Taloudellinen
Katsaus 2024
Sisällysluettelo
Tästä raportista
Laadintaperiaatteet ja toimintaa koskevat
keskeiset arviot ja olettamat esitetään yhdessä
siihen liittyvän liitetiedon kanssa. Tarkoituksena
on esittää aiempaa paremmin konsernin tuloksen
muodostusta, millä omaisuuserillä liiketoiminnan
tulos saavutettiin ja kuinka liiketoiminta ja
transaktiot rahoitettiin.
Laadintaperiaatteet on merkitty harmaalla
taustalla.
Tietoja keskeisistä arvioista ja olettamista on
merkitty vaaleanruskealla taustalla.
Talousjohtaja Eero Sihvonen kommentoi
raportointikauden aikaisia olennaisia tapahtumia.
Tietoa osakkeenomistajille ............................................................ 3
Citycon lyhyesti ...................................................................................4
Toimitusjohtajan haastattelu ........................................................5
Avainluvut ............................................................................................... 7
Miten luomme arvoa .........................................................................8
Hallituksen toimintakertomus ...................................................... 9
EPRA:n tunnusluvut ........................................................................ 21
Operatiiviset tunnusluvut ............................................................ 28
ynnissä olleet kehityshankkeet ........................................... 33
Riskit ja riskienhallinta ...................................................................34
Osakkeet ja osakkeenomistajat ............................................... 36
Tunnusluvut ja taloudellinen kehitys viideltä vuodelta . 38
Tunnuslukujen laskentaperiaatteet ........................................39
Citycon Oyj:n konsernitilinpäätös, IFRS ���������������������������41
Konsernituloslaskelma, IFRS ...................................................... 41
Laaja konsernituloslaskelma, IFRS .......................................... 41
Konsernitase, IFRS .......................................................................... 42
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS ......................................... 43
Konsernin oman pääoman laskelma, IFRS .........................44
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ��������������������������������������45
1. Liiketoiminnan tulos ������������������������������������������������������������ 47
1.1. Segmentti-informaatio ...........................................................47
1.2. Bruttovuokratuotto ..................................................................49
1.3. Myyntituotot asiakassopimuksista ................................. 50
1.4. Hoitokulut ..................................................................................... 51
1.5. Hallinnon kulut ............................................................................52
1.6. Työsuhde-etuudet ja henkilöstökulut .............................52
1.7. Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut ................................. 55
1.8. Osakekohtainen tulos ............................................................ 55
2. Kiinteistökanta ja sijoitukset ������������������������������������������55
2.1. Sijoituskiinteistöt ja niihin liittyvät vastuut .................. 55
2.2. Myytävänä olevat omaisuuserät ..................................... 59
2.3. Käyttöoikeusomaisuuserät ................................................ 60
2.4. Osuudet yhteis- ja osakkuusyrityksissä ......................61
3. Rahoitus ���������������������������������������������������������������������������������63
3.1. Oma pääoma ..............................................................................63
3.2. Rahoituskulut (netto) ............................................................64
3.3. Rahoitusinstrumenttien luokittelu ..................................65
3.4. Lainat .............................................................................................67
3.5. Rahoitusriskien hallinta ........................................................67
3.6. Johdannaissopimukset ......................................................... 71
3.7. Vastuusitoumukset ..................................................................73
3.8. Rahavarat ja pankkisaamiset.............................................73
3.9. Muut pitkäaikaiset varat .......................................................73
4. Muut liitetiedot ���������������������������������������������������������������������73
4.1. Tuloverot ........................................................................................73
4.2. Laskennalliset verosaamiset ja -velat .......................... 74
4.3. Aineettomat hyödykkeet ......................................................75
4.4. Myyntisaamiset ja muut saamiset ..................................75
4.5. Ostovelat ja muut velat ........................................................ 76
5. Konsolidointi ������������������������������������������������������������������������� 77
5.1. Hankinnat ja myynnit ..............................................................78
5.2. Liikearvo ....................................................................................... 79
5.3. Määräysvallattomien omistajien hankinta .................80
5.4. Lähipiiritapahtumat ja
konsernirakenteen muutokset .................................................. 81
5.5. Muutokset IFRS-standardeissa ja
laskentaperiaatteissa .................................................................... 82
5.6. Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat ...................... 82
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS ��������������������������������������������������83
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot, FAS ............................86
Tilinpäätöksen allekirjoitukset...................................................90
Tilintarkastuskertomus .................................................................. 91
2
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Tietoa osakkeenomistajille
Cityconin osakkeiden listaus
Citycon Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä
Large Cap -listalla 31.12.2024 asti ja 1.1.2025 lähtien Mid
Cap -listalla kaupankäyntitunnuksella CTY1S. Cityconilla
on yksi osakesarja, ja kullakin osakkeella on yksi ääni
yhtiökokouksessa ja oikeus yhtä suureen osinkoon.
Yhtiökokous
Citycon Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään
3.4.2025 kello 12.00. Kutsu, kokouksessa käsiteltävät
asiat, varsinaiselle yhtiökokoukselle tehdyt ehdotukset
ja ilmoittautumisohjeet tulevat löytymään Cityconin
verkkosivuilta.
Osoitteenmuutokset
Osakkeenomistajia pyydetään ilmoittamaan mahdolliset
nimi- tai osoitetietojaan koskevat muutokset arvo-
osuustilioperaattorilleen tai Euroclear Finland Oy:lle, jos
osakkeenomistajan arvo-osuustili on siellä.
Taloudellisen tiedon julkaiseminen
Citycon julkaisee taloudelliset raportit ja tiedotteet
suomeksi ja englanniksi. Taloudelliset raportit ja
tiedotteet ovat saatavilla Cityconin verkkosivuilta.
Julkaisujen tilaus
Cityconin taloudellisia raportteja ja pörssi- ja
lehdistötiedotteita voi tilata yhtiön verkkosivuilta
citycon.com/fi/uutishuone rekisteröimällä sinne
sähköpostiosoitteensa.
Sijoittajasuhteiden yhteystiedot
Cityconin sijoittajasuhdetoiminto auttaa kaikissa
sijoittajasuhteisiin liittyvissä kysymyksissä. Ensisijainen
yhteyshenkilö on sijoittajasuhdepäällikkö,
Anni Torkko (ir@citycon.com).
Varojenjako
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallitus
valtuutetaan päättämään varojen jakamisesta sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastosta.
Valtuutuksen perusteella osakkeenomistajille sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastosta jaettavan pääoman
palautuksen määrä on enintään 0,30 euroa osakkeelta.
Yhtiön nykyisten osakkeiden kokonaismäärän
(184 231 295) perusteella valtuutuksen johdosta yhtiö
voisi siis jakaa yhteensä enintään noin 55 269 389
euroa pääomanpalautusta.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen alkuun asti.
15.11.2024 tiedotetun mukaisesti Citycon Oyj:nhallitus
on yksimielisesti päättänyt olla käyttämättä
valtuutustaan, eikä osinkoa tai pääomanpalautusta jaeta
vuonna 2025. Päätös on tehty yhtiön pitkän aikavälin
taloudellisen vakauden parantamiseksi sekä taseen ja
luottokelpoisuuden vahvistamiseksi.
Taloudellisten katsausten kalenteri 2025
Tilinpäätöstiedote ja
tilinpäätös 2024 26.2.
Osavuosikatsaus
Tammi–maaliskuu 2025 13.5.
Puolivuosikatsaus
Tammi–kesäkuu 2025 6.8.
Osavuosikatsaus
Tammi–syyskuu 2025 5.11.
Yhtiökokous 3.4.
3
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Citycon lyhyesti
2
2
1
4
5
2
4
Luomme kaupunkeja täynnä
elämää� Ihmisille� Yhteisöille�
Kehitykselle� Kasvulle�
Citycon on johtava kaupunkikeskusten omistaja ja kehittäjä Pohjoismaissa
ja Baltiassa. Cityconilla on 28 päivittäistavaravetoista, monikäyttöistä
keskusta Suomen, Ruotsin, Norjan, Tanskan ja Viron suurimmissa
kaupungeissa. Kehitämme ainutlaatuisia kohteita, joista luomme kestäviä
yhteisöjä ja eläväisiä kaupunkeja. Toimintamme tavoittaa 125 miljoonaa
henkilöä vuosittain ja tuottaa pitkäaikaista arvoa osakkeenomistajillemme.
Tasapainoinen pohjoismainen
kiinteistökanta
% kokonaisarvosta
 Suomi
 Norja
 Ruotsi
 Tanska ja Viro
Yhteensä
3,6
mrd
23 %
8 %
25 %
44 %
28
kaupunkikeskusta
viidessä eri maassa
palvelee vuosittain
125 miljoonaa
asiakasta�
Kauppakeskus
Bergen
Tukholma
Oslo
Göteborg
Kööpenhamina
Helsinki
Tallinna
Tanska & Viro
3
keskusta
Suomi
9
keskusta
Ruotsi
6
keskusta
Norja
10
keskusta
4
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Toimitusjohtajan haastattelu
Miten tiivistäisit vuoden 2024?
Citycon osoitti myös vuonna 2024
välttämättömyyshyödykkeisiin perustustuvan
strategiansa vahvuuden ja vakauden. Liiketoimintamme
perusta on vahva ja keskuksiemme operatiivinen
toiminta on erittäin hyvällä tasolla. Positiivinen
operatiivinen tulos on seurausta strategiastamme
keskittyä välttämättömyyshyödykkeisiin,
päivittäistavarakauppoihin ja julkisiin palveluihin
nojautuviin keskuksiin, jotka sijaitsevat julkisen
liikenteen solmukohdissa Pohjoismaiden
vahvimmissa ja nopeimmin kasvavissa kaupungeissa.
Meidän pitkäaikainen strategiamme luoda
monipuolisia kaupunkikeskuksia on tuottanut hyviä
operatiivisia tuloksia.
Cityconin vuoden 2024 tulos oli vahva ja yhtio ylsi
184 miljoonan euron operatiiviseen liikevoittoon.
Vahvan operatiivisen tuloksen siivittämänä,
operatiivinen liikevoitto kasvoi +12,0 % Q1–Q4/2024
aikana, oikaistu operatiivinen tulos kasvoi +12,1 % ja
kokonaisnettovuokratuotto kasvoi +10,3 % (kaikki
laskettu vertailukelpoisilla valuuttakursseilla) vuoteen
2023 verrattuna. Pois lukien mm. myydyt ja hankitut
kohteet, vertailukelpoinen nettovuokratuotto kasvoi
+4,6 % verrattuna vuoteen 2023.
Vuonna 2024 jatkoimme myös taseemme
vahvistamista. Osoitimme jälleen Cityconin salkun
arvon ja likviditeetin toteuttamalla usean kiinteistön
myynnin. Lisäksi hallinnoimme aktiivisesti tasetta
useiden luotto- ja osakesidonnaisten transaktioiden
kautta vuoden aikana.
Miten kuvailisit Cityconin operatiivista
suorituskykyä viime vuonna?
Liiketilojen taloudellinen käyttöaste nousi
0,2 prosenttiyksikköä edellisestä kvartaalista ollen
95,3 % ja keskivuokra nousi 4,6 %, 25,0 euroon
neliömetriltä. Yhtiö solmi vuonna 2024 yli 175 000
neliömetrin verran uusia vuokrasopimuksia. Vuoden
2024 aikana avatut uudet vuokralaiset sisälsivät
muun muassa Myyrmannin 7 300 neliömetrin
Prisma-päivittäistavarakaupan, Rocca Al Maren
3 200 neliömetrin Selver-päivittäistavarakaupan,
Rocca al Maren 1 800 neliömetrin kuntosalin sekä
Suomen ensimmäisen Nike-konseptimyymälän, joka
avattiin Isoon Omenaan. Joulukuussa Citycon julkaisi
allekirjoittaneensa vuokrasopimuksen Terveystalon
kanssa runsaan 4 000 neliömetrin vuokraamisesta
Lahden ydinkeskustassa sijaitsevasta Triosta
Terveystalon uudelle lääkärikeskus-sairaalalle. Vahva
vuokraustulos korostaa päivittäistavarakauppoihin
ja julkisiin palveluihin keskittyvien keskuksiemme
laatua, mikä on osaltaan johtanut 99 %:n
vuokranmaksuasteeseen.
Vuonna 2024 Citycon toteutti tärkeitä toimia, joilla
se organisoi uudelleen liiketoimintaansa, vähensi
kustannuksia ja vahvisti tasettaan. Kustannuksia
5
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
vähentäviin toimenpiteisiin kuului kirjanpidon
ulkoistaminen sekä päivittäisen päätöksenteon
jalkauttaminen maatasolle. Nämä vuonna 2024
toteutetut toimenpiteet edesauttavat myös noin
23 miljoonan euron hallinnointikulutavoitteemme
saavuttamisessa vuodesta 2025 eteenpäin. Lisäksi
investointeja vähennettiin merkittävästi vuodelle
2024 ja investointitason pienentäminen jatkuu myös
vuonna 2025, jolloin suunnittelemme toteuttavamme
investointeja noin 21 miljoonalla eurolla.
Mitä toimia tehtiin vuonna 2024
taseen vahvistamiseksi?
Vuonna 2024 jatkoimme taseen vahvistamista
tekemällä kiinteistöjen divestointeja 354 miljoonan
euron edestä, näistä saatavat myyntituotot käytetään
velan takaisinmaksuun. Kokonaisdivestoinnit ylsivät 475
miljoonaan euroon vuoden 2024 loppuun mennessä
laskettuna joulukuusta 2022 lähtien, jolloin Citycon
lanseerasi divestointitavoitteensa. Nykyisestä 950
miljoonan euron divestointitavoitteesta vuoteen 2026
mennessä Citycon on nyt saavuttanut 50 %. Uskomme,
että tulemme divestoimaan lisäksi noin 250 miljoonan
euron edestä kiinteistöjä vuonna 2025 ja tulemme
todennäköisesti pääsemään divestointitavoitteeseemme
vuonna 2026.
Lisäksi, keskeytimme osingonmaksun vuodelle
2025 ja maksoimme takaisin lyhytaikaista velkaa
maturiteettiprofiilin parantamiseksi. Citycon
laski vuoden aikana liikkeelle myös kaksi uutta
joukkovelkakirjalainaa, saaden ylimitoitetun kysynnän
markkinoilta joukkovelkakirjalainojen ollessa seitsen- ja
kymmenkertaisesti ylimerkattuja. Nämä liikkeellelaskut
paransivat Cityconin velkojen maturiteettiprofiilia
ennestään. Näiden toimenpiteiden myötä S&P vahvisti
Cityconin investointitason luottoluokituksen 19.
marraskuuta. Kasvaneet tuottovaatimukset vaikuttivat
keskuksiemme tasearvoihin vuonna 2024, mitä osittain
tasoitti keskuksissamme toteutunut vuokratuottojen
kasvu, mikä johti arvostusmalleissa käytettyjen
markkinavuokrien nousuun kaikilla päämarkkinoillamme.
Vuoden 2024 osalta kiinteistöjemme kirja-arvot laskivat
-74.6 miljoonaa euroa. Korkojen laskiessa yhä alemmas,
tuottovaatimusten tulisi pienentyä, minkä pitäisi vaikuttaa
positiivisesti vuoden 2025 kiinteistöjen arvoihin.
Mitkä ovat Cityconin
vuoden 2025 painopisteitä?
Vuoden 2025 alkaessa, uusi operatiivinen
malli on toiminnassa ja maaorganisaatioiden
tuloksentekovastuun lisäksi maayhtiöitä valvoo
kussakin maassa erillinen hallitus. Vaikka Cityconin
operatiivinen tulos on verrokkiryhmänsä parhaimpia,
yhtiöllä on yhä mahdollisuus parantaa vuokrien kasvua.
Vuokran osuus vuokralaisten liikevaihdosta on yksi
markkinan alhaisimmista 9,4 %:ssa ja samaan aikaan
vuokralaistemme myynnit kasvavat (vertailukelpoinen
vuokralaisten myynnin kehitys +2,5 % vuodelle
2024), tarjoten Cityconille huomattavan nousuvaran
vuokrien kasvulle. Nämä edellä mainitut seikat antavat
meille luottamuksen, että vuoden 2025 tulos jatkaa
vuoden 2024 vahvaa kehitystä ja ohjeistuksemme
kuvaakin luottamustamme ainutlaatuisiin
päivittäistavarakauppaan nojautuviin kiinteistöihimme.
Odotamme vuoden osakekohtaisen operatiivisen
tuloksen (EPRA EPS, basic) olevan 0,41–0,53 euroa
ja osakekohtaisen operatiivisen tuloksen ilman
hybridikorkokuluja olevan 0,60–0,72 euroa.
Tulemme jatkamaan
strategiamme toteuttamista
kehittämällä ja operoimalla
välttämättömyyshyödykkeisiin
nojautuvia kaupunkikeskuksia
Pohjoismaiden parhailla paikoilla�
Viimeiseksi haluaisin toivottaa Oleg Zaslavskyn
tervetulleeksi Cityconin uudeksi toimitusjohtajaksi
maaliskuun alusta lähtien. Oleg Zaslavsky on
ammattilainen, jolla on yli 20 vuoden kokemus
kiinteistöalalta, ja olenkin vakuuttunut siitä, että hän
tuo arvokasta osaamista Cityconille ja on kyvykäs
johtamaan yhtiön kohti yhä vahvempia taloudellisia
ja operatiivisia tuloksia. Minä sekä muut hallituksen
jäsenet tuemme Zaslavskya siirtymäkauden aikana
sekä myös jatkossa.
F� Scott Ball
Toimitusjohtaja
6
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
2022 2023 2024
Nettovuokratuottojen kehitys
Me
203,6
195,7
214,7
Avainluvut
Avainluvut 2024 2023
Nettovuokratuotto, Me 214,7 195,7
Vertailukelpoisten
nettovuokratuottojen kasvu 4,6 % 6,5 %
Operatiivinen tulos/osake
(EPRA EPS, Basic) 0,620 0,651
Nettovarallisuus/Osake
(EPRA NRV per share) 7,87 9,30
Keskimääräinen korkoprosentti 3,60 % 2,61 %
Nettovuokratuotto segmenteittäin
Me
Yhteensä
214,7
Me
 Suomi
 Norja
 Ruotsi
 Tanska & Viro
 Muut
80,9
30,9
60,5
42,4
Q1
2024
Q2
2024
Q3
2024
Q4
2024 2024
Vuokranmaksuaste
%
98 %
98 %
99 %
99 %
99 %
2022 2023 2024
Vuokralaisten myyntien kehitys
1
%
Vertailukelpoiset myynnit
 Myynnit yhteensä
1
Myyntiluvuissa on mukana arvioita. Myynnillä tarkoitetaan
arvonlisäverotonta myyntiä ja myyntien muutos on laskettu
vertailukelpoisilla valuutoilla. Sisältää Kista Gallerian 100 % vuonna 2024.
Kista Galleria 50 % ei sisälly vuosien 2022–2023 lukuihin.
3,4
-1,1
5,2
-0,4
2,5
0,0
2023 Q3 2024 Q4 2024
Liiketilojen taloudellinen vuokrausaste
1
%
1
Sisältää Kista Gallerian 100 %.
95,1
95,4
95,3
7
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Miten luomme arvoa
Miten luomme arvoa?
Keskitymme parhaisiin keskuksiin, joita...
Keskukset erinomaisilla
sijainneilla
Sijainti keskeisimmissä kaupun-
geissa, joissa kaupungistuminen
on voimakasta
Keskukset hyvien joukko liikenne-
yhteyksien äärellä
Välttämättömyys-
hyödykkeisiin painottuva
myymälä- ja palveluvalikoima
Päivittäiskauppavetoiset ja
välttämättömyys hyödykkeisiin
painottuvat keskukset
Monikäyttöiset keskukset, joissa
kasvava osa kunnallisia palveluja
Johtava kiinteistö hallinnan
osaaminen
Pitkäaikainen yhteistyö kuntien
kanssa
Jatkuva vuoropuhelu ympäröivien
yhteisöjen kanssa
Vastuullisuus kiinteä osa
Cityconin tapaa toimia
Aktiivinen pääoman
kierrättäminen
Divestoinneista saatavat tuotot
tarkoitus käyttää velan määrän
pienentämiseen
Vahvistaa investointitason
tasetta
Citycon – vaivattomuutta
kaupunkiyhteisöjen
sydämessä
…omistamme,
Vahva 28 monikäyttöisen
kaupunkikeskuksen portfolio
Sijainti kasvavissa kaupungeissa
Pohjoismaissa ja Baltiassa
Pitkäaikainen omistaja
…hallinnoimme,
Cityconilla modernin
kauppakeskustoiminnan
erikoisosaamista
Kaupanalan ammattilaisia
viidessä eri maassa
Pohjoismaatasoinen
lähestymistapa tuo synergiaetuja
Rajat ylittävä vuokraustiimi
…kehitämme.
Aluekehitys – luomme houkuttelevia
keskuksia asua, työskennellä ja
viettää vapaa-aikaa
Ylivertainen kaupallinen
houkuttelevuus ja kilpailukyky luovat
vuokralaisillemme entistä paremmat
menestymisen mahdollisuudet
Tuotamme yhteisöille arvoa kehittämällä keskuksia asumiseen,
shoppailuun, työskentelyyn ja vapaa-aikaan. Meillä on laaja
kokemus kaupunkiympäristöjen kehittämisestä, ja osaamisemme
pohjalta luomme monikäyttöisiä keskuksia, joissa yhdistyvät
vähittäiskauppa, asuminen, toimistotilat, ravintolat ja kahvilat
sekä terveydenhuollon, kulttuurin ja vapaa-ajan palvelut.
Vakaa
ydinliiketoiminta
yhdistettynä
houkutteleviin
lisäarvonluonnin
mahdollisuuksiin
8
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Hallituksen toimintakertomus
Cityconin pohjoismainen portfolio osoitti jälleen
vahvuutensa ja vakautensa. Cityconin operatiivinen
tulos jatkoi paranemistaan vuoden aikana, kun
vertailukelpoiset nettovuokratuotot kasvoivat 4,6 %.
Kokonaisuudessaan Cityconin taloudellinen tulos pysyi
vakaana vuonna 2024. Operatiivinen liikevoitto oli 183,6
miljoonaa euroa, osakekohtainen operatiivinen tulos
0,620 euroa ja oikaistu osakekohtainen operatiivinen
tulos 0,491 euroa. Vuokranmaksuaste säilyi korkealla
tasolla läpi vuoden ollen 99 %. Luku korostaa Cityconin
vuokralaisten laatua ja korkeaa luottokelpoisuutta.
Tämä yhdistettynä siihen, että vuokran osuus Cityconin
vuokralaisten liikevaihdosta on suhteellisen matala
(9,4 %) samalla kun vuokralaisten myynnit ovat kasvussa
antaa merkittävää liikkumatilaa vuokrien indeksoimiselle
myös vuonna 2025. Vertailukelpoiset vuokralaisten
myynnit kasvoivat 2,5 % ja vertailukelpoiset kävijämäärät
1,1 % edellisvuoteen verrattuna.
Citycon jatkoi vuonna 2024 aktiivista pääomankierrätystä
ja vahvisti tasettaan entisestään. Toimet sisälsivät
osakeannin, kahden uuden joukkovelkakirjalainan
liikkeellelaskun, velan takaisinmaksuja sekä kiinteistöjen
myyntejä. Joukkovelkakirjalainojen liikkeellelasku
paransi yhtiön velkojen maturiteettiprofiilia koska
varat käytettiin lyhyemmän maturiteetin velkojen
takaisinmaksuun. Markkinoilla oli vahva kysyntä
molemmissa velkakirjalainojen liikkeellelaskussa,
sillä maaliskuussa liikkeelle laskettu 300 miljoonan
euron velkakirjalaina oli seitsemän kertaa ylimerkitty
ja joulukuussa liikkeelle laskettu 350 miljoonan euron
velkakirjalaina oli kymmenkertaisesti ylimerkitty. Myös
divestoinneista saatavat varat on tarkoitus käyttää
velkojen maksamiseen.
Vuoden 2024 tärkeimmät tapahtumat
Yleistä
Cityconin operatiivinen liiketoiminta jatkui vahvana.
Vuoden aikana toteutetut kokonaisdivestoinnit ylsivät
354 miljoonaan euroon. Kaupoista saatavat varat on
tarkoitus käyttää velan määrän pienentämiseen.
Citycon valittiin neljättä vuotta peräkkäin
eurooppalaisten ilmastojohtajien joukkoon Financial
Timesin ja saksalaisen tutkimusyhtiö Statistan
laatimalla listalla. Citycon on ainoa Suomesta listalle
yltänyt kiinteistöyhtiö.
Operatiivinen kehitys
Vertailukelpoiset myynnit kasvoivat 2024 aikana
2,5 %.
Vertailukelpoiset kävijämäärät kasvoivat 1,1 % 2024
aikana.
Liiketilojen vuokrausaste 95,3 %, 0,2 %-yksikön nousu
edelliskvartaaliin verrattuna (Q3/2024).
Vuokranmaksuaste 99 % (Q1–Q4/2024).
Vertailukelpoisilla valuuttakursseilla keskivuokra nousi
2024 aikana 1,1 euroa 25,0 euroon per neliömetri.
Uusittujen ja uudelleenvuokrattujen
vuokrasopimusten vuokranmuutos oli 0,8 %
(Q1–Q4/2024).
Vuokran osuus vertailukelpoisien keskusten
vuokralaisten liikevaihdosta 9,4 % (Q4/2024).
Avainluvut
Citycon-konserni 2024 2023 %
Vertailu-
kelpoinen
muutos %
1
Nettovuokratuotto Me 214,7 195,7 9,7 % 10,3 %
Vertailukelpoisten nettovuokratuottojen kehitys % 4,6 % 6,5 % - -
Operatiivinen liikevoitto (Direct operating profit)
2
Me 183,6 164,8 11,4 % 12,0 %
IFRS tulos/osake
3
EUR -0,40 -0,70 42,8 % 42,9 %
Sijoituskiinteistöjen käypä arvo Me 3 627,8 3 858,2 -6,0 % -
Luototusaste (LTV)
2
% 47,3 46,3 2,2 % -
EPRA:n mukaiset tunnusluvut
2
Operatiivinen tulos (EPRA Earnings) Me 113,0 109,6 3,1 % 3,8 %
Oikaistu operatiivinen tulos (Adjusted EPRA Earnings)
4
Me 89,5 80,6 11,0 % 12,1 %
Operatiivinen tulos/osake (EPRA EPS, basic) EUR 0,620 0,651 -4,8 % -4,1 %
Oikaistu operatiivinen tulos/osake (Adjusted EPRA EPS, basic)
4
EUR 0,491 0,479 2,5 % 3,4 %
Nettovarallisuus/osake (EPRA NRV per share)
5
EUR 7,87 9,30 -15,4 % -
1
Muutos edeltävästä vuodesta (vertailukelpoisin kurssein). Muutosprosentti on laskettu tarkoista luvuista.
2
Citycon esittää vaihtoehtoisia tunnuslukuja Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (ESMA) ohjeiden mukaisesti. Lisätietoja on esitetty liitetietojen laadinta-
ja laskentaperiaatteissa.
3
Tunnusluku sisältää hybridilainan korot, jaksotetut palkkiot sekä voitot/tappiot ja kulut hybridilainan takaisinmaksusta.
4
Vuoden 2024 alusta alkaen Citycon oikaisee pois organisaation uudelleenjärjestelyyn liittyvät ja muut kertaluonteiset kulut (Q1–Q4/2024: 9,6 miljoonaa
euroa) oikaistusta operatiivisesta tuloksesta (Adjusted EPRA Earnings). Tästä johtuen, oikaistu operatiivinen tulos (Adjusted EPRA Earnings) ei ole täysin
vertailukelpoinen edelliseen vuoteen nähden. Tunnusluku sisältää hybridilainan korot ja jaksotetut palkkiot.
5
Valuuttakurssien kehitys heikensi EPRA NRV per osake -tunnuslukua -0,16 euroa.
Tulevaisuuden näkymät 2025
Osakekohtainen operatiivinen tulos (EPRA EPS) EUR 0,41–0,53
Osakekohtainen operatiivinen tulos ilman hybridikorkokuluja EUR 0,60–0,72
Tulosohjeistus perustuu oletukseen, ettei makrotaloudellisessa tilanteessa tapahdu merkittäviä muutoksia ja ettei Ukrainan sota
aiheuta merkittäviä häiriöitä. Arviot perustuvat nykyiseen kiinteistökantaan seka vallitsevaan inflaatioon ja EUR–SEK- sekä EUR–NOK-
valuuttakurssitasoihin sekä nykyisiin korkotasoihin.
Osakekohtainen operatiivinen tulos (EPRA EPS) ja Osakekohtainen operatiivinen tulos ilman hybridikorkokuluja vuodelle 2025 perustuvat
1.10.2024 julkaistuihin päivitettyihin EPRA:n raportointisuosituksiin (EPRA Best Practices Recommendations (BPR) Guidelines), eivätkä ole
täysin vertailukelpoiset vuoden 2024 EPRA EPS tunnuslukujen kanssa.
9
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Taloudellinen kehitys
Vertailukelpoiset nettovuokratuotot nousivat
Q1–Q4/2024 aikana 4,6 %.
Kokonaisnettovuokratuotot olivat 214,7 miljoonaa
euroa (Q1–Q4/2023: 195,7 miljoonaa euroa).
Operatiivinen tulos (EPRA Earnings) nousi
113,0 miljoonaan euroon (Q1–Q4/2023:
109,6 miljoonaa euroa). Operatiivinen tulos/osake
(EPRA EPS, basic) oli 0,620 euroa (Q1–Q4/2023:
0,651 euroa).
Oikaistu operatiivinen tulos (adjusted EPRA Earnings)
oli 89,5 miljoonaa euroa (Q1–Q4/2023:
80,6 miljoonaa euroa).
IFRS-standardien mukainen tulos/osake oli
-0,40 euroa (Q1–Q4/2023: -0,70 euroa).
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallitus
valtuutetaan päättämään varojen jakamisesta
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta.
Valtuutuksen perusteella osakkeenomistajille
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta
jaettavan pääoman palautuksen määrä on enintään
0,30 euroa osakkeelta. Yhtiön nykyisten osakkeiden
kokonaismäärän (184 231 295) perusteella
valtuutuksen johdosta yhtiö voisi siis jakaa yhteensä
enintään noin 55 269 389 euroa pääomanpalautusta.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen alkuun asti. 15.11.2024 tiedotetun
mukaisesti Citycon Oyj:n hallitus on yksimielisesti
päättänyt olla käyttämättä valtuutustaan, eikä osinkoa
tai pääomanpalautusta jaeta vuonna 2025. Päätös on
tehty yhtiön pitkän aikavälin taloudellisen vakauden
parantamiseksi sekä taseen ja luottokelpoisuuden
vahvistamiseksi.
Rahoitus
Helmikuussa Citycon toteutti onnistuneesti noin
48,2 miljoonan euron suunnatun osakeannin
vahvistaakseen yhtiön tasetta.
Maaliskuussa Citycon laski liikkeelle 5 vuoden 300
miljoonan euron vihreän joukkovelkakirjalainan,
jonka kuponkikorko on 6,5 %, tarkoituksenaan
jälleenrahoittaa yhtiön 2024 vuoden lokakuussa
erääntyvä 310,3 miljoonan euron joukkovelkakirjalaina.
Liikkeellelasku paransi merkittävästi yhtiön
velkojen maturiteettiprofiilia sekä pienensi
uudelleenrahoitusriskiä.
Kesäkuussa yhtiö toteutti vaihtotarjouksen
hybridilainansa haltijoille, koskien sen
ulkona olevaa 292 miljoonan euron vihreää
hybridijoukkovelkakirjalainaa, jonka ensimmäinen
lunastuspäivä oli marraskuussa 2024.
Vaihtotarjouksessa hyväksyttiin kokonaisuudessaan
265 721 000 euron yhteenlaskettu pääoma, joka
vaihdettiin uudeksi 5,25 vuoden hybridilainaksi
kuponkikorolla 7,875 %.
Joulukuussa yhtiö laski liikkeelle 5,25 vuoden
350 miljoonan euron vihreän joukkovelkakirjalainan,
jonka kuponkikorko on 5,0 %. Tuotolla maksettiin
takaisin olemassa olevaa lyhytaikaista velkaa.
Tällä liikkeeseenlaskulla Citycon jatkaa
velan maturiteettiprofiilinsa parantamista ja
jälleenrahoitusriskin vähentämistä.
Joulukuussa Citycon teki takaisinostotarjouksen,
jonka seurauksena se maksoi takaisin melkein
koko ulkona olevan määrän sen 1 000 miljoonan
Norjan kruunun ja 1 300 miljoonan Norjan kruunun
velkakirjoista, jotka erääntyvät syyskuussa 2025.
Loput näistä kahdesta joukkovelkakirjalainasta
maksettiin tammikuun 2025 aikana.
Toimintaympäristön kehitys
Pohjoismaiden ja muun maailman taloutta rasittavat
pääosin poliittinen epävarmuus ja rakenteelliset tekijät,
jotka haastavat eri maiden taloudet. Pohjoismaita
yhdistää vahva taloudellinen tilanne, mikä on seurausta
korkeista säästöistä, vahvasta julkisesta taloudesta ja
vahvasta työllisyystilanteesta, jotka ovat jatkuneet tähän
asti. Tämä antaa talouksille puskuria ja jonkin verran
joustavuutta inflaation ja nousevien korkojen suhteen.
Cityconin vuokralaiskanta, joka koostuu pääosin
päivittäistavarakaupoista ja muista palveluita tarjoavista
vuokralaisista, on vähemmän riippuvainen kuluttajien
harkinnanvaraisesta kulutuksesta ja strategia on jo
nyt osoittanut vahvuutensa ja kestävyytensä useissa
erilaisissa markkinaolosuhteissa. Lisäksi, 95 % Cityconin
vuokrista on sidottu indeksiin.
(Lähde: SEB Nordic Outlook)
Liiketoimintaympäristön avainluvut
Suomi Norja Ruotsi Tanska Viro Euroalue
BKT:n kasvu, 2024 -0,3 % 2,3 % 0,5 % 2,8 % -0,9 % 0,8 %
Työttömyys, 2024 8,4 % 4,0 % 8,4 % 5,9 % 7,5 % 6,4 %
Inflaatio, 2024 1,0 % 3,7 % 1,9 % 1,4 % 3,7 % 2,8 %
Vähittäismyynnin kasvu, 12/2024
1
2,3 % 0,7 % 5,3 % 0,5 % 1,1 % 1,9 %
1
% muutos edellisen vuoden vastaavaan kuukauteen
Lähteet: SEB Nordic Outlook (helmikuu 2025)
Nettovuokratuotot
Kokonaisnettovuokratuotot Q1–Q4/2024 kasvoivat
9,7 % edellisvuodesta ja olivat 214,7 miljoonaa euroa
(Q1–Q4/2023: 195,7 miljoonaa euroa). Kista Galleria
kasvatti kokonaisnettovuokratuottoja 12,2 miljoonalla
eurolla.
Vertailukelpoiset nettovuokratuotot kasvoivat 3,1 %
vuoden neljännen vuosineljänneksen aikana verrattuna
Q4/2023.
Vertailukelpoiset nettovuokratuotot Q1–Q4/2024
kasvoivat 4,6 %.
Suomen vertailukelpoisten kohteiden nettovuokratuotot
nousivat 2,8 % Q1–Q4/2024 edellisvuoteen verrattuna.
Norjan liiketoimintojen vertailukelpoisten kohteiden
nettovuokratuotot nousivat 4,8 % Q1–Q4/2024. Ruotsin
liiketoimintojen vertailukelpoiset nettovuokratuotot
nousivat 9,1 % Q1–Q4/2024. Tanskan & Viron
liiketoimintojen vertailukelpoiset nettovuokratuotot
nousivat 4,8 % Q1–Q4/2024.
10
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Vuokrausaste, vuokralaisten myynnit
ja kävijämäärät
Liiketilojen vuokrausaste laski edellisvuoteen verrattuna
0,1 prosenttiyksikköä ja oli 95,3 % (Q4/2023: 95,4 %).
Myös taloudellinen vuokrausaste laski ollen 94,1 %
(Q4/2023: 94,3 %). Keskimääräinen neliövuokra nousi
vuoden aikana 1,0 eurolla 25,0 euroon (Q4/2023: 24,0).
Vertailukelpoisilla valuuttakursseilla keskimääräinen
neliövuokra nousi indeksointien seurauksena 1,1 euroa
Q1–Q4/2024 aikana. Vuoden 2024 aikana uusittujen
ja uudelleenvuokrattujen vuokrasopimusten vuokran
muutos oli 0,8 % samalla, kun Citycon vuokrasi vuoden
aikana yli 175 000 neliömetriä.
Vuoden neljännellä vuosineljänneksellä vertailukelpoiset
vuokralaisten myynnit kasvoivat 2,3 % ja Q1–Q4
aikana 2,5 %.
Vertailukelpoiset kävijämäärät nousivat neljännen
vuosineljänneksen aikana 2,7 % ja vastaavasti Q1–Q4
aikana 1,1 % edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon
verrattuna.
Taloudellinen tulos Q1–Q4/2024 vs.
Q1–Q4/2023
Liikevoitto oli 29,8 miljoonaa euroa (Q1–Q4/2023: -38,0
miljoonaa euroa).
Hallinnon kulut olivat 33,2 miljoonaa euroa (Q1–Q4/2023:
31,1 miljoonaa euroa) ja niihin sisältyi 9,6 miljoonaa euroa
organisaation uudelleenjärjestelyyn liittyviä ja muita
kertaluonteisia kuluja. Citycon-konsernin palveluksessa
oli raportointikauden päätteeksi kokoaikaisia työntekijöitä
yhteensä 164 (31.12.2023: 234). Kokoaikaisista
työntekijöistä 36 oli Suomessa, 45 Norjassa, 30 Ruotsissa,
5 Tanskassa & Virossa ja 48 konsernitoiminnoissa.
Henkilöstötunnusluvut
2024 2023 2022
Kokoaikaiset työntekijät
raportointikauden lopussa 164 234 251
Tilikauden palkat ja palkkiot, Me 19,3 19,1 18,9
Nettorahoituskulut (IFRS) kasvoivat 76,1 miljoonaan
euroon (Q1–Q4/2023: 47,7 miljoona euroa).
20,3 miljoonan euron nousu johtuu jälleenrahoitetun
joukkovelkakirjalainan korkeammista
korkokustannuksista sekä Kistan korkokulujen
konsolidoinnista, jota osittain tasapainotti
valuuttasuojauksista saadut voitot ja tappiot. Lisäksi
8,9 miljoonan euron epäsuora tappio kirjattiin koron-
ja valuutanvaihtosopimuksista, jotka eivät ole IFRS:n
mukaisessa suojauslaskennassa, (Q1–Q4/2023: 2,8
miljoona euroa). Näiden lisäksi kirjattiin 0,8 miljoonan
euron voitto liittyen velkojen takaisinmaksuun
(Q1–Q4/2023: 2,9 miljoona euroa).
Osuus yhteisyritysten tappioista oli -0,7 miljoonaa
euroa (Q1–Q4/2023: -36,7 miljoonaa euroa) johtuen
pääasiassa helmikuun 2024 lopussa päätökseen
saadusta transaktiosta, jolla Citycon osti Kista Gallerian
kokonaan omistukseensa, minkä jälkeen Kistaa ei ole
enää käsitelty yhteisyrityksenä.
Tilikauden tulos oli -37,9 miljoonaa euroa (Q1–Q4/2023:
-115,0 miljoonaa euroa).
Nettovuokratuoton ja bruttovuokratuoton erittely
Nettovuokratuotto
Brutto-
vuokratuotto
Me Suomi Norja Ruotsi
Tanska &
Viro Muut Yhteensä Yhteensä
2023 76,4 62,5 27,8 29,3 -0,4 195,7 215,3
Hankinnat - - 12,2 - - 12,2 16,7
Kehityshankkeet 2,7 -0,5 0,6 0,6 - 3,3 2,8
Divestoinnit - -2,6 0,0 0,7 - -1,9 -2,3
Vertailukelpoiset kohteet
1
1,9 2,4 2,0 0,3 - 6,6 4,2
Muu (sis. valuuttakurssieron) -0,1 -1,3 -0,1 0,0 0,3 -1,1 -1,2
2024 80,9 60,5 42,4 30,9 0,0 214,7 235,4
1
Vertailukelpoisilla kohteilla tarkoitetaan kohteita, jotka ovat olleet yhtiön omistuksessa kaksi vastaavaa vertailukautta. Vertailukelpoisiin kohteisiin eivät kuulu
kehitys- ja laajennuskohteet.
Vertailukelpoisten- ja kokonaisnettovuokratuottojen kehitys 2024 vs. 2023
%
Vertailukelpoisten nettovuokratuottojen
kehitys (vertailukelpoisin valuuttakurssein)
Nettovuokratuottojen kehitys
(todellisin valuuttakurssein)
Nettovuokratuottojen kehitys
(vertailukelpoisin valuuttakurssein)
Suomi Norja Ruotsi Tanska ja Viro Yhteensä
4,6
9,7
10,3
2,8
9,1
52,5
52,0
5,9
5,9
4,8
5,4
5,4
4,8
-3,2
-1,4
11
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Vuokrausaste
1
%
1
Sisältää Kista Gallerian 100 %.
31.12.2023
31.12.2024
Liiketilojen taloudellinen
vuokrausaste 31.12.2024
Suomi Tanska & ViroRuotsi
Norja Yhteensä
95,0
95,2
90,8
97,2
94,3
94,8
95,0
91,1
97,3
94,1
95,3
Vuokralaisten myyntien kehitys, 2024 vs. 2023
1
%
1
Myyntiluvuissa on mukana arvioita. Myynnillä tarkoitetaan arvonlisäverotonta myyntiä ja myyntien
muutos on laskettu vertailukelpoisilla valuutoilla. Sisältää Kista Gallerian 100%.
 Vertailukelpoiset myynnit
Myynnit yhteensä
(sisältää divestoidut
kohteet)
Suomi Tanska & ViroRuotsi
Norja Yhteensä
4,0
2,8
1,4
0,0
2,5
-2,5
-3,4
1,3
11,3
-0,3
vijämäärien kehitys, 2024 vs. 2023
1
%
1
vijämääräluvuissa on mukana arvioita. Sisältää Kista Gallerian 100%.
Vertailukelpoiset
kävijämäärät
Kävijämäärät yhteensä
(sisältää divestoidut
kohteet)
Suomi Tanska & ViroRuotsi
Norja Yhteensä
0,7
6,5
2,3
0,0
1,1
-8,5
3,1
-0,5
8,0
-2,4
Vuokran osuus vuokralaisten liikevaihdosta
1
%
1
Edellisen kahdentoista kuukauden aikana vertailukelpoisissa kauppakeskuksissa. Sisältää Kista Gallerian 100 %.
31.12.2023
31.12.2024
Vuokran osuus
vuokralaisten
liikevaihdosta ilman
päivittäistavarakauppoja
31.12.2024
10,2
8,3
8,6
8,7
9,1
10,4
8,7
8,8
8,2
9,4
11,6
Suomi Tanska & ViroRuotsi
Norja Yhteensä
12
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Yhteenveto kiinteistöomaisuudesta
31.12.2024
Kiinteistöjen
lukumäärä
Vuokrattava
pinta-ala
Käypä arvo,
Me
Myytävänä
olevat sijoitus-
kiinteistöt, Me Portfolio, %
Kauppakeskukset, Suomi 9 335 805 1 574,5 67,4 44 %
Muut kiinteistöt, Suomi 1 2 191 3,6 - 0 %
Suomi, yhteensä 10 337 996 1 578,1 67,4 44 %
Kauppakeskukset, Norja 9 277 788 814,1 - 22 %
Vuokratut kauppakeskukset, Norja
1
1 14 440 - - -
Muut kiinteistöt, Norja 1 8 126 - 13,7 0 %
Norja, yhteensä 11 300 354 814,1 13,7 22 %
Kauppakeskukset, Ruotsi 6 264 888 902,2 - 24 %
Ruotsi, yhteensä 6 264 888 902,2 - 24 %
Kauppakeskukset, Tanska & Viro 3 96 259 292,9 - 8 %
Muut kiinteistöt, Tanska & Viro 1 - 3,1 - 0 %
Tanska & Viro, yhteensä 4 96 259 296,0 - 8 %
Kauppakeskukset, yhteensä 28 989 180 3 583,7 67,4 98 %
Muut kiinteistöt, yhteensä 3 10 317 6,8 13,7 1 %
Sijoituskiinteistöt, yhteensä 31 999 497 3 590,5 81,1 99 %
Sijoituskiinteistöihin luokiteltavat
käyttöoikeusomaisuuserät (IFRS 16) - - 37,3 - 1 %
Sijoituskiinteistöt taseessa, yhteensä 31 999 497 3 627,8 81,1 100 %
1
Vuokrattujen kohteiden arvo kirjataan IFRS 16 sijoituskiinteistöihin IFRS-säännösten mukaisesti.
yvän arvon muutos
Me 2024 2023
Suomi -58,0 -68,4
Norja -23,1 -64,5
Ruotsi 19,5 -35,3
Tanska & Viro -5,7 -25,5
Sijoituskiinteistöt, yhteensä -67,3 -193,7
Sijoituskiinteistöihin luokiteltavat käyttöoikeusomaisuuserät (IFRS 16) -7,4 -6,6
Sijoituskiinteistöt taseessa, yhteensä -74,6 -200,3
Kista Galleria (50 %) - -40,8
Sijoituskiinteistöt ja Kista Galleria (50 %), yhteensä -74,6 -241,1
Kiinteistöomaisuuden arvon kehitys
Vuoden lopusta sijoituskiinteistöjen käypäarvo laski
230,4 miljoonalla eurolla 3 627,8 miljoonaan euroon
(31.12.2023: 3 858,2 miljoonaa euroa). Nettoinvestoinnit
lisäsivät sijoituskiinteistöjen arvoa 321,3 miljoonalla
eurolla sekä suorina hankintoina ja myynteinä että
kehityskohteina. Lisäksi IFRS 16 -standardin vaikutus
kasvatti sijoituskiinteistöjen arvoa 4,2 miljoonalla eurolla.
yvän arvon tappiot vähensivät sijoituskiinteistöjen
arvoa 74,6 miljoonalla eurolla, valuuttakurssimuutokset
70,2 miljoonalla eurolla ja siirrot myytävänä oleviin
omaisuuseriin 411,1 miljoonalla eurolla.
Q1–Q4/2024 sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutos
oli -74,6 miljoonaa euroa (Q1–Q4/2023: -200,3 miljoonaa
euroa) johtuen pääosin tuottovaatimusten noususta
kaikissa segmenteissä. IFRS 16 -standardin soveltamisen
vaikutus sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutokseen oli
tammi-joulukuussa -7,4 miljoonaa euroa (Q1–Q4/2023:
-6,6 miljoonaa euroa).
Ulkopuoliset arvioitsijat, CBRE (Norjan, Tanskan
ja Viron osalta) ja JLL (Suomen ja Ruotsin osalta),
arvioivat sijoituskiinteistöt tilinpäätöstä varten.
Citycon määrittää sijoituskiinteistöjen käyvän arvon
sisäisesti Q1–Q3. Citycon hyödyntää kaikissa sisäisissä
arvioissa ulkopuolisten arvioitsijoiden markkina- ja
tuottovaatimusnäkemyksiä.
CBRE:n ja JLL:n laatimat arviolausunnot ovat saatavilla
Cityconin verkkosivuilta Sijoittajat-osiosta.
Vuokrasopimuskannan yhteenveto
1
31.12.2024 31.12.2023
Vuokrasopimusten
lukumäärä kpl 3 831 4 153
Keskimääräinen vuokra
2
EUR/m
2
/kk 25,0 23,9
Vuokrasopimusten
keskimääräinen jäljellä
oleva voimassaoloaika vuotta 3,3 3,5
1
Kista Galleria 100 % sisältyy lukuihin.
2
Vertailukaudet vertailukelpoisilla valuuttakursseilla.
Kauden lopussa Cityconilla oli yhteensä 3 831 (4 153)
vuokrasopimusta, joiden keskimääräinen jäljellä oleva
voimassaoloaika oli 3,3 vuotta (3,5).
Vuokraustoiminta
1
Q1–Q4/
2024
Q1–Q4/
2023
Alkaneiden
vuokrasopimusten pinta-ala m
2
200 342 258 414
Päättyneiden
vuokrasopimusten pinta-ala m
2
293 406 259 458
1
Alkaneet ja päättyneet vuokrasopimukset eivät välttämättä kohdistu
samoihin tiloihin. Kista Galleria 100 % sisältyy lukuihin.
13
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Pääoman kierrättäminen
Vuoden ensimmäisen vuosineljänneksen aikana Citycon
sai päätökseen transaktion, jonka tuloksena se osti
kokonaan omistukseensa Tukholmassa sijaitsevan Kista
Gallerian. Citycon on hallinnoinut keskusta vuodesta
2012 ja omistanut keskuksesta 50 %. Transaktion myötä
Citycon omistaa keskuksen kokonaisuudessaan. Kista
Gallerialla oli velkaa noin 2 400 miljoonaa Ruotsin
kruunua ja kaupan myötä Citycon otti vastuulleen
myyjän osuuden tuosta velasta (noin 1 200 miljoonaa
Ruotsin kruunua), ja maksoi kauppahintana noin 2,5
Valmistuneet kehityshankkeet 2024
Sijainti
Pinta-ala ennen/
jälkeen, m
2
Toteutuneet bruttoinvestoinnit
31�12�2024 mennessä, Me Valmistuminen
Barkarby, asunnot
1
Tukholma, Ruotsi -/12 950 66,9 2024
1
Citycon myi kohteen joulukuussa 2024 samanaikaisesti kun se osti kohteen rakennuttajalta.
Bruttoinvestoinnit
Me 2024 2023
Kiinteistöjen hankinnat
1
341,0 -
Kiinteistökehitys 40,2 92,8
Muut investoinnit 1,0 3,1
Bruttoinvestoinnit yhteensä (ml� hankinnat) 382,3 95,9
Bruttoinvestoinnit segmenteittäin
Suomi 15,1 46,6
Norja 5,6 21,2
Ruotsi 351,2 15,1
Tanska & Viro 9,3 11,0
Konsernihallinto 1,0 2,0
Bruttoinvestoinnit yhteensä (ml� hankinnat) 382,3 95,9
Divestoinnit
2, 3
389,9 -
1
Kiinteistöjen hankinnat vuonna 2024 koostuu Kista Gallerian jäljellä olleesta 50 % osuuden hankinnasta sekä asuinkiinteistökohteen hankinnasta Ruotsissa.
Kiinteistöjen hankinnoissa on huomioitu kauppahintalaskelman vähennykset ja valuuttakurssien muutokset.
2
Divestoinnit vuonna 2024 koostuu kolmen ydinliiketoimintaan kuulumattoman keskuksen myynnistä Norjassa ja yhden Virossa sekä asuinkiinteistökohteen
myynnistä Ruotsissa.
3
Ei sisällä siirtoja ’Myytävänä olevat omaisuuserät’ -kategoriaan.
Hankinnat ja myynnit Q1–Q4/2024
Sijainti Vuokrattava pinta-ala, m
2
Päivämäärä
Myynnit
Kongssenteret Kauppakeskus Kongsvinger, Norja 18 000 31.5.2024
Trekanten Kauppakeskus Oslo, Norja 23 900 30.9.2024
Barkarby Asunnot Tukholma, Ruotsi 13 200 12.12.2024
Stopp Tune Kauppakeskus Sarpsborg, Norja 13 400 16.12.2024
Kristiine keskus Kauppakeskus Tallinna, Viro 45 300 19.12.2024
Myynnit, yhteensä 113 800
Sijainti Vuokrattava pinta-ala, m
2
Päivämäärä
Hankinnat
Kista Galleria
1
Kauppakeskus Tukholma, Ruotsi 46 250 28.2.2024
1
Citycon on hallinnoinut keskusta vuodesta 2012 ja omistanut keskuksesta 50 %. Transaktion myötä Citycon omistaa keskuksen kokonaisuudessaan.
miljoonaa euroa. Uuden lainan lisävakuutena on kaksi
Ruotsissa sijaitsevaa keskusta.
Vuoden toisen vuosineljänneksen aikana Citycon
sai päätökseen transaktion, jonka tuloksena se myi
Kongssenteret-keskuksen Norjan Kongsvingerissä.
Vuoden kolmannen vuosineljänneksen aikana Citycon
toteutti transaktion, jolla se myi Trekanten-keskuksen
Oslossa, Norjassa. Vuoden neljännen vuosineljänneksen
aikana Citycon toteutti kolme transaktiota, joilla se
myi valmistuvan asuinkiinteistökohteen Tukholmassa,
Ruotsissa, Kristiine-keskuksen Tallinnassa, Virossa ja
Stopp Tune -keskuksen Sarpsborgissa, Norjassa.
Taseen vahvistaminen on edelleen yksi yhtiön
tärkeimmistä painopistealueista. Q1–Q4/2024 aikana
Citycon myi kiinteistöjä 354 miljoonan euron edestä.
Kaupoista saatavat varat on tarkoitus käyttää velan
määrän pienentämiseen.
Kehityshankkeet
Lisätietoja yhtiön valmistuneista sekä käynnissä
ja suunnitteilla olevista kehityshankkeista löytyy
taloudellisen katsauksen sivulta 33.
Oma pääoma
Osakekohtainen oma pääoma oli 10,09 euroa
(31.12.2023: 11,56 euroa). Tilikauden tappio, voitonjako ja
muuntoerot heikensivät osakekohtaista omaa pääomaa.
Lisäksi osakekohtaiseen omaan pääomaan vaikutti
vuoden 2024 aikana toteutetut suunnatut osakeannit,
joissa laskettiin liikkeelle yhteensä 12,2 miljoonaa uutta
osaketta.
Raportointikauden lopussa emoyhtiön omistajille
kuuluva oma pääoma oli 1 265,7 miljoonaa euroa
(31.12.2023: 1 380,1 miljoonaa euroa).
14
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Rahoitus
Helmikuussa Citycon toteutti onnistuneesti 11,9
miljoonan uuden osakkeen suunnatun osakeannin,
keräten noin 48,2 miljoonan euron bruttovarat.
Osakkeiden merkintähinta oli 4,05 euroa osakkeelta,
ja osakeanti oli nelinkertaisesti ylimerkitty. Annin
onnistumiselle yhtiö sai vahvan tuen ankkurisijoittajilta
G Cityltä ja Ilmariselta. Saadut varat ovat tarkoitettu
vahvistamaan yhtiön tasetta sekä pääomarakennetta
nykyisessä markkinaympäristössä.
Osakeannin jälkeen yhtiö laski liikkeelle 300 miljoonan
euron vihreän joukkovelkakirjalainan, tarkoituksenaan
jälleenrahoittaa yhtiön vuoden 2024 lokakuussa
erääntyvä 310,3 miljoonan euron joukkovelkakirjalaina.
5-vuoden senior-ehtoinen ja kiinteäkorkoinen
euromääräinen vakuudeton joukkovelkakirjalaina
erääntyy 8. maaliskuuta 2029, ja sen kuponkikorko on
6,500 %. Joukkovelkakirjan kysyntä oli vahvaa ja laina
ylimerkittiin noin seitsenkertaisesti. Liikkeellelasku
paransi merkittävästi yhtiön velkojen maturiteettiprofiilia
sekä pienensi uudelleenrahoitusriskiä.
Samanaikaisesti joukkovelkakirjalainan liikkeellelaskun
kanssa, yhtiö julkaisi takaisinostotarjouksen
sen 310,3 miljoonan euron ulkona olevasta
joukkovelkakirjalainasta, joka erääntyy lokakuussa
2024. Velkakirjoja ostettiin takaisin yhteensä
213,3 miljoonan euron edestä alennettuun hintaan.
Huhtikuussa yhtiö hyödynsi sen vuoden jatko-option
koskien 650 miljoonan euron luottosopimusta, joka
sisältää 400 miljoonan euron luottolimiittisopimuksen
sekä 250 miljoonan euron määräaikaislainan.
Sopimuksen uusi eräpäivä on huhtikuussa 2027.
Toukokuussa yhtiö uudelleenneuvotteli 2 060 miljoonan
Ruotsin kruunumääräisen määräaikaislainansa, joka
siirtyi yhtiölle Kista Gallerian kaupan myötä. Laina-
aikaa jatkettiin viidellä vuodella ja sen uusi eräpäivä
on vuoden 2029 toukokuussa. Määräaikaislainojen
sekä luottolimiittisopimuksen laina-aikojen pidennys
olivat tärkeitä toimia parantaaksemme yhtiön
maturiteettiprofiilia, ja lisäksi tämä kuvastaa Cityconin
mahdollisuutta saada pankkirahoitusta.
Kesäkuussa yhtiö toteutti vaihtotarjouksen
hybridilainansa haltijoille, koskien sen
ulkona olevaa 292 miljoonan euron vihreää
hybridijoukkovelkakirjalainaa, jonka ensimmäinen
lunastuspäivä on marraskuussa 2024.
Vaihtotarjouksessa hyväksyttiin kokonaisuudessaan
265 721 000 euron yhteenlaskettu pääoma, joka
vaihdettiin uudeksi 5,25 vuoden hybridilainaksi
kuponkikorolla 7,875 %. Lisäksi yhtiö tarjosi 4,75 %
käteiskorvauksen siitä hybridin nimellismäärästä,
joka hyväksyttiin vaihdettavaksi. Käteiskorvauksen
kokonaissumma oli 12,6 miljoonaa euroa. Yli 90 %
sijoittajista hyväksyi vaihtotarjouksen, mikä osoittaa
Cityconin pääsyn pääomamarkkinoille ja on lisäksi
merkittävä tekijä yhtiön vakaan luottoprofiilin
turvaamiseksi.
Lisäksi Citycon lunasti takaisin sen jäljellä olevan
97 miljoonan euron lokakuussa 2024 erääntyvän
joukkovelkakirjalainan. Tämä toteutettiin varoilla, jotka
saatiin maaliskuussa liikkeellelasketusta 300 miljoonan
euron joukkovelkakirjalainasta. Joukkovelkakirjalaina
lunastettiin takaisin kokonaisuudessaan nimellisarvoon.
Joulukuussa yhtiö laski liikkeelle 350 miljoonan
euron vihreän joukkovelkakirjalainan, jonka tuotolla
maksettiin takaisin olemassa olevaa velkaa. 5,25 vuoden
senior-ehtoinen ja kiinteäkorkoinen euromääräinen
vakuudeton joukkovelkakirjalaina erääntyy 11.3.2030,
ja sen kuponkikorko on 5,000 %. Joukkovelkakirjan
Rahoituksen avainluvut
Me 31�12�2024 31�12�2023
Lainojen nominaaliarvot Me 2 116,3 1 840,4
Korolliset velat, tasearvo
1
Me 2 131,5 1 864,4
Käytettävissä oleva likviditeetti Me 767,2 434,3
Keskimääräinen laina-aika vuotta 3,4 2,7
Luototusaste (LTV)
2
% 47,3 46,3
Korkokate (Rahoituskovenantti > 1,8) x 2,7 3,7
Nettovelat suhteessa taseen varoihin (Rahoituskovenantti < 0,60) x 0,41 0,44
Vakavaraisuusaste (Rahoituskovenantti <0,65) x 0,42 0,45
Vakuudellinen vakavaraisuusaste (Rahoituskovenantti <0,25) x 0,12 0,08
1
Sisältää 35,3 miljoonaa euroa (Q4/2023: 38,8 miljoonaa euroa) IFRS 16 vuokrasopimusvelkoja
2
Hybridilaina käsitellään omana pääomana IFRS:n mukaisesti, pois lukien IFRS 16 standardin mukaisesti sijoituskiinteistöihin arvostettavat
käyttöoikeusomaisuuserät ja näihin käyttöoikeusomaisuuseriin kohdistuvat vuokrasopimusvelat.
kysyntä oli vahvaa ja laina ylimerkittiin noin
kymmenkertaisesti. Tällä liikkeeseenlaskulla Citycon
jatkaa velan maturiteettiprofiilinsa parantamista ja
jälleenrahoitusriskin vähentämistä.
Samanaikaisesti joukkovelkakirjalainan liikkeellelaskun
kanssa, Citycon julkaisi takaisinostotarjouksen
1 000 miljoonan Norjan kruunun ja 1 300 miljoonan
Norjan kruunun velkakirjoista, jotka erääntyvät
syyskuussa 2025. Tämän seurauksena yhtiö teki
joulukuussa onnistuneesti ostotarjouksen 962
miljoonan Norjan kruunun ja 1 295 miljoonan Norjan
kruunun arvosta vuoden 2025 joukkovelkakirjalainoista.
Näin ollen joulukuun joukkovelkakirjalainan varoista
ytettiin lyhytaikaisten velkojen takaisinmaksuun
193,3 miljoonaa euroa. Loput kahdesta 2025 Norjan
kruunun joukkovelkakirjalainasta maksettiin ennakkoon
tammikuun 2025 aikana.
Varsinainen yhtiökokous valtuutti hallituksen
päättämään neljännesvuosittain oman harkintansa
mukaan oman pääoman palautuksesta siten,
että vuotuisen varojenjaon kokonaissumma on
maksimissaan 0,30 euroa osakkeelta, joka on 0,20
euroa vähemmän per osake, kuin viime vuonna.
Maaliskuussa, kesäkuussa ja syyskuussa maksettu
oman pääoman palautus rahoitettiin pääasiassa
operatiivisella kassavirralla.
15
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Korolliset velat
Korollisten lainojen arvo kasvoi vuoden 2024 aikana
275,9 miljoonalla eurolla 2 116,3 miljoonaan euroon
pääasiassa johtuen Kistan 212,4 miljoonan euron
pankkilainan konsolidoinnista konsernin taseeseen
ensimmäisen kvartaalin aikana. Korollisten velkojen
tasearvo oli 2 131,5 miljoonaa euroa sisältäen 35,3
miljoonaa euroa IFRS 16 -velkoja.
Keskimääräinen lainapääomilla painotettu laina-aika
nousi vuosineljänneksen aikana 3.4 vuoteen johtuen
uuden 5.25 vuoden joukkovelkakirjalainan liikkeelle
laskusta vuosineljänneksen aikana.
Luototusaste (LTV, IFRS) laski hiukan vuosineljänneksen
aikana 47,3 %:iin johtuen kiinteistöjen käypien arvojen
laskusta sekä alhaisemmasta nettovelasta divestointien
seurauksena.
Rahoituskulut
Operatiiviset nettorahoituskulut (EPRA) nousivat vuoden
2024 aikana 20,3 miljoonaa euroa viime vuoteen
verrattuna. Nousu johtui pääasiassa lainakulujen
kasvusta 22,2 miljoonalla eurolla, joka oli puolestaan
seurausta jälleenrahoitettujen velkojen korkeammasta
korkotasosta, sekä Kistan korkokulujen konsolidoinnista
konsernin tulokseen helmikuun lopusta lähtien. Tätä
osittain tasoitti 2,7 miljoonan euron voitot suljetuista
oman pääoman valuuttasuojista ja 0,6 miljoonan euron
muut valuuttakurssitappiot.
Nettorahoituskulut (IFRS) kasvoivat 76,1 miljoonaan
euroon (Q1–Q4/2023: 47,7 miljoona euroa). 20,3
miljoonan euron nousu johtuu jälleenrahoitetun
joukkovelkakirjalainan korkeammista
korkokustannuksista sekä Kistan korkokulujen
konsolidoinnista, jota osittain tasapainotti
valuuttasuojauksista saadut voitot ja tappiot. Lisäksi
8,9 miljoonan euron epäsuora tappio kirjattiin koron-
Rahoituskulujen avainluvut
Me 2024 2023
Rahoituskulut Me -100,6 -61,1
Rahoitustuotot Me 25,3 13,5
Nettovoitot/tappiot valuuttakurssieroista -0,8 -0,1
Nettorahoituskulut (IFRS) Me -76,1 -47,7
-/+ Lainojen ja rahoitusinstrumenttien aikaisesta
päättämisestä syntyneet tuotot/kulut Me 0,8 2,9
-/+ Rahoituserien käyvän arvon voitot/tappiot Me -8,9 -2,8
Operatiiviset nettorahoituskulut (EPRA) Me -68,0 -47,7
Painotettu keskikorko kauden lopussa
1
% 3,60 2,61
Painotettu keskikorko kauden lopussa ilman johdannaisia % 3,93 3,13
Painotettu keskikorko, laskettu vuoden alusta
1
% 3,17 2,57
1
Koronvaihtosopimukset, koron- ja valuutanvaihtosopimukset sekä korko-optiot huomioon ottaen
Yhteensä
2 116,3
Me
Lainajakauma
%
 Pankkilainat
 Joukkovelkakirjalainat
 Yritystodistukset
75,1 %
24,4 %
0,5 %
2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031
250
242
350
10
4
400
345
300
177
1
350
89
Velkojen erääntymiset
Me
 Pankkilainat 516,1
 Joukkovelkakirjalainat 1 590,2
 Yritystodistukset 10,0
 Nostamattomat sitovat luottolimiitit 400,0
1
Kistan määräaikaislainaa lyhennetään vuosittain noin 5 miljoonalla eurolla
ja valuutanvaihtosopimuksista, jotka eivät ole IFRS:n
mukaisessa suojauslaskennassa, (Q1–Q4/2023:
2,8 miljoona euroa), tämän ollessa 6,1 miljoonaa
euroa enemmän mitä vertailukaudella. Näiden lisäksi
kirjattiin 0,8 miljoonan euron voitto liittyen velkojen
takaisinmaksuun (Q1–Q4/2023: 2,9 miljoona
euroa), joka oli 2,1 miljoonaa euroa vähemmän mitä
vertailukaudella.
Rahoitustuotot koostuivat lähinnä kassavarojen
talletuskoroista, Kista Gallerian osakkuusyritykselle
myönnetyn lainan korkotuotoista, suojausjohdannaisten
yvän arvon voitoista sekä joukkovelkakirjalainojen
takaisinostojen voitoista. Kista Gallerian
osakkuusyritykselle myönnetyn lainan korkotuottoja
ei enää kirjata ulkoiseksi rahoitustuotoksi Kistan
yrityskaupan myötä. Helmikuun lopusta lähtien yhtiö
konsolidoitiin 100-prosenttisesti tytäryhtiönä konserniin.
Velan painotettu keskikorko periodin lopussa oli 3,6 %.
16
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Rahoitusriskien hallinta
Citycon käyttää korkojohdannaisia suojautuakseen
vaihtuvakorkoiselta korkoriskiltä. Yhtiön
rahoituspolitiikan mukaisesti valuuttatransaktioriski,
jolla on tulosvaikutusta, on suojattu
täysimääräisesti valuuttatermiineillä ja koron- ja
valuutanvaihtosopimuksilla, joilla euromääräistä velkaa
vaihdetaan Norjan ja Ruotsin kruunumääräiseksi.
Yhtiö käytti 2024 toisen vuosipuoliskon aikana myös
valuuttatermiinejä SEK- ja NOK-määräisen oman
pääoman suojaamiseen.
Muutokset yhtiön johdossa
Helmikuussa 2024, Cityconin tietohallintojohtaja (CIO) ja
johtoryhmän jäsen, Kirsi Simola-Laaksonen, päätti jättää
tehtävänsä yhtiössä ja siirtyi uusiin tehtäviin yhtiön
ulkopuolelle.
Maaliskuussa 2024, Helen Metsvaht nimitettiin
Cityconin uudeksi operatiiviseksi johtajaksi ja
johtoryhmän jäseneksi 1. huhtikuuta 2024 alkaen.
Cityconin edeltävä operatiivinen johtaja Henrica
Ginström nimitettiin Cityconin toimitusjohtajaksi
1. huhtikuuta 2024 alkaen.
Lokakuussa 2024, Citycon tiedotti, että Cityconin
hallitus päätti nimittää hallituksen varapuheenjohtajan
F. Scott Ballin yhtiön väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi.
Samalla Henrica Ginström jätti tehtävänsä Cityconin
toimitusjohtajana ja johtoryhmän jäsenenä. Ginström
toimi tehtävässään Cityconin toimitusjohtajana 1.
huhtikuuta 2024 alkaen. Hallituksen varapuheenjohtaja
F. Scott Ball toimii väliaikaisena toimitusjohtajana,
hän toimi Cityconin toimitusjohtajana vuosina 2019–
2024. Cityconin uusi toimitusjohtaja Oleg Zaslavsky
aloittaa tehtävässään Cityconin toimitusjohtajana ja
johtoryhmän jäsenenä maaliskuussa 2025.
Marraskuussa 2024 Cityconin hallitus päätti nimittää
yhtiön hallituksen jäsenen Eero Sihvosen yhtiön
talousjohtajaksi (CFO) ja johtoryhmän jäseneksi. Eero
Sihvonen toimi yhtiön talousjohtajana vuosina 2005–
2021. Cityconin talousjohtaja ja johtoryhmän jäsen, Sakari
Järvelä, jätti tehtävänsä 31.12.2024 jatkaakseen uraansa
yhtiön ulkopuolella. Sakari Järvelä aloitti Cityconin
talousjohtajana 1. helmikuuta 2024 kun Cityconin
entinen talousjohtaja, Bret McLeod ilmoitti joulukuussa
2023 jättävänsä tehtävänsä yhtiössä 31.1.2024
ja siirtyvänsä uusiin tehtäviin yhtiön ulkopuolelle
kotimaassaan Yhdysvalloissa. Lisäksi, Cityconin
vuokrausliiketoiminnasta vastaava johtaja (Senior
Vice President, Leasing) ja johtoryhmän jäsen, Jussi
Vyyryläinen, on päättänyt jättää tehtävänsä 15.5.2025
jatkaen uraansa yhtiön ulkopuolella. Vyyryläinen jatkaa
roolissaan 31.12.2024 asti, ja sen jälkeen hän toimii
Cityconin neuvonantajana 15.5.2025 saakka.
Vastuullisuus
Cityconin strategia on kuulua vastuullisen
kauppakeskusjohtamisen edelläkävijöihin. Yhtiön
vastuullisuusstrategia päivitettiin vuonna 2023, ja
siihen perustuen Citycon on asettanut kunnianhimoisia
tavoitteita, jotka ulottuvat vuoteen 2030 saakka.
Citycon soveltaa vastuullisuusraportoinnissaan GRI-
standardien vaatimuksia, European Public Real Estate
Associationin EPRA:n syksyllä ohjeistuksia ja suosituksia
ja Cityconin omia sisäisen raportoinnin periaatteita.
Cityconin vastuullisuusstrategiaa, -tavoitteita ja
-toimenpiteitä käsitellään laajemmin vuoden 2024
vastuullisuusselvityksessä.
EPRA valitsi Cityconin vuoden 2023 vuosikertomuksen
ja vastuullisuusraportin yhdeksi toimialan parhaista.
Citycon sai kultaa vastuullisuusraportoinnin
kilpasarjassa nyt yhdennentoista kerran peräkkäin.
Citycon on saanut AA-luokituksen MSCI ESG
arvioinnissa. Cityconilla on myös ISS-Oekomin
myöntämä ”Prime” arvio. Se myönnetään toimialansa
parhaat vastuullisuustulokset saavuttaneille yrityksille.
Keskeisimmät ympäristövastuun tulokset 2024:
Cityconin kokonaisenergiankulutus
(ml. kiinteistösähkö, lämpö, jäähdytys) oli
178 gigawattituntia (Q1–Q4/2023: 185 GWh
1
).
Kauppakeskusten energian ominaiskulutus (kWh/m
2
)
kauppakeskuksissa laski 2 % verrattuna viime vuoteen.
Hiilijalanjälki oli 4 051 hiilidioksidiekvivalenttitonnia
(Q1–Q4/2023: 5 425 tCO₂ e). Kauppakeskusten
kasvihuonekaasujen ominaispäästöt olivat
2 kgCO₂ e/m
2
.
Kauppakeskusten jätteiden kierrätysaste oli samalla
tasolla verrattuna viime vuoteen ollen 99 %
Citycon käyttää BREEAM In-Use -sertifiointia
arvioidakseen ja kehittääkseen kauppakeskusten
vastuullisuusjohtamista. Käyvällä arvolla laskettuna 83 %
Cityconin omistamasta kiinteistökannasta oli sertifioitu
kauden lopussa.
EU taksonomia-asetuksen mukaiset tiedot:
Cityconin kestävyys- ja taloustiimit ovat myös luokitelleet
yhtiön toimintoja Citycon-konsernin IFRS-tilinpäätöksen
mukaan sen perusteella, kuuluvatko ne jonkin EU:n
taksonomia-asetuksen delegoidussa säädöksessä
mainitun NACE-koodin piiriin. Sen perusteella 98 %
Cityconin kokonaisliikevaihdosta, 95 % pääomamenoista
ja 73 % toimintamenoista tulee taksonomiakelpoisista
toiminnoista.
Yhtiö ei ole velvollinen raportoimaan taksonomia-
asetuksen mukaisia tietoa. Tämän vuoksi Citycon ei
raportoi yhtiön toimintojen taksonomiamukaisuudesta
vuodelta 2024.
Riskit ja epävarmuustekijät
Cityconin liiketoiminnan merkittävimmät lähiajan riskit
ja epävarmuustekijät liittyvät yleiseen talouden ja
kuluttajien luottamuksen kehitykseen Pohjoismaissa
ja Virossa sekä siihen, miten tämä vaikuttaa
kauppakeskusten käypään arvoon, vuokrausasteeseen
ja vuokratasoihin ja sitä kautta Cityconin tulokseen.
Aiempaa kovempi kilpailu, paikallisesti tai kasvavan
verkkokaupan seurauksena, saattaa vaikuttaa liiketilojen
kysyntään, mikä voi laskea vuokratasoja tai kasvattaa
vajaakäyttöastetta, varsinkin pääkaupunkiseutujen
ulkopuolella. Kehityshankkeiden kustannukset
voivat kasvaa kohonneiden rakennuskustannusten
takia, tai hankkeet voivat viivästyä odottamattomien
haasteiden takia. Nousevat korot voivat aiheuttaa myös
paineita kiinteistöjen tuottovaatimuksille, mikä voi
potentiaalisesti vaikuttaa kiinteistöjen arvoihin. Ukrainan
sota aiheuttaa riskejä myös Euroopan taloudelle.
Keskeiset riskit, joilla saattaa olla olennaista vaikutusta
Cityconin liiketoimintaan ja taloudelliseen tulokseen,
sekä tärkeimmät riskienhallintatoimenpiteet on esitelty
laajemmin vuoden 2024 tilinpäätöksen sivuilla 6770
liitetiedossa 3.5 A) sekä Cityconin verkkosivuilla
Hallinnointi-osiossa.
Oikeudenkäynnit ja välimiesmenettelyt
Cityconia vastaan on vireillä joitakin yhtiön
liiketoimintaan liittyviä eri perusteilla nostettuja
oikeudenkäyntejä ja eri perusteisiin nojaavia
oikeudellisia vaateita ja erimielisyyksiä. Yhtiön
näkemyksen mukaan ei ole todennäköistä, että näiden
oikeudenkäyntien, vaateiden ja erimielisyyksien
lopputuloksilla olisi olennaista vaikutusta yhtiön
taloudelliseen asemaan.
1
Vertailukauden luku on korjattu.
17
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Yhtiökokous
Varsinainen yhtiökokous 2024
Cityconin varsinainen yhtiökokous 2024 pidettiin
19.3.2024 virtuaalisesti ilman kokouspaikkaa
reaaliaikaisen etäyhteyden välityksellä. Yhtiökokous
hyväksyi kaikki hallituksen yhtiökokoukselle tekemät
ehdotukset. Varsinainen yhtiökokous vahvisti yhtiön
tilinpäätöksen sekä myönsi vastuuvapauden hallituksen
jäsenille ja toimitusjohtajalle tilikaudelta 2023 sekä
hyväksyi toimielinten palkitsemisraportin.
Yhtiökokous päätti, ettei osinkoa jaeta varsinaisen
yhtiökokouksen päätöksellä ja valtuutti hallituksen
päättämään harkintansa mukaan varojen jakamisesta
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta.
Valtuutuksen perusteella sijoitetun vapaan oman
pääoman rahastosta jaettavan pääoman palautuksen
määrä on enintään 0,30 euroa osakkeelta. Valtuutus on
voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen alkuun
asti.
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset käyvät ilmi yhtiön
verkkosivuilta www.citycon.com/fi/yhtiokokous2024,
missä myös yhtiökokouksen pöytäkirja on saatavilla.
Ylimääräiset yhtiökokoukset 2024
Cityconin 12.11.2024 pidetty ylimääräinen yhtiökokous
päätti nostaa hallituksen jäsenten lukumäärää
kymmeneen (10) jäseneen toimikaudeksi, joka päättyy
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.
Lisäksi ylimääräinen yhtiökokous päätti valita Eero
Sihvosen uudeksi hallituksen jäseneksi.
Cityconin 18.6.2024 pidetty ylimääräinen yhtiökokous
päätti, että varsinaisessa yhtiökokouksessa 2024
päätettyjen hallituksen jäsenten ja hallituksen
valiokuntien puheenjohtajien vuosipalkkioiden
nettomäärä verojen ja maksujen vähentämisen jälkeen
maksetaan Citycon Oyj:n osakkeina, jotka ovat joko
uusia osakkeita tai Yhtiön hallussa olevia omia osakkeita.
Lisätietoja on saatavilla yhtiön verkkosivuilta citycon.
com/fi/ylimaarainenyhtiokokous2024.
Hallitus
Yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiön hallitukseen
kuuluu viidestä kymmeneen jäsentä, jotka valitaan
yhtiökokouksessa yhden (1) vuoden toimikaudeksi, joka
päättyy valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
päättyessä.
Cityconin vuoden 2024 yhtiökokous asetti hallituksen
jäsenten lukumääräksi yhdeksän. Hallitukseen valittiin
uudelleen Chaim Katzman, Yehuda (Judah) L. Angster, F.
Scott Ball, Zvi Gordon, Alexandre (Sandy) Koifman, David
Lukes, Per-Anders Ovin, Ljudmila Popova ja Adi Jemini.
Cityconin vuoden 2024 ylimääräinen yhtiökokous
päätti hallituksen jäsenten lukumääräksi kymmenen.
Hallituksen uudeksi jäseneksi valittiin Eero Sihvonen.
Vuonna 2024 hallituksen puheenjohtajana toimi Chaim
Katzman. Hallituksen varapuheenjohtajana toimivat
Alexandre (Sandy) Koifman ja F. Scott Ball.
Tilintarkastaja
Yhtiön tilintarkastajana on vuodesta 2024 lähtien
toiminut tilintarkastusyhteisö Deloitte Oy, jonka
ilmoittamana yhtiön päävastuullisena tilintarkastajana
toimi vuonna 2024 KHT Anu Servo.
Toimitusjohtaja
F. Scott Ball on toiminut yhtiön väliaikaisena
toimitusjohtajana 8.10.2024 alkaen. Ballin henkilötiedot,
työhistoria sekä luottamustoimet on esitetty
yhtiön verkkosivuilla citycon.com/fi/johtoryhma.
Osakkeet ja osakepääoma
Me 2024
Osakepääoma kauden alussa Me 259,6
Osakepääoma kauden lopussa Me 259,6
Osakkeiden lukumäärä kauden alussa 171 994 204
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa 184 231 295
Osakkeenomistajat 31.12.2024
% osake- ja äänimäärästä
Hallintarekisteröidyt
osakeomistukset
(124,7 milj. osaketta)
Suorarekisteröidyt
osakeomistukset
(59,5 milj. osaketta)
67,7 %
32,3 %
Toimitusjohtajan toimisuhdetta koskevat tiedot käyvät
ilmi tilinpäätöksen sivuilta 52–54.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
Citycon on julkaissut toimintakertomuksesta
erillisen selvityksen Citycon-konsernin hallinto- ja
ohjausjärjestelmästä vuodelta 2024. Selvitys on
laadittu Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n julkaiseman
Hallinnointikoodin (Corporate Governance Code 2025)
suositusten mukaisesti. Selvitys on saatavilla yhtiön
verkkosivuilla citycon.com/fi/hallinnointi.
Osakkeet, osakepääoma ja
osakkeenomistajat
Yhtiöllä on yksi osakesarja, ja kukin osake oikeuttaa
yhteen ääneen yhtiökokouksessa. Raportointikauden
lopussa yhtiön liikkeeseen laskettujen osakkeiden
lukumäärä oli 184 231 295. Osakkeilla ei ole
nimellisarvoa.
Helmikuussa 2024 Citycon toteutti suunnatun
osakeannin, jossa laskettiin liikkeelle 11 900 000 uutta
osaketta, keräten 48,2 miljoonaa euroa. Merkintähinta
merkittiin kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun vapaan
oman pääoman rahastoon. Lisäksi Citycon laski liikkeelle
ja luovutti tammi–joulukuussa 2024 yhteensä 147 091
uutta osaketta osana hallituksen osakepalkkioiden
maksamista ja 190 000 osaketta osana osakepalkkio-
ohjelmien maksuja.
Cityconilla oli joulukuun 2024 lopussa 25 660
rekisteröityä osakkeenomistajaa (Q4/2023: 27 738
osakkeenomistajaa), joista 10 oli hallintarekisterin
hoitajia. Hallintarekisteröityjen osakkeiden omistajat
omistivat noin 124,7 miljoonaa (Q4/2023: 120,8
miljoonaa) yhtiön osaketta eli niiden hallussa oli
67,7 % yhtiön osake- ja äänimäärästä (Q4/2023:
70,2 %). Tiedot yhtiön suurimmista rekisteröidyistä
18
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Maksetut osingot ja pääoman palautukset 31.12.2024
1
Me Täsmäytyspäivä Maksupäivä euroa / osake
Pääoman palautus Q1 21.3.2024 28.3.2024 0,075
Pääoman palautus Q2 20.6.2024 28.6.2024 0,075
Pääoman palautus Q3 23.9.2024 30.9.2024 0,075
Pääoman palautus Q4 20.12.2024 31.12.2024 0,075
Yhteensä 0,30
1
Varsinaisen yhtiökokouksen 2024 antamaan valtuutukseen perustuva hallituksen päätös.
osakkeenomistajista löytyvät verkkosivuilta
citycon.com/fi/suurimmat-osakkeenomistajat.
Lisätietoja yhtiön pörssilistauksesta, osakkeen
kaupankäyntimääristä ja hinnasta, markkina-
arvosta, osakepääomasta, suurimmista
rekisteröidyistä osakkeenomistajista, osakkeiden
omistuksen jakautumisesta ja osakeantioikaistusta
keskimääräisestä osakemäärästä löytyvät taloudellisen
katsauksen sivuilta 36–37.
Hallituksen valtuutukset
Edellä selostetun hallituksen varojenjakovaltuutuksen
lisäksi yhtiön hallituksella oli katsauskauden lopussa
voimassa kaksi 19.3.2024 pidetyn varsinaisen
yhtiökokouksen antamaa valtuutusta:
Hallitus voi päättää enintään 16 miljoonan osakkeen
antamisesta tai Suomen osakeyhtiölain 10 luvun 1
§:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten
oikeuksien antamisesta, mikä vastasi noin 8,70 %
yhtiön kaikista osakkeista katsauskauden lopussa.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin
enintään 30.6.2025 asti.
Hallitus voi päättää omien osakkeiden hankkimisesta
ja/tai pantiksi ottamisesta yhdessä tai useammassa
erässä. Hankittavien ja/tai pantiksi otettavien omien
osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään
30 miljoonaa osaketta, joka vastasi noin 16,31 %
yhtiön kaikista osakkeista katsauskauden lopussa.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin
enintään 30.6.2025 asti.
Tammi–joulukuussa 2024 hallitus käytti kolme
kertaa valtuuttaan hankkia omia osakkeitaan
ja luovuttaa hankitut osakkeet. Lisäksi hallitus
päätti uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta
osakepalkkiojärjestelmien mukaisten osakepalkkioiden
sekä hallituksen vuosipalkkioiden maksamiseksi.
Citycon laski liikkeelle ja luovutti tammi-joulukuussa
2024 yhteensä 147 091 uutta osaketta osana hallituksen
osakepalkkioiden maksamista. Osakepalkkio-ohjelmien
perusteella toteutetut liikkeeseenlaskut, hankinnat ja
luovutukset tehtiin yhtiön osakepalkkiojärjestelmien
perusteella ansaittujen palkkioiden maksamiseksi
järjestelmien ehtojen mukaisesti seuraavasti:
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä 2022–2024
Yhtiö hankki 25.3.2024 yhteensä 10 674 osaketta ja
luovutti ne 27.3.2024 kahdelle yhtiön avainhenkilölle.
Sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2020–2022
Yhtiö hankki 2.4.2024 yhteensä 6 500 osaketta ja
luovutti ne 4.4.2024 kuudelle yhtiön avainhenkilölle.
Osakepalkkiojärjestelmä 2020–2022
Yhtiö hankki 2.4.2024 yhteensä 15 000 osaketta ja
luovutti ne 4.4.2024 kahdelle yhtiön avainhenkilölle.
Toimitusjohtajan sitouttava osakepalkkiojärjestelmä
2021–2025
Yhtiö päätti 21.5.2024 yhteensä 190 000 uuden
osakkeen antamisesta vastikkeetta entiselle
toimitusjohtajalle palkkio-osakkeiden maksamiseksi
toimitusjohtajan sitouttavan osakepalkkiojärjestelmän
2021–2025 ehtojen mukaisesti.
Lisäksi Cityconin hallitus päätti kokouksessaan
22.2.2024 laskea liikkeelle 11 900 000 osaketta
osakeannissa yhtiön varsinaisen yhtiökokouksen
21.3.2023 hallitukselle antaman valtuutuksen nojalla.
19
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Omat osakkeet
Yhtiöllä oli katsauskauden aikana hallussaan yhteensä
32 174 yhtiön omaa osaketta, jotka yhtiö luovutti
osakepalkkiojärjestelmien palkkioiden maksamiseksi
edellä kohdassa Hallituksen valtuutukset selostetun
mukaisesti. Katsauskauden lopussa yhtiöllä tai sen
tytäryhteisöillä ei ollut hallussaan yhtiön omia osakkeita.
Liputusilmoitukset
Ensimmäisen vuosineljänneksen aikana Citycon
vastaanotti yhden liputusilmoituksen 23.2.2024,
jonka mukaan G City Ltd:n kokonaisomistus Cityconin
osakkeista ja äänistä on alittanut viisikymmentä (50)
prosenttia. Omistusosuuden muutos on seurausta
22.2.2024 julkaistusta ja 23.2.2024 toteutetusta Citycon
Oyj:n suunnatusta osakeannista. Uusien osakkeiden
rekisteröinnin (23.2.2024) myötä G City Ltd.:n suora
osakkeenomistus laski noin 49,64 %:iin.
Vuoden toisen, kolmannen tai neljännen
vuosineljänneksen aikana Citycon ei vastaanottanut
arvopaperimarkkinalain mukaisia liputusilmoituksia.
Kannustinjärjestelmät
Pitkän aikavälin osakepohjaiset
kannustinjärjestelmät
Cityconilla on yhdeksän pitkän aikavälin osakepohjaista
kannustinjärjestelmää konsernin avainhenkilöille:
toimitusjohtajan sitouttava osakepalkkiojärjestelmä
2024–2027
optio-ohjelma 2024 A-C (toimitusjohtaja)
optio-ohjelma 2024 (johtoryhmä)
talousjohtajan suoriteperusteinen
osakepalkkiojärjestelmä 2024–2026
osakepalkkiojärjestelmä 2020–2022 (johtoryhmä pl.
toimitusjohtaja)
osakepalkkiojärjestelmä 2023–2025 (johtoryhmä pl.
toimitusjohtaja)
ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä 2022–2024
(johtoryhmä pl. toimitusjohtaja)
sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2020–2022
(avainhenkilöt pl. johtoryhmä) ja
sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2023–2025
(avainhenkilöt pl. johtoryhmä)
Helmikuussa 2024 Cityconin hallitus perusti uuden
osakeperusteisen kannustinjärjestelmän yhtiön
uudelle talousjohtajalle. Maaliskuussa 2024 Cityconin
hallitus päätti uudesta yhtiön neljälle avainhenkilölle
suunnatusta optio-ohjelmasta sekä kahdesta uudesta
osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä yhtiön
uudelle toimitusjohtajalle; optio-ohjelma 2024 A-C ja
toimitusjohtajan sitouttava osakepalkkiojärjestelmä
2024–2027.
Pitkän aikavälin osakepohjaisten kannustinjärjestelmien
pääehdot on selostettu liitetiedossa 1.6 tilinpäätöksen
sivuilla 52–54.
Lisätietoja osakepohjaisten kannustinjärjestelmistä
saatavilla yhtiön verkkosivuilla citycon.com/fi/
palkitseminen.
Hallituksen ja johdon omistamat osakkeet
ja optio-oikeudet
Yhtiön hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja muut
johtoryhmän jäsenet omistivat 31.12.2024 yhteensä
772 732 yhtiön osaketta. Näiden osakkeiden osuus
kaikista osakkeista ja osakkeiden yhteenlasketusta
äänimäärästä oli 0,4 %.
Tiedot yhtiön hallituksen, toimitusjohtajan ja muiden
johtoryhmän jäsenten osakeomistuksesta käyvät ilmi
yhtiön verkkosivulta citycon.com/fi/johdon-omistukset.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Ensimmäisen vuosineljänneksen aikana Citycon
vastaanotti yhden liputusilmoituksen 29.1.2025, jonka
mukaan Phoenix Financial Ltd:n kokonaisomistus
Cityconin osakkeista ja äänistä on ylittänyt viisi (5)
prosenttia.
26.2.2025 Citycon tiedotti, että Erik Lennhammar,
kiinteistökehitysjohtaja (Chief Development Officer) ja
johtoryhmän jäsen, jatkaa uraansa yhtiön ulkopuolella.
Lennhammar siirtyy pois johtoryhmätehtävistään, mutta
työskentelee Cityconilla 31.5.2025 saakka.
Helsinki, 26. helmikuuta 2025
Citycon Oyj
Hallitus
20
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
EPRA:n tunnusluvut
EPRA (European Public Real Estate Association)
on eurooppalaisten pörssinoteerattujen
kiinteistösijoitusyhtiöiden etujärjestö. Citycon on
EPRA:n aktiivinen jäsen. EPRA:n tavoitteena on saada
eurooppalaisille listatuille kiinteistösijoitusyhtiöille
lisää sijoittajia. Järjestö myös edistää laskentatoimea,
talousraportointia ja hallinnointia koskevien
parhaiden käytäntöjen käyttöönottoa sijoittajille
annettavan tiedon laadun varmistamiseksi ja eri
yritysten vertailtavuuden parantamiseksi. Parhaat
ytännöt luovat myös pohjan toimialan tulevaisuutta
määrittelevälle keskustelulle ja päätöksenteolle. Lisäksi
EPRA julkaisee yhteistyössä FTSE:n kanssa Euroopan
ja Pohjois-Amerikan suurimpien pörssinoteerattujen
kiinteistösijoitusyhtiöiden kehitystä kuvaavaa FTSE
EPRA/NAREIT -indeksiä. Citycon on mukana FTSE
EPRA -indeksissä, mikä lisää Cityconin kansainvälistä
kiinnostavuutta sijoituskohteena.
Citycon noudattaa raportointikäytännöissään ja myös
vastuullisuusraportoinnissaan EPRA:n suosituksia.
Tilinpäätöksen tässä osiossa käsitellään EPRA-
tunnuslukuja ja niiden laskentaa. Lisätietoja EPRA:sta
ja EPRA:n suosituksista löytyy EPRA:n verkkosivuilta
osoitteesta www.epra.com.
EPRA:n tunnusluvut
Liite 2024 2023 2022 2021 2020
Operatiivinen tulos (EPRA Earnings), Me 1 113,0 109,6 122,6 124,4 136,6
Oikaistu operatiivinen tulos (Adjusted EPRA Earnings), Me
1
1 89,5 80,6 92,1 100,0 120,3
Operatiivinen tulos/osake (EPRA EPS, basic), EUR 1 0,620 0,651 0,730 0,703 0,767
Oikaistu operatiivinen tulos/osake (Adjusted EPRA EPS, basic), EUR
1
1 0,491 0,479 0,548 0,565 0,676
Nettovarallisuus/osake (EPRA NRV per share), EUR 2 7,87 9,30 11,01 12,15 11,48
Nettovarallisuus/osake (EPRA NAV per share), EUR 2 - - - - 11,30
Operatiiviset kustannukset suhteessa bruttovuokratuottoon sisältäen
vapaista tiloista aiheutuvat kustannukset (EPRA Cost Ratio (including
direct vacancy costs)), % 3 19,5 19,3 16,8 18,1 18,3
Operatiiviset kustannukset suhteessa bruttovuokratuottoon
vähennettynä vapaista tiloista aiheutuvilla kustannuksilla (EPRA Cost
Ratio (excluding direct vacancy costs)), % 3 16,8 17,2 14,5 14,9 15,6
EPRA:n alkunettotuotto, % 4 5,5 5,3 5,3 5,2 5,4
EPRA:n "topped-up" alkunettotuotto, % 4 5,5 5,3 5,3 5,2 5,4
EPRA:n vajaakäyttöaste, % 5 5,9 5,1 5,5 6,6 6,1
EPRA:n Kiinteistöihin liittyvät investoinnit, Me 6 381,2 95,2 175,7 193,7 341,3
EPRA:n Luototusaste % 7 61,2 61,6 57,4 - -
Operatiivinen (EPRA Earnings) viiden vuoden tulos, Me 8 113,0 109,6 122,6 124,4 136,6
1
Vuoden 2024 alusta alkaen Citycon oikaisee pois organisaation uudelleenjärjestelyyn liittyvät ja muut kertaluonteiset kulut (Q1–Q4/2024: 9,6 miljoonaa euroa)
oikaistusta operatiivisesta tuloksesta (Adjusted EPRA Earnings). Tästä johtuen, oikaistu operatiivinen tulos (Adjusted EPRA Earnings) ei ole täysin vertailukelpoinen
edelliseen vuoteen nähden. Oikaistu tunnusluku sisältää hybridilainan korot ja jaksotetut palkkiot.
2020 2021 2022 2023 2024
Nettovarallisuus (EPRA NRV) / osake
kehitys 2020–2024
euroa
11,48
12,15
11,01
9,30
7,87
2020 2021 2022 2023 2024
EPRA Cost Ratio:n kehitys vuosina
2020–2024
%
19,5
18,3
18,1
16,8
19,3
21
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
1. Operatiivinen tulos (EPRA earnings) ja operatiivinen tulos/osake (EPRA eps, basic)
EPRA Earnings (operatiivinen tulos) on kiinteistösijoitusyhtiön toiminnallinen tulos, johon ei sisälly operatiiviseen
liiketoimintaan kuulumattomia eriä, kuten sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutoksia, myyntivoittoja tai -tappioita
tai muita ei-operatiivisia eriä. EPRA Earnings -tunnusluku on erityisen tärkeä sijoittajille, jotka haluavat arvioida, missä
määrin operatiiviset tulot tukevat osingonmaksua.
2024 2023
Me
Keski-
määräinen
osake määrä
(1 000)
/ osake,
euroa Me
Keski-
määräinen
osake määrä
(1 000)
/ osake,
euroa
Tilikauden tulos IFRS konsernituloslaskelman
mukaan -37,9 182 316 -0,208 -115,0 168 285 -0,683
+/- Nettotappiot/-voitot sijoituskiinteistöjen
arvostuksesta käypään arvoon 74,6 182 316 0,409 200,3 168 285 1,190
-/+ Nettovoitot/tappiot sijoituskiinteistöjen
myynneistä 79,3 182 316 0,435 2,3 168 285 0,014
+/- Ei-operatiiviset liiketoiminnan muut kulut -0,1 182 316 -0,001 0,3 168 285 0,002
+ Lainojen ja rahoitusinstrumenttien aikaisesta
päättämisestä syntyneet kulut -0,8 182 316 -0,004 -2,9 168 285 -0,017
-/+ Rahoituserien käyvän arvon voitot/tappiot 8,9 182 316 0,049 2,8 168 285 0,017
+/- Osuus yhteis- ja osakkuusyritysten ei-
operatiivisista tappioista ja voitoista 0,0 182 316 0,000 32,0 168 285 0,190
-/+ Edellä esitetyistä eristä syntyneet laskennalliset
verot -11,1 182 316 -0,061 -10,2 168 285 -0,060
Operatiivinen tulos (EPRA Earnings, basic) 113,0 182 316 0,620 109,6 168 285 0,651
-/+ Hybridilainan korot ja jaksotetut palkkiot -33,1 182 316 -0,182 -28,9 168 285 -0,172
+ Uudelleenjärjestelykulut ja muut kertaluonteiset
kulut 9,6 182 316 0,053 - 168 285 -
Oikaistu operatiivinen tulos (Adjusted EPRA
Earnings, basic) 89,5 182 316 0,491 80,6 168 285 0,479
Operatiivinen tulos (EPRA Earnings) voidaan laskea myös tuloslaskelmasta ylhäältä alas. Seuraavassa taulukossa on
esitetty operatiivisen tuloksen laskelma tällä tavalla. Tämä tapa esittää myös operatiivisen liikevoiton (Direct Operating
Profit).
2024 2023
Me
Keski-
määräinen
osake määrä
(1 000)
/ osake,
euroa Me
Keski-
määräinen
osake määrä
(1 000)
/ osake,
euroa
Nettovuokratuotto 214,7 182 316 1,178 195,7 168 285 1,163
Operatiiviset hallinnon kulut -33,2 182 316 -0,182 -31,1 168 285 -0,185
Operatiiviset liiketoiminnan muut tuotot ja kulut 2,2 182 316 0,012 0,3 168 285 0,002
Operatiivinen liikevoitto 183,6 182 316 1,007 164,8 168 285 0,980
Operatiiviset rahoituskulut (netto) -68,0 182 316 -0,373 -47,7 168 285 -0,284
Operatiivinen osuus yhteis- ja osakkuusyritysten
voitoista/tappioista -0,7 182 316 -0,004 -4,7 168 285 -0,028
Operatiiviset tilikauden tulokseen perustuvat verot -2,1 182 316 -0,011 -2,9 168 285 -0,017
Operatiiviset laskennalliset verot 0,1 182 316 0,001 0,1 168 285 0,001
Operatiivinen tulos (EPRA Earnings, basic) 113,0 182 316 0,620 109,6 168 285 0,651
Hybridilainan korot ja jaksotetut palkkiot -33,1 182 316 -0,182 -28,9 168 285 -0,172
+ Uudelleenjärjestelykulut ja muut kertaluonteiset
kulut 9,6 182 316 0,053 - 168 285 -
Oikaistu operatiivinen tulos (Adjusted EPRA
Earnings, basic) 89,5 182 316 0,491 80,6 168 285 0,479
Operatiivinen tulos oli 113,0 miljoonaa euroa ja operatiivinen tulos/osake oli 0,620 euroa�
Operatiivinen tulos kasvoi johtuen pääasiassa Kista Galleria -kauppakeskuksen jäljellä olleen 50 % osuuden
hankinnasta helmikuussa 2024.
2023 1 2 3 4 5 6 7 8 9 2024
Operatiivisen tuloksen muutos
Me
1 Nettovuokratuotto
2 Operatiiviset rahoituskulut (netto)
3 Operatiiviset hallinnon kulut
4 Operatiiviset liiketoiminnan muut tuotot
ja kulut
5 Operatiiviset tilikauden tulokseen
perustuvat ja laskennalliset verot
6 Muut operatiiviset erät
7 Operatiivinen tulos (EPRA Earnings, basic)
2024
8 Hybridilainan korot ja jaksotetut palkkiot
9 Uudelleenjärjestelykulut ja muut
kertaluonteiset kulut
1,9
-2,1
-20,3
4,1
9,6
-33,1
19,0
0,8
113,0
89,5
109,6
22
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
2. Nettovarallisuustunnusluvut
(EPRA nav metrics)
Nettovarallisuustunnusluvut (EPRA NAV metrics)
ilmaisevat kiinteistöyhtiön nettovarallisuuden käyvän
arvon.
EPRA NRV kuvaa arvoa, joka vaadittaisiin yhtiön
uudelleenrakentamiseen ja olettaa, ettei omaisuuseristä
luovuta. EPRA NRV Tunnusluvun tarkoitus on heijastaa
yrityksen käypää arvoa toiminnan jatkuvuusperiaatteen
(going concern) pohjalta, joten siihen ei lueta mitään
tulevista myynneistä johtuvia eriä (kuten myynneistä
syntyviä laskennallisia veroja) eikä rahoitusinstrumenttien
ypiä arvoja. Portfolion uudelleenrakentamisen
varainsiirtoverokustannus kasvattaa EPRA NRV:tä.
EPRA NTA painottuu kuvaamaan yhtiön aineellisten
omaisuuserien arvoa ja olettaa, että yhtiö ostaa ja myy
omaisuuseriä, selkeyttäen laskennallisen verovelan
määrää.
EPRA NDV kuvaa yhtiön arvoa tavallisessa
myyntilanteessa, jossa laskennalliset verovelat,
rahoitusinstrumentit ja tietyt muut oikaisut lasketaan
täyteen realisoitumisarvoon verovaikutuksella
huomioituna. EPRA NDV heijastaa siis yrityksen
nettovarallisuuden käypää arvoa yhtenä päivänä, kun
taas EPRA NRV heijastaa nettovarallisuuden käypää
arvoa toiminnan jatkuvuusperiaatteen mukaisesti.
EPRA NDV ei kuitenkaan ole realisoinnissa käytettävä
nettovarallisuuden arvo (liquidation NAV), koska
varallisuuden ja velkojen käyvät arvot eivät perustu niiden
realisointiin.
Citycon näkee uusista tunnusluvuista itselleen
relevanteimmaksi EPRA NRV:n ja esittää sen siksi
ensisijaisena nettovarallisuustunnuslukuna.
Cityconin osakkeen arvo päivän päätöskurssilla
31.12.2024 oli 3,22 euroa.
Seuraavat taulukot esittävät kolmen uuden EPRA
nettovarallisuustunnusluvun NRV, NTA ja NDV laskennan.
Osakekohtainen nettovarallisuus (EPRA NRV
per share) pieneni 1,43 euroa 7,87 euroon
(9,30) johtuen pääasiassa heikommista NOK
ja SEK valuuttakursseista,
sijoituskiinteistön käyvän arvon tappioista ja
korkeammista hybridilainan koroista ja
kuluista� Valuuttakurssien vaikutus oli -0,16
euroa/ osake�
EPRA nettovarallisuustunnusluvut
31.12.2024 EPRA NRV EPRA NTA EPRA NDV
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 1 265,7 1 265,7 1 265,7
Laskennallinen vero sijoituskiinteistöjen käyvän arvon ja verotusarvon erotuksesta
3
203,8 101,9 -
Rahoitusinstrumenttien käypä arvo 1,3 1,3 -
Liikearvo, joka on syntynyt laskennallisista veroista -44,7 - -
Liikearvo konsernitaseessa - -89,9 -89,9
Aineettomat hyödykkeet konsernitaseessa - -9,7 -
Joukkolainojen jälkimarkkinahinnan ja tasearvon erotus
1
- - 22,2
Varainsiirtoverot
2
23,5 - -
YHTEENSÄ 1 449,6 1 269,3 1 198,0
Kantaosakkeiden lukumäärä raportointipäivänä, milj. kpl 184,2 184,2 184,2
Nettovarallisuus per osake 7,87 6,89 6,50
31.12.2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 1 380,1 1 380,1 1 380,1
Laskennallinen vero sijoituskiinteistöjen käyvän arvon ja verotusarvon erotuksesta
3
246,3 123,1 -
Rahoitusinstrumenttien käypä arvo 1,4 1,4 -
Liikearvo, joka on syntynyt laskennallisista veroista -61,5 - -
Liikearvo konsernitaseessa - -111,4 -111,4
Aineettomat hyödykkeet konsernitaseessa - -10,7 -
Joukkolainojen jälkimarkkinahinnan ja tasearvon erotus
1
- - 153,0
Varainsiirtoverot
2
33,8 - -
YHTEENSÄ 1 600,1 1 382,7 1 421,8
Kantaosakkeiden lukumäärä raportointipäivänä, milj. kpl 172,0 172,0 172,0
Nettovarallisuus per osake 9,30 8,04 8,27
1
EPRA:n suositusten mukaista oikaistua nettovarallisuutta laskettaessa omaa pääomaa oikaistaan EPRA:n ohjeen mukaisesti siten, että joukkolainojen arvo
perustuu jälkimarkkinoiden hintatasoon. Joukkolainojen jälkimarkkinahinnan ja tasearvon erotus 31.12.2024 oli 22,2 miljoonaa euroa (jälkimarkkinahinta
pienempi). Vertailukaudella 31.12.2023 erotus oli 153,0 miljoonaa euroa (jälkimarkkinahinta pienempi).
2
EPRA NRV:n varainsiirtovero-oikaisu perustuu osakekaupassa ostajalle realisoituvaan varainsiirtoveroon Suomen sijoituskiinteistöjen osalta. Konsernin muissa
toimintamaissa osakekaupasta ei realisoidu varainsiirtoveroa.
3
EPRA NTA kaavassa sijoituskiinteistöistä muodostuvasta laskennallisesta verovelasta palautetaan 50 % EPRA:n suosituksen mukaisesti.
23
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Me 2024 2023
Sisältyy:
Hallinnon kulut
1
33,2 31,1
Hoitokulut ja vuokraustoiminnan muut kulut vähennettynä käyttökorvaus- ja
palvelukustannuksilla 74,8 68,0
Palvelukustannukset vähennettynä käyttökorvaus- ja palvelutuotoilla 17,9 14,4
Hallinnointipalkkiot vähennettynä toteutuneella/arvioidulla voitolla 0,4 -0,2
Muut operatiiviset tuotot/veloitukset, joilla katetaan kuluja vähennettynä niihin liittyvällä voitolla -7,5 -7,5
Osuus yhteisyrityksien operatiivisista kustannuksista 0,0 2,3
Ei sisälly:
Maanvuokrakulut -6,7 -6,1
Palvelukustannuksia kattavat tuotot, jotka veloitetaan vuokrana, mutta ei laskuteta erikseen -67,7 -57,3
Osuus yhteisyrityksien poistoista, maanvuokrakuluista ja palvelukustannuksia kattavista
tuotoista, jotka veloitetaan vuokrana, mutta ei laskuteta erikseen 0,0 -2,6
EPRA Costs (sisältäen vajaakäytön kustannukset) (A) 44,6 42,3
Vapaista tiloista aiheutuvat operatiiviset kustannukset -6,1 -4,7
EPRA Costs (pois lukien vajaakäytön kustannukset) (B) 38,5 37,5
Bruttovuokratuotto vähennettynä maanvuokrakuluilla 228,7 209,2
Lisätään osuus yhteisyrityksistä (bruttovuokratuotto vähennettynä maanvuokrakuluilla ja
bruttovuokratuottoon sisältyvillä palvelukustannuksia kattavilla tuotoilla) 0,0 9,3
Bruttovuokratuotto (C) 228,7 218,5
EPRA Cost Ratio (sisältäen vajaakäytön kustannukset) (A/C), % 19,5 19,3
EPRA Cost Ratio (pois lukien vajaakäytön kustannukset) (B/C), % 16,8 17,2
1
Hallinnon kuluista on netotettu aktivoidut kulut, suuruudeltaan 1,5 miljoonaa euroa vuonna 2024 ja 4,6 milj. euroa vuonna 2023. Cityconin periaatteena on
aktivoida muun muassa kiinteistökehityshankkeisiin ja merkittäviin ohjelmistohankkeisiin liittyviä kustannuksia.
2023 1 2 3 4 5 2024
Nettovarallisuuden (EPRA NRV) muutos
euroa
EPRA
NRV
EPRA
NRV
1  Operatiivinen tulos (EPRA Earnings, basic)
2 Ei-operatiivinen tulos
3 Muuntoerot
4 Osingonjako ja pääomanpalautus
5 Muut muutokset
-0,30
-0,17
-1,02
0,62
-0,56
7,87
9,30
3. Operatiiviset kustannukset suhteessa
bruttovuokratuottoon (EPRA cost ratios)
Operatiiviset kustannukset suhteessa
bruttovuokratuottoon –tunnusluvut (EPRA Cost Ratios)
mittaavat olennaisia operatiivisia sekä hallinnon kuluja ja
antavat tunnistettavan ja ymmärrettävän vertailukohdan
yhtiön kustannusanalyysille. Operatiiviset kustannukset
suhteessa bruttovuokratuottoon sisältäen vapaista
tiloista aiheutuvat operatiiviset kustannukset
-tunnusluku (EPRA Cost Ratio (sisältäen vajaakäytön
kustannukset)) sisältää kaikki hallinnon kulut ja
operatiiviset kustannukset IFRS-tilinpäätöksessä,
ja lisäksi osuuden yhteisyritysten hallinnon kuluista
ja operatiivisista kustannuksista (vähennettynä
palvelutuotoilla). Operatiiviset kustannukset suhteessa
bruttovuokratuottoon poislukien vapaista tiloista
aiheutuvat operatiiviset kustannukset -tunnusluku
(EPRA Cost Ratio (pois lukien vajaakäytön
kustannukset)) lasketaan samaan tapaan, mutta
tunnusluvusta vähennetään vapaista tiloista aiheutuvat
kustannukset. Molemmat tunnusluvut lasketaan
suhteessa bruttovuokratuottoon, josta on vähennetty
maanvuokrakustannukset ja johon on lisätty osuus
yhteisyritysten bruttovuokratuotoista vähennettynä
maanvuokrakustannuksilla.
24
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
4. EPRA:n alkunettotuotto, % ja EPRA:n ”topped-up” alkunettotuotto, %
EPRA:n alkunettotuotot kuvaavat kiinteistökannan vuokrantuottokykyä.
EPRA:n alkunettotuotto, % lasketaan jakamalla tilinpäätöshetkellä voimassaolevan vuokrasopimuskannan
nettovuokratuotto valmiille kiinteistökannalle valmiin kiinteistökannan bruttomarkkina-arvolla.
Oikaistussa alkunettotuotossa (EPRA:n ”topped-up” alkunettotuotto) nettovuokratuottoa oikaistaan kuvaamaan
vuokraa esimerkiksi vuokravapaiden jaksojen tai vuokranalennusten päättymisen jälkeen.
Me 31.12.2024 31.12.2023
Ulkopuolisen arvioijan määrittämä sijoituskiinteistöjen käypä arvo 3 643,2 3 779,3
Vähennettynä kehityshankkeilla, käyttämättömillä rakennusoikeuksilla ja rakennusoikeuden
kautta arvioiduilla kohteilla -64,7 -83,5
Valmis kiinteistökanta 3 578,5 3 695,7
Lisättynä arvioiduilla ostajan transaktiokuluilla 58,8 62,1
Bruttoarvo valmiille kiinteistökannalle (A) 3 637,3 3 757,8
Annualisoitu bruttovuokratuotto valmiille kiinteistökannalle 278,9 272,1
Kiinteistökannan hoitokulut -79,5 -73,4
Annualisoitu nettovuokratuotto (B) 199,4 198,7
Lisättynä oletetuilla päättyvillä vuokravapailla jaksoilla ja muilla vuokrakannustimilla 2,2 0,8
Annualisoitu nettovuokratuotto alennusten päätyttyä (C) 201,6 199,5
EPRA:n alkunettotuotto, % (B/A) 5,5 5,3
EPRA:n ”topped-up” alkunettotuotto, % (C/A) 5,5 5,3
EPRA:n alkunettotuottoprosentti nousi hieman
EPRA:n alkunettotuottoprosentit nousivat vuoden aikana johtuen pääasiassa sijoituskiinteistöjen käypien
arvojen laskusta ja nettovuokratuottojen muutoksesta.
5. EPRA:n vajaakäyttöaste, %
EPRA:n vajaakäyttöaste kuvaa vajaakäytön vuoksi saamatta jäänyttä osuutta täydestä vuokratulosta.
EPRA:n mukainen vajaakäyttöaste lasketaan jakamalla tyhjillään olevien tilojen arvioitu vuokra-arvo koko
kiinteistökannan arvioidulla vuokra-arvolla, jos kaikki tilat olisi vuokrattu. EPRA:n mukainen vajaakäyttöaste lasketaan
samalla periaatteella kuin Cityconin raportoima taloudellinen vuokrausaste.
Me 31.12.2024 31.12.2023
Annualisoitu laskennallinen vuokra-arvo vapaille tiloille 16,5 13,6
÷ Annualisoitu laskennallinen vuokra-arvo koko kiinteistökannalle 278,4 264,7
EPRA:n vajaakäyttöaste, % 5,9 5,1
EPRA:n vajaakäyttöaste pysyi alhaisena, mutta kasvoi hieman viime vuodesta
EPRA:n mukainen koko kiinteistökannan vajaakäyttöaste vuoden 2024 päätteeksi oli 5,9 prosenttia.
6. Kiinteistöihin liittyvät investoinnit
2024 2023
Konserni
(ilman yhteis-
yrityksiä)
Yhteisyritykset
(omistusosuu
-
den mukaan)
Yhteensä
Konserni
(ilman yhteis-
yrityksiä)
Yhteisyritykset
(omistusosuu
-
den mukaan)
Yhteensä
Hankinnat 341,0 341,0 - -
Kehityshankkeet 14,2 - 14,2 50,0 2,4 52,4
Sijoituskiinteistöt
Investoinnit nykyisiin vuokrattaviin neliöihin 1,5 1,5 15,3 15,3
Vuokralaismuutostyöt 24,1 24,1 27,0 27,0
Aktivoidut korot 0,4 0,4 0,5 0,5
Investoinnit yhteensä
1
381,2 - 381,2 92,8 2,4 95,2
Oikaisu suoriteperusteisesta
kassavirtaperusteiseksi -271,1 - -271,1 1,5 0,3 1,9
Kassavirtaperusteiset investoinnit yhteensä
1
110,1 - 110,1 94,4 2,7 97,1
1
Sisältää vain sijoituskiinteistöihin ja myytävänä oleviin sijoituskiinteistöihin luokiteltuihin kiinteistöihin liittyvät investoinnit.
Investoinnit sisältävät sekä tuloa tuottavia että arvoa ylläpitäviä investointeja.
25
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
7. EPRA Luototusaste
31.12.2024
EPRA LTV
Konserni kuten
raportoitu Me
Osuus yhteis-
yrityksistä Me
Osuus
olennaisista
osakkuus-
yrityksistä Me
Vähemmistön
osuus Me Yhdistetty Me
Sisällytetään
Lainat rahoituslaitoksilta 509,5 - - - 509,5
Yritystodistukset 9,9 - - - 9,9
Hybridi-instrumentit 592,8 - - - 592,8
Joukkovelkakirjalainat 1 576,8 - - - 1 576,8
Valuuttajohdannaiset -18,0 - - - -18,0
Nettokäyttöpääoma -39,1 - - - -39,1
Vähennetään
Rahat ja pankkisaamiset 358,5 - - - 358,5
Nettovelka (a) 2 273,5 - - - 2 273,5
Omassa käytössä olevat kiinteistöt 0,6 - - - 0,6
Sijoituskiinteistöjen käypä arvo 3 590,5 - - - 3 590,5
Myytävänä olevat sijoituskiinteistöt 81,1 - - - 81,1
Aineettomat hyödykkeet 9,7 - - - 9,7
Rahoitusvarat 32,5 - - - 32,5
Varat (b) 3 714,3 - - - 3 714,3
LTV (a/b) 61,2 % 61,2 %
EPRA Luototusasteen merkittävin ero IFRS Luototusasteeseen on hybridijoukkovelkakirjalainojen käsittely. EPRA
Luototusasteessa hybridijoukkovelkakirjalainat käsitellään 100 % vieraana pääomana kun taas IFRS Luotoitusasteessa
ne esitetään 100 % omana pääomana. Luottoluokittajat käsittelevät hybridijoukkovelkakirjalainoja 50 % vieraana
pääomana ja 50 % omana pääomana.
Lisäksi EPRA Luototusaste ottaa huomioon yhtiön yhteisyritysten tietyt varat ja velat, kun taas IFRS Luototusasteeseen
ne eivät sisälly.
31.12.2023
EPRA LTV
Konserni kuten
raportoitu Me
Osuus yhteis-
yrityksistä Me
Osuus
olennaisista
osakkuus-
yrityksistä Me
Vähemmistön
osuus Me Yhdistetty Me
Sisällytetään
Lainat rahoituslaitoksilta 336,5 108,0 - - 444,5
Yritystodistukset 46,5 - - - 46,5
Hybridi-instrumentit 607,3 - - - 607,3
Joukkovelkakirjalainat 1 442,6 - - - 1 442,6
Valuuttajohdannaiset -10,9 - - - -10,9
Nettokäyttöpääoma 28,9 7,2 - - 36,1
Vähennetään
Rahat ja pankkisaamiset 25,2 3,7 - - 29,0
Nettovelka (a) 2 425,8 111,5 - - 2 537,2
Omassa käytössä olevat kiinteistöt 2,4 - - - 2,4
Sijoituskiinteistöjen käypä arvo 3 817,7 172,9 - - 3 990,5
Myytävänä olevat sijoituskiinteistöt - - - - 0,0
Aineettomat hyödykkeet 10,7 - - - 10,7
Rahoitusvarat 116,0 - - - 116,0
Varat (b) 3 946,7 172,9 - - 4 119,6
LTV (a/b) 61,5 % 64,5 % 61,6 %
26
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
8. Operatiivinen (EPRA earnings) viiden vuoden tulos
Me 2024 2023 2022 2021 2020
Tilikauden tulos IFRS konsernituloslaskelman mukaan -37,9 -115,0 5,1 121,0 -28,0
+/- Nettotappiot/-voitot sijoituskiinteistöjen arvostuksesta käypään
arvoon 74,6 200,3 56,5 -48,6 146,9
-/+ Nettovoitot/tappiot sijoituskiinteistöjen myynneistä 79,3 2,3 4,3 6,5 -0,7
-/+ Ei-operatiiviset liiketoiminnan muut kulut -0,1 0,3 26,7 0,4 -
-/+ Rahoituserien käyvän arvon voitot/tappiot sekä lainojen ja
rahoitusinstrumenttien aikaisesta päättämisestä syntyneet kulut 8,1 -0,1 1,0 8,2 5,8
+/- Osuus yhteis- ja osakkuusyritysten ei-operatiivisista tappioista ja
voitoista 0,0 32,0 21,0 2,3 27,2
-/+ Edellä esitetyistä eristä syntyneet laskennalliset verot -11,1 -10,2 8,0 34,6 -14,7
+/- Määräysvallattomien omistajien osuus edellä esitetyistä eristä - - 0,0 - -
Operatiivinen tulos (EPRA Earnings, basic) 113,0 109,6 122,6 124,4 136,6
-/+ Hybridilainan korot ja jaksotetut palkkiot -33,1 -28,9 -30,5 -24,3 -16,2
+ Uudelleenjärjestelykulut ja muut kertaluonteiset kulut 9,6 - - - -
Oikaistu operatiivinen tulos (Adjusted EPRA Earnings, basic) 89,5 80,6 92,1 100,0 120,3
Osakeantioikaistu keskimääräinen osakemäärä, milj. kpl 182 316 168 285 168 011 177 033 177 998
Operatiivinen tulos/osake (EPRA EPS, basic), EUR 0,620 0,651 0,730 0,703 0,767
Oikaistu operatiivinen tulos/osake (Adjusted EPRA EPS, basic), EUR 0,491 0,479 0,548 0,565 0,676
Operatiivinen tulos (EPRA Earnings) voidaan laskea myös konsernituloslaskelmasta ylhäältä alas. Seuraavassa
taulukossa on esitetty operatiivisen tuloksen laskelma tällä tavalla. Tämä tapa esittää myös operatiivisen liikevoiton
(Direct Operating Profit).
Me 2024 2023 2022 2021 2020
Nettovuokratuotto 214,7 195,7 203,6 202,3 205,4
Operatiiviset hallinnon kulut -33,2 -31,1 -28,7 -26,1 -25,9
Operatiiviset liiketoiminnan muut tuotot ja kulut 2,2 0,3 0,2 0,0 0,9
Operatiivinen liikevoitto 183,6 164,8 175,2 176,1 180,4
Operatiiviset rahoituskulut (netto) -68,0 -47,7 -47,0 -46,8 -46,0
Operatiivinen osuus yhteis- ja osakkuusyritysten voitoista/tappioista -0,7 -4,7 -3,6 -4,0 -0,8
Operatiiviset tilikauden tulokseen perustuvat verot -2,1 -2,9 -2,1 -3,3 -1,8
Operatiiviset laskennalliset verot 0,1 0,1 0,2 2,4 4,8
Operatiivinen määräysvallattomien omistajien osuus - - 0,0 0,0 -0,1
Operatiivinen tulos 113,0 109,6 122,6 124,4 136,6
Hybridilainan korot ja jaksotetut palkkiot -33,1 -28,9 -30,5 -24,3 -16,2
+ Uudelleenjärjestelykulut ja muut kertaluonteiset kulut 9,6 - - - -
Oikaistu operatiivinen tulos 89,5 80,6 92,1 100,0 120,3
Osakeantioikaistu keskimääräinen osakemäärä, milj. kpl 182 316 168 285 168 011 177 033 177 998
Operatiivinen tulos/osake (EPRA EPS, basic), EUR 0,620 0,651 0,730 0,703 0,767
Oikaistu operatiivinen tulos/osake (Adjusted EPRA EPS, basic), EUR 0,491 0,479 0,548 0,565 0,676
27
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Operatiiviset tunnusluvut
Kauppakeskukset
1
Paikkakunta
Vuokrattava
pinta-ala, m²
Vuokrattava
liiketilojen pinta-ala,
Taloudellinen
vuokrausaste
31.12.2024 Hankintavuosi
Valmistumisvuosi
/ viimeisin
peruskorjausvuosi
Suomi
Kauppakeskukset, pääkaupunkiseutu Suomi
Heikintori Espoo 9 233 7 005 - 1998–2021 1968
Isomyyri Vantaa 11 536 8 204 - 1999 1987
Iso Omena Espoo 102 036 84 620 97 % 2007, 2014 2001/2016,2017
Lippulaiva Espoo 55 880 37 769 95 % 2022–2023 2022–2023
Myyrmanni Vantaa 43 537 33 784 97 % 1999, 2006 1994/2016
Kauppakeskukset, muu Suomi
IsoKarhu Pori 15 018 12 656 79 % 1999 1972/2014
IsoKristiina Lappeenranta 17 016 12 701 96 % 1999, 2005 1987,1993/2015
Koskikeskus Tampere 35 215 30 128 93 % 1999, 2003 1988/2012
Trio Lahti 46 335 27 501 87 % 1999, 2007 1977, 1992/2010
Kauppakeskukset, yhteensä - 335 805 254 367 95 % - -
Muut kiinteistöt, yhteensä - 2 191 715 - - -
Suomi, yhteensä - 337 996 255 082 95 % - -
Norja
Kauppakeskukset, Oslon alue
Kolbotn Torg Kolbotn 18 835 16 655 100 % 2015 2008
Liertoppen Kjøpesenter Lierskogen 26 504 24 486 98 % 2015 1987/1990
Linderud Senter Oslo 21 148 16 395 99 % 2015 1967/2009
Stovner Senter Oslo 42 703 31 611 94 % 2020 1975/2016
28
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Paikkakunta
Vuokrattava
pinta-ala, m²
Vuokrattava
liiketilojen pinta-ala,
Taloudellinen
vuokrausaste
31.12.2024 Hankintavuosi
Valmistumisvuosi
/ viimeisin
peruskorjausvuosi
Kauppakeskukset, muu Norja
Herkules Skien 50 013 44 122 97 % 2015 1969/2013
Kilden Kjøpesenter Stavanger 23 233 19 344 96 % 2015 1989/2015
Kremmertorget Elverum 20 220 17 087 76 % 2015 1979/2012
Oasen Kjøpesenter Fyllingsdalen 49 952 26 769 96 % 2015 1971/2014
Solsiden
2
Trondheim 14 440 13 709 100 % 2015 2000
Storbyen Sarpsborg 25 181 23 159 82 % 2015 1999/2015
Kauppakeskukset, yhteensä - 292 228 233 336 95 % - -
Muut kiinteistöt, yhteensä - 8 126 7 006 - - -
Norja, yhteensä - 300 354 240 342 95 % - -
Ruotsi
Kauppakeskukset, Tukholman alue
Jakobsbergs Centrum Järfalla 42 174 25 759 81 % 2006 1959/1993
Kista Galleria, 100 % Tukholma 91 766 58 360 89 % 2013, 2024 1977,2002/ 2014
Liljeholmstorget Galleria Tukholma 41 306 27 199 98 % 2006 1973/2009
Åkersberga Centrum Åkersberga 27 500 21 484 91 % 2005, 2015 1985/2011
Kauppakeskukset Göteborgin alue
Stenungstorg Centrum Stenungsund 35 806 22 425 88 % 2006 1967/2016
Mölndals Galleria Mölndal 26 337 24 222 91 % 2014/2018 2018
Kauppakeskukset, yhteensä - 264 888 179 448 91 % - -
Ruotsi, yhteensä - 264 888 179 448 91 % - -
Tanska
Albertslund Centrum Kööpenhamina 19 423 14 113 96 % 2012 1965/2015
Strædet Køge 19 019 17 332 96 % 2017, 2018 2017, 2018
Kauppakeskukset, Viro
Rocca al Mare Tallinna 57 817 56 498 98 % 2005 1998/2009
Kauppakeskukset, yhteensä - 96 259 87 942 97 % - -
Muut kiinteistöt, yhteensä - - - - - -
Tanska & Viro, yhteensä - 96 259 87 942 97 % - -
Yhteensä - 999 497 762 814 94 % - -
1
Sisältää Kista Gallerian 100 %
2
Vuokrattu kohde.
29
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
ypä arvo
Kiinteistöjen lukumäärä, kpl Käypä arvo, Me Käyvän arvon muutos, Me Keskimääräinen tuottovaatimus, %
Keskimääräinen
markkinavuokra,
EUR/m²/kk
31.12.2024 31.12.2024 31.12.2023 2024 31.12.2024 31.12.2023 31.12.2024
Kauppakeskukset, Suomi 9 1 574,5 1 683,9 -57,2 - - -
Muut kiinteistöt, Suomi 1 3,6 4,4 -0,8 - - -
Suomi, yhteensä 10 1 578,1 1 688,3 -58,0 5,9 5,5 30,3
Kauppakeskukset, Norja 9 814,1 1 077,1 -22,6 - - -
Vuokratut kauppakeskukset, Norja
1
1 - - - - - -
Muut kiinteistöt, Norja 1 - - -0,5 - - -
Norja, yhteensä 11 814,1 1 077,1 -23,1 6,7 6,2 21,1
Kauppakeskukset, Ruotsi
2
6 902,2 610,8 19,5 - - -
Muut kiinteistöt, Ruotsi - - 6,7 - - - -
Ruotsi, yhteensä 6 902,2 617,5 19,5 6,0 5,8 25,5
Kauppakeskukset, Tanska ja Viro 3 292,9 434,8 -6,3 - - -
Muut kiinteistöt, Tanska ja Viro 1 3,1 - 0,6 - - -
Tanska ja Viro, yhteensä 4 296,0 434,8 -5,7 7,1 7,2 21,9
Kauppakeskukset, yhteensä 28 3 583,7 3 806,6 -66,6 - - -
Muut kiinteistöt, yhteensä 3 6,8 11,1 -0,7 - - -
Sijoituskiinteistöt, yhteensä 31 3 590,5 3 817,7 -67,3 6,2 6,0 25,4
Sijoituskiinteistöihin luokiteltavat käyttöoikeusomaisuuserät (IFRS 16) - 37,3 40,5 -7,4 - - -
Sijoituskiinteistöt taseessa, yhteensä 31 3 627,8 3 858,2 -74,6 6,2 6,0 25,4
Kista Galleria, 50 % - - 173,2 - - - -
Sijoituskiinteistöt taseessa ja Kista Galleria (50 %), yhteensä 31 3 627,8 4 031,4 -74,6 6,2 5,9 25,4
1
Vuokrattujen kohteiden arvo kirjataan IFRS 16 sijoituskiinteistöihin IFRS-säännösten mukaisesti.
2
31.12.2024 sisältää Kista Gallerian 100 %
30
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Vertailukelpoiset kohteet
Kiinteistöjen lukumäärä, kpl Käypä arvo, Me Käyvän arvon muutos, Me Keskimääräinen tuottovaatimus, %
Keskimääräinen
markkinavuokra,
EUR/m²/kk
31.12.2024 31.12.2024 31.12.2023 2024 31.12.2024 31.12.2023 31.12.2024
Kauppakeskukset, Suomi 5 1 341,2 1 440,1 -45,9 - - -
Muut kiinteistöt, Suomi - - - - - - -
Suomi, yhteensä 5 1 341,2 1 440,1 -45,9 6,0 5,5 32,1
Kauppakeskukset, Norja 8 794,9 842,8 -11,6 - - -
Vuokratut kauppakeskukset, Norja
1
1 - - - - - -
Norja, yhteensä 9 794,9 842,8 -11,6 6,6 6,1 21,7
Kauppakeskukset, Ruotsi 3 452,6 461,4 1,0 - - -
Muut kiinteistöt, Ruotsi - - - - - - -
Ruotsi, yhteensä 3 452,6 461,4 1,0 5,7 5,6 30,5
Kauppakeskukset, Tanska ja Viro 2 115,0 110,8 2,9 - - -
Muut kiinteistöt, Tanska ja Viro - - - - - - -
Tanska ja Viro, yhteensä 2 115,0 110,8 2,9 6,4 6,4 19,1
Kauppakeskukset, yhteensä 19 2 703,7 2 855,2 -53,5 - - -
Muut kiinteistöt, yhteensä - - - - - - -
Vertailukelpoiset kohteet, yhteensä 19 2 703,7 2 855,2 -53,5 6,1 5,8 26,9
Vertailukelpoisten kohteiden sijoituskiinteistöihin luokiteltavat käyttöoikeusomaisuuserät
(IFRS 16) - 36,1 40,2 -6,7 - - -
Vertailukelpoiset kohteet taseessa, yhteensä 19 2 739,8 2 895,4 -60,2 6,1 5,8 26,9
1
Vuokrattujen kohteiden arvo kirjataan IFRS 16 sijoituskiinteistöihin IFRS-säännösten mukaisesti.
Cityconin viisi suurinta kiinteistöä
1
Keskimääräinen
vuokra,
EUR/m²/kk
Bruttovuokra-
tuotot, Me
Nettovuokra-
tuotot, Me Käypä arvo, Me
Käyvän arvon
muutos, Me
31.12.2024 2024 2024 31.12.2024 2024
Iso Omena 39,3 37,6 36,9 788,6 -20,6
Kista Galleria 24,8 16,7 12,2 308,4 22,4
Liljeholmstorget Galleria 37,6 15,9 15,5 306,8 3,4
Lippulaiva 29,1 15,1 14,4 297,0 -8,9
Myyrmanni 27,5 10,7 10,9 204,0 -8,4
Viisi suurinta kohdetta, yhteensä 32,0 95,9 89,8 1 904,8 -12,2
1
Sisältää Kista Gallerian 100 % ja IFRS 16 omaisuuserät
31
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Keskivuokra
1
Vuokra -
sopimusten
keskimääräinen
jäljellä oleva
voimassaolo-
aika, vuotta
Vuokra-
sopimusten
keskimääräinen
jäljellä oleva
voimassaolo-
aika, vuotta
Keskimääräinen
vuokra,
EUR/m²/kk
Keskimääräinen
vuokra,
EUR/m²/kk
31.12.2024 31.12.2023 31.12.2024 31.12.2023
Suomi 4,1 4,5 28,6 27,9
Norja 2,9 2,9 21,5 20,9
Ruotsi 2,4 2,5 25,1 23,7
Tanska & Viro 3,4 3,4 23,1 23,1
Yhteensä 3,3 3,5 25,0 24,0
1
Sisältää Kista Gallerian 100 %
Vuokratuotot toimialoittain, %
1
Suomi Norja Ruotsi Tanska & Viro Yhteensä
Päivittäistavarat 27,0 13,2 15,0 21,6 19,8
Muoti ja asusteet 14,9 20,7 17,1 23,4 17,8
Koti ja urheiluvarusteet 10,8 24,0 11,1 21,3 15,4
Palvelut ja toimistot 15,5 16,8 16,9 10,2 15,7
Kahvilat ja ravintolat 11,9 8,1 13,3 7,7 10,8
Kosmetiikka ja apteekit 6,8 10,4 10,4 7,1 8,7
Hyvinvointi 3,8 5,5 8,2 3,2 5,3
Erikoisliikkeet 3,2 1,2 1,2 3,2 2,1
Asunnot ja hotellit 4,5 - 5,8 - 3,2
Vapaa-aika 1,6 0,2 0,8 2,4 1,1
Yhteensä 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0
1
Sisältää Kista Gallerian 100 %
Kymmenen suurinta vuokralaista
1
Osuus vuokratuotoista 31.12.2024 voimassaolevan vuokrasopimuskannan mukaan, %
S Group 5,5 %
Kesko Group 5,1 %
ICA Group 2,3 %
Varner Group 2,3 %
NorgesGruppen 1,7 %
Coop 1,6 %
Lindex Group 1,5 %
SATS 1,4 %
Normal 1,4 %
Tryg Forsikring 1,3 %
Yhteensä 24,2 %
1
Sisältää Kista Gallerian 100 %
Vuokraustoiminta, sijoituskiinteistöt
1
Vuokra-
sopimusten
lukumäärä
Vuokrattu
pinta-ala, m²
Keskimääräinen
vuokra,
EUR/m²/kk
31�12�2023 4 153 983 733 24,0
Alkaneet vuokrasopimukset 1 222 200 342 20,2
Päättyneet vuokrasopimukset 1 544 293 406 23,4
Ostot - - -
Muut muutokset - 438 -
31�12�2024 3 831 891 107 25,0
1
Sisältää Kista Gallerian 100 %
Vuokratuotot liiketoimintayksiköittäin
1
Bruttovuokratuotot, Me Nettovuokratuotot, Me
2024 2023 2024 2023
Suomi 84,5 81,6 80,9 76,4
Norja 65,4 67,7 60,5 62,5
Ruotsi 52,5 33,8 42,4 27,8
Tanska & Viro 33,0 32,2 30,9 29,3
Muut - - 0,0 -0,4
Sijoituskiinteistöt, yhteensä 235,4 215,3 214,7 195,7
1
2024 sisältää Kista Gallerian 100 %
32
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Käynnissä olleet kehityshankkeet
Valmistuneet kehityshankkeet Q1–Q4/2024
Sijainti Pinta-ala ennen/jälkeen, m
2
Toteutuneet brutto-investoinnit
31.12.2024 mennessä, Me Valmistuminen
Barkaby, asunnot
1
Tukholma, Ruotsi -/12 950 66,9 2024
1
Citycon myi kohteen joulukuussa 2024 samanaikaisesti kun se osti kohteen rakennuttajalta
33
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Riskit ja riskienhallinta
Cityconin riskienhallinnan tavoite on varmistaa,
että liiketoiminnan tavoitteet saavutetaan. Tämä
tehdään tunnistamalla ja arvioimalla tavoitteiden
saavuttamista vaarantavat keskeiset riskit sekä
seuraamalla niitä ja välttämällä, siirtämällä tai
rajoittamalla riskejä mahdollisuuksien mukaan.
Riskienhallinnan periaatteet
Citycon altistuu erilaisille riskeille liiketoiminnassaan.
Liiketoimintaa ei voi harjoittaa hyväksymättä tiettyä
riskitasoa, ja odotettavissa olevia tuottoja arvioidaan
suhteessa riskeihin. Onnistunut riskienhallinta vähentää
riskien toteutumisen todennäköisyyttä ja lieventää
toteutuneen riskin kielteisiä vaikutuksia. Monilla riskeillä
ja uhilla ei ole pelkästään mahdollisia negatiivisia
vaikutuksia, vaan ne voivat kehittyä myös suotuisasti,
tai mikäli tehokkaisiin ennakoiviin toimiin ryhdytään, ne
voidaan kääntää mahdollisuuksiksi Cityconille.
Hallitus määrittää Cityconin strategisen suunnan ja
vastaa yhdessä johtoryhmän kanssa strategisten
riskien pitkän aikavälin yleisestä hallinnasta. Eri
toiminnot hallinoivat operatiivisia riskejä, taloudellisia
riskejä ja vahinkoriskejä osana operatiivista johtamista.
Jokaisessa yksikössä on nimetty kyseisen alueen riskien
vastuuhenkilö, joka vastaa riskien raportoimisesta,
rajoittamissuunnitelmista sekä suunnitelmien
toteuttamisen seurannasta.
Riskien raportointi
Riskienhallinta- ja raportointiprosessi kattaa tärkeimpiin
liiketoimintaan ja prosesseihin liittyvien riskien
tunnistamisen, arvioinnin, mittaamisen, rajoittamisen
ja seurannan. Prosessi sisältää tunnistettujen riskien
olemassa olevien hallintatoimien arvioinnin ja uusien
riskienvähentämistoimien suunnittelun. Tavoitteena on
parantaa riskienhallintaa jatkuvasti.
Riskiraportoinnissa kootaan yhteen riskitiedot ja
vastaavat riskienhallintatoimet konserninlaajuiseen
riskirekisteriin. Riskinohjauskomitea vastaa riskien
raportointiprosessista ja arvioi, mitkä riskit esitetään
vuosittain Cityconin hallitukselle, jotta yhtiön
merkittävistä riskeistä voidaan keskustella ja
tiedottaa. Tämä tehdään budjetoinnin yhteydessä,
jotta riskit liittyisivät vuotuisiin tavoitteisiin. Jokaisen
riskin merkityksen arvioimiseksi määritellään
riskiin liittyvä arvioitu tappio sen toteutuessa sekä
todennäköisyys riskin toteutumiselle. Näin myös
parannetaan riskien vertailtavuutta. Myös edellisen
vuoden aikana toteutuneet riskit arvioidaan ja
raportoidaan.
Tunnistaminen
Arviointi ja
mittaaminen
Rajoittamis-
suunnitelmien
laatiminen
Riskien ja
rajoittamis-
suunnitelmien
raportointi
hallitukselle
Seuranta
Vakuutukset
Tiettyjen operatiivisten ja vahinkoriskien siirtämiseksi
Cityconilla on kattava vakuutussuoja konsernin
liiketoiminnasta mahdollisesti aiheutuvien vahinkojen,
korvausvaatimusten ja -vastuiden varalta. Kiinteistöt
on vakuutettu täysarvovakuutuksella, joka sisältää
myös keskeytysvakuutuksen ja vastuuvakuutuksen.
Cityconilla on myös muita tavanomaisia vakuutuksia.
Hallinnointi
Riskiraportointi
Riskinhallinta
osana johtoryhmän jatkuvaa
operatiivista johtamista
Operatiivinen toiminta
Vuokraus
Liiketoiminnan kehitys
Kiinteistökaupat
Kiinteistökehitys
Raportointi ja laskenta
Kiinteistöjen arvo
Liiketoiminta ja liiketoiminnot
Verot
Rahoitus
Rahoitusriskin hallinta
Viestintä ja sijoittajasuhteet
Lakiasiat
IT
HR
Sisäinen
tarkastus
Sisäinen
valvonta
34
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Riski ja vaikutus Riskinhallintatoimet
Vuokraus Yhtiön liiketoiminta -alueiden taloudellinen kehitys vaikuttaa kuluttajien luotta mukseen, mikä voi vaikuttaa liiketilojen
kysyntään. Tämä voi laskea vuokratasoa tai kasvattaa tilojen vajaakäyttöastetta. Myös luottotappioiden riski voi kasvaa ja
liikevaihtoperusteinen vuokratuotto laskea.
Pitkittyneellä korkealla inflaatiolla ja kohonneilla energiakustannuksilla voi olla negatiivinen vaikutus kuluttajien ostovoimaan,
joka saattaisi lisätä vuokralaistemme konkurssiriskiä ja heikentäisi heidän kykyä maksaa vuokraa, mikä voisi puolestaan
kasvattaa Cityconin vajaakäyttöastetta ja heikentää Cityconin tulosta.
Kasvava verkkokauppa vaikuttaa kuluttajien käyttäytymiseen ja paikallisesti lisääntynyt kilpailu saattaa myös vaikuttaa
liiketilojen kysyntään ja aiheuttaa pai netta vuokratasoihin tai aiheuttaa alhaisempia käyttöasteita, etenkin vähemmän
urbaaneissa kohteissa.
Cityconin strategia keskittyä kaupungeissa julkisen liikenteen kulkuyhteyksien varrella sijaitseviin päivittäistavaravetoisiin
kauppakeskuksiin on osoittautunut kestävyytensä monissa eri markkinasuhdanteissa. Sen ansiosta kassavirta ja käyttöaste
ovat tasaisia ja luottotappiot vähäisiä jopa laskusuhdanteen aikana. Strategia lieventää myös kasvavan verkkokaupan kielteisiä
vaikutuksia.
Suurin osa yhtiön omaisuudesta sijaitsee AAA/AA+ luottoluokituksen maissa, mikä pienentää vähittäiskaupan alaan vaikuttavan
merkittävän taantuman riskiä.
Citycon seuraa ja arvioi vuokralaisia jatkuvasti tunnistaakseen mahdolliset riskivuokralaiset sekä vaatimalla vuokralaisilta vuokra
vakuudet.
Vuokralaiskantaa on hajautettu panostamalla vuokraukseen ja Pohjoismaisen strategian avulla ja riskivuokralaisten osuutta on
vähennetty aktiivisesti.
Kiinteistönkehitys
ja kiinteistökaupat
Suunnitellut keskuksien divestoinnit voivat viivästyä heikon markkinatilanteen johdosta sekä toissijaisten kohteiden matalasta
likviditeetistä johtuen.
Kehityshankkeiden kustannukset voivat kasvaa kohonneiden rakennuskustannus ten takia tai viivästyksiä odottamattomien
haasteiden takia.
Uusien liiketilojen kysynnän laskusta voi seurata vuokrausasteen lasku tai suunnitelmia alhaisempi vuokrataso uusissa
kohteissa.
Kehityshankkeiden osuus investoinneista pidetään suhteellisen alhaisena eikä tonttivarantoa pidetä.
Rakennuskustannuksia hallitaan kilpailuttamalla, huolellisella hankkeiden kustannusten seurannalla ja solmimalla tarvittaessa
sopimuksia, joissa määritetään hintakatto.
Vuokrausriskejä minimoidaan tiukoilla esivuokrausvaatimuksilla ennen hankkeen aloittamista ja tekemällä sopimukset keskeisim-
pien ankkurivuokralaisten kanssa hankkeen alkuvaiheessa sekä toteutetaan hyväksi osoittautuneissa kauppapaikoissa, joilla on
vahva, kasvava väestöpohja.
Operatiivinen
toiminta
Suuronnettomuus, järjestelmien häiriötilanne tai terroristi -isku saattaisi uhata asiakkaiden ja vähittäiskauppiaiden turvallisuutta,
mikä johtaisi kuluttajaluotta muksen heikentymiseen, tulonmenetyksiin ja ylimääräisiin kustannuksiin.
Riski kasvaneista kiinteistöjen hoitokuluista (esimerkiksi huolto , energia , turvallisuus ja vartiointikustannukset). Joissakin
vuokrasopimuksissa hoitokulujen muuttuminen ei vaikuta vuokralaisen maksamaan vuokraan. Tällöin inflaation ylittävä
hoitokulujen nousu heikentäisi Cityconin kannattavuutta. Kasvavat hoito kulut voivat myös heikentää vuokralaisten
vuokranmaksukykyä silloin, kun Citycon siirtää kasvaneet kustannukset vuokralaisten maksettavaksi.
Uudesta pandemiasta johtuvat hallituksen asettamat rajoitukset voivat uhata kävijämääriä ja vuokralaisten kykyä harjoittaa
liiketoimintaa.
Onnettomuuksien ja tapaturmien riskiä pienennetään riittävällä turvallisuussuunnittelulla, onnettomuus ja tapaturmamenettelyil
sekä henkilöstön kriisivalmiusharjoituksilla.
Yhtiön vakuutussuoja on kattava.
Citycon pyrkii minimoimaan hoitokulujen nousun vaikutuksen tekemällä jaetun vuokran malliin perustuvia sopimuksia mahdolli-
suuksien mukaan sekä laskuttamalla vuokralaisia toteutuneiden kulujen mukaisesti.
Hankinnat toteutetaan tehokkaasti ja keskitetysti, kustannuksia seurataan ja kauppakeskusten kuluja vertaillaan keskenään.
Energian hinnankorotusten riskin pienentämiseksi sähköhinnat on määritetty kiinteiksi yhtiön suojausperiaatteiden mukaisesti
sekä toteutettu energiatehokkuutta parantavia toimia.
Kiinteistöjen arvo Kiinteistöjen arvo voi laskea monista syistä: heikentynyt taloudellinen ympäristö vaikuttaa kuluttajien ostovoimaan,
muuttunut kilpailu ja kuluttajien ostokäyttäytymisen muuttuminen kohti verkkokauppaa, rahoituksen vähentynyt saatavuus ja
kustannusten nousu sekä muiden omaisuuslajien suhteellinen houkuttelevuus.
Vaikka moniin kiinteistöjen arvoon yleisellä tasolla vaikuttaviin tekijöihin ei voi vaikuttaa, Citycon pyrkii vaikuttamaan markkina-
ar voon aktiivisella kauppakeskusjohtamisella ja kauppakeskustensa kannattavuuden optimoinnilla.
Strategiansa mukaisesti Citycon keskittyy vahvoilla kasvualueilla sijaitseviin urbaaneihin päivittäistavara- ja palveluvetoisiin
kauppakeskuksiin. Tämän ansiosta kiinteistöomaisuuden arvostus on säilynyt suhteellisen vakaana suhdannevaihtelun aikana.
Cityconin maantieteellinen sijainti viidessä korkean luottoluokituksen maassa hajauttaa maakohtaista riskiä ja pienentää kiinteistö-
jen arvostusvaihteluiden riskiä.
Ympäristö Ympäristönäkökulmat, asiakkaiden odotukset tai lainsäädäntö voivat asettaa rajoituksia tai vaikuttaa Cityconin liiketoimintaan,
maankäyt töön ja rakentamiseen.
Esimerkiksi ilmastonmuutokseen liittyvät riskit saattavat vaikuttaa Cityconin toimintaym päristöön. Äärimmäiset sääolosuhteet
ja lainsäädäntö liittyen ilmastonmuutoksen lieventämiseen ja siihen mukautumiseen voivat esimerkiksi lisätä energia-, ylläpito
ja korjauskuluja.
Suurten hankkeiden yhteydessä tehdään ympäristövaikutusten arviointi.
Citycon varmistaa energiainvestointien, sisäisten hallintakäytäntöjen, vihreän energian ostolla ja tuotannolla sekä ulkoisten
standardien ja sertifiointien avulla, että sen kiinteistöissä noudatetaan ympäristösäännöksiä.
Kestävän kehityksen strategia selkeillä lyhyen ja pitkän aikavälin tavoitteilla.
Ihmiset Cityconin kaltaisen asiantuntijaorganisaation menestys perustuu vahvasti hen kilöstöön, joten yksi keskeisistä riskeistä
on yhtiön epäonnistuminen oikeanlaisen henkilöstön houkuttelemisessa, kehittämisessä ja selvien roolien ja tavoitteiden
määrittelemisessä.
Citycon katsoo hyvän johtamisen pienentävän olennaisesti ihmisiin liittyviä riskejä ja painottaa vahvasti tavoitteiden asettamista ja
tulosjohtamista, osaamisen kehittämistä, urakehitystä sekä avainhenkilöiden sitouttamista.
Rahoitus Citycon on saanut sekä pankkirahoitusta että joukkovelkakirjalainaa kilpailu kykyisin ehdoin, mutta pankkien tai sijoittajien
rahoitushalukkuus voi kuitenkin laskea luottoluokituksen alenemisen seurauksena, rahoitusmarkkinoiden lisääntyneestä
epävarmuudesta, tiukentuneesta sääntelystä tai muusta syystä, joka voi vaikuttaa velkarahoituksen saatavuuteen ja
rahoituskustannuksiin.
Markkinakorkojen pysyessä nykyisellä korkealla tasolla nostaa tämä merkittävästi Cityconin rahoituskustannuksia
tulevaisuudessa.
Cityconilla on konservatiivinen, mutta aktiivinen, pitkäaikaiseen rahoitukseen keskittyvä rahoituspolitiikka, vahva tase ja 70–90
prosenttia velasta sidottuna kiinteisiin korkoihin, jolla vähennetään koronnousuun liittyviä vaikutuksia.
Standard & Poor’sin (BBB-) investointitason luottoluokitus tukee rahoituksen saatavuutta ja pienentäneet sen kustannuksia lisää.
35
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Listaus
Markkinapaikka Nasdaq Helsinki
Listattuna vuodesta 1988
Kaupankäyntivaluutta euro
Segmentti Suuret yhtiöt / Large Cap
Toimialaluokka Financials
Toimiala Real Estate Operating Companies
Kaupankäyntitunnus CTY1S
ISIN-koodi FI4000369947
Osakkeet ja osakepääoma
Citycon Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä.
Cityconilla on yksi osakelaji, ja kullakin osakkeella on
yksi ääni yhtiökokouksessa ja oikeus yhtä suureen
osinkoon. Osakkeilla ei ole nimellisarvoa.
Vuoden 2024 lopussa Cityconin osakkeiden lukumäärä
oli yhteensä 184 231 295. Yhtiön osakekannan
markkina-arvo vuoden 2024 lopussa oli 0,6 miljardia
euroa (päätöskurssi 3,22 euroa).
Vuoden 2024 aikana Cityconin osakkeiden vaihto
Helsingin pörssissä oli noin 75,5 miljoonaa osaketta.
Keskimääräinen päivävaihto oli 300 778 osaketta eli
keskimäärin noin 1,2 miljoonaa euroa.
Osakkeenomistajat
Rekisteröityjen osakkeenomistajien määrä oli vuoden
2024 lopussa 25 660 (27 738). Hallintarekisteröityjen
sijoittajien omistuksessa oli vuoden 2024 lopussa 67,7 %
osakkeista (70,2 %). Cityconin ulkomainen omistuspohja
on yksi Helsingin pörssin suurimpia.
Suurimmat osakkeenomistajat
Cityconin suurimmat osakkeenomistajat Euroclearin
rekisterin mukaan on listattu alla olevassa taulukossa.
Yhteensä G City Ltd. ja sen kokonaan omistama
tytäryhtiö Gazit Europe Netherlands BV omistavat
49,54 % yhtiön kaikista osakkeista ja äänistä
(91 259 016 osaketta 31.12.2024) . Suurin osa heidän
osakeomistuksestaan on hallintarekisteröity. Yllä oleva
osakeomistus sisältää myös heidän suoran omistuksen,
joka on mainittu edellä olevassa taulukossa.
Osinkojen jakaminen
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallitus
valtuutetaan päättämään varojen jakamisesta sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastosta.
Valtuutuksen perusteella osakkeenomistajille sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastosta jaettavan pääoman
palautuksen määrä on enintään 0,30 euroa osakkeelta.
Yhtiön nykyisten osakkeiden kokonaismäärän
(184 231 295) perusteella valtuutuksen johdosta yhtiö
voisi siis jakaa yhteensä enintään noin 55 269 389
euroa pääomanpalautusta.
Osakekurssi ja -vaihto
2024 2023 2022 2021 2020
Vaihdettuja osakkeita
1
1 000 x 75 495 61 626 84 382 94 293 68 046
Vaihtuvuus % 41,0 35,8 50,2 56,0 38,2
Ylin kurssi
1
EUR 5,21 7,01 7,57 8,18 9,99
Alin kurssi
1
EUR 3,13 4,89 5,96 6,67 5,22
Keskikurssi
1
EUR 4,03 5,93 6,81 7,37 7,19
Päätöskurssi
1
EUR 3,22 5,20 6,26 7,00 7,93
Osakekannan markkina-arvo, kauden lopussa Me 592,9 894,4 1 050,9 1 179,5 1 411,5
Osakkeiden määrä, kauden lopussa 1 000 x 184 231 171 994 168 009 168 499 177 999
1
Vertailutiedot oikaistu 18.3.2019 toteutetun osakkeiden yhdistämisen mukaisesti.
6
5
4
3
Osakkeen kurssikehitys ja vaihto
Osakkeiden lukumäärä, tuhatta
 Cityconin osakekurssi
 Cityconin osakkeen vaihto
Tammikuu 2024 Joulukuu 2024
euroa
2 500
2 000
1 500
1 000
500
0
36
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen alkuun asti.
15.11.2024 tiedotetun mukaisesti Citycon Oyj:n
hallitus on yksimielisesti päättänyt olla käyttämättä
valtuutustaan, eikä osinkoa tai pääomanpalautusta jaeta
vuonna 2025. Päätös on tehty yhtiön pitkän aikavälin
taloudellisen vakauden parantamiseksi sekä taseen ja
luottokelpoisuuden vahvistamiseksi.
Suurimmat osakkeenomistajat 31�12�2024
Yhteensä G City Ltd. (entinen Gazit-Globe Ltd.) ja Gazit
Europe Netherlands BV (Gazit-Globe Ltd:n kokonaan
omistama tytäryhtiö) omistavat 49,54 % yhtiön
kaikista osakkeista ja äänistä (91 259 016 osaketta
31.12.2024). Suurin osa heidän osakeomistuksestaan
on hallintarekisteröity. Yllä oleva osakeomistus sisältää
myös heidän suoran omistuksen, joka on mainittu
alla olevalla listalla. Lisätietoja G City Ltd.:n ja Gazit
Europe Netherlands BV:n omistuksista saatavilla yhtiön
nettisivuilta citycon.com/fi/sijoittajat/suurimmat-
osakkeenomistajat
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2024
Osakkeet %
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 13 299 139 7 %
G city Ltd* 4 882 174 3 %
Valtion Eläkerahasto 1 400 000 1 %
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 1 340 000 1 %
OP-Henkivakuutus Oy 836 686 0 %
Zeroman Oy 816 666 0 %
Nordea Henkivakuutus Suomi Oy 623 867 0 %
Pakkanen Mikko Pertti Juhani 500 000 0 %
Sr eQ Pohjoismaat Pienyhtiö 493 624 0 %
Rantalainen-Yhtiöt Oy 450 000 0 %
10 suurinta yhteensä 24 642 156 13 %
Hallintarekisteröidyt osakkeet 124 692 914 68 %
Muut 34 896 225 19 %
Yhteensä 184 231 295 100 %
1
Kyseessä on Gazitin ei hallintarekisteröity omistus. Yhteensä G City Ltd. ja Gazit Europe Netherlands BV (Gazit-Globe Ltd:n kokonaan omistama tytäryhtiö)
omistavat 49,54 % yhtiön kaikista osakkeista ja äänistä (91 259 016 osaketta 31.12.2024)
Omistusjakauma ryhmittäin 31.12.2024
Omistajien lukumäärä % Osakemäärä, kpl %
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 33 0 % 119 994 319 65 %
Yritykset 1 074 4 % 7 509 024 4 %
Kotitaloudet 24 343 95 % 25 631 149 14 %
Julkisyhteisöt 5 0 % 16 110 647 9 %
Ulkomaat 66 0 % 13 083 273 7 %
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 129 1 % 1 902 883 1 %
Yhteensä 25 650 100 & 184 231 295 100 %
Omistukset osakkeiden määrän mukaan 31.12.2024
Osakkeita, kpl Omistajien lukumäärä % Osakemäärä, kpl %
1–100 8 378 33 % 365 835 0 %
101–1 000 12 262 48 % 4 883 243 3 %
1 001–10 000 4 489 17 % 12 818 912 7 %
10 001–100 000 487 2 % 12 101 367 7 %
100 001–1 000 000 36 0 % 10 625 624 6 %
1 000 001 + 8 0 % 143 436 314 78 %
Yhteensä 25 660 100 % 184 231 295 100 %
37
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Tunnusluvut ja taloudellinen kehitys viideltä vuodelta
Laskentakaava 2024 2023 2022 2021 2020
Tuloslaskelman tiedot
Bruttovuokratuotto 235,4 215,3 222,3 222,2 224,3
Nettovuokratuotto
Suomi 80,9 76,4 68,6 66,5 66,2
Norja 60,5 62,5 78,9 77,8 74,1
Ruotsi 42,4 27,8 30,4 32,0 39,0
Tanska & Viro 30,9 29,3 26,0 26,0 26,0
Muut 0,0 -0,4 -0,3 0,0 0,1
Nettovuokratuotto yhteensä 214,7 195,7 203,6 202,3 205,4
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut 2,3 0,0 -26,5 -0,4 0,9
Liikevoitto/-tappio 29,8 -38,0 87,7 217,8 34,1
Tulos ennen veroja -47,0 -122,3 15,1 156,5 -45,7
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos -37,9 -115,0 5,3 121,0 -28,0
Tasetiedot
Sijoituskiinteistöt 3 627,8 3 858,2 4 040,1 4 189,2 4 152,2
Lyhytaikaiset varat
1
411,3 99,4 135,9 145,0 77,8
Oma pääoma 1 858,5 1 987,5 2 310,3 2 489,5 2 166,0
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 1 265,7 1 380,1 1 618,8 1 800,1 1 818,6
Määräysvallattomien omistajien osuus 0,0 0,0 0,0 0,3 0,2
Korolliset velat 2 131,5 1 864,4 1 807,7 1 878,5 2 121,2
Velat yhteensä 2 444,6 2 220,9 2 150,5 2 313,5 2 514,0
Oma pääoma ja velat yhteensä 4 303,1 4 208,4 4 460,7 4 803,0 4 680,0
Keskusten lukumäärä
2
31 34 34 37 41
1
Vuoden 2023 lyhytaikaiset varat on oikaistu uudelleenluokittelemalla joulukuussa 2022 myytyyn keskukseen liittyvä 17,1 miljoonan euron kauppahintasaaminen
pitkäaikaisesta saamisesta lyhytaikaiseksi saamiseksi sen erääntyessä vuoden 2024 lopussa. Aiemmin raportoitu luku vuodelle 2023 oli 82,3 miljoonaa euroa.
2
Kista Galleria 50 % ei sisälly vuosien 2020–2023 lukuihin.
3
Vuoden 2021 LTV luku muuttunut johtuen korjauksesta IFRS 16 varojen esittämisessä. Aiemmin raportoitu luku vuodelle 2021 oli 40,7.
4
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallitus valtuutetaan päättämään varojen jakamisesta sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta. Valtuutuksen
perusteella osakkeenomistajille sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta jaettavan pääoman palautuksen määrä on enintään 0,30 euroa osakkeelta.
Yhtiön nykyisten osakkeiden kokonaismäärän (184 231 295) perusteella valtuutuksen johdosta yhtiö voisi siis jakaa yhteensä enintään noin 55 269 389
euroa pääomanpalautusta. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen alkuun asti. 15.11.2024 tiedotetun mukaisesti Citycon Oyj:n hallitus
on yksimielisesti päättänyt olla käyttämättä valtuutustaan, eikä osinkoa tai pääomanpalautusta jaeta vuonna 2025. Päätös on tehty yhtiön pitkän aikavälin
taloudellisen vakauden parantamiseksi sekä taseen ja luottokelpoisuuden vahvistamiseksi.
5
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä pois lukien yhtiön hallussa olevat omat osakkeet.
Laskentakaavat on esitetty tunnuslukujen laskentaperiaatteet -osiossa.
Laskentakaava 2024 2023 2022 2021 2020
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut
Omavaraisuusaste, % 1 43,3 47,4 51,8 52,0 46,4
Luototusaste, % (LTV)
3
2 47,3 46,3 41,4 40,3 46,9
Oman pääoman tuotto, % (ROE) 3 -2,7 -7,5 0,3 6,6 0,0
Sijoitetun pääoman tuotto, % (ROI) 4 0,7 -1,9 1,5 4,8 2,8
Quick ratio 5 4,8 0,2 0,7 2,6 0,7
Bruttoinvestoinnit pysyviin vastaaviin, Me 382,3 95,9 177,0 224,1 344,4
%-osuus bruttovuokratuotosta 162,4 44,5 79,6 100,9 153,5
Osakekohtaiset tunnusluvut
Tulos/osake, euroa 6 -0,40 -0,70 -0,15 0,55 -0,25
Tulos/osake, laimennettu, euroa 7 -0,40 -0,70 -0,15 0,54 -0,25
Liiketoiminnan nettorahavirta/osake, euroa 8 0,71 0,75 0,59 0,72 0,71
Oma pääoma/osake, euroa 9 10,09 11,56 13,75 14,80 12,17
P/E -luku (hinta/voitto -suhde) 10 - - - - -
Sijoitetun vapaan oman pääoman palautus / osake, euroa
4
0,30 0,50 0,50 0,45 0,49
Osakekohtainen osinko, euroa
4
- - - 0,05 0,05
Osinko ja sijoitetun vapaan oman pääoman palautus
yhteensä/osake, euroa
4
0,30 0,50 0,50 0,50 0,54
Osinko ja pääomanpalautus tuloksesta, % 11 - - - 91,6 -
Efektiivinen osinko- ja pääomanpalautustuotto, % 12 9,3 9,6 8,0 7,1 6,8
Osakeantioikaistu keskimääräinen osakemäärä (1 000 kpl)
5
182 316 168 285 168 011 177 033 177 998
Osakeantioikaistu osakemäärä tilikauden lopussa (1 000 kpl)
5
184 231 171 994 168 009 168 202 177 999
Operatiiviset tunnusluvut
Taloudellinen vuokrausaste, %
2
13 94,1 94,9 94,5 93,4 93,9
Cityconin omistama vuokrattava pinta-ala, m²
2
999 497 1 011 490 1 013 390 1 059 090 1 136 390
Henkilöstö tilikauden lopussa 164 234 251 251 246
38
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Tunnuslukujen laskentaperiaatteet
1) Omavaraisuusaste, % Oma pääoma
X 100
Taseen loppusumma - saadut ennakot
2) Luototusaste -% (LTV) Korolliset velat - Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) - rahat ja pankkisaamiset
X 100
Sijoituskiinteistöjen käypä arvo taseessa + myytävänä olevat omaisuuserät + osuudet
yhteisyrityksissä – Sijoituskiinteistöihin luokiteltavat käyttöoikeusomaisuuserät (IFRS 16)
3) Oman pääoman tuotto-% (ROE) Tilikauden tulos
X 100
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma (painotettu keskiarvo)
4) Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) Voitto tai tappio ennen veroja + korko ja muut rahoituskulut
X 100
Taseen loppusumma (tilikauden keskiarvo) - korottomat velat (tilikauden keskiarvo)
5) Quick ratio Rahoitusomaisuus
Lyhytaikainen vieras pääoma
6) Tulos/osake, euroa
1
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos
X 100
Tilikauden keskimääräinen osakkeiden lukumäärä
7) Tulos/osake, laimennettu, euroa
1
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos
X 100
Tilikauden keskimääräinen laimennettu osakkeiden lukumäärä
8) Liiketoiminnan nettorahavirta/
osake, euroa
Liiketoiminnan nettorahavirta
X 100
Tilikauden keskimääräinen osakkeiden lukumäärä
9) Oma pääoma / osake, euroa Oma pääoma
Osakkeiden lukumäärä tilinpäätöspäivänä
10) P/E luku (hinta/voitto -suhde) Tilikauden viimeinen kaupantekokurssi
Tulos/osake
11) Osinko ja pääoman palautus
tuloksesta, %
Osakekohtainen osinko ja pääomanpalautus
X 100
Tulos/osake
12) Efektiivinen osinko- ja
pääomanpalautustuotto, %
Osakekohtainen osinko ja pääomanpalautus
X 100
Tilikauden viimeinen kaupantekokurssi
13) Taloudellinen vuokrausaste, % Vuokrasopimusten mukainen bruttovuokratuotto
X 100
Vapaiden tilojen markkinahintainen arviovuokra + vuokrasopimusten mukainen
bruttovuokratuotto
1
Osakekohtaista tulosta laskettaessa emoyhtiön omistajille kuuluvasta tilikauden tuloksesta vähennetään hybridilainan transaktiokulut ja lainan korot
kirjaamishetkestä riippumatta (korot kirjataan sen perustella, milloin velvoite niiden maksuun syntyy). Lisäksi tunnuslukua laskettaessa huomioidaan
voitot/tappiot ja kulut hybridilainan takaisinmaksusta.
39
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Tilinpäätös
Citycon Oyj:n konsernitilinpäätös, IFRS ������������������������ 41
Konsernituloslaskelma, IFRS .................................................. 41
Laaja konsernituloslaskelma, IFRS ....................................... 41
Konsernitase, IFRS .......................................................................42
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS .......................................43
Konsernin oman pääoman laskelma, IFRS .......................44
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ������������������������������������ 45
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS ������������������������������������������������83
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot, FAS ..........................86
Tilinpäätöksen allekirjoitukset.................................................90
Tilintarkastuskertomus ...............................................................91
40
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Citycon Oyj:n konsernitilinpäätös, IFRS
Konsernituloslaskelma, IFRS
Me Liite 2024 2023
Bruttovuokratuotto 1.2. 235,4 215,3
Ylläpito- ja palvelutuotot 1.3. 85,9 74,7
Hoitokulut 1.4. -104,5 -92,8
Vuokraustoiminnan muut kulut -2,1 -1,6
Nettovuokratuotto 1.1. 214,7 195,7
Hallinnon kulut 1.5. -33,2 -31,1
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut 1.3, 1.7. 2,3 0,0
Nettovoitot/-tappiot sijoituskiinteistöjen arvostuksesta käypään
arvoon 2.1. -74,6 -200,3
Nettovoitot/-tappiot sijoituskiinteistöjen myynneistä 1.1., 5.1. -79,3 -2,3
Liikevoitto/-tappio 29,8 -38,0
Rahoitustuotot 76,5 87,7
Rahoituskulut -152,7 -135,3
Rahoitustuotot ja -kulut (netto) 3.2. -76,1 -47,7
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta 2.4. -0,7 -36,7
Tulos ennen veroja -47,0 -122,3
Tilikauden tulokseen perustuvat verot 4.1. -2,1 -2,9
Laskennalliset verot 4.2. 11,2 10,3
Tuloverot 9,2 7,4
Tilikauden tulos -37,9 -115,0
Tilikauden tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -37,9 -115,0
Määräysvallattomille omistajille 0,0 0,0
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tuloksesta laskettu osakekohtainen
tulos
1
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euro) 1.8. -0,40 -0,70
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euro) 1.8. -0,40 -0,70
1
Tunnusluku sisältää hybridilainan maksetut sekä kirjaamattomat kertyneet korot ja jaksotetut palkkiot sekä voitot/tappiot ja kulut hybridilainan takaisinmaksusta.
Laaja konsernituloslaskelma, IFRS
Me Liite 2024 2023
Tilikauden tulos -37,9 -115,0
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteiseksi
Nettovoitot/-tappiot rahavirran suojauksista 3.2. 0,2 -3,4
Osuus osakkuus- ja yhteisyrityksien muista laajan tuloksen eristä 0,0 0,0
Ulkomaan toimintojen tilinpäätöksen muuntamisesta johtuvat
valuuttakurssivoitot/-tappiot -31,1 -51,7
Yhteensä erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteisiksi -30,9 -55,0
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen -30,9 -55,0
Tilikauden laaja tulos -68,8 -170,0
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -68,8 -170,0
Määräysvallattomille omistajille 0,0 0,0
Operatiivinen tulos kasvoi vuonna 2024
Nettovuokratuotto kasvoi vuonna 2024 johtuen
pääasiassa Kista Galleria -kauppakeskuksen jäljellä
olleen 50 % osuuden hankinnan myötä helmikuussa
2024. Liikevoitto oli 29,8 miljoonaa euroa positiivinen.
Vuoden 2024 tilikauden tulokseen vaikuttivat
korkeammat rahoituskulut
Kokonaisuudessaan Cityconin taloudelliseen tulokseen
vaikuttivat sijoituskiinteistöjen käyvän arvon tappio 74,6
miljoonaa euroa sekä vuoden aikana tehdyt divestoinnit
yhdessä kasvaneiden rahoituskulujen kanssa.
2023 1 2 3 4 5 2024
Liikevoiton muutos
Me
1  Nettovuokratuoton muutos
2 Hallinnon kulujen muutos
3 Liiketoiminnan muiden tuottojen ja kulujen muutos
4 Käyvän arvon voittojen/tappioiden muutos
5 Myyntivoittojen/-tappioiden muutos
125,6
2,3
-2,1
19,0
-38.0
-77,0
29,8
41
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Konsernitase, IFRS
Me Liite 31.12.2024 31.12.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Sijoituskiinteistöt 2.1. 3 627,8 3 858,2
Liikearvo 5.2. 89,9 111,4
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksistä 2.4. 3,4 72,4
Aineettomat hyödykkeet 4.3. 9,7 10,7
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 0,6 2,4
Laskennalliset verosaamiset 4.2. 16,4 16,5
Johdannaissopimukset 3.6. 30,0 37,2
Muut pitkävaikutteiset varat
1
3.9. 32,9 0,4
Pitkäaikaiset varat yhteensä
1
3 810,7 4 109,0
Myytävänä olevat omaisuuserät 2.2. 81,1 0,0
Lyhytaikaiset varat
Johdannaissopimukset 3.6. 6,5 0,1
Tilikauden tulokseen perustuvat verosaamiset 4.1. 0,3 0,6
Myyntisaamiset ja muut saamiset
1
3.3., 4.4. 46,1 73,4
Rahavarat ja pankkisaamiset 3.8. 358,5 25,2
Lyhytaikaiset varat yhteensä
1
411,3 99,4
Varat yhteensä 4 303,1 4 208,4
1
31.12.2023 tase on oikaistu uudelleenluokittelemalla joulukuussa 2022 myytyyn keskukseen liittyvä 17,1 miljoonan euron kauppahintasaaminen pitkäaikaisesta
saamisesta lyhytaikaiseksi saamiseksi sen erääntyessä vuoden 2024 lopussa.
Me Liite 31.12.2024 31.12.2023
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Oma pääoma 3.1.
Osakepääoma 259,6 259,6
Ylikurssirahasto 131,1 131,1
Arvonmuutosrahasto -1,3 -1,4
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 589,4 596,8
Muuntoerot -271,1 -240,0
Kertyneet voittovarat 558,0 634,1
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä 1 265,7 1 380,1
Hybridilaina 3.1. 592,8 607,3
Määräysvallattomien omistajien osuus 0,0 0,0
Oma pääoma yhteensä 1 858,5 1 987,5
Pitkäaikaiset velat
Lainat 3.3., 3.4. 2 110,7 1 502,8
Johdannaissopimukset 3.3., 3.6. 12,7 22,6
Laskennalliset verovelat 4.2. 208,4 247,8
Muut velat 3.3. 0,2 0,2
Pitkäaikaiset velat yhteensä 2 331,9 1 773,4
Lyhytaikaiset velat
Lainat 3.3., 3.4. 20,8 361,6
Johdannaissopimukset 3.3., 3.6. 3,9 5,3
Tilikauden tulokseen perustuvat verovelat 4.1. 1,8 2,4
Ostovelat ja muut velat 3.3., 4.5. 86,2 78,3
Lyhytaikaiset velat yhteensä 112,6 447,5
Velat yhteensä 2 444,6 2 220,9
Oma pääoma ja velat yhteensä 4 303,1 4 208,4
Sijoituskiinteistöjen käypä arvo laski
Sijoituskiinteistöjen tasearvoa laskivat käyvän arvon tappiot 74,6 miljoonaa euroa, valuuttakurssien muutokset
70,2 miljoonaa euroa sekä siirrot myytävänä olevien omaisuuserien ryhmään 411,1 miljoonaa euroa, investoinnit
ja hankinnat puolestaan nostivat tasearvoa 321,3 miljoonaa euroa. Citycon hankki jäljellä olleen 50 %
osuuden Kista Galleria -kauppakeskuksesta helmikuussa 2024, minkä jälkeen Kista Galleria on konsolidoitu
kokonaisuudessaan konsernin lukuihin kasvattaen konsernin varoja ja velkoja.
2024 2023
Varat
Me
5 000
4 000
3 000
2 000
1 000
0
 Muut lyhytaikaiset varat
 Rahavarat ja pankkisaamiset
Myytävänä olevat
omaisuuserät
 Muut pitkäaikaiset varat
 Liikearvo
Osuudet osakkuus- ja
yhteisyrityksistä
 Sijoituskiinteistöt
2024 2023
Oma pääoma ja velat
Me
5 000
4 000
3 000
2 000
1 000
0
 Muut lyhytaikaiset velat
 Muut pitkäaikaiset velat
 Laskennalliset verovelat
 Lainat
 Oma pääoma
42
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS
Me Liite 2024 2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tulos ennen veroja -47,0 -122,3
Oikaisut 233,1 290,3
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta 186,1 168,0
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos 4.4. 13,0 0,1
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos 4.5. -10,1 5,7
Käyttöpääoman muutos 2,9 5,8
Liiketoiminnan rahavirta 189,0 173,8
Maksetut korot ja muut rahoituskulut -63,0 -51,0
Saadut korot ja muut rahoitustuotot 5,8 1,7
Maksetut välittömät verot -2,2 2,4
Liiketoiminnan nettorahavirta 129,6 126,8
Investointien rahavirta
Sijoituskiinteistöjen ja tytäryritysten hankinnat vähennettynä
hankintahetken rahavaroilla 2.1., 2.2., 5.1. -62,7 -
Investoinnit sijoituskiinteistöihin 2.1., 2.2. -48,1 -94,4
Investoinnit yhteisyrityksiin, aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin 2.4., 4.3. -1,0 -2,3
Sijoituskiinteistöjen ja tytäryritysten myynnit 2.2., 5.1. 299,9 -0,4
Investointien nettorahavirta 188,1 -97,1
Rahoituksen rahavirta
Lyhytaikaisten lainojen nostot 3.4. 256,1 357,3
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut 3.4. -800,5 -433,8
Pitkäaikaisten lainojen nostot 3.4. 641,6 405,3
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut 3.4. -29,9 -257,5
Hybridilainan takaisinmaksut 3.1. - -39,2
Hybridilainan korot ja kulut 3.1. -48,7 -29,1
Maksullinen osakeanti ja kulut 3.1. 46,6 -
Maksetut osingot ja pääoman palautukset sijoitetun vapaan oman
pääoman rahastosta 3.1. -55,2 -84,4
Toteutuneet kurssivoitot ja -tappiot 7,7 9,4
Rahoituksen nettorahavirta 17,7 -72,0
Rahavarojen muutos 335,4 -42,3
Rahavarat tilikauden alussa 3.8. 25,2 69,2
Valuuttakurssien muutosten vaikutus -2,2 -1,6
Rahavarat tilikauden lopussa 3.8. 358,5 25,2
Me Liite 2024 2023
Oikaisut:
Poistot ja arvonalennukset 1.5., 4.3. 2,9 3,0
Nettovoitot/-tappiot sijoituskiinteistöjen arvostuksesta käypään arvoon 2.1. 74,6 200,3
Voitot/tappiot sijoituskiinteistöjen myynneistä 1.1., 5.1. 79,3 2,3
Rahoitustuotot 3.2. -76,5 -87,7
Rahoituskulut 3.2. 152,7 135,3
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta 2.4. 0,7 36,7
Osakeperusteiset maksut 1.6. -0,6 1,7
Muut oikaisut 0,1 -1,3
Yhteensä 233,1 290,3
Me Liite 2024 2023
Liiketoiminnan nettorahavirta 129,6 126,8
Keskimääräinen osakemäärä (1 000) 182 316 168 285
Liiketoiminnan nettorahavirta/osake 0,71 0,75
Liiketoiminnan nettorahavirta kasvoi hieman viime vuodesta 129,6 miljoonaan euroon
Citycon investoi tilikauden aikana 110,8 miljoonaa euroa hankintoihin ja sijoituskiinteistöihin, sisältäen Kistan hankinnan ja samana
päivänä eteenpäin myydyn Ruotsin asuinkiinteistökohteen hankintahinnan. Investoinnit sekä lainojen takaisinmaksu rahoitettiin
pääosin liiketoiminnan rahavirralla ja sijoituskiinteistöjen myynneillä. Osakekohtainen liiketoiminnan nettorahavirta laski 0,71
euroon johtuen vuoden 2024 aikana toteutetuista suunnatuista osakeanneista, joissa laskettiin liikkeelle yhteensä 12,2 miljoonaa
uutta osaketta. Vuoden 2024 aikana, Citycon laski liikkeelle kaksi joukkovelkakirjalainaa, yhteensä 750 miljoonaa euroa. Näiden
tuotot käytettiin lyhytaikaisten velkojen takaisinmaksuun, 310 miljoonaa euroa EUR joukkolainaan ja 193 miljoonaa euroa NOK
joukkolainoihin.
2023 1 2 3 4 5 6 7 8 2024
Rahoitustarve ja saadut rahavirrat
Me
1  Operatiivinen kassavirta
2  Hankinnat ja investoinnit
3  Kiinteistöjen myynnit
4  Lainojen nostot -ja takaisinmaksut - netto
5  Hybridilainan korot ja kulut
6  Maksullinen osakeanti ja kulut
7  Maksetut osingot ja pääoman palautukset
8  Muut
299,9
-48,7
46,6
-55,2
67,3
-111,8
129,6
25,2
5,6
358,5
43
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Konsernin oman pääoman laskelma, IFRS
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Me
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto
Arvon-
muutos-
rahasto
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto Muuntoerot
Kertyneet
voittovarat Yhteensä Hybridilaina
Määräys-
vallattomien
omistajien
osuus
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 259,6 131,1 1,9 660,2 -188,3 754,3 1 618,8 691,5 0,0 2 310,3
Tilikauden tulos 2023 -115,0 -115,0 -115,0
Nettovoitot rahavirran suojauksista (liite 3.2.) -3,4 -3,4 -3,4
Ulkomaan toimintojen tilinpäätöksen muuntamisesta
johtuvat valuuttakurssivoitot/-tappiot -51,7 -51,7 -51,7
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen yhteensä -3,4 -51,7 -55,0 -55,0
Tilikauden laaja tulos -3,4 -51,7 -115,0 -170,0 -170,0
Hybridilainojen takaisinmaksut (liite 3.1.) 0,0 -85,9 -85,9
Voitot hybridilainojen takaisinmaksuista (liite 3.1.) 25,8 25,8 25,8
Hybridilainan korot ja kulut (liite 3.1.) -30,7 -30,7 1,8 -28,9
Osakeanti ja kulut (liite 3.1.) 20,9 20,9 20,9
Osingonjako ja pääomanpalautus (liite 3.1.) -84,4 -84,4 -84,4
Osakeperusteiset maksut (liite 1.6.) -0,3 -0,3 -0,3
Muut muutokset 0,0 0,0 0,0
Oma pääoma 31.12.2023 259,6 131,1 -1,4 596,8 -240,0 634,1 1 380,1 607,3 0,0 1 987,5
Tilikauden tulos 2024 -37,9 -37,9 -37,9
Nettovoitot rahavirran suojauksista (liite 3.2.) 0,2 0,2 0,2
Ulkomaan toimintojen tilinpäätöksen muuntamisesta
johtuvat valuuttakurssivoitot/-tappiot -31,1 -31,1 -31,1
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen yhteensä 0,2 -31,1 -30,9 -30,9
Tilikauden laaja tulos 0,2 -31,1 -37,9 -68,8 -68,8
Voitot/tappiot hybridilainojen takaisinmaksuista (liite 3.1.) -2,2 -2,2 -2,2
Hybridilainan korot ja kulut (liite 3.1.) -34,7 -34,7 -14,5 -49,2
Osakeanti ja kulut (liite 3.1.) 47,8 47,8 47,8
Osingonjako ja pääomanpalautus (liite 3.1.) -55,2 -55,2 -55,2
Osakeperusteiset maksut (liite 1.6.) -1,3 -1,3 -1,3
Muut muutokset 0,0 0,0 0,0
Oma pääoma 31.12.2024 259,6 131,1 -1,3 589,4 -271,1 558,0 1 265,7 592,8 0,0 1 858,5
Tilikauden tulos ja hybridilainan korot ja kulut
laskivat omaa pääomaa
Tilikauden tulos oli -37,9 miljoonaa euroa.
Hybridilainojen korkoja ja kuluja kirjattiin omaan
pääomaan yhteensä -49,2 miljoonaa euroa.
Citycon jakoi vuonna 2024 sijoitetun vapaan
oman pääoman rahastosta pääoman palautusta
0,30 euroa osakkeelta. Pääoman palautus oli
yhteensä 55,2 miljoonaa euroa. Muuntoerojen
vaikutus omaan pääomaan oli -31,1 miljoonaa
euroa. Vuoden 2024 aikana Citycon suoritti
myös yhden suunnatun maksullisen osakeannin
suomalaisille ja kansainvälisille institutionaalisille
ja muille kokeneille sijoittajille sekä yhteensä
kolme suunnattua maksutonta osakeantia
osakeperusteisten kannustinjärjestelmäpalkkioiden
ja hallituspalkkioiden maksamiseksi.
1 4 72023
2024
2 5 83 6
Osakekohtaisen oman
pääoman kehittyminen
Me
Oma pääoma/osakeOma pääoma/osake
1
Tilikauden tulos
2
Muuntoerot
3
Osakeanti ja kulut
4
Osingonjako ja
pääomanpalautus
5Voitot hybridilainojen
takaisinmaksuista
6Hybridilainan korot ja kulut
7Osakeannin vaikutus
osakemäärään
8Muut muutokset
-0,01
-0,77
-0,01
-0,30
0,26
-0,21
-0,17
-0,27
10,09
11,56
44
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
Tässä taulukossa on esitetty Citycon konsernin tilinpäätöksen liitetiedot ja niihin liittyvät laadintaperiaatteet.
Taulukossa on esitetty myös mihin IFRS-standardeihin laadintaperiaatteet ensisijaisesti perustuvat.
Laatimisperiaate Liitetieto Numero IFRS
Segmentti-informaatio Segmentti-informaatio 1.1. IFRS8
Tuotot, liiketoiminnan muut tuotot, myyntisaamiset ja muut
saamiset
Bruttovuokratuotto, myyntituotot
asiakassopimuksista, liiketoiminnan muut
tuotot ja kulut, myyntisaamiset ja muut
saamiset
1.2., 1.3., 1.7., 4.4. IFRS16, IFRS15, IFRS9
Työsuhde-etuudet ja osakeperusteiset maksut Työsuhde-etuudet ja henkilöstökulut 1.6. IAS19, IFRS2
Osakekohtainen tulos Osakekohtainen tulos 1.8. IAS33
Sijoituskiinteistöt Sijoituskiinteistöt ja niihin liittyvät vastuut,
Käyttöoikeusomaisuuserät
2.1., 2.3. IAS40, IFRS13, IFRS16
Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät Myytävänä olevat omaisuuserät 2.2. IAS40, IFRS5
Sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin Osuudet yhteisyrityksissä, Osuudet
osakkuusyrityksissä
2.4. IAS28, IFRS11, IFRS12
Rahoitusinstrumentit: Tilinpäätöksessä esitettävä tiedot,
esittämistapa, kirjaaminen ja arvostaminen
Oma pääoma, Rahoituskulut (netto),
Rahoitusinstrumenttien luokittelu, Lainat,
Rahoitusriskien hallinta, Johdannaissopimukset,
Rahavarat, Muut pitkävaikutteiset varat,
Myyntisaamiset ja muut saamiset, Ostovelat ja
muut velat.
3.1., 3.2., 3.3., 3.4., 3.5., 3.6., 3.8., 3.9., 4.4., 4.5. IAS32, IFRS7, IFRS9, IFRS16
Varaukset, ehdolliset velat ja ehdolliset varat Vastuusitoumukset 2.1., 3.7. IAS37
Konsernitilinpäätös, Liiketoimintojen yhdistäminen Hankinnat ja myynnit, Liikearvo,
Määräysvallattomien omistajien hankinta
5.1., 5.2., 5.3. IAS40, IFRS10, IFRS3
Lähipiiriä koskevat tiedot tilinpäätöksessä Lähipiiritapahtumat ja konsernirakenteen
muutokset
5.4. IAS24
Omaisuuserien arvonalentuminen Liikearvo, Aineettomat hyödykkeet,
Myyntisaamiset ja muut saamiset
4.3., 4.4., 5.2. IAS36, IFRS9
Tuloverot Tuloverot, Laskennalliset verosaamiset ja -velat 4.1., 4.2. IAS12
Aineettomat hyödykkeet Aineettomat hyödykkeet 4.3. IAS38
Raportointikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat 5.6. IAS10
Vastuusitoumukset Ostositoumukset, Alv-palautusvastuut,
Kiinnitykset ja Panttaukset
2.1., 3.7. -
45
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Yrityksen perustiedot
Citycon on vähittäiskaupan liiketiloihin erikoistunut
kiinteistösijoitusyhtiö, jonka toiminta on keskittynyt
Suomeen, Norjaan, Ruotsiin, Viroon ja Tanskaan.
Yhtiö on Suomen lakien mukaan perustettu julkinen
osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Helsinki ja rekisteröity
osoite Piispansilta 9 A, 02230 Espoo. Yhtiön virallinen
nimi on Citycon Oyj.
Cityconin hallitus on hyväksynyt yhtiön tilinpäätöksen
26.2.2025. Suomen osakeyhtiölain mukaan
yhtiökokouksella on oikeus olla hyväksymättä
hallituksen hyväksymää tilinpäätöstä ja palauttaa
tilinpäätös hallitukselle korjattavaksi.
Jäljennös Cityconin konsernitilinpäätöksestä on
saatavilla verkkosivuilta www.citycon.com/fi ja
konsernin pääkonttorista osoitteesta Piispansilta 9 A,
02230 Espoo.
Tilinpäätöksen laatimisperusta
Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten
tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting
Standards, IFRS) mukaisesti ja sitä laadittaessa
on noudatettu 31.12.2024 voimassa olleita IAS- ja
IFRS-standardeja sekä Standing Interpretations
Committee (SIC) ja International Financial Reporting
Interpretations Committee (IFRIC) tulkintoja.
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan
Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa
säännöksissä EU:n asetuksessa N:o 1606/2002
säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettavaksi
hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja.
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös
suomalaisen kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön
mukaiset.
Rahoitusvarat ja -velat luokitellaan joko jaksotettuun
hankintamenoon tai käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattaviksi varoiksi tai veloiksi. Jaksotettuun
hankintamenoon kirjattuihin rahoitusvaroihin
kuuluvat vuokra- ja myyntisaamiset, korkosaamiset ja
rahavarat. Jaksotettuun hankintamenoon kirjattuihin
velkoihin kuuluvat lainat, ostovelat ja korkovelat.
ypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin
varoihin ja velkoihin sisältyy valuuttajohdannaisia,
valuutan- ja koronvaihtosopimuksia sekä korko-
optioita. Myös sijoituskiinteistöt on arvostettu käypään
arvoon alkuperäisen kirjaamisen jälkeen. Muilta
osin konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin
hankintamenoihin perustuen.
ESEF-tilinpäätöksen XBLR-merkinnät ovat
tilintarkastettuja.
Tilinpäätöstiedot esitetään miljoonina euroina ja luvut on
pyöristetty satoihin tuhansiin.
Keskeiset arviot ja olettamat sekä harkintaa
edellyttät laatimisperiaatteet
IFRS:n mukaisen tilinpäätöksen laatiminen
edellyttää yhtiön johdolta arvioita ja olettamuksia,
jotka vaikuttavat laatimisperiaatteiden
soveltamiseen ja raportoitavien varojen, velkojen,
tuottojen ja kulujen määrään sekä esitettäviin
liitetietoihin. Arviot ja niihin liittyvät olettamukset
perustuvat aikaisempiin kokemuksiin ja muihin
tekijöihin, joiden arvioidaan olevan tämänhetkinen
paras näkemys sellaisten varojen tai velkojen
arvostamisessa, joille ei muista lähteistä ole
saatavissa arvoja. Toteumat voivat poiketa
tehdyistä arvioista ja oletuksista niihin liittyvän
epävarmuuden vuoksi siitä huolimatta, että
ne perustuvat parhaaseen tietämykseen sekä
ajantasaiseen tietoon.
Arvioita ja niihin liittyviä olettamuksia tarkastellaan
jatkuvasti. Kirjanpidollisten arvioiden tarkistukset
kirjataan sille kaudelle, jolla arviota tarkistetaan,
jos arvion muutos koskee vain kyseistä kautta.
Mikäli arvion muutos koskee sekä arvion
muutoskautta että myöhempiä kausia, arvion
muutos kirjataan vastaavasti sekä muutoskaudelle
että tuleville kausille.
Toimintaa koskevat keskeiset arviot ja
olettamat sekä erityistä harkintaa edellyttävät
laadintaperiaatteet esitetään yhdessä siihen
liittyvän liitetiedon kanssa.
Liitetieto Keskeiset arviot ja olettamat2.1. Sijoituskiinteistöt ja niihin Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon liittyvät vastuutmäärittäminen2.2. Myytävänä olevat Sijoituskiinteistöjen luokitteluomaisuuserät2.3. Käyttöoikeusomaisuuserät Vuokrasopimuksiin sisältyvien jatko-optioiden arvioiminen4.1. Tuloverot Arviot ja oletukset verolaskennan laadintaan liittyen4.2. Laskennalliset Laskennallisten verosaamisten verosaamiset ja -velathyödyntäminen4.4. Myyntisaamiset ja muut Odotettavissa olevien saamisetluottotappioiden arvioiminenLiiketoiminta- ja 5.1. Hankinnat ja myynnitomaisuushankintojen luokittelu5.2. Liikearvo Liikearvon arvonalentumistestaus
46
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
1. Liiketoiminnan tulos
1.1. Segmentti-informaatio
Citycon konsernin maantieteelliset segmentit
ovat Suomi, Norja, Ruotsi ja Tanska & Viro. Muut-
segmentti sisältää pääasiassa konsernitoiminnoista
syntyviä hallinnon kuluja. Citycon muutti operatiiviset
segmenttinsä ja segmenttiraportoinnin vuoden 2023
alusta alkaen. Aiemmin segmentit olivat Suomi & Viro,
Norja ja Ruotsi & Tanska.
Cityconin hallitus seuraa IFRS segmenttien tulosta.
Hallitus seurasi erikseen Kista Gallerian tulosta 50 %:n
osuuden mukaisesti 29.2.2024 asti, jolloin Citycon
osti jäljellä olleen 50 % osuuden kauppakeskuksesta,
joten segmentti-informaatiossa on eritelty sekä
IFRS segmenttitulokset että Kista Gallerian tulos
vertailuvuoden 2023 osalta.
Cityconin hallitus arvioi liiketoimintayksiköiden
suoritusta nettovuokratuoton ja operatiivisen
liikevoiton (Direct Operating Profit) perusteella.
Cityconin hallitukselle raportoidaan myös käyvän
arvon muutokset liiketoimintayksiköittäin.
Segmentin varat ja velat ovat sellaisia liiketoiminnan
eriä, joita segmentti käyttää liiketoiminnassaan tai
jotka ovat järkevällä perusteella kohdistettavissa
segmenteille. Kohdistamattomat erät sisältävät vero-
ja rahoituseriä sekä koko konsernille yhteisiä eriä.
Segmenttien välillä ei ole sisäistä myyntiä.
Bruttoinvestoinnit koostuvat sijoituskiinteistöjen,
osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä, aineettomien
ja aineellisten hyödykkeiden lisäyksistä taseessa.
1.1.–31.12.2024
IFRS segmentit Kista Galleria 1Me Suomi Norja Ruotsi Tanska & ViroMuutyhteensä(50 %) Bruttovuokratuotto 84,5 65,4 52,5 33,0 0,0 235,4 -Ylläpito- ja palvelutuotot 31,7 26,0 19,6 8,6 0,0 85,9 -Hoitokulut -34,9 -30,3 -28,5 -10,8 0,0 -104,5 -Vuokraustoiminnan muut kulut -0,3 -0,7 -1,2 0,1 0,0 -2,1 -Nettovuokratuotto 80,9 60,5 42,4 30,9 0,0 214,7 -Operatiiviset hallinnon kulut -2,3 -4,1 -3,5 -0,5 -22,7 -33,2 -Operatiiviset liiketoiminnan muut tuotot ja kulut 2,2 -0,3 0,1 0,3 -0,1 2,2 -Operatiivinen liikevoitto (Direct operating profit) 80,7 56,1 39,0 30,7 -22,8 183,6 -Ei-operatiiviset liiketoiminnan muut tuotot ja kulut 0,2 0,0 -0,1 0,0 0,0 0,1 -Nettovoitot/-tappiot sijoituskiinteistöjen arvostuksesta käypään arvoon -59,4 -27,5 17,9 -5,7 - -74,6 -Voitot/tappiot sijoituskiinteistöjen myynneistä 0,2 -50,2 -9,2 -19,8 -0,2 -79,3 -Liikevoitto/-tappio 21,7 -21,6 47,5 5,2 -23,1 29,8 -Kohdistetut varatSijoituskiinteistöt 1 584,6 836,1 911,1 296,0 - 3 627,8 -Myytävinä olevat omaisuuserät 67,4 13,7 0,0 0,0 - 81,1 -Muut kohdistetut varat 10,7 84,7 9,2 13,5 423,1 541,2 -Kohdistamattomat varatLaskennalliset verosaamiset 16,4 16,4 -Johdannaissopimukset 36,5 36,5Varat yhteensä 1 662,7 934,6 920,3 309,5 476,0 4 303,1 -Kohdistetut velatOstovelat ja muut velat 11,4 10,9 16,1 7,9 39,8 86,2 -Kohdistamattomat velatKorolliset velat 2 131,5 2 131,5 -Laskennalliset verovelat 208,4 208,4 -Johdannaissopimukset 16,6 16,6 -Muut kohdistamattomat velat 2,0 2,0 -Velat yhteensä 11,4 10,9 16,1 7,9 2 398,3 2 444,6 -Bruttoinvestoinnit 15,1 5,6 351,2 9,3 1,0 382,3 -Kauppakeskusten lukumäärä 9 11 6 4 - 30 -Muiden kiinteistöjen lukumäärä 1 - - - - 1 -1 Viron Operatiivinen liikevoitto on 24,0 miljoonaa euroa, Bruttovuokratuotto ja Ylläpito- ja palvelutuotot yhteensä ovat 32,9 miljoonaa euroa, Hoitokulut ja hallinnon kulut yhteensä ovat 9,0 miljoonaa euroa ja Varat yhteensä ovat 193,4 miljoonaa euroa.
47
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Yhdenkään vuokralaisen osuus ei ylittänyt 10 %
bruttovuokratuotoista tilikausina 2024 tai 2023, eikä
operatiivista toimintaa johdeta asiakassegmenttien
perusteella.
1.1.–31.12.2023
IFRS segmentit Kista Galleria 1Me Suomi Norja Ruotsi Tanska & ViroMuutyhteensä(50 %) Bruttovuokratuotto 81,6 67,7 33,8 32,2 0,0 215,3 9,3Ylläpito- ja palvelutuotot 28,6 25,1 10,2 10,8 0,0 74,7 3,3Hoitokulut -33,1 -29,9 -16,3 -13,1 -0,4 -92,8 -6,0Vuokraustoiminnan muut kulut -0,6 -0,5 0,1 -0,6 0,0 -1,6 0,0Nettovuokratuotto 76,4 62,5 27,8 29,3 -0,4 195,7 6,6Operatiiviset hallinnon kulut -2,2 -4,1 -4,3 -0,5 -20,0 -31,1 0,0Operatiiviset liiketoiminnan muut tuotot ja kulut -0,3 0,4 0,0 0,1 0,1 0,3 0,0Operatiivinen liikevoitto (Direct operating profit) 74,0 58,8 23,5 28,9 -20,3 164,8 6,5Ei-operatiiviset liiketoiminnan muut tuotot ja kulut 0,0 -0,1 0,0 -0,2 - -0,3 0,0Nettovoitot/-tappiot sijoituskiinteistöjen arvostuksesta käypään arvoon -69,4 -68,8 -36,6 -25,5 - -200,3 -40,8Voitot/tappiot sijoituskiinteistöjen myynneistä -0,3 -1,6 -0,3 -0,1 - -2,3 -Liikevoitto/-tappio 4,3 -11,7 -13,4 3,1 -20,3 -38,0 -34,3Kohdistetut varatSijoituskiinteistöt 1 693,1 1 103,9 626,5 434,8 - 3 858,2 173,2Myytävinä olevat omaisuuserät 0,0 0,0 0,0 0,0 - 0,0 -Muut kohdistetut varat 13,8 75,7 14,0 15,3 177,6 296,4 9,6Kohdistamattomat varatLaskennalliset verosaamiset 16,5 16,5 4,2Johdannaissopimukset 37,3 37,3Varat yhteensä 1 706,9 1 179,5 640,4 450,1 231,4 4 208,4 187,0Kohdistetut velatOstovelat ja muut velat 13,7 16,4 14,8 9,3 24,0 78,3 9,9Kohdistamattomat velatKorolliset velat 1 864,4 1 864,4 219,7Laskennalliset verovelat 247,8 247,8 -Johdannaissopimukset 27,9 27,9 -Muut kohdistamattomat velat 2,5 2,5 -Velat yhteensä 13,7 16,4 14,8 9,3 2 166,6 2 220,9 229,5Bruttoinvestoinnit 46,6 21,2 15,1 11,0 2,0 95,9 2,4Kauppakeskusten lukumäärä 9 14 5 4 - 32 1Muiden kiinteistöjen lukumäärä 1 - 1 - - 2 -1 Viron Operatiivinen liikevoitto on 22,8 miljoonaa euroa, Bruttovuokratuotto ja Ylläpito- ja palvelutuotot yhteensä ovat 34,3 miljoonaa euroa, Hoitokulut ja hallinnon kulut yhteensä ovat 11,4 miljoonaa euroa ja Varat yhteensä ovat 336,4 miljoonaa euroa.
48
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
1.2. Bruttovuokratuotto
Vuokratuottojen muodostuminen
Me 2024 2023Jaksotetut vuokrakannustimet 0,2 0,1Määräaikaiset ja sopimukseen perustuvat vuokran alennukset -4,2 -4,1Bruttovuokratuotto (pl. yllä olevat erät) 239,4 219,3Yhteensä 235,4 215,3
Yleinen kuvaus Cityconin vuokrasopimuksista
Pääosassa, eli 88 %:ssa (90) Cityconin
vuokrasopimuksia vuokra on jaettu pääomavuokraan
ja ylläpitokorvaukseen. Pääomavuokra on tyypillisesti
sidottu vuosittaiseen vuokrantarkistukseen, joka
perustuu indeksiin, kuten elinkustannusindeksi, tai
prosentuaaliseen minimikorotukseen. Vuokralaiselta
erikseen perittävä ylläpitokorvaus kattaa omistajalle
kiinteistön hoidosta aiheutuvia kuluja.
Osassa Cityconin vuokrasopimuksia on pääomavuokran
lisäksi liikevaihtosidonnainen osuus. Lisäksi Cityconilla
on joitakin kokonaan vuokralaisen liikevaihtoon sidottuja
vuokrasopimuksia. Vuoden 2024 lopussa kaikkien
liikevaihtosidonnaisten vuokrasopimusten osuus oli noin
62 % (62) Cityconin vuokrasopimuskannasta.
Koska pääosa vuokrasopimuskannasta on sidottu
indeksitarkistukseen, ennalta määritettyyn
minimivuokrakorotukseen ja/tai vuokralaisen
liikevaihtoon, ovat Cityconin vuokrasopimukset
pääasiassa IFRS 16-standardin mukaisia muuttuvan
vuokran vuokrasopimuksia.
Alla olevan taulukon mukaisesti 31.12.2024 Cityconilla
oli 3 831 (3 371) vuokrasopimusta. Vuokrasopimusten
lukumäärän lasku johtui pääasiassa divestoiduista
kohteista.
Vuokrasopimusten lukumäärä 31.12.2024 31.12.2023Suomi 1 329 1 327Norja 862 1 050Ruotsi 1 384 631Tanska & Viro 256 363Yhteensä 3 831 3 371
Seuraavan taulukon mukaisesti Cityconin
vuokrasopimusten keskimääräinen jäljellä oleva
voimassaoloaika 31.12.2024 oli 3,3 (3,6) vuotta.
Solmittavan vuokrasopimuksen kesto riippuu muun
muassa vuokrattavasta tilatyypistä sekä vuokralaisesta.
Suurempien ankkurivuokralaisten kanssa solmitaan
tyypillisesti pitkiä 10–15 tai jopa 20 vuoden mittaisia
vuokrasopimuksia, kun taas pienempien liiketilojen
vuokrasopimukset sovitaan pääsääntöisesti 3–5
vuoden mittaiseksi.
Vuokrasopimusten keskimääräinen jäljellä oleva voimassaoloaika, vuotta 31.12.2024 31.12.2023Suomi 4,2 4,5Norja 2,9 2,9Ruotsi 2,4 2,7Tanska & Viro 3,3 3,4Keskimäärin 3,3 3,6
Citycon solmii vuokrasopimukset pääasiassa
määräaikaisina, lukuun ottamatta asuntojen,
varastotilojen ja yksittäisten pysäköintipaikkojen
vuokrasopimuksia. Vuoden 2024 päätteeksi
määräaikaisia sopimuksia on noin 90 % (90), aluksi
määräaikaisia sopimuksia noin 4 % (6), ja toistaiseksi
voimassaolevia vuokrasopimuksia noin 6 % (4)
Cityconin vuokrasopimuskannasta.
Seuraavassa taulukossa on esitetty vuosien 2024 ja
2023 päätteeksi voimassaolevan vuokrasopimuskannan
vähimmäisvuokrat ensimmäisen mahdollisen
erääntymispäivän perusteella laskettuna.
Ei-purettavissa olevien vuokrasopimusten
perusteella saatavat vähimmäisvuokrat
1
Me 31.12.2024 31.12.2023Yhden vuoden kuluessa 76,0 63,81–5 vuoden kuluessa 140,0 143,2Yli viiden vuoden kuluttua 51,2 40,3Yhteensä 267,2 260,41 Ei-purettaviksi vuokrasopimuksiksi on sisällytetty määräaikaiset ja aluksi määräaikaiset sopimukset määräajan päättymiseensä asti sekä toistaiseksi voimassa olevat sopimukset on käsitelty siten, että ne on oletettu ei-purettaviksi sopimuksiksi irtisanomisajan verran.
Laatimisperiaate
Sijoituskiinteistöjen vuokraamisesta syntyvät
vuokrasopimukset, joissa Citycon on
vuokralleantajana, luokitellaan operatiivisiksi
vuokrasopimuksiksi, koska Citycon pitää itsellään
merkittävän osan omistukselle ominaisista eduista
ja riskeistä. Operatiivisista vuokrasopimuksista
syntyneet vuokratuotot kirjataan tasaisesti
vuokrakaudelle.
Vuokrasopimukset, jotka sisältävät vuokravapaita
jaksoja tai vuokranalennuksia, ja jotka ovat
tiedossa sopimuksen alkamishetkellä, ja niistä
sovittu alkuperäisessä vuokrasopimuksessa,
jaksotetaan tasaisesti koko vuokrakaudelle. Kesken
sopimuskauden annettavien vuokranalennusten
osalta kirjanpitokäsittely riippuu siitä, perustuuko
annettu alennus alkuperäisen vuokrasopimuksen
ehtoihin vai ei. Kesken sopimuskauden annetut
vuokranalennukset, joista ei ole sovittu
alkuperäisessä vuokrasopimuksessa, vaan
vuokralainen on pyytänyt vuokranalennusta
markkinatilanteesta tai kiinteistössä olevasta
kehityshankkeesta johtuen, jaksotetaan tasaisesti
koko vuokrakaudelle perustuen siihen, että IFRS
16 mukaan kyseessä on vuokrasopimuksen
muutos. Kesken vuokrasopimuskauden
annetut vuokranalennukset, jotka perustuvat
alkuperäisen vuokrasopimuksen ehtoihin, eivät ole
vuokrasopimuksen muutoksia. Tästä syystä niitä
käsitellään muuttuvina vuokramaksuina, joiden
vaikutus kirjataan alennuksen myöntöhetkellä
tulokseen.
Citycon saattaa suorittaa vuokralaisen puolesta
vuokralaisen vuokraamaan tilaan kohdistuvia
muutostöitä, jotka veloitetaan vuokrankorotuksena
vuokralaiselta. Vuokratilan muutostöistä syntyvä
vuokrankorotus jaksotetaan vuokratuotoiksi
vuokrasopimuksen aikana. Vuokran korotus ja
vuokratilan muutostyöstä aiheutuva kulu otetaan
huomioon sijoituskiinteistön käypää arvoa
määrittäessä.
49
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
1.3. Myyntituotot asiakassopimuksista
Asiakassopimukset
Citycon konsernin liiketoiminnassa IFRS 15 Myyntituotot
asiakassopimuksista -standardin ohjeistus soveltuu
seuraaviin tuottoihin: Ylläpitovuokrat ja -veloitukset,
yttökorvaukset, muut ylläpito- ja palvelutuotot sekä
palvelutuotot kauppakeskusten johtamisesta.
Ylläpitovuokrat ja -veloitukset
Ylläpitovuokriin ja -veloituksiin liittyvät tuotot
koostuvat Cityconin kauppakeskuskiinteistöjen liike-
ja yleistilojen huoltoon, ylläpitoon ja hallinnointiin
liittyvistä palveluista, joita Citycon tarjoaa asiakkailleen
perustuen asiakkaiden kanssa tehtyihin sopimuksiin
(vuokrasopimus).
yttökorvaukset
yttökorvauksiin liittyvät tuotot koostuvat
vuokrasopimusten mukaisesti veloituksista, joilla
katetaan muun muassa kauppakeskuskiinteistöjen
liiketilojen energian kulutuksesta, lämmityksestä ja
jätehuollosta muodostuvia kustannuksia.
Muut ylläpito- ja palvelutuotot
Muihin ylläpito- ja palvelutuottoihin liittyvät tuotot
koostuvat pääosin veloituksista, joilla katetaan Cityconin
kauppakeskusten markkinoinnin suunnittelusta ja
toteuttamisesta syntyviä kuluja.
Palvelutuotot kauppakeskusten johtamisesta
Kauppakeskusten johtamiseen liittyvät tuotot
muodostuvat hallinnointipalveluista, joita Citycon
konserni tarjoaa yhteisyritysten sekä kolmansien
osapuolien omistamille kauppakeskuksille.
Tuottojen jakautuminen 1.1.–31.12.2024
Me Suomi Norja Ruotsi Tanska & Viro Muut Yhteensä1Ylläpitovuokrat ja -veloitukset25,9 19,4 17,8 4,6 0,0 67,71Käyttökorvaukset4,4 3,0 0,5 2,9 0,0 10,81Muut ylläpito- ja palvelutuotot1,3 3,6 1,3 1,2 0,0 7,5Yhteensä 31,7 26,0 19,6 8,6 0,0 85,9Palvelutuotot kauppakeskusten 2johtamisesta0,2 0,0 0,0 0,0 0,0 0,2Yhteensä 0,2 0,0 0,0 0,0 0,0 0,2Myyntituotot asiakassopimuksista 31,9 26,0 19,6 8,6 0,0 86,11 Sisältyy konsernin tuloslaskelman erään ylläpito- ja palvelutuotot.2 Sisältyy konsernin tuloslaskelman erään liiketoiminnan muut tuotot ja kulut.
Tuottojen jakautuminen 1.1.–31.12.2023
Me Suomi Norja Ruotsi Tanska & Viro Muut Yhteensä1Ylläpitovuokrat ja -veloitukset23,4 20,0 8,8 5,1 0,0 57,31Käyttökorvaukset3,8 1,3 0,5 4,4 0,0 9,91Muut ylläpito- ja palvelutuotot1,3 3,8 1,0 1,3 0,0 7,5Yhteensä 28,6 25,1 10,2 10,8 0,0 74,7Palvelutuotot kauppakeskusten 2johtamisesta0,2 0,1 0,1 0,0 0,0 0,4Yhteensä 0,2 0,1 0,1 0,0 0,0 0,4Myyntituotot asiakassopimuksista 28,8 25,2 10,3 10,8 0,0 75,11 Sisältyy konsernin tuloslaskelman erään ylläpito- ja palvelutuotot.2 Sisältyy konsernin tuloslaskelman erään liiketoiminnan muut tuotot ja kulut.
50
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Tot al
XXX,X
Meur
Liiketoiminnan kustannukset 2024
Me
 Lämmitys ja sähkö -29,2
 Ylläpito -34,9
 Kiinteistön henkilöstön kulut -9,6
 Kiinteistön hallinnon kulut -1,9
 Markkinointikulut -7,0
 Kiinteistövakuutukset -1,8
 Kiinteistöverot -10,0
 Korjauskulut -6,2
 Muut kiinteistön hoitokulut -4,0
Yhteensä
-104,5
Me
Laatimisperiaate – myyntituotot
asiakassopimuksista
Citycon-konsernin vuokra- ja hallinnointisopimukset
sisältävät tyypillisesti tarkat kuvaukset sekä palvelun
myyjän että palvelua ostavan asiakkaan velvoitteista
sekä tarjotun palvelun hinnan muodostumisesta.
Tämän vuoksi Citycon-konsernin asiakassopimuksiin
liittyvät, IFRS 15 -standardin mukaiset
Cityconille kuuluvat suoritevelvoitteet ja kullekin
suoritevelvoitteelle kohdistettavien transaktiohintojen
perusteet on määritelty selkeästi.
Transaktiohinnat muodostuvat kaikkien
tuottoryhmien osalta valtaosin muuttuvista
vastikkeista esimerkiksi asiakkaan käyttämien
palveluiden määrän tai hyödykehintojen muutoksen
perusteella, joten Citycon arvioi sopimuksista
kirjattavan myyntituoton määrän perustuen
odotusarvoon raportointikauden myyntituotosta.
Kaikkien asiakassopimuksien osalta myyntituotot
kirjataan ajan kuluessa, sillä sekä Citycon-
konsernin omistamiin liiketiloihin liittyvän ylläpito- ja
palvelutoiminnan että yhteisyrityksille ja kolmansille
osapuolille kauppakeskusten hallinnointipalvelun
osalta, asiakas samanaikaisesti saa ja kuluttaa
palvelusta koituvan taloudellisen hyödyn, kun Citycon
palvelua asiakkaalle toimittaa.
Ylläpito- ja palvelutuotot esitetään Cityconin
raportoinnissa bruttomääräisinä, sillä Citycon katsoo
toimivansa palveluiden tuottamisessa IFRS 15
-standardin määritelmän mukaisena päämiehenä.
Citycon valitsee esimerkiksi kiinteistöjensä ylläpidon
ja huollon palveluntarjoajat, tekee sopimukset
toimittajien kanssa ja kantaa luottoriskin palvelun
tuottamisesta. Näin ollen asiakas ei voi valita
palveluntarjoajaa eikä vaikuttaa palveluntarjoajan
hinnoitteluun.
Citycon-konsernin tuottamiin palveluihin ei
liity merkittävää rahoituskomponenttia, sillä
asiakassopimuksiin perustuvat maksut erääntyvät
tyypillisesti ennen vuokrakauden alkua tai
välittömästi sen alkaessa. Citycon-konsernille ei
synny IFRS 15 -standardin mukaisesti käsiteltäviä
asiakassopimuksen saamisesta aiheutuvia
menoja. Cityconin ydinliiketoimintaan kuuluvien
liiketilavuokrasopimusten osalta sopimuksen
saamisesta aiheutuvien ja IAS 40 -standardin
ohjeistuksen mukaan käsiteltävien menojen, kuten
vuokratilan muutostöiden ja välityspalkkioiden,
kirjanpitokäsittelyä kuvataan tarkemmin
liitetiedossa 1.2.
Sopimuksiin liittyvät tase-erät
Me 2024 2023Sopimukseen perustuvat saamiset 2,1 3,0Sopimukseen perustuvat velat 2,2 2,2
Laatimisperiaate – sopimuksiin liittyvät
tase-erät
Asiakassopimuksiin perustuvat saamiset ovat
ylläpito- ja palvelutuottoihin liittyviä avoimia
myyntisaamisia ja sopimukseen perustuvat
velat ylläpito- ja palvelutuotoista saatuja
ennakkomaksuja. Asiakassopimuksiin perustuvien
saamisten odotetaan tuloutuvan kolmen
kuukauden kuluessa, sopimukseen perustuvien
velkojen seuraavan kahdentoista kuukauden
aikana.
1.4. Hoitokulut
Me 2024 2023Lämmitys ja sähkö -29,2 -24,2Ylläpito -34,9 -31,3Kiinteistön henkilöstön kulut -9,6 -9,5Kiinteistön hallinnon kulut -1,9 -2,1Markkinointikulut -7,0 -6,8Kiinteistövakuutukset -1,8 -1,5Kiinteistöverot -10,0 -8,7Korjauskulut -6,2 -4,6Muut kiinteistön hoitokulut -4,0 -4,0Yhteensä -104,5 -92,8
Laatimisperiaate – hoitokulut
Hoitokulut kirjataan kuluksi kaudelle, jolle ne
suoriteperusteen mukaisesti kohdistuvat.
Hoitokulut ovat kustannuksia, jotka aiheutuvat
mm. kiinteistöjen huollosta ja ylläpidosta,
energiankulutuksesta, sekä markkinoinnista.
51
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Konsernin kokoaikaiset työntekijät liiketoimintayksiköittäin 31.12. 2024 2023Suomi 36 43Norja 45 75Ruotsi 30 39Tanska & Viro 5 14Konsernitoiminnot 48 64Yhteensä 164 234
1.5. Hallinnon kulut
Me 2024 2023Henkilöstökulut -14,4 -16,0Johdon ja organisaation 1muutoksista aiheutuneet kulut-7,1 -0,7Konsultti- ja asiantuntijapalkkiot sekä muut ulkopuoliset palvelut -5,1 -5,7Toimisto- ja muut hallinnon kulut -3,7 -5,6Poistot -2,9 -3,0Yhteensä -33,2 -31,11 Johdon ja organisaation muutoksista aiheutuneet kulut 7,1 miljoonaa euroa vuonna 2024 liittyvät pääosin johdon muutoksiin vuoden aikana. 0,7 miljoonaa euroa vuonna 2023 sisältää lähinnä organisaation muutoksista aiheutuneita kuluja.
Poistot ja alaskirjaukset
Poistot ja alaskirjaukset kirjataan aineettomista ja
aineellisista hyödykkeistä.
Tilintarkastuspalkkiot
Hallinnon kulujen konsultti- ja asiantuntijapalkkioihin
sekä hoitokuluihin kuuluviin kiinteistöjen hallinnon
kuluihin sisältyvät seuraavat tilintarkastajien palkkiot
ja palvelut tilintarkastusyhteisö Deloittelta ja Ernst &
Young:lta.
2024 2024 MeKonserniEmoyhtiöTilintarkastuspalkkiot -1,4 -0,4Deloitte Oy -0,7 -0,4Ernst & Young Oy -0,3 0,0Muut EY-toimistot -0,4 -Muut asiantuntijapalkkiot 0,0 -0,1Deloitte Oy 0,0 0,0Ernst & Young Oy - -0,1Muut EY-toimistot 0,0 -Yhteensä -1,4 -0,5
2023 2023 MeKonserniEmoyhtiöTilintarkastuspalkkiot -1,0 -0,4Ernst & Young Oy -0,6 -0,4Muut EY-toimistot -0,4 -Muut asiantuntijapalkkiot -0,2 -0,2Ernst & Young Oy -0,2 -0,2Muut EY-toimistot - -Yhteensä -1,2 -0,6
1.6. Työsuhde-etuudet ja henkilöstökulut
Me Liite 2024 2023Johdon palkat ja palkkiotToimitusjohtaja A -0,9 -1,3Johtoryhmä B -1,1 -1,6Hallitus C -0,8 -0,6Muut palkat ja palkkiot -16,5 -15,5Eläkekulut – maksupohjaiset järjestelyt -2,2 -2,4Sosiaalikulut -2,8 -4,1Kulut osakeperusteisista maksuista D -0,3 -1,7Yhteensä -24,6 -27,3
Henkilöstökuluja sisältyi hallinnon kuluihin
14,4 miljoonaa euroa (16,0 miljoonaa euroa),
hoitokuluihin 9,7 miljoonaa euroa (10,7 miljoonaa euroa)
ja liiketoiminnan muihin tuottoihin ja kuluihin
0,6 miljoonaa euroa (0,6 miljoonaa euroa).
Laatimisperiaate – eläke-etuudet
Lakisääteiset eläkejärjestelyt on hoidettu
eläkevakuutusyhtiön kautta. Eläkejärjestelyt
luokitellaan maksu- ja etuuspohjaisiin
järjestelyihin. Cityconin kaikki eläkejärjestelyt
luokitellaan maksupohjaisiksi järjestelyiksi, joihin
liittyvät maksut kirjataan konsernituloslaskelmaan
niille kausille, joita ne koskevat.
A) Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot
EUR 2024 2023Peruspalkka ml. luontoisedut 516 170 741 180Tulospalkkio 370 590 600 000Osakepalkkiojärjestelmä ja muut kertaluonteiset palkkiot 1 153 291 1 511 851Yhteensä 2 040 051 2 853 031
F. Scott Ball toimi yhtiön toimitusjohtajana 31.3.2024
asti ja yhtiön väliaikaisena toimitusjohtajana 8.10.2024
alkaen. Henrica Ginström toimi yhtiön toimitusjohtajana
1.4.–8.10.2024. Vuonna 2024 Cityconin kulloisenkin
toimitusjohtajan yhteenlaskettu kokonaispalkkio oli
2 040 051 euroa (2023: 2 853 031 euroa). Toimitusjohtajille
maksetusta kokonaispalkkiosta 75 % koostui muuttuvista
palkanosista.
Palkitsemisen muuttuvat osat sisältävät lyhyen ja
pitkän aikavälin kannustinjärjestelmät ja mahdolliset
muut taloudelliset etuudet, kuten osinkohyvitykset ja
kertaluonteiset taloudelliset etuudet. Suoritusperusteisen
palkitsemisen periaate perustuu ajatukseen, että
toimitusjohtajan saama korvaus heijastaa yhtiön
suoritusta. Cityconin hallitus arvioi toimitusjohtajan lyhyen
aikavälin kannustinjärjestelmän mukaisten tavoitteiden
saavuttamista määrällisesti ja laadullisesti sekä päättää
ansaintakaudelta maksettavan suorituspalkkion määrän
sitä seuraavan vuoden ensimmäisen kvartaalin aikana.
Vuonna 2024 toimitusjohtajalla oli voimassa
suoritusperusteinen lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä.
Pitkän aikavälin kannustinjärjestelmien osalta F. Scott
Ball osallistui hänelle suunnattuun sitouttavaan
osakepalkkiojärjestelmään 2021–2025 ja toimitusjohtajan
osakeoptio-ohjelmaan 2022–2025, ja Henrica Ginström
osallistui hänelle suunnattuun toimitusjohtajan
sitouttavaan osakepalkkiojärjestelmään 2024–2027 ja
optio-ohjelmaan 2024 A–C.
52
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
B) Johtoryhmän henkilöstökulut (pl. toimitusjohtaja)
Me 2024 2023Palkat ja palkkiot -1,1 -1,6Eläkekulut – maksupohjaiset järjestelyt -0,2 -0,2Sosiaalikulut -0,2 -0,4Yhteensä -1,5 -2,2
C) Hallituksen jäsenten palkkiot
EUR 2024 2023Chaim Katzman 165 000 165 000Yehuda (Judah) L. Angster 74 000 65 600Zvi Gordon 76 800 64 701Alexandre (Sandy) Koifman 92 800 86 185David Lukes 74 400 66 600Per-Anders Ovin 72 800 61 400F. Scott Ball 83 200 -Ljudmila Popova 72 800 61 400Adi Jemini 78 600 35 545Eero Sihvonen (12.11.2024 alkaen) 8 649 -1Yhteensä799 049 606 4311 Liiketapahtumat hallituksen jäsenten kanssa on esitetty liitetiedossa 5.4.B Lähipiirin kanssa toteutuneet liiketapahtumat.
Hallituksen jäsenten matkakulut olivat 0,3 miljoonaa euroa
vuonna 2024 (0,0 miljoonaa euroa).
Hallituksen jäsenet eivät ole mukana yhtiön
osakepohjaisissa kannustinjärjestelmissä.
D) Pitkän aikavälin osakepohjaiset
kannustinjärjestelmät
Vuoden 2024 aikana Cityconilla on ollut yhdeksän
voimassa olevaa pitkän aikavälin osakepohjaista
kannustinjärjestelmää. Näistä seitsemän on suunnattu
yksinomaan johtoryhmän jäsenille;
toimitusjohtajan sitouttava osakepalkkiojärjestelmä
2024–2027 (päätetty 15.4.2024),
optio-ohjelma 2024 A-C (toimitusjohtaja),
(päätetty 15.4.2024)
optio-ohjelma 2024 (johtoryhmä) (päätetty 19.3.2024)
talousjohtajan suoriteperusteinen osakepalkkio-
järjestelmä 2024–2026 (päätetty 15.2.2024)
suoritusperusteinen osakepalkkiojärjestelmä
2023–2025 (päätetty 16.2.2023)
suoritusperusteinen osakepalkkiojärjestelmä
2020–2022 (päätetty 17.3.2020) ja
ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä 2022–2024
(päätetty 22.3.2022)
ja kaksi konsernin avainhenkilöille;
sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2023–2025
(päätetty 16.2.2023) ja
sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2020–2022
(päätetty 11.12.2019).
Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien tarkoituksena
on yhdistää omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet
yhtiön arvon nostamiseksi pitkällä aikavälillä sekä
sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota heille
kilpailukykyiset yhtiön osakkeiden ansaintaan ja
kertymiseen perustuvat palkkiojärjestelmät.
Vuonna 2024 tuloslaskelmaan kirjattu kulu pitkän
aikavälin osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä oli
0,3 miljoonaa euroa (1,7).
Toimitusjohtajan sitouttava
osakepalkkiojärjestelmä 2024–2027
Toimitusjohtajan sitouttava osakepalkkiojärjestelmä
2024–2027 on suunnattu yhtiön toimitusjohtajalle.
Järjestelmän perusteella maksettavien palkkioiden arvo
vastaa yhteensä enintään 75 000 Citycon Oyj:n osaketta
sisältäen myös rahana maksettavan osuuden.
Palkkiot maksetaan kolmessa erässä huhtikuussa 2025,
huhtikuussa 2026 ja hutikuussa 2027. Palkkio perustuu
voimassa olevaan johtajasopimukseen ja toimisuhteen
jatkumiseen.
Palkkio maksetaan osittain Cityconin osakkeina ja
osittain rahana. Rahaosuudella on tarkoitus kattaa
palkkiosta avainhenkilölle aiheutuvat verot ja lakisääteiset
sosiaalivakuutusmaksut. Jos johtajasopimus päättyy
ennen palkkion maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti
makseta.
Toimitusjohtajan osakeoptio-ohjelma 2024 A-C
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 1 591 848
kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä
enintään yhtä monta yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa
osaketta. Optio-oikeudet annetaan vastikkeetta. Optio-
oikeuksista 530 616 kappaletta on merkitty tunnuksella
2024A, 530 616 kappaletta on merkitty tunnuksella 2024B
ja 530 616 kappaletta on merkitty tunnuksella 2024C.
Liikkeeseen laskettavien optio-oikeuksien perusteella
merkittävät osakkeet vastaavat yhteensä enintään
0,85 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ja äänistä
mahdollisten osakemerkintöjen jälkeen, jos merkinnässä
annetaan uusia osakkeita. Optio-oikeuksilla tapahtuvien
osakemerkintöjen seurauksena yhtiön osakkeiden
lukumäärä voi nousta yhteensä enintään 1 591 848
osakkeella, jos merkinnässä annetaan uusia osakkeita.
Optio-oikeuksilla 2024A-C merkittävän osakkeen
merkintähinta on 4.05 euroa. Osakkeen merkintähinta
merkitään yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastoon.
Optio-oikeuksilla merkittävien osakkeiden merkintäaika on
optio-oikeudella 2024A, 1.4.2024–1.4.2027
optio-oikeudella 2024B, 1.4.2025–1.4.2027
optio-oikeudella 2024C, 1.4.2026–1.4.2027
Yhden 2024A-C optio-oikeuden teoreettinen markkina-
arvo on noin 0,19 euroa. Optio-oikeuksien 2024A-C
teoreettinen markkina-arvo on yhteensä noin 300 000
euroa. Optio-oikeuksien teoreettinen markkina-arvo on
laskettu optio-oikeuksien hinnoittelussa käytettävällä
Black & Scholes -mallilla ottaen huomioon optio-oikeuden
merkintähinta ja seuraavat oletukset: osakekurssi
3,83 euroa, riskitön korko 2,79 %, optio-oikeuksien
voimassaoloaika noin 3 vuotta, volatiliteetti noin 21,02 % ja
vuosittainen osinkotuotto noin 8,68 %.
Optio-ohjelma 2024 (johtoryhmä)
Optio-ohjelma 2024 on suunnattu johtoryhmän jäsenille.
Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään 350 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä
enintään yhtä monta yhtiön uutta tai sen hallussa
olevaa osaketta. Optio-oikeudet annetaan vastikkeetta.
Optio-oikeudet merkitään tunnuksella 2024. Hallitus
päätti 15.4.2024 lisätä optio-ohjelmasta 2024 jaettavien
optioiden enimmäismäärää 150 000 optiolla, eli optio-
ohjelmasta 2024 jaettavien optioiden enimmäismäärä on
yhteensä 500 000 optiota.
Optio-oikeuksilla 2024 merkittävän osakkeen
merkintähinta on 4,05 euroa. Osakkeen merkintähinta
merkitään yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastoon. Optio-oikeuksilla 2024 merkittävien
osakkeiden merkintäaika on 1.3.2027–29.2.2028.
53
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Yhden 2024 optio-oikeuden teoreettinen markkina-arvo
on noin 0,27 euroa. Optio-oikeuksien 2024 teoreettinen
markkina-arvo on yhteensä noin 93 000 euroa. Optio-
oikeuksien teoreettinen markkina-arvo on laskettu
optio-oikeuksien hinnoittelussa käytettävällä Black
& Scholes -mallilla ottaen huomioon optio-oikeuden
merkintähinta ja seuraavat oletukset: osakekurssi
3,83 euroa, riskitön korko 2,7 %, optio-oikeuksien
voimassaoloaika noin 4 vuotta, volatiliteetti noin 25,2 %
ja vuosittainen osinkotuotto noin 8,7 %.
Talousjohtajan suoriteperusteinen
osakepalkkiojärjestelmä 2024–2026
Talousjohtajan suoritusperusteinen
osakepalkkiojärjestelmä 2024–2026 on suunnattu
yhtiön talousjohtajalle.
Talousjohtajan suoriteperusteisessa osakepalkkio-
järjestelmässä 2024–2026 on kolme ansaintajaksoa,
tilikaudet 2024, 2024–2025 ja 2024–2026.
Järjestelmässä talousjohtajalla on mahdollisuus ansaita
Citycon Oyj:n osakkeita suoriutumisen perusteella.
Järjestelmän ansaintakriteerit perustuvat osallistujalle
asetettujen yksilöllisten strategisten tavoitteiden
saavuttamiseen. Järjestelmän mahdolliset palkkiot
maksetaan kunkin ansaintajakson päättymisen jälkeen.
Järjestelmästä maksettavat palkkiot vastaavat arviolta
yhteensä enintään 30 000 Citycon Oyj:n osakkeen
arvoa, mukaan lukien rahana maksettava osuus.
Järjestelmästä maksettavat mahdolliset palkkiot
maksetaan osittain Citycon Oyj:n osakkeina ja osittain
rahana. Rahaosuudella on tarkoitus kattaa palkkiosta
talousjohtajalle aiheutuvat verot ja lakisääteiset
sosiaalivakuutusmaksut. Jos talousjohtajan työsopimus
päättyy ennen palkkion maksamista, palkkiota ei
pääsääntöisesti makseta.
Suoritusperusteinen osakepalkkiojärjestelmä
2023–2025
Suoritusperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2023–
2025 on suunnattu johtoryhmän jäsenille, pois lukien
toimitusjohtaja.
Osakepalkkiojärjestelmä sisältää kolme kolmen vuoden
jaksoa alkaen maaliskuusta 2023, 2024 ja 2025 ja
päättyen helmikuun lopussa 2026, 2027 ja 2028.
Maksettavat palkkiot perustuvat siihen, että osallistujat
saavuttavat kullekin jaksolle asetetut strategiset
yksilölliset kriteerit ja edellyttävät voimassa olevaa
työ- tai toimisopimusta. Maksettavat palkkiot vastaavat
yhteensä enintään 180 000 osakkeen arvoa, sisältäen
veroihin ja veronluonteisiin maksuihin mahdollisesti
ytettävän rahaosuuden.
Suoritusperusteinen osakepalkkiojärjestelmä
2020–2022
Suoritusperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2020–
2022 on suunnattu johtoryhmän jäsenille, pois lukien
toimitusjohtaja.
Osakepalkkiojärjestelmä sisältää kolme kolmen vuoden
jaksoa alkaen maaliskuusta 2020, 2021 ja 2022 ja
päättyen helmikuun lopussa 2023, 2024 ja 2025.
Maksettavat palkkiot perustuvat siihen, että osallistujat
saavuttavat kullekin jaksolle asetetut strategiset
yksilölliset kriteerit ja edellyttävät voimassa olevaa
työ- tai toimisopimusta. Maksettavat palkkiot vastaavat
yhteensä enintään 150 000 osakkeen arvoa, sisältäen
veroihin ja veronluonteisiin maksuihin mahdollisesti
ytettävän rahaosuuden.
Vuonna 2024 maksetut palkkiot vastasivat yhteensä
30 000 osakkeen arvoa, sisältäen verojen ja
veronluonteisiin maksuihin käytetyn rahaosuuden.
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä 2022–2024
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä 2022–2024
on suunnattu johtoryhmän jäsenille, pois lukien
toimitusjohtaja.
Osakepalkkiojärjestelmässä on kolme sitouttamisjaksoa,
tilikaudet 2022–2023, 2023–2024, 2024–2025.
Osallistuminen tähän järjestelmään ja palkkion
saaminen edellyttävät, että avainhenkilö
sijoittaa yhtiön osakkeisiin ennalta määritetyn
prosenttiosuuden yhtiön suorituspalkkiojärjestelmästä
sitouttamisjaksoa edeltävänä kalenterivuonna
ansaitusta suorituspalkkiosta. Jos avainhenkilön
osakeomistusvelvollisuus on täyttynyt ja hänen työ-
tai toimisuhteensa on voimassa Citycon-konserniin
kuuluvassa yhtiössä palkkion maksuhetkellä,
hän saa palkkiona vastikkeettomia lisäosakkeita
osakeomistusvelvoitteen alaisilla osakkeilla.
Vuonna 2024 maksetut palkkiot vastasivat yhteensä
10 674 osakkeen arvoa, sisältäen verojen ja
veronluonteisiin maksuihin käytetyn rahaosuuden.
Sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2023–2025
Sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2023–2025 on
suunnattu avainhenkilöille, pois lukien toimitusjohtaja ja
muut konsernin johtoryhmän jäsenet.
Osakepalkkiojärjestelmän mukaiset palkkiot voidaan
allokoida vuosina 2023–2025. Palkkio perustuu
avainhenkilön voimassa olevaan työ- tai toimisuhteeseen
palkkion maksuhetkellä ja se voidaan maksaa osittain
yhtiön osakkeina ja osittain rahana sitouttamisjakson
päättymisen jälkeen. Sitouttamisjakson pituus on 24–36
kuukautta palkkion allokoinnista.
Järjestelmän perusteella maksettavat palkkiot
vastaavat yhteensä enintään noin 60 000 osakkeen
arvoa sisältäen veroihin ja veronluonteisiin maksuihin
mahdollisesti käytettävän rahaosuuden.
Vuoden 2024 aikana allokoitiin yhteensä 10 000 palkkio-
osaketta, sisältäen verojen ja veronluonteisiin maksuihin
mahdollisesti käytettävän rahaosuuden.
Sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2020–2022
Sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2020–2022 on
suunnattu avainhenkilöille, pois lukien toimitusjohtaja ja
muut konsernin johtoryhmän jäsenet.
Osakepalkkiojärjestelmän mukaiset palkkiot voidaan
allokoida vuosina 2020–2022. Palkkio perustuu
avainhenkilön voimassa olevaan työ- tai toimisuhteeseen
palkkion maksuhetkellä ja se voidaan maksaa osittain
yhtiön osakkeina ja osittain rahana sitouttamisjakson
päättymisen jälkeen. Sitouttamisjakson pituus on 24–36
kuukautta palkkion allokoinnista.
Järjestelmän perusteella maksettavat palkkiot
vastaavat yhteensä enintään noin 60 000 osakkeen
arvoa sisältäen veroihin ja veronluonteisiin maksuihin
mahdollisesti käytettävän rahaosuuden.
Vuonna 2024 maksetut palkkiot vastasivat yhteensä
13 000 osakkeen arvoa, sisältäen verojen ja
veronluonteisiin maksuihin käytetyn rahaosuuden.
Lisätietoja
Lisätietoja pitkän aikavälin osakepohjaisista kannustin-
järjestelmistä on saatavilla yhtiön verkkosivuilla
citycon.com/fi/palkitseminen.
54
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
1.7. Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
Me 2024 2023Palvelutuotot kauppakeskusten johtamisesta 0,2 0,4Palvelukulut kauppakeskusten johtamisesta -0,4 -0,2Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut 2,5 -0,2Yhteensä 2,3 0,0
Laatimisperiaate – palvelutuotot
kauppakeskusten johtamisesta
Citycon hallinnoi ja johtaa joitakin yhteistyritysten
ja kolmansien osapuolien omistamia
kauppakeskuksia ja tulouttaa palvelutuotot
sopimuskauden aikana.
1.8. Osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan
jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona olleiden
osakkeiden osakeantioikaistun lukumäärän painotetulla
keskiarvolla.
Osakekohtainen tulos
2024 2023Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos (Me) -37,9 -115,0Hybridilainan korot ja kulut (Me) -33,1 -28,9Voitot/tappiot ja kulut hybridilainan takaisinmaksusta (Me) -2,2 25,8Kantaosakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo (1 000) 182 316 168 2851Osakekohtainen tulos (euroa)-0,40 -0,70
Osakekohtainen tulos, laimennettu
2024 2023Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos (Me) -37,9 -115,0Hybridilainan korot ja kulut (Me) -33,1 -28,9Voitot/tappiot ja kulut hybridilainan takaisinmaksusta (Me) -2,2 25,8Kantaosakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo (1 000) 182 316 168 285Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien laimennusvaikutus (1 000) 1 694 1 864Kantaosakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo, laimennettu (1 000) 184 009 170 1491Osakekohtainen tulos, laimennettu (euroa)-0,40 -0,701 Tunnusluku sisältää hybridilainan maksetut sekä kirjaamattomat kertyneet korot ja jaksotetut palkkiot sekä voitot/tappiot ja kulut hybridilainan takaisinmaksusta.
Osakekohtaisen tuloksen (laimennettu)
laskennassa käytetty kantaosakkeiden
lukumäärän painotettu keskiarvopäiviä osakemääräKeskimääräinen päivillä painotettu osakemäärä 365 184 009 321
Laatimisperiaate – osakekohtainen tulos,
laimennettu
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista
tulosta laskettaessa osakkeiden lukumäärän
painotetussa keskiarvossa otetaan huomioon
kaikkien laimentavien potentiaalisten osakkeiden
osakkeiksi muuttamisesta johtuva laimentava
vaikutus. Osakkeiden määrää lisääviä laimentavia
instrumentteja ovat osakeoptiot ja osakeperusteinen
kannustinjärjestelmä.
Osakepohjaisella kannustinjärjestelmällä on
laimentava vaikutus ansaintajaksolla silloin, kun
palkkion perustana olevat tulosehdot on saavutettu,
eikä osakkeita ole vielä jaettu.
2. Kiinteistökanta ja sijoitukset
2.1. Sijoituskiinteistöt ja niihin liittyt vastuut
Laatimisperiaate – sijoituskiinteistöjen
kirjaaminen
Sijoituskiinteistö on maa-alue, rakennus tai osa
rakennuksesta, joita pidetään vuokratuottojen
hankkimiseksi tai omaisuuden arvonnousun
takia tai molemmista syistä. Sijoituskiinteistöjen
arvostamisessa sovelletaan IAS 40 Sijoituskiinteistöt
-standardin mukaista käyvän arvon mallia, jolloin
sijoituskiinteistöjen käyvän arvon muutoksista
johtuvat voitot ja tappiot esitetään netotettuna omalla
rivillään konsernituloslaskelmassa.
Sijoituskiinteistöt arvostetaan alun perin
hankintamenoon, johon sisällytetään
transaktiomenot kuten asiantuntijapalkkiot ja
varainsiirtoverot. Alkuperäiseen hankintamenoon
arvostamisen jälkeen sijoituskiinteistöt arvostetaan
ypään arvoon hankinta-ajankohtaa seuraavan
vuosineljänneksen lopussa.
Cityconin sijoituskiinteistöjen käyvän arvon
määrittelee ulkopuolinen riippumaton arvioija
kansainvälisten IVS-standardien (International
Valuation Standards) mukaisesti vuosittain, kun
taas vuoden ensimmäisellä, toisella ja kolmannella
neljänneksellä Citycon määrittää sijoituskiinteistöjen
yvät arvot sisäisesti, pois lukien hankitut uudet
kiinteistöt joiden arviointi suoritetaan ulkoisesti.
Arvioidessaan käyvät arvot sisäisesti, Citycon
perustaa arvioinnit ulkopuolisen arvioitsijan antamiin
markkinaindikaatioihin.
Kehityshankkeet luokitellaan sijoituskiinteistöiksi
ja arvioidaan käypään arvoon siinä vaiheessa, kun
hankkeesta on tehty investointipäätös ja ulkopuolinen
arvioija katsoo käytettävissä olevien tietojen riittävän
luotettavan arvion tekemiseksi. Kehityshankkeiksi
luokiteltiin 31.12.2024 suoritetussa käyvän arvon
määrityksessä 0 kiinteistöä (1). Suunniteltujen
kehityshankkeiden investoinnit liittyvät pääosin
suunnittelu- ja kaavoituskuluihin. Suunniteltujen
kehityshankkeiden toteutuminen on epävarmaa.
Tämän vuoksi ne jätetään ulkopuolisen arvioijan
tekemän arvion ulkopuolelle.
Cityconin taseeseen kirjattava sijoituskiinteistöjen
ypä arvo tilinpäätöksessä muodostuu ulkopuolisen
arvioijan määrittämästä kiinteistöomaisuuden
kokonaisarvosta vähennettynä siirroilla myytävissä
oleviin kiinteistöihin ja lisättynä suunnitelluilla
kehitysprojekti-investoinneilla joita ulkopuolinen
arvioija ei ota mukaan käyvän arvon määrityksessä
sekä kuluvan vuosineljänneksen aikana hankittujen
uusien kohteiden hankintamenosta, mikäli näitä ei
ole arvioitu käypään arvoon johtuen aikataulusta ja
saatavilla olevasta tiedosta.
55
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Cityconin kiinteistöjen käyvän arvon vuosien 2024 ja
2023 tilinpäätöksiä varten ovat arvioineet CBRE (Norjan,
Tanskan ja Viron osalta) ja JLL (Suomen ja Ruotsin
osalta). Cityconin arvioinneista maksama kiinteä palkkio
vuodelta 2024 oli yhteensä 0,2 miljoonaa euroa (0,2).
Ulkopuolisen arvioijan määrittämän käyvän arvon ja
Cityconin taseessa olevien sijoituskiinteistöjen käyvän
arvon välinen täsmäytyslaskelma on esitetty alla:
Me 31.12.2024 31.12.2023Ulkopuolisen arvioijan määrittämä sijoituskiinteistöjen käypä arvo 31.12. 3 643,2 3 779,3Suunnitellut kehitysprojekti-1investoinnit28,4 38,4Sijoituskiinteistöihin luokiteltavat käyttöoikeusomaisuuserät (IFRS 16) 37,3 40,5Siirto myytävänä oleviin omaisuuseriin -81,1 -Uusien kohteiden hankintameno vuoden viimeisellä neljänneksellä - -Sijoituskiinteistöjen käypä arvo taseessa 31.12. 3 627,8 3 858,21 Sisältää Cityconin tekemän talletuksen Barkarbystadenissa sijaitsevan asuinkiinteistön hankintaan.
Laatimisperiaate – käyvän arvon määritelmä ja
hierarkia
IFRS 13:n mukaisesti käypä arvo on rahamäärä,
joka saataisiin omaisuuserän myynnistä
markkinaosapuolten välillä arvostuspäivänä
toteutuvassa tavanmukaisessa liiketoimessa.
Citycon käyttää arvostusmenetelmiä, jotka
ovat nykyisissä olosuhteissa asianmukaisia
ja joita varten on saatavilla riittävästi
tietoa käyvän arvon määrittämiseksi siten,
että käytetään mahdollisimman paljon
merkityksellisiä havainnoitavissa olevia
syöttötietoja ja mahdollisimman vähän muita kuin
havainnoitavissa olevia syöttötietoja. Käyvän arvon
määrittämiseen käytettävien arvostusmenetelmien
syöttötiedot luokitellaan IFRS 13 mukaisesti
kolmelle eri käypien arvojen hierarkiatasolle.
ypään arvoon arvostettava sijoituskiinteistö
luokitellaan samalle käypien arvojen hierarkian
tasolle kuin alimmalla tasolla oleva syöttötieto, joka
on merkittävä koko arvonmäärityksen kannalta.
Tuottovaade on merkittävä syöttötieto
arvonmäärityksen kannalta ja se johdetaan markkinoilta
vertailukauppojen perusteella. Citycon on päättänyt
luokitella kaikki kiinteistöarvioinnit tason 3 arvostuksiksi,
sillä kiinteistöt ja etenkin kauppakeskukset, ovat yleensä
luonteeltaan ainutkertaisia, eikä kaupankäyntiä tapahdu
säännöllisesti. Syöttötasojen välillä ei tapahtunut siirtoja
vuoden aikana.
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon määrittäminen,
ypien arvojen hierarkia
Me 31.12.2024 31.12.2023Oikaisemattomat hinnat (Taso 1) - -Havainnoitavissa olevat syöttötiedot (Taso 2) - -Muut kuin havainnoitavissa olevat syöttötiedot (Taso 3) 3 643,2 3 779,3Yhteensä 3 643,2 3 779,3
Keskeiset arviot ja olettamat –
sijoituskiinteistöjen käypä arvo
Keskeisin tilinpäätöksen osatekijä, joka sisältää
arvioihin ja oletuksiin liittyviä epävarmuustekijöitä,
on sijoituskiinteistöjen käyvän arvon
määrittely. Sijoituskiinteistön käyvän arvon
keskeisimpiä muuttujia ovat tuottovaatimus,
markkinavuokrat, vajaakäyttöaste ja hoitokulut,
joiden määrittämisessä Cityconin johto
joutuu käyttämään harkintaa ja arvioita. Myös
kehityshankkeiden käyvän arvon määrittäminen
vaatii johdon harkintaa ja arvioita hankkeen
investointeihin, vuokratuottoihin ja projektin
aikatauluun liittyen.
Laatimisperiaate – käyvän arvon
määrittäminen
Cityconin sijoituskiinteistöjen käypä arvo
määritetään 10 vuoden kassavirta-analyysillä
kohdekohtaisesti. Arviointiajankohtana
voimassa olevista vuokrasopimuksista
lasketaan vuotuinen peruskassavirta.
Sopimuksen päättyessä sopimusvuokran
tilalla käytetään ulkopuolisen arvioijan
määrittämää markkinavuokraa. Potentiaalisesta
bruttovuokratuotoista vähennetään tämän
jälkeen vajaakäyttöoletus, hoitokulut ja
investoinnit, ja näin saatu kassavirta diskontataan
kiinteistökohtaisella diskonttokorolla. Kun
diskontattuun kassavirtaan lisätään jäännösarvo
sekä käyttämättömän rakennusoikeuden
arvo, saadaan sijoituskiinteistön käypä arvo.
Kiinteistöomaisuuden kokonaisarvo saadaan
laskemalla yhteen yksittäisten kiinteistöjen käyvät
arvot.
ynnissä olevien kehityshankkeiden
arvostamiseen sovelletaan kassavirta-analyysiä,
jossa kehityshankkeen investoinnit ja kohteen
tulevat kassavirrat huomioidaan kehityshankkeen
aikataulun mukaisina.
56
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Syöttötiedot
Tanska 31.12.2024 Suomi Norja Ruotsi & Viro KeskimäärinTuottovaatimus, % 5,9 6,7 6,0 7,1 6,2Markkinavuokrat, euroa/m²/kk 30,3 21,1 25,5 21,9 25,4Hoitokulut, euroa/m²/kk 7,8 5,4 8,7 3,8 6,9Kassavirtakauden vajaakäyttö, % 4,3 3,9 5,3 4,8 4,5Markkinavuokrien kasvuoletus, % 2,7 2,4 1,9 2,0 -Hoitokulujen kasvuoletus, % 2,0 2,0 1,9 2,0 -
Tanska 31.12.2023 Suomi Norja Ruotsi & Viro KeskimäärinTuottovaatimus, % 5,5 6,2 5,8 7,2 6,0Markkinavuokrat, euroa/m²/kk 28,1 20,6 25,1 22,7 24,2Hoitokulut, euroa/m²/kk 7,4 5,3 8,1 4,3 6,4Kassavirtakauden vajaakäyttö, % 4,1 3,6 4,4 5,0 4,1Markkinavuokrien kasvuoletus, % 2,7 2,2 2,2 2,1 -Hoitokulujen kasvuoletus, % 2,0 2,1 2,1 2,1 -
Herkkyysanalyysi
31�12�2024 Käypä arvo (Me)Muutos % -10 % -5 % ±0 % +5 % +10 %Markkinavuokrat 3 161,2 3 402,2 3 643,2 3 884,2 4 125,2Hoitokulut 3 785,8 3 714,5 3 643,2 3 571,9 3 500,6Muutos, korkopistettä -50 -25 ±0 +25 +50Vajaakäyttö 3 667,3 3 655,3 3 643,2 3 631,2 3 619,1Tuottovaatimus 3 995,9 3 811,3 3 643,2 3 489,6 3 348,6
31�12�2023 Käypä arvo (Me)Muutos % -10 % -5 % ±0 % +5 % +10 %Markkinavuokrat 3 286,6 3 532,9 3 779,3 4 025,7 4 272,0Hoitokulut 3 915,9 3 847,6 3 779,3 3 711,0 3 642,7Muutos, korkopistettä -50 -25 ±0 +25 +50Vajaakäyttö 3 803,9 3 791,6 3 779,3 3 767,0 3 754,7Tuottovaatimus 4 158,3 3 959,5 3 779,3 3 615,1 3 464,8
Syöttötiedot
Ulkopuolisen arvioijan kassavirta-analyysissä käyttämät
syöttötiedot 31.12.2024 ja 31.12.2023 on esitetty
segmenteittäin seuraavassa taulukossa.
Herkkyysanalyysi
Liikekiinteistöjen käyvän arvon muutosherkkyyttä
eli riskiä voidaan testata muuttamalla keskeisiä
laskentaparametreja. Oheisen herkkyysanalyysin
lähtöarvona on käytetty ulkopuolisen arvioijan
määrittämää sijoituskiinteistöjen käypää arvoa.
Herkkyysanalyysin mukaan käypä arvo on
kaikkein herkin markkinavuokrien ja tuottovaateen
muutoksille. Kun markkinavuokria nostetaan 10 %,
niin sijoituskiinteistöjen käypä arvo nousee noin 13 %.
Vastaavasti 50 korkopisteen lasku tuottovaateessa
nostaa käypää arvoa noin 10 %. Käypä arvo
reagoi myös muutoksiin vajaakäyttöasteessa ja
hoitokuluissa, mutta suhteellinen vaikutus ei ole yhtä
suuri kuin markkinavuokran ja tuottovaateen osalta.
Herkkyystarkastelussa muutetaan yhtä parametria
kerrallaan. Todellisuudessa parametrimuutoksia
tapahtuu usein samanaikaisesti. Esimerkiksi muutos
vajaakäytössä voi olla yhteyksissä muutokseen
markkinavuokrissa ja tuottovaateessa jolloin kaikki
muutokset vaikuttavat käypään arvoon samanaikaisesti.
57
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
2023 1 2 3 4 5 6 7 8 2024
Sijoituskiinteistöt 2024
Me
1Hankinnat
2Investoinnit ja aktivoidut korot
3 Käyvän arvon voitot
4 Käyvän arvon tappiot
5Voitot/tappiot käyttöoikeusomaisuuserien
arvostuksesta
6Valuuttakurssierot
7Muutokset sijoituskiinteistöihin luokiteltavissa
käyttöoikeusomaisuuserissä (IFRS 16)
8Siirrot erien välillä
3 858,2
3 627,8
4,2
51,0
-70,2
39,6
-7,4
281,8
-118,3
-411,1
2022 1 2 3 4 5 6 2023
Sijoituskiinteistöt 2023
Me
1Investoinnit ja aktivoidut korot
2Käyvän arvon voitot
3Käyvän arvon tappiot
4Voitot/tappiot käyttöoikeusomaisuuserien
arvostuksesta
5Valuuttakurssierot
6Muutokset sijoituskiinteistöihin luokiteltavissa
käyttöoikeusomaisuuserissä (IFRS 16)
4 040,1
3 858,2
-6,6
-216,5
22,8
1,8
92,8
-76,2
Sijoituskiinteistöjen muutokset ja luokittelu
Rakenteilla olevat/Operatiivisessa 31.12.2024 peruskorjattavat toiminnassa olevat Sijoituskiinteistöt Mekiinteistötkiinteistötyhteensä1.1.2024 6,7 3 851,5 3 858,2Hankinnat - 281,8 281,8Investoinnit 0,4 38,8 39,2Aktivoidut korot - 0,4 0,4Voitot sijoituskiinteistöjen arvostuksesta - 51,0 51,0Tappiot sijoituskiinteistöjen arvostuksesta - -118,3 -118,3Voitot/tappiot käyttöoikeusomaisuuserien arvostuksesta - -7,4 -7,4Valuuttakurssierot -0,2 -70,0 -70,2Siirto myytävänä oleviin omaisuuseriin -6,9 -404,2 -411,1Muutokset sijoituskiinteistöihin luokiteltavissa käyttöoikeusomaisuuserissä (IFRS 16) - 4,2 4,231.12.2024 - 3 627,8 3 627,8
Rakenteilla olevat/Operatiivisessa 31.12.2023 peruskorjattavat toiminnassa olevat Sijoituskiinteistöt Mekiinteistötkiinteistötyhteensä1.1.2023 435,4 3 604,7 4 040,1Hankinnat - - -Investoinnit 0,5 91,8 92,3Aktivoidut korot - 0,5 0,5Voitot sijoituskiinteistöjen arvostuksesta - 22,8 22,8Tappiot sijoituskiinteistöjen arvostuksesta - -216,5 -216,5Voitot/tappiot käyttöoikeusomaisuuserien arvostuksesta - -6,6 -6,6Valuuttakurssierot 0,0 -76,2 -76,2Siirto rakenteilla olevista kiinteistöistä operatiivisessa toiminnassa oleviin kiinteistöihin -429,2 429,2 0,0Muutokset sijoituskiinteistöihin luokiteltavissa käyttöoikeusomaisuuserissä (IFRS 16) - 1,8 1,831.12.2023 6,7 3 851,5 3 858,2
58
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Citycon jakaa sijoituskiinteistönsä kahteen kategoriaan:
rakenteilla oleviin/peruskorjattaviin kiinteistöihin sekä
operatiivisessa toiminnassa oleviin kiinteistöihin.
Raportointipäivänä ensin mainittuun ryhmään ei
sisältynyt kiinteistöjä. Vertailukaudella 31.12.2023
ryhmään sisältyi Barkarby asunnot Ruotsissa.
Rakenteilla olevat kiinteistöt -kategoria sisältää
kiinteistön koko käyvän arvon, vaikka vain osa
kiinteistöstä olisi rakenteilla.
Sopimukseen perustuvat sijoituskiinteistöjen
ostamiseen, rakentamiseen, kunnostamiseen ja
korjaamiseen liittyvät velvoitteet on esitetty alla.
Sijoituskiinteistöihin kohdistuvat vakuudet on esitetty
liitetiedossa 3.7.
Sijoituskiinteistöihin liittyvät vastuusitoumukset
Me 2024 2023Ostositoumukset 20,1 72,4Alv-palautusvastuut 67,8 84,8
Ostositoumukset
Ostositoumukset liittyvät pääasiassa käynnissä oleviin
kehityshankkeisiin.
Alv-palautusvastuut
Cityconin sijoituskiinteistöihin liittyy aktivoitujen
perusparannusten ja uusinvestointien osalta
arvonlisäveropalautusvastuuta, joka realisoituu, mikäli
omaisuus siirtyy arvonlisäverottomaan käyttöön 10
vuoden tarkastuskauden aikana.
2.2. Myytävänä olevat omaisuuserät
Keskeiset arviot ja olettamat – myytävänä
olevat omaisuuserät
Cityconin johto käyttää harkintaa arvioidessaan
kuuluuko kiinteistö sijoituskiinteistöihin vai
myytävissä oleviin omaisuuseriin.
Me 2024 2023Hankintameno 1.1. 0,0 0,0Hankinnat 59,3 -Investoinnit 0,6 -Myynnit -389,9 -Siirto sijoituskiinteistöistä 411,1 -Hankintameno 31.12. 81,1 0,0
Myytävänä olevat omaisuuserät 31.12.2024
koostuivat yhdestä Norja segmenttiin kuuluvasta
sijoituskiinteistöstä ja yhdestä Suomi segmenttiin
kuuluvasta sijoituskiinteistöstä. Yhden Norja segmenttiin
kuuluvan sijoituskiinteistön kauppa toteutui Q2 2024
aikana, yhden Q3 2024 aikana ja yhden Q4 2024
aikana. Q4 2024 aikana toteutui myös yhden Tanska &
Viro segmenttiin kuuluvan keskuksen kauppa ja Ruotsi
segmenttiin kuuluvan asuinkiinteistökohteen kauppa.
Cityconilla ei ollut myytävänä olevia omaisuuseriä
31.12.2023.
Siirto sijoituskiinteistöistä sisältää myös käyvän arvon
muutoksen myytävänä olevista sijoituskiinteistöistä.
Cityconilla ei ollut myytävänä oleviksi luokiteltuihin
omaisuuseriin liittyviä merkittäviä velkoja tai muita
omaisuuseriä kuin sijoituskiinteistöt.
Laatimisperiaate – myytävänä olevat
omaisuuserät
Pitkäaikaiset omaisuuserät tai luovutettavien erien
ryhmät luokitellaan myytävinä oleviksi, kun niiden
kirjanpitoarvoa vastaava määrä tulee kertymään
pääasiassa niiden myynnistä ja myynti on erittäin
todennäköinen.
Myynti katsotaan erittäin todennäköiseksi:
johto on sitoutunut aktiiviseen kiinteistön
myyntisuunnitelmaan ja on käynnistetty hanke
ostajan löytämiseksi ja myyntisuunnitelman
toteuttamiseksi
kiinteistöä markkinoidaan aktiivisesti hintaan,
joka on kohtuullinen suhteessa sen nykyiseen
ypään arvoon
myynnin odotetaan toteutuvan vuoden kuluessa.
Pitkäaikaiset omaisuuserät tai luovutettavien erien
ryhmät merkitään kirjanpitoon käypään arvoon,
josta on vähennetty myynnistä aiheutuvat menot.
Myytävänä olevat omaisuuserät ja niihin liittyvät
merkittävät velat esitetään erikseen omilla
riveillään taseessa myytävinä oleviksi luokiteltuina
erinä myyntiin asti.
59
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
2.3. Käyttöoikeusomaisuuserät
Laatimisperiaate – käyttöoikeusomaisuuserät
Standardin soveltamisen piiriin kuuluvista vuokra-
sopimuksista on kirjattu käyttöoikeusomaisuuseriä
tase-eriin Sijoituskiinteistöt ja Aineelliset
yttöomaisuushyödykkeet. Sijoituskiinteistöihin
kirjatut käyttöoikeusomaisuus erät koostuvat
Citycon-konsernin ydinliiketoimintaan kuuluvista
vuokrasopimuksista, kuten vuokrattujen
kauppakeskusten, kauppakeskustonttien ja
kauppakeskuskaluston vuokrasopimuksista.
Aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin
kirjatut käyttöoikeusomaisuuserät ovat
puolestaan kirjattu pääosin hallinnon kuluihin
sisältyvistä vuokrasopimuksista, kuten
toimistovuokrasopimuksista, IT-omaisuudesta ja
leasing-autoista. Konsernin vuokrasopimusvelka
on arvostettu diskonttaamalla standardin
soveltamispiiriin kuuluvien vuokrasopimusten
vuokravastuut niiden nykyarvoon käyttäen
diskonttaustekijänä yhtiön johdon näkemystä
lisäluoton korosta vuokrasopimuksen
alkamisajankohtana.
Johtuen siitä, että suurin osa Citycon-konsernin
vuokrasopimuksista kohdistuu Cityconin
sijoituskiinteistöihin kiinteästi yhteydessä
oleviin käyttöoikeusomaisuuseriin, Citycon
arvostaa sijoituskiinteistön ehdot täyttäviä
yttöoikeusomaisuuseriä IAS 40:n käyvän arvon
mallilla. Tästä johtuen käyvän arvon muutokset
kirjataan poistojen sijaan. Leasingmaksut on
kohdistettu pääoma- ja korkokuluihin IFRS 16:n
mukaisesti. Koskien osaksi aineellisia hyödykkeitä
arvostettuja käyttöoikeusomaisuuseriä, tulosvaikutus
esitetään rahoituskulujen lisäksi erään Hallinnon kulut
sisältyvinä poistoina.
Citycon soveltaa standardin sallimia käytännön
helpotuksia eikä täten sovella standardia alle
vuoden kestoltaan oleviin lyhytaikaisiin tai arvoltaan
vähäisiin vuokrasopimuksiin, joita ovat olleet
esimerkiksi vuokrasopimukset koskien erinäisiä
toimistotarvikkeita.
yttöoikeusomaisuuserät
Me 2024 20231.1. 42,3 46,5Hankinnat & Lisäykset 5,7 4,9Poistot & päättyneiden sopimusten vaikutus -5,1 -4,8Vähennykset -3,5 -2,3Valuuttakurssierot -1,6 -2,031�12� 37,8 42,3
Vuokrasopimusvelat
Me 2024 20231.1. 38,8 42,8Hankinnat & Lisäykset 5,0 4,6Poistot -7,0 -6,9Valuuttakurssierot -1,4 -1,731�12� 35,3 38,8
Me 2024 2023Poistot hallinnon kuluissa -0,5 -0,7Käyvän arvon muutos (IFRS 16) -7,4 -6,6Korkokulu -1,2 -1,2Laskennalliset verot 0,1 0,1Kokonaisvaikutus IFRS-tulokseen -8,9 -8,4
Keskeiset arviot ja olettamat
– käyttöoikeusomaisuuserät
Cityconin johto käyttää harkintaa arvioidessaan
vuokrasopimuksiin sisältyvien jatko-optioiden
yttämisen todennäköisyyttä.
Citycon arvioi sopimuksen alkamisajankohtana,
onko kohtuullisen varmaa, että yhtiö käyttää
vuokrasopimukseen sisältyvät jatkamisoption.
Arvioinnissa otetaan huomioon kaikki
merkitykselliset tosiseikat ja olosuhteet, jotka
luovat yhtiölle taloudellisen kannustimen option
yttämiseen tai käyttämättä jättämiseen.
IFRS 16 vaikutus tunnuslukujen
laskentaan
Luototusasteen (LTV) laskennassa ei ole
huomioitu IFRS 16 -standardin mukaisesti osana
sijoituskiinteistöjä esitettäviä käyttöoikeusomaisuuseriä
ja näihin käyttöoikeusomaisuuseriin kohdistuvia
vuokrasopimusvelkoja. LTV-laskukaava on esitetty
Tunnuslukujen laskentaperiaatteet- osiossa.
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakauma
Me 2024 2023Alle kuukauden kuluessa 0,6 0,6Yli kuukauden ja alle vuoden kuluessa 6,7 6,21–5 vuoden kuluessa 22,7 23,3Yli viiden vuoden kuluttua 5,2 8,8Yhteensä 35,3 38,8
60
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
2.4. Osuudet yhteis- ja osakkuusyrityksissä
Seuraavassa taulukossa on esitetty yhteisyritysten varat ja velat, tuotot ja kulut, joihin Citycon-konsernin omistusosuus oikeuttaa. Taulukossa esitetty taloudellisen informaation
yhteenveto perustuu yhteisyritysten IFRS-standardien mukaisesti laadittuihin tilinpäätöksiin.
A) Osuudet yhteisyrityksissä
2024 2023Kista Norjan Osuudet yhteis-Kista Norjan Osuudet yhteis-MeGalleria Groupyhteisyrityksetyrityksissä yhteensäGalleria Groupyhteisyrityksetyrityksissä yhteensäSijoituskiinteistöt - - - 346,4 0,0 346,4Laskennalliset verosaamiset - - - 8,5 - 8,5Muut pitkäaikaiset varat - 1,8 1,8 6,5 2,2 8,6Rahavarat - 5,1 5,1 7,4 6,5 13,9Muut lyhytaikaiset varat - 0,0 0,0 5,3 0,0 5,3Pitkäaikaiset lainat - - - 259,9 0,0 259,9Laskennalliset verovelat - - - - 0,0 0,0Lyhytaikaiset lainat - - - 179,4 - 179,4Muut lyhytaikaiset velat - 0,1 0,1 19,7 1,5 21,2Oma pääoma - 6,8 6,8 -84,9 7,1 -77,8Konsernin omistusosuus, % - 50 % 50 % 50 %Osuus yhteisyrityksen omasta pääomasta - 3,4 3,4 -42,5 3,6 -38,9Osuus yhteisyritysten lainoista - - - 111,3 - 111,3Osuudet yhteisyrityksissä - 3,4 3,4 68,9 3,6 72,4Bruttovuokratuotto 3,1 - 3,1 18,6 - 18,6Nettovuokratuotto 2,1 - 2,1 13,1 - 13,1Hallinnon kulut 0,0 0,0 0,0 -0,1 0,0 -0,1Liiketoiminnan muut tuotot/kulut - 0,0 0,0 -0,1 2,5 2,5Nettovoitot/tappiot sijoituskiinteistöjen arvostuksesta käypään arvoon 0,0 - 0,0 -81,6 0,0 -81,6Liikevoitto/-tappio 2,1 0,0 2,0 -68,7 2,5 -66,2Rahoitustuotot 0,0 0,2 0,2 0,1 0,3 0,4Rahoituskulut -3,6 0,0 -3,6 -25,8 0,0 -25,8Verot 0,0 0,0 0,0 20,5 -0,6 19,9Tilikauden tulos -1,5 0,1 -1,4 -73,9 2,2 -71,61Muut erät tilillä Osuus yhteistyritysten tuloksesta- - - -0,8 - -0,8Osuus yhteisyritysten tuloksesta -0,8 0,1 -0,7 -37,8 1,1 -36,7Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen - 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0Ulkomaan toimintojen tilinpäätöksen muuntamisesta johtuvat valuuttakurssivoitot/-tappiot 0,0 0,0 0,0 2,2 0,0 2,2Osuus osakkuus- ja yhteisyrityksien muista laajan tuloksen eristä 0,0 0,0 0,0 1,1 0,0 1,1Katsauskauden laaja tulos -1,5 0,1 -1,4 -72,5 2,2 -70,21 Muut erät tilillä Osuus yhteistyritysten tuloksesta vuonna 2023 koostuu kumulatiivisesta oikaisusta liittyen osuuteen yhteisyrityksissä.
Laatimisperiaate – sijoitukset
osakkuus- ja yhteisyrityksiin
Citycon kirjaa osuutensa yhteis- ja osakkuus-
yrityksissä käyttäen pääomaosuusmenetelmää
konsernitilinpäätöksessä.
Cityconin omistamia yhteisyrityksiä käsitellään
IFRS 11 Yhteisjärjestelyt -standardin mukaisesti.
Yhteisyritysten osapuolten väliset sopimukselliset
järjestelyt antavat niille sopimusyhteysyrityksen
liiketoimintaa koskevan yhteisen määräysvallan.
Yhteisyrityksiä koskevat merkittävät toimintaan
ja rahoitukseen liittyvät päätökset sovitaan
kumppaneiden kesken yhteisesti.
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla
on huomattava vaikutusvalta. Huomattava
vaikutusvalta syntyy pääsääntöisesti silloin, kun
konserni omistaa yli 20 % yrityksen äänivallasta
tai kun konsernilla on muutoin huomattava
vaikutusvalta mutta ei määräysvaltaa.
Konserni esittää osuutensa osakkuus- ja
yhteisyrityksien voitoista/tappioista laajan
tuloslaskelmansa riveillä ”Osuus osakkuus- ja
yhteisyritysten tuloksesta” ja ”Osuus osakkuus- ja
yhteisyrityksien muista laajan tuloksen eristä”.
61
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Kista Galleria -kauppakeskus
Citycon osti 29.2.2024 kanadalaisen
yhteistyökumppanin (CPPIB) 50 % osuuden Ruotsissa
sijaitsevasta Kista Galleria -kauppakeskuksesta. Citycon
on hallinnoinut keskusta vuodesta 2012 ja omistanut
keskuksesta 50 %. CPPIB:n osuuden hankinnan jälkeen
Citycon omistaa Kista Galleria -kauppakeskuksen
kokonaan.
Yhteisyritykset Norjassa
Citycon omistaa 50 % Norjassa sijaitsevasta
asuntorakentamisen kehitysyhtiö Klosterfoss Utvikling
AS:sta. Sandstranda Bolig AS, josta Cityconin
omistusosuus oli 50 %, likvidoitiin joulukuussa 2024.
Yhtiö ei enää sisälly konsernitaseeseen 31.12.2024.
Osakkuusyritys Norjassa
31.12.2024 ja vertailukaudella 31.12.2023 Cityconilla on
vain yksi osakkuusyhtiö, Norjassa sijaitseva Torvbyen
Drift AS, josta konserni omistaa 38 %.
Taulukossa on esitetty yhteenvetotiedot konsernin
osuudesta osakkuusyrityksessä.
B) Osuudet osakkuusyrityksissä
Me 2024 2023Sijoituskiinteistöt 0,0 0,0Lyhytaikaiset varat 0,2 0,5Pitkäaikaiset varat 0,0 0,0Lyhytaikaiset velat 0,1 0,5Pitkäaikaiset velat 0,0 0,0Oma pääoma yhteensä 0,1 0,1Konsernin omistusosuus, % 38 % 38 %Osuus osakkuusyhtiöiden omasta pääomasta 0,0 0,0Osuus osakkuusyhtiöiden lainoista 0,0 0,0Osuudet osakkuusyrityksissä 0,0 0,0Bruttovuokratuotto 0,8 1,8Nettovuokratuotto 0,0 0,1Hallinnon kulut 0,0 0,0Rahoituskulut (netto) 0,0 0,0Verot 0,0 0,0Tilikauden tulos 0,0 0,0Osuus osakkuusyritysten tuloksesta 0,0 0,0Osuus osakkuus- ja yhteisyrityksien muista laajan tuloksen eristä 0,0 0,0Katsauskauden laaja tulos 0,0 0,0
62
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
3. Rahoitus
3.1. Oma pääoma
A) Kuvaus omaan pääomaan sisältyvistä
rahastoista
Osakepääoma
Yhtiöllä on yksi osakesarja, ja kukin osake oikeuttaa
yhteen ääneen yhtiökokouksessa. Osakkeilla ei ole
nimellisarvoa, eikä osakepääomalla enimmäismäärää.
Ylikurssirahasto
Vuonna 2006 voimaantulleen nykyisen osakeyhtiölain
myötä ylikurssirahastoon ei enää merkitä uusia eriä.
Ylikurssirahasto karttui ennen vuotta 2007 optio-
ohjelmien ja osakeantien myötä.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan pääoman rahastoon merkitään
mm. se osa osakkeiden merkintähinnasta, jota
perustamissopimuksen tai osakeantipäätöksen
mukaisesti ei merkitä osakepääomaan. Uusien
osakkeiden tai optioiden liikkeeseenlaskusta
välittömästi johtuvat transaktiomenot (verovaikutuksilla
oikaistuna) vähennetään saaduista maksuista.
Arvonmuutosrahasto
Arvonmuutosrahasto sisältää rahavirran suojauksena
ytettävien johdannaisinstrumenttien käypien arvojen
muutoksen.
Muuntoerot
Muuntoerot rahasto sisältää ulkomaisten yksikköjen
tilinpäätösten muuntamisesta syntyneet muuntoerot.
Hybridilaina
Cityconilla on kolme oman pääoman ehtoista
hybridijoukkovelkakirjalainaa, jotka on laskettu
liikkeeseen marraskuussa 2019 (NC2025), kesäkuussa
2021 (NC2026) ja kesäkuussa 2024 (NC2029). Vuoden
2024 aikana NC2025 hybridilaina vaihdettiin uuteen
hybridilainaan (NC2029), joka on nimellisarvoltaan 265,7
miljoonaa. Hybridivaihtoon osallistui ainoastaan NC2024
lainan olemassaolevia sijoittajia, eikä lainojen pääomien
vaihtaminen maksettu rahana. 31.12.2024 hybridilainojen
nominaalit ovat NC2025: 26,1 miljoonaa euroa, NC2026:
321,0 miljoonaa euroa ja NC2029: 265,7 miljoonaa euroa.
Hybridilainat käsitellään IFRS-tilinpäätöksessä omana
pääomana, koska hybridilainojen kuponkimaksut on
liikkeeseenlaskijan harkinnan varassa. Cityconilla on
oikeus viivästyttää hybridilainojen koronmaksua, mikäli
se ei maksa osinkoa tai muuta hyvitystä osakepääomalle.
Hybridilaina on vakuudeton, muita velkasitoumuksia
heikommassa etuoikeusasemassa ja etuoikeutettu vain
yhtiön osakkeisiin nähden. Oman pääoman ehtoisen
lainan velkakirjan haltijalla ei ole osakkeenomistajalle
kuuluvia oikeuksia. Lainojen kuponkikorot ovat kiinteät
ensimmäisiin tarkistuspäiviin saakka. NC2025 lainan
kuponkikorko on kiinteä 4,496 % kuponki ensimmäiseen
tarkistuspäivään 22 helmikuuta 2025 saakka, jolloin
kuponki kiinnitetään viiden vuoden markkinakorkoon
lisättynä 4,711 % marginaalilla. NC2026 lainan
kuponkikorko on kiinteä 3,625 % kuponki ensimmäiseen
tarkistuspäivään 10 syyskuuta 2026 saakka, jolloin
kuponki kiinnitetään viiden vuoden markkinakorkoon
lisättynä 4,179 % marginaalilla. NC2029 lainan
kuponkikorko on kiinteä 7,875 % kuponki ensimmäiseen
tarkistuspäivään 10 syyskuuta 2029 saakka, jolloin
kuponki kiinnitetään viiden vuoden markkinakorkoon
lisättynä 4,955 % marginaalilla. Tämän jälkeen korko
kiinnitetään viiden vuoden päästä ensimmäisestä
korontarkistuspäivästä perustuen viiden vuoden
markkinakorkoon sekä ensimmäisen korontarkistuksen
marginaalilla lisättynä 25 korkopisteellä. Lisäksi,
sen jälkeen korko kiinnitetään kahdenkymmenen
vuoden päästä ensimmäisestä korontarkistuspäivästä
perustuen viiden vuoden markkinakorkoon sekä
ensimmäisen korontarkistuksen marginaalilla lisättynä
100 korkopisteellä. Lainoilla ei ole määrättyä eräpäivää,
mutta yhtiöllä on oikeus lunastaa ne viiden vuoden
kuluttua liikkeelle laskusta, sekä tätä seuraavina
vuotuisina koronmaksupäivinä. Lainojen kulut
jaksotetaan kertyneisiin voittovaroihin ja korot kirjataan
kertyneisiin voittovaroihin kun ne maksetaan tai kun
velvoite korkojen maksuun syntyy. Osakekohtainen tulos
sisältää suoriteperusteisen hybridikorkokulun.
Tilikauden aikana hybridijoukkovelkakirjalainoista
kertyi korkoa 30,7 miljoonaa euroa. Uuden hybridilainan
liikkeeseenlaskun kulut vuonna 2024 olivat
15,2 miljoonaa euroa. 34,7 miljoonaa euroa korko- ja
liikkeeseenlaskukulua on kirjattu kertyneistä voitoista
tehtäväksi vähennykseksi. Hybridilainoista on maksettu
korkoa 33,6 miljoonaa euroa. Hybridilainoilla on taseen
ulkopuolista kertynyttä korkoa 11,0 miljoonaa euroa
31.12.2024 (31.12.2023: 14,8 miljoonaa euroa).
Hybridilainojen nimellisarvot
Me 2024 20231.1. 612,8 700,0Hybridilainojen takaisinmaksut -265,7 -87,2Uuden hybridilainan liikkeeseenlasku 265,7 -31�12� 612,8 612,8
Omat osakkeet
Jos jokin konserniin kuuluva yritys ostaa yhtiön
osakkeita (omat osakkeet), niin maksettu vastike
ja hankinnasta välittömästi aiheutuvat menot
(verovaikutuksilla vähennettyinä) vähennetään yhtiön
omistajille kuuluvasta omasta pääomasta, kunnes
osakkeet lasketaan uudelleen liikkeeseen. Jos osakkeet
lasketaan uudelleen liikkeeseen, niistä saatavat
vastikkeet sisällytetään yhtiön omistajille kuuluvaan
omaan pääomaan niistä välittömästi johtuvilla
transaktiomenoilla vähennettyinä verovaikutukset
huomioon ottaen.
Yhtiöllä oli katsauskauden aikana hallussaan yhteensä
32 174 yhtiön omaa osaketta, jotka yhtiö luovutti
osakepalkkiojärjestelmien palkkioiden maksamiseksi
edellä kohdassa Hallituksen valtuutukset selostetun
mukaisesti. Katsauskauden lopussa yhtiöllä tai sen
tytäryhteisöillä ei ollut hallussaan yhtiön omia osakkeita.
B) Hallituksen osingonjakoa ja pääoman
palautusta sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastosta koskeva ehdotus
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallitus
valtuutetaan päättämään varojen jakamisesta sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastosta.
Valtuutuksen perusteella osakkeenomistajille sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastosta jaettavan pääoman
palautuksen määrä on enintään 0,30 euroa osakkeelta.
Yhtiön nykyisten osakkeiden kokonaismäärän
(184 231 295) perusteella valtuutuksen johdosta yhtiö
voisi siis jakaa yhteensä enintään noin 55 269 389
euroa pääomanpalautusta.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen alkuun asti.
15.11.2024 tiedotetun mukaisesti Citycon Oyj:n
hallitus on yksimielisesti päättänyt olla käyttämättä
valtuutustaan, eikä osinkoa tai pääomanpalautusta jaeta
vuonna 2025. Päätös on tehty yhtiön pitkän aikavälin
taloudellisen vakauden parantamiseksi sekä taseen ja
luottokelpoisuuden vahvistamiseksi.
63
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
3.2. Rahoituskulut (netto)
A) Konsernituloslaskelmaan kirjatut
Me 2024 2023Korkotuotot lainoista 1,5 6,2Korkotuotot johdannaisista ja muista eristä 6,2 1,7Valuuttakurssivoitot 51,3 74,1Käyvän arvon voitto johdannaisista - -Muut rahoitustuotot 17,6 5,6Rahoitustuotot yhteensä 76,5 87,7Korkokulut lainoista -75,8 -51,8Korkokulut johdannaisista ja muista eristä 6,7 4,5Valuuttakurssitappiot -52,1 -74,3Käyvän arvon tappio johdannaisista -21,0 -3,4Kehityshankkeiden aktivoidut korkokulut 0,4 0,5Muut rahoituskulut -9,7 -9,6Korkokulut IFRS 16 vuokraveloista -1,2 -1,2Rahoituskulut yhteensä -152,7 -135,3Rahoituskulut (netto) -76,1 -47,7Jotka jakautuivat rahoitusinstrumenttien mukaisiin luokkiin:Korolliset lainat ja saamiset -74,6 -34,3Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) -1,2 -1,2Johdannaissopimukset -20,4 -18,0Muut saamiset ja velat 20,0 5,9Rahoituskulut (netto) -76,1 -47,7
Nettorahoituskulut kasvoivat 76,1 miljoonaan euroon
(Q1–Q4/2023: 47,7 miljoona euroa). 20,3 miljoonan euron
nousu johtuu jälleenrahoitetun joukkovelkakirjalainan
korkeammista korkokuluista sekä Kistan korkokulujen
konsolidoinnista, jota osittain tasapainotti
valuuttasuojauksista saadut voitot ja tappiot. Lisäksi
8,9 miljoonan euron epäsuora tappio kirjattiin koron- ja
valuutanvaihtosopimuksista, jotka eivät ole IFRS:n
mukaisessa suojauslaskennassa, (Q1–Q4/2023: 2,8
miljoona euroa), tämän ollessa 6,1 miljoonaa euroa enemmän
mitä vertailukaudella. Näiden lisäksi kirjattiin 0,8 miljoonan
euron voitto liittyen velkojen takaisinmaksuun (Q1–Q4/2023:
2,9 miljoona euroa), joka oli 2,1 miljoonaa euroa vähemmän
mitä vertailukaudella.
Cityconin keskikorko kauden lopussa 31.12.2024 oli
3,60 % (2,61 %) ja keskikorko johdannaiset poislukien oli
3,93 % (3,13 % ). Kehityshankeinvestointien korkokulujen
pääomittamiseen käytetty korkotaso 31.12.2024 oli 3,58 %
(2,99 %)
Cityconin konsernituloslaskelman korkokulut sisältävät
korollisten lainojen korkokulut ja niiden lisäksi kaikki
suojaustarkoituksessa käytettävien johdannaissopimusten
aiheuttamat korkokulut. Lisätietoja Cityconin käyttämistä
johdannaissopimuksista, niiden käyvistä arvoista ja
suojauslaskentakäytännöstä löytyy liitetiedosta 3.6.
Johdannaissopimukset.
yvän arvon voitot ja tappiot johdannaisista liittyvät koron-
ja valuutanvaihtosopimuksiin sekä korko-optioihin, jotka
eivät ole suojauslaskennassa. Muut rahoituskulut sisältävät
lähinnä jaksotettuja ja alaskirjattuja järjestelypalkkioita,
joukkovelkakirjalainojen takaisinostoista aiheutuneita kuluja,
maksettuja luottositoumuskuluja ja muita pankkikuluja.
B) Muihin laajan konsernituloksen eriin kirjatut
Me 2024 2023Kauden aikana kirjatut voitot/-tappiot rahavirran suojauksista 0,2 -3,4Lisättynä (vähennettynä): konsernituloslaskelmaan kirjatuilla rahavirran suojausten korkotuotoilla (korkokuluilla) 0,3 2,0Nettovoitot/-tappiot rahavirran suojauksista 0,5 -1,4
Korkotuotot
Korkotuotot kirjataan ajan kulumisen perusteella
efektiivisen koron menetelmää käyttäen.
Osinkotuotot
Osinkotuotot kirjataan, kun maksun saamiseen on
syntynyt oikeus.
Vieraan pääoman menot
Vieraan pääoman menot kirjataan yleensä kuluksi
sillä tilikaudella, jonka aikana ne ovat syntyneet.
Poikkeuksia ovat vieraan pääoman menot, kuten
korkokulut ja järjestelypalkkiot, jotka välittömästi
johtuvat tietyt ehdot täyttävän hyödykkeen
hankinnasta, rakentamisesta tai valmistamisesta.
Tällaiset vieraan pääoman menot aktivoidaan osaksi
kyseisen hyödykkeen hankintamenoa. Ehdot täyttävä
hyödyke on sellainen hyödyke, jonka saaminen
valmiiksi sen aiottua käyttötarkoitusta tai myyntiä
varten vaatii välttämättä huomattavan pitkän ajan.
Aktivointi alkaa, kun kiinteistön remontoiminen,
uuden rakennuksen tai laajennushankkeen
rakentaminen alkaa, ja se päättyy, kun rakennus on
valmis vuokrattavaksi. Aktivoitavia vieraan pääoman
menoja ovat rakennushanketta varten nostetuista
lainoista syntyvät menot tai rahoituskulukertoimella
kerrotut rakennushankkeesta johtuvat menot.
Rahoituskulukerroin on Cityconin tilikauden aikana
olevista lainoista johtuvien vieraan pääoman
menojen painotettu keskiarvo. Maa-alueen
hankintakustannuksista johtuvat vieraan pääoman
menot aktivoidaan kyseisen kehityshankkeen
tasearvoon, mutta vain silloin kun ostetulla maa-
alueella toteutetaan omaisuuserää koskevan
kehityshankkeen valmistelutoimenpiteitä.
Lainojen hankinnasta välittömästi johtuvat
transaktiomenot, jotka voidaan kohdistaa tiettyyn
lainaan, sisällytetään lainan alkuperäiseen
jaksotettuun hankintamenoon ja jaksotetaan
rahoituskuluksi efektiivisen koron menetelmää
yttäen.
Oman pääoman ehtoisen lainan kulut kirjataan
kertyneisiin voittovaroihin, katso 3.1.
64
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
3.3. Rahoitusinstrumenttien luokittelu
A) Rahoitusinstrumenttien luokittelu sekä niiden tasearvot ja käyvät arvot
Tasearvo Käypä arvo Tasearvo Käypä arvoMe Liite 2024 2024 2023 2023RahoitusvaratI Jaksotettuun hankintamenoon kirjatut rahoitussaamisetMyyntisaamisiin ja muihin saamisiin sisältyvät rahoitusvarat 4.4. 18,0 18,0 20,8 20,8Rahavarat 3.8. 358,5 358,5 25,2 25,2II Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitussaamisetJohdannaissopimukset 3.6. 36,5 36,5 37,3 37,3III Johdannaissopimukset, joihin sovelletaan suojauslaskentaaJohdannaissopimukset 3.6. - - - -RahoitusvelatI Jaksotettuun hankintamenoon kirjatut rahoitusvelatI.I LainatLainat rahoituslaitoksilta 3.4. 509,5 516,1 336,5 341,9Yritystodistukset 3.4. 9,9 10,0 46,5 47,01Joukkovelkakirjalainat3.4. 1 576,8 1 554,6 1 442,6 1 289,6Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) 2.3. 35,3 35,3 38,8 38,8I.II Muut velatOstovelkoihin ja muihin velkoihin sisältyvät rahoitusvelat 4.5. 44,6 44,6 39,3 39,3II Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelatJohdannaissopimukset 3.6. 15,3 15,3 26,4 26,4III Johdannaissopimukset, joihin sovelletaan suojauslaskentaaJohdannaissopimukset 3.6. 1,3 1,3 1,4 1,41 1.1.2023 lähtien yhtiö ei enää määritä velan käypää arvoa nimellismääräiseksi, vaan velan käyvän arvon määritelmänä käytetään velan markkina-arvoa. Vertailukausien luvut päivitetty takautuvasti.
Rahoitusvarat ja -velat
Kirjaaminen ja arvostaminen
Rahoitusvarat on luokiteltu arvostusperiaatteiden
määrittämistä varten IFRS 9 -standardin mukaisesti
seuraaviin ryhmiin
1. jaksotettuun hankintamenoon tai
2. käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat.
Luokittelu perustuu yrityksen määrittelemiin
liiketoimintamalleihin, ja että rahoitusvaroihin
kuuluvan erän sopimusperusteiset rahavirrat ovat
yksinomaan pääoman maksua ja koron maksua
jäljellä olevalle pääomamäärälle.
Jaksotettuun hankintamenoon luokiteltuihin
rahavaroihin sisältyvät yrityksen rahoitusvarat,
jotka on aikaansaatu luovuttamalla rahaa, tavaroita
tai palveluja suoraan velalliselle. Ne arvostetaan
alun perin käypään arvoon ja myöhemmin
jaksotettuun hankintamenoon, ja ne sisältyvät
lyhytaikaisiin ja pitkäaikaisiin varoihin. Tasearvoa
alennetaan mahdollisen luottotappion määrällä.
Yhtiön konsernitaseessa 31.12.2024 ja 31.12.2023
jaksotettuun hankintamenoon kirjatut rahoitusvarat
kuuluvat vuokra- ja myyntisaamiset, korkosaamiset
ja rahavarat, jotka raportoidaan seuraavien tase-erien
alla ”Myyntisaamiset ja muut saamiset” ja ”Rahavarat
ja pankkisaamiset”.
Citycon solmii johdannaissopimuksia
pelkästään suojaustarkoituksessa. Sellaiset
johdannaissopimukset, joiden osalta
suojauslaskennan soveltamisedellytykset eivät
täyty, tai jos Citycon on päättänyt olla soveltamatta
suojauslaskentaa kyseiselle instrumentille, luetaan
ypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin
rahoitusvaroihin tai -velkoihin kuuluviksi.
Rahoitusvelat luokitellaan joko
1. käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin
rahoitusvelkoihin
tai
2. jaksotettuun hankintamenoon kirjattuihin
rahoitusvelkoihin.
Rahoitusvelat merkitään alun perin kirjanpitoon
ypään arvoon. Myöhemmin rahoitusvelat, lukuun
ottamatta johdannaisvelkoja, arvostetaan efektiivisen
koron menetelmällä jaksotettuun hankintamenoon.
Yhtiön konsernitaseessa 31.12.2024 ja 31.12.2023
jaksotettuun hankintamenoon kirjattuihin velkoihin
kuuluvat lainat, ostovelat ja korkovelat, jotka
raportoidaan taseessa seuraavien erien alla
”Lainat” ja ”Ostovelat ja muut velat”. Cityconilla
oli 31.12.2024 valuuttajohdannaisia, valuutan- ja
koronvaihtosopimuksia ja korko-optioita, jotka
luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattaviksi rahoitusvaroiksi ja -veloiksi.
Rahoitusvarat ja -velat merkitään taseeseen
selvityspäivän perusteella.
65
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
B) Rahoitusinstrumenttien käypien arvojen
määrittämisen periaatteet
Citycon noudattaa IFRS:n mukaisia arvostusperiaatteita
rahoitusinstrumenttien käyvän arvon määrittämisessä.
Seuraavassa on esitetty käyvän arvon määrittämisen
periaatteet kaikille rahoitusvaroille ja -veloille.
Rahavarat ja pankkisaamiset, sijoitukset,
myyntisaamiset ja muut saamiset, ostovelat ja muut
velat
Lyhyestä maturiteetista johtuen rahavarat ja
pankkisaamiset, sijoitukset, myyntisaamiset ja muut
saamiset, ostovelat ja muut velat -erien osalta käyvän
arvon katsotaan vastaavan niiden kirjanpitoarvoa.
Johdannaissopimukset
Johdannaissopimukset kirjataan hankintahetkellä
ypään arvoon ja sen jälkeen ne arvostetaan
jokaisena tilinpäätöspäivänä käypään arvoon
taseessa. Koronvaihtosopimusten käypiä arvoja
määritettäessä on käytetty tulevien kassavirtojen
nykyarvomenetelmää. Korkojohdannaissopimusten
ypä arvo perustuu käypään arvoon, joka on laskettu
yttämällä tavanomaisia OTC-markkinaosapuolten
yttämiä arvonmääritysmenetelmiä. Markkinakoroista
määritetään korkokäyrä perustuen havainnoitavissa
oleviin syöttötietoihin, mitä käytetään tulevien
korkomaksujen määrittämisessä. Tulevat korkomaksut
diskontataan nykyarvoonsa.
Valuuttatermiinien käyvät arvot määräytyvät termiinin
sopimuskurssin ja kunkin tilinpäätöspäivän keskikurssin
sekä valuuttojen korkotasojen erotuksen perusteella.
yvät arvot vastaavat rahamäärää, jonka Citycon
joutuisi maksamaan tai vastaanottaisi, jos se purkaisi
johdannaissopimuksen. Valuuttajohdannaissopimusten
ypä arvo perustuu julkisesti noteerattuihin kursseihin.
Koron- ja valuutanvaihtosopimusten käypä arvo
koostuu koron muutoksesta johtuvasta käyvästä
arvosta, sekä valuuttakurssista johtuvasta käyvästä
arvosta. Korko-osan suhteen käypä arvo määritetään
kuten ylempänä koronvaihtosopimuksilla, ja koron-
ja valuutanvaihtosopimusten osalta käytetään
vastapuolipankkien määrittämää käypää arvoa.
Valuuttakurssista johtuva käypä arvo määritetään kuten
valuuttatermiineillä.
Sekä korko- että valuuttajohdannaisten IFRS13.72-90
pykälien käyvän arvon hierarkian mukainen käyvän
arvon määritysluokka on 2. Jokaisen raportointikauden
lopussa Citycon arvioi toistuvasti käypään arvoon
arvostettavien rahoitusinstrumenttien mahdolliset
siirrot käyvän arvon hierarkian tasojen välillä (perustuen
alimmalla tasolla olevaan syöttötietoon, joka on
merkittävä arvonmäärityksen kannalta). Kauden
aikana ei ole tapahtunut siirtoja käypien arvojen
hierarkiatasojen välillä.
Lainat rahoituslaitoksilta
Cityconin lainat rahoituslaitoksilta ovat vaihtuva- ja
kiinteäkorkoisia lainoja, joiden käypä arvo on sama kuin
lainojen nimellisarvo. Käyvän arvon ja tasearvon erotus
on lainojen järjestelypalkkioiden taseeseen aktivoitu
poistamaton palkkio. Lainojen IFRS13.72-90 pykälien
mukainen käyvän arvon määritysluokka on 2.
Joukkolainat
Joukkolainat ovat lainoja, joiden käyvät arvot ovat samat
kuin joukkolainojen jälkimarkkina-arvot. Joukkolainojen
IFRS13.72-90 pykälien mukainen käyvän arvon
määritysluokka on 1. Kaikilla Cityconin joukkolainoilla
ydään aktiivista kauppaa jälkimarkkinoilla, joten
jälkimarkkinoilla noteerattuja hintoja voidaan pitää
määritysluokan 1 IFRS13.72-90 pykälien mukaisina.
Vuoden vaihteessa 2024 joukkolainojen
jälkimarkkinahinta oli 22,2 miljoonaa euroa matalampi
(Q1–Q4/2023: 153,0 miljoonaa euroa matalampi) kuin
niiden tasearvo.
66
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
3.4. Lainat
Cityconin kaikki lainat olivat korollisia velkoja 31.12.2024 ja 31.12.2023. Nämä korolliset velat on eritelty tässä
yksityiskohtaisesti.
Korollisten velkojen erittelyt
Efektiivinen korko Tasearvot Tasearvot Me Eräpäivä(%)20242023Pitkäaikaiset korolliset velatJoukkolainatNOK Joukkolaina 2/2015 9/2025 3,90 - 115,5EUR Joukkolaina 1/2016 9/2026 1,26 349,1 348,8NOK Joukkolaina 1/2017 9/2025 2,77 - 88,7EUR Joukkolaina 1/2018 1/2027 2,50 241,4 241,0EUR Joukkolaina 1/2021 3/2028 1,79 341,4 340,5EUR Joukkolaina 1/2024 3/2029 6,63 296,3 -EUR Joukkolaina 2/2024 3/2030 5,15 344,9 -Syndikoidut lainat1250 MEUR vakuudellinen pankkilaina 4/2027 3M Euribor + 2,30247,4 247,32 045 MSEK vakuudellinen pankkilaina 5/2029 3M Stibor + 2,50 175,4 -1 020 MSEK vakuudellinen pankkilaina 11/2030 5,57 86,7 89,2Syndikoidut luottolimiitit1400 MEUR vakuudellinen luottolimiitti 4/2026 Viitekorko + 2,15- -Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) - - 28,1 31,8Pitkäaikaiset korolliset velat yhteensä 2 110,7 1 502,8Lyhytaikaiset korolliset velatEUR Joukkolaina 1/2014 10/2024 2,64 - 197,2EUR Joukkolaina 1/2020 (1/2014 lainan korotus) 10/2024 4,50 - 110,9NOK Joukkolaina 2/2015 9/2025 3,90 0,4 -NOK Joukkolaina 1/2017 9/2025 2,77 3,2 -Yritystodistukset 1/2025 Viitekorko + 0,5–0,8 9,9 46,5Vuokrasopimusvelat (IFRS 16) - - 7,2 7,0Lyhytaikaiset korolliset velat yhteensä 20,8 361,61 Marginaali on sidottu sekä konsernin luottoluokitukseen että vastuullisuustavoitteisiin.
Syndikoitujen lainojen sekä joukkolainojen tasearvot
on kirjattu jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen
koron menetelmällä. Velkojen käyvät arvot on esitetty
liitetiedossa 3.3. Rahoitusinstrumenttien luokittelu.
Pitkäaikaisen korollisten lainojen erääntyminen
(pl. IFRS16 velat)
Me 2024 20231–2 vuotta 349,1 204,22–3 vuotta 488,9 596,13–4 vuotta 341,4 241,04–5 vuotta 471,7 340,5yli 5 vuotta 431,6 89,2Yhteensä 2 082,7 1 471,0
Pitkäaikaisen korollisen velan valuuttajakauma
Me 2024 2023EUR 1 420,4 878,2NOK 110,2 204,2SEK 552,0 388,7Yhteensä 2 082,7 1 471,0
Lyhytaikaisen korollisen velan valuuttajakauma
Me 2024 2023EUR 9,9 354,6NOK 3,6 -SEK - -Yhteensä 13,6 354,6
Valuuttajakauma koron- ja valuutanvaihtosopimukset
huomioon ottaen. IFRS 16 Vuokrasopimusvelkojen
maturiteettijakauma on esitetty liitetiedossa 2.3.
3.5. Rahoitusriskien hallinta
A) Rahoitusriskien hallinta
Rahoitusriskienhallinnan tavoitteena on varmistaa,
että Citycon saavuttaa tavoitteensa rahoituksessa ja
sen kustannuksissa sekä tunnistaa ja rajaa tavoitteita
uhkaavia riskejä ennen niiden toteutumista.
Rahoitusriskien hallintaan yhtiön hallitus on hyväksynyt
rahoituspolitiikan, jossa määritetään kaikki rahoitusriskit
sekä riskienhallintaa koskevat tavoitteet, vastuut ja
mittarit. Rahoitusriskienhallinnan toimenpiteitä toteuttaa
ja seuraa rahoitusjohtaja konsernin talousjohtajan
valvonnassa. Rahoitusjohtaja raportoi tilinpäätöksen
ja osavuosikatsausten yhteydessä tavoitteiden
toteutumisesta talousjohtajalle, joka raportoi tarkastus-
ja hallinnointivaliokunnalle.
Rahoitusriskit on määritelty merkittäviksi liiketoiminnan
kannalta. Rahoitusriskit ovat seurausta yhtiön
yttämistä rahoitusinstrumenteista, joita käytetään
pääasiassa liiketoiminnan rahoittamiseen. Yhtiöllä on
korko- ja valuuttajohdannaissopimuksia, joita käytetään
yhtiön liiketoiminnasta ja rahoituksesta aiheutuvan
korko- ja valuuttakurssiriskin hallintaan.
Cityconin keskeisiksi rahoitusriskeiksi on tunnistettu
korkoriski, varainhankintariski, luottoriski ja
valuuttakurssiriski. Alla on yhteenvetona käsitelty näitä
keskeisiä riskejä.
67
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Korkoriski
Yksi Cityconin keskeisiä rahoitusriskejä on lainasalkkuun
kohdistuva korkoriski, joka johtuu markkinakorkojen
heilahtelujen vaikutuksesta vaihtuvakorkoisten lainojen
tuleviin korkorahavirtoihin. Korkoriskin hallinnan
tavoitteena on alentaa tai poistaa markkinakorkojen
heilahtelujen negatiivinen vaikutus yhtiön tulokseen ja
kassavirtaan. Yhtiön tavoitteena on ylläpitää sellainen
lainasalkun rakenne, jossa on sopiva yhdistelmä
vaihtuva- ja kiinteäkorkoista velkaa.
Suurin osa Cityconin velasta on kiinteäkorkoista.
Citycon on pääosin hankkinut rahoitusta
joukkovelkakirjamarkkinoilta, mutta vuoden 2023
aikana yhtiö on neuvotellut kaksi vakuudellista
määräaikaislainaa. Osa määräaikaislainasta
on vaihtuvakorkoista, joka on osittain muutettu
kiinteäkorkoiseksi käyttäen koronvaihtosopimuksia.
Yhtiön korkoriskipolitiikan mukaisessa lainasalkun
tavoiterakenteessa vähintään 70 prosenttia ja enintään
90 prosenttia korollisesta veloista on kiinteäkorkoisia
yli ajan. Vuodenvaihteessa korkokiinnitysaste oli 85,1 %
(73,8 %).
Cityconin vuoden 2024 lopun lainasalkun
korkoherkkyyttä kuvaa se, että rahamarkkinakorkojen
välitön nousu yhdellä prosenttiyksiköllä nostaisi
korkokustannuksia noin 1,4 miljoonaa euroa vuositasolla.
Vastaavasti rahamarkkinakorkojen lasku yhdellä
prosenttiyksiköllä alentaisi korkokustannuksia 2,9
miljoonaa euroa.
Korkoherkkyys
Oheinen taulukko esittää korkokulujen herkkyyttä 100
korkopisteen muutokselle olettamalla kaikki muut seikat
vakioksi. Korkokulujen muutos on seurausta korkotason
muutoksesta vaihtuvakorkoisissa veloissa.
Korkokulujen muutos 100 korkopisteen
koronnousun seurauksena
Me 2024 2023Euro 1,4 1,0Norjan kruunu - -Ruotsin kruunu - -Yhteensä 1,4 1,0
Oheinen taulukko esittää konsernin oman pääoman
herkkyyttä 100 korkopisteen muutokselle olettamalla
kaikki muut seikat vakioksi. Oman pääoman
muutos on seurausta suojauslaskennan alaisten
korkojohdannaisten käyvän arvon muutoksesta, joka
johtuu korkotason muutoksesta.
Oman pääoman muutos 100 korkopisteen
koronnousun seurauksena
Me 2024 2023Euro 0,3 0,3Norjan kruunu - -Ruotsin kruunu - -Yhteensä 0,3 0,3
Varainhankintariski
Kiinteistöyhtiönä Cityconilla on iso tase, ja siksi se
tarvitsee sekä omaa pääomaa että velkaa. Konsernissa
arvioidaan ja seurataan jatkuvasti liiketoiminnan
vaatimaa rahoituksen määrää kassavirtaennusteen
avulla, ja rahoitus pyritään järjestämään pitkäaikaisilla
lainasopimuksilla, välttäen suuria eräpäivien
keskittymisiä lähitulevaisuudessa. Rahoituksen
saatavuus ja joustavuus pyritään takaamaan riittävillä
sitovilla nostamattomilla luottolimiiteillä, sekä
yttämällä rahoituksen hankinnassa useita pankkeja ja
rahoitusmuotoja.
Cityconin rahoituspolitiikan mukaisesti yhtiöllä tulee
olla käytössä sitovia luottolimiittejä ja likvidejä varoja
kattamaan tulevan kahdentoista kuukauden aikana
erääntyvät velat, hyväksytyt investoinnit ja ostot, joita
ei voida rahoittaa hyväksytyn budjetin tai ennusteen
mukaisella operatiivisella kassavirralla, tai sitovasti
sovituilla kiinteistömyynneillä. Nostamattomien
sitovien luottolimiittien määrä 31.12.2024 oli 400,0
miljoonaa euroa. Lisäksi yhtiöllä oli käyttämättömiä
konsernitililimiittejä 15,0 miljoonaa euroa ja
rajoittamattomia kassavaroja 352,2 miljoonaa euroa.
Vuonna 2024 Citycon toteutti lukuisia
rahoitustransaktiota vahvistaakseen tasetta, ja
parantaakseen maturiteettiprofiilinsa. Ensimmäisen
vuosineljänneksen aikana Citycon toteutti
48,2 miljoonan euron osakeannin, joka ylimerkittiin
nelinkertaisesti. Lisäksi, yhtiö laski liikkeelle
300 miljoonan euron vihreän joukkovelkakirjalainan, joka
ylimerkittiin noin seitsenkertaisesti, ja samanaikaisesti
toteutti noin 213 miljoonan euron ostotarjouksen sen
vuonna 2024 erääntyvästä joukkovelkakirjalainasta.
Toisen vuosineljänneksen aikana Citycon toteutti
onnistuneesti 266 miljoonan euron vaihtotarjouksen
vuoden 2024 hybridilainastaan uutta hybridiä ja
käteismaksua vastaan, sekä lunastusmenettelyn, jolla
se lunasti loppuosan (97 miljoonaa euroa) vuonna 2024
erääntyvästä joukkovelkakirjalainasta. Lisäksi, yhtiö
vahvisti velkojensa maturiteettiprofiilia pidentämällä
400 miljoonan euron luottolimiittisopimuksensa ja
250 miljoonan euron määräaikaislainansa
voimassaoloaikaa yhdellä vuodella vuoteen 2027 sekä
2 060 miljoonan Ruotsin kruunun määräaikaislainansa
voimassaoloaikaa viidellä vuodella vuoteen 2029.
Neljännen vuosineljänneksen aikana, vuoden 2024
aikana toteutetut kokonaisdivestoinnit ylsivät 354
miljoonaan euroon. Kaupoista saatavat varat on
tarkoitus käyttää velan määrän pienentämiseen.
Yhtiö laski myös liikkeelle 350 miljoonan euron
vihreän joukkovelkakirjalainan, joka ylimerkittiin noin
kymmenkertaisesti. Lainan maturiteetti on 5,25 vuotta ja
siitä saatavat varat käytetään olemassa olevien velkojen
takaisinmaksuun. Samanaikaisesti Citycon toteutti noin
193 miljoonan euron ostotarjouksen sen syyskuussa
2025 erääntyvistä Norjan kruunun määräisistä
joukkovelkakirjalainoista.
Seuraava taulukko esittää konsernin rahoitusvelkojen
erääntymisen sopimuksiin perustuvien kassavirtojen
perusteella. Taulukko sisältää lainojen korkoihin,
pääomiin ja johdannaisinstrumentteihin liittyvät maksut.
Vaihtuvakorkoisten lainojen tulevat korkomaksut on
arvioitu tilinpäätöshetkellä voimassa olevan korkotason
perusteella ilman diskonttausta. Johdannaissopimusten
tulevat korkomaksut on arvioitu interpoloimalla
tulevat korkokiinnitykset tilinpäätöshetken
markkinakorkotasoista ja nämä tulevat kassavirrat on
diskontattu nykyarvoon.
68
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Rahoitusvelkojen erääntymiset korot mukaan lukien
Yli kuukauden Alle kuukauden ja alle vuoden 1–5 vuoden Yli viiden vuoden Mekuluessakuluessakuluessakuluttua Yhteensä31.12.2024Yritystodistukset 10,0 - - - 10,0Joukkovelkakirjalainat 9,5 33,8 1 417,2 367,5 1 828,0Johdannaissopimukset 0,3 2,5 1,3 0,5 4,6Ostovelkoihin ja muihin velkoihin sisältyvät rahoitusvelat 15,4 27,1 2,1 - 44,631.12.2023Yritystodistukset 23,0 24,0 - - 47,0Joukkovelkakirjalainat 5,8 340,8 1 190,8 - 1 537,3Johdannaissopimukset 0,4 4,7 1,4 - 6,6Ostovelkoihin ja muihin velkoihin sisältyvät rahoitusvelat 26,7 12,6 - - 39,3
Yhtiön käyttämät vuokrantarkistusmallit, pitkät vuokrasopimukset ja korkea liiketilojen käyttöaste johtavat
pitkäaikaiseen ja vakaaseen kassavirtaan. Citycon odottaa pystyvänsä suoriutumaan yllä mainitun taulukon
mukaisista lyhytaikaisista velvoitteista vakaan kassavirtansa ja sitovien nostamattomien luottolimiittien avulla.
Pidemmällä aikavälillä myös lainojen uudelleenrahoittaminen, joukkolainojen liikkeeseenlaskuja tai sijoituskiinteistöjen
myynnit tulevat kyseeseen. Alla olevassa taulukossa on esitetty konsernin sitovien nostamattomien luottolimiittien
erääntyminen.
Yli kuukauden Alle kuukauden ja alle vuoden 1–5 vuoden Yli viiden vuoden Mekuluessakuluessakuluessakuluttua Yhteensä31.12.2024Nostamattomat sitovat lainalimiitit - - 400,0 - 400,031.12.2023Nostamattomat sitovat lainalimiitit - - 400,0 - 400,0
Yllä mainitut nostamattomat luottolimiitit ovat Cityconin vapaasti nostettavissa konsernin rahoitustarpeen mukaisesti.
Rahoitustoiminnasta johtuvien velkojen muutokset
Valuutta-Käyvän-kurssi arvon Jaksotetut Muut Me 1.1.2024 Rahavirtamuutosmuutospalkkiotmuutokset 31.12.2024Pitkäaikaiset korolliset velat 1 471,0 611,7 -9,9 1,8 -8,4 16,4 2 082,7Lyhytaikaiset korolliset velat 354,6 -537,2 0,2 - - 196,0 13,6Johdannaiset 27,9 -1,1 - -10,2 - - 16,6Rahoitustoiminnasta johtuvat velat yhteensä 1 853,5 73,4 -9,7 -8,4 -8,4 212,4 2 112,8
Valuutta-Käyvän-kurssi arvon Jaksotetut Muut Me 1.1.2023 Rahavirtamuutosmuutospalkkiotmuutokset 31.12.2023Pitkäaikaiset korolliset velat 1 639,7 147,8 -12,0 -4,9 8,6 -308,1 1 471,0Lyhytaikaiset korolliset velat 125,2 -70,9 -7,9 - 0,1 308,1 354,6Johdannaiset 0,6 0,0 26,2 1,1 - - 27,9Rahoitustoiminnasta johtuvat velat yhteensä 1 765,5 76,8 6,2 -3,8 8,7 0,0 1 853,5
Luottoriski
Saatavia valvotaan annettujen luottolimiittien puitteissa,
eikä niihin katsota tällä hetkellä liittyvän merkittävää
luottoriskiä. Luottoriskin hallintaa palvelee asiakasriskin
hallinta. Sen tavoitteena on minimoida asiakkaiden
taloudellisessa tilanteessa mahdollisesti tapahtuvien
muutosten kielteinen vaikutus liiketoimintaan ja yhtiön
tulokseen. Asiakasriskien hallinnassa keskitytään
asiakkaiden liiketoiminnan tuntemiseen sekä
asiakastietojen aktiiviseen seurantaan. Cityconin
vuokrasopimukset sisältävät vuokravakuusjärjestelyjä,
joilla osaltaan hallitaan asiakasriskiä. Myyntisaamisiin
liittyvä suurin mahdollinen luottoriski vastaa liitetiedon
4.4. Myyntisaamiset ja muut saamiset mukaista
tasearvoa.
Rahavaroihin ja tiettyihin johdannaisiin liittyvä
luottoriski liittyy vastapuolen konkurssiin ja suurin
mahdollinen luottoriski on näiden instrumenttien
tasearvo. Citycon sijoittaa rahavarat siten, että riski
on mahdollisimman pieni, ja Citycon ei esimerkiksi
sijoita varojaan osakemarkkinoille. Cityconin likvidit
varat sijoitetaan pääsääntöisesti talletustileihin ja
lyhytaikaisiin talletuksiin, joissa vastapuolina toimivat
konsernin pankkiryhmän muodostavat pankit, jotka
ovat mukana konsernin lainasopimuksissa. Cityconin
rahoituspolitiikassa on lisäksi määritelty hyväksytyt
sijoituskohteet ja vastapuolet konsernin likviditeetin
sijoittamista varten.
Valuuttakurssiriski
Toiminta euroalueen ulkopuolisissa maissa, altistaa
yhtiötä valuuttakurssimuutoksista aiheutuvalle riskille.
Valuuttakurssiriski syntyy toisaalta transaktioriskinä,
kun ulkomaan rahan valuuttamääräiset tapahtumat
käännetään paikalliseksi kirjanpitovaluutaksi, ja
toisaalta ulkomaisiin tytäryhtiöihin tehdyistä sijoituksista
aiheutuvana tase-erien ja tuloslaskelman muuntoriskinä.
Transaktioriskiltä suojaudutaan valuuttajohdannaisilla
edellyttäen, että tulevaan transaktioon ollaan
69
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
sitouduttu. Tase-eriin liittyvältä riskiltä suojaudutaan
pyrkimällä rahoittamaan ulkomaiset investoinnit
pääosin kohdemaan valuutassa. Tällä hetkellä yhtiön
valuuttakurssiriski liittyy lähinnä euron ja Ruotsin kruunun
sekä euron ja Norjan kruunun väliseen kurssivaihteluun.
Citycon aloitti vuonna 2024 Norjan ja Ruotsin kruunun
määräiset valuuttasuojaukset translaatioriskin
suojaamiseksi. Yhtiö käyttää valuuttajohdannaisia
suojatakseen muuntovaikutusta konsernin omaan
pääomaan lieventääkseen valuuttakurssien vaikutusta
luokitukseen liittyviin taloudellisiin mittareihinsa.
Valuuttakurssiherkkyys
Oheinen taulukko esittää konsernituloslaskelman
rahoituskulujen herkkyyttä valuuttakurssien viiden
prosentin muutokselle olettamalla kaikki muut
seikat vakioksi. Muutokset ovat lähinnä seurausta
rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutoksista ja
valuutoissa maksettujen korkojen muutoksista, koska
pääomat ovat täysin suojattu.
Viiden prosentin valuuttakurssien vahvistumisien
vaikutus rahoituskuluihin
Me 2024 2023Ruotsin kruunu 0,2 0,2Norjan kruunu -0,4 -0,4Yhteensä -0,2 -0,2
B) Pääomarakenteen hallinta ja
rahoituskovenanttisitoumukset
Pääomarakenteen hallinta
Yhtiön pääomarakenteen hallinnan tavoitteena on tukea
yhtiön tavoitteita, maksimoida omistaja-arvoa, täyttää
mahdolliset lainasopimusten asettamat ehdot ja turvata
yhtiön osingonmaksukyky. Yhtiön pääomarakennetta
säädellään aktiivisesti ja pääomarakenteen asettamat
edellytykset otetaan huomioon eri rahoitusvaihtoehtoja
arvioitaessa. Yhtiö voi mukauttaa pääomarakennettaan
tekemällä päätöksiä esimerkiksi uusien osakkeiden
liikkeeseenlaskusta, lainarahoituksen tai hybridilainan
nostamisesta, kiinteistöjä myymällä tai osingonmaksua
muuttamalla.
Citycon seuraa pääomarakennetta omavaraisuusasteen
ja luototusasteen (LTV) perusteella. Yhtiön pitkän
aikavälin tavoite LTV:lle on 40–45 %.
Omavaraisuusaste
Me 2024 2023Oma pääoma yhteensä (A) 1 858,5 1 987,5Taseen loppusumma 4 303,1 4 208,4Vähennetään saadut ennakot 9,3 11,7./. (Taseen loppusumma - saadut ennakot) (B) 4 293,8 4 196,7Omavaraisuusaste, % (A/B) 43,3 % 47,4 %
LTV (Luototusaste) -%:
Me 2024 2023Korolliset velat yhteensä (liitetieto 3.4.) 2 131,5 1 864,4Vähennetään vuokrasopimusvelat (IFRS 16, liitetieto 2.3) 35,3 38,8Vähennetään rahavarat (liitetieto 3.8.) 358,5 25,2Korolliset nettovelat (A) 1 737,8 1 800,3Sijoituskiinteistöjen käypä arvo taseessa mukaanlukien myytävissä olevat sijoituskiinteistöt ja osuudet yhteisyrityksissä (liitetieto 2.1 ja 2.2) 3 712,3 3 930,6Sijoituskiinteistöihin luokiteltavat käyttöomaisuuserät (IFRS 16, liitetieto 2.3) -37,3 -40,5Sijoituskiinteistöjen käypä arvo (B) 3 675,0 3 890,1LTV, % (A/B) 47,3 % 46,3 %
LTV (luototusaste) kasvoi vuoden aikana pääasiassa heikentyneiden sijoituskiinteistöjen käypien arvojen sekä
hieman kasvaneen nettovelan seurauksena. Luototusaste lasketaan poislukien sekä hybridilaina että IFRS16
vuokrasopimusvelat.
Rahoituskovenanttisitoumukset
Cityconin luottolimiittien ehdoissa antaman
sitoumuksen mukaan konsernin nettovelat suhteessa
taseen varoihin tulee alittaa 0,60 ja korkokatteen tulee
olla vähintään 1,8. Nettovelat suhteessa taseen varoihin
lasketaan jakamalla konsernin konsolidoitu nettovelka
taseen loppusummalla poislukien saadut ennakot.
Korkokate lasketaan jakamalla käyttökate, josta on
oikaistu kertaluonteiset voitot/tappiot, varaukset
sekä ei-kassavaikutteiset erät, nettorahoituskuluilla.
Lisäksi, vakuudellisen luottolimiitin nostettujen
lainojen luototusaste ei saa ylittää 55 prosenttia. Nämä
kovenantit mitataan kvartaaleittain ja lainan tasearvo oli
247,4 miljoonaa euroa 31.12.2024.
Näin laskien 31.12.2024 konsernin nettovelat suhteessa
taseen varoihin oli 0,41 (Q1–Q4/2023: 0,44) ja korkokate
oli 2,74 (Q1–Q4/2023: 3,7).
Cityconin kaikkien liikkeeseenlaskemien joukkolainojen
trust deed -sopimuksissa antaman sitoumuksen
mukaan konsernin vakavaraisuusasteen tulee
alittaa 0,65 ja vakuudellisen vakavaraisuusasteen
tulee alittaa 0,25. Vakavaraisuusaste lasketaan
jakamalla konsernin konsolidoitu nettovelka taseen
loppusummalla poislukien aineettomat hyödykkeet.
Vakuudellinen vakavaraisuusaste lasketaan jakamalla
konsernin konsolidoitu vakuudellinen nettovelka
taseen loppusummalla poislukien aineettomat
hyödykkeet. Nämä kovenantit mitataan puolivuosittain
ja joukkolainojen yhteenlaskettu tasearvo oli 1 576,8
miljoonaa euroa 31.12.2024.
Näin laskien 31.12.2024 konsernin vakavaraisuusaste
oli 0,42 (Q1–Q4/2023: 0,45) ja vakuudellinen
vakavaraisuusaste oli 0,12 (Q1–Q4/2023: 0,08).
Lisäksi Cityconilla on vakuudellinen tytäryhtiölaina
Liljeholmstorget Galleriassa, jonka rahoitussopimukseen
sisältyy rahoituskovenantit koskien korkokatetta, jonka
tulee olla enemmän kuin 1,75 ja luototusastetta, jonka
tulee olla vähemmän kuin 50 prosenttia. Korkokate
lasketaan jakamalla ennakoidut nettovuokratulot
ennakoiduilla rahoituskuluilla. 31.12.2024 luototusaste
oli 36 (36) prosenttia ja korkokate oli 2,83 (2,64). Nämä
kovenantit mitataan kvartaaleittain ja lainan tasearvo oli
86,7 miljoonaa euroa 31.12.2024.
70
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
3.6. Johdannaissopimukset
Johdannaissopimukset ja suojauslaskennan
soveltaminen
Johdannaissopimuksia käytetään Cityconin
rahoituspolitiikan mukaisesti korollisen velan korkoriskin
ja valuuttakurssiriskin suojaamistarkoituksessa.
Johdannaiset kirjataan hankintahetkellä käypään
arvoon, ja sen jälkeen ne arvostetaan jokaisena
tilinpäätöspäivänä käypään arvoon taseessa.
Citycon käyttää rahavirran korkoriskin suojaamiseen
koronvaihtosopimuksia. Koronvaihtosopimuksilla
suojaudutaan tulevien korkomaksujen kassavirtojen
muutokselta (rahavirran suojaus) ja näin syntyvältä
tuloksen heilahtelulta. Suojattavat instrumentit ovat
pitkäaikaista vaihtuvakorkoista velkaa, joka ollaan
aikeissa jälleenrahoittaa eräpäivänä vastaavankaltaisilla
ehdoilla. Konserni soveltaa IFRS 9:n mukaista
suojauslaskentaa koronvaihtosopimuksissaan.
Tällöin suojaustarkoituksessa käytettävien
koronvaihtosopimusten tehokkaan osan käypien
arvojen muutokset kirjataan omaan pääomaan
yvän arvon rahastoon ja vastaavanlaisesti laajan
konsernituloslaskelman muihin laajan tuloksen
eriin. Tehottomasta osuudesta johtuva merkittä
yvän arvon muutos kirjataan tulosvaikutteisesti.
Mikäli suojauslaskennan edellytykset eivät täyty,
arvonmuutokset kirjataan kokonaisuudessaan
tulosvaikutteisesti. Tällä hetkellä Cityconilla on kaksi
koronvaihtosopimusta suojauslaskennassa, joiden
pääoma on yhteensä 125 miljoonaa euroa.
Koronvaihtosopimusten perusteella syntyvät
korkomaksut kirjataan korkokuluihin. Käypään
arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat arvonmuutokset
kirjataan muihin rahoituskuluihin tai -tuottoihin,
jos suojauslaskentaa ei ole sovellettu. Taseessa
koronvaihtosopimuksen käypä arvo on esitetty
joko lyhyt- tai pitkäaikaisissa saamisissa tai
lyhyt- ja pitkäaikaisissa veloissa. Cityconin
koronvaihtosopimukset olivat suojauslaskennan alla
31.12.2024.
Lisäksi Cityconilla on korkokattoja suojaamaan
määräaikaislainaa vaihtuvalta korolta. Näiden optioiden
yvän arvon muutos kirjataan tuloslaskelmaan, koska
suojauslaskentaa ei sovelleta.
Yhtiö käyttää valuuttajohdannaisia, kuten termiinejä
ja koron- ja valuutanvaihtosopimuksia, suojaamaan
ulkomaan rahan määräisiin rahoitusvaroihin ja -velkoihin
sisältyvää valuuttakurssiriskiä. Valuuttajohdannaisten
yvän arvon muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti,
koska myös ulkomaan rahanmääräisten rahoitusvarojen
ja -velkojen kurssierot kirjataan tulosvaikutteisesti.
Koron- ja valuutanvaihtosopimusten koronmaksut
ja valuuttatermiinien termiinipisteet sisältyvät
korkokuluihin.
Vuoden vaihteessa 31.12.2024 Citycon ei
soveltanut suojauslaskentaa sen koron- ja
valuutanvaihtosopimuksille.
Vuoden 2024 aikana yhtiö aloitti NOK ja
SEK -määräisten pääomaerien suojauksen
valuuttatermiineillä ja valuuttaswapeilla. Nämä
johdannaiset käsitellään edellä mainitulla tavalla eikä
niihin sovelleta suojauslaskentaa.
A) Johdannaissopimusten nimellisarvot ja käyt arvot
Nimellisarvo Käypä arvo Nimellisarvo Käypä arvoMe 2024 2024 2023 2023Koronvaihtosopimukset Erääntyminen:alle vuosi - - - -1–5 vuotta 125,0 -1,3 125,0 -1,4yli 5 vuotta - - - -Yhteensä 125,0 -1,3 125,0 -1,4Koron- ja valuutanvaihtosopimuksetErääntyminen:alle vuosi - - - -1–5 vuotta 388,8 14,9 278,3 16,0yli 5 vuotta - - - -Yhteensä 388,8 14,9 278,3 16,0ValuuttatermiinitErääntyminen:alle vuosi 924,5 2,6 102,1 -5,2Korko-optiot alle vuosi - - - -1–5 vuotta 302,1 3,2 125,0 0,1yli 5 vuotta - - - -Yhteensä 302,1 3,2 125,0 0,1Kaikki yhteensä 1 740,4 19,4 630,4 9,5
Johdannaissopimusten käyvät arvot kuvaavat sopimusten markkina-arvoja tilinpäätöspäivän markkinahintoihin. Katso
liitetieto 3.3. Rahoitusinstrumenttien luokittelu osa B) johdannaisten käypien arvojen määrittämisen periaatteista.
Tilinpäätöshetkellä koronvaihtosopimusten ja koron- ja valuutanvaihtosopimusten keskimääräinen kiinteä korko oli
1,48 % (0,00 %).
71
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
B) Johdannaissopimuksia joihin sovelletaan suojauslaskentaa
Korkojohdannaiset Varat Velat Varat VelatMe 2024 2024 2023 2023Koronvaihtosopimuksia, käypä arvo - 1,3 - 1,4
Konserni soveltaa IFRS 9:n mukaista
suojauslaskentaa kaikkiin 31.12.2024 voimassaoleviin
koronvaihtosopimuksiinsa. Tällöin suojaustarkoituksessa
ytettävien koronvaihtosopimusten tehokkaan osan
ypien arvojen muutokset kirjataan muihin laajan
konsernituloksen eriin. Käyvän arvon voitto ja tappiot
tuloutetaan konsernituloslaskelmaan sitä mukaa
kun kassavirrat toteutuvat ja korkokulut kirjataan
konsernituloslaskelmaan.
Cityconilla on myös koron- ja valuutanvaihtosopimuksia,
joilla euromääräistä velkaa vaihdetaan Ruotsin ja Norjan
kruunumääräiseksi. Näille ei sovelleta suojauslaskentaa
31.12.2024.
Korkojohdannaisista suojauslaskentaa sovelletaan
sopimuksille, joiden nimellisarvo on 125,0 miljoonaa
euroa (Q1–Q4/2023: 125,0). Näiden johdannaisten
kiinteä korko on 3,054 %.
Tehokkuuden suojausvaatimukset on määritelty ja
dokumentoitu IFRS 9 mukaisesti. Suojattavan ja
suojaavan instrumentin välillä on taloudellinen yhteys
siltä osin kun rahavirran suojaamiseksi solmittujen
korkojohdannaisten keskeiset ehdot on neuvoteltu
vastaamaan suojattavien vaihtuvakorkoisten lainojen
vastaavia ehtoja. Lisäksi Cityconin luottoriskiarvioinnin
mukaan luottoriski ei hallitse suojauksen arvonmuutosta
ja suojausaste on 1:1, tarkoittaen sitä, että suojauksen
ja suojattavan kohteen nominaali ovat tarkasti
linjassa keskenään. Mahdollinen suojauksen
tehottomuuden lähde voisi olla negatiiviset viitekorot,
jolloin suojausinstrumentin ja suojattavan kohteen
ypien arvojen muutoksessa voi olla ero, koska
suojausinstrumentilla ei ole korkolattiaa ja suojattavalla
kohteella korkolattia on 0 %.
Kaikkien suojattavien instrumenttien tulevat korkovirrat
vaikuttavat rahavirran suojaamisen tehokkaan osan
voiton tai tappion määrittämiseen johdannaisille, jotka
on määritetty suojaamaan rahavirtaa.
Johdannaiset, joihin sovellettiin suojauslaskentaa,
arvioitiin tehokkaiksi 31.12.2024 sekä 31.12.2023.
Kyseisten johdannaisten käypä arvo oli -1,3 miljoonaa
euroa (Q1–Q4/2023: -1,4 miljoonaa euroa) tilikauden
päättyessä, ja niiden käyvän arvon muutos 0,2 miljoonaa
euroa (Q1–Q4/2023: -3,4 miljoonaa euroa) on kirjattu
muihin laajan konsernituloksen eriin.
C) Suojausinstrumenttien vaikutus tilinpäätökseen
Suojauslaskennan alla olevien suojausinstrumenttien vaikutus konsernitaseeseen
Periodin käyvän arvon muutos jonka perusteella Erä tehottomuutta Me Nimellisarvo Tasearvokonsernitaseessamitataan31.12.2024Pitkäaikaiset varat ja lyhytaikaiset velat, Johdannais-Koronvaihtosopimukset 125,0 -1,3sopimukset 0,231.12.2023Lyhytaikaiset varat, Johdannais-Koronvaihtosopimukset 125,0 -1,4sopimukset -3,4
Kassavirransuojauksen vaikutus konsernituloslaskelmaan ja laajaan konsernituloslaskelmaan
Laajaan Laajasta tuloslaskelmaan Tuloslaskelmaan tuloslaskelmasta kirjattu voitto/kirjattu Erä konserni-tuloslaskelmaan Erä konserni-Metappio suojistatehottomuustuloslaskelmassakirjattu summatuloslaskelmassa31.12.2024 päättyvä vuosiKoronvaihtosopimukset -1,3 - - - -31.12.2023 päättyvä vuosiKoronvaihtosopimukset -1,4 - - - -
72
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
3.7. Vastuusitoumukset
Vakuudet ja muut vastuusitoumukset
Me 2024 2023Velat, joiden vakuudeksi annettu kiinnityksiä ja pantattu osakkeitaLainat rahoituslaitoksilta 516,1 341,9Lainoista annetut vakuudetKiinnitykset maa-alueisiin ja rakennuksiin 1 021,2 741,9Kiinnitettyjen kiinteistöjen käyvät arvot 2 091,3 1 684,9Pankkitakaukset ja emon takaukset 224,7 63,6
Kiinnitykset maa-alueisiin ja rakennuksiin
Kiinnitykset liittyvät luottosopimuksiin, joiden vakuudeksi
konserni on antanut kiinnityksiä ja pantannut osakkeita
joidenkin tytäryhtiöiden kautta.
Pankkitakaukset ja emon takaukset
Takaukset liittyvät pääasiassa tytäryhtiöiden puolesta
annettuihin emoyhtiön takauksiin kolmansille osapuolille,
tai kolmansille osapuolille avattuihin pankkitakauksiin.
Ostositoumukset liittyen kehityshankkeisiin on esitetty
liitetiedossa 2.1.
3.8. Rahavarat ja pankkisaamiset
Me 2024 2023Käteinen raha ja pankkitilit 352,2 19,3Rajoitetut rahavarat 6,2 6,0Rahavarat yhteensä 358,5 25,2
Rahavirtalaskelman mukaiset rahavarat koostuvat edellä
esitetyistä rahavaroista. Rajoitetut rahavarat liittyvät
lähinnä lahjakortteihin, veroihin ja vuokravakuuksiin.
Rahavarat
Rahavarat koostuvat käteisestä rahasta
sekä vaadittaessa nostettavissa olevista
pankkitalletuksista. Rahavaroihin luokitelluilla
erillä on enintään kolmen kuukauden maturiteetti
hankinta-ajankohdasta lukien.
3.9. Muut pitkäaikaiset varat
Me 2024 2023Lainasaamiset 32,5 -Muut saamiset 0,4 0,4Yhteensä 32,9 0,4
Lainasaamiset koostuvat velkakirjoista, jotka on annettu
kolmansille osapuolille kiinteistösijoitusten luovutuksissa.
4. Muut liitetiedot
4.1. Tuloverot
Me 2024 2023Tilikauden tulokseen perustuvat verot -1,5 -1,9Edellisten tilikausien verot -0,6 -1,0Laskennalliset verot 11,2 10,3Tuloverot 9,2 7,4
Cityconilla ei ollut suoraan omaan pääomaan kirjattuja
tilikauden tulokseen perustuvia veroja vuonna 2024 ja
2023.
Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan
verokannalla (20,0 %) laskettujen verojen välinen
täsmäytyslaskelma:
Me 2024 2023Voitto ennen veroja -47,0 -122,3Verot laskettuna kotimaan verokannalla 9,4 24,5Osuus yhteisyritysten tuloksesta -0,1 -7,3Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeava verokanta 2,4 1,0Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden hyödyntäminen 1,0 6,3Kirjaamattomat verotukselliset tappiot tilikaudelta -3,1 -6,8Kirjaamattomat vähennyskelvottomat korkokulut -7,8 -6,6Sijoituskiinteistöjen verotusarvojen oikaisut -0,5 -1,6Liikearvon alaskirjaus osana divestointeja -3,8 0,0Verovaikutus laskennallisista verojen muutoksesta, joka kirjattu sijoituskiinteistöjen myyntitulokseen 5,3 0,0Hybridilainan korkokulut 6,6 5,8Voitot/Tappiot hybridilainan takaisinostosta 0,4 -5,2Verovapaat tuotot vähennettynä vähennyskelvottomilla kuluilla 0,0 -0,1Verot aikaisemmilta tilikausilta -0,6 -1,0Muut erät -0,2 -1,4Tuloverot 9,2 7,4
Laatimisperiaate – tuloverot
Tuloverot sisältävät konserniyhtiöiden tilikauden
veronalaiseen tuloon perustuvat verot, edellisten
kausien verojen oikaisut sekä laskennallisten
verojen muutokset. Kauden verotettavaan
tuloon perustuva vero lasketaan kunkin maan
voimassaolevan verosäännöstön perusteella.
Kun laskennallisen veron kirjaaminen aiheutuu
omaan pääomaan kirjattavasta erästä, kuten
suojausinstrumenttina käytetyn johdannaisen
yvän arvon muutoksesta, myös laskennallinen
vero kirjataan omaan pääomaan.
Keskeiset arviot ja olettamat – tuloverot
Citycon on tuloverotuksen kohteena
useassa eri maassa. Verolainsäädännön
monimutkaisuus, alati muuttuva lainsäädäntö ja
toimintaympäristö vaatii Cityconilta arvioita ja
oletuksia verolaskentaa laadittaessa. Erityisesti
korkokulujen vähennyskelpoisuuteen liittyvä
verolainsäädäntö on muuttunut ja muuttumassa
Cityconin toimintamaissa. Citycon valvoo ja
analysoi muutosten vaikutuksia osana normaalia
toimintaansa.
Tulevaisuuden verotettavat tulot ovat epävarmoja
ja lopullisen veron määrä voi poiketa alun perin
kirjatusta. Jos lopullinen vero poikkeaa alun perin
kirjatuista määristä, erot voivat vaikuttaa sekä
kauden verotettavaan tuloon, verosaamisiin ja
velkoihin että laskennallisiin verosaamisiin ja
-velkoihin.
73
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
4.2. Laskennalliset verosaamiset ja -velat
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutokset vuoden 2024 aikana:
Kirjattu tuloslaskelman sijoituskiinteistöjen Erät, jotka Kirjattu myyntivoitto/kirjattu omaan Valuutta-Muut Me 1.1.2024tuloslaskelmaantappiotilillepääomaankurssierotmuutokset 31.12.2024Laskennalliset verosaamisetVerotuksessa vahvistetut tappiot 15,9 0,0 - - - - 16,0Muut erät 0,6 0,0 - - - - 0,5Laskennalliset verosaamiset yhteensä 16,5 0,0 - - - - 16,4Laskennalliset verovelat1Sijoituskiinteistöjen arvostus käypään arvoon246,3 -10,4 -26,7 - -5,3 - 203,8Vuokrattujen kiinteistöjen ja hallinnoitujen kauppakeskusten sopimusten arvot 0,5 -0,1 - - - - 0,4Rahoituskulujen jaksotuserot 1,0 -0,7 - 2,6 - 1,3 4,2Laskennalliset verovelat yhteensä 247,8 -11,2 -26,7 2,6 -5,3 1,3 208,41 Sijoituskiinteistöihin liittyvää laskennallista verovelkaa vastaan on netotettu 11,4 miljoonaa euroa vahvistetuista tappioista syntyvää laskennallista verosaamista.
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutokset vuoden 2023 aikana:
Kirjattu tuloslaskelman sijoituskiinteistöjen Erät, jotka Kirjattu myyntivoitto/kirjattu omaan Valuutta-Muut Me 1.1.2023tuloslaskelmaantappiotilillepääomaankurssierotmuutokset 31.12.2023Laskennalliset verosaamisetVerotuksessa vahvistetut tappiot 15,9 - - - - - 15,9Muut erät 0,5 0,1 - - - - 0,6Laskennalliset verosaamiset yhteensä 16,4 0,1 - - - - 16,5Laskennalliset verovelat1Sijoituskiinteistöjen arvostus käypään arvoon264,9 -10,7 - - -7,9 - 246,3Vuokrattujen kiinteistöjen ja hallinnoitujen kauppakeskusten sopimusten arvot 0,7 -0,1 - - - - 0,5Rahoituskulujen jaksotuserot 0,8 0,5 - -0,3 - - 1,0Laskennalliset verovelat yhteensä 266,4 -10,3 - -0,3 -7,9 - 247,81 Sijoituskiinteistöihin liittyvää laskennallista verovelkaa vastaan on netotettu 12,0 miljoonaa euroa vahvistetuista tappioista syntyvää laskennallista verosaamista.
Laatimisperiaate – laskennalliset verosaamiset
ja -velat
Laskennalliset verosaamiset ja -velat
lasketaan varojen ja velkojen verotusarvojen ja
kirjanpitoarvojen välisistä väliaikaisista eroista.
Suurin väliaikainen ero syntyy sijoituskiinteistöjen
yvän arvon ja verotuksellisen arvon erosta.
Tällöin veron laskenta perustuu kiinteistön
yvän arvon ja verotuksessa poistamattoman
jäännösarvon väliseen eroon. Sääntöä sovelletaan,
vaikka kiinteistömyynti toteutetaan myymällä
osakkeet eikä siinä huomioida mahdollisten
veroseuraamusten todennäköisyyttä.
Muita väliaikaisia eroja aiheutuu muun muassa
vahvistetuista tappioista ja rahoitusinstrumenteista.
Laskennalliset verosaamiset kirjataan siihen
määrään asti kuin on todennäköistä, että
tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota
vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää.
Konserniyrityksillä oli 31.12.2024 sellaisia vahvistettuja
tappioita 64,8 miljoonaa euroa, joista ei ole kirjattu
laskennallista verosaamista 13,0 miljoonaa euroa, koska
ei ole todennäköistä, että näille konserniyrityksille
kertyisi ennen kyseisten tappioiden vanhenemista
verotettavaa tuloa, jota vastaan tappiot voitaisiin
hyödyntää.
Keskeiset arviot ja olettamat – laskennalliset
verosaamiset
Kun vahvistetuista tappioista kirjataan
verosaamista, tulee arvioida, onko todennäköistä,
että se voidaan hyödyntää tulevaisuudessa
syntyvää verotettavaa tuloa vastaan.
74
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
4.3. Aineettomat hyödykkeet
Me 2024 2023Hankintameno 1.1. 36,2 30,2Lisäykset 1,0 2,5Vähennykset - 0,0Siirrot erien välillä -1,0 4,5Valuuttakurssierot -0,5 -1,1Hankintameno 31.12. 35,8 36,2Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. -25,5 -19,2Poistot -2,1 -1,9Siirrot erien välillä 1,0 -5,5Valuuttakurssierot 0,6 1,1Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. -26,1 -25,5Kirjanpitoarvo 1.1. 10,7 11,0Kirjanpitoarvo 31.12. 9,7 10,7
Aineettomat hyödykkeet sisältävät IT-ohjelmia
ja lisenssejä. Vuokrattujen kiinteistöjen
sopimukset esitetään IFRS 16 mukaisissa
yttöoikeusomaisuuserissä.
Laatimisperiaate
Aineettomat hyödykkeet
Aineeton hyödyke kirjataan taseeseen, kun
hyödykkeen hankintameno on määritettävissä
luotettavasti ja on todennäköistä, että
hyödykkeestä odotettavissa oleva taloudellinen
hyöty koituu yrityksen hyväksi.
Aineettomat hyödykkeet arvostetaan
alkuperäiseen hankintamenoon poistoilla ja
mahdollisilla arvonalentumisilla vähennettynä.
Aineettomien hyödykkeiden poistoajat ovat
seuraavat:
IT-ohjelmistot poistetaan vaikutusaikanaan
tasapoistoin 3–10 vuodessa.
Aineettomien hyödykkeiden arvonalentuminen
Jokaisena tilinpäätöspäivänä aineellisten ja
aineettomien hyödykkeiden osalta arvioidaan,
onko arvonalentumisesta viitteitä. Mikäli arvon
alentumisesta on viitteitä, omaisuuserästä
kerrytettävissä oleva rahamäärä arvioidaan.
Mikäli kirjanpitoarvo ylittää kerrytettävissä olevan
rahamäärän, arvonalentumistappio kirjataan
konsernituloslaskelmaan.
4.4. Myyntisaamiset ja muut saamiset
Me 2024 2023Vuokra- ja myyntisaamiset 15,1 20,5Odotettavissa olevat luottotappiot -5,0 -5,0Vuokra- ja myyntisaamiset (netto) 10,1 15,4Korkosaamiset 7,8 5,4Rahoitusvarat yhteensä 18,0 20,8Siirtosaamiset 17,6 12,7ALV-saamiset 7,3 16,1Muut saamiset 3,2 23,8Yhteensä 46,1 73,4
Vuokra- ja myyntisaamisten ikäjakauma
Odotettavissa olevien Odotettavissa luotto tappioiden olevat Me 2024osuusluottotappiotEi erääntyneet 2,7 0,2 % 0,0alle kuukausi 2,0 2,1 % 0,01–3 kuukautta 1,0 14,9 % 0,13–6 kuukautta 1,5 15,7 % 0,26–12 kuukautta 2,4 60,2 % 1,51–5 vuotta 5,6 55,2 % 3,1Yhteensä 15,1 5,0
Vuokra- ja myyntisaamisten ikäjakauma
Odotettavissa olevien Odotettavissa luotto tappioiden olevat Me 2023osuusluottotappiotEi erääntyneet 6,5 0,8 % 0,1alle kuukausi 2,4 12,4 % 0,31–3 kuukautta 1,5 40,2 % 0,63–6 kuukautta 1,2 46,8 % 0,56–12 kuukautta 2,1 39,2 % 0,81–5 vuotta 6,7 40,3 % 2,7Yhteensä 20,5 5,0
Odotettavissa olevien luottotappioiden muutokset
tilikauden aikana
Me 2024 2023Alkusaldo -5,0 -7,0Valuuttakurssierot 0,1 0,0Hankinnat -1,3 -Lisäys -2,3 -3,3Käytetty 2,9 3,5Peruttu tarpeettomana 0,6 1,7Odotettavissa olevat luottotappiot tilikauden lopussa -5,0 -5,0
Vuokra- ja myyntisaamiset ovat korottomia saamisia
ja niiden maksuehto on 2–20 päivää. Vuokravakuudet
vastaavat 2–6 kuukauden vuokria ja muita maksuja.
Laatimisperiaate
Rahoitusvarat
Rahoitusvarat sisältävät vuokra- ja
myyntisaamiset sekä korkosaamiset, joita ei
pidetä kaupankäyntitarkoituksessa ja, jotka on
aikaansaatu luovuttamalla rahaa, tavaroita tai
palveluja suoraan velalliselle. Ne arvostetaan alun
perin käypään arvoon ja myöhemmin jaksotettuun
hankintamenoon. Tasearvoa alennetaan
odotettavissa olevien luottotappioiden määrällä.
Rahoitusvarojen arvon alentuminen
Rahoitusvarojen osalta tappiota koskeva
vähennyserä arvostetaan määrään, joka vastaa
koko voimassaoloajalta odotettavissa olevia
luottotappioita. Odotettavissa oleva luottotappio
kirjataan tulosvaikutteisesti.
75
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Keskeiset arviot ja olettamat – odotettavissa
olevat luottotappiot
IFRS 9 Rahoitusinstrumentit -standardi sisältää
ohjeistusta koskien rahoitusvaroihin kirjattavia
arvonalentumisia. Citycon-konsernin kannalta
standardin soveltamisen keskeisin vaikutus on
se, että vuokra- ja myyntisaamisiin kohdistuva
luottoriski on huomioitava saamisten arvostuksessa
raportointiajankohtana saamisten koko elinkaaren
ajalta.
Citycon katsoo konsernin saamisiin kohdistuvan
luottoriskin sisältyvän konsernin vuokra- ja
myyntisaamisten kirjanpitoarvoon olennaisilta
osin jo konsernissa suoritettavan saamiskohtaisen
vuokra- ja myyntisaamisten tarkastelun johdosta.
IFRS 9 -standardin myötä, Citycon-konserni
kuitenkin huomioi raportoinnissaan odotettavissa
olevat luottotappiot saamiskannassaan myös koko
elinkaaren ajalta, jolla on vaikutusta erityisesti vielä
erääntymättömien saamisten arvostukseen.
Citycon arvioi odotettavissa olevien luottotappioiden
määrää saamiskannassaan perustuen saatavilla
olevaan historialliseen tietoon konsernille kertyneistä
luottotappioista ja odotuksiin taloudellisten
olosuhteiden kehityksestä. Odotukset taloudellisten
olosuhteiden kehityksestä perustuvat ensisijaisesti
tunnuslukuihin, jotka antavat viitteitä Citycon-
konsernin operatiivisen toiminnan ja asiakaskunnan
taloudellisesta kehityksestä.
Citycon soveltaa odotettavissa olevien
luottotappioiden arvioinnin osalta standardin
sallimaa yksinkertaistettua menettelyä. Citycon-
konsernin vuokra- ja myyntisaamiset eivät konsernin
liiketoiminnan luonteesta johtuen pidä sisällään
IFRS 15 -standardin tarkoittamaa merkittävää
rahoituskomponenttia.
4.5. Ostovelat ja muut velat
Ostovelat ja muut velat
Me 2024 2023Ostovelat 10,3 22,8Korkovelat 34,2 16,5Rahoitusvelat yhteensä 44,6 39,3Lyhytaikaiset saadut ennakot 9,2 11,6ALV-velat 9,3 7,1Siirtovelat ja muut lyhytaikaiset korottomat velat 23,2 20,3Korottomat lyhytaikaiset velat yhteensä 41,6 39,0Yhteensä 86,2 78,3
Ostovelkojen ja muiden velkojen tulevien
maksujen erääntymispäivät:
Me 2024 2023Alle 1 kuukausi 41,0 46,81–3 kuukautta 35,7 14,43–6 kuukautta 2,5 1,46–12 kuukautta 4,4 10,41–2 vuotta 2,5 5,3Yhteensä 86,2 78,3
Laatimisperiaate – rahoitusvelat
Rahoitusvelkoihin kuuluvat ostovelat ja korkovelat,
jotka merkitään alun perin kirjanpitoon käypään
arvoon. Myöhemmin rahoitusvelat arvostetaan
efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun
hankintamenoon.
76
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
5. Konsolidointi
Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Citycon Oyj:n,
sen tytäryhtiöt sekä osuudet osakkuus-, yhteis- ja
yhteistoimintayrityksissä.
Tytäryhtiöt
Tytäryhtiöt ovat yhtiöitä, joissa konsernilla on
määräysvalta. Määräysvalta on olemassa silloin,
jos konsernilla on: olemassa oleva oikeus johtaa
yhteisön olennaisia toimintoja, riski tai oikeus liittyen
vaihteleviin tuottoihin omistusosuudelleen yhteisössä,
ja kyky käyttää määräysvaltaansa vaikuttaakseen
yhteisön tuottoihin.
Jos konsernilla on vähemmän kuin enemmistöosuus
yhteisön ääni- tai vastaavasta oikeudesta, konserni
huomioi kaikki relevantit tosiasiat ja olosuhteet
arvioidessaan määräysvaltaansa yhteisössä,
mukaan lukien muiden yhteisön omistajien kanssa
tehdyt sopimukset. Konserni uudelleenarvioi
määräysvaltaansa yhteisössä, mikäli tosiasiat
tai olosuhteet osoittavat, että yksi tai useampi
kolmesta kontrollitekijästä on muuttunut. Tytäryhtiöt
yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä
alkaen, kun konserni on saanut määräysvallan,
ja luovutetut yhtiöt siihen päivään asti, jolloin
määräysvalta lakkaa.
Konsernitilinpäätöstä laadittaessa on eliminoitu
konsernin sisäiset liiketapahtumat sekä sisäinen
voitonjako.
Yhteiset toiminnot
Sellaisia Suomessa toimivia keskinäisiä
kiinteistöyhtiöitä, joista Citycon omistaa alle
100 %, käsitellään yhteisinä toimintoina IFRS
11 Yhteisjärjestelyt -standardin mukaisesti.
Konsernitilinpäätökseen konserni kirjaa yhteisiin
toimintoihin liittyvät varansa ja velkansa, mukaan
lukien osuutensa yhteisistä varoista ja veloista. Lisäksi
konserni kirjaa yhteisiin toimintoihin liittyvät tuottonsa
ja kulunsa, mukaan lukien osuutensa yhteisten
toimintojen tuotoista ja kuluista. Edellä mainittua
yhdistelytapaa sovelletaan kaikkiin tällaisiin yhteisiin
toimintoihin.
Keskinäiset kiinteistöyhtiöt, joista omistetaan alle
50 %, käsitellään edellä kuvatulla tavalla yhteisinä
toimintoina.
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat
kirjataan tapahtumapäivän kurssiin. Arvostamisesta
aiheutuneet kurssierot kirjataan laajaan
tuloslaskelmaan rahoituskuluihin ja -tuottoihin.
Tilinpäätöshetken ulkomaan rahan määräiset
monetaariset saamiset ja velat arvostetaan
tilinpäätöspäivän kurssiin. Käypiin arvoihin arvostetut
ulkomaan rahan määräiset ei-monetaariset erät
muunnetaan euroiksi arvostuspäivän valuuttakursseja
yttäen, muut ei-monetaariset erät arvostetaan
tapahtumapäivän kurssiin.
Ulkomaisten tytäryhtiöiden tuloslaskelmat on
muunnettu euroiksi tilikauden keskimääräisten
valuuttakurssien mukaan ja taseet tilinpäätöspäivän
kurssin mukaan. Tästä aiheutuva kurssiero kirjataan
omana muuntoeroeränään muihin laajan tuloksen
eriin. Ulkomaisten tytäryritysten hankintamenon
eliminoinnista ja hankinnan jälkeen kertyneistä oman
pääoman eristä syntyvät muuntoerot kirjataan omaan
pääomaan.
77
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
5.1. Hankinnat ja myynnit
Hankinnat
Vuoden ensimmäisen vuosineljänneksen aikana Citycon
sai päätökseen transaktion, jonka tuloksena se osti
kokonaan omistukseensa Tukholmassa sijaitsevan Kista
Gallerian. Citycon on hallinnoinut keskusta vuodesta
2012 ja omistanut keskuksesta 50 %. Transaktion myötä
Citycon omistaa keskuksen kokonaisuudessaan.
Kista Gallerian hankinta on käsitelty
omaisuushankintana IAS 40 Sijoituskiinteistöt
-standardin mukaisesti liiketoimintahankinnan sijaan.
Käsittely perustuu siihen, että Citycon on hallinnoinut
kiinteistöomaisuutta jo ennen hankintaa. Hankintahinta
ja hankintahinnan kohdistaminen omaisuus- ja
velkaerille on esitetty seuraavissa taulukoissa.
Hankintahinnan kohdistaminen perustuu erien
suhteellisiin käypiin arvoihin hankintahetkellä [IFRS
3:2(b)]. Hankinnan jälkeinen sijoituskiinteistön käyvän
arvon muutos on esitetty rivillä nettovoitot/-tappiot
sijoituskiinteistöjen arvostuksesta käypään arvoon.
Hankintaa edeltäneet kertyneet muuntoerot on siirretty
tulokseen. Laskennallista verovelkaa/saamista ei ole
kirjattu alkuperäisen hankinnan yhteydessä. Hankinnan
nettorahavirtavaikutus 3,5 miljoonaa euroa, sisältäen
maksetun kokonaisvastikkeen ja hankintahetken
rahavarat, on esitetty konsernin rahavirtalaskelmalla
rivillä sijoituskiinteistöjen ja tytäryritysten hankinnat
vähennettynä hankintahetken rahavaroilla.
Vuoden neljännen vuosineljänneksen
aikana Citycon toteutti transaktion liittyen
Tukholman Barkarbystadeniin valmistuvaan
asuinkiinteistökohteeseen. Citycon allekirjoitti vuonna
2022 termiinisopimuksen kohteen hankkimiseksi.
Kohteen edelleenmyynti tapahtui joulukuussa
2024 samanaikaisesti, kun Citycon osti kohteen
rakennuttajalta. Hankinnasta rahana maksettu vastike
oli 59,3 miljoonaa euroa ja se on esitetty konsernin
rahavirtalaskelmalla rivillä sijoituskiinteistöjen ja
tytäryritysten hankinnat vähennettynä hankintahetken
rahavaroilla.
Tilikaudella 2023 ei ollut hankintoja.
Kista Gallerian hankintahinta ja hankintahinnan
kohdistaminen omaisuus- ja velkaerille
Hankintahinta
Me
Osuus yhteisyrityksestä ennen hankintaa 73,8
Maksettu vastike osakkeista 2,5
Maksettu vastike sovituista rahavaroista 2,7
Transaktiokulut 0,2
Yhteensä 79,1
Sijoituskiinteistön hankinta
Me
Sijoituskiinteistö 284,9
Rahavarat 1,7
Muut varat 10,9
Velat -218,5
Yhteensä 79,1
Rahavirtavaikutus (maksettu vastike
vähennettynä hankintahetken rahavaroilla) 3,5
Myynnit
Vuoden toisen vuosineljänneksen aikana Citycon
sai päätökseen transaktion, jonka tuloksena se myi
Kongssenteret keskuksen Norjan Kongsvingerissä.
Vuoden kolmannen vuosineljänneksen aikana Citycon
toteutti transaktion, jolla se myi Trekanten keskuksen
Oslossa, Norjassa. Vuoden neljännen vuosineljänneksen
aikana Citycon toteutti kolme transaktiota jolla se myi
valmistuvan asuinkiinteistökohteen Tukholmassa,
Ruotsissa, Kristiine keskuksen Tallinnassa, Virossa ja
Stopp Tune keskuksen Sarpsborgissa, Norjassa.
Norjan kauppakeskusten myynnit on käsitelty
tytäryhtiön myynteinä IFRS 10 Konsernitilinpäätös
-standardin mukaisesti. Saatu rahavastike
tytäryhtiöiden myynneistä oli yhteensä 100,6 miljoonaa
euroa ja se on esitetty konsernin rahavirtalaskelmalla
rivillä sijoituskiinteistöjen ja tytäryritysten myynnit.
Norjan kauppakeskusten myynteihin liittyen kolmansille
osapuolille annetut velkakirjat (32,5 miljoonaa euroa) on
esitetty muiden pitkäaikaisten varojen ryhmässä.
Viron Kristiine Keskuksen ja Ruotsin
asuinkiinteistökohteen myynti on käsitelty
sijoituskiinteistön myynteinä IAS 40 mukaisesti. Saatu
rahavastike sijoituskiinteistöjen myynneistä oli yhteensä
182,0 miljoonaa euroa ja se on esitetty konsernin
rahavirtalaskelmalla rivillä sijoituskiinteistöjen ja
tytäryritysten myynnit.
Tilikaudella 2023 ei ollut myyntejä, mutta Citycon
kirjasi myyntituloksen oikaisuja aiempina vuosina
toteutettuihin divestointeihin liittyen. Lisäksi
rahavirtalaskelman erässä sijoituskiinteistöjen ja
tytäryritysten myynnit on esitetty vuonna 2022 myytyyn
Down Townin keskukseen liittyvä 17,0 miljoonan
euron kauppahintasaaminen, joka suoritettiin rahana
joulukuussa 2024.
Nettovoitot/-tappiot sijoituskiinteistöjen ja
tytäryhtiöiden myynneistä
Me 2024 2023
Myydyt sijoituskiinteistöt -389,9 -
Laskennalliset verovelat liittyen myytyihin
sijoituskiinteistöihin 26,7 -
Muut erät liittyen myytyihin keskuksiin -
netto -2,7 -
Myydyille keskuksille allokoidun goodwillin
alaskirjaus -18,8 -
Tuloslaskelmaan siirretyt muuntoerot -8,2 -
Transaktiokulut -2,3 -
Saatu vastike 315,2 -
Myyntivoittojen/-tappioiden oikaisut liittyen
aiempien vuosien myynteihin 0,7 -2,3
Nettovoitot/-tappiot myynneistä yhteensä -79,3 -2,3
Kauppahintasaaminen (annetut velkakirjat) 32,5 -
Saatu vastike tilikauden myynneistä 282,6 -
Saatu vastike edellisten tilikausien
myynneistä 17,3 -0,4
Rahavirtavaikutus yhteensä 299,9 -0,4
Laatimisperiaate
Liiketoiminta- ja omaisuushankinnat
Liiketoimintahankintoihin sovelletaan IFRS 3
Liiketoimintojen yhdistäminen -standardia, jonka
mukaan hankintameno kohdistetaan hankituille
varoille, veloille ja vastuusitoumuksille niiden
ypien arvojen mukaisesti. Liikearvoa syntyy, kun
annettu vastike ylittää hankitun nettovarallisuuden
yvän arvon. Liiketoimintahankinnoista kirjataan
laskennallinen verovelka tai saaminen IAS 12
mukaisesti.
78
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Omaisuushankintoihin sovelletaan IAS 40
Sijoitus kiinteistöt -standardia. IAS 40 standardin
mukaisesti sijoituskiinteistön alkuperäisen
hankinnan yhteydessä ei kirjata laskennallista
verovelkaa tai saamista.
Liiketoimintojen ja omaisuuserien myynnit
Liiketoiminta tai omaisuuserä kirjataan pois
taseesta, kun se myydään. Cityconin tunnistamia
liiketoiminnan myynnin tunnusmerkkejä ovat
esimerkiksi keskeisen liiketoiminta- tai maa-alueen
myynti, jonka yhteydessä luovutetaan myös
liiketoiminnan kannalta merkittävää toimintaa,
henkilökuntaa ja/tai johtoa.
Liiketoiminnan myynnin osalta kirjanpidossa
noudatetaan IFRS 10 Konsernitilinpäätös
-standardia.
Sijoituskiinteistöjen myynnit tapahtuvat
tyypillisesti siten, että Citycon myy kyseisen
kiinteistön omistavan tytäryhtiön osakkeet. Tällöin
myynnit käsitellään IFRS 10 Konsernitilinpäätös
-standardin mukaisesti tytäryhtiön myyntinä.
Jos Citycon myy pelkän sijoituskiinteistön, eikä
tytäryhtiötä, myynti käsitellään IAS 40 IAS 40
Sijoituskiinteistöt -standardin mukaisesti.
Kun sijoituskiinteistöstä luovutaan, siitä
kertyneet muuntoerot kirjataan tuloslaskelmaan
osana myyntivoittoa tai -tappiota. Samoin
jos sijoituskiinteistön myyntiin on kohdistettu
liikearvon alaskirjausta, alaskirjaus esitetään
osana myyntivoittoa tai -tappiota.
5.2. Liikearvo
Laatimisperiaate – liikearvo
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo
kirjataan määrään, jolla luovutettu vastike ylittää
hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon.
Liikearvo on kohdistettu rahavirtaa tuottaville
yksiköille. Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen
hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla.
Laskennalliset verovelat arvostetaan nimellisarvoon
(ei käypään arvoon). Liiketoiminnan yhdistämisessä
arvostetut laskennalliset verovelat muodostavat
liikearvoa, jos laskennallisten verovelkojen
nimellisarvo on korkeampi kuin niiden käypä arvo
hankintahetkellä.
Siihen määrään asti kuin laskennallisten
verovelkojen nimellisarvon ja käyvän arvon
välinen erotus laskee myöhemmin, esimerkiksi
verotukseen liittyvistä muutoksista, kuten konsernin
veroasteen vähentymisestä johtuen, alkuperäinen
laskennallisista veroveloista muodostunut liikearvo
voi pienentyä.
Verovaikutuksen poistamiseksi silloin, kun
liikearvo syntyy yksinomaan laskennallisen
veron kirjaamisesta, liikearvoa vähennetään
hankintahetkellä liiketoimintojen yhdistämisen
yvän arvon oikaisuista syntyvällä
laskennallisella verovelalla mahdollisia
arvonalentumisia määritettäessä. Tulevina
arvonalentumistestausajankohtina jäljellä oleva
laskennallinen verovelka, joka kasvatti liikearvoa
hankintahetkellä, vähennetään liikearvosta
rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvoa
määritettäessä.
Jos osa rahavirtaa tuottavasta yksiköstä, jolle on
kohdistettu liikearvoa, myydään, liikearvo, joka
kohdistuu kyseiselle myydylle osalle, kirjataan pois
osana nettovoittoa/tappiota sijoituskiinteistöjen ja
tytäryhtiöiden myynneistä. Liikearvo kohdistetaan
myydylle osalle luovutettavan toiminnon ja jäljelle
jäävän osan arvojen suhteessa.
A) Liiketoimintahankinnat ja liikearvo
Me 2024 2023Hankintameno 1.1. 111,4 115,4Muutos valuuttakurssista -2,8 -4,1Liikearvon alennus johtuen myydyistä kohteista Norjassa -18,7 -Hankintameno 31.12. 89,9 111,4
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 liikearvo
muodostui kokonaan 14.7.2015 tehdystä Norjan
liiketoiminnan hankinnasta. Liikearvo on kohdistettu
kokonaisuudessaan Norjan liiketoimintayksikköön.
Liiketoimintayksiköstä myytiin tilikauden 2024 aikana
kolme kauppakeskusta. Vuonna 2023 ei myyty
kauppakeskuksia Norjan liiketoimintayksiköstä.
Citycon ei ole tehnyt liiketoimintahankintoja vuosien
2024 ja 2023 aikana.
B) Liikearvon arvonalentumistestaus
Laatimisperiaate – liikearvon
arvonalentumistestaus
Liikearvo testataan arvonalentumisen varalta
vähintään kerran vuodessa ja kun olosuhteet antavat
viitteitä siitä, että omaisuuserän kirjanpitoarvo on
alentunut. Liikearvosta ei kirjata säännönmukaisia
poistoja. Liikearvon arvonalentuminen määritellään
arvioimalla sen rahavirtaa tuottavan yksikön (tai
yksikköryhmän) kerrytettävissä olevaa rahamäärää,
johon liikearvo liittyy. Jos rahavirtaa tuottavan yksikön
kerrytettävissä oleva rahamäärä on pienempi kuin
yksikön kirjanpitoarvo, kirjataan arvonalentumis-
tappio. Liikearvoon liittyviä arvonalentumistappioita ei
voi peruuttaa tulevilla tilikausilla.
Citycon määrittää kerrytettävissä olevat rahavirrat
yttöarvolaskelmilla, jotka perustuvat ulkopuolisen
arvioitsijan laatimaan sijoituskiinteistöjen käyvän
arvon määritykseen 10 vuoden kassavirroista
liitetiedoissa numero 2.1 esitetyn mukaisesti sekä
hallinnon kuluihin ja liiketoiminnan muihin tuottoihin ja
kuluihin hallituksen hyväksymän budjetin mukaisesti.
Kassavirrat eivät sisällä uudelleenjärjestelytoimintoja,
joihin Citycon ei ole vielä sitoutunut, tai merkittäviä
tulevia investointeja, jotka parantavat testattavan
rahavirtaa tuottavan yksikön omaisuuserien
suorituskykyä. Kerrytettävissä olevaan rahamäärään
vaikuttavat erityisesti oletukset diskonttokorosta ja
nettovuokratuotoista.
Arvonalentumistesti tehdään liikearvon nettomäärälle,
eli liikearvosta vähennetään hankintahetkellä
määritetty laskennallisten verovelkojen nimellisarvon
ja käyvän arvon välinen erotus.
79
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Me 2024 2023Liikearvo yhteensä 89,9 111,4Laskennallisen verovelan nimellisarvon ja käyvän arvon välinen ero hankintahetkellä -44,7 -61,5Liikearvo arvonalentumis-testausta varten 45,2 49,9
Keskeiset arviot ja olettamat – liikearvon
arvonalentumistestaus
Liikearvon arvonalentumistestauksessa
ytetään johdon harkintaa ja oletuksia erityisesti
kerrytettävissä olevien rahamäärien määrittelyyn,
joihin vaikuttavat esimerkiksi oletukset
diskonttokorosta ja nettovuokratuotoista.
Testattavan omaisuuserän tasearvo oli noin 850,5
miljoonaa euroa (1 086,4 miljoonaa euroa) sisältäen
testattavan liikearvon. Ennakoitujen rahavirtoihin
sovellettava diskonttokorko ennen veroja oli 5,31 %
(6,18 %). Norjan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä
oli yhteensä 939,6 miljoonaa euroa (1 126,4 miljoonaa
euroa) ylittäen 89,1 miljoonalla eurolla (40,0 miljoonalla
eurolla) omaisuuserän tasearvon, joten liikearvon
arvonalentumiskirjaukselle ei ole tarvetta.
yttöarvon laskennassa käytetyt
tärkeimmät olettamukset
yttöarvon laskennassa eniten vaihtelua aiheuttavat
olettamukset diskonttokorosta sekä olettamuksista,
joita on käytetty nettovuokratuoton laskennassa.
Nettovuokratuoton laskenta perustuu yhtiön
ulkopuolisen kiinteistöarvioitsijan laatimiin 10 vuoden
kassavirtalaskelmiin sijoituskiinteistöjen käyvän
arvon määrittämiseksi. Niihin liittyvät merkittävimmät
olettamat on esitetty liitetiedossa 2.1. Diskonttokorko
kuvastaa markkinoiden näkemystä Norjan yksikköön
kohdistuvista riskeistä, kun huomioon otetaan rahan
aika-arvo sekä Norjan yksikköön liittyvät erityisriskit.
Diskonttokoron laskenta perustuu oman ja vieraan
pääoman kustannusten painotettuun keskiarvoon
(WACC). Jäännösarvo pääomitetaan ulkopuolisen
arvioitsijan tuotto-odotuksella 6,67 % (6,16 %), joka
heijastaa kiinteistökohtaisia riskejä ja markkinariskiä.
Herkkyys olettamuksissa tapahtuville muutoksille
Kerrytettävissä olevaa rahamäärää koskevat
tärkeimmät olettamukset liittyvät nettovuokratuottoon
ja tuottovaateeseen kuten esitetty liitetiedossa 2.1.
Herkkyyttä on analysoitu erikseen nettovuokratuottojen
ja tuottovaateiden suhteen muiden tekijöiden pysyessä
vakioina. Nettovuokratuottojen heikentyessä yli
8,52 %:ia (3,19 %) nykyisestä tasosta omaisuuserän
kerrytettävissä oleva rahamäärä alittaisi tasearvon.
Yhtiön määrittelemän WACC:in 5,31 % (6,18 %) sekä
ulkopuolisen arvioitsijan määrittämän terminaaliarvon
tuotto-odotuksen 6,67 % (6,16 %) molempien
kasvaessa yli 0,61 %-yksikköä (0,20 %) omaisuuserän
kerrytettävissä oleva rahamäärä alittaisi tasearvon.
5.3. Määräysvallattomien
omistajien hankinta
Citycon ei ostanut määräysvallattomien omistajien
osuuksia vuoden 2024 aikana eikä vertailuvuonna 2023.
80
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Konsernin Emon Konserniyhtiöt 31.12.2024 Kotimaaomistusosuus, %omistusosuus, %Citycon Treasury B.V. Alankomaat 100 100Kauppakeskus Isokarhu Oy Suomi 100Kristiina Management Oy Suomi 100Kristiine Keskus Oü Viro 100Kiint. Oy Lahden Hansa Suomi 100Kiinteistö Oy Lippulaiva Suomi 100Kiinteistö Oy Lippulaivan Palvelutilat Suomi 100Manhattan Acquisition Oy Suomi 100Montalbas B.V. Alankomaat 100Kiinteistö Oy Myyrmanni Suomi 100Mölndals Galleria AB Ruotsi 100Mölndals Galleria Fastighets AB Ruotsi 100Riddarplatsen Fastigheter HB Ruotsi 100Rocca al Mare Kaubanduskeskuse AS Viro 100Citycon Stovner Eiendom AS Norja 100Citycon Torvbyen Eiendom AS Norja 100Stenungs Torg Fastighets AB Ruotsi 100Kiinteistö Oy Tampereen Koskikeskus Suomi 100Torvbyen Drift AS Norja 38Torvbyen Utvikling AS Norja 100Åkersberga Centrum AB Ruotsi 100Kiinteistö Oy Lahden Trio Suomi 89,5Kiinteistö Oy Myyrmäen Kauppakeskus Suomi 78,8Heikintori Oy Suomi 100Myyrmäen Autopaikoitus Oy Suomi 62,7Lappeenrannan Villimiehen Vitonen Oy Suomi 50Kista Galleria JV AB Ruotsi 100Kista Galleria Kommanditbolag Ruotsi 100Kista Galleria Holding AB Ruotsi 100Kista Galleria LP AB Ruotsi 100Klosterfoss Utvikling AS Norja 50Asunto Oy Tikkurilan Kassatalo Suomi 39Kiinteistö Oy Hansaparkki Suomi 36Liesikujan Autopaikat Oy Suomi 50,5
5.4. Lähipiiritapahtumat ja
konsernirakenteen muutokset
A) Lähipiiri
Citycon-konsernin lähipiiriin kuuluvat emoyhtiö
Citycon Oyj ja sen tytäryhtiöt, osakkuusyritykset ja
yhteisyritykset, hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja,
muut johtoryhmän jäsenet sekä yhtiön suurin
osakkeenomistaja G City Ltd.
G City Ltd.:n ja sen kokonaan omistamien tytäryhtiöiden
yhteenlaskettu omistusosuus on 49,54 %
(31.12.2023: 50,91 %) yhtiön kaikista osakkeista ja
äänistä (91 259 016 osaketta 31.12.2024).
Konserniyhtiöt ja muutokset konsernirakenteessa
Konsernin Emon Konserniyhtiöt 31.12.2024 Kotimaaomistusosuus, %omistusosuus, %Emoyhtiö: Citycon Oyj SuomiAlbertslund Centrum ApS Tanska 100Kiinteistö Oy Asematie 3 Suomi 100Asunto Oy Espoon Huukkari Suomi 100Asunto Oy Espoon Jolla Suomi 100Asunto Oy Lippulaivan Loiste Suomi 100Asunto Oy Lippulaivan Luoto Suomi 100Asunto Oy Lippulaivan Lysti Suomi 100Big Apple Top Oy Suomi 100Citycon AB Ruotsi 100 100Citycon Denmark ApS Tanska 100 100Citycon Development AB Ruotsi 100Citycon Finland Oy Suomi 100 100Citycon Herkules Eiendom AS Norja 100Citycon Holding AS Norja 100 100Citycon Jakobsbergs Centrum AB Ruotsi 100Citycon Kilden Eiendom AS Norja 100Citycon Kolbotn Torg Eiendom AS Norja 100Citycon Kolbotn Torg Næring AS Norja 100Citycon Kremmertorget Eiendom AS Norja 100Citycon Liertoppen Eiendom AS Norja 100Citycon Liljeholmen Bostad AB Ruotsi 100Citycon Liljeholmstorget Galleria AB Ruotsi 100Citycon Linderud Eiendom AS Norja 100Citycon Norway AS Norja 100Citycon Oasen Eiendom AS Norja 100Citycon Residentials Finland Oy Suomi 100Citycon Residentials Oy Suomi 100 100Citycon Residentials Norway AS Norja 100Citycon Senterdrift AS Norja 100Citycon Shopping Centers AB Ruotsi 100Citycon Solsiden Eiendom AS Norja 100Citycon Storbyen Eiendom AS Norja 100Citycon Strædet Pedestrian Street ApS Tanska 100
81
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Konsernin Emon Konserniyhtiöt 31.12.2024 Kotimaaomistusosuus, %omistusosuus, %Sivuliikkeet:Citycon Oyj filial RuotsiDivestoinnit:Citycon Stopp Eiendom AS NorjaCitycon Kongssenteret Eiendom AS NorjaCitycon Trekanten Eiendom AS NorjaOstotKista Galleria JV AB RuotsiLikvidoituCitycon Services AB RuotsiHolding Big Apple Housing Oy SuomiCitycon Innovation Sweden AB RuotsiSandstranda Bolig AS NorjaCitycon Eiendomsmegling AS Norja
Johdon palkkiot
Tiedot johdon palkkioista on esitetty liitetietojen
kohdassa 1.6. työsuhde-etuudet ja henkilöstökulut.
Liiketapahtumat G City Ltd�:n kanssa
Palvelujen ostot ja kulujen edelleenveloitukset
Katsauskauden aikana ja vertailukaudella Citycon
ei maksanut kuluja G City Ltd:lle ja sen tytäryhtiöille.
Citycon veloitti kuluja edelleen G City Ltd:ltä ja sen
tytäryhtiöiltä 0,0 miljoonaa euroa (0,0 miljoonaa euroa).
Raportointi G City Ltd�:lle
Yhtiön suurin osakkeenomistaja on G City Ltd. G City
Ltd.:n ja sen kokonaan omistamien tytäryhtiöiden
yhteenlaskettu omistusosuus on 49,54 %. G City
Ltd. on ilmoittanut yhtiölle, että se soveltaa IFRS-
standardeja raportoinnissaan vuodesta 2007 alkaen.
G City Ltd. on katsonut, että sillä on IFRS-standardien
tarkoittama määräysvalta Citycon Oyj:ssä, koska se on
pystynyt osakeomistuksensa perusteella käyttämään
määräysvaltaa Cityconin yhtiökokouksissa. Citycon
luovuttaa yhtiöiden välillä tehdyn sopimuksen perusteella
G City Ltd.:lle yksityiskohtaisempia, kirjanpitoon liittyviä
tietoja väli- ja vuositilinpäätöksissä julkistettujen
tietojen lisäksi, jotta G City Ltd. pystyy yhdistelemään
Citycon-konsernin luvut omaan IFRS:n mukaiseen
tilinpäätökseensä.
5.5. Muutokset IFRS-standardeissa ja
laskentaperiaatteissa
Tilikaudella 2024 käyttöönotetut IFRS standardit,
niiden muutokset ja tulkinnat
Muutokset standardeihin IAS 1, IFRS 16 ja IAS 7 tulivat
voimaan 1.1.2024. Näillä muutoksilla ei ollut olennaista
vaikutusta Cityconin tilinpäätökseen tai esitettäviin
tietoihin.
IFRS 18 - Tilinpäätöksen esittämistapa ja
tilinpäätöksessä esitettävät tiedot -standardi, joka
korvaa IAS 1 -standardin, astuu voimaan 1.1.2027.
Citycon on arvioimassa IFRS 18 -standardin
vaikutusta ja odottaa, että sillä on olennainen vaikutus
konsernitilinpäätökseen ja esitettäviin tietoihin.
Citycon muutti vuoden 2024 alusta alkaen
laskentaperiaatettaan liittyen divestointien
yhteydessä kirjattavaan liikearvon alaskirjaukseen.
Citycon kirjaa divestoinnin yhteydessä kirjattavan
liikearvon alaskirjauksen osaksi nettovoitot/-tappiot
sijoituskiinteistöjen myynneistä riviä. Aiemmin
Citycon kirjasi liikearvon alaskirjaukset tuloslaskelman
liiketoiminnan muihin tuottoihin ja kuluihin.
Ei muita muutoksia laskentaperiaatteissa vuoden 2024
aikana.
Tilikaudella 2023 käyttöönotetut standardit,
niiden muutokset ja tulkinnat
Ei uusia julkaistuja Cityconille relevantteja
IFRS-standardeja tai tulkintoja. Ei muutoksia
laskentaperiaatteissa vuoden 2023 aikana.
5.6. Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat
Ensimmäisen vuosineljänneksen aikana Citycon
vastaanotti yhden liputusilmoituksen 29.1.2025, jonka
mukaan Phoenix Financial Ltd:n kokonaisomistus
Cityconin osakkeista ja äänistä on ylittänyt viisi (5)
prosenttia.
26.2.2025 Citycon tiedotti, että Erik Lennhammar,
kiinteistökehitysjohtaja (Chief Development Officer) ja
johtoryhmän jäsen, jatkaa uraansa yhtiön ulkopuolella.
Lennhammar siirtyy pois johtoryhmätehtävistään, mutta
työskentelee Cityconilla 31.5.2025 saakka.
B) Lähipiirin kanssa toteutuneet liiketapahtumat
Konserniyhtiöt
Konserniyhtiöt ovat maksaneet toisilleen mm.
hoitovastikkeita, rahoitusvastikkeita, korkokuluja, lainan
lyhennyksiä sekä muita hallintopalveluveloituksia.
Konsernitilinpäätöksessä nämä tuotot ja kulut on
eliminoitu. Muita lähipiiritapahtumia ei ole ollut
konserniyhtiöiden välillä.
82
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
Emoyhtiön tuloslaskelma, FAS
Me Liite 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Palvelutuotot 6,3 5,8
Liikevaihto 2 6,3 5,8
Hallinnon kulut 3,4 -92,0 -20,0
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut 5 0,0 -0,2
Liikevoitto -85,7 -14,3
Rahoitustuotot 153,5 183,0
Rahoituskulut -151,4 -143,3
Rahoitustuotot ja -kulut (netto) 6 2,1 39,7
Voitto/tappiot ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja -83,6 25,3
Konserniavustukset 12,0 6,0
Tuloverot 7 -0,1 0,0
Tilikauden voitto/tappio -71,8 31,3
83
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Emoyhtiön tase, FAS
Me Liite 31.12.2024 31.12.2023
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet 8 8,6 9,7
Aineelliset hyödykkeet 9 0,2 0,3
Sijoitukset
Tytäryhtiöosakkeet 10 1 132,6 1 286,3
Lainasaamiset ja johdannaissopimukset 11 958,8 1 544,1
Sijoitukset yhteensä 2 091,5 2 830,4
Pysyvät vastaavat yhteensä 2 100,3 2 840,4
Vaihtuvat vastaavat
Lyhytaikaiset saamiset 13 1 366,2 586,0
Rahat ja pankkisaamiset 180,1 0,1
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 1 546,3 586,1
Vastaavaa yhteensä 3 646,6 3 426,4
Me Liite 31.12.2024 31.12.2023
VASTATTAVAA
Oma pääoma 14
Osakepääoma 259,6 259,6
Ylikurssirahasto 133,1 133,1
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto 607,1 612,8
Edellisten tilikausien voitto/tappio -34,5 -65,9
Tilikauden tulos -71,8 31,3
Oma pääoma yhteensä 893,4 970,8
Vieras pääoma 15
Pitkäaikaiset velat
Hybridilaina 595,9 607,8
Muu pitkäaikainen vieras pääoma 1 852,3 1 301,9
Pitkäaikaiset velat yhteensä 2 448,2 1 909,7
Lyhytaikaiset velat
Lyhytaikainen vieras pääoma 305,0 545,9
Lyhytaikaiset velat yhteensä 305,0 545,9
Vieras pääoma yhteensä 2 753,2 2 455,6
Vastattavaa yhteensä 3 646,6 3 426,4
84
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Emoyhtiön rahoituslaskelma, FAS
Me 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tulos ennen veroja -83,6 25,3
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset 70,2 2,1
Rahoitustuotot ja -kulut -2,1 -39,7
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta -15,5 -12,2
Käyttöpääoman muutos -13,2 -0,7
Liiketoiminnan rahavirta -28,7 -13,0
Maksetut korot ja muut rahoituskulut -101,8 -85,8
Saadut korot ja muut rahoitustuotot 122,1 105,4
Toteutuneet kurssivoitot/-tappiot 7,5 9,4
Liiketoiminnan nettorahavirta -0,8 16,0
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -1,0 -2,0
Myönnetyt lainat
1
-636,7 -156,3
Lainasaamisten takaisinmaksut
1
411,3 92,1
Saadut pääomanpalautukset tytäryhtiöltä 85,6 -
Investointien nettorahavirta
1
-140,8 -66,2
Rahoituksen rahavirta
Maksullinen osakeanti 48,2 -
Lyhytaikaisten lainojen nostot
1
254,5 365,6
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut
1
-290,7 -366,3
Pitkäaikaisten lainojen nostot 646,2 317,5
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
1
-391,4 -258,6
Hybridilainan nostot 265,7 -
Hybridilainan takaisinmaksu -265,7 -39,2
Saadut konserniavustukset 6,0 0,8
Maksetut osingot ja pääoman palautukset sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta -55,2 -84,4
Rahoituksen nettorahavirta
1
217,5 -64,5
Rahavarojen muutos 75,9 -114,6
Rahavarat tilikauden alussa -120,6 -6,0
Rahavarat tilikauden lopussa
2
-44,8 -120,6
1
Rahoituslaskelman esitystapaa on muutettu. Konsernin sisäiset lainat esitetään nyt rahoituksen rahavirrassa investointien rahavirran sijaan.
Vuoden 2023 vertailuluvut on muutettu vastaavasti.
2
Emoyhtiön rahavarat -44,8 milj. euroa koostuvat taseen rahavaroista ja pankkisaamisista 180,1 milj. euroa ja konsernitilin saldosta -224,9 milj. euroa.
Konsernitilin saldo -224,9 milj. euroa on taseessa esitetty osana lyhytaikaista vierasta pääomaa.
85
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot, FAS
1. Laadintaperiaatteet
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu Suomen
lainsäädännön mukaan.
Tuloslaskelmamuoto
Tilinpäätöksen tuloslaskelma esitetään
toimintokohtaisesti.
Pysyt vastaavat
Pysyvät vastaavat on merkitty taseeseen alkuperäiseen
hankintamenoonsa vähennettynä arvonalennuksin sekä
kirjanpidossa tehdyin poistoin.
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat hyödykkeet sisältävät IT-ohjelmia sekä
muita pitkävaikutteisia menoja, kuten toimiston
perusparannusmenoja. IT-ohjelmat poistetaan 3–10
vuodessa tasapoistoin, toimiston perusparannusmenot
poistetaan vuokrasopimuksen kestoaikana.
Aineelliset hyödykkeet
Aineellisiin hyödykkeisiin sisältyvät koneet ja kalusto
sekä keskeneräiset hankinnat. Koneet ja kalusto
poistetaan 3–7 vuodessa tasapoistoin.
Eläketurvajärjestelyt
Henkilökunnan eläketurva on hoidettu lakisääteisin
eläkevakuutuksin.
Ulkomaanrahan määräiset saamiset ja velat
Ulkomaanrahan määräiset saamiset ja velat sekä
valuuttatermiinit on arvostettu tilinpäätöspäivän kurssiin
ja valuuttakurssierot on kirjattu tulokseen kurssieroihin.
Tuloverot
Tilikauden tulokseen perustuvat verot esitetään
suoriteperiaatteen mukaisina.
Kirjanpitoarvojen ja verotuksellisten arvojen välisistä
väliaikaisista eroista johtuvat laskennalliset verot on
merkitty omana eränään tuloslaskelmaan ja taseeseen.
Johdannaiset
Kaikki johdannaiset arvostetaan KPL 5.2a:n mukaan
ypään arvoon.
Huomioitavaa
Tilinpäätöksessä esitettävät yksittäiset luvut ja
loppusummat on pyöristetty satoihin tuhansiin
tarkemmista luvuista ja siksi yksittäisten lukujen summa
ei aina täsmää yhteissummiin.
2. Liikevaihto
Me 2024 2023
Maantieteellinen jakauma:
Suomi 1,7 2,1
Muut maat 4,6 3,7
Yhteensä 6,3 5,8
Emoyhtiön liikevaihtoon sisältyy
seuraavia konserniyhtiöiltä veloitettuja
hallintopalvelumaksuja:
Me 2024 2023
Hallintopalvelumaksut konserniyhtiöiltä 6,3 5,8
3. Henkilöstökulut
Me 2024 2023
Henkilöstön määrä keskimäärin
tilikauden aikana 39 51
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot -9,8 -9,7
Eläkekulut -1,4 -1,3
Muut henkilösivukulut -1,5 -2,0
Yhteensä -12,7 -12,9
Yllä esitetyt luvut sisältävät edellisen toimitusjohtajan
palkasta ja bonuksista kirjatut lakisääteiset
eläkemaksut, 0,0 miljoonaa euroa vuonna 2024 (0,0).
Henkilöstökuluihin sisältyy seuraavia johdon
palkkoja ja palkkioita:
Me 2024 2023
Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot -0,9 -1,3
Hallituksen palkkiot -1,1 -0,6
Yhteensä -2,0 -2,0
Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot sisältävät
toimitusjohtajan peruspalkan sekä vuotuisen
tulospalkkion. Lisäksi toimitusjohtaja kuuluu sitouttavan
osakepalkkiojärjestelmän piiriin ja vuoden 2024 aikana
on maksettu järjestelmän mukaiset palkkiot 1,2 miljoona
euroa (vuonna 2023 1,5 miljoonaa euroa).
F. Scott Ball toimi yhtiön toimitusjohtajana 31.3.2024
asti ja yhtiön väliaikaisena toimitusjohtajana 8.10.2024
alkaen. Henrica Ginström toimi yhtiön toimitusjohtajana
1.4.–8.10.2024.
4. Poistot ja arvonalentumiset
Hallinnon kuluihin sisältyvät seuraavat
suunnitelman mukaiset poistot ja
arvonalentumiset:
Me 2024 2023
Poistot aineettomista hyödykkeistä -2,0 -1,9
Osakkeiden arvonalentuminen -68,1 -
Poistot koneista ja kalustosta -0,1 -0,2
Yhteensä -70,2 -2,1
86
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
5. Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
Me 2024 2023
Muut tuotot 0,0 -0,2
Yhteensä 0,0 -0,2
6. Rahoitustuotot ja -kulut netto
Me 2024 2023
Korko- ja muut rahoitustuotot
Konserniyhtiöiltä 117,2 113,8
Valuuttakurssivoitot 16,7 41,3
Muut korko- ja rahoitustuotot 19,6 27,8
Yhteensä 153,5 183,0
Rahoitustuotot yhteensä 153,5 183,0
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Konserniyhtiöille 52,7 41,2
Valuuttakurssitappiot 28,8 53,3
Muut korko- ja rahoituskulut 69,9 48,8
Rahoituskulut yhteensä 151,4 143,3
Rahoitustuotot ja -kulut (netto) 2,1 39,7
7. Tuloverot
Me 2024 2023
Tuloverot -0,1 0,0
Yhteensä -0,1 0,0
Tilikauden tuloverot koostuvat vuoden Citycon Oyj:n
Ruotsin sivuliikkeen tuloverosta.
Emoyhtiöllä on tappioita verotuksessa (vielä
vahvistamaton vuosi 2024 mukaan lukien)
yhteensä 98,2 miljoonaa euroa, josta ei ole kirjattu
laskennallista verosaamista 19,6 miljoonaa euroa yhtiön
tilinpäätökseen.
8. Aineettomat hyödykkeet
Me 2024 2023
Aineettomat oikeudet
Hankintameno 1.1. 20,9 18,9
Lisäykset 0,9 2,0
Hankintameno 31.12. 21,9 20,9
Kertyneet poistot 1.1. -11,7 -10,0
Tilikauden poisto -1,9 -1,8
Kertyneet poistot 31.12. -13,6 -11,7
Kirjanpitoarvo 31.12. 8,2 9,2
Muut pitkävaikutteiset menot
Hankintameno 1.1. 2,7 2,7
Lisäykset 0,0 0,0
Hankintameno 31.12. 2,7 2,7
Kertyneet poistot 1.1. -2,1 -2,0
Tilikauden poisto -0,2 -0,2
Kertyneet poistot 31.12. -2,3 -2,1
Kirjanpitoarvo 31.12. 0,4 0,6
Aineettomat hyödykkeet yhteensä
31.12. 8,6 9,7
9. Aineelliset hyödykkeet
Me 2024 2023
Koneet ja kalusto
Hankintameno 1.1. 2,4 2,3
Lisäykset 0,1 0,0
Hankintameno 31.12. 2,4 2,4
Kertyneet poistot 1.1. -2,2 -2,0
Tilikauden poisto -0,1 -0,2
Kertyneet poistot 31.12. -2,3 -2,2
Kirjanpitoarvo 31.12. 0,2 0,3
Aineelliset hyödykkeet yhteensä 31.12. 0,2 0,3
10. Tytäryhtiöosakkeet
Me 2024 2023
Hankintameno 1.1. 1 286,3 1 275,0
Lisäykset - 11,2
Vähennykset -85,6 -
Arvonalentumiset -68,1 -
Kirjanpitoarvo 31.12. 1 132,6 1 286,3
11. Pitkäaikaiset lainasaamiset ja
johdannaissopimukset
Me 2024 2023
Lainasaamiset konserniyhtiöiltä 932,0 1 506,9
Johdannaissopimukset konsernin
ulkopuolelta 26,8 37,2
Muut sijoitukset yhteensä 31.12. 958,8 1 544,1
Sijoitukset yhteensä 31.12. 2 091,5 2 830,4
12. Tytäryhtiöt ja omistusyhteysyritykset
Emoyhtiön tytäryhtiöt ja omistusyhteysyritykset on
esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa kohdassa
5.4. Lähipiiritapahtumat.
87
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
13. Lyhytaikaiset saamiset ja rahavarat
Me 2024 2023
Saamiset konsernin ulkopuolelta
Myyntisaamiset 0,1 0,1
Johdannaissopimukset 6,5 0,1
Muut saamiset 0,0 0,0
Korkosaamiset 7,4 -
Rahat ja pankkisaamiset 180,1 0,1
Siirtosaamiset 2,6 4,8
Yhteensä 196,7 5,1
Saamiset konserniyhtiöiltä
Myyntisaamiset 0,4 0,6
Lainasaamiset 1 323,2 555,1
Muut saamiset 1,4 1,5
Muut saamiset yhteensä 1 324,6 556,6
Korkosaamiset 12,7 17,7
Konserniavustussaamiset 12,0 6,0
Yhteensä 1 349,6 580,9
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 1 546,3 586,1
14. Oma pääoma
Me 2024 2023
Osakepääoma 1.1. 259,6 259,6
Osakepääoma 31.12. 259,6 259,6
Ylikurssirahasto 1.1. 133,1 133,1
Ylikurssirahasto 31.12. 133,1 133,1
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 1.1. 612,8 676,0
Pääoman palautus sijoitetun vapaan
oman pääoman rahastosta -55,2 -84,4
Osakeanti 49,6 21,1
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 31.12. 607,1 612,8
Kertyneet voittovarat 1.1. -34,5 -65,9
Tilikauden tulos -71,8 31,3
Kertyneet voittovarat 31.12. -106,3 -34,5
Oma pääoma yhteensä 31.12. 893,4 970,8
Yhtiöllä on yksi osakesarja, ja kukin osake oikeuttaa yhteen
ääneen yhtiökokouksessa. Raportointikauden aikana Citycon
suoritti yhden suunnatun maksullisen osakeannin suomalaisille
ja kansainvälisille institutionaalisille ja muille kokeneille
sijoittajille sekä yhteensä kolme suunnattua maksutonta
osakeantia osakeperusteisten kannustinjärjestelmäpalkkioiden
ja hallituspalkkioiden maksamiseksi. Raportointikauden lopussa
yhtiön liikkeeseen laskettujen osakkeiden lukumäärä oli
184 231 295. Osakkeilla ei ole nimellisarvoa.
Laskelma jakokelpoisesta omasta pääomasta
Me 2024 2023
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 607,1 612,8
Kertyneet voittovarat -34,5 -65,9
Tilikauden tulos -71,8 31,3
Yhteensä jakokelpoinen
oma pääoma 31.12. 500,8 578,2
15. Vieras pääoma
A) Pitkäaikaiset velat
Me 2024 2023
Pitkäaikaiset korolliset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 247,4 247,3
Hybridilaina 595,9 607,8
Lainat konserniyhtiöiltä 1 592,2 1 031,9
Yhteensä 2 435,5 1 887,1
Johdannaissopimukset 12,7 22,6
Pitkäaikaiset velat yhteensä 2 448,2 1 909,7
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin
kuin viiden vuoden kuluttua 350,0 -
B) Lyhytaikaiset velat
Me 2024 2023
Lyhytaikaiset korolliset velat
Yritystodistukset 9,9 46,5
Lainat konserniyhtiöiltä 234,6 437,2
Yhteensä 244,6 483,6
Lyhytaikainen koroton vieras pääoma
Velat konsernin ulkopuolelle
Ostovelat 1,3 1,2
Johdannaissopimukset 2,7 5,2
Muut velat yhteensä 2,7 5,2
Korkovelka 15,7 15,4
Muut siirtovelat 7,2 7,2
Siirtovelat yhteensä 22,9 22,6
Yhteensä 26,9 29,0
Velat konserniyhtiöille
Ostovelat 0,5 0,5
Muut velat 0,8 16,0
Korkovelka 32,3 16,8
Siirtovelat yhteensä 32,3 16,8
Yhteensä 33,6 33,3
Lyhytaikaiset velat yhteensä 305,0 545,9
Vieras pääoma yhteensä 2 753,2 2 455,6
88
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Yhtiöllä on syndikoitu luottolimiitti, joka erääntyy
vuonna 2027. Lisäksi yhtiöllä on pitkäaikaisissa veloissa
kolme hybridijoukkovelkakirjalainaa, jotka ovat laskettu
liikkeelle marraskuussa 2019, kesäkuussa 2021 ja
kesäkuussa 2024. Hybridilaina on vakuudeton, muita
velkasitoumuksia heikommassa etuoikeusasemassa ja
etuoikeutettuja vain yhtiön osakkeisiin nähden. Oman
pääoman ehtoisen lainan velkakirjan haltijalla ei ole
osakkeenomistajalle kuuluvia oikeuksia. Cityconilla on
oikeus viivästyttää hybridilainojensa koronmaksua,
mikäli se ei maksa osinkoa tai muuta hyvitystä
osakepääomalle. Lainoilla ei ole määrättyä eräpäivää,
mutta yhtiöllä on oikeus lunastaa ne viiden vuoden
kuluttua liikkeelle laskusta, sekä tätä seuraavina
vuotuisina koronmaksupäivinä.
Johdannaissopimuksia käytetään Citycon-konsernissa
rahoituspolitiikan mukaisesti korollisen velan korkoriskin
ja valuuttakurssiriskin suojaamistarkoituksessa.
Cityconin kaikki konsernin ulkoiset
johdannaissopimukset laaditaan emoyhtiö Citycon
Oyj:n nimiin. Citycon Oyj arvostaa johdannaiset KPL
5.2a käyvän arvon mallin mukaan ja kirjaa käyvän arvon
muutokset tulosvaikutteisesti. Johdannaisten käyvän
arvon määritys on esitetty konsernitilinpäätöksen
liitetiedoissa kohdassa 3.6.
16. Vastuusitoumukset
A) Leasingvastuut
Me 2024 2023
Leasingsopimuksista maksettavat
määrät
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 0,5 0,4
Myöhemmin maksettavat 0,7 1,3
Yhteensä 1,1 1,7
Cityconin rahoitusleasingsopimukset koskevat
pääasiassa toimiston IT-laitteita ja koneita sekä autoja.
B) Annetut takaukset
Me 2024 2023
Takaukset 1 832,3 1 518,8
Joista konserniyhtiöiden puolesta 1 832,3 1 518,8
Takaukset vuosina 2024 ja 2023 liittyvät pääasiassa
joukkovelkakirjalainoihin, joita varten Citycon Oyj on
antanut emoyhtiön takauksen tai muun emoyhtiön
takauksen.
89
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Hallituksen toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen allekirjoitukset
Hallituksen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen 1.1.–31.12.2024 allekirjoitukset
Sovellettavia tilinpäätössäännöksiä noudattaen laadittu tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan sekä yrityksen että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien
yritysten kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta.
Hallituksen toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yhtäältä yrityksen ja toisaalta sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten
kokonaisuuden liiketoiminnan kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä ja muusta yrityksen tilasta.
Helsinki, 26. helmikuuta 2025
Chaim Katzman Alexandre Koifman
Puheenjohtaja Hallituksen varapuheenjohtaja
Judah Angster Zvi Gordon
Jäsen Jäsen
Adi Jemini David Lukes
Jäsen Jäsen
Per-Anders Ovin Ljudmila Popova
Jäsen Jäsen
Eero Sihvonen F� Scott Ball
Jäsen Toimitusjohtaja, hallituksen varapuheenjohtaja
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu
tilintarkastuskertomus.
Helsinki, 26. helmikuuta 2025
Deloitte Oy
tilintarkastusyhteisö
Anu Servo
KHT
90
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Tilintarkastuskertomus
Citycon Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Citycon Oyj:n (y-tunnus
0699505-3) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2024.
Tilinpäätös sisältää konsernin tuloslaskelman, laajan
tuloslaskelman, taseen, laskelman oman pääoman
muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan
lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita
koskeva informaatio, sekä emoyhtiön tuloslaskelman,
taseen, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä
sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa
yttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön
toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta
Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista
koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastus- ja
hallinnointivaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa
noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti.
Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme
kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan
velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja
konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat
suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut
kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja
käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien,
näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia,
emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5.
artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja.
Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on
esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 1.5.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet
lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat
seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan
ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena
olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat
on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena
kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä
laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna
näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon
riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on
sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon
tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu
väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden
riski.
91
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja
toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen
laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa
oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS)
mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean
ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien
tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten
mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus
ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä
valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen
laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan
velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä
jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa
esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen
ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan
jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan
jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni
aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta
realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus
siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka
sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea
varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen
virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan
mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai
virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos
niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa
vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät
tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen
kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa
ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko
tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen
virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme
näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä
ja hankimme lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että
väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä,
että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä
yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen
esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta
relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset
tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan
lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen
valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen
laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä
johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä
esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja
toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös
perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja
teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin
perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista
tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Sijoituskiinteistöjen arvostus
Katso liitetieto 2.1 konsernitilinpäätöksessä.
Konsernitilinpäätökseen 31.12.2024 kirjattu sijoituskiinteistöjen
arvo on 3.627,8 miljoonaa euroa (3.858,2 miljoonaa euroa).
Sijoituskiinteistöt ovat IAS 40 -standardin mukaisia kiinteistöjä,
jotka arvostetaan IFRS 13 -standardin tarkoittamaan käypään
arvoon.
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon keskeisimpiä muuttujia ovat
tuottovaatimus, markkinavuokrat, vajaakäyttöaste ja hoitokulut.
Sijoituskiinteistöjen arvostus on käsitelty konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksen kannalta keskeisenä seikkana, koska
sijoituskiinteistöjen käyvän arvon määrittäminen edellyttää johdon
harkintaa ja arvioita.
Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan
2 kohdan c -alakohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen
virheellisyyden riski.
Tarkastuksessamme olemme arvioineet ja haastaneet käypien
arvojen määrittämiseen sovellettuja periaatteita ja menetelmiä.
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavia
tarkastustoimenpiteitä:
arvonmääritysmenetelmien asianmukaisuuden ja johdon
käyttämien oletusten kohtuullisuuden arviointi.
yhtiön käyttämän arvostusmallin matemaattisen oikeellisuuden
testaaminen.
sijoituskiinteistöjen arvostuksen vertaaminen alueittain
ulkopuolisiin markkinainformaatiolähteisiin.
arvonmäärityksen laskentaparametrien asianmukaisuuden
arviointi.
johdon käyttämän ulkopuolisen arvioitsijan kompetenssin ja
objektiivisuuden varmistaminen.
Olemme arvioineet esittämistavan asianmukaisuutta
konsernitilinpäätöksessä.
Liikearvon arvostus
Katso liitetieto 5.2 konsernitilinpäätöksessä.
Liikearvon määrä on konsernitiinpäätöksessä 89,9 miljoonaa
euroa (111,4 miljoonaa euroa). Liikearvo on kohdistettu
kokonaisuudessaan Norjan liiketoimintayksikköön.
Johto arvioi liikearvon arvonalentumistarvetta vuosittain.
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän
nykyarvo perustuu käyttöarvolaskelmiin. Kerrytettävissä olevaan
rahamäärään vaikuttavat erityisesti oletukset diskonttokorosta ja
nettovuokratuotosta.
Liikearvo on käsitelty konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksen
kannalta keskeisenä seikkana, koska arvonalentumistestaukseen
liittyy merkittävästi johdon harkintaa ja oletuksia erityisesti
kerrytettävissä olevien rahamäärien määrittelyyn.
Tilintarkastuksessa olemme arvioineet johdon laatimia ja hallituksen
hyväksymiä arvonalentumistestausmalleja, sekä arvioineet
arvonalentumistestaukseen liittyviä kontrolleja.
Olemme keskustelleet johdon kanssa ennusteissa käytetyistä
perusteista ja arvioineet merkittäviä johdon käyttämiä olettamia:
Olemme verranneet kasvu- ja kannattavuusolettamia historialliseen
kehitykseen.
Olemme verranneet laskelmissa käytettyjä syöttötietoja ja arvioita
hallituksen hyväksymiin taloudellisiin suunnitelmiin.
Arvioidessamme diskonttokorkojen asianmukaisuutta olemme
verranneet diskonttokoron määrittämisessä käytettyjä syöttötietoja
ulkoisiin lähteisiin sekä peilanneet korkojen muutosta edelliseen
vuoteen arvioiden sen asianmukaisuutta.
Olemme testanneet arvonalentumistestauslaskelman
laskentateknistä asianmukaisuutta.
Olemme arvioineet myös arvonalentumistestauksesta annettujen
liitetietojen asianmukaisuutta.
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole sellaisia tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja, joista olisi viestittävä kertomuksessamme.
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 kohdan c -alakohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen
virheellisyyden riskejä.
92
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta
epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, et
olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy
kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan
huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä
esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta
koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa
lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat
tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä
hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset
tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa
siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan
toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä
esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä
esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä,
kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia
ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän
kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin
tilintarkastuksen hankkiaksemme
konsernitilinpäätöstä koskevan
tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä
tai liiketoimintayksikköjä koskevasta taloudellisesta
informaatiosta. Vastaamme konsernin tilintarkastusta
varten suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta,
valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme
tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa
muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta
laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä
tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset
sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka
tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä,
että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia
relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme
niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista,
joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan
riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa
niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa
kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä
tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa
ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä.
Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa,
paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan
julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa
tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä
tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien
epäedullisten vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa
olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva
yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana
tilintarkastajana 19.3.2024 alkaen yhtäjaksoisesti yhden
vuoden.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta
informaatiosta. Muu informaatio käsittää
toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän
informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä
sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme
saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen
tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja
odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme
kyseisen päivän jälkeen. Tilinpäätöstä koskeva
lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity
muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen
yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu
informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen
tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme
tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin
olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen
osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida,
onko toimintakertomus laadittu noudattaen siihen
sovellettavia säännöksiä.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen
ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että
toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen
sovellettavia säännöksiä.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen
antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun
informaatioon kohdistamamme työn perusteella
johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa
on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava
tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen
raportoitavaa.
Helsingissä, 26. helmikuuta 2025
Deloitte Oy
Tilintarkastusyhteisö
Anu Servo
KHT
93
TilinpäätösTaloudellinen katsaus Taloudellinen katsaus 2024
www�citycon�com
Osoite:
Iso Omena, Piispansilta 9 A,
FI-02230 Espoo
info@citycon.com
549300P8N0P6KDGTJ2062024-01-012024-12-31549300P8N0P6KDGTJ2062023-01-012023-12-31549300P8N0P6KDGTJ2062024-12-31549300P8N0P6KDGTJ2062023-12-31549300P8N0P6KDGTJ2062022-12-31549300P8N0P6KDGTJ2062022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300P8N0P6KDGTJ2062022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300P8N0P6KDGTJ2062022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300P8N0P6KDGTJ2062022-12-31CIT:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-01-012023-12-31CIT:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-12-31CIT:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember549300P8N0P6KDGTJ2062022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300P8N0P6KDGTJ2062022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300P8N0P6KDGTJ2062022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300P8N0P6KDGTJ2062022-12-31CIT:HybridCapitalMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-01-012023-12-31CIT:HybridCapitalMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-12-31CIT:HybridCapitalMember549300P8N0P6KDGTJ2062022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300P8N0P6KDGTJ2062023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-01-012024-12-31CIT:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-12-31CIT:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-01-012024-12-31CIT:HybridCapitalMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-12-31CIT:HybridCapitalMember549300P8N0P6KDGTJ2062024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:sharesxbrli:shares