549300RRYIEFEQ72N5462023-01-012023-12-31549300RRYIEFEQ72N5462022-01-012022-12-31549300RRYIEFEQ72N5462023-12-31549300RRYIEFEQ72N5462022-12-31549300RRYIEFEQ72N5462022-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462022-01-01ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462022-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300RRYIEFEQ72N5462022-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RRYIEFEQ72N5462022-01-01iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300RRYIEFEQ72N5462022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300RRYIEFEQ72N5462022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RRYIEFEQ72N5462022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300RRYIEFEQ72N5462022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RRYIEFEQ72N5462023-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462023-01-01ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462023-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300RRYIEFEQ72N5462023-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RRYIEFEQ72N5462023-01-01549300RRYIEFEQ72N5462023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300RRYIEFEQ72N5462023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RRYIEFEQ72N5462023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RRYIEFEQ72N5462023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300RRYIEFEQ72N5462023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Forskning och
utveckling inom
inflammatoriska
sjukdommar
ÅRSREDOVISNING
www.synactpharma.se
SynAct Pharma AB
Besöksadress:
Scheelevägen 2
223 63 Lund, Sverige
Postadress:
Scheelevägen 2
223 63 Lund, Sverige
Telefon:
+46 10 300 10 23
E-post:
investor.relations@synactpharma.com
VD-ord .3
Verksamhetsbeskriving, vision och mission .4
Historik .5
Teknologi, marknad och patent .6
Aktien, aktiekapital och ägarbild .15
Styrelse och ledande befattningshavare .16
Förvaltningsberättelse .20
Koncernens resultaträkning .31
Koncernens rapport över finansiell ställning .32
Koncernens rapport över förändring i eget kapital .33
Koncernens kassaflödesanalys .34
Noter - Koncernen .35
Styrelsen och verkställande direktören avlämnar härmed årsredovisning för moderbolaget och koncernredovisning avseende räkenskapsåret
2023-01-01 - 2023-12-31.
Med ”SynAct Pharma AB” avses moderbolaget SynAct Pharma AB med organisationsnummer 559058-4826. Med ”Bolaget” eller ”SynAct Pharma”
eller ”SynAct” avses koncernen, det vill säga SynAct Pharma AB och dess helägda dotterbolag SynAct Pharma ApS och TXP Pharma AG.
Moderbolagets resultaträkning .54
Moderbolagets balansräkning .55
Moderbolagets rapport över förändring i eget kapital .56
Moderbolagets kassaflödesanalys .57
Noter - Moderbolaget .58
Alternativa nyckeltal .64
Styrelsens underskrift .65
Revisionsberättelse .66
Bolagsstyrningsrapport .70
Ordlista .75
Finansiell kalender och bolagsinformation .77
Innehåll
Väsentliga
händelser .30
Teknologi,
marknad
och patent .6
SynAct Pharma är ett kliniskt
fas 2-bolag med fokus på
läkemedel som stimulerar
och förstärker kroppens eget
immunförsvar för att bekämpa
inflammatoriska sjukdomar.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .3
Bästa aktieägare,
Vi lägger nu ett utmanande år bakom oss och går
vidare med fortsatt beslutsamhet för att infria löftet om
resomelagon och resolutionsterapi. Trots alla terapier
som finns tillgängliga för behandling av reumatoid
artrit i dag har många patienter fortfarande pågående
sjukdomsaktivitet och är i behov av ytterligare
behandlingseffekt. En väl tolererad behandling som
resomelagon, som tas en gång dagligen oralt och som
verkar genom icke-immunsuppressiv verkningsmekanism
– inflammationsresolution – skulle kunna ha en positiv
inverkan på livet för många patienter som kämpar
med reumatoid artrit (RA) och andra inflammatoriska
sjukdomar.
Även om resultaten från EXPAND och RESOLVE inte motsvarade
våra förväntningar vet vi nu hur vi ska identifera patienter som mer
sannolikt svarar på resomelagon och förstår bättre hur vi ska utforma
kliniska studier så att resomelagon på bästa sätt kan påvisa maximal
patientnytta. I EXPAND-studien såg vi inte någon påvisbar effekt efter
tre månader i den totala patientgruppen, men vi såg ett 71%-igt utfall
avseende ACR20 med resomelagon jämfört med 54% för placebo
hos patienter med förhöjda nivåer av inflammationsmarkören
C-reaktivt protein (CRP). Vid ytterligare analys, såg vi att resultaten
förbättrades ytterligare för patienter som gick med i studien inom
sex månader efter att ha fått sin RA-diagnos. För denna grupp
uppnåddes ACR20 om 82% för resomelagon jämfört med 52% för
placebo. En annan erfarenhet från både EXPAND och RESOLVE är
behovet av att behandla i minst tre månader, en smärtsam men
viktig lärdom.
Analyserna av RESOLVE-studien identifierade en hög grad av
heterogenitet i den rekryterade patientgruppen. Två tredjedelar av
patienterna hade behandlats med metotrexat (MTX) i mer än ett
år vid tidpunkten för rekryteringen, och de flesta patienterna hade
behandlats i mer än två år. Endast fem av de rekryterade patienterna
hade en sjukdomshistoria där MTX-behandling inletts inom sex
månader efter RA-diagnos. Dessutom stödde inte den rapporterade
sjukdomshistorien behandling med maximal tolerabel dos metotrexat
hos en liten andel av de rekryterade patienterna.
Eftersom effektdata från en klinik var tvungen att uteslutas från
effektanalyserna väntar vi på slutliga effektbedömningar från
kontraktsforskningsorganisationen (CRO) med kliniken borttagen från
beräkningarna. Studien visade dock en mycket hög placeboeffekt
med ACR20, den primära effektavläsningen, på mer än 50% efter en
månad och med lägre siffror uppnådda i de tre aktiva grupperna.
hantera förfrågningar om studiedata, diversifiera resomelagon-
risken och för att utveckla melanokortinpeptiderna. Vi ser fram
emot ett mer gynnsamt 2024 där vi strävar efter att infria löftet om
upplösningsterapi. Vi är glada att Kirsten Harting, som har en bred
erfarenhet av klinisk utveckling, har anslutit sig till teamet som vår nya
CMO. Kirsten kommer att ha en viktig roll för att utforma, genomföra
och hantera våra studier och utvecklingsprogram framöver. Kirsten
var en del av mitt team på ALK-Abello och jag vet att hon kommer att
leverera hög kvalitet i den kliniska utvecklingen.
Vår tro på resomelagon och resolutionsterapi är orubblig, men vi
måste vara kapitaleffektiva och maximera våra resurser för att driva
resomelagon-partnerskap och bygga aktieägarvärde. Vi kommer
att behöva ytterligare finansiering för att kunna följa vår strategi
och uppnå våra mål. Den nuvarande situationen är naturligtvis
utmanande, men vi är mycket uppmuntrade av åsikterna och stödet
vi får av våra kliniska rådgivare. Detta tillsammans med vår tro på
resomelagon används redan för att hjälpa investerare att se samma
potential som vi gör.
Vi uppskattar verkligen våra aktieägares investeringar och fortsatta
stöd och vi vet att de är fast beslutna att tillsammans med oss dra
nytta av den fulla potentialen för resolutionsterapi. Vi har utmärkta
möjligheter framför oss och fortsätter att fokusera på att leverera
värde för patienterna, bolaget och aktieägarna. Slutligen vill jag tacka
vår styrelse. Styrelsen i SynAct Pharma har expertkunskaper och
värdefull erfarenhet av läkemedelsutveckling och kapitalmarknader,
samt av att bygga upp och leda bioteknik- och läkemedelsbolag.
Med perspektiv från USA till Norden och med en diversifierad
sammansättning anser jag att vi har en mycket stark
plattform för att driva bolaget i rätt riktning framåt.
VD Torbjørn Bjerke har ordet
Normal placeboeffekt i denna patientpopulation är ca 25–30%.
Dessvärre passade majoriteten av patienterna i RESOLVE del A inte
in i nuvarande behandlingsriktlinjer, utan var mer kroniska patienter
som i många fall behandlats i åratal på ett icke-optimalt sätt, vilket
sannolikt förklarar den höga placeboeffekten som rapporterats.
Vi vet från EXPAND-studien att behandling med resomelagon bör
sättas in hos patienter med tecken på systemisk inflammation
som företrädesvis befinner sig tidigt i sin sjukdomsutveckling.
EXPAND-studien visade också tydligt att behandlingseffekten i den
aktuella patientgruppen utvecklades under hela den 12 veckor
långa behandlingsperioden. Vi bedömer att avsaknaden av
behandlingseffekt av resomelagon i RESOLVE-studien därför sannolikt
påverkades av heterogeniteten i den rekryterade gruppen och den
korta behandlingsperioden.
Vår tro på potentialen för resomelagon är orubbad, så är även vår
tro på strategin för att utveckla partnerskap. Även om drivkraften
för partnerskap uppenbarligen avtagit med anledning av de
nedslående resultaten från studierna, måste vi fortsätta att fokusera
på den återkoppling vi har fått om att de vill se resomelagon i en
kommersiellt relevant patientgrupp. Givet begränsade resurser
har vi därför beslutat att fokusera på att genomföra en studie på
patienter som upplever måttlig till svår sjukdomsaktivitet efter upp
till sex månaders initial behandling med metotrexat, då detta är
ett kommersiellt och attraktivt patientsegment med betydande
ouppfyllda behov. Det är rimligt att påstå att alla de stora
läkemedelsbolag som vi är i kontakt med skulle vilja se positiva data
i denna kommersiellt mycket attraktiva grupp innan de engagerar
sig. Det skulle behöva vara en 12-veckors studie på noggrant
utvalda patienter vid etablerade RA-center i USA och Europa. Våra
nya medlemmar i det kliniska rådet dr Vibeke Strand och dr Roy
Fleishman hjälper oss redan med detta viktiga arbete. En annan
affärsmöjlighet som vi för närvarande undersöker är en kombination
av resomelagon och biologiska läkemedel som redan används som
andra linjens behandling. Vår hypotes, inklusive vårt kliniska råd, är
att en kombination av resomelagon och ett biologiskt läkemedel kan
hjälpa fler patienter att minska symptomen av sin sjukdom.
Parallellt med detta försöker vi diversifiera vi vår kliniska risk
med resomelagon genom att göra en studie i patienter med
andningssvårigheter orsakat av influensavirus liknande den Covid-
studie som genomfördes inom ramen för RESOVIR-samarbetet.
Samtidigt som vi fortsätter att fokusera på resomelagon kommer
vi att förbereda TXP-11 för en klinisk studie under 2025 och söka
samarbetsformer för att utveckla ytterligare peptider.
Vi har arbetat hårt i ledning och styrelse för att tillsammans med
våra kliniska rådgivare utforma en kapitaleffektiv plan för att
”Vi har utmärkta
möjligheter framför oss
och fortsätter att fokusera
på att leverera värde för
patienterna, bolaget och
aktieägarna.”
Torbjørn Bjerke
Verkställande direktör
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .4.4
VERKSAMHETSBESKRIVING, VISION OCH MISSION
VISION
SynActs vision är att leda utvecklingen av
inflammationsupplösande terapier, ett nytt
tillvägagångssätt för att behandla inflammatoriska
sjukdomar som inte dämpar immunsystemet och som gör
det möjligt för patienter att uppnå immunbalans och leva
bortom sin inflammation.
MISSION
SynAct strävar efter att utveckla AP1189 och dess peptid
melanokortinagonister genom kliniska fas 2-studier med
proof-of-concept. SynAct kommer att sträva efter att
etablera partnerskap och samarbeten med likasinnade
parter för fas 3-studier och därefter.
SynAct Pharma är ett bioteknik företag
i kliniskt skede som fokuserar på att
lösa inflammation med hjälp av selektiv
aktivering av melanokortinsystemet.
Bolaget har en bred portfölj av både orala
småmolekylära och injicerbara peptidmelanokortin-
agonister som syftar till att inducera antiinflammatorisk
och inflammationsupplösande aktivitet vid auto
immuna och inflammatoriska sjukdomar för att hjälpa
patienter att uppnå immunbalans och övervinna sin
inflammation.
Vår ledande läkemedelskandidat resomelagon (AP1189), en ny oral liten molekyl
som tas en gång dagligen, är för närvarande i klinisk fas 2-utveckling för
behandling av reumatoid artrit (RA) och virusinducerad respiratorisk insufficiens.
I januari 2023 slutförde SynAct förvärvet av TXP Pharma AG och utökade därmed
sin melanokortinteknologiportfölj avsevärt med kompletterande peptidagonister
som kan skräddarsys för ett brett spektrum av autoimmuna och inflammatoriska
tillstånd. TXP-11, den mest avancerade peptidagonisten, genomgår kompletterande
prekliniska studier under 2024 för organskydd och funktionsbevarande inom
intensivvården och förväntas gå in i en klinisk fas 1-studie under H1-2025.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .5
VERKSAMHETSBESKRIVING, VISION OCH MISSION
HISTORIK
Nedan presenteras en översiktlig bild över SynAct
Pharmas historik i korthet. SynAct Pharma ApS
bildades 2012. SynAct Pharma AB, koncernens
moderbolag, bildades under april 2016.
2016
SynAct Pharma AB bildas.
SynAct Pharma tillförs genom en private placement cirka
12,7 MSEK före emissionskostnader.
SynAct Pharma tillförs genom nyemission inför notering på
AktieTorget cirka 32,3 MSEK före emissionskostnader.
SynAct Pharmas aktie noteras på AktieTorget.
SynAct Pharma slutreglerar åtaganden mot finansiären
Seed Fund CapNova genom engångsbetalning.
Dr. Thierry Duvauchelle rekryteras som Chief Medical
Officer (CMO) med ansvar för den kliniska utvecklingen av
läkemedelskandidaten AP1189.
SynAct Pharma lämnar in ansökan om start av klinisk fas
1-studie till den franska läkemedelsmyndigheten.
2018
Bolaget genomför en
företrädesemission om
cirka 22,4 MSEK för utvidgat
utvecklingsprogram för
AP1189.
Bolaget meddelar att
den tablettformulering
av AP1189 som använts
i den initiala kliniska
fas-1 studien visade
sig ge upphov till
alltför hög varians i
plasmakoncentration,
vilket leder till att vidare
utveckling med denna
tablettformulering avbryts
och Bolaget fortsätter
utvecklingen av AP1189
med en oral suspension.
2017
Bolaget meddelar en försening av den kliniska fas
1-studien med AP1189 på grund av en tidskrävande
process hos de franska myndigheterna och väljer
att flytta studien till en klinik i Belgien.
Bolaget startar den kliniska fas 1-studien med
AP1189 i Belgien samt förbereder för en klinisk fas
2a-studie med AP1189.
Bolaget initierar prekliniska studier med AP1189 i
ett antal sjukdomsmodeller som är representativa
för sjukdomar i vilka ACTH-behandlingar
(behandlingar med adrenokortikotropiskt hormon)
för närvarande används (såsom artrit och NS).
2019
Bolaget påbörjar rekrytering
och dosering av patienter
i klinisk fas 2a- studie med
läkemedelskandidaten AP1189 i
patienter med aktiv artrit.
Bolaget genomför en
företrädesemission om cirka 30
MSEK.
2020
Bolaget undersöker
AP1189 i patienter med
Covid-19 och nefrotiskt
syndrom.
Bolaget publicerar
positiva interimsdata
från fas 2-studien med
AP1189 i reumatoid
artrit.
2021
Bolaget genomför en riktad nyemission
om cirka 80 MSEK.
SynAct Pharma publicerar positiva data
från fas 2-studien med AP1189 i Covid-19.
En ny tablettformulering för AP1189
utvecklas och kliniska tester påbörjas.
Bolaget meddelar en försening, bland
annat orsakad av Covid-19, och tar beslut
om att omforma sin kliniska fas 2a-studie
med AP1189 i njursjukdomen NS.
Positiva data från fas 2a-studien BEGIN
med AP1189 på patienter med svår,
nyupptäckt RA rapporteras.
2022
Bolaget genomför en företrädesemission om cirka 150 MSEK.
Bolaget slutför kliniska farmakokinetiska test med AP1189 som tablett.
Bolagets aktie noteras i Mid-Cap segmentet på Nasdaq Stockholms
huvudlista.
Bolaget inleder den kliniska fas 2b-studien EXPAND med AP1189 på
behandlingsnaiva RA-patienter med svår sjukdomsaktivitet.
Företaget ansöker framgångsrikt om en IND hos FDA och initierar
RESOLVE fas 2a/b-studien med AP1189 på patienter som har ett
ofullständigt svar på metotrexat
Bolaget tillkännager avsikten att förvärva TXP Pharma AG och dess
portfölj av melanokortinagonister och aviserar samtidigt en riktad
företrädesemission om 80 Mkr.
2023
Aktieägarna röstar för att godkänna det föreslagna
förvärvet av TXP Pharma.
Bolaget meddelar top line-data från den 12 veckor
långa kliniska studien EXPAND fas 2b med patienter
med svår aktiv nydiagnostiserad reumatoid artrit.
Bolaget genomför en riktad emission av aktier och
teckningsoptioner och tillförs härigenom en initial
bruttolikvid om 60,5 MSEK.
Bolaget meddelar uppdatering från den 4-veckor
långa kliniska fas 2a-studien RESOLVE med patienter
med måttlig till svår aktiv reumatoid artrit (RA) som
har otillräcklig respons på metotrexat.
Liten kapittelrubrik
.6SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023
TEKNOLOGI,
MARKNAD
OCH
PATENT
Nuvarande behandlingar
Idag behandlas inflammatoriska ledsjukdomar med
flera olika läkemedel, allt från inflammationsdämpande
läkemedel till dyra antikroppar som bara tar bort en
del av inflammationen. Ofta används kombinationer
av immunhämmande behandlingar som slår ut
immunförsvaret, vilket riskerar att ge betydande biverkningar.
De mest använda typerna av läkemedel är så kallade NSAID
(Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs), som motverkar
uppkomsten av ämnen i kroppen som kan framkalla
inflammation och smärta. Ofta är effekten av NSAID-
behandling inte tillräcklig för att kontrollera sjukdomen, vilket
innebär att mer kraftfulla behandlingsmetoder introduceras.
Vid måttlig och svår RA och även andra autoimmuna
sjukdomar tillämpas därför ett behandlingskoncept som
kallas treat to target. Eftersom det är känt att tidig och
effektiv behandling är avgörande för det långsiktiga utfallet
av sjukdomen, bör treat to target-strategin påbörjas så
snart som möjligt efter diagnos av sjukdomen. Första linjens
behandling i denna behandlingsstrategi är behandling med
så kallade systemiskt sjukdomsmodifierande antireumatiska
läkemedel (”sDMARD”), som hämmar den inflammatoriska
processen så att smärta, svullnad och ledstelhet lindras
eller försvinner. Den vanligaste substansen som används
i denna första linjens behandling är metotrexat, som
ursprungligen utvecklades som ett kemoterapeutiskt medel.
När det ges enligt behandlingsrekommendationer, ofta i
kombination med glukokortikoider (GC) (oralt eller i form
av ledinjektioner) har det möjlighet att åstadkomma en
klinisk meningsfull reduktion inom 3 till 6 månader från det
att behandling inleds och undvika användningen av GC-
läkemedel för att åstadkomma sjukdomskontroll definierad
som låg sjukdomsaktivitet eller remission. Hos upp till 10% av
patientens måste dock behandlingen avbrytas på grund av
bristande tolerans och patienterna kan inte doseras med
maximal effektiv dos på grund av biverkningar. Dessutom
leder användningen av GC-läkemedel, även om de är
avsedda att vara tillfälliga, ofta till mer kronisk användning,
vilket är oönskat på grund av läkemedlens biverkningsprofil.
Sammantaget innebär detta att upp till 50% av patienterna
inte svarar tillräckligt på första linjens behandling.
För att nå behandlingsmålet om en avstannad eller
symtomfri sjukdomsbild används därför ofta andra linjens
BEHANDLING AV INFLAMMATORISKA
SJUKDOMAR
Inflammatorisk sjukdom
Inflammation är immunsystemets sätt att reagera på
infektioner eller skador. Normalt är en inflammatorisk
reaktion självbegränsande. Immunsystemet kommer
att ”inaktivera” sig självt och inflammationen kommer
att försvinna efter att den invaderande patogenen har
avlägsnats eller skadan har börjat läka. I många fall
kan dock inflammationen vara överdriven eller kronisk
och den kan överstiga immunsystemets förmåga
att lösa inflammationen. Detta kan leda till smärta,
vävnadsförstörelse och funktionsförlust.
I allmänhet kan inflammatoriska sjukdomar delas
in i två olika kategorier. Den första kategorin består
av autoimmuna eller kroniska inflammatoriska
sjukdomar, som RA, där den inflammatoriska responsen
inte försvinner och i stället blir kroniskt. Den andra
kategorin består av de sjukdomar där omfattningen
av det inflammatoriska svaret är för starkt, vilket
leder till ett hyperinflammatoriskt tillstånd på kort sikt,
vilket ses vid infektioner med Covid-19-associerad
andningsinsufficiens. Traditionellt behandlas dessa
inflammatoriska sjukdomar med läkemedel som riktar
sig mot uppkomsten av och omfattningen av det
inflammatoriska svaret.
.6
behandling. Antingen genom att lägga till en andra
sDMARD eller en biologisk DMARD (bDMARD). bDMARD
är en klass av kraftfulla substanser som riktar sig mot
specifika vägar i immunsystemet för att därigenom
framkalla antiinflammation, med risk för att inflammationen
inte bara hämmas utan även leder till suppression av
immunsystemet och riskerar utveckla oönskade infektioner.
Vanligtvis introduceras en TNF-blockerare som ett tillägg
till första linjens behandling. När det gäller första linjens
behandling är målet att få sjukdomskontroll genom treat-
to target-metoden. Läkemedlet har utan tvekan haft en
revolutionerande inverkan på dagens behandling av RA
och andra autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar.
Ofta tillämpas dock en ”try and error”-metod, vilket innebär
att patienterna byter från ett bDMARD till ett annat bDMARD
på grund av bristande effekt och ofta måste patienterna
fortsätta med GC-behandling för att kontrollera symtomen.
En annan klass av läkemedlen är Januse Kinase-hämmare.
När substanserna introducerades, och som till skillnad från
bDMARDs ges oralt, såg de ut att bli ytterligare ett steg i att
optimera modern behandling av RA och andra autoimmuna
sjukdomar. Men som bDMARD är de förknippade med risk för
immunsuppression och till och med malignitet. Nyligen har
användningen av substanserna begränsats på grund av
kardiovaskulära biverkningar, vilket innebär att även om de
används i stor utsträckning bör användningen begränsas till
tredje linjen, dvs patienter som inte når sjukdomskontroll efter
behandling med bDMARD.
Målet med behandlingen är att få sjukdomskontroll,
definierat som remission eller låg sjukdomsaktivitet. Inga
nuvarande behandlingar är botande och som nämnts
är de flesta behandlingar förknippade med risk för
immunsuppression och därmed risk för allvarliga infektioner
och andra betydande biverkningar och säkerhetsproblem.
SynActs mål är att utveckla läkemedel som både bromsar
utvecklingen av själva inflammationen och därmed minskar
de akuta symtomen (smärta, svullnad och stelhet), men som
också bidrar till snabbare läkning av inflammationen. Detta
är en ny unik metod för att påverka den inflammatoriska
processen, med stor terapeutisk potential vid många olika
autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .7.7
TEKNOLOGI, MARKNAD OCH PATENT
MELANOKORTINSYSTEMET
Melanokortinsystemet är ett uråldrigt modulärt
system som består av en familj av fem
melanokortinreceptorer och en uppsättning
naturligt förekommande melanokortinpeptider
som binder till och aktiverar dessa receptorer.
Melanokortinreceptorerna (MC1R-MC5R) finns
på olika många celltyper och finns i de flesta av
kroppens organ.
MC1R och MC3R tros vara de viktigaste
receptorerna som är involverade i direkta effekter
på immunsystemet och dessa receptorer finns
på immunceller och tillhörande strukturella och
stödjande celler. När MC1R och MC3R aktiveras
ger de både direkta antiinflammatoriska effekter,
t.ex. genom att immuncellerna producerar färre
proinflammatoriska molekyler, och genom att
stimulera de upplösande effekterna, t.ex. genom
att byta celler för att utföra ”uppstädning” av
inflammationen eller reglerande funktioner.
MC4R uttrycks primärt i det centrala nervsystemet
och spelar en avgörande roll i den centrala
regleringen av ämnesomsättningen, inklusive
födointag. MC5R finns i exokrina körtlar och uttrycks
bland annat av vissa subtyper av immunaktiva
celler i ögat.
MC2R finns huvudsakligen i binjurarna där
stimulering är direkt förknippad med frisättning
av kortisol, en steroid. SynActs selektiva
melanokortinagonister aktiverar inte MC2R och
orsakar inte frisättning av kortisol från binjurarna.
Melanokortinsystemet och
dess roll i inflammation
SYNACTS TEKNOLOGI
SynAct utvecklar selektiva melanokortin-
behandlingar som riktar sig mot
inflammatoriska och autoimmuna
sjukdomar som kännetecknas av överdriven
eller kronisk inflammation. SynActs ledande
läkemedelskandidat, resomelagon (AP1189),
är en oral selektiv melanokortinagonist som
har utvecklats för att stimulera MC1R och
MC3R, för att hjälpa till att lösa överdriven
inflammation utan biverkningar relaterade
till kortisolfrisättning. Resomelagon är en
partisk agonist som aktiverar en av två
huvudsakliga signaltransduktionsvägar
och undviker cAMP-signalering genom
MC1R. Jämfört med andra melanokortiner
är resomelagon därför inte förknippat med
oönskad hyperpigmentering av huden.
Den ledande peptidagonisten är TXP-
11. Liksom resomelagon uppvisar denna
peptid hög verkan hos MC1R och MC3R.
Medan resomelagon är utformat för oral
administrering en gång dagligen, är TXP-11
utformat för intravenös administrering vid
komplicerade tillstånd där patienter är
inlagda på sjukhus med risk för utveckling av
organ- eller livshotande hyperinflammation.
Substansens utvecklingspotential är att
förhindra organdysfunktion och organsvikt
efter större operationer, trauman och
infektioner.
MC1R
MC2R
MC4R MC5R
MC3R
Steroid dependent effects Steroid independent effects
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .8.8
TEKNOLOGI, MARKNAD OCH PATENT
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023
PROJEKT INDIKATION PRE-KLINISK FAS 1 FAS 2a FAS 2b FAS 3 STATUS OCH NÄSTA MILSTOLPE
Resomelagon
(AP1189)
Reumatoid artrit (RA)
- Första linjens behandling
Ph-2B studie, resultat presenterat
Slutrapport ska färdigställas
Reumatoid artrit (RA)
- DMARD-IR
Ph-2A-studie, preliminära resultat
presenterat
Ny studie planeras
Nefrotiskt syndrom (iMN)
Ph-2A-studie avslutad
– låg rekrytering
Virusinducerad respiratorisk insufficiens
P-C-studie krävs
Ph-2B planeras, start 2024-H2
TXP-11
Förebyggande av organsvikt i samband med
komplicerad kirurgi
P-C-studie krävs
Ph-1 planerad 2025
Små molekyler
och peptider
Autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar
PIPELINE ÖVERSIKT
AVSLUTAD FAS AVSLUTAD STUDIEPÅGÅENDE FAS KOMPLETTERANDE STUDIE KRÄVS
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .9
TEKNOLOGI, MARKNAD OCH PATENT
PROJEKTPORTFÖLJ
Vårt ledande program: resomelagon (AP1189)
SynActs läkemedelskandidat, resomelagon, är en selektiv
melanokortinagonist som tas oralt en gång dagligen.
Resomelagon stimulerar selektivt MC1R och MC3R på målceller i
immunsystemet som är direkt involverade i inflammation och dess
upplösning. Eftersom substansen inte stimulerar MC2R induceras
de antiinflammatoriska och immunupplösande effekterna på
ett steroidfritt sätt utan de betydande säkerhets-, tolerans- och
biverkningsproblem som är förknippade med adrenokortikotropt
hormon (ACTH) baserade terapier. Eftersom resomelagon är en
partisk agonist stimulerar den inte heller melanokortinvägar som
är ansvariga för oönskade aktiviteter som hyperpigmentering av
huden.
SynAct inledde utvecklingen av substansen i patienter under
2020. Sedan dess har bolaget utvärderat substansen i tre kliniska
fas 2-program: reumatoid artrit (RA), idiopatisk membranös
nefropati (iMN), en form av nefrotiskt syndrom, och virusinducerad
respiratorisk insufficiens (VIRI).
Under 2021 slutförde SynAct framgångsrikt fas 2a-studier i tidig
svår RA och hos sjukhusinlagda patienter med Covid-19-inducerad
andningsinsufficiens. Under 2021 testade SynAct framgångsrikt en
ny oral fast tablettformulering av AP1189 i friska, frivilliga personer
och lämnade in ytterligare patent avseende sammansättningen
som ska ge exklusivitet för substansen till efter 2040.
Under 2022 inledde bolaget två nya kliniska fas 2-studier i RA:
EXPAND, som var en fas 2b-studie i nydiagnostiserade RA-patienter
med svår sjukdomsaktivitet, och RESOLVE, som var en fas 2a/b-
studie på RA-patienter som upplever ett ofullständigt eller uteblivet
svar på metotrexat (DMARD-IR patienter). Utvecklingsprogrammet
inom DMARD-IR bedrivs enligt en US-IND-ansökan (Investigational
New Drug). Dessutom ändrades den pågående fas 2a-studien
iMN under 2022 för att introducera den nya doseringsformen oral
tablett och för att förlänga behandlingsperioden till 3 månader.
Under 2023 slutförde bolaget två fas 2-studier i RA. EXPAND-
studien i behandlingsnaiva patienter och del A av RESOLVE-
studien i DMARD-IR patienter. Utfallet av EXPAND-studien kunde
inte identifiera en behandlingseffekt av resomelagon jämfört med
placebobehandling. Post-hoc-analyser med fokus på patienter
med tecken på systemisk inflammation, det vill säga de mer
svårast drabbade patienterna, indikerar däremot en potentiell
behandlingseffekt av substansen jämfört med placebo som
tydligt stödjer fortsatt utveckling av substansen vid RA. Resultatet
av RESOLVE-studien del A är fortfarande inte färdigt, eftersom
företaget beslutade att genomföra en granskning av studien på
grund av fynd som tydde på avvikelser i studien som behöver
klargöras innan några slutsatser kan dras. Under 2023 pågick
rekrytering till nefrologistudien. På grund av brist på kvalificerade
patienter var rekryteringstakten lägre än väntat och bolaget har
därför meddelat att rekryteringen inte kommer att slutföras. Ingen
klinisk utveckling inom virusinducerad hyperinflammation gjordes
under 2023.
Reumatoid artrit (RA)
Reumatoid artrit (RA) är en kronisk inflammatorisk sjukdom som
vanligtvis påverkar mer än bara lederna. RA är en autoimmun
sjukdom, en sjukdom där immunsystemet av misstag angriper
kroppens egna vävnader. RA påverkar slemhinnan i lederna
och orsakar smärtsam svullnad som kan resultera i brosk- och
benerosion och leddeformitet. RA är ofta förknippad med symtom
som involverar andra delar av kroppen, inklusive hud, ögon,
lungor, hjärta och blodkärl. Även om nya typer av läkemedel
har förbättrat behandlingsalternativen, finns det fortfarande
betydande ouppfyllda behov. För de flesta patienter fortskrider RA
och skadorna ackumuleras. Patienter går igenom behandlingar
och terapiklasser och måste hantera perioder av akut
sjukdomsaktivitet, så kallade skov, som kan inträffa flera gånger per
år och leda till att dosen av nuvarande läkemedel måste justeras
eller att patienten måste byta till en ny behandling för att behålla
kontrollen över sjukdomen.
Klinisk utveckling av resomelagon i RA
BEGIN - En 4-veckors fas 2a-studie av daglig resomelagon på
nydiagnostiserade och tidigare obehandlade RA-patienter med
allvarlig sjukdomsaktivitet
I november 2021 publicerade SynAct resultat från fas 2a-studien
BEGIN med AP1189 i nydiagnostiserade och tidigare obehandlade
RA-patienter med svår sjukdomsaktivitet. Studien var en
randomiserad, dubbelblind, placebokontrollerad multicenterstudie
i tidigare behandlingsnaiva RA-patienter där antingen 50 mg
eller 100 mg AP1189 eller placebo administrerades som tillägg till
metotrexat (MTX). MTX är ett sjukdomsmodifierande antireumatiskt
läkemedel (DMARD) som vanligtvis används som första linjens
behandling. Behandling med metotrexat är förknippad med
långsam avvikande effekt, vilket innebär att det kan ta upp till 4–6
veckor innan tecken på minskad sjukdomsaktivitet observeras och
den fulla effekten av substanserna, om de är aktiva, bör bli synliga
inom 6 månader från behandlingsstart. Mer än 40 % av patienterna
kommer inte att uppnå ett fullständigt svar på MTX-behandling
(DMARD-IR-patienter) och kommer att behöva behandling med
ytterligare ett läkemedel som bDMARD för att generera sjukdom
kontroll. Ofta administreras GC parallellt med MTX-behandling för
att underlätta symtomlindring. BEGIN-studien genomfördes utan
samtidig administrering av GC.
AP1189 som gavs en gång dagligen i fyra veckor var säker och
tolererades väl i den tillämpade patientpopulationen. 100 mg
AP1189 visade en statistiskt signifikant genomsnittlig minskning
av det kliniska sjukdomsaktivitetsindexet (CDAI), det primära
studiens effektmått, från baslinjen till fyra veckor som var mer än
65 % högre än den effekt som sågs i den placebobehandlade
kontrollgruppen (genomsnittlig minskning av CDAI: AP1189 100 mg
(n=33): 15,5 poäng jämfört med placebo (n=30): 9,3 poäng, p =
0,0394). 100 mg AP1189-gruppen uppvisade också en signifikant
högre andel patienter som uppnådde ACR20 (American College of
Rheumatologys sammansatta poängsystem där 20 % eller högre
minskning av poängsättningen anses vara kliniskt meningsfull
i kliniska prövningar) än placebobehandlade patienter (ACR20:
AP1189 (n=33) 100 mg: 60,6 %; Placebo (n=30): 33,3 %, P=0,0437)
inom 4 veckor.
Baserat på resultaten i BEGIN-studien beslutade bolaget att
fortsätta utvecklingen i RA i två separata studier, EXPAND-studien är
att betrakta som en fortsättning på BEGIN-studien och RESOLVE-
studien syftade till att utvärdera läkemedlets behandlingspotential
i DMARD-IR-patienter, det vill säga patienter som inte svarat
tillräckligt på första linjens behandling.
EXPAND – En 12-veckors fas 2b-studie av daglig resomelagon i
MTX-naiva patienter med svår sjukdomsaktivitet
EXPAND-studien utformades för att testa effekten av 12 veckors
behandling med resomelagon på sjukdomsaktiviteten mätt med
ACR20-svarsfrekvensen samt andra mått för RA-sjukdom och
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .10
TEKNOLOGI, MARKNAD OCH PATENT
för att utvärdera substansens säkerhetsprofil när den doserades
längre än de 4 veckor som tillämpades i BEGIN-studien. I denna
studie användes den nyutvecklade fasta tablettformuleringen av
resomelagon med dosering en gång om dagen i 12 veckor jämfört
med 4 veckors dosering i BEGIN-studien. Studien genomfördes på
kliniker i Östeuropa med randomisering av totalt 127 patienter som
behandlades med antingen 100 mg resomelagon eller placebo i
kombination med metotrexatbehandling. Liksom i BEGIN-studien
var doseringen av metotrexat beroende av klinikens bedömning
och att samtidig administrering av GC-läkemedel var inte tillåten,
förutom som räddningsläkemedel i samband med allvarlig ökning
av sjukdomsaktiviteten.
Resultatet av den fullständiga datan identifierade inte någon
överlägsen behandlingseffekt av resomelagon i den tillämpade
doseringen jämfört med placebo med ACR20-svarsfrekvenser
på 54,7 % i resomelagongruppen och 55,7 % i placebogruppen.
Resomelagon fortsatte att uppvisa en gynnsam säkerhetsprofil.
Den totala frekvensen av behandlingsrelaterade allvarliga
biverkningar (SAE) var 1,6 % (n=2), med en allvarlig biverkning i varje
grupp. Ingen av dessa ansågs vara relaterad till studieläkemedlet.
Den totala frekvensen av patienter som drabbades av
behandlingsrelaterade biverkningar var 44,4 % och 42,2 % för
patienter som behandlades med resomelagon respektive placebo.
Det fanns inga observerade tecken på immunsuppression i
resomelagongruppen jämfört med den som förknippas med
metotrexatbehandling som bakgrundsbehandling.
Cirka 40 % av patienterna, som var jämnt fördelade mellan de
två behandlingsgrupperna, hade inga tecken på systemisk
inflammation, vilket utvärderades genom cirkulerande nivåer av
C-reaktivt protein (CRP). Vid utvärdering av ACR20 responsfrekvens
samt sekundära effektavläsningar indikerar data, även om de inte
når statistisk signifikans, en behandlingseffekt av resomelagon
jämfört med placebobehandling. I undergruppen av patienter
visade beräkningarna följande: ACR20: resomelagon (n=34) 70,6 %;
Placebo (n=35); 54,3 %; data baserade på per protokollpopulation,
dvs. patienter som fullföljde studien enligt protokollet. Ett
jämförbart mönster sågs på de sekundära avläsningarna,
inklusive minskning av CDAI och minskning av Health Assessment
Questionare (HAQ) funktionshinderindex som utvärderar patientens
förmåga att hantera ett normalt dagligt liv.
Dessutom ingick ett antal patienter i studien som ansågs vara
nydiagnostiserade RA-patienter trots att de hade haft RA utan
behandling i flera år innan de inkluderades i studien.
Sammantaget ger data stöd för att resomelagon kan ha
potential att underlätta sjukdomskontroll hos patienter med hög
sjukdomsaktivitet, inklusive tecken på systemisk inflammation
(CRP utanför det normala intervallet), om det appliceras tidigt
behandlingsprocessen enligt treat-to-target-strategin, dvs
antingen som första linjens behandling i kombination med
metotrexat eller som tillägg hos patienter utan behandlingseffekter
tidigt i behandlingsprocessen och med fortsatta tecken på
systemisk inflammation (DMARD-IR). Avsikten är därför att fortsätta
utvecklingen av resomelagon i tidig aktiv RA (DMARD-IR).
RESOLVE – 4/12-veckors fas 2a/b-studie av daglig dos
resomelagon hos patienter med ett ofullständigt svar på första
linjens sjukdomsmodifierande antireumatiska läkemedel
(DMARD-IR) och som upplever måttlig till svår sjukdomsaktivitet
En stor andel av patienterna som behandlas med DMARD uppnår
aldrig full önskad effekt, har en avtagande behandlingseffekt eller
lider av biverkningar som kan förhindra ytterligare behandling.
Dessa patienter, som upplever ett otillräckligt svar på DMARDs,
kallas DMARD-IR (inadequate response). RESOLVE-studien
startades för att utvärdera behandlingspotentialen hos dessa
patienter eftersom bolaget anser att resomelagon kan vara
mycket väl lämpat för DMARD-IR-patienter med tanke på den
framväxande profilen av en effektiv, säker och väl tolererad oral
behandling en gång dagligen. Patientpopulationen DMARD-IR
har hög kommersiell attraktionskraft och SynAct anser att fortsatt
klinisk utveckling inom DMARD-IR är både relevant och nödvändig.
En registreringsansökan i USA (US Investigational New Drug)
lämnades in i september 2022 och godkändes i november.
Doseringen i RESOLVE del A påbörjades i december 2022.
Del A av studien, som var en 4-veckors dubbelblind
placebokontrollerad multicenter-dos-intervall-studie,
genomfördes med aktiv rekrytering från december 2022 till juli
2023. Det primära syftet med studien var att identifiera doser av
resomelagon som ska tillämpas i del B av studien, en 12-veckors
fas 2b-studie med upp till 3 doser av resomelagon jämfört med
placebo, samt att utvärdera initial säkerhet och tolerabilitet
hos patienter med måttlig till svår aktiv reumatoid artrit med
ett ofullständigt svar på metotrexat. Studien som genomfördes
under en US-IND på studiecenterplatser i USA, Moldavien och
Bulgarien testade tre doser av resomelagon jämfört med
placebo. Totalt randomiserades 125 patienter i studien. Efter
preliminär rapportering av data, där avvikelser misstänktes, från
studien beslutade bolaget att inleda en tredjepartsutredning
av studiens genomförande och kvalitet, inklusive en fullständig
granskning av studien. Utredningen visade att kvaliteten på
studien var påverkad av delvis oklara inklusionskriterier totalt
sett, samt avvikelser från studieprotokollet från ett studiecenter.
Data från övriga studiecenter verkar användbara för analys,
där preliminära resultat indikerar en relativt stor placeboeffekt,
som utgör huvudanledningen till att det primära resultatmåttet
inte kommer att nås. Positivt är att säkerhetsdata kan användas
från alla studiecenter och utgöra underlag för rapportering av
patientsäkerhet, där de preliminära data indikerar en godartad
säkerhetsprofil.
Nefrotiskt Syndrom (NS)
Nefrotiskt syndrom (NS) är ett tillstånd som är förknippat med
ökad förlust av protein i urinen, vilket resulterar i vävnadssvullnad
och så småningom utveckling av ödem. Ödem kan utvecklas i
händer, fötter, vrister och ansikte. Ödem kan till och med utvecklas i
lungorna där det är förknippat med dyspné (andfåddhet).
Obehandlad eller otillräckligt behandlad NS leder i många fall
till hyperkolesterolemi, ökad risk för blodproppar, ökad risk för
infektioner och kan utvecklas till kronisk njursjukdom som är
förknippad med ökad risk för utveckling av hjärt-kärlsjukdom och
risk för utveckling av njursjukdom i slutstadiet och därmed behov
av njurersättningsterapi (dialys eller transplantation).
Idiopatisk membranös nefropati (iMN) är trots att det är en relativt
sällsynt sjukdom en av de vanligaste/primära orsakerna till NS.
Klinisk utveckling av resomelagon i iMN
Resomelagon testas i en explorativ, randomiserad, dubbelblind,
placebokontrollerad multicenterstudie i fas 2a-studie med
upprepad dosering av 100 mg en gång dagligen för att utvärdera
säkerhet, tolerabilitet, farmakokinetik och effekt. Studiepopulationen
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .11
TEKNOLOGI, MARKNAD OCH PATENT
består av patienter med iMN med svår proteinuri som står
på behandling med ACE-hämmare eller angiotensin II-
receptorblockerare.
I juli 2022 lämnade bolaget in en protokolländring som godkändes
i september. Genom denna ändring införs den nya orala
tabletten samt en längre doseringstid på 3 månader. Fördelen
med denna omarbetning är att den ökar sannolikheten för att
påvisa signifikanta behandlingseffekter på proteinutsöndringen i
urinen, vilket är den viktigaste effektmätningen i studien, och ökar
patientens följsamhet eftersom en dosering med en tablett en
gång dagligen är mycket bekvämare än dagligt intag av en oral
suspension.
På grund av ett oväntat lågt antal lämpliga patienter som
remitterats till de 7 klinikerna i Danmark, Sverige och Norge som
deltar i studien, meddelade bolaget under sommaren 2023 att
rekryteringen till studien skulle fortsätta in i 2024. Om antalet
lämpliga patienter fortsätter att vara mycket lägre än vad som kan
förutses från historiska data, bör fortsatt utveckling av substansen
i den patientpopulation som är i åtanke omprövas. Bolaget har
under Q1 2024 beslutat att stoppa den kliniska studien i iMN på
grund av låg rekrytering av patienter.
Virusinducerad respiratorisk insufficiens (VIRI)
Virusinfekterade patienter kan utveckla en mängd olika symtom,
men lungpåverkan är mycket vanligt och vid vissa virusinfektioner
som Covid-19 kan det vara den främsta dödsorsaken. Patienter
kan utveckla andningsinsufficiens där de inte kan tillföra tillräckligt
med syre till kroppen och dessa patienter behöver syrgastillskott
för att upprätthålla tillräckliga nivåer. När andningsinsufficiensen
fortsätter kan det orsaka allvarlig lunginflammation och kan också
utvecklas till akut andnödssyndrom (ARDS), ett mycket allvarligt
tillstånd där patienter ofta behöver mekanisk ventilation för att
andas tillräckligt.
Virusinfektioner kan orsaka betydande andningsproblem. För att
förhindra de inflammationsrelaterade skador som virusinfektioner
kan orsaka är det viktigt att få bukt med den kraftiga
inflammationen utan att undertrycka immunsystemets förmåga
att bekämpa virusinfektionen. Målet med behandlingen skulle vara
att stoppa kraftiga inflammationer och förhindra allvarlig sjukdom.
Klinisk utveckling av resomelagon i VIRI
Inom ramen för RESOVIR-samarbetet utformade och genomförde
vi en klinisk fas 2a-studie med 60 patienter i Brasilien. I studien
ingick sjukhusvårdade Covid-infekterade patienter som behövde
extra syrgas (upplevde andningsinsufficiens). Dessa patienter
lades in på sjukhus och alla fick steroider (dexametason) i en
genomsnittlig dos på 6 mg/dag. Efter en inledande öppen
säkerhetsgenomgång med 6 patienter, doserades ytterligare 36
patienter med 100 mg resomelagon och 18 patienter med placebo,
var och en given oralt en gång dagligen i 2 veckor.
Patienter som behandlades med 100 mg resomelago oralt en
gång dagligen i 2 veckor uppnådde respiratorisk återhämtning
(behövde inte längre syrgasbehandling) i genomsnitt 3,5 dagar
(35 %) snabbare än placebobehandlade patienter (6,4 dagar
respektive 9,9 dagar i genomsnitt). Samtliga patienter som
behandlades med resomelagon (inklusive de första 6 patienterna
i den öppna säkerhetsdelen) återhämtade sig andningsmässigt
i genomsnitt 4,0 dagar (40 %) snabbare än placebobehandlade
patienter (5,9 dagar respektive 9,9 dagar i genomsnitt). Patienterna
som fick resomelagon skrevs i genomsnitt ut från sjukhuset 3,3
dagar tidigare än patienterna som behandlades med placebo och
på dag 4 hade 41 % av resomelagonpatienterna skrivits ut jämfört
med 0 % av placebogruppen.
Fortsatt utveckling
SynAct har undersökt olika möjligheter för vidareutveckling av
resomelagon för användning hos patienter som lider av Covid-19.
Omikron och efterföljande Covid-19-varianter verkar orsaka
en lägre förekomst av allvarlig sjukdom vilket resulterar i färre
sjukhusvårdade patienter och indikationen kommer därför inte att
prioriteras.
Virusorsakad andningsinsufficiens är också förknippad med
vanliga årliga eller säsongsbetonade virusinfektioner såsom viral
lunginflammation och/eller influensa. SynAct har initierat prekliniska
farmakologiska studier i virusmodeller i syfte att informera om
beslut för nästa steg i programmet inklusive utformningen av en
potentiell nästa kliniska studie. En uppdatering av dessa data kan
förväntas under H1 2024.
MARKNAD
Autoimmuna sjukdomar
Autoimmun sjukdom är ett samlingsnamn för olika sjukdomar
där kroppens immunförsvar angriper cellerna i den egna
vävnaden. Cirka 4 procent av världens totala befolkning lider
av någon av mer än 80 olika autoimmuna sjukdomar, varav de
vanligaste inkluderar RA, typ 1-diabetes, psoriasis, multipel skleros,
inflammatorisk tarmsjukdom, lupus och sklerodermi.
Autoimmuna sjukdomar utgör den tredje vanligaste orsaken
till kroniska sjukdomar i USA. Även om många autoimmuna
sjukdomar är sällsynta, uppskattar National Institutes for Health
(NIH) att de tillsammans drabbar mellan 5 och 8 procent av
USA:s befolkning och ökar i omfattning. Den globala marknaden
för behandling av autoimmuna sjukdomar förväntas växa till 153
miljarder USD per år till 2025, vilket motsvarar en årlig tillväxttakt
(CAGR) om cirka 4,2 procent från 2018-2025. SynActs ledande
läkemedelskandidat, resomelagon, fungerar genom att selektivt
stimulera melanokortinreceptorer för att hjälpa till att lösa kronisk
eller överdriven inflammation. Resomelagon testas för närvarande
på patienter med RA och NS.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .12
TEKNOLOGI, MARKNAD OCH PATENT
Marknaden för RA (reumatoid artrit)
Världshälsoorganisationen uppskattar att det finns över 18 miljoner
människor i världen som lider av RA, varav cirka 13 miljoner har måttlig
till svår sjukdom
1
. Marknaden för RA-läkemedel förväntas uppgå till
cirka 29 miljarder USD år 2024 på de 7 stora läkemedels marknaderna
(USA, Frankrike, Tyskland, Italien, Spanien, Storbritannien och Japan),
där USA står för 21,5 miljarder USD eller 74% av den totala marknaden.
Trots tillkomsten av biosimilarer förväntas en kombination av en
växande befolkning och nya produktlanseringar resultera i en årlig
genomsnittlig tillväxttakt på 1%
2
.
Behandlingsalgoritmen för RA består av förstahandsmedel
som kallas DMARDs eller sjukdomsmodifierande antiartritiska
läkemedel, som är äldre läkemedel som metotrexat som nu
används för att behandla RA, men som tidigare använts för andra
användningsområden. Dessa läkemedel har använts under lång
tid, kan fungera relativt bra, åtminstone på kort sikt, hos cirka 50%
av patienterna och är relativt billiga, med tillverkare som säljer
en genomsnittlig årlig förbrukning av oralt metotrexat för cirka
1000 USD i USA och cirka 100 USD i Europa. DMARD kan användas i
kombination, även med steroider.
Efter DMARDs kan patienter vara berättigade till de nyare
avancerade terapierna av de biologiska läkemedlen som anti-
TNF-terapier eller den nyare klassen av JAK-hämmare. I USA får
patienter som misslyckas med DMARD vanligtvis starta med
biologiska läkemedel och oftast ett anti-TNF-medel. Detta är i stort
sett detsamma i Europa med undantag för att JAK-hämmare inte
kan användas i andra linjens användning i USA medan de kan
användas i Europa. De biologiska läkemedlen och JAK-hämmarna
är högre prissatta med årliga försäljningspriser på USD 13000-
75000 inklusive generiska läkemedel och biosimilarer i USA och USD
8000-24000 tusen i genomsnitt i Europa.
Patienter som är resistenta mot en verkningsmekanism (MoA)
för avancerad terapi kan bytas till ett nytt läkemedel med
samma MoA eller till en ny behandling med ett annat MoA.
Trots de framsteg som gjorts med de biologiska hämmare och
JAK-hämmare som har godkänts för RA, har många patienter
fortfarande betydande sjukdomsaktivitet och kan inte uppnå
sjukdomsremission. På grund av säkerhets- och kostnadsskäl är
det inte troligt att avancerade terapier kommer att kombineras, så
det finns ett stort behov av nya terapier med nya mekanismer som
på ett säkert sätt kan kombineras med de avancerade terapierna
för att ge ytterligare sjukdomslindring.
Marknaden för Vi-RI (virusinducerad respiratorisk
insufficiens)
Virusinfekterade patienter kan utveckla en mängd olika
symtom, men lungengagemang är mycket vanligt och vid
vissa virusinfektioner som Covid-19 kan det vara den främsta
dödsorsaken. Patienter kan utveckla andningsinsufficiens
där de inte kan ge tillräckligt med syre till kroppen och dessa
patienter behöver syrgastillskott för att upprätthålla tillräckliga
nivåer. När andningsinsufficiensen fortsätter kan det orsaka
allvarlig lunginflammation och kan också utvecklas till akut
andnödssyndrom (ARDS), ett mycket allvarligt tillstånd där
patienter ofta behöver mekanisk ventilation för att kunna andas
tillräckligt.
Även om respiratorisk insufficiens har minskat på grund av Covid,
orsakar influensa och respiratorisk syncytial (RSV) betydande
samhällsproblem varje år. USA:s smittskyddsmyndighet
CDC uppskattar att influensa varje år orsakar cirka 500 000
sjukhusinläggningar och 50 000 dödsfall och beräknas ha en total
årlig ekonomisk börda på över 11 miljarder US-dollar
2,3
. I USA står RSV
för upp till 160 000 sjukhusinläggningar och 10 000 dödsfall med en
uppskattad ekonomisk börda på 400 miljoner USD
4,5
.
Marknaden för organdysfunktion inom intensivvård
Varje år läggs över 5 miljoner patienter in på en intensivvårds-
avdelning eller intensivvårdsavdelning i USA. Hjärt-, andnings- och
neurologisk dysfunktion är de största orsakerna till inläggning och
den vanligaste åtgärden är mekanisk ventilation som krävs vid 20-
40% av intensivvårdsinläggningarna i USA
6
. Dysfunktion och svikt i
enstaka och multipla organ är vanligt på intensivvårdsavdelningen
och är korrelerat med högre dödlighet. En IVA-inläggning utan
organdysfunktion eller organsvikt har en dödlighet på cirka 5 %,
medan dödligheten för 1, 2 eller 3 dysfunktionella eller sviktande
organ är cirka 10 %, 25 % respektive 40 %.
Från ett IVA-register uppskattades att 85 % av IVA-inlagda
patienter har någon grad av andningsdysfunktion och 45 %
och 35 % har någon grad av hjärt- respektive njurdysfunktion.
Detta beräknas till cirka 4,25 miljoner IVA-inläggningar med
andningdysfunktion, 2,25 miljoner med hjärt- och 1,75 miljoner med
nedsatt njurfunktion i USA årligen. På sjukhus är kostnaden också
högre för patienter på IVA med organdysfunktion och organsvikt
jämfört med de utan. Patienter i USA som lades in på IVA i behov
av mekanisk ventilation hade en genomsnittlig IVA-vistelse på
14 dagar och en genomsnittlig kostnader på 32 000 USD, medan
patienter utan andningssvikt hade en genomsnittlig IVA-vistelse på
13 dagar och en genomsnittlig kostnad på 9 000 USD
7
.
1. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/rheumatoid-arthritis
2. https://www.cdc.gov/flu/about/burden/index.html
3. Putri et al. Vaccine 2018:36:3960-6
4. https://www.cdc.gov/rsv/research/index.html
5. Paramore et al., Pharmacoeconomics, 2004; 22:275-84
6. https://www.sccm.org/Communications/Critical-Care-Statistics
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15942342
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .13
TEKNOLOGI, MARKNAD OCH PATENT
Övriga länder PCT* Brasilien Euroasien Indonesien Israel Ryssland Singapore
Ansökan 7,8,9 2,3,4,5,6 5,6 3,4,5,6 2,3,4,5,6 3,4 3,4,5,6
Beviljat 2 2
*Patent Cooperation Treaty
Kanada
Patentstatus Familj
Ansökan 2,3,4,5,6
Beviljat 1
Europa
Patentstatus Familj
Ansökan 2,3,4,5,6
Beviljat 1,2,3
Mexico
Patentstatus Familj
Ansökan 3,4,5,6
Beviljat 1,2
USA
Patentstatus Familj
Ansökan 2,3,4,5,6
Beviljat 1
Hong Kong
Patentstatus Familj
Ansökan 2,4
Beviljat 1,2,3
Sydafrika
Patentstatus Familj
Ansökan 4,5,6
Beviljat 1,2,3
Sydkorea
Patentstatus Familj
Ansökan 3,4,5,6
Beviljat 2
Indien
Patentstatus Familj
Ansökan 5,6
Beviljat 1
Kina
Patentstatus Familj
Ansökan 3,4,5,6
Beviljat 1,2
Australien
Patentstatus Familj
Ansökan 2,3,4,5,6
Beviljat 1
Japan
Patentstatus Familj
Ansökan 3,4,5,6
Beviljat 1,2
Nya Zeeland
Patentstatus Familj
Ansökan 2,3,4,5,6
Beviljat 1
Patentfamilj och namn
1 Phenyl pyrrole aminoguanidine derivat (inklusive AP1189)
2 AP1189 för behandling av njursjukdom
3 AP1189 och metotrexat i kombination för behandling av artrit
4 AP1189 för behandling av inflammatoriska virussjukdomar
5 AP1189 saltpolymorfer
6 AP1189 salter och formuleringar
7 AP1189 Metotrexat för behandling av artrit
8 AP1189 för behandling av hjärt- och kärlsjukdomar
9 Nya patentansökningar (ej publicerade)
PATENTÖVERSIKT
RESOMELAGON (AP1189)
Bolaget har patentskydd inom åtta olika patentfamiljer, och
specifikt patentskydd avseende den aktiva substansen i
AP1189 fram till 2027 i Australien, Kanada, Kina, Indien, Japan,
Mexiko, Nya Zeeland, Sydafrika och de flesta länder i Europa,
och fram till 2028 i USA (Patentfamilj 1).
Vidare har Bolaget patentskydd för användning av AP1189
för behandling av artritsjukdomar i kombination med MTX
fram till 2040 i de flesta europeiska länder och i Hong
Kong, samt flera patentansökningar i olika länder globalt
(Patentfamilj 3), kompletterade med en tilläggsansökan om
PCT-patent som kan ge skydd fram till 2042 (Patentfamilj
7). Bolaget har även patentskydd avseende AP1189 för
behandling av njursjukdom fram till 2039 i Europa, Japan,
Sydkorea, Sydafrika och Hong Kong, inklusive flera globala
patentansökningar (Patentfamilj 2).
Dessutom har patentansökningar lämnats in avseende
AP1189 för behandling av inflammatoriska virussjukdomar
(Patentfamilj 4) som kan ge skydd fram till 2041. Det kritiska,
och så kallade compositon of matter, patentet är riktat mot
den första patentfamiljen och nyare patentansökningar
riktar sig mot AP1189 polymorfa saltformer (Patentfamilj 5)
och formulering av AP1189 (Patentfamilj 6) för att potentiellt
ge utökad täckning av AP1189 fram till 2042 som föreslagen
marknadsförd produkt.
PATENT
Bolaget strävar efter att erhålla och upprätt hålla ett
effektivt patentskydd och andra typer av exklusiva
rättigheter för att skydda sin kliniska projektportfölj. En
översikt över patentsituationen för Bolagets ledande
läkemedelskandidat, resomelagon, ges här, medan en
motsvarande översikt över patentportföljen för TXP-
tillgångarna visas på sidan 14.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .14
TEKNOLOGI, MARKNAD OCH PATENT
Patentfamilj och namn
A Alfa- och Gamma-MSH-analoger (inklusive TXP-11)
B Peptidanaloger med förgrenade aminosyraprob(er) (BAP)
C Exendin-4 peptidanaloger
PATENTÖVERSIKT
TXP-PORTFÖLJEN
TXP Pharma AG äger rättigheterna till en patentportfölj
som skyddar Bolagets peptider. Denna portfölj sträcker sig
över tre patentfamiljer. Patenten och patentansökningarna
omfattar TXP-11 och andra melanokortinanaloger
modifierade genom en förgrenad aminosyrasond (BAP)
samt applicering av dessa prober på andra peptider, där
det har visat sig vara fördelaktigt.
Patent som hänför sig till melanokortinanalogerna har
beviljats i större jurisdiktioner över hela världen, till exempel
USA, Europa och Japan, och kommer att skydda de
ledande melanokortin-tillgångarna åtminstone till slutet av
2033 (Patentfamilj A).
Vidare breddning av patentskyddet och tillämpningen av
BAP till ytterligare terapeutiska peptider genomförs med
beviljade patent i viktiga länder och regioner, såsom USA,
Europa och Japan, med skydd fram till 2035 (Patentfamilj
B).
Patent avseende exendin-4-analoger har ansökts
och denna ansökan har nyligen gått in i nationell fas
(Patentfamilj C), och om den beviljas, kommer skydd
erhållas till 2041.
Kanada
Patentstatus Familj
Ansökan B,C
Beviljat A
Europa
Patentstatus Familj
Ansökan C
Beviljat A,B
Brasilien
Patentstatus Familj
Ansökan B,C
Beviljat A
USA
Patentstatus Familj
Ansökan B,C
Beviljat A
Hong Kong
Patentstatus Familj
Ansökan C
Beviljat A,B
Ryssland
Patentstatus Familj
Ansökan C
Beviljat A
Indien
Patentstatus Familj
Ansökan B,C
Beviljat A,B
Kina
Patentstatus Familj
Ansökan B,C
Beviljat A
Australien
Patentstatus Familj
Ansökan C
Beviljat A,B
Japan
Patentstatus Familj
Ansökan C
Beviljat A,B
.15.15
AKTIEN
SynAct Pharmas aktie är sedan den 12 juli 2022 noterad på
Nasdaq Stockholm i Mid Cap-segmentet. Aktien handlas med
tickern eller kortnamnet SYNACT. Från den initiala börs noteringen
2016 fram till och med den 11 juli 2022 handlades bolagets aktie
på Spotlight. Stängningskursen för SynAct-aktien den sista
handelsdagen 2023 var 8,83 SEK.
AKTIEÄGARE
Per den 31 december 2023 hade Synact Pharma 16 271
aktieägare. De 15 största aktieägarna kontrollerade 38,1 %.
AVTAL OM INLÅSNING AV AKTIER (LOCK-UP)
Lock-up avtalen som ingicks i december 2022 utlöpte den 15
mars 2023. Inlåsningsavtalen har inte påverkat koncernens
rapportering eller finansiella ställning.
76 %
Övriga aktieägare
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING
År Händelse Kvotvärde Pris per aktie Ökning av
antalet aktier
Ökning av
aktiekapital
Totalt
antal aktier
Totalt
aktiekapital
2016 Bolagsbildning
1
0,125 - 4 800 000 600 000 4 800 000 600 000
2016 Riktad nyemission 0,125 5,25 2 410 021 301 253 7 210 021 901 253
2016 Emission 0,125 6,40 5 050 000 631 250 12 260 021 1 532 503
2017 Teckningsoptioner 0,125 6,40 157 428 19 679 12 417 449 1 552 181
2018 Emission 0,125 9,90 2 257 720 282 215 14 675 167 1 834 396
2019 Emission 0,125 6,20 2 096 000 262 000 16 771 167 2 096 396
2020 Emission 0,125 6,20 2 795 268 349 409 19 566 435 2 445 804
2020 Teckningsoptioner 0,125 6,70 4 839 860 604 982 24 406 295 3 050 786
2021 Emission 0,125 50,00 1 600 000 200 000 26 006 295 3 250 786
2022 Företrädesemission 0,125 63,00 2 364 208 295 526 28 370 503 3 546 313
2022 Riktad nyemission 0,125 62,60 1 277 954 159 744 29 648 457 3 706 057
2023 Apportemission 0,125 62,60 2 172 523 271 565 31 820 980 3 977 623
2023 Riktad nyemission 0,125 16,14 3 750 000 468 750 35 570 980 4 446 373
1. Bolagsbildningen av SynAct Pharma AB skedde genom apportemission av aktierna i det danska dotterbolaget SynAct Pharma ApS.
ÄGARFÖRTECKNING
MED DE STÖRSTA
AKTIEÄGARNA
I grafen till höger
presenteras de största
ägarna i Bolaget per den
31 december 2023.
1. BioInvest Aps kontrolleras av styrelseledamot och Chief Scientific Officer Thomas Jonassen
SYNACT AKTIEN
Största
aktieägarna
2023
7 %
Avanza Pension
6 %
Bioinvest ApS
1
5 %
Nordnet Pensionsförsäkring
4 %
Heights Capital Management Inc.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .16
STYRELSE
STYRELSE OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Uli Hacksell, född 1950, har suttit i SynActs styrelse
sedan 2020, och valdes till styrelsens ordförande vid
årsstämma 2023. Han har mer än 30 års erfarenhet
av seniora befattningar inom stora läkemedels-
och bioteknikföretag och mer än 10 års erfarenhet
som CEO för publika företag. Som CEO för ACADIA
Pharmaceuticals från 2000 till 2015 ledde han
företagets utveckling från en privat startup till ett
NASDAQ-listat mångmiljardföretag. På 1990 talet
hade han seniora befattningar på Astra AB, och innan
dess var han professor i organisk kemi vid Uppsala
universitet. Han innehar en doktorsexamen från
Uppsala universitet.
Dr. Hacksell är ordförande i styrelsen för Medivir och
Annexin Pharmaceuticals, och styrelseledamot i InDex
Pharmaceuticals and Active Biotech.
Aktieinnehav i SynAct: 7 588 aktier.
Kerstin Hasselgren, född 1961, är för närvarande Senior
Advisor och Head of IR för Xspray Pharma AB noterat på
Nasdaq Stockholm och har lång erfarenhet från arbete
i stora publika internationella företag som VP Corporate
Business Control på SSAB, CFO på Alstom Transport
Nordic, VP Finance Global Operations på AstraZeneca
och VP Finance Global R&D på AstraZeneca.
Kerstin Hasselgren har en civilekonomexamen från
Handelshögskolan i Stockholm.
Aktieinnehav i SynAct: 0 aktier.
ULI HACKSELL
Styrelseordförande
KERSTIN HASSELGREN
Styrelseledamot
Terje Kalland, född 1951, är läkare och medicine doktor,
har varit medlem av SynActs styrelse sedan 2019.
Han har mer än 30 års internationell erfarenhet från
ledande befattningar inom life science-branschen.
Kalland har varit Senior Vice President på Novo Nordisk
A/S, forsknings- och utvecklingschef på Biovitrum
AB (numera SOBI AB) och har haft olika befattningar
inom Pharmacia AB, inkl. global ledare för Onkologisk
forskning. Han har stor erfarenhet av finansierings-
och investeringsverksamhet som VP på Karolinska
Development AB. Doktor Kalland har varit professor
i tumörimmunologi vid Lunds universitet och har
erfarenhet från styrelser för ett antal börsnoterade
företag i Sverige och internationellt.
Aktieinnehav i SynAct: 62 855 aktier.
TERJE KALLAND
Styrelseledamot
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .17
STYRELSE OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
STYRELSE
Thomas von Koch, född 1966, har en omfattande
erfarenhet från finans och ledarskap som sträcker
sig över 30 år. Von Koch är för närvarande VD för
det svenska medicinteknikbolaget Bactiguard
(noterat på Nasdaq Stockholm), ett bolag han
var med och grundade 2005 och kvarstår som
huvudägare i. Efter två år på Investor AB, där han
arbetade med företagsaffärer, anslöt han sig till den
globala investeringsjätten EQT som en av de första
teammedlemmarna. Von Koch var VD och Managing
Partner för EQT från 2014 till 2019 och är fortfarande
medlem i flera investeringskommittéer inom EQT.
Von Koch har en magisterexamen från
Handelshögskolan i Stockholm och besitter
stor erfarenhet av styrelsearbete, investeringar,
affärstransformation samt arbete med samgåenden
och förvärv.
Aktieinnehav i SynAct: 1 118 210 aktier.
THOMAS JONASSEN
Styrelseledamot
THOMAS VON KOCH
Styrelseledamot
Thomas Jonassen, född 1963, är läkare och docent i
kardiovaskulär farmakologi vid Köpenhamns universitet
och gästprofessor vid William Harvey Research Institute,
Barts och London School of Medicine. Han har gett ut
mer än 50 vetenskapliga publikationer och står som
uppfinnare till sex beviljade patent i USA och Europa.
Jonassen är medgrundare och nuvarande CSO och
styrelsemedlem på SynAct Pharma AB, medgrundare
av ResoTher Pharma Aps, medgrundare och tidigare
CSO på Action Pharma A/S samt medgrundare av
TXP Pharma AG. Action Pharma sålde sin ledande
läkemedelskandidat till AbbVie för 110 miljoner
USD, och TXP Pharma sålde olika rättigheter till
Questcor Pharmaceuticals för 100 miljoner USD i
milstolpebetalningar. Jonassen var med och uppfann
SynActs läkemedelskandidat AP1189.
Aktieinnehav i SynAct: 2 190 080 aktier (indirekt). Han
kontrollerar också 26,67 % av Goodwind Holding GmbH,
som äger 1 161 777 aktier.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .18
STYRELSE OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Torbjørn Bjerke, född 1962, läkare, har tjänstgjort som
ordförande i SynActs styrelse 2016-2023. I maj 2023
utsågs han till VD för SynAct och lämnade som en följd
av det styrelsen. Han har tidigare varit portföljförvaltare
för Arctic Aurora LifeScience och var koncernchef
för Karolinska Development AB, från 2011 till 2014.
Dessförinnan var Bjerke koncernchef för Orexo AB, en
befattning han innehade från 2007 till januari 2011.
Tidigare var han koncernchef för Biolipox AB, Executive
Vice President, FoU, ALK Pharmaceuticals och Director
of Pharmacology på AstraZeneca. Bjerke har en
läkarexamen från Aarhus Universitet. född 1962
Bjerke var medgrundare av Action Pharma AS, TXP
Pharma AG och medgrundare och styrelseordförande
för Carelight Ltd. Action Pharma sålde sin ledande
läkemedelskandidat till AbbVie för 110 miljoner
USD, och TXP Pharma sålde olika rättigheter till
Questcor Pharmaceuticals för 100 miljoner USD i
delmålsbetalningar. Bjerke har en gedigen erfarenhet
av att bygga bioteknikbolag, utveckla läkemedel och av
affärsutveckling.
Aktieinnehav i SynAct: 840 532 aktier (indirekt). Han
kontrollerar också 23 % av Goodwind Holding GmbH
som äger 1 161 777 aktier.
Björn Westberg, har mer än 25 års erfarenhet från life
science-sektorn och har tjänstgjort som finansdirektör
sedan 2001.
Innan han började på SynAct Pharma i juni 2023
var han CFO på privatägda Attgeno. Dessförinnan
var han CFO på det globala mjukvarubolaget Enea,
svenska medicinteknikbolaget Bonesupport, som
båda är noterade på Nasdaq Stockholm, samt
läkemedelsutvecklaren och tillverkaren Recipharm. Han
började sin karriär på AstraZeneca där han arbetade i
olika roller under åren 1989-2001.
Aktieinnehav i SynAct: 10 000 aktier.
LEDNING
Kirsten Harting, började på SynAct den 15 februari
2024, efter mer än tre decennier inom big pharma och
biotech som medicinsk chef. Hon har djup kunskap om
utveckling med omfattande erfarenhet av tidig och sen
klinisk fas, inklusive godkännande av nya läkemedel, i
kombination med affärsinsikter.
Shareholding in SynAct: 0 aktier
TORBJØRN BJERKE
Chief Executive Officer
BJÖRN WESTBERG
Chief Financial Officer
KIRSTEN HARTING
Chief Medical Officer
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .19
STYRELSE OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
LEDNING
Thomas Jonassen, är läkare och docent i
kardiovaskulär farmakologi vid Köpenhamns universitet
och gästprofessor vid William Harvey Research Institute,
Barts och London School of Medicine. Han har gett ut
mer än 50 vetenskapliga publikationer och står som
uppfinnare till sex beviljade patent i USA och Europa.
Jonassen är medgrundare och nuvarande CSO och
styrelsemedlem på SynAct Pharma AB, medgrundare
av ResoTher Pharma Aps, medgrundare och tidigare
CSO på Action Pharma A/S samt medgrundare av
TXP Pharma AG. Action Pharma sålde sin ledande
läkemedelskandidat till AbbVie för 110 miljoner
USD, och TXP Pharma sålde olika rättigheter till
Questcor Pharmaceuticals för 100 miljoner USD i
milstolpebetalningar. Jonassen var med och uppfann
SynActs läkemedelskandidat AP1189.
Aktieinnehav i SynAct: 2 190 080 aktier (indirekt). Han
kontrollerar också 26,67 % av Goodwind Holding GmbH,
som äger 1 161 777 aktier.
James Knight har 25 års erfarenhet inom bioteknik.
Tidigare var han VP för Portfolio Strategy på Questcor
Pharmaceuticals där han var ansvarig för att leda
expansionen av Acthar Gel från två till nio lanserade
indikationer inom fem olika specialistområden, inklusive
reumatologi. Questcors framgång med att utöka
användningen av Acthar ledde till att Mallinckrodt
förvärvade bolaget för 5,6 miljarder USD.
Efter sin tid på Questcor tjänstgjorde Jim Knight tidigare
också som CBO för TXP Pharma och SVP, Head of
Corporate Development på BioTime. Före Questcor
hade han befattningar med ökande ansvar på Elan
Pharmaceuticals, Dura Pharmaceuticals och Biogen.
Jim Knight har en kandidatexamen i biologi från
University of Massachusetts i Amherst och en MBA i
högteknologi från Northeastern University i Boston.
Aktieinnehav i SynAct: 77 452 aktier.
Thomas Boesen, tekn.dr, har mer än 20 års erfarenhet
inom bioteknik- och läkemedelsbranschen. Han har en
doktorsexamen i bioorganisk kemi från Köpenhamns
universitet, med studier vid Cambridge University, och
en masterexamen i management inom teknik med
studier vid Roskilde och Edinburghs universitet.
Bland Doktor Boesens framgångar finns bland annat
uppfinnare till 35 beviljade patent och innehavare av
flera ledande befattningar. Boesen har varit delaktig i
framgångarna hos Action Pharma och Epitherapeutics
och var medgrundare till MedChem och TXP Pharma.
Han bidrar med sin kunskap om läkemedelsutveckling
under samtliga kliniska faser, med fokus på CMC och
externa samarbeten. Innan Boesen började på SynAct
Pharma jobbade han för Novo Nordisk i fem år.
Aktieinnehav i SynAct: 0 aktier. Han kontrollerar 18,67 %
av Goodwind Holding GmbH, som äger 1 161 777 aktier.
THOMAS JONASSEN
Chief Scientific Officer
JAMES KNIGHT
Chief Business Officer
THOMAS BOESEN
Chief Operating Officer
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .20
KONCERNEN
Styrelsen och verkställande direktören för SynAct Pharma AB (publ),
organisationsnummer 559058-4826, avger härmed årsredovisning
och koncernredovisning för räkenskapsåret 2023-01-01 – 2023-12-
31. Bolaget är registrerat i Sverige och har sitt säte i Lunds kommun,
Skåne län. Årsredovisningen är upprättad i Sveriges valuta (SEK)
och avrundas till närmaste tusental, om inte annat anges. Tal inom
parentes avser motsvarande period föregående räkenskapsår.
Nedan anges SynAct Pharma AB (publ) som ”SynAct Pharma”,
”SynAct”, alternativt ”Bolaget” om inget annat anges.
Koncernstruktur
Koncernen har under verksamhetsåret bestått av moderbolaget
SynAct Pharma AB (publ) med säte i Lund, det helägda
dotterbolaget SynAct Pharma ApS med säte och verksamhet
i Holte, Danmark och det helägda dotterbolaget TXP Pharma
AG, vilket förvärvades 16 januari 2023. Koncernen bedriver
forskning och utveckling inom inflammatoriska sjukdomar.
Dotterbolaget SynAct Pharma ApS startade sin verksamhet 2012.
Verksamheten i SynAct Pharma AB, koncernens moderbolag,
inleddes i och med registreringen den 12 april 2016, vilken skedde
genom apportemission av aktierna i det danska dotterbolaget
SynAct Pharma ApS. Härigenom uppkom vid denna tidpunkt ett
koncernförhållande. Utöver ovanstående har SynAct Pharma AB
inga ytterligare aktieinnehav i andra bolag.
Verksamheten
SynAct är ett svenskt publikt läkemedelsbolag i klinisk fas,
som fokuserar på att behandla inflammation med hjälp av
melanokortinets biologi. Selektiv aktivering av melanokortin-
systemet kan hjälpa immunsystemet att lösa överdriven eller
kronisk inflammation, så kallad resolutionsterapi (Eng. resolution
therapy). SynActs behandlingsstrategi är utformad för att selektivt
verka anti-inflammatoriskt och främja upplösning av inflammation
utan att hämma immunsystemet, så att patienterna kan uppnå
immunbalans.
Bolagets ledande läkemedelskandidat, resomelagon stimulerar
selektivt de melanokortinreceptorer som är involverade i anti-
inflammatoriska och upplösningsfrämjande processer utan
att verka immunhämmande, till skillnad från de flesta anti-
inflammatoriska läkemedel som dämpar kroppens immunsystem
genom att hämma viktiga signalmolekyler. Dessa traditionella
immunhämmande metoder kan leda till oönskade infektioner och
andra allvarliga biverkningar. Resomelagon befinner sig i klinisk
fas 2-utveckling och testas i olika indikationer, varav reumatoid
artrit (RA) är den primära. I samband med förvärvet av TXP
Pharma AG, erhöll bolaget ett antal olika melanokortin-agonister
för förebyggande av organsvikt inom intensivvården. Bolaget har
genomfört ett antal olika pre-kliniska projekt och planerar för klinisk
utveckling under 2025. Bolaget fortsätter med kontakter med större
läkemedelsbolag för eventuellt samarbete eller andra möjliga
strukturaffärer.
Bolagets ledning består av erfarna medarbetare med
detaljerad kunskap inom läkemedelsutveckling, affärsutveckling
samt finansiering av innovativa bioteknikföretag. Bolagets
verkställande direktör, Torbjørn Bjerke, är en erfaren chef och
bioteknikentreprenör med en solid kommersiell bakgrund och
en gedigen meritlista när det gäller att göra affärer. Torbjørn
har mer än 25 års erfarenhet på ledningsnivå och har varit
involverad i en rad framgångsrika bolag, inklusive Biolipox, ALK
Pharmaceuticals, AstraZeneca, Karolinska Development, Orexo
och TXP Pharma. Bolagets styrelse består av ledamöter med djup
kunskap inom utveckling av forskning i tidiga skeden till publika
utvecklingsbolag, inklusive kompetens inom förhandling av
licens- och samarbetsavtal samt erfarenhet från ledningsarbete i
läkemedelsbolag i de flesta EU-länder och Nordamerika.
Händelser av väsentlig betydelse
2023 var ett aktivt år avseende den kliniska utvecklingen. Bolaget
rapporterade utfall för fas 2 studierna EXPAND och RESOLVE.
Studierna nådde inte de primära resultatmålen, vilket medförde en
kraftig negativ effekt på börskursen. Förvärvet av TXP Pharma AG,
som var villkorat av ett godkännande av en extra bolagsstämma
den 12 januari, slutfördes den 16 januari 2023. Övriga väsentliga
händelser under räkenskapsåret och efter rapportperioden
beskrivs närmare på sid 30.
Verksamhet inom forskning och utveckling
Fokus under året har varit att slutföra de båda kliniska fas-
2 studierna EXPAND och RESOLVE. Trots de negativa primära
resultaten under året så ser både ledning och styrelse en framtid
för resomelagon. Då bolaget analyserar resultaten från den
tidigare studien, BEGIN och resultaten från en delpopulation i
EXPAND, bedömer bolaget att det finns fortsatt bra möjligheter
inom reumatoid artrit. Delpopulationen i EXPAND utgjorde 61 % av
patienterna i studien och de patienterna hade en förhöjd CRP-
nivå. En förhöjd CRP-nivå är normalt en indikator på inflammation.
Bolaget har även konsulterat några av världens främsta
oponionsbildare inom inflammationsområdet, och de delar
bolaget syn.
Bolaget har också drivit en studie i iMN, en form av allvarlig
proteinuri. Den har nu avslutats till följd av svårigheter med
patientrekryterigen. Bolaget har genomfört pre-kliniska studier,
med framgång, inom TXP-portföljen. Det återstår viss pre-kliniskt
arbete innan en klinisk studie kan påbörjas under 2025.
Framtidsutsikter
Bolagets övergripande målsättning är att bygga en portfölj med
kliniska utvecklingsprojekt inom resolutionsbehandling som kan ge
betydande intäkter till bolaget genom licensiering eller försäljning.
Bolaget ser positivt på de möjligheter som finns både för
resomelagon men även för TXP-portföljen. Baserat på befintliga
studiedata, tillsammans med feedback från framstående
opinionsledare inom inflammationsområdet, planerar bolaget att
initiera studier med resomelagon både inom reumatoid artrit och
influensapatienter med andningssvårigheter. Bolaget planerar
även att komplettera med de återstående pre-kliniska aktiviteter
för TXP-11 med syftet att påbörja en klinisk studier under 2025.
Bolaget planerar att ta in mer kapital för att genomföra
utvecklingsplanen. Detta kan göras via olika finansieringsalternativ.
Bolaget för även kontinuerligt samtal med större läkemedelsbolag
om framtida samarbete. Ett sådant samarbete, eller annan
strukturaffär, kan exempelvis ske i samband med samfinansiering
av en fas-2 studie eller att bolaget är klart för att starta en fas-3
studie.
Bolagsstyrningsrapport
SynAct har valt att upprätta en bolagsstyrningsrapport skild från
årsredovisningen med stöd av Årsredovisningslagen 6 kap. 8§.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .21
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Verksamhets- och branschrelaterade risker
Risker relaterade till läkemedelsutveckling och kliniska studier
SynAct är ett kliniskt fas 2-bolag med fokus på läkemedel
som stimulerar och förstärker kroppens eget immunförsvar
för att bekämpa inflammatoriska sjukdomar. Bolaget arbetar
uteslutande med forskning och produktutveckling och bolagets
utvecklingsportfölj består primärt av läkemedelskandidaten
resomelagon och TXP-portföljen. Resomelagon är bolagets enda
läkemedelskandidat i klinisk fas. Innan en läkemedelskandidat
kan lanseras på marknaden måste bolaget eller dess
samarbetspartners genomföra prekliniska och kliniska studier för
att dokumentera och påvisa att läkemedelskandidaten har en
betydande behandlingseffekt och en acceptabel säkerhetsprofil.
De kliniska processerna är vanligtvis omfattande, kostsamma
och tidskrävande, och utfallet är till sin natur osäkert. Det är
inte ovanligt att kliniska processer drabbas av förseningar och
kostnadsöverskridanden, vilket kan ha en negativ inverkan
på bolagets läkemedels utveckling och finansiella ställning.
Processerna är även förenade med betydande risker att
misslyckas och/eller att resultaten är sådana att fortsatt forskning
och utveckling krävs innan ett slutligt resultat kan erhållas. Positiva
resultat i tidigare genomförda prekliniska och kliniska studier
garanterar inte positiva resultat i senare utvecklingsskeden och
efterföljande kliniska studier. Vidare är prekliniska och kliniska
data ofta känslig för olika tolkningar och analyser. Det finns därför
en risk att bolagets studier inte kommer att indikera tillräcklig
säkerhet och/eller effekt för att bolagets läkemedelskandidater,
särskilt bolagets huvudsakliga läkemedelskandidat resomelagon,
ska kunna lanseras på marknaden, vilket kan leda till att framtida
intäkter fördröjs alternativt, helt eller delvis, uteblir. Det finns vidare
en risk att bolaget tvingas avbryta sina studier eller behöver
genomföra mer omfattande studier än vad som i dagsläget
bedöms vara behövligt, vilket kan fördröja utvecklingsprocessen
samt föranleda bland annat ökade kostnader, försenad
kommersialisering och i förlängningen reducerat eller uteblivet
kassaflöde. I ljuset av att resomelagon utgör bolagets enda
läkemedelskandidat i klinisk fas är bolaget särskilt exponerad för
dessa risker.
Risker relaterade till patientrekrytering
SynAct är beroende av att kunna rekrytera patienter som är
villiga att delta i bolagets kliniska studier. Omfattningen av
patientrekryteringen och antalet tillgängliga patienter har
betydande inverkan på tidsplanen för de kliniska studierna. För det
fall patientrekryteringen till SynActs kliniska studier inte kan ske i
den omfattning som krävs eller om patientrekryteringen blir mer
tidskrävande än vad Bolaget planerat kan detta leda till att bolaget
tvingas göra temporära avbrott i sin patientrekrytering, vilket i sin
tur kan leda till att dess kliniska studier försenas. Förseningar och
avbrott i bolagets studier kan leda till att SynActs utvecklingsarbete
blir mer kostsamt än vad som planerats samt att förväntade
försäljningsintäkter försenas och skjuts på framtiden, vilket skulle
kunna ha en negativ inverkan på bolagets verksamhet och
framtidsutsikter.
Risker relaterade till kommersialisering och marknadsacceptans
SynAct befinner sig i klinisk fas och hittills har ingen av bolagets
läkemedelskandidater kommersialiserats. Bolaget är således
till stor del beroende av framtida kommersialisering för att
generera intäkter. Såsom nämnts ovan kräver bolagets
ledande läkemedelskandidat, resomelagon, fortsatt forskning
och utveckling vilket är förenat med ett flertal risker som kan
försvåra eller förhindra marknadsgodkännande och eventuell
kommersialisering. Det finns vidare en risk att framtida
kommersialisering av SynActs läkemedelskandidater, inklusive
dess huvudsakliga kandidat resomelagon, blir mer kostsam
än vad SynAct räknat med, då det på förhand kan vara svårt
att uppskatta framtida kommersialiseringskostnader. Även
för det fall SynAct skulle erhålla relevanta myndighetstillstånd
för marknadsföring och försäljning av bolagets läkemedels-
kandidater finns det en risk att försäljningen, lokalt eller globalt, inte
kommer att motsvara dess förväntningar och att de kommersiella
framgångarna uteblir. Marknadsacceptansen och försäljningen
av Bolagets läkemedelskandidater kommer att vara beroende
av ett flertal faktorer, såsom exempelvis produktens egenskaper,
konkurrerande produkter, möjlighet till distribution, marknadsföring,
pris och tillgänglighet. Bolagets läkemedelskandidater kan bli
föremål för ogynnsamma prisregleringar och ersättningspolicyer,
vilket kan påverka dess verksamhet och intjäningsförmåga
negativt. Dessutom är de potentiella marknadsmöjligheterna för
bolagets nuvarande och framtida läkemedelskandidater svåra
att uppskatta och kan komma att bero på relevanta experters
förmåga att diagnostisera och identifiera patienter, såväl som
framgången för konkurrerande terapier.
SynActs affärsmodell bygger på att ingå kommersiella avtal med
ett eller flera större läkemedelsbolag för att på så vis hantera
kommersialiseringen av bolagets produkter. Givet detta skulle de
risker som nämnts ovan kunna påverka bolaget indirekt genom
potentiella framtida affärspartners förväntningar på framtida
intäkter och kostnader, vilket påverkar värdering av SynActs
läkemedelskandidat i samband med en transaktion.
Risker relaterade till partnerskap
SynActs affärsmodell är att driva projekt in i klinisk utveckling i
syfte att säkra stöd för klinisk relevans (Eng. proof-of-concept).
Bolagets ambition är att genomföra flera fas 2-studier, för
att sedan ingå kommersiella avtal med ett eller flera större
läkemedelsbolag för fortsatt utveckling och kommersialisering av
bolagets läkemedelskandidater. SynAct är därmed beroende av
nuvarande och framtida licens-, samarbets-, leverantörs- och
andra avtal med erfarna samarbetspartners för utveckling och
framgångsrik kommersialisering av bolagets nuvarande och
framtida läkemedelskandidater. För att utveckla en framgångsrik
kommersialiseringsstrategi samt identifiera och ingå avtal med
relevanta samarbetspartners kan SynAct komma att behöva
stärka sin verksamhet genom rekryteringar inom området för
kommersialisering. En sådan förstärkning av verksamheten kan
komma att medföra ökade kostnader för bolaget framöver,
främst i form av ökade administrativa kostnader till följd av
rekryteringar. Det finns ingen garanti för att bolaget kommer att
hitta lämpliga samarbetspartners eller lyckas ingå samarbeten
med sådana samarbetspartners för kommersialisering av
sina läkemedelskandidater, eller att sådana avtal kan ingås
på ekonomiskt acceptabla villkor. Det finns vidare en risk att
potentiella negativa studieresultat kan ha en negativ inverkan på
SynActs förmåga att attrahera potentiella samarbetspartners för
framtida kommersialisering av bolagets läkemedelskandidater.
Om SynAct misslyckas med att ingå partnerskap enligt ovan kan
det leda till försenad eller utebliven kommersialisering av bolagets
läkemedelskandidater samt försenade eller uteblivna licens- och
försäljningsintäkter.
Risker relaterade till samarbeten med leverantörer och tillverkare
SynAct är beroende av samarbeten med leverantörer och
tillverkare och har bland annat ingått avtal med leverantörer som
tillhandahåller tjänster och produkter för läkemedelsproduktion
samt genomförande av bolagets planerade kliniska studier.
Bolaget är därutöver, och kommer sannolikt även fortsättningsvis
vara, beroende av samarbeten med olika leverantörer och
kontraktstillverkare för tillverkning och förvaring av GMP-material
(Eng. Good Manufacturing Practice) och de substanser som krävs
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .22
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
för genomförande av SynActs prekliniska och kliniska studier. Det
finns en risk att nuvarande, eller framtida, leverantörer, tillverkare
och samarbetspartners väljer att avbryta sitt samarbete med
SynAct innan bolaget fått fullt utbyte av samarbetet, inte uppfyller
sina åtaganden, eller inte kan fortsätta samarbetet på för SynAct
fördelaktiga villkor. Det finns ingen garanti för att bolagets
leverantörer, tillverkare eller samarbetspartners till fullo uppfyller
de kvalitetskrav som SynAct eller relevanta myndigheter ställer.
Det finns vidare en risk att bolaget inte lyckas ingå samarbeten
över huvud taget eller inte lyckas ingå samarbeten på för SynAct
fördelaktiga villkor när behov finns. För det fall någon av ovan risker
skulle inträffa bedömer bolaget att det skulle kunna ha en negativ
inverkan på SynActs verksamhet i form av försenad eller utebliven
kommersialisering, extra kostnader för bolaget och eventuellt även
leda till begränsade eller uteblivna intäkter.
Risker relaterade till IT-säkerhet och IT-infrastruktur
SynAct är beroende av ett välfungerande IT-system som bolaget
eller någon av dess externa leverantörer använder för att
behandla, överföra och lagra elektronisk information i sin dagliga
verksamhet. I samband med bolagets produktutvecklingsarbete
kan bolaget komma att samla in olika typer av känslig och
konfidentiell information, inklusive personuppgifter och information
om kliniska studier. Cyberattacker ökar ständigt i sin frekvens
och intensitet och har blivit allt svårare att upptäcka. En
framgångsrik cyberattack kan resultera i stöld eller förstörelse
av immateriella tillgångar och data eller på annat sätt äventyra
bolagets konfidentiella eller proprietär information och störa
dess verksamhet. Fel, avbrott eller intrång i bolagets IT-säkerhet,
inklusive eventuella fel i back-up-system eller fel i hantering av
säkerheten avseende bolagets konfidentiella information kan
också skada bolagets renommé, affärsrelationer och förtroende,
vilket kan leda till förlust av affärspartners, ökad granskning från
tillsynsmyndigheter och en större risk för rättsliga åtgärder och
ekonomiskt ansvar. Även om SynAct avsätter resurser för att
skydda sina informationssystem finns det ingen garanti för att
sådana åtgärder kommer att förhindra informationssäkerhetsbrott
som skulle kunna resultera i affärsmässig, juridisk eller ekonomisk
skada, samt skada bolagets renommé, eller som skulle kunna
ha en väsentlig negativ effekt på bolagets rörelseresultat och
finansiella ställning.
Risker relaterade till konkurrens och teknologisk utveckling
Läkemedelsindustrin är en bransch präglad av hög och global
konkurrens, snabba teknologiska framsteg och omfattande
investeringsbehov. Bolagets konkurrenter kan vara såväl stora
multinationella företag som mindre forskningsbolag verksamma
inom forskning kring inflammatoriska och autoimmuna sjukdomar.
Vidare kan företag med global verksamhet som i dagsläget
arbetar med närliggande områden bestämma sig för att etablera
sig inom SynActs verksamhetsområde. Exempel på konkurrenter till
bolaget är andra läkemedelsbolag som marknadsför så kallade
”JAK-hämmare”, ett oralt läkemedel som hämmar inflammation.
Bolagets konkurrensförmåga är beroende av en rad olika
faktorer, såsom SynActs förmåga att genomföra sina strategier
på ett lönsamt sätt, anställa och bibehålla kompetent och
professionell personal samt utveckla och ingå samarbeten med
samarbetspartners. Om bolaget misslyckas med att anpassa sig
efter teknologisk utveckling eller regulatoriska förväntningar, finns
det en risk att en framtida kommersialisering av bolagets produkter
blir mindre framgångsrik eller helt uteblir. Härutöver finns en risk
att konkurrenter, inklusive de ovan beskrivna, har större finansiella
och andra resurser än SynAct och dess samarbetspartners, vilket
kan ge dem fördelar inom exempelvis forskning och utveckling,
kontakter med tillståndsmyndigheter, marknadsföring och
lansering av läkemedel. Det finns därför en risk att bolagets
konkurrenter lyckas kommersialisera produkter tidigare än SynAct
och dess samarbetspartners, eller att de utvecklar produkter som
är mer effektiva, har bättre biverkningsprofil och är mer prisvärda
än bolagets potentiella produkter. Sådana konkurrerande
produkter kan begränsa SynActs möjligheter att kommersialisera
sina läkemedelskandidater, inklusive bolagets primära
läkemedelskandidat resomelagon, och därmed att generera
intäkter i framtiden.
Risker relaterade till makroekonomiska faktorer och Covid-19
Makroekonomiska effekter, likt Covid-19-pandemin och andra
ekonomiska omvärldsfaktorer såsom den rådande situationen
i Ukraina, kan negativt påverka bolagets intjäningsförmåga,
tillväxtmöjligheter och rörelseresultat. Den generella efterfrågan
på läkemedel påverkas av olika makroekonomiska faktorer och
trender, såsom inflation, deflation, lågkonjunktur, handelshinder
och valutafluktuationer. En ekonomisk nedgång kan vidare
påverka sjukvårdsbetalare, såsom patienter, sjukhus, myndigheter
och försäkringsbolag, och av denna anledning resultera i
försämrad betalningsvilja för läkemedel. Därutöver kan osäkra
marknadsförhållanden, till exempel till följd av spridningen och
konsekvenserna av Covid-19 och kriget i Ukraina, ha en negativ
inverkan på SynActs möjligheter att ingå samarbeten med tredje
parter eller leverantörer. Även om Covid-19-pandemin har klingat
av följer SynAct utvecklingen utvärderar lämpliga åtgärder för
att minimera potentiella förseningar som skulle kunna uppstå i
bolagets verksamhet och dess pågående kliniska studier vid en
eventuell ökning av Covid-19-pandemins påverkan. Situationen
i Ukraina har vidare lett till betydande volatilitet på de globala
kreditmarknaderna och den globala ekonomin. Det finns utifrån
ovan en risk att bolagets kliniska studier försenas eller blir dyrare än
vad bolaget planerat och att resultaten från de kliniska studierna
av denna anledning fördröjs, vilket skulle kunna ha en negativ
inverkan på bolagets verksamhet och framtidsutsikter.
Efterfrågan på läkemedelsprodukter påverkas även av den
politiska utvecklingen på relevanta marknader. Flera initiativ för att
stävja stigande läkemedelskostnader har genomförts eller håller
på att implementeras i USA och inom EU/EES, såväl som på andra
relevanta marknader, vilket kan påverka framtida försäljning för
läkemedelsföretag, inklusive SynAct. Om någon av ovan risker
skulle inträffa skulle det kunna medföra att marknadsacceptansen
och prissättningen av bolagets läkemedelskandidater påverkas
negativt vid en eventuell framtida marknadslansering, vilket
skulle kunna medföra att bolaget erhåller lägre ersättningar
vid en lyckad kommersialisering av en eller flera av bolagets
läkemedelskandidater. Detta skulle i sin tur kunna ha en negativ
inverkan på bolagets förmåga att generera intäkter i framtiden,
samt resultera i sämre ersättningsmöjligheter och lägre
ersättningsnivåer på vissa marknader.
Risker relaterade till nyckelpersoner och medarbetare
SynAct har etablerat en organisation med kvalificerade
medarbetare för att skapa bästa möjliga förutsättningar
för forskning, utveckling och kommersialisering av bolagets
läkemedelskandidater. SynActs nyckelpersoner och medarbetare
har hög kompetens och lång erfarenhet inom bolagets
verksamhetsområde och bolagets framtida tillväxt är i hög grad
beroende av företagsledningens och andra nyckelpersoners
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .23
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
kunskap, erfarenhet och engagemang. Bolaget kan komma
att misslyckas med att behålla dessa nyckelpersoner eller
medarbetare och att rekrytera ny kvalificerad personal i
framtiden, vilket skulle kunna ha en negativ inverkan på bolagets
möjligheter att kommersialisera sina läkemedelskandidater och
därmed negativt påverka bolagets lönsamhet och framtida
intjäningsförmåga.
Legala och regulatoriska risker
Risker relaterade till myndighetstillstånd och registrering
För att bolaget ska kunna genomföra kliniska studier samt
marknadsföra och/eller sälja läkemedel måste tillstånd erhållas
och registrering ske hos berörda myndigheter på respektive
marknad, exempelvis Läkemedelsverket i Sverige, den amerikanska
läkemedelsmyndigheten Food and Drug Administration (”FDA”) och
europeiska läkemedelsmyndigheten (”EMA”) inom EU. Att erhålla
erforderliga tillstånd är tids- och kostnadskrävande och till sin
natur osäkert vad gäller resultat, vilket kan fördyra, försena eller
förhindra utvecklingen av SynActs läkemedelskandidater, inklusive
bolagets huvudsakliga läkemedelskandidat resomelagon. För det
fall SynAct, direkt eller via eventuella framtida samarbetspartners,
inte lyckas erhålla nödvändiga tillstånd och registreringar från
myndigheter kan bolaget komma att påverkas negativt i form av
att de kliniska studierna försenas eller i värsta fall inte kan initieras.
Även synpunkter på SynActs föreslagna upplägg på kommande
kliniska studier kan leda till förseningar och/eller ökade kostnader
för bolaget, och SynAct skulle kunna behöva genomföra ytterligare
kliniska prövningar, tillhandahålla ytterligare data och information
och uppfylla ytterligare standarder för myndighetsgodkännande
vilket kan vara kostsamt och tidskrävande. Vidare kan gällande
regler och tolkningar av dessa komma att ändras, vilket kan
komma att påverka bolagets förutsättningar för att uppfylla
myndighetskrav i framtiden. Därutöver kan tillstånd och
registreringar återkallas efter att SynAct eller dess samarbets-
partners erhållit dessa. För det fall bolaget enskilt, eller via
samarbetspartners, inte lyckas erhålla relevanta tillstånd eller
registreringar, eller om tillstånd eller registreringar återkallas, kan
det resultera i ökade kostnader, förseningar i utvecklingsarbetet, att
SynActs förmåga att generera intäkter helt eller delvis uteblir, eller
att bolaget tvingas lägga ner hela eller delar av sin verksamhet,
samt leda till att bolagets marknadsposition försämras i
förhållande till dess konkurrenter.
Även efter marknadsgodkännande, om det erhålls, kommer
bolaget och dess samarbetspartners vara skyldiga att uppfylla
myndighetskrav, däribland regulatoriska granskningar och tillsyn
över marknadsföring och säkerhetsrapportering eller policyer.
Därtill kommer SynAct och dess samarbetspartners vara skyldiga
att följa regler för tillverkning av läkemedel, inklusive regler
för testning, kvalitetskontroll och dokumentation av bolagets
produkter. Produktionsanläggningar måste godkännas vid
myndighetsinspektion och kommer återkommande att vara
föremål för sådana inspektioner av myndigheter, vilket kan leda till
anmärkningar och nya krav på produktionen. Vidare är ett erhållet
myndighetsgodkännande av bolagets läkemedelskandidater i en
jurisdiktion inte någon garanti för ett myndighetsgodkännande
i någon annan jurisdiktion. För det fall SynAct och dess
samarbetspartners, inklusive externa tillverkare, inte följer relevanta
myndighets krav eller de specifika indikationer och villkor för vilka
myndighetsgodkännande har beviljats, kan bolaget bli föremål
för böter, återkallande av produkter, återkallande av regulatoriska
tillstånd eller godkännanden, andra operativa begränsningar eller
straffrättsliga påföljder.
Risker relaterade till patent och andra immateriella rättigheter
SynAct är beroende av sin förmåga att skydda sina
läkemedelskandidater och innovationer, särskilt dess primära
läkemedelskandidat resomelagon, genom immateriella
rättigheter, såsom patent, samt genom andra former av skydd
såsom dataexklusivitet, vilket begränsar användning av data
från kliniska studier och ger den som genomför studien tillfälliga
exklusiva rättigheter till att använda sådan data för att ansöka
om marknadsgodkännande. Bevakning och upprätthållande
av immateriella rättigheter är tids- och kostnadskrävande
och koncernen bedömer att dessa kostnader kan komma att
öka framöver om SynAct utvecklar sin portfölj av immateriella
rättigheter, exempelvis genom ytterligare patent eller
patentansökningar. Bolagets patentportfölj för resomelagon består
av totalt 8 patentfamiljer, för ytterligare information, se avsnitt
”Patent”.
Patent och andra immateriella rättigheter har en begränsad
livslängd och det finns en risk att beviljade patent inte ger
ett fullgott kommersiellt skydd, då invändningar eller andra
ogiltighetsanspråk mot beviljade patent kan göras efter
patentets beviljande. Om SynAct skulle tvingas försvara
sina patenträttigheter mot en konkurrent, eller får ett patent
ogiltigförklarat, kan detta medföra omfattande kostnader för
koncernen. Dessutom kan kostnaderna för en tvist, även vid ett för
SynAct fördelaktigt utfall, bli betydande. Det finns även en risk att
omfattningen av ett godkänt patent inte är tillräckligt för att skydda
mot att andra aktörer utvecklar liknande läkemedelskandidater.
Det finns vidare en risk att bolagets pågående eller framtida
patentansökningar drar ut på tiden eller inte blir beviljade, eller
att SynAct inte lyckas registrera och fullfölja alla nödvändiga
patentansökningar till en rimlig kostnad.
Det kan även visa sig att andra aktörer har ansökt om patent
avseende läkemedelskandidater som omfattas av SynActs
patentansökningar utan bolagets kännedom, inklusive i
förhållande till resomelagon som utgör koncernens enda
läkemedelskandidat i klinisk fas. Det finns därför en risk att
SynAct kan komma att göra, eller påstås göra, intrång i patent
innehavda av tredje part. Ett eventuellt intrång i tredje parts
patent kan komma att begränsa möjligheterna för bolaget
eller dess eventuella samarbetspartners att använda SynActs
läkemedelskandidater såsom planerat. Därmed kan bolagets
patentansökningar komma att ha lägre prioritet i förhållande till
andra patentansökningar eller begränsa möjligheten för SynAct
att kommersialisera läkemedelskandidater och erhålla nödvändigt
patentskydd, vilket i hög grad skulle påverka SynActs möjligheter
att vidareutveckla sina läkemedelskandidater. Vidare finns det en
risk att någon av koncernens nuvarande eller tidigare anställda,
konsulter eller samarbetspartners gör anspråk på äganderätten
till uppfinningar som har utvecklats av någon av dessa personer
då de betraktar den immateriella egendomen som sin egen. Om
ovan risker skulle materialiseras skulle det försvåra eller förhindra
fortsatt utveckling och framgångsrik kommersialisering av SynActs
läkemedelskandidater, och slutligen bolagets möjligheter att
generera licens- och försäljningsintäkter i framtiden.
Risker relaterade till produktansvar, biverkningar och
försäkringsskydd
Då SynAct är verksamt inom läkemedelsbranschen är bolaget
exponerat för olika ansvarsrisker såsom risken för potentiella
produktansvarskrav som kan uppstå i samband med tillverkning
av läkemedel, kliniska studier eller marknads föring och försäljning
av läkemedel för det fall SynActs läkemedelskandidater
kommersialiseras. Till exempel kan patienter som deltar i
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .24
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
bolagets pågående och eventuella framtida kliniska studier,
eller personer som på annat sätt kommer i kontakt med SynActs
läkemedelskandidater, drabbas av biverkningar eller andra
relaterade skador på grund av oönskade effekter hos bolagets
läkemedelskandidater. Även om kliniska studier skulle utföras av
en samarbetspartner finns det risk för att bolaget kan komma
att hållas ansvarigt för eventuella tillbud. Potentiella biverkningar
eller produktansvarskrav kan försena eller stoppa SynActs
utvecklingsarbete samt begränsa eller förhindra den kommersiella
användningen av koncernens läkemedelskandidater och därmed
leda till ökade kostnader, vilket skulle kunna ha en negativ inverkan
på SynActs möjligheter att generera lönsamhet.
Det finns vidare en risk att bolaget kan komma att bli stämt av
patienter som drabbas av biverkningar, dels av försökspersoner
och patienter inom ramen för SynActs kliniska studier, dels från
andra personer som i framtiden kan komma att använda bolagets
läkemedel, varvid SynAct kan komma att bli skadeståndsskyldigt.
Eventuella anspråk mot bolaget kan även ha en negativ
inverkan på bolagets anseende och affärsrelationer. SynActs
försäkringsskydd kan visa sig vara otillräckligt för att täcka
eventuella kostnader som kan uppstå till följd av biverkningar
eller andra produktansvarskrav, exempelvis om ett krav ligger
utanför försäkringsskyddet eller om skadeståndskravet överstiger
försäkringsbeloppet. Därtill täcker denna typ av försäkringar
normalt inte renomméskador som kan uppkomma oavsett
utgången av ett eventuellt ansvarskrav. Det finns därför en risk
att bolagets försäkringsskydd inte till fullo kan täcka eventuella
framtida rättsliga krav som riktas mot SynAct, vilket kan medföra
betydande kostnader och ha en negativ inverkan på SynAct och
dess verksamhet, såväl anseendemässigt som finansiellt.
Risker relaterade till regulatorisk regelefterlevnad
I egenskap av läkemedelsbolag är SynAct i stor utsträckning
föremål för regelefterlevnad avseende olika lagar och
förordningar. Den regulatoriska miljön innefattar bland annat
lagar och förordningar som reglerar kliniska studier, säkerheten
och effektiviteten för läkemedelskandidater samt miljörättsliga
lagar som reglerar användning, lagring och avyttrande av
skadliga kemikalier och liknande material samt specificerade
avfallsprodukter. Det finns en risk att SynAct misslyckas med att
efterleva lagar och bestämmelser på grund av att dess tolkning
av regelverken är felaktig eller att bolaget inte har haft möjlighet
att anpassa sin verksamhet till nya lagar och regler. Kostnaden
för regelefterlevnad kan bli betydande och SynAct kan sakna
de resurser som krävs för regelefterlevnad. Om SynAct inte följer
eller bryter mot tillämpliga lagar och förordningar eller om dess
tolkning av tillämpliga lagar och förordningar är felaktig, kan det
leda till sanktioner eller påföljder från relevanta myndigheter,
uteslutning från statligt finansierade sjukvårdsprogram, ytterligare
rapporteringskrav eller skada på SynActs renommé. Dessutom
kan lokala regler, förordningar och administrativa bestämmelser
skilja sig avsevärt från jurisdiktion till jurisdiktion och åtgärder
som har vidtagits för att följa lagar i en jurisdiktion kan vara
otillräckliga när det gäller regelefterlevnad i en annan jurisdiktion.
Därtill är de lagar, förordningar och administrativa bestämmelser
som bolaget har att efterleva även föremål för förändringar
över tid, och SynAct är därmed exponerat för risker som uppstår
på grund av den regulatoriska osäkerheten och den snabbt
föränderliga och växande regulatoriska miljön, inklusive risken att
de grundläggande förutsättningarna för koncernens verksamhet
och affärserbjudande kan förändras eller att möjligheterna till
marknadstillträde påverkas negativt.
Risker relaterade till behandling av personuppgifter
Inom ramen för bolagets verksamhet samlar SynAct in
och behandlar personuppgifter hänförliga exempelvis till
patienter som deltar i bolagets kliniska studier och SynActs
anställda. SynAct omfattas därmed av Europarlamentets och
rådets förordning (EU) 2016/679 (”GDPR”). De personuppgifter
bolaget besitter kan även omfatta uppgifter om hälsa, vilket
bland annat medför ett krav på att SynAct ska ha ett utsett
dataskyddsombud. Dataskyddsombudet ska bland annat ge
råd och stöd åt organisationen avseende behandlingen av
personuppgifter, bidra med råd vid genomförande av så kallade
konsekvensbedömningar avseende dataskydd samt övervaka
bolagets efterlevnad av GDPR. SynAct har vidtagit åtgärder för att
säkerställa en säker personuppgiftshantering och förväntar sig
även fortsättningsvis avsätta resurser för efterlevnad av GDPR samt
för att utvärdera behovet av ytterligare regelefterlevnadsåtgärder.
Sådana åtgärder kan visa sig både kostsamma och tidskrävande
för bolaget, vilket kan få en negativ inverkan på SynActs resultat.
Det finns en risk att bolaget för närvarande, eller i framtiden, inte
kommer att uppfylla de krav som GDPR medför. Härutöver finns det
en risk att IT- och systemavbrott eller intrång kan leda till läckage
av personuppgifter och annan känslig information. Felaktig eller
otillräcklig personuppgiftsbehandling, brister i bolagets skyldigheter
gentemot de vars personuppgifter behandlas samt andra
överträdelser enligt GDPR kan medföra sanktioner i form av böter
uppgående till det högre av 20 MEUR eller 4 procent av Koncernens
årliga omsättning, vilket kan medföra betydande kostnader och
ha en väsentlig negativ inverkan på bolaget och dess verksamhet,
såväl anseendemässigt som finansiellt.
Risker relaterade till know-how, affärshemligheter och sekretess
SynAct är beroende av affärshemligheter och know-how
som utvecklas i verksamheten, vilka inte på samma sätt som
patent och andra immateriella rättigheter kan skyddas genom
registrering. Detta rör exempelvis information om innovationer
som ännu inte patentsökts samt kunskap om koncept, metoder
och processer. SynAct använder sig av sekretessavtal med
anställda, konsulter, rådgivare och samarbetspartners för
att skydda företagshemligheter och know-how, men dessa
överenskommelser kan visa sig otillräckliga för att förhindra att
företagshemligheter och know-how avslöjas och sprids utan
bolagets kontroll, vilket medför en risk att konkurrenter kan ta
del av och utnyttja företagshemligheter och know-how som
har utvecklats av bolaget. Sådan okontrollerad spridning av
konfidentiell information kan negativt påverka utvecklingen av
SynActs läkemedelskandidater om informationen exempelvis
skulle användas för att utveckla potentiellt konkurrerande
läkemedelsprodukter eller för annan kommersiell användning utan
att bolaget kompenseras för eller på annat sätt får del av detta.
Det kan även innebära att det blir mindre attraktivt för SynAct att
utveckla och kommersialisera sina läkemedelskandidater vilket kan
innebära att bolagets framtida intjäningsförmåga begränsas.
Finansiella risker
Risker relaterade till framtida kapitalbehov
Forskning och utveckling av läkemedel är en kapitalintensiv
verksamhet. De forskningsprojekt som SynAct bedriver kombinerat
med att bolaget inte genererar, och inte heller har genererat,
några försäljningsintäkter, medför betydande kostnader och
det finns en risk att bolagets forskningsprojekt kan komma
att bli mer tids- och kostnadskrävande än planerat. Som
framgår ovan i detta avsnitt är den fortsatta utvecklingen
av SynActs läkemedelskandidater och förutsättningarna för
marknadslansering förenade med risker och stor osäkerhet som
kan leda till att kommersialisering försenas eller helt uteblir. Det
kan därför ta lång tid innan bolagets läkemedelskandidater
kommersialiseras och löpande kassaflöde kan genereras
från koncernens rörelse. Eventuella förseningar i SynActs
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .25
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
forskningsprojekt kan komma att innebära att positivt kassaflöde
genereras senare än planerat. Bolaget kan därför, beroende på
när ett positivt kassaflöde kan uppnås, även i framtiden behöva
anskaffa ytterligare kapital. Det finns en risk att bolaget inte kan
anskaffa eventuellt kapital när behov uppstår eller att det inte
kan anskaffas på för SynAct fördelaktiga villkor, vilket kan påverka
bolagets verksamhet och finansiella ställning väsentligt negativt.
Om SynAct inte kan erhålla tillräcklig finansiering kan bolaget
bli tvunget att stoppa planerade forskningsprojekt, genomföra
omstruktureringar av hela eller delar av verksamheten, eller
tvingas bedriva verksamheten i lägre takt än planerat, vilket kan
leda till försenad eller utebliven kommersialisering av bolagets
läkemedelskandidater, inklusive dess huvudsakliga kandidat
resomelagon, samt försenade eller uteblivna licens- och
försäljningsintäkter.
Skatterelaterade risker
SynAct har sitt säte i Sverige, men en stor del av koncernens
operationella verksamhet bedrivs genom det danska
dotterbolaget SynAct Pharma ApS. De skatteöverväganden
som bolaget gör är baserade på tolkningar av gällande
skattelagstiftning, skatteavtal och andra skatteregler samt krav
från relevanta skattemyndigheter i Sverige och Danmark samt
andra länder där SynAct kan komma att bedriva verksamhet.
Det finns en risk att bolagets förståelse för, eller tolkning av,
nämnda lagar och bestämmelser inte är korrekt i samtliga
avseenden. Därutöver kan skattemyndigheter i relevanta
länder göra bedömningar och fatta beslut som skiljer sig från
bolagets förståelse för, eller tolkning av, nämnda lagar och
bestämmelser. Särskilt vid koncerninterna transaktioner och
internprissättning (Eng. transfer pricing) som involverar flera
länder kan skattemyndigheter i ett land inta en position som
skiljer sig från den position SynAct eller skattemyndigheter i
andra länder intagit gällande tolkning av lagar, avtal eller andra
bestämmelser. Skatteverket har exempelvis nekat bolaget
avdrag för ingående mervärdesskatt avseende beskattningsår
fram till och med 2018 med ett totalt belopp om 3,7 MSEK. SynAct
har överklagat Skatteverkets beslut och Förvaltningsrätten har
bifallit SynActs överklagan. Skatteverket har överklagat både till
Kammarrätten, som biföll SynActs överklagan, och till Högsta
förvaltningsdomstolen, som per dagen för Årsredovisningen ännu
inte beslutat i ärendet.
För det fall bolagets skattesituation skulle förändras på grund
av beslut från relevanta skattemyndigheter eller på grund av
förändringar i lagar, avtal eller andra bestämmelser, eventuellt
med retroaktiv verkan, kan det ha en väsentlig negativ inverkan på
koncernens rörelseresultat. Att bestrida ett sådant beslut kan vara
kostsamt och utdraget och om SynAct misslyckas med att bestrida
ett sådant beslut kan det leda till en ökad skattekostnad, inklusive
avgifter och räntekostnader.
Det kan inte kan uteslutas att SynActs konsulter riskerar att anses
som anställda i koncernen och därmed omfattas av tillämplig
arbetsrättslig lagstiftning, inklusive men inte begränsat till rätt
till semesterersättning, uppsägningstid, sjuklön, pension och
föräldraledighet. Vidare kan de relevanta konsulterna vara
skyddade av utländsk arbetsrättslig lagstiftning trots att lagvalet
i konsultavtalen anger svensk eller dansk rätt. En arbetsgivare är
dessutom skyldig att hålla inne inkomstskatt och att inte innehålla
inkomstskatt kan leda till böter och/eller en skyldighet att betala
den inkomstskatt som är utestående, vilket kan leda till ökade
kostnader för koncernen. Det finns även en risk att SynAct blir
föremål för krav från skattemyndigheter om konsultförhållandena
skulle komma att klassas som anställningsförhållanden enligt
tillämplig lagstiftning. Ovannämnda risk i förhållande till konsulter
kan även gälla i förhållande till avslutade konsultförhållanden,
såsom bolagets historiska konsultavtal med VD, CSO och COO,
som tidigare utförde sina uppdrag på konsultbasis.
Risker relaterade till valutakursförändringar
SynAct har sitt säte i Sverige och redovisningsvalutan för koncernens
räkenskaper är SEK, vilket innebär att transaktioner i utländsk valuta
omräknas till SEK. En stor del av bolagets verksamhet bedrivs
genom det rörelsedrivande dotterbolaget SynAct Pharma ApS,
vars redovisningsvaluta är DKK. Valuta flöden i samband med köp
och försäljning av varor och tjänster i andra valutor än SEK ger
upphov till en så kallad transaktions exponering. Bolaget är i många
fall beroende av internationella under leverantörer för att utföra
studier och produktion av material. Bolaget är därför exponerat
för valutarisk genom de inköp av tjänster och insatsmaterial
för forskning och utveckling som görs i olika valutor. SynActs
inköp görs till övervägande del i valutorna SEK, DKK och EUR.
Valutakursförändringar kan därför komma att påverka koncernens
kassaflöde, resultaträkning och balansräkning negativt.
Finansiell utveckling
Omsättning
Nettoomsättningen för 2023, uppgick till 0 TSEK (0). Bolaget
förväntas inte generera några intäkter förrän tidigast efter
avslut av det planerade fas 2-programmet avseende
läkemedelskandidaten resomelagon, eller tidigast 2025.
Forsknings- och utvecklingskostnader (FoU)
Totala kostnader för FoU uppgick till 105 055 (70 067) TSEK. De
huvudsakliga orsakerna till kostnadsökningen är ökad aktivitet i
de kliniska försöken, investeringar i klinisk tillverkning och kontroll
(”CMC”) och pre-kliniska aktiviteter som stöttar såväl den ledande
läkemedelskandidaten, resomelagon, som tidiga projekt. Företaget
aktiverar inga utgifter för utvecklingsprojektet resomelagon
eftersom man inte anser att aktiviteterna och projektet möter
kraven för kapitalisering i IAS 38 – Immateriella tillgångar.
För ytterligare information hänvisas till not 2 till de finansiella
rapporterna.
Administrationskostnader
Administrationskostnader uppgick under 2023 till 44 826 (35 611)
TSEK. Ökningen drivs av aktiviteter relaterade till förvärvet av TXP
Pharma AG, personaloptionsprogrammen och avgångsvederlag.
Övriga rörelseintäkter/kostnader
Ökningen för året är främst driven av 74 558 TSEK nedskrivning
av goodwill relaterad till TXP-förvärvet. Nedskrivningen har gjorts
baserat på en nedskrivningsprövning av den kassagenererande
enhet som TXP utgör. I nedskrivningsprövningen har hänsyn
tagits till den uppdaterade strategiska plan som fastställts av
styrelsen och värdet på TXP har påverkats negativt av förseningar
i utvecklingen av såväl den längst framskridna peptidagonisten,
TXP-11 som övriga projekt i TXP-portföljen. Det är även viktigt att
i samband med detta även framhålla att det goodwillvärde
som skrivs ner till stor del uppstod som en redovisningsmässig
konsekvens av att börskursen för SynAct Pharma-aktien steg med
40% från tidpunkten för undertecknandet av förvärvsavtalet till
tidpunkten för tillträdet av aktierna i TXP Pharma.
Finansnetto
Finansnetto var 220 (-1 360) TSEK och påverkas främst av
växelkursförändringar.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .26
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Skatt på periodens resultat
Koncernens skatt blev 8 466 (7 860) TSEK. Enligt dansk skatterätt (skattekreditordningen) är
dotterbolaget SynAct Pharma ApS berättigat att erhålla en skatteintäkt för en del av de utgifter
som kategoriseras som FoU upp till ett tak på 25 MDKK, vilket med en bolagsskatt på 22% ger en
maximal intäkt på 5,5 MDKK. Se not 13 till de finansiella rapporterna för ytterligare information.
Periodens resultat
Koncernens resultat för 2023 uppgick till -215 810 (-99 205) TSEK.
Likviditet, balansräkning och fortsatt drift
Koncernens likvida medel per den 31 december 2023 uppgick till 62 395 (108 245) TSEK. Fordran på
de danska skattemyndigheterna som följer av den så kallade “Skattekreditordningen” (se Skatt på
periodens resultat ovan samt not 13 för mer information) uppgick till 8 188 (8 231) TSEK. Bolagets
tillgodohavande under ”Skattekreditordningen” avseende 2023 beräknas utbetalas i november
2024.
Förutbetalda kostnader uppgick till 258 (17 293) TSEK. Minskningen sedan jämförelseperioden beror
främst på de initiala betalningarna till den CRO som hanterade de två kliniska studierna RESOLVE
och EXPAND som kostnadsförts under året.
Kassaflödet uppgick till -45 823 (83 184) TSEK. I finansieringsverksamheten avser 54,7 MSEK
emissionbeloppet från den riktade emissionen som genomfördes i oktober. Motsvarande likvid
från företrädesemissionen uppgick till 125,4 MSEK och likviden från den riktade emissionen som
genomfördes i december 2022 uppgick till 76,3 MSEK.
Styrelsen utvärderar löpande bolagets finansiella ställning och har bedömt att dess nuvarande
likvida medel är tillräckliga för att finansiera verksamheten under de kommande 12 månaderna.
För att kunna starta någon av de nya fas 2-studierna i ledgångsreumatism, som är en del i
bolagets nya strategiska plan, behövs dock ytterligare finansiering.
Moms
SynAct Pharma har tidigare nekats avdrag för ingående moms avseende åren 2018 och tidigare.
Bolaget har bestridit detta varför man överklagat till Förvaltningsrätten i Malmö. Under processen i
Förvaltningsrätten gick Bolaget med på att inbetala en del av tvistebeloppet, ungefär 2 MSEK, och
bokförde resterande belopp som en skuld i balansräkningen, ca 1,6 MSEK.
I december 2021 meddelade Förvaltningsrätten dom i Bolagets favör i målet, varvid avdrag
medgavs. Skatteverket överklagade Förvaltningsrättens dom till Kammarrätten som den 6
september 2022 avslog överklagandet.
Den 3 november 2022 överklagade Skatteverket Kammarrättens dom och ansökte om
prövningstillstånd i Högsta förvaltningsdomstolen (HFD). Den 18 april 2023 meddelade HFD
prövningstillstånd till Skatteverket, vilket innebär att målet kommer prövas av domstolen.
FLERÅRSJÄMFÖRELSE
Utveckling av verksamhet, ställning och resultat
Flerårsöversikt koncernen
(TSEK) 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning -
Rörelseresultat -224 496 -105 705 -76 699 -31 285 -25 335
Resultat efter finansiella poster -224 276 -107 065 -76 809 -31 304 -27 638
Årets resultat -215 810 -99 205 -69 304 -26 551 -24 491
Balansomslutning (TSEK) 228 019 142 597 38 369 21 593 25 913
Soliditet (%) 77% 89% 54% 73% 47%
Resultat per aktie (SEK) -6,64 -3,60 -2,68 -1,23 -1,63
Forsknings och utvecklingskostnader/rörelse-
kostnader, %
47% 66% 79% 73% 60%
Flerårsöversikt moderbolaget
(TSEK) 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 8 262 5 144 1 637 1 697 1 287
Resultat efter finansiella poster -149 529 -130 970 -60 966 -72 267 -9 999
Balansomslutning 230 768 119 225 45 334 31 068 80 407
Soliditet (%) 93% 93% 89% 87% 85%
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .27
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och
förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter
det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2021. För ledande
befattningshavare som utför sitt uppdrag på konsultbasis ska
riktlinjerna tillämpas i tillämpliga delar. Riktlinjerna omfattar
inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman, såsom
exempelvis arvode till styrelseledamöter samt aktierelaterade
incitamentsprogram.
Riktlinjernas främjande av Bolagets affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet
SynAct är ett kliniskt fas 2-bolag som bedriver forskning och
utveckling inom inflammatoriska sjukdomar. Bolaget har en
plattformsteknologi baserad på en ny klass läkemedels kandidater
som riktar sig mot akuta försämringar i kroniska inflammatoriska
sjukdomar med det primära syftet att stimulera naturliga
läkningsmekanismer. SynActs affärsstrategi innefattar i korthet att
driva projekt in i klinisk utveckling i syfte att säkra proof-of-concept,
d.v.s. stöd för klinisk relevans. Bolagets ambition är att genomföra
flera fas 2-studier, för att sedan teckna kommersiella avtal med ett
eller flera större läkemedelsbolag. För mer information om SynActs
affärsstrategi hänvisas till SynActs senaste årsredovisning.
En framgångsrik implementering av SynActs affärsstrategi och
tillvaratagandet av SynActs långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, förutsätter att Bolaget kan rekrytera och behålla
ledande befattningshavare med god kompetens och kapacitet
att nå uppställda mål. För detta krävs att SynAct kan erbjuda
marknads- och konkurrensmässig ersättning vilka dessa riktlinjer
möjliggör.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknads- och konkurrensmässig och ska
bestå av följande komponenter: fast lön, rörlig kontant ersättning,
pensionsförmåner och andra förmåner. Ersättningens nivå
för varje enskild ledande befattningshavare ska vara baserad
på faktorer såsom arbetsuppgifter, kompetens, erfarenhet,
befattning och prestation. Bolagsstämman kan därutöver – och
oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och
aktiekursrelaterade ersättningar.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler
än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och andra förmåner,
vederbörliga anpassningar ske för att följa sådana tvingande
regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande
ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Fast lön
VD och andra ledande befattningshavare ska erbjudas en fast
årlig kontant lön. Den fasta lönen ska fastställas med hänsyn tagen
till den ledande befattningshavarens kompetens, ansvarsområde
och prestation. Omprövning av den fasta lönen bör ske årligen.
För ledande befattningshavare som utför sitt uppdrag på
konsultbasis ska konsultarvode utgå i enlighet med överenskomna
faktureringsprinciper.
Rörlig kontant ersättning
Förutom fast lön kan VD och andra ledande befattningshavare,
enligt separat överenskommelse, erhålla rörlig kontant ersättning.
Rörlig kontant ersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska
syfta till att främja SynActs affärsstrategi och långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontant ersättning
ska kunna mätas under en period om ett eller flera år. Den årliga
rörliga kontantersättningen får som högst utgöra 50 procent av
den fasta årliga lönen för VD och högst 50 procent av den fasta
årliga lönen för övriga ledande befattningshavare. Den rörliga
kontantersättningen ska inte vara pensionsgrundande, i den mån
inte annat följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till ett eller
flera förutbestämda och mätbara kriterier som kan vara
finansiella, såsom milstolpe-ersättningar, omsättningsmål och
budgetuppfyllelse eller icke-finansiella, såsom uppnående av
kliniska milstolpar. Genom att målen på ett tydligt och mätbart sätt
kopplar de ledande befattningshavarnas ersättning till SynActs
finansiella och operativa utveckling främjar de genomförandet av
Bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterierna för utbetalning av
rörlig kontant ersättning har avslutats ska det bedömas respektive
fastställas i vilken utsträckning som kriterierna har uppfyllts.
Bolaget har fortsatt reservera för det fulla beloppet av moms och
skattetillägg om 3 689 (3 689) TSEK som en övrig kortfristig skuld
i den finansiella rapporteringen i väntan på en lagakraftvunnen
dom.
Personal och ersättning till ledande befattningshavare
Vid årets slut uppgick antalet anställda till 5 (5). Två (2)
medarbetare var anställda inom forskning och utveckling och tre
(1) inom administration. Det har under året funnits konsultavtal på
marknadsmässiga villkor mellan Bolaget och representanter från
styrelsen samt ledande befattningshavare. Se vidare not 9 till de
finansiella rapporterna.
SynAct Pharma ska erbjuda marknadsmässiga ersättningsnivåer
och anställningsvillkor som möjliggör förmågan att kunna rekrytera
och bibehålla ledande befattningshavare och nyckelkompetens.
Incitamentsprogram
Under 2023 har SynAct haft ett av styrelsen godkänt bonus-
program som täcker samtliga anställda. Bonusmålen, som
var gemensamma för all personal, har varit tydligt definierade
milstolpar inom bolagets forskning och utveckling samt övriga
viktiga projekt. Måluppfyllnad har granskats av ersättningsutskottet
och fastställts av styrelsen. Inga andra incitamentsprogram
påverkade verksamhetsåret.
Vid extra bolagsstämma i januari 2023 antogs ett
personaloptionsprogram. Vid årsstämman i maj 2023 antogs
ett andra personaloptionsprogram. Båda programmen beskrivs
närmare i not 10 i de finansiella rapporterna.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Vid årsstämman 2021 antogs följande riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen har inte föreslagit någon
ändring av riktlinjerna inför årsstämman 2024.
Vem riktlinjerna omfattar och riktlinjernas tillämplighet
Dessa riktlinjer omfattar de personer som ingår i SynAct Pharma
AB:s (”SynAct” eller ”Bolaget”) koncernledning (inklusive VD).
Riktlinjerna omfattar även eventuell ersättning till styrelseledamöter
för arbete utöver styrelsearvode.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .28
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Ersättningsutskottet ansvarar för sådan bedömning. Uppfyllande
av finansiella kriterier ska fastställas baserat på den av Bolaget
senast offentliggjorda finansiella informationen. Styrelsen ska ha
möjlighet att helt eller delvis återkräva rörlig kontant ersättning
som utbetalats på grundval av uppgifter som senare visat sig vara
felaktiga.
Ytterligare rörlig kontant ersättning kan utgå vid extraordinära
omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang
endast görs på individnivå antingen i syfte att rekrytera eller
behålla befattningshavare, eller som ersättning för extraordinära
arbetsinsatser utöver personens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan
ersättning får inte överstiga ett belopp motsvarande 50 procent
av den fasta årliga lönen samt inte utges mer än en gång per år
per individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av styrelsen efter
beredning av ersättningsutskottet.
Pensionsförmåner
Pensionsförmåner, inklusive sjukförsäkring, ska vara premie-
bestämda, i den mån befattningshavaren inte omfattas av
förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtals-
bestämmelser. Premierna för premiebestämd pension, inklusive
sjukförsäkring, får uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga
lönen.
Andra förmåner
Andra förmåner får innefatta bland annat livförsäkring,
sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Premier och andra kostnader i
anledning av sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 15
procent av den fasta årliga lönen.
Upphörande av anställning och avgångsvederlag
Vid uppsägning från SynActs sida får uppsägningstiden vara högst
tolv månader. Avgångsvederlag, utöver lön och andra ersättningar
under uppsägningstid, får inte överstiga ett belopp motsvarande
tolv gånger den kontanta månadslönen. Vid uppsägning från den
ledande befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara
högst sex månader.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrens-
begränsning utgå för att kompensera för eventuellt inkomstbortfall.
Sådan ersättning ska endast utgå i den utsträckning som den
tidigare ledande befattningshavaren saknar rätt till avgångs-
vederlag. Ersättningen ska baseras på den fasta lönen vid
tidpunkten för uppsägningen och ska uppgå till högst 60 procent
av den fasta lönen vid tidpunkten för uppsägningen, om inte annat
följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser, och utgå under
den tid som åtagande om konkurrensbegränsning gäller, vilket ska
vara högst tolv månader efter anställningens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättnings riktlinjer
har lön och anställningsvillkor för SynActs anställda beaktats
genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens
komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid
har utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen
av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av
dessa.
Konsultarvode till styrelseledamöter
I den mån styrelseledamot utför arbete för Bolagets räkning, utöver
styrelsearbetet, ska ett marknadsmässigt konsultarvode för sådant
arbete kunna utgå till styrelseledamot eller till av styrelseledamot
kontrollerat bolag, under förutsättning att tjänsterna bidrar till
implementeringen av SynActs affärsstrategi och tillvaratagandet
av SynActs långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Berednings- och beslutsprocess
I ersättningsutskottets uppgifter ingår bland annat att bereda
styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya
riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för
beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya
riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska
även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar till
bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i Bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter
ska vara oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen.
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade
frågor närvarar inte VD eller andra personer i bolagsledningen, i
den mån de berörs av frågorna.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett
avsteg är nödvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa
Bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i
ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i
ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Riktlinjerna ovan antogs av årsstämman 2021 och gäller i fyra år,
förutsatt att styrelsen inte föreslår en ändring. Styrelsen har inte för
avsikt att ändra i riktlinjerna inför årsstämman 2024.
MODERBOLAGET
Intäkter, resultat och finansiell ställning
Moderbolaget SynAct Pharma AB (publ) äger och förvaltar aktierna
i SynAct Pharma ApS och TXP Pharma AG (från och med den 16
januari 2023). SynAct Pharma AB registrerades den 12 april 2016 i
samband med förberedelserna för den initiala börsintroduktionen.
Under 2023 debiterades management fees inom koncernen.
I moderbolaget har 8 262 (5 144) TSEK redovisats som netto-
omsättning och 4 846 (3 615) TSEK som administrativa kostnader.
Moderbolagets rörelsekostnader uppgår till 31 280 (25 815) TSEK.
Under året har icke-villkorade aktieägartillskott lämnats till SynAct
Pharma ApS med 71 992 (109 220) TSEK. Årets resultat uppgick till
-149 529 (-130 970) TSEK.
Kassa och bank uppgick vid utgången av året till 44 133 (88 250)
TSEK och eget kapital har ökat till 214 072 (111 127) TSEK.
Finansiella risker
Moderbolagets finansiella risker sammanfaller i allt väsentligt med
koncernens.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .29
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Aktien
Per den 31 december 2023 uppgick det totala antalet utestående
aktier till 35 570 980 (29 648 457). Samtliga aktier är stamaktier och
har lika rätt till bolagets vinst, och varje aktie berättigar till en röst
på årsstämman. Vid årsstämman får varje röstberättigad rösta för
det fulla antalet ägda eller företrädda aktier utan begränsning i
röstetalet. Kvotvärdet på aktierna är 0,125 kronor per aktie.
Antalet aktier ska enligt bolagsordningen vara lägst 30 000 000
och högst 120 000 000.
Aktien handlas sedan den 12 juli 2022 på Nasdaq Stockholm
under tickern SYNACT. Sedan börsintroduktionen 2016 och fram
till noteringen på Nasdaq var aktien noterad på Spotlight Stock
Market.
Ägarförhållanden den 31 december 2023
De tio största ägarna vid utgånged av året var: Avanza Pension
7,1 %, Bioinvest ApS 6,2 %, Nordnet Pensionsförsäkring 4,9 %, Heights
Capital Management 4,2 %, Thomas von Koch 3,5 %, Goodwind
Holding GmbH 3,3 %, Torbjörn Bjerke 2,4 %, Handelsbanken Fonder
2,3 %, Niklas Borgquist 0,9 % and SEB Fonder 0,9 %.
Egna aktier
SynAct Pharma AB äger inga egna aktier.
Bemyndigande
På årsstämman i maj 2023 bemyndigades styrelsen att fram
till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan
avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och med eller
utan villkor om apport, kvittning eller andra villkor, besluta om
nyemission av aktier, emission av konvertibler och/eller emission
av teckningsoptioner. Skälet till att avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt ska kunna ske är att möjliggöra för Bolaget att
anskaffa rörelsekapital, att genomföra företagsförvärv eller förvärv
av rörelsetillgångar samt att möjliggöra emissioner till industriella
partners inom ramen för samarbeten och allianser.
Det totala antalet aktier som ska kunna emitteras (alternativt
tillkomma genom konvertering av konvertibler och/eller utnyttjande
av teckningsoptioner) får uppgå till högst 7 955 241 stycken, vilket
motsvarar en utspädning om cirka 20 procent beräknat på antalet
utestående aktier i Bolaget efter.
I den mån emission sker med avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt ska emissionen ske på marknadsmässiga villkor.
Nyemission
Apportemission
Vid extra bolagsstämma den 12 januari 2023 beslutades, i
enlighet med styrelsens förslag, att godkänna förvärv av samtliga
aktier i det schweiziska bioteknikbolaget TXP Pharma AG genom
apportemission.
Genom apportemissionen ökade antalet aktier och röster i Bolaget
med 2 172 523 från 29 648 457 till 31 820 980 och aktiekapitalet
ökade med 271 565,375 kronor från 3 706 057,125 kronor till 3 977
622,50 kronor.
Riktad emission
Med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 25 maj
2023 beslutade styrelsen i SynAct Pharma AB den 11 oktober
2023 att genomföra en riktad nyemission av 3 750 000 aktier
till en teckningskurs om 16,14 SEK per aktie till Heights Capital
Management, Inc. Den riktade nyemissionen tillförde Bolaget totalt
60,5 MSEK före avdrag för kostnader relaterade till emissionen.
Genom den riktade nyemissionen ökade antalet aktier och
röster i Bolaget med 3 750 000 från 31 820 980 till 35 570 980 och
aktiekapitalet ökade med 468 750 kronor från 3 977 622,50 kronor
till 4 446 372,50 kronor.
Utdelningspolicy
Bolaget har hittills inte lämnat någon utdelning och det finns
inga garantier för att det för ett visst år kommer att föreslås eller
beslutas om någon utdelning i bolaget. Bolaget planerar inte att
lämna någon utdelning under den närmaste tiden. Förslag på
eventuell framtida utdelning kommer att beslutas av styrelsen i
SynAct och därefter framläggas för beslut på årsstämma. Bolaget
har inte antagit någon utdelningspolicy.
Förslag till resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Fritt eget kapital i moderbolaget TSEK
Överkursfond 623 357
Balanserat resultat -264 203
Årets resultat -149 529
Summa fritt eget kapital i moderbolaget 209 625
Styrelsen föreslår att någon utdelning inte lämnas för
räkenskapsåret 2023 samt att tillgängliga medel överförs i ny
räkning.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .30
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Väsentliga händelser under året och efter rapportperioden
Den 3 april utsågs nuvarande
styrelse ordförande, Torbjørn
Bjerke, till ny VD med tillträde till
årsstämman den 25 maj 2023. Han
efterträder Jeppe Øvlesen som varit
VD sedan 2015. Vidare meddelades
att valberedningen föreslår att
nuvarande styrelseledamoten
Uli Hacksell väljs till ny
styrelseordförande och Thomas von
Koch till ny styrelseledamot i SynAct
vid årsstämman i maj.
Den 15 maj meddelade bolaget att
Björn Westberg har utsetts till Chief
Financial Officer och medlem av
koncernledningen i SynAct, med
tillträde den 15 juni.
Under oktober månad meddelade
bolaget ytterligare data från
EXPAND-studien. Bolaget
genomförde en riktad emission
och teckningsoptioner och
tillfördes initialt 60,5 MSEK före
transaktionskostnader samt
ett prospekt i samband med
upptagande till handel av nya
aktier.
I november meddelade bolaget att
en utvärdering av RESOLVE-studien
kommer att utvärderas.
Den 12 januari hölls en extra
bolagsstämma på Medicon
Village i Lund. Förvärvet av TXP
Pharma AG och den därmed
sammanhängande nyemissionen
godkändes enhälligt av stämman.
Därutöver beslutades om ett
personaloptionsprogram.
Under mars månad stärktes
bolagets patentportfölj ytterligare
genom beviljandet av ett av TXP-
patenten i Kanada och genom
att ytterligare en TXP-patentfamilj
gick in i nationell fas. Samma
månad offentliggjorde SynAct
datum och plats (5 maj och
Stockholm) för den annonserade
kapitalmarknadsdagen.
Resomelagon blev det
rekommenderade generiska
namnet (INN) för den ledande
läkemedelskandidaten AP1189.
Under juli månad meddelade
bolaget att doseringen slutförts
i EXPAND-studien och att
patientrekryteringen i RESOLVE-
studien slutförts.
I augusti meddelade bolaget att
doseringen i RESOLVE-studien var
avslutad.
Under september månad
offentliggjorde bolaget top line-
data och ytterligare data från
EXPAND-studien.
Under januari månad har bolaget
utökat sitt Reumatology Clinical
Advisory Board med tre nya mycket
erfarna rådgivare. Styrelsen mottog
en begäran om att kalla till en extra
bolagsstämma.
I februari utsåg bolaget Kirsten
Harting till Chief Medical Officer
och medlem av koncernledningen
i SynAct, med tillträde den 15
februari. Bolaget offentliggjorde
också ytterligare data från den
kliniska fas 2b-studien EXPAND
som stödjer fortsatt utveckling av
resomelagon för behandling av
reumatoid artrit. Marina Bozilenko
meddelade utträde ur styrelsen på
egen begäran.
På begäran av >10% av aktieägarna
har en extra bolagsstämma utlysts
till den 20 mars 2024.
I mars meddelade bolaget utfall
av den oberoende granskningen
av den kliniska 4 veckors-studien
RESOLVE fas 2a i RA.
Kvartal 2 Kvartal 3 Kvartal 4 Kvartal 1 Kvartal 1
2023 2024
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .31
KONCERNENS RESULTATRÄKNING KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
TSEK)
Not
2023-01-01
2022-01-01
-2023-12-31-2022-12-31
Nettoomsättning
Bruttoresultat
Forsknings- och utvecklingskostnader
-105 055
-70 067
Administrationskostnader
6,8,9,10
-44 826
-35 611
Övriga rörelseintäkter
5
41
105
Övriga rörelsekostnader
5
-74 655
-133
Rörelseresultat
7
-224 496
-105 705
Finansiella intäkter
11
1 050
58
Finansiella kostnader
12
-830
-1 418
Resultat efter finansiella poster
-224 276
-107 065
Skatt på årets resultat
13
8 466
7 860
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
-215 810
-99 205
Resultat per aktie före och efter utspädning (kr)
14
-6,64
-3,60
TSEK)
Not
2023-01-01
2022-01-01
-2023-12-31-2022-12-31
Årets resultat
-215 810
-99 205
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras till resultaträkningen:
Årets omräkningsdifferens
24
13 003
3 164
Årets övrigt totalresultat efter skatt
13 003
3 164
Årets totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
-202 807
-96 041
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .32
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING
TILLGÅNGAR
Not
2023-12-31
2022-12-31
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
15,16
152 159
-
Nyttjanderättstillgångar
4,8
660
2 095
Finansiella anläggningstillgångar
17,18,30
139
270
Summa anläggningstillgångar
152 959
2 365
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Aktuell skattefordran
8 188
8 231
Övriga kortfristiga fordringar
20
4 220
6 464
Förutbetalda kostnader
21
258
17 293
Likvida medel
22
62 395
108 245
Summa omsättningstillgångar
75 060
140 232
SUMMA TILLGÅNGAR
228 019
142 597
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Not
2023-12-31
2022-12-31
EGET KAPITAL
24
Aktiekapital
4 446
3 706
Övrigt tillskjutet kapital
646 572
394 839
Reserver
15 768
2 765
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
-490 600
-274 790
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
176 186
126 520
LÅNGFRISTIGA SKULDER
Uppskjuten skatteskuld
13
18 016
-
Leasingskuld
8
58
1 064
Villkorad tilläggsköpeskilling
25
7 248
-
Övriga avsättningar
26
1 573
-
Summa långfristiga skulder
26 894
1 064
KORTFRISTIGA SKULDER
Leverantörsskulder
18,19
9 670
4 723
Leasingskuld
8
579
1 000
Övriga kortfristiga skulder
27
4 876
4 381
Upplupna kostnader
28
9 815
4 909
Summa kortfristiga skulder
24 939
15 013
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
228 019
142 597
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .33
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL
(TSEK) Not
Aktie kapital
Övrigt tillskjutet kapital
Omräkningsreserv
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
Totalt
Ingående eget kapital 2022-01-01
3 251
193 602
-399
-175 585
20 869
Årets resultat
-99 205
-99 205
Årets övrigt totalresultat
3 164
3 164
Årets totalresultat
3 164
-99 205
-96 041
Transaktioner med ägare:
Nyemissioner
455
228 490
228 945
Emissionskostnader
-27 252
-27 252
Summa transaktioner med ägare
455
201 238
201 693
Utgående eget kapital 2022-12-31
24
3 706
394 839
2 765
-274 790
126 520
Ingående eget kapital 2023-01-01
3 706
394 839
2 765
-274 790
126 520
Årets resultat
-
-
-
-215 810
-215 810
Årets övrigt totalresultat
-
-
13 003
-
13 003
Årets totalresultat
-
-
13 003
-215 810
-202 807
Transaktioner med ägare:
Apportemission
272
189 607
-
-
189 879
Personaloptionsprogram
-
7 881
-
-
7 881
Riktad emission
469
58 991
-
-
59 459
Emissionsutgifter
-
-4 746
-
-
-4 746
Summa transaktioner med ägare
740
251 732
-
-
252 473
Utgående eget kapital 2023-12-31
24
4 446
646 572
15 768
-490 600
176 186
Eget kapital är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .34
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
TSEK)
Not
2023-01-01
2022-01-01
-2023-12-31-2022-12-31
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
-224 496
-105 705
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
22
85 566
712
Erhållen ränta
34
47
Erlagd ränta
-123
-119
Erhållen inkomstskatt
8 472
7 860
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
-130 547
-97 206
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar
20,21
19 871
-19 313
Förändring av leverantörsskulder
5 106
182
Förändring av rörelseskulder
27,28
5 392
-1 218
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-100 177
-117 555
Investeringsverksamheten
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar
17
370
27
Kassaflöde från investeringsverksamheten
370
27
Finansieringsverksamheten
Nyemissioner
59 459
228 945
Emissionskostnader
-4 746
-27 252
Amortering av leasingskuld
22
-729
-981
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
53 984
200 712
Årets kassaflöde
-45 823
83 184
Likvida medel vid årets början
108 245
23 997
Kursdifferens i likvida medel
-27
1 063
Likvida medel vid årets slut
22
62 395
108 245
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .35
NOTER - KONCERNEN
NOT 1 ALLMÄN INFORMATION
Denna årsredovisning och koncernredovisning omfattar det
svenska moderbolaget SynAct Pharma AB (publ) (”SynAct” eller
”moderbolaget”), organisationsnummer 559058-4826 och
dess dotterbolag (sammantaget ”koncernen”). Koncernens
huvudsakliga verksamhet är att bedriva utveckling av läkemedel.
Moderbolaget är noterat på Nasdaq Stockholm, med ticker
SYNACT, sedan juli 2022.
Moderbolaget är ett aktiebolag registrerat i och med säte i Lund,
Sverige. Adressen till huvudkontoret är Scheelevägen 2, 223 63
Lund, Sverige.
De finansiella rapporterna för SynAct Pharma, för räkenskapsåret
som slutar den 31 december 2023 , har godkänts av styrelsen
och verkställande direktören den 19 mars 2024 och kommer att
föreläggas årsstämman den 25 maj 2024 .
NOT 2 - SAMMANFATTNING AV VÄSENTLIGA
REDOVISNINGSPRINCIPER FÖR KONCERNEN
Tillämpade regelverk
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB) såsom de fastställts av
Europeiska Unionen (EU). Därtill följer koncernredovisningen
rekommendationen från Rådet för finansiell rapportering RFR 1
”Kompletterande redovisningsregler för koncerner”.
De nedan angivna redovisningsprinciperna har, om inte annat
anges, tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras
i koncernens finansiella rapporter. Koncernens redovisningsprinciper
har tillämpats konsekvent av koncernens bolag.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder under
räkenskapsåret
Ingen av de ändringar som publicerats bedöms ha någon väsentlig
effekt på koncernens eller moderbolagets finansiella rapporter.
Övriga nya eller ändrade standarder eller tolkningar som IASB
har publicerat förväntas inte få någon väsentlig påverkan på
koncernens eller moderbolagets finansiella rapporter.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor, vilket även
utgör rapporteringsvaluta för moderbolaget och för koncernen.
Detta innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska
kronor. Samtliga belopp är, om inte annat anges, avrundade till
närmaste tusentals kronor (TSEK) .
Värderingsgrunder och klassificering
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
anskaffningsvärdemetoden.
Konsolidering
I koncernredovisningen ingår moderbolaget och samtliga bolag
som står under bestämmande inflytande från moderbolaget.
Bestämmande inflytande innebär att moderbolaget har
inflytande över investeringsobjektet, att moderbolaget exponeras
för, eller har rätt till, rörlig avkastning från sitt engagemang
i investeringsobjektet och kan använda sitt inflytande över
investeringsobjektet till att påverka sin avkastning, vilket normalt
innebär att moderbolaget äger mer än hälften av röstetalet för
samtliga aktier och andelar. Dotterbolags finansiella rapporter
inkluderas i koncernredovisningen från och med förvärvstidpunkten
till det datumet då bestämmande inflytande upphör.
Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter, kostnader
samt orealiserade vinster och förluster på transaktioner mellan
koncernföretag elimineras i sin helhet vid konsolidering.
Rörelseförvärv
Rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden
innebär att förvärv av en rörelse betraktas som en transaktion
där koncernen indirekt förvärvar en rörelses tillgångar och
övertar dess skulder. I förvärvsanalysen fastställs det verkliga
värdet på förvärvsdagen av förvärvade identifierbara
tillgångar och övertagna skulder samt eventuella innehav utan
bestämmande inflytande. Transaktionsutgifter, med undantag
av transaktionsutgifter som är hänförliga till emission av
egetkapitalinstrument eller skuldinstrument, som är hänförliga
till förvärvet redovisas som en kostnad i årets resultat. Vid
rörelseförvärv där överförd ersättning överstiger det verkliga värdet
på det förvärvade bolagets nettotillgångar redovisas skillnaden
som goodwill.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen.
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till
den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på
balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningen
redovisas i årets resultat. Kursvinster och kursförluster på
rörelsefordringar och rörelseskulder redovisas i rörelseresultatet,
medan kursvinster och kursförluster på finansiella fordringar och
skulder redovisas som finansiella poster.
Omräkning av utlandsverksamheter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter räknas om från
utlandsverksamhetens funktionella valuta till koncernens
rapporteringsvaluta, svenska kronor, till den valutakurs som råder
på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet
omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs som
utgör en approximation av de valutakurser som förelegat vid
respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som
uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas
i övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat komponent
i eget kapital, benämnd omräkningsreserv. Vid avyttring av en
utlandsverksamhet realiseras de till verksamheten hänförliga
ackumulerade omräkningsdifferenserna, varvid de omklassificeras
från övrigt totalresultat till årets resultat.
Forsknings- och utvecklingskostnader
Forsknings- och utvecklingskostnader består huvudsakligen av
kostnader för koncernens utvecklingsprojekt, inklusive utveckling
av koncernens läkemedelskandidater. Koncernen redovisar
externa utvecklingskostnader baserat på en utvärdering av
fastställandegrader med hjälp av information som tillhandahålls
av koncernens leverantörer. För kliniska studier, som utgör
en stor del av koncernens utvecklingskostnader, beräknas
fasställandegraden utifrån en bedömning av hur många
försökspersoner (patienter) som är aktiva eller har avslutat den
aktuella studien. Betalningar till kontraktsleverantörer för dessa
aktiviteter är baserade på villkoren i de enskilda avtalen, och
kan skilja sig från när kostnaden inträffade, vilket återspeglas i
koncernens finansiella rapporter som en förutbetald kostnad eller
en upplupen kostnad .
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .36
NOTER - KONCERNEN
Egenupparbetade utgifter för forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsförs i den period som de uppkommer.
Immateriella tillgångar hänförliga till utvecklingsutgifter eller ett
separat utvecklingsprojekt redovisas endast då koncernen kan
påvisa att tekniska möjligheter finns för att genomföra projektet,
tillgången bedöms ge upphov till framtida ekonomiska fördelar
och utgifterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Bolaget
bedömer att dessa kriterier är uppfyllda i samband med att
projektet genomgått fas III studier, ska marknadslanseras och
när förutsättningarna för aktivering i övrigt är uppfyllda. Hittills har
koncernen kostnadsfört alla utvecklingsutgifter då ovanstående
kriterier för aktivering ej varit uppfyllda.
Administrationskostnader
Administrationskostnader består av löner och andra relaterade
kostnader för anställda i koncernens ledningsfunktion samt
funktioner för finans, bolagsstyrning, affärsutveckling och övriga
administrativa funktioner. Administrationskostnader omfattar
även arvoden för tjänster hänförliga till legala frågor, redovisning,
revision, skatt och rådgivning, resekostnader samt kostnader för
hyra och övriga driftskostnader.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda såsom lön, sociala avgifter,
semesterersättning och bonus kostnadsförs i den period när de
anställda utför tjänsterna.
Pension
Inom koncernen finns endast avgiftsbestämda pensions planer.
Med avgiftsbestämda pensionsplaner avses att koncernen betalar
avgifter till en separat juridisk enhet och värdeförändringsriskerna
fram till dess att medlen utbetalas faller på den anställde.
Koncernen har således inga ytterligare förpliktelser efter det att
avgifterna är betalda. Pensionskostnaderna för avgiftsbestämda
pensionsplaner belastar resultatet i takt med att de anställda
utför sina tjänster. Förpliktelserna beräknas utan diskontering då
betalningar för samtliga planer förfaller inom 12 månader.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av
personal redovisas endast om företaget är bevisligen förpliktigat,
utan realistisk möjlighet till tillbakadragande, av en formell detaljerad
plan att avsluta en anställning för den normala tidpunkten. När
ersättningar lämnas som ett erbjudande för att uppmuntra frivillig
avgång, redovisas en kostnad om det är sannolikt att erbjudandet
kommer accepteras och antalet anställda som kommer att
acceptera erbjudandet tillförlitligt kan uppskattas .
Aktierelaterade ersättningar
Aktierelaterade ersättningar i koncernen avser optionsprogram
som möjliggör för de anställda att förvärva aktier i företaget.
Det verkliga värdet på tilldelade optioner redovisas som en
personalkostnad med en motsvarande ökning av eget kapital. Det
verkliga värdet beräknas vid tilldelningstidpunkten och fördelas över
intjänandeperioden. Det verkliga värdet på de tilldelade optionerna
har beräknats med hjälp av en anpassad version av Black & Scholes
värderingsmodell som tar hänsyn till lösenpris, optionens löptid,
aktiepris på tilldelningsdagen och förväntad volatilitet i aktiepris
och riskfri ränta för optionens löptid. Den kostnad som redovisas
motsvarar verkliga värdet av en uppskattning av det antal optioner
som förväntas bli intjänade, med hänsyn tagen till tjänstevillkor
och prestationsvillkor som inte är marknadsvillkor. Denna kostnad
justeras i efterföljande perioder för att till slut återspegla det verkliga
antalet intjänade optioner. Justering sker dock inte när förverkande
endast beror på att marknadsvillkor och/eller villkor som inte är
intjäningsvillkor inte uppfylls.
Sociala avgifter hänförliga till aktierelaterade instrument till
anställda som ersättning för köpta tjänster kostnadsförs fördelat
på de perioder under vilka tjänsterna utförs. Avsättningen för
sociala avgifter baseras på optionernas verkliga värde vid
rapporttillfället .
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom då underliggande
transaktion redovisats i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid
tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat respektive i
eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende
aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade
eller i praktiken beslutade per balansdagen. Till aktuell skatt hör
även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt redovisas på alla temporära skillnader som
uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar
och skulder och dess redovisade värden. Temporära skillnader
hänförliga till andelar i dotterbolag som inte förväntas bli återförda
inom överskådlig framtid beaktas ej.
Värderingen av uppskjuten skatt baserar sig på hur underliggande
tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade.
Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och
skatteregler som är beslutade eller aviserade per balansdagen
och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran
realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras. Uppskjutna
skatteskulder och uppskjutna skattefordringar kvittas så långt
detta är möjligt inom ramen för lokala lagar och föreskrifter för
beskattning.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära
skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån
det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på
uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms
sannolikt att de kan utnyttjas .
Leasingavtal
Koncernen bedömer vid avtalets ingång om det är ett leasingavtal,
det vill säga om avtalet innehåller rätten att kontrollera användningen
av en identifierad tillgång under en bestämd tid i utbyte mot
ersättning. Med undantag för korttidsleasingavtal och leasingavtal
med lågt värde redovisar koncernen leasingskulder för framtida
återstående leasingbetalningar och nyttjande rätts tillgångar som
representerar rätten att använda underliggande tillgångar.
Koncernens leasingavtal består ytterst av hyresavtal för lokaler.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar vid leasingavtalets
inledningsdatum, vid den tidpunkt som den underliggande
tillgången är tillgänglig för användning. Nyttjanderättstillgångar
värderas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar och justeras för
eventuell omvärdering av leasingskulder. I anskaffningsvärdet
för nyttanderättstillgångar ingår beloppet för redovisade
leasingskulder, initiala direkta utgifter samt leasingavgifter
som betalats vid eller före inledningsdatumet, efter avdrag för
eventuella förmåner som mottagits i samband med teckningen av
leasingavtalet.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .37
NOTER - KONCERNEN
Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över tillgångens beräknade
leasingperiod, vilket för närvarande är tre år för koncernen
Leasingskulder
Koncernen redovisar leasingskulder beräknade till nuvärdet
av samtliga återstående leasingavgifter över den beräknade
nyttjandeperioden vid inledningsdatumet. Leasingbetalningarna
utgörs av fasta avgifter minus eventuella leasingincitament som
kan erhållas och rörliga leasingbetalningar som är beroende av
ett index eller en ränta. Vid beräkning av nuvärdet av samtliga
återstående leasingavgifter använder koncernen sin marginella
låneränta vid inledningsdatumet, eftersom den räntesats
som är implicit i leasingavtalet inte enkelt kan fastställas. Efter
inledningsdatumet höjs leasingskulden för att återspegla
räntesatsen och minskas för de utbetalda leasingavgifterna. Det
redovisade värdet på leasingskulder omvärderas vid eventuella
förändringar av leasingperioden eller leasingavgifter (inklusive
indexuppräkningar).
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar som förvärvats separat
redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Förvärvade
immateriella anläggningstillgångar värderas initialt till
anskaffnings värde som är det verkliga värdet vid förvärvstillfället .
Goodwill
Goodwill som uppkommit vid ett rörelseförvärv utgör skillnaden
mellan anskaffningsvärdet för rörelseförvärvet och det verkliga
värdet av identifierbara nettotillgångar. Goodwill redovisas
som immateriella anläggningstillgångar och värderas till
anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar.
Goodwill testas årligen för nedskrivningsbehov och när det finns
indikation om nedskrivningsbehov. Ingen avskrivnings görs på
goodwill samt nedskrivning av goodwill återförs inte.
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar testas för
nedskrivning om det föreligger indikation på nedskrivningsbehov.
Nedskrivningsprövning för immateriella
anläggningstillgångar samt andelar i dotterföretag
Om indikation på nedskrivningsbehov finns, beräknas enligt
IAS 36 tillgångens återvinningsvärde. För immateriella
anläggningstillgångar med obestämbar nyttjandeperiod och
immateriella anläggningstillgångar som ännu ej är färdiga för
användning beräknas återvinningsvärdet årligen.
En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens
redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde
minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid
bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de
lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflöden
(kassagenererande enheter). Vid beräkning av nyttjandevärdet
diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor
som beaktar riskfri ränta och de risker som är förknippad med
tillgången.
Tidigare redovisad nedskrivning återförs om återvinningsvärdet
bedöms överstiga redovisat värde. Återföring sker dock inte med
ett belopp som är större än att det redovisade värdet uppgår till
vad det hade varit om nedskrivning inte hade redovisats i tidigare
perioder. Nedskrivning av eventuell goodwill återförs dock aldrig .
Finansiella tillgångar och skulder
Finansiella instrument är varje form av avtal som ger upphov till
en finansiell tillgång i ett företag och en finansiell skuld eller ett
egetkapitalinstrument i ett annat företag. Finansiella instrument
klassificeras vid första redovisningstillfället, bland annat utifrån
i vilket syfte instrumentet förvärvades och förvaltas. Denna
klassificering bestämmer värderingen av instrumenten.
Redovisning och borttagande
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen
när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor.
Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig
skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte
mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när
rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller koncernen förlorar
kontrollen över dem. Detsamma gäller för del av en finansiell
tillgång. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när
förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks.
Detsamma gäller för del av en finansiell skuld. Vinster och förluster
från borttagande ur balansräkning redovisas i resultatet.
En finansiell tillgång och finansiell skuld kvittas och redovisas med
ett nettobelopp i balansräkningen endast när det föreligger en
legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger avsikt att
reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera
tillgången och reglera skulden .
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernens nedskrivningsmodell bygger på förväntade
kreditförluster, och tar hänsyn till framåtriktad information. En
förlustreservering görs när det finns en exponering för kreditrisk.
Förväntade kreditförluster har bedömts vara oväsentliga,
då företagets finansiella tillgångar i allt väsentligt består av
banktillgodohavanden hos banker med höga kreditbetyg .
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga
tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut.
Eget kapital
Stamaktier, övrigt tillskjutet kapital och balanserat resultat
klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som direkt
kan hänföras till emission av nya aktier redovisas netto efter skatt
i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden. Valutakurs-
differenser som uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från
utländska verksamheter klassificeras som reserver i eget kapital.
Avsättningar
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder
ovisshet om betalningstidpunkt eller beloppets storlek för att
reglera avsättningen. En avsättning redovisas i balansräkningen
när det finns en befintlig legal eller informell förpliktelse som en
följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde
av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera
förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan
göras. Avsättningar görs med det belopp som är den bästa
uppskattningen av det som krävs för att reglera den befintliga
förpliktelsen på balansdagen. Där effekten av när i tiden betalning
sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering av det
förväntade framtida kassaflödet.
Eventualförpliktelser
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande
som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas
av en eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .38
NOTER - KONCERNEN
åtagande som inte redovisas som skuld eller avsättning på grund
av att det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att
inträffa.
Kassaflöde
Kassaflödesanalysen upprättas enligt den indirekta metoden.
Det redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner
som medfört in- eller utbetalningar, fördelat på den löpande
verksamheten, investeringsverksamheten och finansierings
verksamheten. Kassaflöden från in och utbetalningar redovisas
brutto, undantaget sådana transaktioner som utgörs av in- och
utbetalningar av stora belopp som avser poster som omsätts
snabbt och har kort löptid.
NOT 3 - BEDÖMNINGAR OCH UPPSKATTNINGAR
De väsentliga antagandena angående framtida och väsentliga
källor till osäkerhet i bedömningar och uppskattningar
vid rapporteringstillfället har en väsentlig risk att medföra
väsentliga justeringar av tillgångars och skulders värden
i kommande räkenskapsår. Koncernen har baserat sina
antaganden och uppskattningar på tillgängliga parametrar när
koncernredovisningen upprättades.
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver
att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt
gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisnings-
principerna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder,
intäkter och kostnader. Verkligt utfall kan avvika från dessa
uppskattningar.
Uppskattningarna och antagandena utvärderas löpande.
Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs
om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period
ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar
både aktuell period och framtida perioder.
Tidpunkt för aktivering av immateriella tillgångar
Koncernens ledande läkemedelsprojekt, AP1189, befinner sig
i det utvecklingsskede som benämns fas 2. Det innebär att
det har passerat det första steget i klinisk utveckling, fas 1, där
läkemedelskandidatens säkerhet utvärderas. AP1189 har testats i ett
antal fas 2-studier. Fas 2 innebär att preparatet testas i patienter
för att utvärdera säkerhet och effekt. Fas 3-studier är det sista, med
oftast, registreringsgrundande studier av läkemedlet på ett stort
antal patienter.
Aktivering av utgifter för utveckling av läkemedel sker oftast i
ett sent skede av fas 3, alternativt i samband med inlämnande
av registreringsansökan, beroende på när kriterierna bedöms
uppfyllda. Anledningen till detta är att det dessförinnan är
alltför osäkert huruvida det är tekniskt möjligt att färdigställa en
kommersialiserbar produkt.
Risken i AP1189-projektet är sammantaget hög. Risken består bland
annat av säkerhets- och effektrelaterade risker som kan uppstå i
kliniska studier, regulatoriska risker relaterade till ansökningar om
godkännande av kliniska studier samt marknadsgodkännande,
samt IP-risker relaterade till godkännande av patentansökningar
och upprätthållande av patent.
Allt utvecklingsarbete anses därför ur redovisningssynpunkt
vara forskning eftersom arbetet inte möter de kriterier som listas
ovan. Per den 31 december 2023 har inga internt genererade
utvecklingsutgifter redovisats som immateriella tillgångar i
balansräkningen då samtliga ovan kriterier för aktivering inte
bedömts vara uppfyllda.
Kliniska studier
Kliniska studier utgör en väsentlig del av koncernens kostnader.
Fasställandegraden av en enskild studie är en väsentlig
bedömning. Som stöd använder koncernen en modell baserat på
färdigställandegrad av studien efter flertalet milstolpar som visar
på hur den kliniska studien utvecklas, dels mistolpar avseende
dokumentation i olika faser och dels avseende antal patienter som
inkluderas i studien. Varje uppnådd milstolpe motsvarar en bestämd
%-andel av den uppskattade totala kostnaden för studien.
Bedömning av värdet på immateriella tillgångar
Immateriella tillgångar i Bolaget hänför sig i allt väsentligt till
utvecklingsprojekt och goodwill. Tillgångarna har uppkommit
i samband med förvärvet av bolaget TXP Pharma AG med
tillhörande produktportfölj. I förvärvsanalysen identifierades TXP
Pharmas ledande kandidat TXP 11 som en separat identifierbar
tillgång. Värdet i redovisningen baserades på en värdering gjord
av extern värderingsspecialist. Övriga immateriella tillgångar
utgjordes av goodwill. Per den 31 december 2023 skrevs goodwill
hänförligt till förvärvet ner till 0 efter genomfört nedskrivningstest ,
se not 16.
Genom att nedskrivning av goodwill inte får reverseras
föreligger ingen risk för förändring i det redovisade värdet av
goodwill under kommande perioder. Däremot föreligger det
enligt företagsledningens bedömning en betydande risk för
nedskrivning av den immateriella tillgången TXP-11 under det
kommande räkenskapsåret i de fall det uppkommer negativa
förändringar av de väsentliga antaganden som ligger till grund för
värderingen till verkligt värde minus försäljningskostnader för den
kassagenererande enhet som innefattar TXP-11. Se not 16 för en
beskrivning av de viktiga antagandena.
Värdering av tilläggsköpeskillingar
I förvärvet av TXP förekommer en villkorad köpeskilling till säljarna.
Denna är i hög grad beroende på förekomsten av framtida
händelser. En viktig uppskattning vid fastställandet av skuldens
värde är därmed koncernens bedömning av sannolikheten för att
någon av händelserna som utlöser tilläggsköpeskillingen inträffar
samt tid till händelsen. Förändringar i värdet av den villkorade
köpeskillingen redovisas via resultaträkningen. Se not 15 samt not
25 för ytterligare information.
Underskottsavdrag
Koncernens underskottsavdrag har ej värderats och redovisas
ej som uppskjuten skattefordran. Dessa underskottsavdrag
värderas först när Koncernen etablerat en resultatnivå som
företagsledningen med säkerhet bedömer kommer att leda till
skattemässiga överskott. Se även not 13 Skatt på årets resultat .
Fortlevnadsprincipen
Bolaget gör en budget och/eller prognos för verksamheten. Den
utgör underlag för analys av kassaflöde och likviditet. I samband
med detta görs prioriteringar för att säkerställa fortsatt drift
under flera kvartal framåt. En grundprincip bolaget använder är
att finansiering ska finnas för en klinisk studies hela planerade
genomförande.
Genom den riktade emissionen i oktober 2023 tillfördes Bolaget cirka
54 Mkr efter avdragna emissionskostnader. Styrelsen utvärderar
löpande bolagets finansiella ställning och har bedömt att dess
nuvarande likvida medel är tillräckliga för att finansiera verksamheten
under de kommande 12 månaderna. För att kunna starta någon av
de nya fas 2-studierna i ledgångsreumatism, som är en del i bolagets
nya strategiska plan, behövs dock ytterligare finansiering .
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .39
NOTER - KONCERNEN
NOT 7 - KOSTNADER PER KOSTNADSSLAG
Koncernen Koncernen
2023 2022
Övriga externa kostnader
119 471
89 058
Personalkostnader
30 410
16 619
Övriga rörelsekostnader
74 655
133
Summa
224 536
105 810
NOT 4 - RÖRELSESEGMENT
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera
intäkter och ådra sig kostnader och för vilken det finns fristående finansiell information tillgänglig.
Identifiering av rapporterbara segment görs baserat på den interna rapporteringen till den högste
verkställande beslutsfattaren, vilket för koncernen är den verkställande direktören. I denna interna
rapportering utgör koncernen ett segment.
Av koncernens anläggningstillgångar i form av nyttjanderättstillgångar tillhör 457 (1 770) TSEK Danmark
och 203 (325) TSEK Sverige.
NOT 5 - ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER OCH RÖRELSEKOSTNADER
Koncernen Koncernen
2023 2022
Övriga rörelseintäkter
Övriga ersättningar och intäkter
41
105
Summa
41
105
Koncernen Koncernen
2023 2022
Övriga rörelsekostnader
Nedskrivning goodwill
-74 558
-
Kursdifferenser
-97
-133
Summa
-74 655
-133
NOT 6 - ARVODE TILL REVISORER
Koncernen Koncernen
2023 2022
KPMG
Revisionsuppdraget
577
596
Annan revisionsverksamhet
165
70
Skatterådgivning
-
Summa
742
666
Mazars AB
Revisionsuppdraget
-
86
Annan revisionsverksamhet
-
200
Skatterådgivning
-
83
Summa
0
369
Summa
742
1 035
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av årsredovisning och bokföringen samt styrelsens
och VDs förvaltning samt revision utförd i enlighet med överenskommelse eller avtal. Detta inkluderar
övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat
biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga
arbetsuppgifter.
Annan revisionsverksamhet avses de tjänster enligt särskild överenskommelse rörande finansiella
rapporter .
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .40
NOTER - KONCERNEN
NOT 8 - LEASINGAVTAL
Koncernens leasingavtal som utgör nyttjanderättstillgångar avser kontorslokaler. Nyttjanderätts-
tillgångar skrivs av linjärt över tillgångens beräknade leasingperiod, vilket för närvarande är tre år för
koncernen.
Hyresavtalen är korttidsavtal mellan 3-6 månader och kan förlängas om inte någon av parterna säger
upp hyresavtalet minst 1-3 månader innan. SynAct Pharma avser förlänga hyresperioden under den
bedömda perioden på tre år, därmed bedöms avtalen vara nyttjanderättstillgångar.
Framtida leasingavgifterna, är knutna till utvecklingen i index, dock förekommer miniminivå med 2
procents ökning per år.
Koncernen Koncernen
2023-12-31 2022-12-31
Nyttjanderättstillgångar
Ingående balans
3 094
3 267
Tillkommande avtal
-
261
Uppsägning av avtal
-
-711
Omvärdering av avtal
-1 305
Omräkningsdifferens
-14
277
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
1 775
3 094
Ingående avskrivningar
-1 000
-88
Årets avskrivningar
-755
-1 064
Uppsägning av avtal
635
160
Omräkningsdifferens
5
-8
Utgående ackumulerade avskrivningar
-1 115
-1 000
Utgående redovisat värde
660
2 094
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar ingår i resultaträkningen i delposten Administrations-
kostnader med 755 (1 064) TSEK.
Koncernen Koncernen
2023-12-31 2022-12-31
Leasingskulder
Långfristiga leasingskulder
58
1 064
Kortfristiga leasingskulder
579
1 000
Löptidsanalys, ej diskonterade framtida leasingavgifter
<12 mån
643
1 095
1-2 år
93
1 119
>2 år
-
93
Summa
736
2 307
Koncernen Koncernen
2023 2022
Räntekostnader hänförliga till leasingskulder
67
151
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal
-
Kostnader hänförliga till leasingavtal för vilka den underliggande
-
tillgången är av lågt värde
Kostnader hänförliga till variabla leasingbetalningar som inte
5
4
ingår i leasingskulder
Årets betalningar för leasingavgifter i koncernen
871
1 183
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .41
NOTER - KONCERNEN
NOT 9 - ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
2023
2022
Medelantal anställda
Antal anställda
Varav män
Antal anställda
Varav män
Moderbolaget
Sverige
3
2
1
1
3
2
1
1
Dotterbolaget
Danmark
2
2
3
3
2
2
3
3
Löner och andra ersättningar, pensionskostnader samt sociala kostnader till styrelse och ledande
befattningshavare samt övriga anställda
Löner och andra ersättningar
2023
2022
Moderbolaget
Styrelse och ledande befattningshavare
9 788
3 569
Övriga anställda
768
334
Dotterbolaget
Ledande befattningshavare
7 003
8 777
Övriga anställda
-
-
Totalt
17 558
12 680
Sociala kostnader och pensionskostnader
2023
2022
Moderbolaget
Pensionskostnader till styrelse och ledande befattningshavare
1 100
152
Pensionskostnader till övriga anställda
85
35
Sociala kostnader
2 064
644
Dotterbolaget
Pensionskostnader
687
824
Sociala kostnader
10
11
Totalt
3 946
1 665
Ledande befattningshavare inkluderar styrelsen samt verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare
Könsfördelning bland styrelse och ledande befattningshavare
2023
2022
Andel kvinnor i styrelsen
33%
33%
Andel män i styrelsen
67%
67%
Andel kvinnor bland övriga ledande befattningshavare
0%
0%
Andel män bland övriga ledande befattningshavare
100%
100%
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .42
NOTER - KONCERNEN
Upplysningar avseende ersättningar till styrelse och ledande befattningshavare
2023
Grundlön,
Rörlig Arvode för Övrig
styrelsearvode
Pensionskostnad
ersättning befattning i bolaget
ersättning
Totalt
Styrelseordförande
Uli Hacksell
475
-
-
-
-
475
Styrelseledamöter
Kerstin Hasselgren
300
-
-
-
-
300
Terje Kalland
275
-
-
-
-
275
Marina Bozilenko
250
-
-
-
-
250
Thomas von Koch
200
-
-
-
-
200
Ledande befattningshavare
VD
7 619
798
-
-
525
8 941
Övriga ledande befattningshavare (4)
7 375
988
297
2 906
-
11 566
varav dotterföretag
6 947
687
55
2 906
-
Totalt
16 493
1 786
297
2 906
525
22 007
2022
Grundlön,
Rörlig Arvode för Övrig
styrelsearvode
Pensionskostnad
ersättning befattning i bolaget
ersättning
Totalt
Styrelseordförande
Torbjørn Bjerke
419
525
944
Styrelseledamöter
Kerstin Hasselgren
300
300
Terje Kalland
225
225
Uli Hacksell
250
250
Marina Bozilenko
250
250
Ledande befattningshavare
VD
3 327
329
-
-
-
3 655
Övriga ledande befattningshavare (4)
6 782
648
794
2 825
-
11 048
varav dotterföretag
8 340
824
437
2 825
-
Totalt
11 552
976
794
2 825
525
16 673
1
2
3
2
Ersättningar ledande befattningshavare
Ersättning till den verkställande direktören
och andra ledande befattningshavare
utgörs av grundlön. Med andra ledande
befattningshavare avses de 4 (4) personer
som tillsammans med verkställande direktören
utgjorde koncernledningen. Övriga ledande
befattningshavare avser Chief Financial Officer,
Chief Scientific Officer, Chief Business Officer och
Chief Operating Officer.
1) Grundlön
I kostnader för VD ingår förutom kostnader
för nuvarande VD också kostnader för
avgångsvederlag till föregående VD
uppgående till 3 924 TSEK. Jeppe Øvlesen var
VD fram till årsstämman 2023. Kvarvarande
avgångsvederlag redovisas som övrig
avsättning uppgående till 1 569 TSEK.
2) Arvode fakturerat via eget bolag för
ledande befattningar i SynAct Pharma
Arvode för CBO via bolaget James Knight
Consulting Inc uppgående till 2 906 TSEK
(2 825 TSEK).
3) Övrig ersättning
Inköpta tjänster från Torbjørn Bjerke via UST
Leadership AB uppgående till 525 TSEK
(525 TSEK). Avtalet avslutades i samband med
Bjerkes utnämning till VD .
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .43
NOTER - KONCERNEN
NOT 10 - AKTIERELATERADE ERSÄTTNINGAR
Syftet med personaloptionsprogrammen är att säkerställa ett långsiktigt engagemang för anställda i Bolaget
genom ett ersättningssystem som är kopplat till Bolagets framtida värdetillväxt. Genom införandet av aktiebaserade
incitamentsprogram premieras den långsiktiga värdetillväxten i Bolaget, vilket innebär gemensamma intressen och
mål för Bolagets aktieägare och anställda. Sådana aktiebaserade incitamentsprogram kan även förväntas förbättra
Bolagets möjligheter att behålla kompetenta personer.
Personaloptionsprogram 2023 I
Vid den extra bolagsstämman den 12 januari 2023 fattades beslut om att införa ett personaloptionsprogram
(”ESOP 2023 I”) för två ledande befattningshavare och en övrig anställd.
Personaloptionsprogrammet ska omfatta högst 195 000 personaloptioner. De tilldelade personaloptionerna kommer
att intjänas med 1/3 från det datum som infaller 12, 24 och 36 månader efter datumet för tilldelningen. Tilldelade och
intjänade optioner kan utnyttjas under 30 dagar från dagen efter offentliggörandet av bolagets kvartalsrapporter, första
gången efter offentliggörande av kvartalsrapport för fjärde kvartalet 2025 och sista gången efter offentliggörande
av kvartalsrapport för fjärde kvartalet 2026. Varje personaloption ger innehavarna rätt att mot kontant vederlag
förvärva en ny aktie i bolaget. Lösenkurs uppgående till 138,93 SEK, motsvarande 175 procent av den volymvägda
genomsnittliga aktiekursen för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under 30 handelsdagar omedelbart före den extra
bolagsstämman den 12 januari 2023. Personaloptionerna ska tilldelas utan vederlag och ska inte utgöra värdepapper
och ska inte vara möjliga att överlåta eller pantsätta. Tilldelning av optionerna skedde den 13 januari 2023.
Personaloptionsprogram 2023 II
Vid den årliga bolagsstämman den 25 maj 2023 fattades beslut om att införa ett andra personaloptionsprogram
(”ESOP 2023 II”) för ledande befattningshavare och en övrig anställd.
Detta personaloptions program ska omfatta högst 469 000 personaloptioner. De tilldelade personaloptionerna tjänas
in med 1/3 från det datum som infaller 12, 24 och 36 månader efter datumet för tilldelningen. Optionsinnehavarna ska
kunna utnyttja tilldelade och intjänade personaloptioner under perioden som startar den dag som infaller 3 år efter
dagen för tilldelning och slutar den 30 juni 2028. Varje personaloption berättigar innehavaren att förvärva en ny aktie i
bolaget. Lösenkurs uppgående till 110,43 SEK motsvarande 150 procent av den volymvägda genomsnittliga aktiekursen
för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under 10 handelsdagar omedelbart före den dag då en deltagare tilldelas.
Personaloptionerna ska tilldelas vederlagsfritt, ska inte utgöra värdepapper och ska inte heller kunna överlåtas eller
pantsättas. Tilldelning av 404 000 av de i programmet ingående optionerna skedde den 1 juni 2023. Resterande 65 000
optioner kan tilldelas efter styrelsebeslut in till årsstämma 2024 i SynAct.
Personaloptionsprogram Tilldelnings-
Förfallodag
Verkligt värde i
Lösenpris Volatilitet Antal aktier som
datum kr vid tilldelning i kr i % optionerna motsvarar
ESOP 2023
I
2023-01-13
2026-01-13
37,42
138,93
50
105 000
ESOP 2023
II
2023-06-01
2026-06-01
38,05
110,43
50
469 000
Koncernen
Förändring i utestående incitamentsprogram (antal optioner) 2023
Per 1 januari
-
Tilldelade instrument
ESOP 2023
I
195 000
ESOP 2023
II
404 000
Återkallade/förverkade instrument
ESOP 2023
I
-90 000
Beslutade ej tilldelade instrument
ESOP 2023
II
65 000
Förändring
ESOP 2023
I
105 000
ESOP 2023
II
469 000
Per 31 december 2023
574 000
Per den 31 december 2023 hade SynAct 35 570 980 utestående aktier. Om de
utestående optionerna (105 000) för ESOP 2023 I intjänas och utnyttjas till fullo skulle
det leda till en utspädning på 0,3%. Om de utestående optionerna (469 000) för
ESOP2023 II intjänas och utnyttjas till fullo skulle det leda till en utspädning på 1,3%.
Kostnaderna för programmen beräknas till 19 310 TSEK och avser både beräknad
kostnad för värdet av de anställdas tjänster under hela intjänandeperioden, värderat
till marknadsvärdet vid tidpunkten för tilldelningen, och de beräknade intjänade
sociala avgifterna relaterade till svenska deltagare. Kostnaderna för 2023 uppgick till
7 884 TSEK.
Beräkning av verkligt värde på personaloptionsprogram:
Verkligt värde på tilldelningsdagen har beräknats med hjälp av en anpassad version
av Black & Scholes värderingsmodell som tar hänsyn till lösenpris, optionens löptid,
aktiepris på tilldelningsdagen och förväntad volatilitet i aktiepris och riskfri ränta för
optionens löptid.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .44
NOTER - KONCERNEN
NOT 11 - FINANSIELLA INTÄKTER
Koncernen Koncernen
2023 2022
Ränteintäkter
593
47
Kursdifferenser
458
11
Summa
1 050
58
Samtliga finansiella intäkter är hänförliga till finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde.
NOT 12 - FINANSIELLA KOSTNADER
Koncernen Koncernen
2023 2022
Övriga räntekostnader
-797
-294
Kursdifferenser
-34
-1 124
Summa
-830
-1 418
Kursdifferenser avser utlåning från moderbolaget till dotterbolaget under året. Samtliga finansiella
kostnader är hänförliga till finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde.
NOT 13 - SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
Koncernen Koncernen
2023 2022
Aktuell skatt
8 466
7 860
Redovisad skatt
8 466
7 860
Avstämning av effektiv skattesats
Resultat före skatt
-224 276
-107 065
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget 20,6% (20,6%)
46 201
22 055
Skatteeffekt av:
- andra skattesatser för utländska dotterbolag
1 129
1 113
- avdragsgilla kostnader redovisade i eget kapital
978
5 614
- skattemässigt avdrag för forsknings- och utvecklingskostnader
6 223
4 404
- ej avdragsgilla kostnader
-17 453
-847
- ej avdragsgilla intäkter
1
10
- temporära skillnader för vilka uppskjuten skatt inte redovisas
-561
-340
- ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av
-28 052
-24 148
uppskjuten skatt
Redovisad skatt
8 466
7 860
Effektiv skattesats
3,8%
7,3%
Avstämning uppskjuten skatt
Belopp vid årets ingång
-
-
Tillkommande vid rörelseförvärv
16 908
-
Omvärderingseffekt
1 108
-
Utgående redovisat värde
18 016
0
1
1) Enligt dansk skatterätt (skattekreditordningen) kan dotterbolaget Synact Pharma ApS erhålla en aktuell skatteintäkt för
en del av de utgifter som är direkt hänförbara till bolagets forskning och utveckling. Avräknade utgifter för forskning och
utveckling som medför erhållen skatteintäkt, reducerar bolagets skattemässiga underskottsavdrag med motsvarande
belopp. Synat Pharma ApS kan maximalt avräkna skattemässiga underskott hänförliga till forskning och utveckling upp
till 25 MDKK per år. Det motsvarar 5,5 MDKK som möjlig skatteintäkt, då skattesatsen i Danmark är 22% .
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .45
NOTER - KONCERNEN
NOT 14 - RESULTAT PER AKTIE
Koncernen Koncernen
2023 2022
Resultat per aktie före och efter utspädning
Årets resultat (TSEK) hänförligt till moderbolagets aktieägare
-215 810
-99 205
Genomsnittligt antal utestående stamaktier
32 523 855
27 585 001
Resultat per aktie före och efter utspädning (SEK)
-6,64
-3,60
För beräkning av resultat per aktie justeras det vägda genomsnittliga antalet utestående stamaktier.
Koncernen har skattemässiga avdrag för emissionskostnader om totalt 4 746 TSEK (27 252 TSEK) som
redovisas direkt i eget kapital. Någon uppskjuten skatt har inte redovisats för dessa.
Det finns skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna skattefordringar inte har redovisats i
balansräkningen uppgående till 128 517 TSEK (100 588 TSEK) i Sverige och underskottsavdrag i Danmark
uppgående till 247 889 TSEK (138 269 TSEK) och de har ingen tidsbegränsning. samt underskottsavdrag
i Schweiz uppgående till 21 340 TSEK som har en tidsbegränsning på 7 år. Uppskjutna skattefordringar
har inte redovisats för dessa poster, då det inte är sannolikt att koncernen kommer att utnyttja dem för
avräkning mot framtida beskattningsbara vinster.
NOT 15 - RÖRELSEFÖRVÄRV
I början av 2023 förvärvade Synact Pharma AB 100 % av aktierna i TXP Pharma AG, ett schweiziskt
bioteknikbolag. Förvärvet slutfördes den 16 januari 2023. TXP konsolideras in i Synact:s konsoliderade
finansiella rapportering från den 16 januari och av koncernens resultat i rapportperioden står TXP för
4 573 TSEK.
Köpeskillingen bestod av en fast köpeskilling motsvarande 136 miljoner kronor och en eventuell
tilläggsköpeskilling om 55 miljoner kronor, där den fasta köpeskillingen betalades genom 2 172 523
nyemitterade aktier i SynAct .
Genom förvärvet av TXP förstärks SynAct:s position som ledare inom terapier för resolutionsbehandling
genom melanokortinbiologi. Förvärvet av TXP ger SynAct två plattformar som kompletterar varandra
och skapar en mångsidighet för att utveckla terapier för att hantera hela skalan av inflammatoriska
och autoimmuna sjukdomar.
Köpeskillingen för förvärvet är enligt följande:
Verkligt värde (TSEK)
Likvida medel
0
Utgivna aktier
189 879
Villkorad tilläggsköpeskilling
7 077
Summa köpeskilling
196 956
Den initiala köpeskillingen erlades genom att SynAct emitterade 2 172 523 vederlagsaktier, motsvarande
136 miljoner kronor vid tidpunkten för avtalets undertecknande och baserat på en aktiekurs om 62,60
kronor. I enlighet med IFRS 3 måste förvärvaren redovisa verkligt värde på aktierelaterade ersättningar
vid förvärvstidpunkten. Det verkliga värdet fastställdes med en aktiekurs om 87,40 SEK till 189 879
TSEK, vilket ledde till att goodwill redovisades med 70 954 TSEK. Förvärvet genomfördes på skuld- och
kontantfri basis .
Den villkorade tilläggsköpeskillingen baseras på ett antal händelser och kan maximalt uppgå till 55
MSEK: (i) positiva resultat från en fas 2a-studie (som leder till start av fas 2b eller fas 3), (ii) försäljning
eller utlicensiering av ett eller flera TXP projekt, eller (iii) försäljning av hela TXP. Det verkliga värdet
beräknades initialt till 7 077 TSEK, se Not 25 - Villkorad tilläggsköpeskilling för mer information .
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .46
NOTER - KONCERNEN
Slutlig förvärvsanalys av förvärvet av TXP Pharma AG
Tabellen till nedan visar den slutliga förvärvsanalysen av förvärvet av TXP Pharma AG.
Tillgångar och skulder
Verkligt värde (TSEK)
Immateriella anläggningstillgångar
142 805
Materiella anläggningstillgångar
0
Kortfristiga fordringar exkl. likvida medel
98
Likvida medel
236
Långfristiga skulder
0
Uppskjutna skatteskulder
-16 908
Kortfristiga skulder
-229
Summa nettotillgångar förvärvade exklusive goodwill
126 002
Redovisad goodwill
70 954
Summa förvärvade nettotillgångar
196 956
Avgår
Stamaktier som emitteras
-189 879
Villkorad köpeskilling
-7 077
Erhållna likvida medel
236
Nettoutflöde/påverkan av likvida medel vid förvärv av verksamhet
236
Den redovisade övriga immateriella tillgången, 142 805 TSEK, utgörs av bolagets ledande kandidat,
TXP-11. Den goodwill som redovisas i förvärvet, 70 954 TSEK, är hänförlig till immateriella rättigheter
som inte kan kvalificeras som immateriella tillgångar, såsom TXP:s övriga läkemedelsprojekt och
patentportfölj. Redovisad goodwill förväntas inte vara avdragsgill.
De förvärvsrelaterade kostnaderna avseende värdering, skatte- och legala rådgivare m.m. uppgår till
10,9 MSEK, vilka kostnadsförts i koncernen, men aktiveras i moderbolaget .
NOT 16 - IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR OCH NEDSKRIVNINGSTEST
Förvärvad immateriell tillgång
Goodwill
Totalt
- Utvecklingsprojekt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans
-
-
-
Årets förvärv
142 805
70 954
213 759
Omräkningsdifferens
9 354
3 604
12 958
Utgående balans
152 159
74 558
226 717
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans
-
-
-
Årets nedskrivning
-
-74 558
-74 558
Omräkningsdifferens
-
-
-
Utgående balans
-
-74 558
-74 558
Utgående redovisat värde
152 159
0
152 159
1
1) Nedskrivningar ingår i raden för Övriga rörelsekostnader i rapporten Koncernens resultaträkning
De immateriella tillgångarna har tillkommit genom förvärv av TXP Pharma AB, se not 15. Det
redovisade värdet för Utvecklingsprojekt avser TXP Pharmas ledande kandidat, TXP-11. Tillgången
kommer att skrivas av från den tidpunkt då den är tillgänglig för användning. TXP Pharma bedöms
utgöra en kassagenererande enhet och då den innehåller ett betydande goodwillvärde har en
nedskrivningsprövning gjorts i enlighet med IAS 36.
Nedskrivningsprövningen för den kassagenererande enheten TXP Pharma baserades på en beräkning
av verkligt värde minus försäljningskostnader. Verkligt värdevärderingen ingår i nivå 3 och är baserade
på indata i en värderingsmodell.
Värderingen baseras på en sannolikhetsjusterad kassaflödesmodell. Nedskrivningsprövning av
immateriella tillgångar är en väsentlig uppskattning och bedömning då flera antaganden om framtida
förhållanden och uppskattningar av parametrar görs vid beräkning av kassagenererande enheters
återvinningsvärde. De mest kritiska antagandena bedöms vara antaganden om tidpunkten för
potentiell kommersialisering, kostnader för den kliniska utvecklingen, sannolikheten att nå marknaden,
marknadens storlek, försäljningsvolym och försäljningspris samt diskonteringsräntan.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .47
NOTER - KONCERNEN
NOT 18 - FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Finansiella tillgångar värderat till Koncernen Koncernen
upplupet anskaffningsvärde 2023-12-31 2022-12-31
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar
139
270
Övriga kortfristiga fordringar
-
1 560
Likvida medel
62 395
108 245
Summa
62 534
110 075
Finansiella skulder värderat till Koncernen Koncernen
upplupet anskaffningsvärde 2023-12-31 2022-12-31
Finansiella skulder
Leverantörsskulder
9 670
4 723
Upplupna kostnader
9 815
4 909
Summa
19 484
9 632
Finansiella tillgångar och skulder värderat till upplupet anskaffningsvärde
överensstämmer i väsentlighet med verkligt värde.
Finansiella skulder värderat till Koncernen Koncernen
verkligt värde via resultatet 2023-12-31 2022-12-31
Finansiella skulder
VIllkorad tilläggsköpeskilling
7 248
-
Summa
7 248
0
Finansiella skulder värderade till verkligt värde utgörs av skuld för villkorad
tilläggsköpeskilling hänförlig till TXP-förvärvet. Verkligt värde för den villkorade
köpeskillingen har beräknats baserat på förväntat utfall av händelser beskrivna i
avtalet, se not 15 Rörelseförvärv samt not 25 Tilläggsköpeskilling för mer information.
Verkligt värde har beräknats som det riskjusterade diskonterade nuvärdet av
betalningen. Mätningen är i enlighet med nivå 3 i värderingshierarkin, vilket innebär
att den är baserad på icke observerbara indata .
NOT 17 - FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernen Koncernen
2023 2022
Ingående anskaffningsvärden
270
274
Lämnad deposition
-
-
Återbetalade depositioner
-129
-29
Valutaförändring
-1
24
Utgående redovisat värde
139
270
Finansiella anläggningstillgångar utgörs av lämnad deposition för hyra på 93 TDKK .
Viktiga parametrar
Metod att skatta värden
Tidpunkt för potentiell Baserat på ledningens strategiska plan för de kliniska utvecklings programmen samt de
kommersialisering förväntade ledtiderna för de olika kliniska faserna.
Kostnader för den Baserat på ledningens uppskattade kostnader för utvecklingsprogrammet och benchmark
kliniska utvecklingen mot statistik på genomsnittliga utvecklingskostnader för studier inom det relevanta medicinska
området.
Sannolikhet att nå Baserat på externa informationskällor i form av data från studie av resultatet av ett stort antal
marknaden utvecklingsprogram.
Marknadens storlek
Baserat på externa informationskällor såsom studier med uppskattningar av framtida
förekomst av organsvikt på relevanta marknader samt hur stor del av dessa som är i ett stadie
som förväntas vara behandlingsbart med bolagets läkemedel.
Försäljningsvolym
Uppskattning av potentiell framtida marknadsandel baserat på bland annat analys av
konkurrerande projekt och vilket nummer i ordningen till marknaden, bolagets läkemedel
bedöms kunna vara. Externa informations källor såsom analys av marknadsandel vid olika
tidpunkter efter första läkemedlet på marknaden och läkemedlets terapeutiska fördel.
Försäljningspris
Baserat bland annat på analys av motsvarande nuvarande priser för jämförbara behandlingar.
Diskonteringsränta
Diskonteringsfaktorn på 15% har bestämts genom att ta hänsyn till den riskfria räntan och risken
förknippad med den specifika tillgången .
Det beräknade återvinningsvärdet enligt nedskrivningsprövningen understeg det redovisade värdet och nedskrivnings-
prövningen resulterade i en nedskrivning av goodwill på 74 558 TSEK. I nedskrivningsprövningen har hänsyn tagits till
den uppdaterade strategiska plan som fastställts av styrelsen och värdet på TXP har påverkats negativt av förseningar
i utvecklingen av såväl den längst framskridna peptidagonisten, TXP-11 som övriga projekt i TXP-portföljen. Det är
även viktigt att i samband med detta även framhålla att det goodwillvärde som skrivs ner till stor del uppstod som
en redovisningsmässig konsekvens av att börskursen för SynAct Pharma-aktien steg med 40% från tidpunkten för
undertecknandet av förvärvsavtalet till tidpunkten för tillträdet av aktierna i TXP Pharma.
Efter nedskrivningen är återvinningsvärdet för TXP Pharma lika med det redovisade värdet. Detta medför att en
negativ förändring i något av de viktiga antaganden som ligger till grund för värderingen till verkligt värde minus
försäljningskostnader skulle innebära ytterligare nedskrivning .
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .48
NOTER - KONCERNEN
NOT 19 - FINANSIELLA RISKER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika slags finansiella risker; kreditrisk, marknadsrisker
(valutarisk, ränterisk och annan prisrisk) och likviditetsrisk. Koncernens övergripande riskhantering
fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera
potentiella ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat.
Koncernens finansiella transaktioner och risker hanteras centralt av moderbolaget genom koncernens
CFO och CEO. Den övergripande målsättningen för finansiella risker är att tillhandahålla kostnadseffektiv
finansiering och likvidhantering samt säkerställa att alla betalningsåtaganden hanteras i rätt tid.
Styrelsen upprättar skriftliga principer såväl för den övergripande riskhanteringen som för specifika
områden såsom kreditrisker, valutarisker, ränterisker, refinansieringsrisker, likviditetsrisker samt
användning av derivatinstrument och placering av överlikviditet.
Kreditrisk
Kreditrisk är risken att koncernens motpart i ett finansiellt instrument inte kan fullgöra sin skyldighet och
därigenom förorsaka koncernen en finansiell förlust. Koncernens exponering för kreditrisk är begränsad
till kreditrisken i banktillgodohavanden i banker med kreditrating AA.
Marknadsrisker
Marknadsrisk är att risken för att verkligt värde på eller framtida kassaflöden från ett finansiellt
instrument varierar på grund av förändringar i marknadspriser. Den marknadsrisk som påverkar
koncernen utgörs av valutarisk. I dagsläget har koncernen inte några lån eller innehav som exponerar
koncernen för ränterisk eller annan prisrisk.
Valutarisk
Valutarisk är risken för att verkligt värde eller framtida kassaflöden från ett finansiellt instrument varierar
på grund av förändring i utländska valutakurser. Den främsta exponeringen härrör från koncernens
inköp i utländska valutor. Denna exponering benämns transaktionsexponering. Valutarisker återfinns
också i omräkningen av utländska verksamheters tillgångar och skulder till moderbolagets funktionella
valuta så kallad omräkningsexponering.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponeringen från kontrakterade betalningsflöden i utländsk valuta är begränsad i
koncernen. Se tabellen nedan för exponering i respektive valuta.
Valutaexponering 2023 (%)
Rörelseintäkter
Rörelsekostnader
EUR
-
42%
DKK
-
20%
SEK
-
13%
Övriga valutor
-
6%
Valutaexponering 2022 (%)
Rörelseintäkter
Rörelsekostnader
EUR
-
33%
DKK
-
30%
SEK
-
26%
Övriga valutor
-
11%
Som framgår av tabellen ovan består koncernens huvudsakliga transaktionsexponering av EUR och
DKK. En 10% starkare EUR gentemot SEK skulle ha en negativ påverkan på resultatet efter skatt och eget
kapital med cirka -6 221 TSEK (-4 909 TSEK). En 10% starkare DKK gentemot SEK skulle ha en negativ
påverkan på resultatet efter skatt och eget kapital med cirka -2 979 TSEK (-4 449 TSEK).
Omräkningsexponering
Koncernen har en omräkningsexponering som uppstår vid omräkningen av utländska dotterbolags
resultat och nettotillgångar till SEK. Omräkningsexponeringen på balansdagen i DKK uppgår till
23 204 TSEK (50 783 TSEK). 10% starkare SEK gentemot DKK skulle ha en negativ påverkan på eget kapital
med cirka 2 320 TSEK ( 5 087 TSEK). Omräkningsexponeringen på balansdagen i CHF uppgår till
30 155 TSEK (0 TSEK). 10% starkare SEK gentemot CHF skulle ha en negativ påverkan på eget kapital med
cirka -3 015 TSEK (0 TSEK).
Koncernen har även en omräkningsexponering som uppstår vid omräkningen av utländska
leverantörsskulder till SEK. Denna exponeringen uppgår per balansdagen till 814 TSEK (1 490 TSEK) i DKK
samt 8 211 TSEK (2 441 TSEK) i EUR. En 10% starkare DKK gentemot SEK skulle ha en negativ påverkan på
resultatet efter skatt och eget kapital med cirka -81 TSEK (-149 TSEK). En 10% starkare EUR gentemot SEK
skulle ha en negativ påverkan på resultatet efter skatt och eget kapital med cirka -821 TSEK (-244 TSEK).
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .49
NOTER - KONCERNEN
Refinansieringsrisk
Med refinansieringsrisk avses risken att likvida medel inte finns tillgängliga och att finansiering bara
delvis eller inte alls kan erhållas alternativt till förhöjd kostnad. Koncernen finansieras idag med
nyemissioner dvs. ägarfinansering och är därmed inte utsatt för risker relaterade till extern låne
finansiering. De främsta riskerna avser därför risken att inte erhålla ytterligare tillskott och investeringar
från ägare.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken för att koncernen får svårigheter att fullgöra sina förpliktelser som samman-
hänger med finansiella skulder. Styrelsen hanterar likviditetsrisker genom att kontinuerligt följa upp
kassaflödet för att reducera likviditetsrisken och säkerställa betalningsförmågan. Med tanke på att
bolaget för närvarande inte har en egen intjäningsförmåga bedriver styrelsen ett långsiktigt arbete
med ägare och oberoende investerare för att säkerställa att likviditet finns tillgängligt för Bolaget när
behov uppstår.
Koncernens kontraktsenliga och odiskonterade räntebetalningar och återbetalningar av finansiella
skulder framgår av tabellen nedan. Belopp i utländsk valuta har omräknats till SEK med balansdagens
kurs. Skulder har inkluderats i den period när återbetalning tidigast kan krävas.
2023-12-31
Löptidsanalys
<6 mån
6-12 mån
>12 mån
Leverantörsskulder
9 670
-
-
Upplupna kostnader
8 024
1 791
-
2022-12-31
Löptidsanalys
<6 mån
6-12 mån
>12 mån
Leverantörsskulder
4 723
Upplupna kostnader
2 185
2 724
Hantering av kapital
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin
verksamhet, så att den kan generera avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter och
hålla kostnaderna för kapitalet nere. Bolagets avkastningsförmåga är avhängigt kvaliteten och värdet
av genererade forskningsresultat, vilket utvärderas löpande av bolagsledning och styrelse.
NOT 20 - ÖVRIGA KORTFRISTIGA FORDRINGAR
Koncernen Koncernen
2023-12-31 2022-12-31
Momsfordringar
4 199
4 903
Övriga fordringar
21
1 560
Summa
4 220
6 464
NOT 21 - FÖRUTBETALDA KOSTNADER
Koncernen Koncernen
2023-12-31 2022-12-31
Förutbetalda kostnader forskning och utveckling
-
17 069
Övriga förutbetalda kostnader
258
224
Summa
258
17 293
Förutbetalda kostnader för forskning och utveckling avser initiala betalningar till den CRO som hade
huvudansvaret för de två studierna RESOLVE och EXPAND. Betalningarna har kostnadsförts under året.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .50
NOTER - KONCERNEN
NOT 22 - LIKVIDA MEDEL OCH KASSAFLÖDE
Koncernen Koncernen
2023-12-31 2022-12-31
Kassamedel
Disponibla tillgodohavanden
62 395
108 245
Summa
62 395
108 245
Likvida medel avser banktillgodohavanden och är i huvudsak i SEK.
Koncernen Koncernen
2023-12-31 2022-12-31
Ej likvidpåverkande poster i koncernens kassaflödesanalys:
Avskrivningar
75 336
1 018
Optionsprogram
7 881
-
Avsättningar
1 573
-
Realisationsresultat
-41
-14
Ej realiserade valutakursdifferenser
817
-292
Summa
85 566
712
Avstämning av skulder från finansieringsverksamheten
2023-01-01
Kassaflöde
Ej kassaflödespåverkande poster
2023-12-31
Leasingskulder
2 065
-729
-698
637
Summa
2 065
-729
-698
637
Avstämning av skulder från finansieringsverksamheten
2022-01-01
Kassaflöde
Ej kassaflödespåverkande poster
2022-12-31
Leasingskulder
3 089
-981
-44
2 065
Summa
3 089
-981
-44
2 065
NOT 23 - KONCERNFÖRETAG
Andel Andel
Bolag
Huvudsaklig aktivitet
Land
2023 2022
SynAct Pharma AB
Forskning, utveckling och
Sverige
Moderbolag
kommersialisering av läkemedel
SynAct Pharma ApS
Forskning och utveckling av läkemedel
Danmark
100%
100%
TXP Pharma AG
Forskning och utveckling av läkemedel
Schweiz
100%
0%
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .51
NOTER - KONCERNEN
NOT 24 - EGET KAPITAL
Aktiekapital och övriga tillskjutet kapital
Antal aktier
Aktiekapital
Övrigt tillskjutet kapital
Per den 31 december 2021
26 006 295
3 251
193 602
Företrädesemission beslutad mar 2022
2 364 208
296
125 124
Riktad emission beslutad dec 2022
1 277 954
160
76 114
Per den 31 december 2022
29 648 457
3 706
394 839
Apportemission beslutad jan 2023
2 172 523
272
189 607
Riktad emission beslutad okt 2023
3 750 000
469
54 244
Personaloptionsprogram
-
-
7 881
Per den 31 december 2023
35 570 980
4 446
646 572
Aktiekapital
Samtliga aktier är fullt betalda och inga aktier är reserverade för överlåtelse. Samtliga aktier är
stamaktier, ger lika rätt till kapital och medför en röst. Kvotvärdet uppgår till 0,125 kr. Inga aktier innehas
av bolaget själv eller dess dotterbolag.
Övrigt tillskjutet kapital
Övrigt tillskjutet kapital utgörs av kapital tillskjutet av bolagets ägare, överkurs vid aktieteckning samt
annan finansiering som redovisas som eget kapital.
Omräkningsreserv
Reserver avser i sin helhet omräkningsreserver. Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser
som uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter.
Omräkningsreserv
2023-12-31
2022-12-31
Ingående redovisat värde
2 765
-399
Årets förändring
13 003
3 164
Utgående redovisat värde
15 768
2 765
NOT 26 - AVSÄTTNINGAR
Koncernen Koncernen
2023-12-31 2022-12-31
Avsättning avgångsvederlag
1 570
-
Avsättning sociala avgifter för aktierelaterade ersättningar
3
-
Summa
1 573
-
Avtal om avgångsvederlag till före detta VD rapporteras som övrig avsättning med belopp 1 569 TSEK.
Avsättningen för sociala avgifter baseras på optionernas verkliga värde vid rapporttillfället.
NOT 25 - VILLKORAD TILLÄGGSKÖPESKILLING
Koncernen Koncernen
2023-12-31 2022-12-31
Belopp vid årets ingång
-
-
Tillkommande vid rörelseförvärv
7 077
-
Ändring verkligt värde
708
-
Omvärderingseffekt
-537
-
Utgående redovisat värde
7 248
-
I samband med förvärvet av TXP Pharma AG har bolaget åtagit sig att erlägga ett potentiellt framtida
värde som baseras på ett antal händelser, se not 15 - Förvärv för mer information.
Villkorad tilläggsköpeskilling klassificeras som finansiell skuld vilken omvärderas till verkligt värde varje
rapportperiod. Eventuella omvärderingsvinster och -förluster redovisas i koncernens resultaträkning.
Verkligt värde av den förväntade regleringen av tilläggsköpeskillingen har beräknats som det
riskjusterade diskonterade nuvärdet av betalningen. Den beräknade förväntade regleringen kommer
att variera över tid beroende bland annat på sannolikheten för att någon av händelserna inträffar,
tid till händelsen och utveckling av diskonteringsräntan. Beräkningen per 2023-12-31 är baserad på en
diskonteringsränta på 10 %. Mätningen är i enlighet med nivå 3 i värderingshierarkin, vilket innebär att
den är baserad på icke observerbara indata .
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .52
NOTER - KONCERNEN
NOT 27 - ÖVRIGA KORTFRISTIGA SKULDER
Koncernen Koncernen
2023-12-31 2022-12-31
Momsskulder
3 689
3 689
Övriga kortfristiga skulder
1 186
691
Summa
4 876
4 381
1
1) SynAct Pharma har tidigare nekats avdrag för ingående moms avseende åren 2018 och tidigare. Bolaget har bestridit
detta varför man överklagat till Förvaltningsrätten i Malmö. Under processen i förvaltningsrätten gick Bolaget med på
att inbetala en del av tvistebeloppet, ungefär 2 MSEK, och bokförde resterande belopp som en skuld i balansräkningen,
ungefär 1,6 MSEK.
I december 2021 meddelade Förvaltningsrätten dom i Bolagets favör i målet, varvid avdrag medgavs. Skatteverket
överklagade Förvaltningsrättens dom till Kammarrätten som den 6 september 2022 avslog överklagandet.
Den 3 november 2022 överklagade Skatteverket Kammarrättens dom och ansökte om prövnings tillstånd i Högsta
förvaltningsdomstolen (HFD). Den 18 april 2023 meddelade HFD prövningstillstånd till Skatteverket, vilket innebär att målet
kommer prövas av domstolen.
Bolaget har fortsatt reservera för det fulla beloppet av moms och skattetillägg om 3 689 (3 689) TSEK som en övrig
kortfristig skuld i den finansiella rapporteringen i väntan på en lagakraftvunnen dom.
NOT 28 - UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncernen Koncernen
2023-12-31 2022-12-31
Upplupna löner och arvoden
1 791
2 724
Upplupna kostnader för forskning och utveckling
5 839
636
Övriga upplupna kostnader
2 184
1 549
Summa
9 815
4 909
Ändringen för upplupna kostnader för forskning och utveckling sedan jämförelseperioden beror på
högre reserveringar för kostnader för slutfasen av studierna EXPAND och RESOLVE.
NOT 29 - TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
För information om ersättningar till ledande befattningshavare se not 9 - Anställda och
personalkostnader.
Styrelsen beslutade den 7 oktober 2022 att godkänna och ingå ett avtal med UST Leadership AB
(Torbjørn Bjerke, dåvarande styrelseordförande) för ett definierat konsultuppdrag. Detta avtal
avslutades i samband med Bjerkes utnämning till VD.
Bolaget har ingått avtal med Boesen Biotech ApS angående överföring av immateriella rättigheter.
Avtalet har inte inneburit några finansiella transaktioner i rapporterade perioder. Se not 30, Ställda
säkerheter, eventualförpliktelser och övriga åtaganden för mer information.
Den 12 december 2022 ingick SynAct Pharma AB ett villkorat förvärvsavtal med ägarna till TXP Pharma
AG. Bland säljarna finns, direkt och indirekt, Torbjørn Bjerke, styrelseordförande för SynAct, Jeppe
Øvlesen, VD för SynAct, Thomas Jonassen, styrelseledamot och CSO för SynAct, Thomas Boesen, COO
för SynAct och Jim Knight, CBO för SynAct. Därför har transaktionen och avtalet definierats som en
närståendetransaktion. Se not 15 för mer information om transaktionen.
Därutöver finns inga ytterligare avtal eller transaktioner med närstående parter, utöver vad som
redovisas i not 9.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .53
NOTER - KONCERNEN
NOT 30 - STÄLLDA SÄKERHETER, EVENTUALFÖRPLIKTELSER OCH ÖVRIGA
ÅTAGANDEN
Ställda säkerheter
I koncernen uppgår ställda säkerheter till 139 TSEK (270 TSEK), vilket utgörs av depositioner.
Eventualförpliktelser
I mars 2021 förvärvade dotterbolaget SynAct Pharma ApS rättigheterna avseende ett antal innovativa
kemiska molekyler från Boesen Biotech ApS, ett bolag som kontrolleras av COO Thomas Boesen.
Överlåtelsen skedde vederlagsfritt men Boesen Biotech ApS är enligt avtalet berättigad att i framtiden
erhålla milstolpebetalningar respektive royalties relaterat till eventuella framsteg i Bolagets utveckling
och kommersialisering av produkter som baseras på dessa rättigheter. Vid uppnådda definierade
milstolpar kan Boesen Biotech ApS komma att erhålla upp till maximalt 4,5 MDKK i betalning. Vid en
eventuell framtida kommersialisering av produkt där dessa IP-rättigheter används har Boesen Biotech
ApS rätt till royalties uppgående till 3% av nettoomsättningen under 10 år från lansering och med ett
maximalt belopp om 500 MDKK. Då de ersättningar som kan komma att utbetalas till Boesen Biotech
inte anses vara säkra eller sannolika åtaganden för SynAct redovisas de inte som en skuld (upplupen
eller avsättning). Utifrån nuvarande planer kan en första milstolpebetalning som tidigast komma att
belasta resultat och balansräkning under 2024 och få kassaflödeseffekt tidigast 2025.
Övriga åtaganden
I koncernen finns det inga övriga åtaganden.
NOT 31 - HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
7 februari 2024 – Kallelse till extra bolagsstämma i SynAct Pharma AB
Bakgrund
TJ Biotech Invest ApS, Goodwind Holding GmbH, Thomas Ringberg och några andra aktieägare
i bolaget där ingen enskild aktieägare innehar mer än 0,38 procent (tillsammans de ”Större
Aktieägarna”) har begärt att styrelsen, i enlighet med 7 kap 13 § aktiebolagslagen (2005:551), kallar till
extra bolagsstämma för att besluta om förslag till val av ny styrelse enligt nedan.
Bolagets styrelse består för närvarande av sex ordinarie styrelseledamöter utan suppleanter. De Större
Aktieägarna föreslår att stämman beslutar att styrelsen ska bestå av fyra ordinarie styrelseledamöter
utan suppleanter. De Större Aktieägarna föreslår vidare att stämman beslutar om val av Anders
Kronborg, Sten Scheibye, Sten Sørensen och Jeppe Øvlesen som styrelseledamöter för tiden intill
slutet av årsstämman 2024, samt att Kerstin Hasselgren, Uli Hacksell, Terje Kalland, Thomas Jonassen,
Marina Bozilenko och Thomas von Koch entledigas som styrelseledamöter. Slutligen föreslås att Anders
Kronborg väljs till styrelseordförande.
27 februari 2024 – Bolaget meddelar att Marina Bozilenko har meddelat styrelsen att hon avgår som
styrelseledamot på grund av personliga skäl.
10 mars 2024 - Bolaget meddelar utfall av den oberoende granskningen av den kliniska 4 veckors-
studien RESOLVE fas 2a i reumatoid artrit.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .54
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
(TSEK) Not 2023-01-01
-2023-12-31
2022-01-01
-2022-12-31
Nettoomsättning 20 8 262 5 144
Bruttoresultat 8 262 5 144
Administrationskostnader 2,3,4,20 -31 277 -25 726
Övriga rörelsekostnader -3 -90
Rörelseresultat -23 018 -20 671
Resultat från andelar i koncernföretag 5 -126 313 -109 220
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 6 511 47
Räntekostnader och liknande resultatposter 7 -708 -1 125
Resultat från finansiella poster -126 510 -110 299
Resultat efter finansiella poster -149 529 -130 970
Skatt på årets resultat 8
Årets resultat -149 529 -130 970
(TSEK) Not 2023-01-01
-2023-12-31
2022-01-01
-2022-12-31
Årets resultat -149 529 -130 970
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat -149 529 -130 970
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .55
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
TILLGÅNGAR
Not 2023-12-31 2022-12-31
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 9 181 207 24 419
Summa 181 207 24 419
Summa anläggningstillgångar 181 207 24 419
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 20 4 696
Övriga kortfristiga fordringar 12 518 2 231
Förutbetalda kostnader 13 215 4 325
Summa 5 428 6 557
Kassa och bank 10,14 44 133 88 250
Summa omsättningstillgångar 49 561 94 806
SUMMA TILLGÅNGAR 230 768 119 225
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL 15
Bundet eget kapital
Aktiekapital 4 446 3 706
Summa bundet eget kapital 4 446 3 706
Fritt eget kapital
Överkursfond 623 357 371 624
Balanserat resultat -264 203 -133 233
Årets resultat -149 529 -130 970
Summa fritt eget kapital 209 625 107 421
Summa eget kapital 214 072 111 127
LÅNGFRISTIGA SKULDER
Villkorad tilläggsköpeskilling 7 248 -
Övriga avsättningar 1 573 -
Summa långfristiga skulder 16 8 821 -
KORTFRISTIGA SKULDER
Leverantörsskulder 10,11 565 1 072
Övriga kortfristiga skulder 17 4 506 4 044
Upplupna kostnader 10,11,18 2 804 2 981
Summa kortfristiga skulder 7 876 8 098
Summa skulder 16 696 8 098
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 230 768 119 225
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .56
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL
NOT BUNDET EGET KAPITAL FRITT EGET KAPITAL
Aktie kapital Överkursfond Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Ingående eget kapital 2022-01-01 3 251 170 387 -72 267 -60 966 40 404
Omföring resultat föregående år -60 966 60 966 -
Årets resultat -130 970 -130 970
Årets övrigt totalresultat - - - - -
Årets totalresultat - - - -130 970 -130 970
Transaktioner med ägare:
Företrädesemission 296 148 650 - 148 945
Riktad emission 160 79 840 - 80 000
Emissionskostnader -27 252 - -27 252
Summa transaktioner med ägare 455 201 238 - - 201 693
Utgående eget kapital 2022-12-31 15 3 706 371 624 -133 233 -130 970 111 127
NOT BUNDET EGET KAPITAL FRITT EGET KAPITAL
Aktie kapital Överkursfond Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Ingående eget kapital 2023-01-01 3 706 371 624 -133 233 -130 970 111 127
Omföring resultat föregående år -130 970 130 970 -
Årets resultat -149 529 -149 529
Årets övrigt totalresultat - - - - -
Årets totalresultat - - -130 970 -149 529 -280 499
Transaktioner med ägare:
Apportemission 272 189 607 - 189 879
Personaloptionsprogram - 7 881 - 7 881
Riktad emission 469 58 991 - 59 459
Emissionsutgifter -4 746 - -4 746
Summa transaktioner med ägare 740 251 732 - 252 473
Utgående eget kapital 2023-12-31 15 4 446 623 357 -264 203 -149 529 214 072
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .57
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
(TSEK) Not 2023-01-01
2023-12-31
2022-01-01
2022-12-31
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -23 018 -20 671
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 6 139 -1 298
Erhållen ränta 4 47
Erlagd ränta -0 173
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -16 875 -21 749
Förändringar i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar 1 128 -5 490
Förändring av leverantörsskulder -507 -65
Förändring av rörelseskulder 285 3 233
Kassaflöde från den löpande verksamheten -15 969 -24 072
Investeringsverksamheten
Lämnade tillskott och lån till dotterbolag -71 992 -109 220
Förvärv av dotterföretag -10 870
Kassaflöde från investeringsverksamheten -82 861 -190 220
Finansieringsverksamheten
Nyemissioner 59 459 228 945
Emissionskostnader -4 746 -27 252
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 54 713 201 693
Årets kassaflöde -44 117 68 401
Likvida medel vid årets början 88 250 19 849
Kursdifferens i likvida medel - -
Likvida medel vid årets slut 14 44 133 88 250
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .58
NOTER - MODERBOLAGET
NOT 1 - REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt
årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation RFR 2 ”Redovisning för juridisk
person”.
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets
redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna
redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets
finansiella rapporter, om inte annat anges.
Dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt
anskaffningsvärdemetoden. Innebärande att de redovisas till
anskaffningsvärde minskat med eventuella nedskrivningar.
Transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för innehav
i dotterbolag.
Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten av
att köpeskillingen kommer att utgå. Eventuella förändringar
av avsättningen läggs på/reducerar anskaffningsvärdet. I
koncernredovisningen redovisas villkorade köpeskillingar till verkligt
värde med förändringar över resultatet.
Finansiella tillgångar och skulder
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning,
tillämpas inte reglerna om finansiella instrument enligt IFRS
9 i moderbolaget som juridisk person, utan moderbolaget
tillämpar i enlighet med ÅRL anskaffningsvärdemetoden, i
moderbolaget värderas därmed finansiella anläggningstillgångar
till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning och finansiella
omsättningstillgångar enligt lägsta värdets princip.
Finansiella risker
Finansiella risker för moderbolaget överensstämmer i all
väsentlighet med vad som anges för koncernen, se koncernens not
19 – Finansiella risker.
NOT 2 - ARVODE TILL REVISORER
Moderbolaget
2023
Moderbolaget
2022
KPMG
Revisionsuppdraget 370 290
Annan revisionsverksamhet 165 70
Skatterådgivning
Övriga tjänster
Summa 535 360
Mazars AB
Revisionsuppdraget 86
Annan revisionsverksamhet 200
Skatterådgivning 83
Övriga tjänster
Summa 0 369
Summa 535 729
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av årsredovisning
och bokföringen samt styrelsens och VDs förvaltning samt revision
utförd i enlighet med överenskommelse eller avtal. Detta inkluderar
övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor
att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av
iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana
övriga arbetsuppgifter.
Annan revisionsverksamhet avses de tjänster enligt särskild
överenskommelse rörande finansiella rapporter.
Med övriga tjänster avses rådgivning avseende redovisningsfrågor
samt rådgivning kring processer och intern kontroll.
Leasing
Moderbolaget tillämpar det undantag som finns i RFR 2 för juridiska
personer och redovisar samtliga leasingavtal som kostnad linjärt
över leasingperioden.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Koncernen redovisar inga egenutvecklade immateriella tillgångar
eftersom kriterierna enligt IAS 38 inte är uppfyllda. För att kunna
bedriva utvecklingsverksamheten vidare i Danmark ger det
svenska moderbolaget kapitaltillskott löpande till dotterbolaget
som bedriver utvecklingsverksamheten. Under normala
omständigheter skulle moderbolaget aktivera tillskottet som aktier
i dotterbolag men eftersom ingen del av dessa medel aktiveras i
balansräkningen kostnadsför moderbolaget tillskottet och denna
kostnad redovisas som en finansiell kostnad i resultaträkningen.
Ingående redovisat värde förblir oförändrat då bolagets
bedömning är att inget nedskrivningsbehov föreligger.
Aktierelaterade ersättningar
I moderbolaget har IFRS 2-kostnader för anställda i
dotterbolag redovisats mot andelar i dotterbolag och inte
som personalkostnader i resultaträkningen. Dessa andelar har
sedan skrivits ner och redovisas som resultat från andelar i
koncernföretag.
Uppställningsform för resultat- och balansräkning
Resultat- och balansräkning följer ÅRL:s uppställningsform.
Ingen av de ändringar som publicerats i RFR 2, bedöms ha någon
väsentlig effekt på moderbolagets finansiella rapporter.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .59
NOTER - MODERFÖRETAGET
NOT 6 - ÖVRIGA RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
Moderbolaget
2023
Moderbolaget
2022
Ränteintäkter från koncernföretag 81 -
Övriga ränteintäkter 4 47
Kursdifferenser 426 -
Summa 511 47
Kursdifferenser avser utlåning från moderbolaget till dotterbolagen under året. Samtliga finansiella
intäkter är hänförliga till finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
NOT 3 - LEASINGAVTAL
Årets leasingkostnader för leasingavtal uppgår till 60 TSEK (66 TSEK). Framtida betalnings åtaganden per
31 december för leasingavtal fördelar sig enligt följande:
Framtida minimileaseavgifter
Moderbolaget
2023
Moderbolaget
2022
Inom 1 år 134 129
Mellan 1-5 år 93 226
Mer än 5 år - -
Summa 226 355
NOT 4 - ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
För löner och ersättningar till anställda och ledande befattningshavare samt information om antal
anställda, se not 9 - Anställda och personalkostnader för koncernen.
NOT 5 - RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Moderbolaget
2023
Moderbolaget
2022
Nedskrivningar av andelar i koncernföretag -126 313 -109 220
Summa -126 313 -109 220
Nedskrivning av lämnade aktieägartillskott till dotterbolag som avser att täcka Synact Pharma ApS
kostnader för forskning enligt redovisningsprincipen för aktieägartillskott är 71 992 TSEK (109 220 TSEK).
Nedskrivning avseende TXP Pharma AG har gjorts med 50 500 TSEK. Aktierelaterade ersättningar har
redovisats som andelar i koncernföretag enligt IFRS 2 och har sedan skrivits ner med 3 821 TSEK (0).
NOT 7 - RÄNTEKOSTNADER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
Moderbolaget
2023
Moderbolaget
2022
Räntekostnader -708 -1
Kursdifferenser - -1 123
Summa -708 -1 125
Samtliga finansiella kostnader är hänförliga till finansiella skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .60
NOTER - MODERFÖRETAGET
NOT 8 - SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
Moderbolaget
2023
Moderbolaget
2022
Aktuell skatt
Redovisad skatt
Avstämning av effektiv skattesats
Resultat före skatt -149 529 -130 970
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget 20,6% (20,6%) 30 803 26 980
Skatteeffekt av:
- avdragsgilla kostnader redovisade i eget kapital 978 5 614
- ej avdragsgilla kostnader -26 028 -22 500
- ej avdragsgilla intäkter 1 10
- ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering
av uppskjuten skatt
-5 753 -10 103
Redovisad skatt
Effektiv skattesats 0% 0%
Moderbolaget har skattemässiga avdrag för emissionskostnader om totalt 4 746 TSEK (27 252 TSEK)
som redovisas direkt i eget kapital. Någon uppskjuten skatt har inte redovisats för dessa.
Det finns skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna skattefordringar inte har redovisats
i balansräkningen uppgående till 128 517 TSEK (100 588 TSEK) och de har ingen tidsbegränsning.
Uppskjutna skattefordringar har inte redovisats för dessa poster, då det inte är sannolikt att bolaget
kommer att utnyttja dem för avräkning mot framtida beskattningsbara vinster.
NOT 9 - ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Moderbolaget
2023-12-31
Moderbolaget
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden 249 798 140 578
Årets anskaffningar 211 647 -
Aktieägartillskott 71 992 109 220
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 533 436 249 798
Ingående nedskrivningar -225 379 -116 159
Årets nedskrivningar -126 313 -109 220
Omvärdering tilläggsköpeskilling -537 -
Utgående ackumulerade nedskrivningar -352 229 -225 379
Utgående redovisat värde 181 207 24 419
Bolag / organisationsnummer / säte
SynAct Pharma ApS, 344 599 75, Holte i Danmark
Moderbolaget
2023-12-31
Moderbolaget
2022-12-31
Kapitalandel 100% 100%
Rösträttsandel 100% 100%
Antal andelar 1 000 000 1 000 000
Redovisat värde 24 419 24 419
Bolag / organisationsnummer / säte
TXP Pharma AG, 271.053.235, Baar i Schweiz
Moderbolaget
2023-12-31
Moderbolaget
2022-12-31
Kapitalandel 100% 0%
Rösträttsandel 100% 0%
Antal andelar 11 220 000 -
Redovisat värde 156 788 -
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .61
NOTER - MODERFÖRETAGET
NOT 11 - FINANSIELLA RISKER
Moderbolaget utsätts genom sin verksamhet för olika slags finansiella risker; kreditrisk, marknadsrisker
(valutarisk, ränterisk och annan prisrisk) och likviditetsrisk. För översikt av finansiella risker hänvisas
till koncernens not 19 - Finansiella risker då moderbolagets finansiella risker i all väsentlighet
överensstämmer med koncernens.
2023-12-31
Löptidsanalys <6 mån 6-12 mån >12 mån
Leverantörsskulder 565 - -
Upplupna kostnader 1 401 1 403 -
2022-12-31
Löptidsanalys <6 mån 6-12 mån >12 mån
Leverantörsskulder 1 072 - -
Upplupna kostnader 1 400 1 582 -
NOT 10 - FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Finansiella tillgångar värderat till upplupet anskaffningsvärde
Moderbolaget
2023-12-31
Moderbolaget
2022-12-31
Övriga kortfristiga fordringar - 1 560
Likvida medel 44 133 88 250
Summa 44 133 89 810
Finansiella skulder värderat till upplupet anskaffningsvärde
Moderbolaget
2023-12-31
Moderbolaget
2022-12-31
Leverantörsskulder 565 1 072
Upplupna kostnader 2 804 2 981
Summa 3 369 4 053
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .62
NOTER - MODERFÖRETAGET
NOT 12 - ÖVRIGA KORTFRISTIGA FORDRINGAR
Moderbolaget
2023-12-31
Moderbolaget
2022-12-31
Momsfordringar 497 671
Övriga fordringar 21 1 560
Summa 518 2 231
NOT 13 - FÖRUTBETALDA KOSTNADER
Moderbolaget
2023-12-31
Moderbolaget
2022-12-31
Förutbetalda förvärvskostnader - 4 056
Förutbetalda hyreskostnader 33 32
Övriga förutbetalda kostnader 182 237
Summa 215 4 325
Förutbetalda förvärvskostnader avser förvärvet av TXP Pharma AG som aktiverats mot förvärvet som
slutfördes den 12 januari 2023.
NOT 14 - KASSA OCH BANK
Moderbolaget
2023-12-31
Moderbolaget
2022-12-31
Disponibla tillgodohavanden 44 133 88 250
Summa 44 133 88 250
NOT 16 - LÅNGFRISTIGA SKULDER
Moderbolaget
2023-12-31
Moderbolaget
2022-12-31
Villkorad tilläggsköpeskilling 7 248 -
Övriga avsättningar 1 573 -
Summa 8 821 -
Villkorad tilläggsköpeskilling avser förvärvet av TXP Pharma AG, se koncernens not 15 - Rörelseförvärv.
Övriga avsättningar, se koncernens not 26 - Avsättningar
NOT 15 - EGET KAPITAL
Per den 31 december 2023
Aktiekapitalet består av 35 570 980 (29 648 457) st aktier med ett kvotvärde om 0,125kr (0,125 kr). Alla
aktier har lika rätt till bolagets vinst. Se även upplysningar i koncernens not 24 - Eget kapital.
Överkursfonden avser kapital från nyemissioner som har emitterats till en kurs som överstiger
kvotvärdet samt med avdrag för nyemissionskostnader.
Förslag till resultatdisposition 2023-12-31
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (TSEK),
Överkursfond 623 357
Balanserat resultat -264 203
Årets resultat -149 529
Fritt eget kapital i moderbolaget 209 625
Styrelsen föreslår att överkursfonden, balanserat resultat och årets resultat balanseras i ny räkning.
Förslaget kommer att läggas fram för årsstämman den 23 maj 2024.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .63
NOTER - MODERFÖRETAGET
NOT 18 - UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Moderbolaget
2023-12-31
Moderbolaget
2022-12-31
Upplupna löner och styrelsearvoden 1 403 1 582
Övriga upplupna kostnader 1 401 1 400
Summa 2 804 2 981
NOT 19 - STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
För upplysning om ställda säkerheter och eventualförpliktelser i moderbolaget hänvisas till koncernens
not 30 - Ställda säkerheter, eventualförpliktelser och övriga åtaganden. I moderbolaget finns inga
ställda säkerheter.
NOT 20 - TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Försäljning
av varor/
tjänster
Inköp av
varor/
tjänster Övrigt
Fordran på
balansdagen
Skuld på
balansdagen
Synact Pharma ApS
2023 7 926 4 846
2022 5 144 3 615
TXP Pharma AG
2023 335 - - 4 696 -
2022
För information om ersättningar till ledande befattningshavare se koncernens not 9 - Anställda och
personalkostnader. För information om avtal eller transaktioner med närstående parter, se koncernens
not 29 - Transaktioner med närstående.
NOT 17 - ÖVRIGA KORTFRISTIGA SKULDER
Moderbolaget
2023-12-31
Moderbolaget
2022-12-31
Momsskulder 3 689 3 689
Övriga kortfristiga skulder 817 355
Summa 4 506 4 044
Momsskulder, se koncernens not 27 - Övriga kortfristiga skulder.
NOT 21 - HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
För upplysning om händelser efter balansdagen i moderbolaget hänvisas till koncernens not 31.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .64
ALTERNATIVA NYCKELTAL
SynAct Pharma använder alternativa nyckeltal för att öka förståelsen av den information som ges i
finansiella rapporter, både för externa analys, jämförelse och intern utvärdering.
Alternativa nyckeltal är inte definierade i finansiella rapporter som följer IFRS. Följande nyckeltal
används.
SOLIDITET
Soliditet är ett finansiellt nyckeltal som visar hur stor andel av företagets totala tillgångar som
finansierats med hjälp av eget kapital. De två ingående parametrarna hämtas från SynAct Pharma:s
balansräkning eller rapport över finansiell ställning. Eget kapital dividerat med totala tillgångar.
RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING
(TSEK)
Koncernen
2023-12-31
Koncernen
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Summa anläggningstillgångar 152 959 2 365
Summa omsättningstillgångar 75 060 140 232
Summa tillgångar 228 019 142 597
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Summa eget kapital 176 186 126 520
Summa långfristiga skulder 26 894 1 064
Summa kortfristiga skulder 24 939 15 013
Summa skulder 51 833 16 077
Summa eget kapital och skulder 228 019 142 597
Soliditet (%) 77% 89%
FORSKNINGS- OCH UTVECKLINGSKOSTNADER/RÖRELSEKOSTNADER
Total kostnad för forskning och utveckling i procent av totala driftskostnader. Anger andelen av de
totala rörelsekostnaderna som allokerats till FoU. Därefter indikerar den resterande delen (1 - FoU/
rörelsekostnader) andelen av totalt kostnad som används för administrationsaktiviteter.
(TSEK)
Koncernen
2023
Koncernen
2022
Forsknings- och utvecklingskostnader -105 055 -70 067
Administrationskostnader -44 826 -35 611
Övriga rörelseintäkter/kostnader -74 614 -28
Summa rörelsens kostnader -224 496 -105 705
Forsknings- och utvecklingskostnader/rörelsekostnader (%) 47% 66%
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .65
STYRELSENS UNDERSKRIFT
Undertecknade försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS,
sådana de antagits av EU. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderföretagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive
koncernen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de
företag som ingår i koncernen står inför.
Lund, 19 mars 2024
Uli Hacksell
Styrelseordförande
Terje Kalland
Styrelseledamot
Thomas Jonassen
Styrelseledamot
Thomas von Koch
Styrelseledamot
Kerstin Hasselgren
Styrelseledamot
Torbjørn Bjerke
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 19 mars 2024
KPMG AB
Linda Bengtsson
Auktoriserad revisor
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .66
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagsstämman i SynAct Pharma AB (publ),
org. nr 559058-4826
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för SynAct Pharma AB (publ) för år 2023. Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 20-65 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per
den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt IFRS Accounting Standards, så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget samt resultaträkningen och
rapport över finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller,
i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade
företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för
den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen
för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Finansiering
Se not 3 och beskrivningen av Finansiella risker samt Likviditet,
balansräkning och fortsatt drift i förvaltningsberättelsen på sidan 24-
25 respektive sidan 26 i årsredovisningen och koncernredovisningen
för detaljerade upplysningar och beskrivning av området.
Beskrivning av området
Koncernens verksamhet är i huvudsak fokuserad på att bedriva
utveckling av i företagets ledande substanser AP1189 samt TXP-11
i kliniska utvecklingsprogram inom reumatoid artrit (RA), virus-
inducerad respiratorisk insufficiens samt organsvikt. Bolagets
ambition är att genomföra kliniska fas 2-studier för att sedan teckna
kommersiella avtal med ett eller flera större läkemedelsbolag. Under
2023 har två fas 2-studier för AP1189 avslutats. Bolaget har i början av
2024 fastställt en strategisk plan, som bland annat innehåller planer
på två nya kliniska studier med AP1189 samt en klinisk studie med
TXP-11.
Koncernens fortlevnadsförmåga är beroende av att det finns
tillräckligt med likvida medel och/eller tillgångar som kan omvandlas
till likvida medel att tillgå för att driva verksamheten fram till dess att
något av bolagets utvecklingsprojekt genererar intäkter.
Koncernens likvida medel uppgick vid utgången av 2023 till 62,4
mkr. Det är styrelsens bedömning att befintligt rörelsekapital och
erhållna skattekrediter i Danmark är tillräckligt för att finansiera den
löpande verksamheten under en period av minst 12 månader från
bokslutsdagen, men att det krävs ytterligare finansiering för att starta
de planerade studierna med AP1189.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har i samband med upprättandet av de finansiella rapporterna
övervägt styrelsens beslut att tillämpa fortlevnadsprincipen. Vi har
inhämtat en dokumenterad bedömning av förutsättningarna för
fortsatt drift. Vi har bedömt senast tillgängliga likviditetsprognos och
övervägt rimligheten och stödet för de bedömningar som ligger till
grund för likviditetsprognosen. Vi har diskuterat med koncernledningen
hur de har fastställt sina antaganden och har övervägt dessa i vår
bedömning.
De nyckelområden som vi har fokuserat på i vår bedömning av
kassaflödesprognosen är:
Tillgänglig likviditet
Förväntade kassautflöden för den kvarvarande löpande
verksamheten;
För prognosticerade kassainflöden har vi utvärderat vilka av dessa
som är avtalsmässigt bindande och vilka som är beroende av
särskilda åtgärder eller resultat, och i förekommande fall, utvärderat
underlag som fanns tillgängliga för att stödja antagandena om
att förväntat resultat gick att uppnå och för att fastställa att gjorda
antaganden var rimliga.
Vi har diskuterat planer och potentiella finansieringskällor med
företagsledningen och utvärderat dessa i förhållande till tillgängliga
underlag och tidigare erfarenheter.
Vi har också bedömt om de upplysningar som lämnats avseende
finansiering är tillräckligt omfattande för att ge en rättvisande bild av
bolagets situation.
Värdering av immateriella tillgångar samt moderbolagets
Andelar i dotterföretag
Se not 16 och redovisningsprinciper på sidan 37 i årsredovisningen och
koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och beskrivning av
området.
Beskrivning av området
Koncernen redovisade per den 31 december 2023 balanserade
utvecklingskostnader om 152,2 MSEK. Koncernen redovisade också
en nedskrivning av goodwill under rubriken Övriga rörelsekostnader
om 74,6MSEK. Det redovisade värdet har varit föremål för en
nedskrivningsprövning vilken innehåller både komplexitet och
betydande inslag av bedömningar. Nedskrivningsprövning har gjorts
för den kassagenererande enhet som har goodwill associerad till sig,
vilket för koncernen utgörs av TXP Pharma.
Nedskrivningsprövningen ska enligt IFRS genomföras enligt en viss
teknik där koncernledningen måste göra framtidsbedömningar
om verksamheternas både interna och externa förutsättningar
och planer. Exempel på antaganden som görs är tidpunkt för
potentiell kommersialisering, kostnader för den kliniska utvecklingen,
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .67
REVISIONSBERÄTTELSE
sannolikhet att nå marknaden, marknadens storlek, försäljningsvolym,
försäljningspris samt diskonteringsränta.
Moderbolaget redovisade per den 31 december 2023 andelar i
dotterföretag om 181,2 MSEK. Om det finns indikationer på väsentliga
nedskrivningsbehov, till exempel om värdet på andelarna överstiger
koncernmässigt värde i respektive koncernföretag, görs samma typ
av prövning, med samma teknik och ingångsvärden, som sker med
avseende på goodwill och andra immateriella tillgångar i koncernen.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har inspekterat utförda nedskrivningsprövningarna för att bedöma
huruvida de är upprättade i enlighet med den teknik som föreskrivs.
Vidare har vi inhämtat den värdering som koncernledningen
har anlitat en extern värderingsspecialist för att ta fram som
underlag för nedskrivningsprövningen. Vi har bedömt rimligheten
i väsentliga antaganden som värderingen bygger på och stämt
av mot såväl bolagets planer för utvecklingsprojektet som externa
informationsskällor och studier.
Vi har involverat våra värderingsspecialister för att kontrollberäkna
bolagets verkligt värdeberäkning.
Ett annat moment i vårt arbete har varit att ta del av koncernens
känslighetsanalys av värderingen för att kunna bedöma hur
rimliga förändringar i koncernledningens antaganden kan påverka
värderingen.
Vi har också bedömt innehållet i de upplysningar om
nedskrivningsprövningen som lämnas i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Redovisning av förvärv
Se not 15 och redovisningsprinciper på sidan 35 i årsredovisningen och
koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och beskrivning av
området.
Beskrivning av området
I januari 2023 slutförde koncernen ett större förvärv då 100% av
aktierna i TXP Pharma AG förvärvades för en köpeskilling om 197 MSEK.
I samband med rörelseförvärv ska, om bestämmande inflytande har
erhållits, den nya verksamheten redovisas i koncernredovisningen,
något som kräver att en förvärvsanalys upprättas. Vid upprättandet
av denna analys ska förvärvade tillgångar och övertagna skulder
– oavsett om de varit redovisade sedan tidigare eller ej, identifieras
och åsättas belopp som motsvarar deras verkliga värde
förvärvsdagen.
För att upprätta denna analys krävs tillgång till kunskap om de
metoder som ska användas vid analysen samt kunskap om vilka
förhållanden i den förvärvade verksamheten som ger upphov till
värden som ska redovisas i koncernen.
Förvärvsanalysen fordrar bedömningar av ledningen för koncernen
avseende vilka tillgångar som ska tas upp i redovisningen och vilka
värden dessa ska åsättas i redovisningen. I synnerhet de immateriella
tillgångarna kan vara svårbedömda. Dessa bedömningar påverkar
koncernens framtida resultat, bland annat beroende på om
tillgångarna är avskrivningsbara eller inte. Det värde som kvarstår
efter att alla tillgångar och skulder bedömts och värderats redovisas
som goodwill. Denna goodwill blir inte föremål för avskrivning utan ska
istället minst årligen bli föremål för nedskrivningsprövning.
Vid redovisning av förvärvet ska även hänsyn tas till parametrar
i avtalet såsom villkorad köpeskilling. En skuld avseende villkorad
köpeskilling ska värderas till verkligt värde i balansräkningen. Värdet
baseras på villkoren i avtalet och innefattar bland annat bedömningar
om framtida händelser, vilket i detta fallet innebär antingen positiva
resultat från en fas 2a-studie, försäljning eller utlicensiering av ett
eller flera projekt eller försäljning av hela bolaget. Beräkningarna av
värdena är beroende av betydande uppskattningar.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har bedömt huruvida förvärvet inkluderats i koncernredvisningen
från en korrekt tidpunkt, det vill säga från den tidpunkt
bestämmande inflytande anses föreligga.
Vi har granskat den upprättade förvärvsanalysen i syfte att bedöma
huruvida den är framtagen med användande av vedertagna
metoder. Vi har bland annat fokuserat på de immateriella tillgångarna
och att de tekniker som koncernen använt för att åsätta dessa
tillgångar värden i redovisningen är förenliga med regelverket och
etablerade värderingstekniker.
Andra viktiga delar i vårt arbete har varit att bedöma att de tillgångar
och skulder som medtagits i förvärvsanalysen existerar och att
samtliga väsentliga tillgångar, i synnerhet de immateriella, har
medtagits.
Denna bedömning har bland annat baserats på inspektion av ett
urval av ingågna avtal samt rapporter som upprättats av de externa
värderingsspecialister som anlitats av koncernen i syfte att upprätta
underlag och beräkningar för förvärvsanalysen.
I vår revision har vi även analyserat de parametrar i avtalet
som skulden för villkorad köpeskilling baserats på samt bedömt
koncernens antaganden avseende vilken av händelserna som utlöser
tilläggsköpeskillingen som bedöms inträffa först och när den bedöms
inträffa, antaganden som påverkar storleken på skulden.
Vi har också kontrollerat fullständigheten i upplysningarna i
årsredovisningen och bedömt huruvida de överensstämmer med
den information som koncernen använder, samt om informationen är
tillräckligt omfattande för att förstå företagsledningens bedömningar.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1-19 samt 75-77. Den andra informationen består också av
ersättningsrapporten, som vi förväntar oss att få tillgång till efter detta
datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att
rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS Accounting Standards så som
de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .68
REVISIONSBERÄTTELSE
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om
styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till
att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar
och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter
i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar
revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra
en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en
väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en
väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter
kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga
utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern
kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den
interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet
av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en
slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida
det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten.
Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor,
måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten
upplysningarna i årsredovisningen och koncernredovisningen om
den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar
är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis
som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan
framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag och en
koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och
koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna
och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende
den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna
inom koncernen för att göra ett uttalande avseende
koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och
utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra
uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland
de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi
identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla
relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt
oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför
utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver
dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra
författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA
FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition
av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning för SynAct Pharma AB (publ) för år 2023 samt av förslaget
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation
och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras
i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .69
REVISIONSBERÄTTELSE
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att
med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för
att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst
revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utförs baseras på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar
granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som
är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser
skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra
förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet.
Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen
i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för SynAct Pharma AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i
allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till SynAct Pharma AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer är nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av
vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad
i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i
rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbedömning beaktar vi de delar av den interna kontrollen
som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar
fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är
ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte
att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-
rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning
av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
KPMG AB, Box 227, 201 22 , Malmö, utsågs till SynAct Pharma AB (publ)
revisor av bolagsstämman den 25 maj 2023. KPMG AB eller revisorer
verksamma vid KPMG AB har varit bolagets revisor sedan 2022.
Malmö den 19 mars 2024
KPMG AB
Linda Bengtsson
Auktoriserad revisor
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .70
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
SynAct Pharma AB (publ) (”SynAct”) är ett svenskt publikt
aktiebolag med säte i Lund vars aktier handlas på Nasdaq
Stockholm sedan den 12 juli 2022. Dessförinnan var bolagets
aktie noterad på Spotlight sedan 2016. Sedan noteringen på
Nasdaq Stockholm tillämpar SynAct svensk kod för bolagsstyrning
(”Koden”).
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats i enlighet med
reglerna i årsredovisningslagen och Koden. Bolagsstyrnings-
rapporten har granskats av bolagets revisor i enlighet med
bestämmelserna i årsredovisningslagen och revisorns yttrande är
fogat till rapporten.
PRINCIPER FÖR BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrning avser de system genom vilka aktieägarna, direkt
eller indirekt, styr SynAct. God bolagsstyrning är en väsentlig
komponent i arbetet att skapa värde för SynActs aktieägare.
Bolagsstyrningen i SynAct baseras på svensk lag, Nasdaq
Stockholms regelverk för emittenter samt Koden. Koden gäller för
alla svenska bolag vars aktier är noterade på en reglerad marknad
i Sverige. Bolaget har inte avvikit från någon av de regler som
fastställs i Koden under året.
Utöver nämnda externa regelverk finns även ett antal interna
regelverk för att stödja SynActs bolagsstyrning, såsom
bolagsordning, arbetsordningar för styrelsen och dess utskott,
vd-instruktion och instruktion för finansiell rapportering. Vidare
har SynAct också ett antal policydokument och manualer
som innehåller regler och rekommendationer, vilka innehåller
principer och ger vägledning i bolagets verksamhet samt för dess
medarbetare.
AKTIEÄGARE
Den 31 december 2023 hade SynAct 16 271 aktieägare. Ytterligare
information om ägarstrukturen presenteras på sidan 29.
BOLAGSSTÄMMOR
Årsstämman, eller i förekommande fall extra bolagsstämma, är
det yttersta beslutande organet i SynAct där samtliga aktieägare
är berättigade att delta. Bolagsordningen innehåller inga
begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan
avge vid en bolagsstämma och inga särskilda bestämmelser om
ändring av bolagsordningen.
På årsstämman behandlas bolagets utveckling och beslut tas i ett
antal viktiga frågor som fastställande av resultat och balansräkning,
disposition av fastställt resultat, ansvarsfrihet för styrelseledamöter
och verkställande direktören och val av styrelseledamöter intill nästa
årsstämma. Dessutom väljer årsstämman revisor för bolaget samt
beslutar om ersättning för denne.
Årsstämma 2023
Årsstämman 2023, som hölls den 25 maj beslutade att
fastställa resultat- och balansräkning samt koncernresultat-
och koncernbalansräkning. Årsstämman beslutade även att
disponera över bolagets resultat i enlighet med styrelsens förslag,
bevilja ansvarsfrihet till styrelsen och verkställande direktören
beviljades för räkenskapsåret 2022 och fastställde ersättning till
styrelse och revisor. Årsstämman beslutade även om omval av
Thomas Jonassen, Terje Kalland, Uli Hacksell, Marina Bozilenko
och Kerstin Hasselgren som ordinarie ledamöter samt Thomas
von Koch som ny ordinarie ledamot. Torbjörn Bjerke avböjde
omval då han tillträdde som bolagets VD. KPMG AB omvaldes
som revisor med auktoriserad revisor Linda Bengtsson som
ansvarig revisor. Årsstämman beslutade att godkänna styrelsens
ersättningsrapport för räkenskapsåret 2022.
Vid årsstämman 2023 bemyndigades styrelsen dessutom
att vid ett eller flera tillfällen och längst intill nästkommande
årsstämma – besluta om emission av aktier, konvertibler och/
eller teckningsoptioner. Det totala antalet aktier som ska
kunna emitteras (alternativt tillkomma genom konvertering
av konvertibler och/eller utnyttjande av teckningsoptioner) får
inte medföra en utspädningseffekt på mer än 20 procent av
det registrerade aktiekapitalet efter genomförd emission. Det
fullständiga protokollet finns tillgängligt på SynActs hemsida.
Extra bolagsstämma 2023
En extra bolagsstämma planeras till den 20 mars 2024 där en
grupp aktieägare, som tillsammans hade >10% av aktierna, begärt
en extra bolagsstämma för att tillsätta en ny styrelse.
Årsstämma 2024
Årsstämman 2024 kommer att hållas i Malmö torsdagen den 23
maj kl. 13.00. Kallelse till årsstämman offentliggörs tidigast sex och
senast fyra veckor före stämman. Förslag till stämman adresseras:
SynAct Pharma AB, att: Legal, Scheelevägen 2, 223 63 Lund eller via
e-post till legal@synactpharma.com och skickas in i god tid innan
kallelse till stämman utfärdas, senast sju veckor före stämman.
VALBEREDNING
Valberedningen ska enligt årsstämmans beslut bestå av styrelsens
ordförande som sammankallande, samt en representant för
envar av bolagets tre största aktieägare per den 30 september
respektive kalenderår.
Valberedningen ska bereda samtliga val och arvodesförslag
som blir aktuella från det att en valberedning har utsetts intill
dess att en ny valberedning har utsetts. Valberedningens uppgift
ska vara att inför kommande årsstämma framlägga förslag
avseende val av stämmoordförande, val av styrelseordförande
och övriga styrelseledamöter, beslut om styrelsearvode, uppdelat
mellan ordförande, övriga ledamöter och eventuell ersättning för
utskottsarbete, val av revisor och arvodering av revisorer samt
principer för tillsättande av valberedningen (om valberedningen
anser att gällande principer och instruktion bör uppdateras).
Valberedningen inför årsstämman 2024 består av valberedningens
ordförande, Niels Ankerstjerne Sloth, utsedd av Bioinvest ApS,
Per Colleen, utsedd av Tom Enterprise Public Capital AB, Anders
Kronborg utsedd av Goodwind Holding GmbH samt Uli Hacksell,
styrelsens ordförande. Valberedningen ska utarbeta förslag
avseende ordförande vid stämman, styrelsesammansättning och
styrelsearvode. Valberedningen har haft två sammanträden, av
vilka samtliga var per videolänk.
Valberedningens arbete är inte avslutat inför årsstämman, utan
kommer att återupptas efter den extra bolagsstämman den 20
mars. Ingen ersättning utgår till valberedningen.
En viktig del i valberedningens arbete är regel 4.1 i Koden avseende
mångfaldspolicy. Målet med policyn är att styrelsen ska ha en med
hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden
i övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad av mångsidighet
och bredd avseende kompetens, erfarenhet och bakgrund
samt att en jämn könsfördelning ska eftersträvas. Årsstämman
2023 beslutade att utse styrelseledamöter i enlighet med
valberedningens förslag, vilket resulterade i nuvarande styrelse.
Valberedningen konstaterade dock vid framtagande av sitt förslag
att styrelsesammansättningen består av fyra män och två kvinnor,
vilket enligt valberedningen inte överensstämmer med kravet
om en jämn könsfördelning. Valberedningen noterade att de två
senaste tillskotten till styrelsen var kvinnor och att dess ambition är
att könsfördelningen ska förbättras över tid.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .71
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Koden föreskriver att bolaget senast sex månader före årsstämman ska lämna uppgift om namnen på
ledamöterna i valberedningen samt, i förekommande fall, vilken ägare som ledamoten representerar.
Valberedningens sammansättning inför årsstämman 2024 presenterades på SynActs hemsida den 22
november 2023.
STYRELSEN OCH DESS ARBETE
SynActs styrelse väljs årligen vid årsstämman för tiden intill slutet av nästa årsstämma och ska enligt
bolagsordningen bestå av lägst fyra och högst åtta ledamöter. Bolagsordningen saknar särskilda
bestämmelser om tillsättande eller entledigande av styrelseledamöter.
Årsstämman 2023 beviljade styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet.
Oberoende i förhållande till
Namn Befattning Invald Bolaget och
bolagsledningen
Större
ägare
Närvaro
styrelse möten
(totalt
1
)
Uli Hacksell Styrelseordförande 2020 Ja Ja 13(13)
Thomas Jonassen Styrelseledamot 2016 Nej Nej 12(13)
Terje Kalland Styrelseledamot 2019 Ja Ja 13(13)
Thomas von Koch Styrelseledamot 2023 Ja Ja 5(6)
Kerstin Hasselgren Styrelseledamot 2022 Ja Ja 13(13)
Marina Bozilenko² Styrelseledamot 2021 Ja Ja 10(13)
Torbjørn Bjerke fd Styrelseordförande 2016 Nej Ja 6(7)
¹ Med totalt avses det antal som hållits under respektive ledamots mandatperiod.
² Marina Bozilenko utträdde ur styrelsen i februari 2024 på egen begäran.
En utförligare beskrivning av styrelsen presenteras på sidan 16-17.
Årsstämman 2023 beslutade att arvode till styrelsen ska utgå med 400 000 kronor till styrelsens
ordförande och med 200 000 kronor till envar av övriga styrelseledamöter som inte är anställda i
bolaget. Härutöver beslutades om arvode om (i) 100 000 kr till revisionsutskottets ordförande och
med 50 000 kr till övriga medlemmar av revisionsutskottet och (ii) 50 000 kr till ersättningsutskottets
ordförande och 25 000 kr till övriga medlemmar av ersättningsutskottet och (iii) 50 000 till FoU-
utskottets ordförande och 25 000 till övriga medlemmar av FoU-utskottet.
Styrelsens arbete styrs av en arbetsordning som fastställs minst en gång per år. Arbetsordningen
reglerar bland annat styrelsens arbetsformer, arbetsuppgifter, beslutsordning inom bolaget,
styrelsens mötesordning, ordförandens arbetsuppgifter samt arbetsfördelningen mellan styrelsen och
verkställande direktören. Instruktion avseende ekonomisk rapportering och instruktion till verkställande
direktör fastställs också minst en gång per år.
Styrelsen sammanträder enligt ett årligen fastställt schema som innehåller sex ordinarie
sammanträden. Utöver dessa styrelsemöten kan ytterligare styrelsemöten sammankallas för att
hantera frågor som inte kan förläggas till ett ordinarie styrelsemöte. Verkställande direktören samt CFO
deltar vid huvuddelen av antalet styrelsemöten.
Styrelsen har under 2023 haft sex ordinarie sammanträden och sju extra sammanträden. Extrainsatta
möten har i de flesta fall föranletts av större projekt, såsom finansiering och förvärv. Styrelsen har
vid fyra tillfällen sammanträffat med bolagets revisorer, varav vid två tillfällen utan närvaro av
verkställande direktören eller övriga personer från bolagsledningen. Advokat Ola Grahn, Setterwalls
Advokatbyrå AB, har under den första halvan av året fungerat som styrelsens sekreterare, samt vid
enstaka tillfällen. Bolagets CFO har vid övriga tillfällen fungerat som styrelsens sekreterare. Fasta punkter
på styrelsemötena har varit uppföljning av verksamheten mot budget och strategisk plan. Därutöver
har styrelsen behandlat och beslutat i frågor rörande forskning och utveckling, finansiering, immateriella
rättigheter, strategisk inriktning och planering, budget, väsentliga avtal, revision, finansiell rapportering
samt kompensationsfrågor.
Styrelsen genomför en årlig strukturerad utvärdering av styrelsen och verkställande direktören och
resultatet av denna delas med valberedningen. Utvärderingen genomförs i syfte att utveckla styrelsens
arbetsformer och effektivitet. Utvärderingen består av ett frågeformulär som besvaras av ledamöterna,
varefter svaren sammanställs och presenteras för styrelsen och därefter för valberedningen genom
styrelseordförandens försorg.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Styrelsens ersättningsutskott har fortsatt bestått Uli Hacksell (ordförande) och Terje Kalland.
Samtliga ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Arbetet regleras
i arbetsordningen för utskottet och innefattar att behandla och besluta i frågor avseende
ersättningar och förmåner till ledande befattningshavare. Arbetet innefattar vidare att bereda
andra ersättningsfrågor som är av stor vikt, till exempel incitamentsprogram. Därtill ingår uppgiften
att följa och utvärdera pågående och under året avslutade program för rörliga ersättningar till
bolagsledningen och att följa och utvärdera tillämpningen av under året gällande riktlinjer för
ersättningar till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i
bolaget. Ersättningsutskottet rapporterar till styrelsen. Utskottet har under 2023 haft tre möten.
Namn Befattning Närvaro möten (totalt
1
)
Uli Hacksell Ordförande 3(3)
Terje Kalland Medlem 3(3)
¹ Med totalt avses antal möjliga möten som en medlem kunnat närvara.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .72
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
REVISIONSUTSKOTT
Styrelsens revisionsutskott har bestått av utskottets ordförande
Kerstin Hasselgren och Marina Bozilenko soom varit medlemmar
under hela verksamhetsåret. Revisionsutskottets ledamöter
har erforderlig redovisningskompetens. Revisionsutskottet, vars
arbete regleras i enlighet med arbetsordningen för utskottet,
har som uppgift att för styrelsen förbereda frågor rörande
revisionsupphandling och arvode, följa upp revisorernas arbete
och bolagets interna kontrollsystem, följa upp aktuell riskbild, följa
upp extern revision och bolagets finansiella information, bereda
delårsrapporter samt bolagets årsredovisning, bereda och följa
upp frågor rörande finansiering, bereda fastställande och revision
av finanspolicy samt andra frågor som styrelsen uppdrar åt
utskottet att förbereda. CFO deltar som föredragande och även
VD deltar på utskottets möten. Revisionsutskottet rapporterar
till styrelsen. Utskottet har under 2023 haft fem möten, bolagets
revisorer har närvarat vid alla.
Namn Befattning Närvaro möten (totalt
1
)
Kerstin Hasselgren Ordförande 5(5)
Marina Bozilenko² Medlem 5(5)
¹ Med totalt avses antal möjliga möten som en medlem kunnat närvara.
² Marina Bozilenko utträdde ur styrelsen i februari 2024 på egen begäran.
FOU-UTSKOTT
Styrelsen inrättade i augusti 2022 ett FoU-utskott, som ett
beredande utskott med huvudsakliga uppgifter att (a) granska och
godkänna beslut som hänför sig till frågor rörande forskning och
utveckling, föreslagna av ledningen, som ska antas av styrelsen;
och (b) agera som vetenskapliga rådgivare till ledningen för
SynAct Pharma. Utskottets arbete regleras av arbetsordningen för
utskottet. Utskottet består av Terje Kalland (ordförande), Uli Hacksell
och Torbjørn Bjerke. Utskottet har under 2023 haft två möten.
Namn Befattning Närvaro möten (totalt)
Terje Kalland Ordförande 2(2)
Uli Hacksell Medlem 2(2)
Torbjørn Bjerke Medlem 2(2)
REVISORER
Enligt bolagsordningen ska SynAct utse en eller två revisorer, med
eller utan suppleanter, eller ett registrerat revisionsbolag. Vid
årsstämman 2023 valdes fortsatt KPMG AB som revisorer med
Linda Bengtsson som huvudansvarig revisor.
KONCERNLEDNING
Verkställande direktören ansvarar för den löpande förvaltningen
av bolaget. Verkställande direktören, och under dennes
ledning övriga medlemmar i ledningsgruppen, ansvarar för
den samlade affärsverksamheten och den dagliga ledningen.
Verkställande direktören rapporterar regelbundet till styrelsen
om bolagets affärsverksamhet, finansiella resultat och andra
för bolaget relevanta frågor. Vid ett styrelsemöte per år
utvärderar styrelsen verkställande direktören, varvid ingen från
bolagsledningen närvarar. Verkställande direktören och den övriga
koncernledningen presenteras på sidan 18-19.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare var inte
föremål för årsstämmans beslut 2023, utan är oförändrade sedan
årsstämman 2021. Principerna innebär huvudsakligen att det för
bolagsledningen ska tillämpas marknads- och konkurrensmässiga
löner och övriga anställningsvillkor. Utöver fast årslön kan
ledningen även erhålla rörlig lön, vilken ska vara begränsad till 50%
av den fasta lönen och baserad huvudsakligen på tekniska och
kommersiella milstolpar inom de egna läkemedelsprojekten. Utöver
fast och rörlig lön ska bolaget kunna erbjuda pensionsförmåner.
Ersättning i form av optioner eller andra aktierelaterade
incitamentsprogram som beslutas av bolagsstämma täcks
inte av riktlinjerna. De fullständiga principerna framgår av
förvaltningsberättelsen på sidorna 27-28. Till verkställande
direktören och övriga ledande befattningshavare utgick lön och
annan ersättning för räkenskapsåret 2023 i enlighet med vad som
anges i not 9 till koncernens finansiella rapporter.
BOLAGETS SYSTEM FÖR INTERN KONTROLL OCH
RISKHANTERING AVSEENDE DEN FINANSIELLA
RAPPORTERINGEN FÖR RÄKENSKAPSÅRET 2023
Styrelsen ansvarar enligt aktiebolagslagen och Koden för den
interna kontrollen. Denna beskrivning har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen 6 kap. 6 §, och beskriver därmed
bolagets system och rutiner för intern kontroll i samband med
den finansiella rapporteringen. Intern kontroll och riskhantering
avseende finansiell rapportering är en process som utformats
av styrelsen i syfte att ge styrelsen, ledningen och övriga berörda
inom organisationen en rimlig försäkran avseende tillförlitligheten i
den externa finansiella rapporteringen och huruvida de finansiella
rapporterna är framtagna i överensstämmelse med god
redovisningssed, tillämpliga lagar och förordningar samt övriga
krav på noterade bolag.
Den interna kontrollens övergripande syfte är att i rimlig grad
säkerställa att Bolagets operativa strategier och mål följs upp och
att ägarnas investering skyddas. Den interna kontrollen ska vidare
säkerställa att den externa finansiella rapporteringen med rimlig
säkerhet är tillförlitlig och upprättad i överensstämmelse med god
redovisningssed, att tillämpliga lagar och förordningar följs samt
att krav på noterade bolag efterlevs.
Kontrollmiljön utgör basen för den interna kontrollen som även
omfattar riskbedömning, kontrollaktiviteter, information och
kommunikation samt uppföljning. Nämnda komponenter beskrivs
närmare nedan.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .73
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
1. Committee of Sponsoring Organizations (COSO) Internal Control Integrated Framework (May 2013).
Kontrollmiljö
Bolagets övergripande kontrollmiljö följer Nasdaqs vägledning
för intern kontroll och principerna för intern kontroll som
definierats i det så kallade COSO-ramverket
1
. Styrelsen har det
övergripande ansvaret för den interna kontrollen avseende den
finansiella rapporteringen. I syfte att skapa och vidmakthålla en
fungerande kontrollmiljö har styrelsen antagit ett antal policys och
styrdokument som reglerar den finansiella rapporteringen. Dessa
utgörs huvudsakligen av styrelsens arbetsordning, instruktioner för
den verkställande direktören, instruktioner för av styrelsen inrättade
utskott och instruktioner för finansiell rapportering. Styrelsen har
också antagit en särskild policy för intern kontroll, en attestordning
samt en finanspolicy. Bolaget har även en ekonomihandbok
som innehåller principer, riktlinjer och processbeskrivningar för
redovisning och finansiell rapportering. Styrelsen har vidare inrättat
ett revisionsutskott som har som huvudsaklig uppgift att övervaka
bolagets finansiella rapportering, att övervaka effektiviteten i
bolagets interna kontroll, internrevision (i den mån sådan funktion
inrättas) och riskhantering, samt att granska och övervaka
revisorns opartiskhet och självständighet. Ansvaret för det
dagliga arbetet med att upprätthålla kontrollmiljön åvilar primärt
bolagets CFO som rapporterar löpande till styrelsen i enlighet med
fastställda instruktioner.
Förutom den interna uppföljningen och rapporteringen,
rapporterar SynActs externa revisorer under verksamhetsåret
till den verkställande direktören och till styrelsen. Revisorernas
rapportering ger styrelsen en god uppfattning och ett
tillförlitligt underlag avseende den finansiella rapporteringen i
årsredovisningen.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
I riskbedömningen ingår att identifiera och utvärdera risken för
väsentliga fel i bolagets verksamhetsprocesser, vilket bland
annat omfattar redovisningen och rapporteringen på koncern-
och dotterbolagsnivå, personal- och lönehantering, med mera.
Riskbedömning görs löpande och enligt fastställda riktlinjer
med fokus på bolagets väsentliga verksamhetsprocesser. Inom
styrelsen ansvarar primärt revisionsutskottet för att löpande
utvärdera bolagets risksituation varefter styrelsen gör en årlig
genomgång av risksituationen.
Kontrollaktiviteter har utformats för att hantera de risker som
styrelsen och företagsledningen anser är betydande för
den operativa verksamheten, efterlevnaden av lagar och
regelverk samt för den finansiella rapporteringen. Definierade
beslutsprocedurer, inklusive attestinstruktioner är etablerade för till
exempel investeringar och tecknande av avtal. Där så är lämpligt
har automatiska kontroller speciellt relaterade till den finansiella
rapporteringen etablerats. Flertalet kontrollaktiviteter är integrerade
i SynActs nyckelprocesser, såsom investeringar, leverantörskontrakt
och inköp. Särskilda kontroller finns i IT-system relaterade till de
processer som påverkar den finansiella rapporteringen.
Information och kommunikation
De viktigaste styrdokumenten avseende den finansiella
rapporteringen uppdateras kontinuerligt och kommuniceras
till organisationen. Informationskanaler är etablerade för att så
effektivt som möjligt kommuniceras till berörda medarbetare.
SynAct har även en informationspolicy avseende såväl intern som
extern kommunikation.
Uppföljning
Efterlevnaden och effektiviteten i de interna kontrollerna följs upp
löpande genom självutvärdering. Verkställande direktören ser
till att styrelsen löpande erhåller rapportering om utvecklingen
av SynActs verksamhet, däribland utvecklingen av bolagets
resultat och ställning, samt information om viktiga händelser,
såsom utvecklingen i enskilda projekt. Verkställande direktören
avrapporterar också dessa frågor på varje styrelsemöte.
Styrelsen och revisionsutskottet går igenom årsredovisning
och kvartalsrapporter och genomför finansiella utvärderingar
i enlighet med fastställd plan. Revisionsutskottet följer upp den
finansiella rapporteringen samt andra närliggande frågor och
diskuterar regelbundet dessa frågor med de externa revisorerna.
Självutvärderingen av de interna kontrollerna rapporteras till
revisionsutskottet samt styrelsen.
Internrevision
SynAct har utarbetade styr- och internkontrollsystem vars
efterlevnad följs upp regelbundet på olika nivåer inom bolaget.
Styrelsen har mot den bakgrunden bedömt att det i nuläget inte
finns något behov att inrätta en särskild granskningsfunktion.
Denna bedömning omprövas årligen av styrelsen.
Lund den 19 mars 2024
Styrelsen
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .74
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
REVISORS YTTRANDE OM
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i SynAct Pharma AB (publ), org. nr
559058-4826
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för år 2023 på sidorna 70-73 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 19 mars 2024
KPMG AB
Linda Bengtsson
Auktoriserad revisor
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .75
ORDLISTA
ACE-hämmare
En grupp läkemedel som sänker blodtrycket genom att hämma
enzymet angiotensinkonverterande enzym (ACE).
Agonist
En agonist är en substans som aktiverar en receptor för att
producera ett biologiskt svar. Receptorer är cellulära proteiner
vars aktivering får cellen att modifiera vad den för närvarande gör.
Däremot blockerar en antagonist agonistens verkan, medan en
omvänd agonist orsakar en verkan som är motsatt agonistens.
Angiotensin
Ett peptidhormon som är viktigt för kroppens blodtrycksreglering.
APM
Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures). Med ett
alternativt nyckeltal avses ett finansiellt mått över historisk eller
framtida resultatutveckling, finansiell ställning, finansiellt resultat eller
kassaflöden. Det är inte ett sådant finansiellt mått som definieras
eller anges i tillämpliga regler för finansiell rapportering.
Autoimmun sjukdom
Autoimmuna sjukdomar är ett samlingsnamn för olika sjukdomar
där kroppens immunförsvar angriper den egna vävnadens celler.
BAP
Förgrenade aminosyraprober (Branched Amino Acid Probes) är
en patentskyddad teknologi, som förbättrar peptiders egenskaper,
utvecklad av TXP Pharma för modifiering av terapeutiska peptider.
BEGIN
BEGIN-studien var en multi-center, två-delad, dubbelblind, placebo-
kontrollerad studie, i vilken två doser av resomelagon (50 mg och
100 mg oralt administrerat en gång per dag) utvärderades mot
placebo som tilläggsbehandling till metotrexat i patienter som
nydebuterat med akut, aktiv RA. Studiens primära effektmål var
reduktion av sjukdomsaktivitet från hög (definierat som klinisk
sjukdomsaktivitet >22) till moderat eller låg aktivitet under den
fyra veckor långa behandlingsperioden. Nyckeldata från studien
presenterades den 30 november 2021.
cAMP
cAMP, eller cykliskt adenosinmonofosfat, är en adeninbaserad
(kvävebaserad), cyklisk nukleotid (molekylär byggsten) som deltar
i bildandet av DNA och RNA, genom att fungera som sekundär
budbärare åt flera signalsubstanser och hormoner och dessas
receptorer, inuti cellerna.
CMC
CMC är en akronym för kemi, tillverkning och kontroller som är
avgörande aktiviteter vid utveckling av nya läkemedelsprodukter.
Utöver själva processerna hänvisar CMC också till praxis och
specifikationer som måste följas och uppfyllas för att säkerställa
produktsäkerhet och överensstämmelse mellan batcherna.
DMARD (Eng. Disease Modifying Anti-Rheumatid
Drug)
Sjukdomsmodifierande läkemedel är en kategori av annars
obesläktade läkemedel som definieras av sin användning vid
reumatoid artrit och andra reumatiska sjukdomar. Termen finner
ofta sin mening i motsats till icke-steroida antiinflammatoriska
läkemedel och steroider. Termen överlappar med antireumatika,
men de två termerna är inte synonymer.
ESMA
Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (European
Securities and Markets Authority).
EXPAND
EXPAND-studien (SynAct-CS007) är en multicenter, randomiserad,
dubbelblind, placebokontrollerad, 12-veckors studie
nydiagnostiserade, behandlingsnaiva patienter med högaktiv
RA (Clinical Disease Activity Index, CDAI >22) som ska påbörja
behandling med metotrexat (MTX). I EXPAND har 120 RA-patienter
med hög sjukdomsaktivitet (CDAI >22) randomiserats 1:1 för
behandling med antingen de nyutvecklade 100 mg resomelagon-
tabletterna eller placebotabletter för en daglig dos i 12 veckor,
samtidigt med den ordinerade doseringen med MTX. Det primära
effektmåttet i EXPAND är andel av patienter som uppnår en 20%
förbättring i ACR (ACR20) vecka 12 gentemot placebo.
Farmakokinetik (PK)
Farmakokinetik är läran om läkemedels omsättning i kroppen, det vill
säga om hur halterna av ett läkemedel i kroppen förändras genom
absorption, distribution (fördelning), metabolism och exkretion.
FDA
United States Food and Drug Administration (FDA eller USFDA) är
USA:s livsmedels- och läkemedelsmyndighet med ansvar för mat
(för människor och djur), kosttillskott, läkemedel (för människor och
djur), kosmetika, medicinsk utrustning (för människor och djur),
radioaktivt strålande utrustning samt blodprodukter.
Hyperkolesterolemi
Hyperkolesterolemi är ett patologiskt tillstånd av alltför höga nivåer
kolesterol i blodet.
iMN
Idiopatisk membranös nefropati är en autoimmun sjukdom
där membranen i glomerulus attackeras av genererade
autoantikroppar, vilket resulterar i progressiv försämring av
njurarnas funktion.
IND-ansökan (Eng. Investigational New Drug
Application)
En ansökan till FDA som måste inlämnas och godkännas innan ett
läkemedel kan få prövas på människor, s.k. tillståndsansökan för
läkemedelsprövning.
Klinisk studie
Kliniska studier görs för att testa effekt och säkerhet hos nya
läkemedel, diagnostiska tester, produkter eller behandlingar. Innan
studier på människor påbörjas har tester redan gjorts på flera olika
sätt i laboratorieförsök och i djurstudier. Kliniska studier genomförs
både med friska frivilliga och individer med den sjukdom som
studeras.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .76
ORDLISTA
Kontraktsforskningsorganisation (CRO)
Inom life science industrin är en kontraktsforskningsorganisation
(CRO) ett företag som tillhandahåller stöd till läkemedels-,
bioteknik- och medicinteknisk industri i form av forskningstjänster
utlagda på kontrakt. En CRO kan tillhandahålla sådana tjänster
som biofarmaceutisk utveckling, utveckling av biologiska analyser,
kommersialisering, klinisk utveckling, ledning av kliniska studier,
säkerhetsövervakning, resultatforskning och s.k. real world evidence
studier.
Melanokortin
Melanokortin är ett kroppseget hormon som verkar genom att
aktivera specifika melanokortin-receptorer på cellytan av vissa vita
blodkroppar.
Melanokortinreceptorer
När dessa receptorer aktiveras startar processer i kroppen som
leder till minskad frisättning av pro-inflammatoriska mediatorer
(bromsad inflammation) och stimulering av läkningsprocesser
(avdöda celler och cellrester städas bort och vävnaden läker).
Metotrexat (MTX)
Metotrexat är en folsyraantagonist som hör till gruppen cytostatika.
Idag används den vid reumatoid artrit, psoriasis och Crohns
sjukdom som sjukdomsmodifierande läkemedel men kan även
användas som cancerbehandling.
Nefrotiskt syndrom (NS)
Nefrotiskt syndrom är ett syndrom (en samling symtom) till följd av
en förändring i njurarna.
Organsvikt
Organsvikt avser en fysiologisk process där ett organ slutar att
fungera normalt.
Peptid
En peptid är en molekyl som består av en kedja av aminosyror (även
kallade monopeptider) som sitter ihop med peptidbindningar till
en kort kedja. Peptider skiljer sig från proteiner enbart genom att de
är mindre. Peptider förekommer naturligt i kroppen, men kan också
framställas på syntetisk väg.
pERK-signalvägen
pERK-signalvägen, även kallad MAPK/ERK-signalvägen, är en kedja
av proteiner i cellen som kommunicerar en signal från en receptor
på cellens yta till DNA som finns i cellens kärna.
RA
Reumatoid artrit, även kallad ledgångsreumatism, är en autoimmun
sjukdom som kännetecknas av kronisk inflammation (artrit) och
smärta (artralgi) i kroppens leder. Inflammationen har stark
förmåga att bryta ned brosk, intilliggande ben, senor och artärer.
RESOLVE
RESOLVE-studien (SynAct-CS006) är en tvådelad, randomiserad,
dubbelblind, multicenter, placebokontrollerad studie av säkerhet,
bekräftelse på dosintervall och effekt av 4 (del A) och 12 veckors (del
B) behandling med resomelagon hos vuxna RA-patienter med en
otillräcklig respons på enbart MTX. Syftet med den tvådelade studien
är att utvärdera effektiviteten och säkerheten av flera doser av
resomelagon i kombination med MTX hos DMARD-IR-patienter.
Resomelagon (AP1189)
Verkningsmekanismen för SynAct Pharmas ledande
läkemedelskandidat resomelagon är främjande av
inflammations¬resolution genom selektiv aktivering av
melanokortinreceptorerna 1 och 3. Dessa receptorer finns på
alla immunceller, inklusive makrofager och neutrofiler. Aktivering
av dessa receptorer leder till två direkta anti-inflammatoriska
effekter: den påverkar dessa celler till att producera färre
inflammationsdrivande molekyler och förmår också ändra dem
till att påbörja uppstädning av inflammationen, även känt som
efferocytosis (J Immun 2015, 194:3381-3388). Denna process har visat
sig vara effektiv i modeller av inflammatoriska och auto-immuna
sjukdomar och den kliniska potentialen testas i kliniska program
på patienter med reumatoid artrit (RA), nefrotiskt syndrom (NS)
och Covid-19. Säkerheten och effekten av resomelagon har inte
granskats av någon tillsynsmyndighet globalt.
RESOVIR
RESOVIR (Resolution Therapy for Viral Inflammation Research) är
ett vetenskapligt och kliniskt samarbete mellan professor Mauro
Teixeira, MD, PhD, Universidade Federal de Minas, Belo Horizonte,
Brasilien, Professor Mauro Perretti, PhD William Heavy Research
Institute, Barts och London School of Medicine, Queen Mary
University, London, Storbritannien och SynAct. Syftet med RESOVIR-
samarbetet är att undersöka användbarheten av resolutionsterapi
för att lösa den cytokinstorminflammation som är förknippad med
betydande virusinfektioner.
Respiratorisk insufficiens
Innebär att andningen inte fungerar som den ska, vilket leder till
syrebrist.
SynAct Pharma AB - Årsredovisning 2023 .77
FINANSIELL KALENDER OCH BOLAGSINFORMATION
FINANSIELL KALENDER
Extra bolagsstämma 2024-03-20
Delårsrapport 1, 2024 2024-05-17
Årsstämma 2024 2024-05-23
Halvårsrapport, 2024 2024-08-20
Delårsrapport 3, 2024 2024-10-30
Frågor gällande årsredovisningen kan ställas
till CFO Björn Westberg via e-post
investor.relations@synactpharma.com.
BOLAGSINFORMATION
SYNACT PHARMA AB – MODERBOLAG
Firmanamn SynAct Pharma AB
Handelsbeteckning/kortnamn SynAct Pharma/SYNACT. Aktierna är föremål för handel på Nasdaq Stockholm.
ISIN-kod Aktiens ISIN-kod är SE0008241491.
LEI-kod 549300RRYIEFEQ72N546
Säte och hemvist Skåne län, Lunds kommun, Sverige
Organisationsnummer 559058-4826
Datum för bolagsbildning 2016-04-12
Datum när bolag startade sin verksamhet 2016-04-12
Land för bolagsbildning Sverige
Juridisk form Publikt aktiebolag
Lagstiftning Svensk rätt och svenska aktiebolagslagen
Adress Scheelevägen 2, 223 63 Lund, Sverige
Telefon +46 10 300 10 23
Hemsida www.synactpharma.se
Revisor KPMG AB (Box 227, 201 22 Malmö), huvudansvarig revisor Linda Bengtsson.
SYNACT PHARMA APS – DOTTERBOLAG
Land för bolagsbildning och verksamhet Danmark
CVR-nummer (Organisationsnummer) 34459975
Säte och hemvist Holte, Rudersdals kommun, Danmark
Ägande (moderbolag) 100 procent
TXP PHARMA AG – DOTTERBOLAG
Land för bolagsbildning och verksamhet Schweiz
Firmen-nummer (Organisationsnummer) CHE-271.053.235
Säte och hemvist Baar, Zug kanton, Schweiz
Ägande (moderbolag) 100 procent
SynAct Pharma AB
Scheelevägen 2,
223 63 Lund, Sverige
+46 10 300 10 23
www.synactpharma.se