| Resultaträkning för koncernen | |||
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 2 | ||
Kostnad för sålda varor | 4 | – | – |
Bruttoresultat | |||
Försäljningskostnader | 4 | – | – |
Administrationskostnader | 4 | – | – |
Forsknings- och utvecklingskostnader | 4, 6 | – | – |
Jämförelsestörande poster | 4, 5 | – | – |
Övriga rörelseintäkter | 8 | ||
Övriga rörelsekostnader | 8 | – | – |
Resultat från andelar i intresseföretag | 15 | – | – |
Rörelseresultat (EBIT) | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 14 | ||
Finansiella intäkter | 9 | ||
Finansiella kostnader | 9 | – | – |
Resultat efter finansiella poster | 8 | ||
Skatt | 10 | – | – |
Årets resultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Resultat per aktie, kronor 1) | 11 | ||
| – vägt genomsnittligt antal aktier för beräkning | 11 | ||
| av resultat per aktie (tusental) |
| Rapport över totalresultatet för koncernen | |||
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kan omföras till resultatet | |||
| Aktuariella vinster/förluster avseende | – | ||
| förmånsbestämda pensionsplaner | |||
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras | 10 | – | – |
| till resultatet | |||
| Poster som vid senare tidpunkt kan omföras | |||
| till resultatet | |||
Omräkningsdifferenser | 19 | – | |
Säkringar av nettoinvesteringar | 19 | – | |
Kassaflödessäkringar | 19, 27 | – | |
| Skatt hänförlig till poster som kan omföras | 10, 19 | – | |
| till resultatet | |||
Årets övriga totalresultat netto efter skatt | – | ||
Summa totalresultat för året | |||
| Totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare |
| Balansräkning för koncernen | |||||||
Mkr | Not | 2024 | 2023 | Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| TILLGÅNGAR | EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
| Anläggningstillgångar | Eget kapital | ||||||
Immateriella tillgångar | 2, 4, 12 | Aktiekapital | 19 | ||||
Materiella anläggningstillgångar | 2, 4, 13 | Reserver | 19 | ||||
Nyttjanderätter | 2, 4, 14 | Balanserad vinst | |||||
Långfristiga finansiella fordringar, räntebärande | 20 | Eget kapital hänförligt till | |||||
Långfristiga leasingfordringar | 14, 20 | moderbolagets aktieägare | |||||
Långfristig fordran pensioner, räntebärande | 20, 22 | ||||||
Övriga finansiella anläggningstillgångar | 28 | Långfristiga skulder | |||||
Andelar i intresseföretag | 15 | Långfristiga finansiella skulder | 20, 27, 28 | ||||
Uppskjuten skattefordran | 10 | Långfristiga leasingskulder | 14, 20, 27 | ||||
Summa anläggningstillgångar | Derivat, långfristiga | 27, 28 | |||||
Avsättningar för pensioner, räntebärande | 20, 22 | ||||||
| Omsättningstillgångar | Uppskjuten skatteskuld | 10 | |||||
Varulager | 16 | Övriga avsättningar, långfristiga | 21 | ||||
Kundfordringar | 17, 28 | Summa långfristiga skulder | |||||
Aktuella skattefordringar | |||||||
Kortfristiga finansiella fordringar, räntebärande | 20 | Kortfristiga skulder | |||||
Kortfristiga leasingfordringar | 14, 20 | Övriga avsättningar, kortfristiga | 21 | ||||
Derivat, kortfristiga | 27, 28 | Kortfristiga finansiella skulder | 20, 27, 28 | ||||
Övriga kortfristiga fordringar | Kortfristiga leasingskulder | 14, 20, 27 | |||||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | Leverantörsskulder | 27, 28 | ||||
Likvida medel | 20, 28 | Aktuella skatteskulder | |||||
Summa omsättningstillgångar | Derivat, kortfristiga | 27, 28 | |||||
Tillgångar som innehas för försäljning | 15 | Övriga skulder | |||||
SUMMA TILLGÅNGAR | Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | |||||
Summa kortfristiga skulder | |||||||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Förändringar i eget kapital för koncernen | ||||
Mkr | Aktiekapital | Reserver 1) | Balanserad vinst | Total |
Ingående balans per 1 januari 2023 (omräknat) 2) | ||||
Årets resultat | ||||
Övrigt totalresultat för året | – | – | – | |
Utdelning | – | – | ||
Utgående balans per 31 december 2023 | ||||
Ingående balans per 1 januari 2024 | ||||
Årets resultat | ||||
Övrigt totalresultat för året | ||||
Utdelning | – | – | ||
Utgående balans per 31 december 2024 |
| Kassaflödesanalys för koncernen | |||
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat (EBIT) | |||
Återläggning av av- och nedskrivningar | |||
Övriga icke kassaflödespåverkande poster | 29 | – | – |
Kostnadsförda jämförelsestörande poster 1) | |||
Utbetalda jämförelsestörande poster | – | – | |
Betalda räntor | – | – | |
Erhållna räntor | |||
Övriga finansiella poster | – | ||
Betald skatt | – | – | |
Kassaflöde före förändringar av rörelsekapital | |||
| Förändring i rörelsekapital | |||
Varulager | |||
Kortfristiga fordringar | – | ||
Kortfristiga skulder | |||
| Kassaflöde från den löpande | |||
| verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärvade verksamheter | 25 | – | |
Kapitaltillskott till intressebolag | 15 | – | |
Förvärvade finansiella anläggnings tillgångar | – | ||
Investeringar i immateriella tillgångar | – | – | |
| Investeringar i materiella | – | – | |
| anläggningstillgångar | |||
| Avyttringar av immateriella/ materiella | |||
| anläggningstillgångar och nyttjanderätter | |||
Kassaflöde från investerings verksamheten | – | – |
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagande av lån | 20 | ||
Återbetalning av finansiella skulder | 20 | – | – |
Återbetalning av leasingskulder | – | – | |
Förändring av pensionstillgångar/skulder | – | – | |
Förändring av räntebärande fordringar | |||
Utdelning | – | – | |
Realiserade derivat hänförliga till finansieringsverksamheten | |||
Kassaflöde från finansierings verksamheten | – | – | |
Årets kassaflöde | 20 | – | – |
Likvida medel vid periodens början | |||
Årets kassaflöde | – | – | |
Omräkningsdifferenser | – | – | |
Likvida medel vid årets slut | 29 |
| 2024 | Koncern- | |||||
Mkr | Global Sales | Nord amerika | Övrigt | funktioner | Elimineringar | Arjo Koncern |
Produktförsäljning | 3 269 | 2 621 | 385 | — | –10 | 6 266 |
Service inklusive reservdelar | 1 478 | 711 | 23 | — | 0 | 2 212 |
Uthyrning | 1 733 | 1 082 | — | — | –1 | 2 814 |
Total nettoomsättning, extern | 6 481 | 4 415 | 408 | — | –12 | 11 292 |
Rörelseresultat | 1 062 | 1 011 | 55 | –1 235 | — | 893 |
Finansiella intäkter | 30 | |||||
Finansiella kostnader | –239 | |||||
Resultat efter finansiella poster | 684 | |||||
Skatt | –187 | |||||
Årets resultat | 498 |
| 2023 | Koncern- | |||||
Mkr | Global Sales | Nord amerika | Övrigt | funktioner | Elimineringar | Arjo Koncern |
Produktförsäljning | 3 325 | 2 555 | 399 | — | –15 | 6 264 |
Service inklusive reservdelar | 1 361 | 663 | 25 | — | 0 | 2 048 |
Uthyrning | 1 667 | 1 001 | — | — | — | 2 668 |
Total nettoomsättning, extern | 6 352 | 4 219 | 424 | — | –15 | 10 980 |
Rörelseresultat | 1 143 | 896 | 50 | –1 206 | — | 884 |
Finansiella intäkter | 28 | |||||
Finansiella kostnader | –271 | |||||
Resultat efter finansiella poster | 640 | |||||
Skatt | –160 | |||||
Årets resultat | 480 |
| Tillgångar | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
| USA | 2 021 | 1 925 |
Storbritannien | 1 479 | 1 369 |
Sverige | 4 108 | 4 031 |
Övriga | 2 952 | 2 797 |
Summa | 10 560 | 10 122 |
2024 | 2023 | ||||
# | Land | Mkr | % | Mkr | % |
1 | USA | 3 390 | 30 | 3 251 | 30 |
2 | Storbritannien 1) | 1 418 | 13 | 1 395 | 13 |
3 | Frankrike | 1 222 | 11 | 1 220 | 11 |
4 | Kanada | 1 134 | 10 | 1 076 | 10 |
5 | Tyskland | 828 | 7 | 792 | 7 |
6 | Australien | 625 | 6 | 612 | 6 |
7 | Nederländerna | 375 | 3 | 380 | 3 |
8 | Österrike | 265 | 2 | 258 | 2 |
9 | Italien | 252 | 2 | 242 | 2 |
10 | Belgien | 210 | 2 | 192 | 2 |
11 | Schweiz | 189 | 2 | 179 | 2 |
12 | Indien | 170 | 2 | 151 | 1 |
13 | Sydafrika | 138 | 1 | 136 | 1 |
14 | Singapore | 119 | 1 | 116 | 1 |
15 | Irland | 111 | 1 | 99 | 1 |
16 | Nya Zeeland | 88 | 1 | 87 | 1 |
17 | Hong Kong | 87 | 1 | 92 | 1 |
18 | Spanien | 69 | 1 | 85 | 1 |
19 | Japan | 58 | 1 | 56 | 1 |
20 | Sverige | 58 | 1 | 67 | 1 |
Övriga | 486 | 4 | 494 | 4 | |
Total nettoomsättning | 11 292 | 100 | 10 980 | 100 |
| Styrelse | 2024 | Styrelse | 2023 | |||
| Koncernen, Mkr | och VD 1) | Övriga | Totalt | och VD 1) | Övriga | Totalt |
Löner & ersättningar | 138 | 3 672 | 3 810 | 131 | 3 477 | 3 608 |
Sociala kostnader | 27 | 661 | 688 | 27 | 634 | 661 |
Pensionskostnader | 10 | 173 | 183 | 10 | 171 | 181 |
Summa | 175 | 4 506 | 4 681 | 168 | 4 281 | 4 449 |
| Medelantal anställda | ||||||
2024 | 2023 | |||||
Antal | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt |
Australien | 156 | 85 | 241 | 151 | 80 | 231 |
Belgien | 52 | 23 | 75 | 52 | 20 | 72 |
Brasilien | 9 | 14 | 23 | 11 | 11 | 22 |
Danmark | 8 | 5 | 13 | 10 | 5 | 15 |
Dominikanska Republiken | 279 | 765 | 1 044 | 249 | 632 | 881 |
Frankrike | 401 | 151 | 552 | 394 | 140 | 534 |
Förenade Arabemiraten | 9 | 1 | 10 | 10 | 1 | 11 |
Hongkong | 14 | 11 | 25 | 14 | 11 | 25 |
Indien | 145 | 40 | 185 | 142 | 36 | 178 |
Irland | 34 | 5 | 39 | 29 | 4 | 33 |
Italien | 81 | 40 | 121 | 78 | 38 | 116 |
Japan | 11 | 7 | 18 | 15 | 7 | 22 |
Kanada | 267 | 157 | 424 | 262 | 160 | 422 |
Kina | 70 | 115 | 185 | 73 | 115 | 188 |
Mexiko | 6 | 6 | 12 | 4 | 6 | 10 |
Nederländerna | 113 | 61 | 174 | 111 | 60 | 171 |
Norge | 6 | 10 | 16 | 5 | 9 | 14 |
Nya Zeeland | 26 | 10 | 36 | 25 | 10 | 35 |
Polen | 287 | 507 | 794 | 301 | 531 | 832 |
Schweiz | 44 | 13 | 57 | 46 | 12 | 58 |
Singapore | 40 | 11 | 51 | 10 | 37 | 47 |
Spanien | 26 | 16 | 42 | 25 | 17 | 42 |
Storbritannien | 695 | 297 | 992 | 682 | 283 | 965 |
Sverige | 104 | 110 | 214 | 105 | 105 | 210 |
Sydafrika | 74 | 53 | 127 | 72 | 50 | 122 |
Sydkorea | 2 | 1 | 3 | 3 | 1 | 4 |
Tjeckien | 15 | 9 | 24 | 12 | 9 | 21 |
Tyskland | 320 | 105 | 425 | 317 | 99 | 416 |
USA | 617 | 280 | 897 | 615 | 254 | 869 |
Österrike | 96 | 17 | 113 | 96 | 17 | 113 |
Summa | 4 007 | 2 925 | 6 932 | 3 919 | 2 760 | 6 679 |
| Könsfördelning inom samtliga bolag i koncernen | ||
2024 | 2023 | |
| Kvinnor: | ||
Styrelseledamöter i moderbolaget | 37% | 29% |
Styrelseledamöter i samtliga koncernbolag | 6% | 9% |
Andra personer i företagets ledning inkl VD | 30% | 27% |
| Män: | ||
Styrelseledamöter i moderbolaget | 63% | 71% |
Styrelseledamöter i samtliga koncernbolag | 94% | 91% |
Andra personer i företagets ledning inkl VD | 70% | 73% |
| Ersättningar och övriga förmåner till ledande befattningshavare under 2024, tkr | |||||||
| Rörlig | Rörlig | ||||||
| Styrelse- | Grund- | ersättning, | ersättning, | Övriga | Pensions- | ||
arvode 1) | lön | kortsiktig | långsiktig | förmåner | kostnad | Summa | |
| Johan Malmquist, styrelsens | 1 806 | 1 806 | |||||
| ordförande | |||||||
Carl Bennet, styrelseledamot | 814 | 814 | |||||
Eva Elmstedt, styrelseledamot | 849 | 849 | |||||
Ulf Grunander, styrelseledamot | 995 | 995 | |||||
Carola Lemne, styrelseledamot | 814 | 814 | |||||
Dan Frohm, styrelseledamot | 960 | 960 | |||||
Ulrika Dellby, styrelseledamot | 849 | 849 | |||||
Verkställande direktör | 9 870 | 4 195 | — | 155 | 3 362 | 17 583 | |
Övriga ledande befattnings- havare, anställda i Arjo AB | 17 043 | 4 524 | — | 1 026 | 3 274 | 25 867 | |
Övriga ledande befattnings- havare, anställda i andra | 10 218 2) | 257 | — | 57 | 271 | 10 803 | |
| koncernbolag | |||||||
Totalt | 7 087 | 37 131 | 8 976 | — | 1 238 | 6 907 | 61 339 |
| Ersättningar och övriga förmåner till ledande befattningshavare under 2023, tkr | |||||||
| Rörlig | Rörlig | ||||||
| Styrelse- | ersättning, | ersättning, | Övriga | Pensions- | |||
arvode 1) Grundlön | kortsiktig | långsiktig | förmåner | kostnad | Summa | ||
| Johan Malmquist, styrelsens | 1 728 | 1 728 | |||||
| ordförande | |||||||
Carl Bennet, styrelseledamot | 779 | 779 | |||||
Eva Elmstedt, styrelseledamot | 812 | 812 | |||||
Ulf Grunander, styrelseledamot | 952 | 952 | |||||
Carola Lemne, styrelseledamot | 812 | 812 | |||||
Dan Frohm, styrelseledamot | 919 | 919 | |||||
Verkställande direktör | 9 539 | 4 619 | — | 125 | 2 771 | 17 054 | |
Övriga ledande befattnings- havare, anställda i Arjo AB | 15 777 | 5 535 | — | 752 | 2 914 | 24 978 | |
Övriga ledande befattnings- havare, anställda i andra | 7 840 | 1 811 | — | 112 | 282 | 10 045 | |
| koncernbolag | |||||||
Totalt | 33 156 | 6 002 | 11 965 | — | 989 | 5 967 | 58 079 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Kostnader fördelade på kostnadsslag | ||
Löner och ersättningar | –3 816 | –3 608 |
Sociala kostnader | –653 | –661 |
Pensionskostnader | –170 | –181 |
Av- och nedskrivningar immateriella tillgångar | –244 | –287 |
Av- och nedskrivningar materiella anläggningstillgångar och nyttjanderätter | –840 | –775 |
Varor och tjänster | –4 686 | –4 579 |
Summa | –10 409 | –10 091 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Av- och nedskrivningar | ||
Kostnad för sålda varor | –699 | –652 |
Försäljningskostnader | –166 | –168 |
Administrationskostnader | –192 | –229 |
Forsknings- och utvecklingskostnader | –9 | –9 |
Övriga rörelsekostnader | 0 | –1 |
Jämförelsestörande poster | –17 | –2 |
Summa | –1 084 | –1 062 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Förvärvskostnader | –4 | –2 |
Realisationsförlust avyttring BBI- tillgångar | –54 | — |
Omstruktureringskostnader | –68 | –72 |
Summa | –126 | –73 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Jämförelsestörande poster per funktion | ||
Kostnad för sålda varor | –21 | –18 |
Försäljningskostnader | –17 | –44 |
Administrationskostnader | –34 | –11 |
Övriga rörelsekostnader | –54 | — |
Summa | –126 | –73 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Utvecklingskostnader, brutto | –319 | –297 |
Aktiverade utvecklingskostnader | 169 | 148 |
Utvecklingskostnader, netto | –150 | –149 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Arvode till PwC | ||
| Arvode och kostnadsersättningar: | ||
Revisionsuppdraget 1) | –12 | –12 |
Skatterådgivning | 0 | 0 |
Övriga tjänster 2) | –3 | –1 |
Summa | –15 | –13 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Arvode till övriga revisorer | ||
| Arvode och kostnadsersättningar: | ||
Revisionsuppdraget | –2 | –2 |
Skatterådgivning | — | — |
Övriga tjänster | — | — |
Summa | –2 | –2 |
| Valutakursdifferenser har redovisats i resultaträkningen | ||
| enligt följande: | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
| Övriga rörelseintäkter och | 8 | –16 |
| rörelsekostnader | ||
Finansiella poster | 17 | –4 |
Summa | 25 | –20 |
| Finansiella intäkter | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter | 30 | 28 |
Kursvinster | 17 | — |
Summa | 47 | 28 |
| Finansiella kostnader | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Räntekostnader finansiella skulder | –207 | –227 |
Räntekostnader leasing | –44 | –36 |
Kursförluster | — | –4 |
Övrigt | –4 | –4 |
Summa | –256 | –271 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Aktuell skattekostnad | –198 | –175 |
Uppskjuten skatt | 11 | 15 |
Summa | –187 | –160 |
| Sambandet mellan årets skattekostnad och | ||
redovisat resultat efter finansiella poster, Mkr | ||
Redovisat resultat efter finansiella poster | 684 | 640 |
| Skatt enligt gällande skattesats i Sverige | –141 | –132 |
| 20,6% (20,6%) | ||
| Justering för skattesatser i utländska | –22 | –21 |
| dotterföretag | ||
Justering av skattekostnad från tidigare år | 9 | 13 |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | –21 | –20 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 15 | 8 |
Justering för ändrade skattesatser | 0 | –2 |
Förändrad värdering av temporära skillnader | –5 | –7 |
Övrigt | –22 | 1 |
Redovisad skattekostnad | –187 | –160 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Uppskjuten skatt: aktuariella vinster/ | ||
| förluster avseende förmånsbestämda | –8 | –10 |
| pensionsplaner | ||
| Uppskjuten skatt: säkringar av | ||
| netto investeringar och utökade | –28 | 2 |
| nettoinves t eringar |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Uppskjuten skattefordran hänför sig | ||
| till följande temporära skillnader samt | ||
| underskottsavdrag | ||
Anläggningstillgångar | 208 | 213 |
Finansiella fordringar och derivat | 1 | 1 |
Omsättningstillgångar | 101 | 94 |
Leasingskulder | 306 | 275 |
Avsättningar | 35 | 28 |
Underskottsavdrag | 196 | 207 |
Övrigt | 134 | 116 |
Kvittning | –593 | –559 |
Uppskjuten skattefordran | 387 | 375 |
| Uppskjuten skatteskuld hänför sig till | ||
| följande temporära skillnader | ||
Anläggningstillgångar | –423 | –403 |
Nyttjanderätter | –292 | –263 |
Omsättningstillgångar | 0 | 0 |
Avsättningar | –80 | –65 |
Övrigt | –10 | –7 |
Kvittning | 593 | 559 |
Uppskjuten skatteskuld | –212 | –179 |
| Förfallostruktur för | ||
| underskottsavdrag | ||
Förfaller inom 5 år | 37 | 46 |
Förfaller över 5 år | 5 | 5 |
Ingen förfallodag | 671 | 717 |
Summa | 713 | 768 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Resultat (täljare) | ||
| Resultat hänförlig till moderbolagets | ||
| aktieägare som utgör underlag för | 498 | 480 |
| beräkning av resultat per aktie | ||
| Antal aktier (nämnare) | ||
| Vägt genomsnittligt antal stamaktier | 272 369 573 | 272 369 573 |
| för beräkning av resultat per aktie |
| Balanserade | Immateriella | |||||
| utvecklings- | Kund- | tillgångar, | ||||
Mkr | Goodwill | Varumärken | kostnader | relationer | övrigt | Summa |
| IMMATERIELLA TILLGÅNGAR | ||||||
Anskaffningsvärde 2024-01-01 | 5 849 | 740 | 1 360 | 973 | 2 515 | 11 436 |
Investeringar | — | — | 169 | — | 116 | 285 |
Förvärv | 48 | — | — | 8 | 1 | 57 |
Försäljningar/utrangeringar | — | — | — | — | –86 | –86 |
Omräkningsdifferenser | 265 | 3 | 18 | 71 | 43 | 398 |
Ackumulerade anskaffningsvärde 2024-12-31 | 6 162 | 742 | 1 547 | 1 051 | 2 589 | 12 091 |
Av- och nedskrivningar 2024-01-01 | –211 | –593 | –694 | –803 | –1 792 | –4 093 |
Årets avskrivningar | — | –31 | –38 | –39 | –135 | –244 |
Försäljningar/utrangeringar | — | — | — | — | 58 | 58 |
Omräkningsdifferenser | –56 | –2 | –13 | –59 | –31 | –161 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar 2024-12-31 | –267 | –626 | –746 | –901 | –1 901 | –4 441 |
Utgående redovisat värde 2024-12-31 | 5 895 | 116 | 802 | 151 | 687 | 7 651 |
| Balanserade | Immateriella | |||||
| utvecklings- | Kund- | tillgångar, | ||||
Mkr | Goodwill | Varumärken | kostnader | relationer | övrigt | Summa |
| IMMATERIELLA TILLGÅNGAR | ||||||
Anskaffningsvärde 2023-01-01 | 5 877 | 740 | 1 210 | 978 | 2 389 | 11 195 |
Investeringar | — | — | 148 | — | 128 | 276 |
Omklassificeringar | — | — | — | — | 2 | 2 |
Omräkningsdifferenser | –28 | 0 | 2 | –6 | –4 | –36 |
Ackumulerade anskaffningsvärde 2023-12-31 | 5 849 | 740 | 1 360 | 973 | 2 515 | 11 436 |
Av- och nedskrivningar 2023-01-01 | –204 | –561 | –662 | –766 | –1 611 | –3 804 |
Årets avskrivningar | — | –31 | –32 | –39 | –183 | –285 |
Nedskrivningar | — | — | — | — | –1 | –1 |
Omräkningsdifferenser | –7 | 0 | –1 | 3 | 3 | –2 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar 2023-12-31 | –211 | –593 | –694 | –803 | –1 792 | –4 093 |
Utgående redovisat värde 2023-12-31 | 5 638 | 147 | 666 | 170 | 723 | 7 343 |
| Prövning av nedskrivningsbehov | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
| Goodwill och immateriella tillgångar med | ||
| obestämbar nyttjandeperiod | ||
Global Sales | 2 308 | 2 208 |
Nordamerika | 3 027 | 2 896 |
Övrigt | 611 | 584 |
Koncernen, totalt | 5 946 | 5 688 |
Tillgångsslag | Avskrivning, antal år |
Markanläggningar | 40–50 |
Byggnader | 10–50 |
Maskiner | 5–25 |
Inventarier | 10 |
Produktionsverktyg | 5 |
Utrustning for uthyrning | 5–10 |
Bilar | 5 |
Datorutrustning | 3 |
| Maskiner och | Inventarier, | Pågående | ||||
| Byggnader | andra tekniska | verktyg och | Utrustning | nyanlägg- | ||
| Mkr | och mark 1) | anläggningar | installationer | för uthyrning 2) | ningar | Summa |
| MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | ||||||
Anskaffningsvärde 2024-01-01 | 459 | 330 | 1 146 | 3 968 | 68 | 5 971 |
Investeringar | 7 | 6 | 65 | 136 | 63 | 278 |
Förvärv | — | — | 4 | 2 | — | 6 |
Försäljningar/utrangeringar | –6 | –6 | –81 | –369 | 0 | –461 |
Omklassificeringar | 2 | 12 | 34 | 0 | –48 | — |
Omräkningsdifferenser | 31 | 19 | 63 | 271 | 3 | 387 |
Ackumulerade anskaffningsvärde 2024-12-31 | 492 | 361 | 1 232 | 4 008 | 88 | 6 181 |
Av- och nedskrivningar 2024-01-01 | –243 | –247 | –934 | –2 878 | — | –4 302 |
Årets avskrivningar | –20 | –18 | –71 | –286 | — | –395 |
Nedskrivningar | –6 | — | 0 | — | — | –6 |
Förvärv | — | — | –3 | 0 | — | –3 |
Försäljningar/utrangeringar | 5 | 4 | 80 | 410 | — | 499 |
Omräkningsdifferenser | –17 | –14 | –51 | –196 | — | –279 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | –282 | –275 | –980 | –2 950 | — | –4 486 |
| 2024-12-31 | ||||||
Utgående redovisat värde 2024-12-31 | 210 | 86 | 252 | 1 058 | 88 | 1 695 |
| Maskiner och | Inventarier, | Pågående | ||||
| Byggnader | andra tekniska | verktyg och | Utrustning | nyanlägg- | ||
| Mkr | och mark 1) | anläggningar | installationer | för uthyrning 2) | ningar | Summa |
| MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | ||||||
Anskaffningsvärde 2023-01-01 | 455 | 294 | 1 111 | 4 050 | 104 | 6 015 |
Investeringar | 3 | 4 | 52 | 278 | 54 | 391 |
Försäljningar/utrangeringar | –16 | –6 | –16 | –330 | 0 | –368 |
Omklassificeringar | 30 | 33 | –1 | 27 | –91 | –2 |
Omräkningsdifferenser | –14 | 4 | –1 | –57 | 1 | –65 |
Ackumulerade anskaffningsvärde 2023-12-31 | 459 | 330 | 1 146 | 3 968 | 68 | 5 971 |
Av- och nedskrivningar 2023-01-01 | –238 | –231 | –884 | –2 951 | — | –4 304 |
Årets avskrivningar | –19 | –20 | –68 | –267 | — | –374 |
Nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | –2 | — | –2 |
Försäljningar/utrangeringar | 7 | 6 | 15 | 306 | — | 334 |
Omklassificeringar | 1 | — | 2 | –2 | — | 0 |
Omräkningsdifferenser | 6 | –2 | 2 | 39 | — | 44 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | –243 | –247 | –934 | –2 878 | — | –4 302 |
| 2023-12-31 | ||||||
Utgående redovisat värde 2023-12-31 | 215 | 83 | 212 | 1 090 | 68 | 1 669 |
| Redovisade belopp i balansräkningen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
| Tillgångar med nyttjanderätt | ||
Byggnader och mark | 767 | 694 |
Bilar och övriga fordon | 428 | 394 |
Övrigt | 19 | 23 |
Summa | 1 215 | 1 111 |
| Leasingskulder | ||
Kortfristiga | 428 | 365 |
Långfristiga | 851 | 796 |
Summa | 1 279 | 1 161 |
| Redovisade belopp i resultaträkningen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
| Av- och nedskrivningar på nyttjanderätter | ||
Byggnader och mark | –229 | –201 |
Bilar och övriga fordon | –202 | –191 |
Övrigt | –8 | –7 |
Summa | –439 | –399 |
Räntekostnader hänförliga till leasingavtal | –44 | –36 |
| Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal | ||
(ingår i kostnad för sålda varor, försäljnings- kostnader, administrationskostnader, forsk- nings- och utvecklingskostnader) | –12 | –12 |
| Utgifter hänförliga till leasingavtal för vilka den | ||
| underliggande tillgången är av lågt värde som | ||
| inte är korttidsleasingavtal (ingår i kostnad för | –6 | –8 |
sålda varor, försäljningskostnader, administra- tionskostnader) |
| Löptidsanalys för leasingavgifterna med odiskonterade betalningar | ||
| för leasing avgifter som ska erhållas på årsbasis från kund | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Förfallotidpunkt inom 1 år | 495 | 469 |
Förfallotidpunkt 1 till 2 år | 323 | 300 |
Förfallotidpunkt 2 till 3 år | 316 | 264 |
Förfallotidpunkt 3 till 4 år | 245 | 225 |
Förfallotidpunkt 4 till 5 år | 239 | 213 |
Förfallotidpunkt mer än 5 år | 245 | 55 |
Summa | 1 862 | 1 525 |
| Leasingfordringar i balansräkningen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Kortfristiga | 25 | 14 |
Långfristiga | 73 | 46 |
Summa | 98 | 60 |
| Löptidsanalys för leasingavgifterna med betalningar för | ||||
| leasingavgifter som ska erhållas på årsbasis från kund | ||||
| Odiskonterade | Ränte- | Diskonterade | ||
202 | 4, Mkr | betalningar | effekt | betalningar |
Förfallotidpunkt inom 1 år | 27 | –2 | 25 | |
Förfallotidpunkt 1 till 2 år | 27 | –2 | 24 | |
Förfallotidpunkt 2 till 3 år | 22 | –2 | 19 | |
Förfallotidpunkt 3 till 4 år | 21 | –2 | 19 | |
Förfallotidpunkt 4 till 5 år | 10 | –1 | 9 | |
Förfallotidpunkt mer än 5 år | 0 | 0 | 0 | |
Summa | 108 | –9 | 98 |
| Odiskonterade | Ränte- | Diskonterade | ||
202 | 3, Mkr | betalningar | effekt | betalningar |
Förfallotidpunkt inom 1 år | 16 | –2 | 14 | |
Förfallotidpunkt 1 till 2 år | 15 | –2 | 13 | |
Förfallotidpunkt 2 till 3 år | 15 | –2 | 13 | |
Förfallotidpunkt 3 till 4 år | 10 | –1 | 8 | |
Förfallotidpunkt 4 till 5 år | 9 | –1 | 8 | |
Förfallotidpunkt mer än 5 år | 7 | –3 | 4 | |
Summa | 72 | –12 | 60 |
| Finansiella skulder i balansräkningen från sale and | ||
| leaseback redovisade enligt IFRS 9 | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Kortfristiga | 25 | 14 |
Långfristiga | 69 | 45 |
Summa | 95 | 59 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Ingående anskaffningsvärde | 139 | 132 |
| intressebolag | ||
Kapitaltillskott | — | 24 |
Årets resultatandel från intressebolag | –9 | –11 |
Övrigt totalresultat | 14 | –6 |
Bokfört värde vid årets utgång | 143 | 139 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Resultaträkning i sammandrag | ||
Nettoomsättning | 24 | 21 |
Rörelseresultat | –122 | –110 |
Periodens resultat | –122 | –112 |
Övrigt totalresultat | 0 | 0 |
Periodens totalresultat | –122 | –112 |
| Balansräkning i sammandrag | ||
Anläggningstillgångar | 22 | 11 |
Omsättningstillgångar | 88 | 78 |
Summa tillgångar | 111 | 89 |
Eget kapital | –87 | 47 |
Kortfristiga skulder | 198 | 42 |
Summa eget kapital och skulder | 111 | 89 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Råmaterial | 646 | 667 |
Pågående arbeten | 64 | 51 |
Färdiga produkter | 679 | 583 |
Summa | 1 388 | 1 301 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Kundfordringar före reservering | 1 869 | 1 696 |
Reservering för osäkra kundfordringar | –71 | –64 |
Summa | 1 798 | 1 632 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Ej förfallna | 1 273 | 1 148 |
Förfallna 1–5 dagar | 116 | 117 |
Förfallna 6–30 dagar | 165 | 130 |
Förfallna 31–60 dagar | 146 | 97 |
Förfallna 61–90 dagar | 49 | 48 |
Förfallna mer än 90 dagar | 120 | 157 |
Summa | 1 869 | 1 696 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Ej förfallna | –7 | –6 |
Förfallna 1–5 dagar | 0 | –1 |
Förfallna 6–30 dagar | –3 | –2 |
Förfallna 31–60 dagar | –1 | –2 |
Förfallna 61–90 dagar | –5 | –1 |
Förfallna mer än 90 dagar | –56 | –53 |
Summa | –71 | –64 |
Mkr | 2024 | 2023 |
EUR | 522 | 562 |
USD | 572 | 439 |
GBP | 242 | 254 |
CAD | 249 | 195 |
SEK | 8 | 5 |
Andra valutor | 277 | 242 |
Total | 1 869 | 1 696 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Vid årets ingång | –64 | –81 |
Reservering befarade förluster | –13 | –20 |
Konstaterade förluster | –1 | 8 |
Infriad betalning av reserverad fordran | 10 | 29 |
Omräkningsdifferenser | –3 | 0 |
Vid årets utgång | –71 | –64 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Upplupna intäkter | 125 | 95 |
IT-kostnader | 67 | 59 |
Försäkringskostnader | 34 | 27 |
Bankavgifter | 17 | 23 |
Hyreskostnader | 15 | 11 |
Övrigt | 83 | 68 |
Summa | 343 | 284 |
| Specifikation av andra reserver | ||||||||
| Säkring av | ||||||||
Säkringsreserv | Omräkningsreserv | nettoinvesteringar | Summa | |||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående balans | — | — | 1 450 | 1 510 | –135 | –138 | 1 315 | 1 372 |
Årets förändring | –2 | — | — | — | –62 | 4 | –64 | 4 |
| Skatt hänförlig till poster som kan | 1 | — | –42 | 2 | 13 | –1 | –28 | 2 |
| omföras till resultatet | ||||||||
Årets omräkningsdifferens | — | — | 585 | –63 | — | — | 585 | –63 |
Utgående balans | –2 | — | 1 993 | 1 450 | –184 | –135 | 1 807 | 1 315 |
Aktieslag | A | B | Totalt |
Kvotvärde per aktie | 0,33 | 0,33 | |
31 December 2023 | 18 217 200 | 254 152 373 | 272 369 573 |
31 December 2024 | 18 217 200 | 254 152 373 | 272 369 573 |
Akties röstvärde i % | 41,8 | 58,2 | 100 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | |||||
| Övriga ej kassaflödes- | Valutakurs- | ||||
Mkr | 1 Jan 2024 | Kassaflöden | påverkande poster | differenser | 31 Dec 2024 |
Långfristiga och kortfristiga finansiella skulder | 4 325 | –336 | 69 | 80 | 4 139 |
Långfristiga och kortfristiga leasingskulder | 1 161 | –431 | 486 | 63 | 1 279 |
Avsättningar för pensioner, räntebärande | 31 | 2 | 2 | 1 | 36 |
Total räntebärande skuld | 5 517 | –765 | 557 | 144 | 5 453 |
Långfristiga och kortfristiga finansiella tillgångar | –91 | 17 | –63 | –5 | –141 |
Pensionstillgångar | –183 | –7 | –21 | –17 | –229 |
Likvida medel | –923 | 26 | — | 5 | –892 |
Totala räntebärande tillgångar | –1 197 | 36 | –84 | –17 | –1 262 |
Netto räntebärande skuld | 4 320 | –729 | 473 | 128 | 4 191 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | |||||
| Övriga ej kassaflödes- | Valutakurs- | ||||
Mkr | 1 Jan 2023 | Kassaflöden | påverkande poster | differenser | 31 Dec 2023 |
Långfristiga och kortfristiga finansiella skulder | 5 145 | –888 | 30 | 39 | 4 325 |
Avgår ej räntebärande finansiell skuld | –57 | 58 | — | –1 | — |
Långfristiga och kortfristiga leasingskulder | 1 168 | –412 | 418 | –13 | 1 161 |
Avsättningar för pensioner, räntebärande | 29 | 4 | 0 | –2 | 31 |
Total räntebärande skuld | 6 285 | –1 238 | 448 | 22 | 5 517 |
Långfristiga och kortfristiga finansiella tillgångar | –87 | 22 | –26 | –1 | –91 |
Pensionstillgångar | –205 | –7 | 33 | –4 | –183 |
Likvida medel | –949 | 4 | — | 22 | –923 |
Totala räntebärande tillgångar | –1 241 | 19 | 7 | 17 | –1 197 |
Netto räntebärande skuld | 5 044 | –1 219 | 455 | 39 | 4 320 |
Mkr | Omstrukturering | Garantier | Personal | Övrigt | Totalt |
Värde enligt ingående balans 2024 | 17 | 30 | 16 | 63 | 126 |
Avsättningar | 14 | 19 | 2 | 29 | 64 |
Ianspråktagna medel | –15 | –21 | –3 | –18 | –57 |
Outnyttjade medel som återförts | 0 | –1 | 0 | –1 | –2 |
Omräkningsdifferenser | 1 | 1 | 0 | 3 | 6 |
Värde enligt utgående balans 2024 | 16 | 28 | 16 | 76 | 136 |
Varav kortfristiga avsättningar | 61 | ||||
Varav långfristiga avsättningar | 76 | ||||
Värde enligt ingående balans 2023 | 10 | 25 | 13 | 88 | 136 |
Avsättningar | 14 | 32 | 6 | 25 | 77 |
Ianspråktagna medel | –5 | –26 | –3 | –45 | –79 |
Outnyttjade medel som återförts | — | 0 | 0 | –6 | –7 |
Omräkningsdifferenser | –1 | –1 | 1 | 0 | –1 |
Värde enligt utgående balans 2023 | 17 | 30 | 16 | 63 | 126 |
Varav kortfristiga avsättningar | 59 | ||||
Varav långfristiga avsättningar | 67 |
| Förväntade tidpunkter för utflöde: | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Inom 1 år | 61 | 59 |
Inom 3 år | 12 | 15 |
Inom 5 år | 29 | 18 |
Mer än 5 år | 34 | 34 |
Summa | 136 | 126 |
202 | 4, Mkr | 202 | 3, Mkr | |||
| Fonderade | Ofonderade | Fonderade | Ofonderade | |||
| pensionsplaner | pensions planer | Totalt | pensionsplaner | pensions planer | Totalt | |
Nuvärdet av förpliktelser | –1 587 | –36 | –1 623 | –1 627 | –31 | –1 658 |
Förvaltningstillgångars verkliga värde | 1 816 | — | 1 816 | 1 810 | — | 1 810 |
Nettotillgång/skuld i balansräkningen | 229 | –36 | 193 | 183 | –31 | 152 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Pensionsförpliktelser | ||
Ingående balans | –1 658 | –1 649 |
Kostnader för intjäning under innevarande år | –3 | –2 |
Räntekostnader | –75 | –78 |
Utbetalda ersättningar | 79 | 73 |
Valutakursdifferenser | –132 | –29 |
| Vinst/(förlust) till följd av förändrade | 1 | 52 |
| demografiska antaganden | ||
| Vinst/(förlust) till följd av förändrade finansiella | 170 | –43 |
| antaganden | ||
Erfarenhetsbaserade vinster/(förluster) | –5 | 18 |
Utgående balans | –1 623 | –1 658 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Förvaltningstillgångar | ||
Ingående balans | 1 810 | 1 825 |
Ränteintäkter | 79 | 81 |
Administrativa kostnader avseende förvaltnings- tillgångar | 0 | 0 |
Betalda avgifter av arbetsgivaren | 1 | 4 |
Utbetalda ersättningar | –77 | –71 |
Valutakursdifferenser | 147 | 31 |
Avkastning på förvaltningstillgångar | –150 | –60 |
| Restriktion i överskott av planen med avseende | 5 | 0 |
| på tillgångstak | ||
Utgående balans | 1 816 | 1 810 |
| Den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen och förvaltnings- | ||||
| tillgångarnas sammansättning | ||||
| Verkligt värde | Netto avsättning | |||
| Nuvärdet av | på förvalt- | /netto fordran | ||
202 | 4, Mkr | förpliktelsen | ningstillgångar | pensioner |
Sverige | –46 | 46 1) | 0 | |
Tyskland | –8 | — | –8 | |
Storbritannien | –1 540 | 1 769 | 229 | |
Italien | –28 | — | –28 | |
Summa | –1 623 | 1 816 | 193 |
| Verkligt värde | Netto avsättning | |||
| Nuvärdet av | på förvalt- | /netto fordran | ||
202 | 3, Mkr | förpliktelsen | ningstillgångar | pensioner |
Sverige | –39 | 39 1) | 0 | |
Tyskland | –7 | — | –7 | |
Storbritannien | –1 587 | 1 770 | 183 | |
Italien | –24 | — | –24 | |
Summa | –1 658 | 1 810 | 152 | |
| 1. Varav restriktion av överskott i planen med avseende på tillgångstak –27 Mkr. |
Storbritannien | 2024 | 2023 |
| Väsentliga aktuariella antaganden, % | ||
Diskonteringsränta | 5,4 | 4,4 |
Förväntad löneökningstakt 1) | — | — |
Förväntad inflation | 2,7 | 2,5 |
| 1. Pensionsplanen är stängd varför ingen förväntad löneökningstakt anges. |
| Känsligheten i den förmånsbestämda förpliktelsen för ändringar | |||
| i de väsentliga antagandena, Storbritannien | |||
| Förväntat | Förändring | ||
| värde av pensions | jämfört med använda | ||
202 | 4, Mkr | förpliktelse | beräknings antaganden |
| Pensionsförpliktelse enligt | –1 540 | ||
| ursprunglig värdering | |||
| Diskonteringsränta | –1 350 | 190 | |
| + 1 procentenhet | |||
Inflation + 1 procentenhet | –1 665 | –125 |
| Sammansättning av förvaltningstillgångar | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Värdepapper | 1 789 | 1 783 |
Fastigheter | 6 | 6 |
| Likvida medel och övriga liknande | 12 | 12 |
| tillgångar | ||
Övrigt | 8 | 8 |
Totalt | 1 816 | 1 810 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Löner | 438 | 417 |
Sociala kostnader | 145 | 112 |
Provisioner och bonus till kunder | 87 | 68 |
Konsultarvoden | 33 | 28 |
Fraktkostnader | 30 | 20 |
IT-kostnader | 12 | 14 |
Förutbetalda intäkter | 124 | 120 |
Övrigt | 281 | 291 |
Summa | 1 152 | 1 071 |
| Förutbetalda intäkter, specifikation årets förändring | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 120 | 118 |
Årets avsättning | 270 | 201 |
Årets utnyttjade värde | –274 | –197 |
Omräkningsdifferens | 8 | –2 |
Utgående balans | 124 | 120 |
| Eventualförpliktelser | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Borgensförbindelser/bankgarantier | 23 | 23 |
Summa | 23 | 23 |
| Bokfört | Värde- | Verkligt | |
| Förvärvade nettotillgångar, Mkr | värde | justering | värde |
| Nettotillgångar | |||
Immateriella tillgångar | 1 | 9 | 9 |
Materiella anläggningstillgångar | 5 | –3 | 3 |
Lager, kund- och övriga fordringar | 24 | — | 24 |
Leverantörs- och övriga skulder | –12 | — | –12 |
Uppskjuten skatteskuld | — | –2 | –2 |
Kassa och bank | 10 | — | 10 |
Summa nettotillgångar | 27 | 4 | 32 |
Goodwill | — | 48 | 48 |
Totala nettotillgångar | 27 | 52 | 80 |
| Kassaflödeseffekt | |||
Förvärvspris | 80 | ||
Ej utbetald köpeskilling | –15 | ||
| Likvida medel i förvärvad | –10 | ||
| verksamhet | |||
Summa kassaflödeseffekt | 55 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Försäljning | 22 | 32 |
Inköp av varor | –9 | –14 |
Kundfordringar | 3 | 2 |
Leverantörsskulder | 1 | 1 |
Nettoinvestering i utlandsverksamhet | 2024 | 2023 |
Redovisat belopp lån | 1 656 | 1 658 |
Redovisat belopp i MEUR | 144 | 149 |
Säkringskvot | 1:1 | 1:1 |
| Förändring i lånets redovisade värde pga. | 62 | –4 |
| förändringar i valutakurs sedan 1 januari | ||
| Förändring i värde av den säkrade posten för | 62 | –4 |
| att avgöra effektivitet |
| Känslighetsanalys transaktionsexponering 2024 | ||||
| Effekt årets resultat | ||||
| Verkligt | Nominella | och eget kapital | ||
| Valuta | värde | belopp | Balans | +/– 10% (Mkr) |
AUD | 0 | –8 | 52 | 3 |
CAD | 0 | –1 | –266 | –21 |
CNY | 0 | 5 | –29 | –2 |
EUR | 3 | 1 165 | –1 206 | –3 |
GBP | 4 | 661 | –489 | 14 |
PLN | 2 | 387 | –395 | –1 |
USD | 0 | 116 | –47 | 5 |
Övriga | -2 | 28 | –2 | 2 |
Summa, Mkr | 6 | 2 353 | –2 383 | –2 |
| Varav kortfristig | 17 | |||
| tillgång | ||||
| Varav kortfristig | –11 | |||
| skuld |
| Känslighetsanalys transaktionsexponering 2023 | ||||
| Effekt årets resultat | ||||
| Verkligt | Nominella | och eget kapital | ||
| Valuta | värde | belopp | Balans | +/– 10% (Mkr) |
AUD | 0 | –7 | 33 | 2 |
CAD | –5 | 624 | –119 | 40 |
CNY | — | — | –19 | –2 |
EUR | –12 | 978 | –1 086 | –9 |
GBP | –12 | 521 | –590 | –5 |
PLN | –3 | 327 | –330 | 0 |
USD | –2 | 176 | –10 | 13 |
Övriga | 2 | –13 | –126 | –11 |
Summa, Mkr | –32 | 2 606 | –2 247 | 28 |
Varav kort- fristig tillgång | 6 | |||
Varav kort- fristig skuld | –39 |
| Kreditfaciliteter 2024 | ||||
| Belopp, | ||||
Typ | Valuta | MLC | Utnyttjat | Förfall |
Revolverande kredit- facilitet, 5+1+1 år | EUR | 300 | 91 | 2028 |
Revolverande kredit- facilitet, 3+1+1 år | EUR | 300 | 91 | 2026 |
Företagscertifikat | EUR | 182 | 48 | 2025 |
Företagscertifikat | SEK | 2 900 | 1 395 | 2025 |
| Kreditfaciliteter 2023 | ||||
| Belopp, | ||||
Typ | Valuta | MLC | Utnyttjat | Förfall |
Revolverande kredit- facilitet, 5+1+1 år | EUR | 300 | 105 | 2028 |
Revolverande kredit- facilitet, 3+1+1 år | EUR | 300 | 105 | 2026 |
Företagscertifikat | EUR | 189 | 49 | 2024 |
Företagscertifikat | SEK | 2 900 | 1 370 | 2024 |
| Mindre än | 7–12 | Mellan | Mellan | |||
| Per 31 december 2024‚ Mkr | 6 månader | månader | 1 och 2 år | 2 och 5 år | Mer än 5 år | Totalt |
Banklån | — | — | –1 047 | –1 047 | — | –2 093 |
Företagscertifikat | –1 944 | — | — | — | — | –1 944 |
Leasing | –218 | –218 | –330 | –449 | –125 | –1 340 |
Övriga finansiella skulder | –29 | –14 | –27 | –57 | –2 | –128 |
Valutaderivat bruttoutflöde | –616 | –51 | — | — | — | –667 |
Valutaderivat bruttoinflöde | 3 018 | 7 | — | — | — | 3 025 |
Räntederivat | — | — | — | 1 223 | — | 1 223 |
Leverantörsskulder | –607 | — | — | — | — | –607 |
Summa | –396 | –276 | –1 404 | –330 | –127 | –2 531 |
| Mindre än | 7–12 | Mellan | Mellan | |||
| Per 31 december 2023‚ Mkr | 6 månader | månader | 1 och 2 år | 2 och 5 år | Mer än 5 år | Totalt |
Banklån | — | — | — | –2 346 | — | –2 346 |
Företagscertifikat | –1 882 | –33 | — | — | — | –1 915 |
Leasing | –188 | –187 | –286 | –444 | –158 | –1 263 |
Övriga finansiella skulder | –8 | –8 | –15 | –31 | –6 | –68 |
Valutaderivat bruttoutflöde | –644 | –37 | –19 | — | — | –700 |
Valutaderivat bruttoinflöde | 3 177 | 8 | — | — | — | 3 185 |
Leverantörsskulder | –612 | — | — | — | — | –612 |
Summa | –157 | –257 | –320 | –2 821 | –164 | –3 719 |
2024 | 2023 | |||||||
| Tillgångar | Tillgångar | Tillgångar | Tillgångar | |||||
| värderade | värderade till | Derivat som | värderade | värderade till | Derivat som | |||
| till upplupet | verkligt värde | används för | till upplupet | verkligt värde | används för | |||
| anskaff- | via resultat- | säkrings- | anskaff- | via resultat- | säkrings- | |||
| Finansiella tillgångar, Mkr | ningsvärde | räkningen | ändamål | Summa | ningsvärde | räkningen | ändamål | Summa |
Valutaderivat | — | 17 | — | 17 | — | 6 | — | 6 |
| Övriga finansiella | 115 | 132 | — | 247 | 77 | 128 | — | 205 |
| anläggningstillgångar | ||||||||
| Kundfordringar och övriga | 1 846 | — | — | 1 846 | 1 668 | — | — | 1 668 |
| finansiella fordringar | ||||||||
Likvida medel | 892 | — | — | 892 | 923 | — | — | 923 |
Summa | 2 853 | 149 | — | 3 002 | 2 668 | 135 | — | 2 803 |
2024 | 2023 | |||||||
| Skulder | Skulder | Skulder | Skulder | |||||
| värderade | värderade till | Derivat som | värderade | värderade till | Derivat som | |||
| till upplupet | verkligt värde | används för | till upplupet | verkligt värde | används för | |||
| anskaff- | via resultat- | säkrings- | anskaff- | via resultat- | säkrings- | |||
| Finansiella skulder, Mkr | ningsvärde | räkningen | ändamål | Summa | ningsvärde | räkningen | ändamål | Summa |
Upplåning | 4 124 | — | — | 4 124 | 4 325 | — | — | 4 325 |
Valutaderivat | — | 11 | — | 11 | — | 39 | — | 39 |
Räntederivat | — | — | 2 | 2 | — | — | — | — |
| Leverantörsskulder och övriga | 607 | — | — | 607 | 612 | — | — | 612 |
| finansiella skulder | ||||||||
Tilläggsköpeskilling | — | 15 | — | 15 | — | — | — | — |
Summa | 4 731 | 26 | 2 | 4 759 | 4 937 | 39 | — | 4 976 |
| Skuld för tilläggsköpeskilling | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Ingående balans | — | 57 |
Tillkommande | 15 | — |
Utbetald | — | –58 |
Omräkningseffekter | 0 | 1 |
Utgående balans | 15 | — |
| Likvida medel | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Kassa och bank | 892 | 923 |
Summa | 892 | 923 |
| Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Förändring av reserver 1) | 2 | –24 |
Resultatandel i intresseföretag | 9 | 11 |
Valutakursdifferenser | –20 | 18 |
| Resultat vid avyttring/utrangering av | –32 | –28 |
| anläggningstillgångar | ||
Summa | –41 | –22 |
| Antal andelar | Antal andelar | Bokf värde | ||||
Moderbolagets innehav | Säte/Land | Organisationsnummer | 2024 | 2023 | Andel i % | Mkr 2024 |
Arjo Belgium N.V. | Belgien | 418.919.541 | 39 120 | 39 120 | 62 | 8 |
Arjo Danmark A/S | Danmark | 26 67 05 78 | 2 500 | 2 500 | 100 | 3 |
| Arjo Dominican Republic | Dominikanska | 131398278 | 3 591 999 | 3 591 999 | 100 | 65 |
| Republiken | ||||||
Arjo Sverige AB | Eslöv, Sverige | 556528-4600 | 1 000 | 1 000 | 100 | 54 |
Arjo France S.A.S. | Frankrike | 305.219.677 | 578 460 | 578 460 | 100 | 360 |
| Arjo Middle East FZ-LLC | Förenade | 94298 | 1 | 1 | 100 | 41 |
| Arabemiraten | ||||||
Arjo Hong Kong Limited | Hongkong | 18078186-000-02-20-3 | 25 000 | 25 000 | 100 | 47 |
| ArjoHuntleigh Healthcare India | Indien | U85199MH2002PTC135700 | 1 905 709 | 1 905 709 | 100 | — |
| Private Limited | ||||||
Arjo (Ireland) Limited | Irland | 238034 | 33 336 | 33 336 | 100 | 37 |
Arjo Italia Spa | Italien | 5503160011 | 1 000 000 | 1 000 000 | 100 | 94 |
Arjo Japan K.K. | Japan | 2010401135243 | 500 | 500 | 100 | 0 |
ArjoHuntleigh Magog Inc | Kanada | 626505 | 24 126 001 | 24 126 001 | 100 | 575 |
Arjo (Suzhou) Co., Ltd | Kina | 913205947573292624 | 1 | 1 | 100 | 241 |
| Arjo (Suzhou) medical equipment | Kina | 91320594MA1UQ6DX7G | 1 | 1 | 100 | 2 |
| trading Co., Ltd. | ||||||
Arjo Treasury AB | Malmö, Sverige | 556475-7242 | 2 225 | 2 225 | 100 | 9 |
Arjo IP Holding AB | Malmö, Sverige | 556247-0145 | 3 000 | 3 000 | 100 | 40 |
| Arjo México Equipos | Mexiko | AME190724UM7 | 99 | 99 | 99 | 2 |
| Médicos S.A. de C.V | ||||||
Arjo Nederland BV | Nederländerna | 69089396 | 18 | 18 | 100 | 808 |
Arjo Norge AS | Norge | 994290177 | 100 000 | 100 000 | 100 | 1 |
ArjoHuntleigh Polska Sp.zo.o. | Polen | 253572 | 100 | 100 | 100 | 0 |
Arjo Switzerland AG | Schweiz | CHE-107.306.624 | 100 | 100 | 100 | 42 |
Arjo Iberia S.L.U. | Spanien | B67064618 | 3 000 | 3 000 | 100 | 0 |
Huntleigh Technology Limited | Storbritannien | 1891943 | 85 390 762 | 85 390 762 | 100 | 2 356 |
Arjo Korea Co., Ltd. | Sydkorea | 110111-5012995 | 1 000 | 1 000 | 100 | 20 |
Arjo Taiwan Limited | Taiwan | 83536401 | 0 | 0 | 100 | 0 |
Arjo Czech Republic s.r.o. | Tjeckien | 46962549 | 1 | 1 | 100 | 2 |
Arjo Deutschland GmbH | Tyskland | HRB 12913 | 1 | 1 | 100 | 334 |
Huntleigh Healthcare GmbH | Tyskland | HRB 23795 | 2 | 2 | 100 | 4 |
Arjo Holding USA, Inc. | USA | — | 10 000 | 10 000 | 100 | 779 |
Arjo Austria GmbH | Österrike | FN42604d | 1 | 1 | 39 | 8 |
Summa bokfört värde | 5 932 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Anskaffningsvärde | ||
Ingående anskaffningsvärde | 5 807 | 5 807 |
Aktieägartillskott | 133 | — |
Nedskrivningar | –8 | — |
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde | 5 932 | 5 807 |