549300Q62J8QZJ5TGJ712023-01-012023-12-31549300Q62J8QZJ5TGJ712022-01-012022-12-31549300Q62J8QZJ5TGJ712023-12-31549300Q62J8QZJ5TGJ712022-12-31549300Q62J8QZJ5TGJ712021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Q62J8QZJ5TGJ712021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300Q62J8QZJ5TGJ712021-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember549300Q62J8QZJ5TGJ712021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Q62J8QZJ5TGJ712021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300Q62J8QZJ5TGJ712021-12-31549300Q62J8QZJ5TGJ712022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Q62J8QZJ5TGJ712022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300Q62J8QZJ5TGJ712022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember549300Q62J8QZJ5TGJ712022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Q62J8QZJ5TGJ712022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300Q62J8QZJ5TGJ712022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Q62J8QZJ5TGJ712022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300Q62J8QZJ5TGJ712022-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember549300Q62J8QZJ5TGJ712022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Q62J8QZJ5TGJ712022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300Q62J8QZJ5TGJ712023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Q62J8QZJ5TGJ712023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300Q62J8QZJ5TGJ712023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember549300Q62J8QZJ5TGJ712023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Q62J8QZJ5TGJ712023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300Q62J8QZJ5TGJ712023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300Q62J8QZJ5TGJ712023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300Q62J8QZJ5TGJ712023-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember549300Q62J8QZJ5TGJ712023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300Q62J8QZJ5TGJ712023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Årsredovisning 2023
K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB (publ)
2
Innehåll
K2A är en klimatsmart, fastighetsägare som utvecklar hyres-
bostäder och samhällsfastigheter för egen förvaltning. Vår
inriktning är välplanerade och yteffektiva hyresbostäder för
alla typer av boenden i Sverige på platser där många vill
bo. Vi bygger Svanenmärkta hus i svenskt trä – ett förnybart
material som används effektivt i en industriell process där vi
tar ansvar från naturens egen produktion till förvaltning av
färdiga bostäder. Det gör oss till det gröna fastighetsbolaget,
en position vi är stolta över att förvalta och utveckla.
K2A växer
ur den
svenska
skogen
3
K2A inledning
Viktiga händelser under året 4
K2A:s utveckling 5
Detta är K2A 7
Vd har ordet 9
Affärsmodell och mål
Affärsmodell 12
En värdekedja med starka länkar 14
Måluppföljning 16
Hållbarhetsrapport 18
Ett helhetsperspektiv på hållbarhet 19
Hållbarhet enligt K2A 22
K2A klimatpositivt 2027 24
Styrande riktlinjer för hållbarhetsarbetet på K2A 26
Fyra strategiska hållbarhetsområden 27
Ansvarsfulla och lönsamma affärer 28
Hållbar planet 31
Grön scen för bostadsdebatt under
Almedalsveckan 34
Hållbara bostäder 35
Attraktiv arbetsgivare 39
Intressentdialog och väsentlighetsanalys 41
Fastighets- och projektportfölj 44
Marknader
Bostäder i attraktiva lägen på växande orter 54
Hyresbostäder 57
Studentbostäder 59
Samhällsfastigheter 61
Fastigheternas värdering 64
Finansiering 65
Risker och riskhantering 69
TCFD – Klimatrelaterade
finansiella upplysningar 76
Aktien och ägarna 80
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport 83
Styrelsens ersättningsrapport 88
Styrelse och revisor 90
Ledning 91
Finansiell information
Verksamhet 92
Finansiell utveckling 96
Förslag till vinstdisposition 98
Finansiella rapporter 99
Koncernens resultaträkning 100
Koncernens balansräkning 101
Koncernens rapport över
förändring i eget kapital 102
Koncernens rapport över kassaflöden 103
Moderbolagets resultaträkning 104
Moderbolagets balansräkning 105
Moderbolagets rapport över
förändring i eget kapital 106
Moderbolagets kassaflödesanalys 107
Redovisningsprinciper och noter 108
Revisionsberättelse 130
Revisors rapport hållbarhetsgranskning 134
GRI-index 136
K2A:s utsläpp av växthusgaser 141
Upplysning K2A – Principal Adverse Indicators
(PAI) 142
EU-taxonomin 143
EU-taxonomin – redovisning av förenlighet 146
Översikt och nyckeltal
Historisk översikt 154
Koncernens nyckeltal 155
Alternativa nyckeltal 156
Definitioner
Hållbarhetsdefinitioner 158
Definitioner 159
Årsstämma och kalendarium 161
Viktiga händelser under året
Erhöll två markanvisningar från Stockholms stad
för totalt 120 hyresbostäder på Tellusborgsvägen i
Midsommarkransen i Stockholm. Markanvisningarna
omfattar totalt cirka 5 000 kvm BTA.
Ingick avtal om att avyttra fastigheten Umeå Äppellunden
1, med ett underliggande fastighetsvärde om 135,7
Mkr. Ythyrbar yta uppgick till 3 852 kvm fördelat på 83
hyresbostäder. Fastigheten frånträddes den 19 december
2023.
GRESB, världens största hållbarhetsrankning för
fastighetsbolag, gav K2A fem av fem möjliga stjärnor.
K2A placerade sig på andra plats bland världens samtliga
börsnoterade bostadsbolag.
Den sista etappen av klimatriskinventering av K2A:s
fastigheter avslutades. Det innebär att samtliga bolagets
fastigheter är klimatriskinventerade.
K2A:s nybyggda plusenergihus Generatorn i Linköping
nominerades till Studentbostadspriset 2023. Efter att ha
varit nominerade alla tre år som priset funnits blev det
tredje gången gillt för K2A då Generatorn i januari 2024
tog hem priset.
K2A återbetalade obligationslån om 400 Mkr, finansierat
med egna likvida medel.
Vid terminsstart var 99,8 procent av K2A:s
studentbostäder uthyrda.
De första hyresgästerna flyttade in i K2A:s nybyggda
plusenergihus Generatorn i Linköping. Huset är unikt i sitt
slag och sannolikt det största plusenergihuset i trä som
byggts i Sverige. Huset består av 90 studentbostäder och
22 trygghetsboenden.
Q1
Lanserade ett uppdaterat grönt finansiellt ramverk samt ett
uppdaterat ramverk för gröna aktier. De nya ramverken
innebär högre hållbarhetskrav och en tydligare koppling
till EU:s gröna taxonomi än tidigare.
Lanserade Den gröna fastighetspodden, en egen
podd med fokus vad som är aktuellt i bolaget och på
fastighetsmarknaden generellt.
Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD)
besökte K2A:s studentbostäder i Barkarbystaden i Järfälla.
Ministern träffade studenter som tack vare bygget av nya
studentbostäder kunnat flytta till Stockholmsregionen för
att studera och fick även se konkreta exempel på K2A:s
prisbelönta hållbarhetsarbete.
Ingick avtal om att avyttra sex fastigheter i Gävle, Västerås
och Uppsala med ett underliggande fastighetsvärde om
1 095 Mkr. Fyra fastigheter frånträddes den 31 maj 2023
och två fastigheter den 1 december 2023. Sammantaget
förstärktes K2A:s likviditet med 400 Mkr. Totalt avyttrades
575 bostäder med en uthyrbar yta om 25 750 kvm och ett
hyresvärde om 57,4 Mkr.
Ingick avtal om att avyttra fyra fastigheter i Växjö med ett
underliggande fastighetsvärde om 650 Mkr. Fastigheterna
frånträddes den 30 juni 2023. Sammantaget förstärktes
K2A:s likviditet med 235 Mkr. Totalt avyttrades 261
bostäder med en uthyrbar yta om 17 960 kvm och ett
hyresvärde om 32,8 Mkr.
Region Gotland tog beslut om att ta fram en ny detaljplan,
vilket möjliggör att K2A kan bygga fler permanenta
studentbostäder i Visby. Ambitionen är att de 74 tillfälliga
studentbostäderna som uppförts på fastigheten Visby
Korpralen 1 ska ersättas av 150 permanenta bostäder
som ska uppföras på samma fastighet när den nya
detaljplanen vunnit laga kraft.
Ingick avtal med Akademiska Hus som innebär att K2A
tog över uthyrning och förvaltning av 199 studentbostäder
i Luleå.
Anordnade Almedalens grönaste scen för bostadsdebatt
under politikerveckan i Visby.
Q2
Q4
Q3
Förvaltningsberättelse
4
K2A Årsredovisning 2023
Inledning
K2A:s utveckling
K2A har sedan starten 2013 vuxit snabbt genom egen utveckling och produktion
av bostäder samt fastighetsförvärv. Under 2023 avtog tillväxten som en följd av
avyttringar i syfte att stärka balansräkningen. Trots avyttringar av totalt 703 bostäder
ökade K2A:s antal förvaltningsobjekt under året med 147 bostäder. Driftsöverskottet
från fastighetsförvaltningen ökade med 25 procent till 304 Mkr (243). Långsiktigt
subsansvärde (NRV) hänförligt till stamaktieägarna minskade med 29 procent för
2023, den genomsnittliga ökningen för perioden 2019 till och med 2023 uppgår till
22 procent per stamaktie.
Nyckeltal 2023 2022
Hyresintäkter, Mkr 443,6 374,7
Driftsöverskott, Mkr 304,1 243,0
Förvaltningsresultat, Mkr -18,8 127,6
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter, Mkr -500,4 1,5
Resultat efter skatt, Mkr -536,9 159,1
Antal bostäder i förvaltning 5 159 5 012
Antal bostäder i produktion 253 1 348
Antal bostäder i projekt 3 618 3 517
Totalt antal bostäder, antal 9 030 9 877
Belåningsgrad netto, % 66,4 63,8
Räntetäckningsgrad, gånger 1,5 1,8
Långsiktigt substansvärde (NRV), Mkr 2 675,7 3 383,5
NRV hänförligt till stamaktieägare, Mkr 1 706,9 2 414,3
NRV per stamaktie, kr 19,88 28,12
Tillväxt NRV per stamaktie, % -29,3 0,7
Ramverk för gröna aktier 2023
1
Hyresintäkter Investeringar
Hyresintäkter
83 %
Investeringar
92 %
Gröna byggnader
Övriga byggnader
17 %
8 %
8 %
28 %
25 %
63 %
1 %
Fördelning enligt definition i grönt ramverk för aktier
Fördelning enligt ramverk
Mörkgröna fastigheter Ljusgröna fastigheter
Mellangröna fastigheter Gula fastigheter
28 %
39 %
56 %
Projekt
Förvärv
44 %
68 %
5 %
21 %
Mörkgröna fastigheter
Mellangröna fastigheter
Ljusgröna fastigheter
Gula fastigheter
5 %
97 %
3 %
Gröna byggnader
Övriga byggnader
Fördelning investeringar enligt ramverk 2022
8 %
147 st
bostäder adderade till
förvaltningsportföljen
under året (netto)
475 Mkr
Hyresvärde fastigheter
under förvaltning
25 %
ökning av
driftsöverskott
9 030 st
bostäder i fastighets- och
projektportfölj
9 125 Mkr
fastighetsvärde
1 707 Mkr
NRV hänförligt
till stamaktieägare
2019 2020 2021 2022 2023
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
Mkr
Fastighetsvärde
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2019 2020 2021 2022 2023
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
Bostäder i förvaltning
Bostäder i produktion
Bostäder i projekt
Antal
Antal bostäder
2017 2018 2019 2020 2021
0
500
1 000
1 500
2 000
Investeringar i projekt
Investeringar i förvärv
Mkr
Investeringar i egen projektutveckling samt förvärv
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2019 2020 2021 2022 2023
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
Mkr
Fastighetsvärde
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2019 2020 2021 2022 2023
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
Bostäder i förvaltning
Bostäder i produktion
Bostäder i projekt
Antal
Antal bostäder
2017 2018 2019 2020 2021
0
500
1 000
1 500
2 000
Investeringar i projekt
Investeringar i förvärv
Mkr
Investeringar i egen projektutveckling samt förvärv
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1) https://www.spglobal.com/ratings/en/products-benefits/products/
second-party-opinions
5
K2A Årsredovisning 2023
Inledning
Det arbete vi gjort med att hantera
effekterna av omvärldskrisen lägger
grunden för en positiv utveckling för
K2A framöver, trots en skakig omvärld.
Johan Knaust, vd K2A
K2A:s 238 Svanenmärkta studentlägenheter på Västern i Sundsvall.
6
Detta är K2A
Affärsidé
K2A ska äga, utveckla och långsiktigt
förvalta bostäder och samhällsfastigheter i
Stockholm, Mälardalen samt på universitets-
och högskoleorter i Sverige.
Affärsmodell
K2A äger, utvecklar och förvaltar bostäder.
Med ett starkt kund- och hållbarhetsfokus
skapar K2A förutsättningar för en långsiktigt
gynnsam utveckling med lönsamhet
och värdetillväxt.
Det gröna fastighetsbolaget
Fördelning fastighets- och projektportfölj – förvaltning och projekt
31 december 2023
Samhällsfastigheter
2 % (168 bostäder)
Fastighets- och projektportfölj, antal bostäder
Hyresbostäder
49 % (4 469 bostäder)
Studentbostäder
49 % (4 393 bostäder)
9 030
Övriga pågående projekt
40 % (3 618 bostäder)
Fördelning per bostadskategori, antal bostäder
Förvaltning
57 % (5 159 bostäder)
Pågående projekt i produktion
3 % (253 bostäder)
9 030
Fördelning fastighets- och projektportfölj per kategori
31 december 2023
Samhällsfastigheter
2 % (168 bostäder)
Fastighets- och projektportfölj, antal bostäder
Hyresbostäder
49 % (4 469 bostäder)
Studentbostäder
49 % (4 393 bostäder)
9 030
Övriga pågående projekt
40 % (3 618 bostäder)
Fördelning per bostadskategori, antal bostäder
Förvaltning
57 % (5 159 bostäder)
Pågående projekt i produktion
3 % (253 bostäder)
9 030
Topplacering i internationell
hållbarhetsrankning
Under 2023 fick K2A fem av fem möjliga
stjärnor i den globala hållbarhetsrankningen
GRESB och placerade sig på andra plats bland
världens samtliga börsnoterade bostadsbolag.
K2A Årsredovisning 2023
Inledning
Miljö- och konkurrensfördel med trä
K2A bygger flerbostadshus med när-
producerat och certifierat svenskt trä som
huvudsakligt byggmaterial för att lämna
ett så litet klimatavtryck som möjligt.
I kombination med vår miljöcertifierade
produktionsmetod ger det oss konkurrens-
fördelar vid exempelvis markanvisnings-
tävlingar där kommuner vill se mer
byggnation i trä.
Associerad medlem i
Sveriges Allmännytta
K2A är sedan 2022 en av elva
associerade medlemmar i Sveriges
Allmännytta, de allmännyttiga
bostadsföretagens bransch-
och intresseorganisation.
Mål 2027
Som ledande grönt fastighetsbolag
och ansvarstagande samhällsaktör
har K2A ambitiösa klimatmål.
Målet är att K2A:s hela värdekedja
ska vara klimatpositiv senast år 2027.
Driftsöverskott 2023
Nasdaq Green
Equity Designation
K2A erhöll förnyad grön märkning av bolagets
aktier enligt Nasdaq Green Equity Designation.
Den gröna märkningen utgör ett bevis på att
över 50 procent av K2A:s omsättning härrör
från aktiviteter som är gröna och att verksam-
heten fortsätter att investera en betydande
andel i gröna aktiviteter. K2A var ett av de
första bolagen i Sverige att kvalificera sig
för märkningen.
+25 %
Våra kärnvärden
Kundfokus
Nytänkande
Långsiktighet
Vd har ordet
Den operationella delen av verksamheten fortsatte under
2023 att gå starkt. Samlat över året var vår ekonomiska
uthyrningsgrad för hela beståndet 97,3 procent – vilket enligt
Fastighetssverige var tredje bäst bland alla fastighetsbolag på
large- och mid-caplistorna. Drisöverskottet uppgick till drygt
304 miljoner, en ökning med 25 procent jämfört med 2022.
Trots betydande avyttringar landade vårt förvaltningsresultat,
justerat för värdeförändringar, på 57,2 miljoner, jämfört med
55,4 miljoner året innan.
Men på sista raden var 2023 års resultaträkning inget att
glädjas över. Nedskrivna fastighetsvärden gör att årets resultat
landar på en förlust på 536,9 miljoner.
Lyckade försäljningar under året
Avyttra fastigheter var – och fortsätter att vara – den mest
centrala delen i den plan vi tidigt under krisen slog fast. Därför
är det glädjande att vi lyckats visa att det även under rådande
omständigheter är möjligt att göra detta på ett lyckat sätt.
Tidningen Fastighetsvärlden listade i början av året den
största av dessa försäljningar, – sex fastigheter i Västerås, Uppsala
och Gävle – som 2023 års näst bästa fastighetsförsäljning i
2023 blev ett år djupt påverkat av den omvärldskris som utlöstes
året innan och som ännu inte lagt sig. Året inleddes med hög
ination och höjningar av styrräntan fortsatte även under 2023.
Förutsättningarna för att ra tio år som fastighetsbolag, vilket
K2A gjorde under 2023, kunde ha varit bättre. Men givet läget är
jag stolt över de resultat som vi levererade under jubileumsåret.
Ett år med två ansikten
2023 var ett år med två ansikten för K2A. Precis som resten av
fastighetsbranschen har vi påverkats av en omvärld starkt präglad
av stigande oro och kraigt stigande räntor. Vi har från krisens
början följt en tydlig plan för att anpassa oss till de förändrade
förutsättningarna, med tre prioriterade områden: att färdigställa
pågående projekt i produktion, eektivisera vår förvaltning för
att stärka överskottsgraden samt avyttra tillgångar för att stärka
vår likviditet, balansräkning och nansiella nyckeltal.
På samtliga dessa punkter har vi levererat. Våra projekt har
kunnat färdigställas enligt plan, överskottsgraden ökade under
året från 64,8 till 68,6 procent och under 2023 genomförde vi tre
försäljningar om sammanlagt elva fastigheter.
9
K2A Årsredovisning 2023
Inledning
Driftsöverskottet uppgick
till över 300 miljoner, en
ökning med 25 procent
jämfört med 2022.
Sverige. Det är uppenbart att det förvånat många att det varit
möjligt att sälja fastigheter på de nivåer som K2A har gjort. Jag
tror att det beroro på att många gör en för översiktlig bedömning
av marknaden, där olika sorters tillgångar klumpas ihop. Det
är dock tydligt att moderna, miljöcertierade bostäder av hög
kvalitet i bra lägen på tillväxtorter är investeringar som står sig
över tid och som är attraktiva på transaktionsmarknaden även
i sämre tider. Det är skälet till att K2A kunnat göra så lyckade
försäljningar och det är den typen av tillgångar vi fortfarande har
i vår fastighetsportfölj. Jag ser framför mig att K2A kommer göra
ytterligare försäljningar i närtid för att stärka balansräkningen
och säkerställa likviditet.
Förutsättningarna att bygga finns i Stockholm
K2A kommer inte att starta nya projekt förrän förutsättningarna
för det är goda, men vi ser att det nns goda möjligheter att
förverkliga de möjligheter till värdeskapande som ryms inom vår
byggrättsportfölj i Stockholm. I Stockholm nns en majoritet av
K2A:s 3 498 byggrätter och här är möjligheterna till värde-
utveckling på svensk fastighetsutveckling som störst.
Jag ser att förutsättningarna är goda för att under 2024 bygg-
starta vårt projekt med 250 student- och forskarlägenheter, en
förskola och en idrottshall i Slakthusområdet i södra Stockholm.
Idrottshallen kommer ägas av K2A och hyras av Stockholms stad
och jag vågar påstå att studentlägenheterna sannolikt kommer
att bli bland de mest attraktiva i landet. I södra Stockholm har vi
även planstartat våra projekt i Rågsved och Midsommarkransen.
Dessa projekt avser inte investeringar idag: byggstart är planerad
till 2027, men det är två markanvisningar som tydligt visar på
det förtroende som Stockholms stad har för K2A som
samarbetspartner i utvecklingen av Stockholm.
Under de tio år som gått sedan K2A bildades har vi steg för
steg utvecklat vårt interna arbete och vår produkt. När det gäller
bostäderna har vi löpande jobbat med att förbättra utformningen
av lägenheterna genom att göra anpassningar utifrån resultatet
av kundundersökningar och dialog med våra målgrupper. Målet
är att skapa en högkvalitativ produkt som möjliggör starka
hyresintäkter.
Ett kvitto på att vi lyckats är att vårt studentboende
Generatorn i Linköping ck Studentbostadspriset som 2023
års bästa nya studentboende. Det är tredje gången som priset
delas ut och K2A har som enda bolag varit nominerat varje år,
men de tidigare två åren har vi fallit på mållinjen. Att vi gång
på gång lys fram för kvaliteten på våra bostäder är naturligtvis
hedrande, men det är framför allt viktigt ur ett aärsmässigt
perspektiv eersom det visar på att vi levererar det kunderna
eerfrågar.
Även vårt hållbarhetsarbete uppmärksammades under 2023.
GRESB, det internationella benchmarkingverktyget som mäter
och utvärderar hållbarhetsarbete inom fastighetsbolag, gav K2A
toppbetyget fem av fem stjärnor. GRESB utgår från ett
investerarperspektiv och därför var det extra roligt att vi bland
samtliga börsnoterade bostadsbolag i jämförelsen hamnade på
andra plats globalt. Målsättningen för nästa år är given: Då ska vi
vara allra högst upp på prispallen.
Vår solelproduktion fortsätter att öka. Under 2023 produ-
cerade vi 27 procent mer än 2022. Fastighetsvärlden gjorde en
jämförelse över de svenska fastighetsbolag som bidrar med mest
grön energi via solceller på sina fastigheter. När det gäller instal-
lerad eekt i förhållande till förvaltad yta ligger K2A på tredje
plats bland samtliga fastighetsbolag och högst av dem som har
bostäder som primärt fokus. Det arbete vi gjort med att hantera
eekterna av omvärldskrisen samt vårt långsiktiga hållbarhets-
arbete, attraktiva byggrättsportfölj och starka operationella
resultat lägger grunden för en positiv utveckling för K2A
framöver, trots en skakig omvärld. Tillsammans med det arbete
som pågår för att ytterligare stärka likviditeten och nansiella
nyckeltal tycker jag att det är tydligt att vi ser ett nytt K2A med
nya möjligheter som tar form under 2024.
Slutligen bör vi uppmärksamma att bolaget under året står
inför era utmaningar. En av de främsta utmaningarna är att
stärka bolagets likviditet i sye att klara bolagets betalnings-
förpliktelser och då främst bolagets två obligationslån om 400
Mkr respektive 300 Mkr som förfaller i juni respektive december
2024. Dessa obligationslån är vid avlämnandet av denna årsredo-
visning ännu inte förlängda eller renansierade.
Styrelsen har därför beslutat, trots tidigare kommunicerat
besked, att föreslå årsstämman att inte göra någon utdelning
till innehavarna av preferensaktier. Styrelsen fortsätter dock att
löpande utvärdera hur bolagets likviditetsbehov kan säkerställas
genom andra nansieringsalternativ såsom lånenansiering och
nyemission men även genom försäljningar och strukturerade
samarbeten.
Jämfört med föregående år ser bolaget dock positiva föränd-
ringar på marknaden. Kapitalmarknaden har blivit mer till-
gänglig för fastighetsbolag genom ett ökat intresse från utländska
investerare och inationen fortsätter att gå ner. Vi ser också att
transaktionsmarknaden ökar redan under detta år. Därutöver
kan Riksbanken komma att påbörja att sänka styrräntan.
Den lägre byggtakten kommer sannolikt att på kort sikt
innebära en brist på nya bostäder. Det tillsammans med EU:s
överenskommelse kring byggnaders klimatpåverkan bör även
innebära att bolag med nya, moderna hyres- och studentbostäder
med ett tydligt hållbarhetsperspektiv kommer att klara sig bättre
i det långa perspektivet. K2A är ett sådant bolag.
Det är därför styrelsens bedömning att bolaget kommer att ha
förutsättningar att få en nansieringslösning på plats innebä-
rande att de obligationslån som förfaller under 2024 kommer att
kunna återbetalas, renansieras eller förlängas. Bolaget tillämpar
därför principen om fortsatt dri vid upprättandet av denna
årsredovisning.
Johan Knaust, vd
10
K2A Årsredovisning 2023
Inledning
Fastigheten Generatorn i Linköping färdigställdes i september 2023 och är sannolikt det största plusenergihuset
i trä som byggts i Sverige. Huset består av 90 studentlägenheter och 22 trygghetsbostäder.
11
En modern byggmästare
K2A är en modern version av den gamla tidens byggmästare som bygger med omsorg
och kvalitet för att det lönar sig i längden. Vi planerar och bygger bostäder för att äga och
förvalta på lång sikt. Hållbara, digitala och flexibla lösningar är självklara i K2A:s
verksamhet för att det gynnar våra kunder, samhället, miljön och företagets utveckling.
Hållbar affärsmodell
Uthålligt värdeskapande
Utgångspunkten för K2A:s aärsmodell och värdeskapande är att utveckla attraktiva och hållbara bostäder på
marknader med hög eerfrågan. Därigenom skapas goda förutsättningar för en långsiktigt gynnsam utveckling
med lönsamhet och värdetillväxt. Vi erbjuder hyresbostäder i attraktiva lägen i Stockholm, Mälardalen och
utvalda universitets- och högskoleorter i Sverige. K2A:s främsta målgrupp är mindre hushåll med en till två
personer, vilket utgör cirka 70 procent av alla hushåll i Sverige.
Hållbara bostäder
Hållbar utveckling – ekonomiskt, ekologiskt och socialt – är centralt för K2A. Trä är huvudsakligt byggmaterial
för K2A:s klimatsmarta och energioptimerade bostäder vilket genererar lägre utsläpp av koldioxid i jämförelse
med andra byggnadsmaterial. Byggprocessen med fabrikstillverkade lägenhetsenheter med trä som råvara är
dessutom snabb och energieektiv.
Komplett värdekedja
K2A är verksamt i alla delar av värdekedjan – från analys av bostadsmarknaden och industriellt byggande till
eektiv uthyrning och förvaltning av färdigställda bostäder. Vi strävar eer att optimera varje länk i värdekedjan.
Standardisering för industriell produktion
K2A:s bostäder byggs i trä och produceras i en kontrollerad industriell process där standardisering har en central
roll. Ett antal egenutvecklade baslägenheter som kan användas i olika kombinationer utgör grunden för våra
fastigheter. Genom systematisk repetition av en noggrant utformad och yteektiv bostad uppnås ett optimalt
resursutnyttjande samtidigt som en mångfald i gestaltningen kan uppnås.
Långsiktig kundnära förvaltning
K2A utvecklar och bygger bostäder för långsiktig kundnära förvaltning med ambitionen att ha egen personal på
varje ort som har tillräckligt stor förvaltningsvolym. En lokal förvaltning skapar möjlighet att ansvarsfullt och
eektivt tillgodose kundernas behov.
Samhällsfastigheter med låg risk
K2A:s kassaöde stärks genom att bostadsportföljen kombineras med samhällsfastigheter, exempelvis vårdfastig-
heter och andra kommersiella fastigheter med låg motparts- och rörelserisk.
Finansiell kontroll
Viktiga komponenter i K2A:s aärsmodell är nansiell kontroll och styrning för att begränsa de nansiella
riskerna. Vi arbetar systematiskt med att hantera och minimera riskerna och samtidigt ta vara på möjligheter som
kan bidra till god utveckling och lönsamhet.
12
K2A Årsredovisning 2023
Affärsmodell och mål
K2A:s 265 Svanenmärkta studentlägenheter på Hinderbanan i Gävle ligger intill Högskolan i Gävle. Här har de
boende tillgång till bland annat studentcafé och elbilspool i direkt anslutning till fastigheten.
13
En värdekedja med starka länkar
K2A är verksamt i alla delar av värdekedjan – från analys av bostadsmarknaden
och industriellt byggande till effektiv uthyrning och förvaltning av
färdigställda bostäder.
1. Kundanalys
K2A har noggrant analyserat vad som är viktigast för potentiella
kunder. Välplanerad yta, funktion och läge anses vara viktigare
än storleken på lägenheten. K2A:s cirkulära värdekedja skapar
möjlighet att inhämta kunders synpunkter och förbättrings-
förslag på lägenhetens utformning och uppdatera till
framtida bostadsprojekt.
2. Markanskaffning
K2A bearbetar kontinuerligt kommuner och andra fastighets-
ägare för att få tillgång till byggbar mark. Vi utvecklar hyres-
bostäder, i samverkan med berörda kommuner, på eerfrågade
lägen med goda kommunikationer och närhet till service.
3. Arkitekt
K2A:s arkitekter arbetar målmedvetet för att utveckla bostäder
eer kundernas önskemål och samtidigt möjliggöra en resurs-
eektiv produktion. K2A:s arkitekter arbetar med att gestalta
husen eer platsens förutsättningar för att skapa en levande
stadsutveckling.
4. Bostadsproduktion
K2A:s hus byggs i svenskt certierat trä och lägenhetsenheterna
produceras i fabrik, i en eektiv industriell process som bidrar
till låg klimatbelastning. Ett antal egenutvecklade baslägenheter
för användning i olika kombinationer utgör grunden för våra
bostäder. K2A:s produktion är miljöcertierad enligt Svanen.
5. Byggnation
De färdiga lägenhetsenheterna transporteras till platsen för
byggnationen och blir genom en eektiv byggprocess snabbt
inyttningsklara bostadshus.
6. Digital strategi
K2A strävar eer att identiera och attrahera rätt kund på
förhand. Genom riktad kundbearbetning, kontinuerlig sök-
motoroptimering och en aktiv närvaro i sociala medier bygger
bolaget sin bostadskö och etablerar långvariga kundrelationer.
7. Uthyrning & förvaltning
K2A har ett tydligt kundfokus och strävar eer att förvalta
fastigheterna i egen regi för att utveckla och stärka bolagets
kundrelationer. Målet är en förvaltningsvolym på respektive ort
som är tillräckligt stor för en eektiv lokal förvaltning samtidigt
som en hög grad av digitalisering i portföljen gör att mycket av
den dagliga förvaltningen kan ske på distans.
8. Hållbarhet & värdeskapande
K2A ska utvecklas i en långsiktigt hållbar riktning genom
eektiv verksamhetsstyrning och med omsorg om det
omgivande samhället. Genom att använda resurser på ett
eektivt sätt och bidra till en positiv utveckling på de orter
där bolaget är verksamt skapas värden i era dimensioner.
Trä för en hållbar produktion
K2A använder närproducerat svenskt trä som insatsvara. Ingen annan produktionsmetod kan idag mäta sig med
industriell träbyggnation när det gäller miljö- och klimatpåverkan. Skogen är både en stor kolreserv och en stor
koldioxidsänka. Om trä används som byggnadsmaterial lagras koldioxiden i byggnaden under hela dess livslängd
i stället för att släppas ut i atmosfären. K2A:s strategi är att möjliggöra återbruk av så stor del av byggnaden som
möjligt, så att kolinlagringen kan förlängas bortom byggnadens slutdatum – en tydlig vinst för klimatet.
14
K2A Årsredovisning 2023
Affärsmodell och mål
Utgångspunkten för K2A:s värdeskapande är
att utveckla attraktiva och hållbara bostäder i
bra lägen på marknader med hög efterfrågan.
1.
Kundanalys
2.
Markanskaffning
3.
Arkitekt
4.
Bostadsproduktion
5.
Byggnation
6.
Digital strategi
7.
Uthyrning & förvaltning
8.
Hållbarhet &
värdeskapande
15
Måluppföljning
Att successivt, utifrån ett hållbarhetsperspektiv, utveckla fastighetsbeståndet på rätt
marknader är en viktig del av strategin för att K2A ska uppnå sina mål och
därmed generera en konkurrenskraftig riskjusterad avkastning till sina aktieägare.
Finansiella mål och riskbegränsningar
Driftsöverskottet ökade under 2023
med 25 procent.
Genomsnittet för perioden
2019-2023 uppgår till 33 procent.
Driftsöverskottet ska, i genomsnitt
under åren 2019 till och med 2025,
öka med minst 25 procent per år.
NRV hänförligt till stamaktie-
ägare ska, i genomsnitt under åren
2019 till och med 2025, öka med
minst 20 procent per år.
NRV hänförligt till stamaktieägare
minskade med 29 procent under
2023.
Genomsnittet för perioden
2019-2023 uppgår till 22 procent.
Belåningsgraden för koncernen ska
långsiktigt inte överstiga 70 procent.
Räntetäckningsgraden för koncernen
ska långsiktigt inte understiga
1,5 gånger.
Belåningsgraden för koncernen
uppgick vid årsskiftet till 66,7 procent.
Räntetäckningsgraden för koncernen
uppgick vid årsskiftet till 1,5 gånger.
0
10
20
30
40
50
2019 2020 2021
2023
2022
32
43
32 32
25
Utveckling
Driftöverskott
Mål/Riskbegränsning
Utveckling
EPRA NRV
-40
-20
0
20
40
60
80
100
2019 2020 2021
2023
2022
81
35
55
55%
1
-29
Utveckling
Belåningsgrad
0
10
20
30
40
50
60
70
80
20232022
202120202019
58,9
64,5
60,7
64,7
66,7
70
Utveckling
ntetäckningsgrad
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
202320222021
20202019
1,9
2,0
1,9
1,8
1,5
1,5
Utveckling Utfall 2023
Hållbarhet
Nyckeltal 2023
Miljöcertifiering, procent av totalt fastighetsvärde
inklusive pågående certifieringsprocesser 96
exklusive pågående certifieringsprocesser 72
CO
2
e-utsläpp, scope 1-2, kg CO
2
e/kvm BTA
2,7
Energianvändning fastighetsbestånd, kWh/kvm A
temp
90,2
Andel grön fastighetsel, procent kvm A
temp
97,6
Klimatriskinventerat bestånd, procent av totalt fastighetsvärde 100
Andel grön finansiering, procent 70
Solelsproduktion, MWh 721
NKI, procent 82
Vattenanvändning, jämförbart bestånd, m
3
/kvm A
temp
1,14
16
K2A Årsredovisning 2023
Affärsmodell och mål
Hortonomen 1 i Växjö består av 100 studentbostäder.
17
Det gröna fastighetsbolaget
K2A:s hållbarhetsarbete är en integrerad och naturlig del av vår
verksamhet och värdekedja. Vi har ambitionen att vara Sveriges mest
hållbara fastighetsbolag.
18
Ett helhetsperspektiv på hållbarhet
Det globala perspektivet Agenda 2030
2015 antog FN 17 globala mål för hållbar utveckling. Målen
ska vara uppfyllda år 2030 och benämns oa Agenda 2030. Idag
nns det många initiativ som kopplar till FN:s Agenda 2030,
både på internationell och nationell nivå.
I Sverige har regeringen en nationell samordnare för Agenda
2030 och enligt SKR, Sveriges Kommuner och Regioner,
använder cirka 70 procent av kommunerna agendan i sitt
hållbarhetsarbete. K2A utgår från de 17 globala målen för
hållbar utveckling för att utvärdera verksamheten, deniera mål
och styra hållbarhetsarbetet framåt. Hållbar utveckling delas oa
Numera är hållbarhet med på alla bolags agendor, men det är ett begrepp som
myntades redan på 1970-talet för att definiera en ekonomi som var i jämvikt
med grundläggande ekologiska system. En långsiktig affärsmodell kräver ett
hållbarhetsperspektiv där både ekonomiska, sociala och ekologiska värden
inkluderas i varje del av värdekedjan. Detta genererar långsiktiga värden för
ett bolags alla intressenter: medarbetare, kunder, aktieägare, samhället och
planeten. Det är därför hållbarhetsarbetet är grunden i K2A:s affärsmodell.
in i tre dimensioner – ekonomisk, social och ekologisk
hållbarhet – där de olika dimensionerna är beroende av varandra.
Exempelvis har en ekonomisk aktivitet alltid en social och en
ekologisk påverkan. De 17 globala målen som utgör Agenda
2030 kan delas upp utifrån de olika dimensionerna. Ekologisk
hållbarhet utgör grunden för övriga hållbarhetsdimensioner,
eersom en planet med ett fungerande ekosystem är en
förutsättning för att det ska kunna bedrivas sociala och
ekonomiska aktiviteter. För K2A beskrivs målarbetet och
aktiviteter inom hållbarhet utifrån dessa tre dimensioner.
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET
RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
INGEN
FATTIGDOM
INGEN
HUNGER
GOD HÄLSA OCH
L BEFINNANDE
GOD UTBILDNING
FÖR ALLA
JÄMSTÄLLDHET
RENT VATTEN OCH
SANITET FÖR ALLA
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Ekonomisk
Social
Ekologisk
Bildkälla: deglobalamalen.se
FN:s 17 globala mål för hållbar utveckling
Det gröna fastighetsbolaget
19
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
De planetära gränserna
2009 publicerade Stockholm Resilience Centre en forsknings-
rapport där begreppet planetens hållbara gränser, eller de
planetära gränserna, användes för första gången. Rapporten
beskriver de miljöprocesser som styr jordens stabilitet och nio
prioriterade miljöförändringar orsakade av människan. I den
tredje stora uppdateringen av ramverket, som publicerades
i september 2023, har alla gränser slutligen bedömts. Sex
gränser har nu överskridits och trycket ökar på samtliga utom
ozonnedbrytningen.
World Economic Forum gör varje år en riskbedömning
1
av
de största riskerna som den globala ekonomin i världen står
inför. 2023 utgjorde "Avsaknad av tillräckliga klimatåtgärder"
och "Extremväder" två av de fyra största globala riskerna. Under
de närmaste tio åren representerar dessa risker, tillsammans
med riskerna "Avsaknad av klimatanpassning" samt "Förlust av
biologisk mångfald", de fyra största riskerna för världsekonomin.
K2A har genomfört en bedömning av de viktigaste hållbarhets-
områdena, se väsentlighetsanalys sida 41-42. Dessa har fått ett
särskilt fokus i det operativa arbetet och har präglat det
hållbarhetsarbete som bolaget fokuserat på under 2023 –
begränsning av klimatförändringarna, klimatanpassning och
stärkande av biologisk mångfald.
De nio planetära gränserna
Parisavtalet – en del av de 17 globala målen
På klimatkonferensen i Paris 2015 signerade världens ledare ett
avtal som slår fast att den globala temperaturökningen ska hållas
under två grader med ambitionen att den ska stanna vid en och
en halv grad. Både på EU-nivå och nationell nivå har måltal
med slutår denierats. Trots Parisavtalet ligger dock de globala
växthusgasutsläppen fortsatt på nivåer som medför att vi rör oss
mot en global temperaturhöjning på över tre grader, med risk för
oåterkalleliga eekter som följd.
Biologisk mångfald
Hela samhället är beroende av biologisk mångfald, fungerande
ekosystem och ekosystemtjänster då de är en förutsättning för
allt liv. Biologisk mångfald och ekosystemtjänster bidrar med
exempelvis koldioxidinlagring, ren lu, växtpollinering och
välmående jordar och hav. FN sammanställde 2019 den mest
omfattande rapporten som någonsin gjorts kring den globala
biologiska mångfaldens utveckling och förändring under de
senaste 50 åren. Rapporten visade att en miljon djur- och
växtarter hotas av utrotning, vilket är den högsta nivån i
mänsklighetens historia. Det uppskattas att utrotningsgraden är
10 till 100 gånger högre än genomsnittet de senaste tio miljoner
åren. Förlusten av biologisk mångfald kopplar även till klimat-
förändringar då kollapsen av ekosystem påverkar planetens
förmåga att lagra och omvandla koldioxiden i atmosfären
2
.
Dagens befolkningstillväxt samt ohållbar produktion och
konsumtion utgör de största hoten mot den biologiska mång-
falden. Ett initiativ som lanserades under 2021 är TNFD – Task
Force on Nature-related Financial Disclosures. Under 2023
lanserade TNFD det egna ramverket som är ett verktyg där bolag
kan lämna upplysningar om naturrelaterade nansiella risker och
möjligheter. K2A kommer under 2024 att lämna upplysningar
inom ramverket för första gången.
1) https://www3.weforum.org/docs/WEF_The_Global_Risks_Report_2024.pdf
2) https://ipbes.net/sites/default/files/2020-02/ipbes_global_assessment_report_summary_for_policymakers_en.pdf
Bildkälla: Stockholm Resilience Centre.
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
NYA KEMISKA SUBSTANSER
STRATOSFÄRISKT OZON
ATMOSFÄRISK AEROSOL
HAVSFÖRSURNING
BIOGEOKEMISKA FLÖDEN
GLOBAL FÄRSKVATTEN-
ANVÄNDNING
LANDANVÄNDNING
FÖRLUST AV
BIOLOGISK
MÅNGFALD
Artutdöendets
takt
Förlust av ekologiska
funktioner
Ökad risk
Fosfor
Kväve
Sötvatten
(blått vatten)
Grönt
vatten
CO
2
koncentration
Strålnings-
drivning
20
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Ett EU-perspektiv
Gröna finansieringslösningar
Världens första gröna obligation emitterades av ett svenskt fastig-
hetsbolag 2013. Sedan dess har gröna, sociala och hållbarhets-
länkade obligationer för över 1 525 miljarder dollar emitterats
1,2
över hela världen. Syet är att allokera kapital till gröna och
hållbara investeringar. Det vill säga investeringar som bidrar
till miljö- och hållbarhetsmål, som exempelvis begränsning av
klimatförändringar eller bevarande av biologisk mångfald. Det
nns numera standarder att utgå ifrån (Green Bond Principles
3
)
som bygger på att investeringen ska ha en positiv miljö- eller
klimatpåverkan. Den svenska regeringen beslutade 2020 om ett
ramverk som möjliggör emissioner av statliga gröna obligationer.
EU lanserade 2021 en frivillig grön obligationsstandard som är
kopplad till EU-taxonomin. Se sida 66-68 för mer information
om K2A:s gröna nansiering.
Sverige – världens första fossilfria välfärdsland?
Utifrån Parisavtalet har EU fattat beslut om utsläppsmål som
innebär att EU ska ha nettonollutsläpp av växthusgaser år 2050.
Sverige har gått längre och ska ha netto noll utsläpp redan år
2045. Detta förutsätter omställningar inom näringslivet. I sye
att stötta omställningen har EU lanserat European Green Deal,
även kallat Den gröna given, vilket är en färdplan för hur EU ska
nå nettonollutsläpp. Den gröna given har bland annat resulterat
i EU-taxonomin, se sida 143-153 för mer information. På
nationell nivå har Sverige tagit initiativ till Fossilfritt Sverige,
som syar till att göra Sverige till världens första fossilfria
välfärdsland. Inom ramen för Fossilfritt Sverige har 22 olika
branscher tagit fram färdplaner för att visa hur respektive
bransch kan bli fossilfri eller klimatneutral, där bygg- och
anläggningssektorn har en egen färdplan som lanserades 2018.
K2A – klimatpositivt 2027
För K2A är reduktion av bolagets klimatpåverkan den viktigaste
hållbarhetsfrågan. Under 2021 presenterade K2A ett mål om
att hela bolagets värdekedja ska vara klimatpostiv senast vid
utgången av år 2027 - 18 år före det nollutsläppsmål som svensk
bygg- och anläggningssektor antagit. Under 2023 har K2A
antagit en färdplan som sammanfattar K2A:s strategi, arbetssätt
och prioriteringar för att nå målet. Färdplanen ligger till grund
för bolagets klimatarbete, som fördjupas ytterligare under 2024.
Stödjande initiativ
Parisavtalet
Ett avtal som signerades av världsledarna på
klimatkonferensen i Paris 2015. Avtalet stipulerar att
den globala temperaturökningen ska hållas under
2,0 grader med ambitionen att den ska stanna vid
1,5 grader.
I syfte att stötta de 17 globala målen för hållbar
utveckling och Parisavtalet har ett antal initiativ vuxit
fram som företag och organisationer idag kan ansluta
sig till och stötta. Ett par exempel på initiativ som K2A
har anslutit sig till är:
FN Global Compact
Tio principer för hållbart företagande inom miljö,
arbetsrätt, antikorruption och mänskliga rättigheter.
K2A:s uppförandekod bygger på principerna för FN
Global Compact (sida 29).
Science Based Target initiative (SBTi)
Vetenskapligt baserade målsättningar för utsläpp av
CO
2
som sätts utifrån det forskningen visar krävs för
att nå Parisavtalets utsläppsmål.
K2A:s hållbarhetsrapportering
För att åskådliggöra och underlätta mätning och
jämförelse av ett bolags hållbarhetsprestanda har
olika internationella initiativ tagits inom hållbarhets-
redovisning, såsom standarder, ramverk och verktyg.
K2A redovisar hållbarhetsdata enligt följande
rapporteringsinitiativ:
GRI – Global Reporting Initiative
Global standard för hållbarhetsredovisning
(sida 136-141).
TCFD – Task Force on Climate-related
Financial Disclosures
Ramverk för att identifiera ett bolags klimat-
relaterade finansiella risker och möjligheter
(sida 76-79).
GHG-protokollet (Green House Gas-protocol)
Verksamhetens klimatpåverkan genom direkta och
indirekta utsläpp av växthusgaser, uppdelat i tre
olika kategorier, så kallade Scope 1-3 (sida 25).
EU-taxonomin
Ett verktyg för att klassa ekonomiska aktiviteter
utifrån hur väl de är i linje med Parisavtalet.
(sida 143-153).
Global Real Estate Sustainability Benchmark
(GRESB)
Världens största hållbarhetsbenchmark för
fastighetssektorn.K2A erhöll fem av fem möjliga
stjärnor och fick en andra plats bland samtliga
börsnoterade bostadsbolag i jämförelsen.
Internationella hållbarhetsinitiativ
1) https://www.edie.net/global-green-bond-market-faltered-amid-challenges-of-2022-climate-bonds-initiative-confirms/
2) https://sebgroup.com/siteassets/cision/documents/2023/20231219-sebs-the-green-bond-report-temporary-setback-en-gb-0-3375932-4706805.pdf
3) https://www.icmagroup.org/sustainable-finance/the-principles-guidelines-and-handbooks/green-bond-principles-gbp/
21
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Hållbarhet enligt K2A
Hållbarhet som värdegrund
För K2A är det viktigt att bedriva verksamheten på ett hållbart
sätt och bidra positivt till det som ligger inom bolagets
påverkanssfär. Bolaget strävar eer att vara en förebild,
kunskapsbärare och inspiratör för hållbarhetsarbetet i fastighets-
branschen. Genom att arbeta med hållbarhet som värdegrund
kan K2A leverera långsiktiga värden till såväl kunder, aktieägare
och medarbetare som samhället och planeten.
Med 80 procent av bostäderna uppförda sedan 2015 har
K2A ett av branschens mest moderna fastighetsbestånd, vilket
borgar för att fastighetsbeståndet är mer hållbart och har bättre
miljöprestanda än genomsnittet i sektorn. K2A har därutöver
en ambitiös hållbarhetsstrategi utifrån en helhetssyn där bolaget
verkar för ett ekonomiskt, ekologiskt och socialt värdeskapande.
K2A:s inriktning har sedan bolaget grundades varit att bygga
bostäder i närproducerat t, vilket är klimateektivt. Trä är det
enda förnybara byggmaterialet och det lagrar koldioxid under
hela sin livslängd, vilket bidrar till en minskad klimatpåverkan i
jämförelse med andra byggmaterial. Kombinationen av att bygga
i trä och en eektiv och industrialiserad produktionsprocess är
K2A:s största bidrag till en hållbar utveckling. All nyproduktion
är Svanencertierad eller har motsvarande miljöcertiering,
vilket innebär krav på en hållbar boendemiljö, produktion,
materialval, energianvändning och på byggnadens påverkan ur
ett livscykelperspektiv. Under 2023 färdigställdes fem projekt
med Svanencertiering och två förvärv med Miljöbyggnad Silver.
K2A har ett tydligt engagemang och tar ett socialt ansvar på
de orter där bolaget är verksamt. Genom att vara en betydande
aktör i utvecklingen av attraktiva, hållbara och levande stadsdelar
bidrar K2A till en god livskvalitet och trygghet för boende
och andra människor som rör sig i bostadsområdena. Som
arbetsgivare ska K2A erbjuda en arbetsmiljö där medarbetarna
mår bra, utvecklas och upplever att de bidrar till en hållbar
samhällsutveckling.
Försiktighetsprincipen ligger till grund för hur hållbarhets-
arbetet har utformats. Det systematiska arbetet med hållbarhet
genom hela värdekedjan bidrar till att framtidssäkra bolaget
genom att minska de risker som nns kopplade till hållbarhets-
frågor. Bolagets inriktning innebär också konkurrens-
fördelar, exempelvis när det gäller att erhålla markanvisningar i
kommuner som antagit träbyggnadsstrategier eller som har en
ambitiös hållbarhetsagenda. Många yngre och medvetna kunder
eerfrågar boenden som har låg energianvändning och klimat-
påverkan samt ligger i områden som uppfattas som trygga och
levande. Enligt en undersökning gjord av Novus på uppdrag av
Länsförsäkringar Fastighetsförmedling tycker två av tre svenskar
att det är viktigt att deras nästa bostad är hållbar.
K2A är ett grönt och hållbart fastighetsbolag som bidrar till att samhället utvecklas
i en hållbar riktning och tar ett långsiktigt ansvar för sin påverkan på människor
och miljö. Hållbarhetsarbetet är därför affärskritiskt – ett integrerat hållbar-
hetsarbete och samhällsengagemang går hand i hand med värdeskapande.
Långsiktigheten genomsyrar alla led, från projektering och finansiering till
produktion och förvaltning.
Styrning av hållbarhetsarbetet
K2A:s styrelse fastställer årligen den övergripande
hållbarhetspolicyn, strategin och hållbarhetsmålen.
Styrelsen ansvarar även för riskanalys, inklusive
klimatrelaterade risker och möjligheter. Därtill har
K2A:s styrelse inrättat ett hållbarhetsutskott.
Hållbarhetsutskottet har ansvar för att utforma och
följa upp K2A:s hållbarhetsmål. Hållbarhetsutskottets
arbete och uppgifter regleras av utskottets arbets-
ordning som fastställts av styrelsen.
Hållbarhetschefen bistår hållbarhetsutskottet och
ansvarar för implementering av hållbarhetsmål i
organisationen samt genomförande av åtgärder och
rapportering av hållbarhetsarbetet. Hållbarhetschef
rapporterar direkt till vd.
K2A:s vd är ytterst ansvarig för hållbarhetsarbetet
samt riskhantering och åtgärder relaterade till
hållbarhet.
Ledningsgruppen ansvarar för att följa upp utfall
av hållbarhetsmålen, inklusive klimatrelaterade
mål, risker och möjligheter. Hållbarhetsarbetet
rapporteras på månatliga möten och utfall av
hållbarhetsarbetet redovisas fyra gånger per år.
Affärsutvecklingsavdelningen integrerar
verksamhetens hållbarhetsmål i rutiner. Exempelvis
görs en hållbarhetsanalys vid tävlingar och
utvärdering av byggbar mark.
Projektavdelningen integrerar hållbarhetsmål i
rutiner som styr arbetet i projekten (projektering och
produktion), exempelvis vid Svanencertifiering av
nyproduktion.
Förvaltningsavdelningen ansvarar för
handlingsplaner om hur K2A kan minska
koldioxidutsläpp och driva hållbarhetsarbetet
kopplat till byggnaderna såsom inköp,
avfallshantering, underhåll och investeringar i
klimatanpassningsåtgärder. Avdelningen ansvarar
även för att driva hållbarhetsarbetet relaterat till
kundnöjdhet, marknadsföringsinsatser, energi-
användning och energioptimering, exempelvis via
intressentdialoger och löpande kundenkäter.
22
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Styrning av hållbarhetsarbetet
Hållbarhet och värdeskapande är integrerat i hela verksamheten
och styrningen av hållbarhetsrelaterade åtgärder, rapportering
och riskhantering är en integrerad del i bolagets övergripande
bolagsstyrning. Ansvaret för hållbarhetsarbetet är fördelat
på olika nivåer i bolaget. Systematiskt arbete med omvärlds-,
väsentlighets- och klimatanalys samt intressentdialog kopplat till
hållbarhet genom hela värdekedjan bidrar till att framtidssäkra
bolaget. Detta arbete minskar risker och identierar möjligheter
som nns kopplade till hållbarhetsfrågor på samtliga nivåer.
Hållbarhetsstrategi
Under 2023 fortsatte K2A att utveckla grunden för hållbar-
hetsarbetet och befäste på så sätt viktiga strategier för arbetet på
både kort och lång sikt, med särskilt fokus på klimatet. I och med
K2A:s klimatmål, som innebär att bolagets hela värdekedja ska
vara klimatpositiv år 2027, fortsatte K2A att utveckla strategin
och fastställde en färdplan för att nå klimatpositivitet 2027.
Färdplanen säkerställer att bolaget fortsätter vara en relevant
samhällsaktör som arbetar för en hållbar framtid.
Strategin för K2A:s hållbarhetsarbete baseras på omvärlds-
bevakning och väsentlighetsanalys som inkluderar bolagets
viktigaste intressentgrupper, FN:s 17 globala mål, Parisavtalets
utsläppsmål, en analys av klimatrelaterade risker och möjligheter
samt de planetära gränserna. Kopplat till de stora hållbarhets-
utmaningarna är K2A:s hållbarhetsarbete inriktat på att
begränsa och minska klimatpåverkan från verksamheten,
minska förlust av biologisk mångfald och minska påverkan från
miljö- och hälsofarliga ämnen. Arbetet baseras bland annat
på principerna i FN:s Global Compact samt de nio planetära
gränserna. K2A har utvecklat en hållbarhetspolicy och en
uppförandekod som inkluderar både anställda och leverantörer.
K2A har även en policy för jämlikhet och mångfald för att
främja jämställdhet, jämlikhet och mångfald på arbetsplatsen.
K2A ska framtidssäkra sin verksamhet genom betydande fokus
på värdeskapande hållbarhet, vilket innebär:
K2A ska vara klimatpositivt genom hela värdekedjan vid
utgången av år 2027.
All nyproduktion ska vara certierad enligt Svanen eller
motsvarande miljöcertiering samt vara förenliga med
EU-taxonomin.
Samtliga K2A:s fastigheter i förvaltning ska vara klimatrisk-
inventerade och miljöcertierade.
K2A:s produktionsmetod ska vara resurseektiv och ha goda
förutsättningar för cirkularitet.
K2A:s kunder ska uppleva en högre trivsel än genomsnittet i
Sverige. Därutöver eersträvar K2A att upprätthålla en hållbar
och långsiktig förvaltning med inriktning på att:
– Minimera koldioxidbelastningen per kvadratmeter.
– Minska användningen av värme, el och vatten.
Använda grön el och öka andelen egenproducerad el från
egna solceller.
– Använda grön ärrvärme där det är möjligt.
K2A ska anses vara det mest hållbara fastighetsbolaget som
fokuserar på hyres- och studentbostäder.
K2A ska ha nöjda medarbetare som trivs på arbetsplatsen.
2023
K2A har förtydligat och förankrat
hållbarhetsarbetet. Med nya
omvärldsförhållanden och nya
hållbarhetskrav är anpassning av
processer och fördjupad transparens
det som präglat arbetet under 2023.
Exempel på aktiviteter:
Samlat in och analyserat
hållbarhetsdata för att säkerställa
efterlevnad av klimatmål 2027.
Fördjupat arbete med energi-
och klimatutsläppsreducerande
åtgärder.
Uppdaterat interna riktlinjer och
styrdokument.
Fastställt policy för biologisk
mångfald i värdekedjan. Policyn
omfattar både bolaget och
dess leverantörer och kommer
under 2024 harmoniseras med
leverantörskod och process för due
diligence.
Harmoniserat hållbarhets-
rapporteringsprocesser mot
kommande CSRD-standard.
Rapporterat till de internationella
benchmarkverktygen GRESB &
Sustainalytics.
Implementerat ett nytt
mjukvarusystem för
hållbarhetsredovisning.
2024
K2A fördjupar arbetet med
hållbarhet. Uppföljning blir ett
fokusområde i alla hållbarhets-
processer och i samband med
fortsatt utvecklingsarbete och
transparent redovisning av K2A:s
hållbarhetsprestanda befäster
bolaget ytterligare positionen som
Det gröna fastighetsbolaget genom
att:
Fortsätta arbetet med analys av
hållbarhetsdata för att säkerställa
efterlevnad av klimatmål 2027.
Utveckla kontroll och
styrning av hållbarhetskrav i
leverantörskedjorna.
Utveckla handlingsplan för
cirkularitet och återbruk.
Förbereda hållbarhetsredovisning
enligt CSRD.
2025
K2A kommer för första gången att
rapportera enligt CSRD. Arbetet
med CSRD inkluderar en dubbel
väsentlighetsanalys vilket förtydligar
vilket typ av företag K2A är, samt
siktar på att bli. Vidare kommer
omfattning av rapporteringsdata att
utvidgas vilket ställer ytterligare krav
på datainsamling och kvalitetssäkring
av denna. Rapportering enligt CSRD
harmoniserar med dagens Taxonomi,
GRI, GHG & TCFD vilket i slutändan
kommer leda till ökad transparens
och en mer samlad bild över K2A
som Det gröna fastighetsbolaget.
Hållbarhetsaktiviteter – nuläge och framtid
23
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Att vara klimatpositiv innebär att reducera mer växthusgaser än
vad ens aktiviteter ger upphov till. K2A ska nå detta mål redan
2027, vilket är 18 år innan Sveriges nationella mål om netto-
nollutsläpp ska vara uppfyllt.
Hållbarhetsfrågan har sedan starten varit en integrerad del av
K2A:s värdekedja. Av K2A:s förvaltningsobjekt är 80 procent
byggda 2015 eller senare, vilket innebär att byggnaderna är
energieektiva och utrustade med modern teknik. Därmed har
de förutsättningar för låg klimatpåverkan i drisskedet. K2A
har sedan bolaget grundades 2013 byggt bostäder i svenskt
certierat trä – ett material som har låg klimatpåverkan och
lagrar koldioxid.
En värdekedja med gynnsamma förutsättningar
All nyproduktion av fastigheter orsakar idag utsläpp av
växthusgaser. Samtidigt behöver det byggas mer, eersom det
nns ett underskott av bostäder på marknaden. Med fabriks-
tillverkade lägenhetsvolymer med trästomme har K2A från
början ha en klimatfördel vid nyproduktion av bostäder. En
produktionsprocess med låg klimatpåverkan, eektiva trans-
porter, energieektiva byggnader och egenproducerad förnybar
energi är några faktorer som bidrar till lägre klimatpåverkan.
K2A fortsätter att utveckla processerna för att minska
klimatpåverkan ytterligare i varje del av värdekedjan. Dels genom
att göra värdekedjan oberoende av bränslen som ger upphov
till klimatutsläpp, dels genom resurseektivitet och medvetna
materialval. Med K2A:s aärsmodell ska bolaget kunna växa
utan att klimatutsläppen gör det. K2A avser att få sina uppda-
terade klimatmål godkända av Science Based Targets initiative
2
under 2024. Tidigare godkänt mål från 2022 avsåg 50 procent
minskning av utsläpp i scope 1 och scope 2 fram till 2030, enligt
GHG-protokollet. Vidare fortsätter K2A att vara ansluten som
TCFD-supporter.
3
K2A klimatpositivt 2027
Den rapport som offentliggjordes av FN:s klimatpanel IPCC i april 2023
1
betonar
att läget för världens klimat är mycket allvarligt. Om den globala medel-
temperaturökningen ska hållas under 1,5 grader celsius måste världens utsläpp av
växthusgaser minska kraftigt och snabbt. Bygg- och fastighetssektorn står för en
femtedel av Sveriges växthusgasutsläpp, vilket gör den till en av de mest
koldioxidintensiva sektorerna. K2A:s styrelse beslutade 2021 att anta ett nytt
klimatmål som innebär att K2A:s hela värdekedja ska vara klimatpositiv redan
2027. K2A är det första fastighetsbolaget i Sverige med ett så offensivt klimatmål.
Vad innebär klimatpositiv?
4
Definitionen klimatpositiv utgår från definitionen för
koldioxidneutralitet – eller klimatneutralitet – som
innebär att en verksamhet, organisation eller land,
genom sin egen verksamhet och/eller genom att
tillskapa kolsänkor, har nettoutsläpp av växthusgaser
som är noll.
Klimatpositiv är att tillskapa ytterligare kolsänkor
och/eller kolinlagring så att verksamheten bidrar
med ett positivt bidrag till koldioxidinlagring.
CLIPOP är ett internationellt nätverk som har
utvecklat en praxis för klimatpositiv som baseras
på ISO 14021-standarden för klimatneutralitet. För
att en verksamhet ska bli klimatpositiv och därmed
kvalificeras för nätverket krävs att bolaget uppfyller
ISO 14021-standarden och att verksamheten
klimatbalanserar sina utsläpp genom tillskapande
av kolsänkor för minst 10 procent utöver det som
kompenserats ned till netto-noll.
K2A:s mål om klimatpositivitet 2027 utgörs av
kartläggning av verksamheten och nyproduktionens
ingående klimatpåverkan med mål om 90 procent
minskning jämfört med 2020. Utöver minskning på
90 procent krävs klimatkompensation och biogena
utsläpp för att nå klimatpositivitet, effekt från dessa
utgår från olika antaganden och uppskattningar.
Under 2024 avser K2A att få uppdaterat mål
godkänt av SBTi.
1) https://www.ipcc.ch/report/ar6/syr/
2) https://sciencebasedtargets.org/companies-taking-action
3) Task Force on Climate-related Financial Disclosures: https://www.fsb-tcfd.
org/supporters/
4) https://www.clipop.org/
24
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Kartläggning av klimatpåverkan
Sedan 2020 har K2A gjort en sammanställning av bolagets
klimatutsläpp i ett så kallat klimatbokslut som inkluderar
verksamhetens klimatutsläpp samt de utsläpp som verksamheten
ger upphov till via leverantörer och kunder. K2A redovisar
bolagets klimatutsläpp enligt den internationella standarden
GHG-protokollet och dess tre kategorier, så kallade scope 1-3.
Scope 1
Egna, direkta utsläpp av växthusgaser från egna fordon,
värmepannor och läckage av köldmedia.
Scope 2
Egna, indirekta utsläpp av växthusgaser från köpt energi till egna
fastigheter – ärrvärme, fastighetsel, biogas och bioolja.
Scope 3
Framför allt indirekta utsläpp av växthusgaser från inköpta varor
och tjänster från K2A:s leverantörer och kunder, exempelvis
utsläpp från tillverkning av byggprodukter, personalens tjänste-
resor och transporter till och från byggplats.
För K2A fanns de största utsläppsposterna 2023 inom scope 2,
som utgör 66 procent av den totala klimatpåverkan från bolagets
värdekedja. Fjärrvärme och fastighetsel utgör den största delen
av utsläppen för 2023 då nyproduktion uteblivit. Övrig andel
av bolagets klimatpåverkan är fördelad mellan de olika scopen
och utgörs bland annat av kundernas elanvändning, anställdas
tjänsteresor och hyrda tillgångar uppströms. Se sida 141 för en
detaljerad redovisning av K2A:s utsläpp av växthusgaser.
Klimatstrategi
Med en aärsmodell där hållbarhet har varit integrerat i arbetet
från början och med en produkt som baseras på trä – ett material
med lågt klimatutsläpp – behöver K2A inte ställa om verksam-
heten för att minska utsläppen, utan kan fokusera på att trimma
bentliga processer. De huvudsakliga aktiviteterna för att K2A
ska minska utsläppen av växthusgaser är:
Fortsätta använda trä som byggnadsmaterial i nyproducerade
bostäder.
Fortsätta arbetet med en klimateektiv nyproduktionsprocess.
Energioptimera bentligt bestånd.
Investera ytterligare i fastighetsnära förnybar energi.
Använda fossilfria transporter i hela värdekedjan.
Arbeta strategiskt med cirkularitet i K2A:s byggnader och
därmed undvika utsläpp i slutet av byggnadernas livslängd.
Samarbeta med nyckelaktörer för att öka omställningstakten i
branschen.
Utsläpp från förbränning i egna
fordon och processer i fastigheter.
Utsläpp från köpt energi. Utsläpp från leverantörer och kunder.
Inköpta varor och tjänster.
Egna och
leasade
fordon.
K2A:s
pendlings- och
tjänsteresor.
Direkta utsläpp från egna processer.
Indirekta utsläpp från egna
processer, köpt energi.
Övriga indirekta utsläpp i värdekedjan.
Scope 1 Scope 2 Scope 3
Utsläpp av
köldmedia.
Egna
värme-
pannor.
Fjärrvärme
och
fastighetsel.
Transporter
till och från
byggplatserna.
Byggmaterial,
avfall, bränslen
och energi-
användning
i fabrikerna
och på
byggplatsen.
Hyresgästernas
användning av
tjänster relaterade
till bostaden
eller lokalerna
såsom egen
elanvändning och
avfallsgenerering.
25
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Indelning av utsläpp i GHG-protokollets olika scope
Lagar och regler:
Aktiebolagslagen
Kod för bolagsstyrning
Miljöbalken
Arbetsmiljölagar
Boverkets byggregler
Nasdaq Stockholms
regelverk för emittenter
EU-taxonomin
Externa initiativ:
Agenda 2030
Parisavtalet
De planetära gränserna
FN Global Compact
GRI – Global Reporting
Initiative
Miljöcertifiering – Svanen,
Miljöbyggnad, Passivhus
TCFD – Task force on
Climate-related Financial
Disclosures
SBTi – Science Based Target
initiative
GRESB – Global Real Estate
Sustainability Benchmark
Sustainalytics
Interna regelverk:
Bolagsordning
Interna riktlinjer såsom
uppförandekod,
jämställdhetspolicy,
arbetsmiljöpolicy,
finanspolicy och
hållbarhetspolicy
Finansieringsdrivna
ramverk:
Grönt ramverk för aktier
Grönt finansiellt ramverk
Styrande riktlinjer för hållbarhetsarbetet på K2A
Följande lagkrav, standarder, ramverk, forskning och riktlinjer styr K2A:s hållbarhetsarbete.
26
Ansvarsfulla och
lönsamma affärer
Ekonomisk lönsamhet och
stabilitet är en förutsättning för
en positiv utveckling av K2A:s
verksamhet över tid. Bolagets
systematiska hållbarhetsarbete
är ett sätt att framtidssäkra
verksamheten. Arbetet bidrar
även på kort sikt till ökad
lönsamhet och tillväxt. På
så vis skapas ett ökat värde
för bolagets aktieägare. K2A
bedriver ett långsiktigt arbete
med hög transparens för att
stärka bolagets trovärdighet
och skapa goda etiska och
aärsmässiga relationer till
bolagets intressenter.
Väsentliga
hållbarhetsfrågor
Ekonomiskt värdeskapande
Grön nansiering
Hantering av
hållbarhetsrisker
Uppförandekod
Hållbar planet
Klimatförändringarna
och förlusten av biologisk
mångfald utgör två av vår tids
viktigaste miljöutmaningar.
Ett fastighetsbolag som
bygger i svenskt certierat
trä med lågt klimatavtryck
har möjlighet att vara en
kra för positiv förändring
i dessa frågor. Som ett led i
bolagets hållbarhetsarbete
har K2A tydliggjort arbetet
med klimatfrågan genom
att år 2021 deniera ett nytt
klimatmål: Hela bolagets
värdekedja ska vara klimat-
positiv senast 2027.
Väsentliga
hållbarhetsfrågor
Minskade utsläpp av
växthusgaser
Resurseektivitet och
cirkularitet
Klimatanpassning
Biologisk mångfald
Hållbara bostäder
Grunden för K2A:s verk-
samhet är att bygga och
förvalta hållbara bostäder på
ett sätt som stärker välmå-
endet för människor och
miljö. K2A:s nyproducerade
hus byggs i trä med fokus på
kvalitet och energieektiva
lösningar, vilket medför
stora miljöfördelar. All
nyproduktion certieras med
Svanen eller motsvarande.
De fastigheter som förvärvats
utan miljöcertiering och
är äldre än tre år, certieras
enligt Miljöbyggnad iDri,
vilket skapar förutsättningar
för ytterligare kvalitetssäkring
genom en hållbar
förvaltningsprocess. Bolaget
arbetar för att uppmuntra en
hållbar livsstil genom att skapa
förutsättningar för kunder
att göra miljövänliga val i sin
vardag.
Väsentliga
hållbarhetsfrågor
Miljöcertierade byggnader
Hållbar livsstil
Kundnöjdhet och trivsel
Attraktiv arbetsgivare
K2A är ett ungt och
innovativt företag och ska vara
en inkluderande arbetsplats
där medarbetarna känner
engagemang och stolthet.
K2A strävar eer att erbjuda
en inspirerande, jämlik och
inkluderande arbetsmiljö med
en företagskultur där
medarbetarna kan trivas,
utvecklas och har möjlighet
att utnyttja sin fulla potential.
Företagskulturen präglas av
K2A:s kärnvärden –
kundfokus, nytänkande och
långsiktighet.
Väsentliga
hållbarhetsfrågor
Välmående medarbetare
Kompetensutveckling
Mångfald och jämlikhet
Fyra strategiska hållbarhetsområden
K2A:s arbete för en hållbar utveckling utgår från FN:s 17 globala mål och de
planetära gränserna. Utifrån dialog med intressenter och en egen väsentlighets-
analys har K2A definierat fyra strategiska områden med delmål som relaterar
till de tre dimensionerna för hållbar utveckling: ekonomisk, ekologisk och social
hållbarhet.
27
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Ansvarsfulla och lönsamma affärer
Ansvarsfullt företagande och ekonomiskt
värdeskapande
En eektiv organisation, kostnads- och resurseektivitet samt
ett aktivt arbete med riskhantering lägger grunden för K2A:s
lönsamhet och ett stabilt ekonomiskt värdeskapande. Detta värde
kommer aktieägarna till del, men det gynnar även kunder,
medarbetare, samarbetspartners, kommuner, leverantörer,
kreditgivare och andra intressenter. Tydliga nansiella mål ligger
till grund för arbetet, se sida 16.
K2A:s aärsmodell möjliggör hög och långsiktig tillväxt. Ett
växande fastighetsbestånd med fokus på tillväxtregioner med stark
eerfrågan innebär en diversiering som sänker de operationella
riskerna. Som förvaltande bolag av attraktiva hyresbostäder på
marknader med bostadsbrist är bedömningen att K2A har en
ytterst begränsad uthyrningsrisk. Bolagets systematiska hållbar-
hetsarbete sänker även underhållskostnaderna för fastigheterna
och ökar livslängden i beståndet. En del av hållbarhetsarbetet
innefattar att identiera nansiella risker kopplade till framtida
klimatscenarier. Genom att kartlägga riskerna för respektive
byggnad och genomföra erforderliga åtgärder minimerar K2A
risknivån i portföljen och tar därmed ytterligare ett steg i att säkra
aärsmodellen. Under 2023 utförde K2A en kompletterande
klimatriskinventering av beståndet, se sida 78 för mer information.
Världens första gröna aktie och
Nasdaq Green Equity Designation
Tillsammans med forskningsinstitutet CICERO Shades of
Green tog K2A fram världens första ramverk för gröna aktier
(”Green Equity Framework”) och i samband med det blev
K2A bedriver ett systematiskt hållbarhetsarbete som bidrar till ett välmående bolag med
ökad lönsamhet och tillväxt, vilket skapar värde för våra aktieägare. Företaget arbetar
därutöver långsiktigt för att skapa goda affärsmässiga relationer till våra intressenter.
Mål
Utfall
Medlemskap
Ett urval av K2A:s samarbeten och medlemskap:
FN Global Compact
Sweden Green Building Council
Fastighetsägarna
Sveriges Allmännytta
Hållbart Stockholm 2030 (HS30)
Nasdaq Green Bond Network
Studentbostadsföretagen
Trästad Sverige
TMF Trä- och möbelföretagen
Fastigo – fastighetsbranschens
arbetsgivarorganisation
BeBo – Energimyndighetens nätverk för
energieffektiva flerbostadshus
Miljö- och klimatpakten, Stockholms Stad
SBTi – Science Based Targets initiative
GRESB – Global Real Estate Sustainability
Benchmark
TCFD – Task Force on Climate-related
Financial Disclosures
Driftsöverskottet ska, i genomsnitt under
åren 2019 till och med 2025, öka med
minst 25 procent per år.
All finansiering av nyproduktion
ska vara grön.
Samtliga medarbetare ska utbildas
i K2A:s uppförandekod.
Driftsöverskottet ökade med 25 procent
procent från 2022 till 2023.
All vår nyproduktion för 2023 finansie-
rades med gräna banklån, med krav på
Svanencertifiering och lägre energian-
vändning än de gränsvärden som följer
av BBR.
Alla nyanställda på bolaget under
2023 har utbildats i uppförandekod,
som redogör förväntningarna på den
anställda att efterleva riktlinjer om
arbetsutförande på ett etiskt, socialt,
ekonomiskt och miljömässigt hållbart
sätt.
2021
25 %
32 %
2022
2023
32 %
2021
100 %
100 %
2022
2023
100 %
2021
100 %
100 %
2022
2023
100 %
28
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
K2A 2020 det första bolaget i världen att få sina aktier klassade
som gröna. Utöver en presentation av K2A:s aärsprol, ger
ramverket också investerare information om och hur K2A:s
hållbarhetsarbete ligger i linje med EU:s taxonomi. Metodiken
bygger på en gedigen kvantitativ och kvalitativ analys av bolagets
hela verksamhet där både intäktsströmmar och investeringar
klassiceras med en nyans av grönt (alternativt gult eller rött)
beroende på hur väl de är i linje med en koldioxidneutral
framtid.
I juni 2021 ck K2A:s aktier även en grön märkning enligt
Nasdaq Green Equity Designation. Bolaget var ett av de första
företagen på Nasdaq som kvalicerade sig för att ingå i Nasdaq
Green Equity Designation, vilket utgör ytterligare ett kvitto på
att bolagets arbete med att minimera påverkan på miljön och
klimatet är framgångsrikt och i framkant. Det utgör även ett
beslutsunderlag för investerare som letar eer hållbara investe-
ringar. Under 2023 uppdaterades bedömningen som visade att
K2A fortsätter att prestera högt med avseende på
hållbarhetsprestanda. I den uppdaterade bedömningen klassades
70 procent av bolagets intäktsströmmar och 80 procent av
bolagets investeringar som gröna.
K2A har arbetat helhjärtat med hållbarhetsfrågan sedan
starten 2013 och varje år strävat eer att bli bättre på att
transparent och öppet visa hur bolaget arbetar för att bidra till
en hållbar samhällsutveckling. Under november 2023 förnyades
K2A som Nasdaq ESG Transparency Partner, vilket är en certi-
ering som Nasdaq använder för företag som visar engagemang
för marknadstransparens och för att höja miljöstandarder.
Certieringen grundas på den hållbarhetsdata bolaget
sammanställt och rapporterat för 2022. Via Nasdaq Genium
Consolidation Feed kan både nuvarande och framtida
investerare ta del av den och jämföra K2A med andra företag.
GRESB – Global Real Estate Sustainability
Benchmark
GRESB är en internationell hållbarhetsundersökning som mäter
och utvärderar fastighetsbolags och fastighetsfonders hållbar-
hetsarbete. K2A har för första gången deltagit i den ociella
jämförelsen och årets studie omfattade 2084 fastighetsbolag
i 75 länder. Utvärderingen går igenom ett stort antal hållbar-
hetsaspekter kopplade till bland annat miljö, social hållbarhet,
styrning och uppföljning. K2A:s resultat blev 90 av 100 möjliga
poäng, vilket resulterade i toppbetyget fem stjärnor och att
bolaget rankades näst högst av samtliga börsnoterade bostads-
bolag i den globala jämförelsen.
Morningstar Sustainalytics
Sustainalytics ESG-riskbedömning omfattar mer än 14 000
företag, som bedöms utifrån hur exponerade de är för olika
hållbarhetsrisker och hur väl dessa risker hanteras av respektive
bolag. Under 2023 ck K2A en ESG risk rating på 12.0, vilket
innebär en låg risk.
Hantering av hållbarhetsrisker
En hållbar verksamhet är en framtidssäkrad verksamhet. Att
arbeta aktivt med att identiera och hantera risker avseende
hållbarhetens tre ben – ekonomisk, ekologisk och social
hållbarhet – är en del av K2A:s aärsmodell. Genom att ta aktiva
val med hänsyn till risker, men även möjligheter, säkrar K2A
verksamheten – inte bara idag utan även på lång sikt.
FN Global Compacts principer
1
Sida
Mänskliga rättigheter 30, 74
1. Stödja och respektera internationella mänskliga
rättigheter inom sfären för företagens inflytande.
2. Försäkra att deras egna företag inte är inblandade
i kränkningar av mänskliga rättigheter.
Arbetsrätt 30, 150
3. Upprätthålla föreningsfrihet och erkänna rätten
till kollektiva förhandlingar.
4. Eliminera alla former av tvångsarbete.
5. Avskaffa barnarbete.
6. Avskaffa diskriminering vad gäller rekrytering och
arbetsuppgifter.
Miljö 74-75
7. Stödja försiktighetsprincipen vad gäller
miljörisker.
8. Ta initiativ för att stärka ett större
miljömedvetande.
9. Uppmuntra utvecklandet av miljövänlig teknik.
Bekämpning av korruption 74
10. Motarbeta alla former av korruption, inklusive
utpressning och mutor.
29
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Hållbarhet i leverantörskedjan
K2A:s leverantörer har en viktig roll i värdekedjan. Som
beställare av varor och tjänster har K2A både ett ansvar och
en möjlighet att ställa krav med koppling till hållbarhet. Det
bidrar till eerlevnad av internationella principer om hållbart
företagande, som FN Global Compact, men också till hantering
av risker inom värdekedjan. Exempelvis ställer K2A krav på
sina leverantörer att följa bolagets leverantörskod som utgår
från FN:s global compacts tio principer samt linjerar med ISO
26000:s 7 principer – avseende mänskliga rättigheter, arbetsrätt,
miljö och antikorruption. Denna kravställning sker både vid
upphandling av nya leverantörer samt vid förnyelse av avtal.
K2A eersträvar nära och långsiktiga samarbeten med sina
aärspartner för att tillsammans främja hållbarhet genom hela
värdekedjan. Under 2023 fortsatte kartläggningen av K2A:s
leverantörskedjor. Kartläggningen utförs dels med avseende på
risker gällande möjlighet till uppfyllnad av FN Global Compacts
tio principer, dels på risker kopplade till biologisk mångfald. Den
absoluta majoriteten av K2A:s leverantörer är svenska leveran-
törer av byggnadsmaterial och komponenter, energi och el samt
tjänsteleverantörer av olika slag, exempelvis teknikkonsulter,
arkitekter och fastighetsskötare.
Varor och tjänster i förvaltningen av våra fastigheter köps
in i egen regi. Vid upphandling av entreprenörer och inköp av
tjänster reglerar K2A i avtal vilket ansvar bolagets partner har
inom aärsetik, miljö och arbetsförhållanden.
Uppförandekod och nolltolerans mot korruption
K2A:s företagskultur grundas på förtroende och aärsmässighet.
Som en del av detta är det viktigt för bolaget att följa gällande
lagar och regelverk. K2A:s uppförandekod är ett viktigt styr-
dokument i bolagets interna och externa arbete och innehåller
riktlinjer för att säkerställa ett ansvarsfullt beteende,
hög aärsetik och respekt för mänskliga rättigheter.
Uppförandekoden baseras på K2A:s kärnvärden, samt
principerna i FN:s Global Compact och de 17 globala målen i
FN:s Agenda 2030. Uppförandekoden omfattar alla bolagets
intressenter, inklusive medarbetare, leverantörer, entreprenörer
och underentreprenörer. För att säkerställa kunskap och
eerlevnad är utbildning om uppförandekoden obligatorisk
och ingår som en del i introduktionsprogrammet för samtliga
nyanställda på K2A. Under 2023 förekom noll fall av korruption
Visselblåsarfunktion
K2A har en policy och rutin för visselblåsning som kan användas
vid misstanke om brott mot K2A:s kärnvärden, uppförandekod
eller lagstining. Funktionen hanteras av en extern part som
säkerställer visselblåsarens anonymitet. Anmälningarna ska
hanteras och utredas skyndsamt och eektivt. Information om
uppförandekoden och visselblåsarsystemet ingår som en del
i introduktionsprogrammet för alla nyanställda. Under 2023
inkom inga anmälningar om överträdelser, oegentligheter eller
något annat som strider mot K2A:s kärnvärden eller
uppförandekod eller mot lagstining.
Samarbeten för utveckling och framtidssäkring
För att bygg- och fastighetsbranschen ska ha en möjlighet att
uppnå Parisavtalets klimatmål behöver omställningen ske snabbt,
vilket ställer höga krav på anpassningsförmåga och exibilitet.
K2A driver och deltar i ett ertal branschöverskridande
samarbeten kopplade till bland annat klimatneutralt byggande,
social hållbarhet, digitala delningslösningar och materialval
med låg klimatpåverkan. Se sida 28 för K2A:s samarbeten och
medlemskap.
K2A ska vara en kunskapsbärare och inspiratör för andra
bolag inom näringslivet. Samtidigt som K2A utvecklas är ambi-
tionen att bidra till att branschen rör sig i en positiv riktning
genom att dela med sig av kunskap och goda exempel.
K2A:s fastighet Galaxen i Västerås färdigställdes under andra kvartalet 2023. Fastigheten består av 155 hyresbostäder och fyra
lokaler. Galaxen är miljöcertifierad enligt Svanen.
30
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Hållbar planet
En central del i att vara ett grönt fastighetsbolag är att ta ett långsiktigt ansvar
för verksamhetens påverkan på människor och miljö. K2A:s klimatmål om en
klimatpositiv värdekedja år 2027 är en viktig del för att bolaget ska bidra till en
välmående planet i linje med Parisavtalet. Genom att vara med och ta ansvar för
kommande generationer förbereder sig K2A också för en framtid med nya
förutsättningar och krav på företag.
Strategi för minskade utsläpp av växthusgaser
Bygg- och fastighetssektorn står för mer än en femtedel av
Sveriges utsläpp, enligt beräkningar från Boverket
1
. Det gör
den till en av de sektorer i Sverige som står för störst utsläpp av
växthusgaser. En majoritet av utsläppen kommer från ny- och
ombyggnation, vilket till stor del beror på utsläpp från
produktion av byggmaterial. Om ett byggbolag enbart mäter sina
direkta utsläpp och inte utsläpp kopplade till material eller andra
utsläpp i bolagets värdekedja (scope 3) riskerar sirorna därför
att ge en missvisande bild av bolagets klimatpåverkan.
De slutsatser som K2A drar utifrån detta är dels att material-
valet är det enskilt viktigaste beslutet för ett byggande bolag som
vill minska sina utsläpp och dels att ett bolag som på allvar vill
bidra till minskade koldioxidutsläpp måste mäta utsläppen av
växthusgaser i hela sin värdekedja, det vill säga scope 1-3.
K2A arbetar aktivt med att undvika och reducera utsläpp
av växthusgaser i hela värdekedjan, från nybyggnation till
förvaltning. Utgångspunkten är att K2A:s byggnader ska ha låg
klimatpåverkan från ingående material vid nyproduktion och
lågt behov av extern energitillförsel i förvaltningsskedet, för att
på så sätt minimera klimatpåverkan.
Genom att fokusera på byggnation med stomme i trä, ett
material som har låg klimatpåverkan och som dessutom binder
kol, ger K2A:s nyproduktion upphov till betydligt lägre utsläpp
jämfört med likvärdig byggnad med stomme i stål och betong.
Utöver stommaterialet är K2A:s fokus vid nybyggnation och
renovering att använda återbrukade material där det är möjligt
och i annat fall använda material som består av återbrukade
råvaror eller annat material med lägsta möjliga klimatpåverkan.
För att minska utsläppen från bentligt bestånd arbetar
K2A kontinuerligt med smart styrning, drisoptimering och
uppföljning av energianvändningen. Bolaget investerar även i
förnybar elproduktion till byggnaderna. Mer att läsa om detta
nns på sida 36.
Sedan år 2020 har K2A kartlagt och beräknat bolagets
utsläpp av växthusgaser enligt GHG-protokollets scope 1-3, se
bild sida 25 för förklaring av de olika scopen. K2A:s utsläpp i
samtliga scope framgår i detalj på sida 141. För verksamhetsåret
2023 minskade utsläppen på total basis till följd av utebliven
nyproduktion, vilket tydliggörs i den låga klimatpåverkan för
scope 3 för 2023.
Mål
Utfall
100 procent av K2A:s byggnader i förvaltning ska
vara klimatriskinventerade.
K2A:s klimatpåverkan redovisas enligt GHG-protokollets scope
1-3 för samtliga relevanta kategorier.
Klimatriskinventeringar är genomförda för 100 procent av
fastighetsportföljen.
K2A minskar utsläppen av växthusgaser i scope 1-3 jämfört
med 2022.Den stora minskningen beror främst på minskad
nyproduktion.
2021 2022
2023
26 105
116,9
ton
32,2
8 649
1 291
2021 2022
2023
116,9
116,9
kg CO
2
e/kvm
32,2
32,2
4,1
För detaljerad redovisning av
växthusgasutsläpp i scope 1-3,
se sida 141.
ton kg CO
2
e/kvm
Växthusgasutsläpp scope 1-3
1) https://www.boverket.se/sv/klimatdeklaration/om-klimatdeklaration/syfte/
31
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Ansvarsfull framtidssäkring med klimatanpassning
av fastighetsbeståndet
Klimatförändringarna och riskerna som följer i deras spår är
de största hoten mot nutidens och framtidens samhällen. Därför
behöver ett hållbart fastighetsbestånd vara fysiskt motstånds-
kraigt – både idag och över tid. En framtidssäkrad byggnad
innebär en lägre risk och är en tryggare investering. Att veta vilka
risker som nns inom beståndet blir därför en förutsättning för
att skydda fastighetsvärden och kunna förvalta fastigheterna så
eektivt som möjligt.
K2A kartlägger och hanterar framtida klimatrisker och
möjligheter på såväl bolags- samt fastighetsnivå. På bolagsnivå
identieras och analyseras fysiska klimatrisker och
omställningsrisker som kan ha en övergripande påverkan på hela
verksamheten. Omställningsrisker kan till exempel vara ändrade
lagkrav, behov av teknologiska uppgraderingar, risker kopplade
till leverantörskedjan och materialförsörjning eller påverkan på
bolagets varumärke.
På fastighetsnivå har K2A utfört en inventering av hela
det bentliga fastighetsbeståndet med avseende på framtida
klimatrisker enligt IPCC:s RCP 8.5 klimatscenario
1
. Ytterligare
inventeringar görs löpande varteer bolaget påbörjar ett projekt
eller förvärvar nya fastigheter.
Resurseffektivitet och cirkularitet
Samhällets användning och omhändertagande av naturresurser
formar både mänsklighetens, miljöns och ekonomins
välbennande. Genom att använda nya och förädlade naturre-
surser mer eektivt kan miljöpåverkan och kostnader minskas,
samtidigt som de socioekonomiska målen inom ramen för
Agenda 2030 uppnås. Bygg- och fastighetsbranschen står för en
betydande del av samhällets materialanvändning samt miljö- och
klimatpåverkan, samtidigt som sektorn står får 35 procent
2
av
allt avfall inom EU. Genom att ställa om till mer resurseektiva
kretslopp kan såväl exploateringen av naturresurser som utsläpp
av växthusgaser minska.
K2A strävar eer att vara resurseektivt genom hela
värdekedjan. Det innebär bland annat ansvarsfull användning
av vatten, energi och material samt minimering och eektiv
Klimatriskinventering
K2A inventerar samtliga byggnader i det befintliga fastighetsbeståndet med avseende på följande klimatrisker:
Översvämning på grund av höjda vattennivåer i hav, vattendrag och sjöar
Skyfall
Värmeböljor
Snöfall
Bränder
Markstabilitet
Varje risk har graderats enligt skalan: ingen, låg, medel eller hög risk. Utifrån detta har åtgärdsförslag tagits fram
som K2A integrerar i handlingsplaner för förvaltningens underhållsplan för respektive byggnad. Idag är processen
genomförd för 100 procent av fastigheterna i K2A:s portfölj.
K2A:s kunder kan känna sig trygga med att husen har förutsättningar för god inomhuskomfort och motstånd mot
bland annat värmeböljor, översvämningar och skyfall. Med välmående kunder som vill bo kvar säkrar bolaget sina
framtida hyresintäkter.
hantering av avfall. Svanenmärkningen av bolagets
nyproducerade bostäder är ett viktigt kvitto på detta arbete.
Genom att välja klimateektiva material med hög kvalitet ökar
bostädernas och installationernas livslängd. Trä som stom-
material och smarta infästningsmetoder gör materialen lättare
att byta ut, underhålla och återbruka. Tack vare smarta plan-
lösningar där stammar för el, vatten och avlopp är placerade mot
korridorer underlättas ett framtida stambyte där inget material
i badrummet behöver rivas och störningen för de boende blir
minimal. Volymelementen monteras ihop så att de i framtiden
ska vara lätta att demontera och kunna användas i nya hus
antingen i sin helhet eller genom återbruk av byggmaterial.
K2A:s byggnader är demonterbara, yttbara och åter-
användbara. Om ett område hamnar i riskzon för översvämning
eller om behovet av studentbostäder minskar till följd av att
en högskola läggs ned går det att montera ned byggnaden och
bygga upp volymelementen på annan plats. Återbruksalternativ
är en del av byggprocessen och under 2023 togs en strategi för
resurseektivitet fram i sye att minska bolagets miljöbelastning
vid användning av byggmaterial vid ny- och ombyggnation.
Strategin är en del av K2A:s färdplan för att nå sitt klimatmål till
2027. Att från början bygga med hög kvalitet på byggmaterial
och hög standard på bostäderna bidrar till att kunden tar bättre
hand om sin bostad och behovet av reparationer minskar, vilket
i förlängningen leder till lägre underhållskostnader och lägre
utsläpp av växthusgaser.
Tillgången till vatten är av stor betydelse och K2A värnar
om vatten som en naturresurs. För att möjliggöra en eektiv
dagvattenhantering på fastigheterna arbetar K2A med olika
typer av dagvattenlösningar som är dimensionerade för
att klara framtida klimat med extrema skyfall, vilket också
minskar risken för klimat- och väderrelaterade vattenskador i
byggnaderna. K2A arbetar även för att minska fastigheternas
vattenanvändning. Bland annat används snålspolande toaletter,
duschmunstycken och blandare som bidrar till minskad åtgång
av vatten. Fastighetsautomationen gör det också lättare att följa
upp användningen och på så vis upptäcka och åtgärda eventuella
läckage i tidigt skede.
1) https://www.klimatanpassning.se/klimatanpassa/underlag-for-klimatanpassning/klimatscenarier-1.87742
2) https://www.boverket.se/sv/byggande/uppdrag/uppdrag-om-cirkular-ekonomi-i-byggsektorn/
32
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Biologisk mångfald
Klimatrisker, klimatpåverkan och biologisk mångfald är tre
viktiga miljöfrågor som är tätt sammankopplade. Ju er växter
som nns, desto större kapacitet nns att ta upp koldioxid i
atmosfären. Fler växter skapar även skugga, vilket lindrar eek-
ten av värmeböljor och bidrar med naturlig dagvattenhantering
genom upptag av vatten via rötterna.
Nyexploatering i ett område kan medföra att såväl ekologiska
och kulturella värden som rekreationsvärden på platsen påverkas.
Bland annat nns en risk att spridningsvägar för växter och djur
hindras. K2A arbetar aktivt för att vid nyproduktion stötta lokal
biologisk mångfald och lokala ekosystemtjänster. Byggmetoden
med volymelement som monteras på plats innebär avsevärt
mindre påverkan på närmiljön än traditionella byggmetoder.
Oa kan träd och växtlighet bevaras, även i de fall där de växer
precis intill huskroppen. Därutöver anlägger K2A insektsholkar
som inrymmer boplatser för lokalt rödlistade arter, anlägger
gröna tak och skapar gröna innergårdar med växter som
blommar hela blomningsäsongen, vilket genererar föda för djur,
insekter och pollinatörer.
Fossiloberoende verksamhet
Att bli oberoende av bränslen som ger upphov till fossila utsläpp
är en viktig del av K2A:s långsiktiga klimatarbete. Transporterna
till byggplats och energianvändningen i byggnaderna är exempel
på delar av värdekedjan som bolaget har rådighet över och
arbetar aktivt med att påverka. Exempelvis gör det skillnad
att transporter mellan fabrik och byggplats drivs på HVO
(biodiesel) eller att arbetsmaskiner på byggplats och i fabriker är
eldrivna. För uppvärmning av byggnaderna tecknar K2A gröna
ärrvärmeavtal i de kommuner som erbjuder grön ärrvärme
och bolaget har sedan 2021 avtal om fossilfri fastighetsel för hela
fastighetsbeståndet.
På Roten i Umeå har K2A 277 studentlägenheter. På innergården har den naturliga växtligheten bevarats i så stor utsräckning
som möjligt. Innergården utgör en gemensam plats där de boende kan samlas och nyttja elgrillen.
33
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Hållbarhetsrapport
K2A Årsredovisning 2023
Grön scen för bostadsdebatt under
Almedalsveckan
På Almedalsveckan möts varje år politiker, intresseorganisationer och företag
för att diskutera politik och samhällsfrågor. 2023 anordnade K2A Almedalens
grönaste scen för bostadsdebatt som en del av K2A:s tioårsfirande. Det blev en
heldag med seminarier där riksdagsledamöter, kommunalråd, vd:ar, arkitekter och
andra diskuterade frågor kopplade till bostadsbyggande och hållbarhet.
Seminarierna hölls i centrala Visby och mycket fokus lades på den stora
nedgången i byggandet, men också på hur politik, fastighetsbolag och investerare
kan bidra att klimatutsläppen hålls nere när byggandet väl tar fart igen. Boverkets
analys är fortfarande att det behövs 60 000 nya bostäder per år fram till 2030.
Samtidigt ska Sverige minska sina utsläpp och en femtedel av dem kommer från
fastighetssektorn – den allra största delen från byggnation.
Även detta år lockade K2A:s Almedalsarrangemang en stor och namnkunnig
publik med åskådare från såväl näringslivet som från politikens värld. Behovet av
en tydligare politisk styrning mot hållbart byggande, gärna med utgångspunkt i
klimatdeklarationerna, var ett tema som lyftes från flera håll och även ett sektor-
specifikt klimatmål för bostadssektorn var uppe för diskussion. Ett sådant mål finns
idag bara för transportsektorn.
Johan Knaust, vd på K2A, Marie Passburg, Sverigechef på Boklok, Andreas Hatzgeorgiou, vd Stockholms Handelskammare, Jennie
Nilsson (S), riksdagsledamot och bostadspolitisk talesperson, Katarina Luhr (MP), riksdagsledamot och bostadspolitisk talesperson och
moderator Pontus Ekerljung, pr-chef på K2A.
34
Hållbara bostäder
Kontroll över värdekedjan
K2A kontrollerar hela värdekedjan, från utveckling av bostads-
projekt till förvaltning, och kan därmed arbeta med åtgärder för
minskad miljöpåverkan och värdeskapande i varje led. Med en
kontrollerad och standardiserad fabriksproduktion av lägenheter
för leverans direkt till byggarbetsplatsen kan spill minimeras och
transporter optimeras, vilket bidrar till lägre klimatpåverkan.
Det trä som används är närproducerat, vilket ytterligare
begränsar miljöpåverkan från transporter i värdekedjan.
K2A erbjuder hyresbostäder, studentbostäder och samhälls-
fastigheter på marknader med hög tillväxt och eerfrågan. På
många orter, inte minst i universitets- och högskolestäderna,
råder det stor brist på hyresrätter. Genom att bygga yteektiva
bostäder i attraktiva lägen till en rimlig hyra fyller K2A ett
tydligt behov i samhället. På så vis bidrar bolaget till en hållbar
och inkluderande bostadsmarknad.
Framtidssäkring av befintligt bestånd
En utmaning för hela fastighetsbranschen är att hantera
fastigheters hållbarhetsprestanda. K2A arbetar aktivt med
förvaltningsbeståndets klimatpåverkan, energianvändning och
utemiljöer för att byggnaderna ska ha en hög hållbarhets-
prestanda både nu och i framtiden. I den löpande förvaltnings-
processen har bolaget rutiner för att inventera och identiera
Grunden för K2A:s verksamhet är att bygga och förvalta hållbara bostäder som
bidrar till välmående människor och miljö. Ambitionen är att skapa bästa möjliga
förutsättningar för en hållbar livsstil där det är lätt för kunderna att göra val för
lägre miljöpåverkan i sin vardag. K2A har kontroll över hela värdekedjan och
arbetar med innovativa och systematiska insatser för att skapa värde i varje led,
från utveckling av miljö- och klimateffektiva bostäder till hållbar förvaltning av
fastigheterna.
åtgärder som kan påverka byggnadens fysiska prestanda, som
sättningar i mark utanför byggnaden eller funktionen av de
tekniska systemen i byggnaden.
Under 2023 har arbetet fortsatt med miljöcertiering av
fastighetsbeståndet enligt Svanen och Miljöbyggnad iDri. För
fastigheter som förvärvats utan miljöcertiering och är äldre än
tre år har certiering utförts i enlighet med det svenska
miljöcertieringssystemet Miljöbyggnad iDri. För all
nyproduktion har miljöcertiering enligt Svanen tillämpats.
I slutet av 2023 var 72 procent av bolagets fastighetsarea
certierad och 24 procent är under pågående certiering. Vid
certiering i enlighet med både Svanen och Miljöbyggnad
iDri utvärderas och kravställs hur fastigheterna utformas och
förvaltas ur ett livscykelperspektiv.
I K2A:s förvärvade äldre byggnader investerar bolaget i
energieektiviserande åtgärder som injustering och adaptiv
värmestyrning samt fastighetsnära förnybar energiproduktion
genom solceller. Som en del av K2A:s arbete med biologisk
mångfald kommer det bentliga fastighetsbeståndet att ses
över med avseende på grönytor och ekosystemtjänster, där en
ökad mängd grönytor kan bidra till hantering av regnvatten i
samband med skyfall samt mervärden för kunder, klimat, djur
och insekter.
Mål
Utfall
Miljöcertifiera all nyproduktion. Minska energianvändningen med fem
procent från 2022 till 2023.
Kundnöjdhet över branschgenomsnitt.
Under 2023 miljöcertifierades all
nyproduktion enligt Svanen.
Den relativa energianvändningen har
minskat med cirka 9 procent, mätt i kWh/
kvm A
temp
.
Kundnöjdheten under 2023 uppgick till
82 procent. Branschgenomsnittet
2023 var 81 procent.
2021
100 %
100 %
2022
2023
100 %
2021 2022
2023
105,0
99,3
kWh/m
3
90,2
2021 2022
2023
81 %
82 %
64 %
76 %
35
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Framtidens bostäder byggs i trä
K2A:s bostäder tillverkas i trä – det enda förnybara
och klimateffektiva byggmaterialet. Vårt trä
kommer från närproducerat hållbart svenskt
skogsbruk och:
Minskar CO
2
-utsläppen under byggprocessen.
Binder CO
2
under hela byggnadens livslängd.
Möjliggör mer energieffektiva transporter då
prefabricerade lägenhetsvolymer i trä väger
mindre än motsvarande i exempelvis betong.
Är ett vackert och levande byggmaterial.
Är tystare att bygga med, lättare och ger en bra
arbetsmiljö.
Är lätt och miljövänligt, men samtidigt hållfast
och har lång livslängd.
Minskad energianvändning
K2A arbetar kontinuerligt med uppföljning, drisoptimering
och smart styrning för att minska energianvändningen och
använda energi på ett mer eektivt sätt. K2A:s digitaliserade
fastighetsbestånd gör det möjligt att i realtid kontrollera
energianvändningen genom att ärrstyra värme, ventilation och
elanvändning. Genom att snabbt kunna reagera på avvikelser
eller göra justeringar utifrån växlande väderförhållanden kan
betydande energibesparingar göras.
Under 2023 har en rad energieektiviseringsåtgärder
genomförts och arbetet med installation av solceller på bentliga
fastigheter har fortsatt. Vidare har nästa steg i digitaliserings-
strategin tagits då K2A inlett ett samarbete med Myrspoven
för att tillämpa AI-styrning av värme- och ventilationssystem
på majoriteten av fastigheterna. Dessa åtgärder har tillsammans
medfört att energianvändningen i jämförbart bentligt bestånd
minskat med cirka nio procent.
Arbetet med energieektiviseringsåtgärder fortsätter under
2024 då K2A utökar samarbetet med Myrspoven till att omfatta
er fastigheter och eektivisera styrning av byggnadernas
tekniska system.
För att få en så förnybar energimix som möjligt producerar
K2A egen el via solceller och arbetar med batterilagring.
Under 2022 tredubblade företaget mängden egenproducerad
solel jämfört med 2021. Under 2023 tilkom nio nya solcells-
anläggningar i beståndet, samtidigt såldes sju fastigheter
med egenproducerad solel, vilket medförde att ökningen av
På flera av K2A:s studentbostadsorter arrangeras löpande trivselaktiviteter såsom områdesdagar, grillkvällar och insparks-
evenemang i samband med terminstart. Bilden är från K2A:s fastighet Västern i Sundsvall.
egenproducerad solel stannade på 26 procent för 2023. Totalt
hade K2A vid utgången av 2023 18 solcellsanläggningar, med
en årlig produktion på 721 MWh el, fördelade på bolagets
fastigheter. Det motsvarade 13 procent av bolagets fastighetsel
under samma period, eller elanvändningen för 750 genomsnitt-
liga K2A-lägenheter.
Som en del av vårt taxonomiarbete fortsätter vi att minska vår
energianvändning i hela beståndet och på så vis öka andelen av
ekonomiska aktiviteter som klassas gröna enligt EU-taxonomin.
36
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Miljöcertifieringar för kvalitetssäkring
Sedan 2018 har K2A licens för att bygga Svanenmärkta hus. I
K2A:s byggprocess läggs särskilt stor vikt vid att göra hållbara
och långsiktiga val i alla delar av processen. Svanenmärkningen
syar bland annat till att säkerställa en god och hälsosam
boendemiljö. Det handlar exempelvis om att välja material av
hög kvalitet som är fria från miljö- och hälsoskadliga kemikalier.
K2A går igenom de material som används för att säkerställa att
kraven eerföljs. Exempelvis är material i ytskikt kontrollerade
med avseende på emissioner för att säkerställa att de inte avger
farliga ämnen, vilket bidrar till en hälsosam och gifri innemiljö.
Kraven för att erhålla miljöcertiering är höga och omfattar
bland annat en kvalitetssäkrad byggprocess, noggrant genom-
förda materialval och hög energieektivitet.
Boende för en hållbar livsstil
För många kunder, framför allt studenter och ungdomar, är
lägenheten hos K2A det första egna boendet. Som fastighets-
ägare har K2A en möjlighet att lägga grunden för hållbara
beteenden genom att underlätta en hållbar livsstil. K2A erbjuder
exempelvis ellådcykel- och elbilspool, elgrillar på innergårdarna,
digitala nycklar och kylboxar för att leverera matkassar. Samtliga
fastigheter har miljörum med goda sorteringsmöjligheter.
Kunderna uppmuntras även att återbruka inredning och får
tips på hur de kan reducera energi- och vattenanvändningen i
sina bostäder. Miljöer och tjänster som stimulerar till ett hållbart
beteende kan skapa livslånga vanor som är bra för både planetens
och kundernas välmående. Under 2023 infördes en grön hyres-
bilaga för alla K2A:s hyresgäster – där fastighetsägarens ansvar
för hållbarhetsarbetet framgår, men även förväntningarna på de
boende avseende bland annat resursförbrukning, källsortering
och transportval.
På era av K2A:s orter – Lund, Stockholm, Västerås, Gävle,
Umeå och Örebro – erbjuds kunderna bilpooler med elbilar
enligt det egna konceptet BoBil. Bilpoolen lanserades 2018 och
är ett attraktivt inslag i en modern delningsekonomi.
Miljövinster uppstår då era hushåll kan dela på ett färre antal
bilar. En annan fördel är att behovet av att bygga parkerings-
platser minskar, vilket oa skapar utrymme för att bygga er
bostäder som genererar ökade hyresintäkter.
För att uppmuntra kunder hos K2A till hållbara transportsätt
som gång, cykel och kollektivtrak har entréerna utrustats
med digitala anslagstavlor som visar resplaner och tidtabeller
för närmaste kollektivtrakpunkt. I samtliga nyproducerade
bostäder har kunderna tillgång till cykelparkeringar, både
inomhus och utomhus. I vissa fastigheter nns även vallabodar
och cykelverkstäder för enklare underhåll.
Kunder som trivs
Kundtrivsel, trygghet och förutsättningar för samvaro är en del
av K2A:s grundkoncept. Utgångspunkten är att K2A:s kunder
ska trivas och vilja bo kvar länge. Att känna sig trygg i sitt hem
är viktigt för alla människor och det är centralt för K2A att
vara en positiv samhällskra som bidrar till utvecklingen av
attraktiva och levande bostadsområden. Ambitionen är att skapa
inbjudande och säkra utemiljöer där alla kunder är välkomna
och känner sig trygga. Därför läggs stor vikt vid utformningen
av ytorna mellan husen, exempelvis genom att anlägga lekplatser
eller gemensamma uteplatser och samlingslokaler där kunder
kan mötas och umgås. I vissa fastigheter nns inslag av samhälls-
fastigheter såsom LSS-boenden, förskolor och serviceboenden.
Att människor med olika levnadsmönster bor tillsammans i
samma kvarter är positivt för tryggheten då människor rör sig i
området olika tider på dygnet. Baserat på denna insikt har K2A
tagit fram ett koncept för de egenutvecklade fastigheterna som
kallas 24-timmarskvarter. Trygga och attraktiva bostadsområden
leder också till snabbare uthyrning och färre omyttningar,
vilket bidrar till ökad lönsamhet. Utöver utformningen av de
K2A:s 155 hyreslägenheter på Galaxen i Västerås färdigställdes under det andra kvartalet 2023. Projektet är producerat i
svenskt certifierat trä och miljöcertifieras enligt Svanen.
37
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
fysiska miljöerna anordnar K2A olika aktiviteter för kunderna.
Under 2023 anordnades aktiviteter över hela landet, till exempel
påskäggsjakt och julklappsjakt, samt grillkvällar.
K2A har ett nära samarbete med studentkåren på ett ertal
av de orter bolaget verkar på, exempelvis Gävle och Sundsvall. I
Växjö deltar K2A i en samverkansgrupp för trygghet på Campus
tillsammans med kåren, kommunen och övriga fastighetsägare.
Nöjda kunder är en förutsättning för K2A:s framgång och
därför ett viktigt mål. Enligt NKI, Nöjd Kund Index, var
kundnöjdheten 82,2 procent under 2023. En faktor som gett
tydlig positiv eekt i NKI har varit egen personal på orterna,
vilket skapar förutsättningar för långvariga kundrelationer och
minimerar omyttningar. En kundnära förvaltning är viktig för
att K2A ska kunna leverera bra och snabb service.
En löpande och nära dialog som bygger på direktkontakter
med kunderna främjar lojalitet och kundnöjdhet. Förvaltningen
av fastigheterna bedrivs därför med egen personal i så stor
utsträckning som möjligt. Genom att kunderna ser och möter
samma lokala bovärdar i sin närmiljö skapas en känsla av
personligt bemötande, tillit och trygghet. Detta bekräas
även av en tydlig uppgång i kundnöjdhet på de orter där K2A
gått från extern till egen förvaltning. I dagsläget har K2A en
övervägande del egen förvaltning.
Andra standardkoncept för kunder hos K2A är fri tillgång till
elgrillar på innergårdarna – ett uppskattat inslag. I Linköping
och Sundsvall nns så kallade “felleshus, samvarolokaler med
kök som kunderna kan boka för egna sammankomster. I många
studentfastigheter tillhandahåller K2A studentcaféer där studen-
terna kan träas och studera tillsammans. Bolaget anlitar även
studenter på plats som ansvarar för att öppna, stänga och hålla
lokalerna i ordning. I Sundsvall driver K2A ett trygghetsboende
för äldre och i Linköping färdigställdes under året ytterligare ett
trygghetsboende med generösa ytor för socialt umgänge samt en
trygghetsvärd som anordnar gemensamma aktiviteter.
K2A:s fastighet Hortonomen i Växjö ligger med toppläge intill Linnéuniversitetet och har vacker sjöutsikt över sjön Trummen.
Huset består av 100 nyproducerade och Svanenmärkta studentbostäder.
38
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Attraktiv arbetsgivare
K2A som arbetsgivare
K2A är ett entreprenöriellt bolag som präglas av högt tempo och
snabba beslutsprocesser. Företagskulturen bygger på kärnvärdena
kundfokus, nytänkande och långsiktighet. K2A:s kärnvärden,
tillsammans med styrdokument som hållbarhetspolicy, personal-
policy, jämställdhetspolicy och uppförandekod är vägledande. I
en liten organisation som K2A:s blir varje enskild medarbetares
bidrag mycket betydelsefullt och att rekrytera rätt personer till
denna miljö är en förutsättning för en fortsatt framgångsrik
utveckling av bolaget. Medarbetare uppmuntras att våga tänka
nytt och innovativt för att på ett lösningsorienterat sätt bidra till
att utveckla verksamheten och skapa värde för bolagets intres-
senter. Det är avgörande att medarbetarnas kompetens motsvarar
verksamhetens behov för att möta marknadens utmaningar. För
samtliga medarbetare sker utbildningar löpande i enlighet med
medarbetarens utvecklingsplan och baserat på behov. Under
2023 ck samtliga av bolagets anställda och styrelsemedlemmar
möjlighet att genomgå en hållbarhetsutbildning via Sustademy.
Vid årsskiet hade 79 % klarat utbildningen.
K2A ska fortsätta vara en attraktiv arbetsgivare som kan
locka och behålla motiverade och kompetenta medarbetare.
K2A är ett ungt, snabbväxande företag och ska vara en inkluderande arbetsplats
där medarbetarna känner engagemang och stolthet. K2A strävar efter att erbjuda
en inspirerande, jämlik och inkluderande arbetsmiljö med en företagskultur där
medarbetarna kan trivas, utvecklas och har möjlighet att utnyttja sin fulla poten-
tial. Företagskulturen präglas av K2A:s kärnvärden – kundfokus, nytänkande och
långsiktighet.
För att säkerställa medarbetarnas motivation genomförs årliga
medarbetarsamtal, där individuella önskemål och behov av
vidare kompetensutveckling kartläggs. Under 2023 genomfördes
en ny medarbetarundersökning som stärkte bilden av att K2A är
ett bolag där medarbetare trivs och är stolta att arbeta.
K2A som arbetsplats
K2A ska fortsatt erbjuda attraktiva arbetsplatser med fokus
på hälsa och säkerhet. Istället för att ha ett ledningssystem
för hälsa och säkerhet har K2A tillsatt en förbättringsgrupp.
Förbättringsgruppen arbetar proaktivt med årliga skydds-
ronder på samtliga verksamhetsställen för att minimera risken
för arbetsplatsolyckor och tillbud samt för att garantera
att de anställda har en säker och hälsosam arbetsmiljö.
Förbättringsgruppen utser skyddsombud, som representerar
tjänstemän och arbetare. Anställda har möjligheten att skicka
in förbättringsförslag anonymt till förbättringsgruppen.
Vid allvarliga förseelser uppmanas de anställda att anmäla i
visselblåsarfunktionen.
Mål
Utfall
Kvinnor Män
30 %
70 %
Kvinnor Män
57 %
63 %
37 %
Könsfördelningen på K2A ska vara minst
40 procent kvinnor och minst 40 procent
män.
Bolagets ledningsgrupp ska ha en jämn
könsfördelning, vilket innebär minst 40
procent kvinnor och minst 40 procent
män.
K2A:s medarbetare ska vara nöjdare än
branschgenomsnittet.
Andelen kvinnliga medarbetare på
moderbolaget uppgick under 2023 till
37 procent (42).
Andelen kvinnor i ledningsgruppen
under 2023 uppgick till 30 procent (30).
Under 2023 genomförde K2A för andra
gången en medarbetarundersökning.
Employee Net Promotor Score, eNPS,
mäter hur villiga medarbetarna är att
rekommendera K2A till andra. Skalan
går från -100 till 100. K2A:s resultat blev
23+, vilket motsvarar mycket bra enligt
eNPS:s skala.
2022
54
-100
0
100
2023
23
39
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Välmående medarbetare
K2A ska erbjuda medarbetarna en arbetsmiljö som är trygg,
säker och hälsosam. Såväl den psykosociala som den fysiska
arbetsmiljön är viktig för att medarbetarna ska trivas. Vid de
årliga medarbetarsamtalen utvärderas arbetsmiljön. Resultatet
utvärderas och implementeras i kommande års handlingsplan.
Som en del i arbetet för att öka trivseln nns möjlighet att
delta i gemensamma aktiviteter på veckobasis samt halvårsvisa
trivselaktiviteter där både styrelsemedlemmar och medarbetare
har möjlighet att delta. K2A erbjuder även friskvårdsbidrag och
medarbetare på moderbolaget har tillgång till privat sjukvårds-
försäkring. K2A har en förbättringsgrupp som löpande tar emot
förbättringsförslag och arbetar med att förbättra arbetsmiljön.
I förbättringsgruppen ingår representanter från hela organisa-
tionen. Förbättringsgruppen sammanträder kvartalsvis. Under
2023 har gruppen fortsatt med arbetet för medarbetares trivsel
och fokuserat på förbättringsåtgärder från föregående års
medarbetarundersökning.
Mångfald och jämlikhet
K2A ska vara en inkluderande arbetsplats där medarbetarnas
olikheter värdesätts och respekteras. Inom K2A råder noll-
tolerans mot diskriminering och kränkande särbehandling,
vilket även framgår av bolagets jämställdhetspolicy och
uppförandekod. K2A har en process på plats för att hantera
incidenter eller brott mot interna riktlinjer. Inga incidenter
rapporterades under 2023. Under 2021 initierades en intern
arbetsgrupp för mångfald och jämlikhet i sye att driva och
utveckla arbetet vidare. Under 2023 gjordes bland annat en
genomlysning av bolagets processer och styrdokument för att
säkerställa att bolaget arbetar i enlighet med uppsatta riktlinjer
och policyer. På samma sätt som K2A arbetar med mångfald och
jämlikhet ställs även krav på att leverantörer och under-
entreprenörer tar ansvar för detta i sina organisationer. Vid
tecknande av avtal åtar sig samtliga leverantörer att följa K2A:s
leverantörskod. Under 2023 har det inte rapporterats några
incidenter kopplat till negativ social påverkan i leverantörs-
kedjan.
Koncernen har en jämställdhetsplan till stöd för arbetet med
att främja lika villkor på arbetsplatsen. Andelen kvinnor inom
moderbolaget uppgick 2023 till 37 procent (42).
Organisation och medarbetare
K2A:s verksamhet organiseras i områdena Aärsutveckling,
Pågående projekt, Produktion och Förvaltning samt de koncern-
gemensamma funktionerna Hållbarhet, Ekonomi/Finans och
Kommunikation/IR vid huvudkontoret i Stockholm.
Glada vinnare på K2A:s 10-årsfirande. Från vänster: Karina Antin, hållbarhetschef, Gösta Jansson, energi- och teknikansvarig,
Kevin Åslund, förvaltningsassistent och William Celsing, regionchef.
40
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Intressentdialog
och väsentlighetsanalys
Intressentdialog
Utvecklingen inom fastighetsbranschen går snabbt, vilket ställer
höga krav på anpassningsförmåga och exibilitet. I sye att
utveckla och förbättra K2A:s interna arbete och externa erbju-
dande har det genomförts en väsentlighetsanalys som fångar
upp bolagets intressenters förväntningar. Den genomgripande
intressentdialog som utfördes 2022 kompletterades under 2023
för att få med risker och möjligheter vid klimatförändringar,
i enlighet med CSRD (Corporate Sustainability Reporting
Directive). Tidigare enkät kompletterades med svarsalternativ
avseende klimatrisker och -möjligheter, både ur ett ekologiskt
och nansiellt perspektiv. På så sätt kunde dessa risker och
möjligheter tas med i den dubbla väsentlighetsanalysen.
De viktigaste intressentgrupperna för K2A är bolagets kunder,
leverantörer, medarbetare och ledningsgrupp, samhälle och
kommuner, långivare och investerare samt styrelse och ägare.
Baserat på intressentdialogen har ett antal väsentliga aspekter
identierats och avgränsats till de som bolaget primärt påverkas
av eller som berör bolaget indirekt via omvärlden. Kontakt med
intressenter har skett genom webbformulär, löpande dialogtill-
fällen, individuella intervjuer med investerare och banker och
kundundersökningar via webbenkäter.
Låg klimatpåverkan
Grönytor och utemiljöer
Bostadsstandard och materialval
Kommunikation med fastighetsägare
Service och kollektivtrafik nära fastigheten
Trygghet och trivsel
Kundundersökningar (NKI)
Kunddialoger
Förvaltning och kundtjänst
Webbenkät
Kunder
Resurseffektivitet och cirkularitet
Låg klimatpåverkan
Materialval med låg miljö- och hälsopåverkan
Arbetsmiljövillkor
Balanserade kommersiella villkor och rimliga
förutsättningar
Tecknande av avtal, beställningar och möten
Besök i fabrik och på byggarbetsplats
Revisioner
Webbenkät
Leverantörer
Låg klimatpåverkan
Bolagsstyrning och affärsetik
Materialval med låg miljö- och hälsopåverkan
Resursanvändning
Kvartalsrapporter
Finansiella intyg
Individuella möten
Webbenkät
Långivare
Bolagsstyrning och affärsetik
Låg klimatpåverkan
Resurseffektivitet och cirkularitet
Arbetsmiljövillkor
Tillväxt och avkastning
Investerarpresentationer
Ekonomiska rapporter
Individuella möten
Webbenkät
Investerare
Intressentgrupper Väsentliga aspekter Kontakter och dialogtillfällen
Låg klimatpåverkan
Grönytor och biologisk mångfald
Kundnöjdhet
Materialval med låg miljö- och hälsopåverkan
Bostadsstandard och materialval
Mångfald och jämlikhet
Ledningsgruppsmöten
Teammöten
Internmöten
Medarbetarsamtal
Medarbetarenkät
Webbenkät
Medarbetare och
ledningsgrupp
Låg klimatpåverkan
Resurseffektivitet och cirkularitet
Samhällsengagemang
Bostadsstandard och materialval
Grönytor och biologisk mångfald
Materialval med låg miljö- och hälsopåverkan
Deltagande på nätverksträffar
Deltagande i branschforum
Resultat från branschundersökningar
Individuella möten
Webbenkät
Samhälle och
kommuner
Resursanvändning
Bolagsstyrning och affärsetik
Låg klimatpåverkan
Tillväxt och avkastning
Styrelsemöten
Individuella möten
Ekonomiska rapporter
Strategidag
Webbenkät
Styrelse och ägare
41
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Den uppdaterade intressentdialogen för 2023 lye fram följande
aspekter som de största nansiella riskerna:
Energiförsörjning
Resursöden
Resurseektivitet
Vattenanvändning
Arbetsmiljövillkor
Vidare lyes nedan aspekter som de med störst nansiell
möjlighet:
Anpassning till klimatförändringar
Energi
Resursöden
Resurseektivitet
Arbetsmiljövillkor
Balans mellan arbete och fritid
Exploatering av mark
I den uppdaterade intressentdialogen framgår det tydligt att era
klimataspekter ses som både en potentiell risk och möjlighet.
Väsentlighetsanalys
I väsentlighetsanalysen framtagen 2022 viktas K2A:s väsentliga
hållbarhetsaspekter mot de aspekter som identierats som viktiga
för bolagets intressentgrupper och utgör en grund för hur bolagets
utvecklingsinsatser prioriteras.
En ny väsentlighetsanalys genomfördes under 2023 i enlighet
med CSRD. Denna kommer att presenteras i samband med
redovisning enligt nya direktivet.
Tidigare väsentlighetsanalys visar att K2A:s väsentliga aspekter
är i linje med de som identierats hos intressentgrupperna. Baserat
på bolagsstrategi och intressentdialoger har de väsentliga frågorna
kategoriserats i fyra fokusområden. Samtliga fokusområden
utgör K2A:s strategiska hållbarhetsområden och framgår med
detaljbeskrivningar på sida 41-42:
Hållbar planet
Beskriver vilka insatser som krävs för att hantera och minska
påverkan på klimatet och ekosystemen.
Hållbara bostäder
Beskriver hur bolaget arbetar med kvalitet och energieektiva
lösningar som skapar klimat- och miljöfördelar samt uppmuntrar
till en hållbar livsstil.
Attraktiv arbetsgivare
Beskriver hur K2A arbetar för en inspirerande, jämlik arbets-
miljö med en företagskultur där medarbetare har möjlighet att
utnyttja sin fulla potential.
Ansvarsfulla och lönsamma affärer
Beskriver hur bolagets systematiska hållbarhetsarbete bidrar till
långsiktig lönsamhet och tillväxt och därmed ett ökat värde för
bolagets intressenter.
1
9
4
2
7
3
5
8
6
Väsentliga aspekter
(primär intressentgrupp)
1. Låg klimatpåverkan (alla)
2. Resurseffektivitet och cirkularitet
(investerare, leverantörer, kunder)
3. Resursanvändning (medarbetare och
ledningsgrupp, leverantörer, styrelse och
ägare)
4. Bolagsstyrning och affärsetik
(investerare, styrelse och ägare, långivare)
5. Materialval med låg miljö- och
hälsopåverkan (leverantörer, styrelse och
ägare, långivare)
6. Samhällsengagemang (leverantörer,
samhälle och kommuner)
7. Kundnöjdhet (kunder, medarbetare och
ledningsgrupp, styrelse och ägare)
8. Arbetsmiljövillkor (investerare,
leverantörer, långivare)
9. Tillväxt och avkastning (investerare,
styrelse och ägare)
10. Bostadsstandard och materialval
(kunder, samhälle och kommuner, styrelse
och ägare)
11. Grönytor och biologisk mångfald
(medarbetare och ledningsgrupp, samhälle
och kommuner, kunder)
12. Mångfald och jämlikhet
(medarbetare och ledningsgrupp,
leverantörer, investerare)
13. Transparens (långivare)
14. Kommunikation (medarbetare och
ledningsgrupp, långivare)
15. Service och kollektivtrafiknära (kunder,
samhälle och kommuner)
16. Utveckling av stadsdelar (investerare
och kommuner)
17. Kompetensutveckling (medarbetare och
ledningsgrupp, styrelse och ägare)
18. Balanserade kommersiella villkor och
rimliga förutsättningar (leverantörer)
10
16
15
14
13
12
11
Koppling till GRI-standard
För hänvisning till hur identifierade väsentliga aspekter
relaterar till K2A:s strategi och styrning, se hänvisning
till aktuella upplysningar i GRI-index, sida 136-138.
Väsentligt för K2A:s intressenter
Väsentligt för K2A:s arbete för hållbar utveckling
17
18
42
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
43
Fastighets- och projektportfölj
Bostäder och samhällsfastigheter på utvalda orter
K2A:s verksamhet med förvaltningsfastigheter och projekt är
koncentrerad till Stockholm, Mälardalen och ett antal utvalda
universitets- och högskoleorter. Förvaltningsobjekten med
totalt 5 159 bostäder omfattade vid årets slut en uthyrbar yta om
187 060 kvm, varav 161 732 kvm utgjorde bostäder. Utöver det
förfogar K2A över en byggrättsportfölj som möjliggör utveckling
av 3 871 bostäder motsvarande cirka 144 000 kvm uthyrbar bo-
stadsyta, samt samhällsfastigheter med en uthyrbar yta om cirka
33 000 kvm. K2A:s framtida fastighetsutveckling har ett särskilt
fokus på Stockholmsregionen, där bolaget har en majoritet av
sina byggrätter – totalt 2 269 stycken.
K2A utvecklar och erbjuder främst två bostadskategorier
– yteektiva hyresbostäder och studentbostäder. Bolagets
hyres- och studentbostäder utvecklas i samverkan med berörda
kommuner på eerfrågade lägen med bra kommunikationer
samt närhet till service och högskole- och universitetsområden.
K2A har som mål att utveckla ett tillräckligt stort fastighets-
bestånd per ort för att uppnå en eektiv förvaltning med egen
personal.
Fastighets- och projektportfölj
2019 2020 2021 2022 2023
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
Mkr
Fastighetsvärde
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2019 2020 2021 2022 2023
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
Bostäder i förvaltning
Bostäder i produktion
B
ostäder i projekt
Antal
Antal bostäder
2017 2018 2019 2020 2021
0
500
1 000
1 500
2 000
Investeringar i projekt
Investeringar i förvärv
Mkr
Investeringar i egen projektutveckling samt förvärv
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2019 2020 2021 2022 2023
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
Mkr
Fastighetsvärde
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2019 2020 2021 2022 2023
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
Bostäder i förvaltning
Bostäder i produktion
Bostäder i projekt
Antal
Antal bostäder
2017 2018 2019 2020 2021
0
500
1 000
1 500
2 000
Investeringar i projekt
Investeringar i förvärv
Mkr
Investeringar i egen projektutveckling samt förvärv
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
44
K2A Årsredovisning 2023
Långsiktigt ägande förutsätter hög kvalitet och
hållbarhet
K2A utvecklar fastigheter med fokus på långsiktigt ägande och
förvaltning i egen regi, vilket ställer höga krav på kvalitet och
hållbarhet. Kraven på kvalitet omfattar alltifrån det geograska
läget till byggmetod och materialval. De utvecklade fastigheterna
ska dels vara attraktiva för kunderna, dels eektiva att förvalta.
Bolaget utvecklar miljömärkta bostäder som prefabriceras med
stomme av trä.
Tillväxt genom fastighetsutveckling
K2A har expanderat kontinuerligt sedan bolaget grundades
2013 genom att i projekt utveckla fastigheter till förvaltnings-
objekt samt komplettera med förvärv. K2A anskaar oa mark
för bostadsproduktion via kommunal markanvisning. Bolaget
har etablerat goda kontakter med företrädare för kommuner
över hela landet, vilket skapar möjligheter till förtroendefull
samverkan för att bygga och erbjuda er bostäder till kommun-
invånarna. Möjligheterna att få fram mark till bostadsändamål
varierar mellan olika kommuner. Det gör även ledtiderna för
planprocesserna.
Försäljningar
K2A har under 2023 genomfört försäljningar av totalt elva
fastigheter för att anpassa balansräkningen till en miljö med
högre räntenivåer och för att frigöra nansieringsutrymme för
fortsatt tillväxt. Försäljningarna genomfördes till i genomsnitt
99,9 procent av bokfört värde. På rådande marknad får det ses
som ett tydligt styrkebesked som visar värdet av att ha moderna
och miljöcertierade bostäder med hög kvalitet i bra lägen, vilket
är vad K2A:s fastighetsportfölj består av.
Investeringar
K2A färdigställde under 2023 nio projekt med sammanlagt
1 059 bostäder. K2A:s investeringar under året uppgick till
1 276 Mkr i fastigheter, varav 972 Mkr avser förvärv och 304
Mkr avser projektutveckling. I inledningen av 2024 har K2A
slutfört all pågående produktion. Terminsaären avseende
Norrtälje Rödalen 1 planeras att tillträdas den 1 juli 2024.
Investeringarnas klimatpåverkan
I diagrammen nedan redovisas K2A:s investeringar utifrån
klimatpåverkan. Klassiceringen, som baseras på K2A:s gröna
ramverk och som harmoniserar med Ciceros ramverk, syar till
att ge investerare en transparent redovisning av intäktsströmmar
och investeringar för att kunna bedöma hur K2A:s verksamhet
lever upp till bolagets högt ställda krav på ekologisk hållbarhet.
Investeringar 2023
Hyresintäkter 2022 Investeringar 2022Hyresintäkter 2022
82 %
Investeringar 2022
97 %
Gröna byggnader
Övriga byggnader
18 %
3 %
7 %
31 %
24 %
68 %
5 %
21 %


Mörkgröna fastigheter Ljusgröna fastigheter
Mellangröna fastigheter Gula fastigheter
5 %
37 %
24 %
Projekt
Förvärv
76 %
32 %
8 %
35 %
Mörkgröna fastigheter
Mellangröna fastigheter
Ljusgröna fastigheter
Gula fastigheter
25 %
92 %
8 %
Gröna byggnader
Övriga byggnader
Fördelning enligt ramverk
för gröna aktier
Fördelning projekt och förvärv
Fördelning enligt CICERO
Shades of Green
2018 2019 2020 2021 2022
0
2000
4000
6000
8000
10000
12000
Mkr
Fastighetsvärde
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2018 2019 2020 2021 2022
0
2000
4000
6000
8000
10000
Bostäder i förvaltning Bostäder i produktion Bostäder i projekt
Antal
Antal bostäder
2019 2020 2021 2022 2023
0
500
1000
1500
2000
Investeringar i projekt Investeringar i förvärv
Mkr
Investeringar i egen projektutveckling samt förvärv
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Fastighets- och projektportfölj
1
1) https://www.spglobal.com/ratings/en/products-benefits/products/
second-party-opinions
45
K2A Årsredovisning 2023
Förvaltningsobjekt i sammandrag 31 december 2023
Fastighets-
Förvaltningsobjekt Antal
Uthyrbar yta, kvm Fastighetsvärde Hyresvärde kostnader Driftsöverskott
uppdelat per kategori bostäder Bostäder Lokaler Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Hyresbostäder 1 657 69 295 3 077 3 416 47 197 177 2 451 41 560 134 1 851
Studentbostäder 3 334 76 515 5 401 3 761 45 912 228 2 789 53 650 169 2 061
Samhällsfastigheter 168 15 922 16 850 987 30 111 69 2 119 10 300 60 1 819
Summa/genomsnitt 5 159 161 732 25 328 8 163 43 641 475 2 541 104 554 362 1 937
Fastighets-
Förvaltningsobjekt Antal
Uthyrbar yta, kvm Fastighetsvärde Hyresvärde kostnader Driftsöverskott
uppdelat geografiskt bostäder Bostäder Lokaler Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm Mkr kr/kvm
Stockholm/Mälardalen 2 078 70 503 5 885 4 091 53 561 217 2 841 42 547 172 2 248
Universitets- och högskoleorter 2 923 80 785 11 293 3 605 39 153 222 2 406 55 599 161 1 745
Övriga orter 158 10 444 8 150 467 25 116 37 1 977 7 359 30 1 609
Summa/genomsnitt 5 159 161 732 25 328 8 163 43 641 475 2 541 104 554 362 1 937
Förvaltningsobjekt per kategori
32
%
Antal rvaltade bostäder
3 %
65 %
5 159
44 %
Uthyrbar yta, kvm
18 %
39 %
187 060
46 %
Fastighetsrde, Mkr
12 %
42 %
8 163
48
%
Hyresrde, Mkr
15 %
37 %
475
57 %
Antal rvaltade bostäder
3 %
40 %
5 159
49 %
Uthyrbar yta, kvm
10 %
41 %
187 060
44 %
Fastighetsrde, Mkr
6 %
50 %
8 163
47 %
Hyresrde, Mkr
8 %
46 %
475
Hyresbostäder
Studentbostäder
Samhällsfastigheter
Stockholm/Mälardalen
Universitets- och högskoleorter
Övriga orter
77 %
Antal bostäder i
pågående projekt
23 %
4 865
Bedömt hyresvärde r
pågående projekt, Mkr
493
Hyresbostäder
Studentbostäder
Samhällsfastigheter
38 %
Antal bostäder i
pågående projekt
62 %
4 865
Bedömt hyresvärde r
pågående projekt, Mkr
73 %
591
Stockholm/Mälardalen
Universitets- och högskoleorter
Övriga orter
12 %
19 %
69 %
27 %
Förvaltningsobjekt per geografi
Information om förvaltningsobjekt är baserad på bedömningar och antaganden om hyresvärde, ekonomisk uthyrningsgrad och fastighetskostnader. Uppgifter
om hyresvärde och fastighetskostnader är bedömningar och avser helår. Fastighetskostnader inkluderar inte fastighetsadministration. Antaganden om
ekonomisk uthyrningsgrad avser långsiktig vakans rensat från projektvakans och tillfällig initial vakans under inflyttningsperiod i samband med färdigställande.
Uppgifter om fastighetsvärde avser verkligt värde per balansdagen. Bedömningarna och antaganden innebär osäkerhetsfaktorer och uppgifterna ovan ska inte
ses som en prognos.
Förvaltningsobjekt
32 %
Antal rvaltade bostäder
3 %
65 %
5 159
44 %
Uthyrbar yta, kvm
18 %
39 %
187 060
46 %
Fastighetsrde, Mkr
12 %
42 %
8 163
48 %
Hyresrde, Mkr
15 %
37 %
475
57 %
Antal rvaltade bostäder
3 %
40
%
5 159
49 %
Uthyrbar yta, kvm
10 %
41 %
187 060
44 %
Fastighetsrde, Mkr
6 %
50 %
8 163
47
%
Hyresrde, Mkr
8 %
46 %
475
Hyresbostäder
Studentbostäder
Samhällsfastigheter
Stockholm/Mälardalen
Universitets- och högskoleorter
Övriga orter
77 %
Antal bostäder i
pågående projekt
23 %
4 865
Bedömt hyresvärde r
pågående projekt, Mkr
493
Hyresbostäder
Studentbostäder
Samhällsfastigheter
38 %
Antal bostäder i
pågående projekt
62 %
4 865
Bedömt hyresvärde r
pågående projekt, Mkr
73 %
591
Stockholm/Mälardalen
Universitets- och högskoleorter
Övriga orter
12 %
19 %
69 %
27 %
46
K2A Årsredovisning 2023
Fastighets- och projektportfölj
Förvaltningsobjekt
Färdigställt, Total yta, Bostäder, Hyresvärde,
Förvaltningsobjekt Kategori¹ år kvm st Mkr
Enköping Bredsand 1:282 Sa 2023 880 2,5
Enköping Bredsand 1:353 H 2020 2 342 34 4,4
Enköping Centrum 15:7 Sa 2017 680 6 1,7
Enköping Galgvreten 3:7, 3:8 H 2016/2019 4 060 140 10,4
Enköping Gånsta 2:106 H 2019 4 560 80 9,8
Enköping Nynäs 1:8 Sa 2018 441 6 1,7
Flen Ripan 2 Sa 2020 500 6 1,7
Gotland Visby Järnvägen 6-7 St 1997/1999 4 238 161 9,3
Gotland Visby Korpralen 1 St 2022 1 850 74 5,9
Gotland Visby Rekylen 1 St 2000 838 43 2,0
Gävle Andersberg 17:42 Sa 2014 448 6 1,6
Gävle Kungsbäck 2:21 St 2015 2 024 95 5,7
Gävle Kungsbäck 2:26, 2:29 St 2020/2021 7 243 265 20,2
Gävle Olsbacka 50:6 St 998/2017 4 754 200 12,4
Haninge Kolartorp 1:296 H 2016 5 753 123 16,1
Haninge Kolartorp 1:365, 1:371, 1:8 H 2018 7 945 185 23,6
Haninge Kolartorp 1:47, 1:372, 1:373 H 2020 5 885 154 18,4
Heby Lilla Ramsjö 1:12 Sa 2019 462 6 1,7
Hässleholm Hantverkaren 5 Sa 2000/2015 3 217 29 2,2
Hässleholm Mästaren 1, 6 Sa 1930/2003/2015 1 330 9 0,9
Hässleholm Möbelfabriken 8 Sa 1992/2015 850 6 0,6
Järfälla Barkarby 2:60 St, Sa 2022 6 317 205 24,4
Karlstad Harklövern 1 St 2021 1 058 46 2,9
Karlstad Kronokassören 3 St 2017 2 635 122 7,2
Karlstad Ukulelen 1 St 2016 5 294 248 13,7
Katrineholm Ratten 2 Sa 2020 493 6 1,9
Kiruna Jägarskolan 8:6 St 2017 1 646 72 5,8
Kiruna Kiruna 1:304-305, 1:307-309 Sa 2000 8 038 15,0
Linköping Intervallet 7-9 St, Sa 2023 3 169 112 9,9
Luleå Glidet 1 H 2023 4 660 95 8,8
Luleå Vallan 1 H 2023 5 424 115 10,6
Lund Helgonagården 5:12 St 2010/2017/2020 1 136 40 3,5
Lund Näcken 1 H 2023 3 580 98 8,3
Lund Parasollet 1 St 2019 2 564 120 7,8
Motala Lilla Berg 1:4-5 Sa 2022 505 6 1,9
Nyköping Nälberga 1:250 Sa 2020 500 6 1,7
Nyköping Svarvaren 10 Sa 2020 486 6 1,7
Oxelösund Boken 6 Sa 2021 445 6 1,7
Oxelösund Körsbäret 1 Sa 2023 455 6 1,8
Partille Ugglum 14:217 Sa 2015 572 6 2,0
Ronneby Svenstorp 20:5 Sa 2021 505 6 1,7
Stockholm Isaberg 1 FP 1971 1 572 2,9
Stockholm Kopiepennan 1 St 2017 1 610 60 6,0
Stockholm Skutkrossen 16 FP 1967 384 0,5
Stockholm Utvecklingsfastigheter FP 750 5 1,7
Strängnäs Engel 2 Sa 2019 485 6 1,7
Strängnäs Laven 20 Sa 2018 470 6 1,4
Strängnäs Norra Skogen 1:12 Sa 2018 470 6 1,5
Sundsvall Förrådet 4, 9 St 2022 5 435 238 15,5
Sundsvall Grönborg 6 St 1998/2009 2 837 80 4,8
Sundsvall Sidsjöhöjden 14 H 1942/2021 5 366 90 10,0
Sundsvall Sidsjöhöjden 4 Sa 1942/2015 7 932 11,8
Södertälje Måsnaryd 1:4 Sa 2017 532 6 1,7
Täby Röksvampen 1 Sa 2021 726 6 2,3
Umeå Roten 1 St 2016 6 175 277 17,2
Uppsala Luthagen 18:3 Sa 2020 510 6 1,9
Uppsala Vaksala-Lund 28:2, 29:1 Sa 2014 840 10 3,3
Västerås Forntiden 2 H 2023 6 784 155 17,0
Växjö Diskussen 2 H 2023 6 949 185 18,8
Växjö Hortonomen 1 St 2022 2 640 100 6,8
Växjö Slottsstaden 4 St 2005 3 829 113 7,0
Örebro Bottenhavet 21 St 1968/2020 7 239 352 18,8
Örebro Glidplanet 5 H 2018 3 910 88 9,6
Örebro Oreganon 1 St 2017/2018 6 635 306 20,1
Örebro Startbanan 3 H 2022 3 198 115 8,2
Summa 187 060 5 159 475,3
1) Sa = Samhällsfastigheter, St = Studentbostäder, H = Hyresbostäder
47
K2A Årsredovisning 2023
Fastighets- och projektportfölj
Under 2024 planerar K2A byggstarta Slakthusområdet. Kvarteret som ligger intill Avicii Arena och TELE2 Arena i Stockholm
kommer bestå av en idrottshall, 247 student- och forskarbostäder samt en förskola.
Under det fjärde kvartalet 2023 tilldelades K2A två markanvisningar i Midsommarkransen i södra Stockholm genom direkt-
anvisning. Markanvisningarna ligger ett par minuters promenadavstånd från tunnelbanestationen Midsommarkransen och
omfattar tillsammans 80 studentlägenheter och 40 hyreslägenheter.
40 hyresbostäder
80 studentbostäder
48
K2A Årsredovisning 2023
Fastighets- och projektportfölj
Pågående projekt
Pågående projekt i produktion
Totalt hade K2A 253 bostäder i produktion per 31 december
2023, vilket motsvarar 6,5 procent av hela projektportföljen
om totalt 3 871 bostäder. Under juni 2022 fattade K2A beslut
att pausa produktionen i de egna fabrikerna och skjuta upp
byggstarter till följd av ett svårbedömt marknadsläge på grund
av kriget i Ukraina och osäker tillgång till vissa insatsvaror. I och
med detta beslutade K2A att senarelägga bolagets operationella
tillväxtmål om 10 000 bostäder under förvaltning, som tidigare
var avsett att uppnås under 2025. Under 2023 byggstartades
inga nya projekt. Oavsett om K2A utvecklar fastigheten i egen
regi eller med stöd av tredje part ställs höga krav på standard,
långsiktighet och hållbarhet.
Färdigställande av projekt
Under 2023 färdigställdes totalt nio projekt med sammanlagt
1 059 bostäder. Av de färdigställda projekten utvecklades fyra
projekt med sammanlagt 550 bostäder i egen regi – varav 283
bostäder uppfördes av K2A Trähus och 267 uppfördes genom
totalentreprenad. Fem projekt med sammanlagt 509 bostäder
avsåg tillträde av terminsaärer.
Under första kvartalet färdigställdes Enköping Bredsand.
Under andra kvartalet färdigställdes Västerås Forntiden,
Luleå Glidet, Lund Näcken och Umeå Äppellunden. Under
tredje kvartalet färdigställdes Växjö Diskusen och Linköping
Intervallet. Under ärde kvartalet färdigställdes Uppsala Sala
Backe (avyttrades med frånträde i december 2023)* och Luleå
Vallan.
Projekttidplan
2023 2024 2025
Fastighet / projekt Kommun bostäder Mkr Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4
Färdigställda projekt under 2023
Bredsand förskola Enköping 2,5
Galaxen Västerås 155 17,0
Skrinet Luleå 95 8,8
Sirenen Lund 98 8,3
Äppellunden Umeå 83 7,4
Diskusen Växjö 185 18,8
Generatorn Linköping 112 9,9
Sala backe 50:1 & 2* Uppsala 216 21,8
Spiran Luleå 115 10,6
Pågående projekt i produktion
Planeten Västerås 62 5,1
Magasinet Norrtälje 191 23,1
Hyres-
värde
Mkr
Pågående projekt delas in i bostäder i ”produktion” som består av projekt där byggstart har skett och bostäder i ”projekt” som ännu
inte har byggstartats.
Antal
49
K2A Årsredovisning 2023
Fastighets- och projektportfölj
Pågående projekt Planerat färdigställande
Pågående projekt per kategori
33 %
Antal rvaltade bostäder
3 %
64 %
5 012
42 %
Uthyrbar yta, kvm
17 %
41 %
187 184
44 %
Fastighetsrde, Mkr
11 %
45 %
8 248
47 %
Hyresrde, Mkr
14 %
40 %
439
56 %
Antal rvaltade bostäder
3 %
41 %
5 012
51 %
Uthyrbar yta, kvm
10 %
39 %
187 184
44 %
Fastighetsrde, Mkr
6 %
50 %
8 248
47 %
Hyresrde, Mkr
8 %
45 %
439
Hyresbostäder
Studentbostäder
Samhällsfastigheter
Stockholm/Mälardalen
Universitets- och högskoleorter
Övriga orter
73 %
Antal bostäder i
pågående projekt
27 %
3 871
Bedömt hyresvärde r
pågående projekt, Mkr
520
Hyresbostäder
Studentbostäder
Samhällsfastigheter
24 %
Antal bostäder i
pågående projekt
76 %
3 871
Bedömt hyresvärde r
pågående projekt, Mkr
83 %
520
Stockholm/Mälardalen
Universitets- och högskoleorter
Övriga orter
15 %
21 %
63 %
17 %
Total projektportfölj
Utöver projekten i produktion förfogar K2A över byggrätter
som möjliggör utveckling av ytterligare 3 618 bostäder och
samhällsfastigheter. Dessa pågående projekt benner sig i olika
faser – från detaljplaneprocesser till projektplanering inför
byggstart. Tillsammans med projekten i produktion utgör dessa
projekt K2A:s totala projektportfölj.
Den totala projektportföljen omfattar därmed totalt 3 871
bostäder med en planerad uthyrbar yta om 143 708 kvm, samt
lokaler och samhällsfastigheter med 32 641 kvm uthyrbar yta.
Under 2023 har pågående projekt minskat med 994 bostäder.
Aktiviteter som minskat antalet bostäder i pågående projekt
innefattar färdigställande av 1 059 bostäder samt, som en följd
av skiat fokus, har K2A avstått eller sålt 265 bostadsbyggrätter
i regionstäder. Aktiviteter som ökat antalet pågående projekt
består av 120 tillkommande bostadsbyggrätter i Stockholm
samt uppdateringar i existerande projekt vilket resulterat i en
utökning om netto 210 byggrätter.
Pågående projekt uppdelat geografiskt
Information om pågående projekt i årsredovisningen är baserad på bedömningar om storlek, inriktning och omfattning av pågående projekt samt när i tiden
projekt bedöms startas och färdigställas. Vidare baseras informationen på bedömningar om framtida projektkostnader och hyresvärde. Bedömningar och
antaganden ska inte ses som en prognos. Bedömningar och antaganden innebär osäkerhetsfaktorer både avseende projektens genomförande, utformning och
storlek, tidsplaner, projektkostnader samt framtida hyresvärde. Informationen om pågående projekt omprövas regelbundet och bedömningar och antaganden
justeras till följd av att pågående projekt färdigställs eller tillkommer samt att förutsättningar förändras. För projekt som ej byggstartats har finansiering ej
upphandlats, vilket innebär att finansiering av pågående projekt är en osäkerhetsfaktor.
Planeten i Västerås består av 62 hyresbostäder och färdigställs under första kvartalet 2024. Fastigheten är byggd av svenskt
certifierat trä och miljöcertifierad med Svanen.
50
K2A Årsredovisning 2023
Fastighets- och projektportfölj
Pågående projekt
Byggstart, Färdigställt, Total yta, Antal Hyresvärde,
Pågående projekt i produktion Kommun Kategori¹ Status
2
år år kvm bostäder Mkr
Planeten Västerås H 2, 2021 1, 2024 2 463 62 5,2
Magasinet Norrtälje H 1, 2022 2, 2024 10 758 191 23,1
Summa 13 248 253 28,3
Övriga pågående projekt i prioriterade områden
Perrongen Stockholm St 6 2024 2026 6 562 247
Slakthus förskola Stockholm Sa 6 2024 2026 1 230
Slakthushallen Stockholm Sa 6 2024 2026 2 130
Trätornet Stockholm H 5 2025 2027 4 170 115
Stinsen Nynäshamn H 3 2025 2027 6 414 180
Havet Örebro St 6 2025 2027 1 024 36
Korpralen Gotland St 2 2025 2027 1 672 76
Åkroken Sundsvall St 6 2025 2027 1 892 86
Sandstugan Stockholm H 3 2026 2028 4 149 120
Kärnhuset Stockholm St 5 2026 2028 1 958 89
Timmerfallet Stockholm St 2 2026 2028 4 400 200
Juliana Västerås St 6 2026 2028 990 45
Skogsliden Stockholm H 5 2027 2029 3 425 92
Verkstan Stockholm H 1 2027 2029 2 780 80
Båtvarvet Stockholm H 1 2027 2029 3 400 95
Oxläggen Stockholm St 2 2027 2029 1 100 40
Kastanjen Stockholm St 2 2027 2029 2 140 80
Imperiet Stockholm H 2 2027 2030 7 000 188
Ateljén Stockholm H 2 2030 2032 5 935 152
Summa 62 371 1 921
Övriga pågående projekt
Baronen Sundsvall H 6 2026 2028 7 071 187
Förseglet Västerås H 6 2026 2028 5 420 145
Brinken, etapp 1 Borås H 4 2026 2028 7 639 201
Ekersvägen Örebro H 3 2026 2028 10 500 240
Harklövern, etapp 2 Karlstad H 6 2026 2028 3 128 81
Lugnet Sundsvall H 6 2027 2029 2 558 70
Brinken, etapp 2 Borås H 2 2028 2030 9 894 213
Summa 46 210 1 137
Totalt 121 829 3 311
Samägda projekt, antal bostäder, yta samt hyresvärde hänförligt till K2A
Viby 19:3 Upplands-Bro H 6 2024 2030 23 520 400
Ångpannan (projekt i priorierat område) Västerås Sa 6 2024 2027 23 150
Torget Uppsala St 4 2025 2027 7 850 160
Summa 54 520 560
Totalt per balansdagen 176 349 3 871
1) Sa = Samhällsfastigheter, St = Studentbostäder, H = Hyresbostäder
2) Beroende på vilken fas respektive detaljplan befinner sig i beaktar K2A en andel av byggrätternas bedömda verkliga värde. 1 = Planbesked (25 %),
2 = Start-PM (50 %), 3 = Planprogram (50 %), 4 = Plansamråd (75 %), 5 = Utställning (75 %), 6 = Detaljplan fastställd (100 %)
51
K2A Årsredovisning 2023
Fastighets- och projektportfölj
Urval av färdigställda projekt 2023
Luleå Skrinet
95 hyresbostäder
Skrinet ligger i utvecklingsområdet
Kronan, där boende erbjuds ett centrum-
nära läge med naturen runt knuten. Här
erbjuds totalt 95 hyreslägenheter om
1-3 rum och kök, med underliggande
garage. K2A förvärvade fastigheten
från Lerstenen som nansierat, byggt
och färdigställt projektet i dess helhet.
Tillträde skedde under andra kvartalet
2023. Total uthyrbar yta uppgår till
3 736 kvm med ett hyresvärde om
7,8 Mkr. Fastigheten är miljöcertierad
enligt Miljöbyggnad Silver och uppnår
miljöklassen ljusgrön enligt K2A:s gröna
ramverk.
Västerås Galaxen
155 hyresbostäder
Under 2023 färdigställdes Galaxen i
Västerås med totalt 155 hyresbostäder
och fyra lokaler. Galaxen ligger fyra
kilometer från Västerås centrum med
goda rekreationsmöjligheteter. Total
uthyrbar yta uppgår till 6 784 kvm med
ett hyresvärde om 17,0 Mkr. Projektet har
miljöcertierats enligt Svanen och uppnår
den högsta miljöklassen mörkgrön enligt
K2A:s gröna ramverk.
Växjö Diskusen
185 hyresbostäder
I tredje kvartalet 2023 färdigställdes
fastigheten Diskusen 2 i Arenastaden i
Växjö, två kilometer från centrala Växjö.
I Arenastaden växer Växjös nästa centrum
för idrott och kultur fram. Projektet
består av 185 hyresbostäder. Total
uthyrbar yta uppgår till 6 949 kvm med
ett hyresvärde om 19,7 Mkr. Fastigheten
är Svanencertierad och uppnår den
högsta miljöklassen mörkgrön enligt
K2A:s gröna ramverk.
52
K2A Årsredovisning 2023
Fastighets- och projektportfölj
Sveriges bästa studentbostäder
De bästa studentbostäderna som färdigställdes under 2023 tillhör K2A. Det stod klart
i januari 2024 när Studentbostadsprisets jury utsåg K2A:s studentboende Generatorn
i Linköping till 2023 års prisvinnare. Generatorn är inte bara unikt som studentbo-
ende, utan huset även troligtvis det största plusenergihus i trä som byggts i Sverige.
Här nns 112 nybyggda lägenheter, 90 studentbostäder och 22 trygghetsbostäder, tillsammans med era olika gemensamhetsytor
– bland annat på den vackert inglasade toppvåningen. I motiveringen till K2A:s vinst betonades byggnadens särskilda miljömässiga
hållbarhet, men också det arkitektoniska uttrycket samt hur lägenheterna anpassats eer studenternas behov och önskemål. Spridd,
Secretary och Septembre är de arkitektkontor som varit med och ritat Generatorn.
Studentbostadspriset delas ut av branschorganisationen Studentbostadsföretagen. Priset tilldelas ett studentbostadsprojekt som
genom innovation, hållbarhet och utformning möter kundgruppens behov och stärker högre utbildning. Det är tredje året priset delas
ut och K2A har som enda bolag varit nominerade varje år. Under samma period har inget annat bolag fått mer än en nominering.
Luftseglaren, Järfälla
Nominerat 2022
Hinderbanan, Gävle
Nominerat 2021
53
K2A Årsredovisning 2023
Fastighets- och projektportfölj
Bostäder i attraktiva lägen
på växande orter
Vid utgången av 2023 förvaltade K2A sammanlagt 5 159
bostäder i 27 kommuner jämfört med 5 012 bostäder föregå-
ende år. Samtidigt hade bolaget 3 871 byggrätter för framtida
utveckling i 19 kommuner. På tre av orterna hade K2A samägda
projekt med andra bostadsutvecklare. Totalt hade bolaget 9 030
(9 877) bostäder i förvaltning eller i pågående projekt.
K2A:s bostäder finns i attraktiva lägen
K2A utvecklar och erbjuder främst två bostadskategorier –
hyresbostäder och studentbostäder – på orter där det råder
bostadsbrist. Bolagets yteektiva hyres- och studentbostäder
utvecklas i samverkan med berörda kommuner på eerfrågade
lägen med bra kommunikationer och närhet till service.
K2A:s studentbostäder åternns i attraktiva lägen på eller i
direkt anslutning till campus, det vill säga universitets- och
högskoleområden.
Expansion via markanvisningar och förvärv
K2A erhåller oa mark för bostadsproduktion via kommunal
markanvisning. Bolaget har etablerat goda kontakter med
företrädare för utvalda kommuner, vilket skapar möjligheter till
förtroendefull samverkan för att bygga och erbjuda er bostäder
till kommuninvånarna. Möjligheterna att få fram mark till
bostadsändamål varierar dock mycket mellan olika kommuner
liksom tiderna för planprocesserna.
K2A har under 2023 erhållit två markanvisningar som innebär
att projektportföljen tillförts projekt med byggrätter för utveck-
ling av 120 bostäder. Stockholm är K2A:s viktigaste marknad.
Av de 3 871 byggrätter som K2A förfogar över nns idag 2 269
i Stockholmsregionen Det innebär att mer än hälen av K2A:s
byggrätter nns i Stockholmsregionen.
Konkurrensmässiga fördelar
K2A specialiserar sig på moderna, klimatsmarta hyres- och
studentbostäder med hög standard i attraktiva lägen samt
erbjuder kundnära förvaltning med hög servicenivå genom
innovativa lösningar. Detta ger bolaget konkurrensmässiga
fördelar gentemot andra aktörer. Miljöcertiering av K2A:s
bostäder stärker också bolagets position. Ytterligare en konkur-
rensfördel är att bolaget fokuserar på yteektiva bostäder som
inrymmer alla eerfrågade funktioner på en mindre boyta. På så
vis kan kunderna erbjudas en lägre månadshyra med bibehållen
funktion.
Bostadsmarknaden
Samtliga uppgier om statistik i detta avsnitt kommer från
Statistiska Centralbyrån (SCB) om inte annat anges. Statistiken
har bearbetats av K2A.
Bristen på bostäder är stor i de esta av Sveriges kommuner,
men framför allt i de dynamiska storstadsregionerna. Det är i
regioner med högre ekonomisk tillväxt som est arbetstillfällen
skapas och befolkningstillväxten är som störst. Främst saknas
små bostäder med rimliga hyror, det vill säga mindre hyresrätter.
70 procent av hushållen i Sverige består idag av en till två
personer.
Drivkrafter på bostadsmarknaden
En välfungerande bostadsmarknad för hyresbostäder förutsätter
era faktorer såsom:
En underliggande befolkningstillväxt
En balans mellan utbud och eerfrågan
En väl fungerande arbetsmarknad
Stark befolkningstillväxt
Sveriges befolkning har ökat kraigt under det senaste decenniet
från 9,6 till 10,6 miljoner invånare, vilket motsvarar en genom-
snittlig tillväxtökning om strax under en procent per år. Sveriges
befolkning ökade under 2023 med 0,3 procent
8
9
10
11
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Befolkningsmängd, antal miljoner innare
I många kommuner i Sverige är bristen på hyresbostäder stor till följd av urbanisering
och befolkningstillväxt. K2A utvecklar sitt fastighetsbestånd på orter där efterfrågan är
hög oavsett konjunkturläge.
54
K2A Årsredovisning 2023
Marknad
Befolkningstillväxt per kommun
Befolkningen ökar för Sverige som helhet, men mellan Sveriges kommuner varierar befolkningsförändringen. Urbaniseringen driver
allt er till de dynamiska storstadsregionerna där est arbetstillfällen skapas.
Befolkningsökningen för de orter där K2A förvaltar eller uppför bostäder framgår av stapeldiagrammet nedan där varje stapel avser
befolkningsökning per kommun under de senaste tio åren. Den mörkblå stapeln avser genomsnittet för Sverige.
0
5
10
15
20
25
Sverige
Gotland
Kiruna
Umeå
Sundsvall
Gävle
Västerås
Karlstad Lund Växjö
Linköping
Enping Uppsala
Stockholm
Haninge
Järlla
Bef
olkningsökning per kommun 10 år, procent
Luleå
Örebro
Norrtälje
I livfulla Arenastaden, beläget cirka 2 kilometer väster om Växjö centralstation har K2A byggt 185 Svanenmärkta hyresbostäder.
Husen färdigställdes och flyttades in under det tredje kvartalet 2023.
55
K2A Årsredovisning 2023
Marknad
Behov, utbud och efterfrågan
Bristen på bostäder är stor i de esta av Sveriges kommuner, men
framför allt i orter med stark arbetsmarknad. 2023 stod över
800 000 personer i kö hos Bostadsförmedlingen i Stockholm för
att få en hyresbostad. Den genomsnittliga kötiden för en vanlig
hyresrätt var nio år. Boverkets senaste bostadsmarknadsenkät
(2023) visar att det råder underskott på bostäder i 180 av landets
290 kommuner.
Många personer i Sverige lever ensamma eller i mindre
familjekonstellationer, vilket innebär att det nns en stor
eerfrågan på mindre bostäder. De senaste årens stora
invandring har ytterligare ökat eerfrågan i detta bostads-
segment. Gällande kategorin studentbostäder bedömer nästan
hälen av landets 38 högskolekommuner att det råder under-
skott på bostadsmarknaden för studenter vid högskola eller
universitet. Det är främst på de större universitets- och hög-
skoleorterna som bristen är stor. De genomsnittliga kötiderna
kan på orter som Stockholm, Lund och Uppsala uppgår till
mellan tolv veckor och fem år, vilket motsvarar en stor del av
studietiden.
Nybyggnation
Tillgången på bostäder i tillväxtregionerna har länge legat på
nivåer som understigit eerfrågan. Den accelererande befolk-
ningstillväxten sätter ytterligare press på stat och kommuner att
bättre möta eerfrågan. Boverkets bedömning är att behovet av
nya bostäder på nationell nivå från 2023 till 2030 uppgår till i
genomsnitt 67 300 per år.
Nyproduktionen ökade kraigt fram till 2017, vilket framgår
av det första stapeldiagrammet. Dock bröts tillväxttakten under
2018 då antalet påbörjade bostäder minskade för första gången
sedan 2012. Fram till 2021 låg dock antalet påbörjade bostäder
på en relativt jämn nivå, men 2022 ändrades förutsättningarna
för bostadsbyggandet till följd av höjda byggkostnader, stopp för
investeringsstöd, ökad ination och höjda räntekostnader vilket
resulterade i en inbromsning av bostadsbyggandet. Under 2023
har antalet påbörjade bostäder fortsatt att sjunka. I statistiken
för antalet färdigställda bostäder förväntas konsekvenserna av
inbromsningen ge genomslag från år 2024 och framåt.
1 person
41 %
2 personer
30 %
3 personer
11 %
4 personer
11 %
Fler än 4 personer
6 %
Hushållens sammansättning
0
10 000
20 000
30 000
40 000
04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Färdigställda hyresrätter
Färdigställda bostads- och äganderätter
Färdigställda hyres- och bostadsrätter, antal
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0
30 000
60 000
90 000
20 000
50 000
80 000
04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Befolkningsökning
Färdigställda bostäder
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
70 000
80 000
04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Färdigställda bostäder
Påbörjade bostäder
Påbörjade och rdigställda bostäder, antal
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
56
K2A Årsredovisning 2023
Marknad
Hyresbostäder
Om hyresbostäder
Enligt Boverket nns det i Sverige cirka två miljoner hyres-
lägenheter, 750 000 er än antalet bostadsrätter. För delar av det
bentliga beståndet ligger hyresnivån lågt i förhållande till vad
som kan antas vara marknadspris och regleringen av hyresnivåer
genom bruksvärdessystemet begränsar möjligheten till hyres-
höjningar. För nyproducerade hyresbostäder tillåts högre hyror.
Marknaden i Stockholm skiljer sig mot marknaden i resten av
Sverige. I Stockholm är både hyror och fastighetsvärden betydligt
högre än i övriga Sverige. Regionen har ett väldiversierat näringsliv,
en stark arbetsmarknad och ett ertal av Sveriges största lärosäten.
Stockholm har dessutom ha en hög befolkningstillväxt under lång
tid vilket sammantaget har skapat en stor eerfrågan på bostäder.
Därför investerar K2A i hyresbostäder
Sveriges befolkning växer och med det följer ett växande behov
av bostäder. Enligt Boverkets beräkning behövs 67 300 nya
bostäder årligen till och med 2030.
K2A:s primära marknader för hyresbostäder har länge varit
Stockholm och Mälardalen. Under 2022 och 2023 har bolagets
framtidsfokus än tydligare skiats mot Stockholm. Enligt
Stockholmsregionens utvecklingsplan RUFS 2050 behöver
det byggas minst 20 000 nya bostäder per år för att möta det
demograska behovet. Under 2024 förväntas byggnation av
3 000 bostäder påbörjas, enligt Länsstyrelsen Stockholm.
En annan faktor som gör att möjligheten till värdeutveckling
för hyresbostäder i Stockholm är stor är att markanvisningar
oa upplåts med tomträtt. Det innebär att totalkostnaderna
kan hållas nere trots högre byggkostnader och att det därmed
möjliggör produktion av nya bostäder med hyresnivåer
som eerfrågas samtidigt som projekten genererar attraktiv
avkastning.
Utöver Stockholm och Mälardalen har K2A idag hyres-
bostäder i Luleå, Lund och Växjö samt pågående projekt i
Borås. Samtliga är universitets- eller högskoleorter med ökande
befolkning och där samordningen med studentbostadsportföljen
medger synergieekter för K2A.
K2A förvaltar sammanlagt 1 657 hyresbostäder och har därtill byggrätter för att
utveckla ytterligare 2 812 hyresbostäder. Stockholm och Mälardalen är K2A:s
primära marknader vad gäller hyresbostäder. K2A har under lång tid arbetat
aktivt för att långsiktigt utöka sitt fastighetsbestånd i Stockholm, där svensk
bostadsmarknad är som allra starkast.
1
2
3
4
Andel av totalt
antal bostäder
49 %
Andel av totalt
hyresvärde (förvaltning)
37 %
HYRESBOSTÄDER
Andel av fastighets- och projektportfölj
57
K2A Årsredovisning 2023
Marknad Hyresbostäder
Vega park, etapp 3, Haninge
Färdigställt 2019/2020
Glidplanet, Örebro
Färdigställt 2018
K2A:s hyresbostäder
Förvaltningsobjekt Pågående projekt
Total yta, Antal Hyres- Total yta, Antal
Kommun kvm bostäder värde, Mkr kvm bostäder
Borås 17 533 414
Enköping 10 962 254 24,6
Haninge 19 583 462 58,1
Karlstad 3 128 81
Luleå 10 084 210 19,4
Lund 3 580 98 8,3
Norrtälje 10 785 191
Nynäshamn 6 414 180
Stockholm 1 956 3,4 30 859 842
Sundsvall 5 366 90 10,0 9 629 257
Upplands-Bro 23 520 400
Västerås 6 784 155 17,0 7 883 207
Växjö 6 949 185 18,8
Örebro 7 108 203 17,9 10 500 204
Summa 72 372 1 657 177,4 120 251 2 812
58
K2A Årsredovisning 2023
Marknad Hyresbostäder
Studentbostäder
Om studentbostäder
Det råder studentbostadsbrist på många universitets- och
högskoleorter i Sverige. Idag nns cirka 400 000 studenter och
100 000 studentbostäder, enligt Sveriges förenade studentkårers
bostadsrapport. Även om inte alla studenter behöver en student-
bostad är det en ekvation som är långt ifrån att gå ihop. 17 av
landets 38 högskolekommuner bedömer att det råder underskott
på bostadsmarknaden för studenter.
K2A är ett av få studentbostadsbolag i Sverige som är
rikstäckande och konkurrerar framför allt med lokala aktörer på
respektive ort, oa allmännyttiga bolag som inte är specialiserade
på studentbostäder.
Därför investerar K2A i studentbostäder
Studenter som läser CSN-berättigade utbildningar har en
förutsägbar ekonomisk situation med låg risk för plötsligt mins-
kade inkomster. Rätten att bo kvar i en studentlägenhet villkoras
av att studenten studerar och så länge hen gör det behåller hen
också samma huvudsakliga intäkter i form av bidrag och lån från
CSN. Att K2A är rikstäckande ger skalfördelar jämfört med de
konkurrenter som enbart agerar lokalt, eersom studentbostäder
är en speciell produkt där uthyrning och förvaltning skiljer
sig från övriga hyresbostäder med naturlig omyttning vid
terminstart och andra krav på hyresgästerna.
Strategin att vara rikstäckande innebär också ett kunderbju-
dande som är bättre anpassad för målgruppen. Den sextonåring
som ännu inte vet var hen ska studera eer gymnasiet kan via
K2A:s kö spara kötid till universitetsorter från Lund i söder till
Kiruna i norr.
K2A erbjuder en standardiserad bostad som är utvecklad i
dialog med studenter för att på bästa möjliga sätt möta deras
behov. Läge, kvalitet och utrustning gör att K2A menar att
bolaget erbjuder den bästa produkten på marknaden.
K2A är rikstäckande vad gäller studentbostäder och hade per 31 december 2023
totalt 3 334 studentbostäder som hyrs ut till studenter som läser en utbildning
som berättigar till CSN-stöd. Studentbostäder är en produkt med låg risk eftersom
kunderna är garanterade en jämn ersättningsnivå i form av bidrag och lån från
CSN under sin studietid.
Andel av totalt
antal bostäder
49 %
Andel av totalt
hyresvärde (förvaltning)
48 %
HYRESBOSTÄDER
Andel av fastighets- och projektportfölj
Marknad Studentbostäder
59
K2A Årsredovisning 2023
Luftseglaren, Järfälla
Färdigställt 2022
Hinderbanan, Gävle
Färdigställt 2020/2021
K2A:s studentbostäder
Förvaltningsobjekt Pågående projekt
Total yta, Antal Hyres- Total yta, Antal
Kommun kvm bostäder värde, Mkr kvm bostäder
Gävle 14 021 560 38,2
Järfälla 6 317 205 24,4
Karlstad 8 987 416 23,8
Kiruna 1 646 72 5,8
Linköping 3 169 112 9,9
Lund 3 700 160 11,3
Stockholm 2 360 65 7,7 16 160 656
Sundsvall 8 272 318 20,3 1 892 86
Umeå 6 175 277 17,2
Uppsala 7 850 160
Visby 6 926 278 17,2 1 672 76
Västerås 990 45
Växjö 6 469 213 13,8
Örebro 13 874 658 38,9 1 024 36
Summa 81 916 3 334 228,5 29 588 1 059
Marknad Studentbostäder
60
K2A Årsredovisning 2023
Samhällsfastigheter
Om samhällsfastigheter
Samhällsfastigheter är en benämning på fastigheter där
hyresgästerna är oentliga aktörer eller bedriver skattenan-
sierad verksamhet inom exempelvis skola, vård och omsorg. Den
absolut största ägaren av samhällsfastigheter i Sverige är den
oentliga sektorn även om en rad privata aktörer etablerat sig
med inriktning på samhällsfastigheter under det senaste decen-
niet. De privata aktörernas etablering är en eekt av ett stort
antal förvärv av samhällsfastigheter från regioner och kommuner
samt betydande nybyggnation av privata fastighetsbolag.
Eerfrågan på samhällsfastigheter styrs i stor utsträckning
av befolkningstillväxt och demogrask fördelning. På 20 år har
antalet 70-plussare i Sverige ökat med över 40 procent, till över
1,6 miljoner personer (2023). Även yngre åldersgrupper ökar,
men inte i lika stor utsträckning. Sammantaget innebär detta en
ökad eerfrågan på lokaler för vård och omsorg, men även för
skolor och förskolor. K2A erhåller oa mark för produktion av
bostäder och samhällsfastigheter via kommunal mark-
anvisning. Bolaget har etablerat goda kontakter med företrädare
för kommuner över hela landet, vilket skapar möjligheter
till förtroendefull samverkan för att bygga och erbjuda er
bostäder och lokaler för skattenansierade verksamheter till
kommuninvånarna.
Därför investerar K2A i samhällsfastigheter
K2A investerar i samhällsfastigheter då lokaler för skola, vård
och omsorg ingår som en naturlig del av hyresbostadsbyggande
i nya stadsdelar, men även för att det innebär långa hyresavtal,
begränsad motpartsrisk och stabila kassaöden.
Oentligt nansierade hyresgäster är stabila och kreditvär-
diga. Uthyrningsgraden i samhällsfastigheter är hög och möjlig-
heten till längre avtal är större än för andra delmarknader. Det är
en stigande eerfrågan på samhällsfastigheter och det utgör ett
bra komplement till K2A:s fokus på hyres- och studentbostäder.
De allra esta kommuner är i behov av LSS-boenden, vilket
innebär ett behov av nyproduktion och stora delar av denna
nyproduktion väntas tillfalla den privata marknaden. Eerfrågan
på nya samhällsfastigheter nns både hos kommuner och privata
operatörer och projekten drivs i tätt samarbete med hyresgästen
som vanligtvis tecknar hyresavtal innan byggnation påbörjas.
K2A förvaltar och utvecklar samhällsfastigheter med låg motpartsrisk och
långa hyreskontrakt, vilket innebär stabila kassaflöden under lång tid.
Samhällsfastigheterna utgör därmed ett bra komplement till beståndet av
hyres- och studentbostäder.
1
2
3
4
Andel av totalt
antal bostäder
2 %
Andel av totalt
hyresvärde (förvaltning)
15 %
HYRESBOSTÄDER
Andel av fastighets- och projektportfölj
Marknad Samhällsfastigheter
61
K2A Årsredovisning 2023
LSS Uppsala
Färdigställt 2014
LSS Mariefred
Färdigställt 2018
K2A:s samhällsfastigheter
Förvaltningsobjekt Pågående projekt
Total yta, Antal Hyres- Total yta, Antal
Kommun kvm bostäder värde, Mkr kvm bostäder
Enköping 2 001 12 5,9
Flen 500 6 1,7
Gävle 448 6 1,6
Heby 462 6 1,7
Hässleholm 5 397 44 3,6
Katrineholm 493 6 1,9
Kiruna 8 038 15,0
Motala 505 6 1,9
Nyköping 986 12 3,4
Oxelösund 900 12 3,4
Partille 572 6 2,0
Ronneby 505 6 1,7
Stockholm 3 360
Strängnäs 1 425 18 4,6
Sundsvall 7 932 11,8
Södertälje 532 6 1,7
Täby 726 6 2,3
Uppsala 1 350 16 5,2
Västerås 23 150
Summa 32 772 168 69,4 26 510
Marknad Samhällsfastigheter
62
K2A Årsredovisning 2023
I bostadsområdet Vega Park i Haninge ligger K2A:s 462 hyresbostäder, belägna
endast 700 meter från pendeltågsstationen Vega.
63
Fastigheternas värdering
Värderingsprocess
Värdering av fastigheter sker varje kvartalsslut med hjälp av
externa fastighetsvärderare. Kvartal ett och tre genomförs
översiktliga värderingar, kvartal två och fyra sker fullstän-
diga värderingar. Värderingar upprättas i enlighet med IVS
(International Valuation Standards) som ges ut av International
Valuation Standards Council (IVSC).
Värderingsmetod
Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde i enlighet
med redovisningsstandarden IAS 40.
Initialt redovisas förvaltningsfastigheter till anskanings-
värde, vilket inkluderar till förvärvet direkt hänförbara utgier.
Verkligt värde har fastställts med en kombinerad tillämpning av
ortsprismetod och avkastningsbaserad metod. Den avkastnings-
baserade metoden bygger på att en kassaödesanalys upprättats
för varje fastighet. Kassaödesanalysen utgörs av nuvärdet av
fastighetens bedömda framtida drisnetton under kalkyl-
perioden samt nuvärdet av fastighetens restvärde vid kalkyl-
periodens slut. Kalkylperioden uppgår till 15 år och restvärdet
har bedömts genom en evighetskapitalisering av ett uppskattat
marknadsmässigt drisnetto året eer kalkylperiodens slut.
Evighetskapitaliseringen sker med ett direktavkastningskrav
som har härletts från den aktuella transaktionsmarknaden för
jämförbara fastigheter. Såväl direkta som indirekta (fastigheter
sålda i bolag) transaktioner har beaktats.
Under de senaste två åren har antalet transaktioner kraigt
minskat samtidigt som ett ertal transaktioner skett av
stressade” aktörer (dvs. ej marknadsmässiga transaktioner).
Värderingar har fortsatt skett med hjälp av ortsprismetod, i de
fall jämförbara transaktioner har varit få har andra segment
med samma eller liknande aktörer analyserats för att bedöma
direktavkastningskrav samt värdenivåer. För att beakta rådande
marknadsläge har K2A:s värderare höjt sitt osäkerhetsintervall
från +/- 5 % till +/- 7,5 %.
Kassaödet för dris-, underhålls- och administrationskost-
nader baseras på marknadsmässiga och normaliserade utbetal-
ningar för dri, underhåll och fastighetsadministration, varvid
korrektion sker för avvikelser. Investeringar beräknas utifrån det
investeringsbehov som bedöms föreligga. Klassicering sker i
nivå 3 enligt IFRS 13.
I verkligt värde för förvaltningsfastigheter kan byggrätter ingå.
För värderingar av investeringar, som markanvisningar med
tillhörande byggrätter/framtida byggrätter, använder värderaren
ortprismetod, avkastningsmetod samt en förenklad exploate-
ringskalkyl, där värderaren har baserat värderingen på priserna i
liknande marknader och transaktioner samt på hur marknaden
betraktar det aktuella objektet. För värdering av pågående
projekt tas även hänsyn till risker och osäkerhetsfaktorer såsom
tidsaspekter, färdigställandegrad och lokala marknadsrisker
llande värdering av byggrätter. Verkligt värde för pågående
projekt bedöms utifrån det lägsta av:
Verkligt värde för byggrätten/framtida byggrätten med
eventuell bentlig byggnad vid värdetidpunkten, med tillägg
för nedlagda kostnader.
Verkligt värde för fastigheten i färdigt skick med avdrag för
kvarstående investeringar för att färdigställa projektet.
Verkligt värde för färdigställt pågående projekt beräknas med
samma värderingsmetodik som för förvaltningsobjekt.
Värdering som i färdigt skick kan dock ske först när projektet
är nästan färdigställt och nästan helt uthyrt, förutsatt att extern
värdering genomförts.
Indata för värdering till verkligt värde, procent
Förvaltningsobjekt, väsentlig icke observerbar
indata till värdering till verkligt värde
Samhälls-
fastigheter Bostäder
Förväntad normaliserad
hyra år 16, kr/kvm 2 855 3 590
Aktuell hyra, kr/kvm 2 086 2 608
Återstående längd på hyreskontrakt, år 7,3 e.t.
Förväntad långsiktig vakans år 16, % 3,9 1,6
Aktuell vakans, % 5,3 2,2
Förväntat normaliserat
driftsnetto år 16, kr/kvm 2 341 2 668
Diskonteringsränta, % 8,0 6,4
Direktavkastningskrav för
bedömning av restvärde år 16, % 5,9 4,3
Bostäder
Diskonteringsränta 6,4
Direktavkastningskrav 4,2
Samhällsfastigheter
Diskonteringsränta 8,0
Direktavkastningskrav 5,9
Förvaltningsberättelse
Känslighetsanalyser värdeförändringar
Förvaltningsfastigheter
Värdeförändring, % -3 -1,5 +1,5 +3
Värdeförändring, Mkr -274 -137 137 274
Belåningsgrad netto, % 68,3 67,4 65,5 64,7
Förvaltningsobjekt
Samhälls-
Mkr fastigheter Bostäder
Förväntad normaliserad hyra +/- 5 % +/- 25 +/- 251
Förväntad långsiktig vakans +/- 3 % -/+ 15 -/+ 151
Förväntade fastighetskostnader +/- 5 % -/+ 4 -/+ 60
Diskonteringsränta + 0,25 % - 23 - 184
- 0,25 % + 23 + 191
Direktavkastningskrav för + 0,25 % - 17 - 210
bedömning av restvärde - 0,25 % + 18 + 238
64
K2A Årsredovisning 2023
Fastigheternas värdering
Finansiering
Finansiering och finanspolicy
Den nansiella verksamheten i K2A bedrivs i enlighet med
den av styrelsen fastställda nanspolicyn. Finanspolicyn ska
reglera möjligheter till extern nansiering av K2A:s verksamhet
och dess underliggande fastigheter. K2A ska ha en begränsad
nansiell risk. K2A:s mest betydande nansiella risker utgörs
av nansieringsrisk, ränterisk och likviditetsrisk. K2A:s över-
gripande nansiella riskbegränsningar avser:
Tillgångar och eget kapital
K2A hade den 31 december 2023 tillgångar till ett värde om
10 058 Mkr (11 342), varav förvaltningsfastigheter utgjorde
9 125 Mkr (10 150). Likvida medel uppgick per balansdagen till
80 Mkr (298). Eget kapital uppgick per balansdagen till 2 357
Mkr (2 986) och inkluderar under 2021 emitterade hybridobli-
gationer om 450 Mkr.
Räntebärande skulder
K2A hade den 31 december 2023 räntebärande skulder (inklu-
sive periodiserade upplåningkostnader) om 6 716 Mkr
(7 359), vilket innebär att de räntebärande skulderna har
minskat med 643 Mkr under året. Belåningsgraden netto för
koncernen uppgick till 66,4 procent (63,8). Den genomsnitt-
liga räntenivån har under året stigit till 3,16 procent (3,06).
Skuldernas realiserbara verkliga värde avviker totalt sett inte
väsentligt från redovisat värde.
Den genomsnittliga räntebindningen per balansdagen
uppgick till 20 månader (23) och den genomsnittliga kapital-
bindningstiden till 19 månader (23). Den amortering som ska
betalas de kommande tolv månaderna uppgick vid årets utgång
till 80 Mkr (80). Periodiserade upplåningskostnader om 7 Mkr
(16) har reducerat räntebärande skulder i balansräkningen.
Finansiella Utfall
riskbegränsningar Riskbegränsning 2023
Belåningsgrad Inte långsiktigt 66,7 %
överstiga 70 %
Räntetäckningsgrad Inte långsiktigt 1,5 ggr
understiga 1,5 ggr
2019 2020 2021 2022 2023
0
1 000
2 000
3 000
4 000
Mkr
Eget kapital
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0
1
2
3
4
5
%
Genomsnittlig ränta
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0
10
20
30
40
50
Månader
Räntebindningstid
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2019 2020 2021 2022 2023
2019 2020 2021 2022 2023
Förvaltningsberättelse
2019 2020 2021 2022 2023
0
1 000
2 000
3 000
4 000
Mkr
Eget kapital
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0
1
2
3
4
5
%
Genomsnittlig ränta
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0
10
20
30
40
50
Månader
Räntebindningstid
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2019 2020 2021 2022 2023
2019 2020 2021 2022 2023
2019 2020 2021 2022 2023
0
1 000
2 000
3 000
4 000
Mkr
Eget kapital
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0
1
2
3
4
5
%
Genomsnittlig ränta
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0
10
20
30
40
50
Månader
Räntebindningstid
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2019 2020 2021 2022 2023
2019 2020 2021 2022 2023
65
K2A Årsredovisning 2023
Finansiering
Lån
Ränte- och kapitalbindning 31 december 2023
Räntebindning Kapitalbindning
Förfalloår Lånevolym, Mkr Ränta, % Avtalsvolym, Mkr Utnyttjat, Mkr Ej utnyttjat, Mkr
Rörlig ränta 778 6,48 – – –
2025 472 1,55 2 036 2 023 14
2026 3 006 2,55 3 121 3 121
2026 1 984 3,30 1 224 1 224
2028 475 2,58 349 349
Summa / genomsnitt 6 716 3,16 6 729 6 716 14
Grönt ramverk för finansiering
K2A har emitterat gröna seniora icke säkerställda obligationer
och gröna hybridobligationer. Obligationerna möjliggör nan-
siering eller renansiering av gröna fastigheter samt investeringar
i energieektiviseringar i bentliga fastigheter. I samband
med den första emissionen 2020 upprättades ett nansiellt
ramverk för gröna obligationer där CICERO tagit fram en
second opinion. Inrättandet av det nansiella ramverket är en
naturlig del av K2A:s prol som ett hållbart företag, och gör det
möjligt för K2A att ytterligare fokusera på att uppnå en positiv
miljöpåverkan i sin verksamhet.
Med anledning av MTN-programmet upprättade och publi-
cerade K2A den 21 maj 2021 ett grundprospekt, vilket ska
uppdateras årligen. Av denna anledning uppdaterade K2A
grundprospektet under det andra kvartalet 2023, och i samband
därmed gjordes mindre justeringar i grundprospektet.
I tabellen på nästa sida nns en sammanställning av K2A:s
gröna obligation samt hybridobligation. Samtliga obligationer
samt hybridobligationer är upptagna till handel på Nasdaq
Stockholms företagsobligationslista för hållbara obligationer.
Det åligger K2A att årligen rapportera enligt det gröna
ramverket. K2A rapporterar i enlighet med det gröna ramverket
för nansiering kvartalsvis i delårsrapporter och bokslutskom-
muniké och utfallet per 31 december 2023 framgår av
eerföljande sidor.
Grön finansiering
K2A är en modern version av den gamla tidens byggmästare som
bygger med omsorg och kvalitet för att det lönar sig i längden.
K2A planerar och bygger bostäder och samhällsfastigheter för
att äga och förvalta på lång sikt. Byggnationen sker med dagens
möjligheter och nya hållbarhetsperspektiv. Hållbara digitala och
exibla lösningar är självklara i K2A:s verksamhet då det gynnar
bolagets kunder, samhället, miljön och företagets utveckling.
Det arbetet gör det möjligt för K2A att nansiera
verksamheten grönt.
Grönt ramverk för aktier
Under 2020 lanserade K2A världens första ramverk för gröna
aktier. Ramverket för den gröna aktien är verierat av CICERO
Shades of Green (CICERO). Ramverket underlättar för
investerare att få en djupare insyn i bolagets hållbarhetsarbete
samt ger dem en möjlighet att granska och jämföra bolags
hållbara prestationer.
CICERO har i sin second opinion, som reviderats under
2023, klassicerat 70 procent av K2A:s hyresintäkter och 80
procent av K2A:s investeringar som gröna under verksamhets-
året 2022.
Det åligger K2A att årligen rapportera enligt det gröna
ramverket. K2A rapporterar i enlighet med det gröna ramverket
för aktier kvartalsvis i delårsrapporter och bokslutskommuniké
och utfallet 2023 framgår av eerföljande sidor.
Nasdaq Green Equity Designation
Under 2023 förnyades K2A:s gröna märkning av bolagets aktier
enligt Nasdaq Green Equity Designation. Den gröna märk-
ningen utgör ett bevis på att över 50 procent av K2A:s omsätt-
ning härrör från aktiviteter som är gröna och att verksamheten
fortsätter att investera en betydande andel i gröna aktiviteter. För
ansökan görs en kvalitativ bedömning av företagets anpassning
till Nasdaq Green Equity Principles av en av Nasdaq godkänd
granskare. För närvarande godkända granskare är CICERO
Shades of Green och Moodys ESG Solutions.
Grön finansiering
Förvaltningsberättelse
66
K2A Årsredovisning 2023
Finansiering
K2A:s gröna obligationer och hybridobligationer
Tid till Nom. Ränte- Aktuell
Seniora icke säkerställa, Emissions- Förfallo- förfall belopp, marginal, ränta,
gröna obligationer datum datum år Mkr Räntebas procent procent ISIN Grön
MTN 101 210601 240601 0,4 400 Stibor 3M 3,25 7,32 SE0013360278 Ja
MTN 102 211001 250401 1,3 400 Stibor 3M 3,00 7,18 SE0013104791 Ja
MTN 103 220318 241218 1,0 300 Stibor 3M 4,40 8,44 SE0013360690 Ja
Totalt emitterat belopp 1 100
Nom. Ränte- Aktuell
Emissions- Första belopp, marginal, ränta,
datum lösen Mkr Räntebas procent procent ISIN Grön
Hybridobligationer 210121 260421 450 Stibor 3M 5,95 10,04 SE0015407507 Ja
Totalt emitterat belopp 450
Grönt ramverk för finansiering
Certifierade förvaltningsobjekt, byggnad
Pågående
Miljöcertifiering och nivå Certifierade Pågående Kommande Totalt projekt Totalt
Svanen 32 2 – 34 37 71
Miljöbyggnad nybyggnad
– Silver 9 9 9
Miljöbyggnad iDrift
– Silver 15 39 54 54
– Brons 40 40 40
Passivhus/annan 3 3 3
Summa 99 41 140 37 177
Galaxen i Västerås
155 nyproducerade och Svanenmärkta hyresbostäder i
Västerås.
Grönskande innergård med gemensamma elgrillar. Boende på
Galaxen har även möjlighet att nyttja vår elbilspool BoBil.
Exempel på gröna fastigheter
Uppföljning av gröna ramverk
Förvaltningsberättelse
67
K2A Årsredovisning 2023
Finansiering
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
Utveckling grön finansiering
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Gröna banklån
Gröna obligationer
Gröna hybridobligationer
Mkr
0
10 000
20 000
30 000
CO
2
e-utsläpp, ton (scope 1–3)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
ton
2021
2022
2023
26 105
8 649
1 293
31 mars
30 juni
30 sep
31 dec
1 500
1 500
1 100
1 100
450
450
450
450
3 068
2 318
2 397
2 252
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
Utveckling grön finansiering
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Gröna banklån
Gröna obligationer
Gröna hybridobligationer
Mkr
0
10 000
20 000
30 000
CO
2
e-utsläpp, ton (scope 1–3)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
ton
2021
2022
2023
26 105
8 649
1 291
31 mars
30 juni
30 sep
31 dec
1 500
1 500
1 100
1 100
450
450
450
450
3 068
2 318
2 397
2 252
Hyresintäkter InvesteringarHyresintäkter
83 %
Investeringar
92 %
Gröna byggnader
Övriga byggnader
17 %
8 %
8 %
28 %
25 %
63 %
28 %
8 %
Fördelning enligt definition i grönt ramverk för aktier
Fördelning av klassificering på fastigheter enligt
CICERO Shades of Green
Mörkgröna fastigheter Ljusgröna fastigheter
Mellangröna fastigheter Gula fastigheter
1 %
39 %
24 %
Projekt
Förvärv
76 %
32 %
8 %
35 %
Mörkgröna fastigheter
Mellangröna fastigheter
Ljusgröna fastigheter
Gula fastigheter
25 %
92 %
8 %
Gröna byggnader
Övriga byggnader
Fördelning enligt ramverk
för gröna aktier
Fördelning projekt och förvärv
Fördelning enligt CICERO
Shades of Green
Grönt ramverk för aktier, 2023
Grönt ramverk för finansiering, fortsättning

Hyresintäkter 2022 Investeringar 2022Hyresintäkter 2022
82 %
Investeringar 2022
97 %
Gröna byggnader
Övriga byggnader
18 %
3 %
7 %
31 %
24 %
68 %
5 %
21 %
Fördelning enligt definition i grönt ramverk för aktier
Fördelning enligt ramverk
Mörkgröna fastigheter Ljusgröna fastigheter
Mellangröna fastigheter Gula fastigheter
5 %
37 %
56 %
Projekt
Förvärv
44 %
68 %
5 %
21 %
Mörkgröna fastigheter
Mellangröna fastigheter
Ljusgröna fastigheter
Gula fastigheter
5 %
97 %
3 %
Gröna byggnader
Övriga byggnader
Fördelning investeringar enligt ramverk 2022
Grön finansiering 31 dec 2023
59 %
Allokering 31 dec 2023
88 %
12 %
12 %
Grönt ramverk för finansiering fortttning
Gröna banklån
Gröna obligationer
Gröna hybridobligationer
Grön finansiering
Övrig finansiering
29 %
CO
2
e-utsläpp och energianvändning
Totala CO
2
e-utsläpp Energianvändning
År ton
1
kg/kvm
2
kWh/kvm
2020 13 142 79,4 109,6
2021
2
26 105 116,9 105,0
2022 8 649 32,2 99,3
2023 1 291 4,1 90,2
Den kraftiga minskningen av totala utsläpp är främst en följd av minskad
nyproduktion.
1) K2A redovisar från och med år 2020 klimatutsläpp enligt GHG-protokollet
scope 1-3. Tidigare jämförelseår saknas därmed.
2) Data för 2021 har justerats för normalårskorrigerad fjärrvärme.
CO
2
e-utsläpp, ton (scope 1-3)
Förvaltningsberättelse
68
K2A Årsredovisning 2023
Finansiering
Risker och riskhantering
Möjligheter och risker för koncernen och
moderbolaget
K2A:s aärsverksamhet rymmer både risker och möjligheter.
Rätt hanterade kan riskerna leda till nya möjligheter, fel
hanterade kan de medföra negativa konsekvenser för K2A.
Ytterst är det styrelsens ansvar att upprätta ändamålsenliga
och eektiva system för riskhantering och intern kontroll.
Styrelsen i K2A har fastställt en riskhanteringspolicy för verk-
samhetsövergripande riskhantering i K2A, som syar till att ge
K2A:s affärsverksamhet rymmer både risker och affärsmöjligheter. Bolaget
identifierar, analyserar och hanterar risker systematiskt på verksamhets-
övergripande nivå samt i enskilda projekt. K2A har valt att kategorisera riskerna
i fyra huvudområden: operativa risker, finansiella risker och regelefterlevnad,
strategiska risker samt hållbarhetsrisker.
Obetydlig Mindre Måttlig
Omfattande
Mycket
omfattande
Mycket
sannolik
Sannolik
Möjlig
Osannolik
Mycket
osannolik
1a
8
4
2
6
3
7
5
Risk Risknivå*
1a Ny finansiering och refinansiering (bank) Medel
1b Ny finansiering och refinansiering (obligation) Hög
2 Värdeförändringar av fastigheter Medel
3 Tillgång till mark/projekt Låg
4 Riskhantering i projekt (tid, kostnad, kvalitet) Låg
5 Likviditet, svårighet att möta finansiella åtaganden Medel
6 Signifikanta ränteförändringar Medel
7 Nyckelpersoner Låg
8 Ineffektiv förvaltning och lägre lönsamhet Låg
9 Klimatförändringar Medel
* Residualrisknivå, det vill säga risknivå med beaktande
av existerande kontroller.
Förvaltningsberättelse
9
Sannolikhet
Konsekvens
1b
styrelsen och företagsledningen ökad insikt i de risker koncernen
är exponerad för. Syet med riskhanteringspolicyn är att tydlig-
göra processen för riskhantering, inklusive roller och ansvar samt
hur riskhantering är kopplad till verksamhetens övergripande
mål. Ramverket ska främja transparens, riskbaserade beslut och
investeringar samt att eektiva åtgärder och kontroller appliceras
för att hantera risker.
Väsentliga riskområden
69
K2A Årsredovisning 2023
Risker och riskhantering
Riskhanteringsprocessen
K2A identierar, analyserar och hanterar risker systematiskt
på verksamhetsövergripande nivå samt i enskilda projekt.
Bedömning görs gällande sannolikheten att risken realiseras
inom en denierad tidsperiod samt vilken konsekvens den har
på fastställda mål alternativt konsekvensen ur tids-, kostnads-
eller kvalitetsaspekter i projekt. Bedömningen ger insikt i vilka
konsekvenser en realiserad risk skulle ha på verksamheten.
Baserat på vilka kontroller eller andra åtgärder som nns på plats
samt vilken risknivå organisationen ämnar uppnå fattas däreer
beslut om eventuella ytterligare åtgärder.
Bolaget står under året inför era utr året inför flera utmaningar. En av de
främsta utmaningarna är att stärka bolagets likviditet i sye att tärka bolagets likviditet i syfte att
klara bolagets betalningsförpliktelser och då främst bolagets två
obligationslån om 400 Mkr respektive 300 Mkr som förfaller
i juni respektive december 2024. Dessa obligationslån är vid
avlämnandet av denna årsredovisning ännu inte förlängda eller
renanrefinansierade.
Styrelsen har därför beslutat, trots tidigare kommunicerat
besked, att föreslå årsstämman att inte göra någon utdelning
till innehavarna av preferensaktier. Styrelsen fortsätter dock att
löpande utvärdera hur bolagets likviditetsbehov kan säkerställas
Riskidentifiering
Riskanalys
Riskevaluering
Riskhantering
Riskidentifiering
Rapportering och
kommunikation
genom andra nansiegenom andra finansieringsalternativ såsom lånenativ såsom lånefinansiering och
nyemission men även genom försäljningar och strukturerade
samarbeten.
Jämfört med föregående år ser bolaget dock positiva föränd-
ringar på marknaden. Kapitalmarknaden har blivit mer till-
gänglig för fastighetsbolag genom ett ökat intresse från utländska
investerare och inatioesterare och inflationen fortsätter att gå ner. Vi ser också att
transaktionsmarknaden ökar redan under detta år. Därutöver
kan Riksbanken komma att påbörja att sänka styrräntan.
Den lägre byggtakten kommer sannolikt att på kort sikt
innebära en brist på nya bostäder. Det tillsammans med EU:s
överenskommelse kring byggnaders klimatpåverkan bör även
innebära att bolag med nya, moderna hyres- och studentbostäder
med ett tydligt hållbarhetsperspektiv kommer att klara sig bättre
i det långa perspektivet. K2A är ett sådant bolag.
Det är därför styrelsens bedömning att bolaget kommer att ha
förutsättningar att få en tningar att få en finansieringslösning på plats innebä-
rande att de obligationslån som förfaller under 2024 kommer att
kunna återbetalas, renansieras eller föetalas, refinansieras eller förlängas. Bolaget tillämpar
därför principen om fortsatt dri vn om fortsatt drift vid upprättandet av denna
årsredovisning.
K2A:s riskhanteringsprocess
Förvaltningsberättelse
70
K2A Årsredovisning 2023
Risker och riskhantering
K2A:s hyresintäkter påverkas av en mängd olika
faktorer såsom utveckling i ekonomin på de
delmarknader där K2A verkar, utbud av hyres- och
studentbostäder, befolkningstillväxt, sysselsättning
samt hur väl K2A lyckas utveckla fastighetsbeståndet.
Det kan påverka vakansgrad och hyresnivåer i de
fastigheter K2A äger.
God marknadskännedom.
Nära och proaktiv dialog med kunder för att
förstå deras behov idag och i framtiden.
Utvecklar attraktiva, hållbara bostäder i bra lägen
på marknader med god efterfrågan.
Strukturerad, digitaliserad process avseende
marknadsföring och uthyrning.
Kontinuerlig mätning av kundernas nöjdhet följs
upp med relevanta åtgärder.
Hyresintäkter
och vakanser
1. Operativa risker
Operativa risker avser risker förknippade med den löpande förvaltningen av K2A:s fastighetsinnehav, såsom risk för att inte uppnå
kortsiktiga mål på grund av otillräckliga interna processer, effektivitet eller externa händelser.
Risken kopplad till fastighetskostnader ligger framför
allt i ökningar som K2A inte kan kompensera för
genom hyreshöjningar, index eller vidarefakturering.
Under de senaste åren har förutsättningarna i
omvärlden förändrats – hög inflation och volatila
energipriser leder till att K2A behöver säkerställa
hantering av detta.
Fokus på hyresförhandlingar i syfte att bibehålla
marginaler.
Energieffektiva miljöcertifierade fastigheter.
Strukturerat och fokuserat arbete för att
effektivisera och minska energianvändning.
Installation av solceller där det är möjligt.
Implementering av individuell mätning av el- och
vattenförbrukning vilket möjliggör att kunderna
bär faktiska kostnader för användningen.
Underhållsplaner för samtliga fastigheter.
Ökade
fastighets-
kostnader
Risk Riskbeskrivning Hantering
Kassaflöde
1
Förändring Effekt på kassaflödet, Mkr
Hyresvärde +/- 5 % +/- 25
Uthyrningsgrad +/- 1 procentenhet +/- 5
Fastighetskostnader +/ - 10 % -/+ 13
Räntekostnader +/- 1 procentenhet -/+ 10
1) Kassaflödet avser de senaste 12 månaderna. Uthyrningsgrad beräknas på hyresvärdet. Känslighetsanalys för
räntekostnader inkluderar effekt av derivat.
Känslighets-
analys
Det finns en risk att kostnader för genomförande
av projekt blir högre än förväntat på grund av
felkalkyler, bristande styrning i upphandling och
ineffektivt projektgenomförande vilket kan medföra
att avkastningen därmed blir lägre.
Hög kompetens i projektorganisationen.
Avtalsmässig reglering med samarbetspartners.
Tydlig och proaktiv process vid upphandling av
entreprenader.
Projekt-
styrning
Risker och riskhantering
71
K2A Årsredovisning 2023 Förvaltningsberättelse
Utgifter för ränta på lånat kapital är en stor
kostnadspost i K2A:s resultaträkning. Ränteutgifter
påverkas av marknadsräntor och av kreditinstitutens
marginaler samt K2A:s strategi avseende räntebind-
ning. Det finns en risk att K2A:s ränteutgifter ökar
och att räntetäckningsgraden sjunker om marknads-
räntorna stiger eller att K2A binder sina räntor vid en
nivå som är högre än marknadsräntan.
< Av styrelsen fastställd finanspolicy reglerar
riskmandat.
< K2A använder räntederivat och fasträntelån för
att uppnå önskad räntebindningsstruktur och
räntetäckningsgrad.
Ränterisk
Den finansiella rapporteringen är ett viktigt besluts-
underlag och brister i den kan leda till felaktiga
beslut för K2A men också för externa parter såsom
långivare och investerare.
Styrande dokument med tydlig fördelning av
ansvar och befogenheter.
God intern kontroll med såväl förebyggande
åtgärder som uppföljningskontroller.
Ett av styrelsen utsett revisionsutskott granskar
koncernens finansiella rapportering och interna
kontroll.
Hög kompetens på ekonomifunktionen.
Löpande bevakning och analys av förändringar i
regelverk.
Extern revision.
Aktivt arbete för att säkerställa regelefterlevnad.
Finansiell
rapportering
K2A måste anpassa verksamheten till lagar,
förordningar och regler. I det fall K2A inte efterlever
gällande regelverk kan det medföra ekonomiska
konsekvenser, sanktioner eller skada förtroendet
för K2A.
Utvecklingen av lagar, regler och förordningar
inom områden som kan påverka K2A följs
löpande.
God intern kontroll med uppföljning i flera led.
Eventuella effekter av ändrade regelverk analyseras
och förbereds.
Funktion för visselblåsning.
Regel-
efterlevnad
Refinansieringsrisk avser risken att finansiering inte
kan erhållas eller förnyas vid låneförfall, eller att
refinansieringen endast kan förnyas till en betydligt
högre kostnad.
Likviditetsrisk avser risken att K2A inte har tillräcklig
betalningsberedskap för förutsedda och/eller oförut-
sedda utgifter. K2A behöver tillgång till likviditet för
att finansiera pågående projekt, drift av verksam-
heten samt betala räntor och amorteringar.
Vi vill också fästa uppmärksamheten på den
information som lämnas i förvaltningsberättelsen på
sidan 69 under rubriken ”Risker och riskhantering”.
< Använder flera olika finansieringsformer och
källor.
< Finanspolicy fastställd av styrelsen begränsar
risktagande.
< Likviditetsreserv för att säkerställa att K2A kan
uppfylla löpande betalningsförpliktelser.
< Med hög andel miljöklassade fastigheter och
projekt har K2A goda förutsättningar att få så
kallad grön finansiering till attraktiva villkor
samtidigt som långivare prioriterar K2A framför
andra aktörer som inte har samma miljöprofil .
Refinansierings-
och likviditets-
risk
2. Finansiella risker och regelefterlevnad
Finansiella risker och regelefterlevnad avser risker kopplade till att K2A inte uppnår sina finansiella åtaganden eller misslyckas med
den finansiella rapporteringen och efterlevnad av förordningar, lagar och regler. K2A:s mest betydande finansiella risker utgörs av
ränterisk, refinansieringsrisk och likviditetsrisk.
Risk Riskbeskrivning Hantering
Risker och riskhantering
72
K2A Årsredovisning 2023 Förvaltningsberättelse
Politiska beslut och regeländringar kan leda till
ändrade förutsättningar för K2A:s verksamhet.
Det kan till exempel gälla beslut om förändrad
skattelagstiftning, regelverk för banker, statliga stöd
och planprocesser med mera.
K2A följer aktivt utvecklingen av lagar, regler och
praxis inom de områden som berör K2A.
Analys av eventuella effekter och om möjligt
proaktivt agerande.
Dialog med styrelse om påverkan och tänkta
åtgärder.
Politiska
beslut
och regel-
ändringar
3. Strategiska risker
Strategiska risker är långsiktiga och övergripande. Det är viktigt att affärsmodellen och sammansättningen av fastighetsportföljen är
rätt anpassad, fastighetsförvärv passar in samt att investeringar inom rätt områden och i rätt tid görs.
Ett förändrat utrikespolitiskt landskap kan medföra
påverkan inom exempelvis konjunkturläge,
finansiella marknader, energiförsörjning och/eller
distributionskedjor. Länder som är stora leverantörer
av byggmaterial eller andra nyckelkomponenter
som bygg- och fastighetssektorn är beroende av kan
påverka K2A:s tillgång till byggprodukter för ny- och
ombyggnation, vilket både kan driva upp priset på
nyproduktion och påverka färdigställandet av nya
projekt.
Översyn av leverantörskedjor i syfte att minska
exponering mot produktionsland med politisk
instabilitet.
Strategisk översyn av leverantörskedjor i syfte att
säkerställa tillgång på insatsvaror.
Upphandling av byggmaterial och varor från
leverantörer i Sverige, inom Europa eller länder
med bedömd låg politisk risk.
Undersöka möjlighet till användning av
återbrukade material och komponenter.
K2A använder räntederivat och fasträntelån för
att uppnå önskad räntebindningsstruktur och
räntetäckningsgrad.
Installation av solceller på nybyggnadsprojekt samt
komplettering på befintliga fastigheter.
Utrikespolitiskt
landskap
Fastighetsutveckling genom investeringar i egna
fastigheter och framtagande av byggrätter är mycket
viktigt för företagets värdetillväxt. En begränsad
projektportfölj kan dämpa den framtida tillväxten.
K2A arbetar aktivt för att behålla en långsiktig till-
växt och söker ständigt nya affärsmöjligheter och
projekt genom löpande dialog med kommuner
och andra marknadsaktörer.
Kontinuerlig analys av marknadsläget.
Tydlig investeringsstrategi som utvärderas
kontinuerligt.
Tydlig beslutsprocess vad gäller risker och möjligheter
i varje projektmöjlighet.
Projekt-
verksamhet
samt tillgång
till mark/projekt
Risk Riskbeskrivning Hantering
Beroende av enskilda personer på nyckelbefattningar
kan medföra risker för att det dagliga arbetet inte kan
genomföras med tillräcklig effektivitet och kvalitet.
Hållbart företag i alla dimensioner.
För att säkerställa medarbetarnas motivation
genomförs årliga medarbetarundersökningar och
medarbetarsamtal med samtliga medarbetare där
individuella önskemål och behov av kompetensut-
veckling kartläggs.
Plan för kompetensförsörjning.
Dokumenterade process- och arbetsbeskrivningar
för att minska personberoende.
Beroende
av enskilda
nyckel-
personer
73
K2A Årsredovisning 2023
Risker och riskhantering
Förvaltningsberättelse
Korruption
och brott mot
mänskliga
rättigheter
4. Hållbarhetsrisker
Klimatförändringarna är en global hållbarhetsrisk
som medför konsekvenser för både ekonomiska,
ekologiska och sociala system. För K2A kan akuta
fysiska risker såsom översvämning, extremväder
(exempelvis skyfall, snöfall, värmeböljor, stormar
och brand) samt långsiktiga fysiska risker, komma
att öka K2A:s kostnader för skador och kräva
investeringar för att motverka påverkan. Långsiktiga
fysiska risker såsom kallare väder kan ge ökad
el- och värmeanvändning. Varmare temperaturer
kan medföra ökad risk för skadedjur och påverka
kostnaden för råvara (trä). Ändrade nederbörds
mönster eller havsvattenhöjningar kan påverka
behov av dagvattenhantering och/eller investeringar
i fukt- och vattenhanteringsåtgärder. Dessa risker
kan öka i ett längre tidsperspektiv.
Klimatriskinventeringar av befintligt fastighets-
bestånd kompletteras allt eftersom fastigheter
förvärvas.
Framtagna åtgärdsplaner som integrerats i
förvaltningens handlings- och underhållsplaner.
Förvärv och markanvisningar bedöms utifrån ett
klimatriskperspektiv.
Miljöcertifiering av all nyproduktion enligt Svanen
eller motsvarande.
Dagvattenhantering i samtlig nyproduktion.
Nybyggnader har låg energianvändning. Löpande
energieffektiviseringsåtgärder i befintligt bestånd.
Klimat-
förändringar,
fysiska risker
Klimat-
förändringar,
omställning
Risk Riskbeskrivning Hantering
För K2A är det viktigt att bygga tillit och förtroende i
branschen samt att bedriva affärsverksamheten på
ett transparent och etiskt korrekt sätt. Inom all affärs-
verksamhet kan det förekomma risker kopplade till
korruption och mänskliga rättigheter. Dessa risker
kan finnas inom såväl K2A som hos bolagets part-
ners och leverantörer. K2A ställer därför samma krav
på leverantörer som K2A ställer internt på bolaget.
För K2A kan en incident ha en negativ påverkan på
människor och miljö samt skada bolagets anseende
och verksamhet.
K2A:s uppförandekod innehåller riktlinjer för att
säkerställa ett ansvarsfullt beteende, hög affärsetik
och respekten för mänskliga rättigheter.
K2A:s jämställdhetspolicy innehåller riktlinjer för
nolltolerans mot diskriminering eller kränkande
särbehandling.
Kravställning på leverantörer om att K2A:s
leverantörskod följs.
Revision av leverantörsavtal på årsbasis och i
samband med nytecknande eller förnyelse av
kontrakt.
Policy och rutin för visselblåsning som kan
användas vid misstanke om oegentligheter eller
brott mot uppförandekoden.
Korruption
och brott mot
mänskliga
rättigheter
3. Hållbarhetsrisker
Hållbarhetsrisker relaterar till hela verksamhetens värdekedja och relaterar till bolagets risk att bedriva aktiviteter på både kort och
lång sikt som inte är hållbara ur ett ekologiskt, ekonomiskt och socialt perspektiv. Exempelvis risk att inte ta hänsyn till klimat-
förändringar vid planering och anpassning av kommande och befintlig byggnation eller säkerställa uppföljning av leverantörers
uppfyllnad av uppförandekod.
Klimatförändringarna är en global hållbarhetsrisk
som medför konsekvenser för både ekonomiska,
ekologiska och sociala system. För K2A kan akuta
fysiska risker som översvämning, extremväder
(exempelvis skyfall, snöfall, värmeböljor, stormar
eller brand) samt långsiktiga fysiska risker komma
att öka K2A:s kostnader för skador och kräva
investeringar för att motverka påverkan. Långsiktiga
fysiska risker som kallare väder kan leda till ökad
el- och värmeanvändning. Varmare temperaturer
kan medföra ökad risk för skadedjur och påverka
kostnaden för råvara (trä). Ändrade nederbörds-
mönster eller havsvattenhöjningar kan påverka
behov av dagvattenhantering och/eller investeringar
i fukt- och vattenhanteringsåtgärder. Dessa risker
kan öka i ett längre tidsperspektiv.
Hela K2A:s fastighetsbestånd har klimatrisk-
inventerats. Tidigare inventering från 2021
kompletterades under 2023 med fler klimatrisker
(jordskred och erosion) samt komplett inventering
för tillkomna fastigheter. Klimatriskinventeringar
av befintligt fastighetsbestånd kompletteras allt
eftersom fastigheter tillkommer.
Framtagna åtgärdsplaner som integrerats i
förvaltningens handlings- och underhållsplaner.
Förvärv och markanvisningar bedöms utifrån ett
klimatriskperspektiv.
Miljöcertifiering av all nyproduktion enligt Svanen
eller motsvarande.
Genomförande av klimatscenarioanalys och
integrering av resultat i verksamhetens hand-
lingsplaner. Klimatscenarioanalys uppdateras på
årsbasis.
Dagvattenhantering i all nyproduktion.
Nybyggnader har låg energianvändning. Löpande
energieffektiviseringsåtgärder i befintligt bestånd.
Klimat-
förändringar,
fysiska risker
K2A har sedan bolaget grundades 2013 haft
hållbarhet som fundament för att framtidssäkra verk-
samheten. Detta gör att bolaget idag är väl rustat för
de klimatrelaterade krav på omställning som finns
och kan förväntas komma. Vid poltiska förändringar,
nya lagkrav, förändringar av branschstandarder eller
policyer kan detta innebära investeringar (tidsmäs-
siga eller ekonomiska), ökad beskattning och/eller
förändringar av K2A:s verksamhetsprocesser och
rutiner. Större medvetenhet om klimatfrågan hos
olika intressentgrupper kan öka efterfrågan på miljö-
certifieringar. Till följd av klimatförändringar och
generellt ökad efterfrågan på el kan elpriset komma
att öka, vilket skulle innebära ökade driftskostnader
för K2A:s fastighetsbestånd.
Bevakning av ändringar i lagkrav, riktlinjer och
policyer.
Utvärdering av produktionsmetoder för ökad
cirkularitet och resurseffektivitet.
Miljöcertifiering av nyproduktion och befintligt
fastighetsbestånd.
Endast inköp av el från förnybara energikällor till
samtliga fastigheter.
Installation av solceller på nybyggnadsprojekt samt
komplettering på befintliga fastigheter.
Klimat-
förändringar,
omställning
Risk Riskbeskrivning Hantering
Risker och riskhantering
74
K2A Årsredovisning 2023 Förvaltningsberättelse
Förlusten av biologisk mångfald och ekosystem-
tjänster är dels en global hållbarhetsrisk, men även
lokalt får det konsekvenser för klimat, mat-
försörjning, rening av luft, markerosion/mark-
stabilitet och råvaruförsörjning. Vid nyproduktion kan
nya byggnader och tillhörande utbyggnad av mark
eller infrastruktur komma att innebära ett fysiskt
hinder för arter och växter att sprida sig i landskapet.
Lokalt kan rödlistade arter påverkas av K2A:s verk-
samhet kopplad till uppförandet av nya byggnader.
Vid uppförande på jungfrulig mark eller med närhet
till känsliga naturområden kan detta innebära
risker kopplad till lokal artdöd (växter och djur) och
därmed förlust av bidrag till lokala ekosystemtjänster
och/eller förlust av lokala biotoper. För K2A:s
fastigheter kan det innebära en minskad motstånds-
kraft mot klimatrelaterade väderfenomen som kräver
investeringar i, på eller runt byggnaderna. Det kan
påverka fysiska aspekter som ljud- och luftkvalitet i
och utanför byggnaderna. För kunderna kan fysiska
och estetiska aspekter inverka på trivsel och medföra
lägre kundnöjdhet.
Markanvisningar bedöms utifrån ett miljöperspektiv.
Baserat på artinventeringar från kommun/
länsstyrelse anpassas grön- och blåstrukturer på
fastigheten.
För nyproduktion, främjande av spridningskorri-
dorer på fastigheten, bland annat genom gröna
tak och/eller gröna innergårdar med växter som
stöttar eller förstärker lokala biotoper och/eller
ekosystemtjänster.
Policy för biologisk mångfald inbegriper löpande
förvaltning och är tänkt att stötta K2A:s bidrag och
riskhantering. I takt med ökad nivå av redovisning
enligt CSRD kommer policyn att utvecklas och ge
ytterligare konkret vägledning för verksamheten
i ämnet.
Miljöcertifiering av nyproduktion och förvärvade
fastigheter.
Kunddialoger förs för att identifiera och lyfta
relevanta hållbarhetsaspekter, inklusive grönytor
och utemiljöer.
Biologisk
mångfald och
ekosystem-
tjänster
Baserat på forskningen kring de planetära gränserna
har K2A identifierat ett flertal områden där
verksamheten kan medföra en negativ miljöpåverkan.
Utöver klimatpåverkan och biologisk mångfald
(framgår separat ovan) kan användning av kemikalier
vid ombyggnation, nyproduktion och förvaltning bidra
till utsläpp till mark, luft eller vatten. Vid nyproduktion
påverkar K2A markanvändningen vid fastigheten samt
bidrar till utbyggnad av infrastruktur lokalt, vilket kan
innebära förändrad landanvändning på lokal/regional
nivå, till exempel om bostäder byggs på tidigare
åkermark. Verksamheten i fastigheterna samt de boende
bidrar till ett nyttjande av färskvattenresurser vilket kan
ha en negativ påverkan där grundvatten-
nivåerna är låga. Generering av avfall sker från både
fabriksverksamhet, på byggplats och i byggnadens
driftsskede. Det kan innebära en negativ miljöpåverkan
om stora mängder avfall går osorterat till deponi eller
går till energiåtervinning istället för återanvändning eller
materialåtervinning
Miljöcertifiering av nyproduktion och förvärvade
befintliga byggnader.
Miljöinventering i befintliga byggnader
genomförd.
Markanvisningar bedöms utifrån ett miljöperspektiv.
Rutiner på byggplats i händelse av miljöolycka.
Rutiner för sortering av byggavfall.
Generösa avfallsutrymmen i lägenheter och i
fastigheten för bolagets kunder.
Snålspolande toaletter och kranar i nyproduktion
och ombyggnation.
Kunddialoger förs för att identifiera och lyfta
relevanta hållbarhetsaspekter som avfallssortering
och återbruk.
Svanencertifiering av nyproduktion för minskad
användning av miljö- och hälsoskadliga
kemikalier.
Miljö-
påverkan
För K2A är det viktigt att anställda ska känna sig
trygga och ha förutsättningar för att må bra på
arbetsplatsen. Brister i K2A:s arbete kring arbets-
miljö, säkerhet och hälsa samt anställnings- och
arbetsvillkor kan medföra negativa konsekvenser
på såväl individ- som företagsnivå. Brister eller
incidenter kan medföra att K2A ses som en mindre
attraktiv arbetsgivare och kan skada bolagets
varumärke.
Arbetsmiljöarbetet beskrivs i en arbets-
miljöhandbok och följs upp årligen.
Tydliga säkerhetsföreskrifter och arbetsmiljö-
utbildningar för personal i produktion genomförs
löpande.
Hälsofrämjande åtgärder som friskvårdsbidrag
och sjukvårdsförsäkring.
Årliga medarbetarsamtal och medarbetarenkät
där den psykosociala och fysiska arbetsmiljön
utvärderas. Resultatet går in i handlingsplan för
kommande år.
Arbetsmiljö
Risk Riskbeskrivning Hantering
Risker och riskhantering
4. Hållbarhetsrisker
3. Hållbarhetsrisker fortsättning
75
K2A Årsredovisning 2023 Förvaltningsberättelse
TCFD – Klimatrelaterade
finansiella upplysningar
Redan från starten år 2013 har K2A:s ambition varit att
kontinuerligt skapa nya och innovativa hållbarhetslösningar
som tar hänsyn till bolagets klimatavtryck. Bolagets fokus på
klimatarbetet har från och med år 2021 tydliggjorts med ett nytt
klimatmål om att K2A:s verksamhet ska vara klimatpositiv senast
år 2027. Inom satsningen har en färdplan färdigställts under 2023
samtidigt som bolagets arbete med klimatanpassning fördjupas.
K2A vill ta ansvar, bidra till en förändring i branschen och
transparent visa verksamhetens påverkan på klimatet. För ärde
året redovisas bolagets klimatrelaterade risker och möjligheter
enligt TCFD, Task Force on Climate related Financial
Disclosures.
TCFD:s riktlinjer utgår från de fyra områdena styrning,
strategi, riskhantering samt mål och mätvärden. Se sida 77
för en sammanfattande tabell med hänvisning till bolagets
klimatrelaterade rapportering. Tabellen motsvarar gure 4
i “Recommendations of the Task Force on Climate-related
Financial Disclosures.
1
Scenarioanalys
Genom att analysera olika framtida klimatscenarier är det
möjligt att skapa en bättre bild av hur utvecklingen kan komma
att påverka K2A:s verksamhet i framtiden. Viktiga områden att
analysera är hur politik, ekonomi och teknik kan komma att för-
ändras för att uppnå en mer klimatanpassad värld men även hur
ett förändrat klimat kan komma att påverka bolagets fastigheter
fysiskt genom exempelvis höjda vattennivåer.
Klimatscenarioanalysen inkluderar fysiska risker både på
kort och lång sikt samt omställningsrisker: regulatoriska,
teknologiska, marknad och varumärke. Klimatscenarioanalysen
omfattar hela värdekedjan: markanskaning, tillverkning av
volymelement i fabrik, montage på byggplats, förvaltning och
nansiell utveckling. Två ytterligheter av klimatscenarier har
använts: RCP 2.6 som anger ett scenario där världen har anpassat
växthusgasutsläppen till Parisavtalets 2°C-mål samt RCP 8.5
som motsvarar en global medeltemperaturökning på 6 °C.
Klimatscenario RCP 2.6 och 8.5
IPCC (International Panel on Climate Change)
har tagit fram ett antal klimatscenarier utifrån
antaganden om hur stora växthusgasutsläppen
kommer att bli. Scenarierna visar varianter på möjlig
framtida utveckling, alltifrån en fortsättning av dagens
utsläppstrender, till en mycket stor begränsning av
framtida utsläpp.
Klimatscenario RCP 2.6 – Anpassning till Parisavtalet
Än mer stringent klimatpolitik
Låg energiintensitet
Minskad användning av olja
Utsläppen av metan minskar med 40 procent
Utsläppen av koldioxid kulminerar år 2020 och
minskar därefter. Utsläppen är negativa år 2100.
Halten av koldioxid i atmosfären kulminerar
omkring år 2050, följt av en måttlig minskning till
drygt 400 ppm (parts per million) år 2100
Klimatscenario RCP 8.5 – Världen fortsätter som
vanligt
Koldioxidutsläppen är tre gånger dagens nivåer
Metanutsläppen ökar kraftigt
Teknikutvecklingen mot ökad energieffektivitet
fortsätter, men långsamt
Stort beroende av fossila bränslen
Hög energiintensitet i flertalet sektorer
Ingen tillkommande klimatpolitik
Källa: www.klimatanpassning.se/klimatanpassa/underlag-for-
klimatanpassning/klimatscenarier-1.87742
Fysiska risker
Kortsiktiga
Bränder
Extremväder (snöfall, regn, stormar)
Översvämningar
Värmeböljor
Långsiktiga
Temperaturförändringar
Ändrade nederbördsmönster
Vindförhållanden
Havsnivåhöjning
Omställningsrisker
Regulatoriska
Krav på klimatrapportering
Policyer och lagkrav
Teknologiska
Investeringar som krävs för att uppgradera nuvarande byggsystem
Investeringar som krävs för att anpassa befintligt fastighetsbestånd
Marknad och varumärke
Ökade kostnader för råmaterial och energi
Varumärke, rykte och ändrad efterfrågan
1) https://assets.bbhub.io/company/sites/60/2021/10/FINAL-2017-TCFD-Report.pdf
76
K2A Årsredovisning 2023
Klimatrelaterade finansiella upplysningar
Kunder söker sig till
lägenheter med låg hyra
utan hållbarhetsprofil.
Höga krav på
klimatanpassat
byggande vid
markanvisning kan bli
fördyrande.
Lagkrav och
branschstandarder för
klimatneutralt byggande
kräver en anpassning av
produktionsmodell.
Krav på implementering
av tekniska system för
att reducera byggnadens
klimatpåverkan.
Skatter på fossila
drivmedel medför
ökad bränslekostnad
för transporter och
arbetsmaskiner.
Lagkrav leder till
att omfattande
klimatanpassning av
befintliga fastigheter
krävs, både teknisk och
fysisk prestanda.
Driftskostnader påverkas
av dyra elpriser.
Hållbar produkt som
attraherar fler kunder.
K2A:s hållbarhetsprofil
är attraktiv hos
kommuner och
markägare.
Cirkulerade material
minskar behovet av
jungfruligt material vilket
minskar klimatpåverkan.
Korta, fossilfria
transporter samt eldrivna
arbetsmaskiner ger lägre
bränslekostnad och
klimatpåverkan.
Ökad mängd egen-
producerad solel och
energi från förnybara
energikällor ger lägre
klimatpåverkan.
Kunder söker sig till
billiga bostäder utan
hållbarhetsprofil.
Högre konkurrens om
byggrätter med låg
riskexponering.
Elbrist medför påverkan
på driftssäkerhet i
fabrikerna. Negativ
påverkan på
projekttidplaner och
kostnad för projektet.
Råvarutillgång för trä
ändras på grund av ökad:
benägenhet för
skadedjursangrepp
risk för skogsbrand
konkurrens om trä
som råvara, även från
andra branscher
Elbrist medför påverkan
på driftssäkerhet i
produktion. Negativ
påverkan på
projekttidplaner.
Extrema snö- eller skyfall
kan orsaka driftsstopp
och/eller fuktskador,
vilket medför längre
produktionstid och ökade
materialkostnader.
Elbrist kan påverka
driftssäkerheten i
förvaltning.
Extremväder och
ändrade nederbörds-
mönster medför skador
på klimatskal samt
sättningar i mark.
Extremväder påverkar
inomhuskomfort i
ej klimatanpassade
bostäder, med minskad
kundnöjdhet, och/eller
utflytt som följd. K2A:s
rykte påverkas.
Ökad efterfrågan
på klimatanpassade
bostäder.
K2A:s hållbarhetsprofil
är attraktiv hos
kommuner och
markägare.
Ökad mängd
egenproducerad solel
i fabriker ger ökad
driftssäkerhet.
Cirkulerad råvara från
tidigare volymelement
eller andra byggprojekt
minskar kostnaderna för
material.
Låg energianvändning
och miljöcertifierade
byggnader bidrar
till ränterabatter för
byggkreditiv.
Korta och fossilfria
transporter mellan fabrik
och produktionsplats ger
lägre klimatpåverkan.
Ökad mängd egen-
producerad solel och
energi från förnybara
energikällor ger lägre
klimatpåverkan.
Lokal dagvatten-
hantering minskar risk
för fysiska skador på
byggnader och mark.
Installation av energi-
besparande åtgärder
ökar lönsamheten.
Klimatriskinventerade
fastigheter med
genomförda åtgärder
ökar attraktiviteten.
Låg energianvändning
bidrar till lägre
effektuttag på elnätet
samt möjliggör
ränterabatt på lån.
Kundanalys
Mark-
anskaffning
Bostads-
produktion Byggnation
Uthyrning och
förvaltning
RCP 2.6
RCP 8.5
RiskerMöjligheterMöjligheter
Risker
Under 2023 uppdaterades K2A:s klimatfokuserade scenario-
analys från år 2021 i sye att identiera och värdera risker,
möjligheter och åtgärder och därmed kunna skapa en så god
beredskap som möjligt för framtida klimatscenarier.
Analysen visar att K2A redan idag har god beredskap för
omställningsrisker. De akuta och långsiktiga fysiska riskerna
är inventerade i samband med genomförda klimatriskinvente-
ringar och uppstår behov kommer riskhanteringsåtgärder att
genomföras
Klimatrelaterade risker och möjligheter i K2A:s värdekedja
77
K2A Årsredovisning 2023
Klimatrelaterade finansiella upplysningar
Finansiell påverkan
K2A har en aärsmodell och värdekedja där låg klimatpåverkan
och klimatanpassning är i fokus. I samband med övergången
till en koldioxidneutral ekonomi behöver K2A göra ytterli-
gare anpassningar av sin aärsmodell för att vara i linje med
Parisavtalets utsläppsmål samt målet om att vara klimatpositivt
senast år 2027. K2A tar höjd för att hantera ett RCP 8.5-kli-
matscenario men anpassar verksamheten för att vara i linje
med ett RCP 2.6-klimatscenario vilket motsvarar en global
medeltemperaturökning som inte överstiger två grader. K2A
har därmed gjort en analys av de kostnader som en hantering
och anpassning till framtida klimatrisker kommer innebära för
bolaget.
På kort sikt innebär detta att samtliga nybyggnadsprojekt
kravställs på mer energieektiva installationer och klimatskal,
mer hållbara materialval och fossilfria transporter. Bentliga
byggnader står inför ett ertal investeringar relaterat till ener-
gieektiviseringsåtgärder, uppkoppling mot smarta styrsystem
och egenproducerad energi. På medellång och lång sikt förväntas
lagkrav bidra till ytterligare anpassningar av bentligt fastighets-
bestånd kopplat till energiförsörjning, ny teknik och krav på
klimatutsläppsnivåer.
Kort sikt (inom 5 år)
Utvecklingskostnader för anpassning av produkt
Miljöcertiering av byggnader
Kostnader för investeringar i egenproducerad förnybar energi
Investeringar i ny energieektiviseringsteknik
Kostnader för klimatanpassning av bentliga fastigheter –
både teknisk och fysisk prestanda
Lägre dris- och underhållskostnader tack vare energi-
eektivisering och klimatanpassning
Bättre lånevillkor för klimatanpassade byggnader med låga
utsläpp av växthusgaser
Investeringar i egenproducerad förnybar energi
och energieffektiviseringsteknik
Investeringar i egenproducerad förnybar energi och energi-
eektiviseringsteknik kommer inledningsvis prioriteras för de
byggnader som har energiklass D eller sämre. Inom de närmaste
fem åren uppskattas egenproducerad förnybar energi ha imple-
menterats i cirka hälen av byggnaderna i förvaltning. I slutet av
2023 hade 42 procent av alla förvaltade erbostadshus solceller.
Energieektiviseringsåtgärder för byggnaderna varierar kraf-
tigt beroende på byggnadsfysik och tekniska system. Exempel
på åtgärder kan vara tilläggsisolering, injusteringar av tekniska
system, implementering av ny teknik såsom energieektiva
installationer och värmeåtervinning. Inom de närmaste fem åren
uppskattas energieektiviseringsåtgärder ha implementerats på
samtliga byggnader som idag har energiklass D eller sämre.
Uppskattad Uppskattade årliga
Investering kostnad, Mkr energibesparingar, Mkr
Förnybar energi 15 0,9
Energieffektivisering 28 2,3
Klimatanpassning av befintligt bestånd
K2A har under 2023 slutfört en klimatriskinventering av
beståndet med hjälp av Sweco. En överlagringsanalys har
genomförts för att redovisa vilka byggnader som är utsatta för
klimatrelaterade risker. Objekten överlagras med karterade risk-
områden för respektive klimatrisk för att identiera objekt inom
och utanför ett riskområde. Nästa steg är att göra en djupare
analys för fastigheter med ökad risk för att slutligen ta fram even-
tuell åtgärdsplan. Baserat på resultatet från årets genomförda
klimatriskinventering bedöms följande andel byggnader ha ökad
risk utifrån exponeringen för olika klimatrelaterade händelser.
Flertalet av de möjliga åtgärderna är värdehöjande i det fall de
genomförs.
Antal byggnader
Händelse (av totalt 219 st) Andel byggnader, %
Översvämning av skyfall 80 36
Skogsbrand 80 36
Skred 40 18
Värme 30 14
Översvämning från sjöar och 5 2
vattendrag
Översvämning från hav vid 0 0
högvatten
Erosion 0 0
Möjliga åtgärder Uppskattad investering, Mkr
Avledning, skydd och 35
omhändertagande av vatten
Solskydd och skuggande växter 28
Anlägga gräsytor/brandkorridorer 20
Markförstärkande åtgärder för skredsäkring 10
Förstärkning av takkonstruktioner 4
Investeringar i kolsänkor och kolinbindande åtgärder
Investeringskostnad för kolsänkor och kolbindande åtgärder
uppskattas till 0,7 Mkr.
Finansiell påverkan
Klimatscenario RCP 2.6
Ökade utvecklingskostnader för anpassning
av produktionsmetod
Värde på ej klimatanpassade byggnader minskar
Värde på klimatanpassade byggnader ökar
Kostnad för klimatanpassning i befintligt
bestånd ökar
Högre driftskostnader relaterat till drift och underhåll
av tekniska system
Klimatscenario RCP 8.5
Minskade intäkter på grund av högre utflyttning och
lägre attraktivitet för ej klimatanpassade byggnader
Högre byggkostnader
Mycket högre drifts- och underhållskostnader på
grund av högre energipriser och ökad skadefrekvens
Dyrare produktions- och byggnationskostnader
78
K2A Årsredovisning 2023
Klimatrelaterade finansiella upplysningar
Medellång sikt (5 till 30 år)
Kostnader för investeringar i kolsänkor
Miljöcertiering av byggnader
Investeringar i ny energieektiviseringsteknik
Kostnader för investeringar i egenproducerad förnybar energi
Kostnader för klimatanpassning av bentliga fastigheter
Lägre dris- och underhållskostnader tack vare energi-
eektivisering och klimatanpassning
Bättre lånevillkor för byggnader med låga utsläpp
Investeringar i egenproducerad förnybar
energi och energieffektiviseringsteknik
Investeringar i egenproducerad förnybar energi och energi-
eektiviseringsåtgärder avser de fastigheter där insatser återstår
eer 5 år. Investeringarna är värdehöjande i de fall de genomförs.
Uppskattade
Uppskattad energibesparingar
Investering investering, Mkr per år, Mkr
Förnybar energi 120 12
Energieffektivisering 166 18
Klimatanpassning av befintligt bestånd
Under kommande år kommer FN:s klimatpanel IPCC
uppdatera de klimatriskscenarier som bland annat K2A:s
klimatriskinventeringar har baserats på. Det är i nuläget inte
möjligt att bedöma om ytterligare åtgärder krävs. Finansiell
påverkan är därmed ej möjlig att bedöma.
Investeringar i kolsänkor och kolbindande åtgärder
Fortsatt investering i kolbindning och kolsänkor uppskattas till
1,5 Mkr på medellång sikt.
Lång sikt (30 till 80 år)
Kostnader för investeringar i kolsänkor
Kostnader för investeringar i egenproducerad förnybar energi
Utvecklingskostnader för anpassning av produkt
Lägre dris- och underhållskostnader tack vare energi-
eektivisering och klimatanpassning
Bättre lånevillkor för byggnader med låga utsläpp
På lång sikt fortsätter K2A med investeringar och produktut-
veckling för hantering av framtida klimatscenarier. Om 26 år,
dvs år 2050 ska EU ha nått målet om att ha netto-noll-utsläpp.
Då K2A redan år 2027 avser att vara klimatpositivt i hela
värdekedjan sker de största investeringarna i klimatanpassnings-
åtgärder och fastighetsnära förnybar energiteknik. Beroende på
tekniska framsteg och leverantörers klimatutsläpp som bolaget ej
har rådighet över, som exempelvis ärrvärme, kan det bli aktuellt
med investeringar i kolsänkor och/eller kolbindande åtgärder. En
bedömning av nansiell påverkan är därmed ej möjlig i nuläget.
Strategi
A. Klimatrelaterade risker
och möjligheter
organisationen har
identifierat på kort, medel
och lång sikt.
Se sid 78-79
B. Påverkan från klimat-
relaterade risker och
möjligheter på
organisationens
verksamheter, strategi och
finansiella planering.
Se sid 74-75
C. Organisationsstrategins
anpassningsförmåga
med hänsyn till olika
klimatrelaterade scenarier
– inkluderat ett scenario
för 2 grader eller lägre.
Se sid 74-79
Riskhantering
A. Organisationens
processer för att identifiera
och bedöma klimatrelate-
rade risker.
Se sid 69-70
B. Organisationens
processer för att hantera
klimatrelaterade risker.
Se sid 74-75
C. Processer för att
identifiera, bedöma och
hantera klimatrelaterade
risker är integrerade i
organisationens övergri-
pande riskhantering.
Se sid 69-70, 74-75
Mätetal och mål
A. Organisationens
mätetal för att bedöma
klimatrelaterade risker
och möjligheter i linje
med sin strategi och
riskhanteringsprocess.
Se sid 69-70
B. Scope 1, Scope 2 och
Scope 3-utsläpp av växt-
husgaser och relaterade
risker.
Se sid 141
C. Mål som organisa-
tionen använder för att
hantera klimatrelaterade
risker och möjligheter och
utveckling mot mål.
Se sid 74-75, 92
Styrning
A. Styrelsens översyn av
klimatrelaterade risker och
möjligheter.
Se sid 69-70
B. Ledningens roll i
bedömning och hantering
av klimatrelaterade risker
och möjligheter.
Se sid 69
TCFD - sammanfattning och sidhänvisning till upplysningar
79
K2A Årsredovisning 2023
Klimatrelaterade finansiella upplysningar
Aktien och ägarna
Stamaktier av serie B (kortnamn K2A B) samt preferensaktier
(kortnamn K2A PREF) är noterade på Nasdaq Stockholms
huvudlista sedan den 20 juni 2019. Stamaktier av serie A och D
är inte upptagna till handel på någon börs eller marknadsplats.
Gröna aktier
I maj 2020 lanserade K2A det första ramverket i världen för
gröna aktier med syet att transparent redovisa bolagets
klimatpåverkan. Märkningen utgår från klassicering av bolagets
intäktsströmmar och investeringar enligt CICERO. I juni 2021
ck K2A:s aktier grön märkning enligt Nasdaq Green Equity
Designation, under 2023 förnyades den gröna märkningen.
Den gröna märkningen utgör ett bevis på att över 50 procent av
K2A:s omsättning härrör från aktiviteter som är gröna och att
verksamheten fortsätter att investera en betydande andel i gröna
aktiviteter.
Antal utestående aktier
Totalt antal utestående aktier uppgick den 31 december 2023
till 87 670 100 aktier varav 10 604 640 A-aktier, 68 454 500
B-aktier, 6 806 160 D-aktier samt 1 804 800 preferensaktier.
Totalt antal röster i bolaget uppgick till 183 111 860.
Aktiekapitalet
K2A:s aktiekapital uppgick den 31 december 2023 till 547,9
Mkr fördelat på 87 670 100 aktier med ett kvotvärde om 6,25
kr per aktie. Enligt bolagsordningen ska aktiekapitalet vara lägst
500 Mkr och högst 2 miljarder kr fördelat på lägst 80 miljoner
aktier och högst 320 miljoner aktier.
Bolaget har fyra olika aktieserier; stamaktier av serie A, B och D samt preferensaktier.
Stamaktier av serie A berättigar till tio röster per aktie medan stamaktier av serie B
och D samt preferensaktier berättigar till en röst per aktie.
B-aktiens utveckling
Senast betalt för K2A B vid stängning på årets sista handelsdag
den 30 december 2023 var 8,31 kr vilket motsvarar en nedgång
om 40 procent under året.
Utdelning
För räkenskapsåret 2023 föreslår styrelsen att ingen utdelning
lämnas.
Övrig information
Det nns inga begränsningar för överlåtelse av aktier eller
begränsningar att avge röster på bolagsstämma. Så vitt bolaget
känner till förekommer inga avtal mellan ägare som begränsar
överlåtbarhet av aktier. Det förekommer ingen stielse eller
liknande för samägande av anställdas aktier och som kan utöva
inytande. I vissa kreditavtal förekommer villkor om att lån kan
behöva återbetalas i förtid vid ägarförändringar såsom följd av
ett oentligt uppköpserbjudande.
80
K2A Årsredovisning 2023
Aktien och ägarna
Förvaltningsberättelse
Största aktieägare 31 december 2023
Procent av Procent av
Preferens- Totalt antal totalt antal totalt antal
A-aktier B-aktier D-aktier aktier aktier aktier röster
Johan Knaust med bolag 2 841 840 15 453 015 6 806 160 93 085 25 194 100 28,7 27,7
Johan Ljungberg med bolag 2 412 000 9 289 661
13 864 11 715 525 13,4 18,3
Johan Thorell med bolag 2 412 000 6 666 496
19 499 9 097 995 10,4 16,8
Claes-Henrik Julander med bolag 2 176 800 5 194 622
17 659 7 389 081 8,4 14,7
SEB Fonder
5 048 480 5 048 480 5,8 2,8
Verdipapirfondet Odin Eiendom
4 238 190 4 238 190 4,8 2,3
Enter Sverige
3 230 913 3 230 913 3,7 1,8
Länsförsäkringar Fastighetsfond
2 543 207 2 543 207 2,9 1,4
Ludwig Holmgren 762 000 1 195 419
2 032 1 959 451 2,2 4,8
Humle fonder
1 530 671 1 530 671 1,7 0,8
Swedbank Försäkring
1 364 312 15 071 1 379 383 1,6 0,8
Swedbank Fonder
1 260 000 1 260 000 1,4 0,7
Cliens Kapitalförvaltning
1 033 261 1 033 261 1,2 0,6
Diskretionär fond 921 593 921 593 1,1 0,5
Avanza Pension
731 524 170 799 902 323 1,0 0,5
SEB Försäkring 677 001 14 991 691 992 0,8 0,4
Handelsbanken Liv
663 371 2 120 665 491 0,8 0,4
LK Finans
636 999 636 999 0,7 0,3
Handelsbanken Fonder
392 951 392 951 0,4 0,2
Christian Lindberg
375 000 375 000 0,4 0,2
Övriga
6 007 814 1 455 680 7 463 494 8,5 4,1
Totalt 10 604 640 68 454 500 6 806 160 1 804 800 87 670 100 100,0 100,0
Källa: Euroclear Sweden
Handel med aktien
Handeln med K2A B 2023 2022 2021
Genomsnittlig handelsvolym per handelsdag, antal aktier 63 154 63 237 22 905
Genomsnittlig handelsvolym per handelsdag, Mkr 0,5 1,8 1,7
Handeln med K2A PREF 2023 2022 2021
Genomsnittlig handelsvolym per handelsdag, antal aktier 1 496 2 184 1 969
Genomsnittlig handelsvolym per handelsdag, Mkr 0,3 0,6 0,7
Källa: Nasdaq
81
K2A Årsredovisning 2023
Aktien och ägarna
Förvaltningsberättelse
K2A PREF
Kursutveckling 2 april 2015 – 30 december 2023
K2A B
Kursutveckling 20 juni 2019 – 30 december 2023
April
2015
Jan
2016
Jan
2017
Jan
2018
Jan
2019
Jan
2020
Jan
2021
Jan
2022
Dec
2023
Juli
2019
Jan
2020
Jan
2021
Jan
2022
Omsättning, antal aktier
Stängningskurs K2A PREF, SEK
0
100000
200000
300000
400000
500000
600000
700000
800000
900000
1000000
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
2019-06-20
2019-07-12
2019-08-02
2019-08-23
2019-09-13
2019-10-04
2019-10-25
2019-11-15
2019-12-06
2020-01-03
2020-01-27
2020-02-17
2020-03-09
2020-03-30
2020-04-22
2020-05-14
2020-06-05
2020-06-29
2020-07-20
2020-08-10
2020-08-31
2020-09-21
2020-10-12
2020-11-02
2020-11-23
2020-12-14
2021-01-11
2021-02-01
2021-02-22
2021-03-15
2021-04-07
2021-04-28
2021-05-20
2021-06-10
2021-07-02
2021-07-23
2021-08-13
2021-09-03
2021-09-24
2021-10-15
2021-11-05
2021-11-26
2021-12-17
2022-01-12
2022-02-02
2022-02-23
2022-03-16
2022-04-06
2022-04-29
2022-05-20
2022-06-14
2022-07-06
2022-07-27
2022-08-17
2022-09-07
2022-09-28
2022-10-19
2022-11-09
2022-11-30
2022-12-21
2023-01-13
2023-02-03
2023-02-24
2023-03-17
2023-04-11
2023-05-03
2023-05-25
2023-06-16
2023-07-10
2023-07-31
2023-08-21
2023-09-11
2023-10-02
2023-10-23
2023-11-13
2023-12-04
2023-12-27
K2A B
Omsättning, aktier Stängningskurs K2A B, SEK
Jan
2023
0
10000
20000
30000
40000
50000
60000
-
50
100
150
200
250
300
350
400
2015-04-02
2015-06-15
2015-08-21
2015-10-28
2016-01-11
2016-03-17
2016-05-27
2016-08-05
2016-10-12
2016-12-19
2017-02-27
2017-05-09
2017-07-19
2017-09-25
2017-11-30
2018-02-09
2018-04-20
2018-07-03
2018-09-07
2018-11-14
2019-01-28
2019-04-04
2019-06-18
2019-08-26
2019-10-31
2020-01-16
2020-03-24
2020-06-04
2020-08-12
2020-10-19
2020-12-28
2021-03-09
2021-05-19
2021-07-27
2021-10-01
2021-12-08
2022-02-17
2022-04-28
2022-07-08
2022-09-14
2022-11-21
2023-01-30
2023-04-06
2023-06-20
2023-08-28
2023-11-02
K2A PREF
Omsättning, aktier Stängningskurs K2A PREF, SEK
Jan
2023
82
K2A Årsredovisning 2023
Aktien och ägarna
Omsättning, antal aktier
Stängningskurs K2A B, SEK
Bolagsstyrningsrapport
Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”)
Koden är en del av näringslivets självreglering. Den anger en
norm för god bolagsstyrning på en högre ambitionsnivå än
aktiebolagslagens och andra reglers krav. Nyckeln till detta är
mekanismen ”följ eller förklara. ”Följ eller förklara” innebär
att bolagen inte vid varje tillfälle måste följa varje regel i Koden
utan kan välja andra lösningar som bedöms bättre svara mot
omständigheterna i det enskilda fallet, förutsatt att bolaget
öppet redovisar varje sådan avvikelse, beskriver den lösning man
valt i stället samt anger skälen för detta. Därigenom kan Koden
ange vad som oa – men inte nödvändigtvis alltid – kan anses
utgöra god sed för bolagsstyrning i olika frågor. K2A följer
Koden utan avvikelser.
Risker och riskhantering
K2A:s processer för att identiera och hantera risker är en del av
bolagets strategiarbete. Avsnittet i årsredovisningen om risker
och riskhantering redogör för de mest väsentliga riskerna samt
vilka styrande dokument och åtgärder som koncernen arbetar
eer för att hantera dessa.
Hållbarhet
K2A:s hållbarhetsarbete är en integrerad del av bolagets
aärsmodell och verksamhet och beskrivs på sid 18-43.
Hållbarhetsarbetet hjälper bolaget att reducera risker och
kostnader, stärka konkurrenskraen samt attrahera talanger
och investerare. Styrelsens hållbarhetsutskott har ansvar för
att ta fram den strategiska inriktningen för bolagets hållbar-
hetsarbete. Vd har, med stöd av bolagets hållbarhetschef, det
övergripande ansvaret för att styra K2A:s verksamhet inom
hållbarhetsområdet.
Så här styrs K2A
Bolagsstämma/årsstämma
I enlighet med aktiebolagslagen är bolagsstämman bolagets
högsta beslutsfattande organ och på bolagsstämman utövar
aktieägarna sin rösträtt. Enligt K2A:s bolagsordning nns fyra
aktieslag: A-aktier berättigar till 10 röster per aktie och B-aktier,
D-aktier samt preferensaktier berättigar till 1 röst per aktie. Vid
årsstämman väljs styrelseledamöter, -ordförande och revisorer
samt beslutas kring ersättning till styrelsen och revisorerna.
Valberedning
Enligt Koden ska bolaget ha en valberedning som har till sye
att lämna förslag beträande ordföranden på bolagsstämmor,
kandidater till styrelseledamöter (inklusive ordföranden),
arvoden och övrig ersättning till varje styrelseledamot samt
ersättning för utskottsarbete, val av och ersättning till externa
revisorer samt förslag till ledamöter i valberedning för den
nästföljande årsstämman. Valberedningens förslag redovisas i
kallelse till årsstämman.
K2A:s valberedning ska bestå av tre ägarrepresentanter
representerande de tre röstmässigt största aktieägarna eller
ägargrupperna i bolaget enligt Euroclears utskri av aktieboken
per sista bankdagen i september månad. Styrelseordföranden
ska kontakta de tre största aktieägarna eller ägargrupperna och
begära att dessa utser varsin representant. Om någon av de
tre största aktieägarna eller ägargrupperna avstår från att utse
en ägarrepresentant eller om en ägarrepresentant avgår innan
uppdraget har fullgjorts utan att den aktieägare eller ägar-
grupp som utsett representanten utser en ny representant, ska
styrelsens ordförande uppmana nästa aktieägare eller ägargrupp
i storleksordning att inom en vecka utse en ägarrepresentant,
varvid denna process ska fortgå till dess att valberedningen består
av tre ägarrepresentanter. Valberedningen ska inom sig utse
valberedningens ordförande. Styrelsens ordförande eller annan
styrelseledamot får inte vara valberedningens ordförande.
Valberedningen ska vid lämnande av sitt förslag beakta de krav
som ställs av Koden avseende styrelsens storlek och samman-
sättning och särskilt beakta kravet på mångsidighet och bredd i
styrelsen samt kravet på att eersträva en jämn könsfördelning.
Valberedningens ledamöter ska oentliggöras på bolagets
webbplats senast sex månader före årsstämman. Valberedningens
ledamöter erhåller inget arvode. Valberedningen ska ha rätt att
belasta bolaget med kostnader för exempelvis rekryterings-
konsulter eller andra kostnader som erfordras för att val-
beredningen ska kunna fullgöra sitt uppdrag.
K2A är ett svenskt publikt aktiebolag. Bolagsstyrningen i K2A utförs i enlighet med
Svensk kod för bolagsstyrning, Nasdaq Stockholms regelverk, svensk lag samt
interna regler och föreskrifter.
83
K2A Årsredovisning 2023
Bolagsstyrning
Förvaltningsberättelse
Styrelse
Styrelsen är högsta beslutande organ eer bolagsstämman. Enligt
aktiebolagslagen är styrelsen ansvarig för bolagets förvaltning
och organisation, vilket betyder att styrelsen är ansvarig för
att bland annat fastställa mål och strategier, säkerställa rutiner
och system för utvärdering av fastställda mål, fortlöpande
utvärdera K2A:s nansiella ställning och resultat samt utvär-
dera den operativa ledningen. Styrelsen ansvarar också för att
säkerställa att årsredovisningen och koncernredovisningen samt
delårsrapporterna upprättas i rätt tid. Dessutom utser styrelsen
verkställande direktören. Styrelseledamöterna väljs varje år på
årsstämman för tiden fram till slutet av nästa årsstämma. Enligt
bolagsordningen ska styrelsen till den del den väljs av bolags-
stämman bestå av lägst tre ledamöter och högst sju ledamöter.
Styrelsen består av sju ordinarie stämmovalda ledamöter.
Ledamöterna presenteras mer detaljerat i avsnittet ”Styrelsen.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande väljs av årsstämman och har ett särskilt
ansvar för ledningen av styrelsens arbete och att styrelsens arbete
är välorganiserat och genomförs på ett eektivt sätt. Styrelsens
ordförande ska se till att sammanträden hålls när det behövs för
att styrelsen ska kunna utöva sin tillsynsplikt och bestämmande-
rätt i frågor av osedvanlig beskaenhet eller stor betydelse.
Revisionsutskott
K2A:s styrelse har ett revisionsutskott. K2A har beslutat att
eventuella anställda som ingår i styrelsen ej ska medverka i
beredningen av frågor som ankommer på ett revisionsutskott.
Enligt revisionsutskottets arbetsordning ska revisionsutskottet
övervaka bolagsstyrningsfrågor och tillämpningen av dessa, samt
vidare granska rutinerna för bolagets riskhantering, styrning och
kontroll samt nansiell rapportering samt lämna förslag för att
säkerställa rapporteringens tillförlitlighet. Revisionsutskottets
huvudsakliga uppgier innefattar bland annat:
övervakning och kvalitetssäkring av bolagets nansiella
rapportering;
fortlöpande träa bolagets revisor och ekonomifunktion för
information och överväganden beträande inriktningen,
omfattningen av och innehållet i revisionsuppdraget och av
årsredovisningen och koncernredovisningen samt synen på
bolagets risker;
granska och övervaka revisorns opartiskhet och självständighet;
utvärdera revisionsinsatsen och informera valberedningen om
resultatet;
biträda valberedningen vid upphandlingen av revisionen,
förbereda val och arvodering av revisor samt lämna
rekommendation till valberedningen i dessa frågor; samt
med avseende på den nansiella rapporteringen, övervaka
eektiviteten i bolagets interna kontroll, internrevision
(om sådan nns) och riskhantering. Styrelsen ska samman-
träda med bolagets revisorer minst en gång per år.
Revisionsutskottet ska sammanträda så oa som krävs för att
utskottets uppgier ska kunna utföras på ett tillfredsställande
sätt, vilket normalt innebär minst fyra sammanträden per år.
Ersättningsutskott
K2A:s styrelse har inrättat ett ersättningsutskott. Enligt ersätt-
ningsutskottets arbetsordning ska ersättningsutskottet bestå
av styrelsens ordförande samt ytterligare en styrelseledamot.
Styrelsens ordförande ska vara ordförande i ersättningsutskottet.
Enligt arbetsordningen ska ersättningsutskottets främsta
uppgier vara att bereda och övervaka frågor om:
(i) ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställnings-
villkor för ledande befattningshavare;
(ii) följa upp och utvärdera eventuella pågående och under
året avslutade program för rörliga ersättningar för ledande
befattningshavare; samt
(iii) följa upp och utvärdera tillämpningen av de av bolags-
stämman beslutade riktlinjerna för ersättningar, gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget samt
till bolagsstämma lämna förslag till riktlinjer för ersätt-
ningar ledande befattningshavare.
Verkställande direktör ska vid behov adjungeras till utskottet.
Utskottet kan besluta om att ytterligare personer ska adjungeras
vid behandlingen av ett särskilt ärende.
Hållbarhetsutskott
K2A:s styrelse har inrättat ett särskilt hållbarhetsutskott.
Hållbarhetsutskottets medlemmar utgörs av tre styrelse-
ledamöter som utses vid konstituerande styrelsemöte.
Hållbarhetsutskottets arbete och uppgier regleras av utskottets
arbetsordning, som fastställts av styrelsen. Hållbarhetsutskottet
ansvarar för att formulera förslag avseende den strategiska
inriktningen för hållbarhetsarbetet och utformning av förslag till
K2A:s hållbarhetsmål samt uppföljning av dessa.
Internrevision
Bolaget har inte inrättat en separat funktion för intern-
revision. Denna uppgi sköts i stället av styrelsen. Styrelsen
ska årligen utvärdera behovet av särskild granskningsfunktion
(internrevision) och, om tillämpligt, i beskrivningen av den
interna kontrollen i bolagsstyrningsrapporten motivera
sitt ställningstagande.
84
K2A Årsredovisning 2023
Bolagsstyrning
Förvaltningsberättelse
Verkställande direktör och koncernledning
Enligt arbetsordningen ska vd:
(i) upprätta och för styrelsen presentera förslag till aärsplan,
budget (såsom resultat- och likviditetsbudget) investerings-
kalkyler, prognoser, bokslutskommunikéer, bokslut, års-
redovisningar och delårsrapporter;
(ii) övervaka att för bolagets verksamhet gällande svenska och
utländska lagar och föreskrier följs; samt
(iii) tillse att styrelsen löpande erhåller rapportering om utveck-
ling av bolagets och koncernens verksamhet, däribland
utvecklingen av bolagets och koncernens resultat, ställning
och likviditet samt information om viktiga händelser
samt, då behov föreligger mellan styrelsens sammanträden,
rapportera direkt till styrelsens ordförande.
Enligt instruktionen för ekonomisk rapportering ska vd
tillsammans med vice vd och CFO kvartalsvis tillställa styrelsen
rapporter avseende väsentliga händelser, resultatutfall, kredit-
och likviditetsrapport.
Arbete under året
Årsstämma 2023
Årsstämman 2023 ägde rum den 27 april 2023 i bolagets lokaler
på Nybrogatan 59 i Stockholm.
Februari
Bokslutskommuniké
Utvärdering av styrelsens arbete, rutiner
och arbetsordning, verkställande direktörens
arbete samt behov av att inrätta en särskild
internrevisionsfunktion
Årlig plan för självutvärdering intern kontroll
Mars
Bokslutsgenomgång föregående
räkenskapsår
Godkännande av årsredovisning,
bolagsstyrningsrapport, hållbar-
hetsrapport och ersättningsrapport
Genomgång av revisionen och
revisionsberättelsen
Beslut rörande den kommande
årsstämman
April
Årsredovisning
Delårsrapport januari-mars
Konstituerande möte
November
Delårsrapport januari-september
Redovisning av styrelsens utvärdering
av bolagets riktlinjer och processer
för intern kontroll och riskhantering
Riskanalys och rapportering
riskhantering
Översyn och uppdatering av
policydokument och övriga
riktlinjer
December
Uppföljning av åtgärdsplan intern kontroll
Genomgång och antagande/översyn av
affärsplan med långsiktiga mål, strategi
och delmål
Genomgång och antagande av budget
för nästa budgetår
Redovisning av ersättningsutskottets
utvärdering av bolagets ersättningssystem
för ledande befattningshavare
Rapportering uppföljning av åtgärdsplan
intern kontroll
Genomgång av revisorns rapport från
revisionen av intern kontroll
J
A
N
F
E
B
M
A
R
A
P
R
M
A
J
J
U
N
J
U
L
A
U
G
S
E
P
O
K
T
N
O
V
D
E
C
Styrelsens arbete 2023
Styrelsen har ett antal inplanerade möten under året med stående beslutspunkter samt specifika beslut för respektive möte, se
en sammanfattning i figuren nedan. Därutöver tillkommer möten för transaktioner och andra ärenden som aktualiserats.
Juli
Delårsrapport januari-juni
Riktlinjer avseende framtagande av
budget och prognoser
September
Strategidag
85
K2A Årsredovisning 2023
Bolagsstyrning
Förvaltningsberättelse
Årsstämman fastställde balans- och resultaträkningarna för
moderbolaget och koncernen för föregående räkenskapsår.
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om
utdelning om 20 kronor per preferensaktie.
Årsstämman beslutade vidare om vinstutdelning med
ett belopp om 0,15 kr per stamaktie, totalt 12 879 795 kr.
Resterande vinstmedel balanserades in i ny räkning.
Årsstämman beslutade om omval av styrelseledamöterna
Sten Gejrot, Ludwig Holmgren, Claes-Henrik Julander, Johan
Knaust, Ingrid Lindquist, Johan Ljungberg och Johan orell.
Till styrelsens ordförande valdes Sten Gejrot och KPMG AB
omvaldes som bolagets revisor för tiden intill slutet av
nästa årsstämma.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om
bemyndigande för styrelsen att, med eller utan avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt och vid ett eller era tillfällen intill
nästkommande årsstämma, fatta beslut om ökning av bolagets
aktiekapital genom emission av stamaktier av serie B eller prefe-
rensaktier, eller teckningsoptioner eller konvertibler avseende
sådana aktier. Det totala antalet stamaktier av serie B som
omfattas av sådana emissioner får motsvara högst 20 procent av
aktiekapitalet i bolaget vid tidpunkten för årsstämman 2023.
Det totala antalet preferensaktier som omfattas av sådana
emissioner får vara högst 1 000 000 stycken.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om
bemyndigande för styrelsen att, vid ett eller era tillfällen intill
nästkommande årsstämma, besluta om förvärv och överlåtelse
av aktier i bolaget. Högst så många aktier att bolaget eer varje
förvärv innehar högst tio procent av samtliga aktier i bolaget
innefattades av bemyndigandet.
Valberedning
Vid årsstämman den 28 april 2020 antog aktieägarna principer
för hur valberedningen utses och dess arbete, under 2023 har
dessa riktlinjer fortsatt varit gällande. Enligt principerna för
valberedningens arbete ska valberedningen bland annat lämna
förslag till:
Ordförande vid bolagsstämma där styrelse- eller revisorsval ska
äga rum;
antal stämmovalda styrelseledamöter;
ordförande och övriga stämmovalda ledamöter i styrelsen;
arvode och annan ersättning för styrelseuppdrag till var och en
av de stämmovalda styrelseledamöterna och till ledamöter av
styrelsens utskott;
antal revisorer, revisorer samt arvode till revisorer; och
beslut om principer för tillsättande av ledamöter i valbered-
ningen, samt beslut om riktlinjer för valberedningens arbete.
Valberedningens sammansättning inför årsstämma 2023
Valberedningen inför årsstämman 2023 utgjordes av:
Karl Lilja, utsedd av Johan Ljungberg med bolag,
valberedningens ordförande
Peter Möller, utsedd av Johan Knaust med bolag
Sten Gejrot, utsedd av Johan orell med bolag
Aktieägare har ha möjlighet att lägga fram förslag till val-
beredningen. Valberedningens förslag inför årsstämman 2024
framgår av kallelsen till årsstämman på K2A:s webbplats k2a.se.
Årsstämman 2024 kommer att hållas den 5 juni 2024.
Mångfaldspolicy
Vid framtagande av förslag till styrelse inför årsstämman
2023 tillämpade valberedningen punkt 4.1 i Svensk kod för
bolagsstyrning om mångfaldspolicy. Målet med policyn är
att styrelsen ska ha en med hänsyn till bolagets verksamhet,
utvecklingsskede och förhållanden i övrigt ändamålsenlig
sammansättning, präglad av mångsidighet och bredd avseende
de bolagsstämmovalda ledamöternas kompetens, erfarenhet
och bakgrund, samt att en jämn könsfördelning ska eer-
strävas. Valberedningen konstaterade vid framtagandet av sitt
förslag att könsfördelningen i den föreslagna styrelsen inte var
tillfredsställande. Valberedningen gjorde dock bedömningen att
kontinuitet i styrelsearbetet vid tillfället var av stor betydelse och
föreslog mot den bakgrunden omval av samtliga ledamöter. Vid
årsstämman 2023 valdes sju ledamöter, varav en kvinna och sex män.
Styrelsen
K2A:s styrelse består av sju ledamöter, utan suppleanter, valda av
årsstämman den 27 april 2023. Styrelsen består av de bolags-
stämmovalda ledamöterna Sten Gejrot (styrelsens ordförande),
Johan Knaust (verkställande direktör), Claes-Henrik Julander,
Johan Ljungberg, Ludwig Holmgren, Johan orell och
Ingrid Lindquist.
Styrelseledamöternas oberoende framgår av tabellen på sidan
87 och ytterligare information för varje individuell styrelse-
ledamot nns att läsa på sidan 90.
Styrelsens arbete
Under 2023 sammanträdde styrelsen vid 15 tillfällen.
Styrelsen följer en skrilig arbetsordning som revideras årligen
och fastställs på det konstituerande styrelsemötet varje år.
Arbetsordningen för styrelsen reglerar bland annat styrelse-
praxis, funktioner och uppdelningen av arbetet mellan styrelse-
ledamöterna och vd. Styrelsen är ansvarig för bolagets förvaltning
och organisation, vilket betyder att styrelsen är ansvarig för att
bland annat fastställa mål och strategier, säkerställa rutiner och
system för utvärdering av fastställda mål, fortlöpande utvärdera
K2A:s nansiella ställning och resultat samt utvärdera den
operativa ledningen. Under året har styrelsen bland annat
behandlat sedvanliga frågor såsom strategiarbete, projektfrågor,
nansieringsfrågor och hållbarhetsfrågor.
86
K2A Årsredovisning 2023
Bolagsstyrning
Förvaltningsberättelse
Styrelse och utskott
Oberoende Oberoende i
Deltagande av totalt antal möten
i relation i relation till
till bolagets bolaget och Ersättnings- Revisions- Hållbarhets-
Namn Invald större ägare bolagets ledning Styrelse utskott utskott utskott
Sten Gejrot 2017 Ja Nej 15/15 1/2
Johan Ljungberg 2017 Nej Ja 15/15 2/2
Claes-Henrik Julander 2014 Nej Ja 15/15 2/2 4/4
Ingrid Lindquist 2019 Ja Ja 15/15 4/4
Ludwig Holmgren 2017 Ja Ja 14/15 2/2
Johan Thorell 2015 Nej Ja 15/15 1/2 4/4
Johan Knaust 2013 Nej Nej 15/15 2/2
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsens ordförande initierar en gång per år i enlighet med
styrelsens arbetsordning en utvärdering av styrelsens arbete.
Utvärderingens sye är att utvärdera resultatet av styrelsens
och utskottens arbete, hur väl arbetssättet fungerat och hur det
kan eektiviseras. Vidare syar utvärderingen till att identiera
vilken typ av frågor som styrelsen anser bör ges mer utrymme
och på vilka områden det eventuellt krävs ytterligare erfarenhet
och kompetens i styrelsen. Resultatet av utvärderingen
diskuterades i styrelsen och redovisades av styrelsens ordförande
för valberedningen. Styrelsen utvärderar även fortlöpande vd:s
arbete. Minst en gång per år görs utvärderingen utan
vd:s närvaro.
Externa revisorer
Revisorn ska granska bolagets årsredovisning och räkenskaper
samt styrelsens och vd:s förvaltning. Eer varje räkenskapsår ska
revisorn lämna en revisionsberättelse och en koncernrevisionsbe-
rättelse till årsstämman. Enligt K2A:s bolagsordning ska bolaget
utse en eller två revisorer, med eller utan suppleanter. K2A:s
revisor är KPMG AB med Peter Dahllöf som huvudansvarig
revisor. Bolagets revisor presenteras närmare i avsnittet ”Styrelse
och revisor”. För räkenskapsåret 2023 uppgick den totala
ersättningen till bolagets revisor till 3,8 Mkr.
Ersättningar, styrelse och ledning
Riktlinjer
Årsstämman har antagit riktlinjer för ersättning till verk-
ställande direktören och övriga ledande befattningshavare.
Enligt riktlinjerna ska K2A ha marknadsmässiga ersättnings-
nivåer och anställningsvillkor i sye att behålla och, vid behov,
rekrytera ledande befattningshavare med erforderlig kompetens
och erfarenhet.
Ersättning lämnas i tre former:
Fast kontantlön. Ersättningen ska baseras på arbetsuppgiernas
betydelse, krav på kompetens, erfarenhet och prestation. Den
fasta kontantlönen ska anses motsvara en marknadsmässig
kompensation för ett fullgott arbete. Den fasta kontantlönen
ska ses över årligen för att säkerställa att lönen är marknads-
mässig och konkurrenskraig.
Pensionsförmåner. Pensionsavsättningar kan göras för
personer i bolagsledningen motsvarande maximalt 25
procent av fast kontantlön. Pensionsåldern är 65 år. Personer
i bolagsledningen ska ha avgisbestämda pensionsplaner om
inte personen omfattas av förmånsbestämd pension enligt
tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Andra förmåner. Andra förmåner kan utgå i form av exem-
pelvis sjukvårdsförsäkring och bilförmån och ska bidra till att
underlätta personens möjligheter att fullgöra sina arbets-
uppgier. Det samlade värdet av dessa förmåner ska motsvara
marknadspraxis och utgöra ett begränsat värde i förhållande
till den totala ersättningen.
Vidare ska ersättning bidra till god etik och företagskultur och
samtidigt vara i linje med aktieägarnas intressen. För fullständiga
riktlinjer, se styrelsens ersättningsrapport.
Det förslag avseende riktlinjer som kommer framläggas vid
årsstämman 2024 är i all väsentlighet oförändrat jämfört med
2020 års förslag.
Ersättning till vd och ledande befattningshavare
Ersättning till verkställande direktören och andra ledande
befattningshavare utgörs av fast lön och sedvanliga förmåner.
Riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare för
K2A, antogs av årsstämman 2020 och tillämpades utan
förändring under 2023.
Ersättning till styrelsen
Det sammanlagda arvodet till de stämmovalda styrelseledamöterna
framgår av not 5. Ingen av styrelseledamöterna eller de ledande
befattningshavarna har avtal som berättigar till förmån eer det
att uppdraget avslutats (med undantag för normal uppsägningslön
för de ledande befattningshavarna samt verkställande direktören).
Bolaget har inga avsatta eller upplupna belopp för pensioner eller
liknande förmåner eer styrelseledamots eller ledande befattnings-
havares frånträdande av tjänst eller uppdrag.
87
K2A Årsredovisning 2023
Bolagsstyrning
Förvaltningsberättelse
Styrelsens ersättningsrapport
Inledning
Styrelsens ersättningsrapport beskriver hur riktlinjer för
ersättningar till ledande befattningshavare för K2A, antagna
av årsstämman 2020 och oförändrade under 2023, tillämpades
under 2023. Rapporten innehåller även information om
ersättning till verkställande direktör. Rapporten har upprättats i
enlighet med aktiebolagslagen och Kollegiet för svensk bolags-
styrning – Regler om ersättningar till ledande befattningshavare
och om incitamentsprogram. Ytterligare information om ersätt-
ningar till ledande befattningshavare nns i not 6. Riktlinjerna
revideras vart ärde år eller vid behov, styrelsen föreslår mindre
förändringar i riktlinjerna under 2024.
Styrelsearvodet till K2A:s styrelseledamöter omfattas inte av
denna rapport. Styrelsearvodet beslutas årligen av årsstämman
och redovisas i not 6.
Bolagets utveckling under 2023
En sammanfattning över bolagets resultat och utveckling
presenteras på sidan 96-97.
Bolagets riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare: tillämpningsområden,
ändamål och avvikelser
För att främja bolagets aärsstrategi, långsiktiga intressen och
hållbarhet och på så sätt skapa en långsiktigt god värdetillväxt för
aktieägarna ska K2A ha marknadsmässiga ersättningsnivåer och
anställningsvillkor i sye att behålla och, vid behov, rekrytera
personer i bolagsledningen med den kompetens och erfarenhet
som krävs. Den totala ersättningen ska baseras på faktorer såsom
befattning, prestation och individuell kvalikation.
Principer och styrmodell för ersättning framgår av riktlinjerna
som anger att ersättningar ska vara i linje med bolagets strategi,
mål, värderingar och långsiktiga intressen samt att det ska säker-
ställas att intressekonikter undviks. Detta ska främja värdeska-
pande, uppmuntra goda prestationer, ett risktagande i linje med
styrelsens fastställda toleransnivå samt ett sunt och ansvarstagande
beteende baserat på K2A:s värderingar.
Medarbetarens ersättning ska spegla den komplexitet, det
ansvar och de ledaregenskaper som krävs i rollen, liksom
individens egen prestation. K2A följer löpande medarbetarnas
prestation och utveckling. Den totala ersättningen till personer
i bolagsledningen kan bestå av följande delar: fast kontantlön,
pensionsförmåner samt andra förmåner. Till detta kommer
villkor vid uppsägning.
Fast kontantlön. Ersättningen ska baseras på arbetsuppgiernas
betydelse, krav på kompetens, erfarenhet och prestation. Den
fasta kontantlönen ska anses motsvara en marknadsmässig
kompensation för ett fullgott arbete. Den fasta kontantlönen
ska ses över årligen för att säkerställa att lönen är marknads-
mässig och konkurrenskraig.
Pensionsförmåner. Pensionsavsättningar kan göras för
personer i bolagsledningen motsvarande maximalt 25
procent av fast kontantlön. Pensionsåldern är 65 år. Personer
i bolagsledningen ska ha avgisbestämda pensionsplaner om
inte personen omfattas av förmånsbestämd pension enligt
tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Andra förmåner. Andra förmåner kan utgå i form av exem-
pelvis sjukvårdsförsäkring och bilförmån och ska bidra till att
underlätta personens möjligheter att fullgöra sina arbets-
uppgier. Det samlade värdet av dessa förmåner ska motsvara
marknadspraxis och utgöra ett begränsat värde i förhållande
till den totala ersättningen.
Uppsägningstiden får maximalt uppgå till sex månader.
Lön under uppsägningstid får sammantaget inte överstiga ett
belopp motsvarande den fasta kontantlönen för sex månader.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkur-
rensbegränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för
eventuellt inkomstbortfall. Ersättningen ska uppgå till högst
60 procent av den fasta kontantlönen om inte annat följer av
tvingande kollektivavtalsbestämmelser, och utgår under den tid
som konkurrensbegränsningen gäller, vilket ska vara högst 18
månader eer anställningens upphörande. Några avgångs-
vederlag ska inte betalas ut.
Vid beredningen av styrelsens förslag till ersättningsriktlinjer
beaktades lön och anställningsvillkor för bolagets anställda
genom att uppgier om anställdas arbetsuppgier, totalersätt-
ning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid jämfördes och rimlighetsbedömdes. Detta
utgjorde en del av ersättningsutskottets och styrelsens besluts-
underlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Styrelsen har rätt att frångå riktlinjer för ersättningar helt eller
delvis om det i ett enskilt fall nns särskilda skäl som motiverar
det. Det ingår i ersättningsutskottets uppgier att bereda
styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om
avsteg från riktlinjerna. Avsteg får endast göras om det bedöms
vara nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen
och hållbarhet eller för att säkerställa bolagets ekonomiska
bärkra. Om styrelsen gör avsteg från riktlinjerna för ersättning
till styrelseledamöter och bolagsledningen ska detta redovisas
vid nästkommande årsstämma.
88
K2A Årsredovisning 2023
Styrelsens ersättningsrapport
Styrmodell för ersättningar på K2A
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott med huvudsakliga
uppgier att bereda styrelsens beslut i frågor om ersättnings-
principer, ersättningar och andra anställningsvillkor för
personer i bolagsledningen. Ersättningsutskottet ska således
utarbeta förslag avseende riktlinjer för ersättning till styrelse-
ledamöter och personer i bolagsledningen, som styrelsen ska
underställa årsstämman för beslut åtminstone vart ärde år.
Ersättningsutskottet ska vidare följa och utvärdera pågående
och under året avslutade program för rörliga ersättningar till
personer i bolagsledningen (om tillämpligt), samt följa och
utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för ersättningar till
styrelseledamöter och bolagsledningen som bolagsstämman
beslutat om samt gällande ersättningsstrukturer och ersättnings-
nivåer i bolaget. Styrelsens ordförande kan vara ordförande i
utskottet. Övriga ledamöter ska vara oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen.
Ersättningsutskottet är ett beredande organ och har ingen
självständig beslutanderätt, såvida inte styrelsen uttryckligen
har bemyndigat ersättningsutskottet att fatta beslut i en specik
fråga. Verkställande direktörens ersättning bereds av ersättnings-
utskottet och fastställs av styrelsen vid ordinarie styrelsemöte
medan ersättningsnivåer för övriga personer i bolagsledningen
godkänns av ersättningsutskottet på förslag från verkställande
direktören.
Anställningsvillkor för verkställande direktör och
övriga ledande befattningshavare
Johan Knaust är styrelseledamot och verkställande direktör i
K2A. Johan Knaust erhåller en månatlig fast ersättning om
335 000 kronor. Vid uppsägning ska både bolaget och Johan
Knaust iaktta sex månaders uppsägningstid. Om bolaget är
uppsägande part ska Johan Knaust erhålla en uppsägningslön
motsvarande maximalt sex månadslöner. Johan Knaust har inte
rätt till något avgångsvederlag. Övriga ledande befattningshavare
har sedvanliga anställningsvillkor.
Bolaget har under 2023 följt de tillämpliga ersättnings-
riktlinjer som antagits av bolagsstämman. Inga avsteg från
riktlinjerna har gjorts och inga avvikelser har gjorts från den
beslutsprocess som enligt riktlinjerna ska tillämpas för att fast-
ställa ersättningen. Revisorns yttrande över bolagets eerlevnad
av riktlinjerna kommer nnas tillgängligt på https://investerare.
k2a.se/bolagsstammor senast tre veckor före årsstämman 2024.
Ingen ersättning till ledande befattningshavare har krävts tillbaka
av bolaget.
Ersättning till ledande befattningshavare
Pension och övriga Pension och övriga
Tkr Grundlön 2023 förmåner 2023 Grundlön 2022 förmåner 2022
Verkställande direktör 3 060 5 3 060 7
Vice verkställande direktör 1 966 507 1 860 466
Övriga ledande befattningshavare* 12 949 3 361 11 274 3 265
Summa 17 975 3 873 16 194 3 738
Jämförande information avseende förändringar i ersättning och bolagets förvaltningsresultat
Tkr 2023 2022 2021 2020 2019
Ersättning verkställande direktör 3 065 3 067 3 065 3 060 2 603
Ersättning Vice verkställande direktör 2 473 2 326 2 158
Ersättning övriga ledande befattningshavare* 16 310 14 539 11 958 13 179 3 985
Totala ersättningar ledande befattningshavare 21 848 19 932 17 181 16 236 6 588
Ersättning övriga anställda 28 566 58 537 47 794 41 652 41 063
Årets resultat -536 874 159 085 756 528 219 564 202 748
Ersättning ledande befattningshavare/årets resultat, % neg 13 2 7 3
Heltidsekvivalenter för bolagets övriga anställda 571 492 419 375 384
* Under perioden maj 2021 – maj 2022 utgick ersättning till CFO Ola Persson i form av konsultarvode och ingår inte i ovan belopp
Stockholm i april 2024
K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB (publ)
Styrelsen
89
K2A Årsredovisning 2023
Styrelsens ersättningsrapport
Styrelse och revisor
Sten Gejrot
Styrelseordförande
Invald i styrelsen 2017
Född: 1962
Utbildning: Jur. Kand.
Övriga uppdrag (urval):
Advokat och partner på
Advokatfirman Lindahl
Aktieinnehav (inklusive bolag):
20 500 B-aktier.
Beroende i förhållande till
bolaget och bolagets ledning.
Oberoende i förhållande till
bolagets större aktieägare.
Johan Thorell
Styrelseledamot
Invald i styrelsen 2015
Född: 1970
Utbildning: Civilekonom,
Handelshögskolan i Stockholm
Övriga uppdrag (urval):
Styrelseordförande i
Kallebäck Property Invest AB.
Styrelseledamot i Sagax AB,
Hemsö Fastighets AB, Atrium
Ljungberg AB och Storskogen
Group AB.
Aktieinnehav (inklusive bolag):
2 412 000 A-aktier,
6 166 496 B-aktier,
19 499 preferensaktier.
Oberoende i förhållande till
bolaget och bolagets ledning.
Beroende i förhållande till
bolagets större aktieägare.
Johan Knaust
Styrelseledamot och
verkställande direktör
Invald i styrelsen 2013
Född: 1971
Utbildning: Master of Science
Operational Research, London
School of Economics samt Fil.
kand. Nationalekonomi,
Stockholms universitet.
Bakgrund: Grundare och
partner Sveafastigheter.
Startade dessförinnan Leimdörfers
finansieringsrådgivning.
1996-2001 verksam på Goldman
Sachs International i London,
inom Fixed Income.
Aktieinnehav (inklusive bolag):
2 841 840 A-aktier,
17 452 015 B-aktier,
6 806 160 D-aktier,
94 025 preferensaktier.
Beroende i förhållande till bolaget
och bolagets ledning.
Beroende i förhållande till
bolagets större aktieägare.
Claes-Henrik Julander
Styrelseledamot
Invald i styrelsen 2014
Född: 1969
Utbildning: Civilekonom,
Stockholms universitet
Övriga uppdrag (urval):
Styrelseordförande i Erik Penser
Bank Aktiebolag och Star Stable
Entertainment AB. Styrelseledamot
i Biocrine AB och Svipdag AB
inklusive dotterbolag.
Aktieinnehav (inklusive bolag):
2 176 800 A-aktier,
5 194 622 B-aktier,
17 659 preferensaktier.
Oberoende i förhållande till
bolaget och bolagets ledning.
Beroende i förhållande till
bolagets större aktieägare.
Johan Ljungberg
Styrelseledamot
Invald i styrelsen 2017
Född: 1972
Utbildning: Civilingenjör
Övriga uppdrag (urval):
Styrelseordförande i Atrium
Ljungberg AB, Tagehus Holding
AB och styrelseledamot i John
Mattson Fastighetsföretagen AB
och Eastnine AB.
Aktieinnehav (inklusive bolag):
2 412 000 A-aktier,
6 995 000 B-aktier,
13 864 preferensaktier.
Oberoende i förhållande till
bolaget och bolagets ledning.
Beroende i förhållande till
bolagets större aktieägare.
Ludwig Holmgren
Styrelseledamot
Invald i styrelsen 2017
Född: 1972
Utbildning: Ekonomistudier,
Uppsala universitet
Aktieinnehav (inklusive bolag):
762 000 A-aktier,
1 195 419 B-aktier,
2 032 preferensaktier.
Oberoende i förhållande till
bolaget och bolagets ledning.
Oberoende i förhållande till
bolagets större aktieägare.
Ingrid Lindquist
Styrelseledamot
Invald i styrelsen 2019
Född: 1957
Utbildning: Civilekonom,
Handelshögskolan i Stockholm
Övriga uppdrag (urval):
Styrelseordförande i Lysa AB
samt styrelseledamot i
Hobohm Brothers Equity AB,
Länsförsäkringar Stockholm,
Kavat Vård AB, Collectum AB,
Fora AB och Wise Group AB
och Kollektivavtalsinformation
Sverige AB.
Aktieinnehav (inklusive bolag):
30 000 B-aktier.
Oberoende i förhållande till
bolaget och bolagets ledning.
Oberoende i förhållande till
bolagets större aktieägare.
Revisor
KPMG AB är bolagets revisor
med Peter Dahllöf som
huvudansvarig revisor. Peter
Dahllöf är auktoriserad
revisor och medlem i FAR.
90
K2A Årsredovisning 2023
Bolagsstyrning
Förvaltningsberättelse
Ledning
Johan Knaust
Styrelseledamot och
verkställande direktör
För mer information se under
Styrelse, föregående sida.
Christian Lindberg
Vice vd
Ingår i ledningen sedan 2017
Född: 1980
Utbildning: Civilingenjör
Bakgrund: Rådgivning inom
Corporate Finance i egen
verksamhet 2011-2017. HQ
Bank Corporate Finance 2006-
2011.
Aktieinnehav (inklusive bolag):
375 000 B-aktier
Ola Person
CFO
Ingår i ledningen sedan 2021
Född: 1969
Utbildning: Master of
International Business
Bakgrund: CFO på
bostadsutvecklingsbolaget SSM
Aktieinnehav (inklusive bolag):
27 500 B-aktier
Sandra Sundman
Ekonomichef
Ingår i ledningen sedan 2017
Född: 1986
Utbildning: Ekonomie
kandidatexamen företagsekonomi
Bakgrund: Olika befattningar
inom K2A, ekonomiassistent,
redovisningsekonom och
redovisningschef
Aktieinnehav: 2 600 B-aktier
Karl Vahlund
Transaktionschef
Ingår i ledningen sedan 2019
Född: 1984
Utbildning: Civilingenjör
Bakgrund: Transaktionschef
Rikshem
Aktieinnehav: 89 987 B-aktier,
145 preferensaktier
Erik Lemaitre
Affärsutvecklingschef
Ingår i ledningen sedan 2020
Född: 1968
Utbildning: Byggekonom
Bakgrund: Affärsutvecklingschef
SSM Bygg & Fastighets AB,
affärsutvecklare och
projektledare på NCC samt
Nexity
Aktieinnehav: 8 000 B-aktier
Karina Antin
Hållbarhetschef
Ingår i ledningen sedan 2020
Född: 1986
Utbildning: Civilingenjör
Bakgrund: Hållbarhetsstrateg
PlaceX, miljö- och
hållbarhetskonsult på PE Teknik
& Arkitektur, Ebab och White
Arkitekter
Aktieinnehav: 4 690 B-aktier
Henrik Nordlund
Förvaltningschef
Ingår i ledningen sedan 2020
Född: 1987
Utbildning: Civilingenjör,
Kandidatexamen
Nationalekonomi
Bakgrund: Fastighetschef på
Rikshem och managementkonsult
på Applied Value
Aktieinnehav: 3 000 B-aktier
Fredrik Widerstedt
Chef projekt
Ingår i ledningen sedan 2020
Född: 1983
Utbildning: Byggnadsingenjör
Bakgrund: Konsult och Partner
på Structor, Projectmanagment
konsult på Ramböll
Aktieinnehav: 20 394 B-aktier,
3 preferensaktier
Emma Nyborg
Marknad- och kommunikationschef
Ingår i ledningen sedan 2021
Född: 1989
Utbildning: Strategisk kommunikation
Bakgrund: Kommunikationsansvarig
på Mattecentrum och olika
kommunikationstjänster på K2A
Aktieinnehav: 1 950 B-aktier
91
K2A Årsredovisning 2023
Bolagsstyrning
Förvaltningsberättelse
Verksamhet
K2A grundades 2013 och är ett fastighetsbolag med fokus på
långsiktig förvaltning av egenproducerade hyresbostäder för alla
typer av boenden. Bolagets aärsidé bygger på att långsiktigt
äga, utveckla och förvalta hyresrätter och samhällsfastigheter i
Stockholm, Mälardalen samt i ett antal universitets- och högsko-
leorter i Sverige där eerfrågan på hyresbostäder är hög.
K2A:s hyresbostäder utvecklas i samverkan med berörda
kommuner i eerfrågade lägen med bra kommunikationer och
närhet till stadskärnan och närservice. Bolagets studentbostäder
åternns i attraktiva lägen på eller i direkt anslutning till
universitets- och högskoleområdena. Sedan juni 2019 är bolagets
stamaktier av serie B samt preferensaktier upptagna till handel på
Nasdaq Stockholm.
K2A:s mål och riskbegränsningar
Övergripande mål
K2A ska generera en konkurrenskraig riskjusterad avkastning
till sina aktieägare.
Hållbarhetsmål
K2A ska framtidskra sin verksamhet genom betydande fokus
på värdeskapande hållbarhet vilket innebär:
K2A ska vara klimatpositivt senast 2027.
Förvärvade fastigheter ska vara certierade enligt Svanen eller
ha motsvarande miljöcertiering.
K2A ska upprätthålla en hållbar och långsiktig förvaltning.
Samtliga K2A:s fastigheter i förvaltning ska vara miljöcertie-
rade samt klimatriskinventerade.
K2A:s produktionsmetod ska vara resurseektiv och ha
förutsättningar för cirkularitet.
K2A:s kunder ska uppleva en högre trivsel än genomsnittet i
Sverige.
K2A ska anses vara det mest hållbara fastighetsbolaget som
fokuserar på hyres- och studentbostäder.
K2A ska anses vara det bästa fastighetsbolaget på
hållbarhetsrapportering.
K2A ska ha nöjda medarbetare som trivs på arbetsplatsen.
Finansiella mål
Drisöverskottet ska, i genomsnitt under åren 2019 till och
med 2025, öka med minst 25 procent per år.
NRV hänförligt till stamaktieägare ska, i genomsnitt under
åren 2019 till och med 2025, öka med minst 20 procent per år.
Finansiella riskbegränsningar
Belåningsgraden för koncernen ska långsiktigt ej överstiga 70
procent.
Räntetäckningsgraden för koncernen ska långsiktigt ej
understiga 1,5 gånger.
Utdelningspolicy
Utdelningen ska långsiktigt uppgå till högst en tredjedel av det
genomsnittliga årliga resultatet för de tre senaste räkenskapsåren.
K2A kommer de närmaste åren prioritera tillväxt före utdelning
vilket kan medföra en låg eller utebliven utdelning på stamaktier.
Utdelning på preferensaktier ska ske enligt bolagsordningens
bestämmelser.
För att uppnå sina mål ska K2A:
Fokusera på Stockholm, Mälardalen och ett antal universitets-
och högskoleorter samt identiera förvärvsmöjligheter och
erhålla markanvisning för nyproduktion av hyresbostäder.
Fokusera på bra boendelägen, campusnära studentbostäder
och samhällsfastigheter med låg motparts- och/eller
rörelserisk.
Fokusera på nyproduktion av yteektiva och funktionella
hyresbostäder av hög kvalitet lämpade för industriellt
producerade byggnadsvolymer.
Organisationsstruktur
Per 31 december 2023 var totalt 50 personer anställda i K2A. 48
medarbetare, varav 17 kvinnor, arbetade med projektutveckling,
ekonomi, kommunikation och förvaltning med placering på
K2A:s huvudkontor i Stockholm eller i orter där K2A har
förvaltningsobjekt. Resterande 2 medarbetare avser personal i
dotterbolaget K2A Thus.
Rapporterande segment
K2A:s nansiella rapportering sker i två segment:
Förvaltningsobjekt och Pågående projekt. Förvaltningsobjekt
avser i all väsentlighet funktionen förvaltning medan Pågående
projekt avser funktionerna aärsutveckling, pågående projekt
och produktion.
Verksamhet
Förvaltningsberättelse
92
K2A Årsredovisning 2023
Verksamhet
Hållbarhet
Verkställande direktör ansvarar för K2A:s hållbarhetsarbete.
K2A utvecklar bostäder med låg klimatpåverkan för ansvarsfullt
och långsiktigt eget ägande. Hela värdekedjan, från resurseektiv
industriell produktion med förnybar råvara till förvaltning av
yt- och energieektiva bostäder ska präglas av ett genomgripande
och konsekvent hållbarhetsarbete. K2A:s hållbarhetsstrategi
utgår från en helhetssyn och syar till ekonomiskt, ekologiskt
och socialt värdeskapande. Som ledande grönt fastighetsbolag
och ansvarstagande samhällsaktör har K2A beslutat om
ambitiösa klimatmål. Målet är att K2A:s hela värdekedja ska vara
klimatpositiv senast år 2027. Arbetet leds av hållbarhetschefen.
Affärsutveckling
Aärsutvecklingsenheten ansvarar för att säkerställa att nya
projekt anskaas. Aärsutvecklingsenheten utvärderar kontinu-
erligt potentiella aärer avseende såväl förvaltningsfastigheter
som mark med projektutvecklingsmöjligheter. Vidare bidrar
aärsutvecklingsenheten med stöd i projektutveckling och
vid transaktioner, vilket är viktiga inslag i K2A:s verksamhet.
Inom aärsutvecklingsenheten bedrivs även kvalicerad
produktutveckling för att optimera bolagets yteektiva
lägenhetsenheter som lämpar sig för rationell industriell
produktion. Funktionen utvecklar produkter och tjänster för att
skapa mervärde för de boende. När ett projekt ska genomföras
övergår ansvaret för projektet till enheten pågående projekt.
Aärsutvecklingsenheten leds av en aärsutvecklingschef med
stöd av tre medarbetare.
Pågående projekt
Pågående projekt innefattar fastigheter under uppförande
och ombyggnation som avses att användas som förvaltnings-
fastigheter, samt markanvisningar med eventuellt tillhörande
byggrätter. Enheten pågående projekt tar över ett projekt
från aärsutvecklingsenheten när projektet ska genomföras.
Arbets- och ansvarsområden för enheten avser att säkerställa
eektivt genomförande av pågående projekt samt säkerställa
god kontroll och uppföljning. Projektgenomförande omfattar
framtagande av kalkyler, detaljplanearbete, projektering,
upprättande av underlag för bygglovsansökan, projektledning,
upprättande av projektbudget, upphandling av entreprenadavtal
(markentreprenad och husentreprenad), projektledning under
produktionstid (styrning, övervakning, kontroll och ändringar
etc.), färdigställande och besiktning samt överlämning av
projektdokumentation till förvaltningsenheten när projektet
har färdigställts och projektet övergår till att betraktas som ett
förvaltningsobjekt. Enheten leds av en ansvarig för pågående
projekt med stöd av tre medarbetare.
Verkställande direktör
IR/Kommunikation
Hållbarhet
IT
Ekonomi
Pågående projektAffärsutveckling Förvaltning
Produktion
Förvaltning
Mälardalen & Syd
Förvaltning
Mälardalen
Energi & Teknik
K2A:s operativa verksamhet bedrivs genom funktionerna
Affärsutveckling, Pågående projekt, Produktion samt Förvaltning,
med stöd av de koncerngemensamma funktionerna Hållbarhet,
Ekonomi, IR/Kommunikation samt IT, vilket visas i bilden ovan.
Koncernledningen har det övergripande ansvaret för bland annat
strategifrågor och affärsutveckling, finansiering, ekonomistyrning och
resultatuppföljning samt kommunikation.
K2A:s Organisationsstruktur
Förvaltningsberättelse
Region
Stockholm & Nord
Förvaltning
Syd
Marknad, kund
& kommunikation
Inköp
93
K2A Årsredovisning 2023
Verksamhet
Produktion
Prisökningar och osäkerheter kring tillgänglighet av insatsvaror
bidrog till att K2A under andra kvartalet 2022 beslutade om att
senarelägga ertalet planerade byggstarter under 2022 och 2023
samt varslade personal anställd i K2A Trähus produktions-
anläggningar. Under ärde kvartalet 2022 slutfördes den
pågående fabriksproduktionen och större delen av personalen
avslutade sina anställningar.
Enheten produktion leds av vd för K2A Trähus. Per 31
december 2023 uppgick antalet anställda i K2A Trähus till 2
personer.
Till följd av omvärldsoron och dess konsekvenser för bygg-
sektorn råder det osäkerhet när K2A Trähus kommer starta
produktionen på nytt.
Förvaltning
Förvaltningsobjekt består av färdigbyggda fastigheter med
inget eller begränsat projektinslag. Arbets- och ansvarsområden
för förvaltningsverksamheten avser uthyrning av bostäder och
lokaler till kunder samt säkerställande av eektiv dri och
underhåll av fastigheterna. Förvaltningsenheten ansvarar för den
löpande förvaltningen av bolagets fastigheter vilket inkluderar
att tillse en bra skötsel av husen och att underhåll sker när detta
krävs för att säkerställa fastigheternas långsiktiga värde.
Förvaltningsenheten leds av förvaltningschef med stöd av
21 medarbetare.
Marknad, kund och kommunikation
Ansvarar för kundtjänst, uthyrning, hyresavisering och felan-
mälan samt bolagets prolering på sociala medier, deltagande i
marknadsföringsaktiviteter och PR. Enheten leds av marknads-
och kommunikationschef med stöd av åtta medarbetare.
Förvaltning
Fyra förvaltare ansvarar, inom varsitt geograskt område
(Nord, Syd, Stockholm och Mälardalen), för att styra och
övervaka de tekniska installationerna (värme, el, vatten) så att de
fungerar optimalt utifrån ett ekonomiskt och trivselperspektiv.
Förvaltarna arbetsleder bovärdarna.
Bovärdar
Ansvarar för rondering av fastigheterna och utför enklare
löpande underhåll samt på vissa orter även den utvändiga
skötseln av grönytor. Bovärdarna ansvarar även för besiktning av
bostäderna vid byte av hyresgäst.
Digitalisering
En särskild funktion har etablerats för att säkerställa att bolaget
ligger i framkant avseende digital förvaltning med fokus
uppkopplade fastigheter och optimering av energianvändning.
Stödfunktioner
Ekonomi
Ekonomifunktionen ansvarar för att fastställa de administrativa
rutinerna avseende K2A:s ekonomiprocesser och att se till att
de eerlevs. Ekonomifunktionen ansvarar även för att operativt
hantera koncernens nansiella risker och avge nansiell
rapportering till ledning och styrelse.
Ekonomifunktionen leds av CFO med stöd av ekonomichef,
koncernredovisningsansvarig, tre bolagsekonomer, hyres-
administratör, business controller samt en ekonomiassistent.
IT
IT-ansvarig ansvarar internt för styrning, ansvar och kontroll av
IT-verksamheten enligt fastställd IT-policy. IT-ansvarig ansvarar
även för utveckling av IT-miljön samt support till samtliga
enheter inom K2A som arbetar med IT-relaterade frågor.
IR
IR ansvarar för den interna och externa kommunikationen
på daglig basis. Vd, vice vd och CFO uttalar sig för bolagets
räkning. PR-chef ansvarar för innehållet på bolagets IR-sida och
för den övergripande samordningen av bolagets medierelationer
samt utformning och distribution av pressmeddelanden.
Hållbarhetsrapportering
K2A uppfyller inte kriterierna i ÅRL 6 kap 10 §, vilket innebär
att K2A inte har skyldighet att upprätta en hållbarhetsrapport.
Hållbarhetsarbetet är dock integrerat i K2A:s verksamhet i
stor utsträckning då K2A bygger hus med trästomme och all
nyproduktion sedan 2018 är Svanenmärkt eller har motsva-
rande miljöcertiering. Mot bakgrund av att hållbarhet är
ett prioriterat område inom K2A har bolaget på frivillig basis
upprättat en hållbarhetsrapport som integrerats i årsredovis-
ningen för år 2023. K2A:s hållbarhetsrapport är upprättad i
enlighet med GRI standards 2021 och GRI 1: Foundation, med
rapporteringsperiod från den 1 januari 2023 till 31 december
2023. Förändringar i historiska hållbarhetsdata har skett med
avseende på energianvändning från år 2022, se GRI 302-3 sid
139. K2A:s styrelse är det högsta styrande organet och även
ansvarig för informationen i hållbarhetsrapporten. I nuläget
nns det inte någon sektorspecik standard som träar K2A:s
verksamhet men bolaget övervakar kommande sektorstandarder.
Kontaktperson för hållbarhetsrapporten är K2A:s hållbarhets-
chef. Hållbarhetsrapporten omfattar K2A Knaust & Andersson
Fastigheter AB (publ) samt dess dotterbolag som framgår av not
18.
Förvaltningsberättelse
94
K2A Årsredovisning 2023
Verksamhet
Förvaltningsberättelse
En beskrivning av K2A:s verksamhet och aärsmodell nns
på sidorna 12-15 samt i detta avsnitt.
K2A:s uppförandekod, hållbarhetspolicy och aärsplan
är koncernens främsta styrdokument och utgör grunden för
K2A:s hållbarhetsarbete. K2A:s vd samt hållbarhetschef är
ytterst ansvariga för hållbarhetsarbetet. Styrelsen fastställer den
övergripande hållbarhetspolicyn med syet att bolaget ska bidra
till en långsiktigt hållbar utveckling av samhället. Detta sker
genom en lönsam aärsmodell, en ansvarsfull syn på omvärlden
och bolagets påverkan på den, samt en medvetenhet om
betydelsen av en god och hälsosam arbetsmiljö. Därigenom
skapas värden och möjligheter till en kontinuerlig positiv
utveckling av företaget.
K2A:s övergripande hållbarhetspolicy utvärderas och
revideras årligen. K2A:s styrelse antog under 2021 en mål-
sättning som innebär att hela K2A:s värdekedja ska vara klimat-
positiv senast år 2027.
K2A för en löpande dialog med bolagets intressenter för
att utveckla och förbättra verksamheten. Genom dialogen har
väsentliga hållbarhetsfrågor identierats, det vill säga de frågor
där K2A har störst möjlighet att påverka och som är viktigast att
arbeta med för bolagets långsiktiga värdeskapande. Sammantaget
har principerna i FN:s Global Compact, målen i FN:s Agenda
2030 och forskningsläget kring de planetära gränserna varit
vägledande i arbetet med att identiera de väsentliga hållbar-
hetsfrågorna, liksom K2A:s värderingar, riskbedömningar och
intressenternas förväntningar.
Hantering av väsentliga risker inom hållbarhetsområdet utgör
en del av koncernens generella arbete med att identiera och
hantera risker. Processen, identierade risker och hantering av
dessa beskrivs i avsnittet Risker och riskhantering. De strategiska
prioriteringarna för hållbarhetsarbetet, var i K2A:s värdekedja
påverkan sker, på vilket sätt områdena är väsentliga för K2A:s
intressenter, hur de styrs samt de viktigaste resultatindikatorerna
beskrivs i årsredovisningens hållbarhetsrapport.
K2A:s hållbarhetsarbete och utfallet av detta uppdelat per
hållbarhetsområde beskrivs på följande sidor:
Innehåll Sid
Affärsmodell 12-15
Styrning av hållbarhetsarbetet 22-26
Miljö 24-25, 27-38
Personal 39-40
Sociala förhållanden 28-30
Mänskliga rättigheter 28-30
Affärsetik och antikorruption 30
Riskhantering 69-75
Mångfaldspolicy för styrelsen 86
95
K2A Årsredovisning 2023
Verksamhet
Förvaltningsberättelse
Hyresintäkter och uthyrningsgrad
Hyresintäkterna ökade under perioden till 443,6 Mkr (374,7).
Ökningen motsvarade en tillväxt i hyresintäkterna om 18,4
procent. Den ekonomiska uthyrningsgraden uppgick under
perioden till 97,3 procent (97,9).
Ökningen av hyresintäkterna är framför allt hänförlig till
hyreshöjningar samt ett större fastighetsbestånd jämfört
med samma period 2022. För jämförbart bestånd ökade
Finansiell utveckling
hyresintäkterna med 6,7 procent varav intäkter från vidarefaktu-
rerade kostnader bidrog med 0,3 procentenheter. Den uthyrbara
ytan i K2A:s fastighetsbestånd uppgick till 187,1 tkvm den 31
december 2023 jämfört med 187,2 tkvm den 31 december 2022,
vilket innebär en förändring med -0,1 procent. Minskningen är
en följd av att K2A färdigställt/tillträtt 10 projekt samt avyttrat
11 fastigheter. Det sammanlagda hyresvärdet för förvaltningsob-
jekten per 31 december 2023 uppgick, på årsbasis, till 475,3 Mkr
(438,9), vilket motsvarar en tillväxt om 8,3 procent.
Utveckling intäkter
Utveckling intäkter
Mkr 2023 2022 Förändring, %
Studentbostäder 217,0 166,6 30,3
Hyresbostäder 161,5 150,5 7,3
Samhällsfastigheter 65,1 57,6 13,0
Totala intäkter 443,6 374,7 18,4
Fastighetskostnader
De totala fastighetskostnaderna ökade under perioden till 139,5 Mkr (131,7), vilket motsvarade en ökning om 5,9 procent. Ökningen
förklaras nedan.
Fastighetskostnader 2023
Student- Hyres- Samhälls-
Mkr bostäder bostäder fastigheter Totalt
Driftskostnader -48,2 -33,8 -9,7 -91,7
Underhåll -6,3 -4,1 -4,0 -14,4
Fastighetsskatt -2,5 -1,6 -0,0 -4,1
Avskrivning -1,6 -1,6
Direkta fastighetskostnader -57,0 -41,1 -13,7 -111,7
Fastighetsadministration -27,8
Totala fastighetskostnader -139,5
Fastighetskostnader 2022
Student- Hyres- Samhälls-
Mkr bostäder bostäder fastigheter Totalt
Driftskostnader -46,2 -33,1 -9,1 -88,4
Underhåll -7,3 -4,7 -2,9 -14,8
Fastighetsskatt -3,0 -1,0 – -3,9
Avskrivning -1,1 -1,1
Direkta fastighetskostnader -56,4 -39,8 -12,0 -108,3
Fastighetsadministration -23,4
Totala fastighetskostnader -131,7
96
K2A Årsredovisning 2023
Finansiell utveckling
Dris- och underhållskostnader inklusive fastighetsskatt
uppgick under perioden till -110,2 Mkr (-107,2) vilket
motsvarar en ökning med 2,7 procent. Ökningen förklaras
främst av att K2A förvaltat ett större fastighetsbestånd jämfört
med motsvarande period 2022. Under jämförelseperioden
påverkades driskostnaderna negativt med 2,1 Mkr för
återställande av fastigheten Gävle Kungsbäck 2:21. Elstöd
påverkade drisöverskottet positivt för perioden med 3,4 Mkr.
Driskostnaderna i jämförbart bestånd ökade med 0,1 procent.
Kostnader för fastighetsadministration uppgick till -27,8 Mkr
(-23,4). Ökningen är främst hänförlig till att K2A stärkt upp
organisationen.
Driftsöverskott och överskottsgrad
Drisöverskottet var under perioden 304,1 Mkr (243,0), vilket
motsvarade en ökning med 25,1 procent. Överskottsgraden för
de senaste 12 månaderna uppgick till 68,6 procent (64,8).
Central administration
Kostnaderna för central administration uppgick till -59,1 Mkr
(-59,0), vilket motsvarade en ökning av kostnaderna med 0,1
procent. Under perioden fakturerades joint ventures totalt 8,0
Mkr för projektledningstjänster, vilket har redovisats som en
kostnadsreduktion av central administration.
De centrala kostnaderna fördelas över K2A:s två verksamhets-
områden fastighetsförvaltning och projektutveckling och kostna-
derna uppgick under perioden till -15,5 Mkr (-16,3) respektive
-43,6 Mkr (-42,7). Central administration för projektutveckling
har under perioden belastats med 7,3 Mkr i kostnadsförda
projektkostnader.
Resultat från joint ventures
Resultatandelen under perioden uppgick till -76,0 Mkr (71,8).
Förändringen jämfört med motsvarande period 2022 beror
till största delen på värdeförändringar hänförliga till samägda
projekt, vilka uppgick till -76,0 Mkr (72,2).
Räntenetto
Räntenettot uppgick till -187,9 Mkr (-128,1). Jämfört med
motsvarande tidpunkt föregående år har räntorna stigit,
vilket har medfört högre räntekostnader. Den genomsnittliga
räntenivån uppgick per balansdagen till 3,2 procent (3,1).
Räntetäckningsgraden för de senaste 12 månaderna uppgick till
1,5 (1,8).
Värdeförändringar
Orealiserade värdeförändringar på förvaltningsfastigheter
uppgick under perioden till -471,0 Mkr (3,5).
Orealiserade värdeförändring fastigheter
Mkr 2023 2022
Förvaltningsobjekt -238,0 -221,2
Pågående projekt -233,1 224,6
Totala värdeförändringar -471,0 3,5
Totalt i procent av ingående balans -4,7 0,0
Förvaltningsberättelse
K2A har ränteswapavtal för lån med ett sammantaget nominellt
värde om 4 065,4 Mkr (2 075,0). Orealiserade värdeförändringar
på derivaten uppgick under perioden till -122,8 Mkr (92,9).
Värdeförändringen 2023 är i huvudsak en följd av att marknads-
räntorna sjönk under ärde kvartalet.
Aktuell och uppskjuten skatt
Aktuell skatt för perioden uppgick till -0,1 Mkr (-0,3), vilket
hänför sig till beräknad skattekostnad i nyförvärvade bolag.
Uppskjuten skatt uppgick till 105,2 Mkr (-54,9) och har i
huvudsak påverkats av orealiserade värdeförändringar på
fastigheter och derivat. Bolagsskattesatsen är 20,6 procent.
Koncernens ansamlade skattemässiga underskott uppgick
per 31 december 2023 till 403,7 Mkr (343,5). I koncernens
balansräkning nettoredovisas uppskjuten skatt.
Uppskjuten skatteskuld i balansräkningen
Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Fastigheter 508,2 583,8
Underskottsavdrag -83,7 -70,7
Obeskattade reserver 0,6 0,1
Derivat 9,5 25,1
Övriga poster 0,4 2,0
Summa 435,0 540,2
Årets resultat
Årets resultat eer skatt uppgick till -536,9 Mkr (159,1) och
resultat per stamaktie uppgick till -7,17 kr (1,08).
Framtidsutsikter
K2A lämnar inte någon prognos avseende den nansiella
utvecklingen. Till följd av marknadsutvecklingen under de
två senaste åren har K2A beslutat att pausa huvuddelen av nya
byggstarter. Givet de förändrade förutsättningarna på bygg- och
kapitalmarknaderna med fortsatt stor omvärldsoro kommer
även 2024 bli ett konsolideringsår för K2A. I huvudsak kommer
fokus vara på eektiviseringar inom förvaltning för att stärka
översskottsgraden samt säkerställa ytterligare likviditet genom
att avyttra tillgångar för att stärka balansräkningen, nansiella
nyckeltal samt kassaödet. På så vis anpassas balansräkningen till
en miljö med högre räntenivåer men även för att frigöra nansie-
ringsutrymme för fortsatt tillväxt. En tillväxt som fokuseras på
projekt i framförallt Stockholmsområdet.
Vi vill också fästa uppmärksamheten på den information som
lämnas i förvaltningsberättelsen på sidan 69 under rubriken
”Risker och riskhantering.
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser inträade eer balansdagen.
97
K2A Årsredovisning 2023
Finansiell utveckling
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Överkursfond, kr 942 022 520
Balanserade vinstmedel, kr -538 372 273
Årets resultat, kr -120 467 924
K2A Årsredovisning 2023Förvaltningsberättelse
Förslag till vinstdisposition
Summa, kr 283 182 323
I ny räkning balanseras, kr
283 182 323
98
Förslag till vinstdisposition
Finansiella rapporter
Räkenskaper SidRäkenskaper Sid
Koncernens resultaträkning 100
Koncernens balansräkning 101
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital 102
Koncernens rapport över kassaflöden 103
Moderbolagets resultaträkning 104
Moderbolagets balansräkning 105
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital 106
Moderbolagets kassaflödesanalys 107
Redovisningsprinciper och noter SidRedovisningsprinciper och noter Sid
NOT 1. Allmän information 108
NOT 2. Redovisningsprinciper 108
NOT 3. Segment 112
NOT 4. Hyresintäkter 113
NOT 5. Arvode och kostnadsersättning till revisorer 113
NOT 6. Antal anställda och personalkostnader 113
NOT 7. Rörelsens kostnader 114
NOT 8. Resultat från joint ventures 114
NOT 9. Räntenetto 114
NOT 10. Skatter 114
NOT 11. Resultat per aktie 115
NOT 12. Förslag till vinstdisposition 115
NOT 13. Licenser 115
NOT 14. Förvaltningsfastigheter 116
NOT 15. Verkligt värde 117
NOT 16. Rörelsefastigheter 119
NOT 17. Inventarier 119
NOT 18. Andelar i koncernbolag 119
NOT 19. Andelar i joint ventures 121
NOT 20. Andelar i andra bolag 122
NOT 21. Övriga långfristiga tillgångar 122
NOT 22. Derivat 122
NOT 23. Varulager 122
NOT 24. Kundfordringar 122
NOT 25. Övriga fordringar 122
NOT 26. Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 123
NOT 27. Eget kapital och aktiekapitalets utveckling 123
NOT 28. Finansiella skulder 124
NOT 29. Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 126
NOT 30. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 126
NOT 31. Kortfristiga fordringar/skulder till koncernen 126
NOT 32. Leasingavtal 126
NOT 33. Närstående 127
NOT 34. Specifikation till rapport över kassaflöden 128
NOT 35. Rättelse 128
NOT 36. Väsentliga händelser efter balansdagen 128
Innehållsförteckning
99
K2A Årsredovisning 2023
Finansiella rapporter
Koncernens resultaträkning
kr
Not
2023
2022
Hyresintäkter
443,6
374,7
Fastighetskostnader
Driftskostnader
3, 7
-91,7
-88,4
Underhåll
-14,4
-14,8
Fastighetsskatt
-4,1
-3,9
Avskrivningar
3, 7
-1,6
-1,1
Fastighetsadministration
3, 7
-27,8
-23,4
Summa fastighetskostnader
-139,5
-131,7
Driftsöverskott
304,1
243,0
Central administration, fastighetsförvaltning
3, 5, 6
-15,5
-16,3
Central administration, projektutveckling
3, 5, 6
-43,6
-42,7
Resultat från joint ventures
8
-76,0
71,8
- varav förvaltningsresultat
0,0
-0,4
- varav värdeförändring förvaltningsfastigheter
-76,0
72,2
Ränteintäkter
9
102,5
10,6
Räntekostnader
9
-290,4
-138,7
Förvaltningsresultat
-18,8
127,6
Värdeförändringar
Förvaltningsfastigheter, orealiserade
14
-471,0
3,5
Förvaltningsfastigheter, realiserade
14
-29,4
-2,0
Andelar i andra bolag
19
-7,8
Derivat, orealiserade
22
-122,8
92,9
Summa värdeförändringar
-623,2
86,6
Resultat före skatt
-642,0
214,3
Aktuell skatt
10
-0,1
-0,3
Uppskjuten skatt
10
105,2
-54,9
Årets resultat
-536,9
159,1
Resultat hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
-536,6
159,5
Innehav utan bestämmande inflytande
-0,3
-0,4
Resultat per aktie
11
Resultat per stamaktie (före utspädning), kr
-7,17
1,08
Resultat per stamaktie (efter utspädning), kr
-7,17
1,08
Genomsnittligt antal utestående stamaktier, st
85 865 300
85 865 300
Genomsnittligt antal utestående stamaktier efter utspädning, st
85 865 300
85 865 300
Årets resultat motsvarar årets totalresultat och därför presenteras endast en resultaträkning utan separat rapport för övrigt totalresultat.
100
K2A Årsredovisning 2023
Finansiell information
Koncernens balansräkning
kr
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Licenser
13
3,9
5,2
Summa immateriella anläggningstillgångar
3,9
5,2
Materiella anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter
14
9 125,4
10 149,7
Rörelsefastigheter
16
21,4
25,8
Inventarier
17
14,2
17,5
Summa materiella anläggningstillgångar
9 160,9
10 193,0
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i joint ventures
19
276,0
352,0
Andelar i andra bolag
20
153,4
153,4
Övriga långfristiga fordringar
21
21,9
39,6
Derivat
22
116,7
142,9
Summa finansiella anläggningstillgångar
568,0
687,8
Summa anläggningstillgångar
9 732,9
10 886,1
Omsättningstillgångar
Varulager
23
0,0
2,3
Kundfordringar
24
2,8
1,2
Skattefordringar
1,2
3,0
Fordringar mot joint ventures
60,7
10,7
Övriga fordringar
25
137,9
120,1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
26
42,2
20,4
Likvida medel
80,5
298,0
Summa omsättningstillgångar
325,3
455,6
SUMMA TILLGÅNGAR
10 058,2
11 341,7
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
27
547,9
547,9
Övrigt tillskjutet kapital
942,0
942,0
Hybridobligation
450,0
450,0
Balanserad vinst inklusive årets resultat
417,4
1 045,9
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
2 357,4
2 985,8
Kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande
0,3
Totalt eget kapital
2 357,4
2 986,1
Långfristiga skulder
Uppskjuten skatteskuld
10
435,0
540,2
Långfristiga räntebärande skulder
28
4 644,5
5 109,6
Långfristiga leasingskulder
28, 32
190,7
189,1
Summa långfristiga skulder
5 270,2
5 838,9
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder
28
2 063,9
2 233,7
Kortfristiga leasingskulder
28, 32
34,7
20,5
Leverantörsskulder
47,2
76,3
Skatteskulder
5,9
7,3
Övriga skulder
147,1
39,9
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
29
131,9
138,9
Summa kortfristiga skulder
2 430,6
2 516,6
Summa skulder
7 700,8
8 355,6
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
10 058,2
11 341,7
101
K2A Årsredovisning 2023
Finansiell information
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Övrigt
Innehav utan
Aktie-
tillskjutet
Hybrid-
Balanserad
bestämmande
Mkr
kapital
kapital
obligation
vinst
inflytande
Summa
Ingående eget kapital 2022-01-01
547,9
942,0
450,0
965,6
0,7
2 906,2
Årets resultat
159,5
-0,4
159,1
Kostnad hybridobligation
-30,2
-30,2
Beslutad utdelning stamaktier
-12,9
-12,9
Beslutad utdelning preferensaktier
-36,1
-36,1
Summa transaktioner med bolagets ägare
-79,2
-79,2
Utgående eget kapital 2022-12-31
547,9
942,0
450,0
1 045,9
0,3
2 986,1
Ingående eget kapital 2023-01-01
547,9
942,0
450,0
1 045,9
0,3
2 986,1
Årets resultat
-536,6
-0,3
-536,9
Kostnad hybridobligation
-42,9
-42,9
Beslutad utdelning stamaktier
-12,9
-12,9
Beslutad utdelning preferensaktier
-36,1
-36,1
Summa transaktioner med bolagets ägare
-91,9
-91,9
Utgående eget kapital 2023-12-31
547,9
942,0
450,0
417,4
2 357,4
Årets resultat motsvarar årets totalresultat och därför presenteras endast en resultaträkning utan separat rapport för övrigt totalresultat.
102
K2A Årsredovisning 2023
Finansiell information
Koncernens rapport över kassaflöden
Mkr
Not
2023
2022
Den löpande verksamheten
Förvaltningsresultat
-18,8
127,6
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
34
117,2
-42,8
Betald skatt
-0,5
-0,6
Förändring av varulager
2,3
13,5
Förändringar rörelsefordringar
-34,4
61,7
Förändringar av rörelseskulder
67,9
-97,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten
133,7
62,0
Investeringsverksamheten
Investering i förvaltningsfastigheter
14
-304,4
-889,5
Förvärv av förvaltningsfastigheter
34
-947,0
-687,9
Betalda handpenningar förvaltningsfastigheter
21
-25,0
Försäljning av förvaltningsfastigheter
14
1 839,9
86,8
Investeringar i licenser
13
-0,1
-0,4
Investeringar i inventarier
17
-0,6
-2,8
Försäljning av inventarier
0,6
0,4
Utlåning till joint ventures
-53,6
-2,6
Investeringar i andra bolag
20
-60,2
Kassaflöde från investeringsverksamheten
510,0
-1 556,1
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
28
854,1
1 687,6
Amortering av lån
28
-1 502,4
-159,0
Transaktion derivat
22
-96,6
-24,3
Amortering av leasingskuld
32
-26,2
-13,8
Betalning hybridobligation
-41,1
-28,6
Utdelning, stamaktier
-12,9
-12,9
Utdelning, preferensaktier
-36,1
-36,1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-861,2
1 412,9
Årets kassaflöde
-217,5
-81,2
Likvida medel vid årets början
298,0
379,2
Likvida medel vid årets slut
80,5
298,0
103
K2A Årsredovisning 2023
Finansiell information
Moderbolagets resultaträkning
Mkr Not 2023 2022
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 63,3 57,8
Summa rörelsens intäkter 63,3 57,8
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader -38,9 -44,3
Personalkostnader 6 -66,2 -59,4
Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar 13 -1,4 -1,5
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 17 -0,7 -0,6
Summa rörelsens kostnader -107,1 -105,8
Rörelseresultat -43,8 -48,0
Resultat från finansiella poster
Ränteintäkter 9, 22 94,4 99,7
Räntekostnader 9, 22 -213,7 -73,3
Summa resultat från finansiella poster -119,3 26,5
Resultat efter finansiella poster -163,1 -21,5
Bokslutsdispositioner
Lämnade koncernbidrag -2,0
Erhållna koncernbidrag 22,9 28,2
Summa bokslutsdispositioner 22,9 26,1
Resultat före skatt -140,2 4,6
Uppskjuten skatt 10 19,7 -15,6
Årets resultat -120,5 -11,1
Årets resultat motsvarar årets totalresultat och därför presenteras endast en resultaträkning utan separat rapport för övrigt totalresultat.
104
K2A Årsredovisning 2023
Finansiell information
Moderbolagets balansräkning
Mkr Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Licenser 13 3,9 5,2
Summa immateriella anläggningstillgångar 3,9 5,2
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier 17 2,5 2,6
Summa materiella anläggningstillgångar 2,5 2,6
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernbolag 18 2 090,1 2 090,1
Andra långfristiga värdepappersinnehav 59,4 59,4
Derivat 22 103,4 142,9
Uppskjuten skattefordran 31,5 27,4
Summa finansiella anläggningstillgångar 2 284,4 2 319,8
Summa anläggningstillgångar 2 290,8 2 327,7
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 24 9,1 8,8
Fordringar hos koncernbolag 31 1 820,0 1 612,2
Övriga fordringar 25 2,3 2,5
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 26 19,6 9,5
Likvida medel 77,5 296,8
Summa omsättningstillgångar 1 928,5 1 929,8
SUMMA TILLGÅNGAR 4 219,3 4 257,5
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 27 547,9 547,9
Summa bundet eget kapital 547,9 547,9
Fritt eget kapital
Överkursfond 942,0 942,0
Hybridobligation 450,0 450,0
Balanserad vinst -538,4 -435,4
Årets resultat -120,5 -11,1
Summa fritt eget kapital 733,2 945,5
Summa eget kapital 1 281,1 1 493,5
Långfristiga skulder
Obligationslån 395,4 1 088,1
Uppskjuten skatteskuld 9,5 25,1
Summa långfristiga skulder 404,9 1 113,3
Kortfristiga skulder
Obligationslån 700,0 400,0
Leverantörsskulder 4,7 3,3
Skulder till koncernföretag 31 1 757,7 1 202,2
Skatteskulder 0,8 0,9
Övriga skulder 41,3 17,9
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 29 28,7 26,5
Summa kortfristiga skulder 2 533,2 1 650,8
Summa skulder 2 938,1 2 764,0
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 4 219,3 4 257,5
105
K2A Årsredovisning 2023
Finansiell information
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
Totalt eget kapital
Överkurs- Hybrid- Balanserad Årets
Mkr Aktiekapital fond obligation vinst resultat Totalt
Ingående eget kapital 2022-01-01 547,9 942,0 450,0 -542,4 186,1 1 583,7
Årets resultat – – – – -11,1 -11,1
Årets disposition 186,1 -186,1
Utdelning beslutad, stamaktier -12,9 -12,9
Utdelning beslutad, preferensaktier -36,1 -36,1
Kostnader för hybridobligation -30,2 -30,2
Summa transaktioner med bolagets ägare 106,9 -186,1 -79,2
Utgående eget kapital 2022-12-31 547,9 942,0 450,0 -435,4 -11,1 1 493,5
Ingående eget kapital 2023-01-01 547,9 942,0 450,0 -435,4 -11,1 1 493,5
Årets resultat – – – – -120,5 -120,5
Årets disposition -11,1 11,1
Utdelning beslutad, stamaktier -12,9 -12,9
Utdelning beslutad, preferensaktier -36,1 -36,1
Kostnader för hybridobligation -42,9 -42,9
Summa transaktioner med bolagets ägare -102,9 11,1 -91,9
Utgående eget kapital 2023-12-31 547,9 942,0 450,0 -538,4 -120,5 1 281,1
Årets resultat motsvarar årets totalresultat och därför presenteras endast en resultaträkning utan separat rapport för övrigt totalresultat.
106
K2A Årsredovisning 2023
Finansiell information
Moderbolagets kassaflödesanalys
Mkr Not 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster -163,1 -21,5
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 34 117,2 -102,9
Förändringar rörelsefordringar -10,3 -16,5
Förändringar rörelseskulder 24,7 -7,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten -31,5 -147,9
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 13 -0,1 -0,4
Förvärv av inventarier 17 -0,5 -1,3
Försäljning av inventarier 17 0,2
Investering i övriga anläggningstillgångar -59,4
Förändring kortfristiga lån till koncernbolag 31 -184,8 68,9
Kassaflöde från investeringsverksamheten -185,4 8,1
Finansieringsverksamheten
Nyemission – –
Kostnader för emission
Nyemission hybridobligation
Kostnader för emission hybridobligation
Betalningar hybridobligation -41,1 -28,6
Upptagna lån 295,2
Utdelning, stamaktier -12,9 -12,9
Utdelning, preferensaktier -36,1 -36,1
Förändring kortfristiga lån från koncernföretag 31 555,6 -0,2
Amortering av lån -400,0
Derivat -68,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -2,5 217,4
Årets kassaflöde -219,4 77,6
Likvida medel vid årets början 296,8 219,3
Likvida medel vid årets slut 77,5 296,8
107
K2A Årsredovisning 2023
Finansiell information
Redovisningsprinciper och noter
NOT 2 REDOVISNINGSPRINCIPER
Grunder för redovisningen
Koncernredovisningen för K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB
(publ) har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen, RFR 1
Kompletterande regler för koncerner, samt IFRS Accounting Standards
och IFRIC Interpretations sådana de antagits av EU.
Värderingsgrunder
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden,
förutom vissa finansiella tillgångar, skulder och förvaltningsfastigheter
som i koncernbalansräkningen värderas till verkligt värde.
Finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde
består av derivatinstrument, värderade till verkligt värde via
koncernresultaträkningen. Förvaltningsfastigheter värderas till verkligt
värde i enlighet med IAS 40.
Klassificering
Anläggningstillgångar består av belopp som förväntas återvinnas
eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen.
Långfristiga skulder består av belopp som förfaller till betalning först
efter mer än tolv månader efter balansdagen samt andra belopp för
vilka bolaget har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalningen till en
tidpunkt som ligger mer än tolv månader efter balansdagen. Andra
tillgångar och skulder redovisas som omsättningstillgång respektive
kortfristig skuld.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets och övriga koncernföretags funktionella valuta är
svenska kronor som även utgör presentationsvalutan för moderbolaget
och för koncernen. Samtliga belopp, om inte annat anges, uttrycks i
miljoner kronor med en decimal.
Bedömningar och uppskattningar
i de finansiella rapporterna
För att upprätta finansiella rapporter krävs å ena sidan bedömningar
vid tillämpning av redovisningsprinciper och å andra sidan
uppskattningar vid värdering av tillgångar, skulder, intäkter och
kostnader. För bedömingar och uppskattningar avseende värdering
av förvaltningsfastigheter, se not 15.
Ändrade redovisningsprinciper
Koncernens redovisningsprinciper är oförändrade jämfört med
årsredovisningen 2022.
Nya standarder vilka trätt i kraft 2023
Ändringar av IAS 1 Utformning av finansiella rapporter och
IFRS Practice Statement 2: Disclosures of accounting policies.
Ändringarna innebär att företag ska lämna upplysningar endast om
väsentliga redovisningsprinciper. Syftet med ändringarna är att öka
användbarheten av upplysningar om tillämpade redovisningsprinciper
genom att endast väsentliga principer beskrivs och att dessa
beskrivningar förklarar hur företaget tillämpar principer utifrån sina
specifika förutsättningar. Koncernen har gjort en översyn av beskrivna
redovisningsprinciper i årsredovisningen och anpassat dem i enlighet
med ändringen.
Övriga ändringar i IFRS som har trätt i kraft under 2023 har inte
haft någon väsentlig inverkan på koncernen.
Nya standarder som träder i kraft 2024
De ändrade IFRS som hittills antagits av IASB bedöms inte få någon
väsentlig effekt på koncernens redovisning. Samma sak gäller för
svenska regelverk.
EU-taxonomin
För att göra det enkelt att identifiera och jämföra miljömässigt
hållbara investeringar har EU beslutat om en taxonomi, vars syfte
är att underlätta omallokering av kapital till aktiviteter eller projekt
som är i linje med Parisavtalets mål om att hålla den globala
uppvärmningen under 1,5°C. För bolag som omfattas av NFRD (Non-
Financial Reporting Directive) är den obligatoriska redovisningen för
2023 att tillhandahålla uppgifter om hur stor andel av omsättning,
investeringar samt fastighetskostnader som omfattas av EU:s taxonomi
(alignment). K2A omfattas inte av NFRD men redovisar frivilligt
bolagets alingnment, se avsnittet EU-taxonomi – redovisning av
förenlighet, sida 146.
Koncernredovisning
Dotterbolag
Dotterbolag är bolag som står under ett bestämmande inflytande
från K2A. Dotterbolag konsolideras enligt förvärvsmetoden.
Metoden innebär att förvärv av ett dotterbolag betraktas som en
transaktion varigenom koncernen indirekt förvärvar dotterbolagets
tillgångar och övertar dess skulder och eventualförpliktelser.
Dotterbolagets finansiella rapporter tas in i koncernredovisningen
från och med förvärvstidpunkten till det datum då det bestämmande
inflytandet upphör.
Tillgångsförvärv
När förvärv av dotterbolag innebär förvärv av nettotillgångar som
inte utgör rörelse fördelas anskaffningskostnaden på de enskilda
identifierbara tillgångarna och skulderna baserat på deras verkliga
värde vid förvärvstidpunkten. Anskaffningsvärdet proportioneras ut
på förvärvade tillgångar och övertagna skulder baserat på dessa
verkliga värden. Transaktionsutgifter läggs till anskaffningsvärdet
för förvärvade nettotillgångar vid tillgångsförvärv. Uppskjuten skatt
på temporära skillnader redovisas inte initialt, se vidare avsnitt
Skatter. K2A redovisar erhållna avdrag för uppskjuten skatt som en
orealiserad värdeförändring på fastigheten direkt efter tidpunkten
för förvärvet. Värdeförändringar av villkorade köpeskillingar läggs
till anskaffningsvärdet av förvärvade tillgångar.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader
och orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från
koncerninterna transaktioner mellan koncernbolag, elimineras i sin
helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.
Innehav utan bestämmande inflytande
För förvärv av dotterbolag där andra ägare utan bestämmande
inflytande förekommer, redovisar koncernen nettotillgångarna
hänförligt till ägare utan bestämmande inflytande till verkligt värde
av samtliga nettotillgångar inklusive goodwill.
NOT 1 ALLMÄN INFORMATION
K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB (publ), org. nr. 556943-
7600 (K2A), är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm, Sverige.
Bolagets affärsidé är att äga och förvalta fastigheter i främst
Stockholm, Mälardalen och på ett antal universitets- och högskoleorter
i Sverige. Verksamheten bedrivs i en koncern genom dotterbolag.
Årsredovisningen och koncernredovisningen för perioden 1 januari
till 31 december 2023 har godkänts för utfärdande av styrelsen den
3 maj 2024. Koncernens resultat- och balansräkning kommer att
framläggas för beslut om fastställelse på årsstämman den 5 juni 2024.
108
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
Redovisning av segment
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver
intäktsgenererande verksamhet och för vilket det finns fristående
finansiell information tillgänglig. Koncernens verksamhet delas upp
i två rörelsesegment, förvaltningsobjekt och pågående projekt. Varje
segment följs upp med avseende på den operativa verksamheten
och rapporteras regelbundet till koncernledningen som underlag
för beslut om fördelning av resurser till segmentet och bedömning
av dess resultat. Koncernledningen följer upp driftsresultatet och på
tillgångssidan värdet på fastigheterna och investeringar.
Intäkter
Hyresintäkter består till huvuddelen av intäkter från uthyrning av
samhällsfastigheter och bostäder där bostadshyran inkluderar
förbrukningskostnader som värme och i vissa fall vatten och hushållsel.
I de fall vatten eller hushållsel inte ingår i hyran har hyresgästen eget
abonnemang eller debiteras utifrån schabloner alternativt faktisk
förbrukning. Avgifter för bredband kan förekomma som tillägg för
hyresgäster. Bredbandsdebitering uppgick till 2,3 procent av de totala
intäkterna.
Rörelsekostnader
Fastighetskostnader utgörs av kostnader avseende drift, skötsel,
uthyrning, administration, fastighetsskatt och underhåll av fastighets-
innehavet.
Central administration utgörs av kostnader för koncerngemen-
samma funktioner samt ägande av koncernens dotterbolag.
Centrala administrationskostnader delas upp i kostnader hänförligt
till fastighetsförvaltning respektive projektutveckling.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och
redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls.
Ersättningar till anställda efter avslutad anställning
Koncernens planer för ersättningar efter avslutad anställning utgörs
av avgiftsbestämda planer.
Avgifterna för avgiftsbestämda planer redovisas som kostnad.
Obetalda avgifter redovisas som skuld.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på
bankmedel och fordringar. Räntekostnader inkluderar både
kostnader på upptagna lån och periodiserade belopp av direkta
transaktionskostnader för upptagna lån.
Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla betalning
fastställts. Lånekostnader som direkt är hänförliga till markförvärv,
konstruktion eller produktion av större ny-, till- eller ombyggnader
aktiveras under produktionstiden. Realiserade värdeförändringar på
räntederivat innefattar upplupen och betald ränta och redovisas som
finansiell kostnad respektive finansiell intäkt.
Värdeförändringar på förvaltningsfastigheter samt
orealiserade värdeförändringar på derivat
Orealiserade och realiserade förändringar i verkligt värde på
förvaltningsfastigheter respektive orealiserade värdeförändringar
på räntederivat redovisas i resultatet i särskilda poster mellan
resultatnivåerna Förvaltningsresultat och Resultat före skatt,
nämligen Värdeförändringar förvaltningsfastigheter respektive
Värdeförändringar derivat.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom då underliggande
transaktion redovisas i eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt
redovisas i eget kapital.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden
med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och
skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Temporära skillnader
beaktas inte för skillnad som uppkommit vid första redovisningen av
tillgångar och skulder som anses vara så kallat tillgångsförvärv och
som vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat
eller skattepliktigt resultat.
Värderingen av uppskjuten skatt baseras på hur underliggande
tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade.
Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser
och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per
balansdagen.
När förvärv sker av andelar i dotterbolag utgör förvärvet antingen
ett förvärv av rörelse eller förvärv av tillgångar. Vid rörelseförvärv
redovisas uppskjuten skatt till nominellt gällande skattesats utan
diskontering enligt principerna ovan. Vid tillgångsförvärv redovisas
ingen separat uppskjuten skatt vid anskaffningstidpunkten utan
tillgången redovisas till ett anskaffningsvärde motsvarande tillgångens
verkliga värde efter avdrag för rabatt för uppskjuten skatt. Vid
efterföljande värdering av förvärvad fastighet till verkligt värde
kommer skatterabatten helt eller delvis att ersättas av en redovisad
värdeförändring av fastigheten. Efter förvärvstidpunkten för ett
tillgångsförvärv redovisas uppskjuten skatt endast på förändring
av redovisat värde och förändringar av skattemässigt värde som
uppkommer efter förvärvstidpunkten.
Förvaltningsfastigheter
Definition och värdering
Förvaltningsfastigheter är fastigheter som innehas i syfte att erhålla
hyresintäkter, värdestegring eller en kombination av dessa båda syften.
Förvaltningsfastigheter innefattar byggnader, mark, markanläggningar
samt fastighetsinventarier. Även fastigheter under uppförande och
ombyggnation som avses att användas som förvaltningsfastigheter
när arbetena är färdigställda klassificeras som förvaltningsfastigheter.
Fastigheter under uppförande infattar även markanvisningar med
tillhörande byggrätter.
Markanvisning: En markanvisning innebär rätt för en part
att under en tidsperiod, med vissa i förväg givna förutsättningar,
få möjlighet att utveckla projekt inom ett avgränsat område. Det
ingår även en möjlighet att förvärva eller nyttja berörd mark genom
tomträttsavtal. För att en byggherre, som är aktuell för bebyggelse
på fastighetsägarens mark, ska våga satsa resurser i ett visst projekt
får byggherren en markanvisning.
Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde i enlighet med
redovisningsstandarden IAS 40. Initialt redovisas förvaltningsfastigheter
till anskaffningsvärde, vilket inkluderar till förvärvet direkt hänförbara
utgifter.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter läggs till det redovisade värdet för
förvaltningsfastigheter endast om det är sannolikt att de framtida
ekonomiska fördelar som är förknippade med utgifterna kommer
att komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan beräknas
på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som
kostnad i den period de uppkommer. Reparationer och underhåll
kostnadsförs i samband med att utgiften uppkommer. Vid uppförande
av förvaltningsfastigheter aktiveras finansieringskostnader för det
specifika objektet. Se vidare not 14 och 15.
Andra materiella anläggningstillgångar
Andra materiella anläggningstillgångar består av rörelsefastigheter
och inventarier.
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde
minskat med ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
Tillkommande utgifter som uppfyller tillgångskriteriet räknas in i
tillgångens redovisade värde.
Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar kostnadsförs
så att tillgångens anskaffningsvärde skrivs av linjärt över dess
bedömda nyttjandeperiod. Avskrivning påbörjas när den materiella
anläggningstillgången kan tas i bruk. Materiella anläggningstillgångars
nyttjandeperioder uppskattas till:
Rörelsefastighet 10-25 år
Inventarier 5-10 år
Leasing
K2A redovisar en nyttjanderättstillgång och en leasingskuld vid
leasingavtalets inledningsdatum. Nyttjanderättstillgången värderas
initialt till anskaffningsvärde, vilket består av leasingskuldens
initiala värde med tillägg för leasingavgifter som betalats vid eller
före inledningsdatumet plus eventuella initiala direkta utgifter.
109
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
Nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt från inledningsdatumet till det
tidigare av slutet av tillgångens nyttjandeperiod och leasingperiodens
slut, vilket i normalfallet för K2A är leasingperiodens slut. I de mer
sällsynta fall då anskaffningsvärdet för nyttjanderätten återspeglar
att K2A kommer att utnyttja en option att köpa den underliggande
tillgången skrivs tillgången av till nyttjandeperiodens slut.
Nyttjanderättstillgångarna avseende koncernens tomträttsavtal (vilka
presenteras som förvaltningsfastigheter, se nedan) skrivs ej av då både
leasingperioden och tillgångarnas nyttjandeperiod anses vara eviga.
Leasingskulden – som delas upp i långfristig och kortfristig del
– värderas initialt till nuvärdet av återstående leasingavgifter under
den bedömda leasingperioden. Leasingperioden utgörs av den ej
uppsägningsbara perioden med tillägg för ytterligare perioder i avtalet
om det vid inledningsdatumet bedöms som rimligt säkert att dessa
kommer att nyttjas.
Leasingavgifterna diskonteras i normalfallet med K2A:s marginella
upplåningsränta, vilken utöver koncernens/företagets kreditrisk
återspeglar respektive avtals leasingperiod, valuta och kvalitet på
underliggande tillgång som tänkt säkerhet. I de fall leasingavtalets
implicita ränta lätt kan fastställas används dock den räntan, vilket är
fallet för delar av K2A:s leasing av fordon.
Leasingskulden omfattar nuvärdet av följande avgifter under
bedömd leasingperiod:
fasta avgifter, inklusive till sin substans fasta avgifter,
variabla leasingavgifter kopplade till index (vanligtvis KPI) eller
räntenivå (vanligtvis STIBOR), initialt värderade med hjälp av det
index eller den räntenivå som gällde vid inledningsdatumet,
• eventuella restvärdesgarantier som förväntas betalas,
lösenpriset för en köpoption som K2A är rimligt säker på att utnyttja,
och
straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet om
bedömd leasingperiod återspeglar att sådan uppsägning kommer
att ske.
Skuldens värde ökas med räntekostnaden för respektive period och
reduceras med leasingbetalningarna. Räntekostnaden beräknas som
skuldens värde multiplicerat med diskonteringsräntan.
Leasingskulden för K2A:s nyttjanderättstillgångar med hyra som
indexuppräknas beräknas på den hyra som gäller vid respektive
rapportperiods slut. Vid denna tidpunkt justeras skulden med
motsvarande justering av nyttjanderättstillgångens redovisade värde.
På motsvarande sätt justeras skuldens och tillgångens värde i samband
med ombedömning av leasingperioden. Detta sker i samband med
att sista uppsägningsdatumet inom tidigare bedömd leasingperiod för
lokalhyresavtal har passerats alternativt då betydelsefulla händelser
inträffar eller omständigheterna på ett betydande sätt förändras
på ett sätt som är inom K2A:s kontroll och påverkar den gällande
bedömningen av leasingperioden.
K2A presenterar nyttjanderättstillgångar, som inte uppfyller
definitionen för förvaltningsfastigheter, bland posterna Rörelsefastigheter
och Inventarier i balansräkningen. Nyttjanderättstillgångar som
uppfyller definitionen av förvaltningsfastigheter presenteras
tillsammans med förvaltningsfastigheter. Detta omfattar koncernens
tomträttsavtal. Leasingskulder, uppdelade på kortfristig och långfristig
del, presenteras separat i balansräkningen.
Leasingavtal där K2A är leasegivare
När K2A är leasegivare fastställer K2A vid varje leasingavtals
inledningsdatum huruvida leasingavtalet ska klassificeras som ett
finansiellt eller operationellt leasingavtal.
Vid fastställande av klassificering görs en övergripande bedömning
av om leasingavtalet i allt väsentligt överför de ekonomiska risker och
förmåner som är förknippade med ägandet av den underliggande
tillgången. Om så är fallet är leasingavtalet ett finansiellt leasingavtal,
i annat fall är det ett operationellt leasingavtal. För närvarande
klassificeras samtliga K2A:s leasingavtal där K2A är leasegivare som
operationella leasingavtal.
När en leasad tillgång vidareuthyrs redovisas huvudleasingavtalet
och avtalet om vidareuthyrning som två separata avtal. K2A
klassificerar avtalet om vidareuthyrning baserat på nyttjanderätten
som uppkommer från huvudleasingavtalet, inte baserat på den
underliggande tillgången.
K2A redovisar leasingavgifter från operationella leasingavtal
avseende förvaltningsfastigheter som intäkt linjärt över leasingperioden
som del av posten Hyresintäkter.
Finansiella tillgångar och finansiella skulder
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen
inkluderas bland tillgångarna likvida medel, lånefordringar,
hyres- och kundfordringar samt derivat. Bland skulderna återfinns
leverantörsskulder, låneskulder samt derivat. Redovisat värde för
finansiella tillgångar och skulder bedöms approximativt motsvara
realiserbart verkligt värde.
En finansiell tillgång tas upp i balansräkningen när bolaget blir
part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En fordran tas upp när
bolaget presterat och en avtalsenlig skyldighet föreligger för motparten
att betala, även om faktura ännu inte har skickats. Kundfordringar
tas upp i balansräkningen när faktura har skickats. Skuld tas upp
när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att
betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder tas
upp när faktura mottagits.
Klassificering och värdering
Klassificeringen av finansiella instrument avgör hur de finansiella
tillgångarna och skulderna värderas och redovisas. Koncernens
principer för klassificering och värdering av finansiella tillgångar
baseras på en bedömning av både (i) företagets affärsmodell
för förvaltningen av finansiella tillgångar, och (ii) egenskaperna
hos de avtalsenliga kassaflödena från den finansiella tillgången.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde är
skuldinstrument som förvaltas med målet att realisera instrumentens
kassaflöden genom att erhålla avtalsenliga kassaflöden som endast
utgörs av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet.
Koncernens finansiella tillgångar utom derivat värderas till upplupet
anskaffningsvärde på grund av att tillgångarna innehas inom ramen
för en affärsmodell vars mål är att inneha finansiella tillgångar i syfte
att inkassera avtalsenliga kassaflöden samt att de avtalade villkoren för
de tillgångarna vid bestämda tidpunkter ger upphov till kassaflöden
som bara är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det utestående
kapitalbeloppet.
Koncernen innehar derivatinstrument som värderas till verkligt
värde via resultaträkningen och som redovisas som derivattillgång
eller derivatskuld beroende på om det verkliga värdet är positivt eller
negativt. Värdeförändringarna redovisas löpande i resultatet.
Koncernens finansiella skulder består av upplåning från kreditinstitut
och leverantörsskulder och värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernen har emitterat gröna hybridobligationer, se avsnitt Gröna
Hybridobligationer under Moderbolagets redovisningsprinciper.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga
tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut samt kortfristiga
likvida placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten
understigande tre månader vilka är utsatta för endast en obetydlig
risk för värdefluktuationer.
Fordringar
Hyresfordringar och andra fordringar värderas till upplupet
anskaffningsvärde motsvarande det belopp som förväntas flyta in,
det vill säga efter avdrag för förväntade kreditförluster. Huvuddelen
av koncernens fordringar utgörs av förskottsfakturerad hyra.
Derivat och ränterisk
För ekonomisk säkring av ränteflöden från upplåning till rörlig
ränta används ränteswappar där företaget erhåller rörlig ränta
och betalar fast ränta. Ränteswapparna värderas till verkligt värde
i balansräkningen. Räntekupongdelen redovisas löpande i årets
resultat som en del av räntekostnaden alternativt ränteintäkter.
Orealiserade förändringar i verkligt värde på ränteswapparna
redovisas i resultatet mellan Förvaltningsresultat och Resultat före
skatt på raden Värdeförändringar derivat, orealiserade.
Nedskrivningar
Koncernens redovisade tillgångar bedöms vid varje rapporttillfälle
för att avgöra om det finns indikation på nedskrivningsbehov. IAS
36 tillämpas avseende nedskrivningar av immateriella och materiella
anläggningstillgångar och andelar i dotterbolag samt joint ventures.
IFRS 9 tillämpas avseende nedskrivningar av Finansiella tillgångar .
110
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
Nedskrivning av materiella och immateriella tillgångar samt
andelar i joint ventures
Om indikation på nedskrivningsbehov finns beräknas tillgångens
återvinningsvärde enligt nedan. Om det inte går att fastställa
väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild tillgång, och dess
verkliga värde minus försäljningskostnader inte kan användas,
grupperas tillgångarna vid prövning av nedskrivningsbehov till
den lägsta nivå där det går att identifiera väsentligen oberoende
kassaflöden – en så kallad kassagenererande enhet.
En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande
enhets redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning
redovisas som kostnad i resultatet. Återvinningsvärdet är det högsta
av verkligt värde minus försäljningskostnader och nyttjandevärde. Vid
beräkning av nyttjandevärde diskonteras framtida kassaflöden med
en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är
förknippad med den specifika tillgången.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
För hyresfordringar/kundfordringar, som inte innehåller en väsentlig
finansieringskomponent, tillämpas en förenklad metod och reserv
för kreditförluster initialt och löpande beräknas och redovisas utifrån
förväntade kreditförluster för hela den återstående löptiden oavsett
om kreditrisken ökat väsentligt eller inte.
Beräkningen av förväntade kreditförluster baseras huvudsakligen
på information om historiska förluster för liknande fordringar och
motparter. Nedskrivningsprövningen för kreditrisk omfattar även
likvida medel som består av kortfristig inlåning hos kreditinstitut med
hög kreditvärdighet.
Andelar i joint ventures
Aktieinnehav i joint ventures redovisas i koncernen enligt
kapitalandelsmetoden. Kapitalandelsmetoden innebär att det
redovisade värdet på aktier i joint ventures motsvaras av koncernens
andel i joint ventures egna kapital, eventuella restvärden på
koncernmässiga över- och undervärden, inklusive goodwill reducerat
med eventuella internvinster.
K2A:s andel av joint ventures resultat efter skatt (justerat för
eventuella avskrivningar på eller upplösningar av förvärvade över-
respektive undervärden) redovisas i koncernens resultaträkning under
posten ”Resultat från joint ventures”. Erhållna utdelningar från joint
ventures minskar redovisat värde.
Eventualförpliktelser
Upplysning om eventualförpliktelse lämnas när det finns ett möjligt
åtagande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst
bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser utom
koncernens kontroll eller när det finns ett åtagande som inte redovisas
som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är troligt att ett
utflöde av resurser kommer att krävas eller beloppet inte kan beräknas
med tillräcklig tillförlitlighet.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Grund för redovisningen
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt års-
redovisningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
förutom i de fall annat följer av bestämmelserna i årsredovisningslagen
eller inte är möjligt med hänsyn till sambandet mellan redovisning
och beskattning. De nedan angivna redovisningsprinciperna för
moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som
presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
Ändrade redovisningsprinciper
Moderbolagets redovisningsprinciper är oförändrade 2023 jämfört
med årsredovisningen 2022.
Övriga ändrade IFRS som hittills antagits av IASB men som
ännu inte trätt i kraft bedöms inte få någon väsentlig effekt på
moderbolagets redovisning.
Gröna hybridobligationer
Moderbolaget har emitterat gröna hybridobligationer och har
möjlighet att förtidsinlösa hybridobligationerna den 21 mars
2026. Hybridobligationer klassificeras som en del av eget kapital i
koncernens finansiella rapporter, eftersom obligationerna har en evig
löptid, återbetalning beslutas av årsstämman och bolaget har inte
någon avtalsenlig skyldighet att återbetala hybridobligationerna eller
den löpande kostnaden för dessa. Obligationsinnehavarna har inga
rättigheter motsvarande ordinarie aktieägare, och obligationen späder
inte ut aktieägarnas ägande i företaget. Hybridobligationer redovisas
till nominellt värde. Den löpande kostnaden för hybridobligationer
redovisas direkt i balanserat resultat.
Skillnader mellan moderbolagets och koncernens
redovisningsprinciper
Uppställningsformer
Moderbolagets resultaträkning och balansräkning är uppställda
enligt årsredovisningslagens scheman medan rapporten över
förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på
IAS 1 Utformning av finansiella rapporter respektive IAS 7 Rapport
över kassaflöden. Resultaträkningen för moderbolaget är uppställd
enligt kostnadsslagsindelad uppställningsform. Skillnaden mot IAS 1
Utformning av finansiella rapporter, som tillämpas vid utformningen av
koncernens finansiella rapporter, avser främst det faktum att koncernen
tillämpar en funktionsindelad uppställningsform, redovisning av
finansiella intäkter och kostnader och eget kapital.
Leasingavtal
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 ”Leasingavtal”, i enlighet med
undantaget i RFR 2. Som leasetagare redovisas leasingavgifter som
kostnad linjärt över leasingperioden och således redovisas inte
nyttjanderätter och leasingskulder i balansräkningen.
Anteciperad utdelning
Anteciperad utdelning från dotterbolag redovisas i de fallen
moderbolaget ensamt har rätt att besluta om utdelningens storlek
och moderbolaget har fattat beslut om utdelningens storlek innan
moderbolaget publicerat sina finansiella rapporter.
Aktieägartillskott
Lämnade aktieägartillskott aktiveras i aktier och andelar hos givaren,
efter beaktande av eventuellt nedskrivningsbehov.
Koncernbidrag
Koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
Andelar i dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt anskaffnings-
värdemetoden. Nedskrivningsprövning sker vid indikation på
nedskrivningsbehov i enlighet med IAS 36 Nedskrivningar.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består i huvudsak av
borgensförbindelser till förmån för dotterbolag. Moderbolaget
redovisar finansiella garantiavtal som avsättning i balansräkningen
när bolaget har ett åtagande för vilket betalning sannolikt erfordras
för att reglera åtagandet.
111
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
Förvaltningsobjekt Pågående projekt Ofördelade poster Koncernen f
Resultaträkning, Mkr 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Hyresintäkter
1
442,0 373,1 1,7 1,6 -0,1 443,6 374,7
Fastighetskostnader -137,8 -127,9 -2,1 -2,7 0,4 -1,1 -139,5 -131,7
Driftsöverskott 304,3 245,2 -0,4 -1,1 0,3 -1,1 304,1 243,0
Central administration -15,5 -16,3 -43,6 -42,7 -59,1 -59,0
Resultat från joint ventures -76,0 71,8 -76,0 71,8
varav förvaltningsresultat 0,0 -0,4 0,0 -0,4
varav värdefärändring förvaltningsfast. -76,0 72,2 -76,0 72,2
Ränteintäkter 1,6 0,0 3,8 3,8 97,1 6,8 102,5 10,5
Räntekostnader -138,1 -85,8 -4,4 -2,1 -147,8 -50,8 -290,4 -138,7
Förvaltningsresultat 152,3 143,1 -44,7 -42,1 -126,4 26,7 -18,8 127,6
Värdeförändringar
Fastigheter, orealiserade -238,0 -221,2 -233,1 224,6 -471,0 3,5
Fastigheter, realiserade -25,3 -0,3 -4,1 -1,7 -29,4 -2,0
Andelar i andra bolag -7,8 -7,8
Derivat, orealiserade -15,4 -107,4 92,9 -122,8 92,9
Resultat före skatt -126,4 -78,3 -281,8 180,8 -233,8 111,8 -642,0 214,3
Aktuell skatt -0,1 -0,3
Uppskjuten skatt 105,2 -54,9
Årets resultat – – – – – -536,9 159,1
1) Varav tilläggsdebiteringar 15,0 Mkr (11,0)
Förvaltningsobjekt Pågående projekt Ofördelade poster Koncernen x
Investeringar, Mkr 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Investering i anläggningstillgångar 63,8 293,6 1 273,9 1 371,3 98,5 86,2 1 436,3 1 751,1
Förvaltningsobjekt Pågående projekt Ofördelade poster Koncernen x
Balansräkning, Mkr 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Tillgångar
Anläggningstillgångar 8 368,3 8 369,0 1 084,4 2 212,0 280,2 305,1 9 732,9 10 886,1
Omsättningstillgångar 133,1 224,8 108,7 126,8 83,6 104,0 325,3 455,6
Summa tillgångar 8 501,4 8 593,8 1 193,0 2 338,8 363,7 409,1 10 058,2 11 341,7
Långfristiga skulder 4 205,3 4 271,3 456,5 1 183,7 608,4 383,9 5 270,2 5 838,9
Kortfristiga skulder 1 251,4 1 515,8 223,1 524,4 956,1 476,4 2 430,6 2 516,6
Summa skulder 5 456,7 5 787,1 679,6 1 708,2 1 564,5 860,3 7 700,8 8 355,6
Totalt eget kapital 2 357,4 2 986,1
Summa eget kapital och skulder 10 058,2 11 341,7
NOT 3 SEGMENT
K2A:s rörelsesegment utgörs av två segment; Förvaltningsobjekt och
Pågående projekt. Förvaltningsobjekt avser i all väsentlighet funktionen
förvaltning medan Pågående projekt avser funktionen affärsutveckling,
pågående projekt och produktion. Ej fördelade poster är poster som
inte är hänförbara till ett specifikt segment eller är gemensamt för
de två segmenten. Segmenten är framtagna utifrån den rapportering
som sker internt till företagsledningen avseende utfall och ställning.
K2A har inga hyresgäster som, var för sig, står för mer än 5 procent
av intäkterna.
Förvaltningsobjekt består av färdigställda fastigheter. Pågående
projekt innefattar fastigheter under uppförande och ombyggnation
som avses att användas som förvaltningsfastigheter. Pågående projekt
innefattar även markanvisningar med tillhörande byggrätter. Se not
14. Ett pågående projekt i produktion avslutas när byggnationen
är färdigställd och godkänd slutbesiktning sker av en extern
besiktningsman. I normalfallet återstår investeringar kopplade
till färdigställande av markarbeten (finplanering) som exempelvis
grönytor, gator och torg. Ansvaret för det nyproducerade objektet
övergår till K2A:s förvaltningsorganisation. Fastigheten överförs från
segmentet Pågående projekt till Förvaltningsobjekt. Det innebär att det
aktuella objektet betraktas som ett förvaltningsobjekt i tabeller över
fastighets- och projektportföljen samt att värdet flyttas (utan vederlag)
från segmentet Pågående projekt till Förvaltningsobjekt.
112
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
Majoriteten av K2A:s intäkter hänförs till segmentet Förvaltningsobjekt.
Intäkterna från fastighetsobjekt består av hyresintäkter och en mindre
del övriga fastighetsintäkter. Hyresintäkterna för året uppgick till 443,6
Mkr (374,7). Den uthyrningsbara ytan i K2A:s fastighetsbestånd
uppgick till 187 060 kvm per 31 december 2023 jämfört med
187 184 kvm den 31 december 2022.
Utveckling intäkter för perioden jan-dec
Förändring
Mkr 2023 2022 %
Studentbostäder 217,0 166,6 30,3
Hyresbostäder 161,5 150,5 7,3
Samhällsfastigheter 65,1 57,6 13,0
Totala intäkter 443,6 374,7 18,4
NOT 4 HYRESINTÄKTER
ARVODE OCH KOSTNADS-
NOT 5 ERSÄTTNING TILL REVISOR
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av års- och
koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning samt revision och annan
granskning utförd i enlighet med överenskommelse eller avtal. Detta
inkluderar övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets
revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds
av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana
övriga arbetsuppgifter.
Koncernen, Tkr 2023 2022
KPMG
Revisionsuppdrag 3 625 5 421
Rådgivning utöver revisionsuppdraget 127 252
Skatterådgivning
Summa 3 751 5 673
Moderbolaget, Tkr 2023 2022
KPMG
Revisionsuppdrag 1 531 2 110
Rådgivning utöver revisionsuppdraget 127 213
Skatterådgivning – –
Summa 1 658 2 323
ANTAL ANSTÄLLDA OCH
NOT 6 PERSONALKOSTNADER
Koncernen
Medelantalet anställda 2023 2022
Män 38 102
Kvinnor 22 27
Summa 60 129
Per balansdagen består styrelsen av 86 procent män.
Ledande befattningshavare, % 2023 2022
Män 67 67
Kvinnor 33 33
Summa 100 100
Löner arvoden och förmåner, Tkr 2023 2022
Verkställande direktör 3 065 3 067
Styrelse förutom Verkställande
direktör, antal 6 (6) 1 630 1 332
Övriga ledande befattningshavare, antal 9 (9) 15 284 13 420
Övriga anställda 28 566 58 537
Summa 48 545 76 356
Sociala kostnader och pensionskostnader, Tkr 2023 2022
Sociala kostnader 15 570 22 311
Pensionskostnader 7 997 10 199
Summa 23 567 32 510
Moderbolaget
Medelantal anställda 2023 2022
Män 31 28
Kvinnor 20 18
Summa 51 46
Per balansdagen bestod styrelsen av 86 procent män.
Övriga ledande befattningshavare, % 2023 2022
Män 67 67
Kvinnor 33 33
Summa 100 100
Löner arvoden och förmåner, Tkr 2023 2022
Verkställande direktör 3 065 3 067
Styrelse förutom Verkställande
direktör, antal 6 (6) 1 630 1 332
Övriga ledande befattningshavare, antal 9 (9) 15 284 13 420
Övriga anställda 22 748 24 637
Summa 42 727 42 456
Sociala kostnader och pensionskostnader, Tkr 2023 2022
Sociala kostnader 13 706 11 709
Pensionskostnader 7 260 6 175
Summa 20 966 17 884
Ersättningar till styrelse,
ledande befattningshavare och anställda
Riktlinjer
Ersättning till anställd i form av löner, betald semester, betald
sjukfrånvaro med mera samt pensioner redovisas i takt med
intjänandet.
Bolaget ska sträva efter att erbjuda sina ledande befattningshavare
marknadsmässig ersättning och den ska bestå av följande delar: fast
grundlön, pensionsförmåner samt övriga förmåner och avgångsvillkor.
Fast lön
Ersättningen ska baseras på arbetsuppgifternas betydelse, krav på
kompetens, erfarenhet och prestation. Den fasta lönen ska ses över
årligen för att säkerställa marknadsmässig och konkurrenskraftig lön.
Pension
Pensionsavsättningar kan göras för ledande befattningshavare
motsvarande maximalt 25 procent av fast lön. Pensionsåldern är 65
år. Ledande befattningshavare har avgiftsbestämda pensionsplaner.
Pensionsavsättning utgår inte till verkställande direktör.
Uppsägningstid
Uppsägningstiden för anställda kan maximalt uppgå till sex månader.
Vid uppsägning från bolagets sida kan dessutom avgångsvederlag
uppgående till maximalt sex månadslöner utgå. Uppsägningstid och
avgångsvederlag är individuella och reglerade i anställningsavtal,
verkställande direktör har inte rätt till något avgångsvederlag.
Övriga ledande befattningshavare har sedvanliga anställningsvillkor.
Uppsägningstid för övriga ledande befattningshavare är tre till sex
månader.
113
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
NOT 10 SKATTER
Redovisad i resultaträkningen
Koncernen, Mkr 2023 2022
Aktuell skattekostnad
Aktuell skatt 0,1 0,3
Summa 0,1 0,3
Uppskjuten skattekostnad
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader -105,2 54,9
Totalt redovisad skatt -105,1 55,2
Redovisad i balansräkningen
Koncernen, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Uppskjuten skatteskuld (-fordran)
hänför sig till följande:
Fastigheter 508,2 583,8
Underskottsavdrag -83,7 -70,7
Obeskattade reserver 0,6 0,1
Derivat 9,5 25,1
Övriga poster 0,4 2,0
Summa uppskjuten skatteskuld 435,0 540,2
Koncernens skattemässiga underskottsavdrag vid årets slut uppgår
till 403,7 Mkr (343,5).
Avstämning av effektiv skatt för koncernen, Mkr 2023 2022
Resultat före skatt -642,0 214,3
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6% -132,3 44,1
Skatt hänförlig till tidigare år 0,6 0,1
Effekt av ändrade skattesatser
Ej skattepliktiga intäkter 14,9 -17,9
Ej avdragsgilla kostnader -26,6 0,3
Ej avdragsgillt räntenetto 46,3 29,3
Utnyttjande av tidigare ej avdragsgillt räntenetto -0,1 0,0
Utnyttjande av tidigare ej
aktiverade underskottsavdrag -0,7 -0,7
Uppskjuten skatteintäkt i under året
aktiverat skattevärde i underskottsavdrag
Ökning av underskottsavdrag utan
motsvarande aktivering av uppskjuten skatt 0,0 0,4
Skatteeffekt från skattemässiga avskrivningar -7,2 -0,4
Totalt redovisad skatt -105,1 55,2
NOT 9 RÄNTENETTO
Ränteintäkter och räntekostnader från finansiella tillgångar och skulder
redovisade till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernen, Mkr 2023 2022
Ränteintäkter 102,5 10,6
Räntekostnader -286,2 -132,3
Övriga finansiella kostnader -4,2 -6,4
Räntenetto -187,9 -128,1
Moderbolaget, Mkr 2023 2022
Ränteintäkter 94,4 6,8
Värdeförändring, derivat -107,4 92,9
Räntekostnader -104,7 -69,7
Övriga finansiella kostnader -1,6 -3,6
Räntenetto -119,3 26,5
NOT 8 RESULTAT FRÅN JOINT VENTURES
Koncernen, Mkr 2023 2022
Andel av årets resultat -76,0 71,8
Summa 71,8 127,8
RÖRELSENS KOSTNADER FÖRDELADE
NOT 7 PÅ FASTIGHETSTYP & KOSTNADSSLAG
De största kostnadsposterna i driftskostnader omfattar kostnader
för värme, el, vatten, avfallshantering, bredband/fiber/TV, städning,
fastighetsskötsel, snöröjning, trädgårdsskötsel och fastighetsförsäkring.
I kostnadsposten fastighetsskötsel ingår personalkostnader.
Underhållskostnader avser löpande underhåll (reparationer) och
planerat underhåll för att upprätthålla fastigheter och byggnader
i gott skick.
Fastighetskostnader 2023
Student- Hyres- Samhälls-
Koncernen, Mkr bostäder bostäder fastigheter Totalt
Driftskostnader 48,2 33,8 9,7 91,7
Underhåll 6,3 4,1 4,0 14,4
Fastighetsskatt 2,5 1,6 0,0 4,1
Avskrivningar 1,6 – 1,6
Direkta 57,0 41,1 13,7 111,7
fastighetskostnader
Fastighetsadministration 27,8
Totala fastighetskostnader 139,5
Fastighetskostnader 2022
Student- Hyres- Samhälls-
Koncernen, Mkr bostäder bostäder fastigheter Totalt
Driftskostnader 46,2 33,1 9,1 88,4
Underhåll 7,3 4,7 2,9 14,8
Fastighetsskatt 3,0 1,0 0,0 3,9
Avskrivningar 1,1 – 1,1
Direkta 56,4 39,8 12,0 108,3
fastighetskostnader
Fastighetsadministration 23,4
Totala fastighetskostnader 131,7
Koncernen – uppdelning per kostnadsslag, Mkr 2023 2022
Drifts- och underhållskostnader 90,8 91,3
Personalkostnader 15,3 12,0
Övriga externa kostnader 31,8 27,3
Avskrivningar 1,6 1,1
Summa 139,5 131,7
2023 Styrelse- Pension
arvode/ och övriga
Ledande befattningshavare, Tkr grundlön förmåner Summa
Styrelseordförande: Sten Gejrot 325 325
Styrelseledamot: Johan Thorell 270 270
Styrelseledamot: Ludwig Holmgren 245 245
Styrelseledamot: Claes-Henrik Julander 290 290
Styrelseledamot: Ingrid Lindquist 270 270
Styrelseledamot: Johan Ljungberg 230 230
Verkställande direktör/
styrelseledamot: Johan Knaust 3 060 5 3 065
Övrig koncernledning 14 915 3 868 18 783
Summa 19 605 3 873 23 478
2022 Styrelse- Pension
arvode/ och övriga
Ledande befattningshavare, Tkr grundlön förmåner Summa
Styrelseordförande: Sten Gejrot 158 158
Styrelseledamot: Johan Thorell 333 333
Styrelseledamot: Ludwig Holmgren 197 197
Styrelseledamot: Claes-Henrik Julander 239 239
Styrelseledamot: Ingrid Lindquist 221 221
Styrelseledamot: Johan Ljungberg 184 184
Verkställande direktör/
styrelseledamot: Johan Knaust 3 060 7 3 067
Övriga koncernledning 13 134 3 731 16 865
Summa 17 526 3 738 21 264
114
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
Redovisad effektiv skatt
Redovisad i resultaträkningen -105,1 55,2
Procent av resultat före skatt, % 16,4 25,8
Redovisad i resultaträkningen
Moderbolaget, Mkr 2023 2022
Aktuell skattekostnad
Aktuell skatt
Uppskjuten skatt -19,7 15,6
Totalt redovisad skatt -19,7 15,6
Redovisad i balansräkningen
Moderbolaget, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Uppskjuten skatteskuld (-fordran)
hänför sig till följande:
Underskottsavdrag -31,5 -27,4
Derivat 9,5 25,1
Summa uppskjuten skatteskuld -22,0 -2,3
Moderbolagets skattemässiga underskottsavdrag vid årets slut uppgår
till 152,9 Mkr (133,1).
Avstämning av effektiv skatt för moderbolaget, Mkr 2023 2022
Resultat före skatt -140,2 4,6
Skatt enligt gällande skattesats
för moderbolaget, 20,6 % 0,9
Effekt av ändrade skattesatser
Ej skattepliktiga intäkter -0,1
Ej avdragsgilla kostnader 0,3 0,3
Ej avdragsgillt räntenetto 8,9 14,4
Summa 9,2 15,6
Redovisad effektiv skatt
Redovisad i resultaträkningen -19,7 15,6
Procent av resultat före skatt, % 14,1 339,7
NOT 11 RESULTAT PER AKTIE
Resultat per stamaktie beräknas som kvoten av årets resultat reducerat
med årets utdelning till innehavare av preferensaktier samt kostnader
hybridobligationen, dividerat med det vägda genomsnittliga antalet
utestående stamaktier under perioden.
Resultat per aktie 2023 2022
Årets resultat, Mkr -536,9 159,1
Utdelning till preferensaktieägare, Mkr -36,1 -36,1
Kostnad hybridobligation -42,9 -30,2
Resultat efter utdelning preferensaktier
samt kostnad hybridobligation -615,9 92,8
Genomsnittligt antal
utestående stamaktier, st 85 865 300 85 865 300
Justerat resultat per stamaktie, kr
1
-7,17 1,08
Avdrag innehav utan
bestämmande inflytande, kr -0,00 -0,00
Resultat per stamaktie, kr
1
-7,17 1,08
1) Ingen utspädningseffekt förekommer varför uppgiften avser både före och
efter utspädning.
NOT 12 FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står
följande vinstmedel, kr
Överkursfond 942 022 520
Balanserade vinstmedel -538 372 273
Årets resultat -120 467 924
Summa 283 182 323
I ny räkning balanseras 283 182 323
NOT 13 LICENSER
Koncernen, Mkr 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 7,8 7,4
Inköp 0,1 0,4
Utrangeringar
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 7,9 7,8
Ingående avskrivningar -2,6 -1,1
Utrangeringar
Årets avskrivningar -1,4 -1,5
Utgående avskrivningar -4,0 -2,6
Utgående redovisat värde 3,9 5,2
Moderbolaget, Mkr 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 7,8 7,4
Inköp 0,1 0,4
Utrangeringar
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 7,9 7,8
Ingående avskrivningar -2,6 -1,1
Utrangeringar
Årets avskrivningar -1,4 -1,5
Utgående avskrivningar -4,0 -2,6
Utgående redovisat värde 3,9 5,2
115
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
NOT 14 FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Förvaltningsfastigheter delas in i två grupper: Förvaltningsobjekt och
Pågående projekt. Både förvaltningsobjekt och pågående projekt
värderas till verkligt värde enligt IAS 40.
Förvaltningsobjekt
Förvaltningsobjekt innefattar färdigställda byggnader där hyresgäster
kan flytta in. Förvaltningsobjekt innefattar byggnader, mark, mark-
anläggningar samt fastighetsinventarier. Ombyggnad av färdigställda
byggnader klassificeras som Förvaltningsobjekt och ej Pågående projekt.
Pågående projekt
Pågående projekt innefattar alla pågående projekt som inte är
färdigställda. Om ett pågående projekt innefattar en erhållen
markanvisning så ingår tillhörande byggrätter/framtida byggrätter
i värderingen.
En markanvisning innebär rätt för en part att under en tidsperiod,
med vissa i förväg givna förutsättningar, få arbeta med att utveckla
projekt inom ett avgränsat område.
För att en byggherre, som är aktuell för bebyggelse på fastighets-
ägarens mark, ska våga satsa resurser i ett visst projekt får byggherren
en markanvisning. Uppfylls syftet med markanvisningen ger detta
intressenten rätt att förvärva den aktuella marken eller få den upplåten
med tomträtt. Markanvisning kan ske då detaljplan föreligger eller
tidigt i exploateringsprocessen. De resurser i form av utgifter som lagts
ner vid ett visst datum för projekt där markanvisningsavtal erhållits
redovisas som pågående projekt och värdering görs till verkligt
värde eftersom syftet är att färdigställa en förvaltningsfastighet. I
värderingsprocessen tas hänsyn till risker och osäkerhetsfaktorer
såsom tidsaspekter, färdigställandegrad och lokala marknadsrisker.
Klassificering är i nivå 3 enligt IFRS 13. I verkligt värde för
förvaltningsfastigheter kan byggrätter/framtida byggrätter ingå.
För värdering av framtida investeringar, som markanvisningar med
tillhörande byggrätter/framtida byggrätter, använder värderaren
ortprismetod, avkastningsmetod samt en exploateringskalkyl, där
värderaren har baserat värderingen på priserna i liknande marknader
och transaktioner samt på hur marknaden betraktar det aktuella
objektet.
Verkligt värde för pågående projekt bedöms utifrån det lägsta av:
Verkligt värde för byggrätten/den framtida byggrätten (marken)
med eventuell befintlig byggnad vid värdetidpunkten, med tillägg
för nedlagda kostnader.
Verkligt värde för fastigheten i färdigt skick med avdrag för
kvarstående investeringar för att färdigställa projektet.
Verkligt värde för färdigställt pågående projekt beräknas med samma
värderingsmetodik som för förvaltningsobjekt. Värdering i färdigt
skick kan dock ske när projektet är nästan färdigställt och i princip
helt uthyrt, förutsatt att extern värdering genomförts.
Ett pågående projekt i produktion avslutas när byggnationen
är färdigställd och godkänd slutbesiktning sker av en extern
besiktningsman. I normalfallet återstår investeringar kopplade
till färdigställande av markarbeten (finplanering) som exempelvis
grönytor, gator och torg. Ansvaret för det nyproducerade objektet
övergår till K2A:s förvaltningsorganisation. Fastigheten överförs från
segmentet Pågående projekt till Förvaltningsobjekt. Det innebär att det
aktuella objektet betraktas som ett förvaltningsobjekt i tabeller över
fastighets- och projektportföljen samt att värdet flyttas (utan vederlag)
från segmentet Pågående projekt till Förvaltningsobjekt.
Koncernen, Mkr
Orealiserade värdeförändringar av förvaltningsfastigheter 2023 2022
Ingående värde 2 011,8 2 021,3
Avyttrade fastigheter -34,9 -7,9
Orealiserade (day one gain) -2,0 -5,1
Orealiserade (övriga) -471,0 3,5
Utgående värde 1 503,9 2 011,8
Specifikation fastighetsportfölj, 2023 Bostäder Samhäll
Nord 1 836,0 379,0
Mälardalen 2 263,0 354,8
Stockholm 2 152,5 149,0
Syd 926,0 104,0
Total förvaltning 7 177,5 986,8
Tomt- och nyttjanderätter 200,6 3,5
Projekt 701,1 56,0
Total fastighetsportfölj 8 079,2 1 046,3
Specifikation fastighetsportfölj, 2022 Bostäder Samhäll
Nord 1 888,0 372,5
Mälardalen 2 127,0 301,1
Stockholm 2 198,4 161,0
Syd 1 089,0 112,0
Total förvaltning 7 302,4 946,6
Tomt- och nyttjanderätter 182,6 2,0
Projekt 1 659,6 56,5
Total fastighetsportfölj 9 144,6 1 005,1
Väsentliga åtaganden, Mkr
Återstående investeringar inklusive finansieringskostnader för att
färdigställa byggstartade projekt.
Total
Projekt som färdigställs, år investering
1
Återstår
2024 597,3 344,2
Summa 597,3 344,2
1) Efter beaktande av statligt investeringsstöd
Aktiverade räntor under året uppgår till 65,1 Mkr (62,5) varav
31,2 Mkr (29,8) avser aktiverade räntekostnader för byggkreditiv. Den
genomsnittliga räntenivån uppgick till 7,1 procent (4,3).
Skattemässiga restvärden, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Byggnad 4 687,6 4 402,9
Mark 514,2 551,7
Pågående projekt 261,8 1 157,9
Inventarier i förvaltningsfastigheter 91,0 78,3
Summa 5 554,6 6 190,8
Taxeringsvärde, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Byggnad 3 220,3 3 415,7
Mark 670,4 744,8
Summa 3 890,7 4 160,5
116
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
Förvaltningsobjekt Pågående projekt
Förändring av verkligt värde för förvaltningsfastigheter 2023 Leasade
1
Ägda Leasade
1
Ägda Totalt
Ingående värde 119,8 8 249,0 64,7 1 716,1 10 149,6
Förvärv av fastigheter 40,0 40,0
Tillgångsförvärv via dotterbolag 974,1 974,1
Ny- och tillbyggnad 23,1 299,8 322,9
Försäljningar -1 393,6 -467,4 -1 860,9
Orealiserade värdeförändringar:
Förvaltningsobjekt -20,4 -217,6 – -238,0
Projektvinster – -165,2 -165,2
– Pågående projekt -67,9 -67,9
Realiserade värdeförändringar:
Förvaltningsobjekt – -25,3 – -25,3
– Projekt -4,1 -4,1
Omklassning från pågående projekt till förvaltningsobjekt 64,7 1 528,4 -64,7 -1 528,4
Utgående verkligt värde 204,1 8 164,1 757,1 9 125,4
Summa utgående verkligt värde 8 368,3 757,1 9 125,4
Förvaltningsobjekt Pågående projekt
Förändring av verkligt värde för förvaltningsfastigheter 2022 Leasade
1
Ägda Leasade
1
Ägda Totalt
Ingående värde 79,3 6 652,9 1,5 1 724,7 8 458,4
Förvärv av fastigheter 50,1 63,2 – 113,3
Tillgångsförvärv via dotterbolag – 272,5 – 437,6 710,1
Ny- och tillbyggnad 20,3 932,9 953,3
Försäljningar – -85,8 -1,0 -86,8
Orealiserade värdeförändringar:
Förvaltningsobjekt -9,6 -211,6 – -221,2
Projektvinster – 214,7 214,7
– Pågående projekt 10,0 10,0
Realiserade värdeförändringar:
Förvaltningsobjekt – -0,3 – -0,3
– Projekt -1,7 -1,7
Omklassning från pågående projekt till förvaltningsobjekt 1 601,1 -1 601 1
Utgående verkligt värde 119,8 8 249,0 64,7 1 716,1 10 149,7
Summa utgående verkligt värde
Förvaltningsobjekt/Pågående projekt 8 368,9 1 780,8 10 149,7
1) Leasade tillgångar innefattar både tomträtter och hyresfastigheter som K2A hyr.
NOT 15 VERKLIGT VÄRDE
Förvaltningsfastigheter redovisas i koncernens balansräkning till
verkligt värde och värdeförändringarna redovisas i koncernens
resultaträkning. Verkligt värde är det bedömda belopp som kan
inkasseras i en transaktion vid värdetidpunkten mellan kunniga
och oberoende parter som agerar på en fungerande marknad.
Värderingen bygger på diskonterade framtida kassaflöden där
osäkerhet föreligger beträffande bedömningen av framtida
hyresintäkter, vakansgrader, driftskostnader, ränteutveckling samt
direktavkastningskrav. En förändring av en eller flera faktorer skulle
kunna leda till en väsentlig påverkan på värderingen.
Verkliga värden baseras på marknadsvärden och representerar
det bedömda belopp som skulle erhållas i en transaktion mellan
kunniga parter som är oberoende av varandra och som har ett
intresse att transaktionen genomförs efter sedvanlig marknadsföring
där båda parter förutsätts ha agerat insiktsfullt, klokt och utan tvång.
Fastigheterna värderas enligt de värderingsprinciper som följer av
RICS Red Book och IVSC värderingsstandard (senaste upplagan).
Värdebedömningen avser fastigheternas marknadsvärde vid
värdetidpunkten, vilket är att likställa med verkligt värde enligt IFRS 13.
Beskrivning av tillämpade värderingsmetoder, betydande indata i
värdebedömningarna samt vilken nivå i verkligt värdehierarkin som
är aktuell för olika delar av fastighetsbeståndet framgår nedan. Såväl
orealiserade som realiserade värdeförändringar redovisas i årets
resultat.
Realiserade värdeförändringar omfattar värdeförändringar från
senaste kvartalsrapporten fram till avyttringstillfället för under perioden
avyttrade fastigheter, efter hänsyn tagen till under perioden aktiverade
anskaffningsutgifter.
Realiserade värdeförändringar omfattar värdeförändringar från
senaste kvartalsrapporten fram till avyttringstillfället för under perioden
avyttrade fastigheter, efter hänsyn tagen till under perioden aktiverade
anskaffningsutgifter.
Orealiserade värdeförändringar avser övriga värdeförändringar
som inte härrör från förvärv eller aktiverade anskaffningsutgifter.
Fastighetsförsäljningar och fastighetsköp redovisas i samband med
att risker och förmåner som förknippas med att äganderätten övergår
till köparen eller säljaren.
Värderingsprocess
Värdering av fastigheter sker enligt koncernens värderingspolicy vid
varje kvartalsslut. Till kvartal ett och tre genomförs översiktlig värdering
av extern fastighetsvärderare. Till kvartal två och fyra sker fullständiga
externa värderingar. Värderingar har upprättats i enlighet med IVSC
internationella värderingsstandard. För värdering av pågående
projekt tas även hänsyn till risker och osäkerhetsfaktorer såsom
tidsaspekter, färdigställandegrad och lokala marknadsrisker gällande
värdering av byggrätter. Per 2023-12-31 har värderingarna utförts
av värderingsföretaget Novier Property Advisors AB samt Newsec
Advisory Sweden AB.
Värderingsmetod
Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde i enlighet med
redovisningsstandarden IAS 40. Initialt redovisas förvaltningsfastigheter
till anskaffningsvärde, vilket inkluderar till förvärvet direkt
hänförbara utgifter. Verkligt värde har fastställts med en kombinerad
tillämpning av ortsprismetod och avkastningsbaserad metod. Den
avkastningsbaserade metoden bygger på att en kassaflödesanalys
upprättats för varje fastighet. Kassaflödesanalysen utgörs av en
bedömning av nuvärdet av fastighetens framtida driftsnetton
under kalkylperioden samt nuvärdet av fastighetens restvärde vid
117
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
kalkylperiodens slut. Kalkylperioden uppgår till 15 år och restvärdet
har bedömts genom en evighetskapitalisering av ett uppskattat
marknadsmässigt driftsnetto året efter kalkylperiodens slut.
Evighetskapitaliseringen sker med ett direktavkastningskrav som har
härletts från den aktuella transaktionsmarknaden för jämförbara
fastigheter, såväl direkta som indirekta (fastigheter sålda i bolag)
transaktioner har beaktats.
Under de senaste två åren har antalet transaktioner kraftigt minskat
samtidigt som ett flertal transaktioner skett av ”stressade” aktörer
(dvs. ej marknadsmässiga transaktioner). Värderingar har fortsatt
skett med hjälp av ortsprismetod, i de fall jämförbara transaktioner
har varit få har andra segment med samma eller liknande aktörer
analyserats för att bedöma direktavkastningskrav samt värdenivåer.
För att beakta rådande marknadsläge har K2A:s värderare höjt sitt
osäkerhetsintervall från +/- 5 % till +/- 7,5 %.
Värderarnas direktavkastningskrav är baserat på komponenterna
direktavkastning samt inflation, där ökad inflation leder till en
kalkylmässigt högre diskonteringsränta. Diskonteringsräntan har
successivt ökats under de senaste åren vilket är följd av observerade
högre direktavkastningsnivåer som i sin tur i huvudsak beror på högre
inflation, ökade finansieringskostnader samt den ökade osäkerheten
som mindre aktivitet på marknaden innebär.
Kassaflödet för drifts-, underhålls- och administrationskostnader
baseras på marknadsmässiga och normaliserade utbetalningar för
drift, underhåll och fastighetsadministration varvid korrektion sker för
avvikelser. Investeringar beräknas utifrån det investeringsbehov som
bedöms föreligga. Klassificering sker i nivå 3 enligt IFRS 13.
I verkligt värde för förvaltningsfastigheter kan byggrätter ingå.
För värderingar av framtida investeringar, som markanvisningar
med tillhörande byggrätter/framtida byggrätter, använder värderaren
ortprismetod, avkastningsmetod samt en förenklad exploateringskalkyl,
där värderaren har baserat värderingen på priserna i liknande
marknader och transaktioner samt på hur marknaden betraktar det
aktuella objektet. Verkligt värde för pågående projekt bedöms utifrån
det lägsta av:
Verkligt värde för byggrätten/framtida byggrätten (marken) med
eventuell befintlig byggnad vid värdetidpunkten, med tillägg för
nedlagda kostnader
Verkligt värde för fastigheten i färdigt skick med avdrag för
kvarstående investeringar för att färdigställa projektet.
Verkligt värde för färdigställt pågående projekt beräknas med
samma värderingsmetodik som för förvaltningsobjekt. Värdering som
i färdigt skick kan dock ske när projektet är nästan färdigställt och
nästan helt uthyrt, förutsatt att extern värdering genomförts.
I tabellen nedan med väsentliga icke observerbara indata för
värdering till verkligt värde utgörs värdena av vägda genomsnitt inom
respektive kategori. Avseende känslighetsanalysen för fastighetsvärden
visar den hur värdet förändras om en variabel förändras, allt annat
lika. I verkligheten samspelar de olika variablerna med varandra - till
exempel kan en högre hyra förväntas öka vakansgraden och högre
marknadsräntor kan förväntas ge högre diskonteringsräntor och
avkastningskrav. Detta tar dock inte känslighetsanalysen hänsyn till.
Känslighetsanalysen är inte en prognos, utan visar på känsligheten
för förändringar i fastighetsvärden om enskilda indata förändras.
Kategoriseringen avseende väsentliga icke observerbara indata för
värdering är uppdelad på bostäder och samhällsfastigheter eftersom
de har olika förutsättningar. K2A:s studentbostäder är helt jämförbara
med traditionella hyresbostäder. Bostäderna är fullt utrustade med eget
kök, diskmaskin, tvättmaskin och badrum med kakel och klinker. Det
finns inga skillnader i de ekonomiska förutsättningarna. Förvaltning,
tillsyn, uppföljning, besiktning med mera, sker på samma sätt och
förslitningarna är inte högre.
Förvaltningsobjekt - väsentliga icke observerbara indata för värdering till verkligt värde per 2023-12-31
Bostäder Nord Mälardalen Stockholm Syd Total
Förväntad normaliserad hyra år 16, kr/kvm 3 302 3 485 4 032 3 709 3 590
Aktuell hyra, kr/kvm 2 435 2 532 3 009 2 510 2 608
Återstående längd på hyreskontrakt, år e.t e.t e.t e.t e.t
Förväntad långsiktig vakans år 16, % 1,7 1,5 1,2 2,3 1,6
Aktuell vakans, % 2,3 2,1 1,6 3,5 2,2
Förväntat normaliserat driftsnetto år 16, kr/kvm 2 403 2 528 3 102 2 826 2 668
Diskonteringsränta, % 6,6 6,5 6,0 6,6 6,4
Direktavkastningskrav för bedömning av restvärde år 16, % 4,5 4,4 3,9 4,6 4,3
Samhällsfastigheter Nord Mälardalen Stockholm Syd Total
Förväntad normaliserad hyra år 16, kr/kvm 2 400 4 535 4 712 1 590 2 855
Aktuell hyra, kr/kvm 1 736 3 382 3 501 1 114 2 086
Återstående längd på hyreskontrakt, år 3,5 11,7 7,2 8,8 7,3
Förväntad långsiktig vakans år 16, % 2,5 4,8 5,0 5,0 3,9
Aktuell vakans, % 3,5 6,4 6,7 7,1 5,3
Förväntat normaliserat driftsnetto år 16, kr/kvm 1 753 4 072 4 304 1 333 2 341
Diskonteringsränta, % 8,0 8,0 7,8 8,3 8,0
Direktavkastningskrav för bedömning av restvärde år 16, % 5,9 5,9 5,7 6,2 5,9
Förvaltningsobjekt - väsentliga icke observerbara indata för värdering till verkligt värde per 2022-12-31
Bostäder Nord Mälardalen Stockholm Syd Total
Förväntad normaliserad hyra år 16, kr/kvm 3 170 3 321 3 702 2 739 3 256
Aktuell hyra, kr/kvm 2 310 2 394 2 729 1 887 2 352
Återstående längd på hyreskontrakt, år e.t e.t e.t e.t e.t
Förväntad långsiktig vakans år 16, % 1,7 1,5 1,1 1,5 1,5
Aktuell vakans, % 2,3 2,1 1,5 2,2 2,0
Förväntat normaliserat driftsnetto år 16, kr/kvm 2 184 2 398 2 818 1 585 2 282
Diskonteringsränta, % 6,3 6,1 5,6 6,1 6,0
Direktavkastningskrav för bedömning av restvärde år 16, % 4,0 3,8 3,4 3,8 3,7
Samhällsfastigheter Nord Mälardalen Stockholm Syd Total
Förväntad normaliserad hyra år 16, kr/kvm 2 289 4 316 4 553 1 595 2 681
Aktuell hyra, kr/kvm 1 661 3 112 3 287 1 050 1 919
Återstående längd på hyreskontrakt, år 4,0 12,1 8,2 9,8 7,6
Förväntad långsiktig vakans år 16, % 1,4 4,8 5,0 5,0 3,3
Aktuell vakans, % 1,9 6,6 6,9 7,6 4,6
Förväntat normaliserat driftsnetto år 16, kr/kvm 1 693 3 850 4 157 1 341 2 193
Diskonteringsränta, % 7,8 7,5 7,3 7,9 7,7
Direktavkastningskrav för bedömning av restvärde år 16, % 5,7 5,2 5,0 5,6 5,4
118
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
Förvaltningsobjekt - känslighetsanalys fastighetsvärdering, Mkr
2023-12-31 2022-12-31
Samhälls- Samhälls-
Påverkan av verkligt värde Förändring fastigheter Bostäder fastigheter Bostäder
Förväntad normaliserad hyra +/- 5 % +/- 25 +/- 251 +/- 20 +/- 267
Förväntad långsiktig vakans +/- 3 % -/+ 15 -/+ 151 -/+ 12 -/+ 160
Förväntade fastighetskostnader +/- 5 % -/+ 4 -/+ 60 -/+ 2 -/+ 65
Diskonteringsränta + 0,25 % - 23 - 184 - 18 - 186
- 0,25 % + 23 + 191 + 19 + 193
Direktavkastning för bedömning av restvärde + 0,25 % - 17 - 210 - 15 - 255
- 0,25 % + 18 + 238 + 16 + 293
NOT 18 ANDELAR I KONCERNBOLAG
Moderbolaget, Mkr 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2 090,1 2 090,1
Aktieägartillskott
Utgående balans 2 090,1 2 090,1
Utgående redovisat värde 2 090,1 2 090,1
Specifikation över moderbolagets direkta
innehav av andelar i dotterbolag
K2A Fastigheter Knaust & Andersson Holding AB Dotterbolag
Organisationsnummer 556955-9569
Säte Stockholm
Antal andelar 500
Andel i % 100
Redovisat värde 2023 2 090,1
Redovisat värde 2022 2 090,1
NOT 17 INVENTARIER
Koncernen, Mkr Leasade Ägda 2023
Ingående anskaffningsvärde 8,8 27,3 36,1
Årets anskaffning 2,0 0,6 2,6
Avyttringar -0,3 -2,6 -2,9
Utgående ackumulerade 10,5 25,2 35,8
anskaffningsvärden
Ingående avskrivningar -4,6 -14,0 -18,6
Avyttringar 0,1 1,9 2,0
Årets avskrivningar -2,4 -2,6 -5,0
Utgående avskrivningar -6,8 -14,7 -21,6
Utgående redovisat värde 3,7 10,5 14,2
NOT 16 RÖRELSEFASTIGHETER
Koncernen, Mkr Leasade Ägda 2023
Ingående värde 30,6 6,8 37,4
Omklassificering – –
Årets anskaffningar
Utgående värde 30,6 6,8 37,4
Ingående avskrivningar -9,9 -1,7 -11,6
Årets avskrivningar -4,2 -0,2 -4,4
Utgående avskrivningar -14,1 -1,9 -16,0
Utgående redovisat värde 16,5 4,9 21,4
Koncernen, Mkr Leasade Ägda 2022
Ingående värde 16,5 6,8 23,3
Omklassificering – –
Årets anskaffningar 14,1 14,1
Utgående värde 30,6 6,8 37,4
Ingående avskrivningar -7,4 -1,4 -8,9
Årets avskrivningar -2,5 -0,2 -2,7
Utgående avskrivningar -9,9 -1,7 -11,6
Utgående redovisat värde 20,7 5,1 25,8
Skattemässigt restvärde, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Byggnad 1,7 1,8
Mark 0,3 0,3
Summa 2,0 2,1
Taxeringsvärde, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Byggnad 3,9 3,9
Mark 2,7 2,7
Summa 6,5 6,5
Koncernen, Mkr Leasade Ägda 2022
Ingående anskaffningsvärde 7,6 25,6 33,2
Årets anskaffning 1,2 2,8 4,0
Avyttringar -1,1 -1,1
Utgående ackumulerade 8,8 27,3 36,1
anskaffningsvärden
Ingående avskrivningar -2,8 -12,6 -15,4
Avyttringar 1,2 1,2
Årets avskrivningar -1,8 -2,5 -4,4
Utgående avskrivningar -4,6 -14,0 -18,6
Utgående redovisat värde 4,2 13,3 17,5
Moderbolaget, Mkr 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 5,1 4,1
Inköp 0,5 1,3
Avyttringar – -0,2
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 5,6 5,1
Ingående avskrivningar -2,5 -1,8
Årets avskrivningar -0,7 -0,6
Utgående avskrivningar -3,2 -2,5
Utgående redovisat värde 2,5 2,6
119
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB (publ) äger indirekt via K2A Fastigheter Knaust & Andersson Holding AB aktier i nedanstående bolag.
Bolag Organisationsnummer Ägarandel 2023 Ägarandel 2022
K2A Admin AB 559065-3449 100 100
Jejoli AB 559210-1660 100 100
K2A Samhällsfastigheter AB 559355-1152 100 100
K2A Samhällfastigheter i Kiruna AB 556925-7818 100 100
K2A Samhällsfastigheter i Sundsvall AB 559292-4087 100 100
K2A Slakthushallen AB 559377-3301 100 100
K2A Sam Förvärv V AB 559411-2475 100 100
K2A Sam Förvärv VI AB 559462-4214 100 100
K2A Sam Förvärv IV AB 559412-2136 100
K2A Samhällsfastigheter i Enköping AB 559336-7476 100
K2A Trähus Holding AB 559350-0498 100 100
K2A Träfabrik AB 556999-6787 100 100
K2A Trähus AB 559014-3771 100 100
LSS BEMS Hold AB 559351-9191 100 100
K2A LSS AB 559346-2350 100 100
K2A LSS Hold 1 AB 559336-4937 100 100
K2A LSS Enköping 2 AB 559031-1840 100 100
K2A LSS Enköping 3 AB 559296-3549 100 100
K2A LSS Motala AB 559257-0476 100 100
K2A LSS Nyköping AB 559192-9889 100 100
K2A LSS Nyköping & Flen AB 559156-8604 100 100
K2A LSS Oxelösund 2 AB 559311-9364 100
K2A LSS Täby Handelsbolag 916610-7228 1 1
K2A LSS Uppsala 2 AB 559208-8768 100 100
K2A LSS Södertälje AB 556879-5438 100 100
K2A LSS Hold 2 AB 559339-9297 100 100
K2A LSS Gävle AB 556948-5450 100 100
K2A LSS Heby AB 559145-2684 100 100
K2A LSS Hässleholm AB 556835-3626 100 100
K2A LSS Katrineholm AB 559160-3195 100 100
K2A LSS Mariefred AB 559064-9058 100 100
K2A LSS Oxelösund AB 559253-1221 100 100
K2A LSS Partille AB 556909-7149 100 100
K2A LSS Ronneby AB 559222-1138 100 100
K2A LSS Strängnäs AB 559064-9041 100 100
K2A LSS Täby AB 559076-6050 100 100
K2A LSS Täby Handelsbolag 916610-7228 99 99
K2A LSS Uppsala AB 556932-6365 100 100
K2A LSS Åkers styckebruk AB 559116-1954 100 100
K2A LSS Hold 3 AB 559338-1212 100 100
K2A LSS Vilande 1 AB 559228-5067 100 100
K2A Sam Förvärv II AB 559377-3343 100 100
K2A Hyresbostäder AB 559050-6092 100 100
K2A Hyresbostäder Hold 1 AB 559350-2080 100 100
K2A Hyresbostäder i Rågsved AB 559386-3854 100 100
K2A Hyr Förvärv II AB 559377-3251 100 100
K2A Hyresbostäder i Västerås 4 AB 559268-1687 100
K2A Hyr Förvärv III AB 559377-2451 100 100
K2A Hyr Förvärv IV AB 559462-6243 100
K2A Hyresbostäder i Karlstad AB 559239-4554 100 100
K2A Hyresbostäder i Luleå AB 559098-5841 100
K2A Hyresbostäder i Borås AB 559112-6254 100 100
K2A Hyresbostäder i Botkyrka AB 559248-4447 100 100
K2A Hyresbostäder i Bromma AB 559043-1580 100 100
K2A Hyresbostäder i Enköping AB 559012-5844 100 100
K2A Hyresbostäder i Enköping 2 AB 559225-7587 100 100
K2A Hyresbostäder i Enköping 3 AB 559225-7637 100 100
K2A Hyresbostäder i Enköping 4 AB 559083-0088 100 100
K2A Hyresbostäder i Haninge AB 559115-8976 100 100
K2A Hyresbostäder i Haninge 1 AB 556972-6622 100 100
K2A Hyresbostäder i Haninge 2 AB 559126-5805 100 100
K2A Hyresbostäder i Haninge 3 AB 556972-6614 100 100
K2A Hyresbostäder i Luleå 2 AB 559244-8921 100
K2A Hyresbostäder i Lund AB 559171-8654 100 100
K2A Hyresbostäder i Skogås AB 559239-4539 100 100
K2A Hyresbostäder I Sundsvall AB 556735-9061 100 100
K2A Hyresbostäder i Sundsvall 2 AB 559301-6859 100 100
K2A Hyresbostäder i Vinsta AB 559259-9392 100 100
K2A Hyresbostäder i Västerås 2 AB 559248-4454 100 100
K2A Hyresbostäder i Västerås 3 AB 559299-1516 100 100
K2A Hyresbostäder i Växjö AB 559094-9797 100 100
K2A Hyresbostäder i Örebro AB 559050-6027 100 100
K2A Hyresbostäder i Örebro 2 AB 559225-6886 100 100
K2A Hyresbostäder i Ösmo AB 559068-6720 100 100
K2A Studenthus AB 556923-4114 100 100
K2A Studenthus Hold 1 AB 559350-2098 100 100
K2A Hyd i Uppsala AB 559050-6100 100 100
K2A Stud Förvärv II AB 559377-1644 100 100
K2A Stud Förvärv III AB 559377-1602 100 100
K2A Stud Förvärv IV AB 559462-4461 100
K2A Studenthus i Eskilstuna AB 559377-2527 100 100
K2A Studenthus i Karlstad 3 AB 559252-8912 100 100
120
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
K2A Studenthus i Visby 2 AB 559114-7839 100 100
K2A Studenthus i Bromma AB 559212-8986 100 100
K2A Studenthus i Gävle AB 556966-3056 100 100
K2A Studenthus i Gävle 2 AB 559172-8059 100 100
K2A Studenthus i Gävle 3 AB 559257-1755 100 100
K2A Studenthus i Järfälla AB 559212-8994 100 100
K2A Studenthus i Karlstad AB 556989-2135 100 100
K2A Studenthus i Karlstad 2 AB 559002-2884 100 100
K2A Studenthus i Kiruna AB 559021-7211 100 100
K2A Studenthus i Linköping AB 559244-0340 100 95
K2A Studenthus i Lund AB 559126-5813 100 100
K2A Studenthus i Lund 2 AB 556781-6524 100 100
K2A Studenthus i Sundsvall AB 559088-2659 100 100
K2A Studenthus i Sundsvall 2 AB 559234-8311 100 100
K2A Studenthus i Sundsvall 3 AB 559261-2989 100 100
K2A Studenthus i Umeå AB 556966-3049 100 100
K2A Studenthus i Visby AB 559349-3215 100 100
K2A Studenthus i Vällingby AB 556997-8777 100 100
K2A Studenthus i Västerås AB 559157-1327 100 100
K2A Studenthus i Växjö AB 559249-9379 100 100
K2A Studenthus i Växjö 2 AB 559255-4074 100 100
K2A Studenthus i Örebro AB 556950-2254 100 100
K2A Studenthus i Örebro 2 AB 556955-9536 100 100
K2A JV Holding 1 AB 559136-4186 100 100
Genova Viby Holding AB 559213-0917 30 30
Genova Viby Fastigheter AB 556708-3323 100 100
Genova Viby Projekt AB 559386-3045 100 100
Genova Viby Holding 1 AB 559386-3052 100 100
Genova Viby Fastighet 1 AB 559386-3060 100 100
Genova Viby Fastighet 2 AB 559386-3078 100 100
Genova Viby Fastighet 3 AB 559386-3086 100 100
Genova Viby Fastighet 4 AB 559386-3094 100 100
Genova Viby Fastighet 5 AB 559386-3102 100 100
Genova Viby Holding 2 AB 559386-3110 100 100
Genova Viby Fastighet 6 AB 559386-2872 100 100
Genova Viby Fastighet 7 AB 559386-2880 100 100
Genova Viby Fastighet 8 AB 559386-2808 100 100
Genova Viby Fastighet 9 AB 559386-2906 100 100
Genova Viby Fastighet 10 AB 559386-2914 100 100
Genova Viby Holding 3 AB 559386-2922 100 100
Genova Viby Fastighet 11 AB 559386-2930 100 100
Genova Viby Fastighet 12 AB 559386-2948 100 100
Genova Viby Fastighet 13 AB 559386-2955 100 100
Genova Viby Fastighet 14 AB 559386-2963 100 100
Genova Viby Fastighet 15 AB 559386-2971 100 100
Genova Viby Holding 4 AB 559386-2989 100 100
Genova Viby Fastighet 16 AB 559386-2997 100 100
Genova Viby Fastighet 17 AB 559386-3003 100 100
Genova Viby Fastighet 18 AB 559386-3011 100 100
Genova Viby Fastighet 19 AB 559386-3029 100 100
Genova Viby Fastighet 20 AB 559386-3037 100 100
Slaggborn Utvecklings AB 559134-4998 50 50
Slaggborn Holding AB 559179-3046 100 100
Fastighets AB Flugsta 559108-7720 100 100
Slaggborn Västerås AB 559108-3786 100 100
Bolag Organisationsnummer Ägarandel 2023 Ägarandel 2022
NOT 19 ANDELAR I JOINT VENTURES
Koncernen, Mkr 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 352,0 267,7
Andel av årets resultat -76,0 71,8
Aktieägartillskott - 12,5
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 276,0 352,0
Utgående redovisat värde 276,0 352,0
Kapitalandelens
Joint ventures
värde i koncernen
Organisationsnummer, Säte Andel % 2023-12-31 2022-12-31
Slaggborn Utvecklings AB (koncern)
559134-4998, Stockholm 50 124,5 186,7
Genova Viby Holding AB (koncern)
559213-0917, Stockholm 30 151,5 165,3
Utgående redovisat värde 276,0 352,0
Slaggborn Utvecklings AB (koncern)
Resultaträkning, Mkr 2023 2022
Nettoomsättning 4,3 3,3
Fastighetskostnader -1,7 -2,2
Räntenetto -3,2 -1,2
Värdeförändring förvaltningsfastigheter -156,0 -21,0
Skatter 32,2 3,9
Årets resultat -124,4 -17,3
Balansräkning, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Anläggningstillgångar 451,3 540,0
Omsättningstillgångar 25,3 2,1
Summa tillgångar 476,6 542,1
Eget kapital 232,4 356,9
Långfristiga skulder 63,0 91,9
Kortfristiga skulder 181,2 93,3
Summa eget kapital och skulder 476,6 542,1
121
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
NOT 25 ÖVRIGA FORDRINGAR
Koncernen, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Handpenning 100,0 97,3
Investeringsbidrag 26,9
Skattekonto 3,9 15,8
Momsfordran – 0,0
Övrigt 7,1 6,9
Summa 137,9 120,1
Moderbolaget, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Skattekonto 1,4 2,4
Övrigt 0,9 0,1
Summa 2,3 2,2
NOT 24 KUNDFORDRINGAR
Koncernen, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Åldersfördelning av kundfordringar
< 30 dagar 1,2 0,5
31 – 60 dagar 1,3 0,3
61-90 dagar 0,2 0,1
>90 dagar 0,1 0,3
Summa 2,8 1,2
Moderbolaget, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Åldersfördelning av kundfordringar
< 30 dagar 4,5 8,7
31 – 60 dagar 0,9
61-90 dagar
>90 dagar 3,8 0,2
Summa 9,1 8,8
NOT 23 VARULAGER
Koncernen, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Råvaror och ej färdigställda volymer 2,3
Summa – 2,3
NOT 22 DERIVAT
Samtliga derivat redovisas till verkligt värde i balansräkningen. Då
värdet på deriviaten går att härleda från prisnotering från motpart
tillhör de nivå 2 i verkligt värde hierakin enligt IFRS 13.
Koncernen och moderbolaget, Mkr 2023 2022
Ingående verkligt värde 142,9 25,6
Årets anskaffning 96,6 24,3
Årets värdeförändring -122,8 92,9
Utgående verkligt värde 116,7 142,9
Utgående redovisat värde 116,7 142,9
Derivaten utgörs av 15 fristående ränteswappar, 1 option samt
6 räntetak/golv. Redovisat värde för derivat i koncernen såväl som i
moderbolaget bedöms approximativt motsvara realiserbart verkligt
värde.
NOT 21 ÖVRIGA LÅNGFRISTIGA TILLGÅNGAR
Koncernen, Mkr 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 39,6 148,3
Betalda handpenningar 0,0
Återbetalda handpenningar återlämnade projekt -11,1
Upplupen ränteintäkt på betalda handpennigar 3,8 3,8
Avräknad handpenning tillträdda fastigheter -21,4
Utrangering/nedskrivning -10,3
Omklassificering till kortfristiga tillgångar -91,1
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 22,0 39,6
Utgående redovisat värde 22,0 39,6
NOT 20 ANDELAR I ANDRA BOLAG
Koncernen, Mkr 2023 2022
Ingående värde 153,4 101,0
Inköp - 60,2
Värdeförändring - -7,8
Utgående värde 153,4 153,4
Utgående redovisat värde 153,4 153,4
Redovisat värde
Bolag, organisationsnummer, säte 2023-12-31 2022-12-31
Indirekt ägda
Brf Guldfisken nr 5, 702002-8564; Stockholm 89,0 89,0
Orbital Systems Inc , 47-4949888; City of Wilmington, 5,0 5,0
USA
Boet Bostad Holding AB, 559088-6551, Stockholm 53,4
53,4
The Forest Solution, 559216-8149, Falun 6,0 6,0
Verkligt värde 153,4 153,4
Moderbolagets verksamhet bedrivs i ovan nämnda bostadsrätter med
adress Nybrogatan 59, 114 40 Stockholm. Bostadsrätterna har
värderats av Novier Property Advisors AB.
Genova Viby Holding AB (koncern)
Resultaträkning, Mkr 2023 2022
Nettoomsättning 7,9 6,9
Fastighetskostnader -6,1 -6,3
Räntenetto -0,6 -0,9
Värdeförändring förvaltningsfastigheter 338,0
Skatter -0,3 -69,7
Årets resultat 1,0 268,1
Balansräkning, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Anläggningstillgångar 597,5 740,4
Omsättningstillgångar 6,0 5,4
Summa tillgångar 603,5 745,7
Eget kapital 443,6 577,6
Långfristiga skulder 136,1 70,8
Kortfristiga skulder 23,7 97,3
Summa eget kapital och skulder 603,5 745,7
Betalda handpenningar för kommande projekt där tillträde är
2024 och framåt. Redovisat värde för övriga långfristiga tillgångar i
koncernen såväl som i moderbolaget bedöms approximativt motsvara
realiserbart verkligt värde.
122
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
År Transaktion Förändring av antal aktier Totalt antal aktier Förändring av kvotvärde Totalt aktiekapital
2013 Nybildning A-serie 500 500 100 50 000
2013 Nyemission A-serie 100 600 100 60 000
2014 Kvittningsemission A-serie 120 000 120 600 100 12 060 000
2014 Nyemission A-serie 6 350 126 950 100 12 695 000
2014 Nyemission A-serie 18 140 145 090 100 14 509 000
2015 Split A-serie 2 176 350 2 321 440 6,25 14 509 000
2015 Nyemission av preferensaktier 700 000 3 021 440 6,25 18 884 000
2016 Nyemission av preferensaktier 400 000 3 421 440 6,25 21 384 000
2017 Nyemission av stamaktier B-serie 45 000 3 466 440 6,25 21 665 250
2017 Konvertering av stamaktier A-serie -598 488
till D-serie 598 488 3 466 440 6,25 21 665 250
2018 Konvertering av stamaktier A-serie till -9 000
till D-serie 9 000 3 466 440 6,25 21 665 250
2018 Inlösen stamaktier B-serie -45 000 3 421 440 6,25 21 384 000
2018 Fondemission Preferensaktier 46 428 3 467 868 6,25 21 674 175
2018 Konvertering av stamaktier A-serie -200 000
till D-serie 200 000 3 467 868 6,25 21 674 175
2019 Konvertering av stamaktier A-serie -100 000
till D-serie 100 000 3 467 868 6,25 21 674 175
2019 Nyemission av preferensaktier 307 144 3 775 012 6,25 23 593 825
2019 Nyemission av stamaktier B-serie 240 000 4 015 012 6,25 25 093 825
2019 Fondemission stamaktier serie A, B och D 10 245 760 14 260 772 6,25 89 129 825
2019 Fondemission Preferensaktier 51 228 14 312 000 6,25 89 450 000
2019 Nyemission av stamaktier B-serie 2 816 901 17 128 901 6,25 107 055 631
2019 Nyemission av stamaktier B-serie 422 535 17 551 436 6,25 109 696 475
2019 Nyemission av preferensaktier 300 000 17 851 436 6,25 111 571 475
2020 Nyemission av stamaktier B-serie 1 035 524 18 886 960 6,25 118 043 500
2021 Nyemission av stamaktier B-serie 90 900 18 977 860 6,25 118 611 625
2021 Fondemission stamaktier serie A, B och D 68 692 240 87 670 100 6,25 547 938 125
NOT 27 EGET KAPITAL OCH AKTIEKAPITALETS UTVECKLING
Koncernen, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Fastighetskostnader 7,8 9,5
Projektkostnader 0,3 0,5
Hyreskostnader 4,3 3,3
Finansiella kostnader 8,0 3,0
Finansiella intäkter 20,6 1,8
Övriga poster 1,1 2,2
Summa 42,2 20,4
Aktierna i bolaget har emitterats enligt svensk lag och är registrerade
i elektronisk form hos Euroclear som även för bolagets aktiebok.
Aktierna är denominerade i svenska kronor. Enligt bolagsordningen
ska bolagets aktiekapital uppgå lägst till 500 000 000 kronor och
högst 2 000 000 000 kronor uppdelat på lägst 80 000 000 och högst
320 000 000 aktier. K2A kan enligt bolagsordningen ge ut aktier av
fyra aktieslag, stamaktier av serie A, stamaktier av serie B, stamaktier
av serie D och preferensaktier. Stamaktier av serie A medför tio (10)
röster. Stamaktier av serie B, serie D och preferensaktie medför en
(1) röst vardera. Vid bolagsstämma i K2A får varje röstberättigad
rösta för fulla antalet av denne ägda och företrädda aktier.
Vid årsredovisningens avgivande uppgår K2A:s aktiekapital till
547 938 125 kronor fördelat på 10 604 640 stamaktier av serie A,
68 454 500 stamaktier av serie B, 6 806 160 stamaktier av serie D
och 1 804 800 preferensaktier. Bolagets aktier har inte varit föremål
för offentligt uppköpserbjudande eller dylikt. Aktierna är inte föremål
för erbjudande som lämnats till följd av budplikt, inlösenrätt eller
hembudsskyldighet. Bolaget har inga optionsprogram.
Preferensaktier
Totalt antal utgivna preferensaktier uppgår till 1 804 800. Preferens-
aktierna har företrädesrätt framför K2A:s stamaktier till en årlig
utdelning om 20 kr per preferensaktie. Preferensutdelningen utbetalas
kvartalsvis med 5 kr per kvartal och preferensaktie.
NOT 26 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Moderbolaget, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Hyreskostnader 0,0 0,0
Finansiella kostnader 0,2
Intäkter projekttjänster 5,0
Finansiella intäkter 17,4 1,8
Övriga poster 2,2 2,5
Summa 19,6 9,5
123
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
NOT 28 FINANSIELLA SKULDER
Ränteförfallostruktur 2023-12-31
Räntebärande Genomsnittlig
Koncernen, år, förfall, Mkr skulder Andel % ränta %
Rörligt 778,4 12 6,48
2024 472,4 7 1,55
2025 3 005,9 45 2,55
2026 1 984,0 30 3,30
2028 475,0 7 2,58
Summa 6 715,7 100 3,16
Aktiverade låneutgifter -7,4
Redovisat värde
lång- och kortfristigt 6 708,3
Ränteförfallostruktur 2022-12-31
Räntebärande Genomsnittlig
Koncernen, år, förfall, Mkr skulder Andel % ränta %
Rörligt 2 818,6 38 4,68
2023 272,7 4 1,78
2024 622,5 8 1,52
2025 1 666,1 23 1,52
2026 1 503,9 20 2,89
2028 475,0 6 2,22
Summa 7 358,9 100 3,06
Aktiverade låneutgifter -15,6
Redovisat värde
lång- och kortfristigt 7 343,3
Kapitalbindning 2023-12-31
Leasing- Räntebärande Outnyttjade
Koncernen, år, förfall, Mkr skulder
1
skulder Andel % krediter
2024 31,9 2 022,6 30 14,0
2025 29,2 3 120,7 46
2026 13,8 1 223,7 18
2028 4,4 348,6 5
Summa 79,3 6 715,7 100 14,0
Aktiverade låneutgifter -7,4
Tomträtter (leasingskulder) 146,1
Redovisat värde
lång- och kortfristigt 225,3 6 708,3
Kapitalbindning 2022-12-31
Leasing- Räntebärande Outnyttjade
Koncernen, år, förfall, Mkr skulder
1
skulder Andel % krediter
2023 18,4 2 167,8 29 349,8
2024 18,3 1 885,9 26 151,2
2025 15,3 2 954,9 40 2,7
2026 8,6 303,9 4
2027 4,4 – –
2028 46,4 1 300,0
Summa 65,0 7 358,9 100 803,7
Aktiverade låneutgifter -15,6
Tomträtter (leasingskulder) 144,6
Redovisat värde
lång- och kortfristigt 209,6 7 343,3
Betalda tomträttsavgälder i koncernen uppgår till 1,8 Mkr (1,4).
1) Odiskonterade leasingskulder ovan exkluderar tomträttsavtal på grund
av att dessa leasingavtal ses som eviga då koncernen inte har någon rätt
att säga upp avtalen. Tomträttsavtalen kommer att omförhandlas inom
tidsperioden 2024-2081 vilket kommer att få en effekt på tomträttsavgäl-
dernas storlek.
Kapitalstruktur
K2A ska ha en begränsad finansiell risk. K2A:s mest betydande
finansiella risker utgörs av finansieringsrisk, ränterisk och likviditetsrisk.
K2A:s övergripande finansiella riskbegränsningar avser:
Belåningsgraden för koncernen ska långsiktigt ej överstiga 70 procent.
Räntetäckningsgraden för koncernen ska långsiktigt ej understiga
1,5 gånger.
För beskrivning av finansiella risker se avsnitten ”Risker och
osäkerhetsfaktorer” samt ”Finansiering” i förvaltningsberättelsen.
Redovisat värde för de finansiella skulderna i koncernen såväl som i
moderbolaget bedöms approximativt motsvara realiserbart verkligt
värde.
Vi vill också fästa uppmärksamheten på den information som
lämnas i förvaltningsberättelsen på sidan 69 under rubriken ”Risker
och riskhantering” där det bl.a. framgår att bolaget under året står
inför flera utmaningar. En av de främsta utmaningarna är att stärka
bolagets likviditet i syfte att klara bolagets betalningsförpliktelser och
då främst bolagets två obligationslån om 400 Mkr respektive 300 Mkr
som förfaller i juni respektive december 2024. Dessa obligationslån
är vid avlämnandet av denna årsredovisning ännu inte förlängda
eller refinansierade.
Det är dock styrelsens bedömning att bolaget kommer att ha
förutsättningar att få en finansieringslösning på plats innebärande
att de obligationslån som förfaller under 2024 kommer att kunna
återbetalas, refinansieras eller förlängas. Bolaget tillämpar därför
principen om fortsatt drift vid upprättandet av denna årsredovisning.
Skulder fördelade på förfallotidpunkter per 2023-12-31
Koncernen, Mkr <1 år 1-5 år >5 år Summa
Skulder kreditinstitut 1 274,0 4 244,4 5 518,4
Obligationslån 700,0 400,0 1 100,0
Räntekostnader 341,7 277,6 – 619,3
Leasingskulder 34,7 95,2 95,5 225,3
Leverantörsskulder 47,2 – 47,2
Övriga skulder 48,6 48,6 97,3
Summa 2 446,1 5 065,9 95,5 7 607,6
Skulder fördelade på förfallotidpunkter per 2022-12-31
Koncernen, Mkr <1 år 1-5 år >5 år Summa
Räntebärande skulder 1 833,7 3 978,8 46,4 5 858,9
Obligationslån 400,0 1 100,0 1 500,0
Räntekostnader 227,0 273,3 1,4 501,7
Leasingskulder 20,5 82,6 106,5 209,6
Leverantörsskulder 76,3 – 76,3
Övriga skulder 39,9 39,9
Summa 2 597,4 5 434,7 154,3 8 186, 4
Skulder fördelade på förfallotidpunkter per 2023-12-31
Moderbolaget, Mkr <1 år 1-5 år >5 år Summa
Räntekostnader 66,2 7,2 – 73,4
Obligationer 700,0 400,0 1 100,0
Leverantörsskulder 4,7 – 4,7
Övriga skulder 41,3 41,3
Summa 812,2 407,2 1 219,4
Skulder fördelade på förfallotidpunkter per 2022-12-31
Moderbolaget, Mkr <1 år 1-5 år >5 år Summa
Räntekostnader 39,7 26,5 – 66,2
Obligationer 400,0 1 100,0 1 500,0
Leverantörsskulder 3,3 – 3,3
Övriga skulder 17,9 17,9
Summa 460,9 1 126,5 1 587,4
124
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
Förändring av finansiella skulder i kassaflödesanalysens finansieringsverksamhet
Räntebärande skulder Leasingskulder
Koncernen, Mkr Långfristiga Kortfristiga Långfristiga Kortfristiga Aktiverade låneutgifter Finansiella skulder
Redovisat per 2021-12-31 4 365,9 1 456,8 81,7 12,7 -20,5 5 896,5
Kassaflödespåverkan:
– Upptagna lån 1 693,3 -5,8 1 687,6
– Amortering -159,0 -13,8 -172,8
Ej kassaflödespåverkan:
– Nya IFRS 16 leasingskulder 129,1 129,1
Fövärvslån 1,9 – – – 1,9
– Förändring resultaträkning 10,6 10,6
– Omklassificering -935,9 935,9 -21,7 21,7
Redovisat per 2022-12-31 5 125,2 2 233,7 189,1 20,5 -15,6 7 552,9
Kassaflödespåverkan:
– Upptagna lån 855,7 -1,7 854,1
– Amortering -1 502,4 -26,2 -1 528,6
Ej kassaflödespåverkan:
– Nya IFRS 16 leasingskulder 41,9 41,9
Fövärvslån 3,4 – – – 3,4
– Förändring resultaträkning 9,9 9,9
– Omklassificering -1 332,5 1 332,5 -40,4 40,4
Redovisat per 2023-12-31 4 651,8 2 063,9 190,7 34,7 -7,4 6 933,7
Betalda tomträttsavgälder i koncernen uppgår till 1,8 Mkr (1,4).
Förändring av finansiella skulder i kassaflödesanalysens finansieringsverksamhet
Räntebärande skulder
Moderbolaget, Mkr Långfristiga Kortfristiga Aktiverade låneutgifter Skulder till dotterbolag Finansiella skulder
Redovisat per 2021-12-31 1 200,0 -14,9 1 200,3 2 385,4
Kassaflödespåverkan:
– Upptagna lån 300,0 -4,8 1,8 297,0
Ej kassaflödespåverkan:
– Förändring resultaträkning 7,9 7,9
– Omklassificering -400,0 400,0
Redovisat per 2022-12-31 1 100,0 400,0 -11,9 1 202,2 2 690,3
Kassaflödespåverkan:
– Upptagna lån 555,5 555,5
– Amortering -400,0 -400,0
Ej kassaflödespåverkan:
– Förändring resultaträkning 7,3 7,3
– Omklassificering -700,0 700,0
Redovisat per 2023-12-31 400,0 700,0 -4,6 1 757,7 2 853,1
Ränteförfallostruktur
2023-12-31 2022-12-31
Räntebärande Genomsnittlig Räntebärande Genomsnittlig
Moderbolaget, år, förfall, Mkr skulder ränta, % skulder ränta, %
Rörligt 1 100,0 7,57 1 500,0 5,90
Summa 1 100,0 7,57 1 500,0 5,90
Aktiverade låneutgifter -4,6 -11,9
Redovisat värde lång-
och kortfristigt 1 095,4 1 488,1
Kapitalbindning
2023-12-31 2022-12-31
Räntebärande Räntebärande
Moderbolaget, år, förfall, Mkr skulder Andel, % skulder Andel, %
2023 – 400,0 27
2024 700,0 64 700,0 47
2025 400,0 36 400,0 27
Summa 1 100,0 100 1 500,0 100
Aktiverade låneutgifter -4,6 -11,9
Redovisat värde lång-
och kortfristigt 1 095,4 1 488,1
125
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
NOT 32 LEASINGAVTAL
Leasingavtal där företaget är leasetagare
Nyttjanderättstillgång
K2A:s materiella anläggningstillgångar utgörs både av ägda
och av leasade tillgångar. Leasade tillgångar som utgör
förvaltningsfastigheter, det vill säga tomträtter, redovisas bland övriga
förvaltningsfastigheter, se not 14. Övriga leasade tillgångar redovisas
bland posterna rörelsefastigheter och inventarier. Se nedan tabell för
utgående balans på leasade tillgångar samt hur stor avskrivningen
och värdeförändringen på dessa leasade tillgångar var under året.
Förvaltnings- Rörelse-
Koncernen, Mkr fastigheter fastigheter Inventarier Totalt
Avskrivningar under 2023 4,2 2,4 6,6
Värdeförändringar
under 2023 20,3 20,3
Utgående balans
2023-12-31 204,3 16,5 3,6 224,4
Avskrivningar under 2022 2,5 1,2 3,7
Värdeförändringar
under 2022 9,5 9,5
Utgående balans
2022-12-31 184,6 20,7 4,2 209,5
Tillkommande nyttjanderättstillgångar (”Additions to right-of-use
assets”) under 2023 uppgick till 41,9 Mkr (130,6). I detta belopp
ingår anskaffningsvärdet för under året nyanskaffade nyttjanderätter
samt tillkommande belopp vid omprövning av leasingskulder på grund
av ändrade betalningar till följd av att leasingperioden har förändrats.
Leasingskulder
K2A presenterar leasingskulderna som egna poster i balansräkningen.
Utgående balans avseende kortfristig och långfristig leasingskuld
var enligt nedan.
Koncernen, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Kortfristiga leasingskulder 34,7 20,5
Långfristiga leasingskulder 190,7 189,1
Leasingskulder som ingår
i rapporten över finansiell ställning 225,3 209,6
För löptidsanalys av leasingskulderna 2023, se not 28 Finansiella skulder.
Belopp redovisade i resultatet
Koncernen, Mkr 2023 2022
Avskrivning på nyttjanderättstillgångar
1
1,6 1,1
Ränta på leasingskulder 4,2 2,6
1) Totala avskrivningar på nyttjanderättstillgångar uppgår till 5,8 Mkr (3,7)
varav 4,3 Mkr (2,6) hänförs till produktionsutrustning/rörelsefastighet för
uppförande av förvaltningsfastigheter och har aktiverats som pågående
projekt.
Icke uppsägningsbara leasingbetalningar uppgår till:
Moderbolaget, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Inom ett år 2,1 1,6
Mellan ett och fem år 1,4 1,7
Längre än fem år
Summa 3,5 3,3
Då K2A:s tomträttsavtal innebär ett ”evigt” åtagande mot leasegivaren
lämnas av praktiska skäl ingen uppgift om framtida åtaganden
avseende dessa.
KORTFRISTIGA FORDRINGAR/
NOT 31 SKULDER TILL KONCERNEN
Moderbolaget, Mkr 2023 2022
Fordringar
Ingående balans 1 612,2 1 653,0
Förändring av utlåning till dotterbolag 207,8 -40,8
Utgående balans 1 820,0 1 612,2
Skulder
Ingående balans 1 202,2 1 200,3
Förändring av inlåning från dotterbolag 555,5 1,9
Utgående balans 1 757,7 1 202,2
Fastställd amorteringsplan föreligger inte. Inga kreditförluster har
förekommit. Dotterbolagens finansiella ställning följs upp regelbundet
och eventuella kapitaltillskott tillskjuts bolagen för att undvika
kreditförluster.
STÄLLDA SÄKERHETER
NOT 30 OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Ställda säkerheter
Koncernen, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Fastighetsinteckningar 5 416,1 5 619,2
Företagsinteckningar 20,0 20,0
Andel i bostadsrättsförening 46,3 46,3
Aktier i dotterbolag 757,5 744,9
Summa 6 239,9 6 430,4
Koncernen, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Borgensåtaganden för dotterbolag 4 234,8 4 504,3
Summa 4 234,8 4 504,3
Eventualförpliktelser
Koncernen och moderbolaget, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Borgensåtaganden för joint ventures 35,0 40,2
Summa 35,0 40,2
UPPLUPNA KOSTNADER OCH
NOT 29 FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncernen, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Räntekostnader 22,3 16,2
Förskottsbetalda hyror 30,1 28,4
Personalkostnader 3,9 6,7
Driftskostnader 15,7 15,4
Projektkostnader 44,6 57,4
Hybridobligation 8,7 6,8
Övriga kostnader 6,6 8,1
Summa 131,9 138,9
Moderbolaget, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Räntekostnader 10,8 10,4
Förskottsbetalda hyror 0,3 0,1
Personalkostnader 3,2 3,1
Hybridobligation 8,7 6,8
Övriga kostnader 5,7 6,0
Summa 28,7 26,5
126
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
NOT 33 NÄRSTÅENDE
Följande juridiska och fysiska personer har identifierats som
närstående till K2A:
Samtliga bolag inom K2A-koncernen, se not 18. Moderbolaget
fakturerar/tillhandahåller projektledning, hyresadministration,
koncern- och bolagsredovisning, upplåning och finansiell
riskhantering till sina dotterbolag.
Koncernen fakturerades under perioden januari till december 2023
projektledningstjänster av Samhed Fastighets AB, Ljungskär AB,
Ludwig Holmgren Capital AB och C Interior Design AB för totalt
5,7 Mkr (11,6), varav 5,4 Mkr (6,9) fakturerades moderbolaget.
Bolagen ägs i sin tur av fyra personer som äger eller är närstående
till person som äger aktier i K2A.
Koncernen köpte under perioden tjänster avseende löpande
legal rådgivning av Advokatfirman Lindahl för 4,3 Mkr (2,9),
varav 2,2 Mkr (1,5) fakturerats moderbolaget. Sten Gejrot är
styrelseordförande i K2A och är delägare i Advokatfirman Lindahl .
Odiskonterade leasingavgifter
Koncernen, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Inom ett år 84,8 79,3
Mellan ett och två år 75,3 67,5
Mellan två och tre år 66,7 62,9
Mellan tre och fyra år 60,6 53,7
Mellan fyra och fem år 47,8 49,0
Senare än fem år 264,4 249,5
Summa odiskonterade leasingavgifter 599,6 561,8
Moderbolaget har inga leasingavgifter.
Kostnadsförda avgifter för operationella leasingavtal uppgår till:
Moderbolaget, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Minimileaseavgifter 2,0 1,3
Variabla avgifter
Totala leasingavgifter 2,0 1,3
Belopp redovisade i rapporten över kassaflöden
Koncernen, Mkr 2023 2022
Summa kassautflöden hänförliga till leasingavtal -26,2 -13,8
Ovanstående kassautflöde inkluderar såväl belopp för leasingavtal
som redovisas som leasingskuld, som belopp som betalas för variabla
leasingavgifter, korttidsleasing och leasar av lågt värde.
Förvaltningsfastighet
K2A har ett lokalhyreskontrakt avseende fastigheten Hydra, Campus
Ultuna i Uppsala. Fastigheten ägs av Akademiska Hus. Hyreskontraktet
har en icke-uppsägningsbar leasingperiod fram till 2026-12-31 med
möjlighet att utnyttja förlängningsperioder om 3 år i taget.
K2A har ett lokalhyreskontrakt avseende fastigheten Polstjärnan,
Porsön 1:405. Fastigheten ägs av Akademiska Hus. Hyreskontraktet
har en icke-uppsägningsbar leasingperiod fram till 2026-01-31 med
möjlighet att utnyttja förlängningsperioder om tre år i taget.
K2A hyr 76 hyresmoduler till ett projekt i Visby, Gotland. Modulerna
hyrs ut fram till 2025-07-31 när projekt Korpralen, Visby ska vara
byggstartat.
K2A redovisar tomträtter för förvaltningsfastigheter.
Rörelsefastighet
K2A har ett lokalhyreskontrakt avseende fabriken i Gävle. Detta avtal
har en icke-uppsägningsbar leasingperiod fram till 2027-12-31 med
möjlighet att utnyttja förlängningsperioder på ytterligare fem år åt
gången.
Övriga leasingavtal
K2A har ett mindre antal övriga leasingavtal som exempelvis fordon
(elpoolsbilar, förmåns- och tjänstebilar), produktionsutrustning,
kontorsutrustning och liknande som redovisas bland inventarier.
Leasingperioderna avseende dessa avtal sträcker sig mellan 3 och 5 år.
Leasingavtal där företaget är leasegivare
Leasingintäkter från leasingavtal där koncernen är leasegivare är enligt
nedan. Samtliga avtal klassificeras som operationella leasingavtal.
Operationella leasingavtal
Koncern, Mkr 2023 2022
Leasingintäkter 443,6 374,7
Koncernen hyr ut förvaltningsfastigheter för bostadsändamål och som
samhällsfastigheter samt elpoolsbilar. Koncernen klassificerar dessa
leasingavtal som operationella eftersom leasingavtalen inte överför
de betydande risker och förmåner som är förknippade med ägandet
av den underliggande tillgången.
Nedan presenteras en förfallostruktur av odiskonterade
leasingavgifter. Leasingavgifterna avseende elpoolsbilarna är
undantagna av väsentlighetsskäl. Då bostadsfastigheter med
hyresintäkter om 378,5 Mkr (317,1) löper med obestämd leasing-
period ingår inte heller dessa i tabellen. Uppsägningstid för bostads-
hyresgäster är tre månader.
Transaktioner och mellanhavanden mellan moderbolaget
och andra koncernbolag
Moderbolaget, Mkr 2023-12-31 2022-12-31
Försäljning till dotterbolag 52,6 49,8
Fakturering till joint ventures 8,3 8,0
Fordringar på närstående (koncernbolag) 1 820,0 1 612,2
Skulder till närstående (koncernbolag) 1 757,7 1 202,2
Inga övriga transaktioner mellan närstående och K2A har skett under
året. Ersättning till styrelse och bolagsledning hänvisas till not 6.
127
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
VÄSENTLIGA HÄNDELSER
NOT 36 EFTER BALANSDAGEN
Inga väsentliga händelser inträffade efter balansdagen.
SPECIFIKATION TILL
NOT 34 RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet m.m
Koncernen, Mkr 2023 2022
Avskrivning på immateriella anläggningstillgångar 1,4 1,5
Avskrivning på rörelsefastighet 4,4 2,7
Avskrivningar på inventarier 3,1 4,4
Periodisering av aktiverade låneutgifter 9,9 10,6
Realisationsresultat försäljning inventarier 2,0 0,1
Resultat från joint ventures 76,0 -71,8
Förändring upplupna räntor 20,3 9,6
Summa 117,2 -42,8
Moderbolaget, Mkr 2023 2022
Avskrivning på immateriella anläggningstillgångar 1,4 1,5
Avskrivningar på inventarier 0,7 0,6
Periodisering av aktiverade låneutgifter 7,3 7,9
Värdeförändring derivat 107,4 -117,2
Förändring upplupna räntor 0,4 4,4
Summa 117,2 -102,9
Förvärv av dotterbolag/fastigheter,
likvidpåverkan (netto), Mkr 2023 2022
Förvaltningsfastigheter 974,1 710,1
Kortfristiga fordringar 36,0 77,2
Likvida medel 0,2 0,9
Kortfristiga skulder -36,1 -78,0
Utbetald köpeskilling 974,1 710,2
Köpeskilling
Utbetald köpeskilling 974,1 710,2
Avgår: betald handpenning tidigare år -26,5 -21,4
Avgår: betalda transaktionskostnader tidigare år -0,4
Avgår: likvida medel i förvärvat företag -0,2 -0,9
Påverkan på likvida medel 974,0 687,9
Avyttring av dotterbolag/fastigheter,
likvidpåverkan (netto), Mkr 2023 2022
Förvaltningsfastigheter 1 860,9 86,8
Rörelsefordringar 5,5 0,0
Likvida medel 1,7
Rörelseskulder -26,6 -0,7
Erhållen köpeskilling 1 841,6 86,2
Köpeskilling
Erhållen köpeskilling 1 841,6 86,2
Avgår: likvida medel i avyttrat företag -1,7
Påverkan på likvida medel 1 839,9 86,2
NOT 35 STATLIGT STÖD
Statligt stöd utgörs huvudsakligen till investeringsstöd till att bygga nya
hyresrätter. Investeringstödet redovisas som en reduktion av tillgångens
anskaffningsvärde. Koncernen har erhållit statligt stöd avseende
lönebidrag och nystartsarbeten samt nedsättning av energiskatt i
projektverksamheten och elstöd.
Koncernen, Mkr 2023 2022
Investeringsstöd nyproduktion hyresrätter 88,6 191,7
Lönebidrag och nystartsarbeten 0,0 2,1
Nedsättning energiskatt 0,4 0,3
Elstöd 3,4
Summa 92,5 194,0
128
K2A Årsredovisning 2023
Redovisningsprinciper och noter
Sten Gejrot
Styrelseordförande
Johan Knaust
Vd och styrelseledamot
Claes-Henrik Julander
Styrelseledamot
Ludwig Holmgren
Styrelseledamot
Johan Thorell
Styrelseledamot
Johan Ljungberg
Styrelseledamot
Ingrid Lindquist
Styrelseledamot
Stockholm den 3 maj 2024
Vår revisionsberättelse har lämnats den 3 maj 2024
KPMG AB
Peter Dahllöf
Auktoriserad revisor
Styrelsens och verkställande direktörens intygande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och
koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets
förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive
koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för moderbolaget
respektive koncern ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför. Årsredovisningen
har, som framgår nedan, godkänts av styrelsen och verkställande direktören den 3 maj 2024. Koncernens och moderbolagets resultat- och
balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 5 juni 2024.
Årsredovisningens undertecknande
129
K2A Årsredovisning 2023
Årsredovisningens undertecknande
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB (publ),
organisationsnummer 556943-7600
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB (publ)
för år 2023 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 83-87 och 90-91. Bolagets årsredovisning och koncern-
redovisning ingår på sidorna 4, 64-75, 80-81, 83-87, 90-129 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets nansiella
ställning per den 31 december 2023 och av dess nansiella
resultat och kassaöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredo-
visningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens nansiella ställning per den 31 december
2023 och av dess nansiella resultat och kassaöde för året enligt
International Financial Reporting Standards (IFRS), så som
de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 83-87 och
90-91. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resulta-
träkningen och balansräkningen för moderbolaget och för
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbo-
lagets revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till K2A Knaust & Andersson
Fastigheter AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga
förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i
förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade
företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Väsentliga osäkerhetsfaktorer avseende
antagandet om fortsatt drift
Utan att det påverkar våra uttalanden ovan vill vi fästa
uppmärksamheten på den information som lämnas i
förvaltningsberättelsen på sidorna 69-70 under rubriken
”Risker och riskhantering”, på sidan 72 under rubriken
”Renansieringsrisk”, på sidan 97 under rubriken
”Framtidsutsikter” samt i not 28 ”Finansiella skulder” på sidan
124. Av denna information framgår att bolaget behöver stärka
sin likviditet i sye att klara sina betalningsförpliktelser och då
främst de två obligationslån om 400 Mkr respektive 300 Mkr
som förfaller i juni respektive december 2024. Dessa obliga-
tionslån är vid avlämnandet av denna årsredovisning ännu inte
är förlängda eller renansierade. Dessa förhållanden tyder på att
det nns väsentliga osäkerhetsfaktorer som kan leda till bety-
dande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Vi
har inte modierat våra uttalanden på grund av detta.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men
vi gör inga separata uttalanden om dessa områden. Utöver det
förhållande som beskrivs ovan i avsnittet Väsentliga osäkerhets-
faktorer avseende antagandet om fortsatt dri har vi fastställt att
de förhållanden vi beskriver nedan är det särskilt betydelsefulla
område som vi ska kommunicera i revisionsberättelsen
Värdering av förvaltningsfastigheter
Se not 14 och redovisningsprinciper på sidan 109 i årsredovis-
ningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar
och beskrivning av området.
Beskrivning av området
Förvaltningsfastigheter redovisas i koncernredovisningen till
verkligt värde. Det redovisade verkliga värdet uppgår till
9 125,4 Mkr per den 31 december 2023. Fastigheternas verkliga
värde har fastställts baserat på värderingar utförda av oberoende
externa värderare. De externa värderingarna utförs genom en
individuell bedömning för varje fastighet av framtida intjänings-
förmåga och marknadens avkastningskrav.
Värdeförändringar kan uppstå antingen till följd av
makro- och mikroekonomiska eller fastighetsspecika orsaker.
Värderingarna bygger på bedömningar och antaganden som kan
ge en betydande påverkan på koncernens resultat och nansiella
ställning.
Risken är att det redovisade värdet på förvaltningsfastigheter
kan vara över- eller underskattat och att varje justering av värdet
direkt påverkar årets resultat.
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
130
K2A Årsredovisning 2023
Revisionsberättelse
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har övervägt om den tillämpade värderingsmetodiken är
rimlig genom att jämföra den med vår erfarenhet av hur andra
fastighetsbolag och värderare arbetar och vilka antaganden som
är normala vid värdering av jämförbara objekt.
Vi har bedömt kompetensen och oberoendet hos de externa
värderarna och vi har tagit del av värderarnas uppdragsavtal
i sye att bedöma huruvida det nns avtalsvillkor som kan
påverka omfattningen eller inriktningen av de externa värde-
rarnas uppdrag.
Vi har testat de kontroller som koncernen har etablerat för
att säkerställa att indata som lämnas till de externa värderarna
är riktiga och fullständiga. Vi har stickprovsvis granskat de
upprättade fastighetsvärderingarna. Härvid har vi använt
aktuella marknadsdata från externa källor, särskilt antaganden
om direktavkastningskrav, diskonteringsräntor, hyresnivåer
och vakanser. Vi har kontrollerat riktigheten i de upplysningar
om förvaltningsfastigheterna som bolaget lämnar i not 14 i
årsredovisningen, särskilt vad avser inslag av bedömningar samt
tillämpade nyckelantaganden.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och åternns på
sidorna 1-3, 5-63, 76-79, 82, 88-89 och 135-161. Den andra
informationen består också av ersättningsrapporten och
hållbarhetsrapporten som vi inhämtade före datumet för denna
revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre-
dovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhål-
landen som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten
och att använda antagandet om fortsatt dri. Antagandet om
fortsatt dri tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksam-
heten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något
av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgier i övrigt, bland annat övervaka bolagets
nansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan nns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
– identierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felak-
tigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och
utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och
inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga
för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter
är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information
eller åsidosättande av intern kontroll.
– skaar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte för att uttala oss om eektiviteten
i den interna kontrollen.
– utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
– drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk-
ställande direktören använder antagandet om fortsatt dri vid
upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisions-
bevisen, om huruvida det nns någon väsentlig osäkerhets-
faktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan
leda till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga
att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det nns
en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen
och koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfak-
torn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modiera
uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen.
Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas
fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida
131
K2A Årsredovisning 2023
Revisionsberättelse
händelser eller förhållanden göra att ett bolag och en koncern
inte längre kan fortsätta verksamheten.
– utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och
koncernredovisningen återger de underliggande transaktio-
nerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
– inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den nansiella informationen för enheterna eller
aärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt
ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den
interna kontrollen som vi identierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer
vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklu-
sive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter,
och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla
områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen
såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning
om frågan.
Revisorns granskning av förvaltning och förslag
till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkstäl-
lande direktörens förvaltning för K2A Knaust & Andersson
Fastigheter AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till disposi-
tioner beträande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
– företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
– på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för
verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar
fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra
förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvars-
frihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag
till dispositioner beträande bolagets vinst eller förlust har vi
granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
132
K2A Årsredovisning 2023
Revisionsberättelse
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
granskning av att styrelsen och verkställande direktören har
upprättat årsredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för K2A Knaust
& Andersson Fastigheter AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till K2A Knaust &
Andersson Fastigheter AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål-
senliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
nns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer är nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgi är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmark-
naden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan nns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av nansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för
kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer
och rutiner avseende eerlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vi väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar vi de delar
av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i sye att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i sye att göra ett uttalande om
eektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaö-
desanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 83-87 och 90-91 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovis-
ningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar
samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
KPMG AB, Box 382, 101 27, Stockholm, utgs till K2A
Knaust & Andersson Fastigheter AB (publ)s revisor av
bolagsstämman den 27 april 2023. KPMG AB eller revisorer
verksamma vid KPMG AB har varit bolagets revisor sedan 2015.
Stockholm den 3 maj 2024
KPMG AB
Peter Dahllöf
Auktoriserad revisor
133
K2A Årsredovisning 2023
Revisionsberättelse
Revisors rapport
hållbarhetsgranskning
Revisors rapport över översiktlig granskning av K2A Knaust & Andersson
Fastigheter AB (publ) hållbarhetsredovisning.
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen i K2A Knaust & Andersson
Fastigheter AB (publ) att översiktligt granska K2A Knaust &
Andersson Fastigheter AB:s hållbarhetsredovisning för år 2023.
K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB (publ) har denierat
hållbarhetsredovisningens omfattning till sidorna 18-42, 76-79
och 136-153.
Styrelsens och företagsledningens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktör som har ansvaret för
att upprätta hållbarhetsredovisningen i enlighet med tillämpliga
kriterier, vilka framgår på sidorna 94-95 i hållberhetsredovis-
ningen och utgörs av de delar av ramverket för hållbarhetsre-
dovisning utgivet av GRI (Global Reporting Initiative) som är
tillämpliga för hållbarhetsredovisningen, samt av företagets egna
framtagna redovisnings- och beräkningsprinciper. Detta ansvar
innefattar även den interna kontroll som bedöms nödvändig
för att upprätta en hållbarhetsredovisning som inte innehåller
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsredovisningen
grundad på vår översiktliga granskning. Vårt uppdrag är
begränsat till den historiska information som redovisas och
omfattar således inte framtidsorienterade uppgier.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE
3000 Andra bestyrkandeuppdrag än revisioner och översiktliga
granskningar av historisk nansiell information (omarbetad).
En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i
första hand till personer som är ansvariga för upprättandet av
hållbarhetsredovisningen, att utföra analytisk granskning och
att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig
granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som
en revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 (International Standard
on uality Management), som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende eerlevnad av yrkese-
tiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav
i lagar och andra författningar. Vi är oberoende i förhållande
till K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig gransk-
ning gör det inte möjligt för oss att skaa oss en sådan säkerhet
att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle
kunna ha blivit identierade om en revision utförts. Den uttalade
slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte
den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning av hållbarhetsredovisningen utgår från de
av styrelsen och verkställande direktörs valda kriterier, som
denieras ovan. Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för
upprättande av hållbarhetsredovisningen.
Vi anser att de bevis som vi skaat under vår granskning är
tillräckliga och ändamålsenliga i sye att ge oss grund för våra
uttalanden nedan.
Uttalanden
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit
fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att
hållbarhetsredovisningen inte, i allt väsentligt, är upprättad
i enlighet med de ovan av styrelsen och den verkställande
direktörens angivna kriterier.
Stockholm den 3 maj 2024
KPMG AB
Peter Dahllöf
Auktoriserad revisor
Torbjörn Westman
Specialistmedlem i FAR
Till K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB organisationsnummer 556943-7600
134
K2A Årsredovisning 2023
Revisors rapport
135
I Brunnshög i Lund har K2A 120 studentbostäder. Parasollet är Sveriges första Svanenmärkta
studentbostadshus och är byggt i trä. Solpanelerna på taket försörjer en stor del av både
fastigheten och elbilspoolen med el.
K2A:s hållbarhetsrapport är upprättad i enlighet med GRI standards 2021 och GRI
1: Foundation, med rapporteringsperiod från den 1 januari 2023 till 31 december
2023. K2A:s styrelse är det högsta styrande organet och även ansvarig för infor-
mationen i hållbarhetsrapporten. För mer information, se sidan 94.
136
K2A Årsredovisning 2023
GRI-index
GRI-index
GRI 2 Organisationen och redovisningsprinciper Sida-
2-1 Organisationsdetaljer Omslag, 92-94
2-2 Enheter som omfattas av hållbarhetsredovisningen 94
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och kontaktperson Omslag, 94
2-4 ”Reviderad” information 4-5, 94
2-5 Extern försäkran 133-134
GRI 2 Organisationen och redovisningsprinciper Sidac
GRI 2 Aktiviteter och anställda Sida-
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärsrelationer 15, 30, 32, 150
2-7 Medarbetare 40, 92, 139
2-8 Medarbetare som inte är anställda 139
GRI 2 Styrning Sida-
2-9 Styrningsstruktur och sammansättning 83-84, 90
2-10 Nominering och val av högsta styrande organ 83-84
2-11 Ordförande för högsta styrande organ 83-84, 90
2-12 Högsta styrande organets roll med översyn och
hantering av påverkan 22, 69-70, 83-84
2-13 Delegering av beslutsfattande för att hantera påverkan 22-23
2-14 Högsta styrande organets roll i hållbarhetsrapportering 22-23
2-15 Intressekonflikter 83-84, 88
2-16 Kommunikation av kritiska frågeställningar 22-23
2-17 Den samlade vetenskapen hos det högsta styrande organet 22-23, 39
2-18 Prestationsutvärdering av högsta styrande organet 87
2-19 Ersättningspolicy 88-89
2-20 Process för att fastslå ersättningar 89
2-21 Årlig total kompensationsgrad 89
GRI 2 Strategi, policies och praxis Sida-
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling 9-10
2-23 Riktlinjer och policyåtaganden 26, 40, 74
2-24 Förankring av policyåtaganden 26-27, 29
2-25 Processer för att avhjälpa negativa effekter 28-30
2-26 Mekanismer för rådgivning och rapportering
av oegentligheter (visselblåsarfunktion) 30
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar 26, 30
2-28 Medlemskap i organisationer 26
2-29 Tillvägagångssätt för intresseengagemang 41-42
2-30 Kollektivavtal 139
GRI 3 3 Väsentliga frågor Sida-
3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor 41-42
3-2 Lista på väsentliga frågor 41-42
3-3 Hantering av väsentliga frågor 23, 26, 41,42
GRI 201 201 Ekonomisk utveckling Sida-
201-1 Skapat och distribuerat ekonomiskt värde 96, 100-101
201-2 Finansiell påverkan, risker och möjligheter till
följd av klimatpåverkan 76-79
201-3 Omfattning av organisationens förmånsbestämda
åtaganden 113
201-4 Ekonomiskt bidrag 128
GRI 205205 Anti-korruption Sida
205-2 Kommunikation och utbildning i anti-
korruptionspolicies och rutiner 30
205-3 Antal fall av korruption 30
1) Egen indikator
137
K2A Årsredovisning 2023
GRI 301 Material Sida
301-1 Materialanvändning 139
GRI 302 Energi Sida
302-1 Organisationens energianvändning 16, 35, 139-140
302-3 Energiintensitet byggnader 16, 35, 139-140
302-4 Minskad energianvändning 35, 139-140
GRI 303 VattenVatten Sida-
303-3 Vattenuttag 139
GRI 305 UtsläppUtsläpp Sida-
E.i.
1
Utsläpp av växthusgaser från byggnader 31, 141
305-1 Direkta växthusgasutsläpp (scope 1) 141
305-2 Indirekta växthusgasutsläpp (scope 2) 141
305-3 Övriga indirekta växthusgasutsläpp (scope 3) 141
305-4 Växthusgasintensitet i byggnader
305-5 Minskning av växthusgasutsläpp 141
GRI 306 AvfallAvfall Sida-
306-1 Avfallsgenerering och signifikant avfallsrelaterad
påverkan 140
306-3 Genererat avfall 140
GRI 308 Efterlevnad miljöEfterlevnad miljö Sida-
E.i.
1
Nya leverantörer som granskas med avseende
på miljö 23, 30
308-2 Negativ miljömässig påverkan i leverantörskedjan
samt vidtagna åtgärder 23, 30
GRI 401 Anställningsförhållanden och arbetsvillkorAnställningsförhållanden och arbetsvillkor Sida-
401-1 Personalomsättning 140
401-2 Förmåner som ges till heltidsanställda men
inte till deltids- eller visstidsanställda 40, 75, 87
GRI 403 Hälsa och säkerhetHälsa och säkerhet Sida-
403-1 Ledningssystem för hälsa och säkerhet 39
403-3 Hälsovård 39
403-4 Medarbetares deltagande, samråd och kommunikation
i hälso- och säkerhetsfrågor 39
403-6 Främjande av medarbetares hälsa 39-40
403-9 Tillbud och olyckor 140
403-10 Sjukfrånvaro 140
GRI 404 UtbildningUtbildning Sida-
E.i.
1
Träning och kompetensutveckling 73
404-3 Utvecklingssamtal 73
GRI 405 Mångfald och lika möjligheterMångfald och lika möjligheter Sida-
405-1 Sammansättning av företaget
(utifrån ålder och kön) 90-91, 140
GRI 406 Icke-diskrimineringIcke-diskriminering Sida-
406-1 Incidenter av diskriminering och vidtagna åtgärder 40, 74
GRI 413 Lokala samhällenLokala samhällen Sida-
413-1 Bolagets påverkan på samhällen där
verksamhet bedrivs 35-38
GRI 414 Leverantörsutvärdering avseende samhälleLeverantörsutvärdering avseende samhälle Sida-
E.i.
1
Andel nya leverantörer som granskats avseende
arbetsvillkor och mänskliga rättigheter 30
414-2 Negativ social påverkan i leverantörskedjan
samt vidtagna åtgärder 40
GRI-index
1) Avsteg som utelämnas i denna rapportering kommer ses över i samband med CSRD-rapportering.
138
K2A Årsredovisning 2023
GRI 416 Kunders hälsa och säkerhetKunders hälsa och säkerhet Sida-
E.i.
1
Hållbara materialval och åtgärder som vidtas
i syfte att upprätthålla en hög trygghet och säkerhet. 35-38
GRI-index
Förklaring om utelämnande enligt GRI
1
GRI-index Krav/upplysning Utelämnande Förklaring-
2-21 Årlig total kompensationsgrad a, b Saknar rutin för rapportering av förhållande
mellan högst kompensation och median,
samt procentuell utveckling för den
jämförelsen.
303-3 Vatten a, b, c, d Saknar uppgifter om vattenuttag avseende
källor och utsatta områden. Rapporterar
endast på förbrukat vatten från VA-bolag
och vattenintensitet per m
2
A
temp
.
401-1 Personalomsättning b Saknar data för att redovisa personalomsätt-
ning per åldersgrupp, kön och region.
403-1 Ledningssystem för hälsa och säkerhet a, i, ii Ej relevant då vi saknar ledningssystem för
hälsa och säkerhet.
403-9 Tillbud och olyckor a-iv, v, b-i, b-v, Saknar rutin för redovsining av arbetsplats-
c, d, e, f olyckor.
403-10 Sjukfrånvaro a-i, a-ii, a-iii, b, c Saknar rutin för redovisning av arbetsrelate
rad ohälsa.
413-1 Bolagets påverkan på samhällen där a Saknar rutin för specifik redovisning av
verksamheten bedrivs lokalt engagemang på verksamma orter.
GRI 2-7, Aktiviteter och anställda
Medarbetare K2A (moderbolaget) per 2023-12-31
Tillsvidareanställda/heltidsanställda
Totalt Kvinnor Män
Antal 52 19 33
Procent 100 37 63
Visstidsanställda med timlön/deltidsanställda
Totalt Kvinnor Män
Antal 15 6 9
Procent 100 40 60
Medarbetare K2A (moderbolaget) per 2022-12-31
Tillsvidareanställda/heltidsanställda
Totalt Kvinnor Män
Antal 50 21 29
Procent 100 42 58
Visstidsanställda med timlön/deltidsanställda
Totalt Kvinnor Män
Antal 2 1 1
Procent 100 50 50
GRI 2-8, Medarbetare som inte är anställda
Medarbetare som inte är anställda per 2023-12-31
Totalt Kvinnor Män
Antal 3 2 1
Medarbetare som inte är anställda per 2022-12-31
Totalt Kvinnor Män
Antal 2 1 1
GRI 2-30, Kollektivavtal
Andel av personalstyrkan som omfattas av kollektivavtal
K2A 100 %
K2A Trähus 100 %
GRI 301-1 , Materialanvändning
Materialanvändning
Använt material
1
, kg –
Varav förnybart –
Varav icke-förnybart
GRI 302-1, Energi
Energi
MWh 2023 2022
Bränslen, fossila
2
– 106
Varav olja – E/T
Varav kol – E/T
Varav naturgas – E/T
Varav gasol – E/T
Bränslen, icke-fossila
Fastigheter, el 5 394 4 804
Varav egenproducerad solel 385 E/T
Fastigheter, värme 15 015 14 407
Kyla – –
Ånga – E/T
Fabrik, el 316 723
Fabrik, biobränsle 68 732
Summa 20 792 20 772
Totalt producerad solel, samtliga fastigheter 721 570
Varav såld solel, samtliga fastigheter 346 247
GRI 302-3
3
, Energi
Energiintensitet, totalt fastighetsbestånd 2023 2022
Fjärrvärme, kWh/kvm A
temp
62,0 57,8
Fastighetsel, kWh/kvm A
temp
19,0 19,7
Totalt 81,0 77,5
Energiintensitet, jämförbart bestånd 2023 2022
Fjärrvärme, kWh/kvm A
temp
68,2 78,9
Fastighetsel, kWh/kvm A
temp
22,1 20,4
Totalt 90,3 99,3
GRI 303, Vatten
Vattenanvändning 2023 2022
GRI 303-3 Vattenanvändning
4
, m
3
228 363 214 805
CRE 2 Vattenintensitet, byggnader
5
, m
3
/kvm 1,14 1,07
1) Avser byggmaterial för nyproduktion, som exempelvis trä, betong, stål och isolering. Utfallet blir 0 för 2023 då ingen nyproduktion tas med i klimatbokslut.
2) Förbrukning kopplat till produktion i trähusfabrik.
3) Sålda fastigheter exkluderade. Fastigheter med inflytt under året har räknats upp till helårsdata.
4) Sålda fastigheter exkluderade. Fastigheter med inflytt under året har räknats upp till helårsdata.
5) Avser vattenintensitet för alla fastigheter med helårsdata. Sålda fastigheter exkluderade. Fastigheter med inflytt under året har räknats upp till helårsdata.
139
K2A Årsredovisning 2023
GRI-index
Personalomsättning, procent
per 2022-12-31
K2A 28
K2A Trähus 95
GRI 403-10, Hälsa och säkerhet
Sjukfrånvaro, procent 2023 2022
K2A 6 4
K2A Trähus 5 12
GRI 403-9, Hälsa och säkerhet
Olyckor och tillbud, antal
Tillbud Olyckor
2023 2022 2023 2022
K2A, moderbolaget 2
K2A Trähus, totalt 2 15 5 25
Varav:
Valdemarsvik 2 8 3 10
– Gävle 7 1 14
– Byggarbetsplats 1 1
Olyckor som ledde till (inkluderade i ovan):
sjukfrånvaro 2 3
långtidssjuksskrivning (>2 veckor) 1
dödsfall
GRI 405-1, Mångfald och lika möjligheter
Sammansättning av företaget (ålder och kön)
Antal anställda per 2023-12-31
Under 30- Över
Totalt Kvinnor Män 30 år 50 år 50 år
K2A 67 25 42 26 28 13
K2A Trähus 2 2 1 1
Styrelse 7 1 6 0 0 7
Totalt 75 26 49 26 29 20
Andel i procent
Under 30- Över
Kvinnor Män 30 år 50 år 50 år
K2A 37 63 39 42 19
K2A Trähus 100 50 50
Styrelse 14 86 – – 100
Totalt 35 65 35 39 26
Antal anställda per 2022-12-31
Under 30- Över
Totalt Kvinnor Män 30 år 50 år 50 år
K2A 50 21 29 13 26 11
K2A Trähus 35 4 31 4 17 14
Andel i procent
Under 30- Över
Kvinnor Män 30 år 50 år 50 år
K2A 42 58 26 52 22
K2A Trähus 11 89 11 49 40
GRI 302-3, forts.
Energiintensitet per verksamhetstyp, kWh/kvm A
temp
(lika-för-lika)
2
2023 2022
Fjärrvärme + fastighetsel, studentbostäder 87,0 96,0
Fjärrvärme + fastighetsel, hyresbostäder 74,8 73,5
Fjärrvärme + fastighetsel, samhällsfastigheter 108,5 117,8
GRI 306, Avfall
Fastighetsavfall, kg
Farligt avfall 316
– Återvinning 304
– Förbränning 12
Icke-farligt avfall 1 872 801
– Deponi 0
– Återvinning 1 025 152
– Förbränning 847 649
Totalt fastighetsavfall 1 873 118
Fabriksavfall, kg
Farligt avfall 139
– Återvinning 136
– Förbränning 3
Icke-farligt avfall 237 703
– Deponi 9 408
– Återvinning 85 573
– Förbränning 142 650
Totalt fabriksavfall 237 842
Total avfallsvikt 2 110 960
GRI 401-1, Anställningsförhållanden och arbets-
villkor
Personalomsättning, procent
per 2022-12-31
K2A 28
K2A Trähus 95
Fördelning nyanställda 2023 (ålder och kön)
Under 30- Över
Totalt Kvinnor Män 30 år 50 år 50 år
K2A 10 3 7 7 3 0
K2A Trähus – – –
Fördelning personalomsättning 2023 (ålder och kön)
Koncernnivå
Under 30- Över
Totalt Kvinnor Män 30 år 50 år 50 år
Börjat 10 3 7 7 3 0
Slutat 43 10 33 11 21 11
Personalomsättning
1
, procent
per 2023-12-31
K2A 22
K2A Trähus 174
1) Avser personalomsättning fördelat på antal nyanställningar och avslut 2023 och anställda per 2023-12-31. Hög personalomsättning på K2A Trähus till följd
av stopp i nyproduktion.
2) Kompletterande nyckeltal avseende energiintensiteten för de verksamhetstyper som förekommer i K2A:s förvaltningsbestånd inom samma år.
140
K2A Årsredovisning 2023
GRI-index
141
K2A Årsredovisning 2023
K2A:s utsläpp av växthusgaser
GRI 305, GHG-Dir-Abs, GHG-Dir-Lfl
Scope 1
1
, ton CO
2
e 2023 2022
Overhead
Företagsbilar 3 27
Egen produktion
Fabrik, biobränsle
Fabrik, diesel 6
Byggplats, diesel 22
Summa 3 55
Scope 2, ton CO
2
e 2023 2022
Kontoret
Kontorsel – –
Fastighetsel – 1
Uppvärmning, kontoret 3 1
Fastighetsbeståndet
Fastighetsel 76 137
Fastigheter, värme 775 699
Egen produktion
Fabrik, el 1
Fabrik, biobränsle 3
Byggplats, el 146
Summa (market-based) 854 989
Summa (location-based) 817 762
Scope 3
2
, ton CO
2
e 2023 2022
Kategori i scope 3
1. Inköp av varor och tjänster
3
0 3 212
2. Kapitalvaror
4
0 3 804
3. Aktiviteter relaterade till
bränsle- och energiproduktion
som ej ingår i scope 1 eller scope 2 179 154
4. Transport och distribution (uppströms)
5
0 209
5. Avfall genererat i verksamheten 2
6. Tjänsteresor 22 13
7. Pendling 10 38
8. Leasade tillgångar (uppströms)
6
74 74
13. Leasade tillgångar (nedströms)
7
147 101
Summa 434 7 605
Summa Alla scope (ton CO
2
e) 1 291 8 649
Biogent kol, Outside-of-scope (ton CO
2
e) 0 -3 157
Summa (ton CO
2
e) 1 291 5 492
Noteringar 2023 2022
Inbindning av biogent kol utanför
värdekedjan (klimatkompensation) 0 0
GRI 305-4, GHG-Int
Växthusgasintensitet 2023 2022
Bruttoarea (kvm BTA) 313 357 268 507
Klimatpåverkan per uthyrbar yta, scope 1-2 2,7 3,9
Klimatpåverkan per uthyrbar yta scope 1-3 4,1 32,2
Metod för klimatberäkningar
K2A har samlat in data från fastigheterna genom mätning och
från organisationen genom rapporterad och/eller uppmätt data.
Då komplett mätning saknas för kategorierna 5, 8, och 13 så har
schablonantaganden gjorts för uppräkning. Det samma gäller för
inbindning av biogent kol, denna estimeras utifrån beräkningar och
fallstudier. För verksamhetsår 2023 minskade utsläppen på total
basis till följd av utebliven nyproduktion, vilket tydliggörs i låga
klimatpåverkan för scope 3 för 2023. Beräkningar har redovisats
enligt standarden Green House Gas-protocol (GHGP).
Källor, emissionsfaktorer
Mobil förbränning, bensinbil: Trafikverket, emissionsfaktorer
vägtrafik (2022)
Mobil förbränning, dieselbil: Trafikverket, emissionsfaktorer
vägtrafik (2022)
Elkonsumtion, 100 % koldioxidfri: ENEAS (2023)
Elkonsumtion, biomassa: EPD S-P-00748 Axpo Domat/Ems Wood-
Fired Power Plant, 2018
Elkomsumtion, Bra Miljöval: Naturskyddsföreningen (2021)
Resultat 2020 – Bra Miljöval Elenergi
Elkomsumtion, Luleå Energi, residual: Luleå Energi, 2023, hämtad
från https://www.luleaenergi.se/produkter-och-erbjudanden/
teckna-elavtal/elens-ursprung/
Elkonsumtion, nordisk residualmix: EI (2023), UN (2022), BEIS
(2021)
Elkonsumtion, grid mix Sv: AIB (2018)
Elkonsumtion, vattenkraft: EPD SP-00088
Elkonsumtion, vindkraft: EPD SP-01435
Elkonsumtion, solkraft: Mårten Lind, Solkompaniet
Tjänsteresor, bil, bensin och diesel: Trafikverket, emissionsfaktorer
vägtrafik (2022)
Tjänsteresor, bil, el: Trafikverket, emissionsfaktorer vägtrafik
(2022)
Tjänsteresor, båt, Gotlandsfärja: Naturvårdsverket (2020)
Beräkning av utsläpp från tjänsteresor. Version 4.
NTM (2022)
Tjänsteresor, hotellnatt, Sverige: UN 2022, IPCC 2006 & CIBSE
2012 i: Ecometrica 2023 (OI)
Tjänsteresor, taxi miljöbil och average: Taxiförbundet (2021)
Report: Branschläget 2021
Tjänsteresor, buss: NTM (2018)
Pendling, bensinbil: NTM (2018), antagande beläggningsgrad
1,13
Pendling, buss: NTM (2018)
Pendling, tunnelbana: NTM (2018)
Pendling, elcykel: AIB (2020)
Bränsle, biogas: Naturvårdsverket (2012) Vägledning om
beräkning av utsläppsminskning, BEIS (2023)
Bränsle, träpellets: DEFRA (2023)
Värme, samtliga orter: Energiföretagen 2022 Fjärrvärmens lokala
miljövärden för 2021, hämtad från https://www.energiforetagen.
se/statistik/fjarrvarmestatistik/miljovardering-av-fjarrvarme/
Avfall: IVL (2019)
1) Den stora skillnaden i Scope 1 jämfört med 2022 förklaras av utebliven nyproduktion.
2) Den stora skillnaden i Scope 3 jämfört med 2022 förklaras av utebliven nyproduktion.
3, 4, 5) Vi rapporterar endast utsläpp kopplade till nybyggnation och -produktion och därför blir dessa 0 för 2023. Utsläpp kopplade till inköp av varor och tjänster likt
kontorsutrustning eller kapitalvaror likt datorer redovisas inte.
6) Utsläpp utgörs av tillfälliga studentbostäder i Visby.
7) Skillnad mot föregående år utgörs av ändrad schablon för beräkning av verksamhetsel. För 2023 tillämpades 50 kWh per kvadratmeter lokalyta och år medan för 2022
tillämpades 30 kWh per kvadratmeter lokalyta och år.
K2A:s utsläpp av växthusgaser
142
K2A Årsredovisning 2023
Upplysning K2A – Principal Adverse
Indicators (PAI)
Sustainable Finance Disclosure Regulation (SFDR) är en EU-förordning med syfte
att omdirigera kapitalflöden mot aktiviteter som är i linje med EU:s gröna giv
och därmed Parisavtalets klimatmål. För K2A är redovisning enligt SFRD inte
obligatorisk då K2A inte omfattas av förordningarna, men då K2A eftersträvar
transparens och har som ambition att leva upp till de allra högsta hållbarhets-
kraven har bolaget valt att rapportera i enlighet med förordningen. För 2023
rapporterar K2A för de två Principal Adverse Indicators (PAI) som relaterar till
fastighetsbranschen och är obligatoriska enligt SFRD, samt tre av de fem PAI som
är frivilliga.
Obligatoriska PAI-indikatorer
Exponering mot fossila bränslen
genom fastighetstillgångar
1
Exponering mot fastighets
tillgångar som är ineffektiva
ur energisynpunkt
Mätetal PAI Utfall 2023 Utfall 2022 Enhet
Andel av portföljen involverad
i utvinning, lagring, transport
eller tillverkning av fossila
bränslen
17
%
Andel av investeringar i
energiineffektiva fastigheter
18 3,9
0
%
”Frivilliga” PAI-indikatorer
för miljömässig hållbarhet
GHG-utsläpp
Intensitet av energianvändning
Mätetal PAI Utfall 2023 Utfall 2022 Enhet
GHG-utsläpp Scope 1
GHG-utsläpp Scope 2
GHG-utsläpp Scope 3
GHG-utsläpp totalt
Total energianvändning för
ägda fastighetstillgångar
per kvadratmeter
20
90,2 99,5
kWh/
m
2
19
19
19
19
3
854
434
1 291
55
989
7 605
8 649
tCO
2
tCO
2
tCO
2
tCO
2
Avfallsproduktion i
verksamheten
Andel av fastighetstillgångarna
som är utrustade
med avfallsutrymmen
21
%
100
100
Upplysning K2A – Principal Adverse Indicators (PAI)
1) Indikator 17 är ej tillämplig på K2Aa:s verksamhet. K2A fortsätter dock att övervaka denna indikator framgent.
EU-taxonomin
K2A har sedan 2020 följt arbetet med utvecklingen av
EU-taxonomin och bidragit till arbetet i fastighetsbranschen
genom att tolka och deniera tekniska granskningskriterier,
DNSH
1
-kritierier samt Annex A-E. Sedan 2020 deltar
K2A i Fastighetsägarnas arbetsgrupp för EU-taxonomin
som arbetar med att tydliggöra EU-taxonomikriterierna för
fastighetsbranschen samt deltar i Byggföretagens arbetsgrupp
för tolkningar av kriterier relaterat till nyproduktions- och
ombyggnadsaktiviteter. K2A var då ett av bolagen som bidrog till
samt undertecknade Fastighetsägarnas svar på EU:s remiss-
förslag, den så kallade delegerade förordningen.
Krav på redovisning enligt EU:s
taxonomiförordning
Bolag som omfattas av årsredovisningslagens krav,
Hållbarhetsrapport, ska från och med 1 januari 2023 redovisa
hur stor andel av bolagets ekonomiska aktiviteter som är
förenliga med EU-taxonomin, så kallad alignment. För K2A
är rapportering i dagsläget valfritt, men väljer att frivilligt
rapportera för ökad transparens och för att bidra till branschens
utveckling .
Definitioner
Följande omfattas av EU-taxonomins denition av omsättning,
investeringar och fastighetskostnader
2
.
Omsättning
Omfattas: intäkter från ekonomiska aktiviteter i bolaget som
omfattas av EU-taxonomin. För K2A innebär det samtliga
intäkter från fastigheterna som bolaget äger.
Omfattas ej: intäkter från fastigheter som K2A inte äger eller
övriga koncernintäkter som ej är relaterade till de fastigheter som
bolaget äger.
K2A har sedan verksamheten startade haft miljörelaterade hållbarhetsfrågor
högt på agendan. Bolaget arbetar aktivt för att bidra till en koldioxidneutral och
ekologiskt hållbar framtid i enlighet med Parisavtalet. Detta återspeglas även i
EU-taxonomin som tagits fram i syfte att allokera kapital till aktiviteter som är
i linje med Parisavtalets mål om att hålla medeltemperaturökningen på jorden
under 1,5 grader.
Om EU-taxonomin
Som en del av Parisavtalet och den Gröna Given
har EU-kommissionen tagit fram ett verktyg, EU-
taxonomin – ett klassningssystem som ska göra
det enkelt att identifiera och jämföra ekologiskt
hållbara investeringar. Syftet är att underlätta
omallokering av kapital till aktiviteter eller projekt
som är i linje med Parisavtalets mål om att hålla
den globala uppvärmningen under 1,5°C.
EU-taxonomin omfattar sex målområden:
1. Begränsning av klimatförändringar
2. Anpassning till klimatförändringar
3. Hållbar användning och skydd av vatten och
marina resurser
4. Övergång till en cirkulär ekonomi
5. Förebyggande och kontroll av föroreningar
6. Skydd och återställande av biologisk mångfald
och ekosystem
I dagsläget har kriterier och gränsvärden tagits
fram för EU-taxonomins alla sex målområden.
För att klassificeras som ekologiskt hållbar ska
en verksamhet bidra till minst ett av målen.
Verksamheten får heller inte väsentligt skada
något av de andra målen och ska uppfylla krav på
minimiskydd.
Källa: https://finance.ec.europa.eu/sustainable-finance/
tools-and-standards/eu-taxonomy-sustainable-activities_
en
1) Do No Significant Harm. Översättning: orsakar inte betydande skada.
2) https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/business_economy_euro/
banking_and_finance/documents/sustainable-finance-taxonomy-artic-
le-8-report-eligible-activities-assets-faq-part-2_en.pdf
Investeringar (CapEx)
Omfattas: samtliga investeringar kopplat till bolagets fastigheter.
Omfattas ej: investeringar i koncernen utöver de som relaterar
till fastigheterna, exempelvis invtentarier och programvaror.
143
K2A Årsredovisning 2023
EU-taxonomin
Fastighetskostnader (OpEx)
Omfattas: enligt EU-taxonomins regler ska endast fastighets-
kostnader kopplat till följande aktiviteter ingå:
Forskning och utveckling.
Byggnadsrenovering.
Kortsiktiga leasingavtal.
Underhåll och reparation.
Samtliga (övriga) utgier kopplade till löpande underhåll av
den materiella anläggningstillgången som krävs för att säker-
ställa tillgångens fortlöpande och ändamålsenliga funktion,
genomfört av bolaget eller av anlitad tredjepart.
Omfattas ej: utgier för ärrvärme, fastighetsel, biogas eller
bioolja (för uppvärmning eller löpande dri), vatten/ VA,
snöröjning, sophämtning, bredband, adminstration, försäk-
ringar, tomträttsavgäld, avskrivningar och fastighetsskatt.
Fastighetskostnader för delar av fastigheten som används internt
ingår ej.
Redovisning enligt artikel 8 i
EU-taxonomiförordningen
K2A redovisar bolagets förenlighet med EU-taxonomin, där
bolagets verksamhet relaterar till kraven enligt EU-taxonomins
delegerade förordning 2021/2139, del 7 Bygg- och fastighets-
verksamhet. K2A redovisar endast förenlighet med miljö-
mål 1 – begränsning av klimatförändringar.
Eventuella investeringar som relaterar till klimatanpassnings-
åtgärder i byggnaderna under 2023 ingår i investeringar som
redovisas för miljömål 1 – begränsning av klimatförändringar.
K2A särredovisar därmed inte förenlighet under miljömål
2 – anpassning av klimatförändringar. Vi har i dagsläget inga
ekonomiska aktiviteter som relaterar till miljömål 3 till 6.
Följande ekonomiska aktiviteter bedöms vara relevanta för K2A
år 2023:
7.1 Uppförande av nya byggnader.
7.7 Förvärv och ägande av byggnader.
Mål 1 – Begränsning av klimatförändringar
Antaganden och genomförande av beräkning.
Aktivitet 7.1 Uppförande av nya byggnader:
Inom aktivitet 7.1 har K2A utgått ifrån Fastighetsägarnas
tolkningar av Tekniska granskningskriterier och DNSH-krav.
K2A redovisar investeringar (Capex) för byggrätter och
pågående byggprojekt. Ingen omsättning eller fastighetskostnad
(Opex) nns för dessa byggrätter och pågående byggprojekt.
K2A har inga färdigställda byggnader som är förenliga med
7.1. Den ekonomiska aktivitet som redovisas som förenlig i
denna rapport motsvarar K2A:s Capex-plan och utgörs av 1
pågående byggprojekt som upphandlas med krav om förenlighet
samt 29 stycken byggrätter. Investeringar i byggrätter antas
förenliga med taxonomin då framtida byggnation kommer
eerleva specik hållbarhetspolicy för byggprojekt, som i sin tur
följer de tekniska granskningskriterierna och DNSH-kraven,
medan pågående byggprojekt har framtagna hållbarhetsprogram
där eerlevnad av tekniska granskningskriterier och DNSH-krav
kravställs.
Aktivitet 7.7 Förvärv och ägande av byggnader
För år 2023 har K2A fyra färdigställda fastigheter som erhållit
bygglov eer den 31 december 2020. Dessa fastigheter omfattas
av samma tekniska granskningskriterier som för aktivitet 7.1.
För resterande fastigheter gäller krav för byggnader uppförda
innan den 31 december 2020. Fastighetsägarna har publicerat
rekommenderade gränsvärden för topp 15 procent, se tabell
nedan. Övriga antaganden avseende tekniska granskningskrite-
rier och DNSH-krav för aktivitet 7.7 har baserats på tolkningar
av krav sammanställda av Fastighetsägarna.
Gränsvärde
2
(topp 15 procent) för byggnader
inom K2A:s bestånd som uppförts före 2020-12-31
Gränsvärde
Uppförandeform kWh/kvm A
temp
(PE
3
)
Flerbostadshus 81
Lokaler
– Skolor 89
– Vårdboende, dagtid 84
– Vårdboende, dygnet runt 86
– Övriga lokaler 77
EU-taxonomin – utfall K2A 2023
Nedan redovisas andelen av K2A:s aktiviteter som är förenliga
med taxonomin. För detaljerad redovisning av omfattning, se
sida 151-153.
1) Branschtolkning: erhållit bygglov efter den 31 december 2020.
2) https://www.fastighetsagarna.se/aktuellt/nyheter/2022/sverige/uppdaterade-och-fler-gransvarden-for-hallbara-byggnader-enligt-eus-taxonomi/
3) PE=Primärenergital.
4) Enligt regler för beräkning av förenlighet med taxonomin är det endast capex som relaterar till klimatanpassningsåtgärder som ska tas upp under mål
2. Se även sida 5 i EU-kommissionens Annex 1: https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:d84ec73c-c773-11eb-a925-01aa75ed71a1.0002.02/
DOC_1&format=PDF
5) Omsättning som omfattas av EU-taxonomin uppgår till 437,7 Mkr. För information om total omsättning, se not 4 Hyresintäkter.
6) Investeringar som omfattas av EU-taxonomin uppgår till 1 275,2 Mkr. För information om totala investeringar, se not 3, segment ”Investeringar”.
7) 1 152,3 Mkr som är aligned under mål 7.7 plus 79,4 Mkr som är aligned under mål 7.1.
8) Fastighetskostnader som omfattas av EU-taxonomin uppgår till 44,5 Mkr. För information om totala fastighetskostnader, se not 7 segment.
Sammanfattande redovisning av omfattning EU-taxonomin
Andel av bolagets ekonomiska aktiviteter Andel av bolagets ekonomiska aktiviteter Andel av bolagets ekonomiska aktiviteter
som är förenliga med taxonomin, som inte omfattas av taxonomin, som inte är förenliga med EU-taxonomin,
% (alignment) % (non-eligibility/alignment) % (eligibility)
Totalt, Mkr
Omsättning
5
Investeringar
6,7
Fastighetskostnader
8
443,6
1 337,3
45,5
63,0
91,7
60,0
1,4
4,6
35,4
3,7
40,0
144
K2A Årsredovisning 2023
EU-taxonomin
145
K2A Årsredovisning 2023
EU-taxonomin – redovisning av förenlighet
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
KÄRNENERGIRELATERADE VERKSAMHETER
2
3
1 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och
utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergi-
processer med minimalt avfall från bränslecykeln.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärn-
tekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller
industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa,
med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska
anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industri-
ella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av
dessa.
FOSSILGASRELATERADE VERKSAMHETER
4 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsan-
läggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
5 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasfor-
miga bränslen.
6 Kärnenergirelaterade verksamheter
Nej
Nej
Nej
Nej
Nej
Nej
146
K2A Årsredovisning 2023
EU-taxonomi – redovisning av
förenlighet
Resultat
För K2A är redovisning enligt taxonomiförordningen inte obligatorisk men i sye att vara transparenta och tydliggöra bolagets
prestanda med avseende på ekologisk hållbarhet samt sociala minimikrav och åtgärder, redovisar K2A motsvarande nyckeltal för år
2023. K2A bedömer andelen omsättning, investeringar och fastighetskostnader som är förenliga med taxonomin enligt följande:
Omsättning: 63 procent
Investeringar (Capex): 86 procent
Fastighetskostnader (Opex): 19 procent
Nedan följer en detaljerad beskrivning av eerlevnad enligt ekonomisk aktivitet 7.1 Uppförande av nya byggnader samt 7.7 Förvärv
och ägande av byggnader.
Miljömål 1 – begränsning av klimatförändringar
EU-taxonomin – redovisning av förenlighet
d
1. Behovet av primärenergi, som anger energiprestandan hos den
byggnad som uppförts, är minst 10 % lägre än det tröskelvärde
som angetts för nationella krav på nära nollenergibyggnader
Framtida byggnation kommer efterleva specifik
hållbarhetspolicy för byggprojekt, som i sin tur följer de tekniska
granskningskriterierna.
Pågående byggprojekt har framtagna hållbarhetsprogram där
efterlevnad av tekniska granskningskriterier kravställs.
Aktivitet 7.1 Uppförande av nya byggnader
Tekniska granskningskriterier Bedömning av efterlevnad för K2A
2. Byggnader som är större än 5 000 m2 genomgår testning
för lufttäthet och termisk integritet när de är färdigställda.
Investerare och kunder informeras om eventuella avvikelser i de
prestandanivåer som fastställts i utformningsskedet eller defekter
i klimatskalet.
Framtida byggnation kommer efterleva specifik hållbar-
hetspolicy för byggprojekt, som i sin tur följer de tekniska
granskningskriterierna.
Pågående byggprojekt har framtagna hållbarhetsprogram där
efterlevnad av tekniska granskningskriterier kravställs.
3. För byggnader som är större än 5 000 m2 har byggnadens
globala uppvärmningspotential under hela livscykeln (GWP) till
följd av byggnationen beräknats för varje stadium i livscykeln
och lämnas ut till investerare och kunder på begäran.
Framtida byggnation kommer efterleva specifik hållbar-
hetspolicy för byggprojekt, som i sin tur följer de tekniska
granskningskriterierna.
Pågående byggprojekt har framtagna hållbarhetsprogram där
efterlevnad av tekniska granskningskriterier krav kravställs.
147
K2A Årsredovisning 2023
EU-taxonomin – redovisning av förenlighet
Miljömål 2 Anpassning till klimatförändringar
Verksamheten uppfyller de kriterier som anges i tillägg A (i
EU-kommissionens delegerade förordning (EU) 2021/2139).
Framtida byggnation kommer efterleva specifik hållbarhetspolicy
för byggprojekt, som i sin tur följer DNSH-kraven.
Pågående byggprojekt har framtagna hållbarhetsprogram där
efterlevnad av DNSH-krav kravställs.
DNSH-krav Bedömning av efterlevnad för K2A
Miljömål 3 - Hållbar användning och skydd av vatten och
marina resurser
När följande vattenutrustning har installerats, med undantag för
installationer i bostadshusenheter, intygas den angivna vatte-
nanvändningen genom produktdatablad, ett byggnadscertifikat
eller en befintlig produktmärkning i unionen, i enlighet med de
tekniska specifikationer som anges nedan.
Tillägg E; snålspolande armaturer med exakta gränsvärden;
Snålspolande armaturer:
a) Armaturer för handfat och kök har ett maximalt vattenflöde
på 6 liter/min
b) Duschar har ett maximalt vattenflöde på 8 liter/min;
c) WC:s har en full spolvolym
på högst 6 liter och en maximal genomsnittlig spolvolym på 3,5
liter;
d) Urinoarer använder högst 2 liter/skål/timme. Spolning
urinoarer har en maximal full spolvolym på 1 liter.
Framtida byggnation kommer efterleva specifik hållbarhetspo-
licy för byggprojekt, som i sin tur följer DNSH-kraven.
Pågående byggprojekt har framtagna hållbarhetsprogram där
efterlevnad av DNSH-krav kravställs.
Miljömål 3 – Hållbar användning och skydd av vatten och
marina resurser
För att undvika inverkan från byggarbetsplatsen uppfyller
verksamheten de kriterier som anges i tillägg B.
Detta uppfylls genom att följa svensk lagstiftning enligt
Fastighetsägarna.
Miljömål 4 – Övergång till en cirkulär ekonomi
Minst 70 viktprocent av det ofarliga bygg- och rivningsavfallet
(med undantag av naturligt förekommande material som
avses i kategori 17 05 04 i den europeiska förteckningen
över avfall, som upprättats enligt beslut 2000/532/EG) från
byggarbetsplatsen förbereds för återanvändning, återvinning
eller annan materialåtervinning, inklusive återfyllnadsmaterial
där avfall används för att ersätta andra material, i enlighet med
avfallshierarkin och EU:s protokoll för bygg- och rivningsavfall.
Framtida byggnation kommer efterleva specifik hållbarhetspo-
licy för byggprojekt, som i sin tur följer DNSH-kraven.
Pågående byggprojekt har framtagna hållbarhetsprogram där
efterlevnad av DNSH-krav kravställs.
Miljömål 4 – Övergång till en cirkulär ekonomi
Verksamhetsutövarna begränsar avfallsgenereringen i
processrelaterad konstruktion och rivning, i enlighet med
EU:s protokoll för bygg- och rivningsavfall, och tar hänsyn till
de bästa tillgängliga teknikerna och använder sig av selektiv
rivning för att möjliggöra bortskaffande och säker hantering av
farliga ämnen och underlätta återanvändning och återvinning
av hög kvalitet genom selektivt bortskaffande av material, med
hjälp av de sorteringssystem som finns tillgängliga för bygg- och
rivningsavfall.
Framtida byggnation kommer efterleva specifik hållbarhetspo-
licy för byggprojekt, som i sin tur följer DNSH-kraven.
Pågående byggprojekt har framtagna hållbarhetsprogram där
efterlevnad av DNSH-krav kravställs.
Miljömål 4 – Övergång till en cirkulär ekonomi
Byggnadskonstruktionen och byggnadsteknikerna stöder cirkula-
ritet och visar i synnerhet, med hänvisning till ISO 20887 eller
andra standarder för att bedöma möjligheten att montera ned
eller anpassa byggnader, hur de har konstruerats för att vara
mer resurseffektiva, anpassningsbara, flexibla och nedmonter-
bara för att möjliggöra återanvändning och återvinning.
Framtida byggnation kommer efterleva specifik hållbarhetspo-
licy för byggprojekt, som i sin tur följer DNSH-kraven.
Pågående byggprojekt har framtagna hållbarhetsprogram där
efterlevnad av DNSH-krav kravställs.
Miljömål 5 – Förebyggande och kontroll av föroreningar
Byggnadselement och byggmaterial som används i byggna-
tionen uppfyller de kriterier som anges i tillägg C.
Framtida byggnation kommer efterleva specifik hållbarhetspo-
licy för byggprojekt, som i sin tur följer DNSH-kraven.
Pågående byggprojekt har framtagna hållbarhetsprogram där
efterlevnad av DNSH-krav kravställs.
148
K2A Årsredovisning 2023
EU-taxonomin – redovisning av förenlighet
Miljömål 5 – Förebyggande och kontroll av föroreningar
Byggnadselement och byggmaterial som används i samband
med byggarbetet som kan komma i kontakt med byggnads-
användarna släpper ut mindre än 0,06 mg formaldehyd per
m3 material eller element i samband med testning som utförs
i enlighet med de villkor som anges i bilaga XVII till förordning
(EG) nr 1907/2006 och mindre än 0,001 mg av carcinogena
flyktiga organiska föreningar i kategori 1A och 1B per m3
av material eller element i samband med testning som utförs
i enlighet med CEN/EN 16516 eller ISO 16000-3:2011
eller andra motsvarande standardiserade testvillkor och
bestämningsmetoder.
Framtida byggnation kommer efterleva specifik hållbarhetspolicy
för byggprojekt, som i sin tur följer DNSH-kraven.
Pågående byggprojekt har framtagna hållbarhetsprogram där
efterlevnad av DNSH-krav kravställs.
DNSH-krav Bedömning av efterlevnad för K2A
Miljömål 5 – Förebyggande och kontroll av föroreningar
Då den nya byggnaden ligger på en potentiellt kontaminerad
plats (tidigare exploaterad mark) har man i området utfört en
utredning för att upptäcka potentiella föroreningar, till exempel
med hjälp av standarden ISO 18400.
Detta uppfylls genom att följa svensk lagstiftning enligt
Fastighetsägarna.
Miljömål 5 – Förebyggande och kontroll av föroreningar
Åtgärder vidtas för att minska buller, damm och förorenande
utsläpp under bygg- eller underhållsarbeten.
Detta uppfylls genom att följa svensk lagstiftning enligt
Fastighetsägarna.
Miljömål 6 – Skydd och återställande av biologisk mångfald
Verksamheten uppfyller de kriterier som anges i tillägg D.
Detta uppfylls genom att följa svensk lagstiftning enligt
Fastighetsägarna.
Miljömål 6 – Skydd och återställande av biologisk mångfald
Den nya byggnaden uppfördes inte på något av följande:
a) Åkermark och mark för odling med medelhöga till höga
nivåer av markbördighet och biologisk mångfald under marken
i enlighet med EU- undersökningen Lucas.
b) Orörd mark med erkänd stor biologisk mångfald och mark
som fungerar som livsmiljöer för utrotningshotade arter (växter
och djur) som finns angivna på den europeiska rödlistan eller
IUCN:s rödlista.
c) Mark som motsvarar den definition av skog som fastställs i
nationell lagstiftning och används i den nationella växthusga-
sinventeringen eller, om en sådan inte finns tillgänglig, som
överensstämmer med FAO:s definition av skog.
Med beviljat bygglov anses kravet vara uppfyllt enligt
Fastighetsägarna.
149
K2A Årsredovisning 2023
d
1. För byggnader som byggts före den 31 december 2020 har
byggnaden åtminstone en energideklaration i klass A.
Alternativt är byggnaden bland de 15 procent bästa i det
nationella eller regionala byggnadsbeståndet uttryckt i behov
av primärenergi vid drift.
De byggnader som är byggda före den 31 december 2020 och
uppfyller gränsvärden enligt Fastighetsägarnas rekommendationer
och tolkningar av de 15 procent bästa byggnaderna ur
ett energiprestandaperspektiv (se sida 144 för tabell med
gränsvärden), bedöms uppfylla det tekniska granskningskriteriet.
Aktivitet 7.7 Förvärv och ägande av byggnader
Tekniska granskningskriterier Bedömning av efterlevnad för K2A
2. För byggnader som byggts efter den 31 december 2020
uppfyller byggnaden de kriterier som anges i avsnitt 7.1 i
denna bilaga som är relevanta vid tidpunkten för förvärvet.
De byggnader som har ansökt om bygglov efter den 31
december 2020 ska följa de tekniska granskningskriterierna för
ekonomisk aktivitet 7.1. Uppförande av nya byggnader, samt
förberedas för att uppfylla de tekniska granskningskriterierna
och DNSH-krav för aktivitet 7.7 Förvärv och ägande av
byggnader.
3. Om byggnaden är en stor byggnad som inte är för bostads-
ändamål (med en nominell effekt på över 290 kW för upp-
värmningssystem, system för kombinerad rumsuppvärmning och
ventilation, luftkonditioneringssystem eller system för
kombinerad luftkonditionering och ventilation) drivs den
effektivt genom övervakning och bedömning av
energiprestandan.
K2A har ett omfattande energiövervaknings- och energistyr-
ningssystem och arbetar rutinmässigt med uppföljning av
byggnadernas energiprestanda. Majoriteten av K2A:s bygg-
nader utgörs av bostadsbyggnader men rutiner och process för
bolagets energiarbete omfattar hela byggnadsbeståndet.
EU-taxonomin – redovisning av förenlighet
150
K2A Årsredovisning 2023
Miljömål 2 Anpassning till klimatförändringar
Verksamheten uppfyller de kriterier som anges i tillägg A (i
EU-kommissionens delegerade förordning (EU) 2021/2139).
K2A har sedan slutet av 2020 genomfört klimatriskinventeringar
i enlighet med kraven i tillägg A. Klimatriskinventeringarna har
genomförts på byggnadsnivå av oberoende specialister, och vid
behov kompletterats med platsbesök för ytterligare nogrannhet
i analys. Omfattningen av de klimatrisker som bedöms vara
väsentliga för verksamheten och ingår i klimatrisk-
inventeringarna finns beskrivet på sidorna 76-78.
DNSH-krav Bedömning av efterlevnad för K2A
Miljömål 3 Hållbar användning och skydd av vatten och
marina resurser
Ej tillämpbart / Kravställning saknas.
Ej tillämpbart / Kravställning saknas.
Miljömål 4 Övergång till en cirkulär ekonomi
Ej tillämpbart / Kravställning saknas.
Ej tillämpbart / Kravställning saknas.
Miljömål 5
Förebyggande och kontroll av föroreningar
Ej tillämpbart / Kravställning saknas.
Ej tillämpbart / Kravställning saknas.
Miljömål 6 Skydd och återställande av biologisk mångfald
Ej tillämpbart / Kravställning saknas.
Ej tillämpbart / Kravställning saknas.
Mimimiskydd och åtgärder
De ekonomiska aktiviteter som bedrivs ska uppfylla standarder
som hänvisas till inom Artikel 18 för Taxonomiförordningen,
vilka är:
OECD:s riktlinjer för multinationella företag.
FN:s vägledande principer för företag och mänskliga
rättigheter.
Internationella Arbetarorganisationens (ILO:s) åtta konven-
tioner om grundläggande principer och arbetsrättigheter.
Internationella lagar om mänskliga rättigheter.
K2A har från start arbetat efter FN Global Compacts tio prin-
ciper och sedan 2021 är bolaget officiellt anslutna till initiativet.
K2A:s företagskultur grundas på förtroende, affärsmässighet
och ansvarstagande, och som en del av detta är det viktigt för
bolaget att följa gällande lagar och regelverk. K2A tillämpar
försiktighetsprincipen i verksamheten och följer FN:s principer
för företag och mänskliga rättigheter, vilket även framgår av
bolagets uppförandekod. Bolaget arbetar efter OECD:s riktlinjer
för multinationella företag och ILO:s åtta konventioner om
grundläggande principer och arbetsrättigheter, vilket förtydligas
i bolagets uppdaterade leverantörskod och policy för social
hållbarhet som beslutas under 2023. Bolagets uppförandekod
baseras på K2A:s kärnvärden och innehåller riktlinjer för att
säkerställa ett ansvarsfullt beteende, hög affärsetik och respekt
för mänskliga rättigheter. Leverantörskoden är ett viktigt
styrdokument i arbetet och gäller såväl anställda som
leverantörer och samarbetspartners, vilka kravställs att följa
bolagets leverantörskod. K2A har en visselblåsartjänst där
vem som helst kan anmäla misstanke om korruption. Inga
anmälningar om korruption har inkommit under 2023.
Vid nyanställning intygar nya medarbetare att de ska följa
uppförandekoden. Uppföljning av efterlevnad av leverantörskod
görs vid upphandling av nya leverantörer och förnyelse av avtal.
K2A planerar att genomföra en social revision av leverantörer
med avseende på leverantörskoden under 2024. Revisionen
sker även i syfte att utveckla rutinerna för bolagets uppföljning
av leverantörer. Under 2023 har det inte förekommit några
incidenter kopplat till social hållbarhet i leverantörskedjorna.
K2A har under 2023 varken blivit dömda eller ligger i någon
tvist avseende krav kopplat till mänskliga rättigheter, arbetsrätt,
rättvisa marknadsvillkor, beskattning eller korruption. Bolaget
utövar rättvis konkurrens och rättvisa marknadsvillkor samt har
med skatt i bolagets riskstrategier.
EU-taxonomin – redovisning av förenlighet
1) K2A har gröna obligationer om 1100 Mkr. Av den omsättning bolaget har som klassas som förenlig med taxonomin är 37,7 Mkr finansierat med gröna
obligationer, och relaterar till fastigheter som motsvarar 13 % av fastighetsvärdet.
151
K2A Årsredovisning 2023
A.2 VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
MEN
Omsättningen hos de verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
Ekonomiska
verksamheter (1)
Kod (a) (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättning år 2023 (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av taxonomi-
kraven (A.2) omsättning, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
Kriterier för väsentligt
bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (h) (DNSH)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. MILJÖMÄSSIGT HÅLLBARA (TAXONOMIFÖRENLIGA) VERKSAMHETER
Förvärv och
ägande av
byggnader
A.2 VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN MEN SOM INTE ÄR MILJÖMÄSSIGT HÅLLBARA (EJ TAXONOMIFÖRENLIGA)
Omsättningen
hos de
verksamheter
som omfattas
av taxonomin
men som inte
är miljömässigt
hållbara (ej
taxonomifören-
liga) (A.2)
Totalt (A.1+A.2)
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen
hos verksam-
heter som inte
omfattas av
taxonomin (B)
Totalt (A+B)
Omsättning
CCM
7.7
280 63%
J
J
55 %
J
55 %
280 63 % 63 %
CCM
7.7
157 35 %
157 35 %
437 98 %
6 2 %
443 100 %
Mkr
J/NJ/NJ/NJ/NJ/NJ/NJ/N
J; N;
N/EL
%
% E T
Förvärv och
ägande av
byggnader
98%
EU-taxonomin – redovisning av förenlighet
N/EL
43 %
43 %
Varav
möjliggörande
verksamheter
Varav
omställnings-
verksamheter
N/EL N/EL N/EL N/EL - - - - -
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
- - - - - -
Omsättning för
de miljömässigt
hållbara (taxo-
nomiförenliga)
verksamheterna
(A.1)
1
Räkenskapsår
2023 2023
J
- - - -
- - - - - - J
- - - - - E
T
- - 0 %
- - - - - -
EL
N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
35 % - - - - -
98 % - - - - -
-
- - -
J
- 0 %
1) K2A har gröna obligationer om 1100 Mkr varav 0 Mkr har emitterats och allokerats under 2023.
152
K2A Årsredovisning 2023
Omsättningen hos de verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
Ekonomiska
verksamheter (1)
Kod (a) (2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifter år 2023 (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av taxonomi-
kraven (A.2) kapitalutgifter, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
Kriterier för väsentligt
bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (h) (DNSH)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. MILJÖMÄSSIGT HÅLLBARA (TAXONOMIFÖRENLIGA) VERKSAMHETER
Förvärv och
ägande av
byggnader
A.2 VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN MEN SOM INTE ÄR MILJÖMÄSSIGT HÅLLBARA (EJ TAXONOMIFÖRENLIGA)
Kapitalutgifter
hos de
verksamheter
som omfattas
av taxonomin
men som inte
är miljömässigt
hållbara (ej
taxonomifören-
liga) (A.2)
Totalt (A.1+A.2)
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter
hos verksam-
heter som inte
omfattas av
taxonomin (B)
Totalt (A+B)
Kapitalutgifter (Capex)
CCM
7.1
79 6 %
J
J
0 %
J
28 %
1 146 86 % J
CCM
7.7
50 4 %
50 4 %
1 275 96 %
62 4 %
1 337 100 %
Mkr
J/NJ/NJ/NJ/NJ/NJ/NJ/N
J; N;
N/EL
%
% E T
Förvärv och
ägande av
byggnader
45 %
EU-taxonomin – redovisning av förenlighet
N/EL
17 %
17 %
Varav
möjliggörande
verksamheter
Varav
omställnings-
verksamheter
N/EL N/EL N/EL N/EL - - - - -
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
- - - - - -
Kapitalutgifter
för de
miljömässigt
hållbara (taxo-
nomiförenliga)
verksamheterna
(A.1)
1
Räkenskapsår
2023 2023
J
- - - -
- - - - - - J
- - - - J
Uppförande av
nya byggnader
CCM
7.7
1 225 92 %
EL
92 %
J
- - - - - - J
- - - - J
0 0 % 0 %
- - - - --
E
T
N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
- - - - -4 %
- - - - -96 %
0 %
0 0 %
0 %
28 %
0 %
-
1) 45 Mkr avser underhåll och drift definierat enligt EU-taxonomin.
2) K2A har gröna obligationer om 1 100 Mkr. Av de fastighetskostnader (Opex) bolaget har som klassas som förenlig med taxonomin är 3,6 Mkr finansierade
med gröna obligationer, och relaterar till fastigheter som motsvarar 13 % av fastighetsvärdet.
153
K2A Årsredovisning 2023
Omsättningen hos de verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
Ekonomiska
verksamheter (1)
Kod (a) (2)
Driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifter år 2023 (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med taxonomikraven
(A.1) eller som omfattas av taxonomi-
kraven (A.2) omsättning, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet (19)
Kategori omställningsverksamhet (20)
Kriterier för väsentligt
bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (h) (DNSH)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. MILJÖMÄSSIGT HÅLLBARA (TAXONOMIFÖRENLIGA) VERKSAMHETER
Förvärv och
ägande av
byggnader
A.2 VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN MEN SOM INTE ÄR MILJÖMÄSSIGT HÅLLBARA (EJ TAXONOMIFÖRENLIGA)
Driftsutgifter hos
de verksamheter
som omfattas
av taxonomin
men som inte
är miljömässigt
hållbara (ej
taxonomifören-
liga) (A.2)
Totalt (A.1+A.2)
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos
verksamheter
som inte
omfattas av
taxonomin (B)
Totalt (A+B)
Driftsutgifter (Opex)
1
CCM
7.7
27 60 %
J
J
18 %
J
18 %
27 60 % 60 %
CCM
7.7
18 40 %
18 40 %
45 100 %
0 0 %
45 100 %
Mkr
J/NJ/NJ/NJ/NJ/NJ/NJ/N
J; N;
N/EL
%
% M O
Förvärv och
ägande av
byggnader
32 %
EU-taxonomin – redovisning av förenlighet
N/EL
14 %
14 %
Varav
möjliggörande
verksamheter
Varav
omställnings-
verksamheter
N/EL N/EL N/EL N/EL - - - - -
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
- - - - - -
Driftsutgifter för
de miljömässigt
hållbara (taxo-
nomiförenliga)
verksamheterna
(A.1)
2
Räkenskapsår
2023 2023
J
- - - -
- - - - - - -
- - - - E
T
J
EL
N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
40 % - - - - -
100 % - - - - -
-
-- -
- - -
-
- -
- - - -
-
-
154
K2A Årsredovisning 2023
Historisk översikt
Historisk översikt
Resultaträkning, Mkr 2023 2022 2021 2020 2019
Hyresintäkter 443,6 374,7 272,7 202,2 147,5
Fastighetskostnader -139,5 -131,7 -88,8 -62,7 -50,0
Driftsöverskott 304,1 243,0 183,9 139,5 97,5
Central administration, fastighetsförvaltning -15,5 -16,3 -19,8 -13,2 -11,6
Central administration, projektutveckling -43,6 -42,7 -38,5 -33,9 -33,3
Resultat från joint ventures -76,0 71,8 127,8 11,3 12,1
- varav förvaltningsresultat 0,0 -0,4 1,2 2,0 3,4
- varav värdeförändring förvaltningsfastigheter -76,0 72,2 126,6 9,3 8,7
Räntenetto -187,9 -128,1 -85,8 -61,9 -45,6
Förvaltningsresultat -18,8 127,6 167,6 41,7 19,0
Värdeförändringar
Förvaltningsfastigheter, orealiserade -471,0 3,5 741,9 217,7 263,4
Förvaltningsfastigheter, realiserade -29,4 -2,0
Andelar i andra bolag -7,8 8,2 6,9
Derivat, orealiserade -122,8 92,9 24,6 1,0 -0,2
Resultat före skatt -642,0 214,3 942,3 267,3 282,2
Skatt 105,1 -55,2 -185,8 -47,7 -79,5
Årets resultat -536,9 159,1 756,5 219,6 202,7
Balansräkning, Mkr 2023 2022 2021 2020 2019
Licenser 3,9 5,2 6,3 1,2 1,4
Förvaltningsfastigheter 9 125,4 10 149,7 8 458,4 5 782,8 4 023,1
Rörelsefastigheter 21,4 25,8 14,4 17,8 20,4
Inventarier 14,2 17,5 17,9 11,4 15,3
Andelar i joint ventures 276,0 352,0 267,7 139,8 127,8
Andelar i andra bolag 153,4 153,4 101,0 35,0 26,2
Övriga långfristiga fordringar 21,9 39,6 148,3 52,2 9,3
Derivat 116,7 142,9 25,6 1,0
Varulager 0,0 2,3 15,8 15,8 10,8
Kundfordringar 2,8 1,2 1,5 0,7 0,8
Skattefordringar 1,2 3,0 1,5 1,3 0,6
Fordringar på joint ventures 60,7 10,7 6,8
Övriga fordringar 137,9 120,1 107,1 11,4 10,3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 42,2 20,4 11,8 6,3 7,9
Likvida medel 80,5 298,0 379,2 412,1 158,3
Summa tillgångar 10 058,2 11 341,7 9 563,2 6 488,8 4 412,1
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 2 357,4 2 985,8 2 905,6 1 762,1 1 410,2
Kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande 0,3 0,7 1,4
Uppskjuten skatteskuld 435,0 540,2 485,3 300,1 252,9
Långfristiga räntebärande skulder 4 644,5 5 109,6 4 345,4 3 340,8 2 442,3
Långfristiga leasingskulder 190,7 189,1 81,7 53,1 43,6
Derivat – 0,0
Kortfristiga räntebärande skulder 2 063,9 2 233,7 1 456,8 842,6 154,3
Kortfristiga leasingskulder 34,7 20,5 12,6 10,7 4,1
Leverantörsskulder 47,2 76,3 100,7 95,8 32,7
Skatteskulder 5,9 7,3 5,1 2,8 2,0
Skulder till joint ventures 0,2
Övriga skulder 147,1 39,9 49,4 32,5 34,6
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 131,9 138,9 120,0 46,7 35,3
Summa eget kapital och skulder 10 058,2 11 341,7 9 563,2 6 488,8 4 412,1
155
K2A Årsredovisning 2023
Koncernens nyckeltal
Koncernens nyckeltal
Fastighetsrelaterade nyckeltal 2023 2022 2021 2020 2019
Antal bostäder i förvaltning 5 159 5 012 3 910 2 981 2 299
Antal bostäder i produktion 253 1 348 2 025 1 361 676
Antal bostäder i projekt 3 618 3 517 3 808 2 992 3 143
Totalt antal bostäder 9 030 9 877 9 743 7 334 6 118
Uthyrbar bostadsyta bostäder, tkvm 154,3 162,4 129,5 88,2 64,0
Uthyrbar yta samhällsfastigheter, tkvm 32,8 24,8 21,0 23,1 18,4
Total uthyrbar yta, tkvm 187,1 187,2 150,6 111,3 82,3
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 97,1 97,9 92,9 96,7 95,0
Överskottsgrad, % 65,9 64,8 67,4 69,0 66,1
Kassaflöde från investeringsverksamhet
Investeringar i ny-, till- och ombyggnad, Mkr -304,4 -889,5 -939,8 -757,3 -471,4
Förvärv, Mkr -972,0 -687,9 -1 079,0 -759,8 -164,2
Avyttringar, Mkr 1 839,9 86,8
Investeringar i joint ventures, Mkr -0,7 -1,8
Finansiella nyckeltal 2023 2022 2021 2020 2019
Avkastning på eget kapital, % -22,8 5,3 26,0 12,5 14,4
Soliditet, % 23,4 26,3 30,4 27,2 32,0
Belåningsgrad, % 66,7 64,7 60,7 64,5 58,9
Belåningsgrad netto, % 66,4 63,8 59,0 62,1 57,3
Genomsnittlig räntenivå, % 3,2 3,1 2,0 2,4 2,6
Räntetäckningsgrad, ggr 1,5 1,8 1,9 2,0 1,9
Räntebindningstid, antal månader 20 23 28 34 14
Kapitalbindningstid, antal månader 19 23 27 27 28
Aktierelaterade nyckeltal 2023 2022 2021 2020 2019
Totalt antal utestående preferensaktier
1
, st 1 804 800 1 804 800 1 804 800 1 804 800 1 804 800
Genomsnittligt antal utestående preferensaktier
1
, st 1 804 800 1 804 800 1 804 800 1 804 800 1 469 398
Total utdelning preferensaktier, Mkr 36,1 36,1 36,1 36,1 29,8
Utdelning per preferensaktie, kr 20,00 20,00 20,00 20,00 20,00
Totalt antal utestående stamaktier
1
st 85 865 300 85 865 300 85 865 300 85 410 800 80 233 180
Genomsnittligt antal utestående stamaktier
1
, st 85 865 300 85 865 300 85 659 841 85 198 602 70 244 511
Förvaltningsresultat per stamaktie, kr -1,14 0,71 1,24 0,07 -0,15
Justerat resultat per stamaktie
1
, kr -7,17 1,08 8,11 2,15 2,46
Resultat per stamaktie, kr -7,17 1,08 8,10 2,15 2,47
Eget kapital, Mkr 2 357,4 2 986,1 2 906,2 1 763,5 1 410,2
Eget kapital hänförligt till stamaktieägare, Mkr 1 388,5 2 016,9 1 936,7 1 243,2 891,3
Eget kapital per stamaktie, kr 16,17 23,49 22,55 14,56 11,11
NRV, Mkr 2 675,7 3 383,5 3 365,9 2 062,5 1 663,2
NRV hänförligt till stamaktieägare, Mkr 1 706,9 2 414,3 2 396,4 1 542,3 1 144,3
NRV per stamaktie, kr 19,88 28,12 27,91 18,06 14,26
Tillväxt NRV per stamaktie, % -29,3 0,7 54,6 26,6 31,2
1) Ingen utspädningseffekt förekommer varför uppgiften avser både före och efter utspädning.
156
K2A Årsredovisning 2023
Alternativa nyckeltal
K2A tillämpar de av European Securities and Market Authority (ESMA) utgivna riktlinjerna för alternativa nyckeltal (ESMA/2015/1415).
Med alternativa nyckeltal avses nansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, nansiell ställning, nansiellt resultat eller
kassaöden som inte denieras eller anges i tillämpliga regler för nansiell rapportering, i K2A:s fall IFRS eller årsredovisningslagen.
Utgångspunkten för lämnade alternativa nyckeltal är att de används av företagsledningen för att bedöma den nansiella utvecklingen och
därmed bedöms ge aktieägarna och andra intressenter värdefull information. Nedanstående tabell redogör för beräkningen av de alternativa
nyckeltalen.
Alternativa nyckeltal
Mkr 2023 2022 2021 2020 2019
Förvaltningsresultat per stamaktie
Förvaltningsresultat -18,8 127,6 167,6 41,7 19,0
Utdelning preferensaktier -36,1 -36,1 -36,1 -36,1 -29,8
Kostnad hybridobligation -42,9 -30,2 -25,4
Justerat förvaltningsresultat -97,8 61,3 106,1 5,6 -10,8
Viktat genomsnittligt antal stamaktier 85 865 300 85 865 300 85 659 841 85 198 602 70 244 511
Förvaltningsresultat per stamaktie, kr -1,14 0,71 1,24 0,07 -0,15
Resultat per stamaktie (IFRS-mått)
Resultat efter skatt -536,9 159,1 756,5 219,6 202,7
Utdelning preferensaktier -36,1 -36,1 -36,1 -36,1 -29,8
Kostnad hybridobligation -42,9 -30,2 -25,4
Resultat efter utdelning preferensaktier -615,9 92,8 695,0 183,5 172,9
samt kostnad hybridobligation
Viktat genomsnittligt antal stamaktier 85 865 300 85 865 300 85 659 841 85 198 602 70 244 511
Justerat resultat per stamaktie, kr -7,17 1,08 8,11 2,15 2,46
Avdrag för minoritetsandel, kr 0,00 -0,01 -0,01 0,01
Resultat per stamaktie, kr -7,17 1,08 8,10 2,15 2,47
Eget kapital per stamaktie
Eget kapital 2 357,4 2 986,1 2 906,2 1 763,5 1 410,2
Avdrag för innehav utan bestämmande inflytande -0,3 -0,7 -1,4
Avdrag för värdet av preferensaktier -518,9 -518,9 -518,9 -518,9 -518,9
Avdrag hybridobligation -450,0 -450,0 -450,0
Eget kapital hänförligt till stamaktieägare 1 388,5 2 016,9 1 936,7 1 243,2 891,3
Antal stamaktier vid periodens slut 85 865 300 85 865 300 85 865 300 85 410 800 80 233 180
Eget kapital per stamaktie, kr 16,17 23,49 22,55 14,56 11,11
NRV per stamaktie
NRV 1 706,9 2 414,3 2 396,4 1 542,3 1 144,3
Antal stamaktier vid periodens slut 85 865 300 85 865 300 85 865 300 85 410 800 80 233 180
NRV per stamaktie, kr 19,88 28,12 27,91 18,06 14,26
Överskottsgrad
Hyresintäkter 443,6 374,7 272,7 202,2 147,5
Driftsöverskott 304,1 243,0 183,9 139,5 97,5
Överskottsgrad, % 68,6 64,8 67,4 69,0 66,1
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt -536,9 159,1 756,5 219,6 202,7
Eget kapital utgående balans 2 357,4 2 986,1 2 906,2 1 763,5 1 410,2
Avkastning på eget kapital, % -22,8 5,3 26,0 12,5 14,4
Soliditet
Eget kapital 2 357,4 2 986,1 2 906,2 1 763,5 1 410,2
Totala tillgångar 10 058,2 11 341,7 9 563,2 6 488,8 4 412,1
Soliditet, % 23,4 26,3 30,4 27,2 32,0
157
K2A Årsredovisning 2023
Alternativa nyckeltal
Mkr 2023 2022 2021 2020 2019
Räntebärande skuld exklusive leasing
Långfristiga räntebärande skulder 4 644,5 5 109,6 4 345,4 3 340,8 2 442,3
Långfristiga leasingskulder 190,7 189,1 81,7 53,1 43,6
Kortfristiga räntebärande skulder 2 063,9 2 233,7 1 456,8 842,6 154,3
Kortfristiga leasingskulder 34,7 20,5 12,6 10,7 4,1
Räntebärande skuld 6 933,7 7 552,9 5 896,5 4 247,3 2 644,3
Leasingskulder -225,3 -209,6 -94,3 -63,8 -47,7
Räntebärande skuld exklusive leasing 6 708,3 7 343,3 5 802,2 4 183,4 2 596,6
Nettoskuld
Räntebärande skuld exklusive leasing 6 708,3 7 343,3 5 802,2 4 183,4 2 596,6
Likvida medel -80,5 -298,0 -379,2 -412,1 -158,3
Nettoskuld 6 627,8 7 045,3 5 423,0 3 771,3 2 438,3
Belåningsgrad
Räntebärande skuld exklusive leasing 6 708,3 7 343,3 5 802,2 4 183,4 2 596,6
Totala tillgångar 10 058,2 11 341,7 9 563,2 6 488,8 4 412,1
Belåningsgrad, % 66,7 64,7 60,7 64,5 58,9
Belåningsgrad netto
Nettoskuld 6 627,8 7 045,3 5 423,0 3 771,3 2 438,3
Totala tillgångar minus likvida medel 9 977,7 11 043,7 9 184,0 6 076,7 4 253,8
Belåningsgrad netto, % 66,4 63,8 59,0 62,1 57,3
Räntetäckningsgrad
Driftsöverskott 304,1 243,0 183,9 139,5 97,5
Centrala administrationskostnader, förvaltning -15,5 -16,3 -19,8 -13,2 -11,6
Räntenetto -187,9 -128,1 -85,8 -61,9 -45,6
Räntetäckningsgrad, gånger 1,5 1,8 1,9 2,0 1,9
NRV
Eget kapital 2 357,4 2 986,1 2 906,2 1 763,5 1 410,2
Derivat -116,7 -142,9 -25,6 -1,0 0,0
Uppskjuten skatt 435,0 540,2 485,3 300,1 252,9
NRV 2 675,7 3 383,5 3 365,9 2 062,5 1 663,2
Avdrag för innehav utan bestämmande inflytande -0,3 -0,7 -1,4
Avdrag för värdet av preferensaktier -518,9 -518,9 -518,9 -518,9 -518,9
Avdrag hybridobligation -450,0 -450,0 -450,0
NRV hänförligt till stamaktieägare 1 706,9 2 414,3 2 396,4 1 542,3 1 144,3
Tillväxt NRV per stamaktie
IB NRV hänförligt till stamaktieägare, kr 28,12 27,91 18,06 14,26 10,87
UB NRV hänförligt till stamaktieägare, kr 19,88 28,12 27,91 18,06 14,26
Tillväxt NRV per stamaktie, % -29,3 0,7 54,6 26,6 31,2
158
K2A Årsredovisning 2023
Hållbarhetsdefinitioner
Agenda 2030
FN:s 17 globala mål för hållbar utveckling
som syftar till att utrota fattigdom och hunger,
förverkliga de mänskliga rättigheterna för
alla, uppnå jämställdhet och egenmakt för
alla kvinnor och flickor samt säkerställa
ett varaktigt skydd för planeten och dess
naturresurser.
Biogent kol
Kol som binds in i biomassa (levande
växter), till skillnad från fossilt kol som
skapats under miljontals år.
CO
2
e
Koldioxidekvivalenter. Ett mått som
beskriver utsläpp av växthusgaser
(exempelvis koldioxid, metan och
vattenånga) där hänsyn är taget
till att olika sådana gaser har olika
förmåga att bidra till växthuseffekten
och global uppvärmning. Utsläppen
av en viss växthusgas som anges i
koldioxidekvivalenter anger hur mycket
koldioxid som skulle behöva släppas ut
för att ge samma verkan på klimatet.
CSRD
Corporate Sustainability Reporting
Directive. EU-direktivet är en del av
agendan för hållbar finansiering och en
nyckelkomponent för att nå målen i EU:s
gröna giv. Företag och organisationer
kommer att rapportera enligt denna nya
standard från och med 2025, etappvis
utifrån företagets storlek och omsättning.
De planetära gränserna
En beskrivning av de miljöprocesser
och biofysiska gränser som vi inte får
passera om vi vill behålla det klimat och
den typ av biosfär som våra civilisationer
utvecklats i. Begreppet kommer från en
forskningsrapport från Stockholm Resilience
Centre som publicerades i tidskriften
Nature år 2009.
EU-taxonomin
Ett verktyg som ska göra det enkelt att
identifiera och jämföra ekologiskt hållbara
investeringar. Syftet är att underlätta
omallokering av kapital till aktiviteter eller
projekt som är i linje med Parisavtalets mål
om att hålla den globala uppvärmningen
under 1,5°C.
FN Global Compact
Tio principer för hållbart företagande,
inom miljö, arbetsrätt, antikorruption och
mänskliga rättigheter.
GHG-protokollet
Greenhouse Gas Protocol – verksamhetens
klimatpåverkan genom direkta och
indirekta utsläpp av växthusgaser, uppdelat
i tre olika kategorier, så kallade Scope,
(1-3).
GRI
Global Reporting Initiative - oberoende
organisation som utarbetat en global
standard för hållbarhetsredovisning, GRI-
index.
Gröna given
En färdplan för hur vi ska nå netto-noll-
utsläpp. EU:s gröna giv omfattar en
handlingsplan som ska främja ett effektivt
utnyttjande av resurser genom att vi ställer
om till en ren, cirkulär ekonomi samt
återställa förlorad biologisk mångfald och
minska föroreningarna.
IPCC
Intergovernmental Panel on Climate
Change. FN:s mellanstatliga klimatpanel
som sammanställer det vetenskapliga
kunskapsläget kring klimatförändringar,
konsekvenser, sårbarhet och möjliga
lösningar.
Klimatneutral
En verksamhet, organisation eller land,
som genom sin egen verksamhet och/eller
genom att köpa klimatkompensation, det
vill säga andelar i koldioxidsänkor, har ett
nettoutsläpp som är noll.
Klimatpositiv
Att tillskapa och/eller köpa ytterligare
kolsänkor, förbi netto-noll, så att
verksamheten, organisationen eller landet
bidrar med en ytterligare koldioxidsänka,
det vill säga ett positivt bidrag till en
koldioxidlagring.
Kolsänka
En kolsänka är en funktion eller process
där koldioxid tas upp ur luften och lagras
under en lång tid. Vad som är lång tid
kan diskuteras, och de kolsänkor som
K2A syftar på binder kol i allt från flera
decennier till tusentals år. Ett enkelt sätt att
beskriva det är att en sänka tar upp mer
koldioxid än den släpper ut.
Miljöbyggnad iDrift
Svenskt miljöcertifieringssystem för
befintliga byggnader som varit i drift
i minst 3 år. Inkluderar indikatorer
kopplat till energi, innemiljö, materialval,
klimatanpassning och förvaltningsrutiner.
Miljöcertifieringssystemet ägs och förvaltas
av Sweden Green Building Council (SGBC).
Parisavtalet
Ett globalt klimatavtal som världens
ledare enades om på klimatkonferensen
COP21 i Paris år 2015. En av de viktigaste
punkterna i Parisavtalet är att hålla den
globala uppvärmningen långt under 2 °C
och sträva efter att hålla den under 1,5 °C.
Passivhus
Klassning av energieffektiva byggnader
med svenska kriterier definierade av FEBY,
Forum för Energieffektivt byggande. Kraven
relaterar till byggnadens värmeförlusttal,
uttryckt i W/kvm A
temp
.
RCP
Representative Concentration Pathway,
en koncentrationsbana för växthusgaser
(inte utsläpp) som antagits av IPCC
(Intergovernmental Panel on Climate
Change), FN:s internationella klimatpanel.
Science Based Target initiative (SBTi)
Vetenskapligt baserade målsättningar
för utsläpp av CO
2
som sätts utifrån
det forskningen säger krävs för att nå
Parisavtalets utsläppsmål.
Scope 1
Direkta utsläpp inne i verksamheten, till
exempel vid produktion i egna fabriker eller
från den egna fordonsflottan.
Scope 2
Indirekta utlsäpp från inköpt el, ånga,
värme och kyla, som sker hos producenten.
Scope 3
De indirekta växthusgasutsläppen, utöver
inköpt energi, som alltså sker utanför
företagets gränser. Dessa utsläpp delas ofta
upp i så kallade uppströms och nedströms
utsläpp beroende på om de sker före den
egna verksamheten eller efter den egna
verksamheten i kedjan.
Svanencertifiering
Nordisk miljömärkning Svanen,
miljöcertifiering av produkter som omfattar
kriterier bland annat för flerbostadshus.
En Svanencertifiering av flerbostadshus
inkluderar indikatorer kopplat till energi,
innemiljö, materialval samt rutiner i
byggprocess och förvaltning.
TCFD
Task Force on Climate-related Financial
Disclosures. Ramverk för att identifiera ett
bolags klimatrelaterade finansiella risker
och möjligheter.
TNFD
Task Force on Nature-related
Financial Disclosures. Kommande
ramverk för att identifiera ett bolags
naturrelaterade finansiella risker och
möjligheter. Koncentrationsbanorna
beskriver olika klimatframtider, som
alla anses möjliga beroende på
mängden växthusgaser som släpps
ut under de kommande åren.
Definitioner
159
K2A Årsredovisning 2023
Definitioner
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat (för de senaste 12
månaderna) i procent av eget kapital per
balansdagen. Avkastning på eget kapital
används för att belysa K2A:s förmåga
att generera vinst på ägarnas kapital i
koncernen.
Avrundningar
Då belopp har avrundats till Mkr summerar
inte alltid tabellerna.
Belåningsgrad
Räntebärande skulder i förhållande till totala
tillgångar. Räntebärande skulder motsvarar
lång- och kortfristiga räntebärande
skulder. Samtliga poster avser balansdag.
Belåningsgrad används för att belysa K2A:s
finansiella risk.
Belåningsgrad netto
Nettoskuld i förhållande till totala tillgångar
justerat för likvida medel vid periodens
utgång. Belåningsgrad netto används för
att belysa K2A:s finansiella risk.
Direktavkastningskrav
Avkastningskravet på restvärdet. Direkt-
avkastningskrav är ett relevant nyckeltal
för att ta ställning till rimligheten i hur
fastigheterna värderas.
Driftsöverskott
Hyresintäkter reducerat med fastighets-
kostnader. Nyckeltalet är ett relevant nyckeltal
för att mäta förvaltningens lönsamhet före
det att centrala kostnader, finansiella
intäkter och kostnader samt orealiserade
värdeförändringar beaktats.
Eget kapital per stamaktie
Eget kapital reducerat med värdet av
samtliga utestående preferensaktier per
balansdagen samt hybridobligation,
i förhållande till antalet utestående
stamaktier per balansdagen. Värdet av
samtliga utestående preferensaktier har
beräknats som 287,50 kronor multiplicerat
med antalet preferensaktier per
balansdagen. 287,50 kronor motsvarar det
belopp per preferensaktie som innehavaren
har företrädesrätt till, före stamaktier,
vid bolagets eventuella upplösning. Eget
kapital per aktie används för att belysa
stamaktieägarnas andel av bolagets egna
kapital per aktie.
NRV
Långsiktigt substansvärde (NRV). Redovisat
eget kapital med återläggning av
räntederivat och uppskjuten skatt. NRV
används för att ge intressenter information
om K2A:s långsiktiga substansvärde
beräknat på ett för noterade fastighets-
bolag enhetligt sätt.
NRV hänförligt till stamaktieägare
NRV reducerat med värdet av samtliga
utestående preferensaktier och
hybridobligationer. Värdet av samtliga
utestående preferensaktier har beräknats
som 287,50 kronor multiplicerat med
antalet preferensaktier per balansdagen.
287,50 kronor motsvarar det belopp
per preferensaktie som innehavaren har
företrädesrätt till, före stamaktier, vid
bolagets eventuella upplösning. NRV
hänförligt till stamaktieägare anges för
att förtydliga hur stor andel av NRV som
bedöms vara hänförlig till stamaktieägare
efter att andelen hänförlig till innehavare
av preferensaktier, hybridobligationer samt
innehav utan bestämmande inflytande
räknats bort.
NRV per stamaktie
NRV hänförligt till stamaktieägare dividerat
med antalet utestående stamaktier
per balansdagen. NRV per stamaktie
används för att belysa stamaktieägarnas
andel av bolagets NRV hänförligt till
stamaktieägarna per aktie.
Förvaltningsresultat
Resultat före värdeförändringar och
skatt. Förvaltningsresultatet är ett relevant
nyckeltal för att mäta förvaltningens
lönsamhet efter att finansiella intäkter och
kostnader beaktas men ej orealiserade
värdeförändringar (värdeförändringar från
joint ventures ingår dock).
Förvaltningsresultat per stamaktie
Förvaltningsresultat reducerat med under
perioden utbetalad preferensaktieutdelning
och kostnad hänförligt till hybridobligation
i förhållande till det vägda genomsnittliga
antalet utestående stamaktier under
perioden. Förvaltningsresultat per stamaktie
används för att belysa stamaktieägarnas
andel av förvaltningsresultat per aktie.
Hyresvärde
Kontraktsvärde plus bedömd marknadshyra
för ej uthyrda ytor. Hyresvärde används för
att belysa koncernens intäktspotential.
IFRS
Förkortning för International Financial
Reporting Standards. Internationella
redovisningsstandarder för koncern-
redovisning som börsnoterade företag
inom EU ska tillämpa från och med 2005.
Justerat resultat per stamaktie
Periodens/årets resultat reducerat
med under perioden utbetalad
preferensaktieutdelning samt avdrag
för kostnader för hybridobligation, i
förhållande till det vägda genomsnittliga
antalet utestående stamaktier under
perioden. Justerat resultat efter skatt
per stamaktie används för att belysa
stamaktieägarnas andel av bolagets
resultat efter skatt per aktie.
Nettoskuld
Räntebärande skuld exklusive leasing
reducerad med likvida medel.
Resultat per stamaktie
Resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, reducerat med under perioden
utbetalad preferensaktieutdelning samt
avdrag för kostnader för hybridobligation,
i förhållande till det vägda genomsnittliga
antalet utestående stamaktier under
perioden. Resultat efter skatt per stamaktie
används för att belysa moderbolagets
aktieägares andel av bolagets resultat efter
skatt per aktie. Måttet är definierat i IFRS.
Räntebärande skuld exklusive
leasing
Räntebärande skulder reducerade med
korta och långa leasingskulder.
Räntetäckningsgrad
Driftsöverskott minus kostnader för central
administration hänförligt till förvaltning i
förhållande till räntenetto (för de senaste
12 månaderna). Räntetäckningsgraden
används för att belysa hur känsligt bolagets
resultat är för ränteförändringar.
Soliditet
Eget kapital vid periodens utgång i
förhållande till balansomslutning vid
periodens utgång. Soliditeten används för
att för att belysa K2A:s räntekänslighet och
finansiella stabilitet.
Uthyrbar yta
Total area som är tillgänglig för uthyrning.
Uthyrningsgrad, ekonomisk
Hyresintäkter i förhållande till hyresvärde.
Nytillkomna förvaltningsfastigheter
exkluderas från beräkningen i kvartalet
de tillkommit samt kvartalet därefter.
Nyckeltalet anges i procent och är
relevant för att mäta vakanser, där en hög
uthyrningsgrad i procent innebär en låg
ekonomisk vakans.
Överskottsgrad
Driftsöverskott i förhållande till hyresintäkt-
er (för de senaste 12 månaderna). Över-
skottsgrad är ett relevant nyckeltal för att
mäta förvaltningens lönsamhet före det
att finansiella intäkter och kostnader samt
orealiserade värdeförändringar beaktats.
Definitioner
160
K2A:s fastighet Gånsta 2:106 i Enköping består av 80 hyresbostäder som är
miljöcertifierade enligt Miljöbyggnad iDrift.
161
K2A Årsredovisning 2023
Inbjudan till årsstämma
K2A:s årsstämma äger rum onsdagen den 5 juni 2024. För mer information och anmälan se www.k2a.se.
Kalendarium
Finansiella rapporter och bolagshändelser
Årsstämma 2024 5 juni 2024
Delårsrapport Q2 januari juni 2024 17 juli 2024
Delårsrapport Q3 januari september 2024 13 november 2024
Bokslutskommuniké 2024 13 februari 2025
Årsstämma och kalendarium
K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB (publ)
Nybrogatan 59, 114 40 Stockholm
info@k2a.se
www.k2a.se
Org.nr 556943-7600