| Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel: | |
Överkursfond, kr | 942 022 520 |
Balanserade vinstmedel, kr | -703 942 173 |
Årets resultat, kr | 69 408 147 |
Summa, kr | 307 488 494 |
I ny räkning balanseras, kr | 307 488 494 |
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | 3, 4 | ||
| Fastighetskostnader | |||
Driftskostnader | 3, 7 | - | - |
Underhåll | 3, 7 | - | - |
Fastighetsskatt | 3, 7 | - | - |
Avskrivningar | 3, 7 | - | - |
Fastighetsadministration | 3, 7 | - | - |
Summa fastighetskostnader | - | - | |
Driftsöverskott | |||
Central administration, fastighetsförvaltning | 3, 5, 6 | - | - |
Central administration, projektutveckling | 3, 5, 6 | - | - |
Resultat från joint ventures | 8 | - | - |
- varav förvaltningsresultat | - | ||
- varav värdeförändring förvaltningsfastigheter | - | ||
- varav realisationsresultat | - | ||
Ränteintäkter | 9 | ||
Räntekostnader | 9 | - | - |
Förvaltningsresultat | - | - | |
| Värdeförändringar | |||
Förvaltningsfastigheter, orealiserade | 14 | - | - |
Förvaltningsfastigheter, realiserade | 14 | - | - |
Andelar i andra bolag | 20 | - | |
Derivat, orealiserade | 22 | - | - |
Summa värdeförändringar | - | - | |
Resultat före skatt | - | - | |
Aktuell skatt | 10 | - | |
Uppskjuten skatt | 10 | ||
Årets resultat | - | - | |
| Resultat hänförligt till | |||
Moderbolagets aktieägare | - | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | - | - | |
Resultat per aktie | 11 | ||
Resultat per stamaktie (före utspädning), kr | - | - | |
Resultat per stamaktie (efter utspädning), kr | - | - | |
Genomsnittligt antal utestående stamaktier, st | |||
Genomsnittligt antal utestående stamaktier efter utspädning, st |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| TILLGÅNGAR | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | ||||
Licenser | 13 | |||
Summa immateriella anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar | ||||
Förvaltningsfastigheter | 14 | |||
Rörelsefastigheter | 16 | |||
Inventarier | 17 | |||
Summa materiella anläggningstillgångar | ||||
| Finansiella anläggningstillgångar | ||||
Andelar i joint ventures | 19 | |||
Andelar i andra bolag | 20 | |||
Övriga långfristiga fordringar | 21 | |||
Derivat | 22 | |||
Summa finansiella anläggningstillgångar | ||||
Summa anläggningstillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | ||||
Kundfordringar | 23 | |||
Skattefordringar | ||||
Fordringar mot joint ventures | ||||
Övriga fordringar | 24 | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 25 | |||
Likvida medel | ||||
Summa omsättningstillgångar | ||||
SUMMA TILLGÅNGAR | ||||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | ||||
Aktiekapital | 26 | |||
Övrigt tillskjutet kapital | ||||
Hybridobligation | ||||
Balanserad vinst inklusive årets resultat | ||||
Totalt eget kapital | ||||
| Långfristiga skulder | ||||
Uppskjuten skatteskuld | 10 | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 27 | |||
Långfristiga leasingskulder | 27, 31 | |||
Övriga långfristiga skulder | ||||
Derivat | 22 | |||
Summa långfristiga skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | ||||
Kortfristiga räntebärande skulder | 27 | |||
Kortfristiga leasingskulder | 27, 31 | |||
Leverantörsskulder | ||||
Skatteskulder | ||||
Skulder till joint ventures | ||||
Övriga skulder | ||||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | |||
Summa kortfristiga skulder | ||||
Summa skulder | ||||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| 95 |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
Övrigt | Innehav utan | |||||
Aktie- | tillskjutet | Hybrid- | Balanserad | bestämmande | ||
Mkr | kapital | kapital | obligation | vinst | inflytande | Summa |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | ||||||
Årets resultat | - | - | - | |||
| Transaktioner med bolagets ägare | ||||||
Kostnad hybridobligation | - | - | ||||
Beslutad utdelning stamaktier | - | - | ||||
Beslutad utdelning preferensaktier | - | - | ||||
Summa transaktioner med bolagets ägare | - | - | ||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | ||||||
Ingående eget kapital 2024-01-01 | ||||||
Årets resultat | - | - | ||||
| Transaktioner med bolagets ägare | ||||||
Kostnad hybridobligation | - | - | ||||
Beslutad utdelning stamaktier | ||||||
Beslutad utdelning preferensaktier | ||||||
Summa transaktioner med bolagets ägare | - | - | ||||
Utgående eget kapital 2024-12-31 |
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Förvaltningsresultat | - | - | |
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 33 | ||
Betald skatt | - | - | |
Förändring av varulager | |||
Förändringar rörelsefordringar | - | ||
Förändringar av rörelseskulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Investering i förvaltningsfastigheter | 14 | - | - |
Förvärv av förvaltningsfastigheter | 33 | - | - |
Betalda handpenningar förvaltningsfastigheter | 21 | - | |
Försäljning av förvaltningsfastigheter | 14 | ||
Investeringar i licenser | 13 | - | - |
Investeringar i inventarier | 17 | - | - |
Försäljning av inventarier | |||
Utlåning till joint ventures | - | - | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | 27 | ||
Amortering av lån | 27 | - | - |
Transaktion derivat | 22 | - | |
Amortering av leasingskuld | 31 | - | - |
Betalning hybridobligation | - | - | |
Utdelning, stamaktier | - | ||
Utdelning, preferensaktier | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Likvida medel vid årets slut |
Rörelsefastighet | 10-25 år |
Inventarier | 5-10 år |
Förvaltningsobjekt | Pågående projekt | Ofördelade poster | Koncernen | f | ||||
Resultaträkning, Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter 1 | 426,3 | 442,0 | 0,6 | 1,7 | 0,0 | -0,1 | 426,9 | 443,6 |
Fastighetskostnader | -132,4 | -137,8 | -2,3 | -2,1 | -0,0 | 0,4 | -134,6 | -139,5 |
Driftsöverskott | 293,9 | 304,3 | -1,7 | -0,4 | 0,0 | 0,3 | 292,3 | 304,1 |
Central administration | -17,9 | -15,5 | -63,6 | -43,6 | – | – | -81,5 | -59,1 |
Resultat från joint ventures | – | – | – | – | -140,1 | 76,0 | -140,1 | 76,0 |
varav förvaltningsresultat | – | – | – | – | 4,8 | -0,0 | 4,8 | -0,0 |
varav värdefärändring förvaltningsfast. | – | – | – | – | 55,6 | 76,0 | 55,6 | 76,0 |
varav övrigt | – | – | – | – | -200,5 | – | -200,5 | – |
Ränteintäkter | 12,2 | 1,6 | 0,7 | 3,8 | 110,7 | 97,1 | 123,7 | 102,5 |
Räntekostnader | -212,2 | -138,1 | -2,7 | -4,4 | -150,3 | -147,8 | -365,2 | -290,4 |
Förvaltningsresultat | 76,1 | 152,3 | -67,3 | -44,7 | -179,7 | -126,4 | -170,9 | -18,8 |
| Värdeförändringar | ||||||||
Fastigheter, orealiserade | 13,9 | -238,0 | -34,7 | 233,1 | – | – | -20,8 | -471,0 |
Fastigheter, realiserade | -54,9 | -25,3 | -4,2 | -4,1 | – | – | -59,1 | -29,4 |
Andelar i andra bolag | – | – | – | – | -28,9 | – | -28,9 | – |
Derivat, orealiserade | -6,6 | -15,4 | – | – | -65,5 | -107,4 | -72,1 | -122,8 |
Resultat före skatt | 28,4 | -126,4 | -106,2 | -281,8 | -274,2 | -233,8 | -351,9 | -642,0 |
Aktuell skatt | – | – | – | – | – | – | 0,2 | -0,1 |
Uppskjuten skatt | – | – | – | – | – | – | 149,3 | 105,2 |
Årets resultat | – | – | – | – | – | – | -202,4 | -536,9 |
| Investeringar, Mkr | ||||||||
Investering i anläggningstillgångar | 505,5 | 63,8 | 128,1 | 1 273,9 | 0,7 | 98,5 | 634,3 | 1 436,3 |
| Balansräkning, Mkr | ||||||||
| Tillgångar | ||||||||
Anläggningstillgångar | 5 674,3 | 8 368,3 | 1 064,7 | 1 084,4 | 175,8 | 280,2 | 6 914,8 | 9 732,9 |
Omsättningstillgångar | 31,6 | 133,1 | 10,0 | 108,7 | 271,3 | 83,6 | 312,9 | 325,3 |
Summa tillgångar | 5 706,0 | 8 501,4 | 1 074,7 | 1 193,0 | 447,0 | 363,7 | 7 227,7 | 10 058,2 |
Långfristiga skulder | 1 512,5 | 4 205,3 | 390,1 | 456,5 | 659,1 | 608,4 | 2 561,7 | 5 270,2 |
Kortfristiga skulder | 2 315,6 | 1 251,4 | 95,1 | 223,1 | 145,4 | 956,1 | 2 556,1 | 2 430,6 |
Summa skulder | 3 828,1 | 5 456,7 | 485,2 | 679,6 | 804,5 | 1 564,5 | 5 117,8 | 7 700,8 |
Totalt eget kapital | 2 109,9 | 2 357,4 | ||||||
Summa eget kapital och skulder | 7 227,7 | 10 058,2 |
| Utveckling intäkter för perioden jan-dec | |||
| Förändring | |||
Mkr | 2024 | 2023 | % |
Studentbostäder | 194,2 | 217,0 | -10,5 |
Hyresbostäder | 163,1 | 161,5 | 1,0 |
Samhällsfastigheter | 69,6 | 65,1 | 6,9 |
Totala intäkter | 426,9 | 443,6 | -3,8 |
Koncernen, Tkr | 2024 | 2023 |
| KPMG | ||
Revisionsuppdrag | 4 394 | 3 625 |
Rådgivning utöver revisionsuppdraget | 781 | 127 |
Skatterådgivning | – | – |
Summa | 5 175 | 3 751 |
Moderbolaget, Tkr | 2024 | 2023 |
| KPMG | ||
Revisionsuppdrag | 2 305 | 1 531 |
Rådgivning utöver revisionsuppdraget | 781 | 127 |
Skatterådgivning | – | – |
Summa | 3 086 | 1 658 |
Medelantalet anställda | 2024 | 2023 |
Män | 31 | 38 |
Kvinnor | 15 | 22 |
Summa | 46 | 60 |
Övriga ledande befattningshavare, % 2024 | 2023 | |
Män | 78 | 67 |
Kvinnor | 22 | 33 |
Summa | 100 | 100 |
Löner arvoden och förmåner, Tkr | 2024 | 2023 |
Verkställande direktör | 4 108 | 3 065 |
| Styrelse förutom Verkställande | ||
direktör, antal 5 (6) | 1 630 | 1 630 |
Övriga ledande befattningshavare, antal 8 (9) | 15 883 | 15 284 |
Övriga anställda | 20 809 | 28 566 |
Summa | 42 430 | 48 545 |
Sociala kostnader och pensionskostnader, Tkr | 2024 | 2023 |
Sociala kostnader | 13 613 | 15 570 |
Pensionskostnader | 6 981 | 7 997 |
Summa | 20 594 | 23 567 |
Övriga ledande befattningshavare, % | 2024 | 2023 |
Män | 78 | 67 |
Kvinnor | 22 | 33 |
Summa | 100 | 100 |
Löner arvoden och förmåner, Tkr | 2024 | 2023 |
Verkställande direktör | 4 108 | 3 065 |
| Styrelse förutom Verkställande | ||
direktör, antal 5 (6) | 1 630 | 1 630 |
Övriga ledande befattningshavare, antal 8 (9) | 15 883 | 15 284 |
Övriga anställda | 20 687 | 22 748 |
Summa | 42 308 | 42 727 |
Sociala kostnader och pensionskostnader, Tkr | 2024 | 2023 |
Sociala kostnader | 13 574 | 13 706 |
Pensionskostnader | 6 771 | 7 260 |
Summa | 20 345 | 20 966 |
2024 | Styrelse- | Pension | |
arvode/ | och övriga | ||
Ledande befattningshavare, Tkr | grundlön | förmåner | Summa |
Styrelseordförande: Sten Gejrot | 325 | – | 325 |
Styrelseledamot: Johan Thorell | 270 | – | 270 |
Styrelseledamot: Ludwig Holmgren | 245 | – | 245 |
Styrelseledamot: Claes-Henrik Julander | 290 | – | 290 |
Styrelseledamot: Ingrid Lindquist | 270 | – | 270 |
Styrelseledamot: Johan Ljungberg | 230 | – | 230 |
| Verkställande direktör/ | |||
styrelseledamot: Johan Knaust | 4 100 | 8 | 4 108 |
Vice vd: Christian Lindberg | 2 271 | 534 | 2 805 |
Vice vd: Henrik Nordlund | 1 784 | 529 | 2 313 |
Övrig koncernledning | 11 345 | 2 736 | 14 081 |
Summa | 21 130 | 3 807 | 24 937 |
| Redovisad i resultaträkningen | ||
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
| Aktuell skattekostnad | ||
Aktuell skatt | 0,2 | -0,1 |
Summa | 0,2 | -0,1 |
| Uppskjuten skattekostnad | ||
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | 149,3 | 105,2 |
Totalt redovisad skatt | 149,5 | 105,1 |
| Redovisad i balansräkningen | ||
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 2023-12-31 | |
| Uppskjuten skatteskuld (-fordran) | ||
| hänför sig till följande: | ||
Fastigheter | 382,7 | 508,2 |
Underskottsavdrag | -92,5 | -83,7 |
Obeskattade reserver | 0,0 | 0,6 |
Derivat | -5,5 | 9,5 |
Övriga poster | 0,4 | 0,4 |
Summa uppskjuten skatteskuld | 285,1 | 435,0 |
Avstämning av effektiv skatt för koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | -351,9 | -642,0 |
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6% | 72,5 | 132,3 |
Skatt hänförlig till tidigare år | 0,0 | -0,6 |
Ej skattepliktiga intäkter | 191,6 | 93,6 |
Ej avdragsgilla kostnader | -62,0 | -81,9 |
Ej avdragsgillt räntenetto | -47,8 | -46,3 |
Utnyttjande av tidigare ej avdragsgillt räntenetto | 1,2 | 0,1 |
| Utnyttjande av tidigare ej | ||
aktiverade underskottsavdrag | 2,5 | 0,7 |
| Ökning av underskottsavdrag utan | ||
motsvarande effekt av uppskjuten skatt | -14,0 | 0,0 |
Skatteeffekt från skattemässiga avskrivningar | 5,5 | 7,2 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter | 123,7 | 102,5 |
Räntekostnader | -333,6 | -286,2 |
Övriga finansiella kostnader | -31,6 | -4,2 |
Räntenetto | -241,5 | -187,9 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Andel av årets resultat | 60,4 | -76,0 |
Realisationsresultat | -200,5 | – |
Summa | -140,1 | -76,0 |
| Fastighetskostnader 2024 | ||||
Student- | Hyres- | Samhälls- | ||
Koncernen, Mkr | bostäder | bostäder | fastigheter | Totalt |
Driftskostnader | 38,6 | 34,2 | 9,1 | 81,9 |
Underhåll | 7,9 | 5,1 | 3,9 | 16,9 |
Fastighetsskatt | 1,9 | 1,0 | 0,0 | 2,9 |
Avskrivningar | – | 1,6 | – | 1,6 |
Direkta | 48,4 | 41,9 | 13,0 | 103,3 |
| fastighetskostnader | ||||
Fastighetsadministration | 31,3 | |||
Totala fastighetskostnader | 134,6 | |||
| Fastighetskostnader 2023 | Student- | Hyres- | Samhälls- | |
Koncernen, Mkr | bostäder | bostäder | fastigheter | Totalt |
Driftskostnader | 48,2 | 33,8 | 9,7 | 91,7 |
Underhåll | 6,3 | 4,1 | 4,0 | 14,4 |
Fastighetsskatt | 2,5 | 1,6 | 0,0 | 4,1 |
Avskrivningar | – | 1,6 | – | 1,6 |
Direkta | 57,0 | 41,1 | 13,7 | 111,7 |
| fastighetskostnader | ||||
Fastighetsadministration | 27,8 | |||
Totala fastighetskostnader | 139,5 | |||
Koncernen – uppdelning per kostnadsslag, Mkr | 2024 | 2023 | ||
Drifts- och underhållskostnader | 87,1 | 90,8 | ||
Personalkostnader | 11,8 | 15,3 | ||
Övriga externa kostnader | 34,3 | 31,8 | ||
Avskrivningar | 1,6 | 1,6 | ||
Summa | 134,6 | 139,5 |
2023 | Styrelse- | Pension | |
arvode/ | och övriga | ||
Ledande befattningshavare, Tkr | grundlön | förmåner | Summa |
Styrelseordförande: Sten Gejrot | 325 | – | 325 |
Styrelseledamot: Johan Thorell | 270 | – | 270 |
Styrelseledamot: Ludwig Holmgren | 245 | – | 245 |
Styrelseledamot: Claes-Henrik Julander | 290 | – | 290 |
Styrelseledamot: Ingrid Lindquist | 270 | – | 270 |
Styrelseledamot: Johan Ljungberg | 230 | – | 230 |
| Verkställande direktör/ | |||
styrelseledamot: Johan Knaust | 3 060 | 5 | 3 065 |
Vice vd: Christian Lindberg | 1 966 | 508 | 2 474 |
Övrig koncernledning | 12 949 | 3 360 | 16 309 |
Summa | 19 605 | 3 873 | 23 478 |
Totalt redovisad skatt 149,5 | 105,1 | |
| Redovisad effektiv skatt | ||
Redovisad i resultaträkningen | 149,5 | 105,1 |
Procent av resultat före skatt, % | -42,5 | -16,4 |
Resultat per aktie | 2024 | 2023 |
Årets resultat, Mkr | -202,4 | -536,9 |
Utdelning till preferensaktieägare, Mkr | -9,0 | -36,1 |
Kostnad hybridobligation | -45,1 | -42,9 |
| Resultat efter utdelning preferensaktier | ||
samt kostnad hybridobligation | -256,5 | -615,9 |
| Genomsnittligt antal | ||
utestående stamaktier, st | 85 865 300 | 85 865 300 |
Justerat resultat per stamaktie, kr 1 | -2,99 | -7,17 |
| Avdrag innehav utan | ||
bestämmande inflytande, kr | -0,00 | -0,00 |
Resultat per stamaktie, kr 1 | -2,99 | -7,17 |
| Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel, kr | |
Överkursfond | 942 022 520 |
Balanserade vinstmedel | -703 942 173 |
Årets resultat | 69 408 147 |
Summa | 307 488 494 |
I ny räkning balanseras | 307 488 494 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 7,9 | 7,8 |
Inköp | 0,2 | 0,1 |
Utrangeringar | – | – |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 8,1 | 7,9 |
Ingående avskrivningar | -4,0 | -2,6 |
Utrangeringar | – | – |
Årets avskrivningar | -1,4 | -1,4 |
Utgående avskrivningar | -5,4 | -4,0 |
Utgående redovisat värde | 2,8 | 3,9 |
Förvaltningsobjekt | Pågående projekt | ||||
Förändring av verkligt värde för förvaltningsfastigheter 2024 | Leasade 1 | Ägda | Leasade 1 | Ägda | Totalt |
Ingående värde | 204,1 | 8 164,1 | – | 757,1 | 9 125,4 |
Förvärv av fastigheter | 63,8 | – | 96,8 | – | 160,6 |
Tillgångsförvärv via dotterbolag | – | 473,6 | – | -0,7 | 473,0 |
Ny- och tillbyggnad | – | 12,9 | – | 32,0 | 44,9 |
Försäljningar | -45,0 | -3 606,8 | – | 4,9 | -3 646,9 |
| Orealiserade värdeförändringar: | |||||
– Förvaltningsobjekt | -25,9 | 39,8 | – | – | 13,9 |
– Projektvinster | – | – | – | -23,2 | -23,2 |
– Pågående projekt | – | – | – | -11,5 | -11,5 |
| Realiserade värdeförändringar: | |||||
– Förvaltningsobjekt | – | -54,9 | – | – | -54,9 |
– Projekt | – | – | – | -4,2 | -4,2 |
Omklassning från pågående projekt till förvaltningsobjekt | – | 112,0 | – | -112,0 | – |
Utgående verkligt värde | 197,1 | 5 140,7 | 96,8 | 642,3 | 6 077,0 |
Summa utgående verkligt värde | 5 337,8 | 739,2 | 6 077,0 |
| Koncernen, Mkr | ||
Orealiserade värdeförändringar av förvaltningsfastigheter | 2024 | 2023 |
Ingående värde | 1 503,9 | 2 011,8 |
Avyttrade fastigheter | -426,9 | -34,9 |
Orealiserade (day one gain) | -5,9 | -2,0 |
Orealiserade (övriga) | -20,8 | -471,0 |
Utgående värde | 1 050,4 | 1 503,9 |
Specifikation fastighetsportfölj, 2024 | Bostäder | Samhäll |
Nord | 145,0 | 328,0 |
Mälardalen/Syd | 1 505,0 | 469,5 |
Stockholm | 2 510,6 | 182,0 |
Total förvaltning | 4 160,6 | 979,5 |
Tomt- och nyttjanderätter | 194,2 | 3,5 |
Projekt | 660,7 | 78,4 |
Total fastighetsportfölj | 5 015,6 | 1 061,4 |
Specifikation fastighetsportfölj, 2023 | Bostäder | Samhäll |
Nord | 1 836,0 | 379,0 |
Mälardalen | 2 263,0 | 354,8 |
Stockholm | 2 152,5 | 149,0 |
Syd | 926,0 | 104,0 |
Total förvaltning | 7 177,5 | 986,8 |
Tomt- och nyttjanderätter | 200,6 | 3,5 |
Projekt | 701,1 | 56,0 |
Total fastighetsportfölj | 8 079,2 | 1 046,3 |
Skattemässiga restvärden, Mkr | 2024-12-31 2023-12-31 | ||
Byggnad | 2 821,0 | 4 687,6 | |
Mark | 374,5 | 514,2 | |
Pågående projekt | 136,8 | 261,8 | |
Inventarier i förvaltningsfastigheter | 57,4 | 91,0 | |
Summa | 3 389,7 | 5 554,6 | |
Taxeringsvärde, Mkr | 2024-12-31 2023-12-31 | ||
Byggnad | 1 768,8 | 3 220,3 | |
Mark | 425,0 | 670,4 | |
Förvaltningsobjekt | Pågående projekt | ||||
Förändring av verkligt värde för förvaltningsfastigheter 2023 | Leasade 1 | Ägda | Leasade 1 | Ägda | Totalt |
Ingående värde | 119,8 | 8 249,0 | 64,7 | 1 716,1 | 10 149,6 |
Förvärv av fastigheter | 40,0 | – | – | – | 40,0 |
Tillgångsförvärv via dotterbolag | – | – | – | 974,1 | 974,1 |
Ny- och tillbyggnad | – | 23,1 | – | 299,8 | 322,9 |
Försäljningar | – | -1 393,6 | – | -467,4 | -1 860,9 |
| Orealiserade värdeförändringar: | |||||
– Förvaltningsobjekt | -20,4 | -217,6 | – | – | -238,0 |
– Projektvinster | – | – | – | -165,2 | -165,2 |
– Pågående projekt | – | – | – | -67,9 | -67,9 |
| Realiserade värdeförändringar: | |||||
– Förvaltningsobjekt | – | -25,3 | – | – | -25,3 |
– Projekt | – | – | – | -4,1 | -4,1 |
Omklassning från pågående projekt till förvaltningsobjekt | 64,7 | 1 528,4 | -64,7 | -1 528,4 | – |
Utgående verkligt värde | 204,1 | 8 164,1 | – | 757,1 | 9 125,4 |
Summa utgående verkligt värde | 8 368,3 | 757,1 | 9 125,4 |
| Förvaltningsobjekt - väsentliga icke observerbara indata för värdering till verkligt värde per 2024-12-31 | |||||
Bostäder | Nord | Mälardalen/syd | Stockholm | Total | |
Förväntad normaliserad hyra år 16, kr/kvm | 2 585 | 3 450 | 3 958 | 3 648 | |
Aktuell hyra, kr/kvm | 1 905 | 2 405 | 2 942 | 2 643 | |
Återstående längd på hyreskontrakt, år | e.t | e.t | e.t | e.t | |
Förväntad långsiktig vakans år 16, % | 1,1 | 2,1 | 1,0 | 1,5 | |
Aktuell vakans, % | 1,3 | 3,5 | 1,3 | 2,2 | |
Förväntat normaliserat driftsnetto år 16, kr/kvm | 1 650 | 2 572 | 3 080 | 2 767 | |
Diskonteringsränta, % | 6,6 | 6,5 | 5,8 | 6,1 | |
Direktavkastningskrav för bedömning av restvärde år 16, % | 4,5 | 4,4 | 3,8 | 4,0 | |
Samhällsfastigheter | Nord | Mälardalen/syd | Stockholm | Total | |
Förväntad normaliserad hyra år 16, kr/kvm | 2 307 | 3 148 | 4 916 | 2 894 | |
Aktuell hyra, kr/kvm | 1 700 | 2 280 | 3 633 | 2 118 | |
Återstående längd på hyreskontrakt, år | 2,7 | 9,8 | 8,8 | 6,8 | |
Förväntad långsiktig vakans år 16, % | 2,2 | 5,0 | 4,9 | 3,9 | |
Aktuell vakans, % | 0,1 | 0,3 | 0,0 | 0,1 | |
Förväntat normaliserat driftsnetto år 16, kr/kvm | 1 612 | 2 787 | 4 507 | 2 363 | |
Diskonteringsränta, % | 8,0 | 8,1 | 7,8 | 8,0 | |
Direktavkastningskrav för bedömning av restvärde år 16, % | 5,9 | 6,0 | 5,7 | 5,9 | |
| Förvaltningsobjekt - väsentliga icke observerbara indata för värdering till verkligt värde per 2023-12-31 | |||||
Bostäder | Nord | Mälardalen | Stockholm | Syd | Total |
Förväntad normaliserad hyra år 16, kr/kvm | 3 302 | 3 485 | 4 032 | 3 709 | 3 590 |
Aktuell hyra, kr/kvm | 2 435 | 2 532 | 3 009 | 2 510 | 2 608 |
Återstående längd på hyreskontrakt, år | e.t | e.t | e.t | e.t | e.t |
Förväntad långsiktig vakans år 16, % | 1,7 | 1,5 | 1,2 | 2,3 | 1,6 |
Aktuell vakans, % | 2,3 | 2,1 | 1,6 | 3,5 | 2,2 |
Förväntat normaliserat driftsnetto år 16, kr/kvm | 2 403 | 2 528 | 3 102 | 2 826 | 2 668 |
Diskonteringsränta, % | 6,6 | 6,5 | 6,0 | 6,6 | 6,4 |
Direktavkastningskrav för bedömning av restvärde år 16, % | 4,5 | 4,4 | 3,9 | 4,6 | 4,3 |
Samhällsfastigheter | Nord | Mälardalen | Stockholm | Syd | Total |
Förväntad normaliserad hyra år 16, kr/kvm | 2 400 | 4 535 | 4 712 | 1 590 | 2 855 |
Aktuell hyra, kr/kvm | 1 736 | 3 382 | 3 501 | 1 114 | 2 086 |
Återstående längd på hyreskontrakt, år | 3,5 | 11,7 | 7,2 | 8,8 | 7,3 |
Förväntad långsiktig vakans år 16, % | 2,5 | 4,8 | 5,0 | 5,0 | 3,9 |
Aktuell vakans, % | 3,5 | 6,4 | 6,7 | 7,1 | 5,3 |
Förväntat normaliserat driftsnetto år 16, kr/kvm | 1 753 | 4 072 | 4 304 | 1 333 | 2 341 |
Diskonteringsränta, % | 8,0 | 8,0 | 7,8 | 8,3 | 8,0 |
Direktavkastningskrav för bedömning av restvärde år 16, % | 5,9 | 5,9 | 5,7 | 6,2 | 5,9 |
| Förvaltningsobjekt - känslighetsanalys fastighetsvärdering, Mkr | |||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | ||||
Samhälls- | Samhälls- | ||||
Påverkan av verkligt värde | Förändring | fastigheter | Bostäder | fastigheter | Bostäder |
Förväntad normaliserad hyra | +/- 5 % | +/- 25 | +/- 149 | +/- 25 | +/- 251 |
Förväntad långsiktig vakans | +/- 3 % | -/+ 15 | -/+ 89 | -/+ 15 | -/+ 151 |
Förväntade fastighetskostnader | +/- 5 % | -/+ 4 | -/+ 34 | -/+ 4 | -/+ 60 |
Diskonteringsränta | + 0,25 % | - 23 | - 109 | - 23 | - 184 |
- 0,25 % | + 23 | + 113 | + 23 | + 191 | |
Direktavkastning för bedömning av restvärde | + 0,25 % | - 17 | - 134 | - 17 | - 210 |
- 0,25 % | + 18 | + 153 | + 18 | + 238 |
Koncernen, Mkr | Leasade | Ägda | 2024 |
Ingående anskaffningsvärde | 10,5 | 25,2 | 35,8 |
Årets anskaffning | – | 0,5 | 0,5 |
Avyttringar | -0,9 | -11,8 | -12,7 |
Utgående ackumulerade | 9,6 | 13,9 | 23,5 |
| anskaffningsvärden | |||
Ingående avskrivningar | -6,8 | -14,7 | -21,6 |
Avyttringar | 0,5 | 6,9 | 7,4 |
Årets avskrivningar | -2,1 | -2,0 | -4,1 |
Utgående avskrivningar | -8,4 | -9,9 | -18,3 |
Utgående redovisat värde | 1,2 | 4,0 | 5,2 |
Koncernen, Mkr | Leasade | Ägda | 2024 |
Ingående värde | 30,6 | 6,8 | 37,4 |
Omklassificering | – | – | – |
Årets anskaffningar | – | – | – |
Utgående värde | 30,6 | 6,8 | 37,4 |
Ingående avskrivningar | -14,1 | -1,9 | -16,0 |
Årets avskrivningar | -3,1 | -0,2 | -3,3 |
Utrangering | -13,4 | – | -13,4 |
Utgående avskrivningar | -30,6 | -2,2 | -32,7 |
Utgående redovisat värde | 0,0 | 4,6 | 4,6 |
Koncernen, Mkr | Leasade | Ägda | 2023 |
Ingående värde | 30,6 | 6,8 | 37,4 |
Omklassificering | – | – | – |
Årets anskaffningar | – | – | – |
Utgående värde | 30,6 | 6,8 | 37,4 |
Ingående avskrivningar | -9,9 | -1,7 | -11,6 |
Årets avskrivningar | -4,2 | -0,2 | -4,4 |
Utgående avskrivningar | -14,1 | -1,9 | -16,0 |
Utgående redovisat värde | 16,5 | 4,9 | 21,4 |
Skattemässigt restvärde, Mkr | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Byggnad | 1,6 | 1,7 |
Mark | 0,3 | 0,3 |
Summa | 1,9 | 2,0 |
Taxeringsvärde, Mkr | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Byggnad | 3,9 | 3,9 |
Mark | 2,7 | 2,7 |
Summa | 6,5 | 6,5 |
Koncernen, Mkr | Leasade | Ägda | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 8,8 | 27,3 | 36,1 |
Årets anskaffning | 2,0 | 0,6 | 2,6 |
Avyttringar | -0,3 | -2,6 | -2,9 |
Utgående ackumulerade | 10,5 | 25,2 | 35,8 |
| anskaffningsvärden | |||
Ingående avskrivningar | -4,6 | -14,0 | -18,6 |
Avyttringar | 0,1 | 1,9 | 2,0 |
Årets avskrivningar | -2,4 | -2,6 | -5,0 |
Utgående avskrivningar | -6,8 | -14,7 | -21,6 |
Utgående redovisat värde | 3,7 | 10,5 | 14,2 |
Bolag | Organisationsnummer | Ägarandel 2024 | Ägarandel 2023 |
K2A Admin AB | 559065-3449 | 100 | 100 |
Jejoli AB | 559210-1660 | 100 | 100 |
K2A Hold NDA AB | 559502-5411 | 100 | – |
K2A Hyresbostäder i Västerås 2 AB | 559248-4454 | 100 | – |
K2A Hyresbostäder i Örebro 2 AB | 559225-6886 | 100 | – |
K2A Studenthus i Järfälla AB | 559212-8994 | 100 | – |
K2A Studenthus i Vällingby AB | 556997-8777 | 100 | – |
K2A Samhällsfastigheter AB | 559355-1152 | 100 | 100 |
K2A Samhällfastigheter i Kiruna AB | 556925-7818 | 100 | 100 |
K2A Samhällsfastigheter i Sundsvall AB | 559292-4087 | 100 | 100 |
K2A Slakthushallen AB | 559377-3301 | 100 | 100 |
Arborem Fastigheter NDA Hold AB | 559411-2475 | – | 100 |
K2A Sam Förvärv VI AB | 559462-4214 | 100 | 100 |
Arborem Fastigheter Holding AB | 559412-2136 | – | 100 |
K2A Samhällsfastigheter i Enköping AB | 559336-7476 | 100 | 100 |
K2A Trähus Holding AB | 559350-0498 | 100 | 100 |
K2A Träfabrik AB | 556999-6787 | 100 | 100 |
K2A Trähus AB | 559014-3771 | 100 | 100 |
LSS BEMS Hold AB | 559351-9191 | 100 | 100 |
K2A LSS AB | 559346-2350 | 100 | 100 |
K2A LSS Hold 1 AB | 559336-4937 | 100 | 100 |
K2A LSS Enköping 2 AB | 559031-1840 | 100 | 100 |
K2A LSS Enköping 3 AB | 559296-3549 | 100 | 100 |
K2A LSS Motala AB | 559257-0476 | 100 | 100 |
K2A LSS Nyköping AB | 559192-9889 | 100 | 100 |
K2A LSS Nyköping & Flen AB | 559156-8604 | 100 | 100 |
K2A LSS Oxelösund 2 AB | 559311-9364 | 100 | 100 |
K2A LSS Södertälje AB | 556879-5438 | 100 | 100 |
K2A LSS Täby Handelsbolag | 916610-7228 | 1 | 1 |
K2A LSS Uppsala 2 AB | 559208-8768 | 100 | 100 |
K2A LSS Hold 2 AB | 559339-9297 | 100 | 100 |
K2A LSS Gävle AB | 556948-5450 | 100 | 100 |
K2A LSS Heby AB | 559145-2684 | 100 | 100 |
K2A LSS Hässleholm AB | 556835-3626 | 100 | 100 |
K2A LSS Katrineholm AB | 559160-3195 | 100 | 100 |
K2A LSS Mariefred AB | 559064-9058 | 100 | 100 |
K2A LSS Oxelösund AB | 559253-1221 | 100 | 100 |
K2A LSS Partille AB | 556909-7149 | 100 | 100 |
K2A LSS Ronneby AB | 559222-1138 | – | 100 |
K2A LSS Strängnäs AB | 559064-9041 | 100 | 100 |
K2A LSS Täby AB | 559076-6050 | 100 | 100 |
K2A LSS Täby Handelsbolag | 916610-7228 | 99 | 99 |
K2A LSS Uppsala AB | 556932-6365 | 100 | 100 |
K2A LSS Åkers styckebruk AB | 559116-1954 | 100 | 100 |
K2A LSS Hold 3 AB | 559338-1212 | 100 | 100 |
K2A LSS Vilande 1 AB | 559228-5067 | 100 | 100 |
Arborem Fastigheter AB | 559377-3343 | – | 100 |
K2A Hyresbostäder AB | 559050-6092 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder Hold 1 AB | 559350-2080 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Norrtälje AB | 559041-8512 | 100 | – |
K2A Hyresbostäder i Rågsved AB | 559386-3854 | 100 | 100 |
K2A Hyr Förvärv II AB | 559377-3251 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Västerås 4 AB | 559268-1687 | 100 | 100 |
K2A Hyr Förvärv III AB | 559377-2451 | 100 | 100 |
K2A Hyr Förvärv IV AB | 559462-6243 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Karlstad AB | 559239-4554 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Luleå AB | 559098-5841 | – | 100 |
K2A Hyresbostäder i Borås AB | 559112-6254 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Botkyrka AB | 559248-4447 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Bromma AB | 559043-1580 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Enköping AB | 559012-5844 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Enköping 2 AB | 559225-7587 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Enköping 3 AB | 559225-7637 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Enköping 4 AB | 559083-0088 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Haninge AB | 559115-8976 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Haninge 1 AB | 556972-6622 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Haninge 2 AB | 559126-5805 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Haninge 3 AB | 556972-6614 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Luleå 2 AB | 559244-8921 | – | 100 |
K2A Hyresbostäder i Lund AB | 559171-8654 | – | 100 |
K2A Hyresbostäder i Skogås AB | 559239-4539 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder I Sundsvall AB | 556735-9061 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Sundsvall 2 AB | 559301-6859 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Vinsta AB | 559259-9392 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Västerås 2 AB | 559248-4454 | – | 100 |
K2A Hyresbostäder i Västerås 3 AB | 559299-1516 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Växjö AB | 559094-9797 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Örebro AB | 559050-6027 | 100 | 100 |
K2A Hyresbostäder i Örebro 2 AB | 559225-6886 | – | 100 |
K2A Hyresobstäder i Ösmo AB | 559068-6720 | 100 | 100 |
K2A Studenthus AB | 556923-4114 | 100 | 100 |
K2A Studenthus Hold 1 AB | 559350-2098 | 100 | 100 |
Bolag | Organisationsnummer | Ägarandel 2024 | Ägarandel 2023 |
K2A Hyd i Uppsala AB | 559050-6100 | 100 | 100 |
K2A Stud Förvärv II AB | 559377-1644 | 100 | 100 |
K2A Studenthus i Slakthusområdet AB | 559377-1602 | 100 | 100 |
K2A Stud Förvärv IV AB | 559462-4461 | 100 | 100 |
K2A Studenthus i Eskilstuna AB | 559377-2527 | 100 | 100 |
K2A Studenthus i Karlstad 3 AB | 559252-8912 | – | 100 |
K2A Studenthus i Visby 2 AB | 559114-7839 | – | 100 |
K2A Studenthus i Bromma AB | 559212-8986 | 100 | 100 |
K2A Studenthus i Gävle AB | 556966-3056 | – | 100 |
K2A Studenthus i Gävle 2 AB | 559172-8059 | – | 100 |
K2A Studenthus i Gävle 3 AB | 559257-1755 | – | 100 |
K2A Studenthus i Järfälla AB | 559212-8994 | – | 100 |
K2A Studenthus i Karlstad AB | 556989-2135 | – | 100 |
K2A Studenthus i Karlstad 2 AB | 559002-2884 | – | 100 |
K2A Studenthus i Kiruna AB | 559021-7211 | – | 100 |
K2A Studenthus i Linköping AB | 559244-0340 | – | 100 |
K2A Studenthus i Lund AB | 559126-5813 | – | 100 |
K2A Studenthus i Lund 2 AB | 556781-6524 | – | 100 |
K2A Studenthus i Sundsvall AB | 559088-2659 | 100 | 100 |
K2A Studenthus i Sundsvall 2 AB | 559234-8311 | – | 100 |
K2A Studenthus i Sundsvall 3 AB | 559261-2989 | – | 100 |
K2A Studenthus i Umeå AB | 556966-3049 | – | 100 |
K2A Studenthus i Visby AB | 559349-3215 | 100 | 100 |
K2A Studenthus i Vällingby AB | 556997-8777 | – | 100 |
K2A Studenthus i Västerås AB | 559157-1327 | 100 | 100 |
K2A Studenthus i Växjö AB | 559249-9379 | – | 100 |
K2A Studenthus i Växjö 2 AB | 559255-4074 | – | 100 |
K2A Studenthus i Örebro AB | 556950-2254 | – | 100 |
K2A Studenthus i Örebro 2 AB | 556955-9536 | – | 100 |
K2A JV Holding 1 AB | 559136-4186 | 100 | 100 |
Arborem Fastigheter AB | 559377-3343 | 60 | – |
Arborem Fastigheter Holding AB | 559412-2136 | 100 | – |
K2A Studenthus i Gävle AB | 556966-3056 | 100 | – |
K2A Studenthus i Karlstad 2 AB | 559002-2884 | 100 | – |
K2A Studenthus i Karlstad 3 AB | 559252-8912 | 100 | – |
K2A Studenthus i Karlstad AB | 556989-2135 | 100 | – |
K2A Studenthus i Kiruna AB | 559021-7211 | 100 | – |
K2A Studenthus i Linköping AB | 559244-0340 | 100 | – |
K2A Studenthus i Lund 2 AB | 556781-6524 | 100 | – |
K2A Studenthus i Sundsvall 2 AB | 559234-8311 | 100 | – |
K2A Studenthus i Umeå AB | 556966-3049 | 100 | – |
K2A Studenthus i Visby 2 AB | 559114-7839 | 100 | – |
K2A Studenthus i Växjö 2 AB | 559255-4074 | 100 | – |
K2A Studenthus i Växjö AB | 559249-9379 | 100 | – |
K2A Studenthus i Örebro 2 AB | 556955-9536 | 100 | – |
Arborem Fastigheter NDA Hold AB | 559411-2475 | 100 | – |
K2A Studenthus i Gävle 2 AB | 559172-8059 | 100 | – |
K2A Studenthus i Gävle 3 AB | 559257-1755 | 100 | – |
K2A Studenthus i Lund AB | 559126-5813 | 100 | – |
K2A Studenthus i Sundsvall 3 AB | 559261-2989 | 100 | – |
K2A Studenthus i Örebro AB | 556950-2254 | 100 | – |
Arborem Fastigheter Swed Hold AB | 559507-7040 | 100 | – |
Genova Viby Holding AB | 559213-0917 | 30 | 30 |
Genova Viby Fastigheter AB | 556708-3323 | 100 | 100 |
Genova Viby Projekt AB | 559386-3045 | 100 | 100 |
Genova Viby Holding 1 AB | 559386-3052 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 1 AB | 559386-3060 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 2 AB | 559386-3078 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 3 AB | 559386-3086 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 4 AB | 559386-3094 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 5 AB | 559386-3102 | 100 | 100 |
Genova Viby Holding 2 AB | 559386-3110 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 6 AB | 559386-2872 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 7 AB | 559386-2880 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 8 AB | 559386-2898 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 9 AB | 559386-2906 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 10 AB | 559386-2914 | 100 | 100 |
Genova Viby Holding 3 AB | 559386-2922 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 11 AB | 559386-2930 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 12 AB | 559386-2948 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 13 AB | 559386-2955 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 14 AB | 559386-2963 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 15 AB | 559386-2971 | 100 | 100 |
Genova Viby Holding 4 AB | 559386-2989 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 16 AB | 559386-2997 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 17 AB | 559386-3003 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 18 AB | 559386-3011 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 19 AB | 559386-3029 | 100 | 100 |
Genova Viby Fastighet 20 AB | 559386-3037 | 100 | 100 |
Slaggborn Utvecklings AB | 559134-4998 | 50 | 50 |
Slaggborn Holding AB | 559179-3046 | 100 | 100 |
Fastighets AB Flugsta | 559108-7720 | 100 | 100 |
Slaggborn Västerås AB | 559108-3786 | 100 | 100 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 276,0 | 352,0 |
Förvärv | 501,2 | – |
Andel av årets resultat | 60,4 | -76,0 |
Aktieägartillskott | 5,9 | – |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 843,5 | 276,0 | |
Ingående nedskrivningar | – | – |
Återföring av tidigare nedskrivningar | – | – |
Årets realisationsresultat | -200,5 | – |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -200,5 | – |
Utgående redovisat värde | 643,0 | 276,0 |
| Kapitalandelens | |||
| Joint ventures | värde i koncernen | ||
Organisationsnummer, Säte | Andel % | 2024-12-31 2023-12-31 | |
| Slaggborn Utvecklings AB (koncern) | |||
559134-4998, Stockholm | 50 | 148,1 | 116,2 |
| Genova Viby Holding AB (koncern) | |||
559213-0917, Stockholm | 30 | 158,3 | 159,8 |
| Arborem Fastigheter AB (koncern) | |||
559377-3343, Stockholm | 60 | 336,5 | – |
Utgående redovisat värde | 643,0 | 276,0 |
| Redovisat värde och koncernens andel av nettotillgångar 2024 | ||||
Arborem Fastigheter | Genova Viby | Slaggborn | ||
AB | Holding AB | Utvecklings AB | Totalt | |
Anläggningstillgångar | 3 252,5 | 749,0 | 565,7 | 4 567,2 |
Likvida medel | 14,5 | 14,8 | 48,9 | 78,2 |
Övriga omsättningstillgångar | 14,6 | 7,6 | 83,6 | 105,8 |
Långfristiga finansiella skulder | 985,3 | 150,0 | – | 1 135,3 |
Övriga långfristiga skulder | 65,4 | 58,3 | 72,9 | 196,6 |
Kortfristiga finansiella skulder | 940,8 | – | 67,6 | 1 008,4 |
Övriga kortfristiga skulder | 46,1 | 36,2 | 261,3 | 343,7 |
Nettotillgångar | 1 244,1 | 526,9 | 296,3 | 2 067,3 |
Avgår preferensaktier | -683,1 | – | – | -683,1 |
Koncernens andel, % | 60 | 30 | 50 | |
Koncernens andel av nettotillgångar | 336,5 | 158,1 | 148,1 | 642,8 |
Redovisat värde* | 336,5 | 158,3 | 148,1 | 643,0 |
| * Differens mellan koncernens andel av nettotillgångar och redovisat värde består av transaktionskostnader. | ||||
| Koncernens andel av årets totalresultat 2024 | Arborem Fastigheter | Genova Viby | Slaggborn | |
Resultaträkning, Mkr | AB | Holding AB | Utvecklings AB | Totalt |
Nettoomsättning | 49,7 | 3,9 | 41,4 | 95,0 |
Fastighetskostnader | -17,5 | -5,3 | -37,8 | -60,6 |
Räntenetto | -18,5 | -0,1 | -4,0 | -22,6 |
Värdeförändring derivat | 1,0 | – | – | 1,0 |
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | 91,2 | -4,6 | 71,0 | 157,5 |
Skatter | -23,2 | 1,2 | -18,5 | -40,4 |
Summa totalresultat | 82,8 | -4,9 | 52,1 | 130,0 |
Koncernens andel av totalresultatet | 35,8 | -1,5 | 26,0 | 60,4 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Ingående verkligt värde | 116,7 | 142,9 |
Årets anskaffning | – | 96,6 |
Årets avyttring | 0,5 | – |
Årets värdeförändring | -72,1 | -122,8 |
Utgående verkligt värde | 45,1 | 116,7 |
Utgående redovisat värde | 45,1 | 116,7 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärde | 21,9 | 39,6 |
Betalda handpenningar | – | – |
Återbetalda handpenningar återlämnade projekt | – | -11,1 |
Upplupen ränteintäkt på betalda handpennigar | 0,3 | 3,8 |
Avräknad handpenning tillträdda fastigheter | – | – |
Utrangering/nedskrivning | -9,6 | -10,3 |
Omklassificering till kortfristiga tillgångar | – | – |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 12,5 | 21,9 |
Utgående redovisat värde | 12,5 | 21,9 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Ingående värde | 153,4 | 153,4 |
Inköp | – | – |
Värdeförändring | -28,9 | – |
Utgående värde | 124,5 | 153,4 |
Utgående redovisat värde | 124,5 | 153,4 |
| Redovisat värde | ||
Bolag, organisationsnummer, säte | 2024-12-31 2023-12-31 | |
| Indirekt ägda | ||
Brf Guldfisken nr 5, 702002-8564; Stockholm | 93,0 | 89,0 |
Orbital Systems Inc , 47-4949888; City of Wilmington, USA | 5,0 | 5,0 |
| Boet Bostad Holding AB, 559088-6551, Stockholm | 26,5 | 53,4 |
The Forest Solution, 559216-8149, Falun | – | 6,0 |
Verkligt värde | 124,5 | 153,4 |
| Redovisat värde och koncernens andel av nettotillgångar 2023 | ||||
Arborem Fastigheter | Genova Viby | Slaggborn | ||
AB | Holding AB | Utvecklings AB | Totalt | |
Anläggningstillgångar | – | 708,5 | 451,3 | 1 159,8 |
Likvida medel | – | 4,8 | 7,5 | 12,2 |
Övriga omsättningstillgångar | – | 1,2 | 17,8 | 19,1 |
Långfristiga finansiella skulder | – | 100,0 | – | 100,0 |
Övriga långfristiga skulder | – | 59,0 | 63,0 | 122,0 |
Kortfristiga finansiella skulder | – | – | 70,0 | 70,0 |
Övriga kortfristiga skulder | – | 23,7 | 111,2 | 134,9 |
Nettotillgångar | – | 531,8 | 232,4 | 764,2 |
Koncernens andel, % | – | 30 | 50 | |
Koncernens andel av nettotillgångar | – | 159,6 | 116,2 | 275,8 |
Redovisat värde* | – | 159,8 | 116,2 | 276,0 |
| Betalda handpenningar för kommande projekt där tillträde är | ||||
| 2025 och framåt. Redovisat värde för övriga långfristiga tillgångar i |
År | Transaktion | Förändring av antal aktier | Totalt antal aktier | Förändring av kvotvärde Totalt aktiekapital | |
2013 | Nybildning A-serie | 500 | 500 | 100 | 50 000 |
2013 | Nyemission A-serie | 100 | 600 | 100 | 60 000 |
2014 | Kvittningsemission A-serie | 120 000 | 120 600 | 100 | 12 060 000 |
2014 | Nyemission A-serie | 6 350 | 126 950 | 100 | 12 695 000 |
2014 | Nyemission A-serie | 18 140 | 145 090 | 100 | 14 509 000 |
2015 | Split A-serie | 2 176 350 | 2 321 440 | 6,25 | 14 509 000 |
2015 | Nyemission av preferensaktier | 700 000 | 3 021 440 | 6,25 | 18 884 000 |
2016 | Nyemission av preferensaktier | 400 000 | 3 421 440 | 6,25 | 21 384 000 |
2017 | Nyemission av stamaktier B-serie | 45 000 | 3 466 440 | 6,25 | 21 665 250 |
2017 | Konvertering av stamaktier A-serie | -598 488 | |||
till D-serie | 598 488 | 3 466 440 | 6,25 | 21 665 250 | |
2018 | Konvertering av stamaktier A-serie till | -9 000 | |||
till D-serie | 9 000 | 3 466 440 | 6,25 | 21 665 250 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Fastighetskostnader | 13,0 | 7,8 |
Projektkostnader | – | 0,3 |
Hyreskostnader | 1,4 | 4,3 |
Finansiella kostnader | 0,7 | 8,0 |
Finansiella intäkter | 19,7 | 20,6 |
Övriga poster | 2,8 | 1,1 |
Summa | 37,5 | 42,2 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Handpenning | – | 100,0 |
Investeringsbidrag | – | 26,9 |
Skattekonto | 4,4 | 3,9 |
Momsfordran | 5,2 | – |
Övrigt | 1,5 | 7,1 |
Summa | 11,1 | 137,9 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 2023-12-31 | |
| Åldersfördelning av kundfordringar | ||
< 30 dagar | 0,8 | 1,2 |
31 – 60 dagar | 1,7 | 1,3 |
61-90 dagar | 0,2 | 0,2 |
>90 dagar | 0,5 | 0,1 |
Summa | 3,1 | 2,8 |
| Räntebindning 2024-12-31 | |||
Räntebärande | Genomsnittlig | ||
Koncernen, år, förfall, Mkr | skulder | Andel % | ränta % |
Rörligt* | -614,1 | -14 | 5,44 |
2025 | 2 696,0 | 64 | 3,93 |
2026 | 1 680,6 | 40 | 4,13 |
2027 | – | – | – |
2028 | 475,0 | 11 | 3,08 |
Summa | 4 237,5 | 100 | 3,69 |
Aktiverade låneutgifter | -13,0 | ||
| Redovisat värde | |||
lång- och kortfristigt | 4 224,5 |
| Ränteswappar, löptid per 2024-12-31 | |||
Nominellt | Fast | ||
| räntenivå | |||
Ränteswappar löptid | belopp, Mkr | (snitt), % | |
2025 | 1 900 | 0,94 | |
2026 | 1 681 | 1,33 | |
2028 | 475 | 0,21 | |
Summa/snitt | 4 056 | 1,02 | |
| Räntebindning 2023-12-31 | Räntebärande | Genomsnittlig | |
Koncernen, år, förfall, Mkr | skulder | Andel % | ränta % |
Rörligt | 778,4 | 12 | 6,48 |
2024 | 472,4 | 7 | 1,55 |
2025 | 3 005,9 | 45 | 2,55 |
2026 | 1 984,0 | 30 | 3,30 |
2028 | 475,0 | 7 | 2,58 |
Summa | 6 715,7 | 100 | 3,16 |
Aktiverade låneutgifter | -7,4 | ||
| Redovisat värde | |||
lång- och kortfristigt | 6 708,3 |
| Skulder fördelade på förfallotidpunkter per 2024-12-31 | ||||
Koncernen, Mkr | <1 år | 1-5 år | >5 år | Summa |
Skulder kreditinstitut | 2 203,1 | 1 262,6 | – | 3 465,7 |
Obligationslån | – | 700,0 | – | 700,0 |
Räntekostnader | 199,7 | 184,0 | – | 383,8 |
Leasingskulder | 47,6 | 143,8 | 117,5 | 308,8 |
Leverantörsskulder | 20,4 | – | – | 20,4 |
Övriga skulder | 21,0 | 50,8 | – | 71,8 |
Summa | 2 491,8 | 2 341,2 | 117,5 | 4 950,5 |
| Skulder fördelade på förfallotidpunkter per 2023-12-31 | ||||
Koncernen, Mkr | <1 år | 1-5 år | >5 år | Summa |
Skulder kreditinstitut | 1 274,0 | 4 244,4 | – | 5 518,4 |
Obligationslån | 700,0 | 400,0 | – | 1 100,0 |
Räntekostnader | 341,7 | 277,6 | – | 619,3 |
Leasingskulder | 34,7 | 95,2 | 95,5 | 225,3 |
Leverantörsskulder | 47,2 | – | – | 47,2 |
Övriga skulder | 48,6 | 48,6 | – | 97,3 |
Summa | 2 446,1 | 5 065,9 | 95,5 | 7 607,6 |
2018 | Inlösen stamaktier B-serie | -45 000 | 3 421 440 | 6,25 | 21 384 000 |
2018 | Fondemission Preferensaktier | 46 428 | 3 467 868 | 6,25 | 21 674 175 |
2018 | Konvertering av stamaktier A-serie | -200 000 | |||
till D-serie | 200 000 | 3 467 868 | 6,25 | 21 674 175 | |
2019 | Konvertering av stamaktier A-serie | -100 000 | |||
till D-serie | 100 000 | 3 467 868 | 6,25 | 21 674 175 | |
2019 | Nyemission av preferensaktier | 307 144 | 3 775 012 | 6,25 | 23 593 825 |
2019 | Nyemission av stamaktier B-serie | 240 000 | 4 015 012 | 6,25 | 25 093 825 |
2019 | Fondemission stamaktier serie A, B och D | 10 245 760 | 14 260 772 | 6,25 | 89 129 825 |
2019 | Fondemission Preferensaktier | 51 228 | 14 312 000 | 6,25 | 89 450 000 |
2019 | Nyemission av stamaktier B-serie | 2 816 901 | 17 128 901 | 6,25 | 107 055 631 |
2019 | Nyemission av stamaktier B-serie | 422 535 | 17 551 436 | 6,25 | 109 696 475 |
2019 | Nyemission av preferensaktier | 300 000 | 17 851 436 | 6,25 | 111 571 475 |
2020 | Nyemission av stamaktier B-serie | 1 035 524 | 18 886 960 | 6,25 | 118 043 500 |
2021 | Nyemission av stamaktier B-serie | 90 900 | 18 977 860 | 6,25 | 118 611 625 |
2021 | Fondemission stamaktier serie A, B och D | 68 692 240 | 87 670 100 | 6,25 | 547 938 125 |
| Förändring av finansiella skulder i kassaflödesanalysens finansieringsverksamhet | ||||||
Räntebärande skulder | Leasingskulder | |||||
Koncernen, Mkr | Långfristiga | Kortfristiga | Långfristiga | Kortfristiga | Aktiverade låneutgifter | Finansiella skulder |
Redovisat per 2022-12-31 | 5 125,2 | 2 233,7 | 189,1 | 20,5 | -15,6 | 7 552,9 |
| Kassaflödespåverkan: | ||||||
– Upptagna lån | 855,7 | – | – | – | -1,7 | 854,1 |
– Amortering | – | -1 502,4 | – | -26,2 | – | -1 528,6 |
| Ej kassaflödespåverkan: | ||||||
– Nya IFRS 16 leasingskulder | – | – | 41,9 | – | – | 41,9 |
– Fövärvslån | 3,4 | – | – | – | – | 3,4 |
– Förändring resultaträkning | – | – | – | – | 9,9 | 9,9 |
– Omklassificering | -1 332,5 | 1 332,5 | -40,4 | 40,4 | – | – |
Redovisat per 2023-12-31 | 4 651,8 | 2 063,9 | 190,7 | 34,7 | -7,4 | 6 933,7 |
| Kassaflödespåverkan: | ||||||
– Upptagna lån | 629,6 | 340,0 | – | – | -28,3 | 941,3 |
– Amortering | – | -1 517,9 | – | -32,1 | – | -1 550,0 |
| Ej kassaflödespåverkan: | ||||||
– Upptagna lån | – | – | – | – | -5,5 | -5,5 |
– Nya IFRS 16 leasingskulder | – | – | 160,6 | – | – | 160,6 |
– Avyttring | -1 934,6 | – | -45,0 | – | – | -1 979,6 |
– Fövärvslån | 4,7 | – | – | – | – | 4,7 |
– Förändring resultaträkning | – | – | – | – | 28,2 | 28,2 |
– Omklassificering | -1 338,1 | 1 338,1 | -31,6 | 31,6 | – | – |
Redovisat per 2024-12-31 | 2 013,4 | 2 224,0 | 274,7 | 34,1 | -13,0 | 4 533,3 |
| Kapitalbindning 2024-12-31 | |||||
Leasing- Räntebärande | Outnyttjade | ||||
Koncernen, år, förfall, Mkr | skulder 1 | skulder | Andel % | krediter | |
2025 | 29,0 | 2 200,9 | 52 | – | |
2026 | 24,9 | 832,1 | 20 | – | |
2027 | 24,4 | 653,7 | 15 | – | |
2028 | 20,6 | 550,8 | 13 | ||
2029 | 9,2 | – | – | – | |
Summa | 108,1 | 4 237,5 | 100 | – | |
Aktiverade låneutgifter | -13,0 | ||||
| Tomträtter (leasingskulder) 200,7 | |||||
| Redovisat värde | |||||
lång- och kortfristigt | 308,8 | 4 224,5 | |||
| Kapitalbindning 2023-12-31 | Leasing- Räntebärande | Outnyttjade | |||
Koncernen, år, förfall, Mkr | skulder 1 | skulder | Andel % | krediter | |
2024 | 31,9 | 2 022,6 | 30 | 14,0 | |
2025 | 29,2 | 3 120,7 | 46 | – | |
2026 | 13,8 | 1 223,7 | 18 | – | |
2028 | 4,4 | 348,6 | 5 | – | |
Summa | 79,3 | 6 715,7 | 100 | 14,0 | |
Aktiverade låneutgifter | -7,4 | ||||
| Tomträtter (leasingskulder) 146,1 | |||||
| Redovisat värde | |||||
lång- och kortfristigt | 225,3 | 6 708,3 | |||
| Ställda säkerheter | ||
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Fastighetsinteckningar | 3 371,5 | 5 416,1 |
Företagsinteckningar | – | 20,0 |
Andel i bostadsrättsförening | 36,7 | 46,3 |
Aktier i dotterbolag | 972,1 | 757,5 |
Summa | 4 380,2 | 6 239,9 |
| Eventualförpliktelser | ||
Koncernen och moderbolaget, Mkr | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Borgensåtaganden för dotterbolag | 2 625,8 | 4 234,8 |
Borgensåtaganden för joint ventures | 1 118,9 | 35,0 |
Summa | 3 744,6 | 4 269,8 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Räntekostnader | 29,7 | 22,3 |
Förskottsbetalda hyror | 16,4 | 30,1 |
Personalkostnader | 3,3 | 3,9 |
Driftskostnader | 6,0 | 15,7 |
Projektkostnader | 47,0 | 44,6 |
Hybridobligation | 30,9 | 8,7 |
Övriga kostnader | 6,5 | 6,6 |
Summa | 139,9 | 131,9 |
| Räntebärande skulder | |||||
Moderbolaget, Mkr | Långfristiga | Kortfristiga | Aktiverade låneutgifter | Skulder till dotterbolag | Finansiella skulder |
Redovisat per 2022-12-31 | 1 100,0 | 400,0 | -11,9 | 1 202,2 | 2 690,3 |
| Kassaflödespåverkan: | |||||
– Upptagna lån | – | – | – | 555,5 | 555,5 |
– Amortering | – | -400,0 | – | – | -400,0 |
| Ej kassaflödespåverkan: | |||||
– Förändring resultaträkning | – | – | 7,3 | – | 7,3 |
– Omklassificering | -700,0 | 700,0 | – | – | – |
Redovisat per 2023-12-31 | 400,0 | 700,0 | -4,6 | 1 757,7 | 2 853,1 |
| Kassaflödespåverkan: | |||||
– Upptagna lån | 500,0 | – | -23,6 | 396,1 | 872,4 |
– Amortering | – | -900,0 | – | – | -900,0 |
| Ej kassaflödespåverkan: | |||||
– Upptagna lån | – | – | -5,5 | – | -5,5 |
– Förändring resultaträkning | – | – | 23,7 | – | 23,7 |
– Omklassificering | -200,0 | 200,0 | – | – | – |
Redovisat per 2024-12-31 | 700,0 | – | -10,0 | 2 153,7 | 2 843,7 |
Förvaltnings- | Rörelse- | |||
Koncernen, Mkr | fastigheter | fastigheter | Inventarier | Totalt |
Avskrivningar under 2024 | – | 16,5 | 2,1 | 18,6 |
| Värdeförändringar | ||||
under 2024 | 25,8 | – | – | 25,8 |
| Utgående balans | ||||
2024-12-31 | 294,1 | – | 1,1 | 295,2 |
Avskrivningar under 2023 | – | 4,2 | 2,4 | 6,6 |
| Värdeförändringar | ||||
under 2023 | 20,3 | – | – | 20,3 |
| Utgående balans | ||||
2023-12-31 | 204,3 | 16,5 | 3,6 | 224,4 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Kortfristiga leasingskulder | 34,1 | 34,7 |
Långfristiga leasingskulder | 274,8 | 190,7 |
| Leasingskulder som ingår | ||
i rapporten över finansiell ställning | 308,8 | 225,3 |
| Belopp redovisade i resultatet | ||
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Avskrivning på nyttjanderättstillgångar 1 | 16,0 | 1,6 |
Ränta på leasingskulder | 5,3 | 4,2 |
| Belopp redovisade i rapporten över kassaflöden | ||
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Summa kassautflöden hänförliga till leasingavtal | -32,1 | -26,2 |
| Operationella leasingavtal | ||
Koncern, Mkr | 2024 | 2023 |
Leasingintäkter | 426,9 | 443,6 |
| Odiskonterade leasingavgifter | ||
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Inom ett år | 78,9 | 84,8 |
Mellan ett och två år | 69,9 | 75,3 |
Mellan två och tre år | 64,4 | 66,7 |
Mellan tre och fyra år | 49,1 | 60,6 |
Mellan fyra och fem år | 39,5 | 47,8 |
Senare än fem år | 192,9 | 264,4 |
Summa odiskonterade leasingavgifter | 494,6 | 599,6 |
| NOT 33 RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN | ||
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet m.m | ||
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Avskrivning på immateriella anläggningstillgångar | 1,4 | 1,4 |
Avskrivning på rörelsefastighet | 16,7 | 4,4 |
Avskrivningar på inventarier | 4,1 | 3,1 |
Periodisering av aktiverade låneutgifter | 28,2 | 9,9 |
Realisationsresultat försäljning inventarier | 1,8 | 2,0 |
Resultat från joint ventures | 140,1 | 76,0 |
Förändring upplupna räntor | 5,5 | 20,3 |
Summa | 197,8 | 117,2 |
Förvärv av dotterbolag/fastigheter, likvidpåverkan (netto), Mkr | 2024 | 2023 |
Förvaltningsfastigheter | 473,0 | 974,1 |
Kortfristiga fordringar | 17,3 | 36,0 |
Likvida medel | 0,1 | 0,2 |
Kortfristiga skulder | -2,1 | -36,1 |
Utbetald köpeskilling | 488,3 | 974,1 |
| Köpeskilling | ||
Utbetald köpeskilling | 488,3 | 974,1 |
Avgår: betald handpenning tidigare år | -110,0 | -26,5 |
Avgår: betalda transaktionskostnader tidigare år | -0,1 | -0,4 |
Avgår: likvida medel i förvärvat företag | -0,1 | -0,2 |
Påverkan på likvida medel | 378,0 | 947,0 |
Avyttring av dotterbolag/fastigheter, likvidpåverkan (netto), Mkr | 2024 | 2023 |
Förvaltningsfastigheter | 3 600,7 | 1 860,9 |
Rörelsefordringar | 9,4 | 5,5 |
Likvida medel | 0,3 | 1,7 |
Räntebärande skulder | -1 934,6 | – |
Rörelseskulder | -49,5 | -26,6 |
Erhållen köpeskilling | 1 626,2 | 1 841,6 |
| Köpeskilling | ||
Erhållen köpeskilling | 1 626,2 | 1 841,6 |
Avgår: andelar i joint ventures | -0,3 | – |
Avgår: likvida medel i avyttrat företag | -501,2 | -1,7 |
Påverkan på likvida medel | 1 124,7 | 1 839,9 |
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 |
Investeringsstöd nyproduktion hyresrätter | 22,3 | 88,6 |
Lönebidrag och nystartsarbeten | – | 0,0 |
Nedsättning energiskatt | 0,1 | 0,4 |
Elstöd | – | 3,4 |
Summa | 22,4 | 92,5 |
| Finansiella rapporter och bolagshändelser | |
Delårsrapport Q1 januari – mars 2025 | 24 april 2025 |
Årsstämma 2024 | 24 april 2025 |
Delårsrapport Q2 januari – juni 2025 | 18 juli 2025 |
Delårsrapport Q3 januari – september 2025 | 12 november 2025 |
Bokslutskommuniké 2025 | 19 februari 2026 |