1 januari – 31 december, MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Nettoomsättning | 2 | ||
Inköp av tjänster och material | - | - | |
Övriga externa kostnader | 5, 16, 24 | - | - |
Personalkostnader | 6 | - | - |
Övriga rörelseintäkter | 4 | ||
Övriga rörelsekostnader | 7 | - | |
Resultat hänförligt till andelar i intresseföretag | 17 | ||
EBITDA | |||
| Av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar | 14, 15, 16 | - | - |
EBITA | |||
| Förvärvsrelaterade poster | 8 | - | - |
Rörelseresultat (EBIT) | 2, 9 | ||
| Resultat från finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 10 | ||
Finansiella kostnader | 10, 16 | - | - |
Finansiella poster | - | - | |
Resultat efter finansiella poster | |||
Skatt | 22 | - | - |
Årets resultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Totalt | |||
Resultat per aktie avseende vinst hänförlig till moderbolagets aktieägare | 12 | ||
före utspädning (SEK) | |||
| efter utspädning (SEK) |
januari – december, MSEK | 2023 | 2022 |
Årets resultat | ||
| Poster som har eller kommer att omföras till årets resultat | ||
Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | - | |
Förändringar verkligt värde säkringsinstrument | - | |
Skatt | - | |
| Poster som inte kommer att omföras till årets resultat | ||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | - | - |
Skatt | ||
Övrigt totalresultat | - | |
Totalresultat för perioden | ||
| Hänförligt till: | ||
Moderbolagets aktieägare | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | ||
Totalt |
Per den 31 december, MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 2, 14 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 2, 15 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 2, 16 | ||
Andelar i intresseföretag | 17 | ||
Finansiella placeringar | 13 | ||
Långfristiga fordringar | 13 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 22 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 13 | ||
Upparbetade ej fakturerade intäkter | 13 | ||
Aktuella skattefordringar | 22 | ||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | ||
Likvida medel | 29 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
Per den 31 december, MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 19 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Skulder | |||
Lån och krediter | 13 | ||
Leasingskulder | 16 | ||
Avsättningar till pensioner | 20 | ||
Övriga avsättningar | 21 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 22 | ||
Övriga skulder | 13 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Lån och krediter | 13 | ||
Leasingskulder | 16 | ||
Övriga avsättningar | 21 | ||
Fakturerade ej upparbetade intäkter | |||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | 22 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | ||
Övriga skulder | 13 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
Nettolåneskuld | 2023 | 2022 |
Lån och krediter | 5 876 | 5 580 |
Nettopensionsskuld | 159 | 155 |
Likvida medel | -1 167 | -1 088 |
Summa | 4 868 | 4 646 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
| Balanserade | Innehav | ||||||
| Övrigt | vinstmedel | utan be- | |||||
| tillskjutet | inkl. årets | stämmande | Totalt eget | ||||
MSEK | Aktie kapital | kapital | Reserver | resultat | Summa | inflytande | kapital |
Ingående eget kapital 2022-01-01 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Totalresultat för perioden | |||||||
Lämnade utdelningar | - | - | - | ||||
Konvertering av konvertibellån till aktier | |||||||
| Transaktioner relaterade till innehav utan bestämmande | |||||||
inflytande | - | - | |||||
Utgående eget kapital 2022-12-31 | |||||||
Ingående eget kapital 2023-01-01 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | - | |||
Totalresultat för perioden | - | ||||||
Lämnade utdelningar | - | - | - | ||||
| Transaktioner relaterade till innehav utan bestämmande | |||||||
inflytande | - | ||||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 |
1 januari – 31 december, MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Den löpande verksamheten | 29 | ||
Resultat efter finansiella poster | |||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
varav IFRS 16 Leasingavtal | |||
Betald inkomstskatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | |||
Förändring av rörelsefordringar | - | - | |
Förändring av rörelseskulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Avyttring av materiella anläggningstillgångar | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | - | - | |
Avyttring av immateriella anläggningstillgångar | |||
Förvärv av rörelse | 3 | - | - |
Avyttring av rörelse | 3 | - | |
Erlagda villkorade köpeskillingar och successiva förvärv | - | - | |
Förvärv av finansiella fordringar | - | - | |
Avyttring av finansiella fordringar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | |||
Amortering av lån | - | - | |
Amortering av IFRS 16 Leasingavtal | - | - | |
Utbetald utdelning | - | - | |
Utbetalning av konvertibelprogram | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | - | |
Likvida medel vid årets slut |
1 januari – 31 december, MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 6 849 | 5 726 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | -1 794 | -1 042 |
Nettoinvesteringar | 172 | 46 |
Förvärv/avyttring av rörelse och villkorade köpeskillingar | 575 | 817 |
Utdelning | 623 | 623 |
Amortering IFRS 16 Leasingavtal | 606 | 492 |
Övrigt | -190 | 188 |
Utgående balans | 6 842 | 6 849 |
| 31 dec | 31 dec | |
| MSEK | 2023 | 2022 |
Infrastructure | 8 659 | 8 133 |
Industrial & Digital Solutions | 2 652 | 2 750 |
Process Industries | 3 028 | 3 428 |
Energy | 4 570 | 4 798 |
Management Consulting | 420 | 331 |
Koncernen | 19 329 | 19 440 |
| Koncern- | |||||||
| Industrial & | Process | Management | gemensamt/ | ||||
| Infrastructure | Digital Solutions | Industries | Energy | Consulting | elimineringar | Koncernen | |
Project Business | 9 956 | 2 602 | 4 099 | 3 026 | 1 581 | -580 | 20 684 |
Professional Services | 260 | 4 188 | 1 474 | 555 | 26 | -209 | 6 294 |
Totalt | 10 216 | 6 790 | 5 572 | 3 581 | 1 608 | -789 | 26 978 |
| AFRYs affärsmodell är uppdelad på två kunderbjudanden; Project Business och Profes- | |||||||
| Förvärv 2023 |
| Under 2023 har AFRY tillträtt samtliga aktier i bolagen redovisade i tabellen till höger. De |
förvärvade bolagen bidrog med cirka 206 anställda. Inget förvärv är enskilt väsentligt, baserat på ne |
| 2023 | |||
| Övriga | |||
| medlemmar i | |||
| VD och | koncern- | ||
| Ledamot | koncernchef | ledningen | Totalt |
Lön inkl. traktamente | 11 | 36 | 47 |
| Avsättningar för årlig rörlig ersättning | |||
intjänad under innevarande år | 5 | 12 | 17 |
Avsättningar för långsiktig rörlig ersättning | 6 | 9 | 15 |
| Pensionskostnader | 4 | 11 | 15 |
Övriga sociala kostnader | 7 | 15 | 21 |
Totalt | 33 | 82 | 115 |
1) Inklusive avgångsvederlag. | |||
2) Inklusive lagstadgade avgifter. |
| 2022 | |||
| Övriga | |||
| medlemmar i | |||
| VD och | koncern- | ||
| Ledamot | koncernchef | ledningen | Totalt |
Lön inkl. traktamente | 10 | 37 | 47 |
| Avsättningar för årlig rörlig ersättning | |||
intjänad under innevarande år | 6 | 16 | 21 |
Avsättningar för långsiktig rörlig ersättning | 5 | 8 | 13 |
| Pensionskostnader | 4 | 10 | 14 |
Övriga sociala kostnader | 7 | 15 | 21 |
Totalt | 31 | 85 | 117 |
1) Inklusive avgångsvederlag. | |||
2) Inklusive lagstadgade avgifter. |
| Koncernen 2023 2022 | ||
Valutakursförluster | -4 | 0 |
Realisationsförlust vid avyttring av anläggningstillgångar | -3 | — |
Övrigt | — | 0 |
| Totalt -7 0 |
| Not 8 | ||
| Förvärvsrelaterade poster | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Av- och nedskrivningar immateriella anläggningstillgångar | -176 | -170 |
Nedskrivning av verksamhet | — | -66 |
Omvärdering villkorade köpeskillingar | 19 | 14 |
Avyttring av verksamhet och fastighet | -2 | -63 |
| Totalt -159 -285 |
| Not 9 | ||
| Jämförelsestörande poster | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
Kostnader för förtida avslut av hyreskontrakt för kontorslokaler | -23 | — |
Omstruktureringskostnader Division AFRY X | -25 | — |
Omstruktureringskostnader Division Infrastructure | -46 | -80 |
Omstruktureringskostnader Koncernfunktioner | — | -20 |
Kostnader för anpassning/konfiguration av molnbaserade IT-system | — | -57 |
| Totalt -94 -157 |
Före utspädning | Efter utspädning | |||
SEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Resultat per aktie | 9,71 | 8,60 | 9,71 | 8,60 |
Totalt | 1 100 | 974 | |||
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, efter utspädning | |||||
Moderbolaget | 2023 | 2022 | |||
Vägt genomsnittligt antal stamaktier under året, före utspädning | 113 251 741 | 113 247 847 | |||
Effekt av utestående personalkonvertibel | — | — | |||
Vägt genomsnittligt antal stamaktier under året, efter utspädning | 113 251 741 | 113 247 847 | |||
| 2023 | |||||
| Varav | Totalt antal | ||||
| Totalt | aktier i | utestående | |||
A-aktier | B-aktier | antal aktier | eget förvar | aktier | |
Ingående balans 2023 | 4 290 336 | 108 961 405 | 113 251 741 | — | 113 251 741 |
Konvertering till aktier (konvertibelprogram) | — | — | — | — | — |
Utgående balans 2023 | 4 290 336 | 108 961 405 | 113 251 741 | — | 113 251 741 |
| Det totala antalet aktier fördelas på aktier av serie A (10 röster per aktie) och serie B (1 röst per aktie). Antalet aktier kan enligt bolagsordningen uppgå till maximalt tvåhundraåttio | |||||
| miljoner (280 000 000). |
| Finansiella tillgångar och skulder |
| Ansvaret för koncernens finansiella transaktioner och risker innehas centralt av |
| moderbolagets treasuryavdelning, som arbetar efter en av styrelsen fastställd policy. |
| Finanspolicyn syftar till att minimera de finansiella riskerna till en för koncernen rimlig |
Balansdagskurs | 2023 | 2022 |
CHF | 11,98 | 11,29 |
DKK | 1,49 | 1,50 |
EUR | 11,09 | 11,12 |
NOK | 0,99 | 1,06 |
| Koncernen | 2023 | 2022 | |||||||
| Verkligt värde via | Verkligt värde genom | Upplupet | Verkligt värde via | Verkligt värde genom | Upplupet | ||||
| Finansiella tillgångar | Nivå | resultaträkningen | övrigt totalresultat | anskaffningsvärde | Totalt | resultaträkningen | övrigt totalresultat | anskaffningsvärde | Totalt |
Räntederivat, säkringsredovisning tillämpas | 2 | 63 | 63 | 132 | 132 | ||||
Valutaterminer, säkringsredovisning tillämpas | 2 | 26 | 26 | 15 | 15 | ||||
Valutaterminer, säkringsredovisning tillämpas ej | 2 | 36 | 36 | 45 | 45 | ||||
Köpta valutaoptioner | 2 | 1 | 1 | 4 | 4 | ||||
Finansiella investeringar | 8 | 8 | 8 | 8 | |||||
Långfristiga fordringar | 8 | 8 | 12 | 12 | |||||
Kundfordringar | 5 429 | 5 429 | 5 205 | 5 205 | |||||
Upparbetade ej fakturerade intäkter | 2 442 | 2 442 | 2 325 | 2 325 | |||||
Likvida medel | 1 167 | 1 167 | 1 088 | 1 088 | |||||
Summa | 36 | 89 | 9 053 | 9 179 | 49 | 147 | 8 638 | 8 835 | |
| Finansiella skulder | |||||||||
Räntederivat, säkringsredovisning tillämpas | 2 | 62 | 62 | 17 | 17 | ||||
Valutaterminer, säkringsredovisning tillämpas | 2 | 13 | 13 | 18 | 18 | ||||
Valutaterminer, säkringsredovisning tillämpas ej | 2 | 75 | 75 | 54 | 54 | ||||
Sålda valutaoptioner | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | ||||
Villkorade köpeskillingar | 3 | 109 | 109 | 197 | 197 | ||||
Banklån | 2 834 | 2 834 | 2 587 | 2 587 | |||||
Obligationslån | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | |||||
Företagscertifikat | 402 | 402 | 189 | 189 | |||||
Konvertibelt skuldebrev | 148 | 148 | 316 | 316 | |||||
Leasingskulder | 1 974 | 1 974 | 2 203 | 2 203 | |||||
Fakturerade ej upparbetade intäkter | 2 077 | 2 077 | 2 134 | 2 134 | |||||
Leverantörsskulder | 1 182 | 1 182 | 1 286 | 1 286 | |||||
Upplupna kostnader underleverantörer | 196 | 196 | 268 | 268 | |||||
Summa | 184 | 75 | 11 313 | 11 572 | 252 | 35 | 11 483 | 11 770 | |
2023 | 2022 | ||||||||
| Verkligt värde via | Verkligt värde genom | Upplupet | Verkligt värde via | Verkligt värde genom | Upplupet | ||||
| Finansiella tillgångar | Nivå | resultaträkningen | övrigt totalresultat | anskaffningsvärde | Totalt | resultaträkningen | övrigt totalresultat | anskaffningsvärde | Totalt |
Räntederivat, säkringsredovisning tillämpas | 2 | 62 | 62 | 101 | 101 | ||||
Räntederivat, säkringsredovisning tillämpas ej | 2 | 1 | 1 | 31 | 31 | ||||
Valutaterminer, säkringsredovisning tillämpas | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
Valutaterminer, säkringsredovisning tillämpas ej | 2 | 94 | 94 | 93 | 93 | ||||
Köpta valutaoptioner | 2 | 1 | 1 | 4 | 4 | ||||
Koncernintern utlåning till dotterbolag | 9 787 | 9 787 | 9 666 | 9 666 | |||||
Långfristiga fordringar | 6 | 6 | 10 | 10 | |||||
Kundfordringar | 268 | 268 | 300 | 300 | |||||
Likvida medel | 429 | 429 | 308 | 308 | |||||
Summa | 96 | 63 | 10 489 | 10 647 | 128 | 101 | 10 283 | 10 513 | |
| Finansiella skulder | |||||||||
Räntederivat, säkringsredovisning tillämpas | 2 | 16 | 16 | 0 | 0 | ||||
Räntederivat, säkringsredovisning tillämpas ej | 2 | 47 | 47 | 17 | 17 | ||||
Valutaterminer, säkringsredovisning tillämpas | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | ||||
Valutaterminer, säkringsredovisning tillämpas ej | 2 | 148 | 148 | 109 | 109 | ||||
Sålda valutaoptioner | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | ||||
Villkorade köpeskillingar | 3 | 0 | 0 | 21 | 21 | ||||
Banklån | 2 813 | 2 813 | 2 564 | 2 564 | |||||
Obligationslån | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | |||||
Företagscertifikat | 402 | 402 | 189 | 189 | |||||
Konvertibelt skuldebrev | 148 | 148 | 316 | 316 | |||||
Koncerninterna lån | 3 408 | 3 408 | 3 212 | 3 212 | |||||
Leverantörsskulder | 257 | 257 | 278 | 278 | |||||
Övriga kortfristiga skulder | 882 | 882 | 1 089 | 1 089 | |||||
Summa | 195 | 18 | 10 410 | 10 622 | 149 | 2 | 10 149 | 10 300 | |
kra fordringar | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Avsättning vid årets början | 171 | 126 | — | — |
Reservering för befarade förluster | 66 | 72 | — | — |
Konstaterade förluster | -49 | -12 | — | — |
Återvunna förluster | -39 | -22 | — | — |
Rörelseförvärv | -3 | -2 | — | — |
Valutakursdifferenser | -3 | 9 | — | — |
Avsättning vid årets slut | 141 | 171 | — | — |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Långfristiga skulder | ||||
Banklån | 2 784 | 2 037 | 2 763 | 2 014 |
Personalkonvertibel | — | 146 | — | 146 |
Obligationslån | 1 500 | 2 000 | 1 500 | 2 000 |
Företagscertifikat | 402 | 189 | 402 | 189 |
Leasingskulder | 1 373 | 1 625 | — | — |
Summa | 6 058 | 5 996 | 4 665 | 4 349 |
| Kortfristiga skulder | ||||
Banklån | 50 | 550 | 50 | 550 |
Personalkonvertibel | 148 | 171 | 148 | 171 |
Obligationslån | 1 000 | 500 | 1 000 | 500 |
Leasingskulder | 601 | 578 | — | — |
Summa | 1 799 | 1 799 | 1 198 | 1 221 |
| 2023 | ||||
| Nom. belopp i | Redovisat | Verkligt | ||
| Koncernen | original valuta | värde | Förfall, år | värde |
| Långfristiga skulder | ||||
Obligationslån, SEK | 500 | 500 | 2026 | 508 |
Obligationslån, SEK | 1 000 | 1 000 | 2026 | 1 010 |
SEK, rörlig ränta | 375 | 375 | 2025 | 375 |
SEK, rörlig ränta | 500 | 500 | 2029 | 500 |
EUR, rörlig ränta | 50 | 554 | 2027 | 554 |
EUR, rörlig ränta | 50 | 554 | 2028 | 554 |
Företagscertifikat | 402 | 402 | 2024 | 402 |
Summa | 3 886 | 3 903 | ||
| Kortfristiga skulder | ||||
Obligationslån, SEK | 1 000 | 1 000 | 2024 | 1 005 |
SEK, rörlig ränta | 50 | 50 | 2024 | 50 |
Summa | 1 050 | 1 055 |
| Nom. belopp i | Redovisat | Verkligt | ||
| original valuta | värde | Förfall, år | värde | |
| Långfristiga skulder | ||||
Obligationslån, SEK | 1 000 | 1 000 | 2024 | 997 |
Obligationslån, SEK | 1 000 | 1 000 | 2026 | 964 |
SEK, rörlig ränta | 425 | 425 | 2025 | 425 |
SEK, rörlig ränta | 500 | 500 | 2029 | 500 |
EUR, rörlig ränta | 50 | 556 | 2027 | 556 |
EUR, rörlig ränta | 50 | 556 | 2028 | 556 |
Företagscertifikat | 189 | 189 | 2023 | 189 |
Summa | 4 226 | 4 187 | ||
| Kortfristiga skulder | ||||
Obligationslån, SEK | 500 | 500 | 2023 | 499 |
SEK, rörlig ränta | 550 | 550 | 2023 | 550 |
Summa | 1 050 | 1 049 |
| Villkorade köpeskillingar (nivå 3) | ||
Förändring villkorade köpeskillingar | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 197 | 225 |
Bedömda skulder vid förvärv | 20 | 18 |
Betalningar | -103 | -44 |
Värdeförändringar redovisade i förvärvsrelaterade poster | -19 | -14 |
Justering av preliminär förvärvsanalys | -1 | -4 |
Diskontering | 11 | 3 |
Valutakursdifferenser | 4 | 12 |
Utgående balans | 109 | 197 |
| Immateriella tillgångar | Övriga immateriella | |||||||
| Goodwill | hänförliga till rörelseförvärv | tillgångar | Totalt | |||||
Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Anskaffningsvärde | 14 813 | 14 466 | 2 059 | 2 100 | 420 | 412 | 17 292 | 16 978 |
Ackumulerade avskrivningar | — | — | -1 124 | -1 002 | -373 | -350 | -1 497 | -1 352 |
Ackumulerade nedskrivningar | -35 | -35 | — | — | — | — | -35 | -35 |
Redovisat värde | 14 778 | 14 431 | 935 | 1 098 | 47 | 62 | 15 760 | 15 591 |
Ingående redovisat värde | 14 431 | 12 814 | 1 097 | 1 172 | 62 | 60 | 15 590 | 14 045 |
Anskaffningar | — | — | — | — | 16 | 39 | 16 | 39 |
Avyttringar och utrangeringar | — | — | — | — | -7 | — | -7 | — |
Rörelseförvärv | 357 | 893 | 11 | 21 | 0 | — | 368 | 914 |
Justering av förvärvsanalys | -1 | -4 | — | — | — | — | -1 | -4 |
Omklassificering | 19 | — | — | — | — | — | 19 | — |
Årets avskrivningar | — | — | -176 | -170 | -24 | -30 | -200 | -200 |
Årets nedskrivningar | — | — | — | — | — | -11 | 0 | -11 |
Valutakursdifferenser | -28 | 728 | 2 | 74 | 0 | 4 | -26 | 807 |
Utgående redovisat värde | 14 778 | 14 431 | 935 | 1 097 | 47 | 62 | 15 760 | 15 590 |
| Diskonteringsränta | ||
| före skatt, % | ||
Kassagenererande enhet | 2023 | 2022 |
Division Infrastructure | 12,5 | 11,0 |
Division Industrial & Digital Solutions | 12,5 | 11,0 |
Division Process Industries | 12,5 | 11,0 |
Division Energy | 12,5 | 11,0 |
Division Management Consulting | 12,5 | 11,0 |
| Goodwill | ||
Kassagenererande enhet | 2023 | 2022 |
Division Infrastructure | 4 797 | 4 786 |
Division Industrial & Digital Solutions | 3 747 | 3 746 |
Division Process Industries | 1 994 | 1 784 |
Division Energy | 3 003 | 2 885 |
Division Management Consulting | 1 237 | 1 231 |
Totalt | 14 778 | 14 431 |
mstrukturering | Övrigt | Totalt | ||||
Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid periodens ingång | 15 | 13 | 90 | 59 | 106 | 72 |
Avsättningar under perioden | 8 | 9 | 17 | 53 | 25 | 61 |
Belopp som tagits i anspråk under perioden | -8 | -2 | -9 | -21 | -18 | -23 |
Upplösning under perioden | -3 | -3 | -7 | -5 | -10 | -8 |
Omföring från långfristigt till kortfristigt | — | -3 | — | 0 | — | -3 |
Justering avseende tidigare rörelseförvärv | — | — | -43 | — | -43 | — |
Omräkningsdifferenser | 0 | 1 | -5 | 6 | -5 | 6 |
Redovisat värde vid periodens utgång | 12 | 15 | 42 | 90 | 54 | 105 |
Omstrukturering | Övrigt | Totalt | ||||
Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid periodens ingång | 25 | 13 | 20 | 21 | 45 | 34 |
Avsättningar under perioden | 60 | 94 | 16 | 14 | 76 | 108 |
Belopp som tagits i anspråk under perioden | -43 | -82 | -11 | -13 | -55 | -95 |
Upplösning under perioden | -1 | -4 | -4 | -4 | -5 | -8 |
Omföring från långfristigt till kortfristigt | — | 3 | — | 0 | — | 3 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 |
Redovisat värde vid periodens utgång | 40 | 25 | 21 | 20 | 61 | 45 |
| Not 22 | ||
| Skatter | ||
| Redovisad i resultaträkningen | ||
Koncernen | 2023 | 2022 |
| Aktuell skatt | ||
Periodens skatt | -336 | -271 |
Justering av skatt hänförlig till tidigare år | -12 | 11 |
| Uppskjuten skatt | ||
Uppskjuten skatt | 7 | 15 |
Totalt redovisad skatt i koncernen | -341 | -246 |
| 2023 | 2022 | |||
| Koncernen | (%) | 2023 | (%) | 2022 |
Resultat före skatt | 1 441 | 1 220 | ||
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget | 20,6 | 297 | 20,6 | 251 |
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterföretag | 3,3 | 47 | 1,3 | 15 |
Ej avdragsgilla kostnader | 2,6 | 37 | 2,3 | 28 |
Ej skattepliktiga intäkter | -0,9 | -14 | -0,2 | -3 |
Skatt avseende tidigare ej aktiverade underskottsavdrag | -2,7 | -39 | -1,5 | -18 |
| Effekter av redovisade förluster utan motsvarande | ||||
aktivering av uppskjuten skatt | 0,6 | 9 | -1,2 | -14 |
Effekt av ändrade skattesatser | -0,1 | -1 | 0,0 | 0 |
Skatt hänförlig till tidigare år | 0,8 | 12 | -0,9 | -11 |
Övrigt | -0,5 | -7 | -0,3 | -3 |
Redovisad effektiv skatt | 23,7 | 341 | 20,2 | 246 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
Skattemässiga underskott | 170 | 286 |
Summa | 170 | 286 |
| Redovisat över | Redovisat | Förvärv/ | Omklassi- | ||||
| Balans per | resultat- | i övrigt | Redovisat i | Avyttring | ficering, | Balans per 31 | |
| Koncernen | 1 januari 2023 | räkningen | totalresultat | eget kapital | av rörelse | omr diff etc | december 2023 |
Anläggningstillgångar | -262 | 71 | — | — | -9 | 78 | -122 |
Kortfristiga fordringar och skulder | -61 | -58 | — | — | — | 8 | -110 |
Avsättningar och långfristiga skulder | 84 | 0 | 4 | 8 | — | -10 | 85 |
Obeskattade reserver | -16 | 14 | — | — | — | -78 | -79 |
Underskottsavdrag | 58 | -20 | — | — | — | — | 37 |
Summa | -196 | 7 | 4 | 8 | -9 | -2 | -189 |
| Redovisat över | Redovisat | Förvärv/ | Omklassi- | ||||
| Balans per | resultat- | i övrigt | Redovisat i | Avyttring | ficering, | Balans per 31 | |
| Koncernen | 1 januari 2022 | räkningen | totalresultat | eget kapital | av rörelse | omr diff etc | december 2022 |
Anläggningstillgångar | -294 | 37 | — | — | -5 | — | -262 |
Kortfristiga fordringar och skulder | -54 | -4 | — | — | — | -2 | -61 |
Avsättningar och långfristiga skulder | 76 | -3 | 14 | -15 | — | 12 | 84 |
Obeskattade reserver | 4 | -20 | — | — | — | 0 | -16 |
Underskottsavdrag | 54 | 4 | — | — | — | — | 58 |
Summa | -215 | 15 | 14 | -15 | -5 | 10 | -196 |
lrelaterade skulder | 1 683 | 1 568 | 162 | 76 |
Projektrelaterade skulder | 50 | 64 | 39 | 32 |
Upplupna kostnader underleverantörer | 196 | 268 | — | — |
Övrigt | 436 | 404 | 35 | 30 |
Summa | 2 364 | 2 303 | 235 | 138 |
| Not 24 |
| Operationell leasing |
| Leasingavtal där företaget är leasetagare |
| I operationell leasing ingår hyresavtal för fastigheter, bilar samt viss kontors utrustning. |
| Bilarna leasas huvudsakligen under tre år. |
| Koncernen tillämpar IFRS 16 Leasingavtal. För moder bolaget redovisas leasingavtal |
| enligt RFR2. |
| Icke uppsägningsbara minimileaseavgifter |
| Not 25 | |||||||||
Lokaler | Övrigt | ||||||||
Moderbolaget | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |||||
Under året | 362 | 321 | 4 | 3 | |||||
Inom ett år | 306 | 297 | 4 | 3 | |||||
Mellan ett och fem år | 769 | 935 | 12 | 11 | |||||
Längre än fem år | 31 | 127 | — | — | |||||
Summa | 1 468 | 1 679 | 20 | 17 | |||||
| Försäljning av tjänster | Inköp av tjänster | Fordran på närstående | Skuld till närstående | ||
Koncernen | År | till närstående | från närstående | per 31 dec | per 31 dec |
Joint venture | 2023 | 26 | — | 3 | 1 |
Joint venture | 2022 | 0 | — | — | — |
Ledande befattningshavare | 2023 | — | — | — | 10 |
Ledande befattningshavare | 2022 | — | — | — | 34 |
Stiftelsen ÅForsk | 2023 | 1 | — | — | — |
Stiftelsen ÅForsk | 2022 | 1 | — | — | — |
| 2023 | |||||||
| Andel | Bokfört värde i | ||||||
Org. nummer | Säte | procent | moderbolaget | ||||
UAB AF-Consult | 135 744 077 | Litauen | 100 | — | |||
ÅF-Consulting AS | 10 449 422 | Estland | 100 | — | |||
AF Consult do Brazil Ltda | 08.307.539/0001-08 | Brasilien | 84,95 | 8 | |||
AFRY CZ s.r.o. | 453 06 605 | Tjeckien | 100 | 106 | |||
AFRY ENGINEERING INDIA PRIVATE LIMITED | U74 | 999DL20 | 19FTC347883 | Indien | 99 | 0 | |
AFRY Group Norway AS | 911 567 989 | Norge | 100 | 668 | |||
Advansia AS | 883 889 762 | Norge | 100 | — | |||
AFRY Consult AS | 934 948 262 | Norge | 100 | — | |||
AFRY Norway AS | 915 229 719 | Norge | 100 | — | |||
AFRY Group Finland Oy | 1009321-2 | Finland | 100 | 7 093 | |||
14865863 | Canada Limited | 1486586-3 | Kanada | 100 | — | ||
AFRY (Beijing) Company Limited | 911101057725 | 53297R | Kina | 100 | — | ||
AFRY (Chile) Limitada | 76.389.454-1 | Chile | 0,1 | — | |||
AFRY (Peru) S.A.C. | 20492556671 | Peru | 0,0004 | — | |||
AFRY (Shandong) Company Limited | 91370100787 | 416180G | Kina | 100 | — | ||
AFRY Australia Pty Ltd | 663 425 090 | Australien | 100 | — | |||
AFRY Austria GmbH | FN95496k | Österrike | 100 | — | |||
AFRY Buildings Finland Oy | 2911977-7 | Finland | 100 | — | |||
Vahanen Eesti Ou | 10965460 | Estland | 100 | — | |||
Vahanen Romania S.R.L. | RO13591049 | Rumänien | 100 | — | |||
AFRY Canada Inc. | 404505-0 | Kanada | 100 | — | |||
AFRY Capital Limited | 3639550 | Storbritannien | 100 | — | |||
AFRY Deutschland GmbH | HRB 704261 | Tyskland | 100 | — | |||
AFRY Management Consulting GmbH | HRB 50407 | Tyskland | 100 | — | |||
AFRY Engineering (Suzhou) Co., Ltd. | 91320281094420 | 443X | Kina | 100 | — | ||
AFRY ERŐTERV ZRt. | Cg. 01-09-940929 | Ungern | 98,94 | — | |||
AFRY Estonia OÛ | 1129 7301 | Estland | 100 | — | |||
AFRY Finland Oy | 0625905-6 | Finland | 100 | — | |||
AFRY France S.A.S. | 429 750 300 | R.C.S. Paris | Frankrike | 100 | — | ||
AFRY GREECE S.A. | 173011401000 | Grekland | 100 | — |
| 2023 | ||||||||||||
| Andel | Bokfört värde i | |||||||||||
Org. nummer | Säte | procent | moderbolaget | |||||||||
AFRY Group Spain S.L. | C.I.F. B85756310 | Spanien | 100 | — | Poyry Energy Nigeria Limited | RC 1479096 | Nigeria | 0,1 | — | |||
AFRY (Chile) Limitada | 76.389.454-1 | Chile | 99,9 | — | Pöyry Infra de Venezuela, S.A. | (RIF) J-31047947-0 | Venezuela | 100 | — | |||
AFRY (Peru) S.A.C. | 20492556671 | Peru | 99,9996 | — | ||||||||
AFRY Solutions (Mexico) S.A. de C.V. | 357161 | Mexico | 99,99 | — | ||||||||
AFRY Solutions Spain, S.A.U. | A2004 9870 | Spanien | 100 | — | ||||||||
Mifecor S.A. | 21 797395 0010 | Uruguay | 100 | — | ||||||||
Pilowin S.A. | 21 657336 0013 | Uruguay | 100 | — | ||||||||
Pöyry Consultoria e Projetos Ltda. | 07.885.917/0001-60 | Brasilien | 100 | — | ||||||||
EPP - Empresa de Pagamentos Planejados Ltda | 14.576.556/0001-35 | Brasilien | 33 | — | ||||||||
Pöyry Consultoria em Gestao e Negocios Ltda | 81.679.268/0001-01 | Brasilien | 100 | — | ||||||||
Pöyry Soluções em Projetos Ltda | 12.051.324/0001-38 | Brasilien | 100 | — | ||||||||
EPP - Empresa de Pagamentos Planejados Ltda | 14.576.556/0001-35 | Brasilien | 33 | — | ||||||||
Pöyry Tecnologia Ltda. | 50.648.468/0001-65 | Brasilien | 100 | — | ||||||||
EPP - Empresa de Pagamentos Planejados Ltda | 14.576.556/0001-35 | Brasilien | 34 | — | ||||||||
AFRY Group Switzerland AG | CHE-340.373.992 | Schweiz | 100 | — | ||||||||
AF-Consult Switzerland AG | CHE-105.949.521 | Schweiz | 100 | — | ||||||||
AF Consult do Brazil Ltda | 08.307.539/0001-08 | Brasilien | 15,05 | — | ||||||||
AF-Iteco AG | CHE-108.035.698 | Schweiz | 100 | — | ||||||||
ITECO Nepal (Pvt.) Ltd | 2616/043-44 | Nepal | 66,6 | — | ||||||||
AFRY India Private Limited | U7 | 4140DL2 | 009FT | C197507 | Indien | 99,998 | — | |||||
AFRY South-East Asia Ltd | 105540071734 | Thailand | 100 | — | ||||||||
Power Design International Ltd | 224 309 | Uganda | 100 | — | ||||||||
PT AF-Consult Energy Indonesia | 4018020131100230 | Indonesia | 95 | — | ||||||||
AFRY Management Consulting AG | CHE-108.336.384 | Schweiz | 100 | — | ||||||||
AFRY Schweiz AG | CHE-108.100.605 | Schweiz | 100 | — | ||||||||
AFRY (Thailand) Ltd | 105539109073 | Thailand | 49,5 | — | ||||||||
AFRY Contracting Philippines, Inc | CS201417557 | Filippinerna | 40 | — | ||||||||
AFRY Group (Thailand) Ltd. | 105549127651 | Thailand | 48,95 | — | ||||||||
AFRY (Thailand) Ltd | 105539109073 | Thailand | 50,5 | — | ||||||||
AFRY Philippines, Inc. | A199718934 | Filippinerna | 40 | — | ||||||||
IFEC Ingegneria SA | CHE-436.940.173 | Schweiz | 100 | — | ||||||||
Poyry (B) Sdn Bhd | RC00006378 | Brunei Darussalam | 90 | — |
AFRY Group USA Inc. | 049137, | FEIN 39-1925989 | USA | 100 | — |
AFRY Management Consulting Inc. | FEIN 98-0442806 | USA | 100 | — | |
AFRY USA LLC | FEIN 39-1909415 | USA | 100 | — | |
AFRY (GA, IL, MI) Inc. | 39-1825405 | USA | 100 | — | |
AFRY Ireland Limited | 404893 | Irland | 100 | — | |
AFRY Italy S.r.l. | 3684000106 | Italien | 100 | — | |
AFRY Malaysia Sdn Bhd | 551240-M | Malaysia | 100 | — | |
AFRY Management Consulting (UK) Limited | 2573801 | Storbritannien | 100 | — | |
AFRY MANAGEMENT CONSULTING SPAIN, S.L.U. | B56617509 | Spanien | 100 | — | |
AFRY Management Consulting Austria GmbH | FN368887g | Österrike | 100 | — | |
AFRY Management Consulting Oy | 2302276-3 | Finland | 100 | — | |
DigiTapio Oy | 3010774-9 | Finland | 49 | — | |
Simosol Vietnam Ltd. | 402057447 | Vietnam | 100 | — | |
AFRY Management Consulting S.r.l. | 3357900962 | Italien | 100 | — | |
AFRY Netherlands B.V. | 88584917 | Nederländerna | 100 | — | |
AFRY Poland sp. z o.o. | 150659 | Polen | 100 | — | |
AFRY Singapore Pte. Ltd. | 199200 | 145K | Singapore | 100 | — |
AFRY Solutions (Mexico) S.A. de C.V. | 357161 | Mexico | 0,01 | — | |
AFRY Solutions UK Limited | 1192469 | Storbritannien | 100 | — | |
Poyry Energy Nigeria Limited | RC 1479096 | Nigeria | 99,9 | — | |
AFRY South Africa (Pty) Ltd | 1997/011722/07 | Sydafrika | 100 | — | |
AFRY Vietnam Ltd | 109293058 | Vietnam | 100 | — | |
Blix Consultancy B.V. | 51465183 | Nederländerna | 100 | — | |
H-Blix Sp. z. o.o. | 932746 | Polen | 50 | — | |
CGMM Renewable Holdings Limited | 587928 | Irland | 100 | — | |
JAAKKO POYRY SOUTHERN AFRICA (PTY) LTD | 2005 / 043571 / 07 | Sydafrika | 100 | — | |
Kiinteistö Oy Manuntori | 0599822-8 | Finland | 34,2 | — | |
PT AFRY Indonesia | 01.869.762.3-058.000 | Indonesien | 95 | — |