549300RKWROUEEV6VP742022-01-012022-12-31549300RKWROUEEV6VP742021-12-312022-12-31549300RKWROUEEV6VP742020-12-312021-12-31549300RKWROUEEV6VP742021-01-012021-12-31549300RKWROUEEV6VP742022-12-31549300RKWROUEEV6VP742021-12-31549300RKWROUEEV6VP742020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300RKWROUEEV6VP742020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RKWROUEEV6VP742020-12-31549300RKWROUEEV6VP742021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RKWROUEEV6VP742021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RKWROUEEV6VP742022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RKWROUEEV6VP742022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
ÅRSREDOVISNING2022 GARO
2 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
Charging the future.
Det är vårt ansvar att tillgängliggöra en smartare och
mer hållbar framtid med innovativa helhetslösningar
inom elinstallation, strömförsörjning och destinations-
laddning idag och i morgon. Vi är utrustade med de
rätta verktygen för att skapa positiv förändring.
Framtiden är vår att skapa.
3GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
Innehåll
Inledning
4 GARO i korthet
6 Vd-kommentar
10 Året i korthet
Strategi GARO Group
12 GAROs strategi
14 Omvärld och trender
18 Produktutveckling – säkra produkter för
en hållbar framtid
19 Utveckla kundernas framtida affärer
20 Kapaciteten – en viktig konkurrensfördel
21 Vidareutveckla marknaden
22 Mål och måluppfyllelse
Verksamheten
26 GAROs verksamhet
28 Affärsområde GARO E-mobility
32 Affärsområde GARO Electrification
Hållbarhet
36 GAROs hållbarhetsarbete
38 Hållbarhetsstyrning
40 Material
42 Energi
44 Produkter och tjänster
46 Medarbetare, kultur, samhälle
50 Risker och riskhantering
51 Revisorns yttrande hållbarhetsredovisning
Aktien
52 GARO-aktien
Finansiell information
Koncernen
54 Förvaltningsberättelse
58 Resultaträkning
60 Balansräkning
63 Kassaflödesanalys
65 Noter
Moderbolaget
90 Resultaträkning
92 Balansräkning
95 Kassaflödesanalys
96 Noter
106 Revisionsberättelse
Icke finansiell information
110 Hållbarhetsrapport
12 0 Bolagsstyrningsrapport
12 5 Revisorns yttrande bolagsstyrningsrapport
12 6 Organisation och struktur
128 Styrelse
4 GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
GARO i korthet
GARO grundades 1939, har sitt huvudkontor i Gnosjö och är
idag en koncern med över 500 anställda och med verksam-
heter i ett flertal europeiska länder. Inom två affärsområden,
GARO E-mobility och GARO Electrification, utvecklas, tillverkas
och marknadsförs produkter, system och helhetslösningar
för elinstallation på den europeiska marknaden. Inom fler-
talet produktkategorier som berör E-mobility och Installation
är GARO marknadsledande i Norden. I koncernen ingår
försäljnings bolag i sex länder, Sverige, Norge, Finland, Irland,
Storbritannien och Polen. Av tre produktionsenheter ligger två
geografiskt placerade i Sverige, en i Gnosjö och en i Hillerstorp.
Den tredje enheten finns i Szczecin i Polen.
Koncernens totala omsättning för 2022 uppgick till 1 390
MSEK. Bolaget GARO AB är noterat på Nasdaq Stockholm,
segment Mid Cap, under kortnamnet ”GARO” sedan 2016.
1 390 153
7 % 11 %
2,41 53 %
NETTOOMSÄTTNING
(1 296)
RÖRELSERESULTAT
(207)
TILLVÄXT
(25%)
RÖRELSEMARGINAL
(16%)
RESULTAT PER AKTIE
(3,33)
SOLIDITET
(59%)
GARO ska som ledande leverantör inom elbilsladdning och elinstallationsmaterial fortsätta
utveckla framtidens produkter och lösningar genom innovativ teknik med fokus på elsäkerhet,
användarvänlighet och hållbarhet.
MSEK
MSEK
SEK
GARO i korthet
5GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
KLIMATSMART LADDINFRASTRUKTUR
FÖR EN GRÖNARE FRAMTID
Elbilsladdning och tjänster för alla typer av elbilar,
laddhybrider och tunga fordon.
GARO E-mobility
Läs mer på sid. 28
HELHETSLÖSNINGAR SOM STÖDJER
ELEKTRIFIERINGEN
Med produkter och lösningar för strömförsörjning, mätning,
styrning och tillfällig el skapas energieffektiva och hållbara
helhetslösningar för fastigheter, marinor och camping platser.
Innan, under och efter byggnation.
GARO Electrification
Läs mer på sid. 32
GAROs
affärsidé
Med fokus på innovation,
hållbarhet och design
utvecklar GARO lönsamma
helhetslösningar.
GARO i korthet
6 GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
”Elektrifiering är nyckeln till en
snabbare grön omställning. Genom
vårt erbjudande är vi med och bidrar till
morgondagens hållbara samhälle. ”
Patrik Andersson, vd- och koncernchef
Vd-kommentar
7GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
Vd-kommentar
Det gångna året kan summeras som ett år då elektrifieringen tog fart på riktigt. En elektrifiering
och digitalisering av samhället som skapar både möjligheter och utmaningar. För GARO innebar
det ett år med satsningar på produktutveckling, utökad produktionskapacitet samt väl genomförda
organisatoriska förändringar vilket kommer ge långsiktig positiv verkan. Genom att stå fast vid våra
övergripande mål, göra rätt prioriteringar samt skapa en gemensam riktning för hela koncernen,
genom implementeringen av vår strategiska plan, lyckades vi uppnå ett bra resultat för helåret –
trots stora utmaningar inom komponentförsörjning. Med vår unika produktbredd och innovativa
produktutveckling fortsätter vi att tillgodose marknaden med produkter och lösningar som möjliggör
en snabbare utveckling av det fossilfria samhället.
Koncernens nettoomsättning ökade under året och uppgick till
1390 MSEK, vilket motsvarade en tillväxt om sju procent jämfört
med 2021, och uppvisade en stabil finansiell ställning. Affärs-
området GARO Electrification visade en stark tillväxt medan
GARO E-mobility hade en svagare utveckling i jämförelse med
föregående år. Vi redovisade ett rörelseresultat på 153 MSEK
(207) och rörelsemarginalen uppgick till 11 procent. Då den
underliggande marknaden är stark har vi fortsatt vår långsiktiga
satsning genom att bygga organisationen, utöka kapaciteten
samt satsa på fortsatt produktutveckling för att möta kommande
krav.
REKORDSTOR EFTERFRÅGAN
2022 kännetecknades av en hög efterfrågan på produkter
och lösningar inom GAROs samtliga produktområden. Under
året som gick ökade samhällets medvetenhet och kunskapsnivå
generellt och markant när det gäller vikten av energieffektivise-
ring. En effektivisering som minskar kostnaderna för användarna
samtidigt som den bidrar till ett mer hållbart samhälle. Förståel-
sen för att vi tillsammans måste hushålla med naturresurser för
klimatets skull i kombination med höga energi- och oljepriser i
Europa är starka drivkrafter. Det driver på omställningen till mer
hållbara lösningar för energiförsörjning, något som gynnar den
bransch som vi är verksamma i.
Som en av branschens ledande aktörer spelar GARO en
viktig roll när det gäller att tillgodose marknaden med energi-
effektiva, användarvänliga och smarta lösningar för en hållbar
framtid. Som koncern erbjuder vi ett unikt erbjudande inom
elinstallationsmaterial och elbilsladdning genom vår unika
produkt- och tjänstebredd.
Genom våra affärsområden, GARO Electrification och
GARO E-mobility, erbjuder vi smarta helhetslösningar som
bidrar positivt i omställningen till en mer klimatsmart vardag för
oss och kommande generationer. Synergieffekterna mellan våra
affärsområden skapar en helhet som särskiljer oss från andra
aktörer och genererar smidiga lösningar för våra kunder.
Vi elektrifierar bostäder, byggnader och infrastruktur. Vi finns
i flera miljoner hem, på arbetsplatser och i offentliga miljöer
med våra produkter och lösningar. Vi strömförsörjer elektriska
produkter, båtarna på marinan, husvagnarna på campingplat-
serna och vi laddar el- och hybridbilarna på laddstationerna. Vi
står för svensk kvalitet, ingenjörs- och innovationskraft. Det har
vi gjort sedan 1939.
Den goda efterfrågan tillsammans med den rådande
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER 2022
GARO påbörjade byggnationen av en ny produktions- och logistikanläggning i Polen. Färdig under 2023.
GARO påbörjade effektivisering och utökning av verksamheten i Sverige samt flyttade delar till nya lokaler i Hillerstorp.
Flytten stod klar i januari 2023.
GARO slöt ramavtal med global fordonstillverkare avseende laddinfrastruktur för den europeiska marknaden.
Verksamheten i Storbritannien utökades för att möta den ökade efterfrågan.
Nästa generations smarta laddboxar för destinationsladdning – GARO Entity – lanserades.
Vd-kommentar
8 GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
2022 2021 2020 2019 2018
Nettoomsättning (MSEK) 1 390,5 1 295,8 1 039,8 1 008,1 903,7
Tillväxt (%) 7 25 3 12 13
Rörelseresultat (MSEK) 152,8 207, 2 136,2 112,6 113 , 8
Rörelsemarginal (%) 11 , 0 16,0 13,1 11 , 2 12,6
Resultat efter skatt (MSEK) 120,5 166,7 95,3 85,7 82,7
Resultat per aktie
1
(SEK) 2,41 3,33 1,91 1, 71 1,65
Avkastning på eget kapital (%) 20,7 34,0 24,7 26,8 30,1
Investeringar (MSEK) 120 ,1 45,3 45,3 33,4 22,7
Soliditet (%) 53,2 58,9 57,9 52,2 52,4
Nettokassa (–) / nettoskuld (+) 143,7 -9,4 11 , 3 45,6 45,7
Medelantal anställda 521 460 409 420 398
För definition av nyckeltal se not K28 sid. 88-89.
NYCKELTAL
internationella komponentbristen har bidragit till en rekordstor
orderbok vid årsskiftet 2022/2023. Vi har, trots utmaningarna,
lyckats upprätthålla en god produktions- och leveransförmåga
större delen av året.
Under inledningen av 2023 ser vi tendenser till att mark-
naden successivt återgår till en mer normal material- och
komponentförsöjrning. Parallellt arbetar vi för att förhålla oss
till rådande förhållanden genom produktanpassningar, ökad
flexibilitet i produktionen samt genomförande av taktiska inköp
av komponenter.
LÅNGSIKTIGA SATSNINGAR I EFFEKTIVITET
OCH KAPACITET
Under 2022 genomförde vi flertalet offensiva satsningar för att
ytterligare effektivisera vår verksamhet, utöka tillverkningskapa-
citeten samt addera ny kompetens i koncernen. Sammantaget
är detta en satsning vars målsättning är att bidra till positiv
tillväxt och säkerställa en långsiktig lönsamhet i hela koncernens
verksamhet.
Ett beslut om att investera i en ny produktions- och logistik-
anläggning togs i början av året som gick. Då Europa är en
växande marknad inom elektrifiering och elbilsladdning pla-
cerades den nya anläggningen i Polen. Anläggningen blir en
central hubb för att effektivt möta en ökad europeisk efterfrågan
inom elektrifiering samt bidra med en betydande kapacitets-
ökning och en effektiv logistik. Sammantaget gynnas främst
affärsområdet GARO E-mobility.
Fokus är att ha ökad närhet, tillgänglighet och flexibilitet till
hela marknaden samt att skapa en hållbar och framtidsäkrad
anläggning för kommande generationer elbilar. Byggna-
tionen är i full gång och vi ser fram emot produktionsstart i
anläggningen under sommaren 2023.
I Sverige fortsätter vi att investera i existerande produktions-
enheter, som redan idag kännetecknas av en hög grad av
effektivitet. Under slutet av året som gick genomfördes en
verksamhetsflytt till ny produktionsanläggning för affärsområdet
GARO Electrification, vilket även har inneburit en utökad kapa-
citet för GARO E-mobility i den befintliga anläggningen.
FRAMTIDSSÄKRAD DESTINATIONSLADDNING
MED GARO ENTITY
I slutet av året lanserades GARO Entity på den europeiska
marknaden. Det är ett unikt produktprogram inom destinations-
laddning, och bakom det nya erbjudandet ligger en intensiv
och innovativ produktutveckling vars målsättning har varit att
utveckla ett framtidssäkrat produktprogram inom elbilsladdning.
I utvecklingen av GARO Entity har hög elsäkerhet och kvalitet
i världsklass legat i fokus. Det har vi lyckats uppnå. Vi tummar
aldrig på vare sig säkerhet eller kvalitet i våra produkter och
lösningar. Det är jag stolt över. Att vi som bolag tar vårt ansvar
till att både hem, arbetsplatser och offentliga miljöer är säkra för
alla som befinner sig där är en självklarhet för oss. Vi arbetar för
att vår bransch ska vara trygg och säker. Både för användare
och installatörer.
Utvecklingen av GARO Entity är den största satsningen inom
produktutveckling i koncernens historia. När produkterna nu
kommer ut på marknaden ser vi fram emot att bli en självklar
del av hemmen, arbetsplatserna och de publika miljöerna så att
vi kan skapa enkel och säker laddning av elbilar och ladd-
hybrider för så många som möjligt.
GENOM GRÖN OMSTÄLLNING NÅS NYA
KUNDSEGMENT
Den pågående elektrifieringen av hem, samhällen och städer
har bidragit till att vi har kunnat addera ytterligare kundsegment
till vår värdekedja. Det skapar nya strategiska affärsmöjlig-
heter för oss. Ett exempel är transportsektorn som är i en fas
av förändring där efterfrågan på gröna logistiklösningar för
både leveranser på vägarna och för byggfordon på bygg-
arbetsplatser stadigt ökar. Vi har under året som gått skrivit avtal
med tunga fordonstillverkare samt bidragit med leveranser av
produkter och lösningar till kunder inom detta kundsegment.
Vd-kommentar
9
GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
FINANSIELL UTVECKLING
NETTOOMSÄTTNINGENS
FÖRDELNING
per affärsområde 2022
RÖRELSERESULTATETS
FÖRDELNING
per affärsområde 2022
NETTOOMSÄTTNINGENS
FÖRDELNING
per geografiskt område 2022
GARO E-mobility
GARO Electrification
GARO E-mobility
GARO Electrification
Sverige
Norden exkl. Sverige
Europa exkl. Norden
70%
30%
14%
61%
25%
521
PERSONER ANSTÄLLDA
INOM KONCERNEN
18 672
ANTAL AKTIEÄGARE
VID ÅRETS SLUT
42% / 58%
KVINNOR /MÄN
I KONCERNEN
9%
91%
GARO ÄR EN MÖJLIGGÖRARE
Vårt hållbarhetsarbete tar sin utgångspunkt i FN:s Global
Compact och Parisavtalet. Vi stödjer de 17 globala målen för
hållbar utveckling och ett intensifierat hållbarhetsarbete under
året visar att vi menar allvar. Vi ska, tillsammans med andra
aktörer, vara en möjliggörare i utvecklingen av ett fossilfritt
samhälle. Ett konkret exempel är den aktiva vägledning som
medarbetarna får när det gäller att omsätta och integrera
hållbarhetsaspekterna i sina respektive roller och i den dagliga
verksamheten. Genom ett värdeskapande hållbarhetsarbete
där de kompetenshöjande insatserna och vidareutveckling-
en av koncernens strategi och affärsplanering har ett tydligt
hållbarhets perspektiv skapar vi förutsättningarna för att lyckas.
PRODUKTER OCH LÖSNINGAR FÖR EN
KLIMATSMART FRAMTID
Vår flexibilitet och förmåga att snabbt anpassa verksamheten
till nuvarande och framtida krav, behov och förväntningar är
vår styrka. På samma sätt som vår långa erfarenhet och den
djupa kunskap, som vi har skaffat oss under flera decennier,
är en trygghet i den snabba förändringstakten inom elektrifie-
ring och digitalisering som nu sker. Vi ska fortsätta genomföra
offensiva satsningar i syfte att upprätthålla långsiktig tillväxt och
lönsamhet. Våra värderingar, mål samt vår strategiska inriktning
ger oss de rätta förutsättningarna för att skapa affärsmässiga
möjligheter på en marknad i förändring.
Jag är stolt över vad vi åstadkommit under året, trots utma-
nande förutsättningar. Utan GAROs medarbetare, kunder,
samarbetspartners och aktieägare hade det inte varit möjligt.
Vi ser fram emot att ta nästa steg i vår målsättning att skapa
nya energieffektiva, hållbara produkter och lösningar för en
klimatsmart framtid.
Vd-kommentar
10 GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
Årets nyheter och händelser
GARO ENTITY
Ett nytt produktprogram för destinationsladdning,
GARO Entity, lanserades på den europeiska markna-
den under fjärde kvartalet 2022. Säkerhet och trygghet
har varit i fokus vid utvecklingen av både produkter
och tjänster. GARO Entity är inledningen på en ny
era av laddboxar och tjänster som kan anpassas för
användning i privata villor, bostadsrätter, kommersiella
fastigheter och för den publika miljön.
GARO Entity bygger på en innovativ och teknisk
plattform som säkerställer att produkterna är väl
förberedda för att möta framtidens krav och komplexa
system. Tillsammans med molntjänsten GARO Connect
skapas en helhetslösning som förenklar såväl använd-
ning som installation. Genom digitala och uppkopplade
funktioner skapas helt nya möjligheter för en enkel och
kostnadseffektiv elbilsladdning, för såväl dagens som
morgondagens teknik.
Produkterna är hårt testade för att säkerställa att de
klarar ett tufft klimat och är godkända enligt gällande
europeiska el- och säkerhetsstandarder. Genom GARO
Entity erbjuds en av marknadens säkraste elbilsladdning
för alla typer av miljöer, behov och krav.
Året i korthet
NY PRODUKTIONS OCH
LOGISTIKANLÄGGNING I POLEN
Under året som gått påbörjades investe-
ring och byggnation av en ny produktions-
och logistikanläggning i Szczecin, i nära
anslutning till den befintliga anläggningen.
Den nya anläggningens yta kommer att
uppgå till cirka 15 000 kvm och möjliggör
en betydande kapacitetsökning inom fram-
för allt affärsområdet GARO E-mobility,
men även inom affärsområdet GARO
Electrification. Projektstart var under
andra kvartalet 2022 och anläggningen
beräknas vara färdigställd till sommaren
2023. Befintlig anläggning har tillräcklig
produktionskapacitet tills den nya anlägg-
ningen är i drift.
11GARO ÅRSREDOVISNING
Inledning
FLER HÄNDELSER UNDER 2022
Vid årsskiftet 2021/2022 genomfördes ny
segmentsindelning av företagets affärsområden
som nu består av GARO E-mobility samt GARO
Electrification.
Antalet medarbetare inom GARO-koncernen
passerade under året 500. Satsningar inom främst
sälj- och marknadsfunktioner har genomförts i syfte
att upprätthålla långsiktig tillväxt och lönsamhet.
GARO introducerade en ny laddstation med
kapacitet anpassad för laddning av tyngre eldrivna
fordon.
GARO mottog under året flertalet utmärkelser,
bland annat som ”E-mobility leader” i Polen samt
”Branschvinnare” i Sverige.
GARO påbörjade effektivisering och utökning av
verksamheten i Sverige samt flyttade delar till nya
lokaler i Hillerstorp. Flytten stod klar i januari 2023.
Den mångåriga samarbetspartnern Cramo, ett
av Sveriges största uthyrningsbolag av tillfällig el,
förlängde avtalet med GARO. Det bidrog till att an-
talet leveranser av produkter till flertalet av Sveriges
större byggprojekt under året ökade kraftigt.
GARO expanderade verksamheten i
Storbritannien till nya större lokaler i Birmingham
och investerade i ny fastighet på Irland för expan-
sion av verksamheten.
I Storbritannien blev GARO utvald leverantör av
125 laddstationer av typen LS4 till Commonwealth
Game.
GARO E-mobility hade en positiv effekt på försälj-
ningen av komponenter inom GARO Electrification,
produktområdet Installation samt kabelskåp och
energiförsörjning inom produktområdet Projekt.
Alla nyheter hittar du på: www.garo.se/sv/media
Året i korthet
12 GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
GAROs strategi
FRAMTIDENS MÖJLIGHETER ÄR VÅR DRIVKRAFT
Att fortsätta utveckla och stärka positionen som en av de led-
ande innovatörerna och leverantörerna inom elinstallations-
material och elbilsladdning är en tydlig ambition. Utmaningar
ses som nya möjligheter och drivkraften att utveckla nya
innovativa lösningar för att möta olika marknaders behov är
stark. Att utveckla produkter och lösningar för en hållbar framtid
är i självklart fokus.
GAROs strategi bygger på organisk tillväxt, lönsamma och
hållbara affärer, produktutveckling och geografisk expansion
kompletterat med förvärv. Målet är att vara det ledande varu-
märket på de marknader som GARO väljer att vara verksam
på, samt att erbjuda unika helhetslösningar för elbranschen.
Förutsättningen för att nå vision och mål är innovativ utveck-
ling av säkra produkter för en hållbar framtid och att utveckla
kundernas affärer. Samtidigt ska kapaciteten kontinuerligt
utökas och marknaderna som GARO befinner sig på vidare-
utvecklas – både idag och i morgon.
Efterfrågan drivs av ett ökat behov av elektrifiering och
energieffektivisering.
KÄRNVÄRDEN
INNOVATIVA
Vi är en nytänkande kraft som utvecklar våra kunders fram-
tida affärer. Det gör oss till en engagerad, lyhörd och aktiv
samarbetspartner.
STOLTA
Vår genuina historia, fina utveckling och framtida möjlighe-
ter har skapat vår unika GARO-kultur. Det gör oss trygga
och stolta i allt vi gör.
KOMPETENTA
Vi är experter på det vi gör och värdesätter kunskap som
leder till våra kunders utveckling och lönsamhet.
LÅNGSIKTIGA
Vårt fokus är att genom ett stort engagemang utveckla
säkra produkter för en hållbar framtid.
GAROs Strategi
13GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
Strategiskt ramverk
GARO
AFFÄRSIDÉ
Med fokus på innovation, hållbarhet och design utvecklar
GARO lönsamma helhetslösningar.
MÅL
Finansiella mål Hållbarhetsmål
STRATEGIER
HÅLLBARHETSFUNDAMENT
1. Produktutveckling –
Säkra produkter för en
hållbar framtid
2. Utveckla kundernas
framtida affärer
3. Kapaciteten – en viktig
konkurrensfördel
4. Vidareutveckla
marknaderna
1. Material
2. Produkter och tjänster
3. Energi
4. Medarbetare, kultur
och samhälle
VISION
Drivna av framtidens
möjligheter utvecklas GARO
ständigt för att vara den
ledande innovatören inom
våra affärsområden.
GAROs Strategi
14 GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
Omvärld och trender
GARO arbetar aktivt med att identifiera, anpassa och utveckla
verksamheten utifrån omvärldstrender som påverkar marknaden,
kundernas efterfrågan och koncernens affär.
KLIMATET KAN INTE VÄNTA
Klimatförändringarna är inte en framtidsfråga, det är något som vi måste förhålla oss till
nu. Den är vår tids största utmaning och vi har alla ett ansvar för att minimera den negativa
påverkan som vi har på vår planet. Vår gemensamma miljö har redan förändrats av mänsklig
påverkan, något som till stor del beror på utsläpp från förbränning av fossila bränslen för
transporter samt el- och värmeproduktion.
Larmrapporter om klimatförändringen, som medför naturkatastrofer och extrema väderför-
hållanden, avlöser varandra och både forskare, politiker och företag är eniga om att utsläp-
pen av koldioxid måste minska. För att nå Parisavtalet och hålla den globala uppvärmningen
under 2°C och sträva efter att begränsa den till 1,5°C, måste vi på global nivå införliva en
rad olika åtgärder. Inom det satta ramverket anges att växthusgaser ska minska med 40
procent, jämfört med nivåerna från 1990, till år 2030 och 80-95 procent till år 2050.
Merparten av de investeringar som behöver göras förväntas allokeras till elproduktion,
distribution samt elektrisk utrustning för slutanvändare.
KRAV PÅ HÅLLBARA PRODUKTER
En generellt ökande kostnads- och miljömedvetenhet på marknaden medför att produkter
med lång livslängd prioriteras vid inköp, så även för elinstallationsmaterial. Det medför ökade
krav på marknadens leverantörer när det gäller materialval, ämnesinnehåll, tillverkningsme-
tod samt hur värdekedjans miljöpåverkan hanteras. Oavsett marknad och bransch finns ett
växande behov av energieffektiva lösningar som sänker elförbrukning, minskar kostnader
samt minimerar produktens och lösningens totala miljöpåverkan.
Omvärld och trender
15GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
SMART LADDINFRASTRUKTUR
Nytillverkade bilar blir allt smartare och informationsflödet
av data, såsom exempelvis bilmodell, batteristatus samt
föraruppgifter, från bilen till molntjänster ökar kontinuerligt.
Möjligheterna till att utveckla ny funktionalitet på produkter
och lösningar blir därmed fler, samtidigt som kraven på
laddstationernas kapacitet till informationsöverföring ökar.
Mjukvaruutveckling inom E-mobility i syfte att tillföra intelli-
gens i erbjudandet blir därför en allt viktigare beståndsdel
när det handlar om att skapa sig konkurrensfördelar på
marknaden. Ett exempel är Plug & Charge där föraren
ansluter sin elbil till laddpunkten som identifieras automatiskt
till bilen utan behov av att betal- eller laddkort registreras.
Trenden är också tydlig i hur strömförsörjningen av och
mellan olika enheter ska samverka i framtiden. Genom att
bilarna används som batterilager för andra produkter i
hemmet eller fastigheten kan den lagrade energin nyttjas
vid behov eller överföras tillbaka till elnätet. Teknologin
Vehicle to X, V2X, innebär att belastningen i elnätet på så
sätt kan balanseras. Det vill säga att batteriet i bilen laddas
när efterfrågan på el är som lägst, vilket oftast sammanfaller
med att miljövänlig producerad el finns tillgänglig i större
utsträckning. Därefter kan elen återföras till elnätet när
behovet av att producera miljökrävande el ökar, vilket oftast
sammanfaller med ökade elpriser. Därför är det inte bara
en kostnadsbesparing att köpa el när efterfrågan är som
lägst på dygnet, utan även en vinst för miljön.
ÖKAD EFTERFRÅGAN PÅ
FOSSILFRIA ELFORDON
Trenden är tydlig – bilflottan ställs om. Laddbara fordon
ökar och förbränningsmotorernas era är på väg att fasas ut.
Det gäller såväl lätta som tunga fordon.
Antalet elbilar och laddhybrider ökar stadigt på de
nordiska och europeiska vägarna. Den årliga tillväxten på
laddbara personbilar inom EU uppgår till ca 22 procent
och förväntas växa under 2023 med ca 28 procent. 2022
utgjordes fortfarande den totala bilflottan inom EU endast
av cirka två procent laddbara personbilar. Inom tung trafik
är det på medellång sikt främst de lättare lastbilarna som
trafikerar städer eller kortare sträckor som elektrifieras,
såsom arbetsfordon för byggnation.
Allt eftersom eldriften ökar behöver antalet laddpunkter
i samhället bli fler. Det innebär en stark efterfrågan på
utökad laddinfrastruktur, inte bara längs vägarna utan även
där människor bor, arbetar och lever sina liv.
För att påskynda utbyggnaden av laddinfrastrukturen i
Europa inför regeringar olika initiativ för att ytterligare driva
på utvecklingen mot fossilfritt bränsle. Exempelvis införde
Storbritannien från och med 2022 ett krav på att alla nya
bostäder, affärslokaler, kontor med mera måste installera
minst en laddpunkt för elbilar per fyra parkeringsplatser.
Sedan januari 2021 finns i Sverige ett kostnadsavdrag på
50 procent för arbetskostnad och material vid installation
av en hemmaladdare vid inköp via elinstallatör.
Omvärld och trender
16 GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
NYBYGGNATION OCH
RENOVERINGSBEHOV
Ny- och utbyggnation, behov av renovering samt
satsningar på energieffektivisering av småhus och
lägenheter är positiva drivkrafter för flera av våra
produktområden. Bostäderna som byggs idag ska
både nå upp till högt ställda energikrav samt leva
upp till fler miljö- och energicertifieringar än vad
som var fallet för endast ett par år sedan. Samtidigt
kräver dagens renoveringar och nybyggnationer
fler elinstallationer än tidigare, mycket på grund
av den digitalisering som sker i samhället. När det
gäller produktionstakten på bostadsbyggandet i
Norden och övriga Europa ligger den fortsatt på
en bra nivå men bedömningen är att tillväxttakten
under 2023 successivt kommer mattas av. Däremot
förväntas efterfrågan på övrigt kommersiellt och of-
fentligt byggande, i kombination med renoverings-
behov, energieffektivisering och elektrifiering, vara
fortsatt god.
ELSÄKERHET I FOKUS
Energieffektiviseringen av våra städer, samhällen,
fastigheter och bostäder är bara i sin linda. Behovet
av trygga och pålitliga energisystem är stort vilket
leder till att högre krav ställs på säkerhet och
pålitlighet vad gäller både produkter och lösningar.
När våra hem blir allt mer uppkopplade och energi
produceras, lagras samt överförs på helt nya sätt
mellan olika enheter i bostaden inser allt fler vikten
av produkter som klarar högt ställda säkerhetskrav.
Detsamma gäller för kommersiella fastigheter och
industrier. Strikta regelverk på alla typer av elpro-
dukter och lösningar kombineras med höga krav på
säkerhet. Det skapar nya möjligheter och incitament
för marknadens aktörer.
Omvärld och trender
17GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
ENKELHET, ANVÄNDARVÄNLIGHET OCH
TILLGÄNGLIGHET
Enkelhet, användarvänlighet och tillgänglighet är tre fakto-
rer som blir allt viktigare när det gäller utvecklandet av nya
produkter och tjänster. Det gäller oavsett när i processen en
användare kommer i kontakt med produkten eller tjäns-
ten. För elinstallatören är en smidig installation viktig. För
slutanvändaren ska det vara enkelt att exempelvis kunna
läsa av värden i realtid, göra justeringar via digitala tjänster,
tillämpa price-adaption då produkten ska användas samt
läsa av energiförbrukningen. Marknadens efterfrågan på
digitala tjänster som ökar tillgängligheten till data är hög
och blir en tydlig drivkraft för tillverkare i utvecklandet av
nya helhetslösningar och erbjudanden.
INDUSTRIN 4.0
Under det senaste årtiondet har en fjärde generation av in-
dustriell revolution utvecklats. Det innebär att fler processer
digitaliseras och sammankoppling genom Internet of things
(IoT), automatisering, maskininlärning och tillgång till real-
tidsdata för att optimera produktionsflöden och effektivisera
underhållsarbetet är i fokus. Det skapar ett mer holistiskt
perspektiv där samarbetet mellan den fysiska och digitala
produktionen förbättras. Allt fler industriverksamheter väljer
att investera i digitaliseringslösningar och detta är en trend
som förväntas bli allt starkare under åren som kommer.
MATERIALFÖRSÖRJNING
Den rådande situationen i omvärlden fortsatte ha effekt på
el- och tillverkningsbranschen under 2022. Den begränsa-
de tillgången till elektronikkomponenter har påverkat pro-
duktionstakten inom industrin negativt och skapat störningar
i logistiken. Effekten av det har blivit långa ledtider vilket har
varit extra tydligt när det gäller tillverkningstakten på el- och
hybridbilar. Uteblivna leveranser av bilar har bidragit till att
flera slutkunder har avvaktat sitt köp av hemmaladdare.
Omvärld och trender
18 GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
Produktutveckling –
säkra produkter för en
hållbar framtid
Produktutveckling för att skapa tillväxt är en avgörande del av GAROs verksamhet, och genom att
kontinuerligt förse marknaderna med smarta produkter som möter dagens och framtidens behov
lägger koncernen grunden för just det. Genom målmedveten utveckling av produktportföljen bidrar
GARO till omställningen mot förnybara bränslen och högre energieffektivitet.
Att utveckla produkter som ligger i framkant inom elinstallation
har alltid varit en betydande del av GAROs framgång. Fokus
ligger på att utveckla säkra, användarvänliga och framtids-
säkrade produkter med modern design och lång livslängd.
Materialval, funktionalitet och energieffektivisering är tre nyckel-
ord, utöver hållbarhet, som genomsyrar hela GAROs strategi
gällande produktutveckling.
SYNERGIEFFEKTERNA GÖR OSS UNIKA
Genom GAROs bredd inom elinstallationsmaterial och
elbilsladdning skapas ett unikt erbjudande till marknaden. De
synergieffekter som finns mellan de olika produktområdena
bidrar till en helhet som särskiljer GARO från de flesta andra
leveran törer. Det genererar smidiga lösningar för kunderna där
GARO finns som leverantör – från strömförsörjning till laddsta-
tioner i drift och eftermarknad. Synergieffekterna som uppstår
främjar utvecklingen av nya innovativa och kostnadseffektiva
produkter och lösningar.
SÄKERHETEN I FOKUS
GARO har ett kompromisslöst fokus på säkerhet i produkterna
som erbjuds marknaderna. Koncernens långa historia har alltid
präglats av en vilja att leverera trygga, smarta produkter och
lösningar som bidrar till att förenkla vardagen för kunderna. Det
ska vara en trygg, säker och enkel användning, oavsett när i
processen man kommer i kontakt med produkt eller tjänst.
MATERIALVAL FÖR FRAMTIDEN
GARO söker ständigt efter nya material som har hög funk-
tionalitet och kan användas i produkterna utan att riskera att
säkerhet, kvalitet eller livslängd försämras. Koncernens produkt-
utveckling skapar synergieffekter mellan de olika produktområ-
dena, och för koncernen innebär det snabb och kostnads effektiv
anpassning till nya lösningar, regelverk och kravställningar
från marknaden. Det ger god kontroll och flexibilitet. Produkt-
utvecklingen på GARO innefattar mjukvara, digitala lösningar,
elektronik, mekanisk konstruktion och elkonstruktion.
FÖRLÄNGD LIVSLÄNGD
En viktig aspekt vid produktutveckling är att utveckla produkter
med lång livslängd. Det uppnås genom att satsa på innovativa
materialval, smarta konstruktioner och hållbar design. Produk-
terna kräver ofta flera typer av material, främst bestående av
metall och plast. För att produkter enkelt ska kunna demonteras
anpassas designen för att de smidigt ska kunna plockas isär för
att repareras och återvinnas.
PRODUKTUTVECKLING
GARO äger sin egen produktutveckling vilket bidrar till ett
flexibelt arbetssätt och en ständig närhet till marknaden. Under
2022 har världen, på grund av rådande situation, mötts av
olika utmaningar inom komponentförsörjning. Genom eget
ägande av produktutvecklingen har koncernen snabbt och flexi-
belt kunnat möta och hantera förändringarna genom möjlig-
heten till omkonstruktion.
DIGITALISERINGEN ÄR EN TYDLIG DRIVKRAFT
Den ökande digitaliseringen och en snabbt växande marknad
för elbilsladdning kräver innovativ produktutveckling. GARO
Entity som lanserats under 2022 är ett bevis på GAROs ambi-
tion att kontinuerligt utvecklas i takt med tiden. GAROs målbild
är att alltid erbjuda kunderna marknadens säkraste produkter
och lösningar inom elbilsladdning.
Produktutveckling – säkra produkter för en hållbar framtid
19GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
Utveckla kundernas
framtida affärer
Att utveckla varje kunds framtida affär är, och har alltid varit, en av GAROs främsta drivkrafter.
Koncernens expertis inom verksamma områden skapar effektiva och lönsamma sätt att utvecklas
tillsammans med partners och kunder. Att arbeta långsiktigt i alla relationer gynnar verksamheten
samtidigt som det bidrar till en positiv och hållbar företagskultur.
Genom långsiktighet, hållbarhet i fokus och en stark närvaro på
marknaden bidrar GARO med framtidssäkrade produkter och
lösningar som svarar upp mot förväntningar och behov. Genom
att identifiera och analysera marknaden genereras framtidens
affärer där löpande affärsutveckling förstärker och intensifierar
innovationstakten i koncernen.
Att vara nära elinstallatörer och samarbetspartners har alltid
varit en av koncernens främsta nycklar till vidareutveckling av
produkt- och tjänsteerbjudande. I strategin ingår att diversifiera
verksamheten genom att utveckla ett brett erbjudande till kunder
för att skapa långsiktiga samarbeten.
Genom god närvaro har GARO skapat ett unikt erbjudande
för hela värdekedjan. Genom innovation och nytänkande i
utvecklingen stärks GAROs kunders framtida möjligheter till en
mer energieffektiv, enkel, bekväm och trygg vardag. Produk-
terna och helhetslösningarna ska driva affärer genom hela
kedjan och stötta samhällets energiomställning. Med intelligenta
hållbara energilösningar i världsklass bidrar GARO till ett mer
elektrifierat och klimatsmart samhälle.
Utveckla kundernas framtida affärer
20 GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
Kapaciteten – en viktig
konkurrensfördel
GARO har över tid utvecklat en konkurrenskraftig, hållbar verksamhet som kännetecknas av en hög
kapacitet. Säkerhet och produktivitet har identifierats som strategiska fokusområden för en fortsatt
stark utveckling.
HÅLLBARA PRODUKTIONSPROCESSER
En förutsättning för att kunna positionera sig som ett konkurrens-
kraftigt tillverkningsföretag är hållbara produktionsprocesser.
Långsiktigt ansvarstagande, investeringar och kontinuerlig
utveckling inom teknik, miljö och säkerhet har över tid skapat
konkurrenskraftiga verksamheter i både Sverige och Polen.
Samtliga produktionsenheter kännetecknas av hög produktivitet
och högt värdeskapande vilket skapar gynnsamma förutsätt-
ningar för både koncernen och kunderna.
GARO arbetar ständigt för att utveckla koncernens produk-
tionskapacitet genom effektivisering av ytor och tillverknings-
processer samt utökning av antalet medarbetare som tillför
kompetens. Ett högt tekniskt kunnande kombinerat med en stark
säkerhetskultur är grunden för att kontinuerligt kunna utveckla
produktionsverksamheternas produktivitet. Genom att GARO
äger sina egna produktionsanläggningar erhåller man god
kontroll över hela produktionsledet vilket innebär hög flexibilitet,
snabb anpassningsförmåga när det gäller kapacitet och en
stark förmåga att snabbt möta unika kundbehov när det gäller
produkter och tjänster.
UTÖKAD KAPACITET
Som en del i att nå tillväxtmålen och växa organiskt effektivi-
serar vi ständigt verksamheten och utökar kontinuerligt med ny
kvadratmeteryta. Genom strategiska satsningar på högre pro-
duktionskapacitet, klimatsmart tillverkning och effektiv logistik
kan den ökande efterfrågan från den europeiska marknaden
mötas framgångsrikt. De strategiska investeringarna stärker
koncernens konkurrenskraft totalt.
I början av 2022 togs beslutet att investera i en ny produk-
tions- och logistikanläggning i Polen för att väsentligt utöka
kapaciteten inom affärsområdet GARO E-mobility. Szczecin i
Polen är strategiskt beläget med direkt tillgång till den snabbt
växande europeiska marknaden samt till GAROs nordiska
huvudmarknader. Investeringen kommer att bidra till en väsent-
lig kapacitetshöjning samtidigt som aspekter kring miljö och
hållbarhet tillvaratas. Anläggningen kommer vara färdigställd
sommaren 2023.
Under året investerade GARO även i existerande produk-
tionsenheter i Sverige för att ytterligare öka en redan hög
effektivitetsgrad.
EN ANSVARSFULL ARBETSGIVARE
Som arbetsgivare ansvarar GARO för att koncernens med-
arbetare trivs på jobbet och får möjlighet att utvecklas i sina
roller. På samma sätt ansvarar koncernen för att arbetsplat-
serna är trygga och säkra platser att arbeta på. Det är något
som GARO tar på största allvar. Koncernens medarbetare
är kärnan i verksamheten och genom en öppen, genuin och
vänlig företagskultur, som kallas GARO-andan, säkerställs att
varje arbetsplats blir en plats att trivas på för alla. Engagerade,
motiverade och nöjda medarbetare som trivs på jobbet och
är stolta över det man tillsammans åstadkommer varje dag är
en förutsättning för att koncernen ska kunna fortsätta leverera
helhetslösningar i framkant.
Det finns en välgrundad stolthet hos alla medarbetare, vilket
återspeglas i allt vi gör.
Kapaciteten – en viktig konkurrensfördel
21GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
Vidareutveckla marknaden
NYA MARKNADER GENOM FÖRVÄRV OCH
NYSKAPANDE DOTTERBOLAG
En kombination av god organisk tillväxt och väl avvägd förvär-
vad tillväxt skapar den bästa vitaliseringen av organisationen.
Förvärven ska komplettera den befintliga verksamheten och
bidra till att vidga det totala erbjudandet, addera ytterligare
spetskompetens till koncernen samt skapa etableringsmöjlighe-
ter på nya marknader med fokus på Europa.
Nya geografiska marknader kan även utökas genom etable-
ring med egna nystartade dotterbolag. I takt med koncernens
europeiska genomslag ges det möjlighet till fler etableringar
eller utökade samarbeten framöver. Nya marknadsinbrytningar
ska vara väl förberedda och genomföras konsekvent för en
hållbar expansion.
I de länder där GARO är etablerade finns det möjlighet att
växa inom flera produktområden. Den växande marknaden för
elbilar i Europa skapar behov av laddinfrastruktur och öppnar
därmed upp för möjligheter till nya etableringar.
UTVECKLA VÄRDEKEDJAN MED
NYA KUNDSEGMENT
Att löpande addera värdekedjan med fler kundsegment
skapar nya strategiska affärsmöjligheter. Utvecklingstakten
på energimarknaden är hög och nya kundsegment uppstår
genom ett ökat fokus på elektrifiering och energieffektivisering.
Samarbeten och avtal med aktörer inom nya kundsegment görs
kontinuerligt för att uppnå optimal marknadsnärvaro.
EXPORT TILL ÖVRIGA MARKNADER
Genom samarbeten och avtal med aktörer inom fordonstillverk-
ning och energibolag når GARO även ut på marknader inom
Europa där egen verksamhet ej finns etablerad. GARO har idag
ett flertal ramavtal som är strategiskt viktiga för verksamheten.
Både utifrån ett försäljningsperspektiv men även för produkt-
utveckling.
MARKNADSANPASSNING
Koncernens erbjudande behöver även anpassas till länders
och marknaders specifika regler och lagkrav när det gäller
elstandarder, byggnation och slutanvändning. GARO följer
internationella marknadskrav och varken tillverkar eller säljer
produkter som är förbjudna i något land eller på någon mark-
nad. Genom långvarig europeisk närvaro har koncernen byggt
upp en hög kompetens när det gäller produktanpassningar efter
de varierande krav och behov som finns i Europa. Marknads-
arbetet styrs och organiseras lokalt för att erbjuda kunderna
kompetens, utbildning och tillgänglighet som gäller specifikt för
varje marknad eller land.
Utveckling på befintliga marknader och fokus på att utveckla vår affär i Europa är en viktig del av
koncernens organiska tillväxt.
Vidareutveckla marknaden
22 GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
Mål och måluppfyllelse
EKONOMISKA MÅL
GAROs finansiella mål tar utgångspunkt i företagets vision och affärsidé. Fokus ligger på en lönsam tillväxt samt ett hållbart
värdeskapande med goda och sunda finanser. Detta ska leda till en långsiktig lönsamhet som möjliggör utveckling av verk-
samheten samt ger en god avkastning till våra aktieägare.
0
5
10
15
20
25
20222021202020192018
0
5
10
15
20
20222021202020192018
FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT
GAROs tillväxt ska, över en konjunkturcykel, organiskt
uppgå till minst 10%.
MÅL
10 %
LÖNSAMHET
GAROs rörelsemarginal för koncernen, ska över en
konjunkturcykel, uppgå till minst 10% av nettoomsättningen.
MÅL
10 %
Mål 10%
Mål 10%
UTFALL TILLVÄXT 2022
7%
Nettoomsättningen ökade under 2022 med 94,7 MSEK (7%) till 1 390,5 MSEK
(1 295,8). Medan affärsområdet GARO Electrification visade tillväxt på 13 procent hade
GARO E-mobility en negativ tillväxt på 3 procent, där bristen på elektronikkomponenter har
påverkat produktions- och leveransförmåga.
UTFALL LÖNSAMHET 2022
11 %
GAROs rörelseresultat uppgick till 152,8 MSEK (207,2) motsvarande en rörelsemarginal
under 2022 på 11 procent. Positivt rörelseresultat från högre försäljningsvolymer inom GARO
Electrification har motverkats av lägre fakturering och högre kostnader inom GARO E-mobility.
Mål och måluppfyllelse
0
10
20
30
40
20222021202020192018
23GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
23
0
10
20
30
40
50
60
20222021202020192018
0
10
20
30
40
50
60
20222021202020192018
AVKASTNING
Avkastningen på eget kapital, ska över en konjunkturcykel,
uppgå till minst 20%.
MÅL
20 %
SOLIDITET
Soliditeten ska ej understiga 30%.
MÅL
30 %
UTDELNINGSPOLICY
GAROs utdelning ska uppgå till cirka 50% av bolagets
nettoresultat efter skatt. Utdelningsförslaget ska beakta
GAROs långsiktiga utdelningspotential samt koncernens
investerings- och konsolideringsbehov i övrigt.
MÅL
50 %
* Som en försiktighetsåtgärd gjordes ingen utdelning för 2019
p g a då rådande Covid-19 situation.
*
Mål 50%
Mål 30%
Mål 20%
UTFALL AVKASTNING 2022
20,7%
Under 2022 uppgick avkastningen på eget kapital till 20,7 procent. Den lägre
avkastningen jämfört med tidigare år beror främst på ett försämrat resultat i relation till
genomsnittligt eget kapital.
UTFALL SOLIDITET 2022
53,2%
Under 2022 minskade soliditeten till 53,2 procent (58,9) där koncernen under året
upptagit nytt lån, samt i relation till ett lägre resultat.
Mål och måluppfyllelse
24 GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
HÅLLBARHETSMÅL
Det strategiska hållbarhetsarbetet har som målsättning att inom sitt verksamhetsområde vara ledande gällande ansvarsfullt
företagande. Ett av GAROs kärnvärden är långsiktighet vilket betyder att koncernen ska fortsätta utvecklingen av säkra och
innovativa produkter och lösningar för en hållbar och klimatsmart framtid. Koncernens strävan är att hela värdekedjan ska
genomsyra hållbarhet och god etik. GARO förhåller sig till FN:s 17 globala mål för hållbar utveckling. Av dessa har koncer-
nen valt ut sex mål där man anser sig kunna skapa mest värde och bidra till störst skillnad. Läs om GAROs hållbarhetsarbete
på sidorna 36–51.
VÄXTHUSGASER
Genom minskade utsläpp av direkta och indirekta växthusgaser i verksamhetslokaler avseende el och värme avser GARO
att minska koncernens klimatpåverkan.
MÅL
0 ton
Målet är att utsläpp av direkta och indirekta växthusgaser
från verksamhetslokaler avseende el och värme är noll ton
år 2025.
UTFALL VÄXTHUSGASUTSLÄPP 2022
250 ton
Under 2022 har GAROs växthusgasutsläpp från verksam-
hetslokaler minskat per omsättningskrona med 16 procent.
Inför 2022 uppdaterades beräkningsmodellen till att även
inkludera hyrda verksamhetslokaler. Utfallet för 2021 är
därav justerat.
FRAMTIDA FOKUS OCH NYA LÅNGSIKTIGA MÅL
Ständigt arbeta för att energi effektivisera processer
och minska utsläpp.
VÄXTHUSGASUTSLÄPP
El
Värme
ENERGI
Genom att minska koncernens energianvändning samt öka andelen fossilfri energi i verksamhetslokaler avser GARO att
minska koncernens miljöpåverkan.
MÅL
100%
Målet är att minska koncernens energianvändning samt
öka andelen fossilfri energi i verksamhetslokaler i syfte att
minska koncernens miljöpåverkan.
UTFALL ANDEL FOSSILFRIA KÄLLOR 2022
92%
Under 2022 har andelen elektricitet från fossilfria källor
minskat med 2,5 procent.
FRAMTIDA FOKUS OCH NYA LÅNGSIKTIGA MÅL
Minska totala energianvändningen i verksamhets-
lokaler.
Öka andelen energi som kommer från
fossilfria källor.
ANDEL ELEKTRICITET FRÅN FOSSILFRIA KÄLLOR
0
20
40
60
80
100
202220212020
Mål 100%
%
Ton CO
2
0
30
60
90
120
150
2022202120202019
Mål och måluppfyllelse
25GARO ÅRSREDOVISNING
Strategi GARO Group
ÅTERVINNING
Minskat avfall, ökad återvinningsgrad samt identifiering och implementering av praktiska lösningar för separation är målet.
MÅL
98%
Uppnå >98 procent återvinningsgrad till 2025.
UTFALL ÅTERVINNINGSGRAD 2022
82%
Under 2022 var den totala avfallsåtervinningen
82 procent. En minskning med två procent från f öregående
år. Den totala avfallsmängden har sedan 2020 minskat
med 18 procent.
FRAMTIDA FOKUS OCH NYA LÅNGSIKTIGA MÅL
GARO strävar efter att ytterligare minska koncernens
avfall och säkerställa en ökad återvinning inom den
egna tillverkningen.
Upprätthålla över 98 procent återvinningsgrad.
ÅTERVINNING
HÄLSA OCH SÄKERHET
Målet är att minska antalet arbetsplatsolyckor. En säker och hälsosam arbetsmiljö eftersträvas, och koncernen har en nollvi-
sion gällande antalet arbetsplatsolyckor som leder till mer än åtta timmars frånvaro.
MÅL
0 st
GARO har en nollvision gällande arbetsplats olyckor.
UTFALL ANTAL ARBETSPLATSOLYCKOR 2022
26 st
Under 2022 har 26 st olyckor rapporterats, vilket är en
ökning från föregående år med 44 procent. Under året ge-
nomfördes kunskapshöjande insatser för rapportering och
uppföljning, vilket medfört ökad rapporteringsbenägenhet.
Koncernen växte även i antal medarbetare med 13 procent.
FRAMTIDA FOKUS OCH NYA LÅNGSIKTIGA MÅL
Ren, ljus och bullerfri arbetsmiljö.
Ergonomiska arbetsplatser för alla medarbetare.
Kontinuerlig uppföljning av arbetsmiljöärenden för att
säkerställa god hälsa.
Utbildning inom säkerhet och arbetsmiljö.
ANTAL ARBETSPLATSOLYCKOR MED
FÖRLORAD ARBETSTID
Mål 0st
Ton
0
5
10
15
20
25
30
202220212020
Återvinning
Deponi
0
50
100
150
200
250
300
2022202120202019
Mål och måluppfyllelse
26 GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
GAROs verksamhet
GAROs verksamhet är indelad i två affärsområden, GARO E-mobility och GARO Electrification,
samt ett antal centrala funktioner.
GARO EMOBILITY
GARO är en betydande aktör i Europa och en av de ledande
tillverkarna av produkter inom elbilsladdning i Norden. Med
en bred produktportfölj kan affärsområdet GARO E-mobility
erbjuda alla typer av fordonsladdning med tillhörande tjänster
– från laddboxen hemma i villan eller bostadsrättsföreningen,
till laddstationer för företag, servicestationer och andra publika
miljöer.
GARO ELECTRIFICATION
Affärsområdet tillverkar elinstallationsmaterial och erbjud-
er marknaden ett brett produktsortiment samt tjänster inom
strömförsörjning till bland annat industrin, fastigheter och
byggarbetsplatser, säkerhetskomponenter samt energimätning.
Inom segmentet ingår produktområdena Installation, Projekt och
Tillfällig el.
NETTOOMSÄTTNINGENS FÖRDELNING
per affärsområde 2022
GARO E-mobility
GARO Electrification
70%
30%
GAROs verksamhet
27GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
Vd- och koncernchef
OPERATIV ORGANISATION
Per 1 januari 2023
• IR • IT
• Marknad
• Försäljning
• Affärsutveckling
• HR
• Kundservice
• Service
• Marknad
• Försäljning
• Affärsutveckling
• HR
• Kundservice
• Service
Råmaterial &
leverantörer
GARO Kunder Slutkunder Slutanvändare Reparation
och återvinning
Komponenter
Stål
Plast
Koppar
Förpackningar
GARO Electrification
GARO E-mobility
Grossister
Återförsäljare
Avtalskunder
Samarbetspartners
Elinstallatörer
Industriföretag
Hyrutrustning &
maskiner
Byggföretag &
hustillverkare
Entreprenörer
Företag
Fastighetsägare
Bostadsrätts föreningar
Villaägare
Kommuner
Campingplatser
Marinor
Reservdelar
Service- och
support
Återvinningsbara
material
GAROS VÄRDEKEDJA
Hos GARO är det viktigt att ha god insyn i hur interaktionen ser
ut i de olika stegen i värdekedjan för att kontinuerligt förbättra
relationer med leverantörer, kunder och slutanvändare vilket
bidrar till en positiv utveckling för hela koncernen, branschen
och samhället.
Ekonomi/finans R&D
Inköp och logistik
Kommunikation och PR
Produktion Hållbarhet
Affärsområde
GARO E-mobility
Affärsområde
GARO Electrification
CENTRALA FUNKTIONER INOM GARO
GAROs operativa verksamhet består av ett antal centrala
funktioner för att koncernen på bästa sätt ska dra nytta av
GAROs samlade resurser.
GAROs verksamhet
28 GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
GARO E-mobility
AFFÄRSINRIKTINING
GARO förser marknaden med destinationsladdning för elbilar,
laddhybrider samt tung eldriven fordonstrafik. Genom ett av
marknadens bredaste erbjudande av laddboxar, publika
laddstolpar, snabbladdare, kabelskåp för strömförsörjning,
lastbalansering, styrning, mätning och mjukvarutjänster möter
GARO marknadens behov och skapar enkelhet för kunden.
Det kompletta och unika helhetserbjudandet av produkter och
tjänster, som sträcker sig från strömförsörjning till kompletta
anläggningar för elbilsladdning, gör GARO till en helhetsleve-
rantör inom destinationsladdning.
Tillsammans med samarbetspartners, grossister, återförsälja-
re, elinstallatörer och avtalskunder erbjuder GARO marknaden
laddstationer som är innovativa, hållbara, enkla att installera
samt användarvänliga.
Samtliga produkter som når marknaden uppfyller markna-
dens krav på säkerhet och energiförbrukning samt är utvecklade
med fokus på digital styrning. Produkterna kan kopplas upp och
dela information med varandra, bilen och användaren. De kan
även kopplas till GAROs och externa moln- och betaltjänster,
samt fördela elförbrukningen på ett effektivt sätt. Koncernens
erbjudande inkluderar även eftermarknad med service och
support, vilket ökar GAROs konkurrenskraft på marknaden sam-
tidigt som det skapar trygghet för kunderna. Genom att erbjuda
en totallösning som är installations- och användarvänlig samt
kostnadseffektiv för kund ökar kundernas lojalitet till GARO som
leverantör.
DESTINATIONSLADDARE HEMMA
GARO utvecklar och tillhandahåller laddboxar som är anpas-
sade för privat boende, oavsett om det handlar om villor eller
bostadsrätter. Koncernens mångåriga historia inom elbilsladd-
ning präglas av en ambition och en målsättning att skapa säkra,
smarta lösningar som förenklar vardagen för användaren.
Samtliga lösningar för hemmet kan med fördel kombineras
med koncernens användarvänliga tjänster som bidrar till att
bostadens laddning blir både kostnadseffektiv, enkel, flexibel
och framtidssäkrad.
DESTINATIONSLADDARE PUBLIKA PLATSER
GARO har under många år satsat strategiskt på att utveckla ett
brett erbjudande inom publik laddinfrastruktur för olika typer
av allmänna miljöer där människor vistas. Genomgående
handlar det om flexibla lösningar, som kännetecknas av ett stort
fokus på säkerhet, och som enkelt kan kombineras med smarta
tjänster. Det breda erbjudandet skapar stora möjligheter, för
olika typer av verksamheter, att visa prov på både miljöansvar
och omtanke om kunden då laddning till el- och hybridbilsinne-
havare erbjuds.
SNABBLADDNING LÄNGS VÄGEN OCH
PÅ DESTINATIONEN
Produkter ur GAROs sortiment inom snabbladdning placeras
med fördel längs vägarna där bilisternas behov och förvänt-
ningar på snabb påfyllning av el är kännetecknande. GARO
erbjuder flertalet varianter av snabbladdare där samtliga är
OCPP-kompatibla och där intelligenta lösningar för identifie-
ring bidrar till att användaren enkelt och snabbt kan påbörja
laddning.
DESTINATIONSLADDNING TUNG TRAFIK
Efterfrågan på hållbara transporter inom godsdistribution
ökar, vilket successivt bidrar till ett minskat klimatavtryck inom
transportsektorn. Genom att erbjuda laddboxar med kapacitet
anpassad till tyngre, eldrivna fordon är GARO med och driver
utvecklingen av framtidens fossilfria transporter och skapar
möjligheter för en ökad laddinfrastruktur i Europa för transport-
sektorn.
AFFÄRSMÅL
GAROs affärsmål är att ytterligare stärka sin marknadsledande
position i Norden och förbättra positionen i Europa. Successivt
ska antalet marknader utökas genom etablering av egna dotter-
bolag eller alternativt genom andra väletablerade säljkanaler.
ca 2%
ANDEL AV BEFINTLIG
FORDONSFLOTTA ÄR
LADDBARA FORDON I
EUROPA
20%
TILLVÄXT INOM
KUNDSEGMENTET
INTERNATIONAL
ACCOUNTS
17 516
SÅLDA LADDPUNTER
MED OCPP
INTEGRATION 2022
48 050
SÅLDA LADDPUNKTER
2022
Affärsområde GARO E-mobility
29GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
SIFFROR FÖR 2022
Nettoomsättningen inom GARO E-mobility uppgick till
422 MSEK (438). Den lägre omsättningen är delvis en
effekt av den utmanande situationen med begränsad
tillgång på elektronikkomponenter, vilket skapade långa
leverans tider till kund. Orderboken är fortsatt hög främst
inom uppkopplade system för publik laddning, där utbygg-
naden av laddinfrastrukturen löper på.
Rörelseresultatet minskade till 13,1 MSEK (85,8) och
rörelsemarginalen uppgick till 3,1 procent (19,6). De lägre
försäljningsvolymerna, i kombination med lägre produkti-
vitet och offensiva satsningar ledde till minskad lönsamhet
under 2022.
NETTOOMSÄTTNING (MKR) RÖRELSERESULTAT (MKR)
NETTOOMSÄTTNING
Andel av koncernen
RÖRELSERESULTAT
Andel av koncernen
GARO E-mobility
70%
30%
GARO Electrification
GARO E-mobility
GARO Electrification
0
20
40
60
80
100
202220212020
0
100
200
300
400
500
202220212020
9%
91%
Affärsområde GARO E-mobility
30 GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
En marknad i stark tillväxt
DELAKTIGHET FÖR ETT HÅLLBART SAMHÄLLE
Klimatfrågor finns av naturliga skäl högt upp på många länders
och företags agendor idag. Det är drivkrafter som i kombina-
tion med politiska initiativ ökar takten i omställningen mot mer
hållbara transporter och fordon. I denna globala förändring har
GARO intagit en tydlig och viktig roll. Genom att vi erbjuder en
bred produktportfölj till marknaden bidrar vi i stor utsträckning
till omställningen mot ett mer hållbart samhälle. Vi ser att en väl
utbyggd infrastruktur inom destinationsladdning är helt avgöran-
de för ett bekvämt elbilsägande. Något som i sin tur leder till en
ökad efterfrågan på elfordon.
HÖG EFTERFRÅGAN INOM ELBILSLADDNING
Under 2022 var efterfrågan på elbilar högre än någonsin i hela
Europa. Omställningen till ett fossilfritt samhälle är dock fortsatt i
sin linda då mindre än tre procent av Europas personbilsflotta är
el- eller hybridbilar idag. Året som gått har även kännetecknats
av en ökad allmän medvetenhet när det gäller elförsörjning och
elförbrukning. Dels utifrån ett klimatperspektiv, men också ur ett
förbrukningsperspektiv som ett resultat av höga energipriser.
På GARO E-mobility hade vi en stark orderingång under året
som gick. Dock hämmades omsättningen av en lägre leverans-
kapacitet orsakad av den globala komponentbristen. Trots hög
efterfrågan på elbilar observerades en svagare efterfrågan på
laddboxar för hemmamiljö. Orsaken är de långa ledtiderna på
leverans av bilar som bidrog till att många slutkunder avvakta-
de med köp av hemmaladdare. Utbyggnaden av den publika
laddningen låg under året på en hög nivå, vilket resulterade i en
dubblad omsättning inom denna produkt kategori i jämförelse
med föregående år.
UNIKT ERBJUDANDE PÅ MARKNADEN
Efterfrågan på mer avancerade system för publik laddning
har ökat. Det gynnar GARO som leverantör, då vårt totala
erbjudande är anpassat för såväl större som mindre anlägg-
ningar. Tillsammans med vårt unika och kompletta produkt- och
tjänsteerbjudande – från strömförsörjning till fullt fungerande
anläggningar för elbilsladdning – möter vi marknadens behov
och förväntningar både idag och i morgon. Genom ett nära
samarbete med affärsområdet GARO Electrification skapas
gemensamma synergier som bidrar positivt och konkret till
utvecklingen av morgondagens hållbara samhälle.
INNOVATIV PRODUKTUTVECKLING
GAROs strategi är tydlig – genom innovation och nytänkande
ska koncernen utveckla och erbjuda helhetslösningar inom
elbilsladdning. Företagets långa historia inom E-mobility har
präglats av en tydlig målsättning att leverera smarta, trygga,
framtidssäkrade lösningar som effektiviserar och förenk-
lar vardagen för användaren. Att skapa trygga miljöer för
elbilsladdning är i fokus, och genom GARO Entity visar vi att vi
har lyssnat på marknadens behov när det gäller både säkerhet
och enkelhet. Lanseringen av de nya innovativa produkterna
är början på en ny era, där destinationsladdarna bygger på
en helt ny teknisk plattform och innefattar produkter och smarta
tjänster för både hemmabruk i villa och bostads rätter samt i
Affärsområde GARO E-mobility
31GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
”Genom utvecklingen av
GARO Entity visar vi
att vi varit lyhörda för
marknadens behov.
Niklas Rönnäng, Affärsområdeschef
GARO E-mobility
GARO ska
vara marknads-
ledande inom
destinationsladdning
i Europa.
kommersiella fastigheter och publik miljö. Marknaden har mer
och mer gått över till att efterfråga uppkopplade produkter även
inom hemmabruk, ett behov GARO Entity möter.
GARO har under 2022 tagit ett nytt kliv när det gäller desti-
nationsladdare för tung trafik. Det handlar om lanseringen av en
ny produkt inom produktkategorin AC-laddare för tyngre fordon
med kapacitet på 43 kW. Produktlanseringen har lett till att vi
har tecknat avtal med globala tillverkare på den europeiska
marknaden. För att ytterligare stärka vår position på marknaden
fortsätter vi att strategiskt satsa på produktutveckling och kon-
tinuerligt förse marknaden med smarta och konkurrenskraftiga
produkter och lösningar.
NYA MÖJLIGHETER MED NY PRODUKTIONS
ENHET I POLEN
Under 2022 togs ett strategiskt beslut att investera i ny pro-
duktions- och logistikanläggning i Szczecin i Polen. Den nya
anläggningens yta uppgår till cirka 15 000 kvm och möjliggör
en betydande kapacitetsökning inom framför allt affärsområ-
det GARO E-mobility, där vi ser stor potential till kraftig tillväxt
under kommande år. Byggnationen påbörjades under andra
kvartalet 2022 och anläggningen beräknas vara färdigställd
till sommaren 2023. Vi avser samtidigt att fortsätta investera i
GAROs existerande produktionsenheter i Sverige som redan
idag kännetecknas av en hög grad av effektivitet.
VI BLICKAR FRAMÅT
Vi ser en mycket stor potential inom E-mobility och goda
möjligheter till att ytterligare utveckla och förstärka vår position
i Europa.
Tillgången till komponenter kommer öka för hela tillverknings-
industrin. Det kommer bidra till att ledtider på leverans av bilar
kortas ner och efterfrågan på laddstationer ökar.
Den nya fabriken som ligger strategiskt belägen i Szczecin
i Polen kommer skapa nya affärsmöjligheter för GARO och
specifikt för affärsområdet E-mobility. Genom byggnationen av
den nya produktionsenheten och effektiviseringen av anlägg-
ningarna i Sverige kommer vi framåt kunna möta marknadens
efterfrågan och behov ännu snabbare än idag.
Affärsområde GARO E-mobility
32 GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
GARO Electrification
AFFÄRSINRIKTNING
GAROs kärnkompetens är att utveckla och producera innovati-
va produkter och helhetslösningar för elinstallationsmarknaden.
Kännetecknade för det totala erbjudandet är ett tydligt fokus på
kvalitet, säkerhet, hållbarhet och energieffektivisering. Genom
en kontinuerlig satsning på utveckling inom området teknik och
styrning möter GARO marknadens ökade intresse för energibe-
sparing. Alltid med målsättningen att ge elinstallatören de bästa
förutsättningarna för att genomföra sitt arbete på ett effektivt,
smidigt och säkert sätt, samtidigt som slutanvändaren erbjuds en
trygg och enkel lösning.
Med GAROs totala bredd inom GARO Electrification riktar sig
koncernens erbjudande främst till elinstallatörer, fastighetsägare,
byggbolag, hustillverkare samt uthyrningsbolag inom byggsek-
torn. Säljkanalerna är anpassade utifrån marknad. Främst går
försäljningen via grossister, återförsäljare och avtalskunder.
Inom GARO Electrification drivs försäljningen av nybyggna-
tion, renovering och anpassning till det elektrifierade samhället.
Som exempel kan nämnas större kommersiella byggnader
såsom bostäder, arbetsplatser, köpcentrum och hotell samt olika
former av industriell verksamhet. Synergieffekterna till affärsom-
rådet GARO E-mobility är flera då affärsområdets produkter
många gånger är grundförutsättningen för strömförsörjning av
anläggningar för elbilsladdning.
PRODUKTOMRÅDE INSTALLATION
Produktsortimentet består av installationsprodukter för proffs-
marknaden. Det totala erbjudandet rymmer cirka 3 500
elprodukter och helhetslösningar för fast elinstallation inom
nybyggnation av bostäder och fastigheter, olika typer av
renoveringsprojekt samt olika former av industriell verksam-
het. Kompletta elcentraler innehållande media, styrning och
mätning, eller utvändiga fasad- och markmätarskåp är en del
av produktsortimentet. Även normkomponenter, anslutningsdon,
smarta motorvärmaruttag samt elstolpar för camping och
småbåtshamnar ingår som en del av erbjudandet. Sortimentet
kännetecknas av en hög produktkvalitet, hög elsäkerhet och
energieffektivitet som sammantaget bidrar positivt i utvecklingen
mot en mer klimatsmart framtid.
PRODUKTOMRÅDE PROJEKT
Den kompletta produktportföljen kan strömförsörja allt från den
lilla lägenheten till den större, komplexa industrin. GAROs fär-
digbyggda elcentraler, kabelskåp och ställverk kundanpassas
genom ett nära samarbete med elinstallatören eller konstruktö-
ren. De färdigbyggda lösningarna, som alla är förberedda för
enkel montering, medför både minimal arbetsinsats och en låg
totalkostnad.
PRODUKTOMRÅDE TILLFÄLLIG EL
Produktområdet Tillfällig el producerar produkter för tillfällig
el, värme och belysning. Det handlar om tillfälliga elcentraler,
arbetsbelysning, tork- och värmefläktar för användning på
byggarbetsplatser eller event. Inom produktområdet erbjuds
produkter med både hög energieffektivitet, användarvänlig-
het och säkerhetsnivå samt en ergonomisk utformning som är
anpassad för att möta behovet av en bra arbetsmiljö.
AFFÄRSMÅL
GARO Electrification ska vara en ledande aktör på de markna-
der där koncernen har valt att bedriva sin verksamhet. Genom
en bred produktportfölj inom elinstallationsmaterial stärks
positionen i det egna segmentet samtidigt som man komplette-
rar GARO E-mobilitys produkterbjudande inom elbilsladdning
i Europa. Som en komplett och trygg leverantör befäster och
stärker man sin ledande position genom kontinuerlig produkt-
utveckling, anpassningar till nya marknader samt etablering av
egna dotterbolag.
13%
TILLVÄXT
5 000
PRODUKTER FINNS INOM
GARO ELECTRIFICATION
30%
TILLVÄXT I EUROPA
(EXKL. NORDEN)
308st
ANSTÄLLDA INOM
AFFÄRSOMRÅDET
ÖVER
Affärsområde GARO Electrification
33GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
SIFFROR FÖR 2022
Affärsområdet GARO Electrification uppvisar en god
utveckling under året med en nettoomsättning som uppgick
till 969 MSEK jämfört med 858 MSEK föregående år.
Tillväxten är hänförlig till produktområdena Installation och
Projekt, och där tillväxten i GAROs försäljningsbolag i Eu-
ropa (exkl. Norden) uppgick till 30 procent. Elektrifieringen
i samhället höll en hög takt, med ett ökat fokus på ener-
gieffektivisering och mätning. Detta tillsammans med att
nybyggnads- och renoveringssektorn under året varit stark
har drivit försäljningen.
Rörelseresultatet ökade till 139,6 MSEK (121,4) under
året och rörelsemarginalen uppgick till 14,4 procent (14,1).
NETTOOMSÄTTNING (MKR) RÖRELSERESULTAT (MKR)
NETTOOMSÄTTNING
Andel av koncernen
RÖRELSERESULTAT
Andel av koncernen
62%
NETTOOMSÄTTNING
Per produktområde
Installation
Projekt
Tillfällig el
30%
8%
GARO Electrification
70%
30%
GARO E-mobility
GARO Electrification
GARO E-mobility
0
30
60
90
120
150
202220212020
0
200
400
600
800
1000
202220212020
9%
91%
Affärsområde GARO Electrification
34 GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
Elektrifiering,
energi effektivisering
och hållbarhet
HÖG EFTERFRÅGAN INOM ALLA
PRODUKTOMRÅDEN
Det märks tydligt att elektrifieringen i samhället stadigt
intensifieras. En tydlig drivkraft är de frågor kring tillgång av
hållbar energi samt energipriserna som har präglat 2022 och
som, oavsett marknad, har bidragit till en stark efterfrågan på
GAROs produkter och helhetslösningar.
Tillväxten inom affärsområdet GARO Electrification uppgick
till 13 procent under året. Specifikt har den starka utvecklingen
inom produktområdena Installation och Projekt utmärkt sig.
Produktområde Projekt utvecklades positivt framför allt i Sverige
och Storbritannien, medan produktområde Tillfällig el låg på
samma nivåer som för motsvarande kvartal 2021. Det som gör
att utvecklingen varit positiv är att strömförsörjning till nybygg-
nation och renovering varit god samt att efterfrågan inom smart
styrning och energieffektivisering driver produkter för både
Installation och Projekt. Utbyggnaden inom E-mobility ställer
också stora krav på energi- och strömförsörjning vilket driver
produkter för Projekt och skapar ett unikt helhetserbjudande till
våra kunder. Produktområde Projekt utvecklades positivt framför
allt i Sverige och Irland samt Storbritannien.
Nybyggnation och renoveringssektorn har varit fortsatt god
under året och bedömningen är att den underliggande markna-
den som helhet har varit oförändrad i jämförelse med föregå-
ende år. Det tyder på att GARO har ökat antalet marknads-
andelar och förstärkt sin position på marknaden ytterligare.
Noterbart är också den goda försäljningen inom produkter som
används för att styra, mäta och strömförsörja småbåtshamnar
och campingplatser på ett tryggt och säkert sätt.
ELEKTRIFIERING PÅ ALLAS AGENDA
I takt med att elektrifieringen i samhället ökar, stiger också
marknadens intresse och efterfrågan på produkter och lösning-
ar som bidrar till effektivisering och ett minskat klimatavtryck. En
majoritet av GAROs erbjudande är utvecklat för att möjliggöra
och påskynda omställningen till ett mer hållbart och klimatsmart
samhälle. Koncernen ska vara en aktör som genom innovativ
utveckling av både produkter och lösningar aktivt är med och
bidrar till att utforma morgondagens hållbara sätt att leva.
TILLSAMMANS SKAPAR VI ETT
UNIKT ERBJUDANDE
Produktutveckling är en viktig faktor för att driva koncernens till-
växt. GARO är en leverantör som erbjuder ett produktsortiment
som kännetecknas av hög kvalitet och optimal elsäkerhet.
Koncernens mångåriga erfarenhet har gjort att vi är en trygg,
Affärsområde GARO Electrification
35GARO ÅRSREDOVISNING
Verksamheten
”Efterfrågan på GARO
Electrifications produkter
och lösningar har varit
stark under 2022.
Daniel Emilsson, Affärsområdeschef
GARO Electrification
Synergieffekterna
inom GARO gör oss
unika.
tillförlitlig och långsiktig aktör vilket marknaden uppskattar.
Erbjudandet innehåller ett brett utbud av produkter som bidrar
till att stärka GARO som en potentiell helhetsleverantör inom vis-
sa segment. En stark efterfrågan på produkter inom varierande
produktgrupper visar på vikten av ett brett produkterbjudande
där produkterna effektivt kan kombineras med varandra. På
Irland och i Storbritannien driver utvecklingen av laddinfrastruk-
tur GAROs projektförsäljning vilket sammantaget skapar en
kraftig tillväxt i båda dessa länder.
Utvecklingen av det hållbara samhället och dess infrastruktur
innebär att kundprojekten blir allt mer komplexa. Det är en
utveckling som gynnar GARO vars erbjudande av produkter
inom strömförsörjning är unik i förhållande till andra aktörer på
marknaden.
MATERIALFÖRSÖRJNING I EN UTMANANDE TID
Inom affärsområdet GARO Electrification har GARO under
det gångna året fokuserat på att utveckla och effektivisera
tillverkningsprocesser samt öka koncernens kapacitet i syfte att
möta en stark efterfrågan från marknaden. Den internationella
komponentbristen, som under året ytterligare förvärrades av
det aktuella världsläget, kombinerades med ökade kostnader
i leverantörskedjan avseende material och transporter. Dessa ut-
maningar hanterades på ett tillfredsställande sätt av koncernen,
både när det gäller upprätthållandet av en tillfredsställande
leveransförmåga och en justerad prissättning.
OFFENSIV SATSNING INOM EFFEKTIVISERING
Affärsområdet GARO Electrification kännetecknades under året
av en stark tillväxt. För att skapa en stabil grund för en fortsatt
positiv expansion påbörjades under slutet av året en om-
lokalisering av verksamheten i Sverige. Genom att koncentrera
verksamheten från tre olika anläggningar till anläggningen
i Hillerstorp uppnås en ökad effektivitet. Omlokaliseringen
stod klar i slutet av januari 2023. I Gnosjö, som är en naturlig
hemvist för GARO, utökades verksamheten med både kva-
dratmeteryta och antal erbjudna arbetstillfällen. Något som är
betydelsefullt för regionen. Den nya produktionsenheten i Polen
kommer även den att skapa möjligheter för ytterligare tillväxt
när den står klar under sommaren 2023.
VI BLICKAR FRAMÅT
Bostadsbyggandet ligger fortsatt på en hög produktionstakt,
men nyproduktionen förväntas successivt mattas av under
2023, i takt med färre antal byggstarter. Däremot förväntas
efterfrågan på övrigt kommersiellt och offentligt byggande, i
kombination med renoveringsbehov, energieffektivisering och
elektrifiering, vara fortsatt god vilket är gynnsamt för GARO.
Den tekniska utvecklingen avseende energieffektivisering
fortsätter och skapar nya affärsmöjligheter för oss i Norden och
Europa. Vi ser stor potential inom ett flertal olika områden fram-
över, framför allt inom intelligent uppvärmning av byggnader,
komponenter och system för halvledarindustrin samt komponen-
ter till elektriska fordon.
Affärsområde GARO Electrification
36 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
GAROs hållbarhetsarbete
FÖR GENERATIONER FRAMÅT
Hållbarhet är en central del av GAROs affärsidé. Med fokus
på innovation, hållbarhet och design utvecklar koncernen
produkter och lösningar för generationer framåt. För GARO är
ett hållbart företagande ett naturligt sätt att arbeta. Det finns
integrerat i strategi, affärsmodell och styrning. Som ett av de
ledande företagen inom tillverkning av elinstallationsmaterial
och elbilsladdning tar GARO ett tydligt hållbarhetsansvar.
GAROS HÅLLBARHETSARBETE
Inom ramen för GAROs hållbarhetsarbete utgår koncernen
från två grundpelare, dels hur den egna verksamheten utformas
och dels hur koncernens produkter bidrar i omställningen till
ett elektrifierat samhälle. GAROs verksamhet ska bedrivas på
ett hållbart sätt där alla medarbetare ska erbjudas trygga och
trivsamma arbetsplatser. De produkter och tjänster som GARO
tillhandahåller skapar förutsättningar och möjliggör framväxten
GAROs hållbarhetsarbete
37GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
av ett hållbart samhälle. Hållbarhetsfrågorna är en självklar del
av koncernens strategi och operativa verksamhet där en lång-
siktig inriktning som vägleder och strukturerar hållbarhetsarbetet
på alla nivåer i företaget är kännetecknande.
FOKUS 2022
Under 2022 har arbetet med GAROs hållbarhetsstrategi för
koncernen kontinuerligt utvecklats. Ambitionen och målsätt-
ningen är att ständigt flytta fram positionerna. Strategin bygger
på ett fortsatt arbete kopplat till de uppsatta hållbarhetsmålen
med utgångspunkt i Agenda 2030, där FN:s17 Globala mål
är grunden, och Parisavtalet. Verksamhetens hållbarhetsmål
ligger som grund för det dagliga arbetet inom koncernen och
säkerställer att GARO möter intressenternas förväntningar. Håll-
barhetsarbetet bygger på fyra fundament som alla är en del av
det strategiska ramverket;
Material
Energi
Produkter och tjänster
Medarbetarna, kultur och samhälle
GARO har valt ut 6 av FN:s mål där koncernen skapar värde
och bidrar till den globala omställningen. För att säkerställa att
relevanta mål för verksamheten har identifierats görs kontinu-
erlig uppföljning och utvärdering i hela verksamheten samt i
GAROs värdekedja.
FN:s Globala mål Delmål Påverkan Viktiga frågor för GARO
7.1
Modern energi för alla
GARO erbjuder produkter och lösningar som
bidrar till klimatomställningen och ett elektrifierat
samt mer hållbart samhälle.
Energi (tillgänglighet,
effektivisering)
8.8
Skydda arbets tagares rättig-
heter och främja trygg och
säker arbetsmiljö för alla
GARO ansvarar för att samtliga medarbetare
har bra och rättvisa arbetsvillkor, möjlighet till
utbildning och trygg arbets miljö. GARO har
alltid säkerhet som högsta prioritet vid utveckling
av nya produkter.
Diskriminering och jämställdhet
Mänskliga rättig heter
Hälsa och säkerhet
Produktsäkerhet
11.2
Tillgängliggöra hållbara
trans port system för alla
GAROs säkra och smarta laddlösningar bidrar
till en hållbar och energieffektiv fordonsflotta och
infrastruktur.
Eletrifierad infrastruktur
Service och underhåll
12.2
Hållbar förvaltning och an-
vändning av natur resurser
Som producent bidrar GARO till ett mer cirkulärt
sam hälle genom att designa produkter som möj-
liggör enklare återanvändning av komponenter.
GARO arbetar kontinuerligt med att öka andelen
återanvänt material i produktion.
GAROs egna vattenanvändning bidrar
till tillgången till rent vatten.
Materialval
Utbytbara komponenter
Vattenanvändning
13.1
Stärka motståndskraften mot
och anpassnings förmågan till
klimatrelaterade katastrofer
GARO erbjuder energieffektiva produkter som
bidrar till elektrifieringen av samhället och där-
med minskar förbränningen av fossila bränslen.
Dessutom bedrivs ett systematiskt hållbarhets-
arbete internt för att minska verksamhetens
klimatpåverkan.
Klimat (utsläpp, energi-
förbrukning, anpassning)
16.5
Väsentligt minska alla former
av korruption och mutor
GARO har en internationell värdekedja där
koncernen har möjlighet att påverka hur affärer
genomförs och det finns en nolltolerans mot
korruption i hela värde kedjan.
Nolltolerans av korruption
i koncernen och dess
värdekedja
GAROs hållbarhetsarbete
38 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
Styrning och ansvar
GARO styr sitt hållbarhetsarbete med en tydlig målbild och en ambition att ständigt utvecklas.
Detta säkerställs genom kontinuerlig uppföljning av hållbarhetsmålens efterlevnad, att rätt aktivitet
görs utifrån fastställda förhållningssätt samt uppdatering av policydokument.
Genom en tydlig styrning av hållbarhetsarbetet och kontinuerlig
uppföljning säkerställs att rätt aktivitet görs utifrån fastställda
förhållningssätt. Det yttersta ansvaret för koncernens hållbarhets-
arbete innehas av GAROs styrelse, medan det övergripande
ansvaret vilar hos vd och koncernledning. Hållbarhetsansvarig
ansvarar för hållbarhetsarbetet i koncernen, strategi samt riktlin-
jer, ansvarsfördelning och årlig revidering av styrdokument.
Ansvarsfördelning görs baserat på område för det opera-
tiva hållbarhetsarbetet och implementering. Verksamheten i
Sverige, Polen och Norge är certifierade enligt ISO 9001 och
ISO 14001 vilka är väletablerade internationella standarder
för kvalitets- och miljöledningssystem. Verksamheten på Irland
och i Storbritannien är certifierad enligt ISO 9001. Genom att
vara certifierad genomgår verksamhetens alla ledningssystem,
processer och rutiner en årlig extern granskning vilket säkerstäl-
ler att aktuella regelverk alltid uppfylls.
VÅRA VIKTIGASTE HÅLLBARHETSFRÅGOR
Koncernens verksamhet innebär både risker och möjligheter
avseende hållbarhet. För att säkra att det arbete som utförs
är relevant genomförs väsentlighetsanalyser. Dessa analyser
tydliggör internt hur koncernens verksamhet påverkar hållbar-
hetsområdet samt hur hållbarhetsområdet påverkar koncernen.
Analyserna ger kunskap och insikter som kan medföra justering-
Styrelse
STYRNINGSMODELL
Koncernledning
Operativa verksamheten
Medarbetare
Ytterst ansvariga för bolagets hållbarhetsarbete
Övergripande ansvar för bolagets hållbarhetsarbete
Operativt ansvar/implementering
Förstå och arbeta utifrån policyer, uppförandekod och
hållbarhetsramverk
ar på hållbarhetsstrategin samt bidra till att tydliggöra relevant
fokus på hållbarhetsarbetet inom koncernen.
I koncernens värdekedja används naturresurser, olika
material och energi. Utvinning av resurser och tillverkning av
komponenter är kopplade till risker, både avseende mänskliga
rättigheter och arbetsförhållanden samt miljö såsom förore-
ningar, utsläpp av växthusgaser och påverkan på ekosystem.
Samtidigt kan GAROs produkter och tjänster göra positiva
avtryck genom att bidra till energi- och klimatomställningen med
hållbara, energieffektiva och säkra helhetslösningar.
Hållbarhetsstyrning
39GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
POLICYER OCH RIKTLINJER
Följande policyer, uppförandekoder, riktlinjer och tillhörande åtgärdsplan finns inom GARO som vägledning för anställda,
företagskultur och samhällsansvar.
Policyer
Antikorruptionspolicy
Verksamhetspolicy
Jämställdhetspolicy
Visselblåsarpolicy
Inköpspolicy
Alkohol och drogpolicy
Integritetspolicy
Bilpolicy
Sponsringspolicy
Insiderpolicy
Kommunikationspolicy
Kvalitet och miljöledningssystem:
ISO 9001:2015
ISO 14001:2015
Uppförandekod
Uppförandekod GARO
Uppförandekod leverantörer till GARO
Hållbarhetsstyrning
40 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
Vikten av hållbara materialval
Genom väl genomtänkta materialval kan GARO vara en pådrivande aktör i hela värdekedjan
samt erbjuda hållbara produkter till marknaden. Det är härigenom som leverantörer, kunder och
slutanvändare påverkas. Hos GARO är det centralt att ha god insyn i hur interaktionen ser ut i
värde kedjans olika steg.
GARO arbetar systematiskt med att minimera
materialanvändningen, upprätthålla hållfasthet,
kvalitet och möta utökade säkerhets- och håll-
barhetskrav i sina produkter.
HÖGRE MATERIALKRAV FÖR ATT NÅ
DE GLOBALA MÅLEN
Kraven från marknaden ökar gällande material-
val, certifieringar och/eller standarder i samma
eller snabbare takt än lagstiftningen stramas åt
inom framför allt EU. Ett område är lagstiftning
och användningen av konfliktmineraler såsom
tenn, volfram, tantal, guld med flera (även
kallade 3TG), vilka kan användas i olika
vardags produkter.
GARO kravställer och granskar alla inköp av
material. Koncernens leverantörer är främst lo-
kaliserade i Europa vilket begränsar risken för att
koncernens uppförandekod inte uppfylls. Under
året har det påbörjats en utökad översyn som
bland annat identifierat behovet av att i ännu
högre grad prioritera vilka material som används
i produktportföljen. Det arbetet kommer fortlöpa
under 2023 och kan ha en direkt påverkan på
12.2
Hållbar förvaltning och
användning av natur resurser
16.5
Väsentligt minska alla former av
korruption och mutor
Viktiga frågor för GARO:
Materialval
Utbytbara komponenter
Vattenanvädning
Viktiga frågor för GARO:
Nolltolerans av korruption i
koncernen och dess värdekedja
Som producent bidrar GARO till ett mer
cirkulärt sam hälle genom att designa
produkter som möjliggör enklare åter-
användning av komponenter. GARO
arbetar kontinuerligt med att öka ande-
len återanvänt material i produktion.
GAROs egna vattenanvändning bidrar
till tillgången till rent vatten.
GARO har en internationell värdekedja
där koncernen har möjlighet att påver-
ka hur affärer genomförs och det finns
en nolltolerans mot korruption i hela
värde kedjan.
Material
41GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
materialval, leverantörer, cirkulära flöden, förpackningar/
emballage samt avfallshantering.
GAROs LEVERANTÖRER
Samtliga leverantörer som GARO ingår strategiska avtal med
granskas kontinuerligt för att leva upp till koncernens kravställ-
ning, både ur ett kvalitets- och hållbarhetsperspektiv. GARO
arbetar i nära samarbeten med leverantörerna för att utveckla
och uppnå ett hållbart arbetssätt genom samverkan och dialog.
Koncernen har nolltolerans mot mutor och korruption såväl
inom koncernen som i affärsrelationerna.
CIRKULÄRA FLÖDEN
När GARO utvecklar produkter är målet att de ska erbjuda
hög funktionalitet, vara energi- och kostnadseffektiva samt avge
ett så lågt miljöavtryck som möjligt genom hela sin livscykel.
Verksamheten har ett livscykeltänk integrerat i alla produktut-
vecklingsprojekt och inkluderar hela GAROs värdekedja — från
materialval till reparation och återvinning.
Cirkulära flöden är en central del i verksamheten och möjlig-
görs genom design av produkter, materialval samt samverkan.
I designfasen anpassas produkterna för att komponenterna ska
kunna vara utbytbara och eventuella reparationer ska kunna
genomföras enkelt. Om en produkt går sönder är målbilden
att i första hand reparera den i stället för att ersätta med en
ny. GARO tillhandahåller reservdelar för koncernens pro-
duktportfölj vilket innebär resursbesparingar samt ekonomiska
fördelar för slutanvändaren. Alla GAROs produkter är möjliga
att återvinna. Det ska vara enkelt att plocka isär produkternas
komponenter och sortera utifrån de återvinningsmöjligheter som
finns i respektive land. Som ett exempel på att ständigt utveckla
cirkulära flöden och ta hand om material har GARO under
året initierat en dialog med bolag som erbjuder kabel- och
elektronikåtervinning. Det i syfte att öka förutsättningarna för att
återcirkulera material till nya GARO-produkter.
FÖRPACKNING OCH EMBALLERING
GARO har ett kontinuerligt fokus på att minska sitt klimatavtryck
genom klimatsmarta förpackningar och emballering av produk-
ter. Förpackningar optimeras för att minska materialåtgången
och koncernen söker ständigt efter ny teknik och material. Under
slutet av 2022 antogs nya riktlinjer kring hur förpackningarna
ska vara utformade för att vara mer klimatsmarta framåt. Imple-
menteringen kommer ske successivt för befintligt sortiment och
appliceras på alla nya förpackningar fr o m 1 december 2022.
MATERIALAVFALL OCH VATTENFÖRBRUKNING
Under 2022 var den totala avfallsåtervinningen 82 procent.
En minskning med två procent från föregående år. Den totala
avfallsmängden har sedan 2020 minskat med 18 procent.
GAROs målbild är att inget avfall blir till deponi och koncer-
nen arbetar utifrån EU:s avfallshierarki, som innebär att i första
hand minimera och återanvända resurser. När detta inte är
möjligt ska avfall återvinnas och i sista led gå som deponi.
Dricksvatten användning var under året 4 274 kubikmeter.
Många delar på vattnet och klimatförändringarna påverkar
tillgången till rent dricksvatten. Hållbar vattenanvändning är
därför viktig för GARO.
HÅLLBARHETSMÅL OCH UTFALL
Mål
>98 %
Uppnå över 98 procent återvinnings-
grad till år 2025.
Utfall
82 %
Under 2022 var den totala avfallså-
tervinningen 82 procent.
ÅTERVINNING
Ton
Återvinning
Deponi
0
50
100
150
200
250
300
2022202120202019
Material
42 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
GAROS HÅLLBARHETSMÅL OCH UTFALL
Mål
0 ton
Målet är att utsläpp av direkta och in-
direkta växthusgaser från koncernens
verksamhetslokaler avseende el och
värme år 2025 ska vara noll ton.
100 %
All elektricitet i koncernens verksam-
hetslokaler ska komma från fossilfria
källor år 2025.
Utfall
287 ton
Under 2022 har GAROs utsläpp per
omsättningskrona ökat med 11 pro-
cent i jämförelse med föregående år.
92 %
Under 2022 har andelen elektricitet
från fossilfria källor minskat med 2,5
procent.
GAROs energi och
växthusgasutsläpp
GAROs produkter, tjänster och olika hållbarhetsinitiativ bidrar till energieffektivisering och minskad
klimatpåverkan. En modern och hållbar produktion är en självklarhet för GARO som ständigt
arbetar för att energieffektivisera processerna och minska utsläppen. Koncernen vill vara en
möjliggörare som bidrar till att Agenda 2030 och Parisavtalets ambitioner att nå nettonollutsläpp
av växthusgaser senast 2050 uppnås.
13.1
Stärka motståndskraften mot
och anpassnings förmågan till
klimatrelaterade katastrofer
Viktiga frågor för GARO:
Klimat (utsläpp, energiförbruk-
ning, anpassning)
GARO erbjuder energieffektiva pro-
dukter som bidrar till elektrifieringen
av samhället och därmed minskar
förbränningen av fossila bränslen.
Dessutom bedrivs ett systematiskt
hållbarhetsarbete internt för att mins-
ka verksamhetens klimatpåverkan.
KLIMATET
Den globala uppvärmningen sker i snabb takt. Energiförbrukningen inom transportsek-
torn, generering av el och värme står för merparten av de globala växthusgasutsläppen.
Det krävs stora insatser för att klimatanpassa samhället samt motverka en fortsatt tempe-
raturhöjning i enlighet med Parisavtalets mål.
KLIMATMÅL, PLANER OCH SAMVERKAN
GARO vill vara en möjliggörare som bidrar till att Agenda 2030 och Parisavtalet upp-
nås, långt innan år 2050. Därför är allt inom ramen för elektrifiering, såväl affärer som
intern omställning, viktiga fokusområden för koncernen.
Målet är att utsläpp av direkta och indirekta växthusgaser från lokaler avseende el och
värme är noll ton år 2025. GARO arbetar ständigt för att energieffektivisera processer,
minska utsläpp och energianvändning samt öka andelen förnybar energi i verksamheten.
All elektricitet i GAROs egenägda anläggningar ska komma från fossilfria källor senast
år 2025.
GARO ser möjligheter i att minska bolagets utsläpp till år 2030 genom att under
2023 utveckla strategiska hållbarhetsplaner för hela koncernen. Arbetet med att ta fram
hållbarhetsplaner pågår med följande inriktning:
Öka andelen fossilfri energi för uppvärmning och kyla genom att avveckla gas till
förmån för energi-, kostnads-, utsläppsminskande värmepumpar.
Öka egenproducerad solel ytterligare genom att investera i solcellsanläggningar
med lägre el-, överförings- och effektkostnader som följd.
Energi
43GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
0
500
1000
1500
2000
VärmeEl
ENERGIANVÄNDNING I
VERKSAMHET SLOKALER
MWh
GAROs totala energianvändning uppgick till
3 132 MWh (jmf 3 039 MWh år 2021) varav
1 885 MWh för el och 1 247 MWh för värme.
Under 2022 var GAROs totala växthusgasutsläpp
290 ton. Utsläppen har per omsättningskrona minskat
med 16 procent i jämförelse med föregående år.
ANDEL VÄXTHUSGASUTSLÄPP
FRÅN VERKSAMHETSLOKALER
Ton CO
2
20 21
2022
Öka andelen elfordon som tjänste-, arbetsfordon och
transporter.
Leverantörsdialoger med GAROs största underleverantörer
med fokus på fossilfri process energi.
SAMVERKAN
För GARO är det viktigt och självklart att ta ett samhällsansvar,
både ur ett övergripande perspektiv och lokalt där koncernen
verkar. Därför är samverkan med andra aktörer viktig så att
man genom ny kunskap och ett etablerat utbyte med spetsforsk-
ning kan bidra till utveckling och minskade utsläpp.
Projektdialoger under 2022:
På initativ av GARO och med fokus på hållbara flexibla
elsystem skickades en projektansökan in under ledning av
Jönköpings Tekniska Högskola i samarbete med Jönköping
University — Högskolan för Lärande och Kommunikation,
flera kommuner och företag. Projektiden är 3 år.
GARO deltar i projektet SuperEffekt under ledning av
Blekinge Tekniska Högskola med fokus på kombinationen
solel, batteri, vätgas och AI.
GARO samverkar med branschaktörer, såsom med
Elektroskandia, för att utvärdera möjligheterna för elektrifie-
rade godstransporter mellan GARO och aktörerna.
KLIMATPÅVERKAN
Under 2022 har GAROs växthusgasutsläpp från verksamhets-
lokaler minskat per omsättningskrona med 16 procent. Inför
2022 uppdaterades beräkningsmodellen till att även inkludera
hyrda verksamhetslokaler, varför utfallet för 2021 har justerats.
GARO kommer fortsatt fokusera på att systematiskt minska
utsläppen i koncernen. GAROs nya produktionsanläggning i
Polen frångår gas som uppvärmning och utökar solelsproduk-
tionen samt energieffektiviseringar genom att prioritera värme-
och kylpumpar. GAROs självförsörjandegrad förbrukning
för uppvärmning och el i lokaler var på årsbasis två procent,
samma nivå som 2021. Under 2022 har GAROs totala energi-
användning uppgått till 1 885 MWh för el och 1 247 MWh för
värme, vilket är en minskning per omsättningskrona i jämförelse
med föregående år.
PRODUKTIONS OCH LOGISTIKANLÄGGNINGEN
I POLEN BYGGS ENLIGT BREEAM
GAROs investering i en ny produktions- och logistikanläggning
i Polen är ett viktigt steg i koncernens utveckling av en hållbar
produktion och verksamhet. Byggnationen av den storskaliga
anläggningen, som förväntas stå klar under sommaren 2023,
följer BREEAM. Det är en omfattande metod och ett verktyg för
att tillämpa hållbara lösningar på ett kostnadseffektivt sätt och
ge marknaden full insyn i koncernens prestationer. Granskning-
en utförs av licensierade och oberoende aktörer som bland
annat utvärderar faktorer såsom energi- och vatteneffektivitet,
luftkvalitet, transportlösningar, materialanvändning, avfalls-
hantering, biologisk mångfald samt hur GARO bidrar till att
utveckla närområdet.
El
Värme
0
30
60
90
120
150
2022202120202019
Energi
44 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
Produkter och tjänster
Stamnät
Regionnät
Lokalnät
Lågspänningsdel
Elnätet i Sverige är uppbyggt i tre nivåer med olika spänningar; stamnät (220-400kV), regionnät (40-130kV) samt lokal- eller distributionsnätet som består av två delar,
en mellanspänningsdel (10-20kV) och en lågspänningsdel (400V). Det är inom lågspänning som GARO gör affär med kundanpassade ställverk upp till 2500 A ner
mot standardiserade elcentraler i villor (20 A). Vidare i ekosystemet av produkter och tjänster erbjuds fordonsladdning, tillfällig el samt mjukvara för lastbalansering och
styrning.
GARO designar och tillverkar helhetslösningar för eldistribution och elbilsladdning. Koncernens
produkter och lösningar, som finns integrerade på hela lågspänningssidan, bidrar positivt i
omställningen till ett hållbart och elektrifierat samhälle.
GARO utvecklar både hårdvara och teknik i produktsystemen
där fokus ligger på elsäkerhet, styrning, mätning och hållbar-
het. Detta uppnås genom satsning på produktutveckling samt
kontinuerlig strävan att vidareutveckla tillverkningsprocesserna
i anläggningarna för minskad materialintensitet, ökad cirkulär
återvinning av produkterna samt en systematisk sänkning av
koncernens totala växthusgasutsläpp. På så sätt bidrar GAROs
produkter och tjänster i omställningen till och upprätthållandet
av det hållbara samhället.
ENERGISMARTA PRODUKTER
Målet i GAROs produktutveckling är att produkterna ska ha
hög funktionalitet, vara energi- och kostnadseffektiva. Samtidigt
ska produktens miljöpåverkan vara så låg som möjligt under
hela sin livscykel. Verksamheten har ett livs cykeltänk integrerat
i alla produktutvecklingsprojekt och inkluderar hela GAROs
värdekedja - från materialval till reparation och återvinning.
Digitalisering och hållbarhet står alltid högt upp på agendan
vid all produktutveckling som utförs på GARO.
GARO  EN LÄNK I DEN TOTALA ENERGIKEDJAN
GAROs produktutveckling och innovationsförmåga möjliggör
för andra företag och sektorer att investera sig igenom omställ-
ningen och nå sina uppsatta hållbarhetsmål.
Att verksamheter som tillverkar produkter för eldistribution
spelar en viktig roll i omställningen är något som särskilt lyfts
fram i EUs Taxonomi. Detta för uppgradering av befintlig
Produkter och tjänster
45GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
7.1
Modern energi för alla
Viktiga frågor för GARO:
Energi (tillgänglighet, effektivisering)
11.2
Tillgängliggöra hållbara trans port system
för alla
Viktiga frågor för GARO:
Elektrifierad infrastruktur
13.1
Stärka motståndskraften mot och
anpassnings förmågan till klimatrelaterade
katastrofer
Viktiga frågor för GARO:
Klimat (utsläpp, energiförbrukning, anpassning)
eldistribution, användning och nyetablering, vilka
alltmer försörjs av sol- och vindkraft. Eldistribution
som i sin tur ska möjliggöra laddning av utsläppsfria
fordon och omställning till smarta fastigheter och
samhällen. Trenden visar att framtiden innehåller fler,
komplexa och hela systemlösningar då bostadsom-
råden, logistikhubbar, industrier, hamnar och städers
el användning kommer att öka på både kort och
lång sikt genom följande drivande faktorer:
Klimatomställningen – bränslen avvecklas till
förmån för sol- och vindkraft.
Energieffektivisering – övergång till kyl- och
värmepumpar.
Befolkningstillväxt – efterfrågan på energi ökar.
Elektrifiering av hela transport- och energi-
sektorn samt mer lokal eldistribution.
GARO erbjuder produkter och lösningar som bidrar
till klimatomställningen och ett elektrifierat samt mer
hållbart samhälle.
GAROs säkra och smarta laddlösningar bidrar
till en hållbar och energieffektiv fordonsflotta och
infrastruktur.
GARO erbjuder energieffektiva produkter som
bidrar till elektrifieringen av samhället och därmed
minskar förbränningen av fossila bränslen. Dessutom
bedrivs ett systematiskt hållbarhetsarbete internt för
att minska verksamhetens klimatpåverkan.
Produkter och tjänster
46 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
Engagerade medarbetare är
nyckeln till framgång
För GARO är det viktigt att vara en del av det samhälle man verkar i. Lika betydelsefullt är omtan-
ken om medarbetarna som man ser som nyckeln till koncernens fortsatta utveckling och framgång.
Genom att sätta människan i centrum och erbjuda goda personliga utvecklingsmöjligheter och
trygga arbetsplatser får GARO engagerade och motiverade medarbetare som mår bra på jobbet
och bidrar till en positiv verksamhetsutveckling.
GAROANDAN SKAPAS AV MEDARBETARNA
Öppenhet, vänlighet och stolthet är grunden i GAROs företags-
kultur och den GARO-anda som medarbetarna har skapat. Ett
aktivt och nära ledarskap är en förutsättning för att nå fram-
gång, och alla medarbetare ska, oavsett position, bemötas med
respekt. Varje år genomförs medarbetarundersökningar för att
säkerställa att alla medarbetare trivs på jobbet och känner att
det finns möjligheter till utveckling genom arbetsgivaren GARO.
GAROs starka företagskultur skapar motivation, engage-
mang, stolthet och tillhörighet. Att varje medarbetare är en god
ambassadör för koncernen stärker inte enbart varumärket och
företagskulturen, utan bidrar även till verksamhetens fortsatta
utveckling och att starka relationer till bolagets intressenter
bibehålls.
HÄLSOSAM OCH SÄKER ARBETSMILJÖ
GARO ska erbjuda säkra och trygga arbetsplatser där goda
arbetsvillkor och en sund balans mellan arbete och fritid är
kännetecknande. Koncernens produktionsmiljöer är rena, ljusa
och utan buller och medarbetarnas säkerhet står alltid i fokus.
Samtliga medarbetare har en ergonomiskt utformad arbetsplats
som anpassas utifrån individuella behov och funktionskrav.
Att krav på hälsa och säkerhet efterlevs är en självklarhet på
0
20
40
60
80
100
MänKvinnor
0
20
40
60
80
100
Män
Kvinnor
2022
2021
2020
Könsfördelning %
KONCERNENS ANSTÄLLDA
Könsfördelning %
KONCERNLEDNING
Antal
OLYCKOR OCH TILLBUD
GARO GROUPS HÅLLBARHETSMÅL OCH
UTFALL
Mål
0 st
GARO har en nollvision gällande arbets-
platsolyckor.
Utfall
26 st
Under året har 26 st olyckor rapporterats,
vilket är en ökning från föregående år
med 44 procent.
GARO som genomför skyddsronder i alla producerande enhe-
ter två gånger per år. För att säkerställa god hälsa för alla inom
koncernen genomförs kontinuerligt uppföljning av arbetsmiljö-
ärenden och eventuella inrapporterade incidenter.
Inom säkerhet och arbetsmiljö hålls löpande utbildningar för
alla medarbetare, vilket exempelvis inkluderar hjärt -/lungrädd-
ning, brandutrymning och ergonomi. Fysisk aktivitet uppmuntras
och alla medarbetare erbjuds friskvårdsbidrag och företags-
hälsovård. GARO har generellt en mycket låg sjukfrånvaro,
0
5
10
15
20
25
30
TillbudOlyckor
Medarbetare, kultur, samhälle
47GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
vilket även inkluderar en låg långtidssjukskrivning. Målet är att
sjukfrånvaron, oavsett arbetsuppgifter och land, ska vara lika
låg. Under 2022 har andelen korttidsfrånvaro uppgått till 3,4
procent (1,3 procent) och långtidsfrånvaron till 2,8 procent (1,1
procent).
Arbetsplatsolyckor ska vara så nära noll som möjligt. För det
operativa arbetet finns därför fastställda och proaktiva policyer
och riktlinjer inom respektive område för omedelbar åtgärd
vid eventuella olyckshändelser. Under 2022 har 26 st olyckor
rapporterats, vilket är en ökning från föregående år med 44
procent. Under året genomfördes kunskapshöjande insatser
för rapportering och uppföljning, vilket medfört ökad rappor-
teringsbenägenhet. Koncernen växte även i antal medarbetare
med 13 procent.
MÅNGFALD OCH JÄMSTÄLLDHET
Alla är välkomna hos GARO, oavsett kön, etnicitet, sexuell
läggning eller funktionsvariationer. Det finns ett stort värde i
att ha en etnisk och kulturell mångfald med jämn ålders- och
könsfördelning genom hela verksamheten. Det skapar en fram-
gångsrik företagskultur. GARO strävar ständigt efter att nå en
jämställd medarbetarsammansättning samt öka antalet kvinnor
i ledande positioner. Vid årets slut bestod koncernledningen
av en kvinna och fyra män. GARO har en jämställdhetspolicy
som ska förhindra att diskriminering sker och alla medarbetare
8.8
Skydda arbets tagares rättig heter
och främja trygg och säker arbets-
miljö för alla
Viktiga frågor för GARO:
Diskriminering och jämställdhet
Mänskliga rättig heter
Hälsa och säkerhet
Produktsäkerhet
GARO ansvarar för att samtliga medar-
betare har bra och rättvisa arbetsvill-
kor, möjlighet till utbildning och trygg
arbets miljö. GARO har alltid säkerhet som högsta prioritet vid
utveckling av nya produkter.
får vid nyanställning en genomgång av denna policy. Vidare
har GARO ett visselblåsarsystem som alla medarbetare har
kännedom om och har tillgång till. Här kan en medarbetare helt
anonymt rapportera eventuella oegentligheter.
PERSONLIG UTVECKLING OCH REKRYTERING
GARO ska vara en attraktiv arbetsplats där medarbetare
känner sig sedda och erbjuds utvecklande och utmanande
arbetsuppgifter, oavsett var i koncernen man befinner sig. Att
Medarbetare, kultur, samhälle
48 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet Medarbetare, kultur, samhälle
49GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
attrahera och behålla kompetens är en viktig del av GAROs strategi och genom
att skapa förutsättningar för en karriär inom koncernen lockar man både extern
kompetens och säkerställer att den kompetens som redan finns i verksamheten
behålls. Koncernen har sin tillverkning i både Sverige och Polen, vilket skapar
möjligheter att ta del av varandras lärdomar, kultur och specifika kunskap.
Inom koncernen finns ett brett utbud av olika befattningar vilket skapar goda
möjligheter för medarbetare att utvecklas internt. Rörligheten mellan olika
enheter, affärsområden, olika länder och i koncernen generellt har bidragit till att
nya insikter och kompletterande erfarenheter har skapat positiv effekt i GAROs
verksamhet.
Arbetet med rekrytering och kompetensutveckling utgår från verksamhetens
behov i kombination med koncernens strategiska inriktning. För att identifiera och
möta nuvarande och framtida rekryterings- och kompetensbehov arbetar GARO
aktivt med planer för kompetensförsörjning inom olika områden.
En stor del av detta arbete planeras och genomförs lokalt där olika initiativ
interagerar med både grundskolor och högskolor och riktar sig till studenter inom
både yrkesinriktade och akademiska program. Att erbjuda examensarbeten samt
lärlings- och praktikplatser är viktigt för att studenter ska få en inblick i möjliga
framtida yrkesroller samt påvisa vilka karriärmöjligheter som finns inom GARO.
Alla medarbetare har årliga utvecklingssamtal med sin chef. Under utveck-
lingssamtalet diskuteras både kort- och långsiktiga mål gällande arbetsuppgifter,
fortlöpande kompetensutveckling sker inom GAROs bolag.
UPPFÖRANDEKOD
GAROs uppförandekod beskriver de riktlinjer och värderingar som ligger till
grund för hur medarbetare ska agera mot varandra och omvärlden. Uppfö-
randekoden täcker in FN Global Compacts tio principer avseende mänskliga
rättigheter, arbetsvillkor, miljö och antikorruption samt ILO:s Internationella
arbetsorganisation gällande minimistandard för arbetsvillkor. Uppförandekoden
revideras årligen. Koden finns tillgänglig för samtliga medarbetare. GARO ser
allvarligt på brott mot uppförandekoden.
Riktlinjerna i korthet:
Riktlinjerna genomsyrar hela verksamheten inklusive alla samarbetspartners och
leverantörer, oavsett var i världen de verkar. Alla processer och projekt som drivs
ska verka för att dessa riktlinjer ständigt införlivas.
GARO ska stödja, respektera och säkerställa skyddet av internationellt veder-
tagna mänskliga rättigheter.
GARO ska ge medarbetarna rätt att bilda och ansluta sig till de organisatio-
ner som de själva väljer, och att förhandla kollektivt.
Barnarbete får absolut inte förekomma inom verksamheten eller hos någon
samarbetspartner.
GARO har nolltolerans mot diskriminering, hot eller trakasserier avseende
kön, sexuell läggning, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning,
funktionshinder eller ålder.
GARO har nolltolerans mot alla former av korruption, mutor eller oetiska
affärsmetoder. Alla medarbetare har ansvar att identifiera, följa och respek-
tera lokala lagar, förordningar och föreskrifter i de länder koncernen verkar
och gör affärer i.
Medarbetare, kultur, samhälle
50 GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
Risker
I GAROs verksamhet och värdekedja kan olika typer av risker uppstå, utifrån miljömässiga-,
sociala och ekonomiska perspektiv. GARO arbetar aktivt för att identifiera, hantera, undvika,
minska samt följa upp de risker som förekommer i verksamheten. Syftet med riskhanteringen är att
löpande bedöma och hantera de risker som förekommer samt lägga grunden för ett framgångsrikt
hållbarhetsarbete. Risker identifieras relaterade till den egna verksamheten, inklusive arbetsmiljö,
psykisk ohälsa och diskriminering. Se tabell för hur arbetet bedrivs för att minimera dessa risker.
GAROs områden Risk Riskhantering
Resursförbrukning Konfliktmineraler, resursbrist Enligt GAROs uppförandekod ska produkter vara fria från konflikt mineraler
(tenn, tantal, wolfram och guld) som har sitt ursprung från konfliktdrabbade och
högriskområden.
Miljöpåverkan Föroreningar och utsläpp Alla bolag som ingår i GARO ska ha ett certifierat miljöledningssystem enligt
ISO14001 eller motsvarande eget icke certifierat system. Grundkrav är att
respektive bolag i koncernen systematiskt följer upp sin miljöp åverkan med
målsättning att begränsa sin miljöpåverkan.
Kompetensförsörjning Förlust av eller brist på
kvalificerad personal
Kontinuerligt arbete görs för att säkerhetställa en hälsosam och trygg arbetsplats
där medarbetare utvecklas och trivs. GARO ska tillhandahålla attraktiva arbets-
villkor där flexibilitet och utveckling står i fokus.
Diskriminering Diskriminering av kön, ålder,
ursprung, trosuppfattning, sexuell
läggning
GARO har nolltolerans mot diskriminering, hot eller trakasserier avseende kön,
sexuell läggning, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning, funktions-
hinder eller ålder. Detta efterlevs med hjälp av bolagets jämställdhetspolicy.
Hälsa och välmående Psykosociala risker (stress/
utmattning/förslitningsskador)
Enligt GAROs uppförandekod ska koncernens medarbetare ha en säker och
hälsosam arbetsmiljö. Åtgärder för att förebygga och hantera eventuella tillbud,
olyckor och sjukdomar på arbetsplatsen ska alltid vidtas. GARO har löpande
uppföljning av medarbetares välmående genom samtal och erbjuder hälsofräm-
jande aktiviteter.
Värdekedjan Bristande efterlevnad av GAROs
uppförandekod för leverantörer.
GARO har en uppförandekod för leverantörer som alla parter ska vara inför-
stådda med innan avtal ingås. På så sätt minimeras risken för oegentligheter i
värdekedjan.
Mänskliga rättigheter Bristande respekt för mänskliga
rättigheter
I GAROs uppförandekod står det att koncernen ska stödja och respektera skyd-
det av internationellt vedertagna mänskliga rättigheter och säkerställa att man
inte medverkar till något brott mot de mänskliga rättig heterna. Barnarbete får
absolut inte förekomma inom verksamheten eller hos någon samarbetspartner.
Etiska affärer Korruption och mutor uppstår GARO har nolltollerans mot alla former av korruption, mutor eller oetiska affärs-
metoder. Alla medarbetare har ansvar att identifiera, följa och respektera lagar,
förordningar och föreskrifter i de länder koncernen verkar och gör affärer i.
Risker och riskhantering
51GARO ÅRSREDOVISNING
Hållbarhet
Revisorns yttrande
avseende den lagstadgade
håll bar hetsrapporten
Till bolagsstämman i GARO AB (publ), org.nr 556051-7772
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år
2022 på sidorna 36–50 samt sidorna 110–117 och för att den
är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH
OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt Inter-
national Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
vårt uttalande.
UTTALANDE
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Jönköping den 11 april 2023
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
Revisorns yttrande hållbarhetsredovisning
52 GARO ÅRSREDOVISNING
Aktien
GARO - aktien
Genom regelbunden informationsgivning till aktieägare och övrig kapitalmarknad har GARO som
ambition att på ett effektivt och korrekt sätt skapa en rättvisande bild av verksamhetens utveckling,
minimera risken för ryktesspridning samt öka intresset för aktien och bolaget. Målsättningen är att
ha en kontinuerlig dialog med koncernens olika intressenter.
AKTIEKURS OCH GENOMSNITTLIGA
VOLYMER 2022
GAROs aktie är sedan mars 2016 noterad på Nasdaq
Stockholm och tillhör Mid Cap-segmentet sedan 2 januari
2018. Aktien handlas under kortnamnet GARO.
Sammanlagt omsattes 13,7 miljoner GARO-aktier under
2022. Den genomsnittliga dagliga volymen uppgick under året
till 55 244 aktier (62 120). På årets sista handelsdag stängde
aktiekursen på 109 SEK (216) en minskning med 49procent
jämfört med stängningskursen den sista december 2021. Antalet
aktier uppgick vid periodens slut till 50 000 000
(50 000 000).
GAROs marknadsvärde den sista december 2022 var
5 430 MSEK (10 800).
UPPDELNING (SPLIT) AV AKTIER
Under andra kvartalet 2021 genomfördes en aktiesplit innebä-
rande att varje aktie delades upp i fem aktier (split 5:1). Siffror
avseende utdelning och resultat per aktie för tidigare år har i
årsredovisningen räknats om baserat på det nya antalet aktier.
KONVERTIBLER, TECKNINGSOPTIONER,
MED MERA
I samband med årsstämman 2022 beslutades om en riktad
emission om 200 000 teckningsoptioner för ledande befatt-
ningshavare. Programmet har tre års löptid och bedöms bidra
till uppfyllandet av GAROs långsiktiga affärsplan, strategi och
finansiella mål. Under andra kvartalet 2022 tecknades 42 500
optioner. Teckning av aktier med stöd av teckningsoptionerna
kan ske under juni 2025. Överteckning får inte ske.
GARO har inga andra utestående konvertibler eller aktierela-
terade finansiella instrument.
UTDELNING
GAROs utdelningspolicy är att utdelningen ska uppgå till cirka
50 procent av nettoresultatet efter skatt. Utdelnings förslaget ska
beakta GAROs långsiktiga utdelningspotential samt koncernens
investerings- och konsolideringsbehov i övrigt. För räkenskaps-
året 2022 föreslår styrelsen en utdelning om SEK 0,80 (1,40)
motsvarande 33 procent (42) av netto resultatet. Förslaget
innebär även att utdelning kommer att ske med avstämningsdag
i samband med årsstämman i maj samt under november.
GARO-aktien
53GARO ÅRSREDOVISNING
Aktien
DATA PER AKTIE (JUSTERAT FÖR SPLIT)
Data per aktie 2022 2021 2020 2019 2018
Resultat per aktie (SEK) 2,41 3,33 1,91 1, 71 1, 74
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) 1,78 2,43 1, 74 2,43 1,48
Eget kapital per aktie (SEK) 12,28 11,03 8,60 6,86 5,92
Genomsnittligt antal aktier (tusental) 50 000 50 000 50 000 50 000 50 000
Antal aktier vid periodens slut (tusental) 50 000 50 000 50 000 50 000 50 000
DE 10 STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER DEN 31 DECEMBER 2022 (FRÅN EUROCLEAR)
Aktieägare Antal aktier Aktiekapital, % Röster, %
Svensson, Lars 17 841 725 35,7 35,7
Swedbank Robur Fonder 4 170 344 8,3 8,3
Svolder Aktiebolag 4 136 479 8,3 8,3
Nordea Investment Fond 2 440 126 4,9 4,9
Spiltan Fonder AB 1 888 662 3,8 3,8
Stefan Jonsson Invest AB 1 630 425 3,3 3,3
SEB Investment Management 1 573 609 3,1 3,1
State Street Bank and Trust CO, W9 1 328 304 2,7 2,7
Tredje AP-fonden 1 300 000 2,6 2,6
Carnegie Investment Bank Filial, AF 1 102 862 2,2 2,2
Summa, största ägarna 37 412 536 74,9 74,9
Summa, övriga 12 587 464 25,1 25,1
Totalt antal aktier 50 000 000 100,0 100,0
STORLEKSKLASSER AKTIEÄGARE PER DEN 31 DECEMBER 2022 (FRÅN EUROCLEAR)
Innehav Antal aktieägare Antal aktier Aktiekapital, % Röster, %
1–500 16 759 1 543 455 3,1 3,1
501–1000 979 761 088 1,5 1,5
1001–5000 736 1 554 799 3,1 3,1
5001–10000 85 652 455 1,3 1,3
10001–15000 18 218 618 0,4 0,4
15001–20000 10 183 601 0,4 0,4
20001– 85 45 085 984 90,2 90,2
Total 18 672 50 000 000 100,0 100,0
KURSUTVECKLING SENASTE 5 ÅREN
1 januari 2018–31 december 2022
GARO OMSXPI
GARO-aktien
54 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Styrelsen och verkställande direktören för GARO AB (publ), får härmed avge årsredovisning och
koncernredovisning för verksamhetsåret 2022. Alla belopp anges i MSEK, där belopp inom paren-
tes avser föregående år. Nothänvisning sker fördelat mellan koncernen (K) och moderbolaget (M).
KONCERNSTRUKTUR
GARO AB (publ) är moderbolag i koncernen med 11 direkt och
indirekt helägda dotterbolag, vilket framgår av not M10.
Genom de båda affärsområdena (AO) GARO E-mobility och
GARO Electrification, tillika koncernens segment, tillhanda-
håller koncernen produkter och helhetslösningar med fokus på
elsäkerhet, användarvänlighet och hållbarhet.
INFORMATION OM VERKSAMHETEN
Under eget varumärke utvecklar, tillverkar och marknadsför
GARO innovativa produkter och nyckelfärdiga lösningar för
elinstallationsmarknaden. Affärsområdet GARO E-mobility
innehåller produktområdet (PO) E-mobility medan affärs-
området GARO Electrificiation består av produktområdena
Installation, Projekt och Tillfällig el. GARO har under sin över
80-åriga historia byggt upp starka kundrelationer och ett
välutvecklat leverantörsnätverk, som i kombination med egna
produktions- och försäljningsenheter utgör plattformen för att
leverera innovativa helhetslösningar.
GAROs största kundgrupp är elgrossister. Därutöver har
GARO goda relationer med slutkunderna som utgörs av elin-
stallatörer, OEM tillverkare, industriföretag, bostadsrättsfören-
ingar samt privatpersoner. Verksamhet bedrivs i Sverige, Norge,
Finland, Irland, Storbritannien samt Polen.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER
RÄKENSKAPSPERIODEN
Från och med 1 janauri 2022 redovisar GARO verksamheten
indelad i affärsområdena GARO E-mobility och GARO
Electrification.
Under året har GARO startat byggnation av ny produktion
och logistikanläggning i Polen. Anläggningen byggs i nära
anslutning till den befintliga etableringen, med närhet och bra
logistikförutsättningar till den europeiska marknaden.
Inom GARO E-mobility har det under året skett lansering av
nytt produktprogram på ny teknisk plattform för produkter inom
destinationsladdning.
Mot slutet av året flyttade delar av den svenska verksamheten
till nya lokaler i Hillerstorp, vilket framöver möjliggör expansion
inom GARO Electrification.
Kriget i Ukraina ha hittills främst påverkat GARO i form av
högre elpriser som för GAROs räkning i huuvdsak skapat högre
inköpspriser. Vidare som en konsekvens av Covid-19 råder
fortsatt osäkerhet kring tillgång på komponenter.
MEDARBETARE
Antalet heltidsanställda i koncernen uppgick per den 31 decem-
ber 2022 till 521 (498). Medelantalet heltidsanställda under
2022 uppgick till 521 (460). Antalet anställda i koncernens
utländska bolag per 31 december 2022 uppgick till 226
(214) vilket motsvarar 43 procent (43) av antalet anställda.
Andelen kvinnor uppgick under året till 42 procent (43 ) av
medarbetarna. Antalet heltidsanställda i moderbolaget uppgick
per den 31 december 2022 till 123 (123) varav 36 procent var
kvinnor (37).
För mer information om anställda se not K7 sidan 76.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Information om ersättning till ledande befattningshavare finns
under not K7 sidan 76.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Dessa framgår av not K7.
MILJÖPÅVERKAN
GARO skall bedriva sin verksamhet i enlighet med de legala
krav som ställs på verksamheten avseende miljöpåverkan.
Koncernen anser sig ligga i framkant i utvecklingen av energi-
effektiva och miljövänliga produkter och lösningar som minskar
elförbrukningen. Samtliga produkter är bedömda enligt ett
miljö perspektiv av Byggvarubedömningen (en icke vinst-
drivande ekonomisk förening som bedömer och tillhandahåller
information om hållbarhetsbedömda varor). Koncernens an-
läggningar har en miljövänlig produktionsprocess som uppfyller
lokala miljölag stiftningar och är certifierade enligt ISO 14001.
Produktionsanläggningarna i Sverige och i Polen bedriver
anmälningspliktig verksamhet med lokal myndighet som tillsyns-
myndighet. Fastigheten Gårö 1:377 är enligt Länsstyrelsens
MIFO inventering klassad i riskklass 2. Moderbolaget har inga
förelägganden enligt miljöbalken. Moderbolaget är miljöcerti-
fierat enligt ISO 14001.
Övriga bolag i koncernen bedriver ej tillstånds- eller anmäl-
ningspliktig verksamhet.
Förvaltnings berättelse
Förvaltningsberättelse
55
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KONCERNENS UTVECKLING I SAMMANDRAG
MSEK 2022 2021 2020 2019 2018
Nettoomsättning 1 390,5 1 295,8 1 039,8 1 008,1 903,7
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 188,8 243,0 163,2 134 ,9 128,8
Rörelseresultat (EBIT) 152,8 207,2 136,2 112,6 113 , 8
Rörelsemarginal % 11 , 0 16,0 13,1 11 , 2 12,6
Utdelning per aktie SEK 0,80 1,40 0,95 0 0,80
Utdelning MSEK 40,0 70,0 47, 5 0 40,0
Balansomslutning 1 153,5 936,9 743,3 657,4 565,8
Soliditet % 53,2 58,9 57,9 52,2 52,4
Avkastning på sysselsatt kapital % 22,1 39,2 32,2 30,4 34,7
Avkastning på eget kapital % 20,7 34,0 24,7 26,8 30,1
Medeltal anställda 521 460 409 420 398
För definition av nyckeltal se not K28, sid 88–89.
FLERÅRSÖVERSIKT
HÅLLBARHETSRAPPORT
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har bolaget valt att upprätta den
lagstadgade hållbarhetsrapporten som en från årsredovisning-
en avskild rapport. Hållbarhetsrapporten har överlämnats till
revisorn samtidigt som årsredovisningen. Hållbarhetsrapporten
återfinns på sidorna 36–51samt på sidorna 110-117 i årsredo-
visningen.
AKTIEN
Totalt antal aktier på balansdagen uppgår till 50000000 med
ett kvotvärde om 0,40 SEK. Vid årsstämman 2021 beslutades
om en aktiesplit innebärande att varje aktie delas upp i fem akti-
er (split 5:1). Siffror avseende utdelning och resultat per aktie
för tidigare perioder har i årsredovisningen räknats om baserat
på det nya antalet aktier.
Varje aktie berättigar till en röst på bolagsstämma. Det finns
inga begränsningar i överlåtelsebarhet för GARO-aktierna
(hembud). Det finns heller inga begränsningar för hur många
röster varje aktieägare får avge på bolagsstämmor. Företaget
känner inte till några avtal mellan aktieägare som kan medföra
begränsningar i rätten att överlåta aktier.
Moderbolagets aktiekapital uppgick per den 31 december
2022 till 20 MSEK.
ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Per balansdagen finns en aktieägare som äger och kontrollerar
mer än tio procent av röstetalet för samtliga aktier i bolaget.
Detta är Lars Svensson som via eget innehav kontrollerar
35,7 procent. På sidorna 52–53 finns mer information om
GARO aktien och ägarstrukturen.
FINANSIELLA MÅL
GARO koncernens finansiella mål är följande:
GAROs tillväxt ska, över en konjunkturcykel, organiskt
uppgå till minst 10 procent.
GAROs rörelsemarginal för koncernen, ska över
en kon junkturcykel, uppgå till minst 10 procent av
nettoomsättningen.
Avkastningen på eget kapital, ska över en konjunkturcykel,
uppgå till minst 20 procent.
Soliditeten ska ej understiga 30 procent.
GAROs utdelning ska uppgå till cirka 50 procent av bola-
gets nettoresultat efter skatt. Utdelningsförslaget ska beakta
GAROs långsiktiga utdelningspotential samt koncernens
investerings- och konsolideringsbehov i övrigt.
MARKNADS FÖRUTSÄTTNINGAR
Marknaden för laddinfrastruktur växer strukturellt med antalet
laddbara fordon och GARO ser en fortsatt stark utveckling med
ytterligare utbyggnad av laddinfrastruktur på den europeis-
ka marknaden. Bostadsbyggandet ligger fortsatt på en god
produktionstakt, men nyproduktion förväntas successivt mattas
av under andra halvåret 2023 i takt med färre antalet bygg-
starter. Däremot förväntas efterfrågan på övrigt kommersiellt
och offentligt byggande, i kombination med renoveringsbehov,
energieffektivisering och elektrifiering, vara fortsatt god vilket
är positivt för GARO. Sammantaget ser GARO positivt på de
långsiktiga marknadsförutsättningarna, främst drivet av tillväxt
inom ladd infrastruktur.
MODERBOLAGET
Moderbolagets verksamhet omfattar en betydande del av
den svenska operativa verksamheten samt dessutom även
koncernledning och vissa koncerngemensamma funktioner och
koncernens finansfunktion.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 498,4 MSEK
(481,7). Rörelseresultatet uppgick till 78,6 MSEK (63,4), motsva-
rande en rörelsemarginal om 15,8 procent (13,2). Resultat efter
skatt uppgick till 95,1 MSEK (98,3).
Förvaltningsberättelse
56 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Koncernens väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer inkluderar
affärsmässiga risker förknippade med kunder och leveran-
törer såsom exempelvis konjunkturpåverkan, konkurrensrisk,
produktutveckling, komponentförsörjning etc.
Till detta kommer finans iella risker såsom bland annat valuta-
risker, ränterisker, kreditrisker och likvidrisk. En redogörelse för
koncernens väsentliga finansiella risker framgår av not K3.
A) KONJUNKTURPÅVERKAN OCH MAKRO
EKONOMISKA FAKTORER
GARO har merparten av sin verksamhet i Sverige, Polen,
Norge, Irland och Storbritannien, varför allmänna ekonomiska
förhållanden och affärsvillkor i dessa länder påverkar
GAROs verksamhet och resultat. Även lägre aktivitet för ny-
och ombyggnationer av bostäder och kommersiella fastigheter
samt minskade investeringar inom industrin, kan medföra att
efterfrågan på GAROs produkter och tjänster minskar, vilket
skulle påverka GAROs verksamhet, finansiella ställning och
resultat negativt.
B) KONKURRENS OCH PRISPRESS
GARO konkurrerar med aktörer inom olika produktområden och
på olika geografiska marknader där GARO behöver möta slut-
kundens behov och efterfrågan bättre än sina konkurrenter. Om
GARO inte i tillräcklig utsträckning lyckas möta konkurrensen
från såväl befintliga som nya aktörer kan detta ha en negativ på-
verkan på GAROs verksamhet, finansiella ställning och resultat.
På konkurrensutsatta marknader är prispress ett naturligt
inslag. Det finns en risk att GAROs konkurrenter utvecklar sitt
produkt utbud samt att slutkunder därmed kan komma att i högre
utsträckning än tidigare föredra produkter som konkurrerar
med GAROs nuvarande och framtida produktutbud, vilket kan
komma att inverka negativt på GAROs verksamhet, resultat och
finansiella ställning.
C) PRODUKTUTVECKLING
GAROs mål är att ligga i framkant i utvecklingen av elprodukter
och helhetslösningar som både är miljövänliga, prisvärda och
energieffektiva. GAROs intjäning och konkurrenskraft är delvis
beroende av förmågan att utveckla och sälja nya innovativa
produkter och lösningar. En viktig del av GAROs strategi är
därför att utveckla och marknadsföra nya produkter inom de
områden GARO bedömer som viktiga, för fortsatt tillväxt. Ett
nära samarbete med kunderna är också ett stort fokusområde
för att få inspiration och bättre förståelse för kundbehovet på
marknaden.
GARO har en egen utvecklingsavdelning som kontinuerligt
arbetar med att utveckla nya, samt förbättra befintliga produkter
och lösningar. Det finns en risk att kostnaderna för ett produkt-
utvecklingsprojekt överskrider budget och att prognostiserade
försäljningsvolymer och/eller försäljningsmarginaler inte
uppnås, vilket kan påverka GAROs verksamhet, finansiella ställ-
ning och resultat negativt. Arton heltids anställda arbetar med
produktutveckling på GARO. Se vidare not K2.8.
D) IT
GAROs förmåga att på ett effektivt och säkert sätt hantera
försäljning och annan affärskritisk verksamhet är beroende av
tillförlitlighet, funktionalitet, underhåll, drift och fortsatt utveck-
lingen av GAROs IT-system. Här i ingår även GAROs webb-
plats. Dessa system kan störas av bl.a. mjukvarufel, datavirus,
dataintrång, sabotage och fysiska skador. Inom koncernen
används IT-system för att köpa in, sälja, leverera produkter, fak-
turera kunder, hantera order och lager samt för redovisning och
finansiell rapportering. Det finns en risk att IT-avbrott eller andra
problem med IT-system, beroende på deras längd, omfattning
och svårighetsgrad, kan inverka negativt på GAROs verksam-
het, finansiella ställning och resultat.
BOLAGSSTYRNING
Styrningen av bolaget sker via årsstämman, styrelsen och
verkställande direktören i enlighet med aktiebolagslagen och
bolagsordningen, samt Nasdaq OMX Stockholms regelverk
för emittenter inklusive Svensk Kod för bolagsstyrning. Arbetet i
styrelsen för GARO AB styrs av den arbetsordning som årligen
fastställs vid konstituerande styrelsesammanträde.
Mer information om styrelsens arbete, bolagsstyrning,
koncernens system för intern kontroll och risk hantering finns i
bolagsstyrningsrapporten på sidan 120–125.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsen är efter bolagsstämman bolagets högsta beslutande
organ. Styrelsens övergripande uppgift är att besluta om bola-
gets affärsinriktning, bolagets resurser och kapitalstruktur samt
bolagets organisation och förvaltning av bolagets angelägen-
heter. I styrelsens allmänna åtaganden ligger även att fortlöpan-
de bedöma bolagets ekonomiska situation samt att godkänna
bolagets affärsplan. I det allmänna åtagandet ligger att det är
styrelsen som beslutar i övergripande frågor som till exempel
bolagets strategi, förvärv, större investeringar, avyttringar,
avgivande av årsredovisning och delårsrapporter, tillsättande
och entledigande av verkställande direktör med mera. Styrelsen
följer en skriftlig arbetsordning som fastställs årligen på det
konstituerande styrelsemötet. Arbetsordningen anger styrelsens
åliggande, beslutsförhet, ansvarsfördelning mellan styrelsen
och den verkställande direktören med mera. Styrelsen samman-
träder efter en i förväg beslutad årsplan. Ut över dessa möten
kan ytterligare möten arrangeras vid händelser av osedvanlig
vikt. Styrelseordföranden och verkställande direktören har
utöver styrelsemötena en löpande dialog kring förvaltningen av
bolaget. Arbetsfördelningen mellan styrelsen och den verkstäl-
lande direktören regleras i styrelsens arbetsordning och i en
instruktion för verkställande direktören. Verkställande direktö-
ren är ansvarig för genomförande av affärsplanen samt den
löpande förvaltningen av bolagets angelägenheter liksom den
dagliga verksamheten i bolaget. Detta innebär att verkställande
direktören äger rätt att fatta beslut i de frågor vilka kan anses
falla inom ramen för den löpande förvaltningen av bolaget.
Den verkställande direktören får dessutom vidta åtgärd utan
Förvaltningsberättelse
57
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
styrelsens bemyndigande som, med hänsyn till omfattningen och
arten av bolagets verksamhet, är av osedvanlig beskaffenhet
eller av stor betydelse och styrelsens beslut inte kan avvaktas
utan väsentlig olägenhet för bolagets verksamhet. Instruktionen
till verkställande direktören reglerar även dennes ansvar för
rapportering till styrelsen. Under 2022 hölls totalt åtta styrel-
sesammanträden. Ersättningskommittén bistår styrelsen med
förslag i ersättningsfrågor och har träffats två gånger under
2022. Vidare har GARO en revisionskommitté som under 2022
har träffats vid fyra tillfällen.
GAROs styrelse har under 2022 bestått av sju ordinarie
ledamöter valda av årsstämman juni 2022 plus en arbetsta-
garledamot. Styrelsens ordförande deltar inte i den operativa
ledningen av bolaget.
TILLSÄTTANDE OCH ENTLEDIGANDE
AV STYRELSEMEDLEMMAR
Det finns inga särskilda bestämmelser i bolagsordningen om
tillsättande eller entledigande av styrelsemedlemmar.
ÅRSSTÄMMAN
Årsstämman 2023 äger rum den 11 maj klockan 17:00 i
Gnosjö. Vänligen se www.garogroup.se för mer information.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
(SEK)
Ingående balanserat resultat 269 630 357
Avsättning fond för eget arbete
utvecklingskostnader
-6 098 201
Årets resultat 95 110 405
Totalt 358 642 561
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras enligt föjande:
– att till aktieägare utdelas 0,80 per aktie 40 000 000
– att i ny räkning överföres 318 642 561
Totalt 358 642 561
STYRELSENS YTTRANDE ÖVER DEN
FÖRESLAGNA UTDELNINGEN
Styrelsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen ej
hindrar bolaget från att fullgöra sina förpliktelser på kort och
lång sikt, ej heller att fullgöra erforderliga investeringar. Den
föreslagna utdelningen kan därmed försvaras med hänsyn till
vad som anförs ABL 17 kap 3§ 2–3 st.
Bolagets soliditet är mot bakgrund av att verksamheten fort-
satt bedrivs med lönsamhet betryggande. Likviditeten i bolaget
bedöms kunna upprätthållas på en likaledes betryggande nivå.
Förvaltningsberättelse
58 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
MSEK
Not
2022
2021
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning
2,5,6
1 390,5
Övriga rörelseintäkter
1, 4
2 ,9
Summa rörelsens intäkter
1 391,9
1 298,7
Aktiverat arbete för egen räkning
5,4
3,7
Råvaror och förnödenheter
-7 27 ,4
-649 ,3
Övriga externa kostnader
8,9
-1 7 4,3
-1 44, 9
Personalkostnader
7
-306,8
-2 65,2
Avskrivning av anläggningstillgångar
12, 13, 14
-36,0
-35,8
Summa rörelsens kostnader
-1 239,1
-1 091,5
Rörelseresultat
1 52,8
20 7 ,2
Finansiella intäkter
10
3,3
5,3
Finansiella kostnader
10
-2,7
-4, 1
Finansiella poster
0,6
1, 2
Resultat före skatt
1 53,4
208,4
Skatt på årets resultat
11
-3 2,9
-4 1 ,7
Årets resultat
1 20,5
1 66,7
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan omklassificeras till årets resultat
Omräkningsdifferenser
1 0,6
2,0
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
1 0,6
2,0
Årets resultat och summa totalresultat är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare
Summa totalresultat för året
1 31,1
1 68,7
RESULTAT PER AKTIE*
2022
2021
Resultat per aktie, före och efter utspädning (SEK)
2,4 1
3 , 33
Genomsnittligt antal aktier (tusental)
50 000
50 000
Antal utestående aktier (tusental)
50 000
50 000
* Justerat för aktiesplit 5:1
Resultaträkning
59
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KOMMENTARER TILL RESULTATRÄKNINGEN
NETTOOMSÄTTNING
Målsättningen för koncernen är att ha en tillväxt på 10% per
år sett över en konjunkturcykel. GAROs nettoomsättning ökade
under året med 94,7 MSEK (7%) till 1 390,5 MSEK (1 295,8).
GAROs nettoomsättning utanför Sverige uppgick till 650,3
MSEK (467,8), en ökning med 182,5 MSEK (39%). Den utänd-
ska nettoomsättningen uppgick därmed till 46,7 procent (36,1)
av den totala nettoomsättningen.
RÖRELSERESULTAT
Målsättningen är att rörelseresultatet ska uppgå till minst 10
procent av omsättningen sett över en konjunkturcykel. GAROs
rörelseresultat uppgick till 152,8 MSEK (207,2) motsvarande
en rörelsemarginal om 11,0 procent (16,0). Positivt resultat från
högre försäljningsvolymer inom GARO Electrification har mot-
verkats av lägre fakturering och högre kostnader inom GARO
E-mobility. GARO har under året investerat i marknadsnärvaro
samt förstärkt organisationen. Negativ valutaeffekt i rörelse-
resultatet för helåret 2022 uppgick till 17,9 MSEK (positivt 4,6).
Härtill har GARO under året tagit kostnader av engångskarak-
tär på 15 MSEK i lagerinkurans, hänförligt till byte av teknisk
plattform. Rörelseresultat justerat för engångskostnader uppgick
till 167,8 MSEK vilket gav en justerad rörelsemarginal på 12,1
procent (16,0).
RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER
Resultatet efter finansiella poster uppgick till 153,4 MSEK
(208,4) motsvarande en vinstmarginal på 11,0 procent (16,0).
Finansnettot för koncernen uppgick till 0,6 MSEK (1,2) och
inkluderar valutaeffekter från lån och terminssäkringar i utländsk
valuta.
SKATT
Skattekostnaden uppgick till 32,9 MSEK (41,7), vilket motsvara-
de en skattesats på 21,4 procent (20,0). Koncernens verk-
samhet i Polen sker i en så kallad skattefri zon där outnyttjade
skattefördelar kan nyttjas fram till 2026. Resultatet efter skatt var
120,5 MSEK (166,7).
UTVECKLING OCH RESULTAT PER SEGMENT
GARO Electrification GARO Electrification GARO E-mobility GARO E-mobility
Information segment 2022 2021 2022 2021
Nettoomsättning (MSEK) 968,7 858,1 421, 8 437,7
Rörelseresultat (MSEK) 139, 7 121, 3 13,1 85,9
Rörelsemarginal (%) 14,4 14,1 3,1 19,6
Avskrivningar (MSEK) 24,5 27,5 11 , 5 8,2
Antal anställda (st) 308 296 213 202
GARO ELECTRIFICATION
Affärsområdet GARO Electrification nettoomsättning under
året uppgick till 968,7 MSEK (858,1) vilket gav en tillväxt på
närmare 13 procent. Produkt områdena Installation och Projekt
uppvisade en tillväxt på 14 respektive 20 procent. Försäljningen
inom produktområdet Tillfällig el var nio procent lägre jämfört
med 2021. Tillväxten i GAROs försäljningsbolag i Europa
(exklusive Norden) uppgick till 30 procent under året. Det är
GAROs bedömning att bolagen under året tagit marknads-
andelar inom produktområdena Installation och Projekt.
GARO har haft god efterfrågan från flertalet kundkategorier
relaterat till nyproduktion, renovering och energieffektivisering
vilket påvisar vikten av ett brett produktutbud.
Rörelse resultatet uppgick till 139,7 MSEK (121,3) motsvaran-
de en rörelsemarginal om 14,4 procent (14,1). Det är tillväxt i
kombination med en gynnsam produktmix som främst bidragit
till segmentets rörelseresultat för året.
Av rörelseresultatet utgör valutaeffekten -11,9 MSEK (+3,0)
där särskilt den svenska kronan försvagats mot Euron. Samlad
valutaeffekt mellan åren blir därmed -14,9 MSEK.
GARO EMOBILITY
Nettoomsättningen för affärsområdet GARO E-mobility upp-
gick under året till 421,8 MSEK (437,7) vilket gav en negativ
tillväxt på tre procent jämfört med 2021. Den underliggande
efterfrågan inom produkt området E-mobility har under året
varit stark, men bristen på elektronikkomponenter har påverkat
produktions- och leveransförmågan. Under 2022 har markna-
den i högre utsträckning gått över till uppkopplade produkter
vilket resulterat i en för GARO lägre försäljning av vissa icke
uppkopplingsbara laddare.
Rörelse resultatet uppgick till 13,1 MSEK (85,9) motsvaran-
de en rörelsemarginal om 3,1 procent (19,6). Under året har
GARO fortsatt att investera i marknadsnärvaro samt förstärkt
organisationen inom främst sälj och support.
Vidare har GARO under 2022 tagit engångskostnader på
15,0 MSEK hänförligt till byte av teknisk plattform inom GARO
E-mobility. Justerat rörelseresultatet uppgick därmed till 28,1
MSEK med en justerad rörelsemarginal på 6,7 procent (19,6).
Av rörelseresultatet utgör valutaeffekten -6,1 MSEK (+1,6).
Samlad valutaeffekt mellan åren blir därmed 7,7 MSEK.
Resultaträkning
60 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING
MSEK
Not
2022-12-31
2021-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
12
17, 1
28 ,1
Pågående produktutvecklingsarbeten
12
6 5 ,1
3 4,5
Goodwill
12
45 ,5
45 ,5
Byggnader och mark
14
84,3
6 7, 6
Maskiner och andra tekniska anläggningar
14
2,6
1, 6
Inventarier, verktyg och installationer
14
33, 0
33 ,9
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar
14
69,8
4,4
Nyttjanderättstillgång
9
79, 7
36,6
Uppskjuten skattefordran
22
4 ,1
3,2
Summa anläggningstillgångar
4 01, 2
255,4
Omsättningstillgångar
Råvaror och förnödenheter
15
213 , 4
1 59 ,3
Färdiga varor och handelsvaror
15
1 26,6
7 8,3
Varor under tillverkning
15
4 ,9
4,5
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
16, 17
3 21 , 1
3 36,0
Övriga kortfristiga fordringar
16
43 ,7
9 ,1
Förutbetalda kostnader
13 , 1
1 2,7
Likvida medel
16, 18
29, 5
81, 6
Summa omsättningstillgångar
7 52,3
68 1 ,5
SUMMA TILLGÅNGAR
1 153,5
936,9
KOMMENTARER TILL BALANSRÄKNINGEN
BALANSOMSLUTNING
GAROs balansomslutning har under året ökat med 216,6
MSEK (23%) från 936,9 MSEK föregående år till 1 153,5
MSEK. GARO har under året investerat 15 MSEK i ny lokal på
Irland. Investering i ny produktionsanläggning i Polen uppgick
vid årsskiftet till cirka 47,4 MSEK där GARO löpande upptar
byggkredit i motsvarande utsträckning.
RÖRELSEKAPITAL
Rörelsekapitalet har under året ökat med 73,7MSEK (25%)
från 290,0 MSEK föregående år till 363,7 MSEK. I relation till
nettoomsättningen har rörelsekapitalet ökat från 22,4 procent till
26,2 procent. Det beror främst på ökade kortfristiga skulder.
Balansräkning
61
GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING FORTS.
MSEK
Not
2022-12-31
2021-12-31
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital
19, 25
20,0
20,0
Reserver
9, 7
-0,9
Annat tillskjutet kapital
1, 5
0
Balanserat resultat (inklusive årets resultat)
582, 9
532,4
Summa eget kapital
61 4 ,1
5 51, 5
Skulder
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
16, 20
36,6
2 6,5
Leasingskuld
20
62,4
26,3
Övriga avsättningar
21
9, 0
6,3
Uppskjutna skatteskulder
22
0
0
Summa långfristiga skulder
1 08,0
5 9 ,1
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
16, 20
5 2,0
2,6
Leverantörsskulder
16
18 7, 4
1 66,5
Checkräkningskredit
16, 20
6 ,1
7, 3
Aktuella skatteskulder
21, 0
1 8,7
Övriga kortfristiga skulder
16
50,6
36,8
Leasingskuld
21
16 ,1
9, 5
Upplupna kostnader
23
98,2
84 ,9
Summa kortfristiga skulder
4 31, 4
3 26,3
Summa skulder
539 ,4
385,4
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 153,5
936,9
KOMMENTARER TILL BALANSRÄKNINGEN
SOLIDITET
Koncernens egna kapital uppgick till 614,1 MSEK (551,5).
Soliditeten uppgick vid årets slut till 53,2 procent (58,9).
AVKASTNING
GAROs avkastningsmål är att avkastningen på eget kapital
långsiktigt skall uppgå till minst 20 procent. Under 2022
uppgick avkastningen på eget kapital till 20,7 procent (34,0).
Minskningen beror framförallt på ett försämrat resultat i relation
till genomsnittligt högre eget kapital. Avkastningen på sysselsatt
kapital uppgick till 22,1 procent (39,2).
Aktieutdelningen 2022 uppgick till 70,0 MSEK (47,5), se
vidare not K3.2.
FINANSIELL STÄLLNING
Koncernens nettoskuld, definierad som räntebärande skulder
minus likvida medel och kortfristiga placeringar, ökade under
året med 153,1 MSEK från en nettokassa på 9,4 MSEK till
143,7 MSEK i nettoskuld. Nettoskuld exklusive leasingkontrakt
(IFRS 16) uppgick till 65,2 MSEK (nettokassa 45,2). Under året
har nytt hyresavtal för produktionslokal i Hillerstorp tecknats,
vilket ökat koncernens räntebärande leasingsskuld med 42,4
MSEK.
RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Räntebärande skulder uppgick vid verksamhetsårets slut till
173,1 MSEK (72,2). Kreditavtal hänförligt till byggnationen i
Polen har redovisats bland kortfristiga skulder till kreditinstitut.
Balansräkning
62 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
MSEK
Not
Aktiekapital
Reserver*
Annat tillskjutet
Balanserad Summa eget
kapitalvinstkapital
Ingående balans per 1 januari 2021
20,0
-2,9
0
4 1 3,2
430,3
Årets resultat
-
-
-
1 66,7
1 66,7
Övrigt totalresultat för året
-
2,0
-
-
2,0
Summa totalresultat
-
2,0
-
1 66,7
1 68,7
Utdelning enligt beslut av årsstämman
-
-
-
-47 ,5
-47 ,5
Summa tillskott från och värdeöverföring till
aktieägare, redovisade direkt i eget kapital
-
-
-
-4 7 ,5
-47 ,5
Utgående balans per 31 december 2021
20,0
-0,9
0
532,4
5 51, 5
Ingående balans per 1 januari 2022
20,0
-0,9
0
532,4
5 51, 5
Årets resultat
-
-
-
1 20,5
1 20,5
Övrigt totalresultat för året
-
1 0,6
-
-
1 0,6
Summa totalresultat
-
1 0,6
-
1 20,5
1 31,1
Erhållen teckningsoptionslikvid
1, 5
1, 5
Utdelning enligt beslut av årsstämman
-
-
-
-7 0,0
-7 0,0
Summa tillskott från och värdeöverföring till
aktieägare, redovisade direkt i eget kapital
-
-
1, 5
-70,0
-68,5
Utgående balans per 31 december 2022
20,0
9, 7
1, 5
58 2,9
6 14 ,1
*Kolumnen reserver är till fullo hänförlig till omräkningsdifferenser avseende valuta vid omräkning av utlandsverksamhet.
Balansräkning
63
GARO ÅRSREDOVISNING
KassaflödesanalysFinansiell information – Koncernen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
MSEK
Not
2022
2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
1 5 2,8
2 07, 2
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Avskrivningar
36,0
35 ,8
Övrigt
3,8
2,4
Ränteintäkter och liknande resultatposter
10
3,3
5,3
Räntekostnader och liknande resultatposter
10
-2,6
-4, 1
Betald inkomstskatt
11
-33 ,4
-2 9 ,1
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
15 9 , 9
217, 5
Förändring varulager
-1 02,8
-59 ,6
Förändring kundfordringar
1 4,8
-97 ,4
Förändring övriga kortfristiga fordringar
-35 ,9
-5 ,9
Förändring leverantörsskulder
21, 0
4 2,5
Förändring övriga kortfristiga rörelseskulder
3 2,2
2 4,7
Summa förändring av rörelsekapital
-7 0,7
-95,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten
8 9, 2
12 1 , 7
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
13
-30,8
-26,5
Förvärv av dotterbolag
16, 25
-0,9
0
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
14
-8 9,3
-1 8,8
Sålda anläggningstillgångar
1, 9
0 ,9
Kassaflöde från investeringsverksamheten
- 119 ,1
-4 4,3
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Upptagning av lån
16, 25
63,6
0
Amortering av lån
-4,3
-6, 1
Förändring av checkkredit
-1 ,2
-0, 1
Amortering av leasingskuld
-1 2,0
-1 1,7
Erhållen teckningsoptionslikvid
1, 5
0
Utbetald utdelning
-7 0,0
-4 7 ,5
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-2 2,4
-65,4
Minskning/ökning likvida medel
Årets kassaflöde
-5 2,3
11 , 9
Kursdifferens i likvida medel
0,2
0,3
Likvida medel vid årets början
81, 6
69,4
Likvida medel vid årets slut
18
29 ,5
8 1, 6
64 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
KASSAFLÖDE OCH LIKVIDITET
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 89,2 MSEK
(121,7) och minskningen förklaras av ett under året lägre
rörelse resultat. GARO har fortsatt att göra taktiska materialinköp
för att säkra upp kritiska komponenter, vilket skapat ett högt
varulagervärde. Vidare ligger en större andel produkter kvar
i lager, i väntan på saknad komponent för slutproduktion och
leverans. Under 2022 har GARO netto tagit upp nya lån på
58,2 MSEK. Föregående år amorterades 6,2 MSEK på tidigare
upptagna lån. Årets kassa flöde uppgick till -52,3MSEK (11,9).
Likvida medel inklusive outnyttjade krediter per 2022-12-31
uppgick till 179,5 MSEK (182,0).
INVESTERINGAR
GARO investerar fortlöpande i underhåll och utveckling/
expansion av produktionsenheter och produktionsutrustning.
Koncernens investeringar i materiella anläggningstillgångar
uppgick till 89,3 MSEK (18,8) varav investering i fastighet och
mark uppgick till 78,5 MSEK (2,2). Vidare investerar GARO
i produkt utveckling, där årets investeringar i immateriella
anläggnings tillgångar uppgick till 30,8 MSEK (26,5).
Nyttjanderättstillgångar (leasing- och hyreskontrakt) har
under helåret netto ökat med 42,7 MSEK (6,4). Under året har
nya hyreskontrakt tecknats för GAROs verksamheter i Hillerstorp
samt i Storbritannien.
Årets avskrivningar uppgick till 36,0 MSEK (35,8) varav på
materiella anläggningstillgångar 24,0 MSEK (24,4).
Kassaflödesanalys
65GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
Noter
NOT 1. ALLMÄN INFORMATION
GARO Aktiebolag (publ) (moderbolaget) och dess dotterbolag
(sammantaget koncernen) utvecklar, tillverkar och marknadsför
elektriskt installationsmaterial. Den enskilt största marknaden är
Sverige, som svarar för 61 procent (67) av volymen i koncer-
nen. Exportförsäljning sker främst från GARO E-mobility samt
genom egna dotterbolag i Norge, Finland, Polen, Irland och
Storbritannien.
Moderbolaget är ett aktiebolag registrerat i Sverige och med
säte i Gnosjö. Adressen till kontoret är Södergatan 26, Box
203, 335 33 Gnosjö.
Samtliga belopp redovisas i miljoner svenska kronor (MSEK)
om inte annat anges.
NOT 2. SAMMANFATTNING AV VIKTIGA
REDOVISNINGSPRINCIPER
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna
koncernredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer
har tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte
annat anges.
2.2 KONCERNREDOVISNING
2.2.1 GRUNDLÄGGANDE REDOVISNINGS
-
PRINCIPER
DOTTERBOLAG
Dotterbolag är alla bolag över vilka koncernen har bestäm-
mande inflytande. Moderbolaget kontrollerar ett bolag när det
2.1.1 KLASSIFICERING
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Anläggningstillgångar består enbart av belopp som förväntas
återvinnas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen.
Omsättningstillgångar
Omsättningstillgångar består enbart av belopp som förväntas
återvinnas inom tolv månader räknat från balansdagen.
SKULDER
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder och avsättningar består enbart av belopp
som förväntas betalas efter mer än tolv månader räknat från
balansdagen.
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder består av belopp som förväntas betalas
inom sin normala verksamhetscykel, skulder som innehas främst
för handelsändamål, skulder som skall regleras inom tolv
månader efter rapportperiod eller skulder där GARO inte har
en ovillkorad rättighet att senarelägga skuldens reglering i minst
tolv månader efter rapportperiod.
Alla övriga skulder klassificeras som långfristiga skulder.
2.1.2 KASSAFLÖDESANALYS OCH LIKVIDA MEDEL
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redo-
visade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför
in- eller utbetalningar.
Som likvida medel klassificeras kassa- och banktillgodo-
havanden samt kortfristiga finansiella placeringar med en
löptid understigande tre månader som lätt kan omvandlas till ett
känt belopp och som endast är utsatta för en obetydlig risk för
värdefluktuationer.
Likvida medel består, under såväl 2022 som 2021, enbart av
kassa- och banktillgodohavanden .
2.1.3 ÄNDRINGAR I REDOVISNINGSPRINCIPER
OCH UPPLYSNINGAR
Nya och ändrade IFRS som trätt i kraft för 2022 har inte haft
någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter.
2.1.4 UTGIVNA NYA OCH ÄNDRADE STANDARDER
OCH TOLKNINGAR SOM ÄNNU INTE HAR
TILLÄMPATS AV KONCERNEN
Ett antal nya standarder och tolkningar träder i kraft för räken-
skapsår som börjar den 1 januari 2023 eller senare och har
inte tillämpats vid upprättandet av denna finansiella rapport.
Inga nya standarder, ändrade standarder eller IFRIC-tolkningar
som IASB har publicerat förväntas ha någon väsentlig påverkan
på koncernens finansiella rapporter.
2.1 GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Årsredovisningen har upprättats utifrån antagandet om fort-
levnad (going concern). Tillgångar och skulder (exklusive de-
rivat) är värderade till sina historiska anskaffningsvärden. Kon-
cernredovisningen har upprättats i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU,
Årsredovisnings lagen (1995:1554) samt rekommendationer
och uttalanden från Rådet för finansiell rapportering RFR 1
(Kompletterande redovisningsregler för koncerner). Att upprätta
rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver en del viktiga
uppskattningar för redovisningsändamål. Därvid följer att
ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpning av koncernens
redovisningsprinciper. De områden som innefattar en hög grad
av bedömning, som är komplexa, eller sådana områden där
antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för
koncernredovisningen, anges i not K4 .
66 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen Noter
exponeras för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav
i bolaget och har möjlighet att påverka avkastningen genom sitt
inflytande i bolaget. Dotterbolag inkluderas i koncernredovis-
ningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet
överförs till koncernen. De exkluderas ur koncernredovisningen
från och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens
rörelse förvärv. Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterbolag
utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder som
koncernen ådrar sig till tidigare ägare av det förvärvade bola-
get och de aktier som emitterats av koncernen. I köpeskillingen
ingår även verkligt värde på alla skulder som är en följd av
en överenskommelse om villkorad köpeskilling. Identifierbara
förvärvade tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv
värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen.
För varje förvärv, d.v.s. förvärv för förvärv, avgör koncernen om
innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade bolaget
redovisas till verkligt värde eller till innehavets proportionella
andel i det redovisade värdet av det förvärvade bolagets iden-
tifierbara nettotillgångar. Där koncernen har ett framtida åtag-
ande, en köp-/säljoption, att förvärva innehav utan bestäm-
mande inflytande, redovisas inget innehav utan bestämmande
inflytande utan istället en finansiell skuld till verkligt värde, där
efterföljande förändringar i värde redovisas i resultatet. För-
värvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår.
Goodwill värderas initialt som det belopp varmed den
totala köpeskillingen och eventuellt verkligt värde för innehav
utan bestämmande inflytande på förvärvsdagen överstiger
verkligt värde på identifierbara förvärvade nettotillgångar. Om
köpeskillingen är lägre än verkligt värde på det förvärvade
bolagets netto t illgångar, redovisas mellanskillnaden direkt i
resultaträkningen.
För ytterligare information om dotterbolagen vänligen se not
M10 på sidan 99.
ELIMINERING AV TRANSAKTIONER
MELLAN KONCERNBOLAG
Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter och kost-
nader för transaktioner mellan koncernbolag elimineras. Vinster
och förluster som resulterar från koncerninterna transaktioner
och som är redovisade i tillgångar elimineras också.
Redovisningsprinciperna för dotterbolag har i förekomman-
de fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämpning av
koncernens principer.
2.3 SEGMENTSRAPPORTERING
Segment (GAROs affärsområde, AO) rapporteras på ett
sätt som överensstämmer med den interna rapportering som
lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den högste
verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för
tilldelning av resurser och bedömning av segmentens resultat. I
koncernen har denna funktion identifierats som den verkställan-
de direktören i moderbolaget. Koncernens segment (AO) utgörs
av GARO Electrification samt GARO E-mobility. För ytterligare
information se not K5.
2.4 OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
FUNKTIONELL VALUTA OCH RAPPORTERINGSVALUTA
De olika enheterna i koncernen har den lokala valutan som
funktionell valuta då den lokala valutan har definierats som
den valuta som används i den primära ekonomiska miljö där
respektive enhet huvudsakligen är verksam. I koncernredovis-
ningen används svenska kronor (SEK), som är moderbolagets
funktionella valuta och koncernens presentationsvaluta.
TRANSAKTIONER OCH BALANSPOSTER
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen.
Valutakursvinster och förluster som uppkommer vid betalning
av sådana transaktioner, redovisas i rörelseresultatet i resultat-
räkningen. Omräkning av monetära tillgångar och skulder i
utländsk valuta sker till balansdagens kurs, och valutakursvinster
och förluster som uppkommer vid denna omvärdering redovisas
under finansnettot i resultaträkningen.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSKA KONCERNBOLAG
Resultat och finansiell ställning för alla koncernbolag som har
en annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till
koncernens rapportvaluta. Tillgångar och skulder för var och
en av balansräkningarna omräknas från utlandsverksamhetens
funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta, svenska
kronor, till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter
och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas
till svenska kronor till den genomsnittskurs som förelegat vid
varje transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår
vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt
totalresultat.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer
vid förvärv av en utlandsverksamhet behandlas som tillgångar
och skulder hos denna verksamhet och omräknas till balans-
dagens kurs.
2.5. INTÄKTER FRÅN AVTAL MED KUNDER
Försäljning av varor förekommer inom koncernens båda
segment (AO) GARO E-mobility som består av produktområdet
E-mobility, samt GARO Electrification som består av produktom-
rådena Installation, Projekt och Tillfällig el. Koncernens intäkter
utgörs av försäljning av varor inom samtliga fyra produkt-
områden och består i all väsentlighet av standardprodukter till
andra företag. Det förekommer både separata kontrakt och
ramavtal med koncernens kunder.
KONTRAKT OCH RAMAVTAL
När det finns ett ramavtal anses ett avtal med kund uppstå först
när kunden placerar en order utifrån ramavtalets villkor, då det
först vid denna tidpunkt uppstår verkställbara rättigheter och
skyldigheter för koncernen samt kunden. Intäkter från ramavtal
och kontrakt med kunder redovisas när kontrollen över varorna
eller tjänsterna överförs till kunden till ett belopp som återspeg-
lar det värde som koncernen förväntar sig att ha rätt till i utbyte
mot dessa varor eller tjänster. Tiden från order till levererad
vara är normalt kort. Varje separat produkt i ordern anses
FORTS. NOT 2.
67GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
utgöra ett separat prestationsåtagande.
Transaktionspriset i respektive avtal med kund utgörs van-
ligtvis endast av fasta belopp. I den mån transaktionspriset
inkluderar rörliga belopp, uppskattar koncernen den rörliga
beloppsandelen som kund har rätt till, och inkluderar detta i
transaktionspriset, med hänsyn till begränsningar av osäkra
belopp. Intäkter från försäljning av standardprodukter redovisas
vid den tidpunkt då kontroll över tillgången överförs till kunden,
vanligtvis vid leverans av utrustning till kunden. Den normala
kredittiden är 30 till 90 dagar efter utförd leverans. Koncernen
anser att kontroll övergår vid slutförd leverans i enlighet med
gällande leveransvillkor, vilket sammanfaller med när risker och
förmåner övergår till kunden.
VOLYMRABATTER
I ramavtal med kunder förekommer volym rabatter baserade på
antalet produkter som köps. Koncernen tillämpar antingen den
mest sannolika beloppsmetoden eller den förväntade värde-
metoden för att uppskatta rörlig ersättning i avtal. Val av metod
för varje enskilt kontrakt är den modell som bäst förutsäger upp-
skattad rörlig ersättning i enlighet med volymtrösklar som ingår
i kontraktet. Mest sannolikt belopp används för de kontrakt med
endast en volymtröskel, medan förväntat värdemetoden an-
vänds för de med mer än en volymtröskel. Koncernen tillämpar
sedan kraven på begränsande uppskattningar av rörlig ersätt-
ning för att bestämma storleken på den rörliga ersättningen.
En återbetalningsskuld redovisas för de förväntade framtida
volymrabatterna (dvs det belopp som inte ingår i transaktions-
priset).
Upplysningar om väsentliga uppskattningar och antaganden
relaterade till uppskattning av rörlig köpeskilling och volym-
rabatter finns i not K23 .
2.6 FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på
bankmedel och fordringar, räntekostnader på lån, utdelnings-
intäkter, valutadifferenser samt övriga finansiella intäkter och
kostnader.
2.8 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
BALANSERADE UTGIFTER FÖR UTVECKLINGSARBETE
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete avser utveckling av
nya produkter. Utvecklingsutgiften redovisas enligt aktiverings-
modellen som immateriell anläggningstillgång då följande
2.7.1 LEASINGSKULDER
Leasingskulder värderas initialt till nuvärdet av de leasingavgif-
ter som inte betalats vid inledningsdatumet. Dessa leasingskul-
der redovisas separat från övriga skulder i balansräkningen.
Vid inledningsdatumet av ett leasingavtal fastställer GARO
leasingperioden som den icke-uppsägningsbara perioden,
tillsammans med perioder som omfattas av en förlängnings-
eller uppsägningsoption om koncernen är rimligt säker att nyttja
dessa optioner. Majoriteten av GAROs leasingavtal innehåller
förlängnings- eller uppsägningsoptioner. Vid fastställandet av
leasingperioden beaktar GARO strategiska planer, vikten av
den underliggande tillgången för GAROs verksamhet, samt
avtalsspecifika förutsättningar som t.ex. kostnader hänförliga till
att säga upp leasingavtalet.
Leasingavgifterna inkluderar fasta betalningar (efter avdrag
för eventuella förmåner i samband med tecknandet av leasing-
avtalet), variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett
pris, och belopp som förväntas betalas enligt restvärdesgaran-
tier. Leasingbetalningarna inkluderar dessutom lösenpriset för en
option att köpa den underliggande tillgången eller straffavgifter
som utgår vid uppsägning om koncernen är rimligt säker på att
utnyttja dessa optioner. Variabla leasingavgifter som inte beror
på ett index eller ett pris redovisas som en kostnad i den period
som de är hänförliga till.
Leasingavgifterna diskonteras med den implicita räntan om
den lätt kan fastställas, i övriga fall används den marginella
låneräntan för leasingavtalet. Efter inledningsdatumet av ett
leasingavtal ökar leasingskulden för att återspegla räntekost-
nader, minskar med betalda leasingavgifter och omvärderas till
följd av avtalsmodifieringar, förändringar av leasingperioden,
förändringar i leasingbetalningar eller förändringar i en bedöm-
ning att köpa den underliggande tillgången.
2.7.2 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar i balansräkningen
vid inledningsdatumet för leasingavtalet. Nyttjanderättstillgång-
arna redovisas separat från övriga tillgångar i balansräkningen.
Nyttjanderättstillgångar värderas till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskriv-
ningar, samt justerat för omvärderingar av leasingskulden. An-
skaffningsvärdet inkluderar det initiala värdet som redovisas för
den hänförliga leasingskulden, initiala direkta utgifter, eventuella
förskottsbetalningar som görs på eller innan inledningsdatumet
för leasingavtalet efter avdrag av eventuella erhållna incitament,
samt en uppskattning av eventuella återställnings kostnader.
Förutsatt att koncernen inte är rimligt säker att den kommer
överta äganderätten till den underliggande tillgången vid ut-
gången av leasingavtalet skrivs nyttjanderättstillgången av linjärt
under den kortare av leasingperioden och nyttjandeperioden .
2.7 LEASING
Koncernen redovisar leasingavtal i enlighet med IFRS 16 Lea-
singavtal, vilket innebär att leasetagare redovisar nyttjanderätts-
tillgångar och leasingskulder i balans räkningen.
Vidare tillämpas de praktiska undantagen i IFRS 16 avseende
korttidsleasingavtal och leasingavtal där den underliggande
tillgången är av lågt värde. Utgifter som uppstår i samband
med dessa leasingavtal redovisas linjärt över leasingperioden
som rörelsekostnader i resultaträkningen. Koncernen tillämpar
inte IFRS 16 för tillgångar av mindre värde (korttidskontrakt).
Icke-leasingkomponenter kostnadsförs och redovisas inte som
en del av nyttjanderätten eller leasingskulden.
När ett avtal ingås bedömer koncernen om avtalet är, eller
innehåller, ett leasingavtal. Ett avtal är, eller innehåller, ett
leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period
bestämma över användningen av en identifierad tillgång i
utbyte mot ersättning.
68 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen Noter
kriterier är uppfyllda:
a. det är tekniskt och ekonomiskt möjligt att färdigställa
tillgången
b. avsikt och förutsättningar finns att sälja eller använda
tillgången
c. det är sannolikt att tillgången kommer att generera intäkter
eller leda till kostnadsbesparingar
d. utgifterna kan beräknas på ett tillfredsställande sätt
e. det finns en av styrelsen godkänd RoI (Return on Investment)
för tillgången
Anskaffningsvärdet för en internt upparbetad immateriell till-
gång är summan av de utgifter som uppkommer från och med
den tidpunkt då den immateriella tillgången först uppfyller de
kriterier för aktivering som anges ovan.
Avskrivning påbörjas när tillgången kan börja användas.
Nyttjandeperioden bedöms utifrån den period som de
förväntade fördelarna beräknas komma företaget tillgodo.
Nyttjandeperioden bedöms som maximalt uppgå till 7 år och
avskrivningar sker linjärt över denna tid. Balanserade utgifter
för utveckling som ännu inte tagits i bruk redovisas på raden
”Pågående utvecklingsarbeten” i balansräkningen.
Förstudier och övriga utgifter för utveckling som inte uppfyl-
ler ovan kriterier, anses inte utgöra en immateriell tillgång och
kostnadsförs löpande i takt med att de uppkommer. Utgifter
för utveckling som tidigare kostnadsförts redovisas inte som en
tillgång i efterföljande perioder.
GOODWILL
Goodwill uppstår vid förvärv av dotterbolag och avser det
belopp varmed köpeskillingen överstiger koncernens andel
i det verkliga värdet av identifierbara tillgångar, skulder och
eventual förpliktelser i det förvärvade bolaget samt det verkliga
värdet på innehav utan bestämmande inflytande i det förvär-
vade bolaget. I syfte att testa nedskrivningsbehov, fördelas
goodwill som förvärvats i ett rörelseförvärv till kassagenereran-
de enheter eller grupper av kassagenererande enheter som för-
väntas bli gynnade av synergier från förvärvet. Varje enhet eller
grupp av enheter som goodwill har fördelats till motsvarar den
lägsta nivå i koncernen på vilken goodwill i fråga övervakas i
den interna styrningen. Goodwill övervakas på bolagsnivå.
Goodwill nedskrivningstestas årligen eller oftare om händel-
ser eller ändringar i förhållanden indikerar en möjlig värde-
minskning. Det redovisade värdet av goodwill jämförs med
återvinningsvärdet, vilket är det högsta av nyttjandevärdet och
det verkliga värdet minus försäljningskostnader.
2.9 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffnings-
värde med avdrag för ackumulerade avskrivningar enligt
plan och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet
ingår inköps priset samt kostnader direkt hänförbara till att
bringa tillgången på plats och i skick att användas. Utgifter för
rbättringar av materiella anläggningstillgångars prestanda,
utöver ursprunglig nivå, ökar tillgångens värde och redovisas i
balansräkningen som en del av ursprunglig investering. Utgifter
för reparation och underhåll kostnadsförs när de äger rum.
Avskrivningarna görs systematiskt över tillgångarnas förvän-
tade nyttjandeperioder och påbörjas efter det att anläggnings-
tillgången har tagits i bruk. Inga avskrivningar sker för mark.
Avskrivningstider:
Byggnader, byggnadsinventarier och markanläggningar:
5–25 år
Maskiner och andra tekniska anläggningstillgångar:
10–20 år
Inventarier, verktyg och installationer:
3–10 år
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperioder prövas vid
varje rapportperiods slut och justeras vid behov. En tillgångs
redovisade värde skrivs omgående ner till dess återvinningsvär-
de om tillgångens redovisade värde överstiger dess bedömda
återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring av en materiell anläggnings-
tillgång fastställs genom jämförelse mellan försäljningsintäkten
och det redovisade värdet och redovisas i övriga rörelseintäkter
respektive övriga rörelsekostnader i resultaträkningen.
2.10 NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-FINANSIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar som har en obestämbar nyttjande-
period eller immateriella tillgångar som inte är färdiga för an-
vändning, skrivs inte av utan prövas årligen avseende eventuellt
nedskrivningsbehov. Tillgångar som skrivs av bedöms med av-
seende på värdenedgång närhelst händelser eller förändringar
i förhållanden indikerar att det redovisade värdet kanske inte är
återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp varmed
tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde
minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid
bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de
lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflöden
(kassagenererande enheter). För tillgångar, andra än finansiella
tillgångar, som tidigare har skrivits ner görs per varje balansdag
en prövning av om återföring bör göras. Ingen återföring görs
av tidigare nedskrivningar av goodwill.
2.11 FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument är varje form av avtal som ger upphov till
en finansiell tillgång i ett företag och en finansiell skuld eller ett
egetkapitalinstrument i ett annat företag. Finansiella instrument
klassificeras vid första redovisningstillfället, bland annat utifrån
i vilket syfte instrumentet förvärvades och förvaltas. Denna
klassificering bestämmer värderingen av instrumenten.
2.11.1 REDOVISNING OCH BORTTAGANDE
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräk-
FORTS. NOT 2.
69GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
2.12 VARULAGER
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet fastställs med an-
vändning av först in, först ut-metoden, (FIFU). Anskaffningsvär-
det för egentillverkade halv- och helfabrikat består av direkta
tillverkningskostnader och skälig andel av indirekta tillverknings-
kostnader.
2.13 AKTIEKAPITAL
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader
som direkt kan hänföras till emission av nya aktier eller optioner
redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från
emissionslikviden.
2.14 AVSÄTTNINGAR
Avsättningar redovisas när koncernen har en legal eller infor-
mell förpliktelse till följd av tidigare händelser, det är sannolikt
att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera
åtagandet och beloppet har beräknats på ett tillförlitligt sätt.
Avsättningar för omstrukturering innefattar kostnader för upp-
sägning av leasing avtal och för avgångsersättningar.
Om det finns ett antal liknande åtaganden, bedöms sanno-
likheten för att det kommer att krävas ett utflöde av resurser vid
ningen när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga
villkor. Kundfordringar tas upp i balansräkningen när faktura
har skickats och bolagets rätt till ersättning är ovillkorlig. Skuld
tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldig-
het föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits.
Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.
En finansiell tillgång och finansiell skuld kvittas och redovisas
med ett nettobelopp i balansräkningen endast när det föreligger
en legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger avsikt
att reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt
realisera tillgången och reglera skulden. En finansiell tillgång tas
bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras,
förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. En finansiell
skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet
fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Detsamma gäller för del av
en finansiell tillgång eller finansiell skuld.
Vinster och förluster från borttagande ur balansräkning samt
modifiering redovisas i resultatet till den del som säkringsredo-
visning inte tillämpas.
2.11.2 KLASSIFICERING OCH VÄRDERING
AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Skuldinstrument: klassificeringen av finansiella tillgångar som är
skuldinstrument, baseras på koncernens affärsmodell för förvalt-
ning av tillgången och karaktären på tillgångens avtalsenliga
kassaflöden. Instrumenten klassificeras till:
Upplupet anskaffningsvärde
eller
Verkligt värde via resultatet
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet anskaff-
ningsvärde värderas initialt till verkligt värde med tillägg för
transaktionskostnader. Efter första redovisningstillfället värderas
tillgångarna till upplupet anskaffningsvärde med avdrag för
en förlustreservering av förväntade kreditförluster. Tillgångar
klassificerade till upplupet anskaffningsvärde innehas enligt af-
färsmodellen att inkassera avtalsenliga kassaflöden som endast
är betalningar av kapital belopp och ränta på det utestående
kapitalbeloppet.
Koncernens finansiella tillgångar utgörs av kundfordringar,
likvida medel, övriga kortfristiga fordringar och derivatinstru-
ment. Samtliga klassificeras till upplupet anskaffningsvärde
med undantag av derivatinstrument som klassificeras till verkligt
värde via resultatet. Koncernen tillämpar ej säkringsredovisning .
2.11.3 NEDSKRIVNING AV
FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Koncernens nedskrivningsmodell bygger på förväntade
kredit förluster, och tar hänsyn till framåtriktad information. En
förlustreservering görs när det finns en exponering för kreditrisk,
vanligtvis vid första redovisningstillfället för en tillgång eller
fordran. En förlust reserv redovisas, i den förenklade modellen,
för fordrans eller tillgångens förväntade återstående löptid. Den
förenklade modellen tillämpas för kundfordringar och avtalstill-
gångar och baseras på historiska kundförluster kombinerat med
framåtblickande faktorer.
För övriga poster som omfattas av förväntade kreditförluster
tillämpas en nedskrivningsmodell med tre stadier. Initialt, samt
per varje balansdag, redovisas en förlustreserv för de näst-
kommande 12 månaderna, alternativt för en kortare tidsperiod
beroende på återstående löptid (stadie 1). Koncernens tillgång-
ar har bedömts vara i stadie 1, det vill säga, det har inte skett
någon väsentlig ökning av kreditrisk.
Övriga fordringar och tillgångar skrivs ned enligt en rating-
baserad metod genom extern kreditrating. Förväntade kreditför-
luster värderas till produkten av sannolikhet för fallissemang, för-
lust givet fallissemang samt exponeringen vid fallissemang. För
kreditförsämrade tillgångar och fordringar görs en individuell
bedömning där hänsyn tas till historisk, aktuell och framåtblick-
ande information. Värderingen av förväntade kreditförluster
beaktar eventuella säkerheter och andra kreditförstärkningar i
form av garantier. För mer information se not K17.
2.11.4 KLASSIFICERING OCH VÄRDERING
AV FINANSIELLA SKULDER
Finansiella skulder klassificeras till upplupet anskaffningsvärde
med undantag av derivat. Finansiella skulder redovisade till
upplupet anskaffningsvärde värderas initialt till verkligt värde
inklusive transaktionskostnader. Efter det första redovisnings-
tillfället värderas de till upplupet anskaffningsvärde enligt
effektivränte metoden.
En majoritet av koncernens finansiella skulder (skulder till
kreditinstitut, leverantörsskulder, checkräkningskredit och övriga
kortfristiga skulder) klassificeras till upplupet anskaffningsvärde.
Derivatinstrument klassificeras till verkligt värde via resultatet.
Koncernen tillämpar ej säkringsredovisning .
70 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen Noter
regleringen sammantaget för hela denna grupp av åtaganden.
En avsättning redovisas även om sannolikheten för ett utflöde
avseende en speciell post i denna grupp av åtaganden är ringa.
Avsättningarna värderas till nuvärdet av det belopp som
förväntas krävas för att reglera förpliktelsen. Härvid används en
diskonteringsränta före skatt som återspeglar en aktuell mark-
nadsbedömning av det tidsberoende värdet av pengar och de
risker som är förknippade med avsättningen. Den ökning av
avsättningen som beror på att tid förflyter redovisas som
ränte
kostnad.
2.15 AKTUELL OCH UPPSKJUTEN SKATT
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten
skatt. Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de
skatte regler som på balansdagen är beslutade eller i praktiken
beslutade i de länder där moderbolaget och dess dotterbolag
är verksamma och genererar skattepliktiga intäkter.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden,
på alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skatte-
mässiga värdet på tillgångar och skulder och deras redovisade
värden i koncernredovisningen. Uppskjuten inkomstskatt
beräknas med tillämpning av skattesatser som har beslutats eller
aviserats per balansdagen och som förväntas gälla när den
berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjut-
na skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar på underskottsavdrag redovi-
sas i den omfattning det är troligt att framtida skattemässiga
överskott kommer att finnas tillgängliga, mot vilka underskotten
kan utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och skulder kvittas när det finns
legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskul-
der, de uppskjutna skattefordringarna och skatteskulderna
hänför sig till skatter debiterade av en och samma skattemyn-
dighet och avser antingen samma skattesubjekt eller olika
skattesubjekt och det finns en avsikt att reglera saldona genom
nettobetalningar.
2.16 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
PENSIONSFÖRPLIKTELSER
Koncernen har både förmånsbestämda och avgiftsbestämda
pensionsplaner. De förmånsbestämda planerna utgörs av ITP 2
planer (för utförligare beskrivning se nedan). En avgiftsbestämd
pensions plan är en pensionsplan enligt vilken koncernen beta-
lar fasta avgifter till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte
några rättsliga eller informella förpliktelser att betala ytterligare
avgifter om denna juridiska enhet inte har tillräckliga tillgångar
för att betala alla ersättningar till anställda som hänger samman
med de anställdas tjänstgöring under innevarande eller tidigare
perioder.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgif-
ter till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkrings-
planer på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen
har inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är
betalda. Avgifterna redovisas som personalkostnader när de
förfaller till betalning. Förutbetalda avgifter redovisas som en
tillgång i den utsträckning som kontant återbetalning eller minsk-
ning av framtida betalningar kan komma koncernen tillgodo.
Inom delar av koncernen förekommer det att tjänstemän i
Sverige ingår i en ITP 2 plan. ITP 2-planens förmånsbestämda
pensionsåtaganden för ålders- och familjepension tryggas
genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för
finansiell rapportering, UFR 10 Klassificering av ITP-planer som
finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbe-
stämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För perioden har
bolaget inte haft tillgång till information för att kunna redovisa
sin proportionella andel av planens förpliktelser, förvaltningstill-
gångar och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig
att redovisa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP2
som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som
en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda
ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är
bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och för-
väntad återstående tjänstgöringstid. Förväntade avgifter nästa
rapportperiod för ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 2,5 MSEK (3,2 MSEK). Koncernens andel av de
sammanlagda avgifterna till planen och koncernens andel av
det totala antalet aktiva medlemmar i planen uppgår till 0,013
respektive 0,011 procent (0,012 respektive 0,011 procent).
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvär-
det på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollek-
tiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125
och 175 procent. I syfte att stärka konsolideringsnivån om den
bedöms vara för låg, kan en åtgärd vara att höja det avtalade
priset för nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Om
konsolideringsnivån överstiger 150 procent kan premiereduktio-
ner införas. Vid utgången av 2022 uppgick Alectas överskott i
form av den kollektiva konsolideringsnivån till 189 procent
(169).
RÖRLIG ERSÄTTNING
Koncernen redovisar en skuld och en kostnad för rörlig ersätt-
ning, baserat på årets resultat före skatt.
NOT 3. RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
3.1 RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika
finansiella risker: valutarisk, ränterisk, kredit risk och likviditets-
risk. Koncernens övergripande riskhanteringspolicy fokuserar
på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna och
eftersträvar att minimera potentiella ogynnsamma effekter på
koncernens finansiella resultat. Koncernen använder derivatin-
strument för att ekonomiskt säkra viss riskexponering. Koncernen
tillämpar dock inte säkringsredovisning.
Riskhanteringen sköts av koncernens centrala finansfunktion
enligt policies som fastställts av styrelsen. Finansfunktionen iden-
tifierar, utvärderar och säkrar finansiella risker i nära samarbete
med koncernens operativa enheter. Finansfunktionen upprättar
skriftliga policies såväl för den övergripande riskhanteringen
FORTS. NOT 3.
71GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
som för specifika områden, såsom valutarisk, ränterisk, kredit-
risk, användning av derivatinstrument och finansiella instrument
som inte är derivat samt placering av överlikviditet.
A VALUTARISK
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valutarisker som
uppstår från olika valutaexponeringar, framför allt avseende
euro (EUR), norska kronor (NOK) och polska zloty (PLN).
Valutarisk uppstår genom framtida affärstransaktioner, redovisa-
de tillgångar och skulder samt nettoinvesteringar i utlandsverk-
samheter.
Valutarisker uppstår när framtida affärstransaktioner uttrycks
i en valuta som inte är enhetens funktionella valuta. Expone-
ring för valutakursrisk förekommer vid köp eller försäljning
av produkter eller tjänster i en annan valuta än de respektive
dotterbolagens lokala valutor (transaktionsexponering) samt vid
omräkning av dotterbolagens balansräkningar och resultat-
räkningar i utländska valutor till SEK (omräkningsexponering).
Koncernens verksamhet ger upphov till ett betydande kassaflö-
de i utländsk valuta.
Koncernens varuinköp sker till största delen i EUR. För att
hantera valutarisken med utflöde i EUR har koncernen valt att,
när möjlighet finns, även ha försäljning i EUR. För att hantera
den valutarisk som uppkommer från framtida affärstransaktio-
ner, använder koncernen terminskontrakt till den del det inte är
möjligt att matcha utflödet i valutan med inflödet. Koncernens
riskhanteringspolicy är att ekonomiskt säkra mellan 70 –80
procent av förväntade kassaflöden (huvudsakligen inköp av
varulager) i EUR för de följande sex månaderna. Utestående
terminskontrakt uppgick per balansdagen till 6,5 MEUR (7,2).
Valutaeffekten av förändringar av derivaten redo visas i resulta-
träkningen i finansnettot.
Koncernen har ett antal innehav i utlandsverksamheter vilkas
nettotillgångar exponeras för valutarisker. Valutaexponering
som uppstår från nettotillgångarna i koncernens utlandsverk-
samheter hanteras huvudsakligen genom upplåning i moder-
bolaget i de berörda utländska valutorna. Säkringsredovisning
tillämpas inte avseende dessa transaktioner .
B RÄNTERISK
Koncernens ränterisk uppstår genom långfristig upplåning. Upp-
låning som görs med rörlig ränta utsätter koncernen för ränte risk
avseende kassaflöde vilken delvis neutraliseras av kassamedel
med rörlig ränta. Upplåning som görs med fast ränta utsätter
koncernen för ränterisk avseende verkligt värde. Koncernen har
som policy att ha sin upplåning till fast ränta. Avvikelser måste
godkännas av ekonomidirektör. Under 2022 samt 2021 bestod
koncernens skulder till kreditinstitut till fast ränta av svenska
kronor, euro och polska zloty. Koncernens check räkningskredit
löper med rörlig ränta.
C KREDITRISK
Kreditrisk hanteras på koncernnivå, med undantag för kredit-
risk avseende utestående kundfordringar. Varje koncernbolag
ansvarar för att följa upp och analysera kreditrisken för varje ny
kund innan standardvillkor för betalning och leverans erbjuds.
Kreditrisk uppstår genom likvida medel, kundfordringar, derivat-
instrument och tillgodohavanden hos banker och finansinstitut,
inklusive utestående fordringar och avtalade transaktioner. En-
dast banker och finansinstitut som av oberoende värderare fått
lägst kreditrating ”A” accepteras. Om grossister kreditbedöms
av oberoende värderare, används dessa bedömningar. I de fall
då ingen oberoende kreditbedömning finns, görs en riskbedöm-
ning av kundens kreditvärdighet där dennes finansiella ställning
beaktas, liksom tidigare erfarenheter och andra faktorer. Indivi-
duella risklimiter fastställs baserat på interna eller externa kredit-
bedömningar i enlighet med de gränser som satts av styrelsen.
Användningen av kreditgränser följs upp regelbundet.
De finansiella tillgångar som omfattas av reservering för
förväntade kreditförluster enligt den generella metoden utgörs
av likvida medel. GARO tillämpar en ratingbaserad metod i
kombination med annan känd information och framåtblickande
faktorer för bedömning av förväntade kreditförluster.
Koncernen har definierat fallissemang som då betalning av
fordran är 90 dagar försenad eller mer, eller om andra faktorer
som indikerar att betalningsinställelse föreligger. I de fall
beloppen inte bedöms vara oväsentliga redovisas en reserv för
förväntade kreditförluster även för dessa finansiella instrument.
I dagsläget har koncernen bedömt att ingen kreditförlust före-
ligger för likvida medel
Inga kreditgränser överskreds under rapportperioden och
ledningen förväntar sig inte några förluster till följd av utebliven
betalning från dessa motparter. För ytterligare information se
not K17.
D LIKVIDITETSRISK
Koncernen har som policy att ha en likviditetsreserv om minst
40 MSEK. Kassaflödesprognoser upprättas av koncernens
rörelse drivande bolag och aggregeras av finansfunktionen.
Finansfunktionen följer noga rullande prognoser för koncernens
likviditetsreserv för att säkerställa att koncernen har tillräckligt
med kassamedel för att möta behovet i den löpande verk-
samheten samtidigt som de löpande bibehåller tillräckligt med
utrymme på avtalade kreditfaciliteter som inte nyttjats så att
koncernen inte bryter mot lånelimiter eller lånevillkor (där till-
lämpligt) på några av koncernens lånefaciliteter. Sådana prog-
noser beaktar koncernens planer för amorteringar, uppfyllelse
av lånevillkor, uppfyllelse av interna balansräkningsbaserade
resultatmått och, om tillämpligt, externa tillsyns- eller legala krav
– till exempel valutarestriktioner.
Koncernen har inga särskilda lånevillkor (kovenanter) att
uppfylla mot extern långivare.
Överskottslikviditet i koncernens rörelsedrivande bolag, över-
stigande den del som krävs för att hantera rörelsekapitalbehov,
ska främst betala av utestående lån. Efter det kan placering av
överskottslikviditet göras i av finansfunktionen godkända pla-
ceringar, som tillgodoser utrymmet till ovan nämnda prognoser
och likviditetsreserv.
Tabellen på sidan 72 visar koncernens finansiella skulder
som kommer att regleras netto, uppdelade efter den tid som
72 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen Noter
på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga förfallo-
dagen. De belopp som anges i tabellen är de avtalsenliga,
odiskonterade kassaflödena. De belopp som förfaller inom
12 månader överensstämmer med bokförda belopp eftersom
diskonteringseffekten är oväsentlig.
LÖPTIDSANALYS
Per den 31 december 2022 <1 år 1–5 år >5 år Summa
Skulder till kreditinstitut 56,0 36,2 12,5 104,7
Leasingskuld 16,6 50,8 13,6 81, 0
Derivatinstrument - - - -
Leverantörsskuld 187, 4 - - 187,4
Checkräkningskredit 6,1 - - 6,1
Summa 266,1 8 7, 0 26,1 379,2
Per den 31 december 2021 <1 år 1–5 år >5 år Summa
Skulder till kreditinstitut 2,6 23,7 2,9 29,2
Leasingskuld 9,5 20,8 5,5 35,8
Derivatintstrument - - - -
Leverantörsskulder 166,4 - - 166,4
Checkräkningskredit 7, 3 - - 7, 3
Summa 185,8 44,5 8,4 238,7
Av de 266,1 MSEK som anges för 2022 i intervallet ”Mindre
än 1 år” har koncernen för avsikt att återbetala 196,4 MSEK
(169,4) under första kvartalet 2023.
Under 2022 har moderbolaget tagit upp ytterligare 5 MEUR
i checkkredit samt 1,4 MEUR i lån för investering i fastighet på
Irland. Ledningen följer löpande koncernens eventuella behov
av ytterligare upplåning eller refinansiering för att klara av fram-
tida åtaganden som föranleds av nuvarande verksamhet och
affärsplan.
KÄNSLIGHETSANALYS
Väsentliga faktorer som påverkar koncernens resultat framgår
nedan. Bedömningen baseras på värden vid årets utgång och
är gjord utifrån att alla övriga faktorer är oförändrade.
Koncernens nettoskuldsättning är låg och en enprocentig
förändring av marknadsräntan har begränsad påverkar på
resultatet efter finansiella poster.
Känslighets analys
Resultat
effekt
2022 (MSEK)
Effekt på
eg et kapital
202 2 (MSEK)
Resultat
effekt
2021 (MSEK)
Effekt på eget
kaptial 2021
(MSEK
Förändring i försäljningspris, +/- 1 % +/- 13,9 +/- 11,0 +/- 12,9 +/- 10,3
Förändring i volym, 1 % +/- 5,6 +/- 4,5 +/- 5,2 +/- 4,1
Förändring i inköps priser, 1 % +/- 7,3 +/- 5,8 +/-6,5 +/-5,2
Förändring i löne kostnader, 1 % +3,0 -2,4 +2,7 -2,1
Euro förstärkning mot SEK, 1 % -4,7 -3,5 +3,9 +3,0
Koncernens nettovalutaexponering mot EUR är betydlig. Valuta-
exponeringen mot EUR är kopplad till bolagets inköp av varor i
Europa. Bolaget har även försäljning av varor i EUR.
3.2 HANTERING AV KAPITALSTRUKTUR
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga
koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan
fortsätta att generera avkastning till aktieägarna och nytta för
andra intressenter samt att upprätthålla en optimal kapitalstruk-
tur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere. Ett av koncernens
finansiella mål är soliditeten som ej skall understiga 30 procent.
Företagsledningen övervakar löpande behovet av refinan-
siering av den externa upplåningen med målsättningen att
omförhandla koncernens kreditfaciliteter senast 12 månader
före förfallodatum. För att upprätthålla eller justera kapitalstruk-
turen, kan koncernen förändra den utdelning som betalas till
aktieägarna, åter betala kapital till aktieägarna, ta upp nya lån,
utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skulderna.
Koncernen har inga bankcovenanter.
På samma sätt som andra företag i branschen bedöms
kapitalet inom koncernen på basis av skuldsättningsgraden.
Detta nyckeltal beräknas som nettoskuld dividerad med eget
kapital. Skuldsättningsgraden för koncernen har under 2022
legat i linje med uppsatta mål, där hänsyn tagits till tillväxtmål
och där igenom ökat kapitalbehov.
Koncernen har en soliditet om 53,2 procent (58,9), där
soliditet definieras som redovisat eget kapital i relation till
balansomslutningen.
Soliditet 2022 2021
Eget kapital 614,1 551,5
Balansomslutning 1 153,5 936,9
Soliditet (%) 53,2 58,9
73GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
NOT 4. VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH
BEDÖMNINGAR FÖR REDOVISNINGS
-
ÄNDMÅL
Upprättande av finansiella rapporter och tillämpning av olika
redovisningsstandarder kräver att företagsledningen gör be-
dömningar samt använder uppskattningar och antaganden som
påverkar redovisade belopp i koncernredovisningen. Dessa
uppskattningar, bedömningar och hänförliga antaganden
bygger på erfarenhet men även på andra faktorer, inklusive
förväntningar av framtida händelser.
Det verkliga utfallet kan komma att avvika från gjorda
bedömningar. Uppskattningar och bedömningar kan påverka
såväl resultaträkning som balansräkning som tilläggsinformation
som lämnas i de finansiella rapporterna. Således kan föränd-
ringar i uppskattningar och bedömningar leda till ändring i den
finansiella rapporteringen. Ändringar av uppskattningar och
bedömningar redovisas i den period då ändringen görs och i
framtida perioder om dessa perioder påverkas.
Uppskattningar och bedömningar har gjorts vid bedömning
av balanserade utgifter för utvecklingsarbeten, beräkning
av inkurans i varulager, prövning av nedskrivningsbehov för
goodwill, förlustrisk i kundfordringar, värdering av uppskjutna
skattefordringar, framtida garantiåtaganden, pågående tvister
och andra legala åtaganden samt vid redovisning av nyttjande-
rättstillgångar, se nedan. Dessa uppskattningar och bedöm-
ningar bedöms inte få någon väsentlig påverkan i resultat eller
balansräkningar vid eventuellt felaktigt gjorda uppskattningar
och bedömningar.
LEASING
VIKTIGA KÄLLOR FÖR OSÄKERHET I UPPSKATTNINGAR
Vid tillämpning av IFRS 16 innebär fastställandet av leasing-
period samt den marginella låneräntan vara bedömningar som
påverkar värderingen av den finansiella leasingskulden samt
nyttjanderätten.
UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Vid fastställande av leasingskulden samt nyttjanderätten är de
mest väsentliga bedömningarna hänförliga till fastställandet av
leasingperioderna. Majoriteten av koncernens leasingavtal är
hyresavtal för fastighet. Avtalen innehåller optioner att antingen
förlänga eller säga upp avtalet. När leasingperioden fastställs
NOT 5. SEGMENTINFORMATION
Segmentsredovisningen är upprättad enligt IFRS 8. Från
och med 1 januari redovisas verksamheten indelad i de två
segmenten (affärsområde, AO) GARO E-mobility och GARO
Electrification. Dessa stämmer överens med intern rapportering
och uppföljning som lämnas till respektive affärsområdeschef
samt högste verkställande beslutsfattaren (vd). Varje segment
(AO) bedrivs under lokalt ansvar med en affärsområdeschef för
respektive segment. Den högste verkställande beslutsfattaren
är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och be-
dömning av rörelsesresultaten. I koncernen har denna funktion
identifierats som den verkställande direktören. Företagsledning-
en har fastställt segmenten (AO) baserat på den information
som behandlas av affärsområdeschefen samt den verkställande
direktören. Den verkställande direktören bedömer verksamhet-
ens affärsområden utifrån produktområde samt med hänsyn till
vilken affärsmodell som tillämpas.
Verksamheten i segmentet (AO) GARO Electrification
utgörs av produktområdena Installation, Projekt och Tillfällig
el. Förutom handelsverksamhet finns egen tillverkning vid tre
anläggningar inom affärsområdet. I segmentet (AO) GARO
E-mobility ingår endast produktområdet E-mobility. Även här
ingår det, förutom handelsverksamhet, även egen produktion
vid två anläggningar. Gemensamma overheadkostnader är
fördelade i segmenten (AO) och bygger på en fördelning enligt
armlängdsprincipen.
Verkställande direktören bedömer segmentens (AO) resultat
främst baserat på måtten omsättning, tillväxt och EBIT (rörelse-
resultat).
INTÄKTER
Försäljning mellan segment (AO) sker på marknadsmässiga
villkor. De intäkter från externa parter som rapporteras till
den Verkställande direktören värderas på samma sätt som i
resultaträkningen.
Per den 31 december 2022 hade koncernen en nettoskuld på
143,7 MSEK. Nettokassan per den 31 december 2021 var
9,4 MSEK. Skuldsättningsgraden definieras som nettolåne skuld
dividerat med redovisat eget kapital.
Skuldsättningsgrad 2022 2021
Total upplåning (not K20) 173,2 72,2
Avgår: likvida medel( not K18) -29,5 -81,6
Nettoskuld 143,7 -9,4
Totalt eget kapital 614,1 551,5
Skuldsättningsgrad i % 23,4 N/A
beaktas alla fakta och omständigheter som ger ett ekonomiskt
incitament att utnyttja en förlängningsoption eller att inte utnyttja
en option för att säga upp ett avtal. Exempel på faktorer som är
övervägda är strategiska planer, vikten av den underliggande
tillgången för koncernens verksamhet och/eller kostnader hän-
förliga till att inte förlänga eller säga upp leasingavtal.
74 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen Noter
GARO Electrification GARO E-mobility Eliminering Totalt
Information segment 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Omsättning
Summa nettoomsättning, externt 1 307,4 1 150,1 653,2 665,9 -570,1 -520,3 1 390,5 1 295,8
Summa nettoomsättning,internt -339,0 -292,1 - 231,1 -228,2 570,1 520,3
Övriga intäkter 1,4 2,9 - - - - 1,4 2,9
Extern nettoomsättning 969,8 860,9 422,2 4 37, 7 0 0 1 391,9 1 298,7
Aktiverat arbete för egen räkning 5,4 3,7 . - - - 5,4 3,7
Råvaror och förnödenheter -515,2 -443,1 -212,2 -206,3 - - -727,4 -649,4
Övriga externa kostnader -72,7 -66,4 -101,7 -78,4 - - -174,4 -144,8
Personalkostnader -223,1 -206,4 -83,5 -58,7 - - -306,7 -265,2
Avskrivning av anläggningstillgångar -24,5 -27,4 -11,5 -8,4 - - -36,0 -35,8
Rörelseresultat 139,7 121, 3 13,1 85,9 - - 152,8 207,2
Finansnetto - - - - - - 0,6 1,2
Årets skattekostnader - - - - - - -32,9 -41,7
Årets nettoresultat - - - - - - 120,5 166,7
Övriga upplysningar
Anläggningstillgångar 238,8 219, 6 162,2 39,9 - - 401,0 255,4
Övriga tillgångar 492,7 436,0 259,8 241,4 - - 752,5 681,5
Summa tillgångar 731, 5 655,6 422,0 281,3 - - 1 153,5 936,9
Kortfristiga skulder 338,7 19 9,1 92,7 125,6 - - 431,4 324,7
Långfristiga skulder 94,7 48,9 13, 3 11 , 8 - - 108,0 60,7
Summa skulder 433,4 247,7 106,0 137,4 - - 539,4 385,4
Investeringar 26,3 16,1 93,8 29,2 - - 120,1 45,3
Avskrivningar 24,5 27,4 11, 5 8,4 - - 36,0 35,8
Koncernens anläggningstillgångar exkluderar finansiella till-
gångar, uppskjutna skattefordringar och tillgångar relaterade till
ersättning till anställda efter avslutad anställning. Anläggnings-
tillgångarna fördelades efter var dotterbolagen är belägna
geografiskt.
Koncernen har intäkter från två externa kunder som var för
sig överstiger 10 procent av nettoomsättningen vid respektive
period slut. Den sammanlagda nettoomsättningen för var och en
av dessa kunder uppgick under 2022 till 272,4 och
267,0 MSEK (225,4 respektive 152,9), totalt 539,4 MSEK
(378,3) vilket utgör 39 procent (29,2) av den totala nettoom-
sättningen. Dessa intäkter hänför sig till båda segmenten GARO
Electrification och GARO E-mobility.
Intäkter från externa
kunder enligt kundens
geografiska läge
Anläggnings-
tillgångar
2022 2021 2022 2021
Sverige 818,2 826,5 250,6 190,9
Norge 139,9 162,7 1,9 2,6
Irland 184,9 131, 5 37,4 20,4
Finland 58,7 48,3 0,2 0,2
Storbritannien 69,8 49,2 2,8 1,1
Övriga länder 117, 6 76,7 104,2 37,0
Valutaeffekt 1,4 0,9 - -
Summa 1 390,5 1 295,8 397,1 252,2
FORTS. NOT 5
75GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
INTÄKTER FRÅN KUNDER FÖRDELADE PER PRODUKTOMRÅDE OCH SEGMENT (AO)
Produktområde
GARO Electrification
2022
GARO Electrification
2021
GARO E-mobility
2022
GARO E-mobility
2021
Totalt
2022
Totalt
2021
Installationsprodukter 604,3 531,8 - - 604,3 531,8
E-mobility - - 422,4 437,1 422,4 437,1
Projekt 287, 2 238,7 - - 287, 2 238,7
Tillfällig el 75,2 87,3 - - 75,2 87,3
Valuta 1,7 0,9 -0,3 - 1,4 0,9
Summa intäkter från kunder 968,4 858,7 422,1 4 37,1 1 390,5 1 295,8
KUNDENS GEOGRAFISKA HEMVIST
Geografisk hemvist
GARO Electrification
2022
GARO Electrification
2021
GARO E-mobility
2022
GARO E-mobility
2021
Totalt
2022
Totalt
2021
Sverige 616,4 550,3 223,9 276,1
840,3
826,4
Norge 121,7 127,1 18,2 35,6
139,9
162,7
Irland 166,3 117,1 18,6 14,4
184,9
131, 5
Storbritannien 31,1 35,4 38,8 13, 8
69,9
49,2
Finland 23,4 20,0 35,1 28,3
58,5
48,3
Övriga länder 8,1 7,3 87,5 69,5
95,6
76,8
Valuta 1,7 0,9 -0,3 0
1,4
0,9
Summa intäkter från kunder 968,7 858,1 421,8 4 37, 7 1 390,5 1 295,8
NOT 6. INTÄKTER FRÅN AVTAL
MED KUNDER
Intäkter sker när bolag i koncernen uppfyller ett prestations-
åtagande genom att överlämna en utlovad vara och kunden
får kontroll över tillgången. Detta sker vanligen vid leverans
enligt gällande leveransvillkor. Belopp före eliminering av
eventuell valutavinst/förlust.
PRESTATIONSÅTAGANDE
Koncernens försäljning av varor till företag sker mot faktura,
normalt med betalningsvillkor om 30–60 dagar. Koncernens
prestationsåtaganden som utgör del av avtal med kund har en
ursprunglig förväntad löptid om högst ett år. I de fall det finns ett
ramavtal anses ett avtal uppstå först när kund placerar en order
utifrån ramavtalets villkor. Koncernens prestationsåtaganden
som utgör del av avtal med kund har en ursprunglig förväntad
löptid om högst ett år. Koncernen har inte några kontrakt med
en löptid överstigande ett år för vilka upplysningar om oupp-
fyllda prestationsåtaganden krävs och har sålunda utnyttjat
lättnadsregeln i IFRS 15.
För ytterligare information om prestationsåtagande se not
K2.5 Intäkter från avtal med kund.
KONTRAKTSBALANSER
Inom koncernen förekommer inga avtalstillgångar eller av-
talsskulder i form av upplupna eller förutbetalda intäkter utan
intäktsredovisning sker i samband med leverans och fullgjord
prestation då även fakturan ställs ut. Koncernens kontraktsba-
lanser utgörs av kundfordringar. För ytterligare information se
not K2 sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper.
ÅTERBETALNINGSSKULD
Inom koncernen finns kundkontrakt där kund enligt avtal är
berättigad till volymrabatt baserat på uppnådda försäljnings-
volymer. Denna volymrabatt klassificeras som återbetal-
ningsskuld och regleras löpande under året. För ytterligare
information om återbetalningsskyldighet se not K23 Upplupna
kostnader och förutbetalda intäkter.
76 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen Noter
NOT 7. ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA, M.M.
2022 2021
Styrelse, vd och övriga ledande befattningshavare*
Löner och andra ersättningar 12,8 20,7
Sociala avgifter 4,1 4,5
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer 2,6 3,7
Summa styrelse, vd och övriga befattningshavare 19,5 28,9
Övriga anställda
Löner och andra ersättningar 207, 8 164,5
Sociala avgifter 52,2 45,2
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer 12,7 10 ,1
Summa övriga anställda 272,7 219,8
Summa personalkostnader 292,2 248,7
*
Per den 1 januari 2022 har GARO ny koncernledning.
MEDELANTAL ANSTÄLLDA MED GEOGRAFISK FÖRDELNING PER LAND
2022 2021
Medel anställda varav män varav kvinnor Medel anställda varav män varav kvinnor
Sverige 292 201 91 264 191 73
Norge 23 22 1 22 20 2
Finland 7 5 2 6 4 2
Irland 37 30 7 27 23 4
Storbritannien 13 11 2 9 6 3
Polen 149 32 117 132 32 100
Koncernen totalt 521 301 220 460 276 184
KÖNSFÖRDELNING I KONCERNEN (INKL. DOTTERBOLAG) FÖR STYRELSELEDAMÖTER OCH ÖVRIGA
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
2022 2021
Antal på
balansdagen varav kvinnor
Antal på
balansdagen varav kvinnor
Styrelseledamöter 8 2 8 2
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare 5 1 10 1
Koncernen totalt 13 3 18 3
77GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2022
Grundlön/
styrelsearvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
Rickard Blomqvist, styrelseordförande 0,8 - - - - 0,8
Susanna Hilleskog, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Lars-Åke Rydh, styrelseledamot 0,4 - - - - 0,4
Mari Kadowaki Johansson, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Jonas Lohtander, arbetstagarrepresentant - - - - - -
Johan Paulsson, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Ulf Hedlundh, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Martin Ahltén, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Patrik Andersson, vd och koncernchef 2,4 0,2 0,1 0,7 - 3,4
Andra ledande befattningshavare (4 pers) 6,5 0,5 0,4 1,9 - 9,3
Koncernen* 11, 6 0,7 0,5 2,6 - 15,4
*Per den 1 januari 2022 har GARO ny koncernledning.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2021
Grundlön/
styrelsearvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
Stefan Jonsson, styrelseordförande t.o.m 20210505 0,2 - - - - 0,2
Rickard Blomqvist, styrelseordförande fr.o.m 20210506* 0,6 - - - - 0,6
Susanna Hilleskog, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Lars-Åke Rydh, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Mari Kadowaki Johansson, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Jonas Lohtander, arbetstagarrepresentant - - - - - -
Johan Paulsson, styrelseledamot fr.o.m 20210506 0,2 - - - - 0,2
Ulf Hedlundh, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Martin Ahltén, styrelseledamot fr.o.m 20210506 0,2 - - - - 0,2
Patrik Andersson, vd och koncernchef 2,2 0,5 0,1 0,6 - 3,4
Andra ledande befattningshavare (5 pers) 7,3 1,9 0,3 1,9 - 11 , 4
Summa 11, 9 2,4 0,4 2,5 - 17, 2
Dotterbolag
Andra ledande befattningshavare (5 pers) 4,8 1,1 0,2 1,2 - 7,3
Koncernen 16,7 3,5 0,6 3,7 - 24,5
*Styrelseledamot Rickard Blomqvist har under året även uppburit konsultarvode om 0 MSEK (0,1) via bolag, se not K28.
PENSIONER
VID AVGIFTSBESTÄMD PENSION
Pensionsåldern för verkställande direktören är 65 år. Pensions-
premien ska uppgå till högst 30 procent av den pensions-
grundande lönen.
För andra ledande befattningshavare är pensionsåldern
65 år. Pensionspremien ska följa gällande kollektivavtal.
Pensions premie för premiebestämd pension ska uppgå till högst
30 procent av den pensionsgrundande lönen.
AVGÅNGSVEDERLAG
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en ömse-
sidig uppsägningstid om 6 månader. Vid uppsägning från bo-
lagets sida erhålls dessutom ett avgångsvederlag som uppgår
till 9 månadslöner. Avgångsvederlaget avräknas inte mot andra
inkomster. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida
utgår inget avgångsvederlag.
Mellan bolaget och andra ledande befattningshavare gäller
en uppsägningstid om 3–6 månader från den anställdes sida
och 6–12 månader från bolagets sida.
INFORMATION OM BESLUTADE ERSÄTTNINGAR
SOM INTE FÖRFALLIT TILL BETALNING
Vad gäller rörlig ersättning till ledande befattnings havare avser
detta delvis ännu ej utbetald rörlig ersättning. Utbetalning kom-
mer att ske under 2023.
78 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen Noter
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR
TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Årsstämman fattar beslut om riktlinjer för bestämmande av lön
och annan ersättning till verkställande direktören och övriga le-
dande befattningshavare. Nuvarande riktlinjer, som beslutades
av årsstämman 2022, innebär i huvudsak följande:
Riktlinjerna omfattar de personer som under den tid rikt-
linjerna gäller ingår i koncernledningen, övriga chefer
som är direkt underställda vd samt styrelseledamot som
är anställd av bolaget, nedan kallade ”ledande befatt-
ningshavare”. Rikt linjerna ska tillämpas på ersättningar
som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade
ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman
2022. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av
bolagsstämman.
Om en styrelseledamot utför uppdrag för bolaget som
inte är styrelseuppdrag, utgår ersättning som ska vara
marknadsmässig med hänsyn taget till uppdragets art och
arbetsinsats. Sådan ersättning ska beslutas av styrelsen
(eller av bolagsstämman om så följer av lag). Styrelsele-
damot som är anställd av bolaget ska inte erhålla särskild
ersättning för styrelseuppdrag i bolaget eller koncernbolag.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under
andra regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske
för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis,
varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt
möjligt ska tillgodoses.
RIKTLINJERNAS FRÄMJANDE AV BOLAGETS AFFÄR-
STRATEGI, LÅNGSIKTIGA INTRESSEN OCH HÅLLBARHET
Bolagets affärsstrategi är i korthet att med fokus på innovation,
hållbarhet och design utveckla lönsamma helhetslösningar för
elbranschen. För ytterligare information om bolagets affärs-
strategi, se https://www.garogroup.se/sv/var-affarside. En
framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och
tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan er-
bjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att
ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig
totalersättning.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska
syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intres-
sen, inklusive dess hållbarhet.
FORMERNA AV ERSÄTTNING M.M.
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av
följande komponenter: fast kontantlön, rörlig kontantersättning,
pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan
därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om
exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar. Styrelsen
har föreslagit årsstämman 2022 att besluta om ett långsiktigt
incitamentsprogram genom utgivande och överlåtelse av teck-
ningsoptioner till bland andra ledande befattningshavare.
RÖRLIG KONTANTERSÄTTNING
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning
ska kunna mätas under en period om ett år. För den verkställan-
de direktören får den rörliga kontantersättningen inte överstiga
två (2) MSEK per år och inte vara pensionsgrundande. För
övriga ledande befattningshavare får den rörliga kontant-
ersättningen uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga
kontant lönen. Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad
till tydligt målrelaterade kriterier i enkla och transparenta
konstruktioner. Kriterierna kan vara finansiella, icke-finansiella,
eller utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalitativa
mål. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar bolagets
affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet,
genom att exempelvis ha en tydlig koppling till affärsstrategin
eller främja befattningshavarens långsiktiga utveckling. Dessa
kriterier innefattar för närvarande bland annat försäljnings- och
resultatbaserade finansiella mål.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning
av rörlig kontantersättning avslutats ska en bedömning/utvär-
dering ske till vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Styrelsen
ansvarar för bedömningen såvitt avser rörlig kontantersättning
till verk ställande direktören. Såvitt avser rörlig kontantersättning
till övriga befattningshavare ansvarar verkställande direktören
för bedömningen. Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen
baseras på fastställt finansiellt underlag för aktuell period.
Utöver de maxbelopp som anges ovan ska styrelsen, i syfte
att främja beslutade strategiska initiativ under 2022–2023, ha
möjlighet att besluta om att rörlig kontantersättning ska kunna
utgå till verkställande direktören och övriga ledande befatt-
ningshavare motsvarande högst nio (9) månadslöner. Sådan
extra rörlig kontantersättning ska vara kopplad till uppfyllelse
av på förhand fastställda målsättningar som främjar GARO-
koncernens strategiska initiativ under 2022–2023. Mätperio-
den ska således löpa över två räkenskapsår och utvärdering
avseende uppfyllelse av kriterier för utbetalning ska ske efter
årsstämman 2024. Verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare, förutsatt att det kan göras kostnadsneutralt
för GARO, ha rätt att erhålla maximalt 30 procent av sådan
extra rörlig kontantersättning som pensionsförmån, vilken ska
vara undantagen taket för pensionspremier om 30 procent som
framgår nedan.
PENSIONSFÖRMÅNER
För verkställande direktören ska pensionsförmåner, innefattande
sjukförsäkring, vara premiebestämda. Pensionspremierna för
premiebestämd pension ska uppgå till högst 30 procent av den
pensionsgrundande lönen. För övriga ledande befattnings-
havare ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring,
vara premie bestämda om inte befattningshavaren omfattas av
förmåns bestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbe-
stämmelser. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska
uppgå till högst 30 procent av den pensionsgrundande lönen.
ANDRA FÖRMÅNER
De ledande befattningshavarnas andra förmåner, såsom till
exempel tjänstebil, dator, mobiltelefon, extra sjukförsäkring
FORTS. NOT 7
79GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
NOT 8. ERSÄTTNINGAR TILL REVISORERNA
2022 2021
Ernst & Young
– Revisionsuppdraget 1,7 1,5
– Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0,5 0,5
Summa 2,2 2,0
Grant Thornton
– Revisionsuppdraget 0 ,1 0,1
Summa 0,1 0,1
eller företagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning detta
bedöms vara marknadsmässigt för ledande befattningshava-
re i motsvarande positioner på den marknad där bolaget är
verksamt. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 15
procent av den fasta årliga kontantlönen.
UPPHÖRANDE AV ANSTÄLLNING
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara
högst tolv månader. Uppsägningslön och avgångsvederlag får
sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta
kontantlönen för två år för verkställande direktören och ett år
för övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning från
befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex
månader, utan rätt till avgångsvederlag.
LÖN OCH ANSTÄLLNINGSVILLKOR FÖR ANSTÄLLDA
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlin-
jer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beak-
tats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersätt-
ningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt
över tid har utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten till riktlinjerna och de begränsning-
ar som följer av dessa. Utvecklingen av avståndet mellan de
ledande befattningshavarnas ersättning och övriga anställdas
ersättning kommer att redovisas i ersättningsrapporten.
BESLUTSPROCESSEN FÖR ATT FASTSTÄLLA,
SE ÖVER OCH GENOMFÖRA RIKTLINJERNA
Sedan 2020 har styrelsen inrättat en ersättningskommitté
bestående av delar av styrelsen. Ersättningskommitteen bistår
styrelsen med förslag i ersättningsfrågor. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga
fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla
till dess att nya rikt linjer antagits av bolagsstämman. Styrelsen
ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar
för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i bolaget. Vid styrelsens behandling av
och beslut i ersättnings relaterade frågor närvarar inte verkstäl-
lande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den
mån de berörs av frågorna.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE 2023
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare inför årsstämman 2023 motsvarar i sin helhet
de principer som för föregående år, bortsett från möjligheten
att för styrelsen besluta om en extra rörlig kontantersättning för
verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare
i syfte att främja GARO-koncernens strategiska initiativ. Denna
rörliga ersättning har nu utgått.
FRÅNGÅENDE AV RIKTLINJERNA
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsikti-
ga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det
i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut
i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från
riktlinjerna.
80 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen Noter
NOT 9. LEASING
GARO delar in sina leasingavtal i tre klasser av nyttjanderätts-
tillgångar: Fastigheter, fordon och maskiner. I nedan tabell
presenteras de utgående balanserna avseende nyttjanderättstill-
gångar och leasingskulder samt förändringarna under året:
Koncernen redovisar ett kassautflöde hänförligt till leasingavtal
uppgående till 12,0 MSEK (11,7) för räkenskapsåret 2022. För
en löptidsanalys av koncernens leasingskulder se not 3.
Koncernen hyr kontorsutrustning, bilar och kontorslokaler
enligt ej uppsägningsbara operationella leasingavtal. Lea-
singperioderna varierar mellan 3–5 år. Endast hyresavtal för
kontorslokaler löper längre än 5 år. De flesta leasingavtalen
kan vid leasingperiodens slut förlängas till en avgift som över-
ensstämmer med en marknadsmässig avgift.
Nyttjanderättstillgångar
Räkenskapsåret 2022 Fastigheter Fordon Maskiner Totalt Leasingskuld
Ingående redovisat värde 30,1 6,0 0,5 36,6 35,8
Tillkommande nyttjanderättstillgångar och leasingskulder 47,6 5,7 - 53,3 53,3
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -6,6 -4,2 -0,3 - 11,1 -
Valutakursdifferenser 0,9 - - 0,9 0,9
Räntekostnader på leasingskulder - - - - 0,5
Leasingavgifter - - - - -12,0
Utgående redovisat värde 72,0 7,5 0,2 79,7 78,5
Nyttjanderättstillgångar
Räkenskapsåret 2021 Fastigheter Fordon Maskiner Totalt Leasingskuld
Ingående redovisat värde 34,7 3,8 - 38,5 38,0
Tillkommande nyttjanderättstillgångar och leasingskulder 0,5 5,8 0,5 6,8 6,8
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -7,3 -3,6 - -10,9 -
Valutakursdifferenser 2,2 - - 2,2 2,2
Räntekostnader på leasingskulder - - - - 0,5
Leasingavgifter - - - - -11,7
Utgående redovisat värde 30,1 6,0 0,5 36,6 35,8
Nedan presenteras de belopp hänförliga till leasingverksamhe-
ter som redovisats i resultaträkningen under året:
2022 2021
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar - 11 ,1 -10,9
Räntekostnader på leasingskulder -0,6 -0,5
Kostnader avseende korttidsleasingavtal -0,3 -0,3
Kostnader för avtal där den underliggande
tillgången är av lågt värde - -
Totala kostnader hänförliga till
leasingverksamheten -12,0 -11,7
81GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
NOT 10. FINANSIELLA INTÄKTER &
KOSTNADER
Finansiella intäkter
2022 2021
Tillgångar och skulder obligatoriskt värderade
till verkligt värde i resultatet:
Nettovinst derivat 0,6 3,2
Summa finansiella intäkter för poster
värderade till verkligt värde i resultat 0,6 3,2
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde:
Ränteintäkter 0,8 0,2
Ränteintäkter övriga finansiella intäkter 1,9 1,9
Summa ränteintäkter enligt
effektivräntemetoden 2,7 2,1
Valutakursdifferenser – intäkter, finansiella poster - -
Summa - -
Summa finansiella intäkter 3,3 5,3
Finansiella kostnader
2022 2021
Tillgångar och skulder obligatoriskt värderade
till verkligt värde i resultatet:
Nettoförlust derivat - -
Summa finansiella kostnader för poster
värderade till verkligt värde i resultat - -
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde:
Räntekostnader lån -1,7 -1,0
Räntekostnader leasingskuld -0,6 -0,4
Räntekostnader övriga finansiella skulder -0,3 -2,5
Summa räntekostnader enligt
effektivräntemetoden -2,6 -3,9
Valutakursdifferenser – kostnader,
finansiella poster -0,1 -0,2
Summa -0,1 -0,2
Summa finansiella kostnader -2,7 -4,1
NOT 11. INKOMSTSKATT
2022 2021
Redovisad skatt
Aktuell skatt på årets resultat -33,2 -39,3
Förändring uppskjuten skatt (not 23) 0,3 -2,4
Summa skatt på årets resultat -32,9 -41,7
Koncernen har verksamhet i en så kallad skattefri zon i Polen.
Endast delar av den polska verksamheten omfattas av dessa
skattelättnader. Per 2022-12-31 uppgick outnyttjad skattefördel
till cirka 2,4 MSEK (2,6) att utnyttjas fram till år 2026. Upp-
skjuten skattefordran har beaktats i redovisningen.
Inkomstskatten på resultatet före skatt skiljer sig från det
teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid användning av
skattesatsen i Sverige för resultaten i de konsoliderade bolagen
enligt följande:
2022 2021
Resultat före skatt 153,4 208,4
Inkomstskatt beräknad enligt skattesats
i Sverige (20,6%) -31,6 -42,9
Effekt av utländska skattesatser 0,8 1,0
Skatteeffekter av:
– Ej avdragsgilla kostnader -3,5 -0,4
Ej skattepliktiga intäkter 1,6 -
– Utnyttjande av förlustavdrag, ej uppskjuten skatt 0,6 0,6
Skatt hänförlig till tidigare års redovisade resultat 0,6 -
Övrigt -1,4 -
Skattekostnad -32,9 -41,7
Effektiv skattesats % 21,5 20,0
82 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen Noter
NOT 12. ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Balanserade utgifter för
utvecklingsarbeten
Pågående
utvecklingsarbeten Summa
Per 1 januari 2021
Anskaffningsvärde 35,6 35,1 70,7
Ackumulerade av- och nedskrivningar -22,6 - -22,6
Redovisat värde 13,0 35,1 48,1
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde 13, 0 35,1 48,1
Aktiverade utgifter - 26,5 26,5
Omklassificeringar/interna överföringar 26,5 -27,1 -0,6
Avyttringar och utrangeringar - - -
Avskrivningar -11,4 - -11,4
Utgående redovisat värde 28,1 34,5 62,6
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 62,1 34,5 96,6
Ackumulerade av- och nedskrivningar -34,0 - -34,0
Redovisat värde 28,1 34,5 62,6
Räkenskapsåret 2022
Ingående redovisat värde 28,1 34,5 62,6
Aktiverade utgifter - 30,8 30,8
Omklassificeringar/intern överföring 0,2 -0,2 -
Avyttringar och utrangeringar - - -
Avskrivningar -11,2 - -11,2
Utgående redovisat värde 17,1 65,1 82,2
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde 62,3 6 5,1 127, 4
Ackumulerade av- och nedskrivningar -45,2 - -45,2
Redovisat värde 17,1 65,1 82,2
83GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
NOT 13. GOODWILL
Goodwill
Per 1 januari 2021
Anskaffningsvärde 48,7
Ackumulerade nedskrivningar -3,2
Redovisat värde 45,5
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde 45,5
Utgående redovisat värde 45,5
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 48,7
Ackumulerade nedskrivningar -3,2
Redovisat värde 45,5
Räkenskapsåret 2022
Ingående redovisat värde 45,5
Utgående redovisat värde 45,5
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde 48,7
Ackumulerade nedskrivningar -3,2
Redovisat värde 45,5
Goodwill fördelar sig på koncernens kassagenererande
enheter, vilka utgörs av segment. Bedömning av återvinnings-
värden innefattar antaganden om tillväxt, resultatutveckling och
investeringar, inklusive investeringar i rörelsekapital. Antagen
tillväxt uppgår beroende på produktområde med upp till cirka
10 procent för det kommande årets prognos.
Inom segmenten (AO) GARO E-mobility och GARO
Electrification uppgår antagna rörelsemarginaler sammantaget
till 10 procent för de nästkommande åren, vilket är i linje med
koncernens finansiella mål. Långsiktigt görs en prognostiserad
förstärkt marginal som en effekt av högre försäljningsvolymer
över tid. Antaganden om tillväxt och marginaler baseras på
tidigare års utfall samt ledningens förväntningar på marknads-
utvecklingen inom respektive affärsmområde. Investeringsbe-
lopp baseras på prognos och är därefter uthålliga i nivå med
avskrivningarna.
Goodwill prövas årligen för nedskrivningsbehov. Vid årets
prövning har en diskonteringsränta före skatt (WACC) om
12,9 och 11,3 procent använts för GARO E-mobility respekti-
ve GARO Electrification. Årets prövning har ej påvisat något
nedskrivnings behov. Ett antal känslighetsanalyser där uthållig
tillväxttakt satts till 0 procentenheter, rörelsemarginalen försäm-
rats med 2 procentenheter från prognosnivå eller diskonterings-
räntan ökats med 2 procent, har gjorts. Inga av dessa analyser
indikerar något behov av nedskrivning.
Goodwill per segment 2022-12-31 2021-12-31
Segment GARO Electrification 39,6 39,6
Segment GARO E-mobility 5,9 5,9
Totalt 45,5 45,5
84 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen Noter
NOT 14. MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Byggnader
& mark
Maskiner & andra
tekniska anläggningar
Inventarier, verktyg
& installationer
Pågående
nyanläggningar Summa
Per 1 januari 2021
Anskaffningsvärde 107,1 22,8 85,7 6,3 221,9
Ackumulerade avskrivningar -39,7 -21,0 -59,3 - -120,0
Redovisat värde 67, 4 1,8 26,4 6,3 101,9
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde 67, 4 1,8 26,4 6,3 101,9
Valutakursdifferenser - - - - -
Inköp 2,2 - 3,4 13,3 18,9
Omklassificeringar/intern överf 0,8 0,8 14,9 -15,2 1,3
Avyttringar och utrangeringar - -0,2 -1,9 - -2,1
Avskrivningar -2,8 -0,8 -9,9 - -13,5
Upplösen av avskrivningar p.g.a
avyttring och utrangering - - 1,0 - 1,0
Utgående redovisat värde 67, 6 1,6 33,9 4,4 107, 5
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 109,8 23,4 102,5 4,4 240,1
Ackumulerade avskrivningar -42,2 -21,8 -68,6 - -132,6
Redovisat värde 67, 6 1,6 33,9 4,4 107, 5
Räkenskapsåret 2022
Ingående redovisat värde 67, 6 1,6 33,9 4,4 107,5
Valutakursdifferenser 3,4 0,3 2,7 2,9 9,3
Inköp 16,5 - 2,9 69,9 89,3
Omklassificeringar/intern överf - 1,2 6,3 -7,5 0
Avyttringar och utrangeringar - - -1,9 - -1,9
Avskrivningar -2,8 -0,5 -9,6 - -12,9
Upplösen av avskrivningar p.g.a
avyttringar /valutaeffekt - - - - -
Valutakursdifferens avskrivningar -0,4 - -1,3 - -1,7
Utgående redovisat värde 84,3 2,6 33,0 69,8 189,7
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde 130,2 25,0 111 , 2 69,8 336,2
Ackumulerade avskrivningar -45,9 -22,4 -78,2 - -146,5
Redovisat värde 84,3 2,6 33,0 69,8 189,7
NOT 15. VARULAGER
2022 2021
Råvaror och förnödenheter 213 , 4 159,3
Färdiga varor och handelsvaror 126,6 78,3
Varor under tillverkning 4,9 4,5
Summa 344,9 242,1
Kostnader för råvaror och förnödenheter i resultaträkningen
uppgår till 727,4 MSEK (649,3).
Nedskrivning har skett med totalt 23,9 MSEK (9,6). Nedskriv-
ningen beror på at teknisk funktionalitet för enskilda artiklar har
utgått. Under 2022 har 9 MSEK reserverats i en extra inku-
ransreserv på grund av byte av teknisk plattform inom GARO
E-mobility.
85GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
NOT 16. FINANSIELLA INSTRUMENT
Värdering av finansiella tillgångar
per 2022-12-31
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Finansiella tillgångar värderade
till upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar 321,1 321,1
Övr. kortfristiga fordringar 43,7 43,7
Likvida medel 29,5 29,5
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultatet
Derivatinstrument 1,0 1,0
Summa 395,3 395,3
Värdering av finansiella tillgångar
per 2021-12-31
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar 336,0 336,0
Övr. kortfristiga fordringar 8,4 8,4
Likvida medel 81, 6 81, 6
Finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultatet
Derivatinstrument - -
Summa 426,0 426,0
Värdering av finansiella skulder
per 2022-12-31
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Skulder till kreditinstitut 94,7 94,7
Leasingskuld 78,5 78,5
Leverantörsskulder 187,4 187,4
Bonus till kunder 47, 6 47,6
Övr. kortfristiga skulder 50,6 50,6
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultatet
Derivatinstrument - -
Optionsskuld 1,6 1,6
Summa 460,4 460,4
Värdering av finansiella skulder
per 2021-12-31
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Skulder till kreditinstitut 36,4 36,4
Leasingskuld 35,8 35,8
Leverantörsskulder 166,5 166,5
Bonus till kunder 35,5 35,5
Övr. kortfristiga skulder 34,4 34,4
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultatet
Derivatinstrument - -
Optionsskuld 2,4 2,4
Summa 311, 0 311, 0
I upplysningssyfte beräknas ett verkligt värde för räntebärande
skulder genom en diskontering av framtida kassaflöden av
kapitalbelopp och ränta diskonterade till aktuell marknadsränta.
För kortfristiga fordring och skulder anses redovisat värde vara
en rimlig uppskattning av det verkliga värdet.
Värdering till verkligt värde.
Koncernen har derivat som värderas till verkligt värde via resul-
tatet. Derivatinstrumenten inkluderas i raden övriga kortfristiga
skulder i balansräkningen. och värderas till verkligt värde enligt
nivå 2. Verkligt värde är det pris som vid värderingstidpunkten
skulle erhållas vid försäljning av en tillgång eller betalas vid
överlåtelse av en skuld genom en ordnad transaktion mellan
marknadsaktörer.
De olika nivåerna definieras enligt följande:
Nivå 1 – Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för
identiska tillgångar eller skulder
Nivå 2 – Andra observerbara indata för tillgången eller skulder
än noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen
direkt (d.v.s. som prisnoteringar) eller indirekt (d.v.s.
härledda från prisnoteringar)
Nivå 3 – Indata för tillgången eller skulden som inte baseras på
observerbara marknadsdata (d.v.s. icke observerbara
indata)
86 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen Noter
NOT 17. KUNDFORDRINGAR
2022-12-31 2021-12-31
Kundfordringar 322,5 337,2
Reservering förväntade kreditförluster -1,4 -1,2
Kundfordringar – netto 321,1 336,0
Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar dess
redovisade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är
väsentlig. Åldersanalysen av dessa kundfordringar framgår
nedan:
2022 2021
Koncernen Brutto Nedskrivning Förlustandel Brutto Nedskrivning Förlustandel
Ej förfallna kundfordringar 263,8 - - 282,8 - -
Förfallna kundfordringar 0–30 dgr 44,7 - - 41,3 - -
Förfallan kundfordringar 31–60 dgr 7,9 - - 6,9 - -
Förfallna kundfordringar 61–90 dgr 4,2 - - 2,5 - -
Förfallna kundfordringar > 91 dgr 1,9 -1,4 - 3,7 -1,2 -
Summa 322,5 -1,4 - 337,2 -1,2 -
Per den 31 december 2022 var kundfordringar uppgående
till 58,7 MSEK (54,4) förfallna men utan att något väsentligt
nedskrivningsbehov ansågs föreligga för koncernen. De förfall-
na fordringarna avser kunder vilka tidigare inte haft
några betalningssvårigheter.
Förändring i reserv för kreditförluster, förenklad metod
Koncernen 2022 2021
Ingående reserv -1,2 -0,7
Förvärv av dotterbolag - -
Konstaterade förluster -
Återförda outnyttjade reserver -
Årets reservering -0,2 -0,5
Omräkningsdifferenser - -
Utgående reserv -1,4 -1,2
Reserverat belopp i balansräkningen
för förväntade kreditförluster -1,4 -1,2
Förväntade kreditförluster utgörs i huvudsak av kundfordringar
för vilka koncernen tillämpar den förenklade metoden för redo-
visning av förväntade kreditförluster, se not K2.11.3 nedskrivning
av finansiella tillgångar.
Realiserade kundförluster de senaste fem åren uppgår i
genomsnitt till cirka 0,1 procent (0,1) av respektive års netto-
omsättning.
87GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
NOT 18. LIKVIDA MEDEL
Likvida medel, såväl i balansräkningen som i kassaflödes-
analysen, består av följande:
2022 2021
Banktillgodohavanden 29,5 81, 6
Totalt 29,5 81,6
NOT 19. AKTIEKAPITAL OCH ÖVRIGT
TILLSKJUTET KAPITAL
Vid årsstämman 2021 beslutades om en aktiesplit innebärande
att varje aktie delas upp i fem aktier (split 5:1) av samma serie.
Aktiekapitalet per 2022-12-31 består av 50 000 000 aktier
med kvotvärdet 0,40 SEK. Aktierna har ett röstvärde på 1 röst
per aktie. Alla aktier som emitterats av moderbolaget är till fullo
betalda.
UTDELNING
På årsstämman den 10 maj 2022 beslutades om en utdelning
om 1,40 SEK per aktie för räkenskapsåret 2021
På årsstämman den 11 maj 2023 kommer styrelsen föreslå
en utdelning om 0,80 SEK per aktie för räkenskapsåret 2022.
Förslaget innebär vidare att utdelning skall ske vid två tillfällen
under 2023, med avstämningsdag i maj respektive november.
NOT 20. UPPLÅNING
2022 2021
Långfristig
Skulder till kreditinstitut 36,6 26,5
Finansiell leasingskuld 62,4 26,3
Summa långfristig upplåning 99,0 52,8
Kortfristig
Checkräkningskrediter 6,1 7,3
Skulder till kreditinstitut 52,0 2,6
Finansiell leasingskuld 16,1 9,5
Summa kortfristig upplåning 74,2 19,4
Summa upplåning koncernen 173,2 72,2
SKULDER TILL KREDITINSTITUT
Koncernens upplåning är i SEK, EUR och PLN. Koncernens
upplåning består av lån från SEB. Under året har nytt lån på
1,4 MEUR upptagits för köp av intilliggande fastighet på Irland.
För byggnationen i Polen upptar koncernen en checkkredit likt
svenskt byggkreditiv. Banklånen löper fram till 2029 med en
genomsnittlig ränta på 3,42 procent per år (2,26).
Koncernen har inga särskilda lånevillkor (kovenanter) att
uppfylla mot extern långivare.
CHECKRÄKNINGSKREDIT
Koncernen har en beviljad checkräkningskredit i valutorna SEK
och EUR om 153,2 MSEK (107,7) som omförhandlas årligen.
Under året har moderbolaget utökat checkkrediten med 5 MEUR .
NOT 21. ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
2022 2021
Ingående balans 6,3 3,7
Belopp som tagits i anspråk 2,7 2,6
Outnyttjade belopp som återförts - -
Utgående balans 9,0 6,3
Koncernen redovisar en avsättning när det finns en legal förplik-
telse eller en informell förpliktelse på grund av tidigare praxis.
Beräknad garantireserv för produktgaranti redovisas i sam-
band med att produkterna säljs. Reserver bygger på förväntade
kontrakterade förpliktelser och fastställs utifrån historisk statistik
om åtgärdskostnader etc. Garantireserven uppgår till 8,6 MSEK
(6,0) och är redovisad under avsättningar. Inga avsättningar
görs för framtida rörelse förluster.
NOT 22. UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
OCH UPPSKJUTEN SKATTESKULD
2022 2021
Uppskjutna skatte fordringar
Leasingskuld 16,4 7, 5
Övrigt (not K11) 4,2 3,8
Summa 20,6 11, 3
Uppskjutna skatteskulder
Byggnader, mark och markanläggningar -0,4 -0,6
Nyttjanderättstillgångar -16,1 -7,4
Summa -16,5 -8,0
Uppskjuten skattefordran – netto 4,1 3,3
NOT 23. UPPLUPNA KOSTNADER
OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
2022-12-31 2021-12-31
Upplupna löneskulder 21,1 22,6
Upplupna sociala avgifter 8,3 9,1
Bonus till kunder 47, 6 35,5
Upplupna räntekostnader - -
Övriga poster 21,2 17, 7
Totalt 98,2 84,9
88 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen Noter
NOT 24. STÄLLDA SÄKERHETER
2022-12-31 2021-12-31
För skulder till kreditinstitut
Fastighetsinteckningar 166,9 66,9
Företagsinteckningar 81, 0 85,2
Tillgångar med äganderättsförbehåll 6,0 6,0
Garantiförbindelse avseende hyresavtal - -
Totalt 253,9 158,1
NOT 25. AKTIEDATA
Resultat per aktie (justerat för split) 2022 2021
Resultat per aktie, före och efter
utspädning, SEK 2,41 3,33
Eget kapital per aktie, före och efter
utspädning, SEK 12,3 11,03
Genomsnittligt antal aktier, tusental 50 000 50 000
Antal utestående aktier, tusental 50 000 50 000
NOT 26. NÄRSTÅENDE
Köp av varor & tjänster 2022 2021
Inköp av tjänster
Konsulttjänster från styrelse ledamot
(Ekonomerna i Sverige AB) - 0,1
Driftsättning & servicetjänster inköpta
från närstående till Styrelseordförande - 0,1
Elinstallationstjänster inköpta från
närstående till Styrelseordförande - -
Summa - 0,2
Ovanstående transaktioner har skett med närstående. Tjänster-
na har köpts på normala kommersiella villkor på affärsmässig
grund. Under 2022 har inga transaktioner skett med en närstå-
ende part.
Prissättning av transaktioner, såsom inköp och försäljning av
varor och tjänster, mellan koncernbolag är bedömda från en
marknadsmässig princip.
NOT 27. HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPS ÅRETS UTGÅNG
Den 27 januari publicerade GARO AB att nettoomsättning och
rörelseresultat för fjärde kvartalet 2022 blir lägre än tidigare
förväntat.
Vidare, i skrivande stund bedöms inte situationen i Ukraina
eller Covid-19 ha någon märkbar påverkan för koncernen och
dess verksamhet. Dock, som en konsekvens av Covid-19 råder
osäkerhet kring tillgång på komponenter framöver.
NOT 28. NYCKELTAL OCH ALTERNATIVA
NYCKELTAL OCH DEFINITIONER
Nyckeltalen i denna årsredovisning beaktar verksamhetens art
och bedöms ge relevant information till aktieägarna och övriga
intressenter samtidigt som jämförbarhet med andra företag
uppnås.
RESULTATMÅTT
NETTOOMSÄTTNING: Summan av försäljningsintäkter av
varor och tjänster med avdrag för lämnade rabatter, moms
och annan skatt.
RÖRELSERESULTAT (EBIT): Resultat före finansiella poster och
skatt.
MARGINALMÅTT
RÖRELSEMARGINAL: Rörelseresultat i procent av
netto omsättning under perioden.
KAPITALSTRUKTUR
NETTOSKULD: Räntebärande skulder, leasingskulder enligt
IFRS 16 minus räntebärande tillgångar inklusive likvida medel.
NETTOSKULDSÄTTNINGSGRAD: Nettoskuld i förhållande till
eget kapital.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD: Resultat efter finansiella intäkter i
förhållande till finansiella kostnader.
SOLIDITET: Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande
inflytande dividerat med balansomslutningen.
BALANSOMSLUTNING: Summan av samtliga tillgångar alt.
summan av samtliga skulder plus eget kapital.
AVKASTNINGSMÅTT
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL: Årets resultat dividerat med
genomsnittligt eget kapital.
SYSSELSATT KAPITAL: Balansomslutning minus kortfristiga
skulder justerat för kassa och bank.
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL: Rörelseresultat
senaste 12 månader dividerat med sysselsatt kapital.
PER AKTIE
RESULTAT PER AKTIE: Periodens resultat dividerat med under
året genomsnittligt antal utestående aktier under perioden.
GENOMSNITTLIGT ANTAL AKTIER, 1000-TAL: Det genom-
snittliga antalet aktier under perioden.
89GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Koncernen
Noter
ALTERNATIVA NYCKELTAL (EJ DEFINIERADE AV
IFRS)
Koncernen använder även vissa nyckeltal som inte är defi-
nierade i de regler för finansiell rapportering som koncernen
tillämpar.
Syftet med dessa nyckeltal är att skapa en bättre förståelse
för hur verksamheten utvecklas. Det skall särskilt betonas att
dessa alternativa nyckeltal, såsom de definierats, inte till fullo kan
jämföras med andra bolags nyckeltal med samma benämning.
ORGANISK TILLVÄXT: I koncernens tillväxtstrategi ingår ett vik-
tigt finansiellt mål att växa organiskt med 10 procent per år sett
över en konjunkturscykel, varför ledningen valt att följa organisk
tillväxt, vilket definieras som organisk tillväxt med justering för
valutaeffekter från verksamhet med annan valuta än SEK.
EBITDA: I syfte att bättre åskådliggöra den underliggande
rörelsens utveckling, ur ett kassaflödesperspektiv, har ledning-
en valt att följa EBITDA vilket är ett uttryck för rörelseresultatet
före av- och nedskrivningar. Nyckel talet definieras enligt
nedan.
EBITDA-MARGINAL,%: EBITDA i procent av nettoomsättningen
under perioden.
RÖRELSEKAPITAL: Rörelsekapitalet utgör en stor del av koncer-
nens balansräknings värde. I syfte att optimera kassagenerering
fokuserar ledningen på utvecklingen av rörelsekapitalet såsom
det definieras enligt nedan.
NETTOSKULD: Nettoskulden är ett uttryck för hur stor den
finansiella belåningen är i absoluta tal, efter avdrag
för likvida medel. Nyckeltalet definieras enligt nedan.
ORGANISK TILLVÄXT
2022 2021
Föregående års omsättning 1 295,8 1 039,8
Organisk tillväxt 93,4 249,3
Förvärv och strukturförändringar 0 5,8
Valutakurseffekter 1,3 0,9
Innevarande period 1 390,5 1 295,8
EBITDA
2022 2021
Resultat efter avskrivningar 152,8 207, 2
Årets avskrivningar 36,0 35,8
EBITDA 188,8 243,0
RÖRELSEKAPITAL
2022 2021
Omsättningstillgångar 752,1 680,8
Avgår, likvida medel -29,5 -81,6
Avgår, kortfristiga ej räntebärande skulder -357,3 -306,8
Avgår skuld avseende tilläggsköpeskilling -1,6 -2,4
Rörelsekapital per balansdagen 363,7 290,0
Rörelsekapital i relation till
balansomslutning (%)
31, 5 31, 0
NETTOSKULD
2022 2021
Långfristiga räntebärande skulder 36,6 26,5
Kortfristiga räntebärande skulder 58,1 9,9
Leasingskuld enl definition IFRS 16 78,5 35,8
Avgår, likvida medel -29,5 -81,6
Nettoskuld (-nettokassa) 143,7 -9,4
Nettoskuld i relation till balansomslutning
(%)
12,5 N/A
90 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
MSEK Not 2022 2021
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 2, 3 498,4 481,7
Övriga rörelseintäkter 4 65,1 12,8
Summa 563,5 494,5
Rörelsens kostnader
Råvaror och förnödenheter -310,1 -291,3
Övriga externa kostnader 6 -61,6 -50,1
Personalkostnader 5 -102,1 -77,1
Avskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar 11 , 12 - 11 ,1 -12,6
Summa rörelsens kostnader -484,9 -4 31,1
Rörelseresultat 78,6 63,4
Resultat från andelar i koncernföretag 22 2,8 7, 2
Ränteintäkter och liknande resultatposter 8 10,4 6,8
Räntekostnader och liknande resultatposter 8 -0,8 -2,5
Summa resultat från finansiella poster 12,4 11, 5
Resultat före skatt 91,0 74,9
Bokslutsdispositioner 23 28,5 47, 0
Skatt på årets resultat 9 -24,4 -23,6
Årets resultat 95,1 98,3
I moderbolaget återfinns inga poster som redovisas som övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med årets resultat.
KOMMENTARER TILL RESULTATRÄKNINGEN
NETTOOMSÄTTNING
Moderbolagets verksamhet omfattar koncernledning, koncern-
gemensamma funktioner samt den svenska delen av produkt-
området Installation, som haft en stark underliggande efterfrå-
gan under året.
Nettoomsättningen uppgick till 498,4 MSEK (481,7). Intern
omsättning till övriga koncernbolag uppgick till 159,0 MSEK
(146,9). Övriga rörelseintäkter är i huvudsak internt försålda
tjänster till andra svenska bolag i koncernen.
RÖRELSERESULTAT
Rörelseresultatet uppgick till 78,6 MSEK (63,4), motsvarande
en rörelsemarginal om 15,8 procent (13,2).
Högre försäljningsvolymer och en gynnsam produktmix har
påverkat rörelseresultatet positiv. Omkostnaderna i förhållande
till netto omsättningen var något högre jämfört med föregående
år då bolaget stärkt upp organisationen främst inom stabfunk-
tioner.
RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER
Resultatet efter finansiella poster uppgick till 91,0 MSEK (74,9)
motsvarande en vinstmarginal på 18,3 procent (15,5). Finans-
nettot uppgick till 12,4 MSEK (11,5) där moderbolaget ansvarar
för och förvaltar koncernens cashpool och finansiella struktur.
GARO ABs räntebärande skulder uppgick vid årets utgång
till 25,8 MSEK (13,0).
SKATT
Skattekostnaden uppgick till 24,4 MSEK (23,6), vilket motsva-
rade en skattesats på 20,4 procent (19,4). Resultatet efter skatt
var 95,1 MSEK (98,3).
Resultaträkning
91GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
MODERBOLAGETS UTVECKLING I SAMMANDRAG
MSEK 2022 2021 2020 2019 2018
Nettoomsättning 498,4 481,7 622,0 586,6 528,6
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 89,7 76,0 81,3 58,3 66,4
Rörelseresultat (EBIT) 78,6 63,4 69,0 48,4 56,5
Rörelsemarginal, % 15,8 13 , 2 11,1 8,3 10,7
Balansomslutning 630,9 608,6 546,5 451,3 385,7
Soliditet, % 61,6 59,5 57, 0 53,8 56,4
Avkastning på eget kapital, % 24,2 27,1 24,8 26,8 36,0
Medeltal anställda 123 120 143 137 132
Resultaträkning
92 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
MSEK Not 2022-12-31 2021-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten 11 4,3 9,1
Pågående utvecklingsarbeten 11 4,0 34,4
Summa immateriella anläggningstillgångar 8,3 43,5
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 12 22,7 24,3
Maskiner och andra tekniska anläggningar 12 0,5 0,2
Inventarier, verktyg och installationer 12 8,8 12,5
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar 12 1,8 1,4
Summa materiella anläggningstillgångar 33,8 38,4
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 10 80,3 80,8
Fordringar hos koncernföretag 75,8 59,9
Summa finansiella anläggningstillgångar 156,1 140,7
Summa anläggningstillgångar 198,2 222,6
Omsättningstillgångar
Varulager
Råvaror och förnödenheter 37,9 28,2
Varor under tillverkning 0 0,4
Färdiga varor och handelsvaror 16,7 12,2
Summa varulager 54,6 40,8
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 13, 14 89,3 83,9
Fordringar hos koncernföretag 276,7 182,6
Övriga kortfristiga fordringar 1,1 2,0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 5,1 5,3
Summa kortfristiga fordringar 372,2 273,8
Kassa och bank 14, 15, 18 5,9 71, 4
Summa omsättningstillgångar 432,7 386,0
Summa tillgångar 630,9 608,6
KOMMENTARER TILL BALANSRÄKNINGEN
BALANSOMSLUTNING
GARO ABs balansomslutning har under året ökat med 22,3
MSEK (4%) från 608,6 MSEK föregående år till 630,9 MSEK,
ett resultat av ökade fordringar och skulder mot dotterbolagen
inom koncernen. Under 2022 har avskrivning på andelar i
dotterbolag skett med 1,4 MSEK (0) samtidigt som förvärv av
ytterligare 10 procent av aktierna i EV Charge Partner Sweden
AB skett med 0,9 MSEK.
RÖRELSEKAPITAL
Rörelsekapitalet har under året ökat med 130,7MSEK (163%)
från 80,2 MSEK föregående år till 210,9 MSEK. I relation till
nettoomsättningen har rörelsekapitalet ökat från 17 procent till
42 procent.
AVKASTNING
Avkastningen på eget kapital uppgick till 24,5 procent (27,1).
Balansräkning
93GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING FORTS.
MSEK Not 2022-12-31 2021-12-31
Eget kapital & skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 16 20,0 20,0
Fond för egenupparbetade utvecklingsutgifter 6,1 40,5
Reservfond 2,6 2,6
Summa bundet eget kapital 28,7 63,1
Fritt eget kapital
Balanserad vinst 265,0 200,8
Årets vinst 95,1 98,3
Summa fritt eget kapital 360,1 299,1
Summa eget kapital 388,8 362,2
SKULDER
Avsättningar
Övriga avsättningar 2,8 1,0
Avsättning för uppskjuten skatt 17 0,6 0,7
Summa avsättningar 3,4 1,7
Långfristiga skulder
Övriga skulder till kreditinstitut 18 22,8 10,4
Summa långfristiga skulder 22,8 10,4
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 14, 18 3,0 2,6
Leverantörsskulder 59,4 51, 4
Skulder till koncernföretag 84,9 132,8
Aktuella skatteskulder 13, 8 7,0
Övriga kortfristiga skulder 23,9 9,0
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 19 30,9 31,5
Summa kortfristiga skulder 215,9 234,3
Summa skulder 242,1 246,4
Summa skulder och eget kapital 630,9 608,6
KOMMENTARER TILL BALANSRÄKNINGEN
SOLIDITET
Det egna kapitalet uppgick per 2022-12-31 till 388,8 MSEK
(362,2). Aktieutdelningen 2022 uppgick till 70,0 MSEK (47,5).
Soliditeten uppgick vid årets slut till 61,6 procent (59,5).
RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Räntebärande skulder uppgick vid verksamhetsårets slut till
25,8 MSEK (13,0). GARO ABs nettoskuld, definierad som
räntebärande skulder minus likvida medel och kortfristiga place-
ringar, uppgick till 19,9 MSEK (nettokassa 58,4) där bolaget
under året lånat ut kapital inom koncernen.
Balansräkning
94 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
MODERBOLAGETS RAPPORT OM FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
MSEK Not
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Fond för
egenupp arbetade
utvecklingsutgifter
Annat
tillskjutet
kapital
Balanserade
vinstmedel
inkl. årets resultat Summa
Ingående balans per 1 jan 2021 20,0 2,6 35,9 252,9 311, 4
Årets resultat tillika totalresultat 2021 0 0 0 98,3 98,3
Summa totalresultat 0 0 0 98,3 98,3
Förändring av fond för egenupparbetade
utvecklingsutgifter 0 0 4,6 -4,6 0
Utdelning enligt beslut av årsstämma 0 0 0 -47,5 -47,5
Summa tillskott från och värdeöver-
föringar till aktieägare, redovisade
direkt i eget kapital 0 0 0 -47,5 -47,5
Utgående balans per 31 december
2021 20,0 2,6 40,5 0 299,1 362,2
Ingående balans per 1 jan 2022 20,0 2,6 40,5 299,1 362,2
Årets resultat tillika totalresultat 2022 0 0 0 95,1 95,1
Summa totalresultat 0 0 0 95,1 95,1
Förändring av fond för egenupparbetade
utvecklingsutgifter 0 0 -34,4 34,4 0
Erhållen teckningsoptionslikvid 1,5 1,5
Utdelning enligt beslut av årsstämma 0 0 0 -70,0 -70,0
Summa tillskott från och värdeöver-
föringar till aktieägare, redovisade
direkt i eget kapital 0 0 0 1,5 -70,0 -68,5
Utgående balans per 31 december
2022 20,0 2,6 6,1 1,5 358,6 388,8
Balansräkning
95GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
MSEK Not 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat 78,6 63,4
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Avskrivningar 11 , 12 11 ,1 12,6
Övrigt 1,1 -5,3
Erhållna utdelningar 22 4,2 7, 2
Ränteintäkter och liknande resultatposter 8 10,4 6,8
Räntekostnader och liknande resultatposter 8 -0,8 -2,5
Betald inkomstskatt 9 -19,6 -16,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 85,0 65,4
Förändring varulager -13,8 26,0
Förändring kundfordringar 13 -5,4 35,3
Förändring övriga kortfristiga fordringar -0,8 -1,9
Förändring koncerninterna kundfordringar och leverantörsskulder -142,0 -71,0
Förändring leverantörsskulder 8,0 -7,3
Förändring övriga kortfristiga rörelseskulder 14,3 -5,7
Summa förändring av rörelsekapital -139,7 -24,6
Kassaflöde från den löpande verksamheten -54,7 40,8
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 11 -28,3 -25,1
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 12 -2,7 -3,1
Sålda anläggningstillgångar 12 64,2 30,2
Investering i dotterbolag -0,9 -1,5
Förändring övriga finansiella anläggningstillgångar -15,9 -29,3
Kassaflöde från investeringsverksamheten 16,4 -28,8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Amortering av lån 12,8 -4,1
Erhållen teckningsoptionslikvid 1,5 0
Erhållet/Lämnat koncernbidrag 23 28,5 47,0
Utbetald utdelning -70,0 -47,5
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -27,2 -4,6
Minskning/ökning likvida medel
Årets kassaflöde -65,5 7,4
Likvida medel vid årets början 71,4 64,0
Likvida medel vid årets slut 5,9 71,4
INVESTERINGAR
GARO ABs investeringar i materiella anläggningstillgångar
uppgick till 2,7 MSEK (3,1). Koncernens utvecklingsavdelning
ligger i moderbolaget där bolaget löpande investerar i produkt-
utveckling. Årets investeringar i immateriella anläggnings-
tillgångar uppgick till 28,3 MSEK (25,1). Under året har även
färdigutvecklade projekt till ett värde om 64,2 MSEK (0) sålts
internt till bolag inom koncernen.
KASSAFLÖDE
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till -54,7 MSEK
(40,8). Ett högre rörelseresultat motverkades under året av en
hög rörelsekapitalbindning jämfört med 2021, vilket beror på
interna transaktioner med dotterbolagen.
Årets kassa flöde uppgick till -65,5 MSEK (7,4).
Kassaflödesanalys
96 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Noter
NOT 2. SAMMANFATTNING AV MODER-
BOLAGETS VIKTIGASTE REDOVISNINGS
-
PRINCIPER
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna
årsredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer har
tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat
anges.
Årsredovisningen för GARO Aktiebolag (moderbolaget) är
upprättad i enlighet med RFR 2 Redovisning för juridiska perso-
ner och Årsredovisningslagen. I de fall moderbolaget tillämpar
andra redovisningsprinciper än koncernens redovisningsprinci-
per, som beskrivs i not K2 i koncernredovisningen, anges detta
nedan.
Årsredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärde-
metoden.
RFR 2 säger att moderbolaget ska tillämpa samtliga av EU
godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom
ramen för Årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet
mellan redovisning och beskattning. Att upprätta rapporter
i överensstämmelse med RFR 2 kräver användning av en
del viktiga uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare
krävs att ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen
av moder bolagets redovisningsprinciper. De områden som
innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller
sådana områden där antaganden och uppskattningar är av
väsentlig betydelse för årsredovisningen anges i koncernredo-
visningens not K4.
Moderbolaget utsätts genom sin verksamhet för en mängd
olika finansiella risker: marknadsrisk (valutarisk och ränterisk),
kreditrisk och likviditetsrisk. Moderbolagets övergripande
riskhanterings policy fokuserar på oförutsägbarheten på de
finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera potentiel-
la ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat. För
mer information om finansiella risker hänvisas till koncernredo-
visningen not K3.
Moderbolaget tillämpar andra redovisningsprinciper än
koncernen i de fall som anges till höger:
Noter
NOT 1. ALLMÄN INFORMATION
GARO Aktiebolag (moderbolaget) utvecklar och marknadsför
elektriskt installationsmaterial. Moderbolagets verksamhet
omfattar även koncernledning, vissa koncerngemensamma
funktioner och koncernens finansfunktion.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i miljoner
svenska kronor (MSEK).
UPPSTÄLLNINGSFORMER
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens upp-
ställningsform. Rapport över förändring av eget kapital följer
koncernens uppställningsform men ska innehålla de komponen-
ter som anges i ÅRL. Vidare innebär det skillnad i benämningar,
jämfört med koncernredovisningen, främst avseende finansiella
intäkter och kostnader och eget kapital.
ANDELAR I DOTTERBOLAG
Andelar i dotterbolag redovisas till anskaffningsvärde efter av-
drag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inklude-
ras förvärvsrelaterade kostnader. När det finns en indikation på
att andelar i dotterbolag minskat i värde görs en beräkning av
återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet
görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posten
”Resultat från andelar i koncernföretag”.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskatt-
ning, tillämpas inte reglerna om finansiella instrument enligt
IFRS 9 i moderbolaget som juridisk person, utan moderbolaget
tillämpar i enlighet med ÅRL anskaffningsvärdemetoden. I mo-
derbolaget värderas därmed finansiella anläggningstillgångar
till anskaffningsvärde och finansiella omsättningstillgångar
enligt lägsta värdets princip, med tillämpning av nedskrivning
för förväntade kreditförluster enligt IFRS 9 avseende tillgångar
som är skuldinstrument. För övriga finansiella tillgångar baseras
nedskrivning på marknadsvärden. Derivatinstrument med
negativt verkligt värde redovisas som en skuld till det negativa
verkliga värdet med värdeförändring i resultatet.
Moderbolaget tillämpar undantaget att inte värdera finansiel-
la garantiavtal till förmån för dotter- och intresseföretag samt
joint ventures i enlighet med reglerna i IFRS 9 utan tillämpar
istället principerna för värdering enligt IAS 37 Avsättningar,
eventual förpliktelser och eventualtillgångar.
DERIVATINSTRUMENT
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen på kontrakts-
dagen och värderas till verkligt värde, både initialt och vid
efterföljande omvärderingar. Derivatinstrument används inte
för säkringsredo visning. Förändringar i verkligt värde redovisas
därför omedelbart i resultaträkningen.
BOKSLUTSDISPOSITIONER OCH OBESKATTADE
RESERVER
Som bokslutsdispositioner redovisas överavskrivningar, period-
iseringsfonder och koncernbidrag. Som obeskattade reserver
redovisas kvarvarande avsättningar för överavskrivningar och
periodiseringsfonder.
97GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Noter
LEASINGAVTAL
Reglerna om redovisning av leasingavtal enligt IFRS 16 till-
lämpas inte i moderbolaget. Detta innebär att leasingavgifter
redovisas som kostnad linjärt över leasingperioden, och att
nyttjanderättstillgångar och leasingskulder inte inkluderas i
moderbolagets balansräkning. Identifiering av ett leasingavtal
görs dock i enlighet med IFRS 16, d.v.s. att ett avtal är, eller
innehåller, ett leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under
en viss period bestämma över användningen av en identifierad
tillgång i utbyte mot ersättning.
NOT 3. NETTOOMSÄTTNINGENS
FÖRDELNING
2022 2021
Norden 496,1 479,4
Europa exkl. Norden 2,3 2,3
Totalt 498,4 481,7
NOT 4. ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
2022 2021
Hyresintäkter 0 0
Aktiverat eget arbete 5,4 3,7
Uthyrning av personal och administrativa tjänster 55,3 7,5
Övrigt 4,4 1,6
Totalt 65,1 12,8
NOT 5. ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA M.M.
2022 2021
Löner och andra ersättningar
Löner och andra ersätt-
ningar (varav bonus)
Sociala kostnader
(varav pensionskostnader)
Löner och andra ersätt-
ningar (varav bonus)
Sociala kostnader
(varav pensionskostnader)
Styrelseledamöter, verkställande
direktörer och andra ledande
befattningshavare 10,1 (0,5) 4,8 (2,1) 10,1 (1,4)) 4,8 (2,0)
Övriga anställda 53,7 (0,2) 26,0 (5,0) 49,5 (0,7) 23,9 (5,2)
Totalt 63,8 (0,7) 30,8 (7,1) 59,6 (2,1) 28,7 (7,2
MEDELANTAL ANSTÄLLDA
2022 2021
Medel-
anställda
Varav
kvinnor
Medel-
anställda
Varav
kvinnor %
Sverige 123 45 37% 120 43 36%
Totalt 12 3 45 37% 12 0 43 36%
98 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Noter
KÖNSFÖRDELNING FÖR STYRELSELEDAMÖTER
& ÖVRIGA BEFATTNINGSHAVARE
2022 2021
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Styrelseledamöter 8 2 8 2
Verkställande direktör
och övriga ledande
befattningshavare 5 1 6 1
Totalt 13 3 14 3
Ersättning till ledande befattningshavare framgår av not K8 i
koncernredovisningen samt på sidan 128.
NOT 6. ERSÄTTNINGAR TILL REVISORERNA
2022 2021
Ernst & Young
– Revisionsuppdraget 0,7 0,7
– Övrig granskning 0,4 0,4
Summa 1,1 1,1
NOT 7. OPERATIONELL LEASING
Moderbolaget hyr maskiner, bilar och lagerlokaler. leasingpe-
rioderna varierar mellan 3 till 5 år. De flesta leasingavtalen kan
vid leasingperiodens slut förlängas till en avgift som överens-
stämmer med en marknadsmässig avgift.
Nedan presenteras moderbolagets framtida leasingavgifter
för icke-uppsägningsbara leasingavtal.
Framtida minimileasingavgifter 2022 2021
Inom 1 år 8,9 3,3
Mellan 1 till 5 år 26,3 3,5
Mer än 5 år 17,1 0
Summa 52,3 6,8
Periodens kostnadsförda leasingavgifter uppgick till
5,1 MSEK (4,1). Under 2022 har nytt hyreskontrakt skrivits för
lokaler i Hillerstorp.
NOT 8. RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE
RESULTAT POSTER SAMT RÄNTEKOSTNADER
OCH LIKNANDE POSTER
Finansiella intäkter
2022 2021
Tillgångar och skulder obligatoriskt värderade
till verkligt värde i resultatet:
Nettovinst derivat 0,6 3,2
Summa finansiella intäkter för poster
värderade till verkligt värde i resultat 0,6 3,2
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde:
Ränteintäkter från kundfordring - -
Ränteintäkter övriga finansiella intäkter 4,4 2,9
Summa ränteintäkter enligt effektiv-
räntemetoden 4,4 2,9
Valutakursdifferenser – intäkter, finansiella poster 5,4 0,7
Summa 5,4 0,7
Summa finansiella intäkter 10,4 6,8
Finansiella kostnader
2022 2021
Tillgångar och skulder obligatoriskt värderade
till verkligt värde i resultatet:
Nettoförlust derivat - -
Summa finansiella kostnader för poster
värderade till verkligt värde i resultat - -
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde:
Räntekostnader lån -0,8 -0,4
Räntekostnader övriga finansiella skulder - -
Summa räntekostnader enligt
effektivräntemetoden -0,8 -0,4
Valutakursdifferenser – kostnader,
finansiella poster - -2,1
Summa - -2,1
Summa finansiella kostnader -0,8 -2,5
99GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Noter
NOT 9. SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
2022 2021
Redovisad skatt i resultaträkningen
Aktuell skatt på årets resultat -24,5 - 23,1
Förändring av uppskjuten skatt (not M17) 0,1 -0,5
Summa redovisad skatt -24,4 -23,6
Inkomstskatten på resultatet före skatt skiljer sig från det
teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid användning av
skattesatsen för det svenska moderbolaget enligt följande:
2022 2021
Resultat före skatt 119 , 5 121, 9
Inkomstskatt beräknad enligt skattesats
i Sverige (20,6 %) -24,6 - 25,1
Skatteeffekter av:
Ej skattepliktig utdelning 0,9 1,5
Ej avdragsgilla kostnader -0,7 -0,3
Tidigare ej bokförd uppskjuten skatt - 0,3
Summa redovisad skatt -24,4 -23,6
Effektiv skattesats (%) 20,4 19, 4
NOT 10. INNEHAV & INVESTERINGAR I
DOTTERBOLAG
2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 80,8 79,3
Investering i dotterbolag 0,9 1,5
Nedskrivning av aktier i dotterbolag -1,4 0
Utgående ackumulerat anskaffnings-
värde 80,3 80,8
Utgående redovisat värde 80,3 80,8
Namn Org.nr
Säte samt
registrerings- och
verksamhetsland
Antal
aktier
Andel
stam aktier
som direkt
ägs av moder-
bolaget (%)
Andel stam-
aktier som ägs
av innehav utan
bestämmande
inflytande (%)
Bokfört
värde
2022
Bokfört
värde
2021
GARO Electric Irl. Ltd 67083 Dublin, Irland 10 000 100 0 4,7 4,7
GARO Electric Ltd 12057804 Birmingham, UK 1 100 0 0 0
GARO Elflex AB 556717-1003 Gnosjö, Sverige 1 000 100 0 2,5 2,5
GARO Montage AB 556658-9544 Gnosjö, Sverige 1 000 100 0 1,8 1,8
GARO AS 935722713 Drammen, Norge 800 100 0 0,7 0,7
WEB-EL Försäljning AB 556658-1079 Luleå, Sverige 1 000 100 0 28,7 30,1
GARO Polska Sp. z.o.o 8513133236 Szczecin, Polen 200 100 0 5,2 5,2
GARO Fastigheter AB 559180-6426 Gnosjö, Sverige 100 000 100 0 1,6 1,6
GARO E-mobility AB 559272-1871 Gnosjö, Sverige 200 000 100 0 20,0 20,0
GARO Finland OY 2191528-5 Esbo, Finland 100 100 0 7,2 7,2
EV Charge Partner i Sweden AB 556980-5384 Gnosjö, Sverige 1 000 80 20 7,9 7, 0
Summa 80,3 80,8
Under året har bolaget köpt ytterligare 10 procent av aktierna i
EV Charge Partner Sweden AB till ett värde om 0,9 MSEK.
Detta i enlighet med avtal.
Under året har nedskrivning av aktier i WEB-EL försäljning AB
skett med 1,4 MSEK.
100 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Noter
NOT 11. IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Balanserade utgifter för
utvecklingsarbeten
Pågående
utvecklingsarbeten Goodwill Summa
Per 1 januari 2021
Anskaffningsvärde 35,6 35,1 1,9 72,6
Ackumulerade avskrivningar -21,3 0 -1,9 -23,2
Redovisat värde 14,3 35 ,1 - 49,4
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde 14,3 35,1 - 49,4
Inköp/aktiverade utgifter - 25,1 - 25,1
Omklassificeringar/intern försäljning - - - -
Avyttringar och utrangeringar -4,4 -25,8 - -30,2
Nedskrivningar - - - -
Avskrivningar -0,8 - - -0,8
Utgående redovisat värde 9,1 34,4 - 43,5
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 31, 2 34,4 1,9 67, 5
Ackumulerade avskrivningar -22,1 - -1,9 -24,0
Redovisat värde 9,1 34,4 - 43,5
Räkenskapsåret 2022
Ingående redovisat värde 9,1 34,4 - 43,5
Inköp/aktiverade utgifter - 28,3 - 28,3
Omklassificeringar/intern försäljning 0,2 -58,7 - -58,5
Avyttringar och utrangeringar - - - -
Nedskrivningar - - - -
Avskrivningar -5,0 - - -5,0
Utgående redovisat värde 4,3 4,0 - 8,3
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde 31, 4 4,0 1,9 37, 3
Ackumulerade avskrivningar -27,1 - -1,9 -29,0
Redovisat värde 4,3 4,0 - 8,3
101GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Noter
NOT 12. MATERIELLA ANLÄGGNINGS TILLGÅNGAR
Byggnader
& mark
Maskiner & andra
tekniska anläggningar
Inventarier, verktyg
& installationer
Pågående nyanläggningar
& förskott avseende materiella
anläggnings tillgångar Summa
Per 1 januari 2021
Anskaffningsvärde 69,0 20,3 54,1 6,0 149, 4
Ackumulerade avskrivningar -44,5 -19,7 -38,1 - -102,3
Redovisat värde 24,5 0,6 16,0 6,0 47,1
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde 24,5 0,6 16,0 6,0 47,1
Inköp 1,4 - - 1,7 3,1
Omklassificeringar/intern överföring - - - - -
Avyttringar och utrangeringar - - -0,7 -6,3 -7,0
Avskrivningar -1,6 -0,4 -5,1 - -7,1
Upplösning av avskrivningar p.g.a
avyttring/utrangering/intern överf - - 2,3 - 2,3
Utgående redovisat värde 24,3 0,2 12,5 1,4 38,4
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 70,4 20,3 53,4 1,4 145,5
Ackumulerade avskrivningar -46,1 -20,1 -40,9 - - 107,1
Redovisat värde 24,3 0,2 12,5 1,4 38,4
Räkenskapsåret 2022
Ingående redovisat värde 24,3 0,2 12,5 1,4 38,4
Inköp - - - 2,7 2,7
Omklassificeringar/Intern överföring - 0,5 0,6 -2,3 -1,2
Avyttringar och utrangeringar - - -0,3 - -0,3
Avskrivningar -1,6 -0,2 -4,3 - -6,1
Upplösning av avskrivningar p.g.a
avyttring/utrangering/intern överf - - 0,3 - 0,3
Utgående redovisat värde 22,7 0,5 8,8 1,8 33,8
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde 70,4 20,8 53,4 1,8 146,4
Ackumulerade avskrivningar -47,7 -20,3 -44,6 - -112,6
Redovisat värde 22,7 0,5 8,8 1, 8 33,8
NOT 13. KUNDFORDRINGAR
Redovisade belopp, per valuta, för moderbolagets kundford-
ringar är följande:
2022 2021
Kundfordringar 90,1 84,7
Minus: reservering för osäkra fordringar -0,8 -0,8
Kundfordringar – netto 89,3 83,9
Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar dess redo-
visade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Per den 31 december 2022 var kundfordringar uppgående
till 11,7 MSEK (10,7) förfallna men utan att något nedskriv-
ningsbehov ansågs föreligga. De förfallna fordringarna avser
102 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Noter
kunder vilka tidigare inte haft några betalningssvårigheter.
Åldersanalysen av dessa kundfordringar framgår nedan:
2022 2021
Inom 1–30 dagar 10,5 8,0
Mellan 31 och 60 dagar 1,2 1,4
Mer än 61 dagar 0 1,3
Summa förfallna kundfordringar 11, 7 10,7
NOT 14. FINANSIELLA INSTRUMENT
I nedanstående tabell presenteras moderbolagets finansiella
tillgångar och skulder klassificerade med utgångspunkt i
anskaffningsvärdet. För kortfristiga fordringar och skulder anses
det redovisade värdet utgöra en rimlig uppskattning av det
verkliga värde varvid dessa värden överensstämmer i nedan-
stående tabell:
VÄRDERING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER PER 20221231
Räkenskapsåret 2022
Finansiella tillgångar
värderade till
anskaffningsvärdet
Finansiella skulder
värderade till
anskaffningsvärde
Summa
redovisat
värde
Kundfordringar 89,3 - 89,3
Fordringar på koncernföretag 276,7 - 276,7
Övr. kortfristiga fordringar 5,1 - 5,1
Likvida medel 5,9 - 5,9
Summa 37 7, 0 - 37 7, 0
Finansiella skulder
Leverantörsskulder - 59,4 59,4
Skulder till koncernföretag - 84,9 84,9
Derivat instrument - - -
Övr kortfristiga skulder - 23,9 23,9
Summa - 168,2 168,2
VÄRDERING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER PER 20211231
Räkenskapsåret 2021
Finansiella tillgångar
värderade till
anskaffningsvärdet
Finansiella skulder
värderade till
anskaffningsvärde
Summa
redovisat
värde
Kundfordringar 83,9 - 83,9
Fordringar på koncernföretag 182,6 - 182,6
Övr. kortfristiga fordringar 2,0 - 2,0
Likvida medel 71, 4 - 71, 4
Summa 339,9 - 339,9
Finansiella skulder
Leverantörsskulder - 51, 4 51, 4
Skulder till koncernföretag - 132,8 132,8
Derivat instrument - - -
Övr kortfristiga skulder - 9,0 9,0
Summa - 193,2 193,2
103GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Noter
NOT 15. LIKVIDA MEDEL
2022 2021
Banktillgodohavanden 5,9 71, 4
Totalt 5,9 71, 4
NOT 16. AKTIEKAPITAL OCH ÖVRIGT
TILLSKJUTET KAPITAL
Vid årsstämman 2021 beslutades om en aktiesplit innebärande
att varje aktie delas upp i fem aktier (split 5:1) av samma serie.
Aktiespliten genomfördes under andra kvartalet 2021.
Aktiekapitalet per 2022-12-31 består av 50 000 000 aktier
med kvotvärdet 0,40 SEK. Aktierna har ett röstvärde på 1 röst
per aktie. Alla aktier som emitterats av moderbolaget är till fullo
betalda.
I samband med årsstämman 2022 beslutades om en riktad
emission om 200 000 teckningsoptioner för ledande befatt
ningshavare. Under året har 42 500 optioner tecknats vilket
medfört att annat tillskjutet aktiekapital skett med 1,4 MSEK.
Teckningsoptionerna är avräkande och betalda enligt mark-
nadsmässiga villkor. Värdet på optionerna har fastställts med en
optionsvärderingsmodell (Black & Scholes). Teckningsoptioner
klassificeras som en aktierelaterad ersättning.
NOT 17. AVSÄTTNING FÖR UPPSKJUTEN
SKATT
Uppskjutna skattefordringar och -skulder fördelas enligt
följande:
2022 2021
Uppskjutna skatte fordringar
– uppskjutna skattefordringar hänförlig
till temporära skillnader derivatinstrument - -
Uppskjutna skatteskulder
– uppskjutna skatteskulder hänförlig
till temporära skillnader byggnad och
markanläggning 0,4 0,6
– Uppskjutna skatteskulder hänförliga till
temporära skillnader derivatinstrument 0,2 0,1
Uppskjutna skatteskulder (netto) 0,6 0,7
NOT 18. UPPLÅNING
2022 2021
Långfristig
Skulder till kreditinstitut 22,8 10,4
Summa långfristig upplåning 22,8 10,4
Kortfristig
Skulder till kreditinstitut 3,0 2,6
Summa kortfristig upplåning 3,0 2,6
Summa upplåning moderbolaget 25,8 13,0
SKULDER TILL KREDITINSTITUT
Moderbolagets upplåning är i SEK och EURO. Moderbolagets
upplåning består av lån från SEB.
Banklånen löper fram till 2027 resp 2029 med en genom-
snittlig ränta för 2022 på 2,0 procent per år (1,22). Under året
har bolaget upptagit nytt lån på 1,4 MEUR för köp av fastighet
på Irland. Moderbolaget har inga särskilda lånevillkor (kove-
nanter) att uppfylla mot extern långivare.
CHECKRÄKNINGSKREDIT
Moderbolaget har en beviljad checkräkningskredit om
153 MSEK (97,1) som omförhandlas årligen. Under året har
bolaget upptagit ytterligare 5 MEuro i checkkredit.
NOT 19. UPPLUPNA KOSTNADER &
FÖRUTBETALDA INTÄKTER
2022 2021
Upplupna lönekostnader 10,3 11, 8
Upplupna sociala avgifter 5,1 4,7
Bonus till kunder 11 , 3 11 , 2
Övriga poster 4,2 3,8
Totalt 30,9 31, 5
NOT 20. STÄLLDA SÄKERHETER
2022 2021
Fastighetsinteckningar 35,2 35,2
Företagsinteckningar 66,0 66,0
Totalt 101,2 101,2
Säkerheterna är ställda för skulder till kreditinstitut.
NOT 21. EVENTUALFÖRPLIKTELSER
2022 2021
Övriga ansvarsförbindelser
till förmån för dotterbolag 21, 6 21, 6
Totalt 21, 6 21, 6
NOT 22. RESULTAT FRÅN ANDELAR
I KONCERNFÖRETAG
2022 2021
Utdelningar 4,2 7, 2
Nedskrivningar -1,4 -
Totalt 2,8 7, 2
104 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Noter
NOT 24. NÄRSTÅENDE
Följande transaktioner har skett med närstående:
INKÖP FRÅN OCH FÖRSÄLJNING TILL DOTTERBOLAG
Av moderbolagets försäljning utgör 32 procent (34) försäljning
till koncernbolag, och av moderbolagets inköp utgör 31 procent
(35) inköp från koncernbolag.
Försäljning till dotterbolag består av varor och tjänster. Inköp
från dotterbolagen består av varor. Tjänster säljs till dotterbolag
på normala kommersiella villkor.
2022 2021
Inköp av tjänster
Konsulttjänster från styrelseledamot, jan–maj
(Ekonomerna i Sverige AB) - 0,1
Driftsättnings- och servicetjänster inköpta från
närstående till styrelse ordförande (jan–maj) - 0,1
Elinstallationstjänster inköpta från
närstående till styrelseordförande (jan–maj) - -
Summa - 0,2
Tjänsterna som redovisas enligt ovan har köpts på normala
kommersiella villkor på affärsmässig grund. Under 2022 har
inga inköp av tjänster från närstående skett.
NOT 25. HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
I janauri 2023 flyttade delar av produktionen inom bolaget
över till nya lokaler i Hillerstorp, vilket möjliggör vidare expansi-
on inom GARO Electrification. I samband det detta såldes även
viss produktionsutrustning och lager över från bolaget till GARO
Montage AB för enklare flödeshantering.
Kriget i Ukraina ha hittills främst påverkat GARO i form av
högre elpriser som för GAROs räkning i huuvdsak skapat högre
inköpspriser. Vidare som en konsekvens av Covid-19, råder
fortsatt osäkerhet kring tillgång på komponenter.
NOT 26. FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel: (SEK)
Ingående balanserat resultat 269 630 357
Avsättning fond för eget arbete utvecklingskostnader -6 098 201
Årets resultat 95 110 405
Totalt 358 642 561
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras enligt föjande:
– att till aktieägare utdelas 0,80 per aktie 40 000 000
– att i ny räkning överföres 318 642 561
Totalt 358 642 561
STYRELSENS YTTRANDE ÖVER DEN FÖRESLAGNA
UTDELNINGEN
Styrelsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen ej
hindrar bolaget från att fullgöra sina förpliktelser på kort och
lång sikt, ej heller att fullgöra erforderliga investeringar. Den
föreslagna utdelningen kan därmed försvaras med hänsyn till
vad som anförs ABL 17 kap 3§ 2–3 st.
Bolagets soliditet är mot bakgrund av att verksamheten fort-
satt bedrivs med lönsamhet betryggande. Likviditeten i bolaget
bedöms kunna upprätthållas på en likaledes betryggande nivå.
NOT 23. BOKSLUTSDISPOSITIONER
2022 2021
Skillnad mellan bokförda avskrivningar
och avskrivningar enligt plan - 0,8
Erhållet koncernbidrag, netto 28,5 47,0
Totalt 28,5 4 7, 8
105GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Årsredovisningens
undertecknande
Koncernens resultat- och balansräkningar kommer att föreläg-
gas årsstämman 2023-05-11 för fastställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med internationella redo-
visningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en
rätt visande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovis-
ningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och
ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens
och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moder-
bolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Gnosjö 2023-03-29
RICKARD BLOMQVIST
Styrelseordförande
SUSANNA HILLESKOG
Styrelseledamot
MARTIN ALTHÉN
Styrelseledamot
PATRIK ANDERSSON
Verkställande direktör
JOAKIM FALCK
Auktoriserad revisor
Vår revisionsberättelse har lämnats 2023-04-11
Ernst & Young AB
JOHAN PAULSSON
Styrelseledamot
ULF HEDLUNDH
Styrelseledamot
LARS ÅKE RYDH
Styrelseledamot
MARI-KATHARINA KADOWAKI
Styrelseledamot
MY BÄCK
Arbetstagarrepresentant
JONAS LOHTANDER
Arbetstagarrepresentant
Årsredovisningens undertecknande
106 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
Revisionsberättelse
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
UTTALANDEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för GARO AB (publ) för år 2022. Bolagets årsre-
dovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 54–104 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentli-
ga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31
december 2022 och av dess finansiella resultat och kassa-
flöde för året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget samt rapport
över totalresultatet och rapport över finansiell ställning för
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbo-
lagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Audi-
ting (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande
fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom
EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivning-
en nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områden
ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet
Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom
dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som
utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel
i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår
granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att
behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för
vår revisionsberättelse.
INKURANS I VARULAGER
Beskrivning
av området
Hur detta område
beaktades i revisionen
Av koncernens rapport över fi-
nansiell ställning per 2022-12-31
framgår att redovisat värde av va-
rulager uppgår till 344,9 MSEK. I
de branscher där koncernen ver-
kar är produktutvecklingstakten
och innovationskraften hög. Detta
innebär att företagsledning och
styrelse löpande har att utvärdera
och bedöma hur bolagens pro-
dukter ska värderas med hänsyn
till efterfrågan på marknaden.
Innovationskraften, i kombination
med varulagrets storlek samt att
företagsledningen och styrelsen
gör uppskattningar och bedöm-
ningar av varulagrets inkurans,
innebär att inkurans bedömts vara
ett särskilt betydelsefullt område i
vår revision.
I not 2.12, not 4 samt i not 15 be-
skrivs bland annat värdering och
risker förknippade med varulager.
I vår revision har vi granskat bedöm-
ningen av inkurans i samtliga enheter
bland annat genom uppföljning av
trögrörlighet mot information om
lagerrörelser från lagerredovisning-
en. Vi har vidare kontrollerat om
tillämpningen av inkuransmodellen är
konsekvent mellan åren samt bedömt
gjorda antaganden i inkuransmo-
dellen. Antaganden görs på olika
nivåer i koncernen och omfattar såväl
beslutsfattare i enskilda bolag som
koncernledningen. Därutöver har vår
revision omfattat genomgång av sty-
relseprotokoll samt diskussioner med
företagsledning om utveckling av nya
produkter. Vi har granskat lämnade
upplysningar i årsredovisningen.
Till bolagsstämman i GARO AB (publ), org nr 556051-7772
Revisionsberättelse
107GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
2–53 samt 110–117. Den andra informationen består även av
ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för denna
revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncern-
redovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den informa-
tion som identifieras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även
den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer
om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktig-
heter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS
ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tilläm-
pas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser
att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har
något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberät-
telse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar
och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa
risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden.
Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd
av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet
som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta
agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till om-
ständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i
den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk-
ställande direktören använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhets-
faktor som avser sådana händelser eller förhållanden som
kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att
fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns
en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovis-
ningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om så-
dana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om
årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser
baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet
för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta
verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisning-
en, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen
och koncernredovisningen återger de underliggande
transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller
Revisionsberättelse
108 GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är
ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens plane-
rade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste
också informera om betydelsefulla iakttagelser under revision-
en, däribland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer
vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklu-
sive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter,
och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla
områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen
såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning
om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR
OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING
OCH FÖRSLAGET TILL DISPOSITIONER AV BOLAGETS
VINST ELLER FÖRLUST
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning
av GARO AB (publ) för år 2022 samt av förslaget till dispositio-
ner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncer-
nens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolide-
ringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltning-
en av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat
att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för
att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget
eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga
för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha
särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval
av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Revisionsberättelse
109GARO ÅRSREDOVISNING
Finansiell information – Moderbolaget
REVISORNS GRANSKNING AV ESEFRAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elek-
tronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för GARO AB (publ)
för år 2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lag-
stadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till GARO AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetis-
ka ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4
a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för
att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkstäl-
lande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rappor-
ten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven
i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarkna-
den, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påver-
ka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för
kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur sty-
relsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hän-
syn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande
om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering
av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru-
vida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Ernst & Young AB, Box 2224, 550 02 Jönköping utsågs till
GARO ABs revisor av bolagsstämman den 11 maj 2022 och
har varit bolagets revisor sedan den 4 maj 2017.
Jönköping den 11 april 2023
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
Revisionsberättelse
11 0 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
Hållbarhetsrapport
BAKGRUNDSINFORMATION
EU taxonomin är en ny EU-förordning som inrättades 2020 och
ska med viss begränsning tillämpas från den 1 januari 2022,
och i sin helhet from1 januari 2023. Taxonomin ingår i EU:s
Action Plan on Sustainable Finance 2018 och EUs Green Deal.
Syftet är att synliggöra hur stor andel av ett företags omsätt-
ning, kapital- och driftsugifter som avser produkter eller tjänster
som väsentligt bidrar till taxonomins sex miljömål.
1. Begränsning av klimatförändringar
2. Anpassning till klimatförändringar
3. Hållbar användning och skydd av vatten och marina
resurser
4. Omställning till en cirkulär ekonomi
5. Förebyggande och begränsning av miljöföroreningar
6. Skydd och återställande av biologisk mångfald och eko-
system
GAROs ekonomiska aktivitet har på en övergripande nivå
bedömts utifrån huruvida vår verksamhet bidrar (Substantial
Contribution) till ett eller flera av de identifierade miljömålen
samtidigt som det inte skadar de andra (Do No Significant
Harm). För 2022 rapporteras för miljömål 1 och 2. Målområde
3 - 6 har ännu inte implementerats av EU då de saknar tekniska
granskningskriterier. Tekniska granskningskriterier utarbetas i
sekundär lagstiftning som kallas Delegated Acts.
Taxanomin är en del av EUs Green Deal, som ska omvandla
EU till ett rättvist och välmående samhälle med en modern,
resurseffektiv och konkurrenskraftig ekonomi utan nettoutsläpp
av växthusgaser 2050. Samtidigt ska miljön och medborgar-
nas hälsa skyddas och ekonomisk tillväxt uppnås genom en så
effektiv och hållbar användning av naturresurser som möjligt.
Taxonomin ska skydda, bevara och förbättra EU:s naturkapital
och allmänhetens hälsa och välbefinnande från miljörelaterade
risker och effekter. Arbetet är i linje med FN:s Agenda 2030
och Parisavtalet med målet att begränsa den globala upp-
värmningen av planeten till långt under 2 grader, helst under
1,5 grader, jämfört med för-industriella nivåer. Uppvärmningen
av planeten drivs på av ökade utsläpp av växthusgaser där
fossila bränslen inom transport- och energisektorn står för en
stor andel.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Beskrivning av de upplysningar som ska lämnas tillsammans
med de centrala resultatindikatorerna
Taxonomirapporteringen omfattar de bolag där koncernen
har bestämmande inflytande, det vill säga där bolaget har ett
majoritetsägande. Icke-finansiella bolag ska enligt taxonomin
redovisa och rapportera mot taxonomin utifrån tre nyckeltal,
Omsättning, Kapitalutgifter och Driftsutgifter.
Koncernens ekonomiska verksamhet har bedömts och
verifierats utifrån den EU-övergripande klassificeringsmetodiken
med näringsgrensindelning, vilket i ett första steg visar om en
verksamhet omfattas av taxonomin (Eligible) eller inte. I steg
två har GAROs verksamhet bedömts huruvida verksamheten är
taxonomi-förenlig (Aligned) utifrån de tekniska granskningskrite-
rier som finns för miljömål 1 och 2.
Omsättning
Omsättning inkluderar de produktgrupper och tjänster som
omfattas av taxonomin. Då produktgruppernas prestanda
och syfte skiljer sig åt har de bedömts på produktgruppsnivå.
Samtliga bolag har rapporterat in koncernextern omsättning för
att eliminera dubbelräkning. Koncernens omsättning har således
2022 års hållbarhetsrapportering omfattar de bolag inom
koncernen där GARO har operationell kontroll, d.v.s där GARO
AB har ett majoritetsägande. Redovisningens primära målgrupp
är investerare och aktieägare. För att ge en helhetssyn på kon-
cernens påverkan, strategier och arbetssätt inom hållbarhetsom-
rådet har de mest relevanta delarna för verksamheten och dess
intressenter tagits med i hållbarhetsrapporten. All insamling av
data för rapporteringen kommer ifrån respektive bolag genom
BI-rapporter samt IT- och ekonomisystem. Härifrån har data
sammanställts för att få fram aggregerade siffror för koncernen.
Hållbarhetsarbetet och resultatet härav används i GAROs
verksamhet för att möta ekologiska och sociala förutsättningar
med växande material- och energibehov samt resurssättning av
talangfulla personer, vilket är gynnsamt för koncernen. Det är
hållbarhetsansvarig som ansvarar för kvalitetssäkring av datan i
denna hållbarhetsrapport.
EU:s taxonomiförordning
Hållbarhetsrapport
111GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
KPI Andel ekonomiska verksamheter som
omfattas av taxonomin
Andel ekonomiska verksamheter som
inte omfattas av taxonomin
Omsättning 69% 31 %
Kapitalutgifter 91% 9%
Driftsutgifter 98% 2%
fastställts på samma sätt som för den finansiella redovisningen,
se vidare information i not K2.
Kapitalutgifter
Kapitalutgifter består av materiella- och immateriella anlägg-
ningstillgångar, företagsförvärv samt leasing (se not K12,13,
14). De materiella- och immateriella anläggningstillgångar som
omfattas av taxonomin avser investeringar som är direkt hänför-
liga till produktion och utveckling av de produkter som omfattas.
I enlighet med försiktighetsprincipen har koncernen valt att inte
låta övriga investeringar såsom kontorsbyggnader, IT-säkerhet
och fordon omfattas av taxonomin oavsett dess prestanda.
Vid klassificering av företagsförvärv har investeringens syfte
och bolagens nuvarande verksamhet varit vägledande i be-
dömningen. Leasing har av förenklingsskäl klassificerats baserat
på respektive bolags omsättningsfördelning.
GARO arbetar aktivt med planer som syftar till att utvidga fö-
retagets ekonomiska verksamheter och uppgradera verksamhe-
ter som omfattas av taxonomin så att de blir taxonomiförenliga.
Driftsutgifter
Driftsutgifter består av ej aktiverade kostnader för forskning,
utveckling samt reparation och underhåll av fastigheter, ma-
skiner, och verktyg. Klassificering av forskning och utveckling
har skett på samma sätt som klassificering av materiella- och
immateriella anläggningstillgångar.
RESULTAT KPI:ER
Hållbarhetsrapport
112 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
TABELL 1: ANDEL AV 2022 ÅRS OMSÄTTNING FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER FÖRKNIPPADE MED
EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR FÖRENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN.
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
GARO
Kod/Koder (2)
Absolut omsättning (3)
Andel av omsättningen (4)
Miljömål 1 Begränsning av klimatförändringar (5)
Miljömål 2 Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten och marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och ekosystem (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten och marina resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig andel av omsättningen, år N (18)
Taxonomiförenlig andel av omsättningen, år N-1 (19)
Kategori (möjliggörande verksamhet) (20)
Kategori* (omställningsverksamhet)*21
MSEK % % % % % % %j Ja/
Nej
Ja/
Ne
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
% % Möjlig-
görande
Omställning
A. Verksamheter
som omfattas av
taxonomin
A.1 Miljömässigt
håll bara (taxonomi-
förenliga) verksamheter
Tillverkning av energieffektiv
utrustning för byggnader
3.5 105 7% 50% 50% Ja Ja 7% M
De miljömässigt hållbara
(taxonomi förenliga)
verksamheternas
omsättning (A.1)
105 7% 7%
A.2 Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik
3.6 788 57% 50% 50% 57% M
Uppförande av nya
byggnader
7.1 68 5% 50% 50% 5% M
Omsättningen hos de
verksamheter som om-
fattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomi-
förenliga) (A.2)
856 62% 62%
Totalt (A.1+A.2) 961 69% 69%
B. Verksamheter
som inte omfattas av
taxonomin
Omsättningen hos verksam-
heter som inte omfattas av
taxonomin (B)
429 31 % 31 %
Totalt (A+B) 1 390 100% 100%
GARO omfattas till 69 procent av taxonomin (A). Det är endast
en viss andel som är taxonomiförenlig 7 procent (A1). GARO
rapporterar därför under både A1 och A2.
Hållbarhetsrapport
113GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
TABELL 2: ANDEL AV 2022 ÅRS KAPITALUTGIFTER FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER FÖRKNIPPADE
MED EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR FÖRENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN.
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
GARO
Kod/Koder (2)
Absoluta kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifter (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten och marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och ekosystem (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten och marina resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig andel av kapitalutgifterna, år N (18)
Taxonomiförenlig andel av kapitalutgifterna, år N-1 (19)
Kategori (möjliggörande verksamhet) (20)
Kategori* (omställningsverksamhet)*21
MSEK % % % % % % % Ja/
Nej
Ja/
Ne
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
% % Möjlig-
görande
Omställning
A. Verksamheter
som omfattas av
taxonomin
A.1 Miljömässigt
håll bara (taxonomi-
förenliga) verksamheter
Tillverkning av energieffektiv
utrustning för byggnader
3.5 14 10% 50% 50% Ja Ja 10% M
De miljömässigt hållbara
(taxonomi förenliga)
verksamheternas
omsättning (A.1)
14 10% 10%
A.2 Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik
3.6 106 73% 50% 50% 73% M
Uppförande av nya
byggnader
7.1 12 8% 50% 50% 8% M
Kapitalutgifter hos de
verksamheter som om-
fattas av taxonomin
men som inte är miljö-
mässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2)
118 81% 81%
Totalt (A.1+A.2) 132 91% 91%
B. Verksamheter
som inte omfattas av
taxonomin
Kapitalutgifter hos verksam-
heter som inte omfattas av
taxonomin (B)
13 9% 9%
Totalt (A+B) 145 100% 100%
GARO kapitalutgifter omfattas till 91 procent av taxonomin (A).
Det är endast en viss andel som är taxonomiförenlig 10 procent
(A1). GARO rapporterar därför under både A1 och A2.
Hållbarhetsrapport
114 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
TABELL 3: ANDEL AV 2022 ÅRS DRIFTUTGIFTER FRÅN PRODUKTER ELLER TJÄNSTER FÖRKNIPPADE MED
EKONOMISKA VERKSAMHETER SOM ÄR FÖRENLIGA MED TAXONOMIKRAVEN.
Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
GARO
Kod/Koder (2)
Absoluta driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifter (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten och marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och ekosystem (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten och marina resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig andel av kapitalutgifterna, år N (18)
Taxonomiförenlig andel av kapitalutgifterna, år N-1 (19)
Kategori (möjliggörande verksamhet) (20)
Kategori* (omställningsverksamhet)*21
MSEK % % % % % % % Ja/
Nej
Ja/
Ne
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
% % Möjlig-
görande
Omställning
A. Verksamheter
som omfattas av
taxonomin
A.1 Miljömässigt
håll bara (taxonomi-
förenliga) verksamheter
Tillverkning av energieffektiv
utrustning för byggnader
3.5 2 6% 50% 50% Ja Ja 6% M
De miljömässigt hållbara
(taxonomi förenliga)
verksamheternas
omsättning (A.1)
2 6% 6%
A.2 Verksamheter som
omfattas av taxonomin
men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Tillverkning av annan
koldioxidsnål teknik
3.6 32 84% 50% 50% 84% M
Uppförande av nya
byggnader
7.1 3 8% 50% 50% 8% M
Driftutgifter hos de verk-
samheter som omfattas
av taxonomin men som
inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomi-
förenliga) (A.2)
35 92% 92%
Totalt (A.1+A.2) 37 98% 98%
B. Verksamheter
som inte omfattas av
taxonomin
Driftutgifter hos verksamheter
som inte omfattas av taxo-
nomin (B)
1 2% 2%
Totalt (A+B) 38 100% 100%
GARO driftutgifter omfattas till 98 procent av taxonomin (A).
Det är endast en viss andel som är taxonomiförenlig 6 procent
(A1). GARO rapporterar därför under både A1 och A2.
Hållbarhetsrapport
115GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV
TAXONOMIN
Koncernens ekonomiska verksamhet har bedömts och verifierats
utifrån den EU-övergripande klassificeringsmetodiken med
näringsgrensindelning (Nace*), vilket ger koncernens taxo-
nomiomfattning (Eligible). GAROs verksamheter som omfattas
av taxonomin, har därefter bedömts huruvida verksamheten är
taxonomi-förenlig (Aligned) utifrån de tekniska granskningskrite-
rierna, se A1 i respektive tabell 1,2,3.
Produkter och tjänster som omfattas av taxonomin presen-
teras i punktlistan nedan. De centrala resultatindikatorerna
omsättning, kapital- och driftsutgifter kopplat till dessa bolag
har inkluderats i kolumn A, se tabeller 1,2,3.
Teknisk forskning och Utveckling (72190*)
Tillverkning av Eldistribution och elkontrollapparater
(27120*)
Elinstallationer (43210*)
Tillverkning av instrument och apparater för mätning,
provning och navigering (26510*)
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra
lokaler (68203*)
Tillverkning av annan elapparatur (27900*)
VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV
TAXONOMIN
Ekonomiska aktiviteter som inte omfattas, exempelvis ”Parti-
handel och elartiklar” (46434), ”Partihandel med mät- och
precisionsinstrument” (46691) samt ”Partihandel med övriga
maskiner och övrig utrustning” (46.6) är exempel på verksam-
heter som ”Andel ekonomiska verksamheter ”som inte omfattas
av taxonomin. De centrala resultatindikatorerna omsättning,
kapital- och driftsutgifter kopplat till dessa bolag och verksam-
heter har därmed inkluderats i kolumn B, se tabeller 1,2,3.
Nedan ges en övergripande beskrivning av koncernens
båda affärsområden.
GARO ELECTRIFICATION
Majoriteten av produkterna inom GARO Electrification omfattas
av taxonomin. Några exempel är produkter för nybyggnation
för byggnader såsom norm- och kombicentraler, centralsystem
samt energisystem och energimätare vilka anses vara möjlig-
görande verksamheter i enlighet med de tekniska gransknings-
kriterierna i Taxonomiförordningen, kod 3.5; Tillverkning av
energieffektiv utrustning för byggnader. Följande preciseringar
inkluderar våra produkter:
Närvaro- och dagsljusstyrning för belysningssystem, vilka
inkluderar GARO-produkter såsom KNX och astrour.
Energieffektiva system för fastighetsautomation och drift-
utrustning för bostadshus och fastigheter, vilka inkluderar
produktgrupperna energimätare och motorvärmare som är
användar-, tid-, och temperaturstyrda.
Zontermostater och anordningar för smart övervakning
av de största elektriska belastningarna eller kylbeho-
ven i byggnader samt sensorutrustning, vilka inkluderar
GARO-produkter normcentraler, kombicentraler och
centralsystem.
Affärsområdet har verksamheter som inte omfattas av taxo-
nomin, vilket redovisas i kolumn B i tabellerna 1,2,3. Det är
verksamheter som har Nace-koderna 46.6 (Partihandel med
övriga maskiner och övrig utrustning), 46.691 ”Partihandel med
mät- och precisionsinstrument” samt 46.434 ”Partihandel med
elartiklar”.
GARO EMOBILITY
Majoriteten av GARO E-mobilitys produkter och tjänster som
består av laddstationer för elfordon omfattas av taxonomins
kod 3.6 och aktivitet ”Tillverkning av annan koldioxidsnål
teknologi”. De tekniska granskningskriterierna för aktivitet 3.6
preciserar att den ekonomiska verksamheten omfattar tillverk-
ning av teknik som syftar till och ger betydande minskningar
av växthusgasutsläppen under hela livscykeln jämfört med den
alternativa teknik/produkt/lösning med bäst prestanda som
finns tillgänglig på marknaden. Livscykelbegränsningarna av
växthusgasutsläpp ska beräknas med hjälp av kommissionens
rekommendation 2013/179/EU96 eller ISO 14067:201897
eller ISO 14064-1:201898. Kvantifierade minskningar av
växthusgasutsläpp under hela livscykeln ska verifieras av en
oberoende tredje part.
GARO E-mobility har gjort livscykelanalys på laddstationen
LS4 men har i dagsläget inte underlag för att möta taxonomins
högt ställda krav för att anses vara taxonomi-förenlig.
Hållbarhetsrapport
116 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
Under året har arbetet påbörjats med en risk- och sårbarhets-
analys för klimatförändringarnas möjliga effekter på koncernens
verksamheter, med fokus på produktionsanläggningar i Sverige
(Gnosjö) och Polen (Szczecin). Då produktionsanläggningarna
ligger relativt nära varandra geografiskt, har GARO använt of-
fentlig data och klimatprognoser från Sveriges Meteorologiska
och Hydrologiska Institut (SMHI). Bedömningarna har dessutom
försökts anpassas utifrån kraven som bland annat återfinns
i taxonomin, lokala- och regionala anpassningsplaner samt
strategier som finns, framförallt i Jönköpings län där Gnosjö
kommun är lokaliserat. Risk- och sårbarhetsanalysen är ett verk-
tyg för att förstå de risker och sårbarheter som är förknippade
med klimatförändringar och identifiera åtgärder för att mildra
dem för koncernens verksamhet. Det som finns identifierat redan
idag är bland annat:
När det gäller vind-, vatten- och fastmasserelaterade faror
ser bolaget ingen direkt effekt av klimatförändringarna där
GARO idag har eller planerar produktion.
För att minska effekten av kommande värmeböljor vid
produktionsanläggningarna kan antalet träd bibehållas
och där det är möjligt utökas. Träd har inte minst en kylande
effekt.
Konsekvenserna av skyfall kommer aldrig att helt förhindras
genom att öka kapaciteten i rörledningsnäten. Det skulle
vara praktiskt taget omöjligt i de flesta fall och dyrt. Nyckeln
till ett regntåligt område är istället att skapa ytor där en
översvämning kan ske utan allvarliga konsekvenser och
att alla tar sitt ansvar. Med hjälp av fysiska barriärer kan
vattnet förhindras från att nå utsatta områden. I samarbete
med respektive kommun skulle vissa vägar kunna avsättas
som dräneringsleder utan konflikter med viktiga transporter.
Ett annat tillvägagångssätt är att låta vattnet ta sin plats
genom att leda det till områden där det kan stå en tid utan
att skada, till exempel grönområden.
GAROs KLIMATANPASSNINGSARBETE FRAMÅT
GARO kommer stegvis utveckla förståelsen för vad klimat-
förändringarna innebär med start i den egna verksamheten,
genom att systematiskt bedöma risk och sårbarhet ur fyra olika
perspektiv; Miljömässigt, Socialt, Ekonomiskt och Politiskt.
Bedömningen kommer bland annat inkludera:
MILJÖPERSPEKTIV
Effekterna av klimatförändringar på naturliga system, inklusive
förändringar i temperatur, nederbörd, havsnivå och extrema
väderhändelser. Detta inkluderar risker för vattenresurser, biolo-
gisk mångfald och ekosystemtjänster.
SOCIALT PERSPEKTIV
Effekterna av klimatförändringar på våra anställda, inklusive
potentialen för förflyttning och förlust av försörjning, såväl som
effekterna på sociala system.
EKONOMISKT PERSPEKTIV
Kostnaderna och fördelarna med antagandet av klimatföränd-
ringar, inklusive kostnaderna för att genomföra begränsnings-
och anpassningsåtgärder, såväl som de potentiella ekonomiska
effekterna av ett förändrat klimat, såsom förändringar i jordbru-
kets produktivitet eller värdet av kustegendomar.
POLITISKT PERSPEKTIV
Utmaningarna och möjligheterna med klimatförändringar,
inklusive potentialen för konflikter eller samarbete mellan olika
länder och regioner.
GARO inser att det är brådskande att ta itu med klimatför-
ändringarna och är fast beslutna att fasa ut bolagets egna
utsläpp av växthusgaser och förbereda oss för effekterna av
klimatförändringarna som GARO redan upplever.
Läs mer om GAROs klimatanpassningsarbete
garogroup.se
Anpassning till
klimatförändringar
Klimatförändringarna är en akut global fråga som hotar att få allvarliga konsekvenser för vår
planet och livet, som vi känner det.
Hållbarhetsrapport
117GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
Intressentdialog
För GARO är det en självklarhet att inkludera intressenter och
deras förväntningar i utformandet av hållbarhetsarbetet. Deras
input är betydelsefull för att arbetet ska vara relevant och av
väsentlig karaktär. GAROs verksamhet, produkter och tjänster
engagerar vilket bidrar till och underlättar dialog med olika
intressenter.
Intressedialoger genomförs kontinuerligt och är en viktig del
i att förstå samhället, den ständiga förändring som påverkar
GARO samt på vilket sätt GARO idag och framöver påverkar
samhället, människor och kulturer där koncernen verkar. Baserat
på denna data och övrig relevant information utformas hållbar-
hetsarbete, väsentlighetsanalys och utvecklar hållbarhetsmålen
i linje med detta.
Dialoger med de olika intressentgrupperna sker i olika sam-
band beroende på intressent. Genom naturligt förekommande
kontakter, kund- och medarbetarundersökningar, vid större
produktlanseringar samt vid personliga möten.
Koncernen ser ett ökat intresse för hållbarhet från såväl
kunder, kravställare, analytiker, banker, fonder som universi-
tet, myndigheter och medarbetare. Under 2022 har dialog
förts gällande bland annat EU:s taxonomin, relaterade nya
kommande lagstiftningar, klimat och energi, produktanalyser
samt kompetensförsörjning. GARO har också tagit initiativ till
tvärsektoriella forsknings- och utvecklingsprojekt med fokus på
framtidens flexibla elsystem.
I tabellen nedan beskrivs koncernens viktigaste intressenter
och deras prioriterade hållbarhetsfrågor.
Intressent Dialog Frågor
Kunder Enkäter
Affärsdialoger
Avtal
Säkra produkter
Hållbara produkter
Affärsrelationen
Riskminimering
Anställda Medarbetardialog
Enkäter
Arbetsmiljö
Trygghet
Kompetens
Leverantörer Enkäter
Affärsdialoger
Avtal
Långsiktighet
Prestanda
Riskminimering
Korruption
Investerare/analytiker Bokslutsrapporter
Personliga möten
Avkastning
Långsiktighet
Hållbarhetsfrågor
Ledning Hållbarhetsstrategi Målstyrning
Fokusområden
Resurser
Aktieägare Bolagsstämma
Personliga möten
Ledningssamtal
Avkastning
Långsiktighet
Riskminimering
Myndigheter Enkäter
Besök
Lobbyverksamhet
Lagar & dess uppfyllnad
Kompetensförsörjning
Infrastruktur
Grön omställning
Universitet och högskolor Forskningsprojekt
Examensarbeten
Energiomställning
Elsystem
Lokalsamhället Samarbeten lokalt
Engagemang i intressentgrupper
Skolsamverkan
Sponsring
Hållbarhetsrapport
118 GARO ÅRSREDOVISNING
Revisorns yttrande
119GARO ÅRSREDOVISNING
Revisorns yttrande
120 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
GARO AB (publ) är ett svenskt aktie bolag och regleras därmed dels av svensk lagstiftning, främst
genom aktiebolagslagen, dels av Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter som föreskriver
tillämpning av Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”). GARO har sitt säte i Gnosjö kommun,
Jönköpings län, tillämpar Koden sedan 2016 och lämnar här bolagsstyrningsrapport för räken-
skapsåret 2022. Bolagsstyrningsrapporten har granskats av bolagets revisorer.
Riktlinjerna avseende Koden finns att tillgå på hemsidan för
Kollegiet för svensk bolagsstyrning (www.bolagsstyrning.se).
Koden bygger på principen ”följ eller förklara” vilket innebär
att företag som tillämpar Koden kan avvika från enskilda regler
men då ange en förklaring till avvikelsen. GARO har inte gjort
några sådana avvikelser under 2022. GARO har inte heller
några överträdelser mot varken Nasdaq Stockholms regelverk
för emittenter eller god sed på aktiemarknaden.
AKTIEÄGARE OCH BOLAGSSTÄMMA
Aktieägarnas rätt att besluta om GAROs angelägenheter utövas
vid årsstämman (och i förekommande fall extra bolagsstämma),
som är GAROs högsta beslutande organ. Årsstämman hålls i
Gnosjö, Malmö eller Stockholm varje kalenderår före juni
månads utgång. Extra bolagsstämma hålls vid behov.
Stämman fattar beslut i en rad frågor, bland annat faststäl-
lande av resultat- och balansräkning, disposition av GAROs
vinst eller förlust, ansvarsfrihet gentemot bolaget för styrelsens
ledamöter och verkställande direktören, valberedningens
sammansättning, val av styrelseledamöter (inklusive styrelse-
ordförande) och revisor, ersättning till styrelseledamöter och
revisor, riktlinjer för ersättning till verkställande direktören och
andra ledande befattningshavare samt eventuella ändringar av
bolagsordningen.
Bolagets bolagsordning innehåller inga begränsningar i
fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid
en bolagsstämma. Bolagets bolagsordning saknar särskilda
bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelseleda-
möter, samt om ändring av bolagsordningen.
Antalet aktieägare var vid årsskiftet 18 672 (14 473). Största
enskilda ägare är Lars Svensson vars totala ägande uppgick
till 35,7 procent (35,7). För mer information om ägar -
struktur, aktiekapital, kursutveckling etc. hänvisas till avsnittet,
GARO aktien på sidorna 52–53 samt not K19 i denna
årsredovisning.
ÅRSSTÄMMA 2022
Vid GAROs årsstämma den 11 maj 2022 gjordes omval till
styrelseledamöter av Rickard Blomqvist, Susanna Hilleskog,
Lars-Åke Rydh, Ulf Hedlundh, Mari-Katharina Jonsson
Kadowaki, Martin Althén och Johan Paulsson. Till styrelseordfö-
Bilden ovan beskriver översiktligt bolagsstyrningen inom GARO.
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
Vd
Koncernledning
Externa revisorer Valberedning
Bolagsstämma
Aktieägare
Styrelse
Bolagsstyrningsrapport
rande gjordes omval av Rickard Blomqvist. Arvode till styrelsen
beslutades utgå med ett sammanlagt belopp om 2 440 000
SEK, varav 700 000 SEK till ordföranden och 290 000 SEK
till var och en av de övriga bolagsstämmovalda ledamöterna
som inte är anställda i Koncernen. Detta innebär en ökning av
styrelsearvoden med 340 000 SEK, 16 procent, jämfört med
2021. Vidare beslutade stämman att arvode till ledamöterna i
revisionsutskottet ska vara oförändrat och utgå med 100 000
kronor till ordföranden och 50 000 kronor till var och en av de
övriga ledamöterna i revisionsutskottet. Även för ledamöterna i
ersättningsutskottet beslutades om ett oförändrat arvode på
50 000 kronor till ordföranden och 25 000 kronor till var och
en av de övriga ledamöterna i ersättningssutskottet. I enlighet
med styrelsens förslag beslutade årsstämman om en utdelning
på 1,40 kr per aktie för räkenskapsåret 2021. Årsstämman
antog även riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
Bolagsstyrningsrapport
121GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
VALBEREDNING
GAROs årsstämma fattar beslut om rutiner för valberedningens
tillsättande och arbete. Valberedningens uppdrag omfattar be-
redning och upprättande av förslag till val av styrelseledamöter,
styrelsens ordförande, stämmoordförande samt revisor liksom
förslag rörande arvode till styrelsens ledamöter, ledamöter
i eventuella styrelseutskott och revisorn.
Årsstämman den 4 maj 2017 beslutade att valberedningen
ska utgöras av representanter för de tre röstmässigt största
aktieägarna i den av Euroclear Sweden förda aktieboken den
31 augusti varje år, tillsammans med styrelsens ordförande, som
även ska sammankalla valberedningen till dess första samman-
träde. Till ordförande i valberedningen ska utses den ledamot
som företräder den röstmässigt största aktieägaren. Om, tidigare
än två månader före årsstämman, en eller flera aktieägare
som utsett ledamöter i valberedningen inte längre tillhör de tre
till röstetalet största aktieägarna, ska ledamöter utsedda av
dessa aktieägare ställa sina platser till förfogande och den eller
de aktieägare som tillkommit bland de tre till röstetalet största
aktie ägarna ska ha rätt att utse en representant var. För det fall
ledamot lämnar valberedningen innan dess arbete är slutfört
och valberedningen finner det önskvärt att ersättare utses,
ska sådan ersättare hämtas från samma aktieägare eller, om
denna inte längre tillhör de röstmässigt största aktieägarna, från
aktieägare som storleksmässigt står näst i tur. Sammansättning-
en av valberedningen inför varje årsstämma ska offentliggöras
senast sex månader före årsstämman. Ingen ersättning ska
utgå till leda möterna i valberedningen. Eventuella nödvändiga
omkostnader för valberedningens arbete ska bäras av bolaget.
Valberedningens mandattid löper till dess att nästkommande
valberednings sammansättning offentliggjorts. Valberedningens
oberoende enligt ”Koden” anses vara uppfyllt.
EXTERNA REVISORER
Bolagets revisor, vald vid årsstämman, granskar GAROs årsre-
dovisning och koncernredovisning, styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning, styrelsens förslag till disposition av årets
vinst eller förlust samt årsredovisningarna för dotterbolag samt
avger revisionsberättelse.
Vid årsstämman 2022 omvaldes Ernst & Young AB till reviso-
rer med Joakim Falck som ansvarig revisor. Revisorn från Ernst &
Young har under 2022 deltagit under delar av revisionskommit-
téns möten samt inför styrelsemötet i februari 2023 och rappor-
terade då noteringarna från 2022 års revision. Granskning av
koncernens bolag samordnas av Ernst & Young. För koncernens
bolag förutom i Polen, Storbritannien och Irland granskas dessa
av Ernst & Youngs nätverk.
STYRELSE
SAMMANSÄTTNING & OBEROENDE
Enligt bolagsordningen ska GAROs styrelse bestå av lägst tre
och högst sju stämmovalda ledamöter. Vid årsstämman den 11
maj 2022 valdes sju styrelseledamöter varav två kvinnor och
fem män. Härtill har IF Metall valt en representant för arbetsta-
garna att ingå i styrelsen. Ingen representant för bolagsledning-
en ingår i styrelsen. Verkställande direktören tillika koncern-
chefen deltar i styrelsens sammanträden som föredragande.
Andra tjänstemän i GARO deltar i styrelsens sammanträden
som föredragande i särskilda frågor. Bolagets ekonomidirektör
fungerar som styrelsens sekreterare.
Av valberedningens motiverade yttrande inför årsstämman
2022 framgår att valberedningen vid framtagande av sitt för-
slag till styrelse har tillämpat regel 4.1 i Koden som mångfalds-
policy. Målet med policyn är att styrelsen ska ha en med hänsyn
STYRELSE
Av årsstämman vald styrelse Invald Född Arvode
Arvode
revisions-
utskott
Arvode
ersättnings
kommitté
Antal
aktier/
röster
Oberoende
i relation till
ägarna
Oberoende
i relation till
bolaget
Deltagit
på antal
möten
Rickard Blomqvist, ordf. 2015 1971 700 000 50 000 50 000 760 095 Nej Ja 8/8
Susanna Hilleskog, ledamot 2018 1963 290 000 25 000 0 Ja Ja 8/8
Johan Paulsson, ledamot 20 21 1963 290 000 0 Ja Ja 8/8
Ulf Hedlundh, ledamot 2020 1960 290 000 50 000 1 500 Ja Ja 8/8
Martin Althén, ledamot 20 21 1968 290 000 0 Ja Ja 8/8
Mari-Katharina Jonsson Kadowaki, ledamot 2019 1964 290 000 25 000 888 Ja Ja 8/8
Jonas Lohtander, arbetstagarrepresentant 2019 1974 0 184 Ja Nej 8/8
Lars-Åke Rydh, ledamot 2018 1953 290 000 100 000 0 25 000 Ja Ja 8/8
TOTAL
2 440 000
200 000 100 000
787 667
VALBEREDNINGEN INFÖR ÅRSSTÄMMAN 2023
Ledamot i valberedningen Representerar Innehav/röster
Niklas Bogefors, ordf. Lars Svensson 35,7 %
Jan Andersson Swedbank Robur Fonder 8,3 %
Fredrik Carlsson Svolder AB 8,3 %
Rickard Blomqvist Styrelseordförande 0,9 %
Bolagsstyrningsrapport
122 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i
övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad av mångsidig-
het och bredd avseende de bolagsstämmovalda ledamöternas
kompetens, erfarenhet och bakgrund, samt att en jämn könsför-
delning ska eftersträvas. Årsstämman 2022 beslutade att utse
styrelseledamöter i enlighet med valberedningens förslag, vilket
resulterade i nuvarande styrelse. Valberedningen konstaterade
vid framtagagandet av sitt förslag att könsfördelningen i den
föreslagna styrelsen inte var tillfredsställande. Valberedningen
gjorde dock bedömningen att kontinuitet i styrelsearbetet var av
stor betydelse.
I enlighet med Koden ska en majoritet av de bolagsstäm-
movalda styrelseledamöterna vara oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledning. För att avgöra om en styrelseledamot
är oberoende ska en samlad bedömning göras av samtliga
omständigheter som kan ge anledning att ifrågasätta ledamo-
tens oberoende i förhållande till GARO eller bolagsledningen,
till exempel om ledamoten nyligen varit anställd i GARO eller
ett närstående företag. Minst två av de styrelseledamöter som
är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen
ska också vara oberoende i förhållande till bolagets större
aktie ägare. För att bedöma detta oberoende ska omfattningen
av ledamotens direkta eller indirekta förhållanden till större
aktieägare beaktas. Med större aktieägare avses i Koden aktie-
ägare som direkt eller indirekt kontrollerar 10 procent eller mer
av aktierna eller rösterna i bolaget.
Valberedningens bedömning av ledamöternas oberoende
i förhållande till bolaget, dess ledning och större aktieägare
presenteras i avsnittet ”Styrelse, koncernledning och revisor”.
Samtliga stämmovalda styrelseledamöter bedöms vara obero-
ende i förhållande till bolaget och dess ledning. Sex av dessa
är även oberoende i förhållande till bolagets större aktie ägare.
GARO uppfyller därmed Kodens krav på oberoende.
För ytterligare information om styrelseledamöter hänvisas till
avsnitten om styrelsen, sidan 128–129 i denna årsredovisning.
ANSVAR OCH ARBETE
Styrelsens arbete regleras av den svenska aktiebolagslagen och
bolagsordningen. Styrelsens arbete regleras dessutom av den
skriftliga arbetsordning som styrelsen årligen fastställer. Arbets-
ordningen reglerar bland annat arbets- och ansvarsfördelning-
en mellan styrelsen, styrelsens ordförande och verkställande
direktören, liksom beslutsordningen inom styrelsen, styrelsens
sammanträdesplan samt styrelsens arbete med redovisnings-
och revisionsfrågor och den finansiella rapporteringen. Styrel-
sen har också fastställt en instruktion för verkställande direktören
samt antagit andra särskilda policydokument.
Styrelsen ansvarar för Koncernens organisation och förvalt-
ning av dess angelägenheter, fastställande av Koncernens över-
gripande mål, utveckling och uppföljning av de övergripande
strategierna, beslut om större förvärv, avyttringar och investe-
ringar, beslut om placeringar och lån i enlighet med finans-
policyn, löpande uppföljning av verksamheten, fastställande av
kvartals- och årsbokslut samt den fortlöpande utvärderingen av
verkställande direktören och övriga koncernledningen. Styrelsen
ansvarar också för att säkerställa kvaliteten i den finansiella rap-
porteringen, inklusive system för övervakning och intern kontroll
av GAROs finansiella rapportering och ställning. Styrelsen ska
dessutom tillse att GAROs externa informationsgivning präglas
av öppenhet samt är korrekt, relevant och tydlig. Vid styrelsens
sammanträden finns bland annat följande punkter återkomman-
de på agendan: affärsläget, framtidsutsikter samt ekonomisk och
finansiell rapportering.
Styrelsens ordförande följer GAROs verksamhet genom fort-
löpande kontakter med verkställande direktören. Ordföranden
organiserar och leder styrelsens arbete samt ansvarar därvid
för att övriga styrelseledamöter får tillfredsställande informa-
tion och beslutsunderlag. Ordföranden ansvarar även för att
styrelsen fortlöpande uppdaterar och fördjupar sina kunskaper
om GARO och i övrigt får den utbildning som krävs för att
styrelsearbetet ska kunna bedrivas effektivt. Det är dessutom
ordföranden som ansvarar för att se till att styrelsen årligen
utvärderar sitt arbete. Styrelseutvärdering har under 2022
genomförts och avrapport erats till styrelsen och valberedningen
av ordföranden.
Styrelsen har under 2022 haft sju ordinarie styrelsemöten
utöver det konstituerande mötet. Styrelsemötena har ägnats
åt ekonomisk uppföljning av verksamheten, strategiska frågor,
budgetdiskussioner, investeringsbeslut, antagande av policies
och instruktioner, samt extern ekonomisk information. Närvaron
på styrelsens sammanträden redovisas i tabellen ovan.
Styrelsemötena förbereds av vd och ekonomidirektör. Vd
försåg ledamöterna med skriftliga rapporter och underlag minst
fem arbetsdagar före respektive sammanträde. Löpande under
året erhöll styrelsen ledamöter månadsrapporter, vilka belyste
koncernens ekonomiska och operationella utveckling. Dessa
rapporter upprättades gemensamt av vd och ekonomidirektör.
STYRELSENS UTSKOTT
Enligt Koden respektive aktiebolagslagen ska styrelsen inom sig
inrätta ett ersättningsutskott och ett revisionsutskott. Verkställan-
de direktören, deltar i arbetet som ankommer på ersättnings-
utskottet respektive revisionsutskottet endast som föredragande.
Styrelsen arbetar enligt fastställda instruktioner för frågor som
ankommer på revisionsutskottet respektive ersättningsutskottet.
REVISIONSUTSKOTT
Tre av styrelsens sju medlemmar utgör revisionsutskottet och
fullgör de uppgifter som ankommer på revisionsutskottet. Ekono-
midirektören deltar i arbetet som ankommer på revisionsutskottet
endast som föredragande.
Huvuduppgifterna för revisionsutskottet är att övervaka
GAROs och koncernens finansiella rapportering, effektiviteten
i dess interna kontroller, internrevision och riskhantering samt
informera sig om revisionen av årsredovisningen och koncernre-
dovisningen. Vidare ska revisionsutskottet granska och övervaka
revisorns opartiskhet och självständighet och därvid särskilt
uppmärksamma huruvida revisorn tillhanda håller bolaget
andra tjänster än revisionstjänster. Revisions utskottet ska även
bistå valberedningen vad gäller val av revisorer. Revisions-
utskottet har löpande kontakter med bolagets revisor i syfte
att skapa ett löpande menings- och informations utbyte mellan
Bolagsstyrningsrapport
123GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
bolaget och revisorn i revisionsfrågor. Under året har utskottet
haft fyra möten varav bolagets revisor deltagit vid tre av dessa
möten. I övrigt har alla ledamöter närvarat vid mötena.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Tre av styrelsens sju medlemmar utgör ersättningsutskottet och
fullgör de uppgifter som ankommer på ersättningsutskottet.
Ersättningsutskottet har dels en rådgivande, dels en beredande
funktion för beslutsärenden innan behandling och beslut sker
i bolagets styrelse. Ersättningsutskottet arbetar enligt en arbets-
ordning som antagits av styrelsen. De huvudsakliga uppgifterna
för ersättningsutskottet är att bereda styrelsens beslut i frågor som
rör ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvill-
kor för bolagsledningen, följa och utvärdera program för rörlig
ersättning till bolagsledningen samt följa och utvärdera tillämp-
ningen av de riktlinjer för ersättning till ledande befattningshava-
re som årsstämman beslutat om samt gällande ersättningsstruktu-
rer och ersättningsnivåer i bolaget. Under året har utskottet haft
två möten. Vid dessa var alla ledamöter närvarande.
ERSÄTTNING TILL STYRELSEN
Arvode till bolagsstämmovalda styrelseledamöter beslutas av
årsstämman efter förslag från valberedningen. I tabellen på
sidan 121 redovisas det arvode som utgår till stämmovalda
styrelseledamöter för perioden 2022–2023.
VD OCH KONCERNLEDNING
GAROs vd och koncernchef samt affärsområdeschef tillika vd
för GARO E-mobility AB ansvarar för att leda och utveckla den
löpande verksamheten efter styrelsens riktlinjer och anvisning-
ar. Ramen utgörs av en skriftlig instruktion för vd som fastställs
årligen av styrelsen.
Vd leder arbetet i koncernledningen, som är ansvarig för den
övergripande affärsutvecklingen. Utöver vd består koncernled-
ningen av GAROs ekonomidirektör, teknisk chef, inköps- och
logistikdirektör samt affärsområdeschef för GARO E-mobility.
Koncernledningen har möten en gång per månad för att
följa upp verksamheten och diskutera koncernövergripande
frågor samt ta fram förslag till strategisk plan och budget som vd
förelägger styrelsen för beslut.
Vd säkerställer att styrelsen får sådan saklig och relevant
information som krävs för att styrelsen ska kunna fatta beslut. Vd
övervakar att GAROs mål, policies och strategiska planer som
fastställts av styrelsen efterlevs och ansvarar för att informera sty-
relsen om GAROs utveckling mellan styrelsens sammanträden.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING
Enligt aktiebolagslagen ska bolagsstämman besluta om riktlinjer
för ersättning till vd och övriga ledande befattningshavare.
Följande riktlinjer antogs av årsstämman den 11 maj 2022.
GARO ska ha de ersättningsnivåer och anställningsvillkor som
bedöms erforderliga för att rekrytera och behålla en ledning
med god kompetens och kapacitet att nå uppställda mål. Mark-
nadsmässighet ska vara den övergripande principen för lön och
andra ersättningar till ledande befattningshavare i GARO.
Ledande befattningshavare ska erhålla fast lön. Utöver fast lön
kan rörlig kontant ersättning också utgå som belönar tydligt mål-
relaterade prestationer i enkla och transparenta konstruktioner.
Vds rörliga ersättning ska inte överstiga två (2) MSEK, inklusive
sociala avgifter, per år och inte vara pensionsgrundande.
Övriga bolagsledningens rörliga ersättning ska inte överstiga
30 procent av den fasta lönen.
Utöver de maxbelopp som anges ovan fick styrelsen, i syfte
att främja beslutade strategiska initiativ under 2022–2023,
mandatet att fatta besluta om att rörlig kontantersättning ska
kunna utgå till verkställande direktören och övriga ledande be-
fattningshavare motsvarande högst nio (9) månadslöner. Sådan
extra rörlig kontantersättning ska vara kopplad till uppfyllelse
av på förhand fastställda målsättningar som främjar GARO-
koncernens strategiska initiativ under 2022–2023.
Aktierelaterade incitamentsprogram beslutas av bolagsstäm-
man och omfattas inte av dessa riktlinjer.
Koncernledningens icke-monetära förmåner, såsom till
exempel tjänstebil, dator, mobiltelefon, extra sjukförsäkring
eller företagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning detta
bedöms vara marknadsmässigt för ledande befattningshava-
re i motsvarande positioner på den marknad där bolaget är
verksamt. Det samlade värdet av dessa förmåner ska utgöra en
mindre del av den totala ersättningen.
Ledande befattningshavare ska omfattas av vid var tid gällan-
de ITP-plan eller ha en avgiftsbestämd tjänstepension som inte
överstiger 30 procent av löneunderlaget. Ledande befatt-
ningshavare som är bosatta utanför Sverige eller är utländsk
medborgare och har sin huvudsakliga pension i annat land än
Sverige, kan alternativt erbjudas andra pensionslösningar som
är rimliga i det aktuella landet.
Uppsägningslön och avgångsvederlag för medlemmar av
bolagsledningen ska sammantaget inte överstiga 24 månads-
löner för vd och 12 månadslöner för övriga medlemmar.
Styrelsen ska ha rätt att frångå dessa riktlinjer om det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar det, förutsatt att det-
ta redovisas och motiveras i efterhand. För ytterligare
information om löner och ersättningar, se not 8.
INCITAMENTSPROGRAM
I samband med årsstämman 2022 beslutades om en riktad
emission om 200 000 teckningsoptioner för ledande befatt-
ningshavare. Programmet har tre års löptid och bedöms bidra
till uppfyllandet av GAROs långsiktiga affärsplan, strategi och
finansiella mål. Under andra kvartalet tecknades 42 500 optio-
ner. Teckning av aktier med stöd av teckningsoptionerna kan ske
under juni 2025. Överteckning får inte ske.
Styrelsen ansåg att det är till fördel för Bolaget och aktieä-
garna att Deltagarna på detta vis gavs ett personligt ägarenga-
gemang i Bolaget.
UPPSÄGNINGSTID OCH AVGÅNGSVEDERLAG
Vid uppsägning av verkställande direktörens anställningsavtal
gäller en uppsägningstid om nio månader, oavsett vilken part
som säger upp anställningen. Vid uppsägning av anställnings-
avtalet från GAROs sida har verkställande direktören därutöver
rätt till ett avgångsvederlag motsvarande sex månadslöner. För
Bolagsstyrningsrapport
124 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
övriga ledande befattningshavare gäller vid uppsägning av
anställningsavtalet från GAROs sida en uppsägningstid om sex
till tolv månader. Vid uppsägning från den anställdas sida gäller
en uppsägningstid om tre till sex månader. Utöver verkställande
direktören är de ledande befattningshavarna inte berättigade
till avgångsvederlag.
EXTERN REVISION
Årsstämman väljer extern revisor för ett år i taget. Revisorn gran-
skar årsredovisning och bokföring och styrelsens och verkstäl-
lande direktörens förvaltning, samt arbetar efter en revisionsplan
som fastställs i samråd med styrelsen. I samband med revisionen
rapporterar revisorn sina iakttagelser till koncernledningen för
avstämning, samt därefter till styrelsen. Revisionsutskottet träffar
revisorn minst en gång per år då revisorn avrapporterar sina
iakttagelser direkt till utskottet utan närvaro av GAROs verkstäl-
lande direktör och ekonomidirektör. Revisorn deltar slutligen i
årsstämman där denne kort beskriver sitt revisionsarbete och sin
rekommendation i revisionsberättelsen.
INTERNREVISION
GARO har utarbetade styr- och internkontrollsystem. Styrelsen
följer upp ledningens bedömning av den interna kontrollen.
Styrelsen har mot bakgrund av ovanstående valt att inte inrätta
en särskild internrevision.
MÅNGFALD
Avseende mångfald hänvisas till bolagets hållbarhetsrapport på
sidorna 36–51 samt sidorna 110–117 i denna årsredovisning.
INTERN KONTROLL
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för intern
kontroll regleras i den svenska aktiebolagslagen. Styrelsens
ansvar regleras även i Koden och årsredovisningslagen, som
också innehåller krav på årlig extern informationsgivning
avseende hur den interna kontrollen till den del den avser
den finansiella rapporteringen är organiserad.
Syftet med den interna kontrollen är bland annat att säker-
ställa att GAROs mål uppnås vad gäller ändamålsenlig och
effektiv verksamhet, tillförlitlig rapportering och efterlevnad av
tillämpliga lagar och förordningar. Intern kontroll avseende den
finansiella rapporteringen avser att ge rimlig säkerhet avseende
tillförlitligheten i den externa finansiella rapporteringen och att
den externa finansiella rapporteringen är upprättad i överens-
stämmelse med lag och tillämpliga redovisningsstandarder.
KONTROLLMILJÖ
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen. I syfte att
tillskapa och vidmakthålla en fungerande kontrollmiljö har sty-
relsen fastställt ett antal grundläggande dokument av betydelse
för den finansiella rapporteringen. Däribland särskilt styrelsens
arbetsordning och instruktion för den verkställande direktören.
Styrelsen säkerställer att fastlagda principer för den finansiella
rapporteringen och interna kontrollen efterlevs. Ansvaret för att
upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och det löpande arbetet
med den interna kontrollen avseende den finansiella rappor-
teringen är delegerat till den verkställande direktören. Denne
rapporterar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Den interna kontrollstrukturen bygger också på ett lednings-
system baserat på GAROs organisation med tydliga finansiella
roller, ansvarsområden och delegering av befogenheter.
Operativa beslut fattas på bolags- eller affärsområdesnivå,
medan beslut om strategi, övergripande finansiella frågor,
förvärv och större investeringar fattas av GAROs styrelse och
koncernledning. Styrdokumenten rörande redovisning samt
finansiell rapportering utgör de väsentligaste delarna av kon-
trollmiljön när det gäller den finansiella rapporteringen. Dessa
dokument uppdateras löpande vid ändringar av exempelvis
redovisningsstandarder och lagstiftning.
RISKBEDÖMNING
Vad gäller den finansiella riskbedömningen bedöms riskerna
främst ligga i att fel kan uppkomma i redovisningen av bolagets
finansiella ställning och resultat. För att minimera dessa risker
har styrande dokument etablerats avseende redovisning, rutiner
för bokslut samt uppföljning av rapporterade bokslut. Ett ge-
mensamt system för inrapportering av bokslut har också införts.
Styrelsen behandlar utfallet av bolagets process för riskbe-
dömning och riskhantering för att säkerställa att den omfattar
alla väsentliga områden och fastställer vid behov nödvändiga
åtgärder. Utöver att bedöma risker av den finansiella rap-
porteringen arbetar styrelsen och ledningen med att löpande
identifiera och hantera väsentliga risker som påverkar GAROs
verksamhet ur ett operativt och finansiellt perspektiv. Läs mer om
risker på sidan 70, not K3 i denna årsredovisning.
KONTROLLAKTIVITETER
De risker som identifierats avseende den finansiella rapporte-
ringen hanteras via GAROs kontrollaktiviteter som exempelvis
behörighetskontroller i IT-system och attestkontroller.
Kontrollstrukturen består av tydliga roller i organisationen
som möjliggör en effektiv ansvarsfördelning av specifika
kontroll aktiviteter som syftar till att upptäcka eller i tid förebyg-
ga risken för fel i rapporteringen. Den kontinuerliga analys
som görs av den finansiella rapporteringen tillsammans med
den analys som görs på koncernnivå är mycket viktiga för att
säkerställa att den finansiella rapporteringen inte innehåller
några väsentliga fel aktigheter. Koncernens controllerorganisa-
tion spelar en viktig roll i den interna kontrollprocessen, vilken
ansvarar för att den finansiella rapporteringen från varje enhet
är korrekt, fullständig och i tid.
INFORMATION OCH KOMMUNIKATION
Koncernen har informations- och kommunikationsvägar som
syftar till att främja fullständighet och riktighet i den finans-
iella rapporteringen. Policies, riktlinjer och interna anvisningar
avse ende den finansiella rapporteringen finns tillgängliga i
elektronisk form via GAROs intranät och på bolagets hemsida.
Regelbundna uppdateringar och meddelanden om ändring-
ar av redovisningsprinciper, rapporteringskrav eller annan
Bolagsstyrningsrapport
125GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
informationsgivning görs tillgänglig och känd för berörda
medarbetare.
UPPFÖLJNING, UTVÄRDERING OCH RAPPORTERING
Verkställande direktören ansvarar för att den interna kontrollen
är organiserad och följs upp enligt de riktlinjer som styrelsen
fastställt. Verkställande direktören är även ansvarig för att
det genomförs oberoende objektiva granskningar i syfte att
syste matiskt utvärdera och föreslå förbättringar av koncernens
processer för styrning, internkontroll och riskhantering. Finansiell
styrning och kontroll utförs av lokala ekonomifunktioner samt
koncernekonomifunktionen. GAROs ledning gör en månadsvis
resultatuppföljning med analys av avvikelser från budget, prog-
nos och föregående år och alla månadsbokslut diskuteras med
ledningen för respektive segment. Styrelsen tillsänds månadsvisa
ekonomiska rapporter och den ekonomiska rapport eringen följs
upp vid varje styrelsemöte. Inför publicering av årsredovisning
går styrelse och ledning igenom den finansiella rapporteringen.
Bolagsstyrningsrapporten har granskats av bolagets revisor
Gnosjö den 11 april 2023
Styrelsen
Revisorns yttrande
om bolagsstyrnings rapporten
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för år 2022 på sidorna 120–124 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH
OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revi-
sorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi
anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsre-
dovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt
är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Jönköping den 11 april 2023
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
Till bolagsstämman i GARO AB (publ), org. nr 556051-7772
Revisorns yttrande bolagsstyrningsrapport
126 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
GARO-koncernens styrelse består av totalt åtta personer under ledning av styrelseordförande
Rickard Blomqvist. Sedan den 1 januari 2022 delas verksamheten in i de två affärsområdena
GARO Electrification som består av de tre produktområdena Installation, Projekt och Tillfällig el,
samt GARO E-mobility som inkluderar produktområdet E-mobility. Utifrån styrelsens riktlinjer leder
koncern chefen Patrik Andersson, sedan 1 januari 2023, en koncernledning som totalt består av
fem personer. Koncern ledningen utgörs av funktionerna enligt organisationsschema nedan.
Organisation och struktur
Vd/koncernchef
Ekonomidirektör
Inköps- och
logistiksdirektör
Affärsområdeschef
GARO E-mobility
Affärsområdeschef
GARO Electrification
Styrelse
Organisation och struktur
127GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell informationOrganisation och struktur
128 GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
Styrelse
LARSÅKE RYDH
Ledamot sedan 2018
Född: 1953
MARTIN ALTHÉN
Ledamot sedan 2021
Född: 1968
JOHAN PAULSSON
Ledamot sedan 2021
Född: 1963
RICKARD BLOMQVIST
Styrelseordförande sedan 2021
& ledamot sedan 2015
Född: 1971
ULF HEDLUNDH
Ledamot sedan 2020
Född: 1960
SUSANNA HILLESKOG
Ledamot sedan 2018
Född: 1963
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Civilekonom med ekonomie kandi-
dat examen, Högskolan i Halmstad.
Tidigare ekonomichef för AkkaFRAKT-
koncernen, Business Development
Manager på Hilding Anders Inter-
national AB, samt CFO för Hedson
Technologies International AB (publ).
Andra pågående uppdrag: Vd
Volador AB, styrelseledamot Volador
Business Development AB, Ekonomer-
na Holding Sverige AB, Ekonomerna
Family Office AB.
Innehav aktier: 760 095 (direkt och
via bolag)
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Civilekonomexamen, Lunds univer-
sitet. Flertalet ledande befattningar
inom Akzo Nobel och Trelleborgkon-
cernen samt tidigare styrelse ledamot i
ProfilGruppen AB (publ).
Andra pågående uppdrag: Vd
direktör för Trelleborg Wheel Systems
Nordic AB samt styrelseledamot i BIM
Kemi AB, Lammhults Design Group
AB, Holmberg Safety AB samt SIB
Solutions AB.
Innehav aktier:
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Civilingenjörsexamen, Tekniska
högskolan vid Linköpings universitet.
Tidigare vd och koncernchef för
Nefab AB samt styrelseordförande i
OEM International AB (publ).
Andra pågående uppdrag: Styrelse-
ordförande i Danfo AB, Chiffonjén
AB, Prototypen AB, Schuchardt
Maskin AB samt Kooperativet Olja.
Styrelesledamot i Nolato AB, Söder-
bergsföretagen AB, Spectria Fond AB
samt Östrand & Hansen AB.
Innehav aktier: 25 000
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Civilekonomexamen, Handelshög-
skolan (Stockholm), vd Investment AB
Helikon. Ledande befattningar inom
Alfred Berg-gruppen.
Andra pågående uppdrag: vd för
Svolder AB (publ) samt styrelseleda-
mot i Arla Plast AB.
Innehav aktier: 1 500
MARIKATHARINA
KADOWAKI
Ledamot sedan 2019
Född: 1964
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Civilingenjörsexamen från Linköpings
Universitet. Lång operativ erfarenhet
av el- och tillverkningsindustrin, bl.a.
från Electrolux-koncernen och idag
som vd för den svenska delen av
batteri-koncernen Saft.
Andra pågående uppdrag: Vice
ordförande i Teknikarbetsgivarna
i Sverige samt i Teknikföretagen i
Sverige.
Innehav aktier: 888
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Civilingenjörsexamen i Industriell
Ekonomi, Linköpings Universitet. Har
haft flera ledande befattningar inom
Husqvarna Group, AstraZeneca,
PA Consulting samt Deloitte.
Andra pågående uppdrag: President
Securitas Digital, Group CIO för
Securitas AB samt vd för Securitas
Intelligent Services AB sedan 2016
Innehav aktier:
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Civilingenjörsexamen i Elektronteknik.
Lång erfarenhet genom tidigare
befattningar som COO och Head of
R&D inom Ericsson Mobile Platforms
AB. Idag CTO på Axis Communica-
tions AB
Andra pågående uppdrag: Styrelse-
ledamot i Acconeer AB.
Innehav aktier:
Per 1 januari 2023
Styelse
129GARO ÅRSREDOVISNING
Icke finansiell information
JONAS LOHTANDER
Arbetstagarrepresentant sedan
2019
Född: 1974
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Elektrikerutbildning, Har arbetat på
GARO sedan 2012
Andra pågående uppdrag: Klub-
bordförande GARO verkstadsklubb,
verksamhetsgruppen samt styrelsele-
damot i IF Metall avd 40.
Innehav aktier: 184
Koncern-
ledning
HÅKAN DAVIDSSON
Inköps- och logistikdirektör
Anställd sedan 2018
Född: 1968
NIKLAS RÖNNÄNG
Affärsområdeschef E-mobility,
tillika vd GARO E-mobility AB
Anställd sedan 2022
Född: 1970
HELENA CLAESSON
Finansdirektör
Anställd sedan 2019
Född: 1969
PATRIK ANDERSSON
Vd och Koncernchef
Anställd sedan 2007
Född: 1978
DANIEL EMILSSON
Affärsområdeschef GARO
Electrification
Anställd sedan 2007
Född: 1975
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Elektrikerutbildning. Tidigare
region ansvarig för försäljning i Väst
& Syd på Eldon Group.
Andra pågående uppdrag:
Styrelseordförande EL (Elmateriel
leverantörerna) och El- och belys-
ningsföretagen Sverige AB
Innehav aktier: 204 200
Teckningsoptioner: 20 000
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Fil.kand ekonomi, Jönköpings
Högskola, Företagsledning, IFL
Stockholms Universitet. Tidigare vd
på Sensys Gatso Sweden AB samt
ekonomichef på Sensys Traffic AB.
Andra pågående uppdrag:
Innehav aktier: 550
Teckningsoptioner: 5 000
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
El-Tele utbildning på gymna-
siet. Civil ingenjör Teknisk fysik,
Entreprenörs utbildningen 40p vid
Handelshögskolan i Göteborg.
Olika ledande befattningar inom
utveckling och försäljning samt vd
på telekombolaget Comhat AB i
Ödsmål.
Andra pågående uppdrag:
Styrelse ordförande i Kjellbergs Golv
& Textil AB
Innehav aktier: 5 000
Teckningsoptioner: 0
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Gymnasieingenjör teknisk linje samt
företagsekonomi. Tidigare 8 år
som Försäljningsdirektör för NIBE
AB. Innan dess 16 år inom SCA
Packaging varav de sista 8 åren
som Försäljnings- och utvecklings-
direktör.
Andra pågående uppdrag:
Innehav aktier: 2 050
Teckningsoptioner: 12 500
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Gymnasieingenjör teknisk linje
samt företagsekonomi. Tidigare
vd på STEELO AB (Lagercrantz
Group), delägare och bland annat
platschef MSA Sordin AB (ingår i
MSA koncernen), produktionsteknisk
chef respektive chef operations i
Aearo Peltor koncernen samt säljare
av affärssystemplattform på 20
Hundra AB.
Andra pågående uppdrag:
Innehav aktier:
Teckningsoptioner: 5 000
MY BÄCK
Arbetstagarrepresentant sedan
mars 2023
Född: 1990
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
CNC utbildning. Har arbetat på
GARO sedan 2019
Andra pågående uppdrag: Klub-
bordförande GARO Unionen klubb
samt huvudarbetsmiljöombud.
Innehav aktier: 16
Per 1 januari 2023
Styrelse
130 GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
131GARO ÅRSREDOVISNING
Rubrik
335 33 GNOSJÖSÖDERGATAN 26 0370 33 28 00 garo.se