549300PSDFYO1ZBFO4132024-01-012024-12-31549300PSDFYO1ZBFO4132023-01-012023-12-31549300PSDFYO1ZBFO4132024-12-31549300PSDFYO1ZBFO4132023-12-31549300PSDFYO1ZBFO4132023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300PSDFYO1ZBFO4132023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300PSDFYO1ZBFO4132023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300PSDFYO1ZBFO4132023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300PSDFYO1ZBFO4132023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300PSDFYO1ZBFO4132023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300PSDFYO1ZBFO4132024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300PSDFYO1ZBFO4132024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300PSDFYO1ZBFO4132024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300PSDFYO1ZBFO4132024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300PSDFYO1ZBFO4132024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300PSDFYO1ZBFO4132024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300PSDFYO1ZBFO4132024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300PSDFYO1ZBFO4132024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300PSDFYO1ZBFO4132024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300PSDFYO1ZBFO4132024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300PSDFYO1ZBFO4132024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300PSDFYO1ZBFO4132024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300PSDFYO1ZBFO4132022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300PSDFYO1ZBFO4132022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300PSDFYO1ZBFO4132022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300PSDFYO1ZBFO4132022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300PSDFYO1ZBFO4132022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300PSDFYO1ZBFO4132022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300PSDFYO1ZBFO4132022-12-31549300PSDFYO1ZBFO4132023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300PSDFYO1ZBFO4132023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300PSDFYO1ZBFO4132023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300PSDFYO1ZBFO4132023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300PSDFYO1ZBFO4132023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300PSDFYO1ZBFO4132023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Årsredovisning 2024
INNEHÅLL
Året i korthet 3
Detta är Concejo 4
Vd har ordet 6
Concejos värdeskapande 7
Concejo Industrier 8
Firenor International 8
Förvärv av Matre Maskin 9
Optronics Technology 10
ACAF Systems 11
SBF Fonder 12
Intressebolag 14
SAL Navigation 14
Envigas 14
Investeringar i kapitalförvaltningen 15
Noterade innehav 15
Onoterade innehav 15
Aktieinformation 16
Alternativa nyckeltal 18
Förvaltningsberättelse 19
Rapport över resultat och
övrigt totalresultat för koncernen 23
Koncernens balansräkning 24
Förändringar i koncernens eget kapital 25
Koncernens kassaflödesanalys 26
Moderbolagets resultaträkning 27
Moderbolagets balansräkning 28
Förändringar i moderbolagets eget kapital 29
Moderbolagets kassaflödesanalys 30
Noter 31
Styrelsens underskrifter 49
Revisionsberättelse 50
Bolagsstyrning 53
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten 56
Hållbarhet 57
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten 60
Concejos styrelse 61
Concejos koncernledning 62
Adresser 63
2 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Året i korthet
Under 2024 har Concejo fortsatt haft ett ökat fokus på de operativa verk-
samheterna, med förberedande aktiviteter och investeringar för framtida
utveckling. Här sammanfattas några av de mer väsentliga händelserna.
Ramavtal och order till Firenor International
Under sommaren 2024 fick Firenor International en
genombrottsorder från det internationella energiservice
-
bolaget Petrofac att leverera brandsäkerhetssystem till en
transformatorstation, så kallad HVDC-plattform, för havs
-
baserad vindkraft. Firenor och Petrofac har vidare tecknat
två ramavtal där Firenor garanterar kapacitet att leverera
brandsäkerhetssystem till totalt sex plattformar som Petro
-
fac tillsammans med Hitachi Energy ska leverera till den
europeiska stamnätsoperatören TenneTs 2GW-program
utanför Nederländerna och Tyskland. Ramavtalen är värda
cirka 500 MSEK för Firenor International.
Under året fick Firenor även order från en internationell
helikopterplattformsleverantör om att leverera integre
-
rade brandsäkerhetssystem, så kallade Deck Integrated
Fire Fighting System (DIFFS), för skydd av helikopterplatt
-
formar som ska levereras till två havsbaserade transfor-
matorstationer.
Firenor förvärvar Matre Maskin
Under sommaren 2024 träffade Firenor International
avtal om att förvärva det norska brandsäkerhetsföretaget
Matre Maskin AS. Bolaget, som grundades 1953, är en
ledande leverantör av högspecialiserade produkter och
system för aktiv brandbekämpning till kunder globalt
inom energisektorn och var sedan tidigare en viktig leve
-
rantör till Firenor. Förvärvet möjliggör ett antal synergier
och stärker Firenor Internationals affär genom fler egna
produkter, ökad kapacitet, kompetens och kunnande.
Förändring av ägande i SAL Navigation
I slutet av 2024 ingick Concejo avtal med Marinovum
Holding AB (samägt av SAL Navigations företagsledning)
om att sälja 1procent av röster och kapital i SAL Naviga
-
tion AB. Affären slutfördes den 1 januari 2025. Försälj-
ningen var ett led i Concejos arbete med att hitta incita-
ment för bolagsledningen som såg en stark drifkraft i att
vara majoritetsägare i SAL Navigation. Concejo kommer
fortsatt att arbeta aktivt med SAL Navigations utveckling
tillsammans med företagsledningen, som efter transak
-
tionen utgör ett intressebolag och kommer att redovisas
enligt kapitalandelsmetoden.
Stark tillväxt i Optronics Technology
2024 var Optronics första år med samtliga certifikat och
godkännanden på plats för att adressera en global mark
-
nad. Optronics erbjuder den bästa och mest moderna
gasdetektor för exposiva gaser som finns på marknaden,
vilket fått genomslag i försäljningen. Nettoomsättningen
ökade med 113 procent jämfört med året innan. Optronics
investerar nu i en ny teknologiplattform för produkter
som ska kunna detektera giftiga gaser.
Avveckling av affärsområde Concejo Ventures
I början av 2025 fattade Concejo beslut om att avveckla
Concejo Ventures som ett eget affärsområde. Samtliga
investeringar flyttas till bolagets kapitalförvaltning, för
-
utom investeringen i Envigas som kommer att redovisas
som ett fristående intressebolag.
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 3
Detta är Concejo
Concejos operativa verksamheter består av bolag inom affärsområde
Concejo Industrier och affärsområde SBF Fonder. Här har Concejo ett
ägande mellan 50 och 100 procent, vilket gör dem till dotterbolag i Concejo-
koncernen. I koncernen ingår även två intressebolag, SAL Navigation och
Envigas AB. Övriga investeringar omfattar innehav i bolag verksamma inom
bland annat Deep Tech, Cybersäkerhet, Hållbar utveckling och Digitalisering
vilka hanteras inom ramen för Concejos kapitalförvaltning.
Affärsområde Concejo Industrier
Affärsområdet utgörs av Firenor International, Optronics
Technolgy och ACAF Systems. Firenor International, med
huvudkontor i Kristiansand (Norge), är en ledande leveran-
tör av högspecialiserade system för aktiv brandbekämp
-
ning för kunder primärt inom energisektorn. Optronics
Technology, med huvudkontor i Oslo (Norge), är ett tek
-
nologibolag som utvecklar optiska gasdetektorer för olika
industriapplikationer för kunder inom bland annat olje-
och gasmarknaden, marinmarknaden och gruvindustrin.
ACAF Systems, med huvudkontor i Rhode Island (USA),
är ett teknologibolag som utvecklat en lösning för effektiv
användning av fluorfritt och biologiskt nedbrytbart brand
-
bekämpningsskum.
Affärsområde SBF Fonder
Affärsområde SBF Fonder består av AIF-förvaltnings-
bolaget SBF Fonder AB med dess underliggande fond
-
strukturer samt det egna fastighetsbolaget SBF Servi-
ces AB. SBF Fonder erbjuder investeringsfonder som
äger och för valtar hyresbostäder i Sverige. SBF Fonders
erbjudande riktar sig till såväl institutionella investerare
som privatpersoner. Fonderna har liknande mandat och
erbjuder exponering mot bostadsfastigheter i tillväxt- och
pendlingsorter, framför allt utanför de större städerna i
Sverige. SBF Fonder erbjuder även rådgivning och tjäns
-
ter till internationella investerare som söker direktinveste-
ringar i svenska bostadsfastigheter. SBF Fonder har sitt
huvudkontor i Stockholm (Sverige) samt egen förvaltning
på orter där fonderna äger fastigheter, från Trelleborg i
söder till Luleå i norr.
4 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Intressebolag
Concejo har investerat i ett antal noterade och onoterade
nordiska tillväxtbolag. I två av dessa, SAL Navigation och
Envigas AB är Concejos ägande större än 20 procent
vilket gör dem till intressebolag. SAL Navigation, med
huvudkontor i Stockholm (Sverige) är ett av världens
ledande företag inom specialnischade navigationssystem
som integrerade fartygsloggar, marina färdskrivare och
avancerade positioneringssystem. Engivas, med huvud
-
kontor i Stockholm (Sverige) är ett nytänkande svenskt
CleanTech-företag som genom en termokemisk process
producerar biokol, bioolja och biogas baserat på rest-
produkter från skogsindustrin som på ett förnyelsebart
sätt kan ersätta fossila insatsvaror inom olika industrier.
Concejo i siffror
2024 2023
Nettoomsättning, MSEK 576,3 535,2
Rörelseresultat (EBIT), MSEK -52,0 7,5
Årets resultat, MSEK -52,8 13,2
Resultat per aktie, SEK -3,97 1,39
Eget kapital, MSEK 673,5 761,5
Eget kapital per aktie, SEK 57,55 65,07
Börskurs vid årets utgång, SEK 44,40 30,15
Utdelning per aktie, SEK 0,00
1)
3,00
P/E-tal neg 21,69
Soliditet, % 64 70
1)
Föreslagen utdelning
Kapitalförvaltning
Concejos kapitalförvaltning består av kassaförvaltning
samt övrig förvaltning. Kassaförvaltningen syftar till att ge
en god riskjusterad avkastning på de likvida medel som
står till bolagets förfogande, och ha en god handlingsbe
-
redskap för att kunna stötta de operativa bolagens
utveckling. Förvaltningen bedrivs i egen regi och kapitalet
är i huvudsak placerat i börsnoterade aktier och räntebä
-
rande värdepapper. De investeringar som Concejo tidi-
gare gjort i nordiska noterade och onoterade bolag där
ägarandelen understiger 20 procent hanteras sedan
februari 2025 som övrig förvaltning, som en del av
Concejos kapitalförvaltning.
DETTA ÄR CONCEJO
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 5
Vd har ordet
Stark orderingång, genombrott, stabilisering, omstrukturering och framtidsfokus är ord
som sammanfattar året. Concejo går nu in i en ny fas med fokus på att vidareutveckla
de operativa bolagen i koncernen.
2024 markerar slutet på den första fasen i Concejos värde-
skapande resa. Vi har under flera år investerat kapital, tid och
resurser i våra bolag och haft en aktiv operativ närvaro. Det har
varit en period präglad av stora förändringar, där vi har skapat
enstruktur, byggt starka organisationer och lagt grunden för
långsiktig tillväxt.
Nu går vi in i en ny fas där vi fokuserar på att vidareutveckla
och optimera våra befintliga bolag snarare än att göra investe
-
ringar i nya verksamheter. Det arbete vi har genomfört har kostat
tid och resurser men samtidigt gett oss möjligheten att reflektera,
anpassa oss och genomföra strategiska förändringar för att säkra
framtida värde skapande.
Industribolagen driver tillväxten
Våra industribolag har utvecklats starkt under året. Firenor Inter
-
national har haft ett genombrottsår och vunnit ramavtal inom
havsbaserad vindkraft till ett initialt värde av 500 MSEK. Intresset
för deras lösningar är stort, vilket syns i en rekordstor orderbok
och en expansiv fas där bolaget stärker sin organisation. Förvär
-
vet av Matre Maskin, en ledande aktör inom brandskydd för heli-
kopterdäck, förstärker Firenors erbjudande ytterligare genom till-
gång till avancerade produkter och ger dem en stark position på
såväl FPSO-fartyg som på den viktiga marknaden i Nordsjön.
Optronics Technology har efter att ha erhållit sitt FM-godkän
-
nande sett en försäljningsökning på 113 procent, vilket öppnar
upp för fortsatt expansion. ACAF Systems hade ett svagt år på
grund av projektförseningar men har nu fått en stark start på
2025 med ett flertal order till bland annat havsbaserad vindkraft.
SAL Navigation har under året legat i en platåfas där de har
investerat kraftigt i produkt- och organisationsutveckling och
samlat kraft inför nästa utvecklingssteg. Detta påverkade
resultatet 2024 men gör att vi ser framtiden an med tillförsikt.
SBF Fonder – stabilisering och framtida möjligheter
SBF Fonder har haft en hög aktivitetsnivå med fokus på refi-
nansiering, fastighetsutveckling och försäljningar för att stärka
balansräkningen i fonderna. Dialogen med, och intresset från,
internationella investerare har varit intensivt och detta tillsam
-
mans med den starka organisationen och den tydliga strategin
skapar goda möjligheter för framtida affärer.
Omstrukturering och framtidsfokus
I slutet av 2024 aviserade vi att Concejo tecknat avtal om att sälja
1 procent av SAL Navigation till bolagets företagsledning. Det ini
-
tiala arbetet med att lägga en grund för en framtida god utveck-
ling för bolaget är avslutat, och företagsledningen såg en stark
drivkraft i att vara majoritetsägare i bolaget framåt. Transaktionen
fullföljdes formellt den 1 januari 2025 och därefter redovisas SAL
Navigation som ett intressebolag. Initiativet är en del av vår ägar
-
strategi där vi anser det viktigt att vi har starka ledningar med
starka incitament i våra bolag, och vi har infört olika typer av inci
-
tament även i Firenor International och SBF Fonder under 2024.
I början av 2025 fattade vi beslutet att avveckla Concejo Ventu
-
res som ett eget affärsområde. Affärsområdet har inte utvecklats
enligt förväntan, och vi ser större värde i att fullt ut fokusera på
våra operativa bolag. Kvarvarande innehav, exklusive Envigas,
flyttas till vår kapitalförvaltning.
Envigas, där Outokumpu gick in som delägare under 2023, går
nu in i en industrialiseringsfas med målet att etablera en fullskalig
anläggning för produktion av biokol till 2028.
Framåt – fortsatt fokus på långsiktig tillväxt
När vi summerar 2024 kan vi konstatera att det var ett år av både
utmaningar och framgångar. Orderingången har varit stark, och
vi har fortsatt bygga organisationer för att möta framtida tillväxt.
Samtidigt har vi inte fått de resultat på nedersta raden som vi
önskar. Med en tydlig strategi, starka bolag och en organisation
rustad för tillväxt ser vi dock fram emot att fortsätta fokusera på
att skapa långsiktigt värde för våra aktieägare. Vi har tagit oss
igenom en omställningsfas och står nu redo att ta nästa steg på
vår utvecklingsresa.
Nacka i april 2025
Carl Adam Rosenblad, Vd & Koncernchef
6 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Concejos värdeskapande
Affärsidé
Concejos målsättning är att skapa långsiktiga värden
genom att äga och utveckla verksamheter med entre-
prenörskap som grund.
Concejos mål
Concejos mål bygger på en vision om ett långsiktigt ut
-
hålligt och hållbart värdeskapande. Styrelsen har fastställt
ett antal mål som sträcker sig över perioden 2023–2027.
Finansiella mål
Concejos finansiella mål för perioden 2023–2027 är satta
på affärsområdesnivå:
Concejo Industrier
Verksamheterna inom Concejo Industrier befinner sig i
en tillväxtfas. För perioden 2023–2027 ska lönsam tillväxt
prioriteras, där lönsamheten successivt ska förbättras.
Vid utgången av perioden (2027) är målet att affärsområ
-
det ska ha en årlig tillväxt som i genomsnitt överstiger 10
procent och en uthållig lönsamhetsnivå med en rörelse
-
marginal om minst 10 procent.
SBF Fonder
SBF Fonder (SBF) befinner sig i en konsolideringsfas,
och tillväxt förväntas först i den senare delen av perioden
2023–2027. Övergripande är målet att förvaltat kapital
(Assets Under Management) ökar med mer än 10 pro
-
cent per år i genomsnitt under perioden. Management-
bolaget ska i genomsnitt hålla en operativ lönsamhets-
nivå med en rörelsemarginal om minst 15 procent.
Övergripande strategi
Concejos övergripande strategi är att genom aktivt
engagemang bidra till en långsiktigt hållbar utveckling
ide bolag Concejo valt att äga.
Ägarstrategi
Concejo Industrier
Concejo ska utveckla en industrirörelse med fokus på
organisk tillväxt i befintliga verksamheter, kompletterat
med strategiska tilläggsförvärv. Vid förvärv av nya verk
-
samheter utgår strategin från att hitta verksamheter där
Concejo och dess ledning har en tidigare kunskap eller
operativ erfarenhet. Vid sådana förvärv vill Concejo vara
den största, eller en av de största ägarna för att kunna
arbeta aktivt med bolaget.
SBF Fonder
Concejo ska utveckla en verksamhet inom ramen för SBF
Fonder som ska vara ett attraktivt erbjudande för de som
söker investeringar i bostadsfastigheter. Strategin är att
bygga upp fastighetsfonder, och liknande investeringspro
-
dukter, med hyresfastigheter under egen förvaltning i
svenska tillväxt- och pendlingsorter för att skapa en lång
-
siktig riskbalanserad värdeutveckling för andelsägarna.
Med lång erfarenhet av transaktioner, fastighetsförvalt
-
ning och investerarrelationer ska SBF Fonder även kunna
agera som rådgivare till internationella investerare som
vill investera i svenska bostadsfastigheter.
Ägarstyrning
Concejo bidrar till bolagens utveckling inom samtliga
affärsområden genom att bidra med kunskap, kompetens
och kapital, både från den egna organisationen och
genom sitt nätverk. Concejo arbetar dels genom styrelse
-
representation och i valberedningar på strategisk nivå
och dels genom att stödja bolagens ledningar i frågor på
operativ och taktisk nivå.
Concejos värdeskapande sker i huvudsak på strategisk nivå. Genom arbete
ide operativa bolagens styrelser och valberedningar bidrar Concejo till bola-
gens utveckling. Concejo bidrar även taktiskt och operativt i bolagen genom
att tillsätta egna resurser eller resurser ur sitt nätverk, samt genom att finansi-
ellt stötta bolagens utveckling. Aktivt engagemang och fokuserade insatser,
iform av såväl tid som kapital, är grunden i Concejos värde skapande.
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 7
Firenor International
Firenor International är en ledande leverantör
av högspecialiserade produkter och system för
aktiv brandbekämpning till kunder globalt inom
energisektorn. Firenor International (Firenor)
erbjuder nyckelfärdiga brandbekämpnings-
lösningar, inklusive design och leverans av för-
testad utrustning, samt utför tester, underhåll
av system och tillhandahåller reservdelar vid
behov. Firenor Internationals huvudkontor är
beläget i Kristiansand, Norge, och verksam-
heten bedrivs på global nivå.
Erbjudande
Firenor tillhandahåller olika typer av säkerhetssystem för
aktiv brandbekämpning. Erbjudandet omfattar allt från
förebyggande lösningar till detektion, alarm, brand-
bekämpning och supportsystem. Utöver brandsäkerhets
-
system erbjuds konsulttjänster som tekniska beräk-
ningar, design, riskanalys och utbildning samt service
och support. Produktportföljen är omfattande och inne-
håller allt från system som skyddar havsbaserade pro
-
duktionsplattformar och helikopterdäck till enskilda säker-
hetsprodukter. Firenor har en lång erfarenhet och unik
kompetens av att arbeta med komplicerade installationer
och högspecialiserade material som titan och olika for
-
mer av specialstål.
Kunder
Firenor International riktar sitt erbjudande till företag
verksamma inom energisektorn och har kunder inom
olje- och gasindustrin, inklusive offshoreindustrin, samt
övrig energi- och kraftindustrin. Förnyelsebar energi,
såsom havsbaserad vindkraft, är ett växande marknads
-
segment. Inom respektive industrigren finns en mängd
olika nischmarknader och applikationsområden. Firenor
erbjuder sina system och tjänster i samband med
nybyggnation, utbyggnation eller ombyggnation av olika
typer av större anläggningar. Vid nybyggnation består
kunderna ofta av internationella entreprenadföretag med
övergripande projektansvar. Flera av de stora entrepre
-
nadföretagen är globala aktörer som företräds lokalt.
Vidut- eller ombyggnation samt övriga tjänster utgörs
kunderna normalt av de som äger eller driver anlägg-
ningarna, som oljebolag, gasbolag eller kraft- och energi
-
bolag.
Marknad
Den globala efterfrågan på energi och elektricitet driver
investeringar i infrastruktur. De största energikällorna är
olja, gas och kol – och runt om i världen planeras och pro
-
jekteras för en stor mängd anläggningar. Efterfrågan på
alternativa och förnyelsebara energi källor ökar stadigt
och nya projekt planeras i ett flertal länder, exempelvis
inom vindkraft. För att möta den globala efterfrågan av
elektricitet planeras dessutom, i många delar av världen,
stora investeringar i kraftverk för att öka elproduktionen.
Efterfrågan på brandsäkerhetssystem till olika typer av
anläggningar är fortsatt stor, dels på grund av de stora
ekonomiska värden som skyddas men även tack vare
ökade krav och tillkommande regelverk. Firenor koncen
-
trerar sin verksamhet i länder och regioner som har en
utbyggd industri runt olja och gas, havsbaserad vindkraft
samt andra energikällor.
Concejos kommentar
Concejo har under ett antal år arbetat med en genomgri
-
pande omstrukturering av verksamheten i syfte att skapa
förutsättningar för en hållbart lönsam utveckling. Den
verksamhet Firenor International bedriver idag har en
tydlig affärsmodell som levererar högvärdiga brand
-
skyddsprodukter och -system under norsk ledning.
Under 2024 hade Firenor ett avgörande genombrott
när bolaget tecknade ramavtal om att leverera brand-
säkerhets system till HVDC–plattformar för havsbaserad
vindkraft värda cirka 500 MSEK. Ramavtalen är ett resul
-
tat av en längre tids affärsutveckling mot grön energi-
produktion som ett komplement till tidigare erbjudande,
och visar på att Firenor är en eftertraktad leverantör både
inom befintlig energiproduktion och framtidens energi
-
Concejo Industrier
FIRENOR INTERNATIONAL
Etableringsår: 2001
Concejos ägarandel: 100 %
Ägare sedan: 2014
8 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
lösningar. Förvärvet av Matre Maskin är en viktig del av
Firenors framtida tillväxt, och stärker det totala erbjudan
-
det samtidigt som det ökar verksamhetens kompetens,
kunnande och leveranskapacitet. Firenor International är
i en expansiv fas och har med stort intresse från kunder
byggt en rekordstor orderbok. Ledtiderna för stora
projekt är relativt långa och resurskrävande i sälj- och
projektfas. För att möta en förväntad efterfrågan gör
Firenor även investeringar i organisationen på ett antal
nivåer.
Förvärv av Matre Maskin
I juli 2024 aviserade Firenor International att
man träffat ett avtal om att förvärva det norska
brandsäkerhets företaget Matre Maskin AS.
Förvärvet slutfördes under hösten och Matre
Maskin ingår sedan dess som en självständig
enhet under Firenor International.
Matre Maskin, grundat 1953, är en välrenommerad leve-
rantör av produkter, system och tjänster för den globala
sjöfarts- och offshoreindustrin, med fokus på brandbe
-
kämpningslösningar, kalibreringsutrustning, special-
pumpar, reservdelar, service och support. Matre Maskins
huvudkontor är beläget i Bømlo på norska Vestlandet,
och verksamheten bedrivs på global nivå.
Erbjudande
Matre Maskin är, med över 500 levererade system, en
avvärldens ledande tillverkare av integrerade brand-
bekämpningssystem för helikopterdäck, så kallade
DeckIntegrated Fire Fighting System (DIFFS). Matre
Maskins system kan släcka bränder på helikopterdäck
inom ramen av några sekunder, vilket möjliggör snabba
räddningsoperationer i händelse av olyckor. Matre
Maskin erbjuder även en bred portfölj av specialkompo
-
nenter och reservdelar till brandsläckningssystem, inklu-
sive nosslar och specialpumpar samt kalibreringsutrust-
ning. Alla system är noga genomgångna i Matre Maskins
eget testcenter före leverans till kund.
Kunder
Matre Maskin levererar sina produkter och system till
såväl till entreprenadföretag som till slutkund. Det största
applikationsområdet utgörs av havsbaserade anlägg
-
ningar och större fartyg. Matre Maskins system används
även på landbaserade större anläggningar som har
behov att skydda helikopterdäck, exempelvis sjukhus.
Concejos kommentar
Det är viktigt att Firenor International säkrar kapacitet i
den tillväxtfas verksamheten nu befinner sig i. Förvärvet
av Matre Maskin stärker såväl erbjudandet som mark
-
nadspositionen för Firenor International samtidigt som
kundbasen breddas. Matre Maskin har historiskt varit en
viktig leverantör till Firenor så det finns även möjlighet att
nå ett antal synergier genom det här förvärvet. Bolagen
kompletterar varandra väl och tack vare förvärvet stärks
Firenor Internationals totala affär genom ökad kapacitet,
kompetens och kunnande.
CONCEJO INDUSTRIER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 9
Optronics Technology
Optronics, grundat 2018, är ett norskt bolag
som utvecklar optiska gas detektorer för olika
industriapplikationer, främst för olje- och gas-
marknaden, marinmarknaden och gruvindustrin.
Optronics lösning bygger på en unik kiseltekno-
logi som gör produkterna snabbare, mer stabila
och mer tillförlitliga än de alternativ som finns
på marknaden.
Erbjudande och marknad
Behovet att detektera och varna för explosiva och giftiga
gaser är stort inom en mängd olika industrier. De idag
ledande produkterna har funnits på marknaden i mer än
20 år, och teknikutvecklingen inom området har varit låg.
Med åldrande system minskar tillförlitligheten och drifts
-
störningar är vanligt förekommande. Optronics grundare
har en lång erfarenhet av gasdetektion, och har även varit
med och utvecklat flera av de produkter som funnit på
marknaden en längre tid. Kunskapen och förståelsen för
dagens utmaningar är med andra ord stor.
Optronics lösning bygger inte bara på en unik kisel
-
teknologi utan är även konstruerad för utmaningar som
inte fanns för 20 år sedan, exempelvis cybersäkerhet.
Detektorerna har genomgått de senaste testerna och
godkännandeprocesserna avseende kvalitet, miljö och
certifikatskrav, och är därtill förkalibrerade vilket betydligt
underlättar drift och kräver mindre underhåll jämfört med
andra lösningar.
Affärsmodell
Optronics har valt en affärsmodell som innebär att de
ingått partnerskap med ett fåtal ledande distributörer
inom valda marknads- och applikationsområden, istället
för att själv bearbeta slutkunderna.
Optronics erhöll nyligen sitt sista och viktigaste typ-
godkännande (FM Approval), och har övergått till att fullt
ut marknadsföra sitt erbjudande på en global marknad.
Concejos kommentar
Concejo har varit med och finansierat Optronics ända
sedan det startade som ett utvecklingsprojekt 2018. Med
djup kunskap om gasdetektion och erfarenhet från tidi
-
gare verksamheter har Concejo en god förståelse för de
utmaningar som finns med dagens åldrande teknologi,
och varför Optronics lösning har potential att ta en mark
-
nadsledande position. Det är också därför Concejo suc-
cessivt ökat sitt engagemang och ägande. Optronics är
inne i en tillväxtfas och har etablerat ytterligare samarbe
-
ten med nya strategiska industripartners. Optronics har
investerat i produktionen som anpassats till den starka
tillväxten. Dessutom har bolaget initierat ett nytt större
utvecklingsprojekt med förstudier kring ny detektionstek
-
nologi för detektion av giftiga gaser. Det här är viktiga
investeringar för bolagets framtida utveckling som öpp
-
nar upp en ny marknad med stor potential, och stärker
bolagets position som en ledande aktör inom gasdetek
-
tion, men som kortsiktigt påverkar lönsamheten. Concejo
fortsätter arbetet med att utveckla ett världsledande före
-
tag inom gasdetektion och att säkerställa att bolaget går
mot en framtida lönsam tillväxt.
OPTRONICS TECHNOLOGY AS
Etableringsår: 2018
Concejos ägarandel: 71,3 %
Ägare sedan: 2018
CONCEJO INDUSTRIER
10 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
ACAF Systems
Erbjudande och marknad
Compressed Air Foam (CAF) är en teknologi som är över
-
lägsen andra släckmetoder vid komplicerade bränder i
högriskområden. De skum som använts i traditionell
skumsläckning har haft en mycket negativ miljöpåverkan
då de innehåller högfluorerande ämnen (PFAS). Ökade
miljökrav har därför drivit fram en efterfrågan på mer
miljövänliga lösningar, vilket även omfattar större fasta
system då CAF historiskt i huvudsak förekommit på
mobila brandsläckningsenheter.
De miljövänliga lösningar som finns på marknaden är
i många fall inte lika effektiva som de traditionella meto
-
derna. ACAF har därför utvecklat ett högeffektivt system,
kallat Automatic Compressed Air Foam. ACAF:s tekno
-
logi använder mindre vatten och skum, och är verksamt
på kortare tid än konventionella skumsläckningssystem.
ACAF marknadsför sitt erbjudande framför allt till kun
-
der inom energiindustrin, olje- och gasindustrin, flygindu-
strin, gruvnäringen och till petrokemiska anläggningar.
Havsbaserad vindkraft är ett växande applikationsområde
där efterfrågan är stor. ACAF:s teknologi skiljer sig från
traditionella lösningar och är skyddad av patent, styrkt av
omfattande tester, samt verifierad och certifierad av
branschens ledande kvalitetssäkrings- och certifierings
-
organisationer. ACAF är exempelvis ett av de första bolag
i världen som har fått sin teknologi FM-godkänd för
användning av fluorfri skumvätska.
Concejos kommentar
Att använda skumsläckning vid komplicerade bränder är
i många fall den mest effektiva metoden. Under senare år
har den negativa miljöpåverkan brandsläckning medför
blivit ett allt växande problem. ACAF:s teknologi med ett
fluorfritt erbjudande löser flera problem och det finns en
stor marknadspotential för bolagets erbjudande. ACAF
har skiftat fokus från utveckling till global marknadsföring
och försäljning, och har förändrat affärsmodellen så att
bolaget kombinerar egna systemleveranser med leverans
av nyckelkomponenter till andra systemleverantörer som
bygger CAF-system enligt ACAF:s design. Ett exemepel
på detta är Firenor International som använder ACAF:s
system till sina lösningar för skydd av havsbaserade
transformatorstationer.
ACAF SYSTEMS INC.
Etableringsår: 2006
Concejos ägarandel: 60,0 %
Ägare sedan: 2017
ACAF Systems, grundat 2006, är ett teknologi-
bolag med bas i Rhode Island, USA, som
utvecklat en innovativt lösning för effektiv
användning av fluor fritt och biologiskt ned-
brytbart brand bekämpningsskum. ACAF:s tek-
nologi, som kallas Automatic Compressed Air
Foam, använder mindre vatten och skum, och
är verksamt på kortare tid än konventionella
skumsläckningssystem.
CONCEJO INDUSTRIER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 11
SBF Fonder (SBF) är en förvaltare av investeringsfonder
enligt lag (2013:561) om förvaltare av alternativa investe
-
ringsfonder. SBF Fonders affärsidé är att skapa värden
som håller i generationer för investerare, ägare och
hyresgäster genom att förvalta och utveckla bostäder för
att möta framtidens behov och möjliggöra hem för livet.
SBF Fonder startades 2003 och idag erbjuder verk
-
samheten en fond som riktar sig mot institutionella inves-
terare (SBF Institution AB) och en fond (SBF Bostad AB
(publ)) noterad på NGM Nordic AIF som riktar sig till före
-
tag och privatpersoner. SBF har för närvarande cirka 4,1
miljarder kronor under förvaltning i form av cirka 3 300
lägenheter fördelat på 19 orter i Sverige, från Trelleborg
i söder till Luleå i norr.
Erbjudande
SBF:s fonder erbjuder privatpersoner, företag, stiftelser
och institutioner ett direktägande i bostadshyresfastighe
-
ter i attraktiva lägen i Sverige. Fondstrukturerna ger däri-
genom ett investeringsalternativ som är direkt exponerat
mot marknaden för hyresbostäder, utan att investerara
-
ren behöver engagera sig i den dagliga förvaltningen. Via
en välbeprövad och noggrann analys säkerställer SBF
Fonder att ett fastighetsförvärv passar väl in i beståndet,
både avseende vilken ort fastigheten befinner sig i som
själva fastigheten i sig. SBF Fonder arbetar aktivt på lokal
nivå med både uthyrning och förvaltning via det egna
fastighetsbolaget SBF Services AB. Med en flexibel och
lyhörd förvaltning är ambitionen att hyresgästerna är och
förblir nöjda och att de fastigheter som ägs av fonderna
är attraktiva att bo i.
SBF Fonder erbjuder även rådgivning och tjänster
kopplat till alla delar av fastighetsinvesteringar, och det
finns idag ett ökat intresse bland utländska investerare
för SBF Fonders expertis och för svenska hyresfastig-
heter. Organisationen står väl rustad för att skapa affärs
-
möjligheter både hos befintliga och nya kunder och
investerare de kommande åren.
Verksamhetens delar
SBF Fonder delar in sin operativa verksamhet i tre pro-
cesser: Transaktioner, Fastighetsförvaltning samt Kapital-
marknad.
Transaktioner: omfattar ortsanalys, förvärv och försälj
-
ning av fastigheter och fastighetsutveckling.
Fastighetsförvaltning: omfattar assets management
i termer av investeringsanalys, värdering och portfölj-
och fastighetsstrategi, samt teknisk förvaltning,
bostadsförvaltning och fastighetsprojekt.
Kapitalmarknad: omfattar kapitalintag och investerar-
relationer.
Därutöver har bolaget en transaktionskommitté som
lämnar rekommendationer avseende förvärv och försälj
-
ningar.
SBF Fonder är en förvaltare av alternativa investeringsfonder som genom sina fonder erbjuder
investerare delägarskap i bostadsfastigheter. Concejo förvärvade SBF Fonder i mars 2021, och
verksamheten har sedan dess utgjort ett eget affärs område i Concejo-koncernen. Förvaltat kapital
uppgår till cirka 4,1 miljarder SEK.
SBF Fonder
12 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Investeringsstrategi
SBF Fonder investerar i svenska hyresfastigheter huvud
-
sakligen i tillväxt- och pendlingsorter. Målfastigheten är
en bostadsfastighet med lågt inslag av kommersiella ytor.
Orterna har normalt mer än 10 000 invånare och en posi
-
tiv befolkningstillväxt. Fastigheterna ligger normalt i så
kallade A-lägen för mindre orter och B- och C-lägen för
större orter. Ett fastighetsförvärv omfattar generellt sam
-
lade förvaltningsenheter om minst 100 MSEK och fastig-
heterna ska ha uppgraderingsmöjligheter. Belånings-
graden vid en investering ligger vanligtvis mellan 50 och
65 procent.
Concejos kommentar
SBF Fonder är idag den enda aktör på marknaden som
erbjuder en attraktiv produkt för såväl professionella som
icke-professionella investerare som vill ha bostadsfastig
-
heter som ett komplement för att uppnå en balanserad
portfölj sett till risk och avkastning. Historiskt sett har
avkastningen varit god och genom fokuseringen på hyres-
bostäder har risken varit begränsad. Under de senaste
åren har inflation och stigande räntor påverkat den all
-
männa avkastningen på fastighetsmarknaden negativt.
Detta har påverkat även SBF Fonder och dess fonder.
Concejo har sedan förvärvet av SBF Fonder, med hög
operativ närvaro, arbetat med att utveckla bolaget. Stort
fokus under den här perioden har legat på att stärka
organisationen. SBF Fonder har under senaste året fort
-
satt att bygga en stark och professionell organisation
specialiserad på förvaltning och utveckling av bostads
-
fastigheter i syfte att attrahera även utländska investerare
till SBF Fonders produkter och tjänster. Samarbetet med
Morgan Stanley som inleddes under 2023 är en indika
-
tion på att SBF Fonder kan leverera på den nivå som
krävs.
SBF FONDER
Etablerat år: 2003
Concejos ägarandel: 100 %
Ägare sedan: 2021
SBF FONDER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 13
Intressebolag
SAL NAVIGATION AB
SAL Navigation erbjuder
navigationsprodukter inom tre huvudområden: integre
-
rade fartygsloggar, marina färdskrivare samt positione-
ringsssystem. En navigationslogg används för att mäta
ett fartygs fart och räkna ut dess tillryggalagda sträcka.
SAL Navigation har en bred produktportfölj som täcker
alla typer av kommersiella fartyg och bolagets loggar har
installerats på en stor mängd fartyg världen över. SAL
Navigations ledande ställning på marknaden har befästs
genom ett erbjudande som kännetecknas av hög kvalitet,
enkel installation och innovativa lösningar. SAL Naviga
-
tion var exempelvis först i världen med att erbjuda en
internationellt typgodkänd fartygslogg som kombinerar
loggdelen med ekolod i en givare.
ENVIGAS AB
Envigas, grundat 2013, är ett
svenskt Clean-Tech-företag som genom en termokemisk
process producerar biokol, bioolja och biogas baserat på
bi-produkter från skogsindustrin som på ett förnyelsebart
sätt kan ersätta fossila insatsvaror inom olika industrier.
Biokolet kan användas som reduktionsmedel i den
metallurgiska industrin, biooljan som insatsvara i raffina
-
derier och biogasen som en energibärare – alla förnyel-
sebara produkter som bidrar till att minska utsläppen av
fossil koldioxid. Envigas har en första anläggning i drift
sedan 2020 i Bureå söder om Skellefteå. Utsläpp av koldi
-
oxid och global uppvärmning är en av de stora klimatut-
maningarna, både på lokal och global nivå. Vid förbrän-
ning av olja, kol och naturgas frigörs det kol som lagrats i
miljontals år ut i atmosfären i form av koldioxid. Detta
bidrar till global uppvärmning. Genom att ersätta fossilt
kol med biomassa skapas ett cirkulärt kretslopp som till
stora delar är koldioxidneutralt. Världens behov av
metaller i allmänhet och stål i synnerhet växer i takt med
en ökad befolkning, urbanisering, ökat välstånd och lev
-
nadsstandard. Stålet finns överallt i samhället och har en i
stort sett obegränsad rad användningsområden. Stål kan
dock inte tillverkas utan att man tillför kolatomer i proces
-
En marin färdskrivare (Voyage Data Recorder/VDR) är
det som på ett flygplan kallas ”svarta lådan”. Internatio
-
nella regelverk kräver att fartyg över en viss storlek har en
marin färdskrivare ombord som spelar in och sparar viktig
information som förekommer på en fartygsbrygga, till
exempel radarinformation och radiokommunikation. Den
lagrade informationen kan både användas i utbildnings
-
syfte och i det fall man behöver utreda en incident. SAL
Navigation är en av världens ledande leverantörer av
marina färdskrivare, och dess produkter kännetecknas av
enkel installation och handhavande, samt lågt underhålls
-
behov. SAL Navigations erbjudande omfattar produkter
för alla typer av kommersiella fartyg, från isbrytare och
ubåtar till oljetankers och kryssningsfartyg. Kunderna
utgörs av internationella rederier och större varv i, framför
allt, Asien och Europa.
SAL Navigations senaste erbjudande är ett avancerat
positioneringssystem, SAL SPU-200. Systemet är speci
-
fikt framtaget för den internationella sjöfarten som trafike-
rar Panama-kanalen och visar i realtid var i passagen far-
tyget befinner sig och hur det är positionerat. Systemet,
som är integrerat på fartygets brygga, ersätter de porta
-
bla system som tidigare användes av lotsen ombord. SAL
SPU-200 är en vidareutveckling av SAL Navigations tidi
-
gare system (SPU-100) och innehåller nya säkerhetsfunk-
tioner, bland annat skydd mot störning och överbelast-
ningsattacker.
Concejos ägarandel: 49,0 % (per 1 januari 2025)
sen, och vill man ha 100 procent grönt stål måste man
också tillföra grönt fossilfritt kol. Finska Outokumpu, del
-
ägare i Envigas, är ett exempel på ett företag som valt att
satsa på att ersätta sin förbrukning av fossilt kol med bio
-
kol för att nå sina klimatmål.
Concejos ägarandel: 26,9 %
14 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Investeringar i kapitalförvaltningen
ROUND2
Round2 Capital Partners är ett öster-
rikiskt investmentföretag som erbjuder finansierings-
lösningar till europeiska tillväxtbolag med digitala och
hållbara affärsmodeller. Round2 är en pionjär inom
intäktsbaserade finansieringslösningar, Revenue Based
Financing, som ger entreprenörer möjlighet till expan
-
sionskapital med liten eller ingen utspädning. Round2 har
idag två fonder som investerat i ett 40-tal bolag. Concejo
har ett partnerskap med Round2 Capital Partners, där
Concejo därefter investerat i deras fonder och fått möjlig
-
het att saminvestera i spännande tillväxtföretag. Concejos
investering i Myra Security är ett resultat av detta.
Concejos ägarandel: n/a.
MYRA SECURITY GMBH
Myra Security GmbH är ett tyskt
cybersäkerhets-företag som erbjuder Security-as-a-Service.
Myra Security är ett internationellt ledande företag när
det kommer till skydd av kritisk infrastruktur och företag
verksamma på marknader med hård reglering, som myn
-
digheter och finansmarknadsbolag. På Myra Securitys
kundlista finns bland annat tyska regeringen, Europeiska
Centralbanken, kommersiella banker och försäkrings bolag
tillsammans med större globala e-handelsföretag.
Concejos ägarandel: 4,5 %
XENERGIC AB
Xenergic är ett svenskt företag
som har utvecklat en ny typ av cache-minne (arbetsminne)
som minskar strömförbrukningen för olika typer av integre
-
rade kretsar (datachip). Xenergics minnen används för att
temporärt lagra filer och snabba upp beräkningarna i
högpresterande mikroprocessorer. Xenergics innovation
kretsar kring en helt ny arkitektur och design av minnen
som ger stora energibesparingar för olika typer av elektro-
nik produkter med betydligt längre batteritid som största
vinst. Xenergics lösning kan även ge betydande energi-
besparingar i datacenter och andra AI-applikationer.
Concejos ägarandel: 5,8 %.
GREENELY AB (PUBL)
Greenely är ett svenskt företag
som erbjuder en energihanteringsplattform för konsu
-
menter, kombinerat med en timbaserad eltariff och virtu-
ell kraftverksteknik (VPP) för bostäder. Företagets integre-
rade mobilapplikation gör det möjligt för hushåll att
optimera sin energiförbrukning, minska kostnaderna och
delta i nätbalanseringstjänster. Greenelys plattform låter
konsumenterna effektivt hantera sin energianvändning
samtidigt som de bidrar till den övergripande stabiliteten
ielsystemet.
Concejos ägarandel: 1,9 %.
URBAN MINERS AB
Svenskt industribolag, grundat 2021, med
cirkulär affärsidé där metaller, framför allt ädelmetaller
och sällsynta jordartsmetaller, återvinns genom utvinning
ur elektronikskrot. Urban Miners köper in osorterat elek
-
tronikskrot i form av IT- och telekomutrustining, hårdvara
från datacenter samt annan elektronik som demonteras
och sorteras. Det sorterade materialet säljs sedan vidare
till olika smältverk i Europa och Asien för att kunna åter
-
användas.
Concejos ägarandel: 6,8 %.
Onoterade innehav (per 31 december 2024) i övrig förvaltning
Noterade innehav (per 31 december 2024) i övrig förvaltning
BERNER INDUSTRIER AB
Berner Industrier är en nordisk
industrikoncern som erbjuder innovativa produkter och
lösningar som bidrar till att lösa samhällsproblem med
hjälp av hållbar teknik. Viktiga områden är ren energi, rent
vatten och ett hållbart resursutnyttjande. Berner Industrier
är noterat på Nasdaq Stockholms huvudlista.
Concejos ägarandel: 10,3 % (kapital), 6,4 % (röster).
COMPODIUM
INTERNATIONAL AB
Compodium International är ett SaaS-bolag verksamt
inom säker digital kommunikation, med uppdraget att
göra det möjligt för organisationer att samarbeta och
kommunicera på ett säkert sätt inom företaget, med
andra företag och organisationer eller med privat-
personer. Compodium är noterat på First North Growth
Market.
Concejos ägarandel: 9,7 %.
BEAMMWAVE AB
BeammWave har patenterad
teknologi inom kommunikationslösningar för frekvens
-
band högre än 24 GHz. Som första produkt utvecklas en
digital lösning med högre prestanda, bestående av ett
radiochip, antenn och mjukvarualgoritm för 5G, anpassat
framför allt för tillämpningar inom mobiltelefoni. Beamm-
Wave är noterat på First North Growth Market.
Concejos ägarandel: 10,3 % kapital, 4,4 % röster.
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 15
Aktieinformation
Concejo-aktien
Concejos B-aktie introducerades på Stockholmsbörsens
O-lista i maj 1994, då med företagsnamnet Consilium.
1995 registrerades aktien på Stockholmsbörsens A-lista.
Under 2003 återgick aktien till notering på O-listan.
Numera handlas Concejos aktie på Nasdaq Stockholm,
Small Cap-listan.
Aktiekapitalet i Concejo uppgick per den 31 december
2024 till 58 511 015 kronor fördelat på 11 702 203 aktier,
med ett kvotvärde av 5 kronor. Aktier av serie A (907 490 st)
berättigar till 10 röster och aktier av serie B (10 794 713 st)
till 1 röst. Alla aktier medför samma rätt till andel i bolagets
tillgångar och vinster.
Likviditetsgarant
Concejo hade under 2024 Carnegie Investment Bank AB
anlitad som likviditetsgarant för Concejos aktier noterade
på Nasdaq Stockholm. Likviditetsgarantens uppgift är att
säkerställa en specifik spread, det vill säga skillnaden
mellan köp- och säljkurs i bolagets aktie, samtidigt som
likviditet tillförs i orderboken genom att en volym aktier
garanteras på köp- och säljsidan. Målet med garantin är
att minska kraftiga kursrörelser orsakade av enstaka
affärer och samtidigt stimulera handeln i aktien.
En likviditetsgarant måste enligt minimikraven i
Nasdaqs regelverk ställa kurser på både köp- och
säljsidan, så att skillnaden mellan kurserna inte är större
än 4 procent. Kurserna måste ställas under minst 85
procent av löpande handelstid. I och med att företaget
har en likviditetsgarant markerades Concejo med (LP)
iaktielistorna. Under 2024 uppgick den genomsnittliga
stängningsspreaden till 0,97 procent.
I slutet av 2024 meddelade Concejo att man avslutar
avtalet om likviditetsgaranti med den 30 december 2024
som sista dag med likviditetsstödd handel. Därefter har
Concejo ingen likviditetsgarant.
Kursutveckling
Under 2024 har aktiens värde ökat med 47 procent, från
30,15 kronor till 44,40 kronor. Under samma tid har index
där Concejo ingår utvecklats enligt följande: OMX
Stockholm (PI) har ökat med 6 procent, OMX Stockholm
Small Cap (PI) har minskat med 11 procent och OMX
Stockholm Industrial Goods & Services (PI) har ökat med
8 procent. Concejo har under året som högst betalats
med62,40 kronor och som lägst med 28,15 kronor.
Vidutgången av 2024 uppgick Concejos börsvärde till
479 MSEK (325).
Omsättning
Under året gjordes 16 583 avslut i Concejo B. 2 002 383
aktier omsattes till ett värde av 90 234 292 SEK. Omsätt
-
ningshastigheten uppgick till 19 procent.
Aktieägare
Antalet aktieägare uppgick per den 31 december 2024 till
5 659 stycken (6 413).
Utdelningspolitik
Styrelsen har fastslagit att Concejo långsiktigt ska distri
-
buera en del av verksamhetens vinster till aktieägarna.
Under nuvarande tillväxtfas ska en försiktig utdelnings-
politik tillämpas, innebärande ingen eller relativt liten
utdelning. Ordinarie utdelning ska därefter motsvara
cirka en fjärdedel av resultatet efter skatt. En förutsätt
-
ning för utdelning är att verksamhetens kassaflöde över-
stiger behovet av medel för investeringar och optimerad
kapitalstruktur.
Föreslagen utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att ingen utdelning läm
-
nas för räkenskapsår 2024.
Direktavkastning
Styrelsens förslag till utdelning innebär att ingen direktav
-
kastning uppstår för räkenskapsåret 2024
Kursutveckling 2024
Kursutveckling 2020–2024
Antal omsatta aktier per vecka
Concejo B OMX Stockholm PI OMX Stockholm Small Cap PI OMX Stockholm Industrial Goods & Services PI
Antal omsatta aktier per månad
0
35 000
70 000
105 000
140 000
175 000
DecNovOktSepAugJulJunMajAprMarFebJan
0
20
40
60
80
100
0
200 000
400 000
600 000
800 000
1 000 000
2023 2024202220212020
0
50
100
150
200
250
16 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Aktieinformation Concejo AB (publ)
Aktienotering, Nasdaq Stockholm, Small Cap
Kortnamn, CNCJO B
ISIN-kod, SE0000236382
ICB-kod, 5020
Sektor, Industrial Goods and Services
Totalt antal noterade aktier, 10 794 713 st
Högsta betalkurs 2024, 62,40 SEK
Lägsta betalkurs 2024, 28,15 SEK
Slutkurs 2024-12-31, 44,40 SEK
Börsvärde 2024-12-31, 479 MSEK
IR-kontakt
Carl Adam Rosenblad, vd och koncernchef
Telefon: 070-811 65 50
E-post: ca.rosenblad@concejo.se
Lars Håkansson, CFO
Telefon: 073-385 79 02
E-post: lars.hakansson@concejo.se
Ekonomisk information 2025
Bokslutsrapport 2024, 2025-02-18
Delårsrapport jan–mars, 2025-05-13
Delårsrapport jan–juni, 2025-08-21
Delårsrapport jan–september, 2025-11-11
Aktiedata
2024 2023
Börskurs, SEK 44,40 30,15
Resultat per aktie, SEK -3,97 1,39
P/E-tal neg 21,69
Eget kapital per aktie, SEK 57,55 65,07
Utdelning per aktie, SEK 0,00
1)
3,00
Direktavkastning, % 0,0 10,0
Antal aktier, noterade 10 794 713 10 794 713
Antal aktier, totalt 11 702 203 11 702 203
Antal röster, totalt 19 869 613 19 869 613
Antal aktieägare, totalt 5 659 6 413
1)
Föreslagen utdelning
De största aktieägarna
2024-12-31
A-aktier B-aktier Innehav Röster
Platanen Holding AB 907 490 5 264 340 52,7% 72,2%
MCT Brattberg 2 205 000 18,8% 11,1%
Magnus Valhquist 530 000 4,5% 2,7%
Rickard Bergengren 180 000 1,5% 0,9%
Avanza Pension 152 384 1,3% 0,8%
Jonas Johansson 81 000 0,7% 0,4%
Sten Åke Markusson 71 300 0,6% 0,4%
Nordnet Pensionsförsäkring AB 67 455 0,6% 0,3%
Håkan Andersson 64 100 0,5% 0,3%
Handelsbanken Fonder 61 706 0,5% 0,3%
907 490 8 677 285 81,7% 89,4%
AKTIEINFORMATION
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 17
Avstämning av alternativa nyckeltal mot de finansiella rapporterna
Belopp i MSEK (om inte annat anges) 2024 2023
Eget kapital per aktie
Eget kapital 673,5 761,5
Genomsnittligt antal aktier (i tusental) 11 702,2 11 702,2
Eget kapital per aktie (SEK) 57,55 65,07
Soliditet
Eget kapital 673,5 761,5
Balansomslutning 1 053,9 1 092,3
Soliditet 64 % 70 %
Nettoskuldsättningsgrad
Tillgångsposter i nettoskulden 198,0 325,0
Skuldposter i nettoskulden 86,6 85,0
Summa nettoskuld -111,4 -240,0
Nettoskuldsättningsgrad -17 % -32 %
Definitioner
EBIT
Resultat före finansiella intäkter och finansiella
kostnader och skatt. Syftet med det alternativa
nyckeltalet är att mäta verksamhetens rörelse-
resultat.
EBT
Resultat efter finansiella poster. Syftet med det
alternativa nyckeltalet är att analysera verksam-
hetens lönsamhet inklusive finansiella aktiviteter.
Eget kapital
Med eget kapital avses eget kapital hänförligt
till moderbolagets aktieägare.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med totalt antal aktier.
Syftet med det alternativa nyckeltalet är att få
en bättre förståelse för Concejos substans-
värde.
Jämförelsestörande poster
Kostnader och intäkter som bedöms som jäm-
förelsestörande. Med jämförelsestörande pos-
ter avses poster som stör jämförelsen såtillvida
att de inte återkommer med samma regelbun-
denhet som andra poster. En särredovisning
av jämförelsestörande poster tydliggör utveck-
lingen i den underliggande verksamheten. För
mer information, se not 4.
Nettoskuld
Räntebärande skulder inklusive leasingskulder
minus räntebärande tillgångar och likvida
medel. För avstämning av nettolåneskuld
hänvisas till not 18. Nettoskulden används
för att följa skuldutvecklingen och se storleken
på återfinansieringsbehovet. Måttet utgör
en komponent i nettoskuldsättningsgraden.
Nettoskuldsättningsgrad
Nettoskuld i relation till eget kapital. Netto skuld-
sättningsgrad mäter i vilken utsträckning bola-
get finansieras av lån. För avstämning av netto-
låneskuldsättningsgraden hänvisas till not 18.
Rörelseresultat före jämförelsestörande
poster
Rörelseresultat justerat för jämförelsestörande
poster. Syftet med det alternativa nyckeltalet är
att få en bättre förståelse för den löpande verk-
samheten.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslut-
ningen. Syftet med det alternativa nyckeltalet
är att visa hur stor andel av tillgångarna som
finansierats med eget kapital.
Alternativa nyckeltal
Concejos användning av alternativa nyckeltal
Concejo-koncernen presenterar ett antal alternativa nyckeltal i årsredovisningen. De alternativa nyckeltalen har inte
fått en mer framträdande placering än de mått som är hänförbara till de finansiella rapporterna. Även om de alternativa
nyckeltalen ligger utanför IFRS definitioner ger de värdefull kompletterande information till investerare och bolagets
ledning, för utvärdering av bolagets resultat och finansiella ställning. Vidare anses de nödvändiga för att kunna följa
utvecklingen av koncernens övergripande finansiella mål.
18 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Concejo AB
(publ), med organisationsnummer 556480–3327, avger
härmed koncernredovisning och årsredovisning för verk
-
samhetsåret 2024. Företaget är ett aktiebolag vars
B-aktier är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm,
Sverige, och har hemvist i Nacka, Sverige.
Beskrivning av verksamheten
Concejos målsättning är att skapa långsiktiga värden
genom att äga och utveckla verksamheter med entrepre
-
nörskap som grund.
Koncernen var under 2024 indelad i tre affärsområden:
Concejo Industrier – Industriverksamheten
SBF Fonder – Fondverksamheten
Concejo Ventures – Investeringsverksamheten
Industriverksamheten är i huvudsak inriktad på säker
-
hetsprodukter och -system för att förhindra och bekämpa
bränder och explosioner samt navigationssystem. Indus
-
triverksamheten finns på ungefär 20 marknader och kun-
derna är verksamma inom energisektorn, både traditio-
nella sektorer som olje- och gasindustrin och nya som
förnybar energi, exempelvis i form av havsbaserad vind
-
kraft, gruvindustrin samt inom marinmarknaden.
Industriverksamheten var under 2024 organiserad i
fyra rörelse drivande enheter:
Firenor International, som erbjuder olika typer av säker
-
hetssystem för aktiv brandbekämpning med huvud-
kontor i Norge och verksamhet på en global marknad.
Optronics Technology, som erbjuder optiska gasdetek
-
torer för olika industriapplikationer, främst för olje- och
gasmarknaden, marinmarknaden och gruvnäringen.
ACAF Systems, som erbjuder en lösning för effektiv
användning av fluorfritt och biologiskt nedbrytbart
brandbekämpningsskum, framför allt till kunder inom
kraftindustrin, olje- och gasindustrin, flygindustrin,
gruvnäringen och till petrokemiska anläggningar.
SAL Navigation, som är ett av världens ledande företag
inom specialnischen integrerade fartygsloggar, marina
färdskrivare (Voyage Data Recorder – VDR) samt posi
-
tioneringssystem.
Fondverksamheten består av SBF Fonder som är en för
-
valtare av investeringsfonder enligt lag (2013:561) om för-
valtare av alternativa investeringsfonder. SBF Fonders
affärsidé är att skapa värden som håller i generationer för
investerare, ägare och hyresgäster genom att förvalta
och utveckla bostäder för att möta framtidens behov och
möjliggöra hem för livet. SBF Fonder förvaltar två fonder,
SBF Institution som är riktad till institutionella investerare
samt SBF Bostad, som är noterad på NGM Nordic AIF
och framför allt inriktar sig till privatpersoner.
Investeringsverksamheten i Concejo Ventures består av
långsiktiga investeringar i noterade och onoterade aktier
och andelar med en ägarandel mindre än 20 % samt
intressebolaget Envigas AB.
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen för 2024 uppgick till 576,3 MSEK
(535,2) och rörelseresultatet (EBIT) till -52,0 MSEK (7,5).
Nettoomsättningen för Firenor International uppgick
under 2024 till 274,9 MSEK (262,2), vilket motsvarar
en ökning på 5 procent jämfört med samma period före
-
gående år. Rörelseresultatet uppgick till 16,6 MSEK
(14,5).
Nettoomsättningen för Optronics Technology uppgick
under 2024 till 76,5 MSEK (35,9), vilket motsvarar en
ökning på 113 procent jämfört med samma period före-
gående år. Rörelseresultatet uppgick till -21,1 MSEK
(-21,6).
Nettoomsättningen för ACAF Systems uppgick under
2024 till 16,9 MSEK (27,8), vilket motsvarar en minskning
på 39 procent jämfört med samma period föregående år.
Rörelseresultatet uppgick till -1,9 MSEK (2,6).
Nettoomsättningen i SAL Navigation uppgick under
2024 till 147,0 MSEK (138,8), vilket motsvarar en ökning
på 6 procent jämfört med samma period föregående år.
Rörelseresultatet uppgick till 10,2 MSEK (19,2).
Nettoomsättningen för SBF Fonder uppgick under
2024 till 63,2 MSEK (70,5), vilket motsvarar en minskning
på 10 procent jämfört med samma period föregående år.
Rörelseresultatet uppgick till 1,5 MSEK (-21,5). I jämförel
-
seperioden ingår en nedskrivning om -32,7 MSEK hänför-
lig till tidigare upparbetad vinstdelning.
Resultatet i Concejo Ventures har under perioden
påverkats negativt av värdeförändringar avseende aktier
i noterade och onoterade bolag om -15,6 MSEK (24,0)
samt av ett negativt resultat från andel i intressebolaget
Envigas om -12,9 MSEK (-16,7).
Koncerngemensamma kostnader uppgick till -33,7
MSEK (-30,9).
Resultat efter finansiella poster (EBT) uppgick till -50,1
MSEK (13,9). Årets resultat uppgick till -52,8 MSEK (13,2).
Finansiell ställning, likviditet och kassaflöde
Soliditeten uppgick till 64 procent (70). Likvida medel
uppgick per 2024-12-31 till 101,3 MSEK (176,8) och kort
-
fristiga placeringar till 95,5 MSEK (144,9). Kortfristiga pla-
ceringar är per 31 december 2024 i huvudsak placerat i
börsnoterade aktier.
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick
till -8,3 MSEK (16,1). Under 2024 har investeringar i lång
-
fristiga noterade och onoterade värdepapper uppgått till
23,0 MSEK.
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 19
Personal
Medelantantalet anställda i koncernen uppgick per 31
december 2024 till 258 personer.
Investeringar
Nettoinvesteringar i materiella och immateriella anlägg
-
ningstillgångar har under året uppgått till 19,4 MSEK
(25,1).
Utveckling
Flera av Concejos hel- och del ägda verksamheter är kun
-
skapsföretag med målsättning att ligga i framkant av tek-
nikutvecklingen inom valda nischer. Utveckling av produk-
ter, system och produktionsteknik är därför ett prioriterat
område.
Kvalitet
Samtliga produktbolag är certifierade enligt ISO
9001-standard eller motsvarade, och vissa enligt ISO
14001.
Hållbarhetsrapport
Concejo ser hållbarhetsfrågor inte bara som viktiga i all
-
mänhet utan också som centrala för verksamhetens lång-
siktiga utveckling och konkurrenskraft. I enlighet med
årsredovisningslagen 6 kap, 11§ har Concejo valt att upp
-
rätta den lagstadgade hållbarhetsrapporten som en från
årsredovisningen avskild rapport. Hållbarhetsrapporten
återfinns på sidorna 57–59.
Bolagsstyrningsrapport
Concejo har med stöd av årsredovisningslagen 6 kap 8 §
upprättat en bolagsstyrningsrapport som en från årsredo
-
visningen avskild rapport. Bolagsstyrningsrapporten åter-
finns på sidorna 53–55.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer består
av bland annat affärsmässiga risker och finansiella risker.
Affärsmässiga risker kan avse större exponeringar mot
enskilda branscher eller företag. Finansiella risker finns
bland annat i Concejos kassaförvaltning och i investeringar
i noterade och onoterade långfristiga innehav. Riskerna
består bland annat av aktiekurs- och ränterisk avseende
noterade aktier och andra värdepapper samt ändrade
marknadsförutsättningar i både noterade och onoterade
aktier och andelar. Concejo kan också påverkas av det
geopolitiska läget i världen, till exempel på grund av hän
-
delser som Rysslands invasion av Ukraina och konflikter
i Mellanöstern. Hantering av risker, risk hantering och
risk exponering beskrivs närmare i detalj i not 18.
De finansiella riskerna för moderbolaget är främst rela
-
terade till förändringar i räntor och likviditet då expone-
ringen mot olika valutor är begränsad och majoriteten av
kostnaderna är i svenska kronor. Finansiella risker finns
också i moderbolagets kassaförvaltning och i investe
-
ringar i noterade och onoterade långfristiga innehav.
Riskerna består bland annat av aktiekurs- och ränterisk
avseende noterade aktier och andra värdepapper.
Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare
Vid årsstämman 2024 fastställdes att arvode om
1 100 000 kronor ska utgå till styrelsen att fördelas inom
styrelsen med 300 000 kronor till styrelsens ordförande
och 200 000 kronor vardera till externa styrelseledamö
-
ter. Årsstämman beslutade vidare om principer för
ersättning till ledande befattningshavare som i huvudsak
innebär att för ledande befattningshavare ska marknads
-
mässiga löner och övriga anställningsvillkor tillämpas.
Ersättning till ledande befattningshavare utgörs av
grundlön inklusive bilförmån och eventuellt förekom
-
mande bonus.
Pension utgår motsvarande gällande ITP-plan. Bonus
är baserad på finansiella mål och utgår med maximalt tre
månadslöner.
De riktlinjer som antogs vid årsstämman har följts utan
avvikelse, och samtliga ersättningar som betalats ut över
-
ensstämmer med riktlinjerna. I not 3 framgår antal
anställda i olika länder samt löner och ersättningar.
Concejos ersättning till ledande befattningshavare utgörs
av följande komponenter; fast lön, rörlig kontantersätt
-
ning, pensionsförmåner och övriga förmåner.
Den 10 januari 2022 beslutade en extra bolagstämma
om ett incitamentsprogram till ledande befattningsha
-
vare, se not 24. Teckningsoptionerna har en intjänande-
period om 5 år, varefter innehavaren har rätt att utnyttja
optionerna för teckning av aktier under en period om två
månader. Det utestående optionsprogrammet påverkar
inte utspädning av antalet aktier per 2024-12-31.
Styrelsens förslag till riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare
Följande riktlinjer omfattar verkställande direktör och
övriga ledande befattningshavare i Concejo-koncernen
(”bolaget”). Efter att riktlinjerna antagits av årsstämman
ska dessa tillämpas på ersättningar som avtalas samt på
förändringar i redan avtalade ersättningar. Riktlinjerna
omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstäm
-
man, så som exempelvis aktierelaterad ersättning.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Concejos övergripande mål är att skapa värde för aktie-
ägarna. En framgångsrik implementering av bolagets
affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive håll-
barhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla
FöRVALTNINGSBERäTTELSE
20 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
kvalificerade ledande befattningshavare. Det i sin tur för-
utsätter att bolaget kan erbjuda en konkurrenskraftig
totalersättning, som möjliggörs genom dessa riktlinjer.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer
ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi samt lång
-
siktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Ersättningskomponenter och andra villkor
Totalersättningen ska vara marknadsmässig och kan
bestå av följande komponenter: fast grundlön, kontant
-
baserad rörlig lön, pension samt andra förmåner. Utöver
vad som fastställs i riktlinjerna kan bolagsstämman
besluta om exempelvis aktie- eller aktiekursrelaterade
ersättningar. Grundlön ska vara individuellt bestämd och
baserad på den ledande befattningshavarens ansvars
-
områden och erfarenhet. Kriterier för utbetalning av rör-
lig lön ska kunna mätas under en period om ett eller flera
år. Den årliga rörliga kontantersättningen får uppgå till
högst 40 procent av fast årslön. Rörlig lön är ej pensions
-
grundande.
Bolagsledningens pensionsvillkor ska vara marknads
-
mässiga i förhållande till vad som gäller för motsvarande
befattningshavare på den marknad respektive befatt
-
ningshavare är verksam, maximalt 35 procent av fast års-
lön inklusive semesterersättning, och baseras på premie-
bestämda pensionslösningar, om inte befattningshavaren
omfattas av förmånsbestämd pension.
Andra förmåner kan inkludera bilförmån, samt ytterli
-
gare försäkringar som exempelvis sjukvårdsförsäkring.
Premier och andra kostnader av sådana förmåner får
sammanlagt uppgå till högst 5 procent av den fasta års-
lönen.
Styrelsen kan besluta om ytterligare rörlig ersättning
vid extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana
extraordinära arrangemang är tidsbegränsade och
endast görs på individnivå i syfte att rekrytera eller
behålla personal, eller som ersättning för extraordinär
arbetsinsats utöver ordinarie arbetsuppgifter. Sådan
ersättning får inte överstiga 100 procent av individens
årliga totalersättning. Vidare får sådan ersättning inte
betalas ut mer än en gång per år och individ.
Upphörande av anställning
Uppsägningstid för medlem av bolagsledningen ska på
bolagets initiativ vara högst 12 månader, och på indivi
-
dens initiativ högst 6 månader.
Kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning
Den rörliga ersättningen ska belöna uppfyllelsen av för
-
bestämda och mätbara kriterier, finansiella eller icke-
finansiella, som tydligt relaterar till bolagets finansiella
eller icke-finansiella mål. Kriterierna ska främja bolagets
affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive håll-
barhet. När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för
utbetalning av rörlig kontantersättning avslutas sker en
utfallsbedömning. Styrelsen ansvarar härvid för utfalls-
bedömningen för verkställande direktören samt övriga
medlemmar i bolagsledningen. Bedömning baseras för
finansiella mål på den av bolaget senast offentliggjorda
finansiella informationen.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersätt
-
ningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets
anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas
totalersättning, ersättningens komponenter samt ersätt
-
ningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del
av styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skälig
-
heten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av
dessa.
Beslutsprocess för att fastställa,
utvärdera och tillämpa riktlinjerna
Styrelsen har ett ersättningsutskott. Utskottet har i upp
-
gift att lägga fram förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta ett för
-
slag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga
fram förslag till beslut vid årsstämman, vilket senast
skedde vid årsstämman 2024. Ersättningsutskottet ska
vidare följa och utvärdera program för rörliga ersättningar
för bolagets ledning och tillämpningen av riktlinjerna sett
till ersättningsnivåer och strukturer. Vid styrelsens
behandling av, och beslut i, ersättningsrelaterade frågor
närvarar inte medlemmar ur bolagsledningen i den mån
de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt
eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för
det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bola
-
gets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller
för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft.
Händelser efter periodens utgång
Från och med 1 januari 2025 redovisas SAL Navigation
AB som ett intresseföretag enligt kapitalandelsmetoden.
Den 18 februari 2025 fattade styrelsen beslut om att
avveckla Concejo Ventures som ett självständigt affärs
-
område.
Moderbolaget
Concejo AB (publ), org.nr. 556480–3327, är moderbolag
för verksamheten inom Concejo med koncerngemen
-
samma funktioner.
Likvida medel och kortfristiga placeringar i moderbola
-
get uppgick per 2024-12-31 till 100,1 MSEK.
FöRVALTNINGSBERäTTELSE
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 21
Moderbolaget har lämnat aktieägartillskott till dotter bolag
om 0,9 MSEK och gjort nedskrivning av aktier i dotter-
bolag med -0,9 MSEK.
På årsstämman den 13 maj 2024 beslutades om att
utdelning lämnas med 0,00 SEK i ordinarie utdelning och
3,00 SEK per aktie i extra utdelning.
Vid en extra bolagsstämma i Concejo AB (publ) den 10
januari 2022 beslutades i enlighet med styrelsens förslag
att införa ett långsiktigt incitamentsprogram (”LTI 2022”)
med emission av teckningsoptioner riktade till ledande
befattningshavare i Concejo. Verkställande direktören
tecknade 115 000 teckningsoptioner. övriga tre ledande
befattningshavare tecknade totalt 210 000 tecknings-
optioner, vilka fördelades enligt följande:
vice verkställande direktören 100 000 teckningsoptioner
finansdirektören 70 000 teckningsoptioner
kommunikationschefen 40 000 teckningsoptioner.
Baserat på befintligt antal aktier respektive röster i bola
-
get innebär LTI 2022, vid utnyttjande av samtliga 325 000
teckningsoptioner, en full utspädning motsvarande cirka
2,7 procent av det totala antalet utestående aktier och
cirka 1,6 procent av totalt antal röster i bolaget. Vid fullt
nyttjande av samtliga teckningsoptioner kan bolagets
aktiekapital komma att öka med högst 1 625 000 kronor.
Enligt optionsvillkoren ska Nettostrike tillämpas vid teck
-
ning av aktier, vilket innebär att samtliga optionsrätter
som innehas av en och samma deltagare räknas om
medtillämpning av Nettostrikeformeln som framgår av
optionsvillkoren. Detta innebär att förväntad utspädning
av programmet är lägre än den maximala utspädningen
om 2,7 procent.
Concejo-aktien
Aktiekapitalet i Concejo uppgick per den 31 december
2024 till 58,5 MSEK (58,5), fördelat på 11 702 203 aktier.
A-aktien motsvarar 10 röster och B-aktien motsvarar
1 röst. Alla aktier har lika rätt till bolagets tillgångar och
resultat. Det finns inga begränsningar avseende över-
låtelse av aktier, rösträtter eller rätten att delta i års
-
stämman. Bolaget har inte heller ingått några väsentliga
avtal som kan påverkas, förändras eller upphöra om
kontrollen över bolaget skulle förändras till följd av ett
offentligt bud om att förvärva aktier i bolaget. Bolaget
har inte kännedom om några avtal mellan aktieägare
som skulle kunna begränsa rätten att överlåta aktier.
Det finns inte heller några bestämmelser i bolagsord
-
ningen avseende utnämning eller entledigande av sty-
relseledamöter eller avtal mellan bolaget och styrelse-
ledamöter eller anställda angående utbetalning av
ersättningar om sådana personer lämnar sina poster,
eller om anställningen avslutas till följd av ett offentligt
bud att förvärva bolaget.
Concejo har 5 659 aktieägare (6 413). De tre röstmässigt
största aktieägarna per den 31 december 2024 var Plata
-
nen Holding AB med 72,2 procent, MCT Brattberg AB
med 11,1 procent och Magnus Vahlquist med 2,7 pro
-
cent. För information om de större aktieägarna, se sid 17.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår årsstämman att ingen utdelning läm
-
nas och att fritt eget kapital i moderbolaget om 713,4
MSEK överförs i ny räkning.
FöRVALTNINGSBERäTTELSE
22 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Rapport över resultat och övrigt totalresultat för koncernen
MSEK
Not
2024
2023
Nettoomsättning
2, 22
576,3
535,2
Kostnader för sålda varor
4, 26
-347,2
-311,3
229,1
223,9
Försäljnings- och marknadsföringskostnader
26
-54,0
-55,8
Administrationskostnader
3, 4, 5, 13, 14, 26, 31
-185,2
-135,4
Utvecklingskostnader
13, 26
-33,6
-19,5
Nedskrivning av fordringar på kunder
4, 26
7,9
2,2
Värdeförändring övriga aktier och andelar
6
-15,6
24,0
Värdeförändring upparbetad vinstdelning
6
0,0
-32,7
Resultat från andelar i intresseföretag
16
-12,9
-16,7
Övriga rörelseintäkter
4
12,4
17,7
Övriga rörelsekostnader
4, 26
-0,1
-0,2
Rörelseresultat (EBIT)
-52,0
7,5
Finansiella intäkter
8
3,9
6,9
Värdeförändring på kortfristiga placeringar
8
5,3
6,5
Finansiella kostnader
7, 9
-7,3
-7,0
Resultat efter finansiella poster (EBT)
-50,1
13,9
Inkomstskatter
11, 12
-2,7
-0,7
Årets resultat
-52,8
13,2
Övrigt totalresultat
Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat
Omräkningsdifferenser
0,0
-15,7
Årets övrigt totalresultat
0,0
-15,7
Årets totalresultat
-52,8
-2,5
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
-46,4
16,3
Innehav utan bestämmande inflytande
-6,4
-3,1
Summa årets resultat
-52,8
13,2
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare
-46,4
0,8
Innehav utan bestämmande inflytande
-6,4
-3,3
Summa totalresultat för året
-52,8
-2,5
Resultat per aktie
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK
34
-3,97
1,39
FINANSIELLA RAPPORTER, KONCERNEN
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 23
Koncernens balansräkning
Tillgångar, skulder och eget kapital per 31 december, MSEK
Not
2024
2023
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
13
Maskiner och andra tekniska anläggningar
9,7
1,2
Inventarier, verktyg och installationer
7,6
7,2
Nyttjanderättstillgångar
7
40,5
25,3
Summa materiella anläggningstillgångar
57,8
33,7
Immateriella anläggningstillgångar
14
Balanserade utvecklingskostnader
94,2
81,5
Övriga immateriella anläggningstillgångar
7,7
2,3
Goodwill
138,9
131,4
Summa immateriella anläggningstillgångar
240,8
215,2
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag
16
34,8
47,7
Övriga aktier och andelar
17, 18
208,2
206,4
Långfristiga fordringar
22, 33
12,7
13,9
Summa finansiella anläggningstillgångar
255,7
268,0
(Varav spärrade likvida medel i långfristiga fordringar)
29
(1,2)
(3,3)
Summa anläggningstillgångar
554,3
516,9
Omsättningstillgångar
Varulager
20
116,0
85,7
Upparbetade, men ej fakturerade intäkter
22
39,4
77,9
Kundfordringar
21
106,4
59,6
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
23
11,1
13,1
Övriga fordringar
29,9
17,4
Kortfristiga placeringar
18, 19
95,5
144,9
Likvida medel
1
101,3
176,8
Summa omsättningstillgångar
499,6
575,4
Summa tillgångar
1 053,9
1 092,3
Eget kapital och skulder
Eget kapital
24
Aktiekapital
58,5
58,5
Övrigt tillskjutet kapital
208,9
208,5
Övriga reserver
3,0
3,0
Balanserat resultat, inkl. årets resultat
403,1
491,5
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
673,5
761,5
Innehav utan bestämmande inflytande
61,6
62,1
Summa eget kapital
735,1
823,6
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
18, 27
25,7
28,8
Långfristiga skulder
18, 27
30,0
3,6
Långfristiga leasingskulder
7, 27
25,6
15,9
Övriga avsättningar
22, 25
14,4
18,0
Summa långfristiga skulder
95,7
66,3
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
69,8
72,9
Aktuella skatteskulder
10,2
7,5
Skulder till kreditinstitut
18
20,8
30,7
Kortfristiga leasingskulder
7, 18
14,5
9,6
Övriga skulder
22
14,7
9,8
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
28
93,1
71,9
Summa kortfristiga skulder
223,1
202,4
Summa eget kapital och skulder
1 053,9
1 092,3
1)
Likvida medel utgörs av kassa och bank.
FINANSIELLA RAPPORTER, KONCERNEN
24 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Förändringar i koncernens eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Övrigt Balanserat Innehav utan
Aktie-tillskjutet Övriga resultat inkl. bestämmande Summa
MSEKNotkapitalkapitalreserver
årets resultat
Totalt
inflytandeeget kapital
Ingående balans per 1 januari 2024
58,5
208,5
3,0
491,5
761,5
62,1
823,6
Årets resultat
-46,4
-46,4
-6,4
-52,8
Årets övrigt totalresultat
0,0
0,0
0,0
0,0
Årets totalresultat
0,0
-46,4
-46,4
-6,4
-52,8
Transaktioner med aktieägare i deras egenskap av ägare
Optioner
0,4
0,4
0,4
Utdelning
-35,1
-35,1
-35,1
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande
-1,0
-1,0
Innehav utan bestämmande inflytande,
andel av eget kapital
-6,9
-6,9
6,9
0,0
Utgående balans per 31 december 2024
58,5
208,9
3,0
403,1
673,5
61,6
735,1
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Övrigt Balanserat Innehav utan
Aktie-tillskjutet Övriga resultat inkl. bestämmande Summa
MSEKNotkapitalkapitalreserver
årets resultat
Totalt
inflytandeeget kapital
Ingående balans per 1 januari 2023
58,5
208,5
18,5
485,8
771,3
55,3
826,6
Årets resultat
16,3
16,3
-3,1
13,2
Årets övrigt totalresultat
-15,5
-15,5
-0,2
-15,7
Årets totalresultat
-15,5
16,3
0,8
-3,3
-2,5
Transaktioner med aktieägare i deras egenskap av ägare
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande
-0,5
-0,5
Innehav utan bestämmande inflytande,
andel av eget kapital
-10,6
-10,6
10,6
0,0
Utgående balans per 31 december 2023
58,5
208,5
3,0
491,5
761,5
62,1
823,6
FINANSIELLA RAPPORTER, KONCERNEN
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 25
Koncernens kassaflödesanalys
MSEK
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT)
-52,0
7,5
Ej kassaflödespåverkande poster
32
55,5
38,7
Erhållen ränta
3,9
6,9
Erlagd ränta
-7,3
-7,0
Betald inkomstskatt
-0,6
-6,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
-0,5
39,7
Ökning/minskning varulager och pågående entreprenaduppdrag
30,1
-52,1
Ökning/minskning kundfordringar
-29,6
-15,6
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar
-11,1
3,3
Ökning/minskning leverantörsskulder
-4,0
19,8
Ökning/minskning övriga kortfristiga rörelseskulder
6,8
21,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-8,3
16,1
Investeringsverksamheten
Investering i materiella anläggningstillgångar
-1,9
-1,9
Investering i immateriella anläggningstillgångar
-17,5
-23,2
Avyttring övriga kortfristiga placeringar
54,7
79,3
Placeringar i övriga finansiella anläggningstillgångar
-23,0
-10,7
Avyttring av övriga finansiella anläggningstillgångar
5,4
66,1
Ökning/minskning av övriga finansiella anläggningstillgångar
3,4
-6,9
Investeringar av andelar i intresseföretag
-27,1
Förvärv av dotterbolag efter avdrag för förvärvade likvida medel
35
-14,1
Avyttring av dotterbolag
1,8
Kassaflöde från investeringsverksamheten
7,0
77,4
Finansieringsverksamheten
18
Ökning av långfristiga skulder till kreditinstitut
8,0
Amortering av skulder till kreditinstitut
-41,6
-42,1
Ökning/minskning av checkräkningskredit
-1,3
-7,9
Inbetalda syntetiska aktier
3,6
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande
-1,0
-0,5
Betald utdelning till aktieägarna
-35,1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-75,4
-42,5
Årets kassaflöde
-76,7
51,0
Likvida medel vid årets början
1
176,8
128,2
Valutakursdifferenser i likvida medel
1,2
-2,4
Likvida medel vid årets slut
1
101,3
176,8
1)
Likvida medel utgörs av kassa och bank.
FINANSIELLA RAPPORTER, KONCERNEN
26 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Moderbolagets resultaträkning
MSEK Not 2024 2023
Administrationskostnader 3, 5, 13, 31 -33,2 -31,4
Övriga rörelseintäkter 9,3 10,0
Rörelseresultat -23,9 -21,4
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 8 30,8 41,1
Resultat från andelar i koncernföretag 10 -3,1 -2,8
Räntekostnader och liknande resultatposter 9 -5,0 -1,3
Resultat efter finansiella poster -1,2 15,6
Skatt på årets resultat
11, 12
Årets resultat -1,2 15,6
Årets resultat överensstämmer med totalresultatet.
FINANSIELLA RAPPORTER, MODERBOLAGET
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 27
Moderbolagets balansräkning
Tillgångar, skulder och eget kapital per 31 december, MSEK Not 2024 2023
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 13 0,4 0,7
Summa materiella anläggningstillgångar 0,4 0,7
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 15 95,0 95,0
Övriga aktier och andelar 17 94,1 93,2
Summa finansiella anläggningstillgångar 189,1 188,2
Summa anläggningstillgångar 189,5 188,9
Omsättningstillgångar
Fordringar m.m.
Fordringar hos koncernföretag 535,2 462,4
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 23 0,8 0,5
Övriga kortfristiga fordringar 11,2 0,9
Kortfristiga placeringar 18, 19 90,8 140,8
Kassa och bank 9,3 70,7
Summa omsättningstillgångar 647,3 675,3
Summa tillgångar 836,8 864,2
Eget kapital och skulder
Eget kapital 24
Bundet eget kapital
Aktiekapital 58,5 58,5
Reservfond 31,7 31,7
Summa bundet eget kapital 90,2 90,2
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 714,6 734,1
Årets resultat -1,2 15,6
Summa fritt eget kapital 713,4 749,7
Summa eget kapital 803,6 839,9
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1,0 0,5
Skulder till koncernföretag 24,0 16,6
Övriga skulder 1,4 1,3
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 28 6,8 5,9
Summa kortfristiga skulder 33,2 24,3
Summa eget kapital och skulder 836,8 864,2
FINANSIELLA RAPPORTER, MODERBOLAGET
28 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Förändringar i moderbolagets eget kapital
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
MSEK Not Aktiekapital Reservfond
Balanserat
resultat inkl.
årets resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2024 24 58,5 31,7 749,7 839,9
Utdelning -35,1 -35,1
Årets resultat -1,2 -1,2
Utgående balans per 31 december 2024 58,5 31,7 713,4 803,6
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
MSEK Not Aktiekapital Reservfond
Balanserat
resultat inkl.
årets resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2023 24 58,5 31,7 734,1 824,3
Årets resultat 15,6 15,6
Utgående balans per 31 december 2023 58,5 31,7 749,7 839,9
FINANSIELLA RAPPORTER, MODERBOLAGET
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 29
Moderbolagets kassaflödesanalys
MSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -23,9 -21,4
Ej kassaflödespåverkande poster 32 0,3 0,3
Erhållen ränta 22,0 19,0
Erhållen utdelning 3,2 5,0
Erlagd ränta -0,2 -0,5
Betald inkomstskatt 0,0 -0,1
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 1,4 2,3
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar -86,3 -30,0
Ökning/minskning leverantörsskulder 0,5 -1,1
Ökning/minskning övriga kortfristiga rörelseskulder 8,2 5,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten -76,2 -23,0
Investeringsverksamheten
Avyttring av kortfristiga placeringar 50,0 76,4
Placeringar i övriga finansiella anläggningstillgångar -4,7 -3,5
Avyttring av övriga finansiella anläggningstillgångar 4,6
Kassaflöde från investeringsverksamheten 49,9 72,9
Finansieringsverksamheten
Utbetald utdelning -35,1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -35,1
Årets kassaflöde -61,4 49,9
Likvida medel vid årets början
1
70,7 20,8
Likvida medel vid årets slut
1
9,3 70,7
1)
Likvida medel utgörs av kassa och bank.
FINANSIELLA RAPPORTER, MODERBOLAGET
30 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Noter
NOT 1 REDOVISNINGSPRINCIPER
Allmän information
Concejo AB (publ) med organisationsnummer 556480–3327, är ett börsnoterat
aktiebolag registrerat i Sverige. Bolagets säte är i Nacka med adress Västra
Finnbodavägen 2, 131 30 Nacka. Bolagets B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm
och ingår i small-cap-listan.
Platanen Holding AB:s innehav av aktier i Concejo AB (publ) motsvarar 52,74
procent av samtliga aktier och 72,17 procent av det totala röstvärdet. Platanen
Holding AB (556925–1225) är således formellt moderbolag till Concejo AB (publ).
Koncernredovisningen omfattar perioden 1 januari–31 december 2024
(jäm förelseperioden 1 januari–31 december 2023). Samtliga belopp i MSEK där
ej annat anges.
Sammanfattning av väsentliga redovisningsprinciper
De väsentligaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna koncernredo-
visning upprättats anges nedan. Dessa principer har tillämpats konsekvent för alla
presenterade år, om inte annat anges. Koncernredovisningen omfattar Concejo AB
(publ) och dess dotterföretag.
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
IFRS® Redovisningsstandarder och IFRIC® tokningsuttalanden sådana de antagits
av EU. Vidare har Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommenda-
tion RFR 1 Kompletterande redo visningsregler för koncerner tillämpats.
Moderbolaget följer koncernens redovisningsprinciper med undantag för de
tvingande regler som framgår i Rådet för hållbarhets- och finansiell rapportering
rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Moderbolagets redo-
visningsprinciper finns beskrivna på sidan 32.
Förändringar i redovisningsprinciper
Det finns inga nya IFRS redovisningsstandarder eller IFRIC® tolkningar som har
gett väsentlig påverkan på koncernens resultat och ställning under räkenskapsåret
2024. Inga nyutkomna IFRS redovisningsstandarder eller IFRIC tolkningar har till-
lämpats i förtid. Det finns inte heller några förändringar i redovisningsprinciper som
kommer ha väsentlig påverkan på koncernens resultat och ställning under det
räkenskapsår som börjar 1 januari 2025.
IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statements med tillämpning
från januari 2027 förändrar främst tre nyckelområden:
strukturen på resultaträkningen,
införandet av upplysningar om resultatmått som rapporteras utanför företagets
finansiella rapporter ”management-defined performance measures” (MPM)
förbättrad aggregering och disaggregering av informationen i de primära rappor-
terna och noterna.
Nedan följer ett urval av de förändringar som kommer ske avseende Concejos
finansiella rapporter. Resultaträkningen kommer att delas i tre kategorier – rörelse,
investering och finansiering. Erhålllna räntor samt resultat från andelar i intresse-
företag kommer att presenteras i investeringsverksamheten. Upplysningar om
MPM:er kommer att lämnas samlat i en not. Avseende startpunkten för kassa-
flödet enligt den indirekta metoden kommer startpunkten fortsatt vara rörelse-
resultatet. Erhållna räntor och utdelningar kommer att presenteras i investerings-
verksamheten medan betalda räntor och utdelningar kommer att presenteras i
finansieringsverksamheten. Den fulla analysen av effekterna av IFRS 18 är ännu
inte avslutad.
Källor till osäkerhet i uppskattningar
De uppskattningar som gjorts med hjälp av antaganden om framtiden och andra
viktiga källor med osäkerhet som kan innebära en betydande risk för väsentlig
justering på koncernens redovisade tillgångar och skulder under nästkommande
räkenskapsår är nedanstående:
Antaganden för beräkning av upparbetad vinstdelning i SBF Fonder, för ytter-
ligare information, se avsnitt Intäktsredovisning, Upparbetad vinstdelning i
SBF Fonder i not 1.
Omräkning av utländsk valuta
Posterna som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i koncernen
är värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive före-
tag huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I koncernredovisningen används
svenska kronor, som är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Koncernmellanhavanden i utländsk valuta som avser långfristig finansiering till
dotterbolag av eget kapitalkaraktär (”Extended equity”) omräknas till balansdagens
kurs via övrigt totalresultat.
Intäktsredovisning
Koncernen tillverkar och säljer produkter för industriell handel. Försäljningen redo-
visas som intäkt när kontrollen över varorna överförs till kunden. Detta sker vanligtvis
när varorna lämnar lager, men kan beroende på exempelvis fraktvillkor i enskilda
fall ske även senare. Från den tidpunkten har kunden full bestämmanderätt över
varorna och det finns ej heller några ouppfyllda åtaganden från Concejos sida.
Verksamheten inom Firenor International har en projektorienterad affärsmodell
där fakturering sker enligt avtal och inte alltid i samband med leverans av vara eller
tjänst. Denna verksamhet använder en avräkningsmetod för sin redovisning. I den
mån koncernens prestation skiljer sig mot fakturerat belopp redovisas en avtalstill-
gång (om fakturerat belopp understiger utförd prestation) alternativt en avtalsskuld
(om fakturerat belopp överstiger utförd prestation). Avtalstillgångar och avtalsskul-
der återfinns i not 22. Ingen finansieringskomponent bedöms föreligga då kredit-
tiden vanligtvis är 30 dagar och inte i något fall överstiger ett år. En fordran redovi-
sas när varorna har levererats då detta är den tidpunkt när ersättningen blir ovillkorlig.
Koncernens åtagande att reparera eller ersätta defekta produkter i enlighet med
normala garantiregler redovisas i upplupna kostnader.
Upparbetad vinstdelning i SBF Fonder
Genom sitt innehav i SBF Fonder AB redovisar Concejo en variabel intäkt, upparbe-
tad vinstdelning, som är beroende av verksamhetens resultat och utvecklingen av
marknadsvärdet på fastighetsbeståndet i den underliggande fondstrukturen i SBF
Bostad AB (publ) och SBF Institution AB. Intäkten redovisas endast i den mån det är
högst sannolikt att den inte kommer att leda till en väsentlig återföring av ackumu-
lerade intäkter. Med hänsyn till den rådande utvecklingen på fastighetsmarknaden,
så har den upparbetade fordringen på vinstdelning i SBF Fonder värderats till noll.
Övriga intäkter
Som övriga intäkter redovisas intäkter utanför företagets huvudsakliga verksamhet,
som t.ex. försäkringsersättningar och realisationsvinster på materiella anläggnings-
tillgångar.
Skatter
Upplysningar om uppskjutna skattefordringar avser skattemässigt underskotts-
avdrag. Inga andra skattemässiga temporära skillnader finns. Se not 12 för ytter-
ligare information om uppskjutna skatter.
Immateriella tillgångar
Koncernens immateriella tillgångar består av balanserade utvecklingskostnader,
kundrelationer, goodwill samt patent, licenser och liknande rättigheter.
Goodwill
Goodwill på förvärv av dotterbolag ingår i värdet på innehav i dotterbolag och
prövas med avseende på eventuellt nedskrivningsbehov som en del av värdet på
det totala innehavet.
Vinst eller förlust vid avyttring av en enhet inkluderar kvarvarande redovisat
värde på den goodwill som avser den avyttrade enheten. Goodwill fördelas vid för-
värvstidpunkten på de kassaflödesgenererade enheter som förväntas bli gynnade
av det rörelseförvärv som gett upphov till goodwillposten.
För beskrivning av metoder och antaganden vid prövning av eventuellt nedskriv-
ningsbehov, se not 14.
Balanserade utvecklingskostnader
Utgifter avseende utvecklingsprojekt hänförliga till konstruktion och test av nya
eller förbättrade produkter balanseras som immateriella tillgångar i den omfattning
som dessa utgifter förväntas generera framtida ekonomiska fördelar. Övriga utveck-
lingsutgifter kostnadsförs i takt med att de uppkommer.
Utvecklingskostnader som tidigare kostnadsförts balanseras inte som tillgång i
senare perioder. Utvecklingskostnader som balanserats skrivs av linjärt under 3–10
år över den period som de förväntade fördelarna beräknas komma företaget till-
godo och från den tidpunkt då kommersiell produktion påbörjas.
Avskrivningarna ingår i resultaträkningens post Utvecklingskostnader. Någon
forskning i egentlig mening bedrivs inte inom koncernen, utan bedrivs som ett
kontinuerligt arbete och som en integrerad del i det dagliga arbetet. Dessa utgifter
kan svårligen avgränsas och uppgår inte till väsentliga belopp .
Patent, kundrelationer, varumärken och licenser
Patent, kundrelationer, varumärken och licenser redovisas till anskaffningsvärde.
Nyttjandeperioden är begränsad och redovisning görs till anskaffningsvärde mins-
kat med ackumulerade avskrivningar. Avskrivningar görs linjärt för att fördela kost-
naden över bedömd nyttjandeperiod (5–10 år) .
Leasingavtal
Koncernens leasingavtal avser främst lokaler och bilar. Villkoren förhandlas separat
för varje avtal och innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor. Leasingavtalen inne-
håller inga särskilda villkor eller restriktioner som skulle innebära att avtalen skulle
sägas upp om villkoren inte uppfylldes, men de leasade tillgångarna får inte använ-
das som säkerhet för lån. Leasingavtalen redovisas som nyttjanderättstillgångar
och en motsvarande skuld, den dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig
för användning av koncernen. Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över det
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 31
Not 1 forts
kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd. Leasing avtalen
skrivs normalt för fasta perioder mellan 3 år och 10 år men möjligheter till förläng-
ning eller uppsägning av avtal kan finnas; detta beskrivs nedan.
Leasingskulden för koncernens lokaler med hyra som indexuppräknas beräknas
på den hyra som gäller vid respektive rapportperiods slut. Vid denna tidpunkt juste-
ras skulden med motsvarande justering av nyttjanderättstillgångens redovisade
värde. På motsvarande sätt justeras skuldens och tillgångens värde i samband med
att ombedömning sker utav leasingperioden. Detta sker i samband med att sista
uppsägningsdatumet inom tidigare bedömd leasingperiod för lokalhyresavtal har
passerats alternativt då betydelsefulla händelser inträffar eller omständigheterna
på ett betydande sätt förändras på ett sätt som är inom koncernens kontroll och
påverkar den gällande bedömningen av leasingperioden. Leasingbetalningarna
diskonteras med den marginella låneräntan.
Lättnadsregeln enligt IFRS 16 tillämpas vilket innebär att kortfristiga leasingavtal
och leasingavtal av mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Avtal av
mindre värde inkluderar IT-utrustning och kontorsmaskiner. Optioner att förlänga
eller säga upp avtal finns inkluderade i majoriteten av koncernens leasingavtal gäl-
lande fastigheter. Villkoren används för att maximera flexibiliteten i hanteringen av
avtalen. Optioner att förlänga eller säga upp avtal inkluderas i tillgången och skul-
den då det är rimligt säkert att de kommer att utnyttjas.
Nedskrivning av icke-finansiella tillgångar
Nedskrivningar görs per kassaflödesgenererande enhet. För tillgångar, andra än
finansiella tillgångar och goodwill, som tidigare skrivits ner görs per varje balans-
dag en prövning av om återföring bör göras .
Spärrade medel
Spärrade medel avser banktillgodohavande som har ställts som säkerhet för
bankgarantier och remburser. Förfallotiden varierar mellan 1 och 3 år. Det verkliga
värdet på kortfristiga fordringar motsvarar dess redovisade värde, eftersom dis-
konteringseffekten inte anses vara väsentlig .
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar likvida medel,
kortfristiga placeringar, kundfordringar, lång- och kortfristiga fordringar, leveran-
törsskulder, låneskulder samt övriga skulder.
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar i följande kategorier:
finansiella tillgångar som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen, och
finansiella tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Klassificeringen beror på koncernens affärsmodell för hantering av finansiella till-
gångar och de avtalsenliga villkoren för tillgångarnas kassaflöden. För specifikation
av koncernens finansiella instrument och värderingskategorier, se not 18.
Finansiella skulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Koncernen
omklassificerar skuldinstrument endast i de fall då koncernens affärsmodell för
instrumenten ändras .
Värdering
Concejos onoterade innehav värderas med basis i IFRS 13 och International Private
Equity and Venture Capital Valuation Guidelines, varvid en samlad bedömning görs
för att fastställa vilken värderingsmetod och vilka referenspunkter som är lämpli-
gast för att bestämma det verkliga värdet av respektive innehav. Värderingar från
finansieringsrundor används inte som värderingsmetod, men fungerar som viktiga
referenspunkter. Vid nyemissioner tas hänsyn till ifall de nya aktierna har andra
rättigheter och/eller högre preferens till värde i en försäljning eller börsnotering.
Metoder som används inkluderar att applicera multiplar på bolagens bruttoförsälj-
ning, nettoförsäljning och resultat. Vid en värdering baserad på multiplar beaktas
skillnader i storlek, historisk tillväxt och lönsamhet samt kapitalkostnad. I värdering-
arna tas även hänsyn till bolagens finansiella position, kapitalförbrukning och kapi-
talanskaffningsmiljö. Värdering av onoterade innehav har utförts internt. För vissa
innehav har extern värdering inhämtats .
Investeringar och andra finansiella tillgångar
Nedskrivningar
Koncernen tillämpar den förenklade metoden för förväntade kreditförluster. Baserat
på framåtriktad information bedöms de förväntade kreditförlusterna för finansiella
tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Förlustreservering görs
enligt något av följande sätt:
Bokas för förlusthändelser som kan förväntas inträffa inom 12 månader.
Bokas för förlusthändelser som kan förväntas inträffa under tillgångens hela livs-
tid. Förlustriskreservering för tillgångens hela livstid görs om kreditrisken för den
finansiella tillgången på rapportdagen har ökat signifikant sedan initial redovis-
ning gjordes medan förlustriskreservering inom 12 månader görs om så inte är
fallet. För kundfordringar och avtalstillgångar görs alltid förlustriskreservering för
tillgångens hela livstid. Se not 21 för detaljer om kreditreserv för kreditförluster.
Likvida medel
I likvida medel ingår kassa och banktillgodohavanden. Likvida medel redovisas
inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde .
Låneutgifter
Låneutgifter belastar resultatet i den period till vilken de hänför sig. Concejo har
inga lån som är direkt hänförliga till utgifter för bolagets utvecklingskostnader.
Avsättningar
Avsättningar för framtida garantikrav avser de närmaste två åren och baseras på
historisk information om garantikrav samt aktuella trender som kan tyda på att
framtida krav kan komma att avvika från de historiska.
Pensionsersättningar till anställda
Koncernen har både förmånsbestämda och avgiftsbestämda pensionsplaner. De
förmånsbestämda pensionsplanerna i Sverige avser ITP-planerna, som är försäk-
rade i Alecta. Dessa redovisas som avgiftsbestämda planer då Alecta inte kan till-
handahålla nödvändig information, se även not 25.
Syntetiska aktier
Koncernen har infört ett program avseende överlåtelse av syntetiska aktier i Firenor
International. Programmet riktar sig till ledande befattningshavare där varje delta-
gare på tilldelningsdagen betalar marknadsmässigt värde på de syntetiska aktierna.
Varje syntetisk aktie ger deltagare rätt att efter fastställd intjänandeperiod erhålla
ett kontant belopp baserat på aktuellt marknadsmässigt värde. Inititalt ger program-
met inte upphov till någon resultateffekt då deltagarna erlägger en likvid motsva-
rande marknadsmässigt värde. Marknadsvärdet av skulden beräknas därefter
regelbundet under intjänandeperioden och omvärderingen under programmets
löptid tas över resultatet.
Köpoptioner
Koncernen har ställt ut köpoptioner vederlagsfritt till ledande befattningshavare i
SBF Fonder. Köpoptionen har värderats till verkligt värde med tillämpning av veder-
tagen värderingsmodell (Black-Scholes). Köpoptionerna är direkt intjänade och
klassificeras som reglerade med eget kapitalinstrument vilket genererar en perso-
nalkostnad i resultatet med motbokning i eget kapital. Sociala avgifter kommer att
utgå och redovisas baserat på det fastställda förmånsvärdet av optionerna.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före och efter utspädning
Resultat per aktie före och efter utspädning beräknas genom att dividera:
resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare,
med ett vägt genomsnittligt antal utestående aktier under perioden.
Eventualförpliktelser
Concejo är inblandat i tvister i den normala affärsverksamheten. Tvisterna rör bland
annat produktansvar, påstådda fel i leveranser av varor och tjänster, patent och
andra rättigheter och övriga frågor om rättigheter och skyldigheter i anslutning till
Concejos verksamhet. Sådana tvister kan visa sig kostsamma och tidskrävande och
kan störa den normala verksamheten. Resultaten av komplicerade tvister är dess-
utom svåra att förutse. Det kan inte uteslutas att en ofördelaktig utgång i en tvist
kan visa sig ha en väsentlig negativ inverkan på koncernens resultat och finansiella
ställning.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (ÅRL)
och Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommendation RFR 2
Redovisning för juridisk person. Årsredovisningen har upprättats enligt anskaff-
ningsmetoden.
Att upprätta rapporter i överensstämmande med RFR 2 kräver användning av en
del viktiga uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare krävs att ledningen gör
vissa bedömningar vid tillämpningen av moderbolagets redovisningsprinciper. De
områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana
områden där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för årsredo-
visningen anges i koncernens sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper.
Skillnaden mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper fram-
går nedan:
Uppställningsform
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens uppställningsform. Vidare
innebär det skillnad i benämningar, jämfört med koncernredovisningen, främst
avseende finansiella intäkter och kostnader samt eget kapital.
Leasade tillgångar
I moderbolaget redovisas leasingavgifter som en kostnad linjärt över leasingperioden.
Koncernbidrag
Koncernbidrag redovisas i moderbolaget som en bokslutsdisposition.
Aktier i dotterbolag och intresseföretag
Aktier och andelar i dotterföretag och intresseföretag redovisas till anskaffnings-
värde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas
förvärvsrelaterade kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar.
Finansiella tillgångar
IFRS 9 tillämpas ej av moderbolaget och finansiella tillgångar som är anskaffade
med avsikt att innehas kortsiktigt redovisas i enlighet med lägsta värdets princip till
det lägsta av anskaffningsvärde och marknadsvärde.
NOTER
32 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
NOT 2 SEGMENT
Ett rörelsesegment – affärsområde – är en del av koncernen som bedriver verksam-
het från vilken den kan generera intäkter och ådrar sig kostnader och för vilka det
finns fristående finansiell information tillgänglig. Ett rörelsesegments resultat följs
vidare upp av företagets högste verkställande beslutsfattare för att utvärdera resul-
tatet samt för att kunna allokera resurser till rörelsesegmentet.
Koncernen var under 2024 indelad i tre affärsområden:
– Concejo Industrier – Industriverksamheten
– SBF Fonder – Fondverksamheten
– Concejo Ventures – Investeringsverksamheten
Industriverksamheten var under 2024 organiserad i fyra rörelsedrivande enheter:
Firenor International, som erbjuder olika typer av säkerhetssystem för aktiv brand-
bekämpning med huvudkontor i Norge och verksamhet på en global marknad.
Optronics Technology, som erbjuder en ny generation optiska gasdetektorer för
olika industriapplikationer, främst för olje- och gasmarknaden, marinmarknaden
och gruvnäringen.
ACAF Systems, som erbjuder en lösning för effektiv användning av fluorfritt och
biologiskt nedbrytbart brandbekämpningsskum, framför allt till kunder inom
kraftindustrin, olje- och gasindustrin, flygindustrin, gruvnäringen och till petro-
kemiska anläggningar.
SAL Navigation, som erbjuder integrerade fartygsloggar, marina färdskrivare
och positioneringssystem.
Fondverksamheten består av SBF Fonder som är en förvaltare av investerings-
fonder enligt lag (2013:561) om förvaltare av alternativa investeringsfonder.
Investeringsverksamheten i Concejo Ventures består av långsiktiga investe-
ringar i noterade och onoterade aktier och andelar med en ägarandel mindre än
20 % samt intressebolaget Envigas AB .
Den ekonomiska information som behandlas av vd och som används för att
fatta strategiska beslut utgår från uppdelningen enligt nedan.
Concejo Industrier
SAL Summa
Firenor Optronics ACAF Navi- Elimi- Concejo SBF Concejo Koncern- Elimi- Kon-
Räkenskapsåret 2024
Not
International Technology Systems gation nering Industrier Fonder Ventures gemensamt nering cernen
Nettoomsättning
274,9
76,5
16,9
147,0
-2,2
513,1
63,2
576,3
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster
16,6
-21,1
-1,9
10,2
3,8
1,5
-23,6
-33,7
-52,0
Jämförelsestörande poster
4
Rörelseresultat (EBIT)
16,6
-21,1
-1,9
10,2
3,8
1,5
-23,6
-33,7
-52,0
Övriga upplysningar
I rörelseresultatet ingår
Avskrivningar
-4,2
-10,8
-1,2
-13,5
-29,7
-3,6
-1,4
-34,7
Värdeförändring övriga aktier
och andelar
-15,6
-15,6
Resultat från andelar i
intresseföretag
-12,9
-12,9
Tillgångar
254,0
109,3
30,4
189,4
583,1
124,2
246,2
1 114,0
-1 013,6
1 053,9
Skulder
528,0
220,4
37,7
111,4
897,5
116,7
261,0
57,2
-1 013,6
318,8
Investeringar i materiella
anläggningstillgångar
0,1
1,0
0,2
1,3
0,6
1,9
Investeringar i immateriella
anläggningstillgångar
4,0
13,5
17,5
17,5
Concejo Industrier
SAL Summa
Firenor Optronics ACAF Navi- Elimi- Concejo SBF Concejo Koncern- Elimi- Kon-
Räkenskapsåret 2023
Not
International Technology Systems gation nering Industrier Fonder Ventures gemensamt nering cernen
Nettoomsättning
262,2
35,9
27,8
138,8
464,7
70,5
535,2
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster
14,5
-21,6
2,6
19,2
14,7
-21,5
12,3
-30,9
-25,4
Jämförelsestörande poster
4
24,6
24,6
8,3
32,9
Rörelseresultat (EBIT)
39,1
-21,6
2,6
19,2
39,3
-21,5
12,3
-22,6
7,5
Övriga upplysningar
I rörelseresultatet ingår
Avskrivningar
-2,9
-9,7
-1,1
-9,7
-23,4
-3,8
-1,1
-28,3
Återföring av kostnad sålda varor
10,9
10,9
10,9
Återföring av marknadsförings-
kostnader
-0,7
-0,7
-0,7
Återföring av
administrationskostnader
12,9
12,9
12,9
Nedskrivning/återvunna
fordringar på kunder
-0,5
-0,5
-0,5
Avtalad ersättning kopplad till
avvecklingen av verksamheten
i Mellanöstern
2,0
2,0
8,3
10,3
Värdeförändring övriga aktier
och andelar
24,0
24,0
Upparbetad vinstdelning
-32,7
-32,7
Resultat från andelar i
intresseföretag
-16,7
-16,7
Tillgångar
168,1
115,9
30,3
184,6
498,9
138,5
261,1
1 083,4
-889,6
1 092,3
Skulder
425,7
198,1
32,2
111,1
767,1
138,1
244,3
8,7
-889,6
268,6
Investeringar i materiella
anläggningstillgångar
1,2
0,6
1,8
0,1
1,9
Investeringar i immateriella
anläggningstillgångar
16,7
0,7
5,8
23,2
23,2
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 33
Not 2 forts
Avstämning mot resultat före skatt
Koncernen
2024
2023
Rörelseresultat
-52,0
7,5
Finansiella intäkter samt finansiella kursvinster
3,9
6,9
Värdeförändring på kortfristiga placeringar
5,3
6,5
Finansiella kostnader samt finansiella kursförluster
-7,3
-7,0
Resultat före skatt
-50,1
13,9
Nettoomsättning per geografisk marknad 2024
Concejo
Industrier
SBF Fonder
Total 2024
Sverige
30,1
62,7
92,8
Norge
143,4
143,4
Turkiet
17,1
17,1
Nederländerna
15,9
15,9
Spanien
8,5
8,5
Grekland
6,9
6,9
Italien
3,7
3,7
Frankrike
6,4
6,4
Tyskland
6,9
6,9
Storbritannien
20,7
20,7
Europa övrigt
14,6
14,6
Kanada
1,3
1,3
USA
12,9
0,5
13,4
Mexico
0,3
0,3
Sydkorea
6,2
6,2
Singapore
16,6
16,6
Japan
31,7
31,7
Indien
4,5
4,5
Kina
46,8
46,8
Kazakstan
3,9
3,9
Förenade Arabemiraten
88,5
88,5
Asien övrigt
20,7
20,7
Nigeria
0,6
0,6
Marocko
0,2
0,2
Afrika övrigt
0,8
0,8
Australien
2,7
2,7
Brasilien
0,7
0,7
Sydamerika övrigt
0,5
0,5
Summa
513,1
63,2
576,3
Tidpunkt för intäktsredovisningen
Vid en tidpunkt
352,8
63,2
416,0
Över tid
160,3
160,3
Nettoomsättning per geografisk marknad 2023
Concejo
Industrier
SBF Fonder
Total 2024
Sverige
16,6
70,5
87,1
Norge
127,5
127,5
Turkiet
23,6
23,6
Nederländerna
36,6
36,6
Spanien
8,2
8,2
Grekland
4,6
4,6
Italien
4,6
4,6
Tyskland
4,5
4,5
Storbritannien
6,7
6,7
Europa övrigt
15,0
15,0
Kanada
3,7
3,7
USA
8,4
8,4
Sydkorea
12,1
12,1
Singapore
4,5
4,5
Japan
29,4
29,4
Indien
7,0
7,0
Kina
23,5
23,5
Kazakstan
1,3
1,3
Förenade Arabemiraten
59,7
59,7
Oman
4,7
4,7
Asien övrigt
28,7
28,7
Nigeria
0,4
0,4
Marocko
2,2
2,2
Afrika övrigt
1,0
1,0
Australien
4,3
4,3
Brasilien
24,8
24,8
Sydamerika övrigt
1,1
1,1
Summa
464,7
70,5
535,2
Tidpunkt för intäktsredovisningen
Vid en tidpunkt
261,3
70,5
331,8
Över tid
203,4
203,4
Koncernens materiella och immateriella anläggningstillgångar
per geografisk marknad
MSEK
2024
2023
Sverige
182,9
165,3
Norge
111,4
78,7
USA
4,2
4,8
Kina
0,1
0,1
Summa
298,6
248,9
Koncernens intäkter fördelade per intäktsslag
Koncernen
MSEK
2024
2023
Produkter
228,7
166,2
Eftermarknad
124,1
95,1
Entreprenaduppdrag
160,3
203,4
Tjänster
63,2
70,5
Summa
576,3
535,2
Tidpunkt för intäktsredovisningen
Vid en tidpunkt
416,0
331,8
Över tid
160,3
203,4
NOTER
34 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
NOT 3 PERSONAL
2024
Sociala kostnader
2023
Sociala kostnader
Löner och andra (varav pensions- Löner och andra (varav pensions-
Ersättning till anställda ersättningar kostnader) ersättningar kostnader)
Moderbolaget
12,4
8,9
(4,0)
11,6
7,8
(3,2)
Dotterbolag
131,6
37,9
(10,8)
113,2
27,9
(7,3)
Koncernen totalt
144,0
46,8
(14,8)
124,8
35,7
(10,5)
Löner och andra ersättningar fördelade per land och mellan styrelseleda möter m fl och anställda
2024
2023
Styrelse och vd
Övriga anställda
Styrelse och vd
Övriga anställda
Verksamheter i Sverige:
Moderbolaget
5,1
7,3
4,8
6,9
Dotterbolag, Sverige
5,1
45,3
4,8
38,1
Dotterbolag utomlands:
Förenade Arabemiraten
2,3
5,8
1,6
18,7
Kina
2,1
1,9
Japan
0,8
Norge
4,9
58,6
3,7
40,2
Tyskland
2,4
0,5
USA
1,9
2,4
1,9
1,8
Totalt i dotterbolag
14,2
117,4
12,0
101,2
Koncernen totalt
19,3
124,7
16,8
108,1
Medelantal anställda
Totalt 2024
varav kvinnor
varav män
Totalt 2023
varav kvinnor
varav män
Verksamheter i Sverige:
Moderbolaget
6
2
4
5
1
4
Dotterbolag i Sverige
71
29
42
58
23
35
Totalt i Sverige
77
31
46
63
24
39
Dotterbolag utomlands:
Förenade Arabemiraten
63
6
57
59
4
55
Kina
11
1
10
11
1
10
Japan
1
1
Norge
99
25
74
65
16
49
Tyskland
2
2
2
2
USA
5
1
4
5
1
4
Totalt i utlandet
181
33
148
142
22
120
Koncernen totalt
258
64
194
205
46
159
Könsfördelning i Concejo AB:s styrelse och ledningsgrupp
Antal på
2024
Antal på
2023
balansdagen
varav kvinnor
varav män
balansdagen
varav kvinnor
varav män
Moderbolaget
Styrelseledamöter
6
2
4
6
2
4
Verkställande direktör och andra ledande
befattningshavare
5
1
4
5
1
4
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 35
Not 3 forts
Styrelsearvode/ Pensions-
Ersättningar till styrelsen och ledande befattningshavare 2024 grundlön
kostnader
Bilförmån
Summa
Styrelsen
Styrelseordförande, Ann-Marie Åström
0,3
0,3
Styrelseledamot, Carl Adam Rosenblad
Styrelseledamot, Thomasine Rosenblad
0,2
0,2
Styrelseledamot, Jonas Rydell
0,2
0,2
Styrelseledamot, Sten Ankarcrona
0,2
0,2
Styrelseledamot, Rickard Bergengren
0,2
0,2
Valberedningen
Ordförande, Carl Rosenblad
Erik Lindborg
Ann-Marie Åström
Koncernledningen
Ledningsgruppen, 5 st
10,4
4,0
0,4
14,8
(varav verkställande direktören)
(4,0)
(1,7)
(0,1)
(5,8)
(varav vice verkställande direktören)
(2,2)
(1,2)
(0,2)
(3,6)
Summa
11,5
4,0
0,4
15,9
Styrelsearvode/ Pensions-
Ersättningar till styrelsen och ledande befattningshavare 2023 grundlön
kostnader
Bilförmån
Summa
Styrelsen
Styrelseordförande, Erik Lindborg (slutade som ordförande i maj 2023)
0,2
0,2
Styrelseordförande, Ann-Marie Åström (ny ordförande från maj 2023)
0,2
0,2
Styrelseledamot, Carl Adam Rosenblad
Styrelseledamot, Thomasine Rosenblad
0,2
0,2
Styrelseledamot, Jonas Rydell
0,2
0,2
Styrelseledamot, Sten Ankarcrona
0,2
0,2
Styrelseledamot, Rickard Bergengren
0,1
0,1
Valberedningen
Ordförande, Ann-Marie Åström (slutade som ledamot i maj 2023)
0,0
0,0
Ordförande, Carl Rosenblad (ny ordförande från maj 2023)
Sten Ankarcrona (slutade som ledamot i maj 2023)
0,0
0,0
Erik Lindborg (ny ledamot från maj 2023)
0,0
0,0
Carl Rosenblad (slutade som ledamot i maj 2023)
Koncernledningen
Ledningsgruppen, 5 st
10,1
3,2
0,4
13,7
(varav verkställande direktören)
(3,8)
(1,0)
(0,1)
(4,9)
(varav vice verkställande direktören)
(2,1)
(1,1)
(0,2)
(3,4)
Summa
11,2
3,2
0,4
14,8
Till styrelsen utgår arvode enligt beslut på årsstämman. Något annat särskilt arvode
utgår ej. För anställda inom koncernen utgår ej arvode för styrelsearbete i dotter-
bolag. Årsstämman beslutar även om principer för ersättningar och anställnings-
villkor för ledningsgruppen. Ersättning till verkställande direktören och lednings-
gruppen utgörs av grundlön inklusive bilförmån och eventuell bonus. Pension utgår
enligt gällande ITP-plan. Ledningsgruppen omfattar koncernchefen, vice verkstäl-
lande direktören, finansdirektören, kommunikationschefen samt koncernredovis-
ningschefen i moderbolaget.
Extra bolagsstämma 2022 beslutade om ett långsiktigt incitamentsprogram
(LTI 2022) för ledande befattningshavare i Concejo, se not 24. Syftet med program-
met är att skapa förutsättningar för att behålla och öka motivationen hos strategiskt
viktig personal i koncernen. Totalt tecknades 325 000 teckningsoptioner, vilka för-
delades enligt följande:
– verkställande direktören tecknade 115 000 teckningsoptioner.
– vice verkställande direktören 100 000 teckningsoptioner
– finansdirektören 70 000 teckningsoptioner
– kommunikationschefen 40 000 teckningsoptioner .
Syntetiska aktier
Extra bolagsstämma i Concejo AB (publ) den 16 december 2024 beslutade om att
införa ett program avseende överlåtelse av syntetiska aktier i Firenor International.
Programmet riktar sig till ledande befattningshavare där varje deltagare på tilldel-
ningsdagen betalar marknadsmässigt värde på de syntetiska aktierna. Varje synte-
tisk aktie ger deltagare rätt att efter fastställd intjänandeperiod erhålla ett kontant
belopp baserat på aktuellt marknadsmässigt värde. Totalt antal syntetiska aktier
uppgår till 100 000 st som tilldelats ett värde om 7,0 MSEK. Verkligt värde för de
syntetiska aktierna är baserat på marknadsvärdet för Firenor International AS.
Marknadsvärdet har fastställts genom en multipelvärdering. Värdet per syntetisk
aktie uppgår till 71,4 NOK. Inititalt ger programmet inte upphov till någon resultat-
effekt då deltagarna erlägger en likvid motsvarande marknadsmässigt värde.
Marknadsvärdet av skulden beräknas därefter regelbundet under intjänande-
perioden och omvärderingen under programmets löptid tas över resultatet.
Köpoptioner
Extra bolagsstämma i Concejo AB (publ) den 16 december 2024 beslutade om
att ställa ut köpoptioner vederlagsfritt till ledande befattningshavare i SBF Fonder.
Totalt har 2 450 köpoptioner ställts ut. Black-Scholes modell har använts för att
beräkna verkligt värde. Värderingen är baserad på följande viktiga antaganden;
löptid 5 år, riskfri ränta 1,7 % och volatilitet 39,5 %. Värdet har fastställts till 157,23
SEK per optionsaktie. Köpoptionerna är direkt intjänade och klassificeras som
reglerade med eget kapitalinstrument vilket genererar en personalkostnad om 0,4
MSEK i resultatet med motbokning i eget kapital. Köpoptionerna är inlösenbara
21 september 2029 till och med den 21 oktober 2029. Sociala avgifter kommer att
utgå och redovisas baserat på det fastställda förmånsvärdet av optionerna.
Anställningsförhållanden
Verkställande direktören
Carl Adam Rosenblad, verkställande direktör från juni 2020. Uppsägningstid från
bolagets sida är 6 månader. Avgångsvederlag om 12 månader utgår men avräknas
från ersättning från annan arbetsgivare. Från den anställdes sida är uppsägnings-
tiden 6 månader. Pensionsåldern är 65 år. Pensionspremier bekostas av bolaget
med belopp på 41 procent av fast lön.
Övriga personer i ledningsgruppen
Uppsägningstiderna från bolagets sida varierar mellan 6 och 12 månader. Från de
anställdas sida är uppsägningstiderna 3–6 månader. Vid uppsägning från bolagets
sida utgår för ledande befattningshavare en årslön eller mindre inklusive normala
pensionskostnader. Pensionsåldern underskrider inte 65 år i något fall. Förmåns-
bestämda pensionspremierna, som bekostas av bolaget, uppgår till cirka 38 pro-
cent av grundlön exklusive bilförmån.
NOTER
36 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
NOT 4 JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
Jämförelsestörande poster avser i huvudsak avveckling av installations-/entrepre-
nadverksamheten inom Firenor International. Avvecklingen är i huvudsak genom-
förd under slutet av första kvartalet 2023. Avvecklingskostnaderna avser bland
annat kostnader för uppsagd personal, reservering av förlustkontrakt och reserve-
ring av osäkra fordringar på kunder.
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
2024
2023
Beräknad kostnad för avveckling av installation-/
entreprenadverksamhet inom Firenor International
24,6
Avtalad ersättning kopplad till avvecklingen av
verksamheten i Mellanöstern
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
32,9
Klassificering i resultaträkningen
2024
2023
Kostnad för sålda varor
10,9
Försäljnings- och marknadsföringskostnader
-0,7
Administrationskostnader
12,9
Nedskrivning/återvunna fordringar på kunder
-0,5
Övriga rörelseintäkter
10,3
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
32,9
Jämförelsestörande poster per segment
2024
2023
Firenor International
24,6
Koncerngemensamt
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
32,9
NOT 5 ARVODEN TILL REVISORER
Arvoden till revisorer ingår i administrationskostnader enligt nedan. På årsstämman
2021 valdes KPMG till revisorer för perioden fram till att årsstämman 2025 är avslutad.
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
KPMG
Revisionsuppdraget
1
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
2
Totalt
3,3
2,3
1,3
0,9
Övriga revisionsfirmor
Revisionsuppdraget
Övriga tjänster
Totala arvoden till revisorer
4,2
3,0
1,3
0,9
1)
Revisionsarvoden består av arvoden för det årliga revisionsuppdraget och andra
revisionstjänster som är av den karaktären att de enbart kan utföras av den års-
stämmovalde revisorn, inkluderandes granskning av koncernredovisningen, lag-
stadgad revision av moder- och dotterbolag, revisorsintyganden samt attestupp-
drag.
2)
Arvoden för revisionsnära konsulttjänster består av arvoden för utlåtanden och
andra uppdrag som är i relativt hög grad förknippade med revisionen av koncer-
nens och bolagens årsredovisningar och bokföring och som traditionellt utförs
av externrevisorn, inkluderandes konsultationer beträffande redovisnings- och
rapporteringskrav, granskning av internkontroll samt revision av pensionsplaner.
I arvoden för revisionsnära konsulttjänster ingår granskning av delårsrapport.
NOT 6 VÄRDEFÖRÄNDRINGAR REDOVISADE
I RÖRELSERESULTATET
Koncernen
2024
2023
Realiserad värdeförändring avseende aktier
i noterade bolag
-0,7
Realiserad värdeförändring avseende aktier
i onoterade bolag
16,3
Orealiserad värdeförändring avseende aktier
i noterade bolag
20,8
Orealiserad värdeförändring avseende aktier
i onoterade bolag
-22,3
-12,4
Summa värdeförändringar
-15,6
24,0
Upparbetad vinstdelning SBF Fonder
-32,7
Summa
-15,6
-8,7
Värdeförändring avseende aktier i noterade bolag avser innehav i Berner Industrier
AB, Compodium International AB (publ) och BeammWave AB. Aktierna i Adtraction
Group AB som avyttrats under 2023 ingår i jämförelsetalen.
Orealiserad värdeförändring avseende onoterade aktier och fondinnehav avser
långfristiga innehav inom affärsområde Concejo Ventures. Innehavet i Dracoon
som har realiserats 2023 ingår i jämförelsetalen.
Genom sitt innehav i SBF Fonder redovisar Concejo en variabel intäkt, upparbe-
tad vinstdelning, som är beroende av verksamhetens resultat och utvecklingen av
marknadsvärdet på fastighetsbeståndet i den underliggande fondstrukturen i SBF
Bostad AB (publ) och SBF Institution AB. Intäkten redovisas endast i den mån det är
högst sannolikt att den inte kommer att leda till en väsentlig återföring av ackumu-
lerade intäkter när fonden slutligen realiseras. Med hänsyn till den rådande utveck-
lingen på fastighetsmarknaden, så har den upparbetade fordringen på vinstdelning
i SBF Fonder värderats till noll under 2023 och 2024.
NOT 7 LEASING
Koncernen
Nyttjanderättstillgångar
2024
2023
Fastigheter/hyreskontrakt
37,9
23,9
Leasingbilar
Summa
40,5
25,3
Avskrivningar per typ av nyttjanderättstillgång
2024
2023
Fastigheter/hyreskontrakt
14,5
11,1
Leasingbilar
Summa
16,2
12,4
Leasingskulder
2024
2023
Långfristiga leasingskulder
25,6
15,9
Kortfristiga leasingskulder
14,5
Summa
40,1
25,5
Det totala kassautflödet uppgår till 11,0 MSEK (11,5). Räntor avseende leasing-
åtagande ingår i finansnettot med 1,6 MSEK (0,9). Leasingutgifter av lågt värde och
korttidsleasing uppgick till cirka 0,0 MSEK (0,0) . Under 2024 har nyttjanderättstill-
gångar tillkommit i samband med förvärvet av Matre Maskin AS. Inga nya väsent-
liga tillkommande nyttjanderättstillgångar förväntas under 2025. Inga väsentliga
förlängnings- eller uppsägningsoptioner finns.
Upplysning om förfallodatum för framtida betalningar som ingår i leasingskuld
finns i not 18.
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 37
NOT 8 FINANSIELLA INTÄKTER
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Räntor
Orealiserad värdeförändring
avseende aktier i noterade bolag
1
14,2
Ränteintäkter från dotterbolag
14,8
13,3
Kursdifferenser
Utdelning
1
Övrigt
Summa
3,9
6,9
30,8
41,1
1)
I koncernresultaträkningen redovisas orealiserad värdeförändring och utdelningar
avseende aktier i noterade bolag i rörelseresultatet.
Koncernen
Värdeförändringar i kortfristiga placeringar
2024
2023
Orealiserad värdeförändring
5,3
6,5
NOT 9 FINANSIELLA KOSTNADER
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Räntekostnader
-5,7
-5,3
Räntekostnader leasing
-1,6
-0,9
Kursdifferenser
-4,8
-0,8
Övriga finansiella kostnader
-0,8
-0,2
-0,5
Summa
-7,3
-7,0
-5,0
-1,3
NOT 10 RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Moderbolaget
2024
2023
Erhållet/lämnat koncernbidrag
-2,4
Omvärdering fordringar
Nedskrivning aktier i dotterföretag
-0,9
-8,2
Nedskrivning fordran på dotterföretag
-6,8
Summa
-3,1
-2,8
NOT 11 SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Aktuell skatt för året
-2,3
Förändring uppskjuten skatt
-2,9
Totalt
-2,7
-0,7
Skillnad skattekostnad
och 20,6 procent skatt
Resultat före skatt
-50,1
13,9
-1,2
15,6
20,6 procent skatt
10,3
-2,9
-3,2
Skatt på årets resultat
-2,7
-0,7
Skillnadsbelopp
-13,0
2,2
-0,2
3,2
Specifikation av skillnadsbelopp
Effekt av:
utländska skattesatser
-2,8
ej skattepliktiga intäkter
24,1
ej avdragsgilla kostnader
-11,4
-17,6
-1,8
-3,1
ökning av underskottsavdrag
utan motsvarande aktivering av
uppskjuten skatt
-3,5
-2,9
nyttjande av tidigare ej
aktiverade underskottsavdrag
omvärdering upparbetad
vinstdelning
-6,7
omvärdering noterade och
onoterade aktier och andelar
-5,2
skatteeffekt övriga
koncernjusteringar
-4,3
Totalt
-13,0
2,2
-0,2
3,2
NOT 12 UPPSKJUTEN SKATT
Upplysningar om uppskjutna skattefordringar avser skattemässigt underskotts-
avdrag. Inga andra skattemässiga temporära skillnader finns.
Uppskjutna skattefordringar hänförliga till underskottsavdrag om 74,5 MSEK har
inte bedömts som aktiverbara. Det finns inga restriktioner eller förfallotider beträf-
fande hur länge dessa uppskjutna skattefordringar kan nyttjas.
Skattemässiga underskottsavdrag uppgår till totalt 348,9 MSEK. Därutöver till-
kommer underskottsavdrag som är redovisade i tidsbestämd fålla om sex år avse-
ende räntebegränsningar om 44,6 MSEK.
NOTER
38 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
NOT 13 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningskostnad efter avdrag för
ackumulerade avskrivningar. Anskaffningskostnaden inkluderar kostnader direkt
relaterade till förvärvet av tillgången. Utgifter för förbättringar av tillgångarnas pre-
standa, utöver ursprunglig nivå, ökar tillgångens redovisade värde. Utgifter för
reparation och underhåll redovisas som kostnader. I resultaträkningen belastas
rörelseresultatet med avskrivningar som sker linjärt och baseras på skillnaden
mellan tillgångarnas anskaffningsvärde och deras eventuella restvärde över deras
beräknade nyttjandeperiod.
Concejo tillämpar följande nyttjandeperioder:
Maskiner och andra tekniska anläggningar 5 år
Inventarier, verktyg och installationer 5 år
Nyttjanderättstillgångar 3–10 år
Tillgångarnas restvärde och nyttjandeperiod bedöms årligen och justeras vid
behov. I de fall en tillgångs redovisade värde överstiger dess beräknade åter-
vinningsvärde skrivs tillgången ned till sitt återvinningsvärde.
Realisationsvinster och -förluster bestäms genom en jämförelse mellan försälj-
ningspriset och det bokförda värdet. Realisationsvinster och -förluster redovisas
via resultaträkningen.
I följande tabeller presenteras redovisade värden för materiella anläggningstillgångar:
Nyttjanderätts-
2024 Maskiner
Inventarier
tillgångar
Summa
Ingående anskaffningsvärde
2,3
19,3
58,2
79,8
Inköp
0,2
19,2
21,1
Genom förvärv av dotterbolag
15,4
10,4
28,5
Avyttringar och utrangeringar
-11,7
-11,7
Omräkningsdifferenser
-0,1
-0,7
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde
17,8
23,0
76,9
117,7
Ingående avskrivningar
-1,1
-12,1
-32,9
-46,1
Genom förvärv av dotterbolag
-5,9
-1,4
-0,8
-8,1
Avyttringar och utrangeringar
11,7
11,7
Avskrivning
-0,4
-2,5
-16,2
-19,1
Omräkningsdifferenser
-0,7
Utgående ackumulerat avskrivningar
-8,1
-15,4
-36,4
-59,9
Redovisat värde 2024-12-31
9,7
7,6
40,5
57,8
Nyttjanderätts-
2023 Maskiner
Inventarier
tillgångar
Summa
Ingående anskaffningsvärde
2,7
20,2
52,1
75,0
Inköp
0,3
11,0
12,9
Avyttringar och utrangeringar
-0,6
-3,2
-3,8
Omräkningsdifferenser
-0,1
-2,5
-1,7
-4,3
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde
2,3
19,3
58,2
79,8
Ingående avskrivningar
-1,2
-12,3
-23,2
-36,7
Avyttringar och utrangeringar
0,6
Avskrivning
-0,4
-3,2
-12,4
-16,0
Omräkningsdifferenser
-0,1
-0,5
Utgående ackumulerat avskrivningar
-1,1
-12,1
-32,9
-46,1
Redovisat värde 2023-12-31
1,2
7,2
25,3
33,7
Moderbolaget
Inventarier
2024
2023
Ingående anskaffningsvärde
Utgående anskaffningsvärde
1,4
1,4
Ingående avskrivningar
-0,7
-0,4
Årets avskrivningar
-0,3
-0,3
Utgående avskrivningar
-1,0
-0,7
Bokfört värde
0,4
0,7
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 39
NOT 14 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Balanserade Övriga immateriella
utvecklings- anläggnings-
2024 Goodwill kostnader
tillgångar
Summa
Ingående anskaffningsvärde
182,5
119,7
8,4
310,6
Investeringar
17,5
17,5
Förvärv
20,6
Omräkningsdifferenser
-0,3
-0,7
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde
190,0
145,7
14,0
349,7
Ingående avskrivningar
-38,2
-6,1
-44,3
Avskrivning
-15,3
-0,3
-15,6
Omräkningsdifferenser
Utgående ackumulerat avskrivningar
-51,5
-6,3
-57,8
Ingående nedskrivningar
-51,1
-51,1
Utgående nedskrivningar
-51,1
-51,1
Redovisat värde 2024-12-31
138,9
94,2
7,7
240,8
Balanserade Övriga immateriella
utvecklings- anläggnings-
2023 Goodwill kostnader
tillgångar
Summa
Ingående anskaffningsvärde
182,5
101,3
8,2
292,0
Investeringar
23,0
23,2
Avyttringar och utrangeringar
-0,6
-0,6
Omräkningsdifferenser
-4,0
-4,0
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde
182,5
119,7
8,4
310,6
Ingående avskrivningar
-28,8
-3,4
-32,2
Avyttringar och utrangeringar
Avskrivning
-9,6
-2,7
-12,3
Omräkningsdifferenser
-0,4
-0,4
Utgående ackumulerat avskrivningar
-38,2
-6,1
-44,3
Ingående nedskrivningar
-51,1
-51,1
Utgående nedskrivningar
-51,1
-51,1
Redovisat värde 2023-12-31
131,4
81,5
2,3
215,2
Övriga immateriella anläggningstillgångar inkluderar patent, varumärken och licenser samt kundrelationer (6,3 MSEK).
Prövning av nedskrivningsbehov av goodwill och balanserade utvecklingskostnader
Värdet på goodwill och balanserade utvecklingskostnader testas genom nedskrivningstest årligen och om det finns indikationer på värdenedgång. Testerna sker för
respektive kassagenererande enhet.
Värderingen av respektive kassaflödesgenererande enhet har gjorts från beräkning av nyttjandevärde. Nyttjandevärdet baseras på kassaflödesprognoser där prognosen
för det första året baserar sig på styrelsens fastslagna budget. Därefter används tre-års prognoser enligt affärsplaner för respektive kassaflödesgenererande enhet.
Tillväxten efterföljande år bedöms ligga i nivå med långsiktig inflationsnivå (2 %). Budgeterad rörelsemarginal har fastställts baserat på tidigare resultat och förväntningar
på den framtida marknadsutvecklingen.
Goodwill
2024
2023
SBF Fonder
42,8
42,8
Optronics Technology
SAL Navigation
85,7
85,7
Matre Maskin
Totalt
138,9
131,4
Goodwill har fördelats på de kassaflödesgenererade enheter eller grupper av
kassa flödesgenerade enheter som förväntas bli gynnade av det rörelseförvärv som
gett upphov till goodwillposten.
SBF Fonder
2024
2023
Långsiktig tillväxttakt (%)
Diskonteringsränta före skatt (%)
12,9
11,8
Optronics Technology
2024
2023
Långsiktig tillväxttakt (%)
Genomsnittlig budgeterad rörelsemarginal (%)
15,1
11,8
Diskonteringsränta före skatt (%)
10,5
SAL Navigation
2024
2023
Långsiktig tillväxttakt (%)
Genomsnittlig budgeterad rörelsemarginal (%)
15,1
23,8
Diskonteringsränta före skatt (%)
10,5
Matre Maskin
2024
2023
Långsiktig tillväxttakt (%)
Diskonteringsränta före skatt (%)
10,5
Antagande Metod som använts vid fastställande av värden
Långsiktig tillväxttakt Den genomsnittliga tillväxttakten som används för
att extrapolera kassaflöden efter prognosperioden.
Tillväxttakten är i enlighet med branschprognoser.
Diskonteringsränta före skatt Återspeglar specifika risker i de respektive affärs-
områden och i de länder som de är verksamma i.
Genomsnittlig budgeterad
rörelsemarginal
Baseras på tidigare års resultat och förväntningar
på den framtida marknadsutvecklingen.
För den kassagenererande enheten Optronics Technology är den prognostiserade
omsättningstillväxten och rörelsemarginalen viktiga antaganden. Ingen rimlig för-
ändring av dessa viktiga antaganden skulle leda till ett nedskrivningsbehov.
För den kassagenererande enheten SBF Fonder är den prognostiserade om-
sättningen och vinstdelningen upparbetad vinstdelning, som är beroende av den
aktuella fondens resultat och utvecklingen av marknadsvärdet på fastighetsbestån-
det i den underliggande fondstrukturen i SBF Bostad AB (publ) och SBF Institution
AB, viktiga antaganden. Ingen rimlig förändring av dessa viktiga antaganden skulle
leda till ett nedskrivningsbehov.
För den kassagenererande enheten SAL Navigation är den prognostiserade
omsättningstillväxten och rörelsemarginalen viktiga antaganden. Ingen rimlig för-
ändring av dessa viktiga antaganden skulle leda till ett nedskrivningsbehov.
Väsentliga antaganden: Påverkan av möjliga förändringar av viktiga antaganden
Bolagets känslighetsanalys visar att en rimlig förändring i årlig tillväxttakt (+/-2
procent), rörelsemarginal (+/-1 procent), diskonteringsränta (+/-1 procent) samt
övriga gjorda antaganden inte skulle ha någon effekt att de var och en för sig skulle
reducera nyttjandevärdet till ett värde understigande det redovisade värdet.
Resultat av årets nedskrivningsprövning
2024 års nedskrivningstest har inte medfört någon nedskrivning av goodwill eller
balanserade utvecklingskostnader. Flera känslighetsanalyser har gjorts. Dessa
resulterade inte heller i något nedskrivningsbehov för någon av de kassaflödes-
genererande enheterna.
NOTER
40 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
NOT 15 ANDELAR I DOTTERBOLAG
Moderbolaget
2024
2023
Ingående anskaffningsvärde
95,0
82,1
Lämnat aktieägartillskott
0,9
21,1
Nedskrivning
-8,2
Bokfört värde
95,0
95,0
Bokfört
Kapital- Rösträtts- Antal värde
andelandelaktierMSEK
Albion Holding AB
100 %
100 %
200
14,8
CMG International AB
100 %
100 %
500 000
25,1
Firenor International AS
100 %
100 %
1 276 596
15,9
Concejo Invest AB
100 %
100 %
10 000
32,1
Concejo IP AB
100 %
100 %
25 000
0,0
Concejo AIF AB
100 %
100 %
1 000
4,1
Concejo SALNAV Holding AB
100 %
100 %
25 000
3,0
Summa
95,0
Antal Kapital-/
aktier/ rösträtts-
Företag/organisationsnummer
Säte
andelar andel %
Svenska bolag indirekt ägda via dotterbolag
CMG International AB, 556063-8503
Nacka
500 000
100
Concejo AIF AB, 556560-0664
Nacka
1 000
100
Concejo Invest AB, 556547-6123
Nacka
10 000
100
FFNOR International AB, 559291-6828
Nacka
100 000
100
Concejo IP AB, 559462-7357
Nacka
25 000
100
Albion Holding AB, 559172-0726
Stockholm
200
100
Concejo SALNAV Holding AB, 559360-1932
Nacka
25 000
100
SBF AIF Holding AB, 559374-8683
Nacka
25 000
100
SBF Fonder AB, 556644-0870
Stockholm
11 000
100
SBF Investment Management AB,
559446-8208
Stockholm
25 000
100
Svenska Bostadsfonden Services AB,
556737-3153
Stockholm
1 000
100
SAL Navigation AB, 55600-5441
Stockholm
50 000
50
Utländska bolag indirekt ägda via dotterbolag
Optronics Technology AS
Oslo, Norge
71,3
Optox AS
Oslo, Norge
71,3
ACAF Systems Inc.
Coventry RI, USA
60,0
Firenor International AS
Kristiansand, Norge
100,0
Firenor AS
Kristiansand, Norge
100,0
Fireproducts AS
Kristiansand, Norge
100,0
Firenor Firefighting Engineering Co., Ltd
Dalian, Kina
80,0
C Engineering Group Ltd
Sharjah, Förenade
Arabemiraten
100,0
Firenor General Contracting LLC
Abu Dhabi, Förenade
Arabemiraten
99,7
Firenor Engineering LLC
Muscat, Oman
99,7
Consilium ME Holding Ltd
Sharjah, Förenade
Arabemiraten
70,0
SAL North Europe GmbH
Hamburg, Tyskland
50,0
SAL North Asia KK
Tokyo, Japan
50,0
Matre Maskin AS
Rubbestadneset, Norge
100,0
I de svenska och utländska koncernbolagen där det finns minoritetsintresse tillförs
minoritetsägandet del i resultatet.
Moderbolaget har lämnat aktieägartillskott till dotterbolag om 0,9 MSEK och
gjort nedskrivning av aktier i dotterbolag med -0,9 MSEK.
NOT 16 ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG
Koncernen
2024
2023
Ingående bokfört värde
47,7
37,3
Förvärv
27,1
Årets resultat
-12,9
-16,7
Utgående bokfört värde
34,8
47,7
Under 2023 har Concejo konverterat lån till aktier i Envigas AB till ett värde om
27,1 MSEK.
Concejo har inga fordringar, eventualförpliktelser eller åtaganden om framtida
investeringar i Envigas AB eller i de tidigare delägda intressebolagen som koncer-
nen kan bli betalningsskyldig för.
Kapital-/ Bokfört
rösträtts- värde
Företag/organisationsnummer Säte andel % andelar
Envigas AB, 559151-5472
Stockholm
26,9
34,8
Envigas AB
Balansräkning i sammandrag, MSEK
2024
2023
Finansiella anläggningstillgångar
218,1
155,1
Omsättningstillgångar
0,8
14,5
Kassa och bank
43,8
95,8
Summa tillgångar
262,7
265,4
Eget kapital
243,1
247,1
Långfristiga skulder
14,8
14,8
Kortfristiga skulder
4,8
3,5
Summa eget kapital och skudler
262,7
265,4
Redovisat resultat
-48,2
-53,5
Avstämning mot redovisade värden
2024
2023
Nettotillgångar
243,1
247,1
Koncernens andel i procent
26,9 %
26,9 %
Koncernens andel i nettotillgångar
65,4
66,5
Bokfört värde
34,8
47,7
NOT 17 ÖVRIGA AKTIER OCH ANDELAR
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Anskaffningsvärde onoterade innehav
160,2
149,5
49,9
50,4
Nedskrivning av onoterade innehav
-11,0
Omklassificering från Andelar
i intresseföretag
-12,3
Orealiserad värdeförändring
onoterade innehav
-38,2
-16,8
Anskaffningsvärde noterade innehav
108,2
102,5
55,2
55,1
Orealiserad värdeförändring
noterade innehav
-22,0
-28,8
Bokfört värde
208,2
206,4
94,1
93,2
Övriga aktier och andelar avser bland annat investeringar i de noterade bolagen
Berner Industrier AB, Compodium International AB (publ), BeammWave AB, samt
de onoterade innehaven i Round2 fond 1 och 2, Myra Security, Charge Amps,
Greenely, Occlutech, ImagineCare och Urban Miners. Samtliga innehav avser en
ägarandel mindre än 20 procent.
Concejo innehar en ägarandel om 26,5 procent i Round2 MySec Beteiligungs
GmbH & Co KG, vars enda syfte är att äga aktierna i Myra Security GmbH. Genom
en SPV-struktur innehas en indirekt ägarandel i Myra Security GmbH om cirka
4,5 procent. Concejo innehar en ägarandel om 71,7 procent i Round2 DracCI
Beteiligungs GMBH & Co. KG (Dracoon), vars enda syfte var att äga aktierna i
Dracoon GmbH. Aktierna i Dracoon har avyttrats 2023 men SPV:n finns kvar för
eventuellt tillkommande tilläggsköpeskillingar. Tilläggsköpeskilling om 1,8 MSEK
har erhållits 2024.
Aktier och andelar i noterade innehav värderas till marknadsvärde och utifrån
transaktioner i marknaden .
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 41
NOT 18 FINANSIELL RISKHANTERING
Finansiell riskhantering
Concejo-koncernens verksamhet är utsatt för olika finansiella risker. Styrelsen fast-
ställer anvisningar, riktlinjer och policys för hur dessa risker ska hanteras på olika
nivåer i koncernen. Målen är att få en samlad bild av risksituationen, att minimera
negativa resultateffekter samt att klargöra ansvar och befogenheter inom koncer-
nen. Uppföljning görs löpande på lokal och central nivå och avrapportering sker till
styrelsen.
Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer består av bland annat affärs-
mässiga risker och finansiella risker. Affärsmässiga risker kan avse större expone-
ringar mot enskilda branscher eller företag. Finansiella risker finns bland annat i
Concejos kassaförvaltning och i investeringar i noterade och onoterade långfristiga
innehav. Riskerna består bland annat av aktiekurs- och ränterisk avseende note-
rade aktier och andra värdepapper samt ändrade marknadsförutsättningar i både
noterade och onoterade aktier och andelar.
De finansiella riskerna för moderbolaget är främst relaterade till förändringar i
räntor och likviditet då exponeringen mot olika valutor är begränsad då majoriteten
av kostnaderna är i svenska kronor. Finansiella risker finns också i moderbolagets
kassaförvaltning och i investeringar i noterade och onoterade långfristiga innehav.
Riskerna består bland annat av aktiekursrisk avseende noterade aktier och ändrade
marknadsförutsättningar i både noterade och onoterade aktier och andelar.
Concejo kan också påverkas av det geopolitiska läget i världen, till exempel på
grund av händelser som Rysslands invasion av Ukraina och konflikter i Mellan östern.
Prisrisk
Concejo exponeras för prisrisker relaterade till inköp av komponenter. Inköpen av
komponenter uppgick till 255,4 MSEK (220,9) och består av ett stort antal olika
insatsvaror med sinsemellan olika prisutvecklingar över tiden. För bestående mate-
rialförändringar kan bolagen i de flesta fall kompensera sig i priset, även om klausu-
ler om sådan kompensation tillhör undantagen .
Not 17 forts
Concejos onoterade innehav värderas med basis i IFRS 13 och International Private
Equity and Venture Capital Valuation Guidelines, varvid en samlad bedömning görs
för att fastställa vilken värderingsmetod och vilka referenspunkter som är lämpli-
gast för att bestämma det verkliga värdet av respektive innehav. Värderingar från
finansieringsrundor används inte som värderingsmetod, men fungerar som viktiga
referenspunkter. Vid nyemissioner tas hänsyn till ifall de nya aktierna har andra
rättigheter och/eller högre preferens till värde i en försäljning eller börsnotering.
Metoder som används inkluderar att applicera multiplar på bolagens brutto-
försäljning, nettoförsäljning och resultat. Vid en värdering baserad på multiplar
beaktas skillnader i storlek, historisk tillväxt och lönsamhet samt kapitalkostnad.
I värderingarna tas även hänsyn till bolagens finansiella position, kapital förbrukning
och kapitalanskaffningsmiljö. Värdering av onoterade innehav har utförts internt.
För vissa innehav har extern värdering inhämtats.
Koncernen
Ägarandel
2024
2023
BeammWave AB
10,3 %
16,3
8,0
Berner Industrier AB
10,3 %
65,1
59,1
C-Green AB
<1%
0,0
5,1
Charge Amps AB
<1%
0,0
6,0
Compodium International AB (publ)
9,7 %
4,8
6,5
Greenely AB (publ)
1,9 %
8,1
10,9
ImagineCare AB (publ)
<1%
1,2
1,6
Myra Security GmbH
4,5 %
51,0
49,5
Occlutech Holding AG
<1%
2,4
2,1
Round2 (fond1)
24,8
28,1
Round2 (fond2)
15,7
11,3
Trifilon AB
<1%
0,2
0,4
Urban Miners AB
6,8 %
2,7
0,9
WeSport Scandinavia AB
1)
4,0
Xenergic AB
5,8 %
13,4
10,0
Övriga andelar
<1%
2,5
2,9
Summa verkligt värde
208,2
206,4
1)
Aktierna i WeSport Scandinavia AB har avyttrats 2024.
Kassaförvaltning
Concejos kassaförvaltning i kortfristiga placeringar syftar till att ge en bra avkast-
ning på de likvida medel som står till bolagets förfogande. Per den 31 december
2024 hade Concejo 95,5 MSEK under förvaltning som i huvudsak var placerade i
börsnoterade aktier .
Känslighetsanalys kassaförvaltning
Kortfristiga placeringar om 95,5 MSEK är per 2024-12-31 i huvudsak placerat i
börsnoterade aktier men består även av räntebärande värdepapper. En förändring
av räntan med 3 procent skulle ha påverkat resultatet före skatt med cirka 0,6
MSEK baserat på den exponering som fanns i kortfristiga placeringar per
2024-12-31.
Valutarisk
Transaktionsexponering
Koncernens bolag har intäkter och kostnader i olika valutor och därmed är koncer-
nen exponerad för risker avseende valutakursrörelser. Förändringar i valutakurser
påverkar resultatet, övrigt totalresultat, balansräkningen, kassaflödet och över tid
även konkurrenskraften.
Bokslutskurs
31 december
Väsentliga valutakurser
2024
2023
USD
11,00
10,04
EUR
11,49
11,10
AED
3,02
2,75
NOK
0,97
0,99
Snittkurs
Väsentliga valutakurser
2024
2023
USD
10,55
10,57
EUR
11,43
11,44
AED
2,90
2,92
NOK
0,98
1,01
Nettoexponering i valutor omräknade till MSEK (med nettoexponering avses intäkter
minus kostnader).
Summa
Övriga utländska
2024
AED
USD
EUR
NOK
valutor
valutor
SEK
Totalt
Koncernens
rörelseresultat
18,4
-13,1
199,5
-93,0
-15,8
96,0
-148,0
-52,0
Effekt av 1%
förändring
0,2
-0,1
2,0
-0,9
-0,2
Effekt av 5 %
förändring
0,9
-0,7
10,0
-4,6
-0,8
Summa
Övriga utländska
2023
AED
USD
EUR
NOK
valutor
valutor
SEK
Totalt
Koncernens
rörelseresultat
7,7
40,4
169,4
-78,1
25,0
164,4
-156,9
7,5
Effekt av 1%
förändring
0,1
0,4
1,7
-0,8
0,2
Effekt av 5 %
förändring
0,4
2,0
8,5
-3,9
1,2
Känslighetsanalys
Nettoexponeringen är störst i EUR. En procent förändring av EUR gentemot SEK
skulle ha påverkat resultatet före skatt med cirka 2,0 MSEK (1,7). Om EUR förändras
med fem procent gentemot SEK hade påverkan på resultatet blivit 10,0 MSEK (8,5).
Eget kapital
Concejo redovisar resultat– och balansräkningar i SEK medan flera dotterbolag har
sin redovisning i annan valuta. Detta innebär att koncernens resultat och eget kapi-
tal exponeras vid koncernkonsolideringen när främmande valutor omräknas till
SEK. Denna exponering påverkar främst koncernens egna kapital och benämns
omräkningsexponering. Denna exponering säkras inte. Den största omräknings-
exponeringen är för balansräkningar i NOK. En procent förändring av NOK gente-
mot SEK skulle ha påverkat eget kapital i koncernen med +/-0,4 MSEK. Fem pro-
cents förändring av NOK gentemot SEK hade haft en påverkan på eget kapital i
koncernen med +/-1,8 MSEK .
NOTER
42 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Not 18 forts
Ränterisk
Förändringar i räntenivåerna påverkar Concejos kostnader och avspeglas i finans-
netto och resultat. Även kassaflödet från den löpande verksamheten påverkas av
förändringar i räntenivåer. Indirekt påverkas koncernen också av räntenivåernas
inverkan på ekonomin i stort. Concejos uppfattning är att kort räntebindning är risk-
mässigt förenlig med den verksamhet som koncernen bedriver. Nedan redovisas
utestående lån och checkkrediter.
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
25,7
28,8
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
10,8
27,7
Checkkredit
10,0
3,0
Summa räntebärande skulder
46,5
59,5
Samtliga belopp bedöms motsvara verkligt värde. Räntebärande skulder i tabellen
inkluderar inte leasingskulder. Skulderna till kreditinstitut består främst av ett bank-
lån för finansiering av förvärvet av SAL Navigation AB och som per 2024-12-31 upp-
går till 13,8 MSEK, ett banklån för finansiering av förvärvet av Matre Maskin AS som
per 2024-12-31 uppgår till 11,4 MSEK, samt ett banklån för finansiering av SBF
Fonder AB som per 2024-12-31 uppgår till 5,6 MSEK. Därutöver finns ett mindre
antal krediter i de utländska dotterbolagen i olika valutor och med olika villkor. Den
övervägande delen av räntebärande skulder är i SEK. Räntenivåerna varierar mellan
4,5 procent och 7,5 procent. Genomsnittlig ränta är cirka 5,7 procent. Genomsnittlig
ränta för den svenska checkkrediten är cirka 7,0 procent. Därtill kommer en limit-
avgift på i genomsnitt 0,2 procent av den beviljade krediten. Inga derivatinstrument
används. Alla lån har ränta med varierande räntebindningsperioder på, i många fall,
max upp till 1 år. För säkerställande av lånen, se not 27. Verkligt värde bedöms
överensstämma med redovisat värde då räntan inte är bunden för längre perioder
och marknadsmässig för samtliga lån.
Vid årets slut uppgick beviljade krediter till 25,0 MSEK (13,0), varav 10,0 MSEK
var nyttjade per 2024-12-31.
Känslighetsanalys
Skulder till kreditinstitut uppgick vid årsskiftet till 46,5 MSEK (59,5). Skulden varierar
under året. En förändring av räntan med en procentenhet skulle ha påverkat resul-
tatet före skatt med cirka +/-0,5 MSEK (+/-0,7) baserat på genomsnittlig skuld.
Kreditrisk
Med kreditrisker avses att bolagen inte får betalt för sina fordringar från exempelvis
kunder eller banker. Storleken på respektive kunds kredit bedöms individuellt. För
alla nya kunder görs en kreditprövning och en kundlimit sätts. Meningen är att kre-
ditgränserna skall avspegla kundens betalningsförmåga. För vissa kundfordringar
kan koncernen ta in säkerheter i form av garantier, andra skriftliga åtaganden från
företagen eller remburser som kan tas i anspråk om motparten hamnar i fallisse-
mang enligt villkoren i avtalet. Kundfordringar och avtalstillgångar skrivs bort när
det inte finns någon rimlig förväntan om återbetalning. För värdering av förlustrisk
i kundfordringar se not 21. Övriga tillgångar som redovisas till upplupet anskaff-
ningsvärde inkluderar övriga fordringar. Förlustreserven avseende finansiella till-
gångar är baserad på antaganden om risk för fallissemang och förväntade förlust-
nivåer. Koncernen gör egna bedömningar för antaganden och val av indata till
framåtblickande beräkningar vid slutet av varje redovisningsperiod. Reserv för kredit-
risker i kundfordringar framgår av not 21.
I resultaträkningen redovisas nedskrivningar av kundfordringar på en egen rad –
Nedskrivning av fordringar på kunder.
Likviditetsrisk
Likvida medel innehåller endast kassa- och banktillgodohavanden och av beloppet
på 101,3 MSEK (176,8) är merparten placerade hos Danske Bank. Concejo har lån
som förfaller vid olika tidpunkter. En mindre del av skulderna är checkkrediter som
formellt enligt villkoren är ettåriga. Med refinansieringsrisk avses risken att Concejo
inte kan klara sina åtaganden på grund av att lån sägs upp och svårigheter uppstår
med att få nya lån. För information rörande leasingskuld se not 7. Concejo hanterar
denna risk genom att ha god likviditetsberedskap. Styrelsen bedömer att Concejo
står väl rustat finansiellt för att planera för framtida tillväxt. Likviditetsberedskapen
vid de senaste årsskiftena framgår av nedanstående tabell.
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Tillgängliga kassamedel
101,3
176,8
9,3
70,7
Kortfristiga placeringar som kan
omsättas till likvida medel
95,5
144,9
90,8
140,8
Beviljade krediter
25,0
13,0
Nyttjad del av krediter
-10,0
-3,0
Tillgänglig likviditet
211,8
331,7
100,1
211,5
Löptidsanalys för skulder inklusive ränta som ska erläggas för respektive tidsperiod
enligt låneavtal .
Mindre Mer än
Koncernen 2024-12-31
än ett år
1–3 år
4–5 år
5 år
Banklån
10,8
25,7
Checkräkningskredit
10,0
Skulder avseende leasing
14,5
24,3
1,3
Leverantörsskulder
69,8
Mindre Mer än
Koncernen 2023-12-31
än ett år
1–3 år
4–5 år
5 år
Banklån
27,7
28,8
Checkräkningskredit
3,0
Skulder avseende leasing
9,6
12,5
3,4
Leverantörsskulder
72,9
Kontraktsenliga tidpunkter för Mindre Mer
omförhandlingar
än ett år
1–5 år
än 5 år
Summa
Per 31 december 2024
Summa upplåning
10,0
36,5
46,5
Per 31 december 2023
Summa upplåning
3,0
56,5
59,5
Effektiv ränta på balansdagen
Koncernen
Moderbolaget
var som följer
2024
2023
2024
2023
Checkräkningskredit
7,01
7,25
Checkräkningskrediter
i utländska dotterbolag
8,25
Banklån
5,68
6,17
Kapitalhantering
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga förmågan att fortsätta
expandera verksamheten så att den genererar avkastning till aktieägarna samtidigt
som kostnaderna för kapitalet hålls på en rimlig nivå. För att förändra kapitalstruktu-
ren kan utdelningen höjas eller sänkas, nya aktier kan utfärdas och tillgångar kan
säljas. Kapitalrisken mäts som nettoskuldsättningsgrad innebärande räntebärande
skulder, exklusive leasingskulder, minskade med likvida medel i förhållande till eget
kapital. Syftet är att skapa handlingsfrihet genom att ha låg skuldsättningsgrad.
Nettoskuldsättningsgraden vid de senaste årsskiftena framgår nedan:
Koncernen
Moderbolaget
31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
Nettoskuld 2024 2023 2024 2023
Tillgångsposter i nettoskulden:
Likvida medel
101,3
176,8
9,3
70,7
Kortfristiga placeringar
95,5
144,9
90,8
140,8
Spärrade likvida medel
1,2
3,3
198,0
325,0
100,1
211,5
Skuldposter i nettoskulden:
Räntebärande skulder
86,6
85,0
Summa nettoskuld
-111,4
-240,0
-100,1
-211,5
Nettoskuldsättningsgrad
-17 %
-32 %
-12 %
-25 %
Korta Långa
räntebärande räntebärande
Avstämning av nettoskuld skulder
skulder
Summa
Bokfört värde per 1 jan 2023
49,9
66,9
116,8
Kassaflöde från finansierings-
verksamheten
-12,1
-30,0
-42,1
Under året tillkommande
leasingskulder
2,5
7,7
10,2
Valutakursdifferenser
0,1
0,1
Bokfört värde 31 dec 2023
40,3
44,7
85,0
Kassaflöde från finansierings-
verksamheten
-21,5
-20,1
-41,6
Under året tillkommande
leasingskulder
7,3
10,3
17,6
Lån hänförliga till förvärvade
dotterbolag
10,4
18,2
28,6
Valutakursdifferenser
-1,2
-1,8
-3,0
Bokfört värde per 31 dec 2024
35,3
51,3
86,6
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 43
Finansiella tillgångar och skulder per kategori i koncernen
Beräkning av verkligt värde
Tabellen nedan visar finansiella instrument värderade till verkligt värde, utifrån hur
klassificeringen i hierarkin gjorts. Kundfordringar och leverantörsskulder är värde-
rade till balansdagens kurs. Redovisat värde på kundfordringar, övriga fordringar,
likvida medel, leverantörsskulder och övriga skulder utgör en rimlig approximation
av verkligt värde. Då övriga kortfristiga fordringar är av kortfristig natur, anses det
redovisade beloppet överensstämma med det verkliga värdet. Det verkliga värdet
för de övriga fordringarna som är anläggningstillgångar avviker inte heller väsent-
ligt från dess redovisade värden.
Redovisningsprinciperna för finansiella instrument har tillämpats enligt nedan:
Värderat Värderat till
till upplupet verkligt värde
anskaff- via resultat-
2024-12-31 ningsvärde
räkningen
Summa
Övriga aktier och andelar
208,2
208,2
Andra långfristiga fordringar
47,5
47,5
Kundfordringar och andra fordringar
117,5
117,5
Kortfristiga placeringar
95,5
95,5
Likvida medel
101,3
101,3
Skulder till kreditinstitut
46,5
46,5
Långfristiga skulder
30,0
30,0
Leverantörsskulder
69,8
69,8
Värderat Värderat till
till upplupet verkligt värde
anskaff- via resultat-
2023-12-31 ningsvärde
räkningen
Summa
Övriga aktier och andelar
206,4
206,4
Andra långfristiga fordringar
61,6
61,6
Kundfordringar och andra fordringar
72,7
72,7
Kortfristiga placeringar
144,9
144,9
Likvida medel
176,8
176,8
Skulder till kreditinstitut
59,5
59,5
Långfristiga skulder
3,6
3,6
Leverantörsskulder
72,9
72,9
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Följande tabell visar koncernens finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen. Värderingen är baserad på transaktioner i marknaden.
2024-12-31
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Summa
Övriga aktier och andelar
86,2
122,0
208,2
Kortfristiga placeringar
95,5
95,5
2023-12-31
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Summa
Övriga aktier och andelar
73,7
132,7
206,4
Kortfristiga placeringar
144,9
144,9
Följande tabell innehåller upplysningar om finansiella tillgångar som värderas till
verkligt värde enligt nedan nivåer:
Nivå 1: Verkligt värde baseras på transaktioner på marknaden.
Nivå 2: Verkligt värde fastställt utifrån värderingstekniker med observerbara mark-
nadsdata, antingen direkt (som pris) eller indirekt (härlett från pris) och som
inte inkluderats i Nivå 1.
Nivå 3: Verkligt värde fastställt med hjälp av värderingsteknik, med väsentliga inslag
av indata som inte är observerbara på marknaden.
Concejos onoterade innehav värderas med basis i IFRS 13 och International Private
Equity and Venture Capital Valuation Guidelines, varvid en samlad bedömning görs
för att fastställa vilken värderingsmetod och vilka referenspunkter som är lämpli-
gast för att bestämma det verkliga värdet av respektive innehav. Värderingar från
finansieringsrundor används inte som värderingsmetod, men fungerar som viktiga
referenspunkter. Vid nyemissioner tas hänsyn till ifall de nya aktierna har andra
rättigheter och/eller högre preferens till värde i en försäljning eller börsnotering.
Metoder som används inkluderar att applicera multiplar på bolagens bruttoförsälj-
ning, nettoförsäljning och resultat. Vid en värdering baserad på multiplar beaktas
skillnader i storlek, historisk tillväxt och lönsamhet samt kapitalkostnad. I värdering-
arna tas även hänsyn till bolagens finansiella position, kapitalförbrukning och kapi-
talanskaffningsmiljö. Värdering av onoterade innehav har utförts internt. För vissa
innehav har extern värdering inhämtats.
Analys av nivå 3
Ingående balans 1 januari 2024
132,7
Investeringar under perioden
15,8
Omklassifiering
-0,2
Avyttringar under perioden
-4,7
Värdeförändringar under perioden
-21,6
Utgående balans 31 december 2024
122,0
Avstämning av finansiella skulder vars kassaflöden redovisas i kassaflödet från finansieringsverksamheten
Skulder till kredit- Skulder till kredit- Leasingskulder Leasingskulder Långfristiga
institut som förfaller institut som förfaller som förfaller som förfaller skulder som för-
Datum inom 1 år efter 1 år inom 1 år efter 1 år
faller efter 1 år
Summa
Bokfört värde per 1 jan 2024
30,7
28,8
9,6
15,9
3,6
88,6
Under året tillkommande leasingskulder
7,3
10,3
17,6
Förvärvade dotterbolag
8,2
10,8
2,2
7,4
1,3
29,9
Uppskjuten köpeskilling
17,0
17,0
Skuld syntetiska aktier
7,1
7,1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-17,5
-13,1
-4,0
-7,0
-41,6
Valutakursdifferenser
-0,8
-0,6
-1,0
1,0
-2,0
Bokfört värde per 31 dec 2024
20,8
25,7
14,5
25,6
30,0
116,6
Skulder till kredit- Skulder till kredit- Leasingskulder Leasingskulder Långfristiga
institut som förfaller institut som förfaller som förfaller som förfaller skulder som för-
Datum inom 1 år efter 1 år inom 1 år efter 1 år
faller efter 1 år
Summa
Bokfört värde per 1 jan 2023
38,1
51,4
11,8
15,5
4,6
121,4
Under året tillkommande leasingskulder
2,5
7,7
10,2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-7,4
-22,6
-4,7
-6,4
-1,0
-42,1
Valutakursdifferenser
0,0
-0,9
0,0
-0,9
Bokfört värde per 31 dec 2023
30,7
28,8
9,6
15,9
3,6
88,6
Not 18 forts
NOTER
44 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
NOT 19 KORTFRISTIGA PLACERINGAR
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Anskaffningsvärde
90,8
140,8
90,8
140,8
Orealiserad värdeförändring
Bokfört värde
95,5
144,9
90,8
140,8
Concejos kassaförvaltning i kortfristiga placeringar syftar till att ge en bra avkast-
ning på de likvida medel som står till bolagets förfogande. Förvaltningen sker i egen
regi. Per den 31 december 2024 hade Concejo 90,8 MSEK under förvaltning som i
huvudsak var placerade i börsnoterade aktier.
NOT 20 VARULAGER
Koncernen
2024
2023
Råmaterial
106,1
75,6
Färdiga varor
10,1
Bokfört värde
116,0
85,7
NOT 21 KUNDFORDRINGAR
Koncernen
2024
2023
Kundfordringar
108,3
61,4
Reserver för befarade kundförluster
-1,9
-1,8
Bokfört värde
106,4
59,6
Koncernen
Specifikation av kundfordringar
2024
2023
Ej förfallet
79,7
36,0
Förfallet 1–30 dagar
10,0
10,7
Förfallet 31–90 dagar
Förfallet över 90 dagar
12,3
Summa
108,3
61,4
Specifikation av årets reserv
Reserv för fordringar förfallna över 90 dagar
-1,9
-1,8
Koncernen tillämpar en förenklad metod för beräkning av förväntade kreditförluster
på kundfordringar och avtalstillgångar. Metoden innebär att förväntade förluster
under fordrans hela löptid används som utgångspunkt då förlustriskreservering
görs. För att beräkna förväntade kreditförluster grupperas fordringarna baserat
kreditkaraktär och antal dagars dröjsmål. Kundfordringarnas nedskrivnings-
behov fastställs sedan utifrån historiska erfarenheter av kundförluster på liknande
fordringar.
Den 31 december 2024 fanns kundfordringar om 16,7 MSEK (12,9) som var för-
fallna med mer än 30 dagar för vilka inga reserveringar gjorts, vilket normalt beror
på fördröjningar i pågående projekt och att full betalning förväntas erhållas. Verkligt
värde överensstämmer med redovisat värde. Långfristiga fordringar på kunder upp-
går till 3,2 MSEK (4,3), se not 33.
Koncernen
Reserv för osäkra kundfordringar
2024
2023
Ingående balans
-1,8
-18,7
Avvecklad verksamhet
17,7
Bortskrivning av fordringar
-0,4
Årets reservering
-0,1
-0,4
Utgående balans
-1,9
-1,8
NOT 22 AVTALSTILLGÅNGAR OCH AVTALSSKULDER
Koncernen
Avtalstillgångar och avtalsskulder
2024
2023
Uppdragsinkomster som redovisats som intäkt under
räkenskapsperioden
160,3
203,4
Upparbetade, men ej fakturerade intäkter
39,4
77,9
Erhållna förskott
17,4
Av beställaren innehållna belopp
Skulder till beställare avseende pågående uppdrag
20,8
Avsättningar för entreprenadprojekt och garantiåtaganden
33,2
30,1
Pågående projekt som intäktsredovisas över tid har en varierande löptid på upp
till 2 år.
Avveckling av installations-/entreprenad-verksamheten i Mellanöstern och
Indien är i huvudsak genomförd under av första kvartalet 2023. Ingen kreditreserv
avseende avtalsfordringar har bedömts föreligga för 2024.
Avtalstillgångarna avser utgifter som uppkommit för att fullgöra avtal. Pågående
projekt per 2024-12-31 förväntas intäktsföras under nästkommande 12 månader
och beräknas uppgå till cirka 200 MSEK. Beloppet inkluderar inte rörliga ersättningar.
NOT 23 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Förutbetalda hyror
Förutbetalda försäkringspremier
Övriga förutbetalda kostnader
Summa
11,1
13,1
0,8
0,5
NOT 24 AKTIEKAPITALUTVECKLING
Ökning av Totalt
Datum
Transaktion
aktiekapitalet, kr
aktiekapital, kr
Antal aktier
1993
Bolagets bildande
50 000
10 000
1994
Nyemission
20 575 000
20 625 000
4 125 000
1994
Nyemission
4 375 000
25 000 000
5 000 000
1994
Konvertering
7 500
25 007 500
5 001 500
2001
Konvertering
60 900
25 068 400
5 013 680
2002
Konvertering
5 000
25 073 400
5 014 680
2004
Nyemission
5 500 000
30 573 400
6 114 680
2004
Konvertering
2 100
30 575 500
6 115 100
2006
Konvertering
550
30 576 050
6 115 210
2006
Konvertering
4 915 805
35 491 855
6 898 371
2006
Teckningsoption
12 160
35 504 015
7 100 803
2006
Nyemission
11 834 665
47 338 680
9 467 736
2006
Konvertering
266 660
47 605 340
9 521 068
2007
Konvertering
4 905 675
52 511 015
10 502 203
2007
Apportemission
1 500 000
54 011 015
10 802 203
2007
Nyemission
registrerat
2008-01-03)
500 000
54 511 015
10 902 203
2009
Nyemission
4 000 000
58 511 015
11 702 203
Aktiernas kvotvärde är 5 kronor. Aktierna består av serie A och B.
Antal aktier och röster
A-aktier
907 490
á 10 röster
9 074 900
B-aktier
10 794 713
á 1 röst
10 794 713
11 702 203
19 869 613
Av totalt utfärdade aktier har moderbolaget 4 400 st B-aktier i eget lager.
Årsstämman 2024 bemyndigade styrelsen att fatta beslut om emission av
B-aktier alternativt konvertibla förlagslån. Antalet B-aktier kan maximalt ökas med
1 100 00 nya B-aktier och aktiekapitalet med maximalt 5 500 000 kronor genom
emissionen. Bemyndigandet gäller till nästa årsstämma.
Årsstämman 2024 bemyndigade styrelsen att förvärva aktier i bolaget för att
kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och kunna använda återköpta aktier i sam-
band med eventuella företagsförvärv eller förvärv av verksamhet och därmed bidra
till ökat aktieägarvärde samt användas för bolagets aktierelaterade incitamentspro-
gram. Syftet med bemyndigandet att överlåta egna aktier är att ge styrelsen ökat
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 45
Not 24 forts
handlingsutrymme vid finansiering av företagsförvärv eller verksamhet samt använ-
das för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram. Skälet till avvikelse från aktie-
ägarnas företrädesrätt är att skapa alternativa betalningsformer vid förvärv av bolag
eller verksamhet. Bemyndigandet gäller till nästa årsstämma.
Extra bolagsstämman 2022 beslutade i enlighet med styrelsens förslag om ett
långsiktigt incitamentsprogram (”LTI 2022”) samt emission av teckningsoptioner
riktade till ledande befattningshavare i Concejo.
Antagande av LTI 2022 innefattar att 325 000 teckningsoptioner har överlåtits till
ledande befattningshavare. Teckningsoptionerna har en intjänandeperiod om 5 år,
varefter innehavaren har rätt att utnyttja optionerna för teckning av aktier under en
period om två månader.
Varje teckningsoption ger rätt att under tiden från och med den 18 januari 2027
till och med den 18 februari 2027 teckna en ny aktie i Concejo till en teckningskurs
motsvarande 130 procent av den genomsnittliga volymviktade betalkursen för
Concejo-aktien på Nasdaq Stockholm under perioden 10 handelsdagar räknat från
och med 3 januari 2022, dock inte under aktiens kvotvärde. Vid inlösen av optioner
och teckning av aktier ska Nettostrike enligt optionsvillkoren tillämpas.
Baserat på befintligt antal aktier respektive röster i bolaget innebär LTI 2022, vid
utnyttjande av samtliga 325 000 teckningsoptioner, en full utspädning motsvarande
cirka 2,7 procent av det totala antalet utestående aktier och cirka 1,6 procent av
totalt antal röster i bolaget. Vid fullt nyttjande av samtliga teckningsoptioner kan
bolagets aktiekapital komma att öka med högst 1 625 000 kronor.
Enligt optionsvillkoren ska Nettostrike tillämpas vid teckning av aktier, vilket inne-
bär att samtliga optionsrätter som innehas av en och samma deltagare räknas om
med tillämpning av Nettostrikeformeln som framgår av optionsvillkoren. Detta inne-
bär att förväntad utspädning av programmet är lägre än den maximala utspäd-
ningen om 2,7 procent .
Övrigt tillskjutet kapital/överkursfond
Överkursfond/övrigt tillskjutet kapital uppstår när aktier ställs ut till överkurs, dvs
aktierna betalas till ett högre pris än kvotvärdet.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven består av samtliga utländska omräkningsdifferenser som upp-
står vid omräkning av resultat- och balansposter till svenska kronor i de konsolide-
rade räkenskaperna.
2024
2023
Ingående balans den 1 januari
18,5
Årets omräkningsdifferens
-15,5
Utgående balans den 31 december
3,0
3,0
NOT 25 AVSÄTTNINGAR
Koncernen
Avsättningar
2024
2023
Avsättningar för entreprenadprojekt och garantiåtaganden
Avsättning för avveckling av installations-/
entreprenadverksamheten inom Firenor International
Övriga avsättningar
10,8
12,6
Summa
14,4
18,0
Avsättning är gjord för avvecklig av installations-/entreprenadverksamheten inom
Firenor International. Avvecklingen är genomförd i slutet av första kvartalet 2023.
Avsättningen avser bland annat kostnader för uppsagd personal och reservering
av förlustkontrakt.
Koncernen
Avsättningar
2024
2023
Ingående balans 1 januari
18,0
60,6
Återföring av avsättning för omstrukturering av
installations-/ entreprenadverksamheten inom
affärsområde Firenor International
-38,9
Avsättningar under året, övrigt
Återfört under året
-8,1
-8,9
Omräkningsdifferenser
-0,6
Utgående balans 31 december
14,4
18,0
Pensionsförsäkring i Alecta
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensions-
åtaganden för ålders- och familjepension genom en försäkring i Alecta. Enligt ett
uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Klassificering av ITP-planer
som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som
omfattar flera arbetsgivare. Då erforderliga uppgifter inte finns tillgängliga redovi-
sas detta som en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders-
och familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön,
tidigare intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Avgifterna
för ITP2 försäkringar 2024 uppgick till 0,0 MSEK och de förväntas ligga på samma
nivå 2025 .
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar
i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska
metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva
konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 170 procent. Om
Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 170
procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar för att konsoliderings-
nivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja
det avtalade priset för nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Vid hög kon-
solidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid utgången av 2024
uppgick den kollektiva konsolideringsnivån preliminärt till 162 procent (158 ).
NOT 26 KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
Koncernen
2024
2023
Materialkostnader
255,4
220,9
Förändringar i lager av färdiga varor
-30,3
-1,1
Kostnader för ersättningar till anställda (not 3)
190,8
160,5
Nedskrivning av fordringar på kunder
Avskrivningar
34,7
28,3
Övriga kostnader
153,7
109,2
Summa
612,2
520,0
Koncernen
Rörelseresultatet har belastats med avskrivningar
2024
2023
Maskiner
Inventarier
Nyttjanderättstillgångar
16,2
12,4
Totalt
19,1
16,0
NOT 27 LÅNGFRISTIGA SKULDER
Koncernen
2024
2023
Skulder till kreditinstitut
25,7
28,8
Övriga långfristiga skulder
30,0
Leasingskulder
25,6
15,9
Summa
81,3
48,3
NOT 28 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Semesterlöner
19,1
14,1
Upplupna sociala kostnader
Förutbetalda intäkter
20,8
Övriga poster
45,5
43,9
Summa
93,1
71,9
6,8
5,9
NOT 29 STÄLLDA SÄKERHETER
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
För egna skulder och avsättningar
Företagsinteckningar
140,7
112,0
Netto tillgångar i dotterbolag
217,1
226,5
Likvida medel
Summa avseende egna skulder
och avsättningar
359,0
341,8
NOTER
46 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
NOT 30 EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Borgensåtaganden till förmån för
övriga koncernföretag
42,1
64,0
Bankgarantier
17,6
30,9
Övriga förpliktelser
13,4
13,4
Summa eventualförpliktelser
26,7
44,3
51,2
77,4
Concejo kan, från tid till annan, vara iblandad i tvister som en del av den löpande
affärsverksamheten. Beroende på vilken part som väckt talan kan tvister före-
komma där Concejo är kärande såväl som tvister där Concejo är svarande. I nor-
malfallet företräds Concejo av juridiskt ombud i det fall tvist uppstår. Concejo gör,
med stöd av juridisk expertis, i nuläget bedömningen att inga pågående tvister är
av väsentlig betydelse.
NOT 31 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Närstående omfattar styrelsen och koncernledningen samt deras familjer och
andra bolag som de kontrollerar, inklusive bolag som kontrolleras av familjen
Rosenblad. Utöver löner och styrelsearvoden, har det under året inte förekommit
några väsentliga transaktioner med sådana närstående, förutom nedan transaktio-
ner med bolag som är närstående till familjen Rosenblad. Se not 16 för information
om transaktioner med intressebolag samt not 3 avseende personal.
Concejo AB (publ) står under ett bestämmande inflytande från familjen
Rosenblad. Genom Platanen Holding AB kontrollerar familjen Rosenblad 72,17 pro-
cent av rösterna i Concejo. En familjemedlem har erhållit styrelsearvode om 0,2
MSEK och en familjemedlem har erhållit lön och förmåner i egenskap av verkstäl-
lande direktör och koncernchef om 5,8 MSEK. För information om löner och andra
ersättningar till styrelsen, vd och andra ledande befattningshavare, se not 3. Årets
inköp och försäljning mellan koncernföretag inom Concejo-koncernen uppgår till
1,1 MSEK. Transaktioner med Platanen Holding AB och dess dotterbolag redovisas
nedan. Inga andra transaktioner med andra närstående personer eller övriga bolag
har förekommit under året.
Inköp och försäljning mellan koncernföretag
Av moderbolagets försäljning avser 100 procent (100) försäljning till egna dotter-
bolag. Vid inköp och försäljning mellan koncernföretag och till/från intresseföretag
tillämpas samma principer för prissättning som inköp och försäljning mellan
externa parter.
Inköp av varor och tjänster
Koncernen
Moderbolaget
från närstående
2024
2023
2024
2023
Platanen AB, administrations-
tjänster
-0,3
-0,6
-0,3
-0,6
Fastighetsbolag Henriksborg HB,
hyra
-0,8
-0,7
-0,8
-0,7
Summa
-1,1
-1,3
-1,1
-1,3
Administrationstjänster avser administration samt löpande redovisning. Köpta
tjänster från Platanen AB och hyra från dess dotterbolag Fastighetsbolaget
Henriksborg HB utgår på marknadsmässiga villkor.
NOT 32 EJ KASSAFLÖDESPÅVERKANDE POSTER
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Avsättningar
-6,8
-36,7
Av- och nedskrivningar
34,7
28,3
Orealiserad värdeförändring lång-
fristiga aktieinnehav
14,7
Orealiserad vinstdelning SBF
Fonder
32,7
Utrangeringar mm
Resultatandel intressebolag
12,9
16,7
Avvecklad verksamhet
-10,4
Summa
55,5
38,7
0,3
0,3
NOT 33 LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
Koncernen
2024
2023
Ingående balans
13,9
75,7
Valutakursdifferens
-0,3
Upparbetad orealiserad vinstdelning SBF Fonder
-32,7
Årets nettoinvesteringar
-2,1
-28,8
Utgående balans
12,7
13,9
Koncernen
2024
2023
Bankdepositioner
Långfristiga fordringar på kunder
Upparbetad orealiserad vinstdelning SBF Fonder
Uppskjutna skattefordringar
Övriga fordringar
Utgående balans
12,7
13,9
NOT 34 RESULTAT PER AKTIE
Koncernen
2024
2023
Resultatmått som använts i beräkningen av
resultat per aktie
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
-46,4
16,3
Genomsnittligt antal aktier
11 702 203
11 702 203
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK
-3,97
1,39
Det finns inga utestående program per 2024-12-31 avseende konvertibler, varför
antalet utestående aktier är samma både före och efter utspädning. Det utestå-
ende optionsprogrammet, LTI 2022 påverkar inte utspädning av antalet aktier per
2024-12-31, se not 24.
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 47
NOT 35 RÖRELSEFÖRVÄRV
Rörelseförvärv under 2024
I juli slutförde Firenor International förvärvet av Matre Maskin AS. Förvärvet genom-
fördes via köp av 100 % av aktierna och rösterna. Firenor International fick bestäm-
mande inflytande över verksamheten vid förvärvstidpunkten. Matre Maskin AS har
en bred kundbas för sina produkter och utgör en viktig leverantör till Firenor.
Förvärvet stärker Firenor Internationals totala affär genom ökad kapacitet, kompe-
tens och kunnande. Bolaget har 32 anställda.
Ledningen analyserar för närvarande de slutgiltiga värdena för Matre Maskin AS
och förvärvsanalysen som presenteras är därför preliminär.
Preliminär förvärvsanalys
Tillgångar och skulder avseende förvärvad verksamhet Matre Maskin AS
Balanserade utvecklingskostnader
Kundrelationer
Materiella anläggningstillgångar
10,8
Nyttjanderättstillgångar
Lager
23,0
Övriga fordringar
17,6
Likvida medel
Skulder till kreditinstitut
-19,0
Leasingskulder
-9,6
Uppskjutna skatteskulder
-2,5
Övriga skulder
-19,4
Förvärvade identifierbara nettotillgångar
24,2
Goodwill
Total köpeskilling
32,0
Uppskjuten köpeskilling
-17,0
Likvida medel i det förvärvade bolaget
-0,9
Kassautflöde, netto
14,1
Immateriella tillgångar om 12,8 MSEK och goodwill om 7,8 MSEK har redovisats
för förvärvet. Verkligt värde avseende immateriella tillgångar utöver goodwill skrivs
av på 3–5 år. Ingen del av goodwillvärdet bedöms vara skattemässigt avdragsgill.
Om förvärvet hade skett den 1 januari 2024, hade det påverkat koncernens
netto omsättning med 73,1 MSEK och rörelseresultatet med -1,7 MSEK. Förvärvs-
kostnader uppgick till 1,9 MSEK och ingår i administrationskostnader.
NOT 36 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Styrelsen föreslår årsstämman att ingen ordinarie utdelning lämnas för räkenskaps-
året 2024.
Från och med 1 januari 2025 redovisas SAL Navigation AB som ett intresse-
företag enligt kapitalandelsmetoden.
Styrelsen har fattat beslut om att avveckla Concejo Ventures som ett själv-
ständigt affärsområde.
NOT 37 FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Styrelsen föreslår ingen utdelning till årsstämman. Föregående år föreslogs en
ordinarie utdelning om 0,00 SEK per aktie samt en extra utdelning om 3,00 SEK
peraktie.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgår per 2024-12-31 till:
KSEK
Balanserat resultat
714,6
Årets resultat
-1,2
Summa fritt eget kapital
713,4
Styrelsen föreslår årsstämman att:
KSEK
Att balanseras i ny räkning
713,4
Summa
713,4
NOT 38
Moderbolagets och koncernens resultat- och balansräkning kommer att föreläggas
årsstämman 2025-05-13 för fastställelse.
NOTER
48 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Styrelsens underskrifter
Dessa koncernräkenskaper har godkänts av Bolagets styrelse den 9 april 2025. Balans- och
resultaträkningarna kommer att föreläggas årsstämman den 13 maj 2025. Vi anser att koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana
de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovis
-
ningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moder-
bolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över
utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår
i koncernen står inför.
Nacka den 9 april 2025
Concejo AB (publ)
Ann-Marie Åström Carl Adam Rosenblad Thomasine Rosenblad
Styrelsens ordförande Verkställande direktör och koncernchef
Sten Ankarcrona Jonas Rydell Rickard Bergengren
Vår revisionsberättelse har lämnats den 9 april 2025
KPMG AB
Jonas Eriksson
Auktoriserad revisor
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 49
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräk-
ningen för moderbolaget samt rapport över totalresultat och balans räkningen för
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har över-
lämnats till moderbolagets styrelse i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Concejo AB (publ), org. nr 556480-3327
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Concejo AB (publ) för år 2024. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning
ingår på sidorna 19-49 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredo-
visningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moder-
bolagets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 decem-
ber 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS
Redovisnings standarder som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Vårauttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 53-55.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredo-
visningens övriga delar.
Beskrivning av området
Inom Firenor International pågår ett flertal projekt där intäktsredovisning och
resultatavräkning sker över tid enligt successiv vinstavräkning vilket i sin tur
baseras på ledningens uppskattningar och bedömningar av färdigställandegrad,
marginal, risker och totala återstående kostnader. Färdigställandegraden och
resultatavräkningen beräknas baserat på upparbetade kostnader eller uppfyl-
lande av milstolpar. Härtill kan förändring i bedömningen under projektens
genomförande ge upphov till väsentlig påverkan på redovisade intäkter och
resultat. I de fall ett projekt beräknas leda till förlust redovisas förlusten så snart
den kan fastställas.
Samtliga bedömningar ovan och eventuella förändringar i dessa antaganden
och bedömningar kan få en betydande effekt på koncernens resultat och finan-
siella ställning.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har informerat oss om och utvärderat ledningens process för genomgång av
projekt inklusive processen för att identifiera förlustprojekt och/eller högriskpro-
jekt samt processen för att bedöma intäkter och kostnader. Vi har granskat ett
urval av projekt för att utvärdera och prövat de mest väsentliga bedömningarna.
Urvalet består främst av större projekt och projekt där risker har identifierats.
Vi har diskuterat med företagsledningen kring Concejos bedömningar och de
principer, metoder och antaganden på vilka dessa baseras. På stickprovsbasis har
vi granskat intäkter och de redovisade projektkostnader som ligger till grund för
bestämmande av färdigställandegrad. Vi har även testat den matematiska riktig-
heten i beräkningen av den successiva vinstavräkningen.
För utvalda projekt har vi utfört fördjupade granskningsåtgärder innefattande
exempelvis läsning av avtalsutdrag, genomgång av slutlägesprognoser och dis-
kussioner med projektledare och controllers kring bedömningar, antaganden och
uppskattningar.
Vi har också kontrollerat fullständigheten i upplysningarna i årsredovisningen.
Värdering av onoterade aktier
Se not 17 samt 18 och redovisningsprinciper på sidan 32 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och beskrivning av området.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Intäktsredovisning och pågående projekt inom Firenor International
Se not 2 samt 22 och redovisningsprinciper på sidan 31 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och beskrivning av området.
Beskrivning av området
Det totala värdet på onoterade värdepappersinnehav uppgick till 122,0 Mkr
per 31 december 2024. Bolagets värderingsprinciper bygger på IFRS 13 och
International Private Equity and Venture Capital Valuation Guidelines.
Processen för värdering av onoterade värdepapper bygger på en hög grad av
bedömningar och indata som inte är observerbara på marknaden, såsom för-
väntade framtida intäkter och resultat och identifiering av relevanta multiplar.
En felaktig tillämpning av antaganden och indata kan leda till en väsentlig
påverkan på det verkliga värdet vilket ger direkt effekt på resultatet. Detta
bedöms därmed vara ett område av särskild betydelse i vår revision.
Hur området har beaktats i revisionen
I vår revision av onoterade värdepappersinnehav har vi bland annat fokuserat på
att utvärdera bolagets process och interna kontroller för värdering av onoterade
värdepappersinnehav. Vi har vidare granskat att de värderingsmodeller som
bolaget tillämpar är förenliga med IFRS 13. Med stöd av interna värderings-
specialister har vi granskat att de bedömningar som görs av bolaget är rimliga,
till exempel med avseende på val av jämförbara bolag och justeringar av värde-
ringsmultiplar.
Vi har också utvärderat att lämnade upplysningar i årsredovisningen överens-
stämmer med kraven enligt IFRS 13 och ger en rättvisande bild av bolagets pro-
cesser och rutiner.
50 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
ningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är
otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovis-
ningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datu-
met för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra
att ett bolag och en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i års-
redovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om års-
redovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande transaktio-
nerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta tillräckliga och ändamåls-
enliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för företag eller
affärsenheter inom koncernen som grund för att göra ett uttalande avseende
koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och genomgång av
det revisionsarbete som utförts för koncernrevisionens syfte. Vi är ensamt ansva-
riga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och
inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakt-
tagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta
yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhål-
landen som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder
som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa
områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga fel-
aktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena.
Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra för-
fattningar förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition
av bolagets vinst eller förlust
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för
Concejo AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner beträffande bola-
gets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltnings-
berättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvars-
frihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalande
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt full-
gjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bola-
gets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och
ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och
koncernens ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är utfor-
mad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägen-
heter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för
att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncern redovisningen och återfinns på sidorna 2-18, 57-59 samt 61-63. Den andra
informationen består också av ersättningsrapporten som vi inhämtade före datu-
met för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar
inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är
det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och kon-
cernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar inne-
hålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar
slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyl-
diga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS
Redovisningsstandarder som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direk-
tören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att
upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar sty-
relsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens
förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållan-
den som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda anta-
gandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrel-
sen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksam-
heten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revi-
sionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
ochanses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovis-
ningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker
och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra
en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet
till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på
misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning,
avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kon-
troll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har bety-
delse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den
interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimlig-
heten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen
och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören
använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revi-
sionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser
sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bola-
gets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen
att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen och koncern redo vis-
REVISIONSBERÄTTELSE
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 51
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund
för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-
rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen
och verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta Esef-
rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt
är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som använ-
dare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management 1,
som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett system för kvali-
tetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska
krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författ-
ningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om Esef-
rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapporte-
ring av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi väljer vilka åtgärder som
ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i
rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna
riskbedömning beaktar vi de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimlig-
heten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten
upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens
resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-
rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen
eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision
som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder
eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktie-
bolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professi-
onellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande
granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation.
Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bola-
gets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Concejo AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns gransk-
ning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs när-
mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Concejo AB
(publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
KPMG AB, Box 382, 101 27, Stockholm, utsågs till Concejo AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 21 maj 2021.
KPMG AB eller revisorer verksamma vid KPMG AB har varit bolagets revisor sedan 2021.
Stockholm den 9 april 2025
KPMG AB
Jonas Eriksson
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
52 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Valberedning
Bolagsstyrning
Concejo AB (publ)
Concejo är ett svenskt publikt aktiebolag vars B-aktie är noterad
vid Nasdaq Stockholm. Denna bolagsstyrningsrapport är en, med
stöd av årsredovisningslagen 6 kap 8 §, från årsredovisningen
skild handling och har översiktligt granskats av bolagets revisor.
Bolagsstyrningsrapporten syftar ytterst till att beskriva de organ,
styrmedel och principer som Concejo tillämpar för att nå koncer
-
nens övergripande mål att skapa värden för aktieägarna.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är Concejos högsta beslutande organ där aktie
-
ägarna ges möjlighet att utöva sitt inflytande över bolaget. De
aktieägare som vill delta vid en bolagsstämma och rösta för sina
aktier ska göra anmälan till bolaget senaste den dag som anges i
kallelsen till stämman. De aktieägare som inte själva kan närvara
har möjlighet att företrädas genom ombud enligt aktiebolags-
lagens regler.
Årsstämma
Inom sex månader från utgången av varje räkenskapsår samlas
Concejos aktieägare till årsstämma. På årsstämman utses styrel
-
seledamöter och revisorer, samt beslutas om fastställande av
ersättning till dessa, utnämnande av medlemmar till valberedning
samt hur dessa vid frånfall ska ersättas, samt principer för ersätt
-
ning av ledande befattningshavare. Vidare fastställs resultat- och
balansräkningar, beslutas om disposition av vinstmedel samt om
ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter samt verkställande direk
-
tör. Finns anledning att samla bolagsstämman före nästkom-
mande årsstämma kallas aktieägarna till extra bolagsstämma.
Årsstämma 2024
Årsstämma i Concejo avseende räkenskapsåret 2023 genomför
-
des den 13 maj 2024. På stämman fattades, utöver de frågor som
redovisats ovan, beslut om bemyndigande för styrelsen att fatta
beslut om nyemission av aktier eller konvertibla skuldebrev, med
avvikande från aktieägarnas företrädesrätt, för finansiering av
eventuella förvärv. Vidare fattades beslut om bemyndigande för
styrelsen att förvärva och överlåta egna aktier för att anpassa
bolagets kapitalstruktur, använda återköpta aktier vid förvärv av
företag eller verksamheter samt användas i företagets aktierela
-
terade incitamentsprogram. Bolagsstämman fattade beslut om
att styrelsen ska bestå av sex ledamöter. Styrelseledamöterna
Ann-Marie Åström, Rickard Bergengren, Sten Ankarcrona, Carl
Adam Rosenblad, Thomasine Rosenblad och Jonas Rydell omval
-
des. Till ordförande utsågs Ann-Marie Åström. Till valberedning
utsågs Carl Rosenblad (ordf.) samt Ann-Marie Åström och Erik
Lindborg. Aktieägare motsvarande 87 procent av rösterna och 78
procent av kapitalet var företrädda vid stämman.
Valberedning
Valberedningens uppgift är att inför årsstämma framlägga förslag
avseende val och arvodesfrågor. Valberedningen inför årsstäm
-
man 2024 utgjordes av Ann-Marie Åström (ordförande, obero-
ende till Concejo och större aktieägare), Erik Lindborg (obero-
ende till Concejo), samt Carl Rosenblad. Valberedningen har
även att ansvara för utvärdering av styrelsens sammansättning
och arbete. I det arbetet ingår bland annat att tillämpa Concejos
mångfaldspolicy som tar sin utgångspunkt i Koden 4.1. Valbered
-
ningens oberoende ledamöter har uppburit ersättning, samt
ersättning för eventuella omkostnader, i enlighet med beslut av
årsstämman.
Styrelse
Concejos styrelse har det yttersta ansvaret att styra bolagets
verksamhet mellan årsstämmorna. Styrelsen utser koncernchef
tillika vd och beslutar i frågor rörande strategisk inriktning av
verksamheten och bolagets övergripande organisation. Concejos
styrelse har sedan årsstämman i maj 2024 bestått av sex leda-
möter. Bland styrelsens ledamöter finns dels personer som repre
-
senterar de större ägarna, dels personer som är oberoende av
dessa ägare. Vd ingår i styrelsen, och vid styrelsemötena är även
finansdirektören (CFO), tillika styrelsens sekreterare, närvarande.
Även andra tjänstemän inom koncernen kan delta i styrelsens
sammanträden som föredragande. Styrelsen genomförde 11
Bolagsstyrningsmodell 2024
Bolagsstämma
StyrelseRevisor
Vd och koncernledning
Concejo Industrier Concejo Ventures
Ersättningsutskott
Investeringskommitté
SBF Fonder
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 53
protokollförda möten under 2024. Vid dessa möten behandlades,
bland annat, frågor rörande bokslut och rapportering, marknads
-
läge och utsikter, affärsplan, mål och strategier, hållbarhet,
riskhantering, budget, långsiktig finansiering, strategiska sam-
arbeten, förvärv och avyttringar, incitamentsprogram samt inves
-
teringar. Därutöver diskuterades även de lagar och regelverk som
kan påverka Concejos arbete och rapportering. Styrelsens när
-
varo och beroendeställning framgår av tabellen nedan. För mer
information om styrelsen, se sidan 61.
Styrelsens närvaro och beroendeställning
Invald Närvaro
Relation
Concejo
Relation
till större
aktieägare
Ann-Marie Åström 2023 11(11) Oberoende Oberoende
Carl Adam Rosenblad 1996 11(11) Beroende Beroende
Thomasine Rosenblad 2014 11(11) Oberoende Beroende
Sten Ankarcrona 2020 11(11) Oberoende Oberoende
Jonas Rydell 2020 11(11) Oberoende Oberoende
Rickard Bergengren 2023 11(11) Oberoende Beroende
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande ansvarar för att styrelsens arbete bedrivs
effektivt och att styrelsen fullgör sitt uppdrag. Ordföranden orga
-
niserar och leder arbetet för att skapa bästa möjliga förutsätt-
ningar för styrelsens medlemmar. Ordföranden håller även regel-
bunden kontakt med bolagets vd för att säkerställa att styrelsen
har tillgång till all väsentlig information som krävs för att följa
och planera för bolagets utveckling och ekonomiska ställning.
Ann-Marie Åström är ordförande i styrelsen sedan årsstämman
2023.
Styrelsens arbete
Styrelsen har fastställt en arbetsordning rörande arbetsfördel
-
ningen mellan styrelsen och vd. Styrelsens arbetsordning regle-
rar bland annat styrelsens ansvarsområden, arbetsuppgifter och
beslutanderätt. Huvuduppgifterna innebär att besluta i strate
-
giska frågor, svara för bolagets kapitalförsörjning och kapital-
struktur, tillse att bolaget har en kompetent ledning samt besluta
i andra frågor av större betydelse, såsom större investeringar och
förvärv. Av arbetsordningen framgår också regler för hantering av
information samt utvärdering av styrelsens respektive vd:s arbete.
En skriftlig instruktion för vd innehåller utöver arbetsfördelning
mellan styrelsen och vd även regleringar av vd:s befogenheter.
Styrelsen genomför årligen en egen utvärdering och resultatet
redovisas för valberedningen. En viktig uppgift är att säkerhets
-
ställa att rapporteringen inom bolaget samt till styrelsen och
aktiemarknaden är korrekt och lämnas i god tid. Detta har regle
-
rats genom att styrelsen löpande erhåller en fastställd rapport
innehållande bland annat viktigare händelser och utveckling av
finansiell utveckling, ekonomisk ställning och viktiga händelser
för koncernen och de enskilda bolagen. Styrelsen har minst ett
årligt möte med huvudrevisorn som dessutom har en fortlöpande
kontakt med styrelseordföranden. Styrelsens ordförande ansva
-
rar för att styrelsens arbete, inklusive enskilda ledamöters insat-
ser, årligen utvärderas. Detta sker genom en strukturerad process
med efterföljande diskussion i styrelsen och valberedningen.
Syftet är att utveckla styrelsearbetet samt förse valberedningen
med ett beslutsunderlag inför årsstämman.
Utskottsarbete
Concejos styrelse har valt att inte ha något revisionsutskott
med anledning av bolagets ringa storlek. Revisionsfrågor hante
-
ras av styrelsen i sin helhet. Concejos revisor rapporterar minst
en gång per år personligen till styrelsen sina iakttagelser från
granskningen och sina bedömningar av den interna kontrollen.
Därutöver behandlas frågor rörande investeringar, företagsför
-
värv och strategisk inriktning. Concejo har ett ersättningsutskott
som bland annat arbetar med att fastställa vd:s förmåner samt
bereda ersättningsprogram såsom incitamentsprogram för
beslut på bolagsstämma. Utskottet utgörs av Ann-Marie Åström
(ordförande), Sten Ankarcrona och Jonas Rydell. Concejo har
även en investeringskommitté som bereder investeringsfrågor
för beslut i styrelsen samt har ett övergripande ansvar för
Concejos kassaförvaltning.
Särskilda bolagsordningsbestämmelser
Concejos bolagsordning har inga särskilda bestämmelser om
tillsättande och entledigande av styrelseledamöter, eller om
ändring av bolagsordningen.
Vd och koncernledning
Vd och koncernchef för Concejo är Carl Adam Rosenblad.
Arbetsfördelningen mellan vd och styrelsen, samt vd:s befogen
-
heter regleras i bolagets vd-instruktion som fastställs och revide-
ras årligen. I koncernledningen ingick vid årets utgång, utöver vd,
Concejos CFO, chefen för affärsutveckling tillika vice vd,
Concejos redovisningschef samt koncernens kommunikations
-
chef. För mer information om koncernledningen se sidan 62.
Aktiekapital och aktieägare
Aktiekapitalet uppgick vid årsskiftet 2024 till 58,5 MSEK fördelat
på 11 702 203 aktier med ett kvotvärde på 5,0 SEK per aktie. Varje
A-aktie motsvarar tio röster och varje B-aktie motsvarar en röst.
Alla aktier har lika rätt till bolagets tillgångar och resultat. För mer
information om aktien och aktieägarna, se sid 16-17.
Operativ styrning
Concejo bedrev under 2024 sin verksamhet inom tre affärsområ
-
den. Inom affärsområdenas dotterbolag finns dotterbolagsstyrel-
ser där koncernchefen normalt är ordförande. I dotterbolagen
finns arbetsordningar för styrelserna och skriftliga instruktioner
för verkställande direktörerna motsvarande de i moderbolaget.
Därutöver finns ett antal policys och instruktioner som reglerar
verksamheterna exempelvis beträffande IT, miljö, kvalitet, jäm
-
ställdhet, attestrutiner, finansiering och valutasäkring. Bokslut
upprättas månadsvis för varje resultatenhet och analyseras på
bolagsnivå. Bolag som ej är dotterbolag omfattas ej av den opera
-
tiva styrningen.
Rapportering
Intern rapportering sker inom samma system som används för
koncernboksluten, som presenteras för marknaden kvartalsvis.
Utöver resultat- och balansräkningar innehåller boksluten nyckel
-
tal och andra relevanta uppgifter. Analyser görs bland annat av
BOLAGSSTyRNING
54 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
likviditet, pågående projekt samt kundfordringar och kundkredit-
tider. Grundtankar inom koncernens rapporterings- och uppfölj
-
ningssystem är att dessa ska präglas av transparens och decen-
tralisering. Inom respektive dotterbolag läggs stor vikt vid att
utveckla och effektivisera processerna. En nyckel till framgång
är att ha tillgång till relevant och riktig information att mäta och
följa upp.
Revisor
Revisorns uppgift är att granska styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning, samt Concejos bokföring och finansiella
rapportering. Huvudansvarig revisor lämnar också en revisions
-
berättelse till årsstämman. Vid årsstämman har aktieägare möj-
lighet att ställa frågor till revisorn. Concejos revisor utses av
bolagsstämman. På årsstämman 2021 valdes KPMG AB till
revisorer för en tid om fyra år, med Jonas Eriksson som huvud-
ansvarig revisor. Årsstämman 2024 beslutade att ersättning till
revisorerna ska utgå mot faktura i enlighet med godkända inköps-
principer.
Ansvarstagande
Concejo har ambitionen att bedriva en ansvarsfull verksamhet
med hänsyn tagen till hållbar utveckling. Concejo ser hållbar
utveckling som ett förhållande där dagens behov kan tillgodoses
utan att äventyra kommande generationers möjlighet att till-
godose sina, i enlighet med FN-definitionen från 1987. Concejos
målsättning är att verksamheten ska planeras, genomföras, följas
upp och förbättras enligt hållbara principer för att minska företa
-
gets negativa påverkan. Concejo ser detta arbete som en naturlig
del i sitt åtagande gentemot företagets intressenter. Där utöver
är det Concejos bestämda uppfattning att ett framgångsrikt håll-
barhetsarbete även ger ekonomiska fördelar, både på kort och
på lång sikt. För mer information om Concejos ansvarstagande,
se hållbarhetsrapporten sid 57-59.
Intern kontroll
Concejos styrelse ansvarar för den interna kontrollen enligt aktie
-
bolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning. Concejos finan-
siella rapportering följer de regler som gäller för bolag noterade
på Nasdaq Stockholm och de lokala lagar och regler i varje land
där verksamhet bedrivs. Mål för Concejos finansiella rapportering
är att vara korrekt och fullständig samt följa tillämpliga lagar, reg
-
ler och rekommendationer. Därutöver ska rapporteringen ge en
rättvisande beskrivning av bolagets verksamhet och stödja en
rationell och initierad värdering av verksamheten. Intern finansiell
rapportering ska utöver dessa mål ge stöd till korrekta affärs-
beslut på alla nivåer i koncernen.
För att skapa och vidmakthålla en fungerande kontrollmiljö
har styrelsen fastställt ett antal grundläggande dokument av
betydelse för den finansiella rapporteringen. Ansvaret för att i
det dagliga arbetet upprätthålla den av styrelsen anvisade kon
-
trollmiljön vilar primärt på den verkställande direktören. Denne
rapporterar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Utöver detta kommer rapportering från bolagets revisor. Den
interna kontrollstrukturen bygger på ett ledningssystem baserat
på bolagets organisation och sätt att bedriva verksamheten, med
tydligt definierade roller och ansvarsområden och delegering av
befogenheter. En viktig roll i kontrollstrukturen spelar koncernens
styrdokument, exempelvis policys och riktlinjer inklusive upp-
förandekod där också affärsetik ingår. De styrande dokumenten
rörande redovisning och finansiell rapportering utgör de väsentli
-
gaste delarna av kontrollmiljön när det gäller den finansiella rap-
porteringen. Dessa dokument uppdateras löpande vid ändringar
av exempelvis redovisningsstandarder, lagstiftning och note
-
ringskrav.
I koncernen genomförs löpande riskbedömning för identifie
-
ring av väsentliga risker avseende den finansiella rapporteringen.
Beträffande den finansiella rapporteringen bedöms risken främst
ligga i väsentliga felaktigheter i redovisningen till exempel avse
-
ende bokföring och värdering av tillgångar, skulder, intäkter och
kostnader eller andra avvikelser. Bedrägeri och förlust genom för
-
skingring är en annan risk. Riskhantering är inbyggd i varje pro-
cess och olika metoder används för att värdera och begränsa ris-
ker och för att säkerställa att de risker som Concejo är utsatt för
hanteras i enlighet med fastställda policys, instruktioner samt
etablerade uppföljningsrutiner, vilka syftar till att minska eventu
-
ella risker och främjar korrekt redovisning, rapportering och infor-
mationsgivning.
Concejos kontrollaktiviteter syftar till för att hantera de risker
som styrelsen och ledning bedömer vara väsentliga för att före
-
bygga, upptäcka och korrigera eventuella fel i den finansiella rap-
porteringen. Sådana kontrollaktiviteter kan vara tydlig beslutsord-
ning och beslutsprocesser för större beslut såsom förvärv, andra
typer av större investeringar, avyttringar, avtal och analytiska upp
-
följningar med mera. En viktig uppgift för Concejo är också att
implementera, vidareutveckla och upprätthålla koncernens kon
-
trollrutiner samt att utföra intern kontroll inriktad på affärskritiska
frågor. Processansvariga på olika nivåer är ansvariga för utfö
-
rande av nödvändiga kontroller avseende den finansiella rappor-
teringen. I boksluts- och rapporteringsprocesser finns kontroller
vad gäller värdering, redovisningsprinciper och uppskattningar.
Concejo har interna informations- och kommunikationsvägar
som syftar till att främja fullständighet och riktighet i den finan
-
siella rapporteringen, till exempel genom styrdokument i form av
interna anvisningar, riktlinjer och policys avseende den finansiella
rapporteringen. Regelbundna uppdateringar och meddelanden
om ändringar av redovisningsprinciper, ändringar på krav i rap
-
portering eller annan informationsgivning görs tillgängliga och
kända för berörda medarbetare. Den externa informationen och
kommunikationen styrs bland annat av bolagets informations-
policy som beskriver Concejos generella principer av informa
-
tionsgivning.
Concejos koncernfunktioner gör centralt riskbedömning som
rapporteras direkt till koncernchefen. Concejo har ingen särskild
granskningsfunktion (intern revision) då styrelsen har gjort
bedömningen att det inte finns särskilda omständigheter i, eller
omfattning av verksamheten, som motiverar att en sådan funktion
inrättas. Concejos efterlevnad av antagna policys och riktlinjer
följs upp av styrelsen och företagsledningen. Vid varje styrelse
-
möte behandlas bolagets finansiella situation. Ledningen gör
resultatuppföljningar månadsvis med analyser av avvikelser från
rullande prognoser och föregående år. Inför publicering av kvar
-
talsrapporter och årsredovisning går styrelsen igenom den finan-
siella rapporteringen.
BOLAGSSTyRNING
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 55
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Concejo AB (publ), org. nr 556480-3327
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för år 2024 på sidorna 53–55 och för att den är upprättad i enlig
-
het med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta inne
-
bär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisnings-
lagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överens
-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 9 april 2025
KPMG AB
Jonas Eriksson
Auktoriserad revisor
BOLAGSSTYRNING
56 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Inledningsord
Under de senaste åren har vi verkat som ett blandat
investmentbolag. Vi har varit aktivt engagerade i våra
operativa dotterbolag och arbetat nära respektive bolags
företagsledningar. Fokus har initialt legat på att skapa för
-
utsättningar för långsiktigt värdeskapande genom att
som ägare bidra till utvecklingen av våra bolags organisa
-
tioner och erbjudande. Ur ett hållbarhetsperspektiv har vi
adresserat en mängd frågor, framför allt ur ett complian
-
ce-perspektiv. Parallellt har vi investerat i en mängd olika
bolag som, likt majoriteten av våra dotterbolag, har som
affärsidé eller bygger stora delar av sitt erbjudande på att
skydda människor, miljö och materiella värden. Den här
inriktningen är i linje med den väsentlighetsanalys vi slut
-
förde 2021 och som nu står inför revidering under 2025.
Concejo är nu på väg in i en ny fas. Vi har nyligen
beslutat att avveckla vår tidigare investeringsverksamhet,
Concejo Ventures, och överfört investeringarna till vår
kapitalförvaltning. Vi gör det av flera skäl, men en viktig
anledning är att frigöra resurser till att fokusera mer med
våra dotterbolag. Vi lämnar också tanken om att vara ett
blandat investmentbolag, och ser oss framåt som ett
bolag som ska äga och utveckla operativa verksamheter.
Det här får också bäring på vårt hållbarhetsarbete.
Under 2024 initierade vi ett större projekt för att kunna
svara upp på de krav och förväntningar som ställs på oss
utifrån perspektivet CSRD/ESRS. Projektet har lett fram
till att vi nu arbetar i våra dotterbolag med de processer
som behövs för att i framtiden, på ett effektivt och säkert
sätt, kunna redovisa relevanta hållbarhetsdata. Arbetet
omfattar bland annat workshops och utbildningar och
under 2025 kommer våra dotterbolag att fokusera på sina
värdekedjor, intressentdialoger och genomföra dubbla
väsentlighetsanalyser. Allt för att respektive bolag där-
efter ska kunna adressera de frågor som är mest rele
-
vanta för respektive verksamhet. Vi kommer parallellt att
genomföra motsvarande övning på koncernnivå, både för
att identifiera de frågor som är unika på moderbolagsnivå
och för att kunna säkerställa en god konsolidering av håll
-
barhetsdata från våra bolag.
I skrivande stund är hållbarhetsredovisning enligt
CSRD under revision. EU har föreslagit betydande lättna
-
der för ett stort antal bolag, och Concejo faller inom
ramen för den kategorin. Vårt arbete hittills har dock lett
oss till insikten att vi kommer fortsätta vårt arbete, oavsett
utfall av den pågående revisionen. Vi tror att ett bra och
transparent hållbarhetsarbete kommer vara en viktig del
ivåra dotterbolags affärsutveckling, och i förlängningen
deras erbjudande. Det är också vår bestämda uppfattning
att det kommer att vara en viktig del i vårt huvudsakliga
uppdrag: att långsiktigt skapa värden för våra aktieägare.
Carl Adam Rosenblad
Vd och koncernchef
Hållbarhet
Concejos hållbarhetsrapport avser räkenskapsåret 2024. Rapporten är upp-
rättad enligt bestämmelserna i årsredovisnings lagen och avlämnad av styrel-
sen i samband med undertecknandet av årsredovisningen.
Concejos ansvarstagande
Concejo har ett antal styrande dokument som uppställer
ramarna inom hållbarhetsområdet. Hållbarhetsarbetet
vilar på Concejos uppförandekod, Code of Conduct, som
omfattar företagets ansvarstagande. Den är tänkt att vara
lika aktuell vid urvalet av företag att förvärva, som i företa
-
gets ägarstyrning. Uppförandekoden kompletteras med
Concejos hållbarhetspolicy samt policyer som är kopp
-
lade till Concejos mål och strategier. Concejos uppförande-
kod är uppbyggd för att överensstämma med FN:s tio
principer för mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och
antikorruption, UN Global Compact.
Concejo har en liten egen organisation och har en
liten direkt påverkan på de flesta hållbarhetsområden.
Målbilden är att alla bolag där Concejo är huvudägare
själva har ett strukturerat hållbarhetsarbete. Det också
en central del i Concejos ägarstyrningsprocess. Det
gäller såväl ekonomisk hållbarhet som frågor avseende
social och miljömässig hållbarhet. Concejos historia som
industrialist ligger till grund för en princip som bygger på
en filosofi om ständig förbättring, som även är applicer
-
bar på hållbarhet.
Concejo har inte identifierat några väsentliga risker inom
hållbarhetsområdet med långsiktig påverkan som är
unika för Concejo eller dess verksamheter, utan företaget
omfattas av samma risker som andra företag. Hållbar
-
hetsrisker ingår därvid som en naturlig del i koncernens
riskhantering och analysarbete. Concejo äger bolag som
bedriver verksamhet i en mängd olika länder och mång
-
falden är stor med medarbetare från ett stort antal länder,
med olika nationaliteter, språk och kulturer. Med anled
-
ning av att Concejo har globala intressen på marknader
med skiftande affärskultur och lagstiftning kan det finnas
hållbarhetsrisker, exempelvis avseende anti-korruption
och mänskliga rättigheter. Det är Concejos bedömning att
det inte är något enskilt bolag, eller enskild del i dess värde-
kedjor, utan framför allt geografier som kan ge upphov
tillökade risker. Med i huvudsak norska och svenska
ledningsgrupper är dock bedömningen att riskerna är
klart begränsade.
Efterlevnaden av Concejos uppförandekod är ytter-
ligare ett sätt att hantera och motverka uppkomsten av
risker, där koden och övriga styrdokument bygger på en
vision om nolltolerans gällande uppställda regler vilket
säkerställer en generell riskminimering.
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 57
Concejos uppförandekod
Concejos uppförandekod beskriver de etiska riktlinjer
som ligger till grund för all verksamhet, vad som förväntas
av alla medarbetare och hur Concejo förhåller sig till sina
intressenter. Koden är ett stöd för ledare och medarbe
-
tare i deras dagliga arbete i alla Concejos intressen
världen över och implementeras, där tillämpligt, i led
-
nings- och kvalitetssystem. Concejos uppförandekod är
uppbyggd med FN:s tio principer inom ramen för UN
Global Compact som utgångspunkt.
Mänskliga rättigheter
Respektera internationella mänskliga rättigheter.
Försäkra sig om att det egna företaget inte är delaktigt
i brott mot mänskliga rättigheter.
Arbetsrätt
Upprätthålla föreningsfrihet och ett faktiskt
erkännande av rätten till kollektiva förhandlingar.
Avskaffande av alla former av tvångsarbete.
Faktiskt avskaffande av barnarbete.
Avskaffande av diskriminering vid anställning och
yrkesutövning.
Miljö
Stödja försiktighetsprincipen vad gäller miljörisker.
Ta initiativ för att främja större miljömässigt ansvars-
tagande.
Uppmuntra utveckling och spridning av miljömässigt
hållbar teknik.
Anti-korruption
Motarbeta alla former av korruption, inklusive utpress
-
ning och bestickning.
Concejos uppförandekod innehåller därutöver policyer
rörande kommunikation, hantering av konfidentiell infor
-
mation och insiderinformation, hantering av intresse-
konflikter samt en beskrivning av förfarande vid misstanke
om avsteg från uppförandekoden. Inga kränkningar eller
överträdelser mot punkterna ovan eller uppförandekoden
har rapporterats under 2024.
Affärsmodell
Concejo investerar tid och kapital i bolag i syfte att skapa
långsiktigt hållbar värdeutveckling. Concejos aktiva äga
-
rengagemang kompletteras med en kapitalförvaltning
vars syfte är att skapa en god avkastning fram till att kapi
-
talet investeras i olika verksamheter. Concejos värdeska-
pande omfattar att bidra med kunskap, kompetens och
kapital, både från den egna organisationen och genom
sitt nätverk. Concejo arbetar dels genom styrelserepre
-
sentation och i valberedningar på strategisk nivå, dels
genom att stödja bolagens ledningar i frågor på operativ
och taktisk nivå. Frågor som behandlas är affärsplan,
finansiering, organisationsutveckling, produktutveckling
samt marknadsföring och kommunikation.
Väsentlighetsanalys
I slutet av 2020 påbörjade Concejo arbetet med en
väsentlighetsanalys med anledning av den nya verksam
-
hetsinriktningen – ett arbete som avslutades under inled-
ningen av 2021. Syftet med väsentlighetsanalysen var att
identifiera de frågor som är mest relevanta för Concejo
att arbeta med framöver. Analysen utgick ifrån såväl
interna som externa perspektiv, inklusive analys av glo
-
bala megatrender, beanchmarkanalyser och regulato-
riska krav. Resultatet av väsentlighetsanalysen illustreras
i matrisen nedan.
Väsentlighetsanalysen och dess slutsatser har legat till
grund för Concejos strategiska inriktning och fokus i håll
-
barhetsarbetet, och utgjorde därutöver en viktig parame-
ter i framtagandet av Concejos hållbarhetsmål. En ny
väsentlighetsanalys planeras att genomföras under 2025
som en del av det större CSRD-arbetet.
Signifikant
Begränsad Signifikant
Tillfredsställa Fokusera
Frågor Concejo har ett
extra stort fokus på
Förvalta Bevaka
Påverkan på Concejo
Betydelse för intressenter
Långsiktigt värdeskapande
Ansvarsfullt ägande
Hållbara investeringar
Regelefterlevnad
Innovation Attraktiv arbetsgivare
Mångfald och jämställdhet
Affärsetik och anti-korruption
Informationssäkerhet
Hållbarhetsarbete i portföljbolagen
Klimatförändringar
Resursbrist Digitalisering
Samhällsengagemang Hälsa och säkerhet
Mänskliga rättigheter och arbetsrätt
Egen miljöpåverkan
HÅLLbARHET
58 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Social hållbarhet
Concejo har sex medarbetare i moderbolaget. Adderar
man hel- och delägda konsoliderade bolag uppgår anta
-
let medarbetare till drygt 250. För Concejos verksamhet
är det av yttersta vikt att kunna attrahera och behålla
kvalificerade medarbetare på samma sätt som det är en
förutsättning för en långsiktigt hållbar utveckling i dotter-
bolagen att de i sin tur har ett fokus på att skapa förut-
sättningar för att engagera och behålla kvalificerade
medarbetare.
Concejo verkar för att säkerhetsställa ett professionellt
agerande och ett genuint engagemang från personalen
samt ett gemensamt synsätt mot ständig förbättring. I
kombination med att personalen har en god utbildnings
-
bakgrund är det viktigt med specifik erfarenhet inom
bolagets fokusområden. Detta kräver såväl en noggrann
initial urvalsprocess vid rekrytering som en kontinuerlig
utbildning och utveckling.
En viktig faktor är att bolagens medarbetare trivs och
är friska. Inom ramen för Concejos ägarstyrning verkar
företaget för att bolagen genomför regelbundna medar
-
betarundersökningar för att säkerställa att såväl bolagens
som medarbetarnas mål och utfall korrelerar, och att
bolagen även arbetar med hälso- och friskvårdsbefräm
-
jande initiativ. En risk, som Concejo identifierat, är att
bolagens medarbetare är frånvarande på grund av sjuk
-
dom eller att de skadas i arbetet. Historiskt sett har
Concejo haft låg sjukfrånvaro och få arbetsplatsrelate
-
rade risker, något företaget verkar för att upprätthålla
inom ramen för sin nya inriktning. En annan risk är att
kompetens går förlorad genom att bolagens medarbetare
slutar. Concejos stödjer vid behov bolagens personalar
-
bete, inklusive framtagande relevanta personalpolicyer,
med målbilden att bolagen säkerställer att tillvarata varje
individs förmåga och utvecklingspotential, samt att de
vidareutvecklar de kompetenser som är nödvändiga för
att i framtiden kunna bedriva en framgångsrik hållbar
affärsverksamhet.
Miljömässig hållbarhet
Concejo har en begränsad direkt miljöbelastning, utan
dessa frågor adresseras i första hand i Concejos dotter
-
bolag. Vid en initial analys är bedömningen dock att även
dessa bolags miljöbelastning är förhållandevis begrän
-
sad. Orsaken är att bolagen generellt sett har en begrän-
sad egen tillverkning. Samtidigt kan indirekta miljörisker
förekomma.
Concejo gör bedömningen att majoriteten av bolagens
miljöbelastning principiellt härrör sig till utsläpp av växt
-
husgaser kopplat till energiförbrukning och tjänsteresor.
Det här är viktiga frågor som nu adresseras direkt i de
CSRD-processer som initierats i dottebolagen.
På ett övergripande plan verkar Concejo för att samt
-
liga verksamheter ska ha så låg negativ miljöbelastning
som möjligt och att nationella och internationella lagar
och miljökrav alltid ska följas, att bolagens erbjudanden
ska produceras genom processer som belastar miljön
så lite som möjligt och att detta säkerställs genom fast
-
ställda processer för ansvarsfulla inköp, och att förekom-
mande rest- och avfallsprodukter ska tas om hand på ett
miljövänligt sätt.
Concejos hållbarhetspolicy
Ekonomisk hållbarhet
Investera i företag och utveckla affärer
som långsiktigt skapar värden.
Eftersträva en god balans mellan
avkastningspotential och riskexponering.
Verka för en hög affärsetik och
professionellt agerande.
Social hållbarhet
Vara en attraktiv arbetsgivare och
attrahera och behålla kvalificerade
medarbetare.
Stå för inkludering, bejaka mångfald och
utveckla företag som tar tillvara varje
individs förmåga och utvecklingspotential.
Arbeta för god hälsa, låg sjukfrånvaro och
en nollvision avseende arbetsplatsolyckor.
Miljömässig hållbarhet
Stödja utvecklingen av strukturer och
processer för att successivt minska
portföljbolagens klimatpåverkan.
Investera i företag och verksamheter som
bidrar till en hållbar samhällsutveckling.
beakta miljökonsekvenser i utveckling av
Concejos nuvarande och framtida
investeringar.
Hållbarhetsmål
Concejo AB (publ)
Concejos hållbarhetsmål omfattar koncer-
nens rörelsedrivande verksamheter. Dessa
bolag omfattade under 2024 Firenor
International, Optronics Technology,
ACAFSystems, SAL Navigation samt
SbFFonder.
Hållbarhetsmålen bygger på resultatet
av Concejos väsentlighetsanalys.
Samtliga bolag ska ha en Uppförandekod
(Code of Conduct).
Majoriteten av bolagen ska koppla
sin Uppförandekod till sin värdekedja.
Samtliga bolag ska ha ett aktivt
hållbarhetsarbete.
Majoriteten av bolagen ska ha utsett
en hållbarhetsansvarig medarbetare.
Samtliga bolag ska arbeta med att
identifiera sina potentiella
hållbarhetsrisker.
Majoriteten av bolagen ska ha ett
program för riskhantering kopplat till
hållbarhet.
Concejos hållbarhetsundersökning
Concejo har under ett antal år genomfört hållbarhets-
undersökningar när bolaget hade ett större scope på sina
hållbarhetsarbete. När fokus nu skiftat till koncernens
rörelse drivande bolag är en formell undersökning inte längre
det mest effektiva sättet att interagera på då det finns ett fler-
tal kanaler och ytor som arbetar med hållbarhetsfrågor som
en naturlig del av affärsutvecklingen. Nedan visas hur de
rörelsedrivande bolagen uppfyller Concejos nuvarande håll-
barhetsmål.
Frågeställning Utfall Resultat
Samtliga bolag ska ha en
uppförandekod (Code of Conduct) 5/5
Majoriteten av bolagen ska koppla sin
Uppförandekod till sin värdekedja 4/5
Samtliga bolag ska ha ett aktivt
hållbarhetsarbete 4/5 X
Majoriteten av bolagen ska ha utsett
en hållbarhetsansvarig medarbetare 4/5
Samtliga bolag ska arbeta med att
identifiera sina potentiella
hållbarhetsrisker 4/5 X
Majoriteten av bolagen ska ha ett
program för riskhantering kopplat till
hållbarhet 4/5
Concejos hållbarhetspolicy och hållbarhetsmål kommer att revideras efter genomförd väsentlighetsanalys 2025.
HÅLLbARHET
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 59
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Concejo Ab (publ) org. nr 556480-3327
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år
2024 på sidorna 57-59 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen i enlighet med den äldre lydelsen som
gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt Interna
-
tional Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt
uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 9 april 2025
KPMG Ab
Jonas Eriksson
Auktoriserad revisor
HÅLLbARHET
60 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Concejos styrelse
Samtliga uppgifter per 2025-03-31
Sten Ankarcrona
Född: 1966.
Utbildning: BA. International Relations.
Styrelseledamot sedan: 2020.
Befattningar och uppdrag: Senior rådgivare inom
finans och kapitalförvaltning. Vd och ordförande för
Allba Invest AB. Styrelseordförande i Hercules
Investeringsfond. Styrelseledamot Strand
Kapitalförvaltning AB. Ledamot av
Riddarhusdirektionen. Ordförande i valberedningen,
Berner Industrier AB. Ordförande i
Investeringskommittén, Concejo AB (publ). Ledamot
iErsättningsutskottet, Concejo AB (publ).
Aktieinnehav i Concejo: 0.
Thomasine Rosenblad
Född: 1964.
Utbildning: Fil kand. Psykologi och HR.
Styrelseledamot sedan: 2014.
Befattningar och uppdrag: HR-konsult, strategisk
kompetensförsörjning.
Aktieinnehav i Concejo: 0. Indirekt ägande via
Platanen Holding AB, se sid 17.
Carl Adam Rosenblad
Född: 1965.
Utbildning: Civilekonom, Uppsala Universitet.
Styrelseledamot sedan: 1996.
Befattningar och uppdrag: Vd och koncernchef för
Concejo AB (publ). Styrelseledamot i Concejo AB
(publ) och Berner Industrier AB. Övriga uppdrag,
sesidan 62.
Tidigare erfarenhet: Vd Eurocoal AB, partner och
medgrundare Varangia Shipping AB, medgrundare
och styrelseordförande TradeTool Provider AB, vd
Consilium Navigation AB, chef affärsutveckling
Consilium AB (publ), affärsområdeschef Consilium
Marine & Safety, affärsområdeschef Consilium Safety
Engineering.
Aktieinnehav i Concejo: 24 000 B-aktier samt
115 000 teckningsoptioner. Indirekt ägande via
Platanen Holding AB, se sid 17.
Ann-Marie Åström
Född: 1965.
Utbildning: Juristexamen, Uppsala Universitet.
Styrelseledamot sedan: Ordförande sedan 2023.
Ledamot Valberedningen 2020–2022. Ledamot
i styrelsen mellan 2009 och 2020.
Befattningar och uppdrag: Styrelseordförande
i Rederi AB Gotland, Ljugarn Holding AB,
Artepelagstiftelsen och Bådan AB. Styrelseledamot i
Assuranceforeningen SKULD A/S, Ekerö Holding AB
och SKULD Mutual P&I Association (Bermuda).
Styrelsesuppleant i Björkviks Havsbad AB.
Ordförande i Ersättningsutskottet, Concejo AB (publ).
Aktieinnehav i Concejo: 1 000 B-aktier.
Jonas Rydell
Född: 1972.
Utbildning: Civilekonom.
Styrelseledamot sedan: 2020.
Befattningar och uppdrag: Fristående rådgivare
till finansiella företag. Styrelseordförande i Tempest
Security AB. Styrelseledamot i Athanase Industrial
Partner AB, Concedo AS, Attica Exploration AS,
DistIT AB (publ) samt Hellen Holding Limited.
Ledamot i Ersättnings utskottet och
Investeringskommittén, Concejo AB (publ).
Aktieinnehav i Concejo: 0.
Rickard Bergengren
Född: 1985.
Utbildning: Fil kand, ekonomi. Lunds Universitet..
Styrelseledamot sedan: 2023.
Befattningar och uppdrag: Äger och förvaltar
Hjularöds Gods. Styrelseledamot i MCT Brattberg AB,
Futuritas AB och AB Hörby Bruk. Styrelsesuppleant
i DANO Fastigheter AB och Epic Races i Sverige AB
och Le Volpi AB.
Aktieinnehav i Concejo: 200 000 B-aktier. Företräder
MCT Brattbergs ägande, för innehav se sidan 17.
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024 61
Carl Adam Rosenblad
Koncernchef
Verkställande direktör Concejo AB (publ)
Född: 1965.
Utbildning: Civilekonom, Uppsala Universitet.
Verksam i Concejo sedan: Styrelseledamot sedan 1996.
Befattningar och uppdrag: Vd och koncernchef för
Concejo AB (publ). Styrelseledamot i Concejo AB
(publ). Styrelseledamot i SBF Fonder AB. Styrelse-
ordförande i Firenor International AS. Styrelseledamot
iBerner Industrier AB, Optronics Technology AS och
ACAF Systems Inc.
Tidigare erfarenhet: Vd Eurocoal AB, partner och
medgrundare Varangia Shipping AB, medgrundare
och styrelseordförande TradeTool Provider AB,
vd Consilium Navigation AB, chef affärsutveckling
Consilium AB (publ), affärsområdeschef Consilium
Marine & Safety, affärsområdeschef Consilium Safety
Engineering.
Aktieinnehav i Concejo: 24 000 B-aktier samt 115 000
teckningsoptioner. Indirekt agande via Platanen
Holding AB, se sid 17.
Concejos koncernledning
Thorleif Jener
Chef Affärsutveckling
Vice vd Concejo AB (publ)
Född: 1962.
Utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan
i Stockholm.
Verksam i Concejo sedan: 2007.
Befattningar och uppdrag: Vice vd och chef affärs-
utveckling Concejo AB (publ). Styrelseordförande
i Optronics Technology AS och SAL Navigation AB.
Styrelseledamot i Compodium International AB (publ),
och EnviGas AB.
Tidigare erfarenhet: Internationell råvaruhandel
Glencore (f.d. Marc Rich), Euromin SA och Fortum
Varme. Vd för Consilium Navigation, chef affärsut-
veckling Consilium AB (publ).
Aktieinnehav i Concejo: 5 000 B-aktier samt 100 000
teckningsoptioner.
Mathias Österdahl
Kommunikationschef Concejo AB (publ)
Investment Manager Concejo Ventures
Född: 1970.
Utbildning: Marinofficer, MOHS. Studier i ekonomi
och samhällsvetenskap vid bland annat Uppsala
Universitet och Ekonomihögskolan i Kalmar.
Verksam i Concejo sedan: 2020. Rådgivare till
Concejo sedan 2003.
Befattningar och uppdrag: Kommunikationschef
Concejo AB (publ). Investment manager Concejo
Ventures.
Tidigare erfarenhet: Marinofficer KA 1, konsult
Vitalitet Corporate Advisors, Investment Manager
och Kommunikationschef Core Ventures AB (publ),
styrelseordförande Netrevelations Technologies AB,
seniorkonsult Kind PR & Information, tf Press- &
Pr-chef Intentia International AB (publ),
tf Informations chef Swe-Dish Satellite Systems,
styrelseordförande Persson & Westling Pantbank.
Medgrundare och vd IR Stockholm AB.
Aktieinnehav i Concejo: 40 000 teckningsoptioner
(genom bolag).
Samtliga uppgifter per 2025-03-31
Lars Håkansson
Cheif Financial Officer
Finansdirektör Concejo AB (publ)
Född: 1965.
Utbildning: Civilekonom, Stockholms Universitet.
Verksam i Concejo sedan: 2008.
Befattningar och uppdrag: Finansdirektör (CFO)
Concejo AB (publ). Styrelseledamot i Firenor
International AS och SAL Navigation AB.
Tidigare erfarenhet: Revisor Ernst & Young,
koncerncontroller Scandiaconsult AB, CFO RBS
Broadcasting AB, ekonomichef Consilium Navigation
AB, business controller Consilium AB (publ),
Ekonomichef Consilium Marine & Safety AB.
Aktieinnehav i Concejo: 70 000 teckningsoptioner.
Lisa Karlsson
Group Accounting Manager
Ekonomichef Concejo AB (publ)
Född: 1980.
Utbildning: Civilekonom, Stockholms Universitet.
Business Performance Diploma, SSE Executive
Education, Handelshögskolan i Stockholm.
Verksam i Concejo sedan: 2023.
Befattningar och uppdrag: Group Accounting
Manager och Ekonomichef Concejo AB (publ).
Tidigare erfarenhet: Revisor PwC. Group Financial
Controller samt Senior Accounting Specialist Atlas
Copco AB (publ).
Aktieinnehav i Concejo: 0.
62 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2024
Adresser
Concejo AB (publ)
Västra Finnbodavägen 2, 7 tr
131 30 Nacka, Sverige
Tel: 08-563 05 300
info@concejo.se
www.concejo.se
Concejo Industrier
ACAF Systems Inc.
4 Grafton Street
Coventry. RI 02816.
USA
Tel: +1 401 828 9787
Fax: +1 401 828 9788
info@acafsystems.com
www.acafsystems.com
Firenor International AS
Holskogsveien 48
4624 Kristiansand
Norge
Tel: +47 99 09 73 00
post@firenor.com
www.firenor.com
Optronics Technology AS
Nils Hansen vei 13
0667 Oslo
Norge
Tel: +47 22 64 55 55
info@optronics.no
www.optronics.no
SBF Fonder
SBF Fonder AB
Kungsgatan 17
111 43 Stockholm
Sverige
Tel: 08-667 10 50
www.sbffonder.se
info@sbffonder.se
Intressebolag
SAL Navigation AB
Västberga Allé 36 B
SE-12630 Hägersten
Sverige
Tel: 08-563 05 100
sales@salnavigation.com
www.salnavigation.com
Envigas AB
Industrivägen 53
SE-932 52 Bureå
Sverige
Tel: 08-121 440 20
info@envigas.com
www.envigas.com
Produktion: Concejo. Foto: ACAF Systems, Envigas, Firenor International,
Kjetil Kleven, Matre Maskin, Optronics Technology, SAL Navigation, SBF Fonder,
Håkan Flank (styrelse och ledning).