549300RKWROUEEV6VP742024-01-012024-12-31549300RKWROUEEV6VP742023-01-012023-12-31549300RKWROUEEV6VP742024-12-31549300RKWROUEEV6VP742023-12-31549300RKWROUEEV6VP742022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RKWROUEEV6VP742022-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300RKWROUEEV6VP742023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RKWROUEEV6VP742023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RKWROUEEV6VP742024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RKWROUEEV6VP742024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
ÅRSREDOVISNING2024 GARO
Innehåll
Inledning
3 Det här är GARO
4 Året 2024 i korthet
6 Vd-kommentar
Strategi GARO Group
10 Omvärld och trender
12 Affärsstrategier
16 Finansiella mål och måluppfyllelse
Verksamheten
18 GARO Electrification
22 GARO E-mobility
27 Kundcase
Hållbarhetsrapport
28 Strategi och mål för hållbarhet
30 Klimat
33 Cirkulär ekonomi
36 Ansvarsfullt företagande
38 GAROs hållbarhetsarbete
40 Hållbarhetsstyrning
41 Intressentdialog
42 Revisorns yttrande hållbarhetsredovisning
Aktien
44 GARO-aktien
Förvaltningsberättelsen
46 Förvaltningsberättelsen
Finansiell information
Koncernen
50 Koncernens räkningar
50 Resultaträkning
52 Balansräkning
55 Kassaflödesanalys
57 Noter
Moderbolaget
81 Moderbolagets räkningar
81 Resultaträkning
83 Balansräkning
86 Kassaflödesanalys
87 Noter
98 Revisionsberättelse
Icke finansiell information
102 EU:s taxonomiförordning
107 Anpassning till klimatförändringar
109 Bolagsstyrningsrapport
114 Revisorns yttrande bolagsstyrningsrapport
115 Organisation och struktur
116 Styrelse
Det här är GARO
GARO har sedan bolaget grundades 1939 i Gnosjö utvecklat, tillverkat och marknadsfört
produkter som kännetecknas av hög kvalitet, smarta funktioner och hållbar design. Idag är
GARO en ledande leverantör inom elbilsladdning och elinstallationsmaterial i Europa och
fortsätter att utveckla framtidens produkter och lösningar genom smart teknik där elsäkerhet,
användarvänlighet och hållbarhet är i fokus. I koncernen ingår försäljningsbolag i flera länder,
Sverige, Norge, Finland, Irland, Storbritannien, Polen och Tyskland. Av tre produktionsenheter
ligger två geografiskt placerade i Sverige, en i Gnosjö och en i Hillerstorp. Den tredje enheten
finns i Szczecin i Polen. GAROs verksamhet är indelad i två affärsområden, GARO Electrification
och GARO E-mobility.
406
MEDARBETARE INOM
KONCERNEN
7
LÄNDER I EUROPA MED
ETABLERADE BOLAG
3
PRODUKTIONS
ANLÄGGNINGAR
ELECTRIFYING THE FUTURE.
Det är vårt ansvar att tillgängliggöra
en smartare och mer hållbar framtid
med innovativa helhetslösningar inom
elinstallation, strömförsörjning och
destinationsladdning nu och i morgon.
Vi är utrustade med de rätta verktygen
för att skapa positiv förändring.
GARO ELECTRIFICATION
HELHETSLÖSNINGAR SOM STÖDJER
ELEKTRIFIERINGEN
Affärsområdet tillverkar elinstallationsmaterial och erbjuder
marknaden ett brett produkt- och tjänstesortiment. Med ström-
försörjning, mätning, styrning och tillfällig el till bland annat
industrin, fastigheter och byggarbetsplatser skapas energi-
effektiva och hållbara helhetslösningar. Inom segmentet ingår
produktområdena Installation, Projekt och Tillfällig el.
Läs mer på sida 18.
GARO EMOBILITY
SÄKER DESTINATIONSLADDNING FÖR EN GRÖNARE
FRAMTID
Affärsområdet erbjuder lösningar inom elbilsladdning för alla
typer av elbilar, laddhybrider och tunga fordon.
GARO är en betydande aktör i Europa och en av de ledande
tillverkarna av produkter inom elbilsladdning i Norden. Med en
bred produktportfölj erbjuder affärsområdet GARO E-mobility
alla typer av fordonsladdning med tillhörande tjänster – från
villans och bostadsrättsföreningens laddboxar till laddstationer
för företag, servicestationer och andra publika miljöer.
Läs mer på sida 22.
3GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
4
GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
Året 2024 i korthet
GAROs nettoomsättning minskade under året med 16
procent till 1 152 MSEK (1 370) där affärsområdet GARO
Electrification och GARO E-mobility noterade en negativ
tillväxt med 6 procent respektive 35 procent. GAROs rörelse-
resultat uppgick till -56 MSEK (51) motsvarande en rörelse-
marginal om -4,8 procent (3,7).
Justerat rörelseresultat uppgick till -7,2 MSEK (42,9) där GARO
under hösten har gjort en nedskrivning av lager på 48 MSEK (9)
avseende tidigare generationens laddboxar samt kvarvarande
utvecklingskostnader för ett äldre utgående DC-sortiment.
2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning (MSEK) 1 152 1 369,9 1 390,5 1 295,8 1 039,8
Tillväxt (%) -16 -1 7 25 3
Rörelseresultat (MSEK) -55,6 51,1 152,8 207,2 136,2
Rörelsemarginal (%) -4,8 3,7 11, 0 16,0 13,1
Justerat rörelseresultat (MSEK) -7,2 42,9 152,8 207, 2 136,2
Justerad rörelsemarginal (%) -0,6 3,1 11 , 0 16,0 13,1
Resultat efter skatt (MSEK) -60,1 31, 3 120,5 166,7 95,3
Resultat per aktie
*
(SEK) -1,20 0,63 2,41 3,33 1,91
Avkastning på eget kapital (%) -10,3 5,1 20,7 34,0 24,7
Investeringar (MSEK) 19,6 108,2 12 0,1 45,3 45,3
Soliditet (%) 50,0 50,9 53,2 58,9 57,9
Nettokassa (–) / nettoskuld (+) 285,1 222,1 143,7 -9,4 11 , 3
Antal anställda 406 478 521 498 412
*
Ingen utspädning av aktie föreligger varför resultat per aktie avser före och efter utspädning
För definition av nyckeltal se not K32 sida 79.
NYCKELTAL
1 152 MSEK
NETTOOMSÄTTNING
-1 %
JUSTERAD RÖRELSE
MARGINAL
GARO E-mobility
GARO Electrification
NETTOOMSÄTTNING
74%
26%
16%
53%
31 %
NETTOOMSÄTTNINGENS FÖRDELNING
per affärsområde 2024
NETTOOMSÄTTNINGENS FÖRDELNING
per geografiskt område 2024
Sverige
Norden exkl. Sverige
Europa exkl. Norden
20212020 20232022 2024
1 500
1 200
900
600
300
0
RÖRELSERESULTAT
-100
-50
0
50
100
150
200
250
20252024202320222021
5GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
Alla nyheter hittar du på: www.garo.se/sv/media
ÅTGÄRDSPROGRAM LÄGGER GRUNDEN FÖR
TILLVÄXT
GARO har under det gångna året genomfört åtgärds-
program för att anpassa verksamheten till rådande
marknads förhållanden och skapa förutsättningar för
långsiktig tillväxt och konkurrenskraft. Affärsområdet GARO
E-mobility, som står för cirka 30% av verksamhetens om-
sättning, har påverkats negativt av den uteblivna tillväxten
under 2024. Den marknadsutveckling som förutspåddes
har inte realiserats, vilket har lett till lägre efterfrågan och en
avmattning i affärsområdets tillväxt. Den svagare marknaden
har påverkat både affärsområdets resultat och koncernen
som helhet. Affärsområdet GARO Electrification, som står för
resterande cirka 70% av omsättningen, har däremot haft en
stabil utveckling som i princip ligger i linje med de uppsatta
målen för året. Detta trots en avmattning i nybyggnation av
bostäder i flertalet av de länder där GARO är verksamt. Det
genomförda åtgärdsprogrammet kommer få positiv effekt på
verksamheten under kvartal ett 2025 inom GARO E-mobility.
STRATEGISK POSITIONERING GENOM
EICHRECHT
Tyskland, som är Europas största elbilsmarknad med över
1,4 miljoner laddbara personbilar, står inför ett växande
behov av att bygga ut landets laddinfrastruktur. Tidigare
bearbetade GARO den tyska marknaden via avtalskunder,
men under 2023 etablerade man ett försäljningsbolag i
Tyskland och stärkte sin marknadsnärvaro.
Tyskland ställer höga krav på aktörer inom offentlig
laddning, särskilt genom Eichrecht-lagstiftningen som kräver
att publika laddstationer med betalningsfunktion uppfyller
specifika lagkrav. För att uppfylla dessa krav genomförde
GARO under 2023 en omfattande produktutveckling av
LS4 och Twin+ som redan samma år godkändes enligt Eich-
recht. Under 2024 fortsatte företaget att vidareutveckla och
certifiera GARO Entity Pro, och för att ytterligare stärka sin
position investerade företaget även i Eichrecht-certifiering
av sin produktionsanläggning i Polen.
Trots en temporär avmattning på marknaden med
minskad elbilsförsäljning under 2024, kvarstår Tyskland
som en prioriterad marknad med starka tillväxtmöjligheter.
Genom certifiering enligt Eichrecht positionerar sig GARO
strategiskt för att dra nytta av den kommande tillväxten och
utbyggnaden av infrastrukturen.
FLER HÄNDELSER UNDER 2024
GARO rekryterade en ny vd och koncernchef under
året. Jonas Klarén tillträdde sin nya roll den 13 januari
2025.
Under året har åtgärds-och effektiviseringsprogram
genomförts för att anpassa verksamheten till rådande
marknadsläge.
GARO har som ett led i sin satsning i Tyskland certifierat
sin produktions- och logistikanläggning i Polen enligt
Eichrecht.
Under året tredejpartscertifierades GARO Entity
Compact av TÜV SYD samtidigt som GARO Entity
Pro, certifierad sedan tidigare, erhållit mycket goda
omdömen i ett antal oberoende tester på marknaden.
GARO har under året lanserat GARO Entity Home, en
ny laddbox för elbilar – speciellt anpassad för hemma-
marknaden.
GARO Electrification har under året lanserat flertalet
nya produkter speciellt anpassade för Storbritannien
och Irland. De förväntas bidra till en god utveckling av
bolagen där framöver.
Ny serie av belysningsskåp lanserades under Elmässan
under hösten. Det är ett första led i satsningen inom
infrastruktur som påbörjats för de nordiska länderna.
Händelser under året
6 GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
Vd-kommentar
Som nytillträdd vd och koncernchef på
GARO ser jag med stor förväntan fram emot
att fortsätta utveckla och växa vår verksamhet
tillsammans med alla kompetenta och enga-
gerade medarbetare. Med min bakgrund
inom energi- och strömförsörjningsbranschen,
senast som vd för Infratek inom VINCI Ener-
gies-koncernen, är jag övertygad om att jag
kan bidra positivt till GAROs fortsatta tillväxt
och en förbättrad lönsamhet. Vår verksamhet
har en stark grund, och vi står rustade och
välinvesterade för att anta kommande tillväxt-
möjligheter inom båda våra affärsområden.
2024 har präglats av en osäker omvärld, där makroeko-
nomisk instabilitet har påverkat investeringsviljan i flera
sektorer. Vi har sett en kraftig minskning av nybyggnationen
av bostäder och framför allt en mer långsam tillväxt av
laddinfrastruktur än vad som allmänt förutsågs. På GARO
stod vi väl rustade för tillväxt, men de externa faktorerna har
påverkat båda våra affärsområden negativt, främst GARO
E-mobility. Vår omsättning minskade till 1 152 MSEK jämfört
med 1 370 MSEK och justerat rörelseresultat har minskat till
-7,2 MSEK jämfört med 42,9 MSEK föregående år.
För att hantera och anpassa oss till de rådande
förutsättningarna har vi genomfört åtgärdsprogram,
främst inom E-mobility. Det har inkluderat förändringar i
organisationen samt justeringar av kostnader för att skapa
en stabil plattform inför framtiden.
Jag ser med optimism på möjligheterna framåt. Våra
affärsområden spelar en viktig roll i den pågående
elektrifieringen och omställningen mot ett mer hållbart
samhälle. Genom innovation, samarbete och ett starkt
engagemang från våra medarbetare är jag övertygad om
att vi kommer stärka vår position och skapa värde för våra
kunder, aktieägare och samhället under lång tid framöver.
SAMVERKAN MELLAN VÅRA
AFFÄRSOMRÅDEN
Att verka inom två affärsområden ger oss en betydande
konkurrensfördel, då dessa inte bara kompletterar varandra
utan också ömsesidigt stärker och stödjer vår verksamhet
i tider av osäkerhet. Detta har varit särskilt viktigt under
den rådande marknadssituationen, där affärsområdet
GARO Electrification, som står för cirka 70 procent av
vår totala verksamhet, har fungerat som en stabiliserande
7GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
Vd-kommentar
kraft och stöttat GARO E-mobility som har haft ett utmanande
marknadsläge.
Denna samverkan skapar inte bara interna fördelar utan
ger också upphov till synergieffekter som gynnar våra kunder.
Genom att kombinera styrkorna inom våra affärsområden kan
vi erbjuda heltäckande lösningar som möter kundernas behov
på ett sätt få andra leverantörer kan matcha.
Synergieffekterna är en av de faktorer som tydligt särskiljer
oss från våra konkurrenter och ger oss en unik position på
marknaden. Vår förmåga att leverera helhetslösningar stärker
inte bara vårt erbjudande utan också vårt förtroende hos
kunderna, vilket gör oss till en långsiktig och pålitlig partner i
deras verksamheter.
ETT MER SAMMANLÄNKAT ENERGISYSTEM
Vi lever i en tid av omställning, där världen strävar mot ett mer
hållbart samhälle. Elektrifieringen spelar en nyckelroll i denna
omvandling och handlar om att integrera elektricitet i allt fler
Genom att kombinera
styrkorna inom våra
affärsområden kan vi
erbjuda heltäckande
lösningar som möter
kundernas behov på ett
sätt få andra leverantörer
kan matcha.
8 GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
delar av våra liv. Vi ser framför oss en framtid där mer energi
produceras lokalt, exempelvis genom både solceller och
vindkraft. Samtidigt kommer lagring av energi i batterier att bli
en avgörande komponent, där både hushåll och elbilar blir en
aktiv del av ett smartare och mer sammanlänkat energisystem.
För att möjliggöra denna omställning kommer det att krävas
en omfattande utbyggnad och omstrukturering av elnäten.
På GARO har vi under många år utvecklat produkter inom
både GARO Electrification och GARO E-mobility för att
möta dessa krav, inklusive efterfrågan, tekniska lösningar och
säkerhetsstandarder.
Genom våra produkter och lösningar kan vi stödja både
våra kunder och samhället i stort att uppnå de ambitiösa
klimatmålen och bygga ett hållbart och framtidssäkrat
energisystem.
SUMMERING OCH FRAMÅTBLICK
Efter ett utmanande år, främst inom affärsområdet GARO
E-mobility, blickar vi nu framåt med tillförsikt. Året som har gått
har visat på styrkan i vår affärsmodell, där våra två affärsom-
råden kompletterar och stödjer varandra, vilket har varit en
avgörande faktor i en svår marknadssituation.
Under året har vi genomfört flera viktiga åtgärder, både för
att hantera kostnader och för att minska våra lager inför 2025.
Dessa insatser, tillsammans med de strategiska investeringar
vi har gjort de senaste åren i utökad kapacitet och tekniska
plattformar inom GARO E-mobility, har lagt en stark grund för
vår framtida utveckling.
Vi ser nu tecken på att marknaden har nått sin botten och
successivt börjar återhämta sig. Detta skapar möjligheter för
oss, och vi är väl positionerade för denna återhämtning.
Avslutningsvis vill jag rikta ett stort tack till våra
medarbetare, vars engagemang och hårda arbete har varit
avgörande, samt till våra kunder för deras fortsatta förtroende.
Vi ser fram emot ett fortsatt gott samarbete under åren som
kommer.
9GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
10 GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
MARKNADEN UNDER 2024
Världen har stått inför flera stora utmaningar under de senaste
åren, och dessa utmaningar fortsatte under 2024. Detta
präglade samhällen, ekonomier och företagsklimatet globalt.
Geopolitiska konflikter, såsom kriget i Ukraina och Mellan-
östern samt spänningar i andra regioner, har skapat en instabil
global situation som för med sig ökade kostnader för råvaror
och energiresurser. Inflation och centralbankers räntelyft, som
många länder har använt för att dämpa inflationstrycket, har
påverkat konsumtion och investeringar negativt. Samtidigt
bidrar klimatförändringar och extremväder till både ekono-
miska och sociala påfrestningar, särskilt i regioner med känslig
infrastruktur och ekonomi. Dessa utmaningar påverkar länders
förmåga att hantera kriser och ställer högre krav på internatio-
nellt samarbete och företag att agera hållbart.
Grön energi och digitalisering prioriteras alltmer, med
investeringar i hållbar infrastruktur och teknologi som driver
långsiktig tillväxt.
EKONOMISK OSÄKERHET OCH VIKANDE
BOSTADSBYGGNATION
I Norden har det globala ekonomiska läget haft tydliga effek-
ter på byggsektorn under 2024. Bostadsbyggandet i Norden
minskade betydligt, framför allt inom nyproduktion av småhus
och lägenheter. Ökade lånekostnader och högre byggkostna-
der har inneburit att många byggprojekt tillfälligt har satts på
paus, men med tendenser på ökat antal byggstarter beräk-
nas bostadsbyggandet gradvis återhämta sig under 2025.
Efterfrågan på övrigt kommersiellt och offentligt byggande, i
kombination med renoveringsbehov och energieffektivisering,
är fortsatt god.
HÅLLBARA PRODUKTER SOM DRIVKRAFT FÖR
FÖRÄNDRING
För dagens konsumenter är det viktigare än någonsin att före-
tag engagerar sig aktivt i hållbarhetsfrågor och tar ett tydligt
socialt ansvar. Med ökad medvetenhet om klimatförändring-
arnas påverkan söker dagens konsumenter produkter med så
lågt miljöavtryck som möjligt. Valet av hållbara material och
förmågan att återvinna produkter efter användning är därför
viktiga parametrar som många konsumenter tar hänsyn till
vid sina köpbeslut. Material som kan återvinnas, är biologiskt
nedbrytbara eller producerade med minimal miljöpåverkan
bidrar direkt till en cirkulär ekonomi, där resurser återanvänds
och avfallet minimeras.
Transparens i hållbarhetsarbetet är också avgörande för att
skapa förtroende mellan företag och konsument. När företag
öppet redovisar sina hållbarhetsmål och de åtgärder de vidtar
för att nå dem, ger det konsumenterna möjlighet att göra aktiva
val och stödja företag som delar deras värderingar.
EU:s nya lagstiftning, CSRD (Corporate Sustainability
Reporting Directive), tillsammans med internationella riktlin-
jer, ställer ökade krav på företag att rapportera sina miljö-
och sociala insatser. Dessa regelverk syftar till att förbättra
transparensen och främja en mer ansvarsfull konsumtion och
produktion.
Sammantaget har konsumenters efterfrågan på hållbara och
etiska produkter skapat ett incitament för företag att förbättra
både sina produktionsprocesser och sitt samhällsansvar. För att
Omvärld och trender
11GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
möta dessa förväntningar måste företag prioritera ett hållbart
resurstänk och öppet redovisa sitt arbete – något som idag blir
allt viktigare för att behålla konkurrenskraft och kundlojalitet.
ELEKTRIFIERINGENS PÅVERKAN PÅ MORGON
DAGENS INFRASTRUKTUR
Elektrifieringen av samhällssektorer som transport, uppvärm-
ning och industri är avgörande för att minska växthusgasut-
släppen och nå klimatmålen. Dessa sektorer står för en stor del
av de globala utsläppen, och genom att omställningen sker
till elektrifierade lösningar, baserat på förnybar energi, kan
koldioxidutsläppen reduceras kraftigt.
För transportsektorn innebär detta en övergång från fossila
bränslen till eldrivna fordon och kollektivtrafiklösningar, vilket
minskar beroendet av fossila bränslen och sänker utsläppen
från vägtransporter.
I uppvärmningssektorn ersätts fossila bränslen med elektriska
värmesystem, som värmepumpar drivna av förnybar el, vilket
minskar utsläpp och energieffektiviserar uppvärmningen av bo-
städer och byggnader. Inom industrin leder elektrifiering till en
övergång från fossila bränslen till renare, elektriska lösningar
för uppvärmning och produktion, vilket också bidrar till lägre
industriella utsläpp.
För att denna omställning ska vara möjlig krävs omfattande
uppgraderingar och moderniseringar av elnätet. Dagens elnät
är inte tillräckligt dimensionerat för att hantera den ökade
efterfrågan på elektricitet från elektrifierade sektorer som
transport och uppvärmning. För att möta dessa utmaningar
måste elnätet bli mer flexibelt och robust, vilket inkluderar
investeringar i smarta elnät och energilagringssystem. Smarta
elnät gör det möjligt att bättre hantera variationer i elproduk-
tion och konsumtion, samt att integrera förnybar energi på ett
mer effektivt sätt
Det krävs också betydande investeringar i infrastruktur för
förnybar energi som sol, vind och vattenkraft, för att säker-
ställa att elproduktionen kan möta den ökade efterfrågan på
elektricitet. Eftersom elproduktionen ofta är varierande och inte
alltid sammanfaller med efterfrågan, blir energilagring också
en kritisk komponent för att jämna ut belastningen på elnätet.
Sammanfattningsvis innebär elektrifieringen av samhälls-
sektorer stora fördelar för klimatet, men för att dessa omställ-
ningar ska vara hållbara krävs det omfattande investeringar i
elnätet, förnybar energi och lagringstekniker. Politiskt stöd och
långsiktiga planer är nödvändiga för att säkerställa en smidig
och effektiv övergång som både möter de miljömässiga och
ekonomiska målen.
ENERGIMEDVETENHET – EN ÖKANDE TREND
De snabbt fluktuerande energipriserna påverkar energimark-
naden globalt och har lett till en ökad medvetenhet om hur
energi används. Detta har i sin tur resulterat i förändrade vanor
och nya användarmönster både bland hushåll och företag.
För att minska sina energikostnader justerar både konsumenter
och företag sin energianvändning, vilket skapar nya sätt att
konsumera energi på. Denna utveckling reflekterar en bredare
trend där medvetenhet om kostnader och hållbarhet spelar en
allt större roll.
Hushållen är nu mer medvetna om när de använder energi,
vilket har lett till en ökning av smarta hem-lösningar, där upp-
värmning, belysning och andra elektriska apparater styrs för att
minska förbrukningen under perioder av höga priser.
Företag har också anpassat sina driftsmönster, särskilt inom
energiintensiva industrier som tillverkning och transport. Smarta
elnät och avancerade energihanteringssystem har blivit vanliga
verktyg för att optimera energiförbrukningen och minska kost-
nader, vilket i sin tur påverkar både produktionskapacitet och
prisstrategier.
Sammantaget driver de volatila energipriserna en ökad
digitalisering och innovation inom både privat och kommersiell
energianvändning. Konsumenter och företag har blivit mer
benägna att investera i teknik som möjliggör bättre kontroll och
planering av energianvändningen, vilket både hjälper till att
minska kostnader och bidrar till mer hållbar energiförbrukning.
ELSÄKERHET I ETT ALLTMER ELEKTRIFIERAT
SAMHÄLLE
När städer, samhällen, fastigheter, bostäder och bilar elektrifie-
ras och energieffektiviseras, ställs allt högre krav på elsäkerhet,
där fokus ligger på att skydda människors säkerhet. I takt
med att fler system blir uppkopplade och energi produceras,
lagras och överförs på nya sätt mellan enheter i hemmet, ökar
medvetenheten om vikten av att dessa system uppfyller strikta
säkerhetskrav.
Felaktig konstruktion eller hantering av elektriska system kan
leda till allvarliga konsekvenser för människor, egendom och
samhället. Därför är det avgörande att säkerställa att elförsörj-
ningen är pålitlig och trygg. Elektricitet är centralt för att våra
dagliga liv ska fungera, och för att se till att elsäkerheten ligger
på en hög nivå finns det lagar, föreskrifter och standarder som
reglerar användningen och hanteringen av elektricitet.
Den ökade medvetenheten och en högre efterfrågan på
säkra produkter och tjänster innebär att både nationella och
internationella regleringar blir fler och mer strikta. Detta skapar
nya möjligheter för seriösa aktörer på marknaden, som har
möjlighet att möta dessa växande krav och bidra till en säkrare
elektrifiering av samhället.
Elsäkerheten måste beaktas i alla led, från produktion och
installation till daglig användning, för att förhindra olyckor
och skapa en trygg elektrifierad framtid. Genom att prioritera
säkerhet i alla aspekter av elektrifieringen kan övergången till
mer hållbara och effektiva energilösningar ske på ett säkert sätt
för både individer och samhället i stort.
12 GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
Affärsstrategier
FRAMTIDENS MÖJLIGHETER ÄR VÅR DRIVKRAFT
GAROs ambition är att utveckla och stärka sin position som en
av de ledande leverantörerna inom elinstallationsmaterial och
elbilsladdning. Med fokus på kommande generationer strävar
bolaget efter att fortsätta utveckla hållbara produkter och
helhetslösningar som kännetecknas av hög kvalitet och en hög
innovativ nivå. Målet är tydligt – att aktivt bidra till övergången
till ett elektrifierat och fossilfritt samhälle.
För GARO ses utmaningar som möjligheter, och bolagets
drivkraft ligger i att kontinuerligt anpassa och utveckla sitt
produktutbud för att möta de skiftande behoven på olika mark-
nader. Genom att säkerställa en hög påverkansgrad genom
den totala värdekedjan – från produktion till distribution och
försäljning – lägger GARO grunden för en stabil verksamhet
med kontroll på sina processer.
Strategins grundpelare bygger på långsiktiga affärer, inno-
vativ produktutveckling samt djup produktions- och material-
kunskap.
Målet är att erbjuda unika helhetslösningar som är inrik-
tade mot elbranschen och som aktivt bidrar till omställningen
mot förnybara bränslen och elektrifiering i samhället. Bakom
finns en väl genomtänkt strategi för hur man ska realisera de
uppsatta målen.
Denna är väl förankrad hos medarbetarna, främjar innovativ
utveckling av säkra och hållbara produkter samt främjar
utvecklingen av kundernas affär. Samtidigt ska kapaciteten
kontinuerligt utökas och marknaderna som GARO befinner sig
på vidareutvecklas. Efterfrågan på samtliga marknader drivs
av ett starkt och ökande behov av elektrifiering och energi-
effektivisering.
INNOVATIVA
Vi är en nytänkande kraft som utvecklar våra kunders
framtida affärer. Det gör oss till en engagerad, lyhörd
och aktiv samarbetspartner.
STOLTA
Vår genuina historia, fina utveckling och framtida
möjligheter har skapat vår unika GARO-kultur. Det
gör oss trygga och stolta i allt vi gör.
KOMPETENTA
Vi är experter på det vi gör och värdesätter kunskap
som leder till våra kunders utveckling och lönsamhet.
LÅNGSIKTIGA
Vårt fokus är att genom ett stort engagemang utveckla
säkra produkter för en hållbar framtid.
KÄRNVÄRDEN
13GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
AFFÄRSIDÉ
Med fokus på innovation, hållbarhet och design utvecklar
GARO lönsamma helhetslösningar.
MÅL
Finansiella mål Hållbarhetsmål
STRATEGIER
HÅLLBARHETSFUNDAMENT
1. Produktutveckling
2. Synergieffekter
3. Kundnära relationer
4. Produktion och
varuförsörjning
5. Marknadsetablering
6. Medarbetarna
1. Klimat
2. Cirkulär ekonomi
3. Etisk och ansvarsfull
verksamhet
VISION
Drivna av framtidens
möjligheter utvecklas GARO
ständigt för att vara den
ledande innovatören inom
våra affärsområden.
Strategiskt ramverk
Det strategiska ramverket med konkreta fokusområden och
hållbarhetsfundament är väl inarbetade i organisationen. Det är en
förutsättning för att uppnå förväntat resultat.
14 GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
Produktutveckling
SÄKRA PRODUKTER FÖR EN HÅLLBAR FRAMTID
Koncernens långa historia har präglats av en ambition att
utveckla och leverera trygga, smarta produkter och lösningar
som bidrar till att förenkla vardagen för kunderna. Känneteck-
nande för det totala erbjudandet är säkra, användarvänliga
och framtidssäkrade produkter med modern design och lång
livslängd. Materialval, funktionalitet och energieffektivisering
är tre nyckelord, utöver hållbarhet, som genomsyrar GAROs
strategi gällande produktutveckling.
Att kontinuerligt fortsätta utvecklingen av både befintliga och
nya produkter för att säkerställa ett marknadserbjudande som mö-
ter dagens och framtidens behov är därför en fundamental del av
strategin. GARO utmanar sig ständigt för att utveckla de lösningar
som mest effektivt kan bidra till det fossilfria samhället.
Att produkterna utvecklas med fokus på lång livslängd
uppnås genom intelligenta materialval, smarta konstruktioner,
cloudbaserade plattformar samt hållbar design. GARO håller
sig väl uppdaterade när det gäller nya material som erbjuder
hög funktionalitet utan att säkerhet, kvalitet eller livslängd på-
verkas negativt. Då produkterna består av flera olika material,
främst metall och plast, är produktdesignen anpassad så att
produkterna enkelt kan demonteras för både reparation och
effektiv återvinning.
Synergieffekter
BREDDEN SKAPAR UNIKITET
Genom GAROs bredd inom elinstallationsmaterial och
elbilsladdning skapas ett unikt erbjudande till marknaden. De
synergieffekter som naturligt skapas mellan de olika produkt-
områdena bidrar till en helhet som särskiljer GARO från de
flesta andra leverantörer.
Genom smidiga lösningar — från strömförsörjning till ladd-
stationer i drift och eftermarknad — skapar GARO fördelar för
både installatörer och slutanvändare.
Synergieffekterna som uppstår främjar även produktut-
vecklingen av nya innovativa, kostnadseffektiva produkter
och lösningar samt produktionsprocessen. Genom detta kan
anpassning till nya lösningar, regelverk och kravställningar
från marknaden ske snabbt och kostnadseffektivt. Det ger god
kontroll och flexibilitet.
Kundnära relationer
TILLSAMMANS UTVECKLAS FRAMTIDA AFFÄRER
Att utveckla varje kunds framtida affär är, och har alltid varit,
en av GAROs främsta drivkrafter. Koncernens expertis inom
verksamma områden skapar effektiva och lönsamma sätt att
utvecklas tillsammans med partners och kunder. Att investera
i långsiktiga relationer är avgörande för att främja en hållbar
verksamhet. En stark närvaro i varje relation skapar förtroende
och säkerställer att produkter och lösningar är väl anpassade
till kundernas behov över tid. Parallellt skapas en positiv och
hållbar företagskultur.
Genom att identifiera och analysera marknaden och ha slut-
användarna i fokus genereras framtidens affärer där löpande
affärsutveckling förstärker och intensifierar utvecklingstakten i
koncernen.
GARO stärker, genom innovation och nytänkande i utveck-
lingen av sitt erbjudande, sina kunders framtida möjligheter
till en mer energieffektiv, enkel, bekväm och trygg vardag.
Produkterna och helhetslösningarna ska driva affärer genom
hela kedjan och stötta samhällets energiomställning.
GAROs strategier
15GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
Produktion och
varuförsörjning
HÅLLBARA PRODUKTIONSPROCESSER
Hållbara produktionsprocesser är en förutsättning för att
bibehålla sin position som en konkurrenskraftig leverantör
på marknaden. Produktionsprocesserna lägger grunden för
effektiv resursanvändning, minskad miljöpåverkan samt svarar
på marknadens efterfrågan på hållbara alternativ.
Bolagets ambition är att erbjuda hög kapacitet, gedigen ma-
terial- och produktionskompetens, långsiktigt ansvarstagande
och väl avvägda investeringar inom bland annat teknikutveck-
ling. GARO arbetar för att främja en säker arbetsmiljö för sina
medarbetare och att minska sin egen miljöpåverkan i de egna
produktionsenheterna.
Ett tydligt fokus på hög kvalitet och snabb anpassningsför-
måga när det gäller kapacitet samt en förmåga att effektivt
möta unika kundbehov är avgörande för att skapa värde för
kunderna. Att förstå och uppfylla specifika kundkrav är en
viktig nyckelfaktor för framgång inom olika branscher och på
olika marknader.
Marknadsetablering
VIDAREUTVECKLA AFFÄREN
Utveckling på befintliga marknader och fokus på att utveckla
GAROs affär i Europa är en viktig del av koncernens orga-
niska tillväxt. En kombination av god organisk tillväxt och väl
avvägd förvärvad tillväxt skapar den bästa vitaliseringen av
organisationen.
Koncernen ska öka sin närvaro på den europeiska mark-
naden genom att antingen etablera nya marknadsbolag eller
genom förvärv. Nya marknadsinbrytningar ska genomföras
konsekvent för en hållbar expansion. GARO når, genom
strategiska samarbeten och avtal med aktörer inom exempelvis
fordonstillverkning och energiförsörjning, även ut på europeis-
ka marknader där egen verksamhet inte är etablerad.
I de länder där GARO har etablerad verksamhet finns
det möjlighet att utöka erbjudandet med befintliga produkt-
kategorier.
Att löpande addera värdekedjan med fler kundsegment
skapar nya strategiska affärsmöjligheter. Utvecklingstakten på
energimarknaden och segmentet fossilfria transporter är hög
och nya kundsegment uppstår genom ett ökat fokus på elek-
trifiering och energieffektivisering. Samarbeten och avtal med
aktörer inom nya kundsegment görs kontinuerligt för att uppnå
optimal marknadsnärvaro.
Medarbetarna
ENGAGERADE MEDARBETARE OCH SÄKRA
ARBETSPLATSER
Ett högt tekniskt kunnande kombinerat med en stark säkerhets-
kultur är grunden för att kontinuerligt kunna utveckla verksam-
heten. Koncernens medarbetare är kärnan i verksamheten.
Genom en öppen, genuin och vänlig företagskultur, säkerställs
att varje arbetsplats blir en plats att trivas på för alla. Engage-
rade, motiverade och nöjda medarbetare som trivs på jobbet
och är stolta över det man tillsammans åstadkommer varje dag
är en förutsättning för att koncernen ska kunna fortsätta levere-
ra helhetslösningar i framkant. Det finns en välgrundad stolthet
hos alla medarbetare, vilket återspeglas i allt som görs.
-5
0
5
10
15
20
20242023202220212020
-20
-15
-10
-5
0
5
10
15
20
25
20242023202220212020
16 GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
Finansiella mål och måluppfyllelse
FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT
Mål:
GAROs tillväxt ska, över en konjunkturcykel, organiskt uppgå
till minst 10%.
Resultat 2024:
Nettoomsättningen minskade under 2024 med 218 MSEK
(-16%) till 1 152,0 MSEK (1 369,9). Affärsområdet GARO
Electrification och GARO E-mobility uppvisade negativ tillväxt
på 6 procent respektive 35 procent.
MÅL
10 %
UTFALL TILLVÄXT 2024
-16%
LÖNSAMHET
Mål:
GAROs rörelsemarginal för koncernen, ska över en
konjunkturcykel, uppgå till minst 10% av nettoomsättningen.
Resultat 2024:
GAROs rörelseresultat uppgick till -55,6 MSEK (51,1) mot-
svarande en rörelsemarginal för 2024 på -4,3 procent (3,7).
Låga försäljningsvolymer kombinerat med nedskrivning av
lager, förklarar i huvudsak det låga rörelseresultatet. Justerat
rörelseresultat uppgick till MSEK -7,2 innebärande en justerad
rörelsemarginal på -0,6%.
MÅL
10 %
UTFALL LÖNSAMHET 2024
-4,3%
GAROs finansiella mål tar utgångspunkt i företagets vision och
affärsidé. Fokus ligger på en lönsam tillväxt samt ett hållbart
värdeskapande med goda och sunda finanser. Detta ska leda
till en långsiktig lönsamhet som möjliggör utveckling av verk-
samheten samt ger en god avkastning till aktieägare.
Mål 10%
Mål 10%
17GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
MÅL
20 %
UTFALL AVKASTNING 2024
-10,3%
MÅL
30 %
UTFALL SOLIDITET 2024
50%
0
10
20
30
40
50
60
Mål 30%
20242023202220 212020
MÅL
50 %
0
10
20
30
40
50
60
Mål 50%
20242023202220212020
AVKASTNING
Mål:
Avkastningen på eget kapital, ska över en konjunkturcykel,
uppgå till minst 20%.
Resultat 2024:
Under 2024 uppgick avkastningen på eget kapital till -10,3
procent (5,1). Den lägre avkastningen jämfört med tidigare år
förklaras av ett lägre resultat i relation till genomsnittligt eget
kapital.
SOLIDITET
Mål:
Soliditeten ska ej understiga 30%.
Resultat 2024:
Under 2024 minskade soliditeten till 50,0 procent (50,9) där
förändring av koncernens lån och nyttjande av checkkrediten
förklarar skillnaden mot 2023.
UTDELNINGSPOLICY
Mål:
GAROs utdelning ska uppgå till cirka 50% av bolagets
nettoresultat efter skatt. Utdelningsförslaget ska beakta GAROs
långsiktiga utdelningspotential samt koncernens investerings-
och konsolideringsbehov i övrigt.
Resultat 2024:
Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskapsåret 2024 mot
bakgrund av koncernens resultat och utdelningspolicy.
-15
-10
-5
0
5
10
15
20
25
30
35
20242023202220212020
Mål 20%
18 GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
GARO Electrification
AFFÄRSINRIKTNING
GAROs kärnkompetens är att utveckla och producera innovati-
va produkter och helhetslösningar för elinstallationsmarknaden.
Kännetecknande för det totala erbjudandet är ett tydligt fokus
på kvalitet, säkerhet, hållbarhet och energieffektivisering.
Genom en kontinuerlig satsning på utveckling inom området
teknik och styrning möter GARO marknadens ökade intresse
för energibesparing. Målsättningen är alltid att ge elinstalla-
tören de bästa förutsättningarna för att genomföra sitt arbete
på ett effektivt, smidigt och säkert sätt, samtidigt som slut-
användaren erbjuds en trygg och enkel lösning.
Med GAROs totala bredd inom GARO Electrification riktar
sig koncernens erbjudande främst till elinstallatörer, fastighets-
ägare, byggbolag, hustillverkare samt uthyrningsbolag inom
bygg sektorn. Säljkanalerna är anpassade utifrån marknad och
försäljningen går via grossister, återförsäljare och avtalskunder.
Inom GARO Electrification drivs försäljningen av nybyggna-
tion, renovering och anpassning till det elektrifierade samhället.
Som exempel kan nämnas större kommersiella byggnader
såsom bostäder, arbetsplatser, köpcentrum och hotell samt olika
former av industriell verksamhet. Synergieffekterna till affärsom-
rådet GARO E-mobility är flera då affärsområdets produkter
många gånger är grundförutsättningen för strömförsörjning av
anläggningar för elbilsladdning.
PRODUKTOMRÅDE INSTALLATION
Produktsortimentet består av installationsprodukter för proffs-
marknaden. Det totala erbjudandet rymmer cirka 3 500
elprodukter och helhetslösningar för fast elinstallation inom
nybyggnation av bostäder och fastigheter, olika typer av
renoveringsprojekt samt olika former av industriell verksamhet.
Kompletta elcentraler innehållande media, styrning och mät-
ning, eller utvändiga fasad- och markmätarskåp är en del av
produktsortimentet. Även normkomponenter, anslutningsdon,
smarta motorvärmaruttag samt elstolpar för camping och
småbåtshamnar ingår som en del av erbjudandet. Sortimentet
kännetecknas av en hög produktkvalitet, elsäkerhet och energi-
effektivitet som sammantaget bidrar positivt i utvecklingen mot
en mer klimatsmart framtid.
PRODUKTOMRÅDE PROJEKT
Den kompletta produktportföljen kan strömförsörja allt från den
lilla lägenheten till den större, komplexa industrin. GAROs fär-
digbyggda elcentraler, kabelskåp och ställverk kundanpassas
genom ett nära samarbete med elinstallatören eller konstruktö-
ren. De färdigbyggda lösningarna, som alla är förberedda för
enkel montering, medför både minimal arbetsinsats och en låg
totalkostnad.
PRODUKTOMRÅDE TILLFÄLLIG EL
Produktområdet Tillfällig el producerar produkter för tillfällig
el, värme och belysning. Det handlar om tillfälliga elcentraler,
arbetsbelysning, tork- och värmefläktar för användning på
byggarbetsplatser eller event. Inom produktområdet erbjuds
produkter med både hög energieffektivitet, säkerhetsnivå och
användarvänlighet samt en ergonomisk utformning som är an-
passad för att möta behovet av en bra arbetsmiljö. Under året
lanserades den portabla elbilsladdaren GARO Entity Flex.
AFFÄRSMÅL
GARO Electrification ska vara en ledande aktör på de markna-
der där koncernen har valt att bedriva sin verksamhet. Genom
en bred produktportfölj inom elinstallationsmaterial stärks
positionen i det egna segmentet samtidigt som man komplette-
rar GARO E-mobilitys produkterbjudande inom elbilsladdning
i Europa. Som en komplett och trygg leverantör befäster och
stärker man sin ledande position genom kontinuerlig produkt-
utveckling och anpassningar till nya och befintliga marknader.
851
MSEK I
OMSÄTTNING
10%
TILLVÄXT I EUROPA
(EXKL. NORDEN)
-6%
TILLVÄXT
281
MEDARBETARE INOM
AFFÄRSOMRÅDET
19GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
SIFFROR FÖR 2024
Affärsområdet GARO Electrification uppvisade en god utveck-
ling i början av året vilken sedan mattades av och resulterade
i en nettoomsättning på 851 MSEK jämfört med 908 MSEK
föregående år. Den negativa tillväxten noterades i samtliga
produktområdena med -3% för Installation, -12% för Projekt,
och Tillfällig el med -6%. Tillväxten i GAROs försäljningsbolag i
Europa (exkl. Norden) uppgick till tio procent. Rörelseresultatet
uppgick till 75,3 MSEK (88,3) och rörelsemarginalen uppgick
till 8,8 procent (9,7). Under 2024 har affärsområdet gjort ned-
skrivning av lager med 9,1 MSEK att jämföra med realisations-
vinst från fastighetsförsäljning uppgående till 18 MSEK under
2023. Justerat rörelseresultat uppgick till 84,4 MSEK (70,3).
NETTOOMSÄTTNING (MKR) RÖRELSERESULTAT (MKR)
NETTOOMSÄTTNING
Andel av koncernen
NETTOOMSÄTTNING
Per produktområde
Installation
Projekt
Tillfällig el
67%
28%
5%
GARO Electrification
74%
26%
GARO E-mobility
0
200
400
600
800
1000
0
30
60
90
120
150
202420232022 202420232022
20 GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
Elektrifiering och omställning till
ett mer hållbart energisystem
Elektrifieringen av samhället, tillsammans med den ökande
andelen förnybar energi och decentraliserad energiproduktion,
medför betydande utmaningar för dagens elnät. Den växande
efterfrågan på elektricitet från transporter, industrier och
hushåll kräver en utökning och modernisering av elnätet för att
klara av den ökade energiförbrukningen.
Förnybara energikällor som sol- och vindkraft varierar i
produktion beroende på väderförhållanden, vilket skapar ett
behov av smarta nätlösningar som kan balansera produktion
och konsumtion i realtid. Dessutom förändrar decentraliserad
produktion med småskaliga elproducenter flödet i elnätet och
ställer krav på anpassning för att hantera dubbelriktade flöden
och säkerställa nätets stabilitet. För att hantera dessa utma-
ningar måste elnätet moderniseras för att garantera effektivitet,
motståndskraft och säkerhet.
Genom att erbjuda produkter och lösningar som matchar
marknadens behov möter GARO möjligheterna och utmaning-
arna som följer med samhällets elektrifiering. Övergången till
förnybar energi och decentraliserad produktion innebär en
ökad efterfrågan på flertalet produkter inom affärsområdets
breda erbjudande. Kabelskåp är en av de mest centrala,
särskilt när nya vind- och solparker byggs, och där ett stort
antal kabelskåp måste installeras för att säkerställa en effektiv
eldistribution. GARO är särskilt starka på nischmarknaden för
kundanpassning av kabelskåp, något som är avgörande för att
optimera funktionaliteten i dessa anläggningar.
I kabelskåpen installeras även annan utrustning som vi
erbjuder, såsom säkringslastbrytare och effektbrytare, som i
allt högre grad efterfrågas. Dessutom leder omställningen till
en ökad konsumtion av företagets övriga standardsortiment,
som brytare, centraler, fördelningsskåp, normkomponenter och
uttagsboxar. Det förstärker vår förmåga att möta möjligheterna
som följer med den ökade elektrifieringen och integrationen av
förnybar energi.
Inom energilagring blir batteriteknik och andra lagringslös-
ningar allt viktigare för att hantera elproduktion från exempel-
vis sol och vind. I den pågående forskningen och utvecklingen
inom batteriteknik ligger stort fokus på storskaliga energilager
och elbilar. Det driver efterfrågan på energimätare och brytare
där vi erbjuder ett brett sortiment av produkter, bland annat ett
utökat sortiment av dubbelriktade mätare, som klarar allt från
anläggningar i en villa till stora parker med energilager.
NY PRISMODELL FÖR ELANVÄNDNING
Regleringar och politiska initiativ från EU och den svenska re-
geringen styr marknaden mot mer hållbara lösningar. I Sverige
införs nu en ny prismodell för elanvändning, där kostnaden
baseras på hur mycket el som förbrukas vid hög belastning i
elnätet. Tidigare baserades kostnaden främst på den totala
elförbrukningen.
Prismodellen införs med anledning av den ökande elan-
vändningen och den begränsade kapaciteten i elnäten, vilket
kan påverka möjligheterna för företag och kommuner att växa.
En möjlig väg är att bygga ut elnäten, men detta är tidskrä-
vande och kostsamt. Ett annat alternativ är att använda de
befintliga elnäten mer effektivt genom att sprida ut och flytta
elanvändning till tider med lägre efterfrågan. Detta skulle
minska belastningen på elsystemet och på sikt bidra till lägre
genomsnittliga elnätstariffer.
Effektavgifter är redan etablerade för exempelvis industrier
men nu anser Energimarknadsinspektionen (Ei) att det är dags
att även hushållen bidrar till en mer effektiv användning av
elnäten. Den nya prismodellen ger elanvändare möjlighet att
påverka sina kostnader genom att anpassa elanvändningen
och syftar samtidigt till att skapa mer rättvisa avgifter för hus-
hållen. Den nya elprismodellen leder till ökad efterfrågan på
standardprodukter från GARO för att hantera de utmaningar
som villaägare står inför.
MARKNADENS BEHOV AV NYA BOSTÄDER
DRIVER GAROS AFFÄR
Marknadsförutsättningarna på de marknader där GARO
är verksamt har varit utmanande under 2024, präglade av
makroekonomiska faktorer som höga räntor, inflation och
osäkerhet på finansmarknaderna. Detta har lett till en dämpad
aktivitet inom nybyggnation och renovering. Trots detta kvarstår
ett starkt underliggande behov av nya bostäder, renovering av
äldre fastigheter och implementering av ny teknik för att möta
krav på hållbarhet och energieffektivitet.
Det finns en växande efterfrågan på lösningar som inklu-
derar solenergi, energieffektivisering, styrning och mätning av
energiförbrukning samt integrering av batterier och smart teknik
i både nya och befintliga fastigheter. Den långsiktiga potentia-
len för marknaden är således betydande.
Trots vissa regionala skillnader är det tydligt att behovet av
nya bostäder är en gemensam nämnare i de länder där GARO
är verksamt. Behovet av att anpassa sig till befolkningstillväxt
och urbanisering gör att byggsektorn står inför möjligheter,
även i tider av osäkerhet. Generellt ser vi att samtliga länder
där vi är verksamma står inför en positiv utveckling när det
gäller nybyggnation under de kommande åren.
GARO Electrifications starka position, med kompetens, erfa-
renhet, produkter och lösningar som är anpassade till markna-
dens behov, gör företaget väl förberett för att kapitalisera på
den väntade återhämtningen och tillväxten som förväntas ta
fart under 2025 och framåt.
21GARO ÅRSREDOVISNING
Daniel Emilsson, Affärsområdeschef GARO Electrification
POSITIVA SYNERGIER – ALLT UNDER ETT OCH
SAMMA TAK
Elektrifieringen av transportsektorn fortsätter att öka, och med
fler elbilar på vägarna ökar också behovet av en väl utbyggd
laddinfrastruktur. Det ställer i sin tur krav på en modernisering
av elnäten så att de klarar av att hantera den ökade belast-
ningen och de varierande energibehoven.
Denna marknadsutveckling har en särskilt stark och positiv
inverkan på affärsområdet GARO E-mobility, samtidigt som
den också gynnar affärsområdet GARO Electrification. För när
behovet av laddinfrastruktur växer, stiger inte enbart efter-
frågan på laddare utan även på relaterad utrustning, såsom
kabelskåp. Dessutom skapas viktiga synergieffekter mellan de
båda affärsområdena, vilket stärker både företagets verksam-
het och erbjuder mervärde för våra kunder. Denna samverkan
gör att kunderna kan få en komplett lösning från en och samma
leverantör, vilket skapar trygghet för kunden.
DIGITALISERAD INDUSTRI
Under det senaste årtiondet har en fjärde generation av
industriell revolution utvecklats. Det innebär att fler processer
digitaliseras och sammankopplas genom Internet of things
(IoT), automatisering samt maskininlärning. Ökad tillgång till
realtidsdata för att optimera produktionsflöden och effektivi-
sera underhållsarbetet är i fokus. Det skapar ett mer holistiskt
perspektiv där samarbetet mellan den fysiska och digitala
produktionen förbättras. Allt fler industriverksamheter väljer
att investera i digitaliserade lösningar och det är en utveckling
som förväntas bli allt starkare under åren som kommer. Den
digitaliserade industrin ställer allt högre krav på smarta och
effektiva lösningar som kan möta kraven på säkerhet och en-
ergioptimering. Det driver efterfrågan inom produktområdena
Installation och Projekt. GARO erbjuder innovativa säkerhets-
och mätprodukter som möjliggör noggrann övervakning och
kontroll av bland annat energianvändningen.
ETT STABILT MEN UTMANANDE ÅR
Under 2024 har GARO uppnått resultat som till stora delar
uppfyller de förväntade målen för de tre produktområdena
inom affärsområdet. Detta trots en utmanande marknadssitua-
tion i Sverige. Försäljningen av installationsprodukter har haft
en positiv utveckling under hösten, vilket indikerar att markna-
den börjar återhämta sig och att efterfrågan ökar. Detta ger en
positiv prognos inför kommande perioder.
Irland har haft en mycket stark utveckling, både när det gäl-
ler försäljning och lönsamhet. Denna positiva trend beror delvis
på en stabil marknadsposition och effektivisering av operatio-
nella processer, vilket stärker vår närvaro och konkurrenskraft
på den irländska marknaden.
I Norge har organisationsförändringen, som påbörjades
2023, nu slutförts. Genom att ersätta tidigare kontrakterade
agenter med egna säljare har vi skapat en mer flexibel och
direkt styrning av försäljningen, vilket förbättrar både kundre-
lationer och marknadsanpassning. Detta ger en stark grund att
bygga vidare på när marknaden vänder de kommande åren.
Under året har vi lanserat ett stort antal nya produkter på
den engelska och irländska marknaden vilket förväntas ha
en positiv inverkan på tillväxt och marknadsandelar under de
kommande åren.
I Sverige har vi lanserat ett nytt kabelskåp för gatubelysning,
vilket markerar ett första steg i en strategisk satsning på kabel-
skåpsprodukter. Detta nya produktsegment har potential att yt-
terligare diversifiera vårt erbjudande och stärka positionen på
marknader relaterade till infrastruktur och smarta städer. Denna
satsning förväntas öka efterfrågan på GAROs produkter från
offentliga och privata byggprojekt.
Under det gångna året har marknadsförhållandena varit
krävande, men GAROs bedömning är att marknaden nu har
vänt och att förutsättningarna för återhämtning och tillväxt har
stärkts.
22 GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
GARO E-mobility
AFFÄRSINRIKTNING
GARO förser marknaden med destinationsladdning för både
elbilar, laddhybrider och tung eldriven fordonstrafik. Genom
ett av marknadens bredaste erbjudande av laddboxar, publika
laddstolpar, snabbladdare, kabelskåp för strömförsörjning,
lastbalansering, styrning, mätning och mjukvarutjänster möter
GARO marknadens behov och skapar enkelhet för kunden.
Det kompletta och unika helhetserbjudandet av produkter och
tjänster gör GARO till en helhetsleverantör inom segmentet.
Tillsammans med samarbetspartners, grossister, återförsälja-
re, elinstallatörer och avtalskunder erbjuder GARO marknaden
laddstationer som är innovativa, säkra, hållbara, enkla att
installera samt användarvänliga.
Samtliga produkter som når marknaden uppfyller mark-
nadens krav på säkerhet och energiförbrukning samt är
utvecklade med fokus på digital styrning. Produkterna kan
kopplas upp och dela information med varandra, bilen och an-
vändaren. De kan kopplas både till GAROs egna moln tjänster
såväl som till externa moln- och betaltjänster och för dela
elförbrukningen på ett effektivt sätt. Koncernens erbjudande
inkluderar även eftermarknad med service och support, vilket
ökar GAROs konkurrenskraft på marknaden samtidigt som det
skapar trygghet för kunderna. Genom att erbjuda en total-
lösning som är både installations- och användarvänlig samt
kostnadseffektiv för kund ökar kundernas lojalitet till GARO
som leverantör.
DESTINATIONSLADDARE HEMMA
GARO utvecklar och tillhandahåller laddboxar som är anpas-
sade för privat boende, oavsett om det handlar om villor eller
bostadsrätter. Koncernens mångåriga historia inom elbilsladd-
ning präglas av en ambition och en målsättning att skapa säkra
och smarta lösningar som förenklar vardagen för användaren.
Samtliga lösningar för hemmet kan med fördel kombineras
med koncernens användarvänliga tjänster som bidrar till att
bostadens laddning blir både kostnadseffektiv, enkel, flexibel
och framtidssäkrad.
DESTINATIONSLADDARE FÖR PUBLIKA MILJÖER
OCH ARBETSPLATSER
GARO har under många år satsat strategiskt på att utveckla
ett brett erbjudande inom publik laddinfrastruktur för olika
typer av allmänna miljöer och arbetsplatser. Genomgående
handlar det om flexibla lösningar som kännetecknas av ett stort
fokus på säkerhet, och som enkelt kan kombineras med smarta
tjänster. Det breda erbjudandet skapar stora möjligheter för
olika typer av verksamheter att både erbjuda laddning till el-
och hybridbilsägare samtidigt som man tydligt visar att man tar
ett aktivt miljöansvar.
SNABBLADDNING PÅ DIN DESTINATION
Produkter ur GAROs sortiment kan med fördel placeras på
platser där bilisterna tillbringar minst 30 minuter, till exempel
för ärenden eller andra aktiviteter, och förväntar sig snabb på-
fyllning av el. GARO erbjuder flertalet varianter av snabblad-
dare där samtliga är OCPP-kompatibla* och där intelligenta
lösningar för identifiering bidrar till att användaren enkelt och
snabbt kan påbörja laddning.
DESTINATIONSLADDNING FÖR TUNG TRAFIK
Marknaden för destinationsladdning för tung trafik präglas av
tillväxt och ökad efterfrågan. Detta i takt med att fler företag
övergår till eldrivna lastbilar, transport- och entreprenadfordon.
Investeringar i infrastruktur för tung eltrafik ökar, särskilt på
strategiska platser som logistikcentra, hamnar och distributions-
nav, för att möjliggöra effektiv laddning där fordonen stannar
för lastning och lossning.
Genom nära samarbeten med ledande lastbilstillverkare
har GARO utvecklat en 43kW AC-destinationsladdare som
är särskilt anpassad för tung trafik och som möter de höga
krav som branschen ställer. GARO erbjuder två varianter inom
segmentet; en modell för publik laddning och en för depåladd-
ning. Under året har efterfrågan på GAROs destinationslad-
dare för tung trafik ökat på den europeiska marknaden och fått
spridning i många länder.
AFFÄRSMÅL
GAROs affärsmål är att fortsätta stärka sin marknadsposition i
Europa och återuppta sin marknadsledande position i Norden.
Successivt ska antalet marknader utökas genom etablering av
egna marknadsbolag alternativt genom andra väletablerade
säljkanaler.
301
MSEK I
OMSÄTTNING
-35%
TILLVÄXT
125
MEDARBETARE INOM
AFFÄRSOMRÅDET
26%
ANDEL AV
FÖRSÄLJNINGEN
* Open Charge Point Protocol” - en kommunikations standard som används för att
möjliggöra kommunikation mellan elbilsladdare och andra system.
23GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
SIFFROR FÖR 2024
Nettoomsättningen inom GARO E-mobility uppgick till
301 MSEK (462) där försäljningen i Sverige och Norden (exkl
Sverige) minskade med 45 respektive 40 procent jämfört med
föregående år. Försäljningen i Europa minskade med
12 procent.
Rörelseresultatet uppgick till -130,9 MSEK (-37,2) och rörel-
semarginalen uppgick till -43,5 procent (-8,1). Under året har
affärsområdet gjort nedskrivning av lager med 39 MSEK (9,8)
avseende tidigare generationens laddboxar samt kvarvaran-
de utvecklingskostnader för ett äldre utgående DC-sortiment.
Justerat rörelseresultat uppgick till -91,6 MSEK (-27,4)
NETTOOMSÄTTNING (MKR) RÖRELSERESULTAT (MKR)
NETTOOMSÄTTNING
Andel av koncernen
GARO E-mobility
GARO Electrification
0
100
200
300
400
500
202420232022
26%
76%
-150
-120
-90
-60
-30
0
30
202420232022
24 GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
Utmanande marknad inom
elbilsladdning
Den snabba tillväxttakten inom laddinfrastruktur som de flesta
förväntade sig har förändrats drastiskt. Lågkonjunkturen, med
rådande makroekonomisk osäkerhet, har haft en negativ
påverkan på köpbeteende och investeringsbeslut. Hållbar-
hetsinvesteringar, som tidigare prioriterades högt, hamnade
efter rådande marknadsläge längre ner på listan. De tidigare
prognoserna om kraftfull tillväxt byggde på ambitiösa klimat-
mål, en förväntad ökning av elbilsförsäljningen och en snabb
utbyggnad av laddinfrastrukturen. Dessa faktorer pekade mot
en expansiv utveckling, men istället har tillväxten dämpats
avsevärt.
Den finansiella oron har inte enbart minskat viljan att
investera i laddinfrastruktur utan också kraftigt bromsat den
förväntade tillväxten i Europa under det gångna året. På kort
sikt förväntas tillväxten förbli låg, men på längre sikt ser vi en
återhämtning på marknaden, där utbyggnaden av laddinfra-
struktur återigen tar fart i Europa.
GARO STÅR RUSTADE FÖR TILLVÄXT
EFFEKTIVISERING FÖR EN FÖRÄNDRAD MARKNAD
Under 2024 har GARO E-mobility genomfört åtgärdsprogram
för att anpassa organisationen och kostnaderna efter rådande
marknadsläge. I samband med detta har man också gjort ned-
skrivningar av lagret. Dessa åtgärder har syftat till att hålla vår
verksamhet lönsam och redo för den framtida återhämtningen.
PRODUKTIONSKAPACITET OCH INTERNATIONELL
EXPANSION
På GARO står vi väl rustade för en stabil och hållbar tillväxt.
Med egna produktionsanläggningar i Polen och Sverige samt
en modern teknisk plattform i laddboxarna GARO Entity har vi
kapacitet att möta efterfrågan på den europiska marknaden. I
Tyskland har GARO etablerat marknadsbolag och för att ytter-
ligare stärka vår position på andra europeiska marknader av
vikt samarbetar koncernen med distributörer och nyckelkunder.
PRODUKTER OCH TJÄNSTER FÖR EN VÄXANDE
MARKNAD
Under 2024 har GARO lanserat hemmaladdaren GARO Entity
Home och utvecklat en betalterminal för att uppfylla kraven
enligt EU:s förordning AFIR. För att ytterligare stärka vårt erbju-
dande inom Projektaffären och underlätta för anläggningsäga-
re, laddoperatörer och installatörer har vi även vidareutvecklat
installatörsappen och webbgränssnittet. Dessa förbättringar
syftar till att förenkla installation, drift och administration, vilket
ger en smidigare och mer effektiv hantering.
SMART STYRNING AV ENERGIANVÄNDNINGEN
De nya effekttarifferna för el i Sverige införs gradvis och ska
vara fullt implementerade av alla elnätsföretag senast den
1 januari 2027, enligt Energimarknadsinspektionen. Effektta-
rifferna påverkar elanvändare genom att introducera en avgift
baserad på effekttoppar när elanvändningen är som högst. För
elbilsladdning innebär det att det blir ekonomiskt fördelaktigt
att ladda bilen under natten när elanvändningen i fastigheten
är lägre. Det skapar incitament att sprida elanvändningen över
dygnets timmar för att optimera laddtider och kapacitet så att
man minimerar toppar och håller kostnaderna nere.
Produkter från GARO ger flera fördelar när det gäller att
hantera de nya effekttarifferna som införs. Med våra lös-
ningar får man tillgång till teknik som möjliggör dynamisk
lastbalansering och smart styrning av energianvändningen,
vilket är centralt för att minska effekttoppar och därmed sänka
kostnaderna.
Genom att välja våra produkter får fastighetsägare, bostads-
rättsföreningar (BRF) och operatörer lösningar som inte bara
efterlever de nya reglerna utan också bidrar till långsiktiga
kostnadsbesparingar och hållbar energianvändning. Det är
dessutom ett smart val när bostadsrättsföreningar enligt ett
lagkrav, som trädde i kraft den 1 januari 2025, måste erbjuda
minst 1 laddplats per 20 parkeringsplatser.
25GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
Niklas Rönnäng, Affärsområdeschef GARO E-mobility
GARO ENTITY UTÖKAS MED MARKNADENS
SÄKRASTE HEMMALADDARE
Efterfrågan på pålitliga och användarvänliga hemmaladdare
ökar, även om övergången till elbilar sker i något långsamma-
re takt än väntat. GARO Entity Home som lanserades under
året är en del av plattformen GARO Entity och utvecklad för
det uppkopplade hemmet. Den kombinerar avancerad teknik
med enkel användning och erbjuder en säker, kostnadseffektiv
och pålitlig lösning för privatpersoner som vill ladda sina elbi-
lar hemma. Via appen GARO Connect kan användaren enkelt
styra, kontrollera och övervaka laddningen direkt från mobilen.
I kombination med GARO Entity Balance möjliggör laddboxen
dynamisk lastbalansering, vilket säkerställer trygg och energi-
effektiv laddning utan att överbelasta husets elsystem.
GARO Entity Home är den enda laddboxen i sitt segment
som är tredjepartstestad och godkänd enligt samtliga gällande
laddstandarder.
Vår målsättning är att stärka vår marknadsposition och
öka vår närvaro inom segmentet hemmaladdning. Genom
lanseringen av GARO Entity Home, som har fått ett positivt
mottagande på marknaden, erbjuder vi en säker produkt med
hög funktionalitet till ett konkurrenskraftigt pris på en prispres-
sad marknad. GARO Entity som har en garantitid på 5 år är
testad av tredjepart och utvecklad för att funktionsmässigt hålla
i minst 10 år.
ÖKAD TILLGÄNGLIGHET ONLINE
För att ytterligare öka synligheten av våra produkter har GARO
utökat samarbetet med partners inom e-handelsförsäljning och
gjort laddboxarna mer tillgängliga för online-köp för privat-
personer och hemmamarknaden. Denna satsning underlättar
köpprocessen och är en strategisk prioritering för att nå en
bredare kundkrets. Detta ligger i linje med det ökade intresset
för digital handel från både elektriker och konsumenter.
GAROs totala erbjudande kan effektivt anpassas till såväl
större som mindre anläggningar. Det unika och kompletta
produkt- och tjänsteerbjudandet — från strömförsörjning till
kompletta anläggningar för elbilsladdning — gör att vi effektivt
kan möta marknadens behov. Genom ett nära samarbete med
affärsområdet GARO Electrification skapar vi gemensamma
synergier som bidrar positivt och konkret till utvecklingen av
morgondagens hållbara samhälle.
ÖKADE KRAV PÅ TILLGÄNGLIG LADDINFRA
STRUKTUR SKAPAR FÖRDELAR FÖR GARO
Under 2024 såldes det drygt 2 miljoner laddbara personbilar
i Europa, vilket är en ökning med 4 gånger. År 2030 beräknas
denna siffra uppgå till cirka 8 miljoner, vilket innebär en ökning
med 5 gånger.
Under året som gick trädde Alternative Fuels Infrastructure
Regulation (AFIR) i kraft inom EU, vilket har satt nya standar-
der för laddinfrastruktur. Förordningen kräver att betalning
vid offentliga laddstationer ska vara flexibel och tillgänglig,
utan krav på medlemskap eller förhandsregistrering. Dessutom
ställer förordningen krav på att det ska finnas snabbladdnings-
stationer för personbilar var 60:e kilometer längs europa-
vägarna, och motsvarande infrastruktur för lastbilar var 120:e
kilometer. Det skapar en mer användarvänlig och tillgänglig
26 GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
laddinfrastruktur, vilket underlättar elektrifieringen av trans-
porter och gör det enklare för både privata elbilsägare och
kommersiella transporter att ladda.
Detta är ett regelverk som välkomnas av oss då det skapar
nya tillväxtmöjligheter. En stor del av vår produktportfölj är
redan kompatibel med AFIR:s krav, som exempelvis betal-
ningslösningar som möter de skärpta kraven och möjligheten
till kommunikation mellan laddare och bil. Vi ser dessutom att
införandet av AFIR driver efterfrågan på pålitliga och standar-
diserade laddlösningar, vilket gör GAROs erbjudande ännu
mer relevant på marknaden.
Genom vårt fokus på säkerhet, innovation och användar-
vänlighet kan vi inte bara möta de ökade kraven på standardi-
sering och hållbarhet utan också leverera produkter som stöder
omställningen till ett fossilfritt transportsystem. Det stärker inte
bara GAROs position som en ledande aktör utan öppnar även
dörrar för tillväxt inom retrofit och modernisering av befintlig
infrastruktur.
Införandet av AFIR har dessutom legat till grund för utveck-
lingen och lanseringen av vår betalstation som är kompatibel
med både våra nya och äldre produkter, som till exempel LS4
och Twin Plus. Betalstationen är flexibel och kan integreras med
externa betalterminaler från andra aktörer, vilket gör den ännu
mer användarvänlig och anpassningsbar för olika behov.
TYSKLAND – EN STRATEGISKT VIKTIG MARKNAD
Etableringen i Tyskland under slutet av 2023 var ett viktigt stra-
tegiskt steg för GARO. Tidigare har denna marknad bearbetats
via avtalskunder, men idag har vi en tydlig marknadsnärvaro.
Tyskland har det största antalet elbilar i Europa, med över
1,4 miljoner laddbara personbilar, vilket ställer krav på en
omfattande expansion av laddstationer för att möta behovet
av både hemmaladdning och offentlig laddinfrastruktur. Under
2024 bromsade dock den tyska marknaden in, och försäljning-
en av elbilar minskade med cirka 20%.
Samtidigt möter aktörer på den tyska marknaden höga krav
från Eichrecht-lagstiftningen, som innebär att publika laddsta-
tioner med betalningsfunktioner måste uppfylla detaljerade och
strikta regler. För att möta dessa krav genomförde GARO under
2023 en omfattande produktutveckling av de publika produk-
terna LS4 och Twin+. Som ett resultat av det blev produkterna
samma år godkända enligt Eichrecht. Under 2024 satsade
vi på vidareutveckling av GARO Entity Pro, som godkändes
enligt Eichrecht-standarden under slutet av året. För att förenkla
och effektivisera produktionen av dessa produkter investerade
vi även i produktionsanläggningen i Polen och certifierade
fabriken i enlighet med Eichrecht. Att certifiera den polska
verksamheten är en central del av satsningen på Tyskland och
möjliggör både kostnadsbesparingar och ökad konkurrens-
kraft. GARO har genom dessa satsningar ett komplett utbud för
publik destinationsladdning på den tyska marknaden.
ETT UTMANANDE ÅR MED KRAFTIGA
SVÄNGNINGAR
För affärsområdet E-mobility blev 2024 ett utmanande år
där en prognosticerad stark tillväxt på marknaden kraftigt
dämpades. Efterfrågan minskade rejält vilket skapade problem
med komponentlager som hade anpassats för en förväntad
expansion. Den svaga elbilsförsäljningen i kombination med
kraftigt minskade investeringar i laddinfrastruktur till följd av det
höga ränteläget satte ytterligare press på marknaden.
För att möta dessa utmaningar genomfördes ett åtgärds-
program som effektiviserat verksamheten och skapat förut-
sättningar för att anpassa oss till rådande marknadsläge och
framtida tillväxt. Samtidigt har vi haft framgångar under året,
med lanseringen av vår nya laddbox Entity Home och ökade
leveranser av laddare till tyngre fordon, ett segment som visar
fortsatt stark potential.
Nu lämnar vi 2024 bakom oss och ser framåt med tillförsikt.
Vi bedömer att marknaden återhämtar sig under andra halvår-
et 2025 vilket skapar nya möjligheter för en fortsatt expansion
inom E-mobility.
27GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
GARO säkrar strömförsörjningen
i Micropower Groups nybyggda
produktionsanläggning
Micropower Group har genom byggnationen av den klimatsmarta produktionsanläggningen
i Växjö samlat all sin verksamhet under ett och samma tak. GARO fick det stora förtroendet att
leverera produkter och kundanpassade lösningar för en effektiv strömförsörjning av den 25 000
kvadratmeter stora anläggningen. Där samsas nu huvudkontor, produktion samt forsknings- och
utvecklingscenter.
Totalentreprenör för byggprojektet är GBJ Bygg, som tillsam-
mans med noggrant utvalda leverantörer och underleverantö-
rer har säkerställt framdriften. En av parterna i byggprojektet
är Växjö Elmontage som inte tvekade när de skulle välja
leverantör för strömförsörjningen.
– GARO är både flexibla och pålitliga. Det är en leverantör
med lång erfarenhet som förstår våra behov och levererar
kundanpassade lösningar snabbt och smidigt. I denna typ av
större projekt är det viktigt att samarbeta med en stabil och
ansvarsfull aktör som GARO. Vi har samarbetat med GARO i
över 25 år och vet att vi alltid kan lita på dem. Det ger trygghet
i projektets alla faser, säger Henrik Hammarström, projektleda-
re på Växjö Elmontage.
GAROs del i projektet har varit att, i nära samarbete med
Växjö Elmontage, leverera skräddarsydda lösningar för ström-
försörjning, där bland annat ställverk, centraler, kabelskåp
och uttagsboxar ingår. Projektet ligger helt i linje med GAROs
kärnkompetens, då det förenar företagets expertis inom ström-
försörjning med fokus på hållbarhet och innovativa produkter
och lösningar.
– Vi är stolta över det förtroende vi har fått och ser det som
ett bevis på vår kompetens inom strömförsörjning. Det här
projektet visar också hur ett gott samarbete mellan alla parter
bidrar till att arbetet löper smidigt och effektivt, säger Daniel
Emilsson, Business Area Manager på GARO Electrification.
Linus Nilsson, Sales Manager på GARO Montage, har varit
aktivt involverad i projektet och betonar att Micropower
Groups ambition att bygga en klimatsmart anläggning ligger i
linje med GAROs fokus på att utveckla produkter och lösningar
som har en så låg miljöpåverkan som möjligt.
– I detta projekt har vi också haft mycket korta transport-
sträckor - från bockad plåt i Gnosjö till färdig produkt i Hillers-
torp, där montering sker innan slutlig leverans till Växjö, säger
han och fortsätter;
– Det blir en total transportsträcka på endast 10–15 mil, och
de få milen på vägarna bidrar till både lägre miljöpåverkan
och riktigt snabba leveranser.
GARO är både flexibla och
pålitliga. Det är en leverantör
med lång erfarenhet som
förstår våra behov och
levererar kundanpassade
lösningar snabbt och smidigt.
28 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
Strategi och mål för hållbarhet
GAROs hållbarhetsarbete bygger på tre fundament som alla
är en del av det strategiska ramverket; klimat, cirkulär eko-
nomi samt ansvarfullt företagande. Strategin är fundamentet
som låter koncernen svara upp mot lagkrav, möta växande
marknadsförväntningar och sträva efter tillväxt och avkastning
för investerare, samtidigt som den fokuserar på att stärka det
sociala kapitalet genom att attrahera, uppmuntra och behålla
medarbetare.
Koncernens verksamhet ska bedrivas på ett hållbart sätt och
medarbetare ska erbjudas trygga och trivsamma arbetsplatser.
De produkter och tjänster som tillhandahålls skapar förutsätt-
ningar och möjliggör framväxten av ett hållbart samhälle. De
övergripande klimatmålen är att bli klimatneutrala till år 2040
och utvecklas till ett cirkulärt företag.
GARO förhåller sig till FN:s globala mål för hållbar utveck-
ling. Av dessa har koncernen valt ut sex mål där man anser sig
kunna skapa mest värde och bidra till störst skillnad.
Då olika väsentlighetsområden har varierande påverkans-
grad, vilka dessutom kan ändras över tid, anpassar koncernen
stegvis åtgärder, handlingsplaner och resurser. Rapportering
och uppföljning av KPIer involverar bred samverkan och
kontinuerlig dialog för att säkerställa ansvarsfull och effektiv
framstegsmätning för hållbarhetsmålen.
UPPNÅ KLIMATNEUTRALITET
GARO strävar för att bli klimatneutrala i hela värde kedjan
senast år 2040. Detta i enlighet med Parisavtalet som
syftar till att begränsa den globala temperaturökningen till
1,5°C.
MÅL :
Driftrelaterade utsläpp från GAROs lokaler ska senast
år 2025 vara enbart från fossilfria källor för el- och
värmeproduktion.
All elektricitet i koncernens verksamhetslokaler ska
komma från fossilfria källor år 2025.
UTFALL 2024:
690 ton CO
²
e utsläpp (Scope 1 och 2).
81% elektricitet från fossilfria källor i den egna
verksamheten.
Läs mer på sid 30.
UPPNÅ DET CIRKULÄRA FÖRETAGET
GARO strävar efter att produkterna ska vara klimat smarta,
materialåtervinnings- och recirkulerbara och därmed öka
GAROs förutsättningar till det cirkulära företaget. Detta
kräver att koncernen fortsätter att utveckla produkter och
tjänster där material och naturresurser nyttjas genom hela
livscykeln. Denna övergång inte bara minskar klimatpå-
verkan utan erbjuder även ekonomiska fördelar såsom
kostnadsbesparingar och stärker GAROs position på en
allt mer hållbarhetsdriven marknad.
MÅL:
Uppnå över 98% återvinningsgrad till år 2025.
UTFALL 2024:
Återvinningsgraden uppgick till 87%.
Läs mer på sid 33.
Klimat Cirkulär ekonomi
29GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
VARA EN ARBETSGIVARE
REKOMMENDERAD AV INVÅNARE,
MEDARBETARE, KUNDER OCH INVESTERARE
Det är GAROs övertygelse att hållbarhet är nyckeln
till en framgångsrik och etisk företagskultur. Koncernen
värdesätter och främjar en miljö präglad av etiskt och
ansvarsfullt beteende på både individ- och företagsnivå
och följer internationella standarder och konventioner,
såsom FN:s globala mål för hållbar utveckling.
MÅL:
0 allvarliga arbetsplatsolyckor samt en nedåtgåen-
de trend för mindre allvarliga arbetsplatsolyckor.
Sträva efter jämlikhet i bolagets samtliga yrkes-
grupper.
Sträva efter jämlikhet bland chefer i ledande
befattning.
UTFALL 2024:
24 olyckor och tillbud samt 58 mindre allvarliga
arbetsplatsolyckor.
Andelen kvinnor uppgick till 41% av medarbetarna.
Andelen kvinnliga chefer i ledande befattning
uppgick till 18%.
Läs mer på sid 36.
Ansvarsfullt företagande
30 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
Klimat
Uppnå klimatneutralitet
Klimatförändringarna är en global fråga som kan få allvarliga
konsekvenser. GAROs övergripande mål är att bli klimatneu-
trala i hela värdekedjan senast år 2040. Koncernen vill vara en
möjliggörare som bidrar till att FN:s Agenda 2030, EU:s Green
Deal, Fit for 55 samt att Parisavtalets mål uppnås.
Utmaningarna att uppnå klimatneutralitet och de globala
målen är betydande, där GAROs ambition och målsättning
är att tillsammans med leverantörer och samarbetspartners
vidareutveckla lösningar och produkter som krävs.
Koncernens produkter och tjänster integreras på hela låg-
spänningssidan, exempelvis i bostäder, kontorsbyggnader och
industrier, vilket bidrar och möjliggör effektiv energianvändning
med låg klimatpåverkan.
Mål 2024 2023 2022 2021 2020
CO
²
e-utsläpp (ton)
Klimatneutralitet (Scope 1,
2, 3) år 2040
858
2
690
3
250 279 246
Andel elektricitet från fossilfria källor i den
egna verksamheten (%)
All elektricitet i koncernens
verksamhetslokaler ska
komma från fossilfria
källor år 2025
75 81 92 - -
Energianvändning elektricitet och värme
(MWh)
3649 3 777 3 140 3 321 3 058
Vattenförbrukning 5651 7 838 4 274 - -
VÄXTHUSGAS
UTSLÄPP
858 ton
FOSSILFRI
ENERGI I EGNA
VERKSAMHETEN
TJÄNSTEBILAR MED
ELDRIFT FROM 2025
100 %75 %
NYCKELTAL
UTSLÄPPS
INTENSITET
1
7,8 ton
1. Utsläppsintensitet mäts som ett bolags koldioxidekvivalenter (CO
2
e) i förhållande till portföljbolagets intäkter. Siffrorna för utsläppsintensiteten (årlig CO
2
e i
ton/bolagets årliga inkter i miljoner USD) syftar i första hand till att göra det möjligt med relevanta jämförelser oavsett bolagens storlek.
2. 2024 användes naturgas i Sverige för värme (Fr.o.m 2025 gäller avtal med biogas igen). Samtidigt har GARO Polen helt fråntt gas för uppvärmning, till
förmån för värmepumpar vilket ger en totalt sett lägre energianvändning.
3. Scope 1 och 2 under 2023.
Ökningen för 2023 inkluderar tillfälligt två produktionsanläggningar i Polen, vilken den tidigare avyttrades under fjärde kvar-
talet, samt ägda och leasade fordon, vilket tidigare år inte rapporterats.
31GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
Produkter, tjänster och system
som möjliggör det nya
flexibla, decentraliserade
och hållbara energi- och
transportsystemet
GARO designar och tillverkar produkter och helhetslösningar
för eldistribution och elfordonsladdning med fokus på säkerhet,
styrning och mätning samt hållbarhet.
GARO  EN LÄNK I ENERGIKEDJAN
GAROs produktutveckling och innovationsförmåga gör det
möjligt för människor att bidra till omställningen och företag
samt sektorer att investera sig igenom den nu pågående håll-
barhetsomställningen. Att verksamheter som tillverkar produkter
för eldistribution spelar en viktig roll i omställningen är något
som särskilt lyfts fram i EU:s Taxonomi. Detta för uppgradering
av befintlig eldistribution, användning och nyetablering, vilka
alltmer försörjs av sol- och vindkraft. Eldistribution som i sin
tur möjliggör laddning av elfordon och omställning till 100%
elektrifierade fastigheter och samhällen. Trenden visar att
framtiden innehåller fler, komplexa och hela systemlösningar
då bostadsområden, logistikhubbar, industrier, hamnar och
städers elanvändning kommer att öka på både kort och lång
sikt. Detta genom följande drivande faktorer:
Klimatomställning – bränslen avvecklas till förmån för sol-
och vindkraftstekniker i kombination med batterier för att
förflytta el och effekt i tid, när och där den behövs.
Energieffektivisering – övergång till kyl- och värmepumpar.
Befolkningsförtätning – efterfrågan på el och effekt ökar.
Elektrifiering av hela transport- och energisektorn samt mer
lokal eldistribution.
HÄNDELSER 2024
Laddboxarna med den nya tekniska plattformen GARO
Entity når marknaden. Dessa erbjuder smartare elbilsladd-
ning genom bland annat funktionen price adaptive
charging. Funktionen öppnar upp möjligheten till laddning
när elpriset är lägre och operatörsoberoende, vilket sam-
manfaller när belastningen på elnätet är låg.
Fokus på tung fordons- och anläggningstrafik genom
utökat produkterbjudande.
Endast fossilfri energi
GAROs ambition är att endast använda fossilfri energi i den
egna verksamheten, senast år 2025. Koncernen fortsätter att
aktivt påverka underleverantörer att använda fossilfri proces-
senergi, i syfte att minska såväl klimatpåverkande utsläpp samt
kostnader i hela värdekedjan.
GARO ser möjligheter i att minska bolagets
driftrelaterade utsläpp till år 2030 genom att:
öka andelen fossilfri energi för uppvärmning och kyla
genom att, där det är möjligt, avveckla gas till förmån för
energi, kostnads- och utsläppsminskade värmepumpar.
öka produktionen av solel med lägre elkostnader, minska-
de överföringskostnader och effektivare energianvändning
som positiv konsekvens.
öka användningen av eldrivna fordon för tjänsteresor, ar-
betsfordon och logistiktransporter, vilket minskar bolagets
beroende av bränslen och minskar GAROs klimatutsläpp
ytterligare.
HÄNDELSER 2024
GAROs serviceorganisation för laddprodukter ger mervär-
den för kunden, GAROs cirkulära affärsmodell samt bidrar
till regulatoriska krav från bland annat EU-Taxonomin.
För GARO handlar det om att produkter används så länge
som möjligt, med åtgärder i olika skeden av en produkts
livscykel. Det är en bakomliggande drivkraft till varför vi
även under 2024 har uppdaterat våra LCA-er för produk-
terna LS4 samt GARO Entity i syfte att fortlöpande iden-
tifiera förbättringsområden. Koncernen har sedan många
år en serviceorganisation på flera marknader för egna och
konkurrenters laddprodukter.
Hållbarhetsrapport
32 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
Fossilfri energi – en
konkurrensfördel för hela
värdekedjan
GARO arbetar aktivt för att säkerställa att komponenter och
tjänster som levereras till företaget tillverkas med 100 % fossilfri
energi. Centralt för att minska koldioxidavtrycket i vår värde-
kedja, driva på våra affärspartners i omställningen samt svara
upp mot ökade kund- och samhällskrav.
HÄNDELSER 2024
Under 2024 intensifierades GAROs påverkansgrad på le-
verantörernas hållbarhetsarbete. Målet är att leverantörer
och samarbetspartners ska använda 100% fossilfri energi i
produktionsprocesserna år 2025 för samtliga komponenter
och tjänster som levereras till GARO. Måluppfyllelsen för
2024 var 19%.
GARO har intensifierat dialogerna med leverantörer för
att säkerställa att de redovisar miljöpåverkan genom livs-
cykelbedömningar (LCA) på produkter och material som
levereras till GARO. Detta arbete syftar bland annat till att
minska andelen fossila utsläpp i produktens värdekedja.
Påbörjat det omfattande arbetet med att kartlägga och
planera hur GARO fullt ut ska hantera och integrera leve-
rantörers klimatdata i GAROs dubbla materialitetsanalys.
Inlett arbetet med att definiera en strategi och utarbeta
en plan för hur GARO ska hantera, mäta och rapportera
fullständiga Scope 3-utsläpp i hela värdekedjan.
Samverkan
För GARO är det viktigt och självklart att ta ett samhällsansvar,
både ur ett övergripande perspektiv och lokalt där koncernen
verkar. Genom ny kunskap och ett etablerat utbyte med spets-
forskning kan koncernen på egen hand, men också i samar-
bete med andra, bidra till utökade hållbarhetsvärden. Detta
inkluderar inte bara minskade utsläpp utan även främjandet av
cirkulär ekonomi, resurseffektivitet och utveckling av produkter
med lägre miljöpåverkan. GARO fokuserar på att integrera
hållbarhet i alla delar av sin verksamhet, vilket stärker långsik-
tig konkurrenskraft och bidrar till en mer hållbar framtid.
PROJEKTDIALOGER UNDER 2024
Universitets-, forsknings-, och studentdialog
Under året har fyra strategiska insatser genomförts:
1. Forskningssamverkan – Samarbete med forskare vid Jön-
köping University och Örebro Universitet med fokus på att
stärka hållbara värdekedjor. En projektansökan skickades
till KKS-Hög under ledning av Örebro Universitet, där
GARO är ett av ett fåtal utvalda bolag som deltar. Målet
är att bidra till en mer hållbar framtid genom att utveckla
effektiva och transparenta värdekedjor.
2. Praktik och uppsatsskrivning – En masterstudent från
programmet ”Global Studies Sustainable Societies and
Social Change”, Communication vid Jönköping University
genomförde en 6 månader lång praktik för att förstärka
GAROs due diligence i värdekedjan. Arbetet har hjälpt
GARO att identifiera risker och möjligheter för att integrera
hållbarhet ännu djupare i sina leverantörsled.
3. Studentarbeten – GARO deltog i en organisationsgenom-
lysning med fokus på CSRD, Taxonomin och CSDDD. Över
60 masterstudenter från programmet Managing Respon-
sibly for Corporate Sustainability, Global Management vid
Jönköping University deltog i detta arbete, vilket resultera-
de i nya insikter om hur GARO kan stärka sin hållbarhets-
strategi och anpassa sig till framtida regelverk.
4. Kompetensutbyte – Den 15 oktober deltog GARO i ett
forskningsnätverk i Stockholm med fokus på hållbar
samverkan. Deltagarna presenterade och diskuterade hur
organisationer kan samarbeta för att maximera hållbar-
hetsvärden och utveckla kompetens inom detta område.
Genom nätverket fick koncernen möjlighet att knyta viktiga
kontakter och förstärka sin kompetens inom hållbar utveck-
ling och forskning.
Fokus låg på en fallstudie som utforskade hur industrin, inklu-
sive GARO, kan bidra till det nya flexibla elsystemet och de
ekonomiska möjligheterna detta kan skapa.
PRODUKTSAMVERKAN
Under 2024 har GARO intensifierat sitt arbete med livs-
cykelanalyser (LCA) samt vägar fram för att i ett nästa steg ta
fram miljövarudeklarationer (EPD), där en dedikerad resurs
har förstärkt hållbarhetsteamet för att navigera i en uppsjö av
produktbedömningsplattformar samt möta kund- och utökade
lagkrav. Produkterna GARO Entity och LS4 har livscykel-
analyserats, den sistnämnde har genomgått en uppdatering,
som grund för framtida EPD-verifiering, centrala verktyg för
produktförbättringar, möta kundkrav samt stärka alignme-
nt-komponenten inom EU Taxonomi. Exempel på ytterligare
insatser är:
ÅTERVUNNEN PLAST
GARO har etablerat en dialog med ett lokalt bolag för att
analysera och utvärdera förutsättningarna för att använda
återvunnen plast i sina produkter. Under sommaren 2024
genomfördes de första materialproverna i formsprutningen i
Gnosjö, ett viktigt steg mot att minska företagets miljöavtryck.
33GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
Cirkulär ekonomi
Uppnå det cirkulära företaget
Inom GARO ökar graden av medvetenhet när det gäller cir-
kulär ekonomi stadigt. Detta är något som inte bara reflekterar
en allmän branschtrend utan även påverkas av förändringar
inom globala finansiella, politiska och samhälleliga områden.
GARO är medvetna om att alla material som används har
en påverkan, och att det finns ett behov av att kvantifiera och
bedöma dess påverkansgrad i syfte att hitta nya alternativa
material.
I en tid med skärpta krav och regulativa åtaganden, som
EU:s Taxonomi och CSRD, är GARO medvetna om att handling
och omställning krävs för att säkerställa att produkter, verksam-
heten och företaget utvecklas på ett hållbart sätt. Dessa drivan-
de krav påverkar den strategiska inriktningen och koncernens
förmåga att leda övergången mot ett cirkulärt företag.
Samtidigt blir investerare, kunder och grossister alltmer med-
vetna och ställer krav på en högre andel cirkulära material,
som exempelvis återvunnen plast, i produkter och processer
samt möjligheter till återlämning. Denna ökade medvetenhet
och efterfrågan är något som GARO aktivt tar till sig och svarar
på. Genom att minska användningen av råmaterial och öka
användningen av återvunnet material underlättar koncernen
även vägen till klimatneutralitet, minskad påverkan på biolo-
gisk mångfald, minskad vattenanvändning, minimerade risker
för föroreningar och ineffektiv markanvändning.
Strategin inkluderar en handlingsplan för hållbara produkter
och tjänster som sträcker sig över kort, medellång och lång
sikt och stödjer koncernens övergripande företagsmål och
nyckelresultat. Genom en cirkulär ekonomi, kan en mer hållbar
och framtidssäkrad verksamhet uppnås i linje med vår tids krav
och förväntningar.
ÖKAD
ÅTERVINNINGSGRAD
87 %
ÅTERVINNINGSGRAD
AVFALLSMINSKNING
DEPONI
+5 %
MED 2019
SOM BASÅR
66 %
MED 2019 SOM
BASÅR
28 %
MED 2019 SOM
BASÅR
34 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
GARO fokuserar på cirkulär ekonomi inom följande områden:
SAMVERKAN FÖR CIRKULÄR EKONOMI
GARO samarbetar med branschkollegor, universitet,
icke-statliga organisationer (NGO) och myndigheter
för att främja principer för cirkulär ekonomi och driva
utvecklingen inom hållbarhet med fokus på elektrifiering.
MATERIALVAL
Naturen förser oss med råvaror till produkter, direkt
eller genom underleverantörer. GARO kravställer och
granskar alla inköp av material. Koncernens leveran-
törer är främst lokaliserade i Europa vilket begränsar
risken för att koncernens uppförandekod inte uppfylls.
Samtliga leverantörer som man ingår strategiska
avtal med granskas kontinuerligt för att säkerställa att
de lever upp till koncernens kravställning, både ur ett
kvalitets- och hållbarhetsperspektiv. GARO arbetar i
nära samarbete med leverantörerna för att utveckla
och uppnå ett hållbart arbetssätt genom samverkan
och dialog.
Även marknadens krav ökar gällande materialval,
certifieringar och standarder, i samma eller snabbare
takt än vad lagstiftningen kräver, framför allt inom EU. Ett
område är lagstiftning och användningen av konfliktmi-
neraler såsom tenn, volfram, tantal, guld med flera, vilka
kan användas i olika vardagsprodukter.
Effektivt materialval: GARO strävar efter att syste-
matiskt minimera materialanvändningen samtidigt som
hållfasthet och kvalitet upprätthålls samt möter ökade
säkerhets- och hållbarhetskrav.
Lågt koldioxidavtryck: GARO prioriterar material-
val med låga koldioxidavtryck. Det inkluderar använd-
ning av lokala material och material som tillverkas med
förnybar energi.
Hållbarhet över livscykeln: GAROs mål är att
utvärdera den miljömässiga och sociala påverkan som
materialet har genom hela sin livscykel, från råvaruut-
vinning till bortskaffande. Detta bidrar till möjligheten
att identifiera de mest hållbara materialen.
Hållbara material: Genom valet av hållbara
material med lång livslängd minskas produktens totala
miljöpåverkan över tid.
Återvinningsbara och återanvändbara
material: Material som enkelt kan återvinnas eller
återanvändas prioriteras.
MATERIALAVFALL OCH ÅTERVINNING
GAROs målbild är att inget avfall blir till deponi och
koncernen arbetar utifrån EU:s avfallshierarki, som
innebär att i första hand minimera och återanvända
resurser. När detta inte är möjligt ska avfall återvinnas
och i sista led gå som deponi.
MODULARITET OCH REPARERBARHET
Modularitet och reparerbarhet är ett viktigt område för
GARO i utvecklingen av produkter och utgör en bety-
dande styrka för den övergripande hållbara affärsmo-
dellen. Genom utpekade hållbarhetsaspekter utvecklas
produkterna med hela sin livscykel i fokus. Bland dessa
aspekter säkerställs exempelvis att koncernen i största
möjliga mån möjliggör att uppgraderingar kan göras
utan att hela enheter behöver bytas ut. Genom att
vissa moduler eller komponenter kan bytas ut separat
främjas en cirkulär ekonomi som bidrar till en minskad
miljöpåverkan genom en lägre andel avfall.
Det är i linje med en cirkulär ekonomi där produkter
repareras och uppgraderas istället för att ersättas,
vilket reducerar behovet av nya resurser och minskar
belastningen på miljön.
35GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
Händelser 2024
PRODUKTER
Arbetet med att utvärdera systemleverantörer för LCA-be-
räkningar påbörjades under 2023 och har fortsatt under
2024. Målet är att säkerställa att GAROs produkter lever
upp till hållbarhetsmålen och kraven enligt EU Taxonomi.
Detta strategiska arbete stärker den interna förståelsen
och skapar bättre förutsättningar för att utveckla cirkulära
produkter.
LEVERANTÖRER
En extern revision med fokus på hållbarhet och kvalitet har
genomförts. Revisionen har bidragit till förbättrad efterlev-
nad av både interna policyer och externa regelverk.
Intervjuer har genomförts med utvalda leverantörer med
särskilt fokus på due diligence och mänskliga rättigheter, i
linje med våra åtaganden enligt hållbarhetsstandarder.
Efterlevnad av centrala leverantörskrav har intensifierats,
särskilt inom GAROs fem strategiska områden:
1. Hållbarhetskrav
2. Fossilfri processenergi
3. Inköp i värdekedjan
4. Uppförandekod
Arbetet med LCA:er och EPD:er har förstärkts. GARO
Entity-plattformen har framgångsrikt genomgått båda
processerna, vilket har bidragit till att möta kund- och
regelverkskrav samt förbättrat produktutvecklingen.
FÖRPACKNINGAR
Antalet leverantörer har minskats och ytterligare fokus har
lagts på ökad resursanvändning för förpackningar. Under
året har kartonger med 90% återvunnet material introduce-
rats, med målet att nå 100% återvunnet material till 2025.
GARO SOM BOLAG
Den svenska kemikalieinspektionen (KEMI) genomförde
ett tillsynsbesök på GARO AB som en del av ett industri-
projekt. Inspektionen fokuserade på efterlevnad av regler
för begränsning av farliga ämnen i varor, inklusive:
Reach-förordningen
RoHS-direktivet
Rapportering till SCIP-databasen
Fördjupning av leverantörsgranskning har fortsatt med
fokus på GARO:s fem strategiska områden (se sida 13).
GARO ENTITY
Under 2024 har GARO utökat antalet GARO Entity elbilslad-
dare med 150% på den egna anläggningen i Gnosjö. Det
innebär att det nu totalt finns 100 GARO Entity installerade på
de svenska siterna. Samtliga anläggningar har implementerat
uppdaterade rutiner som tydligt definierar vad som gäller för
medarbetare och kundbesök när det kommer till elbilsladd-
ning. För kundbesök innebär det att laddningsmöjligheter alltid
säkerställs och kommuniceras i förväg, så att besökare smidigt
kan ladda sina fordon under vistelsen på GARO.
Mål 2024 2023 2022 2021 2020
Återvinningsgrad av avfall (%)
Uppnå över 98% återvin-
ningsgrad till år 2025
87 87 82 84 85
NYCKELTAL
36 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
Ansvarsfullt företagande
GARO ska vara en
arbetsgivare som
rekommenderas av invånare,
medarbetare, kunder och
investerare
För GARO är det viktigt att vara en del av det samhälle man
verkar i. Att bedriva ansvarsfulla och etiska affärer är grund-
läggande för verksamheten, varumärket och den långsiktiga
framgången.
Lika betydelsefullt är omtanken om medarbetarna som man
ser som nyckeln till koncernens fortsatta utveckling och fram-
gång. Genom att sätta människan i centrum och erbjuda goda
personliga utvecklingsmöjligheter och trygga arbetsplatser får
GARO motiverade medarbetare som mår bra på jobbet.
När detta kombineras med en öppen företagskultur, som
främjar innovation och nytänkande, resulterar det i engage-
rade medarbetare som bidrar till en dynamisk och innovativ
organisation som snabbare kan anpassa sig till förändringar
och möta framtidens utmaningar. Det lägger grunden för en
positiv och stabil verksamhetsutveckling.
JÄMSTÄLLDHET
KVINNOR/MÄN I LEDANDE
BEFATTNING
JÄMSTÄLLDHET
KVINNOR/MÄN TOTALEN
OLYCKOR
OCH TILLBUD
61%
MÄN
39%
KVINNOR
20 ST
OLYCKOR
59 ST
TILLBUD
75%
MÄN
25%
KVINNOR
HÄNDELSER UNDER 2024
Beslut om koncernövergripande medarbetarundersökning
för 2025.
Riktade internutbildningar för produktdeklarationer, såsom
LCA:er och EPD:er.
För att säkerställa en god arbetsmiljö genomförs löpande
utbildningar för alla medarbetare, inklusive hjärt-lungrädd-
ning, brandutrymning och ergonomi. Fysisk aktivitet upp-
muntras, och alla medarbetare erbjuds friskvårdsbidrag samt
tillgång till företagshälsovård.
Sjukfrånvaro 2024:
Korttidsfrånvaro produktion: 3,31 %
Korttidsfrånvaro tjänstepersoner: 1,43 %
Långtidsfrånvaro produktion : 2,93 %
Långtidsfrånvaro tjänstepersoner: 2,83 %
GARO har sedan 2019 rankats inom ECOVadis, där 2024
gav utfallet 67/100.
Mål 2024 2023 2022 2021 2020
Antal anställda 412 478 521 498 412
Antal allvarliga arbetsplatsolyckor
0 allvarliga arbetsplatsolyckor samt
en nedåtgående trend för mindre
allvarliga arbetsplatsolyckor
20 24 26 18 21
Andel kvinnor i organisationen (%)
Eftersträva jämlikhet i bolagets
samtliga yrkesgrupper
39 41 42 - -
Andel kvinnor i ledande befattning
(%)*
Eftersträva jämlikhet bland chefer i
ledande befattning
25 19 16 - -
* Ledande positioner inkluderar personer i koncernledning och styrelse.
NYCKELTAL
37GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
ÖPPENHET, VÄNLIGHET OCH STOLTHET
Öppenhet, vänlighet och stolthet är grunden i GAROs företagskultur och den GARO-anda som medarbetarna har
skapat. Ett aktivt och nära ledarskap är en förutsättning för att nå framgång, och alla medarbetare ska, oavsett position,
bemötas med respekt. GAROs starka företagskultur skapar motivation, engagemang, stolthet och tillhörighet. Att varje
medarbetare är en god ambassadör för koncernen stärker inte enbart varumärket och företagskulturen, utan bidrar även
till verksamhetens fortsatta utveckling och att starka relationer till bolagets intressenter bibehålls. Koncernen strävar efter
att vara en arbetsplats där människor kan växa, utvecklas och göra interna karriärer.
HÄLSOSAM OCH SÄKER ARBETSMILJÖ
GARO strävar efter att erbjuda säkra och trygga arbetsplatser där goda arbetsvillkor, nolltolerans mot trakasserier och
diskriminering samt en sund balans mellan arbete och fritid är centrala. Koncernens produktionsmiljöer är rena, ljusa och
bullerfria, med ett starkt fokus på medarbetarnas säkerhet. Målet är att sjukfrånvaron, oavsett arbetsuppgifter och land,
ska vara låg, högst 2 %, och att arbetsplatsolyckor ska vara så nära noll som möjligt.
MÅNGFALD OCH JÄMSTÄLLDHET
Alla är välkomna hos GARO, oavsett kön, etnicitet, sexuell läggning eller funktionsvariationer. Det finns ett stort värde i
att ha en etnisk och kulturell mångfald med jämn ålders- och könsfördelning genom hela verksamheten. Det skapar en
framgångsrik företagskultur. Koncernen strävar ständigt efter att nå en jämställd medarbetarsammansättning samt öka
antalet kvinnor i ledande positioner.
MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER
GARO står bakom skyddet av internationellt vedertagna mänskliga rättigheter och arbetar proaktivt för att inte medver-
ka till brott mot mänskliga rättigheter. Medarbetare ska respektera individens rättigheter samtidigt som man ska uppvisa
god tro och ömsesidig respekt i mellanhavanden med sina medarbetare. Produkter ska vara fria från konfliktmineraler
(tenn, tantal, wolfram och guld) som har sitt ursprung från högrisk- och konfliktdrabbade områden.
PERSONLIG UTVECKLING OCH REKRYTERING
GARO ska vara en attraktiv arbetsplats där medarbetare känner sig sedda och erbjuds utvecklande och utmanande
arbetsuppgifter, oavsett var i koncernen man befinner sig. Att attrahera och behålla kompetens är en viktig del av
GAROs strategi och genom att skapa förutsättningar för en karriär inom koncernen lockar man både extern kompetens
och säkerställer att den kompetens som redan finns i verksamheten behålls. Samtliga medarbetare ska ges samma möj-
ligheter till utveckling, utbildning och befordran inom respektive verksamhetsområde. I koncernen finns ett brett utbud av
olika befattningar vilket skapar goda möjligheter för medarbetare att utvecklas internt. Rörligheten mellan olika enheter,
affärsområden, olika länder och i koncernen generellt har bidragit till att nya insikter och kompletterande erfarenheter
har skapat positiv effekt i GAROs verksamhet.
SAMHÄLLSUTVECKLING
GARO är mån om sitt lokalsamhälle, där man bedriver verksamhet, och genom lokalt engagemang har man som syfte
att skapa ett attraktivt och välmående samhälle främst ur ett utvecklande, ekonomiskt, socialt och kulturellt perspektiv.
ANSVARSFULLA INKÖP
Genom samarbeten med noga utvalda leverantörer, som likt GARO har högt ställda hållbarhetsmål, säkerställs att varje
leverantör är med och bidrar i GAROs strategiska hållbarhetsarbete.
38 GARO ÅRSREDOVISNING
AFFÄRSMÖJLIGHETER GENOM HÅLLBARHET
Hållbarhet är en central del av GAROs affärsstrategi och en
nyckel för att möta både ekologiska och sociala behov samt
skapa långsiktig ekonomisk framgång. Vi ser hållbarhet som en
möjlighet att stärka vår positiva samhällspåverkan, optimera
resursutnyttjande och utveckla konkurrenskraftiga affärer.
Målbilden för 2025 är att integrera en betydande andel
livscykelanalyser i våra produktutvecklingsprocesser för att
säkerställa rätt materialval, minska energikostnader och möjlig-
göra framtagning av miljövarudeklarationer (EPD) vid behov.
Våra insatser bidrar till att minska klimatpåverkan och förbättra
resurseffektiviteten, samtidigt som de skapar värde för våra
kunder och oss själva.
På det sociala planet satsar GARO på en hållbar arbetsmiljö
som främjar balans mellan arbete och privatliv och stärker
medarbetares motivation. Detta leder till ett engagerat och
produktivt arbetsklimat som gagnar både våra medarbetare
och affärsresultat. Vi ser också att vårt hållbarhetsarbete lockar
unga talanger och studenter, vilka får möjlighet att bidra med
nya idéer genom samarbeten som stärker både vår verksamhet
och samhället i stort.
UTÖKAT HÅLLBARHETSARBETE
Under 2024 har GARO förstärkt sitt arbete med att identifiera
och hantera väsentliga risker och möjligheter inom resursan-
vändning och cirkulär ekonomi. Genom att integrera ramverket
Framework for Strategic Sustainable Development (FSSD) i vår
strategi har vi fått en tydlig struktur för att prioritera och hantera
de mest kritiska aspekterna av hållbarhet.
INTERNATIONELLA STANDARDER
GAROs hållbarhetsrapport omfattar samtliga bolag där vi
har operativ kontroll och följer svensk årsredovisningslag samt
EU:s taxonomiförordning. Arbetet vägleds av internationella
ramverk såsom FN:s vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter, ILO:s kärnkonventioner och FN:s Global
Compact.
För att säkerställa att våra rapporter speglar både vår
påverkan och våra ambitioner samlar vi data från hela
koncernen, inkluderande BI-rapporter, IT- och ekonomisystem
samt externa stödsystem för energi, avfall och vatten. Livscykel-
analyser, klimatanalyser och interna bedömningar utgör viktiga
underlag för rapporteringen.
ECOVADIS – HÅLLBARHETSPRESTANDA OCH
UTVECKLINGSPOTENTIAL
GARO har sedan 2019 varit aktiva på ECOVadis, en global
plattform för bedömning av företags hållbarhetsprestanda.
År 2024 uppnådde vi en Overall Score på 67/100, vilket
placerade oss i den 86:e percentilen och kvalificerade oss för
en Silver Medal som erkännande för våra framsteg. Bedöm-
ningen omfattar nyckelområden som miljö, arbetsförhållanden,
etik och hållbara inköp – områden där vi idag gör betydande
insatser.
GAROs hållbarhetsarbete
Andreas Olsson, Sustainability Manager
39GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
39GARO ÅRSREDOVISNING
Samtidigt ser vi en tydlig utvecklingspotential inom alla de
områden som identifierats i vår dubbla materialitetsanalys. Ett
särskilt fokus framåt ligger på att stärka vårt arbete genom hela
värdekedjan, ett område vi aktivt expanderar för att möta både
våra egna och våra kunders krav. Genom att arbeta strategiskt
med dessa områden ser vi möjligheter att inte bara förbättra
vår hållbarhetsprestanda, utan också förstärka vår konkurrens-
kraft och skapa långsiktigt värde.
Deltagandet på ECOVadis är ett centralt verktyg för att mäta
framsteg och identifiera förbättringsområden, samtidigt som det
stärker vår position hos kunder med höga hållbarhetskrav och
öppnar dörrar för nya affärsmöjligheter.
CSRD OCH RAPPORTERING
GARO har under 2024 intensifierat sitt arbete med att uppfylla
kraven enligt Corporate Sustainability Reporting Directive
(CSRD) och dess tillhörande European Sustainability Reporting
Standards (ESRS). Denna process inkluderar:
Koncernövergripande implementering där samtliga af-
färsenheter har involverats.
Ett förstärkt systemstöd genom Aaro, vilket underlättar
datainsamling och analys för hållbarhetsrapporteringen.
Dialog med intressenter och revisorer för att säkerställa
transparens och hög kvalitet i rapporteringen.
Styrelsens engagemang, vilket har säkerställt att hållbarhet
är förankrat på högsta nivå.
Dessutom har samtliga koncernens policyer blivit publika från
och med 2024, vilket ökar transparensen gentemot intressenter
och stärker företagets hållbarhetsarbete.
MATERIALITETSPROCESS
På GARO använder vi en strukturerad femstegsprocess för
att identifiera, validera och prioritera våra mest väsentliga
hållbarhetsfrågor:
1. Identifiering av påverkan
Vi samlar kontinuerligt in information från externa och
interna källor, såsom branschtrender, intressentdialoger,
riskanalyser och hållbarhetsrevisioner. Med hjälp av veten-
skapliga principer och FSSD säkerställer vi en helhetssyn
på vår påverkan i värdekedjan.
2. Prioritering av hållbarhetsfrågor
Vi utvärderar miljömässiga, sociala och ekonomiska
effekter i linje med vår ambition att utveckla framtidssäkra
lösningar. Nyckelutmaningar och möjligheter prioriteras
baserat på deras påverkan på värdeskapandet.
3. Validering och godkännande
Våra materialitetsbedömningar valideras i dialog med
intressenter som leverantörer, kunder och medarbetare.
Dessutom granskas och godkänns de av GAROs styrelse
för att säkerställa att de är i linje med våra strategiska mål
och lagkrav.
4. Implementering i strategin
De prioriterade frågorna integreras i vår hållbarhets-
strategi och operativa arbete. Detta inkluderar att utveckla
initiativ och lösningar som bidrar till verklig påverkan i våra
produkter och tjänster.
5. Årlig uppföljning och utveckling
Vi gör en årlig genomgång av våra materialitetsbedöm-
ningar för att mäta framsteg, uppdatera med nya data och
anpassa oss efter förändrade lagkrav och trender.
DUBBEL MATERIALITET
Vi kombinerar två perspektiv i vår materialitetsbedömning:
Påverkansmaterialitet: Våra insatser analyseras för deras
effekter på miljö och samhälle, med fokus på kort- och
långsiktiga utfall. Under 2025 planerar vi att förbättra vår
förståelse för hela värdekedjan.
Finansiell materialitet: Vi bedömer hur hållbarhetsfaktorer
påverkar vår affärsverksamhet. Vi arbetar för att stärka vår
EU Taxonomi och ser stora möjligheter i gröna investering-
ar och energieffektiviseringar.
40 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
GARO styr sitt hållbarhetsarbete med en tydlig målbild och en
ambition att ständigt utvecklas. Hållbarhet är integrerat och in-
förlivat i GARO Groups strategi och beslutsprocesser. Hållbar-
hetsstyrningsstrukturen säkerställer att regelbunden uppföljning
av hållbarhetsmålens efterlevnad genomförs samt att framsteg
och resultat aktivt rapporteras. Detta för att möta de växande
behoven av material och energi med fokus på ekologiska, soci-
ala, regulatoriska och efterlevnadskrav. På så sätt kan GARO
säkerställa att åtgärder och initiativ är i linje med de uppsatta
hållbarhetsmålen och åtagandena i hållbarhetsstrategin.
Detta fokuserade och proaktiva tillvägagångssätt gör det
möjligt för koncernen att kontinuerligt förbättra sitt hållbarhets-
arbete och anpassa sig till de dynamiska förutsättningarna
inom hållbarhetsområdet
Det yttersta ansvaret för GAROs hållbarhetsarbete ligger hos
styrelsen, medan verkställande direktören och koncernledning-
en har det övergripande ansvaret. Hållbarhetsansvariga leder
arbetet genom mål-, strategi-, handlingsplans- och operativ
styrning och ansvarsfördelning och tillhörande styrdokument.
Styrningen är formaliserad i GAROs hållbarhetspolicy.
För närvarande saknar GARO ett specifikt incitamentssystem
kopplat till hållbarhetsmål för företagsledningen. Koncernen
utvärderar och överväger införandet av sådana incitament för
att ytterligare stärka engagemanget för hållbarhetsmålen och
säkerställa en mer fokuserad strategi mot hållbarhet.
CERTIFIERINGAR
Majoriteten av GARO-koncernens bolag är ISO-certifierade
enligt ISO 9001 samt 14001, vilka säkerställer att ledningssys-
temen för kvalitet och miljö regelbundet granskas och uppfyller
gällande regler. Fördelningen av ansvar baseras på specifika
områden för genomförandet av det operativa hållbarhetsarbe-
tet. Verksamheterna i Irland och Storbritannien är certifierade
enligt ISO 9001 och genomgår liknande årliga granskningar
för att säkerställa efterlevnad av relevanta föreskrifter.
POLICYER OCH RIKTLINJER
GARO har en tydlig och integrerad policy för hållbarhets-
frågor som genomsyrar affärsbeslut och verksamhet. Policyn
är baserad på GAROs åtagande att minska koncernens
miljöpåverkan och främja hållbarhet. Den vägleder GAROs
medarbetare och partners i de uppsatta hållbarhetsinitiativen.
Koncernens policyer, uppförandekoder, riktlinjer och tillhöran-
de åtgärdsplan finns väl implementerade som vägledning för
medarbetare, företagskultur och samhällsansvar.
Kvalitet och miljöledningssystem
ISO 9001:2015
ISO 14001:2015
Uppförandekod
Uppförandekod GARO
Uppförandekod leverantörer till GARO
Hållbarhetsstyrning
STYRNINGSMODELL
Styrelsen
Ytterst ansvariga för bolagets hållbarhetsarbete.
Koncernledning
Övergripande ansvar för bolagets hållbarhetsarbete.
Hållbarhetsansvarig
Operativt ansvarig för bolagets hållbarhetsarbete på gruppnivå.
Operativa verksamheten
Operativt ansvar för implementering av handlingsplaner samt
följa upp KPI:er inom ansvarsområdet.
Medarbetare
Följa och arbeta utifrån hållbarhetsramverk, uppförandekod
och policyer.
41GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
För GARO är det en självklarhet att inkludera intressenter och
deras förväntningar i utformandet av hållbarhetsarbetet. Deras
input är betydelsefull för att arbetet ska vara relevant och av
väsentlig karaktär. Genom transparenta processer och aktivt
samarbete strävar koncernen efter att skapa en hållbarhetsstra-
tegi som gynnar alla involverade parter. GAROs verksamhet,
produkter och tjänster engagerar vilket bidrar till och underlät-
tar dialog med olika intressenter.
Intressentdialoger genomförs kontinuerligt och är avgöran-
de för att förstå samhället och de förändringar som påverkar
GARO, samtidigt som de ger insikt i hur koncernen i sin tur
påverkar de områden där verksamheten bedrivs. Baserat på
denna data och annan relevant information utformas hållbar-
hetsarbete, väsentlighetsanalys och hållbarhetsmål så att de
ligger i linje med de insikter som intressentdialogerna ger.
Dialoger med de olika intressentgrupperna sker i olika sam-
manhang beroende på intressent. Genom naturligt förekom-
mande kontakter, kund- och medarbetarundersökningar, vid
större produktlanseringar samt vid personliga möten.
Koncernen ser ett ökat intresse för hållbarhet från såväl
kunder, kravställare, analytiker, banker, fonder som universitet,
myndigheter och medarbetare. Dialoger förs gällande bland
annat EU:s Taxonomi, relaterade nya kommande lagstiftningar,
klimat och energi, produktanalyser samt kompetensförsörjning.
GARO har också tagit initiativ till tvärsektoriella forsknings- och
utvecklingsprojekt med fokus på framtidens flexibla elsystem.
I tabellen nedan beskrivs koncernens viktigaste intressenter
och deras prioriterade hållbarhetsfrågor.
Intressent Dialog Frågor
Kunder Enkäter
Affärsdialoger
Avtal
Säkra produkter
Hållbara produkter
Affärsrelationen
Riskminimering
Medarbetare Medarbetardialog
Enkäter
Arbetsmiljö
Trygghet
Kompetens
Leverantörer Enkäter
Affärsdialoger
Avtal
Långsiktighet
Prestanda
Riskminimering
Korruption
Investerare/analytiker Bokslutsrapporter
Personliga möten
Avkastning
Långsiktighet
Hållbarhetsfrågor
Ledning Hållbarhetsstrategi Målstyrning
Fokusområden
Resurser
Aktieägare Bolagsstämma
Personliga möten
Ledningssamtal
Avkastning
Långsiktighet
Riskminimering
Myndigheter Enkäter
Besök
Lobbyverksamhet
Lagar och dess uppfyllnad
Kompetensförsörjning
Infrastruktur
Grön omställning
Universitet och högskolor Forskningsprojekt
Examensarbeten
Energiomställning
Elsystem
Lokalsamhället Samarbeten lokalt
Engagemang i intressentgrupper
Skolsamverkan
Sponsring
Intressentdialog
42 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
Revisorns yttrande
avseende den lagstadgade
håll bar hetsrapporten
Till bolagsstämman i GARO AB (publ), org.nr 556051-7772
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för
år 2024 på sidorna 28-41 samt sidorna 102-107 och för att
den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen i enlighet
med den äldre lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH
OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt Inter-
national Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
vårt uttalande.
UTTALANDE
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Jönköping den 15 april 2025
Ernst & Young AB
Carolina Timén
Auktoriserad revisor
43GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhetsrapport
44 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik Rubrik
44 GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikAktien
GARO - aktien
Genom regelbunden informationsgivning till aktieägare och övrig kapitalmarknad har GARO som
ambition att på ett korrekt och effektivt sätt skapa en rättvis bild av verksamhetens utveckling, mini-
mera risken för ryktesspridning samt öka intresset för aktien och bolaget. Målsättningen är att ha en
kontinuerlig dialog med koncernens olika intressenter.
AKTIEKURS OCH GENOMSNITTLIGA
VOLYMER 2024
GAROs aktie är sedan mars 2016 noterad på Nasdaq Stock-
holm och tillhör sedan 2 januari 2025 SMALL Cap-segmentet
där den handlas under kortnamnet GARO.
Sammanlagt omsattes 21,0 miljoner GARO-aktier under
2024. Den genomsnittliga dagliga volymen uppgick under året
till 84 828 aktier (97 017). På årets sista handelsdag stängde
aktiekursen på 23,10 SEK (43,52) en minskning med 47pro-
cent jämfört med stängningskursen den sista december 2023.
Antalet aktier uppgick vid periodens slut till 50 000 000
(50 000 000).
GAROs marknadsvärde den sista december 2024 var
1 155 MSEK (2 176).
TECKNINGSOPTIONER
I samband med årsstämman 2022 beslutades om en riktad
emission om 200 000 teckningsoptioner för ledande befatt-
ningshavare. Programmet har tre års löptid och bedöms bidra
till uppfyllandet av GAROs långsiktiga affärsplan, strategi och
finansiella mål. Under andra kvartalet 2022 tecknades 42 500
optioner. Teckning av aktier med stöd av teckningsoptionerna
kan ske under juni 2025. Överteckning får inte ske.
GARO har inga andra utestående konvertibler eller aktierela-
terade finansiella instrument.
UTDELNING
GAROs utdelningspolicy är att utdelningen ska uppgå till
cirka 50 procent av nettoresultatet efter skatt. Utdelningen ska
beakta GAROs långsiktiga utdelningspotential samt koncernens
investerings- och konsolideringsbehov i övrigt. Styrelsen föreslår
ingen utdelning för räkenskapsåret 2024 mot bakgrund av
koncernens resultat och utdelningspolicy.
45GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
45GARO ÅRSREDOVISNING
Aktien
DATA PER AKTIE (JUSTERAT FÖR SPLIT)
Data per aktie 2024 2023 2022 2021 2020
Resultat per aktie (SEK) -1,20 0,63 2,41 3,33 1,91
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) -0,72 0,51 1,78 2,43 1, 74
Eget kapital per aktie (SEK) 11 ,11 12 ,17 12,28 11,03 8,60
Genomsnittligt antal aktier (tusental) 50 000 50 000 50 000 50 000 50 000
Antal aktier vid periodens slut (tusental) 50 000 50 000 50 000 50 000 50 000
DE 10 STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER DEN 31 DECEMBER 2024 (FRÅN EUROCLEAR)
Aktieägare Antal aktier Aktiekapital, % Röster, %
Svensson, Lars 17 841 725 35,7 35,7
Svolder Aktiebolag 6 070 000 12 ,1 12 ,1
Volador AB 2 610 000 5,2 5,2
Spiltan Fonder AB 2 412 662 4,8 4,8
Nordea Funds 2 155 591 4,3 4,3
Nordnet Pensionsförsäkring AB 1 346 471 2,7 2,7
Försäkringsbolaget Avanza Pension 1 310 580 2,6 2,6
Tredje AP-fonden 1 150 000 2,3 2,3
Stefan Jonsson Invest AB 1 082 292 2,2 2,2
JCE Asset Managment AB 861 656 1,7 1,7
BFCM P/C BFCM Sweden Retail LT 750 000 1,5 1,5
Summa, största ägarna 37 590 977 75,1 75,1
Summa, övriga 12 409 023 26,4 26,4
Totalt antal aktier 50 000 000 100,0 100,0
STORLEKSKLASSER AKTIEÄGARE PER DEN 31 DECEMBER 2024 (FRÅN EUROCLEAR)
Innehav Antal aktieägare Antal aktier Aktiekapital, % Röster, %
1–500 11 8 5 4 13 01 518 2,6 2,6
501–1000 1 056 839 431 1,7 1,7
1001–5000 1 072 2 398 583 4,8 4,8
5001–10000 163 1 190 885 2,4 2,4
10001–15000 41 502 779 1,0 1,0
15001–20000 29 519 883 1,0 1,0
20001– 87 43 246 921 86,5 86,5
Total 14 302 50 000 000 100,0 100,0
KURSUTVECKLING SENASTE 5 ÅREN
1 januari 2020–31 december 2024
GARO OMSXPI
46 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik Rubrik
46 GARO ÅRSREDOVISNING
Förvaltnings berättelse
Styrelsen och verkställande direktören för GARO AB (publ), får härmed avge årsredovisning och
koncernredovisning för verksamhetsåret 2024. Alla belopp anges i MSEK, där belopp inom paren-
tes avser föregående år. Nothänvisning sker fördelat mellan koncernen (K) och moderbolaget (M).
Förvaltnings berättelse
KONCERNSTRUKTUR
GARO AB (publ) är moderbolag i koncernen med 12 direkt och
indirekt helägda dotterbolag, vilket framgår av not M10.
Genom de båda affärsområdena (AO) GARO E-mobility och
GARO Electrification, tillika koncernens segment, tillhanda-
håller koncernen produkter och helhetslösningar med fokus på
elsäkerhet, användarvänlighet och hållbarhet.
INFORMATION OM VERKSAMHETEN
Under eget varumärke utvecklar, tillverkar och marknadsför
GARO innovativa produkter och nyckelfärdiga lösningar för
elinstallationsmarknaden. Affärsområdet GARO E-mobility
innehåller produktområdet (PO) E-mobility medan affärs-
området GARO Electrificiation består av produktområdena
Installation, Projekt och Tillfällig el. GARO har starka kundrela-
tioner och ett välutvecklat leverantörsnätverk, som i kombination
med egna produktions- och försäljningsenheter utgör plattfor-
men för att leverera innovativa helhetslösningar.
GAROs största kundgrupp är elgrossister. Därutöver har
GARO goda relationer med slutkunderna som utgörs av el-
installatörer, OEM tillverkare, industriföretag, bostadsrättsfören-
ingar samt privatpersoner. Verksamhet bedrivs i Sverige, Norge,
Finland, Irland, Storbritannien, Tyskland samt Polen.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER
RÄKENSKAPSPERIODEN
Inom GARO Electrification har ett flertal nya normkompo-
nenter lanserats i England och på Irland. I Sverige har ett nytt
belysningsskåp lanserats som ett steg i den ökade satsningen
mot infrastruktur. Inom GARO E-mobility har en ny version av
laddare lanserats - GARO Entity Home. Laddboxen är speciellt
framtagen för hemmamarknaden och den uppkopplade villan.
GARO har genomfört två åtgärds- och effektiviseringsprogram
som främst berört affärsområdet GARO E-mobility.
GARO har erhållit Eichrecht-godkännande av GARO Entitys
plattform, samt certifiering av produktionsanläggningen i Polen,
för produktion i enlighet med kraven från Eichrecht.
GARO har rekryterat Jonas Klarén som ny vd och koncernchef
Jonas tillträdde sin nya roll den 13 januari 2025.
Kriget i Ukraina har främst påverkat GARO genom högre
inköpspriser, medan konflikten i Mellanöstern inte bedöms ha
påverkat GAROs verksamhet.
MEDARBETARE
Antalet heltidsanställda i koncernen uppgick per den 31
december 2024 till 406 (478). Medelantalet heltidsanställda
under 2024 uppgick till 415 (521). Antalet anställda i koncer-
nens utländska bolag per 31 december 2024 uppgick till 184
(211) vilket motsvarar 45 procent (44) av antalet anställda.
Andelen kvinnor uppgick under året till 39 procent (41 ) av
medarbetarna. Antalet heltidsanställda i moderbolaget uppgick
per den 31 december 2024 till 81 (89) varav 30 procent var
kvinnor (34).
För mer information om anställda se not K7 sidan 67.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGS HAVARE
Information om ersättning till ledande befattningshavare finns
under not K7 på sidan 67.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Dessa framgår av not K7 sid 67.
MILJÖPÅVERKAN
GARO ska bedriva sin verksamhet i enlighet med de legala
krav som ställs på verksamheten avseende miljöpåverkan.
Koncernen anser sig ligga i framkant i utvecklingen av effektiva
och klimatsmarta produkter och lösningar som bidrar till mins-
kad elförbrukning. Samtliga produkter är bedömda av Bygg-
varubedömningen, som är en icke-vinstdrivande ekonomisk
förening som bedömer och tillhandahåller information om pro-
dukter utifrån ett miljöperspektiv. Koncernens anläggningar har
en produktionsprocess som uppfyller lokala miljölag stiftningar
och är certifierade enligt ISO 14001.
Produktionsanläggningarna i Sverige och i Polen bedri-
ver anmälningspliktig verksamhet med lokal myndighet som
tillsyns myndighet. Fastigheten Gårö 1:377 är enligt Länssty-
relsens MIFO inventering klassad i riskklass 2. Moderbolaget
har inga förelägganden enligt miljöbalken. Moderbolaget är
miljöcertifierat enligt ISO 14001.
Övriga bolag i koncernen bedriver ej tillstånds- eller anmäl-
ningspliktig verksamhet.
HÅLLBARHETSRAPPORT
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har bolaget valt att upprätta den
lagstadgade hållbarhetsrapporten som en från årsredovisning-
en avskild rapport. Hållbarhetsrapporten har överlämnats till
revisorn samtidigt som årsredovisningen. Hållbarhetsrapporten
återfinns på sidorna 28–43 samt 102–107.
47GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
47GARO ÅRSREDOVISNING
Förvaltnings berättelse
AKTIEN
Totalt antal aktier på balansdagen uppgår till 50000000
med ett kvotvärde om 0,40 SEK. Varje aktie berättigar till en
röst på bolagsstämma. Det finns inga begränsningar i överlå-
telsebarhet för GARO-aktierna (hembud). Det finns heller inga
begränsningar för hur många röster varje aktieägare får avge på
bolagsstämmor.
Företaget känner inte till några avtal mellan aktieägare som
kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier.
Moderbolagets aktiekapital uppgick per den 31 december
2024 till 20 MSEK.
ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Per balansdagen finns två aktieägare som äger och kontrollerar
mer än tio procent av röstetalet för samtliga aktier i bolaget.
Dessa är Lars Svensson som via eget innehav kontrollerar
35,7 procent, samt Svolder AB som via eget innehav kontrol-
lerar 12,1 procent. På sidorna 44–45 finns mer information om
GARO-aktien och ägarstrukturen.
FINANSIELLA MÅL
GARO-koncernens finansiella mål är följande:
GAROs tillväxt ska, över en konjunkturcykel, organiskt
uppgå till minst 10 procent.
GAROs rörelsemarginal för koncernen, ska över
en kon junkturcykel, uppgå till minst 10 procent av
nettoomsättningen.
Avkastningen på eget kapital, ska över en konjunkturcykel,
uppgå till minst 20 procent.
Soliditeten ska ej understiga 30 procent.
GAROs utdelning ska uppgå till cirka 50 procent av bola-
gets nettoresultat efter skatt. Utdelningsförslaget ska beakta
GAROs långsiktiga utdelningspotential samt koncernens
investerings- och konsolideringsbehov i övrigt.
MARKNADS FÖRUTSÄTTNINGAR
Kortsiktigt noteras en fortsatt avvaktande marknad för e-mobi-
lity. Långsiktigt är bedömningen om en fortsatt god utveckling
med ytterligare utbyggnad av laddinfrastruktur där marknaden
växer strukturellt med antalet laddbara fordon.
Efterfrågan på övrigt kommersiellt och offentligt byggande, i
kombination med renoveringsbehov och energieffektivisering, är
god. Härtill beräknas bostadsbyggandet återhämta sig gradvis
under 2025.
De av Riksbanken genomförda räntesänkningarna förväntas,
tillsammans med finanspolitiska stimulanser, ha positiv effekt på
bostadsbyggandet och investeringsviljan i Sverige.
Sammantaget ser GARO positivt på de långsiktiga marknads-
förutsättningarna, främst drivet av tillväxt inom laddinfrastruk-
tur, dess behov av strömförsörjning samt en återhämtning av
bostadsbyggandet.
MODERBOLAGET
Moderbolagets verksamhet omfattar en betydande del av den
svenska operativa verksamheten, koncerngemensamma funktio-
ner, koncernledning samt koncernens finansfunktion.
48 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik Rubrik
48 GARO ÅRSREDOVISNING
Förvaltnings berättelse
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 323,5 MSEK
(354,8). Rörelseresultatet uppgick till 34,4 MSEK (40,4),
motsvarande en rörelsemarginal om 10,6 procent (11,4). Resultat
efter skatt uppgick till -56,8 MSEK (19,3) där moderbolaget netto
lämnat koncernbidrag om 122,6 MSEK (26,6).
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Koncernens väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer inkluderar
affärsmässiga risker förknippade med kunder och leveran-
törer såsom exempelvis konjunkturpåverkan, konkurrensrisk,
produktutveckling, komponentförsörjning etc.
Till detta kommer finans iella risker såsom bland annat valuta-
risker, ränterisker, kreditrisker och likvidrisk. En redogörelse för
koncernens väsentliga finansiella risker framgår av not K3.
A) KONJUNKTURPÅVERKAN OCH MAKRO
EKONOMISKA FAKTORER
GARO har merparten av sin verksamhet i Sverige, Polen,
Norge, Irland och Storbritannien, varför allmänna ekonomiska
förhållanden och affärsvillkor i dessa länder påverkar
GAROs verksamhet och resultat. Även lägre aktivitet för ny- och
ombyggnationer av bostäder och kommersiella fastigheter samt
minskade investeringar inom industrin, kan medföra att efter-
frågan på GAROs produkter och tjänster minskar, vilket skulle
påverka GAROs verksamhet, finansiella ställning och resultat
negativt.
B) KONKURRENS OCH PRISPRESS
GARO konkurrerar med aktörer inom olika produktområden och
på olika geografiska marknader där GARO behöver möta slut-
kundens behov och efterfrågan bättre än sina konkurrenter. Om
GARO inte i tillräcklig utsträckning lyckas möta konkurrensen
från såväl befintliga som nya aktörer kan detta ha en negativ på-
verkan på GAROs verksamhet, finansiella ställning och resultat.
På konkurrensutsatta marknader är prispress ett naturligt
inslag. Det finns en risk att GAROs konkurrenter utvecklar sitt
produkt utbud samt att slutkunder därmed kan komma att i högre
utsträckning än tidigare föredra produkter som konkurrerar
med GAROs nuvarande och framtida produktutbud, vilket kan
komma att inverka negativt på GAROs verksamhet, resultat och
finansiella ställning.
C) PRODUKTUTVECKLING
GAROs mål är att ligga i framkant i utvecklingen av elprodukter
och helhetslösningar som både är klimatsmarta, prisvärda och
energieffektiva. GAROs intjäning och konkurrenskraft är delvis
beroende av förmågan att utveckla och sälja nya innovativa
produkter och lösningar. En viktig del av GAROs strategi är
därför att utveckla och marknadsföra nya produkter inom de
områden GARO bedömer som viktiga, för fortsatt tillväxt. Ett
nära samarbete med kunderna är också ett stort fokusområde
för att få inspiration och bättre förståelse för kundbehovet på
marknaden.
GARO har en egen utvecklingsavdelning som kontinuer-
ligt arbetar med att utveckla nya, samt förbättra befintliga
produkter och lösningar. Det finns en risk att kostnaderna för ett
produkt utvecklingsprojekt överskrider budget och att prognos-
tiserade försäljningsvolymer och/eller försäljningsmarginaler
inte uppnås, vilket kan påverka GAROs verksamhet, finansiella
ställning och resultat negativt. Arton heltids anställda arbetar
med produktutveckling på GARO. Se vidare not K2.8.
D) IT
GAROs förmåga att på ett effektivt och säkert sätt hantera
försäljning och annan affärskritisk verksamhet är beroende av
tillförlitlighet, funktionalitet, underhåll, drift och fortsatt utveckling
av GAROs IT-system. Här i ingår även GAROs webbplats.
Dessa system kan störas av b l a mjukvarufel, datavirus, datain-
trång, sabotage och fysiska skador. Inom koncernen används
IT-system för att köpa in, sälja, leverera produkter, fakturera
kunder, hantera order och lager samt för redovisning och
finansiell rapportering. Det finns en risk att IT-avbrott eller andra
problem med IT-system, beroende på deras längd, omfattning
och svårighetsgrad, kan inverka negativt på GAROs verksam-
het, finansiella ställning och resultat.
KONCERNENS UTVECKLING I SAMMANDRAG
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 1 152,0 1 369,9 1 390,5 1 295,8 1 039,8
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 0,6 99,6 188,8 243,0 163,2
Rörelseresultat (EBIT) -55,6 51,1 152,8 207, 2 136,2
Rörelsemarginal % -4,8 3,7 11 , 0 16,0 13,1
Utdelning per aktie SEK 0,00 0,0 0,80 1,40 0,95
Utdelning MSEK 0,0 0,0 40,0 70,0 47,5
Balansomslutning 1 112,1 1 198,6 1 153,5 936,9 743,3
Soliditet % 50,0 50,9 53,2 58,9 57,9
Avkastning på sysselsatt kapital % -8,4 7,9 22 ,1 39,2 32,2
Avkastning på eget kapital % -10,2 5,1 20,7 34,0 24,7
Medelantal anställda 415 521 521 460 409
För definition av nyckeltal se not K32, sid 79–80.
49GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
49GARO ÅRSREDOVISNING
Förvaltnings berättelse
BOLAGSSTYRNING
Styrningen av bolaget sker via årsstämman, styrelsen och
verkställande direktören i enlighet med aktiebolagslagen och
bolagsordningen, samt Nasdaq OMX Stockholms regelverk
för emittenter inklusive Svensk Kod för bolagsstyrning. Arbetet i
styrelsen för GARO AB styrs av den arbetsordning som årligen
fastställs vid konstituerande styrelsesammanträde.
Mer information om styrelsens arbete, bolagsstyrning,
koncernens system för intern kontroll och risk hantering finns i
bolagsstyrningsrapporten på sidan 109–114.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsen är efter bolagsstämman bolagets högsta beslutande
organ. Styrelsens övergripande uppgift är att besluta om bola-
gets affärsinriktning, bolagets resurser och kapitalstruktur samt
bolagets organisation och förvaltning av bolagets angelägen-
heter. I styrelsens allmänna åtaganden ligger även att fortlöpan-
de bedöma bolagets ekonomiska situation samt att godkänna
bolagets affärsplan. I det allmänna åtagandet ligger att det är
styrelsen som beslutar i övergripande frågor som till exempel
bolagets strategi, förvärv, större investeringar, avyttringar,
avgivande av årsredovisning och delårsrapporter, tillsättande
och entledigande av verkställande direktör med mera. Styrelsen
följer en skriftlig arbetsordning som fastställs årligen på det
konstituerande styrelsemötet. Arbetsordningen anger styrelsens
åliggande, beslutsförhet, ansvarsfördelning mellan styrelsen
och den verkställande direktören med mera. Styrelsen samman-
träder efter en i förväg beslutad årsplan. Ut över dessa möten
kan ytterligare möten arrangeras vid händelser av osedvanlig
vikt. Styrelseordföranden och verkställande direktören har
utöver styrelsemötena en löpande dialog kring förvaltningen av
bolaget. Arbetsfördelningen mellan styrelsen och den verkstäl-
lande direktören regleras i styrelsens arbetsordning och i en
instruktion för verkställande direktören. Verkställande direktö-
ren är ansvarig för genomförande av affärsplanen samt den
löpande förvaltningen av bolagets angelägenheter liksom den
dagliga verksamheten i bolaget. Detta innebär att verkställande
direktören äger rätt att fatta beslut i de frågor vilka kan anses
falla inom ramen för den löpande förvaltningen av bolaget.
Den verkställande direktören får dessutom vidta åtgärd utan
styrelsens bemyndigande som, med hänsyn till omfattningen och
arten av bolagets verksamhet, är av osedvanlig beskaffenhet
eller av stor betydelse och styrelsens beslut inte kan avvaktas
utan väsentlig olägenhet för bolagets verksamhet. Instruktionen
till verkställande direktören reglerar även dennes ansvar för
rapportering till styrelsen. Under 2024 hölls totalt 13 styrel-
sesammanträden. Ersättningskommittén bistår styrelsen med
förslag i ersättningsfrågor och har träffats två gånger under
2024. Vidare har GARO en revisionskommitté som under 2024
har träffats vid fem tillfällen.
GAROs styrelse har under 2024 bestått av sex ordinarie le-
damöter valda av årsstämman i maj 2024, plus två arbetstagar-
representanter. Styrelsens ordförande deltar inte i den operativa
ledningen av bolaget.
TILLSÄTTANDE OCH ENTLEDIGANDE
AV STYRELSEMEDLEMMAR
Det finns inga särskilda bestämmelser i bolagsordningen om
tillsättande eller entledigande av styrelsemedlemmar.
ÅRSSTÄMMAN
Årsstämman 2025 äger rum den 14 maj klockan 17:00 i
bolagets lokaler i Hillerstorp. Vänligen se www.garogroup.se
för mer information.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
(SEK)
Ingående balanserat resultat 320 469 925
Återläggning fond för eget arbete
utvecklingskostnader
27 268 183
Årets resultat -60 067 462
Totalt 287 670 646
Styrelsen föreslår att ingen utdelning görs för 2024 och att
vinstmedel överförs i ny räkning.
50 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
MSEK
Not
2024
2023
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning
2, 5, 6
1 152,0
1 369,9
Övriga rörelseintäkter
0,7
21 , 7
Summa rörelsens intäkter
1 152,7
1 391,6
Aktiverat arbete för egen räkning
3 ,1
2,8
Råvaror och förnödenheter
-67 3,6
-7 60,8
Övriga externa kostnader
9, 10
-1 77 ,8
-1 9 3,0
Personalkostnader
-2 98,7
-3 2 6,4
Övriga rörelsekostnader
-5 ,1
-1 4,6
Avskrivning av anläggningstillgångar
13, 14, 15
-56,2
-48,5
Summa rörelsens kostnader
-1 208,3
-1 340,5
Rörelseresultat
-55,6
51,1
Finansiella intäkter
11 , 18
7,1
10 , 9
Finansiella kostnader
11 , 19
-1 8,4
-1 4,2
Finansiella poster
-1 1 ,3
-3,3
Resultat före skatt
-66,9
4 7, 8
Skatt på årets resultat
12
6,8
-1 6,5
Årets resultat
-60, 1
31, 3
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan omklassificeras till årets resultat
Omräkningsdifferenser
6 ,1
4 ,1
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
6 ,1
4 ,1
Årets resultat och summa totalresultat är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare
Summa totalresultat för året
-54,0
35,4
RESULTAT PER AKTIE
2024
2023
Resultat per aktie, före och efter utspädning (SEK)
-1 ,20
0,63
Genomsnittligt antal aktier (tusental)
50 000
50 000
Antal utestående aktier (tusental)
50 000
50 000
Koncernens räkningar
51
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KOMMENTARER TILL RESULTATRÄKNINGEN
NETTOOMSÄTTNING
Målsättning för koncernen är att ha en årlig tillväxt på minst
10% sett över en konjunkturcykel. GAROs nettoomsättning
minskade under året med 217,9 MSEK (16%) till 1 152,0 MSEK
(1 369,9). GAROs nettoomsättning utanför Sverige uppgick till
542,2 MSEK (594,0), en minskning med 51,8 MSEK (9%). Den
utländska nettoomsättningen uppgick därmed till 47 procent
(43) av den totala nettoomsättningen, där även omsättningen
inom Sverige minskat jämfört med 2023.
RÖRELSERESULTAT
Målsättning för koncernen är att rörelseresultatet ska uppgå till
minst 10 procent av nettoomsättningen sett över en konjunk-
turcykel. GAROs rörelseresultat uppgick till -55,6 MSEK (51,1)
motsvarande en rörelsemarginal om -4,8 procent (3,7). Inom
GARO Electrification noterades en rörelsemarginal någon pro-
cent under målsättning. GARO E-mobility uppvisade däremot
ett negativt rörelseresultat, där den lägre omsättningen förklarar
resultatet.
Härutöver har GARO under 2024 gjort en nedskrivning om
48,4 MSEK avseende varulager av tidigare generationens
laddboxar samt kvarvarande utvecklingskostnader för ett äldre
utgående DC-sortiment. För 2023 har poster av engångska-
raktär belastat resultatet med 9,8 MSEK hänförligt till nedskriv-
ning av lager, samtidigt som intäkter av engångskaraktär ingick
med 18 MSEK hänförligt till realisationsvinster vid försäljning
av industrifastighet. För ytterligare information se not K30.
RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER
Resultatet efter finansiella poster uppgick till -66,9 MSEK (47,8)
motsvarande en vinstmarginal på -5,8 procent (3,5). Finansnet-
tot för koncernen uppgick till -11,3 MSEK (-3,3) och inkluderar
valutaeffekter från lån och terminssäkringar i utländsk valuta.
SKATT
Skatteintäkt uppgick till 6,8 MSEK (skattekostnad 16,5).
Resultatet efter skatt var -60,1 MSEK (31,3).
UTVECKLING OCH RESULTAT PER SEGMENT
GARO Electrification GARO Electrification GARO E-mobility GARO E-mobility
Information segment 2024 2023 2024 2023
Nettoomsättning (MSEK) 851, 3 907,9 300,7 462,0
Rörelseresultat (MSEK) 75,3 88,3 -130,9 -37,2
Rörelsemarginal (%) 8,8 9,7 -43,5 -8,1
Avskrivningar (MSEK) 25,5 26,2 30,7 22,3
Antal anställda (st) 281 281 125 197
GARO ELECTRIFICATION
Affärsområdet GARO Electrifications nettoomsättning under
året uppgick till 851,3 MSEK (907,9) vilket innebar en negativ
tillväxt på 6 procent. Den negativa tillväxten för produkt-
områdena Installation och Tillfällig el var tre respektive tolv
procent. Inte oväntat har efterfrågan på produkter relaterade
till nybyggnation av småhus och lägenheter under året minskat
kraftigt främst i Sverige men även i Norge. Även produk-
tområdet Projekt, som ligger sent i byggcykeln, minskade
sin försäljning med tolv procent under året. Marknaden för
nybyggnation av småhus och lägenheter i Sverige bedöms
ligga på lägsta nivå. Positiva tecken såsom lägre inflation och
en sjunkande räntenivå förväntas leda till att bostadsbyggandet
vänder upp under 2025.
Rörelse resultatet uppgick till 75,3 MSEK (88,3) motsvarande
en rörelsemarginal om 8,8 procent (9,7.) Poster av engångska-
raktär har minskat resultatet med 9 MSEK hänförligt till nedskriv-
ning av lager. Under 2023 förstärktes rörelseresultatet med 18
MSEK hänförligt till fastighetsförsäljning.
GARO E-MOBILITY
Nettoomsättningen för affärsområdet GARO E-mobility uppgick
under året till 300,7 MSEK (462,0) vilket är en minskning på
35 procent jämfört med 2023. Försäljningen av laddbara for-
don har varit låg under 2024, vilket påverkar efterfrågan inom
laddinfrastruktur på kort sikt. Det är främst efterfrågan av publik
laddning som driver tillväxt om än i ett långsammare tempo
än vid ingången av 2024. Rörelse resultatet uppgick till -130,9
MSEK (-37,2) motsvarande en rörelsemarginal om -43,5
procent (-8,1). Segmentet har under 2024 tagit engångskost-
nader på 39,3 MSEK (9,8) hänförligt till nedskrivning av lager
avseende tidigare generationens laddare samt kvarvarande
utvecklingskostnader för ett äldre utgående DC-sortiment.
52 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING
MSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
13
72 ,9
6 2,0
Pågående produktutvecklingsarbeten
13
8,5
38,4
Goodwill
13
45,5
45,5
Byggnader och mark
15
1 53 ,6
15 7, 8
Maskiner och andra tekniska anläggningar
15
1 8,8
20,4
Inventarier, verktyg och installationer
15
28,8
32,4
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar
15
4,4
3,4
Nyttjanderättstillgång
10
61,1
71, 2
Uppskjuten skattefordran
25
20 ,9
4,2
Övrig långfristig fordran
0,3
Summa anläggningstillgångar
4 1 4,8
435,3
Omsättningstillgångar
Råvaror och förnödenheter
16
235, 6
255 ,2
Färdiga varor och handelsvaror
16
13 9 , 9
13 7, 6
Varor under tillverkning
16
0,6
2,4
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
17, 20
2 3 2,2
2 5 2,6
Övriga kortfristiga fordringar
17
50,5
46,4
Förutbetalda kostnader
17, 1
19 ,1
Likvida medel
17, 21
1 6,5
50,0
Summa omsättningstillgångar
692,4
7 63,3
Tillgångar till försäljning
4 ,9
0
Summa tillgångar
1 112,1
1 198,6
KOMMENTARER TILL BALANSRÄKNINGEN
BALANSOMSLUTNING
GAROs balansomslutning har under året minskat med 86,5
MSEK (-7%) från 1 198,6 MSEK föregående år till 1 112,1
MSEK. GARO har under året gjort en nedskrivning om 48,4
MSEK i huvudsak hänförlig till affärsområdet GARO E-mobility
och avser tidigare generationens laddboxar samt varulager
och kvarvarande utvecklingskostnader för ett äldre utgående
DC-sortiment.
En mindre fastighet i Gnosjö har avyttrats, vilket gav en
realisationsvinst på 0,5 MSEK, redovisad under övriga intäkter i
resultaträkningen. För mer information se not K30.
RÖRELSEKAPITAL
Rörelsekapitalet har under året ökat med 27,0 MSEK (7%)
från 403,4 MSEK föregående år till 430,4 MSEK. I relation till
nettoomsättningen har rörelsekapitalet ökat från 29,4 procent
till 37,4 procent. GARO har lagt deposition hos leverantör för
ännu ej avropade order för material. Beloppet uppgår till ca 45
MSEK, varav 5 MSEK har erlagts under 2024, och är redovi-
sad under övriga kortfristiga fordringar i balansräkningen.
53
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING FORTS.
MSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital
22, 28
20,0
20,0
Reserver
19 , 9
13 , 8
Annat tillskjutet kapital
1, 5
1, 5
Balanserat resultat (inklusive årets resultat)
514 , 1
57 4,2
Summa eget kapital
555, 5
6 0 9, 5
Skulder
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
17, 23
68,9
22,2
Leasingskuld
23
46,0
56, 1
Övriga avsättningar
24
8,6
7, 0
Uppskjutna skatteskulder
25
Summa långfristiga skulder
1 23,5
85,3
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
17, 23
3, 0
80,0
Leverantörsskulder
17
12 7 , 2
1 83,3
Checkräkningskredit
17, 23
1 63,6
9 7, 6
Övriga kortfristiga skulder
17
3 4,5
3 2,7
Leasingskuld
23
1 6,6
1 6,2
Upplupna kostnader
26
84,8
9 4,0
Summa kortfristiga skulder
429 ,7
503,8
Summa skulder
553,2
5 8 9,1
Skulder direkt hänförliga till försäljning
3,4
Summa eget kapital och skulder
1 112,1
1 198,6
KOMMENTARER TILL BALANSRÄKNINGEN
SOLIDITET
Koncernens egna kapital uppgick till 555,5 MSEK (609,5).
Soliditeten uppgick vid årets slut till 50,0 procent (50,9).
AVKASTNING
GAROs avkastningsmål är att avkastningen på eget kapital
långsiktigt ska uppgå till minst 20 procent. Under 2024 uppgick
avkastningen på eget kapital till -10,3 procent (5,1). Minskning-
en beror på ett försämrat resultat. Avkastningen på sysselsatt
kapital uppgick till -8,4 procent (7,9) vilket även detta förklaras
av ett lägre resultat jämfört med 2023.
Aktieutdelningen 2024 uppgick till 0 MSEK (40,0), se vidare
not K3.2.
FINANSIELL STÄLLNING
Koncernens nettoskuld, definierad som räntebärande skulder
minus likvida medel och kortfristiga placeringar, ökade under
året med 63,0 MSEK från 222,1 MSEK till 285,1 MSEK i netto-
skuld. Nettoskuld exklusive leasingkontrakt (IFRS 16) uppgick till
222,4 MSEK (149,8).
RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Räntebärande skulder uppgick vid verksamhetsårets slut till
301,5 MSEK (272,1). Kreditavtal hänförligt till byggnationen i
Polen har under 2024 omklassificerats till långfristiga skulder till
kreditinstitut med 1-3 år bunden ränta.
FÖRÄNDRING I STRUKTUR (avyttring av långsiktig
investering)
GARO har påbörjat avyttring av ytterligare en mindre fastighet
i Gnosjö. Fastigheten har ett bokfört värde på 4,9 MSEK med
motsvarande belåning på 3,4 MSEK. Fastigheten bedöms ha
ett marknadsvärde motsvarande bokfört värde. Det är GAROs
ambition att få till stånd en avyttring inom 6 till 12 månader.
54 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
MSEK
Not
Aktiekapital
Reserver*
Annat tillskjutet
Balanserad Summa eget
kapitalvinstkapital
Ingående balans per 1 januari 2023
20,0
9, 7
1, 5
582, 9
6 14 ,1
Årets resultat
-
-
-
31 , 3
31 , 3
Övrigt totalresultat för året
-
4 ,1
-
-
4 ,1
Summa totalresultat
-
4 ,1
0
31, 3
35,4
Erhållen teckningsoptionslikvid
-
-
0
-
-
Utdelning enligt beslut av årsstämman
-
-
-
-40,0
-40,0
Summa tillskott från och värdeöverföring till
aktieägare, redovisade direkt i eget kapital
-
-
-
-40,0
-40,0
Utgående balans per 31 december 2023
20,0
1 3,8
1, 5
57 4,2
6 0 9, 5
Ingående balans per 1 januari 2024
20,0
1 3,8
1, 5
57 4,2
6 0 9, 5
Årets resultat
-
-
-
-60, 1
-60, 1
Övrigt totalresultat för året
-
6 ,1
-
-
6 ,1
Summa totalresultat
-
6 ,1
-
-60, 1
-54,0
Utdelning enligt beslut av årsstämman
-
-
-
-
-
Summa tillskott från och värdeöverföring till
aktieägare, redovisade direkt i eget kapital
-
-
-
-
-
Utgående balans per 31 december 2024
20,0
19 , 9
1, 5
514 ,1
555,5
*Kolumnen reserver är till fullo hänförlig till omräkningsdifferenser avseende valuta vid omräkning av utlandsverksamhet.
55
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
MSEK
Not
2024
2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
-55,6
51 ,1
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Avskrivningar
56,2
48,5
Övrigt
8, 16
4 7, 4
-1 6,9
Erhållen ränta och liknande resultatposter
11 , 18
7,1
1 0,5
Betald ränta och liknande resultatposter
11 , 19
-1 8,4
-1 3,8
Betald inkomstskatt
12
-8, 1
-36, 9
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
28,6
42,5
Förändring varulager
-1 2,8
-43,2
Förändring kundfordringar
23, 7
68, 1
Förändring övriga kortfristiga fordringar
-4,2
-7 ,3
Förändring leverantörsskulder
-60,5
-7 ,8
Förändring övriga kortfristiga rörelseskulder
-1 0,6
-26,7
Summa förändring av rörelsekapital
-64,4
-1 6,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-35,8
25,6
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
14
-8,5
-34,8
Förvärv av dotterbolag
17, 28
0
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
15
- 11 , 1
-7 3 ,4
Sålda anläggningstillgångar
30
2,5
5 7, 2
Kassaflöde från investeringsverksamheten
- 1 7, 1
-5 1 ,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Upptagning av lån
17, 28
0
1 2,7
Amortering av lån
23
-2 7, 9
-4,3
Förändring av checkkredit
23
63,5
91 , 5
Amortering av leasingskuld
23
-1 7 ,5
-1 4,9
Erhållen teckningsoptionslikvid
0
Utbetald utdelning
-40,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
18 ,1
45,0
Minskning/ökning likvida medel
Årets kassaflöde
-3 4,8
19 , 6
Kursdifferens i likvida medel
1, 3
0 ,9
Likvida medel vid årets början
50,0
29, 5
Likvida medel vid årets slut
21
1 6,5
50,0
56 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KASSAFLÖDE OCH LIKVIDITET
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till -35,8 MSEK
(25,6) där det försämrade kassaflödet förklaras av ett under
året lägre rörelse resultat. Vidare har GARO under 2024 lagt
ytterligare 5 MSEK i deposition hos leverantör för lagda, ännu
ej avropade order, för material. Depositionen uppgick vid
årsskiftet till 45 MSEK. Förändring av nyttjande av checkkredit
under 2024 uppgår netto till 63,5 MSEK. Under 2024 har
tidigare byggkreditiv för fastigheten i Polen lagts om till lån med
bunden ränta. I samband med detta gjordes en amortering på
ca 24 MSEK. Årets kassa flöde uppgick till -34,8 MSEK (-19,6).
Likvida medel inklusive outnyttjade krediter per 2024-12-31
uppgick till 91,0 MSEK (163,9).
INVESTERINGAR
Koncernens investeringar i materiella anläggningstillgångar
uppgick till 11,1MSEK (73,4, varav 53,4 MSEK utgjorde inves-
tering i ny produktionsanläggning i Polen). GARO investerar
löpande i produkt utveckling, där årets investeringar i immateri-
ella anläggnings tillgångar uppgick till 8,6 MSEK (34,8), främst
hänförligt till vidareutveckling av funktionalitet för GARO Entity.
Nyttjanderättstillgångar (leasing- och hyreskontrakt) har
under helåret netto minskat med 9,8 MSEK (-8,5). Årets av-
skrivningar uppgick till 56,2 MSEK (48,6) varav på materiella
anläggningstillgångar 33,3 MSEK (15,7).
57
GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
57
GARO ÅRSREDOVISNING
57
GARO ÅRSREDOVISNING
Noter
NOT 1. ALLMÄN INFORMATION
GARO Aktiebolag (publ) (moderbolaget) och dess dotterbolag
(sammantaget koncernen) utvecklar, tillverkar och marknadsför
elektriskt installationsmaterial. Den enskilt största marknaden är
Sverige, som svarar för 53 procent (57) av volymen i kon-
cernen. Exportförsäljning sker främst från GARO E-mobility
samt genom egna dotterbolag i Norge, Finland, Polen, Irland,
Tyskland och Storbritannien.
Moderbolaget är ett aktiebolag registrerat i Sverige och med
säte i Gnosjö. Adressen till kontoret är Södergatan 26, Box
203, 335 33 Gnosjö.
Samtliga belopp redovisas i miljoner svenska kronor (MSEK)
om inte annat anges.
NOT 2. SAMMANFATTNING AV VIKTIGA
REDOVISNINGSPRINCIPER
De väsentligaste redovisningsprinciperna som tillämpats när
denna koncernredovisning upprättats anges nedan. Dessa
principer har tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om
inte annat anges.
2.2 KONCERNREDOVISNING
2.2.1 GRUNDLÄGGANDE REDOVISNINGS
-
PRINCIPER
DOTTERBOLAG
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens
rörelse förvärv. Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterbolag
utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder som
koncernen ådrar sig till tidigare ägare av det förvärvade bola-
get och de aktier som emitterats av koncernen. För varje förvärv,
d v s. förvärv för förvärv, avgör koncernen om innehav utan
bestämmande inflytande i det förvärvade bolaget redovisas
till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel i det
redovisade värdet av det förvärvade bolagets identifierbara
nettotillgångar. Där koncernen har ett framtida åtagande, en
köp-/säljoption, att förvärva innehav utan bestämmande infly-
tande, redovisas inget innehav utan bestämmande inflytande
utan istället en finansiell skuld till verkligt värde, där efterföljan-
de förändringar i värde redovisas i resultatet. Förvärvsrelaterade
kostnader kostnadsförs när de uppstår.
För ytterligare information om dotterbolagen vänligen se not
M10 på sidan 90.
2.1.1 KASSAFLÖDESANALYS OCH LIKVIDA MEDEL
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redo-
visade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför
in- eller utbetalningar.
2.1.2 ÄNDRINGAR I REDOVISNINGSPRINCIPER
OCH UPPLYSNINGAR
Nya och ändrade IFRS som trätt i kraft för 2024 har inte haft
någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter.
2.1.3 UTGIVNA NYA OCH ÄNDRADE STANDARDER
OCH TOLKNINGAR SOM ÄNNU INTE HAR
TILLÄMPATS AV KONCERNEN
International Accounting Standards Board (IASB) har publicerat
en ny redovisningsstandard, IFRS18 ”Upplysningar i finansiella
rapporter”, med införandedatum 1 januari 2027. Bolaget har
inte slutfört sin utvärdering av eventuella effekter på presentatio-
nen av de finansiella rapporterna av IFRS 18 .
2.1 GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Årsredovisningen har upprättats utifrån antagandet om fort-
levnad (going concern). Tillgångar och skulder (exklusive
derivat) är värderade till sina historiska anskaffningsvär-
den. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
Redovisningsstandarder (IFRS), såsom de antagits av EU,
Årsredovisnings lagen (1995:1554) samt rekommendationer
och uttalanden från Rådet för hållbarhets- och finansiell rappor-
tering RFR 1 (Kompletterande redovisningsregler för koncerner).
Finansiell information – Koncernen
2.3 SEGMENTSRAPPORTERING
Segment (GAROs affärsområde, AO) rapporteras på ett
sätt som överensstämmer med den interna rapportering som
lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den högste
verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för
tilldelning av resurser och bedömning av segmentens resultat. I
koncernen har denna funktion identifierats som den verkställan-
de direktören i moderbolaget. Koncernens segment (AO) utgörs
av GARO Electrification samt GARO E-mobility. För ytterligare
information se not K5 .
2.4 OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
FUNKTIONELL VALUTA OCH RAPPORTERINGSVALUTA
De olika enheterna i koncernen har den lokala valutan som
funktionell valuta då den lokala valutan har definierats som
den valuta som används i den primära ekonomiska miljö där
respektive enhet huvudsakligen är verksam. I koncernredovis-
ningen används svenska kronor (SEK), som är moderbolagets
funktionella valuta och koncernens presentationsvaluta .
TRANSAKTIONER OCH BALANSPOSTER
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen.
Valutakursvinster och förluster som uppkommer vid betalning
av sådana transaktioner, redovisas i rörelseresultatet under rad
”nettoomsättning” respektive rad ”råvaror och förnödenheter” i
resultat räkningen. Omräkning av monetära tillgångar och skul-
58 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
58 GARO ÅRSREDOVISNING
2.7 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
BALANSERADE UTGIFTER FÖR UTVECKLINGSARBETE
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete avser utveckling av
nya produkter. Anskaffningsvärdet för en internt upparbetad
immateriell tillgång är summan av de utgifter som uppkommer
från och med den tidpunkt då det är tekniskt och ekonomiskt
möjligt att värdera den immateriella tillgången, samt att utgif-
terna kan beräknas på ett tillfredsställande sätt.
2.6.1 LEASINGSKULDER
Leasingskulder värderas initialt till nuvärdet av de leasingavgif-
ter som inte betalats vid inledningsdatumet. Dessa leasingskul-
der redovisas separat från övriga skulder i balansräkningen.
Vid inledningsdatumet av ett leasingavtal fastställer GARO
leasingperioden som den icke-uppsägningsbara perioden,
tillsammans med perioder som omfattas av en förlängnings-
eller uppsägningsoption om koncernen är rimligt säker att nyttja
dessa optioner. Majoriteten av GAROs leasingavtal innehåller
förlängnings- eller uppsägningsoptioner. Vid fastställandet av
leasingperioden beaktar GARO strategiska planer, vikten av
den underliggande tillgången för GAROs verksamhet, samt
avtalsspecifika förutsättningar som t ex kostnader hänförliga till
att säga upp leasingavtalet.
2.6.2 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar i balansräkningen
vid inledningsdatumet för leasingavtalet. Nyttjanderättstillgång-
arna redovisas separat från övriga tillgångar i balansräkningen.
Nyttjanderättstillgångar värderas till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskriv-
ningar, samt justerat för omvärderingar av leasingskulden. An-
skaffningsvärdet inkluderar det initiala värdet som redovisas för
den hänförliga leasingskulden, initiala direkta utgifter, eventuella
förskottsbetalningar som görs på eller innan inledningsdatumet
för leasingavtalet efter avdrag av eventuella erhållna incitament,
samt en uppskattning av eventuella återställnings kostnader.
Förutsatt att koncernen inte är rimligt säker att den kommer
överta äganderätten till den underliggande tillgången vid ut-
gången av leasingavtalet skrivs nyttjanderättstillgången av linjärt
under den kortare av leasingperioden och nyttjandeperioden.
2.6 LEASING
GARO tillämpar de praktiska undantagen i IFRS 16 avseende
korttidsleasingavtal och leasingavtal där den underliggande
tillgången är av lågt värde. Utgifter som uppstår i samband
med dessa leasingavtal redovisas linjärt över leasingperioden
som rörelsekostnader under rad ”övriga externa kostnader
i resultaträkningen. Koncernen tillämpar inte IFRS 16 för
tillgångar av mindre värde (korttidskontrakt). När ett avtal
ingås bedömer koncernen om avtalet är, eller innehåller, ett
leasingavtal. Ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om
avtalet överlåter rätten att under en viss period bestämma
över användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot
ersättning .
2.5 INTÄKTER FRÅN AVTAL MED KUNDER
Försäljning av varor förekommer inom koncernens båda
segment (AO) GARO E-mobility som består av produktområdet
E-mobility, samt GARO Electrification som består av produktom-
rådena Installation, Projekt och Tillfällig el. Koncernens intäkter
består i all väsentlighet av standardprodukter till andra företag.
Det förekommer både separata kontrakt och ramavtal med
koncernens kunder.
KONTRAKT OCH RAMAVTAL
När det finns ett ramavtal anses ett avtal med kund uppstå först
när kunden placerar en order utifrån ramavtalets villkor, då det
först vid denna tidpunkt uppstår verkställbara rättigheter och
skyldigheter för koncernen samt kunden. Intäkter från ramavtal
och kontrakt med kunder redovisas när kontrollen över varorna
eller tjänsterna överförs till kunden till ett belopp som återspeg-
lar det värde som koncernen förväntar sig att ha rätt till i utbyte
mot dessa varor eller tjänster. Tiden från order till levererad
vara är normalt kort. Varje separat produkt i ordern anses
utgöra ett separat prestationsåtagande.
Transaktionspriset i respektive avtal med kund utgörs van-
ligtvis endast av fasta belopp. I den mån transaktionspriset
inkluderar rörliga belopp, uppskattar koncernen den rörliga
beloppsandelen som kund har rätt till, och inkluderar detta i
transaktionspriset, med hänsyn till begränsningar av osäkra
belopp. Intäkter från försäljning av standardprodukter redovisas
vid den tidpunkt då kontroll över tillgången överförs till kunden,
vanligtvis vid leverans av utrustning till kunden. Den normala
kredittiden är 30 till 90 dagar efter utförd leverans. Koncernen
anser att kontroll övergår vid slutförd leverans i enlighet med
gällande leveransvillkor, vilket sammanfaller med när risker och
förmåner övergår till kunden.
VOLYMRABATTER
I ramavtal med kunder förekommer volym rabatter baserade på
antalet produkter som köps. Koncernen tillämpar antingen den
mest sannolika beloppsmetoden eller den förväntade värde-
metoden för att uppskatta rörlig ersättning i avtal. Val av metod
för varje enskilt kontrakt är den modell som bäst förutsäger upp-
skattad rörlig ersättning i enlighet med volymtrösklar som ingår
i kontraktet. Mest sannolikt belopp används för de kontrakt med
endast en volymtröskel, medan förväntat värdemetoden an-
vänds för de med mer än en volymtröskel. Koncernen tillämpar
sedan kraven på begränsande uppskattningar av rörlig ersätt-
ning för att bestämma storleken på den rörliga ersättningen.
En återbetalningsskuld redovisas för de förväntade framtida
volymrabatterna (d v s det belopp som inte ingår i transaktions-
priset).
Upplysningar om väsentliga uppskattningar och antaganden
relaterade till uppskattning av rörlig köpeskilling och volym-
rabatter finns i not K23.
FORTS. NOT 2.
Finansiell information – Koncernen
der i utländsk valuta sker till balansdagens kurs, och valutakur-
svinster och förluster som uppkommer vid denna omvärdering
redovisas under finansnettot i resultaträkningen .
59
GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
59
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Avskrivningbörjas när förutsättningar finns att sälja eller
börja använda tillgången. Nyttjandeperioden bedöms utifrån
den period som de förväntade fördelarna beräknas komma
företaget tillgodo. Nyttjandeperioden bedöms som maximalt
uppgå till 7 år och avskrivningar sker linjärt över denna tid.
Balanserade utgifter för utveckling som ännu inte tagits i bruk
redovisas på raden ”Pågående utvecklingsarbeten” i balans-
räkningen.
Förstudier och övriga utgifter för utveckling som inte uppfyl-
ler ovan kriterier, anses inte utgöra en immateriell tillgång och
kostnadsförs löpande i takt med att de uppkommer .
GOODWILL
Goodwill uppstår vid rörelseförvärv och avser det belopp
varmed köpeskillingen överstiger koncernens andel i det verk-
liga värdet av identifierbara tillgångar, skulder och eventual-
förpliktelser i det förvärvade bolaget samt det verkliga värdet
på innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade
bolaget. I syfte att testa nedskrivningsbehov, fördelas goodwill
som förvärvats i ett rörelseförvärv till kassagenererande enheter
eller grupper av kassagenererande enheter som förväntas bli
gynnade av synergier från förvärvet. Varje enhet eller grupp av
enheter som goodwill har fördelats till motsvarar den lägsta nivå
i koncernen på vilken goodwill i fråga övervakas i den interna
styrningen. Goodwill övervakas inom respektive segment (AO),
som utgör de kassagenererande enheterna.
Goodwill testas för nedskrivning årligen och oftare om
händelser eller ändringar i förhållanden indikerar en möjlig
värdeminskning.
2.8 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffnings-
värde med avdrag för ackumulerade avskrivningar enligt plan
och eventuella nedskrivningar. Utgifter för reparation och
underhåll kostnadsförs när de äger rum.
Avskrivningstider:
Byggnader, byggnadsinventarier och markanläggningar:
5–25 år
Maskiner och andra tekniska anläggningstillgångar:
10–20 år
Inventarier, verktyg och installationer:
3–10 år
Vinster och förluster vid avyttring av en materiell anläggnings-
tillgång fastställs genom jämförelse mellan försäljningsintäkten
och det redovisade värdet och redovisas i övriga rörelseintäkter
respektive övriga rörelsekostnader i resultaträkningen .
2.9 NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-FINANSIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar, så som goodwill och pågående produkt-
utvecklingsarbete skrivs inte av utan prövas årligen avseende
eventuellt nedskrivningsbehov. En nedskrivning görs med det
belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess
återvinningsvärde. Vid bedömning av nedskrivningsbehov
grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata
identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter) .
2.10 KLASSIFICERING OCH VÄRDERING
AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Koncernens finansiella tillgångar utgörs av kundfordringar, lik-
vida medel, övriga kortfristiga fordringar och derivatinstrument.
Samtliga klassificeras till upplupet anskaffningsvärde med un-
dantag av derivatinstrument som klassificeras till verkligt värde
via resultatet. Koncernen tillämpar ej säkringsredovisning.
2.10.1 NEDSKRIVNING AV
FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Koncernens nedskrivningsmodell bygger på förväntade
kredit förluster, och tar hänsyn till framåtriktad information. En
förlustreservering görs när det finns en exponering för kreditrisk,
vanligtvis vid första redovisningstillfället för en tillgång eller
fordran. Den förenklade modellen tillämpas för kundfordringar
och avtalstillgångar och baseras på historiska kundförluster
kombinerat med framåtblickande faktorer.
För övriga poster som omfattas av förväntade kreditförluster
tillämpas en nedskrivningsmodell med tre stadier. Initialt, samt
per varje balansdag, redovisas en förlustreserv för de näst-
kommande 12 månaderna, alternativt för en kortare tidsperiod
beroende på återstående löptid (stadie 1). Koncernens tillgång-
ar har bedömts vara i stadie 1, det vill säga, det har inte skett
någon väsentlig ökning av kreditrisk.
2.10.2 KLASSIFICERING OCH VÄRDERING
AV FINANSIELLA SKULDER
En majoritet av koncernens finansiella skulder (skulder till
kreditinstitut, leverantörsskulder, checkräkningskredit och övriga
kortfristiga skulder) klassificeras till upplupet anskaffningsvärde.
Derivatinstrument klassificeras till verkligt värde via resultatet.
Koncernen tillämpar ej säkringsredovisning .
2.11 VARULAGER
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet fastställs med an-
vändning av först in, först ut-metoden, (FIFU). Anskaffningsvär-
det för egentillverkade halv- och helfabrikat består av direkta
tillverkningskostnader och skälig andel av indirekta tillverknings-
kostnader.
60 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
60 GARO ÅRSREDOVISNING
2.12 AKTIEKAPITAL
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader
som direkt kan hänföras till emission av nya aktier eller optioner
redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från
emissionslikviden.
2.13 AVSÄTTNINGAR
För koncernens garantiförpliktelse bedöms sannolikheten för
att det kommer att krävas ett utflöde av resurser vid regleringen
sammantaget för denna avsättning. För 2024 uppgick avsatt
belopp för garantiförpliktelser till 8,2 MSEK (6,5) .
FORTS. NOT 2.
Finansiell information – Koncernen
2.14 AKTUELL OCH UPPSKJUTEN SKATT
För räkenskapsåret 2024 uppvisar koncernen ett negativt
resultat och GARO har därigenom ackumulerade outnyttjade
skattemässiga underskottsavdrag. Framtida utnyttjande av dessa
underskottsavdrag är beroende av skattepliktiga överskott (se
not 4). Skattekostnaden beräknades på basis av de skatte regler
som på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade
i de länder där moderbolaget och dess dotterbolag är verk-
samma och genererar skattepliktiga intäkter.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden,
på alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skatte-
mässiga värdet på tillgångar och skulder och deras redovisade
värden i koncernredovisningen.
2.15 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
PENSIONSFÖRPLIKTELSER
Koncernen har både förmånsbestämda och avgiftsbestämda
pensionsplaner. De förmånsbestämda planerna utgörs av ITP 2.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgif-
ter till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkrings-
planer på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen
har inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är
betalda. Avgifterna redovisas som personalkostnader när de
förfaller till betalning. Förutbetalda avgifter redovisas som en
tillgång i den utsträckning som kontant återbetalning eller minsk-
ning av framtida betalningar kan komma koncernen tillgodo.
Inom delar av koncernen förekommer det att tjänstemän i
Sverige ingår i en ITP 2 plan. ITP 2-planens förmånsbestämda
pensionsåtaganden för ålders- och familjepension tryggas
genom en försäkring i Alecta.
RÖRLIG ERSÄTTNING
Koncernen redovisar en skuld och en kostnad för rörlig ersätt-
ning, baserat på årets resultat före skatt.
NOT 3. RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
3.1 RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika
finansiella risker: valutarisk, ränterisk, kredit risk och likviditetsrisk.
Koncernens övergripande riskhanteringspolicy fokuserar på
oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna och eftersträ-
var att minimera potentiella ogynnsamma effekter på koncernens
finansiella resultat. Koncernen använder derivatinstrument för att
ekonomiskt säkra viss riskexponering. Koncernen tillämpar dock
inte säkringsredovisning.
Riskhanteringen sköts av koncernens centrala finansfunktion
enligt policyer som fastställts av styrelsen. Finansfunktionen iden-
tifierar, utvärderar och säkrar finansiella risker i nära samarbete
med koncernens operativa enheter. Finansfunktionen upprättar
skriftliga policyer såväl för den övergripande riskhanteringen
som för specifika områden, såsom valutarisk, ränterisk, kredit risk,
användning av derivatinstrument och finansiella instrument som
inte är derivat samt placering av överlikviditet.
A VALUTARISK
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valutarisker som
uppstår från olika valutaexponeringar, framför allt avseende
euro (EUR), norska kronor (NOK) och polska zloty (PLN).
Valutarisk uppstår genom framtida affärstransaktioner, redovisa-
de tillgångar och skulder samt nettoinvesteringar i utlandsverk-
samheter.
Valutarisker uppstår när framtida affärstransaktioner uttrycks
i en valuta som inte är enhetens funktionella valuta. Exponering
för valutakursrisk förekommer vid köp eller försäljning av produk-
ter eller tjänster i en annan valuta än de respektive dotterbola-
gens lokala valutor (transaktionsexponering) samt vid omräkning
av dotterbolagens balansräkningar och resultat räkningar i
utländska valutor till SEK (omräkningsexponering). Koncernens
verksamhet ger upphov till ett betydande kassaflöde i utländsk
valuta.
Koncernens varuinköp sker till största delen i EUR. För att
hantera valutarisken med utflöde i EUR har koncernen valt att,
när möjlighet finns, även ha försäljning i EUR. För att hantera den
valutarisk som uppkommer från framtida affärstransaktioner, an-
vänder koncernen terminskontrakt till den del det inte är möjligt
att matcha utflödet i valutan med inflödet. Koncernens riskhan-
teringspolicy är att ekonomiskt säkra mellan 60–70 procent av
förväntade kassaflöden (huvudsakligen inköp av varulager) i
EUR för de följande sex månaderna. Utestående terminskontrakt
uppgick per balansdagen till 1,5 MEUR (6,5). Som en effekt av
höga lagervärden och framöver prognostiserade lägre inköp,
har koncernen tillfälligt gjort ett avsteg från gällande valuta-
policy. Valutaeffekten av förändringar av derivaten redo visas i
resultaträkningen i finansnettot.
Koncernen har ett antal innehav i utlandsverksamheter vilkas
nettotillgångar exponeras för valutarisker. Valutaexponering som
uppstår från nettotillgångarna i koncernens utlandsverksamheter
hanteras huvudsakligen genom upplåning i moderbolaget i de
berörda utländska valutorna. Säkringsredovisning tillämpas inte
avseende dessa transaktioner.
B RÄNTERISK
Koncernens ränterisk uppstår genom långfristig upplåning. Upp-
låning som görs med rörlig ränta utsätter koncernen för ränte risk
avseende kassaflöde vilken delvis neutraliseras av kassamedel
med rörlig ränta. Upplåning som görs med fast ränta utsätter
koncernen för ränterisk avseende verkligt värde. Koncernen har
som policy att ha sin upplåning till fast ränta. Avvikelser måste
61GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
61GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
godkännas av ekonomidirektör. Under 2024 samt 2023 bestod
koncernens skulder till kreditinstitut av svenska kronor, euro och
polska zloty med fast ränta på löptid 1-3 år. Koncernens check-
räkningskredit löper med rörlig ränta .
C KREDITRISK
Kreditrisk hanteras på koncernnivå, med undantag för kredit-
risk avseende utestående kundfordringar. Varje koncernbolag
ansvarar för att följa upp och analysera kreditrisken för varje ny
kund innan standardvillkor för betalning och leverans erbjuds.
Kreditrisk uppstår genom likvida medel, kundfordringar, derivat-
instrument och tillgodohavanden hos banker och finansinstitut,
inklusive utestående fordringar och avtalade transaktioner.
Endast banker och finansinstitut som av oberoende värderare fått
lägst kreditrating ”A” accepteras. Om grossister kreditbedöms av
oberoende värderare, används dessa bedömningar. I de fall då
ingen oberoende kreditbedömning finns, görs en riskbedömning
av kundens kreditvärdighet där dennes finansiella ställning beak-
tas, liksom tidigare erfarenheter och andra faktorer. Individuella
risklimiter fastställs baserat på interna eller externa kreditbe-
dömningar i enlighet med de gränser som satts av styrelsen.
Användningen av kreditgränser följs upp regelbundet.
De finansiella tillgångar som omfattas av reservering för
förväntade kreditförluster enligt den generella metoden utgörs
av likvida medel. GARO tillämpar en ratingbaserad metod i
kombination med annan känd information och framåtblickande
faktorer för bedömning av förväntade kreditförluster.
Koncernen har definierat fallissemang som då betalning
av fordran är 90 dagar försenad eller mer, eller om andra
faktorer som indikerar att betalningsinställelse föreligger. I de fall
beloppen inte bedöms vara oväsentliga redovisas en reserv för
förväntade kreditförluster även för dessa finansiella instrument.
I dagsläget har koncernen bedömt att ingen kreditförlust före-
ligger för likvida medel.
Inga kreditgränser överskreds under rapportperioden och
ledningen förväntar sig inte några förluster till följd av utebliven
betalning från dessa motparter. För ytterligare information se not
K17.
D HÅLLBARHETSRISKER
Klimatförändringar
Extrema väderförhållanden i form av orkaner, översvämning-
ar och extrem hetta eller kyla utgör risker för skada på fast
egendom och innebär ökad risk för skada på miljön i form av
spill, oplanerade utsläpp och läckage. Detta skapar även risk för
avbrott i produktion och leveransförmåga. Genom riskanalyser,
förebyggande åtgärder och beredskap i områden med förhöjd
identifierad risk, kan skador reduceras. GAROs alla anläggning-
ar som ägs och hyrs har försäkringsskydd.
Leverantörernas hållbarhetsarbete
Leverantörerna kan skada GAROs rykte om de inte lever upp till
internationellt överenskomna principer för mänskliga rättig-
heter, arbetsvillkor, miljöskydd, etiskt affärsbeteende och socialt
ansvar. Likaså om de bryter mot nationella lagstiftningar inom
dessa områden. GARO utvärderar leverantörer mot interna -
tionellt överenskomna principer, kvalitetskrav och leveransför-
måga. GAROs bedömning är att koncernen inte allvarligt skulle
skadas på grund av att en enskild leverantör inte skulle uppfylla
ställda krav.
Konfliktmineraler
Det finns en risk att en del komponenter som GARO tillhanda-
håller skulle kunna innehålla mineraler som kan härledas till
konfliktzoner. Konfliktmineraler understödjer väpnade konflikter.
GARO arbetar aktivt för att minimera riskerna genom dialog.
GAROs uppförandekod för leverantörer måste undertecknas
av samtliga leverantörer med vilka det finns ett samarbete.
Miljötransporter
Störningar i distributionsledet kan påverka kunderna negativt
och ökade fraktvolymer innebär större koldioxid- och partikelut-
släpp. Distributionskanalerna kontrolleras löpande. Rutiner finns
för uppföljning, effektivt nyttjande och eventuella åtgärder.
Egen tillverkning
Goda rutiner i produktionsprocessen eftersträvas när det gäller
kvalitet, arbetsmiljö och yttre miljö samt brandskydd. GARO föl-
jer upp efterlevnad och status på policyer och certifieringar inom
dessa områden genom både intern och extern revision. En hög
grad av ständiga förbättringar främjar produktionsprocessen och
säkerheten.
Medarbetare
Framtida framgångar beror till stor del på förmågan att rekry-
tera, behålla och utveckla kvalificerade befattningshavare och
andra nyckelpersoner. Brist på spetskompetens eller ledar-
skapskompetens leder till sämre produkt- och affärsutveckling.
Antikorruption
Korruption kan innebära stora kostnader och rättsprocesser samt
rent allmänt sänka förtroende för GARO. Anställda i koncernen
genomgår en utbildning i anti-korruption. Affärspartners skriver
på en anti-korruptionsklausul som en del av samarbetsavtalet.
Goda affärsprinciper ger en stabil verksamhet och bygger
förtroende hos anställda, kunder och myndigheter. En etisk och
pålitlig image skapar konkurrensfördelar.
E LIKVIDITETSRISK
Koncernen har som policy att ha en likviditetsreserv om
40 MSEK, av totalt tillgängliga likvida medel inklusive check-
krediter. Kassaflödesprognoser upprättas av koncernens
rörelse drivande bolag och aggregeras av finansfunktionen.
Finansfunktionen följer noga rullande prognoser för koncernens
likviditetsreserv för att säkerställa att koncernen har tillräckligt med
kassamedel för att möta behovet i den löpande verksamheten.
Under november 2024 har moderbolaget ingått avtal med
banken om särskilda villkor kopplade till koncernens kassaflöde
över tid.
Överskottslikviditet i koncernens rörelsedrivande bolag, över-
stigande den del som krävs för att hantera rörelsekapitalbehov,
ska främst betala av utestående lån. Tabellen sidan 62 visar
62 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
62 GARO ÅRSREDOVISNING
koncernens finansiella skulder som kommer att regleras netto,
uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till
den avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabel-
len är de avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena. De belopp
som förfaller inom 12 månader överensstämmer med bokförda
belopp eftersom diskonteringseffekten är oväsentlig.
LÖPTIDSANALYS
Per den 31 december 2024
<1 år
1–5 år
>5 år
Summa
Skulder till kreditinstitut
3,0
26,7
45,6
Leasingskuld
16,6
46,0
0
62,6
Derivatinstrument
-
-
-
-
Leverantörsskuld
127, 2
-
-
127, 2
Framtida räntebetalningar
9,8
27,5
-
37, 3
Checkräkningskredit
163,6
-
-
163,6
Summa
320,2
100,2
45,6
466,0
Per den 31 december 2023
<1 år
1–5 år
>5 år
Summa
Skulder till kreditinstitut
79,0
23,2
-
102,2
Leasingskuld
16,2
50,8
5,3
72,3
Derivatintstrument
-
-
-
-
Leverantörsskulder
183,3
183,3
Framtida räntebetalningar
7,0
20,0
-
27, 0
Checkräkningskredit
97, 6
-
-
97, 6
Summa
383,1
94,0
5,3
482,4
Av de 324,6 MSEK som anges för 2024 i intervallet ”Mindre
än 1 år” har koncernen för avsikt att återbetala 135,6 MSEK
(192,4) under första kvartalet 2024.
Under 2024 har lån för byggnation i Polen omförhandlats till
långfristigt lån med bunden ränta på 1-3 år. Ledningen följer
löpande koncernens eventuella behov av ytterligare upplåning
eller refinansiering för att klara av framtida åtaganden som
föranleds av nuvarande verksamhet och affärsplan.
KÄNSLIGHETSANALYS
Koncernens nettoskuldsättning är låg och en enprocentig
förändring av marknadsräntan har begränsad påverkan på
resultatet efter finansiella poster.
Effekt Effekt
Resultat på eget Resultat på eget
effekt kapital effekt kaptial
2024 2024 2023 2023
Känslighets analys (MSEK) (MSEK) (MSEK) (MSEK
Förändring i
försäljningspris, 1%
+/- 11,2
+/- 8,6
+/- 13,7
+/- 10,3
Förändring i volym, 1 %
+/- 2,2
+/- 1,7
+/- 3,7
+/- 2,8
Förändring i
inköps priser, 1 %
+/- 7,0
+/- 5,3
+/ -8,5
+/-6,4
Förändring i
löne kostnader, 1 %
+/- 3,0
+/- 2,2
+ 3,3
- 2,4
Euro förstärkning mot
SEK, 1 %
+/- 4,6
+/- 3,4
- 5,5
- 4,2
3.2 HANTERING AV KAPITALSTRUKTUR
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga
koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan
fortsätta att generera avkastning till aktieägarna och nytta för
andra intressenter samt att upprätthålla en optimal kapitalstruk-
tur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere. Ett av koncernens
finansiella mål är soliditeten som ej skall understiga 30 procent.
Företagsledningen övervakar löpande behovet av refinan-
siering av den externa upplåningen med målsättningen att
omförhandla koncernens kreditfaciliteter senast 12 månader
före förfallodatum. För att upprätthålla eller justera kapitalstruk-
turen, kan koncernen förändra den utdelning som betalas till
aktieägarna, åter betala kapital till aktieägarna, ta upp nya lån,
utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skulder-
na. GARO hade tidigare under 2024 avtal med banken om
särskilda villkor kopplade till koncernens rörelsekapital i relation
till omsättning. Per 30 september uppfyllde inte GARO villkoret,
men erhöll en friskrivning (waiver) från banken. Sedan novem-
ber 2024 har GARO ingått nya avtal med banken om särskilda
lånevillkor (kovenanter) kopplade till koncernens kassaflöde
över tid. På samma sätt som andra företag i branschen bedöms
kapitalet inom koncernen på basis av skuldsättningsgraden.
Detta nyckeltal beräknas som nettoskuld dividerad med eget
kapital. Skuldsättningsgraden för koncernen har under 2024
legat under uppsatta mål, vilket förklaras av ökat kapitalbehov.
Koncernen har en soliditet om 50,0 procent (50,9) där
soliditet definieras som redovisat eget kapital i relation till
balansomslutningen.
Soliditet
2024
2023
Eget kapital
555,5
609,5
Balansomslutning
1 112,1
1 198,6
Soliditet (%)
50,0
50,9
Per den 31 december 2024 hade koncernen en nettoskuld
på 285,1MSEK (222,1). Skuldsättningsgraden definieras som
nettolåne skuld dividerat med redovisat eget kapital.
Skuldsättningsgrad
2024
2023
Total upplåning (not K23)
301,6
272,1
Avgår: likvida medel (not K18)
-16,5
-50,0
Nettoskuld
285,1
222,1
Totalt eget kapital
555,5
609,5
Skuldsättningsgrad i %
51,3
36,4
Finansiell information – Koncernen
FORTS. NOT 3.
Koncernens nettovalutaexponering mot EUR är betydlig. Valuta-
exponeringen mot EUR är kopplad till GAROs inköp av varor i
Europa. Bolaget har även försäljning av varor i EUR .
63
GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
63
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
NOT 4. BETYDANDE BEDÖMNINGAR
VID TILLÄMPNING AV REDOVISNINGS
PRINCIPERNA, UPPSKATTNINGAR OCH
ANTAGANDEN
Vid upprättande av koncernens finansiella rapporter gör före-
tagsledningen uppskattningar och antaganden som påverkar
de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och
kostnader med tillhörande noter och upplysningar om eventu-
alförpliktelser.
Osäkerhet kring dessa antaganden och uppskattningar kan
leda till väsentliga justeringar av det redovisade värdet på de till-
gångar och skulder som påverkas i framtida finansiella rapporter
då utfallet kan avvika från gjorda uppskattningar och bedöm-
ningar. Förändringar i uppskattningar redovisas framåtriktat.
Företagsledningen gör även bedömningar i tillämpningen av
koncernens redovisningsprinciper.
BEDÖMNINGAR
Vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper har före-
tagsledningen gjort följande bedömningar vilka har den mest
betydande effekten på de redovisade värdena i de finansiella
rapporterna:
Fastställande av leaseperioder i avtal med förlängnings-
optioner
Fastställande av balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
Pågående tvister och andra legala åtaganden
Fastställande av volymbonus (kundbonus)
UPPSKATTNINGAR OCH ANTAGANDEN
De nyckelantaganden avseende framtiden och andra källor
till osäkerhet i uppskattningar som per balansdagen förelig-
ger och som har en betydande risk att resultera i en väsentlig
justering av tillgångar och skulder under nästa räkenskapsår
beskrivs nedan. Antaganden och uppskattningarna har base-
rats på tillgänglig information när de finansiella rapporterna
upprättades. Förutsättningarna och antaganden om framtida
utveckling kan komma att ändras, baserat på förändringar i
marknaden eller andra omständigheter som uppkommer som
inte är inom koncernens kontroll. Sådana förändringar beaktas
i antagandena när de inträffar.
Nedskrivning av goodwill
Avsättning för förväntade kreditförluster (not K20)
Framtida garantiåtagande (not K2.13 och not K24)
Beräkning av inkurans i varulager (not K16)
Uppskjuten skattefordran/skuld (not 25)
I not 14 framgår gjorda antaganden i samband med prövning
av nedskrivningsbehov avseende goodwill .
GARANTIÅTAGANDE
VIKTIGASTE KÄLLOR TILL OSÄKERHET I UPPSKATTNINGAR
Koncernen använder estimat och bedömningar för att fastställa
belopp för garanatiavsättningar. Detta inkluderar bedömning-
ar av prisjusteringar baserat på senast tillgängliga information
om kontraktsförhandlingar vilka skulle kunna ha en retroaktiv
påverkan på priser för produkter och tjänster vilka redan är
beställda eller levererade.
BEDÖMNINGAR GJORDA I SAMBAND MED TILLÄMP-
NING AV KONCERNENS REDOVISNINGSPRINCIPER
För koncernens garantiförpliktelse bedöms sannolikheten för
att det kommer att krävas ett utflöde av resurser vid regleringen
sammantaget för denna avsättning. För 2024 uppgick avsatt
belopp för garantiförpliktelser till 8,2 MSEK (6,5).
NEDSKRIVNING AV KUNDFORDRINGAR
VIKTIGASTE KÄLLOR TILL OSÄKERHET I UPPSKATTNINGAR
Koncernen följer upp kunders finansiella stabilitet, de områden
de verkar inom och historiska kreditförluster. Detta kombineras
med förväntningar om framtida ekonomiska förutsättningar
för att beräkna förväntade kreditförluster. Utfallet för kreditför-
luster kan bli högre eller lägre än förväntat och därför krävs
regelbunden översyn för att säkerställa att avsättningen blir
uppdaterad om det skulle behövas. Totala nedskrivningar för
förväntade kreditförluster per den 31 december 2024 uppgick
till 1,2 MSEK (1,5). För mer information se not K20.
UPPSKJUTNA SKATTER
VIKTIGASTE KÄLLOR TILL OSÄKERHET I UPPSKATTNINGAR
Uppskjutna skattefordringar/skulder redovisas för temporära
skillnader mellan de redovisade beloppen på tillgångar och
skulder och respektive skattemässiga värden samt outnyttjade
balanserade underskottsavdrag. Uppskjutna skattefordringar
bokförs baserat på företagsledningens uppskattningar av
framtida skattepliktiga resultat i olika skattejurisdiktioner. De
faktiska utfallen kan skilja sig från uppskattningarna på grund
av förändringar i affärsklimat, ägarförhållanden och skattelag-
stiftning.
VÄRDERING AV VARULAGER
VIKTIGASTE KÄLLOR TILL OSÄKERHET I UPPSKATTNINGAR
Varulager är en väsentlig post i koncernens balansräkning som
netto uppgick till 376,1 MSEK (395,2) per 31 december 2024.
I samband med fastställande av varulagervärdet beaktas risken
för inkurans. Under 2024 har nedskrivning av lager skett med
43,7 MSEK.
64 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
64 GARO ÅRSREDOVISNING
FORTS. NOT 4
Finansiell information – Koncernen
BEDÖMNINGAR GJORDA I SAMBAND MED TILLÄMP-
NING AV KONCERNENS REDOVISNINGSPRINCIPER
GARO inkuransbedömning tar hänsyn till de enskilda artiklar-
nas omsättningshastighet samt bedömda framtida försäljnings-
volymer. Storleken på inkuransreserven är därmed känslig för
ändringar i bedömda framtida försäljningsvolymer .
LEASING
VIKTIGASTE KÄLLOR TILL OSÄKERHET I UPPSKATTNINGAR
Osäkerhet i uppskattningar finns relaterat till möjliga framtida
förändringar i verksamheten, vilket kan komma att påverka den
faktiska leaseperioden för ett kontrakt. Per den 31 december
2024 uppgick leaseskulderna till 62,6 MSEK (72,3). För mer
information se not K10 ”Leasing”.
BEDÖMNINGAR GJORDA I SAMBAND MED TILLÄMP-
NING AV KONCERNENS REDOVISNINGSPRINCIPER
Fastställandet av leasingperiod samt den marginella låneräntan
är bedömningar som påverkar värderingen av den finansiella
leasingskulden samt nyttjanderätten. Vid fastställande av
leasingskulden samt nyttjanderätten är de mest väsentliga
bedömningarna hänförliga till fastställandet av leasingperio-
derna. Majoriteten av koncernens leasingavtal är hyresavtal för
fastighet. När leasingperioden fastställs beaktas alla fakta och
omständigheter som ger ett ekonomiskt incitament att utnyttja en
förlängningsoption eller att inte utnyttja en option för att säga
upp ett avtal.
NOT 5. SEGMENTINFORMATION
Verksamheten redovisas indelad i de två segmenten (affärsom-
råde, AO) GARO E-mobility och GARO Electrification. Dessa
stämmer överens med intern rapportering och uppföljning som
lämnas till respektive affärsområdeschef samt högste verkstäl-
lande beslutsfattaren (vd). Varje segment (AO) bedrivs under
lokalt ansvar med en affärsområdeschef för respektive segment.
Den högste verkställande beslutsfattaren är den funktion som
ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning av rörelse-
resultaten. I koncernen har denna funktion identifierats som
den verkställande direktören. Företagsledningen har fastställt
segmenten (AO) baserat på den information som behandlas av
affärsområdeschefen samt den verkställande direktören. Den
verkställande direktören bedömer verksamhetens affärsområ-
den utifrån produktområde samt med hänsyn till vilken affärsmo-
dell som tillämpas.
Verksamheten i segmentet (AO) GARO Electrification
utgörs av produktområdena Installation, Projekt och Tillfällig
el. Förutom handelsverksamhet finns egen tillverkning vid tre
anläggningar inom affärsområdet. I segmentet (AO) GARO
E-mobility ingår endast produktområdet E-mobility. Även här
ingår det, förutom handelsverksamhet, även egen produktion
vid två anläggningar. Gemensamma overheadkostnader är
fördelade i segmenten (AO) och bygger på en fördelning enligt
armlängdsprincipen.
Verkställande direktören bedömer segmentens (AO) resultat
främst baserat på måtten omsättning, tillväxt och EBIT (rörelse-
resultat).
INTÄKTER
Försäljning mellan segment (AO) sker på marknadsmässiga
villkor.
65
GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
65
GARO ÅRSREDOVISNING
GARO Electrification
GARO E-mobility
Eliminering
Totalt
Information segment
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Omsättning
Summa nettoomsättning, externt
1 095,5
1 192,5
517, 6
743,9
-461,1
-566,6
1 152,0
1 369,9
Summa nettoomsättning,internt
-244,3
-284,7
-216,9
- 281,9
461,1
566,6
-
-
Övriga rörelseintäkter
0,2
3,7
0
0
0
0,2
3,7
Övriga rörelsevinster
0,5
18,0
0
0
0
0
0,5
18,0
Extern nettoomsättning
852,0
969,6
300,7
462,0
0
0
1 152,7
1 391,6
Aktiverat arbete för egen räkning
3,1
2,8
-
-
-
-
3,1
2,8
Råvaror och förnödenheter
-468,5
-492,0
-205,1
-268,8
-
-
-673,6
760,8
Övriga externa kostnader
-69,2
-77,7
-108,6
-115,3
-
-
-177,8
-193,0
Personalkostnader
-216,4
-233,6
-82,3
-92,8
-
-
-298,7
-326,4
Avskrivning av anläggningstillgångar
-25,5
-26,2
-30,7
-22,3
-
-
-56,2
-48,5
Övriga rörelsekostnader
-
-14,6
-5,1
-5,1
-14,6
Rörelseresultat
75,5
88,3
- 131,1
-37,2
-
-
-55,6
51,1
Finansnetto
-
-
-
-
-
-
-11,3
-3,3
Årets skattekostnader
-
-
-
-
-
-
6,8
-16,5
Årets nettoresultat
-
-
-
-
-60,1
31, 3
Övriga upplysningar
Anläggningstillgångar
300,5
226,5
118,2
208,8
-
-
418,7
435,3
Övriga tillgångar
407,2
422,7
286,2
340,6
-
-
693,4
763,3
Summa tillgångar
707, 7
649,2
404,4
549,4
-
-
1 112,1
1 198,6
Kortfristiga skulder
381,8
390,4
47,9
113 , 4
-
-
429,7
503,8
Långfristiga skulder
93,0
79,3
33,9
4,9
-
-
12 6 ,9
85,3
Summa skulder
474,8
469,7
81,8
118,3
-
-
556,6
589,1
Investeringar
7,9
11, 3
11, 7
96,9
-
-
19,6
108,2
Avskrivningar
25,5
26,2
30,7
22,3
-
-
56,2
48,5
Koncernens anläggningstillgångar exkluderar finansiella till-
gångar, uppskjutna skattefordringar och tillgångar relaterade till
ersättning till anställda efter avslutad anställning. Anläggnings-
tillgångarna fördelades efter var dotterbolagen är belägna
geografiskt.
Koncernen har intäkter från två externa kunder som var för
sig överstiger 10 procent av nettoomsättningen vid respektive
period slut. Den sammanlagda nettoomsättningen för var och en
av dessa kunder uppgick under 2024 till 209,9 och
200,3 MSEK (214,2 respektive 213,1), totalt 410,2 MSEK
(427,3) vilket utgör 36 procent (31) av den totala nettoomsätt-
ningen. Dessa intäkter hänför sig till båda segmenten GARO
Electrification och GARO E-mobility.
Intäkter från externa
kunder enligt kundens Anläggnings-
geografiska läge tillgångar
2024
2023
2024
2023
Sverige
616 ,1
775,9
241,7
241,6
Norge
129, 5
141,9
0,9
1,3
Irland
234,1
221, 6
34,2
50,8
Finland
51,1
53,0
-
0,1
Storbritannien
68,4
67,0
2,4
2,7
Danmark
0,3
50,7
-
-
Österrike
15,9
0
-
-
Polen
13,0
16,8
13 9, 5
138,8
Belgien
10,4
0
-
-
Övriga länder
13,2
43,0
-
-
Summa
1 152,0
1 369,9
418,7
435, 3
Finansiell information – Koncernen
66 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
66 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
INTÄKTER FRÅN KUNDER FÖRDELADE PER PRODUKTOMRÅDE OCH SEGMENT (AO)
GARO Electrification GARO Electrification GARO E-mobility GARO E-mobility Totalt Totalt
Produktområde 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Installationsprodukter
550,0
565,1
-
-
550,0
565,1
E-mobility
-
-
300,7
462,0
300,7
462,0
Projekt
259,6
295,7
-
-
259,6
295,7
Tillfällig el
41,7
47,1
-
-
41,7
47,1
Summa intäkter från kunder
851,3
9 07, 9
300,7
462,0
1 152,0
1 369,9
INTÄKTER FRÅN KUNDER FÖRDELADE PER GEOGRAFISKA HEMVIST
GARO Electrification GARO Electrification GARO E-mobility GARO E-mobility Totalt Totalt
Geografisk hemvist 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Sverige
498,1
559,7
118,0
216,2
616 ,1
775,9
Norge
90,6
103,4
38,9
38,5
129, 5
141,9
Irland
209,7
188,5
24,4
33,1
234,1
221, 6
Storbritannien
32,7
31, 3
35,7
35,7
68,4
67,0
Finland
17,1
21, 0
34,0
32,0
51,1
53,0
Danmark
0
0
0,3
50,7
0,3
50,7
Österrike
0
0
15,9
0
15,9
0
Polen
2,5
1,8
10,6
15,0
13,0
16,8
Belgien
0
0
10,4
0
10,4
0
Övriga länder
0,6
2,2
12,5
40,8
13,2
43,0
Summa intäkter från kunder
851,3
9 07, 9
300,7
462,0
1 152,0
1 369,9
NOT 6. INTÄKTER FRÅN AVTAL
MED KUNDER
Intäkter sker när bolag i koncernen uppfyller ett prestations-
åtagande genom att överlämna en utlovad vara och kunden får
kontroll över tillgången. Detta sker vanligen vid leverans enligt
gällande leveransvillkor. Belopp före eliminering av eventuell
valutavinst/förlust.
PRESTATIONSÅTAGANDE
Koncernens försäljning av varor till företag sker mot faktura,
normalt med betalningsvillkor om 30–60 dagar. Koncernens
prestationsåtaganden som utgör del av avtal med kund har en
ursprunglig förväntad löptid om högst ett år. I de fall det finns ett
ramavtal anses ett avtal uppstå först när kund placerar en order
utifrån ramavtalets villkor. Koncernens prestationsåtaganden
som utgör del av avtal med kund har en ursprunglig förväntad
löptid om högst ett år. Koncernen har inte några kontrakt med
en löptid överstigande ett år för vilka upplysningar om oupp-
fyllda prestationsåtaganden krävs och har sålunda utnyttjat
lättnadsregeln i IFRS 15.
För ytterligare information om prestationsåtagande se not
K2.5 Intäkter från avtal med kund.
KONTRAKTSBALANSER
Inom koncernen förekommer inga avtalstillgångar eller av-
talsskulder i form av upplupna eller förutbetalda intäkter utan
intäktsredovisning sker i samband med leverans och fullgjord
prestation då även fakturan ställs ut. Koncernens kontraktsba-
lanser utgörs av kundfordringar. För ytterligare information se
not K2 sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper.
ÅTERBETALNINGSSKULD
Inom koncernen finns kundkontrakt där kund enligt avtal är
berättigad till volymrabatt baserat på uppnådda försäljnings-
volymer. Denna volymrabatt klassificeras som återbetal-
ningsskuld och regleras löpande under året. För ytterligare
information om återbetalningsskyldighet se not K23 Upplupna
kostnader och förutbetalda intäkter.
67
GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
67
GARO ÅRSREDOVISNING
NOT 7. ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA, M.M.
2024
2023
Styrelse, vd och övriga ledande befattningshavare*
Löner och andra ersättningar
12,0
14,1
Sociala avgifter
3,8
4,4
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer
2,6
3,2
Summa styrelse, vd och övriga befattningshavare
18,4
21,7
Övriga anställda
Löner och andra ersättningar
204,8
224,7
Sociala avgifter
52,6
57,7
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer
14,1
13,9
Summa övriga anställda
271,5
296,3
Summa personalkostnader
289,5
318,0
Finansiell information – Koncernen
PENSIONER
Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR
10 Klassificering av ITP-planer som finansieras genom försäk-
ring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar
flera arbetsgivare. För perioden har bolaget inte haft tillgång
till information för att kunna redovisa sin proportionella andel
av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader
vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en
förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP2 som tryggas genom
en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd
plan. Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepen-
sionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende
av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående
tjänstgöringstid. Förväntade avgifter nästa rapportperiod för
ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta ITP2 uppgår till
oväsentliga belopp för koncernen .
MEDELANTAL ANSTÄLLDA MED GEOGRAFISK FÖRDELNING PER LAND
2024
2023
Medel anställda
varav män
varav kvinnor
Medel anställda
varav män
varav kvinnor
Sverige
221
152
69
300
198
102
Norge
23
20
3
23
21
2
Finland
9
7
2
9
7
2
Irland
39
30
9
39
32
7
Storbritannien
17
14
3
17
15
2
Tyskland
3
2
1
-
-
-
Polen
103
29
74
133
36
97
Koncernen totalt
415
254
161
521
309
212
KÖNSFÖRDELNING I KONCERNEN (INKL. DOTTERBOLAG) FÖR STYRELSELEDAMÖTER OCH ÖVRIGA
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
2024
2023
Antal på Antal på
balansdagen
varav kvinnor
balansdagen
varav kvinnor
Styrelseledamöter
8
3
9
3
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare
5
1
5
1
Koncernen totalt
13
4
14
4
68 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
68 GARO ÅRSREDOVISNING
PENSIONER
VID AVGIFTSBESTÄMD PENSION
Pensionsåldern för verkställande direktören är 65 år. Pensions-
premien ska uppgå till högst 30 procent av den pensions-
grundande lönen. För andra ledande befattningshavare är
pensionsåldern 65 år. Pensionspremien ska följa gällande
kollektivavtal. Pensions premie för premiebestämd pension ska
uppgå till högst 30 procent av den pensionsgrundande lönen.
AVGÅNGSVEDERLAG
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en upp-
sägningstid om 12 månader från bolagets sida och 6 månader
från verkställande direktörens sida. För avgående verkställande
direktör gäller ett avgångsvederlag om 9 månader. Mellan bo-
laget och andra ledande befattningshavare gäller en uppsäg-
ningstid om 3–6 månader från den anställdes sida och 6–12
månader från bolagets sida.
INFORMATION OM BESLUTADE ERSÄTTNINGAR
SOM INTE FÖRFALLIT TILL BETALNING
Det finns ingen ersättning till ledande befattnings havare som
ännu ej har betalats ut.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR
TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Årsstämman fattar beslut om riktlinjer för bestämmande av lön
och annan ersättning till verkställande direktören och övriga le-
dande befattningshavare. Nuvarande riktlinjer, som beslutades
av årsstämman 2023, innebär i huvudsak följande:
Riktlinjerna omfattar de personer som under den tid rikt-
linjerna gäller ingår i koncernledningen, övriga chefer
som är direkt underställda vd samt styrelseledamot som
är anställd av bolaget, nedan kallade ”ledande befatt-
ningshavare”. Rikt linjerna ska tillämpas på ersättningar
som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade
FORTS. NOT 7
Finansiell information – Koncernen
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2024
Grundlön/ Rörlig Övriga Pensions- Övrig
styrelsearvode ersättning förmåner kostnad
ersättning
Summa
Rickard Blomqvist, styrelseordförande
0,8
-
-
-
-
0,8
Susanna Hilleskog, styrelseledamot
0,3
-
-
-
-
0.3
Lars-Åke Rydh, styrelseledamot, t o m 2024.05.14
0,1
-
-
-
-
0,1
Mari Kadowaki Johansson, styrelseledamot
0,3
-
-
-
-
0,3
Jonas Lohtander, arbetstagarrepresentant
-
-
-
-
-
-
My Bäck, arbetstagarrepresentant
-
-
-
-
-
-
Johan Paulsson, styrelseledamot
0,3
-
-
-
-
0,3
Lars Kongstad, styrelseledamot
0,3
-
-
-
-
0,3
Martin Ahltén, styrelseledamot
0,4
-
-
-
-
0,4
Patrik Andersson, vd och koncernchef
2,4
-
0,2
0,7
-
3,3
Andra ledande befattningshavare (4 pers)
6,5
-
0,4
1,9
-
8,8
Koncernen
11, 4
0,6
2,6
-
14,6
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2023
Grundlön/ Rörlig Övriga Pensions- Övrig
styrelsearvode ersättning förmåner kostnad
ersättning
Summa
Rickard Blomqvist, styrelseordförande
0,8
-
-
-
-
0,8
Susanna Hilleskog, styrelseledamot
0,3
-
-
-
-
0,3
Lars-Åke Rydh, styrelseledamot
0,4
-
-
-
-
0,4
Mari Kadowaki Johansson, styrelseledamot
0,3
-
-
-
-
0,3
Jonas Lohtander, arbetstagarrepresentant
-
-
-
-
-
-
My Bäck, arbetstagarrepresentant
-
-
-
-
-
-
Johan Paulsson, styrelseledamot
0,3
-
-
-
-
0,3
Lars Kongstad, fr o m 2023.05.11
0,2
-
-
-
-
0,2
Ulf Hedlundh, styrelseledamot, t o m 2023.05.11
0,1
-
-
-
-
0,1
Martin Ahltén, styrelseledamot
0,4
-
-
-
-
0,4
Patrik Andersson, vd och koncernchef
2,1
0,7
0 ,1
0,7
-
3,6
Andra ledande befattningshavare (4 pers)
6,1
1,9
0,4
2,5
-
10,8
Koncernen
11, 0
2,6
0,5
3,2
-
17, 3
69
GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
69
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till
affärsstrategin eller främja befattningshavarens långsiktiga
utveckling. Dessa kriterier innefattar för närvarande bland annat
försäljnings- och resultatbaserade finansiella mål.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning
av rörlig kontantersättning avslutats ska en bedömning/utvär-
dering ske till vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Styrelsen
ansvarar för bedömningen såvitt avser rörlig kontantersättning
till verk ställande direktören. Såvitt avser rörlig kontantersättning
till övriga befattningshavare ansvarar verkställande direktören
för bedömningen. Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen
baseras på fastställt finansiellt underlag för aktuell period.
PENSIONSFÖRMÅNER
För verkställande direktören ska pensionsförmåner, innefattande
sjukförsäkring, vara premiebestämda. Pensionspremierna för
premiebestämd pension ska uppgå till högst 30 procent av den
pensionsgrundande lönen. För övriga ledande befattnings-
havare ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring,
vara premie bestämda om inte befattningshavaren omfattas av
förmåns bestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbe-
stämmelser. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska
uppgå till högst 30 procent av den pensionsgrundande lönen.
ANDRA FÖRMÅNER
De ledande befattningshavarnas andra förmåner, såsom till
exempel tjänstebil, dator, mobiltelefon, extra sjukförsäkring
eller företagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning detta
bedöms vara marknadsmässigt för ledande befattningshavare
i motsvarande positioner på den marknad där bolaget är verk-
samt. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst
15 procent av den fasta årliga kontantlönen.
UPPHÖRANDE AV ANSTÄLLNING
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara
högst tolv månader. Uppsägningslön och avgångsvederlag får
sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta
kontantlönen för två år för verkställande direktören och ett år
för övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning från
befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex
månader, utan rätt till avgångsvederlag.
LÖN OCH ANSTÄLLNINGSVILLKOR FÖR ANSTÄLLDA
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlin-
jer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats
genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens
komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över
tid har utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid utvärde-
ringen av skäligheten till riktlinjerna och de begränsningar som
följer av dessa. Utvecklingen av avståndet mellan de ledande
befattningshavarnas ersättning och övriga anställdas ersättning
kommer att redovisas i ersättningsrapporten.
ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman
2023. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas
av bolagsstämman.
Om en styrelseledamot utför uppdrag för bolaget som
inte är styrelseuppdrag, utgår ersättning som ska vara
marknadsmässig med hänsyn taget till uppdragets art och
arbetsinsats. Sådan ersättning ska beslutas av styrelsen
(eller av bolagsstämman om så följer av lag). Styrelsele-
damot som är anställd av bolaget ska inte erhålla särskild
ersättning för styrelseuppdrag i bolaget eller koncernbolag.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under
andra regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske
för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis,
varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt
möjligt ska tillgodoses.
RIKTLINJERNAS FRÄMJANDE AV BOLAGETS AFFÄRS-
STRATEGI, LÅNGSIKTIGA INTRESSEN OCH HÅLLBARHET
Bolagets affärsstrategi är i korthet att med fokus på innovation,
hållbarhet och design utveckla lönsamma helhetslösningar för
elbranschen. För ytterligare information om bolagets affärs-
strategi, se https://www.garogroup.se/sv/var-affarside. En
framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och
tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan
erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör
att ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraf-
tig totalersättning.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska
syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intres-
sen, inklusive dess hållbarhet .
FORMERNA AV ERSÄTTNING M.M.
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av
följande komponenter: fast kontantlön, rörlig kontantersättning,
pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan
därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om ex-
empelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar. Styrelsen
har föreslagit årsstämman 2022 att besluta om ett långsiktigt
incitamentsprogram genom utgivande och överlåtelse av teck-
ningsoptioner till bland andra ledande befattningshavare.
RÖRLIG KONTANTERSÄTTNING
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontanter-
sättning ska kunna mätas under en period om ett år. För den
verkställande direktören får den rörliga kontantersättningen
inte överstiga två (2) MSEK per år och inte vara pensionsgrun-
dande. För övriga ledande befattningshavare får den rörliga
kontant ersättningen uppgå till högst 30 procent av den fasta
årliga kontant lönen. Den rörliga kontantersättningen ska vara
kopplad till tydligt målrelaterade kriterier i enkla och transpa-
renta konstruktioner. Kriterierna kan vara finansiella, icke-
finansiella, eller utgöras av individanpassade kvantitativa eller
kvalitativa mål. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar
70 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
70 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
NOT 9. ERSÄTTNINGAR TILL REVISORERNA
2024
2023
Ernst & Young
– Revisionsuppdraget
2,1
2,0
– Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
0,9
0,5
Summa
3,0
2,5
Grant Thornton
– Revisionsuppdraget
0,5
0,2
Summa
0,5
0,2
NOT 8. ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
2024
2023
Realisationsvinst vid försäljning av materiella
anläggningstillgångar (not 30)
0,5
18,0
Övrigt
0,2
3,7
Summa övriga rörelseintäckter
0,7
21,7
BESLUTSPROCESSEN FÖR ATT FASTSTÄLLA,
SE ÖVER OCH GENOMFÖRA RIKTLINJERNA
Sedan 2020 har styrelsen inrättat en ersättningskommitté
bestående av delar av styrelsen. Ersättningskommittén bistår
styrelsen med förslag i ersättningsfrågor. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga
fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla
till dess att nya rikt linjer antagits av bolagsstämman. Styrelsen
ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar
för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i bolaget. Vid styrelsens behandling av
och beslut i ersättnings relaterade frågor närvarar inte verkstäl-
lande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den
mån de berörs av frågorna.
FRÅNGÅENDE AV RIKTLINJERNA
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsikti-
ga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det
i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut
i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från
riktlinjerna.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE 2025
Riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare för
räkenskapsåret 2025 är oförändrade.
71
GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
71
GARO ÅRSREDOVISNING
NOT 10. LEASING
GARO delar in sina leasingavtal i tre klasser av nyttjanderätts-
tillgångar: Fastigheter, fordon och maskiner. I nedan tabell
presenteras de utgående balanserna avseende nyttjanderättstill-
gångar och leasingskulder samt förändringarna under året:
Koncernen redovisar ett kassautflöde hänförligt till leasingavtal
uppgående till 17,5 MSEK (14,9) för räkenskapsåret 2024. För
en löptidsanalys av koncernens leasingskulder se not 3.
Koncernen hyr kontorsutrustning, bilar och kontorslokaler
enligt ej uppsägningsbara operationella leasingavtal. Lea-
singperioderna varierar mellan 3–5 år. Endast hyresavtal för
kontorslokaler löper längre än 5 år. De flesta leasingavtalen
kan vid leasingperiodens slut förlängas till en hyresavgift som
överensstämmer med en marknadsmässig avgift .
Nyttjanderättstillgångar
Räkenskapsåret 2024
Fastigheter
Fordon
Maskiner
Totalt
Leasingskuld
Ingående redovisat värde
59,9
10,3
1,0
71,2
72,3
Tillkommande nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
0
4,9
1,4
6,3
6,3
Utrangering
0
-4,3
0
-4,3
-4,3
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
-10,2
-5,5
-0,8
-16,5
0
Återläggning av avskrivningar pga utrangering
0
4,3
0
4,3
4,3
Valutakursdifferenser
-0,5
0,5
0,1
0,1
3,1
Räntekostnader på leasingskulder
0
0
0
0
-1,6
Leasingavgifter
0
0
0
0
-17,5
Utgående redovisat värde
49,2
10,2
1,7
61,1
62,6
Nyttjanderättstillgångar
Räkenskapsåret 2023
Fastigheter
Fordon
Maskiner
Totalt
Leasingskuld
Ingående redovisat värde
72,0
7, 5
0,2
79,7
78,5
Tillkommande nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
0
7,6
1,1
8,7
8,7
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
-10,7
-4,8
-0,3
-15,8
0
Valutakursdifferenser
-1,4
0
0
-1,4
1,7
Räntekostnader på leasingskulder
0
0
0
0
-1,7
Leasingavgifter
0
0
0
0
-14,9
Utgående redovisat värde
59,9
10,3
1,0
71,2
72,3
Nedan presenteras de belopp hänförliga till leasingverksamhe-
ter som redovisats i resultaträkningen under året:
2024
2023
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
-16,5
-15,8
Räntekostnader på leasingskulder
-1,6
-1,7
Kostnader avseende korttidsleasingavtal
-1,6
-0,6
Kostnader för avtal där den underliggande
tillgången är av lågt värde
-
-
Totala kostnader hänförliga till
leasingverksamheten
-19,7
-18,1
Finansiell information – Koncernen
72 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
72 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
NOT 11. FINANSIELLA INTÄKTER &
KOSTNADER
Finansiella intäkter
2024
2023
Tillgångar och skulder värderade
till verkligt värde i resultatet:
Nettovinst derivat
0
0
Summa finansiella intäkter för poster
värderade till verkligt värde i resultat
0
0
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde:
Ränteintäkter
1,1
1,0
Ränteintäkter övriga finansiella intäkter
1,8
9,6
Summa ränteintäkter enligt
effektivräntemetoden
2,9
10,6
Valutakursdifferenser – intäkter, finansiella poster
4,2
0,3
Summa
0,3
Summa finansiella intäkter
7,1
10,9
Finansiella kostnader
2024
2023
Tillgångar och skulder värderade
till verkligt värde i resultatet:
Nettoförlust derivat
0
-1,1
Summa finansiella kostnader för poster
värderade till verkligt värde i resultat
0
-1,1
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde:
Räntekostnader lån
-15,6
- 11,1
Räntekostnader leasingskuld
-1,6
-1,7
Räntekostnader övriga finansiella skulder
-1,2
-0,3
Summa räntekostnader enligt
effektivräntemetoden
-18,4
-13,1
Valutakursdifferenser – kostnader,
finansiella poster
0
0
Summa
0
0
Summa finansiella kostnader
-18,4
-14,2
NOT 12. INKOMSTSKATT
2024
2023
Redovisad skatt
Aktuell skatt på årets resultat
-10,2
-16,4
Förändring uppskjuten skatt (not 25)
17, 0
-0,1
Summa skatt på årets resultat
6,8
-16,5
Koncernen har tidigare haft sin polska verksamhet i en så kallad
skattefri zon i Polen, men där bara vissa delar av den polska
verksamheten omfattats av skattelättnader. Under 2024 har
koncernen valt att avsluta tillståndet för skattefri zon.
Inkomstskatten på resultatet före skatt skiljer sig från det
teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid användning av
skattesatsen i Sverige för resultaten i de konsoliderade bolagen
enligt följande:
2024
2023
Resultat före skatt
-66,9
47,8
Inkomstskatt beräknad enligt skattesats
i Sverige (20,6%)
13,8
-9,8
Effekt av utländska skattesatser
2,0
1,4
Skatteeffekter av:
– Ej avdragsgilla kostnader
-7,2
-7,0
Ej skattepliktiga intäkter
0,6
2,9
– Utnyttjande av förlustavdrag, ej uppskjuten skatt
0
0
Skatt hänförlig till tidigare års redovisade resultat
0
-1,9
- Underskott
-1,7
-2,3
Övrigt
-0,6
0,4
Skattekostnad
6,8
-16,5
Effektiv skattesats %
10,0
34,5
73
GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
73
GARO ÅRSREDOVISNING
NOT 13. ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Balanserade utgifter för Pågående
utvecklingsarbeten
utvecklingsarbeten
Summa
Per 1 januari 2023
Anskaffningsvärde
62,3
65,1
127, 4
Ackumulerade av- och nedskrivningar
-45,2
-
-45,2
Redovisat värde
17,1
65,1
82,2
Räkenskapsåret 2023
Ingående redovisat värde
17,1
65,1
82,2
Aktiverade utgifter
-
34,8
34,8
Valutaeffekter
0,1
-0,1
0
Omklassificeringar/interna överföringar
61,4
-61,4
-
Avyttringar och utrangeringar
-
-
-
Avskrivningar
-16,6
-16,6
Utgående redovisat värde
62,0
38,4
100,4
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde
123, 8
38,4
162,2
Ackumulerade av- och nedskrivningar
-61,8
-
-61,8
Redovisat värde
62,0
38,4
100,4
Räkenskapsåret 2024
Ingående redovisat värde
62,0
38,4
100,4
Aktiverade utgifter
8,5
8,5
Valutaeffekter
0,2
0
0,2
Omklassificeringar/intern överföring
37,9
-38,4
-0,5
Avyttringar och utrangeringar
-14,6
0
-14,6
Upplösen av avskrivningar p.g.a avyttringar/valutaeffekter
10,3
0
10.,3
Avskrivningar
-22.9
0
-22,9
Utgående redovisat värde
72,9
8,5
81,4
Per 31 december 2024
Anskaffningsvärde
147,3
8,5
155,8
Ackumulerade av- och nedskrivningar
-74,4
-
-74,4
Redovisat värde
72,9
8,5
81,4
Finansiell information – Koncernen
74 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
74 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
NOT 14. GOODWILL
Goodwill
Per 1 januari 2023
Anskaffningsvärde
48,7
Ackumulerade nedskrivningar
-3,2
Redovisat värde
45,5
Räkenskapsåret 2023
Ingående redovisat värde
45,5
Utgående redovisat värde
45,5
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde
48,7
Ackumulerade nedskrivningar
-3,2
Redovisat värde
45,5
Räkenskapsåret 2024
Ingående redovisat värde
45,5
Utgående redovisat värde
45,5
Per 31 december 2024
Anskaffningsvärde
48,7
Ackumulerade nedskrivningar
-3,2
Redovisat värde
45,5
Goodwill fördelar sig på koncernens kassagenererande
enheter, vilka utgörs av segment. Bedömning av återvinnings-
värden innefattar antaganden om tillväxt, resultatutveckling och
investeringar, inklusive investeringar i rörelsekapital. Antagen
tillväxt beroende på produktområde är beräknad på mellan
5-25 procent för det kommande årets prognos.
Inom segmenten (AO) GARO E-mobility och GARO
Electrification uppgår antagna rörelsemarginaler sammantaget
till 4 -10 procent för de nästkommande åren, vilket är något
under koncernens finansiella mål och förklaras av nuvarande
marknadsläge både i Norden och övriga Europa. Långsiktigt
görs en prognostiserad förstärkt marginal som en effekt av
högre försäljningsvolymer över tid. Antaganden om tillväxt
och marginaler baseras på tidigare års utfall samt ledning-
ens förväntningar på marknadsutvecklingen inom respektive
affärsmområde. Investeringsbelopp baseras på prognos och är
därefter uthålliga i nivå med avskrivningarna.
Goodwill prövas årligen för nedskrivningsbehov eller oftare
om så behövs. Årets prövning har skett mot utfall 2024. För
GARO E-mobility har en diskonteringsränta före skatt (WACC)
om 13,1 använts, där testet inte indikerar något nedskrivnings-
behov. Övervärden har dock minskat mot föregående år.
För GARO Electrification har en diskonteringsränta före skatt
(WACC) om 11,2 använts. Ett antal känslighetsanalyser där
uthållig tillväxttakt satts till 1 procentenheter, rörelsemarginalen
försämrats med 2 procentenheter från prognosnivå eller diskon-
teringsräntan ökats med 2 procent, har gjorts. Inga av dessa
analyser indikerar något behov av nedskrivning. Därmed har
årets prövning ej påvisat något nedskrivnings behov.
Goodwill per segment
2024-12-31
2023-12-31
Segment GARO Electrification
39,6
39,6
Segment GARO E-mobility
5,9
5,9
Totalt
45,5
45,5
75
GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
75
GARO ÅRSREDOVISNING
NOT 15. MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Byggnader Maskiner & andra Inventarier, verktyg Pågående
& mark tekniska anläggningar & installationer
nyanläggningar
Summa
Per 1 januari 2023
Anskaffningsvärde
130,2
25,0
111 , 2
69,8
336,2
Ackumulerade avskrivningar
-45,9
-22,4
-78,2
-
-146,5
Redovisat värde
84,3
2,6
33,0
69,8
189,7
Räkenskapsåret 2023
Ingående redovisat värde
84,3
2,6
33,0
69,8
189,7
Valutakursdifferenser
3,4
0,5
0,1
4,2
8,2
Inköp
3,6
-
2,5
67, 5
73,6
Omklassificeringar/intern överf
109,5
21, 4
7, 2
-138,1
0
Avyttringar och utrangeringar
-47,1
-2,7
-4,7
-
-54,5
Avskrivningar
-4,4
-1,8
-9,5
-
-15,7
Upplösen av avskrivningar p.g.a
avyttringar/valutaeffekter
8,8
0,6
4,0
-
13 , 4
Valutakursdifferens avskrivningar
-0,3
-0,2
-0,2
-
-0,7
Utgående redovisat värde
157,8
20,4
32,4
3,4
214,0
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde
199,3
44,2
116,3
3,4
363,2
Ackumulerade avskrivningar
-41,5
-23,8
-83,9
-
-149,2
Redovisat värde
157,8
20,4
32,4
3,4
214,0
Räkenskapsåret 2024
Ingående redovisat värde
157,8
20,4
32,4
3,4
214,0
Valutakursdifferenser
6,8
1,0
1,2
0
9,0
Inköp
0
0
2,4
8,7
11 ,1
Omklassificeringar/intern överf
0
4,3
3,4
-7,7
0
Avyttringar och utrangeringar
-2,2
-3,6
-4,1
0
-9,9
Avskrivningar
-4,1
-3,5
-9,1
0
-16,7
Upplösen av avskrivningar p.g.a
avyttringar /valutaeffekt
0,3
0,2
2,6
0
3,1
Valutakursdifferens avskrivningar
-0,1
0
0
0
-0,1
Utgående redovisat värde
158,5
18,8
28,8
4,4
210,5
Per 31 december 2024
Anskaffningsvärde
203,8
45,9
119 , 2
4,4
373,3
Ackumulerade avskrivningar
-45,3
- 27,1
-90,4
-
-162,8
Redovisat värde
158,5
18,8
28,8
4,4
210,5
NOT 16. VARULAGER
2024
2023
Råvaror och förnödenheter
235,6
255,2
Färdiga varor och handelsvaror
139,9
137,6
Varor under tillverkning
0,6
2,4
Summa
376,1
395,2
Kostnader för råvaror och förnödenheter i resultaträkningen
uppgår till 673,6 MSEK (760,8).
Total nedskrivning av lager uppgår till 51,6 MSEK (33,4).
Nedskrivning sker när teknisk funktionalitet för enskild artikel har
utgått. Under 2024 har 34,6 MSEK (9,8) reserverats i en inku-
ransreserv på grund av byte av teknisk plattform inom GARO
E-mobility samt 9,1 MSEK inom GARO Electrification.
Finansiell information – Koncernen
76 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
76 GARO ÅRSREDOVISNING
NOT 17. FINANSIELLA INSTRUMENT
Värdering av finansiella tillgångar Redovisat Verkligt
per 2024-12-31 värde värde
Finansiella tillgångar värderade
till upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar
232,2
232,2
Övr. kortfristiga fordringar
51, 5
51,5
Likvida medel
16,5
16,5
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultatet
0
0
Summa
300,2
300,2
Värdering av finansiella tillgångar Redovisat Verkligt
per 2023-12-31 värde värde
Finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar
252,6
252,6
Övr. kortfristiga fordringar
46,4
46,4
Likvida medel
50,0
50,0
Finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultatet
0
0
Summa
349,0
349,0
Värdering av finansiella skulder Redovisat Verkligt
per 2024-12-31 värde värde
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Skulder till kreditinstitut
238,9
238,9
Leasingskuld
62,2
62,2
Leverantörsskulder
127, 2
127, 2
Volymrabatter till kund
31, 8
31, 8
Övr. kortfristiga skulder
53,0
53,0
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultatet
-
-
Summa
513,1
513 ,1
Värdering av finansiella skulder Redovisat Verkligt
per 2023-12-31 värde värde
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Skulder till kreditinstitut
199,8
199,8
Leasingskuld
72,3
72,3
Leverantörsskulder
183,3
183,3
Volymrabatter till kund
34,5
34,5
Övr. kortfristiga skulder
44,0
44,0
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultatet
Optionsskuld
-
-
Summa
533,9
533,9
I upplysningssyfte beräknas ett verkligt värde för räntebärande
skulder genom en diskontering av framtida kassaflöden av
kapitalbelopp och ränta diskonterade till aktuell marknadsränta.
För kortfristiga fordringar och skulder anses redovisat värde
vara en rimlig uppskattning av det verkliga värdet.
Värdering till verkligt värde.
Koncernen har derivat som värderas till verkligt värde via resul-
tatet. Derivatinstrumenten inkluderas i raden övriga kortfristiga
skulder i balansräkningen. och värderas till verkligt värde enligt
nivå 2. Verkligt värde är det pris som vid värderingstidpunkten
skulle erhållas vid försäljning av en tillgång eller betalas vid
överlåtelse av en skuld genom en ordnad transaktion mellan
marknadsaktörer.
De olika nivåerna definieras enligt följande:
Nivå 1 – Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för
identiska tillgångar eller skulder
Nivå 2 – Andra observerbara indata för tillgången eller skulder
än noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen
direkt (d v s. som prisnoteringar) eller indirekt (d v s.
härledda från prisnoteringar)
Nivå 3 – Indata för tillgången eller skulden som inte baseras på
observerbara marknadsdata (d v s icke observerbara
indata)
Finansiell information – Koncernen
NOT 18. RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE
RESULTATSPOSTER
2024
2023
Valutadifferenser
4,2
1,4
Ränteintäkter övriga
1,1
9,1
Övrigt
1,8
0,4
Summa
7,1
10,9
77
GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
77
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
NOT 19. RÄNTEKOSTNADER OCH LIKNANDE
RESULTATSPOSTER
2024
2023
Räntekostnader, leasingskulder
-1,6
-1,7
Räntekostnader övriga
-15,6
- 11 ,1
Valutadifferenser
0
-1.0
Övrigt
-1,2
-0,4
Summa
-18,4
-14,2
NOT 20. KUNDFORDRINGAR
2024-12-31
2023-12-31
Kundfordringar
233,4
254 ,1
Reservering förväntade kreditförluster
-1,2
-1,5
Kundfordringar – netto
232,2
252,6
Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar dess redo-
visade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Åldersanalysen av dessa kundfordringar framgår nedan :
2024
2023
Koncernen
Brutto
Nedskrivning
Brutto
Nedskrivning
Ej förfallna kundfordringar
196,3
-
211 , 3
-
Förfallna kundfordringar 0–30 dgr
33,7
-
38,2
-
Förfallan kundfordringar 31–60 dgr
0,9
-
1,4
-
Förfallna kundfordringar 61–90 dgr
0,6
-
0,7
-
Förfallna kundfordringar > 91 dgr
1,9
-1,2
2,5
-1,5
Summa
233,4
-1,2
254,1
-1,5
Per den 31 december 2024 var kundfordringar uppgående
till 35,9 MSEK (41,3) förfallna men utan att något väsentligt
nedskrivningsbehov ansågs föreligga för koncernen. De för-
fallna fordringarna avser kunder vilka tidigare inte haft några
betalningssvårigheter.
Förändring i reserv för kreditförluster, förenklad metod
Koncernen
2024
2023
Ingående reserv
-1,5
-1,4
Förvärv av dotterbolag
-
-
Konstaterade förluster
-
-
Återförda outnyttjade reserver
0,3
-
Årets reservering
-
-0,1
Omräkningsdifferenser
-
-
Utgående reserv
-1,2
-1,5
Reserverat belopp i balansräkningen
för förväntade kreditförluster
-1,2
-1,5
Förväntade kreditförluster utgörs i huvudsak av kundfordringar
för vilka koncernen tillämpar den förenklade metoden för redo-
visning av förväntade kreditförluster, se not K2.10.1 nedskrivning
av finansiella tillgångar.
Realiserade kundförluster de senaste fem åren uppgår i
genomsnitt till cirka 0,1 procent (0,1) av respektive års netto-
omsättning.
78 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
78 GARO ÅRSREDOVISNING
NOT 21. LIKVIDA MEDEL
Likvida medel, såväl i balansräkningen som i kassaflödes-
analysen, består av följande:
2024
2023
Banktillgodohavanden
16,5
50,0
Totalt
16,5
50,0
NOT 22. AKTIEKAPITAL OCH ÖVRIGT
TILLSKJUTET KAPITAL
Aktiekapitalet per 2024-12-31 består av 50 000 000 aktier
med kvotvärdet 0,40 SEK. Aktierna har ett röstvärde på 1 röst
per aktie. Alla aktier som emitterats av moderbolaget är till fullo
betalda.
I samband med årsstämman 2022 beslutades om en riktad
emission om 200 000 teckningsoptioner för ledande befatt-
ningshavare. Under 2022 tecknades 42 500 optioner vilket
medfört att annat tillskjutet aktiekapital skedde med 1,4 MSEK.
Teckningsoptionerna är avräknade och betalda enligt mark-
nadsmässiga villkor. Värdet på optionerna fastställdes med en
optionsvärderingsmodell (Black & Scholes). Teckningsoptioner
klassificeras som en aktierelaterad ersättning.
UTDELNING
På årsstämman den 14 maj 2025 kommer styrelsen föreslå att
ingen utdelning sker för räkenskapsåret 2024.
På årsstämman den 14 maj 2024 beslutades om en utdelning
om 0,0 SEK per aktie (0,80) för räkenskapsåret 2023.
NOT 23. UPPLÅNING
2024
2023
Långfristig
Skulder till kreditinstitut
72,3
22,2
Leasingskuld
46,0
56,1
Summa långfristig upplåning
118,3
78,3
Kortfristig
Checkräkningskrediter
163,6
97,6
Skulder till kreditinstitut
3,0
80,0
Leasingskuld
16,6
16,2
Summa kortfristig upplåning
183,2
193,8
Summa upplåning koncernen
301,5
272,2
NOT 24. ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
2024
2023
Ingående balans
7, 0
9,0
Avsättning för produktgarantier
1,6
0,5
Belopp som tagits i anspråk
0
-2,5
Utgående balans
8,6
7, 0
Koncernen redovisar en avsättning när det finns en legal förplik-
telse eller en informell förpliktelse på grund av tidigare praxis.
Beräknad garantireserv för produktgaranti redovisas i sam-
band med att produkterna säljs. Reserver bygger på förväntade
kontrakterade förpliktelser och fastställs utifrån historisk statistik
om åtgärdskostnader etc. Garantireserven uppgår till 8,2 MSEK
(6,5) och är redovisad under avsättningar. Inga avsättningar
görs för framtida rörelse förluster.
Finansiell information – Koncernen
FÖRÄNDRING AV SKULDER TOTALT
2024
2023
Vid ingången av året
272,2
173,2
Upptagning av lån
0
23,9
Amortering av lån
-27,9
-15,5
Förändring av checkkredit
63,5
91,5
Förändring netto av ingångna leasingav-
tal
-9,7
-6,3
Valutaeffekt
3,4
5,4
Summa upplåning vid utgången
av året
301,5
272,2
SKULDER TILL KREDITINSTITUT
Koncernens upplåning är i SEK, EUR och PLN. Koncernens upp-
låning består av lån från SEB. Under 2024 har koncernen lagt
om lån i Polen till bundet lån med löptid på 1-3 år. Befintliga
banklån löper fram till 2029. Genomsnittlig ränta sammantaget
uppgår till 4,4 procent per år (5,9). Under november 2024 har
koncernen ingått avtal med banken om särskilda villkor koppla-
de till kassaflöde över tid.
CHECKRÄKNINGSKREDIT
Koncernen har beviljade checkräkningskrediter om 40 MSEK (40)
och 16,5 MEUR (14) som omförhandlas årligen.
79
GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
NOT 25. UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
OCH UPPSKJUTEN SKATTESKULD
2024
2023
Uppskjutna skatte fordringar
Underskott
17,2
0
Leasingskuld
12 ,9
14,9
Övrigt (not K11)
3,5
3,9
Summa
33,6
18,8
Uppskjutna skatteskulder
Byggnader, mark och markanläggningar
-0,1
-0,2
Nyttjanderättstillgångar
-12,6
-14,7
Summa
-12,7
-14,9
Uppskjuten skattefordran – netto
20,9
3,9
NOT 26. UPPLUPNA KOSTNADER
OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
2024
2023
Upplupna löneskulder
19,4
24,2
Upplupna sociala avgifter
9,7
10,4
Volymrabatter till kund
31, 8
34,5
Upplupna räntekostnader
-
-
Övriga poster
23,9
24,9
Totalt
84,8
94,0
79
GARO ÅRSREDOVISNING
NOT 27. STÄLLDA SÄKERHETER
2024
2023
För skulder till kreditinstitut
Fastighetsinteckningar
147, 3
231, 2
Företagsinteckningar
114,0
81, 0
Tillgångar med äganderättsförbehåll
6,0
6,0
Garantiförbindelse avseende hyresavtal
-
-
Totalt
267,3
318,2
NOT 28. AKTIEDATA
Resultat per aktie (justerat för split)
2024
2023
Resultat per aktie, före och efter
utspädning, SEK
-1,20
0,63
Eget kapital per aktie, före och efter
utspädning, SEK
11 ,11
12 ,19
Genomsnittligt antal aktier, tusental
50 000
50 000
Antal utestående aktier, tusental
50 000
50 000
NOT 29. NÄRSTÅENDE
Under 2024 och 2023 har inga transaktioner med närstående
förekommit med undantag för utbetalning av arvoden till styrel-
se, ersättningar till ledande befattningshavare samt transaktio-
ner mellan koncernbolag.
Prissättning av transaktioner, såsom inköp och försäljning av
varor och tjänster, mellan koncernbolag är bedömda från en
marknadsmässig princip.
NOT 31. HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPS ÅRETS UTGÅNG
Införandet av tullar på import av varor till USA bedöms i skri-
vande stund inte ha någon märkbar effekt för GARO som inte
gör affärer i USA.
NOT 32. NYCKELTAL OCH ALTERNATIVA
NYCKELTAL OCH DEFINITIONER
Nyckeltalen i denna årsredovisning beaktar verksamhetens art
och bedöms ge relevant information till aktieägarna och övriga
intressenter samtidigt som jämförbarhet med andra företag
uppnås.
RESULTATMÅTT
NETTOOMSÄTTNING: Summan av försäljningsintäkter av
varor och tjänster med avdrag för lämnade rabatter, moms
och annan skatt.
RÖRELSERESULTAT (EBIT): Resultat före finansiella poster och
skatt.
Finansiell information – Koncernen
NOT 30. AVYTTRING AV LÅNGSIKTIG
INVESTERING
Under 2024 har GARO avyttrat en mindre fastighet i Gno-
sjö för 2,5 MSEK, bokfört värde om 2,0 MSEK och med en
motsvarande belåning på 2,0 MSEK. GARO har ytterligare
en fastighet till försäljning. Fastigheten har ett bokfört värde på
4,9 MSEK med motsvarande belåning på 3,4 MSEK. GARO
uppskattar marknadsvärdet till att motsvara bokfört värde. Det
är GAROs ambition att få till stånd en avyttring inom 6 till 12
månader.
Under 2023 avyttrades en produktionsanläggning i Polen för
45 MSEK, bokfört värde 28,9 MSEK och motsvarande belå-
ning på 11,2 MSEK. Vidare avyttrades 2023 en mindre fastighet
i Gnosjö för 12 MSEK, där bokfört värde uppgick till 10 MSEK.
Total realisationsvinst för de både fastigheterna uppgår till 18
MSEK, se not K8. Försäljningen under både 2024 och 2023
har hanterats fullt ut i affärsområdet GARO Electrification .
80 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
80 GARO ÅRSREDOVISNING
MARGINALMÅTT
RÖRELSEMARGINAL: Rörelseresultat i procent av
netto omsättning under perioden.
KAPITALSTRUKTUR
NETTOSKULD: Räntebärande skulder minus räntebärande
tillgångar inklusive likvida medel.
NETTOSKULDSÄTTNINGSGRAD: Nettoskuld i förhållande till
eget kapital.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD: Resultat efter finansiella intäkter i
förhållande till finansiella kostnader.
SOLIDITET: Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande
inflytande dividerat med balansomslutningen.
BALANSOMSLUTNING: Summan av samtliga tillgångar alt.
summan av samtliga skulder plus eget kapital.
AVKASTNINGSMÅTT
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL: Årets resultat dividerat med
genomsnittligt eget kapital.
SYSSELSATT KAPITAL: Balansomslutning minus kortfristiga
skulder justerat för kassa och bank.
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL: Rörelseresultat
senaste 12 månader dividerat med sysselsatt kapital.
PER AKTIE
RESULTAT PER AKTIE: Periodens resultat dividerat med under
året genomsnittligt antal utestående aktier under perioden.
GENOMSNITTLIGT ANTAL AKTIER, 1000-TAL: Det genom-
snittliga antalet aktier under perioden.
ALTERNATIVA NYCKELTAL (EJ DEFINIERADE AV
IFRS)
Koncernen använder även vissa nyckeltal som inte är defi-
nierade i de regler för finansiell rapportering som koncernen
tillämpar.
Syftet med dessa nyckeltal är att skapa en bättre förståelse
för hur verksamheten utvecklas. Det skall särskilt betonas att
dessa alternativa nyckeltal, såsom de definierats, inte till fullo kan
jämföras med andra bolags nyckeltal med samma benämning.
ORGANISK TILLVÄXT: I koncernens tillväxtstrategi ingår ett vik-
tigt finansiellt mål att växa organiskt med 10 procent per år sett
över en konjunkturscykel, varför ledningen valt att följa organisk
tillväxt, vilket definieras som organisk tillväxt med justering för
valutaeffekter från verksamhet med annan valuta än SEK.
EBITDA: I syfte att bättre åskådliggöra den underliggande
rörelsens utveckling, ur ett kassaflödesperspektiv, har ledning-
en valt att följa EBITDA vilket är ett uttryck för rörelseresultatet
före av- och nedskrivningar. Nyckel talet definieras enligt
nedan.
EBITDA-MARGINAL,%: EBITDA i procent av nettoomsättningen
under perioden.
RÖRELSEKAPITAL: Rörelsekapitalet utgör en stor del av koncer-
nens balansräknings värde. I syfte att optimera kassagenerering
fokuserar ledningen på utvecklingen av rörelsekapitalet såsom
det definieras enligt nedan.
NETTOSKULD: Nettoskulden är ett uttryck för hur stor den
finansiella belåningen är i absoluta tal, efter avdrag
för likvida medel. Nyckeltalet definieras enligt nedan.
ANTAL ANSTÄLLDA: Antal anställda i koncernen inklusive
inhyrd personal men exklusive uppsagd arbetsbefriad personal.
ORGANISK TILLVÄXT
2024
2023
Föregående års omsättning
1 369,9
1 390,5
Organisk tillväxt
-225,0
-20,6
Förvärv och strukturförändringar
0
0
Valutakurseffekter
7,1
0
Innevarande period
1 152,0
1 369,9
EBITDA
2024
2023
Resultat efter avskrivningar
-55,6
51,1
Årets avskrivningar
56,2
48,5
EBITDA
0,6
99,6
RÖRELSEKAPITAL
2024
2023
Omsättningstillgångar
693,4
763,3
Avgår, likvida medel
-16,5
-50,0
Avgår, kortfristiga ej räntebärande skulder
-246,5
-310,0
Rörelsekapital per balansdagen
430,4
403,3
Rörelsekapital i relation till
38,7
33,6
balansomslutning (%)
NETTOSKULD
2024
2023
Långfristiga räntebärande skulder
72,3
22,2
Kortfristiga räntebärande skulder
166,6
17 7, 6
Leasingskuld enl definition IFRS 16
62,6
72,3
Avgår, likvida medel
-16,5
-50,0
Nettoskuld (-nettokassa)
285,1
222,1
Nettoskuld i relation till balansomslutning 25,6 18,5
(%)
Finansiell information – Koncernen
81
GARO ÅRSREDOVISNING
81
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
MSEK Not 2024 2023
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 2, 3 323,5 354,8
Övriga rörelsevinster 0 2,0
Övriga rörelseintäkter 4 84,6 88,8
Summa 408,1 445,6
Rörelsens kostnader
Råvaror och förnödenheter -206,8 -231,4
Övriga externa kostnader 6 -82,9 -79,3
Personalkostnader 5 -78,8 -87,7
Avskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar 11 , 12 -5,2 -6,8
Summa rörelsens kostnader -373,7 -405,2
Rörelseresultat 34,4 40,4
Resultat från andelar i koncernföretag 22 1,8 -1,4
Ränteintäkter och liknande resultatposter 8 22,6 18,2
Räntekostnader och liknande resultatposter 8 -10,3 -5,9
Summa resultat från finansiella poster 14,1 11,1
Resultat före skatt 48,5 51,5
Bokslutsdispositioner 23 -122,6 -26,6
Skatt på årets resultat 9 17, 3 -5,6
Årets resultat -56,8 19,3
I moderbolaget återfinns inga poster som redovisas som övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med årets resultat.
KOMMENTARER TILL RESULTATRÄKNINGEN
NETTOOMSÄTTNING
Moderbolagets verksamhet omfattar koncernledning, koncern-
gemensamma funktioner samt den svenska delen av produkt-
området Installation, som sett en avtagande efterfrågan under
året.
Nettoomsättningen uppgick till 323,5 MSEK (354,8). Intern
omsättning till övriga koncernbolag uppgick till 46,9 MSEK
(60,3). Övriga rörelseintäkter är i huvudsak internt försålda
tjänster till andra svenska bolag i koncernen.
RÖRELSERESULTAT
Rörelseresultatet uppgick till 34,4 MSEK (40,4), motsvarande
en rörelsemarginal om 10,6 procent (11,4).
En för året något lägre försäljning samt kostnader för pågåen-
de ERP-projekt ,där GARO uppdaterar sitt affärssystem, förklarar
i allt väsentligt det lägre rörelseresultatet för 2024. Exkluderat
för kostnader hänförliga till pågående EPR-projekt var om-
kostnaderna i förhållande till netto omsättningen något lägre
jämfört med föregående år. Detta förklaras av det under hösten
2023 genomförda åtgärdsprogrammet, som fått full effekt under
2024.
RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER
Resultatet efter finansiella poster uppgick till 48,5 MSEK (51,1)
motsvarande en vinstmarginal på 15,0 procent (14,5). Finans-
nettot uppgick till 14,1 MSEK (11,1) där moderbolaget ansvarar
för och förvaltar koncernens cashpool och finansiella struktur.
GARO ABs räntebärande skulder uppgick vid årets utgång
till 177,2 MSEK (115,5).
SKATT
Skatteintäkt uppgick till 17,3 MSEK (skattekostnad 5,6). Resulta-
tet efter skatt var -56,8 MSEK (19,3).
Moderbolagets räkningar
82 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
82 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
MODERBOLAGETS UTVECKLING I SAMMANDRAG
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 323,5 354,8 498,4 481,7 622,0
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 39,6 47,2 89,7 76,0 81, 3
Rörelseresultat (EBIT) 34,4 40,4 78,6 63,4 69,0
Rörelsemarginal, % 10,6 11 , 4 15,8 13, 2 11 ,1
Balansomslutning 688,0 638,6 630,9 608,6 546,5
Soliditet, % 45,2 53,8 61,6 59,5 57, 0
Avkastning på eget kapital, % -18,2 5,2 24,2 27,1 24,8
Medeltal anställda 86 97 123 120 143
83
GARO ÅRSREDOVISNING
83
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
MSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten 11 2,7 2,8
Pågående utvecklingsarbeten 11 0,3 28,2
Summa immateriella anläggningstillgångar 3,0 31, 0
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 12 10,1 11 , 3
Maskiner och andra tekniska anläggningar 12 0,3 0,4
Inventarier, verktyg och installationer 12 3,8 5,8
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar 12 4,4 1,4
Summa materiella anläggningstillgångar 18,6 18,9
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 10 102,6 84,0
Fordringar hos koncernföretag 76,8 166,9
Uppskjuten skattefordran 17,1 0
Summa finansiella anläggningstillgångar 196,5 250,9
Summa anläggningstillgångar 218 ,1 300,8
Omsättningstillgångar
Varulager
Råvaror och förnödenheter 8,0 14 ,1
Varor under tillverkning 0 0,1
Färdiga varor och handelsvaror 18,0 16,6
Summa varulager 26,0 30,8
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 13, 14 67,9 70,2
Fordringar hos koncernföretag 372,6 277, 3
Övriga kortfristiga fordringar 0 0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 3,4 4,5
Summa kortfristiga fordringar 443,9 352,0
Likvida medel 14, 15, 18 0 0
Summa omsättningstillgångar 469,9 382,8
Summa tillgångar 688,0 683,6
KOMMENTARER TILL BALANSRÄKNINGEN
BALANSOMSLUTNING
GARO ABs balansomslutning har under året ökat med
4,4MSEK (0,6%) från 683,6 MSEK föregående år till
688,0MSEK, ett resultat av uppskjuten skattefordran på under-
skottsavdrag, skulder mot dotterbolagen inom koncernen, samt
skatteintäkt för 2024. Under 2024 har nedskrivning på andelar
i dotterbolag skett med 1,4 MSEK (1,4). Parallellt har bolaget
lämnat 20 MSEK som ovillkorat aktieägartillskott till GARO
E-mobility AB.
RÖRELSEKAPITAL
Rörelsekapitalet har under året ökat med 21,6 MSEK (25%)
från 87,2 MSEK föregående år till 108,8 MSEK. I relation till
nettoomsättningen har rörelsekapitalet ökat från 25 procent till
34 procent.
AVKASTNING
Avkastningen på eget kapital uppgick till -18,2 procent (5,2)
där moderbolaget under 2024 lämnat 122,6 MSEK i koncern-
bidrag.
84 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
84 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING FORTS.
MSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
Eget kapital & skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 16 20,0 20,0
Fond för egenupparbetade utvecklingsutgifter 2,2 29,5
Reservfond 2,6 2,6
Summa bundet eget kapital 24,8 52 ,1
Fritt eget kapital
Balanserad vinst 343,3 296,7
Årets vinst -56,8 19,3
Summa fritt eget kapital 286,5 316,0
Summa eget kapital 311, 3 368,1
SKULDER
Avsättningar
Övriga avsättningar 1,0 1,0
Avsättning för uppskjuten skatt 17 0,1 0,2
Summa avsättningar 1,1 1,2
Långfristiga skulder
Övriga skulder till kreditinstitut 18 14,5 18,7
Summa långfristiga skulder 14,5 18,7
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 14, 18 162,7 96,8
Leverantörsskulder 26,8 35,0
Skulder till koncernföretag 145,5 123 , 4
Aktuella skatteskulder 4,1 5,1
Övriga kortfristiga skulder 1,3 7,4
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 19 20,7 27,9
Summa kortfristiga skulder 361,1 295,6
Summa skulder 375,6 315,5
Summa skulder och eget kapital 688,0 683,6
KOMMENTARER TILL BALANSRÄKNINGEN
SOLIDITET
Det egna kapitalet uppgick per 2024-12-31 till 311,3 MSEK
(368,1). Aktieutdelningen 2024 uppgick till 0 MSEK (40,0).
Soliditeten uppgick vid årets slut till 45,2 procent (53,8).
RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Räntebärande skulder uppgick vid verksamhetsårets slut till
177,2 MSEK (115,5). GARO ABs nettoskuld, definierad som
räntebärande skulder minus likvida medel och kortfristiga place-
ringar, uppgick till 177,2 MSEK (115,5) där bolaget under året
lånat ut kapital inom koncernen.
85
GARO ÅRSREDOVISNING
85
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
MODERBOLAGETS RAPPORT OM FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
MSEK Not
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Fond för
egenupp arbetade
utvecklingsutgifter
Annat
tillskjutet
kapital
Balanserade
vinstmedel
inkl. årets resultat Summa
Ingående balans per 1 jan 2023 20,0 2,6 6,1 1,5 358,6 388,8
Årets resultat tillika totalresultat 2023 0 0 0 19,3 19,3
Summa totalresultat 0 0 0 19,3 19,3
Förändring av fond för egenupparbetade
utvecklingsutgifter 0 0 23,4 -23,4 0
Utdelning enligt beslut av årsstämma 0 0 0 -40,0 -40,0
Summa tillskott från och värdeöver-
föringar till aktieägare, redovisade
direkt i eget kapital 0 0 0 -40,0 -40,0
Utgående balans per 31 december
2023 20,0 2,6 29,5 1,5 314,5 368,1
Ingående balans per 1 jan 2024 20,0 2,6 29,5 1,5 314,5 368,1
Årets resultat tillika totalresultat 2024 0 0 0 -56,8 -56,8
Summa totalresultat 0 0 0 -56,8 -56,8
Förändring av fond för egenupparbetade
utvecklingsutgifter 0 0 -27,3 27, 3 0
Utdelning enligt beslut av årsstämma 0 0 0 0 0
Summa tillskott från och värdeöver-
föringar till aktieägare, redovisade
direkt i eget kapital 0 0 0 0 0
Utgående balans per 31 december
2024 20,0 2,6 2,2 1,5 285,0 311, 3
86 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
86 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
MSEK Not 2024 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat 34,4 40,4
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Avskrivningar 11 , 12 5,2 6,8
Övrigt 0 1,5
Erhållna utdelningar 22 3,2 0
Erhållen ränta och liknande resultatposter 8 22,6 18,3
Betald ränta och liknande resultatposter 8 -10,3 -5,9
Betald inkomstskatt 9 0,2 -13,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 55,3 47, 3
Förändring varulager 4,8 23,8
Förändring kundfordringar 13 2,3 19,1
Förändring övriga kortfristiga fordringar 1,1 1,7
Förändring koncerninterna kundfordringar och leverantörsskulder 16,9 37, 8
Förändring leverantörsskulder -8,2 -24,4
Förändring övriga kortfristiga rörelseskulder -14,3 -25,5
Summa förändring av rörelsekapital 2,6 32,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten 69,8 79,8
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 11 -0,7 -25,4
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 12 -4,6 -0,4
Sålda anläggningstillgångar 12 28,3 13, 2
Investering i dotterbolag -20,0 -5,1
Förändring övriga finansiella anläggningstillgångar 0 -91,1
Kassaflöde från investeringsverksamheten 3,0 -108,8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Amortering av lån -4,6 -4,2
Upptagning av lån 66,3 93,9
Erhållet/Lämnat koncernbidrag 23 -122,6 -26,6
Utbetald utdelning 0 -40,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -60,9 23,1
Minskning/ökning likvida medel
Årets kassaflöde 0 -5,9
Likvida medel vid årets början 0 5,9
Likvida medel vid årets slut 0 0
INVESTERINGAR
GARO ABs investeringar i materiella anläggningstillgångar
uppgick till 4,6 MSEK (0,4). Koncernens utvecklingsavdelning
ligger i moderbolaget där bolaget löpande investerar i produkt-
utveckling. Årets investeringar i immateriella anläggnings-
tillgångar uppgick till 0,7 MSEK (25,4). Under året har även
färdigutvecklade projekt till ett värde om 28,3 MSEK (1,2) sålts
internt inom koncernen.
KASSAFLÖDE
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 69,8 MSEK
(79,8). Ett något lägre behov av rörelsekapital jämfört med
2023 förklarar skillnaden, hänförligt till interna transaktioner
med dotterbolagen. Under 2024 har GARO AB lämnat kon-
cernbidrag på 122,6 MSEK (-26,6).
Utdelning till aktieägare har under året inträffat med 0MSEK
(40). Årets kassa flöde uppgick till 0 MSEK (-5,9).
87
GARO ÅRSREDOVISNING
87
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
NOT 2. SAMMANFATTNING AV MODER-
BOLAGETS VIKTIGASTE REDOVISNINGS
-
PRINCIPER
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna
årsredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer har
tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat
anges.
Årsredovisningen för GARO Aktiebolag (moderbolaget) är
upprättad i enlighet med RFR 2 Rådet för hållbarhets- och finan-
siell rapportering och Årsredovisningslagen. I de fall moder-
bolaget tillämpar andra redovisningsprinciper än koncernens
redovisningsprinciper, som beskrivs i not K2 i koncernredovis-
ningen, anges detta nedan.
Årsredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärde-
metoden.
RFR 2 säger att moderbolaget ska tillämpa samtliga av EU
godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom
ramen för Årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet
mellan redovisning och beskattning. Att upprätta rapporter
i överensstämmelse med RFR 2 kräver användning av en
del viktiga uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare
krävs att ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen
av moder bolagets redovisningsprinciper. De områden som
innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller
sådana områden där antaganden och uppskattningar är av
väsentlig betydelse för årsredovisningen anges i koncernredo-
visningens not K4.
Moderbolaget utsätts genom sin verksamhet för en mängd
olika finansiella risker: marknadsrisk (valutarisk och ränterisk),
kreditrisk och likviditetsrisk. Moderbolagets övergripande
riskhanterings policy fokuserar på oförutsägbarheten på de
finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera potentiel-
la ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat. För
mer information om finansiella risker hänvisas till koncernredo-
visningen not K3.
Moderbolaget tillämpar andra redovisningsprinciper än
koncernen i de fall som anges till höger:
Noter
NOT 1. ALLMÄN INFORMATION
GARO Aktiebolag (moderbolaget) utvecklar och marknadsför
elektriskt installationsmaterial. Moderbolagets verksamhet
omfattar även koncernledning, vissa koncerngemensamma
funktioner och koncernens finansfunktion.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i miljoner
svenska kronor (MSEK).
UPPSTÄLLNINGSFORMER
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens upp-
ställningsform. Rapport över förändring av eget kapital följer
koncernens uppställningsform men ska innehålla de komponen-
ter som anges i ÅRL. Vidare innebär det skillnad i benämningar,
jämfört med koncernredovisningen, främst avseende finansiella
intäkter och kostnader och eget kapital.
ANDELAR I DOTTERBOLAG
Andelar i dotterbolag redovisas till anskaffningsvärde efter av-
drag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inklude-
ras förvärvsrelaterade kostnader. När det finns en indikation på
att andelar i dotterbolag minskat i värde görs en beräkning av
återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet
görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posten
”Resultat från andelar i koncernföretag”.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskatt-
ning, tillämpas inte reglerna om finansiella instrument enligt
IFRS 9 i moderbolaget som juridisk person, utan moderbolaget
tillämpar i enlighet med ÅRL anskaffningsvärdemetoden. I mo-
derbolaget värderas därmed finansiella anläggningstillgångar
till anskaffningsvärde och finansiella omsättningstillgångar
enligt lägsta värdets princip, med tillämpning av nedskrivning
för förväntade kreditförluster enligt IFRS 9 avseende tillgångar
som är skuldinstrument. För övriga finansiella tillgångar baseras
nedskrivning på marknadsvärden. Derivatinstrument med
negativt verkligt värde redovisas som en skuld till det negativa
verkliga värdet med värdeförändring i resultatet.
Moderbolaget tillämpar undantaget att inte värdera finansiel-
la garantiavtal till förmån för dotter- och intresseföretag samt
joint ventures i enlighet med reglerna i IFRS 9 utan tillämpar
istället principerna för värdering enligt IAS 37 Avsättningar,
eventual förpliktelser och eventualtillgångar.
DERIVATINSTRUMENT
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen på kontrakts-
dagen och värderas till verkligt värde, både initialt och vid
efterföljande omvärderingar. Derivatinstrument används inte
för säkringsredo visning. Förändringar i verkligt värde redovisas
därför omedelbart i resultaträkningen.
BOKSLUTSDISPOSITIONER OCH OBESKATTADE
RESERVER
Som bokslutsdispositioner redovisas överavskrivningar, period-
iseringsfonder och koncernbidrag. Som obeskattade reserver
redovisas kvarvarande avsättningar för överavskrivningar och
periodiseringsfonder.
88 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
88 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
LEASINGAVTAL
Reglerna om redovisning av leasingavtal enligt IFRS 16 till-
lämpas inte i moderbolaget. Detta innebär att leasingavgifter
redovisas som kostnad linjärt över leasingperioden, och att
nyttjanderättstillgångar och leasingskulder inte inkluderas i
moderbolagets balansräkning. Identifiering av ett leasingavtal
görs dock i enlighet med IFRS 16, d v s. att ett avtal är, eller
innehåller, ett leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under
en viss period bestämma över användningen av en identifierad
tillgång i utbyte mot ersättning.
NOT 3. NETTOOMSÄTTNINGENS
FÖRDELNING
2024 2023
Norden 310,6 334,1
Europa exkl. Norden 12 ,9 20,7
Totalt 323,5 354,8
NOT 4. ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
2024 2023
Hyresintäkter 0 0
Aktiverat eget arbete 3,1 2,8
Uthyrning av personal och administrativa tjänster 81, 3 81, 3
Övrigt 0,2 4,7
Totalt 84,6 88,8
NOT 5. ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA M.M.
2024 2023
Löner och andra ersättningar
Löner och andra ersätt-
ningar (varav bonus)
Sociala kostnader
(varav pensionskostnader)
Löner och andra ersätt-
ningar (varav bonus)
Sociala kostnader
(varav pensionskostnader)
Styrelseledamöter, verkställande
direktörer och andra ledande
befattningshavare 7,9 (0) 4,1 (1,6) 9,2 (1,5) 4,0 (1,6)
Övriga anställda 43,6 (0) 21,3 (4,7) 48,7 (0) 23,9 (5,0)
Totalt 51,5 (0) 25,4 (6,3) 57,9 (1,5) 27,9 (6,6)
MEDELANTAL ANSTÄLLDA
2024 2023
Medel-
anställda
Varav
kvinnor %
Medel-
anställda
Varav
kvinnor %
Sverige 86 24 28% 97 32 33%
Totalt 86 24 28% 97 32 33%
89
GARO ÅRSREDOVISNING
89
GARO ÅRSREDOVISNING
KÖNSFÖRDELNING FÖR STYRELSELEDAMÖTER
& ÖVRIGA BEFATTNINGSHAVARE
2024 2023
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Styrelseledamöter 8 3 9 3
Verkställande direktör
och övriga ledande
befattningshavare 5 1 5 1
Totalt 13 4 14 3
Ersättning till ledande befattningshavare framgår av not K7 i
koncernredovisningen samt på sidan 67-68.
NOT 6. ERSÄTTNINGAR TILL REVISORERNA
2024 2023
Ernst & Young
– Revisionsuppdraget 1,0 1,0
– Övrig granskning 0,7 0,3
Summa 1,7 1,3
NOT 7. OPERATIONELL LEASING
Moderbolaget hyr maskiner, bilar och lagerlokaler. Leasing-
perioderna varierar mellan 3 till 5 år. De flesta leasingavtalen
kan vid leasingperiodens slut förlängas till en avgift som över-
ensstämmer med en marknadsmässig avgift.
Nedan presenteras moderbolagets framtida leasingavgifter
för icke-uppsägningsbara leasingavtal.
Framtida minimileasingavgifter 2024 2023
Inom 1 år 8,8 8,7
Mellan 1 till 5 år 27,2 27,8
Mer än 5 år 5,0 11 ,1
Summa 41,0 47, 6
Periodens kostnadsförda leasingavgifter uppgick till
10,6 MSEK (9,6).
NOT 8. RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE
RESULTAT POSTER SAMT RÄNTEKOSTNADER
OCH LIKNANDE POSTER
Finansiella intäkter
2024 2023
Tillgångar och skulder värderade
till verkligt värde i resultatet:
Nettovinst derivat 0 0
Summa finansiella intäkter för poster
värderade till verkligt värde i resultat 0 0
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde:
Ränteintäkter från kundfordring 0 0
Ränteintäkter övriga finansiella intäkter 22,6 18,2
Summa ränteintäkter enligt effektiv-
räntemetoden 22,6 18,2
Valutakursdifferenser – intäkter, finansiella poster 0 0
Summa 0 0
Summa finansiella intäkter 22,6 18,2
Finansiella kostnader
2024 2023
Tillgångar och skulder värderade
till verkligt värde i resultatet:
Nettoförlust derivat 0 -1,1
Summa finansiella kostnader för poster
värderade till verkligt värde i resultat 0 -1,1
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde:
Räntekostnader lån -9,7 -4,5
Räntekostnader övriga finansiella skulder -0,6 -0,3
Summa räntekostnader enligt
effektivräntemetoden -10,3 -4,8
Valutakursdifferenser – kostnader,
finansiella poster 0 0
Summa 0 0
Summa finansiella kostnader -10,3 -5,9
Finansiell information – Moderbolaget
90 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
90 GARO ÅRSREDOVISNING
NOT 9. SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
2024 2023
Redovisad skatt i resultaträkningen;
Aktuell skatt på årets resultat 0 -6,0
Förändring av uppskjuten skatt (not M17) 17, 3 0,4
Summa redovisad skatt 17, 3 -5,6
Inkomstskatten på resultatet före skatt skiljer sig från det
teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid användning av
skattesatsen för det svenska moderbolaget enligt följande:
2024 2023
Resultat före skatt -74,1 24,9
Inkomstskatt beräknad enligt skattesats
i Sverige (20,6 %) 15, 3 -5,1
Skatteeffekter av:
Ej skattepliktig utdelning 0,7 0
Ej avdragsgilla kostnader -0,9 -0,5
Ej bokförda kostnader 2,2 0
Summa redovisad skatt 17, 3 -5,6
Effektiv skattesats (%) e/t 22,6
NOT 10. INNEHAV & INVESTERINGAR I
DOTTERBOLAG
2024 2023
Ingående anskaffningsvärde 84,0 80,3
Investering i dotterbolag 20,0 5,1
Nedskrivning av aktier i dotterbolag -1,4 -1,4
Utgående ackumulerat anskaffnings-
värde 102,6 84,0
Utgående redovisat värde 102,6 84,0
Namn Org.nr
Säte samt
registrerings- och
verksamhetsland
Antal
aktier
Andel
stam aktier
som direkt
ägs av moder-
bolaget (%)
Andel stam-
aktier som ägs
av innehav utan
bestämmande
inflytande (%)
Bokfört
värde
2024
Bokfört
värde
2023
GARO Electric Irl. Ltd 67083 Dublin, Irland 10 000 100 0 4,7 4,7
GARO Electric Ltd 12057804 Birmingham, UK 1 100 0 0 0
GARO Elflex AB 556717-1003 Gnosjö, Sverige 1 000 100 0 2,5 2,5
GARO Montage AB 556658-9544 Gnosjö, Sverige 1 000 100 0 1,8 1,8
GARO AS 935722713 Drammen, Norge 800 100 0 0,7 0,7
WEB-EL Försäljning AB 556658-1079 Luleå, Sverige 1 000 100 0 25,9 27,3
GARO Polska Sp. z.o.o 851313323 6 Szczecin, Polen 200 100 0 5,2 5,2
GARO Fastigheter AB 559180-6426 Gnosjö, Sverige 100 000 100 0 1,6 1,6
GARO E-mobility AB 559272-1871 Gnosjö, Sverige 200 000 100 0 40,0 20,0
GARO Finland OY 2191528-5 Esbo, Finland 100 100 0 7,2 7,2
GARO E-mobility GmbH DE3 61378181 Munich, Tyskland 400 000 100 0 4,6 4,6
EV Charge Partner i Sweden AB 556980-5384 Gnosjö, Sverige 1 000 80 20 8,4 8,4
Summa 102,6 84,0
Nedskrivning av aktier i WEB-EL försäljning AB har skett med
1,4 MSEK (1,4).
Under året har bolaget lämnat aktieägartillskott om 20,0 MSEK
till det helägda dotterbolaget GARO E-mobility AB.
Finansiell information – Moderbolaget
91
GARO ÅRSREDOVISNING
91
GARO ÅRSREDOVISNING
NOT 11. IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Balanserade utgifter för
utvecklingsarbeten
Pågående
utvecklingsarbeten Goodwill Summa
Per 1 januari 2023
Anskaffningsvärde 31, 4 4,0 1,9 37, 3
Ackumulerade avskrivningar -27,1 - -1,9 -29,0
Redovisat värde 4,3 4,0 - 8,3
Räkenskapsåret 2023
Ingående redovisat värde 4,3 4,0 - 8,3
Inköp/aktiverade utgifter - 25,4 - 25,4
Omklassificeringar/intern försäljning - -1,2 - -1,2
Avyttringar och utrangeringar - - - -
Nedskrivningar - - - -
Avskrivningar -1,5 - - -1,5
Utgående redovisat värde 2,8 28,2 - 31, 0
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde 31, 4 28,2 1,9 61,5
Ackumulerade avskrivningar -28,6 - -1,9 -30,5
Redovisat värde 2,8 28,2 0 31, 0
Räkenskapsåret 2024
Ingående redovisat värde 2,8 28,2 0 31, 0
Inköp/aktiverade utgifter - 8,1 8 ,1
Omklassificeringar/intern försäljning - -34,5 -34,5
Avyttringar och utrangeringar - - -
Nedskrivningar - - -
Avskrivningar -0,1 -1,5 -1,6
Utgående redovisat värde 2,7 0,3 0 3,0
Per 31 december 2024
Anskaffningsvärde 31, 4 1,8 1,9 35,1
Ackumulerade avskrivningar -28,7 -1,5 -1,9 -32,1
Redovisat värde 2,7 0,3 0 3,0
Finansiell information – Moderbolaget
92 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
92 GARO ÅRSREDOVISNING
NOT 12. MATERIELLA ANLÄGGNINGS TILLGÅNGAR
Byggnader
& mark
Maskiner & andra
tekniska anläggningar
Inventarier, verktyg
& installationer
Pågående nyanläggningar
& förskott avseende materiella
anläggnings tillgångar Summa
Per 1 januari 2023
Anskaffningsvärde 70,4 20,8 53,4 1,8 146,4
Ackumulerade avskrivningar -47,7 -20,3 -44,6 - -112,6
Redovisat värde 22,7 0,5 8,8 1,8 33,8
Räkenskapsåret 2023
Ingående redovisat värde 22,7 0,5 8,8 1,8 33,8
Inköp - - 0,7 0,4 1,1
Omklassificeringar/intern överföring - - -0,5 -0,8 -1,3
Avyttringar och utrangeringar -12,2 - - - -12,2
Avskrivningar -1,6 -0,1 -3,6 - -5,3
Upplösning av avskrivningar p.g.a
avyttring/utrangering/intern överf 2,4 - 0,4 - 2,8
Utgående redovisat värde 11, 3 0,4 5,8 1,4 18, 9
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde 58,2 20,8 53,0 1,4 133, 4
Ackumulerade avskrivningar -46,9 -20,4 -47,2 - -114,5
Redovisat värde 11, 3 0,4 5,8 1,4 18,9
Räkenskapsåret 2024
Ingående redovisat värde 11 , 3 0,4 5,8 1,4 18,9
Inköp - - - 4,6 4,6
Omklassificeringar/Intern överföring - - 1,1 -1,6 -0,5
Avyttringar och utrangeringar - - -1,9 - -1,9
Avskrivningar -1,2 -0,1 -2,3 - -3,6
Upplösning av avskrivningar p.g.a
avyttring/utrangering/intern överf - - 1,1 - 1,1
Utgående redovisat värde 10,1 0,3 3,8 4,4 18,6
Per 31 december 2024
Anskaffningsvärde 58,2 20,8 52,2 4,4 135, 6
Ackumulerade avskrivningar -48,1 -20,5 -48,4 - -117,0
Redovisat värde 10 ,1 0,3 3,8 4,4 18,6
Finansiell information – Moderbolaget
93
GARO ÅRSREDOVISNING
93
GARO ÅRSREDOVISNING
NOT 13. KUNDFORDRINGAR
Redovisade belopp, per valuta, för moderbolagets kundford-
ringar är följande:
2024 2023
Kundfordringar 68,7 71, 0
Minus: reservering för osäkra fordringar -0,8 -0,8
Kundfordringar – netto 67, 9 70,2
Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar dess redo-
visade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Per den 31 december 2024 var kundfordringar uppgående
till 7,5 MSEK (5,7) förfallna men utan att något nedskrivnings-
behov ansågs föreligga. De förfallna fordringarna avser kunder
vilka tidigare inte haft några betalningssvårigheter.
Åldersanalysen av dessa kundfordringar framgår nedan:
2024 2023
Inom 1–30 dagar 6,7 5,7
Mellan 31 och 60 dagar 0 0
Mer än 61 dagar 0,8 0
Summa förfallna kundfordringar 7, 5 5,7
Finansiell information – Moderbolaget
Förändring i reserv för kreditförluster, förenklad metod
2024 2023
Ingående reserv -0,8 -0,8
Konstaterade förluster - -
Återförda outnyttjade reserver - -
Årets reservering - -
Utgående reserv -0,8 -0,8
Reserverat belopp i balansräkningen
för förväntade kreditförluster -0,8 -0,8
Förväntade kreditförluster utgörs i huvudsak av kundfordringar
för vilka koncernen tillämpar den förenklade metoden för redo-
visning av förväntade kreditförluster, se not K2.10.1 nedskriv-
ning av finansiella tillgångar.
94 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
94 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
NOT 14. FINANSIELLA INSTRUMENT
I nedanstående tabell presenteras moderbolagets finansiella
tillgångar och skulder klassificerade med utgångspunkt i
anskaffningsvärdet. För kortfristiga fordringar och skulder anses
det redovisade värdet utgöra en rimlig uppskattning av det
verkliga värde varvid dessa värden överensstämmer i nedan-
stående tabell:
VÄRDERING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER PER 2024-12-31
Räkenskapsåret 2024
Finansiella tillgångar
värderade till
anskaffningsvärdet
Finansiella skulder
värderade till
anskaffningsvärde
Summa
redovisat
värde
Kundfordringar 67,9 - 67,9
Fordringar på koncernföretag 372,6 - 372,6
Övr. kortfristiga fordringar 3,4 - 3,4
Likvida medel 0 - 0
Summa 443,9 - 443,9
Finansiella skulder
Leverantörsskulder - 26,8 26,8
Skulder till koncernföretag - 145,5 145,5
Derivat instrument - - -
Övr kortfristiga skulder - 1,3 1,3
Summa - 173,6 173,6
VÄRDERING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER PER 2023-12-31
Räkenskapsåret 2023
Finansiella tillgångar
värderade till
anskaffningsvärdet
Finansiella skulder
värderade till
anskaffningsvärde
Summa
redovisat
värde
Kundfordringar 70,2 - 70,2
Fordringar på koncernföretag 277, 3 - 277, 3
Övr. kortfristiga fordringar 4,5 - 4,5
Likvida medel 0 - 0
Summa 352,0 - 352,0
Finansiella skulder
Leverantörsskulder - 35,0 35,0
Skulder till koncernföretag - 123, 4 123 , 4
Derivat instrument - - -
Övr kortfristiga skulder - 14,9 14,9
Summa - 173,3 173,3
95
GARO ÅRSREDOVISNING
95
GARO ÅRSREDOVISNING
NOT 15. LIKVIDA MEDEL
2024 2023
Banktillgodohavanden 0 0
Totalt 0 0
NOT 16. AKTIEKAPITAL OCH ÖVRIGT
TILLSKJUTET KAPITAL
Aktiekapitalet per 2024-12-31 består av 50 000 000 aktier
med kvotvärdet 0,40 SEK. Aktierna har ett röstvärde på 1 röst
per aktie. Alla aktier som emitterats av moderbolaget är till fullo
betalda.
I samband med årsstämman 2022 beslutades om en riktad
emission om 200 000 teckningsoptioner för ledande befatt
ningshavare. För mer information se not K22.
NOT 17. AVSÄTTNING FÖR UPPSKJUTEN
SKATT
Uppskjutna skattefordringar och -skulder fördelas enligt
följande:
2024 2023
Uppskjutna skatte fordringar
– uppskjutna skattefordringar hänförlig
till temporära skillnader derivatinstrument - -
– uppskjutna skattefordringar hänförlig
till temporära skillnader underskott 17,1 -
Uppskjutna skatteskulder
– uppskjutna skatteskulder hänförlig
till temporära skillnader byggnad och
markanläggning -0,1 -0,2
– Uppskjutna skatteskulder hänförliga till
temporära skillnader derivatinstrument 0 0
Uppskjutna skatteskulder (netto) 17, 0 -0,2
NOT 18. UPPLÅNING
2024 2023
Långfristig
Skulder till kreditinstitut 14,5 18,7
Summa långfristig upplåning 14,5 18,7
Kortfristig
Skulder till kreditinstitut 3,0 3,0
Nyttjad checkräkningskredit 159,7 93,8
Summa kortfristig upplåning 162,7 96,8
Summa upplåning moderbolaget 17 7, 2 115,5
SKULDER TILL KREDITINSTITUT
Moderbolagets upplåning är i SEK och EURO. Moderbolagets
upplåning består av lån från SEB.
Banklånen löper fram till 2027 resp 2029 med en genom-
snittlig ränta för 2024 på 4,6 procent per år (4,6). Checkkredi-
ten var per 2024-12-31 utnyttad med 159,7 MSEK (93,8).
Under november 2024 har moderbolaget ingått avtal med
banken om särskilda villkor kopplade til kassaflöde över tid.
CHECKRÄKNINGSKREDIT
Moderbolaget har beviljade checkräkningskrediter om
40 MSEK (40) och 16,5 MEuro (14) som förlängs årligen.
NOT 19. UPPLUPNA KOSTNADER &
FÖRUTBETALDA INTÄKTER
2024 2023
Upplupna lönekostnader 8,3 10,5
Upplupna sociala avgifter 4,1 4,4
Bonus till kunder 5,5 8,4
Övriga poster 2,8 4,6
Totalt 20,7 2 7, 9
NOT 20. STÄLLDA SÄKERHETER
2024 2023
Fastighetsinteckningar 26,0 26,0
Företagsinteckningar 96,0 66,0
Totalt 122,0 92,0
Säkerheterna är ställda för skulder till kreditinstitut.
Finansiell information – Moderbolaget
96 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
I
96 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
NOT 21. EVENTUALFÖRPLIKTELSER
2024 2023
Övriga ansvarsförbindelser
till förmån för dotterbolag 66,4 92,9
Totalt 66,4 92,9
NOT 22. RESULTAT FRÅN ANDELAR
I KONCERNFÖRETAG
2024 2023
Utdelningar 3,2 0
Nedskrivningar -1,4 -1,4
Totalt 1,8 -1,4
NOT 24. NÄRSTÅENDE
Följande transaktioner har skett med närstående:
INKÖP FRÅN OCH FÖRSÄLJNING TILL DOTTERBOLAG
Av moderbolagets försäljning utgör 14 procent (17) försäljning
till koncernbolag, och av moderbolagets inköp utgör 66 procent
(57) inköp från koncernbolag.
Försäljning till dotterbolag består av varor och tjänster. Inköp
från dotterbolagen består av varor. Tjänster säljs till dotterbolag
på normala kommersiella villkor. Sedan 1 januari 2023 är vissa
kundaffärer med tillhörande produktion inom GARO
Electrification, internt överförda från moderbolaget till annat
bolag inom koncernen.
Under 2024 och 2023 har inga transaktioner med närstå-
ende förekommit med undantag för utbetalning av arvoden till
styrelse samt ersättningar till ledande befattningshavare.
NOT 25. HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Införandet av tullar på import av varor till USA bedöms i skri-
vande stund inte ha någon märkbar effekt för GARO som inte
gör affärer i USA.
NOT 26. FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel: (SEK)
Ingående balanserat resultat 320 469 925
Återläggning fond för eget arbete utvecklingskostnader 27 268 183
Årets resultat -60 067 462
Totalt 287 670 646
Styrelsen föreslår att att ingen utdelning görs för 2024 och att
vinstmedel överförs i ny räkning.
NOT 23. BOKSLUTSDISPOSITIONER
2024 2023
Skillnad mellan bokförda avskrivningar
och avskrivningar enligt plan - -
Erhållit koncernbidrag 7,4 8,0
Lämnat koncernbidrag -130,0 -34,6
Totalt -122,6 -26,6
97GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
97GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Årsredovisningens
undertecknande
Koncernens resultat- och balansräkningar kommer att föreläg-
gas årsstämman 2025-05-14 för fastställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med internationella redo-
visningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en
rätt visande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovis-
ningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och
ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens
och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moder-
bolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Gnosjö 2025-04-03
RICKARD BLOMQVIST
Styrelseordförande
SUSANNA HILLESKOG
Styrelseledamot
MARTIN ALTHÉN
Styrelseledamot
JONAS KLARÉN
Verkställande direktör
CAROLINA TIMÉN
Auktoriserad revisor
Vår revisionsberättelse har lämnats 2025-04-15
Ernst & Young AB
JOHAN PAULSSON
Styrelseledamot
LARS KONGSTAD
Styrelseledamot
MARI-KATHARINA KADOWAKI
Styrelseledamot
MY BÄCK
Arbetstagarrepresentant
JONAS LOHTANDER
Arbetstagarrepresentant
98 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik Rubrik
98 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Revisionsberättelse
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
UTTALANDEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för GARO AB (publ) för år 2024. Bolagets årsredo-
visning och koncernredovisning ingår på sidorna 46-97 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentli-
ga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovis-
ningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december
2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året en-
ligt IFRS Redovisningsstandarder, så som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget samt rapport
över totalresultatet och rapport över finansiell ställning för
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kom-
pletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets re-
visionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bäs-
ta kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits
det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderfö-
retag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivning-
en nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områden
ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Re-
visorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom
dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som
utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel
i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår
granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att
behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för
vår revisionsberättelse.
INKURANS I VARULAGER
Beskrivning
av området
Hur detta område
beaktades i revisionen
Av koncernens rapport över
finansiell ställning per 2024-12-31
framgår att redovisat värde av
varulager uppgår till 376 MSEK.
I de branscher där koncernen
verkar är produktutvecklingstakten
och innovationskraften hög. Detta
innebär att företagsledning och
styrelse löpande har att utvärdera
och bedöma hur bolagens pro-
dukter ska värderas med hänsyn
till efterfrågan på marknaden. Den
höga produktionsutvecklingstak-
ten, i kombination med varulagrets
storlek, samt att företagsledningen
och styrelsen gör uppskattningar
och bedömningar av varulagrets
inkurans, innebär att inkurans be-
dömts vara ett särskilt betydelsefullt
område i vår revision.
I not 2.11, not 4 samt i not 16
beskrivs bland annat värdering
och risker förknippade med
varulager.
I vår revision har vi granskat bedöm-
ningen av inkurans i samtliga enheter
bland annat genom uppföljning av
trögrörlighet mot information om
lagerrörelser från lagerredovisningen
samt beaktande av teknisk utveckling
och risk för övertalighet mot bedömd
framtida försäljning av utgående
artiklar. Vi har vidare kontrollerat om
tillämpningen av inkuransmodellen är
konsekvent mellan åren samt bedömt
gjorda antaganden i inkuransmo-
dellen. Antaganden görs på olika
nivåer i koncernen och omfattar såväl
beslutsfattare i enskilda bolag som
koncernledningen. Därutöver har vår
revision omfattat genomgång av sty-
relseprotokoll samt diskussioner med
företagsledning om utveckling av nya
produkter. Vi har granskat lämnade
upplysningar i årsredovisningen.
Till bolagsstämman i GARO AB (publ), org nr 556051-7772
99GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
99GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
VÄRDERING GOODWILL OCH ANDELAR I
KONCERNFÖRETAG
Beskrivning
av området
Hur detta område
beaktades i revisionen
Redovisat värde för goodwill upp-
går per den 31 december 2024 till
46 MSEK i koncernens balansräk-
ning vilket motsvarar 4 % av totala
tillgångar. Andelar i koncernfö-
retag, redovisas i moderbolagets
balansräkning till 103 MSEK, vilket
motsvarar 15 % av totala tillgång-
ar. GARO prövar årligen, och vid
indikation på värdenedgång, att
redovisade värde inte överstiger
beräknat återvinningsvärde. Åter-
vinningsvärdet fastställs för varje
kassagenererande enhet genom
en nuvärdesberäkning av framtida
kassaflöden. Framtida kassaflöden
baseras på ledningens affärspla-
ner och prognoser och innefattar
ett antal antaganden bland annat
om resultatutveckling, tillväxt, in-
vesteringsbehov och diskonterings-
ränta. För andelar i koncernföre-
tag, bestäms återvinningsvärdet
som det högsta av verkligt värde
och nyttjandevärdet.
Förändrade bedömningar av
de antaganden som ledningen
gjort för beräkning av återvin-
ningsvärdet och de antaganden
som bolaget tillämpat får därför
stor betydelse för bedömningen
om nedskrivningsbehov föreligger.
Vi har därför bedömt att redovis-
ningen av goodwill och andelar
i koncernföretag är ett särskilt
betydelsefullt område i revisionen.
En beskrivning av nedskriv-
ningstestet framgår av not 14 och
not 4.
I vår revision har vi utvärderat och
testat bolagets process för att upprätta
nedskrivningstest, bland annat genom
att utvärdera tidigare års träffsäkerhet
i prognoser och antaganden. Vi har
med hjälp av våra värderingsspeci-
alister prövat vald diskonteringsränta
och antaganden om långsiktig tillväxt
samt granskat bolagets modell och
metod för att genomföra nedskriv-
ningstest. Bolagets känslighetsanalys
har utvärderats. Vi har granskat
lämnade tilläggsupplysningar i årsre-
dovisningen.
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1-45 samt 102-117. Den andra informationen består även av
ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för denna
revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre-
dovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS
ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisnings-
standarder så som de antagits av EU. Styrelsen och verkstäl-
lande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felak-
tigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tilläm-
pas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser
att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har
något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberät-
telse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar
och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa
risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden.
Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd
av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet
som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta
agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
100 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik Rubrik
100 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till om-
ständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i
den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk-
ställande direktören använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhets-
faktor som avser sådana händelser eller förhållanden som
kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att
fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns
en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisning-
en om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana
upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om
årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser
baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet
för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta
verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisning-
en, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen
och koncernredovisningen återger de underliggande
transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta till-
räckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för företag eller affärsenheter inom
koncernen som grund för att göra ett uttalande avseende
koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervak-
ning och genomgång av det revisionsarbete som utförts för
koncernrevisionens syfte. Vi är ensamt ansvariga för våra
uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens plane-
rade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste
också informera om betydelsefulla iakttagelser under revision-
en, däribland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revi-
sionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive
de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och
som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla område-
na. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte
lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR
OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING
OCH FÖRSLAGET TILL DISPOSITIONER AV BOLAGETS
VINST ELLER FÖRLUST
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning
av GARO AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositio-
ner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncer-
nens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolide-
ringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltning-
en av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat
att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelse-
ledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
101GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
101GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga
för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha
särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elek-
tronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för GARO AB (publ)
för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till GARO AB (publ)
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att
det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställan-
de direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rap-
porten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rappor-
ten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven
i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarkna-
den, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono-
miska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänster som kräver att företaget utformar, imple-
menterar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur sty-
relsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hän-
syn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande
om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering
av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru-
vida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Ernst & Young AB, Box 2224, 550 02 Jönköping utsågs till
GARO ABs revisor av bolagsstämman den 14 maj 2024 och
har varit bolagets revisor sedan den 4 maj 2017.
Jönköping den 15 april 2025
Ernst & Young AB
Carolina Timén
Auktoriserad revisor
102 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik Rubrik
102 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
EU:s taxonomiförordning
GAROs hållbarhetsrapportering för 2024 omfattar samtliga
bolag inom koncernen där GARO AB har operationell kontroll,
det vill säga där koncernen har ett majoritetsägande.
Den primära målgruppen för rapporteringen är investerare,
aktieägare och andra finansiella intressenter, men rapporten
används också som ett verktyg för att säkerställa transparens
och affärsstrategisk anpassning till EU:s taxonomiförordning,
CSRD och ESRS.
För att ge en helhetssyn på koncernens påverkan, strategier
och arbetssätt inom hållbarhetsområdet har rapporten utfor-
mats utifrån de mest relevanta delarna för GAROs verksamhet
och intressenter. Rapporteringen omfattar både den ekologiska
och sociala dimensionen av GAROs påverkan, inklusive resurs-
effektivitet, energianvändning och tillgång till kompetens.
DATAINSAMLING OCH KVALITETSSÄKRING
All data för hållbarhetsrapporteringen samlas in från respektive
bolag genom BI-rapporter, IT- och ekonomisystem samt komplet-
terande processer för att säkerställa datakvalitet och spårbarhet.
Under 2024 har flera systemstöd utvärderats för process- och
datainsamlingsstöd, i syfte att bland annat effektivisera, förbättra
struktur och efterlevnad av ESRS och taxonomikrav.
Hållbarhetsarbetet ska underlätta och bidra till tt GAROs
verksamhet ökande material- och energibehov, klimatrisker
samt kompetensförsörjning. Detta är avgörande för koncer-
nens långsiktiga konkurrenskraft. Hållbarhetsansvarig har det
övergripande ansvaret för kvalitetssäkring och sammanställning
av rapporteringen, i nära samarbete med ekonomi- och affärs-
utvecklingsfunktionerna.
BAKGRUNDSINFORMATION
EU:s taxonomi är en klassificeringsförordning som infördes
2020 och började tillämpas med viss begränsning från den 1
januari 2022. Regelverket har därefter utökats stegvis och om-
fattade från och med 2023 samtliga sex definierade miljömål.
Taxonomin är en central del av EU:s handlingsplan för hållbar
finansiering (2018) och EU:s Green Deal, med syfte att styra
kapitalflöden mot hållbara investeringar och skapa transparens
i hur företag bidrar till en grön omställning.
Taxonomin kräver att företag redovisar andelen av sin om-
sättning, kapitalutgifter (CapEx) och driftsutgifter (OpEx) som
är kopplade till ekonomiska aktiviteter som väsentligt bidrar
(Substantial Contribution) till ett eller flera av de sex miljömå-
len, samtidigt som de inte orsakar betydande skada (Do No
Significant Harm – DNSH) på något annat mål.
EU:s sex miljömål enligt taxonomin:
1. Begränsning av klimatförändringar
2. Anpassning till klimatförändringar
3. Hållbar användning och skydd av vatten och marina
resurser
4. Övergång till en cirkulär ekonomi
5. Förebyggande och kontroll av föroreningar
6. Skydd och återställande av biologisk mångfald och
ekosystem
GAROS TAXONOMIRAPPORTERING 2024
GAROs ekonomiska aktiviteter har bedömts utifrån alla sex mil-
jömål, utifrån bästa förmåga och i enlighet med den utökade
rapporteringsskyldigheten som trädde i kraft i juni 2023. Detta
innebär en vidareutveckling från 2022 och 2023 års rappor-
teringar. Framförallt har taxonomikategori 3.20 applicerats
på stora delar av GAROs verksamhet från 2024, vilket haft en
betydande positiv effekt – läs mer under rubriken ”VERKSAM-
HETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN”.
Tekniska granskningskriterier (Technical Screening Criteria
– TSC) fastställs i sekundär lagstiftning genom Delegated Acts
och används för att avgöra om en aktivitet uppfyller kraven för
väsentligt bidrag och DNSH-bedömning.
GAROS BIDRAG TILL DEN GRÖNA
OMSTÄLLNINGEN
GAROs verksamhet är direkt kopplad till flera av taxonomins
miljömål, framförallt genom produkter och lösningar som
möjliggör elektrifiering och energieffektivisering. Koncernen ut-
vecklar och tillverkar laddinfrastruktur för elfordon, energieffek-
tiva elcentraler och eldistributionssystem och andra produkter
för det elektrifierade samhället.
Från och med 2024 har GARO börjat tillämpa taxonomika-
tegori 3.20– Tillverkning, installation och service av elektrisk
utrustning för överföring och distribution av el på en större del
av verksamheten, vilket innebär en mer omfattande bedömning
av bolagets bidrag till hållbara elektriska distributionssys-
tem. Detta, i kombination med taxonomikategorier 3.6 (låga
koldioxidteknologier) och 3.5 (energieffektiv utrustning), ger ett
större genomslag än tidigare års redovisning.
Samtidigt intensifierar GARO sitt arbete för att säkerställa att
hela värdekedjan, från leverantörer till slutkund, följer hållbara
principer i enlighet med EU:s DNSH-kriterier och krav på
socialt ansvarstagande. Under 2025 förväntas detta arbete
stärkas ytterligare, med ett ökat fokus på livscykelanalyser och
miljövarudeklarationer (EPD), vilka blir alltmer framträdande
marknads- och rapporteringskrav.
REDOVISNINGSPRINCIPER
OMFATTNING OCH NYCKELTAL
Taxonomirapporteringen inkluderar bolag där GARO har be-
stämmande inflytande. Icke-finansiella bolag redovisar enligt
taxonomin tre nyckeltal: Omsättning, Kapitalutgifter (CapEx)
och Driftsutgifter (OpEx).
KLASSIFICERING OCH BEDÖMNING
GAROs verksamhet har analyserats enligt EU:s
klassificeringsmetod:
103GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
103GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
Andel ekonomiska verksamheter
som omfattas av taxonomin
Andel ekonomiska verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
2024 2023 2024 2023
Omsättning 82% 83% 18% 17%
Kapitalutgifter 100% 76% 0% 24%
Driftsutgifter 98% 97% 2% 3%
RESULTAT KPI:ER
1. Eligible – Omfattas av taxonomin.
2. Aligned – Uppfyller tekniska granskningskriterierna.
Omsättning
Omsättning inkluderar taxonomiberättigade produktgrupper och
tjänster, bedömda på produktgruppsnivå. Samtliga bolag rappor-
terar extern omsättning för att eliminera dubbelräkning. Omsätt-
ningen fastställs enligt den finansiella redovisningen (se not K6).
Kapitalutgifter (CapEx)
Kapitalutgifter omfattar investeringar i materiella och immateriel-
la anläggningstillgångar direkt kopplade till taxonomiberättiga-
de produkter (se not K10, 13, 14, 15). Övriga investeringar, t.ex.
kontorsbyggnader och IT-säkerhet, inkluderas inte enligt försik-
tighetsprincipen. Företagsförvärv bedöms utifrån investeringens
syfte och bolagens verksamhet. Leasing klassificeras baserat på
omsättningsfördelning.
Driftsutgifter (OpEx)
Driftsutgifter inkluderar ej aktiverade kostnader för FoU, repara-
tion och underhåll av fastigheter, maskiner och verktyg. Klassifi-
ceringen följer samma principer som för anläggningstillgångar.
UTVECKLING OCH FRAMTIDA ANPASSNING
GARO arbetar aktivt med att utvidga taxonomiberättigade verk-
samheter och säkerställa att fler blir taxonomiförenliga över tid.
GARO ELECTRIFICATION
Från och med 2024 års taxonomirapportering har GARO
utökat sin klassificering och applicerat taxonomikod 3.20 på en
betydande del av verksamheten. Detta innebär en förstärkning av
andelen av GAROs omsättning, CapEx och OpEx som klassifice-
ras som align med taxonomin. Det ger en konkret indikator på att
GAROs affär är i linje med EU:s ambitioner att främja en hållbar
ekonomi och en övergång till en mer koldioxidsnål ekonomi.
Majoriteten av produkterna inom GARO Electrification om-
fattas av taxonomin. Sedan tidigare har en stor del av verksam-
heten omfattats av kategori 3.5 – Tillverkning av energieffektiv
utrustning för byggnader, vilket inkluderar:
Närvaro- och dagsljusstyrning för belysningssystem, exem-
pelvis KNX och astrour.
Energieffektiva system för fastighetsautomation och drif-
tutrustning, såsom energimätare och motorvärmare med
användar-, tids- och temperaturstyrning.
Zontermostater och anordningar för smart övervakning av
elektriska belastningar och kylbehov i byggnader, inklusive
normcentraler, kombicentraler och centralsystem.
UTÖKAD TAXONOMIKLASSIFICERING 2024
Införandet av taxonomikategori 3.20 – Tillverkning, installation
och service av elektrisk utrustning för elöverföring och distribu-
tion har haft en betydande påverkan på GAROs taxonomivär-
den för 2024. En stor del av verksamheten klassificeras nu inom
denna kategori, inklusive:
Eldistribution: Ställverk, normcentraler, kombicentraler,
mätartavlor, centralsystem.
Styrning & Infrastruktur: KNX-styrning, kabelskåp.
Denna utveckling stärker GAROs taxonomi-alignade andel, ökar
transparensen och konkretiserar vårt hållbarhetsarbete. Genom
att uppfylla EU-taxonomins krav bidrar GARO till klimatmålen
genom energieffektiva lösningar för eldistribution.
VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV
TAXONOMIN INOM GARO ELECTRIFICATION
Vissa verksamheter inom affärsområdet omfattas inte av taxo-
nomin och redovisas i kolumn B i tabellerna 1, 2 och 3. Dessa
verksamheter har följande NACE-koder:
46.6 – Partihandel med övriga maskiner och övrig utrustning
46.691 – Partihandel med mät- och precisionsinstrument
46.434 – Partihandel med elartiklar
GARO E-MOBILITY
Från 2024 tillämpar GARO E-Mobility taxonomikod 3.20, vilket
ökar andelen taxonomiförenlig verksamhet jämfört med tidigare
klassificering under 3.5 och 3.6. Denna uppdatering speglar
vårt bidrag till elektrifiering av transportsektorn genom laddsta-
tioner och stödjande infrastruktur.
STÄRKTA RESULTAT FÖR 2024
Koden 3.20 gör att vi kan rapportera en större andel av verk-
samheten som taxonomiförenlig, vilket ger ett mer positivt resultat
än tidigare år. Denna förändring öppnar för nya möjligheter
och förhoppningsvis en bredare investerarbas, då taxonomins
redovisning synliggör företag som GARO.
LIVSCYKELANALYS (LCA) & ENVIRONMENTAL PRODUCT
DECLARATION (EPD)
En uppdaterad LCA för LS4 kartlägger produktens miljöpå-
verkan och möjligheter till utsläppsminskningar, vilket stärker
EU-taxonomianpassningen och optimerar kostnader inom
material, logistik och energi. GARO Entity har genomgått LCA
och verifierats enligt EPD under 2024, vilket säkerställer transpa-
rens, höga redovisningskrav och stärker GAROs position som ett
hållbart val inom elektrifiering.
104 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik Rubrik
104 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
TABELL 1: ANDEL AV OMSÄTTNINGEN FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER FÖRKNIPPADE MED EKO-
NOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR FÖRENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN - UPPLYSNINGAR SOM
OMFATTAR ÅR 2024
År Kriterier för väsentligt bidrag** Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)**
GARO GROUP
Kod* (2)
Absolut omsättning (3)
Andel av omsättningen, år 2024 (4)
Begränsning av klimat förändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av taxonomi-
kraven (A.2) omsättning, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
MSEK % J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. Verksamheter som
omfattas av taxonomin
A.1 Miljömässigt håll bara
(taxonomi förenliga)
verksamheter
Tillverkning, installation och
service av hög-, mellan- och
lågspänningsutrustning för
elektrisk transmission och
distribution
CCM
3.20
138 12 % J J N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0% E
Tillverkning av energieffektiv
utrustning för byggnader
CCM
3.5, 3.6
395 34% J J N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 13 % E
De miljömässigt hållbara
(taxonomi förenliga)
verksamheternas
omsättning (A.1)
532 46% J J N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 13% E
Varav möjliggörande
verksamheter
532 46%
Varav omställningsverksamheter 0 0%
A.2 Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
CCM
3.20
379 33% N N N/EL N/EL N/EL N/EL J 0% E
Tillverkning, installation och
service av hög-, mellan- och
lågspänningsutrustning för elek-
trisk transmission och distribution
CCM
3.5, 3.6
2 0% 67% E
Tillverkning av energieffektiv
utrustning för byggnader
CCM 7.1 38 3% N N N/EL N/EL N/EL N/EL J 3% E
Uppförande av nya byggnader 419 36% 71%
Omsättningen hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2)
Totalt (A.1+A.2) 952 82% 82%
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
Omsättningen hos verksam-
heter som inte omfattas av
taxonomin (B)
200 18 % 18%
Totalt (A+B) 1 152 100% 100%
GARO Group omfattas till 82% av taxonomin (A), varav taxonomi-
förenlig andel 46% (A1). GARO Group rapporterar därför under
både A1 och A2.
*Koden är en förkortning av det relevanta mål till vilket den ekonomiska verksamheten
kan ge ett väsentligt bidrag, liksom verksamhetens avsnittsnummer i den relevanta
bilagan som omfattar målet. CCM: Begränsning av klimatförändringar
**J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta
miljömålet
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det
relevanta miljömålet
N/EL – Omfattas ej, verksamheten omfattas inte taxonomin för det relevanta miljmålet
Andel av omsättning/total omsättning
Taxonomiförenlighet per
mål (aligned)
Mål som omfattas av
taxonomin (eligible)
CCM 46% 46%+36%=82%
CCA
WTR
CE
PPC
BIO
105GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
105GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
TABELL 2: ANDEL AV KAPITALUTGIFTERNA FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER FÖRKNIPPADE MED
EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR FÖRENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN -UPPLYSNINGAR SOM
OMFATTAR ÅR 2024
Andel av kapitalutgifterna
Taxonomiförenlighet per
mål (aligned)
Mål som omfattas av
taxonomin (eligible)
CCM 58% 58%+42%=100%
CCA
WTR
CE
PPC
BIO
GARO Groups kapitalutgifter omfattas till 100% av taxonomin
(A), varav taxonomiförenlig andel 58% (A1). GARO Group
rapporterar därför under både A1 och A2.
*Koden är en förkortning av det relevanta mål till vilket den ekonomiska verk-
samheten kan ge ett väsentligt bidrag, liksom verksamhetens avsnittsnummer i den
relevanta bilagan som omfattar målet. CCM: Begränsning av klimatförändringar
**J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det
relevanta miljömålet
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det
relevanta miljömålet
N/EL – Omfattas ej, verksamheten omfattas inte taxonomin för det relevanta
miljmålet
År Kriterier för väsentligt bidrag** Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)**
GARO GROUP
Kod* (2)
Absolut omsättning (3)
Andel av omsättningen, år 2024 (4)
Begränsning av klimat förändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av taxonomi kraven
(A.2) kapitalutgifterna, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
MSEK % J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. Verksamheter som
omfattas av taxonomin
A.1 Miljömässigt håll bara
(taxonomi förenliga)
verksamheter
Tillverkning, installation och
service av hög-, mellan- och
lågspänningsutrustning för
elektrisk transmission och
distribution
CCM
3.20
11 58% J J N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0% E
Tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik
CCM 3.6
, 3.5
J J N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 6% E
De miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheternas
kapitalutgifter (A.1)
11 58% J J N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 6%
A.2 Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av annan koldiox-
idsnål teknik
CCM
3.20
8 42% N N N/EL N/EL N/EL N/EL J 0% E
Tillverkning av energieffektiv
utrustning för byggnader
CCM 3.6
, 3.5
N N N/EL N/EL N/EL N/EL J 70% E
Uppförande av nya byggnader CCM 7.1 0 0,0% N N N/EL N/EL N/EL N/EL J 0% E
Kapitalutgifter hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2)
8 42% 70%
Totalt (A.1+A.2) 19 100% 76%
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
Kapitalutgifter hos verksam-
heter som inte omfattas av
taxonomin (B)
0 0% 24%
Totalt (A+B) 19 100% 100%
106 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik Rubrik
106 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
TABELL 3: ANDEL AV 2024-ÅRS DRIFTUTGIFTER FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER FÖRKNIPPADE MED
EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR FÖRENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN
GARO Groups driftutgifter omfattas till 98% av taxonomin (A).
Det är endast en viss andel som är taxonomiförenlig 9% (A1).
GARO Group rapporterar därför under både A1 och A2.
*Koden är en förkortning av det relevanta mål till vilket den ekonomiska verk-
samheten kan ge ett väsentligt bidrag, liksom verksamhetens avsnittsnummer i den
relevanta bilagan som omfattar målet. CCM: Begränsning av klimatförändringar
**J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det
relevanta miljömålet
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det
relevanta miljömålet
N/EL – Omfattas ej, verksamheten omfattas inte taxonomin för det relevanta
miljmålet
Andel av driftsutgifter
Taxonomiförenlighet per
mål (aligned)
Mål som omfattas av
taxonomin (eligible)
CCM 21 % 21%+77%=100%
CCA
WTR
CE
PPC
BIO
År Kriterier för väsentligt bidrag** Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)**
GARO GROUP
Kod* (2)
Absolut omsättning (3)
Andel av omsättningen, år 2024 (4)
Begränsning av klimat förändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av taxonomi-
kraven (A.2) driftsutgifter, år 2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
MSEK % J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. Verksamheter som
omfattas av taxonomin
A.1 Miljömässigt håll bara
(taxonomi förenliga)
verksamheter
Tillverkning, installation och
service av hög-, mellan- och
lågspänningsutrustning för
elektrisk transmission och
distribution
CCM
3.20
12 21 % J J N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 9% E
Tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik
CCM
3.5, 3.6
J J N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J E
De miljömässigt hållbara
(taxonomi förenliga)
verksamheternas
omsättning (A.1)
12 21 % J J N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 9% E
A.2 Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Tillverkning, installation och
service av hög-, mellan- och
lågspänningsutrustning för elek-
trisk transmission och distribution
CCM
3.20
40 73% N N N/EL N/EL N/EL N/EL J 0% E
Tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik
CCM
3.5, 3.6
N N N/EL N/EL N/EL N/EL J 82% E
Uppförande av nya byggnader CCM 7.1 2 4% N N N/EL N/EL N/EL N/EL J 5% E
Driftutgifter hos de verk-
samheter som omfattas av
taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2)
42 77% 87%
Totalt (A.1+A.2) 54 98% 97%
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
Driftutgifter hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
(B)
1 2% 3%
Totalt (A+B) 55 100% 100%
107GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
107GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
Anpassning till
klimatförändringar
Klimatförändringar påverkar allt fler branscher, och GARO
står inför behovet av att successivt stärka sin förståelse och
anpassning till nya förutsättningar. Arbetet är i sin början, och
vårt fokus sedan 2022 har varit att identifiera var klimatföränd-
ringar kan påverka verksamheten mest och vilka insatser som
är affärsmässigt rimliga att prioritera.
För första gången uppmättes en genomsnittlig global
temperaturökning på över 1,5 grader under 2024. Denna ut-
veckling ökar sannolikheten för skärpta regulatoriska åtgärder,
då marknaden och samhällen hittills inte har lyckats minska
utsläppen i den takt som krävs för att nå Parisavtalets mål.
Detta innebär att företagens förmåga till ett mer klimatreglerat
affärslandskap kan bli viktigare.
För att fatta informerade beslut krävs en bred analys av
risker och möjligheter kopplade till klimatförändringar. Initialt
fokuserar vi på fyra nyckelområden:
1. Miljömässigt – påverkan på råvarutillgång, produktions-
förhållanden och energianvändning.
2. Socialt – arbetsmiljö, rekrytering och kompetens-
försörjning.
3. Ekonomiskt – kostnader för material, energi och logistik.
4. Politiskt – ökade regelkrav och styrmedel inom hållbarhets-
området.
Analyserna utgår från produktionsanläggningarna i Sverige
(Gnosjö, Hillerstorp) och Polen (Szczecin), men även leveran-
törskedjan och produktanvändning kommer att bli allt viktigare
att inkludera.
OMSTÄLLNINGSRISKER OCH REGULATORISKA
KRAV
EU:s hållbarhetsregelverk utvecklas snabbt och påverkar både
affärsmodeller och investeringar. Framöver behöver vi fördjupa
vår förståelse för:
CSRD och ESRS – ökade krav på klimatrapportering och
datainsamling.
·EU Taxonomin – påverkan på klassificering av verksam-
heten och finansiell rapportering.
Material- och energieffektiviseringskrav – krav som kan
påverka produktutveckling och leveranskedjor.
Ökad reglering innebär både utmaningar och möjligheter. Det
är sannolikt att ytterligare politiska styrmedel kommer att infö-
ras i takt med att klimatmålen blir allt svårare att nå, vilket kan
innebära både ökade krav på verksamheter och accelererad
efterfrågan på hållbara produkter och lösningar.
PRIORITERADE ÅTGÄRDER
Givet begränsade resurser måste GARO säkerställa att rätt
insatser prioriteras. Det handlar framför allt om att:
Kartlägga klimatrisker i produktion och leverantörskedjan
för att identifiera eventuella sårbarheter.
Bidra med kompetens inom bygg- och energisektorn, där
GAROs produkter finns och kan bidra till lösningar.
Fortsatt utveckla interna processer för att följa regulatoriska
förändringar och säkerställa att vi är redo för nya krav.
108 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik Rubrik
108 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
109GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
109GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
GARO AB (publ) är ett svenskt aktie bolag och regleras därmed dels av svensk lagstiftning, främst
genom aktiebolagslagen, dels av Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter som föreskriver
tillämpning av Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”). GARO har sitt säte i Gnosjö kommun,
Jönköpings län, tillämpar Koden sedan 2016 och lämnar här bolagsstyrningsrapport för räken-
skapsåret 2024. Bolagsstyrningsrapporten har granskats av bolagets revisorer.
Riktlinjerna avseende Koden finns att tillgå på hemsidan för
Kollegiet för svensk bolagsstyrning (www.bolagsstyrning.se).
Koden bygger på principen ”följ eller förklara” vilket innebär
att företag som tillämpar Koden kan avvika från enskilda regler
men då ange en förklaring till avvikelsen. GARO har inte gjort
några sådana avvikelser under 2024. GARO har inte heller
några överträdelser mot varken Nasdaq Stockholms regelverk
för emittenter eller god sed på aktiemarknaden.
AKTIEÄGARE OCH BOLAGSSTÄMMA
Aktieägarnas rätt att besluta om GAROs angelägenheter utövas
vid årsstämman (och i förekommande fall extra bolagsstämma),
som är GAROs högsta beslutande organ. Årsstämman hålls i
Gnosjö, Malmö eller Stockholm varje kalenderår före juni
månads utgång. Extra bolagsstämma hålls vid behov.
Stämman fattar beslut i en rad frågor, bland annat faststäl-
lande av resultat- och balansräkning, disposition av GAROs
vinst eller förlust, ansvarsfrihet gentemot bolaget för styrelsens
ledamöter och verkställande direktören, valberedningens
sammansättning, val av styrelseledamöter (inklusive styrelse-
ordförande) och revisor, ersättning till styrelseledamöter och
revisor, riktlinjer för ersättning till verkställande direktören och
andra ledande befattningshavare samt eventuella ändringar av
bolagsordningen.
Bolagets bolagsordning innehåller inga begränsningar i
fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid
en bolagsstämma. Bolagets bolagsordning saknar särskilda
bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelseleda-
möter, samt om ändring av bolagsordningen.
Antalet aktieägare var vid årsskiftet 14 302 (17 346). Största
enskilda ägare är Lars Svensson vars totala ägande uppgick
till 35,7 procent (35,7). För mer information om ägar -
struktur, aktiekapital, kursutveckling etc. hänvisas till avsnittet,
GARO aktien på sidorna 44–45 samt not K22 i denna
årsredovisning.
ÅRSSTÄMMA 2024
Vid GAROs årsstämma den 14 maj 2024 gjordes omval till
styrelseledamot av Rickard Blomqvist, Lars Kongstad, Susanna
Hilleskog, Mari-Katharina Jonsson Kadowaki, Martin Althén
och Johan Paulsson. Till styrelseordförande gjordes omval av
Rickard Blomqvist. Stämman beslutade att arvode till styrelsen
ska vara oförändrade och utgå med ett sammanlagt belopp
om 2 225 000 SEK, varav 725000 SEK till ordföranden
Bilden ovan beskriver översiktligt bolagsstyrningen inom GARO.
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
Vd
Koncernledning
Bolagsstämma
Aktieägare
Styrelse
Externa revisorer Valberedning
Bolagsstyrningsrapport
och 300 000 SEK till var och en av de övriga bolagsstäm-
movalda ledamöterna som inte är anställda i Koncernen.
Vidare beslutade stämman att även arvode till ledamöterna i
revisionsutskottet ska vara oförändrat och utgå med 100 000
kronor till ordföranden och 50 000 kronor till var och en av de
övriga ledamöterna i revisionsutskottet. Även för ledamöterna i
ersättningsutskottet beslutades om ett oförändrat arvode på 50
000 kronor till ordföranden och 25 000 kronor till var och en
av de övriga ledamöterna i ersättningssutskottet. I enlighet med
styrelsens förslag beslutade årsstämman att ingen utdelning skall
ske för räkenskapsåret 2023.
VALBEREDNING
GAROs årsstämma fattar beslut om rutiner för valberedningens
tillsättande och arbete. Valberedningens uppdrag omfattar be-
redning och upprättande av förslag till val av styrelseledamöter,
styrelsens ordförande, stämmoordförande samt revisor liksom
förslag rörande arvode till styrelsens ledamöter, ledamöter
i eventuella styrelseutskott och revisorn.
Årsstämman den 4 maj 2017 beslutade att valberedningen
11 0 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik Rubrik
11 0 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
ska utgöras av representanter för de tre röstmässigt största
aktieägarna i den av Euroclear Sweden förda aktieboken den
31 augusti varje år, tillsammans med styrelsens ordförande, som
även ska sammankalla valberedningen till dess första samman-
träde. Till ordförande i valberedningen ska utses den ledamot
som företräder den röstmässigt största aktieägaren. Om, tidigare
än två månader före årsstämman, en eller flera aktieägare
som utsett ledamöter i valberedningen inte längre tillhör de tre
till röstetalet största aktieägarna, ska ledamöter utsedda av
dessa aktieägare ställa sina platser till förfogande och den eller
de aktieägare som tillkommit bland de tre till röstetalet största
aktie ägarna ska ha rätt att utse en representant var. För det fall
ledamot lämnar valberedningen innan dess arbete är slutfört
och valberedningen finner det önskvärt att ersättare utses,
ska sådan ersättare hämtas från samma aktieägare eller, om
denna inte längre tillhör de röstmässigt största aktieägarna, från
aktieägare som storleksmässigt står näst i tur. Sammansättning-
en av valberedningen inför varje årsstämma ska offentliggöras
senast sex månader före årsstämman. Ingen ersättning ska
utgå till leda möterna i valberedningen. Eventuella nödvändiga
omkostnader för valberedningens arbete ska bäras av bolaget.
Valberedningens mandattid löper till dess att nästkommande
valberednings sammansättning offentliggjorts. Valberedningens
oberoende enligt ”Koden” anses vara uppfyllt.
EXTERNA REVISORER
Bolagets revisor, vald vid årsstämman, granskar GAROs årsre-
dovisning och koncernredovisning, styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning, styrelsens förslag till disposition av årets
vinst eller förlust samt årsredovisningarna för dotterbolag samt
avger revisionsberättelse.
Vid årsstämman 2024 omvaldes Ernst & Young AB till reviso-
rer med nyval för Carolina Timén som ansvarig revisor. Revisorn
från Ernst & Young har under 2024 deltagit under delar av
revisionskommitténs möten och har bland annat rapporterat
noteringar från 2024 års revision. Granskning av koncernens
bolag samordnas av Ernst & Young. För koncernens bolag förut-
om i Polen, Tyskland, Storbritannien och Irland granskas dessa
av Ernst & Youngs nätverk.
STYRELSE
SAMMANSÄTTNING & OBEROENDE
Enligt bolagsordningen ska GAROs styrelse bestå av lägst tre
och högst sju stämmovalda ledamöter. Vid årsstämman den 14
maj 2024 valdes sex styrelseledamöter varav två kvinnor och
fyra män. Härtill har IF Metall samt Unionen valt var sin repre-
sentant för arbetstagarna att ingå i styrelsen. Ingen representant
för bolagsledningen ingår i styrelsen. Verkställande direktören
tillika koncernchefen deltar i styrelsens sammanträden som
föredragande. Andra tjänstemän i GARO deltar i styrelsens
sammanträden som föredragande i särskilda frågor. Bolagets
ekonomidirektör fungerar som styrelsens sekreterare.
Av valberedningens motiverade yttrande inför årsstämman
2024 framgår att valberedningen vid framtagande av sitt för-
slag till styrelse har tillämpat regel 4.1 i Koden som mångfalds-
policy. Målet med policyn är att styrelsen ska ha en med hänsyn
STYRELSE
Av årsstämman vald styrelse Invald Född Arvode
Arvode
revisions-
utskott
Arvode
ersättnings
kommitté
Antal
aktier/
röster
Oberoende
i relation till
ägarna
Oberoende
i relation till
bolaget
Deltagit
på antal
möten
Rickard Blomqvist, ordf. 2015 1971 725 000 50 000 50 000
2 651 750 Nej Ja 13/ 13
Susanna Hilleskog, ledamot 2018 1963 300 000 0 25 000 5 000 Ja Ja 12/13
Johan Paulsson, ledamot 20 21 1963 300 000 0 0 20 000 Ja Ja 13 / 13
Lars Kongstad, ledamot 2023 196 3 300 000 100 000 0 60 000 Ja Ja 13 / 13
Martin Althén, ledamot 20 21 1968 300 000 50 000 0 10 000 Ja Ja 13 /13
Mari-Katharina Jonsson Kadowaki, ledamot 2019 1964 300 000 0 25 000 1 001 Ja Ja 12/13
Jonas Lohtander, arbetstagarrepresentant 2019 1974 0 0 0 453 Ja Nej 13 /13
My Bäck, arbetstagarrepresentant 2023 1990 0 0 0 16 Ja Nej 13/ 13
Total
2 225 000
200 000 100 000
2 748 220
VALBEREDNINGEN INFÖR ÅRSSTÄMMAN 2025
Ledamot i valberedningen Representerar Innehav/röster
Niklas Bogefors, ordf. Lars Svensson 35,7 %
Johan Ståhl Svolder AB 12,4%
Emma Englén Spiltan Fonder 4,8%
Rickard Blomqvist Styrelseordförande 5,2%
111GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
111GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i
övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad av mångsidig-
het och bredd avseende de bolagsstämmovalda ledamöternas
kompetens, erfarenhet och bakgrund, samt att en jämn könsför-
delning ska eftersträvas. Årsstämman 2024 beslutade att utse
styrelseledamöter i enlighet med valberedningens förslag, vilket
resulterade i nuvarande styrelse. Valberedningen konstatera-
de vid framtagandet av sitt förslag att könsfördelningen i den
föreslagna styrelsen inte var tillfredsställande. Valberedningen
gjorde dock bedömningen att kontinuitet i styrelsearbetet var av
stor betydelse.
I enlighet med Koden ska en majoritet av de bolagsstäm-
movalda styrelseledamöterna vara oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledning. För att avgöra om en styrelseledamot
är oberoende ska en samlad bedömning göras av samtliga
omständigheter som kan ge anledning att ifrågasätta ledamo-
tens oberoende i förhållande till GARO eller bolagsledningen,
till exempel om ledamoten nyligen varit anställd i GARO eller
ett närstående företag. Minst två av de styrelseledamöter som
är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen
ska också vara oberoende i förhållande till bolagets större
aktie ägare. För att bedöma detta oberoende ska omfattningen
av ledamotens direkta eller indirekta förhållanden till större
aktieägare beaktas. Med större aktieägare avses i Koden aktie-
ägare som direkt eller indirekt kontrollerar 10 procent eller mer
av aktierna eller rösterna i bolaget.
Valberedningens bedömning av ledamöternas oberoende
i förhållande till bolaget, dess ledning och större aktieägare
presenteras i avsnittet ”Styrelse, koncernledning och revisor”.
Samtliga stämmovalda styrelseledamöter bedöms vara obero-
ende i förhållande till bolaget och dess ledning. Sex av dessa
är även oberoende i förhållande till bolagets större aktie ägare.
GARO uppfyller därmed Kodens krav på oberoende.
För ytterligare information om styrelseledamöter hänvisas till
avsnitten om styrelsen, sidan 116–117 i denna årsredovisning.
ANSVAR OCH ARBETE
Styrelsens arbete regleras av den svenska aktiebolagslagen och
bolagsordningen. Styrelsens arbete regleras dessutom av den
skriftliga arbetsordning som styrelsen årligen fastställer. Arbets-
ordningen reglerar bland annat arbets- och ansvarsfördelning-
en mellan styrelsen, styrelsens ordförande och verkställande
direktören, liksom beslutsordningen inom styrelsen, styrelsens
sammanträdesplan samt styrelsens arbete med redovisnings-
och revisionsfrågor och den finansiella rapporteringen. Styrel-
sen har också fastställt en instruktion för verkställande direktören
samt antagit andra särskilda policydokument.
Styrelsen ansvarar för Koncernens organisation och förvalt-
ning av dess angelägenheter, fastställande av Koncernens över-
gripande mål, utveckling och uppföljning av de övergripande
strategierna, beslut om större förvärv, avyttringar och investe-
ringar, beslut om placeringar och lån i enlighet med finans-
policyn, löpande uppföljning av verksamheten, fastställande av
kvartals- och årsbokslut samt den fortlöpande utvärderingen av
verkställande direktören och övriga koncernledningen. Styrelsen
ansvarar också för att säkerställa kvaliteten i den finansiella rap-
porteringen, inklusive system för övervakning och intern kontroll
av GAROs finansiella rapportering och ställning. Styrelsen ska
dessutom tillse att GAROs externa informationsgivning präglas
av öppenhet samt är korrekt, relevant och tydlig. Vid styrelsens
sammanträden finns bland annat följande punkter återkomman-
de på agendan: affärsläget, framtidsutsikter samt ekonomisk och
finansiell rapportering.
Styrelsens ordförande följer GAROs verksamhet genom
löpande kontakter med verkställande direktören. Ordföranden
organiserar och leder styrelsens arbete samt ansvarar för att
övriga styrelseledamöter får tillfredsställande information och
beslutsunderlag. Vidare ansvarar ordföranden även för att
styrelsen fortlöpande uppdaterar och fördjupar sina kunska-
per om GARO och i övrigt får den utbildning som krävs för att
styrelsearbetet ska kunna bedrivas effektivt. Det är dessutom
ordföranden som ansvarar för att se till att styrelsen årligen
utvärderar sitt arbete. Styrelseutvärdering har under 2024
genomförts och avrapport erats till styrelsen och valberedningen
av ordföranden.
Styrelsen har under 2024 haft 12 ordinarie styrelsemöten
utöver det konstituerande mötet. Styrelsemötena har ägnats
åt ekonomisk uppföljning av verksamheten, strategiska frågor,
budgetdiskussioner, investeringsbeslut, antagande av policyer
och instruktioner, samt extern ekonomisk information. Närvaron
på styrelsens sammanträden redovisas i tabellen ovan.
Styrelsemötena förbereds av vd och ekonomidirektör. Vd
försåg ledamöterna med skriftliga rapporter och underlag minst
fem arbetsdagar före respektive sammanträde. Löpande under
året erhöll styrelsen ledamöter månadsrapporter, vilka belyste
koncernens ekonomiska och operationella utveckling. Dessa
rapporter upprättades gemensamt av vd och ekonomidirektör.
STYRELSENS UTSKOTT
Enligt Koden respektive aktiebolagslagen ska styrelsen inom sig
inrätta ett ersättningsutskott och ett revisionsutskott. Verkställan-
de direktören, deltar i arbetet som ankommer på ersättnings-
utskottet respektive revisionsutskottet endast som föredragande.
Styrelsen arbetar enligt fastställda instruktioner för frågor som
ankommer på revisionsutskottet respektive ersättningsutskottet.
REVISIONSUTSKOTT
Tre av styrelsens sju medlemmar utgör revisionsutskottet och
fullgör de uppgifter som ankommer på revisionsutskottet. Ekono-
midirektören deltar i arbetet som ankommer på revisionsutskottet
endast som föredragande.
Huvuduppgifterna för revisionsutskottet är att övervaka
GAROs och koncernens finansiella rapportering, effektiviteten
i dess interna kontroller, internrevision och riskhantering samt
informera sig om revisionen av årsredovisningen och koncernre-
dovisningen. Vidare ska revisionsutskottet granska och övervaka
revisorns opartiskhet och självständighet och därvid särskilt
uppmärksamma huruvida revisorn tillhanda håller bolaget
andra tjänster än revisionstjänster. Revisions utskottet ska även
bistå valberedningen vad gäller val av revisorer. Revisions-
utskottet har löpande kontakter med bolagets revisor i syfte
att skapa ett löpande menings- och informations utbyte mellan
112 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik Rubrik
112 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
bolaget och revisorn i revisionsfrågor. Under året har utskottet
haft fem möten varav bolagets revisor deltagit vid tre av dessa
möten. I övrigt har alla ledamöter närvarat vid mötena.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Tre av styrelsens sju medlemmar utgör ersättningsutskottet och
fullgör de uppgifter som ankommer på ersättningsutskottet.
Ersättningsutskottet har dels en rådgivande, dels en beredande
funktion för beslutsärenden innan behandling och beslut sker
i bolagets styrelse. Ersättningsutskottet arbetar enligt en arbets-
ordning som antagits av styrelsen. De huvudsakliga uppgifterna
för ersättningsutskottet är att bereda styrelsens beslut i frågor som
rör ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvill-
kor för bolagsledningen, följa och utvärdera program för rörlig
ersättning till bolagsledningen samt följa och utvärdera tillämp-
ningen av de riktlinjer för ersättning till ledande befattningshava-
re som årsstämman beslutat om samt gällande ersättningsstruktu-
rer och ersättningsnivåer i bolaget. Under året har utskottet haft
två möten. Vid dessa var alla ledamöter närvarande.
ERSÄTTNING TILL STYRELSEN
Arvode till bolagsstämmovalda styrelseledamöter beslutas av
årsstämman efter förslag från valberedningen. I tabellen på
sidan 110 redovisas det arvode som utgår till stämmovalda
styrelseledamöter för perioden 2023–2024.
VD OCH KONCERNLEDNING
GAROs vd och koncernchef samt affärsområdeschef tillika vd
för GARO E-mobility AB ansvarar för att leda och utveckla den
löpande verksamheten efter styrelsens riktlinjer och anvisning-
ar. Ramen utgörs av en skriftlig instruktion för vd som fastställs
årligen av styrelsen.
Vd leder arbetet i koncernledningen, som är ansvarig för den
övergripande affärsutvecklingen. Utöver vd består koncernled-
ningen av GAROs ekonomidirektör, inköps- och logistikdirektör
samt affärsområdeschef för GARO E-mobility respektive GARO
Electrification.
Koncernledningen har möten en gång per månad för att
följa upp verksamheten och diskutera koncernövergripande
frågor samt ta fram förslag till strategisk plan och budget som vd
förelägger styrelsen för beslut.
Vd säkerställer att styrelsen får sådan saklig och relevant
information som krävs för att styrelsen ska kunna fatta beslut. Vd
övervakar att GAROs mål, policyer och strategiska planer som
fastställts av styrelsen efterlevs och ansvarar för att informera sty-
relsen om GAROs utveckling mellan styrelsens sammanträden.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING
Enligt aktiebolagslagen ska bolagsstämman besluta om riktlinjer
för ersättning till vd och övriga ledande befattningshavare.
Följande riktlinjer antogs av årsstämman i maj 2022 och gäller
tills vidare.
GARO ska ha de ersättningsnivåer och anställningsvillkor som
bedöms erforderliga för att rekrytera och behålla en ledning
med god kompetens och kapacitet att nå uppställda mål. Mark-
nadsmässighet ska vara den övergripande principen för lön och
andra ersättningar till ledande befattningshavare i GARO.
Ledande befattningshavare ska erhålla fast lön. Utöver fast lön
kan rörlig kontant ersättning också utgå som belönar tydligt mål-
relaterade prestationer i enkla och transparenta konstruktioner.
Vds rörliga ersättning ska inte överstiga två (2) MSEK, inklusive
sociala avgifter, per år och inte vara pensionsgrundande.
Övriga bolagsledningens rörliga ersättning ska inte överstiga
30 procent av den fasta lönen.
Koncernledningens icke-monetära förmåner, såsom till
exempel tjänstebil, dator, mobiltelefon, extra sjukförsäkring
eller företagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning detta
bedöms vara marknadsmässigt för ledande befattningshava-
re i motsvarande positioner på den marknad där bolaget är
verksamt. Det samlade värdet av dessa förmåner ska utgöra en
mindre del av den totala ersättningen.
Ledande befattningshavare ska omfattas av vid var tid gällan-
de ITP-plan eller ha en avgiftsbestämd tjänstepension som inte
överstiger 30 procent av löneunderlaget. Ledande befatt-
ningshavare som är bosatta utanför Sverige eller är utländsk
medborgare och har sin huvudsakliga pension i annat land än
Sverige, kan alternativt erbjudas andra pensionslösningar som
är rimliga i det aktuella landet.
Uppsägningslön och avgångsvederlag för medlemmar av
bolagsledningen ska sammantaget inte överstiga 24 månads-
löner för vd och 12 månadslöner för övriga medlemmar.
Styrelsen ska ha rätt att frångå dessa riktlinjer om det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar det, förutsatt att det-
ta redovisas och motiveras i efterhand. För ytterligare
information om löner och ersättningar, se not 8.
INCITAMENTSPROGRAM
I samband med årsstämman 2022 beslutades om en riktad
emission om 200 000 teckningsoptioner för ledande befatt-
ningshavare. Programmet har tre års löptid och bedöms bidra
till uppfyllandet av GAROs långsiktiga affärsplan, strategi och
finansiella mål. Under 2022 tecknades 42 500 optioner. Teck-
ning av aktier med stöd av teckningsoptionerna kan ske under
juni 2025. Överteckning får inte ske.
Styrelsen ansåg att det är till fördel för Bolaget och aktie-
ägarna att Deltagarna på detta vis gavs ett personligt ägar-
engagemang i Bolaget.
UPPSÄGNINGSTID OCH AVGÅNGSVEDERLAG
Vid uppsägning av verkställande direktörens anställningsavtal
gäller en uppsägningstid om tolv månader för bolagets sida
och sex månader för den anställde. För övriga ledande befatt-
ningshavare gäller vid uppsägning av anställningsavtalet från
GAROs sida en uppsägningstid om sex till tolv månader. Vid
uppsägning från den anställdas sida gäller en uppsägningstid
om tre till sex månader. Ingen av ledande befattningshavare är
berättigad till avgångsvederlag.
EXTERN REVISION
Årsstämman väljer extern revisor för ett år i taget. Revisorn gran-
skar årsredovisning och bokföring och styrelsens och verkstäl-
lande direktörens förvaltning, samt arbetar efter en revisionsplan
113GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
113GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
som fastställs i samråd med styrelsen. I samband med revisionen
rapporterar revisorn sina iakttagelser till koncernledningen för
avstämning, samt därefter till styrelsen. Revisionsutskottet träffar
revisorn minst en gång per år då revisorn avrapporterar sina
iakttagelser direkt till utskottet utan närvaro av GAROs verkstäl-
lande direktör och ekonomidirektör. Revisorn deltar slutligen i
årsstämman där denne kort beskriver sitt revisionsarbete och sin
rekommendation i revisionsberättelsen.
INTERNREVISION
GARO har utarbetade styr- och internkontrollsystem. Styrelsen
följer upp ledningens bedömning av den interna kontrollen.
Styrelsen har mot bakgrund av ovanstående valt att inte inrätta
en särskild internrevision.
MÅNGFALD
Avseende mångfald hänvisas till bolagets hållbarhetsrapport på
sidorna 28–43 samt 102–107 i denna årsredovisning.
INTERN KONTROLL
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för intern
kontroll regleras i den svenska aktiebolagslagen. Styrelsens
ansvar regleras även i Koden och årsredovisningslagen, som
också innehåller krav på årlig extern informationsgivning
avseende hur den interna kontrollen till den del den avser
den finansiella rapporteringen är organiserad.
Syftet med den interna kontrollen är bland annat att säker-
ställa att GAROs mål uppnås vad gäller ändamålsenlig och
effektiv verksamhet, tillförlitlig rapportering och efterlevnad av
tillämpliga lagar och förordningar. Intern kontroll avseende den
finansiella rapporteringen avser att ge rimlig säkerhet avseende
tillförlitligheten i den externa finansiella rapporteringen och att
den externa finansiella rapporteringen är upprättad i överens-
stämmelse med lag och tillämpliga redovisningsstandarder.
KONTROLLMILJÖ
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen. I syfte att
tillskapa och vidmakthålla en fungerande kontrollmiljö har sty-
relsen fastställt ett antal grundläggande dokument av betydelse
för den finansiella rapporteringen. Däribland särskilt styrelsens
arbetsordning och instruktion för den verkställande direktören.
Styrelsen säkerställer att fastlagda principer för den finansiella
rapporteringen och interna kontrollen efterlevs. Ansvaret för att
upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och det löpande arbetet
med den interna kontrollen avseende den finansiella rappor-
teringen är delegerat till den verkställande direktören. Denne
rapporterar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Den interna kontrollstrukturen bygger också på ett lednings-
system baserat på GAROs organisation med tydliga finansiella
roller, ansvarsområden och delegering av befogenheter.
Operativa beslut fattas på bolags- eller affärsområdesnivå,
medan beslut om strategi, övergripande finansiella frågor,
förvärv och större investeringar fattas av GAROs styrelse och
koncernledning. Styrdokumenten rörande redovisning samt
finansiell rapportering utgör de väsentligaste delarna av kon-
trollmiljön när det gäller den finansiella rapporteringen. Dessa
dokument uppdateras löpande vid ändringar av exempelvis
redovisningsstandarder och lagstiftning.
RISKBEDÖMNING
Vad gäller den finansiella riskbedömningen bedöms riskerna
främst ligga i att fel kan uppkomma i redovisningen av bolagets
finansiella ställning och resultat. För att minimera dessa risker
har styrande dokument etablerats avseende redovisning, rutiner
för bokslut samt uppföljning av rapporterade bokslut. Ett ge-
mensamt system för inrapportering av bokslut har också införts.
Styrelsen behandlar utfallet av bolagets process för riskbe-
dömning och riskhantering för att säkerställa att den omfattar
alla väsentliga områden och fastställer vid behov nödvändiga
åtgärder. Utöver att bedöma risker av den finansiella rap-
porteringen arbetar styrelsen och ledningen med att löpande
identifiera och hantera väsentliga risker som påverkar GAROs
verksamhet ur ett operativt och finansiellt perspektiv. Läs mer om
risker på sidan 60, not K3 i denna årsredovisning.
KONTROLLAKTIVITETER
De risker som identifierats avseende den finansiella rapporte-
ringen hanteras via GAROs kontrollaktiviteter som exempelvis
behörighetskontroller i IT-system och attestkontroller.
Kontrollstrukturen består av tydliga roller i organisationen
som möjliggör en effektiv ansvarsfördelning av specifika
kontroll aktiviteter som syftar till att upptäcka eller i tid förebyg-
ga risken för fel i rapporteringen. Den kontinuerliga analys
som görs av den finansiella rapporteringen tillsammans med
den analys som görs på koncernnivå är mycket viktiga för att
säkerställa att den finansiella rapporteringen inte innehåller
några väsentliga fel aktigheter. Koncernens controllerorganisa-
tion spelar en viktig roll i den interna kontrollprocessen, vilken
ansvarar för att den finansiella rapporteringen från varje enhet
är korrekt, fullständig och i tid.
INFORMATION OCH KOMMUNIKATION
Koncernen har informations- och kommunikationsvägar som
syftar till att främja fullständighet och riktighet i den finans iella
rapporteringen. Policyer, riktlinjer och interna anvisningar
avse ende den finansiella rapporteringen finns tillgängliga i
elektronisk form via GAROs intranät och på bolagets hemsida.
Regelbundna uppdateringar och meddelanden om ändring-
ar av redovisningsprinciper, rapporteringskrav eller annan
informationsgivning görs tillgänglig och känd för berörda
medarbetare.
UPPFÖLJNING, UTVÄRDERING OCH RAPPORTERING
Verkställande direktören ansvarar för att den interna kontrollen
är organiserad och följs upp enligt de riktlinjer som styrelsen
fastställt. Verkställande direktören är även ansvarig för att
det genomförs oberoende objektiva granskningar i syfte att
syste matiskt utvärdera och föreslå förbättringar av koncernens
processer för styrning, internkontroll och riskhantering. Finansiell
styrning och kontroll utförs av lokala ekonomifunktioner samt
114 GARO ÅRSREDOVISNING114 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
koncernekonomifunktionen. GAROs ledning gör en månadsvis
resultatuppföljning med analys av avvikelser från budget, prog-
nos och föregående år och alla månadsbokslut diskuteras med
ledningen för respektive segment. Styrelsen tillsänds månadsvisa
ekonomiska rapporter och den ekonomiska rapport eringen följs
upp vid varje styrelsemöte. Inför publicering av årsredovisning
går styrelse och ledning igenom den finansiella rapporteringen.
Bolagsstyrningsrapporten har granskats av bolagets revisor
Gnosjö den 3 april 2025.
Styrelsen
Revisorns yttrande
om bolagsstyrnings rapporten
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för år 2024 på sidorna 109-114 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH
OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revi-
sorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi
anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsre-
dovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt
är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Jönköping den 15 april 2025
Ernst & Young AB
Carolina Timén
Auktoriserad revisor
Till bolagsstämman i GARO AB (publ), org. nr 556051-7772
115GARO ÅRSREDOVISNING 115GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
GARO-koncernens styrelse består av totalt åtta personer, inklusive två arbetstagarrepresentanter,
under ledning av styrelseordförande Rickard Blomqvist. Den operativa verksamheten är indelad i
de två affärsområdena GARO Electrification som består av de tre produktområdena Installation,
Projekt och Tillfällig el, samt GARO E-mobility som inkluderar produktområdet E-mobility. Utifrån
styrelsens riktlinjer leder koncern chefen Jonas Klarén en koncernledning som totalt besr av fem
personer. Koncern ledningen utgörs av funktionerna enligt organisationsschema nedan.
Organisation och struktur
Vd och koncernchef
Ekonomidirektör
Inköps- och
logistiksdirektör
Affärsområdeschef
GARO E-mobility
Affärsområdeschef
GARO Electrification
Styrelse
116 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik Rubrik
116 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
116 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
Styrelse
MARTIN ALTHÉN
Ledamot sedan 2021
Född: 1968
JOHAN PAULSSON
Ledamot sedan 2021
Född: 1963
RICKARD BLOMQVIST
Styrelseordförande sedan 2021
& ledamot sedan 2015
Född: 1971
LARS KONGSTAD
Ledamot sedan 2023
Född: 1963
SUSANNA HILLESKOG
Ledamot sedan 2018
Född: 1963
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Civilekonom med ekonomie kandi dat-
examen, Högskolan i Halmstad. Vd
på Volador AB. Tidigare ekonomichef
för AkkaFRAKT-koncernen, Business
Development Manager på Hilding
Anders International AB, samt CFO
för Hedson Technologies International
AB (publ).
Andra pågående uppdrag:
Styrelseledamot i Volador AB,
Volador Business Development AB,
Ekonomerna Holding Sverige AB,
Ekonomerna Family Office AB samt
Sleeping world AB.
Innehav aktier: 2 651 750 (direkt och
via bolag)
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Civilekonomexamen, Lunds univer-
sitet. Flertalet ledande befattningar
inom Akzo Nobel och Trelleborgkon-
cernen samt tidigare styrelseledamot
i bl a ProfilGruppen AB (publ),
Lammhults Design Group AB (publ),
Holmbergs Safety AB och BIM Kemi
AB.
Andra pågående uppdrag: Vd och
koncernchef för Lammhults Design
Group AB (publ) samt styrelseleda-
mot i SIB Solutions AB.
Innehav aktier: 5 000
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Jur. kand., Lunds Universitet. Tidigare
delägare och advokat på Mannhei-
mer Swartling Advokatbyrå AB. Idag
Senior advisor/Styrelseledamot.
Andra pågående uppdrag:
Styrelseordförande i MFF Event AB,
Fotbollsstadion i Malmö Fastighets
AB, MFF Kliniken AB och Volador AB.
Vice styrelseordförande i Malmö FF.
Styrelseledamot i Bergendahl & Son
AB och Aeternum Capital AS.
Innehav aktier: 75 000
MARI-KATHARINA
KADOWAKI
Ledamot sedan 2019
Född: 1964
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Civilingenjörsexamen från Linköpings
Universitet. Lång operativ erfarenhet
av el- och tillverkningsindustrin, bl.a.
från Electrolux-koncernen och som vd
för den svenska delen av batteri-kon-
cernen Saft i 17 år. Idag som Vd för
ProfilGruppen.
Andra pågående uppdrag: ledamot
i Teknikarbetsgivarna i Sverige samt i
Teknikföretagen i Sverige.
Innehav aktier: 1 001
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Civilingenjörsexamen i Industriell
Ekonomi, Linköpings Universitet. Har
haft flera ledande befattningar inom
Husqvarna Group, AstraZeneca,
PA Consulting samt Deloitte.
Andra pågående uppdrag: President
Securitas Digital för Securitas och vd
för Securitas Intelligent Services AB
sedan 2016
Innehav aktier: 10 000
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Civilingenjörsexamen i Elektroteknik.
Lång erfarenhet genom tidigare
befattningar som COO och Head of
R&D inom Ericsson Mobile Platforms
AB. Idag CTO på Axis Communica-
tions AB.
Andra pågående uppdrag: -
Innehav aktier: 20 000
Per 1 januari 2025
117GARO ÅRSREDOVISNING
RubrikRubrik
117GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
117
GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
JONAS LOHTANDER
Arbetstagarrepresentant
sedan 2019
Född: 1974
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Elektrikerutbildning, Har arbetat på
GARO sedan 2012.
Andra pågående uppdrag: Klub-
bordförande GARO verkstadsklubb,
verksamhetsgruppen samt styrelsele-
damot i IF Metall avd 40.
Innehav aktier: 453
Koncern-
ledning
HÅKAN DAVIDSSON
Supply Chain Director
Anställd sedan 2018
Född: 1968
NIKLAS RÖNNÄNG
Affärsområdeschef E-Mobility,
tillika vd GARO E-mobility AB
Anställd sedan 2022
Född: 1970
HELENA CLAESSON
Finansdirektör
Anställd sedan 2019
Född: 1969
JONAS KLAREN
Vd och Koncernchef
Anställd sedan 2025
Född: 1977
DANIEL EMILSSON
Affärsområdeschef GARO
Electrification
Anställd sedan 2007
Född: 1975
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Elektrikerutbildning. Civilingengör
Elektronik, 25 år i elbranschen från
företag som Ericsson, ABB, YIT/
Caverion, COWI och närmast som
VD för Infratek Sverige AB.
Andra pågående uppdrag: -
Innehav aktier: 4 200
Teckningsoptioner: 0
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Fil.kand ekonomi, Jönköpings
Högskola, Företagsledning, IFL
Stockholms Universitet. Tidigare vd
på Sensys Gatso Sweden AB samt
ekonomichef på Sensys Traffic AB.
Andra pågående uppdrag:
Innehav aktier: 1 869
Teckningsoptioner: 5 000
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
El-Tele utbildning på gymna-
siet. Civil ingenjör Teknisk fysik,
Entreprenörs utbildningen 40p vid
Handelshögskolan i Göteborg.
Olika ledande befattningar inom
utveckling och försäljning samt vd
på telekombolaget Comhat AB i
Ödsmål.
Andra pågående uppdrag:
Styrelse ordförande i Kjellbergs Golv
& Textil AB.
Innehav aktier: 5 000
Teckningsoptioner: 0
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Gymnasieingenjör teknisk linje samt
företagsekonomi. Tidigare 8 år
som Försäljningsdirektör för NIBE
AB. Innan dess 16 år inom SCA
Packaging varav de sista 8 åren
som Försäljnings- och utvecklings-
direktör.
Andra pågående uppdrag:
Innehav aktier: 5 050
Teckningsoptioner: 12 500
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Gymnasieingenjör teknisk linje
samt företagsekonomi. Tidigare
vd på STEELO AB (Lagercrantz
Group), delägare och bland annat
platschef MSA Sordin AB (ingår i
MSA koncernen), produktionsteknisk
chef respektive chef operations i
Aearo Peltor koncernen samt säljare
av affärssystemplattform på 20
Hundra AB.
Andra pågående uppdrag:
Innehav aktier:
Teckningsoptioner: 5 000
MY BÄCK
Arbetstagarrepresentant
sedan mars 2023
Född: 1990
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
CNC utbildning. Har arbetat på
GARO sedan 2019.
Andra pågående uppdrag:
Innehav aktier: 25
Per 1 januari 2025
118 GARO ÅRSREDOVISNING
Revisorns yttrande
335 22 GNOSJÖSÖDERGATAN 26 +46 370 33 2828 00 garogroup.seGARO AB