| KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET | |||
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Rörelsens intäkter | |||
Nettoomsättning | 2, 5, 6 | ||
Övriga rörelseintäkter | 8 | ||
Summa rörelsens intäkter | |||
Aktiverat arbete för egen räkning | |||
Råvaror och förnödenheter | - | - | |
Övriga externa kostnader | 9, 10 | - | - |
Personalkostnader | 7 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | - | ||
Avskrivning av anläggningstillgångar | 13, 14, 15 | - | - |
Summa rörelsens kostnader | - | - | |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 11 , 18 | ||
Finansiella kostnader | 11 , 19 | - | - |
Finansiella poster | - | ||
Resultat före skatt | |||
Skatt på årets resultat | 12 | - | - |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan omklassificeras till årets resultat | |||
Omräkningsdifferenser | |||
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt | |||
| Årets resultat och summa totalresultat är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Summa totalresultat för året | |||
| RESULTAT PER AKTIE | 2023 | 2022 | |
Resultat per aktie, före och efter utspädning (SEK) | |||
Genomsnittligt antal aktier (tusen) | |||
Antal utestående aktier (tusen) | |||
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING | |||
MSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 13 | ||
Pågående produktutvecklingsarbeten | 13 | ||
Goodwill | 13 | ||
Byggnader och mark | 15 | ||
Maskiner och andra tekniska anläggningar | 15 | ||
Inventarier, verktyg och installationer | 15 | ||
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | 15 | ||
Nyttjanderättstillgång | 10 | ||
Uppskjuten skattefordran | 25 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Råvaror och förnödenheter | 16 | ||
Färdiga varor och handelsvaror | 16 | ||
Varor under tillverkning | 16 | ||
| Kortfristiga fordringar | |||
Kundfordringar | 17, 2 0 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 17 | ||
Förutbetalda kostnader | |||
Likvida medel | 17, 21 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar | |||
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING FORTS. | |||
MSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | |||
Aktiekapital | 22, 28 | ||
Reserver | |||
Annat tillskjutet kapital | |||
Balanserat resultat (inklusive årets resultat) | |||
Summa eget kapital | |||
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 17, 23 | ||
Leasingskuld | 23 | ||
Övriga avsättningar | 24 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 25 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 17, 23 | ||
Leverantörsskulder | 17 | ||
Checkräkningskredit | 17, 23 | ||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga kortfristiga skulder | 17 | ||
Leasingskuld | 23 | ||
Upplupna kostnader | 26 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder | |||
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL | ||||||
MSEK | Not | Aktiekapital | Reserver* | Annat tillskjutet | Balanserad | Summa eget |
| kapital | vinst | kapital | ||||
Ingående balans per 1 januari 2022 | - | |||||
Årets resultat | - | - | ||||
Övrigt totalresultat för året | - | - | ||||
Summa totalresultat | - | - | ||||
Erhållen teckningsoptionslikvid | ||||||
Utdelning enligt beslut av årsstämman | - | - | - | - | - | |
| Summa tillskott från och värdeöverföring till | ||||||
aktieägare, redovisade direkt i eget kapital | - | - | - | - | - | |
Utgående balans per 31 december 2022 | ||||||
Ingående balans per 1 januari 2023 | ||||||
Årets resultat | - | - | ||||
Övrigt totalresultat för året | - | - | - | |||
Summa totalresultat | - | - | ||||
Utdelning enligt beslut av årsstämman | - | - | - | - | - | |
| Summa tillskott från och värdeöverföring till | ||||||
aktieägare, redovisade direkt i eget kapital | - | - | - | - | - | |
Utgående balans per 31 december 2023 | ||||||
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN | |||
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Avskrivningar | |||
Övrigt | 8 | - | |
Erhållen ränta och liknande resultatposter | 11 , 18 | ||
Betald ränta och liknande resultatposter | 11 , 19 | - | - |
Betald inkomstskatt | 12 | - | - |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | |||
Förändring varulager | - | - | |
Förändring kundfordringar | |||
Förändring övriga kortfristiga fordringar | - | - | |
Förändring leverantörsskulder | - | ||
Förändring övriga kortfristiga rörelseskulder | - | ||
Summa förändring av rörelsekapital | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 14 | - | - |
Förvärv av dotterbolag | 17, 28 | - | |
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 15 | - | - |
Sålda anläggningstillgångar | 30 | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Upptagning av lån | 17, 28 | ||
Amortering av lån | 23 | - | - |
Förändring av checkkredit | 23 | - | |
Amortering av leasingskuld | 23 | - | - |
Erhållen teckningsoptionslikvid | |||
Utbetald utdelning | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
| Minskning/ökning likvida medel | |||
Årets kassaflöde | - | ||
Kursdifferens i likvida medel | |||
Likvida medel vid årets början | |||
Likvida medel vid årets slut | 21 | ||
Per den 31 december 2023 | <1 år | 1–5 år | >5 år | Summa |
Skulder till kreditinstitut | 79,0 | 23,2 | - | 102,2 |
Leasingskuld | 16,2 | 50,8 | 5,3 | 72,3 |
Derivatinstrument | - | - | - | - |
Leverantörsskuld | 183,3 | 183,3 | ||
Framtida räntebetalningar | 7,0 | 20,0 | - | 27, 0 |
Checkräkningskredit | 97, 6 | - | - | 97, 6 |
Summa | 383,1 | 94,0 | 5,3 | 482,4 |
Per den 31 december 2022 | <1 år | 1–5 år | >5 år | Summa |
Skulder till kreditinstitut | 56,0 | 36,2 | 12,5 | 104,7 |
Leasingskuld | 16,6 | 50,8 | 13,6 | 81, 0 |
Derivatintstrument | - | - | - | - |
Leverantörsskulder | 187,4 | - | - | 187, 4 |
Framtida räntebetalningar | 4,8 | 20,0 | - | 24,8 |
Checkräkningskredit | 6,1 | - | - | 6,1 |
Summa | 270,9 | 107, 0 | 26,1 | 404,0 |
| Effekt | Effekt | |||
| Resultat | på eget | Resultat | på eget | |
| effekt | kapital | effekt | kaptial | |
| 2023 | 2023 | 2022 | 2022 | |
| (MSEK) | (MSEK) | (MSEK) | (MSEK | |
Förändring i försäljningspris, 1% | +/- 13,7 | +/- 10,3 | +/- 13,9 | +/- 11,0 |
Förändring i volym, 1 % | +/- 3,7 | +/-2,8 | +/- 5,6 | +/- 4,5 |
Förändring i inköps priser, 1 % | +/- 8,5 | +/- 6,4 | +/ -7,3 | +/-5,8 |
Förändring i löne kostnader, 1 % | +3,3 | - 2,4 | + 3,0 | - 2,4 |
| Euro förstärkning mot | ||||
SEK, 1 % | +/- 5,5 | +/1 4,2 | - 4,7 | - 3,5 |
Soliditet | 2023 | 2022 |
Eget kapital | 609,5 | 614,1 |
Balansomslutning | 1 198,6 | 1 153,5 |
Soliditet (%) | 50,9 | 53,2 |
Skuldsättningsgrad | 2023 | 2022 |
Total upplåning (not K20) | 272,1 | 173,2 |
Avgår: likvida medel (not K18) | -50,0 | -29,5 |
Nettoskuld | 222,1 | 143,7 |
Totalt eget kapital | 609,5 | 614,1 |
Skuldsättningsgrad i % | 36,4 | 23,4 |
GARO Electrification | GARO E-mobility | Eliminering | Totalt | |||||
Information segment | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Omsättning | ||||||||
Summa nettoomsättning, externt | 1 192,5 | 1 307,4 | 74 3,9 | 652,9 | -566,6 | -570,1 | 1 369,9 | 1 390,5 |
Summa nettoomsättning,internt | -284,7 | -339,0 | -281,9 | -231,1 | 566,6 | 570,1 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | 3,7 | 1,4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3,7 | 1,4 |
Övriga rörelsevinster | 18,0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18,0 | 0 |
Extern nettoomsättning | 929,6 | 969,8 | 462,0 | 421,8 | 0 | 0 | 1 391,6 | 13 91,9 |
Aktiverat arbete för egen räkning | 2,8 | 5,4 | - | - | - | - | 2,8 | 5,4 |
Råvaror och förnödenheter | -492,0 | -515,2 | -268,8 | -212,2 | - | - | 760,8 | -727,4 |
Övriga externa kostnader | -77,7 | -72,7 | -115,3 | -101,7 | - | - | -193,0 | -174,4 |
Personalkostnader | -233,6 | -223,1 | -92,8 | -83,5 | - | - | -326,4 | -306,7 |
Avskrivning av anläggningstillgångar | -26,2 | -24,5 | -22,3 | -11,5 | - | - | -48,5 | -36,0 |
Övriga rörelsekostnader | -14,6 | 0 | -14,6 | |||||
Rörelseresultat | 88,3 | 139,7 | -37,2 | 13,1 | - | - | 51,1 | 152,8 |
Finansnetto | - | - | - | - | - | - | -3,3 | 0,6 |
Årets skattekostnader | - | - | - | - | - | - | -16,5 | -32,9 |
Årets nettoresultat | - | - | - | - | 31, 3 | 120,5 | ||
| Övriga upplysningar | ||||||||
Anläggningstillgångar | 226,5 | 238,8 | 208,8 | 162,2 | - | - | 435,3 | 401,0 |
Övriga tillgångar | 422,7 | 492,7 | 340,6 | 259,8 | - | - | 763,3 | 752,5 |
Summa tillgångar | 649,2 | 731,5 | 549,4 | 422,0 | - | - | 1 198,6 | 1 153,5 |
Kortfristiga skulder | 390,4 | 338,7 | 113 , 4 | 92,7 | - | - | 503,8 | 431,4 |
Långfristiga skulder | 79,3 | 94,7 | 4,9 | 13 , 3 | - | - | 85,3 | 108,0 |
Summa skulder | 469,7 | 433,4 | 118,3 | 106,0 | - | - | 589,1 | 539,4 |
Investeringar | 11 , 3 | 26,3 | 96,9 | 93,8 | - | - | 108,2 | 120,1 |
Avskrivningar | 26,2 | 24,5 | 22,3 | 11 , 5 | - | - | 48,5 | 36,0 |
| Intäkter från externa | ||||
| kunder enligt kundens | Anläggnings- | |||
| geografiska läge | tillgångar | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Sverige | 775,9 | 840,3 | 241,6 | 250,6 |
Norge | 141,9 | 139,9 | 1,3 | 1,9 |
Irland | 221, 6 | 184,9 | 50,8 | 37, 4 |
Finland | 53,0 | 58,5 | 0,1 | 0,2 |
Storbritannien | 67,0 | 69,9 | 2,7 | 2,8 |
Danmark | 50,7 | 5,0 | - | - |
Övriga länder | 59,8 | 90,6 | 138,8 | 104,2 |
Valutaeffekt | - | 1,4 | - | - |
Summa | 1 369,9 | 1 390,5 | 435,3 | 397,1 |
| GARO Electrification | GARO Electrification | GARO E-mobility | GARO E-mobility | Totalt | Totalt | |
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Installationsprodukter | 565,1 | 604,6 | - | - | 565,1 | 604,6 |
E-mobility | - | - | 462,0 | 422,1 | 462,0 | 422,1 |
Projekt | 295,7 | 287,2 | - | 295,7 | 287,2 | |
Tillfällig el | 47,1 | 75,2 | - | 47,1 | 75,2 | |
Valuta | - | 1,7 | - | -0,3 | - | 1,4 |
Summa intäkter från kunder | 9 07,9 | 968,7 | 462,0 | 421,8 | 1 369,9 | 1 390,5 |
| GARO Electrification | GARO Electrification | GARO E-mobility | GARO E-mobility | Totalt | Totalt | |
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Sverige | 559,7 | 616,4 | 216,2 | 223,9 | 775,9 | 840,3 |
Norge | 103,4 | 121, 7 | 38,5 | 18,2 | 141,9 | 139,9 |
Irland | 188,5 | 166,3 | 33,1 | 18,6 | 221, 6 | 184 ,9 |
Storbritannien | 31, 3 | 31,1 | 35,7 | 38,8 | 67, 0 | 69,9 |
Finland | 21, 0 | 23,4 | 32,0 | 35,1 | 53,0 | 58,5 |
Danmark | 0 | 0 | 50,7 | 5,0 | 50,7 | 5,0 |
Övriga länder | 4,0 | 8,1 | 55,8 | 82,5 | 59,8 | 90,6 |
Valuta | - | 1,7 | - | -0,3 | - | 1,4 |
Summa intäkter från kunder | 9 07,9 | 968,7 | 462,0 | 421,8 | 1 369,9 | 1 390,5 |
2023 | 2022 | |
| Styrelse, vd och övriga ledande befattningshavare* | ||
Löner och andra ersättningar | 14,1 | 12,8 |
Sociala avgifter | 4,4 | 4,1 |
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer | 3,2 | 2,6 |
Summa styrelse, vd och övriga befattningshavare | 21,7 | 19,5 |
| Övriga anställda | ||
Löner och andra ersättningar | 224,7 | 207,8 |
Sociala avgifter | 57, 7 | 52,2 |
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer | 13,9 | 12,7 |
Summa övriga anställda | 296,3 | 272,7 |
Summa personalkostnader | 318,0 | 292,2 |
| MEDELANTAL ANSTÄLLDA MED GEOGRAFISK FÖRDELNING PER LAND | ||||||
2023 | 2022 | |||||
Medel anställda | varav män | varav kvinnor | Medel anställda | varav män | varav kvinnor | |
Sverige | 300 | 198 | 102 | 292 | 201 | 91 |
Norge | 23 | 21 | 2 | 23 | 22 | 1 |
Finland | 9 | 7 | 2 | 7 | 5 | 2 |
Irland | 39 | 32 | 7 | 37 | 30 | 7 |
Storbritannien | 17 | 15 | 2 | 13 | 11 | 2 |
Polen | 133 | 36 | 97 | 149 | 32 | 117 |
Koncernen totalt | 521 | 309 | 212 | 521 | 301 | 220 |
| KÖNSFÖRDELNING I KONCERNEN (INKL. DOTTERBOLAG) FÖR STYRELSELEDAMÖTER OCH ÖVRIGA | ||||||
| LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE | 2023 | 2022 | ||||
| Antal på | Antal på | |||||
balansdagen | varav kvinnor | balansdagen | varav kvinnor | |||
Styrelseledamöter | 9 | 3 | 8 | 2 | ||
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare | 5 | 1 | 5 | 1 | ||
Koncernen totalt | 14 | 4 | 13 | 3 |
| Grundlön/ | Rörlig | Övriga | Pensions- | Övrig | ||
| styrelsearvode | ersättning | förmåner | kostnad | ersättning | Summa | |
Rickard Blomqvist, styrelseordförande | 0,8 | - | - | - | - | 0,8 |
Susanna Hilleskog, styrelseledamot | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Lars-Åke Rydh, styrelseledamot | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Mari Kadowaki Johansson, styrelseledamot | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Jonas Lohtander, arbetstagarrepresentant | - | - | - | - | - | - |
My Bäck, arbetstagarrepresentant | - | - | - | - | - | - |
Johan Paulsson, styrelseledamot | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Lars Kongstad, styrelseledamot, fr o m 2023.05.12 | 0,2 | - | - | - | - | 0,2 |
Ulf Hedlundh, styrelseledamot, t o m 2023.05.11 | 0,1 | - | - | - | - | 0,1 |
Martin Ahltén, styrelseledamot | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Patrik Andersson, vd och koncernchef | 2,1 | 0,7 | 0,1 | 0,7 | - | 3,6 |
Andra ledande befattningshavare (4 pers) | 6,1 | 1,9 | 0,4 | 2,5 | - | 10,8 |
Koncernen | 11, 0 | 2,6 | 0,5 | 3,2 | 17, 3 | |
| Grundlön/ | Rörlig | Övriga | Pensions- | Övrig | ||
| styrelsearvode | ersättning | förmåner | kostnad | ersättning | Summa | |
Rickard Blomqvist, styrelseordförande | 0,8 | - | - | - | - | 0,8 |
Susanna Hilleskog, styrelseledamot | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Lars-Åke Rydh, styrelseledamot | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Mari Kadowaki Johansson, styrelseledamot | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Jonas Lohtander, arbetstagarrepresentant | - | - | - | - | - | - |
Johan Paulsson, styrelseledamot | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Ulf Hedlundh, styrelseledamot | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Martin Ahltén, styrelseledamot | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Patrik Andersson, vd och koncernchef | 2,4 | 0,2 | 0 ,1 | 0,7 | - | 3,4 |
Andra ledande befattningshavare (4 pers) | 6,5 | 0,5 | 0,4 | 1,9 | - | 9,3 |
Koncernen* | 11, 6 | 0,7 | 0,5 | 2,6 | - | 15,4 |
2023 | 2022 | |
| Ernst & Young | ||
– Revisionsuppdraget | 2,0 | 1,7 |
– Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 0,5 | 0,5 |
Summa | 2,5 | 2,2 |
| Grant Thornton | ||
– Revisionsuppdraget | 0,2 | 0,1 |
Summa | 0,2 | 0,1 |
2023 | 2022 | |
| Realisationsvinst vid försäljning av materiella | ||
anläggningstillgångar | 18,0 | 0 |
Övrigt | 3,7 | 1,4 |
Summa övriga rörelseintäckter | 21,7 | 1,4 |
| Nyttjanderättstillgångar | |||||
Räkenskapsåret 2023 | Fastigheter | Fordon | Maskiner | Totalt | Leasingskuld |
Ingående redovisat värde | 72,0 | 7,5 | 0,2 | 79,7 | 78,5 |
Tillkommande nyttjanderättstillgångar och leasingskulder | - | 7,6 | 1,1 | 8,7 | 8,7 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -10,7 | -4,8 | -0,3 | -15,8 | - |
Valutakursdifferenser | -1,4 | - | - | -1,4 | 1,7 |
Räntekostnader på leasingskulder | - | - | - | - | -1,7 |
Leasingavgifter | - | - | - | - | -14,9 |
Utgående redovisat värde | 59,9 | 10,3 | 1,0 | 71,2 | 72,3 |
| Nyttjanderättstillgångar | |||||
Räkenskapsåret 2022 | Fastigheter | Fordon | Maskiner | Totalt | Leasingskuld |
Ingående redovisat värde | 30,1 | 6,0 | 0,5 | 36,6 | 35,8 |
Tillkommande nyttjanderättstillgångar och leasingskulder | 47, 6 | 5,7 | - | 53,3 | 53,3 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -6,6 | -4,2 | -0,3 | - 11,1 | - |
Valutakursdifferenser | 0,9 | - | - | 0,9 | 0,9 |
Räntekostnader på leasingskulder | - | - | - | - | 0,5 |
Leasingavgifter | - | - | - | - | -12,0 |
Utgående redovisat värde | 72,0 | 7,5 | 0,2 | 79,7 | 78,5 |
2023 | 2022 | |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -15,8 | - 11 ,1 |
Räntekostnader på leasingskulder | -1,7 | -0,6 |
Kostnader avseende korttidsleasingavtal | -0,6 | -0,3 |
| Kostnader för avtal där den underliggande | ||
tillgången är av lågt värde | - | - |
| Totala kostnader hänförliga till | ||
leasingverksamheten | -18,1 | -12,0 |
| Finansiella intäkter | 2023 | 2022 |
| Tillgångar och skulder värderade | ||
| till verkligt värde i resultatet: | ||
Nettovinst derivat | 0 | 0,6 |
| Summa finansiella intäkter för poster | ||
värderade till verkligt värde i resultat | 0 | 0,6 |
| Tillgångar och skulder värderade till | ||
| upplupet anskaffningsvärde: | ||
Ränteintäkter | 1,0 | 0,8 |
Ränteintäkter övriga finansiella intäkter | 9,6 | 1,9 |
| Summa ränteintäkter enligt | ||
effektivräntemetoden | 10,6 | 2,7 |
Valutakursdifferenser – intäkter, finansiella poster | 0,3 | - |
Summa | 0,3 | - |
Summa finansiella intäkter | 10,9 | 3,3 |
| Finansiella kostnader | 2023 | 2022 |
| Tillgångar och skulder värderade | ||
| till verkligt värde i resultatet: | ||
Nettoförlust derivat | -1,1 | - |
| Summa finansiella kostnader för poster | ||
värderade till verkligt värde i resultat | -1,1 | - |
| Tillgångar och skulder värderade till | ||
| upplupet anskaffningsvärde: | ||
Räntekostnader lån | - 11 ,1 | -1,7 |
Räntekostnader leasingskuld | -1,7 | -0,6 |
Räntekostnader övriga finansiella skulder | -0,3 | -0,3 |
| Summa räntekostnader enligt | ||
effektivräntemetoden | -13,1 | -2,6 |
Valutakursdifferenser – kostnader, finansiella poster | - | -0,1 |
Summa | - | -0,1 |
Summa finansiella kostnader | -14,2 | -2,7 |
2023 | 2022 | |
| Redovisad skatt | ||
Aktuell skatt på årets resultat | -16,4 | -33,2 |
Förändring uppskjuten skatt (not 22) | -0,1 | 0,3 |
Summa skatt på årets resultat | -16,5 | -32,9 |
2023 | 2022 | |
Resultat före skatt | 47, 8 | 153,4 |
| Inkomstskatt beräknad enligt skattesats | ||
i Sverige (20,6%) | -9,8 | -31,6 |
Effekt av utländska skattesatser | 1,4 | 0,8 |
| Skatteeffekter av: | ||
– Ej avdragsgilla kostnader | -7,0 | -3,5 |
– Ej skattepliktiga intäkter | 2,9 | 1,6 |
– Utnyttjande av förlustavdrag, ej uppskjuten skatt | 0 | 0,6 |
– Skatt hänförlig till tidigare års redovisade resultat | -1,9 | 0,6 |
- Underskott | -2,3 | 0 |
– Övrigt | 0,4 | -1,4 |
Skattekostnad | -16,5 | -32,9 |
Effektiv skattesats % | 34,5 | 21,5 |
| Balanserade utgifter för | Pågående | ||
| utvecklingsarbeten | utvecklingsarbeten | Summa | |
| Per 1 januari 2022 | |||
Anskaffningsvärde | 62,1 | 34,5 | 96,6 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | -34,0 | - | -34,0 |
Redovisat värde | 28,1 | 34,5 | 62,6 |
| Räkenskapsåret 2022 | |||
Ingående redovisat värde | 28,1 | 34,5 | 62,6 |
Aktiverade utgifter | - | 30,8 | 30,8 |
Omklassificeringar/interna överföringar | 0,2 | -0,2 | - |
Avyttringar och utrangeringar | - | - | - |
Avskrivningar | -11,2 | - | -11,2 |
Utgående redovisat värde | 17,1 | 65,1 | 82,2 |
| Per 31 december 2022 | |||
Anskaffningsvärde | 62,3 | 65,1 | 127, 4 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | -45,2 | - | -45,2 |
Redovisat värde | 17,1 | 65,1 | 82,2 |
| Räkenskapsåret 2023 | |||
Ingående redovisat värde | 17,1 | 65,1 | 82,2 |
Aktiverade utgifter | - | 34,8 | 34,8 |
Valutaeffekter | 0,1 | -0,1 | 0 |
Omklassificeringar/intern överföring | 61,4 | -61,4 | - |
Avyttringar och utrangeringar | - | - | - |
Avskrivningar | -16,6 | -16,6 | |
Utgående redovisat värde | 62,0 | 38,4 | 100,4 |
| Per 31 december 2023 | |||
Anskaffningsvärde | 123 , 8 | 38,4 | 162,2 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | -61,8 | - | -61,8 |
Redovisat värde | 62,0 | 38,4 | 100,4 |
| Goodwill | |
| Per 1 januari 2022 | |
Anskaffningsvärde | 48,7 |
Ackumulerade nedskrivningar | -3,2 |
Redovisat värde | 45,5 |
| Räkenskapsåret 2022 | |
Ingående redovisat värde | 45,5 |
Utgående redovisat värde | 45,5 |
| Per 31 december 2022 | |
Anskaffningsvärde | 48,7 |
Ackumulerade nedskrivningar | -3,2 |
Redovisat värde | 45,5 |
| Räkenskapsåret 2023 | |
Ingående redovisat värde | 45,5 |
Utgående redovisat värde | 45,5 |
| Per 31 december 2023 | |
Anskaffningsvärde | 48,7 |
Ackumulerade nedskrivningar | -3,2 |
Redovisat värde | 45,5 |
Goodwill per segment | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Segment GARO Electrification | 39,6 | 39,6 |
Segment GARO E-mobility | 5,9 | 5,9 |
Totalt | 45,5 | 45,5 |
| Byggnader | Maskiner & andra | Inventarier, verktyg | Pågående | ||
| & mark | tekniska anläggningar | & installationer | nyanläggningar | Summa | |
| Per 1 januari 2022 | |||||
Anskaffningsvärde | 109,8 | 23,4 | 102,5 | 4,4 | 240,1 |
Ackumulerade avskrivningar | -42,2 | -21,8 | -68,6 | - | -132,6 |
Redovisat värde | 67,6 | 1,6 | 33,9 | 4,4 | 107,5 |
| Räkenskapsåret 2022 | |||||
Ingående redovisat värde | 67, 6 | 1,6 | 33,9 | 4,4 | 107, 5 |
Valutakursdifferenser | 3,4 | 0,3 | 2,7 | 2,9 | 9,3 |
Inköp | 16,5 | - | 2,9 | 69,9 | 89,3 |
Omklassificeringar/intern överf | - | 1,2 | 6,3 | -7,5 | 0 |
Avyttringar och utrangeringar | - | - | -1,9 | - | -1,9 |
Avskrivningar | -2,8 | -0,5 | -9,6 | - | -12,9 |
Valutakursdifferens avskrivningar | -0,4 | - | -1,3 | - | -1,7 |
Utgående redovisat värde | 84,3 | 2,6 | 33,0 | 69,8 | 189,7 |
| Per 31 december 2022 | |||||
Anskaffningsvärde | 130,2 | 25,0 | 111, 2 | 69,8 | 336,2 |
Ackumulerade avskrivningar | -45,9 | -22,4 | -78,2 | - | -146,5 |
Redovisat värde | 84,3 | 2,6 | 33,0 | 69,8 | 189,7 |
| Räkenskapsåret 2023 | |||||
Ingående redovisat värde | 84,3 | 2,6 | 33,0 | 69,8 | 189,7 |
Valutakursdifferenser | 3,4 | 0,5 | 0,1 | 4,2 | 8,2 |
Inköp | 3,6 | - | 2,5 | 67,5 | 73,6 |
Omklassificeringar/intern överf | 109,5 | 21, 4 | 7,2 | -138,1 | 0 |
Avyttringar och utrangeringar | -47,1 | -2,7 | -4,7 | - | -54,5 |
Avskrivningar | -4,4 | -1,8 | -9,5 | - | -15,7 |
| Upplösen av avskrivningar p.g.a | |||||
avyttringar /valutaeffekt | 8,8 | 0,6 | 4,0 | - | 13,4 |
Valutakursdifferens avskrivningar | -0,3 | -0,2 | -0,2 | - | -0,7 |
Utgående redovisat värde | 157, 8 | 20,4 | 32,4 | 3,4 | 214,0 |
| Per 31 december 2023 | |||||
Anskaffningsvärde | 199,3 | 44,2 | 116,3 | 3,4 | 363,2 |
Ackumulerade avskrivningar | -41,5 | -23,8 | -83,9 | - | -149,2 |
Redovisat värde | 157, 8 | 20,4 | 32,4 | 3,4 | 214,0 |
2023 | 2022 | |
Råvaror och förnödenheter | 255,2 | 213,4 |
Färdiga varor och handelsvaror | 137, 6 | 126,6 |
Varor under tillverkning | 2,4 | 4,9 |
Summa | 395,2 | 344,9 |
| Värdering av finansiella tillgångar | Redovisat | Verkligt |
| per 2023-12-31 | värde | värde |
| Finansiella tillgångar värderade | ||
| till upplupet anskaffningsvärde | ||
Kundfordringar | 252,6 | 252,6 |
Övr. kortfristiga fordringar | 46,4 | 46,4 |
Likvida medel | 50,0 | 50,0 |
| Finansiella tillgångar värderade till | ||
| verkligt värde via resultatet | ||
Summa | 349,0 | 349,0 |
| Värdering av finansiella tillgångar | Redovisat | Verkligt |
| per 2022-12-31 | värde | värde |
| Finansiella tillgångar värderade till | ||
| upplupet anskaffningsvärde | ||
Kundfordringar | 321,1 | 321,1 |
Övr. kortfristiga fordringar | 43,7 | 43,7 |
Likvida medel | 29,5 | 29,5 |
| Finansiella tillgångar värderade | ||
| till verkligt värde via resultatet | ||
Derivatinstrument | 1,0 | 1,0 |
Summa | 395,3 | 395,3 |
| Värdering av finansiella skulder | Redovisat | Verkligt |
| per 2023-12-31 | värde | värde |
| Finansiella skulder värderade till | ||
| upplupet anskaffningsvärde | ||
Skulder till kreditinstitut | 199,8 | 199,8 |
Leasingskuld | 72,3 | 72,3 |
Leverantörsskulder | 183,3 | 183,3 |
Volymrabatter till kund | 34,5 | 34,5 |
Övr. kortfristiga skulder | 44,0 | 44,0 |
| Finansiella skulder värderade till | ||
| verkligt värde via resultatet | ||
Optionsskuld | - | - |
Summa | 533,9 | 533,9 |
| Värdering av finansiella skulder | Redovisat | Verkligt |
| per 2022-12-31 | värde | värde |
| Finansiella skulder värderade till | ||
| upplupet anskaffningsvärde | ||
Skulder till kreditinstitut | 94,7 | 94,7 |
Leasingskuld | 78,5 | 78,5 |
Leverantörsskulder | 187,4 | 187, 4 |
Volymrabatter till kund | 47, 6 | 47,6 |
Övr. kortfristiga skulder | 50,6 | 50,6 |
| Finansiella skulder värderade till | ||
| verkligt värde via resultatet | ||
Optionsskuld | 1,6 | 1,6 |
Summa | 460,4 | 460,4 |
2023 | 2022 | |
Valutadifferenser | 1,4 | 0,7 |
Ränteintäkter övriga | 9,1 | 0,6 |
Övrigt | 0,4 | 2,0 |
Summa | 10,9 | 3,3 |
2023 | 2022 | |
Räntekostnader, leasingskulder | -1,7 | -0,6 |
Räntekostnader övriga | - 11 ,1 | -1,7 |
Valutadifferenser | -1,0 | -0,1 |
Övrigt | -0,4 | -0,3 |
Summa | -14,2 | -2,7 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Kundfordringar | 254,1 | 322,5 |
Reservering förväntade kreditförluster | -1,5 | -1,4 |
Kundfordringar – netto | 252,6 | 321,1 |
2023 | 2022 | |||
Koncernen | Brutto | Nedskrivning | Brutto | Nedskrivning |
Ej förfallna kundfordringar | 211 , 3 | - | 263,8 | - |
Förfallna kundfordringar 0–30 dgr | 38,2 | - | 44,7 | - |
Förfallan kundfordringar 31–60 dgr | 1,4 | - | 7,9 | - |
Förfallna kundfordringar 61–90 dgr | 0,7 | - | 4,2 | - |
Förfallna kundfordringar > 91 dgr | 2,5 | -1,5 | 1,9 | -1,4 |
Summa | 254,1 | -1,5 | 322,5 | -1,4 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
Ingående reserv | -1,4 | -1,2 |
Förvärv av dotterbolag | - | - |
Konstaterade förluster | - | - |
Återförda outnyttjade reserver | - | - |
Årets reservering | -0,1 | -0,2 |
Omräkningsdifferenser | - | - |
Utgående reserv | -1,5 | -1,4 |
| Reserverat belopp i balansräkningen | ||
för förväntade kreditförluster | -1,5 | -1,4 |
2023 | 2022 | |
Banktillgodohavanden | 50,0 | 29,5 |
Totalt | 50,0 | 29,5 |
2023 | 2022 | |
| Långfristig | ||
Skulder till kreditinstitut | 22,2 | 36,6 |
Leasingskuld | 56,1 | 62,4 |
Summa långfristig upplåning | 78,3 | 99,0 |
| Kortfristig | ||
Checkräkningskrediter | 97,6 | 6,1 |
Skulder till kreditinstitut | 80,0 | 52,0 |
Leasingskuld | 16,2 | 16,1 |
Summa kortfristig upplåning | 193,8 | 74,2 |
Summa upplåning koncernen | 272,2 | 173,2 |
2023 | 2022 | |
Ingående balans | 9,0 | 6,3 |
Belopp som tagits i anspråk | 0,5 | 2,7 |
Outnyttjade belopp som återförts | -2,5 | - |
Utgående balans | 7,0 | 9,0 |
2023 | 2022 | |
Vid ingången av året | 173,2 | 72,2 |
Upptagning av lån | 23,9 | 63,6 |
Amortering av lån | -15,5 | -4,3 |
Förändring av checkkredit | 91,5 | -1,2 |
Förändring netto av ingångna leasingav- tal | -6,3 | 42,7 |
Valutaeffekt | 5,4 | 0,2 |
| Summa upplåning vid utgången | ||
av året | 272,2 | 173,2 |
2023 | 2022 | |
| Uppskjutna skatte fordringar | ||
Leasingskuld | 14,9 | 16,4 |
Övrigt (not K11) | 3,9 | 4,2 |
Summa | 18,8 | 20,6 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||
Byggnader, mark och markanläggningar | -0,2 | -0,4 |
Nyttjanderättstillgångar | -14,7 | -16,1 |
Summa | -14,9 | -16,5 |
Uppskjuten skattefordran – netto | 3,9 | 4,1 |
2023 | 2022 | |
Upplupna löneskulder | 24,2 | 21,1 |
Upplupna sociala avgifter | 10,4 | 8,3 |
Volymrabatter till kund | 34,5 | 47,6 |
Upplupna räntekostnader | - | - |
Övriga poster | 24,9 | 21,2 |
Totalt | 94,0 | 98,2 |
2023 | 2022 | |
| För skulder till kreditinstitut | ||
Fastighetsinteckningar | 231,2 | 166,9 |
Företagsinteckningar | 81,0 | 81,0 |
Tillgångar med äganderättsförbehåll | 6,0 | 6,0 |
Garantiförbindelse avseende hyresavtal | - | - |
Totalt | 318,2 | 253,9 |
Resultat per aktie (justerat för split) | 2023 | 2022 |
| Resultat per aktie, före och efter | ||
utspädning, SEK | 0,63 | 2,41 |
| Eget kapital per aktie, före och efter | ||
utspädning, SEK | 12 ,19 | 12,28 |
Genomsnittligt antal aktier, tusental | 50 000 | 50 000 |
Antal utestående aktier, tusental | 50 000 | 50 000 |