549300PSDFYO1ZBFO4132021-01-012021-12-31iso4217:SEK549300PSDFYO1ZBFO4132020-01-012020-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300PSDFYO1ZBFO4132021-12-31549300PSDFYO1ZBFO4132020-12-31549300PSDFYO1ZBFO4132019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300PSDFYO1ZBFO4132019-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300PSDFYO1ZBFO4132019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300PSDFYO1ZBFO4132019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300PSDFYO1ZBFO4132019-12-31concejoab:HybridslanMember549300PSDFYO1ZBFO4132019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300PSDFYO1ZBFO4132019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300PSDFYO1ZBFO4132019-12-31549300PSDFYO1ZBFO4132020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-01-012020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-01-012020-12-31concejoab:HybridslanMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-12-31concejoab:HybridslanMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300PSDFYO1ZBFO4132020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-01-012021-12-31concejoab:HybridslanMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-12-31concejoab:HybridslanMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300PSDFYO1ZBFO4132021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Årsredovisning 2021
Årsredovisningen distribueras till de aktieägare och övriga intressenter
som anmält sitt intresse till företaget. Årsredovisningen kan beställas på
info@concejo.se eller laddas ner på www.concejo.se.
INNEHÅLL
Året i korthet 3
Detta är Concejo 4
Vd har ordet 6
Concejos värdeskapande 8
Firenor International 10
SBF Fonder 12
Concejo Tillväxt 14
Concejo Invest 14
Concejo Ventures 18
Aktieinformation 20
Alternativa nyckeltal 22
Förvaltningsberättelse 23
Rapport över resultat och totalresultat
för koncernen 28
Koncernens balansräkning 29
Förändringar i koncernens eget kapital 30
Koncernens kassaödesanalys 31
Moderbolagets resultaträkning 32
Moderbolagets balansräkning 33
Förändringar i moderbolagets eget kapital 34
Moderbolagets kassaödesanalys 35
Noter 36
Styrelsens underskrifter 59
Revisionsberättelse 60
Bolagsstyrning 63
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten 67
Hållbarhet 68
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten 71
Concejos styrelse 72
Concejos ledning 73
Adresser 74
2 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Året i korthet
Förvärv av SBF Fonder
Den 27 november 2020 ingick Concejo ett villkorat avtal
om att förvärva SBF Management AB, under 2022 namn
-
ändrat till SBF Fonder AB. Villkoren var dels godkän-
nande av aktieägarna som erhölls på en extra bolags-
stämma den 24 februari 2021, dels godkännande av
Finansinspektionen som erhölls den 26 februari 2021.
Förvärvet slutfördes den 31 mars 2021. Köpeskillingen
uppgick till 148 MSEK. Efter justering för kassa samt
anteciperad utdelning bedömdes initialt nettoköpeskil
-
lingen uppgå till 69MSEK, vilket slutligen justerades till
66 MSEK. SBF Fonder redovisas som ett eget aärsom
-
råde från och med andra kvartalet 2021.
Omstruktureringen av Firenor International
Den 29 september 2021 meddelade Concejo att styrel
-
sen fattat beslut om att avveckla installations- och entre-
prenadverksamheten inom aärsområde Firenor Inter-
national. Beslutet markerar inledningen av den sista
fasen av en längre tids arbete med att omstrukturera
verksamheten som under många år haft stora förluster.
Avvecklingen bedöms vara genomförd i slutet av första
kvartalet 2023 och kosta Concejo drygt 110 MSEK. Efter
avvecklingen kommer Firenor International initialt ha en
klart lägre omsättning än tidigare, men med målsätt-
ningen att verksamheten ska få en lönsam utveckling.
Huvuddelen av verksamheten inom Firenor International
är den som tidigare redovisades som aärsområde
Safety Engineering.
Uppbyggnaden av Concejo Tillväxt
Under 2021 genomförde Concejo ett ertal förvärv i
spännande tillxtbolag som, tillsammans med några
tidigare investeringar i utvecklingsprojekt som Optronics
Technology och ACAF Systems, utgör grunden i den
investeringsverksamhet som samlas i aärsområde
Concejo Tillväxt. Totalt ingår, när årsredovisningen publ
-
iceras, 18 bolag av varierande storlek och mognadsgrad
i Concejo Tillväxt samt en investering i en riskkapital
-
fond. Av dessa investeringar är 13 gjorda under 2021,
eller inledningen av 2022. Intresset för Concejo som
ägare är stort och inödet av potentiella investeringar
har varit och är fortsatt stort.
Övriga större händelser
Den 21 maj 2021 fattade årsstämman beslut om utdel
-
ning till aktieägarna om 15 kr per aktie. Tillsammans med
utdelningen året innan om 17 kr per aktie har drygt 374
MSEK delats ut till aktieägarna de senaste två åren, som
en värdeöverföring efter försäljningen av aärsområde
Marine & Safety i enlighet med Concejos utdelnings-
policy.
Den 23 september 2021 begärde Concejo inlösen av
sina efterställda eviga inlösenbara hybridobligationer.
Inlösen var ovillkorad och återbetalningsdagen inföll den
1 november 2021. Obligationerna avnoterades därefter
från Nasdaq Stockholms företagsobligationslista.
De kanske viktigaste händelserna för Concejo under 2021 var slutförandet
avförvärvet av SBF Fonder, omstruktureringen av Firenor International och
beslutet att avveckla installations- och entreprenadverksamheten samt upp-
byggnaden av investmentverksamheten inom Concejo Tillväxt. Samtidigt var
2021 ett mycket händelserikt år också inom andra områden.
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 3
Detta är Concejo
Under 2021 har Concejo gått från att omfatta ett aärs-
område till att redovisa tre aärsområden, som en natur-
lig följd av verksamhetens utveckling. Den huvudsakliga
verksamheten inom det tidigare aärsområdet Safety
Engineering åternns numera i aärsområde Firenor
International. Några av de utvecklingsbolag Concejo tidi
-
gare investerat i, tillsammans med nya investeringar
under året, åternns i aärsområde Concejo Tillväxt.
Aärsområde SBF Fonder är en ren konsekvens av ett
förvärv som slutfördes under inledningen av 2021.
Aärsområde Firenor International
Firenor International är en ledande leverantör av hög
-
specialiserade produkter och system för aktiv brand-
bekämpning för primärt kunder inom energisektorn,
såväl traditionella segment som olje- och gasindustrin
som förnyelsebar energi. Verksamheten leds utifrån
huvudkontoret i Kristiansand, Norge, samt från lokala
kontor med koncentration i Mellastern.
Aärsområde SBF Fonder
SBF Fonder (tidigare SBF Management) är en förvaltare
av alternativa investeringsfonder som äger och förvaltar
hyresbostäder i Sverige. SBF Fonders erbjudande riktar
sig till såväl institutionella investerare som privatperso
-
ner. Fonderna har liknande mandat och erbjuder expo-
nering mot bostadsfastigheter utanför de större stä-
derna i Sverige. Huvudkontoret är i Stockholm, Sverige,
och verksamheten har lokal förvaltning av fastigheter på
21 orter runt om i Sverige.
Aärsområde Concejo Tillväxt
Concejos investeringsverksamhet är koncentrerad till
aärsområde Concejo Tillväxt. Aärsområdet omfattar
de bolag som Concejo har ägarintressen i men som inte
är tillräckligt stora för att redovisas som ett eget aärs
-
område. Concejo har valt, att i sin ägarstyrningsprocess,
dela in bolagen i två grupperingar: Concejo Invest – där
Concejo har ett större ägarengagemang t ex genom
arbete i styrelser, valberedningar eller på annat sätt mer
regelbundet stödjer aärsutvecklingen och Concejo
2021 är Concejos första hela räkenskapsår som ett blandat investmentbolag.
Concejos verksamhet bedrivs inom tre aärsområden: Firenor International,
SBF Fonder samt Concejo Tillväxt. De två första består av helägda verksam-
heter därConcejo har ett djupt engagemang. Inom aärsområde Concejo
Tillväxt samlar Concejo sin investmentverksamhet och aärsområdet är i sin
tur indelat i två grupperingar: Concejo Invest och Concejo Ventures.
Concejos investeringsverksamhet är
koncentrerad till aärsområde Concejo
Tillväxt, indelad i två grupperingar:
Concejo Invest och Concejo Ventures.
4 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Ventures – där Concejo initialt har ett mer passivt
ägande. De olika bolagen och var de ingår framgår
nedan.
Concejo Invest
Optronics Technology AS
ACAF Systems, Inc
Envigas AB
Christian Berner Tech Trade AB (publ)
Compodium International AB (publ)
Concejo Ventures
Myra Security GmbH
Charge Amps AB*
Dracoon GmbH*
Round2 (fond)
Adtraction Group AB
BeammWave AB*
Babyshop Sthlm Holding AB
Xenergic AB
Trilon AB*
Greenely AB (publ)
Occlutech Holding AG
ImagineCare AB
WeSports Scandinavia AB
Urban Miners AB
* Investeringar under 2022, dvs. efter räkenskapsårets utgång.
Concejos kapitalförvaltning
Concejos kapitalförvaltning syftar till att säkerställa hög
handlingsberedskap inför nya investeringar och samti
-
digt ge en bra avkastning på de likvida medel som står
till bolagets förfogande. Förvaltningen sker i huvudsak
diskretionärt genom ett antal etablerade aktörer på
marknaden. Utöver detta har Concejo en mindre andel
egenförvaltade medel.
2021 2020
Nettoomsättning, MSEK 261,2 255,7
Rörelseresultat (EBIT), MSEK -197,2 -139,3
Årets resultat, MSEK -20,7 1 335,4
Resultat per aktie, SEK -1,87 113,33
Eget kapital, MSEK 950,5 1 261,0
Eget kapital per aktie, SEK 81,22 107,76
Börskurs vid årets utgång, SEK 69,00 68,80
Utdelning per aktie, SEK 15,00
Direktavkastning, % 21,8
P/E-tal -36,9 0,6
Soliditet, % 64 88
Concejo i siffror
DETTA ÄR CONCEJO
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 5
Vd har ordet
Ett blandat investmentbolag växer fram
För ett år sedan skrev jag i mitt vd-ord att Concejo är ett
blandat investmentbolag. Det var förvisso en helt korrekt
beskrivning men det är framför allt under 2021 som vi på
riktigt utvecklat vår investmentverksamhet. Den verk
-
samhet som vi idag samlar inom aärsområde Concejo
Tillxt bestod för ett år sedan av en handfull bolag varav
några var investeringar som sträckte sig ett par år till
-
baka i tiden. Under 2021, samt inledningen av 2022, har
vi accelererat våra investeringar och totalt förvärvat
andelar i 13 nya bolag, samt ökat våra investeringar i
några bentliga innehav. Med våra tidigare investeringar
räknar vi det i skrivande stund till 18 bolag i Concejo Till
-
xt samt en investering i en riskkapitalfond som i sin tur
investerar i spännande tillväxtbolag på den tyskspråkiga
marknaden. Därför tvekar jag inte för att upprepa det jag
skrev förra året, att Concejo är ett blandat investment-
bolag. Skillnaden är att vi idag har en mycket bättre
balans mellan vår industrirörelse Firenor International,
vår fondverksamhet SBF Fonder och vår investment-
verksamhet Concejo Tillväxt.
Redovisning av verksamheten
Under 2021 har Concejo gått från ett till tre aärsområ
-
den. Av nettoomsättningen är det Firenor International
som står för den övervägande delen. Det är en industri
-
rörelse som vi äger till 100 %. SBF Fonder ingår också i
vår nettoomsättning och ger förvisso inte ett obetydligt
bidrag, men det är framför allt i vårt resultat som SBF
Fonder bidrar koncernmässigt. Dessutom är vårt mål
för verksamheten satt till utvecklingen av förvaltat kapi
-
tal och inte till tillxt sett till nettoomsättning, vilket är
viktigt att beakta när man tittar på verksamhetens
utveckling. Concejo Tillväxt består av 18 utvecklings
-
bolag. Endast två av dessa konsolideras som dotterbo-
lag och deras nettoomsättning är än så länge relativt
liten och lönsamheten negativ. Här ingår även vårt intres-
sebolag Envigas där vi bara konsoliderar på resultatnivå
samt våra noterade innehav som påverkar vårt resultat
positivt eller negativt beroende på kurs utveckling.
Firenor International
rt aärsområde Firenor International består av de
verksamheter som tidigare ingick i divisionen med
samma namn i vårt gamla aärsområde Safety Engine
-
ering. Det är en industrirörelse med verksamhet huvud-
sakligen i Norge och Mellanöstern, som erbjuder olika
typer av säkerhetssystem för aktiv brandbekämpning.
Vihar ägt den här verksamheten under en längre tid och
under många år har verksamheten lidit av dålig lönsam
-
het kopplad till en i grunden dålig aärsmodell. Vi har
under två år arbetat med att omstrukturera verksam
-
heten – ett arbete som ledde till att vi i slutet av 2021
beslutade att avveckla all installations- och entreprenad
-
verksamhet i Mellanöstern och Indien. Nu får vi en
betydligt enklare aär med ett tydligt erbjudande i form
av produkter, system och service vilket minskar såväl vår
riskexponering som vår kapitalbindning. Det återstår en
hel del jobb innan vi är igenom avvecklingsarbetet men
långsiktigt är vår ambition att det här ska bli en lönsam
verksamhet inom en överskådlig framtid. Fokus är kun
-
der inom energisektorn där behovet av skyddssystem
stort.
SBF Fonder
Förvärvet av SBF Fonder slutfördes den 31 mars 2021.
Då hette företaget SBF Management och var en väl
fungerande verksamhet. Vi kunde dock relativt omgå
-
ende konstatera att vår analys vid förvärvet, att potentia-
len för bolaget var mycket större än vad man hittills upp-
nått, var korrekt. En av våra första åtgärder var att jag
tagit på mig vd-rollen under en övergångsperiod som
närmast ska beskrivas som en onboarding-process. Att
gå från en strategisk roll som styrelseordförande till en
operativ roll som vd har gett mig och Concejo en helt
annan närhet till verksamheten och en helt annan platt
-
form för att accelerera utvecklingen. Under de nio måna-
der vi ägt bolaget har vi genomfört era förändringar och
vi fortsätter vårt arbete med målbilden att bli ett ledande
fondbolag för direktinvesteringar i bostadsfastigheter.
Bytet av namn till SBF Fonder var ett grepp för att tydlig
-
göra det vi håller på med. Att gå från strax under 3 miljar-
der i förvaltat kapital till mer än 5 miljarder på ett år är ett
bevis på att vi som ägare verkligen kan göra en skillnad.
Nu fortsätter vi vårt arbete med att skapa strukturer och
processer så att bolaget kan nå nya höjder.
Concejo Tillväxt
Aärsområdet där vi samlar våra investeringar har fått
namnet Concejo Tillxt. Att det heter så är ingen tillfäl
-
lighet. Vi har valt att investera i bolag i tillxt eller bolag
2021 var ett förändringens år för Concejo. Vi tillträdde som ägare av SBF
Fonder och gjorde relativt snabbt en skillnad, vi tog ett tut beslut och
påbörjade avvecklingen av en stor del av Firenor Internationals verksamhet –
och vi etablerade vår investeringsverksamhet inom Concejo Tillväxt genom
ett antal nya investeringar. Enkelt uttryckt la vi grunden till Concejo som ett
blandat investmentbolag.
Vill man förstå Concejo måste man förstå
att vi arbetar långsiktigt och metodiskt
med att lägga en sten ovanpå den andra.
Samtidigt är vi nykna, ibland opportu-
nistiska och kanske framför allt otåliga
– men på ett bra sätt.
6 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
där vårt initiala bidrag är att skapa tillxt. Aärsområdet
omfattar, som tidigare nämnts, 18 bolag och en fond,
som benner sig i olika mognadsfaser men som alla är
på en tillxtresa. Några är dessutom lönsamma men vi
sätter initialt mindre fokus på lönsamhet utan prioriterar
att bolagen skapar volym och utvecklar sina marknads
-
andelar. Därefter, och återigen utifrån mognadsgrad,
styr vi verksamheterna mot lönsamhet. Vi har valt att
indela aärsområdet i två grupperingar, utifrån hur vi
arbetar med dem som ägare. De bolag där vi har ett stort
engagemang, exempelvis genom styrelsearbete, sorte
-
rar vi i Concejo Invest. De bolag där vi initialt är passiva
ivår ägarstyrning, eller överlåtit styrningen åt andra,
sorterar vi i grupperingen Concejo Ventures.
Orolig omvärld
De senaste två åren har vi levt i en global pandemi. Det
har påverkat alla. Ur ett aärsperspektiv har det varit pro
-
blematiskt, och vi har haft stora utmaningar inte minst
ivårt aärsområde Firenor International där vi försökt
genomföra en radikal omstrukturering. Men det kan inte
på något sättas i relation till det lidande som de vars liv
satts på paus upplevt, än mindre de som förlorat nära
och kära. I mitt vd-ord i bokslutskommunikén skrev jag
att jag hade hoppats kunna skriva att vi ser fram emot
ettslut på pandemin, en ny vår och ett spännande 2022.
Den entusiasmen försvann över en natt i och med det
som händer i Ukraina. Det går inte att skriva ett vd-ord
iapril 2022 och inte reektera över att vi har ett krig i
Europa. Återigen kommer det påverka oss aärsmässigt,
och återigen är det på intet sätt jämförbart med den
påverkan det har för så många människor i vår närhet.
Visätter våra förhoppningar till att fred och förnuft segrar
och att detta får ett slut väldigt snart. Till dess får vi med
tungt sinne konstatera att vi lever i en fortsatt orolig tid.
Långsiktigt otåliga
Dagens Concejo har funnits på börsen i 28 år och det
tog 25 år att utveckla det aärsområde vars överskott
efter försäljningen ligger till grund för vår nya resa som
ett blandat investmentbolag. Vill man förstå Concejo
måste man förstå att vi arbetar långsiktigt och metodiskt
med att lägga en sten ovanpå den andra. Samtidigt är vi
nykna, ibland opportunistiska och kanske framför allt
otåliga – men på ett bra sätt. Vi låter välfungerande verk
-
samheter utvecklas i den takt som gör mest nytta för just
den verksamheten, och det kan se olika ut för olika bolag,
men märker vi att det inte fungerar på ett sätt som vi är
bekväma med tvekar vi inte på att agera. Långsiktigt
otåliga kan låta som en klyscha men det beskriver på ett
rätt bra sätt hur vi ser på vårt uppdrag varje dag vi går till
jobbet. Långsiktigt otåliga är också den drivkraft som
ligger bakom vår ambition att det denna gång inte ska ta
25 år till innan vår nästa stora succé. Men den kommer
inte imorgon, eller nästa år, så otåliga är vi inte. Våra mål
är satta för perioden fram till 2025. Det är ett bra mått på
vår otålighet och också ett bra mått på hur man som
aktieägare ska se på sin investering i Concejo.
Nacka i april, 2022
Carl Adam Rosenblad, vd och koncernchef
Vi har valt att investera i bolag i tillväxt
eller bolag där vårt initiala bidrag är
attskapa tillväxt.
VD HAR ORDET
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 7
Concejos värdeskapande
Aärsidé
Concejo är ett blandat investmentbolag med målsätt
-
ningen att skapa långsiktiga värden genom att investera
i och utveckla verksamheter med entreprenörskap som
grund.
Concejos mål
Styrelsen i Concejo har formulerat mål för perioden
2021–2025. Målen bygger på en vision om ett långsiktigt
uthålligt och hållbart värdeskapande med evig horisont.
Övergripande mål
Concejos övergripande mål är att skapa värde för aktie-
ägarna. Utdelning till aktieägarna kommer under en för
-
väntad tillväxtfas att vara sekundärt i förhållande till att
möjliggöra investeringar av och i portföljbolag för att
skapa långsiktiga värden.
Finansiella mål
Concejos nansiella mål för perioden 2021–2015 är satta
på aärsområdesnivå:
Firenor International
Under den pågående omstruktureringsfasen är det pri
-
mära nansiella målet för Firenor International att uppnå
en långsiktigt hållbar lönsamhet. Rörelsemarginalen ska
under perioden 2021–2025 successivt förbättras för att
slutligen uppnå en hållbar nivå om minst 5 procent.
SBF Fonder
Det nansiella målet för SBF Fonder (SBF) är kopplat till
tillväxt. Målet är att SBF:s fonder ska ge en riskjusterad
avkastning för fondens investerare som långsiktigt kan
mäta sig med marknadsledarna för alternativa fastig
-
hetsinvesteringar och att förvaltat kapital (Assets Under
Management) ökar med mer än 10 procent per år i
genomsnitt under perioden 2021–2025.
Concejo Tillväxt
Bolagen som ingår i Concejo Tillxt skiljer sig i termer
av såväl verksamhet som storlek och mognadsfas. Även
Concejos mått av engagemang skiljer sig mellan de olika
bolagen, och från och med inledningen av 2022 indelas
de därför i två grupperingar: Concejo Invest, där
Concejo har ett större engagemang som aktiv ägare,
och Concejo Ventures, där Concejo initialt har ett mer
passivt ägande. Samtliga bolag från båda gruppering
-
arna ingår i aärsområde Concejo Tillxt där målet är
att nå en genomsnittlig årlig avkastning på investerat
kapital på mer än 15 procent under perioden 2021–2025.
Övergripande strategi
Concejos övergripande strategi är att genom aktivt
ägande bidra till en långsiktigt hållbar utveckling i de
företag Concejo valt att investera i.
Concejos ägarstyrning sker i huvudsak på strategisk nivå. Genom arbete i,
eller rådgivning till, portföljbolagens styrelser och valberedningar bidrar
Concejo till bolagens utveckling. Concejo kan även bidra taktiskt och opera-
tivt i bolagen genom att tillsätta egna resurser eller resurser ur sitt nätverk,
samt nansiellt. Aktivt engagemang och fokuserade insatser är grunden
i Concejos värdeskapande.
8 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Investeringsstrategi
Concejos investeringshorisont är långsiktig, men kan ha
opportunistiska inslag. Investeringar sker i huvudsak i
onoterade företag med bas i Norden. Concejos målbild
är att bygga upp en portlj innehållande en blandning
av mogna rörelsedrivande verksamheter och produkt-
eller tjänstebolag i en tidig utvecklingsfas. Gemensamt
för alla investeringar är att bolagets erbjudande har en
bevisad kommersiell potential (Proof of Concept). B2B
och B2G är prioriterat före B2C. Investeringsbeloppen är
normalt mellan 20 MSEK och 200 MSEK. För investe
-
ringar inom Concejo Ventures kan Concejo göra avsteg
från strategin i det fall intressanta investeringsmöjlig-
heter uppstår.
Concejo vill vara den största eller en av de största
ägarna för att kunna arbeta aktivt med bolagen, men kan
acceptera minoritetsposter om investeringen i övrigt
bidrar till det övergripande målet. För Concejo Ventures
gäller normalt att Concejo är en mindre ägare. Concejo
Identieringsfas Analysfas Investeringsfas Värdeskapandefas Realiseringsfas
Dealow från externa
kanaler.
Uppsökande
verksamhet baserat på
egen analys.
Aärsmöjligheter som
skapas genom bentliga
innehav.
Megatrender.
Proof of Concept.
Time-to-market.
Kommersiell potential.
Adresserbara kunder.
Track-record.
Skalbarhet.
Hållbarhet.
Organisation och
management.
Finansiell och legal
analys.
Concejo rätt ägare?
Initialt mellan 20 MSEK
till 200 MSEK.
Tilläggsinvesteringar.
Allokering av resurser
för att utveckla bolagen.
Aktivt ägande och
strategisk utveckling
genom styrelsearbete.
Stöd till bolagen på taktisk
och operativ nivå.
Aärsutveckling.
Tillväxt.
Lönsamhet.
Operationell och nansiell
optimering och
förbättringsåtgärder.
Långsiktigt ägande där
bolagen behålls som
kassaödesgenererande
enheter.
Industriell exit.
IPO.
IPO inkl. utdelning till
aktieägarna.
Investeringsmodell – Concejo
Concejo investerar i bolag med stor utvecklingspotential och där företaget bedömer att ett
ägarengagemang bidrar till ökat värdeskapande.
Realiserade värden återinvesteras
kan investera i alla sektorer men söker framför allt bolag
verksamma inom områden där man sedan tidigare har
kunskap och erfarenhet.
Ägarstyrning
Concejo bidrar till företagsutveckling genom att bidra
med kunskap, kompetens och kapital, både från den
egna investeringsorganisationen och genom sitt nät
-
verk. Concejo arbetar dels genom styrelserepresenta-
tion på strategisk nivå och dels genom att stödja bola-
gens ledningar i frågor på operativ och taktisk nivå.
Strategisk nivå
Taktisk nivå
Operativ nivå
Exempel på frågor
Aärsplan och nansiering.
Hållbarhet och digitalisering.
Strategisk rekrytering.
Produktutveckling.
Organisationsutveckling.
Budgetering och prognoser.
Försäljning och marknadsföring.
Ekonomistyrning.
Kommunikation/IR och PR.
Plattform
Arbete i styrelse.
Arbete i valberedning.
Strategisk rådgivning.
Stöd till ledningsgrupp.
Coachning av ansvarig
personal i bolaget.
Ägarstyrningsmodell
CONCEJOS VÄRDESKAPANDE
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 9
Firenor International
Firenor International är en ledande leverantör
avhögspecialiserade produkter och system för
aktiv brandbekämpning till kunder globalt inom
energisektorn. Firenor International är huvud-
sakligen verksamt i Norge och Mellanöstern.
Firenor International (Firenor) erbjuder nyckelfärdiga
brandbekämpningslösningar, inklusive design och leve
-
rans av förtestad utrustning, samt utför tester, underhåll
av system och tillhandahåller reservdelar vid behov.
Huvudkontoret är i Kristiansand, Norge.
Firenor tillhandahåller olika typer av säkerhetssystem
för aktiv brandbekämpning beroende på kundtyp och
applikationsområde. Erbjudandet omfattar allt från före
-
byggande lösningar till detektion, alarm, brandbekämp-
ning och supportsystem. Utöver brandsäkerhetssystem
erbjuds konsulttjänster som tekniska beräkningar,
design, riskanalys och utbildning samt service och
support.
Kunder
Firenor International riktar sitt erbjudande till företag
verksamma inom energisektor och har kunder inom olje-
och gasindustrin, inklusive oshoreindustrin, samt övrig
energi- och kraftindustrin, inklusive förnyelsebart som är
ett växande marknadssegment. Inom respektive indu
-
strigren nns en mängd olika nischmarknader och appli-
kationsområden. Firenor erbjuder sina system och tjäns-
ter i samband med nybyggnation, utbyggnation eller
ombyggnation av olika typer av större anläggningar. Vid
nybyggnation består kunderna ofta av internationella
entreprenadföretag med övergripande projektansvar.
Flera av de stora entreprenadföretagen är globala aktö
-
rer som företräds lokalt. Vid ut- eller ombyggnation samt
övriga tjänster utgörs kunderna normalt av de som äger
eller driver anläggningarna, som oljebolag, gasbolag
eller kraft- och energibolag.
Marknad
Den globala efterfrågan på energi och elektricitet driver
investeringar i infrastruktur. De största energikällorna är
olja, gas och kol – och runt om i världen planeras och
projekteras för en stor mängd anläggningar. Investe
-
ringsviljan hos olje- och gasindustrins aktörer minskar
vid sjunkande oljepris och leder till längre besluts-
processer och senareläggning av investeringsbeslut.
Det motsatta gäller inte automatiskt vid ökande oljepris,
då ledtider för omställning är betydligt längre och de
senaste åren har korrelationen varit betydligt mer svag
än tidigare. Oshoremarknaden följer samma mönster.
Samtidigt ökar efterfrågan, generellt sett, på alternativa
energikällor och nya projekt planeras i ett ertal länder,
exempelvis inom vindkraft. För att möta den globala
efterfrågan av elektricitet planeras dessutom, i många
delar av världen, stora investeringar i kraftverk för att öka
10 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
elproduktionen. Efterfrågan på brandsäkerhetssystem
till olika typer av anläggningar är fortsatt stor, dels på
grund av de stora ekonomiska värden som skyddas men
även tack vare ökade krav och tillkommande regelverk.
Firenor koncentrerar sin verksamhet i länder och regio
-
ner som har en utbyggd industri runt olja, gas och andra
energikällor.
Concejos kommentar
Från att den ursprungliga investeringen etablerades
2007 växte verksamheten kraftigt genom organisk till
-
xt och förvärv för att nå en nettoomsättning 2015 om
drygt 464 MSEK och ett rörelseresultat på 37 MSEK. På
grund av bristande styrning och kontroll under åren av
god tillxt togs ett antal projekt med hög komplexitet,
och i vissa fall projekt med dålig lönsamhet. Detta sam
-
manföll med vikande efterfrågan, påverkad av bland
annat sjunkande oljepriser, och såväl intäkter som lön
-
samhet försämrades radikalt. Stora nedskrivningar har
också belastat resultatet. Under 2020 initierade Concejo
en genomgripande omstrukturering av verksamheten i
syfte att skapa förutsättningar för en hållbart lönsam
utveckling, och under 2021 beslutade Concejo att
avveckla Firenors installations- och entreprenadverk
-
samhet. Kostnaden för avvecklingen bedöms uppgå till
drygt 110 MSEK, och markerar slutfasen av den pågå
-
FIRENOR INTERNATIONAL
Etableringsår: n/a*
Concejos ägarandel: 100 %
Ägare sedan: 2007
* Firenor International består av en grupp företag med varierande
ålder, varför ett särskilt etableringsår ej kan anges.
ende omstruktureringen som bedöms genomförd under
första kvartalet 2023. Firenor kommer därefter att vara
en nischad aktör med en tydlig aärsmodell som levere
-
rar högvärdiga brandskyddsprodukter och -system
under norsk ledning.
FIRENOR INTERNATIONAL
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 11
SBF Fonder
Den 27 november 2020 ingick Concejo ett vill-
korat avtal om att förvärva SBF Management
AB, namnändrat till SBF Fonder. Villkoren var
dels godkännande av aktieägarna som erhölls
på en extra bolagsstämma den 24 februari
2021, dels godkännande av Finansinspektionen
som erhölls den 26 februari 2021. Förvärvet
slutfördes den 31 mars 2021 och utgör sedan
dess ett eget aärsområde.
SBF Fonder (SBF) är en förvaltare av investeringsfonder
enligt lag (2013:561) om förvaltare av alternativa investe
-
ringsfonder. SBF Fonders aärsidé är att attrahera kapi-
tal till fastighetsfonder som äger hyresbostäder i Sve-
rige, där man skapar värde genom att förvärva, utveckla
och långsiktigt förvalta bostadshyresfastigheter.
Verksamheten startades 2003 och idag nns en fond
som riktar sig mot institutionella investerare (Svenska
Bostadsfonden Institution AB) och en fond (SBF Bostad
AB (publ)) noterad på NGM Nordic AIF som riktar sig till
privatpersoner. SBF har för närvarande totalt 5,6 miljar
-
der kronor under förvaltning i form av cirka 3 600 lägen-
heter fördelat på 21 orter i Sverige.
Erbjudande
SBF:s fonder erbjuder privatpersoner, företag, stiftelser
och institutioner ett direktägande i bostadshyresfastig
-
heter i attraktiva lägen i Sverige. Fondstrukturerna ger
därigenom ett investeringsalternativ som är direkt expo
-
nerat mot marknaden för hyresbostäder, med låg volatili-
tet och en låg korrelation till aktiemarknaden, utan att
investerararen behöver engagera sig i den dagliga för
-
valtningen. Via en välbeprövad och noggrann förvärvs-
analys säkerställer SBF Fonder att såväl ort som fastig
-
het passar in i beståndet. Med en exibel och lyhörd
förvaltning är ambitionen att hyresgästerna är och förblir
nöjda och att de fastigheter som ägs av fonderna är att
-
raktiva att bo i. SBF Fonder arbetar aktivt på lokal nivå
med både uthyrning och förvaltning genom dotterbola
-
get SBF Services AB.
Verksamhetens delar
SBF Fonder delar in sin operativa verksamhet i tre delar;
Transaktioner, Fastighetsförvaltning samt Kapitalmarknad.
Transaktioner: omfattar ortsanalys, förvärv och försälj
-
ning av fastigheter och fastighetsutveckling.
Fastighetsförvaltning: omfattar asset management
itermer av investeringsanalys, värdering och portfölj-
och fastighetsstrategi, samt teknisk förvaltning,
bostadsförvaltning och fastighetsprojekt.
Kapitalmarknad: omfattar kapitalintag och investerar
-
relationer.
12 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Därutöver har bolaget en investeringskommitté som
lämnar rekommendationer avseende förvärv och försälj
-
ningar.
Investeringsstrategi
SBF Fonder investerar i svenska hyresfastigheter huvud
-
sakligen i tillväxt- och pendlingsorter. Målfastigheten är
en bostadsfastighet med lågt inslag av kommersiella
ytor. Orterna har normalt mer än 10 000 invånare och en
positiv befolkningstillväxt. Fastigheterna ligger normalt
iså kallade A-lägen för mindre orter och B- och C-lägen
för större orter. Ett fastighetsförvärv omfattar generellt
samlade förvaltningsenheter om minst 100 MSEK och
fastigheterna ska ha uppgraderingsmöjligheter.
Belånings graden vid en investering ligger vanligtvis
mellan 50 och 65 procent.
Concejos kommentar
SBF Fonder erbjuder en attraktiv produkt för investerare
som vill ha ett komplement för att uppnå en balanserad
portfölj sett till risk och avkastning. Under de senaste
åren har avkastningen varit mycket god och genom foku
-
seringen på hyresbostäder är risken klart begränsad.
Det här är viktigt då managementbolagets intjäning
består av dels management fee och dels vinstdelning på
skapad överavkastning. Samtidigt nns det stora möjlig
-
heter att utveckla verksamheten framåt, och vi har sett
en kraftig tillväxt i förvaltat kapital under 2021. SBF
Fonder är ett tillväxtcase där Concejo är en långsiktig
och mycket aktiv ägare.
SBF FONDER
Etablerat år: 2003
Concejos ägarandel: 100 %
Ägare sedan: 2021
SBF FONDER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 13
Optronics Technology AS
Optronics, grundat 2018, är ett norskt bolag som utveck-
lar en ny generation optiska gasdetektorer för olika indu-
striapplikationer, främst för olje- och gasmarknaden, bio-
gasmarknaden, marinmarknaden och gruvnäringen.
Optronics lösning bygger på en unik kiselteknologi som
gör deras produkter snabbare, mer stabila och mer till
-
förlitliga än de alternativ som nns på marknaden idag.
Unik lösning, unik aärsmodell
Behovet att detektera och varna för explosiva och giftiga
gaser är stort inom en mängd olika industrier. De idag
ledande produkterna har funnits på marknaden i mer än
20 år, och teknikutvecklingen inom området har varit låg.
Med åldrande system minskar tillförlitligheten och drifts
-
störningar är vanligt förekommande. Optronics grundare
har en lång erfarenhet av gasdetektion, och har även
varit med och utvecklat de system som är tillgängliga på
marknaden idag. Kunskapen och förståelsen för dagens
utmaningar är med andra ord stor.
Optronics lösningar bygger inte bara på en helt ny
kiselbaserad teknologi utan är även konstruerad för
utmaningar som inte fanns för 20 år sedan, exempelvis
cybersäkerhet. Detektorerna har genomgått de senaste
testerna och godkännandeprocesserna avseende kvali
-
tet, miljö och certikatskrav, och är därtill förkalibrerade
vilket betydligt underlättar drift och underhåll jämfört
med andra lösningar. Optronics har valt en aärsmodell
som innebär att de ingår partnerskap med ledande dist
-
ributörer inom valda applikationsområden, istället för att
själv bearbeta slutkunderna. Valet har hittills varit fram
-
gångsrikt och redan före lansering hade bolaget ingått
ramavtal med ledande aktörer inom valda segment och
applikationsområden motsvarande 70 procent av sina
försäljningsmål för den inledande 5-årsperioden avse
-
ende den första produktfamiljen.
Concejos kommentar
Concejo har varit med och nansierat utvecklingen av
Optronics från starten. Med djup kunskap om gasdetek
-
tion genom tidigare verksamheter har Concejo en god
förståelse för de utmaningar som nns med dagens åld
-
rande teknologi, och varför Optronics lösning har poten-
tial att bli en game-changer för hela branschen. Det är
också därför Concejo successivt ökat sitt engagemang
och ägande. Optronics har en kombination av unik lösning,
mycket kompetent och erfaren ledning och en aärsmo
-
dell som gör att Concejo med goda skäl kan ha höga för-
väntningar på bolagets utveckling de närmaste åren.
Concejo Invest
Concejo Invest är den gruppering inom aärsområde Concejo Tillväxt där
Concejo samlar de bolag där man har sitt största ägarengagemang. Totalt
fem bolag ingår i grupperingen, varav tre är onoterade och två noterade.
Itvåav bolagen är Concejos ägarandel så stor att bolagen konsolideras
somdotterbolag.
OPTRONICS TECHNOLOGY AS
Investering: 33,4 MSEK
(2018/2020/2021)*
Concejos ägarandel: 66,8 %
* Concejo har därutöver lånenansierat
Optronics utveckling med cirka 90 MSEK.
CONCEJO TILLVÄXT
14 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
ACAF Systems Inc.
ACAF Systems, grundat 2006, är ett teknologibolag i
Rhode Island, USA, som utvecklat en unik lösning för
eektiv användning av uorfritt och biologiskt nedbryt
-
bart brandbekämpningsskum. ACAF:s teknologi, som
kallas Automatic Compressed Air Foam, använder min
-
dre vatten och skum, och är verksamt på kortare tid, än
konventionella skumsläckningssystem. ACAF riktar sitt
erbjudande framför allt till kunder inom kraftindustrin,
olje- och gasindustrin, ygindustrin, gruvnäringen och till
petrokemiska anläggningar. Teknologin är patenterad
och har internationella produktgodkännanden, exempel
-
vis Factory Mutual (FM) i USA.
Miljökrav driver efterfrågan
Compressed Air Foam (CAF) är en teknologi som är
överlägsen andra släckmetoder vid komplicerade brän
-
der i högriskområden. De skum som använts tidigare i
traditionell skumsläckning har en mycket negativ miljö-
påverkan då de innehåller höguorerande ämnen.
Ökade miljökrav har därr drivit fram en efterfrågan på
mer miljövänliga lösningar, vilket även omfattar större
fasta system då CAF historiskt i huvudsak förekommit på
mobila brandsläckningsenheter. ACAF:s teknologi skiljer
sig från traditionella lösningar och bolaget är ett av de få
i världen som har fått sina system FM-godkända för
användning av uorfri skumvätska.
Concejos kommentar
Att använda skum vid brandsläckning är i många fall den
mest eektiva metoden. Under senare år har skummets
negativa miljöpåverkan dock blivit ett allt växande pro
-
blem. Det har i vissa fall, som exempelvis i Sverige, gått
så långt att man undviker eller förbjuder traditionella
skumvätskor för att miljöpåverkan bedöms vara för stor.
ACAF:s teknologi löser era problem och det nns en
stor marknadspotential för bolagets erbjudande. ACAF
är fortfarande ett relativt litet bolag och omsättningen är
än så länge låg. Concejo driver en process för att se hur
man bäst kan skapa tillväxtförutsättningar för ACAF
framåt.
ACAF SYSTEMS INC.
Investering: 8,8 MSEK (2017) *
Concejos ägarandel: 60,0 %
* Concejo har därutöver lånenansierat ACAF:s
utveckling med cirka 17 MSEK.
CONCEJO TILLVÄXT
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 15
Envigas AB
Envigas, grundat 2013, är ett nytänkande svenskt Cle-
an-Tech-företag som genom en termokemisk process
producerar biokol, bioolja och biogas baserat på rest
-
produkter från skogsindustrin som på ett förnyelsebart
sätt kan ersätta fossila insatsvaror inom olika industrier.
Biokolet kan användas som reduktionsmedel i den
metallurgiska industrin, biooljan som insatsvara i rana
-
derier och biogasen som en energibärare – alla förnyel-
sebara produkter som bidrar till att minska utsläppen av
fossil koldioxid. Envigas har haft en demonstrationsan
-
läggning i drift sedan början av 2019 och arbetar med att
driftsätta sin första produktionsanläggning i industriell
skala i Bureå söder om Skellefteå.
Biomassa i en cirkulär ekonomi
Utsläpp av koldioxid och global uppvärmning är en av de
stora klimatutmaningarna, både på lokal och global nivå.
Vid förbränning av olja, kol och naturgas frigörs det kol
som lagrats i miljontals år i atmosfären i form av koldi
-
oxid. Detta bidrar till global uppvärmning. Genom att
ersätta fossilt kol med biomassa skapas ett cirkulärt
kretslopp som till stora delar är koldioxidneutralt. Värl
-
dens behov av metaller i allmänhet och stål i synnerhet
xer i takt med en ökad befolkning, urbanisering, ökat
välstånd och levnadsstandard. Stålet nns överallt i sam
-
hället och har en i stort sett obegränsad rad använd-
ningsområden. Stål kan dock inte tillverkas utan att man
tillför kol i processen, och vill man ha 100 procent grönt
stål måste man också tillföra grönt kol. Det är i de här
olika processerna Envigas lösningar kommer in i bilden.
Concejos kommentar
Såväl nationella som globala klimatmål har med global
uppvärmning och utsläpp av fossil koldioxid som några
av de viktigaste frågorna att adressera. Envigas aärs
-
modell bygger på en idé att ta vara på restprodukter från
en industri och omvandla dem till värdefulla insatsvaror
för andra industrier. Det är förnyelsebart, och ger en
möjlighet att väsentligt reducera koldioxidutsläppen för
en mängd olika industrier. Den stora potentialen ligger
ibidraget till fossilfritt stål, med den nns även andra
applikationsområden, t ex att deponera Envigas biokol
ijorden som jordförbättringsmedel vilket skulle kunna
innebära att det blir en klimatpositiv kolsänka. Även bio
-
gasen och biooljan är intressanta för olika applikationer,
exempelvis på grund av reduktionsplikten i drivmedel,
och potentialen för Envigas bedöms som mycket stor.
ENVIGAS AB
Investering: 61,5 MSEK (2020/2021)
Concejos ägarandel: 32,4 %
CONCEJO TILLVÄXT
16 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Christian Berner Tech Trade AB (publ)
Christian Berner grundades 1897. Med över 120 års
erfarenhet som strategisk partner och rådgivare mel
-
lan tillverkare och kunder är Christian Berner Tech
Trade idag ett av Nordens ledande teknikhandels-
företag. Christian Berner Tech Trade-koncernen
erbjuder kvalitetsprodukter och systemlösningar
medfokus på miljöteknik, såsom vibrations- och
bullerdämpande material, lter- och processteknik,
UV-aggregat samt industriell utrustning, från europe
-
iska tillverkare till industrier och kommuner i Sverige
Compodium International AB (publ)
Compodium grundades 1997. Företagets huvuderbju-
dande består av att erbjuda säkra, krypterade och
autentiserade, videomöten för företag och organisatio
-
ner. Försäljningen sker via partnerskap och man
erbjuder sin mjukvara både under eget varumärke och
via vissa återförsäljares egna varumärken. Compodiums
aggskeppsprodukt är Vidicue® – en säker, krypterad
och autentiserad videokonferensplattform. Företaget
har idag en stark ställning på den svenska marknaden
för kommuner och landsting som använder lösningen
försäkra digitala möten, där sekretessbelagda uppgifter
och känslig information tas upp. Genom att företaget är
svenskt med servrar inom EU är man därutöver väl posi
-
tionerad för tillväxt utifrån EU-domstolens beslut i fallet
Schrems II som i praktiken förhindrar europeiska företag
att använda USA-baserade digitala tjänster vid behand
-
ling av personuppgifter. Compodium är noterat på
Nasdaq First North Growth Market.
Concejos kommentar
Det här är ett SaaS-bolag i stark tillxt som erbjuder en
tjänst som ligger rätt i tiden. Parallellt med att fortsätta
utveckla sina bentliga erbjudanden söker Compodium
även strategiska förvärv. Concejo bidrog under 2021 till
Compodiums utveckling genom att bland annat del
-
nansiera förvärvet av TDialog, vilket ökade ägarandelen
från 15,0 till 16,5 %.
COMPODIUM
INTERNATIONAL AB (publ)
Investering: 38,6 MSEK (2021)
Concejos ägarandel: 16,5 %
CHRISTIAN BERNER
TECH TRADE AB (publ)
Investering: 55,1 MSEK (2021)
Concejos ägarandel: 10,8 %
och övriga Norden samt värmepannor globalt.
ChristianBerner Tech Trade (publ) är noterat på
Nasdaq Stockholm.
Concejos kommentar
Christian Berner Tech Trade var Concejos första note
-
rade innehav. Det nns likheter mellan Christian Berner
Tech Trade och Concejo, som stark ägarstruktur, lång
historik, decentraliserad organisation och ett fokus på
miljöteknik.
CONCEJO TILLVÄXT
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 17
MYRA SECURITY GMBH
Myra Security är ett tyskt cyber-
säkerhetsföretag som erbjuder Security-as-a-Service.
Myra Security, grundat 2012, är ett internationellt
ledande företag när det kommer till skydd av kritisk infra
-
struktur och företag verksamma på marknader med hård
reglering, som myndigheter och nansmarknadsbolag.
På Myra Securitys kundlista nns bland annat tyska
regeringen, Europeiska Centralbanken, kommersiella
banker och försäkringsbolag tillsammans med större
globala e-handelsföretag.
Investering: 30,5 MSEK (2020)
Concejos ägarandel: 4,4 %*
* Genom ett direkt ägande av 26,5 % i Round2 MySec Beteiligungs
GmbH & Co. KG – ett Special Purpose Vehicle (SPV) vars enda syfte är att
ägaaktier iMyra Security och som manageras av Round2 Capital Partners.
CHARGE AMPS AB
Charge Amps är en ledande svensk leveran-
tör av innovativa och hållbara laddningslös-
ningar för elbilar. Charge Amps utvecklar smarta och
användarvänliga laddningsprodukter med snygg design,
för användning av hushåll, företag och på publika platser.
Charge Amps grundades 2012 och expanderar snabbt
både i Sverige och internationellt. Bolaget har i dagslä
-
get över 120 medarbetare, verksamhet i sju länder samt
försäljning i över 15 länder. Bland Charge Amps ägare
märks bland andra OK (Ekonomisk Förening) och
Skelleft Kraft.
Investering: 25,0 MSEK (2022)
Concejos ägarandel: 1,7 %
DRACOON GMBH
Dracoon, grundat 2012, är ett
tyskt cybersäkerhetsföretag specialiserat inom säker
hantering, lagring och överföring av dataler. Dracoon
ärmarknadsledande inom de tyskspråkiga länderna i
Europa (DACH) och ett av Tysklands snabbast växande
SaaS-bolag. Dracoon erbjuder en säker, krypterad, platt
-
formsoberoende mjukvara som kan användas såväl i
molnet som på egna servrar. Dracoons lösning uppfyller
en mängd höga säkerhetsstandarder, samt GDPR, och
används idag av företag verksamma inom nans och för
-
säkring, hälsa och sjukvård, tillverkningsindustri, försvar
och oentlig sektor. Bland kunderna märks exempelvis
era tyska banker, försäkringsbolag och myndigheter.
Investering: 22,5 MSEK (2022)
Concejos ägarandel: 10,0 %
ROUND2 FOND
Round2 Capital Partners är ett öster-
rikiskt investmentföretag som erbjuder nansieringslös
-
ningar till europeiska tillväxtbolag med digitala och
hållbara aärsmodeller. Round2 är en pionjär inom
Concejo Ventures
Concejo Ventures ingår i aärsområde Concejo Tillväxt, och är en gruppering
av bolag där Concejo initialt är mer passiv i sitt ägarengagemang. Totalt
investerat belopp uppgår till drygt 168 MSEK, fördelat på 13 bolag och en
riskkapitalfond.
intäktsbaserade nansieringslösningar, som bland annat
ger entreprenörer möjlighet till expansionskapital med
liten eller ingen utspädning. Round2 har idag en fond
som investerat cirka 30 MEUR i 22 bolag.
Concejo har etablerat ett partnerskap med Round2
Capital Partners, där Concejo därefter investerat i deras
investeringsfond och ges möjlighet att saminvestera i
spännande tillxtföretag. Concejos investeringar i Myra
Security och Dracoon är ett resultat av detta samarbete.
Investering: 20,7 MSEK (2020)
Concejos ägarandel: 8,8 %
ADTRACTION GROUP AB
Adtraction, grundat 2007, är Nor-
dens snabbast växande plattform för digital marknads-
föring via partners. Bolaget utvecklar och driver en platt
-
form som kopplar samman annonsörer, som vill öka sin
försäljning, med olika former av partners, som vill skapa
intäkter baserat på sitt innehåll och sina besökare.
Adtractions huvudsegment är e-handel och nans. Verk
-
samheten bedrivs på 11 europeiska marknader med
huvudkontor i Stockholm. Adtraction är noterat på First
North Growth Market.
Investering: 20,0 MSEK (2021)
Concejos ägarandel: 2,8 %
BEAMMWAVE AB
Beamm Wave har patenterad
teknologi inom kommunikationslösningar för frekvens
-
band högre än 24 GHz. Som första produkt utvecklas en
digital lösning med högre prestanda, bestående av ett
radiochip, antenn och mjukvarualgoritm för 5G, anpassat
framför allt för tillämpningar inom mobiltelefoni. De hög
-
sta frekvensbanden inom 5G kallas för mmWave och
möjliggör högre hastigheter och mycket korta fördröj
-
ningar. Beamm Wave grundades 2017 och sprunget ur
den långvariga forskningen kring mmWave och mobil-
telefoni som skett vid Lunds Tekniska Högskola.
BeammWave är noterat på First North Growth Market.
Investering: 10,5 MSEK (2022)
Concejos ägarandel: 5,0 %
BABYSHOP GROUP
Babyshop Group, grundat 2006, är en
ledande återförsäljare av baby- och barnprodukter på
nätet, inklusive exklusiva varumärken inom barnmode.
Babyshop bedriver idag försäljning via e-handelssajterna
Babyshop.com, Babyshop.se, Babyshop.no, Melijoe.com,
AlexandAlexa.com, Lekmer.se och Oiidesign.se. Där-
utöver nns ett fåtal fysiska butiker i Sverige och Norge.
Investering: 10,2 MSEK (2020/2021)
Concejos ägarandel: <1,0 %
CONCEJO TILLVÄXT
18 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
XENERGIC AB
Svenskt elektronikföretag som
har utvecklat en ny typ av cache-minne (arbetsminne) som
minskar strömför brukningen för olika typer av integrerade
kretsar (datachip). Xenergics innovation kretsar kring en
helt ny arkitektur och design av minnen som ger stora
energibesparingar för olika typer av elektronikprodukter
med betydligt längre batteritid som största vinst.
Xenergic, grundat 2017, är sprungen ur samarbetet
mellan forskaren Babak Mohammadi och serieentrepre
-
nören Anders Berglund med stöd av innovationsverk-
samheten vid Lunds universitet, LU Innovation och uni-
versitetslektor Joachim Rodrigues.
Investering: 10,0 MSEK (2021)
Concejos ägarandel: 5,8 %
TRIFILON AB
Svenskt innovationsföretag som sedan 2012
utvecklar funktionella biokompositmaterial.
Trilon levererar biokompositer till bland annat tillverk
-
ning av resväskor, snusdosor, detaljer till hemelektronik,
och trädgårdsprodukter m.m. Trilon erbjuder kundan
-
passade materialblandningar utifrån sina tre materialfa-
miljer: BioLite, Switch och Revo med polymer (plastrå-
vara) som antingen är fossil, biobaserad eller återvunnen
– förstärkta med biober som hampa och cellulosa.
Trilons material erbjuder också kraftigt minskad klimat
-
påverkan i termer av C02 och redan 2018 uppmärksam-
made WWF Trilons material som ett av de tio främsta
climate solving technologies” iEuropa.
Investering: 5,0 MSEK (2022)
Concejos ägarandel: <1,0 %
GREENELY AB PUBL
Greenely grundades 2014 med
målet att bygga teknik för att hjälpa användare att spara
på sin elförbrukning. Idag erbjuder företaget en applika
-
tion (mobilapp) som hjälper kunderna att optimera sin
elförbrukning, samt elavtal med 100 % grön el (märkt
”Bra Miljöval”) till självkostnadspris och utan bindnings
-
tid. För elbilsägare har Greenely utvecklat sin tjänst så
att laddningen genomförs de timmar när elpriset är som
lägst med möjlighet till stora besparingar. Via Greenlys
lösning kan ägare av solceller även sälja tillbaka över
-
skottsel till elnätet, vilket ytterligare reducerar hushållets
totala elkostnad.
Investering: 4,9 MSEK (2021)
Concejos ägarandel: 1,5 %
OCCLUTECH HOLDING AG
Occlutech Holding är ett schwei-
ziskt bolag, grundat 2003, som är en ledande specialise-
rad leverantör av minimala invasiva hjärtimplantat.
Occlutech har utvecklat en serie produkter som med
minimala kirurgiska ingrepp åtgärdar bland annat med-
födda hjärtfel som annars kan leda till exempelvis stroke
eller hjärtsvikt. Occlutech har en bred och dokumente
-
rad produktportlj baserad på egenutvecklad teknologi
och mer än 200 patent med över 140 000 sålda implantat
till sjukhus och kliniker i cirka 85 länder. Occlutech har
cirka 275 anställda och tillverknings- och FoU-anlägg
-
ningar i Tyskland och Turkiet, med ett globalt service-
och distributionsnav i Helsingborg, Sverige.
Investering: 3,1 MSEK (2021)
Concejos ägarandel: <1,0 %
IMAGINECARE AB PUBL
ImagineCare startade 2013
som ett innovationsprojekt mellan Microsoft och sjuk
-
vårdssystemet Dartmouth-Hitchcock i USA. Plattformen
och lösningen har utvecklats med tvärprofessionell bak
-
grund. 2017 tog LifecareX AB över bolaget för att driva
en global spridning med start i Sverige. ImagineCare
erbjuder förebyggande stöd genom att upptäcka och
åtgärda små försämringar i patienters hälsotillstånd
genom en vårdmodell med digitalt egenvårdsstöd som
bygger på mobil teknik, automatiserade analyser och ett
centralt egenvårdscentrum.
Investering: 3,0 MSEK (2021)
Concejos ägarandel: 1,4 %
WESPORTS SCANDINAVIA AB
WeSports är en snabbväxande e-handels-
koncern
inom sport, träning och fritid. WeSports är idag
marknads
ledande i Sverige inom kategorierna cykel, t-
ness, skidåkning, ishockey och innebandy, och en av de
ledande aktörerna inom era andra kategorier som rack
-
etsport, uteliv och sportnutrition. WeSports, grundat
2020, omfattar ett 40-tal starka varumärken inom e-han
-
del som Cykloteket, Träningsmaskiner.com, Hockey-
store, Skistart.com, Klubbhuset och Outdoorexperten.
Investering: 2,1 MSEK (2021)
Concejos ägarandel: <1,0 %
URBAN MINERS AB
Svensk start-up, grundat 2021, med cirkulär
aärsidé där metaller, framför allt ädelmetaller och säll
-
synta jordartsmetaller, återvinns genom utvinning ur
elektronikskrot. Urban Miners köper in osorterat elektro
-
nikskrot som sorteras på en anläggning söder om Stock-
holm. Det sorterade materialet säljs sedan vidare till
smältverk iEuropa för att kunna återanvändas.
Investering: 0,9 MSEK (2021)
Concejos ägarandel: 5,0 %
CONCEJO TILLVÄXT
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 19
Aktieinformation
Concejo-aktien
Concejos B-aktie introducerades på Stockholmsbörsens
O-lista i maj 1994, då under namnet Consilium. 1995
registrerades aktien på Stockholmsbörsens A-lista.
Under 2003 återgick aktien till notering på O-listan.
Numera handlas Concejos aktie på Nasdaq Stockholm,
Small Cap-listan.
Aktiekapitalet i Concejo uppgick per den 31 december
2021 till 58 511 015 kronor fördelat på 11 702 203 aktier,
med ett kvotvärde av 5 kronor. Aktier av serie A (907490
st) berättigar till 10 röster och aktier av serie B
(10794713 st) till 1 röst. Alla aktier medför samma rätt
tillandel i bolagets tillgångar och vinster.
Likviditetsgarant
Concejo har sedan 2018 ett avtal med Erik Penser Bank
isyfte att förbättra likviditeten i sin aktie. Likviditets-
garantens (Erik Penser Bank) uppgift är att säkerställa
enspecik spread, det vill säga skillnaden mellan köp-
och säljkurs i bolagets aktie, samtidigt som likviditet till
-
förs i orderboken genom att en volym aktier garanteras
på köp- och säljsidan. Målet med garantin är att minska
kraftiga kursrörelser orsakade av enstaka aärer och
samtidigt stimulera handeln i aktien. För aktieägarna
innebär det i förlängningen bättre kursinformation och
en mer rättvisande marknadsvärdering av Concejos
aktier.
En likviditetsgarant måste enligt minimikraven, i
Nasdaqs regelverk, ställa kurser på både köp- och säljsi
-
dan, så att skillnaden mellan kurserna inte är större än 4
procent. Kurserna måste ställas under minst 85 procent
av löpande handelstid. I och med att företaget har en lik
-
viditetsgarant markeras Concejo med (LP) i aktielistorna.
Under 2021 uppgick den genomsnittliga stängnings
-
spreaden till 0,54 procent.
Kursutveckling
Under 2021 har aktiens värde ökat med 0,6 procent, från
68,60 kronor till 69,00 kronor, efter utdelning om 15 kr,
baserat på slutkurs första handelsdagen respektive sista
handelsdagen för perioden. Under samma tid har index
där Concejo ingår utvecklats enligt följande: OMX Stock
-
holm (PI) har ökat med 34 procent, OMX Stockholm
Small Cap (PI) med 34 procent och OMX Stockholm
Industrial Goods & Services (PI) har ökat med 35 pro
-
cent. Concejo har under året som högst betalats med
97,00 kronor och som lägst med 61,40 kronor. Vid
utgången av 2021 uppgick Concejos börsvärde till 745
MSEK (743).
Omsättning
Under året gjordes 43 351 avslut i Concejo B. 3 245 859
aktier omsattes till ett värde av 247 314 723 SEK. Omsätt
-
ningshastigheten uppgick till 32 procent.
Aktieägare
Antalet aktieägare uppgick per den 31 december 2021
till 7 697 stycken (2 296).
Utdelningspolitik
Concejos styrelse har fastslagit att en försiktig utdel
-
ningspolitik ska tillämpas under en förväntad tillxtfas.
Utdelningen ska, över tiden, motsvara en fjärdedel av
resultatet efter nansiellt netto och skatt.
Föreslagen utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att ingen utdelning för
räkenskapsåret 2021 lämnas.
Direktavkastning
Styrelsens förslag till utdelning innebär att ingen direkt-
avkastning uppstår för räkenskapsåret 2021.
Kursutveckling 2021
Kursutveckling 2017–2021
Antal omsatta aktier per vecka
Concejo B OMX Stockholm PI OMX Stockholm Small Cap PI OMX Stockholm Industrial Goods & Services PI
Antal omsatta aktier per månad
0
50 000
100 000
150 000
200 000
250 000
300 000
350 000
DecNovOktSepAugJulJunMajAprMarFebJan
0
20
40
60
80
100
120
140
0
200 000
400 000
600 000
800 000
1000 000
2020 2021201920182017
0
50
100
150
200
250
20 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Aktieinformation Concejo AB (publ)
Aktienotering, Nasdaq Stockholm, Small Cap
Kortnamn, CNCJO B
ISIN-kod, SE0000236382
ICB-kod, 2700
Sektor, Industrivaror & tjänster
Totalt antal noterade aktier, 10 794 713 st
Högsta betalkurs 2021, 97,00 SEK
Lägsta betalkurs 2021, 61,40SEK
Slutkurs 2021-12-31, 69,00 SEK
Börsvärde 2021-12-31, 745 MSEK
IR-kontakt
Carl Adam Rosenblad, vd och koncernchef
Telefon: 08-563 053 09
E-post: ca.rosenblad@concejo.se
Lars Håkansson, CFO
Telefon: 08-563 053 12
E-post: lars.hakansson@concejo.se
Ekonomisk information 2022
Bokslutsrapport 2021, 2022-02-24
Delårsrapport jan–mars, 2022-05-24
Delårsrapport jan–juni, 2022-08-30
Delårsrapport jan–september, 2022-11-29
Aktiedata
2021 2020
Börskurs, SEK 69,00 68,80
Resultat per aktie, SEK -1,87 113,33
P/E-tal -36,9 0,6
Eget kapital per aktie, SEK 81,22 107,80
Utdelning per aktie, SEK 15,00
Direktavkastning, % 21,8
Antal aktier, noterade 10794713 10794713
Antal aktier, totalt 11702203 11702203
Antal röster, totalt 19869613 19869613
Antal aktieägare, totalt 7697 2296
De största aktieägarna
2021-12-31
A-aktier B-aktier Innehav (%) Röster (%)
Platanen Holding AB 907490 5264340 52,74 % 72,17 %
MCT Brattberg Aktiebolag 2205000 18,84 % 11,10 %
Magnus Vahlquist 530000 4,53 % 2,67 %
Avanza Pension 194590 1,66 % 0,98 %
Lott och Nils Rosenblads Stiftelse 96399 0,82 % 0,49 %
Jonas Johansson 81000 0,69 % 0,41 %
Nordnet Pensionsförsäkring 62160 0,53 % 0,31 %
SEB Investment Management 60231 0,51 % 0,30 %
Sten Åke Magnus Markusson 50450 0,43 % 0,25 %
Handelsbanken Fonder 48800 0,42 % 0,25 %
907490 8592970 81,19 % 88,92 %
AKTIEINFORMATION
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 21
Avstämning av alternativa nyckeltal mot de finansiella rapporterna
Belopp i MSEK (om inte annat anges) 2021 2020
Eget kapital per aktie
Eget kapital 950,5 1 261,0
Genomsnittligt antal aktier (i tusental) 11 702,2 11 702,2
Eget kapital per aktie (SEK) 81,22 107,76
Soliditet
Eget kapital 950,5 1 261,0
Balansomslutning 1 490,2 1 433,4
Soliditet 64 % 88 %
Nettoskuldsättningsgrad
Tillgångsposter i nettoskulden 899,0 1 103,1
Skuldposter i nettoskulden 315,3 22,4
Summa nettoskuld -583,7 -1 080,7
Nettoskuldsättningsgrad -61 % -86 %
Direktavkastning
Utdelning per aktie för verksamhetsåret 15,00
Börskurs vid årets slut 69,00 68,80
Direktavkastning 21,8 %
P/E-tal
Börskurs vid årets slut 69,00 68,8
Resultat per aktie -1,87 113,33
P/E-tal -36,9 0,6
Alternativa nyckeltal
Concejos användning av alternativa nyckeltal
Concejo-koncernen presenterar ett antal alternativa nyckeltal i årsredovisningen. De alternativa nyckeltalen har
inte fått en mer framträdande placering än de mått som är hänförbara till de nansiella rapporterna. Även om de
alternativa nyckeltalen ligger utanför IFRS denitioner ger de värdefull kompletterande information till investerare
och bolagets ledning, för utvärdering av bolagets resultat och nansiella ställning. Vidare anses de nödvändiga
för att kunna följa utvecklingen av koncernens övergripande nansiella mål.
Definitioner
Direktavkastning
Utdelning per aktie i förhållande till börskurs.
EBIT
Resultat före finansiella intäkter och finansiella
kostnader och skatt. Syftet med det alternativa
nyckel talet är att mäta verksamhetens rörelse-
resultat.
EBT
Resultat efter finansiella poster. Syftet med det
alternativa nyckel talet är att analysera verksam-
hetens lön sam het inklusive finansiella
aktiviteter.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med totalt antal aktier.
Syftet med det alternativa nyckeltalet är att få
en bättre förståelse för Concejos substans-
värde.
Jämförelsestörande poster
Kostnader och intäkter som bedöms som jäm-
förelsestörande. Med jäm förelsestörande pos-
ter avses poster som stör jämförelsen såtillvida
att de inte återkommer med samma regelbun-
denhet som andra poster. En särredovisning av
jämförelsestörande poster tydliggör utveck-
lingen iden underliggande verksamheten.
Nettoskuld
Räntebärande skulder inklusive leasingskulder
minus räntebärande tillgångar och likvida
medel. För avstämning av nettolåneskuld
hänvisas till not 18. Netto skulden används för
att följa skuldutvecklingen och se storleken
pååterfinansieringsbehovet. Måttet utgör en
komponent i nettoskuldsättningsgraden.
Nettoskuldsättningsgrad
Nettoskuld i relation till eget kapital. Netto skuld-
sättningsgrad mäter i vilken utsträckning bola-
get finansieras av lån. För avstämning av netto-
låne skuld sättnings graden hänvisas till not 18.
P/E-tal
Börskurs vid årets slut i förhållande till resultat
per aktie.
Rörelseresultat före jämförelsestörande
poster
Rörelseresultat justerat för jäm förelse störande
poster. Syftet med det alternativa nyckeltalet är
att få enbättre förståelse för den löpande verk-
samheten.
Soliditet
Eget kapital, inklusive innehav utan bestäm-
mande inflytande, i förhållande till balansom-
slutningen. Syftetmed det alternativa nyckel-
talet är att visa hur stor andel av tillgångarna
som finansierats med eget kapital.
22 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
nansiell intäkt, varav 166,4 MSEK avser orealiserad
värde ökning. Årets resultat uppgick till -20,7 MSEK
(1 335,4). I resultat för 2020 ingick resultat från verksam
-
heter under avveckling om 1 502,4 MSEK, vilket i huvud-
sak avg reavinst från avyttringen av aärsområde
Marine & Safety.
Finansiell ställning, likviditet och kassaöde
Soliditeten uppgick till 64 procent (88). Likvida medel
uppgick per 2021-12-31 till 53,0 MSEK (42,1) och kort
-
fristiga placeringar till 810,5 MSEK (1 041).
Den 31 augusti 2021 meddelade Concejo AB (publ) sin
avsikt att påkalla förtida inlösen enligt punkt 10.3 under
villkoren för sina efterställda eviga inlösenbara hybrido
-
bligationer med rörlig ränta om upp till 400,0 MSEK och
med ISIN SE0010494799 (”Obligationerna”). Den förtida
inlösen var ovillkorad och den 1 november 2021 återbe
-
talades 120,0 MSEK tillsammans med upplupen ränta
om 1,8 MSEK till obligationsinnehavarna. Samtidigt
annullerades obligationer om 80,0 MSEK som Concejo
innehade i eget förvar. Obligationerna har avnoterats
från Nasdaq Stockholms företagsobligationslista i sam
-
band med den frivilliga inlösen.
Kassaödet från den löpande verksamheten är fort
-
satt negativ. Under 2021 har koncernen erhållit ett bank-
lån för nansiering av förvärvet av SBF Fonder AB och
som per 2021-12-31 uppgick till 73,1 MSEK. Koncernen
har en kreditlimit om 325,0 MSEK för belåning av kort
-
fristiga placeringar, varav 216,8 MSEK var nyttjat per
2021-12-31. Under 2021 har investeringar i långfristiga
noterade och onoterade värdepapper uppgått till 160,1
MSEK. Under 2021 har investeringar gjorts i bland annat
Christian Berner Tech Trade AB om 55,1 MSEK motsva
-
rande en ägarandel om 10,3 %, Compodium International
AB (publ) om 38,6 MSEK motsvarande en ägarandel om
16,5 % samt förvärvat 100 % i SBF Fonder AB om 134,3
MSEK efter avdrag för förvärvade bankmedel.
Företagsförvärv
På extra bolagsstämma den 24 februari 2021 fattades
beslut om att förvärva 100 % av aktierna i SBF Fonder
AB. Transaktionen var villkorad av godkännande av
Finansinspektionen, vilket erhölls i slutet av februari.
Köpeskillingen uppgick till 148 MSEK, vilken inkluderade
en kortfristig fordran om 66,0 MSEK avseende antecipe
-
rad utdelning. Transaktionen fullföljdes den 31 mars
2021. I not 36 presenteras det förvärvade bolaget med
förvärvsanalys.
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Concejo AB
(publ) org nr 556480-3327 med säte i Nacka, Stock
-
holms län, får härmed avge koncernredovisning och års-
redovisning för verksamhetsåret 2021.
Concejo är ett blandat investmentbolag med målsätt
-
ningen att skapa långsiktiga värden genom att investera
i och utveckla verksamheter med entreprenörskap som
grund.
Från och med 2021 redovisas verksamheten i följande
rörelsesegment:
Firenor International, som erbjuder olika typer av
säkerhetssystem för aktiv brandbekämpning med verk
-
samhet huvudsakligen i Norge och Mellanöstern.
SBF Fonder, som består av managementbolaget SBF
Fonder AB (fd SBF Management AB), som är en förval
-
tare av alternativa investeringsfonder som äger och
förvaltar hyresbostäder i Sverige, samt fastighetsför
-
valtningsbolaget Svenska Bostadsfonden Services AB.
Concejo Tillxt, som består av bolag som Concejo har
ägarintressen i men som ännu inte är tillräckligt stora
för att redovisas som ett eget aärsområde. I Concejo
Tillväxt ingår de delägda dotterbolagen Optronics
Technology AS och ACAF Systems Inc., intressebola
-
get Envigas AB. Dessutom ingår ett antal noterade och
onoterade innehav där Concejos ägarandel under-
stiger 20 procent.
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen för 2021 uppgick till 261,2 MSEK
(255,7). I nettoomsättningen för 2021 ingick det nya
aärsområdet SBF Fonder, som i tidigare rapporter har
benämnts som SBF Management, med 56,7 MSEK (–).
Rörelseresultatet (EBIT) för 2021 uppgick till -197,2
MSEK (-139,3). Rörelseresultat för 2021 har belastats
med reservering för avveckling av installations-/entre
-
prenadverksamheten inom aärsområde Firenor Inter-
national. Beslutet inleder slutfasen av den pågående
omstruktureringen. Avvecklingskostnaden beräknas till
112,7 MSEK.
Covid-19 har fortsatt haft en negativ påverkan på
netto omsättning och resultat, framför allt för verksam
-
heten i Firenor International, där såväl stilleståndstid
som ökade kostnader i pågående projekt ej kunnat
kompenseras.
Koncerngemensamma kostnader uppgick till 38,4
MSEK (44,1). Resultat efter nansiella poster (EBT) upp
-
gick till -19,8 MSEK (-147,4). Intäkter från kapitalförvalt-
ningen uppgick till 181,9 MSEK och redovisas som en
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 23
sakligen förvaltas diskretionärt av ett antal utvalda
kapitalförvaltare.
Utveckling
Concejo är ett blandat investmentbolag med hel- och
delägda verksamheter. Flera av dessa är kunskapsföre
-
tag med målsättning att ligga i framkant av teknikutveck-
lingen inom valda nischer. Utveckling av produkter,
system och produktionsteknik är därför ett prioriterat
område.
Kvalitet
Samtliga produktbolag är certierade enligt ISO
9001-standard eller motsvarade, och vissa enligt ISO
14001.
Lagstadgad hållbarhetsrapport
Concejo ser hållbarhetsfrågor inte bara som viktiga i all
-
mänhet utan också som centrala för koncernens långsik-
tiga utveckling och konkurrenskraft. I enlighet med
årsredovisningslagen 6 kap, 11§ har Concejo valt att
upprätta den lagstadgade hållbarhetsrapporten som en
från årsredovisningen avskild rapport. Hållbarhets-
rapporten åternns på sidorna 68–71.
Bolagsstyrningsrapport
Concejo har med stöd av årsredovisningslagen 6 kap 8 §
upprättat en bolagsstyrningsrapport som en från års-
redovisningen avskild rapport. Bolagsstyrningsrapporten
åternns på sidorna 6367.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer
består av bland annat aärsmässiga risker och nan
-
siella risker. Aärsmässiga risker kan avse större expo-
neringar mot enskilda branscher eller företag. Finan-
siella risker nns bland annat i Concejos
kapitalförvaltning och i investeringar i noterade och
onoterade långfristiga innehav. Riskerna består bland
annat av aktiekursrisk avseende noterade aktier. Hante
-
ring av risker, riskhantering och riskexponering beskrivs
närmare i detalj i not 18.
Eekterna av covid-19 kan även under 2022 komma
att påverka koncernens verksamheter i form av mins
-
kad efterfrågan från kunder, stilleståndstid i projekt,
vilket innebär ökad riskexponering och kapitalbindning.
Covid-19 kan komma att få både direkta och indirekta
negativa eekter på koncernens bolag, till exempel i
Personal
Antalet anställda i koncernen uppgick per 31 december
2021 till 251 personer.
Investeringar
Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar har under året
uppgått till 23,4 MSEK (22,6).
Beskrivning av verksamheten
Concejo är ett blandat investmentbolag, som består av
två helägda verksamheter och en investmentverksam
-
het. Den helägda verksamheten Firenor International
levererar högspecialiserade system för aktiv brandbe
-
kämpning inom energisektorn, både traditionella sekto-
rer som olje- och gasindustrin och nya som för nybar
energi, exempelvis i form av vindkraftsparker.
Den andra helägda verksamheten är SBF Fonder, en
förvaltare av investeringsfonder enligt lag (2013:561) om
förvaltare av alternativa investeringsfonder. SBF Fonders
aärsidé är att attrahera kapital till fastighetsfonder som
äger hyresbostäder i Sverige, där värde skapas genom
att förvärva, utveckla och långsiktigt förvalta bostads-
hyres fastigheter. Idag erbjuder SBF Fonder två fonder,
en fond riktad till institutionella investerare och en fond,
SBF Bostad noterad på NGM Nordic AIF, inriktad mot
privatmarknaden.
Concejos investeringsverksamhet, som redovisas
iaärsområde Concejo Tillxt, är under uppbyggnad
och är även den blandad i viss utsträckning. Utifrån
Concejos ägarstyrningsprocess, delas Concejo Tillxt
in i två grupperingar. Den första grupperingen är
Concejo Invest som omfattar Optronics Technology AS,
ACAF Systems Inc, Envigas AB, Christian Berner Tech
Trade AB (publ) samt Compodium International AB
(publ). I den här gruppering ligger bolag där Concejo har
ett större ägarengagemang t ex genom arbete i styrel
-
ser, valberedningar eller på annat sätt mer regelbundet
stödjer aärsutvecklingen. Den andra grupperingen är
Concejo Ventures och består av investeringar där
Concejo initialt har ett mer passivt ägande. De investe
-
ringar som ingick i Concejo Ventures den 31 december
2021 är: Round2 (fond), Myra Security GmbH, Adtraction
Group AB, Xenergic AB, Babyshop Group AB, Greenely
AB (publ), Occlutech Holdng AG, ImagineCare AB (publ),
WeSports Scandinavia AB och Urban Miners AB.
Som en parallell del ligger Concejos kapitalförvaltning
där de medel som erhölls efter försäljningen av Marine &
Safety, och som ännu ej investerats i olika bolag, huvud
-
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
24 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
De riktlinjer som antogs vid årsstämman 2021 har följts
utan avvikelse, och samtliga ersättningar som betalats
ut överensstämmer med riktlinjerna. Ingen ledande
befattningshavare har erhållit någon bonus för räken
-
skapsåret.
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare
Följande riktlinjer omfattar verkställande direktör och
övriga ledande befattningshavare i Concejo-koncernen
(”bolaget”). Efter att riktlinjerna antagits av årsstämman
ska dessa tillämpas på ersättningar som avtalas samt på
förändringar i redan avtalade ersättningar. Riktlinjerna
omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstäm
-
man, så som exempelvis aktierelaterad ersättning.
Riktlinjernas främjande av bolagets aärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Concejos övergripande mål är att skapa värde för aktie-
ägarna. En framgångsrik implementering av bolagets
aärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive håll-
barhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalicerade ledande befattningshavare. Det i sin tur
förutsätter att bolaget kan erbjuda en konkurrenskraftig
totalersättning, som möjliggörs genom dessa riktlinjer.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer
ska syfta till att främja bolagets aärsstrategi samt lång
-
siktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Ersättningskomponenter och andra villkor
Totalersättningen ska vara marknadsmässig och kan
bestå av följande komponenter: fast grundlön, kontant
-
baserad rörlig lön, pension samt andra förmåner. Utöver
vad som fastställs i riktlinjerna kan bolagsstämman
besluta om exempelvis aktie- eller aktiekursrelaterade
ersättningar. Grundlön ska vara individuellt bestämd och
baserad på den ledande befattningshavarens ansvars
-
områden och erfarenhet. Kriterier för utbetalning av rör-
lig lön ska kunna mätas under en period om ett eller era
år. Den årliga rörliga kontantersättningen får uppgå till
högst 40 procent av fast årslön. Rörlig lön är ej pensions
-
grundande.
Bolagsledningens pensionsvillkor ska vara marknads
-
mässiga i förhållande till vad som gäller för motsvarande
befattningshavare på den marknad respektive befatt
-
ningshavare är verksam, maximalt 35 procent av fast
årslön inklusive semesterersättning, och baseras på
premiebestämda pensionslösningar, om inte befatt
-
form av produktionssvårigheter till följd av ökad sjuk-
frånvaro, svårigheter att leda koncernen på ett eektivt
sätt i händelse av sjukdomsfall bland ledande befatt
-
ningshavare och andra nyckelpersoner, problem hän-
förliga till inköp från leverantörer, minskad efterfrågan
på produkter och tjänster både på kort sikt och lång
sikt i händelse av en längre konjunkturnedgång, kredit
-
förluster på kundfordringar, myndighetsbeslut osv.
Påverkan under 2022 är därr svår att bedöma och
kvantiera.
Styrelsen och ledningen har ingående analyserat de
potentiella eekterna av kriget i Ukraina för Concejo-
koncernen. Vid tidpunkten för årsredovisningens upprät
-
tande är det svårt att uppskatta om denna påverkan är
kortsiktig, d v s ett antal månader, eller om påverkan
kommer att bli mer långsiktig. Styrelsen och ledningen
kan konstatera att det råder en osäkerhet i omvärlden,
vilket får som konsekvens att det föreligger en osäkerhet
såväl i möjligheten att erhålla leveranser som att sälja
produkter. Det föreligger även osäkerhet avseende fram
-
tida utveckling av priset på råvaror. Styrelsen och led-
ningen följer noggrant utvecklingen och vidtar kontinu-
erligt åtgärder för att begränsa de eventuellt negativa
eekterna på koncernen.
De nansiella riskerna för moderbolaget är främst
relaterade till förändringar i räntor och likviditet då expo
-
neringen mot olika valutor är begränsad och majoriteten
av kostnaderna är i svenska kronor. Finansiella risker
nns också i moderbolagets kapitalförvaltning och i
investeringar i noterade och onoterade långfristiga inne
-
hav. Riskerna består bland annat av aktiekursrisk avse-
ende noterade aktier.
Ersättning till styrelse och ledande
befattningshavare
Vid årsstämman 2021 fastställdes att arvode om
700 000 kronor ska utgå till styrelsen att fördelas inom
styrelsen med 250 000 kronor till styrelsens ordförande
och 150 000 kronor vardera till externa styrelseledamö
-
ter. Årsstämman beslutade vidare om principer för
ersättning till ledande befattningshavare som i huvudsak
innebär att för ledande befattningshavare ska marknads
-
mässiga löner och övriga anställningsvillkor tillämpas.
Ersättning till ledande befattningshavare utgörs av
grundlön inklusive bilförmån och eventuellt förekom
-
mande bonus. Pension utgår enligt gällande ITP-plan.
Bonus är baserad på nansiella mål och utgår med
maximalt tre månadslöner.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 25
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
Styrelsen ska upprätta ett förslag till nya riktlinjer åtmins
-
tone vart fjärde år, och lägga fram förslag till beslut vid
årsstämman. Erttningsutskottet ska vidare följa och
utvärdera program för rörliga ersättningar för bolagets
ledning och tillämpningen av riktlinjerna sett till ertt
-
ningsnier och strukturer. Vid styrelsens behandling av,
och beslut i, ersättningsrelaterade frågor närvarar inte
medlemmar ur bolagsledningen i den mån de berörs av
frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt
eller delvis, om det i ett enskilt fall nns särskilda skäl för
det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bola
-
gets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller
för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft.
Händelser efter periodens utgång
Vid en extra bolagsstämma i Concejo AB (publ) den
10januari 2022 beslutades i enlighet med styrelsens
förslag att införa ett långsiktigt incitamentsprogram
(”LTI2022”) samt emission av teckningsoptioner riktade
till ledande befattningshavare i Concejo.
Vid årsredovisningens avlämnande så har kriget i
Ukraina inte påverkat Concejo i någon större omfattning.
Det kan inte uteslutas att ett långtgående krig i Ukraina
kan få större konsekvenser på koncernens verksamhet.
Moderbolaget
Concejo AB (publ), org.nr. 5564803327, är moderbolag
för verksamheten inom Concejo med koncerngemen
-
samma funktioner.
På årsstämman den 21 maj 2021 beslutades om en
utdelning till aktieägarna om 175 467 KSEK, vilket mot
-
svarade 15 SEK per aktie. Likvida medel och kortfristiga
placeringar i moderbolaget uppgick per 2021-12-31 till
651,1 MSEK. Moderbolaget har lämnat aktieägartillskott
till dotterbolag om 72,0 MSEK och gjort motsvarande
nedskrivning av aktier i dotterbolag. Under 2021 har
moderbolaget erhållit en tilläggsköpeskilling om 2,1
MSEK från avyttringen av aärsområde Marine &
Safety. Moderbolaget har en kreditlimit om 325,0 MSEK
för belåning av kortfristiga placeringar, varav 216,8
MSEK är nyttjat per 2021-12-31. Den 1 november
2021har Concejo nyttjat möjligheten att lösa in den
resterande delen av hybridobligationen om 120 MSEK,
som i tidigare rapporter har redovisats som en del i
egetkapital.
ningshavaren omfattas av förmånsbestämd pension
enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Andra förmåner kan inkludera bilförmån, samt ytterligare
försäkringar som exempelvis sjukvårdsförsäkring. Pre-
mier och andra kostnader av sådana förmåner får sam-
manlagt uppgå till högst 5 procent av den fasta årslönen.
Styrelsen kan besluta om ytterligare rörlig ersättning
vid extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana
extraordinära arrangemang är tidsbegränsade och
endast görs på individnivå i syfte att rekrytera eller
behålla personal, eller som ersättning för extraordinär
arbetsinsats utöver ordinarie arbetsuppgifter. Sådan
ersättning får inte överstiga 100 procent av individens
årliga totalersättning. Vidare får sådan erttning inte
betalas ut mer än en gång per år och individ.
Upphörande av anställning
Uppsägningstid för medlem av bolagsledningen ska på
bolagets initiativ vara högst 12 månader, och på indivi
-
dens initiativ 6 månader. Inget avgångsvederlag utgår.
Kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning
Den rörliga ersättningen ska belöna uppfyllelsen av för
-
bestämda och mätbara kriterier, nansiella eller icke-
nansiella, som tydligt relaterar till bolagets nansiella
eller icke-nansiella mål. Kriterierna ska främja bolagets
aärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive hållbar
-
het. När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbe-
talning av rörlig kontantersättning avslutas sker en
utfallsbedömning. Styrelsen ansvarar härvid för utfalls
-
bedömningen för verkställande direktören samt övriga
medlemmar i bolagsledningen. Bedömning baseras för
nansiella mål på den av bolaget senast oentliggjorda
nansiella informationen.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersätt
-
ningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets
anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas
totalersättning, ersättningens komponenter samt ersätt
-
ningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en
del av styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen
avskäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som
följer av dessa.
Beslutsprocess för att fastställa, utvärdera och
tillämpa riktlinjerna
Styrelsen har under 2021 valt att inrätta ett ersättnings
-
utskott. Utskottet har i uppgift att lägga fram förslag till
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
26 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Concejo-aktien
Aktiekapitalet i Concejo uppgick per den 31 december
2021 till 58,5 MSEK (58,5), fördelat på 11 702 203 aktier.
A-aktien motsvarar 10 röster och B-aktien motsvarar
1röst. Alla aktier har lika rätt till bolagets tillgångar och
resultat. Det nns inga begränsningar avseende över-
låtelse av aktier, rösträtter eller rätten att delta i års-
stämman.
Bolaget har inte heller ingått några väsentliga avtal
som kan påverkas, förändras eller upphöra om
kontrollen över bolaget skulle förändras till följd av ett
oentligt bud om att förvärva aktier i bolaget. Bolaget har
inte kännedom om några avtal mellan aktieägare som
skulle kunna begränsa rätten att överlåta aktier. Det
nns inte heller några bestämmelser i bolagsordningen
avseende utnämning eller entledigande av styrelseleda
-
möter eller avtal mellan bolaget och styrelseledamöter
eller anställda angående utbetalning av ersättningar om
sådana personer lämnar sina poster, eller om anställ
-
ningen avslutas till följd av ett oentligt bud att förvärva
bolaget.
Concejo har 7 697 aktieägare (2 296). De tre röst mässigt
största aktieägarna per den 31 december 2021 var
Platanen Holding AB med 72,2 procent, MCT Brattberg
AB med 11,1 procent och Magnus Vahlquist med 2,7
procent. För information om de större aktieägarna,
sesid21.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgår per 2021-12-31
till 792485 KSEK
Styrelsen föreslår årsstämman att ingen utdelning lämnas
och att fritt eget kapital om 792485 KSEK i moderbolaget
överförs i ny räkning.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 27
MSEK Not 2021 2020
Nettoomsättning 2, 22 261,2 255,7
Kostnader för sålda varor 4, 26 -232,9 -244,8
Bruttovinst 28,3 10,9
Försäljnings- och marknadsföringskostnader 4, 26 -35,6 -43,4
Administrationskostnader 3, 4, 5, 26, 31 -179,3 -72,7
Utvecklingskostnader 12, 26 -7,3 -13,2
Nedskrivning av kundfordringar 4, 26 -31,6 -8,1
Orealiserade värdeförändringar 6 -3,6
Upparbetad vinstdelning 6 35,1
Resultat från andelar i intresseföretag 10 -7,1 -0,4
Övriga rörelseintäkter 4 6,8 6,8
Övriga rörelsekostnader 4, 26 -2,9 -19,2
Rörelseresultat -197,2 -139,3
Finansiella intäkter 8 181,9 24,8
Finansiella kostnader 7, 9 -4,5 -32,9
Resultat efter finansiella poster -19,8 -147,4
Inkomstskatter 11, 12 -0,9 -19,6
Årets resultat för kvarvarande verksamheter -20,7 -167,0
Årets resultat från verksamheter under avveckling 37 1 502,4
Årets resultat -20,7 1 335,4
Övrigt totalresultat
Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat
Kassaflödessäkringar 0,7
Uppskjuten skatt på kassaflödessäkringar -0,1
Omräkningsdifferenser 13,1 -34,1
Årets övrigt totalresultat 13,1 -33,5
Årets totalresultat -7,6 1 301,9
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -14,6 1 340,5
Innehav utan bestämmande inflytande -6,1 -5,1
Summa årets resultat -20,7 1 335,4
Summa totalresultat för året hänförligt till:
Moderbolagets ägare -1,3 1 306,3
Innehav utan bestämmande inflytande -6,3 -4,4
Summa totalresultat för året -7,6 1 301,9
Resultat per aktie 34
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK -1,87 113,30
Resultat per aktie före och efter utspädning, kvarvarande verksamhet, SEK -1,87 -15,10
Rapport över resultat och övrigt totalresultat för koncernen
FINANSIELLA RAPPORTER, KONCERNEN
28 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Tillgångar, skulder och eget kapital per 31 december, MSEK Not 2021 2020
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 7, 13
Maskiner och andra tekniska anläggningar 1,0
Inventarier, verktyg och installationer 5,9 6,4
Nyttjanderättstillgångar 22,0 18,8
Summa materiella anläggningstillgångar 28,9 25,2
Immateriella anläggningstillgångar 14
Balanserade utvecklingskostnader 47,4 29,6
Patent, licenser och liknande rättigheter 3,1 3,1
Goodwill 45,7 4,1
Summa immateriella anläggningstillgångar 96,2 36,8
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag 16 84,5 65,6
Övriga aktier och andelar 17 167,9 10,5
Långfristiga fordringar 33 99,0 49,5
Summa finansiella anläggningstillgångar 351,4 125,6
(Varav spärrade likvida medel i långfristiga fordringar) 29 (31.2) (20,2)
Summa anläggningstillgångar 476,5 187,6
Omsättningstillgångar
Varulager 20 36,4 29,6
Upparbetade, men ej fakturerade intäkter 22 18,2 52,0
Kundfordringar 21 67,3 61,6
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 23 2,7 3,5
Övriga fordringar 25,6 16,2
Kortfristiga placeringar 19 810,5 1 040,8
Likvida medel
1
53,0 42,1
Summa omsättningstillgångar 1 013,7 1 245,8
(Varav spärrade likvida medel i övriga fordringar) 29 (4,3) ()
Summa tillgångar 1 490,2 1 433,4
Eget kapital och skulder
Eget kapital 24
Aktiekapital 58,5 58,5
Övrigt tillskjutet kapital 206,2 206,2
Övriga reserver 10,6 -2,7
Balanserat resultat, inkl. årets resultat 675,2 879,0
Hybridobligation 18 120,0
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 950,5 1 261,0
Innehav utan bestämmande inflytande 0,0 0,0
Summa eget kapital 950,5 1 261,0
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 18, 27 54,9 3,7
Långfristiga skulder 18, 27 5,4 3,2
Långfristiga leasingskulder 7, 27 14,3 14,9
Övriga avsättningar 22, 25 108,5 34,9
Summa långfristiga skulder 183,1 56,7
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 53,2 63,7
Aktuella skatteskulder 2,0 0,7
Skulder till kreditinstitut 18 239,4
Kortfristiga leasingskulder 7 6,7 3,8
Övriga skulder 22 14,4 9,8
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 28 40,9 37,7
Summa kortfristiga skulder 356,6 115,7
Summa eget kapital och skulder 1 490,2 1 433,4
1)
Likvida medel utgörs av kassa och bank.
Koncernens balansräkning
FINANSIELLA RAPPORTER, KONCERNEN
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 29
Förändringar i koncernens eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
MSEK
Not
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Övriga
reserver
Balanserat
resultat
inkl. årets
resultat
Hybrid-
obligation Totalt
Innehav utan
bestämman-
de inflytande
Summa
eget
kapital
Ingående balans 1 januari 2020 24 58,5 218,4 96,0 -329,7 200,0 243,2 32,5 275,7
Årets resultat 1 340,5 1 340,5 -5,1 1 335,4
Årets övrigt totalresultat -34,2 -34,2 0,7 -33,5
Årets totalresultat -34,2 1 340,5 1 306,3 -4,4 1 301,9
Transaktioner med aktieägare i deras egenskap
av ägare
Erhållet villkorligt aktieägartillskott från
Platanen Holding AB
1
3,1 3,1 3,1
Återbetalning av villkorligt aktieägartillskott från
Platanen Holding AB
1
-15,3 -15,3 -15,3
Transaktions- och räntekostnader avseende
hybridobligation 34 -14,4 -14,4 -14,4
Utdelning -198,8 -198,8 -198,8
Upplösning/omklassificering
2
24 -64,5 64,5
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande -11,2 -11,2
Innehav utan bestämmande inflytande, andel av eget
kapital 16,9 16,9 -16,9 0,0
Återköp av hybridobligation -80,0 -80,0 -80,0
Utgående balans per 31 december 2020 58,5 206,2 -2,7 879,0 120,0 1 261,0 0,0 1 261,0
Ingående balans per 1 januari 2021 58,5 206,2 -2,7 879,0 120,0 1 261,0 0,0 1 261,0
Årets resultat -14,6 -14,6 -6,1 -20,7
Årets övrigt totalresultat 13,3 13,3 -0,2 13,1
Årets totalresultat 13,3 -14,6 -1,3 -6,3 -7,6
Transaktioner med aktieägare i deras egenskap
avägare
Transaktions- och räntekostnader avseende
hybridobligation 34 -7,4 -7,4 -7,4
Utdelning -175,5 -175,5 -175,5
Innehav utan bestämmande inflytande,
andel av egetkapital -6,3 -6,3 6,3 0,0
Återbetalning av hybridobligation 18 -120,0 -120,0 -120,0
Utgående balans per 31 december 2021 58,5 206,2 10,6 675,2 950,5 0,0 950,5
1)
Samtliga erhållna villkorliga aktieägartillskott från Platanen Holding AB är återbetalda i samband med beslut på årsstämman den 27 maj 2020.
2)
Under 2020 har skuld kopplad till put/call option reglerats, varför omvärderingsreserven har omförts till balanserad vinst, se not 24.
FINANSIELLA RAPPORTER, KONCERNEN
30 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Koncernens kassaflödesanalys
MSEK Not 2021 2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) -197,2 -139,3
Ej kassaflödespåverkande poster 32 87,2 55,6
Erhållen ränta 16,0 8,2
Erlagd ränta -11,8 -43,9
Betald inkomstskatt -4,0 -5,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -109,8 -124,4
Ökning/minskning varulager och pågående entreprenaduppdrag 31,9 19,1
Ökning/minskning kundfordringar 14,8 -13,6
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar 56,2 -29,6
Ökning/minskning leverantörsskulder -14,3 -19,6
Ökning/minskning övriga kortfristiga rörelseskulder -5,5 82,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten -26,7 -85,4
Investeringsverksamheten
Investering i materiella anläggningstillgångar -4,5 -4,5
Investering i immateriella anläggningstillgångar -18,9 -18,1
Ökning/minskning övriga kortfristiga placeringar 396,7 -1 024,1
Placeringar i övriga finansiella anläggningstillgångar -160,1 -10,5
Ökning /minskning av övriga finansiella anläggningstillgångar -6,3 14,0
Investeringar och andelar i intresseföretag -26,0 -66,0
Sålda dotterbolag, netto likviditetspåverkan 37 2 470,0
Förvärv av dotterbolag och andra affärsenheter, efter avdrag för förvärvade likvida medel 36 -134,3 -20,6
Kassaflöde från investeringsverksamheten 46,6 1 340,2
Finansieringsverksamheten
Ökning av långfristiga skulder till kreditinstitut 90,0
Ökning av kortfristiga skulder till kreditinstitut 771,2
Amortering av skulder till kreditinstitut -22,4 -1 686,8
Nyttjande av kredit 216,8
Erhållet villkorligt aktieägartillskott från Platanen Holding AB 3,1
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande -11,2
Återköp av hybridobligation -80,0
Återbetalning av hybridobligation 18 -120,0
Återbetalning av villkorligt aktieägartillskott från Platanen Holding AB -15,3
Betald utdelning till aktieägarna -175,5 -198,9
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -11,1 -1 217,9
Årets kassaflöde 8,8 36,9
Likvida medel vid årets början
1
42,1 7,3
Valutakursdifferenser i likvida medel 2,1 -2,1
Likvida medel vid årets slut
1
53,0 42,1
1)
Likvida medel utgörs av kassa och bank.
FINANSIELLA RAPPORTER, KONCERNEN
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 31
MSEK Not 2021 2020
Administrationskostnader 3, 5, 31 -37,0 -41,5
Övriga rörelseintäkter 3,6 3,5
Rörelseresultat -33,4 -38,0
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 8 21,5 21,3
Resultat från andelar i koncernföretag 10 -16,0 1232,6
Räntekostnader och liknande resultatposter 9 -4,5 -17,6
Resultat efter finansiella poster -32,4 1198,3
Skatt på årets resultat
11, 12
-8,0
Årets resultat
1
-32,4 1190,3
1)
Årets resultat överensstämmer med totalresultatet.
Moderbolagets resultaträkning
FINANSIELLA RAPPORTER, MODERBOLAGET
32 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Tillgångar, skulder och eget kapital per 31 december, MSEK Not 2021 2020
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 13 0,6 0,1
Summa materiella anläggningstillgångar 0,6 0,1
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 15 74,0 52,3
Övriga aktier och andelar 17 92,6 16,4
Summa finansiella anläggningstillgångar 166,6 68,7
Summa anläggningstillgångar 167,2 68,8
Omsättningstillgångar
Fordringar med mera
Fordringar hos koncernföretag 340,2 108,0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 23 0,5 1,0
Övriga kortfristiga fordringar 2,0 1,7
Kortfristiga placeringar 19 628,0 1024,7
Kassa och bank 6,4 20,8
Summa omsättningstillgångar 977,1 1156,2
Summa tillgångar 1144,3 1225,0
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital
Aktiekapital 24 58,5 58,5
Reservfond 31,7 31,7
Summa 90,2 90,2
Fritt eget kapital
Hybridobligation 18 120,0
Balanserat resultat 824,9 -182,6
Årets resultat -32,4 1190,3
Summa fritt eget kapital 792,5 1 127,7
Summa eget kapital 882,7 1 217,9
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 2,1 0,6
Skulder till kreditinstitut 18 216,7
Skulder till koncernföretag 36,3 1,0
Övriga skulder 0,8 1,4
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 28 5,7 4,1
Summa kortfristiga skulder 261,6 7,1
Summa eget kapital och skulder 1144,3 1 225,0
Moderbolagets balansräkning
FINANSIELLA RAPPORTER, MODERBOLAGET
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 33
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
MSEK Not Aktiekapital Reservfond Överkursfond
Hybrid-
obligation
Balanserat
resultat inkl.
årets resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2020 24 58,5 31,7 130,4 200,0 -87,7 332,9
Transaktions- och räntekostnader avseende
hybridobligation 34 -14,3 -14,3
Erhållet villkorligt aktieägartillskott från
Platanen Holding AB
1
3,1 3,1
Betald utdelning -130,4 -68,4 -198,8
Återbetalning av villkorligt aktieägartillskott från
Platanen Holding AB
1
-15,3 -15,3
Återköp av hybridobligation -80,0 -80,0
Årets resultat
2
1190,3 1190,3
Utgående balans per 31 december 2020 58,5 31,7 120,0 1007,7 1217,9
Ingående balans per 1 januari 2021 58,5 31,7 120,0 1007,7 1217,9
Transaktions- och räntekostnader avseende
hybridobligation 34 -7,3 -7,3
Betald utdelning -175,5 -175,5
Återbetalning av hybridobligation 18 -120,0 -120,0
Årets resultat
2
-32,4 -32,4
Utgående balans per 31 december 2021 58,5 31,7 792,5 882,7
1)
Samtliga erhållna villkorliga aktieägartillskott från Platanen Holding AB är återbetalda i samband med beslut på årsstämman den 27 maj 2020.
2)
Årets resultat överensstämmer med totalresultatet.
Förändringar i moderbolagets eget kapital
FINANSIELLA RAPPORTER, MODERBOLAGET
34 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
MSEK Not 2021 2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -33,4 -38,0
Ej kassaflödespåverkande poster 32 0,1 0,0
Erhållen ränta 20,4 19,8
Erlagd ränta -10,7 -33,0
Betald inkomstskatt -0,5 -0,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -24,1 -51,4
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar -270,1 -246,0
Ökning/minskning leverantörsskulder 1,5 -1,7
Ökning/minskning övriga kortfristiga rörelseskulder 35,0 -29,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten -257,7 -328,6
Investeringsverksamheten
Ökning av kortfristiga placeringar -1024,7
Minskning av kortfristiga placeringar 396,7
Sålda dotterbolag 2,1 2478,6
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -0,6 -0,1
Placeringar i övriga finansiella anläggningstillgångar -76,2 -16,4
Investeringar i dotterbolag -4,9
Kassaflöde från investeringsverksamheten 322,0 1432,5
Finansieringsverksamheten
Ökning av kortfristiga lån 765,5
Amortering av kortfristiga lån -1558,3
Nyttjande av kredit 216,8
Erhållet villkorligt aktieägartillskott från Platanen Holding AB 3,1
Återköp av hybridobligation 18 -120,0 -80,0
Återbetalning av villkorligt aktieägartillskott från Platanen Holding AB -15,3
Utbetald utdelning -175,5 -198,8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -78,7 -1083,8
Årets kassaflöde -14,4 20,1
Likvida medel vid årets början
1
20,8 0,7
Likvida medel vid årets slut
1
6,4 20,8
1)
Likvida medel utgörs av kassa och bank.
Moderbolagets kassaflödesanalys
FINANSIELLA RAPPORTER, MODERBOLAGET
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 35
36 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Noter
NOT 1 REDOVISNINGSPRINCIPER
Allmän information
Concejo AB (publ) med organisationsnummer 556480-3327, är ett börsnoterat
aktiebolag registrerat i Sverige. Bolagets säte är i Nacka med adress Västra
Finnbodavägen 2–4, 131 05 Nacka. Bolagets aktie är noterad på Nasdaq Stockholm
och ingår i small-cap-listan.
Koncernredovisningen omfattar perioden 1 januari–31 december 2021 (jämfö-
relseperioden 1 januari–31 december 2020). Samtliga belopp i MSEK där ej annat
anges.
Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna koncernredovis-
ning upprättats anges nedan. Dessa principer har tillämpats konsekvent för alla
presenterade år, om inte annat anges. Koncernredovisningen omfattar Concejo AB
och dess dottterföretag.
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) och tolkningar från IFRIC Interpretations Committee (IFRS IC) sådana de
antagits av EU. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR
1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Koncernredovisningen har upprättats enligt förvärvsmetoden. Tillgångar och skul-
der är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom vissa finansiella till-
gångar och skulder som värderas till verkligt värde. Finansiella tillgångar och skul-
der som värderas till verkligt värde består av finansiella instrument obligatoriskt
värderade till verkligt värde via resultatet.
Moderbolaget följer koncernens redovisningsprinciper med undantag för de
tvingande regler som framgår i Rådet för Finansiell Rapporterings rekommendation
RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Moderbolagets redovisningsprinciper
finns beskrivna under moderbolagets redovisningsprinciper.
Förändringar i redovisningsprinciper
Det finns inga nya IFRS-standarder eller IFRIC-uttalanden som har gett väsentlig
påverkan på koncernens resultat och ställning under räkenskapsåret 2021. Inga
nyutkomna IFRS standarder eller tolkningar har tillämpats i förtid. Det finns inte
heller några förändringar i redovisningsprinciper som kommer ha väsentlig påver-
kan på koncernens resultat och ställning under det räkenskapsår som börjar
1januari 2022.
Viktiga uppskattningar och antaganden för redovisningsändamål
Att upprätta redovisningen i överensstämmelse med IFRS kräver användning av en
del viktiga uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare krävs att ledningen gör
vissa bedömningar vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper. De
områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana
områden där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse är främst
följande:
Antaganden för beräkning av upparbetad vinstdelning i SBF Fonder
Genom sitt innehav i SBF Fonder AB redovisar Concejo från och med förvärvstillfäl-
let den 1 april 2021 en variabel intäkt, upparbetad vinstdelning, som är beroende av
den aktuella fondens resultat och utvecklingen av marknadsvärdet på fastighets-
beståndet i den underliggande fondstrukturen i SBF Bostad AB (publ) och Svenska
Bostadsfonden Institution AB. Med hänsyn till tidsfaktorn relativt fastighetsbestån-
dets framtida marknadsvärde och tidpunkt för utbetalning, så har den upparbetade
vinstdelningen värderats till mellan 28 och 35 procent av den totala värdeföränd-
ringen. Intäkten redovisas endast i den mån det är högst sannolikt att den inte kom-
mer att leda till en väsentlig återföring av ackumulerade intäkter när fonden slutli-
gen realiseras.
I tidigare publicerade rapporter under 2021 har SBF Fonder benämnts SBF
Management. I och med att dotterbolaget SBF Management AB har namnändrats
till SBF Fonder AB, så har även affärsområde SBF Management namnändrats till
SBF Fonder.
Antaganden för prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernen prövar årligen, eller vid indikation på värdeminskning, om nedskriv-
ningsbehov föreligger för goodwill enligt de redovisningsprinciper som beskrivs
under immateriella tillgångar. De antaganden och bedömningar som görs gällande
förväntade kassaflöden och diskonteringsränta i form av en vägd genomsnittlig
kapitalkostnad finns beskrivna i not 12. Prognoser för framtida kassaflöden baseras
på bästa möjliga bedömningar framtida utveckling av marknadsvärdet på fastig-
hetsbeståndet i den underliggande fondstrukturen i SBF Fonder samt av framtida
intäkter och rörelsekostnader. Baserat på externa fastighetsvärderingar, innelig-
gande orderstock, förväntad orderingång och marknadsförutsättningar, bedömer
företagsledningen att prognosticerade kassaflöden och beräknat nyttjandevärde är
rimliga. Ledningen bedömer att utfallet av denna känslighetsanalys, som återfinns
inot 14, inte föranleder nedskrivning. Goodwill uppgår till 5,7 MSEK (4,1).
Avveckling av installations-/entreprenadverksamheten inom affärsområde Firenor
International
Avsättning är gjord för avveckling av installations-/entreprenadverksamheten inom
affärsområde Firenor International. Samtliga EPC-kontrakt (Engineering,
Procurement & Construction) kommer att avslutas, varav några i förtid.
Verksamheten i Indien och stora delar av Mellanöstern avvecklas.
Avvecklingskostnaden beräknas uppgå till 112,7 MSEK. Avvecklingen bedöms vara
genomförd i slutet av första kvartalet 2023. Avsättningen avser bland annat kostna-
der för uppsagd personal och reservering av förlustkontrakt.
Balanserade utvecklingskostnader
Utgifter avseende utvecklingsprojekt hänförliga till konstruktion och test av nya
eller förbättrade produkter balanseras som immateriella tillgångar i den omfattning
som dessa utgifter förväntas generera framtida ekonomiska fördelar. Utvecklings-
kostnader som balanserats skrivs av linjärt under 7–10 år över den period som de
förväntade fördelarna beräknas komma företaget tillgodo och från den tidpunkt då
kommersiell produktion påbörjas. Balanserade utvecklingskostnader uppgår till
47,4 MSEK (29,6).
Kundfordringar och beräkning av förväntade kreditförluster
Fordringar redovisas netto efter reservering för förväntade kreditförluster.
Nettovärdet speglar de belopp som förväntas kunna inkasseras baserat på
omständigheter som är kända på balansdagen. Ändrade förhållanden, till exempel
att uteblivna betalningar ökar i omfattning eller att förändringar inträffar i en bety-
dande kunds ekonomiska ställning, kan medföra väsentliga skillnader i värderingen.
Vid beräkning av förväntade kreditförluster använder koncernen rimlig och försvar-
bar framåtblickande information, vilken baseras på antaganden om olika framtida
marknadseffekter och hur dessa antas påverka varandra. Avvecklingen av installa-
tions-/entreprenadverksamheten inom affärsområde Firenor International har i
väsentlig grad påverkat bedömningen av förväntade kreditförluster.
Information om nedskrivning av kundfordringar och koncernens kreditexpone-
ring, valutarisk och ränterisk återfinns i not 21. Den rådande allmänna marknadsut-
vecklingen har medfört ytterligare fokus på kreditprövning av kunder och bevakning
av kundfordringar.
Under 2021 har andelen osäkra fordringar eller risk för kreditförluster minskat,
men ligger fortfarande på en relativt hög nivå. Kundfordringarna uppgår till 67,3
MSEK (61,6) och av not 21 framgår dels förfallostrukturen på förfallna fordringar,
dels reserv för befarade kundförluster. Kundfordringar redovisas till det belopp de
förväntas inflyta, efter avdrag för reserveringar för förväntade kreditförluster.
Kassaflöde
Kassaflödesanalysen är upprättad enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet
omfattar endast transaktioner som medför in- eller utbetalningar. Likvida medel
omfattar kassa och banktillgodohavanden.
Koncernredovisning
I koncernredovisningen ingår dotterföretag där moderbolaget direkt eller indirekt
innehar mer än 50 procent av rösterna, samt bolag över vilka moderbolaget på
annat sätt har bestämmande inflytande, d v s har rätten att utforma bolagets finan-
siella och operativa strategier i syfte att erhålla ekonomiska fördelar.
Koncernens bokslut är upprättat enligt förvärvsmetoden. Anskaffningsvärdet för
ett förvärv utgörs av verkligt värde för tillgångar som lämnats som ersättning, emit-
terade eget kapitalinstrument och uppkomna eller övertagna skulder per överlåtel-
sedagen. Dotterbolagens förvärvade egna kapital bestäms till skillnaden mellan
identifierbara tillgångars och övertagna skulder och eventualförpliktelsers verkliga
värden utifrån en marknadsvärdering gjord vid förvärvstidpunkten. De förvärvade
dotterbolagens egna kapital elimineras i sin helhet vilket innebär att i koncernens
egna kapital ingår endast den del av dotterbolagets egna kapital som tillkommit
efter förvärvet. Om det koncernmässiga anskaffningsvärdet för aktierna överstiger
det i förvärvsanalysen upptagna värdet av bolagets identifierade nettotillgångar,
redovisas skillnaden som koncernmässig goodwill. Under året förvärvade bolag
inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag koncernen har kontroll
genom ett bestämmande inflytande över bolaget och med belopp avseende tiden
efter förvärvet. Avyttrade dotterbolag exkluderas ur koncernens redovisning från
och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör. Dotterbolag som har
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 37
Segment
Ett rörelsesegment – affärsområde – är en del av koncernen som bedriver verksam-
het från vilken den kan generera intäkter och ådrar sig kostnader och för vilka det
finns fristående finansiell information tillgänglig. Ett rörelsesegments resultat följs
vidare upp av företagets högste verkställande beslutsfattare för att utvärdera resul-
tatet samt för att kunna allokera resurser till rörelsesegmentet. Från och med 2021
redovisas verksamheten i följande rörelsesegment:
Firenor International, som erbjuder olika typer av säkerhetssystem för aktiv
brandbekämpning med verksamhet huvudsakligen i Norge och Mellanöstern.
SBF Fonder, som består av managementbolaget SBF Fonder AB (tidigare SBF
Management AB), som är en förvaltare av alternativa investeringsfonder som
äger och förvaltar hyresbostäder i Sverige, samt fastighetsförvaltningsbolaget
Svenska Bostadsfonden Services AB.
Concejo Tillväxt, som består av bolag som Concejo har ägarintressen i men
somännu inte är tillräckligt stora för att redovisas som ett eget affärsområde.
IConcejo Tillväxt ingår de delägda dotterbolagen Optronics Technology AS
ochACAF Systems Inc., intressebolaget Envigas AB. Dessutom ingår ett antal
onoterade innehav där Concejos ägarandel understiger 20 procent.
Den högste verkställande beslutsfattaren är vd och tillika koncernchef.
Det tidigare affärsområdet, Marine & Safety, redovisas som avvecklad verksam-
het under 2020, och har avyttrats per 31 mars 2020.
Intäktsredovisning
Nettoomsättning innefattar det verkliga värdet av sålda varor och tjänster exklusive
mervärdesskatt och rabatter samt efter eliminering av koncernintern försäljning.
Intäkter redovisas enligt följande.
Nettoomsättning/intäkter från avtal med kunder
Intäkter från entreprenadavtal erhålls från affärsområde Firenor International.
Redovisning av intäkter hänförliga till avtalsändringar, relaterade till ändrings- och
tilläggsarbeten, ersättningar för brister i anbudsförutsättningarna och liknande
påbörjas inte förrän verkställbara rättigheter och skyldigheter uppstår mellan
koncernen och kunden. Detta sker i normalfallet när båda parter kommit överens
om avtalsändringen och det föreligger en legal rätt till betalning. Avtalsändringar
redovisas normalt som om de vore en del av det befintliga avtalet. I varje avtal
eller kombinerade avtal utvärderas om det föreligger ett eller flera prestations-
åtaganden. Detta kan variera från kontrakt till kontrakt. I normalfallet utgör entre-
prenadavtal ett prestationsåtagande. Transaktionspriset i respektive avtal med
kund utgörs vanligtvis av fasta belopp, rörliga belopp eller en kombination av
dessa. I den mån transaktionspriset inkluderar rörliga ersättningsbelopp utgörs
transaktionspriset av ett bedömt förväntat värde. Rörlig ersättning redo visas
endast i den utsträckning det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring av
ackumulerade intäkter inte kommer att ske när osäkerheten upphör och ersätt-
ningsbeloppet blir definitivt. Intäkten från entreprenadavtal redovisas övertid.
Intäkterna redovisas enligt input-metoden baserat på upparbetningsgraden i
respektive projekt. Detta innebär att utgifter redovisas som kostnader när de upp-
står och upparbetningsgraden bestäms på basis av nedlagda projektkostnader i
förhållande till uppskattade totala utgifter i projektet, vilket avspeglar hur kontrollen
överförs till köparen och hur koncernens minsta rätt till ersättning inklusive margi-
nal från kunden upparbetas. Detta utgör grunden för intäktsredovisningen.
Redovisning över tid innehåller en viss osäkerhet eftersom det ibland inträffar oför-
utsedda händelser som gör att det slutliga resultatet kan bli både högre och lägre
än förväntat. Osäkerheten är högre i början av projekten, särskilt för projekt som
löper över lång tid. Genomgång av projektets totala uppskattade intäkter och kost-
nader sker löpande under hela projekttiden. Befarade förluster kostnadsförs så
snart dessa är kända, och dessa belopp belastar resultatet.
Intäkter från entreprenadavtal omfattande projekt avseende produkter, system
och tjänster till EPC Contractors eller direkt till slutkunder inom affärsområde
Firenor International, redovisas baserat på att ingående delar inte är särskiljbara.
De utgör en komplett lösning och därmed ett prestationsåtagande i avtalen. I pro-
jekten ingår aktiviteter som tekniska tjänster, inköp av material, leveranser av pro-
dukter och system, installationstjänster, test, commissioning-tjänster och överläm-
nande. Intäkter från denna verksamhet redovisas i årets resultat huvudsakligen
över tid, då kunden erhåller och förbrukar fördelarna som tillhandahålls samtidigt.
Styrelsens beslut om en slutgiltig och kontrollerad avveckling av installations-/
entreprenad-verksamheten i Mellanöstern och Indien, innebär att samtliga EPC-
kontrakt (Engineering, Procurement & Construction) kommer att avslutas.
Avvecklingen bedöms vara genomförd i slutet av första kvartalet 2023.
Intäkter redovisas till transaktionspris, vilket utgörs av den ersättning koncernen
förväntar sig ha rätt att erhålla i utbyte mot att överföring av varor och tjänster sker.
Transaktionspriset justeras inte för kundens kreditrisk utan en eventuell nedskriv-
ning av en ersättning görs enligt IFRS 9 och kreditförlusten redovisas som nedskriv-
ning i resultaträkningen.
Uppskattningar gällande intäkter, kostnader eller färdigställandegraden av pro-
jekt revideras om omständigheterna förändras. Ökningar eller minskningar i
delats ut till aktieägarna har exkluderats ur koncernens redovisning från och med
den dag då utdelningen verkställdes. Koncerninterna transaktioner och balanspos-
ter samt internvinster elimineras i sin helhet. Dotterföretag är alla företag (inklusive
strukturerade företag) över vilka koncernen har bestämmande inflytande.
Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller har rätt till rörlig
avkastning från sitt innehav i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen
genom sitt inflytande i företaget.
Intressebolag
Alla bolag där koncernen har betydande inflytande, men som inte kontrolleras av
koncernen, i allmänhet sådana bolag där koncernen äger mellan 20 och 50 % av
röstetalet, betraktas som intressebolag och redovisas enligt kapitalandelsmetoden
Rörelseförvärv
Koncernens rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden. Köpeskillingen för ett
förvärv av ett dotterföretag utgörs av verkligt värde på förvärvsdagen för överlåtna
tillgångar, skulder som koncernen ådrar sig till tidigare ägare, aktier som emitterats
av koncernen samt tillgångar eller skulder som är en följd av ett avtal om villkorad
köpeskilling. Varje villkorad köpeskilling som ska överföras av koncernen redovisas
till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. Efterföljande ändringar av verkligt värde av
en villkorad köpeskilling som klassificerats som en tillgång eller skuld redovisas i
resultaträkningen. Villkorad köpeskilling som klassificeras som eget kapital omvär-
deras inte och efterföljande reglering redovisas i eget kapital. För varje förvärv, dvs.
förvärv för förvärv, avgör koncernen om innehav utan bestämmande inflytande i det
förvärvade företaget redovisas till verkligt värde eller till innehavets proportionella
andel i det redovisade värdet av det förvärvade företagets identifierbara nettotill-
gångar. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår. Vid rörelseför-
värv där överförd ersättning, eventuellt innehav utan bestämmande inflytande och
verkligt värde på tidigare ägd andel (vid stegvisa förvärv) överstiger det verkliga vär-
det av förvärvade tillgångar och övertagna skulder som redovisas separat, redovi-
sas skillnaden som goodwill. När skillnaden är negativ, s k förvärv till lågt pris redo-
visas denna direkt i årets resultat. Om rörelseförvärvet genomförs i flera steg utan
att bestämmande inflytande uppstår omvärderas de tidigare egetkapitalandelarna
idet förvärvade företaget till dess verkliga värde vid förvärvstidpunkten. Eventuellt
uppkommen vinst eller förlust till följd av omvärderingen redovisas i resultatet.
Omräkning av utländsk valuta
Posterna som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i koncernen
är värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive före-
tag huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I koncernredovisningen används
svenska kronor, som är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Balans- och resultaträkningar för dotterbolagen i koncernen omräknas till balans-
dagens kurs respektive snittkurs för året. Kursdifferenser förs direkt till koncernens
egna kapital. Kursdifferenser hänförliga till omräkning av utländska dotterbolag
redovisas i övrigt totalresultat.
Bokslutskurs 31 december
Väsentliga valutakurser 2021 2020
USD 9,04 8,19
EUR 10,22 10,04
AED 2,48 2,25
NOK 1,03 0,95
Snittkurs
Väsentliga valutakurser 2021 2020
USD 8,56 9,22
EUR 10,14 10,50
AED 2,36 2,53
NOK 0,99 0,98
Fordringar och skulder i utländsk valuta värderas till balansdagens kurser.
Valutakursvinster och -förluster som uppkommer vid betalning av sådana transak-
tioner och vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta redo-
visas i resultaträkningen under nettoomsättning eller kostnad såld vara.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer vid förvärv av en
utlandsverksamhet behandlas som tillgångar och skulder hos denna verksamhet
och omräknas till balansdagens kurs.
Koncernmellanhavanden i utländsk valuta som avser långfristig finansiering till
dotterbolag av eget kapitalkaraktär (”Extended equity”) räknas inte om till balans-
dagens kurs utan är värderade till den kurs som var aktuell då mellanhavandet
uppstod.
NOTER
38 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
redovisningen av en tillgång eller skuld som inte är ett rörelseförvärv och som, vid
tidpunkten för transaktionen, varken påverkar redovisat eller skattemässigt resultat.
Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skattesatser och -lagar som
har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förväntas gälla när den
berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatteskulden
regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är sannolikt att fram-
tida skattemässiga överskott kommer att finnas tillgängliga, mot vilka de temporära
skillnaderna kan utnyttjas. Uppskjutna skatter som hänför sig till temporära skillnader
avseende innehav i dotterföretag och intresseföretag, redovisas inte då moderföre-
taget i samtliga fall kan styra tidpunkten för återföring av de temporära skillnaderna
och det inte bedöms sannolikt att en sådan återföring sker inom en överskådlig
framtid. Uppskjutna skattefordringar och -skulder kvittas när det finns en legal kvitt-
ningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder och när de uppskjutna
skattefordringarna och skatteskulderna hänför sig till skatter debiterade av en och
samma skattemyndighet och avser antingen samma skattesubjekt eller olika skat-
tesubjekt, där det finns en avsikt att reglera saldona genom nettobetalningar.
Aktuell och uppskjuten skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten
avser poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I sådana
fall redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital.
Upparbetad vinstdelning
Genom sitt innehav i SBF Fonder AB redovisar Concejo från och med förvärvs-
tillfället den 1 april 2021 en variabel intäkt, upparbetad vinstdelning, som är bero-
ende av den aktuella fondens resultat och utvecklingen av marknadsvärdet på fast-
ighetsbeståndet i den underliggande fondstrukturen i SBF Bostad AB (publ) och
Svenska Bostadsfonden Institution AB. Med hänsyn till tidsfaktorn relativt fastig-
hetsbeståndets framtida marknadsvärde och tidpunkt för utbetalning, så har den
upparbetade vinstdelningen värderats till mellan 28 och 35 procent av den totala
värdeförändringen. Intäkten redovisas endast i den mån det är högst sannolikt att
den inte kommer att leda till en väsentlig återföring av ackumulerade intäkter när
fonden slutligen realiseras.
Immateriella tillgångar
Koncernens immateriella tillgångar består av balanserade utvecklingskostnader,
goodwill samt patent, licenser och liknande rättigheter.
Goodwill
Goodwill utgörs av det belopp som det koncernmässiga anskaffningsvärdet för
aktier i förvärvade dotterföretag överstiger det verkliga värdet på det i förvärvsanaly-
sen upptagna värdet av bolagets nettotillgångar vid förvärvstidpunkten. Goodwill på
förvärv av intressebolag ingår i värdet på innehav i intressebolag och prövas med
avseende på eventuellt nedskrivningsbehov som en del av värdet på det totala
innehavet. Goodwill som redovisas separat testas årligen för att identifiera eventu-
ellt nedskrivningsbehov. Nedskrivning av goodwill återförs inte. Vinst eller förlust
vid avyttring av en enhet inkluderar kvarvarande redovisat värde på den goodwill
som avser den avyttrade enheten. Goodwill fördelas vid förvärvstidpunkten på de
kassaflödesgenererade enheter som förväntas bli gynnade av det rörelseförvärv
som gett upphov till goodwillposten.
För beskrivning av metoder och antaganden vid prövning av eventuellt nedskriv-
ningsbehov, se not 14.
Balanserade utvecklingskostnader
Utgifter avseende utvecklingsprojekt hänförliga till konstruktion och test av nya
eller förbättrade produkter balanseras som immateriella tillgångar i den omfattning
som dessa utgifter förväntas generera framtida ekonomiska fördelar. Övriga utveck-
lingsutgifter kostnadsförs i takt med att de uppkommer.
Utvecklingskostnader som tidigare kostnadsförts balanseras inte som tillgång
isenare perioder. Utvecklingskostnader som balanserats skrivs av linjärt under
7–10år över den period som de förväntade fördelarna beräknas komma företaget
tillgodo och från den tidpunkt då kommersiell produktion påbörjas.
Avskrivningarna ingår i resultaträkningens post Utvecklingskostnader. Någon
forskning i egentlig mening bedrivs inte inom koncernen, utan bedrivs som ett kon-
tinuerligt arbete och som en integrerad del i det dagliga arbetet. Dessa utgifter kan
svårligen avgränsas och uppgår dessutom inte till väsentliga belopp.
Patent, varumärken och licenser
Patent, varumärken och licenser redovisas till anskaffningsvärde. Patent, varumär-
ken och licenser har en begränsad nyttjandeperiod och redovisas till anskaffnings-
värde minskat med ackumulerade avskrivningar. Avskrivningar görs linjärt för att
fördela kostnaden för patent, varumärken och licenser över deras bedömda nyttjan-
deperiod (5–10 år).
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningskostnad efter avdrag för
ackumulerade avskrivningar. Anskaffningskostnaden inkluderar kostnader direkt
relaterade till förvärvet av tillgången. Utgifter för förbättringar av tillgångarnas pre-
standa, utöver ursprunglig nivå, ökar tillgångens redovisade värde. Utgifter för
bedömda intäkter eller kostnader som är beroende på en ändrad uppskattning
redovisas i resultaträkningen i den period som omständigheterna som gav anled-
ning till revisionen blev kända för ledningen. I fastprisavtal betalar kunden det
överenskomna priset vid överenskomna betalningstidpunkter. Om tjänsterna som
levererats överstiger betalningen, redovisas en avtalstillgång. Om betalningarna
överstiger de levererade tjänsterna, redovisas en avtalsskuld. Om avtalet är på
löpande räkning baserat på pris per timme, redovisas intäkten i den utsträckning
Concejo har rätt att fakturera kunden. Kunder faktureras månadsvis och ersätt-
ningen ska betalas vid fakturering.
Nettoomsättning/försäljning av varor
Koncernens nettoomsättning utgörs av det verkliga värdet av försäljning av varor.
Intäkter från försäljning av utbytesprodukter, reservdelar, service och tjänster
redovisas i årets resultat när köparen erhåller kontroll över en tillgång (vara eller
tjänst). Kontroll erhålls när köparen kan styra användningen av tillgången och
erhåller all framtida nytta av den. Tidpunkten för överföring av kontroll över varor
och tjänster till köparen för denna verksamhet sker huvudsakligen vid en viss tid-
punkt. Försäljning redovisas netto efter moms, rabatter, returer, kursdifferenser
vid försäljning i utländsk valuta och efter det att koncernintern försäljning har
eliminerats.
Upparbetad vinstdelning i SBF Fonder
Genom sitt innehav i SBF Fonder AB redovisar Concejo från och med förvärvs-
tillfället den 1 april 2021 en variabel intäkt, upparbetad vinstdelning, som är bero-
ende av den aktuella fondens resultat och utvecklingen av marknadsvärdet på fast-
ighetsbeståndet i den underliggande fondstrukturen i SBF Bostad AB (publ) och
Svenska Bostadsfonden Institution AB. Med hänsyn till tidsfaktorn relativt fastig-
hetsbeståndets framtida marknadsvärde och tidpunkt för utbetalning, så har den
upparbetade vinstdelningen värderats till mellan 28 och 35 procent av den totala
värdeförändringen. Intäkten redovisas endast i den mån det är högst sannolikt att
den inte kommer att leda till en väsentlig återföring av ackumulerade intäkter när
fonden slutligen realiseras.
Övriga intäkter
Som övriga intäkter redovisas intäkter utanför företagets huvudsakliga verksamhet,
som t.ex. försäkringsersättningar och realisationsvinster på materiella anläggnings-
tillgångar.
Ränteintäkter
Ränteintäkter intäktsredovisas fördelat över löptiden med tillämpning av effektiv-
räntemetoden.
Utdelningsintäkter
Utdelningsintäkter redovisas när de blivit beslutade och rätten till betalning
bedöms som säker.
Statliga stöd
Redovisas till verkligt värde när det finns rimlig säkerhet att stödet kommer erhållas
och att koncernen kommer att uppfylla alla därmed sammanhängande villkor.
Statliga stöd som hänför sig till kostnader skjuts upp och intäktsförs i den period då
de kostnader uppkommer som det statliga stödet är avsett att kompensera. Statligt
covid-19-stöd har erhållits i USA med 4,5 MSEK under 2021. Statligt forsknings-
och utvecklingsstöd om 5,3 MSEK har erhållits i Norge under 2020 och har bok-
förts som en minskning av aktiverade utvecklingskostnader.
Skatter
På grund av den stora förändringen i koncernens verksamhet och skattesituation
ioch med avyttringen av affärsområde Marine & Safety, har ledningen värderat
koncernens och moderbolagets uppskjutna skattefordringar relaterade till skatte-
mässiga underskottsavdrag till noll. Uppskjutna skattefordringar om cirka 33 MSEK
som är hänförlig till underskottsavdrag har därför inte bedömts som aktiverbara.
Det finns inga restriktioner eller förfallotider beträffande hur länge dessa upp-
skjutna skattefordringar kan nyttjas. Skattemässiga underskottsavdrag uppgår till
totalt 163,6 MSEK. Därutöver tillkommer underskottsavdrag som är redovisade
itidsbestämd fålla om tre år avseende räntebegränsningar om cirka 24,9 MSEK
Periodens skattekostnad omfattar aktuell skatt beräknad på periodens skatte-
mässiga resultat enligt gällande skattesatser. Den aktuella skattekostnaden juste-
ras med förändringar i uppskjutna skattefordringar och -skulder som hänför sig till
temporära skillnader och outnyttjade underskott.
Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatteregler som på
balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där moderföreta-
get och dess dotterföretag är verksamma och genererar skattepliktiga intäkter.
Uppskjuten skatt redovisas på alla temporära skillnader som uppkommer mellan
det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och dessas redovisade värden
ikoncernredovisningen. Uppskjuten skatteskuld redovisas emellertid inte om den
uppstår till följd av första redovisningen av goodwill. Uppskjuten skatt redovisas
heller inte om den uppstår till följd av en transaktion som utgör den första
Not 1 forts
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 39
Nedskrivningar
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod, exempelvis goodwill, skrivs inte
av utan prövas årligen med avseende på nedskrivningsbehov. På tillgångar som
skrivs av görs en bedömning av tillgångens redovisade värde när helst det finns en
indikation på att det redovisade värdet överstiger dess återvinningsvärde. En ned-
skrivning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger
dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga
värde, minskat med försäljningskostnader, och dess nyttjandevärde.
Nedskrivningar görs per kassaflödesgenererande enhet. För tillgångar, andra än
finansiella tillgångar och goodwill, som tidigare skrivits ner görs per varje balans-
dag en prövning av om återföring bör göras.
Likvida medel
I likvida medel i rapporten över kassaflöden ingår kassa, banktillgodohavanden och
övriga kortfristiga placeringar. Övriga kortfristiga placeringar klassificeras som lik-
vida medel när de har förfallodag inom tre månader från anskaffningstidpunkten,
lätt kan omvandlas till kassamedel till ett känt belopp och är utsatta för en obetydlig
risk för värdefluktuationer. Checkräkningskredit redovisas i balansräkningen som
låneskulder i kortfristiga skulder.
Spärrade medel
Spärrade medel avser banktillgodohavande som har ställts som säkerhet för bank-
garantier och remburser. Förfallotiden varierar mellan 1 och 3 år. Det verkliga vär-
det på kortfristiga fordringar motsvarar dess redovisade värde, eftersom diskonte-
ringseffekten inte anses vara väsentlig.
Verksamheter för avyttring
En avvecklad verksamhet är en del av ett företag som antingen har avyttrats eller är
klassificerad som att den innehas för försäljning och som utgör en självständig
väsentlig rörelsegren eller en verksamhet som bedrivs inom ett geografiskt område,
ingår i en enda samordnad plan för att avyttra en självständig väsentlig rörelsegren
eller en verksamhet som bedrivs inom ett geografiskt område eller är ett dotterföre-
tag som förvärvats uteslutande i syfte att vidaresäljas. Resultatet från avvecklade
verksamheter redovisas separat i resultaträkningen.
Den 20 december 2019 ingick Concejo ett aktieöverlåtelseavtal med Nordic
Capital, en ledande private equity-investerare, gällande avyttring av 100 % av akti-
erna i Consilium Marine & Safety Group AB (affärsområde Marine & Safety) till
Nordic Capital. Transaktionen var villkorad av godkännanden från Concejos aktie-
ägare, som erhölls på en extra bolagsstämma den 27 januari 2020, samt av god-
kännanden från berörda myndigheter samt andra sedvanliga villkor. Transaktionen
fullföljdes den 31 mars 2020.
Finansiella instrument
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar i följande kategorier:
finansiella tillgångar som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen, och
finansiella tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Klassificeringen beror på koncernens affärsmodell för hantering av finansiella till-
gångar och de avtalsenliga villkoren för tillgångarnas kassaflöden. Finansiella skul-
der klassificeras antingen som värderade till upplupet anskaffningsvärde eller verk-
ligt värde via resultaträkningen. Koncernens skulder för villkorade köpeskillingar
hänförliga till rörelseförvärv samt derivat redovisas till verkligt värde via resultaträk-
ningen. Övriga finansiella skulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernen omklassificerar skuldinstrument endast i de fall då koncernens affärs-
modell för instrumenten ändras.
Redovisning och borttagande från balansräkningen
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, det datum
då koncernen förbinder sig att köpa eller sälja tillgången. Finansiella tillgångar tas
bort från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har
löpt ut eller har överförts och koncernen har överfört i stort sett alla risker och för-
måner som är förknippade med äganderätten.
Värdering
Finansiella tillgångar och investeringar i kortfristiga placeringar värderas initialt till
verkligt värde plus, i de fall tillgången inte redovisas till verkligt värde via resultaträk-
ningen, transaktionskostnader direkt hänförliga till köpet. Transaktionskostnader
hänförliga till finansiella tillgångar som redovisas till verkligt värde via resultaträk-
ningen kostnadsförs direkt i resultaträkningen. Finansiella tillgångar med inbäd-
dade derivat ses som en enhet när bedömning ska göras om kassaflöden från till-
gången enbart består av kapitalbelopp och ränta.
Då övriga kortfristiga fordringar är av kortfristig natur, anses det redovisade
beloppet överensstämma med det verkliga värdet. Det verkliga värdet för de övriga
fordringarna som är anläggningstillgångar avviker inte heller väsentligt från dess
redovisade värden.
reparation och underhåll redovisas som kostnader. I resultaträkningen belastas
rörelseresultatet med avskrivningar som sker linjärt och baseras på skillnaden
mellan tillgångarnas anskaffningsvärde och deras eventuella restvärde över deras
beräknade nyttjandeperiod. Concejo tillämpar följande nyttjandeperioder:
Kontorsbyggnader som används i rörelsen 5–10 år
Maskiner och andra tekniska anläggningar 5 år
Inventarier, verktyg och installationer 5 år
Nyttjanderättstillgångar 3–10 år
Tillgångarnas restvärde och nyttjandeperiod bedöms årligen och justeras vid
behov. I de fall en tillgångs redovisade värde överstiger dess beräknade åter-
vinningsvärde skrivs tillgången ned till sitt återvinningsvärde.
Ingen avskrivning sker på mark. Realisationsvinster och -förluster bestäms
genom en jämförelse mellan försäljningspriset och det bokförda värdet.
Realisationsvinster och -förluster redovisas via resultaträkningen.
Leasingavtal redovisningsprincip
Koncernens leasingavtal avser främst lokaler och bilar. Villkoren förhandlas sepa-
rat för varje avtal och innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor. Leasingavtalen
innehåller inga särskilda villkor eller restriktioner som skulle innebära att avtalen
skulle sägas upp om villkoren inte uppfylldes, men de leasade tillgångarna får
inte användas som säkerhet för lån. Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätts-
tillgångar och en motsvarande skuld, den dagen som den leasade tillgången
finns tillgänglig för användning av koncernen. Varje leasingbetalning fördelas
mellan amortering av skulden och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden
ska fördelas över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med
ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period
redovisade skulden. Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över det kortare av
tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd. Leasingavtalen skrivs
normalt för fasta perioder mellan 3 år och 10 år men möjligheter till förlängning
eller uppsägning av avtal kan finnas; detta beskrivs nedan. Tillgångar och skulder
som uppkommer från leasingavtal redovisas initialt till nuvärde. Leasingskulderna
inkluderar nuvärdet av fasta avgifter och variabla leasingavgifter som beror på
ettindex.
Leasingskulden för koncernens lokaler med hyra som indexuppräknas beräknas
på den hyra som gäller vid respektive rapportperiods slut. Vid denna tidpunkt juste-
ras skulden med motsvarande justering av nyttjanderättstillgångens redovisade
värde. På motsvarande sätt justeras skuldens och tillgångens värde i samband med
att ombedömning sker utav leasingperioden. Detta sker i samband med att sista
uppsägningsdatumet inom tidigare bedömd leasingperiod för lokalhyresavtal har
passerats alternativt då betydelsefulla händelser inträffar eller omständigheterna
på ett betydande sätt förändras på ett sätt som är inom koncernens kontroll och
påverkar den gällande bedömningen av leasingperioden. Leasingbetalningarna
diskonteras med den marginella låneräntan.
Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde och inkluderar:
Den initiala värderingen av leasingskulden och
Betalningar gjorda vid eller innan den tidpunkt då den leasade tillgången görs
tillgänglig för leasetagaren.
Betalningar hänförliga till kortfristiga leasingavtal och leasingavtal av mindre värde
kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Korta kontrakt är avtal med en leasingtid på
12 månader eller mindre. Avtal av mindre värde inkluderar IT-utrustning och kon-
torsmaskiner. Optioner att förlänga eller säga upp avtal finns inkluderade i majorite-
ten av koncernens leasingavtal gällande fastigheter. Villkoren används för att maxi-
mera flexibiliteten i hanteringen av avtalen. Optioner att förlänga eller säga upp
avtal inkluderas i tillgången och skulden då det är rimligt säkert att de kommer att
utnyttjas.
Varulager
Varulagret består av hel- och halvfabrikat samt råvaror. Varulagret värderas, med
tillämpning av först-in först-ut principen, till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet på balansdagen. Egentillverkade hel- och halvfabrikat vär-
deras till tillverkningskostnader innefattande råvaror, direkt arbete, övriga direkta
omkostnader och produktionsrelaterade omkostnader baserade på produktions-
volymer. Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den
löpande verksamheten, med avdrag för tillämpliga rörliga försäljningskostnader.
För homogena varugrupper tillämpas kollektiv värdering. Lånekostnader ingår inte
ilagervärderingen. Avdrag sker för internvinster som uppkommer vid leverans
mellan i koncernen ingående bolag. Erforderlig inkuransavsättning har gjorts.
Övriga aktier och andelar
Aktier och andelar i noterade och onoterade innehav värderas till marknadsvärde
och utifrån transaktioner i marknaden.
Kortfristiga placeringar
Kortfristiga placeringar värderas till marknadsvärde.
NOTER
40 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Kundfordringar
Kundfordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet
anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med reserv
för förväntade kreditförluster.
Likvida medel
I likvida medel ingår kassa och banktillgodohavanden. Likvida medel redovisas
inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde.
Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som direkt kan
hänföras till emission av nya aktier redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett
avdrag från emissionslikviden.
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är förpliktelser att betala för varor och tjänster som har förvär-
vats i den löpande verksamheten. Leverantörsskulder klassificeras som kortfristiga
skulder om de förfaller inom ett år eller tidigare. Om inte, tas de upp som lång-
fristiga skulder. Leverantörsskulder redovisas inledningsvis till verkligt värde och
därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
Upplåning
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter transaktionskostna-
der. Upplåning redovisas därefter till upplupet anskaffningsvärde och eventuell
skillnad mellan erhållet belopp och återbetalningsbeloppet redovisas i resultaträk-
ningen fördelat över låneperioden, med tillämpning av effektivräntemetoden.
Upplåning klassificeras som kortfristiga skulder om inte koncernen har en ovillkor-
lig rätt att skjuta upp betalning av skulden i åtminstone tolv månader efter rapport-
periodens slut. Checkräkningskrediter redovisas som upplåning bland kortfristiga
skulder i balansräkningen.
Låneutgifter
Låneutgifter belastar resultatet i den period till vilken de hänför sig. Concejo har
inga lån som är direkt hänförliga till utgifter för bolagets utvecklingskostnader.
Hybridobligation
Hybridobligationerna är till fullo återbetalade genom en förtida inlösen per den
1november 2021 till dess nominella belopp tillsammans med ränta. Obligationerna
har avnoteras från Nasdaq Stockholms företagsobligationslista i samband med den
frivilliga inlösen.
Avsättningar
Avsättning redovisas i balansräkningen bland kort- och långfristiga skulder när kon-
cernen har en legal eller informell förpliktelse som är en följd av en inträffad hän-
delse och det är troligt att ett utflöde av resurser krävs för att reglera åtagandet och
en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Avsättningar för omstrukturering
görs när en detaljerad formell plan för åtgärden finns och en välgrundad förväntan
har skapats hos dem som berörs. Avsättningar för framtida garantikrav avser de
närmaste två åren och baseras på historisk information om garantikrav samt aktu-
ella trender som kan tyda på att framtida krav kan komma att avvika från de histo-
riska. Avsättning för framtida rörelseförluster är gjord i samband med avvecklingen
av installations-/entreprenadverksamheten inom affärsområde Firenor
International.
Pensionsersättningar till anställda
Pensionsersättning till anställda redovisas i enlighet med IAS 19, Ersättningar till
anställda. Koncernföretagen har olika pensionsplaner. Pensionsplanerna finansie-
ras vanligen genom betalningar till försäkringsbolag. Koncernen har både för-
månsbestämda och avgiftsbestämda pensionsplaner. En förmånsbestämd pen-
sionsplan är en pensionsplan som anger ett belopp för den pensionsförmån en
anställd erhåller efter pensionering, vanligt baserat på en eller flera faktorer
såsom ålder, tjänstgöringstid eller lön. En avgiftsbestämd pensionsplan är en
pensionsplan enligt vilken koncernen betalar fasta avgifter till en separat juridisk
enhet. Pensionsplanerna finansieras genom inbetalningar från respektive kon-
cernbolag och de anställda. De förmånsbestämda pensionsplanerna i Sverige
avser ITP-planerna, som är försäkrade i Alecta. Dessa redovisas som avgiftsbe-
stämda planer då Alecta inte kan tillhandahålla nödvändig information, se även
not 20. Koncernens utbetalningar avseende pensionsplaner redovisas som kost-
nad under den period de anställda utfört de tjänster som avgiften avser. Den
skuld som redovisas i balansräkningen avseende förmånsbestämda pensionspla-
ner är nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen på balansdagen minus
verkligt värde på förvaltningstillgångarna. Den förmånsbestämda pensionsförplik-
telsen beräknas årligen av en oberoende aktuarie med tillämpning av den s k pro-
jected unit credit method. Nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen fast-
ställs genom diskonteringar av uppskattade framtida kassaflöden, med
Investeringar och andra finansiella tillgångar
Investeringar i skuldinstrument
Efterföljande värdering av investeringar i skuldinstrument beror på Concejos affärs-
modell för hantering av tillgången och vilket slag av kassaflöden tillgången ger upp-
hov till. Concejo klassificerar sina investeringar i skuldinstrument i tre värderings-
kategorier:
Upplupet anskaffningsvärde: Tillgångar som innehas med syfte att inkassera
avtalsenliga kassaflöden och där dessa kassaflöden enbart består av kapitalbe-
lopp och ränta, redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Ränteintäkter från
sådana finansiella tillgångar redovisas som finansiella intäkter genom tillämpning
av effektivräntemetoden. Vinster och förluster som uppstår vid bortbokning från
balansräkningen redovisas direkt i resultatet inom övriga vinster och förluster till-
sammans med valutakursresultatet. Nedskrivningsförluster redovisas på en sepa-
rat rad i resultaträkningen.
Verkligt värde via övrigt totalresultat: Tillgångar som innehas med syfte att inkas-
sera avtalsenliga kassaflöden och för försäljning, där tillgångarnas kassaflöden
enbart består av kapitalbelopp och ränta, värderas till verkligt värde via övrigt
totalresultat. Förändringar i redovisat värde redovisa via övrigt totalresultat, med
undantag för redovisning av, ränteintäkter, valutakursdifferenser och nedskriv-
ningar vilka redovisas i resultaträkningen. När den finansiella tillgången tas bort
från balansräkningen, omförs den ackumulerade vinsten eller förlusten, som tidi-
gare redovisats i övrigt totalresultat, från eget kapital till resultaträkningen.
Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas som finansiella intäkter
genom tillämpning av effektivräntemetoden. Valutakursvinster och –förluster
ingår i övriga vinster och förluster. Kostnader för nedskrivningar redovisas på en
separat rad i resultaträkningen.
Verkligt värde via resultaträkningen: Tillgångar som inte uppfyller kraven för att
redovisas till upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde via övrigt totalresul-
tat värderas till verkligt värde via resultaträkningen. En vinst eller förlust för ett
skuldinstrument som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen och som
inte ingår i ett säkringsförhållande redovisas netto i resultaträkningen i den
period vinsten eller förlusten uppkommer.
Nedskrivningar
Koncernen bedömer baserat på framåtriktad information de förväntade kreditför-
lusterna för finansiella tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Förlustreservering görs enligt något av följande sätt:
Bokas för förlusthändelser som kan förväntas inträffa inom 12 månader.
Bokas för förlusthändelser som kan förväntas inträffa under tillgångens hela livs-
tid. Förlustriskreservering för tillgångens hela livstid görs om kreditrisken för den
finansiella tillgången på rapportdagen har ökat signifikant sedan initial redovis-
ning gjordes medan förlustriskreservering inom 12 månader görs om så inte är
fallet. För kundfordringar och avtalstillgångar görs alltid förlustriskreservering för
tillgångens hela livstid. Se not 21 för detaljer om kreditreserv för kreditförluster.
Bortbokning av finansiella instrument
Bortbokning av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar, eller en del av, tas bort från balansräkningen när de avtals-
rättsliga rättigheterna att erhålla kassaflöden från tillgångarna har löpt ut.
Bortbokning av finansiella skulder
Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när förpliktelserna har reglerats,
annullerats eller på annat sätt upphört. Skillnaden mellan det redovisade värdet för
en finansiell skuld (eller del av en finansiell skuld) som utsläckts eller överförts till
en annan part och den ersättning som erlagts, inklusive överförda tillgångar som
inte är kontanter eller påtagna skulder, redovisas i rapporten över totalresultat. Då
villkoren för en finansiell skuld omförhandlas, och inte bokas bort från balansräk-
ningen, redovisas en vinst eller förlust i rapport över totalresultat. Vinsten eller
förlusten beräknas som skillnaden mellan de ursprungliga avtalsenliga kassaflö-
dena och de modifierade kassaflödena diskonterade till den ursprungliga effektiva
räntan.
Kvittning av finansiella tillgångar och finansiella skulder
Finansiella tillgångar och finansiella skulder kvittas och redovisas med ett netto-
belopp i rapporten över finansiell ställning när Concejo har en legal rätt att kvitta de
redovisade beloppen, och har för avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp
eller att samtidigt realisera tillgången och reglera skulden.
Derivat och säkringsåtgärder
Kassaflödessäkring
Från och med sommaren 2020 har koncernbolagen upphört med terminssäkring
genom valutaterminskontrakt och de befintliga valutaterminskontrakten har löpt ut
under 2020.
Not 1 forts
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 41
Uppställningsform
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens uppställningsform, vidare
innebär det skillnad i benämningar, jämfört med koncernredovisningen, främst
avseende finansiella intäkter och kostnader och eget kapital.
Utdelningar
Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla betalning bedöms som säker.
Anteciperad utdelning från dotterföretag redovisas i de fall moderbolaget ensamt
har rätt att besluta om utdelningens storlek och moderbolaget har fattat beslut om
utdelningens storlek innan moderbolaget publicerat sina finansiella rapporter. I de
fall anteciperad utdelning inte erläggs reverseras den på samma konto som den
ursprungliga anteciperade utdelningen redovisats.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar likvida medel,
kortfristiga placeringar, kundfordringar, lång- och kortfristiga fordringar, leveran-
törsskulder, låneskulder samt övriga skulder. IFRS 9 tillämpas ej av moderbolaget
och finansiella tillgångar som är anskaffade med avsikt att innehas kortsiktigt redo-
visas i enlighet med lägsta värdes princip till det lägsta av anskaffningsvärde och
marknadsvärde.
Kortfristiga placeringar
Kortfristiga placeringar värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och verkligt
värde.
Leasade tillgångar
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal enligt reglerna för operationell
leasing. Leasingavgiften redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden.
Koncernbidrag
Koncernbidrag redovisas i moderföretaget som en bokslutsdisposition.
Aktier i dotterbolag och intresseföretag
Aktier och andelar i dotterföretag och intresseföretag redovisas till anskaffnings-
värde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas
förvärvsrelaterade kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar. Erhållna utdel-
ningar redovisas som finansiella intäkter. Utdelning som överstiger dotterföretagets
totalresultat för perioden eller som innebär att det bokförda värdet på innehavets
nettotillgångar i koncernredovisningen understiger det bokförda värdet på ande-
larna, är en indikation på att det föreligger ett nedskrivningsbehov. När det finns en
indikation på att aktier och andelar i dotterföretag eller intresseföretag minskat i
värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade
värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posterna Resultat från
andelar i koncernföretag respektive Resultat från andelar i intresseföretag
Koncerninterna fordringar
Koncerninterna fordringar redovisas till nominellt värde med avdrag för nedskriv-
ningar.
användning av räntesatsen för förstklassiga företagsobligationer som är utfärdad
isamma valuta som ersättningarna kommer att utbetalas med löptider jämförbara
med den aktuella pensionsskuldens. Oredovisade aktuariella vinster och förluster
överstigande det högsta av 10 procent av antingen nuvärdet av åtagandet eller
det verkliga värdet på eventuella förvaltningstillgångar, fördelas över förväntad
genomsnittlig tjänstgöringstid. För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar kon-
cernen avgifter till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkringsplaner
på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga ytterligare betal-
ningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna redovisas som perso-
nalkostnad när de förfaller till betalning.
Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som direkt kan
hänföras till emission av nya aktier eller optioner redovisas, netto efter skatt, i eget
kapital som ett avdrag från emissionslikviden.
Återköp av egna aktier
Vid återköp av egna aktier reduceras den betalda köpeskillingen, inklusive eventu-
ella direkt hänförbara transaktionskostnader (netto efter skatt), den balanserade
vinsten, tills dess aktierna annulleras eller avyttras. Om dessa aktier senare avyttras,
redovisas erhållna belopp (netto efter eventuella direkt hänförbara transaktions-
kostnader och skatteeffekter) i balanserad vinst.
Utdelningar
Utdelning till moderföretagets aktieägare redovisas som skuld i koncernens finan-
siella rapporter i den period då utdelningen godkänns av moderföretagets aktie-
ägare.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före och efter utspädning
Resultat per aktie före och efter utspädning beräknas genom att dividera:
resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare, inklusive räntekostnader på
hybridobligation
med ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier under perioden och
exklusive återköpta aktier som innehas som egna aktier av moderbolaget.
Det finns inga utestående program avseende konvertibler eller optioner per 31
december 2021 varför antalet utestående aktier är samma både före och efter
utspädning.
Eventualförpliktelser
Concejo är inblandat i tvister i den normala affärsverksamheten. Tvisterna rör bland
annat produktansvar, påstådda fel i leveranser av varor och tjänster, patent och
andra rättigheter och övriga frågor om rättigheter och skyldigheter i anslutning till
Concejos verksamhet. Sådana tvister kan visa sig kostsamma och tidskrävande och
kan störa den normala verksamheten. Resultaten av komplicerade tvister är dess-
utom svåra att förutse. Det kan inte uteslutas att en ofördelaktig utgång i en tvist
kan visa sig ha en väsentlig negativ inverkan på koncernens resultat och finansiella
ställning.
Upplysning om eventualförpliktelse lämnas när det finns ett möjligt åtagande
som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en
eller flera osäkra framtida händelser utom koncernens kontroll eller när det finns
ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av det inte
är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas eller inte kan beräknas med
tillräcklig tillförlitlighet.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (ÅRL)
och Rådet för Finansiell Rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juri-
disk person. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska
personen tillämpar samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt detta är
möjligt inom ramen för ÅRL, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mel-
lan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag och till-
lägg som ska göras från IFRS. Årsredovisningen har upprättats enligt anskaffnings-
metoden.
Att upprätta rapporter i överensstämmande med RFR 2 kräver användning av en
del viktiga uppskattningar för redovisningsändamål, Vidare krävs att ledningen gör
vissa bedömningar vid tillämpningen av moderbolagets redovisningsprinciper. De
områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana
områden där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för årsredo-
visningen anges i koncernens sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper.
Skillnaden mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår
nedan:
NOTER
42 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 2 SEGMENT
Från och med 2021 redovisas verksamheten i följande rörelsesegment:
Firenor International, som erbjuder olika typer av säkerhetssystem för aktiv brandbekämpning med verksamhet huvudsakligen i Norge och Mellanöstern.
SBF Fonder, som består av managementbolaget SBF Fonder AB (fd SBF Management AB), som är en förvaltare av alternativa investeringsfonder som äger och förvaltar
hyresbostäder i Sverige, samt fastighetsförvaltningsbolaget Svenska Bostadsfonden Services AB.
Concejo Tillväxt, som består av bolag som Concejo har ägarintressen i men som ännu inte är tillräckligt stora för att redovisas som ett eget affärsområde. I affärsområde
Concejo Tillväxt ingår bland annat de delägda dotterbolagen Optronics Technology AS och ACAF Systems Inc. samt intressebolaget Envigas AB. Dessutom ingår ett
antal noterade och onoterade innehav där Concejos ägarandel understiger 20 procent.
Redovisning för respektive segment för räkenskapsåret 2021 och 2020 framgår nedan:
Räkenskapsåret 2021 Not
Firenor
International SBF Fonder
Concejo
Tillväxt
Koncern-
gemensamt Eliminering Koncernen
Nettoomsättning, externt 176,6 56,7 27,9 261,2
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster -66,0 42,8 -23,6 -38,4 -85,2
Jämförelsestörande poster 4 -114,1 2,1 -112,0
Rörelseresultat (EBIT) -180,1 42,8 -23,6 -36,3 -197,2
I rörelseresultatet ingår
Avskrivningar -2,6 0,0 -4,5 -0,1 -7,2
Nedskrivning av kundfordringar -31,6 -31,6
Orealiserade värdeförändringar -3,6 -3,6
Upparbetad vinstdelning 35,1 35,1
Resultat från andelar i intresseföretag -7,1 -7,1
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 1,8 0,0 4,5 0,6 6,9
Nyttjanderättstillgångar 6,7 6,4 8,3 0,6 22,0
Immateriella anläggningstillgångar 3,3 43,0 49,9 96,2
Övriga finansiella anläggningstillgångar 45,1 53,1 160,6 92,6 351,4
Summa anläggningstillgångar 56,9 102,5 223,3 93,8 0,0 476,5
Varulager 7,6 28,8 36,4
Upparbetade, men ej fakturerade intäkter 14,3 3,9 18,2
Kundfordringar 44,3 15,5 7,5 67,3
Fordringar inom koncernen 598,9 -598,9
Fordringar m.m. 13,7 9,2 1,9 3,5 28,3
Kortfristiga placeringar 810,5 810,5
Likvida medel 21,9 15,0 9,7 6,4 53,0
Summa omsättningstillgångar 101,8 39,7 51,8 1419,3 -598,9 1013,7
Summa tillgångar 158,7 142,2 275,1 1513,1 -598,9 1490,2
Eget kapital och skulder
Eget kapital -295,1 35,6 -39,7 1249,7 950,5
Långfristiga leasingskulder 5,1 2,2 7,0 14,3
Övriga långfristiga skulder 113,5 50,7 4,6 168,8
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 22,5 0,1 216,8 239,4
Kortfristiga leasingskulder 1,8 3,2 1,2 0,5 6,7
Skulder inom koncernen 256,2 15,2 291,2 36,3 -598,9
Övriga kortfristiga skulder 77,2 12,8 10,7 9,8 110,5
Summa skulder 453,8 106,6 314,8 263,4 -598,9 539,7
Summa eget kapital och skulder 158,7 142,2 275,1 1513,1 -598,9 1490,2
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 1,8 2,1 0,6 4,5
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 18,9 18,9
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 43
Nettoomsättning per geografisk marknad 2020
Firenor
Interna-
tional
SBF
Fonder
Concejo
Tillväxt
Total
2021
Sverige 10,8 10,8
Norge 28,3 28,3
Turkiet 11,3 11,3
Förenade Arabemiraten 101,5 2,1 103,6
Oman 44,2 44,2
USA 1,7 0,6 2,3
Indien 39,0 39,0
Kina 16,1 16,1
Nigeria
Australien 0,1 0,1
Summa 241,7 14,0 255,7
Tidpunkt för intäktsredovisningen
Vid en tidpunkt 15,9 14,0 29,9
Över tid 225,8 225,8
Räkenskapsåret 2020 Not
Firenor
International SBF Fonder
Concejo
Tillväxt
Koncern-
gemensamt Eliminering Koncernen
Nettoomsättning, externt 241,7 14,0 255,7
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster -71,4 -4,6 -44,1 -120,1
Jämförelsestörande poster 4 -19,2 -19,2
Rörelseresultat (EBIT) -71,4 -4,6 -63,3 -139,3
I rörelseresultatet ingår
Avskrivningar -6,5 -1,1 -0,1 -7,7
Nedskrivning av kundfordringar -8,1 -8,1
Resultat från andelar i intresseföretag -0,4 -0,4
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 2,9 3,4 0,1 6,4
Nyttjanderättstillgångar 9,6 9,2 0,0 18,8
Immateriella anläggningstillgångar 5,8 31,0 36,8
Övriga finansiella anläggningstillgångar 48,9 67,0 75,8 -66,1 125,6
Summa anläggningstillgångar 67,2 110,6 75,9 -66,1 187,6
Varulager 18,4 11,2 29,6
Upparbetade, men ej fakturerade intäkter 47,8 4,2 52,0
Kundfordringar 53,6 8,0 61,6
Fordringar inom koncernen 350,9 -350,9
Fordringar m.m. 13,0 4,0 2,7 19,7
Kortfristiga placeringar 1040,8 1040,8
Likvida medel 17,4 3,9 20,8 42,1
Summa omsättningstillgångar 150,2 31,3 1415,2 -350,9 1245,8
Summa tillgångar 217,4 141,9 1491,1 -417,0 1433,4
Eget kapital och skulder
Eget kapital -181,1 21,5 1486,7 -66,1 1261,0
Långfristiga leasingskulder 7,5 7,4 0,0 14,9
Övriga långfristiga skulder 37,8 4,0 41,8
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
Kortfristiga leasingskulder 2,2 1,6 0,0 3,8
Skulder inom koncernen 255,9 95,0 -350,9
Övriga kortfristiga skulder 95,1 12,4 4,4 111,9
Summa skulder 398,5 120,4 4,4 -350,9 172,4
Summa eget kapital och skulder 217,4 141,9 1491,1 -417,0 1433,4
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 1,3 3,2 4,5
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 1,6 16,5 18,1
Avstämning mot resultat före skatt
Koncernen
2021 2020
Rörelseresultat -197,2 -139,3
Finansiella intäkter 181,9 24,8
Finansiella kostnader -4,5 -32,9
Resultat före skatt -19,8 -147,4
Nettoomsättning per geografisk marknad 2021
Firenor
Interna-
tional
SBF
Fonder
Concejo
Tillväxt
Total
2021
Sverige 0,2 56,7 13,8 70,7
Norge 60,3 0,2 60,5
Turkiet 11,7 11,7
Förenade Arabemiraten 0,5 0,5
Oman 39,6 39,6
USA 12,4 12,4
Indien 31,5 31,5
Kina 16,2 1,4 17,6
Nigeria 16,1 16,1
Australien 0,3 0,3 0,6
Summa 176,6 56,7 27,9 261,2
Tidpunkt för intäktsredovisningen
Vid en tidpunkt 28,0 56,7 27,9 112,6
Över tid 148,6 148,6
NOTER
44 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 3 PERSONAL
Ersättning till anställda
2021 2020
Löner och andra
ersättningar
Sociala kostnader
(varav pensions-
kostnader)
Löner och andra
ersättningar
Sociala kostnader
(varav pensions-
kostnader)
Moderbolaget 8,9 6,9 (4,2) 17,9 9,8 (4,2)
Dotterbolag 86,9 15,6 (4,1) 57,4 3,9 (0,5)
Koncernen totalt 95,8 22,5 (8,3) 75,3 13,7 (4,7)
Löner och andra ersättningar fördelade per land och mellan styrelseleda möter m fl och anställda
2021 2020
Styrelse
och vd
Övriga
anställda
Styrelse
och vd
Övriga
anställda
Verksamheter i Sverige:
Moderbolaget 3,6 5,3 5,8 12,1
Dotterbolag, Sverige 0,9 14,4
Dotterbolag utomlands:
Förenade Arabemiraten 4,6 27,1 23,6
Indien 0,4 1,1 0,4 0,8
Kina 1,0 0,8
Marocko 0,5 0,2 0,7 0,4
Norge 2,9 31,8 2,8 23,4
Oman 0,0 2,5
USA 1,3 0,7 1,4 0,7
Totalt i dotterbolag 10,6 76,3 5,3 52,2
Koncernen totalt 14,2 81,6 11,1 64,3
Medelantal anställda Totalt 2021 varav kvinnor varav män Totalt 2020 varav kvinnor varav män
Verksamheter i Sverige:
Moderbolaget 4 4 5 5
Dotterbolag i Sverige 25 11 14
Totalt i Sverige 29 11 18 5 5
Dotterbolag utomlands:
Förenade Arabemiraten 132 8 124 118 8 110
Indien 20 20 12 12
Kina 8 1 7 8 1 7
Marocko 4 1 3 4 1 3
Norge 49 10 39 41 5 36
Oman 5 1 4 8 1 7
USA 4 1 3 4 1 3
Totalt i utlandet 222 22 200 195 17 178
Koncernen totalt 251 33 218 200 17 183
Antalet anställda i Sverige fördelar sig enligt följande
Koncernen Moderbolaget
Totalt 2021 varav kvinnor varav män Totalt 2020 varav kvinnor varav män
Stockholm 17 4 13 5 5
Malmö 5 3 2
Kalmar 7 4 3
Summa 29 11 18 5 5
Koncernens materiella och immateriella anläggningstillgångar
per geografisk marknad
2021 2020
Sverige 50,6 0,1
Norge 71,8 55,6
Förenade Arabemiraten 0,1 3,4
USA 2,5 2,7
Indien 0,0 0,2
Kina 0,1 0,0
Summa 125,1 62,0
Koncernens intäkter fördelade per intäktsslag
Koncernen
2021 2020
Produkter 27,9 14,0
Eftermarknad 28,0 15,9
Entreprenaduppdrag 148,6 225,8
Tjänster 56,7
Summa 261,2 255,7
Tidpunkt för intäktsredovisningen
Vid en tidpunkt 112,6 29,9
Över tid 148,6 225,8
Not 2 forts
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 45
Könsfördelning styrelse och ledande befattningshavare
2021 2020
Antal på
balansdagen varav kvinnor varav män
Antal på
balansdagen varav kvinnor varav män
Koncernen (inkl. dotterbolag)
Styrelseledamöter 17 1 16 15 1 14
Verkställande direktörer och andra ledande
befattningshavare 20 3 17 17 2 15
Moderbolaget
Styrelseledamöter 5 1 4 5 1 4
Verkställande direktör och andra ledande
befattningshavare 5 5 5 5
Ersättningar och förmåner under 2021
Styrelsearvode/
grundlön Bonus
Pensions-
kostnader Bilförmån Summa
Styrelsen
Styrelseordförande, Erik Lindborg 0,2 0,2
Styrelseledamot, Carl Adam Rosenblad
Styrelseledamot, Thomasine Rosenblad 0,1 0,1
Styrelseledamot, Jonas Rydell 0,1 0,1
Styrelseledamot, Sten Ankarcrona 0,1 0,1
Valberedningen
Ordförande, Ann-Marie Åström 0,0 0,0
Sten Ankarcrona 0,0 0,0
Carl Rosenblad
Ledande befattningshavare
Koncernledningen 7,7 3,3 0,3 11,3
(varav verkställande direktören) (3,1) (–) (1,1) (0,1) (4,3)
(varav vice verkställande direktören) (2,0) (–) (1,0) (0,1) (3,1)
Summa 8,2 3,3 0,3 11,8
Ersättningar och förmåner under 2020
Styrelsearvode/
grundlön Bonus
Pensions-
kostnader Bilförmån Summa
Styrelsen
Styrelseordförande, Carl Rosenblad
1
0,2 0,2
Styrelseledamot, Fredrik Nygren
1
0,1 0,1
Styrelseledamot, Peter Carlberg
1
0,1 0,1
Styrelseledamot, Ann-Marie Åström
1
0,1 0,1
Styrelseordförande, Erik Lindborg 0,2 0,2
Styrelseledamot, Carl Adam Rosenblad
Styrelseledamot, Thomasine Rosenblad 0,2 0,2
Styrelseledamot, Sten Ankarcrona 0,1 0,1
Styrelseledamot, Jonas Rydell 0,1 0,1
Styrelseledamot, Stefan Gattberg
1
0,0 0,0
Valberedningen
Ordförande, Lennart Norling 0,0 0,0
Rasmus Palmqvist 0,0 0,0
Carl Rosenblad
Ledande befattningshavare
Koncernledningen 9,1 10,7 3,3 0,3 23,4
(varav avgående verkställande direktör 1 jan–31 maj) (1,1) (1,8) (1,0) (0,0) (3,9)
(varav tillträdande verkställande direktör 1 juni–31 dec)) (1,5) (–) (0,8) (0.1) (2,4)
(varav vice verkställande direktör, 26 nov–31 dec) (0,1) (–) (0,0) (0,0) (0,1)
Summa 10,2 10,7 3,3 0,3 24,5
1)
Avgående ledamöter under 2020.
NOTER
46 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Till styrelsen utgår arvode enligt beslut på årsstämman. Något annat särskilt arvode
utgår ej. För anställda inom koncernen utgår ej arvode för styrelsearbete i dotterbo-
lag. Årsstämman beslutar även om principer för ersättningar och anställningsvillkor
för ledningsgruppen. Ersättning till verkställande direktören och ledningsgruppen
utgörs av grundlön inklusive bilförmån och eventuell bonus. Pension utgår enligt
gällande ITP-plan. Ledningsgruppen omfattar koncernchefen, vice verkställande
direktören, ekonomi- och finanschef, kommunikationschefen samt group accoun-
ting manager i moderbolaget. De riktlinjer som antogs vid årsstämman 2021 har
följts utan avvikelse, och samtliga ersättningar som betalats ut överensstämmer
med riktlinjerna. Ingen ledande befattningshavare har erhållit någon bonus för
räkenskapsåret utifrån riktlinjerna. Årsstämman 2020 beslutade att en särskild
bonus för det framgångsrika arbetet med försäljningen av affärsområde Marine &
Safety skulle utgå till verkställande direktör, ledande befattningshavare och annan
nyckelpersonal som varit ansvariga för transaktionens genomförande. Bonusen
uppgick till sammanlagt maximalt 10 700 000 kronor, varvid ingen enskild bonus
översteg 1 800 000 kronor. Styrelsen kommer föreslå årsstämman oförändrade rikt-
linjerna för ledande befattningshavare. Ersättning för managementtjänster till tidi-
gare styrelseordförande har dessutom utgått enligt not 31 under del av 2020. Inga
pensionsåtaganden finns gentemot styrelseordföranden för 2021 eller 2020. Inom
koncernens ledningsgrupp finns såväl förmånsbestämda som avgiftsbestämda
pensionsplaner. Pensionskostnaden avser den kostnad som belastat årets resultat.
Anställningsförhållanden
Verkställande direktören
Carl Adam Rosenblad, verkställande direktör från juni 2020. Uppsägningstid från
bolagets sida är 6 månader. Avgångsvederlag om 12 månader utgår men avräknas
från ersättning från annan arbetsgivare. Från den anställdes sida är uppsägnings-
tiden 6 månader. Pensionsåldern är 65 år. Pensionspremier bekostas av bolaget
med belopp på 35 procent av fast lön.
Övriga personer i ledningsgruppen
Uppsägningstiderna från bolagets sida varierar mellan 6 och 12 månader. Från de
anställdas sida är uppsägningstiderna 6 månader. Vid uppsägning från bolagets
sida utgår för ledande befattningshavare en årslön eller mindre inklusive normala
pensionskostnader. Pensionsåldern underskrider inte 65 år i något fall.
Pensionspremierna, som bekostas av bolaget, uppgår till cirka 45 procent av grund-
lön exklusive bilförmån. I koncernledningen ingår även IR-chef som fakturerar
arvode för sina tjänster.
NOT 4 JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
Jämförelsestörande poster för 2021 avser avveckling av installations-/entreprenad-
verksamheten inom affärsområde Firenor International. Samtliga EPC-kontrakt
(Engineering, Procurement & Construction) kommer att avslutas, varav några i för-
tid. Verksamheten i Indien och stora delar av Mellanöstern avvecklas. Avvecklingen
bedöms vara genomförd i slutet av första kvartalet 2023. Avvecklingskostnaderna
avser bland annat kostnader för uppsagd personal, reservering av förlustkontrakt
och reservering av osäkra kundfordringar.
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet 2021 2020
Beräknad kostnad för avveckling av installation-/
entreprenadverksamhet inom Firenor International -112,7
Tilläggsköpeskilling från avyttring av affärsområde
Marine & Safety 2,1
Nedskrivning goodwill -1,4 -1,8
Avyttring dotterbolag (Incendium) -17,4
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet -112,0 -19,2
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet 2021 2020
Kostnad för sålda varor -21,7
Administrationskostnader -59,4
Nedskrivning av kundfordringar -31,6
Övriga rörelseintäkter 2,1
Övriga rörelsekostnader -1,4 -19,2
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet -112,0 -19,2
Jämförelsestörande poster per segment 2021 2020
Firenor International -114,1
Koncerngemensamt 2,1 -19,2
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet -112,0 -19,2
NOT 5 ARVODEN TILL REVISORER
Arvoden till revisorer ingår i administrationskostnader enligt nedan. På årsstämman
2021 valdes KPMG till revisorer för perioden fram till att årsstämman 2025 är
avslutad.
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
KPMG
Revisionsuppdraget
1
1,8 0,4
Revisionsverksamhet utöver revi-
sionsuppdraget
2
0,2
Skatterådgivning
3
0,2 0,2 0,2 0,2
Övriga tjänster 0,2
PwC
Revisionsuppdraget
1
1,9 4,2 1,9 2,9
Revisionsverksamhet utöver revi-
sionsuppdraget
2
0,4 0,4
Skatterådgivning
3
0,1 0,0
Övriga tjänster 0,1 0,1
Totalt 4,6 4,5 3,1 3,2
Övriga revisionsfirmor
Revisionsuppdraget 0,2 0,1
Övriga tjänster 0,0
Totala arvoden till revisorer 4,8 4,6 3,1 3,2
1)
Revisionsarvoden består av arvoden för det årliga revisionsuppdraget och andra
revisionstjänster som är av den karaktären att de enbart kan utföras av den års-
stämmovalde revisorn, inkluderandes granskning av koncernredovisningen, lag-
stadgad revision av moder- och dotterbolag, revisorsintyganden samt attestupp-
drag.
2)
Arvoden för revisionsnära konsulttjänster består av arvoden för utlåtanden och
andra uppdrag som är i relativt hög grad förknippade med revisionen av koncer-
nens och bolagens årsredovisningar och bokföring och som traditionellt utförs av
externrevisorn, inkluderandes konsultationer beträffande redovisnings- och rap-
porteringskrav, granskning av internkontroll samt revision av pensionsplaner. I
arvoden för revisionsnära konsulttjänster ingår granskning av delårsrapport.
3)
Arvoden för skattekonsultationer består av debiterande skattetjänster avseende
transferprissättning.
NOT 6 OREALISERADE VÄRDEFÖRÄNDRINGAR REDOVISADE
IRÖRELSERESULTATET
Koncernen
2021 2020
Orealiserad värdeförändring avseende aktier
i noterade bolag -3,6
Upparbetad vinstdelning SBF Fonder 35,1
Summa 31,5
Värdeförändring avseende aktier i noterade bolag avser innehav i Christian Berner
Tech Trade AB (publ), Compodium International AB (publ) samt Adtraction Group AB.
Genom sitt innehav i SBF Fonder redovisar Concejo från och med förvärvstillfäl-
let den 1 april 2021 en variabel intäkt, upparbetad vinstdelning, som är beroende av
den aktuella fondens resultat och utvecklingen av marknadsvärdet på fastighets-
beståndet i den underliggande fondstrukturen i SBF Bostad AB (publ) och Svenska
Bostadsfonden Institution AB. Med hänsyn till tidsfaktorn relativt fastighetsbestån-
dets framtida marknadsvärde och tidpunkt för utbetalning, så har den upparbetade
vinstdelningen värderats till mellan 28 och 35 procent av den totala värdeföränd-
ringen. Intäkten redovisas endast i den mån det är högst sannolikt att den inte
kommer att leda till en väsentlig återföring av ackumulerade intäkter när fonden
slut ligen realiseras.
Not 3 forts
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 47
NOT 11 SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Aktuell skatt för året -1,0 0,0
Förändring uppskjuten skatt -0,2 -19,6 -8,0
Aktuell skatt hänförlig till
tidigareår 0,3 0,0
Totalt -0,9 -19,6 -8,0
Skillnad skattekostnad och 20,6
procent skatt (21,4)
Resultat före skatt -19,8 -147,4 -32,4 1198,3
20,6 procent skatt (21,4 procent
skatt) 4,1 31,5 6,7 -256,4
Skatt på årets resultat -0,9 -19,6 -8,0
Skillnadsbelopp -5,0 -51,1 6,7 248,4
Specifikation av skillnadsbelopp
Effekt av:
– utländska skattesatser -50,9 -27,3
– ej skattepliktiga intäkter 49,3 9,0 10,5 368,3
– ej avdragsgilla kostnader -2,8 -4,4 -14,6 -104,5
– skatteeffekt ränta hybridlån 1,5 3,1 1,5 3,1
– skatt hänförlig till tidigare år 0,3
ökning av underskottsavdrag
utan motsvarande aktivering av
uppskjuten skatt -3,5 -12,4 -4,1 -10,4
– omvärdering uppskjuten skatt 1,1 -19,1 -8,0
Totalt -5,0 -51,1 -6,7 248,5
Den förändrade skattesatsen i Sverige från 21,4 procent till 20,6 procent har inte
haft någon väsentlig påverkan på koncernens skatt.
NOT 12 UPPSKJUTEN SKATT
Upplysningar om uppskjutna skattefordringar avser dels skattemässigt under-
skottsavdrag och dels uppskjuten skatt på kassaflödessäkring.
Inga andra skattemässiga temporära skillnader finns.
Koncernen Moderbolaget
Uppskjuten skatt 2021 2020 2021 2020
Ingående balans 19,1 8,0
Uppskjuten skatt, förändring via
resultaträkning -19,0 -8,0
Uppskjuten skatt, förändring via
totalresultat -0,1
Utgående balans
Följande poster har redovisats i koncernens resultat:
Uppskjuten skatt för 2020 är hänförlig till kassaflödessäkring -0,1 MSEK och omvär-
dering av underskottsavdrag -19,0 MSEK.
På grund av den stora förändringen i koncernens verksamhet och skattesitua-
tion i och med avyttringen av affärsområde Marine & Safety, har ledningen värderat
koncernens och moderbolagets uppskjutna skattefordringar relaterade till skatte-
mässiga underskottsavdrag till noll. Uppskjutna skattefordringar om cirka 33 MSEK
som är hänförlig till underskottsavdrag har därför inte bedömts som aktiverbara.
Det finns inga restriktioner eller förfallotider beträffande hur länge dessa upp-
skjutna skattefordringar kan nyttjas.
Skattemässiga underskottsavdrag uppgår till totalt 163,6 MSEK (157,8).
Därtill tillkommer underskottsavdrag som är redovisade i tidsbestämd fålla om
fem år avseende räntebegränsningar om cirka 24,9 MSEK (24,9).
Följande post har redovisats i moderbolagets resultat:
Uppskjuten skatt hänförlig till underskottsavdrag 0,0 MSEK (-8,0).
NOT 7 LEASING
Koncernen
Nyttjanderättstillgångar 2021 2020
Fastigheter/hyreskontrakt 21,1 18,8
Leasingbilar 0,9 0,0
Summa 22,0 18,8
Leasingskulder 2021 2020
Långfristiga leasingskulder 14,3 14,9
Kortfristiga leasingskulder 6,7 3,8
Summa 21,0 18,7
Upplysningar om leasing under 2021
Årets avskrivningar för nyttjanderättstillgångar uppgår till 6,7 MSEK (4,9), varav
6,2MSEK SEK (4,9) avser avskrivningar på hyreskontrakt och 0,5 MSEK (0,0) avser
leasingbilar. Räntekostnaden uppgår till 0,9 MSEK (0,1). Det totala kassautflödet
uppgår till 7,2 MSEK (3,9). Det redovisade värdet för nyttjanderätter vid utgången
avrapportperioden per underliggande tillgångsslag uppgår för hyreskontrakt till
21,1 MSEK och 0,9 MSEK avser leasingbilar.
Leasingutgifter av lågt värde och korttidsleasing uppgick till cirka 0,0 MSEK (0,0).
Under året har inga hyresavtal påverkats av hyreslättnader till följd av stöd-
åtgärder på grund av covid-19 pandemin.
Inga nya väsentliga tillkommande nyttjanderättstillgångar förväntas under 2022.
Inga väsentliga förlängnings- eller uppsägningsoptioner finns.
Under 2021 har nyttjanderättstillgångar tillkommit i samband med förvärvet av
SBF Fonder.
Upplysning om förfallodatum för framtida betalningar som ingår i leasingskuld
finns i not 18.
NOT 8 FINANSIELLA INTÄKTER
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Räntor 13,6 8,7 13,7 8,6
Omvärdering kortfristiga
placeringar 166,4 16,1
Ränteintäkter från dotterbolag 6,3 12,7
Kursdifferenser 0,4
Utdelning 1,5 1,5
Summa 181,9 24,8 21,5 21,3
NOT 9 FINANSIELLA KOSTNADER
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Räntekostnader -3,3 -13,9 -1,6 -8,8
Räntekostnader finansiell leasing -0,9 -0,8
Kursdifferenser -3,3 -1,1 -2,9
Övriga finansiella kostnader -0,3 -14,9 -1,8 -5,9
Summa -4,5 -32,9 -4,5 -17,6
NOT 10 RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Moderbolaget
2021 2020
Resultat vid avyttring av aktier i dotterföretag 2,1 1719,4
Anteciperad utdelning 48,7
Erhållet koncernbidrag 4,2
Nedskrivning aktier i dotterföretag -71,0 -446,6
Nedskrivning fordran på dotterföretag -40,2
Summa -16,0 1232,6
NOTER
48 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 13 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR, KONCERNEN
Byggnader
och mark Maskiner Inventarier
Nyttjanderätts-
tillgångar Summa
Per 1 januari 2020
Anskaffningsvärde 2,3 0,5 25,4 21,8 50,0
Ackumulerade avskrivningar -2,3 -0,5 -17,7 -4,1 -24,6
Bokfört värde 0,0 0,0 7,7 17,7 25,4
1 januari–31 december 2020
Ingående bokfört värde 0,0 0,0 7,7 17,7 25,4
Valutakursdifferenser -0,7 -0,8 -1,5
Investeringar 4,4 8,8 13,2
Avyttringar och utrangeringar 0,0 -3,2 -3,2 -6,4
Avskrivningar -1,8 -3,7 -5,5
Utgående bokfört värde 0,0 6,4 18,8 25,2
Per 31 december 2020
Anskaffningsvärde 2,0 25,9 26,6 54,5
Ackumulerade avskrivningar -2,0 -19,5 -7,8 -29,3
Bokfört värde 0,0 6,4 18,8 25,2
Per 1 januari 2021
Anskaffningsvärde 2,0 25,9 26,6 54,5
Ackumulerade avskrivningar -2,0 -19,5 -7,8 -29,3
Bokfört värde 0,0 6,4 18,8 25,2
1 januari–31 december 2021
Ingående bokfört värde 0,0 6,4 18,8 25,2
Omklassificering 0,8 -0,8 0,0
Valutakursdifferenser 0,3 1,3 1,6
Investeringar 0,5 4,9 8,5 13,9
Avyttringar och utrangeringar -3,3 -3,3
Avskrivningar -0,3 -1,6 -6,6 -8,5
Utgående bokfört värde 1,0 5,9 22,0 28,9
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 1,3 13,3 39,9 54,5
Ackumulerade avskrivningar -0,3 -7,4 -17,9 -25,6
Bokfört värde 1,0 5,9 22,0 28,9
Moderbolaget
Inventarier 2021 2020
Ingående anskaffningsvärde 0,1 0,1
Investeringar 0,6 0,1
Utrangeringar 0,0 -0,1
Utgående anskaffningsvärde 0,7 0,1
Ingående avskrivningar 0,0 -0,1
Utrangeringar 0,0 0,1
Årets avskrivningar -0,1 0,0
Utgående avskrivningar -0,1 0,0
Bokfört värde 0,6 0,1
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 49
NOT 14 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR, KONCERNEN
Goodwill
Balanserade
utvecklings-
kostnader
Patent,
varumärken
och licenser Summa
Per 1 januari 2020
Anskaffningsvärde 106,8 48,1 3,4 158,3
Ackumulerade avskrivningar -10,5 -0,1 -10,6
Ackumulerade nedskrivningar -90,0 -6,8 -96,8
Bokfört värde 16,8 30,8 3,3 50,9
1 januari–31 december 2020
Ingående bokfört värde 16,8 30,8 3,3 50,9
Valutakursdifferenser -0,1 -3,1 -0,4 -3,6
Investeringar 12,5 0,7 13,2
Avyttringar och utrangeringar -12,6 -9,2 -21,8
Avskrivningar -1,4 -0,5 -1,9
Utgående bokfört värde 4,1 29,6 3,1 36,8
Per 31 december 2020
Anskaffningsvärde 74,7 45,1 3,7 123,5
Ackumulerade avskrivningar -15,5 -0,6 -16,1
Ackumulerade nedskrivningar -70,6 -70,6
Bokfört värde 4,1 29,6 3,1 36,8
Per 1 januari 2021
Anskaffningsvärde 74,7 45,1 3,7 123,5
Ackumulerade avskrivningar -15,5 -0,6 -16,1
Ackumulerade nedskrivningar -70,6 -70,6
Bokfört värde 4,1 29,6 3,1 36,8
1 januari–31 december 2021
Ingående bokfört värde 4,1 29,6 3,1 36,8
Valutakursdifferenser 3,3 0,7 4,0
Investeringar 42,8 18,2 61,0
Avskrivningar -3,7 -0,7 -4,4
Nedskrivningar -1,2 -1,2
Utgående bokfört värde 45,7 47,4 3,1 96,2
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 96,8 67,9 4,5 169,2
Ackumulerade avskrivningar -20,5 -1,4 -21,9
Ackumulerade nedskrivningar -51,1 -51,1
Bokfört värde 45,7 47,4 3,1 96,2
Prövning av nedskrivningsbehov av goodwill
2021 2020
SBF Fonder 42,8
Firenor International 1,2
Concejo Tillväxt 2,9 2,9
Totalt 45,7 4,1
Goodwill har fördelats på de kassaflödesgenererade enheter eller grupper av
kassa flödesgenerade enheter som förväntas bli gynnade av det rörelseförvärv som
gett upphov till goodwillposten. I Concejos fall utgör dessa kassaflödesgenererade
enheter koncernens rörelsesegment.
Från och med 2021 redovisas verksamheten i följande rörelsesegment:
Firenor International, som erbjuder olika typer av säkerhetssystem för aktiv brand-
bekämpning med verksamhet huvudsakligen i Norge och Mellanöstern.
SBF Fonder, som består av managementbolaget SBF Fonder AB (fd SBF
Management AB), som är en förvaltare av alternativa investeringsfonder som äger
och förvaltar hyresbostäder i Sverige, samt fastighetsförvaltningsbolaget Svenska
Bostadsfonden Services AB.
Concejo Tillväxt, som består av bolag som Concejo har ägarintressen i men som
ännu inte är tillräckligt stora för att redovisas som ett eget affärsområde. I affärs-
område Concejo Tillväxt ingår de delägda dotterbolagen Optronics Technology AS
och ACAF Systems Inc., samt intressebolaget Envigas AB. Dessutom ingår ett antal
noterade och onoterade innehav där Concejos ägarandel understiger 20 procent.
SBF Fonder 2021 2020
Långsiktig tillväxttakt (%) 2,0
Diskonteringsränta före skatt (%) 20,4
Concejo Tillväxt 2021 2020
Långsiktig tillväxttakt (%) 2,0 2,0
Genomsnittlig budgeterad rörelsemarginal (%) 14,1 10,6
Diskonteringsränta före skatt (%) 19,5 16,3
Koncernledningen har fastställt värdena för de väsentliga antagen ovan enligt
följande:
Antagande Metod som använts vid fastställande av värden
Långsiktig tillväxttakt Den genomsnittliga tillväxttakten som används för
att extrapolera kassaflöden efter prognosperioden.
Tillväxttakten är i enlighet med branschprognoser.
Diskonteringsränta före skatt Återspeglar specifika risker i de respektive affärs-
område och i de länder som de är verksamma i.
Genomsnittlig budgeterad
rörelsemarginal
Baseras på tidigare års resultat och förväntningar
på den framtida marknadsutvecklingen.
För den kassagenererande enheten affärsområde Concejo Tillväxt är den prognos-
tiserade omsättningstillväxten och marginalförbättringen viktiga antaganden.
Optronics har ingått ramavtal med ledande aktörer inom valda segment och
applikationsområden motsvarande 70 procent av sina försäljningsmål för den
kommande 5-årsperioden avseende den första produktfamiljen. ACAF Systems
NOTER
50 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
omsättning är än så länge låg. Concejo har initierat en process för att se hur man
bäst kan skapa tillväxtförutsättningar för ACAF framåt. Ingen rimlig förändring av
dessa viktiga antaganden skulle leda till ett nedskrivningsbehov.
För den kassagenererande enheten affärsområde SBF Fonder är den prognosti-
serade omsättningen och vinstdelningen upparbetad vinstdelning, som är bero-
ende av den aktuella fondens resultat och utvecklingen av marknadsvärdet på fast-
ighetsbeståndet i den underliggande fondstrukturen i SBF Bostad AB (publ) och
Svenska Bostadsfonden Institution AB, viktiga antaganden. Ingen rimlig förändring
av dessa viktiga antaganden skulle leda till ett nedskrivningsbehov.
Värderingen av respektive kassagenererande enhet har gjorts från beräkning av
nyttjandevärde. Nyttjandevärdet baseras på kassaflödesprognoser, där prognosen
för det första året baserar sig på styrelsens fastslagna budget. Diskonteringsräntan
före skatt som använts har varit 20,4 procent för SBF Fonder och 19,5 procent för
Concejo Tillväxt. Budgeterad rörelsemarginal har baserats på tidigare års resultat
och förväntningar på den framtida marknadsutvecklingen. En tillväxttakt på 2
procent har använts i beräkningen av kassaflödena på lång sikt (år 6 och framåt).
Väsentliga antaganden: Påverkan av möjliga förändringar av
viktiga antaganden
Bolagets känslighetsanalys visar att en rimlig förändring i årlig tillväxttakt (+/- 2
procent), rörelsemarginal (+/- 1 procent), diskonteringsränta (+/- 1 procent) samt
övriga gjorda antaganden inte skulle ha någon effekt att de var och en för sig skulle
reducera nyttjandevärdet till ett värde understigande det redovisade värdet.
Resultat av årets nedskrivningsprövning
2021 års nedskrivningstest av goodwill har medfört en nedskrivning om 1,4 MSEK
iFirenor International och är redovisad som en övrig rörelsekostnad.
NOT 15 ANDELAR I DOTTERBOLAG
Moderbolaget
2021 2020
Ingående anskaffningsvärde 52,3 65,0
Lämnat aktieägartillskott 72,1 493,1
Nedskrivning -71,0 -446,6
Förvärv av aktier 20,7 1,2
Avyttring av aktier -0,1 -60,4
Bokfört värde 74,0 52,3
Moderbolaget har lämnat aktieägartillskott om 72,1 MSEK för förlusttäckning
i dotterbolag och gjort motsvarande nedskrivning av aktier i dotterbolag.
Kapital-
andel
Rösträtts-
andel
Antal
aktier
Bokfört
värde
MSEK
Albion Holding AB 100 % 100 % 200 4,9
CMG International AB 100 % 100 % 500000 50,1
Firenor International AS 100 % 100 % 1276596 15,9
Concejo Invest AB 100 % 100 % 10000 2,0
Concejo AIF AB 100 % 100 % 1000 1,1
Summa 74,0
Företag/organisationsnummer Säte
Antal
aktier/
andelar
Kapital-/
rösträtts-
andel %
Svenska dotterbolag
CMG International AB, 556063-8503 Nacka 500000 100
Concejo AIF AB, 556560-0664 Nacka 1000 100
Concejo Invest AB, 556547-6123 Nacka 10000 100
FFNOR International AB 559291-6828 Nacka 100000 100
Albion Holding AB, 559172-0726 Stockholm 200 100
SBF Fonder AB (fd SBF Management AB)
556644-0870 Stockholm 11000 100
Svenska Bostadsfonden Services AB,
556737-3153 Stockholm 1000 100
Optronics Technology AS Oslo/Norge 66,8
ACAF Systems Inc. Coventry RI/USA 60,0
Firenor International AS Kristiansand/Norge 100,0
Firenor AS Kristiansand/Norge 100,0
Fireproducts AS Kristiansand/Norge 100,0
Firenor Firefighting Engineering Co., Ltd Dalian, Kina 80,0
C Engineering Group Ltd Sharjah/Förenade
Arabemiraten 100,0
Firenor Engineering FZC Sharjah/Förenade
Arabemiraten 99,7
Firenor Automation & Fireprotection Pvt. Ltd. Kochin/Indien 99,7
Firenor General Contracting LLC Abu Dhabi/Förenade
Arabemiraten 99,7
Firenor Engineering LLC Muscat/Oman 99,7
Firenor Automation & Fireprotection SARL
(fdConsilium Automation & Fire protection
Pvt SARL) Casablanca/Marocko 69,8
Firenor International WLL
(fd Consilium Qatar WLL) Doha/Qatar 100,0
Consilium ME Holding Ltd Sharjah/Förenade
Arabemiraten 70,0
Samtliga svenska dotterbolag ägs till 100 procent. I de utländska dotterbolagen där
det finns minoritetsintresse tillförs minoritetsägandet del i resultatet.
Moderbolaget har lämnat aktieägartillskott till dotterbolag om 72,1 MSEK och
gjort motsvarande nedskrivning av aktier i dotterbolag.
NOT 16 ANDELAR I INTRESSEFÖRETAG
Koncernen
2021 2020
Ingående bokfört värde 65,6
Förvärv 26,0 66,0
Årets resultat -7,1 -0,4
Utgående bokfört värde 84,5 65,6
Under 2020 har Concejo förvärvat 24,5 procent i Envigas AB samt 26,5 procent
iRound2 MySec Beteiligungs GmbH & Co KG, vars enda syfte är att äga aktierna
iMyra Security GmbH.
Under 2021 har Concejo investerat ytterligare 26,0 MSEK i Envigas AB.
Under 2020 har samtliga intressebolag inom affärsområde Marine & Safety
avyttrats i samband med transaktionen med Nordic Capital.
Concejo har inga fordringar, eventualförpliktelser eller åtaganden om framtida
investeringar i Envigas AB eller i de tidigare delägda intressebolagen som koncer-
nen kan bli betalningsskyldig för.
Företag
Kapital- /
rösträtts-
andel %
Bokfört
värde
MSEK
Envigas AB 32,4 54,0
Round2 MySec Beteiligungs GmbH & Co. KG
1
26,5 30,5
Summa 84,5
1)
Genom en SPV-struktur innehas en ägarandel i Myra Security GmbH om cirka
4,4procent.
Envigas AB
Upplysning om väsentliga innehav 2021 2020
Finansiella anläggningstillgångar 18,1 0,9
Omsättningstillgångar 147,8 69,0
Kassa och bank 19,5 4,7
Summa tillgångar 185,4 74,6
Eget kapital 111,4 37,8
Långfristiga skulder 15,4 30,3
Kortfristiga skulder 58,6 6,5
Summa eget kapital och skulder 185,4 74,6
Redovisat resultat -20,6 -6,3
Not 14 forts
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 51
Valutarisk
Transaktionsexponering
Koncernens bolag har intäkter och kostnader i olika valutor och därmed är koncer-
nen exponerad för risker avseende valutakursrörelser.
Förändringar i valutakurser påverkar resultatet, övrigt totalresultat, balans-
räkningen, kassaflödet och över tid även konkurrenskraften.
Nettoexponering i valutor omräknade till MSEK
(med nettoexponering avses intäkter minus kostnader).
2021 AED USD EUR NOK
Övriga
valutor
Summa
utländska
valutor SEK Totalt
Koncernens
rörelseresultat -170,1 18,3 18,2 -29,8 -24,5 -187,9 -9,4 -197,2
Effekt av 1 %
förändring -1,7 0,2 0,2 -0,3 -0,2
Effekt av 5 %
förändring -8,5 0,9 0,9 -1,5 -1,2
2020 AED USD EUR NOK
Övriga
valutor
Summa
utländska
valutor SEK Totalt
Koncernens
rörelseresultat -39,7 -51,6 14,0 -28,5 16,4 -89,4 -49,9 -139,3
Effekt av 1 %
förändring -0,4 -0,5 0,1 -0,3 0,2
Effekt av 5 %
förändring -2,0 -2,6 0,7 -1,4 0,8
Känslighetsanalys
Nettoexponeringen är störst i AED. En procent förändring av AED gentemot SEK
skulle ha påverkat resultatet före skatt med cirka -1,7 MSEK (-0,4). Om AED föränd-
ras med fem procent gentemot SEK hade påverkan på resultatet blivit -8,5 MSEK (-2,0).
Från och med andra kvartalet 2020 har koncernbolagen upphört med terminssäk-
ring genom valutaterminskontrakt.
Eget kapital
Concejo redovisar resultat– och balansräkningar i SEK medan flera dotterbolag har
sin redovisning i annan valuta. Detta innebär att koncernens resultat och eget kapi-
tal exponeras vid koncernkonsolideringen när främmande valutor omräknas till
SEK. Denna exponering påverkar främst koncernens egna kapital och benämns
omräkningsexponering. Denna exponering säkras inte. Den största omräkningsex-
poneringen är för balansräkningar i AED. En procent förändring av AED gentemot
SEK skulle ha påverkat eget kapital i koncernen med 0,7 MSEK. Fem procents för-
ändring av AED gentemot SEK hade haft en påverkan på eget kapital i koncernen
med 3,6 MSEK.
Ränterisk
Förändringar i räntenivåerna påverkar Concejos kostnader och avspeglas i finans-
netto och resultat. Även kassaflödet från den löpande verksamheten påverkas av
förändringar i räntenivåer. Indirekt påverkas koncernen också av räntenivåernas
inverkan på ekonomin i stort. Concejos uppfattning är att kort räntebindning är risk-
mässigt förenlig med den verksamhet som koncernen bedriver. Nedan redovisas
utestående lån och checkkrediter.
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 54,9 3,7
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 22,7
Checkkredit 216,7 216,7
Summa räntebärande skulder 294,3 3,7 216,7
Avstämning mot redovisade värden 2021 2020
Nettotillgångar 111,4 37,8
Koncernens andel i procent 32,4 % 24,5 %
Koncernens andel i nettotillgångar 36,1 9,3
Bokfört värde 54,0 35,1
NOT 17 ÖVRIGA AKTIER OCH ANDELAR
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Anskaffningsvärde onoterade
innehav 57,8 10,5 37,5 16,4
Anskaffningsvärde noterade
innehav 113,7 55,1
Orealiserad värdeförändring
noterade innehav -3,6
Bokfört värde 167,9 10,5 92,6 16,4
Aktier och andelar i noterade och onoterade innehav värderas till marknadsvärde
och utifrån transaktioner i marknaden.
Koncernen
Ägarandel 2021 2020
Christian Berner Tech Trade AB (publ) 10,8 % 64,9
Compodium International AB (publ) 16,5 % 25,2
Adtraction Group AB 2,8 % 20,0
Xenergic AB 5,8 % 10,0
Babyshop Group AB <1 % 11,6
Greenely AB (publ) 1,5 % 4,9
Occlutech Holding AG <1 % 3,1
ImagineCare AB (publ) 1,4 % 3,0
WeSports Scandinavia AB <1 % 2,1
Urban Miners AB 5,0 % 0,9
Round2 (fond) 8,8 % 20,7 10,5
Övriga andelar 1,5
Summa marknadsvärde 167,9 10,5
NOT 18 FINANSIELL RISKHANTERING
Finansiell riskhantering
Concejo-koncernens verksamhet är utsatt för olika finansiella risker. Styrelsen fast-
ställer anvisningar, riktlinjer och policys för hur dessa risker ska hanteras på olika
nivåer i koncernen. Målen är att få en samlad bild av risksituationen, att minimera
negativa resultateffekter samt att klargöra ansvar och befogenheter inom koncer-
nen. Uppföljning görs löpande på lokal och central nivå och avrapportering sker till
styrelsen.
De finansiella riskerna för moderbolaget är främst relaterade till förändringar i
räntor och likviditet då exponeringen mot olika valutor är begränsad då majoriteten
av kostnaderna är i svenska kronor. Finansiella risker finns också i moderbolagets
kapitalförvaltning och i investeringar i noterade och onoterade långfristiga innehav.
Riskerna består bland annat av aktiekursrisk avseende noterade aktier.
Kapitalförvaltning
Concejos kapitalförvaltning består av två delar, dels en investeringsverksamhet
som består av noterade och onoterade bolag och som redovisas i affärsområde
Concejo Tillväxt samt dels en diskretionär kapitalförvaltning där de medel som vi
erhöll efter försäljningen av Marine & Safety, och som ännu ej investerats i olika
bolag, förvaltas av ett antal utvalda kapitalförvaltare.
Känslighetsanalys kapitalförvaltning
En förändring av börskursen med 10 procent skulle ha påverkat resultatet före
skatt med cirka 100 MSEK baserat på den exponering som fanns per 2021-12-31.
Prisrisk
Concejo exponeras för prisrisker relaterade till inköp av komponenter. Inköpen
avkomponenter uppgick till 131,2 MSEK (208,0) och består av ett stort antal olika
insatsvaror med sinsemellan olika prisutvecklingar över tiden. För bestående
materialförändringar kan bolagen i de flesta fall kompensera sig i priset, även om
klausuler om sådan kompensation tillhör undantagen.
NOTER
52 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Samtliga belopp bedöms motsvara verkligt värde. Räntebärande skulder i tabellen
inkluderar inte leasingskulder. Skulderna till kreditinstitut består främst av ett bank-
lån för finansiering av förvärvet av SBF Fonder AB och som per 2021-12-31 uppgår
till 73,1 MSEK samt en kreditlimit om 325 MSEK för belåning av kortfristiga place-
ringar, varav 216,8 MSEK är nyttjat per 2021-12-31. Därutöver finns ett mindre antal
krediter de utländska dotterbolagen i olika valutor och med olika villkor. Den över-
vägande delen av räntebärande skulder är i SEK. Räntenivåerna varierar mellan
0,95 procent och 4,85 procent. Genomsnittlig ränta är cirka 2,4 procent.
Genomsnittlig ränta för den svenska checkkrediten är cirka 1,6 procent. Därtill
kommer en limitavgift på i genomsnitt 0,2 procent av den beviljade krediten. Inga
derivat instrument används. Alla lån har ränta med varierande räntebindningsperio-
der på, i många fall, max upp till 1 år. För säkerställande av lånen, se not 29. Verkligt
värde bedöms överensstämma med redovisat värde då räntan inte är bunden för
längre perioder och marknadsmässig för samtliga lån.
Vid årets slut uppgick beviljade krediter til 328,1 MSEK (2,8), varav 216,7 MSEK
var nyttjade per 2021-12-31.
Hybridobligation
Den 31 augusti 2021 meddelade Concejo AB (publ) sin avsikt att påkalla förtida
inlösen enligt punkt 10.3 under villkoren för sina efterställda eviga inlösenbara
hybridobligationer med rörlig ränta om upp till 400,0 MSEK och med ISIN
SE0010494799 (”Obligationerna”). Den förtida inlösen var ovillkorad och den 1
november 2021 återbetalades 120,0 MSEK tillsammans med upplupen ränta om
1,8 MSEK till obligationsinnehavarna. Samtidigt annullerades obligationer om 80,0
MSEK som Concejo innehade i eget förvar. Obligationerna har avnoterats från
Nasdaq Stockholms företagsobligationslista i samband med den frivilliga inlösen.
Företagsobligation
Concejo har återbetalat företagsobligationen om 750,0 MSEK den 25 mars 2020
genom en bryggfinansiering om 750,0 MSEK från bank.
Känslighetsanalys
Nettoskulden uppgick vid årsskiftet till -583,7 MSEK (-1 080,7). Nettoskulden varie-
rar över året. En förändring av räntan med en procentenhet skulle ha påverkat
resultatet före skatt med 2,9 MSEK (0,0) baserat på genomsnittlig nettoskuld.
Kreditrisk
Med kreditrisker avses att bolagen inte får betalt för sina fordringar från exempelvis
kunder eller banker. Storleken på respektive kunds kredit bedöms individuellt. För
alla nya kunder görs en kreditprövning och en kundlimit sätts. Meningen är att kre-
ditgränserna skall avspegla kundens betalningsförmåga. För vissa kundfordringar
kan koncernen ta in säkerheter i form av garantier, andra skriftliga åtaganden från
företagen eller remburser som kan tas i anspråk om motparten hamnar i fallisse-
mang enligt villkoren i avtalet. Kundfordringar och avtalstillgångar skrivs bort när
det inte finns någon rimlig förväntan om återbetalning. För värdering av förlustrisk
ikundfordringar se not 21. Övriga tillgångar som redovisas till upplupet anskaff-
ningsvärde inkluderar övriga fordringar. Förlustreserven avseende finansiella till-
gångar är baserad på antaganden om risk för fallissemang och förväntade förlust-
nivåer. Koncernen gör egna bedömningar för antaganden och val av indata till
framåtblickande beräkningar vid slutet av varje redovisningsperiod. Reserven för
förväntade förluster på övriga finansiella tillgångar redovisade till upplupet anskaff-
ningsvärde uppgår till 13,5 MSEK och är hänförlig till avvecklingen av installations-/
entreprenadverksamheten i Mellanöstern och Indien. Reserv för kreditrisker i kund-
fordringar framgår av not 21.
I resultaträkningen redovisas nedskrivningar av kundfordringar på en egen rad –
Nedskrivning av kundfordringar.
Likviditetsrisk
Likvida medel innehåller endast kassa- och banktillgodohavanden och av beloppet
på 480,5 Mkr (616,1) är merparten placerade hos Danske Bank. Concejo har lån
som förfaller vid olika tidpunkter. En stor del av skulderna är checkkrediter som for-
mellt enligt villkoren är ettåriga. Med refinansieringsrisk avses risken att Concejo
inte kan klara sina åtaganden på grund av att lån sägs upp och svårigheter uppstår
med att få nya lån. För information rörande leasingskuld se not 7. Concejo hanterar
denna risk genom att ha god likviditetsberedskap. Den stora kassa Concejo tillförts
i samband med avyttringen av affärsområde Marine & Safety den 31 mars 2020
utgör en styrka i dagsläget. Styrelsen bedömer att Concejo står väl rustat finansiellt
för att planera för framtida tillväxt. Likviditetsberedskapen vid de senaste årsskif-
tena framgår av nedanstående tabell.
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Tillgängliga kassamedel 53,0 42,1 6,4 20,8
Kortfristiga placeringar som kan
omsättas till likvida medel 810,5 1040,8 628,0 1024,7
Beviljade krediter 328,1 2,8 325,0
Nyttjad del av krediter -216,7 0,0 -216,7
Tillgänglig likviditet 974,9 1085,7 742,7 1045,5
Löptidsanalys för skulder inklusive ränta som ska erläggas för respektive tidsperiod
enligt låneavtal.
Koncernen 2021-12-31
Minde
än ett år 1–3 år 4–5 år
Mer än
5 år
Banklån 23,8 56,4
Checkräkningskredit 3,0 220,1
Skulder avseende leasing 6,7 17,3 2,0
Leverantörsskulder 53,2
Koncernen 2020-12-31
Minde
än ett år 1–3 år 4–5 år
Mer än
5 år
Banklån 2,4 4,5
Skulder avseende leasing 6,2 17,0 5,0
Leverantörsskulder 63,7
Kontraktsenliga tidpunkter för
omförhandlingar
Minde
än ett år 1–5 år
Mer
än 5 år Summa
Per 31 december 2021
Summa upplåning 4,3 73,1 77,4
Per 31 december 2020
Summa upplåning 2,4 4,5 6,9
Effektiv ränta på balansdagen
var som följer
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Checkräkningskredit med
depåbelåning 1,58 1,58
Checkräkningskrediter i utländska
dotterbolag 3,67 3,67
Banklån 2,00
Andra lån 3,75
Kapitalhantering
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga förmågan att fortsätta
expandera verksamheten så att den genererar avkastning till aktieägarna samtidigt
som kostnaderna för kapitalet hålls på en rimlig nivå. För att förändra kapitalstruktu-
ren kan utdelningen höjas eller sänkas, nya aktier kan utfärdas och tillgångar kan
säljas. Kapitalrisken mäts som nettoskuldsättningsgrad innebärande räntebärande
skulder, exklusive leasingskulder, minskade med likvida medel i förhållande till eget
kapital. Syftet är att skapa handlingsfrihet genom att ha låg skuldsättningsgrad.
Nettoskuldsättningsgraden vid de senaste årsskiftena framgår nedan:
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga förmågan att fortsätta
expandera verksamheten så att den genererar avkastning till aktieägarna samtidigt
som kostnaderna för kapitalet hålls på en rimlig nivå. För att förändra kapitalstruktu-
ren kan utdelningen höjas eller sänkas, nya aktier kan utfärdas och tillgångar kan
säljas. Kapitalrisken mäts som nettoskuldsättningsgrad innebärande räntebärande
skulder, exklusive leasingskulder, minskade med likvida medel i förhållande till eget
kapital. Syftet är att skapa handlingsfrihet genom att ha låg skuldsättningsgrad.
Nettoskuldsättningsgraden vid de senaste årsskiftena framgår nedan.
Not 18 forts
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 53
Nettoskuld
Koncernen Moderbolaget
31 dec
2021
31 dec
2020
31 dec
2021
31 dec
2020
Tillgångsposter i nettoskulden:
Likvida medel 53,0 42,1 6,4 20,8
Kortfristiga placeringar 810,5 1040,8 644,7 1024,7
Spärrade likvida medel 35,5 20,2
899,0 1103,1 651,1 1045,5
Skuldposter i nettoskulden:
Räntebärande skulder 315,3 22,4 216,8
Summa nettoskuld -583,7 -1080,7 -434,3 -1045,5
Nettoskuldsättningsgrad -61 % -86 % -49 % -86 %
Avstämning av nettoskuld
Korta
räntebärande
skulder
Långa
räntebärande
skulder Summa
Bokfört värde per 1 jan. 2020 912,0 15,8 927,8
Kassaflöde från finansierings-
verksamheten -908,1 -12,0 -920,1
Valutakursdifferenser -0,2 -0,6 -0,8
Bokfört värde 31 dec. 2020 3,7 3,2 6,9
Kassaflöde från finansierings-
verksamheten 235,7 56,7 292,4
Valutakursdifferenser 0,4 0,4
Bokfört värde per 31 dec. 2021 239,4 60,3 299,7
Leasingskulder ingår inte i koncernens definition av nettoskuld. Totala leasing-
skulderna uppgick till 12,1 MSEK (7,0). Betalningar för hyreskontrakt och leasar
belastar kassaflödet för 2021 med 5,6 MSEK (4,5).
Finansiella tillgångar och skulder per kategori i koncernen
Beräkning av verkligt värde
Tabellen nedan visar finansiella instrument värderade till verkligt värde, utifrån hur
klassificeringen i hierarkin gjorts. Kundfordringar och leverantörsskulder är värde-
rade till balansdagens kurs. Redovisat värde på kundfordringar, övriga fordringar,
likvida medel, leverantörsskulder och övriga skulder utgör en rimlig approximation
av verkligt värde. Redovisningsprinciperna för finansiella instrument har tillämpats
enligt nedan:
2021-12-31
Värderat
till upplupet
anskaff-
ningsvärde
Värderat till
verkligt värde
via resultat-
räkningen Summa
Övriga aktier och andelar 197,4 197,4
Andra långfristiga fordringar 48,8 48,8
Kundfordringar och andra fordringar 89,8 89,8
Kortfristiga placeringar 810,5 810,5
Likvida medel 53,0 53,0
Skulder till kreditinstitut 294,3 294,3
Långfristiga skulder 5,4 5,4
Leverantörsskulder 53,3 53,3
2020-12-31
Värderat
till
upplupet
anskaff-
ningsvärde
Värderat
till verkligt
värde via
resultat-
räkningen
Värderat
till verkligt
värde via
övrigt
totalresultat Summa
Övriga aktier och andelar 10,5 10,5
Andra långfristiga fordringar 49,5 49,5
Kundfordringar och andra
fordringar 94,5 94,5
Kortfristiga placeringar 1040,8 1040,8
Likvida medel 42,1 42,1
Skulder till kreditinstitut 3,7 3,7
Långfristiga skulder 3,2 3,2
Leverantörsskulder 63,8 63,8
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Följande tabell visar koncernens finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen. Värderingen är baserad på transaktioner i marknaden.
2021-12-31 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Summa
Övriga aktier och andelar 110,0 87,4 197,4
Kortfristiga placeringar 810,5 810,5
2020-12-31 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Summa
Övriga aktier och andelar 10,5 10,5
Kortfristiga placeringar 1040,8 1040,8
Avstämning av finansiella skulder vars kassaflöden redovisas i kassaflödet från finansieringsverksamheten
Datum
Skulder till kredit-
institut som förfaller
inom 1 år
Skulder till kredit-
institut som förfaller
efter 1 år
Leasingskulder
som förfaller
inom 1 år
Leasingskulder
som förfaller
efter 1 år
Långfristiga
skulder som för-
faller efter 1 år Summa
Bokfört värde per 1 jan 2021 3,7 3,8 14,9 3,2 25,6
Under året tillkommande leasingskulder 6,3 3,2 9,5
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 239,4 51,2 -3,5 -4,4 1,7 284,4
Valutakursdifferenser 0,1 0,6 0,5 1,2
Bokfört värde per 31 dec. 2021 239,4 54,9 6,7 14,3 5,4 320,7
Datum
Skulder till kredit-
institut som förfaller
inom 1 år
Skulder till kredit-
institut som förfaller
efter 1 år
Leasingskulder
som förfaller
inom 1 år
Leasingskulder
som förfaller
efter 1 år
Långfristiga
skulder som för-
faller efter 1 år Summa
Bokfört värde per 1 jan. 2020 162,0 750,0 4,8 11,6 15,8 944,2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -158,1 -750,0 -0,6 5,1 -12,0 -915,6
Valutakursdifferenser -0,2 -0,4 -1,8 -0,6 -3,0
Omklassificering -3,9 3,9 0,0
Bokfört värde per 31 dec. 2020 3,7 3,8 14,9 3,2 25,6
NOTER
54 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 19 KORTFRISTIGA PLACERINGAR
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Anskaffningsvärde 628,0 1 024,7 628,0 1 024,7
Orealiserad värdeförändring 182,5 16,1
Bokfört värde 810,5 1 040,8 628,0 1 024,7
Concejos kapitalförvaltning i kortfristiga placeringar syftar till att säkerställa hög
handlingsberedskap inför nya investeringar och samtidigt ge en bra avkastning på
de likvida medel som står till bolagets förfogande. Förvaltningen sker diskretionärt
genom ett antal etablerade aktörer på marknaden. Per den 31 december 2021
hade Concejo 810,5 MSEK under förvaltning som var placerade i marknadsnote-
rade aktier eller aktiefonder.
NOT 20 VARULAGER
Koncernen
2021 2020
Råmaterial 25,5 11,1
Färdiga varor 10,9 18,5
Bokfört värde 36,4 29,6
NOT 21 KUNDFORDRINGAR
Koncernen
2021 2020
Kundfordringar 88,7 89,2
Reserver för befarade kundförluster -21,4 -27,6
Bokfört värde 67,3 61,6
Koncernen
Specifikation av kundfordringar 2021 2020
Ej förfallet 35,6 27,2
Förfallet 1–30 dagar 2,4 10,4
Förfallet 31–90 dagar 1,0 17,1
Förfallet över 90 dagar 49,7 34,5
Summa 88,7 89,2
Specifikation av årets reserv
Reserv för fordringar förfallna över 90 dagar -21,4 -27,6
Den 31 december 2021 fanns kundfordringar om 29,3 MSEK (24,0) som var för-
fallna med mer än 30 dagar för vilka inga reserveringar gjorts, vilket normalt beror
på fördröjningar i pågående projekt och att full betalning förväntas erhållas. Vidare
finns uppgörelser med kunder som innebär att avbetalningar av förfallna fordringar
sker månadsvis.
Långfristiga fordringar på kunder uppgår till 11,0 MSEK (22,0), se not 33.
Effekter av beslutet om att avveckla installations-/entreprenadverksamheten
inom affärsområde Firenor International har beaktats vid värdering av osäkra kund-
fordringar.
Koncernen
Reserv för osäkra kundfordringar 2021 2020
Ingående balans -27,6 -42,1
Återföring av tidigare reserveringar 22,7 29,1
Bortskrivning av fordringar -3,3
Årets reservering -13,2 -14,6
Utgående balans -21,4 -27,6
NOT 22 AVTALSTILLGÅNGAR OCH AVTALSSKULDER
Koncernen
2021 2020
Uppdragsinkomster som redovisats som intäkt under
räkenskapsperioden 241,7 239,8
Erhållna förskott 2,4 4,7
Av beställaren innehållna belopp 21,6 76,4
Fordringar hos beställare avseende pågående uppdrag 13,2
Skulder till beställare avseende pågående uppdrag 1,1 3,1
Avsättningar för entreprenadprojekt och garantiåtaganden 38,8 30,3
Pågående projekt som intäktsredovisas över tid har en varierande löptid på upp
till3 år.
Styrelsen i Concejo har fattat beslut om en slutgiltig och kontrollerad avveckling
av installations-/entreprenad-verksamheten i Mellanöstern och Indien. Samtliga
EPC-kontrakt (Engineering, Procurement & Construction) kommer att avslutas,
varav några i förtid. Verksamheten i Indien och stora delar av Mellanöstern avveck-
las. Avvecklingen innebär vidare att nettoomsättningen för affärsområde Firenor
International kommer minska med cirka 100 MSEK på årsbasis. Avvecklingen
bedöms vara genomförd i slutet av första kvartalet 2023.
Ingen kreditreserv avseende avtalsfordringar har bedömts föreligga för 2021,
utöver den avsättning som gjorts för identifierade förlustkontrakt som är hänförliga
till avvecklingen i Mellanöstern och Indien.
Avtalstillgångarna avser utgifter som uppkommit för att fullgöra avtal. Av pågå-
ende projekt per 2021-12-31 förväntas cirka 77 MSEK intäktsföras under 2023 och 17
MSEK under 2023. Beloppen inkluderar inte rörliga ersättningar, som är begränsade.
NOT 23 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Förutbetalda hyror 0,2 1,5 0,2 0,1
Förutbetalda försäkringspremier 1,0 0,4 0,1
Ränteintäkter 0,5 0,5
Övrigt 1,5 1,1 0,2 0,4
Summa 2,7 3,5 0,5 1,0
NOT 24 AKTIEKAPITALUTVECKLING
Datum Transaktion
Ökning av
aktiekapitalet, kr
Totalt
aktiekapital, kr Antal aktier
1993 Bolagets bildande 50000 10000
1994 Nyemission 20575000 20625000 4125000
1994 Nyemission 4375000 25000000 5000000
1994 Konvertering 7500 25007500 5001500
2001 Konvertering 60900 25068400 5013680
2002 Konvertering 5000 25073400 5014680
2004 Nyemission 5500000 30573400 6114680
2004 Konvertering 2100 30575500 6115100
2006 Konvertering 550 30576050 6115210
2006 Konvertering 4915805 35491855 6898371
2006 Teckningsoption 12160 35504015 7100803
2006 Nyemission 11834665 47338680 9467736
2006 Konvertering 266660 47605340 9521068
2007 Konvertering 4905675 52511015 10502203
2007 Apportemission 1500000 54011015 10802203
2007 Nyemission
registrerat
2008-01-03) 500000 54511015 10902203
2009 Nyemission 4000000 58511015 11702203
Aktiernas kvotvärde är 5 kronor. Aktierna består av serie A och B.
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 55
Röster
A-aktier 907490 à 10 röster 9074900
B-aktier 10794713 à 1 röst 10794713
11702203 19869613
Av totalt utfärdade aktier har moderbolaget 4 400 st B-aktier i eget lager.
Årsstämman 2021 bemyndigade styrelsen att fatta beslut om emission av
B-aktier alternativt konvertibla förlagslån. Antalet B-aktier kan maximalt ökas med
110000 nya B-aktier och aktiekapitalet med maximalt 5 500 000 kronor genom
emissionen. Bemyndigandet gäller till nästa årsstämma.
Övrigt tillskjutet kapital/överkursfond
Överkursfond/övrigt tillskjutet kapital uppstår när aktier ställs ut till överkurs, dvs
aktierna betalas till ett högre pris än kvotvärdet.
Samtliga erhållna villkorliga aktieägartillskott från Platanen Holding AB är åter-
betalda i samband med beslut på årsstämman den 27 maj 2020.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven består av samtliga utländska omräkningsdifferenser som upp-
står vid omräkning av resultat- och balansposter till svenska kronor i de konsolide-
rade räkenskaperna.
2021 2020
Ingående balans den 1 januari -2,7 32,2
Årets omräkningsdifferens 13,3 -34,9
Utgående balans den 31 december 10,6 -2,7
Säkringsreserv
Säkringsreserven består av den effektiva delen av ackumulerad nettoförändring i
verkligt värde i kassaflödessäkringar relaterade till säkrade transaktioner som ännu
inte har inträffat.
Terminssäkringar görs för huvuddelen av kontrakterade inköp och försäljningar
i utländsk valuta.
2021 2020
Ingående balans den 1 januari -0,7
Redovisat i övrigt totalresultat, netto efter skatt 0,7
Utgående balans den 31 december
Omvärderingsreserv put/call option
Under 2020 har skuld kopplad till put/call option reglerats, varför omvärderingsre-
serven har omförts till balanserad vinst.
2021 2020
Ingående balans den 1 januari 64,5
Upplösning/omklassificering -64,5
Utgående balans den 31 december
Hybridobligation
Den 1 november 2021 har Concejo nyttjat möjligheten att lösa in den resterande
delen av hybridobligationen om 120,0 MSEK, som i tidigare rapporter har redovi-
sats som en del i eget kapital. Obligationerna har avnoterats från Nasdaq
Stockholms företagsobligationslista i samband med den frivilliga inlösen.
Koncernen Moderbolaget
Hybridobligation 2021 2020 2021 2020
Nominellt värde 120,0 200,0 120,0 200,0
Återköp hybridobligation -80,0 -80,0
Frivillig förtida inlösen -120,0 -120,0
Redovisat inom eget kapital 120,0 120,0
NOT 25 AVSÄTTNINGAR
Koncernen
Avsättningar 2021 2020
Avsättningar för entreprenadprojekt och garantiåtaganden 16,4 23,4
Avsättning för omstrukturering av installations/
entreprenadverksamheten inom affärsområde
FirenorInternational 80,6
Övriga avsättningar 11,5 11,5
Summa 108,5 34,9
Avsättning om 16,4 MSEK avser i huvudsak bedömd förlustrisk i ett antal indiska
kraftverksprojekt, som beräknas ha varierande löptid fram till 2023.
Avsättning är gjord för omstrukturering av installations-/entreprenadverk-
samheten inom affärsområde Firenor International. Samtliga EPC-kontrakt
(Engineering, Procurement & Construction) kommer att avslutas, varav några i för-
tid. Verksamheten i Indien och stora delar av Mellanöstern avvecklas. Avvecklingen
bedöms vara genomförd i slutet av första kvartalet 2023. Avsättningen avser bland
annat kostnader för uppsagd personal och reservering av förlustkontrakt.
Koncernen
Avsättningar 2021 2020
Ingående balans 1 januari 34,9 31,5
Avsättning för omstrukturering av installations/entrepre-
nadverksamheten inom affärsområde Firenor
International 80,6
Avsättningar under året, övrigt 4,0 20,5
Återfört under året -15,4 -6,3
Omräkningsdifferenser 4,4 -10,8
Utgående balans 31 december 108,5 34,9
Pensionsförsäkring i Alecta
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensions-
åtaganden för ålders- och familjepension genom en försäkring i Alecta. Enligt ett
uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Klassificering av ITP-planer
som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som
omfattar flera arbetsgivare. Då erforderliga uppgifter inte finns tillgängliga redovisas
detta som en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders- och
familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidi-
gare intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Avgifterna för ITP2
försäkringar 2021 uppgick till 0,6 Mkr och de förväntas ligga på samma nivå 2022.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas till-
gångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstek-
niska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollek-
tiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 155 procent. Om
Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 155
procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar för att konsoliderings-
nivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja
det avtalade priset för nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Vid hög kon-
solidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid utgången av 2021
uppgick den kollektiva konsolideringsnivån preliminärt till 172 procent (148 procent).
Sjukvårdsförmåner efter avslutad anställning
Koncernens anställda har inga sjukvårdsförmåner efter avslutad anställning.
NOT 26 KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
Koncernen
2021 2020
Råmaterial och förbrukningsmaterial 131,2 208,0
Förändringar i lager av färdiga varor och
produkter i arbete 6,8 -34,2
Personalkostnader 175,3 96,1
Marknadsföringskostnader 0,5 0,1
Hyreskostnader 21,4 6,4
Transport- och resekostnader 8,8 2,4
Kreditförluster på finansiella tillgångar 31,6 8,1
Avskrivningar 15,5 7,7
Nedskrivning goodwill 1,2
Avyttring dotterbolag 19,2
Övriga externa kostnader 97,3 87,6
Summa 489,6 401,5
NOTER
56 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 27 LÅNGFRISTIGA SKULDER
Koncernen
Avsättningar 2021 2020
Skulder till kreditinstitut 54,9 3,7
Övriga långfristiga skulder 5,4 3,2
Leasingskulder 14,3 14,9
Summa 74,6 21,8
NOT 28 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Semesterlöner 8,8 5,5 2,4 2,1
Upplupna sociala kostnader 6,0 2,2 2,7 1,2
Garantiavsättningar 0,4 0,2
Förutbetalda intäkter 1,2 3,1
Övriga poster 24,5 26,7 0,6 0,8
Summa 40,9 37,7 5,7 4,1
NOT 29 STÄLLDA SÄKERHETER
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
För egna skulder och avsättningar
Företagsinteckningar 120,0 120,0
Aktier i dotterbolag/
nettotillgångar i dotterbolag 128,0
Kortfristiga placeringar 400,0 400,0
Likvida medel 35,5 20,2
Summa avseende egna skulder
och avsättningar 683,5 140,2 400,0
NOT 30 EVENTUALFÖRPLIKTELSER
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Borgensåtaganden till förmån för
övriga koncernföretag 4,5 6,9
Bankgarantier 44,4 65,8
Övriga förpliktelser 10,5 10,5
Summa eventualförpliktelser 44,4 76,3 4,5 17,4
Concejo kan, från tid till annan, vara iblandad i tvister som en del av den löpande
affärsverksamheten. Beroende på vilken part som väckt talan kan tvister före-
komma där Concejo är kärande såväl som tvister där Concejo är svarande. I nor-
malfallet företräds Concejo av juridiskt ombud i det fall tvist uppstår. I dagsläget
förekommer tvister endast kopplat till verksamheten i Mellanöstern och Indien.
Concejo gör, med stöd av juridisk expertis, i nuläget bedömningen att inga pågå-
ende tvister är av väsentlig betydelse. En av tvisterna med ursprung i Mellanöstern
har gått till skiljeförfarande initierat av motparten. Med stöd av juridisk expertis och
på grundval av vad som hittills framförts gör Concejo bedömningen att kravet i den
tvisten saknar grund och följaktligen att kravet kommer att avvisas eller ogillas var-
för ingen reservering gjorts.
NOT 31 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Närstående omfattar styrelsen och koncernledningen samt deras familjer och
andra bolag som de kontrollerar, inklusive bolag som kontrolleras av familjen
Rosenblad. Utöver löner och styrelsearvoden har det under året inte förekommit
några väsentliga transaktioner med sådana närstående, förutom nedan transaktio-
ner med bolag som är närstående till familjen Rosenblad.”
Concejo AB (publ) har den 27 november 2020, via ett helägt dotterbolag, ingått
ett villkorat avtal med Platanen AB om att förvärva SBF Management AB. Det före-
slagna förvärvet bedömdes vara föremål för regelverket kring närståendetransaktio-
ner enligt 16 a kap. 3§ aktiebolagslagen eftersom både Carl Adam Rosenblad och
Platanen AB är närstående till Concejo. Detta mot bakgrund av att Platanen AB är
ett helägt dotterbolag till Platanen Holding AB som är majoritetsägare i Concejo
samt på grund av att Carl Adam Rosenblad är vd och koncernchef för Concejo,
styrelseledamot i Concejo och Platanen Holding AB samt styrelseordförande och
aktieägare i SBM. Transaktionen fullföljdes den 31 mars 2021, se vidare not 35.
Inköp och försäljning mellan koncernföretag
Av moderbolagets försäljning avser 100 procent (100) försäljning till egna dotter-
bolag. Vid inköp och försäljning mellan koncernföretag och till/från intressebolag
tillämpas samma principer för prissättning som inköp och försäljning mellan
externa parter.
Inköp av varor och tjänster
från närstående
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Platanen AB, managementtjänster 1,6 1,6
Platanen AB, administrations-
tjänster 0,5 0,5 0,5 0,5
Fastighetsbolag Henriksborg HB,
hyra 0,7 0,7 0,7 0,7
Summa 1,2 2,8 1,2 2,8
Managementtjänster avser tidigare styrelseordförande. Administrationstjänster avser
administration samt löpande redovisning. Köpta tjänster från Platanen AB och dess
dotterbolag Fastighetsbolaget Henriksborg HB, utgår på marknadsmässiga villkor.
Managementtjänster och hyra från närstående utgår på marknadsmässiga villkor.
Övriga transaktioner med närstående under 2020
Platanen Holding AB har för Concejo AB:s räkning betalat den ränta om 3 133
KSEK som belöpte på hybridobligationen och som förföll till betalning den 3 febru-
ari 2020, avseende perioden 2019-11-02–2020-02-03, och har lämnat ett motsva-
rande villkorat aktieägartillskott till Concejo AB (publ).
Tillskotten är återbetalade enligt beslut på årsstämman den 27 maj 2020.
NOT 32 EJ KASSAFLÖDESPÅVERKANDE POSTER
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Avsättningar -11,5 20,3
Av- och nedskrivningar 15,5 7,7 0,1
Orealiserade värdeförändring
långfristiga aktieinnehav 3,6
Orealiserad vinstdelning SBF
Management -35,1
Resultatandel intressebolag 7,1
Ej kassaflödespåverkande
reserveringar 107,6 27,6
Summa 87,2 55,6 0,1
NOT 33 LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
Koncernen
2021 2020
Ingående balans 49,5 72,2
Valutakursdifferens 4,6 -7,6
Upparbetad orealiserad vinstdelning SBF Fonder 50,1
Årets nettoinvesteringar -5,2 -15,1
Utgående balans 99,0 49,5
Koncernen
2021 2020
Bankdepositioner 31,2 20,2
Långfristiga fordringar på kunder 11,0 22,0
Upparbetad orealiserad vinstdelning SBF Fonder 50,1
Övriga fordringar 6,7 7,3
Utgående balans 99,0 49,5
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 57
NOT 34 RESULTAT PER AKTIE
Koncernen
Resultat per aktie, moderbolagets aktieägare, SEK 2021 2020
Resultat per aktie före och efter utspädning
Från kvarvarande verksamheter hänförligt till
moderbolagets aktieägare -1,87 -15,06
Från avvecklad verksamhet hänförligt till moderbolagets
aktieägare 128,39
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK -1,87 113,33
Koncernen
2021 2020
Resultatmått som använts i beräkningen av
resultat per aktie
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
från kvarvarande verksamhet -14,6 -161,9
från avvecklad verksamhet 1502,4
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare -14,6 1 340,5
Räntekostnader hänförliga till hybridobligation -7,3 -14,3
Genomsnittligt antal aktier 11702203 11702203
Det finns inga utestående program per 2021-12-31 avseende konvertibler eller
optioner varför antalet utestående aktier är samma både före och efter utspädning.
NOT 35 OMKLASSIFICERINGSJUSTERINGAR
Kassaflödessäkringar Brutto
Uppskjuten
skatt
Ingående balans 1 januari 2020 -0,8 0,2
Omklassificering till resultaträkningen 0,8 -0,2
Nya ingångna avtal
Utgående balans 31 december 2020
Från och med andra kvartalet 2020 har koncernbolagen upphört med termins-
säkring genom valutaterminskontrakt, och de befintliga valutaterminskontrakten
har löpt ut under 2020.
NOT 36 RÖRELSEFÖRVÄRV
På extra bolagsstämma den 24 februari 2021 fattades beslut om att förvärva 100 %
av aktierna i SBF Fonder AB (fd SBF Management AB). Transaktionen var villkorad
av godkännande av Finansinspektionen, vilket erhölls i slutet av februari.
Köpeskillingen uppgick till 148,0 MSEK, vilken inkluderade en kortfristig fordran om
66,0 MSEK avseende anteciperad utdelning. Transaktionen fullföljdes den 31 mars
2021.
SBF Fonder AB är en förvaltare av investeringsfonder enligt lag (2013:561) om
förvaltare av alternativa investeringsfonder. SBF Fonders affärsidé är att attrahera
kapital till fastighetsfonder som äger hyresbostäder i Sverige, där SBF Fonder ska-
par värde genom att förvärva, utveckla och långsiktigt förvalta bostadshyresfastig-
heter. Verksamheten startades 2003 av Lars Swahn (AMREQ Properties AB) och
Carl Rosenblad (Platanen AB) och idag finns både fonder som riktar sig mot institu-
tionella investerare och en fond noterad på NGM Nordic AIF, SBF Bostad, som
riktar sig till privatpersoner. SBF Fonder hade vid förvärvstillfället cirka 3 miljarder
kronor under förvaltning i form av cirka 2 700 lägenheter fördelat på 17 orter. Carl
Adam Rosenblad är sedan hösten 2021 tillförordnad verkställande direktör i SBF
Fonder AB.
Förvärvet av SBF Fonder genomfördes i två steg, där Platanen AB först förvär-
vade 50,00 % av aktierna i SBF Fonder AB av AMREQ Properties AB och 0,01 % av
aktierna i SBF Fonder av Carl Adam Rosenblad, för att sedan sälja dessa innehav,
samt sitt eget 49,99 %, till ett av Concejos helägt dotterbolag, som därmed blev
ägare till 100 % av SBF. Genom denna konstruktion möjliggjordes ett garantipaket
vilket var ett krav från Concejo sida, och som endast Platanen AB fullt ut kunde
acceptera.
Det föreslagna förvärvet var föremål för regelverket kring närståendetransaktio-
ner enligt 16 a kap. 3§ aktiebolagslagen eftersom både Carl Adam Rosenblad och
Platanen AB ansågs vara närstående till Concejo. Detta mot bakgrund av att
Platanen AB är ett helägt dotterbolag till Platanen Holding AB som är majoritets-
ägare i Concejo samt på grund av att Carl Adam Rosenblad är vd och koncernchef
för Concejo, styrelseledamot i Concejo och Platanen Holding AB samt styrelseord-
förande och aktieägare i SBF Fonder AB.
Köpeskillingen uppgick till cirka 148,0 MSEK och är enligt avtalet ej föremål för
köpeskillingsjustering.
Från och april 2021 ingår SBF Fonder i Concejos koncernredovisning och redo-
visas som ett separat affärsområde.
Förvärvsanalys per 2021-03-31
Tillgångar och skulder avseende förvärvad verksamheterna
vid förvärvstidpunkten
SBF Fonder
Materiella anläggningstillgångar 0,3
Nyttjanderättstillgångar 8,2
Finansiella anläggningstillgångar 3,0
Upplupen intäkt avtalstillgång 15,0
Övriga kortfristiga fordringar 84,1
Likvida medel 13,7
Leasingskulder -8,2
Kortfristiga skulder -10,9
Förvärvade identifierbara nettotillgångar 105,2
Goodwill 42,8
Köpeskilling 148,0
Goodwill är bland annat hänförlig till SBF Fonders tillstånd att bedriva verksamhet som
AIF-förvaltare. Förvärvskostnader uppgår till 7,3 MSEK och ingår i administrationskost-
nader under 2020. Om förvärvet hade skett den 1 januari 2021 så hade intäkterna upp-
gått till 43,8 MSEK och resultat efter skatt till –0,6 MSEK, exklusive orealiserad vinst-
delning från underliggande fondstruktur. För perioden 1 april till 31 december 2021
uppgick nettoomsättningen till 56,7 MSEK och rörelseresultat till 42,8 MSEK.
Kassaflödeseffekt, MSEK SBF Fonder
Köpeskilling 148,0
Likvida medel i de förvärvade bolagen -13,7
Summa kassaflödeseffekt 134,3
NOTER
58 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
NOT 37 AVVECKLAD VERKSAMHET
Beskrivning
Concejo ingick 20 december 2019 avtal om att avyttra Marine & Safety till Nordic
Capital för en köpeskilling om 3 000 MSEK på skuldfri basis. Transaktionen fullfölj-
des den 31 mars 2020 och den slutliga nettolikviden blev 2 537 MSEK.
Resultateffekten redovisades under första kvartalet 2020 och medförde en realisa-
tionsvinst om 1 502 MSEK. Transaktionen förutsatte Concejos aktieägares godkän-
nande vid extra bolagsstämma, vilket gavs vid extra bolagsstämma 27 januari 2020.
Transaktionen förutsatte dessutom vissa myndigheters formella godkännande,
vilka var på plats under mars 2020.
Analys av resultat och kassaflöden för verksamheter under avveckling
Resultat och kassaflödesinformation som redovisas nedan avser räkenskapsåret
som avslutades den 31 mars 2020.
2020
Försäljningsintäkter 392,9
Kostnader för sålda varor -216,7
Bruttovinst 176,2
Omkostnader -120,6
Övriga rörelseintäkter/kostnader 1,8
Rörelseresultat 57,4
Finansiella intäkter samt finansiella kursvinster 21,2
Finansiella kostnader samt finansiella kursförluster -3,6
Resultat efter finansiella poster 75,0
Inkomstskatter -9,7
Resultat från avvecklade verksamheter efter skatt 65,3
Vinst vid försäljning av dotterföretag efter skatt 1437,1
Resultat från avvecklade verksamheter 1502,4
Summa övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
Summa totalresultat från avvecklade verksamheter 1502,4
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten
Nettokassaflöde från investeringsverksamheten (2020 ingår ett
inflöde om 2 268,7 MSEK från försäljningen av affärsområde
Marine & Safety) 2468,7
Nettokassaflöde från finansieringsverksamheten
Nettoökning av likvida medel som genererats från avvecklad
verksamhet 2468,7
Erhållen köpeskilling:
– Kontant 2537,3
Totalt försäljningspris 2537,3
Kostnader i samband med avyttringen -68,6
Redovisat värde för sålda tillgångar -1007,8
Resultat före skatt och omklassificering av
valutaomräkningsreserv 1460,9
Omklassificering av valutaomräkningsreserv 41,5
Inkomstskatt
Resultat vid försäljning efter skatt 1502,4
NOT 38 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Vid en extra bolagsstämma i Concejo AB (publ) den 10 januari 2022 beslutades i
enlighet med styrelsens förslag att införa ett långsiktigt incitamentsprogram (”LTI
2022”) samt emission av teckningsoptioner riktade till ledande befattningshavare
iConcejo.
Verkställande direktören tecknade 115 000 teckningsoptioner. Övriga tre
ledande befattningshavare tecknade totalt 210 000 teckningsoptioner, vilka fördela-
des enligt följande:
vice verkställande direktören 100 000 teckningsoptioner
finansdirektören 70 000 teckningsoptioner
kommunikationschefen 40 000 teckningsoptioner
Baserat på befintligt antal aktier respektive röster i bolaget innebär LTI 2022, vid
utnyttjande av samtliga 325 000 teckningsoptioner, en full utspädning motsvarande
cirka 2,7 procent av det totala antalet utestående aktier och cirka 1,6 procent av
totalt antal röster i bolaget. Vid fullt nyttjande av samtliga teckningsoptioner kan
bolagets aktiekapital komma att öka med högst 1 625 000 kronor. Enligt options-
villkoren ska Nettostrike tillämpas vid teckning av aktier, vilket innebär att samtliga
optionsrätter som innehas av en och samma deltagare räknas om med tillämpning
av Nettostrikeformeln som framgår av optionsvillkoren. Detta innebär att förväntad
utspädning av programmet är lägre än den maximala utspädningen om 2,7 procent.
Styrelsen och ledningen har ingående analyserat de potentiella effekterna av
kriget i Ukraina för Concejo-koncernen. Vid tidpunkten för årsredovisningens upp-
rättande är det svårt att uppskatta om denna påverkan är kortsiktig, dvs ett antal
månader, eller om påverkan kommer att bli mer långsiktig. Styrelsen och ledningen
kan konstatera att det råder en osäkerhet i omvärlden, vilket får som konsekvens att
det föreligger en osäkerhet såväl i möjligheten att erhålla leveranser som att sälja
produkter. Det föreligger även osäkerhet avseende framtida utveckling av priset på
råvaror. Styrelsen och ledningen följer noggrant utvecklingen och vidtar kontinuer-
ligt åtgärder för att begränsa de eventuellt negativa effekterna på koncernen.
Inga andra väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
NOT 39 FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgår per 2021-12-31 till 792 485 KSEK
Styrelsen föreslår årsstämman att ingen utdelning lämnas och att
fritt eget kapital om 792 485 KSEK i moderbolaget överförs i ny räkning.
NOT 40
Moderbolagets och koncernens resultat- och balansräkning kommer att föreläggas
årsstämman 2022-05-24 för fastställelse.
NOTER
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 59
Dessa koncernräkenskaper har godkänts av Bolagets styrelse den 21 april 2022. Balans- och resultaträkningarna
kommer att föreläggas årsstämman den 24 maj 2022. Vi anser att koncernredovisningen har upprättats i enlighet
medinternationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens
ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande
bildav moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncer-
nens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Nacka den 29 april 2022
Concejo AB (publ)
Erik Lindborg Carl Adam Rosenblad Thomasine Rosenblad
Styrelsens ordförande Verkställande direktör och koncernchef
Sten Ankarcrona Jonas Rydell
Vår revisionsberättelse har lämnats den 29 april 2022
KPMG AB
Jonas Eriksson
Auktoriserad revisor
Styrelsens underskrifter
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets styrelse i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och kon-
cernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Övriga upplysningar
Revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för år 2020 har utförts
av en annan revisor vars uppdrag upphörde i förtid och som lämnat en revisions-
berättelse daterad den 27 april 2021 med omodifierade uttalanden i Rapport om
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Concejo AB (publ), org. nr 556480-3327
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Concejo AB (publ) för år 2021. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning
ingår på sidorna 23–59 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredo-
visningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbola-
gets finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseen-
den rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2021
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenliga med årsredovisningens och koncernredo-
visningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balans-
räkningen för moderbolaget samt rapport över totalresultat och balansräkningen
för koncernen.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår pro-
fessionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden
behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, års-
redovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Pågående entreprenaduppdrag och avveckling av entreprenadverksam-
heten inom Firenor International
Se not 4, 18, 22 och 25 och redovisningsprinciper på sidorna 36–37 och 40 i
årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och
beskrivning av området.
Beskrivning av området
Inom Firenor International pågår ett flertal projekt där intäktsredovisning och
resultatavräkning sker över tid enligt successiv vinstavräkning vilket i sin tur
baseras på företagsledningens uppskattningar och bedömningar av färdigstäl-
landegrad, marginal, risker och totala återstående kostnader.
Färdigställandegraden och resultatavräkningen beräknas baserat på upparbe-
tade kostnader eller uppfyllande av milstolpar. Härtill kan förändring i bedöm-
ningen under projektens genomförande ge upphov till väsentlig påverkan på
redovisade intäkter och resultat. I de fall ett projekt beräknas leda till förlust
redovisas förlusten så snart den kan fastställas.
I augusti 2021 annonserade Concejo att entreprenadverksamheten inom
Firenor International skall avvecklas. Till följd av avvecklingsbeslutet redovisas
kostnader om totalt 113 MSEK hänförbara till avvecklingen som väntas vara
avslutad i slutet av första kvartalet 2023. Beslutet att avveckla entreprenadverk-
samheten innebär att vissa projekt avslutas i förtid.
Beräknade kostnader för att avveckla entreprenadverksamheten baseras på
företagsledningens bedömning av återstående åtaganden som avvecklingen
bedöms medföra till dess att den är avslutad.
Samtliga bedömningar ovan och eventuella förändringar i dessa antaganden
och bedömningar kan få en betydande effekt på koncernens resultat och finan-
siella ställning.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har informerat oss om och utvärderat företagsledningens process för genom-
gång av projekt inklusive processen för att identifiera förlustprojekt och/eller
högriskprojekt samt processen för att bedöma projektrelaterade intäkter och
kostnader. Vi har granskat ett urval av projekt för att utvärdera och prövat de
mest väsentliga bedömningarna.
Vi har diskuterat med företagsledningen kring Concejos bedömningar och
de principer, metoder och antaganden på vilka dessa baseras. På stickprovsba-
sis har vi granskat intäkter och de redovisade projektkostnader som ligger till
grund för bestämmande av färdigställandegrad. Vi har även testat den matema-
tiska riktigheten i beräkningen av den successiva vinstavräkningen.
För utvalda projekt har vi utfört fördjupade granskningsåtgärder innefattande
exempelvis läsning av avtalsutdrag, genomgång av slutlägesprognoser och
diskussioner med projektledare och controllers kring bedömningar, antaganden
och uppskattningar.
Vidare har vi med företagsledningen diskuterat de kostnader som redovisas
för avveckling av entreprenadverksamheten samt granskat de underlag som de
beräknade avvecklingskostnaderna är hänförbara till. Vi har också utvärderat
bolagets rutiner för att löpande redovisa de effekter som avvecklingen medför.
Vi har även utvärderat upplysningarna i årsredovisningen huruvida de ger en
rättvisande bild av pågående projekt och avvecklingsbeslut.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och kon-
cernredovisningen och återfinns på sidorna 1–22, 68–70 samt 72–74. Den andra
informationen består också av ersättningsrapporten som vi inhämtade före datu-
met för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfat-
tar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är
det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar
slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så
som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för
den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovis-
ning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrel-
sen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens för-
måga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
60 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition av bolagets
vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för
Concejo AB (publ) för år 2021 samt av förslaget till dispositioner beträffande bola-
gets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltnings-
berättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvars-
frihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bola-
gets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och
ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och
koncernens ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är utfor-
mad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägen-
heter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för
att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att med-
elsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen
eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision
som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder
eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktie-
bolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professi-
onellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande
granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation.
Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med aktie-
bolagslagen.
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten
eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktighe-
ter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revi-
sionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovis-
ningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa ris-
ker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att
utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig fel-
aktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som
beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av
intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har bety-
delse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den
interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimlig-
heten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen
och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören
använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som
avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slut-
satsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen och koncernre-
dovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar
är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovis-
ningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till
datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållan-
den göra att ett bolag och en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsre-
dovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om års-
redovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande transaktio-
nerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finan-
siella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för
att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för
våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och
inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla
iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den
interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta
yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhål-
landen som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder
som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa
områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga fel-
aktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena.
Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra för-
fattningar förhindrar upplysning om frågan.
REVISIONSBERÄTTELSE
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 61
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en gransk-
ning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som
utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra
bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system
för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav
i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om Esef-
rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapporte-
ring av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi väljer vilka åtgärder som
ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter
irapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna
riskbedömning beaktar vi de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimlig-
heten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk validering av Esef-
rapporten, dvs. om filen som innehåller Esef-rapporten uppfyller den tekniska spe-
cifikation som anges i kommissionens delegerade förordning (EU) 2019/815 (Esef-
förordningen) och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida Esef-rapporten
har märkts med iXBRL som möjliggör en rättvisande och fullständig maskinläsbar
version av koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar samt kassa-
flödes analysen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Concejo AB (publ) för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #[checksumma] upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns gransk-
ning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs när-
mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Concejo AB
(publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-
rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och
verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt
är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-åtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
KPMG AB, Box 382, 101 27, Stockholm, utsågs till Concejo AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 21 maj 2021.
KPMG AB eller revisorer verksamma vid KPMG AB har varit bolagets revisor sedan 2021.
Stockholm den 29 april 2022
KPMG AB
Jonas Eriksson
Auktoriserad revisor
Fogade handlingar till revisionsberättelsen ovan:
– Kopia av tidigare revisors anmälan enligt 9 kap. 23 § aktiebolagslagen.
– Kopior av underrättelser enligt 9 kap. 23 a § aktiebolagslagen.
REVISIONSBERÄTTELSE
62 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 63
Valberedning
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Concejos aktie är noterad vid Nasdaq Stockholm. Concejo till
-
lämpar Svensk kod för bolagsstyrning (Koden) sedan 1/7 2008 i
enlighet med börsens regelverk. Denna bolagsstyrningsrapport
är en, med stöd av årsredovisningslagen 6 kap 8 §, från årsredo
-
visningen skild handling och har översiktligt granskats av bola-
gets revisor. I slutet av bolagsstyrningsrapporten redovisas sty-
relsens rapport över intern kontroll. Bolagsstyrningsrapporten
syftar ytterst till att beskriva de organ, styrmedel och principer
som Concejo tillämpar för att nå koncernens övergripande mål
att skapa värden för aktieägarna.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är Concejos högsta beslutande organ där aktie
-
ägarna ges möjlighet att utöva sitt inytande över bolaget. De
aktieägare som vill delta vid en bolagsstämma och rösta för sina
aktier ska göra anmälan till bolaget senaste den dag som anges i
kallelsen till stämman. De aktieägare som inte själva kan närvara
har möjlighet att företrädas genom ombud enligt aktiebolags-
lagens regler. Under 2020 fattade riksdagen beslut om en tillfäl
-
lig lag (2020:198) som möjliggjorde genomförande av bolags-
stämma utan fysiskt deltagande i tider av hög smittspridning
avdet virus som orsakar covid-19, vilket gällde till och med
2021-12-31.
Årsstämma
Inom sex månader från utgången av varje räkenskapsår samlas
Concejos aktieägare till årsstämma. På årsstämman utses sty
-
relseledamöter och revisorer, samt beslutas om fastställande av
ersättning till dessa, utnämnande av medlemmar till valbered
-
ning samt hur dessa vid frånfall ska ersättas, samt principer för
ersättning av ledande befattningshavare. Vidare fastställs resul
-
tat- och balansräkningar, beslutas om disposition av vinstmedel
samt om ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter samt verkstäl
-
lande direktör. Finns anledning att samla bolagsstämman före
nästkommande årsstämma kallas aktieägarna till extra bolags
-
stämma. Concejo genomförde en extra bolagsstämma under
2021.
Årsstämma 2021
Årsstämma i Concejo avseende räkenskapsåret 2020 genom-
fördes genom förhandsröstning, med stöd av tillfälliga lagregler,
den 21 maj 2021. På stämman fattades, utöver de frågor som
redovisats ovan, beslut om utdelning (15 SEK/aktie) till aktieä
-
garna för räkenskapsåret 2020, samt bemyndigande för styrel-
sen att fatta beslut om nyemission av aktier eller konvertibla
skuldebrev, med avvikande från aktieägarnas företrädesrätt, för
nansiering av eventuella förvärv. Styrelseledamöterna Erik
Lindborg, Sten Ankarcrona, Carl Adam Rosenblad, Thomasine
Bolagsstyrningsmodell
Bolagsstämma
StyrelseRevisor
Vd och koncernledning
Firenor International Concejo Tillväxt
Ersättningsutskott
SBF Fonder
64 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Rosenblad och Jonas Rydell omvaldes. Till ordförande utsågs
Erik Lindborg. Till ny revisor, med en mandatperiod om fyra år,
utsågs KPMG AB med auktoriserade revisorn Jonas Eriksson
som huvudansvarig revisor. Valberedningens ledamöter omval
-
des. Aktieägare motsvarande 86 procent av rösterna och 76
procent av kapitalet var företrädda vid stämman.
Valberedning
Valberedningens uppgift är att inför årsstämma framlägga för
-
slag avseende val och arvodesfrågor. Valberedningen inför års-
stämman 2021 utgjordes av Ann-Marie Åström (ordförande,
oberoende till Concejo och större aktieägare), Sten Ankarcrona
(oberoende till Concejo och större aktieägare), samt Carl Rosen
-
blad. Valberedningen har även att ansvara för utvärdering av sty-
relsens sammansättning och arbete. I det arbetet ingår bland
annat att tillämpa Concejos mångfaldspolicy som tar sin
utgångspunkt i Koden 4.1. Valberedningens arbete presentera
-
des på Concejo hemsida på grund av rådande Corona-situation.
Valberedningens oberoende ledamöter har uppburit ersättning,
samt ersättning för eventuella omkostnader, i enlighet med
beslut av årsstämman.
Styrelse
Concejos styrelse har det yttersta ansvaret att styra bolagets
verksamhet mellan årsstämmorna. Styrelsen utser koncernchef
tillika vd och beslutar i frågor rörande strategisk inriktning av
verksamheten och bolagets övergripande organisation. Concejos
styrelse har sedan årsstämman i maj 2021 bestått av fem leda
-
möter. Bland styrelsens ledamöter nns dels personer som
representerar de större ägarna, dels personer som är obero
-
ende av dessa ägare. Vd ingår i styrelsen, och vid styrelse-
tena är även nansdirektören (CFO) och styrelsens sekreterare
närvarande. Även andra tjänstemän inom koncernen kan delta i
styrelsens sammanträden som föredragande. Styrelsen genom
-
förde 12 protokollförda möten under 2021. Vid dessa möten
behandlades, bland annat, frågor rörande bokslut och rapporte
-
ring, marknadsläge och utsikter, aärsplan, mål och strategier,
hållbarhet, riskhantering, budget, långsiktig nansiering, strate
-
giska samarbeten, förvärv och avyttringar, samt investeringar.
Därutöver diskuterades även de lagar och regelverk som kan
påverka Concejos arbete och rapportering. Styrelsens närvaro
och beroendeställning framgår av tabellen nedan. För mer infor
-
mation om styrelsen, se sidan 72.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande ansvarar för att styrelsens arbete bedrivs
eektivt och att styrelsen fullgör sitt uppdrag. Ordföranden orga
-
niserar och leder arbetet för att skapa bästa möjliga förutsätt-
ningar för styrelsens medlemmar. Ordföranden håller även
regelbunden kontakt med bolagets vd för att säkerställa att sty
-
relsen har tillgång till all väsentlig information som krävs för att
följa och planera för bolagets utveckling och ekonomiska ställ
-
ning. Erik Lindborg är ordförande i styrelsen sedan 2020.
Styrelsens arbete
Styrelsen har fastställt en arbetsordning rörande arbetsfördel
-
ningen mellan styrelsen och vd. Styrelsens arbetsordning regle-
rar bland annat styrelsens ansvarsområden, arbetsuppgifter och
beslutanderätt. Huvuduppgifterna innebär att besluta i strate
-
giska frågor, svara för bolagets kapitalförsörjning och kapital-
struktur, tillse att bolaget har en kompetent ledning samt besluta
i andra frågor av större betydelse, såsom större investeringar
och förvärv. Av arbetsordningen framgår också regler för hante
-
ring av information samt utvärdering av styrelsens respektive
vd:s arbete. En skriftlig instruktion för vd innehåller utöver
arbetsfördelning mellan styrelsen och vd även regleringar av
vd:s befogenheter. Styrelsen genomför årligen en egen utvärde
-
ring och resultatet redovisas för valberedningen. En viktig upp-
gift är att säkerhetsställa att rapporteringen inom bolaget samt
till styrelsen och aktiemarknaden är korrekt och lämnas i god tid.
Detta har reglerats genom att styrelsen löpande erhåller en fast
-
ställd rapport innehållande bland annat viktigare händelser och
utveckling av nansiell utveckling, ekonomisk ställning och vik
-
tiga händelser för koncernen och de enskilda bolagen. Styrelsen
har minst ett årligt möte med huvudrevisorn som dessutom har
en fortlöpande kontakt med styrelseordföranden. Styrelsens
ordförande ansvarar för att styrelsens arbete, inklusive enskilda
ledamöters insatser, årligen utvärderas. Detta sker genom en
strukturerad process med efterföljande diskussion i styrelsen
och valberedningen. Syftet är att utveckla styrelsearbetet samt
förse valberedningen med ett beslutsunderlag inför årsstäm
-
man.
Utskottsarbete
Concejos styrelse har valt att inte ha något revisionsutskott med
anledning av bolagets ringa storlek. Revisionsfrågor hanteras
avstyrelsen i sin helhet. Concejos revisor rapporterar minst en
gång per år personligen till styrelsen sina iakttagelser från
granskningen och sina bedömningar av den interna kontrollen.
Därutöver behandlas frågor rörande investeringar, företagsför
-
värv och strategisk inriktning. Concejo har under 2021 infört ett
ersättningsutskott, bestående av Erik Lindborg och Jonas Rydell,
som bland annat arbetar med att fastställa vd:s förmåner samt
bereda ersättningsprogram såsom incitamentsprogram för
beslut på bolagsstämma.
Särskilda bolagsordningsbestämmelser
Concejos bolagsordning har inga särskilda bestämmelser om
tillsättande och entledigande av styrelseledamöter, samt om
ändring av bolagsordningen.
Styrelsens närvaro och beroendeställning
Invald Närvaro
Relation
Concejo
Relation större
aktieägare
Erik Lindborg 2012 12/12 Oberoende Beroende
Carl Adam Rosenblad 1996 12/12 Beroende Beroende
Thomasine Rosenblad 2014 11/12 Oberoende Beroende
Sten Ankarcrona 2020 12/12 Oberoende Oberoende
Jonas Rydell 2020 12/12 Oberoende Oberoende
BOLAGSSTYRNING
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 65
Vd och koncernledning
Vd och koncernchef för Concejo är sedan 27 maj 2020 Carl
Adam Rosenblad. Arbetsfördelningen mellan vd och styrelsen,
samt vd:s befogenheter regleras i bolagets vd-instruktion som
fastställs och revideras årligen. I koncernledningen ingick vid
årets utgång, utöver vd, Concejos CFO, chefen för aärsutveck
-
ling tillika vice vd, Concejos redovisnings- och compliance-chef
samt koncernens kommunikationschef. För mer information om
koncernledningen se sidan 73.
Aktiekapital och aktieägare
Aktiekapitalet uppgick vid årsskiftet 2020 till 58,5 MSEK fördelat
på 11 702 203 aktier med ett kvotvärde på 5,0 SEK per aktie.
Varje A-aktie motsvarar tio röster och varje B-aktie motsvarar en
röst. Alla aktier har lika rätt till bolagets tillgångar och resultat.
För mer information om aktien och aktieägarna, se sid 20–21.
Operativ styrning
Concejo bedrev under 2021 sin verksamhet inom tre aärsområ
-
den. Inom aärsområdenas dotterbolag nns dotterbolagssty-
relser där koncernchefen normalt är ordförande. I dotterbolagen
nns arbetsordningar för styrelserna och skriftliga instruktioner
för verkställande direktörerna motsvarande de i moderbolaget.
Därutöver nns ett antal policys och instruktioner som reglerar
verksamheterna exempelvis beträande IT, miljö, kvalitet, jäm
-
ställdhet, attestrutiner, nansiering och valutasäkring. Bokslut
upprättas månadsvis för varje resultatenhet och analyseras
påbolagsnivå. Bolag som ej är dotterbolag omfattas ej av den
operativa styrningen.
Rapportering
Intern rapportering sker inom samma system som används för
koncernboksluten, som presenteras för marknaden kvartalsvis.
Utöver resultat- och balansräkningar innehåller boksluten nyck
-
eltal och andra relevanta uppgifter. Analyser görs bland annat av
likviditet, pågående projekt samt kundfordringar och kundkredit
-
tider. Grundtankar inom koncernens rapporterings- och uppfölj-
ningssystem är att dessa ska präglas av transparens och decen-
tralisering. Inom respektive dotterbolag läggs stor vikt vid att
utveckla och eektivisera processerna. En nyckel till framgång
är att ha tillgång till relevant och riktig information att mäta och
följa upp.
Revisor
Revisorns uppgift är att granska styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning, samt Concejos bokföring och nansiella
rapportering. Huvudansvarig revisor lämnar också en revisions
-
berättelse till årsstämman. Vid årsstämman har aktieägare
möjlighet att ställa frågor till revisorn. Concejos revisor utses
avbolagsstämman. På årsstämman 2021 valdes KPMG AB till
revisorer för en tid om fyra år, med Jonas Eriksson som huvud-
ansvarig revisor. Årsstämman 2021 beslutade att erttning till
revisorerna ska utgå mot faktura i enlighet med godkända
inköpsprinciper
Ansvarstagande
Concejo har ambitionen att bedriva en ansvarsfull verksamhet
med hänsyn tagen till hållbar utveckling. Concejo ser hållbar
utveckling som ett förhållande där dagens behov kan tillgodoses
utan att äventyra kommande generationers möjlighet att tillgo
-
dose sina, i enlighet med FN-denitionen från 1987. Concejos
målsättning är att verksamheten ska planeras, genomföras, föl
-
jas upp och förbättras enligt hållbara principer för att minska
företagets negativa påverkan. Concejo ser detta arbete som en
naturlig del i sitt åtagande gentemot företagets intressenter. Där
utöver är det Concejos bestämda uppfattning att ett framgångs
-
rikt hållbarhetsarbete även ger ekonomiska fördelar, både på
kort och på lång sikt. För mer information om Concejos ansvars
-
tagande, se hållbarhetsrapporten sid 6871.
Styrelsens rapport om intern kontroll för
räkenskapsåret 2021
Concejos styrelse ansvarar för den interna kontrollen enligt
aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning. Concejos
nansiella rapportering följer de regler som gäller för bolag note
-
rade på Nasdaq Stockholm och de lokala lagar och regler i varje
land där verksamhet bedrivs. Mål för Concejos nansiella rap
-
portering är att:
vara korrekt och fullständig samt följa tillämpliga lagar, regler
och rekommendationer
ge en rättvisande beskrivning av bolagets verksamhet
• stödja en rationell och initierad värdering av verksamheten.
Intern nansiell rapportering ska utöver dessa mål ge stöd till
korrekta aärsbeslut på alla nivåer i koncernen. Styrelsens
beskrivning av den interna kontrollen har som utgångspunkt den
struktur som nns i COSO:s (Committee of Sponsoring Organi
-
zations of the Treadway Commission) ramverk för intern kontroll.
Kontrollmiljö
För att skapa och vidmakthålla en fungerande kontrollmiljö har
styrelsen fastställt ett antal grundläggande dokument av bety
-
delse för den nansiella rapporteringen. Däribland särskilt Sty-
relsens arbetsordning och Instruktion för den verkställande
direktören. Ansvaret för att i det dagliga arbetet upprätthålla den
av styrelsen anvisade kontrollmiljön vilar primärt på den verkstäl
-
lande direktören. Denne rapporterar regelbundet till styrelsen
utifrån fastställda rutiner. Utöver detta kommer rapportering från
bolagets revisor. Den interna kontrollstrukturen bygger också på
ett ledningssystem baserat på bolagets organisation och sätt att
bedriva verksamheten, med tydligt denierade roller och ansvar
-
sområden och delegering av befogenheter. En viktig roll i kon-
trollstrukturen spelar också koncernens styrdokument exempel-
vis policys och riktlinjer inklusive uppförandekod där också
aärsetik ingår. De styrande dokumenten rörande redovisning
och nansiell rapportering utgör de väsentligaste delarna av
kontrollmiljön när det gäller den nansiella rapporteringen.
Dessa dokument uppdateras löpande vid ändringar av exempel
-
vis redovisningsstandarder, lagstiftning och noteringskrav.
BOLAGSSTYRNING
66 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Riskbedömning
I koncernen genomförs löpande riskbedömning för identiering
av väsentliga risker avseende den nansiella rapporteringen.
Beträande den nansiella rapporteringen bedöms risken
främst ligga i väsentliga felaktigheter i redovisningen till exempel
avseende bokföring och värdering av tillgångar, skulder, intäkter
och kostnader eller andra avvikelser. Bedrägeri och förlust
genom förskingring är en annan risk. Riskhantering är inbyggd
ivarje process och olika metoder används för att värdera och
begränsa risker och för att säkerställa att de risker som Concejo
är utsatt för hanteras i enlighet med fastställda policys, instruk
-
tioner samt etablerade uppföljningsrutiner, vilka syftar till att
minska eventuella risker och främjar korrekt redovisning, rappor
-
tering och informationsgivning.
Kontrollaktiviteter
Kontrollaktiviteterna är till för att hantera de risker som styrelsen
och ledning bedömer vara väsentliga för att förebygga, upptäcka
och korrigera eventuella fel i den nansiella rapporteringen.
Sådana kontrollaktiviteter kan vara tydlig beslutsordning och
beslutsprocesser för större beslut såsom förvärv, andra typer av
större investeringar, avyttringar, avtal och analytiska uppfölj
-
ningar med mera. En viktig uppgift för Concejo är också att
implementera, vidareutveckla och upprätthålla koncernens kon
-
trollrutiner samt att utföra intern kontroll inriktad på aärskritiska
frågor. Processansvariga på olika nivåer är ansvariga för ut
-
rande av nödvändiga kontroller avseende den nansiella rappor-
teringen. I boksluts- och rapporteringsprocesser nns kontroller
vad gäller värdering, redovisningsprinciper och uppskattningar.
Alla enheter har egna controllers/ekonomichefer som deltar i
utvärderingen av sin egen rapportering. De kontinuerliga analy
-
ser som görs av den nansiella rapporteringen tillsammans med
de analyser som görs på koncernnivå är mycket viktiga för att
säkerställa att den nansiella rapporteringen inte innehåller
några väsentliga felaktigheter.
Information och kommunikation
Concejo har interna informations- och kommunikationsvägar
som syftar till att främja fullständighet och riktighet i den nan
-
siella rapporteringen, till exempel genom styrdokument i form av
interna anvisningar, riktlinjer och policys avseende den nan
-
siella rapporteringen. Regelbundna uppdateringar och medde-
landen om ändringar av redovisningsprinciper, ändringar på krav
i rapportering eller annan informationsgivning görs tillgängliga
och kända för berörda medarbetare. Styrelsen erhåller löpande
nansiella rapporter. Den externa informationen och kommuni
-
kationen styrs bland annat av bolagets informationspolicy som
beskriver Concejos generella principer av informationsgivning.
Uppföljning
Concejos efterlevnad av antagna policys och riktlinjer följs upp
av styrelsen och företagsledningen. Vid varje styrelsemöte
behandlas bolagets nansiella situation. Ledningen gör resul
-
tatuppföljningar månadsvis med analyser av avvikelser från rull-
lande prognoser och föregående år. Inför publicering av kvar-
talsrapporter och årsredovisning går styrelsen igenom den
nansiella rapporteringen.
Intern kontroll
Concejos koncernfunktioner gör centralt riskbedömning som
rapporteras direkt till koncernchefen. Intern kontroll har även
utvecklat en enhetlig riskhanteringsprocess som bland annat
omfattar kundkreditpolicy och försäkringslösningar som ytterli
-
gare förstärker koncernens verksamhetsstyrning. Concejo har
ingen särskild granskningsfunktion (intern revision) då styrelsen
har gjort bedömningen att det inte nns särskilda omständig
-
heter i, eller omfattning av verksamheten, som motiverar att en
sådan funktion inrättas.
BOLAGSSTYRNING
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Concejo AB (publ), org. nr 556480-3327
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för år 2021 på sidorna 6366 och för att den är upprättad i enlig
-
het med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta inne
-
bär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt Inter
-
national Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlig
-
het med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovis-
ningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är fören-
liga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är
iöverensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 29 april 2022
KPMG AB
Jonas Eriksson
Auktoriserad revisor
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 67
Inledningsord
Concejo har under 2021 tagit viktiga steg i riktning mot
att bli ett blandat investmentbolag, framför allt genom att
utveckla vårt aärsområde Concejo Tillxt. Vi är idag
engagerade i ett ertal verksamheter, framför allt i våra
helägda dotterbolag men även i ett antal av våra delägda
bolag. Därutöver har vi ett engagemang som varierar,
både utifrån vår ägarandel och utifrån de olika bolagens
behov.
Concejos huvudsakliga uppdrag är att skapa långsik
-
tiga värden för sina aktieägare. Det värdeskapande arbe-
tet sker på era olika sätt, men i relation till våra investe-
ringar sker det till stor del genom ett aktivt
ägarengagemang och styrelsearbete. Hållbarhetsfrågor
blir också mest relevanta i den dimensionen. Concejo
har en liten organisation och en liten direkt påverkan
inom de esta hållbarhetsområden. Där vi kan påverka
är vid varje investeringstillfälle, och därefter i vår roll som
en ansvarsfull ägare.
Vi har valt att investera i verksamheter som i många
fall och på olika sätt syftar till att skydda människor, mil
-
jön och materiella värden, verksamheter med erbjudan-
den inom t ex cyberkerhet, miljöteknik, digital hälsa,
återvinning och verksamheter som direkt adresserar den
globala utmaningen att minska utsläppen av fossil koldi
-
oxid. Det är genom att investera, stödja och utveckla den
här typen av verksamheter som Concejo framför allt
bidrar till en hållbar samhällsutveckling.
Vår största investering under 2021 var förvärvet av
SBF Fonder (SBF). Det är en verksamhet som redan före
vårt förvärv hade ett hållbarhetsarbete, något som vi
som ägare nu lägger ännu mer fokus på. SBF Fonders
aärsidé är att attrahera kapital till fastighetsfonder som
äger hyresbostäder i Sverige, där man skapar värde
genom att förvärva, utveckla och långsiktigt förvalta
bostadshyresfastigheter. Det nns givetvis en mängd
utmaningar med bostadsfastigheter men framför allt
många möjligheter – inte minst ur ett miljöperspektiv.
SBF Fonder arbetar aktivt inom en mängd olika om
-
den, som el-, vatten- och värmeanvändning, avfallshante-
ring, samt energieektivisering och miljöförbättringar vid
fastighetsrenoveringar, för att nämna några.
För vår andra helägda verksamhet, Firenor Internatio
-
nal, är fokus fortsatt att få denna verksamhet lönsam och
långsiktigt hållbar ur ett ekonomiskt perspektiv. Samti
-
digt bedrivs ett antal projekt som även tar sikte på miljö-
mässig hållbarhet. Ett är att företaget har som mål att
öka antalet uppdrag för att skydda förnybar energipro
-
duktion, ett annat är att söka nya mer hållbara material
med inslag av biokompositer i sina produkter och sys
-
tem, ett tredje att hitta medel och metoder som minime-
rar den negativa miljöpåverkan vid ett släckningsarbete.
Concejos arbete med hållbarhet innehåller en mängd
frågor som är viktiga för oss och vårt långsiktiga värde
-
skapande. Under 2021 har vi genomfört en undersök-
ning bland ett urval av våra bolag för att analysera
nuläge och vägen framåt. En sammanfattning av resulta
-
tet nns att läsa längre fram i årets hållbarhetsrapport.
Carl Adam Rosenblad
Vd och koncernchef
llbarhet
Concejos hållbarhetsrapport avser räkenskapsåret 2021. Rapporten är upp-
rättad enligt bestämmelserna i årsredovisningslagen och avlämnad av styrel-
sen i samband med undertecknandet av årsredovisningen.
Concejos ansvarstagande
Concejo har ett antal styrande dokument som uppställer
ramarna inom hållbarhetsområdet. Hållbarhetsarbetet
vilar på Concejos uppförandekod, Code of Conduct, som
omfattar företagets ansvarstagande. Den är tänkt att
vara lika aktuell vid urvalet av företag att investera i, som
i företagets ägarstyrning. Uppförandekoden komplette
-
ras med Concejos hållbarhetspolicy samt ett antal poli-
cyer som är kopplade till Concejos mål och strategier.
Concejos uppförandekod är uppbyggd för att överens
-
stämma med FN:s tio principer för mänskliga rättigheter,
arbetsrätt, miljö och antikorruption, UN Global Compact.
Concejo har en liten egen organisation och har, som
investmentbolag, en liten direkt påverkan på de esta
hållbarhetsområden. Målbilden är att alla bolag där
Concejo har ägarintresse själva har ett strukturerat håll
-
barhetsarbete. Det är både ett urvalskriterium vid inves-
teringar och en central del i Concejos ägarstyrningspro-
cess. Det gäller såväl ekonomisk hållbarhet som frågor
avseende social och miljömässig hållbarhet. Concejos
historia som industrialist ligger till grund för en princip
som bygger på en loso om ständig förbättring, som
även är applicerbar på hållbarhet.
Concejo har inte identierat några väsentliga risker
inom hållbarhetsområdet med långsiktig påverkan som
är unika för Concejo eller dess investeringar, utan företa
-
get omfattas av samma risker som andra företag. Håll-
barhetsrisker ingår därvid som en naturlig del i koncer-
nens riskhantering och analysarbete. Concejos har
investerat i bolag som bedriver verksamhet i en mängd
olika länder och mångfalden är stor med medarbetare
från ett stort antal länder, med olika nationaliteter, språk
och kulturer. Med anledning av att Concejo har globala
intressen med marknader med skiftande aärskultur
och lagstiftning kan det nnas hållbarhetsrisker, exem
-
pelvis avseende anti-korruption och mänskliga rättighe-
ter. Det är Concejos bedömning att det inte är något
enskilt bolag, eller enskild del i dess värdekedjor, utan
framför allt geograer som kan ge upphov till ökade ris
-
ker. Med ett ökat fokus på investeringar i Sverige och
68 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
övriga Europa är bedömningen att dessa potentiella
risker successivt minskar.
Efterlevnaden av Concejos uppförandekod är ytterli
-
gare ett sätt att hantera och motverka uppkomsten av
risker, där koden och övriga styrdokument bygger på en
vision om nolltolerans gällande uppställda regler vilket
säkerställer en generell riskminimering.
Concejos uppförandekod
Concejos uppförandekod beskriver de etiska riktlinjer
som ligger till grund för all verksamhet, vad som förvän
-
tas av alla medarbetare och hur Concejo förhåller sig till
sina intressenter. Koden är ett stöd för ledare och med
-
arbetare i deras dagliga arbete i alla Concejos intressen
världen över och implementeras, där tillämpligt, i led
-
nings- och kvalitetssystem. Concejos uppförandekod är
uppbyggd med FN:s tio principer inom ramen för UN
Global Compact som utgångspunkt.
Mänskliga rättigheter
• Respektera internationella mänskliga rättigheter.
Försäkra sig om att det egna företaget inte är delaktigt
ibrott mot mänskliga rättigheter.
Arbetsrätt
Upprätthålla föreningsfrihet och ett faktiskt erkännande
av rätten till kollektiva förhandlingar.
Avskaande av alla former av tvångsarbete.
• Faktiskt avskaande av barnarbete.
Avskaande av diskriminering vid anställning och
yrkesutövning.
Miljö
• Stödja försiktighetsprincipen vad gäller miljörisker.
Ta initiativ för att främja större miljömässigt ansvars-
tagande.
Uppmuntra utveckling och spridning av miljömässigt
hållbar teknik.
Anti-korruption
• Motarbeta alla former av korruption, inklusive utpress
-
ning och bestickning.
Concejos uppförandekod innehåller därutöver policyer
rörande kommunikation, hantering av kondentiell infor
-
mation och insiderinformation, hantering av intressekon-
ikter samt en beskrivning av förfarande vid misstanke
om avsteg från uppförandekoden. Inga kränkningar eller
överträdelser mot punkterna ovan eller uppförandeko
-
den har rapporterats under 2021.
Aärsmodell
Concejo investerar tid och kapital i bolag i syfte att skapa
långsiktigt hållbar värdeutveckling. Concejos aktiva äga
-
rengagemang kompletteras med en kapitalförvaltning
vars syfte är att skapa en god avkastning fram till att
kapitalet investeras i olika verksamheter. Investeringsfa
-
sen omfattar omvärldsbevakning, analysarbete, investe-
ringar, utveckling, förvaltning och, i förekommande fall,
avyttring. Det aktiva ägandet omfattar ett mångfacette
-
rat engagemang på såväl strategisk som taktisk och
operativ nivå. Concejos ledningsgrupp fungerar både
som investeringsteam och ägarteam där medarbetarna
har en tillikabefattning som investment managers. Led
-
ningsgruppen kompletteras av styrelsens investerings-
kommitté vid investeringar och i den löpande verksam-
heten av personer i Concejos nätverk.
Väsentlighetsanalys
I slutet av 2020 påbörjade Concejo arbetet med en
väsentlighetsanalys med anledning av den nya verksam
-
hetsinriktningen – ett arbete som avslutades under
inledningen av 2021. Syftet med väsentlighetsanalysen
var att identiera de frågor som är mest relevanta för
Concejo att arbeta med framöver. Analysen utgick ifrån
såväl interna som externa perspektiv, inklusive analys av
globala megatrender, benchmark-analyser och regulato
-
riska krav. Resultatet av väsentlighetsanalysen illustreras
i matrisen nedan.
Väsentlighetsanalysen och dess slutsatser ligger till
grund för Concejos strategiska inriktning och fokus i
hållbarhetsarbetet framåt, och utgjorde därutöver en vik
-
tig parameter i framtagandet av Concejos hållbarhets-
mål. En ny väsentlighetsanalys planeras att genomföras
senast 2025.
Signikant
Begränsad Signikant
Tillfredsställa Fokusera
Frågor Concejo har ett
extra stort fokus på
Förvalta Bevaka
Påverkan på Concejo
Betydelse för intressenter
Långsiktigt värdeskapande
Ansvarsfullt ägande
Hållbara investeringar
Regelefterlevnad
Innovation Attraktiv arbetsgivare
Mångfald och jämställdhet
Aärsetik och anti-korruption
Informationssäkerhet
Hållbarhetsarbete i portföljbolagen
Klimatförändringar
Resursbrist Digitalisering
Samhällsengagemang Hälsa och säkerhet
Mänskliga rättigheter och arbetsrätt
Egen miljöpåverkan
HÅLLBARHET
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 69
Social hållbarhet
Concejo har fem medarbetare i moderbolaget. Adderar
man hel- och delägda konsoliderade bolag uppgår anta
-
let medarbetare till 251, och ser man till samtliga investe-
ringar omfattar familjen ännu er. För Concejos investe-
ringsverksamhet är det av yttersta vikt att kunna
attrahera och behålla kvalicerade medarbetare på
samma sätt som det är en förutsättning för en långsiktigt
hållbar utveckling i portföljbolagen att de i sin tur har ett
fokus på att skapa förutsättningar för att engagera och
behålla kvalicerade medarbetare.
Concejo verkar för att säkerhetsställa ett professio
-
nellt agerande och ett genuint engagemang från perso-
nalen samt ett gemensamt synsätt mot ständig förbätt-
ring. I kombination med att personalen har en god
utbildningsbakgrund är det viktigt med specik erfaren
-
het inom bolagets fokusområden. Detta kräver såväl en
noggrann initial urvalsprocess vid rekrytering som en
kontinuerlig utbildning och utveckling.
En viktig faktor är att portljbolagens medarbetare
trivs och är friska. Inom ramen för Concejos ägarstyrning
verkar företaget för att bolagen genomför regelbundna
medarbetarunderkningar för att säkerställa att såväl
bolagens som medarbetarnas mål och utfall korrelerar,
och att bolagen även arbetar med hälso- och friskvårds
-
befrämjande initiativ. En risk, som Concejo identierat, är
att bolagens medarbetare är frånvarande på grund av
sjukdom eller att de skadas i arbetet. Historiskt sett har
Concejo haft låg sjukfrånvaro och få arbetsplatsrelate
-
rade risker, något företaget verkar för att upprätthålla
inom ramen för sin nya inriktning. En annan risk är att
kompetens går förlorad genom att bolagens medarbe
-
tare slutar. Concejos stödjer vid behov bolagens perso-
nalarbete, inklusive framtagande relevanta personalpoli-
cyer, med målbilden att bolagen säkerställer att tillvarata
varje individs förmåga och utvecklingspotential, samt att
de vidareutvecklar de kompetenser som är nödvändiga
för att i framtiden kunna bedriva en framgångsrik hållbar
aärsverksamhet.
Miljömässig hållbarhet
Concejo har som investmentbolag en begränsad direkt
miljöbelastning, utan dessa frågor adresseras i första
hand i de bolag Concejos har ägarintressen. Som blan
-
dat investmentbolag kan man anta att dessa frågor får
ökad väsentlighet i relation till ägandeandelen och i
huvudsak blir materiella för de bolag som konsolideras.
Vid en initial analys är bedömningen dock att även dessa
bolags miljöbelastning är förhållandevis begränsad.
Orsaken är att bolagen generellt sett har en begränsad
egen tillverkning. Samtidigt kan indirekta miljörisker före
-
komma.
På ett övergripande plan verkar Concejo för att samt
-
liga investeringar ska ha så låg negativ miljöbelastning
som möjligt och att nationella och internationella lagar
och miljökrav alltid ska följas, att bolagens erbjudanden
ska produceras genom processer som belastar miljön
så lite som möjligt och att detta säkerställs genom fast
-
ställda processer för ansvarsfulla inköp, och att förekom-
mande rest- och avfallsprodukter ska tas om hand på ett
miljövänligt sätt.
Concejo gör bedömningen att majoriteten av investe
-
ringarnas miljöbelastning principiellt härrör sig till
utsläpp av växthusgaser kopplat till energiförbrukning
och tjänsteresor. Under 2021 har den globala pandemin
fortsatt inneburit att tjänsteresor i princip inte förekom
-
mit, och energiförbrukningen är svårmätbar då stora
delar av arbetstiden inte förlagts på ordinarie arbets
-
plats. Därvid är dessa parametrar inte tillämpliga att
redovisa med någon form av relevans. Concejo kommer,
med detta sagt, att göra en ny ansats under 2022 med
att adressera sina investeringars miljöpåverkan.
Concejos hållbarhetspolicy
Ekonomisk hållbarhet
Investera i företag och utveckla affärer som
långsiktigt skapar värden.
Eftersträva en god balans mellan
avkastningspotential och riskexponering.
Verka för en hög affärsetik och professionellt
agerande.
Social hållbarhet
Vara en attraktiv arbetsgivare och attrahera
och behålla kvalificerade medarbetare.
Stå för inkludering, bejaka mångfald och
utveckla företag som tar tillvara varje individs
förmåga och utvecklingspotential.
Arbeta för god hälsa, låg sjukfrånvaro och en
nollvision avseende arbetsplatsolyckor.
Miljömässig hållbarhet
Stödja utvecklingen av strukturer och
processer för att successivt minska
portföljbolagens klimatpåverkan.
Investera i företag och verksamheter som
bidrar till en hållbar samhällsutveckling.
Beakta miljökonsekvenser i utveckling av
Concejos nuvarande och framtida
investeringar.
Hållbarhetsmål
Concejo AB (publ)
Concejos hållbarhetsmål omfattar de bolag
där Concejo har ett aktivt ägarengage-
mang. Dessa bolag utgörs av de helägda
verksamheterna Firenor International och
SBF Fonder, samt de bolag i Concejo
Tillväxt som sorterar under Concejo Invest.
Concejos hållbarhetsmål bygger på resul-
tatet av företagets väsentlighetsanalys.
1. Samtliga bolag ska ha en
Uppförandekod (Code of Conduct).
2. Majoriteten av bolagen ska koppla
sinUppförandekod till sin värdekedja.
3. Samtliga bolag ska ha ett aktivt
hållbarhetsarbete.
4. Majoriteten av bolagen ska ha utsett
enhållbarhetsansvarig medarbetare.
5. Samtliga bolag ska arbeta med att
identifiera sina potentiella
hållbarhetsrisker.
6. Majoriteten av bolagen ska ha ett
program för riskhantering kopplat till
hållbarhet.
Concejos hållbarhetsundersökning 2021
Under fjärde kvartalet 2021 genomförde Concejo en undersök-
ning bland ett urval av sina bolag. Målsättningen med under-
sökningen var att fastställa nuläge och arbetet framåt med ett
antal av de från väsentlighetsanalysen prioriterade områdena.
Urvalet omfattade fem bolag och täckte samtliga aärsområ-
den: Firenor International (exklusive verksamheter i den pågå-
ende avvecklingen), SBF Fonder, samt tre bolag i Concejo
Tillväxt fördelat på ett delägt dotterbolag, ett noterat innehav
och ett onoterat innehav. Undersökningen ställde ett antal
frågor och svaren har matchats mot Concejos hållbarhetsmål
enligt nedan.
Frågeställning Utfall Resultat
Samtliga bolag ska ha en
Uppförandekod (Code of Conduct) 5/5
Majoriteten av bolagen ska koppla sin
Uppförandekod till sin värdekedja 4/5
Samtliga bolag ska ha ett aktivt
hållbarhetsarbete 5/5
Majoriteten av bolagen ska ha utsett en
hållbarhetsansvarig medarbetare 4/5
Samtliga bolag ska arbeta med att
identiera sina potentiella
hållbarhetsrisker 5/5
Majoriteten av bolagen ska ha ett
program för riskhantering kopplat till
hållbarhet 4/5
HÅLLBARHET
70 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Concejo AB (publ) org. nr 556480-3327
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år
2021 på sidorna 6870 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt Inter
-
national Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 29 april 2022
KPMG AB
Jonas Eriksson
Auktoriserad revisor
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 71
72 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Concejos styrelse
Samtliga uppgifter per 2022-03-31
Erik Lindborg
Född: 1952.
Utbildning: Civilingenjör.
Styrelseledamot sedan: 2012. Styrelseordförande
sedan 2020.
Befattningar och uppdrag: Styrelseledamot i MCT
Brattberg AB och MCT Capital AB.
Aktieinnehav i Concejo: 0. Företräder MCT
Brattbergs ägande, för innehav se sidan 21.
Thomasine Rosenblad
Född: 1964.
Utbildning: Fil kand. Psykologi och HR.
Styrelseledamot sedan: 2015.
Befattningar och uppdrag: HR-konsult, strategisk
kompetensförsörjning. Styrelseledamot i Platanen
Holding AB.
Aktieinnehav i Concejo: 9 723 aktier. Indirekt
ägande via Platanen Holding AB, se sid 21.
Carl Adam Rosenblad
Född: 1965.
Utbildning: Civilekonom, Uppsala Universitet.
Styrelseledamot sedan: 1996
Befattningar och uppdrag: Vd och koncernchef för
Concejo AB (publ). Styrelseledamot i Concejo AB
(publ). Vd för SBF Fonder AB. Styrelseledamot i SBF
Fonder AB, Platanen Holding AB och Platanen AB.
Övriga uppdrag, se sidan 73.
Aktieinnehav i Concejo: 24 000 aktier samt 115 000
teckningsoptioner. Indirekt ägande via Platanen
Holding AB, se sid 21.
Jonas Rydell
Född: 1972.
Utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan
iStockholm.
Styrelseledamot sedan: 2020.
Befattningar och uppdrag: Fristående rådgivare
tillfinansiella företag. Styrelseledamot i det norska
oljeletningsföretaget Concedo samt det brittisk-
bermudiska återförsäkringsföretaget Hellen
(verksamt under varumärket Aeolus).
Aktieinnehav i Concejo: 0.
Sten Ankarcrona
Född: 1966.
Utbildning: Fil kand. BA. International relations.
Styrelseledamot sedan: 2020.
Befattningar och uppdrag: Senior rådgivare inom
finans och kapitalförvaltning. Vd och ordförande för
Allba Invest AB. Styrelseordförande i Hercules
Investeringsfond. Ledamot av Riddarhusdirektionen.
Ordförande i valberedningen, Christian Berner Tech
Trade AB (publ).
Aktieinnehav i Concejo: 0.
CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021 73
Concejos ledning
Thorleif Jener
Född: 1962.
Utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan
iStockholm.
Verksam i Concejo sedan: 2007.
Befattningar och uppdrag: Vice vd och chef affärs-
utveckling Concejo AB (publ). Styrelseordförande i
Compodium International AB (publ), Optronics
Technology AS samt Albion Holding AB.
Styrelseledamot i EnviGas AB, Firenor International
AS, Firenor AS samt Fireproducts AS.
Tidigare erfarenhet: Internationell råvaruhandel
Glencore (f.d. Marc Rich), Euromin SA och Fortum
Värme. Vd för och senare ordförande i Eurocoal AB
resp. Soilcare AS, Vd för Thermtech AS. Vd och
medgrundare TradeTool Provider AB, medgrundare
Varangia Shipping AB. Vd för Consilium Navigation,
chef affärsutveckling Consilium AB (publ).
Innehav i Concejo: 2 000 aktier samt 100 000
teckningsoptioner.
Anders Trast Vinqvist
Född: 1961.
Utbildning: Civilekonom, Linköpings Universitet.
Verksam i Concejo sedan: 2018. Revisor i bolaget
mellan åren 2003—2009, revisorssuppleant
1999–2003.
Befattningar och uppdrag: Chef koncernredovisning
och compliance Concejo AB (publ).
Tidigare erfarenhet: Revisor och rådgivare på PwC
imer än 30 år.
Innehav i Concejo: 0.
Mathias Österdahl
Född: 1970.
Utbildning: Marinofficer, MOHS. Studier i ekonomi
och samhällsvetenskap vid bland annat Uppsala
Universitet och Ekonomihögskolan i Kalmar.
Verksam i Concejo sedan: 2020. Rådgivare till
Concejo sedan 2003.
Befattningar och uppdrag: Kommunikationschef
Concejo AB (publ). Ordförande i valberedningen,
Envigas AB.
Tidigare erfarenhet: Marinofficer KA 1, konsult
Vitalitet Corporate Advisors, Investment Manager
ochKommunikationschef Core Ventures AB (publ),
styrelseordförande Netrevelations Technologies AB,
seniorkonsult Kind PR & Information, tf press &
pr-chef Intentia International AB (publ), tf
informationschef Swe-Dish Satellite Systems,
styrelseordförande Persson & Westling Pantbank.
Medgrundare och vd IR Stockholm AB.
Innehav i Concejo: 40 000 teckningsoptioner
(genom bolag).
Concejos ledningsgrupp utgör även företagets
investeringsteam. Samtliga medlemmar har även
rollen som Investment Managers i arbetet med
befintliga och potentiella investeringar.
Carl Adam Rosenblad
Född: 1965.
Utbildning: Civilekonom, Uppsala Universitet.
Verksam i Concejo sedan: 2000.
Styrelseledamot sedan 1996.
Befattningar och uppdrag: Vd och koncernchef för
Concejo AB (publ). Styrelseledamot i Concejo AB
(publ). Vd för SBF Fonder AB. Styrelseledamot i SBF
Fonder AB. Styrelseordförande i Firenor International
AS. Styrelseledamot i Platanen Holding AB, Platanen
AB, styrelseledamot i CMG International AB, Concejo
Invest AB. Styrelseledamot i Concejo AIF AB,
Optronics Technology AS, ACAF Systems Inc.,
Firenor AS, Fireproducts AS, Consilium ME Holding
Limited, C Engineering Group Limited samt Firenor
Engineering FZC. Styrelseledamot i Christian Berner
Tech Trade AB (publ).
Tidigare erfarenhet: Vd Eurocoal AB, partner och
medgrundare Varangia Shipping AB, medgrundare
och styrelseordförande TradeTool Provider AB, vd
Consilium Navigation AB, chef affärsutveckling
Consilium AB (publ), affärsområdeschef Consilium
Marine & Safety, affärsområdeschef Consilium Safety
Engineering.
Innehav i Concejo: 24 000 aktier samt 115 000 teck-
ningsoptioner. Indirekt ägande via Platanen Holding
AB, se sid 21.
Lars Håkansson
Född: 1965.
Utbildning: Civilekonom, Stockholms Universitet.
Verksam i Concejo sedan: 2008.
Befattningar och uppdrag: Finansdirektör (CFO)
Concejo AB (publ). Styrelseledamot i Firenor
International AS, Firenor AS, Consilium ME Holding
Limited, C Engineering Group Limited samt Firenor
Engineering FZC.
Tidigare erfarenhet: Revisor Ernst & Young,
koncerncontroller Scandiaconsult AB, CFO RBS
Broadcasting AB, ekonomichef Consilium Navigation
AB, business controller Consilium AB (publ),
ekonomi chef Consilium Marine & Safety AB.
Innehav i Concejo: 70 000 teckningsoptioner.
Samtliga uppgifter per 2022-03-31
Sverige
Concejo AB (publ)
Västra Finnbodavägen 2–4
Box 5028
13105 Nacka
Sverige
Tel: 08-56305300
info@concejo.se
www.concejo.se
SBF Fonder AB
Birger Jarlsgatan 41A
11145 Stockholm
Sverige
Tel: 08-66710 50
www.sbffonder.se
info@sbffonder.se
Övriga Europa
Firenor International AS
Holskogsveien 48
4624 Kristiansand
Norge
Tel: +4799 0973 00
post@firenor.com
www.firenor.com
Optronics Technology AS
Nils Hansen vei 13
0667 Oslo
Norge
Tel: +4722 6455 55
info@optronics.no
www.optronics.no
USA
ACAF Systems Inc.
4 Grafton Street
Coventry. RI 02816.
USA
Tel: +14018289787
Fax: +14018289788
info@acafsystems.com
www.acafsystems.com
Adresser
74 CONCEJO ÅRSREDOVISNING 2021
Produktion: Concejo och IR Stockholm. Foto: Wiktor Karkocha, Da-kuk, Johannes Plenio,
Cosmic Timetraveler, art at its best!, tuachanwatthana, SBF Fonder, Dominik Vanyi,
Hush Naidoo, Denis Agati, Compodium, Lukas Ganster. Magnus Östh (vd), Stefan Tell
och Magnus Fond (styrelse och ledning).