549300RKWROUEEV6VP742020-12-312021-12-31549300RKWROUEEV6VP742019-12-31549300RKWROUEEV6VP742020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RKWROUEEV6VP742020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RKWROUEEV6VP742021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RKWROUEEV6VP742021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742019-12-312020-12-31549300RKWROUEEV6VP742021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300RKWROUEEV6VP742021-01-012021-12-31549300RKWROUEEV6VP742020-01-012020-12-31549300RKWROUEEV6VP742021-12-31549300RKWROUEEV6VP742020-12-31549300RKWROUEEV6VP742019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300RKWROUEEV6VP742019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300RKWROUEEV6VP742019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares
En nytänkande
kraft
ÅRSREDOVISNING
2021
Charging
the future.
Det är vårt ansvar att tillgängliggöra en smartare och mer
llbar framtid med innovativa lösningar för alla. Vi är
utrustade med de rätta verktygen för att skapa positiv
förändring. Framtiden är vår att skapa.
2 GARO i korthet
4 VD har ordet
6 Året i korthet
8 Affärsidé, vision, strategi och mål
16 Marknad, drivkrafter och trender
20 Verksamhet
23 Produktutveckling
26 Produktområdet Installation
28 Produktområdet E-mobility
32 Produktområdet Projekt
33 Produktområdet Tillfällig el
34 Hållbarhetsrapport
50 Revisors yttrande
52 GARO - aktien
Koncernen
54 Förvaltningsberättelse
58 Resultaträkning
59 Balansräkning
62 Kassaflödesanalys
63 Noter
Moderbolaget
89 Förvaltningsberättelse
91 Resultaträkning
92 Balansräkning
95 Kassaflödesanalys
96 Noter
106 Revisionsberättelse
110 Bolagsstyrningsrapport
115 Revisors yttrande
116 Organisation och struktur
Innehåll
e
GARO i korthet
2 | GARO ÅRSREDOVISNING
GARO är ett företag som under eget varumärke utveck-
lar, tillverkar och marknadsför innovativa produkter och
system för elinstallation på den europeiska marknaden. Inom
de fyra produktområdena Installation, E-mobility, Projekt och
Tillfällig el tillhandahåller koncernen produkter och helhets-
lösningar med fokus på elsäkerhet, användarvänlighet och
hållbarhet. GARO är marknadsledande i Norden inom
flertalet produktkategorier inom Installation och E-mobility.
Verksamheten är uppdelad i två affärsområden:
GARO Sweden och GARO International. Från och med
den 1 januari 2022 ersatte affärsområdena GARO Electri-
fication och GARO E-mobility tidigare affärsområden.
I koncernen ingår försäljningsbolag i sex länder; Sverige,
Norge, Finland, Irland, Storbritannien och Polen. Koncern-
extern export sker från affärsområdet GARO Sweden till
övriga länder. Totalt har GARO fyra produktionsenheter
varav tre ligger i Sverige; två i Gnosjö och en i Värnamo,
och en i Szczecin; Polen.
GARO grundades 1939, har sitt huvudkontor i Gnosjö
och är idag en internationell koncern med cirka 500
anställda. Den totala omsättningen för 2021 uppgick till
1 296 MSEK. GARO är noterat på Nasdaq Stockholm
under kortnamnet ”GARO”.
1296
MSEK
NETTOOMSÄTTNING
(1 040)
207
MSEK
RÖRELSERESULTAT
(136)
25 %
TILLVÄXT
(3%)
16 %
RÖRELSEMARGINAL
(13%)
3,33
SEK
RESULTAT PER AKTIE
(1,91)
59 %
SOLIDITET
(58 %)
GARO I KORTHET
e
GARO ÅRSREDOVISNING | 3
GARO I KORTHET
69 %
31 %
75 %
25%
34 %
41 %
7 %
18 %
NETTOOMSÄTTNINGENS
FÖRDELNING
per affärsområde 2021
RÖRELSERESULTATETS
FÖRDELNING
per affärsområde 2021
NETTOOMSÄTTNINGENS
FÖRDELNING
per produkt område 2021
GARO Sweden
GARO International
GARO Sweden
GARO International
Installation
E-mobility
Projekt
Tillfällig el
2021 2020 2019 2018 2017
Nettoomsättning (MSEK) 1 295,8 1 039,8 1 008,1 903,7 796,0
Tillväxt (%) 25 3 12 13 21
Rörelseresultat (MSEK) 207,2 136,2 112,6 113,8 98,1
Rörelsemarginal (%) 16,0 13,1 11,2 12,6 12,3
Resultat efter skatt (MSEK) 166,7 95,3 85,7 82,7 85,6
Resultat per aktie
1
(SEK) 3,33 1,91 1,71 1,65 1,71
Avkastning på eget kapital (%) 34,0 24,7 26,8 30,1 38,3
Investeringar (MSEK) 45,3 45,3 33,4 22,7 51,4
Soliditet (%) 58,9 57,9 52,2 52,4 47,3
Nettokassa (–) / nettoskuld (+) -9,4 11,3 45,6 45,7 56,1
Medelantal anställda 460 409 420 398 345
För definition av nyckeltal se not 30 sid 88.
1) Resultat per aktie efter genomförd split 5:1 under 2021. Ingen utspädning av aktier föreligger varför resultat per aktie avser före och efter utspädning.
.
MED TRO PÅ EN
HÅLLBAR FRAMTID
SATSAR VI FÖR
NÄSTA GENERATION.
PATRIK ANDERSSON, VD OCH KONCERNCHEF
4 | GARO ÅRSREDOVISNING
VD HAR ORDET
Med glädje kan vi summera ytterligare ett framgångsrikt år
för koncernen. Nettoomsättningen under helåret ökade med
25 procent med en stark tillväxt i både GARO Sweden och
GARO International som ett resultat av en gynnsam utveckling
för alla våra produktområden. Lönsamheten har också utveck-
lats positivt, huvudsakligen som en följd av den kraftiga volym-
tillväxten. Rörelseresultatet ökade med 52procent till 207
MSEK och rörelsemarginalen uppgick till 16 procent vilket är
nästan tre procentenheters förbättring jämfört med före
ende
år och resulterar i det bästa verksamhetsåret någonsin.
NYBYGGNATION OCH RENOVERINGAR
SKAPAR FÖRUTSÄTTNINGAR
GARO har som en ledande aktör en viktig roll i att till-
godose marknaden med energieffektiva, användarvänliga
samt smarta lösningar som kan garantera elsäkerhet för en
hållbar framtid.
Produktområdena Installation och Projekt redovisar till-
växt på 11 respektive 12 procent, drivet av god tillväxt på
samtliga marknader inom nyproduktion och renovering av
fastigheter. Särskilt glädjande är den fina utvecklingen i Stor-
britannien sedan etableringen 2019. Det är vår bedömning
att GAROs försäljningsutveckling inom de båda produkt-
områdena varit bättre än den underliggande marknaden.
Restriktioner under året har dock påverkat utvecklingen på
olika sätt men på det stora hela har tillväxten genererat
gynnsamma förutsättningar för alla våra marknader.
VI LADDAR FRAMTIDEN
Redan 2008 när vi lanserade vår första laddprodukt tog
vi en tydlig position och har sedan dess varit en ledande
aktör inom elbilsladdning. Antalet el- och hybridbilar växer
kraftigt och vi har under året sett flertalet nya bilmodeller
lanseras på marknaden, vilket har skapat ett stort behov av
än mer omfattande laddinfrastruktur. Vi på GARO skapar
förutsättningar att ladda sin elbil där människor lever och
verkar. Hemma, på arbetsplatsen, på köpcentrumet eller
längs vägen. Vi möjliggör helt enkelt för elbilsföraren att
ladda sin bil oavsett plats.
Försäljningen inom produktområdet E-mobility ökade
med 52 procent, med en god försäljning främst inom
laddboxar samt publika laddare.
Att utveckla produkter som är innovativa och hållbara har
alltid varit en betydande del av vår framgång. För att fort-
sätta ligga i framkant både idag och i morgon med smarta
och tillgängliga produkter samt tjänster har vi under 2021
gjort stora satsningar inom produktutveckling. Under 2022
kommer vi ha fortsatt stort fokus inom detta område och
kommer lansera spännande och innovativa produkter.
SYNERGIEFFEKTERNA GÖR OSS UNIKA
Vår bredd inom elinstallationsmaterial och elbilsladdning
skapar ett unikt erbjudande på marknaden. De synergieffek-
ter som finns mellan våra produktområden skapar en helhet
som särskiljer oss från andra leverantörer och genererar
smidiga lösningar för våra kunder. Vi hjälper till med allt
från strömförsörjningen till att laddstationerna är uppe i drift.
OFFENSIVA SATSNINGAR
Både i Sverige och Polen har vi under året kontinuerligt
ökat produktionskapaciteten i våra produktionsanlägg-
ningar för att möta efterfrågan inom främst produktområdet
E-mobility. Ytterligare satsningar görs nu genom byggnation
av en ny produktions- och logistikanläggning i Polen som
kommer uppgå till cirka 15 000 kvm. Anläggningen kom-
mer generera en betydande kapacitetsökning för E-mobility
samt att vi kan växa och utvecklas inom befintliga och nya
produktkategorier. Vi ser även att placeringen i Polen bidrar
till en effektiv distribution ut på den europeiska marknaden.
FÖR NÄSTA GENERATION
De globala klimatmålen för att möjliggöra ett fossilfritt
samhälle är tydliga och omställningen sker runt omkring
oss, hela tiden.
Genom att erbjuda innovativa, energismarta och hög-
kvalitativa produkter som möjliggör en mer hållbar och
fossilfri vardag kan vi som företag bidra till en hållbar
utveckling. Vi ska vara en del av förändringen, vilket även
speglas i våra materialval och arbete i värdekedjan för att
minska den totala miljöpåverkan. Med tro på en hållbar
framtid satsar vi för nästa generation.
Patrik Andersson,
vd och koncernchef
Vd-kommentar
När vi blickar tillbaka på hur de senaste två åren har sett ut i världen och vilka omställ-
ningar som varit nödvändiga är det nog många med mig som är stolta över vår handlings-
kraft, laganda och beslutsamhet. Vi bestämde oss redan år 2020 för att inte begränsas
av de utmaningar som världen ställer oss inför, utan ständigt vara lösningsorienterade
för att uppnå vår målsättning. Vår innovativa förmåga och styrkan att se möjligheter,
i kombination med den drivkraft koncernen besitter har bidragit till vår tillväxt, en
omsättning om 1 296 MSEK (1 040) och ett rörelseresultat på 207 MSEK (136).
GARO ÅRSREDOVISNING | 5
VD HAR ORDET
ÅRET I KORTHET
6 | GARO ÅRSREDOVISNING
Året i korthet
2021 blev åter ett annorlunda år för världen och GARO då vi ställts inför
olika utmaningar som påverkat vårt sätt att leva och arbeta. Marknaden för
laddinfrastruktur fortsatte växa strukturellt med antal laddbara fordon och vi
ser en fortsatt stark utveckling inom utbyggnad av laddinfrastruktur på samtliga
marknader. Nybyggnation och renovering fortsatte vara på en hög nivå och
har gynnat efterfrågan inom komponent- och byggrelaterade produkter.
DIGITAL INFRASTRUKTUR
För att garantera en IT-säkerhet som ligger i framkant för
både kund och medarbetare arbetar GARO för att ha en
hög kvalitet i den digitala infrastrukturen.
Satsningar har gjorts bland annat med olika digitala
plattformar för att utbildningar och möten ska fungera
optimalt med flexibilitet för både kunder och medar-
betare. Vidare lanserades under fjärde kvartalet en ny
plattform för webbsidor gentemot kunder på den svenska
marknaden.
UTÖKAD PRODUKTIONSKAPACITET
För att möta den växande efterfrågan inom främst pro-
duktområdet E-mobility har vi under året utökat produk-
tionskapaciteten vid produktionsanläggningarna både
i Sverige och Polen. Detta har skett genom en effekti-
visering av befintliga produktionsytor, samt en ökning
av antalet medarbetare inom produktionen men även
inom marknad, service och support. Som ett resultat har
koncernen kunnat upprätthålla en leveransförmåga under
hela året. I samband med den växande organisationen
har vi även arbetat med att bibehålla en god arbetsmiljö,
för att fortsätta vara en bra arbetsplats och välmående
medarbetare.
FÖRSTÄRKT E-MOBILITY ORGANISATION
För att skapa ett tydligt fokus, intensifiera vårt utvecklingsarbete och sätta en struktur
för snabb tillväxt på plats, bolagiserades produktområdet E-mobility den 1 januari
2021. I juli utsågs Niklas Rönnäng till affärsområdeschef för GARO E-mobility, med
tillträde i januari 2022.
ÅRET I KORTHET
GARO ÅRSREDOVISNING | 7
PRODUKTUTVECKLING MED SYNERGIEFFEKTER
Avgörande för vår tillväxt har alltid varit produktutveckling.
Under 2021 har vi fortsatt att utveckla nya produkter med
målet att bredda vårt kunderbjudande och skapa ett unikt hel-
hetskoncept för marknaden. Vår bredd i produkt- och tjänste-
erbjudandet är en styrka och utmärkande för koncernen.
Vårt nära samarbete mellan produktutveckling och de
olika produktområdena gör det möjligt att snabbt möta
marknadens behov. Det skapar goda tillväxtmöjligheter och
gör det smidigt för kunder att få en komplett lösning från
GARO. Ett exempel på synergieffekterna mellan E-mobility
och Installation som setts under året, är att den ökade försälj-
ningen av laddboxar inom E-mobility också inneburit ökad
försäljning av elinstallationsmaterial och komponenter inom
produktområdet Installation. Vi ser samma synergieffekt
mot produktområdet Projekt där försäljningen av kabelskåp
ökat i samband med den ökade försäljningen inom produkt-
området E-mobility.
LIVSCYKELANALYS
Under året har vi färdigställt en livscykelanalys, för
laddstationen LS4. Analysen ger oss djupare förståelse
för produktens påverkan och inom vilken del i livscykeln
som de största utsläppen sker. Läs mer på sidorna 44–45
i hållbarhetsrapporten.
UTMÄRKELSER
För fjärde året i rad kvalificerade sig GARO in
listan över ett av Sveriges Superföretag som
Bisnode, nu en del av Dun & Bradstreet, har gjort sedan
2005. För att kunna klassas som ett Superföretag finns
ett antal kriterier som måste uppfyllas minst fyra år i rad.
Det innefattar bland annat att öka både omsättning och
resultat samtidigt som företaget måste visa på stabilitet
och långsiktighet i affären. Utmärkelsen är ett bevis på
att vi fortsatt förser marknaden med hållbara och inno-
vativa lösningar med hög kvalité samt är ett kvitto på att
vi arbetar på rätt sätt.
Under året har koncernen tilldelats det stora Svenska
Aluminiumpriset vilket vi är mycket stolta över. Priset
erhölls tack vara framgångsrik utveckling från att tillverka
apparatskåp till att bli en ledande aktör inom infrastruktu-
ren för elbilar och laddstationer som är baserade på alu-
minium, med fokus på innovation, hållbarhet och design.
GARO Polen vann för andra året i rad utmärkelsen
Best Entrepreneur of the year i kategorin mellanstora
bolag i Västpommern.
FLEXIBILITET, FOKUS OCH BREDD
Under året har organisationen varit lösningsorienterad och flexibel, trots de globala
utmaningar som varit. Med fokus på kunden och möjligheten att fortsatt skapa tillväxt,
har GARO varit offensiva i sitt arbete och stått redo vid de oförutsägbara händelser
som det gångna året har inneburit.
AFFÄRSIDÉ, VISION, STRATEGI OCH MÅL
Vi ser utmaningar som nya möjligheter och vi drivs av en nyfikenhet
att prova nya vägar. Att utveckla produkter och lösningar för en
hållbar framtid är ett självklart fokus för oss. Vår historia ligger djupt
rotat i vårt DNA, den har skapat vår unika GARO-anda som tillsam-
mans med vår affärsidé och vision ger oss en tydlig kraft framåt.
GARO Group
– Charging the future
8 | GARO ÅRSREDOVISNING
AFFÄRSIDÉ, VISION, STRATEGI OCH MÅL
AFFÄRSIDÉ
Med fokus på innovation,
hållbarhet och design
utvecklar GARO lönsamma
helhetslösningar för
elbranschen.
VISION
Drivna av framtidens möj-
ligheter utvecklas GARO
ständigt för att vara den
ledande innovatören inom
våra produktområden.
MISSION
Den gemensamma viljan
är att utveckla framtids-
säkra helhetslösningar
genom kunskap, innova-
tion och engagemang.
KÄRNVÄRDEN
Våra medarbetare är nytänkande, kompetenta och drivs
av en nyfikenhet att prova nya vägar. Våra gemensamma
värderingar löper som en röd tråd genom hela vår koncern.
INNOVATIVA
Vi är en nytänkande kraft som utvecklar
våra kunders framtida affärer. Det gör
oss till en engagerad, lyhörd och aktiv
samarbetspartner.
KOMPETENTA
Vi är experter på det vi gör och värde-
sätter kunskap som leder till våra kunders
utveckling och lönsamhet.
LÅNGSIKTIGA
Vårt fokus är att genom ett stort enga-
gemang utveckla säkra produkter för en
hållbar framtid.
STOLTA
Vår genuina historia, fina utveckling och
fram tida möjlig heter har skapat vår unika
GARO- kultur. Det gör oss trygga och
stolta i allt vi gör.
GARO ÅRSREDOVISNING | 9
AFFÄRSIDÉ, VISION, STRATEGI OCH MÅL
Genom innovation och nytänkande utvecklas våra kunders
framtida möjligheter till att få en mer energieffektiv och
bekväm vardag. Vi är experter inom vårt område vilket gör
att vi, på ett effektivt sätt, kan utvecklas tillsammans med
våra samarbetspartners och kunder. Vi arbetar långsiktigt i
alla våra relationer, det gynnar verksamheten samtidigt som
det bidrar till en positiv hållbar företagskultur. Det finns en
välgrundad stolthet hos alla medarbetare, vilket återspeglas
i allt vi gör.
ORGANISK TILLVÄXT
GARO drivs av ett tillväxtfokus. GAROs tillväxtmål om att
växa minst 10 procent över en konjunkturcykel ska huvud-
sakligen nås genom organisk tillväxt.
Hållbara, intelligenta, användarvänliga och framtids-
säkrade produkter är tillsammans med ett starkt varumärke
centralt för att uppnå önskad utveckling. Etablering och
utveckling på befintliga och nya marknader har under
GAROs historia varit en stor del i den organiska tillväxten.
Fokus ligger på att fortsätta stärka vår affär på nya markna-
der i Europa.
PRODUKTUTVECKLING FÖR HÅLLBARHET
För att organisk tillväxt ska vara möjlig är produktutveckling
en avgörande del av GAROs verksamhet. Vi ska ständigt
ha en hög utvecklingstakt när det gäller smarta produkter
som möter dagens och framtidens behov. Det görs genom
att kontinuerligt utvärdera och förbättra vårt erbjudande
Vår strategi bygger på organisk tillväxt, produktutveckling och
geografisk expansion kompletterat med förvärv. Målet är att vara
det ledande varumärket på de marknader som vi är verksamma
på, samt att kunna erbjuda unika helhetslösningar för elbranschen.
Strategi för
fortsatt framgång
TILLVÄXTSTRATEGI
Grunden för GAROs framgång är innovation, produktutveckling och organisk tillväxt,
som kompletteras med en definierad förvärvsstrategi enligt tillväxtmatrisen nedan.
FÖRVÄRV
Nya/kompletterande
produktområden
Nordiska företag i
elbranschen
Företag med
spets kompetens
Nya geografiska
marknader
GAROS MÅL
Bli det ledande
varumärket på
utvalda marknader
KAPITALINTENSIVT
ORGANISK TILLVÄXT PÅ BEFINLIGA MARKNADER
DIVERSIFIERA VERKSAMHETEN
Utveckling av
befintligt produkt -
sortiment
Nya kompletterande
produkter och
segment
Nya produkt- och
affärsområden
Nya geografiska
marknader
ARBETSINTENSIVT
PRODUKTUTVECKLING
10 | GARO ÅRSREDOVISNING
AFFÄRSIDÉ, VISION, STRATEGI OCH MÅL
inom alla våra produktområden och samtidigt bibehålla ett
helhetsperspektiv och målbild av att skapa funktionella och
hållbara lösningar. Materialval, funktionalitet och energi-
effektivisering är tre nyckelord utöver hållbarhet som genom-
syrar hela vår strategi gällande produktutveckling.
Med en stark produktutveckling som omfattar alla våra
produktområden skapar vi unika möjligheter att utveckla
hållbara produkter som tillfredsställer marknaden. Läs mer
om våra satsningar på sidorna 23-25.
DIVERSIFIERA VERKSAMHETEN
I GAROs strategi ingår att diversifiera verksamheten genom
att utveckla ett brett erbjudande till kunder för att skapa
långsiktiga helhetslösningar. GARO utvärderar kontinuerligt
även möjligheten att förvärva nya produkt- eller affärsområ-
den samt att expandera på nya geografiska marknader.
FÖRVÄRV
I förvärvsstrategin ligger fokus på verksamheter där vi
kan addera nya produkter och tjänster eller bolag med
spetskompetens till koncernen. De förvärv som görs ska
vara kompletterande till GAROs befintliga verksamhet och
bidra till att vidga vårt totala erbjudande. Även etablering
på nya marknader med fokus inom Europa ligger i för-
värvsstrategin.
HÅLLBARHET
GAROs strategiska hållbarhetsarbete har som målsättning
att inom sitt verksamhetsområde vara ledande gällande
ansvarsfullt företagande. Ett av våra kärnvärden är
”långsiktighet”, vilket för GARO betyder att med ett stort
engagemang utveckla säkra och innovativa produkter och
lösningar för en klimatsmart framtid. Koncernens strävan
är att hela värdekedjan ska genomsyra hållbarhet och god
etik. GARO förhåller sig till FN:s 17 globala mål för hållbar
utveckling. Av dem har vi valt ut sex mål där vi kan skapa
värde och göra mest skillnad. Läs mer om hållbarhetsarbetet
och strategin i hållbarhetsrapporten på sidorna 34–49.
VARUMÄRKESSTRATEGI
GAROs varumärkesstrategi har som främsta syfte att stärka
vår position på marknaden och bidra till att affärsmålen
uppnås. Genom ett starkt varumärke och en tydlig strategi
skapar GARO långsiktighet, lönsamhet och trygghet för
våra kunder och medarbetare. Det är vår övertygelse om
att kommunikation är en fundamental förutsättning för en
givande relation med omvärlden och vi arbetar dagligen
aktivt för att stärka GAROs varumärke.
Vi har ambassadörer i form av stolta medarbetare och
nöjda kunder, som stärker vårt förtroende på marknaden
vilket gör att vi kan växa oss större och starkare.
GARO ÅRSREDOVISNING | 11
Finansiella mål
FÖRSÄLJNINGS TILLVÄXT
GAROs tillväxt ska, över en
konjunkturcykel, organiskt uppgå
till minst 10 %.
LÖNSAMHET
GAROs rörelsemarginal för
koncernen, ska över en konjunktur-
cykel, uppgå till minst 10 % av
netto omsättningen.
AVKASTNING
Avkastningen på eget kapital,
ska över en konjunkturcykel,
uppgå till minst 20 %.
MÅL
10 %
25
20
15
10
5
0
2017 2018 2019 2020 2021
MÅL
10 %
20
15
10
5
0
2017 2018 2019 2020 2021
MÅL
20 %
40
30
20
10
0
2017 2018 2019 2020 2021
SOLIDITET
Soliditeten ska ej
understiga 30 %.
UTDELNINGSPOLICY
GAROs utdelning ska uppgå till
cirka 50 % av bolagets netto resultat
efter skatt. Utdelningsförslaget ska
beakta GAROs långsiktiga utdel-
ningspotential samt koncernens
investerings- och konsoliderings-
behov i övrigt.
MÅL
30 %
60
50
40
30
20
10
0
2017 2018 2019 2020 2021
MÅL
50 %
60
50
40
30
20
10
0
2017 2018 2019
*
2020 2021
*) Som en försiktighetsåtgärd gjordes ingen utdelning
för 2019 pga då rådande Covid-19 situation.
12 | GARO ÅRSREDOVISNING
AFFÄRSIDÉ, VISION, STRATEGI OCH MÅL
GARO ÅRSREDOVISNING | 13
AFFÄRSIDÉ, VISION, STRATEGI OCH MÅL
Hållbarhetsmål
VÄXTHUSGASER
Vi avser att minska vår miljöpåverkan genom
att minska våra utsläpp av direkta och indirekta
växthusgaser i våra egenägda anläggningar
avseende el och värme.
ENERGI
Vi avser att minska vår miljöpåverkan genom att
minska vår energianvändning samt öka andelen
förnybar energi i egenägda lokaler.
ÅTERVINNING
Vi avser att kontinuerligt minska avfallet, öka åter-
vinningsgraden samt identifiera och implementera
praktiska lösningar för separation.
HÄLSA OCH SÄKERHET
Vårt mål är att minska antalet arbetsplatsolyckor
vid våra anläggningar. GARO har en nollvision
gällande antalet arbetsplatsolyckor med mer än
åtta timmars frånvaro. Vi strävar efter en säker
och hälsosam arbetsmiljö.
MÅL
0 ton
Målet är att utsläpp av direkta och indirekta växt-
husgaser från våra egenägda lokaler avseende el
och värme är noll ton år 2025.
MÅL
100 %
All elektricitet i alla våra egenägda anläggningar
ska komma från fossilfria källor år 2025.
MÅL
98 %
Uppnå >98 procent återvinningsgrad till 2025.
MÅL
0 st
GARO har en nollvision gällande arbetsplats-
olyckor.
UTFALL ANDEL CO
2
-UTSLÄPP 2021
240 ton
Under 2021 har GAROs utsläpp per omsättnings-
krona minskat med 1,34 procent i jämförelse med
föregående år.
UTFALL ANDEL FOSSILFRIA KÄLLOR 2021
94,5 %
Under 2021 har andelen elektricitet från fossilfria
källor ökat med 14,5 procent.
UTFALL ÅTERVINNINGSGRAD 2021
84,5 %
Under 2021 har totala avfallsåtervinningen ökat
med cirka 6 procent. Ökningen har skett genom
att effektivisera avfallshanteringen samt minskat
materialsvinn och deponi.
UTFALL ANTAL ARBETSPLATSOLYCKOR 2021
18 st
Under 2021 har 18 st olyckor rapporterats,
vilket är en minskning från föregående år med
14,3 procent.
FRAMTIDA FOKUS OCH NYA LÅNGSIKTIGA MÅL
Ständigt arbeta för att energi effektivisera
processer och minska utsläpp.
FRAMTIDA FOKUS OCH NYA LÅNGSIKTIGA MÅL
Minska totala energianvändningen i våra
egenägda anläggningar.
Öka andelen energi som kommer från
fossilfria källor.
FRAMTIDA FOKUS OCH NYA LÅNGSIKTIGA MÅL
Vi strävar efter att ytterligare minska vårt avfall
och säkerställa en ökad återvinning inom vår
tillverkning.
Upprätthålla över 98 procent återvinningsgrad.
FRAMTIDA FOKUS OCH NYA LÅNGSIKTIGA MÅL
Ren, ljus och bullerfri arbetsmiljö.
Ergonomiska arbetsplatser för alla medarbetare.
Kontinuerlig uppföljning av arbetsmiljöärenden
för att säkerhetsställa god hälsa.
Utbildning inom säkerhet och arbetsmiljö.
ANDEL CO
2
-UTSLÄPP
ANDEL ELEKTRICITET
FRÅN FOSSILFRIA KÄLLOR ÅTERVINNINGSGRAD
ANTAL ARBETSPLATSOLYCKOR MED
MINST 8 TIMMAR FÖRLORAD ARBETSTID
Ton CO
2
% %
l 0 ton
0
20
40
60
80
100
202120202019
l 100 %
0
20
40
60
80
100
202120202019
l 98 %
0
5
10
15
20
25
202120202019
l 0 st
0
30
60
90
120
150
2021
2020
VärmeEl
2020 2021
14 | GARO ÅRSREDOVISNING
AFFÄRSIDÉ, VISION, STRATEGI OCH MÅL
VÄXTHUSGASER
Vi avser att minska vår miljöpåverkan genom
att minska våra utsläpp av direkta och indirekta
växthusgaser i våra egenägda anläggningar
avseende el och värme.
ENERGI
Vi avser att minska vår miljöpåverkan genom att
minska vår energianvändning samt öka andelen
förnybar energi i egenägda lokaler.
ÅTERVINNING
Vi avser att kontinuerligt minska avfallet, öka åter-
vinningsgraden samt identifiera och implementera
praktiska lösningar för separation.
HÄLSA OCH SÄKERHET
Vårt mål är att minska antalet arbetsplatsolyckor
vid våra anläggningar. GARO har en nollvision
gällande antalet arbetsplatsolyckor med mer än
åtta timmars frånvaro. Vi strävar efter en säker
och hälsosam arbetsmiljö.
MÅL
0 ton
Målet är att utsläpp av direkta och indirekta växt-
husgaser från våra egenägda lokaler avseende el
och värme är noll ton år 2025.
MÅL
100 %
All elektricitet i alla våra egenägda anläggningar
ska komma från fossilfria källor år 2025.
MÅL
98 %
Uppnå >98 procent återvinningsgrad till 2025.
MÅL
0 st
GARO har en nollvision gällande arbetsplats-
olyckor.
UTFALL ANDEL CO
2
-UTSLÄPP 2021
240 ton
Under 2021 har GAROs utsläpp per omsättnings-
krona minskat med 1,34 procent i jämförelse med
föregående år.
UTFALL ANDEL FOSSILFRIA KÄLLOR 2021
94,5 %
Under 2021 har andelen elektricitet från fossilfria
källor ökat med 14,5 procent.
UTFALL ÅTERVINNINGSGRAD 2021
84,5 %
Under 2021 har totala avfallsåtervinningen ökat
med cirka 6 procent. Ökningen har skett genom
att effektivisera avfallshanteringen samt minskat
materialsvinn och deponi.
UTFALL ANTAL ARBETSPLATSOLYCKOR 2021
18 st
Under 2021 har 18 st olyckor rapporterats,
vilket är en minskning från föregående år med
14,3 procent.
FRAMTIDA FOKUS OCH NYA LÅNGSIKTIGA MÅL
Ständigt arbeta för att energi effektivisera
processer och minska utsläpp.
FRAMTIDA FOKUS OCH NYA LÅNGSIKTIGA MÅL
Minska totala energianvändningen i våra
egenägda anläggningar.
Öka andelen energi som kommer från
fossilfria källor.
FRAMTIDA FOKUS OCH NYA LÅNGSIKTIGA MÅL
Vi strävar efter att ytterligare minska vårt avfall
och säkerställa en ökad återvinning inom vår
tillverkning.
Upprätthålla över 98 procent återvinningsgrad.
FRAMTIDA FOKUS OCH NYA LÅNGSIKTIGA MÅL
Ren, ljus och bullerfri arbetsmiljö.
Ergonomiska arbetsplatser för alla medarbetare.
Kontinuerlig uppföljning av arbetsmiljöärenden
för att säkerhetsställa god hälsa.
Utbildning inom säkerhet och arbetsmiljö.
ANDEL CO
2
-UTSLÄPP
ANDEL ELEKTRICITET
FRÅN FOSSILFRIA KÄLLOR ÅTERVINNINGSGRAD
ANTAL ARBETSPLATSOLYCKOR MED
MINST 8 TIMMAR FÖRLORAD ARBETSTID
Ton CO
2
% %
l 0 ton
0
20
40
60
80
100
202120202019
l 100 %
0
20
40
60
80
100
202120202019
l 98 %
0
5
10
15
20
25
202120202019
l 0 st
GARO ÅRSREDOVISNING | 15
AFFÄRSIDÉ, VISION, STRATEGI OCH MÅL
MARKNADSFÖRUTSÄTTNINGAR
Marknaden för laddinfrastruktur växer strukturellt med
antalet laddbara fordon och vi ser en fortsatt stark
utveckling med ytterligare utbyggnad av laddinfrastruk-
tur på den europeiska marknaden. Bostadsbyggandet
ligger fortsatt på en hög produktionstakt och med
ökad energieffektivisering och elektrifiering i allmänhet.
Efterfrågan på byggrelaterade produkter förväntas, i
kombination med renoveringsbehov och energieffektivi-
sering, vara god.
Sammantaget ser vi positivt på de långsiktiga mark-
nadsförutsättningarna, främst drivet av tillväxt inom
laddinfrastruktur.
Marknaden för elinstallationsmaterial och laddinfrastruktur fort-
sätter att växa och vi ser en positiv utveckling för GARO. Samtidigt
ökar efterfrågan på produkter och lösningar för att nå ett fossilfritt
samhälle där allt fler aktörer blir medvetna om sin miljöpåverkan.
Det gör hållbarhets aspekten till en avgörande faktor vid val av
produkt och tjänst.
Stark marknadsutveckling
med hållbarhet i fokus
BEHOV AV SMARTARE LADDINFRASTRUKTUR
Nya bilar blir smartare och kommer delge mer infor-
mation vilket möjliggör mer funktionalitet samtidigt som
det ökar kraven på laddstationer och dess informations
-
överföring. Det innebär att mjukvaruutvecklingen blir en
allt viktigare del inom E-mobility för att kunna erbjuda
konkurrenskraftiga produkter. Vehicle to Grid, V2G, är
exempel på teknologi som innebär att el från elbilen
även kan överföras tillbaka till elnätet. Belastningen i
nätet kan på så sätt balanseras, det vill säga att ström
tas när det är billigt och återförs mot ersättning när priset
är högt. Ytterligare ett exempel är Plug & Charge, vilket
är det enklaste sättet för förare att ladda sina elfordon.
Allt föraren behöver göra är att ansluta sin elbil till
laddpunkten så identifierar laddpunkten bilen automatiskt
utan att behöva dra betal- eller laddkort.
16 | GARO ÅRSREDOVISNING
MARKNAD, DRIVKRAFTER OCH TRENDER
LADDHYBRIDS- OCH ELBILSFÖRSÄLJNINGEN ÖKAR
Antalet elbilar och laddhybrider ökar stadigt på de nordiska
och europeiska vägarna vilket innebär att laddinfrastruk-
turen snabbt behöver byggas ut. Den årliga tillväxten på
laddbara personbilar inom EU uppgår till 17,8
1
procent och
förväntas växa under kommande år. Dock utgörs fortfarande
den totala bilflottan inom EU endast av cirka 1,6
1
procent
laddbara personbilar. 2021 fanns det över 1,15
1
miljoner
laddbara personbilar i de nordiska länderna och 3,9
1
miljoner inom EU. I Norge, som är den ledande marknaden
inom elbilar, var 86,1
1
procent av nybilsförsäljningen under
2021 laddbara personbilar, varav 71,5
1
procent av dessa
var rena elbilar. På de brittiska öarna
ökar elbilsflottan starkt och där finns
720000
1
laddbara bilar på vägarna.
Majoriteten av alla biltillverkare finns
representerade med laddbara bilar på
marknaden, ofta med flera olika model-
ler och även med många modeller under
utveckling. Allt eftersom eldriften inom
alla transportsektorer ökar behöver anta-
let laddpunkter i samhället bli fler, vilket
innebär en stark efterfrågan på ladd-
infrastruktur.
Norge och Sverige ligger långt
framme i utvecklingen och satsar mycket
inom snabbladdning, Finland och Irland
är på gång och i Polen görs större satsningar. Enbart i
Sverige fanns det laddinfrastruktur som inkluderar över
2600
2
publika laddstationer med cirka 14000
2
laddpunk-
ter 2021. För att möta det växande behovet av laddsta-
tioner skulle det idag behövas 19000
2
laddpunkter och
hela 90000
2
år 2030 enbart på den svenska marknaden.
Samma tendens ser vi i övriga Europa.
För att påskynda utbyggnaden av laddinfrastrukturen
inför regeringar på en del marknader initiativ för att driva
på utvecklingen mot fossilfritt bränsle. I Sverige infördes från
och med januari 2021 möjlighet till kostnadsavdrag (Grön
teknik) på 50 procent för arbetskostnad och material vid
installation av en laddbox. I Storbritan-
nien genomförs liknande regleringar där
det från och med 2022 kommer vara
krav på att alla nya bostäder, affärsloka-
ler, kontor och fastigheter som genomgår
större renoveringar måste installera minst
en laddstation för elbilar. Kravställningen
förväntas bidra med 145 000
3
extra
laddstationer varje år. Liknande statliga
initiativ finns i andra länder och nya
satsningar kommer löpande på den
europeiska marknaden.
18
1
%
ÅRLIG TILLVÄXT
LADDBARA
PERSONBILAR I EU
1) European Alternative Fuels Observatory
2) Power Circle
3) www.gov.uk
GARO ÅRSREDOVISNING | 17
MARKNAD, DRIVKRAFTER OCH TRENDER
VI SER ATT DAGENS RENOVERINGAR OCH
NYBYGGNATIONER KRÄVER FLER ELINSTALLA-
TIONER ÄN TIDIGARE, MYCKET PÅ GRUND AV
DEN DIGITALISERING SOM SKER I SAMHÄLLET.
ENKELHET, SÄKERHET OCH ANVÄNDARVÄNLIGHET
Enkelhet, användarvänligt och säkerhet är tre faktorer
som vi ser blir allt viktigare för våra kunder. Det ska vara
smidigt att installera produkterna för elinstallatörer, enkelt
att använda för slutanvändaren och säkert för alla, oavsett
när i processen man kommer i kontakt med våra produk-
ter. Slutanvändaren vill smidigt kunna läsa av värden i
realtid, göra justeringar, reglera till exempel tidsinstäl-
lingar då produkten ska användas samt att läsa av energi-
förbrukningen.
Säkerheten har alltid varit en viktig fråga för GARO.
Trenden vi ser nu är ökade säkerhetskrav från markna-
den, parallellt med att regelverken blir striktare på alla
typer av elprodukter. GARO välkomnar denna utveckling
kring säkerhet och certifieringar. Alla våra produkter
kvalitets säkras och vi utbildar installatörer, återförsäljare
och slutanvändare i vikten av säker elinstallation.
FORTSATT HÖG BYGGNATIONS-
OCH RENOVERINGSTAKT
Nybyggnation, renovering samt satsningar på energi-
effektivisering av småhus och lägenheter är drivkrafter
för flera av GAROs produktområden. Under 2021 har
nybyggnationen ökat där vi ser att bostäderna som
byggs idag har högre energikrav och behöver leva upp
till allt fler miljö- och energicertifieringar. Samtidigt väljer
slut användare att energieffektivisera sina hus. Samman-
taget gör detta att GAROs energieffektiva och smarta
elinstallationsprodukter blir eftertraktade på marknaden
och vi bedömer att tillväxttakten inom byggnation och
renovering är god i de länder där vi är etablerade. Vi ser
även att dagens renoveringar och nybyggnationer kräver
mer elinstallationer än tidigare, mycket på grund av den
digitalisering som sker i sam hället.
18 | GARO ÅRSREDOVISNING
MARKNAD, DRIVKRAFTER OCH TRENDER
INDUSTRIN 4.0
Under det senaste årtiondet har en fjärde generation
av industriell revolution utvecklats. Det innebär att fler
processer digitaliseras och med fokus på samman-
koppling genom Internet of things (IoT), automatisering,
maskin inlärning och tillgång till realtidsdata för att
optimera produktionsflöden och effektivisera underhålls-
arbetet. Det skapar ett mer holistiskt perspektiv där det
blir ett bättre samarbete mellan med den fysiska och
digitala produktionen. Vi ser att fler industriverksamheter
väljer att investera i digitaliseringslösningar och det är
en trend som förväntas bli allt starkare.
KRAV PÅ HÅLLBARA PRODUKTER
Den ökade kostnads- och miljömedvetenheten inom mark-
naden för elinstallationsmaterial innebär att branschen
idag gärna väljer en hållbar produkt med lång ekono-
misk livslängd, vilket medför ökade krav på leverantörer.
Kraven på produkternas material, ämnesinnehåll, hur
produkten är tillverkad och hur värdekedjans miljöpåver-
kan hanteras av tillverkaren är en allt viktigare aspekt för
alla intressenter.
Oavsett marknad och bransch finns det ett växande
behov av energieffektiva lösningar som sänker elförbruk-
ningen, kostnader samt minskar den totala klimatpåver-
kan. Behovet att kunna mäta och styra enskilda enheter,
som motorvärmare, laddboxar eller solpaneler, ökar
stadigt och därmed efterfrågan på komponenter inom
mätning och säkerhet.
MJUKVARUUTVECKLINGEN ÄR
ALLTID EN VIKTIG DEL INOM E-MOBILITY
FÖR ATT KUNNA ERBJUDA
KONKURRENS KRAFTIGA PRODUKTER.
GARO ÅRSREDOVISNING | 19
MARKNAD, DRIVKRAFTER OCH TRENDER
Genom att vara långsiktigt hållbara och engagerade i vårt
arbete fortsätter vi att bidra med framtidssäkrade produkter
till marknaden. Våra medarbetare är stolta över att vara en
del av GARO och att vara en del av omställningen till en
elektrifierad framtid.
Vi är en ledande aktör inom elinstallation och e-mobility
i Norden och en framträdanade aktör inom e-mobility i
övriga Europa. Under eget varumärke, inom fyra produkt-
områden utvecklar och tillverkar GARO innovativa produk-
ter och helhetslösningar som är attraktiva för marknaden
och som stöttar samhällets energiomställning.
FYRA PRODUKTOMRÅDEN
Produktområdet Installation är kärnverksamheten och
där allt en gång började. Här erbjuder GARO produkter
och helhetslösningar för fast elinstallation inom industri,
nybyggnation av fastigheter samt renoveringsprojekt.
Produktområdet E-mobility erbjuder allt inom elbilsladd-
ning, från produkter för hemmaladdning till publika
snabbladdare. Genom produktområdet Projekt tillhanda-
hålls kompletta, kundanpassade och installationsfärdiga
elcentraler och strömförsörjning till främst kommersiella
byggnader. Produktområdet Tillfällig el tillverkar produkter
för tillfällig el, värme och belysning till bygg arbetsplatser
och event. Läs mer om de olika produktområdena på
sidorna 26–33.
INTERNATIONELL NÄRVARO
GARO delar in verksamheten i två affärsområden: GARO
Sweden och GARO International. GARO Sweden består
av de svenska bolagen inklusive koncernextern export ifrån
Sverige medan GARO International består av bolagen
i Norge, Finland, Irland, Polen samt Storbritannien. Per
den 1 januari 2022 har GARO omorganiserats och bildat
de nya affärsområdena GARO Electrification (produkt-
områdena Installation, Projekt och Tillfällig el) och GARO
E-mobility.
GAROs verksamhet grundar sig i en drivraft om att ständigt utvecklas för
att vara den ledande innovatören inom alla våra produkt områden. Vi är
nytänkande i vårt sätt att arbeta vilket resulterar i smarta produkter och
lösningar till elinstallationsmarknaden.
För en elektrierad framtid
PRODUKTOMRÅDEN
Andel av försäljning 2021
41%
18 %
34%
7%
PROJEKT
Kompletta, kundanpassade
lösningar redo för installe-
ring.
TILLFÄLLIG EL
Strömförsörjning, belysning
och värme för byggarbets-
platser och events.
INSTALLATION
3 500 produkter och hel-
hetslösningar för elinstalla-
tionsmarknaden.
E-MOBILITY
Alla typer av fordons
-
laddning med tillhörande
tjänster.
20 | GARO ÅRSREDOVISNING
VERKSAMHET
SVERIGE
Gnosjö
 Huvudkontor
 Försäljningskontor
 Produktion av produkter
inom Installation,
E-mobility och Projekt
 Service- och support
E-mobility
Värnamo
 Försäljningskontor
 Produktion av produkter
inom Tillfällig el
Stockholm
 Försäljningskontor
Luleå
 Utveckling av mjukvara
FINLAND
Helsingfors
 Försäljningskontor
NORGE
Drammen
 Försäljningskontor
STORBRITANNIEN
Birmingham
 Försäljningskontor
IRLAND
Dublin
 Försäljningskontor
NORDIRLAND
Belfast
 Försäljningskontor
POLEN
Szczecin
 Försäljningskontor
 Produktion av produkter
inom Installation, E-mobility,
Projekt och Tillfällig el
Exportförsäljning sker till
övriga länder i Europa
GARO ÅRSREDOVISNING | 21
VERKSAMHET
GAROs verksamhet täcker stora delar av norra Europa
där Sverige utgör den största marknaden med 69 procent
av koncernens nettoomsättning. I Norge, Finland, Irland,
Stor britannien och Polen har GARO försäljningsbolag med
olika distributionsnät, medan försäljning till övriga länder
går via partners och internationella avtal. Logistiken sköts
av produktionsanläggningarna i Sverige och Polen.
I de länder där GARO är etablerade finns det möjlighet
att växa inom flera produktområden. Den växande mark-
naden för elbilar i Europa skapar behov av laddinfra-
struktur och öppnar därmed upp för möjligheter till nya
etableringar.
MARKNADSANPASSNINGAR
GARO anpassar sitt erbjudande och sina produkter efter
lokala regler i elstandarder och regler för byggnation
och slutanvändning i varje enskilt land. Koncernens långa
erfarenhet har bidragit till god kunskap gällande krav och
behov som finns för olika produkter på olika marknader.
Ett specialanpassat sortiment tas fram för varje land där
GARO är verksamt. Marknadsarbetet styrs och organiseras
lokalt för att erbjuda kunderna den bästa kompetensen,
utbildning och tillgänglighet.
PRODUKTION
GARO har produktionsanläggningar på tre platser i Sverige;
en i Värnamo och två i Gnosjö, samt en anläggning i
Szczecin i Polen. GARO äger produktionsprocesserna vilket
ger god kontroll över hela produktionsledet och innebär att
vi kan vara flexibla och snabbt anpassa produkterna efter
unika kundbehov. Koncernen strävar kontinuerligt efter att ha
ett jämnt kapacitetsutnyttjande, effektiva flöden och låga till-
verkningskostnader samt stärkt hållbarhet för att bedriva en
framgångsrik tillverkning. Genomgående i verksamheten är
att medarbetarna arbetar i en säker och utvecklande miljö.
I januari 2022 togs beslutet att investera i en ny produk-
tions- och logistikanläggning i Polen för att väsentligt utöka
kapacitet inom affärsområdet GARO E-mobility. Den nya
anläggningen planeras att omfatta cirka 15 000 kvm och
byggs i nära anslutning till befintlig anläggning, strategiskt
belägen för den snabbt växande europeiska marknaden.
Anläggningen förväntas vara färdigställd till sommaren
2023. Genom investeringen ökar koncernens konkurrens-
kraft på den växande europeiska e-mobility marknaden och
ger GARO möjligheten att bibehålla platsen som marknads-
ledande aktör. Anläggningen kommer utformas med fokus
på miljö och hållbarhet, där energieffektiva lösningar i
fastigheten utgör en självklarhet.
22 | GARO ÅRSREDOVISNING
VERKSAMHET
GARO har egen utveckling av produkter vilket skapar
synergi effekter mellan de olika produktområdena. För
koncernen innebär det snabb och kostnadseffektiv anpass-
ning till nya lösningar, regelverk och kravställningar från
marknaden vilket ger god kontroll och flexibilitet. Produkt-
utvecklingen på GARO innefattar mjukvara, digitala lös-
ningar, elektronik, mekanisk konstruktion och elkonstruktion.
FÖRLÄNGD LIVSLÄNGD
En viktig aspekt vid produktutveckling är att utveckla pro-
dukter med lång livslängd. Det uppnås genom att satsa på
innovativa materialval, smarta konstruktioner och hållbar
design. Produkter kräver ofta flera typer av material, främst
bestående av metall och plast. Återvunnen plast används i
största möjliga mån. GARO söker ständigt efter nya mate-
rial med hög funktionalitet som kan användas i produkterna
utan att riskera att säkerhet, kvalitet eller livslängd försäm-
ras. Ett sådant material är Magnelis
®
som använts under
flera år och något som fortsättningsvis kommer vara ett givet
materialval i GAROs framtida utomhusprodukter. Vid använ-
dandet av Magnelisbehandlad plåt innebär det en minskad
utfällning av zink vid nederbörd och minskad miljöpåverkan
vid framställning, i jämförelse med icke-behandlad plåt. Läs
mer om Magnelis
®
i hållarbetsrapporten på sida 34–49.
För att produkter enkelt ska kunna demonteras anpassas
designen för att de smidigt ska kunna plockas isär och olika
komponenter kan bytas ut till nya fungerande delar. Det
sparar resurser och tid samtidigt som det innebär kostnads-
besparingar för slutkonsument. Utöver det har fokus under
året varit att produkterna enkelt ska kunna återvinnas när
de är uttjänade genom smidig demontering som skiljer de
olika materialen åt.
Att utveckla produkter som ligger i framkant inom elinstallation har
alltid varit en betydande del av GAROs framgång. Fokus ligger
på att utveckla användarvänliga och säkra produkter med modern
design och lång livslängd.
Produktutveckling
GARO ÅRSREDOVISNING | 23
VERKSAMHET
MJUKVARUUTVECKLING
Under 2021 har stora satsningar gjorts för att utveckla
GAROs erbjudande inom mjukvarutjänster. Detta för att möta
förväntningarna från marknaden på uppkopplade produkter
och fortsätta kunna erbjuda framtidssäkrade produkter.
Produktområdet E-mobility är det område där störst
satsning gjorts under året. Marknaden för laddprodukter
växer snabbt och GARO ser att behovet för nya smarta
produkter och bättre laddinfrastruktur är stort. Årets mjuk-
varusatsning ger GARO fortsatt goda förutsättningar för att
utveckla nästa generations laddstationer och molntjänster.
Det har inneburit att GARO stärkt sin kompetens inom
mjukvaruutveckling och hur produkter kan uppdateras
genom molnbaserade tjänster. Den ökade digitaliseringen
påverkar produkters livslängd och GARO arbetar ständigt
med att förbättra produkternas möjlighet till att uppdatera
mjukvaran digitalt. Nya funktionskrav kommer löpande från
marknaden och det är nödvändigt att kraven kan uppfyllas
genom mjukvaru uppdatering för att förlänga livslängden
på produkten.
SATSNINGAR PÅ TESTUTRUSTNING
Under 2021 har satsningar gjorts på avancerad teknik i
GAROs testutrustning. Med mer avancerad och automatise-
rad teknik säkerställs att produkterna håller högsta kvalitet
samtidigt som utvecklingsprocessen effektiviseras.
MATERIALÅTGÅNG
I produktionen av GAROs mogna produktsortiment ses
materialåtgången över löpande, för att till exempel kunna
förändra plåttjockleken på de produkter där det är möjligt
utan att göra avkall på kvalitet. Det resulterar i lättare pro-
dukter vilket är fördelaktigt både för GARO och bolagets
kunder. Det innebär också minskad materialåtgång vid pro-
duktion, lättare produkter vid installation för montörer och
minskad vikt vid transport vilket leder till minskade utsläpp
på vägarna.
Ett exempel där produktutvecklingen har resulterat i mins-
kad materialåtgång är utvecklingen av den nya kopplings-
dosan som gjorts under 2021 och som lanserats under
2022. Dosan har utvecklats i samarbete med experter
inom ytbehandling och lackering för att säkerhetsställa
lång livslängd och minskad miljöpåverkan. Material-
åtgången för den nya kopplingsdosan är 10–25 procent
lägre än tidigare konstruktioner av motsvarande dosa.
SAMARBETEN
GARO har långsiktiga samarbeten med organisationer i
branschen för att kontinuerligt ha ett kunskapsutbyte och
öka koncernens egna kompetens inom alla produktområ-
den. Organisationerna som GARO har långsiktiga sam-
arbeten med är de som delar ambitionen om att bidra till
omställningen till ett mer hållbart samhälle. Samarbetena är
viktiga för att GARO löpande ska kunna utveckla produkter
i linje med övriga marknadsaktörers teknik och på så sätt
framtidssäkra sina produkter. GARO har en nära dialog
med biltillverkare för att säkerhetsställa att våra laddsta-
tioner är anpassade för kommande generationers smarta
bilar. Bedömningen är att standardkonsumenten önskar att
byta bil mer frekvent än vad de vill byta laddstation vilket
innebär att det är viktigt för GARO att ha god kunskap om
och utveckla sina produkter för nästa generations bilar.
Under 2021 har fortsatt samarbete ägt rum med följande
organisationer:
SEK. Svenska regeringens uppdrag att fastställa elstan-
darden i Sverige.
EL. Elleverantörerna i Sverige.
SAFE. Internationell organisation som förser marknaden
med en teknisk lösning för att uppfylla den tyska standar-
den Eichrecht, som reglerar hur fordonsladdare kommu-
nicerar sina mätvärden till slutanvändarna.
Open Charge Alliance. Tillhandahåller OCPP
(Open Charge Point Protocol), ett standardiserat globalt
protokoll för kommunikationen mellan laddstolpar och
laddoperatörerna.
HUBJECT. Organisation som möjliggör att elbilsförarna
kan ladda sina bilar i hela Europa genom att reglera
roaming för laddoperatörerna.
DEN ÖKADE DIGITALISERINGEN PÅVERKAR
PRODUKTERS LIVSLÄNGD OCH GARO ARBETAR
STÄNDIGT MED ATT FÖRBÄTTRA PRODUKTERNAS
MÖJLIGHET TILL ATT UPPDATERA MJUKVARAN
DIGITALT.
24 | GARO ÅRSREDOVISNING
VERKSAMHET
LOKALA LEVERANTÖRER
I de utvecklingsprojekt som GARO har bedrivit under året
har stort fokus varit att använda lokala leverantörer nära
de egna produktionsanläggningarna i både Sverige och
Polen. Detta för att korta ner transporter och ledtider vilket
innebär enklare logistikflöden och minskat klimatavtryck. Till
exempel återfinns koncernens främsta leverantörer av plåt
i Gnosjö, vilket skapar flexibilitet och fördelar för fortsatt
utveckling och tillgång till material.
HÖG FUNKTIONALITET
I alla GAROs produkter förväntas hög funktionalitet. Pro-
dukterna utvecklas kontinuerligt för att möta de krav som
finns på marknaden. En funktion som blivit allt viktigare är
så kallad ”smart charging”, vilket innebär att konsumenten
kan styra sin produkt för att optimera när laddningen sker,
beroende på elnätets belastning och behov. Till exempel
kan laddningen styras till att endast påbörjas när solcel-
lerna genererar el eller att laddning endast sker under
natten för att nyttja det överskott som finns på elnätet då.
Det skapar kostnadsfördelar för konsumenten och minskar
behovet av att bygga ut elnätet på lång sikt. GARO ligger
i framkant i utvecklingen för att kunna tillfredsställa fram-
tida behov hos konsumenterna och bidra till en mer
effektiv elförbrukning.
10-25 %
MINDRE MATERIALÅTGÅNG FÖR
DEN NYA KOPPLINGSDOSAN ÄN
TIDIGARE KONSTRUKTIONER
AV MOTSVARANDE DOSA.
GARO ÅRSREDOVISNING | 25
VERKSAMHET
Installation skapar enkla,
säkra och hållbara lösningar
ERBJUDANDE
Produktsortimentet består av installationsprodukter för
proffsmarknaden och här erbjuds cirka 3 500 elprodukter
samt helhetslösningar med energieffektivisering och håll-
barhet i fokus. Kompletta elcentraler innehållande media,
styrning och mätning, eller utvändiga fasad- och mark-
mätarskåp. Även normkomponenter, anslutningsdon, smarta
motorvärmar uttag samt elstolpar för camping och småbåts-
hamnar ingår i erbjudandet.
EFTERFRÅGAN STYR UTVECKLING
Fokus är på att utveckla produkter som ständigt möter kun-
dernas och marknadens ökande säkerhetskrav och samtidigt
tillgodose deras förväntningar gällande energi effektiva
lösningar. Stor vikt läggs även på att reducera installations-
tiden för elinstallatörerna och göra deras jobb enklare
samt säkrare.
Slutanvändarnas förväntningar och behov förändras över
tid men oberoende av bransch och marknad ökar behovet
av energieffektiva smarta lösningar. Både ur ett hållbarhets-
och kostnadsmässigt perspektiv. Efterfrågan för att kunna
mäta, styra och kontrollera enskilda enheter, som exempel-
vis en motorvärmare, en laddbox eller solpaneler i en fastig-
het, växer. Detta skapar i sin tur en ökad efterfrågan på
energi mätare samt andra komponenter inom produkt området.
Den huvudsakliga slutanvändaren inom Installation är
privatpersoner, bostadsrättsföreningar, fastighetsägare som
bygger nytt eller renoverar fastigheter samt anläggningsägare
GAROs kärnkompetens är att
utveckla och tillverka innovativa
produkter och helhetslösningar
för elinstallationsmarknaden och
har sin grund i produktområdet
Installation.
41%
INSTALLATION STÅR
FÖR 41 % AV TOTAL
NETTO OMSÄTTNING
Nettoomsättning
Installation
Total nettoomsättning
koncernen
2017 2018 2019 2020 2021
0
100
200
300
400
500
600
Garo International
Garo Sweden
NETTOOMSÄTTNING
INOM INSTALLATION
MSEK
GARO Sweden GARO International
26 | GARO ÅRSREDOVISNING
PRODUKTOMRÅDE INSTALLATION
av campingplatser och småbåtshamnar. Försäljningen
sker via grossister och produkterna installeras av externa
elinstallatörer.
UPPKOPPLAD CAMPINGLADDSTOLPE
Med lång erfarenhet från tillverkning av elstolpar samt
motorvärmare och en marknadsledande roll inom produk-
ter för elbilsladdning, har GARO haft en unik möjlighet att
snabbt möta efterfrågan på en kombinerad produkt som
är speciellt anpassad för den växande campingtrenden.
Under året har GARO lanserat marknadens första cam-
pingladdstolpe med laddningsmöjlighet för två eldrivna
bilar och eluttag för två campingsällskap i en och samma
installation. Laddstolpen är uppkopplingsbar och anpas-
sad för att framtida teknik och tjänster enkelt ska gå att
implementera.
LANSERINGAR 2021
Som ett resultat av den ökade efterfrågan och den ökade
trenden mot diskret fasadmätarskåp lanserades produkten
även med svartlackad front under året. Det betyder att
GARO nu lagerför det infällda mätarskåpet i fyra standard-
färger: vit, grå, faluröd och svart.
GARO lanserade i slutet av 2021 IP65 kapslingar, ett
sortiment av hållbara och vattentäta kapslingar för låg-
spänningsfördelning som klarar det nordiska klimatet.
UTVECKLING UNDER ÅRET
Den starka tillväxten inom produktområdet E-mobility har
under året varit gynnsam för försäljningen av komponenter
inom Installation. Komponenter såsom energimätare och
lastbalansering i kombination med elbilsladdningen möjlig-
gör utökad mätning och kontroll av elförbrukningen.
Försäljningen inom Installation drivs av nybyggnation,
renovering och energieffektivisering av fastig heter. Pro-
duktområdet är koncernens största och står för 41procent
av den totala omsättningen. Marknaden för Installation
påvisade en tillväxt med 11 procent jämfört med före-
gående år, vilket bedöms vara starkare än den under-
liggande marknaden.
GARO ÅRSREDOVISNING | 27
PRODUKTOMRÅDE INSTALLATION
E-mobility ledergen
mot hållbar infrastruktur
ERBJUDANDE
Redan 2008 presenterade GARO sin första laddstation.
Mångårig utveckling av motorvärmare låg till grund för
den tidiga lanseringen och under åren har sortimentet av
laddlösningar utökats väsentligt. Med laddboxar, publika
laddstolpar, snabbladdare, kabelskåp för strömförsörjning,
lastbalansering, styrning, mjukvarutjänster och mätning
skapas en stor flexibilitet till våra kunder. Tillsammans med
samarbetspartners, grossister, återförsäljare och avtalskunder
erbjuder GARO marknaden laddstationer som är innovativa,
hållbara och enkla att installera samt använda.
Alla produkter som når marknaden har genomgått kvali-
tetstester och uppfyller marknadens krav på säkerhet och
energiförbrukning. Vidare är alla produkter utvecklade med
fokus på digital styrning och enkel användning. Produk-
terna kan kopplas upp och därmed dela information med
varandra, bilen och användaren. De kan även kopplas till
GAROs och externa betaltjänster samt fördela elförbruk-
ningen på ett effektivt sätt. Vårt erbjudande inkluderar
även eftermarknad med service och support, vilket skapar
en trygghet hos kunderna. På så sätt erbjuder GARO en
totallösning som är installations- och användarvänlig samt
kostnadseffektiv för kund.
EUROPEISK UTVECKLING
Den starkare efterfrågan på elbilar och laddhybrider driver
behovet av produkter inom E-mobility. Antalet elbilar och
laddhybrider ökar på de nordiska och europeiska vägarna
och laddinfrastrukturen måste snabbt byggas ut. För GARO
har det inneburit utökade möjligheter att utveckla sortimentet
och befästa rollen som helhetsleverantör på marknaden.
GARO har en stark position på den nordiska marknaden.
På den europeiska marknaden ser GARO en positiv utveck-
ling och ökat intresse för sina produkter. Med hjälp av inno-
vativ produktutveckling anpassas produkterna utifrån unika
landskrav och regelverk på den europeiska marknaden.
Detta gör att GARO snabbt kan växa på nya marknader.
I Storbritannien har lagkrav införts gällande ökad tillgäng-
lighet på laddstationer vid nybyggnationer av bland annat
bostäder och kontor. Ambitionen med det nya lagkravet som
träder i kraft 2022 är att det ska vara lika enkelt att ladda
sin elbil som att tanka en bensin- eller dieselbil. Läs mer om
marknadsutvecklingen på sidorna 16-19.
STARK SAMARBETSPARTNER
Genom goda innovationsmöjligheter och komplett erbjudande
av produkter och tjänster, blir GARO en stark samarbets-
partner på marknaden. GARO samarbetar med flertalet
GARO är en betydande aktör i
Europa och en av de ledande
tillverkarna av produkter inom
elbilsladdning i Norden. Med en
bred produktportfölj kan produk-
tområdet E-mobility erbjuda alla
typer av fordonsladdning med till-
hörande tjänster – från laddboxen
hemma i villan eller bostads-
rättsföreningen, till ladd stationer
för företag, servicestationer och
andra publika miljöer.
34 %
E-MOBILITY STÅR
FÖR 34 % AV TOTAL
NETTO OMSÄTTNING
Nettoomsättning
E-mobility
Total nettoomsättning
koncernen
2017 2018 2019 2020 2021
0
100
200
300
400
500
Garo International
Garo Sweden
NETTOOMSÄTTNING
INOM E-MOBILITY
MSEK
GARO Sweden GARO International
28 | GARO ÅRSREDOVISNING
PRODUKTOMRÅDE E-MOBILITY
stora aktörer, såsom E.ON, Fortum, OKQ8 och Vattenfall
samt fordonstillverkare, vilket genererar nya strategiska
affärsmöjligheter. Utvecklingstakten på energimarknaden
är fortsatt hög och energibolagen fortsätter spela en viktig
roll för slutanvändaren. Deras relation till sina kunder för-
ändras ständigt, där GARO noterar en utveckling mot mer
långsiktiga relationer och abonnemang för energibolagen.
Det innebär att koncernens relation till energibolagen och
fordonstillverkarna blir allt viktigare. Med hjälp av deras
plattformar, får GARO tillgång till nya marknader och möj-
lighet att introducera produkter i flera europeiska länder.
GARO är en långsiktig samarbetspartner till sina
kunder och tar ett totalansvar med engagemang genom
hela processen. Service och support är avgörande vid
upphandlingar i större projekt samt inom snabbladdning
där kunderna efterfrågar en långsiktig lösning och nära
samarbete. GAROs service- och supportbolag EV Charge
Partner spelar en betydande roll på eftermarknaden
inom E-mobility. Förutom service och support driftsätter
de även laddinfrastruktur. De arbetar främst med större
laddoperatörer och kraftbolag i Sverige och Polen.
ÖKAT FOKUS PÅ E-MOBILITY
Den nya indelningen av affärsområden per den 1 januari
2022 skapar för GARO E-moblity ett ökat fokus och tillvara-
tar de stora möjligheter som Europa erbjuder inom produkt-
området. Det skapar även bättre förutsättningar att klara av
snabb tillväxt, produktutveckling, men framför allt för att till-
godose kundernas behov av laddinfrastruktur. En fördjupad
kunskap om målgruppernas varierande behov och önskemål
ligger till grund för en optimal försäljning i alla led. Genom
GAROs värdekedja går distributionsvägen via grossister,
återförsäljare eller avtalskunder och vidare ut på marknaden
för att slutligen nå slutanvändaren. För att fånga upp synergi-
effekter avseende kompetens, storkunder samt flexibilitet
för att klara den snabba tillväxttakten, styrs organisationen
landsöverskridande. Det skapar stora möjligheter för GARO
att fortsätta vara en stark aktör på marknaden.
Bildtext camping xxxxxxxxx
GARO ÅRSREDOVISNING | 29
PRODUKTOMRÅDE E-MOBILITY
LANSERINGAR 2021
Under våren utökades sortimentet med en ny kompakt
snabbladdare, Atle 24 kW. Den nya laddstationen har
en robust och kompakt design för enkel installation på
vägg eller stativ. Det är en laddlösning för exempelvis
bilhandlare, bilverkstäder eller hyrbilsfirmor där behovet av
snabbare uppladdning är stort. Atle är ett komplement till
Althea, 50kW, som är GAROs snabbladdare anpassad
för snabbare påfyllning vid platser där besökare vistas en
kortare tid. Atles laddning startas enkelt efter identifikation
med RFID-bricka. Pekskärmen med möjlighet att välja mel-
lan ett flertal olika språk främjar tillgängligheten för alla.
Under året lanserades även den första laddstolpen med
både eluttag och elbilsladdare i en och samma installation
för campingplatser. Läs mer på sidan 27.
UTVECKLING UNDER ÅRET
Produktområdet E-mobility är det produktområde inom
koncernen som växer snabbast och uppvisade en tillväxt
om 52 procent under 2021 med en god tillväxt inom hela
produktportföljen. Produktområdet stod för 34 procent av
koncernens omsättning med en stark tillväxt i främst
Sverige, Storbritannien och Finland samt koncernextern
export till exportkunder i Europa.
30 | GARO ÅRSREDOVISNING
PRODUKTOMRÅDE E-MOBILITY
GARO ÅRSREDOVISNING | 31
PRODUKTOMRÅDE PROJEKT
Projekt erbjuder
kundunika helhetslösningar
ERBJUDANDE
Den kompletta produktportföljen kan strömförsörja allt
från den lilla lägenheten upp till en större industri. GAROs
färdigbyggda elcentraler, kabelskåp och ställverk kundanpas-
sas utifrån en dialog med elinstallatören. De färdigbyggda
lösningarna, som är förberedda för enkel montering, medför
bästa totalkostnad till minst krävande arbetsinsats.
UNIK TOTALLÖSNING
GAROs klimatsmarta kabelskåp för kraftfördelning skapade
nya möjligheter för produktområdet under 2021. Kabelskåpet
har flera värdefulla egenskaper som skapar synergier med
de andra produktområden. Inom produktområde Installation
säljs färdigkonfigurerade el- och belysningsskåp som används
till exempel för att ström
försörja bostäder och gatubelysning.
När det byggs en anläggning med E-mobility produkter är
behovet av strömförsörjning i kombination av lastbalansering
ett måste i de allra flesta fallen. Alla dessa funktioner byggs
in i kabelskåpen vilket gör GARO till en helhetsleverantör.
UTVECKLING UNDER ÅRET
Efterfrågan under 2021 fortsatte vara hög inom produktområ-
det som en följd av den gynnsamma utvecklingen av nybygg-
nation, renovering och energieffektivisering samtidigt som den
starka tillväxten inom GARO International har haft en positiv
effekt på försäljningen. Tillväxten i Storbritannien och på Irland
uppgick sammantaget till 87 procent under året. Produkt-
området stod för 18 procent av koncernens totala omsättning.
Inom produktområdet Projekt
tillhandahåller GARO kundunika
lösningar inom produktkategorierna
ställverk, kabelskåp, fördelnings
– och lägenhetscentraler. Kund-
projekten anpassas efter varje
enskild kunds behov och levereras
färdigbyggda för enkel och säker
installation på plats. Det breda sor-
timentet inom produktkategorin har
gett GARO en marknadsledande
position gällande helhetslösningar
inom lågspänningsfördelning.
18 %
PROJEKT STÅR
FÖR 18 % AV TOTAL
NETTO OMSÄTTNING
Nettoomsättning
Projekt
Total nettoomsättning
koncernen
2017 2018 2019 2020 2021
0
50
100
150
200
250
Garo International
Garo Sweden
NETTOOMSÄTTNING
INOM PROJEKT
MSEK
GARO Sweden GARO International
32 | GARO ÅRSREDOVISNING
PRODUKTOMRÅDE PROJEKT
Tillfällig el skapar god arbets-
miljö på byggarbetsplatser
ERBJUDANDE
GAROs smarta, säkra och hållbara produkter tillsammans med
lång erfarenhet och kompetens inom området, gör det totala
erbjudandet till ett tryggt val för aktörer inom bygg sektorn.
Försäljningen drivs till stor del av nybyggnation och reno-
vering av större kommersiella byggnader så som bostäder,
arbetsplatser, köpcentrum och hotell. Samtidigt ökar efter-
frågan från aktörer i byggbranschen på kvalitetsprodukter
med lång hållbarhet. Inom Tillfällig el erbjuder vi produkter
med hög energieffektivitet, användarvänlighet, hög säkerhets-
nivå och som är ergonomiskt utformade för att möta behovet
av en bra arbetsmiljö.
NÄRA SAMARBETEN
GARO har ett nära samarbete med byggåterförsäljare och
grossister för att öka produkternas tillgänglighet för bygg- och
uthyrningsbranschen. En tät dialog med både återförsäljare
och slutkunder möjliggör att vi enklare kan matcha kundernas
efterfrågan med vårt erbjudande vilket även bidrar positivt till
vår produktutveckling.
Under året utökade GARO sitt samarbete med Cramo
Sverige AB, som är ett av Sveriges största företag inom uthyr-
ning av maskiner, utrustning och hyresrelaterade tjänster.
Samarbetet omfattar alla produkter inom produkt området.
UTVECKLING UNDER ÅRET
Under året har GARO noterat att flertalet uthyrningsbolag
åter börjat investera i ny utrustning efter en lägre investerings-
takt under 2020. Produktområdet stod för 7 procent av den
totala omsättningen, där försäljningen ökade med 49 procent
i Sverige, i hög grad drivet av en enskild kund som investe-
rade stort. På övriga marknader låg försäljningen på i stort
sett samma nivå som under 2020.
Inom produktområdet Tillfällig el
fokuserar vi på produkter och lös-
ningar inom tillfällig strömförsörjning,
belysning och värme till byggarbets-
platser och event. Produkt området
förser även platser med elbilsladd-
ning för temporärt bruk vilket är
fördelaktigt vid större byggprojekt
eller mer omfattande evenemang.
Produkterna bidrar dessutom till ett
bra arbets klimat på byggarbets-
platserna genom värmeförsörjning,
uttorkning av fukt samt en bra
arbetsbelysning.
7 %
TILLFÄLLIG EL STÅR
FÖR 7 % AV TOTAL
NETTO OMSÄTTNING
Nettomsättning
Tillfällig el
Total nettoomsättning
koncernen
2017 2018 2019 2020 2021
0
20
40
60
80
100
Garo International
Garo Sweden
NETTOOMSÄTTNING
INOM TILLFÄLLIG EL
MSEK
GARO Sweden GARO International
GARO ÅRSREDOVISNING | 33
PRODUKTOMRÅDE TILLFÄLLIG EL
34 | GARO ÅRSREDOVISNING
HÅLLBARHETSRAPPORT
GAROs verksamhet är indelad i fyra produktområden och
stora delar av tillverkningen samt all produktutveckling sker
i egna lokaler. Leverantörerna återfinns främst i Europa
och genom goda affärsrelationer och tydlig kravställning
kan GARO säkerhetsställa att leverantörerna lever upp till
koncernens standard. De råvaror som köps in är främst stål,
plast, koppar och wellpapp, där ursprung granskas innan
avtal ingås.
Verksamhetens hållbarhetsmål ligger som grund för
det dagliga arbetet inom koncernen och säkerställer att
GARO möter intressenternas förväntningar. GARO ska
leverera produkter med hög säkerhetsstandard, kvalitativa
installationer och starka hållbara material till sina kunder
och slut användare. Alla medarbetare på GARO och hos
koncernens leverantörer, ska ha en säker, trygg och hälso-
främjande arbetsplats. Investerare ska vara trygga med att
deras investering är långsiktigt hållbar och bidrar till den
globala omställningen till en hållbar framtid.
INTRESSENTERNA I FOKUS
För GARO är det en självklarhet att inkludera koncernens
intressenter och deras förväntningar i utformandet av håll-
barhetsarbetet. Deras input är betydelsefull för att arbetet
ska vara relevant och av väsentlig karaktär. Därför genom-
förs kontinuerliga dialoger med respektive intressentgrupp.
Baserat på denna data och övrig relevant information
utformar GARO sitt hållbarhetsarbete och utvecklar sina
hållbarhetsmål i linje med detta. I tabellen nedan beskrivs
koncernens viktigaste intressenter och deras prioriterade
hållbarhetsfrågor.
Inom ramen för GAROs hållbarhetsarbete utgår koncernen från två
grundpelare, dels hur den egna verksamheten utformas, dels hur
GAROs produkter bidrar i omställningen till ett elektrifierat samhälle.
GARO arbetar för att verksamheten ska vara en miljövänlig, säker och
trivsam arbetsplats där koncernen tar ett helhetsansvar i organisationen
och värdekedjan. De produkter och tjänster som GARO tillhanda håller
skapar förutsättningar för ett fossilfritt samhälle och på så sätt kan
verksamheten bidra till samhällets klimatanpassning.
INTRESSENTGRUPP
Kunder Medarbetare Ägare Leverantörer
PRIORITERADE
FRÅGOR
Produktsäkerhet och
säkra installationer
Hållbara materialval
Antikorruption
Hälsa och säkerhet
Antidiskriminering
Jämställdhet
Miljö och sociala frågor
i leverantörskedjan
Klimatpåverkan
Antikorruption
Kvalitet och
leveransförmåga
Antikorruption
GARO – för en
smartare framtid
HÅLLBARHETSRAPPORT
GARO ÅRSREDOVISNING | 35
HÅLLBARHETSRAPPORT
GARO styr sitt hållbarhetsarbete med målbilden att alltid utvecklas.
Detta säkerhetsställs genom kontinuerlig uppföljning av hållbarhetsmål
och uppdatering av policydokument.
Hållbarhetsstyrning
och FNs Globalal
Ansvarsfördelning görs baserat på område och aktuella
styrdokument revideras varje år. Verksamheten i Sverige,
Polen och Norge är certifierade enligt både ISO 9001 och
ISO 14001 vilket är väletablerade externa certifieringar
för kvalitet och miljöledningssystem. Verksamheten på
Irland och i Storbritannien är certifierad enligt ISO 9001.
Genom att vara certifierad genomgår verksamhetens
alla ledningssystem, processer och rutiner en årlig extern
granskning vilket gör att GARO ständigt utvecklas och det
säkerhetsställs att aktuella regelverk uppfylls. Hållbarhets
-
arbetet är förankrat i hela koncernen.
HÅLLBARHETSRAPPORT
36 | GARO ÅRSREDOVISNING
LEDNINGSSYSTEM, POLICYS
OCH UPPFÖRANDEKODER
Policy
· Antikorruptionspolicy
· Verksamhetspolicy
· Jämställdhetspolicy
· Visselblåsarpolicy
· Inköpspolicy
· Alkohol- och drogpolicy
· Integritetspolicy
· Bilpolicy
· Sponsringspolicy
· Insiderpolicy
· Kommunikationspolicy
Kvalitet- och miljö-
ledningssystem
· ISO 9001:2015
· ISO 14001:2015
Uppförandekoder
· Uppförandekod GARO Group
· Uppförandekod för leverantörer
Styrelse
Övergripande ansvaret för
bolagets hållbarhetsarbete
Strategiskt arbete och policy
Operativt ansvar/
implementering
Förstå och arbeta utifrån policys
och hållbarhetsramverk
Koncernledning
Ledning
Medarbetare
STYRNINGSMODELL
GAROs hållbarhetsarbete ska bidra till FN:s globala mål
för hållbar utveckling och gå i linje med Parisavtalet.
GARO har valt ut sex mål där koncernen skapar värde och
bidrar till den globala omställningen. För att säkerhetsställa
att relevanta mål för verksamheten har identifierats görs
kontinuerlig uppföljning och utvärdering i hela verksam-
heten, inklusive värdekedjan. I tabellen nedan har de
globala målen kartlagts mot GAROs prioriterade hållbar-
hetsfrågor och det beskrivs på vilket sätt koncernen bidrar
till respektive mål.
FN:s
Globala mål Delmål Påverkan Viktiga frågor för GARO
7.1
Modern energi
för alla
GARO erbjuder produkter och lösningar som bidrar
till förnyelsebar elproduktion och ett energieffektivare
samhälle.
Energi (tillgänglighet,
effektivisering)
8.8
Skydda arbets tagares
rättig heter och främja
trygg och säker arbets-
miljö för alla
GARO ansvarar för att samtliga medarbetare har
bra och rättvisa arbetsvillkor, möjlighet till utbildning
och trygg arbetsmiljö. GARO har alltid säkerhet som
högsta prioritet vid utveckling av nya produkter.
Diskriminering
och jämställdhet,
Mänskliga rättig heter
(sociala förhållanden),
Hälsa och säkerhet,
Produktsäkerhet
11.2
Tillgängliggöra hållbara
trans port system för alla
GAROs säkra och smarta laddlösningar bidrar till
en hållbar och energieffektiv fordonsflotta och infra-
struktur.
Elektrifierad infrastruktur
12.2
Hållbar förvaltning och
användning av natur-
resurser
Som producent bidrar GARO till ett mer cirkulärt
sam hälle genom att designa produkter som möjliggör
enklare återanvändning av komponenter. GARO
arbetar kontinuerligt med att öka andelen återanvänt
material i produktion.
Materialval
Utbytbara komponenter
13.1
Stärka motståndskraften
mot och anpassnings-
förmågan till klimatrelate-
rade katastrofer
GARO erbjuder energieffektiva produkter som bidrar
till elektrifieringen av samhället och därmed minska
förbränningen av fossila bränslen. Dessutom bedrivs
ett systematiskt klimatarbete internt för att minska
verksamhetens klimatpåverkan.
Klimat (utsläpp,
energiförbrukning)
16.5
Väsentligt minska alla
former av korruption
och mutor
GARO har en internationell värdekedja där koncernen
har möjlighet att påverka hur affärer genomförs och
det finns en nolltolerans för korruption i hela värde-
kedjan. Läs mer om arbetet i riskavsnittet på sida 49.
Nolltolerans av korruption
i koncernen och dess
värdekedja
HÅLLBARHETSRAPPORT
GARO ÅRSREDOVISNING | 37
GAROs värdekedja är en viktig del för koncernen och det är
härigenom som leverantörer, kunder och slut användare kan
påverkas. Hos GARO är det viktigt att ha god insyn i hur
interaktionen ser ut i de olika stegen i värdekedjan, för att
kontinuerligt förbättras och bidra till en positiv utveckling
i branschen och samhället.
GAROs påverkan
i värdekedjan
RÅMATERIAL OCH LEVERANTÖRER
De leverantörer som GARO väljer att ingå strategiska avtal
med granskas kontinuerligt för att leva upp till koncernens
kravställning, både ur ett kvalitets- och hållbarhetsper-
spektiv. Inom GARO finns en arbetsmodell som används
till sammans med leverantörer för att utveckla och uppnå
ett hållbarare arbetssätt gemensamt. Under 2021 har
regel verken skärpts gällande konfliktmineraler i EU. Detta
innebär att GARO behöver ha god insyn i varifrån minera-
ler kommer, samt hur lagefterlevnad kan säkerhetsställas.
Detta garanteras genom tydliga kravspecifikationer och
granskningar av de inköp som görs.
GAROs leverantörer är lokaliserade främst i Europa vilket
begränsar risken för att koncernens uppförandekod inte upp-
fylls. Det pågår ett strukturerat och systematiskt arbete för att
mänskliga rättigheter ska respekteras och för att GARO ska
kunna bedriva en etisk korrekt verksamhet i alla led.
GARO
Stora delar av GAROs produkter produceras i egna
lokaler, dels i Sverige, dels i Polen. Genom att vara nära
produktionen kan det enklare säkerställas en god arbets-
miljö, att ledtider kortas samt effektiv kvalitetssäkring
av GAROs produkter. Inom produktion pågår löpande
utvärdering för att energieffektivisera processer och minska
resurs svinn. Vidare sker kontinuerligt arbete för att öka
andelen förnybar energi i produktionen och på så sätt
minska den totala klimatpåverkan från verksamheten.
Digitalisering och hållbarhet står alltid högt på agendan
vid all produktutveckling som utförs på GARO.
Medarbetarna är en central del av verksamheten och
GARO arbetar för att skapa en trivsam, inkluderande
miljö där vänlighet, öppenhet och en genuin GARO-anda
genomsyrar allt som görs. Den individuella utvecklingen
främjas inom koncernen och medarbetare uppmuntras
till vidareutveckling och att testa nya områden inom
koncernen.
KUNDER
Försäljning av GAROs produkter och tjänster går
genom grossister, återförsäljare och avtalskunder. Genom
att ha en nära relation och bedriva lösningsorienterad
dialog utvecklas och stimuleras kundsamarbetet. Både
grossister och återförsäljare ges tillgång till marknads-
material och digitala plattformar. Det är av högsta vikt
att dessa kunder får den kunskap och utbildning som
behövs för att säkerställa korrekt hantering av GAROs
produkter. Arbetet görs kontinuerligt med kunder för att
säkerhetsställa att bästa möjliga service når ut till både
slutkund och konsument.
HÅLLBARHETSRAPPORT
38 | GARO ÅRSREDOVISNING
Råmaterial &
leverantörer
GARO Kunder Slutkunder Slutanvändare Reparation
och återvinning
Komponenter
Stål
Plast
Koppar
Förpackningar
GARO SWEDEN
GARO AB
GARO Montage AB
GARO Elflex AB
WEB-EL
Försäljning AB
GARO E-mobility AB
EV Charge Partner
Sweden AB
Grossister
Återförsäljare
Avtalskunder
Samarbetspartners
Elinstallatörer
Industriföretag
Hyrutrustning &
maskiner
Byggföretag &
hustillverkare
Entreprenörer
Företag
Fastighetsägare
Bostadsrätts-
föreningar
Villaägare
Kommuner
Campingplatser
Marinor
Reservdelar
Service- och
support
Återvinningsbara
material
GARO
INTERNATIONAL
GARO AS, Norge
GARO Electric Ltd,
Irland
GARO OY, Finland
GARO Polska
Sp. z.o.o, Polen
GARO Electric Ltd,
UK
SLUTKUNDER
Vid installation av produkter är säkerhet och kunskap
nyckelfaktorer. Kunderna ställer allt högre miljökrav på
produkter och numera granskas produkternas material och
ämnesinnehåll mycket noggrant. Under året har GARO
fortsatt satsa på utbildning, både digitalt och fysiskt ute hos
slutkund, för att säkerhetsställa att installationer genomförs
på ett korrekt sätt. Allt eftersom produkter digitaliseras
och blir mer komplexa ökar marknadens krav på service,
support och IT-säkerhet. GARO ligger i framkant för att
möta dessa krav och kan erbjuda kvalitativa, funktionella
och säkra produkter.
SLUTANVÄNDARE
Slutanvändarens behov styr efterfrågan på produkter. Vid
användning av GAROs produkter ska slutanvändaren vara
trygga med att de har en produkt som kommer att hålla
länge. Produkterna som produceras hos GARO ska alltid
vara användarvänliga, säkra och energieffektiva med hög
kvalitet. Relationen med slutanvändaren är viktig och det
är delvis genom deras omdömen som GARO kan växa och
skapa ett starkt varumärke med hög trovärdighet.
REPARATION OCH ÅTERVINNING
Cirkulära flöden ses som en naturlig del i verksamheten
och det påverkar designen av produkterna. I designfasen
anpassas komponenterna för att vara utbytbara
och eventuella reparationer ska kunna genomföras på
ett smidigt sätt. När en produkt går sönder är målbilden
att i första hand alltid kunna reparera den i stället för att
ersätta med en helt ny. GARO tillhandahåller reservdelar
för koncernens produktportfölj vilket innebär resurs-
besparing i alla led men det är också ekonomiskt fördel-
aktigt för slutanvändaren. Alla GAROs produkter är
möjliga att återvinna ned till minsta beståndsdel. Det ska
vara enkelt att plocka isär produkternas alla komponenter
och sortera utifrån de återvinningsmöjligheter som finns i
respektive land.
HÅLLBARHETSRAPPORT
GARO ÅRSREDOVISNING | 39
TRANSPORTERNAS MILJÖPÅVERKAN
Under 2020 anslöt sig GARO till Ett fossilfritt Sverige, ett
initiativ från den svenska regeringen som har identifierat
flertal olika utmaningar för att uppnå målet om att vara den
första välfärdsstat som är helt fossilfri. GARO Sweden antog
Tjänste bilsutmaningen, Solutmaningen och Transportutma-
ningen, varav det endast var Transportutmaningen som
kvarstod för detta räkenskapsår. Under 2021 har GARO
fortsatt arbetet med att göra de svenska inrikestransporterna
fossilfria till 2027. Målet innebär att transporterna ska ha en
utsläppsminskning av minst 70 procent jämfört med fossila
alternativ. Utmaningen omfattar hela värdekedjan, både
köpta och egenutförda transporter och kontrolleras löpande
för att säkerhetsställa att utmaningen genomförs i utsatt tid.
ENERGISMARTA PRODUKTER
Målet när GARO utvecklar produkter är att de ska ha
hög funktionalitet, vara energi- och kostnadseffektiva och
sam tidigt ha minsta möjliga miljöpåverkan genom hela
livs cykeln. De ska vara långsiktigt hållbara med en tidlös
modern design som signum. Verksamheten har ett livscykel-
tänk integrerat i alla produktutvecklingsprojekt och inkluderar
hela GAROs värdekedja, från materialval till reparation och
återvinning. Läs mer om livscykelanalys på sidorna 44–45.
ENERGIEFFEKTIVITET
GAROs produkter är designade för att bidra till en minskad
energiförbrukning och därmed kan de bidra till minskade
CO
2
-utsläpp. Oavsett marknad och bransch finns det idag
ett stort behov av energieffektiva lösningar som sänker
elförbrukningen. Produkter som i realtid kan mäta och styra
energiförbrukningen för att den medvetna användaren
enkelt kan minska sin miljöpåverkan.
DESIGN MED LÅNG LIVSLÄNGD
Produkter som kan användas länge och ofta är en grund-
pelare i GAROs hållbarhetsstrategi. Kunder ska erbjudas
kvalitets produkter som tillverkats för att klara tuffa klimat
och daglig användning och därmed minimera resurs-
slöseri. GARO strävar efter att designen på produkter ska
vara modern och tidlös.
TILLVERKNING
GAROs produktionsanläggningar har en miljövänlig
produktionsprocess vilket är något som värderas högt utav
både kunder och slutanvändare.
GARO arbetar för att ständigt minska sin totala miljöpåverkan
och bidra till att de globala utsläppsnivåerna sjunker, för att
nå målet om en global temperaturökning under 1,5 grader.
Koncernen till handahåller produkter och tjänster som energi-
effektiviserar elförbrukningen och bidrar till en fossilfri framtid.
Smarta och effektiva
för en bättre miljö
GAROS HÅLLBARHETSMÅL OCH UTFALL
Mål Utfall
0 ton
Målet är att utsläpp av direkta och indirekta
växthusgaser från koncernens egenägda anlägg-
ningar avseende el och värme år 2025 ska
vara noll ton.
240 ton
Under 2021 har GAROs utsläpp per omsätnings-
krona minskat med 1,34 procent i jämförelse med
föregående år.
100 %
All elektricitet i koncernens egenägda anlägg-
ningar ska komma från fossilfria källor år 2025.
94,5 %
Under 2021 har andelen elektricitet från fossilfria
källor ökat med 14,5 procent.
>98 %
Uppnå över 98 procent återvinningsgrad till
år 2025.
84,5 %
Under 2021 har totala avfallsåtervinningen
ökat med cirka 6 procent.
HÅLLBARHETSRAPPORT
40 | GARO ÅRSREDOVISNING
GARO ÅRSREDOVISNING | 41
HÅLLBARHETSRAPPORT
HÅLLBARA MATERIALVAL
Kraven från marknaden blir allt högre gällande materialval,
både från kunder och slutanvändare. GARO arbetar ständigt
med att välja hållbara material och söker efter nya innovativa
lösningar på marknaden. Ambitionen är att alltid minimera
materialanvändningen och samtidigt upprätthålla hållfasthet,
kvalitet och anpassa till de säkerhetskrav som gäller.
Ett hållbart material är Magnelis
®
, en miljövänlig metall-
beläggning, som ger GAROs utomhusprodukter självläkande
egenskaper och ett starkare korrosionsmotstånd i tuffa miljöer
och klimatförhållanden. Till skillnad från varmförzinkat mate-
rial släpper inte Magnelis
®
ifrån sig några zinkutfällningar, en
stor fördel eftersom zink är en miljöfarlig metall som negativt
påverkar PH värdet i vattendrag. Det leder i sin tur till föränd-
rade livsmiljöer för djur och växter vilket, på en global nivå,
kan innebära ett ökat hot för den biologiska mångfalden.
Vid tillverkning av Magnelis
®
minskar de miljöfarliga
utsläppen med 80 procent i jämförelse med likvärdigt mate-
rial som används på marknaden idag. Magnelis
®
används
till GAROs snabbladdare, markmätarskåp samt kabelskåp
och löpande sker utvärderinger hur fler produkter kan
utvecklas med materialet.
AMBITIONEN ÄR ATT ALLTID MINIMERA
MATERIALANVÄNDNINGEN OCH SAMTIDIGT
UPPRÄTTHÅLLA HÅLLFASTHET, KVALITET OCH
ANPASSA TILL DE SÄKERHETSKRAV SOM GÄLLER.
42 | GARO ÅRSREDOVISNING
HÅLLBARHETSRAPPORT
ENERGIANVÄNDNING
GARO
CO
2
-UTSLÄPP
GARO
ÅTERVINNINGSGRAD
GARO
MWh Ton CO
2
%
0
500
1000
1500
2000
2021
2020
VärmeEl
0
30
60
90
120
150
2021
2020
VärmeEl
0
20
40
60
80
100
202120202019
2020 2021 2020 2021
Den globala plastförbrukningen uppgår till cirka 300miljo-
ner ton per år, där cirka 5–13 miljoner ton hamnar direkt
i naturen. På GARO tas detta problem på stort allvar och
produkter designas i största möjliga mån med hög andel
av antingen klimatsmart eller återvunnet plastgranulat. Det
finns ett stort värde i att använda återvunnen plast i stället
för att förbruka råmaterial, trots att återvunnen plast har en
något högre slitagenivå på verksamhetens plastverktyg vid
produktion. Genom att använda återvunnen plast bidrar
GARO till minskat behov av råmaterial och att plasten får
en förlängd livstid.
GARO använder även i stor utsträcking aluminium i
produkter vilket ger en lång livslängd och är ett material
som enkelt kan hanteras i återvinningsprocess. Vidare
använder GARO halogenfria kablar i stället för PVC som i
vissa fall kan vara miljöfarligt och i värsta fall även cancer-
framkallande.
FÖRPACKNING OCH EMBALLERING
GARO har ett kontinuerligt fokus på att minska sitt klimat-
avtryck genom klimatsmarta förpackningar och emballering
av produkter. Under 2021 har fortsatta förbättringar gjorts
och materialanvändningen har effektiviserats ytterligare.
Förpackningar optimeras för att minska materialåtgången
och koncernen söker kontinuerligt efter nya tekniker och
material.
ENERGISMART VERKSAMHET
För att kunna bedriva en modern och hållbar verksamhet
är det en självklarhet att ständigt arbeta för att energi-
effektivisera processer och minska utsläpp. Under 2021 har
GAROs utsläpp varit identiskt med föregående per omsätt-
ningskrona vilket är ett resultat av olika energieffektivise-
ringsåtgärder. Genom installerade solpaneler på fabriks-
lokaler och användandet av biogas i flera av koncernens
anläggningar i Sverige kan GARO minska de totala CO
2
utsläppen. Att använda biogas i stället för naturgas innebär
att GARO minskar CO
2
utsläppen med cirka 90 procent vid
uppvärmning och cirka 25 procent av verksamhetens totala
utsläpp. Vid utgången av 2021 hade GARO 425 antal
solpaneler som under året har stått för cirka 2 procent av
den totala energianvändningen. Under 2021 har GAROs
totala energianvändning uppgått till 1 911 MWh för el och
1 128 MWh för värme, vilket är en minskning per omsätt-
ningskrona i jämförelse med föregående år.
Under 2021 har avfallsåtervinningen ökat med cirka
6 procent. Ökningen har skett genom att effektivisera
avfallshanteringen samt minskat materialsvinn och deponi.
GAROs målbild är att inget avfall blir till deponi. GARO
arbetar utifrån EU:s avfallshierarki, vilket innebär att i första
hand arbete för att minimera och återanvända resurser.
När detta inte är möjligt ska avfall återvinnas och i sista led
går det som deponi.
HÅLLBARHETSRAPPORT
GARO ÅRSREDOVISNING | 43
Laddstationens livscykelanalys
För att förstå GAROs miljö påverkan och
förbättra miljöarbetet, har GARO infört
en process för att bedöma och redovisa
produkternas totala miljöpåverkan.
GARO valde under 2021 att genomföra
en livscykelanalys på laddstationen
LS4 för el- och hybridbilar.
LIVSCYKELANALYS
Laddstationen är en produkt med stark koppling till
hållbar infrastruktur och som bidrar till minskad använd-
ning av fordon med fossilt bränsle. Det är också en
produkt som kan anses vara en ambassadör för övrigt
produktsortiment inom E-mobility och ger en generell
bild över produkternas livscykel. Målet med kartlägg-
ningen var att förstå produktens resursflöde, utsläpp
under hela livs cykeln samt identifiera hur GARO kan
fortsätta utveckla produkter anpassade för ett mer
klimatsmart samhälle och bli mer klimatsmarta.
Elektriska komponenter 15 %
Plast, 5 %
Stål, 6 %
Koppar/plast, 8 %
Aluminium, 51 %
Wellpapp, 15 %
Övrigt, 1,5 %
Leverantörer
Material-
återvinning
Elproduktion
Transport
Montering GARO
Distributörer
End of life
Användning
& underhåll
Komponent-/
råvaruproducenter
METODIK
Analysen är baserad på ISO 14025, en internationell stan-
dard för miljödeklarationer. Insamling av data från samtliga
berörda leverantörer har genomförts, där de har ombetts
leverera produktspecifik information för respektive kom-
ponent samt transportval och distans. Datainsamling har
gjorts både i första och andra led av leverantörer. Vidare
har data från GAROs egen verksamhet samlats in vilket
inkluderar beskrivning av vikt och huvudsakligt materialval
för varje komponent. I vissa fall har generisk data använts
för att säkerhetsställa att alla faser i livscykeln inkluderats.
LEVERANTÖRER OCH MATERIALVAL
Tillverkningen av LS4an görs i GAROs lokaler i Gnosjö
men dess komponenter är en del av en komplex värde-
kedja, med flertal internationella leverantörer. I LS4an
återfinns nio olika materialsammansättningar där alumi-
nium utgör hälften av produktens totala vikt. Aluminiumet
som används köps in från en lokal leverantör cirka
15mil från fabrikerna i Gnosjö. Resterande material
köps in från främst europeiska leverantörer. Aluminium
tillsammans med de elektriska komponenter som används
i produkten står för 94 procent av de totala utsläppen
från material i livscykeln.
HÅLLBARHETSRAPPORT
44 | GARO ÅRSREDOVISNING
*) Nordisk medelmix 89,6g CO2e per kWh
**) Förbrukning fossil bil 170g CO
2
e per km
Livscykelfas Andel
Produktion
Transport mellan underleverantörer 0,1%
Transport till GARO AB 0,4%
Energiförbrukning vid tillverkning av komponenter 2,0%
Produktion av råmaterial och komponenter 52,5%
Energiutsläpp GARO Gnosjö 0,5%
Totalt produktion 55,5%
Distribution
Transport till distributör 0,1%
Totalt distribution 0,1%
Användning och service
Användning exkl. laddning av fordon 39,3%
Service 5,0%
End-of-life 0,1%
Totalt användning och service 44,4%
Totalt 100%
RESULTAT OCH ANALYS
Hela produktens livscykel har kartlagts och det har identi-
fierats var i cykeln som den största miljöpåverkan uppstår.
Resultatet visar att mer än hälften av CO
2
-utsläppen sker
under produktion, inkluderande direkta- och underleveran-
törer. Utöver det uppstår närmare 40 procent av utsläppen i
användningsfasen när produkten är i standby-läge, baserat
på att förbrukningen görs med en nordisk energi mix. Totalt
sätt släpper LS4 ut 600,2 kg CO
2
e
*
under sin livscykel,
exklusive laddning av fordon.
Under LS4ans livslängd uppgår de totala utsläppen till
cirka 21,4 ton CO
2
e
*
inklusive den totala uppladdning av
fordon som görs. Det är baserat på 20 000 laddningar
under en 15 års period där en Volvo V60 Twin Engine
använts som exempelfordon. För att sätta i kontext innebär
det en total besparing av 240 ton CO
2
e i jämförelse med en
fossilberoende bil
**
. Vid antagandet att Sverige kommer att
nå ambitionen om att vara 100 procent fossilfritt år 2030
kan den totala minskningen komma att bli 263 ton CO
2
e.
Sammanfattningsvis, oavsett energimix bidrar GAROs inno-
vativa laddstation LS4 med utsläppsminskningar i samhället,
något GARO är otroligt stolta över. Genom ytterliggare
smart produktutveckling kan koncernen minska utsläppen
desto mer och därmed se till att tillsammans med sina leve-
rantörer, bidra till att minska den globala klimatpåverkan.
HÅLLBARHETSRAPPORT
GARO ÅRSREDOVISNING | 45
Genom att sätta människan i centrum tar GARO ett helhets ansvar
inom hållbarhet vilket ger välmående medarbetare som bidrar
till en fortsatt god verksamhetsutveckling. Det är viktigt att vara
en del av samhället samt att vara med och skapa en känsla av
samhörighet mellan medarbetare och samhället omkring.
Medarbetarna i fokus
GARO GROUPS HÅLLBARHETSMÅL OCH UTFALL
Mål Utfall
0 %
GARO har en
nollvision gällande
arbetsplatsolyckor.
18 st
Under året har 18 st
olyckor rapporterats,
vilket är en minskning
från föregående år
med 14,3 procent.
STARK FÖRETAGSKULTUR
Öppenhet, vänlighet och stolthet är grunden till GAROs
företagskultur och symbolen för GARO-andan. Oavsett
position ska alla bemötas på samma sätt där ett aktivt och
nära ledarskap är nyckeln till framgång. Varje år genom-
förs medarbetarundersökningar för att säkerhetsställa att
alla medarbetare trivs och känner att de har möjlighet till
att utvecklas tillsammans med GARO.
Kompetenta och engagerade medarbetare bidrar till
GAROs starka företagskultur. Respekt värderas högt och
målet är att skapa en trivsam arbetsmiljö där alla vill göra
det lilla extra för att bidra till verksamheten. På GARO är
det självklart att alla medarbetare ska känna tillhörighet
och fortsätta vara motiverade och engagerade i sitt arbete.
Engagemang skapar långsiktighet i allas arbete och hur
verksamhetens fortsatta utveckling formas. Medarbetarna
på GARO ska vara goda ambassadörer för koncernen och
stolta över sin arbetsplats. Det stärker inte bara varumärket
och företagskulturen, utan bidrar även till fortsatt utveckling
för verksamheten och samtidigt bibehålls starka relationer
till bolagets intressenter.
PERSONLIG UTVECKLING
GARO ska vara en attraktiv arbetsplats vilket innebär att
det ska erbjudas goda utvecklingsmöjligheter och bra för-
utsättningar för en karriär inom koncernen. GARO har sin
tillverkningsprocess i både Sverige och Polen, vilket skapar
möjligheter att ta del av varandras lärdomar, kultur och
kunskap. Det i sin tur resulterar i utvecklingsmöjligheter
inom de olika enheterna och det totala erbjudandet inom
koncernen stärks. Medarbetare som tidigare har arbetet
inom till exempel montering har växlat över till försäljning
och genom den kombinerade kunskapen kommit med nya
insikter till båda avdelningarna.
Alla medarbetare har årliga utvecklingssamtal med sin
närmsta chef, där de diskuterar både kort- och långsiktiga
mål gällande arbetsuppgifter, kompetensutveckling och
KONCERNENS ANSTÄLLDA KONCERNLEDNING HÄLSA OCH SÄKERHET
Könsfördelning % Könsfördelning % Antal
100
80
60
40
20
0
Kvinnor Män
100
80
60
40
20
0
Kvinnor Män
25
20
15
10
5
0
Olyckor Tillbud
2021
2020
2019
2019 2020 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
46 | GARO ÅRSREDOVISNING
möjlighet till vidareutbildning inom koncernen. Genom denna
process identifieras medarbetares behov samtidigt som
värde full kunskap tydliggörs inom koncernen. GARO ska
vara en långsiktigt attraktiv arbetsgivare där medar betare
känner sig sedda och erbjuds utvecklande och utmanande
arbetsuppgifter, oavsett vart i koncernen de befinner sig.
MÅNGFALD OCH JÄMSTÄLLDHET
Alla är välkomna hos GARO, oavsett kön, etnicitet, sexuell
läggning eller funktionsvariationer. Det finns ett stort värde
i att ha en etnisk och kulturell mångfald med jämn ålders-
och könsfördelning genom hela verksamheten. Det skapar
en framgångsrik företagskultur. GARO strävar ständigt efter
att nå en jämställd medarbetarsammansättning och för att
få in fler kvinnor i ledande positioner. Vid årets slut bestod
koncernledningen av en kvinna och fem män. GARO har
en jämställdhetspolicy som ska förhindra att diskriminering
sker. Alla medarbetare får vid nyanställning en genomgång
av jämställdhetspolicyn. Vidare har GARO ett visselblåsar-
system som alla medarbetare känner till och har tillgång till.
Här kan en medarbetare helt anonymt rapportera eventu-
ella oegentligheter.
FRAMTIDA KOLLEGOR
Många av GAROs medarbetare stannar länge inom
koncernen, oavsett vart i organisationen de påbörjat sin
resa. Detta är något som gärna uppmärksammas och
10-, 20-, 30- som 40-årsjubileum firas varje år. Genom
att erbjuda bra anställningsvillkor och utvecklande arbets-
plats är GARO en mycket omtyckt arbetsgivare. Det är
viktigt att vara en eftertraktad arbetsgivare även ur ett
internationellt perspektiv för att kunna locka olika typer
av kompetenser till koncernen. Samtidigt engagerar sig
GARO i de lokala gymnasieskolornas elprogram, där
GARO, för att skapa en nyfikenhet, erbjuder praktikplatser
till eleverna. I många fall leder det också till en fortsatt
anställning inom koncernen. Under 2021 har GARO haft
samarbeten med både högskolor och universitet, så väl
i Sverige som i Polen.
HÄLSOSAM OCH SÄKER ARBETSMILJÖ
På GARO återfinns en produktionsmiljö som är ren, ljus
och utan buller där medarbetarnas säkerhet alltid står
i fokus. Alla medarbetare har en ergonomiskt utformad
arbetsplats som anpassas utifrån individuella behov och
HÅLLBARHETSRAPPORT
GARO ÅRSREDOVISNING | 47
Aktiv aktör i samllet
För GARO är det viktigt och självklart att ta ett samhälls-
ansvar, både ur ett övergripande perspektiv och lokalt
där koncernen verkar. Det är också en möjlighet för
GARO att vara delaktig i människors vardag. GARO
visar ett stort engagemang i lokala verksamheter. De
projekten som sponsras ska skapa nytta, ge glädje och
bidra till en fortsatt utveckling för de orter som GARO
verkar. På så vis blir orterna attraktiva platser att bo
och verka i.
GARO har en betydelsefull funktion som arbetsgivare
och därför stöttar koncernen närliggande skolor och
studentaktiviteter för att nå ut till nya medarbetare som
kan bli en del av GAROs framgångsresa. Att vara en
aktiv samhällsaktör som arbetsgivare innebär att GARO
ges möjligheten att skapa goda samarbeten med det
lokala näringslivet och tillsammans bidrar till en positiv
utveckling.
PRIORITERAR BARN OCH UNGDOMAR
GARO sponsrar idrottsklubbar och fritidsaktiviteter inom
våra lokala närområden. Något som värnas lite extra
om är barn- och ungdomsverksamheter, där GARO vill
bidra till en aktiv barndom och skapa en social och
värdefull gemenskap.
HÄLSA OCH MEDICINSK UTVECKLING
GAROs samhällsansvar sprider sig även ut i världen.
Det kan handla om bidrag till att skapa en mer hållbar
livsstil, driva den medicinska forskningen framåt eller att
sprida glädje till sjuka barn. GARO stöttar olika natio-
nella initiativ och välgörenhetsorganisationer löpande
under hela året.
SAMHÄLLSENGAGEMANG
funktionskrav. Det är en självklarhet att krav på hälsa och
säkerhet efterlevs och GARO genomför skyddsronder i alla
producerande enheter två gånger per år. GARO gör kon-
tinuerligt uppföljning av arbetsmiljöärenden och eventuella
inrapporterade incidenter, för att säkerhetsställa god hälsa
för alla inom koncernen. Inom säkerhet och arbetsmiljö
hålls löpande utbildningar för alla medarbetare, vilket
exempelvis inkluderar hjärt-lungräddning, brandutrymning
och ergonomi. Fysisk aktivitet uppmuntras och alla med-
arbetare erbjuds friskvårdsbidrag och företagshälsovård.
Genom att erbjuda detta skapas goda förutsättningar för
att medarbetare ska trivas bättre på arbetsplatsen. GARO
har generellt en mycket låg sjukfrånvaro, vilket även
inkluderar långtidssjukskrivning. Målet är att sjukfrånvaron
ska vara lika låg, oavsett arbetsuppgifter och land. Under
2021 har andelen korttidsfrånvaro uppgått till 1,24 procent
och långtidsfrånvaron till 1,12 procent.
GAROS RIKTLINJER I KORTHET
Riktlinjerna genomsyrar hela verksamheten inklusive alla
samarbetspartners och leverantörer, oavsett var i världen de
verkar. Alla processer och projekt som drivs ska verka för
att dessa riktlinjer ständigt införlivas.
GARO ska stödja, respektera och säkerställa skyddet av
internationellt vedertagna mänskliga rättigheter.
GARO ska ge medarbetarna rätt att bilda och ansluta sig
till de organisationer som de själva väljer, och att för-
handla kollektivt.
Barnarbete får absolut inte förekomma inom verksamheten
eller hos någon samarbetspartner.
GARO har nolltolerans mot diskriminering, hot eller trakas-
serier oavsett kön, sexuell läggning, etnisk tillhörighet, reli-
gion eller annan trosuppfattning, funktionshinder eller ålder.
GARO har nolltolerans mot alla former av korruption,
mutor eller oetiska affärsmetoder. Alla medarbetare har
ansvar att identifiera, följa och respektera lokala lagar,
förordningar och föreskrifter i de länder koncernen verkar
och gör affärer i.
HÅLLBARHETSRAPPORT
48 | GARO ÅRSREDOVISNING
Genom hela GAROs verksamhet och värdekedja uppstår olika typer
av risker, både ur ett miljömässigt- och socialt perspektiv. I produktion
av GAROs produkter används råmaterial som kan vara kopplade till
risker avseende både mänskliga rättigheter och arbetsförhållanden.
Vidare har risker identifierats relaterade till den egna verksamheten,
inklusive arbetsmiljö, psykisk ohälsa och diskriminering. Se tabell för
hur arbetet bedrivs för att minimera dessa risker.
GAROs hållbarhetsrisker
GAROs områden Risk Riskhantering
Resursförbrukning Konfliktmineraler, resursbrist Enligt GAROs uppförandekod ska produkter vara fria från konflikt-
mineraler (tenn, tan-tal, wolfram och guld) som har sitt ursprung från
konfliktdrabbade och högriskområden.
Miljöpåverkan Föroreningar och utsläpp Alla bolag som ingår i GARO ska ha ett certifierat miljöledningssystem
enligt ISO 14001 eller motsvarande eget icke certifierat system. Grund-
krav är att respektive bolag i koncernen systematiskt följer upp sin
miljöp åverkan med målsättning att begränsa sin miljöpåverkan.
Kompetensförsörjning Förlust av eller brist på
kvalificerad personal
Kontinuerligt arbete görs för att säkerhetställa en hälsosam och trygg
arbetsplats där medarbetare utvecklas och trivs. GARO ska tillhanda-
hålla attraktiva arbetsvillkor där flexibilitet och utveckling står i fokus.
Diskriminering Diskriminering kön, ålder, ursprung,
trosuppfattning, sexuell läggning.
GARO har nolltolerans mot diskriminering, hot eller trakasserier
oavsett kön, sexuell läggning, etnisk tillhörighet, religion eller annan
trosuppfattning, funktionshinder eller ålder. Detta efterlevs med hjälp av
bolagets jämställdhetspolicy.
Hälsa och välmående Psykosociala risker (stress/
utmattning/Förslitningsskador).
Enligt GAROs uppförandekod ska koncernens medarbetare ha en säker
och hälsosam arbetsmiljö. Åtgärder för att förebygga och hantera even-
tuella tillbud, olyckor och sjukdomar på arbetsplatsen ska alltid vidtas.
GARO har löpande uppföljning av medarbetares välmående genom
samtal och erbjuder hälsofrämjande aktiviteter.
Värdekedjan Bristande efterlevnad av GAROs
uppförandekod för leverantörer.
GARO har en uppförandekod för leverantörer som alla parter ska vara
införstådda med innan avtal ingås. På så sätt minimeras risken för
oegentligheter i värdekedjan.
Mänskliga rättigheter Bristande respekt för mänskliga
rättigheter
I GAROs uppförandekod står det att koncernen ska stödja och respek-
tera skyddet av internationellt vedertagna mänskliga rättigheter och
säkerställa att man inte medverkar till något brott mot de mänskliga
rättig heterna. Barnarbete får absolut inte förekomma inom verksam-
heten eller hos någon samarbetspartner.
Etiska affärer Korruption och mutor uppstår GARO har nolltollerans mot alla former av korruption, mutor eller
oetiska affärsmetoder. Alla medarbetare har ansvar att identifiera, följa
och respektera lagar, förordningar och föreskrifter i de länder koncernen
verkar och gör affärer i.
HÅLLBARHETSRAPPORT
GARO ÅRSREDOVISNING | 49
Revisors yttrande
avseende den lagstadgade
håll bar hetsrapporten
Till bolagsstämman i GARO AB (publ),
org.nr 556051-7772
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten
för år 2021 på sidorna 34–49 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jäm-
fört med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för vårt uttalande.
UTTALANDE
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Jönköping den 8 april 2022
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
HÅLLBARHETSRAPPORT
50 | GARO ÅRSREDOVISNING
GARO ÅRSREDOVISNING | 51
HÅLLBARHETSRAPPORT
AKTIEKURS OCH GENOMSNITTLIGA VOLYMER 2021
GAROs aktie är sedan mars 2016 noterad på Nasdaq
Stockholm och tillhör Mid Cap-segmentet sedan 2 januari
2018. Aktien handlas under kortnamnet GARO.
Sammanlagt handlades det 15,7 miljoner GARO-aktier
under 2021. Den genomsnittliga dagliga volymen upp-
gick under året till 62 120 aktier. På årets sista handels-
dag stängde aktiekursen på 216 SEK (127, justerat för
aktiessplit) en ökning med 70procent jämfört med stäng-
ningskursen den sista december 2020. GAROs marknads-
värde den sista december 2021 var 10 800 MSEK.
UPPDELNING (SPLIT) AV AKTIER
På bolagsstämman i maj beslutades att öka antalet aktier i
bolaget genom att varje aktie delades upp i fem (5) aktier
av samma slag (aktiesplit 5:1). Avstämningsdagen för
uppdelningen av aktierna var den 26 maj 2021. Uppdel-
ningen av aktier innebar att antalet aktier i bolaget ökade
från 10 000 000 till 50 000 000 och att aktiens kvotvärde
ändrades från 2,00 kronor till 0,40 kronor.
Sista dag för handel i bolagets aktier före uppdelningen var
den 24 maj 2021. Första dag för handel i bolagets aktier
efter uppdelningen var den 25 maj 2021. I samband med
uppdelningen bytte aktien ISIN-kod, den nya ISIN- koden för
aktien är SE0015812417.
KONVERTIBLER, TECKNINGSOPTIONER, MED MERA
GARO har inga utestående teckningsoptioner, konvertibler
eller andra aktierelaterade finansiella instrument.
UTDELNING
GAROs utdelningspolicy är att utdelningen ska uppgå till
cirka 50 procent av nettoresultatet efter skatt. Utdelnings-
förslaget ska beakta GAROs långsiktiga utdelningspotential
samt koncernens investerings- och konsolideringsbehov
i övrigt. För räkenskapsåret 2021 föreslår styrelsen en
utdelning om SEK 1,40 (0,95) motsvarande 42 procent av
netto resultatet.
Genom regelbunden informationsgivning till aktieägare och övrig
kapitalmarknad har GARO som ambition att på ett effektivt och korrekt sätt
skapa en rättvisande bild av verksamhetens utveckling, minimera risken
för spekulationer och ryktesspridning samt öka intresset för aktien. Målsätt-
ningen är att ha en kontinuerlig dialog med koncernens intressenter.
GARO - aktien
52 | GARO ÅRSREDOVISNING
GARO-AKTIEN
DATA PER AKTIE (JUSTERAT FÖR SPLIT)
Data per aktie 2021 2020 2019 2018 2017
Resultat per aktie (SEK) 3,33 1,91 1,71 1,74 1,71
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) 2,43 1,74 2,43 1,48 1,03
Eget kapital per aktie (SEK) 11,03 8,60 6,86 5,92 5,06
Genomsnittligt antal aktier (tusental) 50 000 50 000 50 000 50 000 50 000
Antal aktier vid periodens slut (tusental) 50 000 50 000 50 000 50 000 50 000
DE 10 STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER DEN 31 DECEMBER 2021 (FRÅN EUROCLEAR)
Aktieägare Antal aktier Aktiekapital, % Röster, %
Svensson, Lars 17 841 725 35,7 35,7
Swedbank Robur Fonder 4 675 344 9,4 9,4
Svolder Aktiebolag 4 364 553 8,7 8,7
SEB Investment Management 1 901 695 3,8 3,8
Stefan Jonsson Invest AB 1 740 425 3,5 3,5
Spiltan Fonder AB 1 735 662 3,5 3,5
State Street Bank and Trust Co 1 482 822 3,0 3,0
Nordea Nordic Small Cap Fund 1 399 044 2,8 2,8
Tredje AP-fonden 1 300 000 2,6 2,6
Carnegie Investment Bank Filial, AF 1 234 527 2,5 2,5
Summa, största ägarna 37 675 797 75,5 75,5
Summa, övriga 12 324 203 24,5 24,5
Totalt antal aktier 50 000 000 100,0 100,0
STORLEKSKLASSER AKTIEÄGARE PER DEN 31 DECEMBER 2021 (FRÅN EUROCLEAR)
Innehav Antal aktieägare Antal aktier Aktiekapital, % Röster, %
1–500 12 870 1 218 077 2,4 2,4
501–1000 791 616 414 1,2 1,2
1001–5000 627 1 335 155 2,7 2,7
5001–10000 67 509 320 1,0 1,0
10001–15000 17 206 402 0,4 0,4
15001–20000 13 234 290 0,5 0,5
20001– 88 45 880 342 91,8 91,8
Total 8 774 50 000 000 100,0 100,0
GARO OMX Stockholm PI
SEK
KURSUTVECKLING FRÅN BÖRSINTRODUKTIONEN
16 mars 2016–31 december 2021
0
50
100
150
200
250
NOV 2021
SEP 2021
JUL 2021
MAJ 2021
MAR 2021
JAN 2021
NOV 2020
SEP 2020
JUL 2020
MAJ 2020
MAR 2020
JAN 2020
NOV 2019
SEP 2019
JUL 2019
MAJ 2019
MAR 2019
JAN 2019
NOV 2018
SEP 2018
JUL 2018
MAJ 2018
MAR 2018
JAN 2018
NOV 2017
SEP 2017
JUL 2017
MAJ 2017
MAR 2017
JAN 2017
NOV 2016
SEP 2016
JUL 2016
MAJ 2016
MAR 2016
GARO ÅRSREDOVISNING | 53
GARO-AKTIEN
54 | GARO ÅRSREDOVISNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE KONCERNEN
Förvaltnings berättelse
för koncernen
Styrelsen och verkställande direktören för GARO AB (publ),
organisationsnummer 556051-7772, avger härmed årsredo-
visning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2021.
Alla belopp anges i MSEK om inget annat anges. Belopp
inom parentes avser föregående år.
VERKSAMHETEN
GARO är en koncern, som under eget varumärke, utvecklar, till-
verkar och marknadsför innovativa produkter och nyckelfärdiga
lösningar för elinstallationsmarknaden. Inom de fyra produkt-
områdena Installation, E-mobility, Projekt och Tillfällig el tillhanda-
håller koncernen produkter och helhetslösningar med fokus på
elsäkerhet,användarvänlighet och hållbarhet. GARO har under
sin över 80-åriga historia byggt upp starka kundrelationer och
ett välutvecklat leverantörsnätverk, som i kombination med egna
produktions- och försäljningsenheter utgör plattformen för att
leverera innovativa helhetslösningar.
GAROs huvudsakliga kundgrupp är elgrossister, men bolaget
har även goda relationer med slutkunderna som utgörs av
elinstallatörer, OEM tillverkare och industriföretag såväl som av
bostadsrättsföreningar och privatpersoner. Verksamhet bedrivs
i Sverige, Norge, Finland, Irland, Storbritannien samt Polen.
Koncernen är organiserad i de två affärsområdena GARO
Sweden och GARO International.
GARO-aktien är sedan den 16 mars 2016 noterad på
NASDAQ OMX Stockholm.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER
RÄKENSKAPSPERIODEN
GARO genomförde den 1 januari 2021 en bolagisering av den
svenska delen av produktområdet E-mobility, genom att föra över
verksamheten till det helägda dotterbolaget GARO E-mobility
AB. Syftet med bolagiseringen är ett ökat fokus, intensifiering av
utvecklingsarbetet och att ytterligare bredda samt stärka erbju-
dandet till marknaden.
Vid årsstämman 2021 beslutades om en aktiesplit innebärande
att varje aktie delas upp i fem aktier (split 5:1). Aktie spliten
genomfördes under andra kvartalet.
GARO har under 2021 haft en organisk tillväxt på 25 procent
jämfört med föregående år.
Affärsområdet GARO Sweden har under året uppvisat en
tillväxt på närmare 28 procent, där tillväxten inom produkt-
området E-mobility uppgick till 75 procent jämfört med 2020.
Produkt områdena Installation och Tillfällig el uppvisade en till-
växt på 7 respektive 49 procent, medan produktområdet Projekt
i princip låg på motsvarande nivå som för 2020.
Affärsområdet GARO International har under året uppvisat en
tillväxt på 17 procent, där produktområdet Projekt stod för den
största tillväxten med 58 procent jämfört med 2020.
Produktområdena Installation och E-mobility uppvisade en
tillväxt på 17 respektive 3 procent, medan produktområdet
Tillfällig el låg på samma nivå som för 2020. GARO Polens
omsättning och produktion har fortsatt att öka i takt med stigande
volymer, där en högre produktionseffektivitet har uppnåtts.
HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSPERIODENS UTGÅNG
För ökat fokus och tydlighet kommer GARO från 1 janauri 2022
att redovisa verksamheten indelad i affärsområdena GARO
Electrification och GARO E-mobility.
Vidare har det beslutats om en investering i en ny produktions-
och logistikanläggning i Polen med byggstart under andra kvar-
talet 2022. Anläggningen byggs i nära anslutning till den befint-
liga etableringen, med närhet och bra logistikförutsättningar till
den europeiska marknaden. Investeringen färväntas uppgå till
cirka 85MSEK.
I skrivande stund bedöms inte situationen i Ukraina eller
Covid-19 ha någon märkbar påverkan för GARO och dess
verksamhet. Dock, som en konsekvens av situationen i Ukraina,
råder osäkerhet kring tillgång på komponenter framöver.
HÅLLBARHETSRAPPORT
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har GARO AB valt att upprätta
den lagstadgade hållbarhetsrapporten som en från årsredovis-
ningen avskild rapport. Hållbarhetsrapporten har överlämnats till
revisorn samtidigt som årsredovisningen. Hållbarhetsrapporten
återfinns på sidorna 34–49 i detta dokument.
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
Nettoomsättningen ökade med 25 procent till 1295,8MSEK
(1039,8). Den underliggande efterfrågan inom främst
GARO ÅRSREDOVISNING | 55
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE KONCERNEN
KONCERNENS UTVECKLING I SAMMANDRAG
MSEK 2021 2020 2019 2018 2017
Nettoomsättning 1 295,8 1 039,8 1 008,1 903,7 796,0
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 243,0 163,2 134,9 128,8 110,3
Rörelseresultat (EBIT) 207,2 136,2 112,6 113,8 98,1
Rörelsemarginal % 16,0 13,1 11,2 12,6 12,3
Balansomslutning 936,9 743,3 657,4 565,8 533,9
Soliditet % 58,9 57,9 52,2 52,4 47,3
Avkastning på eget kapital % 34,0 24,7 26,8 30,1 38,3
Medeltal anställda 460 409 420 398 345
För definition av nyckeltal se not 30, sid 88.
Flerårsöversikt
produkt området E-mobility har varit stark under året. Rörelse-
resultatet uppgick till 207,2MSEK (136,2) motsvarande en
rörelsemarginal om 16,0procent (13,1).
Rörelseresultatet påverkades positivt av högre försäljnings-
volymer, främst inom produktområdet E-mobility och en gynnsam
produktmix. Omkostnaderna i förhållande till netto omsättningen
var något lägre jämfört med föregående år, främst som ett
resultat av god kostnadskontroll och lägre marknadsaktivitet
pandemin påverkat verksamheten även 2021. Koncernens
finans netto uppgick till 1,2 MSEK (-13,1) där euron mot den
svenska kronan varit relativt stabil under 2021.
Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till 208,4
MSEK (123,1). Skattekostnaden under perioden uppgick till
41,7 MSEK (27,7), vilket motsvarar en skattesats på 20,0
procent (22,5). Resultatet efter skatt var 166,7 MSEK (95,4).
Koncernens verksamhet i Polen sker i en så kallad skattefri zon
där outnyttjade skattefördelar kan nyttjas fram till 2026.
INVESTERINGAR
GARO investerar fortlöpande i underhåll av produktionsenheter
och produktionsutrustning. Koncernens investeringar i materiella
anläggningstillgångar uppgick till 18,8 MSEK (15,0) varav
investering i fastighet och mark uppgick till 2,2 MSEK (7,8).
Vidare investerar GARO i produkt utveckling, och årets inves-
teringar i immateriella anläggnings tillgångar uppgick till 26,5
MSEK (24,6).
Härutöver har bolaget under året investerat i nyttjanderätts-
tillgångar (leasing- och hyreskontrakt) uppgående till 7,0 MSEK
(9,8). Årets avskrivningar uppgick till 35,8 MSEK (26,9) varav
på materiella anläggningstillgångar 24,2 MSEK (22,5).
KASSAFLÖDE, LIKVIDITET OCH FINANSIELL STÄLLNING
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 121,7 MSEK
(86,9.) Ett högre rörelseresultat motverkades under året av en
hög rörelsekapitalbindning jämfört med 2020, vilket främst
beror på högre komponentlager och kundfordringar, ett resultat
av taktiska materialinköp och generell tillväxt. Under 2021 har
GARO netto amorterat 6,2 MSEK (1,5) på tidigare upptagna
lån. Årets kassa flöde uppgick till 11,9 MSEK (28,9).
Likvida medel inklusive outnyttjade krediter per 2021-12-31
uppgick till 182,0 MSEK (166,7). Nettokassan uppgick per
2021-12-31 till 9,4 MSEK (nettoskuld 11,3). Den justerade
nettokassan uppgick till 45,2 MSEK (26,8). Skillnaden mellan
dessa nyckeltal är effekterna av IFRS16 Leasing.
Koncernens egna kapital uppgick per 2021-12-31 till
551,5MSEK (430,3). Aktieutdelningen 2021 uppgick till
47,5MSEK (0,0), se vidare not 3.2.
MEDARBETARE
Antalet heltidsanställda i koncernen uppgick per den 31 decem-
ber 2021 till 498 (412). Medelantalet heltidsanställda under
2021 uppgick till 460 (409). Antalet anställda i koncernens
utländska bolag per 31 december 2021 uppgick till 214 (172)
vilket motsvarar 43 procent (42 ) av antalet anställda. Andelen
kvinnor uppgick under året till 43 procent (43 ) av medar-
betarna. För mer information om anställda se not 8 sidorna
74–78.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Information om ersättning till ledande befattningshavare finns
under not 8 sidorna 74-78.
UTVECKLING OCH RESULTAT I SEGMENT GARO SWEDEN
Nettoomsättningen ökade med 28 procent till 892,6 MSEK
(698,1).
Den underliggande efterfrågan har varit stark för produkt-
området E-mobility, där tillväxten uppgick till 75 procent jäm-
fört med 2020. Inkluderat i tillväxten inom produktområdet
E-mobility ingår den koncernexterna exporten, som i sig ökade
med närmare 300 procent jämfört med 2020. Produktområdena
Installation och Tillfällig el uppvisade en tillväxt på 7 respektive
49 procent, medan produktområdet Projekt i princip låg på
motsvarande nivå som för 2020. Det är GAROs bedömning att
bolagen under året tagit marknadsandelar främst inom produkt-
56 | GARO ÅRSREDOVISNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE KONCERNEN
områdena Installation och E-mobility. Rörelse resultatet uppgick till
151,5 MSEK (90,2) motsvarande en rörelsemarginal om 17,0
procent (12,9). Det är främst en gynnsam produktmix och god
kostnadskontroll som bidragit till det förbättrade rörelseresultatet.
UTVECKLING OCH RESULTAT I SEGMENT
GARO INTERNATIONAL
Nettoomsättningen i affärsområdet GARO International ökade
med 17 procent till 402,3 MSEK (342,3). Störst tillväxt 58pro-
cent noterades inom produktområdet Projekt jämfört med
2020.
Produktområdena Installation och E-mobility uppvisade en
tillväxt på 17 respektive 3 procent, medan produktområde till-
fällig el låg på samma nivå som för 2020. Den lägre tillväxten
inom produktområdet E-mobility beror på en svagare försälj-
ningsutveckling i Norge, ett resultat av en ökad mognadsgrad
inom främst hemmaladdning, jämfört med tidigare år. GARO
Polens omsättning och produktion har fortsatt att öka i takt med
stigande volymer, där högre produktionseffektivitet har uppnåtts
under året.
Rörelseresultatet uppgick till 55,7 MSEK (46,0), motsvarande
en rörelsemarginal om 13,9 procent (13,4). Allmänt god kost-
nadskontroll samt begränsningar i marknadsaktiviteter då pan-
demin påverkat verksamheten även 2021, förklarar det högre
rörelseresultatet.
PRODUKTUTVECKLING
GAROs mål är att ligga i framkant i utvecklingen av elprodukter
och helhetslösningar som är miljövänliga och energieffektiva.
GARO har en egen utvecklingsavdelning som tillsammans med
övriga avdelningar kontinuerligt arbetar med att utveckla nya,
samt förbättra befintliga produkter och lösningar, inom alla
produktområden. GARO arbetar även nära kunderna för att
få inspiration samt bättre förstå kundbehovet på marknaden.
Femton heltids anställda arbetar med produktutveckling på
GARO. Se vidare not 2.8.
MILJÖPÅVERKAN
GARO skall bedriva sin verksamhet i enlighet med de legala
krav som ställs på verksamheten avseende miljöpåverkan. Bola-
get anser sig ligga i framkant i utvecklingen av energieffektiva
och miljövänliga produkter och lösningar som minskar elförbruk-
ningen. Samtliga produkter är bedömda enligt ett miljöperspek-
tiv av Byggvarubedömningen (en icke vinstgivande ekonomisk
förening som bedömer och tillhandahåller information om
hållbarhetsbedömda varor). Koncernens anläggningar har en
miljövänlig produktionsprocess som uppfyller lokala miljölag-
stiftningar och är certifierade enligt ISO 14001.
Produktionsanläggningarna i Sverige och i Polen bedriver
anmälningspliktig verksamhet och lokal myndighet är tillsyns-
myndighet. Övriga bolag i koncernen bedriver ej tillstånds- eller
anmälningspliktig verksamhet.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Koncernens väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer inkluderar
affärsmässiga risker förknippade med kunder och leverantörer
såsom exempelvis komponentförsörjning och prisrisker för insats-
varor. Till detta kommer finans iella risker till följd av förändringar
i valutakurser och ränte nivåer. En redogörelse för koncernens
väsentliga finansiella och affärsmässiga risker framgår av not 3.
FINANSIELLA MÅL OCH MARKNADS FÖRUTSÄTTNINGAR
GARO koncernens finansiella mål är följande:
GAROs tillväxt ska, över en konjunkturcykel, organiskt
uppgå till minst 10 procent
GAROs rörelsemarginal för koncernen, ska över en kon-
junkturcykel, uppgå till minst 10 procent av nettoomsättningen.
Avkastningen på eget kapital, ska över en konjunkturcykel,
uppgå till minst 20 procent
Soliditeten ska ej understiga 30 procent.
GAROs utdelning ska uppgå till cirka 50 procent av bolagets
nettoresultat efter skatt. Utdelningsförslaget ska beakta
GAROs långsiktiga utdelningspotential samt koncernens
investerings- och konsolideringsbehov i övrigt.
Under helåret 2021 ökade nettoomsättningen med 24,7 procent
(3,1) till 1295,8 MSEK (1039,8) där produktområdet E-mobility
uppvisade en stark expansion. Rörelseresultatet uppgick till
207,2MSEK (136,2).
Marknaden för laddinfrastruktur växer strukturellt med antalet
laddbara fordon och vi ser en fortsatt stark utveckling med ytterli-
gare utbyggnad av laddinfrastruktur på den europeiska markna-
den. Bostadsbyggandet ligger fortsatt på en hög produktionstakt
och med ökad energieffektivisering och elektrifiering i allmänhet.
Efterfrågan på byggrelaterade produkter förväntas, i kombina-
tion med renoveringsbehov och energieffektivisering, vara god.
Sammantaget ser GARO positivt på de långsiktiga marknadsför-
utsättningarna, främst drivet av tillväxt inom ladd infrastruktur.
BOLAGSSTYRNING
Styrningen av bolaget sker via årsstämman, styrelsen och verk-
ställande direktören i enlighet med aktiebolagslagen och bolags-
ordningen, samt Nasdaq OMX Stockholms regelverk för emitten-
ter inklusive Svensk Kod för bolagsstyrning. Arbetet i styrelsen
för GARO AB styrs av den arbetsordning som årligen fastställs
vid konstituerande styrelsesammanträde.
Under 2021 hölls totalt tio styrelsesammanträden. Sedan
2020 har styrelsen en ersättningskommitté bestående av delar
av styrelsen. Ersättningskommittén bistår styrelsen med förslag i
ersättningsfrågor och har träffats två gånger under 2021.
Vidare har GARO sedan 2019 en revisionskommitté bestå-
ende av delar av styrelsen. Revisionskommittén har under 2021
träffats vid fyra tillfällen. Mer information om styrelsens arbete,
bolagsstyrning, koncernens system för intern kontroll och risk-
hantering finns i bolagsstyrningsrapporten på sidan 110 –114.
AKTIEN OCH AKTIEÄGARNA
Vid årsstämman 2021 beslutades om en aktiesplit innebärande
att varje aktie delas upp i fem aktier (split 5:1). Aktiespliten
genomfördes under andra kvartalet. Siffror avseende utdelning
och resultat per aktie för tidigare perioder har i årsredovis-
ningen räknats om baserat på det nya antalet aktier.
GARO ÅRSREDOVISNING | 57
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE KONCERNEN
Totalt antal aktier på balansdagen uppgår till 50 000 000 med
ett kvotvärde om 0,40 SEK. Varje aktie berättigar till en röst på
bolagsstämma. Det finns inga begränsningar i överlåtelsebarhet
för GARO-aktierna (hembud). Det finns heller inga begränsningar
för hur många röster varje aktieägare får avge på bolagsstämmor.
Företaget känner inte till några avtal mellan aktieägare som kan
medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier.
Per balansdagen finns en aktieägare som äger och kon-
trollerar mer än tio procent av röstetalet för samtliga aktier i
bolaget. Detta är Lars Svensson som via eget innehav kontrol-
lerar 35,7 procent. På sidorna 52–53 finns mer information om
GARO aktier och ägarstruktur.
TILLSÄTTANDE OCH ENTLEDIGANDE
AV STYRELSEMEDLEMMAR
Det finns inga särskilda bestämmelser i bolagsordningen om
tillsättande eller entledigande av styrelsemedlemmar.
ÅRSSTÄMMAN
Årsstämman 2022 äger rum den 11 maj klockan 17:00 i
Gnosjö. Vänligen se www.garo.se för mer information.
58 | GARO ÅRSREDOVISNING
KONCERNEN
Koncernens
årsredovisning
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
MSEK Not 2021 2020
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 2,5,6 1 295,8 1 039,8
Övriga rörelseintäkter 7 6,6 8,0
Summa rörelsens intäkter 1 302,4 1 047,8
Råvaror och förnödenheter -649,3 -528,8
Övriga externa kostnader 9,10 -144,9 -123,7
Personalkostnader 8 -265,2 -232,2
Avskrivning av anläggningstillgångar 13,14,15 -35,8 -26,9
Summa rörelsens kostnader -1 095,2 -911,6
Rörelseresultat 207,2 136,2
Finansiella intäkter 11 5,3 0,4
Finansiella kostnader 11 -4,1 -13,5
Finansiella poster 11 1,2 -13,1
Resultat före skatt 208,4 123,1
Inkomstskatt 12 -41,7 -27,7
Årets resultat 166,7 95,4
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan omklassificeras till årets resultat
Omräkningsdifferenser 2,0 -7,7
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt 2,0 -7,7
Årets resultat och summa totalresultat är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare
Summa totalresultat för året 168,7 87,7
RESULTAT PER AKTIE*
2021 2020
Resultat per aktie, före och efter utspädning (SEK) 3,33 1,91
Genomsnittligt antal aktier (tusental) 50 000 50 000
Antal utestående aktier (tusental) 50 000 50 000
* Justerat för aktiesplit 5:1
GARO ÅRSREDOVISNING | 59
KONCERNEN
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING
MSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten 13 28,1 13,0
Pågående utvecklingsarbeten 13 34,5 35,1
Goodwill 14 45,5 45,5
Byggnader och mark 15 67,6 67,4
Maskiner och andra tekniska anläggningar 15 1,6 1,8
Inventarier, verktyg och installationer 15 33,9 26,4
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar 15 4,4 6,3
Nyttjanderättstillgång 10 36,6 38,5
Uppskjuten skattefordran 23 3,2 6,2
Summa anläggningstillgångar 255,4 240,2
Omsättningstillgångar
Råvaror och förnödenheter 159,3 104,4
Färdiga varor och handelsvaror 78,3 73,5
Varor under tillverkning 4,5 4,6
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 17, 18 336,0 238,6
Övriga kortfristiga fordringar 17 9,1 4,5
Förutbetalda kostnader 12,7 8,1
Likvida medel 17, 19 81,6 69,4
Summa omsättningstillgångar 681,5 503,1
SUMMA TILLGÅNGAR 936,9 743,3
60 | GARO ÅRSREDOVISNING
KONCERNEN
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING FORTS.
MSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
EGET KAPITAL SOM KAN HÄNFÖRAS TILL MODERBOLAGETS AKTIEÄGARE
Aktiekapital 20, 27 20,0 20,0
Reserver -0,9 2,9
Balanserat resultat (inklusive årets resultat) 532,4 407,4
Summa eget kapital 551,5 430,3
Skulder
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 17, 21 26,5 30,3
Leasingskuld 21 26,3 28,2
Övriga avsättningar 22 6,3 3,7
Uppskjutna skatteskulder 23 0 0,5
Summa långfristiga skulder 59,1 62,7
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 17, 21 2,6 4,9
Leverantörsskulder 17 166,5 123,9
Checkräkningskredit 17, 21 7,3 7,4
Aktuella skatteskulder 18,7 7,2
Övriga kortfristiga skulder 17 36,8 28,6
Leasingskuld 21 9,5 9,9
Upplupna kostnader 24 84,9 68,4
Summa kortfristiga skulder 326,3 250,3
Summa skulder 385,4 313,0
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 936,9 743,3
GARO ÅRSREDOVISNING | 61
KONCERNEN
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
MSEK Not Aktiekapital Reserver* Balanserad vinst Summa eget kapital
Ingående balans per 1 januari 2020 20,0 4,8 318,2 343,0
Årets resultat - - 95,4 95,4
Övrigt totalresultat för året - -7,7 - -7,7
Summa totalresultat - -7,7 95,4 87,7
Utdelning enligt beslut av årsstämman - - - -
Valutaeffekter 17 - - -0,4 -0,4
Summa tillskott från och värdeöverföring till
aktieägare, redovisade direkt i eget kapital - - -0,4 -0,4
Utgående balans per 31 december 2020 20,0 -2,9 413,2 430,3
Ingående balans per 1 januari 2021 20,0 -2,9 413,2 430,3
Årets resultat - - 166,7 166,7
Övrigt totalresultat för året - 2,0 - 2,0
Summa totalresultat - 2,0 166,7 168,7
Utdelning enligt beslut av årsstämman - - -47,5 -47,5
Summa tillskott från och värdeöverföring till
aktieägare, redovisade direkt i eget kapital - - -47,5 -47,5
Utgående balans per 31 december 2021 20,0 -0,9 532,4 551,5
*Kolumnen reserver är till fullo hänförlig till omräkningsdifferenser avseende valuta vid omräkning av utlandsverksamhet.
62 | GARO ÅRSREDOVISNING
KONCERNEN
KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
MSEK Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat 207,2 136,2
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Avskrivningar 35,8 26,9
Övrigt 2,4 6,7
Ränteintäkter och liknande resultatposter 11 5,3 0,4
Räntekostnader och liknande resultatposter 11 -4,1 -13,5
Betald inkomstskatt 12 -29,1 -36,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet 217,5 119,8
Förändring varulager -59,6 -12,0
Förändring kundfordringar -97,4 -25,8
Förändring övriga kortfristiga fordringar -5,9 -0,8
Förändring leverantörsskulder 42,5 5,7
Förändring övriga kortfristiga rörelseskulder 24,7 0
Summa förändring av rörelsekapital -95,8 -32,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten 121,7 86,9
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 14 -26,5 -24,6
Förvärv av dotterbolag 17, 26 0 -5,7
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 15 -18,8 -15,0
Sålda anläggningstillgångar 0,9 0
Kassaflöde från investeringsverksamheten -44,3 -45,3
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Amortering av lån/förändring av lån 17, 26 -6,1 0
Amortering av lån/förändring av checkkredit -0,1 -1,9
Amortering av leasingskuld -11,7 -10,8
Utbetald utdelning -47,5 0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -65,4 -12,7
Minskning/ökning likvida medel
Årets kassaflöde 11,9 28,9
Kursdifferens i likvida medel 0,3 -0,3
Likvida medel vid årets början 69,4 40,8
Likvida medel vid årets slut 19 81,6 69,4
GARO ÅRSREDOVISNING | 63
NOTER – KONCERNEN
Noter
NOT 1. ALLMÄN INFORMATION
GARO Aktiebolag (publ) (moderbolaget) och dess dotterbolag
(sammantaget koncernen) utvecklar, tillverkar och marknadsför elek-
triskt installationsmaterial. Den enskilt största marknaden är Sverige,
som svarar för 67 procent (58) av volymen i koncernen. Exportför-
säljning sker både från GARO AB samt genom egna dotterbolag
i Norge, Finland, Polen, Irland, Nordirland och Storbritannien.
Moderbolaget är ett aktiebolag registrerat i Sverige och med
säte i Gnosjö. Adressen till kontoret är Södergatan 26, Box 203,
335 33 Gnosjö. Garo aktien är sedan den 16 mars 2016 note-
rad på NASDAQ OMX Stockholm.
Samtliga belopp redovisas i miljoner svenska kronor (MSEK)
om inte annat anges.
NOT 2. SAMMANFATTNING AV VIKTIGA
REDOVISNINGSPRINCIPER
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna
koncernredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer har
tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
2.1 GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Årsredovisningen har upprättats utifrån antagandet om fort-
levnad (going concern). Tillgångar och skulder är värderade till
sina historiska anskaffningsvärden. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med International Financial Reporting Stan-
dards (IFRS), såsom de antagits av EU, Årsredovisningslagen
(1995:1554) samt rekommendationer och uttalanden från Rådet
för finansiell rapportering RFR 1 (Kompletterande redovisnings-
regler för koncerner). Att upprätta rapporter i överensstämmelse
med IFRS kräver en del viktiga uppskattningar för redovisnings-
ändamål. Därvid följer att ledningen gör vissa bedömningar vid
tillämpning av koncernens redovisningsprinciper. De områden
som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa,
eller sådana områden där antaganden och uppskattningar är av
väsentlig betydelse för koncernredovisningen, anges i not 4.
2.1.1 KLASSIFICERING
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Anläggningstillgångar består enbart av belopp som förväntas
återvinnas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen.
Omsättningstillgångar
Omsättningstillgångar består enbart av belopp som förväntas
återvinnas inom tolv månader räknat från balansdagen.
SKULDER
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder och avsättningar består enbart av belopp
som förväntas betalas efter mer än tolv månader räknat från
balansdagen.
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder består av belopp som förväntas betalas inom
sin normala verksamhetscykel, skulder som innehas främst för
handelsändamål, skulder som skall regleras inom tolv månader
efter rapportperiod eller skulder där GARO inte har en ovill-
korad rättighet att senarelägga skuldens reglering i minst tolv
månader efter rapportperiod.
Alla övriga skulder klassificeras som långfristiga skulder.
2.1.2 KASSAFLÖDESANALYS OCH LIKVIDA MEDEL
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redo-
visade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför
in- eller utbetalningar.
Som likvida medel klassificeras kassa- och banktillgodoha-
vanden samt kortfristiga finansiella placeringar med en löptid
understigande tre månader som lätt kan omvandlas till ett känt
belopp och som endast är utsatta för en obetydlig risk för värde-
fluktuationer.
Likvida medel består, under såväl 2021 som 2020, enbart av
kassa- och banktillgodohavanden.
2.1.3 ÄNDRINGAR I REDOVISNINGSPRINCIPER
OCH UPPLYSNINGAR
Nya och ändrade IFRS som trätt i kraft för 2021 har inte haft
någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter.
2.1.4 UTGIVNA NYA OCH ÄNDRADE STANDARDER
OCH TOLKNINGAR SOM ÄNNU INTE HAR TILLÄMPATS
AV KONCERNEN
Ett antal nya standarder och tolkningar träder i kraft för räken-
skapsår som börjar den 1 januari 2022 eller senare och har inte
tillämpats vid upprättandet av denna finansiella rapport. Inga
nya standarder, ändrade standarder eller IFRIC-tolkningar som
IASB har publicerat förväntas ha någon väsentlig påverkan på
koncernens finansiella rapporter.
2.2 KONCERNREDOVISNING
2.2.1 GRUNDLÄGGANDE REDOVISNINGSPRINCIPER
DOTTERBOLAG
Dotterbolag är alla bolag över vilka koncernen har bestäm-
mande inflytande. Koncernen kontrollerar ett bolag när den
exponeras för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt inne-
hav i bolaget och har möjlighet att påverka avkastningen
genom sitt inflytande i bolaget. Dotterbolag inkluderas i kon-
cernredovisningen från och med den dag då det bestämmande
inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas ur koncern-
redovisningen från och med den dag då det bestämmande
inflytandet upphör.
64 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelse -
förvärv. Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterbolag utgörs av
verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder som koncernen
ådrar sig till tidigare ägare av det förvärvade bolaget och de
aktier som emitterats av koncernen. I köpeskillingen ingår även
verkligt värde på alla skulder som är en följd av en överens-
kommelse om villkorad köpeskilling. Identifierbara förvärvade
tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv värderas
inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. För varje
förvärv, d.v.s. förvärv för förvärv, avgör koncernen om innehav
utan bestämmande inflytande i det förvärvade bolaget redovisas
till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel i det
redovisade värdet av det förvärvade bolagets identifierbara
nettotillgångar. Där koncernen har ett framtida åtagande, en
köp-/säljoption, att förvärva innehav utan bestämmande infly-
tande, redovisas inget innehav utan bestämmande inflytande
utan istället en finansiell skuld till verkligt värde, där efterföljande
förändringar i värde redovisas i resultatet. Förvärvsrelaterade
kostnader kostnadsförs när de uppstår.
Goodwill värderas initialt som det belopp varmed den totala
köpeskillingen och eventuellt verkligt värde för innehav utan
bestämmande inflytande på förvärvsdagen överstiger verkligt
värde på identifierbara förvärvade nettotillgångar. Om köpeskil-
lingen är lägre än verkligt värde på det förvärvade bolagets netto-
t illgångar, redovisas mellanskillnaden direkt i resultaträkningen.
För ytterligare information om dotterbolagen vänligen se not
10 på sidan 99.
ELIMINERING AV TRANSAKTIONER
MELLAN KONCERNBOLAG
Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter och kostna-
der för transaktioner mellan koncernbolag elimineras. Vinster
och förluster som resulterar från koncerninterna transaktioner och
som är redovisade i tillgångar elimineras också.
Redovisningsprinciperna för dotterbolag har i förekommande
fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämpning av
koncernens principer.
2.3 SEGMENTSRAPPORTERING
Segment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den
interna rapportering som lämnas till den högste verkställande
beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning
av segmentens resultat. I koncernen har denna funktion identi-
fierats som den verkställande direktören. Koncernens segment
utgörs av GARO Sweden samt GARO International.
2.4 OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
FUNKTIONELL VALUTA OCH RAPPORTERINGSVALUTA
De olika enheterna i koncernen har den lokala valutan som
funktionell valuta då den lokala valutan har definierats som den
valuta som används i den primära ekonomiska miljö där respek-
tive enhet huvudsakligen är verksam. I koncernredovisningen
används svenska kronor (SEK), som är moderbolagets funktio-
nella valuta och koncernens presentationsvaluta.
TRANSAKTIONER OCH BALANSPOSTER
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen.
Valutakursvinster och förluster som uppkommer vid betalning
av sådana transaktioner, redovisas i rörelseresultatet i resultat-
räkningen. Omräkning av monetära tillgångar och skulder i
utländsk valuta sker till balansdagens kurs, och valutakursvinster
och förluster som uppkommer vid denna omvärdering redovisas
under finansnettot i resultaträkningen.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSKA KONCERNBOLAG
Resultat och finansiell ställning för alla koncernbolag som har
en annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till
koncernens rapportvaluta. Tillgångar och skulder för var och
en av balansräkningarna omräknas från utlandsverksamhetens
funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta, svenska
kronor, till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter
och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas
till svenska kronor till den genomsnittskurs som förelegat vid
varje transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår
vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt
totalresultat.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer
vid förvärv av en utlandsverksamhet behandlas som tillgångar
och skulder hos denna verksamhet och omräknas till balans-
dagens kurs.
2.5. INTÄKTER FRÅN AVTAL MED KUNDER
För att bolag inom koncernen ska kunna redovisa intäkter från
avtal med kunder analyseras varje kundavtal i enlighet med
femstegs modellen i respektive bolag inom koncernen enligt nedan:
STEG 1: Identifiera ett avtal mellan minst två parter där det
finns en rättighet och ett åtagande.
STEG 2: Identifiera de olika åtagandena.
STEG 3: Fastställa transaktionspriset, det vill säga det ersätt-
ningsbelopp som företaget förväntas erhålla i utbyte mot de
utlovande varorna eller tjänsterna. Transaktionspriset ska justeras
för rörliga delar, exempelvis eventuella rabatter.
STEG 4: Fördela transaktionspriset på de olika prestations-
åtagandena.
STEG 5: Redovisa en intäkt när prestationsåtagandena
uppfylls, det vill säga kontroll övergått till kunden. Detta görs
vid ett tillfälle eller över tid om någon av de kriterier som
anges i standarden möts.
Koncernens intäkter utgörs av försäljning av varor inom produkt-
områdena Installation, E-mobility, Projekt och Tillfällig el.
Försäljning av varor förekommer inom koncernens båda seg-
ment GARO Sweden och GARO International. Försäljningen
består i all väsentlighet av standardprodukter till andra företag.
Det förekommer både separata avtal och ramavtal med koncer-
nens kunder. När det finns ett ramavtal anses ett avtal med kund
uppstå först när kunden placerar en order utifrån ramavtalets
villkor, då det först vid denna tidpunkt uppstår verkställbara
rättigheter och skyldigheter för koncernen samt kunden.
FORTS. NOT 2.
GARO ÅRSREDOVISNING | 65
NOTER – KONCERNEN
Tiden från order till levererad vara är normalt kort. Varje separat
produkt i ordern anses utgöra ett separat prestationsåtagande.
Transaktionspriset i respektive avtal med kund utgörs vanligtvis
endast av fasta belopp. I den mån transaktionspriset inkluderar
rörliga belopp (i ramavtal med kunder förekommer volym rabatter
baserade på antalet produkter som köps) uppskattar koncernen
det belopp som de kommer ha rätt till och inkluderar i transaktions-
priset, med hänsyn till begränsningar av osäkra belopp. Intäkten
redovisas vid ett tillfälle eftersom villkoren för att kontroll överförs
över tid inte är uppfyllda. Koncernen anser att kontroll övergår
vid slutförd leverans i enlighet med gällande leveransvillkor, vilket
sammanfaller med när risker och förmåner övergår till kunden.
2.5.1 PRISSÄTTNING INOM KONCERN
Prissättning av transaktioner, såsom inköp och försäljning av
varor och tjänster, mellan koncernbolag är bedömda från en
marknadsmässig princip.
2.6 FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på
bankmedel och fordringar, räntekostnader på lån, utdelnings-
intäkter, valutadifferenser samt övriga finansiella intäkter och
kostnader.
2.7 LEASING
Från och med den 1 januari 2019 redovisas leasingavtal i enlighet
med IFRS 16 Leasingavtal, vilket innebär att leasetagare redovisar
nyttjanderättstillgångar och leasingskulder i balans räkningen.
GARO tillämpar de praktiska undantagen i IFRS 16 avseende
korttidsleasingavtal och leasingavtal där den underliggande till-
gången är av lågt värde. Utgifter som uppstår i samband med
dessa leasingavtal redovisas linjärt över leasingperioden som rörel-
sekostnader i resultaträkningen. GARO tillämpar inte IFRS 16 för
immateriella tillgångar. Icke-leasingkomponenter kostnadsförs och
redovisas inte som en del av nyttjanderätten eller leasingskulden.
När ett avtal ingås bedömer koncernen om avtalet är, eller
innehåller, ett leasingavtal. Ett avtal är, eller innehåller, ett
leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period
bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte
med ersättning.
2.7.1 LEASINGSKULDER
Leasingskulder värderas initialt till nuvärdet av de leasingavgifter
som inte betalats vid inledningsdatumet. Dessa leasingskulder
redovisas separat från övriga skulder i balansräkningen.
Vid inledningsdatumet av ett leasingavtal fastställer GARO
leasingperioden som den icke-uppsägningsbara perioden, till-
sammans med perioder som omfattas av en förlängnings- eller
uppsägningsoption om koncernen är rimligt säker att nyttja
dessa optioner. Majoriteten av GAROs leasingavtal innehåller
förlängnings- eller uppsägningsoptioner. Vid fastställandet av
leasingperioden beaktar GARO strategiska planer, vikten av den
underliggande tillgången för GAROs verksamhet, samt avtals-
specifika förutsättningar som t.ex. kostnader hänförliga till att
säga upp leasingavtalet.
Leasingavgifterna inkluderar fasta betalningar (efter avdrag
för eventuella förmåner i samband med tecknandet av leasing-
avtalet), variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett
pris, och belopp som förväntas betalas enligt restvärdesgaran-
tier. Leasingbetalningarna inkluderar dessutom lösenpriset för en
option att köpa den underliggande tillgången eller straffavgifter
som utgår vid uppsägning om koncernen är rimligt säker på att
utnyttja dessa optioner. Variabla leasingavgifter som inte beror
på ett index eller ett pris redovisas som en kostnad i den period
som de är hänförliga till.
Leasingavgifterna diskonteras med den implicita räntan om
den lätt kan fastställas, i övriga fall används den marginella
låneräntan för leasingavtalet. Efter inledningsdatumet av ett
leasingavtal ökar leasingskulden för att återspegla räntekostna-
der, minskar med betalda leasingavgifter och omvärderas till
följd av avtalsmodifieringar, förändringar av leasingperioden,
förändringar i leasingbetalningar eller förändringar i en bedöm-
ning att köpa den underliggande tillgången.
2.7.2 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
GARO redovisar nyttjanderättstillgångar i balansräkningen vid
inledningsdatumet för leasingavtalet. Nyttjanderättstillgångarna
redovisas separat från övriga tillgångar i balansräkningen.
Nyttjanderättstillgångar värderas till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella ned-
skrivningar, samt justerat för omvärderingar av leasingskulden.
Anskaffningsvärdet inkluderar det initiala värdet som redovisas
för den hänförliga leasingskulden, initiala direkta utgifter, eventu-
ella förskottsbetalningar som görs på eller innan inledningsdatu-
met för leasingavtalet efter avdrag av eventuella erhållna incita-
ment, samt en uppskattning av eventuella återställnings kostnader.
Förutsatt att GARO inte är rimligt säkra att de kommer överta
äganderätten till den underliggande tillgången vid utgången av
leasingavtalet skrivs nyttjanderättstillgången av linjärt under den
kortare av leasingperioden och nyttjandeperioden.
2.8 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
BALANSERADE UTGIFTER FÖR UTVECKLINGSARBETE
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete avser utveckling av
nya produkter. Utvecklingsutgiften redovisas enligt aktiverings-
modellen som immateriell anläggningstillgång då följande
kriterier är uppfyllda:
a) det är tekniskt och ekonomiskt möjligt att färdigställa tillgången
b) avsikt och förutsättningar finns att sälja eller använda tillgången
c) det är sannolikt att tillgången kommer att generera intäkter eller
leda till kostnadsbesparingar
d) utgifterna kan beräknas på ett tillfredsställande sätt
e) det finns en av styrelsen godkänd RoI (Return on Investment)
för tillgången
Anskaffningsvärdet för en internt upparbetad immateriell tillgång
är summan av de utgifter som uppkommer från och med den
tidpunkt då den immateriella tillgången först uppfyller de kriterier
för aktivering som anges ovan.
Avskrivning påbörjas när tillgången kan börja användas.
Nyttjandeperioden bedöms utifrån den period som de förväntade
66 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
fördelarna beräknas komma företaget tillgodo. Nyttjandeperio-
den bedöms som maximalt uppgå till 7 år och avskrivningar sker
linjärt över denna tid. Balanserade utgifter för utveckling som
ännu inte tagits i bruk redovisas på raden ”Pågående utvecklings-
arbeten” i balansräkningen.
Förstudier och övriga utgifter för utveckling som inte uppfyller
ovan kriterier, anses inte utgöra en immateriell tillgång och
kostnadsförs löpande i takt med att de uppkommer. Utgifter för
utveckling som tidigare kostnadsförts redovisas inte som en till-
gång i efterföljande perioder.
GOODWILL
Goodwill uppstår vid förvärv av dotterbolag och avser det
belopp varmed köpeskillingen överstiger GAROs andel i det
verkliga värdet av identifierbara tillgångar, skulder och eventual-
förpliktelser i det förvärvade bolaget samt det verkliga värdet
på innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade
bolaget. I syfte att testa nedskrivningsbehov, fördelas goodwill
som förvärvats i ett rörelseförvärv till kassagenererande enheter
eller grupper av kassagenererande enheter som förväntas bli
gynnade av synergier från förvärvet. Varje enhet eller grupp av
enheter som goodwill har fördelats till motsvarar den lägsta nivå
i koncernen på vilken goodwill i fråga övervakas i den interna
styrningen. Goodwill övervakas på bolagsnivå.
Goodwill nedskrivningstestas årligen eller oftare om händelser
eller ändringar i förhållanden indikerar en möjlig värdeminsk-
ning. Det redovisade värdet av goodwill jämförs med
återvinningsvärdet, vilket är det högsta av nyttjandevärdet och
det verkliga värdet minus försäljningskostnader.
2.9 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffnings värde
med avdrag för ackumulerade avskrivningar enligt plan och
eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköps-
priset samt kostnader direkt hänförbara till att bringa tillgången
på plats och i skick att användas. Utgifter för förbättringar av
materiella anläggningstillgångars prestanda, utöver ursprunglig
nivå, ökar tillgångens värde och redovisas i balansräkningen
som en del av ursprunglig investering. Utgifter för reparation och
underhåll kostnadsförs när de äger rum.
Avskrivningarna görs systematiskt över tillgångarnas förvän-
tade nyttjandeperioder och påbörjas efter det att anläggnings-
tillgången har tagits i bruk. Inga avskrivningar sker för mark.
Avskrivningstider:
Byggnader, byggnadsinventarier och
markanläggningar 5–25 år
Maskiner och andra tekniska anläggningstillgångar 10–20 år
Inventarier, verktyg och installationer 3–10 år
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperioder prövas vid varje
rapportperiods slut och justeras vid behov. En tillgångs redovisade
värde skrivs omgående ner till dess återvinningsvärde om tillgång-
ens redovisade värde överstiger dess bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring av en materiell anläggnings-
tillgång fastställs genom jämförelse mellan försäljningsintäkten
och det redovisade värdet och redovisas i övriga rörelseintäkter
respektive övriga rörelsekostnader i resultaträkningen.
2.10 NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-FINANSIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod
eller immateriella tillgångar som inte är färdiga för användning,
skrivs inte av utan prövas årligen avseende eventuellt nedskriv-
ningsbehov. Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende
på värdenedgång närhelst händelser eller förändringar i för-
hållanden indikerar att det redovisade värdet kanske inte är
återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp varmed
tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde
minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid
bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de
lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflöden
(kassagenererande enheter). För tillgångar, andra än finansiella
tillgångar, som tidigare har skrivits ner görs per varje balansdag
en prövning av om återföring bör göras. Ingen återföring görs
av tidigare nedskrivningar av goodwill.
2.11 FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument är varje form av avtal som ger upphov till
en finansiell tillgång i ett företag och en finansiell skuld eller ett
egetkapitalinstrument i ett annat företag. Finansiella instrument
klassificeras vid första redovisningstillfället, bland annat utifrån
i vilket syfte instrumentet förvärvades och förvaltas. Denna klassi-
ficering bestämmer värderingen av instrumenten.
2.11.1 REDOVISNING OCH BORTTAGANDE
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräk-
ningen när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga
villkor. Kundfordringar tas upp i balansräkningen när faktura
har skickats och bolagets rätt till ersättning är ovillkorlig. Skuld
tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet
föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits.
Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.
En finansiell tillgång och finansiell skuld kvittas och redovisas
med ett nettobelopp i balansräkningen endast när det föreligger
en legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger avsikt att
reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera
tillgången och reglera skulden. En finansiell tillgång tas bort från
balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller
eller bolaget förlorar kontrollen över dem. En finansiell skuld tas
bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller
på annat sätt utsläcks. Detsamma gäller för del av en finansiell
tillgång eller finansiell skuld.
Vinster och förluster från borttagande ur balansräkning samt
modifiering redovisas i resultatet till den del som säkringsredo-
visning inte tillämpas.
2.11.2 KLASSIFICERING OCH VÄRDERING
AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Skuldinstrument: klassificeringen av finansiella tillgångar som är
skuldinstrument, baseras på koncernens affärsmodell för förvalt-
FORTS. NOT 2.
GARO ÅRSREDOVISNING | 67
NOTER – KONCERNEN
ning av tillgången och karaktären på tillgångens avtalsenliga
kassaflöden. Instrumenten klassificeras till:
Upplupet anskaffningsvärde,
Verkligt värde via resultatet, eller
Verkligt värde via övrigt totalresultat
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde
värderas initialt till verkligt värde med tillägg för transaktionskost-
nader. Efter första redovisningstillfället värderas tillgångarna till
upplupet anskaffningsvärde med avdrag för en förlustreservering
av förväntade kreditförluster. Tillgångar klassificerade till upplupet
anskaffningsvärde innehas enligt affärsmodellen att inkassera
avtalsenliga kassaflöden som endast är betalningar av kapital-
belopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet.
Koncernens finansiella tillgångar utgörs av kundfordringar,
likvida medel, övriga kortfristiga fordringar och derivatinstru-
ment. Samtliga klassificeras till upplupet anskaffningsvärde med
undantag av derivatinstrument som klassificeras till verkligt värde
(värderingshierarkin, nivå 2) via resultatet. Koncernen tillämpar
ej säkringsredovisning.
2.11.3 NEDSKRIVNING AV
FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Koncernens nedskrivningsmodell bygger på förväntade kredit-
förluster, och tar hänsyn till framåtriktad information. En förlustreser-
vering görs när det finns en exponering för kreditrisk, vanligtvis vid
första redovisningstillfället för en tillgång eller fordran. En förlust-
reserv redovisas, i den förenklade modellen, för fordrans eller till-
gångens förväntade återstående löptid. Den förenklade modellen
tillämpas för kundfordringar och avtalstillgångar och baseras på
historiska kundförluster kombinerat med framåtblickande faktorer.
För övriga poster som omfattas av förväntade kreditförluster
tillämpas en nedskrivningsmodell med tre stadier. Initialt, samt
per varje balansdag, redovisas en förlustreserv för de nästkom-
mande 12 månaderna, alternativt för en kortare tidsperiod bero-
ende på återstående löptid (stadie 1). Koncernens tillgångar har
bedömts vara i stadie 1, det vill säga, det har inte skett någon
väsentlig ökning av kreditrisk.
Övriga fordringar och tillgångar skrivs ned enligt en rating-
baserad metod genom extern kreditrating. Förväntade kredit-
förluster värderas till produkten av sannolikhet för fallissemang,
förlust givet fallissemang samt exponeringen vid fallissemang.
För kreditförsämrade tillgångar och fordringar görs en indivi-
duell bedömning där hänsyn tas till historisk, aktuell och fram-
åtblickande information. Värderingen av förväntade kreditförlus-
ter beaktar eventuella säkerheter och andra kreditförstärkningar
i form av garantier.
2.11.4 KLASSIFICERING OCH VÄRDERING
AV FINANSIELLA SKULDER
Finansiella skulder klassificeras till upplupet anskaffningsvärde
med undantag av derivat. Finansiella skulder redovisade till upplu-
pet anskaffningsvärde värderas initialt till verkligt värde inklusive
transaktionskostnader. Efter det första redovisningstillfället värde-
ras de till upplupet anskaffningsvärde enligt effektivränte metoden.
En majoritet av koncernens finansiella skulder (skulder till
kreditinstitut, leverantörsskulder, checkräkningskredit och övriga
kortfristiga skulder) klassificeras till upplupet anskaffningsvärde.
Derivatinstrument klassificeras till verkligt värde via resultatet.
Koncernen tillämpar ej säkringsredovisning.
2.12 VARULAGER
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet fastställs med använd-
ning av först in, först ut-metoden, (FIFU). Anskaffningsvärdet för
egentillverkade halv- och helfabrikat består av direkta tillverknings-
kostnader och skälig andel av indirekta tillverknings kostnader.
2.13 AKTIEKAPITAL
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader
som direkt kan hänföras till emission av nya aktier eller optioner
redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från
emissionslikviden.
2.14 AVSÄTTNINGAR
Avsättningar redovisas när koncernen har en legal eller informell
förpliktelse till följd av tidigare händelser, det är sannolikt att ett
utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet
och beloppet har beräknats på ett tillförlitligt sätt. Avsättningar
för omstrukturering innefattar kostnader för uppsägning av
leasing avtal och för avgångsersättningar.
Beräknad garantireserv för produktgaranti redovisas i sam-
band med att produkterna säljs. Reserver bygger på förväntade
kontrakterade förpliktelser och fastställs utifrån historisk statistik
om åtgärdskostnader etc. Garantireserven uppgår till 6,0MSEK
(3,5) och är redovisad under avsättningar. Avsättningen för
detta är inte väsentlig. Inga avsättningar görs för framtida
rörelse förluster.
Om det finns ett antal liknande åtaganden, bedöms sanno-
likheten för att det kommer att krävas ett utflöde av resurser vid
regleringen sammantaget för hela denna grupp av åtaganden.
En avsättning redovisas även om sannolikheten för ett utflöde
avseende en speciell post i denna grupp av åtaganden är ringa.
Avsättningarna värderas till nuvärdet av det belopp som för-
väntas krävas för att reglera förpliktelsen. Härvid används en
diskonteringsränta före skatt som återspeglar en aktuell mark-
nadsbedömning av det tidsberoende värdet av pengar och de
risker som är förknippade med avsättningen. Den ökning av
avsättningen som beror på att tid förflyter redovisas som
ränte
kostnad.
2.15 AKTUELL OCH UPPSKJUTEN SKATT
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt.
Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatte-
regler som på balansdagen är beslutade eller i praktiken
beslutade i de länder där moderbolaget och dess dotterbolag
är verksamma och genererar skattepliktiga intäkter.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden,
på alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skatte-
mässiga värdet på tillgångar och skulder och deras redovisade
värden i koncernredovisningen. Uppskjuten inkomstskatt beräk-
nas med tillämpning av skattesatser som har beslutats eller
68 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
aviserats per balansdagen och som förväntas gälla när den
berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna
skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar på underskottsavdrag redovisas i
den omfattning det är troligt att framtida skattemässiga överskott
kommer att finnas tillgängliga, mot vilka underskotten kan utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och skulder kvittas när det finns
legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder,
de uppskjutna skattefordringarna och skatteskulderna hänför
sig till skatter debiterade av en och samma skattemyndighet och
avser antingen samma skattesubjekt eller olika skattesubjekt och
det finns en avsikt att reglera saldona genom nettobetalningar.
2.16 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
PENSIONSFÖRPLIKTELSER
Koncernen har både förmånsbestämda och avgiftsbestämda pen-
sionsplaner. De förmånsbestämda planerna utgörs av ITP 2 planer
(för utförligare beskrivning se nedan). En avgiftsbestämd pensions-
plan är en pensionsplan enligt vilken koncernen betalar fasta
avgifter till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte några
rättsliga eller informella förpliktelser att betala ytterligare avgifter
om denna juridiska enhet inte har tillräckliga tillgångar för att
betala alla ersättningar till anställda som hänger samman med de
anställdas tjänstgöring under innevarande eller tidigare perioder.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgif-
ter till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkrings-
planer på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen
har inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är
betalda. Avgifterna redovisas som personalkostnader när de
förfaller till betalning. Förutbetalda avgifter redovisas som en
tillgång i den utsträckning som kontant återbetalning eller minsk-
ning av framtida betalningar kan komma koncernen tillgodo.
Inom delar av koncernen förekommer det att tjänstemän i Sve-
rige ingår i en ITP 2 plan. ITP 2-planens förmånsbestämda pen-
sionsåtaganden för ålders- och familjepension tryggas genom en
försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell
rapportering, UFR 10 Klassificering av ITP-planer som finansie-
ras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan
som omfattar flera arbetsgivare. För perioden har bolaget inte
haft tillgång till information för att kunna redovisa sin proportio-
nella andel av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och
kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa
som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP2 som tryggas
genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgifts-
bestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders- och
familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat
beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad åter-
stående tjänstgöringstid. Förväntade avgifter nästa rapportpe-
riod för ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till
3,2 MSEK (2020: 3,7 MSEK). Koncernens andel av de samman-
lagda avgifterna till planen och koncernens andel av det totala
antalet aktiva medlemmar i planen uppgår till 0,012 respektive
0,011 procent (0,001 respektive 0,014 procent).
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvär-
det på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollek-
tiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125
och 175 procent. I syfte att stärka konsolideringsnivån om den
bedöms vara för låg, kan en åtgärd vara att höja det avtalade
priset för nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Om
konsolideringsnivån överstiger 150 procent kan premiereduktio-
ner införas. Vid utgången av 2021 uppgick Alectas överskott i
form av den kollektiva konsolideringsnivån till 169 procent
(148 procent).
RÖRLIG ERSÄTTNING
Koncernen redovisar en skuld och en kostnad för rörlig ersätt-
ning, baserat på årets resultat före skatt. Koncernen redovisar
en avsättning när det finns en legal förpliktelse eller en informell
förpliktelse på grund av tidigare praxis.
NOT 3.RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
3.1 RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika
finansiella risker: marknadsrisk (valutarisk och ränterisk), kredit-
risk och likviditetsrisk. Koncernens övergripande riskhanterings-
policy fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella mark-
naderna och eftersträvar att minimera potentiella ogynnsamma
effekter på koncernens finansiella resultat. Koncernen använder
derivatinstrument för att ekonomiskt säkra viss riskexponering.
Koncernen tillämpar dock inte säkringsredovisning.
Riskhanteringen sköts av koncernens centrala finansfunktion
enligt policies som fastställts av styrelsen. Finansfunktionen iden-
tifierar, utvärderar och säkrar finansiella risker i nära samarbete
med koncernens operativa enheter. Finansfunktionen upprättar
skriftliga policies såväl för den övergripande riskhanteringen
som för specifika områden, såsom valutarisk, ränterisk, kredit-
risk, användning av derivatinstrument och finansiella instrument
som inte är derivat samt placering av överlikviditet.
A MARKNADSRISK
(i) Konjunkturpåverkan och andra makroekonomiska faktorer
Då GARO har merparten av sin verksamhet i Sverige, Polen,
Norge, Irland och Nordirland påverkar de allmänna ekonomiska
förhållandena och affärsvillkoren i dessa länder GAROs verk-
samhet och resultat avsevärt. Förhållanden i världsekonomin och
negativa förändringar i ekonomin i Europa, främst i Norden, och
i övriga världen samt lägre aktivitet för ny- och ombyggnationer
av bostäder och kommersiella fastigheter samt minskade inves-
teringar inom industrin kan medföra att efterfrågan på GAROs
produkter och tjänster minskar, vilket skulle påverka GAROs verk-
samhet, finansiella ställning och resultat negativt.
(ii) Konkurrens och prispress
GARO konkurrerar med aktörer inom olika produktområden och
på olika geografiska marknader och GARO måste därför möta
slutkundens behov och efterfrågan bättre än sina konkurrenter.
Om GARO inte i tillräcklig utsträckning lyckas möta konkurrensen
från såväl befintliga som nya aktörer kan detta ha en negativ
påverkan på GAROs verksamhet, finansiella ställning och resultat.
FORTS. NOT 2.
GARO ÅRSREDOVISNING | 69
NOTER – KONCERNEN
På konkurrensutsatta marknader är prispress ett naturligt inslag.
Det finns en risk att GAROs konkurrenter utvecklar sitt produkt-
utbud samt att slutkunder därmed kan komma att i högre
utsträckning än tidigare föredra produkter som konkurrerar
med GAROs nuvarande och framtida produktutbud, vilket kan
komma att inverka negativt på GAROs verksamhet, resultat och
finansiella ställning.
(iii) Produktutveckling
GAROs intjäning och konkurrenskraft är delvis beroende av
förmågan att utveckla och sälja nya innovativa produkter och
lösningar. En viktig del av GAROs strategi är därför att utveckla
och marknadsföra nya produkter inom de områden GARO
bedömer som viktiga för en fortsatt tillväxt och för att bevaka
marknadsandelar. En central del av GAROs strategi har varit
och är fortsättningsvis att kontrollera hela värdekedjan från pro-
duktutveckling och montering till leverans till kunden. Det finns en
risk att kostnaderna för ett produktutvecklingsprojekt överskrider
budget och att prognostiserade försäljningsvolymer och/eller
försäljningsmarginaler inte uppnås vilket kan påverka GAROs
verksamhet, finansiella ställning och resultat negativt.
(iv) IT
GAROs förmåga att på ett effektivt och säkert sätt hantera
försäljning och annan affärskritisk verksamhet är beroende av
tillförlitligheten, funktionaliteten, underhållet, driften och den
fortsatta utvecklingen av GAROs IT-system, däribland bolagets
webbplats. Sådana system kan störas av bl.a. mjukvarufel, data-
virus, dataintrång, sabotage och fysiska skador. Inom koncernen
används IT-system för att köpa in, sälja, leverera produkter, fak-
turera kunder, hantera order och lager samt för redovisning och
finansiell rapportering. Det finns en risk att IT-avbrott eller andra
problem med IT-system, beroende på deras längd, omfattning
och svårighetsgrad, kan inverka negativt på GAROs verksamhet,
finansiella ställning och resultat.
(v) Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valutarisker som
uppstår från olika valutaexponeringar, framför allt avseende euro
(EUR), norska kronor (NOK) och polska zloty (PLN). Valutarisk
uppstår genom framtida affärstransaktioner, redovisade tillgångar
och skulder samt nettoinvesteringar i utlandsverksamheter.
Valutarisker uppstår när framtida affärstransaktioner uttrycks i
en valuta som inte är enhetens funktionella valuta. Koncernens
varuinköp sker till största delen i EUR. För att hantera valuta-
risken med utflöde i EUR har koncernen valt att, när möjlighet
finns, även ha försäljning i EUR.
För att hantera den valutarisk som uppkommer från framtida
affärstransaktioner, använder koncernen terminskontrakt till den
del det inte är möjligt att matcha utflödet i valutan med inflödet.
Koncernens riskhanteringspolicy är att ekonomiskt säkra
mellan 70 –80 procent av förväntade kassaflöden (huvudsakli-
gen inköp av varulager) i EUR för de följande sex månaderna.
Utestående terminskontrakt uppgår per balansdagen till 7,2
MEUR (6,7). Valutaeffekten av förändringar av derivaten redo-
visas i resultaträkningen i finansnettot.
Koncernen har ett antal innehav i utlandsverksamheter vilkas
nettotillgångar exponeras för valutarisker. Valutaexponering som
uppstår från nettotillgångarna i koncernens utlandsverksamheter
hanteras huvudsakligen genom upplåning i moderbolaget i de
berörda utländska valutorna. Säkringsredovisning tillämpas inte
avseende dessa transaktioner.
(vi) Ränterisk
Koncernens ränterisk uppstår genom långfristig upplåning.
Upplåning som görs med rörlig ränta utsätter koncernen för
ränte risk avseende kassaflöde vilken delvis neutraliseras av
kassamedel med rörlig ränta. Upplåning som görs med fast
ränta utsätter koncernen för ränterisk avseende verkligt värde.
Koncernen har som policy att ha sin upplåning till fast ränta.
Avvikelser måste godkännas av CFO. Under 2021 samt
2020 bestod koncernens skulder till kreditinstitut till fast ränta
av svenska kronor, euro och polska zloty. Koncernens check-
räkningskredit löper med rörlig ränta.
B KREDITRISK
Kreditrisk hanteras på koncernnivå, med undantag för kredit-
risk avseende utestående kundfordringar. Varje koncernbolag
ansvarar för att följa upp och analysera kreditrisken för varje ny
kund innan standardvillkor för betalning och leverans erbjuds.
Kreditrisk uppstår genom likvida medel, kundfordringar, derivat-
instrument och tillgodohavanden hos banker och finansinstitut,
inklusive utestående fordringar och avtalade transaktioner.
Endast banker och finansinstitut som av oberoende värderare fått
lägst kreditrating ”A” accepteras. Om grossister kreditbedöms
av oberoende värderare, används dessa bedömningar. I de fall
då ingen oberoende kreditbedömning finns, görs en riskbedöm-
ning av kundens kreditvärdighet där dennes finansiella ställning
beaktas, liksom tidigare erfarenheter och andra faktorer. Indivi-
duella risklimiter fastställs baserat på interna eller externa kredit-
bedömningar i enlighet med de gränser som satts av styrelsen.
Användningen av kreditgränser följs upp regelbundet.
De finansiella tillgångar som omfattas av reservering för
förväntade kreditförluster enligt den generella metoden utgörs
av likvida medel. Garo tillämpar en ratingbaserad metod i
kombination med annan känd information och framåtblickande
faktorer för bedömning av förväntade kreditförluster.
Koncernen har definierat fallissemang som då betalning av
fordran är 90 dagar försenad eller mer, eller om andra fakto-
rer som indikerar att betalningsinställelse föreligger. I de fall
beloppen inte bedöms vara oväsentliga redovisas en reserv för
förväntade kreditförluster även för dessa finansiella instrument.
I dagsläget har koncernen bedömt att ingen kreditförlust före-
ligger för likvida medel
Inga kreditgränser överskreds under rapportperioden och led-
ningen förväntar sig inte några förluster till följd av utebliven betal-
ning från dessa motparter. För ytterligare information se not 18.
C LIKVIDITETSRISK
Koncernen har som policy att ha en likviditetsreserv om minst
40MSEK. Kassaflödesprognoser upprättas av koncernens
rörelse drivande bolag och aggregeras av finansfunktionen.
70 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
Finansfunktionen följer noga rullande prognoser för koncernens
likviditetsreserv för att säkerställa att koncernen har tillräckligt
med kassamedel för att möta behovet i den löpande verksam-
heten samtidigt som de löpande bibehåller tillräckligt med
utrymme på avtalade kreditfaciliteter som inte nyttjats så att kon-
cernen inte bryter mot lånelimiter eller lånevillkor (där tillämpligt)
på några av koncernens lånefaciliteter. Sådana prognoser beak-
tar koncernens planer för amorteringar, uppfyllelse av lånevillkor,
uppfyllelse av interna balansräkningsbaserade resultatmått och,
om tillämpligt, externa tillsyns- eller legala krav – till exempel
valutarestriktioner.
Koncernen har inga särskilda lånevillkor (kovenanter) att
uppfylla mot extern långivare.
Överskottslikviditet i koncernens rörelsedrivande bolag, över-
stigande den del som krävs för att hantera rörelsekapitalbehov,
ska främst betala av utestående lån. Efter det kan placering av
överskottslikviditet göras i av finansfunktionen godkända place-
ringar, som tillgodoser utrymmet till ovan nämnda prognoser och
likviditetsreserv.
Tabellen till höger visar koncernens finansiella skulder som
kommer att regleras netto, uppdelade efter den tid som på
balansdagen återstår fram till den avtalsenliga förfallodagen. De
belopp som anges i tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade
kassaflödena. De belopp som förfaller inom 12 månader över-
ensstämmer med bokförda belopp eftersom diskonteringseffekten
är oväsentlig.
LÖPTIDSANALYS
Per den 31 december 2021 <1 år 1–5 år >5 år Summa
Skulder till kreditinstitut 2,6 23,7 2,9 29,2
Leasingskuld 9,5 20,8 5,5 35,8
Derivatinstrument - - - -
Leverantörsskuld 166,4 - - 166,4
Checkräkningskredit 7,3 - - 7,3
Summa 185,8 44,5 8,4 238,7
Per den 31 december 2020 <1 år 1–5 år >5 år Summa
Skulder till kreditinstitut 7,1 21,7 6,5 35,3
Leasingskuld 10,4 20,6 11,4 42,4
Derivatintstrument - - - -
Leverantörsskulder 124,0 - - 124,0
Checkräkningskredit 7,4 - - 7,4
Summa 148,9 42,3 17,9 209,1
Av de 185,8 MSEK som anges för 2021 i intervallet ”Mindre
än 1 år” har koncernen för avsikt att återbetala 169,4 MSEK
(128,4) under första kvartalet 2022.
För närvarande bedöms det inte föreligga något ytterligare
upplåningsbehov eller refinansiering för att klara av framtida
åtaganden som föranleds av nuvarande verksamhet och
affärsplan.
D KÄNSLIGHETSANALYS
Väsentliga faktorer som påverkar koncernens resultat framgår
nedan. Bedömningen baseras på värden vid årets utgång och
är gjord utifrån att alla övriga faktorer är oförändrade.
Koncernens nettoskuldsättning är låg och en enprocentig för-
ändring av marknadsräntan påverkar inte resultatet efter finan-
siella poster nämnvärt.
Koncernens valutaexponering mot EUR är betydlig. Valuta-
exponeringen mot EUR är kopplad till bolagets inköp av varor i
Europa. Bolaget har även försäljning av varor i EUR.
Känslighets analys
Resultat
effekt
2021
Effekt på
eget kapital
2021
Resultat
effekt
2020
Effekt på
eget kaptial
2020
Förändring i
försäljningspris,
+/- 1 %
+/- 12,9
MSEK
+/- 10,3
MSEK
+/- 10,4
MSEK
+/- 8,1
MSEK
Förändring i volym,
1 % 5,2 MSEK 4,1 MSEK 4,1 MSEK 3,2 MSEK
Förändring i
inköps priser, 1 % 6,5 MSEK 5,2 MSEK 4,2 MSEK 3,3 MSEK
Förändring i
löne kostnader, 1 % 2,7 MSEK 2,1 MSEK 2,7 MSEK 2,1 MSEK
Euro förstärkning
mot SEK, 1 % 3,9 MSEK 3,0 MSEK 3,2 MSEK 2,5 MSEK
3.2 HANTERING AV KAPITALSTRUKTUR
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncer-
nens förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan fortsätta
att generera avkastning till aktieägarna och nytta för andra
intressenter samt att upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att
hålla kostnaderna för kapitalet nere. Ett av GAROs finansiella
mål är dess soliditet som ej skall understiga 30 procent.
Företagsledningen övervakar löpande behovet av refinan-
siering av den externa upplåningen med målsättningen att
omförhandla koncernens kreditfaciliteter senast 12 månader
före förfallodatum. För att upprätthålla eller justera kapitalstruk-
turen, kan koncernen förändra den utdelning som betalas till
aktieägarna, åter betala kapital till aktieägarna, ta upp nya lån,
utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skulderna.
GARO har inga bankcovenanter.
På samma sätt som andra företag i branschen bedömer
koncernen kapitalet på basis av skuldsättningsgraden. Detta
nyckeltal beräknas som nettoskuld dividerad med eget kapital.
Skuldsättningsgraden för Bolaget har under 2021 legat i linje
med uppsatta mål, där hänsyn tagits till tillväxtmål och där-
igenom ökat kapitalbehov.
FORTS. NOT 3.
GARO ÅRSREDOVISNING | 71
NOTER – KONCERNEN
Koncernen har en soliditet om 58,9 procent (57,9), där
soliditet definieras som redovisat eget kapital i relation till
balansomslutningen.
Soliditet 2021-12-31 2020-12-31
Koncernen
Eget kapital 551,5 430,3
Balansomslutning 936,7 743,3
Soliditet % 58,9 % 57,9 %
Per den 31 december 2021 hade GARO en nettokassa på 9,4
MSEK. Skuldsättningsgraden per den 31 december 2020 var
2,7 MSEK, där skuldsättningsgraden definieras som nettolåne-
skuld dividerat med redovisat eget kapital.
Skuldsättningsgrad 2021-12-31 2020-12-31
Total upplåning (not 21) 72,2 80,7
Avgår: likvida medel (not 19) -81,6 -69,4
Nettoskuld -9,4 11,3
Totalt eget kapital 551,5 430,3
Skuldsättningsgrad i % N/A 2,7 %
NOT 4. VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH
BEDÖMNINGAR FÖR REDOVISNINGS ÄNDAMÅL
Upprättande av finansiella rapporter och tillämpning av olika
redovisningsstandarder kräver att företagsledningen gör bedöm-
ningar samt använder uppskattningar och antaganden som
påverkar redovisade belopp i koncernredovisningen. Dessa upp-
skattningar, bedömningar och hänförliga antaganden bygger på
erfarenhet men även på andra faktorer, inklusive förväntningar
av framtida händelser.
Det verkliga utfallet kan komma att avvika från gjorda bedöm-
ningar. Uppskattningar och bedömningar kan påverka såväl
resultaträkning som balansräkning som tilläggsinformation som
lämnas i de finansiella rapporterna. Således kan förändringar
i uppskattningar och bedömningar leda till ändring i den finan-
siella rapporteringen. Ändringar av uppskattningar och bedöm-
ningar redovisas i den period då ändringen görs och i framtida
perioder om dessa perioder påverkas.
Uppskattningar och bedömningar har gjorts vid bedömning
av balanserade utgifter för utvecklingsarbeten, beräkning
av inkurans i varulager, prövning av nedskrivningsbehov för
goodwill, förlustrisk i kundfordringar, värdering av uppskjutna
skattefordringar, framtida garantiåtaganden, pågående tvister
och andra legala åtaganden samt vid redovisning av nyttjande-
rättstillgångar, se nedan. Dessa uppskattningar och bedöm-
ningar bedöms inte få någon väsentlig påverkan i resultat eller
balansräkningar vid eventuellt felaktigt gjorda uppskattningar
och bedömningar.
LEASING
VIKTIGA KÄLLOR FÖR OSÄKERHET I UPPSKATTNINGAR
Vid tillämpning av IFRS 16 innebär fastställandet av leasing-
period samt den marginella låneräntan vara bedömningar som
påverkar värderingen av den finansiella leasingskulden samt
nyttjanderätten.
UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Vid fastställande av leasingskulden samt nyttjanderätten är de
mest väsentliga bedömningarna hänförliga till fastställandet
av leasingperioderna. Majoriteten av GAROs leasingavtal
innehåller optioner att antingen förlänga eller säga upp avtalet.
När leasingperioden fastställs beaktar GARO alla fakta och
omständigheter som ger ett ekonomiskt incitament att utnyttja en
förlängningsoption eller att inte utnyttja en option för att säga
upp ett avtal. Exempel på faktorer som är övervägda är strate-
giska planer, vikten av den underliggande tillgången för GAROs
verksamhet och/eller kostnader hänförliga till att inte förlänga
eller säga upp leasingavtal.
NOT 5. SEGMENTINFORMATION
Segmentsredovisningen är upprättad enligt IFRS 8. Rörelse-
segment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den
interna rapporteringen som lämnas till den högste verkställande
beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning
av rörelsesegmentensresultat. I koncernen har denna funktion
identifierats som den verkställande direktören. Företagsledningen
har fastställt segmenten baserat på den information som behand-
las av den verkställande direktören. Den verkställande direktören
bedömer verksamheten både utifrån ett geografiskt/legalt per-
spektiv och med hänsyn till vilken affärsmodell som tillämpas.
I koncernen har två operativa segment identifierats; segment
GARO Sweden samt GARO International. Dessa stämmer över-
ens med den interna rapporteringen.
Verksamheten i segmentet GARO Sweden utgörs av region
Sverige och är organiserad i sex legala enheter. Förutom
handelsverksamhet finns egen tillverkning vid tre anläggningar
i Sverige. I segmentet GARO International ingår de legala
enheterna i Norge, Irland, Storbritannien, Finland och Polen där
Polen, förutom handelsverksamhet, även bedriver egen produk-
tion. Varje segment bedrivs under lokalt ansvar. Gemensamma
overheadkostnader är fördelade i segmenten och bygger på en
fördelning enligt armlängdsprincipen.
Verkställande direktören bedömer segmentens resultat främst
baserat på måttet EBIT (rörelseresultat).
Från och med 1 januari 2022 kommer GARO att redovisa
verksamheten indelad i affärsområdena GARO Electrification
och GARO E-mobility.
72 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
INTÄKTER
Försäljning mellan segment sker på marknadsmässiga villkor. De intäkter från externa parter som
rapporteras till den Verkställande direktören värderas på samma sätt som i resultaträkningen.
INTÄKTER
GARO Sweden GARO International Eliminering Totalt
Information segment 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Omsättning
Summa nettoomsättning 1 126,3 883,3 688,9 570,2 -520,2 -413,0 1 294,9 1 040,5
Intern nettoomsättning -233,7 -185,2 -286,6 -227,8 520,2 413,0 0 0
Valutaeffekter - - - - 0,9 -0,7
Extern nettoomsättning 892,6 698,1 402,3 342,3 - - 1 295,8 1 039,8
Rörelseresultat 151,5 90,2 55,7 46,0 - - 207,2 136,2
Finansiella intäkter - - - - - - 5,3 0,4
Finansiella kostnader - - - - - - -4,1 -13,5
Årets skattekostnader - - - - - - -41,7 -27,7
Årets nettoresultat - - - - - - 166,7 95,3
Övriga upplysningar
Anläggningstillgångar 289,9 242,8 61,8 98,4 -95,8 -101,0 255,9 240,2
Övriga tillgångar 743,5 480,6 327,8 229,3 -390,3 -203,3 681,0 503,1
Summa tillgångar 1 033,4 723,4 389,6 327,7 -486,1 -307,8 936,9 743,3
Kortfristiga skulder 374,3 299,1 176,8 154,5 -224,9 -203,3 326,2 250,3
Långfristiga skulder 20,0 22,2 38,9 40,5 0 0 58,9 62,7
Summa skulder 394,3 334,6 215,7 222,7 -224,9 -244,3 385,1 313,0
Investeringar 38,2 42,1 7,1 3,2 - - 45,3 45,3
Avskrivningar 31,2 22,4 4,6 4,4 - - 35,8 26,9
Intäkter från externa
kunder enligt kundens
geografiska läge Anläggningstillgångar
2021 2020 2021 2020
Sverige 826,5 678,0 194,1 181,1
Norge 162,7 173,4 2,6 2,6
Irland 131,5 114,0 20,4 16,9
Finland 48,3 31,1 0,2 0,2
Storbritannien 49,2 11,0 1,1 0
Öriga länder 76,7 33,0 37,5 39,4
Valutaeffekt 0,9 -0,7
Summa 1295,8 1039,8 255,9 240,2
Koncernens anläggningstillgångar exkluderar finansiella till-
gångar, uppskjutna skattefordringar och tillgångar relaterade
till ersättning till anställda efter avslutad anställning. Anlägg-
ningstillgångarna fördelades efter var dotterbolagen är belägna
geografiskt.
Koncernen har intäkter från två externa kunder som var för sig
överstiger 10 procent av nettoomsättningen vid respektive period-
slut. Den sammanlagda nettoomsättningen för var och en av
dessa kunder uppgick under 2021 till 225,4 och 152,9 MSEK
(204,9 respektive 240,1), totalt 378,3 MSEK (445,0) vilket utgör
29,2 procent (42,9) av den totala nettoomsättningen. Dessa
intäkter hänför sig till segment GARO Sweden.
FORTS. NOT 5.
GARO ÅRSREDOVISNING | 73
NOTER – KONCERNEN
NOT 6. INTÄKTER FRÅN AVTAL MED KUNDER
Intäkter sker när bolag i koncernen uppfyller ett prestations åtagande genom att överlämna en utlovad vara och kunden
får kontroll över tillgången. Detta sker vanligen vid leverans enligt gällande leveransvillkor. Belopp före eliminering av
eventuell valutavinst/förlust.
INTÄKTER FRÅN KUNDER FÖRDELADE PER PRODUKTOMRÅDE OCH SEGMENT:
Produktområde
GARO Sweden
2021
GARO Sweden
2020
GARO International
2021
GARO International
2020
Totalt
2021
Totalt
2020
Installationsprodukter 294,4 275,3 237,4 203,4 531,8 478,8
E-mobility 339,8 194,0 97,3 94,2 437,1 288,2
Projekt 176,8 174,1 61,9 39,1 238,7 213,2
Tillfällig el 81,6 54,7 5,7 5,6 87,3 60,3
Valuta - - 0,9 -0,7
Summa intäkter från kunder 892,6 698,1 402,3 342,3 1 295,8 1 039,8
KUNDENS GEOGRAFISKA HEMVIST
Geografisk hemvist
GARO Sweden
2021
GARO Sweden
2020
GARO International
2021
GARO International
2020
Totalt
2021
Totalt
2020
Sverige 826,5 678,0 - - 826,5 678,0
Norge - - 162,7 173,2 162,7 173,4
Irland - - 131,5 114,0 131,5 114,0
Storbritannien - - 49,2 11,0 49,2 11,0
Finland - - 48,3 31,1 48,3 31,1
Övriga länder 66,1 20,1 10,6 12,9 76,7 33,0
Valuta - - 0,9 -0,7
Summa intäkter från kunder 892,6 698,1 402,3 342,4 1 295,8 1 039,8
Intäkter
GARO Sweden
2021
GARO Sweden
2020
GARO International
2021
GARO International
2020
Externa kunder 892,6 698,1 402,3 342,3
Intäkter mellan segmenten 233,7 185,1 286,6 22,8
Justeringar och elimineringar avseende intersegmentsförsäljning -233,7 -185,1 -286,6 -22,8
Summa intäkter från avtal med kunder 892,6 698,1 402,3 342,3
PRESTATIONSÅTAGANDE
Koncernens försäljning av varor till företag sker mot faktura,
normalt med betalningsvillkor om 30–60 dagar. Koncernens
prestationsåtaganden som utgör del av avtal med kund har en
ursprunglig förväntad löptid om högst ett år. I de fall det finns ett
ramavtal anses ett avtal uppstå först när kund placerar en order
utifrån ramavtalets villkor. Koncernens prestationsåtaganden som
utgör del av avtal med kund har en ursprunglig förväntad löptid
om högst ett år. Koncernen har inte några kontrakt med en löp-
tid överstigande ett år för vilka upplysningar om ouppfyllda pre-
stationsåtaganden krävs och har sålunda utnyttjat lättnadsregeln
i IFRS 15.
För ytterligare information om prestationsåtagande se not 2.5
Intäkter från avtal med kund.
KONTRAKTSBALANSER
Inom koncernen förekommer inga avtalstillgångar i form av
upplupna eller förutbetalda intäkter utan intäktsredovisning sker i
samband med leverans och fullgjord presation då även fakturan
ställs ut. Koncernens kontraktsbalanser utgörs av kundfordringar.
För ytterligare information se not 2 sammanfattning av viktiga
redovisningsprinciper.
ÅTERBETALNINGSSKULD
Inom koncernen finns kundkontrakt där kund enligt avtal är
berättigad till volymrabatt baserat på uppnådda försäljnings-
volymer. Denna volymrabatt klassificeras som återbetalnings-
skuld och regleras löpande under året. För ytterligare informa-
tion om återbetalningsskyldighet se not 24 Upplupna kostnader
och förutbetalda intäkter.
74 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
NOT 7. ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
2021 2020
Aktiverat eget arbete produktutveckling 3,7 6,6
Övrigt 2,9 1,4
Totalt 6,6 8,0
NOT 8. ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA, M.M.
2021 2020
Styrelse, VD och övriga ledande befattningshavare
Löner och andra ersättningar 20,7 19,6
Sociala avgifter 4,5 4,3
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer 3,7 3,6
Summa styrelse, VD och övriga befattningshavare 28,9 27,5
Övriga anställda
Löner och andra ersättningar 164,5 141,9
Sociala avgifter 45,2 37,8
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer 10,1 9,1
Summa övriga anställda 219,8 188,8
Summa personalkostnader 248,7 216,3
MEDELANTAL ANSTÄLLDA MED GEOGRAFISK FÖRDELNING PER LAND
2021 2020
Medel anställda varav män varav kvinnor Medel anställda varav män varav kvinnor
Sverige 264 191 73 238 158 80
Norge 22 20 2 21 19 2
Finland 6 4 2 5 4 1
Irland 27 23 4 23 16 7
Storbritannien 9 6 3 6 5 1
Polen 132 32 100 116 29 87
Koncernen totalt 460 276 184 409 231 178
KÖNSFÖRDELNING I KONCERNEN (INKL. DOTTERBOLAG) FÖR STYRELSELEDAMÖTER
OCH ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
2021 2020
Antal på
balansdagen varav kvinnor
Antal på
balansdagen varav kvinnor
Styrelseledamöter 8 2 7 2
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare 10 1 10 1
Koncernen totalt 18 3 17 3
GARO ÅRSREDOVISNING | 75
NOTER – KONCERNEN
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2021
Grundlön/
styrelsearvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
Stefan Jonsson, styrelseordförande t.o.m. 20210505 0,2 - - - - 0,2
Rickard Blomqvist, styrelseordförande fr.o.m. 20210506* 0,6 - - - - 0,6
Susanna Hilleskog, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Lars-Åke Rydh, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Mari Kadowaki Johansson, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Jonas Lohtander, arbetstagarrepresentant - - - - - -
Johan Paulsson, styrelseledamot fr.o.m 20210506 0,2 - - - - 0,2
Ulf Hedlundh, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Martin Ahltén, styrelseledamot fr.om. 20210506 0,2 - - - - 0,2
Patrik Andersson, VD och koncernchef 2,2 0,5 0,1 0,6 - 3,4
Andra ledande befattningshavare (5 pers) 7,3 1,9 0,3 1,9 - 11,4
Summa 11,9 2,4 0,4 2,5 - 17,2
Dotterbolag -
Andra ledande befattningshavare (5 pers) 4,8 1,1 0,2 1,2 - 7,3
Koncernen 16,7 3,5 0,6 3,7 - 24,5
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2020
Grundlön/
styrelsearvode
Rörlig
ersättning
Övriga för-
måner
Pensions-
kostnad
Övrig
ersättning Summa
Stefan Jonsson, styrelseordförande 0,5 - - - - 0,5
Per Holmstedt, styrelseledamot t.o.m. 200519 0,1 - - - - 0,1
Susanna Hilleskog, styrelseledamot 0,2 - - - - 0,2
Lars-Åke Rydh, styrelseledamot 0,3 - - - - 0,3
Mari Kadowaki Johansson, styrelseledamot 0,2 - - - - 0,2
Jonas Lohtander, arbetstagarrepresentant - - - - - -
Rickard Blomqvist, styrelseledamot* 0,3 - - - - 0,3
Ulf Hedlundh, styrelseledamot, fr.o.m. 200519 0,1 - - - - 0,1
Patrik Andersson, VD och koncernchef 2,4 0,3 0,1 0,6 - 3,4
Andra ledande befattningshavare (5 pers) 6,5 1,5 0,2 1,7 - 9,9
Summa 10,6 1,8 0,3 2,3 - 15,0
Dotterbolag
Andra ledande befattningshavare (2 pers) 6,0 0,6 0,2 1,3 - 8,1
Koncernen 16,6 2,4 0,5 3,6 - 23,1
* Styrelseledamot Rickard Blomqvist har under året även uppburit konsultarvode om 0,1 MSEK (0,6) via bolag, se not 28.
PENSIONER
VID AVGIFTSBESTÄMD PENSION
Pensionsåldern för verkställande direktören är 65 år. Pensions-
premien ska uppgå till högst 30 procent av den pensions-
grundande lönen.
För andra ledande befattningshavare är pensionsåldern
65år. Pensionspremien ska följa gällande kollektivavtal.
Pensions premie för premiebestämd pension ska uppgå till högst
30 procent av den pensionsgrundande lönen.
AVGÅNGSVEDERLAG
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en ömse sidig
uppsägningstid om 6 månader. Vid uppsägning från bolagets
sida erhålls dessutom ett avgångsvederlag som uppgår till
9månadslöner. Avgångsvederlaget avräknas inte mot andra
inkomster. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida
utgår inget avgångsvederlag.
Mellan bolaget och andra ledande befattningshavare gäller
en uppsägningstid om 3–6 månader från den anställdes sida
och 6–12 månader från bolagets sida.
INFORMATION OM BESLUTADE ERSÄTTNINGAR
SOM INTE FÖRFALLIT TILL BETALNING
Vad gäller rörlig ersättning till ledande befattnings havare avser
detta i sin helhet ännu ej utbetald rörlig ersättning. Utbetalning
kommer att ske under 2022.
76 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR
TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Årsstämman fattar beslut om riktlinjer för bestämmande av lön
och annan ersättning till verkställande direktören och övriga
ledande befattningshavare. Nuvarande riktlinjer, som beslutades
av årsstämman 2020, innebär i huvudsak följande:
Riktlinjerna omfattar de personer som under den tid riktlinjerna
gäller ingår i koncernledningen, övriga chefer som är direkt
underställda VD samt styrelseledamot som är anställd av bola-
get, nedan kallade ”ledande befattningshavare”. Riktlinjerna
ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som
görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna anta-
gits av årsstämman 2020. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar
som beslutas av bolagsstämman.
Om en styrelseledamot utför uppdrag för bolaget som inte är
styrelseuppdrag, utgår ersättning som ska vara marknadsmässig
med hänsyn taget till uppdragets art och arbetsinsats. Sådan ersätt-
ning ska beslutas av styrelsen (eller av bolagsstämman om så följer
av lag). Styrelseledamot som är anställd av bolaget ska inte erhålla
särskild ersättning för styrelseuppdrag i bolaget eller koncernbolag.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra
regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske för att följa
tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa
riktlinjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
RIKTLINJERNAS FRÄMJANDE AV BOLAGETS AFFÄRS-
STRATEGI, LÅNGSIKTIGA INTRESSEN OCH HÅLLBARHET
Bolagets affärsstrategi är i korthet att med fokus på innovation,
hållbarhet och design utveckla lönsamma helhetslösningar för
elbranschen. En framgångsrik implementering av bolagets affärs-
strategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera
och behålla kvalificerade medarbetare. För detta krävs att
bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer
möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en konkur-
renskraftig totalersättning.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer
ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet.
FORMERNA AV ERSÄTTNING M.M.
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följande
komponenter: fast kontantlön, rörlig kontantersättning, pensions-
förmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan därutöver
– och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis
aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontanter-
sättning ska kunna mätas under en period om ett år. För den
verkställande direktören får den rörliga kontantersättningen inte
överstiga två (2) MSEK per år och inte vara pensionsgrundande.
För övriga ledande befattningshavare får den rörliga kontan-
tersättningen uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga
kontant lönen. Den rörliga kontantersättningen ska vara kopp-
lad till tydligt målrelaterade kriterier i enkla och transparenta
konstruktioner. Kriterierna kan vara finansiella, icke-finansiella,
eller utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalitativa
mål. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar bolagets
affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet,
genom att exempelvis ha en tydlig koppling till affärsstrategin
eller främja befattningshavarens långsiktiga utveckling. Dessa
kriterier innefattar för närvarande bland annat försäljnings- och
resultatbaserade finansiella mål.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av
rörlig kontantersättning avslutats ska en bedömning/utvärdering
ske till vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Styrelsen ansvarar
för bedömningen såvitt avser rörlig kontantersättning till verkstäl-
lande direktören. Såvitt avser rörlig kontantersättning till övriga
befattningshavare ansvarar verkställande direktören för bedöm-
ningen. Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen baseras
på fastställt finansiellt underlag för aktuell period.
För verkställande direktören ska pensionsförmåner, innefatt-
ande sjukförsäkring, vara premiebestämda. Pensionspremierna
för premiebestämd pension ska uppgå till högst 30 procent av
den pensionsgrundande lönen. För övriga ledande befattnings-
havare ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara
premie bestämda om inte befattningshavaren omfattas av för-
månsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmel-
ser. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå
till högst 30 procent av den pensionsgrundande lönen.
De ledande befattningshavarnas andra förmåner, såsom till
exempel tjänstebil, dator, mobiltelefon, extra sjukförsäkring
eller företagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning detta
bedöms vara marknadsmässigt för ledande befattningshavare
i motsvarande positioner på den marknad där bolaget är verk-
samt. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 15
procent av den fasta årliga kontantlönen.
UPPHÖRANDE AV ANSTÄLLNING
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara
högst tolv månader. Uppsägningslön och avgångsvederlag får
sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta
kontantlönen för två år för verkställande direktören och ett år för
övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning från befatt-
ningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex måna-
der, utan rätt till avgångsvederlag.
LÖN OCH ANSTÄLLNINGSVILLKOR FÖR ANSTÄLLDA
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlin-
jer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats
genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens
komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid
har utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen
av skäligheten till riktlinjerna och de begränsningar som följer av
dessa. Utvecklingen av avståndet mellan de ledande befattnings-
havarnas ersättning och övriga anställdas ersättning kommer att
redovisas i ersättningsrapporten.
BESLUTSPROCESSEN FÖR ATT FASTSTÄLLA,
SE ÖVER OCH GENOMFÖRA RIKTLINJERNA
Sedan 2020 har styrelsen inrättat en ersättningskommitté bestå-
ende av delar av styrelsen. Ersättningskommitteen bistår styrelsen
med förslag i ersättningsfrågor. Styrelsen ska upprätta förslag
FORTS. NOT 8.
GARO ÅRSREDOVISNING | 77
NOTER – KONCERNEN
till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram för-
slaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess
att nya rikt linjer antagits av bolagsstämman. Styrelsen ska även
följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för bolags-
ledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersätt-
ningsnivåer i bolaget. Vid styrelsens behandling av och beslut i
ersättnings relaterade frågor närvarar inte verkställande direktö-
ren eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs
av frågorna.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE 2022
Styrelsen för GARO Aktiebolag (publ) föreslår att årsstämman
2022 beslutar om följande riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare. I förhållande till nuvarande riktlinjer innebär
förslaget, utöver vissa redaktionella justeringar, huvudsakligen
en möjlighet för styrelsen att besluta om att extra rörlig kontanter-
sättning ska kunna utgå till verkställande direktören och övriga
ledande befattningshavare i syfte att främja GARO-koncernens
strategiska initiativ under 2022–2023. Styrelsen har inte erhållit
några synpunkter från aktieägarna på befintliga riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare.
RIKTLINJERNAS OMFATTNING M.M.
Dessa riktlinjer omfattar de personer som under den tid rikt-
linjerna gäller ingår i koncernledningen, övriga chefer som är
direkt underställda VD samt styrelseledamot som är anställd
av bolaget, nedan kallade ”ledande befattningshavare”. Rikt-
linjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och för-
ändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att
riktlinjerna antagits av årsstämman 2022. Riktlinjerna omfattar
inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Om en styrelseledamot utför uppdrag för bolaget som inte är
styrelseuppdrag, utgår ersättning som ska vara marknadsmässig
med hänsyn taget till uppdragets art och arbetsinsats. Sådan
ersättning ska beslutas av styrelsen (eller av bolagsstämman om
så följer av lag). Styrelseledamot som är anställd av bolaget ska
inte erhålla särskild ersättning för styrelseuppdrag i bolaget eller
koncernbolag.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra
regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske för att följa
tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa
riktlinjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
RIKTLINJERNAS FRÄMJANDE AV BOLAGETS AFFÄRSSTRA-
TEGI, LÅNGSIKTIGA INTRESSEN OCH HÅLLBARHET
Bolagets affärsstrategi är i korthet att med fokus på innova-
tion, hållbarhet och design utveckla lönsamma helhetslösningar
för elbranschen. För ytterligare information om bolagets affärs-
strategi , se http://corporate.garo.se/om-garo/var-affarside.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och
tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan
erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör
att ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig
totalersättning.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska
syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intres-
sen, inklusive dess hållbarhet.
FORMERNA AV ERSÄTTNING M.M.
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följande
komponenter: fast kontantlön, rörlig kontantersättning, pensions-
förmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan därutöver
– och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis
aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar. Styrelsen har föresla-
git årsstämman 2022 att besluta om ett långsiktigt incitaments-
program genom utgivande och överlåtelse av teckningsoptioner
till bland andra ledande befattningshavare.
RÖRLIG KONTANTERSÄTTNING
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersätt-
ning ska kunna mätas under en period om ett år. För den
verkställande direktören får den rörliga kontantersättningen inte
överstiga två (2) MSEK per år och inte vara pensionsgrundande.
För övriga ledande befattningshavare får den rörliga kontant-
ersättningen uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga
kontant lönen. Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad
till tydligt målrelaterade kriterier i enkla och transparenta
konstruktioner. Kriterierna kan vara finansiella, icke-finansiella,
eller utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalitativa
mål. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar bolagets
affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet,
genom att exempelvis ha en tydlig koppling till affärsstrategin
eller främja befattningshavarens långsiktiga utveckling. Dessa
kriterier innefattar för närvarande bland annat försäljnings- och
resultatbaserade finansiella mål.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning
av rörlig kontantersättning avslutats ska en bedömning/utvär-
dering ske till vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Styrelsen
ansvarar för bedömningen såvitt avser rörlig kontantersättning
till verk ställande direktören. Såvitt avser rörlig kontantersättning
till övriga befattningshavare ansvarar verkställande direktören
för bedömningen. Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen
baseras på fastställt finansiellt underlag för aktuell period.
Utöver de maxbelopp som anges ovan ska styrelsen, i syfte
att främja beslutade strategiska initiativ under 2022–2023, ha
möjlighet att besluta om att rörlig kontantersättning ska kunna
utgå till verkställande direktören och övriga ledande befatt-
ningshavare motsvarande högst nio (9) månadslöner. Sådan
extra rörlig kontantersättning ska vara kopplad till uppfyllelse
av på förhand fastställda målsättningar som främjar GARO-
koncernens strategiska initiativ under 2022–2023. Mätperio-
den ska således löpa över två räkenskapsår och utvärdering
avseende uppfyllelse av kriterier för utbetalning ska ske efter
årsstämman 2024. Verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare, förutsatt att det kan göras kostnadsneutralt
för GARO, ha rätt att erhålla maximalt 30 procent av sådan
extra rörlig kontantersättning som pensionsförmån, vilken ska
vara undantagen taket för pensionspremier om 30 procent som
78 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
framgår nedan.
PENSIONSFÖRMÅNER
För verkställande direktören ska pensionsförmåner, innefattande
sjukförsäkring, vara premiebestämda. Pensionspremierna för
premiebestämd pension ska uppgå till högst 30 procent av den
pensionsgrundande lönen. För övriga ledande befattningshavare
ska pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring, vara premie-
bestämda om inte befattningshavaren omfattas av förmåns-
bestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till
högst 30 procent av den pensionsgrundande lönen.
ANDRA FÖRMÅNER
De ledande befattningshavarnas andra förmåner, såsom till
exempel tjänstebil, dator, mobiltelefon, extra sjukförsäkring
eller företagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning detta
bedöms vara marknadsmässigt för ledande befattningshavare
i motsvarande positioner på den marknad där bolaget är verk-
samt. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 15
procent av den fasta årliga kontantlönen.
UPPHÖRANDE AV ANSTÄLLNING
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara
högst tolv månader. Uppsägningslön och avgångsvederlag
får sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den
fasta kontantlönen för två år för verkställande direktören och
ett år för övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning
från befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst
sexmånader, utan rätt till avgångsvederlag.
LÖN OCH ANSTÄLLNINGSVILLKOR FÖR ANSTÄLLDA
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättnings-
rikt linjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda
beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersätt-
ningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt
över tid har utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid utvär-
deringen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som
följer av dessa. Utvecklingen av avståndet mellan de ledande
befattningshavarnas ersättning och övriga anställdas ersättning
kommer att redovisas i ersättningsrapporten.
BESLUTSPROCESSEN FÖR ATT FASTSTÄLLA, SE ÖVER OCH
GENOMFÖRA RIKTLINJERNA
Styrelsen har inrättat ettersättningsutskott. I utskottets uppgifter
ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram
förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess
att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet
ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar
för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i bolaget. Vid styrelsens behandling av
och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkstäl-
lande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den
mån de berörs av frågorna.
FRÅNGÅENDE AV RIKTLINJERNA
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i
ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersätt-
ningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
NOT 9. ERSÄTTNINGAR TILL REVISORERNA
2021 2020
Ernst & Young
– Revisionsuppdraget 1,5 1,5
– Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0,5 0,3
Summa 2,0 1,8
Grant Thornton
– Revisionsuppdraget 0,1 0,1
Summa 0,1 0,1
FORTS. NOT 8.
GARO ÅRSREDOVISNING | 79
NOTER – KONCERNEN
NOT 10. LEASING
GARO delar in sina leasingavtal i tre klasser av nyttjanderättstillgångar: Fastigheter,
fordon och maskiner. I nedan tabell presenteras de utgående balanserna avseende
nyttjanderättstillgångar och leasingskulder samt förändringarna under året:
Nyttjanderättstillgångar
Räkenskapsåret 2021 Fastigheter Fordon Maskiner Totalt Leasingskuld
Ingående redovisat värde 34,7 3,8 - 38,5 38,0
Tillkommande nyttjanderättstillgångar och leasingskulder 0,5 5,8 0,5 6,8 6,8
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -7,3 -3,6 - -10,9 -
Valutakursdifferenser 2,2 - - 2,2 2,2
Räntekostnader på leasingskulder - - - - 0,5
Leasingavgifter - - - - -11,7
Utgående redovisat värde 30,1 6,0 0,5 36,6 35,8
Nyttjanderättstillgångar
Räkenskapsåret 2020 Fastigheter Fordon Maskiner Totalt Leasingskuld
Ingående redovisat värde 40,4 1,5 - 41,9 41,9
Tillkommande nyttjanderättstillgångar och leasingskulder 4,7 5,1 - 9,8 9,8
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -7,1 -2,8 - -9,9 0
Valutakursdifferenser -3,3 - - -3,3 -3,3
Räntekostnader på leasingskulder - - - - 0,4
Leasingavgifter - - - - -10,8
Utgående redovisat värde 34,7 3,8 - 38,5 38,0
Nedan presenteras de belopp hänförliga till leasingverksamheter
som redovisats i resultaträkningen under året:
2021 2020
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -10,9 -9,9
Räntekostnader på leasingskulder -0,5 -0,4
Kostnader avseende korttidsleasingavtal -0,3 -1,9
Kostnader för avtal där den underliggande
tillgången är av lågt värde - -
Totala kostnader hänförliga till
leasingverksamheten -11,7 -12,2
GARO redovisar ett kassautflöde hänförligt till leasingavtal upp-
gående till 11,7 MSEK (10,8) för räkenskapsåret 2021. För en
löptidsanalys av koncernens leasingskulder se not 3.
Koncernen hyr kontorsutrustning, bilar och kontorslokaler
enligt ej uppsägningsbara operationella leasingavtal. Leasing-
perioderna varierar mellan 3–5 år. Endast hyresavtal för kon-
torslokaler löper längre än 5 år. De flesta leasingavtalen kan vid
leasingperiodens slut förlängas till en avgift som överensstämmer
med en marknadsmässig avgift.
80 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
NOT 11. FINANSIELLA INTÄKTER & KOSTNADER
Finansiella intäkter 2021 2020
Tillgångar och skulder obligatoriskt värderade
till verkligt värde i resultatet:
Nettovinst derivat 3,2 -
Summa finansiella intäkter för poster
värderade till verkligt värde i resultat 3,2 -
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde:
Ränteintäkter 0,2 -
Ränteintäkter övriga finansiella intäkter 1,9 -
Summa ränteintäkter enligt
effektivräntemetoden - 0,1
Valutakursdifferenser – intäkter, finansiella poster - 0,3
Summa - 0,3
Summa finansiella intäkter 5,3 0,4
Finansiella kostnader 2021 2020
Tillgångar och skulder obligatoriskt värderade
till verkligt värde i resultatet:
Nettoförlust derivat - -1,5
Summa finansiella kostnader för poster
värderade till verkligt värde i resultat - -1,5
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde:
Räntekostnader lån -1,0 -1,2
Räntekostnader leasingskuld -0,4 -0,4
Räntekostnader övriga finansiella skulder -2,5 -3,0
Summa räntekostnader enligt
effektivräntemetoden -3,9 -4,6
Valutakursdifferenser – kostnader,
finansiella poster -0.2 -7,4
Summa -0,2 -12,0
Summa finansiella kostnader -4,1 -13,5
NOT 12. INKOMSTSKATT
2021 2020
Redovisad skatt
Aktuell skatt på årets resultat -39,3 -27,0
Förändring uppskjuen skatt (not 23) -2,4 -0,7
Summa inkomstskatt -41,7 -27,7
Koncernen har verksamhet i en så kallad skattefri zon i Polen.
Endast delar av den polska verksamheten omfattas av dessa
skattelättnader. Per 2021-12-31 uppgick outnyttjad skattefördel
till cirka 2,6 MSEK (4,7) att utnyttjas fram till år 2026. Upp-
skjuten skattefordran har beaktats i redovisningen.
Inkomstskatten på resultatet före skatt skiljer sig från det
teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid användning av
skattesatsen i Sverige för resultaten i de konsoliderade bolagen
enligt följande:
2021 2020
Resultat före skatt 208,4 123,1
Inkomstskatt beräknad enligt skattesats
i Sverige (20,6%) -42,9 -26,3
Effekt av utländska skattesatser 1,0 -0,7
Skatteeffekter av:
– Ej avdragsgilla kostnader -0,4 -0,7
Skatt hänförlig till utnyttjade ej aktiverade förlust
avdrag 0,6 0
Skattekostnad -41,7 -27,7
Effektiv skattesats % 20,0 22,5
GARO ÅRSREDOVISNING | 81
NOTER – KONCERNEN
NOT 13. ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Balanserade utgifter för
utvecklingsarbeten
Pågående
utvecklingsarbeten Summa
Per 1 januari 2020
Anskaffningsvärde 37,9 17,1 55,0
Ackumulerade av- och nedskrivningar -27,2 - -27,2
Redovisat värde 10,7 17,1 27,8
Räkenskapsåret 2020
Ingående redovisat värde 10,7 17,1 27,8
Aktiverade utgifter - 24,6 24,6
Omklassificeringar 6,6 -6,6 0
Avyttringar och utrangeringar -8,9 - -8,9
Avskrivnignar -4,3 - -4,3
Upplösning av avskrivningar pga avyttring och utrangering 8,9 - 8,9
Utgående redovisat värde 13,0 35,1 48,1
Per 31 december 2020
Anskaffningsvärde 35,6 35,1 70,7
Ackumulerade av- och nedskrivningar -22,6 - -22,6
Redovisat värde 13,0 35,1 48,1
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde 13,0 35,1 48,1
Aktiverade utgifter - 26,5 26,5
Omklassificeringar/intern överföring 26,5 -27,1 -0,6
Avyttringar och utrangeringar - - -
Avskrivningar -11,4 - -11,4
Utgående redovisat värde 28,1 34,5 62,6
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 62,1 34,5 96,6
Ackumulerade av- och nedskrivningar -34,0 - -34,0
Redovisat värde 28,1 34,5 62,6
82 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
NOT 14. GOODWILL
Goodwill
Per 1 januari 2020
Anskaffningsvärde 42,8
Ackumulerade nedskrivningar -3,2
Redovisat värde 39,6
Räkenskapsåret 2020
Ingående redovisat värde 39,6
Förvärv av dotterbolag 5,9
Utgående redovisat värde 45,5
Per 31 december 2020
Anskaffningsvärde 48,7
Ackumulerade nedskrivningar -3,2
Redovisat värde 45,5
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde 45,5
Utgående redovisat värde 45,5
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 48,7
Ackumulerade nedskrivningar -3,2
Redovisat värde 45,5
Goodwill fördelar sig på koncernens kassagenererande enhe-
ter, vilka utgörs av segment. Bedömning av återvinningsvärden
innefattar antaganden om tillväxt, resultatutveckling och inves-
teringar, inklusive investeringar i rörelsekapital. Antagen tillväxt
uppgår beroende på produktområde med upp till cirka 10 pro-
cent för det kommande årets prognos och uthållig till 2 procent.
Antagna rörelsemarginaler uppgår till 8,1 procent för näst-
kommande år, därefter en prognostiserad förlorad försäljnings-
volym inom vissa produktgrupper utan kompensation genom
ökade priser, i kombination med högre konkurrens i andra pro-
duktgrupper, resulterande in i en rörelsemarginal som lägst på
7,7 procent. Antaganden om tillväxt och marginaler baseras på
tidigare års utfall samt ledningens förväntningar på marknads-
utvecklingen. Investeringsbelopp baseras på prognos och är
därefter uthålligt i nivå med avskrivningarna.
Goodwill prövas årligen för nedskrivningsbehov. Vid årets
prövning har en diskonteringsränta (WACC) om 10,0 procent
använts. Årets prövning har ej påvisat något nedskrivnings-
behov. Ett antal känslighetsanalyser där uthållig tillväxttakt satts
till 0 procentenheter, rörelsemarginalen försämrats med 2pro-
centenheter från prognosnivå eller diskonteringsräntan ökats
med 2 procent, har gjorts. Inga av dessa analyser indikerar
något behov av nedskrivning.
Goodwill per segment 2021-12-31 2020-12-31
Segment GARO Sweden 45,5 45,5
Segment GARO International - -
Totalt 45,5 45,5
GARO ÅRSREDOVISNING | 83
NOTER – KONCERNEN
NOT 15. MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Byggnader
& mark
Maskiner & andra
tekniska anläggningar
Inventarier, verktyg
& installationer
Pågående
nyanläggningar Summa
Per 1 januari 2020
Anskaffningsvärde 112,4 33,8 113,3 6,9 266,4
Ackumulerade avskrivningar -47,3 -31,4 -83,5 - -162,2
Redovisat värde 65,1 2,4 29,8 6,9 104,2
Räkenskapsåret 2020
Ingående redovisat värde 65,1 2,4 29,8 6,9 104,2
Valutakursdifferenser -3,0 - -1,7 - -4,7
Inköp 7,9 - 2,2 4,8 14,9
Omklassificeringar 0,7 - 4,8 -5,5 0
Avyttringar och utrangeringar - -11,0 -32,6 - -43,6
Avskrivningar -3,3 -0,6 -8,7 - -12,6
Upplösen av avskrivningar p.g.a
avyttring och utrangering - 11,0 32,6 - 43,6
Utgående redovisat värde 67,4 1,8 26,4 6,3 101,9
Per 31 december 2020
Anskaffningsvärde 107,1 22,8 85,7 6,3 221,9
Ackumulerade avskrivningar -39,7 -21,0 -59,3 - -120,0
Redovisat värde 67,4 1,8 26,4 6,3 101,9
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde 67,4 1,8 26,4 6,3 101,9
Valutakursdifferenser - - - - -
Inköp 2,2 - 3,4 13,3 18,9
Omklassificeringar/intern överf 0,8 0,8 14,9 -15,2 1,3
Avyttringar och utrangeringar 0 -0,2 -1,9 - -2,1
Avskrivningar -2,8 -0,8 -9,9 - -13,5
Upplösen av avskrivningar p.g.a
avyttringar och utrangeringar - - 1,0 - 1,0
Utgående redovisat värde 67,6 1,6 33,9 4,4 107,5
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 109,8 23,4 102,5 4,4 240,1
Ackumulerade avskrivningar -42,2 -21,8 -68,6 0 -132,6
Redovisat värde 67,6 1,6 33,9 4,4 107,5
NOT 16. VARULAGER
2021 2020
Råvaror och förnödenheter 159,3 104,4
Färdiga varor och handelsvaror 78,3 73,5
Varor under tillverkning 4,5 4,6
Summa 242,1 182,5
Nedskrivning har skett med totalt 9,6 MSEK (10,9).
84 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
NOT 17. FINANSIELLA INSTRUMENT
Värdering av finansiella tillgångar
per 2021-12-31
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Finansiella tillgångar värderade
till upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar 336,0 336,0
Övr. kortfristiga fordringar 8,4 8,4
Likvida medel 81,6 81,6
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultatet
Derivatinstrument - -
Summa 426,0 426,0
Värdering av finansiella tillgångar
per 2020-12-31
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar 238,6 238,6
Övr. kortfristiga fordringar 4,5 4,5
Likvida medel 69,4 69,4
Finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultatet
Derivatinstrument - -
Summa 312.5 312,5
Värdering av finansiella skulder
per 2021-12-31
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Skulder till kreditinstitut 36,4 36,4
Leasingskuld 35,8 35,7
Leverantörsskulder 166,5 166,5
Övr. kortfristiga skulder 34,4 34,4
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultatet
Derivatinstrument - -
Optionsskuld 2,4 2,4
Summa 275,5 275,4
Värdering av finansiella skulder
per 2020-12-31
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Skulder till kreditinstitut 42,6 42,6
Leasingskuld 38,1 38,1
Leverantörsskulder 123,9 123,9
Övr. kortfristiga skulder 26,2 26,2
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultatet
Derivatinstrument - -
Optionsskuld 2,4 2,4
Summa 233,2 233,2
I upplysningssyfte beräknas ett verkligt värde för räntebärande
skulder genom en diskontering av framtida kassaflöden av
kapitalbelopp och ränta diskonterade till aktuell marknadsränta.
För kortfristiga fordering och skulder anses redovisat värde vara
en rimlig uppskattning av det verkliga värdet.
Värdering till verkligt värde.
Koncernen har derivat som värderas till verkligt värde via resul-
tatet. Derivatinstrumenten inkluderas i raden övriga kortfristiga
skulder i balansräkningen. och värderas till verkligt värde enligt
nivå 2. Verkligt värde är det pris som vid värderingstidpunkten
skulle erhållas vid försäljning av en tillgång eller betalas vid
överlåtelse av en skuld genom en ordnad transaktion mellan
marknadsaktörer.
De olika nivåerna definieras enligt följande:
Nivå 1 – Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för
identiska tillgångar eller skulder
Nivå 2 – Andra observerbara indata för tillgången eller skulder
än noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt
(d.v.s. som prisnoteringar) eller indirekt (d.v.s. härledda
från prisnoteringar)
Nivå 3 – Indata för tillgången eller skulden som inte baseras på
observerbara marknadsdata (d.v.s. icke observerbara
indata)
GARO ÅRSREDOVISNING | 85
NOTER – KONCERNEN
NOT 18. KUNDFORDRINGAR
2021-12-31 2020-12-31
Kundfordringar 337,2 239,3
Reservering förväntade kreditförluster -1,2 -0,7
Kundfordringar – netto 336,0 238,6
Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar dess
redovisade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är
väsentlig.
Åldersanalysen av dessa kundfordringar framgår nedan:
2021 2020
Koncernen Brutto Nedskrivning Förlustandel Brutto Nedskrivning Förlustandel
Ej förfallna kundfordringar 282,8 - - 201,1 - -
Förfallna kundfordringar 0–30 dgr 41,3 - - 29,6 - -
Förfallan kundfordringar 31–60 dgr 6,9 - - 2,7 - -
Förfallna kundfordringar 61–90 dgr 2,5 - - 0,4 - -
Förfallna kundfordringar > 91 dgr 3,7 -1,2 - 0,5 -0,7 -
Summa 337,2 -1,2 - 239,3 -0,7 -
Per den 31 december 2021 var kundfordringar uppgående till 54,4 MSEK (33,2) förfallna men utan att något väsentligt
nedskrivningsbehov ansågs föreligga för koncernen. De förfallna fordringarna avser ett antal kunder vilka tidigare inte haft
några betalningssvårigheter.
Förändring i reserv för kreditförluster, förenklad metod
Koncernen 2021 2020
Ingående reserv -0,7 -0,5
Förvärv av dotterbolag - -
Konstaterade förluster - -
Återförda outnyttjade reserver - -
Årets reservering -0,5 -0,2
Omräkningsdifferenser - -
Utgående reserv 1,2 -0,7
Reserverat belopp i balansräkningen
för förväntade kreditförluster -1,2 -0,7
Förväntade kreditförluster utgörs i huvudsak av kundfordringar
för vilka koncernen tillämpar den förenklade metoden för redo-
visning av förväntade kreditförluster, se not 2.11.3 nedskrivning
av finansiella tillgångar.
Realiserade kundförluster de senaste fem åren uppgår i
genomsnitt till cirka 0,1 procent (0,1) av respektive års netto-
omsättning.
86 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
NOT 19. LIKVIDA MEDEL
Likvida medel, såväl i balansräkningen som i kassaflödes-
analysen, består av följande:
2021-12-31 2020-12-31
Banktillgodohavanden 81,6 69,4
Totalt 81,6 69,4
NOT 20. AKTIEKAPITAL OCH ÖVRIGT
TILLSKJUTET KAPITAL
Vid årsstämman 2021 beslutades om en aktiesplit innebärande
att varje aktie delas upp i fem aktier (split 5:1) av samma serie.
Aktiekapitalet per 2021-12-31 består av 50 000 000 aktier
med kvotvärdet 0,40 SEK. Aktierna har ett röstvärde på 1 röst/
aktie. Alla aktier som emitterats av moderbolaget är till fullo
betalda.
UTDELNING
På årsstämman den 5 maj 2021 beslutades om en utdelning om
0,95 SEK per aktie (justerad för split) för räkenskapsåret 2020.
På årsstämman den 11 maj 2022 kommer styrelsen föreslå en
utdelning om 1,40 SEK per aktie för räkenskapsåret 2021.
NOT 21. UPPLÅNING
2021-12-31 2020-12-31
Långfristig
Skulder till kreditinstitut 26,5 30,3
Finansiell leasingskuld 26,3 28,2
Summa långfristig upplåning 52,8 58,5
Kortfristig
Checkräkningskrediter 7,3 7,4
Skulder till kreditinstitut 2,6 4,9
Finansiell leasingskuld 9,5 9,9
Summa kortfristig upplåning 19,4 22,2
Summa upplåning koncernen 72,2 80,7
SKULDER TILL KREDITINSTITUT
Koncernens upplåning är i SEK, EUR och PLN. Koncernens
upplåning består av lån från SEB.
Banklånen förfaller fram till 2027 och löper med en genom-
snittlig ränta på 2,26 procent per år (1,4).
Koncernen har inga särskilda lånevillkor (kovenanter) att
uppfylla mot extern långivare.
CHECKRÄKNINGSKREDIT
Koncernen har en beviljad checkräkningskredit i valutorna
SEK, EUR och PLN om 107,7 MSEK (96,2) som omförhandlas
årligen.
NOT 22. ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
2021-12-31 2020-12-31
Ingående balans 3,7 2,2
Belopp som tagits i anspråk 2,6 1,5
Outnyttjade belopp som återförts - -
Utgående balans 6,3 3,7
NOT 23. UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
OCH UPPSKJUTEN SKATTESKULD
2021-12-31 2020-12-31
Uppskjutna skatte fordringar
Leasingskuld 7,5 7,9
Övrigt (not 12) 3,8 6,2
Summa 11,3 14,1
Uppskjutna skatteskulder
Byggnader, mark och markanläggningar -0,6 -0,6
Nytttjanderättstillgångar -7,4 -7,8
Summa -8,0 -8,4
Uppskjuten skattefordran – netto 3,3 5,7
NOT 24. UPPLUPNA KOSTNADER
OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
2021-12-31 2020-12-31
Upplupna löneskulder 22,6 20,6
Upplupna sociala avgifter 9,1 9,9
Bonus till kunder 35,5 19,8
Upplupna räntekostnader - -
Övriga poster 17,7 18,1
Totalt 84,9 68,4
NOT 25. STÄLLDA SÄKERHETER
2021-12-31 2020-12-31
För skulder till kreditinstitut
Fastighetsinteckningar 66,9 71,7
Företagsinteckningar 85,2 81,0
Tillgångar med äganderättsförbehåll 6,0 6,0
Garantiförbindelse avseende hyresavtal - -
Totalt 158,1 158,7
GARO ÅRSREDOVISNING | 87
NOTER – KONCERNEN
NOT 26. RÖRELSEFÖRVÄRV
I juni 2020 förvärvade GARO 70 procent av aktierna i EV
Charge Partner Sweden AB. EV Charge Partner är ett bolag som
utför service och support samt driftsättning av laddinfrastruktur
främst för större laddoperatörer och kraftbolag i Sverige och
Polen.
EV Charge Partner Sweden AB har åtta anställda och är
beläget i Gnosjö. Köpeskillingen vid förvärvet uppgick till
5,6MSEK som betalades kontant. Den förvärvade enheten
konsolideras per 1 juni 2020. Transaktionskostnaderna uppgick
till 1,3MSEK.
Den förvärvade enheten har under 2021 bidragit med en
nettoomsättning om 10,4 MSEK (3,1) med ett resultat efter skatt
om -1,3 MSEK (-0,3)
Genom förvärvet ökade koncerngoodwill med 5,9 MSEK.
Goodwill är hänförligt till samordningsvinster med befintliga
verksamheter inom koncernen. Goodwillvärdet är inte skatte-
mässigt avdragsgill.
FÖRVÄRVSKALKYL EV CHARGE PARTNER SWEDEN AB
Förvärvade bolagets nettotillgångar
vid förvärvstidpunkten
Verkligt värde
i koncernen
Immateriella anläggningstillgångar -
Övriga anläggningstillgångar 0,1
Varulager 1,3
Övriga omsättningstillgångar 1,8
Likvida medel 0,2
Obeskattade reserver -0,5
Övriga skulder -1,5
Netto identifierbara tillgångar/skulder 1,4
Koncerngoodwill 5,9
Kontant köpeskilling -5,6
GARO använder normalt en förvärvsstruktur med basköpe-
skilling samt ev tillkommande option. I samband med förvärvet
av EV Charge Partner erhöll GARO en rättighet och skyldighet
att förvärva ytterligare 10 procent av aktierna i EV Charge
partner under 2022. Vidare erhöll GARO en option att för-
värva, och Davids Elteknik AB en option att sälja, resterande
utestående aktier i EV Charge Partner efter utgången av 2025.
Beloppet 2,4 MSEK är uppbokat som en skuld i GARO AB.
Det uppbokade beloppet är en uppskattning av kvarstående
köpeskilling som är beroende av ekonomiskt utfall i EV Charge
Partner Sweden AB under avtalsperioden.
NOT 27. AKTIEDATA
Resultat per aktie (justerat för split) 2021 2020
Resultat per aktie, före och efter
utspädning, SEK 3,33 1,91
Eget kapital per aktie, före och efter
utspädning, SEK 11,03 8,61
Genomsnittligt antal aktier, tusental 50 000 50 000
Antal utestående aktier, tusental 50 000 50 000
NOT 28. NÄRSTÅENDE
Köp av varor & tjänster 2021 2020
Inköp av tjänster
Konsulttjänster från styrelse ledamot
(Ekonomerna i Sverige AB) 0,1 0,6
Driftsättning & servicetjänster inköpta
från närstående till Styrelseordförande 0,1 0,7
Elinstallationstjänster inköpta från
närstående till Styrelseordförande - 0,1
Summa 0,2 1,4
Ovanstående transaktioner har skett med närstående. Tjänsterna
har köpts på normala kommersiella villkor på affärsmässig
grund. Per balansdagen fanns inga skulder uppbokade mot
ovan närstående inköp.
I samband med förvärvet av EV Charge Partner Sweden
2020 genomfördes en analys av ev intressekonflikt, då David
Jonsson, som ägde 100 procent av aktierna i det säljande
bolaget Davids Elteknik AB, var närstående till GAROs styrelse-
ordförande Stefan Jonsson. Rickard Blomqvist har, tillsammans
med GAROs ledning, hanterat förvärvprocessen och i styrel-
sens beslut om att genomföra förvärvet har Stefan Jonsson inte
deltagit. GARO bedömer att transaktionen gjorts på marknads-
mässiga villkor.
NOT 29. HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPS ÅRETS UTGÅNG
Från och med januari 2022 kommer affärsområdena GARO
Electrification och GARO E-mobility att ersätta affärsområdena
GARO Sweden och GARO International.
Vidare har GARO fattat beslut om investering i en ny produk-
tions- och logistikanläggning i Polen med byggstart under andra
kvartalet 2022. Planerad investeringsbudget uppgår till cirka
85MSEK.
I skrivande stund bedöms inte situationen i Ukraina eller
Covid-19 ha någon märkbar påverkan för GARO och dess verk-
samhet. Dock, som en konsekvens av situationen i Ukraina, råder
osäkerhet kring tillgång på komponenter framöver.
88 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – KONCERNEN
NOT 30. NYCKELTAL OCH ALTERNATIVA
NYCKELTAL OCH DEFINITIONER
Nyckeltalen i denna årsredovisning beaktar verksamhetens art
och bedöms ge relevant information till aktieägarna och övriga
intressenter samtidigt som jämförbarhet med andra företag
uppnås.
RESULTATMÅTT
NETTOOMSÄTTNING summan av försäljningsintäkter av varor
och tjänster med avdrag för lämnade rabatter, moms
och annan skatt.
RÖRELSERESULTAT (EBIT) Resultat före finansiella poster och skatt.
MARGINALMÅTT
RÖRELSEMARGINAL Rörelseresultat i procent av netto omsättning
under perioden.
KAPITALSTRUKTUR
NETTOSKULD Räntebärande skulder, leasingskulder enligt IFRS
16 minus räntebärande tillgångar inklusive likvida medel.
NETTOSKULDSÄTTNINGSGRAD Nettoskuld i förhållande till
eget kapital.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD Resultat efter finansiella intäkter i
förhållande till finansiella kostnader.
SOLIDITET Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande
inflytande dividerat med balansomslutningen.
BALANSOMSLUTNING Summan av tillgångssidan, alt. summan
av skuldsidan plus eget kapital.
AVKASTNINGSMÅTT
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL Årets resultat dividerat med
genomsnittligt eget kapital.
PER AKTIE
RESULTAT PER AKTIE Periodens resultat dividerat med under året
genomsnittligt antal utestående aktier under perioden.
GENOMSNITTLIGT ANTAL AKTIER, 1000-TAL Det genom-
snittliga antalet aktier under perioden angivet i 1000-tal.
ALTERNATIVA NYCKELTAL (EJ DEFINIERADE AV IFRS)
GARO använder även vissa nyckeltal som inte är definierade
i de regler för finansiell rapportering som GARO tillämpar.
Syftet med dessa nyckeltal är att skapa en bättre förståelse för
hur verksamheten utvecklas. Det skall särskilt betonas att dessa
alternativa nyckeltal, såsom de definierats, inte till fullo kan
jämföras med andra bolags nyckeltal med samma benämning.
ORGANISK TILLVÄXT: I GAROs tillväxtstrategi ingår ett viktigt
finansiellt mål att växa organiskt med 10 procent per år sett
över en konjunkturscykel, varför ledningen val att följa organisk
tillväxt, vilket definieras organisk tillväxt med justering för valuta-
effekter från verksamhet med annan valuta än SEK.
EBITDA: I syfte att bättre åskådliggöra den underliggande
rörelsens utveckling har ledningen valt att följa EBITDA vilket
är ett uttryck för rörelseresultatet före av- och nedskrivningar.
Nyckel talet definieras enligt nedan.
EBITDA-MARGINAL,%: EBITDA i procent av nettoomsättningen
under perioden.
RÖRELSEKAPITAL: Rörelsekapitalet utgör en stor del av GAROs
balansräknings värde. I syfte att optimera GAROs kassagene-
rering fokuserar ledningen på utvecklingen av rörelsekapitalet
såsom det definieras enligt nedan.
NETTOSKULD: Nettoskulden är ett uttryck för hur stor den
finansiella belåningen är i GARO i absoluta tal, efter avdrag
för likvida medel. Nyckeltalet definieras enligt nedan.
ORGANISK TILLVÄXT
2021 2020
Föregående års omsättning 1 039,8 1 008,1
Organisk tillväxt 249,3 28,5
Förvärv och strukturförändringar 5,8 3,8
Valutakurseffekter 0,9 -0,6
Innevarande period 1 295,8 1 039,8
EBITDA
2021 2020
Resultat efter avskrivningar 207,2 136,2
Årets avskrivningar 35,8 26,9
EBITDA 243,0 163,1
RÖRELSEKAPITAL
2021 2020
Omsättningstillgångar 680,8 503,1
Avgår, likvida medel -81,6 -69,4
Avgår, kortfristiga ej räntebärande skulder -306,8 -228,1
Avgår skuld avseende tilläggsköpeskilling -2,4 -2,4
Rörelsekapital per balansdagen 290,0 203,4
Rörelsekapital i relation till balansomslutning (%) 31,0 27,4
NETTOSKULD
2021 2020
Långfristiga räntebärande skulder 26,5 30,3
Kortfristiga räntebärande skulder 9,9 12,3
Leasingskuld enl definition IFRS 16 35,8 38,1
Avgår, likvida medel -81,6 -69,4
Nettoskuld (-nettokassa) -9,4 11,3
Nettoskuld i relation till balansomslutning (%) N/A 1,5
GARO ÅRSREDOVISNING | 89
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE MODERBOLAGET
AKTIEKAPITAL & ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Moderbolagets aktiekapital uppgick per den 31 december 2021
till 20 MSEK. Vid denna tidpunkt fanns det 50 000 000 stamaktier.
Bolaget är sedan 16 mars 2016 noterat vid NASDAQ
Stockholm.
Totalt antal aktier på balansdagen uppgår till 50 000 000 med
ett kvotvärde om 0,40 SEK. Varje aktie berättigar till en röst på
bolagsstämma. Det finns inga begränsningar i över låtelsebarhet
för GARO-aktierna (hembud). Det finns heller inga begränsningar
för hur många röster varje aktieägare får avge på bolagsstämmor.
Bolaget känner inte till några avtal mellan aktie ägare som kan
medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier.
Per balansdagen finns en aktieägare som äger och kontrolle-
rar mer än tio procent av röstetalet för samtliga aktier i bolaget.
Detta är Lars Svensson som via egna innehav kontrollerar 35,7
procent av kapitalet och rösterna i bolaget. På sidorna 52–53
finns mer information om GAROs aktier och ägarstruktur.
TILLSÄTTANDE OCH ENTLEDIGANDE AV
STYRELSEMEDLEMMAR
Det finns inga särskilda bestämmelser i bolagsordningen om
tillsättande eller entledigande av styrelsemedlemmar.
VERKSAMHETEN
GARO är ett bolag, som under eget varumärke, utvecklar och
tillverkar innovativa produkter och helhetslösningar för elinstalla-
tionsmarknaden. GARO startades 1939 i Gnosjö, Småland och
har under sin drygt 80-åriga historia byggt upp starka kundrela-
tioner och ett välutvecklat leverantörsnätverk som i kombination
med egna produktions- och försäljningsenheter utgör plattformen
för att leverera innovativa helhetslösningar.
Moderbolagets verksamhet omfattar en betydande del av den
svenska operativa verksamheten samt dessutom även koncern-
ledning och vissa koncerngemensamma funktioner och koncer-
nens finansfunktion. Moderbolagets lagerfunktion fungerar även
till viss del som centrallager för koncernens andra verksamheter
samt har försäljning till övriga koncernbolag.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER RÄKENSKAPSPERIODEN
GARO genomförde den 1 januari 2021 bolagiseringen av
produktområdet E-mobility genom att föra över den svenska
delen av verksamheten till det helägda dotterbolaget GARO
E-mobility AB. Syftet med bolagiseringen är ett ökat fokus, inten-
sifiering av utvecklingsarbetet och ytterligare bredda samt stärka
erbjudandet till marknaden.
Vid årsstämman 2021 beslutades om en aktiesplit innebärande
att varje aktie delas upp i fem aktier (split 5:1) av samma serie.
Aktiespliten genomfördes under andra kvartalet.
HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSPERIODENS UTGÅNG
Från och med januari 2022 kommer affärsområdena GARO
Electrification och GARO E-mobility att ersätta affärsområdena
GARO Sweden och GARO International. Vidare har styrelsen
fattat beslut om investering i en ny produktions- och logistik-
anläggning i Polen med byggstart under andra kvartalet 2022.
Planerad investeringsbudget uppgår till cirka 85 MSEK.
I skrivande stund bedöms inte situationen i Ukraina eller
Covid-19 ha någon märkbar påverkan för GARO och dess
verksamhet. Dock, som en konsekvens av situationen i Ukraina,
råder osäkerhet kring tillgång på komponenter framöver.
HÅLLBARHETSRAPPORT
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har GARO AB valt att upprätta
den lagstadgade hållbarhetsrapporten som en från årsredovis-
ningen avskild rapport. Hållbarhetsrapporten har överlämnats till
revisorn samtidigt som årsredovisningen. Hållbarhetsrapporten
återfinns på sidorna 34–49 i detta dokument.
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
Nettoomsättningen uppgick till 481,7 MSEK (622,0). Den under-
liggande efterfrågan främst inom produktområdet Installation har
varit stark under året.
Rörelseresultatet uppgick till 63,4 MSEK (69,0), motsvarande en
rörelsemarginal om13,2 procent (11,1). Rörelseresultatet är ett resul-
tat av god försäljningstillväxt i kombination med kostnadskontroll.
INVESTERINGAR
Moderbolaget investerar fortlöpande i underhåll av produktions-
enheten och produktionsutrustning. Moderbolagets investe-
ringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 3,1MSEK
(3,2). Tillskott i befintliga bolag motsvarande 1,5MSEK
(förvärv i dotterbolag 33,2 MSEK). Vidare investerar GARO
Förvaltningsberättelse
för moderbolaget
Styrelsen och verkställande direktören för
GARO AB (publ), organisationsnummer
556051-7772, avger härmed årsredovisning
för verksamhetsåret 2021.
90 | GARO ÅRSREDOVISNING
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE MODERBOLAGET
MODERBOLAGETS UTVECKLING I SAMMANDRAG
MSEK 2021 2020 2019 2018 2017
Nettoomsättning 481,7 622,0 586,6 528,6 428,9
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 76,0 81,3 58,3 66,4 45,2
Rörelseresultat (EBIT) 63,4 69,0 48,4 56,5 36,5
Rörelsemarginal, % 13,2 11,1 8,3 10,7 8,5
Balansomslutning 608,6 546,5 451,3 385,7 356,2
Soliditet, % 59,5 57,0 53,8 56,4 52,0
Avkastning på eget kapital, % 27,1 24,8 26,8 36,0 32,9
Medeltal anställda 120 143 137 132 122
i produktutveckling, och årets investeringar i immateriella
anläggningstillgångar uppgick till 25,1MSEK (24,6). Årets
avskrivningar uppgick till 12,6MSEK (12,3) varav på materi-
ella anläggningstillgångar 7,1MSEK (7,8).
KASSAFLÖDE, LIKVIDITET OCH FINANSIELL STÄLLNING
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 40,8 MSEK
(97,3). Årets kassaflöde uppgick till 7,4 MSEK (33,9).
Likvida medel inklusive outnyttjade krediter uppgick per
2021-12-31 till 168,6 MSEK (161,2). Nettokassan uppgick per
2021-12-31 till 58,4 MSEK (47,0).
Moderbolagets egna kapital uppgick per 2021-12-31 till
362,2 MSEK (311,4). Aktieutdelningen 2021 uppgick till
47,5 MSEK (0).
MEDARBETARE
Antalet heltidsanställda i moderbolaget uppgick per den
31 december 2021 till 123 (150). Medelantalet heltidsanställda
under 2021 uppgick till 120 (143). Andelen kvinnor uppgick
under året till 37 procent (39) av medarbetarna. För mer infor-
mation om anställda, se not 5.
PRODUKTUTVECKLING
Bolaget har en egen produktutvecklingsavdelning som tillsam-
mans med övriga avdelningar arbetar med att kontinuerligt
utveckla nya samt förbättra befintliga produkter och lösningar.
Se vidare not 2.8 koncernredovisningen.
MILJÖPÅVERKAN
Moderbolaget bedriver anmälningspliktig verksamhet och kom-
munen är tillsynsmyndighet. Fastigheten Gårö 1:377 är enligt
Länsstyrelsens MIFO inventering klassad i riskklass 2. Bolaget
har inga förelägganden enligt miljöbalken. Moderbolaget är
miljöcertifierat enligt ISO 14001.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
En redogörelse över potentiella risker samt hur dessa hanteras
framgår av not 3 i koncernredovisningen.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Dessa framgår av förvaltningsberättelse för koncernen.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Koncernens balanserade vinstmedel enligt koncernbalans-
räkningen uppgår till 528,6 MSEK (407,4).
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
(SEK)
Ingående balanserat resultat 241 330 970
Avsättning fond för eget arbete
utvecklingskostnader -40 514 361
Årets resultat 98 299 387
Totalt 299 115 996
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras enligt föjande:
– att till aktieägare utdelas 1,40 per aktie -70 000 000
– att i ny räkning överföres 229 115 996
Totalt 299 115 996
STYRELSENS YTTRANDE ÖVER DEN
FÖRESLAGNA UTDELNINGEN
Styrelsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen ej
hindrar bolaget från att fullgöra sina förpliktelser på kort och
lång sikt, ej heller att fullgöra erforderliga investeringar. Den
föreslagna utdelningen kan därmed försvaras med hänsyn till
vad som anförs ABL 17 kap 3§ 2–3 st.
Bolagets soliditet är mot bakgrund av att verksamheten fort-
satt bedrivs med lönsamhet betryggande. Likviditeten i bolaget
bedöms kunna upprätthållas på en likaledes betryggande nivå.
Flerårsöversikt
GARO ÅRSREDOVISNING | 91
MODERBOLAGET
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
MSEK Not 2021 2020
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 2, 3 481,7 622,0
Övriga rörelseintäkter 4 12,8 23,6
Summa 494,5 645,6
Rörelsens kostnader
Råvaror och förnödenheter -291,3 -383,3
Övriga externa kostnader 6 -50,1 -68,0
Personalkostnader 5 -77,1 -113,0
Avskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar 11, 12 -12,6 -12,3
Summa rörelsens kostnader -431,1 -576,6
Rörelseresultat 63,4 69,0
Resultat från andelar i koncernföretag 22 7,2 13,3
Ränteintäkter och liknande resultatposter 8 6,8 2,0
Räntekostnader och liknande resultatposter 8 -2,5 -7,2
Summa resultat från finansiella poster 7 11,5 8,1
Resultat före skatt 74,9 77,1
Bokslutsdispositioner 23 47,0 6,0
Skatt på årets resultat 9 -23,6 -14,5
Årets resultat 98,3 68,6
I moderbolaget återfinns inga poster som redovisas som övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med årets resultat.
Moderbolagets
årsredovisning
92 | GARO ÅRSREDOVISNING
MODERBOLAGET
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
MSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten 11 9,1 14,3
Pågående utvecklingsarbeten 11 34,4 35,1
Summa immateriella anläggningstillgångar 11 43,5 49,4
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 12 24,3 24,5
Maskiner och andra tekniska anläggningar 12 0,2 0,6
Inventarier, verktyg och installationer 12 12,5 16,0
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar 12 1,4 6,0
Summa materiella anläggningstillgångar 12 38,4 47,1
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 10 80,8 79,3
Fordringar hos koncernföretag 59,9 30,6
Summa finansiella anläggningstillgångar 140,7 109,9
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR 222,6 206,4
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Varulager
Råvaror och förnödenheter 28,2 47,0
Varor under tillverkning 12,2 0,1
Färdiga varor och handelsvaror 0,4 19,7
Summa varulager 40,8 66,8
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 13, 14 83,9 119,1
Fordringar hos koncernföretag 182,6 86,2
Övriga kortfristiga fordringar 2,0 0,6
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 5,3 3,4
Summa kortfristiga fordringar 273,8 209,3
Kassa och bank 14, 15, 18 71,4 64,0
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR 386,0 340,1
SUMMA TILLGÅNGAR 608,6 546,5
GARO ÅRSREDOVISNING | 93
MODERBOLAGET
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING FORTS.
MSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
EGET KAPITAL & SKULDER
EGET KAPITAL
Bundet eget kapital
Aktiekapital 16 20,0 20,0
Fond för egenupparbetade utvecklingsutgifter 40,5 35,9
Reservfond 2,6 2,6
Summa bundet eget kapital 63,1 58,5
Fritt eget kapital
Balanserad vinst 200,8 184,3
Årets vinst 98,3 68,6
Summa fritt eget kapital 299,1 252,9
SUMMA EGET KAPITAL 362,2 311,4
SKULDER
Avsättningar
Övriga avsättningar 1,0 3,5
Avsättning för uppskjuten skatt 17 0,7 0,7
Summa avsättningar 1,7 4,2
Långfristiga skulder
Övriga skulder till kreditinstitut 18 10,4 13,7
Summa långfristiga skulder 10,4 13,7
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 14, 18 2,6 3,3
Leverantörsskulder 51,4 58,7
Skulder till koncernföretag 132,8 107,5
Aktuella skatteskulder 7,0 1,8
Övriga kortfristiga skulder 9,0 9,8
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 19 31,5 36,2
Summa kortfristiga skulder 234,3 217,2
SUMMA SKULDER 246,4 235,1
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 608,6 546,5
94 | GARO ÅRSREDOVISNING
MODERBOLAGET
MODERBOLAGETS RAPPORT OM FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
MSEK Not
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Fond för egenupparbetade
utvecklingsutgifter
Balanserade vinstmedel
inkl. årets resultat Summa
Ingående balans per 1 jan 2020 20,0 2,6 18,1 202,1 242,8
Årets resultat tillika totalresultat 2020 0 0 0 68,6 68,6
Summa totalresultat 0 0 0 68,6 68,6
Förändring av fond för egenupparbetade
utvecklingsutgifter 0 0 17,8 -17,8 0
Utdelning enligt beslut av årsstämma 0 0 0 -0 -0
Summa tillskott från och värdeöver föringar till
aktieägare, redovisade direkt i eget kapital 0 0 0 -0 -0
Utgående balans per 31 december 2020 20,0 2,6 35,9 252,9 311,4
Ingående balans per 1 jan 2021 20,0 2,6 35,9 252,9 311,4
Årets resultat tillika totalresultat 2021 0 0 0 98,3 98,3
Summa totalresultat 0 0 0 98,3 98,3
Förändring av fond för egenupparbetade
utvecklingsutgifter 0 0 4,6 -4,6 0
Utdelning enligt beslut av årsstämma 0 0 0 -47,5 -47,5
Summa tillskott från och värdeöver föringar till
aktieägare, redovisade direkt i eget kapital 0 0 0 -47,5 -47,5
Utgående balans per 31 december 2021 20,0 2,6 40,5 299,1 362,2
GARO ÅRSREDOVISNING | 95
MODERBOLAGET
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
MSEK Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat 63,4 69,0
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Avskrivningar 11, 12 12,6 12,3
Övrigt -5,3 0,9
Erhållna utdelningar 22 7,2 13,3
Ränteintäkter och liknande resultatposter 8 6,8 2,0
Räntekostnader och liknande resultatposter 8 -2,5 -7,2
Betald inkomstskatt 9 -16,8 -24,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet 65,4 65,8
Förändring varulager 26,0 -5,8
Förändring kundfordringar 13 -61,1 -1,5
Förändring övriga kortfristiga fordringar -1,9 0,3
Förändring leverantörsskulder 18,1 0,8
Förändring övriga kortfristiga rörelseskulder -5,7 37,6
Summa förändring av rörelsekapital -24,6 31,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten 40,8 97,3
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 11 -25,1 -24,6
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 12 -3,1 -3,2
Sålda anläggningstillgångar 12 30,2 0
Investering i dotterbolag -1,5 -33,2
Förändring övriga finansiella anläggningstillgångar -29,3 -5,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten -28,8 -66,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Amortering av lån -4,1 -3,4
Erhållet/Lämnat koncernbidrag 23 47,0 6,0
Utbetald utdelning -47,5 0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -4,6 2,6
Minskning/ökning likvida medel
Årets kassaflöde 7,4 33,9
Likvida medel vid årets början 64,0 30,1
Likvida medel vid årets slut 71,4 64,0
96 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – MODERBOLAGET
NOT 1. ALLMÄN INFORMATION
GARO Aktiebolag (moderbolaget) utvecklar, tillverkar och
marknadsför elektriskt installationsmaterial. Den enskilt största
marknaden är Sverige, som svarar för 65 procent (64) av volymen
i moder
bolaget. Exportförsäljning sker huvudsakligen till egna
dotterbolag i Norge, Finland, Polen, Irland, Nordirland och
Storbritannien.
Moderbolaget är ett aktiebolag registrerat i Sverige och med
säte i Gnosjö. Adressen till kontoret är Södergatan 26, Box 203,
335 33 Gnosjö. GARO aktien är sedan den 16 mars 2016
noterad på NASDAQ OMX Stockholm.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i miljoner
svenska kronor (MSEK).
NOT 2. SAMMANFATTNING AV MODER-
BOLAGETS VIKTIGA REDOVISNINGSPRINCIPER
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna
årsredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer har till-
lämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
Årsredovisningen för GARO Aktiebolag (moderbolaget) är
upprättad i enlighet med RFR 2 Redovisning för juridiska personer
och Årsredovisningslagen. I de fall moderbolaget tillämpar andra
redovisningsprinciper än koncernens redovisningsprinciper, som
beskrivs i not 2 i koncernredovisningen, anges detta nedan.
Årsredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärde metoden.
RFR 2 säger att moderbolaget ska tillämpa samtliga av EU
godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom
ramen för Årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet
mellan redovisning och beskattning. Att upprätta rapporter i
överensstämmelse med RFR 2 kräver användning av en del
viktiga uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare krävs att
ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av moder-
bolagets redovisningsprinciper. De områden som innefattar en
hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana områden
där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för
årsredovisningen anges i koncernredovisningens not 4.
Moderbolaget utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika
finansiella risker: marknadsrisk (valutarisk och ränterisk), kreditrisk
och likviditetsrisk. Moderbolagets övergripande riskhanterings-
policy fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella mark-
naderna och eftersträvar att minimera potentiella ogynnsamma
effekter på koncernens finansiella resultat. För mer information
om finansiella risker hänvisas till koncernredovisningen not 3.
Moderbolaget tillämpar andra redovisningsprinciper än
koncernen i de fall som anges nedan:
UPPSTÄLLNINGSFORMER
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens upp-
ställningsform. Rapport över förändring av eget kapital följer
koncernens uppställningsform men ska innehålla de komponen-
ter som anges i ÅRL. Vidare innebär det skillnad i benämningar,
jämfört med koncernredovisningen, främst avseende finansiella
intäkter och kostnader och eget kapital.
ANDELAR I DOTTERBOLAG
Andelar i dotterbolag redovisas till anskaffningsvärde efter
avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inklu-
deras förvärvsrelaterade kostnader. När det finns en indikation
på att andelar i dotterbolag minskat i värde görs en beräkning
av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet
görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posten
”Resultat från andelar i koncernföretag”.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskatt-
ning, tillämpas inte reglerna om finansiella instrument enligt IFRS
9 i moderbolaget som juridisk person, utan moderbolaget till-
lämpar i enlighet med ÅRL anskaffningsvärdemetoden. I moder-
bolaget värderas därmed finansiella anläggningstillgångar till
anskaffningsvärde och finansiella omsättningstillgångar enligt
lägsta värdets princip, med tillämpning av nedskrivning för
förväntade kreditförluster enligt IFRS 9 avseende tillgångar som
är skuldinstrument. För övriga finansiella tillgångar baseras ned-
skrivning på marknadsvärden. Derivatinstrument med negativt
verkligt värde redovisas som en skuld till det negativa verkliga
värdet med värdeförändring i resultatet.
Moderbolaget tillämpar undantaget att inte värdera finansiella
garantiavtal till förmån för dotter- och intresseföretag samt joint
ventures i enlighet med reglerna i IFRS 9 utan tillämpar istället
principerna för värdering enligt IAS 37 Avsättningar, eventual-
förpliktelser och eventualtillgångar.
DERIVATINSTRUMENT
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen på kontrakts-
dagen och värderas till verkligt värde, både initialt och vid
efterföljande omvärderingar. Derivatinstrument används inte för
säkringsredo visning. Förändringar i verkligt värde redovisas där-
för omedelbart i resultaträkningen. Utestående terminskontrakt
uppgick per balansdagen till 6,4 MEUR (6,7).
BOKSLUTSDISPOSITIONER OCH OBESKATTADE RESERVER
Som bokslutsdispositioner redovisas överavskrivningar, period-
iseringsfonder och koncernbidrag. Som obeskattade reserver
redovisas kvarvarande avsättningar för överavskrivningar och
periodiseringsfonder.
LEASINGAVTAL
Reglerna om redovisning av leasingavtal enligt IFRS 16 tillämpas
inte i moderbolaget. Detta innebär att leasingavgifter redovisas
som kostnad linjärt över leasingperioden, och att nyttjanderätts-
tillgångar och leasingskulder inte inkluderas i moderbolagets
balansräkning. Identifiering av ett leasingavtal görs dock i
enlighet med IFRS 16, d.v.s. att ett avtal är, eller innehåller, ett
leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period
bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte
mot ersättning.
Noter
GARO ÅRSREDOVISNING | 97
NOTER – MODERBOLAGET
NOT 3. NETTOOMSÄTTNINGENS FÖRDELNING
2021 2020
Norden 479,4 603,2
Europa exkl. Norden 2,3 18,8
Totalt 481,7 622,0
NOT 4. ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
2021 2020
Hyresintäkter 0 3,0
Aktiverat eget arbete 3,7 6,6
Uthyrning av personal och administrativa tjänster 7,5 13,5
Övrigt 1,6 0,5
Totalt 12,8 23,6
NOT 5. ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA M.M.
2021 2020
Löner och andra ersättningar
Löner och andra ersätt-
ningar (varav tantiem)
Sociala kostnader
(varav pensionskostnader)
Löner och andra ersätt-
ningar (varav tantiem)
Sociala kostnader
(varav pensionskostnader)
Styrelseledamöter, verkställande
direktörer och andra ledande
befattningshavare 10,1 (1,4) 4,8 (2,0) 8,5 (0,8) 4,2 (1,7)
Övriga anställda 49,5 (0,7) 23,9 (5,2) 61,7 (0,4) 27,6 (5,7)
Totalt 51,6 (2,1) 28,7 (7,2) 70,2 (1,2) 31,8 (7,4)
MEDELANTAL ANSTÄLLDA MED
GEOGRAFISK FÖRDELNING PER LAND
2021 2020
Medel-
anställda
Varav
kvinnor
Medel-
anställda
Varav
kvinnor
Sverige 120 43 143 51
Totalt 120 43 143 51
KÖNSFÖRDELNING FÖR STYRELSELEDAMÖTER
& ÖVRIGA BEFATTNINGSHAVARE
2021 2020
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvinnor
Antal på
balans-
dagen
Varav
kvin-
nor
Styrelseledamöter 8 2 7 2
Verkställande direktör och övriga
ledande befattningshavare 6 1 6 1
Totalt 14 3 13 3
Ersättning till ledande befattningshavare: Informationen framgår
av not 8 i koncernredovisningen.
NOT 6. ERSÄTTNINGAR TILL REVISORERNA
2021 2020
Ernst & Young
– Revisionsuppdraget 0,7 0,7
– Övrig granskning 0,4 0,2
PwC
– Skatterådgivning 0,3 0,6
Summa 1,4 1,5
NOT 7. OPERATIONELL LEASING
Moderbolaget hyr maskiner, bilar och lagerlokaler. leasingperio-
derna varierar mellan 3 till 5 år. De flesta leasingavtalen kan vid
leasingperiodens slut förlängas till en avgift som överensstämmer
med en marknadsmässig avgift.
Nedan presenteras moderbolagets framtida leasingavgifter för
icke-uppsägningsbara leasingavtal.
Framtida minimileasingavgifter 2021 2020
Inom 1 år 3,3 3,1
Mellan 1 till 5 år 3,5 4,2
Mer än 5 år 0 0
Summa 6,8 7,3
Periodens kostnadsförda leasingavgifter uppgick till
4,1 MSEK (3,8).
98 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – MODERBOLAGET
NOT 8. RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE
RESULTAT POSTER SAMT RÄNTEKOSTNADER
OCH LIKNANDE POSTER
Finansiella intäkter 2021 2020
Tillgångar och skulder obligatoriskt värderade
till verkligt värde i resultatet:
Nettovinst derivat 3,2 0
Summa finansiella intäkter för poster
värderade till verkligt värde i resultat 3,2 0
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde:
Ränteintäkter från kundfordring 0 0
Ränteintäkter övriga finansiella intäkter 2,9 1,9
Summa ränteintäkter enligt effektivräntemetoden 2,9 1,9
Valutakursdifferenser – intäkter, finansiella poster 0,7 0,1
Summa 0,7 0,1
Summa finansiella intäkter 6,8 2,0
Finansiella kostnader 2021 2020
Tillgångar och skulder obligatoriskt värderade
till verkligt värde i resultatet:
Nettoförlust derivat 0 -1,5
Summa finansiella kostnader för poster
värderade till verkligt värde i resultat 0 -1,5
Tillgångar och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde:
Räntekostnader lån -0,4 -0,7
Räntekostnader övriga finansiella skulder 0 0
Summa räntekostnader enligt
effektivräntemetoden -0,4 -0,7
Valutakursdifferenser – kostnader,
finansiella poster -2,1 -5,0
Summa -2,1 -5,0
Summa finansiella kostnader -2,5 -7,2
NOT 9. SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
2021 2020
Redovisad skatt i resultaträkningen
Aktuell skatt på årets resultat -23,1 -15,5
Förändring av uppskjuten skatt (not 17) -0,5 1,0
Summa redovisad skatt -23,6 -14,5
Inkomstskatten på resultatet före skatt skiljer sig från det
teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid användning av
skattesatsen för det svenska moderbolaget enligt följande:
2021 2020
Resultat före skatt 121,9 83,1
Inkomstskatt beräknad enligt skattesats
i Sverige (20,6 %) -25,1 -17,8
Skatteeffekter av:
Ej skattepliktig utdelning 1,5 2,9
Ej avdragsgilla kostnader -0,3 -0,2
Tidigare ej bokförd uppskjuten skatt 0,3 0,6
Summa redovisad skatt -23,6 -14,5
Effektiv skattesats (%) 19,4 17,4
NOTER – MODERBOLAGET
GARO ÅRSREDOVISNING | 99
NOTER – MODERBOLAGET
NOT 10. INNEHAV & INVESTERINGAR I DOTTERBOLAG
2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 79,3 46,1
Investering i dotterbolag 1,5 33,2
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 80,8 79,3
Utgående redovisat värde 80,8 79,3
Namn Org.nr
Säte samt
registrerings- och
verksamhetsland
Antal
aktier
Andel
stam aktier
som direkt
ägs av moder-
bolaget (%)
Andel stam-
aktier som ägs
av innehav utan
bestämmande
inflytande (%)
Bokfört värde
2021-12-31
Bokfört värde
2020-12-31
GARO Electric Irl. Ltd 67083 Dublin, Irland 10 000 100 0 4,7 4,7
GARO Electric Ltd 12057804 Birmingham, UK 1 100 0 0 0
GARO Elflex AB 556717-1003 Gnosjö, Sverige 1 000 100 0 2,5 2,5
GARO Montage AB 556658-9544 Gnosjö, Sverige 1 000 100 0 1,8 1,8
GARO AS 935722713 Drammen, Norge 800 100 0 0,7 0,7
WEB-EL Försäljning AB 556658-1079 Luleå, Sverige 1 000 100 0 30,1 30,1
GARO Polska Sp. z.o.o 8513133236 Szczecin, Polen 200 100 0 5,2 5,2
GARO Fastigheter AB 559180-6426 Gnosjö, Sverige 100 000 100 0 1,6 0,1
GARO E-mobility AB 559272-1871 Gnosjö, Sverige 200 000 100 0 20,0 20,0
GARO Finland OY 2191528-5 Esbo, Finland 100 100 0 7,2 7,2
EV Charge Partner i Sweden AB 556980-5384 Gnosjö, Sverige 1 000 70 30 7,0 7,0
Summa 80,8 79,3
100 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – MODERBOLAGET
NOT 11. IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Balanserade utgifter för
utvecklingsarbeten
Pågående
utvecklingsarbeten Goodwill Summa
Per 1 januari 2020
Anskaffningsvärde 38,0 17,0 1,9 56,9
Ackumulerade avskrivningar -25,9 - -1,9 -27,8
Redovisat värde 12,1 17,0 - 29,1
Räkenskapsåret 2020
Ingående redovisat värde 12,1 17,0 - 29,1
Inköp/aktiverade utgifter 0 24,6 - 24,6
Omklassificeringar/intern försäljning 6,5 -6,5 - 0
Avyttringar och utrangeringar - - - -
Nedskrivningar - - - -
Avskrivningar -4,3 - - -4,3
Utgående redovisat värde 14,3 35,1 49,4
Per 31 december 2020
Anskaffningsvärde 35,6 35,1 1,9 72,6
Ackumulerade avskrivningar -21,3 0 -1,9 -23,2
Redovisat värde 14,3 35,1 - 49,4
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde 14,3 35,1 - 49,4
Inköp/aktiverade utgifter - 25,1 - 25,1
Omklassificeringar/intern försäljning - - - -
Avyttringar och utrangeringar -4,4 -25,8 - -30,2
Nedskrivningar - - - -
Avskrivningar -0,8 - - -0,8
Utgående redovisat värde 9,1 34,4 - 43,5
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 31,2 34,4 1,9 67,5
Ackumulerade avskrivningar -22,1 - -1,9 -24,0
Redovisat värde 9,1 34,4 - 43,5
NOTER – MODERBOLAGET
GARO ÅRSREDOVISNING | 101
NOTER – MODERBOLAGET
NOT 12. MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Byggnader
& mark
Maskiner & andra
tekniska anläggningar
Inventarier, verktyg
& installationer
Pågående nyanläggningar
& förskott avseende materiella
anläggnings tillgångar Summa
Per 1 januari 2020
Anskaffningsvärde 69,0 31,2 82,2 6,8 189,2
Ackumulerade avskrivningar -42,9 -30,1 -64,5 - -137,5
Redovisat värde 26,1 1,1 17,7 6,8 51,7
Räkenskapsåret 2020
Ingående redovisat värde 26,1 1,1 17,7 6,8 51,7
Inköp - - - 3,2 3,2
Omklassificeringar/intern överföring - - 4,0 -4,0 -
Avyttringar och utrangeringar - -10,9 -31,6 - -42,5
Avskrivningar -1,6 -0,5 -5,7 - -7,8
Upplösning av avskrivningar p.g.a
avyttring/utrangering/intern överf - 10,9 31,6 - 42,5
Utgående redovisat värde 24,5 0,6 16,0 6,0 47,1
Per 31 december 2020
Anskaffningsvärde 69,0 20,3 54,1 6,0 149,4
Ackumulerade avskrivningar -44,5 -19,7 -38,1 - -102,3
Redovisat värde 24,5 0,6 16,0 6,0 47,1
Räkenskapsåret 2021
Ingående redovisat värde 24,5 0,6 16,0 6,0 47,2
Inköp 1,4 - - 1,7 3,1
Omklassificeringar/Intern överföring - - - - -
Avyttringar och utrangeringar - - -0,7 -6,3 -7,0
Avskrivningar -1,6 -0,4 -5,1 - -7,1
Upplösning av avskrivningar p.g.a
avyttring/utrangering/intern överf - - 2,3 - 2,3
Utgående redovisat värde 24,3 0,2 12,5 1,4 38,4
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 70,4 20,3 53,4 1,4 145,5
Ackumulerade avskrivningar -46,1 -20,1 -40,9 0 -107,1
Redovisat värde 24,3 0,2 12,5 1,4 38,4
NOT 13. KUNDFORDRINGAR
Redovisade belopp, per valuta, för moderbolagets kundford-
ringar är följande:
2021-12-31 2020-12-31
Kundfordringar 84,7 119,1
Minus: reservering för osäkra fordringar -0,8 0
Kundfordringar – netto 83,9 119,1
Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar dess redo-
visade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Per den 31 december 2021 var kundfordringar uppgående
till 10,7 MSEK (13,7) förfallna men utan att något nedskrivnings-
behov ansågs föreligga. De förfallna fordringarna avser ett antal
kunder vilka tidigare inte haft några betalningssvårigheter.
Åldersanalysen av dessa kundfordringar framgår nedan:
2021-12-31 2020-12-31
Inom 1–30 dagar 8,0 13,3
Mellan 31 och 60 dagar 1,4 0,4
Mer än 61 dagar 1,3 0
Summa förfallna kundfordringar 10,7 13,7
102 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – MODERBOLAGET
NOT 14. FINANSIELLA INSTRUMENT
I nedanstående tabell presenteras moderbolagets finansiella tillgångar och skulder klassificerade med utgångspunkt i anskaffnings-
värdet. För kortfristiga fordringar och skulder anses det redovisade värdet utgöra en rimlig uppskattning av det verkliga värde varvid
dessa värden överensstämmer i nedanstående tabell:
VÄRDERING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER PER 2021-12-31
Räkenskapsåret 2021
Finansiella tillgångar
värderade till
anskaffningsvärdet
Finansiella skulder
värderade till
anskaffningsvärde
Summa
redovisat
värde
Kundfordringar 83,9 - 83,9
Fordringar på koncernföretag 182,6 - 182,6
Övr. kortfristiga fordringar 2,0 - 2,0
Likvida medel 71,4 - 71,4
Summa 339,9 - 339,9
Finansiella skulder
Leverantörsskulder - 51,4 51,4
Skulder till koncernföretag - 132,8 132,8
Derivat instrument - - -
Övr kortfristiga skulder - 9,0 9,0
Summa - 193,2 193,2
VÄRDERING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER PER 2020-12-31
Räkenskapsåret 2020
Finansiella tillgångar
värderade till
anskaffningsvärdet
Finansiella skulder
värderade till
anskaffningsvärde
Summa
redovisat
värde
Kundfordringar 119,1 - 119,1
Fordringar på koncernföretag 86,2 - 86,2
Övr. kortfristiga fordringar 0,6 - 0,6
Likvida medel 64,0 - 64,0
Summa 269,9 - 269,9
Finansiella skulder
Leverantörsskulder - 58,7 58,7
Skulder till koncernföretag - 107.5 107,5
Derivat instrument - - -
Övr kortfristiga skulder - 9,8 9,8
Summa - 176,0 176,0
GARO ÅRSREDOVISNING | 103
NOTER – MODERBOLAGET
NOT 15. LIKVIDA MEDEL
2021-12-31 2020-12-31
Banktillgodohavanden 71,4 64,0
Totalt 71,4 64,0
NOT 16. AKTIEKAPITAL & ÖVRIGT
TILLSKJUTET KAPITAL
Vid årsstämman 2021 beslutades om en aktiesplit innebärande
att varje aktie delas upp i fem aktier (split 5:1) av samma serie.
Aktiespliten genomfördes under andra kvartalet.
Aktiekapitalet per 2021-12-31 består av 50 000 000 aktier
med kvotvärdet 0,40 SEK. Aktierna har ett röstvärde på 1 röst/
aktie. Alla aktier som emitterats av moderbolaget är till fullo
betalda.
NOT 17. AVSÄTTNING FÖR UPPSKJUTEN SKATT
Uppskjutna skattefordringar och -skulder fördelas enligt följande:
2021-12-31 2020-12-31
Uppskjutna skatte fordringar
– uppskjutna skattefordringar hänförlig
till temporära skillnader derivatinstrument 0 -0,5
Uppskjutna skatteskulder -
– uppskjutna skatteskulder hänförlig
till temporära skillnader byggnad och
markanläggning 0,6 0,7
– Uppskjutna skatteskulder hänförliga till
temporära skillnader derivatinstrument 0,1 0
Uppskjutna skatteskulder (netto) 0,7 0,2
NOT 18. UPPLÅNING
2021-12-31 2020-12-31
Långfristig
Skulder till kreditinstitut 10,4 13,7
Summa långfristig upplåning 10,4 13,7
Kortfristig
Skulder till kreditinstitut 2,6 3,3
Summa kortfristig upplåning 2,6 3,3
Summa upplåning moderbolaget 13,0 17,0
SKULDER TILL KREDITINSTITUT
Moderbolagets upplåning är i SEK. Moderbolagets upplåning
består av lån från SEB.
Banklånet löper fram till 2027 med en genomsnittlig ränta för
2021 på 1,22 procent per år (1,4). Moderbolaget har inga lån
som förfaller efter 5 år. Moderbolaget har inga särskilda låne-
villkor (kovenanter) att uppfylla mot extern långivare.
CHECKRÄKNINGSKREDIT
Moderbolaget har en beviljad checkräkningskredit om
97,1MSEK (88,8) som omförhandlas årligen.
NOT 19. UPPLUPNA KOSTNADER &
FÖRUTBETALDA INTÄKTER
2021-12-31 2020-12-31
Upplupna lönekostnader 11,8 13,8
Upplupna sociala avgifter 4,7 5,5
Bonus till kunder 11,2 10,1
Övriga poster 3,8 6,8
Totalt 31,5 36,2
NOT 20. STÄLLDA SÄKERHETER
2021-12-31 2020-12-31
Fastighetsinteckningar 35,2 35,2
Företagsinteckningar 66,0 66,0
Totalt 101,2 101,2
Säkerheterna är ställda för skulder till kreditinstitut.
NOT 21. EVENTUALFÖRPLIKTELSER
2021-12-31 2020-12-31
Övriga ansvarsförbindelser
till förmån för dotterbolag 21,6 21,6
Totalt 21,6 21,6
NOT 22. RESULTAT FRÅN ANDELAR
I KONCERNFÖRETAG
2021 2020
Utdelningar 7,2 13,3
Nedskrivningar - -
Totalt 7,2 13,3
104 | GARO ÅRSREDOVISNING
NOTER – MODERBOLAGET
NOT 23. BOKSLUTSDISPOSITIONER
2021 2020
Skillnad mellan bokförda avskrivningar och
avskrivningar enligt plan 0,8 0,8
Erhållet koncernbidrag, netto 47,0 6,0
Totalt 47,8 6,8
NOT 24. NÄRSTÅENDE
Följande transaktioner har skett med närstående:
INKÖP FRÅN OCH FÖRSÄLJNING TILL DOTTERBOLAG
Av moderbolagets försäljning utgör 34 procent (46) försäljning
till koncernbolag, och av moderbolagets inköp utgör 35 procent
(45 ) inköp från koncernbolag.
Försäljning till dotterbolag består av varor och tjänster. Inköp
från dotterbolagen består av varor. Tjänster säljs till dotterbolag
på normala kommersiella villkor.
2021 2020
Inköp av tjänster
Konsulttjänster från styrelseledamot, jan–maj
(Ekonomerna i Sverige AB) 0,1 0,6
Driftsättnings- och servicetjänster inköpta från
närstående till styrelse ordförande (jan–maj) 0,1 0,7
Elinstallationstjänster inköpta från
närstående till styrelseordförande (jan–maj) 0 0,1
Summa 0,2 1,4
Tjänsterna som redovisas enligt ovan har köpts på normala
kommersiella villkor på affärsmässig grund. Per balansdagen
fanns ingen skuld uppbokade mot ovan närstående inköp.
NOT 25. HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Från och med 1 januari 2022 kommer affärsområdena GARO
Electrification och GARO E-mobility att ersätta affärsområdena
GARO Sweden och GARO International.
Vidare har det beslutats om investering i en ny produktions-
och logistikanläggning i Polen med byggstart under andra kvar-
talet 2022. Förväntad investering uppgår till cirka 85 MSEK.
I skrivande stund bedöms inte situationen i Ukraina eller
Covid-19 ha någon märkbar påverkan för GARO och dess verk-
samhet. Dock, som en konsekvens av situationen i Ukraina, råder
osäkerhet kring tillgång på komponenter framöver.
NOT 26. FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Koncernens balanserade vinstmedel enligt koncernbalans-
räkningen uppgår till 528,6 MSEK (407,4).
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel: (SEK)
Ingående balanserat resultat 241 330 970
Avsättning fond för eget arbete utvecklingskostnader -40 514 361
Årets resultat 98 299 387
Totalt 299 115 996
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras enligt föjande:
– att till aktieägare utdelas 1,4 per aktie -70 000 000
– att i ny räkning överföres 229 115 996
Totalt 299 115 996
STYRELSENS YTTRANDE ÖVER DEN FÖRESLAGNA
UTDELNINGEN
Styrelsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen ej
hindrar bolaget från att fullgöra sina förpliktelser på kort och
lång sikt, ej heller att fullgöra erforderliga investeringar. Den
föreslagna utdelningen kan därmed försvaras med hänsyn till
vad som anförs ABL 17 kap 3§ 2–3 st.
Bolagets soliditet är mot bakgrund av att verksamheten fort-
satt bedrivs med lönsamhet betryggande. Likviditeten i bolaget
bedöms kunna upprätthållas på en likaledes betryggande nivå.
GARO ÅRSREDOVISNING | 105
ÅRSREDOVISNINGENS UNDERTECKNANDE
Årsredovisningens
undertecknande
Koncernens resultat- och balansräkningar kommer att föreläggas
årsstämman 2022-05-11 för fastställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med internationella
redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger
en rätt visande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredo-
visningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och
ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger
en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och
de företag som ingår i koncernen står inför.
Gnosjö 2022-03-30
RICKARD BLOMQVIST
Styrelseordförande
SUSANNA HILLESKOG
Styrelseledamot
MARTIN ALTHÉN
Styrelseledamot
MARI-KATHARINA JONSSON KADOWAKI
Styrelseledamot
PATRIK ANDERSSON
Verkställande direktör
JOHAN PAULSSON
Styrelseledamot
ULF HEDLUNDH
Styrelseledamot
JOAKIM FALCK
Auktoriserad revisor
LARS ÅKE RYDH
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats 2022-04-08
Ernst & Young AB
JONAS LOHTANDER
Arbetstagarrepresentant
106 | GARO ÅRSREDOVISNING
REVISIONSBERÄTTELSE
Revisionsberättelse
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
UTTALANDEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för GARO AB (publ) för år 2021. Bolagets årsredovis-
ning och koncernredovisning ingår på sidorna 54–105 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning
per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovis-
ningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU,
och årsredo-visningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovis-ningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget samt rapport över
totalresultatet och rapport över finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncern-redovisningen är förenliga med innehållet i den kom-
pletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revi-
sionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Audi-
ting (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen
nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områden ska
läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revi-
sorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom
dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som
utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel
i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår
granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att
behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår
revisionsberättelse.
INKURANS I VARULAGER
Beskrivning
av området
Hur detta område
beaktades i revisionen
Av koncernens rapport över finansiell
ställning per 2021-12-31 framgår att
redovisat värde av varulager uppgår
till 242,1 MSEK. I de branscher där
koncernen verkar är produktutveck-
lingstakten och innovationskraften hög.
Detta innebär att företagsledning och
styrelse löpande har att utvärdera och
bedöma hur bolagens produkter ska
värderas med hänsyn till efterfrågan
på marknaden. Innovationskraften, i
kombination med varulagrets storlek
samt att företagsledningen och styrel-
sen gör uppskattningar och bedöm-
ningar av varulagrets inkurans, inner
att inkurans bedömts vara ett särskilt
betydelsefullt område vår revision.
I not 2.12, 3.1 a (ii) och (iii) samt i not
4 beskrivs bland annat värdering och
risker förknippade med varulager.
I vår revision har vi granskat
bedömningen av inkurans i samt-
liga enheter bland annat genom
uppföljning av trögrörlighet mot
information om lagerrörelser från
lagerredovisningen. Vi har vidare
kontrollerat om tillämpningen av
inkuransmodellen är konsekvent
mellan åren samt bedömt gjorda
antaganden i inkuransmodellen.
Antaganden görs på olika nivåer
i koncernen och omfattar såväl
beslutsfattare i enskilda bolag
som koncernledningen. Därutöver
har vår revision omfattat genom-
gång av styrelseprotokoll samt
diskussioner med företagsledning
om utveckling av nya produkter.
Vi har granskat lämnade upplys-
ningar i årsredovisningen.
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
2-53. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret 2021 utgör
annan information. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre-
do-visningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
Till bolagsstämman i GARO AB (publ), org nr 556051-7772
GARO ÅRSREDOVISNING | 107
REVISIONSBERÄTTELSE
redovis-ningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen an-svarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. An-tagandet om fortsatt drift tilläm-
pas dock inte om styrelsen och verk-ställande direktören avser
att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har
något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredo-
vis-ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som
innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs
enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter
kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och
utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker
och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamåls
-
enliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för
att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegent-
ligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror
på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande
i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i
den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkstäl-
lande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid
upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-visningen.
Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisions-
bevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som
avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till
betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksam-
heten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäker-
hetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamhe-
ten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga
osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräck-
liga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis
som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock
kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag
inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen återger de underliggande transaktionerna
och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller
affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt
ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens pla-
nerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi
måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revi-
sionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revi-
sionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive
108 | GARO ÅRSREDOVISNING
REVISIONSBERÄTTELSE
de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och
som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områ-
dena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida
inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om
frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR
OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING
OCH FÖRSLAGET TILL DISPOSITIONER AV BOLAGETS
VINST ELLER FÖRLUST
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning
av GARO AB (publ) för år 2021 samt av förslaget till dispositio-
ner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
be-träffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncer-
nens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för
att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår pro-
fessionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet.
Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse
för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som
är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för
vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade
yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden GARO AB
(publ) för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #[checksumma]
upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till GARO AB (publ) för år
2021 enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
GARO ÅRSREDOVISNING | 109
REVISIONSBERÄTTELSE
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att
det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
gransk-ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning av
finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och nära-
liggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för kvalitets-
kontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkes-
utövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur
styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte
att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande
om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk
validering av Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller
Esef-rapporten uppfyller den tekniska specifikation som anges
i kommissionens delegerade förordning (EU) 2019/815 och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida Esef-rapporten har märkts med iXBRL som möjliggör en
rättvisande och fullständig maskinläsbar version av koncernens
resultat-, balans- och egetkapitalräkningar samt kassaflödes-
analysen.
Ernst & Young AB, Box 2224, 550 02 Jönköping utsågs till
GARO ABs revisor av bolagsstämman den 5 maj 2021 och har
varit bolagets revisor sedan den 4 maj 2017.
Jönköping den 8 april 2022
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
110 | GARO ÅRSREDOVISNING
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Bolagsstyrnings-
rapport
GARO AB (publ) är ett svenskt aktie bolag och
regleras därmed dels av svensk lagstiftning,
främst genom aktiebolagslagen, dels av
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
som föreskriver tillämpning av Svensk kod
för bolagsstyrning (”Koden”). GARO har
sitt säte i Gnosjö kommun, Jönköpings län,
tillämpar Koden sedan 2016 och lämnar här
bolagsstyrningsrapport för räkenskapsåret
2021. Bolagsstyrningsrapporten har
granskats av bolagets revisorer.
Riktlinjerna avseende Koden finns att tillgå på hemsidan för
Kollegiet för svensk bolagsstyrning (www.bolagsstyrning.se).
Koden bygger på principen ”följ eller förklara” vilket innebär
att företag som tillämpar Koden kan avvika från enskilda regler
men då ange en förklaring till avvikelsen. GARO har inte gjort
några sådana avvikelser under 2021. GARO har inte heller
några överträdelser mot varken Nasdaq Stockholms regelverk
för emittenter eller god sed på aktiemarknaden.
AKTIEÄGARE & BOLAGSSTÄMMA
Aktieägarnas rätt att besluta om GAROs angelägenheter utövas
vid årsstämman (och i förekommande fall extra bolagsstämma),
som är GAROs högsta beslutande organ. Årsstämman hålls i
Gnosjö, Malmö eller Stockholm varje kalenderår före juni
månads utgång. Extra bolagsstämma hålls vid behov.
Stämman fattar beslut i en rad frågor, bland annat fastställande
av resultat- och balansräkning, disposition av GAROs vinst eller
förlust, ansvarsfrihet gentemot bolaget för styrelsens ledamöter
och verkställande direktören, valberedningens sammansättning,
val av styrelseledamöter (inklusive styrelseordförande) och revisor,
ersättning till styrelseledamöter och revisor, riktlinjer för ersättning
till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare
samt eventuella ändringar av bolagsordningen.
Bolagets bolagsordning innehåller inga begränsningar i fråga
om hur många röster varje aktieägare kan avge vid en bolags-
stämma. Bolagets bolagsordning saknar särskilda bestämmelser
om tillsättande och entledigande av styrelseledamöter, samt om
ändring av bolagsordningen.
Antalet aktieägare var vid årsskiftet 14 473 (8 774). Största
enskilda ägare är Lars Svensson vars totala ägande uppgick
till 35,7 procent (35,7). För mer information om ägar -
struktur, aktiekapital, kursutveckling etc. hänvisas till avsnittet,
GARO aktien på sidorna 52–53 samt not 20 i denna
årsredovisning.
ÅRSSTÄMMA 2021
Vid GAROs årsstämma den 5 maj 2021 gjordes omval till
styrelseledamöter av Rickard Blomqvist, Susanna Hilleskog, Lars-
Åke Rydh, Ulf Hedlundh och Mari-Katharina Jonsson Kadowaki
samt nyval av Martin Althén och Johan Paulsson. Till styrelse-
ordförande gjordes nyval av Rickard Blomqvist. Stefan Jonsson
hade avböjt omval. Härtill utsåg IF Metall Jonas Lohtander att
representera arbetstagarna. Arvode till styrelsen beslutades
utgå med ett sammanlagt belopp om 2 100 000 SEK, varav
600 000 SEK till ordföranden och 250 000 SEK till var och
en av de övriga bolagsstämmovalda ledamöterna som inte är
anställda i Koncernen. Detta innebär en ökning av styrelse-
arvoden med 580 000 jämfört med 2020, där ytterligare en
styrelseledamot valts in under 2021. Justerat för detta uppgick
ökningen av styrelsearvodet med 22 procent. Vidare beslutade
stämman att arvode till ledamöterna i revisionsutskottet ska utgå
med 100 000 kronor till ordföranden och 50 000 kronor till
var och en av de övriga ledamöterna i revisionsutskottet. För
ledamöterna i ersättningsutskottet beslutades om ett arvode på
50 000 kronor till ordföranden och 25 000 kronor till var och
en av de övriga ledamöterna i ersättningssutskottet. I enlighet
med styrelsens förslag beslutade årsstämman om en utdelning
på 4,70 kr per aktie för räkenskapsåret 2020 (0,94 kr justerat
för split). Årsstämman antog även riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare.
Bilden nedan beskriver översiktligt bolagsstyrningen inom GARO.
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
VD
Koncernledning
Externa revisorer Valberedning
Bolagsstämma
Aktieägare
Styrelse
GARO ÅRSREDOVISNING | 111
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
VALBEREDNING
GAROs årsstämma fattar beslut om rutiner för valberedningens
tillsättande och arbete. Valberedningens uppdrag omfattar
beredning och upprättande av förslag till val av styrelseledamö-
ter, styrelsens ordförande, stämmoordförande samt revisor liksom
förslag rörande arvode till styrelsens ledamöter, ledamöter
i eventuella styrelseutskott och revisorn.
Årsstämman den 4 maj 2017 beslutade att valberedningen
ska utgöras av representanter för de tre röstmässigt största
aktieägarna i den av Euroclear Sweden förda aktieboken den
31 augusti varje år, tillsammans med styrelsens ordförande, som
även ska sammankalla valberedningen till dess första samman-
träde. Till ordförande i valberedningen ska utses den ledamot
som företräder den röstmässigt största aktieägaren. Om, tidigare
än två månader före årsstämman, en eller flera aktieägare som
utsett ledamöter i valberedningen inte längre tillhör de tre till
röstetalet största aktieägarna, ska ledamöter utsedda av dessa
aktieägare ställa sina platser till förfogande och den eller de
aktieägare som tillkommit bland de tre till röstetalet största
aktie ägarna ska ha rätt att utse en representant var. För det fall
ledamot lämnar valberedningen innan dess arbete är slutfört och
valberedningen finner det önskvärt att ersättare utses, ska sådan
ersättare hämtas från samma aktieägare eller, om denna inte
längre tillhör de röstmässigt största aktieägarna, från aktieägare
som storleksmässigt står näst i tur. Sammansättningen av valbe-
redningen inför varje årsstämma ska offentliggöras senast sex
månader före årsstämman. Ingen ersättning ska utgå till leda-
möterna i valberedningen. Eventuella nödvändiga omkostnader
för valberedningens arbete ska bäras av bolaget. Valberedning-
ens mandattid löper till dess att nästkommande valberednings
sammansättning offentliggjorts. Valberedningens oberoende
enligt ”Koden” anses vara uppfyllt.
EXTERNA REVISORER
Bolagets revisor, vald vid årsstämman, granskar GAROs årsre-
dovisning och koncernredovisning, styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning, styrelsens förslag till till disposition av
årets vinst eller förlust samt årsredovisningarna för dotterbolag
samt avger revisionsberättelse.
Vid årsstämman 2021 omvaldes Ernst & Young AB till reviso-
rer med Joakim Falck som ansvarig revisor. Revisorn från Ernst &
Young har under 2021 deltagit under delar av revisionskommit-
téns möten samt vid mötet i februari 2022 och rapporterade då
noteringarna från 2021 års revision. Granskning av koncernens
bolag samordnas av Ernst & Young. För koncernens bolag för-
utom i Polen, Storbritannien och Irland granskas dessa av Ernst
& Youngs nätverk.
STYRELSE
SAMMANSÄTTNING & OBEROENDE
Enligt bolagsordningen ska GAROs styrelse bestå av lägst tre
och högst sju stämmovalda ledamöter. Vid årsstämman den 5
maj 2021 valdes sju styrelseledamöter varav två kvinnor och
fem män. Härtill har IF Metall valt en representant för arbets-
tagarna att ingå i styrelsen. Ingen representant för bolagsled-
ningen ingår i styrelsen. Verkställande direktören tillika koncern-
chefen deltar i styrelsens sammanträden som föredragande.
Andra tjänstemän i GARO deltar i styrelsens sammanträden som
föredragande i särskilda frågor. Bolagets CFO fungerar som
styrelsens sekreterare.
Av valberedningens motiverade yttrande inför årsstämman
2021 framgår att valberedningen vid framtagande av sitt för-
slag till styrelse har tillämpat regel 4.1 i Koden som mångfalds-
policy. Målet med policyn är att styrelsen ska ha en med hänsyn
till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i
STYRELSE
Av årsstämman vald styrelse Invald Född Arvode
Arvode
revisions-
utskott
Arvode
ersättnings
kommittee
Antal
aktier/
röster
Oberoende
i relation till
ägarna
Oberoende
i relation till
bolaget
Deltagit
på antal
möten
Rickard Blomqvist, ordf. 2015 1971 600 000 50 000 50 000 622 500 Nej Ja 11/11
Susanna Hilleskog, ledamot 2018 1963 250 000 25 000 0 Ja Ja 11/11
Johan Paulsson, ledamot 2021 1963 250 000 0 Ja Ja 6/6
Ulf Hedlundh, ledamot 2020 1960 250 000 50 000 1 500 Ja Ja 11/11
Martin Altn, ledamot 2021 1968 250 000 0 Ja Ja 6/6
Mari-Katharina Jonsson Kadowaki, ledamot 2019 1964 250 000 25 000 650 Ja Ja 11/11
Jonas Lohtander, arbetstagarrepresentant 2019 1974 0 89 Ja Nej 11/11
Lars-Åke Rydh, ledamot 2018 1953 250 000 100 000 0 25 000 Ja Ja 11/11
TOTAL 2 100 000 200 000 100 000 649 739
VALBEREDNINGEN INFÖR ÅRSSTÄMMAN 2022
Ledamot i valberedningen Representerar Innehav/röster
Lars Kongstad, ordf. Lars Svensson 35,7 %
Ulrik Grönvall Swedbank Robur Fonder 9,3 %
Fredrik Carlsson Svolder AB 8,7 %
Rickard Blomqvist Styrelseordförande 1,2 %
112 | GARO ÅRSREDOVISNING
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad av mångsidig-
het och bredd avseende de bolagsstämmovalda ledamöternas
kompetens, erfarenhet och bakgrund, samt att en jämn könsför-
delning ska eftersträvas. Årsstämman 2021 beslutade att utse
styrelseledamöter i enlighet med valberedningens förslag, vilket
resulterade i nuvarande styrelse. Valberedningen konstaterade
vid framtagagandet av sitt förslag att könsfördelningen i den
föreslagna styrelsen inte var tillfredsställande. Valberedningen
gjorde dock bedömningen att kontinuitet i styrelsearbetet vid
tillfället var av stor betydelse.
I enlighet med Koden ska en majoritet av de bolagsstäm-
movalda styrelseledamöterna vara oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledning. För att avgöra om en styrelseledamot
är oberoende ska en samlad bedömning göras av samtliga
omständigheter som kan ge anledning att ifrågasätta ledamotens
oberoende i förhållande till GARO eller bolagsledningen, till
exempel om ledamoten nyligen varit anställd i GARO eller ett
närstående företag. Minst två av de styrelseledamöter som är
oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen ska
också vara oberoende i förhållande till bolagets större aktie-
ägare. För att bedöma detta oberoende ska omfattningen av
ledamotens direkta eller indirekta förhållanden till större aktieä-
gare beaktas. Med större aktieägare avses i Koden aktieägare
som direkt eller indirekt kontrollerar 10 procent eller mer av
aktierna eller rösterna i bolaget.
Valberedningens bedömning av ledamöternas oberoende i
förhållande till bolaget, dess ledning och större aktieägare pre-
senteras i avsnittet ”Styrelse, koncernledning och revisor”. Samt-
liga styrelseledamöter, bedöms vara oberoende i förhållande
till bolaget och dess ledning. Sex av dessa är även oberoende i
förhållande till bolagets större aktie ägare. GARO uppfyller där-
med Kodens krav på oberoende.
För ytterligare information om styrelseledamöter hänvisas till
avsnitten om styrelsen, sidan 118 i denna årsredovisning.
ANSVAR & ARBETE
Styrelsens arbete regleras av den svenska aktiebolagslagen
och bolagsordningen. Styrelsens arbete regleras dessutom av
den skriftliga arbetsordning som styrelsen årligen fastställer.
Arbetsordningen reglerar bland annat arbets- och ansvarsfördel-
ningen mellan styrelsen, styrelsens ordförande och verkställande
direktören, liksom beslutsordningen inom styrelsen, styrelsens
sammanträdesplan samt styrelsens arbete med redovisnings- och
revisionsfrågor och den finansiella rapporteringen. Styrelsen har
också fastställt en instruktion för verkställande direktören samt
antagit andra särskilda policydokument.
Styrelsen ansvarar för Koncernens organisation och förvaltning
av dess angelägenheter, fastställande av Koncernens övergri-
pande mål, utveckling och uppföljning av de övergripande stra-
tegierna, beslut om större förvärv, avyttringar och investeringar,
beslut om placeringar och lån i enlighet med finans policyn,
löpande uppföljning av verksamheten, fastställande av kvartals-
och årsbokslut samt den fortlöpande utvärderingen av verkstäl-
lande direktören och övriga koncernledningen. Styrelsen ansvarar
också för att säkerställa kvaliteten i den finansiella rapporteringen,
inklusive system för övervakning och intern kontroll av GAROs
finansiella rapportering och ställning. Styrelsen ska dessutom tillse
att GAROs externa informationsgivning präglas av öppenhet samt
är korrekt, relevant och tydlig. Vid styrelsens sammanträden finns
bland annat följande punkter återkommande på agendan: affär-
släget, framtidsutsikter samt ekonomisk och finansiell rapportering.
Styrelsens ordförande följer GAROs verksamhet genom fort-
löpande kontakter med verkställande direktören. Ordföranden
organiserar och leder styrelsens arbete samt ansvarar därvid för
att övriga styrelseledamöter får tillfredsställande information och
beslutsunderlag. Ordföranden ansvarar även för att styrelsen
fortlöpande uppdaterar och fördjupar sina kunskaper om GARO
och i övrigt får den utbildning som krävs för att styrelsearbetet
ska kunna bedrivas effektivt. Det är dessutom ordföranden som
ansvarar för att se till att styrelsen årligen utvärderar sitt arbete.
Styrelseutvärdering har under 2021 genomförts och avrapport-
erats till styrelsen och valberedningen av ordföranden.
Styrelsen har under 2021 haft sex ordinarie styrelsemöten samt
fyra styrelsemöten utöver det konstituerande mötet. Styrelsemö-
tena har ägnats åt ekonomisk uppföljning av verksamheten, stra-
tegiska frågor, budgetdiskussioner, investeringsbeslut, antagande
av policies och instruktioner, samt extern ekonomisk information.
Närvaron på styrelsens sammanträden redovisas i tabellen ovan.
Styrelsemötena förbereds av VD och CFO. VD försåg leda-
möterna med skriftliga rapporter och underlag minst fem arbets-
dagar före respektive sammanträde. Löpande under året erhöll
styrelsen ledamöter månadsrapporter, vilka belyste koncernens
ekonomiska och operationella utveckling. Dessa rapporter
upprättades gemensamt av VD och CFO.
STYRELSENS UTSKOTT
Enligt Koden respektive aktiebolagslagen ska styrelsen inom sig
inrätta ett ersättningsutskott och ett revisionsutskott. Verkställande
direktören, deltar i arbetet som ankommer på ersättningsutskottet
respektive revisionsutskottet endast som föredragande.
Styrelsen arbetar enligt fastställda instruktioner för frågor som
ankommer på revisionsutskottet respektive ersättningsutskottet.
REVISIONSUTSKOTT
Tre av styrelsens sju medlemmar utgör revisionsutskottet och
fullgör de uppgifter som ankommer på revisionsutskottet. CFO
deltar i arbetet som ankommer på revisionsutskottet endast som
föredragande.
Huvuduppgifterna för revisionsutskottet är att övervaka GAROs
och koncernens finansiella rapportering, effektiviteten i dess
interna kontroller, internrevision och riskhantering samt informera
sig om revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare ska revisionsutskottet granska och övervaka revisorns
opartiskhet och självständighet och därvid särskilt uppmärk-
samma huruvida revisorn tillhanda håller bolaget andra tjänster
än revisionstjänster. Revisions utskottet ska även bistå valbered-
ningen vad gäller val av revisorer. Revisionsutskottet har löpande
kontakter med bolagets revisor i syfte att skapa ett löpande
menings- och informations utbyte mellan bolaget och revisorn
i revisionsfrågor. Under året har utskottet haft sju möten varav
bolagets revisor deltagit vid fyra av dessa möten. I övrigt har
alla ledamöter närvarat vid mötena.
GARO ÅRSREDOVISNING | 113
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Tre av styrelsens sju medlemmar utgör ersättningsutskottet och
fullgör de uppgifter som ankommer på ersättningsutskottet.
Ersättningsutskottet har dels en rådgivande, dels en beredande
funktion för beslutsärenden innan behandling och beslut sker
i bolagets styrelse. Ersättningsutskottet arbetar enligt en arbets-
ordning som antagits av styrelsen. De huvudsakliga uppgifterna
för ersättningsutskottet är att bereda styrelsens beslut i frågor som
rör ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvillkor
för bolagsledningen, följa och utvärdera program för rörlig ersätt-
ning till bolagsledningen samt följa och utvärdera tillämpningen
av de riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som
årsstämman beslutat om samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i bolaget. Under året har utskottet haft två
möten. Vid dessa var alla ledamöter närvarande.
ERSÄTTNING TILL STYRELSEN
Arvode till bolagsstämmovalda styrelseledamöter beslutas av
årsstämman efter förslag från valberedningen. I tabellen på
sidan 83 redovisas det arvode som utgår till stämmovalda
styrelseledamöter för perioden 2021–2022.
VD OCH KONCERNLEDNING
GAROs VD och koncernchef samt affärsområdeschef tillika VD
för GARO E-mobility AB ansvarar för att leda och utveckla den
löpande verksamheten efter styrelsens riktlinjer och anvisningar.
Ramen utgörs av en skriftlig instruktion för verkställande direktö-
ren som fastställs årligen av styrelsen.
Verkställande direktören leder arbetet i koncernledningen,
som är ansvarig för den övergripande affärsutvecklingen. Utöver
verkställande direktören består koncernledningen sedan 1 janu-
ari 2022 av GAROs CFO, teknisk chef, Inköps- och logistikdirek-
tör samt affärsområdeschef för GARO E-mobility.
Koncernledningen har möten en gång per månad för att följa
upp verksamheten och diskutera koncernövergripande frågor
samt ta fram förslag till strategisk plan och budget som verkstäl-
lande direktören förelägger styrelsen för beslut.
Verkställande direktören säkerställer att styrelsen får sådan
saklig och relevant information som krävs för att styrelsen ska
kunna fatta väl underbyggda beslut. Verkställande direktören
övervakar att GAROs mål, policies och strategiska planer som
fastställts av styrelsen efterlevs och ansvarar för att informera
styrelsen om GAROs utveckling mellan styrelsens sammanträden.
RIKTLINJERR ERSÄTTNING
Enligt aktiebolagslagen ska bolagsstämman besluta om riktlinjer
för ersättning till verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare. Följande riktlinjer antogs av årsstämman den
19 maj 2020.
GARO ska ha de ersättningsnivåer och anställningsvillkor som
bedöms erforderliga för att rekrytera och behålla en ledning
med god kompetens och kapacitet att nå uppställda mål. Mark-
nadsmässighet ska vara den övergripande principen för lön och
andra ersättningar till ledande befattningshavare i GARO.
Ledande befattningshavare ska erhålla fast lön. Utöver fast lön
kan rörlig kontant ersättning också utgå som belönar tydligt mål-
relaterade prestationer i enkla och transparenta konstruktioner.
VDs rörliga ersättning ska inte överstiga två (2) MSEK, inklusive
sociala avgifter, per år och inte vara pensionsgrundande.
Övriga bolagsledningens rörliga ersättning ska inte överstiga
30 procent av den fasta lönen.
Aktiekursrelaterade incitamentsprogram beslutas av bolagsstäm-
man och omfattas inte av dessa riktlinjer.
Koncernledningens icke-monetära förmåner, såsom till exem-
pel tjänstebil, dator, mobiltelefon, extra sjukförsäkring eller före-
tagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning detta bedöms
vara marknadsmässigt för ledande befattningshavare i motsva-
rande positioner på den marknad där bolaget är verksamt. Det
samlade värdet av dessa förmåner ska utgöra en mindre del av
den totala ersättningen.
Ledande befattningshavare ska omfattas av vid var tid gällande
ITP-plan eller ha en avgiftsbestämd tjänstepension som inte över-
stiger 30 procent av löneunderlaget. Ledande befattningshavare
som är bosatta utanför Sverige eller är utländsk medborgare
och har sin huvudsakliga pension i annat land än Sverige, kan
alternativt erbjudas andra pensionslösningar som är rimliga i det
aktuella landet.
Uppsägningslön och avgångsvederlag för medlemmar av
bolagsledningen ska sammantaget inte överstiga 24 månads-
löner för VD och 12 månadslöner för övriga medlemmar.
Styrelsen ska ha rätt att frångå dessa riktlinjer om det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar det, förutsatt att
detta redovisas och motiveras i efterhand. För ytterligare
information om löner och ersättningar, se not 8.
UPPSÄGNINGSTID & AVGÅNGSVEDERLAG
Vid uppsägning av verkställande direktörens anställningsavtal
gäller en uppsägningstid om nio månader, oavsett vilken part
som säger upp anställningen. Vid uppsägning av anställnings-
avtalet från GAROs sida har verkställande direktören därutöver
rätt till ett avgångsvederlag motsvarande sex månadslöner. För
övriga ledande befattningshavare gäller vid uppsägning av
anställningsavtalet från GAROs sida en uppsägningstid om sex
till tolv månader. Vid uppsägning från den anställdas sida gäller
en uppsägningstid om tre till sex månader. Utöver verkställande
direktören är de ledande befattningshavarna inte berättigade till
avgångsvederlag.
EXTERN REVISION
Årsstämman väljer extern revisor för ett år i taget. Revisorn gran-
skar årsredovisning och bokföring och styrelsens och verkstäl-
lande direktörens förvaltning, samt arbetar efter en revisionsplan
som fastställs i samråd med styrelsen. I samband med revisionen
rapporterar revisorn sina iakttagelser till koncernledningen för
avstämning, samt därefter till styrelsen. Revisionsutskottet träffar
revisorn minst en gång per år då revisorn avrapporterar sina
iakttagelser direkt till utskottet utan närvaro av GAROs verkstäl-
lande direktör och CFO. Revisorn deltar slutligen i årsstämman
där denne kort beskriver sitt revisionsarbete och sin rekommen-
dation i revisionsberättelsen.
114 | GARO ÅRSREDOVISNING
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
INTERNREVISION
GARO har utarbetade styr- och internkontrollsystem. Styrelsen
följer upp ledningens bedömning av den interna kontrollen.
Styrelsen har mot bakgrund av ovanstående valt att inte inrätta
en särskild internrevision.
MÅNGFALD
Avseende mångfald hänvisas till bolagets hållbarhetsrapport på
sidorna 34–49 i denna årsredovisning.
INTERN KONTROLL
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för intern
kontroll regleras i den svenska aktiebolagslagen. Styrelsens
ansvar regleras även i Koden och årsredovisningslagen, som
också innehåller krav på årlig extern informationsgivning
avseende hur den interna kontrollen till den del den avser
den finansiella rapporteringen är organiserad.
Syftet med den interna kontrollen är bland annat att säker-
ställa att GAROs mål uppnås vad gäller ändamålsenlig och
effektiv verksamhet, tillförlitlig rapportering och efterlevnad av
tillämpliga lagar och förordningar. Intern kontroll avseende den
finansiella rapporteringen avser att ge rimlig säkerhet avseende
tillförlitligheten i den externa finansiella rapporteringen och att
den externa finansiella rapporteringen är upprättad i överens-
stämmelse med lag och tillämpliga redovisningsstandarder.
KONTROLLMILJÖ
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen. I syfte att
tillskapa och vidmakthålla en fungerande kontrollmiljö har sty-
relsen fastställt ett antal grundläggande dokument av betydelse
för den finansiella rapporteringen. Däribland särskilt styrelsens
arbetsordning och instruktion för den verkställande direktören.
Styrelsen säkerställer att fastlagda principer för den finansiella
rapporteringen och interna kontrollen efterlevs. Ansvaret för att
upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och det löpande arbetet
med den interna kontrollen avseende den finansiella rapporte-
ringen är delegerat till den verkställande direktören. Denne rap-
porterar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Den interna kontrollstrukturen bygger också på ett lednings-
system baserat på GAROs organisation med tydliga finansiella
roller, ansvarsområden och delegering av befogenheter. Operativa
beslut fattas på bolags- eller affärsområdesnivå, medan beslut
om strategi, övergripande finansiella frågor, förvärv och större
investeringar fattas av GAROs styrelse och koncernledning.
Styrdokumenten rörande redovisning samt finansiell rapportering
utgör de väsentligaste delarna av kontrollmiljön när det gäller
den finansiella rapporteringen. Dessa dokument uppdateras
löpande vid ändringar av exempelvis redovisningsstandarder
och lagstiftning.
RISKBEDÖMNING
Vad gäller den finansiella riskbedömningen bedöms riskerna
främst ligga i att fel kan uppkomma i redovisningen av bolagets
finansiella ställning och resultat. För att minimera dessa risker
har styrande dokument etablerats avseende redovisning, rutiner
för bokslut samt uppföljning av rapporterade bokslut. Ett gemen-
samt system för inrapportering av bokslut har också införts.
Styrelsen behandlar utfallet av bolagets process för riskbedöm-
ning och riskhantering för att säkerställa att den omfattar alla
väsentliga områden och fastställer vid behov nödvändiga åtgär-
der. Utöver att bedöma risker av den finansiella rapporteringen
arbetar styrelsen och ledningen med att löpande identifiera och
hantera väsentliga risker som påverkar GAROs verksamhet ur
ett operativt och finansiellt perspektiv. Läs mer om risker på
sidan 68, not 3 i denna årsredovisning.
KONTROLLAKTIVITETER
De risker som identifierats avseende den finansiella rapporte-
ringen hanteras via GAROs kontrollaktiviteter som exempelvis
behörighetskontroller i IT-system och attestkontroller.
Kontrollstrukturen består av tydliga roller i organisationen
som möjliggör en effektiv ansvarsfördelning av specifika kontroll-
aktiviteter som syftar till att upptäcka eller i tid förebygga risken
för fel i rapporteringen. Den kontinuerliga analys som görs av den
finansiella rapporteringen tillsammans med den analys som görs
på koncernnivå är mycket viktiga för att säkerställa att den finan-
siella rapporteringen inte innehåller några väsentliga fel aktigheter.
Koncernens controllerorganisation spelar en viktig roll i den
interna kontrollprocessen, vilken ansvarar för att den finansiella
rapporteringen från varje enhet är korrekt, fullständig och i tid.
INFORMATION OCH KOMMUNIKATION
Koncernen har informations- och kommunikationsvägar som
syftar till att främja fullständighet och riktighet i den finans-
iella rapporteringen. Policies, riktlinjer och interna anvisningar
avse ende den finansiella rapporteringen finns tillgängliga i
elektronisk form via GAROs intranät och på bolagets hemsida.
Regelbundna uppdateringar och meddelanden om ändringar av
redovisningsprinciper, rapporteringskrav eller annan informa-
tionsgivning görs tillgänglig och känd för berörda medarbetare.
UPPFÖLJNING, UTVÄRDERING OCH RAPPORTERING
Verkställande direktören ansvarar för att den interna kontrollen
är organiserad och följs upp enligt de riktlinjer som styrelsen
fastställt. Verkställande direktören är även ansvarig för att det
genomförs oberoende objektiva granskningar i syfte att syste-
matiskt utvärdera och föreslå förbättringar av koncernens pro-
cesser för styrning, internkontroll och riskhantering. Finansiell
styrning och kontroll utförs av lokala ekonomifunktioner samt
koncernekonomifunktionen. GAROs ledning gör en månadsvis
resultatuppföljning med analys av avvikelser från budget, prog-
nos och föregående år och alla månadsbokslut diskuteras med
ledningen för respektive segment. Styrelsen tillsänds månadsvisa
ekonomiska rapporter och den ekonomiska rapport eringen följs
upp vid varje styrelsemöte. Inför publicering av årsredovisning
går styrelse och ledning igenom den finansiella rapporteringen.
Bolagsstyrningsrapporten har granskats av bolagets revisor
Gnosjö den 8 april 2022
Styrelsen
GARO ÅRSREDOVISNING | 115
REVISORS YTTRANDE
Revisors yttrande
om bolagsstyrnings-
rapporten
Till bolagsstämman i GARO AB (publ),
org. nr 556051-7772
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för år 2021 på sidorna 110–114 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning
och omfattning som en revision enligt International Standards on
Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6
årsredovisnings lagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma
lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovis-
ningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Jönköping den 8 april 2022
Ernst & Young AB
Joakim Falck
Auktoriserad revisor
116 | GARO ÅRSREDOVISNING
ORGANISATION OCH STRUKTUR
Organisation och struktur
GARO-koncernens styrelse består av totalt åtta personer under ledning av
styrelseordförande Rickard Blomqvist. Sedan den 1 januari 2022 delas
verksamheten in i de två affärsområdena GARO Electrification som består
av de tre produktområdena Installation, Projekt och Tillfällig el, samt
GARO E-mobility som inkluderar produktområdet E-mobility.
Utifrån styrelsens riktlinjer leder koncern chefen Patrik Andersson en
koncernledning som från 1 januari 2022 består av fem personer. Koncern-
ledningen utgörs av funktionerna enligt organisationsschema nedan.
VD & koncernchef
Inköps- och
logistiksdirektör
Styrelse
GARO E-mobility
CFO
Affärsområdeschef GARO
E-mobility
GARO Electrification
CTO
118 | GARO ÅRSREDOVISNING
ORGANISATION OCH STRUKTUR
Styrelse
LARS-ÅKE RYDH
LEDAMOT SEDAN 2018
FÖDD: 1953
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
Civilingenjörsexamen, Tekniska
högskolan vid Linköpings universitet.
Tidigare VD och koncernchef för Nefab
AB samt styrelseordförande i OEM Inter-
national AB (publ).
Andra pågående uppdrag: Styrelse-
ordförande i Danfo AB, Chiffonjén AB,
Prototypen AB, Schuchardt Maskin AB
samt Kooperativet Olja. Styrelesledamot
i Nolato AB, Nefab AB, Söderbergs-
företagen AB, Spectria Fond AB samt
Östrand & Hansen AB.
Innehav aktier: 25 000
MARTIN ALTHÉN
LEDAMOT SEDAN 2021
FÖDD: 1968
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
Civilingenjörsexamen i Industriell
Ekonomi, Linköpings Universitet. Har
haft flera ledande befattningar inom
Husqvarna Group, AstraZeneca,
PA Consulting samt Deloitte.
Andra pågående uppdrag: Group
CIO för Securitas AB samt VD för
Securitas Intelligent Services AB sedan
2016
Innehav aktier:
MARI-KATHARINA
KADOWAKI
LEDAMOT SEDAN 2019
FÖDD: 1964
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
Civilingenjörsexamen från Linköpings
Universitet. Lång operativ erfarenhet av
el- och tillverkningsindustrin, bl.a. från
Electrolux-koncernen och idag som
VD för den svenska delen av batteri-
koncernen Saft.
Andra pågående uppdrag: Vice ord-
förande i Teknikarbetsgivarna i Sverige
samt i Teknikföretagen i Sverige.
Innehav aktier: 650
JONAS LOHTANDER
ARBETSTAGARREPRESENTANT
SEDAN 2019
FÖDD: 1974
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
Elektrikerutbildning, Har arbetat på
GARO sedan 2012
Andra pågående uppdrag: Skydds-
ombud, Klubbordförande GARO
verkstadsklubb, verksamhetsgruppen
på IF Metall
Innehav aktier: 89
JOHAN PAULSSON
LEDAMOT SEDAN 2021
FÖDD: 1963
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
Civilingenjörsexamen i Elektronteknik.
Har lång erfarenhet genom tidigare
befattningar som COO och Head of
R&D inom Ericsson Mobile Platforms AB
Andra pågående uppdrag: CTO på
Axis Communications AB samt styrelse-
ledamot i Acconeer AB.
Innehav aktier:
RICKARD BLOMQVIST
STYRELSEORDFÖRANDE SEDAN
2021 & LEDAMOT SEDAN 2015
FÖDD: 1971
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
Civilekonom med ekonomie kandi dat-
examen, Högskolan i Halmstad. Verk-
ställande direktör för Volador AB.
Tidigare ekonomichef för AkkaFRAKT-
koncernen, Business Development
Manager på Hilding Anders Internatio-
nal AB, samt CFO för Hedson Techno-
logies International AB (publ).
Andra pågående uppdrag: Styrelse-
ledamot i Volador AB, Volador Business
Development AB, Ekonomerna Holding
Sverige AB, Ekonomerna Family
Office AB.
Innehav aktier: 622 500 (direkt och
via bolag)
ULF HEDLUNDH
LEDAMOT SEDAN 2020
FÖDD: 1960
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
Civilekonomexamen, Handelshögskolan
(Stockholm), VD Investment AB Helikon.
Ledande befattningar inom Alfred
Berg-gruppen.
Andra pågående uppdrag: VD för
Svolder AB (publ) samt styrelseledamot i
Arla Plast AB.
Innehav aktier: 1500
SUSANNA HILLESKOG
LEDAMOT SEDAN 2018
FÖDD: 1963
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
Civilekonomexamen, Lunds universitet.
Flertalet ledande befattningar inom
Akzo Nobel och Trelleborgkoncernen
samt tidigare styrelse ledamot i Profil-
Gruppen AB (publ).
Andra pågående uppdrag: VD för
Trelleborg Wheel Systems Nordic AB
samt styrelseledamot i BIM Kemi AB,
Lammhults Design Group AB,
Holmbergs First Holding AB och
Gullberg & Jansson AB.
Innehav aktier:
GARO ÅRSREDOVISNING | 119
ORGANISATION OCH STRUKTUR
Koncernledning
Per 1 januari 2022
HÅKAN DAVIDSSON
INKÖPS- OCH LOGISTIKDIREKTÖR
ANSTÄLLD SEDAN 2018
FÖDD: 1968
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
Gymnasieingenjör teknisk linje samt
företagsekonomi. Tidigare VD på
STEELO AB (Lagercrantz Group), del-
ägare och bland annat platschef MSA
Sordin AB (ingår i MSA koncernen),
produktionsteknisk chef respektive chef
operations i Aearo Peltor koncernen
samt säljare av affärssystemplattform
på 20 Hundra AB.
Andra pågående uppdrag:
Innehav aktier:
NIKLAS RÖNNÄNG
AFFÄRSOMRÅDESCHEF E-MOBILITY,
TILLIKA VD GARO E-MOBILITY AB
ANSTÄLLD SEDAN 2022
FÖDD: 1970
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
Gymnasieingenjör teknisk linje samt
företagsekonomi. Tidigare 8 år som
Försäljningsdirektör för NIBE AB. Innan
dess 16 år inom SCA Packaging varav
de sista 8 åren som Försäljnings- och
utvecklingsdirektör.
Andra pågående uppdrag:
Innehav aktier: 2 050
HELENA CLAESSON
FINANSDIREKTÖR PÅ GARO
ANSTÄLLD SEDAN 2019
FÖDD: 1969
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
Fil.kand ekonomi, Jönköpings Hög-
skola, Företagsledning, IFL Stockholms
Universitet. Tidigare VD på Sensys
Gatso Sweden AB samt ekonomichef
på Sensys Traffic AB.
Andra pågående uppdrag:
Innehav aktier: 550
PATRIK ANDERSSON
VD OCH KONCERNCHEF
ANSTÄLLD SEDAN 2007
FÖDD: 1978
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
Elektrikerutbildning. Tidigare region-
ansvarig för försäljning i Väst & Syd
på Eldon Group.
Andra pågående uppdrag: Styrel-
seordförande EL (Elmateriel leverantö-
rerna) och El- och belysningsföretagen
Sverige AB
Innehav aktier: 204 200
DANIEL EMILSSON
TEKNISK CHEF
ANSTÄLLD SEDAN 2007
FÖDD: 1975
Utbildning & arbetslivserfarenhet:
El-Tele utbildning på gymnasiet. Civil-
ingenjör Teknisk fysik, Entreprenörs-
utbildningen 40p vid Handelshögskolan
i Göteborg. Olika ledande befattningar
inom utveckling och försäljning samt
VD på telekombolaget Comhat AB i
Ödsmål.
Andra pågående uppdrag: Styrelse-
ordförande i Kjellbergs Golv & Textil AB
Innehav aktier: 5 000
dergatan 26, 335 33 GNOSJÖ
|
0370 33 28 00
|
garo.se och garoemobility.se