549300R0VN9C371W0E072023-01-012023-12-31iso4217:EUR549300R0VN9C371W0E072022-01-012022-12-31iso4217:EURxbrli:shares549300R0VN9C371W0E072023-12-31549300R0VN9C371W0E072022-12-31549300R0VN9C371W0E072022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300R0VN9C371W0E072022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300R0VN9C371W0E072022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300R0VN9C371W0E072022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300R0VN9C371W0E072022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300R0VN9C371W0E072022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300R0VN9C371W0E072022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300R0VN9C371W0E072023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300R0VN9C371W0E072023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300R0VN9C371W0E072023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300R0VN9C371W0E072023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300R0VN9C371W0E072023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300R0VN9C371W0E072023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300R0VN9C371W0E072023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300R0VN9C371W0E072023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300R0VN9C371W0E072023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300R0VN9C371W0E072023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300R0VN9C371W0E072023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300R0VN9C371W0E072023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300R0VN9C371W0E072023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300R0VN9C371W0E072023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300R0VN9C371W0E072021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300R0VN9C371W0E072021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300R0VN9C371W0E072021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300R0VN9C371W0E072021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300R0VN9C371W0E072021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300R0VN9C371W0E072021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300R0VN9C371W0E072021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300R0VN9C371W0E072021-12-31549300R0VN9C371W0E072022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300R0VN9C371W0E072022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300R0VN9C371W0E072022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300R0VN9C371W0E072022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300R0VN9C371W0E072022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300R0VN9C371W0E072022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300R0VN9C371W0E072022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Metso Oyj
Hallituksen toimintakertomus
ja tilinpäätös 2023
Y-tunnus 0828105-4
KotipaikkaHelsinki
Sisällysluettelo
Hallituksen toimintakertomus ...............................................................................................................................................................
Taloudellinen vuosi 2023 ...................................................................................................................................................................
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä ........................................................................................................................................
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista ...................................................................................................................................
Osakkeet ja osakkeenomistajat ........................................................................................................................................................
Tunnusluvut .........................................................................................................................................................................................
Hallituksen esitys voiton käytöstä ........................................................................................................................................................
Konsernitilinpäätös, IFRS .....................................................................................................................................................................
Konsernin tuloslaskelma ....................................................................................................................................................................
Konsernin laaja tuloslaskelma ..........................................................................................................................................................
Konsernin tase ....................................................................................................................................................................................
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista ........................................................................................................................
Konsernin rahavirtalaskelma .............................................................................................................................................................
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ......................................................................................................................................................
1Konsernin taloudellinen kehitys ..............................................................................................................................
1.1Raportointisegmentit .................................................................................................................................................
1.2Liikevaihto ..................................................................................................................................................................
1.3Myynnin ja hallinnon yleiskustannukset ................................................................................................................
1.4Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut .........................................................................................................................
1.5Henkilöstökulut ja henkilöstön lukumäärä .............................................................................................................
1.6Osakeperusteiset maksut ........................................................................................................................................
1.7Rahoitustuotot ja -kulut ............................................................................................................................................
1.8Tuloverot .....................................................................................................................................................................
1.9Osakekohtainen tulos ...............................................................................................................................................
2Operatiiviset varat ja velat .......................................................................................................................................
2.1Nettokäyttöpääoma ja sitoutunut pääoma ............................................................................................................
2.2Myyntisaamiset ..........................................................................................................................................................
2.3Muut saamiset ...........................................................................................................................................................
2.4Vaihto-omaisuus ........................................................................................................................................................
2.5Ostovelat ja muut velat .............................................................................................................................................
2.6Varaukset ....................................................................................................................................................................
2.7Eläkevelvoitteet .........................................................................................................................................................
3Aineelliset ja aineettomat omaisuuserät ................................................................................................................
3.1Liikearvo ja aineettomat omaisuuserät ..................................................................................................................
3.2Aineelliset omaisuuserät ..........................................................................................................................................
3.3Käyttöoikeusomaisuus .............................................................................................................................................
3.4Poistot .........................................................................................................................................................................
4Pääomarakenne ja rahoitusinstrumentit ................................................................................................................
4.1Rahoitusriskien hallinta ............................................................................................................................................
4.2Rahoitusvarat ja -velat arvostusluokittain ..............................................................................................................
4.3Likvidit varat ...............................................................................................................................................................
4.4Oma pääoma .............................................................................................................................................................
4.5Rahoitus- ja vuokrasopimusvelat ............................................................................................................................
4.6Korollisten nettovelkojen täsmäytys .......................................................................................................................
4.7Ehdolliset velat ja vastuut ........................................................................................................................................
4.8Johdannaiset..............................................................................................................................................................
5Konsolidointi ...............................................................................................................................................................
5.1Yhdistelyperiaatteet ..................................................................................................................................................
5.2Tytäryhtiöt ...................................................................................................................................................................
5.3Osakkuusyhtiöt, yhteisyritykset ja lähipiiritapahtumat .........................................................................................
5.4Yrityshankinnat ja yritysmyynnit ..............................................................................................................................
5.5Lopetetut toiminnot ...................................................................................................................................................
5.6Uudet laskentastandardit .........................................................................................................................................
5.7Käytetyt valuuttakurssit ............................................................................................................................................
6Muut liitetiedot ............................................................................................................................................................
6.1Tilintarkastuspalkkiot ................................................................................................................................................
6.2Oikeudenkäynnit ja vaateet .....................................................................................................................................
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS ..................................................................................................................................................................
Hallituksen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen 2023 allekirjoitukset .......................................................................................
Tilintarkastajan ESEF-varmennusraportti ..........................................................................................................................................
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 20232
Hallituksen toimintakertomus
Taloudellinen vuosi 2023
Metso päivitti segmenttiraportointiaan 30.9.2023 siirtymällä kolmesta raportointisegmentistä kahteen: Kivenmurskaus ja
Mineraalit. Sulatus-liiketoiminta, joka oli ennen osa Metallit-segmenttiä, siirrettiin Mineraalit-segmenttiin. Lisäksi ennen Metallit-
segmenttiin kuuluneet liiketoiminnot Metallit ja kemiallinen prosessointi sekä Rauta ja lämmönsiirto luokiteltiin lopetetuiksi
toiminnoiksi. Tässä hallituksen toimintakertomuksessa esitetyt tuloslaskelma, tilauskertymä ja tilauskanta liittyvät jatkuviin
toimintoihin ja vertailukausien tiedot on oikaistu vastaavasti.
Suluissa esitetyt luvut viittaavat vuoden 2022 vastaavaan ajankohtaan, ellei muuta ole mainittu.
Toimintaympäristö
Markkina-aktiviteetti jatkui Metson asiakastoimialoilla hyvänä vuoden 2023 ensimmäisellä puoliskolla, kun taas toisella
vuosipuoliskolla korkeat rahoituskustannukset, yleiseen talouskehitykseen liittyvät epävarmuudet sekä muun muassa
luvitukseen liittyvät haasteet hidastivat uusiin kaivoslaitteisiin liittyvien investointipäätösten tekoa. Uusiin laiteinvestointeihin
liittyvien tarjouspyyntöjen määrä oli kuitenkin korkea koko vuoden ajan ja sitä tuki yhteiskunnan sähköistymiseen liittyvä 
metallien kulutuksen ennustettu kasvu. Kaivosteollisuuden palveluiden kysyntä oli hyvä koko vuoden ajan, ja siihen vaikuttivat
positiivisesti metallien korkeiden hintojen tukemat kaivosten korkeat käyttöasteet sekä kaivosten tuotannon tehostamiseen ja
laiteuusintoihin liittyvien palveluiden kysynnän kasvu.
Kivenmurskausmarkkinoilla alkuvuosi oli aktiivinen erityisesti Pohjois-Amerikassa. Korkojen nousu ja kohonneet varastotasot
heikensivät markkinatilannetta kesästä lähtien vuoden lopulle asti. Euroopan markkina jatkui edellisvuoden tapaan heikkona,
kun taas muualla maailmassa kysyntä kasvoi edellisvuodesta.
Avainluvut
Milj. euroa
2023
2022
Muutos %
Saadut tilaukset
5 252
5 623
-7
Palveluliiketoiminnan saadut tilaukset
2 955
2 833
4
% saaduista tilauksista
56
50
Tilauskanta
2 951
3 303
-11
Liikevaihto
5 390
4 970
8
Palveluliiketoiminnan liikevaihto
2 891
2 558
13
% liikevaihdosta
54
51
Oikaistu EBITA
887
715
24
% liikevaihdosta
16,5
14,4
Liikevoitto*
805
490
64
% liikevaihdosta
14,9
9,9
Osakekohtainen tulos, jatkuvat liiketoiminnot, euroa*
0,65
0,39
67
Osakekohtainen tulos, euroa*
0,66
0,36
83
Liiketoiminnan kassavirta
550
322
71
Nettovelkaantumisaste
33,8
29,1
Henkilöstö kauden lopussa
17 134
16 705
3
*Vuoden 2022 luvut sisältävät Venäjän liiketoiminnan alasajosta johtuvan 150 miljoonan euron kertaluonteisen kulun.
Taloudellinen tulos
Konsernin saadut tilaukset laskivat 7 % ja olivat yhteensä 5 252 miljoonaa euroa (5 623 miljoonaa euroa). Tilausten lasku
johtui Kivenmurskaus-segmentin heikommasta markkina-aktiviteetista ja pienemmästä määrästä isoja laitetilauksia Mineraalit-
segmentissä. Palveluliiketoiminnan tilaukset kasvoivat 4 %. Liikevaihto laski Kivenmurskaus-segmentissä, mutta kasvoi
Mineraalit-segmentissä, minkä tuloksena konsernin liikevaihto kasvoi 8 % ja oli 5 390 miljoonaa euroa (4 970 miljoonaa
euroa). Tilauskanta oli vuoden lopussa 2 951 miljoonaa euroa (3 303 miljoonaa euroa).
Oikaistu EBITA nousi 887 miljoonaan euroon edellisvuoden 715 miljoonasta eurosta. Myös oikaistu EBITA-marginaali vahvistui
ja oli 16,5 % liikevaihdosta (14,4 %). Tuloksen ja kannattavuuden parantumista vauhdittivat myyntimäärien kasvu sekä
onnistunut kustannusten hallinta. Liikevoitto (EBIT) oli yhteensä 805 miljoonaa euroa eli 14,9 % liikevaihdosta (490 miljoonaa
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 20233
euroa ja 9,9 %), mihin sisältyy 18 miljoonan euron negatiiviset oikaisut (negatiivisia oikaisuja 163 miljoonaa euroa, jotka
liittyivät pääosin Venäjän liiketoiminnan alasajoon). Tulos ennen veroja oli 724 miljoonaa euroa (426 miljoonaa euroa).
Efektiivinen veroaste oli 26 % (25 %). Osakekohtainen tulos jatkuvista toiminnoista oli 0,65 euroa (0,39 euroa). Liiketoiminnan
kassavirta kasvoi 550 miljoonaan euroon (322 miljoonaa euroa) vahvistuneen tuloksen ansiosta, kun taas liiketoimintaan
sidottu nettokäyttöpääoma kasvoi  vuoden ensimmäisellä puoliskolla.
Valuuttakurssien ja rakenteellisten muutosten vaikutus saatuihin tilauksiin
Milj. euroa, %
Kivenmurskaus
Mineraalit
Yhteensä
2022
1 481
4 143
5 623
Orgaaninen kasvu kiinteillä valuuttakursseilla, %
-12
-1
-4
Valuuttakurssien muutokset, %
-3
-3
-3
Rakenteelliset muutokset, %
1
0
0
Muutos yhteensä, %
-14
-4
-7
2023
1 274
3 978
5 252
Valuuttakurssien ja rakenteellisten muutosten vaikutus liikevaihtoon
Milj. euroa, %
Kivenmurskaus
Mineraalit
Yhteensä
2022
1 446
3 523
4 970
Orgaaninen kasvu kiinteillä valuuttakursseilla, %
-5
19
12
Valuuttakurssien muutokset, %
-3
-4
-4
Rakenteelliset muutokset, %
1
0
1
Muutos yhteensä, %
-7
15
8
2023
1 346
4 044
5 390
Taloudellinen asema
Korolliset nettovelat olivat vuoden lopussa 884 miljoonaa euroa (684 miljoonaa euroa). Nettovelkojen kasvu johtui
marraskuussa liikkeeseen lasketusta 300 miljoonan euron joukkovelkakirjalainasta, minkä avulla varauduttiin olemassa olevan
joukkovelkakirjalainan erääntymiseen vuoden 2024 kesäkuussa. Nettovelkaantuneisuusaste oli 33,8 % (29,1 %) ja
velkaantumisaste 35,0 % (33,3 %). Omavaraisuusaste oli 40,2 % (39,2 %).
Yhtiön maksuvalmius pysyi vahvana. Rahoista ja pankkisaamisista koostuvat likvidit varat olivat 638 miljoonaa euroa
(601 miljoonaa euroa). Talletuksia ja arvopapereita, joiden maturiteetti on yli kolme kuukautta, ei ollut vuoden 2023 lopussa
(0 miljoonaa euroa vuonna 2022).
Yhtiöllä on pankkeja sitova syndikoitu 600 miljoonan euron valmiusluottolimiitti, joka erääntyy vuonna 2026, ja johon sisältyy
rahoituksen hintaan vaikuttavia vastuullisuustavoitteita. Limiitti oli vuoden lopussa kokonaan nostamatta. Metsolla on myös
600 miljoonan euron kotimainen yritystodistusohjelma, joka oli käyttämättä joulukuun lopussa. Yhtiön kahden miljardin euron
Euro Medium Term Note -ohjelman (EMTN) puitteissa liikkeeseen laskettujen lainojen ulkona olevan määrän tasearvo oli
joulukuun lopussa 1 081 miljoonaa euroa (joulukuun 2022 lopussa 758 miljoonaa euroa).
Vuoden 2023 aikana yhtiö toteutti seuraavat rahoitusjärjestelyt:
Vuoden pidennys 100 miljoonan euron pankkilainaan. Uusi eräpäivä on syyskuussa 2025.
Ensimmäinen vastuullisuustavoitteisiin sidottu 300 miljoonan euron joukkovelkakirja. Joukkovelkakirjalaina erääntyy
vuonna 2030, ja sen kuponkikorko on 4,375 %.
Euroopan Investointipankin 2030 erääntyvän, tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoimintaan liittyvän 50 miljoonan euron
lainan nosto.
Lainojen ja johdannaisten keskimääräinen korko oli vuoden lopussa 4,3 %. Keskipitkän ja pitkän aikavälin korollisten velkojen
duraatio oli 1,8 vuotta ja keskimääräinen maturiteetti 3,9 vuotta.
Metsolla on S&P Global Ratingsin pitkäaikaisen liikkeeseenlaskijan luottoluokitus ”BBB” vakailla näkymillä ja Moody'sin
pitkäaikaisen liikkeeseenlaskijan ”Baa2”-luottoluokitus vakailla näkymillä.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 20234
Raportointisegmentit: Kivenmurskaus
Avainluvut
Milj. euroa
2023
2022
Muutos %
Saadut tilaukset
1 274
1 481
-14
Palveluliiketoiminnan saadut tilaukset
442
469
-6
% saaduista tilauksista
35
32
Tilauskanta
453
561
-19
Liikevaihto
1 346
1 446
-7
Palveluliiketoiminnan liikevaihto
434
477
-9
% liikevaihdosta
32
33
Oikaistu EBITA
232
213
9
% liikevaihdosta
17,2
14,8
Liikevoitto
214
195
9
% liikevaihdosta
15,9
13,5
Saadut tilaukset laskivat heikomman markkina-aktiviteetin takia 14 % ja olivat yhteensä 1 274 miljoonaa euroa. Tilausten
väheneminen vaikutti liikevaihtoon, joka laski 1 346 miljoonaan euroon (1 446 miljoonaa euroa). Vahvan operatiivisen
toiminnan ansiosta oikaistu EBITA parani 232 miljoonaan euroon (213 miljoonaa euroa) ja oikaistu EBITA-marginaali oli 17,2
% liikevaihdosta (14,8 %).
Raportointisegmentit: Mineraalit
Avainluvut
Milj. euroa
2023
2022
Muutos %
Saadut tilaukset
3 978
4 143
-4
Palveluliiketoiminnan saadut tilaukset
2 513
2 364
6
% saaduista tilauksista
63
57
Tilauskanta
2 498
2 742
-9
Liikevaihto
4 044
3 523
15
Palveluliiketoiminnan liikevaihto
2 458
2 081
18
% liikevaihdosta
61
59
Oikaistu EBITA
707
538
31
% liikevaihdosta
17,5
15,3
Liikevoitto
627
406
54
% liikevaihdosta
15,5
11,5
Saadut tilaukset laskivat 4 % edellisvuodesta, mikä johtui uusien laitetilausten vähenemisestä. Palveluliiketoiminnan tilaukset
kasvoivat 6 %. Liikevaihto kasvoi 15 % vahvan tilauskannan tukemana ja oli yhteensä 4 044 miljoonaa euroa. Laite- ja
palveluliiketoimintojen liikevaihto kasvoi vastaavasti 10 % ja 18 %. Oikaistu EBITA nousi 707 miljoonaan euroon (538
miljoonaa euroa), ja oikaistu EBITA-marginaali oli 17,5 % liikevaihdosta (15,3 %). Kannattavuuden vahvistumista tukivat
toimitusten kasvu ja tehostunut operatiivinen toiminta, parempi myynnin jakauma sekä onnistunut kustannusten hallinta.
Investoinnit
Käyttöomaisuusinvestoinnit lukuun ottamatta käyttöoikeusomaisuutta olivat 170 miljoonaa euroa. Useita pieniä investointeja
tehtiin yhtiön tuotantolaitoksille sekä sen palvelukeskusverkoston laajentamiseen.
Tutkimus ja kehitys
T&K-kulut ja -investoinnit olivat 73 miljoonaa euroa eli 1,4 % liikevaihdosta. Akkumetallien osuus T&K-hankkeissa ja
asiakkaiden raaka-aineiden testityössä on tällä hetkellä merkittävä.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 20235
Keksinnöt ja patentit
Kappaletta
2023
2022
Keksintöilmoitukset
235
125
Patenttihakemukset (mukaan lukien hyödyllisyysmallit)
2 096
1 935
Voimassa olevat yksittäiset patentit, tilanne 31.12.
7 829
7 405
Patenttisuojan piirissä olevat patentit, tilanne 31.12.
1 031
1 082
Hallinnointi ja palkitseminen
Metson varsinainen yhtiökokous 2023
Varsinainen yhtiökokous pidettiin 3.5.2023 Helsingissä. Yhtiökokous päätti muuttaa yhtiön toiminimeksi ”Metso” muuttamalla
yhtiöjärjestyksen kohtaa 1 hallituksen ehdotuksen mukaisesti. Yhtiökokous vahvisti hallituksen ehdotuksen maksaa tilikaudelta
2022 osinkona 0,30 euroa osakkeelta kahdessa 0,15 euron erässä. Maksupäivät olivat 12.5.2023 ja 6.11.2023.
Hallituksen kokoonpano ja palkkiot
Yhtiökokous vahvisti Metson hallituksen jäsenten lukumääräksi yhdeksän. Yhtiökokous päätti valita uudelleen seuraavat
hallituksen jäsenet: Kari Stadigh valittiin hallituksen puheenjohtajaksi, Klaus Cawén varapuheenjohtajaksi ja Brian Beamish,
Terhi Koipijärvi, Ian W. Pearce, Emanuela Speranza sekä Arja Talma hallituksen jäseniksi. Uusina jäseninä hallitukseen
valittiin Niko Pakalén ja Reima Rytsölä. Hallituksen toimikausi kestää vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen loppuun
saakka.
Yhtiökokous päätti, että hallituksen jäsenille maksetaan sama kiinteä vuosipalkkio kuin aiemmalla toimikaudella seuraavasti:
Puheenjohtajalle 164 000 euroa
Varapuheenjohtajalle 85 000 euroa
Muille hallituksen jäsenille 69 000 euroa kullekin
Lisäksi hallituksen jäsenistä valittaville hallituksen valiokuntien jäsenille maksetaan samat lisäpalkkiot kuin aiemmalla
toimikaudella seuraavasti:
Tarkastus- ja riskivaliokunnan puheenjohtajalle 24 500 euroa
Tarkastus- ja riskivaliokunnan jäsenille 10 500 euroa kullekin
Palkitsemis- ja henkilöstövaliokunnan puheenjohtajalle 12 650 euroa
Palkitsemis- ja henkilöstövaliokunnan jäsenille 5 250 euroa kullekin
Vuosipalkkion saannin edellytyksenä hallituksen jäsenen tulee suoraan yhtiökokouksen päätökseen perustuen hankkia
20 prosentilla tai 40 prosentilla kiinteästä kokonaisvuosipalkkiostaan Metso Oyj:n osakkeita markkinoilta julkisessa
kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan. Hankinta toteutettiin 5.5.2023.
Yhtiökokous hyväksyi myös hallituksen ja sen valiokuntien kokouksista maksettavat kokouspalkkiot seuraavasti: 900 euroa
kokoukselta, johon osallistuminen vaatii matkustamista enintään Pohjoismaiden sisällä, 1 800 euroa kokoukselta, johon
osallistuminen vaatii mantereen sisäistä matkustamista, 3 000 euroa kokoukselta, johon osallistuminen vaatii mantereiden
välistä matkustamista ja 900 euroa kokoukselta, johon osallistutaan etänä.
Tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy valittiin uudelleen yhtiön tilintarkastajaksi toimikaudeksi, joka päättyy vuoden 2024
varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Ernst & Young Oy nimitti KHT Mikko Järventaustan päävastuulliseksi tilintarkastajaksi.
Tilintarkastajalle päätettiin maksaa palkkio yhtiön hyväksymän tilintarkastajan kohtuullisen laskun mukaisesti.
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotusten mukaisesti hallituksen valtuuttamisen päättämään yhteensä enintään 82 000 000
yhtiön oman osakkeen hankkimisesta, mikä vastaa noin 9,9 prosenttia yhtiön kaikista nykyisistä osakkeista, ja hallituksen
valtuuttamisen päättämään osakeannista ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 20236
Metson johtoryhmä
Yhtiön johtoryhmä koostuu seuraavista jäsenistä:
Pekka Vauramo, toimitusjohtaja
Eeva Sipilä, talous- ja rahoitusjohtaja ja varatoimitusjohtaja
Markku Simula, Kivenmurskaus-liiketoiminta-alueen johtaja
Markku Teräsvasara, Mineraalit-liiketoiminta-alueen johtaja ja varatoimitusjohtaja
Piia Karhu, Metallit-liiketoiminta-alueen johtaja
Sami Takaluoma, Palvelut-liiketoiminta-alueen johtaja
Heikki Metsälä, Kulutusosat-liiketoiminta-alueen johtaja
Nina Kiviranta, lakiasiainjohtaja
Carita Himberg, henkilöstöjohtaja. 
Henkilöstö
Metson palveluksessa oli vuoden 2023 lopussa 17 134 työntekijää (16 705 työntekijää).
Henkilöstö alueittain
Osuus, %
Eurooppa
33
Pohjois- ja Keski-Amerikka
13
Etelä-Amerikka
27
Aasian ja Tyynenmeren alue
13
Afrikka, Lähi-itä ja Intia
14
Yhteensä
100
Muut merkittävät tapahtumat vuonna 2023
Oikeusprosessi liittyen kolmeen jätevoimalahankkeeseen Isossa-Britanniassa
Metso ilmoitti 9.2.2023 olevansa MW High Tech Projects UK Limitedin kanssa vastapuolina kolmea Isoon-Britanniaan
toimitettua jätevoimalahanketta koskevissa oikeudenkäynneissä.
Saudi-Arabian ilmeniittiuunihankkeeseen liittyvä lopullinen sovintosopimus
Metso ilmoitti 8.3.2023 allekirjoittaneensa Tasneen tytäryhtiö Advanced Metal Industries Cluster Company Limitedin (AMIC)
kanssa lopullisen sovintosopimuksen, joka liittyy Jazanissa sijaitsevan ilmeniittiuunihankkeen alunperin toukokuussa 2012
solmittuun suunnittelu- ja toimitussopimukseen (EPC-sopimus).
Pitkän aikavälin osakepalkkiojärjestelmän mukainen omien osakkeiden luovutus
Yhtiö luovutti 15.3.2023 yhteensä 692 256 sen hallussa ollutta omaa osakettaan vastikkeetta 131 henkilölle avainhenkilöiden
ja ylimmän johdon suoriteperusteisen osakepalkkio-ohjelman (PSP 20202022) ja viivästetyn osakepalkkio-ohjelman (DSP
20202022) puitteissa. Hallitus päätti luovutuksesta 17.2.2023, ja suunnattu osakeanti perustuu vuoden 2022 pidetyn
varsinaisen yhtiökokouksen hallitukselle antamaan valtuutukseen.
Vuosikertomus 2022
Vuosikertomus vuodelta 2022 julkaistiin 22.3.2023. Se sisälsi viisi osiota, jotka ovat liiketoimintakatsaus, taloudellinen katsaus,
selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä, palkitsemisraportti ja GRI-liite.
Metallit-liiketoiminnan strateginen arviointi
Metso ilmoitti 29.3.2023 saaneensa päätökseen Metallit-liiketoimintojensa strategisen arvioinnin. Sen tuloksena yhtiö aloitti
Metallit ja kemiallinen prosessointi sekä Rauta ja lämmönsiirto -liiketoimintojen divestoinnin valmistelun. Sulattoliiketoiminta
päätettiin säilyttää osana yhtiön liiketoimintaportfoliota.
S&P Global Ratings luottoluokituksen päivitys
S&P Global Ratings nosti 24.4.2023 Metson luottoluokituksen tasolle ”BBB” vakailla näkymillä.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 20237
Ab A. Häggblom Oy:n hankinta
Metso allekirjoitti 27.6.2023 sopimuksen yksityisomistuksessa olevan suomalaisen konepaja- ja suunnitteluyhtiö Ab A.
Häggblom Oy:n ostamisesta. Yrityskauppa toteutui elokuussa 2023. Osapuolet ovat sopineet, että kaupan arvoa ei julkisteta,
eikä sillä ole olennaista vaikutusta Metson taloudelliseen tulokseen.
Brouwer Engineeringin hankinta
Metso allekirjoitti 24.7.2023 sopimuksen australialaisen Brouwer Engineeringin ostamisesta. Brouwer Engineering on
yksityisomisteinen yritys, joka on erikoistunut materiaalinkäsittelyn automaatioon, ohjausjärjestelmiin ja sähköratkaisuihin.
Tedd Engineeringin hankinta
Metso ilmoitti 2.10.2023 allekirjoittaneensa sopimuksen Tedd Engineering -yrityksen ostamisesta. Tedd Engineering on
yksityisomisteinen yritys, joka on erikoistunut pääosin kivenmurskauksessa käytettävien mobiililaitteiden ja palvelujen
hallintajärjestelmiin ja sähköisiin ratkaisuihin. Yritys sijaitsee Chesterfieldissä Isossa-Britanniassa ja sillä on noin 70
työntekijää. Tedd Engineeringin myynti kesäkuun 2023 lopussa päättyneellä tilikaudella oli noin 15 miljoonaa puntaa.
Yritysosto saatiin päätökseen 1.11.2023.
Raportointirakenteen päivitys
Metso ilmoitti 2.10.2023 päivittäneensä segmenttiraportointiaan siirtämällä kaksi myynnissä olevaa, Metallit-segmentissä
raportoitua liiketoimintaa (Metallit ja kemiallinen prosessointi sekä Rauta ja lämmönsiirto) osaksi lopetettuja liiketoimintoja ja
sulattoliiketoiminnan osaksi Mineraalit-segmenttiä. Muutoksen seurauksena Metson segmenttiraportointi käsittää yhtiön
strategian mukaisesti jatkossa kaksi segmenttiä eli Kivenmurskaus ja Mineraalit. Muutos astui voimaan 30.9.2023.
Päivitys konsernin taloudellisiin tavoitteisiin
Metson hallitus päätti 27.10.2023 päivittää yhtiön taloudellisia tavoitteita. Päivityksen jälkeen konsernin oikaistun EBITA-
marginaalin tavoitetaso on yli 17 prosenttia syklin yli (aiempi tavoite oli yli 15 % syklin yli). Yhtiön muut taloudelliset tavoitteet
säilyivät ennallaan.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokoonpano ja sen ehdotukset yhtiökokoukselle
Metson osakkeenomistajien nimitystoimikunta julkisti 7.11.2023 ehdotuksensa 25.4.2024 pidettäväksi suunnitellulle
varsinaiselle yhtiökokoukselle. Nimitystoimikunta ehdottaa, että Metson hallituksessa olisi yhdeksän jäsentä ja että
hallitukseen valittaisiin uudelleen kaikki sen nykyiset jäsenet eli Brian Beamish, Klaus Cawén, Terhi Koipijärvi, Niko Pakalén,
Ian W. Pearce, Reima Rytsölä, Emanuela Speranza, Kari Stadigh ja Arja Talma. Lisäksi nimitystoimikunta ehdottaa, että Kari
Stadigh valittaisiin jatkamaan hallituksen puheenjohtajana ja Klaus Cawén varapuheenjohtajana.
Kaikki ehdokkaat ovat antaneet suostumuksensa tulla valituiksi hallitukseen. Lisäksi kaikkien on arvioitu olevan riippumattomia
yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista, pois lukien Reima Rytsölä, jonka on arvioitu olevan riippumaton yhtiöstä
mutta ei riippumaton Metson merkittävästä osakkeenomistajasta.
Nimitystoimikunta ehdottaa hallitukselle kiinteitä vuosipalkkioita seuraavasti (suluissa nykyinen palkkio):
Puheenjohtaja 171 000 euroa (164 000 euroa)
Varapuheenjohtaja 87 000 euroa (85 000 euroa)
Muut jäsenet 70 500 euroa (69 000 euroa)
Hallituksen jäsenistä valittaville tarkastus- ja riskivaliokunnan sekä palkitsemis- ja henkilöstövaliokunnan jäsenille ehdotetaan
maksettavan lisäpalkkioita seuraavasti (suluissa nykyinen palkkio)
Tarkastus- ja riskivaliokunnan puheenjohtaja 25 500 euroa (24 500 euroa)
Tarkastus- ja riskivaliokunnan jäsenet 10 700 euroa (10 500 euroa)
Palkitsemis- ja henkilöstövaliokunnan puheenjohtaja 13 000 euroa (12 650 euroa)
Palkitsemis- ja henkilöstövaliokunnan jäsenet 5 350 euroa (5 250 euroa)
Nimitystoimikunta ehdottaa, että vuosipalkkion saannin edellytyksenä hallituksen jäsenen tulee suoraan yhtiökokouksen
päätökseen perustuen hankkia 20 prosentilla tai 40 prosentilla kiinteästä kokonaisvuosipalkkiostaan Metso Oyj:n osakkeita
markkinoilta julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan ja että hankinta toteutetaan kahden viikon kuluessa siitä, kun
yhtiön osavuosikatsaus ajalta 1.1.–31.3.2024 on julkistettu.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 20238
Nimitystoimikunnan ehdotuksen mukaan hallituksen ja sen valiokuntien kokouksista maksettaisiin kokouspalkkioita
seuraavasti:
900 euroa kokoukselta, johon osallistuminen vaatii matkustamista enintään Pohjoismaiden sisällä
1 800 euroa kokoukselta, johon osallistuminen vaatii mantereen sisäistä matkustamista
3 000 euroa kokoukselta, johon osallistuminen vaatii mantereiden välistä matkustamista
900 euroa kokoukselta, johon osallistutaan etänä
Metson hallitus sisällyttää kaikki yllä mainitut ehdotukset vuoden 2024 yhtiökokouskutsuun.
Metson osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan kuuluvat:
Annareetta Lumme-Timonen, sijoitusjohtaja, Solidium
Philip Ahlgren, osakas, Cevian Capital AB
Risto Murto, toimitusjohtaja, Varma
Mikko Mursula, varatoimitusjohtaja, sijoitukset, Ilmarinen
Kari Stadigh, Metson hallituksen puheenjohtaja
Metson osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan nimetään vuosittain yhtiön neljän suurimman rekisteröidyn
osakkeenomistajan edustajat elokuun 15. päivän omistusten perusteella sekä yhtiön hallituksen puheenjohtaja.
Kari Stadigh ei osallistunut hallituksen jäsenten palkkioihin liittyvään päätöksentekoon.
Uusien ohjelmajaksojen alkaminen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmissä
Metson hallitus päätti 20.12.2023 uusien ohjelmajaksojen alkamisesta vuosille 2024–2026 yhtiön seuraavissa
osakepohjaisissa pitkän aikavälin kannustinjärjestelmissä: Suoritusperusteinen osakepalkkiojärjestelmä ("PSP") ja ehdollinen
osakepalkkiojärjestelmä ("RSP"). Metso tiedotti PSP-osakepalkkiojärjestelmän ja RSP-osakepalkkiojärjestelmän alkamisesta
alun perin 1.7.2020.
Päivitys Venäjän liiketoiminnasta
Metso tuomitsee Venäjän Ukrainaan kohdistaman sotilaallisen hyökkäyksen ja on syvästi pahoillaan sen aiheuttamasta
humanitaarisesta kriisistä. Hyökkäyksen jälkeen Metso ei ole ottanut uusia tilauksia Venäjältä ja on noudattanut
täysimääräisesti kaikkia Venäjän vastaisia pakotteita. Ennen sodan alkua tehtyjen tilausten alasajo saatiin päätökseen vuoden
2023 ensimmäisen neljänneksen aikana. Varautuakseen alasajosta aiheutuneisiin kustannuksiin Metso kirjasi vuoden 2022
toisella neljänneksellä 150 miljoonan euron kertaluonteisen kulun, josta vuoden 2023 lopussa 45 miljoonaa euroa oli
käyttämättä mahdollisia tulevia kustannuksia varten. Metso noudattaa edelleen täysmääräisesti kaikkia sovellettavia Venäjää
koskevia pakotteita.
Lyhyen tähtäimen riskit ja liiketoiminnan epävarmuustekijät
Nykyinen maailmanmarkkinoiden epävarmuus voi vaikuttaa Metson markkinaympäristöön. Vaikka keskuspankkien kireän
rahapolitiikan odotetaan hellittävän inflaation hidastumisen takia, makrotaloudelliset riskit aiheuttavat edelleen epävarmuutta
maailmanlaajuisesta talouskasvusta, mikä asettaa haasteita sekä Metson asiakkaille että toimittajille. Korkeat
rahoituskustannukset saattavat vaikuttaa kielteisesti asiakkaiden investointipäätösten tekoon. On myös muita markkinoihin ja
asiakkaisiin liittyviä riskejä, jotka voivat aiheuttaa käynnissä olevien hankkeiden lykkäämistä, viivästymistä, keskeyttämistä tai
lopettamista.
Inflaatio ja geopoliittisen epävarmuuden jatkuminen vaikuttavat myös yhtiön maailmanlaajuisiin toimitusketjuihin, ja ne
saattavat vaikuttaa yhtiön kykyyn toimittaa tuotteita aikataulun ja/tai budjetin mukaisesti. Toimittajien taloudellinen asema voi
olla vaarassa käyttöpääomavaatimusten ja kasvavien rahoituskustannusten vuoksi, mikä voi aiheuttaa haasteita toimituksiin.
Mikäli toimittajat eivät pysty toimittamaan ajoissa eikä yhtiö löydä vaihtoehtoisia toimittajia vaaditussa ajassa, voi seurauksena
olla sopimussakkoja ja/tai -velvoitteita.
Markkinoiden epävarmuus voi vaikuttaa kielteisesti asiakkaiden maksukäyttäytymiseen ja lisätä muun muassa Metson
tuotteisiin, projekteihin ja muihin toimintoihin liittyvien oikeudenkäyntien, oikeudellisten vaatimusten ja erimielisyyksien riskiä
eri puolilla maailmaa.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 20239
Vaikka sitovien toimitus- ja ostosopimusten valuuttakurssiriski on suojattu, valuuttakurssivaihtelut voivat vaikuttaa yhtiön
taloudelliseen asemaan.
Tietoturvaan ja kyberuhkiin liittyvät riskit voivat haitata Metson liiketoimintaa.
Lopetetuissa toiminnoissa yhtiöllä on riski, joka liittyy Isossa-Britanniassa vuonna 2015 saatuihin jätevoimalaprojekteihin,
joissa myöhästyneiden toimitusten ja laiminlyöntien lisäksi asiakas vaatii vaateissaan ja kanteissaan korvausta myös
vilpillisestä harhaan johtamisesta ja tahallisesta rikkomisesta. Metso on arvioinut, että se voi suojautua näiltä vaateilta ja
kanteilta, mutta ei ole varmuutta, ettei lisävelvoitteita syntyisi. Vaikka näiden riskien varalta on tehty varauksia, ei voida sulkea
pois mahdollisuutta, että lisävastuita ei toteutuisi.
Metsolla voi olla projektien toteutuksista johtuvia erimielisyyksiä, joista voi koitua lisäkuluja sekä mahdollisia viivästys- ja/tai
takuukorvauksia. Laajojen projektien sopimuksissa esimerkiksi toimitusten viivästymisistä tai suorituskykypuutteista johtuvat
vahingonkorvausvaatimukset voivat olla merkittäviä. Vaikka varaukset on tehty kirjanpitoperiaatteiden mukaisesti, ei voida
sulkea pois mahdollisuutta, että lisävastuita ei syntyisi.
Metso on osallisena muutamassa vaateessa, jotka voivat johtaa tai ovat välimiesmenettelyissä ja oikeudenkäynneissä.
Kansainvälisten sopimusten ja lakien erilainen tulkinta voi heikentää vaateiden tai oikeudenkäyntien lopputulosten
ennustettavuutta. Tiettyjen markkina-alueiden sopimusten täytäntöönpanokelpoisuus voi olla haastavaa tai vaikeasti
ennakoitavaa.
Markkinanäkymät
Metson markkinanäkymissä kuvataan oletettua markkina-aktiviteetin kehitystä seuraavan kuuden kuukauden ajanjaksolla
edelliseen kuuteen kuukauteen verrattuna käyttäen termejä paranee, jatkuu nykyisellä tasolla tai hidastuu.
Metso odottaa markkina-aktiviteetin pysyvän nykyisellä tasolla Mineraalit-segmentissä ja paranevan Kivenmurskaus-
segmentissä.
Aiemmin, lokakuussa 2023 julkaisemissa näkymissään yhtiö odotti yleisen markkina-aktiviteetin pysyvän nykyisellä tasolla
sekä Mineraalit- että Kivenmurskaus-segmenteissä.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202310
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
Metso on julkaissut erillisen selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä vuodelta 2023 suomalaisten listayhtiöiden
hallinnointikoodin suositusten mukaisesti. Selvitys kattaa myös muita keskeisiä hallinnoinnin osa-alueita. Se on saatavilla
Metson verkkosivuilla erillään hallituksen toimintakertomuksesta.
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista
Metso on globaali yritys, jonka pääkonttori on Suomessa, ja jolla on toimintaa noin 50 maassa. Yhtiö on edelläkävijä
kivenmurskauksen, mineraalien käsittelyn ja metallinjalostuksen vastuullisten tuotteiden, kattavien ratkaisuiden ja palveluiden
kehittäjänä. Metso on määrittänyt vastuullisuuden strategiseksi painopistealueekseen ja sitoutunut vastuullisuusohjelmassaan
rajoittamaan ilmaston lämpenemisen 1,5 asteeseen vastuullisuusohjelmansa avulla.
Tämä Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista sisältää Suomen kirjanpitolain mukaisesti kuvauksen liiketoimintamallista ja
riskeistä sekä keskeisistä suorituskyvyn mittareista ja muista tiedoista, jotka liittyvät ympäristö- ja sosiaaliseen vastuuseen,
työntekijöihin ja ihmisoikeuksiin sekä korruption ja lahjonnan torjuntaan. Selvitys sisältää Metson vastuullisuustyön
edistämisen kannalta olennaisten näkökohtien tavoitteet ja keskeiset suorituskyvyn mittarit. Lisäksi tämä Selvitys muista kuin
taloudellisista tiedoista sisältää EU-taksonomian luokitusjärjestelmäkelpoisten ja luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten
toimintojen osuuden EU:n taksonomia-asetuksen ja Suomen kirjanpitolain mukaisesti.
Vuonna 2023 päivitetty Metson vastuullisuusohjelma keskittyy erityisesti seuraaviin aihealueisiin: Planet Positive -ratkaisut ja
innovaatiot asiakkaille, Metson ihmiset ja kulttuuri, omien toimintojen ympäristötehokkuus ja vastuullinen toimitusketju. Metson
vastuullisuustyön perustana on vastuullinen ja eettinen liiketoiminta. Metso päivitti olennaiset vastuullisuusnäkökohtansa EU:n
tulevan Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) -sääntelyn kaksoisolennaisuuden periaatteen (double materiality)
mukaisen arvioinnin perusteella.
Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) -suositukset on laadittu antamaan sijoittajille tietoa siitä, miten
yritykset käsittelevät ilmastoon liittyviä kysymyksiä. TCFD on vapaaehtoinen viitekehys, joka auttaa yrityksiä tunnistamaan,
mittaamaan ja raportoimaan ilmastonmuutoksen taloudellisia vaikutuksia. Tässä muiden kuin taloudellisten tietojen
selvityksessä kuvataan Metson TCFD-suositusten mukaisia käytäntöjä ilmastonmuutokseen liittyvän hallinnon, strategian ja
riskienhallinnan osalta sekä mittareita ja tavoitteita vaikutusten mittaamiseen.
Tämän selvityksen lisäksi Metso raportoi vuosittain taloudellisesta, sosiaalisesta ja ympäristötoiminnastaan Global Reporting
Initiative (GRI) -standardien mukaisesti. Raportointi sisältää Sustainability Accounting Standards Boardin (SASB) Industrial
Machinery & Goods -standardin mukaiset toimialakohtaiset mittarit. GRI-liitteen sisältävä vuoden 2023 vuosikertomus
julkaistaan maaliskuussa 2024.
Metson liiketoimintamalli ja arvonluonti
Metso edistää kannattavaa kasvua ja vastuullista liiketoimintaa asiakastoimialoillaan 1,5 asteen ilmastositoumuksensa
mukaisesti luodakseen arvoa asiakkailleen, osakkeenomistajilleen ja muille sidosryhmilleen. Metso tukee kaivos- ja
kiviainestoimialojen sähköistymistä ja CO2-päästöjen vähentämistä sekä pyrkii varmistamaan energiasiirtymää tukevien
mineraalien tuotannon nopeaa kasvua laajan laite- ja palvelutarjoamansa avulla. Metson tarjoama auttaa sen asiakkaita
ylläpitämään ja lisäämään tuotantoa, parantamaan tuottavuutta sekä alentamaan käyttökustannuksia, riskejä ja
ympäristöjalanjälkeä. Metso kehittää jatkuvasti tarjoamaansa vastatakseen asiakkaidensa kasvaviin tarpeisiin energian ja
päästöjen vähentämisen, vesivarojen hallinnan, resurssitehokkuuden, kiertotalouden ja turvallisuuden osalta. Vahva
teknologinen osaaminen, maailmanlaajuinen toimintamalli ja palveluverkosto, kilpailukykyinen tarjoama, vahva brändi ja
jatkuva kehitystyö ovat Metson arvonluonnin keskiössä. Lisäksi digitalisaatio mahdollistaa uusien liiketoimintamallien
kehittämisen, paremman tuottavuuden ja turvallisemmat työolosuhteet. Datan ja analytiikan hyödyntäminen asiakkaiden
laitteiden, prosessien ja koko arvoketjun optimoinnissa voi johtaa merkittäviin tuottavuushyötyihin ja kustannussäästöihin.
Metso-konserni koostuu kahdesta segmentistä: Kivenmurskaus ja Mineraalit. Näiden segmenttien sisällä Metso toimii
liiketoiminta- ja markkina-alueiden kautta. Metsolla on markkina- ja asiakaskohtainen toimitusketjuverkosto, jossa valmistus on
optimoitu omien toimintojen ja ulkopuolisilta toimittajilta tehtävien hankintojen välillä. Tämä malli tuo Metson liiketoiminnalle
joustavuutta ja auttaa sitä palvelemaan asiakkaitaan parhaalla mahdollisella tavalla asiakastoimialojen suhdannevaihteluista
huolimatta.
Metson liiketoiminta-alueet vastaavat omasta liiketoiminnastaan tilausten, myynnin, liikevoiton ja pääomakustannusten osalta,
ja ne edistävät Metson kannattavan kasvun strategiaa, mukaan lukien sen vastuullisuusohjelmaa, omilla liiketoimintakohtaisilla
hankkeillaan. Liiketoiminta-alueet yhdessä markkina-alueiden kanssa vastaavat asiakassuhteiden hallinnasta, ja
asiakastyytyväisyydestä kerätään tietoja säännöllisesti asiakasprosessien ja -suhteiden rakentamiseksi ja parantamiseksi.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202311
Metson myyntikanavat on räätälöity eri maantieteellisten alueiden, asiakastoimialojen ja asiakastyyppien mukaan.
Suoramyyntitiimit ja Metson omat asiantuntijat tarjoavat teknologia- ja prosessiosaamista. Lisäksi Metso toimii yhteistyössä
jakelijaverkostonsa kanssa lisätäkseen paikallista läsnäoloa ja käyttää digitaalisia myyntikanavia tavoitettavuuden lisäämiseksi
ja myynnin helpottamiseksi.
Keskeinen osa Metson arvonluontia on sen yli 100 tuotteen Planet Positive -tarjoama, joka luo arvoa Metson asiakkaille ja
muille sidosryhmille. Tarjoaman tuotteet ovat merkityksellisesti vastuullisempia kuin niiden vertailuteknologia tai edellisen
sukupolven vastaavat tuotteet perustuen tekijöihin, jotka vaikuttavat myös asiakkaan kokonaiselinkaarikustannuksiin
esimerkiksi energia- ja vesitehokkuuden kautta. Planet Positive -tuotteet tarjoavatkin tyypillisesti kaupallisia etuja sekä
Metsolle että sen asiakkaille. Metson teknologiastrategiassa ja tutkimus- ja tuotekehitystoiminnassa painotetaan Planet
Positive -tarjoaman tuotteiden ja palveluiden sekä niiden tuottaman liikevaihdon kasvattamista. Tätä tukee Metson 17 134
työntekijän syvällinen tietotaito ja noin 30 toimipaikkaa, joissa on tutkimus- ja tuotekehitystoimintaa. Kyvystä kehittää uutta
kertovat myös Metson 7 829 kansallista teknologiapatenttia.
Tuotteiden ja palvelujen ostajana sekä työnantajana Metso luo vaurautta ja työpaikkoja paikallisesti. Metson hankintakulut
olivat 3,6 miljardia euroa vuonna 2023. Metson noin 20 000 toimittajaa noin 100 maassa hyötyvät pitkään jatkuneesta
yhteistyöstä ja Metson vastuullisista hankintakäytännöistä. Metso tekee yhteistyötä paikallisyhteisöjen kanssa niin
yliopistoyhteistyön kuin tutkimus- ja kehitystyön avulla. Lisäksi se tukee paikallisia sosiaalisen vastuun projekteja. Vuonna
2023 Metso maksoi palkkoja 1 076 miljoonaa euroa, veroja 187 miljoonaa euroa ja osinkoja osakkeenomistajille 248 miljoonaa
euroa.
Vastuullisuuden hallinnointi
Vastuullisuus on olennainen osa Metson liiketoimintaa organisaation kaikilla tasoilla. Metson hallitus valvoo Metson
vastuullisuusstrategiaa ja sen hallinnointia ja seuraa yhdessä johdon kanssa, että vastuullisuusagendaa toteutetaan
tehokkaasti. Tarkastus- ja riskivaliokunta avustaa hallitusta vastuullisuustavoitteiden ja - raportoinnin seurannassa ja
arvioinnissa. Osana vuoden 2023 strategiaprosessia hallitus arvioi vastuullisuusstrategian ja hyväksyi päivitetyt
vastuullisuustavoitteet. Hallitus seuraa konsernin strategian täytäntöönpanon edistymistä myös vastuullisuustavoitteiden
osalta. Hallitus arvioi ja hyväksyy Metson selvityksen muista kuin taloudellisista tiedoista, mikä sisältää vastuullisuustavoitteet
ja keskeiset suorituskyvyn mittarit. Metson hallituksessa turvallisuus on pysyvänä aiheena jokaisessa kokouksessa. Muita
ajankohtaisia käsiteltyjä asioita vuonna 2023 olivat yritysten kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) valmistelun seuranta,
mukaan lukien kaksoisolennaisuuden periaatteen (double materiality) mukaisen analyysin tuloksen hyväksyminen. Hallituksen
palkitsemis- ja henkilöstövaliokunta on asiantuntijakomitea, joka keskittyy aikaansaamisen kulttuurin, seuraajasuunnittelun ja
palkitsemisen aihealueisiin. Se valvoo myös aihealueidensa vastuullisuuteen liittyvien tavoitteiden asettamista.
Toimitusjohtaja johtoryhmän avustamana vastaa yhtiön johdosta hallituksen asettamien tavoitteiden ja sovellettavan
lainsäädännön mukaisesti. Johtoryhmä varmistaa vastuullisuusohjelman toteutumista ja seuraa säännöllisesti
vastuullisuustavoitteiden edistymistä ja Metson Planet Positive -tuoteportfolion kehittymistä. Näissä tavoitteissa edistymisestä
raportoidaan Metson johtoryhmälle neljännesvuosittain.
Vuonna 2023 Metson johtoryhmä keskittyi uuden kestävyysraportoinnin ja kaksoisolennaisuusanalyysin vaatimuksiin
valmistautumiseen. Metson johtoryhmän kokouksissa turvallisuus- ja henkilöstöaiheet ovat asialistan vakiokohtia ja
henkilöstön sitoutumista tarkastellaan neljännesvuosittain. Vuonna 2023 ajankohtaisia käsiteltyjä turvallisuusteemoja olivat
tärkeiden turvallisuussääntöjen koulutuksen eteneminen ja toimipaikat, joissa on todettu turvallisuuspuutteita. Vuoden 2023
kokousten henkilöstöaiheita olivat muun muassa henkilöstön kyvykkyyksien kehittäminen ja diversiteetin lisääminen sekä
seuraajasuunnittelu. Vuoden aikana käsiteltiin myös ylätason ihmisoikeusvaikutusten arviointi, josta tehtiin priorisointia tuleville
vuosille. Asiakaslojaliteetin päämittari on net promoter score (NPS). Asiakkaiden sitoutumista mitataan NPS:n avulla jatkuvasti
ja johtoryhmä tarkastelee sen tuloksia säännöllisesti.
Kokonaisvastuu vastuullisuudesta on johtoryhmässä Metson talous- ja rahoitusjohtajalla. Talousjohtaja sekä vastuullisuus ja
laatu-, ympäristö-, terveys- ja turvallisuustiimi (QEHS) ohjaavat yhdessä olennaisten vastuullisuusnäkökohtien johtamista
yhteistyössä liiketoimintojen ja konsernitoimintojen kanssa ja tekevät yhteistyötä vastuullisten ratkaisujen ja kestävän
kehityksen käytäntöjen kehittämisessä ja viestinnässä sekä yhtiön politiikkojen toimeenpanossa. Vastuullisuus ja QEHS -tiimi
on keskeisesti mukana vastuullisuuteen liittyvässä koulutuksessa, riskien arvioinnissa ja hallinnassa sekä ulkoisessa
raportoinnissa yhteistyössä muiden konsernitoimintojen kanssa, ja pyrkii ennakoimaan sisäisten ja ulkoisten sidosryhmien
odotuksia.
Kahdesti vuosineljänneksen aikana kokoontuvaan vastuullisuuden ohjausryhmään kuuluu johtajia ja asiatuntijoita eri
liiketoiminta-alueilta ja konsernitoiminnoista. Ohjausryhmä seuraa vastuullisuusohjelman ja tavoitteiden edistymistä sekä
ohjaa vastuullisuusasioita, vastuullisuuden hallintoa ja politiikkoja.
Liiketoiminta-alueiden johtajat, jotka ovat osa Metson johtoryhmää, vastaavat omilla liiketoiminta-alueillaan vastuullisuudesta.
Kunkin liiketoiminta-alueen, markkina-alueen ja konsernitoiminnon linjajohto vastaa vastuullisuusohjelman ja toimenpiteiden
toteutuksesta päivittäisessä toiminnassa. Liiketoiminta-alueilla on vastuullisuustavoitteet strategiakaudelle 2024–2026.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202312
Riskit, riskienhallintajärjestelmä ja politiikat
Vastuullinen toiminta ja vastuullisuuden edistäminen koko arvoketjussa on Metsolle prioriteetti, koska ympäristöön, sosiaalisiin
näkökohtiin tai hallintoon liittyvät rikkomukset voivat vaikuttaa yhtiön maineeseen, ja niillä voi olla pitkäaikaisia taloudellisia ja
muita vaikutuksia, mukaan lukien liiketoiminnan keskeytyminen ja menetetyt työtunnit. Tässä selvityksessä esitetyt muut kuin
taloudelliset riskit on tunnistettu Suomen kirjanpitolain mukaisesti, ja ne esitetään erillään konsernitilinpäätöksen liitetiedossa
4.1. määritetyistä taloudellisista riskeistä.
Hallitus valvoo yhtiön riskien asianmukaista hallintaa. Metsolla on järjestelmällinen tapa hallinnoida muita kuin taloudellisia
asioita asianmukaisten politiikkojen, riskienhallinnan, due diligence -prosessien, hallinto- ja ohjausjärjestelmän ja
organisaation avulla hallituksen valvonnan alaisuudessa.
Ilmasto- ja ympäristöriskien arviointi on osa Metson järjestelmällistä riskinarvioinnin prosessia, joka perustuu Metson
riskienhallintapolitiikkaan. Arviointi sisältää sääntelyyn liittyvät riskit, fyysiset riskit ja muut ilmastoon liittyvät riskit ja kattaa
kaikki toiminnot. Riskien todennäköisyyden ja vaikutusten arvioinnin lisäksi tunnistetaan myös mahdollisuuksia. Prosessin
tavoitteena on minimoida strategisten, taloudellisten ja toiminnallisten riskien haittavaikutukset sekä poistaa tai lieventää
vaaroja sekä hyödyntää mahdollisuuksia.
Riskianalyysien tekijät ovat joukko ylempiä asiantuntijoita eri liiketoiminnoista ja muista toiminnoista. Riskien vaikutukset
arvioidaan ja hallintamenetelmät määritetään vuosittain. Vastuullisuuteen liittyvät riskit ovat osa yhtiön riskirekisteriä ja
riskinarviointia. Tulokset raportoidaan vuosittain Metson hallitukselle, tarkastus- ja riskivaliokunnalle ja johtoryhmälle.
Tiettyjä vastuullisuusriskejä arvioidaan myyntiprojekteittain Metson globaalin riskienhallintaprosessin mukaisesti.
Liiketoiminnan keskeytymisen riskit arvioidaan ja muita tarkastuksia tehdään säännöllisesti suurimmissa tuotantolaitoksissa.
Osana tarkastuksia arvioidaan useita ilmastoon liittyviä riskejä, kuten luonnonilmiöitä. Liiketoimintavaikutuksia koskevissa
suunnitelmissa otetaan huomioon suunnitelmat liiketoiminnan mahdollisten keskeytysten vaikutusten lieventämiseksi, ja
riskienhallinnan vuosisuunnitelma määrittää tulevan vuoden toiminnot ja painopisteet. Liiketoimintojen linjajohdolla on
operatiivinen vastuu olennaisimpien riskien hallinnasta osana päivittäistä toimintaa.
Hallituksen hyväksymät Metson toimintaperiaatteet määrittävät liiketoiminnan vaatimukset. Toimintaperiaatteet, toimittajien
toimintaperiaatteet, HR-politiikat, sponsorointia ja lahjoituksia koskeva politiikka, ihmisoikeuspolitiikka, sekä laatu- ja EHS-
politiikat (ympäristö, terveys ja turvallisuus) määrittävät Metson ympäristö- ja sosiaalisen vastuun ja taloudellisen vastuun
perusvaatimukset.
Sisäisen valvonnan toimintamallit ovat linjassa Metson hallituksen hyväksymien riskienhallintaprosessien kanssa. Käytössä on
riskienhallintaa tukeva tarkastusjärjestelmä, joka varmistaa vaatimustenmukaisuuden sekä liiketoiminnan jatkuvan
kehittämisen.
Metson integroitu johtamisjärjestelmä noudattaa johtamisjärjestelmien kansainvälisten standardien vaatimuksia. Metson
merkittävimmillä yksiköillä on ISO 9001 -sertifiointi (laatu), ISO 14001 (ympäristö) ja ISO 45001 (turvallisuus).
Ympäristövastuu
Planet Positive -ratkaisut ja innovaatiot
Metson merkittävimmät ympäristövaikutukset syntyvät sen asiakkaiden prosesseissa ja asiakkaiden käyttäessä Metson
tuotteita ja palveluita. Metson vastuullinen tuotetarjoama ja innovaatiot ovat siksi olennainen osa sen asiakkaiden
ympäristövaikutusten hallintaa. On tärkeää, että Metson kaltaiset laitteiden ja palvelujen toimittajat tukevat kaivosteollisuuden
kestävää toimintaa ja hiilineutraaliuteen siirtymistä ja samalla vastaavat mineraalien, kuten kuparin, lisääntyvään kysyntään
tukeakseen maailmanlaajuista sähköistämistä. Metson tuotteet, palvelut ja prosessit on suunniteltu mahdollistamaan
asiakkaiden turvallinen toiminta, parantamaan tuottavuutta ja samalla vähentämään raaka-aineiden käyttöä.
Kaivosteollisuuteen, metallinjalostukseen ja kivenmurskausalaan vaikuttavat tiukentuva ympäristölainsäädäntö ja kasvavat
vaatimukset liittyen energiatehokkuuteen, kriittisiin vesivarantoihin sekä pölyn, melun ja luonnon monimuotoisuusvaikutusten
vähentämiseen. Etenkin entistä energiatehokkaampien ratkaisujen kehittäminen on kaivosteollisuudelle keskeistä, koska
murskauksesta ja jauhatuksesta koostuva hienonnusprosessi on kaivostuotannon eniten energiaa kuluttava vaihe. Malmien
mineraalipitoisuuksien heikentyessä tarvitaan yhä tehokkaampia menetelmiä, jotta saadaan sama määrä lopputuotetta. Tässä
ratkaisevaa on hienonnustehokkuuden parantaminen, mikä säästää merkittävästi energiaa ja siten pienentää laitoksen
käyttökuluja huomattavasti. Näin myös resurssitehokkuus parantuu ja kasvihuonepäästöt vähenevät.
Vuonna 2021 lanseerattu Planet Positive -tarjoama on keskeinen tekijä Metson vastuullisuusohjelmassa ja 1,5 asteen
tavoitteen saavuttamisessa. Metson Planet Positive -tarjoamaan kuuluu ratkaisuja, jotka vähentävät merkittävästi sen
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202313
asiakkaiden energia- ja hiili-intensiteettiä, tehostavat vedenkäyttöä sekä vähentävät saastumista ja tuotteeseen sitoutuneen
hiilen määrää toimialan perustasoon tai vertailuteknologiaan verrattuna. Lisäksi Planet Positive -laitteelta vaaditaan samaa tai
mieluiten korkeampaa suorituskykyä kuin alan vertailuteknologialta terveyden ja turvallisuuden, saastumisen ja luonnon
monimuotoisuusvaikutusten osalta. Sähköiset ratkaisut ovat tärkeä osa Metson Planet Positive -valikoimaa, ja Metson
kaivosteollisuuden tarjoamassa on ratkaisuja, joiden ansiosta sen asiakkaat voivat valita uusiutuvia energialähteitä. Tällä
hetkellä Metson kivenmurskaustarjoamasta noin 40 % on sähkökäyttöistä ja lisäksi tarjoama sisältää hybridituotteita, jotka
toimivat sekä polttoaineella että sähköllä.
Vuoden 2023 Planet Positive -liikevaihto oli 1 447 miljoonaa euroa eli 27 % kokonaisliikevaihdosta. Metson tavoitteena on
kasvattaa Planet Positive -liikevaihtoa kokonaisliikevaihtoa nopeammin ja se pyrkii saamaan Planet Positive -tuotteita
asiakkaiden arvoketjun jokaiseen vaiheeseen. Tämän saavuttamiseksi Metso tavoittelee, että 80 % sen tutkimus- ja
tuotekehityskustannuksista on suunnattu Planet Positive -hankkeisiin vuoteen 2030 mennessä, ja että 100 % T&K-hankkeiden
projektikuluista suunnataan projekteihin, joilla on energiatehokkuuteen, päästöihin, vedenkäyttöön, kiertotalouteen tai
turvallisuuteen liittyviä vastuullisuustavoitteita vuosittain. Planet Positive -liikevaihdon kehitys on sidottu Metson johdon pitkän
aikavälin kannustinjärjestelmiin.
Vuoden 2023 aikana Metson tilauskertymässä oli useita suuria, keskisuuria ja pieniä Planet Positive -teknologiaa sisältäviä
tilauksia, joilla on positiivinen vaikutus tulevaisuuden Planet Positive -liikevaihdon kasvulle. Tilaukset sisälsivät muun muassa
akkumineraalien käsittelylaitoksia, kuten maailmanlaajuista energiasiirtymää ja sähköistymistä tukevan litiumlaitoksen. Lisäksi
saatuihin tilauksiin kuului kokonaisvaltainen kestävää kehitystä tukeva hienonnuspiirikonsepti sekä useiden suurten
kaivosyhtiöiden suodatinmodernisointeja ja niihin liittyviä lisäpalvelutilauksia. Vuoden 2023 aikana Metso toi markkinoille lähes
kymmenen Planet Positive -tuotetta. Tuotelanseeraukset sisälsivät uusia teknologioita, olemassa olevan tarjonnan
mukauttamista uusiin asiakassegmentteihin sekä olemassa olevien tuoteperheiden päivittämisiä. Lisäksi solmittiin useita
strategisia kumppanuuksia tulevaisuuden vastuullisten teknologioiden kehittämiseksi yhdessä asiakkaiden kanssa, mukaan
lukien vihreän teräksen ratkaisut, 100 % vetyä polttoaineena hyödyntävä anodiuuni sekä ratkaisuja akkumineraalien
vastuulliseen rikastukseen ja käsittelyyn.
Omien toimintojen ympäristötehokkuus
Metson tavoitteena on jatkuvasti pienentää toimintojensa negatiivisia ympäristövaikutuksia. Yhtiö on asettanut tieteeseen
pohjautuvat tavoitteet (SBT) hiilidioksidipäästöjen vähentämiselle: Metso aikoo puolittaa oman tuotantonsa päästöt vuoteen
2030 mennessä, vähentää logistiikan päästöjä 20 % vuoteen 2025 mennessä, lisätä tuotteiden käyttövaiheen vältettyjä
päästöjä 20 % vuoteen 2025 mennessä sekä kannustaa toimittajiaan asettamaan omia tieteeseen pohjautuvia
päästötavoitteita. Science Based Targets -järjestö on vahvistanut Metson ilmastotavoitteet ja kaikkien SBT-tavoitteidemme
vertailuvuosi on 2019. Vuonna 2021 Metso vahvisti sitoumustaan asettamalla uuden nettonollatavoitteen omalle toiminnalleen
vuoteen 2030 mennessä. Lisäksi tavoitteena on 15 % pienempi vedenkulutus työntekijää kohden niukkavetisillä toimipaikoilla.
Metson kasvihuonekaasupäästöt (Scope 1, Scope 2 ja Scope 3) on laskettu GHG-protokollan menetelmien mukaisesti.
Ympäristöön liittyvien suorituskykymittareiden avulla niiden seurantaa ja samalla koko ympäristösuoritusta voidaan jatkuvasti
parantaa.
Metso on ottanut käyttöön ESG-mittareita kannustinjärjestelmissä, jotta voimme palkita kannustinjärjestelmien osallistujia
yhtiön aikaansaamasta positiivisesta ympäristövaikutuksesta. Nämä ESG-mittarit ovat olleet osana Metson pitkän aikavälin
osakepalkkiojärjestelmäämme monta vuotta. Vuonna 2021 asetimme kunnianhimoisen monivuotisen tavoitteen vähentää
oman toimintamme ja logistiikan CO2-päästöjä. Sen jälkeen asetimme lisäksi tavoitteen auttaa asiakkaitamme saavuttamaan
omat vastuullisuustavoitteensa Planet Positive -tarjoamamme avulla. Metso ei tällä hetkellä käytä sisäisiä hiilen
hinnoittelumekanismeja laskelmissaan.
Ilmastonmuutos
Ilmastonmuutos vaikuttaa Metson liiketoimintaan, ja yhtiö arvioi säännöllisesti ilmastonmuutokseen liittyviä riskejä ja
mahdollisuuksia sekä niiden mahdollisia vaikutuksia liiketoimintaan. Metso raportoi ilmastonmuutoksen aiheuttamista siirtymä-
ja fyysisistä riskeistä sekä mahdollisuuksista TCFD:n (Task Force on Climate-Related Financial Disclosures) suositusten
mukaisesti osana tätä Selvitystä muista kuin taloudellisista tiedoista.
Metso on maailmanlaajuisesti toimiva yhtiö. Siksi ilmastonmuutoksen vaikutukset omiin toimintoihin ja asiakkaiden ja
toimittajien toimintoihin eivät ole kaikkialla yhteneväisiä. Ilmastonmuutoksen alueelliset vaihtelut ja vaikutukset toimintoihin
edellyttävät monialaista arviointia, jotta voidaan valita oikeat ja tehokkaat toimenpiteet. Ilmastonmuutokseen liittyvien riskien ja
mahdollisuuksien arviointi eri aikaväleillä on osa säännöllistä riskinarvioinnin prosessia ja sisältyy strategiatyöhön. Arvioimme
ilmastonmuutoksen vaikutuksia lyhyellä (0–3 vuotta), keskipitkällä (3–10 vuotta) ja pitkällä (yli 10 vuotta) aikavälillä.
Metson tunnistamia merkittäviä riskejä ja mahdollisuuksia ovat esimerkiksi kyky kehittää ympäristönäkökulmasta tehokkaita
tuotteita tulevaisuuden tarpeisiin ja kyky toimia muuttuvassa liiketoimintaympäristössä. Huomioon otettavia tekijöitä ovat myös
ympäristölainsäädäntö, asiakkaiden energian hankinta, maailmanlaajuinen sääntely-ympäristö sekä poliittiset ja
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202314
yhteiskunnalliset levottomuudet. Kaikki ilmastonmuutokseen liittyvät riskit, jotka voivat toteutua ja joilla voi olla vaikutuksia,
otetaan huomioon ja suhteutetaan liikevaihtoon. Arvioinnin perusteella tunnistetut mahdolliset riskit ja mahdollisuudet ja arviot
niiden mahdollisista taloudellisista vaikutuksista on esitetty seuraavissa taulukoissa.
Ilmastonmuutokseen liittyvät riskit
Luokka
Kuvaus
Taloudellinen
vaikutus
Aikajänne
Siirtymäriskit
Teknologia
Vastuullisuuteen liittyvät tulevaisuuden vaatimukset vaikuttavat markkinoiden
odotuksiin ja johtavat täysin uusiin tai vaihtoehtoisiin teknologiaratkaisuihin ja -
prosesseihin. Kyvyttömyys vastata näihin vaatimuksiin uhkaa liiketoiminnan
jatkuvuutta pitkällä aikavälillä.
Korkea
Keskipitkä
– Pitkä
Epäedulliset päätökset liittyen T&K-menoihin voivat vaikuttaa tuotteiden ja
palveluiden kehittämisen nopeuteen ja laatuun. Kyvyttömyys kehittyä vastaamaan
energiasiirtymään tarvittavaan kasvavaan hyödykkeiden kysyntään.
Keskisuuri
Keskipitkä
Markkinat
Ilmastonmuutos vaikuttaa fyysiseen- ja liiketoimintaympäristöön. Kehittyvät
teknologiat ja siirtyminen vähähiiliseen talouteen voivat muuttaa
liiketoimintamalleja ja asiakaskysyntää. Muutokset asiakaskysynnässä ja
asiakkaiden yleisissä vaatimuksissa voivat haastaa yritykset mukautumaan.
Kyvyttömyys vastata uuteen kysyntään on uhka liiketoiminnalle. Lisääntynyt
epävakaus voi aiheuttaa haasteita toimitusketjulle.
Korkea
Lyhyt –
Keskipitkä
Metson Planet Positive -tuotetarjoama voi olla sen kokonaisportfoliota alttiimpi
suhdannevaihteluille. Tämä voi johtaa arvonmenetykseen laskusuhdanteen
aikana.
Keskisuuri
Lyhyt –
Keskipitkä
Energian ja etenkin puhtaan energian saatavuus tulee yhä tärkeämmäksi. Sen
käyttö voi kuitenkin olla rajallista etenkin syrjäisissä asiakastoimipaikoissa ja eri
maiden välillä voi olla suuriakin eroavaisuuksia ja tämä voi lisätä
toimintakustannuksia sekä heikentää kannattavuutta.
Keskisuuri
Keskipitkä
Maine
Toimialan leimautuminen ja kielteiset mielikuvat yrityksistä voivat haitata yhtiön tai
asiakkaiden mainetta sekä yhteiskunnallista hyväksyntää.
Keskisuuri
Keskipitkä
Yhtiön tai toimialan huono maine voi vaikuttaa haitallisesti sijoituspäätöksiin.
Tämä voi vaikuttaa toimialan rakenteeseen ja Metson kykyyn palvella hiili-
intensiivistä segmenttiä.
Keskisuuri
Keskipitkä
Politiikat ja
lainsäädäntö
Huoli ilmastonmuutoksesta johtaa todennäköisesti uusiin, entistä tiukempiin
säännöksiin ja lakeihin. Ympäristö- ja päästöraportoinnin velvoitteet lisääntyvät.
Keskisuuri
Lyhyt
Fyysiset riskit
Pitkäaikaiset
Pysyvät ympäristömuutokset voivat heikentää asiakkaiden raaka-aineiden, kuten
veden saatavuutta. Osalle asiakkaista tämä voi tarkoittaa liiketoiminnan
vähenemistä ja siten vähemmän liikevaihtoa. Yhä näkyvämmät
ilmastonmuutoksen vaikutukset voivat aiheuttaa sosiaalista ja poliittista painetta,
joka voi vaikuttaa asiakkaidemme toimintakykyyn.
Keskisuuri
Keskipitkä
– Pitkä
Pitkäaikaiset riskit esimerkiksi veden saatavuus, korkeisiin lämpötiloihin
reagoiminen ja lämpöaallot edellyttävät Metsolta oman toiminnan sopeuttamista.
Alhainen
Lyhyt –
Keskipitkä
Äkilliset
Erilaiset luonnonuhat (tulvat, myrskyt, lämpöaallot jne.) ovat entistä yleisempiä ja
vakavampia mukaanlukien sosiaaliset jatkovaikutukset.
Alhainen
Lyhyt
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202315
Ilmastonmuutokseen liittyvät mahdollisuudet
Luokka
Kuvaus
Taloudellinen
vaikutus
Aikajänne
Tuotteet ja
palvelut
Uudet palvelut ja tuotteet asiakkaan arvoketjun kaikissa osissa auttavat
kaivosteollisuutta ja metallinjalostusta vastaamaan aiempaa epävakaamman
toimintaympäristön ja vastuullisuusratkaisujen lisääntyvään kysyntään. Luo uusia
liiketoimintamahdollisuuksia.
Korkea
Keskipitkä
Jatkuva T&K-toiminta ja innovaatiot luovat uusia Planet Positive -ratkaisuja ja
optimoivat jo olemassa olevia tuotteita ja palveluita vastaamaan asiakkaiden
tarpeisiin.
Korkea
Lyhyt –
Keskipitkä
Sopeutumis-
kyky
Maailmanlaajuinen läsnäolo ja riittävä läsnäolo kaikilla keskeisillä alueilla sekä
vahva kyky liiketoiminnan kehittämiseen mahdollistavat vakaan perustan
sopeutua markkinaympäristön muutoksiin ja hyötyä niistä.
Keskisuuri
Lyhyt –
Keskipitkä
Metso on asiakkaiden ensisijainen kumppani, jolla on hyvä maine ja laaja
yhteiskunnallinen hyväksyntä. Tämä parantaa asiakkaiden ja sijoittajien
luottamusta ja tuo lisää rahoitusmahdollisuuksia.
Alhainen
Keskipitkä
Energia-
lähde
Puhtaan energian ratkaisujen kehittäminen ja tarjoaminen sekä energiatehokkuus
tuovat yrityksille kilpailuetua maissa, jotka vielä kehittävät vihreän energian
alojaan.
Alhainen
Lyhyt –
Keskipitkä
Markkinat
Sähköistäminen, kuten sähköautot, kasvattavat mm. kuparin ja muiden
akkumetallien kysyntää, mikä kasvattaa mineraalien tarvetta ja näin vahvistaa
kaivosalan ja Metson kasvunäkymiä.
Korkea
Lyhyt –
Keskipitkä
Tiukentuva lainsäädäntö voi lisätä Planet Positive -ratkaisujen kysyntää.
Keskisuuri
Keskipitkä
Resurssi-
tehokkuus
Ympäristötehokkuus (esimerkiksi vähähiiliset raaka-aineet ja/tai oman toiminnan
pieni jalanjälki) on yhä tärkeämpää ja voi lisätä ratkaisujen houkuttelevuutta.
Alhainen
Keskipitkä
Metso ottaa strategiassaan ja ennakoivassa liiketoimintasuunnittelussaan huomioon yllä kuvatut riskit ja mahdollisuudet ja
seuraa aktiivisesti sekä muuttuvaa fyysistä ympäristöä että liiketoimintaympäristöä ja tekee yhteistyötä sidosryhmien kanssa.
Osana TCFD-viitekehyksen mukaista raportointia Metso arvioi organisaation strategiaa ja sopeutumiskykyä erilaisissa
tulevaisuuden skenaarioissa. Ensimmäisessä skenaariossa ilmaston lämpeneminen on onnistuttu rajoittamaan 1,5 asteeseen,
joka on Metson strateginen tavoite (’Oikea tie’ -skenaario). Toisessa skenaariossa riskinä on ilmaston lämpeneminen neljällä
asteella seurauksena siitä, että ilmastonmuutoksen torjuntaa ei ole otettu riittävän vakavasti (’Väärä tie’ -skenaario). Kolmas
skenaario sijoittuu näiden ääripäiden väliin (’Keskitie’-skenaario). Skenaariot perustuvat yleisesti tunnustettujen
organisaatioiden, kuten hallitustenvälisen ilmastonmuutospaneelin (IPCC), Kansainvälisen energiajärjestön (IEA) ja
Maailmanpankin, tuottamiin tietoihin.
‘Oikean tien’ -skenaariossa sääntelyn kiristyminen suosii tehokkaita ratkaisuja, joiden avulla Metson asiakkaat voivat säilyttää
toimilupansa ja toimia tehokkaasti. Uusiutuvat energialähteet ja sähköistäminen luovat vahvaa kysyntää kuparille ja
akkumetalleille ja investoinnit infrastruktuuriin nopeutuvat. Sen lisäksi, että tämä skenaario on parhain
ilmastonmuutosnäkymä, Metson liiketoimintojen monipuolisuus sekä skenaarion toteutumisen mahdollistaviin teknologioihin
keskittyminen ja investoinnit lisäävät todennäköisesti liiketoimintamahdollisuuksia tehden tästä suotuisimman
tulevaisuudennäkymän Metsolle.
‘Keskitien’-skenaariossa sääntelyn kiristymisen odotetaan edelleen lisäävän vedenkierrätyksen ja vesitehokkuusratkaisujen
kysyntää. Lisäksi uusiutuvat energialähteet ja sähköistäminen luovat kysyntää kuparille ja akkumetalleille, joskin vähemmän
kuin ‘Oikean tien’ -skenaariossa. Mahdollisuuksia syntyy myös kasvavista investoinneista moottori- ja rautateihin ja
rakennusten tai teiden korotuksiin.
‘Väärän tien’ -skenaariossa on puolestaan odotuksena, että infrastruktuuriin tehdään merkittäviä investointeja vastauksena
fyysisiin ympäristöuhkiin. Veden niukkuus voi aiheuttaa vaikeuksia, mutta se voi myös lisätä vesitehokkaiden teknologioiden
kysyntää. ‘Väärän tien’ -skenaariossa esitetyt riskit ovat Metson kannalta olennaisimpia ja sopeutumiskyvyn varmistaminen voi
edellyttää lisätoimenpiteitä ja ylimääräisiä investointeja. Metson liiketoimintojen monipuolisuuden ansiosta sen teknologiat
voivat tarjota ratkaisuja sopeutumiskyvyn ylläpitämiseen ja tulevaisuuden haasteisiin näissä skenaarioissa.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202316
Sosiaalinen vastuu ja henkilöstö – Metson ihmiset ja kulttuuri
Vahvan aikaansaamisen kulttuurin rakentaminen on yksi Metson neljästä painopistealueesta, ja Ihmiset ja kulttuuri -agenda on
osa yhtiön liiketoimintastrategiaa. Strategiakauden agendassa keskitytään johtamisen kehittämiseen, yhtiön työntekijöiden
kasvun mahdollistamiseen, organisaation valmiuksien kehittämiseen oikeaan suuntaan sekä nykyisten ja tulevien
työntekijöiden houkuttelemiseen, kehittymiseen ja sitouttamiseen. Keskeisiä aiheita ovat myös työntekijöiden hyvinvoinnin
edistäminen, hyvän työntekijäkokemuksen mahdollistaminen, tiimien ja työtapojen jatkuva kehittäminen sekä vahva panostus
inkluusioon. Metson toimintaperiaatteet muodostavat liiketoiminnan kulmakiven ja määrittävät perusperiaatteet Metson
jokaisen työntekijän käyttäytymiselle. Kaikkien työntekijöiden odotetaan kohtelevan muita tasapuolisesti ja tasavertaisesti.
Toimintaohjeet koskevat myös urakoitsijoita, toimittajia, asiakkaita ja Metson muita liikekumppaneita.
Metso järjesti vuonna 2023 neljä henkilöstön työtyytyväisyyttä mittaavaa kyselyä: kaksi kyselyä kaikille työntekijöille ja kaksi
lyhyempää pulssikyselyä toimihenkilöille. Metso seuraa työntekijöiden sitoutumista Employee Net Promoter Score (eNPS) -
tuloksen avulla, joka on systemaattisesti kehittynyt positiiviseen suuntaan. Kyselyn jälkeen tulokset analysoidaan ja tiimit
keskustelevat omista tuloksistaan sekä miettivät kuinka huolenaiheita voidaan konkreettisesti parantaa. Systemaattisen työn
tuloksena Metso on saavuttanut henkilöstön sitoutumiselle asetetun tavoitteen ja on toimialansa verrokkiryhmän parhaan 10
prosentin joukossa. Joulukuussa 2023 eNPS-tulos oli 54. Työtyytyväisyyskyselyssä mitattu inkluusiopistemäärä parani hieman
vuoden 2023 aikana. Inkluusion osalta Metso on nyt verrokkiryhmän parhaan 5 prosentin joukossa. Pitkän aikavälin
tavoitteena on olla parhaan 10 prosentin joukossa.
Henkilöstön hyvinvointi on Metsossa etusijalla, ja vuoden 2023 aikana yhtiössä käynnistettiin monia globaaleja ja paikallisia
toimia sen tukemiseksi. Yhtiö tarjoaa kaikille työntekijöille yhteisiä koulutuksia ja webinaareja liittyen hyvinvoinnin eri alueisiin
kuten resilienssiin sekä unen ja palautumisen tärkeyteen. Suurin osa konkreettisista toimista on kuitenkin paikallisia. Metson
työtyytyväisyyskyselyn tulokset liittyen työhyvinvointiin ovat parantuneet merkittävästi. Joulukuussa 2023 yhtiö oli terveyden ja
hyvinvoinnin sekä henkisen hyvinvoinnin tuloksissa alansa yritysten parhaimman 5 prosentin joukossa.
Yhtiö jatkoi panostamista johtamisen kehittämiseen vuonna 2023, ja noin 1 600 esihenkilöä osallistui Metson globaaliin
Leaders4PositiveChange-koulutusohjelmaan. Lisäksi yhtiössä jatkettiin erityisesti ylemmälle johdolle suunnattua strategisen
johtamisen koulutusohjelmaa.
Metsossa henkilöstön monimuotoisuus nähdään vahvuutena, joka tukee myös liiketoimintaa. Yhtiön tavoitteena on luoda ja
ylläpitää työympäristö, jossa monimuotoisuutta ja inkluusiota arvostetaan ja jossa työntekijöille annetaan tasavertaiset
mahdollisuudet. Metson politiikka koskien yhdenvertaisuutta ja monimuotoisuutta laajentaa Metson yleisiä toimintaperiaatteita.
Tämän politiikan perusperiaatteena on Metson sitoutuminen edistää kaikkien työntekijöiden yhtäläisiä mahdollisuuksia ja
oikeudenmukaista kohtelua sukupuolesta, iästä, rodusta, uskonnosta tai vakaumuksesta, etnisestä tai kansallisesta
alkuperästä, siviilisäädystä, seksuaalisesta suuntautumisesta tai vammasta riippumatta. Työntekijöiden valinta ja uralla
eteneminen tapahtuu ansioiden ja kokemuksen perusteella.
Vuonna 2023 Metsossa jatkettiin vuosina 2021 ja 2022 yhtiössä toteutettuja toimenpiteitä, jotka edistävät oikeudenmukaista
palkkausta. Metsossa tehtiin vuonna 2021 maailmanlaajuinen palkka-analyysi, joka toteutettiin ulkopuolisen kumppanin
kanssa. Analyysin perusteella, vuonna 2022 tehtiin merkittävä 2,2 miljoonan euron kertainvestointi sukupuolten välisten
palkkaerojen korjaamiseksi. Vuoden 2023 aikana Metso teki konkreettisia parannuksia yhtiön rekrytointikäytäntöön, vieden
prosessia entistä inklusiivisempaan suuntaan. Yhtiön Inclusive Talent Acquisition -ohjelma koskettaa myös yhtä palkka-
analyysissä esiin tullutta havaintoa, jonka mukaan merkittävä osa palkkaeroista oli syntynyt juuri työhönottovaiheessa. Metso
käynnisti myös Inclusive Talent Acquisition -koulutusohjelman tarkoituksena lisätä tietoisuutta ennakkoluuloista, jotka voivat
vaikuttaa rekrytointipäätöksiin. Tavoitteeksi asetettiin, että kaikki Metson esihenkilöt suorittavat tämän koulutuksen, ja vuoden
aikana suurin osa esihenkilöistä oli sen suorittanut.
Vuonna 2023 Metso asetti uuden pitkän aikavälin tavoitteen kasvattaakseen naisten osuutta keski- ja ylimmän johdon
tehtävissä. Vuoden 2030 loppuun mennessä Metso pyrkii saavuttamaan tavoitteen, jossa keski- ja ylimmän johdon tehtävissä
on 30 % naisia/70 % miehiä. Vuonna 2023 suhde oli 17/83 %. Metso toteutti vuonna 2023 tietoisen inkluusion
verkkokoulutusohjelman (Conscious Inclusion eLearning), digitaalisen inkluusion pikaoppaan ja koulutuksen esteettömyyden
tukemiseksi (accessibility training), käynnisti Metson naisten johtajuusfoorumin sekä järjesti monimuotoisuuden ja inkluusion
maailmanlaajuisen teemakuukauden. Lisäksi Metson toimipaikoissa eri puolilla maailmaa järjestettiin paikallisia D&I-aiheisia
webinaareja ja tapahtumia.
Työterveys ja turvallisuus
Metso suhtautuu tinkimättömästi terveys- ja turvallisuuskulttuuriin koskien kaikkia työntekijöitä, kumppaneita, asiakkaita ja
muita sidosryhmiä ja sillä on kunnianhimoiset tavoitteet turvallisen työpaikan takaamiseksi. Metson toimintaan liittyy terveys- ja
turvallisuusriskejä, joita yhtiö jatkuvasti ja aktiivisesti pienentää – yhtiön tavoitteena on nolla tapaturmaa.
Metson työterveys- ja turvallisuustyön keskiössä on kuolemaan johtavien riskien estämiseen keskittyvä toimenpideohjelma.
Lisäksi työtä ohjaavat korkean tason turvallisuusdirektiivit, jotka asettavat yksityiskohtaiset terveys- ja turvallisuusvaatimukset
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202317
kaikille liiketoiminnoille. Ohjelma keskittyy kymmeneen yleisimpään, vakavia vammoja aiheuttavaan riskiin, joita ovat:
kemikaalit, ahtaat tilat, trukit, käsi- ja sähkötyökalut, vaaraa aiheuttava energia, nostot, koneturvallisuus, tieliikenne, korkealla
tehtävät työt ja työskentely asiakkaan tiloissa. Näitä riskejä pienennetään erilaisin keinoin, kuten turvavarustein ja -työkaluin,
työmenetelmin sekä jatkuvin koulutuksin ja johdon osallistumisella turvallisuustyöhön. Vuonna 2023 aloitettiin analyysi, jonka
tarkoituksena on arvioida toimipaikkojen käytäntöjä ja puutteita direktiivien vaatimuksiin nähden, ja määrittää korjaavia
toimenpiteitä puutteiden korjaamiseksi. 
Lisäksi vuonna 2022 lanseerattiin kymmenen ehdotonta hengenpelastussääntöä ja toimenpidettä, jotka on suunniteltu
estämään kuolemantapauksia korkean riskin ympäristöissä. Samana vuonna aloitettiin etulinjan työntekijöiden
koulutusohjelma. Ohjelma jatkui vuonna 2023 kattaen koko organisaation ja vuoden loppuun mennessä 90 % työntekijöistä ja
urakoitsijoista oli koulutettu.  Nämä säännöt ovat ei-neuvoteltavia, ja niiden rikkominen voi johtaa vakaviin seuraamuksiin.
Seuraamukset koskevat sekä työntekijää, urakoitsijaa että asiaan liittyneen henkilön/henkilöiden esihenkilöitä. Nämä säännöt
on tarkoitettu operatiivisen henkilöstön turvallisuuden parantamiseksi, ja ne tukevat Modus Operandi -ohjelmaa, joka asettaa
selkeät odotukset turvallisuuskäyttäytymiselle organisaation kaikilla tasoilla.
Työturvallisuutta sekä turvallisuushavaintoja, -keskusteluja ja -koulutusta mitataan säännöllisesti. Metson keskeisiä
turvallisuuden mittareita ovat LTIF-tapaturmataajuus, joka kuvaa poissaoloon johtaneiden tapaturmien määrää miljoonaa
tehtyä työtuntia kohti sekä TRIF-tapaturmataajuus, joka kuvaa kaikkia kirjattuja tapaturmia. Vuonna 2023 LTIF oli 1,2 ja TRIF
3,0. LTIF- ja TRIF-raportointi sisältää Metson tilat, työntekijät ja Metson suorassa valvonnassa työskentelevät urakoitsijat sekä
projektityömaat. Ylin johto käy läpi kaikki vakavat tapaturmat, jotta voidaan varmistaa asianmukaiset tutkimukset ja korjaavat
toimet. Kaikilla työntekijöillä ja urakoitsijoilla on sekä oikeus että velvollisuus kieltäytyä ja raportoida turvallisuuden
vaarantavista töistä.
Lisäksi on tärkeää varmistaa, että tuotteiden ja palvelujen käyttö ja huolto on turvallista. Siksi tuotteiden toiminnan ja ylläpidon
turvallisuus otetaan huomioon jo tuotekehityksen varhaisessa vaiheessa. Tuotteiden vaatimustenmukaisuuden
hallintaprosessi varmistaa, että Metson suunnittelemat ja maailmanlaajuisesti toimittamat tuotteet täyttävät luotettavasti kaikki
soveltuvat turvallisuusvaatimukset tuotteen elinkaaren kaikissa vaiheissa.
Metso seuraa tapaturmia, vaaratekijöitä ja kehittämishankkeita asiaankuuluvien hallintajärjestelmiensä sekä jokaisen suuren
toimituksen jälkeen kerätyn ja asiakaskyselyistä saadun palautteen avulla.
Ihmisoikeudet
Metso on sitoutunut kunnioittamaan ihmisoikeuksia ja YK:n liike-elämän ja ihmisoikeuksien perusperiaatteita. Metso on
sitoutunut myös YK:n Global Compact -aloitteeseen ja sen periaatteisiin sekä ihmisoikeuksien yleismaailmalliseen julistukseen
ja Kansainvälisen työjärjestön (ILO) työelämän perusperiaatteita ja -oikeuksia koskevaan julistukseen. Nämä sitoumukset on
esitetty Metson toimintaperiaatteissa sekä vahvistettu toimittajien toimintaperiaatteissa ja ihmisoikeus, HR-, laatu- ja EHS-
politiikoissa. Näiden lisäksi Metson moderni orjuus -raportti kuvaa toimintaperiaatteita ja toimenpiteitä, joiden avulla moderniin
orjuuteen ja ihmiskauppaan liittyviä riskejä lievennetään sekä Metson omassa toiminnassa että toimitusketjussa. Lisäksi
Metso tukee ja noudattaa OECD:n toimintaohjeita monikansallisille yrityksille. Metso ei hyväksy minkäänlaista pakkotyötä,
lapsityövoiman käyttöä, orjuutta tai ihmiskauppaa, laittomia työehtoja, turvattomia työoloja tai laittomia ympäristövaikutuksia
omassa toiminnassaan. Tähän lukeutuvat fuusioihin, yritysostoihin ja -myynteihin liittyvät investointipäätökset. Metso ei
myöskään hyväksy tällaista toimintaa toimitusketjussaan.
Kaikkia työntekijöitä kohdellaan kunnioittavasti eikä syrjintää, häirintää tai laittomia uhkauksia hyväksytä. Työaikojen ja työstä
maksettavien korvausten osalta noudatetaan soveltuvia paikallisia lakeja ja säädöksiä. Vuonna 2023 Metso teetti ylätason
ihmisoikeusarvioinnin ja arvioi ihmisoikeuksia koskevat due diligence -prosessinsa ja riskinsä määrittääkseen alueet joihin
tulevaisuudessa keskitytään. Lisäksi Metso on sitoutunut tarkistamaan säännöllisesti sekä due diligence -käytäntönsä että
ihmisoikeuspolitiikkansa ja -toimintatapansa. Metso vaatii myös, että toimittajat, liikekumppanit ja muut sidosryhmät
noudattavat samanlaisia toimintaperiaatteita. Käytössä on useita sisäisiä valvontamenetelmiä, joissa ilmoituksen voi tehdä
nimettömästi. Näitä ovat muun muassa Whistleblower-ilmoituskanava, joka on sekä yhtiön omien työntekijöiden että
ulkopuolisten käytettävissä.
Ihmisoikeuksiin liittyviä aihealueita, kuten turvallisuutta ja työntekijöiden oikeuksia, arvioidaan säännöllisesti yhtiön omissa
toiminnoissa ja toimitusketjussa.
Vastuullinen toimitusketju
Asiakasteollisuuksien syklisen luonteen vuoksi Metso ulkoistaa suuren osan valmistustoiminnastaan. Metso edellyttää
toimittajiensa noudattavan toimittajien toimintaperiaatteita, jotka pohjautuvat yhtiön omiin toimintaperiaatteisiin sekä
kansainvälisiin parhaisiin käytäntöihin.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202318
Ulkoisten tai sisäisten kestävän kehityksen tarkastusten ja muiden lisätoimien tarve määritetään nykyisten ja uusien
toimittajien arviointien perusteella. Uusien toimittajien arviointi on osa hankinnan jatkuvia prosesseja. Tavoitteena on arvioida,
että kaikki korkean riskin maiden uudet toimittajat täyttävät Metson vastuullisuuskriteerit. Lisäksi toimittajien odotetaan
sitoutuvan Metson toimittajien toimintaperiaatteisiin, mikä on osa Metson toimittajien sisäänottoprosessia.
Ihmisoikeuksien ja työntekijöiden oikeuksien toteutuminen, ympäristöön ja turvallisuuteen liittyvät käytännöt, lakien ja
säännösten noudattaminen sekä lahjonnan torjunta varmistetaan kolmansien osapuolien tekemien toimittajatarkastusten,
toimittajien itsearviointien ja Metson sisäisten toimittajien kestävän kehityksen tarkastuksin. Toimittajatarkastukset perustuvat
keskeisiin toimittajia koskeviin vaatimuksiin, jotka ovat myös osa sopimusvastuita. Sopimusrikkomuksilla on seuraamuksia, ja
rikkomus voi johtaa toimittajasuhteen irtisanomiseen.
Kestävän kehityksen tarkastuksen jälkeen toimittajille annetaan korjaavat toimenpiteet, minkä lisäksi tarkastus voidaan uusia.
Vuonna 2023 tehtiin 172 toimittajien kestävän kehityksen tarkastusta, joihin sisältyi ihmisoikeuskysymyksiä. Tukeakseen
toimittajien vastuullisuustoimia, Metso kouluttaa ja neuvoo toimittajiaan vastuullisuudessa. Se tarjoaa toimittajilleen useita
verkkokoulutuksia vastuullisuutta koskevista odotuksistaan, kuten ihmisoikeuksista ja turvallisuudesta sekä Science Based
Target (SBT) -metodologiasta CO2-päästöjen vähentämiseksi ja siitä, kuinka toimittajat voivat vähentää toimitusketjun CO2-
päästöjään. Yksi tärkeistä toimenpiteistä vuonna 2023 oli vuorovaikutus toimittajien kanssa tieteeseen pohjautuvista CO2-
päästötavoitteista. Suorilla hankintakuluilla mitattuna 25,6 prosenttia toimittajista oli asettanut tieteeseen pohjautuvat CO2-
päästötavoitteet vuonna 2023.
Vuonna 2023 Metso aloitti hiilirajamekanismin (CBAM) mukaisen raportoinnin ja aloitti tiiviimmän alihankkijayhteistyön
tuotekohtaisten CO2-päästöjen keruun EU tuonnin osalta.
Metso pyrkii siihen, että innovaatioista, kustannustehokkuudesta, laadusta ja kestävästä kehityksestä käydään Metson ja
toimitusketjun välillä dialogia ja asioista vallitsee yhteisymmärrys. Näin ulkoistuksen riskit pysyvät hallinnassa.
Vastuullinen liiketoiminta - korruption ja lahjonnan vastainen työ
Metso toimii vastuullisesti sekä noudattaa kansallisia ja kansainvälisiä lakeja ja määräyksiä. Yhtiöllä on nollatoleranssi
korruptioon. Lahjonta pyritään estämään kaikissa muodoissaan ja Metso edellyttää, että sen toimittajat ja liikekumppanit
toimivat sen toimintaperiaatteiden mukaisesti ja noudattavat kaikkia soveltuvia korruptionvastaisia lakeja. Metson
toimintaperiaatteet, toimittajien toimintaperiaatteet ja korruption vastainen politiikka määrittävät Metson työntekijöiltä,
asiakkailta, myyntiedustajilta, toimittajilta, jakelijoilta ja muilta liikekumppaneilta vaadittavat korruption vastaiset toimenpiteet.
Metso tekee asiakkaille, toimittajille ja muille liikekumppaneille vaatimustenmukaisuuden tarkastuksia käyttämällä kolmannen
osapuolen työkaluja, Metson asiakassuhteiden hallintaan liittyviä portaaleja sekä toimittajatietojen hallintajärjestelmiä. Lisäksi
kaikkien myyntiedustajien, jakelijoiden ja muiden edustajien on vahvistettava noudattavansa yhtiön
toimintaperiaatevaatimuksia.
Metson työntekijät ovat vastuussa korruption ja lahjonnan vastaisen työn vaatimustenmukaisuudesta. Käytössä on useita
sisäisiä valvontamenetelmiä, ja työntekijöitä kannustetaan raportoimaan kaikki epäillyt väärinkäytökset esihenkilöilleen, yhtiön
johdolle, Compliance-osastolle tai sisäiselle tarkastukselle esimerkiksi Whistleblower-ilmoituskanavan kautta. Ilmoituskanava
on sekä yhtiön omien työntekijöiden että ulkopuolisten käytettävissä. Kaikki ilmoitukset käsitellään luottamuksellisesti ja
nimettöminä, ja Metso varmistaa, ettei ilmoittajalle aiheudu negatiivisia seuraamuksia. Toimivan ja tehokkaan tutkinnan ja
korjaavien toimenpiteiden varmistamiseksi niihin liittyvät roolit ja vastuut on määritelty Metson sisäisissä menettelytavoissa.
Metso on sitoutunut toteuttamaan korjaavia toimenpiteitä ja asianmukaisia parannustoimia, joilla estetään tapausten
toistuminen.
Toimintaperiaatteita koskeva säännöllinen koulutus on käytössä riskien pienentämiseksi ja vaatimustenmukaisuuden
varmistamiseksi. Viimeisin toimintaperiaatteita koskeva koulutus aloitettiin syyskuussa 2023 ja vuoden loppuun mennessä
99,4 % henkilöstöstä oli suorittanut koulutuksen. Vuotuinen prosessi sisältää pakollisen koulutuksen. Toimintaperiaatteita
koskeva koulutus on myös pakollinen osa uusien työntekijöiden perehdytysohjelmaa.
Vaatimustenmukaisuudesta ja riskienhallinnasta vastaava johtaja raportoi tapauksista ja korjaavista toimenpiteistä
säännöllisesti Metson lakiasiainjohtajalle ja hallituksen tarkastusvaliokunnalle.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202319
Tärkeimmät ei-taloudellisen suorituskyvyn mittarit
Aihealue
Tavoite vuodelle 2023
Mittari
2023
2022
Ympäristövastuu
CO2-päästöt: Scope 1
& 2
(hankintaperusteinen)
CO2-päästöjen vähentäminen 68
%:lla vuoteen 2019 verrattuna
Oman tuotannon CO2-
päästöt
32 182 tCO2 (-73
% vuoteen 2019
verrattuna) 1)
44 595  tCO2
CO2-päästöt: logistiikka
CO2-päästöjen vähentäminen 20
%:lla vuoteen 2019 verrattuna
Logistiikan CO2-päästöt
163 000  tCO2
(-7 % vuoteen
2019 verrattuna)
160 000 tCO2
Toimittajien CO2-
päästötavoitteet 2)
20 %:lla toimittajista suorilla
hankintakuluilla mitattuna on
tieteeseen pohjautuvat CO2-
päästötavoitteet
%:lla toimittajien suorista
hankintakuluista on
tieteeseen pohjautuva CO2-
päästötavoite
25,6 %
22,3 %
Planet Positive
Planet Positive -liikevaihdon
kasvu nopeammin kuin
kokonaisliikevaihto
Planet Positive -tuotteiden
liikevaihto (miljoonaa euroa)
1 447 3)
1 225 3)
Sosiaalinen vastuu ja henkilöstö – Metson ihmiset ja kulttuuri
Työterveys ja
turvallisuus
Poissaoloon johtaneiden
tapaturmien taajuuden jatkuva
parantaminen
Poissaoloon johtaneiden
tapaturmien määrä
miljoonaa työtuntia kohti 4)
1,2
1,2
TRIF-tapaturmataajuuden jatkuva
parantaminen
TRIF-tapaturmataajuus
miljoonaa työtuntia kohti 4)
3,0
2,7
Ihmiset ja kulttuurimme
eNPS-tulos toimialan
verrokkiryhmän parhaan 10 %:n
eNPS verrokkiryhmä %
Top 10 %
Top 10 %
Ihmisoikeudet
Vastuullinen
toimitusketju
117 toimittajien kestävän
kehityksen tarkastusta vuodessa
korkean riskin alueilla
Toimittajien kestävän
kehityksen tarkastukset
172
131
Vastuullinen liiketoiminta – korruption ja lahjonnan vastainen työ
Toimintaperiaatteita
koskeva koulutus
Kaikkien työntekijöiden, mukaan
lukien tuotantotyöntekijät,
kouluttaminen
toimintaperiaatteissa vuosittain.
Ei koske ulkopuolista työvoimaa.
Toimintaperiaatteita
koskevan koulutuksen
suorittaminen (%)
99,4 %
97,8 %
1) Verrattuna alkuperäiseen vastuullisuustavoitteisiin sidotun velkakirjalainan vertailuvuoteen 2022 vähenemä on 34 % (48 944 tCO2).
Vähenemä verrattuna oikaistuun 2022 lukuun on 28 %.
2) 2022 luku oikaistu ja sisältää ainoastaan suorat hankintakulut. Tieteeseen pohjautuvat tai vastaavat asetetut CO2-päästötavoitteet olivat
26,2 % vuonna 2023 ja 22,9 % vuonna 2022 kaikilla hankintakuluilla mitatuista toimittajista.
3) Lopetetut toiminnat eivät ole mukana Planet Positive -liikevaihdossa ja myös vertailutiedot vuodelle 2022 on oikaistu vastaavasti. Muut
tämän taulukon luvut sisältävät myös lopetetut toiminnat.
4) Sisältää työntekijät ja Metson valvonnassa olevat työntekijät.
EU:n taksonomia
EU:n taksonomia on kestävän rahoituksen luokitusjärjestelmä, joka määrittelee EU:n ilmasto- ja ympäristötavoitteille kriteerit,
joilla voidaan arvioida kestäviä taloudellisia toimintoja investointinäkökulmasta. Muiden kuin taloudellisten tietojen raportointia
koskevan direktiivin soveltamisalaan kuuluvien yritysten on ilmoitettava, missä määrin niiden toiminnot täyttävät EU:n
luokitusjärjestelmän kriteerit.
EU:n luokitusjärjestelmä sisältää kuusi ympäristötavoitetta: ilmastonmuutoksen hillitseminen, ilmastonmuutokseen
sopeutuminen, veden ja merien luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu, kiertotalouteen siirtyminen, saastumisen
ehkäiseminen ja hallinta sekä luonnon monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja ennalleen palauttaminen. Taloudelliset
toiminnot, jotka edistävät merkittävästi ainakin yhtä luokitusjärjestelmän ympäristötavoitteista, luokitellaan vihreiksi tai
ympäristön kannalta kestäviksi, jos ne eivät samaan aikaan aiheuta merkittävästi haittaa muille ympäristötavoitteille ja
täyttävät sosiaaliset vähimmäissuojavaatimukset.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202320
Kesäkuussa 2021 julkaistiin kriteerit, jotka määrittävät, mitkä toiminnot edistävät merkittävästi kahta ensimmäistä
luokitusjärjestelmän kuudesta ympäristötavoitteesta: ilmastonmuutoksen hillitsemistä ja ilmastonmuutokseen sopeutumista.
Muiden neljän ympäristötavoitteen kriteerit julkaistiin kesäkuussa 2023. Raportointikaudelta 2023 raportoidaan Taksonomian
luokitusjärjestelmäkelpoisten ja luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen osuus (liikevaihto, investoinnit,
operatiivisen toiminnan kulut) ja laadulliset tiedot ilmastonmuutosta koskeville ympäristötavoitteille. Lisäksi raportoidaan
Taksonomian luokitusjärjestelmäkelpoisten taloudellisten toimintojen osuus (liikevaihto, investoinnit, operatiivisen toiminnan
kulut) muille ympäristötavoitteille.
Metso on teknologiayritys, joka palvelee asiakkaitaan kiviainesten ja mineraalien käsittelyssä ja metallinjalostuksessa ja pyrkii
tukemaan asiakasteollisuuksiensa energiasiirtymää kohti nettonollaa ja hiilestä irtautumista Taksonomian tavoitteiden
mukaisesti. Metso arvioi, mitkä sen toiminnoista kuuluvat EU:n luokitusjärjestelmän piiriin ja voivat merkittävästi edistää joko
ilmastonmuutoksen hillitsemistä, ilmastonmuutokseen sopeutumista, veden ja merien luonnonvarojen kestävää käyttöä ja
suojelua, kiertotalouteen siirtymistä, saastumisen ehkäisyä ja hallintaa sekä luonnon monimuotoisuuden ja ekosysteemien
suojelua ja ennalleen palauttamista.
Taksonomiakelpoisuuden arvioinnissa Metson tuotteet kuuluvat pääasiassa luokitusjärjestelmän ilmastonmuutoksen hillinnän
toimintojen ”3.6 Muiden vähähiilisten teknologioiden valmistus” (kaivos- ja kivenmurskauslaitteet), ”3.9 Raudan ja teräksen
valmistus” (kulutusosat), ”8.2 Dataan perustuvat ratkaisut kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi” (digitaaliset ratkaisut)
ja ”9.1 Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja innovointi” (testaustyöt ja tekniset palvelut) piiriin. Lisäksi Metson tuotteita kuuluu
kiertotalouden siirtymisen toimintoihin ’3.3 Rakennusten ja muiden rakennelmien purku ja raivaus’ ja ’5.1 Korjaus,
kunnostaminen ja uudelleenvalmistus’. Osa Metson palveluista ei kuitenkaan kuulu EU:n luokitusjärjestelmän toimintojen
piiriin. Vaikka ne mahdollistavat prosessien optimoinnin ja käyttöiän pidentämisen modernisointien ja päivitysten avulla, niitä ei
pidetä luokitusjärjestelmäkelpoisina. Metson myydessä alihankkijalta ostettuja osia muuttamatta niitä millään tavalla tai
omistamatta niiden suunnittelua nämä osat eivät myöskään kuulu EU:n luokitusjärjestelmän piiriin.
Vuoden 2023 aikana Metso arvioi, täyttävätkö Metson luokitusjärjestelmäkelpoiset tuotteet luokitusjärjestelmän ”merkittävää
edistämistä” koskevan kriteerin ja DNSH-kriteerin (”ei aiheuta merkittävää haittaa”) ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi sekä
sosiaaliset vähimmäissuojavaatimukset. Monet Metson tuotteista voivat merkittävästi edistää ilmastonmuutoksen hillitsemistä
koskevaa EU:n luokitusjärjestelmän tavoitetta, ja niiden katsotaan mahdollistavan kasvihuonepäästöjen vähennystä muilla
talouden aloilla (kaivosalalla) (kun taas 3.9 on siirtymätoimintaa).
’Merkittävän edistämisen’ kriteerit arvioitiin tuote- tai tuoteryhmätasolla. ‘Ei merkittävää haittaa’ (DNSH) -kriteerit ja ’sosiaaliset
vähimmäissuojavaatimukset’ arvioitiin yritystasolla (jossain poikkeuksissa DNSH-kriteerit arvioitiin tuotetasolla).
Taksonomiamukaisuuden arviointi ’Merkittävästä edistämisestä’ arvioitiin jokaisen taksonomiakelpoisen toiminnon kohdalla
taksonomian teknisten arviointikriteerien mukaisesti. Lisäksi Metso arvioi täyttävätkö sen ilmastonmuutosta hillitsevät
’merkittävää edistämistä’- kriteerit täyttävät taksonomiakelpoiset tuotteet myös DNSH-kriteeri ja on päätellyt, että sen toiminnot
ovat EU taksonomian kriteerien mukaisia. Metso on luonut ja ottanut käyttöön menettelytavat minimoidakseen toiminnastaan
aiheutuvat haitalliset ympäristövaikutukset ja noudattaa kaikkia toimintaansa sovellettavia asiaankuuluvia
ympäristövaatimuksia. Metson merkittävimmillä yksiköillä on ISO 14001 (ympäristö) -sertifikaatti ja kaikilla vaadituilla yksiköillä
on myös kansallisen lainsäädännön mukaiset luvat.
Metso on arvioinut EU taksonomian ’sosiaaliset vähimmäissuojavaatimukset’ liittyen ihmisoikeuksiin, korruptioon, verotukseen
ja oikeudenmukaiseen kilpailutukseen ja totesi, että se täyttää kunkin EU:n luokitusjärjestelmän "sosiaalisen
vähimmäissuojanvaatimuksen" periaatteet. Metso tukee ja noudattaa OECD:n toimintaohjeita monikansallisille yrityksille.
Lisäksi Metso on sitoutunut kunnioittamaan ihmisoikeuksia ja YK:n liike-elämän ja ihmisoikeuksien perusperiaatteita. Metso on
sitoutunut myös YK:n Global Compact -aloitteeseen ja sen periaatteisiin sekä ihmisoikeuksien yleismaailmalliseen julistukseen
ja Kansainvälisen työjärjestön (ILO) työelämän perusperiaatteita ja -oikeuksia koskevaan julistukseen. Metson
toimintaperiaatteet, toimittajien toimintaperiaatteet, ihmisoikeuspolitiikka ja korruption vastainen politiikka määrittävät Metson
työntekijöiltä, asiakkailta, myyntiedustajilta, toimittajilta, jakelijoilta ja muilta liikekumppaneilta vaadittavat toimenpiteet.
Lisätietoja Metson ihmisoikeustyöstä ja korruption ja lahjonnan vastaisesta työstä on saatavilla muissa tämän Selvitys muista
kuin taloudellisista tiedoista -selvityksen kappaleissa. 
Metso odottaa markkinoiden yhteistä näkemystä Nuclear & Gas -taulukoista, eikä ole siksi sisällyttänyt niitä raportointiinsa.
Metso seuraa kehitystä tiiviisti ja ottaa uudet suositukset käyttöön sen mukaisesti.
Luokitusjärjestelmäkelpoisten tuotteiden arviointi toiminnossa 3.6 ”Muiden vähähiilisten teknologioiden valmistus” vaatii
kasvihuonekaasupäästöjen elinkaarilaskennan. Siksi toimintojen 3.6. piiriin kuuluvien tuotteiden luokitusjärjestelmän
mukaisuus arvioitiin usealle muttei kaikille Planet Positive -tuotteille ja arviointia jatketaan vuonna 2024. Arvioinnin tulokset on
esitetty alla olevissa taulukoissa. Vuonna 2023 liikevaihdon avulla mitattuna Metson tuotteista ja palveluista 20 % arvioitiin
olevan EU:n luokitusjärjestelmämukaisia toimintoja.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202321
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvistä tuotteista tai palveluista saatu osuus
liikevaihdosta 1)
2023
Merkittävän edistämisen
kriteerit
Ei merkittävää
haittaa -kriteerit
(DNSH) 4)
Taloudelliset
toiminnat
Koodit
Absoluuttinen liikevaihto (EUR milj.)
Osuus liikevaihdosta (%)
Ilmaston muutoksen hillintä (K; E; E/S)
Ilmaston muutokseen sopeutuminen (K;
E; E/S)
Vesi (K; E; E/S)
Ympäristön pilaantuminen (K; E; E/S)
Kiertotalous (K; E; E/S)
Biologinen monimuotoisuus (K; E; E/S)
Ilmaston muutoksen hillintä (K/E)
Ilmaston muutokseen sopeutuminen (K/E)
Vesi (K/E)
Ympäristön pilaantuminen (K/E)
Kiertotalous  (K/E)
Biologinen monimuotoisuus (K/E)
Vähimmäistason suojatoimet (K/E)
Luokitus-
järjestelmän
mukainen
(A.1) tai
kelpoinen
(A.2) osuus
liikevaih-
dosta 2022
(%)
Luokka
(mah-
dollis-
tava
toiminta)
(M)
Luokka
(siirtymä-
toiminta)
(S)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT 2)
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus
CCM
3.6
418,6
8 %
K
E/S
E/S
E/S
E/S
E/S
K
K
K
K
K
K
K
7 %
M
Raudan ja teräksen
valmistus 3)
CCM
3.9
517,5
10 %
K
E/S
E/S
E/S
E/S
E/S
K
K
K
K
K
K
K
10 %
S
Markkinalähtöinen tutkimus,
kehitys ja innovointi
CCM
9.1
161,2
3 %
K
E/S
E/S
E/S
E/S
E/S
K
K
K
K
K
K
K
4 %
M
Ympäristön kannalta
kestävistä
(luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista
saatu liikevaihto (A.1)
1 097,4
20 %
20 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
K
K
K
K
K
K
K
21 %
Joista mahdollistavaa
toimintaa
579,8
11 %
11 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
K
K
K
K
K
K
K
11 %
M
Joista siirtymätoimintaa
517,5
10 %
10 %
K
K
K
K
K
K
K
10 %
S
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;
E/
KEL
KEL
; E/
KEL
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus
CCM
3.6
3 630,1
67,0 %
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
68 %
Raudan ja teräksen
valmistus 3)
CCM
3.9
28,5
0,5 %
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
0,5 %
Markkinalähtöinen tutkimus,
kehitys ja innovointi
CCM
9.1
49,7
0,9 %
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
0,2 %
Rakennusten ja muiden
rakennelmien purku ja
raivaus 5)
CE3.3
0,0
0,0 %
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
KEL
E/
KEL
Korjaus, kunnostaminen ja
uudelleenvalmistus 5)
CE5.1
12,0
0,2 %
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
KEL
E/
KEL
Luokitusjärjestelmä-
kelpoisista mutta ei
ympäristön kannalta
kestävistä (muista kuin
luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista
saatu liikevaihto (A.2)
3 720,3
69 %
69 %
0 %
0 %
0 %
0,2
0 %
69 %
Yhteensä A.1+A.2
4 817,6
89 %
89 %
0 %
0 %
0 %
0,2
0 %
90 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-
luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto
(B)
572,7
11 %
10 %
Yhteensä (A+B)
5 390,3
100 %
100 %
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202322
1) Raportoidut luvut ovat Metson vuoden 2023 konsernitilinpäätöksen mukaisia, ja luvut on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(IFRS) mukaisesti (lisätietoja konsernitilinpäätöksen liitetiedosta 1.2). Luokitusjärjestelmän kelpoisen ja mukaisen liikevaihdon osuus saadaan
yritystason raportoinnista ja pääomamenojen ja toimintamenojen osuus on kohdistettu kyseisen liiketoiminta-alueen liikevaihdon suhteessa.
Lisäksi luokitusjärjestelmän mukaisen toimintojen liikevaihto perustuu raportoituun liikevaihtoon ja on otettu mukaan vain yhteen ’merkittävää
edistämistä’ -kriteerit täyttävään toimintoon ja siksi olemme välttäneet riskiä, että liikevaihto olisi laskettu mukaan kahteen kertaan. Metso
tulouttaa myyntituotot asiakassopimuksista ja raportoi kahta segmenttiä: Mineraalit ja Kivenmurskaus. Liikevaihto vuonna 2023 oli 5 390
miljoonaa euroa, josta 4 044 miljoonaa euroa Mineraaleista ja 1 346 miljoonaa euroa Kivenmurskauksesta. Metallit ja kemiallinen prosessointi 
sekä Rauta ja lämmönsiirto -liiketoiminnot on luokiteltu lopetettuihin toimintoihin raportointikauden aikana, minkä johdosta Metso esittää
liikevaihdon vain jatkuvien toimintojen osalta. Vertailukausi on oikaistu vastaavasti.
2) Sisältää tuotteet, joiden suunnittelun Metso omistaa, vaikka tuotteen saattaa valmistaa alihankkija.
3) Taksonomian mukaisten 3.9 toimintojen arvioinnissa Metso laski mukaan sähkökaariuunin lisäksi induktiouunissa valmistetun
korkealuokkaisen teräksen, josta teräsromun osuus suhteessa tuotokseen ei ole alhaisempi kuin 70 %, koska induktiouuni on
energiatehokkaampi kuin sähkökaariuuni.
4) ”Ei aiheuta merkittävää haittaa” arvioitiin muiden ympäristötavoitteiden osalta: ilmastonmuutokseen sopeutuminen, veden ja merien
luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu, kiertotalouteen siirtyminen, saastumisen ehkäiseminen ja hallinta sekä luonnon monimuotoisuuden
ja ekosysteemien suojelu ja ennalleen palauttaminen. Alihankittuihin tuotteisiin liittyen yhdenmukaisuus kriteereiden kanssa oli perusteltua
Metson toimittajien toimintaperiaatteilla, jotka kannustavat toimittajaa suojelemaan ympäristöä järjestelmällisesti, ja toimittajan on etsittävä
jatkuvasti tapoja vähentää toimintojensa, tuotteidensa ja palvelujensa jätteitä ja päästöjä. Ympäristöön liittyvät käytännöt sekä lakien ja
säännösten noudattaminen varmistetaan kolmansien osapuolien tekemien toimittajatarkastusten, toimittajien itsearviointien ja Metson
sisäisten toimittajien kestävän kehityksen tarkastuksien avulla. Metso jatkaa ymmärryksensä lisäämistä DNSH-kriteerien mukaisuudesta
alihankittujen tuotteiden osalta tulevina vuosina. 
5) Tarkempia tietoja ei ilmoiteta niiden arkaluonteisuuden vuoksi.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202323
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvien tuotteiden ja palvelujen osuus pääomamenoista
1) 4)
2023
Merkittävän
edistämisen kriteerit
Ei merkittävää
haittaa -kriteerit
(DNSH)
Taloudelliset toiminnat
Koodit
Pääomamenot yhteensä (EUR milj.)
Osuus pääomamenoista (%)
Ilmaston muutoksen hillintä (K; E; E/S)
Ilmaston muutokseen sopeutuminen (K; E;
E/S)
Vesi (K; E; E/S)
Ympäristön pilaantuminen (K; E; E/S)
Kiertotalous (K; E; E/S)
Biologinen monimuotoisuus (K; E; E/S)
Ilmaston muutoksen hillintä (K/E)
Ilmaston muutokseen sopeutuminen (K/E)
Vesi(K/E)
Ympäristön pilaantuminen (K/E)
Kiertotalous (K/E)
Biologinen monimuotoisuus K/E)
Vähimmäistason suojatoimet (K/E)
Luokitus-
järjestel-
män
mukainen
(A.1) tai
kelpoinen
(A.2)
osuus
liikevaih-
dosta
2022 (%)
Luokka
(mah-
dol-
listava
toiminta)
(M)
Luokka
(siirtymä-
toiminta)
(S)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT 2)
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus
CCM
3.6
3,9
2 %
K
E/S
E/S
E/S
E/S
E/S
K
K
K
K
K
K
K
2 %
M
Raudan ja teräksen valmistus 3)
CCM
3.9
21,1
10 %
K
E/S
E/S
E/S
E/S
E/S
K
K
K
K
K
K
K
13 %
S
Markkinalähtöinen tutkimus,
kehitys ja innovointi
CCM
9.1
2,5
1 %
K
E/S
E/S
E/S
E/S
E/S
K
K
K
K
K
K
K
2 %
M
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen
pääomamenot (A.1)
27,5
13 %
13 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
K
K
K
K
K
K
K
17 %
Joista mahdollistavaa toimintaa
6,4
3 %
3 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
K
K
K
K
K
K
K
4 %
M
Joista siirtymätoimintaa
21,1
10 %
10 %
K
K
K
K
K
K
K
13 %
S
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus
CCM
3.6
90,2
43 %
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
50 %
Raudan ja teräksen valmistus 3)
CCM
3.9
1,2
1 %
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
1 %
Markkinalähtöinen tutkimus,
kehitys ja innovointi
CCM
9.1
0,8
0,4 %
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
0 %
Rakennusten ja muiden
rakennelmien purku ja raivaus 5)
CE3.3
0,0
0,0 %
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
KEL
E/
KEL
Korjaus, kunnostaminen ja
uudelleenvalmistus 5)
CE5.1
0,2
0,1 %
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
KEL
E/
KEL
Luokitusjärjestelmäkelpoisten
mutta ei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin
luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen
pääomamenot (A.2)
92,3
44 %
44 %
0 %
0 %
0 %
0,1
0 %
51 %
Yhteensä (A.1+A.2)
119,8
57 %
57 %
0 %
0 %
0 %
0,1 %
0 %
68 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisisten
toimintojen pääomamenot (B)
91,4
43 %
32 %
Yhteensä (A+B)
211,2
100 %
100 %
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202324
1) Raportoidut luvut ovat Metson vuoden 2023 konsernitilinpäätöksen mukaisia, ja luvut perustuvat kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(IFRS) mukaisiin tietoihin (lisätietoja konsernitilinpäätöksen liitetiedoista 3.1, 3.2, ja 3.3). Metson tulkinta luokitusjärjestelmän pääomamenojen
laskentamenettelystä on muuttunut raportointikauden aikana, minkä johdosta ei-luokitusjärjestelmäkelpoisissa toiminnoissa on huomioitu
myös ei-operatiiviset investoinnit. Vertailukausi on oikaistu vastaavasti.
2) Sisältää tuotteet, joiden suunnittelun Metso omistaa, vaikka tuotteen saattaa valmistaa alihankkija.
3) Taksonomian mukaisten 3.9 toimintojen arvioinnissa Metso laski mukaan sähkökaariuunin lisäksi induktiouunissa valmistetun
korkealuokkaisen teräksen, josta teräsromun osuus suhteessa tuotokseen ei ole alhaisempi kuin 70 %, koska induktiouuni on
energiatehokkaampi kuin sähkökaariuuni.
4) Pääomamenot sisältävät hankinnat aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin (170 miljoonaa euroa) sekä käyttöoikeusomaisuuteen (41
miljoonaa euroa). Taksonomian mukaiset pääomamenojen lisäykset vuonna 2023 sisältävät 2 miljoonaa euroa aineettomia hyödykkeitä,
22 miljoonaa euroa aineellisia hyödykkeitä ja 3 miljoonaa euroa käyttöoikeusomaisuutta. Useat investoinnit tuotantolaitoksiin ja uusiin
palvelukeskuksiin lisäsivät pääomamenoja raportointikaudella. Luokitusjärjestelmäkelpoisuuden arvioinnissa kunkin liiketoiminta-alueen
pääomamenot on kohdistettu kyseisen liiketoiminta-alueen luokitusjärjestelmäkelpoisen liikevaihdon suhteessa. Lisäksi
luokitusjärjestelmämukaisuuden arvioinnissa kunkin liiketoiminta-alueen pääomamenot on kohdistettu kyseisen liiketoiminta-alueen
luokitusjärjestelmämukaisen liikevaihdon suhteessa. Metso ei ole tunnistanut pääomamenoja, jotka luokiteltaisiin delegoidun säädöksen
kohdan 1.1.2.2 mukaisiin luokkiin c) tai b). Näin ollen kaikki taksonomiakelpoiset pääomamenot luokitellaan luokkaan a) “investoinnit
omaisuuseriin ja prosesseihin, jotka ovat liitännäisiä taksonomiakelpoisiin tai taksonomian mukaisiin taloudellisiin toimintoihin”
5) Tarkempia tietoja ei ilmoiteta niiden arkaluonteisuuden vuoksi.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202325
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus
toimintamenoista 1) 4)
2023
Merkittävän
edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa
-kriteerit (DNSH)
Taloudelliset
toiminnat
Koodit
Toimintamenot yhteensä (EUR milj.)
Osuus toimintamenoista (%)
Ilmaston muutoksen hillintä (K; E; E/S)
Ilmaston muutokseen sopeutuminen (K; E; E/S)
Vesi (K; E; E/S)
Ympäristön pilaantuminen (K; E; E/S)
Kiertotalous (K; E; E/S)
Biologinen monimuotoisuus (K; E; E/S)
Ilmaston muutoksen hillintä (K/E)
Ilmaston muutokseen sopeutuminen (K/E)
Vesi(K/E)
Ympäristön pilaantuminen (K/E)
Kiertotalous  (K/E)
Biologinen monimuotoisuus (K/E)
Vähimmäistason suojatoimet (K/E)
Luokitus-
järjestel-
män
mukainen
(A.1) tai
kelpoinen
(A.2) osuus
toiminta-
menoista,
2022 (%)
Luokka
(mah-
dol-
listava
toiminta)
(M)
Luokka
(siirtymä-
toiminta)
(S)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT 2)
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus
CCM
3.6
48,8
38 %
K
E/S
E/S
E/S
E/S
E/S
K
K
K
K
K
K
K
33 %
M
Raudan ja teräksen
valmistus 3)
CCM
3.9
10,1
8 %
K
E/S
E/S
E/S
E/S
E/S
K
K
K
K
K
K
K
7 %
S
Markkinalähtöinen tutkimus,
kehitys ja innovointi
CCM
9.1
7,3
6 %
K
E/S
E/S
E/S
E/S
E/S
K
K
K
K
K
K
K
6 %
M
Ympäristön kannalta
kestävien
(luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen
toimintamenot (A.1)
66,2
52 %
52 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
K
K
K
K
K
K
K
47 %
Joista mahdollistavaa
toimintaa
56,1
44 %
44 %
0 %
0 %
0 %
0 %
0 %
K
K
K
K
K
K
K
40 %
M
Joista siirtymätoimintaa
10,1
8 %
8 %
K
K
K
K
K
K
K
7 %
S
A.2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
KEL;
E/
KEL
Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus
CCM
3.6
53,0
42 %
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
47,0 %
Raudan ja teräksen
valmistus 3)
CCM
3.9
0,4
0,3 %
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
0,3 %
Markkinalähtöinen tutkimus,
kehitys ja innovointi
CCM
9.1
1,2
1 %
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
0,3 %
Rakennusten ja muiden
rakennelmien purku ja
raivaus 5)
CE3.3
0,0
0,0 %
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
KEL
E/
KEL
Korjaus, kunnostaminen ja
uudelleenvalmistus 5)
CE5.1
0,1
0,1 %
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
E/
KEL
KEL
E/
KEL
Luokitusjärjestelmä-
kelpoisten mutta ei
ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin
luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen
toimintamenot (A.2)
54,8
43 %
43 %
0 %
0 %
0 %
0,1 %
0 %
47 %
Yhteensä (A.1+A.2)
121,0
95 %
95 %
0 %
0 %
0 %
0,1 %
0 %
94 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-
luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot (B)
6,5
5 %
6 %
Yhteensä (A+B)
127,5
100 %
100 %
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202326
1) Raportoidut luvut ovat Metson vuoden 2023 konsernitilinpäätöksen mukaisia, ja luvut perustuvat kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(IFRS) mukaisiin tietoihin. Metallit ja kemiallinen prosessointi sekä Rauta ja lämmönsiirto -liiketoiminnot on luokiteltu lopetettuihin toimintoihin
raportointikauden aikana. Toimintamenojen laskentamenettelyssä on huomioitu vain jatkuvien toimintojen osuus ja vertailukauden
toimintamenot on oikaistu vastaavasti.
2) Sisältää tuotteet, joiden suunnittelun Metso omistaa, vaikka tuotteen saattaa valmistaa alihankkija.
3) Taksonomian mukaisten 3.9 toimintojen arvioinnissa Metso laski mukaan sähkökaariuunin lisäksi induktiouunissa valmistetun
korkealuokkaisen teräksen, josta teräsromun osuus suhteessa tuotokseen ei ole alhaisempi kuin 70 %, koska induktiouuni on
energiatehokkaampi kuin sähkökaariuuni.
4) Toimintamenoihin sisältyy tutkimus- ja tuotekehitystoimintaan, rakennusten peruskorjaukseen, lyhytaikaiseen vuokraukseen, ylläpitoon ja
korjaukseen liittyvät menot sekä sellaiset käyttöomaisuuden ja käyttöoikeusomaisuuden päivittäiseen hoitoon liittyvät välittömät menot, jotka
ovat tarpeen kyseisten omaisuuserien jatkuvan ja tehokkaan toiminnan varmistamiseksi. Kaikki epäsuorat kulut kuten öljy, sähkö,
kiinteistövero jne. eivät sisälly toimintamenoihin. Luokitusjärjestelmäkelpoisuuden arvioinnissa kunkin liiketoiminta-alueen toimintamenot on
kohdistettu kyseisen liiketoiminta-alueen luokitusjärjestelmäkelpoisen liikevaihdon suhteessa. Lisäksi luokitusjärjestelmämukaisuuden
arvioinnissa kunkin liiketoiminta-alueen toimintamenot on kohdistettu kyseisen liiketoiminta-alueen luokitusjärjestelmämukaisen liikevaihdon
suhteessa. Taksonomian mukaiset toimintamenot vuonna 2023 sisältävät
50 miljoonaa euroa tutkimus- ja kehitystoiminnan menoja ja 17 miljoonaa euroa muita yllä mainittuja toimintamenoja. Pääosin kasvaneet
tutkimus- ja kehitysmenot akkumetalleihin lisäsivät toimintamenoja raportointikaudella. Metso ei ole tunnistanut toimintamenoja, jotka
luokiteltaisiin delegoidun säädöksen kohdan 1.2.3.2 mukaisiin luokkiin c) tai b). Näin ollen kaikki taksonomiakelpoiset toimintamenot
luokitellaan luokkaan a) “menot omaisuuseriin ja prosesseihin, jotka ovat liitännäisiä taksonomiakelpoisiin tai taksonomian mukaisiin
taloudellisiin toimintoihin”.
5) Tarkempia tietoja ei ilmoiteta niiden arkaluonteisuuden vuoksi.
Yllä olevissa taulukoissa listattujen toimintojen lisäksi Metsolla on tuotteita Taksonomian toiminnassa ‘8.2 Dataan perustuvat
ratkaisut kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi’. Nämä tuotteet myydään useimmiten osana muita tuotteita, ja siksi
niiden myyntiä ei seurata tai raportoida erikseen.
Sidosryhmäyhteistyö
Jatkuva vuorovaikutus sidosryhmien - yhteisöjen tai henkilöiden, joilla on vaikutusta Metson liiketoimintaan tai joihin Metson
toiminta, tuotteet ja palvelut vaikuttavat - kanssa on tärkeää määriteltäessä ja sopeuttaessa Metson vastuullisuusstrategiaa.
Aktiivinen vuoropuhelu sidosryhmien kanssa mahdollistaa sosiaalisten- ja ympäristönäkökohtien sekä hallinnollisten
toimintamallien yhdenmukaistamista ja se parantaa kaikkien osapuolten päätöksentekoa ja vastuullisuutta. Metso määritteli
uudelleen tärkeimmät sidosryhmänsä osana vuonna 2023 toteutettua kaksoisolennaisuuden periaatteen (double materiality)
mukaista olennaisuusanalyysia. Metson sitoutumista tärkeimpiin sidosryhmiinsä eli työntekijöihin, toimittajiin ja alihankkijoihin
sekä heille olennaisia aiheita vuonna 2023 kuvataan tarkemmin tämän ei-taloudellisia tietoja koskevan selvityksen muissa
osissa.
Sitoutumista osakkeenomistajiin, asiakkaisiin, kansalaisjärjestöihin, paikallisyhteisöihin, tiedotusvälineisiin, yliopistoihin,
ammattikouluihin ja tutkimuskeskuksiin sekä viranomaisiin, sääntelyviranomaisiin ja hallituksiin kuvataan lyhyesti alla. Metson
johtoryhmä varmistaa vastuullisuusohjelman täytäntöönpanon. Metson talous- ja rahoitusjohtaja vastaa sisäisten ja ulkoisten
sidosryhmien odotusten ennakoivasta hallinnasta vastuullisuus ja QEHS -tiimin tukemana.
Metso on sitoutunut pitkän aikavälin arvonluontiin osakkeenomistajilleen, ja Metson vastuullisuuden tulokset ovat tässä tärkeä
tekijä. Osakkeenomistajien tärkeimmät kiinnostuksen kohteet ovat Metson Planet Positive -tarjoama sen asiakkaille sekä
Metson omien toimintojen ympäristöjalanjäljen hallinta. Metso noudattaa sijoittajaviestinnässään yhdenvertaisuuden
periaatetta antamalla kaikille markkinaosapuolille samanaikaisesti oikeaa, riittävää ja ajankohtaista tietoa, joka voi vaikuttaa
Metson osakkeen arvoon. Tähän markkinarelevanttiin tietoon kuuluvat myös vastuullisuusaiheet. Metson hallituksen
hyväksymä tiedonantopolitiikka, joka on markkinoiden väärinkäyttöasetuksen mukainen, edistää luotettavaa ja
johdonmukaista tiedonantoa.
Metso käy aktiivista keskustelua monien asiakkaidensa kanssa tukeakseen heitä vastuullisuustavoitteiden saavuttamisessa.
Lisäksi Metso kehittää omia tuotteitaan, prosessejaan ja toimintojaan yhteistyössä asiakkaiden kanssa. Vuonna 2023 saatiin
päätökseen myyntiorganisaation laaja vastuullisuuskoulutusohjelma. Ohjelmassa koulutettiin asiakasrajapinnassa toimivia
työntekijöitä vastuullisuuskeskusteluihin, joilla tuetaan asiakkaita hiilidioksidipäästöjen vähentämisessä ja muissa
vastuullisuustavoitteiden saavuttamisessa.
Metson mediastrategian tavoitteena on tarjota helposti ja monikanavaisesti hyödyllistä, selkeää ja täsmällistä tietoa,
asiakasreferenssejä ja Metson asiantuntijoiden näkemyksiä. Lehdistösuhteet painottuvat asiakastoimialojen
tiedotusvälineisiin, ja vuorovaikutus tiedotusvälineiden edustajien kanssa on sekä paikallista että maailmanlaajuista. Metson
asiantuntijat tapaavat säännöllisesti sen asiakastoimialojen lehdistön edustajia messuilla ja konferensseissa. Metso on luonut
tiiviit suhteet asiakastoimialojen tiedotusvälineisiin, kuten Mining Magazine, Mining International ja Aggregates Business, ja
käy niiden kanssa aktiivista vuoropuhelua.
Metsolla on aktiivista yhteistyötä kansalaisjärjestöjen kanssa. Metso keskittyy tukemaan, sponsorointi- ja lahjoituspolitiikkansa
mukaisesti, ympäristönsuojeluun, turvallisuusohjelmiin ja luonnonkatastrofien jälkihuollossa avustamiseen liittyviä aloitteita, ja
sen yhteistyökumppaneihin kuuluu esimerkiksi Plan International. Vuoden 2022 lopussa Metso käynnisti "Metso Volunteers" -
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202327
vapaaehtoisohjelman aktivoidakseen ja sitouttaakseen ihmisiä tekemään vapaaehtoistyötä paikallisyhteisöissä.  Lisäksi Metso
on vastuullinen yrityskansalainen, joka tekee tiivistä yhteistyötä toimipaikkojensa ympärillä olevien paikallisyhteisöjen kanssa.
Metso luo sosiaalista arvoa näille yhteisöille tarjoamalla työllistymismahdollisuuksia ja tukemalla yhteiskuntavastuuhankkeita,
jotka tuovat yhteisöille mitattavissa olevia hyötyjä. Yhteisöhankkeet perustuvat paikallisiin tarpeisiin, ja ne rakentuvat
vuoropuhelun kautta. Hankkeisiin pyritään sisällyttämään vapaaehtoistyötä. Lisäksi Metso toteuttaa yhteisrahoitteisia
yhteisöhankkeita asiakkaidensa kanssa. Metson sidosryhmäyhteistyö viranomaisten, sääntelyviranomaisten ja hallitusten
kanssa sisältää seuraavia aihealueita: vastuullinen mineraalien ja kivimurskeen tuotanto, vihreä energiasiirtymä ja
sähköistyminen, resurssitehokkuus, digitaalinen prosessioptimointi ja automaatio sekä turvallisuus. Metson tutkimus- ja
kehitysyhteistyö näiden sidosryhmien kanssa tapahtuu pääasiassa Euroopan Unionin ja Business Finlandin sekä EIT Raw
Materials Knowledge and Innovation Community -tutkimusohjelmien kautta.
Yhteistyö yliopistojen ja tutkimuslaitosten kanssa on Metsolle tärkeä tekijä vastuullisten ja innovaatioiden edistämisessä.
Metsolla on yhteistyöhankkeita yliopistojen ja tutkimusinstituuttien kanssa, ja se järjestää kouluvierailuja sekä mahdollisuuksia
työharjoitteluun ja väitöstutkimuksen tekemiseen.
Lisätietoja
Aiheeseen liittyviä muita kuin taloudellisia tietoja, direktiiviin 2014/95/EU (tietyiltä suurilta yrityksiltä ja konserneilta
edellytettävien muiden kuin taloudellisten tietojen ja monimuotoisuutta koskevien tietojen julkistaminen) pohjautuvan
kirjanpitolain mukaisesti, on saatavilla myös seuraavista julkaisuista:
Liiketoimintakatsaus 2023, Metson strategia ja liiketoimintamalli
Liiketoimintakatsaus 2023, Metson arvonluontimalli
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 2023, Metson riskienhallinta
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 2023, Metson riskikartta
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Metsolla on yksi osakesarja, ja kukin osake oikeuttaa yhteen ääneen yhtiökokouksessa sekä samansuuruiseen osinkoon.
Metson osakkeet on liitetty Euroclearin hallinnoimaan Suomen arvo-osuusjärjestelmään.
Osakkeen perustiedot
Listauspaikka
Nasdaq Helsinki
Kaupankäyntitunnus
METSO
ISIN-koodi
FI0009014575 
Toimiala
Teollisuustuotteet ja -palvelut
Osakkeiden lukumäärä 31.12.2023
828 972 440 
Osakepääoma 31.12.2023
107 186 442,52 euroa
Markkina-arvo 31.12.2023
7 601,7 milj. euroa
Listauspäivämäärä
10.10.2006
Metson osakkeella käydään kauppaa myös vaihtoehtoisilla markkinapaikoilla, kuten BATS CXE ja BATS BXE.
Metson osakkeet ja osakkeenomistajat vuonna 2023
Metson osakepääoma 31.12.2023 oli 107 186 442,52 euroa ja osakkeiden kokonaismäärä oli 828 972 440. Lisätietoa
aikaisemmista osakepääoman muutoksista on verkkosivuillamme www.metso.com/fi/yritys/sijoittajat/osakkeet.
Vuoden 2023 lopussa Metsolla oli arvo-osuusrekisterissä 84 488 osakkeenomistajaa. Suurin osakkeenomistaja oli Solidium
Oy, joka omisti 123 477 168 osaketta eli 14,9 prosenttia osakkeista. Vuoden 2023 aikana Metson osakkeita vaihdettiin Nasdaq
Helsingissä yhteensä 396 469 728 kappaletta. Vaihdettujen osakkeiden arvo oli 3 975,6 miljoonaa euroa.
Metson hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja Pekka Vauramo omistivat 31.12.2023 yhteensä 567 824 Metson osaketta.
Omistus oli yhtiön osakkeiden ja äänien kokonaismäärästä 0,07 prosenttia. Lisätietoa johdon osakeomistuksesta on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 1.5.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202328
Osakkeiden tunnusluvut
2023
2022
Osakepääoma vuoden lopussa, milj. euroa
107
107
Osakkeiden määrä vuoden lopussa, kpl
Ulkona olevat osakkeet, kpl
826 328 191
825 635 935
Emoyhtiön hallussa olevat osakkeet, kpl
2 644 249
3 336 505
Osakkeiden lukumäärä yhteensä, kpl
828 972 440
828 972 440
Ulkona olevat osakkeet keskimäärin, kpl
826 216 292
827 414 162
Keskimääräinen osakemäärä laimennusvaikutus huomioituna, kpl
827 145 340
828 073 068
Tulos/osake, laimentamaton, euroa
0,66
0,36
Tulos/osake, laimennettu, euroa
0,66
0,36
Liiketoiminnan nettorahavirta/osake, euroa
0,37
0,15
Osinko/osake 1), euroa
0,36
0,30
Osingonjako 1), milj. euroa
297
248
Osinko/tulos 1), %
55
82
Efektiivinen osinkotuotto 1), %
3,9
3,1
Voittokerroin (P/E-luku)
13,9
26,4
Oma pääoma/osake, euroa
3,16
2,84
1) Vuoden 2023 luvut ovat hallituksen ehdotuksia yhtiökokoukselle.
Osakkeet ja kaupankäynti Nasdaq Helsingissä
2023
2022
Päätöskurssi 31.12., euroa
9,17
9,61
Osakekannan markkina-arvo 31.12., milj. euroa
7 601,7
7 936,0
Osakevaihto NASDAQ OMX Helsinki, kpl
396 469 728
504 693 506
% osakkeiden määrästä 1)
47,83 %
60,88 %
Osakevaihto NASDAQ OMX Helsinki, milj. euroa
3 975,6
4 080,4
Keskimääräinen päivävaihto, kpl
1 579 560
1 994 836
Suhteellinen vaihto, %
0,2 %
0,2 %
Osakkeen kurssikehitys, %
-4,6 %
2,8 %
Ylin kurssi, euroa
11,61
10,59
Alin kurssi, euroa
7,89
5,91
Painotettu keskikurssi, euroa
10,03
8,09
1) Julkisen kaupankäynnin kohteena olevista osakkeista.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202329
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2023
Omistaja
Osakkeita ja
ääniä
% osakekannasta
ja äänimäärästä
1
Solidium Oy
123 477 168
14,90
2
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma
24 122 359
2,91
3
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen
23 414 367
2,82
4
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Elo
12 441 000
1,50
5
Nordea
9 310 001
1,12
Sijoitusrahasto Nordea Pro Suomi
2 403 501
0,29
Nordea Finnish Stars Sijoitusrahasto
1 450 272
0,17
Nordea Finnish Passive Fund
848 196
0,10
Sijoitusrahasto Nordea Premium Varainhoito Tasapaino
707 647
0,09
Sijoitusrahasto Nordea Premium Varainhoito Maltti
674 122
0,08
Nordea Henkivakuutus Suomi Oy
596 016
0,07
Nordea Bank ABP
547 612
0,07
Nordea Nordic Sijoitusrahasto
507 000
0,06
Nordea Säästö 50
482 610
0,06
Nordea Premium Varainhoito Kasvu
326 841
0,04
Nordea Säästö 30
325 685
0,04
Nordea Säästö 75
323 003
0,04
Nordea Säästö 15
33 311
0,00
Nordea Global Passive Fund
27 908
0,00
Sijoitusrahasto Nordea Premium Varainhoito Varovainen
24 826
0,00
Nordea World Passive Fund
15 811
0,00
Nordea European Passive Fund
11 444
0,00
Nordea Pankin Säätiö
2 868
0,00
Nordea Nordic Small Cap Fund
1 000
0,00
Nordea Pankki Suomen Maataloussäätiö SR
328
0,00
6
Valtion Eläkerahasto
8 300 000
1,00
7
OP Ryhmä
8 173 895
0,99
OP Suomi Sijoitusrahasto
4 063 763
0,49
OP-Henkivakuutus Oy
1 793 049
0,22
OP Finland Index
1 711 908
0,21
OP Nordic Countries Index Fund
390 124
0,05
OP Ryhmän Tutkimussäätiö
93 235
0,01
OP Europe Index
66 727
0,01
OP-Pohjola-Ryhmän Henkilöstörahasto HR
44 875
0,01
OP World Index Fund
10 214
0,00
8
Aktia
3 731 668
0,45
Sijoitusrahasto Aktia Capital
2 371 682
0,29
Sijoitusrahasto Aktia Nordic
330 000
0,04
Sijoitusrahasto Aktia Euro
325 000
0,04
Sijoitusrahasto Aktia Nordic Small Cap
300 000
0,04
Sijoitusrahasto Aktia Secura
300 000
0,04
Sijoitusrahasto Aktia Solida
90 000
0,01
Aktia Livförsäkring AB
14 986
0,00
9
Eläkevakuutusosakeyhtiö Veritas 
3 500 000
0,42
10
Svenska litteratursällskapet i Finland r.f.
3 193 525
0,39
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202330
Omistaja
Osakkeita ja
ääniä
% osakekannasta
ja äänimäärästä
11
Metso Oyj
2 644 249
0,32
12
Evli
2 478 932
0,30
Osakerahasto Evli Finland Select
2 353 000
0,28
Evli Oyj
76 132
0,01
Osakerahasto Evli Finland Mix
49 800
0,01
13
Danske Invest Suomi Osake rahasto
2 352 400
0,28
14
Samfundet folkhälsan i Svenska Finland rf
2 143 764
0,26
15
Säästöpankki Kotimaa
2 113 248
0,25
16
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö
2 077 658
0,25
17
Sijoitusrahasto Seligson & Co
2 018 424
0,24
18
Oy Etra Invest Ab
2 000 000
0,24
19
Suomen Kulttuurirahasto Sijoitusrahasto
1 984 220
0,24
20
S-Bank Fenno Equity Fund
1 756 306
0,21
20 suurinta ryhmää yhteensä
241 233 184
29,10
Hallintarekisteröidyt omistajat
431 994 472
52,11
Muut osakkeenomistajat
155 710 470
18,78
Yhteistilillä
34 314
0,00
Yhteensä
828 972 440
100,00
Osakeomistuksen jakautuminen 31.12.2023
Osakkeiden määrä
Omistajien
määrä
%-osuus
omistajista
Osake- ja
äänimäärä
kappaletta
%-osuus
osakekannasta
ja äänimäärästä
1–100
21 909
25,93
1 001 230
0,12
101–1 000
41 003
48,53
17 369 602
2,10
1 001–10 000
19 563
23,15
55 500 679
6,70
10 001–100 000
1 846
2,18
44 472 815
5,36
100 001–1 000 000
135
0,16
40 154 684
4,84
yli 1 000 000
32
0,04
238 444 730
28,76
Yhteensä
84 488
100,00
396 943 740
47,88
Hallintarekisteröidyt osakkeet
11
0,00
431 994 472
52,11
Yhteistilillä
0
0,00
34 228
0,00
Liikkeeseenlaskettu määrä
828 972 440
100,00
Osakkeenomistajat omistajaryhmittäin 31.12.2023
Osuus, %
2023
2022
Hallintarekisteröidyt ja ulkomaalaiset omistajat
58 %
57 %
Solidium Oy
15 %
15 %
Yksityissijoittajat
13 %
13 %
Suomalaiset instituutiot, yritykset ja yhteisöt
14 %
15 %
Yhteensä
100 %
100 %
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202331
Liputusilmoitukset
Arvopaperimarkkinalain mukaan osakkeenomistajan on ilmoitettava omistus- ja ääniosuutensa muutoksista kohdeyhtiölle ja
Finanssivalvonnalle, kun tietyt omistusosuudet saavutetaan, ylitetään tai alitetaan. Metson tiedossa ei ole yhtiön osakkeiden
omistukseen ja äänivallan käyttöön liittyviä voimassa olevia sopimuksia. Kaikki liputusilmoitukset on julkaistu pörssitiedotteina,
ja ne ovat saatavilla osoitteessa www.metso.com/fi/yritys/media/uutiset.
Kannustinjärjestelmät
Metson osakepohjaiset kannustinjärjestelmät ovat osa johdon palkitsemisohjelmaa. Lisätietoja on esitetty verkkosivuillamme
www.metso.com/fi/yritys/sijoittajat/hallinnointi/palkitseminen sekä konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa 1.5 ja 1.6. Palkkioina
mahdollisesti jaettavat osakkeet hankitaan osakemarkkinoilta julkisella kaupankäynnillä, joten kannustinjärjestelmillä ei ole
osakkeen arvoa laimentavaa vaikutusta.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202332
Tunnusluvut
2023
2022
2021
2020
2019
Liikevaihto
5 390
4 970
4 236
3 319
2 819
Liikevoitto
805
490
425
239
316
% liikevaihdosta
14,9 %
9,9 %
10,0 %
7,2 %
11,2 %
Tulos ennen veroja
724
426
386
201
282
% liikevaihdosta
13,4 %
8,6 %
9,1 %
6,1 %
10,0 %
Tilikauden tulos, jatkuvat toiminnot
537
318
294
149
217
% liikevaihdosta
10,0 %
6,4 %
6,9 %
4,5 %
7,7 %
Tilikauden tulos, lopetetut toiminnot
8
-18
48
-11
7
Tilikauden tulos
546
301
342
138
223
% liikevaihdosta
10,1 %
6,0 %
8,1 %
4,2 %
7,9 %
Emoyhtiön omistajille kuuleva tilikauden tulos
543
301
342
138
224
Aineettomien omaisuuserien poistot
65
63
72
85
16
Aineellisten omaisuuserien poistot
53
51
51
41
31
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot
35
35
38
30
22
Poistot yhteensä
153
149
161
157
69
% liikevaihdosta
2,8 %
3,0 %
3,8 %
4,7 %
2,4 %
EBITA
869
553
498
324
332
% liikevaihdosta
16,1 %
11,1 %
11,7 %
9,8 %
11,8 %
EBITDA
957
643
587
396
385
% liikevaihdosta
17,8 %
12,9 %
13,8 %
11,9 %
13,6 %
Rahoituskulut, netto
80
63
39
38
33
% liikevaihdosta
1,5 %
1,3 %
0,9 %
1,2 %
1,2 %
Korkokulut
78
44
23
30
32
% liikevaihdosta
1,4 %
0,9 %
0,6 %
0,9 %
1,1 %
Korkokate
11,9x
10,1x
14,9x
10,4x
11,5x
Bruttoinvestoinnit
169
113
91
86
90
% liikevaihdosta
3,1 %
2,3 %
2,1 %
2,6 %
3,2 %
Nettoinvestoinnit
165
104
69
83
82
% liikevaihdosta
3,1 %
2,1 %
1,6 %
2,5 %
2,9 %
Liiketoiminnan nettorahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
550
322
608
587
173
Kassavirtasuhde, %
57 %
50 %
104 %
148 %
45 %
Tutkimus- ja tuotekehityskulut
66
55
66
56
39
% liikevaihdosta
1,2 %
1,1 %
1,6 %
1,7 %
1,4 %
Vuosien 2023 ja 2022 tuloslaskelmaluvut ovat keskenään vertailukelpoisia ja esittävät jatkuvia toimintoja. Vuosien 2019–2021
tunnuslukuja ei ole oikaistu. Lisätietoja liitetiedossa 5.5. Lopetetut toiminnot.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202333
Milj. euroa
2023
2022
2021
2020
2019
Taseen loppusumma
7 156
6 754
5 830
5 567
3 457
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
2 608
2 342
2 250
2 037
1 252
Oma pääoma yhteensä
2 618
2 350
2 251
2 040
1 254
Korolliset velat
1 528
1 293
952
1 345
1 001
Nettokäyttöpääoma (NWC)
990
596
254
413
853
% liikevaihdosta
18,4 %
12,0 %
6,0 %
12,5 %
30,3 %
Sitoutunut pääoma
4 078
3 643
3 173
3 437
2 255
Oman pääoman tuotto (ROE), %
21,8 %
13,1 %
16,0 %
8,3 %
18,4 %
Sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE) ennen veroja, %
22,3 %
13,8 %
14,1 %
8,6 %
16,2 %
Sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE) verojen jälkeen, %
17,0 %
10,5 %
11,7 %
6,5 %
12,9 %
Nettovelka
884
684
470
799
772
Nettovelkaantuneisuusaste, %
33,8 %
29,1 %
20,9 %
39,2 %
61,5 %
Omavaraisuusaste, %
40,2 %
39,2 %
43,2 %
39,5 %
39,1 %
Velkaantuneisuusaste, %
35,0 %
33,3 %
26,7 %
37,2 %
42,1 %
Velan suhde omaan pääomaan
53,9 %
50,0 %
36,4 %
59,1 %
72,6 %
Saadut tilaukset
5 252
5 623
5 605
4 340
3 009
Tilauskanta vuoden lopussa
3 238
3 902
3 990
2 233
1 408
Henkilöstö vuoden lopussa
17 134
16 705
15 630
15 466
12 894
Tiedot saaduista tilauksista vuosilta 2023 ja 2022 ovat keskenään vertailukelpoiset ja esittävät jatkuvia toimintoja. Vuosien
2019–2021 tunnuslukuja ei ole oikaistu. Taseeseen liittyviä vertailulukuja ei ole oikaistu. Lisätietoja liitetiedossa 5.5. Lopetetut
toiminnot. Tilauskanta ja henkilöstö vuoden lopussa sisältävät jatkuvat ja lopetetut toiminnot.
Vuoden 2020 tase on oikaistu Outotecin hankintaan liittyvien avaavan taseen käypien arvojen muutoksista johtuen. Oikaisut
vaikuttivat liikearvoon, pitkäaikaiseen laskennalliseen verovelkaan ja verosaamiseen, tuloverovelkoihin, muihin lyhytaikaisiin
velkoihin sekä myytävinä oleviin omaisuuseriin.
Vuoden 2019 tunnusluvut perustuvat Metso Mineralsin carve-out-tietoihin.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202334
Tunnuslukujen laskentakaavat
Tulos ennen rahoituseriä, veroja ja aineettomien
omaisuuserien poistoja, oikaistu (oikaistu EBITA)
=
Liikevoitto + oikaisuerät + aineettomien omaisuuserien poistot
Osakekohtainen tulos, laimentamaton
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva tulos
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä keskimäärin kauden aikana
Osakekohtainen tulos, laimennettu
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva tulos
Keskimääräinen osakemäärä kauden aikana laimennusvaikutus
huomioituna
Korkokate
=
EBITDA
Rahoitustuotot ja -kulut, netto
Kassavirtasuhde, %
=
Liiketoiminnan nettorahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
x 100
EBITDA
Oman pääoman tuotto (ROE), %
=
Tilikauden tulos
 x 100
Oma pääoma yhteensä (keskimäärin kauden aikana)
Sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE)
ennen veroja, %
=
Tulos ennen veroja + rahoituskulut
 x 100
Sitoutunut pääoma (keskimäärin kauden aikana)
Sitoutuneen pääoman tuotto (ROCE)
verojen jälkeen, %
=
Tilikauden tulos + rahoituskulut
 x 100
Sitoutunut pääoma (keskimäärin kauden aikana)
Nettovelkaantuneisuusaste, %
=
Korollinen nettovelka
 x 100
Oma pääoma yhteensä
Omavaraisuusaste, %
=
Oma pääoma yhteensä
 x 100
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Velkaantuneisuusaste, %
=
Korolliset velat - vuokrasopimusvelat
x 100
Oma pääoma + korolliset velat - vuokrasopimusvelat
Velan suhde omaan pääomaan, %
=
Korolliset velat - vuokrasopimusvelat
 x 100
Oma pääoma yhteensä
Korolliset velat
=
Korolliset velat, pitkä- ja lyhytaikainen + vuokrasopimusvelat, pitkä- ja
lyhytaikainen
Korolliset nettovelat
=
Korolliset velat - pitkäaikaiset rahoitusvarat - laina- ja muut korolliset
saamiset (pitkä- ja lyhytaikaiset) - likvidit varat
Bruttoinvestoinnit
=
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin omaisuuseriin, osakkuusyhtiö- ja
yhteisyritysosakkeisiin
Nettoinvestoinnit
=
Bruttoinvestoinnit vähennettynä aineettomien ja aineellisten omaisuuserien,
osakkuusyhtiöosakkeiden ja yhteisyritysosakkeiden myynneillä
Nettokäyttöpääoma (NWC)
=
Vaihto-omaisuus + myyntisaamiset + muut korottomat saamiset +
asiakassopimuksiin perustuvat saamiset ja velat, netto - ostovelat - saadut
ennakot - muut korottomat velat
Sitoutunut pääoma
=
Nettokäyttöpääoma + aineettomat ja aineelliset omaisuuserät +
käyttöoikeusomaisuus + pitkäaikaiset sijoitukset + korolliset saamiset +
likvidit varat + verosaamiset, netto + korkovelat, netto
Liiketoiminnan nettorahavirta
=
Tilikauden tulos + poistot ja muut ei-rahavirtavaikutteiset erät -
nettokäyttöpääoman muutos - maksetut korot ja muut rahoituserät (netto) -
maksetut verot
Liiketoiminnan nettorahavirta / osake, EUR
=
Liiketoiminnan nettorahavirta
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä vuoden lopussa
Efektiivinen osinkotuotto, %
=
Osakekohtainen osinko
x 100
Osakkeen päätöskurssi vuoden lopussa
Voittokerroin (P/E)
=
Osakkeen päätöskurssi vuoden lopussa
Osakekohtainen tulos
Oma pääoma/osake
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva tulos
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä vuoden lopussa
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202335
Hallituksen esitys voiton käytöstä
Metso Oyj:n jakokelpoinen oma pääoma 31.12.2023 oli:
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
434 272 229,86
euroa
Omat osakkeet
-22 514 857,99
euroa
Kertyneet voittovarat
381 257 274,03
euroa
Tilikauden tulos
349 287 508,61
euroa
Jakokelpoinen oma pääoma yhteensä
1 142 302 154,51
euroa
Hallitus ehdottaa, että 31.12.2023 päättyneeltä tilikaudelta vahvistettavan taseen perusteella jaetaan osinkona 0,36 euroa
osakkeelta, ja että jäljelle jäävät voittovarat jätetään vapaaseen omaan pääomaan.
Osingonjako
297 478 148,76
euroa
Jakokelpoinen oma pääoma yhteensä osingonjaon jälkeen
844 824 005,75
euroa
Metso Oyj:n hallitus on kokouksessaan 15.2.2024 hyväksynyt tämän tilinpäätöksen julkaistavaksi. Osakeyhtiölain mukaisesti
osakkeenomistajilla on oikeus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös tai muuttaa sitä seuraavassa varsinaisessa yhtiökokouksessa.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202336
Konsernitilinpäätös, IFRS
Konsernin tuloslaskelma
Vuoden 2023 luvut esittävät jatkuvia toimintoja ja vertailuvuosi 2022 on oikaistu vastaavasti.
Milj. euroa
Liitetieto
2023
2022
Liikevaihto
1.1, 1.2
5 390
4 970
Hankinnan ja valmistuksen kulut
1.5, 3.4
-3 687
-3 642
Bruttokate
1 703
1 328
 
 
Myynnin ja markkinoinnin kulut
1.3, 1.5, 3.4
-438
-426
Hallinnon kustannukset
1.3, 1.5, 3.4
-372
-315
Tutkimus- ja tuotekehityskustannukset
1.3, 1.5, 3.4
-66
-55
Liiketoiminnan muut tuotot
1.4
282
176
Liiketoiminnan muut kulut
1.4
-306
-216
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista
5.3
0
-1
Liikevoitto
805
490
 
 
Rahoitustuotot
1.7
17
14
Valuuttakurssivoitot ja -tappiot
1.7
4
-14
Rahoituskulut
1.7
-101
-63
Rahoitustuotot ja -kulut, netto
-80
-63
Tulos ennen veroja
724
426
 
 
Tuloverot
1.8
-187
-108
Tilikauden tulos, jatkuvat toiminnot
537
318
Lopetettujen toimintojen tulos
5.5
8
-18
Tilikauden tulos
546
301
 
 
Tilikauden tuloksen jakautuminen
 
 
Emoyhtiön omistajille
543
301
Määräysvallattomille omistajille
2
0
 
 
Tilikauden tuloksen jakautuminen, jatkuvat toiminnot
Emoyhtiön omistajille
535
319
Määräysvallattomille omistajille
2
0
 
 
Tilikauden tuloksen jakautuminen, lopetetut toiminnot
Emoyhtiön omistajille
8
-18
Määräysvallattomille omistajille
0
0
Osakekohtainen tulos, euroa 1)
1.9
0,66
0,36
Osakekohtainen tulos, jatkuvat toiminnot, euroa 1)
1.9
0,65
0,39
Osakekohtainen tulos, lopetetut toiminnot, euroa 1)
0,01
-0,03
1) Laimentamaton ja laimennettu.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202337
Konsernin laaja tuloslaskelma
Vuoden 2023 luvut esittävät jatkuvia toimintoja ja vertailuvuosi 2022 on oikaistu vastaavasti.
Milj. euroa
Liitetieto
2023
2022
Tilikauden tulos
546
301
 
 
Muut laajan tuloksen erät
 
 
Rahavirran suojaus verovaikutus huomioituna
1.8, 4.4, 4.8
-2
3
Tytäryhtiöihin tehtyjen nettosijoitusten muuntoerot
1.8, 4.4
-27
13
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteiseksi
-29
17
 
 
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen vakuutusmatemaattiset
voitot ja tappiot
1.8, 2.7
-4
2
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi
-4
2
 
 
Muut laajan tuloksen erät
-33
18
 
 
Tilikauden laaja tulos
513
319
 
 
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
 
 
Emoyhtiön omistajille
510
319
Määräysvallattomille omistajille
2
0
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen, jatkuvat toiminnot
Emoyhtiön omistajille
502
337
Määräysvallattomille omistajille
2
0
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen, lopetetut toiminnot
Emoyhtiön omistajille
8
-18
Määräysvallattomille omistajille
0
0
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202338
Konsernin tase – Varat
Milj. euroa
Liitetieto
2023
2022
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo ja aineettomat omaisuuserät
3.1, 3.4
Liikearvo
1 097
1 128
Aineettomat omaisuuserät
790
844
Liikearvo ja aineettomat omaisuuserät yhteensä
1 886
1 972
Aineelliset omaisuuserät
3.2, 3.4
Maa- ja vesialueet
39
40
Rakennukset
131
117
Koneet ja kalusto
211
193
Keskeneräiset omaisuuserät
91
57
Aineelliset omaisuuserät yhteensä
472
407
Käyttöoikeusomaisuus
3.3, 3.4
114
115
Muut pitkäaikaiset varat
Sijoitukset osakkuusyhtiöihin
5.3
3
6
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
4.2
2
2
Lainasaamiset
4.2
5
Johdannaisinstrumentit
4.8
10
3
Laskennalliset verosaamiset
1.8
234
225
Muut pitkäaikaiset saamiset
2.3, 4.2
22
20
Muut pitkäaikaiset varat yhteensä
271
262
Pitkäaikaiset varat yhteensä
2 744
2 756
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
2.4
1 951
1 846
Myyntisaamiset
2.2
855
799
Asiakassopimuksiin perustuvat varat
1.2
308
354
Lainasaamiset
4.2
6
3
Johdannaisinstrumentit
4.8
36
86
Tuloverosaamiset
1.8
107
48
Muut lyhytaikaiset saamiset
2.3
273
263
Likvidit varat
4.3
638
601
Lyhytaikaiset varat yhteensä
4 175
3 998
Myytävänä olevat omaisuuserät
5.5
238
VARAT YHTEENSÄ
7 156
6 754
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202339
Konsernin tase – Oma pääoma ja velat
Milj. euroa
Liitetieto
2023
2022
Oma pääoma
4.4
Osakepääoma
107
107
Ylikurssirahasto
20
20
Muuntoerot
-177
-150
Arvonmuutos- ja muut rahastot
1 131
1 122
Kertyneet voittovarat
1 527
1 243
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
2 608
2 342
Määräysvallattomien omistajien osuus
10
7
Oma pääoma yhteensä
2 618
2 350
Velat
Pitkäaikaiset velat
Rahoitusvelat
4.2, 4.5
1 167
998
Vuokrasopimusvelat
4.2, 4.5
86
87
Eläkevelvoitteet
2.7
90
96
Varaukset
2.6
63
59
Johdannaisinstrumentit
4.8
18
33
Laskennallinen verovelka
1.8
182
193
Muut pitkäaikaiset velat
2.5
7
2
Pitkäaikaiset velat yhteensä
1 614
1 470
Lyhytaikaiset velat
Rahoitusvelat
4.2, 4.5
243
176
Vuokrasopimusvelat
4.2
32
31
Ostovelat
2.5
675
787
Varaukset
2.6
235
248
Saadut ennakot
1.2
325
281
Asiakassopimuksiin perustuvat velat
1.2
322
474
Johdannaisinstrumentit
4.8
28
47
Tuloverovelat
1.8
186
138
Muut lyhytaikaiset velat
2.5
711
752
Lyhytaikaiset velat yhteensä
2 756
2 934
Pitkä- ja lyhytaikaiset velat yhteensä
4 369
4 404
Myytävänä olevat omaisuuserät
5.5
169
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ
7 156
6 754
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202340
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Milj. euroa
Osake-
pääoma
Yli-
kurssi-
rahasto
Muunto-
erot
Arvon-
muutos-
ja muut
rahastot
Kerty-
neet
voitto-
varat
Emo-
yhtiön
omistajille
kuuluva
oma
pääoma
yhteensä
Määräys-
vallatto-
mien
omistaji-
en osuus
Oma
pääoma
yhteensä
1.1.2023
107
20
-150
1 122
1 243
2 342
7
2 350
Tilikauden tulos
543
543
2
546
Muut laajan tuloksen erät
Rahavirran suojaus
verovaikutus
huomioituna
-2
-2
-2
Tytäryhtiöihin tehtyjen
nettosijoitusten
muuntoerot
-27
-27
-27
Etuuspohjaisten
järjestelyjen
vakuutusmatemaattiset
voitot ja tappiot
verovaikutus
huomioituna
-4
-4
-4
Tilikauden laaja tulos
-27
-2
539
510
2
513
Osingot
-248
-248
-248
Osakeperusteiset maksut
verovaikutus huomioituna
11
-7
4
4
Muut erät
0
0
0
0
-1
31.12.2023
107
20
-177
1 131
1 527
2 608
10
2 618
Lisätietoja omasta pääomasta liitetiedossa 4.4.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202341
Milj. euroa
Osake-
pääoma
Yli-
kurssi-
rahasto
Muunto-
erot
Arvon-
muutos-
ja muut
rahastot
Kerty-
neet
voitto-
varat
Emo-
yhtiön
omistajille
kuuluva
oma
pääoma
yhteensä
Määräys-
vallatto-
mien
omistaji-
en osuus
Oma
pääoma
yhteensä
1.1.2022
107
20
-164
1 130
1 156
2 250
1
2 251
Tilikauden tulos
301
301
0
301
Muut laajan tuloksen erät
Rahavirran suojaus
verovaikutus
huomioituna
3
3
3
Tytäryhtiöihin tehtyjen
nettosijoitusten
muuntoerot
13
13
13
Etuuspohjaisten
järjestelyjen
vakuutusmatemaattiset
voitot ja tappiot
verovaikutus
huomioituna
2
2
2
Tilikauden laaja tulos
13
3
303
319
0
319
Osingot
-199
-199
-199
Omien osakkeiden
hankinta
-25
-25
-25
Osakeperusteiset maksut
verovaikutus huomioituna
14
-3
11
11
Muut erät
0
-6
-6
-6
Muutos
määräysvallattomien
omistajien osuudessa
-9
-9
7
-2
31.12.2022
107
20
-150
1 122
1 243
2 342
7
2 350
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202342
Konsernin rahavirtalaskelma
Milj. euroa
Liitetieto
2023
2022
Liiketoiminta
Tilikauden tulos, jatkuvat toiminnot
537
318
Tilikauden tulos, lopetetut toiminnot
8
-18
Oikaisut
Poistot
3.4
158
156
Rahoituskulut, netto
1.7
80
63
Tuloverot
1.8
199
113
Muut erät
15
65
Nettokäyttöpääoman muutos
2.1
-449
-377
Liiketoiminnan nettorahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
550
322
Maksetut korot
-53
-27
Saadut korot
10
3
Muut rahoituserät, netto
26
-49
Maksetut rahoitustuotot ja kulut, netto
-17
-73
Maksetut tuloverot
1.8
-231
-121
Liiketoiminnan nettorahavirta
302
127
Investointitoiminta
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin omaisuuseriin
3.1, 3.2
-170
-114
Aineettomien ja aineellisten omaisuuserien myynnit
3.1, 3.2
16
10
Muiden rahoitusvarojen vähennykset
4.6
2
Hankitut liiketoiminnat vähennettynä hankintahetken rahavaroilla
5.4
-28
-21
Liiketoimintojen myynnit vähennettynä myyntihetken rahavaroilla
5.4, 5.5
-9
Osakkuusyhtiöiden likvidoinneista saadut rahavarat
5.3
4
Lainasaamisten lisäys
4.6
-3
0
Lainasaamisten vähennys
4.6
3
1
Investointitoiminnan nettorahavirta
-178
-132
Rahoitustoiminta
Maksetut osingot
-248
-198
Pitkäaikaisten lainojen nostot
4.6
347
499
Pitkäaikaisten lainojen lyhennykset
4.6
-253
Lyhytaikaisten lainojen nostot ja lyhennykset, netto
4.6
-139
140
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset
4.6
-37
-35
Omien osakkeiden hankinta
4.4
-25
Rahoitustoiminnan nettorahavirta
-76
127
Likvidien varojen nettomuutos
47
122
Valuuttakurssimuutosten vaikutus
-10
5
Likvidit varat kauden alussa
4.3, 4.6
601
473
Likvidit varat kauden lopussa
4.3, 4.6
638
601
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202343
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
Yhtiön perustiedot
Metso Oyj ("Emoyhtiö") tytäryhtiöineen ("Metso" tai "Konserni") on kestävää kehitystä edistävien teknologioiden sekä
kokonaisvaltaisten ratkaisujen ja palvelujen edelläkävijä kiviainesten käsittelyssä, mineraalien jalostuksessa ja
metallinjalostuksessa kaikkialla maailmassa. Metsolla on kaksi raportointisegmenttiä, jotka ovat Kivenmurskaus ja Mineraalit.
Lisätietoja segmenteistä on esitetty liitetiedossa 1.1.
Metso Oyj on julkisesti noteerattu yhtiö, jonka osakkeet on listattu Nasdaq Helsingissä kaupankäyntitunnuksella METSO.
Metso Oyj:n kotipaikka on Helsinki, Suomi ja konsernihallinnon osoite on Rauhalanpuisto 9, 02230 Espoo.
Yhtiökokous päätti muuttaa yhtiön toiminimeksi "Metso" toiminimestä "Metso Outotec" muuttamalla yhtiöjärjestyksen kohtaa 1
hallituksen ehdotuksen mukaisesti.
Metso Oyj:n hallitus on kokouksessaan 15.2.2024 hyväksynyt tämän tilinpäätöksen julkaistavaksi. Osakeyhtiölain mukaisesti
osakkeenomistajilla on oikeus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös tai muuttaa sitä seuraavassa varsinaisessa yhtiökokouksessa.
Laatimisperusta
Konsernitilinpäätös on laadittu noudattaen EU:n hyväksymiä kansainvälisiä tilinpäätössäännöksiä (International Financial
Reporting Standards, IFRS) ja näiden tulkintaohjeita (IFRIC). Konsernitilinpäätöksen laatiminen perustuu alkuperäisen
hankintamenon käyttämiseen, lukuun ottamatta käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavia rahoitusvaroja tai -velkoja.
Metso on luokitellut tiettyjä liiketoimintoja myytävinä oleviksi. Metso julkaisi 29.3.2023 päätöksensä aloittaa Metallit ja
kemiallinen prosessointi sekä Rauta ja lämmönsiirto -liiketoimintojen divestoinnin valmistelu. Nämä liiketoiminnot on
luokiteltu lopetetuiksi toiminnoiksi. Tämän johdosta tuloslaskelmaan liittyvät luvut vuodelta 2023 on esitetty erillään jatkuvista
toiminnoista, ja vuoden 2022 vertailutiedot on oikaistu vastaavasti. Taseessa myytävänä olevat omaisuuserät sekä niihin
liittyvät velat on siirretty erillisille taseriveille 31.12.2023. Taseeseen liittyviä vuoden 2022 vertailulukuja ei ole oikaistu.
Lisätietoja liitetiedossa 5.5. Lopetetut toiminnot.
Metson tilinpäätös esitetään euroina, joka on Metso Oyj:n toiminnallinen valuutta ja konsernin esittämisvaluutta. Esitetyt
luvut on pyöristetty, jolloin yksittäisten lukujen summa voi poiketa esitetystä summaluvusta.
IAS 1 -standardin ja IFRS:n ohjaavan kannanoton 2 muutoksen myötä Metso on soveltanut olennaisuusarviointeja
esittäessään tämän konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteita. Näillä muutoksilla ei ole ollut vaikutusta
konsernitilinpäätöksen erien arvostukseen, kirjaamiseen tai esittämiseen. Muutos koskee vain laskentaperiaatteiden
esittämistä, ja sillä on pyritty tuottamaan hyödyllisempää ja yrityskohtaisempaa tietoa. Lisätietoja tilinpäätösstandardien
muutoksista on esitetty liitetiedossa 5.6 Uudet laskentastandardit.
Metson konsernitilinpäätöksen tarkemmat laatimisperiaatteet on esitetty aiheittain kyseisen konsernitilinpäätöksen liitetiedon
yhteydessä.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202344
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
IFRS:n mukaisen tilinpäätöksen laadinta edellyttää johdolta tietyiltä osin arvioiden ja olettamusten tekemistä sekä harkintaa
tilinpäätöksen laatimisperiaatteita sovellettaessa. Nämä vaikuttavat julkaistavien tase-erien arvoon, ehdollisten varojen ja
velkojen esittämiseen sekä tilikauden tuottoihin ja kuluihin. Lopullinen tulos saattaa poiketa tehdyistä arvioista. Varat ja velat,
joihin liittyy laajempaa harkintaa tai monimutkaisuutta tai joihin liittyvät arviot ja oletukset ovat merkittäviä Metson
konsernitilinpäätöksen kannalta, on esitetty seuraavissa liitetiedoissa:
Liitetieto 1.2  LiikevaihtoLiitetieto 2.7  Eläkevelvoitteet
Liitetieto 1.6  Osakeperusteiset maksutLiitetieto 3.1  Liikearvo ja aineettomat omaisuuserät
Liitetieto 1.8  TuloverotLiitetieto 3.2  Aineelliset omaisuuserät
Liitetieto 2.2  Myyntisaamiset Liitetieto 3.4  Käyttöoikeusomaisuus
Liitetieto 2.3  Muut saamisetLiitetieto 5.4  Yrityshankinnat ja yritysmyynnit
Liitetieto 2.4  Vaihto-omaisuusLiitetieto 5.5  Lopetetut toiminnot
Liitetieto 2.6  Varaukset
Metso on tarkistanut konsernitilinpäätöksen laatimisessa käytettyjä arvioita ja oletuksia liittyen ilmastonmuutokseen. Metso
on tilikauden aikana laskenut liikkeelle vastuullisuustavoitteisiin sidotun 300 miljoonan euron joukkovelkakirjalainan (liitetieto
4.1 Rahoitusriskien hallinta). Metsolla on myös suoritusperusteisia osakepalkkiojärjestelmiä, joiden ansaintakriteereihin
kuuluu kestävään kehitykseen perustuva tavoite (liitetieto 1.6 Osakeperusteiset maksut).
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202345
Hallituksen toimintakertomuksessa ja tilinpäätöksessä käytetyt lyhenteet
AGMYhtiökokous
EGMYlimääräinen yhtiökokous
CGURahavirtaa tuottava yksikkö
EBITLiikevoitto/-tappio
EBITA Tulos ennen rahoituseriä, veroja ja aineettomien omaisuuserien poistoja
EBITDATulos ennen rahoituseriä, veroja ja poistoja
EMTN Euro Medium Term Note -ohjelma
FASSuomen kirjanpitolainsäädäntö
GRIGlobal Reporting Initiative (vastuullisuusraportointi)
HSE Työterveys, turvallisuus ja ympäristö
IFRICKansainvälisten tilinpäätössäännösten tulkintaohjeet
IFRS/IASKansainväliset tilinpäätössäännökset
KPITulosmittari
LTIFR Tapaturmataajuusaste
NWCNettokäyttöpääoma
OCILaajan tuloksen erät
OTCEi-pörssinoteerattu
P/EHinta/voitto-suhdeluku
PSPSuoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä
RFRRelief from royalty -menetelmä
ROCE Sitoutuneen pääoman tuotto
ROEOman pääoman tuotto
RSPEhdollinen osakepalkkiojärjestelmä
SBTScience Based Targets (tieteeseen pohjautuvat ilmastotavoitteet)
T&KTutkimus ja tuotekehitys
TSROsakkeen kokonaistuotto
WACCPääoman painotettu keskimääräinen kustannus
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202346
1. Konsernin taloudellinen kehitys
1.1. Raportointisegmentit
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Metson raportoitavat segmentit perustuvat loppuasiakasryhmiin ja eroavat toisistaan tarjontansa sekä liiketoimintamallin
suhteen. Raportoitavat segmentit ovat Kivenmurskaus ja Mineraalit. Segmentit raportoidaan tavalla, joka on yhdenmukainen
ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle toimitettavan sisäisen raportoinnin kanssa. Metson ylin operatiivinen
päätöksentekijä on yhtiön hallitus, joka vastaa resurssien kohdentamisesta toimintasegmenteille ja niiden tuloksen
arvioinnista, päättää strategiasta, avainhenkilöiden valinnasta, merkittävimmistä kehitysprojekteista, yrityshankinnoista,
investoinneista, organisaatiorakenteesta sekä rahoituksesta. Segmenttiraportoinnissa sovellettavat kirjausperiaatteet ovat
yhteneväiset konsernin tilinpäätösperiaatteiden kanssa.
Segmentin taloudellista suorituskykyä mitataan tunnusluvulla liikevoitto/-tappio (EBIT). Lisäksi Metso käyttää vaihtoehtoisia
tunnuslukuja kuten tulos ennen rahoituseriä, veroja ja aineettomien omaisuuserien poistoja (EBITA), oikaistu sekä
segmentin nettokäyttöpääoma kuvaamaan liiketoiminnan kehittymistä ja parantamaan vertailukelpoisuutta eri
raportointikausien välillä. Oikaisueriä ovat kapasiteetin sopeuttamiskulut, toimintojen luovutusvoitot ja -tappiot sekä Metson
transaktio- ja integraatiokulut. Segmenttitiedoissa esitetään oikaisuerien nettovaikutus luonteensa mukaisesti jaettuna
hankinnan ja valmistuksen kuluihin, myynnin ja hallinnon yleiskustannuksiin sekä liiketoiminnan muihin tuottoihin ja kuluihin.
Nämä vaihtoehtoiset tunnusluvut eivät kuitenkaan korvaa IFRS:n mukaan raportoituja tunnuslukuja.
Konsernirakenne
Metson liiketoiminta
Metso-konsernin laaja laite- ja jälkimarkkinatarjonta kattaa laajan valikoiman laitteita, osia ja palveluita, jotka täyttävät
tehokkaasti asiakkaidemme tarpeet kaikkialla maailmassa. Metso edistää kannattavaa kasvua ja vastuullista liiketoimintaa
asiakastoimialoillaan 1,5 asteen ilmastositoumuksensa mukaisesti luodakseen arvoa asiakkailleen, osakkeenomistajilleen ja
muille sidosryhmilleen. Metso tukee kaivos- ja kiviainestoimialojen sähköistymistä ja hiilidioksidipäästöjen vähentämistä sekä
pyrkii varmistamaan energiasiirtymää tukevien mineraalien tuotannon nopeaa kasvua laajan laite- ja palvelutarjoamansa
avulla. Metson tarjoama auttaa sen asiakkaita ylläpitämään ja lisäämään tuotantoa, parantamaan tuottavuutta sekä
alentamaan käyttökustannuksia, riskejä ja ympäristöjalanjälkeä. Metso kehittää jatkuvasti tarjoamaansa vastatakseen
asiakkaidensa kasvaviin tarpeisiin energian ja päästöjen vähentämisen, vesivarojen hallinnan, resurssitehokkuuden,
kiertotalouden ja turvallisuuden osalta.
Metson raportoitavat segmentit ovat Kivenmurskaus ja Mineraalit.
Kivenmurskaus-segmentti palvelee louhos- ja urakoitsija-asiakkaita tarjoamalla murskaus- ja seulontalaitteita rakennus- ja
infrastruktuuriprojekteissa tarvittavien kiviainesten tuottamiseen.
Mineraalit-segmentti palvelee kaivosteollisuuden asiakkaita tarjoamalla laitteita, prosessisaarekkeita ja laitoksia mineraalien
käsittelyyn sekä hydrometallurgisia ja pyrometallurgisia ratkaisuja metallien talteenottoon.
Konsernihallinto ja muut käsittää emoyhtiön, jossa toimivat keskitetyt konsernitoiminnot kuten rahoitus, verotus, lakiasiat
sekä globaalin palvelukeskuksen että konsernin holdingyhtiöt.
Rahoitustuottoja ja -kuluja sekä tuloveroja ei jaeta segmenteille, vaan ne sisältyvät konsernihallinnon ja muiden tilikauden
tulokseen. Metson konsernirahoitus koordinoi ja hallinnoi konsernin rahoitustoimintaa hyödyntäen konsernitilijärjestelyistä,
rahoitusriskien hallinnasta, neuvotteluvoimasta, kassavarojen hallinnasta ja muista toimenpiteistä saavutettavia kustannus- ja
tehokkuusetuja. Metsolla on keskitetty konsernin verotoiminto. Konsernin verotoiminnon tavoitteena on varmistaa verotuksen
oikeellisuus sekä optimoitu ja ennustettava kokonaisverokustannus Metsolle.
Segmenttien nettokäyttöpääomavaroihin luetaan vaihto-omaisuus sekä korottomat liiketoimintaan liittyvät saatavat.
Segmenttien nettokäyttöpääomavelkoihin kuuluvat korottomat liiketoimintaan liittyvät velat.
Ilman rahavirtavaikutusta tehdyt alaskirjaukset sisältävät saamisten ja vaihto-omaisuuden arvoon tehtyjä alaskirjauksia ja
arvonalentumisia sekä muita alaskirjauksia, jotka on kirjattu aineettomien ja aineellisten omaisuuserien arvon alentumiseksi.
Bruttoinvestoinnit sisältävät investoinnit aineettomiin ja aineellisiin omaisuuseriin, osakkuusyrityksiin sekä yhteisyrityksiin.
Konsernin sisäiset transaktiot hinnoitellaan markkinaehtoisesti.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202347
Muutokset konsernirakenteessa vuonna 2023
Metso päivitti segmenttiraportointiaan siirtymällä kolmesta raportointisegmentistä kahteen: Kivenmurskaus ja Mineraalit.
Sulatus-liiketoiminta, joka oli ennen osa Metallit-segmenttiä, siirrettiin Mineraalit-segmenttiin. Lisäksi ennen Metallit-
segmenttiin kuuluneet liiketoiminnot Metallit ja kemiallinen prosessointi sekä Rauta ja lämmönsiirto luokiteltiin lopetetuiksi
toiminnoiksi. Lopetettujen toimintojen luvut vuodelta 2023 on esitetty erillään jatkuvista toiminnoista, ja vuoden 2022
vertailutiedot on oikaistu vastaavasti. Taseessa myytävänä olevat omaisuuserät sekä niihin liittyvät velat on siirretty erillisille
taseriveille 31.12.2023. Taseeseen liittyviä vuoden 2022 vertailulukuja ei ole oikaistu. Lisätietoa myytävissä olevista
liiketoiminnoista liitetiedossa 5.5 Lopetetut toiminnot.
Segmenttikohtaiset tiedot
2023
Milj. euroa
Kiven-
murskaus
Mineraalit
Konserni-
hallinto ja
muut
Yhteensä
Liikevaihto, ulkoinen
1 346
4 044
0
5 390
Liikevaihto, sisäinen
Liikevaihto yhteensä
1 346
4 044
0
5 390
Tulos ennen korkoja, veroja ja aineettomien omaisuuserien
poistoja (EBITA)
228
675
-34
869
% liikevaihdosta
17,0
16,7
16,1
Oikaistu EBITA
232
707
-52
887
% liikevaihdosta
17,2
17,5
16,5
Oikaisuerät ja aineettomien omaisuuserien poistot
Oikaisuerät yhteensä
-4
-32
17
-18
Aineettomien omaisuuserien poistot
-15
-48
-2
-65
Liikevoitto/-tappio
214
627
-36
805
% liikevaihdosta
15,9
15,5
14,9
Rahoitustuotot ja kulut, netto
-80
-80
Tulos ennen veroja
214
627
-116
724
Vaihto-omaisuus
674
1 277
1 951
Myyntisaamiset
230
624
1
855
Muut korottomat saamiset
63
203
74
340
Asiakassopimuksiin perustuvat varat ja velat, netto
2
-15
-14
Ostovelat
-161
-494
-20
-675
Saadut ennakot
-63
-262
-325
Muut korottomat velat
-169
-798
-175
-1 143
Nettokäyttöpääoma
576
535
-121
990
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202348
Oikaisuerät luokittain
Milj. euroa
2023
2022
Kapasiteetin sopeuttamiskulut
-27
-12
Yrityshankintojen kulut
-2
0
Liiketoimintojen luovutusvoitot, netto
1
0
Venäjän liiketoiminnan alasajo 1)
9
-150
Oikaisuerät yhteensä
-18
-163
1) Lisätietoja liitetiedossa 2.6 Varaukset.
Segmenttikohtaiset tiedot
Tuloslaskelman vertailuluvut vuodelta 2022 on oikaistu vastaamaan vuoden 2023 segmenttirakenteen muutoksia sekä
esittämään jatkuvia toimintoja. Vertailuvuoden 2022 tasetietoja ei ole oikaistu.
2022
Milj. euroa
Kiven-
murskaus
Mineraalit
Konserni-
hallinto ja
muut
Yhteensä
Liikevaihto, ulkoinen
1 446
3 523
0
4 970
Liikevaihto, sisäinen
Liikevaihto yhteensä
1 446
3 523
0
4 970
Tulos ennen korkoja, veroja ja aineettomien omaisuuserien
poistoja (EBITA)
211
451
-109
553
% liikevaihdosta
14,6
12,8
11,1
Oikaistu EBITA
213
538
-37
715
% liikevaihdosta
14,8
15,3
14,4
Oikaisuerät ja aineettomien omaisuuserien poistot
Oikaisuerät yhteensä
-2
-87
-73
-163
Aineettomien omaisuuserien poistot
-16
-45
-2
-63
Liikevoitto/-tappio
195
406
-112
490
% liikevaihdosta
13,5
11,5
9,9
Rahoitustuotot ja kulut, netto
-63
-63
Tulos ennen veroja
195
406
-175
426
2022
Milj. euroa
Kiven-
murskaus
Mineraalit
Metallit
Konserni-
hallinto ja
muut
Yhteensä
Vaihto-omaisuus
652
1 109
85
1 846
Myyntisaamiset
238
516
29
16
799
Muut korottomat saamiset
52
135
35
149
371
Asiakassopimuksiin perustuvat varat ja velat,
netto
3
-189
65
-121
Ostovelat
-242
-464
-55
-26
-787
Saadut ennakot
-76
-202
-3
-281
Muut korottomat velat
-153
-590
-257
-231
-1 231
Nettokäyttöpääoma
473
315
-101
-91
596
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202349
Maantieteelliset tiedot
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Metso esittää liikevaihdon maantieteellisen jaon asiakkaiden sijaintimaan mukaan. Pitkäaikaiset varat ja bruttoinvestoinnit
esitetään varojen sijaintimaan mukaisesti.
Metso tarjoaa palveluja maantieteellisesti laaja-alaisesti ja toimii noin 50 maassa. Päämarkkina-alueita ovat Eurooppa,
Pohjois- ja Väli-Amerikka sekä Aasia ja Tyynenmeren alue, jotka muodostavat reilut 60 prosenttia liikevaihdosta. Metsolla on
tuotantoa kaikilla päämantereilla.
Tuloslaskelman vertailuluvut vuodelta 2022 on oikaistu esittämään jatkuvia toimintoja. Vertailuvuoden 2022 tasetietoja
(pitkäaikaiset varat ja bruttoinvestoinnit) ei ole oikaistu.
Liikevaihto kohdemaittain
Milj. euroa
2023
2022
Suomi
122
76
Eurooppa
939
1 025
Pohjois- ja Väli-Amerikka
1 260
1 201
Etelä-Amerikka
1 142
913
Aasia ja Tyynenmeren alue
1 086
1 098
Afrikka, Lähi-itä ja Intia
840
657
Liikevaihto
5 390
4 970
Metson vienti Suomesta kohdemaittain, mukaan lukien konsernin sisäinen liikevaihto
Milj. euroa
2023
2022
Eurooppa
566
441
Pohjois- ja Väli-Amerikka
357
394
Etelä-Amerikka
223
161
Aasia ja Tyynenmeren alue
485
502
Afrikka, Lähi-itä ja Intia
382
315
Yhteensä
2 014
1 813
Pitkäaikaiset varat sijaintimaan mukaisesti
Milj. euroa
2023
2022
Suomi
173
173
Eurooppa
118
123
Pohjois- ja Väli-Amerikka
115
113
Etelä-Amerikka
97
79
Aasia ja Tyynenmeren alue
127
104
Afrikka, Lähi-itä ja Intia
205
192
Kohdistamattomat erät
1 665
1 740
Yhteensä
2 500
2 523
Yllä esitetyn taulukon pitkäaikaiset varat koostuvat aineettomista ja aineellisista omaisuuseristä, käyttöoikeusomaisuuseristä,
sijoituksista osakkuusyhtiöihin ja yhteisyrityksiin, pitkäaikaisista rahoitusvaroista sekä muista korottomista pitkäaikaisista
varoista. Kohdistamattomat erät sisältävät pääosin liikearvoa ja muita yrityshankintojen yhteydessä käypään arvoon
arvostamisessa syntyneitä omaisuuseriä, joita ei ole viety tytäryhtiöiden kirjanpitoon.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202350
Bruttoinvestoinnit sijaintimaan mukaisesti
Milj. euroa
2023
2022
Suomi
36
29
Eurooppa
16
18
Pohjois- ja Väli-Amerikka
19
21
Etelä-Amerikka
33
18
Aasia ja Tyynenmeren alue
37
10
Afrikka, Lähi-itä ja Intia
29
18
Yhteensä
169
114
Bruttoinvestoinnit sisältävät investoinnit aineettomiin ja aineellisiin omaisuuseriin, osakkuusyhtiöihin ja yhteisyrityksiin.
Käyttöoikeusomaisuuseriä ei lueta mukaan bruttoinvestointeihin.
1.2. Liikevaihto
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Metso soveltaa IFRS 15 Myyntituotot asiakassopimuksista -standardia. Myyntituotto kirjataan siihen määrään, joka
odotetaan saatavan asiakkailta tuotteen tai palvelun luovuttamisen vastikkeena. Myyntituotto kirjataan, kun joko
määräysvalta tuotteeseen on siirtynyt tai palvelu on luovutettu asiakkaalle. Tuotoksi kirjaaminen tapahtuu joko kerralla
yhtenä ajankohtana tai vähitellen ajan kuluessa.
Metson toimittaessa asiakkaille standardoituja laitteita sekä kulutus- ja varaosia, myyntituotto kirjataan silloin, kun
määräysvalta siirtyy asiakkaalle, eli yleensä toimituksen tai käyttöönoton perusteella. Myynti jakelijoille tuloutetaan
toimitusten perusteella, kun jakelija ei toimi agenttina. Jos jakelija toimii agenttina, myynti tuloutetaan vasta, kun laite
toimitetaan loppuasiakkaalle.
Metson toimittaessa laajoja järjestelmä- ja laitetoimituksia, joissa tuotetulla omaisuuserällä ei ole vaihtoehtoista käyttöä ja
Metsolla on oikeus saada maksu siihen asti tuotetusta suoritteesta, myyntituotto kirjataan ajan kuluessa. Tuloutus ajan
kuluessa perustuu arvioituun kokonaistuottoon, kustannuksiin ja tuottomarginaaliin. Metso määrittää valmiusasteen cost-to-
cost-menetelmän avulla ja kirjaa myyntituoton sekä bruttovoiton suhteuttamalla kertyneet kustannukset toimitussopimuksen
ennakoituihin kokonaiskustannuksiin. Tämän menetelmän nähdään kuvaavan parhaiten suoritevelvoitteen täyttymistä.
Ennakoitua laskutusta, kuluja ja tuottoja sekä toimitusaikataulua tarkistetaan säännöllisesti toimituksen valmistusaikana.
Ennusteiden tulosvaikutteiset muutokset sekä mahdollinen toimituksen ennustettavissa oleva kokonaistappio kirjataan sillä
kaudella, kun ne ovat ilmenneet.
Myyntituotto palvelusopimuksista kirjataan, kun palvelu on suoritettu. Kiinteähintaisissa pitkäaikaisissa palvelusopimuksissa
myyntituotto kirjataan ajan kuluessa, koska asiakas vastaanottaa suoritevelvoitteen samaan aikaan kun se suoritetaan.
Valmiusaste määritetään suhteuttamalla kertyneet kustannukset palvelusopimuksen ennakoituihin kokonaiskustannuksiin.
Ennakoituja kokonaiskustannuksia tarkistetaan säännöllisesti sopimuksen voimassaoloaikana. Ennusteiden tulosvaikutteiset
muutokset ja mahdollinen sopimuksen ennustettavissa oleva kokonaistappio kirjataan sillä kaudella, kun ne ovat ilmenneet.
Lyhytaikaisissa palvelusopimuksissa, joiden laskutus perustuu voimassa oleviin hintalistoihin, myyntituotto suoritetusta
palvelusta kirjataan siihen määrään asti, kun Metsolla on oikeus laskuttaa asiakasta. Lyhytaikaisissa palvelusopimuksissa,
joiden laskutus perustuu sopimuksen mukaiseen kiinteään hintaan, myyntituotto kirjataan suoritetun palvelun ja laskutuksen
perusteella.
Asiakassopimuksiin saattaa sisältyä lupauksia asiakkaille, kuten volyymiperusteiset alennukset sekä
vahingonkorvausvaatimukset liittyen toimitusten viivästymiseen tai suorituskykypuutteeseen. Tällaisten lupausten vaikutus
arvioidaan tuloutuksen alkaessa sekä systemaattisesti sopimuskauden aikana. Myyntituotoksi kirjataan se määrä, johon
Metsolla on sopimuksen mukaan oikeus. Myös asiakkaan luottokelpoisuutta ja Metson kykyä saada sovittu maksusuoritus
arvioidaan läpi sopimusten voimassaoloajan. Normaalia käytäntöä laajemmat takuut käsitellään erillisenä
suoritevelvoitteena ja niihin liittyvä sopimushinnan osuus tuloutetaan silloin, kun suoritevelvoite täytetään.
Metso tyypillisesti edellyttää asiakkailtaan ennakkomaksuja. Soveltaen IFRS 15 -standardin mukaista mahdollisuutta,
ennakoiden ei katsota sisältävän rahoituskomponenttia, koska niiden maksuaikataulu sovitaan seuraamaan läheisesti
suoritevelvoitteiden täyttämistä.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202351
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Myyntituoton kirjaaminen yhtenä ajankohtana saattaa edellyttää johdon arviointia siitä, milloin kontrolli on siirtynyt
asiakkaalle, vaikuttaen siten myyntituoton kirjausajankohtaan. Arvioinnin perustana ovat pääasiassa sopimuksen
toimitusehdot ja paikallinen lainsäädäntö. Asiakassopimukset, jotka sisältävät ehtoja alennuksista, viivästyssakoista,
oikeudesta palauttaa tuotteita tai laajennetuista takauksista, edellyttävät johdon arviointia asiakaslupausten mahdollisesta
vaikutuksesta lopulliseen sopimuksen tuottoon. Arviointi perustuu aikaisempaan kokemukseen ja mahdollisiin yleisiin
markkinakäytäntöihin.
Myyntituoton kirjaaminen ajan kuluessa edellyttää johdon harkintaa kokonaistuottojen, kulujen, katteen ja kassavirran
arvioimisessa sopimuksen velvoitteiden täyttämiseksi. Valmiusasteen ja kulloinkin tuloutettavan katteen määrittäminen sekä
sopimuksen loppuunsaattamiseen vaadittavien kustannusten arviointi edellyttävät harkintaa läpi sopimuksen
voimassaoloajan. Erityisen huolellista harkintaa vaativat mahdolliset tappiollisten sopimusten loppuunsaattamiseksi
vaadittavien kustannusten arviointi. Yleisten markkinaolosuhteiden muutokset ja niiden mahdollinen vaikutus
asiakassopimuksiin vaativat myös johdon harkintaa. Asiakkaan luottokelpoisuutta ja maksukykyä arvioidaan ennen
sopimusten solmimista. Maksuhäiriöitä saattaa kuitenkin ilmetä sopimuksen aikana, jolloin vaaditaan johdon arviointia niiden
vaikutuksesta lopulliseen sopimuksen tuottoon.
Valuuttamääräisten sitovien sopimusten suojaus
Metson suojauskäytännön mukaisesti yksiköiden pitää suojata valuuttariskinsä, kun niillä on sitova sopimus muussa kuin
omassa toimintavaluutassaan. Rahoituspolitiikassa on määritelty poikkeustapaukset suojauskäytäntöön; tiettyjen valuuttojen
ja tiettyjen yhtiöiden positiot jätetään suojaamatta, samoin kun tietyn euromääräisen rajan alle jäävät positiot. Kun sitova
sopimus tuloutetaan ajan kuluessa, siihen sovelletaan suojauslaskentaa, ja suojausinstrumentin vaikutus kirjataan laajan
tuloksen eriin, kunnes sopimus on tuloutettu. Vaikka Metso on määritellyt sitovan sopimuksen tunnusmerkit,
tulouttamattoman sitoumuksen lopullinen toteutuminen riippuu myös seikoista, joihin Metson johto ei voi vaikuttaa, ja joita ei
voi ennustaa suojausta tehtäessä. Tällainen tekijä voi olla muutos markkinatilanteessa, minkä vuoksi sopimusosapuoli
siirtää sitoumuksen toteutusaikataulua tai peruu sopimuksen. Mahdollisuuksien mukaan johto pyrki sisällyttämään
sopimuksiin lausekkeita, jotka vähentävät epäsuotuisien tapahtumien vaikutusta tulokseen.
Liikevaihdon jaottelu
Tuloslaskelman vertailuluvut vuodelta 2022 on oikaistu vastaamaan vuoden 2023 segmenttirakenteen muutoksia sekä
esittämään jatkuvia toimintoja. Vertailuvuoden 2022 tasetietoja (asiakassopimuksiin perustuvat varat ja velat) ei ole oikaistu.
Lisätietoja liitetiedossa 1.1 Raportointisegmentit.
Ulkoinen liikevaihto luokittain
2023
Milj. euroa
Kivenmurskaus
Mineraalit
Yhteensä
Palveluiden myynti
434
2 458
2 891
Projektien, laitteiden ja tavaroiden myynti
913
1 586
2 499
Liikevaihto yhteensä
1 346
4 044
5 390
2022
Milj. euroa
Kivenmurskaus
Mineraalit
Yhteensä
Palveluiden myynti
477
2 081
2 558
Projektien, laitteiden ja tavaroiden myynti
970
1 443
2 412
Liikevaihto yhteensä
1 446
3 523
4 970
Metson Planet Positive -tarjoama on keskeinen tekijä Metson vastuullisuusohjelmassa ja 1,5 asteen tavoitteen
saavuttamisessa. Planet Positive -tarjoamaan kuuluu ratkaisuja, jotka vähentävät merkittävästi sen asiakkaiden energia- ja
hiili-intensiteettiä, tehostavat vedenkäyttöä sekä vähentävät saastumista ja tuotteeseen sitoutuneen hiilen määrää toimialan
perustasoon tai vertailuteknologiaan verrattuna. Vuoden 2023 Planet Positive -liikevaihto oli 1 447 miljoonaa euroa (1 225
miljoonaa euroa vuonna 2022).
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202352
Ulkoinen liikevaihto tuloutusajankohdan mukaan
2023
Milj. euroa
Kivenmurskaus
Mineraalit
Yhteensä
Yhtenä ajankohtana
1 317
2 990
4 306
Ajan kuluessa
30
1 054
1 084
Liikevaihto yhteensä
1 346
4 044
5 390
2022
Milj. euroa
Kivenmurskaus
Mineraalit
Yhteensä
Yhtenä ajankohtana
1 425
2 276
3 701
Ajan kuluessa
21
1 248
1 269
Liikevaihto yhteensä
1 446
3 523
4 970
Ulkoinen liikevaihto kohdemaittain
2023
Milj. euroa
Kivenmurskaus
Mineraalit
Yhteensä
Suomi
14
108
122
Eurooppa
381
558
939
Pohjois- ja Väli-Amerikka
539
721
1 260
Etelä-Amerikka
83
1 060
1 142
Aasia ja Tyynenmeren alue
174
912
1 086
Afrikka, Lähi-itä ja Intia
156
684
840
Liikevaihto yhteensä
1 346
4 044
5 390
2022
Milj. euroa
Kivenmurskaus
Mineraalit
Yhteensä
Suomi
31
45
76
Eurooppa
446
579
1 025
Pohjois- ja Väli-Amerikka
597
604
1 201
Etelä-Amerikka
66
847
913
Aasia ja Tyynenmeren alue
164
934
1 098
Afrikka, Lähi-itä ja Intia
142
515
657
Liikevaihto yhteensä
1 446
3 523
4 970
Asiakassopimuksiin perustuvat varat ja velat
Milj. euroa
2023
2022
Myyntisaamiset
855
799
Asiakassopimuksiin perustuvat varat
308
354
Asiakassopimuksiin perustuvat velat
322
474
Saadut ennakot
325
281
Asiakassopimuksiin perustuvat velat ja saadut ennakot kirjataan vuosittain liikevaihdoksi pääosin seuraavan vuoden aikana.
Standardoitujen laitteiden sekä kulutus- ja varaosien laskutus tapahtuu toimituksen yhteydessä tai asiakkaan hyväksynnän
perusteella. Laajojen järjestelmä- ja laitetoimitusten sekä pitkäaikaisten palvelusopimusten laskutusaikataulusta sovitaan
asiakassopimuksissa. Lyhytaikaiset palvelusopimukset laskutetaan, kun palvelu on suoritettu.
Myyntisaamiset perustuvat asiakaslaskutukseen, ja niiden tyypillinen maksuehto on 30–90 päivää. Myyntisaamisista kirjattu
luottotappiovaraus on esitetty liitetiedossa 2.2.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202353
Laajojen järjestelmä- ja laitetoimitusten ja pitkäaikaisten palvelujen sopimukset ovat pääasiassa kiinteähintaisia, ja asiakasta
laskutetaan sopimuksen mukaisen aikataulun perusteella. Silloin kun suoritevelvoitteen täyttäminen ylittää laskutuksen
määrän, kirjattu summa esitetään erässä Asiakassopimuksiin perustuvat varat. Silloin kun laskutuksen määrä ylittää
suoritevelvoitteen täyttämisen määrän, kirjattu summa esitetään erässä Asiakassopimuksiin perustuvat velat.
Saadut ennakot ovat Metson asiakkaiden ennakkoon maksamia suorituksia. Tyypillisesti ennakoita saadaan pitkäkestoisissa
laajoissa järjestelmä- ja laitetoimituksissa.
Muutos saamisissa ja veloissa asiakkailta sekä saaduissa ennakoissa aiheutuu kuluvan vuoden liiketoiminnan volyymin
muutoksista edelliseen vuoteen verrattuna.
Jäljellä olevat suoritevelvoitteet
Tilauskanta oli 3 238 miljoonaa euroa 31.12.2023, ja se vastaa raportointikauden lopussa kokonaan tai osittain täyttämättä
oleville suoritevelvoitteille kohdistetun transaktiohinnan yhteenlaskettua määrää. Nämä suoritevelvoitteet tuloutetaan
olennaisilta osin kahden seuraavan vuoden aikana.
Suoritevelvoitteet
Metson myynti muodostuu laite- ja prosessitekniikan kokonaistoimituksista, laitteista sekä näihin liittyvistä palveluista.
Pääasialliset suoritevelvoitteet on kuvattu alla.
Laite-, kulutus- ja varaosatoimitukset
Metson toimittaessa asiakkaille standardoituja laitteita sekä kulutus- ja varaosia, myyntituotto kirjataan määräysvallan
siirtyessä asiakkaalle eli yleensä toimituksen tai käyttöönoton perusteella. Sopimukset saattavat sisältää lupauksia, kuten
volyymiperusteisia alennuksia ja viivästyssakkoja. Näiden lupausten vaikutus myyntituottoon arvioidaan, ja myynti tuloutetaan
vain siihen määrään saakka, kun Metso on oikeutettu vastikkeeseen. Normaalia laajemmat takuut tuloutetaan erillisenä
suoritevelvoitteena silloin kun ne suoritetaan.
Metso toimii yhteistyössä jakelijaverkon kanssa erityisesti kivenmurskauslaitteiden toimituksissa. Nykyisten jakelijasopimusten
perusteella myynti tuloutetaan, kun Metso toimittaa laitteet jakelijalle. Mahdolliset vuosialennukset sekä oikeus palauttaa
toimitettuja laitteita arvioidaan ja myynniksi kirjataan määrä, johon Metsolla on oikeus.
Räätälöidyt järjestelmä- ja laitetoimitukset
Metson toimittaessa laajoja järjestelmä- ja laitetoimituksia, joissa tuotetulla omaisuuserällä ei ole vaihtoehtoista käyttöä, ja
Metsolla on oikeus saada maksu siihen asti tuotetusta suoritteesta, myyntituotto kirjataan ajan kuluessa. Jokainen
pitkäaikainen ja laaja järjestelmä- ja laitetoimitussopimus arvioidaan erikseen. Näissä sopimuksissa on yleensä
asiakaskohtainen, yksi asiakkaan kanssa sovittu kokonaissuoritusvelvoite.
Asiakassopimuksiin saattaa sisältyä lupauksia asiakkaille, kuten toimitusten viivästyssakot, suoritustakuut ja laajennetut
takuut. Tällaisten lupausten vaikutus asiakkaalta saatavaan suoritukseen arvioidaan, ja myyntituotoksi kirjataan kulloinkin
määrä, johon Metsolla on sopimuksen mukaan oikeus. Metso tyypillisesti vaatii asiakkaalta ennakkomaksuja, jotka yleisesti
eivät sisällä rahoituskomponenttia, koska ennakoiden maksuaikataulu sovitaan seuraamaan läheisesti suoritevelvoitteiden
täyttämistä.
Palvelusopimukset
Myyntituotto palvelusopimuksista kirjataan, kun palvelu on suoritettu. Kiinteähintaisissa pitkäaikaisissa palvelusopimuksissa
myyntituotto kirjataan ajan kuluessa. Valmiusaste määritetään suhteuttamalla kertyneet kustannukset palvelusopimuksen
ennakoituihin kokonaiskustannuksiin. Lyhytaikaisissa palvelusopimuksissa, joiden laskutus perustuu voimassa oleviin
hintalistoihin, myyntituotto suoritetusta palvelusta kirjataan siihen määrään asti, kun Metsolla on oikeus laskuttaa asiakasta.
Lyhytaikaisissa palvelusopimuksissa, joiden laskutus perustuu asiakassopimuksen kiinteisiin tuntihintoihin, myyntituotto
suoritetusta palvelusta kirjataan laskutuksen perusteella. Palvelusopimuksiin liittyviä tyypillisiä ehtoja ovat viivästyssakot ja
suoritusehtolausekkeet.
Tärkeimmät asiakkaat
Metsolla ei vuosina 2023 ja 2022 ollut yksittäistä asiakasta, jonka osuus olisi ollut yli 10 prosenttia konsernin liikevaihdosta.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202354
1.3. Myynnin ja hallinnon yleiskustannukset
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Eri toimintojen kulut ja kustannukset on kohdistettu tuloslaskelmaerille niiden luonteensa mukaisesti.
Hankinnan ja valmistuksen kulut ovat joko välittömiä tai välillisiä, ja ne liittyvät joko kirjattuun tai odotettavissa olevaan
liikevaihtoon. Välittömät kulut sisältävät muun muassa erityisiin asiakassopimuksiin liittyvät materiaalikulut,
alihankintasuunnittelun kulut ja logistiikkakulut. Välilliset kustannukset sisältävät toimitusresurssien ja tuotantoyksiköiden
kapasiteettikustannukset.
Myynnin ja markkinoinnin kulut liittyvät toimintoihin, joilla yritetään saavuttaa uutta myyntiä sekä markkinoida yritystä ja sen
tuoteportfoliota. Tässä erässä raportoidaan esimerkiksi alueellisten myyntiorganisaatioiden kustannukset.
Tutkimus- ja tuotekehityskulut liittyvät uusien tuotteiden ja teknologioiden tutkimukseen ja kehitykseen. Tutkimus- ja
tuotekehityskulut kirjataan pääsääntöisesti vuosikuluina, ja ne koostuvat palkoista, hallinnon yleiskustannuksista,
digitalisaatioinvestoinneista sekä aineellisten ja aineettomien omaisuuserien poistoista. Kuluista netotetaan yhtiön saamat
avustukset. Tuotekehityskulut, jotka täyttävät IAS 38:n aktivointiedellytykset, kirjataan taseeseen ja poistetaan kyseisen
teknologian todennäköisen taloudellisen pitoajan mukaisesti.
Hallinnon kustannukset kattavat hallinnollisten toimintojen kulut, kuten yleishallinnon sekä tuki- ja konsernitoiminnot.
Vuoden 2023 luvut esittävät jatkuvia toimintoja ja vertailuvuosi 2022 on oikaistu vastaavasti.
Milj. euroa
2023
2022
Myynnin ja markkinoinnin kulut
-438
-426
Tutkimus- ja tuotekehityskulut, netto
-66
-55
Hallinnon kulut
-372
-315
Myynnin ja hallinnon yleiskustannukset
-875
-796
Tutkimus- ja tuotekehityskulut
Milj. euroa
2023
2022
Tutkimus- ja tuotekehityskulut yhteensä
-62
-46
Investoinnit
8
5
Saadut avustukset
2
4
Poistot
-13
-18
Tutkimus- ja tuotekehityskulut, netto
-66
-55
1.4. Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut sisältävät tuottoja ja kuluja, joiden ei voida suoraan katsoa liittyvän Metson liiketoimintojen
operatiiviseen toimintaan tai jotka syntyvät operatiiviseen toimintaan liittyvien ulkomaanrahanmääräisten
rahoitusinstrumenttien, mukaan lukien termiinisopimukset, realisoitumattomista tai realisoituneista käyvän arvon muutoksista.
Tällaisia eriä ovat muun muassa merkittäviin uudelleenjärjestelyohjelmiin liittyvät kulut, omaisuuden myyntivoitot ja -tappiot
sekä valuuttakurssierot lukuun ottamatta suojauslaskennan piiriin kuuluvia tai rahoitustoimintaan liittyviä kurssieroja. Lisäksi
muissa tuotoissa ja kuluissa raportoidaan ulkomaiset verot ja veronluonteiset maksut, jotka eivät perustu verotettavaan
tuloon, eivätkä voimassa oleviin verosopimuksiin.
Vuoden 2023 luvut esittävät jatkuvia toimintoja ja vertailuvuosi 2022 on oikaistu vastaavasti.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202355
Milj. euroa
2023
2022
Liiketoiminnan muut tuotot
Aineettomien ja aineellisten omaisuuserien myyntivoitot
7
5
Vuokratuotot
1
1
Kurssivoitot 1)
264
150
Muut tuotot
10
20
Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä
282
176
Liiketoiminnan muut kulut
Myyntitappiot yritysmyynneistä
-2
-2
Aineettomien ja aineellisten omaisuuserien myyntitappiot
-2
-1
Arvonalennukset aineettomista ja aineellisista omaisuuseristä
-4
-2
Kurssitappiot 1)
-278
-195
Muut kulut
-20
-16
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä
-306
-216
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut, netto
-25
-40
1) Sisältää myyntisaamisista ja ostoveloista sekä niihin liittyvistä johdannaisista syntyneet valuuttakurssivoitot ja -tappiot.
1.5. Henkilöstökulut ja henkilöstön lukumäärä
Vuoden 2023 henkilöstökulut esittävät jatkuvia toimintoja ja vertailuvuosi 2022 on oikaistu vastaavasti.
Henkilöstökulut
Milj. euroa
2023
2022
Palkat
-894
-845
Eläkekulut, maksupohjaiset eläkejärjestelyt
-38
-37
Eläkekulut, etuuspohjaiset eläkejärjestelyt 1)
-9
-6
Muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet 1)
-1
-1
Osakeperusteiset maksut 2)
-13
-10
Muut henkilösivukulut
-120
-112
Yhteensä
-1 075
-1 012
1) Lisätietoja eläkekuluista on esitetty liitetiedossa 2.7.
2) Lisätietoja osakeperusteisista maksuista on esitetty liitetiedossa 1.6.
Henkilöstön lukumäärä
2023
2022
Henkilöstömäärä tilikauden lopussa
17 134
16 705
Henkilöstömäärä keskimäärin tilikauden aikana
16 960
16 079
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202356
Hallituksen palkkiot ja etuudet
Tuhatta euroa
2023
2022
Hallituksen jäsenet 31.12.2023
Kari Stadigh
-185
-182
Klaus Cawén
-109
-107
Brian Beamish
-90
-87
Terhi Koipijärvi
-93
-88
Niko Pakalén 1)
-82
Ian W. Pearce
-105
-109
Reima Rytsölä 1)
-91
Emanuela Speranza
-96
-99
Arja Talma
-107
-106
Entiset hallituksen jäsenet
Christer Gardell 2)
-4
-87
Antti Mäkinen 2)
-4
-94
Yhteensä
-966
-959
1) Metson hallituksen jäsen 3.5.2023 lähtien.
2) Metson hallituksen jäsen 3.5.2023 saakka.
Vuoden 2023 yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti hallituksen palkkiot ovat seuraavat: puheenjohtajan palkkio on 164 000
euroa, varapuheenjohtajan 85 000 euroa sekä muiden hallituksen jäsenten 69 000 euroa. Lisäksi valittavalle
tarkastusvaliokunnan puheenjohtajalle maksetaan 24 500 euron, tarkastusvaliokunnan jäsenelle 10 500 euron, palkitsemis- ja
henkilöstövaliokunnan puheenjohtajalle 12 650 euron ja palkitsemis- ja henkilöstövaliokunnan jäsenelle 5 250 euron
lisäpalkkio. Metson hallituksen jäsenille maksettavan vuosipalkkion määrä suhteutetaan heidän toimikautensa todelliseen
pituuteen.
Yhtiökokous hyväksyi myös hallituksen ja sen valiokuntien kokouksista maksettavat kokouspalkkiot seuraavasti: 900 euroa
maksetaan kokoukselta, johon osallistuminen vaatii matkustamista enintään Pohjoismaiden sisällä, 1 800 euroa kokoukselta,
johon osallistuminen vaatii mantereen sisäistä matkustamista, 3 000 euroa kokoukselta, johon osallistuminen vaatii
mantereiden välistä matkustamista ja 900 euroa kokoukselta, johon osallistutaan etänä.
Toimitusjohtajalle ja muille johtoryhmän jäsenille maksetut palkkiot ja etuudet
2023
Euroa
Rahapalkka
Luontoisedut
Maksettu
tulospalkkio
Osakepalkkio
Yhteensä
Toimitusjohtaja Pekka Vauramo
897 468
3 417
773 107
2 829 126
4 503 118
Muut johtoryhmän jäsenet
2 681 897
69 264
1 561 335
4 398 002
8 710 498
Yhteensä
3 579 365
72 681
2 334 442
7 227 128
13 213 616
2022
Euroa
Rahapalkka
Luontoisedut
Maksettu
tulospalkkio
Osakepalkkio
Yhteensä
Toimitusjohtaja Pekka Vauramo
858 768
3 135
791 484
2 499 528
4 152 915
Muut johtoryhmän jäsenet
2 613 926
68 736
1 211 736
4 307 306
8 201 704
Yhteensä
3 472 694
71 871
2 003 220
6 806 834
12 354 619
Toimitusjohtaja Pekka Vauramolle maksetut palkat, palkkiot ja luontoisedut on esitetty yllä olevassa taulukossa. Vauramo
kuuluu Metson hallituksen määrittelemiin palkitsemisohjelmiin. Lisätietoja osakeperusteisista maksuista on esitetty
liitetiedossa 1.6.
Pekka Vauramon kanssa on sovittu, että hän jatkaa Metson toimitusjohtajana vuoden 2024 loppuun. Toimitusjohtaja kuuluu
maksuperusteisen lisäeläkevakuutuksen piiriin, jonka peruste on 25 % vuosipalkasta. Pekka Vauramon lisäeläkevakuutuksen
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202357
maksut olivat 224 tuhatta euroa vuonna 2023 (215 tuhatta euroa vuonna 2022). Irtisanomisaika on molemmilla osapuolilla
kuusi (6) kuukautta. Metson päättäessä toimisuhteen irtisanomiskorvaus on kuukausipalkka kerrottuna kahdellatoista (12).
Metsolla on Suomessa myös maksuperusteisia lisäeläkevakuutuksia, joiden piiriin muut johtoryhmän jäsenet kuuluvat.
Vakuutusmaksut olivat 548 tuhatta euroa vuonna 2023 (581 tuhatta euroa vuonna 2022).
Hallituksen jäsenten osakeomistukset Metsossa
Osaketta (kpl)
2023
Kari Stadigh
74 671
Klaus Cawén
41 266
Brian Beamish
3 130
Terhi Koipijärvi
6 706
Niko Pakalén
1 392
Ian W. Pearce
29 481
Reima Rytsölä
3 061
Emanuela Speranza
6 690
Arja Talma
33 932
Yhteensä
200 329
Johtoryhmän jäsenten osakeomistukset Metsossa
Osaketta (kpl)
2023
Pekka Vauramo
367 495
Markku Simula
91 851
Markku Teräsvasara
127 490
Piia Karhu
23 029
Sami Takaluoma
99 220
Heikki Metsälä
4 279
Eeva Sipilä
216 044
Nina Kiviranta
53 724
Carita Himberg
20 416
Yhteensä
1 003 548
1.6. Osakeperusteiset maksut
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Metson avainhenkilöille on myönnetty osakepohjaisia kannustinjärjestelmiä.
Omana pääomana maksettavat osakepalkkiot perustuvat Metson osakkeen markkinahintaan niiden myöntämispäivänä. Ne
jaksotetaan henkilöstökuluksi vaadituille palvelusvuosille ja vastaavasti omaan pääomaan arvonmuutosrahastoihin.
Osakkeen käypää arvoa laskettaessa on huomioitu Metson kurssin historiallinen kehitys ja odotettavissa olevat osingot.
Koko osakepalkkion arvo, mukaan lukien rahaosuus, kirjataan omaan pääomaan ja myös rahaosuuden arvo perustuu
Metson osakkeen arvoon myöntämispäivänä. Markkinaperusteiset ehdot, kuten osakkeen kokonaistuotto, johon
myöntämisehdot perustuvat, huomioidaan arvioitaessa myönnettävien oman pääomanehtoisten instrumenttien käypää
arvoa. Tähän arvoon perustuva kulu kirjataan riippumatta markkinaperusteisten ehtojen täyttymisestä. Palvelus- ja muut
kuin markkinaperusteiset ehdot huomioidaan osakepalkkioiden ennustetun kulun käypää arvoa arvioitaessa.
Metso päivittää tilinpäätöshetkellä ennusteensa tulevien myönnettävien osakepohjaisten kannustimien määrästä. Muutokset
edelliseen ennusteeseen jaksotetaan henkilöstökuluihin sekä vastaavasti omaan pääomaan. Metso osakkeen historiallinen
kurssikehitys ja oletetut osingot otetaan huomioon käyvän arvon määrittelyssä.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Myönnettävien osakkeiden määrää arvioidaan aina tilinpäätöksen yhteydessä. Arvioinnissa otetaan huomioon muutokset
Metson ja sen raportointisegmenttien tulosennusteissa, palkitsemisjärjestelmän piirin kuuluvan henkilöstön vaihtuvuus ja
muut myönnettävien osakkeiden määrään vaikuttavat tekijät.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202358
Voimassa olevat ohjelmat
Metson suoriteperusteinen ja ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä
Kesäkuussa 2020 Metson hallitus päätti uusista pitkän aikavälin osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä: suoritusperustainen
(PSP) ja ehdollinen (RSP) osakepalkkiojärjestelmä. Jokaisen uuden PSP:n ja RSP:n aloittaminen sekä PSP-järjestelmän
ansaintakriteerien määrittely edellyttää hallituksen erillistä päätöstä. PSP koostuu vuosittain alkavista ohjelmista, joissa
kaikissa on kolmen vuoden pituinen ansaintajakso. RSP koostuu vuosittain alkavista ohjelmista, joista jokaisessa on kolmen
vuoden pituinen sitouttamisjakso. Mahdolliset palkkiot maksetaan osittain Metson osakkeina ja osittain rahana.
Pitkän aikavälin kannustinjärjestelmistä ei makseta palkkiota, jos osallistujan työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion
maksamista osallistujasta johtuvasta syystä.
Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2023–2025
Ansaintakriteeri PSP 2023–2025 -osakepalkkiojärjestelmälle on Metson osakkeen kokonaistuoton kehitys, osakekohtainen
tulos ja kestävään kehitykseen liittyvä tavoite, jolla mitataan yrityksen Planet Positive -tuotteiden myynnin kasvua (ESG).
Vuoden 2023 lopussa ohjelman piiriin kuului 188 työntekijää, ja mahdollinen palkkio vastaa korkeintaan 2 000 500 Metson
osaketta, joista Metson johtoryhmä voi saada palkkiona korkeintaan 592 000 osaketta. Mahdollinen palkkio maksetaan
vuonna 2026.
Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2022–2024
Ansaintakriteeri PSP 2022–2024 -osakepalkkiojärjestelmälle on Metson osakkeen kokonaistuoton kehitys, osakekohtainen
tulos ja kestävään kehitykseen liittyvä tavoite, jolla mitataan yrityksen Planet Positive -tuotteiden myynnin kasvua (ESG).
Vuoden 2023 lopussa ohjelman piiriin kuului 177 työntekijää, ja mahdollinen palkkio vastaa korkeintaan 1 628 094 Metson
osaketta, joista Metson johtoryhmä voi saada palkkiona korkeintaan 490 000 osaketta. Mahdollinen palkkio maksetaan
vuonna 2025.
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä 2022–2024
Vuoden 2023 lopussa ohjelman piiriin kuului 19 työntekijää, ja mahdollinen palkkio vastaa korkeintaan 79 000 Metson
osaketta. Mahdollinen palkkio maksetaan vuonna 2025.
Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2021–2023
Ansaintakriteeri PSP 2021–2023 -osakepalkkiojärjestelmälle on Metson osakkeen kokonaistuoton kehitys, osakekohtainen
tulos ja kestävään kehitykseen perustuva ESG-mittari. Vuoden 2023 lopussa ohjelman piiriin kuului 163 työntekijää, ja
mahdollinen palkkio vastaa korkeintaan 2 374 374 Metson osaketta, joista Metson johtoryhmä voi saada palkkiona
korkeintaan 756 100 osaketta. Mahdollinen palkkio maksetaan vuonna 2024.
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä 2021–2023
Vuoden 2023 lopussa ohjelman piiriin kuului 19 työntekijää, ja mahdollinen palkkio vastaa korkeintaan 106 420 Metson
osaketta. Mahdollinen palkkio maksetaan vuonna 2024.
Päättyneet ohjelmat
Metson viivästetty osakepalkkiojärjestelmä
Viivästetty osakepalkkiojärjestelmä (DSP) on pitkän aikavälin osakepohjainen kannustinjärjestelmä, joka yhteensovittaa
työntekijöiden onnistumisen ja yrityksen osakkeen arvon kehityksen ansaintajakson aikana.
Viivästetty osakepalkkiojärjestelmä 2020–2022
Ohjelmasta maksettiin 124 avainhenkilölle palkkiona yhteensä 347 141 Metson hallussa ollutta osaketta, joista Metson
johtoryhmän jäsenet saivat 2 965 osaketta. Palkkio maksettiin maaliskuussa 2023.
Suoriteperusteinen ja ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä
PSP koostuu vuosittain alkavista ohjelmista, joissa kaikissa on kolmen vuoden pituinen ansaintajakso. RSP koostuu vuosittain
alkavista ohjelmista, joista jokaisessa on kolmen vuoden pituinen sitouttamisjakso.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202359
Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2020–2022
Ansaintakriteeri PSP 2020–2022 osakepalkkiojärjestelmälle oli Metson osakkeen kokonaistuoton kehitykseen (TSR) ja
liiketoimintojen yhdistymisen yhteydessä asetettujen synergiatavoitteiden saavuttaminen. Ohjelmasta maksettiin kahdeksalle
Metson johtoryhmään kuuluvalle avainhenkilölle palkkiona yhteensä 345 115 Metson hallussa ollutta osaketta. Palkkio
maksettiin maaliskuussa 2023.
Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2019–2021
Ansaintakriteeri PSP 2019–2021 osakepalkkiojärjestelmälle oli Metson osakkeen kokonaistuoton kehitykseen (TSR) 2019–
2021 välisenä aikana. PSP 2019–2021 ohjelma arvioitiin kesäkuussa 2020 ja ohjelmasta maksettiin seitsemälle
avainhenkilölle palkkiona yhteensä 272 089 Metson hallussa ollutta osaketta, joista Metson johtoryhmän jäsenet saivat
242 834 osaketta. Palkkio maksettiin helmikuussa 2022.
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä 2019–2021
Yhteensä 56 542 Metson osaketta luovutettiin vastikkeetta palkkiona kahdelle Metson johtoryhmään jäsenelle helmikuussa
2022.
Viivästetty osakepalkkiojärjestelmä
Viivästetty osakepalkkiojärjestelmä (DSUP) on pitkän aikavälin osakearvopohjainen kannustinjärjestelmä, joka yhteensovittaa
työntekijöiden onnistumisen ja Metson osakkeen arvon kehityksen ansaintajakson aikana.
Viivästetty osakepalkkiojärjestelmä 2019–2021
DSUP 2019–2021 -ohjelma maksettiin rahalla 84 työntekijälle kesäkuussa 2022.
Suoriteperustainen osakepalkkiojärjestelmä (Outotec)
Ansaintakriteeri Outotecin suoriteperusteisessa vuosien 2019–2021 ohjelmassa oli operatiivinen tulos (EBIT) ja vapaa
kassavirta. Ohjelmasta maksettiin 58 avainhenkilölle palkkiona yhteensä 260 547 Metson hallussa ollutta osaketta, joista
Metson johtoryhmän jäsenet saivat 58 484 osaketta. Palkkio maksettiin helmikuussa 2022.
Osakeosto-ohjelma 2018–2022
Metsolla oli yksi osakesijoitukseen perustuva lisäosakeohjelma toimitusjohtaja Pekka Vauramolle. Ohjelma vaatii
henkilökohtaista sijoitusta Metson osakkeisiin. Mahdollinen palkkio vastaa korkeintaan 117 075 Metson osaketta, ja maksu
suoritetaan kolmessa erässä, jos kullekin erälle asetetut, oikaistua EBITA:a koskevat tulostavoitteet saavutetaan.
Ensimmäisen osan suorituskriteerien täyttymisen maksamiseen käytettiin helmikuussa 2021 yhteensä 20 742 Metson netto-
osaketta. Toinen ja kolmas erä, nettomääriltään 17 669 Metson osaketta erältä, maksettiin helmi- ja kesäkuussa 2022.
Toimitusjohtajan Matching Share -ohjelmasta ei ole maksamattomia palkkioita. 
Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän edunsaajat ja myönnetyt osakkeet
31.12.2023
Edunsaajat
yhteensä
Osakkeet
yhteensä
PSP 2020–2022 -ohjelma
Myönnetyt 2023
8
345 115
DSP 2020–2022 -ohjelma
Myönnetyt 2023
124
347 141
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202360
Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien kulut
Tuhatta euroa
2023
2022
PSP, DSUP ja RSP 2019–2021 -ohjelma
-201
PSP ja DSP 2020–2022 -ohjelma
-874
-3 926
Outotec LTIP 2019 -ohjelma
-286
PSP ja RSP 2021–2023 -ohjelma
-5 771
-4 472
PSP ja RSP 2022–2024 -ohjelma
-3 431
-1 628
PSP 2023–2025 -ohjelma
-3 319
Metso yhteensä
-13 395
-10 513
1.7. Rahoitustuotot ja -kulut
Vuoden 2023 luvut esittävät jatkuvia toimintoja ja vertailuvuosi 2022 on oikaistu vastaavasti.
Milj. euroa
2023
2022
Rahoitustuotot
Saadut osingot
0
0
Korkotuotot
11
3
Muut rahoitustuotot
6
11
Rahoitustuotot yhteensä
17
14
Valuuttakurssivoitot ja -tappiot
4
-14
Rahoituskulut
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista lainoista
-72
-39
Korkokulut vuokrasopimusveloista
-5
-5
Muut rahoituskulut
-25
-19
Rahoituskulut yhteensä
-101
-63
Rahoitustuotot ja -kulut, netto
-80
-63
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202361
1.8. Tuloverot
Yhteisöverot
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Konsernin tuloslaskelmaan kirjatut tuloverot sisältävät kauden veron, joka perustuu tytäryhtiöiden ja emoyhtiön verotettavaan
tuloon, oikaisut koskien edellisten tilikausien veroja sekä tuloslaskelmaan kirjatun laskennallisen veron muutoksen.
Konsernin laaja tuloslaskelma sisältää veroja eristä, joita on kirjattu laajaan tulokseen. Laskennallinen verosaaminen tai -
velka kirjataan, mikäli kirjanpidon ja verotuksen välille syntyy väliaikainen ero. Laskennallinen vero kirjataan tosiasiallisesti
vahvistetulla verokannalla.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Metso on tuloverovelvollinen eri toimintavaltioissa. Verolaskelmia valmistellessaan Metson johto joutuu tekemään arvioita ja
oletuksia tosiasiallisen verokulun tai sen lopullisen määrän ollessa vielä epävarma. Metson tytäryhtiöt ovat vuosittain useiden
verotarkastusten kohteena. Näiden verotarkastusten osalta kirjataan arvioon perustuva verovelka tarkastuksista
mahdollisesti aiheutuvista lisäveroista. Jos lopputulos näissä tilanteissa poikkeaa arvioidusta määrästä, kirjataan muutos
tuloveroihin kaudella, jolloin päätös saadaan.
Vuoden 2023 tuloslaskelmaluvut esittävät jatkuvia toimintoja ja vertailuvuosi 2022 on oikaistu vastaavasti. Vertailuvuoden
2022 tasetietoja ei ole oikaistu.
Tuloverot tuloslaskelmassa
Milj. euroa
2023
2022
Tilikauden verot
-218
-179
Edellisten tilikausien verot
-2
6
Laskennallisen verosaamisen ja -velan muutos
33
65
Tuloverot
-187
-108
Suomen yhtiöverokannan mukainen tulovero konsernin tuloksesta ennen veroja eroaa konsernitilinpäätöksen tuloveroista
seuraavasti
Milj. euroa
2023
2022
Tulos ennen veroja
724
426
Suomen verokannan mukainen vero 20,0 %
-145
-85
Suomen ja muiden maiden verokantojen eron vaikutus
-27
-24
Vähennyskelvottomat kulut
-15
-14
Verovapaat tuotot tai verokannustimet
11
8
Ulkomaiset hyvityskelvottomat lähdeverot
-13
-7
Jakamattomista voittovaroista kirjattu laskennallinen verovelka
-3
2
Edellisten tilikausien verot
-2
6
Muut 
7
6
Tuloverot
-187
-108
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202362
Laajaan tuloslaskelmaan kirjatut verot
2023
2022
Milj. euroa
Ennen
veroja
Lasken-
nalliset
verot
Verojen
jälkeen
Ennen
veroja
Lasken-
nalliset
verot
Verojen
jälkeen
Rahavirran suojaus
-3
1
-2
3
1
3
Eläkejärjestelyjen vakuutusmatemaattiset voitot (+) /
tappiot (-)
-5
1
-4
9
-7
2
Tytäryhtiöihin tehtyjen nettosijoitusten muuntoerot
-27
-27
13
13
Laaja tuloslaskelma yhteensä
-36
2
-33
25
-7
18
Pilari 2 -lainsäädännön vaikutukset
Pilari 2 -lainsäädäntö on säädetty tai se on käytännössä hyväksytty tietyillä lainkäyttöalueilla, joilla Metso toimii. Lainsäädäntö
astuu voimaan Metson 1.1.2024 alkavalla tilikaudella. Metso kuuluu säädetyn tai käytännössä hyväksytyn lainsäädännön
soveltamisalan piiriin ja on tehnyt yleisen tason vaikutusarvioinnin Pilari 2 -lainsäädännön vaikutuksista tuloveroihin.
Mahdollisten vaikutusten yleisen tason arviointi Pilari 2:n tuloverojen osalta perustuu maakohtaiseen raportointiin ja
konserniyhtiöiden tilinpäätöksiin.
Vaikutusten arvioinnin perusteella Pilari 2:n mukaiset efektiiviset veroasteet useimmissa maissa, joissa Metso toimii, ovat yli
15 %. On olemassa rajoitettu määrä lainkäyttöalueita, joihin siirtymäkauden safe harbor -huojennukset eivät välttämättä
sovellu ja joissa Pilari 2 -lainsäädäntöön perustuva efektiivinen veroaste voi olla alle 15 % tai lähellä sitä. Metso ei kuitenkaan
odota, että näillä lainkäyttöalueilla olisi merkittävää vaikutusta Pilari 2:n tuloverojen osalta.
Ottaen huomioon Pilari 2 -lainsäädännön monimutkaisuuden ja sen, että kaikki lainkäyttöalueet eivät ole vielä saattaneet
lainsäädäntöä voimaan, Metso jatkaa Pilari 2:n vaikutusten arviointia tilikauden 2024 aikana.
Metso on soveltanut IAS 12:n pakollista poikkeusta, joka liittyy Pilari 2:n tuloveroista johtuvien laskennallisten verosaamisten
ja -velkojen kirjaamiseen ja esittämiseen tilinpäätöksessä.
Laskennalliset verot
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Laskennallinen verosaaminen tai -velka kirjataan verotuksen ja kirjanpidon väliaikaisesta erosta käyttäen tulevaisuudessa
tosiasiallisesti voimassa olevaa verokantaa. Väliaikainen ero voi liittyä varauksiin, poistoeroihin, konsernin sisäiseen
varastokatteeseen, eläkejärjestelyihin tai verotuksessa vahvistettuihin tappioihin. Laskennallinen verovelka kirjataan aina
täysimääräisesti ja laskennallinen verosaaminen vain niiltä osin, kun voidaan olettaa tulevaisuudessa syntyvän verotettavaa
tuloa, jota kohtaan laskennallinen verosaaminen voidaan hyödyntää. Laskennallinen vero voidaan netottaa taseessa, mikäli
se kohdistuu saman veronsaajan periviin tuloveroihin samalta yhteisöltä.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Päättäessään laskennallisten verojen kirjaamisesta Metson johto joutuu tekemään arvioita ja oletuksia tytäryhtiöiden tulevien
vuosien operatiivisen toiminnan tuloksesta ja verotettavasta tulosta, mahdollisuuksista hyödyntää verotappiot sekä
mahdollisista muutoksista niiden valtioiden verolainsäädännöissä, joissa Metso operoi. Ulkomaisten tytäryhtiöiden
jakamattomista voittovaroista on kirjattu laskennallinen verovelka vain, jos Metson johto on päättänyt jakaa voittovaroja
tulevina vuosina ja voitonjako tulee olemaan veronalaista. Koska veroseuraamukset ovat hankalasti arvioitavissa,
laskennallisia verosaamisia tai -velkoja voidaan joutua oikaisemaan tulevina vuosina, millä tulee olemaan vaikutusta
tilikauteen, jolloin tätä koskeva päätös tehdään.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan käyttämättömistä verotuksellisista tappioista siihen määrään asti, kun se on
todennäköistä hyödyntää tulevaisuuden verotettavaa tuloa vasten. Merkittävää johdon arviointia vaaditaan kirjattavien
laskennallisten verosaamisten määrittämiseksi perustuen todennäköiseen ajoitukseen ja tulevien verotettavien tulojen
hyödyntämiseen sekä tuleviin verotuksen suunnittelustrategioihin.
Tietyissä tapauksissa tappiot liittyvät tytäryhtiöihin, joiden tappiot eivät välttämättä vanhene eikä niitä saa käyttää verotettavan
tulon kompensaatioon muualla konsernissa. Lisäksi on tarkasteltu tytäryhtiöitä, joilla ei ole käytettävissä väliaikaista
veronalaista eroa, verosuunnittelumahdollisuuksia, eivätkä voi osittain hyödyntää näiden tappioiden kirjaamista
laskennalliseksi verosaamiseksi. Edellä mainittujen asioiden perusteella konserni on päättänyt, ettei se tietyissä tapauksissa
kirjaa laskennallista verosaamista siirretyistä verotuksellisista tappioista.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202363
Laskennallinen verovelka tytäryhtiöiden jakamattomista voittovaroista kirjataan, jos osingonjakoa pidetään todennäköisenä
lähitulevaisuudessa, ja siitä aiheutuu veroseuraamus. Vuoden 2023 ja 2022 lopussa ei ole ollut olennaisia jakamattomia
voittovaroja, joista laskennallinen verovelka olisi kirjaamatta.
Vuoden 2023 tuloslaskelmaluvut esittävät jatkuvia toimintoja ja vertailuvuosi 2022 on oikaistu vastaavasti. Vertailuvuoden
2022 tasetietoja ei ole oikaistu.
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen täsmäytys
2023
Milj. euroa
1.1.
Kirjattu
tulos-
laskelmaan
Kirjattu
omaan
pääomaan
Yritysostot
ja -myynnit
Kurssi-
erot
31.12.
Laskennalliset verosaamiset
Vahvistetut tappiot
2
2
0
0
1
7
Aineelliset ja aineettomat omaisuuserät
31
-11
0
20
Vaihto-omaisuus
79
12
0
91
Varaukset
61
-3
0
0
59
Jaksotuserot
32
18
-1
49
Eläkejärjestelyt
6
-1
1
0
6
Käyttöoikeusomaisuus
27
0
0
28
Muut
5
14
1
0
-1
18
Laskennallinen verosaatava yhteensä
244
32
3
1
-2
276
Netotettu laskennallisesta verovelasta
-19
-10
-28
Luokiteltu myytävänä olevaksi
3
-17
-14
Laskennallinen verosaatava, netto
225
35
3
1
-29
234
Laskennallinen verovelka
Hankintamenon kohdistaminen
166
-11
6
160
Aineelliset ja aineettomat omaisuuserät
15
0
0
-1
16
Käyttöoikeusomaisuus
28
0
0
29
Muut
3
28
0
0
-1
30
Laskennallinen verovelka yhteensä
212
17
0
6
-1
234
Netotettu laskennallisesta verosaatavasta
-19
-10
-28
Luokiteltu myytävänä olevaksi
-15
-8
-24
Laskennallinen verovelka, netto
193
2
0
6
-19
182
Laskennalliset verot, nettosaatava
31
33
3
-6
-10
51
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202364
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen täsmäytys
2022
Milj. euroa
1.1.
Kirjattu
tulos-
laskelmaan
Kirjattu
omaan
pääomaan
Yritysostot
ja -myynnit
Kurssi-
erot
31.12.
Laskennalliset verosaamiset
Vahvistetut tappiot
2
1
0
2
Aineelliset ja aineettomat omaisuuserät
37
-6
0
1
31
Vaihto-omaisuus
60
19
0
79
Varaukset
31
30
1
61
Jaksotuserot
23
9
0
0
32
Eläkejärjestelyt
8
4
-7
0
6
Muut
49
-22
0
5
31
Laskennallinen verosaatava yhteensä
209
35
-7
1
6
244
Netotettu laskennallisesta verovelasta
-31
12
-19
Laskennallinen verosaatava, netto
178
35
-7
1
19
225
Laskennallinen verovelka
Hankintamenon kohdistaminen
178
-14
1
166
Aineelliset ja aineettomat omaisuuserät
12
4
0
15
Muut
51
-20
1
0
31
Laskennallinen verovelka yhteensä
240
-30
1
1
0
212
Netotettu laskennallisesta verosaatavasta
-31
12
-19
Laskennallinen verovelka, netto
209
-30
1
1
12
193
Laskennalliset verot, nettosaatava
-32
65
-8
0
6
31
1.9. Osakekohtainen tulos
Laimentamaton
Laimentamaton osakekohtainen tulos on laskettu jakamalla emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos liikkeeseen
laskettuna olleiden osakkeiden määrän painotetulla keskiarvolla, pois lukien emoyhtiön hallussa olevat omat osakkeet.
Osakekohtainen tulos
Tulos per osake
2023
2022
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, milj. euroa
543
301
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (tuhatta)
826 216
827 414
Tulos/osake, laimentamaton, euroa
0,66
0,36
Osakekohtainen tulos, jatkuvat toiminnot
2023
2022
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, jatkuvat toiminnot, milj. euroa
535
319
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (tuhatta)
826 216
827 414
Tulos/osake, laimentamaton, euroa
0,65
0,39
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202365
Laimennettu
Osakekohtaisen tuloksen laimennuksen laskennassa käsitellään tulevaisuudessa ehdollisesti liikkeelle laskettavia osakkeita
ulkona olevina, mikäli niiden vaikutus on laimentava. Metso laskee hallussaan olevia omia osakkeitaan uudelleen liikkeelle
avainhenkilöiden kannustinjärjestelmän puitteissa, jos kannustinjärjestelmään liittyvät tavoitteet saavutetaan.
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos lasketaan lisäämällä liikkeeseen laskettuna olleiden osakkeiden
määrän painotettua keskiarvoa niiden osakkeiden määrällä, jotka jaettaisiin edunsaajille saavutetun tulostason perusteella, jos
ehdollinen ajanjakso päättyisi tilikauden lopussa. Metsolla oli 31.12.2023 hallussaan 2 644 249 omaa osaketta
osakepalkkiojärjestelmien palkkioiden maksua varten.
Osakekohtainen tulos, laimennettu
Tulos per osake
2023
2022
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, milj. euroa
543
301
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (tuhatta)
826 216
827 414
Oikaisu ehdollisesti liikkeelle lasketuista osakkeista (tuhatta)
929
659
Laimennettujen osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (tuhatta)
827 145
828 073
Tulos/osake, laimennettu, euroa
0,66
0,36
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202366
2. Operatiiviset varat ja velat
2.1. Nettokäyttöpääoma ja sitoutunut pääoma
Vuoden 2023 tasetiedot esittävät jatkuvia toimintoja, eikä vertailuvuoden 2022 tietoja ole oikaistu.
Nettokäyttöpääoma
Tasearvo
Kassavirtavaikutus
Milj. euroa
2023
2022
2023
2022
Vaihto-omaisuus
1 951
1 846
-192
-600
Myyntisaamiset
855
799
-90
-126
Muut korottomat saamiset
340
372
-20
-18
Asiakassopimuksiin perustuvat varat ja velat, netto
-14
-121
-129
73
Ostovelat
-675
-787
-72
85
Saadut ennakot
-325
-281
57
32
Muut korottomat velat
-1 143
-1 231
-3
178
Nettokäyttöpääoma
990
596
-449
-377
Sitoutunut pääoma
Milj. euroa
2023
2022
Nettokäyttöpääoma
990
596
Aineettomat omaisuuserät
1 886
1 972
Aineelliset omaisuuserät
472
407
Käyttöoikeusomaisuus
114
115
Pitkäaikaiset sijoitukset
5
8
Korolliset saamiset
6
8
Likvidit varat
638
601
Verovelat ja -saamiset, netto
-27
-59
Korkovelat, netto
-7
-5
Sitoutunut pääoma
4 078
3 643
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202367
2.2. Myyntisaamiset
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Myyntisaamiset ovat Metson tavallisen liiketoiminnan perusteella syntyneitä laskutettuja saamisia asiakkailta. Niiden
tavanomainen maksuehto on 30–90 päivää, ja ne ovat lyhytaikaisia korottomia saamisia. Myyntisaamiset kirjataan alun
perin arvoon, joka siitä uskotaan perittävän, ja myöhemmin ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Jos asiakkaalle
on poikkeuksellisesti myönnetty yli 360 päivän maksuehtoja, niihin liittyvät saamiset arvostetaan käypään arvoon
diskonttaamalla ne nykyarvoonsa.
Metso soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden kirjaamiseen IFRS 9 -standardin mukaista yksinkertaistettua
menettelyä, minkä mukaan kaikista myyntisaamisista kirjataan koko voimassaoloajalta odotettavissa olevat luottotappiot.
Luottotappioriski asiakassopimuksiin perustuvista varoista katetaan pääosin asiakkailta saaduilla ennakkomaksuilla.
Edellisen vuoden toteutuneiden luottotappioiden ikäjakauman ja luonteen sekä lähiajan taloudellisiin näkymiin perustuneen
analyysin perusteella Metso kirjaa luottotappiovarausta myyntisaamisista välillä: 0,1 % erääntymättömät ja 5 % erääntyneet
enintään 180 päivää. Yli 180 päivää erääntyneiden kohdalla luottotappiovaraus arvioidaan tapauskohtaisesti, kuitenkin
määrän ollen vähintään 25 % (yli 180 päivää) ja 100 % (yli 360 päivää), jos saamisella ei ole vakuutta tai muuta turvaavaa
järjestelyä. Myyntisaaminen kirjataan pois taseesta lopullisena luottotappiona, kun siitä ei kohtuudella arvioida saatavan
suoritusta. Tällainen tilanne on asiakkaan konkurssi, velkasaneeraus tai muu maksukyvyttömyydestä indikoiva asiantila.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Odotettavissa olevan luottotappion määrän ja ennakoivan arvonalentumisvarauksen kirjaaminen perustuu johdon
parhaaseen arvioon tulevista luottotappiosta. Ne perustuvat aikaisempaan kokemukseen luottotappioista, käytettävissä
oleviin taloudellisiin tulevaisuuden ennusteisiin sekä asiakkaiden sijaintiin ja segmenttiin liittyvään tietoon. Asiakassaamisia ja
niihin liittyvää luottotappioriskiä seurataan aktiivisesti liiketoiminnoittain sekä maittain ja tarvittaessa tehdään päätöksiä
saamisia turvaavista toimenpiteistä. Kun luottotappiovarauksen määrää arvioidaan tapauskohtaisesti, otetaan huomioon
mahdolliset vakuudet tai vakuutukset, asiakkaan taloudellinen tilanne ja aikaisempi maksukäyttäytyminen.
Milj. euroa
2023
2022
Myyntisaamiset
845
796
Myyntisaamiset, myynnissä olevat
10
2
Myyntisaamiset
855
799
Luokiteltu myytävänä olevaksi
15
Metso yhteensä
870
799
Myyntisaamisten alaskirjaukset ikäluokittain
2023
2022
Milj. euroa
Myynti-
saamiset
joista
alaskirjattu
Myynti-
saamiset
joista
alaskirjattu
Erääntymätön
616
3
566
1
Erääntynyt 1–30 päivää
98
0
96
0
Erääntynyt 31–180 päivää
134
3
113
4
Erääntynyt 181–360 päivää
23
6
24
6
Erääntynyt yli 360 päivää
50
39
99
88
Yhteensä, brutto
921
52
898
100
Yhteensä, netto
870
799
Realisoituneet luottotappiot olivat 49 miljoonaa euroa vuonna 2023 (2 miljoonaa euroa vuonna 2022).
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202368
Arvonalentumisvarauksen muutokset
Milj. euroa
2023
2022
Kertynyt arvonalentuminen 1.1.
100
90
Valuuttakurssien vaikutus
-2
0
Varauksen lisäys
2
9
Käytetty varaus ja muut muutokset
-47
0
Kertynyt arvonalentuminen 31.12.
52
100
2.3. Muut saamiset
Laatimisperiaate
Muut korottomat saamiset kirjataan taseeseen alkuperäiseen käypään arvoonsa, jota voidaan myöhemmin oikaista
mahdollisella arvonalentumisvarauksella. Tuloslaskelmassa varaus kirjataan myynnin ja hallinnon yleiskustannuksiin.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Metso kirjaa tilinpäätöshetkellä parhaan arvionsa mukaisen arvonalentumisvarauksen saamisista, joista ei todennäköisesti
tulla saamaan suoritusta. Konsernin johto seuraa aktiivisesti erääntyneiden saamisten määrää kansainvälisesti sekä päättää
tarvittavista toimenpiteistä.
Vuoden 2023 tasetiedot esittävät jatkuvia toimintoja, eikä vertailuvuoden 2022 tietoja ole oikaistu.
Korottomat saamiset
2023
2022
Milj. euroa
Pitkä-
aikaiset
Lyhyt-
aikaiset
Yhteensä
Pitkä-
aikaiset
Lyhyt-
aikaiset
Yhteensä
Johdannaiset
10
36
46
3
86
88
Laskennalliset verosaamiset
234
234
225
225
Tuloverosaamiset
107
107
48
48
Muut saamiset
Siirtosaamiset
69
69
69
69
Arvonlisävero- ja
ennakonpidätyssaamiset
174
174
152
152
Eläkevarat
3
3
2
2
Muut saamiset
20
31
50
19
42
61
Muut saamiset yhteensä
22
273
295
20
263
283
Korottomat saamiset yhteensä
266
417
682
248
396
644
Muihin korottomiin saamisiin sisältyy 19 miljoonaa euroa vuonna 2023 (17 miljoonaa euroa vuonna 2022) brasilialaisten
tytäryhtiöiden verohyvityksiä, jotka syntyivät hyödykkeiden ja palveluiden toimituksista (ICMS). Vuonna 2023 näistä kolme
miljoonaa euroa oli kirjattu pitkäaikaisiin saamisiin (kaksi miljoonaa euroa vuonna 2022).
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202369
2.4. Vaihto-omaisuus
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Vaihto-omaisuus esitetään keskihintamenetelmällä lasketun hankintamenon tai sitä alemman todennäköisen luovutushinnan
määräisenä. Hankintamenoon sisällytetään ostohinta sekä kuljetus- ja valmistuskustannukset. Itse valmistettujen valmiiden
tuotteiden kustannukset koostuvat välittömistä materiaaleista, palkoista ja sosiaalikuluista, alihankinnoista sekä muista
välittömistä kuluista. Lisäksi tuotantokustannuksiin on kohdistettu tuotannon ja projektihallinnon yleiskustannuksia.
Todennäköinen luovutushinta perustuu hyödykkeen markkina-arvoon vähennettynä luovutuksesta syntyvillä kuluilla.
Vaihto-omaisuuden arvosta on vähennetty arvonalentumisvaraus, joka kirjataan kuluksi sillä kaudella, jolloin teknisen
vanhentumisen ja muiden tekijöiden perusteella arvioitu varauksen tarpeellisuus on todettu. Metson politiikka määrittelee
arvonalentumisvarauksen todentamista parhaan arvion perusteella kyseisenä tilinpäätöspäivänä. Arvonalentumisvaraus
perustuu systemaattiseen ja jatkuvaan vaihto-omaisuuden seurantaan.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Vaihto-omaisuuden arvostus edellyttää johdon arviointia arvonalentumisvarausten osalta sekä ennustettavan mahdollisen
myyntihinnan ja myynnin kustannusten määrittelyn osalta erilaisissa markkinatilanteissa sekä arviointia kansainvälisten
markkinoiden kehittymisestä.
Milj. euroa
2023
2022
Aineet ja tarvikkeet
294
288
Keskeneräiset tuotteet
615
600
Valmiit tuotteet
1 095
958
Metso yhteensä
2 004
1 846
Luokiteltu myytävänä olevaksi
-53
Vaihto-omaisuus
1 951
1 846
Jatkuvien toimintojen kuluksi kirjatun vaihto-omaisuuden määrä oli 3 599 miljoonaa euroa vuonna 2023 (3 822 miljoonaa
euroa vuonna 2022).
Vaihto-omaisuuden arvonalentumisvarauksen muutokset
Milj. euroa
2023
2022
Tasearvo 1.1.
99
55
Valuuttakurssien vaikutus
-2
4
Tilikauden kulu
26
61
Käytetty varaus
-2
0
Vähennykset/muut lisäykset
-27
-21
Luokiteltu myytävänä olevaksi
0
Tasearvo 31.12.
93
99
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202370
2.5. Ostovelat ja muut velat
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Ostovelat ja muut korottomat velat ovat pääsääntöisesti lyhytaikaisia velkoja, ja niiden käypien arvojen sekä
kirjanpitoarvojen katsotaan olevan samat. Korottomien lyhytaikaisten velkojen erääntyminen ylittää harvoin kuusi kuukautta.
Ostovelkojen erääntyminen määräytyy Metson ja sen tavarantoimittajien välisten yksilöllisten sopimusten pohjalta.
Henkilöstökulut, sisältäen vuosilomakorvaukset, maksetaan paikallisten lakien ja määräysten mukaisesti.
2023
2022
Milj. euroa
Pitkäaikaiset
Lyhytaikaiset
Yhteensä
Pitkäaikaiset
Lyhytaikaiset
Yhteensä
Ostovelat
675
675
787
787
Luokiteltu myytävänä olevaksi
29
29
Metso yhteensä
704
704
787
787
Johdannaiset
18
28
45
33
47
80
Muut velat
Korkovelat
8
8
6
6
Henkilöstökuluvelat
207
207
203
203
Projektikuluvelat
298
298
358
358
Arvonlisävero- ja
ennakonpidätysvelat
89
89
64
64
Muut velat
7
109
116
2
121
123
Muut velat
7
711
717
2
752
754
Luokiteltu myytävänä olevaksi
54
54
Metso yhteensä
7
764
771
2
752
754
Toimittajarahoitusohjelma
Metsolla on toimittajarahoitusohjelma, jonka puitteissa toimittaja voi myydä saatavansa pankille ilman takautumisoikeutta
samalla hyödyntäen ostajan luottoluokitusta. Ohjelman puitteissa olevien laskujen loppusumma oli 31.12.2023 yhteensä 108
miljoonaa euroa, ja ne on esitetty konsernin taseen erässä ostovelat.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202371
2.6. Varaukset
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Varaus merkitään taseeseen, kun konsernilla on jonkin aikaisemman tapahtuman seurauksena oikeudellinen tai
tosiasiallinen velvoite, ja on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää taloudellista suoritusta, ja sen määrä on
luotettavasti arvioitavissa.
Varaukset, joihin liittyvien kassatapahtumien odotetaan toteutuvan yli vuoden kuluttua kirjausajankohdastaan, diskontataan
nykyarvoonsa. Nykyarvo päivitetään tulevissa tilinpäätöksissä.
Takuuvaraukset
Metso myöntää erilaisia tuotetakuita, joissa yleensä taataan toimitetun tuotteen tietty suoritustaso takuuaikana sekä tietyllä
ajanjaksolla suoritettavat huoltopalvelut. Jaksotettavien takuukustannusten määrä arvioidaan aikaisemmin toimitettujen
standardituotteiden ja -palveluiden toteutuneiden takuukustannusten perusteella. Takuuaika on yleensä 12 kuukautta
hyväksytystä toimituksesta. Takuuvarauksen riittävyyttä arvioidaan säännöllisin väliajoin projektikohtaisesti.
Uudelleenjärjestely- ja toiminnan sopeuttamiskustannukset
Uudelleenjärjestely- ja toiminnan sopeuttamiskustannuksista tehdään varaus vasta johdon hyväksyttyä virallisen sitovan
suunnitelman ja aloitettua suunnitelman toimeenpanon. Irtisanomiskulut kirjataan, kun henkilöstölle tai henkilöstön edustajille
on riittävän yksityiskohtaisesti ilmoitettu aiotuista toimenpiteistä, ja asiaan liittyvät korvaukset ovat luotettavasti arvioitavissa.
Varaukseen sisällytetään kustannukset, jotka syntyvät joko tehdyn suunnitelman välittömänä seurauksena tai jotka liittyvät
sitoumukseen, josta ei ole enää odotettavissa taloudellista hyötyä tai tällaisen sopimuksen peruuttamiseen.
Uudelleenjärjestely- ja toiminnan sopeuttamiskustannukset kirjataan hankinnan ja valmistuksen tai myynnin ja hallinnon
kuluihin riippuen kustannusten luonteesta. Uudelleenjärjestely- ja toiminnan sopeuttamiskustannuksiin voi sisältyä myös
muita johdon hyväksymän suunnitelman toteuttamisesta aiheutuneita kustannuksia, kuten arvonalentumisia, jotka
raportoidaan liiketoiminnan muissa tuotoissa ja kuluissa.
Ympäristövelvoitteet
Ympäristöön liittyvät varaukset kirjataan silloin, kun aikaisemman tapahtuman seurauksena on syntynyt olemassa oleva
velvoite ja kun kustannusten toteutuminen on todennäköistä ja niiden määrä voidaan arvioida luotettavasti. Varauksen
määrää voidaan myöhemmin korjata tietojen tarkentuessa tai olosuhteiden muuttuessa. Muilta osapuolilta saatavat
korvaukset merkitään taseeseen erillisenä saatavana silloin, kun niiden saamista voidaan pitää varmana.
Varaus tappiollisista projekteista
Tappiollisista projekteista tehdään varaus, kun hankkeen arvioidut kokonaiskustannukset ylittävät sovitut kokonaistuotot.
Todennäköinen tappio kirjataan kuluksi välittömästi, kun se todetaan, ja tappiovarauksen riittävyyttä arvioidaan hankkeen
valmiusasteen mukaisesti.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Varausten määrittäminen edellyttää johdon arviointia olemassa olevan velvoitteen täyttämiseen vaadittavista kustannuksista
tai mahdollisten oikeudenkäyntien lopputulosten ennakointia. Lopulliset kustannukset ja niiden ajoittuminen voivat poiketa
alkuperäisen varauksen arviosta.
Laajempiin ja uutta teknologiaa sisältäviin toimituksiin sekä pitkäaikaisiin toimitussopimuksiin voidaan tehdä
tapauskohtaisesti lisävarauksia ottaen huomioon toimitukseen mahdollisesti liittyvät muut riskit.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202372
Vuoden 2023 tasetiedot esittävät jatkuvia toimintoja, eikä vertailuvuoden 2022 tietoja ole oikaistu.
Varaukset
2023
2022
Milj. euroa
Pitkäaikaiset
Lyhytaikaiset
Yhteensä
Pitkäaikaiset
Lyhytaikaiset
Yhteensä
Takuuvaraukset
0
97
98
0
90
90
Projektitappiovaraukset 1)
27
67
94
27
84
112
Uudelleenjärjestelykulut
1
8
9
1
3
4
Ympäristö- ja tuotevastuut
0
1
1
0
1
1
Venäjän liiketoiminnan
alasajovaraus
32
32
46
46
Muut varaukset 2)
34
30
64
31
24
55
Yhteensä
63
235
298
59
248
307
1) Sisältää 13 miljoonaa euroa Venäjän liiketoiminnan alasajoon liittyvää projektitappiovarausta.
2) Sisältää oikeudenkäynteihin ja henkilöstöön liittyviä varauksia.
Venäjän Ukrainaan kohdistaman sotilaallisen hyökkäyksen johdosta Metso ei ole ottanut vastaan uusia tilauksia Venäjälle
toimitettavaksi ja sitoutui purkamaan ennen sodan alkua tehdyt tilaukset. Varautuakseen alasajosta aiheutuneisiin
kustannuksiin Metso kirjasi vuonna 2022 yhteensä 150 miljoonan euron kertaluonteisen kulun. Alasajo saatiin päätökseen
vuonna 2023, ja varauksesta oli tilinpäätöshetkellä käyttämättä 45 miljoonaa euroa. Suurin osa alasajon vaikutuksista 
kohdistuu Mineraalit-segmenttiin. Metso noudattaa edelleen täysmääräisesti kaikkia sovellettavia Venäjää koskevia pakotteita.
Varausten muutokset
2023
Milj. euroa
Takuu-
varaukset
Projekti-
tappio-
varaukset
Uudelleen-
järjestely-
varaukset
Ympäristö- ja
tuotevastuut
Venäjän
liike-
toiminnan
alasajo-
varaus
Yhteensä
Tasearvo 1.1.
90
112
4
1
46
252
Valuuttakurssien vaikutus
-1
0
0
0
-1
Tilikauden kulu
51
76
8
0
135
Käytetty varaus
-29
-81
-3
0
-5
-118
Varausten purku / muut muutokset
-8
-9
0
0
-9
-26
Luokiteltu myytävänä olevaksi
-5
-3
-9
Tasearvo 31.12.
98
94
9
1
32
234
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202373
2.7. Eläkevelvoitteet
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Metsolla on eri toimintamaissaan paikallisten säännösten ja käytäntöjen mukaisia eläkejärjestelyjä. Eläkejärjestelmät voivat
olla etuuspohjaisia sisältäen vanhuus- ja työkyvyttömyyseläkkeet, henkivakuutuksiin liittyvät etuudet sekä muut työsuhteen
päättymisen jälkeiset etuudet, kuten terveydenhuollon ja irtisanomiskorvaukset. Eläke perustuu useimmiten palvelusvuosien
määrään sekä viimeisten palvelusvuosien palkkatasoon. Metsolla on sekä maksupohjaisia että etuuspohjaisia järjestelyjä.
Järjestelyt rahoitetaan yleensä vakuutusyhtiöille tai säätiöille suoritettavilla maksuilla, jotka määräytyvät
vakuutusmatemaattisten laskelmien mukaan. Muut järjestelyt ovat rahastoimattomia, jolloin Metso maksaa etuudet suoraan
niiden erääntyessä. Kaikkia järjestelyjä säätelevät paikalliset verolait ja muu lainsäädäntö.
Kun kyseessä on etuuspohjainen järjestelmä, velaksi kirjattava vastuu on eläkevelvoitteiden tilinpäätöshetken nykyarvon ja
varojen käyvän arvon nettomäärä. Riippumattomat vakuutusmatemaatikot laskevat ennakoituun etuusyksikkömenetelmään
perustuvan eläkevelvoitteen määrän. Eläkevelvoitteen nykyarvo määritetään diskonttaamalla tulevaisuuden rahavirrat
yritysten liikkeellelaskemien korkealaatuisten joukkovelkakirjalainojen markkinatuottoon perustuvalla korkokannalla. Lainat,
joiden korkoa käytetään, on laskettu liikkeeseen samassa valuutassa kuin maksettavat etuudet ja erääntyvät suunnilleen
samaan aikaan kuin vastaava eläkevelvoite. Eläkemenot ja muut henkilöstön eläkkeelle siirtymiseen liittyvät menot kirjataan
tuloslaskelmaan kuluksi henkilöstön palvelusvuosien mukaan jaksotettuina. Nettokorko sisällytetään tuloslaskelmassa
rahoitustuottoihin ja -kuluihin. Historialliseen kehitykseen, vakuutusmatemaattisten laskelmien perusteiden muutoksiin
perustuvat vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot kirjataan muiden laajan tuloksen erien kautta omaan pääomaan sillä
kaudella, jonka aikana ne syntyvät. Aiempaan työsuoritukseen liittyvät menot kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan.
Suoritukset maksuperusteisiin ja usean työnantajan järjestelyihin sekä vakuutettuihin eläkejärjestelyihin kirjataan kuluksi
maksuvelvoitteen syntymishetkellä.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Eläkevelvoitteen tilinpäätöshetken nykyarvon määrittäminen perustuu vakuutusmatemaattisiin laskelmiin, joissa käytetään
useita oletuksia, kuten diskonttokorko, sijoitettujen varojen odotettu tuotto, palkka- ja eläkeindeksien kehitys ja muut
vakuutusmatemaattiset tekijät. Tästä johtuen tilinpäätökseen kirjattu eläkevelvoitteen määrä sekä arvioidut tulevat suoritukset
eläkerahastoihin ovat herkkiä muutoksille. Vakuutusmatemaattisten oletusten poikkeamat ja oletuksissa tapahtuvat
muutokset aiheuttavat voittoja tai tappioita, jotka kirjataan laajan tuloksen eriin. Herkkyysanalyysi etuuspohjaisen velvoitteen
osalta on esitetty taulukoissa. Metson rahastoituihin eläkejärjestelyihin kuuluvia varoja hallitaan ulkopuolisten rahastojen
kautta. Varojen allokaatiota tarkastellaan säännöllisin väliajoin Metson eläkejärjestelyistä vastaavien tahojen toimesta
paikallisen lainsäädännön, asiantuntijoiden neuvojen ja Metson konsultoinnin perusteella sekä hyväksyttävissä olevan riskin
määrän mukaisesti.
Metson eläkevelvoitteet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset velvoitteet
Metson etuuspohjaiset eläkejärjestelyt Saksassa, Yhdysvalloissa, Isossa-Britanniassa ja Kanadassa edustavat 82 prosenttia
Metson etuuspohjaisista eläkevelvoitteista ja 75 prosenttia järjestelyihin kuuluvista varoista. Nämä järjestelyt antavat
eläketuloa, jonka määrä perustuu olennaisilta osin palkkaan ja palveluihin henkilön eläköitymishetkellä tai lähellä sitä.
Saksan järjestelyt ovat rahastoimattomat, ja yhtiö maksaa etuudet suoraan, kun ne erääntyvät. Yhdysvaltojen ja Kanadan
osalta arvioidaan vuosittain, onko järjestelyyn suoritettava lisämaksuja paikallisen lainsäädännön mukaisesti. Isossa-
Britanniassa Metson etuuspohjainen eläkejärjestely on suljettu. Järjestelyyn kuuluvat varat on sijoitettu erilliseen
eläkerahastoon, jota hallinnoi luottamushenkilöistä koostuva hallitus. Rahavastikkeen suorittamisvelvollisuus määritellään
kolmesti vuodessa paikallisen rahastoimislainsäädännön mukaisesti niin, että maksuna suoritettava määrä sovitaan
luottamushenkilöistä koostuvan eläkerahaston hallituksen ja Metson välillä.
Rahastoitujen eläkejärjestelyjen varoja hoitavat ulkoiset salkunhoitajat. Sijoitusten asianmukaista kohdentamista ja riskiprofiilia
arvioidaan säännöllisesti perustuen paikalliseen sääntelyyn, asiantuntijoiden neuvoihin sekä Metson johdon konsultaatioon.
Vuonna 2024 suoritettavien maksujen ennakoitu määrä on 9 miljoonaa euroa. Vuonna 2023 Metso maksoi 11 miljoonaa euroa
etuuspohjaisten eläkejärjestelyiden maksuja.
Tässä liitetiedossa esitetyt luvut sisältävät sekä jatkuvat että lopetetut toiminnot.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202374
Taseeseen kirjatut erät
2023
2022
Milj. euroa
Etuus-
pohjaiset
eläke-
järjestelyt
Muut
työsuhteen
päättymisen
jälkeiset
etuudet
Yhteensä
Etuus-
pohjaiset
eläke-
järjestelyt
Muut
työsuhteen
päättymisen
jälkeiset
etuudet
Yhteensä
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo
89
89
88
88
Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä
arvo
-90
-90
-89
-89
Yhteensä
0
0
-1
-1
Rahastoimattomien velvoitteiden
nykyarvo
68
30
98
66
29
95
Kirjaamattomat varat
0
0
1
1
Yhteensä
68
30
98
67
29
96
Erät taseessa
Velat
70
30
100
67
29
97
Varat
-2
-2
-1
-1
Velvoitteiden tasearvo, netto
68
30
98
67
29
96
Taseessa oleva velvoite yhteensä
Milj. euroa
2023
2022
Velvoitteiden tasearvo 1.1.
96
107
Uudelleenluokittelu
1
Tuloslaskelmaan kirjattu nettokustannus
9
6
Työnantajan maksusuoritukset
-11
-11
Laajan tuloksen eriin kirjatut voitot (+) ja tappiot (-)
5
-9
Kurssierot
-1
2
Velvoitteiden tasearvo 31.12., netto
98
96
Tuloslaskelmaan kirjatut erät
2023
2022
Milj. euroa
Etuus-
pohjaiset
eläke-
järjestelyt
Muut
työsuhteen
päättymisen
jälkeiset
etuudet
Yhteensä
Etuus-
pohjaiset
eläke-
järjestelyt
Muut
työsuhteen
päättymisen
jälkeiset
etuudet
Yhteensä
Kauden työsuoritukseen perustuvat
menot
1
3
4
2
2
3
Nettokorko
2
1
4
0
1
2
Velvoitteiden täyttäminen
0
0
Tuloslaskelmaan kirjattu voitto (-) /
tappio (+)
1
0
0
0
0
0
Eläkejärjestelyiden hallintokulut
1
1
1
1
Tuloslaskelmaan kirjattu kulu (+) /
tuotto (-)
5
4
9
3
3
6
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202375
Laajan tuloksen eriin kirjatut erät
2023
2022
Milj. euroa
Etuus-
pohjaiset
eläke-
järjestelyt
Muut
työsuhteen
päättymisen
jälkeiset
etuudet
Yhteensä
Etuus-
pohjaiset
eläke-
järjestelyt
Muut
työsuhteen
päättymisen
jälkeiset
etuudet
Yhteensä
Varojen vakuutusmatemaattiset
voitot (-) ja tappiot (+); ilman
nettokorkoon sisällytettyjä määriä
0
0
43
43
Velvoitteiden vakuutusmatemaattiset
voitot (-) ja tappiot (+); taloudellisten
oletusten muutoksista aiheutuvat
3
1
4
-58
-5
-63
Velvoitteiden vakuutusmatemaattiset
voitot (-) ja tappiot (+); demografisten
oletusten muutoksista aiheutuvat
-2
-2
0
0
0
Velvoitteiden vakuutusmatemaattiset
voitot (-) ja tappiot (+);
kokemusperäiset muutokset
4
0
4
9
2
11
Voitto (-) / tappio (+) omaisuuserän
ylijäämästä, joka ei ole käytettävissä
-1
-1
0
0
Laajan tuloksen eriin kirjatut
voitot (-) ja tappiot (+)
4
1
5
-5
-4
-9
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen velvoitteiden muutokset
2023
2022
Milj. euroa
Etuus-
pohjaiset
eläke-
järjestelyt
Muut
työsuhteen
päättymisen
jälkeiset
etuudet
Yhteensä
Etuus-
pohjaiset
eläke-
järjestelyt
Muut
työsuhteen
päättymisen
jälkeiset
etuudet
Yhteensä
Etuuspohjaiset velvoitteet 1.1.
154
29
183
214
35
249
Muut velvoitteiden tasearvoon
kohdistuvat oikaisut
1
1
Kauden työsuoritukseen perustuvat
menot
1
3
4
2
2
3
Korkomenot
6
1
7
3
1
4
Yritysjärjestelyt
-1
0
-1
Aiempaan työsuoritukseen perustuvat
menot, kulu (+) / tuotto (-)
0
0
Velvoitteiden vakuutusmatemaattiset
voitot (-) ja tappiot (+); taloudellisten
oletusten muutoksista aiheutuvat
3
1
4
-58
-5
-63
Velvoitteiden vakuutusmatemaattiset
voitot (-) ja tappiot (+); demografisten
oletusten muutoksista aiheutuvat
-2
-2
0
0
0
Velvoitteiden vakuutusmatemaattiset
voitot (-) ja tappiot (+);
kokemusperäiset muutokset
4
4
9
1
10
Velvoitteen täyttämisestä johtuvat
voitot (-) ja tappiot (+)
0
0
-2
-2
Järjestelystä maksetut etuudet
-6
-6
-6
-6
Työnantajan suoraan maksamat
etuudet
-4
-4
-8
-4
-5
-9
Kurssierot
1
0
1
-5
2
-4
Etuuspohjaiset velvoitteet 31.12.
158
30
187
154
30
183
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202376
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen varojen käyvän arvon kehitys vuoden aikana
2023
2022
Milj. euroa
Eläke- ja muut työsuhteen päättymisen
jälkeiset etuudet yhteensä
Käypä arvo 1.1.
89
143
Korkotulo
4
3
Varojen tuotto ilman nettokorkoon sisällytettyjä määriä
0
-43
Velvoitteen täyttäminen
0
-2
Yritysjärjestelyt
-1
Työnantajan maksusuoritukset
11
5
Maksetut etuudet
-6
-6
Työnantajan suoraan maksamat etuudet
-8
-4
Eläkejärjestelyiden hallinnollinen kulu
-1
-1
Kurssierot
1
-6
Käypä arvo 31.12.
90
89
Varojen prosentuaalinen jakautuminen omaisuusryhmittäin
2023
2022
%
Noteerattu
Noteeraamaton
Yhteensä
Noteerattu
Noteeraamaton
Yhteensä
Oman pääoman ehtoiset
instrumentit
5 %
0 %
5 %
6 %
0 %
6 %
Joukkovelkakirjat
4 %
0 %
4 %
2 %
0 %
2 %
Käteisvarat
6 %
0 %
6 %
6 %
0 %
6 %
Vakuutussopimukset
0 %
63 %
63 %
0 %
63 %
63 %
Muut
8 %
15 %
23 %
8 %
14 %
22 %
Yhteensä
23 %
77 %
100 %
23 %
77 %
100 %
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2023 varoja ei ole sijoitettu tytäryhtiöihin tai kiinteistöihin, joissa konsernin yhtiöt toimivat.
Keskeisimmät vakuutusmatemaattiset oletukset painotettuina keskiarvoina
%
2023
2022
Eläkevelvoite
Diskonttokorko
4,09 %
4,15 %
Palkankorotusolettama
3,37 %
3,18 %
Eläkkeiden korotusolettama
2,49 %
2,58 %
Tuloslaskelma
Diskonttokorko
4,15 %
1,63 %
Palkankorotusolettama
3,18 %
2,79 %
Eläkkeiden korotusolettama
2,58 %
2,37 %
Etuuspohjaisten järjestelyiden piiriin kuuluvien henkilöiden laskettu elinikä perustuu säännöllisesti päivitettäviin paikallisiin
kuolevuustaulukoihin. Nämä on esitetty seuraavassa taulukossa.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202377
Painotetut keskimääräiset elinajanodotteet suurimpien järjestelyiden osalta
2023
2022
Elinajanodote 65 vuoden iässä
miehelle, joka on tällä hetkellä
65-vuotias
45-vuotias
65-vuotias
45-vuotias
Saksa
20,8
23,5
20,6
23,4
Yhdysvallat
20,7
22,2
20,7
22,2
Iso-Britannia
21,7
22,2
21,8
22,4
Kanada
22,1
23,1
22,0
23,0
Elinajanodotteen käyttö etuuspohjaisen eläkevelvoitteen määrittelemisessä on hyväksyttävää käyttäen laskennassa yleiseen
kokemukseen perustuvia järjestelyn sijaintimaan paikallisia kuolevuustaulukoita, joissa on (useissa tapauksissa) huomioitu
elinajanodotteen tuleva kasvu.
Seuraavassa taulukossa esitetty etuuspohjaisen velvoitteen herkkyysanalyysi kuvaa etuuspohjaisen velvoitteen arvoa yhden
muuttujan muuttuessa ja muiden pysyessä vakiona.
Herkkyysanalyysit
2023
2022
Milj. euroa
Eläke
Muut
Yhteensä
Eläke
Muut
Yhteensä
Diskonttokorko
Nousu 0,25 %
-4,5
-0,6
-5,1
-4,3
-0,6
-4,9
Lasku 0,25 %
4,7
0,6
5,3
4,5
0,7
5,2
Palkankorotusolettamus
Nousu 0,25 %
0,1
0,1
0,2
0,2
Lasku 0,25 %
-0,1
-0,1
-0,2
-0,2
Eläkkeiden korotusolettamus
Nousu 0,25 %
1,5
n/a
1,5
1,4
n/a
1,4
Lasku 0,25 %
-1,5
n/a
-1,5
-1,3
n/a
-1,3
Sairauskulujen kasvu
Nousu 1,00 %
n/a
0,9
0,9
n/a
1,0
1,0
Lasku 1,00 %
n/a
-0,8
-0,8
n/a
-0,9
-0,9
Elinajanodote
Nousu yhdellä vuodella
6,3
0,9
7,2
6,9
0,9
7,8
Lasku yhdellä vuodella
-6,2
-0,9
-7,1
-6,6
-0,9
-7,5
Etuuspohjaisen eläkevelvoitteen duraation painotettu keskiarvo vuosina
2023
2022
Vuosina
Eläke
Muut
Yhteensä
Eläke
Muut
Yhteensä
31.12.
12,0
9,2
11,6
11,8
9,4
11,5
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202378
3. Aineelliset ja aineettomat omaisuuserät
3.1. Liikearvo ja aineettomat omaisuuserät
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Liikearvo ja taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamattomat aineettomat omaisuuserät
Liikearvo edustaa määrää, jolla yrityshankintojen hankintahinta ylittää hankintojen yhteydessä yksilöityjen ja
allokoimattomien varojen ja tunnistettujen velkojen nettomäärän sekä mahdollisen aikaisemmin omistetun
määräysvallattoman omistajan osuuden. Liikearvo kohdistetaan rahavirtaa tuottaville yksiköille (CGU), joita ovat raportoidut
segmentit, Kivenmurskaus ja Mineraalit. Jos Metson raportointirakennetta organisoidaan uudelleen, liikearvo kohdistetaan
järjestelyn kohteena oleville yksiköille niiden käypien arvojen suhteessa. Liikearvon tasearvoa testataan laskemalla
rahavirtaa tuottaville yksiköille sen käyttöarvo tai, mikäli aiheellista, sen käypä arvo vähennettynä myynnistä aiheutuvilla
kuluilla. Aiemmin kirjattuja liikearvon arvonalentumisia ei palauteta.
Taloudelliselta ajaltaan rajoittamattomista omaisuuseristä, kuten brändien arvosta, ei kirjata poistoja. Niiden arvoa testataan
vuosittain osana rahavirtaa tuottavan yksikön arvonalennustestausta, ja mahdollinen arvonalennus kirjataan. Aikaisemmin
kirjattuja arvonalennuksia palautetaan vain tasearvoon, joka omaisuuserällä olisi ollut, jos arvonalennusta ei olisi kirjattu.
Aineettomat omaisuuserät
Taloudelliselta vaikutusajaltaan rajalliset aineettomat omaisuuserät, kuten tavaramerkit, patentit, lisenssit, tietojärjestelmät
tai yrityshankinnassa allokoitu tilauskanta arvostetaan taseessa alkuperäiseen hankintahintaan vähennettynä kertyneillä
poistoilla tai arvonalennuksilla.
Aineettomien omaisuuserien poistoajat
Aineettomat omaisuuserät poistetaan tasapoistoin todennäköisinä taloudellisina vaikutusaikoinaan seuraavasti:
Patentit ja lisenssit 5–10 vuotta
Tietojärjestelmät 3–5 vuotta
Teknologia 3–20 vuotta
Asiakassuhteet 3–20 vuotta
Muut aineettomat omaisuuserät < 1–20 vuotta
Todennäköisiä taloudellisia vaikutusaikoja tarkistetaan vuosittain, ja jos ne poikkeavat merkittävästi aikaisemmista
ennusteista, poistosuunnitelmaa tarkistetaan vastaavasti. Tasearvoja tarkistetaan myös silloin, kun ulkoiset tapahtumat tai
olosuhteet viittaavat siihen, että omaisuuserien arvo olisi alentunut. Aikaisemmin kirjattu arvonalennus saatetaan palauttaa,
jos olosuhteissa on tapahtunut merkittävä parannus. Palautus kirjataan vain tasearvoon, joka olisi ollut, jos arvonalennusta
ei olisi kirjattu.
Tutkimus- ja tuotekehityskulut kirjataan pääsääntöisesti kuluksi ja ne muodostuvat palkoista, hallinnon yleiskustannuksista,
aineettomien ja aineellisten omaisuuserien poistoista. Tuotekehityskulut, jotka täyttävät IAS 38:n aktivointiedellytykset,
kirjataan taseeseen ja poistetaan kyseisen teknologian todennäköisen taloudellisen pitoajan mukaisesti.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202379
Liikearvo ja aineettomat omaisuuserät
2023
Milj. euroa
Liikearvo
Patentit
ja
lisenssit
Tieto-
järjestelmät
Muut
aineettomat
omaisuuserät
Liikearvo ja
aineettomat
omaisuuserät
yhteensä
Hankintameno 1.1.
1 128
102
16
1 079
2 326
Kurssierot
-4
-2
0
-3
-9
Yrityshankinnat
14
23
37
Investoinnit
4
12
16
32
Siirrot erien välillä
0
3
-3
0
Muut muutokset
-2
-2
-4
-7
Hankintameno 31.12.
1 138
103
29
1 108
2 379
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.
-79
-13
-261
-353
Kurssierot
2
0
2
4
Muut muutokset
0
2
1
3
Arvonalennukset
0
0
0
0
Tilikauden poisto
-4
-1
-60
-65
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.
-81
-13
-317
-411
Luokiteltu myytävänä olevaksi
-41
-3
0
-37
-81
Tasearvo 31.12.
1 097
19
16
754
1 886
2022
Milj. euroa
Liikearvo
Patentit
ja
lisenssit
Tieto-
järjestelmät
Muut
aineettomat
omaisuuserät
Liikearvo ja
aineettomat
omaisuuserät
yhteensä
Hankintameno 1.1.
1 124
102
20
1 057
2 321
Kurssierot
-1
2
0
3
4
Yrityshankinnat
5
1
7
13
Investoinnit
5
1
15
21
Siirrot erien välillä
0
0
0
0
Muut muutokset
-9
-6
-1
-16
Hankintameno 31.12.
1 128
102
16
1 079
2 326
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.
-80
-17
-203
-300
Kurssierot
-2
0
-1
-4
Yrityshankinnat
0
0
Muut muutokset
7
6
3
16
Tilikauden poisto
-4
-2
-60
-66
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.
-79
-13
-261
-353
Tasearvo 31.12.
1 128
24
3
818
1 972
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202380
Arvonalentumistestaus
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Liikearvo ja muut taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamattomat aineettomat omaisuuserät testataan arvonalentumisen
osalta vuosittain. Arvonalentumistestaus tehdään rahavirtaa tuottavan yksikön (CGU) tasolla. Jos tasearvo ylittää
kerrytettävissä olevan rahamäärän, kirjataan arvonalentumistappio tuloslaskelman erään Poistot ja arvonalentumiset.
Liikearvon arvonalentumista ei palauteta. Metson johto on määrittänyt kaksi rahavirtaa kerryttävää yksikköä, Kivenmurskaus-
ja Mineraalit-segmentit, joille liikearvoa on kohdistettu.
Rahavirtaa kerryttävien yksiköiden (CGU) kerrytettävissä oleva rahamäärä perustuu käyttöarvolaskelmiin, joissa
tulevaisuuden arvioidut rahavirrat diskontataan nykyarvoon. Rahavirrat perustuvat kuluvan vuoden viimeisen kvartaalin
ennusteeseen, seuraavan vuoden budjettiin ja sitä seuraavien neljän vuoden strategiaan. Tämän jälkeisten pitkän aikavälin
rahavirtojen määrittäminen perustuu terminaaliarvoon. Terminaalijakson kasvuprosentin katsotaan johdon arvion mukaan
heijastavan testattavien liiketoimintojen pitkän aikavälin kasvua. Arvioidut rahavirrat ottavat huomioon normaalitasoiset
ylläpitoinvestoinnit, mutta eivät investointeja tai yrityshankintoja, jotka laajentaisivat merkittävästi CGU:n liiketoimintaa.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Käyttöarvolaskelmat sisältävät useita johdon arvioita sekä oletuksia ja ovat siksi alttiita muutoksille. Laskelmien tekeminen
edellyttää johdon arvioita testattavien yksiköiden liiketoiminnan tulevasta markkinakysynnästä, hinta- ja
voittomarginaalikehityksestä sekä tehostamistoimien mahdollisista vaikutuksista. Tehostamistoimenpiteiden tuomien hyötyjen
ja säästöjen arviointi vaatii lähtökohtaisesti huolellista harkintaa. Osana liiketoiminnan tulevaisuuden arvioita johto arvioi
myös liiketoiminnan riskejä ja niiden mahdollisia vaikutuksia tuleviin kassavirtoihin. Ilmastonmuutoksen mahdollisia
vaikutuksia Metson liiketoimintaan arvioidaan osana tätä kokonaisriskiarviota. Vaikutusten arviointiin liittyvien
epävarmuuksien johdosta toimintakertomuksessa on avattu tarkemmin eri skenaarioiden avulla ilmastonmuutoksen
mahdollisia vaikutuksia yhtiön toimintaympäristöön ja liiketoimintaan. Metson johto on tehnyt arvioita myynnin kasvusta ja
EBITDA:n kehittymisestä ennustekaudelle kuin myös määrittänyt käytetyn diskonttokoron. Rahavirtojen nykyarvot on laskettu
käyttäen testatuille CGU:ille laskettuja pääoman keskimääräisen kustannuksen (WACC) arvoja. WACC-laskelmat sisältävät
arvioita mm. beta-kertoimen, verrokkiyhtiöiden ja Metson keskimääräisen pääomarakenteen määrittämisessä.
Metso tekee arvonalentumistestaukset vuosittain, tai kun on viitteitä tapahtumista tai olosuhteista, jotka saattaisivat aiheuttaa
arvonalentumista. Tyypillisiä tällaisia tapahtumia ovat merkittävät ja pysyvät muutokset kansainvälisten markkinoiden
kehityksessä tai poliittisissa ympäristöissä, merkittävästi ennustettua heikompi kannattavuuden kehittyminen tai merkittävät
muutokset Metson strategisissa painopistealueissa.
Aineettomien omaisuuserien todennäköisiä taloudellisia vaikutusaikoja tarkistetaan vuosittain. Yrityskaupat ja toiminnan
uudelleenjärjestelyt tyypillisesti aiheuttavat tarpeen uudelleenarvioida aineettomien omaisuuserien tasearvoja ja jäljellä olevia
poistoaikoja. Kun aineeton omaisuuserä arvostetaan käypään arvoon myynnin kuluilla vähennettynä, myyntihinta ja
omaisuuserän myyntikuntoon saattamisen kustannukset perustuvat johdon arvioon.
Yrityshankinnan yhteydessä Metso käyttää ensisijaisesti saatavilla olevia markkina-arvoja allokoidessaan hankittuja
nettovaroja. Kun markkina-arvoja ei ole saatavilla, arvostus perustuu omaisuuserän arvioituun käyttöarvoon. Arvonmääritys
perustuu tällöin omaisuuserän arvioituun suorituskykyyn ja ennustettuun tulontuottamiskykyyn. Muutokset Metson
liiketoiminnan painopistealueissa vaikuttavat näihin arvioihin.
Liikearvon kohdistaminen rahavirtaa tuottaville yksiköille
Milj. euroa
2023
2022
Tasearvo 1.1.
1 128
1 124
Kurssierot
-4
-1
Kohdistaminen lopetetuille toiminnoille
-41
Yrityshankinnat ja -myynnit
14
5
Tasearvo 31.12.
1 097
1 128
Milj. euroa
Mineraalit
Kivenmurskaus
Yhteensä
Tasearvo 31.12.
884
212
1 097
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202381
Arvonalentumistestaus vuonna 2023
Vuoden 2023 lopussa liikearvon määrä oli yhteensä 1 097 miljoonaa euroa. Metson raportointirakennetta noudattaen liikearvo
kohdistettiin raportoitaville segmenteille, Kivenmurskaus ja Mineraalit. Testauksessa konsernihallinnon kulut kohdistettiin
volyymin suhteessa segmenteille.
Arvonalentumistestaus vuonna 2023 osoitti, että molempien testattujen rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä oleva
rahamäärä ylitti merkittävästi niille kohdistetun liikearvon ja muiden testattujen omaisuuserien tasearvot, joten viitteitä
arvonalentumisesta ei havaittu. Käyttöarvolaskelmat perustuivat sekä Metson johdon että hallituksen ennalta hyväksymiin
ennusteisiin, budjettiin ja strategialukuihin.
Keskeiset käytetyt oletukset laskettaessa kerrytettävissä olevaa rahamäärää olivat liikevaihdon kasvu ennustejaksolla, pitkän
aikavälin kasvu terminaalijaksolla ja käytetty diskonttokorko. Keskeiset käytetyt arviot olivat seuraavat:
%
Mineraalit
Kivenmurskaus
Liikevaihdon kasvu neljän vuoden ennustejaksolla
7,4 %
11,3 %
EBITDA % neljän vuoden ennustejaksolla
17,9 %–20,5 %
16,1 %–17,2 %
Terminaalijakson kasvu
2,0 %
2,0 %
WACC verojen jälkeen
9,5 %
9,5 %
WACC ennen veroja
11,9 %
11,8 %
Keskeisten oletusten arvot heijastavat aiempia kokemuksia ja johdon odotuksia myynnin ja tuotannon volyymistä, joka
perustuu testattujen rahavirtaa kerryttävien yksiköiden (CGU) nykyiseen rakenteeseen ja kapasiteettiin. Molempien CGU:iden
kausivaihtelu ja nykyinen markkinatilanne on otettu erikseen huomioon. Myös ulkopuolisten tutkimuslaitosten tietoja kasvu- ja
kysyntäennusteista ja hintojen kehityksestä on hyödynnetty. Terminaalijakson 2,0 prosentin kasvu kuvaa Metson johdon
pitkäaikaista liiketoiminnan kasvuodotusta, ottaen huomioon nykyisen korkotason sekä yleisen markkinatilanteen.
Laskelmissa on käytetty diskonttotekijänä WACC:a ennen veroja. WACC ottaa huomioon sekä vieraan että oman pääoman
tuotto-odotuksen, joka on laskettu hyödyntäen verrokkiyhtiöiden beta-lukuja, pääomarakennetta ja veroasteita. Testauksessa
käytettävät CGU-kohtaiset WACC:t arvioidaan vuosittain, ja niissä huomioidaan CGU-kohtainen toimialariski hyödyntämällä
saman toimialan markkinatietoa.
Herkkyysanalyysi
Tehtyjen laskelmien arvonalentumisherkkyyttä testattiin kummankin CGU:n osalta seuraavissa skenaarioissa:
Skenaario 1: WACC:n nosto 2,0 prosenttiyksiköllä
Skenaario 2: Terminaalijakson kasvun laskeminen 2,0 prosentista 1,5 prosenttiin
Herkkyysanalyysin vaikutus rahavirtaa kerryttävien yksiköiden (CGU) käyttöarvoihin
%
WACC:n nosto 2,0
prosenttiyksiköllä
Terminaalijakson kasvu 2
prosentista 1,5 prosenttiin
Mineraalit
-22 %
-5 %
Kivenmurskaus
-23 %
-5 %
Herkkyyttä analysoitiin lisäksi EBITDA:n ja WACC:n osalta arvonalentumiseen johtavilla raja-arvoilla sekä kohtuullisesti
todennäköisillä muutoksilla CGU:iden tuloksissa. Vaikutus laskettuun käypään arvoon on kuitenkin rajallinen niin kauan kuin
terminaaliarvoon vaikuttavaan olennaista huonontumista ei ole ennustettavissa. Herkkyysanalyysien perusteella Metson johto
uskoo, että kohtuullisesti todennäköisillä muutoksilla keskeisiin oletuksiin ei ole sellaista vaikutusta, että liikearvon ja
testattujen omaisuuserien tasearvo ylittäisi käyvän arvon. Vuoden 2023 herkkyysanalyysit eivät indikoi arvonalennusriskiä.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202382
.
3.2. Aineelliset omaisuuserät
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Aineelliset omaisuuserät on merkitty taseeseen alkuperäiseen hankintamenoonsa kertyneillä poistoilla ja mahdollisilla
arvonalentumisilla vähennettynä. Hankittujen tytäryhtiöiden aineelliset omaisuuserät arvostetaan hankinta-ajankohdan
käypään arvoon.
Aineelliset omaisuuserät poistetaan tasapoistoin todennäköisenä taloudellisena vaikutusaikanaan seuraavasti:
Rakennukset15–40 vuotta
Koneet ja kalusto  3–20 vuotta
Maa- ja vesialueita ei poisteta.
Todennäköisiä taloudellisia vaikutusaikoja tarkistetaan jokaisen tilinpäätöksen yhteydessä, ja jos ne poikkeavat merkittävästi
aikaisemmista ennusteista, poistosuunnitelmaa muutetaan vastaavasti.
Merkittävät perusparannusmenot sisällytetään joko omaisuuserän tasearvoon tai erotetaan omaksi eräkseen silloin, kun on
todennäköistä, että niistä saadaan tulevaisuudessa taloudellista hyötyä ja niistä aiheutuneet kustannukset voidaan erottaa
tavanomaisista korjaus- ja kunnossapitokustannuksista.
Metso tarkistaa aineellisten omaisuuserien tasearvoja silloin, kun ulkoiset tapahtumat tai olosuhteiden muutokset viittaavat
siihen, että kyseisten omaisuuserien arvo on pysyvästi alentunut. Aineellisten omaisuuserien myyntivoitot ja -tappiot sekä
mahdolliset arvonalennukset sisältyvät liiketoiminnan muihin tuottoihin ja kuluihin. Aineellisten omaisuuserien arvonalennus
voidaan peruuttaa, jos sen kerrytettävissä olevan rahamäärän perusteena olleet arviot ovat muuttuneet merkittävästi.
Peruutus ei kuitenkaan saa johtaa korkeampaan tasearvoon, kuin mikä taseessa olisi ollut, jos arvonalentumista ei olisi
kirjattu.
Metso on arvioinut ilmastonmuutokseen liittyviä seikkoja, jotka voivat vaikuttaa omaisuuden arvioituun jäännösarvoon,
odotettavissa olevaan taloudelliseen vaikutusaikaan sekä mahdollisiin heijastuneisiin muutoksiin kirjattujen poistojen
määrässä.
Rakennusaikaisten korkojen aktivointi
Konsernin rakennuttamien aineellisten omaisuuserien rakennusaikaiset korot aktivoidaan ja kirjataan poistoiksi samassa
ajassa kuin lainalla rahoitettu investointikohde.
Julkiset avustukset
Aineellisten omaisuuserien hankintaan liittyvät julkiset avustukset vähennetään omaisuuserän hankintamenosta, jolloin ne
pienentävät omaisuuserästä tehtäviä poistoja. Muut julkiset avustukset jaksotetaan tuloksi ja esitetään kulujen
vähennyksenä ja esitetään niillä kausilla, joilla avustuksia vastaavat kulut syntyvät.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Yrityshankinnat ja -myynnit sekä toiminnan tehostamisohjelmat tyypillisesti aiheuttavat tarpeen uudelleenarvioida
omaisuuden hyödynnettävissä olevia arvoja ja jäljellä olevia taloudellisia vaikutusaikoja. Kun aineellinen omaisuuserä
arvostetaan käypään arvoon vähennettynä luovutuksesta johtuvilla menoilla, arvioidaan myynnistä aiheutuvat lisä- ja
myyntikustannukset.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202383
Aineelliset omaisuuserät
2023
Milj. Euroa
Maa- ja
vesialueet
Rakennukset
Koneet ja
kalusto
Keskeneräiset
hankinnat
Aineelliset
omaisuuserät
yhteensä
Hankintameno 1.1.
40
233
624
57
954
Kurssierot
-1
-4
-8
0
-12
Liiketoimintojen hankinnat
1
4
4
8
Liiketoimintojen myynnit
0
0
0
Investoinnit
17
57
64
138
Siirrot erien välillä
9
19
-28
0
Myynnit ja muut muutokset
-1
-7
-37
-2
-47
Hankintameno 31.12.
39
252
658
91
1 041
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1.
-116
-431
-547
Kurssierot
2
5
7
Liiketoimintojen hankinnat
-2
-2
Liiketoimintojen myynnit
0
0
Myynnit ja muut muutokset
6
33
39
Arvonalentumistappio
-3
-8
-11
Tilikauden poisto
-9
-45
-54
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.
-121
-447
-568
Luokiteltu myytävänä olevaksi
0
0
0
-1
Tasearvo 31.12.
39
131
211
91
472
2022
Hankintameno 1.1.
35
235
586
43
899
Kurssierot
0
0
5
0
5
Liiketoimintojen hankinnat
2
3
5
Liiketoimintojen myynnit
0
0
-5
0
-5
Investoinnit
8
4
38
42
93
Siirrot erien välillä
1
2
23
-27
0
Myynnit ja muut muutokset
-3
-11
-27
-1
-42
Hankintameno 31.12.
40
233
624
57
954
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1.
-113
-410
-523
Kurssierot
0
-5
-5
Liiketoimintojen hankinnat
-1
-1
-2
Liiketoimintojen myynnit
0
5
5
Myynnit ja muut muutokset
7
25
32
Arvonalentumistappio
0
-1
-1
Tilikauden poisto
-9
-43
-52
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.
-116
-431
-547
Tasearvo 31.12.
40
117
193
57
407
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202384
3.3. Käyttöoikeusomaisuus
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Metso kirjaa vuokrasopimuksista taseelle käyttöoikeusomaisuuserän, joka antaa oikeuden käyttää kohdeomaisuuserää
vuokra-aikana ja vastaavasti vuokrasopimusvelan perustuen vuokranmaksuvelvollisuuteen. Käyttöoikeusomaisuuserä ja
vuokrasopimusvelka arvostetaan nykyarvoon. Vuokrasopimusvelka koostuu seuraavista maksuista:
•  kiinteät maksut vähennettynä vuokrasopimukseen perustuvilla kannustimilla;
•  muuttuvat vuokrat, jotka riippuvat indeksistä tai vertailuarvosta;
•  jäännösarvotakuiden perusteella suoritettavat maksut;
•  osto-option toteutushinta, jos on kohtuullisen varmaa, että optio tullaan käyttämään; ja
• maksut vuokrasopimuksen päättämisestä aiheutuvista sanktioista, jos vuokra-ajassa on huomioitu, että kyseinen optio
tullaan käyttämään.
Vuokrat diskontataan käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä korkokantaa, jos kyseinen korko on helposti määritettävissä. Jos
sisäinen korkokanta ei ole helposti määritettävissä, käytetään valuuttakohtaista lisäluoton korkoa. Vuokrasopimusveloista
aiheutuvat korkokulut kirjataan tuloslaskelmalle rahoituskuluihin.
Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan hankintamenoon. Hankintameno koostuu seuraavista eristä:
•  vuokrasopimusvelka;
•  sopimukseen alkamiseen mennessä maksetut vuokrat vähennettynä saaduilla vuokrasopimukseen liittyvillä kannustimilla;
•  alkuvaiheen välittömät menot; ja
• arvio menoista, jotka syntyvät kohdeomaisuuserän purkamisesta ja poistamisesta tai palauttamisesta sopimuksessa
vaadittuun kuntoon tai sen sijaintipaikan palauttamisesta alkuperäiseen tilaan.
Sopimuksen alkamisajankohdan jälkeen käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan hankintamenoon ja poistetaan joko
taloudellisena pitoaikanaan tai vuokrasopimuksen aikana, jos tämä on lyhyempi. Metson käyttöoikeusomaisuus sisältää
pääosin toimitiloja ja toimistoja luokassa Rakennukset ja leasing-autoja sekä tuotannon käytössä olevia koneita ja kalustoa
luokassa Koneet ja kalusto. Käyttöoikeusomaisuuden poistot kirjataan Hankinnan ja valmistuksen kuluihin sekä Myynnin ja
hallinnon yleiskuluihin.
Vuokrasopimusten käsittelyssä hyödynnetään standardin mahdollistamia käytännön helpotuksia. Lyhytaikaisiin (sopimuksen
kesto alle 12 kuukautta) ja vähäarvoisten omaisuuserien vuokrasopimuksiin liittyvät maksut kirjataan ajan kulumisen
perusteella tuloslaskelmaan kuluksi. Vähäarvoiset omaisuuserät sisältävät IT-laitteita sekä muita toimistotarvikkeita.
Vuokrasopimusten maksut esitetään rahoituksen rahavirrassa ja vuokrasopimuksiin liittyvät korot liiketoiminnan
rahavirroissa. Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin ja vähäarvoisiin omaisuuseriin liittyvät vuokran maksut esitetään
liiketoiminnan rahavirrassa.
Vuokrasopimuksissa tapahtuvat muutokset voivat johtaa käyttöoikeusomaisuuserien ja vuokrasopimusvelkojen muutoksiin.
Vuokrasopimuksen muutoksesta tai irtisanomisesta johtuva voitto tai tappio kirjataan tuloslaskelmaan liiketoiminnan muihin
tuottoihin ja kuluihin.
Useisiin vuokrasopimuksiin sisältyy sopimuksen jatko- ja päättämisoptioita. Jos vuokrasopimukseen sisältyy tällaisia optioita,
ne huomioidaan vuokra-aikaa määritettäessä. Vuokra-aikaan sisällytetään jatko-option kattama kausi, jos arvioidaan, että
optio tullaan kohtuullisen varmasti käyttämään. Vastaavasti vuokra-aikaan sisällytetään päättämisoption kattamat ajanjaksot,
jos on kohtuullisen varmaa, että päättämisoptiota ei tulla käyttämään.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Olennaisin johdon harkinta liittyy vuokrasopimuksiin, joiden perusteella Metsolla on optio jatkaa vuokrakautta tai päättää se
ennenaikaisesti. Näiden sopimusten osalta johdon täytyy arvioida tällaisen option toteuttamisen todennäköisyyttä, millä voi
olla olennainen vaikutus vuokrakauden arvioituun kestoon ja sitä kautta kirjattavien käyttöoikeusomaisuuden ja
vuokrasopimusvelan sekä näihin liittyvien poistojen ja korkokulujen määrään. Johdon harkinnalla on lisäksi merkitystä
vuokranmaksujen nykyarvon laskemisessa käytettävän lisäluoton koron määrittelemisessä.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202385
Taseeseen kirjatut määrät
2023
Milj. euroa
Maa- ja
vesialueet
Rakennukset
Koneet ja
kalusto
Käyttöoikeus-
omaisuuserä
yhteensä
Hankintameno 1.1.
5
167
27
199
Kurssierot
0
-3
0
-3
Liiketoimintojen hankinnat
2
0
2
Investoinnit
0
25
17
41
Vähennykset
0
-19
-8
-27
Hankintameno 31.12.
5
171
36
212
Kertyneet poistot 1.1.
0
-70
-14
-84
Kurssierot
1
0
2
Vähennysten kertyneet poistot
0
15
7
22
Tilikauden poisto
0
-28
-9
-37
Kertyneet poistot 31.12.
0
-81
-15
-97
Luokiteltu myytävänä olevaksi
-1
0
-1
Tasearvo 31.12
5
89
21
114
2022
Milj. euroa
Maa- ja
vesialueet
Rakennukset
Koneet ja
kalusto
Käyttöoikeus-
omaisuuserä
yhteensä
Hankintameno 1.1.
1
171
29
202
Kurssierot
-1
-1
-2
Liiketoimintojen myynnit
-6
-1
-6
Investoinnit
5
25
10
40
Vähennykset
-2
-23
-10
-35
Hankintameno 31.12.
5
167
27
199
Kertyneet poistot 1.1.
-55
-15
-70
Kurssierot
-2
-2
Liiketoimintojen myynnit
5
1
5
Vähennysten kertyneet poistot
12
8
21
Tilikauden poisto
-29
-8
-38
Kertyneet poistot 31.12.
-70
-14
-84
Tasearvo 31.12
5
97
13
115
Tuloslaskelmaan kirjatut määrät
Milj. euroa
2023
2022
Liikevoitto
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot
-37
-38
Arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrakulut
-1
-1
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät vuokrakulut
-4
-3
Rahoituskulut
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut
-5
-5
Tuloslaskelmaan kirjattu yhteensä
-46
-47
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202386
Kassavirtavaikutus, sisältäen arvoltaan vähäisten omaisuuserien ja lyhytaikaisten vuokrasopimusten vuokrien maksut, oli
47 miljoonaa euroa vuonna 2023 (44 miljoonaa euroa vuonna 2022). Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty
liitetiedossa 4.5.
3.4. Poistot
Vuoden 2023 luvut esittävät jatkuvia toimintoja ja vertailuvuosi 2022 on oikaistu vastaavasti.
Poistot tase-erittäin
Milj. euroa
2023
2022
Aineettomat omaisuuserät
Aineettomat omaisuuserät yrityshankinnoista
-49
-52
Muut aineettomat omaisuuserät
-15
-11
Aineelliset omaisuuserät
Rakennukset
-9
-9
Koneet ja kalusto
-44
-42
Käyttöoikeusomaisuuserät
Maa-alueet
0
0
Rakennukset
-26
-27
Koneet ja kalusto
-9
-8
Yhteensä
-153
-149
Poistot toiminnoittain
Milj. euroa
2023
2022
Hankinnan ja valmistuksen kulut
-88
-85
Myynnin ja hallinnon yleiskustannukset
-64
-64
Yhteensä
-153
-149
Lopetettujen toimintojen poistot vuonna 2023 olivat yhteensä 6 miljoonaa euroa (7 miljoonaa euroa vuonna 2022).
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202387
4. Pääomarakenne ja rahoitusinstrumentit
4.1. Rahoitusriskien hallinta
Metson maailmanlaajuiseen toimintaan liittyy erilaisia liiketoiminta- ja rahoitusriskejä. Metson rahoitusriskejä hallitaan
keskitetysti konsernirahoituksessa Metson hallituksen vuosittain hyväksymän kirjallisen rahoituspolitiikan mukaisesti.
Konsernirahoituksen toimintaa valvoo rahoituksen ohjausryhmä puheenjohtajanaan konsernin talous- ja rahoitusjohtaja.
Konsernirahoitus tunnistaa, arvioi ja suojautuu rahoitusriskeiltä tiiviissä yhteistyössä liiketoimintayksiköiden kanssa.
Konsernirahoitus toimii liiketoimintayksiköiden vastapuolena, hoitaa keskitetysti ulkoista varainhankintaa ja vastaa rahavarojen
hoidosta ja tarvittavista suojaustoimista. Tavoitteena on minimoida rahoitusriskien epäsuotuisia vaikutuksia Metson
taloudelliseen tulokseen.
Herkkyysanalyysi
Rahoitusriskien yhteydessä esitetyt herkkyysanalyysiluvut perustuvat tilinpäätösajankohdan riskipositioihin. Herkkyysanalyysiä
tehtäessä oletetaan vain yhden rahoitusinstrumentin arvoon vaikuttavan tekijän, kuten koron tai valuuttakurssin, muuttuneen.
On epätodennäköistä, että riskitekijän volatiliteetti olisi testioletusten mukainen, ja että muut tekijät säilyisivät
muuttumattomina.
Metso käyttää herkkyysanalyysissä yleisesti sovellettua tapaa olettaa yhden prosenttiyksikön (100 korkopisteen) muutosta
koroissa ja 10 prosentin muutosta valuuttojen vaihtosuhteessa, koska tämä parantaa tietojen vertailukelpoisuutta tilikaudesta
toiseen ja antaa selvemmän käsityksen muutosvaikutuksista tilinpäätöksen lukijalle. Näin tehdessään Metso on tietoinen,
etteivät oletukset ole yhtä realistisia kuin toteutuneeseen volatiliteettiin perustuvat, mutta niiden tarkoitus ei ole heijastaa
tulevaa kehitystä. Menneeseen perustuvaa volatiliteettia ei ole myöskään haluttu käyttää, koska se voisi antaa ulkopuoliselle
virheellisen kuvan yhtiön johdon käsityksestä rahoitusinstrumenttien volatiliteetista.
Likviditeetti- ja jälleenrahoitusriski sekä pääomarakenteen hallinta
Likviditeetti- tai jälleenrahoitusriski syntyy, kun yhtiö ei pysty rahoittamaan toimintaansa luottokelpoisuuttaan vastaavin ehdoin.
Välittömän maksuvalmiuden turvaamiseksi kassavarojen, lyhytaikaisten sijoitusten ja nostettavissa olevien luottositoumusten
määrä pidetään riittävällä tasolla. Rahoituksen saatavuutta kaikissa olosuhteissa turvataan hajauttamalla varainhankinta eri
markkinoille ja rahoituslaitoksiin. Konsernirahoitus valvoo pankkitilirakenteita, liiketoimintayksiköiden kassasaldoja ja
ennusteita sekä ohjaa konsernin kokonaiskassavarojen hyödyntämistä mahdollisimman tehokkaasti.
Metson maksuvalmius pysyi vahvana, ja sitä tukivat tasainen operatiivinen rahavirta, rahoituksen erääntymisrakenne ja
käytettävissä olevat luottositoumukset. Likvidit varat koostuvat rahasta ja pankkisaamisista, 638 miljoonaa euroa
(601 miljoonaa euroa vuonna 2022). Talletuksia ja arvopapereita, joiden maturiteetti on yli kolme kuukautta, ei ollut vuoden
2023 lopussa (0 miljoonaa euroa vuonna 2022).
Lisäksi yhtiöllä on pankkeja sitova syndikoitu 600 miljoonan euron valmiusluottolimiitti, joka erääntyy vuonna 2026, ja joka oli
vuoden 2023 lopussa kokonaan nostamatta. Metsolla on myös 600 miljoonan euron kotimainen yritystodistusohjelma, joka oli
käyttämättä kauden lopussa.
Metson kahden miljardin euron Euro Medium Term Note -ohjelman (EMTN) puitteissa liikkeeseen laskettujen lainojen ulkona
olevan määrän tasearvo oli joulukuun lopussa 1 081 miljoonaa euroa (joulukuun 2022 lopussa 758 miljoonaa euroa).
Kolmannella neljänneksellä Metso sopi vuoden pidennyksen 100 miljoonan euron pankkilainaan ja uusi eräpäivä on
syyskuussa 2025.
Neljännen vuosineljänneksen aikana Metso laski liikkeelle ensimmäisen vastuullisuustavoitteisiin sidotun 300 miljoonaan
euron joukkovelkakirjan. Joukkovelkakirjalaina erääntyy vuonna 2030, ja sen kuponkikorko on 4,375 %.
Joukkovelkakirjalainassa on kaksi vastuullisuustavoitteisiin sidottua komponenttia, jotka testataan vuosien 2025 ja 2027
lopussa. Jos Metso ei saavuta näitä tavoitteita, velkakirjan kuponkikorko nousee. Lisäksi yhtiö nosti Euroopan
Investointipankin 50 miljoonan euron tutkimus-, kehitys- ja innovaatiolainan, joka erääntyy vuonna 2030.
Metso hallinnoi jälleenrahoitusriskiään tasapainottamalla lyhyt- ja pitkäaikaisen velan suhteellista keskinäistä osuutta sekä
pitkäaikaisten lainojen jäljellä olevaa keskimääräistä maksuaikaa. Alla olevissa taulukoissa on esitetty Metson velkojen
lyhennykset ja rahoituskulut eriteltynä niiden tilinpäätöspäivänä jäljellä olevien sopimuspohjaisten eräpäivien mukaisesti.
Pitkäaikaisia lainoja suojaavien koronvaihtosopimusten nettokorot sisältyvät pitkäaikaisten velkojen rahoituskuluihin.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202388
Erääntymisajat
31.12.2023
31.12.2022
Alle vuosi
1–5 vuotta
yli 5 vuotta
Alle vuosi
1–5 vuotta
yli 5 vuotta
Pitkäaikaiset velat
Lyhennykset
813
368
700
336
Rahoituskulut
162
35
99
6
Muut velat
Lyhytaikaiset velat
Lyhennykset
245
176
Rahoituskulut
56
33
Ostovelat
675
772
Muut velat
Yhteensä
976
975
403
981
799
342
Yksityiskohtaiset erittelyt eri tase-eristä on esitetty tilinpäätöksen muissa liitetiedoissa. Metson hallitus on arvioinut
pääomarakennetta säännöllisesti, ja sen operatiivisesta hallinnoinnista vastaa konsernirahoitus.
Pääomarakenteen hallinta kattaa sekä oman pääoman että korollisen vieraan pääoman. Emoyhtiön omistajille kuuluva oma
pääoma 31.12.2023 oli yhteensä 2 608 miljoonaa euroa (2 342 miljoonaa euroa vuonna 2022) ja korolliset velat ilman
vuokrasopimusvelkoja olivat yhteensä 1 410 miljoonaa euroa (1 174 miljoonaa euroa vuonna 2022).
Metson tavoitteena on säilyttää sijoituskelpoinen luottoluokitus (Investment Grade). Moody’s Investor Services on myöntänyt
Metsolle ‘Baa2’ pitkäaikaisen luottoluokituksen vakailla näkymillä ja S&P Global Ratings on myöntänyt ‘BBB’ pitkäaikaisen
luottoluokituksen vakain näkymin.
Metson lainasopimuksissa ei ole luottoluokitukseen perustuvia ennenaikaisen takaisinmaksun käynnistäviä sopimusehtoja
(prepayment covenants). Joihinkin rahoitussopimuksiin sisältyy sopimusehtoja, jotka astuisivat voimaan, jos Metson
luottoluokitus olisi alle sijoituskelpoinen (Investment Grade), ja ne liittyisivät pääomarakenteeseen. Kovenantit liittyvät 290
miljoonan euron pankkilainohin sekä syndikoituun 600 miljoonan eruron valmiusluottolimiittiin. Metso täyttää
rahoitussopimuksiinsa liittyvät sopimusehdot.
Korkoriski
Markkinakorkojen ja korkomarginaalien muutokset vaikuttavat rahoituskustannuksiin ja -tuottoihin sekä korollisten tase-erien
markkina-arvostukseen. Korkoriskiä hoidetaan tasapainottamalla vaihtuva- ja kiinteäkorkoisten lainojen keskinäistä suhdetta
sekä hallinnoimalla velkojen ja sijoitusten duraatiota. Korollisiin saataviin ja velkoihin liittyvältä riskiltä voidaan lisäksi suojautua
johdannaisinstrumenteilla, kuten korkotermiineillä, koronvaihtosopimuksilla, optioilla ja futuureilla. Konsernirahoitus hallinnoi ja
valvoo korkoriskiä herkkyysanalyysin ja duraation avulla. Korollisen velan duraatio (Macaulayn duraatio) oli 1,8 vuotta
31.12.2023 (1,7 vuotta vuonna 2022).
Vuoden 2023 lopussa taseessa korkoriskiä sisältäviä eriä olivat korolliset varat 644 miljoonaa euroa (609 miljoonaa euroa
vuonna 2022) ja korolliset velat ilman vuokrasopimusvelkoja 1 410 miljoonaa euroa (1 174 miljoonaa euroa vuonna 2022).
Korkoriskin herkkyysanalyysin perusteena on yhteenlaskettu yhtiötason korkoriski, joka muodostuu korollisista saamisista,
korollisista veloista ja johdannaisista, kuten korkoswapeista, jotka suojaavat alla olevaa korkoriskiä. Korkojen nousu tai lasku
yhdellä prosenttiyksiköllä muiden tekijöiden pysyessä vakiona vaikuttaisi Metson seuraavan 12 kuukauden aikana
uudelleenhinnoitteluun tulevien korollisten velkojen ja saatavien nettokorkokustannuksiin verovaikutus huomioituna
-/+0,1 miljoonaa euroa (-/+1,0 miljoonaa euroa vuonna 2022).
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202389
Korkojen nousu tai lasku yhdellä prosenttiyksiköllä muiden tekijöiden pysyessä muuttumattomina aiheuttaisi Metson
tuloslaskelmaan ja taseeseen seuraavat verovaikutuksella oikaistut vaikutukset:
Milj. euroa
2023
2022
Vaikutus
Tuloslaskelmaan
+/-4,4
+/-3,2
Omaan pääomaan
+/-0,0
+/-0,0
Vaikutus tuloslaskelmaan muodostuu tulosvaikutteisesti käypään arvoon kirjattavista rahoitusinstrumenteista. Vaikutus omaan
pääomaan muodostuu käyvän arvon muutoksista, jotka syntyvät rahoitusinstrumenteista (kuten suojauslaskennassa olevat
johdannaiset), jotka kirjataan käypään arvoon laajan tuloslaskelman kautta.
Valuuttariski
Metson liiketoiminta on maailmanlaajuista ja konsernille aiheutuu valuuttariskiä useissa valuutoissa, tosin toiminnan
maantieteellinen laajuus vähentää yksittäisten valuuttojen merkitystä. Noin 78 prosenttia Metson liikevaihdosta tulee
euroalueen ulkopuolelta; merkittävimmät valuutat ovat euro, Yhdysvaltain dollari, Australian dollari, Chilen peso ja Kiinan juan.
Transaktioriski
Transaktioriskiä syntyy liiketoimintayksikön kaupallisista ja rahoitukseen liittyvistä tapahtumista ja maksuista, jotka ovat
muussa kuin yksikön omassa valuutassa, sekä silloin, kun toisiinsa liittyvät tulevat ja menevät valuuttamääräiset rahavirrat
ovat määriltään tai ajoitukseltaan erilaisia.
Metso -konsernin rahoituspolitiikan mukaisesti liiketoimintayksiköt suojaavat taseessa olevat ja sitoviin toimitus- ja
hankintasopimuksiin perustuvat valuuttapositionsa täysimääräisesti. Rahoituspolitiikassa on määritelty poikkeustapaukset:
tietyt valuutat ja tiettyjen yhtiöiden valuuttapositiot jätetään suojaamatta, samoin kuin tietyn euromääräisen rajan alle jäävät
positiot. Liiketoimintayksiköt suojaavat tulevat valuuttamääräiset rahavirtansa sisäisillä valuuttakaupoilla konsernirahoituksen
kanssa; suojausperiodit eivät yleensä ylitä kahta vuotta. Liiketoimintayksiköt tekevät valuuttasuojauksia myös suoraan
pankkien kanssa sellaisissa maissa, joissa valuuttasäännöstely estää konsernin sisäiset suojaussopimukset.
Konsernirahoitus valvoo yhtiön valuuttakohtaista nettopositiota ja päättää, missä määrin avoin riski suljetaan. Mikäli
liiketoimintayksikkö soveltaa sitovan sopimuksen suojaukseen suojauslaskentaa, konsernirahoitus suojaa aina kyseisen riskin
solmimalla sisäistä termiinisopimusta vastaavan ulkoisen termiinisopimuksen. Konsernirahoituksen avoimille valuuttapositioille
on asetettu niiden mahdollisesta tulosvaikutuksesta johdetut enimmäismäärät. Valuuttariskin hallinnassa konsernirahoitus voi
käyttää termiinisopimuksia ja valuuttaoptioita.
Metson yhteenlaskettu valuuttariski
Milj. euroa
2023
2022
Operatiiviset erät
529
639
Rahoituserät
838
761
Suojaukset
-1 414
-1386
Kokonaispositio
-47
14
Valuuttariskin herkkyysanalyysin perustana on Metson yhteenlaskettu kokonaispositio, joka koostuu kaikista
valuuttamääräisistä saatavista ja veloista, sitoviin sopimuksiin liittyvistä arvioiduista rahavirroista, lyhyt- ja pitkäaikaisista
myynti- ja ostosopimuksista sekä ennakoiduista hyvin todennäköisiksi arvioiduista operatiivisista suojatuista rahavirroista.
Herkkyysanalyysissä ei ole mukana ulkomaisten tytäryhtiöiden, joiden toiminnallinen valuutta on muu kuin euro, omista
pääomista aiheutuvaa muuntoeroa eikä sen suojausta.
Jos euro vahvistuu tai heikkenee 10 prosenttia muita valuuttoja vastaan, sen vaikutus vuodenvaihteen positiosta laskettuna,
verovaikutus huomioituna on +/-4,0 miljoonaa euroa (-/+1,3 miljoonaa euroa vuonna 2022). Valuuttariski jakautuu noin
40 valuuttaan, ja 31.12.2023 suurin avoin riski kohdistuu Yhdysvaltain dollarin, Ghanan cedin ja Intian rupian positioihin
(yhteensä noin 39 prosenttia).
IFRS 7 -standardin mukainen herkkyysanalyysi tehdään vain rahoitusinstrumenteista, jolloin kokonaisvaluuttariskistä jätetään
huomioimatta seuraavat erät: sitoviin sopimuksiin liittyvät arvioidut rahavirrat, ennakkomaksut, myynti- ja ostosopimukset ja
ennakoidut operatiiviset rahavirrat. -/+10 prosentin kurssimuutos valuuttakursseissa euroa vastaan aiheuttaisi verovaikutus
huomioiden seuraavat vaikutukset:
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202390
2023
2022
Milj. euroa
USD
ZAR
Muut
Yhteensä
Yhteensä
Vaikutus
Tuloslaskelmaan
+/-22,4
+/-2,1
+/-0,2
+/-24,7
+/-25,6
Omaan pääomaan
+/-1,4
+/-1,7
+/-0,1
+/-0,3
+/-7,2
Vaikutus omaan pääomaan lasketaan niistä johdannaisista, jotka täyttävät rahavirtasuojauksen kriteerit
ulkomaanvaluuttamääräisten sitovien sopimusten riskin suojaamiseksi. Vaikutus tuloslaskelmaan lasketaan kaikista muista
valuuttariskin sisältävistä rahoitusinstrumenteista, mukaan lukien rahavirtaa suojanneista johdannaisista samassa suhteessa
kuin niiden alla oleva sitoumus on osatuloutettu konsernin osatuloutusperiaatteiden mukaisesti.
Translaatioriski
Translaatioriski syntyy, kun tytäryhtiön oma pääoma on muussa kuin emoyhtiön toiminnallisessa valuutassa. Merkittävimmät
translaatioriskit ovat Yhdysvaltain dollarissa, Kiinan juanissa, Kanadan dollarissa, Brasilian realissa ja Intian rupiassa, jotka
yhdessä muodostavat noin 64 prosenttia kokonaistranslaatioriskistä. Metso ei suojaa tällä hetkellä translaatioriskiä.
Luottoriski ja muu vastapuoliriskit
Luotto- tai vastapuoliriski realisoituu, jos asiakas tai rahoitusvastapuoli ei pysty täyttämään sitoumuksiaan Metsolle.
Kaupalliseen toimintaan liittyvät luottoriskit ovat ensisijaisesti liiketoimintayksiköiden vastuulla. Liiketoimintayksiköt arvioivat
asiakkaidensa luottokelpoisuutta näiden taloudellisen tilanteen, aiempien kokemusten ja muiden asiaan vaikuttavien seikkojen
perusteella. Näitä kaupalliseen toimintaan liittyviä luottoriskejä voidaan tarvittaessa pienentää ennakkomaksuilla,
rembursseilla ja kolmannen osapuolen takauksilla tai luottovakuutuksilla. Konsernirahoitus tarjoaa keskitetysti
asiakasrahoitukseen liittyviä palveluja ja valvoo, että maksuehdoissa ja vaadittavissa vakuuksissa noudatetaan
rahoituspolitiikan periaatteita. Metsolla ei ole merkittäviä luottoriskikeskittymiä.
Luottoriskin enimmäismäärä on myynti- ja lainasaamisten kirjanpitoarvo. Luottoriskin laatua arvioidaan sekä myyntisaamisten
ikäjakauma- että asiakaskohtaisilla analyyseillä. Myyntisaamisten ikäjakauma on esitetty liitetiedossa 2.2.
Pankit, muut rahalaitokset ja yritykset, joiden kanssa solmitaan sopimuksia rahoitusinstrumenteista, muodostavat myös
vastapuoliriskin, jota hallinnoidaan vastapuolten huolellisella valinnalla, vastapuolilimiiteillä ja netotussopimuksilla kuten ISDA
(Master agreement of International Swaps and Derivatives Association). Vastapuolilimiittien noudattamista seurataan
säännöllisesti.
Luottoriski liittyy jaksotettuun hankintamenoon arvostettujen rahoitusvarojen, kuten myyntisaamisten, korollisten saamisten,
muiden saamisten, talletusten ja arvopaperien, rahojen ja pankkisaamisten sekä asiakassopimuksiin perustuvien varojen,
tasearvoon.
Rahojen ja pankkisaamisten, talletusten ja korkosijoitusten arvonalentumista arvioidaan säännöllisesti, mutta sitä pidetään
vähäisenä sijoituskohteiden korkeiden luottoluokitusten ja sijoitusten lyhyen maturiteetin vuoksi. Konsernirahoitus tekee
säännöllisesti taloudellisen analyysin sijoitusten yritysvastapuolista ja lisäksi arvioi sijoituskohteita jatkuvasti. Sijoituksista ei
odoteta luottotappioita Metsolle.
Myyntisaamisten ja asiakassopimuksiin perustuvien varojen osalta Metso noudattaa odotettujen luottotappioiden arvioimiseen
IFRS 9:n yksinkertaistettua mallia, jossa säännöllisesti arvioidaan ja tunnistetaan saamisten odotettua luottotappiota.
Lisätietoa liitetiedossa 2.2.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202391
Käyvän arvon arvioiminen
Taseessa käypään arvoon kirjatut rahoitusinstrumentit on luokiteltu käyvän arvon määrittämiseen perustuvien hierarkiatasojen
mukaan seuraavasti:
Taso 1Toimivilta markkinoilta saatavissa olevat markkinahintanoteeraukset. Markkinahinnat ovat helposti ja
säännöllisesti saatavissa pörssistä, välittäjältä, markkinainformaation välityspalvelusta, markkinahinnoittelun
palveluntuottajalta tai valvontaviranomaiselta. Rahoitusvarojen noteerattuna markkinahintana käytetään senhetkistä
ostonoteerausta. Tason 1 rahoitusinstrumentit ovat rahastosijoituksia, jotka on luokiteltu käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviksi.
Taso 2Tason 2 rahoitusinstrumenttien käypä arvo määritellään arvostusmenetelmien avulla. Näissä menetelmissä
käytetään syöttötietona markkinahintanoteerauksia, jotka ovat helposti ja säännöllisesti saatavissa pörssistä, välittäjältä,
markkinainformaation välityspalvelusta, markkinahinnoittelun palveluntuottajalta tai valvontaviranomaiselta. Tason 2
rahoitusinstrumentit ovat:
Ei-pörssinoteerattuja (OTC) johdannaisia, jotka on luokiteltu joko käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviksi tai
suojauslaskettaviksi
Korkoarvopapereita, jotka on luokiteltu käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviksi
Käyvän arvon suojauslaskennassa olevat velat
Taso 3Rahoitusinstrumentti on luokiteltu tasolle 3, jos käyvän arvon laskenta ei voi perustua todettavissa oleviin
markkinahintanoteerauksiin. Metsolla ei ollut tällaisia rahoitusinstrumentteja vuonna 2023 eikä vuonna 2022.
Metson käypään arvoon arvostetut rahoitusvarat ja -velat
31.12.2023
31.12.2022
Milj. euroa
Taso 1
Taso 2
Taso 3
Taso 1
Taso 2
Taso 3
Varat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjatut rahoitusvarat
Johdannaiset, ei suojauslaskennassa
33
68
Käypään arvoon laajan tuloksen kautta kirjattavat rahoitusvarat
Johdannaiset, suojauslaskennassa
12
21
Yhteensä
46
88
Velat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Johdannaiset, ei suojauslaskennassa
36
29
Käypään arvoon laajan tuloksen kautta kirjattava rahoitusvelat
Johdannaiset, suojauslaskennassa
9
51
Yhteensä
45
80
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202392
4.2. Rahoitusvarat ja -velat arvostusluokittain
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Metso luokittelee rahoitusvarat ja -velat IFRS 9:n mukaan niihin liittyvien sopimusten rahavirtaominaisuuksien ja
hankintatekohetkellä vallinneen liiketoimintamallin mukaisen alkuperäisen käyttötarkoituksen mukaan. Luokittelua
muutetaan vain, jos sijoitustoiminnan liiketoimintamalliin tulee muutos. Rahoitusvarat tai -velat esitetään pitkäaikaisena
eränä, jos jäljellä oleva maturiteetti on yli 12 kuukautta ja lyhytaikaisena eränä, jos jäljellä oleva maturiteetti on alle 12
kuukautta. Rahoitusvarat ja -velat on luokiteltu seuraavasti:
Jaksotettuun hankintamenoon
Rahoitusvarat
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat ovat vieraan pääoman ehtoisia sijoituksia tai saamisia, joiden
rahavirrat muodostuvat yksinomaan pääoman ja/tai koron maksuista ja pidetään sopimuksen voimassaoloajan. Nämä
merkitään taseeseen käypään arvoonsa transaktiokuluineen, minkä jälkeen ne arvostetaan efektiivisen koron menetelmällä
jaksotettuun hankintamenoon. Korkotuotto kirjataan rahoitustuottoihin. Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
rahoitusvarat sisältävät määräaikaistalletukset, yritys- ja sijoitustodistukset, korolliset laina- ja muut saamiset,
myyntisaamiset sekä korottomat saamiset. Perintäkelpoisuutta arvioidaan säännöllisesti, ja mahdollinen arvonalentuminen
kirjataan siltä osin kuin tasearvo ylittää odotettavissa olevien rahavirtojen nykyarvon.
Myyntisaamisten arvostamiseen Metso soveltaa IFRS 9:n mukaista yksinkertaistettua mallia, jonka mukaan
luottotappiovarausta kirjataan myyntisaamisen koko voimassaoloajalta odotettavissa olevien luottotappioiden perusteella.
Tarkemmin liitetiedossa 2.2 Myyntisaamiset ja muut saamiset.
Rahoitusvelat
Liikkeellelasketut joukkovelkakirjalainat ja nostetut rahalaitoslainat sekä osto- ja muut velat kirjataan hankintahetkellä
käypään arvoon transaktiomenoilla vähennettynä. Myöhemmin velat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen
efektiivisen koron menetelmää. Osto- ja muut velat ovat korottomia lyhytaikaisia maksamattomia velkoja. Joukkovelkakirja-
tai rahalaitoslainojen nostetun velan, transaktiokuluilla vähennettynä kirjatun määrän ja myöhemmin takaisin maksettavan
velan määrän erotus jaksotetaan tuloslaskelmaan korkokuluksi laina-ajalle. Lainalimiiteistä maksetut palkkiot jaksotetaan
rahoituskuluksi limiitin voimassaoloajalle tai, jos lainan nosto on todennäköinen, osana lainan transaktiokuluja.
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta
Rahoitusvarat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti laajan tuloksen kautta arvostetut rahoitusvarat ovat vieraan pääoman ehtoisia sijoituksia
tai saamisia, joita on liiketoimintamallin mukaan tarkoitus sekä pitää kerryttämässä korko- ja pääomakassavirtoja että
tarvittaessa myydä. Korkotuotot määritetään efektiivisen koron menetelmällä, ja ne sisältyvät rahoitustuottoihin. Käyvän
arvon muutos kirjataan laajan tuloksen eriin. Kun rahoitusvara kirjataan pois taseesta, aiemmin muihin laajan tuloksen eriin
kirjatut voitot tai tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti. Metsolla tähän arvostusluokkaan sisältyvät suojauslaskennan alaiset
johdannaissaamiset tai -velat, myytävissä olevat myyntisaamiset ja velkakirjasijoitukset.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
Rahoitusvarat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetut rahoitusvarat ovat oman pääoman ehtoisia sijoituksia, rahastosijoituksia,
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavia johdannaisia ja ei-suojauslaskennan piiriin kuuluvia johdannaisia. Käyvän
arvon muutos sekä voitto ja tappio poiskirjaamisen yhteydessä kirjataan tuloslaskelmaan. Arvonalentumisriski sisältyy
käyvän arvon muutokseen. Rahastojen ja listattujen osakkeiden arvo perustuu tilinpäätöspäivän noteerattuun
päätöskurssiin. Listaamattomat osakkeet, joiden käypä arvo ei ole luotettavasti määriteltävissä, arvostetaan hankintahintaan
mahdollisilla arvonalennuksilla vähennettynä.
Rahoitusvelat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetut rahoitusvelat ovat käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavia johdannaisia
ja ei-suojauslaskennan piiriin kuuluvia johdannaisia. Käyvän arvon muutokset ja toteutuneet voitot ja tappiot kirjataan niiden
toteutumishetkellä tuloslaskelmaan.
Vuoden 2023 tasetiedot esittävät jatkuvia toimintoja, eikä vertailuvuoden 2022 tietoja ole oikaistu.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202393
Rahoitusvarat ja -velat arvostusluokittain
2023
Käypään arvoon
tulos-
vaikutteisesti
kirjattavat
Käypään arvoon
muiden laajan
tuloksen erien
kautta kirjattavat
Jaksotettuun
hankinta-
menoon
kirjattavat
Tasearvo
Käypä
arvo
Milj. euroa
Pitkäaikaiset varat
Osakesijoitukset
2
2
2
Johdannaisinstrumentit
10
10
10
Muut saamiset
20
20
20
Yhteensä
12
20
31
31
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset
845
845
845
Myyntisaamiset, myytävissä olevat
10
10
10
Lainasaamiset
6
6
6
Johdannaisinstrumentit
23
12
36
36
Talletukset ja arvopaperit, maturiteetti
kolme kk tai alle
194
194
194
Käteinen raha ja pankkitilit
445
445
445
Yhteensä
23
22
1 490
1 535
1 535
Pitkäaikaiset velat
Joukkovelkakirjalainat 1)
886
886
876
Muut pitkäaikaiset lainat
281
281
281
Vuokrasopimusvelat
86
86
86
Johdannaisinstrumentit
18
18
18
Muut velat
7
7
7
Yhteensä
18
1 260
1 278
1 267
Lyhytaikaiset velat
Pitkäaikaisten lainojen lyhennyserät
203
203
202
Lainat rahoituslaitoksilta
39
39
39
Vuokrasopimusvelat
32
32
32
Ostovelat
675
675
675
Johdannaisinstrumentit
19
9
28
28
Yhteensä
19
9
950
978
976
1) Joukkovelkakirjalainat on arvostettu jaksotettuun hankintamenoon, jota on oikaistu suojatun riskin osalta käyvän arvon muutoksella.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202394
2022
Käypään arvoon
tulos-
vaikutteisesti
kirjattavat
Käypään arvoon
muiden laajan
tuloksen erien
kautta kirjattavat
Jaksotettuun
hankinta-
menoon
kirjattavat
Tasearvo
Käypä
arvo
Milj. euroa
Pitkäaikaiset varat
Osakesijoitukset
2
2
2
Lainasaamiset
5
5
5
Johdannaisinstrumentit
3
3
3
Muut saamiset
19
19
19
Yhteensä
5
24
29
29
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset
796
796
796
Myyntisaamiset, myytävissä olevat
2
2
2
Lainasaamiset
3
3
3
Johdannaisinstrumentit
65
21
86
86
Talletukset ja arvopaperit, maturiteetti
kolme kk tai alle
104
104
104
Käteinen raha ja pankkitilit
497
497
497
Yhteensä
65
23
1 400
1 488
1 488
Pitkäaikaiset velat
Joukkovelkakirjalainat 1)
758
758
734
Muut pitkäaikaiset lainat
240
240
240
Vuokrasopimusvelat
87
87
87
Johdannaisinstrumentit
33
33
33
Muut velat
2
2
2
Yhteensä
33
1 088
1 121
1 097
Lyhytaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta
96
96
96
Yritystodistuslainat
80
80
80
Vuokrasopimusvelat
31
31
31
Ostovelat
787
787
787
Johdannaisinstrumentit
29
18
47
47
Yhteensä
29
18
994
1 040
1 040
Lisätietoja johdannaisinstrumenteista on esitetty liitetiedossa 4.8.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202395
4.3. Likvidit varat
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Rahat ja pankkisaamiset ovat käytettävissä olevaa käteistä ja pankkitilien rahavaroja, määräaikaisia talletuksia tai sijoituksia,
jotka voidaan helposti konvertoida käteisvaroiksi tiedossa olevaan määrään ja alle kolmen kuukauden ajanjaksolla niiden
hankinnasta tai rahamarkkinarahastosijoituksia, joilla on vastaava riskiprofiili. 
Käteisvarat ja pankkitilien rahavarat sekä talletukset ja korkosijoitukset arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon.
Käteisvarojen, pankkisaamisten, talletusten ja korkosijoitusten arvonalentumista testataan säännöllisesti, mutta riski on
vähäinen, niiden korkean luottokelpoisuuden ja lyhyen juoksuajan vuoksi.
Milj. euroa
2023
2022
Rahat ja pankkisaamiset
Talletukset ja arvopaperit, maturiteetti 3 kuukautta tai alle
194
104
Käteinen raha ja pankkitilit
445
497
Rahat ja pankkisaamiset
638
601
Likvidit varat
638
601
Keskimääräinen tuotto talletuksille ja arvopapereille
 %
2023
2022
Maturiteetti kolme kuukautta tai alle
5,19 %
4,16 %
4.4. Oma pääoma
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Osakeanti ja omat osakkeet
Osakeannista tai optioiden merkitsemisestä syntyneet transaktiokustannukset esitetään omassa pääomassa niistä saadun
vastikkeen vähennyksenä, verot huomioituna.
Emoyhtiön omistamat omat osakkeet on arvostettu alkuperäiseen hankintahintaan ja vähennetty omasta pääomasta. Jos
omia osakkeita myydään tai lasketaan uudelleen liikkeelle, niistä saatu vastike kirjataan omaan pääomaan välittömillä
transaktiokustannuksilla sekä tuloveroilla oikaistuna.
Muuntoerot
Konsernitilinpäätöksessä ulkomaisten tytäryhtiöiden omista pääomista sekä ulkomaisiin nettosijoituksiin rinnastettavista
lainoista aiheutuvat kurssierot on kirjattu konsernin muiden laajan tuloksen erien kautta muuntoeroihin. Kun ulkomaisen
tytäryhtiön omia pääomia suojataan valuuttamääräisin lainoin tai johdannaisilla, niistä syntyneet kurssierot, verovaikutus
huomioituna, kirjataan laajan tuloksen erien kautta näitä muuntoeroja vastaan. Kun ulkomainen tytäryhtiö myydään,
kertyneet muuntoerot, mukaan lukien suojausinstrumenttien vaikutus, peruutetaan muiden laajan tuloksen erien kautta ja
kirjataan konsernin tuloslaskelmaan oikaisemaan luovutusvoittoa tai tappiota. Jos ulkomaisen tytäryhtiön omaa pääomaa
pienennetään palauttamalla osa siihen sijoitetuista varoista, palautusta vastaava osuus muuntoeroista peruutetaan
konsernin laajan tuloksen erien kautta ja kirjataan konsernin tuloslaskelmaan.
Osingot
Hallituksen ehdotusta osingonjaoksi ei kirjata tilinpäätökseen ennen kuin osakkeenomistajat ovat hyväksyneet sen
yhtiökokouksessa.
Osakepääoma ja osakkeiden lukumäärä
Metso Oyj:n täysin maksettu ja kaupparekisteriin merkitty osakepääoma oli vuoden 2023 ja 2022 lopussa
107 186 442,52 euroa. Metson osakkeilla ei ole nimellisarvoa.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202396
2023
2022
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä 1.1.
825 635 935
828 047 419
Osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä myönnetyt osakkeet
692 256
624 516
Omien osakkeiden hankinta
-3 036 000
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä 31.12.
826 328 191
825 635 935
Emoyhtiön hallussa olevat osakkeet
2 644 249
3 336 505
Osakkeiden lukumäärä yhteensä 31.12.
828 972 440
828 972 440
Vuoden 2023 lopussa Metso Oyj:n hallussa olevien yhteensä 2 644 249 oman osakkeen hankintameno, 22 514 857,99 euroa,
on kirjattu omien osakkeiden rahastoon.
Osingonjakoehdotus
Hallitus ehdottaa, että 31.12.2023 päättyneeltä tilikaudelta vahvistettavan taseen perusteella jaetaan osinkona 0,36 euroa
osakkeelta. Siltä osin kuin maksettavan osingon määrä ylittää 31.12.2023 päättyneen tilikauden tuloksen, jäljelle jäävä määrä
maksetaan aikaisempien tilikausien kertyneistä voittovaroista. Tästä aiheutuvaa yhteensä 297 miljoonan euron
osingonjakovelkaa ei ole kirjattu tähän tilinpäätökseen.
Arvonmuutosrahasto ja muut rahastot
Suojausrahasto sisältää rahavirran suojauksessa käytettyjen instrumenttien käyvän arvon muutokset.
Arvonmuutosrahasto sisältää myytävissä olevien myyntisaamisten käyvän arvon muutoksen sekä osakepalkkiot.
Vararahasto koostuu jakokelvottomista varoista, jotka on siirretty sinne jakokelpoisista varoista yhtiöjärjestyksen tai paikallisen
lainsäädännön vaatimuksesta tai osakkeenomistajien päätöksellä.
Muut rahastot muodostuvat emoyhtiön voitonjakokelpoisesta rahastosta ja sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta.
Muutokset arvonmuutos- ja muissa rahastoissa
Milj. euroa
Omien
osakkeiden
rahasto
Suojaus-
rahasto
Arvon-
muutos-
rahasto
Vara-
rahasto
Muut
rahastot
Yhteensä
1.1.2023
-28
-1
18
0
1 133
1 122
Rahavirran suojaus
Voitot (+) / tappiot (-) käypään arvoon
arvostamisesta 1)
-16
-16
Siirretty tuloslaskelmaan 1)
Liikevaihto
0
0
Hankinnan ja valmistuksen kulut /
hallinnon kulut
14
14
Osakeperusteiset maksut 1)
5
4
10
Muut
1
1
31.12.2023
-23
-3
22
0
1 134
1 131
1) Verovaikutus huomioituna.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202397
Milj. euroa
Omien
osakkeiden
rahasto
Suojaus-
rahasto
Arvon-
muutos-
rahasto
Vara-
rahasto
Muut
rahastot
Yhteensä
1.1.2022
-9
-4
9
0
1 134
1 130
Rahavirran suojaus
Voitot (+) / tappiot (-) käypään arvoon
arvostamisesta 1)
-27
-27
Siirretty tuloslaskelmaan 1)
Liikevaihto
3
3
Hankinnan ja valmistuksen kulut /
hallinnon kulut
27
27
Arvostus käypään arvoon ja
osakepalkitseminen
Siirretty tuloslaskelmaan 1)
-1
-1
Omien osakkeiden lunastaminen
-25
-25
Osakeperusteiset maksut 1)
6
10
16
Muut
0
-1
-1
31.12.2022
-28
-1
18
0
1 133
1 122
1) Verovaikutus huomioituna.
Omaan pääomaan sisältyvät muuntoerot
Milj. euroa
2023
2022
Muuntoerot 1.1.
-150
-164
Muuntoerojen muutos
-27
13
Muuntoerot 31.12.
-177
-150
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202398
4.5. Rahoitus- ja vuokrasopimusvelat
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Pitkäaikaiset lainat kirjataan hankintahetkellä käypään arvoon transaktiomenoilla vähennettynä. Myöhemmin lainat
arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Nostetun velan, transaktiokuluilla
vähennettynä kirjatun määrän ja myöhemmin takaisin maksettavan velan määrän erotus jaksotetaan tuloslaskelmaan
korkokuluksi laina-ajalle. Lainat, jotka on suojattu käyvän arvon suojauksella, luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon
kirjattaviin. Käyvän arvon muutos kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin. Pitkäaikainen laina tai sen osa luokitellaan
lyhytaikaiseksi, kun velvollisuus takaisinmaksuun on 12 kuukauden sisällä tilinpäätöspäivästä. Rahoitusvelka kirjataan pois
vain, kun lainasopimuksen velvoite on täytetty, kumottu tai voimassaolo on päättynyt.
Lainalimiiteistä maksetut palkkiot jaksotetaan rahoituskuluksi limiitin voimassaoloajalle tai, jos lainan nosto on
todennäköinen, osana lainan transaktiokuluja. Velkainstrumenttien muutokseen liittyvät transaktiomenot sisällytetään velan
tasearvoon ja kirjataan kuluksi efektiivisen koron menetelmällä ehdoiltaan muuttuneen velan jäljellä olevana juoksuaikana
silloin, kun uudet ehdot eivät olennaisesti eroa alkuperäisistä. Kun ehdot eivät ole muuttuneet olennaisesti, laskennallinen
voitto tai tappio kirjataan tuloslaskelmaan muutoksen toteuttamishetkellä.
2023
2022
Milj. euroa
Tasearvot
Käyvät arvot
Tasearvot
Käyvät arvot
Pitkäaikaiset korolliset velat
  Joukkovelkakirjalainat
886
876
758
734
  Lainat rahoituslaitoksilta
281
281
240
240
  Muut pitkäaikaiset velat
0
0
Pitkäaikaiset velat yhteensä 
1 167
1 157
998
974
Vuokrasopimusvelat
86
86
87
87
Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä
1 253
1 243
1 086
1 061
Lyhytaikaiset velat
  Joukkovelkakirjalainat, lyhennysosuus
194
193
  Lainat rahoituslaitoksilta, lyhennysosuus
9
9
  Lainat rahoituslaitoksilta
39
39
96
96
  Yritystodistuslainat
80
80
Lyhytaikaiset velat yhteensä
243
241
176
176
Vuokrasopimusvelat
32
32
31
31
Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä
275
274
207
207
Rahoitusvelat yhteensä
1 528
1 517
1 293
1 268
Joukkovelkakirjalainat
2023
Milj. euroa
Nimellinen 
korkokanta
Efektiivinen
korkokanta
Ulkona oleva
alkuperäinen
lainan määrä
Tasearvo
Julkinen velkakirja 2017–2024
1,125 %
1,92 %
197
194
Julkinen velkakirja 2020–2028
0,875 %
1,04 %
300
282
Julkinen velkakirja 2022–2027
4,875 %
4,98 %
300
300
Julkinen velkakirja 2023–2030
4,375 %
4,54 %
300
304
Joukkovelkakirjat yhteensä
1 097
1 081
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 202399
2022
Milj. euroa
Nimellinen 
korkokanta
Efektiivinen
korkokanta
Ulkona oleva
alkuperäinen
lainan määrä
Tasearvo
Julkinen velkakirja 2017–2024
1,125 %
1,92 %
197
190
Julkinen velkakirja 2020–2028
0,875 %
1,04 %
300
273
Julkinen velkakirja 2022–2027
4,875 %
4,96 %
300
296
Joukkovelkakirjat yhteensä
797
758
Metson 2 miljardin euron Euro Medium Term Note -ohjelman (EMTN) puitteissa liikkeeseen laskettujen lainojen ulkona olevan
määrän tasearvo vuoden 2023 lopussa oli 1 081 miljoonaa euroa (758 miljoonaa euroa vuoden 2022 lopussa).
Metsolla on pankkeja sitova syndikoitu 600 miljoonan euron valmiusluottolimiitti, joka erääntyy vuonna 2026, ja jota ei ollut
nostettu lainkaan vuoden 2023 lopussa. Metsolla on myös 600 miljoonan euron kotimainen yritystodistusohjelma, joka  oli
käyttämättä kauden lopussa.
31.12.2023 lainojen ja korkojohdannaisten keskimääräinen korko oli 4,3 % (3,2 %), korollisten lainojen duraatio 1,8 vuotta (1,7
vuotta) ja keskimääräinen maturiteetti 3,9 vuotta (3,4 vuotta).
Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta koostuvat lainoista, joita Metson tytäryhtiöt ovat nostaneet rahoittaakseen paikallisia
toimintojaan. Tytäryhtiölainat ovat Intian rupian määräisiä. Lyhytaikaisten lainojen painotettu keskikorko oli 6,16 % (3,76 %
vuonna 2022). Vuonna 2024 oletetaan maksettavan lainojen korkoja 0,4 miljoonaa euroa yhdessä pääoman lyhennysten
kanssa.
Korollisten velkojen erääntyminen nimellisarvoin
2023
Milj. euroa
Rahoitusvelat
Lyhennykset
Korot
Vuokrasopimus-
velkojen maksut 1)
2024
301
245
56
36
2025
209
158
51
27
2026
63
18
45
20
2027
363
318
45
15
2028
339
318
21
10
Myöhemmin
403
368
35
24
Yhteensä
1 678
1 426
252
132
2022
Milj. euroa
Rahoitusvelat
Lyhennykset
Korot
Vuokrasopimus-
velkojen maksut 1)
2023
209
176
33
39
2024
336
306
30
29
2025
82
58
24
22
2026
41
18
23
18
2027
341
318
22
15
Myöhemmin
342
336
6
40
Yhteensä
1 351
1 213
138
162
1) Tulevat vuokrien maksut nimellisarvoon.
Johdannaisinstrumenttien erääntyminen esitetään liitetiedossa 4.8.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023100
4.6. Korollisten nettovelkojen täsmäytys
Korolliset nettovelat
Milj. euroa
2023
2022
Rahoitusvelat, pitkäaikaiset 1)
1 371
998
Vuokrasopimusvelat 2)
118
118
Rahoitusvelat, lyhytaikaiset
39
176
Lainasaamiset
-6
-8
Likvidit varat
-638
-601
Korolliset nettovelat
884
684
1) Pitkäaikaisten rahoitusvelkojen vuoden 2023 määrä sisältää lyhennyseriä 203 miljoonaa euroa.
2) Vuokrasopimusvelkojen vuoden 2023 määrä sisältää lyhennyseriä 32 miljoonaa euroa (31 miljoonaa euroa vuonna 2022).
Korollisten nettovelkojen muutokset
2023
Muut
muutokset
ilman
rahavirta-
vaikutusta
Milj. euroa
Tasearvo
1.1.
Rahavirrat
Yritys-
hankinnat
Muunto-
erot
Tase-
arvo
31.12.
Rahoitusvelat, pitkäaikaiset
998
347
0
25
1 371
Vuokrasopimusvelat
118
-37
2
-2
37
118
Rahoitusvelat, lyhytaikaiset
176
-139
4
-2
39
Lainasaamiset
-8
5
0
0
-3
-6
Likvidit varat
-601
-42
-5
10
-638
Korolliset nettovelat
684
134
1
5
59
884
2022
Muut
muutokset
ilman
rahavirta-
vaikutusta
Milj. euroa
Tasearvo
1.1.
Rahavirrat
Yritys-
hankinnat
ja
-myynnit
Muunto-
erot
Tase-
arvo
31.12.
Rahoitusvelat, pitkäaikaiset
777
246
2
0
-26
998
Vuokrasopimusvelat
133
-35
-2
0
22
118
Rahoitusvelat, lyhytaikaiset
42
140
-6
176
Lainasaamiset
-9
1
0
0
-8
Likvidit varat
-473
-113
-10
-5
-601
Korolliset nettovelat
470
239
-10
-10
-4
684
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023101
4.7. Ehdolliset velat ja vastuut
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Takaukset ovat annettu Metso -konsernin yhtiöiden normaaliin liiketoimintaan liittyvien sitoumusten vakuudeksi. Takaukset on
antanut joko rahoituslaitos tai Metso Oyj konserniyhtiöiden puolesta. Takaus on tyypillisesti annettu asiakkaan
ennakkomaksun tai sopimusehtojen vakuudeksi tai vastatakaus pankille, joka on antanut kaupallisen takauksen
konserniyhtiölle.
Takaisinostosopimuksilla tarkoitetaan sitoumuksia, joilla Metso sitoutuu ostamaan takaisin asiakkaalle myymänsä laitteen.
Takaisinostovelvollisuuteen johtavat ehdot määritellään sopimuskohtaisesti.
Milj. Euroa
2023
2022
Takaukset
Emoyhtiön ja tytäryhtiöiden antamat ulkoiset takaukset
1 608
1 546
Muut sitoumukset
Takaisinostositoumukset
Muut vastuusitoumukset
0
1
Yhteensä
1 608
1 547
Lisätietoa oikeudenkäynneistä ja vaateista on esitetty liitetiedossa 6.2.
4.8. Johdannaiset
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Johdannaiset kirjataan taseeseen käypään arvoon niiden tekohetkellä ja arvostetaan käypään arvoon tilinpäätöshetkellä.
Johdannaiset luokitellaan tekohetkellään joko sitovien sopimusten ja tulevien kassavirtojen suojaukseksi (rahavirtasuojaus),
kiinteäkorkoisen velan suojaukseksi (käyvän arvon suojaus), ulkomaisten tytäryhtiöiden omien pääomien suojauksiksi
(oman pääoman suojaus) tai tulosvaikutteisesti kirjattaviksi, jolloin niihin ei sovelleta suojauslaskentaa.
Suojauslaskennassa Metso dokumentoi transaktion tekohetkellä suojausinstrumentin ja suojauksen kohteen välisen
suojaussuhteen riskienhallintastrategiansa ja -tavoitteidensa mukaisesti. Suojauksen tehokkuutta testataan
neljännesvuosittain sekä tulevien kassavirtojen osalta että taannehtivasti.
Johdannaiset luokitellaan taseen pitkäaikaisiksi varoiksi ja veloiksi, kun niiden jäljellä oleva maturiteetti on yli 12 kuukautta ja
taseen lyhytaikaisiksi varoiksi ja veloiksi, kun maturiteetti on alle 12 kuukautta.
Rahavirtasuojaus
Metso soveltaa rahavirtasuojauslaskentaa tiettyihin koronvaihto-, valuuttatermiini- ja sähkötermiinisopimuksiin.
Metso kohdistaa vain valuuttatermiinisopimusten valuuttatekijän suojauslaskentaan, korkotekijä kirjataan liiketoiminnan
muihin tuottoihin ja kuluihin nettona. Termiinisopimuksen tehokkaan osuuden voitto tai tappio kirjataan tulokseen
samanaikaisesti ja samalle riville kuin suojattava tapahtuma. Myyntien ja ostojen suojauslaskennassa käytettävien
valuuttatermiinien tehokas osa kirjataan liikevaihtoon ja hankinnan ja valmistuksen kuluihin. Muuttuvakorkoisen lainan
suojaamiseen käytetyn korkoswapin tehokkaan suojauksen osuus puretaan laajan tuloksen erien kautta oman pääoman
suojausrahastosta tuloslaskelman rahoituseriin kohde-etuuden toteutuessa. Sekä suojauksen alkaessa että
tilinpäätöshetkellä testataan johdannaisen suojauskomponentin tehokkuus suojata kohteena olevien kassavirtojen käypien
arvojen muutoksia.
Johdannaisten tehokas osa kirjataan muiden laajan tuloksen erien kautta oman pääoman suojausrahastoon, josta sitä
puretaan muiden laajan tuloksen erien kautta tuloslaskelmaan kirjattavaksi samanaikaisesti suojauksen kohteen kanssa.
Johdannaisten tehottoman osuuden voitto tai tappio kirjataan tuloslaskelmaan liiketoiminnan muihin tuottoihin ja kuluihin tai
rahoituseriin, jos johdannainen on hankittu muuttuvakorkoisen lainan suojaukseen. Jos suojatun liiketapahtuman ei enää
odoteta toteutuvan, omaan pääomaan kirjatut tuotot ja kulut puretaan tuloslaskelmaan laajan tuloksen erien kautta.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023102
Käyvän arvon suojaus
Metso soveltaa käyvän arvon suojauslaskentaa tiettyihin kiinteäkorkoisiin lainoihin. Lainan suojaamiseen käytetyn
korkoswapin käyvän arvon muutos kirjataan tuloslaskelmaan samanaikaisesti kohde-etuuden arvostuksen kanssa. Sekä
suojauksen alkaessa että tilinpäätöshetkellä johdannaisten tehokkuus testataan vertaamalla niiden käyvän arvon muutoksia
suojatun kohteen arvonmuutoksiin.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat johdannaiset
Osa johdannaisista ei ole mukana suojauslaskennassa. Nämä instrumentit, joita on solmittu tasaamaan liike- ja
rahoitustoiminnan riskejä, koostuvat valuuttatermiini-, valuutta- ja korko-optio- ja koronvaihtosopimuksista.
Koronvaihtosopimusten käyvän arvon muutokset kirjataan korkokuluihin. Termiinisopimusten käyvän arvon muutokset
kirjataan pääosin muihin liiketoiminnan tuottoihin ja kuluihin. Silloin kun termiinisopimukset on hankittu konsernin
valuuttamääräisten rahavarojen ja kassahallinnan sijoitusten kurssiriskien tasaamiseen, niiden käyvän arvon muutokset
kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin, netto. Hyödykesopimusten käyvän arvon muutos kirjataan muihin liiketoiminnan
tuottoihin ja kuluihin, netto.
Johdannaisten käyvän arvon määritys
Termiinien käypä arvo määräytyy niiden tilinpäätöshetken markkinahinnan mukaan. Koronvaihtosopimusten käypä arvo
lasketaan arvioitujen tulevien rahavirtojen nykyarvona. Optioiden käyvän arvon määrityksessä käytetään Black-
Scholes‑hinnoittelumallia.
Johdannaisten nimellisarvot ja käyvät arvot vuoden lopussa
2023
Milj. euroa
Nimellisarvo
Käypä arvo,
saamiset
Käypä
arvo,
velat
Käypä
arvo, netto
Valuuttatermiinisopimukset 1)
3 269
36
26
9
Koronvaihtosopimukset
605
10
19
-9
Yhteensä
3 874
46
45
0
2022
Milj. euroa
Nimellisarvo
Käypä arvo,
saamiset
Käypä
arvo,
velat
Käypä
arvo, netto
Valuuttatermiinisopimukset 1)
3 540
86
47
39
Koronvaihtosopimukset
425
3
33
-31
Yhteensä
3 965
88
80
8
1) Vuoden 2023 lopussa noin 28 prosenttia ja vuoden 2022 lopussa noin 34 prosenttia nimellisarvosta kuului rahavirran suojauslaskennan
piiriin.
Nimellisarvot kuvaavat johdannaisten käyttöä, ne eivät mittaa mahdollisten riskien suuruutta.
Johdannaisten tasearvot vuoden lopussa
2023
2022
Milj. euroa
Saamiset
Velat
Saamiset
Velat
Koronvaihtosopimukset – käyvän arvon suojaus
8
19
33
Koronvaihtosopimukset – suojauslaskennan ulkopuoliset
1
3
Koronvaihtosopimukset yhteensä
10
19
3
33
Valuuttatermiinisopimukset – rahavirran suojaus
12
9
21
18
Valuuttatermiinisopimukset – suojauslaskennan ulkopuoliset
23
17
65
29
Valuuttatermiinisopimukset yhteensä
36
26
86
47
Johdannaiset yhteensä
46
45
88
80
Vuosien 2023 ja 2022 aikana rahavirtasuojauksesta ei syntynyt tulokseen tehottomuutta. Koronvaihtosopimusten kiinteä korko
31.12.2023 vaihteli -0,38 prosentista 3,09 prosenttiin.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023103
Johdannaisten erääntymisajat (määrät nimellisarvoina)
31.12.2023
Milj. euroa
2024
2025
2026
2027
2028 ja
myöhemmin
Valuuttatermiinisopimukset
3 252
17
Koronvaihtosopimukset
100
150
355
Nimellisarvot ja käyvät arvot johdannaisista, joihin sovelletaan suojauslaskentaa
2023
Milj. euroa
Nimellisarvo
Käypä arvo,
saamiset
Käypä arvo,
velat
Käypä arvo,
netto
Valuuttatermiinisopimukset
911
36
26
9
Koronvaihtosopimukset
580
8
19
-11
Yhteensä
1 491
44
45
-1
 
 
 
 
 
2022
Milj. euroa
Nimellisarvo
Käypä arvo,
saamiset
Käypä arvo,
velat
Käypä arvo,
netto
Valuuttatermiinisopimukset
1 189
21
18
3
Koronvaihtosopimukset
400
33
-33
Yhteensä
1 589
21
51
-30
Valuuttatermiinit suojaavat suhteessa 1:1 suojauslaskettavien projektien kaupallisia kassavirtoja. Kassavirroista 99 % erääntyy
vuonna 2024 ja 1 % vuonna 2025.
Valuuttatermiinien suojauslaskennan vaikutus
2023
Milj. euroa
Nimellisarvo
Tuotto/kulu
muussa laajassa
tuloksessa,
verovaikutus
huomioituna
Siirretty muusta
laajasta tuloksesta
tuloslaskelmaan
Tuloslaskelmaan
kirjattu
suojauslaskennan
kulu
3 269
-2
0
-2
Metso soveltaa käyvän arvon suojausta neljään joukkovelkakirjalainaan, jotka erääntyvät vuosina 2024, 2027, 2028 ja 2030.
Suojauslaskettu osuus lainojen nimellisarvosta on 580 miljoonaa euroa (400 miljoonaa euroa vuonna 2022).
Koronvaihtosopimusten ja joukkovelkakirjojen eräpäivät ja kiinteiden korkokassavirtojen korontarkistus- ja maksupäivät
vastaavat toisiaan. Suojauslaskennan tehokkuuden osoittamisessa verrataan koronvaihtosopimuksen ja
joukkovelkakirjalainan kassavirtojen nykyarvoja siten, että joukkovelkakirjan kassavirtojen diskonttokäyrässä on huomioitu
luottomarginaali.
Joukkovelkakirjalainat, joihin sovelletaan käyvän arvon suojausta 31.12.2023
Lainan
nimellisarvo,
milj. euroa
Suojausaste
Lainan
eräpäivä
Lainan
markkina-
arvo, milj.
euroa
Koronvaihto-
sopimuksen
nimellisarvo,
milj. euroa
Koronvaihto-
sopimuksen
eräpäivä
Koronvaihto-
sopimuksen
markkina-arvo,
milj. euroa
197
51 %
13.6.2024
1
100
13.6.2024
-1
300
50 %
7.12.2027
-1
150
7.12.2027
1
300
50 %
26.5.2028
16
150
26.5.2028
-18
300
60 %
22.11.2030
-7
180
22.11.2030
7
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023104
5. Konsolidointi
5.1. Yhdistelyperiaatteet
Tytäryhtiöt
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiön lisäksi kaikki ne yhtiöt, joissa Metsolla on määräysvalta. Määräysvalta katsotaan
olevan, kun Metso altistuu riskille tai sillä on oikeus muuttuvaan tuottoon sijoituskohteesta, ja kun Metso pystyy
vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä sijoituskohdetta koskevaa valtaansa. Tilikauden aikana hankitut yhtiöt sisältyvät
konsernitilinpäätökseen niiden hankintahetkestä lähtien ja myydyt tai omistajille jaetut yhtiöt niiden luopumisajankohtaan
asti.
Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saatavat ja velat, sekä voitot ja tappiot liiketoimista tytäryhtiöiden välillä,
eliminoidaan osana yhdistelyprosessia. Määräysvallattomien omistajien osuus tytäryhtiöistä esitetään konsernin taseessa
osana omaa pääomaa, erillään osakkeenomistajille kuuluvasta pääomasta. Määräysvallattomien omistajien osuus
tilikauden tuloksesta ilmoitetaan konsernin tuloslaskelmassa erikseen.
Konsernin sisäiset osakeomistukset eliminoidaan hankintamenomenetelmällä. Hankintamenoon sisältyy luovutettujen
varojen lisäksi liikkeelle laskettujen osakkeiden käypä arvo ja hankintahetkellä mahdollisesti vastattavaksi otetut velat.
Jokaisen hankinnan osalta määräysvallattomien omistajien osuus voidaan kirjata joko käypään arvoon tai suhteellisena
osuutena hankitun kohteen nettovarallisuudesta. Hankitun kohteen nettovarallisuuden käyvän arvon ylittävä hankintameno
kirjataan liikearvoksi ja/tai aineettomaksi hyödykkeeksi. Jos hankintameno alittaa konsernin hankkiman nettovarallisuuden
käyvän arvon, näiden erotus kirjataan suoraan konsernin tulokseen.
Kun Metson määräysvalta lakkaa, jäljelle jäävä omistusosuus arvostetaan määräysvallan menettämispäivän käypään
arvoon ja kirjanpitoarvon muutos kirjataan tulosvaikutteisesti. Tämä käypä arvo toimii alkuperäisenä kirjanpitoarvona, kun
jäljelle jäävää osuutta myöhemmin käsitellään osakkuusyhtiönä, yhteisyrityksenä tai rahoitusvaroina. Lisäksi
asianomaisesta yrityksestä aiemmin muihin laajan tuloksen eriin kirjattuja määriä käsitellään ikään kuin konserni olisi
suoraan luovuttanut niihin liittyvät varat ja velat.
Määräysvallattomien omistajien osuus
Tapahtumat määräysvallattomien omistajien kanssa käsitellään kuten omistajien kanssa tehdyt. Määräysvallattomilta
omistajilta hankitun omistusosuuden kauppahinnan ja saadun nettovarallisuuden käyvän arvon välinen ero kirjataan
suoraan konsernin omaan pääomaan. Määräysvallattomille omistajille myydyn osuuden luovutusvoitto tai -tappio kirjataan
samoin suoraan omaan pääomaan.
Myytävänä olevat pitkäaikaiset varat tai liiketoiminnot
Pitkäaikaiset varat tai myytävät liiketoiminnot luokitellaan myytävänä oleviksi, jos niiden tasearvo on tarkoitus kerryttää
myynnin kautta eikä jatkuvan toiminnan kautta. Tällöin ne arvostetaan joko tasearvoon tai sitä alempaan käypään arvoon,
myynnin kuluilla vähennettynä ja poistojen kirjaaminen lopetetaan. Myytävänä oleviksi luokitellut varat ja velat tai
luovutettavien varojen ja velkojen ryhmä esitetään erillään muista varoista ja veloista siitä lähtien, kun myytävänä olevaksi
luokittelun edellytykset täyttyvät, kun taas tällöin vertailuvuosia ei luokitella uudelleen.
Ulkomaanrahanmääräiset erät
Konsernitilinpäätös esitetään euroina, joka on emoyhtiön toiminnallinen valuutta ja Metson esittämisvaluutta.
Ulkomaanrahanmääräiset tapahtumat kirjataan kirjauspäivän kurssiin. Tilinpäätöksessä valuuttamääräiset tase-erät
arvostetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Liiketoiminnasta aiheutuvat kurssierot kirjataan liiketoiminnan muihin tuottoihin ja
kuluihin, paitsi suojauslaskennan piiriin kuuluvat kurssierot, jotka tuloutetaan samalla rivillä kuin suojauksen kohde.
Rahoitustoiminnasta johtuvat kurssierot kirjataan nettomääräisinä rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Kun tytäryhtiöiden toiminnallinen valuutta poikkeaa konsernin esittämisvaluutasta, sen tuloslaskelma muunnetaan euroiksi
tilikauden keskikurssiin ja tase tilinpäätöspäivän kurssiin. Näistä kursseista syntyvä ero kirjataan muiden laajan tuloksen
erien kautta konsernin oman pääoman muuntoeroihin.
Konsernitilinpäätöksessä ulkomaisten tytäryhtiöiden omista pääomista sekä ulkomaisiin nettosijoituksiin rinnastettavista
lainoista aiheutuvat kurssierot on kirjattu konsernin muiden laajan tuloksen erien kautta muuntoeroihin. Kun ulkomaisen
tytäryhtiön omia pääomia suojataan valuuttamääräisin lainoin tai johdannaisilla, niistä syntyneet kurssierot, verovaikutus
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023105
huomioituna, kirjataan laajan tuloksen erien kautta näitä muuntoeroja vastaan. Kun ulkomainen tytäryhtiö myydään,
kertyneet muuntoerot, mukaan lukien suojausinstrumenttien vaikutus, peruutetaan muiden laajan tuloksen erien kautta ja
kirjataan konsernin tuloslaskelmaan oikaisemaan luovutusvoittoa tai -tappiota. Jos ulkomaisen tytäryhtiön omaa pääomaa
pienennetään palauttamalla osa siihen sijoitetuista varoista, palautusta vastaava osuus muuntoeroista peruutetaan
konsernin laajan tuloksen erien kautta ja kirjataan konsernin tuloslaskelmaan.
Oman pääoman suojaus
Tietyissä valuutoissa raportoivien tytäryhtiöiden omia pääomia voidaan suojata pääasiassa ulkomaanrahanmääräisin lainoin
ja termiinisopimuksin. Toteutuneet ja toteutumattomat kurssierot, verovaikutus huomioituna, kirjataan muiden laajan
tuloksen erien kautta konsolidoinnissa syntyvää muuntoeroa vastaan siltä osin, kun suojaukset ovat tehokkaita.
Suojauslaskennassa käytettävien johdannaisten korkotekijä kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023106
5.2. Tytäryhtiöt
Omistusosuus
Maa
Yhtiön nimi
31.12.2023
Alankomaat
Metso (Netherlands) B.V.
100,0 %
Metso Outotec B.V.
100,0 %
Algeria
Metso Algerie EURL
100,0 %
Argentiina
Metso Outotec Argentina SA
100,0 %
Australia
Metso Australia Ltd
100,0 %
Outotec Pty. Ltd.
100,0 %
Brouwer Engineering Pty Ltd
100,0 %
Brasilia
Metso Brazil Indústria e Comércio Ltda
100,0 %
Outotec Tecnologia Brazil Ltda
100,0 %
Bulgaria
Metso Bulgaria EOOD
100,0 %
Chile
Metso Industrial Services SpA
100,0 %
Metso Chile SpA
100,0 %
Outotec Servicios Industriales Ltda.
100,0 %
Ecuador
Metso Outotec-Technology (Ecuador) S.A.
100,0 %
Egypti
Metso Outotec Egypt Company LLC
100,0 %
Espanja
Metso Espana SA
100,0 %
Etelä-Afrikka
Metso South Africa Pty Ltd
74,9 %
Outotec Africa Holdings (Pty) Ltd
100,0 %
Ghana
Metso Ghana Ltd
100,0 %
Outotec (Ghana) Limited
100,0 %
Indonesia
PT Metso Outotec Indonesia 1)
99,9 %
PT. Outotec Technology Solutions
100,0 %
Intia
Metso Outotec India Private Ltd
100,0 %
Outotec India Private Ltd.
100,0 %
Metso Outotec Metals India Private Limited
100,0 %
Iran
Outotec Iranian Minerals and Metals Processing 4)
100,0 %
Italia
Metso Italy Srl
100,0 %
Itävalta
Metso Austria GmbH
100,0 %
Japani
Metso Japan Godo-Kaisha
100,0 %
Kanada
Metso Canada Inc.
100,0 %
McCloskey International Limited
100,0 %
Kazakstan
Metso Kazakhstan LLP
100,0 %
Metso Management LLP
100,0 %
Kiina
Metso Outotec New Material Technology (Shanghai) Co., Ltd.
100,0 %
Metso Heavy Industries (Quzhou) Co., Ltd.
100,0 %
Metso Heavy Industries (Tianjin) Co., Ltd. 
100,0 %
Metso (Tianjin) Investment Co., Ltd.
100,0 %
Metso Machinery Heavy Industries (Suzhou) Co., Ltd.
100,0 %
Shaorui Heavy Industries (Guangdong) Co. Ltd
100,0 %
SISUPER Machinery Heavy Industry (Suzhou) Co Ltd
100,0 %
Powertrack Machinery (Jiangsu) Co., Ltd
100,0 %
Kreikka
Metso Greece IKE
100,0 %
Liettua
Metso Global Business Services UAB
100,0 %
Metso Lithuania UAB
100,0 %
Makedonia
Metso Dooel Skopje
100,0 %
Malesia
Metso Outotec Malaysia Sdn Bhd
100,0 %
Marokko
Metso Outotec Morocco LLC
100,0 %
Meksiko
Metso Mexico SA de CV
100,0 %
Mongolia
Metso Mongolia LLC
100,0 %
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023107
Omistusosuus
Maa
Yhtiön nimi
31.12.2023
Namibia
Outotec Namibia (Pty.) Ltd
100,0 %
Norja
Metso Norway AS
100,0 %
Panama
Metso Central America SA
100,0 %
Papua-Uusi-Guinea
Metso PNG Limited
100,0 %
Peru
Metso Perú SA
100,0 %
Portugali
Metso Portugal, Lda
100,0 %
Puola
Metso Poland Sp. z o.o.
100,0 %
Qatar
Outotec Trading & Contracting WLL 3)
49,0 %
Ranska
Metso France SAS
100,0 %
Romania
Metso Outotec Romania S.R.L.
100,0 %
Ruotsi
AB P. J. Jonsson och Söner
100,0 %
Larox AB
100,0 %
Metso Sweden AB
100,0 %
Häggblom Sverige AB
100,0 %
Metso Outotec Metals Sweden AB
100,0 %
Saksa
Metso Outotec Germany GmbH
100,0 %
Outotec Deutschland GmbH
100,0 %
Outotec GmbH & Co KG
100,0 %
Outotec Holding GmbH
100,0 %
Sambia
Metso Zambia Ltd
100,0 %
Outotec (Zambia) Limited
100,0 %
Saudi Arabia
Metso Saudi Arabia LLC
100,0 %
Outotec Technology Saudi LLC
100,0 %
Serbia
Metso d.o.o. Beograd
100,0 %
Singapore
Metso Outotec Asia Pacific Pte Ltd
100,0 %
Suomi
International Project Services Ltd. Oy
100,0 %
Metso (Ceramics) Oy
100,0 %
Metso Finland Oy
100,0 %
Outotec International Holdings Oy
100,0 %
Metso Metals Oy
100,0 %
Rauma Oy
100,0 %
Ab A. Häggblom Oy
100,0 %
PHN Management Oy
100,0 %
Thaimaa
Metso Outotec (Thailand) Limited
100,0 %
Tšekin tasavalta
Metso Czech Republic s.r.o.
100,0 %
Turkki
Metso Maden Teknolojileri Anonim Sirketi
100,0 %
Uzbekistan
FE Metso LLC
100,0 %
Venäjä
OOO Metso Outotec
100,0 %
Vietnam
Metso Vietnam Co. Ltd
100,0 %
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat
Metso Outotec DMCC
100,0 %
Outotec Middle East Industrial Projects Consultancy LLC 2)
49,0 %
Yhdistyneet kuningaskunnat
McCloskey International Ltd
100,0 %
Metso Captive Insurance Limited
100,0 %
Metso Outotec UK Ltd
100,0 %
Outotec (UK) Limited
100,0 %
Tesab Engineering Ltd
100,0 %
Tedd Engineering Ltd
100,0 %
Yhdysvallat
Metso McCloskey USA LLC
100,0 %
Metso USA Inc.
100,0 %
Outotec USA Inc.
100,0 %
1) Yhdistellään konsernitilinpäätökseen 100 %:sti, konsernilla on tosiasiallinen määräysvalta.
2) Yhdistellään konsernitilinpäätökseen 90 %:sti, konsernilla on tosiasiallinen määräysvalta.
3) Yhdistellään konsernitilinpäätökseen 70 %:sti, konsernilla on tosiasiallinen määräysvalta.
4) Ei-operatiivinen ja dormantti.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023108
5.3. Osakkuusyhtiöt, yhteisyritykset ja lähipiiritapahtumat
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Osakkuusyhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmällä. Osakkuusyhtiöiksi lasketaan yhtiöt,
joissa Metsolla on huomattava vaikutusvalta yhtiön liiketoiminnalliseen ja taloudelliseen päätöksentekoon. Huomattava
vaikutusvalta yleensä perustuu suoraan tai epäsuoraan osakeomistukseen, joka tuottaa 20–50 prosenttia äänivallasta, tai
jos Metso voi käyttää huomattavaa vaikutusvaltaa. Sijoitukset osakkuusyhtiöihin merkitään taseeseen hankintahetkellä
hankintamenoonsa. Metson osuus tämän jälkeen syntyneistä voittovaroista lisätään konsernin taseen
osakkuusyhtiösijoituksiin.
Konsernin omistusosuutta vastaava osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta esitetään omana eränään
konsernin tuloslaskelmassa.
Yhteisjärjestely on järjestely, jossa kahdella tai useammalla osapuolella on yhteinen määräysvalta. Metson kaikki
yhteisjärjestelyt ovat yhteisyrityksiä. Jos Metso käyttää yhteistä määräysvaltaa yhtiön liiketoiminnalliseen ja taloudelliseen
päätöksentekoon, yhdistellään se konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmällä. Jos Metsolla on määräysvalta
yhtiön liiketoiminnalliseen ja taloudelliseen päätöksentekoon yhdistellään se konsernitilinpäätökseen kuten tytäryhtiö ja
määräysvallattomien omistajien osuus kirjataan.
Osakkuusyhtiöt ja yhteisyritykset
2023
2022
Yhtiö
Omistus-
osuus
Tasearvo
Omistus-
osuus
Tasearvo
Liugong Metso Construction Equipment (Shanghai) Co. Ltd
50,0 %
4
Enefit Outotec Technology Oü
40,0 %
3
40,0 %
1
Sidvin Outotec Engineering Private Ltd
25,1 %
1
25,1 %
0
Yhteensä
3
6
Liugong Metso Construction Equipment (Shanghai) Co. Ltd purettiin vuonna 2023.
Osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tasearvon muutokset
Milj. euroa
2023
2022
Sijoitukset osakkuusyhtiöihin ja yhteisyrityksiin
Hankintameno 1.1.
10
10
Likvidointi
-7
Hankintameno 31.12.
2
10
Osakkuusyhtiö- ja yhteisyrityssijoitusten oman pääoman oikaisu
Osuus omasta pääomasta 1.1.
-3
-2
Osuus tuloksista
2
-1
Likvidointi
3
Kurssierot
0
Osuus omasta pääomasta 31.12.
1
-3
Luokiteltu myytävinä olevaksi
-1
Tasearvo 31.12.
3
6
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023109
Metson omistusosuutta vastaavat osuudet osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten varoista ja veloista sekä liikevaihdosta ja
tuloksesta, jotka on laskettu pääomaosuusmenetelmää käyttäen
Milj. euroa
2023
2022
Varat
4
8
Velat
0
1
Liikevaihto
2
6
Tilikauden tulos
2
-1
Liiketoimet lähipiirin kanssa
Metson ja sen osakkuusyhtiöiden sekä yhteisyritysten väliset liiketapahtumat ja tase-erät
Milj. euroa
2023
2022
Liikevaihto
0
0
Ostot
-1
0
Saamiset
Velat
0
0
Lisätietoa hallituksen sekä toimitusjohtajan ja muun johtoryhmän palkitsemisesta löytyy liitetiedosta 1.5.
5.4. Yrityshankinnat ja yritysmyynnit
Yrityshankinnat 2023
Metso sai päätökseen suomalaisen konepaja- ja suunnitteluyhtiö Ab A. Häggblom Oy:n yrityskaupan 1.8.2023. Hankinta
laajentaa Metson lastaus- ja kuljetusratkaisujen tuotevalikoimaa ja vahvistaa yhtiön asemaa jälkimarkkinoilla. Hankittu
liiketoiminta yhdisteltiin Mineraalit-segmenttiin. Yhtiön liikevaihto vuodelta 2022 oli noin 26 miljoonaa euroa. Yhtiö työllistää
noin 100 henkilöä. Metson omistusosuus hankitusta yhtiöstä on 100 %.
Metso hankki 100 % omistuksen Brouwer Engineering Ltd:stä 1.8.2023. Brouwer on Australiassa sijaitseva yhtiö, joka on
erikoistunut materiaalinkäsittelyn automaatioon, ohjausjärjestelmiin ja sähköratkaisuihin. Hankittu liiketoiminta yhdisteltiin
Mineraalit-segmenttiin. Yhtiön liikevaihto kesäkuussa 2023 päättyneellä tilikaudella oli noin 8 miljoonaa euroa. Yhtiö
työllistää noin 30 henkilöä.
Metso hankki 100 % omistuksen Tedd Engineering Ltd:stä 1.11.2023. Tedd Engineering sijaitsee Chesterfieldissä Isossa-
Britanniassa, ja sillä on noin 70 työntekijää. Yhtiö on erikoistunut pääosin kivenmurskauksessa käytettävien mobiililaitteiden
ja palvelujen hallintajärjestelmiin ja sähköisiin ratkaisuihin. Hankittu liiketoiminta yhdisteltiin Kivenmurskaus-segmenttiin.
Kesäkuun lopussa 2023 päättyneellä tilikaudella yhtiön liikevaihto oli noin 17 miljoonaa euroa.
Hankinnoista kirjatut varat ja velat
Milj. euroa
Yhteensä 2023
Aineettomat ja aineelliset omaisuuserät
32
Vaihto-omaisuus
10
Saamiset
7
Likvidit varat
5
Velat
-29
Hankittu yksilöitävissä oleva nettovarallisuus käypään arvoon arvostettuna
26
Liikearvo yhteensä
14
Hankintahinta
40
Liikearvo aiheutuu pääosin synergioista. Liikearvo ei ole verotuksessa vähennyskelpoinen. Laskelmat liikearvosta
perustuvat yhtiöiden tuloksiin, joita on oikaistu laskentaperiaatteiden välisillä eroilla sekä nettovarallisuuden käypään arvoon
arvostamisen vaikutuksilla ja näihin liittyvillä vero-oikaisuilla.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023110
Hankintojen nettomääräinen rahavirtavaikutus
Milj. euroa
Yhteensä 2023
Maksetut käteisvastikkeet
-34
Hankittujen yhtiöiden käteisvarat
5
Nettorahavirta tilikaudella
-29
Ehdollinen vastike
-6
Käteisvastike yhteensä
-35
Yrityshankintoihin liittyvät menot olivat 1,7 miljoonaa euroa, ja ne sisältyvät tuloslaskelmassa hallinnon yleiskuluihin ja
rahavirtalaskelmassa liiketoiminnan rahavirtaan.
Yrityshankinnat 2022
Metso hankki 100 % omistuksen Tesab Engineering Ltd:stä 3.5.2022. Tesab on Pohjois-Irlannissa sijaitseva yhtiö, joka on
erikoistunut pääasiassa kivenmurskauksen eri sovelluksissa tarvittaviin liikuteltaviin murskauslaitteisiin, esimerkiksi
louhoksissa, rakennusmateriaalien kierrätyksessä sekä asfaltin ja betonin valmistuksessa. Hankittu liiketoiminta yhdisteltiin
Kivenmurskaus-segmenttiin. Yhtiön liikevaihto vuodelta 2021 oli noin 30 miljoonaa euroa, ja se työllistää noin 60 henkilöä.
Metso hankki 100 % omistuksen pohjoisamerikkalaisesta teknologiayhtiöstä Global Physical Asset Management Inc
1.9.2022. Hankinta laajentaa Metson tarjoamia digitaalisia huoltopalveluita jauhinmyllyjen kunnontarkastuksissa. Yrityksellä
on toimipisteet Kelownassa Brittiläisessä Kolumbiassa Kanadassa ja Wisconsinissa Yhdysvalloissa. Hankittu liiketoiminta
yhdisteltiin Minerals-segmenttiin. Yhtiön liikevaihto vuodelta 2021 oli noin 5 miljoonaa euroa, ja se työllistää noin 20
henkilöä.
Hankinnoista kirjatut varat ja velat
Milj. euroa
Yhteensä 2022
Aineettomat ja aineelliset omaisuuserät
11
Vaihto-omaisuus
7
Saamiset
8
Likvidit varat
0
Velat
-10
Hankittu yksilöitävissä oleva nettovarallisuus käypään arvoon arvostettuna
16
Liikearvo yhteensä
5
Hankintahinta
21
Liikearvo aiheutuu pääosin synergioista. Liikearvo ei ole verotuksessa vähennyskelpoinen. Laskelmat liikearvosta
perustuvat yhtiöiden tuloksiin, joita on oikaistu laskentaperiaatteiden välisillä eroilla sekä nettovarallisuuden käypään arvoon
arvostamisen vaikutuksilla ja näihin liittyvillä vero-oikaisuilla.
Hankintojen nettomääräinen rahavirtavaikutus
Milj. euroa
Yhteensä 2022
Maksetut käteisvastikkeet
-21
Hankittujen yhtiöiden käteisvarat
0
Nettorahavirta tilikaudella
-21
Ehdollinen vastike
Käteisvastike yhteensä
-21
Tesab Engineering Ltd:n ja Global Physical Asset Management Inc:n hankintaan liittyvät menot olivat 0,4 miljoonaa euroa,
ja ne sisältyvät tuloslaskelmassa hallinnon yleiskuluihin ja rahavirtalaskelmassa liiketoiminnan rahavirtaan.
Yritysmyynnit
Metsolla ei ollut yritysmyyntejä vuonna 2023.
Vuonna 2022 myytiin Metallinkierrätysliiketoiminta, ja siihen liittyvät tiedot on esitetty liitteessä 5.5. Lopetetut toiminnot.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023111
5.5. Lopetetut toiminnot
Merkittävimmät laatimisperiaatteet
Lopetetulla toiminnolla tarkoitetaan sellaista yhteisön osaa, joka on luovutettu tai luokiteltu myytävänä olevaksi. Lisäksi se
joko edustaa erillistä keskeistä liiketoiminta-aluetta tai maantieteellistä toiminta-aluetta, on osa yhtä koordinoitua
suunnitelmaa, joka koskee luopumista erillisestä keskeisestä liiketoiminta-alueesta tai maantieteellisestä toiminta-
alueesta, tai on tytäryritys, joka on hankittu yksinomaan edelleenmyyntitarkoituksessa. Lopetettujen toimintojen tulos
esitetään omalla rivillään konsernin tuloslaskelmassa ja vertailukauden luvut on oikaistu asianmukaisesti.
Pitkäaikaiset omaisuuserät sekä lopetettuihin toimintoihin liittyvät varat ja velat luokitellaan myytävänä oleviksi, jos niiden
kirjanpitoarvoja vastaavan määrän odotetaan kertyvän ensisijaisesti myynnistä sen sijaan, että ne kertyisivät jatkuvan
käytön seurauksena. Luokittelu myytävänä olevaksi edellyttää seuraavien ehtojen täyttymistä: myynnin on oltava erittäin
todennäköinen, omaisuuserän on oltava nykyisessä kunnossaan välittömästi myytävissä tavanomaisin ehdoin, johdon on
oltava sitoutunut omaisuuserän myyntiin ja myynnin voidaan odottaa toteutuvan vuoden sisällä luokittelusta.
Ennen kuin omaisuuserä tai luovutettavien erien ryhmään kuuluvat varat ja velat luokitellaan myytävänä olevaksi, niiden
kirjanpitoarvot määritetään niihin sovellettavien IFRS-standardien mukaisesti. Luokittelupäivästä alkaen myytävänä olevat
pitkäaikaiset omaisuuserät on arvostettava kirjanpitoarvoon tai käypään arvoon vähennettynä myynnistä aiheutuneilla
menoilla sen mukaan, kumpi näistä on alempi. Samalla poistot ja hankintamenon jaksotukset on lopetettava. Myytävänä
olevat omaisuuserät esitetään omalla rivillään konsernin taseessa vertailukauden lukuja oikaisematta.
Metallit ja kemiallinen prosessointi sekä Rauta ja lämmönsiirto -liiketoiminnot
Metso päätti aloittaa Metallit ja kemiallinen prosessointi sekä Rauta ja lämmönsiirto -liiketoimintojen divestoinnin valmistelut.
Nämä liiketoiminnot on luokiteltu lopetetuiksi toiminnoiksi 30.9.2023 alkaen. Tämän johdosta tuloslaskelmaan liittyvät luvut
vuodelta 2023 on esitetty erillään jatkuvista toiminnoista, ja vuoden 2022 vertailutiedot on oikaistu vastaavasti.
Aineettomien, aineellisten ja käyttöoikeusomaisuuden poistojen kirjaaminen on lopetettu luokittelupäivänä. Taseessa
myytävänä olevat omaisuuserät sekä niihin liittyvät velat on siirretty erillisille taseriveille 31.12.2023. Taseeseen liittyviä
vuoden 2022 vertailulukuja ei ole oikaistu.
Kierrätys-liiketoiminta
Metso ilmoitti päätöksestään myydä Kierrätys-liiketoimintansa vuonna 2020. Nämä myytävät liiketoiminnot luokiteltiin
tuolloin lopetetuiksi toiminnoiksi. Jätteenkierrätysliiketoiminta myytiin vuonna 2021 Ahlström Capitalille, ja vuonna 2022
Metso ilmoitti metallinkierrätysliiketoiminnan myynnin päätökseen saattamisesta ruotsalaiselle sijoitusyhtiölle Mimirille.
Myyty liiketoiminta käsitti tuotemerkit Lindemann sekä Texas Shredder, ja sen noin 160 työntekijää siirtyivät uuteen yhtiöön
kaupan yhteydessä.
Jätevoimalaratkaisut
Outotecin hankintahetkellä 30.6.2020 Jätevoimalaratkaisut oli luokiteltu lopetettaviksi toiminnoiksi. Vuonna 2022
Jätevoimalaliiketoiminnan taseluokittelu muuttui pitkittyneen myyntiprosessin johdosta, ja sen omaisuuserät sekä niihin
liittyvät velat palautettiin takaisin osaksi jatkuvia toimintoja. Luokittelun muutoksen myötä käyttöomaisuuden ja
käyttöoikeusomaisuuden poistojen kirjaaminen jatkuu, ja vuosina 2020–2021 kertynyt poistojen kumulatiivinen vaikutus on
kirjattu jatkuvien toimintojen taseesta tuloslaskelman kautta vuonna 2022. Kaikki Jätevoimalaliiketoimintaan liittyvät
tuloslaskelmaerät esitetään edelleen lopetettavana toimintona erillään jatkuvista toiminnoista.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023112
Lopetettujen toimintojen tulos
Milj. euroa
2023
2022
Liikevaihto
357
392
Hankinnan ja valmistuksen kulut
-301
-336
Myynnin ja hallinnon yleiskustannukset
-38
-54
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut, netto
2
-3
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista
1
Liiketulos
21
-1
Rahoitustuotot ja kulut, netto
0
Tuloverot
-12
-5
Tilikauden tulos
8
-6
Myytyjen liiketoimintojen myyntivoitto / -tappio
-12
Lopetettujen toimintojen tulos
8
-18
Lopetettujen toimintojen tase
Milj. euroa
2023
2022
Pitkäaikaiset varat
97
Vaihto-omaisuus
53
Myynti- ja muut saamiset
87
Rahavarat
Varat yhteensä
238
Pitkäaikaiset velat
33
Lyhytaikaiset velat
136
Velat yhteensä
169
Myydyt liiketoiminnot
Vuoden 2023 aikana ei ole tehty yritysmyyntejä.
Vuonna 2022 Metso ilmoitti metallinkierrätysliiketoiminnan myynnin päätökseen saattamisesta ruotsalaiselle sijoitusyhtiölle
Mimirille. Myytävä liiketoiminta käsitti tuotemerkit Lindemann sekä Texas Shredder, ja sen noin 160 työntekijää siirtyivät
uuteen yhtiöön kaupan yhteydessä.
Milj. euroa
2022
Liikearvo
Pitkä- ja lyhytaikaiset varat
42
Rahavarat
10
Velat
-35
Luovutetut nettovarat
17
Kauppahinta
5
Luovutetut nettovarat
-17
Myyntitulos
-12
Myynnistä aiheutuneet kulut
-2
Myyntivoitto /-tappio
-13
Rahana saatu kauppahinta
2
Luovutetut rahat ja pankkisaamiset
-10
Luovutuksen nettorahavirta
-7
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023113
5.6. Uudet laskentastandardit
Käyttöön otetut uudet standardit ja standardien muutokset 2023
Tässä konsernitilinpäätöksessä on otettu käyttöön seuraavat uudet tai uudistetut IFRS-standardit 1.1.2023 alkaen.
IAS 8:n muutos - Kirjanpidollisten arvioiden määritelmät
Standardimuutos selventää kirjanpidollisten arvioiden, laskentaperiaatteiden muutosten ja virheiden korjausten käsitteitä.
Muutoksella myös selvennetään, kuinka syöttötietoja ja menetelmiä tulisi käyttää arvioiden laatimisessa.
Standardimuutoksella ei ole vaikutusta tässä tilinpäätöksessä esitettyihin liitetietoihin tai raportoituihin summiin.
IAS 1:n ja IFRS:n ohjaavan kannanoton 2 muutos - Olennaisuuden arviointi käytännössä
Muutokset sisältävät ohjeistusta, kuinka olennaisuusharkintaa tulisi soveltaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
esittämiseen. Muutoksissa korvataan käsite merkittävät tilinpäätöksen laatimisperiaatteet olennaisia tilinpäätöksen
laatimisperiaatteita koskevalla kuvauksella, minkä tarkoituksena on tukea hyödyllisen liitetietoinformaation esittämistä.
Muutoksilla on vaikutusta tilinpäätöksen liitetiedoissa esitettyihin laadintaperiaatteiden kuvauksiin, mutta ei muihin
tilinpäätöksessä esitettyihin tietoihin.
IAS 12:n muutos - laskennallisten verojen kirjaaminen tapahtumista, joista syntyy samanaikaisesti
verovelka ja -saaminen
Muutos tuo uuden poikkeuksen alkuperäistä kirjaamista koskevaan vapautukseen. Muutoksen myötä alkuperäistä
kirjaamista koskevaa vapautusta ei sovelleta liiketoimiin, joista syntyy yhtä suuri veronalainen ja verotuksessa
vähennyskelpoinen väliaikainen ero, kuten vuokrasopimukset ja ennallistamisvelvoitteet. Standardimuutoksella ei ole
olennaista vaikutusta tässä tilinpäätöksessä esitettyihin liitetietoihin tai raportoituihin summiin.
IFRS 17 Vakuutussopimukset
IFRS 17 on uusi standardi, joka sisältää vakuutussopimusten kirjaamista, arvostamista, esittämistä ja niistä annettavia
liitetietoja koskevat periaatteet. Standardin soveltamisella ei ole vaikutusta tässä tilinpäätöksessä esitettyihin liitetietoihin tai
raportoituihin summiin.
IASB ja OECD:n Pilari 2 Globaali minimiverotus
IAS 12 -standardin muutokset Pilari 2 -direktiivin käyttöönoton vaikutuksista: Pakolliset väliaikaiset poikkeukset lasken-
nallisten verojen kirjaamiseen sekä esittämiseen. Pakolliset väliaikaiset poikkeukset muodostuvat Pilari 2 -mallisääntöjen
lainkäyttöalueen mukaisesta täytäntöönpanosta ja tiedotusvaatimuksista koskien konsernin yhteisöjä. Pilari 2 -direktiivin
soveltamisesta konserniyhteisön tilinpäätöksessä esitettyihin liitetietoihin on esitetty liitetiedossa 1.8 Tuloverot.
Julkaistut uudet ja uudistetut IFRS-standardit, jotka eivät vielä ole voimassa
Metso ei ole ottanut käyttöön seuraavia uusia ja uudistettuja IFRS-standardeja, jotka on julkaistu, mutta jotka eivät vielä ole
tulleet voimaan [ja joita ei (joiltain osin) ole vielä hyväksytty sovellettavaksi EU:ssa (merkitty *)]:
IAS 1:n muutos - Velkojen luokittelu lyhyt- ja pitkäaikaisiin (voimaantulopäivä 1.1.2024)
IFRS 16:n muutos - Myynti ja takaisinvuokraus (voimaantulopäivä 1.1.2024)
IAS 7:n ja IFRS 7:n muutos - Toimittajarahoitusta koskevat järjestelyt (IASB:n voimaantulopäivä 1.1.2024) *
IAS 21:n muutos - Valuutan puutteellinen vaihdettavuus (IASB:n voimaantulopäivä 1.1.2025) *
Yllä listattujen standardien käyttöönotolla ei odoteta olevan olennaista vaikutusta Metson tilinpäätöksiin tulevina kausina.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023114
5.7. Käytetyt valuuttakurssit
Keskikurssit
Vuoden lopun kurssit
2023
2022
2023
2022
USD
(Yhdysvaltain dollari)
1,0816
1,0563
1,1050
1,0666
SEK
(Ruotsin kruunu)
11,4563
10,6258
11,0960
11,1218
GBP
(Englannin punta)
0,8702
0,8537
0,8691
0,8869
CAD
(Kanadan dollari)
1,4606
1,3757
1,4642
1,4440
BRL
(Brasilian real)
5,4128
5,4748
5,3618
5,6386
CNY
(Kiinan juan)
7,6589
7,0836
7,8509
7,3582
AUD
(Australian dollari)
1,6297
1,5189
1,6263
1,5693
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023115
6. Muut liitetiedot
6.1. Tilintarkastuspalkkiot
Milj. euroa
2023
2022
Tilintarkastuspalvelut
-3,8
-3,0
Veroneuvontapalvelut
0,0
-0,1
Muut palvelut
-0,1
-0,1
Yhteensä
-3,9
-3,2
Yllä olevassa taulukossa on esitetty palkkiot Metson tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy:lle.
6.2. Oikeudenkäynnit ja vaateet
Metsoa vastaan on vireillä eri puolella maailmaa lukuisia eri perusteilla nostettuja oikeudenkäyntejä, oikeudellisia
vaatimuksia ja erimielisyyksiä liittyen muun muassa Metson tuotteisiin, projekteihin, muihin toimintoihin ja
asiakasmaksuihin. Metson johto arvioi kuitenkin tämänhetkisen parhaan ymmärryksensä mukaan, että näiden
oikeudenkäyntien, oikeudellisten vaatimusten ja erimielisyyksien lopputuloksella ei tulisi olemaan olennaista haitallista
vaikutusta Metson asemaan, kun otetaan huomioon niiden tueksi esitetyt perusteet, tehdyt varaukset, voimassa olevat
vakuutukset ja Metson koko liiketoiminnan laajuus. On kuitenkin huomioitava, että oikeudenkäyntien, oikeudellisten
vaatimusten ja erimielisyyksien lopputulos on Metson johdon suoranaisen vaikutusvallan ulkopuolella ja lopputulos voi siten
poiketa merkittävästikin johdon tämänhetkisistä arvioista.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023116
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
Emoyhtiön tuloslaskelma
Euroa
Liitetieto
2023
2022
Liikevaihto
24 754 086,88
20 611 681,12
Liiketoiminnan muut tuotot
2
3 493 569,16
1 233 215,11
Henkilöstökulut
3
-25 636 945,07
-24 823 466,91
Suunnitelman mukaiset poistot
4
-371 464,80
-390 638,27
Liiketoiminnan muut kulut
5
-30 092 851,61
-24 475 623,85
Liikevoitto / -tappio
-27 853 605,44
-27 844 832,80
Rahoitustuotot ja -kulut, netto
7
160 876 187,53
142 473 505,19
Tulos ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
133 022 582,09
114 628 672,39
Tilinpäätössiirrot
8
260 000 000,00
200 000 000,00
Tulos ennen veroja
393 022 582,09
314 628 672,39
Tuloverot
9
  Tilikauden verot
-43 473 972,16
-33 702 968,75
  Laskennallisten verojen muutos
-299 040,60
-300 680,40
Tilikauden tulos
349 249 569,33
280 625 023,24
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023117
Emoyhtiön tase
Vastaavaa
 
 
 
 
 
 
 
Euroa
Liitetieto
2023
2022
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
10
421 471,02
757 622,23
Aineelliset hyödykkeet
10
225 904,91
261 218,50
Sijoitukset
11
Osuudet saman konsernin yrityksissä
1 245 231 528,75
1 244 704 584,34
Muut sijoitukset
510 594 929,87
347 172 377,82
Pysyvät vastaavat yhteensä
1 756 473 834,55
1 592 895 802,89
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset
13
9 786 290,55
3 093 865,81
Lyhytaikaiset saamiset
13
1 110 398 075,46
897 800 275,98
Rahoitusarvopaperit
159 000 000,00
50 000 000,00
Rahat ja pankkisaamiset
248 911 504,97
306 992 681,25
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
1 528 095 870,98
1 257 886 823,04
Vastaavaa yhteensä
3 284 569 705,53
2 850 782 625,93
 
 
 
 
Vastattavaa
 
 
 
Euroa
Liitetieto
2023
2022
Oma pääoma
14
Osakepääoma
107 186 442,52
107 186 442,52
Ylikurssirahasto
20 180 000,00
20 180 000,00
Omat osakkeet
-22 514 857,99
-27 935 122,14
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
434 272 229,86
433 376 746,22
Edellisten tilikausien voitto/tappio
381 257 274,03
348 530 708,09
Tilikauden voitto/tappio
349 249 569,33
280 625 023,24
Oma pääoma yhteensä
1 269 630 657,75
1 161 963 797,93
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma
15
1 184 800 070,66
1 034 734 095,00
Lyhytaikainen vieras pääoma
16
830 138 977,12
654 084 733,00
Vieras pääoma yhteensä
2 014 939 047,78
1 688 818 828,00
Vastattavaa yhteensä
3 284 569 705,53
2 850 782 625,93
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023118
Emoyhtiön rahoituslaskelma
Tuhatta euroa
2023
2022
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden voitto
349 250
280 625
Oikaisut tilikauden voittoon
Poistot
370
391
Arvonalentumiset
5 002
Realisoitumattomat kurssivoitot ja -tappiot
-3 741
Rahoitustuotot ja -kulut
-166 076
-142 474
Myyntivoitot ja -tappiot
-3 197
-62
Konserniavustukset
-260 000
-200 000
Verot
43 773
34 004
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua
3 194
Oikaisut tilikauden voittoon yhteensä
-380 674
-308 141
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys / vähennys
25 670
-31 610
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys / vähennys
-45 869
137 471
Käyttöpääoman muutos
-20 199
105 861
Maksetut korot
-68 264
-36 762
Maksetut muut rahoituskulut
-11 988
-50 296
Saadut osingot
186 118
294 017
Saadut korot
5 183
11 230
Maksetut verot
-54 682
-19 784
Liiketoiminnan rahavirta
4 744
276 749
Investointien rahavirta
Lisäykset tytäryhtiöosakkeisiin
-5 632
-14 807
Vähennykset tytäryhtiöosakkeista
3 203
Myönnetyt pitkäaikaiset lainat
-886 908
-570 102
Pitkäaikaisten lainasaamisten takaisinmaksut
640 134
500 358
Myönnetyt lyhytaikaiset lainat
-667 730
-342 609
Lyhytaikaisten lainasaamisten takaisinmaksut
536 139
277 014
Lyhytaikaisten lainojen nostot ja takaisinmaksut, netto
9 112
Investoinnit muihin sijoituksiin, netto
-109 000
-50 000
Luovutustulot muista sijoituksista
2 000
Saadut korot investoinneista
47 632
23 167
Investointien rahavirta
-433 049
-174 979
Rahoituksen rahavirta
Omien osakkeiden hankinta
-25 104
Omien osakkeiden vähennys
6 001
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
-1 123
Omien osakkeiden laskutus tytäryhtiöiltä
4 228
3 039
Lyhytaikaisten lainojen muutos, netto
-79 643
79 643
Pitkäaikaisten lainojen nostot
347 288
499 583
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
-252 692
Maksetut osingot
-247 748
-198 389
Konsernipankkitilien muutos
146 100
-201 684
Konserniavustus       
200 000
100 000
Rahoituksen rahavirta
370 224
9 274
Rahavarojen muutos
-58 081
111 044
Rahavarat 1.1.
306 993
195 949
Rahavarat 31.12.
248 912
306 993
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023119
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
1 Laatimisperiaatteet
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolainsäädäntöä noudattaen. Tilinpäätös esitetään euroina. 
Ulkomaan rahan määräisten erien muuntaminen
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaluutan määräisinä käyttäen tapahtumapäivänä vallitsevaa
kurssia. Ulkomaan rahan määräiset monetaariset erät on muutettu toimintavaluutan määräisiksi raportointikauden
päättymispäivän kurssia käyttäen.
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet on arvostettu taseessa alkuperäiseen hankintamenoonsa suunnitelman mukaisilla
poistoilla oikaistuna. Maa- ja vesialueita ei poisteta.
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet poistetaan tasapoistoin todennäköisenä taloudellisena vaikutusaikanaan seuraavasti:
Tietojärjestelmät3–5 vuotta
Muut aineettomat oikeudet10 vuotta
Rakennukset20–25 vuotta
Koneet ja kalusto3–5 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet20 vuotta
Rahoitusinstrumentit
Metson rahoitusriskien hallinnasta vastaa emoyhtiöön keskitetty rahoitustoiminto (konsernirahoitus) Metson hallituksen
hyväksymän rahoituspolitiikan mukaisesti. Konsernirahoitus toimii yhteistyössä liiketoimintayksiköiden kanssa minimoidakseen
rahoitusriskejä emoyhtiössä ja koko konsernissa. Pitkäaikaiset lainat kirjataan hankintahetkellä käypään arvoon
transaktiomenoilla vähennettynä. Myöhemmin lainat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron
menetelmää. Lainat, joiden korkoa on suojattu käyvän arvon suojauksella, luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon
kirjattaviin ja käyvän arvon muutos kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin. Joukkovelkakirjalainojen liikkeellelaskukulut
jaksotetaan laina-ajalle efektiivisen koron menetelmällä. Tilinpäätöshetkellä kuluksi kirjaamaton osuus esitetään taseessa
velkapääoman vähennyksenä. Suojauslaskennan ulkopuolella olevien koronvaihtosopimusten käyvän arvon muutokset on
kirjattu tulosvaikutteisesti KPL 5:2 a § mukaan. Valuuttajohdannaiset on arvostettu käypään arvoon. Käyvän arvon muutos on
kirjattu tuotoksi tai kuluksi tuloslaskelmaan. Valuuttajohdannaisten käypä arvo määräytyy niiden tilinpäätöshetken
markkinahinnan mukaan. Rahat ja pankkisaamiset sekä rahoitusarvopaperit muodostuvat rahoista pankkitileillä sekä likvidien
varojen sijoituksista korkoinstrumentteihin. Rahoitusvarat on arvostettu alkuperäiseen hankintamenoonsa mahdollisilla
arvonalennuksilla oikaistuna.
Pakolliset varaukset
Pakolliset varaukset ovat realisoitumattomia vastaisia menoja, joihin yhtiö on sitoutunut ja joista ei todennäköisesti kerry
vastaista tuloa ja joiden toteutumista pidetään ilmeisenä. Varausten muutos kirjataan tuloslaskelmaan.
Vuokrasopimukset
Käyttöomaisuuden vuokrasopimukset, joissa olennainen osa omistukselle ominaisista riskeistä ja eduista jää vuokranantajalle,
luokitellaan muiksi vuokrasopimuksiksi. Muun vuokrasopimuksen mukaan määräytyvät vuokrat merkitään tuloslaskelmaan
kuluiksi tasasuuruisina erinä vuokra-ajan kuluessa.
Tuloverot
Verokulu sisältää tilikauden tulokseen perustuvat verot, edellisten tilikausien verojen oikaisut sekä laskennallisten verojen
muutoksen. Laskennallinen verovelka tai -saatava on laskettu kaikille verotuksen ja tilinpäätöksen välisille jaksotuseroille
käyttäen tilinpäätöshetkellä vahvistettua tulevien vuosien verokantaa. Taseeseen sisältyy laskennallinen verovelka
kokonaisuudessaan ja laskennallinen verosaaminen arvioidun todennäköisen verohyödyn suuruisena.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023120
2Liiketoiminnan muut tuotot
Tuhatta euroa
2023
2022
Tytäryhtiöosakkeiden myyntivoitot
3 197
Valuuttakurssivoitot
945
Muut
296
288
Yhteensä
3 494
1 233
3Henkilöstökulut
Tuhatta euroa
2023
2022
Palkat ja palkkiot
-21 615
-21 159
Eläkekulut
-3 507
-3 581
Muut henkilösivukulut
-516
-84
Yhteensä
-25 637
-24 823
Toimitusjohtajalle ja hallituksen jäsenille maksetut palkat ja palkkiot
Tuhatta euroa
2023
2022
Toimitusjohtaja
-4 503
-4 153
Hallituksen jäsenet 1)
-966
-958
Yhteensä
-5 469
-5 111
1) Hallituksen palkkiot on eritelty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 1.5.
Henkilöstön määrä
2023
2022
Henkilöstö tilikauden lopussa
143
130
Henkilöstö keskimäärin tilikaudella
138
132
4 Suunnitelman mukaiset poistot
Kirjanpidon poistot
Tuhatta euroa
2023
2022
Tietojärjestelmät
-204
-204
Muut aineettomat hyödykkeet
-132
-143
Koneet ja kalusto
-35
-44
Yhteensä
-371
-391
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023121
5 Liiketoiminnan muut kulut
Tuhatta euroa
2023
2022
Valuuttakurssitappiot
-5 568
-4 606
Muut
-24 525
-19 870
Yhteensä
-30 093
-24 476
6Tilintarkastuspalkkiot
Tuhatta euroa
2023
2022
Tilintarkastuspalkkiot
-840
-488
Veroneuvonta
-30
Muut palkkiot
-54
Yhteensä
-894
-518
7Rahoitustuotot ja -kulut
Tuhatta euroa
2023
2022
Saadut osingot
  Saman konsernin yrityksiltä
186 118
294 017
Yhteensä
186 118
294 017
Korkotuotot sijoituksista
  Saman konsernin yrityksiltä
47 627
23 129
  Muilta
5
38
Yhteensä
47 632
23 167
Muut korko- ja rahoitustuotot
  Saman konsernin yrityksille
33 633
18 002
  Muilta
13 550
4 285
  Johdannaisten käyvän arvon muutokset
2 773
Korko- ja rahoitustuotot yhteensä
280 933
342 245
Korkokulut
Saman konsernin yrityksille
-15 812
-1 329
Muille
-86 339
-46 103
Yhteensä
-102 151
-47 432
Muut rahoituskulut
Johdannaisten käyvän arvon muutokset
-720
Kurssierot
-4 710
-9 043
Arvonalentumiset pysyvistä vastaavista
-5 198
-133 628
Muilta
-7 278
-9 668
Korko- ja muut rahoituskulut yhteensä
-120 057
-199 772
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä, netto
160 876
142 474
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023122
8 Tilinpäätössiirrot
Tuhatta euroa
2023
2022
Saadut konserniavustukset
260 000
200 000
9Tuloverot
Tuhatta euroa
2023
2022
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta
-43 125
-33 545
Tuloverot aikaisemmilta tilikausilta
-349
-158
Laskennallisten verojen muutos
-299
-301
Yhteensä
-43 773
-34 004
10Käyttöomaisuus
2023
Tuhatta
euroa
Patentit
ja
lisenssit
Tieto-
järjes-
telmät
Muut
aineet-
tomat
oikeudet
Aineet-
tomat
hyödyk-
keet
yhteensä
Maa-
alueet
Raken-
nukset
Koneet
ja
kalusto
Aineelliset
hyödyk-
keet
yhteensä
Yhteensä
Hankinta-
meno 1.1.
1 539
2 374
1 150
5 063
156
733
974
1 863
6 926
Vähen-
nykset
-860
-860
-641
-641
-1 501
Hankinta-
meno 31.12.
1 539
2 374
289
4 203
156
733
334
1 223
5 425
Kertyneet
poistot 1.1.
-1 539
-1 780
-986
-4 305
-733
-869
-1 602
-5 908
Vähen-
nysten
kertyneet
poistot
859
859
641
641
1 500
Tilikauden
poisto
-187
-148
-335
-35
-35
-370
Kertyneet
poistot
31.12.
-1 539
-1 967
-275
-3 781
-733
-264
-997
-4 778
Kirjanpito-
arvo 31.12.
407
14
421
156
70
226
647
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023123
2022
Tuhatta
euroa
Patentit
ja
lisenssit
Tieto-
järjes-
telmät
Muut
aineet-
tomat
oikeudet
Aineet-
tomat
hyödyk-
keet
yhteensä
Maa-
alueet
Raken-
nukset
Koneet
ja
kalusto
Aineelliset
hyödyk-
keet
yhteensä
Yhteensä
Hankinta-
meno 1.1.
1 539
2 374
1 150
5 063
156
733
974
1 863
6 926
Hankinta-
meno 31.12.
1 539
2 374
1 150
5 063
156
733
974
1 863
6 926
Kertyneet
poistot 1.1.
-1 539
-1 593
-826
-3 959
-733
-825
-1 558
-5 517
Tilikauden
poisto
-187
-160
-347
-44
-44
-391
Kertyneet
poistot
31.12.
-1 539
-1 780
-986
-4 305
-733
-869
-1 602
-5 908
Kirjanpito-
arvo 31.12.
594
164
758
156
106
261
1 019
11Sijoitukset
2023
Tuhatta euroa
Osuudet
saman
konsernin
yrityksissä
Muut
osakkeet
Saamiset
konserni-
yrityksiltä
Saamiset
muilta
yrityksiltä
Muut
sijoitukset
yhteensä
Hankintameno 1.1.
1 244 705
594
346 578
0
347 172
Lisäykset
10 632
803 306
803 306
Vähennykset
-10 105
-639 884
-639 884
Hankintameno 31.12.
1 245 232
594
510 001
0
510 595
Kirjanpitoarvo 31.12.
1 245 232
594
510 001
0
510 595
2022
Tuhatta euroa
Osuudet
saman
konsernin
yrityksissä
Muut
osakkeet
Saamiset
konserni-
yrityksiltä
Saamiset
muilta
yrityksiltä
Muut
sijoitukset
yhteensä
Hankintameno 1.1.
1 363 526
2 532
276 584
250
279 366
Lisäykset
14 807
569 602
569 602
Vähennykset
-133 628
-1 938
-499 608
-250
-501 796
Hankintameno 31.12.
1 244 705
594
346 578
347 172
Kirjanpitoarvo 31.12.
1 244 705
594
346 578
347 172
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023124
12Osakkeet ja osuudet
Tytäryhtiöt 31.12.2023
Tytäryhtiöt
Kotipaikka
Omistusosuus, %
International Project Services Ltd. Oy
Suomi
44,50
Metso Canada Inc.
Kanada
100,00
Metso Captive Insurance Limited
Iso-Britannia
100,00
Metso Chile SpA
Chile
24,75
Metso Finland Oy
Suomi
100,00
Metso France SAS
Ranska
100,00
Metso Metals Oy
Suomi
100,00
Metso USA Inc
Yhdysvallat
100,00
Metso Mexico SA de CV
Meksiko
10,10
Metso Outotec Morocco LLC
Marokko
100,00
Metso Outotec New Material Technology (Shanghai) Co., Ltd.
Kiina
100,00
Metso Outotec-Technology (Ecuador) S.A.
Ecuador
99,90
Metso Perú SA
Peru
10,18
Metso Poland Sp. z o.o.
Puola
46,30
Metso South Africa Pty Ltd
Etelä-Afrikka
15,30
Outotec Africa Holdings (Pty) Ltd
Etelä-Afrikka
100,00
Outotec Holding GmbH
Saksa
100,00
Outotec International Holding Oy
Suomi
100,00
Outotec Tecnologia Brazil Ltda
Brasilia
57,28
Rauma Oy
Suomi
100,00
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023125
13Saamisten erittely
Pitkäaikaiset saamiset
Tuhatta euroa
2023
2022
Laskennallinen verosaaminen
94
393
Johdannaiset
9 692
2 701
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä
9 786
3 094
Lyhytaikaiset saamiset 
Tuhatta euroa
2023
2022
Myyntisaamiset
Samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
42 422
28 085
Yhteensä
42 422
28 085
Lainasaamiset
Samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
706 173
513 648
Muilta
250
Yhteensä
706 173
513 898
Siirtosaamiset
Samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
311 237
255 289
Muilta
50 021
100 523
Yhteensä
361 257
355 812
Muut saamiset
Arvonlisäverosaaminen
6
4
Muut saamiset
539
1
Yhteensä
545
5
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä
1 110 398
897 800
Erittely siirtosaamisista
Tuhatta euroa
2023
2022
Siirtosaamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
Konserniavustussaamiset
260 000
200 000
Siirtyvät korkosaamiset
22 615
8 200
Johdannaisten jaksotus
24 408
45 286
Muut
4 214
1 803
Yhteensä
311 237
255 289
Siirtosaamiset muilta
Siirtyvät korkosaamiset
627
5
Johdannaisten jaksotus
35 808
85 287
Muut
13 585
15 231
Yhteensä
50 021
100 523
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023126
14Oman pääoman erittely
Tuhatta euroa
2023
2022
Osakepääoma 1.1.
107 186
107 186
Osakepääoma 31.12.
107 186
107 186
Ylikurssirahasto 1.1.
20 180
20 180
Ylikurssirahasto 31.12.
20 180
20 180
Omat osakkeet 1.1.
-27 935
-8 833
Muutos
5 420
-19 102
Omat osakkeet 31.12.
-22 515
-27 935
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1.
433 377
434 500
Muutos
895
-1 123
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12.
434 272
433 377
Edellisten tilikausien voitto 1.1.
629 156
547 408
Osingonjako
-247 898
-198 877
Edellisten tilikausien voitto 31.12.
381 257
348 531
Tilikauden tulos
349 250
280 625
Oma pääoma yhteensä 31.12.
1 269 631
1 161 964
Laskelma jakokelpoisista varoista 31.12.
Tuhatta euroa
2023
2022
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
434 272
433 377
Omat osakkeet
-22 515
-27 935
Voitto edellisiltä tilikausilta
381 257
348 531
Tilikauden tulos
349 250
280 625
Jakokelpoiset varat yhteensä
1 142 264
1 034 597
Tilikauden 2023 päättyessä Metso Oyj:n hallussa oli 2 644 249 kpl omia osakkeita, kun taas tilikauden 2022 lopussa omien
osakkeiden lukumäärä oli 3 336 505.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023127
15Pitkäaikainen vieras pääoma
Tuhatta euroa
2023
2022
Joukkovelkakirjalainat
886 344
761 317
Lainat rahoituslaitoksilta
280 909
240 000
Johdannaiset
17 547
33 417
Yhteensä
1 184 800
1 034 734
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin kuin viiden vuoden kuluttua
Tuhatta euroa
2023
2022
Joukkovelkakirjalainat
300 000
300 000
Lainat rahoituslaitoksilta
68 182
36 364
Yhteensä
368 182
336 364
Esitetty nimellisarvoina.
16Lyhytaikainen vieras pääoma
Tuhatta euroa
2023
2022
Pitkäaikaisen vieraan pääoman lyhytaikainen osuus
Joukkovelkakirjalainat
195 349
Lainat rahoituslaitoksilta
10 465
Yhteensä
205 814
Lyhytaikainen korollinen vieras pääoma
Lainat rahoituslaitoksilta
79 643
Konsernipankkitilien velka
239 470
133 191
Yhteensä
239 470
212 834
Ostovelat
Samaan konserniin kuuluville yrityksille
23 878
16 157
Muille
3 123
2 175
Yhteensä
27 001
18 332
Siirtovelat
Samaan konserniin kuuluville yrityksille
37 484
64 638
Muille
51 871
78 203
Yhteensä
89 355
142 841
Muu lyhytaikainen koroton laina
Samaan konserniin kuuluville yrityksille
267 148
279 233
Muille
1 351
844
Yhteensä
268 499
280 077
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä
830 139
654 085
Samaan konserniin kuuluville yrityksille yhteensä
567 980
493 218
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023128
Erittely siirtoveloista
Tuhatta euroa
2023
2022
Samaan konserniin kuuluville yrityksille
  Siirtyvät korkovelat
1 369
803
  Johdannaisten jaksotus
35 193
63 820
  Muut
923
15
Yhteensä
37 484
64 638
Muille
  Siirtyvät korkovelat
7 799
5 268
  Johdannaisten jaksotus
26 269
46 274
  Palkkoihin liittyvät jaksotukset
6 977
6 509
  Muut
10 826
20 152
Yhteensä
51 871
78 203
17Muut vastuusitoumukset
Takaukset ja kiinnitykset
Tuhatta euroa
2023
2022
Takaukset samaan konserniin kuuluvien yhtiöiden puolesta
1 373 689
1 334 672
Leasingvastuut
Tuhatta euroa
2023
2022
Seuraavalla tilikaudella maksettavat
127
1 089
Myöhemmin maksettavat
133
92
Yhteensä
260
1 181
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023129
18 Johdannaisinstrumentit
Tuhatta euroa
2023
2022
Käyvät arvot
Rahoituslaitosten kanssa tehdyt sopimukset
Valuuttajohdannaiset
9 487
39 139
Korkojohdannaiset
-9 229
-30 717
Tytäryhtiöiden kanssa tehdyt sopimukset
Valuuttajohdannaiset
-10 962
-18 430
Yhteensä
-10 704
-10 008
Nimellismäärät
Rahoituslaitosten kanssa tehdyt sopimukset
Valuuttajohdannaiset
3 268 945
3 539 507
Korkojohdannaiset
605 000
400 000
Tytäryhtiöiden kanssa tehdyt sopimukset
Valuuttajohdannaiset
2 748 165
3 626 054
Yhteensä
6 622 110
7 565 561
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023130
Luettelo emoyhtiössä käytetyistä kirjanpitokirjoista
Kirjanpitokirja
Tositelaji
Säilytys
Päivä- ja pääkirja
 
sähköisessä muodossa
Reskontraerittelyt
 
sähköisessä muodossa
Pankkitositteet
16,26,43
sähköisessä muodossa
Myyntilaskut
RV,10,11,17
sähköisessä muodossa
Ostolaskut
KR,20,27,69
sähköisessä muodossa
Palkkakirjanpito tositteineen
33
sähköisessä muodossa
Muistiotositteet
01,02,03,04,05,10,21,22,23,30,32,39,54,55,60,64,76,79
sähköisessä muodossa
Muistiotositteet
34,35
sähköisessä muodossa
Liitetietotositteet
 
sähköisessä muodossa
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023131
Hallituksen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen 2023
allekirjoitukset
Espoo, helmikuun 15. päivänä 2024
Kari StadighKlaus CawénBrian Beamish
Hallituksen puheenjohtajaHallituksen varapuheenjohtajaHallituksen jäsen
Terhi Koipijärvi Niko PakalénIan W. Pearce
Hallituksen jäsenHallituksen jäsenHallituksen jäsen
Reima RytsöläEmanuela SperanzaArja Talma
Hallituksen jäsenHallituksen jäsenHallituksen jäsen
Pekka Vauramo
Toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Espoo, helmikuun 15. päivänä 2024
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Mikko Järventausta
KHT
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023132
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Metso Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Metso Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, joka koskee sitä, onko Metso Oyj:n (entinen Metso
Outotec Oyj, y-tunnus: 0828105-4) sähköiseen tilinpäätökseen 549300R0VN9C371W0E07-2023-12-31-fi.zip tilikaudella
1.1.-31.12.2023 sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty iXBRL-merkinnöin EU-komission delegoidun asetuksen 2018/815
(ESEF RTS) 4. artiklan vaatimusten mukaisesti.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne
täyttävät ESEF RTS:n vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
iXBRL-merkein ESEF RTS artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
ESEF-tilinpäätöksen ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat
suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastusyhteisömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on
suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten,
ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös
merkitty olennaisilta osin ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden
antavan toimeksiannon kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-
merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin
merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuu tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin
arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa ESEF RTS:n vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tarkastusevidenssiä.
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023133
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Metso Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen 549300R0VN9C371W0E07-2023-12-31-fi.zip sisältyvät
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat ja liitetiedot sekä yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on olennaisilta osin
merkitty ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Metso Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on annettu 15.2.2024
päivätyllä tilintarkastuskertomuksellamme. Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai
muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 19.3.2024
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Mikko Järventausta
KHT
Metso Oyj - Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023134