCH MARKNADSMÖJLIGHETER OCH PATENT
Resomelagon
Ledande läkemedelskandidat
Resomelagon förväntas bli ett viktigt
nytt läkemedel som bidrar till att stänga
nedanstående luckor:
Passa in i befintliga behandlingsriktlinjer
Kan ges tidigt i RA-behandlingen
(nydiagnostiserade RA-patienter)
Kan kombineras med metotrexat
Öka sjukdomskontrollen (remission
eller låg sjukdomsaktivitet) – öka
effektiviteten
Har en mycket gynnsam
biverkningsprofil
Undvik hämning av immunsystemet
och potentiella infektioner (minskad
användning av GC och bDMARDS)
Undvik kardiovaskulär risk och
malignitet (potentiellt minskad
användning av JAK-hämmare)
Är en praktisk tablett som tas en gång
om dagen
Potentiellt behandla grundorsaken till
RA – inte bara symtomen
Potentiellt vara botande behandling
Är en kostnadseffektiv behandling
Kommer att spara kostnader för
samhället
Resomelagon förväntas tillhandahålla
en unik första linjens patientvänlig
behandling för nydiagnostiserade RA-
patienter tillsammans med MTX för att
öka tidig sjukdomskontroll (effekt) och
samtidigt minska behovet av GC och
potentiellt fördröja och minska behovet
av andra linjens behandlingsalternativ
inklusive TNF-blockerare.
SynAct Pharmas läkemedelskandidat, resomelagon (AP1189), är en oral
selektiv melanokortinagonist som tas en gång dagligen.
Resomelagon stimulerar selektivt MC1R och MC3R på målceller i immunsystemet
som är direkt involverade i inflammation och dess upplösning. Det är en klar fördel
att föreningen inte stimulerar MC2R, och därför medieras inte de antiinflammatoriska
och immunupplösande effekterna (återställande av balansen i immunsystemet)
av ökad kortisolnivå, som ses med adrenokortikotropt hormon (ACTH) baserade
terapier. Induktion av kortisolnivåer kommer att inducera biverkningar som också
ses efter GC-behandling. Eftersom resomelagon är en partisk agonist stimulerar
det inte melanokortinvägar som är ansvariga för aktivitet utanför målet, såsom
hyperpigmentering av huden, vilket därför undviks. Resomelagon har hittills visat en
fördelaktig säkerhets- och tolerabilitetsprofil.
Resomelagon undersöks för närvarande vid reumatoid artrit (fas 2B-studie ) och vid
idiopatisk membranös nefropati (iMN) (en form av nefrotiskt syndrom) i en fas 2A-studie.
Båda studierna pågår.
Vidare har resomelagon undersökts vid virusinducerad respiratorisk insufficiens (VIRI), en
virusinducerad hyperinflammation hos patienter med svår Covid-19 som varit inlagda på
sjukhus.
Resomelagon utvecklas främst för behandling av reumatoid artrit (RA). Våra fas 2-studier
fokuserar på att hjälpa nydiagnostiserade patienter med reumatoid artrit, som har en
hög sjukdomsaktivitet inklusive tecken på systemisk inflammation och där behandling
med sjukdomsmodulerande antireumatiska läkemedel (DMARD) ännu inte har påbörjats.
Som beskrivits ovan behandlas RA-patienter idag utifrån internationella
behandlingsriktlinjer. De nydiagnostiserade RA-patienterna behandlas initialt med det
konventionella DMARD-metotrexatet (MTX). Ofta behöver dessa patienter samtidig
behandling med andra läkemedel som glukokortikoider (GC) och i många fall biologiska
DMARDs, vanligtvis en TNF-blockerare, för att få reumatoid artrit under kontroll. Både
GC och biologiska DMARD är dock förknippade med oönskade biverkningar, som för
JAK-hämmare – som rekommenderas som andra linjens RA-behandling. Dessutom
är biologiska läkemedel dyra (även om biosimilarer har märkts) liksom JAK-hämmare.
Sammantaget är dagens RA-behandling ganska kostsam för samhället.
Den kliniska utvecklingen för resomelagon har utformats för att möta det enorma
medicinska behovet inom RA-behandling. Flera fas 2-studier har genomförts i RA för att
få kunskap om resomelagon hos dessa patienter.
.8
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .9
MELANOKORTINSYSTEMET, MEDICINSKA OCH MARKNADSMÖJLIGHETER OCH PATENT
BEGIN - FAS 2A I TIDIG SVÅR RA TILLSAMMANS MED
METOTREXAT
BEGIN-studien i tidig svår RA slutfördes under 2021. Studien var en
randomiserad, dubbelblind, placebokontrollerad multicenterstudie
på tidigare behandlingsnaiva RA-patienter där antingen 50
mg eller 100 mg resomelagon eller placebo gavs som tillägg till
metotrexatbehandling.
Resomelagon som gavs en gång dagligen i fyra veckor var
säkert och tolererades väl. Baserat på den primära avläsningen,
förändringar i kliniskt sjukdomsaktivitetsindex (CDAI), visade
data en tydlig dosrespons för 50 och 100 mg resomelagon
jämfört med placebo, där 100 mg resomelagon visade en
statistiskt signifikant 65 % högre genomsnittlig minskning av CDAI
under behandlingsperioden jämfört med placebobehandlad
kontrollgrupp (genomsnittlig minskning av CDAI: resomelagon 100
mg (n=33): 15,5 poäng jämfört med placebo (n=30): 9,3 poäng,
p=0,0394). Gruppen som fick 100 mg resomelagon uppvisade
också en signifikant högre andel patienter som uppnådde ACR20
än placebobehandlade patienter (ACR20: resomelagon (n=33)
100 mg: 60,6 %; Placebo (n=30): 33,3 %, P=0,0437) inom 4 veckors
behandlingsperiod.
EXPAND – FAS 2B I MTX-NAIVA RA-PATIENTER MED
SVÅR SJUKDOMSAKTIVITET
Som en fortsättning på BEGIN-studien utformades EXPAND-
studien för att undersöka säkerhet och sjukdomsaktivitet (mätt
som ACR20-svarsfrekvens och andra mått på RA-sjukdom)
efter 12 veckors behandling med en 100 mg resomelagon tablett
plus metotrexat en gång dagligen jämfört med placebo plus
metotrexat.
Resomelagon var säkert och tolererades väl. Liknande incidens
av behandlingsuppkomna biverkningar (TEAE) sågs i alla
behandlingsgrupper (44,4 % och 42,2 %). TEAE sågs hos 11,1 % och 6,3
% i resomelagon- respektive placebogrupperna och inkluderade
övre luftvägsinfektioner (6,3 % jämfört med 6,3 %), övre buksmärtor
(6,3 % jämfört med 3,1 %), illamående (6,3 % jämfört med 3,1 %) och
huvudvärk (0 % jämfört med 9,4 %), resomelagon jämfört med
placebo. Två allvarliga TEAEs rapporterades; en i resomelagon-
gruppen och en i placebogruppen, men ingen av dem var
relaterade till studieläkemedlet. Sex försökspersoner rapporterade
TEAEs som ledde till studieavbrott; fem i resomelagon-gruppen
(3 av dessa försökspersoner med läkemedelsrelaterade
gastrointestinala störningar); och en i placebogruppen (ej
relaterad till studieläkemedlet).
Ingen statistiskt signifikant skillnad erhölls mellan resomelagon och
placebo i ACR20-svarsfrekvensen vid vecka 12 (54,7 % och 55,7 %
i resomelagon- respektive placebogruppen) - vilket innebär att
studiens primära effektmått inte uppnåddes.
Av patientpopulationen i EXPAND-studien visade dock 39 % inga
tecken på systemisk inflammation, eftersom högkänsligt C-reaktivt
protein (hsCRP) låg inom det normala intervallet (dvs. hsCRP
<3 mg/L). Vidare ansågs en bråkdel av patienterna inte vara
nydiagnostiserade och vissa hade saknat adekvat behandling
i flera år innan de gick in i studien. Därför borde dessa patienter
sannolikt inte ha inkluderats i studien.
När man fokuserade på det segment av patienter som ansågs
vara nydiagnostiserade (definierat som att ha diagnostiserats
med RA inom 6 månader efter inkludering i studien) och som
visade tecken på systemisk inflammation (hsCRP>3 mg/L
vid introduktionen till studien), nådde ACR20 faktiskt 82 % i
resomelagongruppen (n=28) jämfört med 52 % i placebogruppen
(n=27), p<0,05 med hjälp av Fishers exact test.
Behandlingseffekten i detta mycket relevanta patientsegment,
som efterliknar patienterna i BEGIN-studien, dvs. att betraktas som
målpopulationen för resomelagon vid RA, stöddes ytterligare av
signifikant större minskning av sjukdomsaktivitetsmåtten: CDAI:
resomelagon (n=28): 24,6 poäng jämfört med placebo (n=27): 14,7
poäng, p<0,01; DAS28-CRP: resomelagon (n=28): 1,9 poäng jämfört
med placebo (n=27): 1,2 poäng, p<0,01. Även förbättringen av
hälsobedömningsformuläret HAQ), ett mått på patientens förmåga
att hantera det dagliga livet, var signifikant större i resomelagon-
gruppen: förändring i HAQ: resomelagon (n=28): 0,69 poäng
jämfört med placebo (n=27): 0,31 poäng, p<0,05.
Sammantaget ger dessa post-hoc-analyser starkt stöd för
fortsatt utveckling av resomelagon hos nydiagnostiserade RA-
patienter med hög sjukdomsaktivitet, inklusive tecken på systemisk
inflammation, som behandlas tillsammans med metotrexat.
RESOLVE – FAS 2B HOS PATIENTER MED REUMATOID
ARTRIT SOM INTE SVARAT TILLRÄCKLIGT PÅ METOTREXAT
Endast den första delen av studien genomfördes, vilket gav
resultat med avseende på effekt och säkerhet av multipla doser
av resomelagon i kombination med metotrexat under 4 veckor. I
denna studie var resomelagon också säkert och tolererades väl.
Liknande incidens av TEAE observerades i alla behandlingsgrupper
(intervall: 21,4 % till 34,4 % i alla behandlingsgrupper).
Behandlingsrelaterade TEAEs rapporterades hos 10 %, 10,7 %, 12,5 %
och 5,7 % i resomelagon 60 mg, 80 mg respektive 100 mg jämfört
med placebogruppen. Gastrointestinala störningar var den
vanligaste behandlingsrelaterade kategorin av SOC (3,3 %, 7,1 %, 9,4
% och 5,7 % i resomelagon 60 mg, 80 mg respektive 100 mg jämfört
med placebogrupperna). Ingen statistiskt signifikant skillnad
observerades mellan resomelagon och placebo i det primära
effektmåttet (ACR20-svarsfrekvens vid vecka 4) och de flesta
sekundära variabelanalyserna.
NY STUDIE
ADVANCE - FAS 2B 12-VECKORS STUDIE I
TIDIGA DMARD-NAIVA RA-DELTAGARE MED HÖG
SJUKDOMSAKTIVITET OCH AKTIV INFLAMMATION I
KOMBINATION MED METOTREXAT
Baserat på ovanstående kunskap om resomelagon vid RA, är
den nya ADVANCE-studien en fas 2b proof of concept studie i
målpopulationen för resomelagon. Det vill säga nydiagnostiserade
RA-patienter med hög sjukdomsaktivitet inklusive tecken på
systemisk inflammation. Det finns ett ouppfyllt medicinskt behov
av en säker och effektiv, bekväm oral behandling med potential att
i kombination med första linjens substans MTX öka sannolikheten
för sjukdomskontroll med minskad användning av glukokortikoid
och med potential att skjuta upp användningen av andra linjens
behandlingar, inklusive bDMARDs såsom TNF-blockerare.
ADVANCE-studien är en randomiserad, dubbelblind, placebo-
kontrollerad, dosrespons, fas 2b, multicenterstudie för att utvärdera
effekt och säkerhet av oralt resomelagon (AP1189) som ges i
doserna 40, 70 eller 100 mg en gång dagligen i kombination med
metotrexat, hos DMARD-naiva nydiagnostiserade RA-patienter
med hög sjukdomsaktivitet och tecken på systemisk inflammation.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024
MELANOKORTINSYSTEMET, MEDICINSKA OCH MARKNADSMÖJLIGHETER OCH PATENT
Målet är att rekrytera totalt 240 patienter med en reduktion
av DAS28-CRP som primär effektavläsning och kommer att
genomföras som en internationell studie under det aktuella US-IND
(FDA) för utveckling av resomelagon (AP1189) vid RA.
ADVANCE pågår i flera europeiska länder samt i USA. Rekryteringen
sker enligt plan och för närvarande är säkerhetsprofilen i enlighet
med tidigare studier.
Det är planerat att alla patienter ska vara rekryterade före
utgången av 2025 .
RESOMELAGON VID IDIOPATISK MEMBRANÖS
NEFROPATI - NEFROTISKT SYNDROM (NS)
Nefrotiskt syndrom (NS) är ett tillstånd som är förknippat med ökad
förlust av protein i urinen, vilket resulterar i vävnadssvullnad och så
småningom utveckling av ödem.
Obehandlad eller otillräckligt behandlad NS är i många fall
förknippad med hyperkolesterolemi, ökad risk för blodproppar,
ökad risk för infektioner och kan utvecklas till kronisk njursjukdom
som i sin tur är förknippad med ökad risk för utveckling av hjärt-
kärlsjukdom och risk för utveckling av njursjukdom i slutstadiet
och därmed behov av njurersättningsterapi (dialys eller
transplantation).
Resomelagon testas för närvarande vid idiopatisk membranös
nefropati (iMN), en av de vanligaste orsakerna till primär
NS, i en explorativ, randomiserad, dubbelblind, multicenter,
placebokontrollerad fas 2a-studie med upprepad dosering av
100 mg en gång dagligen för att bedöma säkerhet, tolerabilitet,
farmakokinetik och effekt av resomelagon.
Studiepopulationen består av patienter med iMN som behandlas
med en ACE-hämmare eller angiotensin II-receptorblockerare. Den
huvudsakliga effektavläsningen är effekten på proteinutsöndringen
i urinen. Rekryteringen har varit lägre än förväntat på grund av
brist på lämpliga patienter. Under de senaste sex-nio månaderna
har rekryteringen ökat och baserat på det kommer bolaget att
fortsätta rekryteringen under 2025 för att etablera kliniskt dataset
för att stödja beslut för vidare utveckling av resomelagon i iMN.
RESOMELAGON VID VIRUSINDUCERAD HYPERINFLAMMATION INKLUSIVE VIRUSINDUCERAD
RESPIRATORISK INSUFFICIENS
För närvarande testas substansen i prekliniska modeller
såväl som ex vivo-miljöer med hjälp av humana
monocyter inkuberade med mycket kliniskt relevanta
virus. Data från dessa studier kommer att användas
för att utvärdera den fortsatta kliniska utvecklingen
av resomelagon som en ny behandlingsmetod för att
modulera virusinducerad hyperinflammation till fördel
för patienterna.
Allvarlig Covid-19
Resomelagon testades också i RESOVIR-1-studien,
en placebokontrollerad klinisk fas 2A-studie med 60
patienter för behandling av sjukhusinlagda Covid-
19-infekterade patienter som behövde extra syrgas.
Studien var en del av RESOVIR-samarbetet (resolution in
viral infection), där 100 mg resomelagon eller placebo
administrerades oralt en gång dagligen i 2 veckor.
Alla patienter som behandlades med resomelagon
(inklusive de första 6 öppna säkerhetspatienterna)
uppnådde återhämtning i andningsluften i genomsnitt
4,0 dagar (40 %) snabbare än placebobehandlade
patienter (5,9 dagar respektive 9,9 dagar i genomsnitt).
Patienter med resomelagon skrevs ut i genomsnitt 3,3
dagar tidigare än placebo och vid dag 4 hade 41 % av
patienterna med resomelagon skrivits ut jämfört med
0 % för placebo.
Den kliniska studien har följts av testning av substansen
i en preklinisk modell av Covid-19-infektion samt i en
ex vivo-studie med humana monocyter inkuberade
med viruset, där båda studierna stöder en djupgående
effekt av substansen på Covid-19-inducerad
hyperinflammation.
Preklinisk utvärdering av resomelagons förmåga att
modulera det inflammatoriska svaret och återställa
balansen (homeostas) i immunsystemet mot arbovirus,
inklusive denguevirus, stöder möjligheten att tillämpa
resomelagon i en klinisk miljö. Detta utvärderas för
närvarande som en möjlighet genom det strategiska
samarbetet RESOVIR som initierades under pandemin
som ett samarbete sponsrat av SynAct Pharma mellan
företaget, William Harvey Research Institute vid Queen
Mary University of London, Storbritannien under ledning
av professor Mauro Perretti PhD och Institutionen för
biokemi och immunologi vid Universidade Federal de
Minas Gerais (UFMG) Belo Horizonte, Brasilien under
ledning av professor Mauro Teixeira, MD, PhD.
Allvarliga arbovirala infektioner
Arbovirusinfektioner orsakas av en grupp virus som
sprids till människor genom bett av infekterade leddjur
(insekter) som myggor och fästingar. Arbovirala
infektioner är inte längre exklusiva för det globala syd
utan kommer att bli vanligare även i det globala nord.
Den vanligaste arbovirussjukdomen är denguefeber.
Andra arbovirala sjukdomar inkluderar chikungunyavirus,
zikavirus, gula febern, japansk encefalit och Nilfebervirus.
Allvarliga komplikationer efter infektion kan uppstå och
beror på ett avreglerat immunsvar (hyperinflammation),
vilket kan leda till inre blödningar och organskador.
Infektioner med denguevirus har redan rapporterats
i Italien, Frankrike, Spanien och Grekland. Allvarliga
infektioner medför allvarlig sjuklighet hos en del av
patienterna och kan vara dödliga vid återinfektion.
.10
PEPTIDAGONISTER
TXP-11
Den ledande peptidagonisten är TXP-11. Denna peptid visar också hög potens vid MC1R och MC3R. TXP-11 tas dock som
en intravenös administrering och förväntas användas vid komplicerade medicinska tillstånd där patienter är inlagda på
sjukhus med risk för att utveckla organ/livshotande hyperinflammation. Utvecklingspotentialen för TXP-11 är att förhindra
organsvikt efter större operationer, trauman och infektioner. TXP-11 befinner sig för närvarande i preklinisk utveckling.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .11.11
MELANOKORTINSYSTEMET, MEDICINSKA OCH MARKNADSMÖJLIGHETER OCH PATENT
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024
PROJEKT INDIKATION PRE-KLINISK FAS 1 FAS 2a FAS 2b FAS 3 STATUS
Resomelagon
(AP1189)
Reumatoid artrit (RA)
- Första linjens behandling
ADVANCE Fas 2B studie pågående
Idiopatisk membränös nefropati (iMN) Fas 2A-studie pågående
Virusinducerad hyperiflammation
Farmakologi för att stödja olika
virusindikationer
TXP-11
Förebyggande av organsvikt i samband med
komplicerad kirurgi
Preklinisk farmakologi för att stödja
Fas 1 CTA - siktar på att vara Fas 1 redo
2026
Små molekyler
och peptider
Auto-immuna och inflammatoriska sjukdomar Upptäcktsfasen
PIPELINE ÖVERSIKT
AVSLUTAD FAS PÅGÅENDE FAS
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .12
MELANOKORTINSYSTEMET, MEDICINSKA OCH MARKNADSMÖJLIGHETER OCH PATENT
MARKNAD
Autoimmun sjukdom är ett samlingsnamn
för olika sjukdomar där kroppens
immunförsvar angriper cellerna i den egna
vävnaden. Cirka 4 procent av världens
totala befolkning lider av någon av mer
än 80 olika autoimmuna sjukdomar, varav
de vanligaste inkluderar RA, typ 1-diabetes,
psoriasis, multipel skleros, inflammatorisk
tarmsjukdom, lupus och sklerodermi.
Världshälsoorganisationen uppskattar
att det finns över 18 miljoner människor
i världen som lider av RA, varav cirka 13
miljoner har måttlig till svår sjukdom
1
.
De 7 stora läkemedels marknaderna
(USA, Frankrike, Tyskland, Italien, Spanien,
Storbritannien och Japan), nådde ett värde
av 28,0 miljarder USD 2024. Marknaden
för RA-terapier förväntas uppgå till cirka
34,7 miljarder USD år 2035 på de 7 stora
läkemedelsmarknaderna. Trots tillkomsten
av biosimilarer förväntas en kombination
av en växande befolkning och nya
produktlanseringar resultera i en årlig
sammansatt tillväxttakt (CAGR) på 2 %
under 2025-2035.
Behandlingsalgoritmen för RA består av
förstahandsmedel som kallas DMARDs
eller sjukdomsmodifierande antiartritiska
läkemedel, som är äldre läkemedel
som metotrexat som nu används för att
behandla RA, men som tidigare använts
för andra användningsområden. Dessa
läkemedel har använts under lång tid
och kan fungera relativt bra, åtminstone
på kort sikt hos cirka 50% av patienterna
och är relativt billiga, med tillverkare som
säljer en genomsnittlig årlig förbrukning
av oralt metotrexat för cirka 1000 USD i
USA och cirka 100 USD i Europa. DMARD
kan användas i kombination, även med
steroider.
Efter DMARDs kan patienter vara
berättigade till de nyare avancerade
terapierna av de biologiska läkemedlen
som anti-TNF-terapier eller den nyare
klassen av JAK-hämmare. I USA får
patienter som misslyckas med DMARD
vanligtvis starta med biologiska läkemedel
och oftast ett anti-TNF-medel. Detta
är i stort sett detsamma i Europa med
undantag för att JAK-hämmare inte kan
användas i andra linjens användning i
USA medan de kan användas i Europa.
Autoimmuna sjukdomar utgör den tredje
vanligaste orsaken till kroniska sjukdomar
i USA. Även om många autoimmuna
sjukdomar är sällsynta, uppskattar
National Institutes for Health (NIH) att
de tillsammans drabbar mellan 5 och
8 procent av USA:s befolkning och ökar i
omfattning. Den globala marknaden för
behandlingar av autoimmuna sjukdomar
förväntas nå 200 miljarder dollar år
2031 och växa med en CAGR på 3,7 %
under prognosperioden, drivet av ökad
förekomst av autoimmuna sjukdomar
och immunrelaterade sekundära
sjukdomar, flera nya produktlanseringar
och stigande kostnader för behandlingar.
SynActs ledande läkemedelskandidat,
resomelagon, fungerar genom att selektivt
stimulera melanokortin receptorer för att
hjälpa till att lösa kronisk eller överdriven
inflammation.
De biologiska läkemedlen och JAK-
hämmarna är högre prissatta med
årliga försäljningspriser på USD 13000-
75000 inklusive generiska läkemedel och
biosimilarer i USA och USD 8000-24000
tusen i genomsnitt i Europa.
Patienter som är resistenta mot en
verkningsmekanism (MoA) för avancerad
terapi kan bytas till ett nytt läkemedel med
samma MoA eller till en ny behandling
med ett annat MoA. Trots de framsteg
som gjorts med de biologiska hämmare
och JAK-hämmare som har godkänts
för RA, har många patienter fortfarande
betydande sjukdomsaktivitet och kan inte
uppnå sjukdomsremission. På grund av
säkerhets- och kostnadsskäl är det inte
troligt att avancerade terapier kommer att
kombineras, så det finns ett stort behov
av nya terapier med nya mekanismer
som på ett säkert sätt kan kombineras
med de avancerade terapierna för att ge
ytterligare sjukdomslindring.
Marknaden för RA (reumatoid artrit)
Autoimmuna sjukdomar
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .13
MELANOKORTINSYSTEMET, MEDICINSKA OCH MARKNADSMÖJLIGHETER OCH PATENT
1. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/rheumatoid-arthritis
2. https://www.cdc.gov/flu/about/burden/index.html
3. Putri et al. Vaccine 2018:36:3960-6
4. https://www.cdc.gov/rsv/research/index.html
5. Paramore et al., Pharmacoeconomics, 2004; 22:275-84
6. https://www.sccm.org/Communications/Critical-Care-Statistics
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15942342
Infektioner med ett visst virus kan framkalla
en så kallad hyperinflammatorisk reaktion
som kännetecknas av okontrollerad
inflammatorisk aktivitet och som påverkar
den normala funktionen i vävnader,
organ eller i de allvarligaste fallen med
systemisk påverkan, ett så kallat systemiskt
inflammatoriskt responssyndrom
(SIRS). Covid-19-infektioner, som vi sett
under pandemin, är ett exempel på en
virusinfektion med allvarlig organpåverkan
och med risk för utveckling av SIRS. För
Covid-19 var lungpåverkan med utveckling
av akut respiratorisk insufficiens den
vanligaste allvarliga affektionen, som krävde
syrgastillskott för att upprätthålla tillräcklig
andning. Det är inte bara Covid-19 som
inducerar andningsinsufficiens, utan även
influensavirus och RS-virus är förknippade
Varje år läggs över 5 miljoner patienter
in på en intensivvårds avdelning eller
intensivvårdsavdelning i USA. Hjärt-,
andnings- och neurologisk dysfunktion
är de största orsakerna till inläggning och
den vanligaste åtgärden är mekanisk
ventilation som krävs vid 20-40 % av
intensivvårdsinläggningarna i USA
6
.
Dysfunktion och svikt i enstaka och multipla
organ är vanligt intensivvårdsavdelningen
och är korrelerat med högre dödlighet.
En IVA-inläggning utan organdysfunktion
eller organsvikt har en dödlighet på cirka
5 %, medan dödligheten för 1, 2 eller 3
dysfunktionella eller sviktande organ är cirka
10 %, 25 % respektive 40 %.
Från ett IVA-register uppskattades att 85 %
av IVA-inlagda patienter har någon grad
av andningsdysfunktion och 45 % och 35
% har någon grad av hjärt- respektive
njurdysfunktion. Detta beräknas till cirka
4,25 miljoner IVA-inläggningar med
andningdysfunktion, 2,25 miljoner med hjärt-
med respiratorisk insufficiens på grund
av ett hyperinflammatoriskt svar hos
patienterna.
Arbovirusinfektioner, det vill säga mygg-
burna, är andra exempel på virusinfektioner
som orsakar hyperinflammation.
Dengue är ett exempel på en sådan
infektion där patienter kan utveckla
allvarliga symtom på grund av hyper-
inflammation. Svår denguefeber, ofta
kallad dengue hemorragisk feber eller
denguechocksyndrom, ett livsbehandlande
tillstånd förknippat med hemokoncentration,
trombocytemi med ytterligare risk för
hypotoni (chock), inre blödningar, organsvikt
och död. Andra exempel på arbovirus är
chikungunyavirus, Zikavirus och Nilfebervirus.
Arbovirusinfektioner är vanligare i tropiska
och subtropiska klimat men har på senare
år spridit sig även till Europa och USA där
myggorna har blivit endemiska.
Även om respiratorisk insufficiens har
minskat på grund av Covid, orsakar
influensa och respiratorisk syncytial (RSV)
betydande samhällsproblem varje år. USA:s
smittskyddsmyndighet CDC uppskattar
att influensa varje år orsakar cirka 500
000 sjukhusinläggningar och 50 000
dödsfall och beräknas ha en total årlig
ekonomisk börda på över 11 miljarder US-
dollar
2,3
. I USA står RSV för upp till 160 000
sjukhusinläggningar och 10 000 dödsfall
med en uppskattad ekonomisk börda på
400 miljoner USD
4,5
.
och 1,75 miljoner med nedsatt njurfunktion
i USA årligen. På sjukhus är kostnaden
också högre för patienter på IVA med
organdysfunktion och organsvikt jämfört
med de utan. Patienter i USA som lades in
IVA i behov av mekanisk ventilation hade en
genomsnittlig IVA-vistelse på 14 dagar och
en genomsnittlig kostnad på 32 000 USD,
medan patienter utan andningssvikt hade
en genomsnittlig IVA-vistelse på 13 dagar
och en genom snittlig kostnad på 9 000 USD
7
.
Marknaden för organdysfunktion
inom intensivvård
Marknaden för virusinducerad
hyperinflammation
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .14
MELANOKORTINSYSTEMET, MEDICINSKA OCH MARKNADSMÖJLIGHETER OCH PATENT
Övriga länder PCT** Euroasien Indonesien Israel Nya Zeeland Ryssland Singapore
Ansökan 9,10 5,6 3,4,5,6 2,3,4,5,6 2,3,4,5,6 4 4,5,6
Beviljat 1 2,3 2,3
* Avsiktsförklaring om biviljande har mottagits
**Patent Cooperation Treaty
Kanada
Patentstatus Familj
Ansökan 2,3,4,5,6
Beviljat 1
Europa
Patentstatus Familj
Ansökan 2,3,4,5,6*,7,8
Beviljat 1,2,3
Hong Kong
Patentstatus Familj
Ansökan 2,4
Beviljat 1,2,3
Sydkorea
Patentstatus Familj
Ansökan 3,4,5,6
Beviljat 2
Kina
Patentstatus Familj
Ansökan 3,4,5,6,7
Beviljat 1,2
Japan
Patentstatus Familj
Ansökan 3,4,5,6,7
Beviljat 1,2
Patentfamilj och namn
1 Phenyl pyrrole aminoguanidine derivat (inklusive AP1189)
2 AP1189 för behandling av njursjukdom
3 AP1189 och metotrexat i kombination för behandling av artrit
4 AP1189 för behandling av inflammatoriska virussjukdomar
5 AP1189 saltpolymorfer
6 AP1189 salter och formuleringar
7 AP1189 Metotrexat för behandling av artrit
8 AP1189 för behandling av hjärt- och kärlsjukdomar
9 AP1189 polymorfer med fri bas
10 Nya patentansökningar (ej publicerade)
PATENTÖVERSIKT
RESOMELAGON (AP1189)
Bolaget har patentskydd inom nio olika patentfamiljer, och
specifikt patentskydd avseende den aktiva substansen i
AP1189 fram till 2027 i Australien, Kanada, Kina, Indien, Japan,
Mexiko, Nya Zeeland, Sydafrika och de flesta länder i Europa,
och fram till 2028 i USA (Patentfamilj 1).
Vidare har Bolaget patentskydd för användning av AP1189
för behandling av artritsjukdomar i kombination med MTX
fram till 2040 i de flesta europeiska länder och i Hong Kong,
samt flera patentansökningar och beviljade patent i olika
länder globalt (Patentfamilj 3), kompletterade med en
tilläggsansökan om PCT-patent som kan ge skydd fram
till 2042 (Patentfamilj 7). Bolaget har även patentskydd
avseende AP1189 för behandling av njursjukdom fram till
2039 i Europa, Japan, Sydkorea, Sydafrika och Hong Kong,
inklusive flera globala patentansökningar (Patentfamilj 2).
Dessutom har patentansökningar lämnats in avseende
AP1189 för behandling av inflammatoriska virussjukdomar
(Patentfamilj 4) som kan ge skydd fram till 2041. Det kritiska,
och så kallade compositon of matter, patentet är riktat mot
den första patentfamiljen och nyare patentansökningar
riktar sig mot AP1189 polymorfa saltformer, inklusive ett
beviljat patent på acetatsaltet i USA (Patentfamilj 5) och
formulering av AP1189 (Patentfamilj 6) för att potentiellt ge
utökad täckning av AP1189 fram till 2042 som föreslagen
marknadsförd produkt. Polymorfer av AP1189 som fri bas
täcks av patentfamilj 9 och kan hållas i kraft fram till 2043.
PATENT
Bolaget strävar efter att erhålla och upprätt hålla ett
effektivt patentskydd och andra typer av exklusiva
rättigheter för att skydda sin kliniska projektportfölj. En
översikt över patentsituationen för Bolagets ledande
läkemedelskandidat, resomelagon, ges här, medan en
motsvarande översikt över patentportföljen för TXP-
tillgångarna visas på sidan 15.
Mexico
Patentstatus Familj
Ansökan 3,4,5,6
Beviljat 1,2
USA
Patentstatus Familj
Ansökan 2,3,4,6,7,8
Beviljat 1,5
Sydafrika
Patentstatus Familj
Ansökan 4,5,6
Beviljat 1,2,3
Indien
Patentstatus Familj
Ansökan 5,6
Beviljat 1
Australien
Patentstatus Familj
Ansökan 2,3,4,5,6
Beviljat 1
Brasilien
Patentstatus Familj
Ansökan 2,3,4,5,6,7
Beviljat
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .15
MELANOKORTINSYSTEMET, MEDICINSKA OCH MARKNADSMÖJLIGHETER OCH PATENT
Patentfamilj och namn
A Alfa- och Gamma-MSH-analoger (inklusive TXP-11)
B Peptidanaloger med förgrenade aminosyraprob(er) (BAP)
C Exendin-4 peptidanaloger
PATENTÖVERSIKT
TXP-PORTFÖLJEN
Bolaget äger rättigheterna till en patentportfölj som
skyddar Bolagets peptider. Denna portfölj sträcker sig över
tre patentfamiljer. Patenten och patentansökningarna
omfattar TXP-11 och andra melanokortinanaloger
modifierade genom en förgrenad aminosyrasond (BAP)
samt applicering av dessa prober på andra peptider, där
det har visat sig vara fördelaktigt.
Patent som hänför sig till melanokortinanalogerna har
beviljats i större jurisdiktioner över hela världen, till exempel
USA, Europa och Japan, och kommer att skydda de
ledande melanokortin-tillgångarna åtminstone till slutet av
2033 (Patentfamilj A).
Vidare breddning av patentskyddet och tillämpningen av
BAP till ytterligare terapeutiska peptider genomförs med
beviljade patent i viktiga länder och regioner, såsom USA,
Europa och Japan, med skydd fram till 2035 (Patentfamilj
B).
Patent avseende exendin-4-analoger har ansökts
och denna ansökan har nyligen gått in i nationell fas
(Patentfamilj C), och om den beviljas, kommer skydd
erhållas till 2041.
Kanada
Patentstatus Familj
Ansökan B,C
Beviljat A
Europa
Patentstatus Familj
Ansökan C
Beviljat A,B
Brasilien
Patentstatus Familj
Ansökan C
Beviljat A,B
USA
Patentstatus Familj
Ansökan B,C
Beviljat A
Hong Kong
Patentstatus Familj
Ansökan C
Beviljat A,B
Ryssland
Patentstatus Familj
Ansökan C
Beviljat A
Indien
Patentstatus Familj
Ansökan B,C
Beviljat A,B
Kina
Patentstatus Familj
Ansökan B,C
Beviljat A
Australien
Patentstatus Familj
Ansökan C
Beviljat A,B
Japan
Patentstatus Familj
Ansökan C
Beviljat A,B
.16.16
AKTIEN
SynAct Pharmas aktie är sedan den 12 juli 2022
noterad på Nasdaq Stockholm. Aktien handlas
med tickern eller kortnamnet SYNACT. Från den
initiala börs noteringen 2016 fram till och med den
11 juli 2022 handlades bolagets aktie på Spotlight.
Stängningskursen för SynAct-aktien den sista
handelsdagen 2024 var 8,97 SEK.
AKTIEÄGARE
Per den 31 december 2024 hade Synact Pharma
14 399 aktieägare. De 15 största aktieägarna
kontrollerade 48,2 %.
INLÅSNINGSAVTAL (LOCK-UP)
Det finns inga pågående inlåsningsavtal vid årets slut.
67 %
Övriga aktieägare
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING
År Händelse Kvotvärde Pris per aktie Ökning av
antalet aktier
Ökning av
aktiekapital
Totalt
antal aktier
Totalt
aktiekapital
2016 Bolagsbildning
1
0,125 - 4 800 000 600 000 4 800 000 600 000
2016 Riktad nyemission 0,125 5,25 2 410 021 301 253 7 210 021 901 253
2016 Emission 0,125 6,40 5 050 000 631 250 12 260 021 1 532 503
2017 Teckningsoptioner 0,125 6,40 157 428 19 679 12 417 449 1 552 181
2018 Emission 0,125 9,90 2 257 720 282 215 14 675 167 1 834 396
2019 Emission 0,125 6,20 2 096 000 262 000 16 771 167 2 096 396
2020 Emission 0,125 6,20 2 795 268 349 409 19 566 435 2 445 804
2020 Teckningsoptioner 0,125 6,70 4 839 860 604 982 24 406 295 3 050 786
2021 Emission 0,125 50,00 1 600 000 200 000 26 006 295 3 250 786
2022 Företrädesemission 0,125 63,00 2 364 208 295 526 28 370 503 3 546 313
2022 Riktad nyemission 0,125 62,60 1 277 954 159 744 29 648 457 3 706 057
2023 Apportemission 0,125 62,60 2 172 523 271 565 31 820 980 3 977 623
2023 Riktad nyemission 0,125 16,14 3 750 000 468 750 35 570 980 4 446 373
2024 Riktad nyemission 0,125 8,60 5 725 484 715 686 41 296 464 5 162 058
2024 Riktad nyemission 0,125 8,65 5 191 003 648 875 46 487 467 5 810 933
1. Bolagsbildningen av SynAct Pharma AB skedde genom apportemission av aktierna i det danska dotterbolaget SynAct Pharma ApS.
ÄGARFÖRTECKNING
MED DE STÖRSTA
AKTIEÄGARNA
I grafen till höger
presenteras de största
ägarna i Bolaget per den
31 december 2024.
1. BioInvest Aps kontrolleras av Chief Scientific Officer Thomas Jonassen
SYNACT AKTIEN
Största
aktieägarna
2024
11 %
Sanos Group NBCD A/S
10 %
Avanza pension
6 %
Bioinvest ApS
1
6 %
Thomas Ringberg
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .17
Styrelse
STYRELSE OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Född: 1964
Anders Kronborg har omfattande erfarenhet av ledarskap och ekonomi som sträcker
sig över 30 år. Anders Kronborg är för närvarande VD för ResoTher Pharma samt
styrelseledamot i det svenska bioteknikbolaget Aqilion och det sydafrikanska HearX.
Anders Kronborg har en masterexamen i ekonomi och har arbetat närmare 10 år
på finansdepartementet där han slutade som departementschef. Mellan 1996 och
2007 innehade Anders Kronborg olika befattningar som VD eller CFO i olika danska
medieföretag. År 2007 började han på det svenska investmentbolaget Kinnevik AB.
Från 2012-2015 var han COO för hela koncernen. Anders Kronborg gick sedan över till
läkemedelsindustrin – från 2015-2022 var han CFO och tillförordnad VD på LEO Pharma –
ett danskt företag med en omsättning på mer än 10 miljarder SEK – och ägnade sin tid åt
att utveckla företaget genom flera M&A-aktiviteter.
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagets ledning: Nej
Oberoende i förhållande till större aktieägare: Ja
Aktieinnehav i SynAct: 63 785 aktier.
Född: 1951
Sten Scheibye har en lång karriär inom läkemedels- och medicinteknikbranschen, där
han har varit verksam i över 30 år. Han har haft befattningar som medicinsk säljare
och medicinsk registreringsansvarig med ansvar för FDA samt EU-myndigheter. Senare
gick han vidare till andra kommersiella roller och ledande befattningar. Under 13 år var
Sten Scheibye VD för det danska börsnoterade bolaget Coloplast. Under hans tid på
Coloplast sexdubblades omsättningen och åttadubblades aktiekursen. Senare har Sten
Scheibye fokuserat på styrelseuppdrag där han har haft ett stort antal i såväl privata
som offentliga företag. Sten Scheibye har varit styrelseordförande i Novo Nordisk A/S
där han satt i styrelsen i 10 år tills han blev ordförande för Novo Nordisk Foundation. Sten
Scheibye har en doktorsexamen i organisk kemi från Aarhus universitet och en B.Com från
Copenhagen Business School.
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagets ledning: Ja
Oberoende i förhållande till större aktieägare: Ja
Aktieinnehav i SynAct: 132 093 aktier.
Anders Kronborg
Styrelseordförande
Sten Scheibye
Styrelseledamot
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .18
Styrelse
STYRELSE OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Född: 1959
Sten Sörensen har omfattande erfarenhet av ledarskap inom läkemedels- och
bioteknikindustrin som sträcker sig över 30 år. Sten Sörensen är för närvarande VD och
styrelseledamot för Cereno Scientific, ett bioteknikbolag i klinisk fas som han först var
styrelseledamot i 2014-2016 och tillträdde som VD för 2015 när bolaget fortfarande var i
ett tidigt projektskede. Under Sten Sörensens ledning har bolaget drivits in i en lovande
pipeline med tre läkemedelskandidater, alla potentiellt banbrytande terapier inom
sällsynta och vanliga kardiovaskulära sjukdomar med stora medicinska behov. Cereno
är noterat på NFGM med en nuvarande börsvärde om ca 1 miljard SEK. Innan Cereno har
Sten Sörensen haft ledande befattningar inom stora läkemedelsföretag, bland annat
som chef för den internationella marknadsverksamheten för 10 miljarder SEK pharma-
portföljen på Monsanto (GD Searle, Chicago, USA) och som global marknadschef
för 4 miljarder SEK-portföljen av Secondary Prevention Products, Cardiovasculars på
AstraZeneca (Göteborg, Sverige). Sten Sörensen har under sin karriär inom Monsanto och
AstraZeneca initierat två banbrytande preventiva överlevnadsstudier vid hjärtsvikt. Sten
Sörensen är styrelseordförande i SARomics Biostructure sedan 2013. Sten Sörensen har en
kandidatexamen i kemi från Lunds universitet.
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagets ledning: Nej
Oberoende i förhållande till större aktieägare: Ja
Aktieinnehav i SynAct: 17 407 aktier.
Född: 1962
Jeppe Øvlesen är en erfaren biotech-chef och har varit involverad som grundare/VD/
ordförande/styrelseledamot i en rad framgångsrika företag, inklusive Action Pharma, CLC
Bio, Cetrea, ChemoMetec, Perfusion Tech, Resother Pharma, Cercare Medical, PNN Medical,
Cereno Scientific, HG Energy group och TXP Pharma. Jeppe Øvlesen var VD för Synact
Pharma från 2015-2023 och tog bolaget till börsen på Spotlight och senare på Nasdaq
(Stockholm). Jeppe Øvlesen har en MBA från University of Hartford, USA.
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagets ledning: Nej
Oberoende i förhållande till större aktieägare: Ja
Aktieinnehav i SynAct: 346 736 aktier (indirekt). Han kontrollerar också 26,67% av
Goodwind Holding GmbH som äger 163 521 aktier.
Sten Sörensen
Styrelseledamot
Jeppe Øvlesen
Styrelseledamot
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .19
Ledande befattningshavare
STYRELSE OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Jeppe Øvlesen
Verkställande direktör
Björn Westberg
Chief Financial Officer
Thomas Boesen
Chief Operating Officer
Jeppe Øvlesen är en erfaren biotech-chef och har
varit involverad som grundare/VD/ordförande/
styrelseledamot i en rad framgångsrika företag,
inklusive Action Pharma, CLC Bio, Cetrea, ChemoMetec,
Perfusion Tech, Resother Pharma, Cercare Medical, PNN
Medical, Cereno Scientific, HG Energy group och TXP
Pharma. Jeppe Øvlesen var VD för Synact Pharma från
2015-2023 och tog bolaget till börsen på Spotlight och
senare på Nasdaq (Stockholm). Jeppe Øvlesen har en
MBA från University of Hartford, USA.
Innehav: 346 736 aktier (indirekt). Han kontrollerar också
26,67% av Goodwind Holding GmbH som äger 163 521
aktier.
Björn Westberg har mer än 27 års erfarenhet från life
science-sektorn och har tjänstgjort som finansdirektör
sedan 2001.
Innan han började på SynAct Pharma i juni 2023
var han CFO på det globala mjukvarubolaget Enea,
svenska medicinteknikbolaget Bonesupport, som
båda är noterade på Nasdaq Stockholm, samt
läkemedelsutvecklaren och tillverkaren Recipharm. Han
började sin karriär på AstraZeneca där han arbetade i
olika roller under åren 1989-2001.
Innehav: 33 560 aktier.
Thomas Boesen, tekn.dr, har mer än 20 års erfarenhet
inom bioteknik- och läkemedelsbranschen. Han har en
doktorsexamen i bioorganisk kemi från Köpenhamns
universitet, med studier vid Cambridge University, och
en masterexamen i management inom teknik med
studier vid Roskilde och Edinburghs universitet.
Bland Doktor Boesens framgångar finns bland annat
uppfinnare till 35 beviljade patent och innehavare av
flera ledande befattningar. Boesen har varit delaktig i
framgångarna hos Action Pharma och Epitherapeutics
och var medgrundare till MedChem och TXP Pharma.
Han bidrar med sin kunskap om läkemedelsutveckling
under samtliga kliniska faser, med fokus på CMC och
externa samarbeten. Innan Boesen började på SynAct
Pharma jobbade han för Novo Nordisk i fem år.
Innehav: 236 529 aktier (indirekt). Han kontrollerar också
18,67% av Goodwind Holding GmbH som äger 163 521
aktier.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .20
Ledande befattningshavare
STYRELSE OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Thomas Jonassen
Chief Scientific Officer
James Knight
Chief Business Office
Thomas Jonassen är läkare och docent i kardiovaskulär
farmakologi vid Köpenhamns universitet och
gästprofessor vid William Harvey Research Institute,
Barts och London School of Medicine. Han har gett ut
mer än 50 vetenskapliga publikationer och står som
uppfinnare till sex beviljade patent i USA och Europa.
Jonassen är medgrundare och nuvarande CSO på
SynAct Pharma AB, medgrundare av ResoTher Pharma
Aps, medgrundare och tidigare CSO på Action Pharma
A/S samt medgrundare av TXP Pharma AG. Action
Pharma sålde sin ledande läkemedelskandidat till
AbbVie för 110 miljoner USD, och TXP Pharma sålde olika
rättigheter till Questcor Pharmaceuticals för 100 miljoner
USD i milstolpebetalningar. Jonassen var med och
uppfann SynActs läkemedelskandidat AP1189..
Innehav: 2 581 130 aktier (indirekt). Han kontrollerar
också 26,67% av Goodwind Holding GmbH som äger
163 521 aktier.
James Knight har 25 års erfarenhet inom bioteknik.
Tidigare var han VP för Portfolio Strategy på Questcor
Pharmaceuticals där han var ansvarig för att leda
expansionen av Acthar Gel från två till nio lanserade
indikationer inom fem olika specialistområden, inklusive
reumatologi. Questcors framgång med att utöka
användningen av Acthar ledde till att Mallinckrodt
förvärvade bolaget för 5,6 miljarder USD.
Efter sin tid på Questcor tjänstgjorde Jim Knight tidigare
också som CBO för TXP Pharma och SVP, Head of
Corporate Development på BioTime. Före Questcor
hade han befattningar med ökande ansvar på Elan
Pharmaceuticals, Dura Pharmaceuticals och Biogen. Jim
Knight har en kandidatexamen i biologi från University of
Massachusetts i Amherst och en MBA i högteknologi från
Northeastern University i Boston.
Innehav: 77 452 aktier.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .21
KONCERNEN
Styrelsen och verkställande direktören för SynAct Pharma AB (publ),
organisationsnummer 559058-4826, avger härmed årsredovisning
och koncernredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-
31. Bolaget är registrerat i Sverige och har sitt säte i Lunds kommun,
Skåne län. Årsredovisningen är upprättad i Sveriges valuta (SEK)
och avrundas till närmaste tusental, om inte annat anges. Tal inom
parentes avser motsvarande period föregående räkenskapsår.
Nedan anges SynAct Pharma AB (publ) som ”SynAct Pharma”,
”SynAct”, alternativt ”Bolaget” om inget annat anges.
Koncernstruktur
Koncernen har under verksamhetsåret bestått av moderbolaget
SynAct Pharma AB (publ) med säte i Lund, det helägda
dotterbolaget SynAct Pharma ApS med säte och verksamhet
i Holte, Danmark och det helägda dotterbolaget TXP Pharma
AG med säte i Baar, Schweiz, vilket förvärvades 16 januari 2023.
Koncernen bedriver forskning och utveckling inom inflammatoriska
sjukdomar. Dotterbolaget SynAct Pharma ApS startade sin
verksamhet 2012. Verksamheten i SynAct Pharma AB, koncernens
moderbolag, inleddes i och med registreringen den 12 april 2016,
vilken skedde genom apportemission av aktierna i det danska
dotterbolaget SynAct Pharma ApS. Härigenom uppkom vid denna
tidpunkt ett koncernförhållande. Utöver ovanstående har SynAct
Pharma AB inga ytterligare aktieinnehav i andra bolag.
Verksamheten
SynAct är ett svenskt publikt läkemedelsbolag i klinisk fas,
som fokuserar på att behandla inflammation med hjälp av
melanokortinets biologi. Selektiv aktivering av melanokortin
systemet kan hjälpa immunsystemet att lösa överdriven eller
kronisk inflammation, så kallad resolutionsterapi (Eng. resolution
therapy). SynActs behandlingsstrategi är utformad för att selektivt
verka anti-inflammatoriskt och främja upplösning av inflammation
utan att hämma immunsystemet, så att patienterna kan uppnå
immunbalans.
Bolagets ledande läkemedelskandidat, resomelagon stimulerar
selektivt de melanokortinreceptorer som är involverade i anti
inflammatoriska och upplösningsfrämjande processer utan
att verka immunhämmande, till skillnad från de flesta anti
inflammatoriska läkemedel som dämpar kroppens immunsystem.
Bolaget bedömer att det finns fortsatt bra möjligheter inom
reumatoid artrit (“RA”). Baserat på resultat från de tidigare
studierna har Bolaget startat en ny fas 2b studie med fokus på
tidig allvarlig RA.
I samband med förvärvet av TXP Pharma AG, erhöll bolaget ett
antal olika melanokortin-agonister för förebyggande av organsvikt
inom intensivvården. Bolaget har genomfört ett antal olika pre-
kliniska projekt och planerar för klinisk utveckling under 2026.
Bolaget fortsätter med kontakter med större läkemedelsbolag för
eventuellt samarbete eller andra möjliga strukturaffärer.
Bolagets ledning består av erfarna medarbetare med detaljerad
kunskap inom läkemedelsutveckling, affärsutveckling samt
finansiering av innovativa bioteknikföretag. Bolagets styrelse består
av ledamöter med djup kunskap inom utveckling av forskning i
tidiga skeden till publika utvecklingsbolag, inklusive kompetens
inom förhandling av licens- och samarbetsavtal samt erfarenhet
från ledningsarbete i läkemedelsbolag i de flesta EU-länder och
Nordamerika.
Händelser av väsentlig betydelse
2024 var ett aktivt år avseende den kliniska utvecklingen. Bolaget
rapporterade om delresultat från fas 2 studierna EXPAND och
RESOLVE samt uppstart av en ny fas-2-studie. Övriga väsentliga
händelser under räkenskapsåret och efter rapportperioden
beskrivs närmare på sid 31.
Verksamhet inom forskning och utveckling
Fokus under året har varit att utforma och starta den nya
studien, ADVANCE; till stor del baserat på erfarenheterna och
resultaten från våra tidigare kliniska studier. Då bolaget analyserar
resultaten från den tidigare studien, BEGIN och resultaten från en
delpopulation i EXPAND, bedömer bolaget att det finns fortsatt
bra möjligheter inom reumatoid artrit. Delpopulationen i EXPAND
utgjorde 61 % av patienterna i studien och de patienterna hade
en förhöjd CRP-nivå. En förhöjd CRP-nivå är normalt en indikator
på inflammation. Bolaget har även konsulterat några av världens
främsta opinionsbildare inom inflammationsområdet, och de delar
bolaget syn på möjligheterna inom RA.
Bolaget har också drivit en studie i iMN, en form av allvarlig
proteinuri. Den pågår fortfarande men tar längre tid till följd av
svårigheter med patientrekryteringen. Bolaget har genomfört pre-
kliniska studier, med framgång, inom TXP-portföljen. Det återstår
viss pre-kliniskt arbete innan en klinisk studie kan påbörjas under
2026.
Framtidsutsikter
Bolagets övergripande målsättning är att bygga en portfölj med
kliniska utvecklingsprojekt inom resolutionsbehandling som kan ge
betydande intäkter till bolaget genom licensiering eller försäljning.
Fokus är nu att fortsätta inom reumatoid artrit där ADVANCE-
studien pågår sedan kvartal 4 2024.
Bolaget ser positivt de andra möjligheter som finns både för
resomelagon men även för TXP-portföljen. Baserat på befintliga
studiedata, tillsammans med feedback från framstående
opinionsledare inom inflammationsområdet, utvärderar
bolaget möjligheten att initiera studier med resomelagon för
influensapatienter med andningssvårigheter. Bolaget planerar
även att komplettera med de återstående pre-kliniska aktiviteter
för TXP-11 med syftet att påbörja en klinisk studie under 2026.
Bolaget planerar att ta in mer kapital för att genomföra
utvecklingsplanen. Detta kan göras via olika finansieringsalternativ.
Bolaget för även kontinuerligt samtal med större läkemedelsbolag
om framtida samarbete. Ett sådant samarbete, eller annan
strukturaffär, kan exempelvis ske i samband med samfinansiering
av en fas-2 studie eller att bolaget är klart för att starta en fas-3
studie.
Bolagsstyrningsrapport
SynAct har valt att upprätta en bolagsstyrningsrapport skild från
årsredovisningen med stöd av Årsredovisningslagen 6 kap. 8§.
Verksamhets- och branschrelaterade risker
Risker relaterade till läkemedelsutveckling och kliniska studier
SynAct är ett kliniskt fas 2-bolag med fokus på läkemedel
som stimulerar och förstärker kroppens eget immunförsvar
för att bekämpa inflammatoriska sjukdomar. Bolaget arbetar
uteslutande med forskning och produktutveckling och bolagets
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .22
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
utvecklingsportfölj består primärt av läkemedelskandidaten
resomelagon och TXP-portföljen. Resomelagon är bolagets enda
läkemedelskandidat i klinisk fas. Innan en läkemedelskandidat
kan lanseras på marknaden måste bolaget eller dess
samarbetspartners genomföra prekliniska och kliniska studier för
att dokumentera och påvisa att läkemedelskandidaten har en
betydande behandlingseffekt och en acceptabel säkerhetsprofil.
De kliniska processerna är vanligtvis omfattande, kostsamma
och tidskrävande, och utfallet är till sin natur osäkert. Det är
inte ovanligt att kliniska processer drabbas av förseningar och
kostnadsöverskridanden, vilket kan ha en negativ inverkan
på bolagets läkemedels utveckling och finansiella ställning.
Processerna är även förenade med betydande risker att
misslyckas och/eller att resultaten är sådana att fortsatt forskning
och utveckling krävs innan ett slutligt resultat kan erhållas. Positiva
resultat i tidigare genomförda prekliniska och kliniska studier
garanterar inte positiva resultat i senare utvecklingsskeden och
efterföljande kliniska studier. Vidare är prekliniska och kliniska
data ofta känslig för olika tolkningar och analyser. Det finns därför
en risk att bolagets studier inte kommer att indikera tillräcklig
säkerhet och/eller effekt för att bolagets läkemedelskandidater,
särskilt bolagets huvudsakliga läkemedelskandidat resomelagon,
ska kunna lanseras på marknaden, vilket kan leda till att framtida
intäkter fördröjs alternativt, helt eller delvis, uteblir. Det finns vidare
en risk att bolaget tvingas avbryta sina studier eller behöver
genomföra mer omfattande studier än vad som i dagsläget
bedöms vara behövligt, vilket kan fördröja utvecklingsprocessen
samt föranleda bland annat ökade kostnader, försenad
kommersialisering och i förlängningen reducerat eller uteblivet
kassaflöde. I ljuset av att resomelagon utgör bolagets enda
läkemedelskandidat i klinisk fas är bolaget särskilt exponerad för
dessa risker.
Risker relaterade till patientrekrytering
SynAct är beroende av att kunna rekrytera patienter som är
villiga att delta i bolagets kliniska studier. Omfattningen av
patientrekryteringen och antalet tillgängliga patienter har
betydande inverkan på tidsplanen för de kliniska studierna. För det
fall patientrekryteringen till SynActs kliniska studier inte kan ske i
den omfattning som krävs eller om patientrekryteringen blir mer
tidskrävande än vad Bolaget planerat kan detta leda till att bolaget
tvingas göra temporära avbrott i sin patientrekrytering, vilket i sin
tur kan leda till att dess kliniska studier försenas. Förseningar och
avbrott i bolagets studier kan leda till att SynActs utvecklingsarbete
blir mer kostsamt än vad som planerats samt att förväntade
försäljningsintäkter försenas och skjuts på framtiden, vilket skulle
kunna ha en negativ inverkan på bolagets verksamhet och
framtidsutsikter.
Risker relaterade till kommersialisering och marknadsacceptans
SynAct befinner sig i klinisk fas och hittills har ingen av bolagets
läkemedelskandidater kommersialiserats. Bolaget är således
till stor del beroende av framtida kommersialisering för att
generera intäkter. Såsom nämnts ovan kräver bolagets
ledande läkemedelskandidat, resomelagon, fortsatt forskning
och utveckling vilket är förenat med ett flertal risker som kan
försvåra eller förhindra marknadsgodkännande och eventuell
kommersialisering. Det finns vidare en risk att framtida
kommersialisering av SynActs läkemedelskandidater, inklusive
dess huvudsakliga kandidat resomelagon, blir mer kostsam
än vad SynAct räknat med, då det på förhand kan vara svårt
att uppskatta framtida kommersialiseringskostnader. Även
för det fall SynAct skulle erhålla relevanta myndighetstillstånd
för marknadsföring och försäljning av bolagets läkemedels-
kandidater finns det en risk att försäljningen, lokalt eller globalt, inte
kommer att motsvara dess förväntningar och att de kommersiella
framgångarna uteblir. Marknadsacceptansen och försäljningen
av Bolagets läkemedelskandidater kommer att vara beroende
av ett flertal faktorer, såsom exempelvis produktens egenskaper,
konkurrerande produkter, möjlighet till distribution, marknadsföring,
pris och tillgänglighet. Bolagets läkemedelskandidater kan bli
föremål för ogynnsamma prisregleringar och ersättningspolicyer,
vilket kan påverka dess verksamhet och intjäningsförmåga
negativt. Dessutom är de potentiella marknadsmöjligheterna för
bolagets nuvarande och framtida läkemedelskandidater svåra
att uppskatta och kan komma att bero på relevanta experters
förmåga att diagnostisera och identifiera patienter, såväl som
framgången för konkurrerande terapier.
SynActs affärsmodell bygger på att ingå kommersiella avtal med
ett eller flera större läkemedelsbolag för att på så vis hantera
kommersialiseringen av bolagets produkter. Givet detta skulle de
risker som nämnts ovan kunna påverka bolaget indirekt genom
potentiella framtida affärspartners förväntningar på framtida
intäkter och kostnader, vilket påverkar värdering av SynActs
läkemedelskandidat i samband med en transaktion.
Risker relaterade till partnerskap
SynActs affärsmodell är att driva projekt in i klinisk utveckling i
syfte att säkra stöd för klinisk relevans (Eng. proof-of-concept).
Bolagets ambition är att genomföra flera fas 2-studier, för
att sedan ingå kommersiella avtal med ett eller flera större
läkemedelsbolag för fortsatt utveckling och kommersialisering av
bolagets läkemedelskandidater. SynAct är därmed beroende av
nuvarande och framtida licens-, samarbets-, leverantörs- och
andra avtal med erfarna samarbetspartners för utveckling och
framgångsrik kommersialisering av bolagets nuvarande och
framtida läkemedelskandidater. För att utveckla en framgångsrik
kommersialiseringsstrategi samt identifiera och ingå avtal med
relevanta samarbetspartners kan SynAct komma att behöva
stärka sin verksamhet genom rekryteringar inom området för
kommersialisering. En sådan förstärkning av verksamheten kan
komma att medföra ökade kostnader för bolaget framöver,
främst i form av ökade administrativa kostnader till följd av
rekryteringar. Det finns ingen garanti för att bolaget kommer att
hitta lämpliga samarbetspartners eller lyckas ingå samarbeten
med sådana samarbetspartners för kommersialisering av
sina läkemedelskandidater, eller att sådana avtal kan ingås
på ekonomiskt acceptabla villkor. Det finns vidare en risk att
potentiella negativa studieresultat kan ha en negativ inverkan på
SynActs förmåga att attrahera potentiella samarbetspartners för
framtida kommersialisering av bolagets läkemedelskandidater.
Om SynAct misslyckas med att ingå partnerskap enligt ovan kan
det leda till försenad eller utebliven kommersialisering av bolagets
läkemedelskandidater samt försenade eller uteblivna licens- och
försäljningsintäkter.
Risker relaterade till samarbeten med leverantörer och tillverkare
SynAct är beroende av samarbeten med leverantörer och
tillverkare och har bland annat ingått avtal med leverantörer som
tillhandahåller tjänster och produkter för läkemedelsproduktion
samt genomförande av bolagets planerade kliniska studier.
Bolaget är därutöver, och kommer sannolikt även fortsättningsvis
vara, beroende av samarbeten med olika leverantörer och
kontraktstillverkare för tillverkning och förvaring av GMP-material
(Eng. Good Manufacturing Practice) och de substanser som krävs
för genomförande av SynActs prekliniska och kliniska studier. Det
finns en risk att nuvarande, eller framtida, leverantörer, tillverkare
och samarbetspartners väljer att avbryta sitt samarbete med
SynAct innan bolaget fått fullt utbyte av samarbetet, inte uppfyller
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .23
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
sina åtaganden, eller inte kan fortsätta samarbetet på för SynAct
fördelaktiga villkor. Det finns ingen garanti för att bolagets
leverantörer, tillverkare eller samarbetspartners till fullo uppfyller
de kvalitetskrav som SynAct eller relevanta myndigheter ställer.
Det finns vidare en risk att bolaget inte lyckas ingå samarbeten
över huvud taget eller inte lyckas ingå samarbeten på för SynAct
fördelaktiga villkor när behov finns. För det fall någon av ovan risker
skulle inträffa bedömer bolaget att det skulle kunna ha en negativ
inverkan på SynActs verksamhet i form av försenad eller utebliven
kommersialisering, extra kostnader för bolaget och eventuellt även
leda till begränsade eller uteblivna intäkter.
Risker relaterade till IT-säkerhet och IT-infrastruktur
SynAct är beroende av ett välfungerande IT-system som bolaget
eller någon av dess externa leverantörer använder för att
behandla, överföra och lagra elektronisk information i sin dagliga
verksamhet. I samband med bolagets produktutvecklingsarbete
kan bolaget komma att samla in olika typer av känslig och
konfidentiell information, inklusive personuppgifter och information
om kliniska studier. Cyberattacker ökar ständigt i sin frekvens
och intensitet och har blivit allt svårare att upptäcka. En
framgångsrik cyberattack kan resultera i stöld eller förstörelse
av immateriella tillgångar och data eller på annat sätt äventyra
bolagets konfidentiella eller proprietärinformation och störa
dess verksamhet. Fel, avbrott eller intrång i bolagets IT-säkerhet,
inklusive eventuella fel i back-up-system eller fel i hantering av
säkerheten avseende bolagets konfidentiella information kan
också skada bolagets renommé, affärsrelationer och förtroende,
vilket kan leda till förlust av affärspartners, ökad granskning från
tillsynsmyndigheter och en större risk för rättsliga åtgärder och
ekonomiskt ansvar. Även om SynAct avsätter resurser för att
skydda sina informationssystem finns det ingen garanti för att
sådana åtgärder kommer att förhindra informationssäkerhetsbrott
som skulle kunna resultera i affärsmässig, juridisk eller ekonomisk
skada, samt skada bolagets renommé, eller som skulle kunna
ha en väsentlig negativ effekt på bolagets rörelseresultat och
finansiella ställning.
Risker relaterade till konkurrens och teknologisk utveckling
Läkemedelsindustrin är en bransch präglad av hög och global
konkurrens, snabba teknologiska framsteg och omfattande
investeringsbehov. Bolagets konkurrenter kan vara såväl stora
multinationella företag som mindre forskningsbolag verksamma
inom forskning kring inflammatoriska och autoimmuna sjukdomar.
Vidare kan företag med global verksamhet som i dagsläget
arbetar med närliggande områden bestämma sig för att etablera
sig inom SynActs verksamhetsområde. Exempel på konkurrenter till
bolaget är andra läkemedelsbolag som marknadsför så kallade
”JAK-hämmare”, ett oralt läkemedel som hämmar inflammation.
Bolagets konkurrensförmåga är beroende av en rad olika
faktorer, såsom SynActs förmåga att genomföra sina strategier
på ett lönsamt sätt, anställa och bibehålla kompetent och
professionell personal samt utveckla och ingå samarbeten med
samarbetspartners. Om bolaget misslyckas med att anpassa sig
efter teknologisk utveckling eller regulatoriska förväntningar, finns
det en risk att en framtida kommersialisering av bolagets produkter
blir mindre framgångsrik eller helt uteblir. Härutöver finns en risk
att konkurrenter, inklusive de ovan beskrivna, har större finansiella
och andra resurser än SynAct och dess samarbetspartners, vilket
kan ge dem fördelar inom exempelvis forskning och utveckling,
kontakter med tillståndsmyndigheter, marknadsföring och
lansering av läkemedel. Det finns därför en risk att bolagets
konkurrenter lyckas kommersialisera produkter tidigare än SynAct
och dess samarbetspartners, eller att de utvecklar produkter som
är mer effektiva, har bättre biverkningsprofil och är mer prisvärda
än bolagets potentiella produkter. Sådana konkurrerande
produkter kan begränsa SynActs möjligheter att kommersialisera
sina läkemedelskandidater, inklusive bolagets primära
läkemedelskandidat resomelagon, och därmed att generera
intäkter i framtiden.
Risker relaterade till makroekonomiska faktorer, inklusive
pandemier
Makroekonomiska effekter, likt Covid-19-pandemin och andra
ekonomiska omvärldsfaktorer såsom den rådande situationen
i Ukraina, kan negativt påverka bolagets intjäningsförmåga,
tillväxtmöjligheter och rörelseresultat. Den generella efterfrågan
på läkemedel påverkas av olika makroekonomiska faktorer och
trender, såsom inflation, deflation, lågkonjunktur, handelshinder
och valutafluktuationer. En ekonomisk nedgång kan vidare
påverka sjukvårdsbetalare, såsom patienter, sjukhus, myndigheter
och försäkringsbolag, och av denna anledning resultera i
försämrad betalningsvilja för läkemedel. Därutöver kan osäkra
marknadsförhållanden, till exempel till följd av spridningen
och konsekvenserna pandemier, såsom Covid-19, och kriget i
Ukraina, ha en negativ inverkan på SynActs möjligheter att ingå
samarbeten med tredje parter eller leverantörer. Även om Covid-
19-pandemin inte har lika stor påverkan idag av följer SynAct
utvecklingen utvärderar lämpliga åtgärder för att minimera
potentiella förseningar som skulle kunna uppstå i bolagets
verksamhet och dess pågående kliniska studier vid en eventuell
ny pandemi. Situationen i Ukraina har vidare lett till betydande
volatilitet på de globala kreditmarknaderna och den globala
ekonomin. Det finns utifrån ovan en risk att bolagets kliniska
studier försenas eller blir dyrare än vad bolaget planerat och att
resultaten från de kliniska studierna av denna anledning fördröjs,
vilket skulle kunna ha en negativ inverkan på bolagets verksamhet
och framtidsutsikter.
Efterfrågan på läkemedelsprodukter påverkas även av den
politiska utvecklingen på relevanta marknader. Flera initiativ för att
stävja stigande läkemedelskostnader har genomförts eller håller
på att implementeras i USA och inom EU/EES, såväl som på andra
relevanta marknader, vilket kan påverka framtida försäljning för
läkemedelsföretag, inklusive SynAct. Om någon av ovan risker
skulle inträffa skulle det kunna medföra att marknadsacceptansen
och prissättningen av bolagets läkemedelskandidater påverkas
negativt vid en eventuell framtida marknadslansering, vilket
skulle kunna medföra att bolaget erhåller lägre ersättningar
vid en lyckad kommersialisering av en eller flera av bolagets
läkemedelskandidater. Detta skulle i sin tur kunna ha en negativ
inverkan på bolagets förmåga att generera intäkter i framtiden,
samt resultera i sämre ersättningsmöjligheter och lägre
ersättningsnivåer på vissa marknader.
Risker relaterade till nyckelpersoner och medarbetare
SynAct har etablerat en organisation med kvalificerade
medarbetare för att skapa bästa möjliga förutsättningar
för forskning, utveckling och kommersialisering av bolagets
läkemedelskandidater. SynActs nyckelpersoner och medarbetare
har hög kompetens och lång erfarenhet inom bolagets
verksamhetsområde och bolagets framtida tillväxt är i hög grad
beroende av företagsledningens och andra nyckelpersoners
kunskap, erfarenhet och engagemang. Bolaget kan komma
att misslyckas med att behålla dessa nyckelpersoner eller
medarbetare och att rekrytera ny kvalificerad personal i
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .24
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
framtiden, vilket skulle kunna ha en negativ inverkan på bolagets
möjligheter att kommersialisera sina läkemedelskandidater och
därmed negativt påverka bolagets lönsamhet och framtida
intjäningsförmåga.
Legala och regulatoriska risker
Risker relaterade till myndighetstillstånd och registrering
För att bolaget ska kunna genomföra kliniska studier samt
marknadsföra och/eller sälja läkemedel måste tillstånd erhållas
och registrering ske hos berörda myndigheter på respektive
marknad, exempelvis Läkemedelsverket i Sverige, den amerikanska
läkemedelsmyndigheten Food and Drug Administration (FDA) och
europeiska läkemedelsmyndigheten (EMA) inom EU. Att erhålla
erforderliga tillstånd är tids- och kostnadskrävande och till sin
natur osäkert vad gäller resultat, vilket kan fördyra, försena eller
förhindra utvecklingen av SynActs läkemedelskandidater, inklusive
bolagets huvudsakliga läkemedelskandidat resomelagon. För det
fall SynAct, direkt eller via eventuella framtida samarbetspartners,
inte lyckas erhålla nödvändiga tillstånd och registreringar från
myndigheter kan bolaget komma att påverkas negativt i form av
att de kliniska studierna försenas eller i värsta fall inte kan initieras.
Även synpunkter på SynActs föreslagna upplägg på kommande
kliniska studier kan leda till förseningar och/eller ökade kostnader
för bolaget, och SynAct skulle kunna behöva genomföra ytterligare
kliniska prövningar, tillhandahålla ytterligare data och information
och uppfylla ytterligare standarder för myndighetsgodkännande
vilket kan vara kostsamt och tidskrävande. Vidare kan gällande
regler och tolkningar av dessa komma att ändras, vilket kan
komma att påverka bolagets förutsättningar för att uppfylla
myndighetskrav i framtiden. Därutöver kan tillstånd och
registreringar återkallas efter att SynAct eller dess samarbets-
partners erhållit dessa. För de fall bolaget enskilt, eller via
samarbetspartners, inte lyckas erhålla relevanta tillstånd eller
registreringar, eller om tillstånd eller registreringar återkallas, kan
det resultera i ökade kostnader, förseningar i utvecklingsarbetet, att
SynActs förmåga att generera intäkter helt eller delvis uteblir, eller
att bolaget tvingas lägga ner hela eller delar av sin verksamhet,
samt leda till att bolagets marknadsposition försämras i
förhållande till dess konkurrenter.
Även efter marknadsgodkännande, om det erhålls, kommer
bolaget och dess samarbetspartners vara skyldiga att uppfylla
myndighetskrav, däribland regulatoriska granskningar och tillsyn
över marknadsföring och säkerhetsrapportering eller policyer.
Därtill kommer SynAct och dess samarbetspartners vara skyldiga
att följa regler för tillverkning av läkemedel, inklusive regler
för testning, kvalitetskontroll och dokumentation av bolagets
produkter. Produktionsanläggningar måste godkännas vid
myndighetsinspektion och kommer återkommande att vara
föremål för sådana inspektioner av myndigheter, vilket kan leda till
anmärkningar och nya krav på produktionen. Vidare är ett erhållet
myndighetsgodkännande av bolagets läkemedelskandidater i en
jurisdiktion inte någon garanti för ett myndighetsgodkännande
i någon annan jurisdiktion. För det fall SynAct och dess
samarbetspartners, inklusive externa tillverkare, inte följer relevanta
myndighets krav eller de specifika indikationer och villkor för vilka
myndighetsgodkännande har beviljats, kan bolaget bli föremål
för böter, återkallande av produkter, återkallande av regulatoriska
tillstånd eller godkännanden, andra operativa begränsningar eller
straffrättsliga påföljder.
Risker relaterade till patent och andra immateriella rättigheter
SynAct är beroende av sin förmåga att skydda sina
läkemedelskandidater och innovationer, särskilt dess primära
läkemedelskandidat resomelagon, genom immateriella
rättigheter, såsom patent, samt genom andra former av skydd
såsom dataexklusivitet, vilket begränsar användning av data
från kliniska studier och ger den som genomför studien tillfälliga
exklusiva rättigheter till att använda sådan data för att ansöka
om marknadsgodkännande. Bevakning och upprätthållande
av immateriella rättigheter är tids- och kostnadskrävande
och koncernen bedömer att dessa kostnader kan komma att
öka framöver om SynAct utvecklar sin portfölj av immateriella
rättigheter, exempelvis genom ytterligare patent eller
patentansökningar. Bolagets patentportfölj för resomelagon består
av totalt nio patentfamiljer, för ytterligare information, se avsnitt
”Patent”.
Patent och andra immateriella rättigheter har en begränsad
livslängd och det finns en risk att beviljade patent inte ger
ett fullgott kommersiellt skydd, då invändningar eller andra
ogiltighetsanspråk mot beviljade patent kan göras efter
patentets beviljande. Om SynAct skulle tvingas försvara
sina patenträttigheter mot en konkurrent, eller får ett patent
ogiltigförklarat, kan detta medföra omfattande kostnader för
koncernen. Dessutom kan kostnaderna för en tvist, även vid ett för
SynAct fördelaktigt utfall, bli betydande. Det finns även en risk att
omfattningen av ett godkänt patent inte är tillräckligt för att skydda
mot att andra aktörer utvecklar liknande läkemedelskandidater.
Det finns vidare en risk att bolagets pågående eller framtida
patentansökningar drar ut på tiden eller inte blir beviljade, eller
att SynAct inte lyckas registrera och fullfölja alla nödvändiga
patentansökningar till en rimlig kostnad.
Det kan även visa sig att andra aktörer har ansökt om patent
avseende läkemedelskandidater som omfattas av SynActs
patentansökningar utan bolagets kännedom, inklusive i
förhållande till resomelagon som utgör koncernens enda
läkemedelskandidat i klinisk fas. Det finns därför en risk att
SynAct kan komma att göra, eller påstås göra, intrång i patent
innehavda av tredje part. Ett eventuellt intrång i tredje parts
patent kan komma att begränsa möjligheterna för bolaget
eller dess eventuella samarbetspartners att använda SynActs
läkemedelskandidater såsom planerat. Därmed kan bolagets
patentansökningar komma att ha lägre prioritet i förhållande till
andra patentansökningar eller begränsa möjligheten för SynAct
att kommersialisera läkemedelskandidater och erhålla nödvändigt
patentskydd, vilket i hög grad skulle påverka SynActs möjligheter
att vidareutveckla sina läkemedelskandidater. Vidare finns det en
risk att någon av koncernens nuvarande eller tidigare anställda,
konsulter eller samarbetspartners gör anspråk på äganderätten
till uppfinningar som har utvecklats av någon av dessa personer
då de betraktar den immateriella egendomen som sin egen. Om
ovan risker skulle materialiseras skulle det försvåra eller förhindra
fortsatt utveckling och framgångsrik kommersialisering av SynActs
läkemedelskandidater, och slutligen bolagets möjligheter att
generera licens- och försäljningsintäkter i framtiden.
Risker relaterade till produktansvar, biverkningar och
försäkringsskydd
Då SynAct är verksamt inom läkemedelsbranschen är bolaget
exponerat för olika ansvarsrisker såsom risken för potentiella
produktansvarskrav som kan uppstå i samband med tillverkning
av läkemedel, kliniska studier eller marknads föring och försäljning
av läkemedel för det fall SynActs läkemedelskandidater
kommersialiseras. Till exempel kan patienter som deltar i
bolagets pågående och eventuella framtida kliniska studier,
eller personer som på annat sätt kommer i kontakt med SynActs
läkemedelskandidater, drabbas av biverkningar eller andra
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .25
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
relaterade skador på grund av oönskade effekter hos bolagets
läkemedelskandidater. Även om kliniska studier skulle utföras av
en samarbetspartner finns det risk för att bolaget kan komma
att hållas ansvarigt för eventuella tillbud. Potentiella biverkningar
eller produktansvarskrav kan försena eller stoppa SynActs
utvecklingsarbete samt begränsa eller förhindra den kommersiella
användningen av koncernens läkemedelskandidater och därmed
leda till ökade kostnader, vilket skulle kunna ha en negativ inverkan
på SynActs möjligheter att generera lönsamhet.
Det finns vidare en risk att bolaget kan komma att bli stämt av
patienter som drabbas av biverkningar, dels av försökspersoner
och patienter inom ramen för SynActs kliniska studier, dels från
andra personer som i framtiden kan komma att använda bolagets
läkemedel, varvid SynAct kan komma att bli skadeståndsskyldigt.
Eventuella anspråk mot bolaget kan även ha en negativ
inverkan på bolagets anseende och affärsrelationer. SynActs
försäkringsskydd kan visa sig vara otillräckligt för att täcka
eventuella kostnader som kan uppstå till följd av biverkningar
eller andra produktansvarskrav, exempelvis om ett krav ligger
utanför försäkringsskyddet eller om skadeståndskravet överstiger
försäkringsbeloppet. Därtill täcker denna typ av försäkringar
normalt inte renomméskador som kan uppkomma oavsett
utgången av ett eventuellt ansvarskrav. Det finns därför en risk
att bolagets försäkringsskydd inte till fullo kan täcka eventuella
framtida rättsliga krav som riktas mot SynAct, vilket kan medföra
betydande kostnader och ha en negativ inverkan på SynAct och
dess verksamhet, såväl anseendemässigt som finansiellt.
Risker relaterade till regulatorisk regelefterlevnad
I egenskap av läkemedelsbolag är SynAct i stor utsträckning
föremål för regelefterlevnad avseende olika lagar och
förordningar. Den regulatoriska miljön innefattar bland annat
lagar och förordningar som reglerar kliniska studier, säkerheten
och effektiviteten för läkemedelskandidater samt miljörättsliga
lagar som reglerar användning, lagring och avyttrande av
skadliga kemikalier och liknande material samt specificerade
avfallsprodukter. Det finns en risk att SynAct misslyckas med att
efterleva lagar och bestämmelser på grund av att dess tolkning
av regelverken är felaktig eller att bolaget inte har haft möjlighet
att anpassa sin verksamhet till nya lagar och regler. Kostnaden
för regelefterlevnad kan bli betydande och SynAct kan sakna
de resurser som krävs för regelefterlevnad. Om SynAct inte följer
eller bryter mot tillämpliga lagar och förordningar eller om dess
tolkning av tillämpliga lagar och förordningar är felaktig, kan det
leda till sanktioner eller påföljder från relevanta myndigheter,
uteslutning från statligt finansierade sjukvårdsprogram, ytterligare
rapporteringskrav eller skada på SynActs renommé. Dessutom
kan lokala regler, förordningar och administrativa bestämmelser
skilja sig avsevärt från jurisdiktion till jurisdiktion och åtgärder
som har vidtagits för att följa lagar i en jurisdiktion kan vara
otillräckliga när det gäller regelefterlevnad i en annan jurisdiktion.
Därtill är de lagar, förordningar och administrativa bestämmelser
som bolaget har att efterleva även föremål för förändringar
över tid, och SynAct är därmed exponerat för risker som uppstår
på grund av den regulatoriska osäkerheten och den snabbt
föränderliga och växande regulatoriska miljön, inklusive risken att
de grundläggande förutsättningarna för koncernens verksamhet
och affärserbjudande kan förändras eller att möjligheterna till
marknadstillträde påverkas negativt.
Risker relaterade till behandling av personuppgifter
Inom ramen för bolagets verksamhet samlar SynAct in
och behandlar personuppgifter hänförliga exempelvis till
patienter som deltar i bolagets kliniska studier och SynActs
anställda. SynAct omfattas därmed av Europarlamentets och
rådets förordning (EU) 2016/679 (”GDPR”). De personuppgifter
bolaget besitter kan även omfatta uppgifter om hälsa, vilket
bland annat medför ett krav på att SynAct ska ha ett utsett
dataskyddsombud. Dataskyddsombudet ska bland annat ge
råd och stöd åt organisationen avseende behandlingen av
personuppgifter, bidra med råd vid genomförande av så kallade
konsekvensbedömningar avseende dataskydd samt övervaka
bolagets efterlevnad av GDPR. SynAct har vidtagit åtgärder för att
säkerställa en säker personuppgiftshantering och förväntar sig
även fortsättningsvis avsätta resurser för efterlevnad av GDPR samt
för att utvärdera behovet av ytterligare regelefterlevnadsåtgärder.
Sådana åtgärder kan visa sig både kostsamma och tidskrävande
för bolaget, vilket kan få en negativ inverkan på SynActs resultat.
Det finns en risk att bolaget för närvarande, eller i framtiden, inte
kommer att uppfylla de krav som GDPR medför. Härutöver finns det
en risk att IT- och systemavbrott eller intrång kan leda till läckage
av personuppgifter och annan känslig information. Felaktig eller
otillräcklig personuppgiftsbehandling, brister i bolagets skyldigheter
gentemot de vars personuppgifter behandlas samt andra
överträdelser enligt GDPR kan medföra sanktioner i form av böter
uppgående till det högre av 20 MEUR eller 4 procent av Koncernens
årliga omsättning, vilket kan medföra betydande kostnader och
ha en väsentlig negativ inverkan på bolaget och dess verksamhet,
såväl anseendemässigt som finansiellt.
Risker relaterade till know-how, affärshemligheter och sekretess
SynAct är beroende av affärshemligheter och know-how
som utvecklas i verksamheten, vilka inte på samma sätt som
patent och andra immateriella rättigheter kan skyddas genom
registrering. Detta rör exempelvis information om innovationer
som ännu inte patentsökts samt kunskap om koncept, metoder
och processer. SynAct använder sig av sekretessavtal med
anställda, konsulter, rådgivare och samarbetspartners för
att skydda företagshemligheter och know-how, men dessa
överenskommelser kan visa sig otillräckliga för att förhindra att
företagshemligheter och know-how avslöjas och sprids utan
bolagets kontroll, vilket medför en risk att konkurrenter kan ta
del av och utnyttja företagshemligheter och know-how som
har utvecklats av bolaget. Sådan okontrollerad spridning av
konfidentiell information kan negativt påverka utvecklingen av
SynActs läkemedelskandidater om informationen exempelvis
skulle användas för att utveckla potentiellt konkurrerande
läkemedelsprodukter eller för annan kommersiell användning utan
att bolaget kompenseras för eller på annat sätt får del av detta.
Det kan även innebära att det blir mindre attraktivt för SynAct att
utveckla och kommersialisera sina läkemedelskandidater vilket kan
innebära att bolagets framtida intjäningsförmåga begränsas.
Finansiella risker
Risker relaterade till framtida kapitalbehov
Forskning och utveckling av läkemedel är en kapitalintensiv
verksamhet. De forskningsprojekt som SynAct bedriver kombinerat
med att bolaget inte genererar, och inte heller har genererat,
några försäljningsintäkter, medför betydande kostnader och
det finns en risk att bolagets forskningsprojekt kan komma
att bli mer tids- och kostnadskrävande än planerat. Som
framgår ovan i detta avsnitt är den fortsatta utvecklingen
av SynActs läkemedelskandidater och förutsättningarna för
marknadslansering förenade med risker och stor osäkerhet som
kan leda till att kommersialisering försenas eller helt uteblir. Det
kan därför ta lång tid innan bolagets läkemedelskandidater
kommersialiseras och löpande kassaflöde kan genereras
från koncernens rörelse. Eventuella förseningar i SynActs
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .26
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
forskningsprojekt kan komma att innebära att positivt kassaflöde
genereras senare än planerat. Bolaget kan därför, beroende på
när ett positivt kassaflöde kan uppnås, även i framtiden behöva
anskaffa ytterligare kapital. Det finns en risk att bolaget inte kan
anskaffa eventuellt kapital när behov uppstår eller att det inte
kan anskaffas på för SynAct fördelaktiga villkor, vilket kan påverka
bolagets verksamhet och finansiella ställning väsentligt negativt.
Om SynAct inte kan erhålla tillräcklig finansiering kan bolaget
bli tvunget att stoppa planerade forskningsprojekt, genomföra
omstruktureringar av hela eller delar av verksamheten, eller
tvingas bedriva verksamheten i lägre takt än planerat, vilket kan
leda till försenad eller utebliven kommersialisering av bolagets
läkemedelskandidater, inklusive dess huvudsakliga kandidat
resomelagon, samt försenade eller uteblivna licens- och
försäljningsintäkter.
Skatterelaterade risker
SynAct har sitt säte i Sverige, men en stor del av koncernens
operationella verksamhet bedrivs genom det danska
dotterbolaget SynAct Pharma ApS. De skatteöverväganden
som bolaget gör är baserade på tolkningar av gällande
skattelagstiftning, skatteavtal och andra skatteregler samt krav
från relevanta skattemyndigheter i Sverige och Danmark samt
andra länder där SynAct bedriver verksamhet. Det finns en risk
att bolagets förståelse för, eller tolkning av, nämnda lagar och
bestämmelser inte är korrekt i samtliga avseenden. Därutöver
kan skattemyndigheter i relevanta länder göra bedömningar
och fatta beslut som skiljer sig från bolagets förståelse för,
eller tolkning av, nämnda lagar och bestämmelser. Särskilt vid
koncerninterna transaktioner och internprissättning (Eng. transfer
pricing) som involverar flera länder kan skattemyndigheter i ett
land inta en position som skiljer sig från den position SynAct eller
skattemyndigheter i andra länder intagit gällande tolkning av
lagar, avtal eller andra bestämmelser.
För det fall bolagets skattesituation skulle förändras på grund
av beslut från relevanta skattemyndigheter eller på grund av
förändringar i lagar, avtal eller andra bestämmelser, eventuellt
med retroaktiv verkan, kan det ha en väsentlig negativ inverkan på
koncernens rörelseresultat. Att bestrida ett sådant beslut kan vara
kostsamt och utdraget och om SynAct misslyckas med att bestrida
ett sådant beslut kan det leda till en ökad skattekostnad, inklusive
avgifter och räntekostnader.
Det kan inte kan uteslutas att SynActs konsulter riskerar att anses
som anställda i koncernen och därmed omfattas av tillämplig
arbetsrättslig lagstiftning, inklusive men inte begränsat till rätt
till semesterersättning, uppsägningstid, sjuklön, pension och
föräldraledighet. Vidare kan de relevanta konsulterna vara
skyddade av utländsk arbetsrättslig lagstiftning trots att lagvalet
i konsultavtalen anger svensk eller dansk rätt. En arbetsgivare är
dessutom skyldig att hålla inne inkomstskatt och att inte innehålla
inkomstskatt kan leda till böter och/eller en skyldighet att betala
den inkomstskatt som är utestående, vilket kan leda till ökade
kostnader för koncernen. Det finns även en risk att SynAct blir
föremål för krav från skattemyndigheter om konsultförhållandena
skulle komma att klassas som anställningsförhållanden enligt
tillämplig lagstiftning. Ovannämnda risk i förhållande till konsulter
kan även gälla i förhållande till avslutade konsultförhållanden,
såsom bolagets historiska konsultavtal med VD, CSO och COO,
som tidigare utförde sina uppdrag på konsultbasis.
Risker relaterade till valutakursförändringar
SynAct har sitt säte i Sverige och redovisningsvalutan för
koncernens räkenskaper är SEK, vilket innebär att transaktioner
i utländsk valuta omräknas till SEK. En stor del av bolagets
verksamhet bedrivs genom det rörelsedrivande dotterbolaget
SynAct Pharma ApS, vars redovisningsvaluta är DKK. Valuta-
flöden i samband med köp och försäljning av varor och tjänster
i andra valutor än SEK ger upphov till en så kallad transaktions-
exponering. Bolaget är i många fall beroende av internationella
under leverantörer för att utföra studier och produktion av material.
Bolaget är därför exponerat för valutarisk genom de inköp av
tjänster och insatsmaterial för forskning och utveckling som görs
i olika valutor. SynActs inköp görs till övervägande del i valutorna
SEK, DKK och EUR. Valutakursförändringar kan därför komma att
påverka koncernens kassaflöde, resultaträkning och balansräkning
negativt.
Finansiell utveckling
Omsättning
Nettoomsättningen för 2024, uppgick till 0 TSEK (0). Bolaget
förväntas inte generera några intäkter förrän tidigast efter
avslut av det planerade fas 2-programmet avseende
läkemedelskandidaten resomelagon, eller tidigast 2026.
Forsknings- och utvecklingskostnader (FoU)
Totala kostnader för FoU uppgick till 49 312 (105 055) TSEK. Företaget
aktiverar inga utgifter för utvecklingsprojektet resomelagon
eftersom man inte anser att aktiviteterna och projektet möter
kraven för kapitalisering i IAS 38 – Immateriella tillgångar.
För ytterligare information hänvisas till not 2 till de finansiella
rapporterna.
Administrationskostnader
Administrationskostnader uppgick under 2024 till 40 492 (44 826)
TSEK. Samtliga kostnader relaterade till optionsprogrammen
ingår som en del av administrationskostnaderna, se not 10 -
Aktierelaterade ersättningar.
Övriga rörelseintäkter/kostnader
Föregående år inkluderade en nedskrivning av goodwill om 74 558
TSEK relaterad till TXP-förvärvet.
Finansnetto
Finansnetto var 842 (220) TSEK och påverkas främst av
växelkursförändringar.
Skatt på periodens resultat
Koncernens skatt blev 8 424 (8 466) TSEK. Enligt dansk skatterätt
(skattekreditordningen) är dotterbolaget SynAct Pharma ApS
berättigat att erhålla en skatteintäkt för en del av de utgifter som
kategoriseras som FoU upp till ett tak på 25 MDKK, vilket med en
bolagsskatt på 22% ger en maximal intäkt på 5,5 MDKK. Se not 13 till
de finansiella rapporterna för ytterligare information.
Periodens resultat
Koncernens resultat för 2024 uppgick till 82 401 (215 810) TSEK.
Likviditet, balansräkning och fortsatt drift
Koncernens likvida medel per den 31 december 2024 uppgick till
61 209 (62 395) TSEK. Fordran på de danska skattemyndigheterna
som följer av den så kallade “Skattekreditordningen” (se Skatt
på periodens resultat ovan samt not 13 för mer information)
uppgick till 8 469 (8 188) TSEK. Bolagets tillgodohavande under
”Skattekreditordningen” avseende 2024 beräknas utbetalas i
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .27
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
november 2025.
Förutbetalda kostnader uppgick till 18 366 (258) TSEK. Ökningen sedan jämförelseperioden beror
främst på de initiala betalningarna till den CRO som hanterar den pågående kliniska studien
ADVANCE där dessa kostnadsförs under året.
Kassaflödet uppgick till -1 792 (-45 823) TSEK. I finansieringsverksamheten avser 88,0 MSEK
emissionsbeloppen från de under året genomförda riktade emissionerna som slutfördes i
april respektive december. Motsvarande likvid från den riktade emissionen på 54,7 MSEK som
genomfördes i oktober 2023.
Styrelsen har fastställt att dess nuvarande likvida medel är otillräckliga för dess likviditetsbehov
under de kommande 12 månaderna (från påskrift av årsredovisningen den 10 april 2025). Styrelsen
följer därför situationen och utvärderar olika ekonomiska alternativ inklusive timing och storlek på
kapitalanskaffning som kan vara till fördel för företaget. Styrelsen har en positiv syn på att kunna
genomföra en för bolaget fördelaktig kapitalanskaffning.
Moms
SynAct Pharma har tidigare nekats avdrag för ingående moms avseende åren 2018 och tidigare.
Bolaget har bestridit detta varför man överklagat till Förvaltningsrätten i Malmö. Under processen i
Förvaltningsrätten gick Bolaget med på att inbetala en del av tvistebeloppet, ungefär 2 MSEK, och
bokförde resterande belopp som en skuld i balansräkningen, ca 1,6 MSEK.
I december 2021 meddelade Förvaltningsrätten dom i Bolagets favör i målet, varvid avdrag
medgavs. Skatteverket överklagade Förvaltningsrättens dom till Kammarrätten som den 6
september 2022 avslog överklagandet.
Den 3 november 2022 överklagade Skatteverket Kammarrättens dom och ansökte om
prövningstillstånd i Högsta förvaltningsdomstolen (HFD). Den 18 april 2023 meddelade HFD
prövningstillstånd till Skatteverket, vilket innebär att målet prövas av domstolen. Den 28 maj
2024 meddelade HFD att domstolen bifaller Skatteverkets överklagande samt upphäver
förvaltningsrättens och kammarrättens domar och ärendet är därmed stängt.
Personal och ersättning till ledande befattningshavare
Vid årets slut uppgick antalet anställda till 6 (5). 3 (2) medarbetare var anställda inom forskning
och utveckling och 3 (3) inom administration. Det har under året funnits konsultavtal på
marknadsmässiga villkor mellan Bolaget och ledande befattningshavare. Se vidare not 9 till de
finansiella rapporterna.
SynAct Pharma ska erbjuda marknadsmässiga ersättningsnivåer och anställningsvillkor
som möjliggör förmågan att kunna rekrytera och bibehålla ledande befattningshavare och
nyckelkompetens.
Incitamentsprogram
Under 2024 har SynAct haft ett av styrelsen godkänt bonus program som täcker samtliga
FLERÅRSJÄMFÖRELSE
Utveckling av verksamhet, ställning och resultat
Flerårsöversikt koncernen
(TSEK) 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning - - - - -
Rörelseresultat -89 980 -224 496 -105 705 -76 699 -31 285
Resultat efter finansiella poster -90 825 -224 276 -107 065 -76 809 -31 304
Årets resultat -82 401 -215 810 -99 205 -69 304 -26 551
Balansomslutning (TSEK) 270 520 228 019 142 597 38 369 21 593
Soliditet (%) 79% 77% 89% 54% 73%
Resultat per aktie (SEK) -2,08 -6,64 -3,60 -2,68 -1,23
Forsknings och utvecklingskostnader/rörelse-
kostnader, %
55% 47% 66% 79% 73%
Flerårsöversikt moderbolaget
(TSEK) 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 6 969 8 262 5 144 1 637 1 697
Resultat efter finansiella poster -90 623 -149 529 -130 970 -60 966 -72 267
Balansomslutning 257 757 230 768 119 225 45 334 31 068
Soliditet (%) 94% 93% 93% 89% 87%
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .28
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
eller flera större läkemedelsbolag. För mer information om SynActs
affärsstrategi hänvisas till SynActs senaste årsredovisning.
En framgångsrik implementering av SynActs affärsstrategi och
tillvaratagandet av SynActs långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, förutsätter att Bolaget kan rekrytera och behålla
ledande befattningshavare med god kompetens och kapacitet
att nå uppställda mål. För detta krävs att SynAct kan erbjuda
marknads- och konkurrensmässig ersättning vilka dessa riktlinjer
möjliggör.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknads- och konkurrensmässig och ska
bestå av följande komponenter: fast lön, rörlig kontant ersättning,
pensionsförmåner och andra förmåner. Ersättningens nivå
för varje enskild ledande befattningshavare ska vara baserad
på faktorer såsom arbetsuppgifter, kompetens, erfarenhet,
befattning och prestation. Bolagsstämman kan därutöver – och
oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och
aktiekursrelaterade ersättningar.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler
än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och andra förmåner,
vederbörliga anpassningar ske för att följa sådana tvingande
regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande
ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Fast lön
VD och andra ledande befattningshavare ska erbjudas en fast
årlig kontant lön. Den fasta lönen ska fastställas med hänsyn tagen
till den ledande befattningshavarens kompetens, ansvarsområde
och prestation. Omprövning av den fasta lönen bör ske årligen.
För ledande befattningshavare som utför sitt uppdrag på
konsultbasis ska konsultarvode utgå i enlighet med överenskomna
faktureringsprinciper.
Rörlig kontant ersättning
Förutom fast lön kan VD och andra ledande befattningshavare,
enligt separat överenskommelse, erhålla rörlig kontant ersättning.
Rörlig kontant ersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska
syfta till att främja SynActs affärsstrategi och långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontant ersättning
ska kunna mätas under en period om ett eller flera år. Den årliga
rörliga kontantersättningen får som högst utgöra 50 procent av
den fasta årliga lönen för VD och högst 50 procent av den fasta
årliga lönen för övriga ledande befattningshavare. Den rörliga
kontantersättningen ska inte vara pensionsgrundande, i den mån
inte annat följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till ett eller
flera förutbestämda och mätbara kriterier som kan vara
finansiella, såsom milstolpe-ersättningar, omsättningsmål och
budgetuppfyllelse eller icke-finansiella, såsom uppnående av
kliniska milstolpar. Genom att målen på ett tydligt och mätbart sätt
kopplar de ledande befattningshavarnas ersättning till SynActs
finansiella och operativa utveckling främjar de genomförandet av
Bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterierna för utbetalning av
rörlig kontant ersättning har avslutats ska det bedömas respektive
fastställas i vilken utsträckning som kriterierna har uppfyllts.
Ersättningsutskottet ansvarar för sådan bedömning. Uppfyllande
av finansiella kriterier ska fastställas baserat på den av Bolaget
senast offentliggjorda finansiella informationen. Styrelsen ska ha
möjlighet att helt eller delvis återkräva rörlig kontant ersättning
som utbetalats på grundval av uppgifter som senare visat sig vara
felaktiga.
Ytterligare rörlig kontant ersättning kan utgå vid extraordinära
omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang
endast görs på individnivå antingen i syfte att rekrytera eller
behålla befattningshavare, eller som ersättning för extraordinära
arbetsinsatser utöver personens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan
ersättning får inte överstiga ett belopp motsvarande 50 procent
av den fasta årliga lönen samt inte utges mer än en gång per år
per individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av styrelsen efter
beredning av ersättningsutskottet.
Pensionsförmåner
Pensionsförmåner, inklusive sjukförsäkring, ska vara premie-
anställda. Bonusmålen, som var gemensamma för all personal,
har varit tydligt definierade milstolpar inom bolagets forskning och
utveckling samt övriga viktiga projekt. Måluppfyllnad har granskats
av ersättningsutskottet och fastställts av styrelsen. Inga andra
incitamentsprogram påverkade verksamhetsåret.
Vid bolagsstämman i maj 2024 antogs två personaloptions-
program, ett för styrelsen och ett för management och övriga
anställda. Båda programmen beskrivs närmare i not 10 i de
finansiella rapporterna.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Vid årsstämman 2021 antogs följande riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen har inte föreslagit någon
ändring av riktlinjerna inför årsstämman 2025.
Vem riktlinjerna omfattar och riktlinjernas tillämplighet
Dessa riktlinjer omfattar de personer som ingår i SynAct Pharma
AB:s (”SynAct” eller ”Bolaget”) koncernledning (inklusive VD).
Riktlinjerna omfattar även eventuell ersättning till styrelseledamöter
för arbete utöver styrelsearvode.
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och
förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter
det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2021. För ledande
befattningshavare som utför sitt uppdrag på konsultbasis ska
riktlinjerna tillämpas i tillämpliga delar. Riktlinjerna omfattar
inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman, såsom
exempelvis arvode till styrelseledamöter samt aktierelaterade
incitamentsprogram.
Riktlinjernas främjande av Bolagets affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet
SynAct är ett kliniskt fas 2-bolag som bedriver forskning och
utveckling inom inflammatoriska sjukdomar. Bolaget har en
plattformsteknologi baserad på en ny klass läkemedels kandidater
som riktar sig mot akuta försämringar i kroniska inflammatoriska
sjukdomar med det primära syftet att stimulera naturliga
läkningsmekanismer. SynActs affärsstrategi innefattar i korthet att
driva projekt in i klinisk utveckling i syfte att säkra proof-of-concept,
d.v.s. stöd för klinisk relevans. Bolagets ambition är att genomföra
flera fas 2-studier, för att sedan teckna kommersiella avtal med ett
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .29
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
bestämda, i den mån befattningshavaren inte omfattas av
förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtals-
bestämmelser. Premierna för premiebestämd pension, inklusive
sjukförsäkring, får uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga
lönen.
Andra förmåner
Andra förmåner får innefatta bland annat livförsäkring,
sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Premier och andra kostnader i
anledning av sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 15
procent av den fasta årliga lönen.
Upphörande av anställning och avgångsvederlag
Vid uppsägning från SynActs sida får uppsägningstiden vara högst
tolv månader. Avgångsvederlag, utöver lön och andra ersättningar
under uppsägningstid, får inte överstiga ett belopp motsvarande
tolv gånger den kontanta månadslönen. Vid uppsägning från den
ledande befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara
högst sex månader.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrens-
begränsning utgå för att kompensera för eventuellt inkomstbortfall.
Sådan ersättning ska endast utgå i den utsträckning som den
tidigare ledande befattningshavaren saknar rätt till avgångs-
vederlag. Ersättningen ska baseras på den fasta lönen vid
tidpunkten för uppsägningen och ska uppgå till högst 60 procent
av den fasta lönen vid tidpunkten för uppsägningen, om inte annat
följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser, och utgå under
den tid som åtagande om konkurrensbegränsning gäller, vilket ska
vara högst tolv månader efter anställningens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättnings riktlinjer
har lön och anställningsvillkor för SynActs anställda beaktats
genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens
komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid
har utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen
av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av
dessa.
Konsultarvode till styrelseledamöter
I den mån styrelseledamot utför arbete för Bolagets räkning, utöver
styrelsearbetet, ska ett marknadsmässigt konsultarvode för sådant
arbete kunna utgå till styrelseledamot eller till av styrelseledamot
kontrollerat bolag, under förutsättning att tjänsterna bidrar till
implementeringen av SynActs affärsstrategi och tillvaratagandet
av SynActs långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Berednings- och beslutsprocess
I ersättningsutskottets uppgifter ingår bland annat att bereda
styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya
riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för
beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya
riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska
även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar till
bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i Bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter
ska vara oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen.
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade
frågor närvarar inte VD eller andra personer i bolagsledningen, i
den mån de berörs av frågorna.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett
avsteg är nödvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa
Bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i
ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i
ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Riktlinjerna ovan antogs av årsstämman 2021 och gäller i fyra år,
förutsatt att styrelsen inte föreslår en ändring. Styrelsen har inte för
avsikt att ändra i riktlinjerna inför årsstämman 2025.
MODERBOLAGET
Intäkter, resultat och finansiell ställning
Moderbolaget SynAct Pharma AB (publ) äger och förvaltar aktierna
i SynAct Pharma ApS och TXP Pharma AG. SynAct Pharma AB
registrerades den 12 april 2016 i samband med förberedelserna för
den initiala börsintroduktionen.
Under 2024 debiterades management fees inom koncernen.
I moderbolaget har 6 969 (8 262) TSEK redovisats som netto-
omsättning och 3 969 (4 846) TSEK som administrativa kostnader.
Moderbolagets rörelsekostnader uppgår till 29 328 (31 280) TSEK.
Under året har icke-villkorade aktieägartillskott lämnats till SynAct
Pharma ApS med 61 377 (71 992) TSEK. Årets resultat uppgick till 90
623 (149 529) TSEK.
Kassa och bank uppgick vid utgången av året till 46 752 (44 133)
TSEK och eget kapital har ökat till 241 360 (214 072) TSEK.
Finansiella risker
Moderbolagets finansiella risker sammanfaller i allt väsentligt med
koncernens.
Aktien
Per den 31 december 2024 uppgick det totala antalet utestående
aktier till 46 487 467 (35 570 980). Samtliga aktier är stamaktier och
har lika rätt till bolagets vinst, och varje aktie berättigar till en röst
på årsstämman. Vid årsstämman får varje röstberättigad rösta för
det fulla antalet ägda eller företrädda aktier utan begränsning i
röstetalet. Kvotvärdet på aktierna är 0,125 kronor per aktie.
Antalet aktier ska enligt bolagsordningen vara lägst 30 000 000
och högst 120 000 000.
Aktien handlas sedan den 12 juli 2022 på Nasdaq Stockholm
under tickern SYNACT. Sedan börsintroduktionen 2016 och fram
till noteringen på Nasdaq var aktien noterad på Spotlight Stock
Market.
Ägarförhållanden den 31 december 2024
De tio största ägarna vid utgångend av året var: NBCD A/S 11,4 %,
Avanza pension 9,8 %, Bioinvest ApS 5,6 %, Thomas Ringberg 5,5 %,
Nordnet Pensionsförsäkring 4,0 %, Thomas von Koch 2,4 %, Oliver
Aleksov 1,9 %, Kenneth Bjerg-Nielsen 1,6 %, Torbjørn Bjerke 1,6 % och
OR Invest A/S 1,0 %.
Egna aktier
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .30
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
SynAct Pharma AB äger inga egna aktier.
Bemyndigande
På årsstämman i maj 2024 bemyndigades styrelsen att fram
till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan
avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och med eller
utan villkor om apport, kvittning eller andra villkor, besluta om
nyemission av aktier, emission av konvertibler och/eller emission
av teckningsoptioner. Skälet till att avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt ska kunna ske är att möjliggöra för Bolaget att
anskaffa rörelsekapital, att genomföra företagsförvärv eller förvärv
av rörelsetillgångar samt att möjliggöra emissioner till industriella
partners inom ramen för samarbeten och allianser.
Det totala antalet aktier som ska kunna emitteras (alternativt
tillkomma genom konvertering av konvertibler och/eller utnyttjande
av teckningsoptioner) får högst uppgå till 10 procent beräknat på
antalet utestående aktier i samband med det första utnyttjandet
av bemyndigandet.
I den mån emission sker med avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt ska emissionen ske på marknadsmässiga villkor.
Nyemissioner
Riktade emissioner
Den extra bolagsstämman 24 april 2024 beslutade att godkänna
styrelsens förslag, från 26 mars, om en riktad emission till ett fåtal
investerare. Den riktade emissionen ökade antalet aktier med 5 725
484 till totalt 41 296 464 aktier och tillförde bolaget 49,2 MSEK före
avdrag före emissionskostnader.
Den extra bolagsstämman 13 december 2024 beslutade att
godkänna styrelsens förslag, från 20 november, om tre riktade
emissioner till styrelsen, ledningen och ett fåtal investerare. Genom
dessa riktade emissioner ökade antalet aktier med 5 191 003 till
totalt 46 487 467 aktier och tillförde bolaget 44,9 MSEK före avdrag
för emissionskostnader.
Utdelningspolicy
Bolaget har hittills inte lämnat någon utdelning och det finns
inga garantier för att det för ett visst år kommer att föreslås eller
beslutas om någon utdelning i bolaget. Bolaget planerar inte att
lämna någon utdelning under den närmaste tiden. Förslag på
eventuell framtida utdelning kommer att beslutas av styrelsen i
SynAct och därefter framläggas för beslut på årsstämma. Bolaget
har inte antagit någon utdelningspolicy.
Förslag till resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Fritt eget kapital i moderbolaget TSEK
Överkursfond 739 588
Balanserat resultat -413 731
Årets resultat -90 623
Summa fritt eget kapital i moderbolaget 235 234
Styrelsen föreslår att någon utdelning inte lämnas för
räkenskapsåret 2024 samt att tillgängliga medel överförs i ny
räkning.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .31
2024 2025
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Väsentliga händelser under året och efter rapportperioden
Q1
Under januari månad utökade bolaget sitt Reumatology Clinical Advisory Board med tre nya
mycket erfarna rådgivare. Styrelsen mottog en begäran om att kalla till en extra bolagsstämma.
I februari utsåg bolaget Kirsten Harting till Chief Medical Officer och medlem av koncernledningen
i SynAct, med tillträde den 15 februari. Bolaget offentliggjorde också ytterligare data från den
kliniska fas 2b-studien EXPAND som stödjer fortsatt utveckling av resomelagon för behandling av
reumatoid artrit. Marina Bozilenko meddelade utträde ur styrelsen på egen begäran.
På begäran av >10% av aktieägarna hölls en extra bolagsstämma den 20 mars 2024. Den extra
bolagstämman beslutade i enlighet med förslaget att välja en ny styrelse för tiden intill slutet av
årsstämman 2024. Styrelsen utsåg Jeppe Øvlesen till VD för SynAct.
I mars meddelade bolaget utfall av den oberoende granskningen av den kliniska 4 veckors-
studien RESOLVE fas 2a i RA. Bolaget offentliggjorde avsikt att genomföra riktade emissioner av
aktier och avslutade framgångsrikt bookbuilding-förfarandet som tillför bolaget cirka 49 MSEK
och kallar därmed till extra bolagsstämma i Synact Pharma AB.
Q2
Under april meddelade
bolaget att antalet aktier
och röster har ökat med
5 725 484 till följd av de
riktade nyemissioner av
aktier som beslutades av
extra bolagsstämman den
24 april 2024.
Q3
I juli meddelande bolaget att man inlett
ansökningsprocessen för fas 2b-studien ADVANCE med
resomelagon.
Under augusti meddelade bolaget att kliniska och
prekliniska data har publicerats i en vetenskaplig
tidskrift som stöder potentialen för bolagets ledande
substans resomelagon (AP1189) som ett nytt innovativt
behandlingsalternativ för att kontrollera virusinducerad
hyperinflammation, inklusive Covid-19-infektion.
I september inleddes fas 2b-studien ADVANCE med
resomelagon (AP1189) i USA.
Q4
I november meddelade bolaget att men erhållit EU-godkännande
för fas 2b-studien ADVANCE med resomelagon (AP1189). Bolaget
meddelade avsikten att genomföra riktade nyemissioner om totalt
cirka 45 mkr och en fullt garanterad företrädesrättsemission om
totalt cirka 20 mkr och kallade till en extra bolagsstämma den 13
december 2024.
I december offentliggjordes prospekt med anledning av
upptagande till handel av nyemitterade aktier på Nasdaq
Stockholm och offentliggjorde utfall av de riktade nyemissionerna
samt meddelande att antalet aktier och röster har ökat med 5 191
003 till 46 487 467 till följd av de riktade nyemissioner av aktier som
beslutades av extra bolagsstämman den 13 december 2024.
Q1
I januari offentliggjorde bolaget utfall av företrädesemissionen och
beslutade om en riktad emission till garantigivare samt meddelade
att antalet aktier och röster har ökat med 2 521 451 till 49 008 918
till följd av företrädesemissionen, inkluderat betalningen i aktier till
garantigivarna som beslutades av extra bolagsstämman den 13
december 2024.
I februari meddelade bolaget att valberedningen har utsett Jeppe
Ragnar Andersen att deltaga i styrelsen utan rösträtt fram till
kommande årsstämma.
I mars meddelade bolaget att man beviljats centralt patent i USA
avseende resomelagon samt att Europeiska patentverket avser
bevilja europeiskt patent som täcker den kliniska formuleringen av
resomelagon (AP1189).
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .32
KONCERNENS RESULTATRÄKNING KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
(TSEK)
Not
2024-01-01
2023-01-01
-2024-12-31-2023-12-31
Nettoomsättning
-
Bruttoresultat
-
Forsknings- och utvecklingskostnader
-49 312
-105 055
Administrationskostnader
6,8,9,10
-40 492
-44 826
Övriga rörelseintäkter
5
136
41
Övriga rörelsekostnader
5
-311
-74 655
Rörelseresultat
7
-89 980
-224 496
Finansiella intäkter
11
2 112
1 050
Finansiella kostnader
12
-2 958
-830
Resultat efter finansiella poster
-90 825
-224 276
Skatt på årets resultat
13
8 424
8 466
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
-82 401
-215 810
Resultat per aktie före och efter utspädning (kr)
14
-2,08
-6,64
(TSEK)
Not
2024-01-01
2023-01-01
-2024-12-31-2023-12-31
Årets resultat
-82 401
-215 810
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras till resultaträkningen:
Årets omräkningsdifferens
23
2 473
13 003
Årets övrigt totalresultat efter skatt
2 473
13 003
Årets totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
-79 928
-202 807
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .33
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING
TILLGÅNGAR
Not
2024-12-31
2023-12-31
Tecknat men ej inbetalt kapital
19 845
-
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
15
154 593
152 159
Nyttjanderättstillgångar
4,8
1 937
660
Finansiella anläggningstillgångar
16,17,29
144
139
Summa anläggningstillgångar
156 674
152 959
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Aktuell skattefordran
8 469
8 188
Övriga kortfristiga fordringar
19
5 958
4 220
Förutbetalda kostnader
20
18 366
258
Likvida medel
21
61 209
62 395
Summa omsättningstillgångar
94 001
75 060
SUMMA TILLGÅNGAR
270 520
228 019
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Not
2024-12-31
2023-12-31
EGET KAPITAL
23
Aktiekapital
5 811
4 446
Pågående nyemission
315
-
Övrigt tillskjutet kapital
762 803
646 572
Reserver
18 241
15 768
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
-573 002
-490 600
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
214 169
176 186
LÅNGFRISTIGA SKULDER
Uppskjuten skatteskuld
13
18 304
18 016
Leasingskuld
8
1 286
58
Villkorad tilläggsköpeskilling
24
7 973
7 248
Övriga avsättningar
25
331
1 573
Summa långfristiga skulder
27 894
26 894
KORTFRISTIGA SKULDER
Leverantörsskulder
17,18
17 347
9 670
Leasingskuld
8
595
579
Övriga kortfristiga skulder
26
424
4 876
Upplupna kostnader
27
10 092
9 815
Summa kortfristiga skulder
28 458
24 939
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
270 520
228 019
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .34
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL
(TSEK) Not
Aktie kapital
Pågående nyemission
Övrigt tillskjutet kapital
Omräkningsreserv
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
Totalt
Ingående eget kapital 2023-01-01
3 706
-
394 839
2 765
-274 790
126 520
Årets resultat
-
-
-
-
-215 810
-215 810
Årets övrigt totalresultat
-
-
-
13 003
-
13 003
Årets totalresultat
-
-
-
13 003
-215 810
-202 807
Transaktioner med ägare:
Apportemission
272
-
189 607
-
-
189 879
Personaloptionsprogram
-
-
7 881
-
-
7 881
Riktad emission
469
-
58 991
-
-
59 459
Emissionsutgifter
-
-
-4 746
-
-
-4 746
Summa transaktioner med ägare
740
-
251 732
-
-
252 473
Utgående eget kapital 2023-12-31
23
4 446
-
646 572
15 768
-490 600
176 186
Ingående eget kapital 2024-01-01
4 446
-
646 572
15 768
-490 600
176 186
Årets resultat
-
-
-
-
-82 401
-82 401
Årets övrigt totalresultat
-
-
-
2 473
-
2 473
Årets totalresultat
-
-
-
2 473
-82 401
-79 928
Transaktioner med ägare:
Personaloptionsprogram
-
-
10 065
-
-
10 065
Riktade emissioner
1 365
-
92 777
-
-
94 141
Emissionsutgifter
-
-
-6 140
-
-
-6 140
Pågående nyemission (2025-01-14)
-
315
19 530
-
-
19 845
Summa transaktioner med ägare
1 365
315
116 231
-
-
117 911
Utgående eget kapital 2024-12-31
23
5 811
315
762 803
18 241
-573 002
214 169
Eget kapital är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .35
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
2024-01-012023-01-01
(TSEK) Not-2024-12-31-2023-12-31
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
-89 980
-224 496
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
21
10 828
85 566
Erhållen ränta
778
34
Erlagd ränta
-978
-123
Erhållen inkomstskatt
8 430
8 472
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
-70 922
-130 547
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar
19,20
-19 634
19 871
Förändring av leverantörsskulder
7 333
5 106
Förändring av rörelseskulder
26,27
-5 974
5 392
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-89 197
-100 177
Investeringsverksamheten
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar
-
370
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-
370
Finansieringsverksamheten
Nyemissioner
94 141
59 459
Emissionskostnader
-6 140
-4 746
Amortering av leasingskuld
21
-596
-729
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
87 405
53 984
Årets kassaflöde
-1 792
-45 823
Likvida medel vid årets början
62 395
108 245
Kursdifferens i likvida medel
607
-27
Likvida medel vid årets slut
21
61 209
62 395
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .36
NOTER - KONCERNEN
NOT 1 ALLMÄN INFORMATION
Denna årsredovisning och koncernredovisning omfattar det
svenska moderbolaget SynAct Pharma AB (publ) (”SynAct” eller
”moderbolaget”), organisationsnummer 559058-4826 och
dess dotterbolag (sammantaget ”koncernen”). Koncernens
huvudsakliga verksamhet är att bedriva utveckling av läkemedel.
Moderbolaget är noterat på Nasdaq Stockholm, med ticker
SYNACT, sedan juli 2022.
Moderbolaget är ett aktiebolag registrerat i och med säte i Lund,
Sverige. Adressen till huvudkontoret är Scheelevägen 2, 223 63
Lund, Sverige.
De finansiella rapporterna för SynAct Pharma, för räkenskapsåret
som slutar den 31 december 2024, har godkänts av styrelsen
och verkställande direktören den 10 april 2025 och kommer att
föreläggas årsstämman den 27 maj 2025.
NOT 2 - SAMMANFATTNING AV VÄSENTLIGA
REDOVISNINGSPRINCIPER FÖR KONCERNEN
Tillämpade regelverk
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB) såsom de fastställts av
Europeiska Unionen (EU). Därtill följer koncernredovisningen
rekommendationen från Rådet för finansiell rapportering RFR 1
”Kompletterande redovisningsregler för koncerner”.
De nedan angivna redovisningsprinciperna har, om inte annat
anges, tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras
i koncernens finansiella rapporter. Koncernens redovisningsprinciper
har tillämpats konsekvent av koncernens bolag.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder under
räkenskapsåret
Ingen av de ändringar som publicerats bedöms ha någon väsentlig
effekt på koncernens eller moderbolagets finansiella rapporter.
Övriga nya eller ändrade standarder eller tolkningar som IASB
har publicerat förväntas inte få någon väsentlig påverkan på
koncernens eller moderbolagets finansiella rapporter.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor, vilket även
utgör rapporteringsvaluta för moderbolaget och för koncernen.
Detta innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska
kronor. Samtliga belopp är, om inte annat anges, avrundade till
närmaste tusentals kronor (TSEK).
Värderingsgrunder och klassificering
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
anskaffningsvärdemetoden.
Konsolidering
I koncernredovisningen ingår moderbolaget och samtliga bolag
som står under bestämmande inflytande från moderbolaget.
Bestämmande inflytande innebär att moderbolaget har
inflytande över investeringsobjektet, att moderbolaget exponeras
för, eller har rätt till, rörlig avkastning från sitt engagemang
i investeringsobjektet och kan använda sitt inflytande över
investeringsobjektet till att påverka sin avkastning, vilket normalt
innebär att moderbolaget äger mer än hälften av röstetalet för
samtliga aktier och andelar. Dotterbolags finansiella rapporter
inkluderas i koncernredovisningen från och med förvärvstidpunkten
till det datumet då bestämmande inflytande upphör.
Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter, kostnader
samt orealiserade vinster och förluster på transaktioner mellan
koncernföretag elimineras i sin helhet vid konsolidering.
Rörelseförvärv
Rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden
innebär att förvärv av en rörelse betraktas som en transaktion
där koncernen indirekt förvärvar en rörelses tillgångar och
övertar dess skulder. I förvärvsanalysen fastställs det verkliga
värdet på förvärvsdagen av förvärvade identifierbara
tillgångar och övertagna skulder samt eventuella innehav utan
bestämmande inflytande. Transaktionsutgifter, med undantag
av transaktionsutgifter som är hänförliga till emission av
egetkapitalinstrument eller skuldinstrument, som är hänförliga
till förvärvet redovisas som en kostnad i årets resultat. Vid
rörelseförvärv där överförd ersättning överstiger det verkliga värdet
på det förvärvade bolagets nettotillgångar redovisas skillnaden
som goodwill.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen.
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till
den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på
balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningen
redovisas i årets resultat. Kursvinster och kursförluster på
rörelsefordringar och rörelseskulder redovisas i rörelseresultatet,
medan kursvinster och kursförluster på finansiella fordringar och
skulder redovisas som finansiella poster.
Omräkning av utlandsverksamheter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter räknas om från
utlandsverksamhetens funktionella valuta till koncernens
rapporteringsvaluta, svenska kronor, till den valutakurs som råder
på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet
omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs som
utgör en approximation av de valutakurser som förelegat vid
respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som
uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas
i övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat komponent
i eget kapital, benämnd omräkningsreserv. Vid avyttring av en
utlandsverksamhet realiseras de till verksamheten hänförliga
ackumulerade omräkningsdifferenserna, varvid de omklassificeras
från övrigt totalresultat till årets resultat.
Forsknings- och utvecklingskostnader
Forsknings- och utvecklingskostnader består huvudsakligen av
kostnader för koncernens utvecklingsprojekt, inklusive utveckling
av koncernens läkemedelskandidater. Koncernen redovisar
externa utvecklingskostnader baserat på en utvärdering av
fastställandegrader med hjälp av information som tillhandahålls
av koncernens leverantörer. För kliniska studier, som utgör
en stor del av koncernens utvecklingskostnader, beräknas
fasställandegraden utifrån en bedömning av hur många
försökspersoner (patienter) som är aktiva eller har avslutat den
aktuella studien. Betalningar till kontraktsleverantörer för dessa
aktiviteter är baserade på villkoren i de enskilda avtalen, och
kan skilja sig från när kostnaden inträffade, vilket återspeglas i
koncernens finansiella rapporter som en förutbetald kostnad eller
en upplupen kostnad .
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .37
NOTER - KONCERNEN
Egenupparbetade utgifter för forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsförs i den period som de uppkommer.
Immateriella tillgångar hänförliga till utvecklingsutgifter eller ett
separat utvecklingsprojekt redovisas endast då koncernen kan
påvisa att tekniska möjligheter finns för att genomföra projektet,
tillgången bedöms ge upphov till framtida ekonomiska fördelar
och utgifterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Bolaget
bedömer att dessa kriterier är uppfyllda i samband med att
projektet genomgått fas 3 studier, ska marknadslanseras och när
förutsättningarna för aktivering i övrigt är uppfyllda. Hittills har
koncernen kostnadsfört alla utvecklingsutgifter då ovanstående
kriterier för aktivering ej varit uppfyllda.
Administrationskostnader
Administrationskostnader består av löner och andra relaterade
kostnader för anställda i koncernens ledningsfunktion samt
funktioner för finans, bolagsstyrning, affärsutveckling och övriga
administrativa funktioner. Administrationskostnader omfattar
även arvoden för tjänster hänförliga till legala frågor, redovisning,
revision, skatt och rådgivning, resekostnader samt kostnader för
hyra och övriga driftskostnader.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda såsom lön, sociala avgifter,
semesterersättning och bonus kostnadsförs i den period när de
anställda utför tjänsterna.
Pension
Inom koncernen finns endast avgiftsbestämda pensions planer.
Med avgiftsbestämda pensionsplaner avses att koncernen betalar
avgifter till en separat juridisk enhet och värdeförändringsriskerna
fram till dess att medlen utbetalas faller på den anställde.
Koncernen har således inga ytterligare förpliktelser efter det att
avgifterna är betalda. Pensionskostnaderna för avgiftsbestämda
pensionsplaner belastar resultatet i takt med att de anställda
utför sina tjänster. Förpliktelserna beräknas utan diskontering då
betalningar för samtliga planer förfaller inom 12 månader.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av
personal redovisas endast om företaget är bevisligen förpliktigat,
utan realistisk möjlighet till tillbakadragande, av en formell detaljerad
plan att avsluta en anställning för den normala tidpunkten. När
ersättningar lämnas som ett erbjudande för att uppmuntra frivillig
avgång, redovisas en kostnad om det är sannolikt att erbjudandet
kommer accepteras och antalet anställda som kommer att
acceptera erbjudandet tillförlitligt kan uppskattas.
Aktierelaterade ersättningar
Aktierelaterade ersättningar i koncernen avser optionsprogram
som möjliggör för de anställda och styrelsen att förvärva aktier i
företaget. Det verkliga värdet på tilldelade optioner redovisas som
en personalkostnad med en motsvarande ökning av eget kapital.
Det verkliga värdet beräknas vid tilldelningstidpunkten och fördelas
över intjänandeperioden. Det verkliga värdet på de tilldelade
optionerna har beräknats med hjälp av en anpassad version av
Black & Scholes värderingsmodell som tar hänsyn till lösenpris,
optionens löptid, aktiepris på tilldelningsdagen och förväntad
volatilitet i aktiepris och riskfri ränta för optionens löptid. Den kostnad
som redovisas motsvarar verkliga värdet av en uppskattning av
det antal optioner som förväntas bli intjänade, med hänsyn tagen
till tjänstevillkor och prestationsvillkor som inte är marknadsvillkor.
Denna kostnad justeras i efterföljande perioder för att till slut
återspegla det verkliga antalet intjänade optioner. Justering sker
dock inte när förverkande endast beror på att marknadsvillkor och/
eller villkor som inte är intjäningsvillkor inte uppfylls.
Sociala avgifter hänförliga till aktierelaterade instrument till
anställda som ersättning för köpta tjänster kostnadsförs fördelat
på de perioder under vilka tjänsterna utförs. Avsättningen för
sociala avgifter baseras på optionernas verkliga värde vid
rapporttillfället.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom då underliggande
transaktion redovisats i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid
tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat respektive i
eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende
aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade
eller i praktiken beslutade per balansdagen. Till aktuell skatt hör
även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt redovisas på alla temporära skillnader som
uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar
och skulder och dess redovisade värden. Temporära skillnader
hänförliga till andelar i dotterbolag som inte förväntas bli återförda
inom överskådlig framtid beaktas ej.
Värderingen av uppskjuten skatt baserar sig på hur underliggande
tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade.
Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och
skatteregler som är beslutade eller aviserade per balansdagen
och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran
realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras. Uppskjutna
skatteskulder och uppskjutna skattefordringar kvittas så långt
detta är möjligt inom ramen för lokala lagar och föreskrifter för
beskattning.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära
skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån
det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på
uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms
sannolikt att de kan utnyttjas.
Leasingavtal
Koncernen bedömer vid avtalets ingång om det är ett leasingavtal,
det vill säga om avtalet innehåller rätten att kontrollera användningen
av en identifierad tillgång under en bestämd tid i utbyte mot
ersättning. Med undantag för korttidsleasingavtal och leasingavtal
med lågt värde redovisar koncernen leasingskulder för framtida
återstående leasingbetalningar och nyttjande rätts tillgångar som
representerar rätten att använda underliggande tillgångar.
Koncernens leasingavtal består ytterst av hyresavtal för lokaler.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar vid leasingavtalets
inledningsdatum, vid den tidpunkt som den underliggande
tillgången är tillgänglig för användning. Nyttjanderättstillgångar
värderas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar och justeras för
eventuell omvärdering av leasingskulder. I anskaffningsvärdet
för nyttanderättstillgångar ingår beloppet för redovisade
leasingskulder, initiala direkta utgifter samt leasingavgifter
som betalats vid eller före inledningsdatumet, efter avdrag för
eventuella förmåner som mottagits i samband med teckningen av
leasingavtalet.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .38
NOTER - KONCERNEN
Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över tillgångens beräknade
leasingperiod, vilket för närvarande är tre år för koncernen.
Leasingskulder
Koncernen redovisar leasingskulder beräknade till nuvärdet
av samtliga återstående leasingavgifter över den beräknade
nyttjandeperioden vid inledningsdatumet. Leasingbetalningarna
utgörs av fasta avgifter minus eventuella leasingincitament som
kan erhållas och rörliga leasingbetalningar som är beroende av
ett index eller en ränta. Vid beräkning av nuvärdet av samtliga
återstående leasingavgifter använder koncernen sin marginella
låneränta vid inledningsdatumet, eftersom den räntesats
som är implicit i leasingavtalet inte enkelt kan fastställas. Efter
inledningsdatumet höjs leasingskulden för att återspegla
räntesatsen och minskas för de utbetalda leasingavgifterna. Det
redovisade värdet på leasingskulder omvärderas vid eventuella
förändringar av leasingperioden eller leasingavgifter (inklusive
indexuppräkningar).
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar som förvärvats separat
redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Förvärvade
immateriella anläggningstillgångar värderas initialt till
anskaffnings värde som är det verkliga värdet vid förvärvstillfället .
Goodwill
Goodwill som uppkommit vid ett rörelseförvärv utgör skillnaden
mellan anskaffningsvärdet för rörelseförvärvet och det verkliga
värdet av identifierbara nettotillgångar. Goodwill redovisas
som immateriella anläggningstillgångar och värderas till
anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar.
Goodwill testas årligen för nedskrivningsbehov och när det finns
indikation om nedskrivningsbehov. Ingen avskrivnings görs på
goodwill samt nedskrivning av goodwill återförs inte.
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar testas för
nedskrivning om det föreligger indikation på nedskrivningsbehov.
Nedskrivningsprövning för immateriella
anläggningstillgångar samt andelar i dotterföretag
Om indikation på nedskrivningsbehov finns, beräknas enligt
IAS 36 tillgångens återvinningsvärde. För immateriella
anläggningstillgångar med obestämbar nyttjandeperiod och
immateriella anläggningstillgångar som ännu ej är färdiga för
användning beräknas återvinningsvärdet årligen.
En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens
redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde
minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid
bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de
lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflöden
(kassagenererande enheter). Vid beräkning av nyttjandevärdet
diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor
som beaktar riskfri ränta och de risker som är förknippad med
tillgången.
Tidigare redovisad nedskrivning återförs om återvinningsvärdet
bedöms överstiga redovisat värde. Återföring sker dock inte med
ett belopp som är större än att det redovisade värdet uppgår till
vad det hade varit om nedskrivning inte hade redovisats i tidigare
perioder. Nedskrivning av eventuell goodwill återförs dock aldrig .
Finansiella tillgångar och skulder
Finansiella instrument är varje form av avtal som ger upphov till
en finansiell tillgång i ett företag och en finansiell skuld eller ett
egetkapitalinstrument i ett annat företag. Finansiella instrument
klassificeras vid första redovisningstillfället, bland annat utifrån
i vilket syfte instrumentet förvärvades och förvaltas. Denna
klassificering bestämmer värderingen av instrumenten.
Redovisning och borttagande
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen
när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor.
Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig
skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte
mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när
rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller koncernen förlorar
kontrollen över dem. Detsamma gäller för del av en finansiell
tillgång. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när
förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks.
Detsamma gäller för del av en finansiell skuld. Vinster och förluster
från borttagande ur balansräkning redovisas i resultatet.
En finansiell tillgång och finansiell skuld kvittas och redovisas med
ett nettobelopp i balansräkningen endast när det föreligger en
legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger avsikt att
reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera
tillgången och reglera skulden .
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernens nedskrivningsmodell bygger på förväntade
kreditförluster, och tar hänsyn till framåtriktad information. En
förlustreservering görs när det finns en exponering för kreditrisk.
Förväntade kreditförluster har bedömts vara oväsentliga,
då företagets finansiella tillgångar i allt väsentligt består av
banktillgodohavanden hos banker med höga kreditbetyg .
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga
tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut.
Eget kapital
Stamaktier, övrigt tillskjutet kapital och balanserat resultat
klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som direkt
kan hänföras till emission av nya aktier redovisas netto efter skatt
i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden. Valutakurs-
differenser som uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från
utländska verksamheter klassificeras som reserver i eget kapital.
Avsättningar
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder
ovisshet om betalningstidpunkt eller beloppets storlek för att
reglera avsättningen. En avsättning redovisas i balansräkningen
när det finns en befintlig legal eller informell förpliktelse som en
följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde
av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera
förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan
göras. Avsättningar görs med det belopp som är den bästa
uppskattningen av det som krävs för att reglera den befintliga
förpliktelsen på balansdagen. Där effekten av när i tiden betalning
sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering av det
förväntade framtida kassaflödet.
Eventualförpliktelser
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande
som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas
av en eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .39
NOTER - KONCERNEN
åtagande som inte redovisas som skuld eller avsättning på grund
av att det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att
inträffa.
Kassaflöde
Kassaflödesanalysen upprättas enligt den indirekta metoden.
Det redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner
som medfört in- eller utbetalningar, fördelat på den löpande
verksamheten, investeringsverksamheten och finansierings
verksamheten. Kassaflöden från in och utbetalningar redovisas
brutto, undantaget sådana transaktioner som utgörs av in- och
utbetalningar av stora belopp som avser poster som omsätts
snabbt och har kort löptid.
NOT 3 - BEDÖMNINGAR OCH UPPSKATTNINGAR
De väsentliga antagandena angående framtida och väsentliga
källor till osäkerhet i bedömningar och uppskattningar
vid rapporteringstillfället har en väsentlig risk att medföra
väsentliga justeringar av tillgångars och skulders värden
i kommande räkenskapsår. Koncernen har baserat sina
antaganden och uppskattningar på tillgängliga parametrar när
koncernredovisningen upprättades.
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver
att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt
gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisnings-
principerna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder,
intäkter och kostnader. Verkligt utfall kan avvika från dessa
uppskattningar.
Uppskattningarna och antagandena utvärderas löpande.
Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs
om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period
ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar
både aktuell period och framtida perioder.
Tidpunkt för aktivering av immateriella tillgångar
Koncernens ledande läkemedelsprojekt, AP1189, befinner sig
i det utvecklingsskede som benämns fas 2. Det innebär att
det har passerat det första steget i klinisk utveckling, fas 1, där
läkemedelskandidatens säkerhet utvärderas. AP1189 har testats i ett
antal fas 2-studier. Fas 2 innebär att preparatet testas i patienter
för att utvärdera säkerhet och effekt. Fas 3-studier är det sista, med
oftast, registreringsgrundande studier av läkemedlet på ett stort
antal patienter.
Aktivering av utgifter för utveckling av läkemedel sker oftast i
ett sent skede av fas 3, alternativt i samband med inlämnande
av registreringsansökan, beroende på när kriterierna bedöms
uppfyllda. Anledningen till detta är att det dessförinnan är
alltför osäkert huruvida det är tekniskt möjligt att färdigställa en
kommersialiserbar produkt.
Risken i AP1189-projektet är sammantaget hög. Risken består bland
annat av säkerhets- och effektrelaterade risker som kan uppstå i
kliniska studier, regulatoriska risker relaterade till ansökningar om
godkännande av kliniska studier samt marknadsgodkännande,
samt IP-risker relaterade till godkännande av patentansökningar
och upprätthållande av patent.
Allt utvecklingsarbete anses därför ur redovisningssynpunkt
vara forskning eftersom arbetet inte möter de kriterier som listas
ovan. Per den 31 december 2024 har inga internt genererade
utvecklingsutgifter redovisats som immateriella tillgångar i
balansräkningen då samtliga ovan kriterier för aktivering inte
bedömts vara uppfyllda.
Kliniska studier
Kliniska studier utgör en väsentlig del av koncernens kostnader.
Fasställandegraden av en enskild studie är en väsentlig
bedömning. Som stöd använder koncernen en modell baserat på
färdigställandegrad av studien efter flertalet milstolpar som visar
på hur den kliniska studien utvecklas, dels mistolpar avseende
dokumentation i olika faser och dels avseende antal patienter som
inkluderas i studien. Varje uppnådd milstolpe motsvarar en bestämd
%-andel av den uppskattade totala kostnaden för studien.
Bedömning av värdet på immateriella tillgångar
Immateriella tillgångar i Bolaget hänför sig i allt väsentligt till
utvecklingsprojekt och goodwill. Tillgångarna har uppkommit
i samband med förvärvet av bolaget TXP Pharma AG med
tillhörande produktportfölj. I förvärvsanalysen identifierades TXP
Pharmas ledande kandidat TXP 11 som en separat identifierbar
tillgång. Värdet i redovisningen baserades på en värdering gjord
av extern värderingsspecialist. Övriga immateriella tillgångar
utgjordes av goodwill. Per den 31 december 2023 skrevs goodwill
hänförligt till förvärvet ner till 0 efter genomfört nedskrivningstest ,
se not 15.
Genom att nedskrivning av goodwill inte får reverseras
föreligger ingen risk för förändring i det redovisade värdet
av goodwill under kommande perioder. Däremot föreligger
det enligt företagsledningens bedömning en betydande risk
för nedskrivning av den immateriella tillgången TXP-11 under
kommande räkenskapsår i de fall det uppkommer negativa
förändringar av de väsentliga antaganden som ligger till grund
för värderingen till verkligt värde minus försäljningskostnader för
den kassagenererande enhet som innefattar TXP-11. Se not 15 för en
beskrivning av de viktiga antagandena.
Värdering av tilläggsköpeskillingar
I förvärvet av TXP förekommer en villkorad köpeskilling till säljarna.
Denna är i hög grad beroende på förekomsten av framtida
händelser. En viktig uppskattning vid fastställandet av skuldens
värde är därmed koncernens bedömning av sannolikheten för att
någon av händelserna som utlöser tilläggsköpeskillingen inträffar
samt tid till händelsen. Förändringar i värdet av den villkorade
köpeskillingen redovisas via resultaträkningen. Se not 24 för
ytterligare information.
Underskottsavdrag
Koncernens underskottsavdrag har ej värderats och redovisas
ej som uppskjuten skattefordran. Dessa underskottsavdrag
värderas först när Koncernen etablerat en resultatnivå som
företagsledningen med säkerhet bedömer kommer att leda till
skattemässiga överskott. Se även not 13 Skatt på årets resultat.
Fortlevnadsprincipen
Bolaget gör en budget och/eller prognos för verksamheten. Den
utgör underlag för analys av kassaflöde och likviditet. I samband
med detta görs prioriteringar för att säkerställa fortsatt drift
under flera kvartal framåt. En grundprincip bolaget använder är
att finansiering ska finnas för en klinisk studies hela planerade
genomförande.
Genom emissionerna i december 2024 och januari 2025 tillfördes
Bolaget cirka 65 Mkr före emissionskostnader. Styrelsen har
fastställt att dess nuvarande likvida medel är otillräckliga för dess
likviditetsbehov under de kommande 12 månaderna (från påskrift av
årsredovisningen den 10 april 2025). Styrelsen följer därför situationen
och utvärderar olika ekonomiska alternativ inklusive timing och storlek
på kapitalanskaffning som kan vara till fördel för företaget. Styrelsen
har en positiv syn på att kunna genomföra en för bolaget fördelaktig
kapitalanskaffning.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .40
NOTER - KONCERNEN
NOT 7 - KOSTNADER PER KOSTNADSSLAG
Koncernen Koncernen
2024 2023
Övriga externa kostnader
57 218
119 471
Personalkostnader
32 586
30 410
Övriga rörelsekostnader
311
74 655
Summa
90 116
224 536
NOT 4 - RÖRELSESEGMENT
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera
intäkter och ådra sig kostnader och för vilken det finns fristående finansiell information tillgänglig.
Identifiering av rapporterbara segment görs baserat på den interna rapporteringen till den högste
verkställande beslutsfattaren, vilket för koncernen är den verkställande direktören. I denna interna
rapportering utgör koncernen ett segment.
Av koncernens anläggningstillgångar i form av nyttjanderättstillgångar tillhör 1 830 (457) TSEK Danmark
och 106 (203) TSEK Sverige.
NOT 5 - ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER OCH RÖRELSEKOSTNADER
Koncernen Koncernen
2024 2023
Övriga rörelseintäkter
Övriga ersättningar och intäkter
136
41
Summa
136
41
Koncernen Koncernen
2024 2023
Övriga rörelsekostnader
Nedskrivning goodwill
0
-74 558
Kursdifferenser
-311
-97
Summa
-311
-74 655
NOT 6 - ARVODE TILL REVISORER
Koncernen Koncernen
2024 2023
KPMG
Revisionsuppdraget
655
577
Annan revisionsverksamhet
110
165
Skatterådgivning
-
-
Summa
765
742
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av årsredovisning och bokföringen samt styrelsens
och VDs förvaltning samt revision utförd i enlighet med överenskommelse eller avtal. Detta inkluderar
övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat
biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga
arbetsuppgifter.
Annan revisionsverksamhet avses de tjänster enligt särskild överenskommelse rörande finansiella
rapporter.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .41
NOTER - KONCERNEN
NOT 8 - LEASINGAVTAL
Koncernens leasingavtal som utgör nyttjanderättstillgångar avser kontorslokaler. Nyttjanderätts-
tillgångar skrivs av linjärt över tillgångens beräknade leasingperiod, vilket för närvarande är tre år för
koncernen.
Hyresavtalen är korttidsavtal mellan 3-6 månader och kan förlängas om inte någon av parterna säger
upp hyresavtalet minst 1-3 månader innan. SynAct Pharma avser förlänga hyresperioden under den
bedömda perioden på tre år, därmed bedöms avtalen vara nyttjanderättstillgångar.
Framtida leasingavgifterna, är knutna till utvecklingen i index, dock förekommer miniminivå med 2
procents ökning per år.
Koncernen Koncernen
2024-12-31 2023-12-31
Nyttjanderättstillgångar
Ingående balans
1 775
3 094
Tillkommande avtal
2 001
-
Uppsägning av avtal
-2 921
-
Omvärdering av avtal
1 097
-1 305
Omräkningsdifferens
48
-14
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
2 001
1 775
Ingående avskrivningar
-1 115
-1 000
Årets avskrivningar
-617
-755
Uppsägning av avtal
1 700
635
Omräkningsdifferens
-33
5
Utgående ackumulerade avskrivningar
-64
-1 115
Utgående redovisat värde
1 937
660
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar ingår i resultaträkningen i delposten Administrations-
kostnader med 617 (755) TSEK.
Koncernen Koncernen
2024-12-31 2023-12-31
Leasingskulder
Långfristiga leasingskulder
1 286
58
Kortfristiga leasingskulder
595
579
Löptidsanalys, ej diskonterade framtida leasingavgifter
<12 mån
624
643
1-2 år
710
93
>2 år
716
-
Summa
2 051
736
Koncernen Koncernen
2024 2023
Räntekostnader hänförliga till leasingskulder
71
67
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal
-
-
Kostnader hänförliga till leasingavtal för vilka den underliggande
-
-
tillgången är av lågt värde
Kostnader hänförliga till variabla leasingbetalningar som inte
-
5
ingår i leasingskulder
Årets betalningar för leasingavgifter i koncernen
705
871
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .42
NOTER - KONCERNEN
NOT 9 - ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
2024
2023
Medelantal anställda
Antal anställda
Varav män
Antal anställda
Varav män
Moderbolaget
Sverige
2
1
3
2
2
1
3
2
Dotterbolaget
Danmark
4
3
2
2
4
3
2
2
Löner och andra ersättningar, pensionskostnader samt sociala kostnader till styrelse och ledande
befattningshavare samt övriga anställda
Löner och andra ersättningar
2024
2023
Moderbolaget
Styrelse och ledande befattningshavare
9 080
9 788
Övriga anställda
751
768
Dotterbolaget
Ledande befattningshavare
6 442
7 003
Övriga anställda
1 380
-
Totalt
17 653
17 558
Sociala kostnader och pensionskostnader
2024
2023
Moderbolaget
Pensionskostnader till styrelse och ledande befattningshavare
1 290
1 100
Pensionskostnader till övriga anställda
81
85
Sociala kostnader
3 134
2 064
Dotterbolaget
Pensionskostnader
786
687
Pensionskostnader övriga anställda
137
-
Sociala kostnader
13
10
Totalt
5 440
3 946
Ledande befattningshavare inkluderar styrelsen samt verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare
Könsfördelning bland styrelse och ledande befattningshavare
2024
2023
Andel kvinnor i styrelsen
0%
33%
Andel män i styrelsen
100%
67%
Andel kvinnor bland övriga ledande befattningshavare
0%
0%
Andel män bland övriga ledande befattningshavare
100%
100%
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .43
NOTER - KONCERNEN
Upplysningar avseende ersättningar till styrelse och ledande befattningshavare
Grundlön, Rörlig Arvode för Övrig
2024
styrelsearvode
Pensionskostnad
ersättning befattning i bolaget
ersättning
Totalt
Styrelseordförande
Anders Kronborg
350
-
-
-
-
350
Styrelseledamöter
Sten Scheibye
250
-
-
-
-
250
Sten Sörensen
215
-
-
-
-
215
Ledande befattningshavare
VD
1
7 555
1 061
-
-
-
8 616
Övriga ledande befattningshavare (4)
2
7 153
1 015
-
1 837
-
10 004
varav dotterföretag
6 442
786
-
1 837
-
Totalt
15 522
2 076
-
1 837
-
19 435
Grundlön, Rörlig Arvode för Övrig
2023
styrelsearvode
Pensionskostnad
ersättning befattning i bolaget
ersättning
Totalt
Styrelseordförande
Uli Hacksell
475
-
-
-
-
475
Styrelseledamöter
Kerstin Hasselgren
300
-
-
-
-
300
Terje Kalland
275
-
-
-
-
275
Marina Bozilenko
250
-
-
-
-
250
Thomas von Koch
200
-
-
-
-
200
Ledande befattningshavare
VD
1
7 619
798
-
-
525
8 941
Övriga ledande befattningshavare (4)
2
7 375
988
297
2 906
-
11 566
varav dotterföretag
6 947
687
55
2 906
-
Totalt
16 493
1 786
297
2 906
525
22 007
Ersättningar ledande befattningshavare
Ersättning till den verkställande direktören
och andra ledande befattningshavare
utgörs av grundlön. Med andra ledande
befattningshavare avses de 4 (4) personer
som tillsammans med verkställande
direktören utgjorde koncernledningen.
Övriga ledande befattningshavare avser
Chief Financial Officer, Chief Scientific
Officer, Chief Business Officer och Chief
Operating Officer.
1) Grundlön
I kostnader för VD ingår förutom kostnader
för nuvarande VD också kostnader för
avgångsvederlag till föregående VD
uppgående till 3 600 TSEK. Torbjørn Bjerke
var VD fram till den extra årsstämman i
mars 2024.
2) Arvode fakturerat via eget bolag för
ledande befattningar i SynAct Pharma
Arvode för CBO via bolaget James Knight
Consulting Inc uppgående till 1 837 TSEK
(2 906 TSEK).
3) Övrig ersättning
Inköpta tjänster från Torbjørn Bjerke via UST
Leadership AB uppgående till 0 TSEK
(525 TSEK). Avtalet avslutades i samband
med Bjerkes utnämning till VD 2023 .
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .44
NOTER - KONCERNEN
NOT 10 - AKTIERELATERADE ERSÄTTNINGAR
Syftet med personaloptionsprogrammen är att säkerställa ett långsiktigt engagemang för anställda i Bolaget
genom ett ersättningssystem som är kopplat till Bolagets framtida värdetillväxt. Genom införandet av aktiebaserade
incitamentsprogram premieras den långsiktiga värdetillväxten i Bolaget, vilket innebär gemensamma intressen och
mål för Bolagets aktieägare och anställda. Sådana aktiebaserade incitamentsprogram kan även förväntas förbättra
Bolagets möjligheter att behålla kompetenta medarbetare.
Personaloptionsprogram 2024
Vid den årliga bolagsstämman den 31 maj 2024 fattades beslut om att införa ett nytt personaloptionsprogram, ESOP
(för anställda) och BSOP (för styrelsen). Dessa personaloptionsprogram ska omfatta högst 3 097 228 personaloptioner,
2 271 301 för ESOP och 825 927 för BSOP. De tilldelade personaloptionerna tjänas in med 1/3 från det datum som infaller
12, 24 och 36 månader efter datumet för tilldelningen. Tidigare optionsinnehavare, som har avstått från rättigheterna
till de tidigare optionsprogrammen, kommer tjäna in 25% av optionerna direkt som en kompensation för avståendet.
Optionsinnehavarna ska kunna utnyttja tilldelade och intjänade personaloptioner under perioden som startar den dag
som infaller 3 år efter dagen för tilldelning och slutar den 30 juni 2029. Varje personaloption berättigar innehavaren
att förvärva en ny aktie i bolaget. Lösenkurs uppgående till 12,25 SEK motsvarande 175 procent av den volymvägda
genomsnittliga aktiekursen för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under 10 handelsdagar omedelbart före den dag
då en deltagare tilldelas optioner. Personaloptionerna ska tilldelas vederlagsfritt, ska inte utgöra värdepapper och ska
inte heller kunna överlåtas eller pantsättas. Tilldelning av 3 097 228 av de i programmet ingående optionerna skedde
den 1 juni 2024.
Personaloptionsprogram Tilldelnings-
Förfallodag
Verkligt värde i
Lösenpris Volatilitet Antal aktier som
datum kr vid tilldelning i kr i % optionerna motsvarar
ESOP 2024
2024-06-01
2027-06-01
1,78
12,25
50
2 271 301
BSOP 2024
2024-06-01
2027-06-01
1,78
12,25
50
825 927
Per den 31 december 2024 hade SynAct 46 487 467 utestående aktier. Om de utestående optionerna (2 271 301) för ESOP
2024 intjänas och utnyttjas till fullo skulle det leda till en utspädning på 4,9 %. Om de utestående optionerna (825 927)
för BSOP 2024 intjänas och utnyttjas till fullo skulle det leda till en utspädning på 1,8 %.
Kostnaderna för programmen ESOP och BSOP 2024 beräknas till 6 216 TSEK och avser både beräknad kostnad för värdet
av de anställdas tjänster under hela intjänandeperioden, värderat till marknadsvärdet vid tidpunkten för tilldelningen,
och de beräknade intjänade sociala avgifterna relaterade till svenska deltagare. Kostnaderna för 2024 uppgick till 2 710
TSEK.
Styrelsen har beslutat i och med införandet av det nya personaloptionsprogrammet att avsluta
Personaloptionsprogram 2023 I (”ESOP 2023 I”) samt Personaloptionsprogram 2023 II (”ESOP 2023
II”). Alla deltagare i dessa program har accepterat avslutandet av programmen. De totala kostnaderna
för ESOP 2023 I och ESOP 2023 II för 2024 uppgick till 7 682 TSEK (7 884).
Förändring i utestående incitamentspro- Koncernen Koncernen
gram (antal optioner) 2024 2023
Per 1 januari
574 000
-
Tilldelade instrument
ESOP 2023
I
-
195 000
ESOP 2023
II
-
404 000
ESOP 2024
2 271 301
-
BSOP 2024
825 927
-
Återkallade/förverkade instrument
ESOP 2023
I
-105 000
-90 000
ESOP 2023
II
-404 000
-
Beslutade ej tilldelade instrument
ESOP 2023
II
-65 000
65 000
Per 31 december
3 097 228
574 000
Beräkning av verkligt värde på personaloptionsprogram:
Verkligt värde på tilldelningsdagen har beräknats med hjälp av en anpassad version
av Black & Scholes värderingsmodell som tar hänsyn till lösenpris, optionens löptid,
aktiepris på tilldelningsdagen och förväntad volatilitet i aktiepris och riskfri ränta för
optionens löptid.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .45
NOTER - KONCERNEN
NOT 11 - FINANSIELLA INTÄKTER
Koncernen Koncernen
2024 2023
Ränteintäkter
230
593
Kursdifferenser
1 882
458
Summa
2 112
1 050
Kursdifferenser avser utlåning från moderbolaget till dotterbolagen under året. Samtliga finansiella
intäkter är hänförliga till finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
NOT 12 - FINANSIELLA KOSTNADER
Koncernen Koncernen
2024 2023
Övriga räntekostnader
-820
-797
Kursdifferenser
-2 137
-34
Summa
-2 958
-830
Kursdifferenser avser utlåning från moderbolaget till dotterbolagen under året. Samtliga finansiella
kostnader är hänförliga till finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde.
NOT 13 - SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
Koncernen Koncernen
2024 2023
Aktuell skatt
1
8 424
8 466
Redovisad skatt
8 424
8 466
Avstämning av effektiv skattesats
Resultat före skatt
-90 825
-224 276
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget 20,6% (20,6%)
18 710
46 201
Skatteeffekt av:
- andra skattesatser för utländska dotterbolag
421
1 129
- avdragsgilla kostnader redovisade i eget kapital
1 265
978
- skattemässigt avdrag för forsknings- och utvecklingskostnader
744
6 223
- ej avdragsgilla kostnader
-1 294
-17 453
- ej avdragsgilla intäkter
-1
1
- temporära skillnader för vilka uppskjuten skatt inte redovisas
255
-561
- ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av
-11 676
-28 052
uppskjuten skatt
Redovisad skatt
8 424
8 466
Effektiv skattesats
9,3%
3,8%
Avstämning uppskjuten skatt
Belopp vid årets ingång
18 016
-
Tillkommande vid rörelseförvärv
-
16 908
Omvärderingseffekt
288
1 108
Utgående redovisat värde
18 304
18 016
1) Enligt dansk skatterätt (skattekreditordningen) kan dotterbolaget Synact Pharma ApS erhålla en aktuell skatteintäkt för
en del av de utgifter som är direkt hänförbara till bolagets forskning och utveckling. Avräknade utgifter för forskning och
utveckling som medför erhållen skatteintäkt, reducerar bolagets skattemässiga underskottsavdrag med motsvarande
belopp. Synat Pharma ApS kan maximalt avräkna skattemässiga underskott hänförliga till forskning och utveckling upp
till 25 MDKK per år. Det motsvarar 5,5 MDKK som möjlig skatteintäkt, då skattesatsen i Danmark är 22% .
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .46
NOTER - KONCERNEN
NOT 14 - RESULTAT PER AKTIE
Koncernen Koncernen
2024 2023
Resultat per aktie före och efter utspädning
Årets resultat (TSEK) hänförligt till moderbolagets aktieägare
-82 401
-215 810
Genomsnittligt antal utestående stamaktier
39 532 721
32 523 855
Resultat per aktie före och efter utspädning (SEK)
-2,08
-6,64
För beräkning av resultat per aktie justeras det vägda genomsnittliga antalet utestående stamaktier.
Koncernen har skattemässiga avdrag för emissionskostnader om totalt 6 140 TSEK (4 746 TSEK) som
redovisas direkt i eget kapital. Någon uppskjuten skatt har inte redovisats för dessa.
Det finns skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna skattefordringar inte har redovisats i
balansräkningen uppgående till 157 653 TSEK (128 517 TSEK) i Sverige och underskottsavdrag i Danmark
uppgående till 228 191 TSEK (247 889 TSEK) och de har ingen tidsbegränsning, samt underskottsavdrag
i Schweiz uppgående till 32 738 TSEK (21 340 TSEK) som har en tidsbegränsning på 7 år. Uppskjutna
skattefordringar har inte redovisats för dessa poster, då det inte är sannolikt att koncernen kommer att
utnyttja dem för avräkning mot framtida beskattningsbara vinster.
NOT 15 - IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR OCH NEDSKRIVNINGSTEST
Förvärvad immateriell tillgång
Goodwill
Totalt
- Utvecklingsprojekt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans
152 159
74 558
226 717
Årets förvärv
-
-
-
Omräkningsdifferens
2 434
-
2 434
Utgående balans
154 593
74 558
229 151
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans
1
-
-74 558
-74 558
Årets nedskrivning
-
-
-
Omräkningsdifferens
-
-
-
Utgående balans
0
-74 558
-74 558
Utgående redovisat värde
154 593
0
154 593
1) Nedskrivningar ingår i raden för Övriga rörelsekostnader i rapporten Koncernens resultaträkning 2023.
De immateriella tillgångarna har tillkommit genom förvärvet av TXP Pharma AB som genomfördes 2023.
Det redovisade värdet för utvecklingsprojekt avser TXP Pharmas ledande kandidat, TXP-11. Tillgången
kommer att skrivas av från den tidpunkt då den är tillgänglig för användning. TXP Pharma bedöms
utgöra en kassagenererande enhet och en nedskrivningsprövning har gjorts i enlighet med IAS 36.
Nedskrivningsprövningen för den kassagenererande enheten TXP Pharma baserades på en beräkning
av verkligt värde minus försäljningskostnader. Verkligt värdevärderingen ingår i nivå 3 och är baserade
på indata i en värderingsmodell.
Värderingen baseras på en sannolikhetsjusterad kassaflödesmodell. Nedskrivningsprövning av
immateriella tillgångar är en väsentlig uppskattning och bedömning då flera antaganden om framtida
förhållanden och uppskattningar av parametrar görs vid beräkning av kassagenererande enheters
återvinningsvärde. De mest kritiska antagandena bedöms vara antaganden om tidpunkten för
potentiell kommersialisering, kostnader för den kliniska utvecklingen, sannolikheten att nå marknaden,
marknadens storlek, försäljningsvolym och försäljningspris samt diskonteringsräntan.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .47
NOTER - KONCERNEN
NOT 17 - FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Finansiella tillgångar värderat till Koncernen Koncernen
upplupet anskaffningsvärde 2024-12-31 2023-12-31
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar
144
139
Likvida medel
61 209
62 395
Summa
61 353
62 534
Finansiella skulder värderat till Koncernen Koncernen
upplupet anskaffningsvärde 2024-12-31 2023-12-31
Finansiella skulder
Leverantörsskulder
17 347
9 670
Upplupna kostnader
10 092
9 815
Summa
27 439
19 484
Finansiella tillgångar och skulder värderat till upplupet anskaffningsvärde
överensstämmer i väsentlighet med verkligt värde.
Finansiella skulder värderat till Koncernen Koncernen
verkligt värde via resultatet 2024-12-31 2023-12-31
Finansiella skulder
VIllkorad tilläggsköpeskilling
7 973
7 248
Summa
7 973
7 248
Finansiella skulder värderade till verkligt värde utgörs av skuld för villkorad
tilläggsköpeskilling hänförlig till TXP-förvärvet. Verkligt värde för den villkorade
köpeskillingen har beräknats baserat på förväntat utfall av händelser beskrivna i
avtalet, se not 24 Villkorad tilläggsköpeskilling för mer information.
Verkligt värde har beräknats som det riskjusterade diskonterade nuvärdet av
betalningen. Mätningen är i enlighet med nivå 3 i värderingshierarkin, vilket innebär
att den är baserad på icke observerbara indata .
NOT 16 - FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernen Koncernen
2024 2023
Ingående anskaffningsvärden
139
270
Lämnad deposition
-
-
Återbetalade depositioner
-
-129
Valutaförändring
5
-1
Utgående redovisat värde
144
139
Finansiella anläggningstillgångar utgörs av lämnad deposition för hyra på 93 TDKK .
Viktiga parametrar
Metod att skatta värden
Tidpunkt för potentiell Baserat på ledningens strategiska plan för de kliniska utvecklings programmen samt de
kommersialisering förväntade ledtiderna för de olika kliniska faserna.
Kostnader för den Baserat på ledningens uppskattade kostnader för utvecklingsprogrammet och benchmark
kliniska utvecklingen mot statistik på genomsnittliga utvecklingskostnader för studier inom det relevanta medicinska
området.
Sannolikhet att nå Baserat på externa informationskällor i form av data från studie av resultatet av ett stort antal
marknaden utvecklingsprogram.
Marknadens storlek
Baserat på externa informationskällor såsom studier med uppskattningar av framtida
förekomst av organsvikt på relevanta marknader samt hur stor del av dessa som är i ett stadie
som förväntas vara behandlingsbart med bolagets läkemedel.
Försäljningsvolym
Uppskattning av potentiell framtida marknadsandel baserat på bland annat analys av
konkurrerande projekt och vilket nummer i ordningen till marknaden, bolagets läkemedel
bedöms kunna vara. Externa informations källor såsom analys av marknadsandel vid olika
tidpunkter efter första läkemedlet på marknaden och läkemedlets terapeutiska fördel.
Försäljningspris
Baserat bland annat på analys av motsvarande nuvarande priser för jämförbara behandlingar.
Diskonteringsränta
Diskonteringsfaktorn på 15% har bestämts genom att ta hänsyn till den riskfria räntan och risken
förknippad med den specifika tillgången.
Bolaget har genomfört en granskning av modellens ingående antaganden och bedömer att ingen väsentlig förändring
i dessa antaganden föreligger. Därmed resulterade nedskrivningsprövningen inte i någon nedskrivning av de
immateriella tillgångarna. I nedskrivningsprövningen har hänsyn tagits till den uppdaterade strategiska plan som
fastställts av styrelsen och värdet på TXP har inte påverkats negativt av förseningar i utvecklingen av såväl den längst
framskridna peptidagonisten, TXP-11 som övriga projekt i TXP-portföljen.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .48
NOTER - KONCERNEN
NOT 18 - FINANSIELLA RISKER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika slags finansiella risker; kreditrisk, marknadsrisker
(valutarisk, ränterisk och annan prisrisk) och likviditetsrisk. Koncernens övergripande riskhantering
fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera
potentiella ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat.
Koncernens finansiella transaktioner och risker hanteras centralt av moderbolaget genom koncernens
CFO och CEO. Den övergripande målsättningen för finansiella risker är att tillhandahålla kostnadseffektiv
finansiering och likvidhantering samt säkerställa att alla betalningsåtaganden hanteras i rätt tid.
Styrelsen upprättar skriftliga principer såväl för den övergripande riskhanteringen som för specifika
områden såsom kreditrisker, valutarisker, ränterisker, refinansieringsrisker, likviditetsrisker samt
användning av derivatinstrument och placering av överlikviditet.
Kreditrisk
Kreditrisk är risken att koncernens motpart i ett finansiellt instrument inte kan fullgöra sin skyldighet och
därigenom förorsaka koncernen en finansiell förlust. Koncernens exponering för kreditrisk är begränsad
till kreditrisken i banktillgodohavanden i banker med kreditrating AA.
Marknadsrisker
Marknadsrisk är att risken för att verkligt värde på eller framtida kassaflöden från ett finansiellt
instrument varierar på grund av förändringar i marknadspriser. Den marknadsrisk som påverkar
koncernen utgörs av valutarisk. I dagsläget har koncernen inte några lån eller innehav som exponerar
koncernen för ränterisk eller annan prisrisk.
Valutarisk
Valutarisk är risken för att verkligt värde eller framtida kassaflöden från ett finansiellt instrument varierar
på grund av förändring i utländska valutakurser. Den främsta exponeringen härrör från koncernens
inköp i utländska valutor. Denna exponering benämns transaktionsexponering. Valutarisker återfinns
också i omräkningen av utländska verksamheters tillgångar och skulder till moderbolagets funktionella
valuta så kallad omräkningsexponering.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponeringen från kontrakterade betalningsflöden i utländsk valuta är begränsad i
koncernen. Se tabellen till höger för exponering i respektive valuta.
Valutaexponering 2024 (%)
Rörelseintäkter
Rörelsekostnader
EUR
-
41%
DKK
-
25%
SEK
-
24%
Övriga valutor
-
9%
Valutaexponering 2023 (%)
Rörelseintäkter
Rörelsekostnader
EUR
-
42%
DKK
-
20%
SEK
-
13%
Övriga valutor
-
6%
Som framgår av tabellen ovan består koncernens huvudsakliga transaktionsexponering av EUR och
DKK. En 10% starkare EUR gentemot SEK skulle ha en negativ påverkan på resultatet efter skatt och eget
kapital med cirka -4 326 TSEK (-6 221 TSEK). En 10% starkare DKK gentemot SEK skulle ha en negativ
påverkan på resultatet efter skatt och eget kapital med cirka -2 601 TSEK (-2 979 TSEK).
Omräkningsexponering
Koncernen har en omräkningsexponering som uppstår vid omräkningen av utländska dotterbolags
resultat och nettotillgångar till SEK. Omräkningsexponeringen på balansdagen i DKK uppgår till
38 661 TSEK (23 204 TSEK). 10% starkare SEK gentemot DKK skulle ha en negativ påverkan på eget kapital
med cirka 3 866 TSEK ( 2 320 TSEK). Omräkningsexponeringen på balansdagen i CHF uppgår till
19 429 TSEK (30 155 TSEK). 10% starkare SEK gentemot CHF skulle ha en negativ påverkan på eget kapital
med cirka -1 943 TSEK (-3 015 TSEK).
Koncernen har även en omräkningsexponering som uppstår vid omräkningen av utländska
leverantörsskulder till SEK. Denna exponeringen uppgår per balansdagen till 1 433 TSEK (814 TSEK) i DKK
samt 15 148 TSEK (8 211 TSEK) i EUR. En 10% starkare DKK gentemot SEK skulle ha en negativ påverkan på
resultatet efter skatt och eget kapital med cirka -143 TSEK (-81 TSEK). En 10% starkare EUR gentemot SEK
skulle ha en negativ påverkan på resultatet efter skatt och eget kapital med cirka -1 515 TSEK (-821 TSEK).
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .49
NOTER - KONCERNEN
Refinansieringsrisk
Med refinansieringsrisk avses risken att likvida medel inte finns tillgängliga och att finansiering bara
delvis eller inte alls kan erhållas alternativt till förhöjd kostnad. Koncernen finansieras idag med
nyemissioner dvs. ägarfinansering och är därmed inte utsatt för risker relaterade till extern låne
finansiering. De främsta riskerna avser därför risken att inte erhålla ytterligare tillskott och investeringar
från ägare.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken för att koncernen får svårigheter att fullgöra sina förpliktelser som samman-
hänger med finansiella skulder. Styrelsen hanterar likviditetsrisker genom att kontinuerligt följa upp
kassaflödet för att reducera likviditetsrisken och säkerställa betalningsförmågan. Med tanke på att
bolaget för närvarande inte har en egen intjäningsförmåga bedriver styrelsen ett långsiktigt arbete
med ägare och oberoende investerare för att säkerställa att likviditet finns tillgängligt för Bolaget när
behov uppstår.
Koncernens kontraktsenliga och odiskonterade räntebetalningar och återbetalningar av finansiella
skulder framgår av tabellen nedan. Belopp i utländsk valuta har omräknats till SEK med balansdagens
kurs. Skulder har inkluderats i den period när återbetalning tidigast kan krävas.
2024-12-31
Löptidsanalys
<6 mån
6-12 mån
>12 mån
Leverantörsskulder
17 347
-
-
Upplupna kostnader
6 472
3 620
-
2023-12-31
Löptidsanalys
<6 mån
6-12 mån
>12 mån
Leverantörsskulder
9 670
-
-
Upplupna kostnader
8 024
1 791
-
Hantering av kapital
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin
verksamhet, så att den kan generera avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter och
hålla kostnaderna för kapitalet nere. Bolagets avkastningsförmåga är avhängigt kvaliteten och värdet
av genererade forskningsresultat, vilket utvärderas löpande av bolagsledning och styrelse.
NOT 19 - ÖVRIGA KORTFRISTIGA FORDRINGAR
Koncernen Koncernen
2024-12-31 2023-12-31
Momsfordringar
5 657
4 199
Övriga fordringar
300
21
Summa
5 958
4 220
NOT 20 - FÖRUTBETALDA KOSTNADER
Koncernen Koncernen
2024-12-31 2023-12-31
Förutbetalda kostnader forskning och utveckling
18 068
-
Övriga förutbetalda kostnader
298
258
Summa
18 366
258
Förutbetalda kostnader för forskning och utveckling avser initiala betalningar till den CRO som har
huvudansvaret för den pågående studien ADVANCE. Betalningarna kostnadsförs under studiens gång
och under tre månader före och efter.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .50
NOTER - KONCERNEN
NOT 21 - LIKVIDA MEDEL OCH KASSAFLÖDE
Koncernen Koncernen
2024-12-31 2023-12-31
Kassamedel
Disponibla tillgodohavanden
61 209
62 395
Summa
61 209
62 395
Likvida medel avser banktillgodohavanden och är i huvudsak i SEK.
Koncernen Koncernen
2024-12-31 2023-12-31
Ej likvidpåverkande poster i koncernens kassaflödesanalys:
Avskrivningar
614
75 336
Optionsprogram
10 065
7 881
Avsättningar
328
1 573
Realisationsresultat
-51
-41
Ej realiserade valutakursdifferenser
-129
817
Summa
10 828
85 566
Avstämning av skulder från finansieringsverksamheten
2024-01-01
Kassaflöde
Ej kassaflödespåverkande poster
2024-12-31
Leasingskulder
637
-596
-1 839
1 880
Summa
637
-596
-1 839
1 880
Avstämning av skulder från finansieringsverksamheten
2023-01-01
Kassaflöde
Ej kassaflödespåverkande poster
2023-12-31
Leasingskulder
2 065
-729
-698
637
Summa
2 065
-729
-698
637
NOT 22 - KONCERNFÖRETAG
Andel Andel
Bolag
Huvudsaklig aktivitet
Land
2024 2023
SynAct Pharma AB
Forskning, utveckling och
Sverige
Moderbolag
kommersialisering av läkemedel
SynAct Pharma ApS
Forskning och utveckling av läkemedel
Danmark
100%
100%
TXP Pharma AG
Forskning och utveckling av läkemedel
Schweiz
100%
100%
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .51
NOTER - KONCERNEN
NOT 23 - EGET KAPITAL
Aktiekapital och övriga tillskjutet kapital
Antal aktier
Aktiekapital
Övrigt tillskjutet kapital
Per den 31 december 2022
29 648 457
3 706
394 839
Apportemission beslutad jan 2023
2 172 523
272
189 607
Riktad emission beslutad okt 2023
3 750 000
469
54 244
Personaloptionsprogram
-
-
7 881
Per den 31 december 2023
35 570 980
4 446
646 572
Riktad emission beslutad mar 2024
5 725 484
716
46 910
Riktade emissioner beslutade nov 2024
5 191 003
649
39 727
Personaloptionsprogram
-
-
10 065
Pågående emission (Reg 2025-01-14)
-
-
19 530
Per den 31 december 2024
46 487 467
5 811
762 803
Aktiekapital
Samtliga aktier är fullt betalda och inga aktier är reserverade för överlåtelse. Samtliga aktier är
stamaktier, ger lika rätt till kapital och medför en röst. Kvotvärdet uppgår till 0,125 kr. Inga aktier innehas
av bolaget själv eller dess dotterbolag.
Övrigt tillskjutet kapital
Övrigt tillskjutet kapital utgörs av kapital tillskjutet av bolagets ägare, överkurs vid aktieteckning samt
annan finansiering som redovisas som eget kapital.
Omräkningsreserv
Reserver avser i sin helhet omräkningsreserver. Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser
som uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter.
Omräkningsreserv
2024-12-31
2023-12-31
Ingående redovisat värde
15 768
2 765
Årets förändring
2 473
13 003
Utgående redovisat värde
18 241
15 768
NOT 25 - AVSÄTTNINGAR
Koncernen Koncernen
2024-12-31 2023-12-31
Avsättning avgångsvederlag
-
1 570
Avsättning sociala avgifter för aktierelaterade ersättningar
331
3
Summa
331
1 573
Avsättningen för sociala avgifter baseras på optionernas verkliga värde vid rapporttillfället.
NOT 24 - VILLKORAD TILLÄGGSKÖPESKILLING
Koncernen Koncernen
2024-12-31 2023-12-31
Belopp vid årets ingång
7 248
-
Tillkommande vid rörelseförvärv
-
7 077
Ändring verkligt värde
725
708
Omvärderingseffekt
-
-537
Utgående redovisat värde
7 973
7 248
I samband med förvärvet av TXP Pharma AG har bolaget åtagit sig att erlägga ett potentiellt framtida
värde som baseras på ett antal händelser och kan maximalt uppgå till 55 MSEK: (i) positiva resultat från
en fas 2a-studie (som leder till start av fas 2b eller fas 3), (ii) försäljning eller utlicensiering av ett eller
flera TXP projekt, eller (iii) försäljning av hela TXP.
Villkorad tilläggsköpeskilling klassificeras som finansiell skuld vilken omvärderas till verkligt värde varje
rapportperiod. Eventuella omvärderingsvinster och -förluster redovisas i koncernens resultaträkning.
Verkligt värde av den förväntade regleringen av tilläggsköpeskillingen har beräknats som det
riskjusterade diskonterade nuvärdet av betalningen. Den beräknade förväntade regleringen kommer
att variera över tid beroende bland annat på sannolikheten för att någon av händelserna inträffar,
tid till händelsen och utveckling av diskonteringsräntan. Beräkningen per 2024-12-31 är baserad på en
diskonteringsränta på 10 %. Mätningen är i enlighet med nivå 3 i värderingshierarkin, vilket innebär att
den är baserad på icke observerbara indata .
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .52
NOTER - KONCERNEN
NOT 26 - ÖVRIGA KORTFRISTIGA SKULDER
Koncernen Koncernen
2024-12-31 2023-12-31
Momsskulder
1
-
3 689
Övriga kortfristiga skulder
424
1 186
Summa
424
4 876
1) SynAct Pharma har tidigare nekats avdrag för ingående moms avseende åren 2018 och tidigare. Bolaget har bestridit
detta varför man överklagat till Förvaltningsrätten i Malmö. I december 2021 meddelade Förvaltningsrätten dom i
Bolagets favör i målet, varvid avdrag medgavs. Skatteverket överklagade Förvaltningsrättens dom till Kammarrätten som
den 6 september 2022 avslog överklagandet.
Den 3 november 2022 överklagade Skatteverket Kammarrättens dom och ansökte om prövnings tillstånd i Högsta
förvaltningsdomstolen (HFD). Den 18 april 2023 meddelade HFD prövningstillstånd till Skatteverket, vilket innebär att
målet prövas av domstolen. Den 28 maj 2024 meddelade HFD att domstolen bifaller Skatteverkets överklagande samt
upphäver förvaltningsrättens och kammarrättens domar och ärendet är därmad stängt.
NOT 27 - UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncernen Koncernen
2024-12-31 2023-12-31
Upplupna löner och arvoden
3 620
1 791
Upplupna kostnader för forskning och utveckling
-
5 839
Upplupna transaktionskostnader
1
4 502
-
Övriga upplupna kostnader
1 970
2 184
Summa
10 092
9 815
1) Upplupna emissionskostnader hänförliga till de tre emissioner som genomförts i december 2024
samt de två emissioner som slutfördes i januari 2024.
NOT 28 - TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
För information om ersättningar till ledande befattningshavare se not 9 - Anställda och
personalkostnader.
Bolaget har ingått avtal med Boesen Biotech ApS angående överföring av immateriella rättigheter.
Avtalet har inte inneburit några finansiella transaktioner i rapporterade perioder. Se not 29, Ställda
säkerheter, eventualförpliktelser och övriga åtaganden för mer information.
Därutöver finns inga ytterligare avtal eller transaktioner med närstående parter, utöver vad som
redovisas i not 9.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .53
NOTER - KONCERNEN
NOT 29 - STÄLLDA SÄKERHETER, EVENTUALFÖRPLIKTELSER OCH ÖVRIGA
ÅTAGANDEN
Ställda säkerheter
I koncernen uppgår ställda säkerheter till 144 TSEK (139 TSEK), vilket utgörs av depositioner.
Eventualförpliktelser
I mars 2021 förvärvade dotterbolaget SynAct Pharma ApS rättigheterna avseende ett antal innovativa
kemiska molekyler från Boesen Biotech ApS, ett bolag som kontrolleras av COO Thomas Boesen.
Överlåtelsen skedde vederlagsfritt men Boesen Biotech ApS är enligt avtalet berättigad att i framtiden
erhålla milstolpebetalningar respektive royalties relaterat till eventuella framsteg i Bolagets utveckling
och kommersialisering av produkter som baseras på dessa rättigheter. Vid uppnådda definierade
milstolpar kan Boesen Biotech ApS komma att erhålla upp till maximalt 4,5 MDKK i betalning. Vid en
eventuell framtida kommersialisering av produkt där dessa IP-rättigheter används har Boesen Biotech
ApS rätt till royalties uppgående till 3 % av nettoomsättningen under 10 år från lansering och med ett
maximalt belopp om 500 MDKK. Då de ersättningar som kan komma att utbetalas till Boesen Biotech
inte anses vara säkra eller sannolika åtaganden för SynAct redovisas de inte som en skuld (upplupen
eller avsättning). Utifrån nuvarande planer kan en första milstolpebetalning som tidigast komma att
belasta resultat och balansräkning under 2025 och få kassaflödeseffekt tidigast 2026.
Övriga åtaganden
I koncernen finns det inga övriga åtaganden.
NOT 30 - HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
9 januari 2025 – Bolaget offentliggör utfall i företrädesrättsemissionen av aktier på cirka 20 mkr samt
beslutar om en riktad emission till garantigivare.
31 januari 2025 – Bolaget meddelar att antalet aktier och röster har ökat med 2 521 451 till följd av
företrädesemissionen, inkluderat betalningen i aktier till garantigivarna, som beslutades av extra
bolagsstämman den 13 december 2024. Per den 31 januari 2025 uppgår det totala antalet aktier och
röster i SynAct Pharma AB till 49 008 918.
20 februari – SynActs valberedning föreslår Jeppe Ragnar Andersen till ny styrelseledamot. Styrelsen
i SynAct har också utsett Jeppe Ragnar Andersen till styrelseledamot utan rösträtt med omedelbart
tillträde.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .54
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
(TSEK) Not 2024-01-01
-2024-12-31
2023-01-01
-2023-12-31
Nettoomsättning 20 6 969 8 262
Bruttoresultat 6 969 8 262
Administrationskostnader 2,3,4,20 -29 316 -31 277
Övriga rörelsekostnader -11 -3
Rörelseresultat -22 359 -23 018
Resultat från andelar i koncernföretag 5 -67 521 -126 313
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 6 2 036 511
Räntekostnader och liknande resultatposter 7 -2 779 -708
Resultat från finansiella poster -68 264 -126 510
Resultat efter finansiella poster -90 623 -149 529
Skatt på årets resultat 8 -
Årets resultat -90 623 -149 529
(TSEK) Not 2024-01-01
-2024-12-31
2023-01-01
-2023-12-31
Årets resultat -90 623 -149 529
Övrigt totalresultat -
Årets totalresultat -90 623 -149 529
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .55
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
TILLGÅNGAR
Not 2024-12-31 2023-12-31
Tecknat men ej inbetalt kapital 21 19 845 -
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 9 181 207 181 207
Summa 181 207 181 207
Summa anläggningstillgångar 181 207 181 207
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 20 9 065 4 696
Övriga kortfristiga fordringar 12 553 518
Förutbetalda kostnader 13 335 215
Summa 9 953 5 428
Kassa och bank 10,14 46 752 44 133
Summa omsättningstillgångar 56 705 49 561
SUMMA TILLGÅNGAR 257 757 230 768
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Not 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL 15
Bundet eget kapital
Aktiekapital 5 811 4 446
Pågående nyemission 315
Summa bundet eget kapital 6 126 4 446
Fritt eget kapital
Överkursfond 739 588 623 357
Balanserat resultat -413 731 -264 203
Årets resultat -90 623 -149 529
Summa fritt eget kapital 235 234 209 625
Summa eget kapital 241 360 214 072
LÅNGFRISTIGA SKULDER
Villkorad tilläggsköpeskilling 7 973 7 248
Övriga avsättningar 331 1 573
Summa långfristiga skulder 16 8 304 8 821
KORTFRISTIGA SKULDER
Leverantörsskulder 10,11 684 565
Övriga kortfristiga skulder 17 288 4 506
Upplupna kostnader 10,11,18 7 121 2 804
Summa kortfristiga skulder 8 093 7 876
Summa skulder 16 397 16 696
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 257 757 230 768
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .56
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL
NOT BUNDET EGET KAPITAL FRITT EGET KAPITAL
Aktie kapital Pågående nyemission Överkursfond Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Ingående eget kapital 2023-01-01 3 706 - 371 624 -133 233 -130 970 111 127
Omföring resultat föregående år -130 970 130 970 -
Årets resultat -149 529 -149 529
Årets övrigt totalresultat - - - - - -
Årets totalresultat - - - -130 970 -149 529 -280 499
Transaktioner med ägare:
Apportemission 272 189 607 - 189 879
Personaloptionsprogram - 7 881 - 7 881
Riktad emission 469 58 991 - 59 459
Emissionsutgifter -4 746 - -4 746
Summa transaktioner med ägare 740 - 251 732 - 252 473
Utgående eget kapital 2023-12-31 15 4 446 - 623 357 -264 203 -149 529 214 072
NOT BUNDET EGET KAPITAL FRITT EGET KAPITAL
Aktie kapital Pågående nyemission Överkursfond Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Ingående eget kapital 2024-01-01 4 446 - 623 357 -264 203 -149 529 214 072
Omföring resultat föregående år -149 529 149 529 -
Årets resultat -90 623 -90 623
Årets övrigt totalresultat - - - - - -
Årets totalresultat - - - -149 529 -90 623 -240 151
Transaktioner med ägare:
Personaloptionsprogram - - 10 065 - 10 065
Riktade emissioner 1 365 - 92 777 - 94 141
Emissionsutgifter - - -6 140 - -6 140
Pågående nyemission (2025-01-14) - 315 19 530 - 19 845
Summa transaktioner med ägare 1 365 315 116 231 - 117 911
Utgående eget kapital 2024-12-31 15 5 810 315 739 588 -413 731 -90 623 241 360
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .57
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
(TSEK) Not 2024-01-01
2024-12-31
2023-01-01
2023-12-31
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -22 359 -23 018
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 4 243 6 139
Erhållen ränta - 4
Erlagd ränta -12 -0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -18 128 -16 875
Förändringar i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar -4 525 1 128
Förändring av leverantörsskulder 119 -507
Förändring av rörelseskulder -1 471 285
Kassaflöde från den löpande verksamheten -24 005 -15 969
Investeringsverksamheten
Lämnade tillskott och lån till dotterbolag -61 377 -71 992
Förvärv av dotterföretag - -10 870
Kassaflöde från investeringsverksamheten -61 377 -82 861
Finansieringsverksamheten
Nyemissioner 94 141 59 459
Emissionskostnader -6 140 -4 746
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 88 001 54 713
Årets kassaflöde 2 619 -44 117
Likvida medel vid årets början 44 133 88 250
Kursdifferens i likvida medel - -
Likvida medel vid årets slut 14 46 752 44 133
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .58
NOTER - MODERBOLAGET
NOT 1 - REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt
årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation RFR 2 ”Redovisning för juridisk
person”.
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets
redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna
redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets
finansiella rapporter, om inte annat anges.
Dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt
anskaffningsvärdemetoden. Innebärande att de redovisas till
anskaffningsvärde minskat med eventuella nedskrivningar.
Transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för innehav
i dotterbolag.
Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten av
att köpeskillingen kommer att utgå. Eventuella förändringar
av avsättningen läggs på/reducerar anskaffningsvärdet. I
koncernredovisningen redovisas villkorade köpeskillingar till verkligt
värde med förändringar över resultatet.
Finansiella tillgångar och skulder
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning,
tillämpas inte reglerna om finansiella instrument enligt IFRS
9 i moderbolaget som juridisk person, utan moderbolaget
tillämpar i enlighet med ÅRL anskaffningsvärdemetoden, i
moderbolaget värderas därmed finansiella anläggningstillgångar
till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning och finansiella
omsättningstillgångar enligt lägsta värdets princip.
Finansiella risker
Finansiella risker för moderbolaget överensstämmer i all
väsentlighet med vad som anges för koncernen, se koncernens not
18 – Finansiella risker.
NOT 2 - ARVODE TILL REVISORER
Moderbolaget
2024
Moderbolaget
2023
KPMG
Revisionsuppdraget 477 370
Annan revisionsverksamhet 110 165
Skatterådgivning -
Summa 587 535
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av årsredovisning
och bokföringen samt styrelsens och VDs förvaltning samt revision
utförd i enlighet med överenskommelse eller avtal. Detta inkluderar
övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor
att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av
iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana
övriga arbetsuppgifter.
Annan revisionsverksamhet avses de tjänster enligt särskild
överenskommelse rörande finansiella rapporter.
Leasing
Moderbolaget tillämpar det undantag som finns i RFR 2 för juridiska
personer och redovisar samtliga leasingavtal som kostnad linjärt
över leasingperioden.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Koncernen redovisar inga egenutvecklade immateriella tillgångar
eftersom kriterierna enligt IAS 38 inte är uppfyllda. För att kunna
bedriva utvecklingsverksamheten vidare i Danmark ger det
svenska moderbolaget kapitaltillskott löpande till dotterbolaget
som bedriver utvecklingsverksamheten. Under normala
omständigheter skulle moderbolaget aktivera tillskottet som aktier
i dotterbolag men eftersom ingen del av dessa medel aktiveras i
balansräkningen kostnadsför moderbolaget tillskottet och denna
kostnad redovisas som en finansiell kostnad i resultaträkningen.
Ingående redovisat värde förblir oförändrat då bolagets
bedömning är att inget nedskrivningsbehov föreligger.
Aktierelaterade ersättningar
I moderbolaget har IFRS 2-kostnader för anställda i
dotterbolag redovisats mot andelar i dotterbolag och inte
som personalkostnader i resultaträkningen. Dessa andelar har
sedan skrivits ner och redovisas som resultat från andelar i
koncernföretag.
Uppställningsform för resultat- och balansräkning
Resultat- och balansräkning följer ÅRL:s uppställningsform.
Ingen av de ändringar som publicerats i RFR 2, bedöms ha någon
väsentlig effekt på moderbolagets finansiella rapporter.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .59
NOTER - MODERFÖRETAGET
NOT 6 - ÖVRIGA RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
Moderbolaget
2024
Moderbolaget
2023
Ränteintäkter från koncernföretag 254 81
Övriga ränteintäkter -5 4
Kursdifferenser 1 787 426
Summa 2 036 511
Kursdifferenser avser utlåning från moderbolaget till dotterbolagen under året. Samtliga finansiella
intäkter är hänförliga till finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
NOT 3 - LEASINGAVTAL
Årets leasingkostnader för leasingavtal uppgår till 69 TSEK (60 TSEK). Framtida betalnings åtaganden per
31 december för leasingavtal fördelar sig enligt följande:
Framtida minimileaseavgifter
Moderbolaget
2024
Moderbolaget
2023
Inom 1 år 32 134
Mellan 1-5 år 74 93
Mer än 5 år - -
Summa 106 226
NOT 4 - ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
För löner och ersättningar till anställda och ledande befattningshavare samt information om antal
anställda, se not 9 - Anställda och personalkostnader för koncernen.
NOT 5 - RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Moderbolaget
2024
Moderbolaget
2023
Nedskrivningar av andelar i koncernföretag -67 521 -126 313
Summa -67 521 -126 313
Nedskrivning av lämnade aktieägartillskott till dotterbolag som avser att täcka Synact Pharma
ApS kostnader för forskning enligt redovisningsprincipen för aktieägartillskott är 61 377 TSEK (71 992
TSEK). Nedskrivning avseende TXP Pharma AG har gjorts med 0 TSEK (50 500 TSEK). Aktierelaterade
ersättningar har redovisats som andelar i koncernföretag enligt IFRS 2 och har sedan skrivits ner med 6
144 TSEK (3 821 TSEK).
NOT 7 - RÄNTEKOSTNADER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
Moderbolaget
2024
Moderbolaget
2023
Räntekostnader -733 -708
Kursdifferenser -2 046 -
Summa -2 779 -708
Kursdifferenser avser utlåning från moderbolaget till dotterbolagen under året. Samtliga finansiella
kostnader är hänförliga till finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .60
NOTER - MODERFÖRETAGET
NOT 8 - SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
Moderbolaget
2024
Moderbolaget
2023
Aktuell skatt -
Redovisad skatt -
Avstämning av effektiv skattesats
Resultat före skatt -90 623 -149 529
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget 20,6% (20,6%) 18 668 30 803
Skatteeffekt av:
- avdragsgilla kostnader redovisade i eget kapital 1 265 978
- ej avdragsgilla kostnader -13 930 -26 028
- ej avdragsgilla intäkter -1 1
- ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering
av uppskjuten skatt
-6 002 -5 753
Redovisad skatt -
Effektiv skattesats 0% 0%
Moderbolaget har skattemässiga avdrag för emissionskostnader om totalt 6 140 TSEK (4 746 TSEK) som
redovisas direkt i eget kapital. Någon uppskjuten skatt har inte redovisats för dessa.
Det finns skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna skattefordringar inte har redovisats
i balansräkningen uppgående till 157 653 TSEK (128 517 TSEK) och de har ingen tidsbegränsning.
Uppskjutna skattefordringar har inte redovisats för dessa poster, då det inte är sannolikt att bolaget
kommer att utnyttja dem för avräkning mot framtida beskattningsbara vinster.
NOT 9 - ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Moderbolaget
2024-12-31
Moderbolaget
2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 533 436 249 798
Årets anskaffningar 6 144 211 647
Aktieägartillskott 61 377 71 992
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 600 957 533 436
Ingående nedskrivningar -352 229 -225 379
Årets nedskrivningar -67 521 -126 313
Omvärdering tilläggsköpeskilling - -537
Utgående ackumulerade nedskrivningar -419 750 -352 229
Utgående redovisat värde 181 207 181 207
Bolag / organisationsnummer / säte
SynAct Pharma ApS, 344 599 75, Holte i Danmark
Moderbolaget
2024-12-31
Moderbolaget
2023-12-31
Kapitalandel 100% 100%
Rösträttsandel 100% 100%
Antal andelar 1 000 000 1 000 000
Redovisat värde 24 419 24 419
Bolag / organisationsnummer / säte
TXP Pharma AG, 271.053.235, Baar i Schweiz
Moderbolaget
2024-12-31
Moderbolaget
2023-12-31
Kapitalandel 100% 100%
Rösträttsandel 100% 100%
Antal andelar 11 220 000 11 220 000
Redovisat värde 156 788 156 788
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .61
NOTER - MODERFÖRETAGET
NOT 11 - FINANSIELLA RISKER
Moderbolaget utsätts genom sin verksamhet för olika slags finansiella risker; kreditrisk, marknadsrisker
(valutarisk, ränterisk och annan prisrisk) och likviditetsrisk. För översikt av finansiella risker hänvisas
till koncernens not 18 - Finansiella risker då moderbolagets finansiella risker i all väsentlighet
överensstämmer med koncernens.
2024-12-31
Löptidsanalys <6 mån 6-12 mån >12 mån
Leverantörsskulder 684 - -
Upplupna kostnader 5 421 1 700 -
2023-12-31
Löptidsanalys <6 mån 6-12 mån >12 mån
Leverantörsskulder 565 - -
Upplupna kostnader 1 401 1 403 -
NOT 10 - FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Finansiella tillgångar värderat till upplupet anskaffningsvärde
Moderbolaget
2024-12-31
Moderbolaget
2023-12-31
Likvida medel 46 752 44 133
Summa 46 752 44 133
Finansiella skulder värderat till upplupet anskaffningsvärde
Moderbolaget
2024-12-31
Moderbolaget
2023-12-31
Leverantörsskulder 684 565
Upplupna kostnader 7 121 2 804
Summa 7 805 3 369
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .62
NOTER - MODERFÖRETAGET
NOT 12 - ÖVRIGA KORTFRISTIGA FORDRINGAR
Moderbolaget
2024-12-31
Moderbolaget
2023-12-31
Momsfordringar 253 497
Övriga fordringar 300 21
Summa 553 518
NOT 13 - FÖRUTBETALDA KOSTNADER
Moderbolaget
2024-12-31
Moderbolaget
2023-12-31
Förutbetalda hyreskostnader 11 33
Övriga förutbetalda kostnader 325 182
Summa 335 215
NOT 14 - KASSA OCH BANK
Moderbolaget
2024-12-31
Moderbolaget
2023-12-31
Disponibla tillgodohavanden 46 752 44 133
Summa 46 752 44 133
NOT 16 - LÅNGFRISTIGA SKULDER
Moderbolaget
2024-12-31
Moderbolaget
2023-12-31
Villkorad tilläggsköpeskilling 7 973 7 248
Övriga avsättningar 331 1 573
Summa 8 304 8 821
Villkorad tilläggsköpeskilling avser förvärvet av TXP Pharma AG, se koncernens not 24 - Villkorad
tilläggsköpeskilling. Övriga avsättningar, se koncernens not 25 - Avsättningar.
NOT 15 - EGET KAPITAL
Per den 31 december 2024
Aktiekapitalet består av 46 487 467 (35 570 980) st aktier med ett kvotvärde om 0,125kr (0,125 kr). Alla
aktier har lika rätt till bolagets vinst. Se även upplysningar i koncernens not 23 - Eget kapital.
Överkursfonden avser kapital från nyemissioner som har emitterats till en kurs som överstiger
kvotvärdet samt med avdrag för nyemissionskostnader.
Förslag till resultatdisposition 2024-12-31
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (TSEK),
Överkursfond 739 588
Balanserat resultat -413 731
Årets resultat -90 623
Fritt eget kapital i moderbolaget 235 234
Styrelsen föreslår att överkursfonden, balanserat resultat och årets resultat balanseras i ny räkning.
Förslaget kommer att läggas fram för årsstämman den 27 maj 2025.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .63
NOTER - MODERFÖRETAGET
NOT 18 - UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Moderbolaget
2024-12-31
Moderbolaget
2023-12-31
Upplupna löner och styrelsearvoden 1 700 1 403
Upplupna transaktionskostnader 4 502 -
Övriga upplupna kostnader 919 1 401
Summa 7 121 2 804
Upplupna transaktionskostnader, se koncernens not 27 - Upplupna kostnader.
NOT 19 - STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
För upplysning om ställda säkerheter och eventualförpliktelser i moderbolaget hänvisas till koncernens
not 29 - Ställda säkerheter, eventualförpliktelser och övriga åtaganden. I moderbolaget finns inga
ställda säkerheter.
NOT 20 - TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Försäljning
av varor/
tjänster
Inköp av
varor/
tjänster Övrigt
Fordran på
balansdagen
Skuld på
balansdagen
Synact Pharma ApS
2024 6 585 3 969 - 28 -
2023 7 926 4 846
TXP Pharma AG
2024 384 - - 9 036 -
2023 335 - - 4 696 -
För information om ersättningar till ledande befattningshavare se koncernens not 9 - Anställda och
personalkostnader. För information om avtal eller transaktioner med närstående parter, se koncernens
not 28 - Transaktioner med närstående.
NOT 17 - ÖVRIGA KORTFRISTIGA SKULDER
Moderbolaget
2024-12-31
Moderbolaget
2023-12-31
Momsskulder - 3 689
Övriga kortfristiga skulder 288 817
Summa 288 4 506
Momsskulder, se koncernens not 26 - Övriga kortfristiga skulder.
NOT 21 - HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
För upplysning om händelser efter balansdagen i moderbolaget hänvisas till koncernens not 30.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .64
ALTERNATIVA NYCKELTAL
SOLIDITET
Soliditet är ett finansiellt nyckeltal som visar hur stor andel av företagets totala tillgångar som
finansierats med hjälp av eget kapital. De två ingående parametrarna hämtas från SynAct Pharma:s
balansräkning eller rapport över finansiell ställning. Eget kapital dividerat med totala tillgångar.
# TSEK
Koncern
2024-12-31
Koncern
2023-12-31
Tillgångar
Tecknat men ej inbetalt kapital 19 845 -
Summa anläggningstillgångar 156 674 152 959
Summa omsättningstillgångar 94 001 75 060
[1] Summa tillgångar 270 520 228 019
Eget kapital och skulder
[2] Summa eget kapital 214 169 176 186
Summa långfristiga skulder 27 894 26 894
Summa kortfristiga skulder 28 458 24 939
Summa skulder 56 351 51 833
Summa eget kapital och skulder 270 520 228 019
[2]/[1] Soliditet (%) 79% 77%
FORSKNINGS- OCH UTVECKLINGSKOSTNADER/RÖRELSEKOSTNADER
Totala kostnader för forskning och utveckling i procent av totala driftskostnader. Anger andelen av
de totala rörelsekostnaderna som allokerats till FoU. Därefter indikerar den resterande delen (1 - FoU/
rörelsekostnader) andelen av totala kostnader som används för administrationsaktiviteter.
# TSEK
Koncern
2024
Koncern
2023
[1] Forsknings- och utvecklingskostnader -49 312 -105 055
Administrationskostnader -40 492 -44 826
Övriga rörelseintäkter/kostnader -175 -74 615
[2] Summa rörelsens kostnader -89 980 -224 496
[1]/[2] Forsknings- och utvecklingskostnader/rörelsekostnader (%) 55% 47%
Användningen av alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures) i finansiella rapporter regleras av den Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (ESMA) i riktlinjer utgivna 2015. Med ett
alternativt nyckeltal avses enligt dessa riktlinjer ett finansiellt mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning, finansiellt resultat eller kassaflöden. Det är inte ett sådant finansiellt mått
som definieras eller anges i tillämpliga regler för finansiell rapportering.
SynAct Pharma använder alternativa nyckeltal för att öka förståelsen av den information som ges i finansiella rapporter, både för extern analys, jämförelse och intern utvärdering. Bolaget har valt soliditet och
forsknings- och utvecklingskostnader/rörelsekostnader som alternativa nyckeltal i sin rapportering. Definitioner samt tabeller för härledning av dessa visas nedan.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .65
STYRELSENS UNDERSKRIFT
Undertecknade försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS,
sådana de antagits av EU. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderföretagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive
koncernen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de
företag som ingår i koncernen står inför.
Lund, 10 april 2025
Anders Kronborg
Styrelseordförande
Sten Scheibye
Styrelseledamot
Sten Sörensen
Styrelseledamot
Jeppe Øvlesen
Verkställande direktör och styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 10 april 2025
KPMG AB
Linda Bengtsson
Auktoriserad revisor
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .66
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagsstämman i SynAct Pharma AB (publ), org. nr 559058-4826
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för SynAct Pharma AB (publ) för år 2024.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
21-65 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder som de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget samt resultaträkningen
och rapport över finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Väsentlig osäkerhetsfaktor avseende antagande om
fortsatt drift
Vi vill fästa uppmärksamhet på förvaltningsberättelsen och
avsnittet Likviditet, balansräkning och fortsatt drift samt koncernens
Not 3 avsnitt Fortlevnadsprincipen där det framgår att styrelsen
har fastställt att bolagets nuvarande likvida medel är otillräcklinga
för dess likividitetsbehov under de kommande 12 månaderna (från
påskrift av årsredovisningen den 10 april 2025) och att styrelsen
följer situationen och utvärderar olika ekonomiska alternativ
inklusive timing och storlek på kapitalanskaffning som kan vara
till fördel för företaget. Dessa förhållanden tyder på att det finns
en väsentlig osäkerhetsfaktor som kan leda till betydande tvivel
om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Vi har inte
modifierat våra uttalanden på grund av detta.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för
den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen
för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden. Utöver det förhållande som
beskrivs i avsnittet Väsentliga osäkerhetsfaktorer avseende
antagande om fortsatt drift har vi fastställt att de förhållanden
som vi beskriver nedan är de särkskilt betydelsefulla områden som
vi ska kommunicera i denna revisionsberättelse.
Värdering av immateriella tillgångar samt moderbolagets
Andelar i dotterföretag
Se koncernens not 3, not 15 och redovisningsprinciper på sidan
38 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade
upplysningar och beskrivning av området.
Beskrivning av området
Koncernen redovisade per den 31 december 2024 balanserade
utvecklingskostnader om 154,6 MSEK. Det redovisade värdet
har varit föremål för en nedskrivningsprövning vilken innehåller
både komplexitet och betydande inslag av bedömningar.
Nedskrivningsprövning har gjorts för den kassagenererande enhet
som har förvärvade immateriella tillgångar l associerad till sig,
vilket för koncernen utgörs av TXP Pharma AG.
Nedskrivningsprövningen ska enligt IFRS Redovisningsstandarder
genomföras enligt en viss teknik där koncernledningen måste göra
framtidsbedömningar om verksamheternas både interna och
externa förutsättningar och planer. Exempel på antaganden som
görs är tidpunkt för potentiell kommersialisering, kostnader för den
kliniska utvecklingen, sannolikhet att nå marknaden, marknadens
storlek, försäljningsvolym, försäljningspris samt diskonteringsränta.
Då återvinningsvärdet för TXP Pharma AG är nära det redovisade
värdet skulle en negativ förändring i något av de viktiga
antagandena som ligger till grund för värderingen till verkligt värde
minus försäljningskostnader medföra en negativ påverkan på
koncernens redovisade resultat.
Moderbolaget redovisade per den 31 december 2024 andelar
i dotterföretag om 181,2 MSEK. Om det finns indikationer på
väsentliga nedskrivningsbehov, till exempel om värdet på
andelarna överstiger koncernmässigt värde i respektive
koncernföretag, görs samma typ av prövning, med samma teknik
och ingångsvärden, som sker med avseende på goodwill och
andra immateriella tillgångar i koncernen.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har inhämtat styrelsens nedskrivningsprövning, som grundar
sig på en värdering utförd av en extern värderingsspecialist.
Vi har inspekterat den utförda nedskrivningsprövningen för att
bedöma huruvida den är upprättad i enlighet med den teknik som
föreskrivs.
Vidare har vi bedömt rimligheten i väsentliga antaganden som
värderingen bygger på och stämt av mot såväl bolagets planer för
utvecklingsprojektet som externa informationsskällor och studier.
Vi har involverat våra värderingsspecialister för att kontrollberäkna
bolagets verkligt värdeberäkning.
Vi har också bedömt innehållet i de upplysningar om
nedskrivningsprövningen som lämnas i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .67
REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns
på sidorna 1-20 samt 75-77. Den andra informationen består
också av ersättningsrapporten som vi förväntar oss få tillgång
till efter datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen
och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncern-
redovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har
inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder
som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer
är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas
dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att
likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter
i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och
inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga
för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är
högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i
den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden
som kan leda till betydande tvivel om bolagets och koncernens
förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det
finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen
och koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn
eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera
uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra
slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till
datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser
eller förhållanden göra att ett bolag och en koncern inte längre
kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och
koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna
och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta tillräckliga
och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella
informationen för företag eller affärsenheter inom koncernen som
grund för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen.
Vi ansvarar för styrning, övervakning och genomgång av det
revisionsarbete som utförts för koncernrevisionens syfte. Vi är
ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla
relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt
oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .68
REVISIONSBERÄTTELSE
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de
viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som
därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi
beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH
ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för SynAct Pharma AB (publ) för år 2024
samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat
vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för
att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana
åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för
verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden
som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncern-
redovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för SynAct Pharma AB (publ) för år
2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till SynAct Pharma AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer är nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .69
REVISIONSBERÄTTELSE
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vi väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar
vi de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur
styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga
med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen
omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och
rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
KPMG AB, Box 227, 201 22 , Malmö, utsågs till SynAct Pharma AB
(publ)s revisor av bolagsstämman den 31 maj 2024. KPMG AB eller
revisorer verksamma vid KPMG AB har varit bolagets revisor sedan
2022.
Malmö den 10 april 2025
KPMG AB
Linda Bengtsson
Auktoriserad revisor
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .70
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
SynAct Pharma AB (publ) (”SynAct”) är ett svenskt publikt
aktiebolag med säte i Lund vars aktier handlas på Nasdaq
Stockholm sedan den 12 juli 2022. Dessförinnan var bolagets
aktie noterad på Spotlight sedan 2016. Sedan noteringen på
Nasdaq Stockholm tillämpar SynAct svensk kod för bolagsstyrning
(”Koden”).
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats i enlighet med
reglerna i årsredovisningslagen och Koden. Bolagsstyrnings-
rapporten har granskats av bolagets revisor i enlighet med
bestämmelserna i årsredovisningslagen och revisorns yttrande är
bifogat till rapporten.
PRINCIPER FÖR BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrning avser de system genom vilka aktieägarna, direkt
eller indirekt, styr SynAct. God bolagsstyrning är en väsentlig
komponent i arbetet att skapa värde för SynActs aktieägare.
Bolagsstyrningen i SynAct baseras på svensk lag, Nasdaq
Stockholms regelverk för emittenter samt Koden. Koden gäller för
alla svenska bolag vars aktier är noterade på en reglerad marknad
i Sverige. Bolaget har inte avvikit från någon av de regler som
fastställs i Koden under året.
Utöver nämnda externa regelverk finns även ett antal interna
regelverk för att stödja SynActs bolagsstyrning, såsom
bolagsordning, arbetsordningar för styrelsen och dess utskott,
vd-instruktion och instruktion för finansiell rapportering. Vidare
har SynAct också ett antal policydokument och manualer
som innehåller regler och rekommendationer, vilka innehåller
principer och ger vägledning i bolagets verksamhet samt för dess
medarbetare.
AKTIEÄGARE
Den 31 december 2024 hade SynAct 14 399 aktieägare. Ytterligare
information om ägarstrukturen presenteras på sidan 29.
BOLAGSSTÄMMOR
Årsstämman, eller i förekommande fall extra bolagsstämma, är
det yttersta beslutande organet i SynAct där samtliga aktieägare
är berättigade att delta. Bolagsordningen innehåller inga
begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan
avge vid en bolagsstämma och inga särskilda bestämmelser om
ändring av bolagsordningen.
På årsstämman behandlas bolagets utveckling och beslut tas i ett
antal viktiga frågor som fastställande av resultat och balansräkning,
disposition av fastställt resultat, ansvarsfrihet för styrelseledamöter
och verkställande direktören och val av styrelseledamöter intill nästa
årsstämma. Dessutom väljer årsstämman revisor för bolaget samt
beslutar om ersättning för denne.
Extra bolagsstämmor 2024
En extra bolagsstämma genomfördes 20 mars, efter begäran
av aktieägare med mer än 10 procent ägarandel, där antalet
styrelseledamöter minskade till fyra ledamöter och befintlig
styrelse ersattes med Ordförande Anders Kronborg och övriga
ledamöterna Sten Scheibye, Sten Sörensen och Jeppe Øvlesen.
En extra bolagsstämma genomfördes 24 april, där de riktade
emissionerna till vissa investerare, styrelse och ledning godkändes.
En extra bolagsstämma genomfördes 13 december, där de riktade
emissionerna till vissa investerare, styrelse och ledning godkändes.
Årsstämma 2024
Årsstämman 2024 som hölls den 31 maj beslutade att fastställa
resultat- och balansräkning samt koncernresultat- och
koncernbalansräkning. Årsstämman beslutade även att disponera
över bolagets resultat i enlighet med styrelsens förslag, bevilja
ansvarsfrihet till styrelsen och verkställande direktören beviljades
för räkenskapsåret 2023 och fastställde ersättning till styrelse
och revisor. Årsstämman beslutade även om omval av Anders
Kronborg, Sten Scheibye, Sten Sörensen och Jeppe Øvlesen.
KPMG AB omvaldes som revisor med auktoriserad revisor Linda
Bengtsson som ansvarig revisor. Årsstämman beslutade att
godkänna styrelsens ersättningsrapport för räkenskapsåret 2023.
Vid årsstämman 2024 bemyndigades styrelsen dessutom
att vid ett eller flera tillfällen och längst intill nästkommande
årsstämma – besluta om emission av aktier, konvertibler
och/ eller teckningsoptioner. Det totala antalet aktier som ska
kunna emitteras (alternativt tillkomma genom konvertering
av konvertibler och/eller utnyttjande av teckningsoptioner) får
inte medföra en utspädningseffekt på mer än 10 procent av
det registrerade aktiekapitalet efter genomförd emission. Det
fullständiga protokollet finns tillgängligt på SynActs hemsida.
Årsstämma 2025
Årsstämman 2025 kommer att hållas i Stockholm tisdagen den 27
maj kl. 13.00. Kallelse till årsstämman offentliggörs tidigast sex och
senast fyra veckor före stämman. Förslag till stämman adresseras:
SynAct Pharma AB, att: Legal, Scheelevägen 2, 223 63 Lund eller via
e-post till legal@synactpharma.com och skickas in i god tid innan
kallelse till stämman utfärdas, senast sju veckor före stämman.
VALBEREDNING
Valberedningen ska enligt årsstämmans beslut bestå av styrelsens
ordförande som sammankallande, samt en representant för
envar av bolagets tre största aktieägare per den 30 september
respektive kalenderår.
Valberedningen ska bereda samtliga val och arvodesförslag
som blir aktuella från det att en valberedning har utsetts intill
dess att en ny valberedning har utsetts. Valberedningens uppgift
ska vara att inför kommande årsstämma framlägga förslag
avseende val av stämmoordförande, val av styrelseordförande
och övriga styrelseledamöter, beslut om styrelsearvode, uppdelat
mellan ordförande, övriga ledamöter och eventuell ersättning för
utskottsarbete, val av revisor och arvodering av revisorer samt
principer för tillsättande av valberedningen (om valberedningen
anser att gällande principer och instruktion bör uppdateras).
Valberedningen inför årsstämman 2025 består av valberedningens
ordförande, Niels Ankerstjerne Sloth, utsedd av Bioinvest ApS,
Jeppe Ragnar Andersen, utsedd av Sanos A/S, Thomas Ringberg
samt Anders Kronborg, styrelsens ordförande. Valberedningen
ska utarbeta förslag avseende ordförande vid stämman,
styrelsesammansättning och styrelsearvode. Valberedningen har
haft två sammanträden, av vilka samtliga var per videolänk.
Vid det senaste sammanträdes beslutades att man föreslår
Jeppe Ragnar Andersen som ny styrelseledamot, samt att denna
kan deltaga i kommande styrelsemöten innan årsstämman utan
rösträtt. Ingen ersättning utgår till valberedningen.
En viktig del i valberedningens arbete är regel 4.1 i Koden avseende
mångfaldspolicy. Målet med policyn är att styrelsen ska ha en med
hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden
i övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad av mångsidighet
och bredd avseende kompetens, erfarenhet och bakgrund samt
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .71
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
att en jämn könsfördelning ska eftersträvas. Årsstämman 2024 beslutade att utse styrelseledamöter
i enlighet med valberedningens förslag, vilket resulterade i nuvarande styrelse. Valberedningen
konstaterade dock vid framtagande av sitt förslag att styrelsesammansättningen består av fyra
män vilket enligt valberedningen inte överensstämmer med kravet om en jämn könsfördelning.
Valberedningen noterade att de senaste tillskotten till styrelsen var män och att dess ambition är att
könsfördelningen ska förbättras över tid.
Koden föreskriver att bolaget senast sex månader före årsstämman ska lämna uppgift om
namnen på ledamöterna i valberedningen samt, i förekommande fall, vilken ägare som ledamoten
representerar. Valberedningens sammansättning inför årsstämman 2025 presenterades både som ett
pressmeddelande och på SynActs hemsida den 28 november 2024.
STYRELSEN OCH DESS ARBETE
SynActs styrelse väljs årligen vid årsstämman för tiden intill slutet av nästa årsstämma och ska enligt
bolagsordningen bestå av lägst fyra och högst åtta ledamöter. Bolagsordningen saknar särskilda
bestämmelser om tillsättande eller entledigande av styrelseledamöter. Årsstämman 2024 beviljade
styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet.
Oberoende i förhållande till
Namn Befattning Invald Bolaget och
bolagsledningen
Större
ägare
Närvaro styrelse-
möten (totalt
1
)
Anders Kronborg Styrelseordförande 2024 Nej Ja 7(7)
Sten Scheibye Styrelseledamot 2024 Ja Ja 7(7)
Sten Sörensen Styrelseledamot 2024 Nej Ja 7(7)
Jeppe Øvlesen Styrelseledamot 2024 Nej Ja 7(7)
Tidigare styrelse
Uli Hacksell Styrelseordförande 2020 Ja Ja 3(3)
Thomas Jonassen Styrelseledamot 2016 Nej Nej 2(3)
Terje Kalland Styrelseledamot 2019 Ja Ja 3(3)
Thomas von Koch Styrelseledamot 2023 Ja Ja 3(3)
Kerstin Hasselgren Styrelseledamot 2022 Ja Ja 3(3)
Marina Bozilenko² Styrelseledamot 2021 Ja Ja 2(2)
¹ Med totalt avses det antal som hållits under respektive ledamots mandatperiod.
² Marina Bozilenko utträdde ur styrelsen i februari 2024 på egen begäran.
En utförligare beskrivning av styrelsen presenteras på sidan 17-18.
Årsstämman 2024 beslutade att arvode till styrelsen ska utgå med 300 000 kronor till styrelsens
ordförande och med 200 000 kronor till envar av övriga styrelseledamöter som inte är anställda i
bolaget. Härutöver beslutades om arvode om (i) 50 000 kr till revisionsutskottets ordförande och
med 25 000 kr till övriga medlemmar av revisionsutskottet och (ii) 25 000 kr till ersättningsutskottets
ordförande och 15 000 kr till övriga medlemmar av ersättningsutskottet.
Styrelsens arbete styrs av en arbetsordning som fastställs minst en gång per år. Arbetsordningen
reglerar bland annat styrelsens arbetsformer, arbetsuppgifter, beslutsordning inom bolaget,
styrelsens mötesordning, ordförandens arbetsuppgifter samt arbetsfördelningen mellan styrelsen
och verkställande direktören. Instruktion avseende ekonomisk rapportering och instruktion till
verkställande direktör fastställs också minst en gång per år. Styrelsen sammanträder enligt ett årligen
fastställt schema som innehåller sex ordinarie sammanträden. Utöver dessa styrelsemöten kan
ytterligare styrelsemöten sammankallas för att hantera frågor som inte kan förläggas till ett ordinarie
styrelsemöte. Verkställande direktören samt CFO deltar vid huvuddelen av antalet styrelsemöten.
Styrelsen har under 2024 haft sex ordinarie sammanträden och sju extra sammanträden. Extrainsatta
möten har i de flesta fall föranletts av större projekt, såsom finansiering och förvärv. Styrelsen har vid
tre tillfällen sammanträffat med bolagets revisorer, varav vid ett tillfälle utan närvaro av verkställande
direktören eller övriga personer från bolagsledningen. Bolagets CFO, Björn Westberg har fungerat som
styrelsens sekreterare. Fasta punkter på styrelsemötena har varit uppföljning av verksamheten mot
budget och strategisk plan. Därutöver har styrelsen behandlat och beslutat i frågor rörande forskning
och utveckling, finansiering, immateriella rättigheter, strategisk inriktning och planering, budget,
väsentliga avtal, revision, finansiell rapportering samt kompensationsfrågor. Styrelsen genomför
en årlig strukturerad utvärdering av styrelsen och verkställande direktören och resultatet av denna
delas med valberedningen. Utvärderingen genomförs i syfte att utveckla styrelsens arbetsformer
och effektivitet. Utvärderingen består av ett frågeformulär som besvaras av ledamöterna, varefter
svaren sammanställs och presenteras för styrelsen och därefter för valberedningen genom
styrelseordförandens försorg.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Styrelsens ersättningsutskott har bestått Uli Hacksell (ordförande) och Terje Kalland fram till mars
2024, därefter av Sten Scheibye (ordförande) och Sten Sörensen. Samtliga ledamöter är oberoende
i förhållande till bolaget och Sten Scheibye är oberoende i förhållande till bolagsledningen. Arbetet
regleras i arbetsordningen för utskottet och innefattar att behandla och besluta i frågor avseende
ersättningar och förmåner till ledande befattningshavare. Arbetet innefattar vidare att bereda
andra ersättningsfrågor som är av stor vikt, till exempel incitamentsprogram. Därtill ingår uppgiften
att följa och utvärdera pågående och under året avslutade program för rörliga ersättningar till
bolagsledningen och att följa och utvärdera tillämpningen av under året gällande riktlinjer för
ersättningar till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i
bolaget. Ersättningsutskottet rapporterar till styrelsen. Utskottet har under 2024 haft tre möten.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .72
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Namn Befattning Närvaro möten (totalt
1
)
Tidigare styrelse
Uli Hacksell Ordförande 1(1)
Terje Kalland Medlem 1(1)
¹ Med totalt avses antal möjliga möten som en medlem kunnat närvara.
Det nya ersättningsutskottets uppgifter har letts av den nya styrelsen för 2024.
REVISIONSUTSKOTT
Styrelsens revisionsutskott har bestått av utskottets ordförande Kerstin Hasselgren och Marina
Bozilenko fram till mars 2024 och därefter av Anders Kronborg (ordförande) och Sten Scheibye.
Samtliga ledamöter är oberoende till bolaget och Sten Scheibye är oberoende till bolagsledningen.
Revisionsutskottets ledamöter har erforderlig redovisningskompetens. Revisionsutskottet, vars arbete
regleras i enlighet med arbetsordningen för utskottet, har som uppgift att för styrelsen förbereda
frågor rörande revisionsupphandling och arvode, följa upp revisorernas arbete och bolagets interna
kontrollsystem, följa upp aktuell riskbild, följa upp extern revision och bolagets finansiella information,
bereda delårsrapporter samt bolagets årsredovisning, bereda och följa upp frågor rörande finansiering,
bereda fastställande och revision av finanspolicy samt andra frågor som styrelsen uppdrar åt utskottet
att förbereda. CFO deltar som föredragande och även VD deltar på en del av utskottets möten.
Revisionsutskottet rapporterar till styrelsen. Utskottet har under 2024 haft fyra möten, bolagets revisorer
har närvarat vid två av dessa.
Namn Befattning Närvaro möten (totalt
1
)
Anders Kronborg Ordförande 3(3)
Sten Schebye Medlem 3(3)
Tidigare styrelse
Kerstin Hasselgren Ordförande 1(1)
Marina Bozilenko² Medlem 1(1)
¹ Med totalt avses antal möjliga möten som en medlem kunnat närvara.
² Marina Bozilenko utträdde ur styrelsen i februari 2024 på egen begäran.
REVISORER
Enligt bolagsordningen ska SynAct utse en eller två revisorer, med eller utan suppleanter, eller ett
registrerat revisionsbolag. Vid årsstämman 2024 valdes fortsatt KPMG AB som revisorer med Linda
Bengtsson som huvudansvarig revisor.
KONCERNLEDNING
Verkställande direktören ansvarar för den löpande förvaltningen av bolaget. Verkställande direktören,
och under dennes ledning övriga medlemmar i ledningsgruppen, ansvarar för den samlade
affärsverksamheten och den dagliga ledningen. Verkställande direktören rapporterar regelbundet till
styrelsen om bolagets affärsverksamhet, finansiella resultat och andra för bolaget relevanta frågor. Vid
ett styrelsemöte per år utvärderar styrelsen verkställande direktören, varvid ingen från bolagsledningen
närvarar. Verkställande direktören och den övriga koncernledningen presenteras på sidan 19-20.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare var inte föremål för årsstämmans beslut
2024, utan är oförändrade sedan årsstämman 2021. Principerna innebär huvudsakligen att det för
bolagsledningen ska tillämpas marknads- och konkurrensmässiga löner och övriga anställningsvillkor.
Utöver fast årslön kan ledningen även erhålla rörlig lön, vilken ska vara begränsad till 50% av den
fasta lönen och baserad huvudsakligen på tekniska och kommersiella milstolpar inom de egna
läkemedelsprojekten. Utöver fast och rörlig lön ska bolaget kunna erbjuda pensionsförmåner. Ersättning
i form av optioner eller andra aktierelaterade incitamentsprogram som beslutas av bolagsstämma
täcks inte av riktlinjerna. De fullständiga principerna framgår av förvaltningsberättelsen på sidorna 27-
29. Till verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare utgick lön och annan ersättning
för räkenskapsåret 2024 i enlighet med vad som anges i not 9 till koncernens finansiella rapporter.
BOLAGETS SYSTEM FÖR INTERN KONTROLL OCH RISKHANTERING AVSEENDE DEN
FINANSIELLA RAPPORTERINGEN FÖR RÄKENSKAPSÅRET 2024
Styrelsen ansvarar enligt aktiebolagslagen och Koden för den interna kontrollen. Denna beskrivning har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen 6 kap. 6 §, och beskriver därmed bolagets system och
rutiner för intern kontroll i samband med den finansiella rapporteringen. Intern kontroll och riskhantering
avseende finansiell rapportering är en process som utformats av styrelsen i syfte att ge styrelsen,
ledningen och övriga berörda inom organisationen en rimlig försäkran avseende tillförlitligheten
i den externa finansiella rapporteringen och huruvida de finansiella rapporterna är framtagna i
överensstämmelse med god redovisningssed, tillämpliga lagar och förordningar samt övriga krav på
noterade bolag.
Den interna kontrollens övergripande syfte är att i rimlig grad säkerställa att Bolagets operativa
strategier och mål följs upp och att ägarnas investering skyddas. Den interna kontrollen ska vidare
säkerställa att den externa finansiella rapporteringen med rimlig säkerhet är tillförlitlig och upprättad i
överensstämmelse med god redovisningssed, att tillämpliga lagar och förordningar följs samt att krav
på noterade bolag efterlevs.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .73
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
1. Committee of Sponsoring Organizations (COSO) Internal Control Integrated Framework (May 2013).
Kontrollmiljön utgör basen för den interna kontrollen som även
omfattar riskbedömning, kontrollaktiviteter, information och
kommunikation samt uppföljning. Nämnda komponenter beskrivs
närmare nedan.
Kontrollmiljö
Bolagets övergripande kontrollmiljö följer Nasdaqs vägledning
för intern kontroll och principerna för intern kontroll som
definierats i det så kallade COSO-ramverket
1
. Styrelsen har det
övergripande ansvaret för den interna kontrollen avseende den
finansiella rapporteringen. I syfte att skapa och vidmakthålla en
fungerande kontrollmiljö har styrelsen antagit ett antal policys och
styrdokument som reglerar den finansiella rapporteringen. Dessa
utgörs huvudsakligen av styrelsens arbetsordning, instruktioner för
den verkställande direktören, instruktioner för av styrelsen inrättade
utskott och instruktioner för finansiell rapportering. Styrelsen har
också antagit en särskild policy för intern kontroll, en attestordning
samt en finanspolicy. Bolaget har även en ekonomihandbok
som innehåller principer, riktlinjer och processbeskrivningar för
redovisning och finansiell rapportering. Styrelsen har vidare inrättat
ett revisionsutskott som har som huvudsaklig uppgift att övervaka
bolagets finansiella rapportering, att övervaka effektiviteten i
bolagets interna kontroll, internrevision (i den mån sådan funktion
inrättas) och riskhantering, samt att granska och övervaka
revisorns opartiskhet och självständighet. Ansvaret för det
dagliga arbetet med att upprätthålla kontrollmiljön åvilar primärt
bolagets CFO som rapporterar löpande till styrelsen i enlighet med
fastställda instruktioner.
Förutom den interna uppföljningen och rapporteringen,
rapporterar SynActs externa revisorer under verksamhetsåret
till den verkställande direktören och till styrelsen. Revisorernas
rapportering ger styrelsen en god uppfattning och ett
tillförlitligt underlag avseende den finansiella rapporteringen i
årsredovisningen.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
I riskbedömningen ingår att identifiera och utvärdera risken för
väsentliga fel i bolagets verksamhetsprocesser, vilket bland
annat omfattar redovisningen och rapporteringen på koncern-
och dotterbolagsnivå, personal- och lönehantering, med mera.
Riskbedömning görs löpande och enligt fastställda riktlinjer
med fokus på bolagets väsentliga verksamhetsprocesser. Inom
styrelsen ansvarar primärt revisionsutskottet för att löpande
utvärdera bolagets risksituation varefter styrelsen gör en årlig
genomgång av risksituationen.
Kontrollaktiviteter har utformats för att hantera de risker som
styrelsen och företagsledningen anser är betydande för
den operativa verksamheten, efterlevnaden av lagar och
regelverk samt för den finansiella rapporteringen. Definierade
beslutsprocedurer, inklusive attestinstruktioner är etablerade för till
exempel investeringar och tecknande av avtal. Där så är lämpligt
har automatiska kontroller speciellt relaterade till den finansiella
rapporteringen etablerats. Flertalet kontrollaktiviteter är integrerade
i SynActs nyckelprocesser, såsom investeringar, leverantörskontrakt
och inköp. Särskilda kontroller finns i IT-system relaterade till de
processer som påverkar den finansiella rapporteringen.
Information och kommunikation
De viktigaste styrdokumenten avseende den finansiella
rapporteringen uppdateras kontinuerligt och kommuniceras
till organisationen. Informationskanaler är etablerade för att så
effektivt som möjligt kommuniceras till berörda medarbetare.
SynAct har även en informationspolicy avseende såväl intern som
extern kommunikation.
Uppföljning
Efterlevnaden och effektiviteten i de interna kontrollerna följs upp
löpande genom självutvärdering. Verkställande direktören ser
till att styrelsen löpande erhåller rapportering om utvecklingen
av SynActs verksamhet, däribland utvecklingen av bolagets
resultat och ställning, samt information om viktiga händelser,
såsom utvecklingen i enskilda projekt. Verkställande direktören
avrapporterar också dessa frågor på varje styrelsemöte.
Styrelsen och revisionsutskottet går igenom årsredovisning
och kvartalsrapporter och genomför finansiella utvärderingar
i enlighet med fastställd plan. Revisionsutskottet följer upp den
finansiella rapporteringen samt andra närliggande frågor och
diskuterar regelbundet dessa frågor med de externa revisorerna.
Självutvärderingen av de interna kontrollerna rapporteras till
revisionsutskottet samt styrelsen.
Internrevision
SynAct har utarbetade styr- och internkontrollsystem vars
efterlevnad följs upp regelbundet på olika nivåer inom bolaget.
Styrelsen har mot den bakgrunden bedömt att det i nuläget inte
finns något behov att inrätta en särskild granskningsfunktion.
Denna bedömning omprövas årligen av styrelsen.
Lund den 10 april 2025
Styrelsen
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .74
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
REVISORS YTTRANDE OM
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i SynAct Pharma AB (publ), org. nr
559058-4826
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för
år 2024 på sidorna 70 - 73 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 10 april 2025
KPMG AB
Linda Bengtsson
Auktoriserad revisor
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .75
ORDLISTA
ACE-HÄMMARE
En grupp läkemedel som sänker blodtrycket genom att hämma
enzymet angiotensinkonverterande enzym (ACE).
AGONIST
En agonist är en substans som aktiverar en receptor för att
producera ett biologiskt svar. Receptorer är cellulära proteiner
vars aktivering får cellen att modifiera vad den för närvarande gör.
Däremot blockerar en antagonist agonistens verkan, medan en
omvänd agonist orsakar en verkan som är motsatt agonistens.
ADVANCE
Pågående klinisk fas 2b-studie på nydiagnostiserade patienter med
naiv reumatoid artrit som kännetecknas av hög sjukdomsaktivitet
inklusive tecken på systemisk inflammation och som är lämpliga
för behandling med metotrexat (MTX). I studien testas 3 doser
av resomelagon (AP1189) jämfört med placebo (n=240) som ges
en gång dagligen i 12 veckor i kombination med standardiserad
MTX-behandling. Syftet är att identifiera kliniskt aktiva doser av
resomelagon som ska tas med i klinisk fas 3-utveckling. Den
primära effektavläsningen, fastställd i enlighet med US-FDA:s
rekommendation för fas 2-dosintervallstudier, är förändringar i
den kliniska poängen DAS28-CRP jämfört med placebobehandling.
Studien genomförs på mer än 30 kliniker i Europa och USA med
målet att den sista patienten ska vara doserad under Q4 2025.
ANGIOTENSIN
Ett peptidhormon som är viktigt för kroppens blodtrycksreglering.
APM
Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures). Med ett
alternativt nyckeltal avses ett finansiellt mått över historisk eller
framtida resultatutveckling, finansiell ställning, finansiellt resultat eller
kassaflöden. Det är inte ett sådant finansiellt mått som definieras
eller anges i tillämpliga regler för finansiell rapportering.
ARBOVIRALA INFEKTIONER
Infektioner på grund av virusinfektion efter myggbett. Exempel
på arbovirus är Denguevirus, Chikungunyavirus, Zikavirus och
Nilfebervirus. Arbovirusinfektioner är vanligare i tropiska och
subtropiska klimat men har på senare år spridit sig även till Europa
och USA där myggorna har blivit endemiska. En viktig orsak till
spridningen av viruset är med största sannolikhet den globala
uppvärmningen.
AUTOIMMUN SJUKDOM
Autoimmuna sjukdomar är ett samlingsnamn för olika sjukdomar
där kroppens immunförsvar angriper den egna vävnadens celler.
BAP
Förgrenade aminosyraprober (Branched Amino Acid Probes) är
en patentskyddad teknologi, som förbättrar peptiders egenskaper,
utvecklad av TXP Pharma för modifiering av terapeutiska peptider.
BEGIN
BEGIN-studien var en multi-center, två-delad, dubbelblind, placebo-
kontrollerad studie, i vilken två doser av resomelagon (50 mg och
100 mg oralt administrerat en gång per dag) utvärderades mot
placebo som tilläggsbehandling till metotrexat i patienter som
nydebuterat med akut, aktiv RA. Studiens primära effektmål var
reduktion av sjukdomsaktivitet från hög (definierat som klinisk
sjukdomsaktivitet >22) till moderat eller låg aktivitet under den
fyra veckor långa behandlingsperioden. Nyckeldata från studien
presenterades den 30 november 2021.
cAMP
cAMP, eller cykliskt adenosinmonofosfat, är en adeninbaserad
(kvävebaserad), cyklisk nukleotid (molekylär byggsten) som deltar
i bildandet av DNA och RNA, genom att fungera som sekundär
budbärare åt flera signalsubstanser och hormoner och dessas
receptorer, inuti cellerna.
CMC
CMC är en akronym för kemi, tillverkning och kontroller som är
avgörande aktiviteter vid utveckling av nya läkemedelsprodukter.
Utöver själva processerna hänvisar CMC också till praxis och
specifikationer som måste följas och uppfyllas för att säkerställa
produktsäkerhet och överensstämmelse mellan batcherna.
DMARD
Sjukdomsmodifierande läkemedel är en kategori av annars
obesläktade läkemedel som definieras av sin användning vid
reumatoid artrit och andra reumatiska sjukdomar. Termen finner
ofta sin mening i motsats till icke-steroida antiinflammatoriska
läkemedel och steroider. Termen överlappar med antireumatika,
men de två termerna är inte synonymer.
ESMA
Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (European
Securities and Markets Authority).
EXPAND
EXPAND-studien (SynAct-CS007) var en multicenter, randomiserad,
dubbelblind, placebokontrollerad, 12-veckors studie på MTX-
naiva patienter med högaktiv RA (Clinical Disease Activity Score
(CDAI) > 22). I EXPAND randomiserades 120 RA-patienter med hög
sjukdomsaktivitet (CDAI > 22) till behandling med resomelagon
100 mg en gång dagligen eller placebo i 12 veckor i kombination
med metotrexatbehandling. Den övergripande slutsatsen
från studien var att resomelagon tolererades väl, men inga
behandlingseffekter jämfört med placebobehandling observerades.
I den andel patienter (ca 50 av de rekryterade patienterna) som
var nydiagnostiserade och med tecken på systemisk inflammation,
dvs. patienter som uppvisade dåliga prognosparametrar, var
dock svarsfrekvensen på behandling signifikant ökad hos de
resomelagon som behandlades jämfört med placebobehandling.
Detta tillsammans med jämförbara fynd i BEGIN-studien, den första
studien av resomelagon vid RA, stödjer den fortsatta utvecklingen av
resomelagon i ADVANCE-studien.
FARMAKOKINETIK
Farmakokinetik är läran om läkemedels omsättning i kroppen, det vill
säga om hur halterna av ett läkemedel i kroppen förändras genom
absorption, distribution (fördelning), metabolism och exkretion.
FDA
United States Food and Drug Administration (FDA eller USFDA) är
USA:s livsmedels- och läkemedelsmyndighet med ansvar för mat
(för människor och djur), kosttillskott, läkemedel (för människor och
djur), kosmetika, medicinsk utrustning (för människor och djur),
radioaktivt strålande utrustning samt blodprodukter.
HYPERKOLESTEROLEMI
Förvärrad inflammatorisk respons i kroppen och/eller i organ/
vävnader. Hyperinflammatoriska reaktioner ses sekundärt till
infektioner eller som svar på större operationer, allvarliga blödningar
eller trauman. Vid förekomst kan hyperinflammation utvecklas
till vävnads- och/eller organdysfunktion och i de allvarligaste
fallen vid systemiskt inflammatoriskt responssyndrom (SIRS) med
multiorgansvikt. Det finns för närvarande ingen behandling för att
kontrollera hyperinflammatoriska reaktioner på ett kontrollerat sätt.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .76
ORDLISTA
HYPERKOLESTEROLEMI
Hyperkolesterolemi är ett patologiskt tillstånd av alltför höga nivåer
kolesterol i blodet.
iMN
Idiopatisk membranös nefropati är en autoimmun sjukdom
där membranen i glomerulus attackeras av genererade
autoantikroppar, vilket resulterar i progressiv försämring av
njurarnas funktion.
IND-ANSÖKAN (ENG. INVESTIGATIONAL NEW DRUG
APPLICATION)
En ansökan till FDA som måste inlämnas och godkännas innan ett
läkemedel kan få prövas på människor, s.k. tillståndsansökan för
läkemedelsprövning.
KLINISK STUDIE
Kliniska studier görs för att testa effekt och säkerhet hos nya
läkemedel, diagnostiska tester, produkter eller behandlingar. Innan
studier på människor påbörjas har tester redan gjorts på flera olika
sätt i laboratorieförsök och i djurstudier. Kliniska studier genomförs
både med friska frivilliga och individer med den sjukdom som
studeras.
KONTRAKTSFORSKNINGSORGANISATION (CRO)
Inom life science industrin är en kontraktsforskningsorganisation
(CRO) ett företag som tillhandahåller stöd till läkemedels-,
bioteknik- och medicinteknisk industri i form av forskningstjänster
utlagda på kontrakt. En CRO kan tillhandahålla sådana tjänster
som biofarmaceutisk utveckling, utveckling av biologiska analyser,
kommersialisering, klinisk utveckling, ledning av kliniska studier,
säkerhetsövervakning, resultatforskning och s.k. real world evidence
studier.
MELANOKORTIN
Melanokortin är ett kroppseget hormon som verkar genom att
aktivera specifika melanokortin-receptorer på cellytan av vissa vita
blodkroppar.
MELANOKORTINRECEPTORER
När dessa receptorer aktiveras startar processer i kroppen som
leder till minskad frisättning av pro-inflammatoriska mediatorer
(bromsad inflammation) och stimulering av läkningsprocesser
(avdöda celler och cellrester städas bort och vävnaden läker).
METOTREXAT (MTX)
Metotrexat är en folsyraantagonist som hör till gruppen cytostatika.
Idag används den vid reumatoid artrit, psoriasis och Crohns
sjukdom som sjukdomsmodifierande läkemedel men kan även
användas som cancerbehandling.
NEFROTISKT SYNDROM (NS)
Nefrotiskt syndrom är ett syndrom (en samling symtom) till följd av
en förändring i njurarna.
ORGANSVIKT
Organsvikt avser en fysiologisk process där ett organ slutar att
fungera normalt.
PEPTID
En peptid är en molekyl som består av en kedja av aminosyror (även
kallade monopeptider) som sitter ihop med peptidbindningar till
en kort kedja. Peptider skiljer sig från proteiner enbart genom att de
är mindre. Peptider förekommer naturligt i kroppen, men kan också
framställas på syntetisk väg.
pERK-SIGNALVÄGEN
pERK-signalvägen, även kallad MAPK/ERK-signalvägen, är en kedja
av proteiner i cellen som kommunicerar en signal från en receptor
på cellens yta till DNA som finns i cellens kärna.
RA
Reumatoid artrit, även kallad ledgångsreumatism, är en autoimmun
sjukdom som kännetecknas av kronisk inflammation (artrit) och
smärta (artralgi) i kroppens leder. Inflammationen har stark
förmåga att bryta ned brosk, intilliggande ben, senor och artärer.
RESOLVE
RESOLVE-studien (SynAct-CS006) sattes upp under en USIND för
att utvärdera potentialen för resomelagon hos så kallade DMARD-
IR-patienter, det vill säga RA-patienter som hade otillräckligt svar
på första linjens behandling definierad som metotrexat inklusive
samtidig administrering av glukokortikoider. Studien var upplagd i
två delar, som randomiserade, dubbelblinda, placebokontrollerade
multicenterstudier. Del A var en 4-veckors dosintervallstudie
som testade 3 doser av resomelagon jämfört med placebo.
Det primära syftet med del A var att identifiera genomförbara
doser för del B av studien. Del B planerades som randomiserade,
dubbelblinda, placebokontrollerade multicenterstudier som
testade upp till tre doser av resomelagon jämfört med placebo
hos DMARD-IR-patienter. Eftersom utfallet av del A inte var
entydigt med avseende på dosrespons och effekt i förhållande till
placebobehandling beslutades det att inte inleda del B. Orsaken
till de ofullständiga resultaten i del A kan sannolikt tillskrivas den
korta behandlingsperioden (4 veckor) och det faktum att endast
en bråkdel, färre än 105 av patienterna hade behandlats med
metotrexat i mindre än 12 månader, med en fraktion som inte hade
titrerats optimalt med metotrexat. SynAct Pharma har beslutat att
skjuta upp den fortsatta utvecklingen i RA DMARD-IR-patienter till en
senare tidpunkt.
RESOMELAGON (AP1189)
Verkningsmekanismen för SynAct Pharmas ledande
läkemedelskandidat resomelagon är främjande av
inflammations¬resolution genom selektiv aktivering av
melanokortinreceptorerna 1 och 3. Dessa receptorer finns på
alla immunceller, inklusive makrofager och neutrofiler. Aktivering
av dessa receptorer leder till två direkta anti-inflammatoriska
effekter: den påverkar dessa celler till att producera färre
inflammationsdrivande molekyler och förmår också ändra dem
till att påbörja uppstädning av inflammationen, även känt som
efferocytosis (J Immun 2015, 194:3381-3388). Denna process har visat
sig vara effektiv i modeller av inflammatoriska och auto-immuna
sjukdomar och den kliniska potentialen testas i kliniska program
på patienter med reumatoid artrit (RA), nefrotiskt syndrom (NS)
och Covid-19. Säkerheten och effekten av resomelagon har inte
granskats av någon tillsynsmyndighet globalt.
RESOVIR
RESOVIR (Resolution Therapy for Viral Inflammation Research) är
ett vetenskapligt och kliniskt samarbete mellan professor Mauro
Teixeira, MD, PhD, Universidade Federal de Minas, Belo Horizonte,
Brasilien, Professor Mauro Perretti, PhD William Heavy Research
Institute, Barts och London School of Medicine, Queen Mary
University, London, Storbritannien och SynAct. Syftet med RESOVIR-
samarbetet är att undersöka användbarheten av resolutionsterapi
för att lösa den cytokinstorminflammation som är förknippad med
betydande virusinfektioner.
RESPIRATORISK INSUFFICIENS
Innebär att andningen inte fungerar som den ska, vilket leder till
syrebrist.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2024 .77
FINANSIELL KALENDER OCH BOLAGSINFORMATION
FINANSIELL KALENDER
Delårsrapport 1, 2025 2025-05-27
Årsstämma 2025 2025-05-27
Halvårsrapport, 2025 2025-08-20
Delårsrapport 3, 2025 2025-10-30
Frågor gällande årsredovisningen kan ställas
till CFO Björn Westberg via e-post
investor.relations@synactpharma.com.
BOLAGSINFORMATION
SYNACT PHARMA AB – MODERBOLAG
Firmanamn SynAct Pharma AB
Handelsbeteckning/kortnamn SynAct Pharma/SYNACT. Aktierna är föremål för handel på Nasdaq Stockholm.
ISIN-kod Aktiens ISIN-kod är SE0008241491.
LEI-kod 549300RRYIEFEQ72N546
Säte och hemvist Skåne län, Lunds kommun, Sverige
Organisationsnummer 559058-4826
Datum för bolagsbildning 2016-04-12
Datum när bolag startade sin verksamhet 2016-04-12
Land för bolagsbildning Sverige
Juridisk form Publikt aktiebolag
Lagstiftning Svensk rätt och svenska aktiebolagslagen
Adress Scheelevägen 2, 223 63 Lund, Sverige
Telefon +46 10 300 10 23
Hemsida www.synactpharma.se
Revisor KPMG AB (Box 227, 201 22 Malmö), huvudansvarig revisor Linda Bengtsson.
SYNACT PHARMA APS – DOTTERBOLAG
Land för bolagsbildning och verksamhet Danmark
CVR-nummer (Organisationsnummer) 34459975
Säte och hemvist Holte, Rudersdals kommun, Danmark
Ägande (moderbolag) 100 procent
TXP PHARMA AG – DOTTERBOLAG
Land för bolagsbildning och verksamhet Schweiz
Firmen-nummer (Organisationsnummer) CHE-271.053.235
Säte och hemvist Baar, Zug kanton, Schweiz
Ägande (moderbolag) 100 procent
2024
SynAct Pharma AB
Scheelevägen 2,
223 63 Lund, Sverige
+46 10 300 10 23
www.synactpharma.se