| RESULTAT OCH TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN | |||
Belopp i Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| 1–3 | |||
Hyresintäkter | 4 | ||
Fastighetskostnader | 5–6 | - | - |
Driftsöverskott | |||
Övriga intäkter | |||
Central administration och marknadsföring | 6–8 | - | - |
Andel i joint ventures resultat | |||
Resultat från övriga värdepapper och fordringar som är anläggningstillgångar | 9 | ||
Räntekostnader | - | - | |
Räntekostnad leasing, inkl tomträttsavgäld | - | - | |
Förvaltningsresultat | |||
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | 13 | - | |
Värdeförändring derivat | 10 | - | - |
Resultat före skatt | - | ||
Aktuell skatt | 11 | - | - |
Uppskjuten skatt | 11 | - | |
Årets resultat | - | ||
Övrigt totalresultat | 12 | ||
| Poster som kommer att återföras till årets resultat | |||
Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | - | ||
Årets säkring valutarisk i utlandsverksamheten | - | ||
Skatt hänförligt till poster som kan komma att återföras till årets resultat | - | ||
| Årets övrigt totalresultat | - | ||
| Årets totalresultat | - | ||
| Årets resultat hänförbart till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | ||
| Årets totalresultat hänförbart till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | ||
| DATA PER AKTIE (UTSPÄDNINGSEFFEKT FINNS EJ, DÅ INGA POTENTIELLA AKTIER FÖREKOMMER) | |||
Vinst per aktie, kr | - |
| FINANSIELL STÄLLNING FÖR KONCERNEN | |||
Belopp i Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 13 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 14 | ||
Inventarier | 15 | ||
Andelar i joint ventures | 16 | ||
Andra långfristiga värdepappersinnehav | |||
Derivatinstrument | 26 | ||
Fordringar hos joint ventures | 17 | ||
Långfristiga fordringar | 18 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfodringar | 19 | ||
Övriga fodringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | ||
Likvida medel | 21 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 22 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | 12 | ||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Uppskjuten skatteskuld | 23 | ||
Andra avsättningar | 24 | ||
Långfristiga räntebärande skulder | 25 | ||
Leasingskuld | 2 | ||
Derivatinstrument | 26 | ||
Förutbetald intäkt | |||
Övrig långfristig skuld | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 25 | ||
Leasingskuld | 2 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 27 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL FÖR KONCERNEN | ||||||||
| Övrigt | Totalt | Innehav utan | Summa | |||||
| Aktie- | tillskjutet | Balanserat | eget | bestämmande | eget | |||
Belopp i Mkr | Not | kapital | kapital | Reserver | resultat | kapital | inflytande | kapital |
12, 22 | hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
| Eget kapital 1 januari 2023 | ||||||||
| Årets totalresultat | ||||||||
Årets resultat | – | – | – | - | - | - | ||
Övrigt totalresultat | – | – | - | – | - | - | ||
| Årets totalresultat | – | – | - | - | - | - | ||
| Transaktioner med koncernens ägare | ||||||||
Lämnad utdelning | – | – | – | - | - | - | ||
Summa transaktioner med koncernens ägare | – | – | – | - | - | - | ||
Eget kapital 31 december 2023 | ||||||||
Eget kapital 1 januari 2024 | ||||||||
| Årets totalresultat | ||||||||
Årets resultat | – | – | – | |||||
Övrigt totalresultat | – | – | – | |||||
Årets totalresultat | – | – | ||||||
| Transaktioner med koncernens ägare | ||||||||
Lämnad utdelning | – | – | – | - | - | - | ||
Summa transaktioner med koncernens ägare | – | – | – | - | - | - | ||
Eget kapital 31 december 2024 |
| KASSAFLÖDEN FÖR KONCERNEN | |||
Belopp i Mk | Not | 2024 | 2023 |
| LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
Driftsöverskott | |||
Övriga intäkter | |||
Central administration | - | - | |
Ej kassflödespåverkande poster | |||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Betald inkomstskatt | - | - | |
Kassaflöden före förändring av rörelsekapital | |||
| FÖRÄNDRING AV RÖRELSEKAPITAL | |||
Förändring av rörelsefordringar | - | ||
Förändring av rörelseskulder | |||
Summa förändring av rörelsekapital | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
Förvärv av fastigheter | 13 | - | - |
Investeringar i befintliga fastigheter | 13 | - | - |
Avyttring av fastigheter | 13 | ||
Investeringar i inventarier | - | - | |
Förändring andra långfristiga fordringar | - | - | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
Lämnad utdelning | - | - | |
Upptagna lån | 29 | ||
Amortering låneskuld | 29 | - | - |
Minskning andra långfristiga skulder | - | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Förändring likvida medel | |||
Likvida medel vid periodens början | |||
Valutaeffekt likvida medel | |||
Likvida medel vid periodens slut | 21 |
| Kreditfaciliteter, Mkr | ||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
Belopp | Utnyttjat | Belopp | Utnyttjat | |
| Långfristiga bindande | ||||
låneavtal i bank | 28 516 | 25 635 | 23 488 | 21 598 |
| Kortfristiga bindande | ||||
låneavtal i bank | 502 | 502 | 4 800 | 4 200 |
Checkkredit | 454 | 0 | 449 | 107 |
Summa låneavtal i bank | 29 472 | 26 137 | 28 737 | 25 905 |
Långfristiga obligationer, säkerställda | 614 | 614 | 0 | 0 |
Kortfristiga obligationer, säkerställda | 0 | 0 | 794 | 794 |
Långfristiga obligationer, icke-säkerställda | 3 000 | 3 000 | 850 | 850 |
Kortfristiga obligationer, icke-säkerställda | 340 | 340 | 400 | 400 |
Summa obligationer | 3 954 | 3 954 | 2 044 | 2 044 |
Totalt | 33 426 | 30 091 | 30 781 | 27 949 |
| Förfallostruktur kreditramavtal, Mkr | ||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
Avtal | Utnyttjat | Avtal | Utnyttjat | |
0–1 år | 842 | 842 | 5 594 | 4 994 |
1–2 år | 11 698 | 10 044 | 4 338 | 4 138 |
2–3 år | 8 895 | 8 095 | 10 123 | 8 091 |
3–4 år | 631 | 631 | 592 | 592 |
4–5 år | 2 760 | 1 879 | 610 | 610 |
Efter 5 år | 8 600 | 8 600 | 9 524 | 9 524 |
33 426 | 30 091 | 30 781 | 27 949 |
| Ränteförfallostruktur 2024-12-31, Mkr | ||||
| Exkl | Ränte - | Netto | Snitt- | |
| derivat | derivat | ränta, % | ||
2025 | 28 493 | -13 402 | 15 091 | 3,67 |
2026 | – | 2 102 | 2 102 | 2,67 |
2027 | – | 2 276 | 2 276 | 3,19 |
2028 | – | 2 676 | 2 676 | 3,67 |
2029 | – | 2 424 | 2 424 | 2,95 |
>2029 | 1 598 | 3 924 | 5 522 | 3,06 |
30 091 | 0 | 30 091 | 3,40 | |
| Ränteförfallostruktur 2023-12-31, Mkr | Exkl | Ränte - | Netto | Snitt- |
| derivat | derivat | ränta, % | ||
2024 | 26 389 | -12 219 | 14 170 | 4,89 |
2025 | – | 1 788 | 1 788 | 1,56 |
2026 | – | 1 702 | 1 702 | 2,33 |
2027 | – | 2 245 | 2 245 | 3,63 |
2028 | – | 2 645 | 2 645 | 3,69 |
>2028 | 1 560 | 3 839 | 5 399 | 2,94 |
27 949 | 0 | 27 949 | 3,93 |
| Räntederivatportfölj | ||
| Ränteswappar | ||
Slutförfall | Belopp, Mkr | Ränta, % |
2025 | 1 788 | 0,42 |
2026 | 2 102 | 1,53 |
2027 | 2 276 | 2,48 |
2028 | 2 676 | 2,52 |
2029 | 2 424 | 2,21 |
2030 | 1 962 | 2,20 |
2031 | 962 | 2,95 |
2032 | 1 000 | 2,48 |
Totalt | 15 190 | 2,07 |
| Framtida likviditetsflöden krediter, beräknade per 2024-12-31, Mkr | ||||
| Förfall | Ränta | Ränta | Totalt | |
| krediter | krediter | derivat – | ||
| att betala | ||||
1-3 mån | – | 233 | 6 | 239 |
4-12 mån | 842 | 703 | 17 | 1 562 |
1-2 år | 10 044 | 826 | 21 | 10 891 |
2-3 år | 8 095 | 377 | 19 | 8 491 |
3-4 år | 631 | 168 | 13 | 812 |
4-5 år | 1 879 | 136 | 7 | 2 022 |
Efter 5 år | 8 600 | 121 | 7 | 8 728 |
30 091 | 2 564 | 90 | 32 745 | |
| Framtida likviditetsflöden krediter, beräknade per 2023-12-31, Mkr | Förfall | Ränta | Ränta | Totalt |
| krediter | krediter | derivat – | ||
| att betala | ||||
1-3 mån | 1 150 | 269 | – | 1 419 |
4-12 mån | 3 844 | 995 | – | 4 839 |
1-2 år | 4 138 | 1 019 | – | 5 157 |
2-3 år | 8 091 | 763 | – | 8 854 |
3-4 år | 592 | 410 | – | 1 002 |
4-5 år | 610 | 326 | – | 936 |
Efter 5 år | 9 524 | 3 416 | – | 12 940 |
27 949 | 7 198 | – | 35 147 |
| Framtida likviditetsflöden övriga finansiella skulder 2024-12-31, Mkr | |||||
| Nedanstående tabell visar finansiella skulders löptidsfördelning (exkl låne- | |||||
| skulder och derivat). Beloppen i tabellen är inte diskonterade. | |||||
| 2024-12-31 | 0–3 mån | 4–12 mån | 1–5 år | över 5 år | Totalt |
Derivat | – | – | 140 | 88 | 228 |
Leasingskuld | 2 | 5 | 21 | 198 | 226 |
Leverantörsskulder | 310 | – | – | – | 310 |
Övriga skulder | 102 | 118 | 141 | 77 | 438 |
414 | 123 | 302 | 363 | 1 202 | |
| 2023-12-31 | 0–3 mån | 4–12 mån | 1–5 år | över 5 år | Totalt |
Derivat | – | – | 94 | 127 | 221 |
Leasingskuld | 3 | 5 | 24 | 197 | 229 |
Leverantörsskulder | 344 | – | – | – | 344 |
Övriga skulder | 135 | 122 | 121 | 19 | 398 |
482 | 127 | 145 | 216 | 971 |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Hyresintäkter | 3 743 | 3 449 |
Serviceintäkter | 431 | 432 |
4 174 | 3 881 |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Inom ett år | 3 801 | 3 152 |
Mellan 1 och 5 år | 8 409 | 7 950 |
Senare än 5 år | 4 522 | 3 854 |
16 732 | 14 956 |
| Medelantalet anställda | varav | varav | |||
| 2024 | män | 2023 | män | ||
Moderbolaget, Sverige | 142 | 86 | 137 | 83 | |
Dotterföretag, Sverige | 5 | 0 | 5 | 0 | |
Dotterföretag, Danmark | 77 | 54 | 79 | 54 | |
Koncernen totalt | 224 | 140 | 221 | 137 | |
Könsfördelning | Styrelse | Ledande befattningshavare | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
Män | 4 | 4 | 4 | 4 | |
Kvinnor | 3 | 3 | 3 | 4 | |
Totalt | 7 | 7 | 7 | 8 |
| Löner, andra ersättningar och | Koncernen | Moderbolag | ||
| sociala kostnader | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| LÖNER OCH ANDRA ERSÄTTNINGAR | ||||
| Ulrika Hallengren, vd | ||||
Grundlön | 5,1 | 4,8 | 5,1 | 4,8 |
Förmåner | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Övriga ledande befattningshavare | ||||
Grundlön | 11,9 | 12,4 | 11,9 | 12,4 |
Förmåner | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 |
Övriga anställda | 152,7 | 147,9 | 82,6 | 78,0 |
Summa | 170,7 | 165,7 | 100,1 | 95,8 |
| PENSIONSKOSTNADER | ||||
Verkställande direktör | 1,8 | 1,7 | 1,8 | 1,7 |
Övriga ledande befattningshavare | 2,7 | 3,0 | 2,7 | 3,0 |
Övriga anställda | 19,1 | 17,4 | 9,7 | 8,7 |
ÖVRIGA SOCIALA KOSTNADER | 37,9 | 36,1 | 36,2 | 34,4 |
Varav verkställande direktör | 2,1 | 2,0 | 2,1 | 2,0 |
Varav övriga ledande befattningshavare | 4,5 | 4,8 | 4,5 | 4,8 |
Summa | 61,5 | 58,2 | 50,5 | 47,8 |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Värme, elektricitet och VA | 311 | 290 |
Övriga driftskostnader | 285 | 282 |
Reparation och underhåll | 137 | 134 |
Fastighetsskatt | 276 | 247 |
Fastighetsadministration | 169 | 165 |
1 178 | 1 118 |
Kkr | Ersättningar 2024 | Ersättningar 2023 | ||||
| Styrelse- | Revisions- | Styrelse- | Revisions- | |||
| ledamot | utskott Summa | ledamot | utskott | Summa | ||
| Anders Jarl* | 648 | – | 648 | 626 | – | 626 |
| (ordförande) | ||||||
Tina Andersson | 70 | 15 | 85 | 208 | 43 | 252 |
Amela Hodzic | 217 | – | 217 | 208 | – | 208 |
Jan Litborn | 217 | 96 | 313 | 208 | 87 | 295 |
Lennart Mauritzson | 217 | 48 | 265 | 208 | 43 | 252 |
Johan Röstin | 217 | – | 217 | 208 | – | 208 |
Anna Werntoft | 217 | 33 | 250 | 208 | – | 208 |
Anneli Jansson | 147 | – | 147 | – | – | – |
1 948 | 192 | 2 140 | 1 876 | 173 | 2 049 | |
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
– Värdeförändring räntederivat | -124 | -547 | -124 | -547 |
– Övriga finansiella poster | -12 | -12 | – | – |
Summa | -136 | -559 | -124 | -547 |
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Aktuell skatt på årets resultat | -36 | -28 | 0 | 0 |
Justering aktuell skatt tidigare år | -14 | -4 | -2 | 0 |
Summa aktuell skatt | -50 | -32 | -2 | 0 |
Uppskjuten skatt | -474 | 29 | 40 | 124 |
| Summa skatt | -524 | -3 | 38 | 124 |
Nominell skatt på resultat före skatt | -465 | 4 | -93 | 46 |
| Skatteeffekter justeringsposter: | ||||
– Utdelning från koncernbolag | – | – | 135 | 90 |
– Nedskrivning/reversering andelar i koncernbolag/andra bolag | – | – | -1 | -5 |
– Försäljning fastighet via bolag | – | 3 | – | – |
| – Just ingående temporära skillnader | ||||
och underskottsavdrag | 8 | 9 | 8 | – |
– Resultatandel intressebolag | 3 | 8 | – | – |
– Ej avdragsgill ränta | -53 | -18 | -9 | -3 |
– Övriga justeringsposter | -3 | -5 | -1 | -4 |
| Summa skatt exkl. aktuell | ||||
skatt tidigare år | -510 | 1 | 40 | 124 |
Justering aktuell skatt tidigare år | -14 | -4 | -2 | 0 |
-524 | -3 | 38 | 124 |
2024 | 2023 | |
Resultat före skatt | 2 230 | -24 |
Värdeförändringar fastigheter och derivat | -449 | 1 771 |
Skattemässiga avskrivningar fastigheter | -1 288 | -1 128 |
Direktavdrag hyresgästanpassningar m.m | -258 | -363 |
Skattepliktigt resultat fastighetsförsäljningar | 50 | -15 |
Effekt ränteavdragsbegränsningar | 363 | 296 |
Valutaeffekter bokad mot eget kapital i koncernen | -173 | 20 |
Övrigt | 17 | -50 |
Skattepliktigt resultat före underskottsavdrag | 492 | 507 |
Underskottsavdrag, ingående balans | -1 354 | -1 716 |
Förvärv | – | -24 |
Justering ingående underskott | -39 | 6 |
Underskottsavdrag, utgående balans | 1 067 | 1 354 |
Skattepliktigt resultat | 166 | 127 |
Aktuell skatt på årets resultat | -36 | -28 |
Aktuell skatt på föregående års resultat | -14 | -4 |
Summa aktuell skatt | -50 | -32 |
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| PwC | ||||
Revisionsuppdrag | 4 281 | – | 3 211 | – |
| Revisionsverksamhet utöver | ||||
revisionsuppdraget | 503 | – | 503 | – |
| Deloitte | ||||
Revisionsuppdrag | 1 522 | 4 020 | 1 135 | 3 100 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||||
| revisionsuppdraget | – | 740 | – | 740 |
Skatterådgivning | – | 1 587 | – | – |
Andra uppdrag | 67 | – | 67 | – |
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ränteintäkter, koncernbolag | – | – | 889 | 681 |
Ränteintäkter, övriga | 29 | 19 | 11 | 11 |
| Resultat från övriga värdepapper | ||||
| och fordringar | -2 | 0 | -2 | 0 |
27 | 19 | 898 | 692 |
| Årets förändring | Överfört | |||
| Ingående | omräknings- | till årets | Utgående | |
| 2024 | Balans | reserv | resultat | Balans |
Omräkning netto- investeringar i utländska verksamheter | 572 | 174 | – | 746 |
Säkring av valutarisk i utlandsverksamheten | -500 | -173 | – | -673 |
| Skatt hänförligt till | ||||
ovanstående poster | 63 | 26 | – | 89 |
135 | 27 | – | 162 | |
| Årets förändring | Överfört | |||
| Ingående | omräknings- | till årets | Utgående | |
| 2023 | Balans | reserv | resultat | Balans |
Omräkning netto- investeringar i utländska verksamheter | 605 | -33 | – | 572 |
Säkring av valutarisk i utlandsverksamheten | -529 | 29 | – | -500 |
| Skatt hänförligt till | ||||
ovanstående poster | 68 | -5 | – | 63 |
144 | -9 | – | 135 |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Redovisat värde årets ingång | 55 872 | 55 179 |
Fastighetsförvärv | 201 | 134 |
Investeringar | 2 204 | 1 862 |
Avyttrade fastigheter | -117 | -18 |
Värdeförändring | 585 | -1 212 |
Valutaomräkningar | 423 | -73 |
Redovisat värde | 59 168 | 55 872 |
| Varav: | ||
Kontor/Butik | 47 610 | 46 096 |
Logistik/Produktion | 8 212 | 6 983 |
Projekt/Mark | 3 346 | 2 794 |
| Marknadshyra Efter hyreskontraktens utgång har hyresnivån marknadsanpassats samtidigt som hänsyn har tagits till en objektsspecifik, långsiktig | ||
| vakansrisk. Den långsiktiga hyresutvecklingen för kontors- och verksamhetslokaler i befintligt skick beräknas till högst inflationen. | ||
| Drift- och | Bedöms öka med 0,5 procentenheter (0,5) | mer än inflationen under kalkylperioden. I värdebedömningen används, med hänsyn till objek- |
| underhållskostnader |
| Direktavkastnings- | Långsiktig | Marknadshyra | Drift- och under- | ||||
| nuvärdesberäkning | krav för beräkning | ekonomisk | (kallhyra), | hållskostnader | |||
| av driftnetton, % | av restvärde, % | vakansgrad, % | kr/m² | kr/m² | |||
| KONTOR/BUTIK | |||||||
Malmö Centrum | 4,45 – | 7,60 | 4,55 – | 5,75 | 6 – 12 | 1 300 – 5 500 | 300 – 860 |
Malmö Dockan/hyllie | 4,25 – | 6,50 | 4,55 – | 5,20 | 5 – 8 | 2 000 – 3 600 | 330 – 570 |
Malmö Yttre | 4,25 – | 8,10 | 5,45 – | 6,45 | 8 – 12 | 850 – 2 100 | 310 – 620 |
Helsingborg Centrum | 4,25 – | 7,70 | 4,55 – | 6,10 | 6 – 8 | 1600 – 5 200 | 280 – 790 |
Helsingborg Yttre | 7,25 – | 8,70 | 5,85 – | 7,10 | 6 – 12 | 800 – 2 600 | 160 – 475 |
Lund Ideon | 4,25 – | 7,40 | 5,25 – | 5,75 | 5 – 8 | 1 400 – 3 600 | 330 – 840 |
Lund Centrum/Gastelyckan | 5,80 – | 7,60 | 5,00 – | 6,10 | 7 – 8 | 1 300 – 3 500 | 440 – 560 |
Köpenhamn | 7,50 – | 10,00 | 5,5 – | 8,00 | 6 – 12 | 850 – 2 865 | 135 – 1185 |
| LOGISTIK/PRODUKTION | |||||||
Malmö Yttre | 4,25 – | 9,00 | 5,45 – | 7,45 | 7 – 9 | 650 – 1 850 | 110 – 515 |
Helsingborg Yttre | 6,70 – | 8,40 | 5,10 – | 7,00 | 6 – 11 | 425 – 2 400 | 160 – 460 |
Lund Centrum/Gastelyckan | 4,25 – | 8,10 | 5,45 – | 6,45 | 7 | 600 – 1 700 | 170 – 350 |
Köpenhamn | 7,85 – | 9,25 | 5,85 – | 7,25 | 6 – 12 | 600 – 1 780 | 150 – 460 |
Sverige | Danmark | |||
Parameter | Antagen ändring, %* | Avkastningsvärde ändring, % | Antagen ändring, %* | Avkastningsvärde ändring, % |
Marknadshyresnivå | 10 | 9,6 | 10 | 8,0 |
Marknadshyresnivå | -10 | -10,5 | -10 | -8,0 |
Drift- och underhållskostnader** | 20 | -5,9 | 20 | -0,9 |
Drift- och underhållskostnader** | -20 | 5,2 | -20 | 0,9 |
Ekonomisk vakansgrad | 25 | -3,6 | 25 | -2,2 |
Ekonomisk vakansgrad | -25 | 3,6 | -25 | 0,7 |
Direktavkastning, restvärde | 0,5 | -6,6 | 0,5 | -5,1 |
Direktavkastning, restvärde | -0,5 | 7,1 | -0,5 | 4,9 |
Kalkylränta (restvärde och betalnetto) | 0,25 | -1,9 | 0,25 | -2,5 |
Kalkylränta (restvärde och betalnetto) | -0,25 | 1,1 | -0,25 | 1,5 |
Tomträtter | Bilar | Summa | |
Ingående balans 2024-01-01 | 128 | 8 | 136 |
Nya leasingavtal | – | 6 | 6 |
Avskrivningar | – | -4 | -4 |
Omvärderingar | – | 1 | 1 |
Termineringar/försäljningar | – | -2 | -2 |
Utgående balans 2024-12-31 | 128 | 9 | 137 |
2024 | 2023 | |
Avskrivning på nyttjanderättstillgångar | -4 | -6 |
Räntekostnader för leasingskulder | -4 | -5 |
| Kostnader för leasingavtal av lågt värde | ||
| samt korttidsleasingavtal | -2 | -1 |
Summa | -10 | -12 |
2024 | 2023 | |
År 1 | 7 | 8 |
År 2–5 | 21 | 24 |
Senare än 5 år | 70 | 69 |
Summa | 98 | 101 |
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ingående anskaffningsvärde | 61 | 58 | 27 | 25 |
Valutaomräkningar | 1 | 0 | – | – |
Investeringar | 2 | 3 | 1 | 2 |
Försäljningar och utrangeringar | -1 | 0 | – | – |
Utgående anskaffningsvärden | 63 | 61 | 28 | 27 |
Ingående avskrivningar | -50 | -41 | -23 | -21 |
Valutaomräkningar | -1 | 0 | – | – |
Försäljningar och utrangeringar | 1 | 0 | – | – |
Årets avskrivning | -4 | -9 | -1 | -2 |
Utgående avskrivningar | -54 | -50 | -24 | -23 |
Redovisat värde | 9 | 11 | 4 | 4 |
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Redovisat värde vid årets ingång | 141 | 103 | 43 | 43 |
Förvärv | – | 1 | – | 0 |
Tillskott | 4 | – | – | – |
Försäljning | – | -2 | – | 0 |
Nedskrivning | -4 | – | – | – |
Resultatandel | 19 | 39 | – | – |
Redovisat värde vid årets utgång | 160 | 141 | 43 | 43 |
| Klassificering, | Ägarandel* | ||
Namn | Org nr | Säte | 2024 |
| Joint ventures: | |||
Hälsostaden Ängelholm Holding AB | 556790-5723 | Ängelholm | 33,3 |
Fastighets AB ML4 | 556786-2155 | Lund | 50,0 |
Medeon AB | 556564-5198 | Malmö | 40,0 |
Ideon AB | 556882-4026 | Lund | 49,0 |
Hetch AB | 559193-7486 | Helsingborg | 25,0 |
| Bergalidens Utvecklingsbolag | |||
| i Helsingborg AB | 559434-7105 | Helsingborg | 25,0 |
| Gemensam verksamhet: | |||
Dockan Exploatering AB | 556594-2645 | Malmö | 33,3 |
SFF Holding AB | 556958-5606 | Stockholm | 20,0 |
| Redovisat värde | ||||||
Verkligt värde | Koncernen | Moderbolag | ||||
Namn | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Hälsostaden Ängelholm | ||||||
| Holding AB | 46 | 44 | 45 | 43 | 5 | 5 |
Fastighets AB ML4 | 112 | 96 | 112 | 96 | 21 | 21 |
Medeon AB | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Ideon AB | 2 | 1 | 2 | 1 | - | - |
Hetch AB | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Bergaliden | ||||||
| Utvecklings AB | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Dockan Exploatering AB | 51 | 48 | - | - | 17 | 17 |
SFF Holding AB | 9 | 8 | - | - | - | - |
224 | 198 | 160 | 141 | 43 | 43 |
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Förfallotidpunkt mellan | ||||
| 1–5 år från balansdagen | 1 | 1 | 17 | 17 |
| Förfallotidpunkt senare än | ||||
| 5 år från balansdagen | 200 | 200 | 200 | 200 |
Redovisat värde | 201 | 201 | 217 | 217 |
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Förfallotidpunkt mellan | ||||
| 1–5 år från balansdagen | 50 | 56 | – | 2 |
| Förfallotidpunkt senare än | ||||
| 5 år från balansdagen | 30 | 21 | – | – |
Redovisat värde | 80 | 77 | – | 2 |
| Koncernen | ||
Åldersfördelning – förfallna kundfordringar | 2024 | 2023 |
| Kundfordringar som är varken förfallna | ||
| eller nedskrivna | 23 | 19 |
| Kundfordringar som är förfallna | ||
1–30 dagar | 20 | 6 |
31–60 dagar | 16 | 3 |
61–90 dagar | 1 | 1 |
>90 dagar | 19 | 15 |
Varav reserverat (exklusive moms) | -16 | -12 |
Summa | 63 | 32 |
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Upplupna hyresintäkter m.m. | 26 | 21 | – | – |
Upplupna ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | 0 |
Periodiserade lånekostnader | 25 | 17 | 25 | 16 |
Förutbetalda kostnader | 34 | 36 | 5 | 15 |
Summa | 86 | 75 | 31 | 31 |
| Antal registrerade och utestående aktier | |
vid årets in- och utgång | 307 426 912 |
Resultat | 2024 | 2023 |
Rörelseintäkter | 371 | 357 |
Rörelsekostnader | -113 | -103 |
Resultat försäljning fastighet | 0 | 63 |
Finansnetto | -110 | -110 |
Avskrivningar | -91 | -92 |
Skatt | -18 | -11 |
Resultat | 39 | 104 |
| Tillgångar | ||
Anläggningstillgångar | 3 239 | 3 307 |
Omsättningstillgångar | 203 | 198 |
3 442 | 3 505 | |
| Skulder och eget kapital | ||
Eget kapital | 368 | 328 |
Långfristiga skulder | 2 826 | 2 935 |
Kortfristiga skulder | 248 | 243 |
3 442 | 3 505 | |
Redovisat värde | 160 | 141 |
Resultat | 2024 | 2023 |
Rörelseintäkter | 15 | 15 |
Rörelsekostnader | -14 | -15 |
Finansnetto | 14 | 7 |
Värdeförändring fastigheter | 25 | -1 |
Skatt | -7 | 1 |
Resultat | 33 | 7 |
| Tillgångar | ||
Förvaltningsfastigheter | 333 | 303 |
Övriga anläggningstillgångar | 5 033 | 2 850 |
Omsättningstillgångar | 1 368 | 2 940 |
6 734 | 6 093 | |
| Skulder och eget kapital | ||
Eget kapital | 1 315 | 1 280 |
Långfristiga skulder | 4 477 | 2 342 |
Kortfristiga skulder | 942 | 2 471 |
6 734 | 6 093 |
| Mål | Utfall | Genomsnitt | |
| 2024 | 2024 | 2020–2024 | |
| Räntabilitet på eget kapital ska | |||
| överstiga den riskfria räntan med | |||
| minst sex procentenheter, % | >8,00 | 7,5 | 9,1 |
Soliditet, % | >30 | 38,1 | 40,5 |
Belåningsgrad, % | <60 | 50,9 | 48,8 |
Räntetäckningsgrad, ggr | >2,0 | 2,5 | 4,8 |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
| Uppskjuten skatt har beräknats på nettot av: | ||
– Underskottsavdrag | -220 | -280 |
| – Skillnad redovisat och skattemässigt värde | ||
| avseende fastigheter | 5 918 | 5 457 |
| – Skillnad redovisat och skattemässigt värde | ||
| avseende derivat | 5 | 31 |
– Skillnad i lån och räntor | -61 | -32 |
– Uppskjuten skatt leasingtillgångar | 28 | 30 |
– Uppskjuten skatt leasingskulder | -28 | -30 |
– Andra temporära skillnader | -5 | -5 |
5 637 | 5 171 |
| Fördelning värde utifrån derivatinstrumentens slutförfallotidpunkt | ||||
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Mindre än 1 år från balansdagen | 18 | 33 | 18 | 33 |
Mellan 1 och 5 år från balansdagen | 13 | 120 | 13 | 120 |
Senare än 5 år från balansdagen | -7 | -5 | -7 | -5 |
24 | 148 | 24 | 148 | |
| varav redovisas som | ||||
| Långfristig fordran | ||||
– Räntederivat, övervärde | 252 | 369 | 252 | 369 |
| Långfristig skuld | ||||
– Räntederivat, undervärde | -228 | -221 | -228 | -221 |
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Stämpelskatt, fastighetsförvärv | 23 | 23 | – | – |
Avsättningar till pensioner | 2 | 2 | 2 | 2 |
Övriga avsättningar | 12 | 12 | – | – |
Redovisat värde | 37 | 37 | 2 | 2 |
| Lån till kreditinstitut | ||||
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Förfallotidpunkt upp till | ||||
| 1 år från balansdagen | 842 | 4 994 | 840 | 4 200 |
| Förfallotidpunkt mellan | ||||
| 1 och 5 år från balansdagen | 20 649 | 13 431 | 20 009 | 14 862 |
| Förfallotidpunkt senare än | ||||
| 5 år från balansdagen | 8 600 | 9 524 | 2 088 | 1 754 |
30 091 | 27 949 | 22 937 | 20 816 | |
| – varav långfristig del | 29 249 | 22 955 | 22 097 | 16 616 |
| – varav kortfristig del | 842 | 4 994 | 840 | 4 200 |
30 091 | 27 949 | 22 937 | 20 816 |
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Förskottsbetalda hyror | 562 | 516 | – | – |
Räntekostnader | 48 | 107 | 46 | 104 |
Personalrelaterade kostnader | 26 | 24 | 22 | 21 |
Avräkning tilläggsdebitering/elstöd | 20 | 55 | – | – |
Övriga upplupna kostnader | 60 | 67 | 15 | 16 |
716 | 769 | 83 | 141 |
Koncernen | Moderbolag | |||
Ställda säkerheter | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Fastighetsinteckningar | 30 190 | 28 695 | – | – |
Andelar i koncernföretag | 3 203 | 1 311 | 1 711 | 828 |
Andelar i joint venture | 112 | 96 | 21 | 21 |
Reverser | – | – | 15 870 | 15 159 |
Övriga ställda säkerheter | 37 | 49 | 8 | 6 |
33 542 | 30 151 | 17 610 | 16 013 | |
| Eventualförpliktelser | ||||
Borgensåtagande för dotterbolag | 6 541 | 6 339 | 6 541 | 6 339 |
Övriga ansvarsförbindelser | 549 | 628 | 1 163 | 1 422 |
7 090 | 6 967 | 7 704 | 7 761 |
Koncernen | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Lån vid årets ingång | 27 949 | 26 806 | 20 815 | 19 031 |
Upptagna lån | 14 293 | 5 207 | 13 516 | 4 972 |
Amortering låneskuld | -12 558 | -4 010 | -11 568 | -3 160 |
Summa kassaflödespåverkande poster | 1 735 | 1 197 | 1 948 | 1 812 |
Omräkning lån i utländska bolag | 221 | -38 | – | – |
| Valutakursförändring lån | ||||
| i utländsk valuta | 174 | -28 | 174 | -28 |
Övrigt | 12 | 12 | – | – |
| Summa ej | ||||
| kassaflödespåverkande poster | 407 | -54 | 174 | -28 |
Lån vid årets utgång | 30 091 | 27 949 | 22 937 | 20 815 |
| Moderbolaget | ||
2024 | 2023 | |
Räntekostnader, koncernbolag | 76 | 70 |
| Räntekostnader, övriga | 1 072 | 689 |
1 148 | 759 |
| Moderbolaget | ||
2024 | 2023 | |
Ingående anskaffningsvärde | 13 741 | 13715 |
Lämnade aktieägartillskott | 49 | 26 |
Likvidation av dotterbolag | -7 | – |
Utgående anskaffningsvärde | 13 783 | 13 741 |
Ingående nedskrivningar | -3 089 | -3 064 |
Årets nedskrivningar | -1 | -25 |
Likvidation av dotterbolag | 7 | – |
Utgående nedskrivningar | -3 083 | -3 089 |
Redovisat värde | 10 700 | 10 652 |
| Moderbolag | ||
Rörelsekostnader | 2024 | 2023 |
Personalkostnader | 164 | 157 |
Administrationskostnader | 68 | 71 |
232 | 228 |
| Moderbolaget | ||
2024 | 2023 | |
Utdelning på andelar | 655 | 437 |
Nedskrivning andelar | -1 | -25 |
Resultat försäljning andelar | 0 | 0 |
654 | 412 |
| Dotterbolag | Redovisat | Wihlborgs Kärnan Södra 9 AB | 556824-7661 | 80 | |
Namn | Org nr | värde | Wihlborgs Lönngatan AB | 556704-3657 | 10 |
Wihlborgs Mobergsgården Västra 8 AB | 556831-9130 | 34 | |||
Balken 10 i Malmö AB | 556705-3334 | 19 | Wihlborgs MS 9 AB | 559025-2598 | 0 |
Bastionen Syd AB | 556072-2042 | 115 | Wihlborgs Musköten 17 AB | 559021-1081 | 18 |
Berga V5, AB | 556742-9443 | 1 | Wihlborgs Måsen 17 AB | 556627-7835 | 2 |
Bruksgatans Fastighets AB | 556401-0675 | 36 | Wihlborgs Nora 11 AB | 556761-9001 | 229 |
Bunium Fastigheter AB | 556700-5474 | 24 | Wihlborgs Nya Vattentornet 2 4 AB | 556137-8562 | 663 |
Exab Utvecklings AB | 556353-2828 | 49 | Wihlborgs Obligation Holding AB | 556240-3633 | 23 |
Fastighets AB Altimeter | 556786-2213 | 6 | Wihlborgs Olsgård 8 AB | 556775-6019 | 10 |
Fastighets AB Bergakniven | 556742-7454 | 11 | Wihlborgs Polisen 6 AB | 559063-5529 | 0 |
Fastighets AB Fortet | 556090-5621 | 7 | Wihlborgs Polisen 7 AB | 559063-5537 | 1 |
Fastighets AB Hundstjärnan | 556824-7679 | 21 | Wihlborgs Polisett AB | 556703-0589 | 118 |
Fastighets AB Kastrullen | 556754-8812 | 2 | Wihlborgs Pulpeten 5 AB | 556910-1016 | 218 |
Fastighets AB Kvävet | 556222-8071 | 7 | Wihlborgs Raffinaderiet 3 AB | 559117-8750 | 115 |
Fastighets AB Oxigenium | 556754-8820 | 215 | Wihlborgs Raffinaderiet 5 AB | 559117-9923 | 6 |
Fastighets AB Plinius | 556033-6538 | 30 | Wihlborgs Riggen AB | 556701-5028 | 202 |
Fastighets AB Stillman | 556082-1752 | 47 | Wihlborgs Ritaren 1 AB | 556675-2605 | 1 |
Fastighets AB Yxstenen | 556691-4437 | 7 | Wihlborgs Rosengård AB | 556699-7986 | 49 |
Fastighets AB Öresundsbron | 556096-7258 | 581 | Wihlborgs Rubinen AB | 556862-2855 | 7 |
Första Fastighets AB Ideon | 556233-7765 | 846 | Wihlborgs Skrovet 3 AB | 556468-5385 | 172 |
Förvaltnings AB Haspen | 556466-2533 | 13 | Wihlborgs Skrovet 4 AB | 556173-9417 | 5 |
Hilab Fastigheter AB | 556112-0345 | 20 | Wihlborgs Skrovet 5 AB | 556237-6268 | 149 |
Hundlokan 10 i Malmö AB | 556730-4489 | 37 | Wihlborgs Skrovet 6 AB | 556681-1898 | 288 |
Ishavet Malmö AB | 556928-0737 | 15 | Wihlborgs Spanien 5 AB | 556710-4574 | 0 |
Kalinehuset AB | 556129-5824 | 85 | Wihlborgs Sparven 15 AB | 556704-3624 | 292 |
Kniven 2 AB | 556706-9355 | 7 | Wihlborgs Spettet 11 AB | 556761-9050 | 12 |
Kolgafour AB | 556627-7843 | 7 | Wihlborgs Stattena 7 AB | 559012-4995 | 4 |
Lund Lagret 1 AB | 556730-3820 | 35 | Wihlborgs Stenåldern 7 AB | 556120-9759 | 0 |
M2 Fastigheter AB | 556101-4332 | 119 | Wihlborgs Sufflören 3 AB | 556704-3640 | 6 |
Malmö Börshus AB | 556115-8543 | 90 | Wihlborgs Sunnanå 12:27 AB | 556766-4098 | 50 |
Medeon Fastigheter AB | 556034-1140 | 31 | Wihlborgs Sunnanå 12:53 AB | 559063-5479 | 1 |
Neptuninnan AB | 556743-5465 | 97 | Wihlborgs Sunnanå 12:54 AB | 559063-5487 | 5 |
Ringcentralen i Hälsingborg Fastighets AB | 556115-9483 | 0 | Wihlborgs Sydporten AB | 556726-0202 | 36 |
Studentkåren 6 Fastighets AB | 556730-3499 | 132 | Wihlborgs Terminalen 1 AB | 556726-1663 | 78 |
Utvecklings AB Kranen | 556286-9999 | 146 | Wihlborgs Terminalen 3 AB | 556962-9859 | 66 |
Weraco AB | 556509-6418 | 58 | Wihlborgs Tower AB | 556962-8695 | 411 |
Wihlborg & Son AB | 556298-1893 | 150 | Wihlborgs Tyfonen 1 AB | 556692-2570 | 1 |
Wihlborgs A/S | 14 12 50 43 | 820 | Wihlborgs Ursula 1 AB | 559063-5503 | 190 |
Wihlborgs Ackumul 17 AB | 556742-5813 | 12 | Wihlborgs Uvenine AB | 556695-2502 | 40 |
Wihlborgs Ametisten 5 AB | 556686-0457 | 7 | Wihlborgs Vetskapen 1 AB | 559163-3440 | 10 |
Wihlborgs Armborstet 6 AB | 556966-7081 | 15 | Wihlborgs Väktaren 3 AB | 556743-6109 | 181 |
Wihlborgs Benkammen 16 AB | 559096-6213 | 18 | Wihlborgs Zirkonen 2 AB | 556788-4852 | 17 |
Wihlborgs BG 6 AB | 559063-5545 | 0 | Wihlborgs Östersjön 1 AB | 556637-7361 | 146 |
Wihlborgs Boplatsgatan 5 AB | 556675-2449 | 0 | Wihlborgsporten AB | 556630-3797 | 56 |
Wihlborgs Borgeby AB | 556675-2639 | 0 | Wihlodia AB | 556301-8109 | 43 |
Wihlborgs Bronsdolken AB | 556232-5919 | 4 | 10 700 | ||
Wihlborgs Bure 2 AB | 559053-5372 | 42 | |||
Wihlborgs Bytarebacken AB | 556822-0171 | 265 | |||
Wihlborgs Cinder AB | 556518-5732 | 6 | |||
Wihlborgs Cityfastighet AB | 556862-2848 | 1 | |||
Wihlborgs Cylindern 2 AB | 559015-5023 | 7 | |||
Wihlborgs Erik Menved 37 AB | 556704-3699 | 417 | |||
Wihlborgs Fastigheter i Helsingborg AB | 556101-6295 | 424 | |||
Wihlborgs Fastigheter i Nordvästra Skåne AB | 556271-3924 | 3 | |||
Wihlborgs Fisken 18 AB | 556675-2357 | 153 | |||
Wihlborgs Flounderone AB | 556727-7909 | 20 | |||
Wihlborgs Forskaren 3 AB | 556690-0667 | 131 | |||
Wihlborgs Fosieberg AB | 556188-3223 | 50 | |||
Wihlborgs Gallerian AB | 556704-3632 | 181 | |||
Wihlborgs Gimlett AB | 556704-3681 | 127 | |||
Wihlborgs Gjuteriet 18 AB | 556717-2282 | 1 | |||
Wihlborgs Gåsebäck AB | 556303-1326 | 9 | |||
Wihlborgs Gängtappen 2 AB | 556813-3572 | 151 | |||
Wihlborgs Havskryssaren AB | 556703-0613 | 43 | |||
Wihlborgs Hermes 10 AB | 556721-4225 | 12 | |||
Wihlborgs Holding AB | 556701-2827 | 2 | |||
Wihlborgs Hordaland 1 AB | 556704-3731 | 7 | |||
Wihlborgs Ideon Fastigheter AB | 556239-8718 | 194 | |||
Wihlborgs Kalifornien 11 AB | 556093-4944 | 108 | |||
Wihlborgs Karin 13 AB | 556761-8987 | 122 | |||
Wihlborgs Karin 14 AB | 559063-5511 | 1 | |||
Wihlborgs Kranen 10 AB | 556824-7703 | 27 | |||
Wihlborgs Kranen AB | 556704-6387 | 112 | |||
Wihlborgs Kroksabeln 12 AB | 556654-0331 | 71 | |||
Wihlborgs Kunskapen 1 AB | 559054-2741 | 26 | |||
Wihlborgs KV 9 AB | 559063-5495 | 0 |
2024-12-31 | Koncernen | Moderbolaget | ||
| Upplupet | Verkligt värde via | Upplupet | Verkligt värde via | |
| anskaffnings värde | resultaträkningen | anskaffnings värde | resultaträkningen | |
| Finansiella tillgångar | ||||
Fordringar hos koncernföretag | 19 816 | |||
Fordringar hos joint ventures | 201 | 217 | ||
Andra långfristiga fordringar | 80 | |||
Derivatinstrument | 252 | 252 | ||
Kundfordringar | 63 | 1 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 165 | 3 | ||
Kassa och bank | 412 | 332 | ||
Summa | 921 | 252 | 20 395 | 252 |
| Finansiella skulder | ||||
Skulder till kreditinstitut | 30 091 | 22 937 | ||
Skulder till koncernföretag | 1 917 | |||
Övriga långfristiga skulder | 9 | |||
Leasingskulder | 137 | |||
Derivatinstrument | 228 | 228 | ||
Leverantörsskulder | 310 | 6 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 387 | 54 | ||
Summa | 30 934 | 228 | 24 914 | 221 |
2023-12-31 | Koncernen | Moderbolaget | ||
| Upplupet | Verkligt värde via | Upplupet | Verkligt värde via | |
| anskaffnings värde | resultaträkningen | anskaffnings värde | resultaträkningen | |
| Finansiella tillgångar | ||||
Fordringar hos koncernföretag | 18 139 | |||
Fordringar hos joint ventures | 201 | 217 | ||
Andra långfristiga fordringar | 77 | 2 | ||
Derivatinstrument | 369 | 369 | ||
Kundfordringar | 32 | 1 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 104 | 4 | ||
Kassa och bank | 346 | 168 | ||
Summa | 760 | 369 | 18 531 | 369 |
| Finansiella skulder | ||||
Skulder till kreditinstitut | 27 949 | 20 816 | ||
Skulder till koncernföretag | 1 689 | |||
Övriga långfristiga skulder | 9 | |||
Leasingskulder | 135 | |||
Derivatinstrument | 221 | 221 | ||
Leverantörsskulder | 344 | 13 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 409 | 112 | ||
Summa | 28 846 | 221 | 22 630 | 221 |
| Sammanställning över närståendetransaktioner | ||
| Koncernen | ||
TRANSAKTIONER MED SAMARBETSARRANGEMANG | 2024 | 2023 |
Försäljning till samarbetsarrangemang | 8 | 5 |
Fakturering från samarbetsarrangemang | -14 | -10 |
Ränteintäkter från samarbetsarrangemang | 11 | 11 |
Räntekostnader till samarbetsarrangemang | -26 | -47 |
Fordran på samarbetsarrangemang per 31 december | 217 | 217 |
Skuld till samarbetsarrangemang per 31 december | 816 | 997 |
| Moderbolaget | ||
TRANSAKTIONER MED SAMARBETSARRANGEMANG | 2024 | 2023 |
Försäljning till samarbetsarrangemang | 2 | 3 |
Ränteintäkter från samarbetsarrangemang | 11 | 11 |
Fordran på samarbetsarrangemang per 31 december | 217 | 217 |
| TRANSAKTIONER MED KONCERNBOLAG | ||
Försäljning till koncernbolag | 238 | 230 |
Inköp från koncernbolag | -13 | -10 |
Ränteintäkter från koncernbolag | 889 | 681 |
Utdelning från koncernbolagr | 655 | 437 |
Räntekostnader till koncernbolag | -76 | -70 |
Fordran på koncernbolag per 31 december | 19 816 | 18 139 |
Skuld till koncernbolag per 31 december | 1 917 | 1 689 |
Scenario | Risker | Möjligheter | Påverkan |
| Kännbara | Skador på fastigheter till följd av skyfall, | Klimatanpassning gör fastigheterna mer | Ökade kostnader för klimatanpassning av |
| klimatförändringar | stigande havsnivåer, mark sättningar och | robusta och attraktiva | fastigheter |
| med stor påverkan | erosion | Egenproduktion av solenergi samt | Ökade kostnader för reparation, underhåll |
| på samhället till följd | Kortare teknisk livslängd på konstruktioner | energieffektivisering minskar behov av | och försäkringar |
| av ökande utsläpp av | och byggprodukter p.g.a. väderpåverkan | inköpt energi | |
| växthusgaser | Ökade energi- och driftskostnader | ||
| (RCP 8.5) | Minskad efterfrågan på fastigheter som ej | Mildare vintrar minskar upp- | Minskat värde för ej klimatanpassade |
| är anpassade i riskområden | värmningsbehov och förkortar | fastigheter eller i riskområden | |
| Energi- eller effektbrist till följd av ökad | produktionstid för nybyggnation | Ökat värde för klimatanpassade och | |
| efter frågan i samhället | |||
| energieffektiva fastigheter | |||
| Kraftfull klimatpolitik | Ökade regleringar, kostnader och | Mer energieffektiva fastigheter med ny | Ökade kostnader för omställning av |
| sänker utsläpp av | skatter avseende energi, utsläpp, mark- | teknik minskar energianvändningen | verksamhet och anpassning av fastigheter |
| växthus gaser och | användning, byggnormer | Samarbete med entreprenörer ger | Nya kostnader för växthusgasutsläpp |
| begränsar klimat- | Behov av ökade investeringar i även | mer resurseffektiva och mindre | |
| förändringarna | nya eller renoverade energieffektiva | klimatpåverkande projekt | Ökade kostnader för energi, byggmaterial, |
| (RCP 4.5) | fastigheter | Kunder och investerare efterfrågar | transporter |
| Minskad efterfrågan på äldre fastigheter | miljöcertifierade och klimat -anpassade | Minskat värde/ökade vakanser i fastigheter | |
| med sämre energi- och klimatprestanda | |||
| med sämre energi- och klimatprestanda | fastigheter | ||
| Ökat värde/högre hyror på miljö certifierade | |||
| och klimatanpassade fastigheter |