549300OWGJPYKC6JF7902023-01-012023-12-31549300OWGJPYKC6JF7902022-01-012022-12-31549300OWGJPYKC6JF7902023-12-31549300OWGJPYKC6JF7902022-12-31549300OWGJPYKC6JF7902021-12-31549300OWGJPYKC6JF7902021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300OWGJPYKC6JF7902021-12-31ifrs-full:OtherReservesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300OWGJPYKC6JF7902021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300OWGJPYKC6JF7902021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300OWGJPYKC6JF7902022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember549300OWGJPYKC6JF7902022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember549300OWGJPYKC6JF7902022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember549300OWGJPYKC6JF7902022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember549300OWGJPYKC6JF7902021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300OWGJPYKC6JF7902021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300OWGJPYKC6JF7902021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300OWGJPYKC6JF7902021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300OWGJPYKC6JF7902022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300OWGJPYKC6JF7902022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300OWGJPYKC6JF7902022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300OWGJPYKC6JF7902022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300OWGJPYKC6JF7902022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300OWGJPYKC6JF7902022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300OWGJPYKC6JF7902022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300OWGJPYKC6JF7902022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300OWGJPYKC6JF7902023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300OWGJPYKC6JF7902023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300OWGJPYKC6JF7902023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300OWGJPYKC6JF7902023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300OWGJPYKC6JF7902023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300OWGJPYKC6JF7902023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300OWGJPYKC6JF7902023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300OWGJPYKC6JF7902023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember
Vi är med och formar
framtidens vård
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ÖVERSIKT 2023
Om Arjo 2
Arjos erbjudande 4
VD-ord 8
Koncernens utveckling 2023 11
Arjos segment 12
Viktiga händelser 2023 14
STRATEGI
En tydlig riktning för framtiden 16
Världen står inför ett kraftigt ökande vårdbehov 17
Ökad mobilitet i vården – en samhällsvinst 18
En strategi för ökat värdeskapande i vården 20
HÅLLBARHET
Hållbarhet är avgörande för Arjos framgång 26
Höjdpunkter 2023 28
Påverkan och insatser i Arjos värdekedja 30
Väsentliga områden styr prioriteringarna 32
Arjos hållbarhetsramverk 33
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Arjos årsredovisning publiceras på svenska och
engelska. Den svenska versionen utgör original-
versionen. Den av revisorn granskade och revid-
erade årsredovisningen och koncernredovisningen
för räkenskapret 2023 inr på sidorna 2–7,
11–15, 2661, 65–136 och 152–153. Förvaltnings-
berättelsen innefattar sidorna 2–7, 11–15, 2661,
65-68, 110–136 och 152–153.
ÖVRIG EXTERN GRANSKNING
Revisorn har lämnat ett yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten enligt RevR12.
llbarhetsrapporten inr på sidorna 2643 och
110–136. Revisorn har granskat bolagsstyrnings-
rapporten, sidorna 49–61 samt 65-67, enligt FAR:s
uttalande RevR 16 Revisorns granskning av bolags-
styrningsrapporten.
RISKER
Riskhantering och riskanalys 44
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrning inom Arjo 49
Styrelse 57
Koncernledning 60
Ersättningsrapport 62
Principer för ersättning till ledande befattningshavare 65
Förslag till vinstdisposition 68
KONCERNEN
1)
Koncernens finansiella rapporter 69
Moderbolagets finansiella rapporter 102
Hållbarhetsredovisning 110
Revisionsberättelse 137
Källhänvisningar 151
Aktien 152
Övrig information 154
1. För detaljerad innehållsförteckning för koncernen se sidan 48.
INNEHÅLL
"Mot ökat värdeskapande
irden"
Hållbarhet är avgörande
för Arjos framgång
Läs VD-ordet
på sidan 8
s mer på
sidan 26
En tydlig riktning
för framtiden
s mer på
sidan 16
Att bidra till en mer hållbar vård är kärnan i Arjos verksamhet. När vi ger fler patienter
möjlighet till mer rörelse ser vi att både kliniska resultat och kostnadseffektivitet i vården
snabbt förbättras. Som ledande specialister inom området är vår roll att göra mer vård
av hög kvalitet tillgänglig för fler människor. Tillsammans med våra kunder och partners
är vi med och formar framtidens vård.
Kärnan i vår affär
-en hållbar vård
grundades i Eslöv
av Arne Johansson
1957
försäljning i över
hundra länder
>100
Malmö, Sverige
Magog, Kanada
Cardiff, Storbritannien
Poznan, Polen
Santo Domingo,
Dominikanska Republiken
Suzhou,
Kina
ETT GLOBALT BOLAG
Att vara vårdens främsta
partner för värdeskapande
lösningar för människor med
begränsad rörlighet
VÅR VISION
medarbetare
globalt
>6 500
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
2. Före jämförelsestörande poster.
3. Rullande 12 månader.
4. Före och efter utspädning.
5. Av styrelsen föreslagen utdelning.
2023 2022
1)
Nettoomsättning, Mkr 10 980 9 979
Organisk försäljningstillväxt, % 4,7 –0,2
EBITDA, Mkr 1 946 1 679
EBITDA-tillväxt, % 15,9 –14,0
EBITDA, justerad, Mkr
2)
2 017 1 752
EBITDA-marginal, justerad %
2)
18,4 17,6
Rörelseresultat (EBIT), Mkr 884 693
Cash conversion, % 105,9 49,2
Nettoskuld/justerad EBITDA
2,3)
2,3x 2,7x
Soliditet, % 49,1 46,5
Periodens resultat, Mkr 480 449
Resultat per aktie, kronor
4)
1,76 1,65
Antal aktier, tusental 272 370 272 370
Utdelning per aktie, kronor
5)
0,90 0,85
NYCKELTAL
utsläpp av växthusgaser
från egen verksamhet sedan
baret 2021
-11 %
Om Arjo
Arjo har fem produktutvecklings- och produktionsenheter spridda över
världen. Huvudkontoret med central utvecklingsavdelning ligger i Malmö,
Sverige. Koncernen har försäljning i över 100 länder, varav de största
marknaderna är USA, Storbritannien, Frankrike, Kanada och Tyskland.
2
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Global Sales, 58 %
Nordamerika, 38 %
Övrigt, 4 %
PER SEGMENT
PER KUNDKATEGORI
Akutrd, 69 %
ngtidsvård, 31 %
Kapitalvaror, 42 %
Uthyrning, 24 %
Service, 19 %
Förbrukningsvaror, 15 %
PER TYP AV TJÄNST
NETTOOMSÄTTNING
Det globala sjukvårdssystemet står inför stora utmaningar
med en växande och åldrande befolkning, fler livsstils-
relaterade sjukdomar och ett ökat antal människor som
lever med en kombination av olika sjukdomstillstånd.
Samtidigt innebär personalbrist, ett osäkert ekonomiskt
läge och större fokus på vårdens klimat- och miljöpåver-
kan ett ökat tryck på hälso- och sjukrden.
Arjo bidrar till en bättre och mer hållbar vård som kan
möta dagens och framtidens utmaningar. Detta genom
bolagets produkter och lösningar som dagligen ger
En bättre och mer hållbar vård
möjlighet till förbättrad säkerhet och livskvalitet för
patienter, bättre arbetsmiljö för vårdpersonal samt
ökad resurseffektivitet och lägre kostnader i vården.
Vidare är Arjo fast beslutna att minska bolagets klimat-
och miljöpåverkan och samtidigt erbjuda cirkulära lös-
ningar som hjälper kunder att uppnå sina hållbarhetsmål.
Arjo bidrar därmed till en bättre och mer hållbar vård
genom att skapa värde för patienter, vårdpersonal,
vårdgivare, aktieägare och samhället i stort.
FÖRSÄLJNING
kronor
11 Mdr
Miljö och klimat Sociala värden Ekonomiskarden
Minska klimat- och miljö-
verkan från bolagets
egen verksamhet och
värdekedja
Erbjuda cirkulära lösningar
och produkter som minskar
sjukvårdens klimat- och
miljöpåverkan
Öka säkerheten och livs-
kvaliteten för patienter
Förbättra arbetsmiljön för
vårdpersonal
Säkerställa en ansvarsfull
och etisk affärsverksamhet
Vara en attraktiv och ansvars-
tagande arbetsgivare
Säkerställa lönsam tillväxt
för Arjo
Skapa långsiktigt värde
för Arjos aktieägare
Skapa mer effektiva arbets-
tt och resursutnyttjande
i vården
Minska kostnaderna i vården
och därmed för samhället
som helhet
3
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Experter
ökad mobilitet
i vårdmiler
4
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Som ledande specialister inom området
hjälper Arjo vårdgivare att skapa förut-
sättningar för att bevara och förbättra
mobiliteten för patienter med hjälp av
rätt miljö, utrustning och arbetsmetoder
genom hela vårdprocessen.
Arjo Insight är ett evidensbaserat analysverktyg som
hjälper vårdgivare att främja rörlighet bland vård-
tagare, skapa säkrare arbetsmiljö för vårdpersonal,
och effektivisera arbetsflöden. Efter kartläggning
av en vårdenhet identifieras risker och verktyget an-
vänds för att ge en rekommendation kring vilken
utrustning som behövs för att leva upp till
gällande standard och minska risken
för exempelvis belastningsskador
eller försämrad vårdkvalitet. Arjo
erbjuder även årliga uppföljningar
vilket ger kunder aktuella besluts-
underlag för att säkerställa att
utrustningen fortsätter att möta
vårdenhetens behov på bästa sätt.
Kundanpassat erbjudande
Vårdtagare har varierande förutsättningar och behöver därför olika
lösningar för att få rätt stöd i dygnets alla omvårdnadssituationer.
Med Arjos Mobilitetsgalleri
®
, där arketyper av patienter delats in i fem
grupper baserat på nivåer av fysisk rörlighet och självsndighet, kan
rdgivare få hjälp att kartlägga sin avdelnings behov för att ge rätt
vård till varje patient. Variationer av Mobilitetsgalleriet finns för flera
olika vårdmiljöer som äldrevård, sjukhusvård, obesitasvård och vård
av personer med särskilda behov.
Patienterna i Arjos mobilitetsgalleri
Individanpassad vård
ökning av Arjo Insight-
analyser hos kunder bara
under fjärde kvartalet
2023
~80%
ARJOS ERBJUDANDE
Att som vårdtagare få möjlighet att röra på sig är nyckeln till en
lång rad positiva effekter som snabbare återhämtning, förebyg-
gande av komplikationer samt ökad självständighet och livskva-
litet. Rätt lösningar för ökad mobilisering av patienter minskar
också risken för belastningsskador hos vårdpersonal samt ökar
vårdens resurseffektivitet.
kra produkter av hög kvalitet är Arjos signum och grunden
för koncernens produktutveckling är en djup förselse för
vårdens utmaningar och behov. Med hjälp av kundfokuserade
Albert Barbara Carl
Doris Emma
forsknings- och utvecklingsprocesser tar Arjo fram produkter
och lösningar som bidrar till en säker och effektiv vård. För att
säkerställa hög grad av säkerhet och användarvänlighet invol-
veras kunder under utvecklingsarbetets gång och kunder deltar
även i det direkta arbetet under exempelvis valideringsproces-
sen. På så vis fångas detaljerna som verkligen gör skillnad.
Under 2023 uppgick Arjos utgifter för forskning och utveckling
till 297 Mkr (244), motsvarande 2,7 procent (2,4) av nettoom-
sättningen.
5
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Baserat på Arjos Mobilitetsgalleri
®
och internationella riktlinjer,
inleds programmen Arjo MOVE
®
med en detaljerad bedömning
av vårdenhetens utrustningsbehov följt av processkartläggning
och -design. Som partner till vårdenheten utbildar Arjo dess
personal och bidrar i implementeringen av nya arbetsprocesser
för att driva en kulturförändring samt för att kunna ta och
utvärdera resultat mot överenskomna och garanterade mål.
Arjos resultatbaserade program
Så fungerar Arjo MOVE
®
ARJOS ERBJUDANDE
1
Tillsammans med kunden kartläggs varje
vårdenhets unika behov.
2
Arjo utvecklar skräddarsydda lösning-
ar som utöver själva utrustningen även
säkerställer vårdpersonalens kompetens
och arbets metoder.
3
Tillsammans med kunden förändrar Arjo
enhetens vårdpraxis, mäter och följer upp
nyckeltal.
4
Programmet garanterar bättre kliniska
och ekonomiska resultat som leder till ökad
resurseffektivitet i vården.
Bild från Arjos MOVE-program
vid Benevits vårdhem. Läs mer
om samarbetet på sidan 25
6
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER KONCERNENBOLAGSSTYRNINGRISKER
ARJOS ERBJUDANDE
Patientförflyttning
Brett utbud av lösningar för patient-
förflyttning, till exempel taklyftar, stå-
och lyfthjälpmedel samt selar för säker,
bekväm och värdig förflyttning.
Produkterbjudande
Arjo erbjuder ett brett utbud av produkter utformade för
att höja vårdkvaliteten, öka patientsäkerheten, förbättra
arbetsmiljön för vårdpersonal och främja rörlighet, säkerhet
och värdighet i alla vårdsituationer.
Hygien
Bad- och duschsystem för säkra
och effektiva hygienrutiner samt
avkopplande badupp levelser för
patienter.
Prevention av trycksår
Lösningar för att förebygga och
behandla trycksår, såsom tryckavla-
stande madrasser, samt utrustning
förtidig upptäckt av risk för tryckr.
Diagnostik
Patient- och fostermonitorer samt
ultraljudsutrustning och dopplers
för obstetrik och kardiologi.
Behandling och prevention
av bensår
System med pump och lårmanschett
för effektiv behandling av venösa och
arteriovenösa bensår.
Desinfektion
Spol- och diskdesinfektorer med
tillhörande förbrukningsvaror för
rengöring och desinfektion.
Sjukvårdssängar
Brett sortiment av sjukvårdssängar
som erbjuder god ergonomi, komfort
och säkerhet.
Service
Service av kapitalvaror samt tjänster
och lösningar som innefattar bland
annat råd givning vid inköp och
utbildning.
Prevention av ventrombos
Pumpar och manschetter för
kompressions behandling för effektivt
förebyggande av blodpropp/ventrombos
(VTE/DVT) och behandling av ödem.
Uthyrning
Arjos uthyrningslösningar ger kunder
tillgång till rätt utrustning vid rätt tid-
punkt och är därmed en flexibel lösning
för att möta föränderliga vårdbehov.
1. Ökad mobilitet
2. Bättre vitala funktioner
3. Färre komplikationer
från immobilitet
4. Ökad livskvalitet
5. Minskat behov av sd
6. Färre skador och ökad
effektivitet
7. Lägre kostnader för
sjukfrånvaro
8. Bättre vård med ökad
kostnadseffektivitet
Arjos grundfilosofi handlar om att ta vara på och förstär-
ka de positiva effekter som rätt vårdmiljö, utrustning och
arbetsmetoder ger genom hela vårdprocessen. Allt börjar
med att stimulera eller bibehålla rörlighet för patienter.
Arjo Positive Eight
®
– vår filosofi i praktiken
Miljö, utrustning och
arbetsteknik
Sinne Kropp
VÅRD-
TAGARE
VÅRD-
PERSONAL
Bild från Arjos MOVE-program
vid Benevits vårdhem. Läs mer
om samarbetet på sidan 25
7
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKERHÅLLBARHETSTRATEGI
ÖVERSIKT 2023
Global hälso- och sjukvård har de senaste åren ställts inför en rad
utmaningar. Med personalbrist och en osäker ekonomisk situation
för vårdgivare behöver vi stötta vården här och nu, samtidigt som
lång siktiga förbättringar är viktigare än någonsin. Här spelar Arjo
en viktig roll i omställningen mot en mer hållbar situation i vården.
VD-ORD
Mot ökat
värdeskapande
irden
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER KONCERNENBOLAGSSTYRNING
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
8
HÅLLBARHETSTRATEGI
ÖVERSIKT 2023
RISKER
Organisationen gjorde under året ett bra arbete med rörelse-
kapitalet, framförallt med att optimera lagernivåer, som bygg-
des upp under 2022 i samband med turbulensen i de globala
leveranskedjorna. Det fokuserade arbetet med rörelsekapita-
let var en bidragande orsak till att det operativa kassaflödet
passerade två miljarder för helåret och cash conversion
landade väl över vår målsättning.
Givet det höga ränteläget var våra finansiella kostnader
betydligt högre under 2023. Vi fortsätter att arbeta aktivt för
att minska nettoskulden över tid och tillsammans med förvänta-
de sjunkande marknadsräntor gör det att vi räknar med lägre
finansiella kostnader framöver.
Vår roll som värdeskapande partner till vården
Antalet personer över 80 år förntas tredubblas mellan 2020
och 2050. Med en åldrande och växande befolkning står värl-
den inför ett växande behov av vårdinsatser och pressen på
vårdsystem att leverera mer vård med mindre resurtgång
är större än någonsin tidigare. De höga kostnaderna inom
sjukvården gör att patienter som behöver vård under längre
tid, i synnerhet äldre eller multisjuka, i allt högre grad flyttas
till långtidsvård, där kostnaden per patient och dag är betyd-
ligt lägre. Vi har ett starkt erbjudande för en säker, värdig och
effektiv vård inom såväl sjukvård som äldreomsorg, och jag
är övertygad om att en viktig framgångsfaktor ligger i ett mer
resultatorienterat angreppssätt inom vården.
Det pressade läget i vården bidrar till att implementeringen
av resultatbaserade program, som innebär nya arbetssätt och
rutiner, hittills gått långsammare än vi önskat. Trots det har
vi under året tagit flera viktiga steg i rätt riktning. I USA har
vi anpassat organisationen för att effektivt kunna möta våra
kunders behov här och nu samtidigt som vi stärkt vår kliniska
kompetens ytterligare för att stötta vården i det långsiktiga
förbättringsarbetet. Styrkan i vår strategi är just att vi effektivt
kan tillgodose vårdens befintliga behov, samtidigt som vi växlar
God efterfrågan och stabil tillväxt
2023 präglades i hög grad av stabilisering och återhämtning
efter ett turbulent 2022. Efterfrågan på våra produkter och
lösningar var god på de flesta marknader, med särskilt bra
utveckling inom service och uthyrning. Inom Global Sales
såg vi en fortsatt positiv trend på flera större marknader som
exempelvis Frankrike och Australien. I Nordamerika fortsatte
Kanada att utvecklas starkt, med tvåsiffrig tillväxt under året.
I USA har vårdgivare sedan pandemin haft omfattande utma-
ningar kopplade till personalbrist och ett osäkert ekonomiskt
läge, något som höll tillbaka investeringar i kapitalutrustning
och resultatbaserade lösningar. Under årets andra halva såg
vi dock tecken på en gradvis återmtning på denna för oss
viktiga marknad – något som förväntas forttta framåt.
Mot långsiktigt förbättrad lönsamhet
Vi fortsätter arbetet för att successivt förbättra koncernens
lönsamhet, där bland annat service och uthyrning är viktiga
drivkrafter på både kort och medellång sikt. Med många
vårdgivare under ekonomisk press ger uthyrningsmöjligheten
våra kunder en ökad flexibilitet avseende såväl ekonomi som
tillgång till rätt utrustning. Serviceverksamheten utvecklades
väl under året, både när det gäller omttning och lönsamhet.
Service fortsätter att vara en viktig del av vår affär och jag är
övertygad om att potentialen är fortsatt stor inom området
även under kommande år.
Stabiliseringen av leveranskedjorna fortsatte under året och
koncernens produktionseffektivitet är nu i nivå med läget före
pandemin. Samtidigt ser vi tydligt både direkta och indirekta
effekter från den höga inflationen. För att kompensera för
det inflationsrelaterade kostnadstrycket har vi fortsatt att
genomföra nödvändiga prisjusteringar, något som tar tid givet
att industrin till stor del präglas av långa kontrakt. Arbetet ger
dock önskad effekt och kommer att fortsätta med hög prioritet
även framåt.
VD-ORD
"Styrkan i vår
strategi är att vi
effektivt kan tillgodose
vårdens befintliga
behov, samtidigt som
vi växlar upp ett mer
resultatbaserat
angreppssätt till
vårdens utmaningar
när marknaden
är redo."
Joacim Lindoff
Vd och koncernchef
9
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
upp ett mer resultatbaserat angreppssätt till vårdens utmaningar när marknaden är redo.
Utöver USA pår fokuserad strategiimplementering även i flera andra länder och samman-
taget fortlöper nu strategiarbetet väl efter ett par år av förseningar på grund av pandemin.
För en mer hållbar vård
Vi spelar redan idag en viktig roll i samhället genom de positiva värden som våra produkter
och lösningar skapar i vården. Samtidigt är vi fast beslutna att bidra till en mer hållbar framtid
och arbetar fokuserat med vårt hållbarhetsramverk i alla delar av organisationen. En viktig
aspekt är att minska vår påverkan på miljön och klimatet och under början av 2024 blev våra
klimatmål godkända av Science Based Target initiative – en betydande milstolpe i vårt håll-
barhetsarbete.
Vi arbetar även aktivt tillsammans med våra leverantörer för att skapa en mer hållbar leve-
ranskedja och från och med 2024 kommer nya leverantörer genomgå en förstärkt granskning
utifrån aspekter som rättvisa arbetsvillkor, miljö och klimat samt mänskliga rättigheter.
För att stärka intern styrning och uppföljning ytterligare har vi även valt att integrera håll-
barhetsmål i incitamentsprogrammet för än fler ledningspersoner inom koncernen. Vårt
hållbarhetsarbete är avgörande för Arjos framgång och tillsammans ska vi arbeta för att
bidra till ett mer hållbart sjukvårdssystem.
Goda framtidsutsikter
Vi går in i 2024 med stärkta positioner. Vi har under 2023 navigerat utmaningar väl samti-
digt som vi arbetat fokuserat med att långsiktigt stärka verksamheten. Den grundläggande
afren utvecklas fortsatt starkt och kommer att stödjas av ett antal nya produktlanseringar
de kommande åren.
Arjo är väl rustat för att möta vårdens nuvarande behov och samtidigt ta en ledande roll
för att tillsammans med våra kunder vara med och forma framtidens vård. Tillsammans med
en stark och fokuserad organisation ser jag fram emot att accelerera utrullningen av vår
strategi och fortsätta bygga ett långsiktigt lönsamt och hållbart Arjo.
Joacim Lindoff
Vd och koncernchef
Faktorer som ska driva
tillväxt och lönsamhet
kommande år:
Ökad försäljning av resultatbaserade lösningar
Ökad försäljning av service och uthyrning
Fortsatta prisjusteringar för att kompensera
för ökat kostnadstryck
Lansering av nya produkter
Fortsatt fokus på förvärv och partnerskap
VD-ORD
10
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKERRISKER KONCERNENBOLAGSSTYRNINGHÅLLBARHET
Koncernens
utveckling
2023
Arjos målsättningar fungerar
som styrverktyg för att långsiktigt
utveckla bolaget och generera
värde för samtliga intressenter.
MÅL UTFALL 2023
Försäljnings-
tillväxt
35%
Genomsnittlig organisk försälj-
ningstillväxt om 3–5 procent
per år.
4,7%
Den organiska nettoomsättningen ökade under året,
drivet av god efterfgan inom uthyrning och service
och positiv utveckling på de flesta av koncernens
större marknader.
Just. EBITDA-
marginal
~
23%
Justerad EBITDA- marginal om
cirka 23 procent från och med
helåret 2023.
18,4%
Den justerade EBITDA-marginalen stärkes av en
förbättrad bruttomarginal, men förbättringen hölls
tillbaka av det inflationsrelaterade kostnadstrycket.
Cash
conversion
>80%
Årlig cash conversion över
80 procent.
105,9%
Koncernens goda arbete med rörelsekapitalet, med
bland annat minskade lagernivåer, bidrog till en
stark cash conversion.
Utdelning
3060%
Koncernens utdelning ska
motsvara 3060 procent av
nettoresultatet efter skatt.
51%
Arjos styrelse och VD föreslår en utdelning för
2023 om 0,90 kronor per aktie, vilket är i linje med
koncernens målsättning.
MÅL UTFALL 2023
Växthusgas-
utsläpp
50%
Halverat växthusgasutsläpp till
2030, med 2021 som bar.
–11%
Arjo har totalt minskat utsläppen med 11 procent
sedan basåret 2021. Under 2023 var de största
bidragande faktorerna minskade emissioner från
fordonsflottan samt övergång till förnybar energi.
Jämställdhet
4060%
Det underrepresenterade könet
ska inte understiga 40 procent på
seniora positioner.
37%
Totala andelen kvinnliga ledare i seniora positioner
uppgick till 37 procent. Koncernens ledningsgrupp
har en jämn könsfördelning med 50 procent kvinnor
respektive män.
Cirkularitet
80%
Andelen avfall som kan åter vinnas
ska uppgå till 80 procent år 2030,
med 2021 som bar.
62%
Andelen avfall som kan återvinnas uppgick till
62 procent, genom fortsatta lokala initiativ världen
över.
Uppförande kod
97%
97 procent av koncernens inköp av
direkt material ska göras från leve-
ranrer som skrivit under Arjos
uppförandekod för leverantörer
och andra affärspartners.
91%
Andelen inköp av direkt material fn leverantörer
som skrivit under uppförandekoden uppgick till
91 procent.
Finansiella mål och utfall
Hållbarhetsmål och utfall i urval
Under 2023 ökade nettoomsättningen organiskt
med 4,7 procent till 10 980 Mkr. Det justerade
EBITDA-resultatet ökade till 2 017 Mkr och den jus-
terade EBITDA-marginalen uppgick till 18,4 procent.
Kassa fdet från den löpande verksamheten uppgick
till 2 061 Mkr och cash conversion uppgick till 105,9
procent, vilket är över koncernens målsättning om
80 procent. Vid utgången av året hade nettoskuld/
justerad EBITDA minskat till 2,3 (2,7).
11
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Arjos segment Nordamerika består av USA
och Kanada.
Marknadsutveckling 2023
Efter ett svagare 2022 vände Nordamerika
tillbaka till tillväxt under 2023. Koncernen
växte tvåsiffrigt i Kanada, som är Arjos fjärde
största marknad. Kanada fortsätter även att
vara en av Arjos mest lönsamma marknader,
med en gynnsam fördelning mellan försäljning
till akut- respektive långtidsvård.
USA präglades fortsatt av utmanande marknadsförhållanden under året, med
omfattande personalbrist inom vården och ett osäkert finansiellt läge för vårdgi-
vare. Detta innebar i sin tur att kunders fokus i högre grad centrerades kring att
lösa kortsiktiga utmaningar, vilket gjort att satsningar för långsiktiga förbätt-
ringar till stor del fått stå tillbaka. Således hölls kunders investeringar i kapitalut-
rustning samt resultatbaserade program tillbaka under året.
Under inledningen av året genomfördes en omfattande omorganisation av sälj-
och serviceverksamheten i USA för att accelerera transformationen mot ökad
andel resultatbaserad försäljning när marknaden i högre grad normaliseras.
Arjos segment Global Sales består av samtliga
marknader utanför Nordamerika och inkluderar
således Europa, Asien, Sydamerika, Afrika och
Oceanien.
Marknadsutveckling 2023
Global Sales hade en stabil tillväxt under året
med genomgående god efterfrågan inom ser-
vice och uthyrningsverksamheten. På markna-
derna utanför Västeuropa ökade även försälj-
ningen av kapitalutrustning.
Försäljningsutvecklingen var god i flera av de större marknaderna som exempelvis
Frankrike och Australien. I Västeuropa har utmaningar som personalbrist och ett
osäkert finansiellt läge för vårdgivare till viss del gjort att vårdens fokus i högre grad
legat på att lösa kortsiktiga utmaningar, vilket hållit tillbaka investeringar inom patient-
hanteringsutrustning och trycksårsprevention något under året. På övriga marknader
har utvecklingen varit övergripande god under året.
Strategiimplementeringen fortsatte under 2023. I Storbritannien och Tyskland
genomfördes vissa organisationsförändringar för att möjliggöra en successiv ökning
av den resultatbaserade försäljningen. Implementering av strategin påbörjades även
i Nederländerna, Belgien och Australien.
NordamerikaGlobal Sales
Arjos segment
Verksamhetens resultat mäts och följs upp utifrån de två segmenten Global Sales och
Nordamerika. Endast en liten andel av kostnaden för Arjos centrala koncernfunktioner
allokeras till segmenten. Återstoden av kostnaden hänförs till koncernutgifter.
Fokus och
prioriteringar 2024
Under 2024 ligger fokus fort-
satt på att driva lönsam tillväxt.
Implementeringen av strategin
pågår redan i flera länder och
parallellt förbereds fler mark-
nader för detsamma.
Fokus och
prioriteringar 2024
Arbetet med att växla upp andelen
resultatbaserad försäljning i USA
står i fokus under 2024, samtidigt
som koncernen fortsätter att
vidareutveckla den lönsamma
verksamheten i Kanada.
12
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
"Under 2023 har vi lagt
grunden för fortsatt lönsam
tillväxt på många marknader.
Strategiimplementeringen
fortgår och skapar nya
affärsmöjligheter för oss
på såväl kort som lång sikt."
Christian Stentoft
President Global
Sales & Service
%
–6
–3
0
3
6
2023
2022
2021
mkr
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
Nordamerika
Nettoomsättning
Organisk
försäljningstillväxt
Kapitalvaror 60%
Uthyrning 24%
Service 16%
Nordamerika
%
0
10
20
30
40
2023
2022
1)
2021
mkr
0
300
600
900
1 200
Nordamerika
Rörelseresultat
Rörelsemarginal
USA 28%
Kanada 10%
Nettoomsättning
per marknad
Global Sales 58%
Övrigt 4%
NORDAMERIKA 2023
%
–6
–3
0
3
6
2023
2022
2021
mkr
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
7 000
6 000
Global sales
Nettoomsättning
Organisk
försäljningstillväxt
%
0
10
20
30
40
2023
2022
1)
2021
mkr
0
Global Sales
Rörelseresultat
Rörelsemarginal
0
300
600
900
1 200
Nettoomsättning
per marknad
Frankrike 11%
Storbritannien 10%
Tyskland 7%
Australien 6%
Resterande
Global Sales 24%
Övrigt 4%
Nordamerika 38%
GLOBAL SALES 2023
Kapitalvaror 52%
Uthyrning 26%
Service 22%
ARJOS SEGMENT
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande
internvinstberäkningen.
13
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Viktiga händelser 2023
s mer om Arjos erbjudande på sidorna 4-7
Ny demensanpassad säng
för äldreomsorg
Under hösten lanserades sängen Evenda, som kan
anpassas efter både vårdtagares och vårdgivares olika
behov och utmaningar. Sängen riktar sig främst till
människor som lever med demens, något som uppskat-
tas drabba över 60 procent av alla vårdtagare inom
äldreomsorgen.
Evenda har tack vare sin innovativa design tilldelats
gsta möjliga ackrediteringsbetyg av det interna-
tionella kunskaps- och kompetenscentret för demens
DSDC (Dementia Services Development Centre) vid
Stirlinguniversitetet i Skottland.
Genom lanseringen stärker Arjo sitt erbjudande inom
det viktiga segmentet långtidsvård ytterligare.
Arjo bidrar till utveckling
inom trycksårsprevention
Tidig upptäckt och effektivt förebyg-
gande är avgörande inom trycksårs-
prevention. Med omfattande expertis
inom området tar Arjo en aktiv roll för
att bidra med insikter som kan generera
nya framsteg och kunskaper.
Under året har Arjo aktivt deltagit vid
två av de främsta sammankomsterna
inom området, i Europa respektive USA.
Totalt har hundratals sjuksköterskor,
läkare, fysioterapeuter, arbetstera-
peuter och forskare tagit del av Arjos
presentationer och uppslag med positiv
respons.
Arjos hållbarhetsarbete avancerar
Under 2023 har arbetet för att nå bolagets hållbarhetsl fortsatt.
I linje med Arjos hållbarhetsagenda har incitamentsprogrammen för
direktrapporterande till koncernledningen utökats med mål om minskade
växthusgasutsläpp.
Arjo arbetar kontinuerligt med att minska bolagets exponering mot
llbarhetsrisker i hela värdekedjan. Under året har bolaget drivit ett
internt program för att utveckla interna processer och policyer kring
olika hållbarhetsfrågor. Arbetet resulterade i en klar förttring av Arjos
ESG-riskvärdering från analysföretaget Sustainalytics.
s mer på sidorna 28-29
av alla vårdtagare
inom äldreomsorgen
uppskattas drabbas
av demens
>60%
Omfattande uthyrningsavtal
Arjo vann under året upphandlingen av ett omfattande
uthyrningsavtal från UGAP i Frankrike. Arjo innehar även
det nuvarande kontraktet och har så haft under de senaste
tio åren. Den förnyade upphandlingen omfattar mer än
900 kunder och motsvarar ett totalt värde om cirka 25
miljoner euro årligen över fem år, med start 2024.
I tillägg till att upphandlingen är en stark drivkraft för
Arjos uthyrningsverksamhet i Frankrike förväntas den
även kunna ge möjligheter till ytterligare försäljning av
lösningar för trycksårsprevention.
s mer om Arjos erbjudande på sidorna 4-7
14
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Expansion av ReNu - en cirkulär
affärsmodell för återanvändning
av förbrukningsartiklar
Återanvändning av medicinska förbrukningsartiklar blir
allt vanligare inom vården och under året öppnade Arjo en
ny ReNu-anläggning i Australien. Amerikanska ReNu, som
förvärvades av Arjo 2018, möjliggör återanvändning av
medicintekniska förbrukningsartiklar såsom manschetter
för behandling av djup ventrombos.
Under 2023 hanterades cirka 3,4 miljoner förbruknings-
artiklar av ReNu, varav ungefär 1 miljon manschetter.
En livscykelanalys som genomfördes under året visar
att ReNu-processen för återanvändning av manschetter
minskar klimatpåverkan med 54-64 procent jämfört med
engångsanvändning.
Certifiering för MDR och UKCA
Arjo erll i december 2023 certifiering för Medical Device Regulation
(MDR) och UKCA (United Kingdom Conformity Assessment) för EU respekt-
ive Storbritannien – väl inom utsatt tidsram och i enlighet med Arjos löfte att
tillhandahålla säkra och högkvalitativa produkter ur alla aspekter.
Certifikaten ersätter nuvarande Medical Device Direktivet (MDD) och
säkerställer att Arjos produkter kan fortsätta att säljas till europeiska och
brittiska kunder med en giltig CE- eller UKCA-märkning.
s mer om Arjos arbete med ReNu på sidan 36
Fortsatta framsteg för Provizio
®
SEM-skannern
Under året har implementeringen av SEM-skannern fortpt med goda
resultat och positiv feedback från kunder. Vid ett antal av de större
sjukhus i USA där skannern implementerats minskade antalet uppkomna
trycksår med hela 77-100 procent. Flera framsteg har även gjorts för att
ytterligare stärka implementeringen framåt. Bland annat har Provizio
®
SEM-skannern haft en rad framngar hos amerikanska Food and Drug
Administration (FDA).
"Att erbjuda säkra och högkvalitativa produkter
genomsyrar allt vi gör och har en tydlig koppling
till såväl kundvärde som affärsresultat. Den nya
certifieringen är ett bevis på vår starka position inom
detta område och ger oss ett försprång på de
marknader där certifieringen är ett krav."
Katarzyna Bobrow
EVP Quality & Regulatory Compliance
15
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Växande
vårdbehov
Vikten av
mobilitet
Ökat värde-
skapande
En tydlig riktning
för framtiden
Genom åren har Arjo byggt upp en gedigen kompetens och utvecklat mark-
nadsledande lösningar som ökar säkerheten och livskvaliteten för patienter,
bidrar till bättre arbetsmiljö för vårdpersonal och ökar resurseffektiviteten
för vårdgivare. Med ett pressat vårdsystem är Arjo väl positionerat för att
tillsammans med kunder bidra till en långsiktigt hållbar vård.
Ett ökat
vårdbehov
En växande och åldrande
befolkning samt fler människor
som lever med livsstilsrelate-
rade sjukdomar gör att världen
står inför ett växande vårdbehov.
Med fortsatt begränsade resur-
ser måste vården således bli
mer effektiv.
Ökad mobilitet ger
bättre resultat
Vårdrelaterade komplikationer
beror ofta på otillräcklig mobilise-
ring av patienter, och kan därmed
förebyggas. Det skapar utrymme
för att kunna ge mer vård av hög
kvalitet till fler människor, med
högre resurseffektivitet.
En strategi för
ökat värdeskapande
Arjos strategi syftar till att
genom en kombination av djup
kunskap och marknadsledande
lösningar öka värdeskapandet
i vården. Koncernen är väl posi-
tionerad för att hjälpa till att
möta vårdens stora utmaningar.
s mer på sidan 17
s mer på sidan 18
s mer på sidan 20
16
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
VÄXANDE VÅRDBEHOV
En växande och åldrande befolkning
Enligt Världshälsoorganisationen (WHO) kommer en av sex
människor i världen att vara 60 år eller äldre år 2030, och
antalet personer över 80 år förväntas tredubblas mellan 2020
och 2050. Världen sr inför stora utmaningar för att säker-
ställa att hälso- och sjukvården kan hantera denna
demografiska förändring.
Ökad förflyttning till långtidsvård
Sjukhusvård kostar mer än långtidsvård. Därr blir det allt
vanligare att patienter som behöver vård under längre tid
flyttas till långtidsvård eller vårdas i hemmet.
Fler multisjuka patienter
I takt med att fler människor lever längre och att fler därmed
drabbas av en kombination av sjukdomar och hälsoproblem,
krävs allt större vårdresurser.
Världen står inför ett kraftigt
ökande vårdbehov
En rad globala trender för med sig ett kraftigt ökande vårdbehov.
Demografiska förändringar såsom en växande och åldrande befolk-
ning, fler livsstilsrelaterade sjukdomar och ett stort antal människor
som lever med demens skapar ett ökande tryck på vården.
Omvärldstrender som påverkar Arjo
Ökad övervikt
Övervikt är, trots medicinska framsteg, ett tilltagande problem
som sller krav på att kunna ge en säker och värdig vård för
överviktiga patienter.
Brist på vårdpersonal
Vården pglas av en ökande personalbrist, främst på grund
av en åldrande yrkeskår och sjunkande attraktivitet för yrket.
Mer digitala lösningar
Vården använder digitala verktyg och plattformar i allt högre
utsträckning, vilket förändrar förutsättningar och beteenden.
Större fokus på hållbarhet
För att världen ska nå satta hållbarhetsmål ställs allt högre
förväntningar på vården och dess leverantörer och samar-
betspartners att aktivt bidra till en hållbar utveckling.
Enligt WHO
förväntas antalet
personer som är
80 år eller äldre
tredubblas mellan
2020 och 2050.
Se källhänvisning nummer 1 på sidan 151
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
17
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Vårdtagare med nedsatt rörlighet riskerar att drabbas
av en lång rad komplikationer som leder till ett större
behov av vård under längre tid. Med rätt utrustning
och kunskap kan vårdtagares mobilitet i högre grad
bibehållas eller förbättras vilket gör det möjligt att
förebygga komplikationer och skador. Detta gynnar
patienten samtidigt som det sparar resurser för vården.
Att stimulera eller bibehålla rörlighet för patienter är
en nyckelfaktor och med Arjos filosofi Positive Eight
tar man vara på och förstärker de positiva effekter
som rätt miljö, utrustning och arbetsmetoder ger
genom hela vårdprocessen.
Ökad mobilitet i vården
– en samhällsvinst
Arjos lösningar skapar möjligheter för ökad rörlighet för patienter genom
hela vårdprocessen, vilket bidrar till att förebygga komplikationer, förkorta
vårdtider och minimera belastningsskador bland personalen. Detta gagnar
patienten, ökar vårdyrkenas attraktivitet och bidrar till resurseffektivitet
och en mer hållbar situation i vården.
VIKTEN AV MOBILITET
Effekter av ökad rörlighet för patienter
Stimulerar blodcirkulation, hjärtats och lungornas
funktion samt ben- och muskelstruktur
Minimerar risken för vårdrelaterade komplikationer,
såväl fysiska som mentala
Hjälper till att förbättra självrtroende och
självständighet
Förkortar återhämtningstiden i samband med
skador och sjukdom
Höjer livskvalitet och välmående
Se källhänvisning nummer 2 och 3 på sidan 151
Tidig mobilisering
av patienter inom
sjukhusvård för-
kortar vårdtiden
med i genomsnitt
tre dagar.
Se källhänvisning nummer 4 på sidan 151
18
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Motverka venösa blodproppar
Varje år drabbas över 10 miljoner vårdtagare av venösa
blodproppar (venös tromboembolism, VTE). Det gör det till en
av de vanligaste vårdrelaterade dödsorsakerna som är möjlig
att förebygga. Tillståndet uppstår ofta som en komplikation i
samband med sjukhusvistelse och kan orsaka stort lidande och
i värsta fall leda till döden. Med förebyggande insatser kan
komplikationer ofta undvikas helt och där kan Arjo bidra med
produkter, lösningar och klinisk kompetens.
VIKTEN AV MOBILITET
Att fler människor lever längre,
och ofta med en kombination av
sjukdomar och hälsoproblem, sätter
press på vården. För äldreomsorgen
ställer den stora andelen vårdtagare
med demens krav på trygghet och
igenkänning. Med Arjos lösningar
kan vårdgivare i högre grad ge
individanpassad vård, vilket minskar
riskerna för komplikationer och
förbättrar kliniska resultat. Sam-
tidigt ges personalen förutsättning-
ar att arbeta slvständigt, och med
mer utrymme för det personliga
tet med vårdtagaren.
Nästan 10 miljoner
människor drabbas
av demens varje år
– vilket innebär ett
nytt fall var tredje
sekund.
Se källhänvisning nummer 7 på sidan 151
Nedsatt mobilitet i samband
med intensivvård påskyn-
dar muskelförtvining,
vilket kan leda till att
återhämtningen blir
både ansträngan-
de och utdragen.
Arjos produkter
och lösningar är
utvecklade för att
bidra till säker och
tidig mobilisering
av patienter, bland
annat genom att ta
tillvara på och uppmunt-
ra patientens befintliga
rörelseförmåga.
Se källhänvisning nummer 6 på sidan 151
av muskelmassan
kan förloras under
första veckan av
intensivvård
20%
" Våra kliniska erfarenheter
bidrar till ökad mobilitet
för patienterna och bättre
arbetsmiljö för personalen"
På Arjo arbetar över hundra erfarna sjuksköter-
skor. Med sin kliniska expertis hjälper de kunder
att hitta lösningar för att förbättra vården, både
i form av ökad mobilitet för patienter och en mer
hälsosam arbetsmiljö för personalen.
Mary Muir har arbetat på Arjo i 20 år. Som en
del av Arjos Mobility Outcome-team i Storbritan-
nien är hon djupt involverad i kundsamarbeten
för att förbättra kliniska resultat, effektivisera
arbetsflöden och optimera vårdens resurser.
"Det är värdefullt för våra kunder att vi har
en hög förståelse för deras dagliga utmaningar.
Våra egna erfarenheter från vården ökar också
förmågan att ta fram lösningar som ger positiva
effekter för vårdtagare, vårdgivare och för sam-
hället i stort", säger hon.
Mary Muir
National Clinical
Consulting Manager,
Arjo Storbritannien
Upp till 60 procent av alla
venösa blodproppar uppstår
i samband med eller i direkt
anslutning till sjukhusvistelse.
Se källhänvisning nummer 5 på sidan 151
Förbättra vård- och livskvalitet
Undvika förlorad muskelmassa
19
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
ÖKAT VÄRDESKAPANDE
Arjos strategi är utvecklad för att erbjuda lösningar som hjälper vården
att möta den övergripande utmaningen – att kunna ge fler människor
vård av hög kvalitet med mindre resurser.
En strategi för ökat
värdeskapande i vården
Arjos grundläggande affär består av försäljning och ut-
hyrning av utrustning med tillhörande förbrukningsvaror
och tjänster. Under 2023 stod kapitalvaror för cirka 42
procent av koncernens omsättning. Resterande var åter-
kommande försäljning som uthyrning, förbrukningsvaror
och service, och ambitionen är att öka andelen återkom-
mande försäljning framöver.
Arjos strategi är utformad för att fortsätta utveckla den
grundläggande affären och samtidigt driva en successiv
förflyttning mot att i högre utsträckning erbjuda värde-
skapande, resultatbaserade helhetslösningar för kunders
specifika behov. Utfallet kan exempelvis mätas i förkorta-
de vårdtider och minskade komplikationer för vårdtagare,
färre sjukskrivingar bland personalen och ökad resurs-
effektivitet för vårdgivare.
Erbjudandet ger Arjo en unik position som värdeska-
pande partner till vården, med möjlighet att adressera
en större och mer snabbväxande marknad än den där
koncernen är verksam idag.
Insikter till grund för värdeskapande
Arjos roll som värdeskapande partner till vården bygger på
att långsiktigt förbättra kunders resultat. Med förståelse
och kunskap kring vårdens dagliga utmaningar, i kombina-
tion med hög klinisk kompetens och det evidensbaserade
verktyget Arjo Insight, kan Arjo erbjuda kunder insikter
kring vilken utrustning de behöver för att följa riktlinjer
och minimera risker – allt baserat på varje vårdenhets
unika situation.
"Jag är övertygad
om att en viktig
framgångsfaktor
ligger i ett mer
resultatorienterat
angreppssätt
inom vården."
Joacim Lindoff
Vd och koncernchef
20
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGIÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
ÖKAT VÄRDESKAPANDE
Helhetslösningar med
garanterade resultat
=
rde
Resultat
Kostnad
Genom att uppskatta en vårdenhets
samlade kostnad kopplad till ett
specifikt problem kan Arjo visa hur
en värdeskapande lösning förbättrar
de kliniska och finansiella resultaten.
Avkastningen tar sig uttryck i form
av sänkta kostnader, ökad resurs-
effektivitet, höjd vårdkvalitet, nöjdare
personal och minskat lidande
värden som vida överstiger investe-
ringskostnaden.
Var för sig löser Arjos produkter enskilda problem kopplade till patienters
rörlighet i vårdmiljöer. Men för att skapa mer långsiktiga förttringar
erbjuder Arjo också resultatbaserade program och lösningar där klinisk
expertis och utrustning samverkar optimalt – med fokus på att främja
mobilitet.
I ett MOVE-program samarbetar Arjo med kunden för att utvärdera hur
rätt utrustning och förändrade arbetsmetoder kan optimera den unika
vårdenhetens kliniska och ekonomiska resultat.
Ett partnerskap med Arjo kring värdeskapande helhetslösningar kan
således innebära en riskdelning, där Arjo garanterar ett överenskommet
utfall i en resultatbaserad afrsmodell, och kunden kan känna sig trygg
med att investeringen genererar önskat värde.
Idag finns två Arjo MOVE-program, ett för att förebygga uppkomsten
av tryckr och ett för att förhindra belastningsskador hos vårdpersonal.
Framöver ser Arjo goda möjligheter att utveckla nya program inom fler
områden som exempelvis behandling av venösa bensår, inkontinens och
fallskador.
Med målet att reducera förekomsten av tryckr med 70
procent, kontaktade vårdföretaget Highland Home Carers
i Storbritannien Arjo för ett samarbete – detta då ledningen
hade hört om Arjos tillvägagångssätt och förebyggande
arbete.
Dialogen ledde till ett projekt som involverade 28 vård-
tagare med identifierat hög risk att utveckla tryckskador.
30 procent av vårdtagarna hade tidigare lidit av tryckr.
Vid utrderingen efter projektets slut hade ingen av de
boende utvecklat trycksår, vilket också innebar avsevärt färre
besök av distriktssköterska och att inga vårdtagare behövt
ggas in på sjukhus.
”Resultaten understryker att Arjos tillvägagångssätt
för att förebygga tryckskador är en avgörande faktor för
patienter, boende och vårdgivare. Med tanke på kostnaden
för att behandla tryckskador kan de ekonomiska fördelarna
också vara långtgående”, säger Carolanne Mainland Director
of Operations, Highland Home Carers Ltd.
För den skotska vårdenheten inner varje tryckr som
und viks en besparing på mellan 1 200 och 14 000 GBP.
Komplett eliminering av trycksår
och betydande besparingar
Carolanne Mainland
Director of Operations,
Highland Home Carers Ltd
s mer om Arjos MOVE-program på sidan 6
21
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Sjukvårdens totalkostnad för:
per år, globalt
Se källhänvisning nummer 9 på sidan 151
>
500 MDKR
TRYCKSÅRBELASTNINGSSKADOR HOS VÅRDPERSONAL
per år, enbart i USA
Se källhänvisning nummer 8 på sidan 151
>
75 MDKR
ÖVERSIKT 2023 STRATEGI
Arjos strategi bygger på att tillsammans med
kunderna optimera vårdprocessen ur ett patient-,
vårdgivar- och resursperspektiv. Under 2023 har
flera steg tagits för att rulla ut strategin på några
av koncernens viktigaste marknader.
Strategiimplementeringen
tar fart
ÖKAT VÄRDESKAPANDE
Tyskland är ett av de länder där Arjo under året inlett strategiimplementeringen för att
gradvis öka andelen resultatbaserad försäljning.
”Den globala strategin med målet att vården skall kunna erbjuda mer och bättre vård
med mindre resurser är högst relevant oavsett marknad, men vi ser att vi i Tyskland be-
höver ett annat angreppssätt för att nå dit jämfört med exempelvis USA, säger Andreas
Aerni, Managing Director för Arjos verksamhet i Tyskland, Österrike och Schweiz.
Ett exempel på hur den resultatbaserade affärsmodellen implementerats i Tyskland
är ett trrigt MOVE-program med fokus på att minimera belastningsskador hos vård-
personal som under hösten 2023 implementerades hos en sedan länge etablerad kund.
Programmet kombineras med ett flexibelt uthyrningsavtal och förntas bana väg för
liknande samarbeten både i Tyskland och på andra marknader.
“Med Arjo Insight som utgångspunkt har vi nått ett MOVE-avtal baserat på kostnad
per vårdtagare som genom uthyrningsmodellen ger kunden maximal flexibilitet. Detta
säkerställer rätt utrustning och kunskap – oavsett hur vårdtagarnas situation och behov
förändras över tid," säger Andreas Aerni.
Innovativa avtal banar väg för strategin
Andreas Aerni
Managing Director,
Arjo Tyskland, Österrike & Schweiz
Den globala marknaden för Arjos produkter och lösningar har en hög grad av
diversifiering, med stora skillnader både avseende struktur och mognadsgrad
för resultatbaserade angreppssätt till vårdens utmaningar. Därr sker Arjos
strategiutrullning gradvis och med stort mått av lokal anpassning.
I USA har Arjo under flera år arbetat med resultatbaserade program för att
reducera belastningsskador hos vårdpersonal. USA är också den marknad
som koncernen bedömer ha högst mognadsgrad för att accelerera den resul-
tatbaserade affären. Under 2023 genomfördes en större omorganisation av
den amerikanska sälj- och serviceorganisationen för att möjliggöra en effektiv
implementering av strategiska initiativ och bättre möta kunders behov – och
därigenom stärka koncernens möjligheter att driva en långsiktigt lönsam afr
på denna viktiga marknad.
Under året som gått har strategiimplementeringen även påbörjats på fler-
talet andra stora marknader som Storbritannien, Tyskland, Nederländerna
och Australien – som tillsammans med USA står för cirka 60 procent av Arjos
försäljning.
"Jag ser detta som ett ypperligt bevis på hur
vi kan vara en partner för vården att räkna
med – nu är det upp till oss att utforska
liknande samarbeten med fler kunder."
22
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGIÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET KONCERNENBOLAGSSTYRNINGRISKERSTRATEGIÖVERSIKT 2023
Öka effektiviteten i verksamheten
Säkerställa en snabbrörlig och stark organisation där beslut
fattas nära kunden
Optimera koncernens resurser ur såväl effektivitets- som
hållbarhetssynpunkt, bland annat avseende marknadsbear-
betning, transport, logistik och inköp
Ta ytterligare marknadsandelar på etablerade marknader
och öka närvaro på marknader med stor tillväxtpotential
Optimera produktportföljen och stärka erbjudandet genom
produktutveckling, förvärv och partnerskap
De närmaste åren är Arjos strategiska prioriteringar:
ÖKAT VÄRDESKAPANDE
Grundförutsättningar
Stärka den unika positionen som
värdeskapande partner till vården
Investera i ny teknik som stöttar en resultatbaserad
affärsmodell
Erbjuda nya resultatbaserade program för vårdens stora
utmaningar
Säkerställa stort kundfokus i aktiv implementering av strategin
kerställa rätt kompetens, med fokus på både kliniskt och
digitalt kunnande, hos koncernens medarbetare för att driva
en mer resultatbaserad affär
En stark värdegrund kombinerat
med rätt kompetenser, ökat fokus
på digitala lösningar och en robust
hållbarhetsagenda utgör tillsammans
grundförutsättningarna för att Arjo
ska kunna leverera på bolagets
strategi.
Arjos Guiding Principles utr bolagets värdegrund och genom-
syrar hela verksamheten. Utöver att vara en kulturell kompass,
uppmuntrar principerna bland annat till ett kundfokuserat
arbetssätt där medarbetare tillsammans bidrar till ökat värde-
skapande för vården. För att successivt öka försäljningen av
resultatbaserade lösningar arbetar Arjo fokuserat med att
attrahera, behålla och utveckla rätt kompetenser.
Digitala verktyg och plattformar, samt för vissa områden även
artificiell intelligens (AI), spelar idag en viktig roll inom hälso-
och sjukvård. För Arjo handlar det såväl om att optimera den
interna verksamheten som att skapa unikt kundvärde. Arbetet
med att utrdera hur AI kan öka koncernens produktivitet och
bidra till ökad kundnytta pågår.
Hållbarhet är avgörande för Arjos framtid. Utöver att bidra
med positiva värden i samhället genom att hjälpa vården att
optimera sin verksamhet sker ett aktivt arbete med samtliga
delar i koncernens hållbarhetsramverk.
23
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Minska belastningsskador
50–60 procent av vårdpersonal globalt har drabbats av belastnings-
skador. Det gör det till ett utbrett problem som leder till smärta och
sjukskrivningar och i förlängningen personalbrist och höga kostnader
för vården.
De största riskmomenten är patientrflyttning och -ompositionering.
Arjos anpassningsbara sängar och utrustning för patientförflyttning och
hygien är utvecklade med vårdpersonalens säkerhet och arbetsmiljö
i åtanke.
När rätt utrustning kombineras med utbildning och effektiva arbets -
metoder i Arjos MOVE-program kan belastningsskadorna minska
drastiskt, i vissa fall med så mycket som 90 procent.
Se källhänvisning nummer 12 på sidan 151
59 procent av belastningsskador
hos vårdpersonal uppstår när
patienter exempelvis omposi-
tioneras, förflyttas eller hindras
från att falla.
Se källhänvisning nummer 13 på sidan 151
Effektivt förebygga trycksår
Trycksår är en förödande och vanligt förekommande komplikation
som riskerar att följa av nedsatt rörlighet. De smärtsamma såren
leder ofta till förngd sjukhusvistelse och ett större vårdbehov, med
ökad resursåtgång för behandling och omvårdnad som resultat.
Prevention är mindre kostsamt för vården än behandling. Med
Arjos lösningar kan trycksår förebyggas på ett effektivt sätt och
på så vis leda till såväl minskat lidande för patienter som sänkta
kostnader för vården.
Det är kliniskt bevisat att tidig upptäckt minskar förekomsten
av tryckskador i sjukhusmiljöer med 90 procent. Med Provizio
®
SEM-skannern, som mäter fuktnivåerna i hudens undre lager, kan
vårdgivare tidigt identifiera patienter med förhöjd risk att utveckla
trycksår. Jämfört med visuell bedömning av rodnader i huden, som
är dagens praxis för identifiering av förhöjd risk, innebär skannern
också en väsentlig förbättring av jämlikheten i vården. Detta efter-
som alla patienter får samma objektiva bedömning, oavsett hudton.
Arjo erbjuder även tryckavlastande madrasser och utrustning för
förflyttning, ompositionering och tidig mobilisering av sängliggande
patienter.
Genom resultatbaserade program kan vårdenheter tillsammans
med Arjo säkerslla rutiner, arbetstt och utrustning i linje med
klinisk expertis och rådande standarder och på så vis uppnå bety-
dande förbättringar avseende såväl kliniska som finansiella resultat.
Se källhänvisning nummer 10 på sidan 151
ÖKAT VÄRDESKAPANDE
Värdeskapande lösningar för
att leverera på strategin
24
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
På de amerikanska sjukhus som
implementerat SEM-skannern i sina
vårdrutiner har uppkomsten av trycksår
minskat med 77-100 procent
Se källhänvisning nummer 11 på sidan 151
77-100%
För de 350 anställda vid Benevits sju vårdhem i Österrike har Arjos
MOVE-program bidragit med en rad positiva fysiska och psykiska
effekter.
"Vår kraftigt minskade långtidssjukfrånvaro är utan tvekan ett
resultat av den ergonomiska utbildningen och en ökad användning av
hjälpmedel. Efter utbildningen frågade vi hela teamet hur de mådde
och resultatet var mycket positivt. Utöver en minskning av den fysiska
belastningen med 4550 procent, gick den upplevda psykiska stressen,
klagomålen och sömnstörningarna ner med 40–45 procent", säger
Carmen Helbok-Föger, som är chef för vård- och organisations-
utveckling på Benevit.
Den förbättrade arbetsmiljön gör även Benevit till en mer attraktiv
arbetsgivare. Eftersom hjälpmedlen ökar möjligheterna att arbeta
självständigt frigörs tid för ökat fokus på de boendes mobilitet. Detta
har resulterat i en avsevärd minskning av antalet tryckskador och fall
av venösa blodproppar.
"Intelligent utformade produkter som kan användas av en person
i stället för två är naturligtvis också en mycket viktig faktor. Att välja
samarbetspartner är inte bara en prisfråga. Man måste väga in hela
bilden. Arjos fokus på hela vårdmiljön, inklusive processer, medar-
betare och hjälpmedel, är helt i linje med vår egen prioritering av
åtgärder som ger långsiktiga positiva effekter", säger Thomas
Scharwitzl, ansvarig för Benevits ekonomi och administration.
" Arjos MOVE-program
har varit oumbärligt för
vår personal"
Carmen Helbok-Föger
Managing Director Care &
Organizational Development,
Benevit
ÖKAT VÄRDESKAPANDE
25
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNENBOLAGSSTYRNINGRISKERHÅLLBARHETSTRATEGIÖVERSIKT 2023
Hållbarhet är
avgörande för
Arjos framgång
26
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGIÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
"Vi vill vara en del av omställningen
till ett mer hållbart samhälle och
tillsammans med våra kunder och
partners kan vi bidra till att skapa
en mer hållbar vård."
Joacim Lindoff
VD och koncernchef
HÅLLBARHET ÄR AVGÖRANDE FÖR VÅR FRAMGÅNG
Hållbarhet är avgörande för Arjos framgång och bolaget ser möjligheter att ytterligare
stärka sin konkurrenskraft genom att erbjuda mer cirkulära lösningar och affärsmodeller.
Som ett globalt medicinteknikföretag har Arjo en viktig roll i samhället. Bolagets produkter
och lösningar bidrar dagligen till högre patientsäkerhet, bättre arbetsmiljö för vårdper-
sonal och mer effektiva arbetssätt i vården.
Utifrån koncernens hållbarhetsramverk arbetar Arjo aktivt för att minska klimat- och
miljöpåverkan i hela värdekedjan, för att säkerställa en ansvarsfull och etisk affärsverk-
samhet samt för att vara en attraktiv och ansvarstagande arbetsgivare.
I det här kapitlet beskrivs Arjos hållbarhetsarbete i korthet. För mer detaljerade
beskrivningar av mål och aktiviteter, samt vilka insatser som genomförts under året,
se hållbarhetsredovisningen på sidan 110.
s mer om Arjos GRI-rapportering på sidan 132
27
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGIÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
jdpunkter 2023
AA
rankning enligt
Morgan Stanley Capital
International (MSCI)
20,5
förbättrad ESG-riskvärdering
från Sustainalytics, topp
10 inom medicinteknik
utsläpp av växthusgaser från
egen verksamhet (scope 1
& 2) sedan basåret 2021
-11%
andelen
kvinnliga ledare
i seniora positioner
37%
andelen inköp av direkt
material från leverantörer
som skrivit under Arjos
uppförandekod
91%
3 400 000
medicintekniska förbrukningsartiklar
har under året kunnat återanvändas
genom Arjo ReNu
Hållbarhetsmål i
incitamentsprogram
För att stärka intern styrning och uppföljning
har Arjo under året beslutat att incitaments-
program för direktrapporterande till koncern-
ledningen ska inkludera mål om minskade
utsläpp av växthusgaser. Sedan tidigare har
Arjos koncernledning hållbarhetsmål som del
av sin rörliga ersättning.
28
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGIÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
Rankningar och samarbeten
Förbättrad ESG-riskvärdering
Arjo har under 2023 fått ett förbättrat ESG-betyg (eng.
Environmental, Social and Governance) från analysföreta-
get Sustainalytics. Detta genom en väsentligt förttrad
ESG-riskvärdering vilket ger en placering bland de tio bästa
bolagen sett till listade, rankade medicinteknikbolag.
Arjo arbetar kontinuerligt med att minska exponeringen
mot hållbarhetsrisker i hela värdekedjan. Under 2023 har
bolaget drivit ett internt program för att utveckla och kom-
municera arbetet med hållbarhetsrelaterade risker. Ställ-
ningstaganden och policyer inom flertalet ESG-frågor har
tagits fram och finns nu tillgängliga i ett nytt ESG-index på
Arjos hemsida samt i ett dokument som samlar bolagets
ställning kring en ansvarsfull och hållbar affärsverksamhet.
29
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGIÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
"Vi utvecklar kontinuerligt våra
samarbeten med leverantörer och
andra partners, vilket är avgörande
för att tillsammans ställa om till en
mer hållbar värdekedja."
Jonas Cederhage
EVP Supply Chain and Product
Development & Operations
Påverkan och insatser
i Arjos värdekedja
Arjos hållbarhetsarbete bygger på en analys av hur bolagets
värdekedja påverkar omvärlden. Koncernen arbetar kontinuerligt
med att utvärdera och hantera sin påverkan inom samtliga steg
i värdekedjan.
VÄRDEKEDJA
För att maximera positiva effekter och hantera och minimera negativa effekter analyserar Arjo
kontinuerligt hur verksamheten påverkar olika hållbarhetsområden i värdekedjan. Genom arbe-
tet identifieras möjligheter och risker kopplade till hållbarhetsaspekter inom miljö och klimat,
sociala frågor och bolagsstyrning. Analysen ligger till grund för Arjos hållbarhetsramverk och
är avgörande för att kunna fastställa prioriteringar i hållbarhetsarbetet.
Illustrationen på nästkommande sida visar i vilken utsträckning koncernen kan påverka olika
hållbarhetsaspekter i värdekedjan. Arjo har stora möjligheter att påverka de delar av verksam-
heten som bolaget kontrollerar, till exempel egna fabriker och kontor. De delar som involverar
leverantörskedjan ligger utanför Arjos direkta kontroll och kräver därr nära samarbete med
leverantörer.
För en mer utförlig redogörelse av påverkan
och Arjos åtgärder se sidan 113
30
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
FoU
Inköp
Produktion
TransportService,
uthyrning &
försäljning
Slut-
hantering
Användning
Å
t
e
r
v
i
n
n
i
n
g
Forskning och utveckling
I Arjos process för forskning och utveckling finns stora möj-
ligheter att påverka olika hållbarhetsaspekter och bolaget
arbetar kontinuerligt för att utveckla befintliga och nya
produkter utifrån exempelvis resurs- och energieffektivitet,
cirkularitet samt produktsäkerhet.
Inköp
Inom inköp har Arjo måttliga möjligheter att påverka olika
llbarhetsaspekter givet att bolaget inte har direkt kontroll
över leverantörskedjan. Arjo samarbetar med leverantörer i
hela värdekedjan och har lanserat ett program för att ställa
om till en mer hållbar leverantörsbas.
Produktion
I bolagets egen produktion finns stora möjligheter att påverka
olika hållbarhetsfrågor eftersom Arjo har full kontroll över
verksamheterna. Arjos arbete fokuseras kring övergången
till förnybar elektricitet, energieffektiviseringar, insatser för
att minska mängden avfall samt fokus på hälsa och säkerhet
på arbetsplatsen.
Transport
Arjo har måttliga möjligheter att påverka bolagets trans-
porter då dessa utförs av externa leverantörer. Arjo arbetar
kontinuerligt för att minska påverkan från transporter
genom fördjupade samarbeten med transportföretag samt
kontinuerlig utveckling av förpackningar och övergång till
transportalternativ med lägre utsläpp.
Service, uthyrning och försäljning
Inom Arjos egen verksamhet för service och uthyrning har
bolaget stora möjligheter att påverka olika hållbarhets-
aspekter. Det handlar framförallt om att öka användningen
av förnybar elektricitet i fastigheter, minska utsläppen
från bolagets fordon samt fokus på hälsa och säkerhet på
arbetsplatsen. Genom Arjo ReNu möjliggörs återanvändning
av medicintekniska förbrukningsartiklar vilket minskar sjuk-
vårdens klimatpåverkan.
Användning
I användningsfasen har Arjo begränsade möjligheter att
verka olika hållbarhetsaspekter, men genom att erbjuda
produkter med hög kvalitet och lång livslängd kan påverkan
begränsas. Arjo arbetar kontinuerligt för att förbättra
produkternas resurs- och energieffektivitet.
Sluthantering
Arjo har begränsade möjligheter att påverka hållbarhets-
aspekter vid sluthantering eftersom den utförs av externa
aktörer. I nuläget utvärderas både framtagandet av ned–
monteringsinstruktioner för produkter samt förbättring
av möjligheterna att återvinna material från bolagets
produkter.
VÄRDEKEDJA
31
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGIÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
Väsentlighetsanalysen genomförs av Arjos
hållbarhetsfunktion, i nära samarbete med
andra interna funktioner samt i dialog med
koncernledning och styrelse. Genom intervjuer
och undersökningar med interna och externa
intressenter värderas olika hållbarhetsfaktorers
relevans, och områden som är väsentliga för
bolagets hållbarhetsarbete identifieras.
2023 års granskning konstaterar att de områ-
den som identifierats vid den senaste väsentlig-
hetsanalysen 2022 kvarstår.
Under första halvåret 2024 kommer Arjo att
genomföra en dubbel väsentlighetanalys enligt
EUs nya lagstiftning Corporate Sustainability
Reporting Directive (CSRD). Detta är ett led i
att börja hållbarhetsrapportera enligt CSRD.
Med regelbundna väsentlighetsanalyser av Arjos påverkan och
en pågående dialog med intressenter i värdekedjan säkerställs att
koncernens insatser riktas mot de områden där de gör störst nytta.
Väsentliga områden
styr prioriteringarna
Produktkvalitet och -säkerhet
Regelefterlevnad, etik och antikorruption
Hälsa och säkerhet
Cirkularitet i produktdesign
Inköp/leverantörsbas
Växthusgaser och energieffektivisering
Humankapital och rättvisa arbetsvillkor
Arjos väsentliga områden:
För mer detaljerad information om
Arjos väsentliga områden se sidan 111
VÄSENTLIGHETSANALYS
"Genom att kartlägga våra
intressenters behov och analysera
vår påverkan i värdekedjan kan
vi identifiera våra mest väsentliga
områden och säkerställa att vi
riktar våra insatser på ett
effektivt sätt."
Marion Gullstrand
EVP HR & Sustainability
32
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Att bidra till en mer hållbar vård är
kärnan i Arjos verksamhet. För att
uppnå det har ett ramverk med tre
fokusområden tagits fram. Fokus-
områdena bygger på resultatet från
regelbundna väsentlighetsanalyser
samt analyser av bolagets positiva
och negativa påverkan i värdekedjan.
Ramverket utgör grunden i Arjos
hållbarhetsarbete och tar avstamp
i de tre pelarna inom miljö och klimat,
socialt ansvar samt bolagsstyrning
(ESG). Arbetet drivs och utvecklas av
såväl egna ambitioner som ökade krav
från kunder och övriga intressenter.
Arjos hållbarhetsramverk
Arjos hållbarhetsarbete bygger på direktiv, policyer och en tydlig styrning som involverar alla nivåer i bolaget i ett
systematiskt arbetssätt som säkerställer implementering av beslutade aktiviteter.
s mer om styrningen av Arjos hållbarhetsarbete på sid 110.
Ett hållbart
erbjudande
Arjo arbetar aktivt för att minska
utsläppen från den egna verksam-
heten och från värdekedjan. Bola-
gets produktutveckling utgår från
principerna i EcoDesign och Arjo
strävar efter att minska resursför-
brukningen och erbjuda mer cirku-
lära lösningar till kunder.
En attraktiv
arbetsgivare
Arjo främjar en kultur baserad på
mångfald, jämlikhet och inklude-
ring samt kontinuerlig utveckling av
medarbetare. Hälsa och säkerhet på
arbetsplatsen är av största betydelse
för Arjo och bolaget följer interna-
tionella ramverk och riktlinjer för
mänskliga rättigheter och rättvisa
arbetsvillkor.
Ett ansvars-
fullt företag
Arjos relationer med olika intres-
senter bygger på en hög nivå av
affärsetik och regelefterlevnad.
Bolaget ställer samma höga krav
på den egna verksamheten som
på affärspartners, med nolltole-
rans mot korruption, bedrägerier
och mutor.
s mer på sidan 34
s mer på sidan 37
s mer på sidan 40
Tydlig styrning säkerställer resultat
33
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGIÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
För att minska bolagets klimatavtryck strävar Arjo efter en hållbar
användning av energi och resurser samt att utöka koncernens cirkulära
bidrag – och därigenom bidra till en långsiktigt hållbar utveckling.
Ett hållbart erbjudande
Effekterna av klimatförändringarna ökar trycket på hälso- och
sjukvården. Samtidigt står vården för cirka 4,4 procent av de
globala utsläppen av växthusgaser. Cirka 60 procent kommer
från försörjningskedjan, varav 10 procent kommer från medicin-
tekniska produkter.
Arjos klimatmål
Arjo vill bidra till omställningen till en mer hållbar sjukvårdssek-
tor. Koncernens mål är att minska utsläppen av växthusgaser
från den egna verksamheten (scope 1 och 2) med 50 procent till
2030, med 2021 som basår. Under det första kvartalet 2024 god-
kändes Arjos klimatmål av Science Based Targets initiative – en
viktig milstolpe i koncernens hållbarhetsarbete. För att nå målet
har handlingsplaner tagits fram med delmål för de olika verksam-
heterna i koncernen. Eftersom hållbarhetsarbetet genomsyrar
hela organisationen och ofta bedrivs korsvis genom interna funk-
tioner sker arbetet i hög grad genom tvärfunktionella program
och arbetsgrupper.
För utsläppen i värdekedjan (scope 3) är Arjos mål att minska
utsläppen för de mest väsentliga kategorierna med 25 procent
till 2030, med 2021 som basår. En rad initiativ har lanserats för
att nå målet, bland annat inom inköp, transporter och produkt-
utveckling.
Under det första kvartalet 2024 godkändes Arjos klimatmål av
Science Based Targets initiative - en viktig milstolpe i koncernens
hållbarhetsarbete. Det innebär att klimatmålen anses ligga i linje
med den senaste klimatvetenskapen och Parisavtalet.
Klimatpåverkan i värdekedjan
Ungefär 9 procent av Arjos utsläpp av växthusgaser kommer från
bolagets egen verksamhet (scope 1 och 2), främst från drivmedel
till fordon och energiförbrukning vid koncernens anläggningar.
Merparten av Arjos utsläpp av växthusgaser, cirka 91 procent,
kommer från värdekedjan (scope 3). Utsläppen kommer främst
från materialproduktion av komponenter till Arjos produkter,
köpta transporter och från kunders användande av koncernens
produkter. Metall och plast är bolagets mest använda material
och de utgör en betydande del av utsläppen från materialproduk-
tionen. I användningsfasen, när kunderna använder produkterna,
är utsläppen kopplade till produkternas energianvändning.
Klimatpåverkan från Arjos produkter
Koncernens produkter utvecklas med fokus på hög kvalitet och
enligt principerna för EcoDesign. Metoden används för att säker-
ställa lång livslängd och begränsad klimat- och miljöpåverkan under
hela produktens livscykel. Fokus är bland annat resurseffektiv
användning av material, minskat avfall och möjligheter till åter-
vinning. Produkterna utformas för att enkelt kunna uppdateras
och underhållas samt för minskad energianvändning när produk-
terna är i bruk.
För att utvärdera produkternas klimat- och miljöpåverkan och
för att identifiera förbättringsmöjligheter genomför Arjo konti-
nuerligt livscykelanalyser av befintliga produkter. Under 2023
genomfördes exempelvis en livscykelanalys av Arjo ReNu,
Arjos väsentliga
områden:
Ett hållbart erbjudande
Cirkularitet i produktdesign
Växthusgaser och energi-
effektivisering
34
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
koncernens verksamhet för återanvändning av medicin-
tekniska förbrukningsartiklar.
Arjo utvecklar löpande insatserna inom cirkularitet och
under 2023 har arbetet påbörjats med att ta fram ett ram-
verk som ska täcka hela livscykeln för bolagets produkter.
Ramverket ska integreras med EcoDesign och sedan imple-
menteras i relevanta delar av organisationen.
Ökad cirkularitet genom uthyrning och
åter användning
Två av Arjos verksamheter har cirkulära egenskaper som bidrar
till att minska vårdens klimat- och miljöpåverkan, detta i form
av minskade utsläpp, minskad användning av råmaterial och
minskat avfall.
I uthyrningsverksamheten hyr kunderna de produkter de
behöver under den tidsperiod de har ett behov. Det innebär
att resursutnyttjandet optimeras då samma produkter kan
nyttjas av flera olika vårdenheter. Det leder i sin tur till att
färre produkter behöver tillverkas, vilket minskar använd-
ningen av råmaterial och minskar mängden avfall, i linje
med omställningen till en mer cirkulär ekonomi och del-
ningsekonomi.
Arjos uthyrningsverksamhet har bland annat produkter
som är särskilt framtagna för att kunna transporteras mellan
olika vårdgivare med bibehållen kvalitet, funktion och säker-
het. Efter varje uthyrning kontrollerar, rengör, och vid behov
underhåller, Arjo produkterna.
Koncernens andra verksamhet med cirkulär affärsmodell
är Arjo ReNu som möjliggör återanvändning av medicintek-
niska förbrukningsartiklar genom en vattenbaserad process.
Arjo förvärvade ReNu, med verksamhet i USA, 2018 och
under 2023 lanserades erbjudandet även på den australien-
siska marknaden.
Material-
produktion
Arjos egen
verksamhet
Användnings-
fasen
77 % 14 %
9 %
Växthusgasutsläpp
i Arjos värdekedja.
ETT HÅLLBART ERBJUDANDE
"Vi arbetar målmedvetet för att
minska utsläppen från vår egen verk-
samhet och i värde kedjan. För att nå
våra mål arbetar vi integrerat mellan
olika interna funktioner och markna-
der i tvärfunktionella projekt."
Johan Östblad
Head of Sustainability
35
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGIÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
Medicinska förbrukningsartiklar utgör en stor
del av sjukvårdens totala klimatpåverkan och
lösningar för återanvändning erbjuder stora
möjligheter att minska utsläppen.
Återanvändning av förbrukningsartiklar blir
allt vanligare i takt med att vården skalar upp
sina hållbarhetssatsningar. Under pandemin
blev det också ett sätt att hantera bristen på
material till följd av störningar i leveranskedjan,
säger Julien Bouchard, Senior Director Opera-
tions & VP Operations Arjo ReNu.
Arjo ReNu finns idag i USA och Australien
och hjälper vårdaktörer att på ett säkert och
ekonomiskt effektivt sätt återanvända för-
brukningsartiklar. Varje månad hanteras över
280 000 produkter, till exempel manschetter
för förebyggande av blodproppar, så kallad
venös tromboembolism (VTE).
Genom Arjo ReNu bidrar vi till en mer håll-
bar vård samtidigt som vi hjälper våra kunder
att uppnå sina hållbarhetsmål. Den cirkulära
affärsmodellen minskar behovet av råmaterial,
kräver färre transporter och minskar mängden
avfall, säger Julien Bouchard.
Många etablerade metoder för återanvänd-
ning inkluderar kemikalier med miljö- och hälso-
farliga ämnen. Arjo ReNu använder en helt
vattenbaserad process, fri från kemikalier.
Under 2023 genomfördes en livscykelanalys
för den amerikanska marknaden som visar att
återanvändning av VTE-manschetter med Arjo
ReNus process minskar klimatpåverkan med
54-64 procent jämfört med engångsanvänd-
ning. Totalt har Arjo ReNu gjort det möjligt att
undvika koldioxidutsläpp från VTE-manschetter
motsvarande 165 ton per år.
Analysen visar att processen förlänger
livs längden på manschetter som annars skulle
kastas efter bara en användning. Det resulterar
i betydande minskningar av utsläpp, säger
Julien Bouchard.
Den globala marknaden för återanvändning
av medicinska förbrukningsartiklar växer och
möjligheterna att lansera erbjudandet på fler
marknader utvärderas kontinuerligt.
Arjo ReNu minskar klimatpåverkan från vården
Julien Bouchard
Senior Director Operations
& VP Operations Arjo ReNu
36
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGIÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
ETT HÅLLBART ERBJUDANDE
Som globalt medicinteknikbolag bidrar Arjos lösningar till att
hjälpa människor i ett ofta utsatt läge inom vården. Detta till-
sammans med en betydande andel kunder finansierade av
offentliga medel gör att koncernen har ett stort ansvar för att
bedriva en ansvarsfull verksamhet. Arjos tillväxt och framgång
är beroende av intressenters förtroende och långsiktiga relatio-
ner med både kunder och leverantörer är därmed baserade på
god affärsetik och tydliga principer för regelefterlevnad.
Arjo har ett stort nätverk av leverantörer och andra
affärspartners, och ställer samma höga krav på dem
som på den egna verksamheten, med nolltolerans
mot alla typer av korruption, bedrägerier och mutor.
Bolagets ambition är att påverka dem till att bidra till
utvecklingen av en rättvis global marknad. Arjo har
skrivit under FN Global Compact och stödjer de tio
principerna för mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö
och antikorruption.
Ansvarsfulla affärer en viktig del av
kulturen
Arjos framgång måste alltid vara ett resultat av det
värde bolaget skapar för kunder genom produkter och
lösningar och det egna arbetet – aldrig av att erbjuda
tvivelaktiga fördelar, kringgå regler eller ägna sig åt
annat oetiskt beteende. Arjo ska endast delta i affärs-
verksamhet där konkurrensen sker ärligt och rättvist
baserat på bolagets erbjudande.
Ett ansvarsfullt företag
Arjos väsentliga
områden:
Ett ansvarsfullt företag
Produktkvalitet och -säkerhet
Regelefterlevnad, etik och
antikorruption
Inköp/leverantörsbas
"Vi förväntar oss högsta nivå
av affärsetik från vår egen
verksamhet såväl som från våra
leverantörer och affärspartners.
Våra uppförandekoder har
en central roll och vi arbetar
aktivt med utbildning för att
säkerställa att de följs."
Ingrid Carlsson
EVP Legal & Business Compliance
37
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGIÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
Arjo främjar en inkluderande och trygg kultur där medarbetare,
leverantörer och andra partners vill och vågar säga ifrån när de upple-
ver tvivelaktiga beteenden. Medarbetare förväntas ta ägarskap och
personligt ansvar för att agera rätt, i enlighet med lagar och regler
samt i linje med Arjos etiska riktlinjer.
Uppförandekoderna visar vägen
Sund affärsetik, transparens, ärlighet och väldefinierade principer
för regelefterlevnad är grundläggande för Arjos långsiktiga affärs-
relationer. Detta engagemang börjar i styrelsen och säkerställs
i organisationen genom uppförandekoden för medarbetare.
Uppförandekoden bygger på internationella principer och omfattar
bland annat antikorruption, rättvis konkurrens, mänskliga rättigheter
och arbetsmiljöansvar. Den gäller för alla anställda och bolaget genom
regelbundet utbildningar för att säkerställa efterlevnad.
I Arjos avtal med externa parter ingår även en särskild uppförande-
kod. I den beskrivs hur leverantörer, distributörer och andra partners
till Arjo förväntas agera och vilka mål man förväntas att bidra till. Efter-
levnad säkerställs genom löpande dialog och granskning.
Produktkvalitet och -säkerhet
kra produkter av hög kvalitet är Arjos signum vilket bolaget hela
tiden arbetar för att säkerställa. Medicintekniska produkter omges
av omfattande regelverk och Arjo säkerställer att koncernens pro-
dukter följer lagar och regler på samtliga marknader där bolaget är
verksamma.
Stor vikt och betydande resurser läggs på säkerhet, kvalitet och
regelefterlevnad. Ett kvalitetsledningssystem med tydliga policyer
kerställer att rätt processer och procedurer används i verksam-
heten. För att möta förändrade regler från myndigheter och lagstift-
ning följer Arjo noggrant utvecklingen av nationella, regionala och
lokala regler och utvärderar och förbättrar produkter och processer.
Arjo samlar även kontinuerligt in synpunkter från kunder för att
utveckla befintliga och nya produkter.
Ansvarsfulla inköp är en förutsättning
för att kunna vara ett ansvarsfullt företag.
Arjo har tagit fram ett program för gransk -
ning av leverantörer med fokus på bland
annat klimat och miljö, sociala frågor samt
lsa och säkerhet. Arbetet syftar till att
upprätthålla en hög affärsetik genom att
identifiera, hantera och om möjligt förhindra
risker i leverantörsledet.
"De första granskningarna genomfördes
på plats hos utvalda leverantörer under
2023 och resultaten gav oss möjlighet att
tillsammans ta fram planer för hur vi kan
minska hållbarhetsriskerna och påverkan
i värdekedjan," säger Lyudmyla Bagiryan,
Procurement Sustainability Manager,
på Arjo.
Programmet ska under 2024 rullas ut
i leverantörsbasen och kommer att ha en
viktig roll för att kunna nå bolagets håll-
barhetsmål för värdekedjan.
ETT ANSVARSFULLT FÖRETAG
Tillsammans med våra leverantörer
når vi våra hållbarhetsmål
Lyudmyla Bagiryan
Procurement Sustainability
Manager, Supply Chain
38
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Kontinuerlig dialog och utbildning är centrala delar i Arjos arbete
med affärsetik. I mars 2023 samlades distributörer och säljare i Latin-
amerika för att skapa en gemensam grund i arbetet med affärsetik.
De över 70 deltagarna fick diskutera olika etiska dilemman utifrån
lokala utmaningar, infallsvinklar och erfarenheter. Arjos chef för
affärsetik höll i programmet och ansvarig för försäljningen i såväl
Latinamerika som för Global Sales deltog. Utbildningen var utformad
utifrån bolagets regler och rutiner med syfte att bygga en kultur där
affärsetik har högsta prioritet. Liknande dagar kommer att hållas på
fler marknader under 2024.
För att säkerställa att leverantörer och distributörer i de olika
regionerna följer uppförandekoden har Arjo under de senaste åren
utbildat särskilda ambassadörer som har till uppgift är att stötta
marknaderna i affärsetiska frågor. Till sin hjälp har de ett digitalt
utvärderingsverktyg i form av en global databas där anmärkningar på
leverantörer och distributörer sparas. Ambassadörerna arbetar nära
andra funktioner i Arjo i urvalet av lämpliga samarbetspartners.
En gemensam grund
r affärsetik
39
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNING KONCERNENSTRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
39
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ETT ANSVARSFULLT FÖRETAG
Arjo har kunniga och engagerade medarbetare från hela världen
som arbetar i nära samarbete för att nå gemensamma mål. Med
utgångspunkt i koncernens Guiding Principles och Leadership
Behaviours strävar Arjo efter att skapa en engagerande kultur och
arbetsplatser som erbjuder alla medarbetare möjligheter att växa
och utvecklas.
Mångfald, jämlikhet och inkludering
Arjos övertygelse är att mångfald, jämlikhet och inkludering är
avgörande faktorer för att bygga ett starkt bolag och nå framgång.
Med fokus på öppenhet och kontinuerligt lärande skapar Arjo en
kultur som utvecklar varje medarbetares talang, potential och bidrag
till bolaget. Arjos mål är att utveckla verksamheten och med arbetarna
tillsammans.
En attraktiv
arbetsgivare
För att attrahera och behålla medarbetare
är det avgörande för Arjo att erbjuda hälso-
samma och jämlika arbetsförhållanden
tillsammans med ett starkt och motiverande
syfte. Mångfald, rättvisa och inkludering är
av högsta vikt för Arjo och bolaget värnar om
god hälsa och säkerhet för både medarbetare
och sam arbetspartners.
Från
PowerPoint
till handling
Ta
ägarskap
Skapa
värde och
effektivitet
Stärka
varandra och
arbeta som ett
team
Uppmuntra
utveckling och
ledarskap
Arjo
Guiding
Principles
Arjos väsentliga
områden:
En attraktiv arbetsgivare
Hälsa och säkerhet
Humankapital och rättvisa
arbetsvillkor
För att fortsätta driva arbetsplatsen i rätt riktning har elva åtaganden
utvecklats. De inkluderar utbildningar och coachning för chefer
samt mät- och uppföljningsprocesser för att säkerställa rätt fokus
och prioriteringar i hela organisationen. En styrande kommitté
definierar mål och ger vägledning och rekommendationer till organi-
sationen i frågor om mångfald, jämlikhet och inkludering.
Fokus på att attrahera och utveckla
medarbetare
Att attrahera och behålla medarbetare med rätt kompetens är
en viktig strategisk prioritering för Arjo. Utifrån organisationens
behov identifieras rätt kompetenser i en väl definierad process med
olika utvärderingsverktyg.
40
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Genom ett strukturerat arbete med talanger, mentorskapsprogram och utvecklingsplaner på
både individ- och teamnivå, skapar Arjo de bästa förutsättningarna för att medarbetaren ska
kunna utvecklas och växa tillsammans med bolaget.
För att locka nya talanger samarbetar Arjo bland annat med universitet och högskolor. Arjo
tar emot praktikanter under studietiden, erbjuder examensarbete och på flera marknader finns
traineeprogram där studenter har möjlighet att arbeta i tvärfunktionella projekt samtidigt
som de får intern utbildning.
Arjos arbete fokuserar på kontinuerlig dialog om medarbetarens kompetens, personliga mål
och utveckling kopplat till bolagets strategiska affärsmål. I den årliga medarbetarundersök-
ning följer Arjo upp alla delar i koncernens HR-strategi och resultaten används aktivt för att
utveckla organisationen.
Hälsa och säkerhet
Arjos medarbetares och samarbetspartners hälsa och säkerhet är av största betydelse.
Bolaget arbetar med ständiga förbättringar utifrån Arjos direktiv för hälsa och säkerhet på
arbetsplatsen.
Som ett led i detta arbete har Arjo implementerat ett ledningssystem och ett ramverk för
att uppnå en genomgående hög säkerhetsstandard och trygga en god fysisk och psykosocial
arbetsmiljö på de olika arbetsplatserna.
Arjos arbetsmiljö utvärderas löpande av arbetsmiljörepresentanter och kommittéer med
medarbetare från olika funktioner och nivåer. Denna struktur skapar samsyn och möjliggör
behovsanpassade beslut på varje anläggning. Vidare sker årliga granskningar för att verifiera
att koncernens anläggningar uppfyller uppställda mål och gällande regler och krav.
Mänskliga rättigheter och rättvisa arbetsvillkor
Arjo följer internationellt erkända principer, ramverk och riktlinjer för mänskliga rättigheter.
Dessa ligger även till grund för Arjos uppförandekod för leverantörer och andra affärspart-
ners. Bolaget utvecklar kontinuerligt arbetet kopplat till mänskliga rättigheter och avser att
genomföra utvärderingar av mänskliga rättigheter och arbetsrättigheter i leverantörsbasen.
ttvisa arbetsvillkor i linje med internationella konventioner samt lokala lagkrav och kollektiv-
avtal ska alltid råda i Arjos verksamheter. Disciplinära åtgärder eller diskriminerande beteende
mot anställda som lagligen väljer att organisera sig eller gå med i en fackförening accepteras
inte. Inom den egna verksamheten är målet att utjämna eventuella otillbörliga löneskillnader.
Ambitionen är att alla anställda ska erbjudas möjligheter till lämplig utbildning för att utveckla
relevant kompetens och för att uppmuntra till utveckling inom företaget.
Arjo Kanada och Australien fick under
2023 utmärkelsen Great Place to Work
®
.
Utmärkelsen är baserad på återkoppling
från Arjos medarbetare genom en
anonym enkät.
Arjo Kanada fick under 2023 utmärkelsen
Best Workplaces
Managed by Women
2023, från Great Place to Work
®
.
Arjo Australien har även tagits upp på
Best Workplace List for women 2023 från
Great Place to Work
®.
Arjo Kanada har utsetts till Canada's Best
Employers for Recent Graduates 2023 av
The Career Directory, en rekryteringsguide
för nyutexaminerade från högskola och
universitet.
EN ATTRAKTIV ARBETSGIVARE
Utmärkelser 2023
41
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGIÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
EN ATTRAKTIV ARBETSGIVARE
Kajsa Haraldsson började arbeta med produktutveck-
ling på Arjo 2008. I sin roll fick hon följa produkterna
från ritbordet till produktionen i fabrikerna och vidare
ut i vården. 2017 fick Kajsa möjlighet att delta i Arjos
talangprogram och året efter fick hon en roll som
gruppchef. Sedan 2020 är Kajsa chef för produkt-
utveckling inom hygienprodukter och sjukhussängar.
"Under mina studier insåg jag att mina två främsta
intressen, människor och teknik, kunde förenas i
medicinteknik. Min resa på Arjo har inneburit att jag
vuxit både som medarbetare och människa. Jag blev
väldigt inspirerad av möjligheten att utvecklas och ta
mig an nya roller och det är idag en viktig del av mitt
ledarskap. Nu vill jag inspirera andra till utveckling i
det som driver dem."
jlighet att växa som
medarbetare och människa
Kajsa Haraldsson
Director Product
Development, Hygiene
& Medical beds
innovation
people
growth
BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 STRATEGI
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
42
RISKER
HÅLLBARHET KONCERNEN
EN ATTRAKTIV ARBETSGIVARE
Med en ungdomsarbetslöshet på nära 60 procent har
Sydafrika en stor utmaning på arbetsmarknaden.
För att vända situationen finns ett Sydafrikanskt
initiativ, Youth Employment Services Programme
(YES), med målet att få fler ungdomar i arbete.
Sedan 2019 har Arjo medverkat i YES och välkomnat
över 50 personer som fått värdefull arbetslivserfar-
enhet.
”Vi ger möjlighet för tolv unga vuxna att under
ett år få erfarenhet från flera delar av vår verk-
samhet. De får också en mentor på Arjo som stöttar
i olika frågor. Vi har beslutat att vi ska erbjuda en fast
anställning för varje omgång av YES-programmet
och hittills har vi anställt fem personer”, säger
Abdullah Ebrahim, President, Arjo Africa.
Insatser för att minska ungdoms-
arbetslösheten i Sydafrika
Abdullah Ebrahim
President, Arjo Africa
mentorship
ambition
inclusiveness
43
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KONCERNENBOLAGSSTYRNINGRISKERHÅLLBARHETSTRATEGIÖVERSIKT 2023
43
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Bedömning, hantering och mitigering av risker är
en viktig del i Arjos strategiska planeringspro-
cess samt i den interna kontrollprocessen. Arjos
riskarbete genomförs med stor tyngdpunkt på
förebyggande av risker. Arbetet leds av funktio-
nen för intern kontroll och styrs av Arjos policy för
riskhantering och intern kontroll.
I enlighet med policyn har styrelsen det yttersta
ansvaret för koncernens riskhantering och god-
känner bolagets riskhanteringspolicy. Koncern-
ledningen ansvarar för att identifiera, utvärdera
och hantera risker inom sina respektive ansvars-
områden.
Riskutvärderingsprocess
Koncernledningen utför årligen en riskutrdering
under ledning av bolagets Chief Financial Officer
(CFO) och funktionen för intern kontroll, i enlighet
med bolagets policy för riskhantering och intern
kontroll. Utvärderingen syftar till att identifiera
och analysera bolagets mest väsentliga risker och
eventuella händelser som kan påverka Arjos för-
måga att genomföra bolagets strategi och nå bola-
gets mål och vision. Riskutvärderingen resulterar i
ett riskregister med redogörelse för bolagets mest
kritiska risker, dess påverkan på bolaget, hur de
hanteras av ansvarig funktion samt en bedömning
av sannolikheten att de kan komma att inträffa
inom angiven tidsperiod. De främsta riskerna
illustreras därefter i en riskkarta som presenteras
för revisionsutskottet av CFO och Intern Kontroll,
samt för styrelsen av bolagets CFO.
Identifiering av risker från ett koncernperspek-
tiv möjligr för ledning och styrelse att granska
och anpassa sig till nyckelrisker och bedöma hur
bolaget skall svara på och övervaka dessa. Arjos
riskutvärderingsprocess redogörs i illustrationen
på nästa sida.
Arjos försäljning sker via egna bolag och distributörer
till kunder i över 100 länder. Dessutom har koncernen
leverantörer av direkt material i över 50 länder och
produktion i fem länder. Bolaget är därmed exponerat
för ett antal risker av strategisk, operationell, finansiell
och efterlevnadsrelaterad karaktär och riskarbetet är
en naturlig del av det dagliga arbetet.
Riskhantering
och riskanalys
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
44
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Första kvartalet
Under mars presenterades planen för årets riskutvärdering
samt distribution av relevant material till samtliga medlemmar
i koncernledningen.
Andra kvartalet
I maj genomfördes en riskutvärdering med respektive koncern-
ledningsmedlem samt relevanta personer i deras organisation.
Under riskutrderingen fick riskansvarig i uppgift att:
Identifiera väsentliga risker inom sitt riskområde
Definiera hur riskerna hanteras och övervakas inom orga-
nisationen
Bedöma riskerna avseende påverkan och sannolikhet efter
förebyggande åtgärder.
Tredje kvartalet
I augusti presenterades en konsoliderad riskkarta för, och
granskades av koncernledningen.
Fjärde kvartalet
I oktober presenterades de högst rankade riskerna på Arjos
riskkarta för revisionsutskottet av CFO och Intern Kontroll.
Under december presenterades de högst rankade riskerna
på Arjos riskkarta för styrelsen av bolagets CFO.
Identifiering av risk
Riskåtgärder
Riskexponering Riskkarta
Klassificering av risk
Bedömning av risk
Koncernperspektiv
ljer COSOs (Committee of
Sponsoring Organizations of
the Treadway Commission)
riskdefinition: "en aktivitet
eller händelse som negativt
påverkar en organisations
förmåga att nå sina mål.
1
4
5 6
2
3
Strategisk
Operationell
Efterlevnad
Finansiell
Sannolikhet
verkan
Implementerad och
har avsedd verkan
Existerar men kan
förbättras
Existerar ej eller har
ej avsedd verkan
Hög
Medium
Låg
Visar residualrisken, det
vill säga den återstående
risken efter att riskåtgär-
der är vidtagna
Arjos riskutvärderingsprocess
Riskutvärdering 2023
45
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Arjos primära risker och dess hantering
Risk Beskrivning av risk Hantering
Kunder och vårdens
ersättningssystem
Politiska beslut i länder där Arjo bedriver verksamhet kan få till följd att finansiering av offentlig
och privat utrd sjukvård begnsas eller uppr, vilket kan påverka etableringen av nya sjukhus
och andra vårdinttningar och deras inköp av sjukvårdsprodukter. Försäljningen av koncernens
produkter är på vissa marknader beroende av ersättningssystem där det ofta är patientens försäk-
ringsbolag som inom ramen för befintliga politiska ersättningssystem finansierar eller subventione-
rar inköp av produkter till patienten. Arjos förljning av produkter på dessa marknader är beroen-
de av att Arjos produkter kvalificerar sig för att ersättas genom nämnda ersättningssystem.
Genom att Arjo bedriver verksamhet i många olika länder och marknader begränsas denna risk
r koncernen som helhet. Som del av Arjos strategi satsar koncernen allt mer på att bevisa den
kliniska och finansiella nyttan med koncernens produkter och lösningar, något som ytterligare
begränsar dessa risker.
Forskning och
utveckling
Arjos tillväxt är beroende av en fortsatt expansion genom nya produktområden och nya produkt-
typer inom befintliga produktområden, vilket i sin tur är beroende av koncernens förmåga att
påverka, förutse, identifiera och svara på förändrade kundpreferenser och behov. Arjo investerar
i forskning och utveckling för att ta fram och lansera nya produkter, men det finns inga garantier
r att nya produkter kommer att uppnå samma grad av framng som föreende generations
produkter. Det är inte heller säkert att Arjo lyckas förutse eller identifiera trender i kundpreferenser
och behov. Det finns också en risk att Arjo identifierar trenderna senare än vad konkurrenter gör.
För att maximera avkastningen av utvecklingsinitiativen och för att säkerställa rätt priorite-
ringar i valen mellan potentiella projekt har koncernen en strukturerad process för urval och
planering. Processen omfattar noggranna analyser av marknad, teknikutveckling, cirkularitet,
produktens livscykel, val av produktionsmetod samt val av underleverantörer. Arjo fokuserar
på resultatbaserade produkter och lösningar som leder till att fler patienter kan få vård av hög
kvalitet samtidigt som resursutnyttjandet förbättras. Detta förväntas driva efterfrågan från
slutkunder och således bidra till ökad tillxt.
Skydd av immateriella
rättigheter och hantering av
immaterialrättsintrång
Arjo investerar betydande belopp i forskning och utveckling, och utvecklar kontinuerligt nya pro-
dukter. För att säkra intäkterna från investeringarna är det av avgörande betydelse att nya produk-
ter och ny teknik är skyddade från olovligt användande av konkurrenter.
Arjo skyddar immateriella rättigheter genom patent samt design- och varumärkesregistrering
r det är möjligt och lämpligt. Vidare är koncernen beroende av know-how och affärshemlig-
heter som inte kan skyddas immaterialrättsligt. Det finns tydliga anvisningar inom koncernen
för hur man kan förebygga, utreda och hantera potentiella intrång. Därutöver finns rutiner för
att säkerställa ett effektivt underhåll av de befintliga immaterialrättigheterna.
Förändringar avseende
allmänna ekonomiska och
politiska förutsättningar
Arjo bedriver verksamhet i flera delar av världen och påverkas, i likhet med andra företag, av all-
männa globala ekonomiska, finansiella och politiska förutsättningar. Efterfrågan på Arjos medicin-
tekniska produkter och lösningar beror bland annat på makroekonomiska trender. Osäkerhet när
det gäller framtida ekonomiska utsikter, inklusive politisk oro, kan ha en negativ inverkan på kun-
ders inköp av Arjos produkter och lösningar, vilket skulle få en negativ inverkan på Arjos verksam-
het, finansiella ställning och resultat. Vidare skulle förändringar i det politiska läget i en region eller
i ett land, eller politiska beslut som påverkar en bransch eller ett land, också kunna få en väsentlig
inverkan på försäljningen av Arjos produkter.
Genom att Arjo bedriver verksamhet på ett stort antal geografiska marknader begränsas denna
risk för koncernen som helhet. Arjo har sedan 2 mars 2022 stoppat alla leveranser och produk-
tion av utrustning till Ryssland tills vidare, med anledning av Rysslands invasion av Ukraina.
Detta i linje med omvärldens sanktioner mot landet. Givet det turbulenta ekonomiska läge som
följt sedan invasionen inleddes följer Arjo marknadsutvecklingen noga. Med anledning av den
upptrappning av våldsamheter i Israel och Gaza som skett sedan oktober 2023 följer koncernen
även utvecklingen i Mellasternregionen. Arjo följer även noga den globala inflations-
utvecklingen.
Produktansvar och
skadeståndskrav
Som leverantör av medicintekniska produkter kan Arjo, likt andra aktörer inom hälso- och sjukvård,
emellanåt bli föremål för anspråk avseende produktansvar och andra skadeståndskrav. Sådana
anspk kan röra stora belopp, leda till betydande juridiska kostnader och påverka bolagets anseen-
de och kundrelationer negativt.
Arjo begränsar risken för produktansvar och andra skadeståndskrav relaterade till produkterna
och dess användning genom bolagets omfattande kvalitets- och säkerhetsarbete. För de an-
svarsrisker (däribland produktansvar) som koncernen är utsatt för finns dessutom omfattande
försäkringsprogram.
46
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Arjos primära risker och dess hantering
Risk Beskrivning av risk Hantering
Risker i värdekedjan
Oförutsedda och plötsliga händelser kan medra störningar i produktion eller leveranskedja, vilket
kan leda till såväl ökade kostnader som försenade eller uteblivna leveranser till Arjos kunder. Detta
kan i sin tur få en negativ påverkan på koncernens resultat.
Arjo arbetar löpande med att identifiera och till så stor grad som möjligt förebygga risker i
värdekedjan, både gällande att säkerslla tillgänglighet av material i produktionsledet samt
gällande leveranskerhet gentemot våra kunder. Med anledning av den upptrappade konflik-
ten i Mellastern, där Hormuzsundet blivit ytterligare ett konfliktdrabbat omde, följer Arjo
utvecklingen noga för att i största möjliga mån undvika negativ påverkan i värdekedjan
Myndigheter och
kontrollorgan
Sjukvårdsmarknaden är starkt reglerad i samtliga länder där Arjo har verksamhet. Arjos pro-
duktsortiment omfattas av lagstiftning såsom EU-direktiv och implementeringsakter om medi-
cintekniska produkter, samt amerikanska FDA:s (Food and Drug Administration) regelverk och
relaterade krav på kvalitetssystem, vilket även omfattar betydande utvärdering, kvalitetskontroll
och dokumentation av produkter.
Arjo lägger ner betydande ansträngningar och resurser på att implementera och tillämpa rikt
linjer för att säkerställa regulatoriska krav. Årligen görs revisioner av utsedda ackrediterade
organ för att säkerställa efterlevnad för både fortsatt CE-märkning av Arjos produkter samt in-
ternationella lagstadgade krav som inkluderar FDA, MDSAP, EU MDR och UK MDR. Samtliga av
koncernens produktionsanläggningar är dessutom certifierade enligt den medicintekniska kva-
litetsstandarden ISO 13485 och den allmänna kvalitetsstandarden ISO 9001 från BSI.
Finansiell riskhantering
Arjo är i sin verksamhet utsatt för en rad finansiella risker som främst besr av valutarisker, ränte-
risker, kredit- och motpartsrisker samt skatterisker. Av dessa är valutarisken den mest väsentliga.
För vidare information, se not 26 Finansiell riskhantering på sidorna 95-97.
Arjos riskhantering regleras av en finanspolicy som fastställts av styrelsen. Det övergripande
ansvaret för att hantera koncernens finansiella risker samt utveckla metoder och principer för
att hantera dessa risker ligger inom koncernledningen och finansfunktionen.
Risk för cyberattacker
Arjo är beroende av IT och den infrastruktur som omgärdar detta område och är därmed exponerad
r risk för cyberattacker samt övriga former av intrång och datakerhet.
För att motverka potentiella risker inom detta omde finns en definierad styrande process på
plats och koncernen arbetar aktivt med riskbemning avseende IT-infrastrukturen och känslig
data, samt testning av dessa områden. Detta inkluderar även definierade förebyggande proces-
ser och kontroller, så kallade ITGC (IT General Control) för att skydda bolaget. Den interna
kontrollmiljön utvärderas årligen av bolagets CISO, samt under 2023 av de externa revisorerna i
enlighet med ISAE 3402. Känslighetsanalyser samt penetrations- och återställandetest utförs
pande under året för att säkerställa tillräckliga säkerhetsnivåer på system, processer och
data. Samtliga medarbetare genomgår utbildning inom IT-säkerhet. Utbildningen är även obli-
gatorisk för samtliga nyanställda.
Hållbarhetsrisker
Det finns en omställningsrisk kopplad till hållbarhetsrelaterade lagkrav och regelverk, samt ökat
fokus från investerare, kunder och andra intressenter gällande bolagets hantering av varumärkes-
risker. Detta kopplas idag inte endast ihop med ryktesrisker, utan även finansiella och operationella
risker i hela värdekedjan. Att vara medveten om hållbarhetsrelaterade risker i leverantörsleden, inom
den egna verksamheten och i distributions- och användarleden, är grundläggande för att kunna
hantera och applicera kontroller för att adressera dem.
Arjo arbetar med att systematiskt identifiera, analysera och hantera hållbarhetsrelaterade
risker och dess påverkan på koncernens verksamhet och resultat. Detta arbete görs bland annat
genom återkommande väsentlighetsanalyser för att identifiera och kartlägga hållbarhetsrisker i
värdekedjan. Dessutom görs kontinuerlig uppföljning av mål och åtaganden genom granskning
av olika enheter i bolaget samt av leverantörer, och aktiviteter, processer och åtgärder
implementeras regelbundet för att hantera identifierade hållbarhetsrisker. Koncernen har en
etablerad struktur för styrning som involverar både koncernledning och styrelse, och arbetet
med att löpande förbättra bolagets hållbarhetsarbete och minimera relaterade risker sker
löpande.
47
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
INNEHÅLL
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrningsrapport 49
Styrelse 57
Koncernledning 60
Ersättningsrapport 62
Förslag till vinstdisposition 68
KONCERNEN
KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Resultaträkning för koncernen 69
Rapport över totalresultatet för koncernen 69
Balansräkning för koncernen 70
Förändringar i eget kapital för koncernen 71
Kassaflödesanalys för koncernen 72
KONCERNENS NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper 73
Not 2 Segmentsredovisning 74
Not 3 Personalkostnader 76
Not 4 Kostnader per kostnadsslag 78
Not 5 Jämförelsestörande poster 79
Not 6 Forsknings- och utvecklingskostnader 79
Not 7 Ersättning till revisorer 79
Not 8 Valutakursvinster och förluster, netto 79
Not 9 Finansiella intäkter och kostnader 80
Not 10 Skatter 80
Not 11 Resultat per aktie 81
Not 12 Immateriella tillgångar 82
Not 13 Materiella anläggningstillgångar 84
Not 14 Leasingavtal 86
Not 15 Andelar i intresseföretag 88
Not 16 Varulager 89
Not 17 Kundfordringar 89
Not 18 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 90
Not 19 Eget kapital 90
Not 20 Koncernens räntebärande nettoskuld 91
Not 21 Övriga avsättningar 92
Not 22 Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 93
Not 23 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 95
Not 24 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 95
Not 25 Transaktioner med närstående 95
Not 26 Finansiell riskhantering 95
Not 27 Finansiella instrument 98
Not 28 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalysen 100
Not 29 Händelser efter räkenskapsårets utgång 100
Not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning 101
MODERBOLAGET
MODERBOLAGETS FINANSIELLA RAPPORTER
Resultaträkning för moderbolaget 102
Balansräkning för moderbolaget 103
Förändring i eget kapital, moderbolaget 104
Kassaflödesanalys för moderbolaget 104
MODERBOLAGETS NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper 105
Not 2 Av- och nedskrivningar 105
Not 3 Ersättning till revisorer 105
Not 4 Personalkostnader 105
Not 5 Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader 106
Not 6 Resultat från andelar i koncernföretag 106
Not 7 Finansiella intäkter 106
Not 8 Finansiella kostnader 106
Not 9 Skatter 106
Not 10 Immateriella anläggningstillgångar 106
Not 11 Materiella anläggningstillgångar 106
Not 12 Andelar i koncernföretag 107
Not 13 Räntebärande finansiella lån 109
Not 14 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 109
Not 15 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 109
Not 16 Förslag till vinstdisposition 109
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Tydlig styrning säkerställer resultat 110
Ett hållbart erbjudande 114
Ett ansvarsfullt företag 120
Kvalitets- och miljöcertifiering 2023 122
En attraktiv arbetsgivare 123
Taxonomin 127
GRI Index 132
REVISIONSBERÄTTELSE
137
FLERÅRSÖVERSIKT: KONCERNEN
Koncernens resultaträkning i sammandrag 141
Koncernens balansräkning i sammandrag 141
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag 142
Nettoomsättning per segment 142
Nyckeltal för Koncernen 143
HÄRLEDNING AV NYCKELTAL
Försäljningsmått 144
Kostnadsmått 144
Resultat och marginalmått 145
Kapitalstruktur 145
Kassaflödes- och avkastningsmått 146
Utveckling per kvartal 146
Koncernens 20 största marknader 147
ÖVRIGT
Koncernbolag 148
Definitioner 150
Källhänvisningar 151
AKTIEN 152
Övrig information 154
48
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Bolagsstyrning inom Arjo
Arjo AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Arjos
bolagsstyrning är baserad på svensk lagstiftning, Arjos bolags ordning, Svensk kod för bolagsstyrning,
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter samt andra tillämpliga regler och rekommendationer.
Här lämnas 2023 års bolagsstyrningsrapport.
Inledning
Arjo är en global leverantör av medicintekniska produkter och
lösningar som genom att skapa möjlighet för ökad mobilitet
i vårdmiljöer bidrar till att förbättra kliniska och finansiella
resultat i vården, vilket i sin tur bidrar till ett mer hållbart sjuk-
vårdssystem. Arjo skapar värde genom att förebygga kompli-
kationer och höja vårdkvaliteten för vårdtagare, samt att
möjligra en säker och mer effektiv arbetsmiljö för vård-
personal. Arjos huvudsakliga kunder är offentliga och privata
institutioner inom akutvård och långtidsvård. Förtroendet för
Arjo och dess produkter är avgörande för fortsatta försälj-
ningsframgångar.
Bolagsstyrningen syftar till att säkra en fortsatt stark ut-
veckling av koncernen genom att säkerställa att Arjo lever upp
till sina åtaganden gentemot aktieägare, kunder, medarbetare,
leverantörer, kreditgivare och samhälle. Koncernens bolags-
styrning och interna regelverk är genomgående riktade mot
afrsmål och strategier. Koncernens risker är väl analyserade
och riskhanteringen är integrerad i såväl styrelsearbetet som
den operativa verksamheten. Arjos organisation och styrning
är utformad för att kunna reagera snabbt på förändringar i
marknaden. Operativa beslut fattas decentraliserat och nära
kund, medan övergripande beslut om strategi och inriktning
fattas av Arjos styrelse och koncernledning.
Externa och interna regelverk
Bolagsstyrningen i Arjo är baserad på svensk lagstiftning som
Aktiebolagslagen och Årsredovisningslagen samt externa
styrinstrument, däribland Nasdaq Stockholms regelverk för
emittenter och svensk kod för bolagsstyrning (Koden). Koden
bygger på principen ”följ eller förklara” vilket innebär att ett
bolag som tillämpar Koden inte vid varje tillfälle måste följa
varje regel i Koden utan har möjlighet att välja alternativa
lösningar som anses passa bättre med hänsyn till bolagets
särskilda omständigheter. Detta förutsatt att varje avvikelse
rapporteras, att den lösning som valts istället beskrivs och att
en förklaring till avvikelsen redovisas. Arjos enda avvikelse
från Kodens regler under 2023 har varit från regel p. 2.4, om
att styrelsens ordförande eller annan styrelseledamot inte ska
vara valberedningens ordförande. Valberedningen har utsett
Carl Bennet, styrelseledamot samt ägare till bolagets största
aktieägare Carl Bennet AB, till valberedningens ordförande då
valberedningen ansett det viktigt att ha en representant fn
den största aktieägaren som ordförande för valberedningen.
Bolaget följer även Aktienämndens uttalande om vad som är
god sed på den svenska aktiemarknaden. Bland de interna
styrdokument som påverkar Arjos bolagsstyrning finns Arjos
bolagsordning, instruktioner och arbetsordningar för styrelse,
styrelsens utskott och VD, policyer och riktlinjer, samt Arjos
Huvudsakliga beslut vid
årsstämman 2023
Fastställande av balans- och resultat-
räkning för moder bolaget och koncernen
för räkenskapsåret 2022
Utdelning om 0,85 kronor per aktie
Beviljande av ansvarsfrihet för styrelse-
ledamöter och VD för räkenskapsåret
2022
Omval av samtliga styrelseledamöter:
Johan Malmquist, Carl Bennet, Eva
Elmstedt, Dan Frohm, Ulf Grunander,
Carola Lemne och Joacim Lindoff
Omval av Johan Malmquist som styrelse-
ordförande
Erttning till styrelse och revisorer
Omval av Öhrlings Pricewaterhouse
Coopers AB som revisor med Cecilia
Andrén Dorselius som huvudansvarig
revisor
Godkännande av styrelsens rapport
över ersättningar enligt 8 kap. 53 a §
aktiebolagslagen
Mer information om årsstämman samt
fullständigt protokoll finns tillgängligt
på Arjos hemsida
49
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
uppförandekod och Guiding Principles (bolagets värdegrundande
principer). Bolagsordningen finns tillgänglig på Arjos hemsida
www.arjo.com under Bolagsstyrning.
Bolagsstämma
Aktieägarnas rätt att besluta om Arjos angelägenheter utövas vid
bolagsstämman (årsstämma respektive extra bolagsstämma),
som är det högsta beslutande organet i Arjo. Årsstämma ska hål-
las i Malmö varje år före utgången av juni månad. Extra bolags-
stämma hålls vid behov. Stämman fattar beslut i en rad frågor,
däribland fastställande av resultat- och balansräkning, disposi-
tion av Arjos vinst eller förlust, ansvarsfrihet för styrelseledamö-
ter och VD gentemot bolaget, valberedningens sammansättning,
val av styrelseledamöter (inklusive styrelsens ordförande) och
revisorer. Bolagsstämman fattar även beslut om ersättning till
styrelseledamöter och revisorer, riktlinjer för ersättning till VD
och andra ledande befattningshavare samt eventuella ändringar
av bolagsordningen. På årsstämman har aktieägare rätt att ställa
frågor om bolaget och resultatet för det berda året. Kallelse till
årsstämma och extra bolagsstämma där ändring av bolagsord-
ningen ska behandlas ska ske tidigast sex veckor och senast fyra
veckor före stämman. Kallelse till annan extra bolagsstämma ska
ske tidigast sex veckor och senast två veckor före stämman. Kal-
lelse sker genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar samt
på www.arjo.com. Att kallelse har skett ska samtidigt annonseras
i Svenska Dagbladet. Aktieägare som vill delta i bolagsstämman
ska dels vara upptagna i utskrift eller annan framställning av
hela aktieboken på avstämningsdagen för bolagsstämman, som
bestäms i enlighet med aktiebolagslagen, dels göra en anmälan
till bolaget senast den dag som anges i kallelsen till smman.
Sistnämnda dag får inte vara en söndag, annan allmän helgdag,
lördag, midsommarafton, julafton eller nyårsafton och får inte
infalla tidigare än femte vardagen före bolagsstämman.
Aktieägare
För information om aktieägare och aktien, se sidorna 152–153
samt www.arjo.com.
Årsstämma 2023
Årsstämman ägde rum den 20 april 2023. Vid årsstämman
beslutades att fastställa den framlagda resultat- och balans-
räkningen samt att styrelsens förslag till vinstdisposition skulle
godkännas.
Årsstämma 2024
Arjos årsstämma kommer att hållas den 18 april 2024 i Malmö,
med möjlighet till poströstning. För vidare information se Arjos
hemsida: www.arjo.com.
Valberedning
I enlighet med beslut på Arjos årsstämma 2020 ska valbered-
ningen inför årsstämma utras av ledamöter utsedda av de tre
röstmässigt största aktieägarna på grundval av en förteckning
över ägarregistrerade aktieägare från Euroclear Sweden AB eller
annan tillförlitlig ägarinformation, per den 31 augusti varje år,
samt styrelsens ordförande.
Därutöver ska det, om styrelsens ordförande i samråd med
ledamoten utsedd av den röstmässigt största aktieägaren be-
dömer det lämpligt, ingå en i förhållande till bolaget och dess
större ägare oberoende representant för de mindre aktieägarna
som ledamot av valberedningen. Till ordförande i valberedningen
ska utses den ledamot som företräder den röstmässigt störste
aktieägaren. Valberedningen ska lämna förslag om stämmoord-
förande, styrelse, styrelseordförande, revisor, styrelsearvode
med uppdelning mellan ordföranden och övriga ledamöter samt
erttning för utskottsarbete och arvode för bolagets revisorer.
Valberedningen inför årsstämma 2024
Inför årsstämman 2024 utgörs Arjos valberedning av ordföran-
den Carl Bennet (Carl Bennet AB), Jannis Kitsakis (Fjärde AP-
fonden), Anna Magnusson (Första AP-fonden), samt styrelsens
ordförande Johan Malmquist. Valberedningen har sedan den
konstituerades och fram till angivandet av årsredovisningen haft
2023202220212020
55
60
70
65
80
75
85
90
0
50
100
150
200
250
350
300
Närvaro vid årsstämma
Närvarande röster
(direkt eller via ombud)
Representerade aktieägare
(direkt eller via ombud)
Aktieägare
Röster (%)Röster (%)
2023202220212020
55
60
70
65
80
75
85
90
0
50
100
150
200
250
350
300
Närvaro vid årsstämma
Närvarande röster
(direkt eller via ombud)
Representerade aktieägare
(direkt eller via ombud)
Aktieägare
Röster (%)Röster (%)
ARJOS BOLAGSSTYRNING
Valberedning inför årsstämman 2024
Carl Bennet, valberedningens ordförande samt
styrelsens vice ordförande, Carl Bennet AB
Jannis Kitsakis, Fjärde AP-fonden
Anna Magnusson, Första AP-fonden
Johan Malmquist, styrelsens ordförande
Revisorer: Öhrlings PricewaterhouseCoopers
Cecilia Andrén Dorselius
Auktoriserad revisor, Huvudansvarig revisor
Vicky Johansson
Auktoriserad revisor
50
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
två möten. Som underlag för sina förslag inför årsstämman 2024
har valberedningen gjort bedömningen huruvida den nuvarande
styrelsen är ändamålsenligt sammansatt och uppfyller de krav
som ställs på styrelsen till följd av bolagets verksamhet, position
och förhållanden i övrigt inklusive relevanta hållbarhetsaspekter.
Valberedningen har intervjuat en av styrelseledamöterna i bo-
laget och diskuterat de huvudsakliga krav som bör ställas på sty-
relseledamöterna inbegripet krav på oberoende ledamöter samt
beaktat antalet styrelseuppdrag som respektive ledamot har i
andra bolag samt uppmärksammat frågan om en jämnare köns-
fördelning. Valberedningen har meddelat att den har tillämpat
regel 4.1 i Koden som mångfaldspolicy vid framtagandet av för-
slaget till styrelse inför årsstämman 2024. Målet med policyn är
att styrelsen ska ha en med hänsyn till bolagets verksamhet, ut-
vecklingsskede och förhållanden i övrig ändamålsenlig samman-
sättning, präglad av mångsidighet och bredd avseende kompe-
tens, erfarenhet och bakgrund samt att en jämn könsfördelning
ska eftersträvas. Valberedningen har även granskat eventuella
nomineringsförslag och tagit del av styrelseutvärderingen som
presenterats i sin helhet till valberedningen.
Styrelse
Sammansättning och ledamöters oberoende
Enligt bolagsordningen ska Arjos styrelse bestå av minst tre (3)
och högst tio (10) ledamöter valda av bolagssmma för tiden
intill slutet av nästa årsstämma. Styrelseledamöterna väljs årli-
gen på årsstämman för tiden intill slutet av nästa årsstämma. De
anställda har rätt att utse två representanter och två suppleanter
till styrelsen. Vid årsstämman 20 april 2023 valdes Carl Bennet,
Eva Elmstedt, Dan Frohm, Ulf Grunander, Carola Lemne, Joacim
Lindoff och Johan Malmquist till styrelseledamöter. Arjos VD,
Joacim Lindoff, ingår i styrelsen och Arjos chefsjurist fungerar
som styrelsens sekreterare. Andra befattningshavare i Arjo
deltar i styrelsens sammanträden som föredragande i särskilda
frågor. Enligt Koden ska en majoritet av de bolagsstämmovalda
styrelseledamöterna vara oberoende i förhållande till Arjo och
koncernledningen. Vidare ska enligt Koden minst två av de styrel-
seledamöter som är oberoende i förhållande till Arjo och koncern-
ledningen även vara oberoende i förhållande till bolagets större
aktieägare. Styrelsesammansättningen i Arjo uppfyller kraven på
oberoende i Koden. Enskilda styrelseledamöters aktieinnehav, de-
ras oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen och bola-
gets större aktieägare samt övriga uppdrag i andra företag fram-
går av presentationen av styrelseledaterna på sidorna 57-59.
Aktieägare
Styrelse
Revisor
Valberedning
VD
Arjos ledningsgrupp
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
Intern kontroll
Könsfördelning styrelse, inklusive arbetstagar-
representanter (ordinarie och suppleanter)
n 64%
Kvinnor 36 %
ARJOS BOLAGSSTYRNING
Externa styrinstrument (urval)
Svensk aktiebolagslag
Svensk årsredovisningslag
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
Svensk kod för bolagsstyrning (Koden)
Interna styrinstrument (urval)
Bolagsordning
Instruktioner och arbetsordningar för styrelse,
styrelsens utskott och VD
Policyer och riktlinjer (t.ex. inom finans, HR,
kommunikation. internkontroll och regel-
efterlevnad)
Uppförandekod
Guiding Principles (bolagets värdegrundande
principer)
51
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Det åligger var styrelseledamot att löpande göra bedömningar
om uppdrag utanför bolaget kan medföra intressekonflikt såsom
engagemang i andra styrelser eller aktieinnehav hos leverantörer
etc. Ledamöterna skall, vid behov, informera samt samråda med
styrelsens ordförande.
Styrelseordförandens ansvar
Styrelsens ordförande följer Arjos verksamhet genom fortlöpande
kontakter med VD. Ordföranden organiserar och leder styrelsens
arbete samt ansvarar för att övriga styrelseledamöter får tillfreds-
ställande information och beslutsunderlag. Ordföranden ansvarar
även för att nya styrelseledamöter fortlöpande uppdaterar och
fördjupar sina kunskaper om Arjo och i övrigt får den fortbildning
som krävs för att styrelsearbetet ska kunna bedrivas effektivt.
Det är dessutom ordföranden som ansvarar för kontakter med
aktie ägare i ägarfrågor och för att styrelsen årligen utvärderar
sitt arbete. I samarbete med en extern partner genom ett enkät-
svar utvärderas styrelsens arbete och hantering av finansiella
frågor och hållbarhetsfrågor. Resultatet presenteras i sin helhet
tillbaka till styrelsen samt till valberedningen.
Styrelsens ansvar och arbete
Styrelsens arbete styrs huvudsakligen av aktiebolagslagen, Koden
och av styrelsens arbetsordning. Av arbetsordningen framgår
även att styrelsens övergripande uppdrag är att ansvara för kon-
cernens organisation och förvaltning av dess angelägenheter,
fastställande av koncernens övergripande mål, utveckling och
uppföljning av de övergripande strategierna, beslut om större
förvärv, avyttringar och investeringar, beslut om eventuella pla-
ceringar och lån i enlighet med finanspolicyn, löpande uppföljning
av verksamheten, fastställande av kvartals- och årsbokslut samt
den fortlöpande utvärderingen av VD. Styrelsen ansvarar också
för att säkerställa kvaliteten i den finansiella rapporteringen och
hållbarhetsrapporteringen, inklusive system för övervakning av
intern kontroll av Arjos finansiella rapportering och ställning samt
hållbarhetsrapportering (se ”Intern Kontroll”). Styrelsen får må-
natliga uppdateringar från ledningen gällande kritiska händelser
och löpande uppdateringar sker mellan mötena vid behov. Styrel-
sen ska vidare tillse att Arjos externa informationsgivning präglas
av öppenhet samt är korrekt, relevant och tydlig. Styrelsen är även
ansvarig för fastställande av erforderliga riktlinjer samt andra
policydokument, till exempel kommunikationspolicy och insider-
policy. Vid styrelsens sammanträden finns bland annat följande
återkommande punkter på dagordningen: affärsläge, projektstatus,
marknadsfrågor, riskhantering, kvalitetsuppföljning, fastställande
av delårsrapport, strategisk genomgång, framtidsutsikter, ekono-
misk, finansiell och hållbarhetsrapportering där viktig information
från interna och externa intressegrupper samlas in. Styrelsen höll
sitt konstituerande sammanträde den 20 april 2023, och under
2023 har det hållits åtta styrelsesammanträden, där den genom-
snittliga närvaron bland stämmovalda ledamöter varit 100 procent.
Styrelsen har vid sina ordinarie möten behandlat de fasta punkter
som följer av styrelsens arbetsordning samt andra löpande redo-
visnings- och bolagsrättsliga frågor.
Styrelsen har under året hållits informerade om utvecklingen av
EUs lagstiftning för hållbarhetsrapportering CSRD och genomgick
en extern CSRD-utbildning i januari 2024.
Styrelse och utskott 2023
Utskott Närvaro vid möten
Invald Oberoende
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Styrelse-
möten
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Johan Malmquist, styrelsens ordförande 2017 Ja Ordförande 8/8 3/3
Carl Bennet 2017 Nej
1)
Ledamot 8/8 3/3
Carola Lemne 2017 Ja Ledamot 8/8 4/4
Ulf Grunander 2017 Ja Ordförande 8/8 4/4
Eva Elmstedt 2017 Ja Ledamot 8/8 4/4
Joacim Lindoff 2017 Nej
2)
8/8
Dan Frohm 2019 Nej
1)
Ledamot Ledamot 8/8 4/4 3/3
Av de anställda utsedda ledamöter
Eva Sandling Gralén 2021 8/8
Kajsa Haraldsson 2020 7/8
Sten Börjesson (suppleant) 2021 7/8
Jimmy Linde (suppleant) 2020 8/8
1. Ej oberoende i förhållande till större aktieägare i bolaget
2. Ej oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen
ARJOS BOLAGSSTYRNING
52
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Styrelsens utskott
Styrelsen har inom sig inrättat två utskott, revisionsutskottet och
erttningsutskottet, som båda arbetar enligt av styrelsen fast-
ställda instruktioner.
Revisionsutskott
Revisionsutskottets huvudsakliga uppgifter är att övervaka pro-
cesserna kring Arjos finansiella rapportering, säkerställa och
följa effektiviteten i dess interna kontroller genom rapportering
från koncernstab för intern kontroll. I arbetet ingår även att infor-
mera sig om den externa revisionen av koncernredovisningen och
årsredovisningen, granska och övervaka revisorns opartiskhet
och självständighet samt därvid särskilt uppmärksamma om re-
visorn tillhandahåller andra tjänster än revisionstjänster åt Arjo.
I relation till hållbarhet och enligt instruktioner från styrelsen
har revisionsutskottet arbetat med Arjos hållbarhetsfrågor med
speciellt fokus på att övervaka hållbarhetsarbetet samt att stärka
det interna kontrollprogrammet för hållbarhetsredovisning. Revi-
sionsutskottet sammanträder regelbundet med revisorn för att
diskutera samordningen av den interna kontrollen och den exter-
na revisionen. Revisionsutskottet ska vidare bistå valberedningen
vid förslag till bolagsstämmans beslut om revisorsval genom att,
bland annat, säkerställa att revisorns mandattid inte överskrider
vad som är tillåtet enligt tillämplig lagstiftning, upphandla revi-
sor (om tillämpligt) och lämna en rekommendation om förslag
till revisor till valberedningen. Utskottet ska också informera
styrelsen om resultatet av revisionen, däribland hur revisionen
har verifierat bolagets finansiella rapportering, samt i övrigt
utföra det arbete som krävs för att uppfylla samtliga krav i EU:s
revisionsförordning. Därutöver ska revisionsutskottet besluta
STYRELSENS ARBETE UNDER 2023
I tillägg till de styrelsemöten som redovisas ovan har revisionsutskottet haft fyra möten och ersättningsutskottet tre möten.
om riktlinjer för upphandling av andra tjänster än revisorstjäns-
ter från bolagets revisor och, om tillämpligt, om godkännande
av sådana tjänster. Slutligen ska revisionsutskottet utvärdera
revisorns insats och informera valberedningen om resultatet
av utvärderingen. Arjos revisionsutskott bestod under 2023 av
styrelseledamöterna Ulf Grunander (ordförande), Eva Elmstedt,
Carola Lemne och Dan Frohm. Utskottet uppfyller aktiebolags-
lagens krav på redovisnings- och revisionskompetens.
Under 2023 har utskottet haft fyra protokollförda möten samt där
emellan haft underhandskontakter vid behov. Medlemmarnas när-
varo vid utskottsmöten redovisas i tabellen på nästa sida. Bolagets
revisorer har deltagit vid samtliga av revisionsutskottets möten.
Utskottet har tillsammans med revisorerna diskuterat och fastställt
revisionens omfattning. Andra befattningshavare i Arjo deltar i revi-
sionsutskottets sammanträden som föredragande i särskilda frågor.
ARJOS BOLAGSSTYRNING
April
• Delårsrapport Q1
Genomgång av bolagets strategi
för inköp och leverantörskedjan
• Rapport från revisionsutskottet
• Konstituerande styrelsemöte
Mars
Fastställande av årsredovisning inkl.
bolagsstyr ningsrapport, hållbarhets-
rapport och ersättningsrapport
Juli
• Delårsrapport Q2
Rapport från revisionsutskottet
Oktober
Delårsrapport Q3
Genomgång av bolagets arbete inom etik och regelefterlevnad
Genomgång av bolagets hållbarhetsarbete
Rapport från revisionsutskottet
Rapport från ersättningsutskottet
September
Besök på Arjos enheter i Mississauga
och Magog, Kanada
Uppföljning av det över gripande
strategiarbetet
Genomgång av produktportföljer
December
Fastställande av årlig plan för 2024
Fastställande av långsiktig plan fram
till 2026
Successionsplanering och talang-
hantering
Rapport från ersättningsutskottet
Januari
• Bokslutskommuniké
• Revisorernas avrapportering
Genomgång av bolagets
arbete inom kvalitet och
regulatorisk regelefterlevnad
• Styrelseutvärdering
• Utvärdering av VD
Rapport från revisionsutskottet
Rapport från ersättningsutskottet
53
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Revisionsutskottet
Ledamot
Närvaro vid
möten
Ulf Grunander (ordförande) 4/4
Eva Elmstedt 4/4
Dan Frohm 4/4
Carola Lemne 4/4
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottets huvudsakliga uppgifter är att bereda
styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper, ersättningar
och andra anställningsvillkor för VD och övriga ledande befatt-
ningshavare, samt att följa och utvärdera pågående och under
året avslutade program för rörliga ersättningar för koncernled-
ningen. Utskottet ska även följa och utvärdera tillämpningen av
de riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare som
årsstämman beslutat om, liksom gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i bolaget. Vid behov kan erttnings-
utskottets arbete utras med stöd från extern expertis gällande
frågor kring ersättningsnivåer och strukturer.
Ersättningsutskottet bestod under 2023 av Johan Malmquist
(ordförande), Carl Bennet samt Dan Frohm. Under 2023 har
utskottet haft tre protokollförda möten samt däremellan haft
underhandskontakter vid behov. Medlemmarnas närvaro vid
utskottsmöten redovisas i tabellen nedan.
Ersättningsutskottet har under året givit styrelsen rekommenda-
tioner gällande principer för ersättning till ledande befattnings-
havare. Rekommendationerna har innefattat proportionerna mellan
fast och rörlig erttning, storleken på eventuella löneökningar samt
föreslagit kriterier för bemning av bonusutfall. Styrelsen har dis-
kuterat ersättningsutskottets förslag och fattat beslut med ledning
av utskottets rekommendationer. Ersättningar till VD för verksam-
hetsåret 2023 har beslutats av styrelsen utifrån ersättningsutskot-
tets rekommendation. Ersättning till andra ledande befattningshava-
re har beslutats av VD efter samråd med styrelsens ordförande.
Ersättningsutskottet
Ledamot
Närvaro vid
möten
Johan Malmquist (ordförande) 3/3
Carl Bennet 3/3
Dan Frohm 3/3
Ersättning till styrelsen
Arvode till styrelsen beslutades utgå med ett sammanlagt
belopp om 4 942 125 kronor exklusive utskottsarvode, varav
1 578 375 kronor till ordföranden och 672 750 kronor till var och
en av de övriga bolagsstämmovalda ledamöterna som inte är an-
ställda i koncernen. Årsstämman beslutade vidare att ersättning
för arbete i revisionsutskottet ska utgå med 279 450 kronor till
ordföranden och 139 725 kronor till var och en av de övriga leda-
möterna, samt att ersättning för arbete i ersättningsutskottet ska
utgå med 150 075 kronor till ordföranden och 106 605 kronor till
var och en av de övriga ledamöterna. För komplett information
om ersättningar till ledande befattningshavare se not 3.
VD och koncernledning
VD är ansvarig för den löpande förvaltningen och utvecklingen
av Arjo i enlighet med tillämplig lagstiftning och tillämpliga regler,
inklusive Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter samt Koden
och de riktlinjer, instruktioner och strategier som fastställts av
styrelsen. VD ska säkerställa att styrelsen får sådan saklig och
relevant information som krävs för att styrelsen ska kunna fatta
väl underbyggda beslut. I händelse av kritiska händelser ansvarar
VD för att styrelsen blir underrättade så snart som möjligt. Kri-
tiska händelser som skall tas upp med styrelsen kan vara, men är
inte begränsade till, fall relaterade till bedrägeri, större revisions-
avvikelser, organisatoriska förändringar, bristande lagefterlevnad
och dataintrång. Dessutom övervakar VD att Arjos mål, policyer
och strategiska planer som fastställts av styrelsen efterlevs, och
ansvarar för att informera styrelsen om Arjos utveckling mellan sty-
relsens sammanträden. VD leder arbetet i koncernledningen, som
är ansvarig för den övergripande affärsutvecklingen. VD samt kon-
cernledning har under året genomgått en CSRD-utbildning. Utöver
VD bestod koncernledningen vid utgången av 2023 av CFO, EVP
Legal & Business Compliance, EVP Human Resources & Sustaina-
bility, EVP Quality & Regulatory Compliance, EVP Supply Chain and
Product Development & Operations, EVP Communication & Public
Relations, EVP Global Marketing, President Global Sales & Service
samt President Sales & Service Nordamerika. Koncernledningen
presenteras på sidorna 6061. För information om erttning, even-
tuella aktierelaterade incitamentsprogram och anställningsvillkor
för VD och övriga ledande befattningshavare, se not 3 med start på
sidan 76.
Extern revision
Arjos årsstämma väljer externa revisorer för en period om ett år
i taget. Revisorerna granskar årsredovisningen och bokföringen
samt styrelsens och VDs förvaltning efter en revisionsplan som
fastställts i samråd med styrelsens revisionsutskott. I samband med
revisionen rapporterar revisorerna sina iakttagelser till koncernled-
ningen för avstämning samt därefter till styrelsen genom revisions-
utskottet. Styrelsen träffar revisorerna minst en gång per år då de
avrapporterar sina iakttagelser direkt till styrelsen utan närvaro av
Arjos VD och CFO. Revisorerna deltar dessutom på årsstämman
där de kort beskriver sitt revisionsarbete och sin rekommendation
i revisionsberättelsen. Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB är
Könsfördelning koncernledning
n 50 %
Kvinnor 50%
54
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
ARJOS BOLAGSSTYRNING
Arjos revisor sedan bolagets bildande, med auktoriserade revisorn
Cecilia Andrén Dorselius som huvudansvarig revisor sedan den
29 april 2021. Cecilia Andrén Dorselius har varit påskrivande för
Arjo sedan börsintroduktionen och är även medlem i FAR, bransch-
organisation för revisorer i Sverige.
Intern kontroll
Introduktion
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen regleras i aktiebolags-
lagen, årsredovisningslagen, som innehåller krav på att informa-
tion om de viktigaste inslagen i Arjos system för intern kontroll
och riskhantering i samband med den finansiella rapporteringen
varje år ska ingå i bolagsstyrningsrapporten, samt Koden. Styrel-
sen skall bland annat se till att Arjo har god intern kontroll och
formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda principer för
finansiell rapportering och intern kontroll efterlevs. Arjos revi-
sionsutskott har konstaterat att nuvarande internkontrollfunktion
är tillräcklig ur ett bolagsstyrningsperspektiv och att bolaget inte
behöver en separat funktion för intern revision. Arjos rutiner för
intern kontroll tar sin utgångspunkt i ramverket för intern kontroll
utgivet av COSO (Committee of Sponsoring Organizations of
the Treadway Commission) och utr från en kontrollmiljö som
skapar disciplin och struktur för de andra komponenterna: risk-
bedömning, kontrollaktiviteter, information och kommunikation
samt uppföljning, utvärdering och rapportering. Dessa rutiner har
utformats i syfte att säkerställa en tillförlitlig övergripande finan-
siell rapportering och extern finansiell rapportering i enlighet
med IFRS, tillämpliga lagar och regler samt andra krav som ska
tillämpas av bolag noterade på Nasdaq Stockholm. Detta arbete
involverar styrelsen, Arjos koncernledning och övrig personal.
Kontrollmiljö
Styrelsen har fastlagt instruktioner och styrdokument i syfte att
reglera VDs och styrelsens roll- och ansvarsfördelning. Det sätt på
vilket styrelsen övervakar och säkerställer kvaliteten på den interna
kontrollen dokumenteras framför allt i styrelsens arbetsordning
och bolagsstyrning, där styrelsen fastställt ett antal grundläggande
riktlinjer av betydelse för arbetet med den interna kontrollen. Arbe-
tet med den interna kontrollen framgår även i andra styrdokument
såsom Arjos uppförandekod, direktiv för riskhantering och intern
kontroll samt ytterligare policyer som fastställs av styrelsen liksom
direktiv som fastställs av koncernledningen. I dessa ingår bland
annat regelbunden kontroll och uppföljning av utfall jämfört med
förntningar och tidigare år, liksom uppsikt över bland annat de
redovisningsprinciper som Arjo tillämpar. Ansvaret för att upprätt-
hålla en effektiv kontrollmiljö och det löpande arbetet med riskbe-
dömning och intern kontroll avseende den finansiella rapportering-
en är delegerat till VD. Styrelsen är dock ytterst ansvarig. Chefer
på olika nivåer inom Arjo har i sin tur motsvarande ansvar inom
sina respektive ansvarsområden. Koncernledningen rapporterar
regelbundet till styrelsen och revisionsutskottet enligt fastställda
rutiner. Ansvar och befogenheter, instruktioner, riktlinjer, manualer
samt policyer och direktiv utgör, tillsammans med lagar och före-
skrifter, kontrollmiljön när det gäller den finansiella rapporteringen.
Riskbedömning
Arjo genomför löpande riskbedömning för att identifiera risker
avseende den finansiella rapporteringen. Dessa risker inkluderar
bland annat felaktigheter i redovisningen (till exempel avseende
bokföring och värdering av tillgångar, skulder, intäkter och kost-
nader eller andra avvikelser) samt oegentligheter och bedräger-
ier. Riskhantering är inbyggd i varje process och olika metoder
används för att bedöma, upptäcka och förebygga risker samt för
att säkerställa att de risker som Arjo är utsatt för hanteras i en-
lighet med fastställda policyer, direktiv och instruktioner.
Kontrollaktiviteter
Utformningen av kontrollaktiviteter är av särskild vikt i Arjos
arbete med att förebygga och upptäcka risker samt brister i den
finansiella rapporteringen. Kontrollstrukturen består av tydliga
roller i organisationen som möjliggör en effektiv ansvarsfördel-
ning av specifika kontrollaktiviteter som bland annat inkluderar
behörighetskontroller i IT-system och attestkontroller. Den kon-
tinuerliga analys som görs av den finansiella rapporteringen är
mycket viktig för att säkerställa att den finansiella rapportering-
en inte innehåller några väsentliga felaktigheter.
Information och kommunikation
Arjo har informations- och kommunikationsvägar som syftar till
att främja fullständighet och riktighet i den finansiella rapporte-
ringen. Policyer, riktlinjer och interna anvisningar avseende den
finansiella rapporteringen finns tillgängliga i elektronisk och
tryckt form. Regelbundna uppdateringar om ändringar av redo-
visningsprinciper, rapporteringskrav eller annan informations-
givning görs tillgänglig och känd för berörda medarbetare. För
den externa informationsgivningen finns riktlinjer som har utfor-
mats i syfte att säkerställa att Arjo lever upp till kraven på att
sprida korrekt information till marknaden.
Uppföljning, utvärdering och rapportering
Styrelsen utvärderar kontinuerligt den information som koncern-
ledningen lämnar. Styrelsen erhåller regelbundet uppdaterad
finansiell information om Arjos utveckling mellan styrelsens möten.
Koncernens finansiella ställning, strategier och investeringar dis-
kuteras vid varje styrelsemöte. I tillägg följer styrelsen regelbundet
upp kvalitets- och hållbarhetsrelaterade frågor. Styrelsen ansvarar
även för uppföljning av den interna kontrollen. Detta arbete inne-
fattar bland annat att säkerställa att åtrder vidtas för att hantera
eventuella brister, liksom uppföljning av förslag på åtgärder som
upprksammats i samband med den externa revisionen. Bolaget
genomför årligen en självutvärdering av arbetet med riskhantering
och den interna kontrollen. Dessutom rapporterar de externa revi-
sorerna regelbundet till styrelsen.
Utfall 2023
Koncernfunktionen för intern kontroll genomför årligen en självut-
värdering av samtliga bolags interna kontrollmiljö. Självutvärdering-
en omfattar kontrollmiljön relaterad till finansiell rapportering, till
55
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
ARJOS BOLAGSSTYRNING
exempel kontroller inom sälj-, inköps-, lagerhantering-, löne- och
bokslutsprocessen samt så kallade mjuka kontroller rörande efter-
levnad av interna policyer och direktiv. Självutvärderingar kom-
pletteras med granskning och uppföljning av funktionen för intern
kontroll för utvalda enheter och processer vid behov. Både själv-
utvärderingen samt kompletterande granskning sker med hjälp av
det GRC-verktyg (governance, risk management and compliance)
som implementerades under 2020, vilket garanterar en enhetlig
och formaliserad process och styrningsmodell. Granskningen och
uppföljningen sker, sedan 2021, i samarbete mellan dels Ernst &
Young, som utr det löpande arbetet mot enheterna, och dels kon-
cernfunktionen för intern kontroll, som har det yttersta ansvaret för
processen samt för avvikelsehantering och rapportering av utfall
och åtgärder. Under året har även monitorering av utvalda delar
av verksamheten skett tillsammans med avdelningen för Legal &
Business Compliance. Årets självutvärderingar och uppföljningar
visar att koncernen har en väl fungerande kontrollmiljö för att täcka
väsentliga risker relaterade till den finansiella rapporteringen.
Fortsatt arbete
Arjos arbete inom intern kontroll är även framåt koncentrerat
till riskutvärdering, kontrollaktiviteter och uppföljningvervak-
ning. Utfall och eventuella avvikelser i kontrollmiljön följs upp
och rapporteras till respektive processansvarig och därefter till
CFO och revisionsutskottet. Avseende de delar av kontrollmiljön
som ej är relaterade till finansiell rapportering samarbetar intern-
kontrollfunktionen med bolagets funktioner för regelefterlevnad
inom bolaget såsom Quality & Regulatory Compliance, Legal &
Business Compliance samt Sustainability.
56
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER KONCERNEN
ARJOS BOLAGSSTYRNING
Johan Malmquist Carl Bennet Eva Elmstedt Dan Frohm
Befattning och födelseår Styrelsens ordförande samt ordförande
i ersättnings utskottet. Född 1961.
Styrelsens vice ordförande samt ledamot
i ersättningsutskottet. Född 1951.
Styrelseledamot samt ledamot i revisions-
utskottet. Född 1960.
Styrelseledamot samt ledamot i revisionsutskottet
och ersättningsutskottet. Född 1981.
Utbildning Civilekonomexamen, Handelshögskolan
i Stockholm.
Civilekonomexamen, Göteborgs universitet,
ek.dr.h.c., med.dr.h.c. och tekn.dr.h.c.
Kandidatexamen i ekonomi respektive dataveten-
skap, Indiana University of Pennsylvania, USA.
Civilingenjör i industriell ekonomi, Linköpings
universitet.
Invald 2017 2017
(Vice ordförande sedan 2018)
2017 2019
Styrelseuppdrag Styrelseordförande i Getinge AB (publ) och
Trelleborg AB (publ) samt styrelseledamot
i Mölnlycke Health Care AB, Stena Adactum AB
och Stiftelsen Chalmers tekniska högskola.
VD och styrelseordförande i Carl Bennet AB, sty-
relseordförande i Lifco AB (publ), vice ord förande
i Getinge AB (publ) och Elanders AB (publ) samt
styrelseledamot i L E Lundbergföretagen AB (publ).
Styrelseordförande i Omegapoint, Seriline AB,
Arelion AB samt styrelseledamot i AddLife AB
(publ), Elanders AB (publ), Fagerhult AB (publ)
och Smart Eye AB (publ).
Styrelseordförande i Elanders AB (publ) och
vice styrelseordförande i Lifco AB (publ). Styrelse-
ledamot i Getinge AB (publ), Carl Bennet AB samt
Swedish-American Chamber of Commerce, Inc.
Arbetslivserfarenhet
och tidigare uppdrag/
befattningar
VD och koncernchef för Getingekoncernen
1997–2015, affärsområdeschef inom Getinge-
koncernen, chef för Getingekoncernens franska
dotterbolag och VD för dotterbolag inom Electro-
lux. Tidigare styrelseledamot i Essity AB (publ)
och Dunkerintressena.
Tidigare erfarenhet som VD och koncernchef
i Getinge 1989–1997 samt styrelseordförande i
Getinge 1997–2019.
Tidigare erfarenhet som EVP Global Services och
medlem av ledningsgruppen för Nokia Networks
och Nokia Siemens Networks samt ledande be-
fattningar på Ericsson, operatören 3 och Semcon.
VD i DF Advisory LLC. Tidigare management-
konsult på Applied Value LLC i New York.
Styrelsemöten närvaro 8/8 8/8 8/8 8/8
Ersättningsutskottet närvaro 3/3 3/3 3/3
Revisionsutskottet närvaro 4/4 4/4
Oberoende i förhållande till Arjo
och dess ledning
Ja Ja Ja Ja
Oberoende i förhållande till större
aktieägare
Ja Nej Ja Nej
Total ersättning 2023, kr 1 728 450 varav 150 075 avser arvode
för ersättningsutskott.
779 355 varav 106 605 avser arvode
för ersättningsutskott.
812 475 varav 139 725 avser arvode
för revisionsutskott.
919 080 varav 139 725 avser arvode för
revisionsutskott och 106 605
för ersättningsutskott.
Aktieinnehav i Arjo AB
(eget och när ståendes)
1)
400 000 B-aktier 18 217 200 A-aktier och
49 902 430 B-aktier genom Carl Bennet AB
50 000 B-aktier 230 789 B-aktier
1. Aktieinnehav avses per den 11 mars 2024.
57
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
STYRELSE
Ulf Grunander Carola Lemne Joacim Lindoff
Befattning och födelseår Styrelseledamot samt ordförande i revisions-
utskottet. Född 1954.
Styrelseledamot samt ledamot i revisions-
utskottet. Född 1958.
Styrelseledamot samt VD och koncernchef.
Född 1973.
Utbildning Civilekonomexamen, Stockholms universitet. Legitimerad läkare, medicine doktor och docent,
Karolinska Institutet.
Civilekonomexamen, Lunds universitet.
Invald 2017 2017 2017
Styrelseuppdrag Styrelseordförande i Episurf Medical AB (publ)
samt Djurgården Hockey AB. Styrelseledamot
i Lifco AB (publ).
Styrelseordförande för Ung Företagsamhet och
IRLAB AB (publ), styrelseledamot i Hjärt-Lung-
fonden samt Tervestaylo OY. VD för Calgo
Enterprise AB.
Arbetslivserfarenhet
och tidigare uppdrag/
befattningar
Tidigare erfarenhet som auktoriserad revisor,
styrelseuppdrag i ett antal bolag inom Getinge-
koncernen och CFO för Getingekoncernen
1993–2016 samt styrelseledamot i AMF Pensions-
försäkring AB och AMF Fonder.
Tidigare erfarenhet som medicinsk chef för
Pharmacia Sverige, klinisk forskningschef för
Pharmacia Corp., VD för Danderyds sjukhus,
Svenskt Näringsliv samt koncernchef för Prakti-
kertjänst AB. Tidigare styrelseordförande i Art-
Clinic AB och Internationella Engelska Skolan AB,
vice ordförande i Alecta AB samt styrelseledamot
i Svenskt Näringsliv, AFA Försäkringar, Institutet
för Näringslivsforskning, ICC, Getinge AB (publ),
Investor AB (publ).
Tidigare erfarenhet som tillförordnad VD och
koncernchef i Getingekoncernen mellan augusti
2016-mars 2017, Executive Vice President för
Getinges tidigare affärsområde Infection Control
och Executive Vice President för affärsområdet
Surgical Workflows samt uppdrag i ledande
positioner inom NIBE:s afrsområde Heating.
Har även varit styrelseordförande i branschor-
ganisationen Swedish Medtech.
Styrelsemöten närvaro 8/8 8/8 8/8
Ersättningsutskottet närvaro
Revisionsutskottet närvaro 4/4 4/4
Oberoende i förhållande till Arjo och
dess ledning
Ja Ja Nej
Oberoende i förhållande till större
aktieägare
Ja Ja Ja
Total ersättning 2023, kr 952 200 varav 279 450 avser arvode för
revisionsutskott.
812 475 varav 139 725 avser arvode
för revisionsutskott.
Aktieinnehav i Arjo AB
(eget och när ståendes)
1)
96 622 B-aktier 13 000 B-aktier 325 002 B-aktier
1. Aktieinnehav avses per den 11 mars 2024.
58
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
STYRELSE
Sten Börjesson Kajsa Haraldsson Jimmy Linde Eva Sandling Gralén
Befattning och födelseår Arbetstagarrepresentant, suppleant sedan 2021.
Född 1967.
Arbetstagarrepresentant, ledamot sedan 2020.
Född 1982.
Arbetstagarrepresentant, suppleant sedan 2020.
Född 1971.
Arbetstagarrepresentant, ledamot sedan 2021.
Född 1964.
Utbildning Gymnasieutbildning inom ekonomi respektive
teknik.
Masterexamen i teknisk design, Chalmers
tekniska högskola.
Civilingenjör i kemiteknik, Lunds tekniska
högskola.
Textilingenjör – Textilteknologi, Hög skolan i Borås.
Kandidatexamen med huvudområde Miljöveten-
skap, Hög skolan i Malmö.
Styrelseuppdrag Innehavare av Höörs Antenn
& Elektronikservice.
Styrelsesuppleant Davidshall Progressio
Management AB.
Arbetslivserfarenhet
och tidigare uppdrag/
befattningar
Arbetstagarrepresentant, ledamot Arjo AB
2017–2020. Styrelseledamot (arbetstagarrepre-
sentant) i Getinge AB 2007–2015. Anställd i Arjos
dotterbolag ArjoHuntleigh AB.
Arbetstagarrepresentant, suppleant, Arjo AB
2017–2019. Anställd i Arjos dotterbolag
ArjoHuntleigh AB.
Tidigare erfarenhet i Astra Zeneca 1996–2017.
Anställd i Arjos dotterbolag ArjoHuntleigh AB.
Arbetstagarrepresentant, suppleant, Arjo
AB 2018–2020. Anställd i Arjos dotterbolag
ArjoHuntleigh AB.
Styrelsemöten närvaro 7/8 7/8 8/8 8/8
Ersättningsutskottet närvaro
Revisionsutskottet närvaro
Oberoende i förhållande till Arjo
och dess ledning
Oberoende i förhållande till större
aktieägare
Total ersättning 2022, Tkr
Aktieinnehav i Arjo AB
(eget och närståendes)
1)
224 B-aktier 1 500 B-aktier 3 000 B-aktier
1. Aktieinnehav avses per den 11 mars 2024.
59
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
STYRELSE
Joacim Lindoff Katarzyna Bobrow Ingrid Carlsson Jonas Cederhage Marion Gullstrand
Befattning och födelseår
VD och koncernchef. Född 1973. Executive Vice President, Quality &
Regulatory Compliance. Född 1980.
Executive Vice President, Legal & Business
Compliance samt Styrelsens sekreterare.
dd 1976.
Executive Vice President, Supply Chain and
Product Development & Operations. Född
1971.
Executive Vice President, Human
Resources & Sustainability. Född 1957.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Civilekonomexamen, Lunds universitet.
Tidigare erfarenhet från flertalet befatt-
ningar inom Getingekoncernen, såsom
tillförordnad VD för koncernen, Executive
Vice President för Getinges tidigare affärs-
omde Infection Control och Executive
Vice President för affärsområdet Surgical
Workflows samt uppdrag i ledande posi-
tioner inom NIBE:s affärsområde Heating.
Har även varit styrelseordförande i
branschorganisationen Swedish Medtech.
Masterexamen inom bank och finans med
inriktning på finans och penningpolitik,
Poznan University of Economics and
Business. Vidarestudier i Quality Mana-
gement, Poznan University of Technology.
Tidigare erfarenhet av olika befattningar
inom Getingekoncernen, bland annat som
Senior Director QA Supply Chain and
Operations. Även erfarenhet som Quality
Specialist för Molex Polska.
Jur.Kand., Lunds universitet, vidarestudier
i Immaterialrätt, Malmö universitet. Tidi-
gare erfarenhet av olika befattningar inom
Alfa Laval, bland annat Legal Counsel,
Head of Legal Business Division Food &
Water, Senior Associate vid Mannheimer
Swartling advokatbyrå och medlem
i Advokatsamfundet 2009–2014.
Kandidatexamen i Industrial Mgmt. &
Supply Chain, Högskolan i Gävle, Naveen
Jindal School of Management, UT Dallas.
Tidigare erfarenhet från olika befattning-
ar inom Ericsson, bland annat Vice Presi-
dent Supply Chain, Region Middle East &
Northern Africa, inom Nilfisk som Senior
Vice President, Global Supply Chain, samt
från olika befattningar inom Permobil,
bland annat Executive Vice President
Supply Chain & Head of Sustainability.
Kandidatexamen i samhällsvetenskap,
fyraårig utbildning till gestaltterapeut
– Organisation och gruppnivå samt
ekonomexamen, Lunds universitet.
Tidigare erfarenhet som HR Director för
Wasa- koncernen, VP HR för Trelleborg
AB (publ), HR Director för IKEA Supply
Chain Greater China Supply och andra
HR-befattningar inom IKEA-koncernen
samt olika HR-befattningar inom Getinge-
koncernen, bland annat tillrordnad EVP
HR & Sustainability.
Aktieinnehav i Arjo AB
(eget och närståendes)
1)
325 002 B-aktier 15 700 B-aktier 2 000 B-aktier 29 900 B-aktier
1. Aktieinnehav avses per den 11 mars 2024.
60
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNLEDNING
Tobias Kramer Niclas Sjöswärd Maria Nilsson Anne Sigouin Christian Stentoft
Befattning och födelseår
Executive Vice President, Global
Marketing. Född 1984.
CFO. Född 1974. Executive Vice President, Communication
& Public Relations. Född 1982.
President, Sales & Service Nordamerika.
dd 1969.
President, Global Sales & Service. Född
1984.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Masterexamen i Finance and Accounting,
Copenhagen Business School. Tidigare VP
Portfolio och VP Business Development på
Arjo. Erfarenhet fn Boston Consulting
Group fokuserad på strategiska engage-
mang inom sjukrd inklusive företags- och
tillväxtstrategier, digital strategi, innova-
tion samt optimering av R&D så väl som
kommersiell excellens och prissättning.
Civilekonomexamen, Handelshögskolan
i Göteborg. Tidigare erfarenhet som ansvarig
r Corporate Control samt ett antal ledande
finansbefattningar inom Getinge. Dessförin-
nan erfarenhet från bland annat Volvo Group
och Accenture.
Civilekonomexamen från Lunds Universi-
tet. Kommer senast fn rollen som Vice
President Investor Relations & Corporate
Communications på Arjo. Tidigare erfaren-
het från olika befattningar inom Corporate
Communications inom Getingekoncernen.
Kandidat examen från Concordia University,
Montreal, Quebec, Executive Education
Leadership Consortium, Smith College,
Northampton, MA, samt ett flertal ledar-
skapsutbildningar. Tidigare erfarenhet av
ledande positioner inom försäljning och
marknadsring i Kanada och USA inom
Johnson & Johnson Medical Devices Com-
panies, och har även varit Managing Director
r ArjoHuntleigh AB i Kanada och President
för Getinge Kanada.
Master examen från design- och innova-
tionsprogrammet, Danmarks Tekniske Uni-
versitet. Tidigare erfarenhet som Executive
Vice President, Chief Strategy Officer på
Arjo samt olika befattningar inom Getinge-
koncernen, bland annat VP Commercial
Excellence & Head of PMO Asia Pacific och
Extended Care Division – Director Business
Strategy & Insights. Även erfarenhet som
managementkonsult för Oleto Associates
och Catalyst Consulting.
Aktieinnehav i Arjo AB
(eget och närståendes)
1)
15 000 B-aktier 30 000 B-aktier
3 500 B-aktier 8 125 B-aktier 74 620 B-aktier
1. Aktieinnehav avses per den 11 mars 2024.
Förändringar i koncernledningen
Daniel Fäldt lämnade sitt uppdrag som CFO i maj 2023 och ersattes av Niclas Sjöswärd i oktober 2023. Joacim
Lindoff hade tillfälligt ansvaret för koncernens finansfunktion tills dess Niclas Sjöswärd tillträtt.
Maria Nilsson, som varit tillförordnad EVP Communication & Public Relations sedan januari 2022, blev ordinarie
medlem i koncernledningen i maj 2023 efter att Kornelia Rasmussen valt att lämna sitt uppdrag efter avslutad
föräldraledighet.
Under början av 2024 lämnade Anne Sigouin sin roll som President Sales & Service Nordamerika och sedan den
1 februari 2024 rapporterar USA och Kanada, under eget dedikerat ledarskap, till VD och koncernchef.
61
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNLEDNING
Ersättningsrapport 2023
Inledning
Denna rapport beskriver hur riktlinjerna för ersättning till ledande
befattningshavare för Arjo, antagna av årsstämman 2022, till-
lämpades under år 2023. I rapporten finns också information om
erttning till VD och en sammanfattning av bolagets tillämpning
av resultatkriterierna för att betala ut rörlig kontant ersättning.
Ytterligare information om ersättningar till ledande befattnings-
havare finns i not 3 (Personal) på sidorna 76–78. Information om
ersättningsutskottets arbete under 2023 framgår av bolagsstyr-
ningsrapporten på sidorna 49–61.
Styrelsearvode omfattas inte av denna rapport. Sådan ersättning
beslutas av årsstämman och redovisas i not 3 på sidorna 76–78.
Väsentlig utveckling under 2023
VD sammanfattar bolagets övergripande resultat i sin redogörelse
på sidan 8.
Riktlinjer för ersättning
Bolagets ersättningsprinciper ska utformas för att säkerställa
en framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och
tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive håll-
bara affärsmetoder. Ersättningar och andra anställningsvillkor
för ledande befattningshavare ska vara marknadsmässiga och
konkurrenskraftiga på varje marknad där bolaget verkar, så att
kompetenta och skickliga medarbetare kan attraheras, utvecklas
och behållas.
Individuella ersättningsnivåer baseras på erfarenhet, kom-
petens, ansvar och prestation samt marknadsmässiga faktorer
inom det land där befattningshavaren har sin anställning.
Ersättningsriktlinjerna, antagna av årsstämman 2022, samt revi-
sorns rapport om huruvida företaget har följt riktlinjerna under
2023 finns på företagets webbplats www.arjo.com. Ersättnings-
riktlinjerna återfinns även i sin helhet på sidorna 6567.
Total ersättning till VD
Bolagets VD har under 2023 erhållit följande ersättningskom-
ponenter: grundlön, rörlig kontant ersättning, pensionsförmåner
samt övriga förmåner.
Grundlön inkluderar semesterersättning. Annan ersättning
inkluderar, i förekommande fall, avgångsvederlag. Årlig rörlig er-
sättning avser ersättning intjänad och utbetald för verksamhets-
året 2023. Långsiktig rörlig erttning avser erttning intjänad
och utbetald för verksamhetsåren 2021-2023.
Aktiebaserad ersättning
Bolaget har inga aktiebaserade incitamentsprogram.
Tabell 1 – Total ersättning till verkställande direktören
I tabellen nedan framgår den totala ersättningen (SEK) som har kostnadsförts avseende Arjos VD under 2023, 2022, 2021, 2020 och 2019.
Fast ersättning Rörlig ersättning
Befattnings-
havarens namn,
position Räkenskapsår Grundlön Övriga förmåner Ettårig Flerårig
Extraordinära
poster
Pensions-
kostnad Total ersättning
Andelen fast/rörlig
ersättning
Joacim Lindoff
2023 9 539 498 124 776 4 618 688 0 0 2 771 212 17 054 174 73/27
VD
2022 9 103 500 151 954 446 250 0
2)
0 2 677 500 12 379 204 96/4
2021 8 618 999 1 171 304
1)
6 800 000 2 925 795 0 2 550 000 22 066 098 56/44
2020 8 130 000 1 082 492
1)
6 426 000 2 258 678 0 2 409 750 20 306 920 57/43
2019 7 803 000 239 709
1)
650 000 0 0 2 295 000 10 987 709 94/6
1. Inklusive rörlig semesterersättning, dock borttaget från och med 2022.
2. Intjänat belopp för 2022 från Arjos LTI-program 3–5 varav 0 SEK utbetalas under 2023.
62
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Tabell 2a – Verkställande direktörens prestation under det rapporterade räkenskapsåret
I tabellen nedan finns en beskrivning av hur kriterierna för betalning av rörlig kortsiktig erttning har tillämpats under räkenskapsåret.
Befattningshavarens namn,
position
Beskrivning av kriterier hänför liga till
ersättningskomponenten
Relativ viktning av
prestationskriterier
a) Uppmätt prestation
b) Faktisk tilldelning/ersättningsutfall
Joacim Lindoff
VD
Justerat resultat före ränta, skatt, av-
och nedskrivningar (EBITDA)
1)
65 %
a) 2 039 MSEK
b) 2 655 746 SEK
Arbetande kapital (R12) 25 %
a) 134 dagar
b) 1 501 073 SEK
Hållbarhet CO
2
reducering 5 %
a) 6 451 ton CO
2
b) 230 934 SEK
Hållbarhet SBTi implementering 5 %
a) Implementeringssteg genomförda
b) 230 934 SEK
1. Justerat för jämförelsestörande poster samt omräknat till föregående års valutakurser.
Tabell 2b – Verkställande direktörens prestation under det rapporterade räkenskapsåret
I tabellen nedan finns en beskrivning av hur kriterierna för betalning av rörlig långsiktig erttning har tillämpats under räkenskapsåret.
Befattningshavarens namn,
position
Beskrivning av kriterier hänför liga till
ersättningskomponenten
Relativ viktning av
prestationskriterier
a) Uppmätt prestation
b) Faktisk tilldelning/ersättningsutfall
Joacim Lindoff
VD
Resultat per aktie (justerat) 2023
2)
:
Mål 3,1 (snitt) (Program 4 2021–2023) 33,3 %
a) 1,80 SEK
b) 0 SEK (intjänat)
Resultat per aktie (justerat) 2023
2)
:
Mål: 3,1 (snitt) (Program 5 2022–2024) 33,3 %
a) 1,79 SEK
b) 0 SEK (estimerat)
Resultat per aktie (justerat) 2023
2)
:
Mål 3,1 (snitt) (Program 6 2023–2025) 33,3 %
a) 2,24 SEK
b) 0 SEK (estimerat)
2. Justerat för jämförelsestörande poster samt omräknat till föregående års valutakurser.
Beskrivning av betydande förändringar
av riktlinjerna och hur aktieägarnas
synpunkter har beaktats
Bolaget har under 2023 följt de tillämpliga erttnings-
riktlinjerna som antagits av bolagsstämman. Inga av-
steg från riktlinjerna har gjorts och inga avvikelser har
gjorts från den beslutsprocess som enligt riktlinjerna
ska tillämpas för att fastställa ersättningen. Inga syn-
punkter på ersättningsriktlinjerna har fram kommit.
Berednings- och beslutsprocess
Ersättningsutskottet har under året givit styrelsen
rekommendationer gällande principer för ersättning till
ledande befattningshavare. Rekommendationerna har
innefattat proportionerna mellan fast och rörlig ersätt-
ning, storleken på eventuella löneökningar samt förslag
till kriterier för bedömning av bonusutfall.
Styrelsen har diskuterat ersättningsutskottets förslag
och fattat beslut med ledning av utskottets rekommen-
dationer. Ersättningar till VD för verksamhetsåret 2023
har beslutats av styrelsen utifrån ersättningsutskottets
rekommendation. Ersättning till andra ledande befatt-
ningshavare har beslutats av VD efter samråd med
ersättningsutskottet. Ersättningsutskottet har under
2023 sammanträtt vid tre tillfällen.
63
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
ERSÄTTNINGSRAPPORT
Jämförande information avseende förändringar i ersättning och Arjos resultat
Tabell 3 – Förändringar i ersättningar och Arjos resultat under de senaste fem redovisade räkenskapsåren (RR)
Förändring för året 2020 vs 2019 2021 vs 2020 2022 vs 2021 2023 vs 2022 2023
Joacim Lindoff, VD +9 319 211 SEK +1 759 178 SEK –9 686 894 SEK +4 674 970 SEK 17 054 174 SEK
Arjos resultat
Koncernens
rörelseresultat +195 MSEK +211 MSEK –386 MSEK +191 MSEK 884 MSEK
Koncernens
nettoomsättning +102 MSEK –8 MSEK +909 MSEK +1 001 MSEK 10 980 MSEK
Genomsnittlig ersättning baserat på motsvarande heltid
Anställda i Arjo
3)
+72 653 SEK +112 311 SEK –62 205 SEK –21 906 SEK
Den genomsnittliga totala
ersättningen uppgår till
902 488 SEK
Anställda i Arjo
4)
Faktiskt antal 179 vs 173 192 vs 179 206 vs 192 188 vs 206 188 anställda
3. Genomsnittlig ersättning för en heltidsanställd inkluderar samtliga anställda i Sverige (exklusive koncernledningen), årlig grundlön under året, pensionsförmåner under året samt utfall
för rörlig lön utbetald under 2023.
4. Avser samtliga anställda i Sverige (exklusive koncernledningen).
64
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
ERSÄTTNINGSRAPPORT
Principer för ersättning till
ledande befattningshavare
1. Riktlinjernas omfattning med mera
Dessa riktlinjer avser ersättning och andra anställningsvillkor
för de personer som under den tid riktlinjerna gäller ingår i Arjo
AB:s koncernledning, nedan gemensamt kallade ”ledande be-
fattningshavare”. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som
avtalas och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar,
efter det att riktlinjerna antogs av årsstämman 2022. Riktlinjer-
na omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagstämman.
2. Främjande av Arjos affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet med mera
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och
tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och bella
kvalificerade medarbetare. Grundprincipen är att ersättning
och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare
ska vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga på varje
marknad där Arjo verkar, så att kompetenta och skickliga med-
arbetare kan attraheras, motiveras och behållas. Individuella
ersättningsnivåer baseras på erfarenhet, kompetens, ansvar
och prestation samt marknadsmässighet inom det land där
befattningshavaren har sin anställning.
3. Principer för olika typer av ersättning
Den totala ersättningen till ledande befattningshavare ska vara
marknadsmässig och bestå av grundlön (fast kontant ersättning),
rörlig lön, pensionsförmåner samt övriga förmåner. Bolagsstäm-
man kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta
om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Fast erttning
Den fasta ersättningen för respektive befattning bestäms utifrån
ett globalt befattningsvärderingssystem och extern marknads-
lönedata. Den fasta ersättningen, grundlönen, ska baseras på
den enskilde befattningshavarens ansvarsområde, befogenheter,
kompetens och prestation.
Rörlig ersättning
Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i
proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. Den
rörliga ersättningen ska alltid vara i förg begränsad till ett
maximalt belopp och vara kopplad till förutbestämda och
mätbara kriterier, utformade med syfte att främja bolagets
affärsstrategi och långsiktiga värdeskapande.
Företagets hållbarhetsarbete är integrerat i företagets löpande
verksamhet. Följs inte företagets huvudlinjer för hållbarhetsar-
bete eller etiska riktlinjer har företaget möjlighet att inte betala
ut någon rörlig ersättning eller återkräva utbetald ersättning.
Den årliga rörliga erttningen är konstruerad på ett sådant sätt
att den stödjer Arjos strategi att långsiktigt utveckla produkter
och lösningar som bidrar till att förbättra vårdresultaten, skapa
en effektivare vårdprocess, möjliggöra en bättre arbetsmiljö för
vårdpersonal samt öka livskvaliteten för patienterna. Ett resultat,
om ovan aktiviteter utförs på ett effektivt och hållbart sätt, är
förbättrade finansiella resultat och ökad kapitaleffektivitet, vilket
utgör grunden för den rörliga ersättningen.
Årlig rörlig ersättning (STIP)
För ledande befattningshavare ska den årliga rörliga ersättningen
(årlig bonus) vara maximerad till 50 procent samt i undantagsfall,
där befattningens art, konkurrenssituation, samt anställnings-
land så kräver, till 80 procent av den fasta årliga grundlönen. Den
rörliga ersättningen ska baseras på de mål som uppställs av sty-
relsen. Målen är relaterade till resultat, volymtillväxt, arbetande
kapital och hållbarhet. Samtliga medlemmar i koncernledningen
har samma mål för årlig rörlig erttning i syfte att främja aktie-
ägarnas intressen, företagets värdegrund och gemensamt sträva
efter att uppnå bolagets afrsstrategi, långsiktiga intressen och
en hållbar utveckling av företaget.
Vid årsstämman 2022 beslutades om riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare enligt nedan.
65
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Långsiktig rörlig kontant bonus (LTIP)
Utöver grundlön och ovan årlig rörlig ersättning kan ledande
befattningshavare erhålla en rörlig långsiktig bonus (LTI-bonus)
som belönar tydligt målrelaterade mätbara prestationer samt är
villkorad av fortsatt anställning vid utgången av intjäningsperioden
för LTI-bonusen (med vissa sedvanliga undantag). Kriterierna för
utbetalning av LTI-bonus ska vara utformade så att de fmjar
Arjos affärsstrategi och långsiktiga intressen inkl. dess hållbarhet,
genom att ha en tydlig koppling till affärsstrategin. Kriterierna
för LTI-bonus är relaterade till resultat per aktie, justerat för even-
tuella förvärv, avyttringar, omstruktureringskostnader och/eller
andra väsentliga kostnader av engångskaraktär. Genom att koppla
målen till aktieägarintressen skapas en intressegemenskap som
ytterligare syftar till att främja Arjos affärsstrategi och långsik-
tiga intressen. Intjäningsperioden för LTI-bonus ska vara minst
tre verksamhetsår och LTI-bonus ska vara maximerad till 100
procent av ett års grundlön för varje treårsperiod, det vill säga
en tredjedels årslön per år. Ledande befattningshavare i koncern-
ledningen ska återinvestera minst 50 procent av utbetalningen
(netto, efter skatt) i varje LTI-program i Arjo-aktier, till dess att
ett belopp motsvarande en årslön (brutto) har återinvesterats i
aktier i bolaget av de medel som ledande befattningshavare fått
utbetalt till sig under LTI-program som utställs av bolaget. De
ledande befattningshavarna ska bella dessa aktier i minst tre
år från investeringspunkten.
Fastställande av utfall för rörlig ersättning med mera
r mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av
rörlig kontantersättning har avslutats ska styrelsen på förslag av
ersättningsutskottet fastställa i vilken utsträckning kriterierna har
uppfyllts. I sin bedömning av uppfyllda kriterier har styrelsen på
förslag av ersättningsutskottet möjlighet att medge undantag från
uppställda mål på de grunder som anges i punkt 5 nedan. Såvitt
avser uppfyllandet av finansiella mål ska bemningen baseras
på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informatio-
nen med de eventuella justeringar som styrelsen på förhand
fastställt vid implementeringen av programmet. Rörlig kontant
ersättning kan utbetalas efter avslutad mätperiod (årlig rörlig
erttning) eller vara föremål för uppskjuten betalning (LTI-bonus).
Arjo arbetar aktivt med att säkerställa att bolaget sköts på ett
så hållbart, ansvarsfullt och effektivt sätt som möjligt samt att
tillämplig lagstiftning och övrigt regelverk följs. Arjo tillämpar
också interna regler som innefattar en uppförandekod och olika
koncernomfattande styrdokument (policys, instruktioner och
riktlinjer) på en rad omden. Någon rörlig ersättning ska inte
ut, eller rörlig ersättning ska kunna krävas åter, om ledande
befattningshavare agerat i strid med dessa regler, principer eller
bolagets uppförandekod. Någon rörlig ersättning ska ej utgå om
resultat före skatt är negativt. Styrelsen ska ha möjlighet att en-
ligt lag eller avtal helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som
utbetalats på felaktiga grunder.
Annan rörlig ersättning
Ytterligare kontant rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära
omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang
endast görs i syfte att rekrytera eller behålla befattningshavare.
dan ersättning får inte överstiga ett belopp motsvarande 50
procent av grundnen samt ej utges mer än en gång per år och
per individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av styrelsen
på förslag av ersättningsutskottet. Utöver ovanstående rörliga
erttning kan tillkomma från tid till annan beslutade aktie- eller
aktiekursrelaterade incitamentsprogram enligt ovan.
Pension
För VD ska pensionsförmåner vara premiebestämda. Pensions-
premierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 30
procent av den fasta grundlönen. Rörlig kontantersättning ska
inte vara pensionsgrundande.
Övriga ledande befattningshavare ska omfattas av ITP 1 eller
ITP 2 och pensionsförmåner vara premiebestämda. Rörlig kon-
tantersättning ska endast vara pensionsgrundande i den mån
följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser som är tillämp-
liga på befattningshavaren. Om så skulle vara fallet ska hänsyn
tas till detta i utformningen av det totala ersättningspaketet. Pen-
sionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till max
30 procent för delar överskjutande tak i tillämplig ITP plan.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra
regler än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och övriga
förmåner, vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande
dana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers över-
gripande ändal så långt som möjligt ska tillgodoses.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, till exempel tjänstebil, extra sjukvårdsförsäk-
ring eller företagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning
detta bedöms vara marknadsmässigt för ledande befattnings-
havare i motsvarande positioner på den arbetsmarknad där
befattningshavaren är verksam. Det samlade värdet av dessa
förmåner får sammanlagt uppgå till högst 10 procent av den fasta
grundlönen.
Villkor vid uppsägning
Ledande befattningshavare ska vara anställda tillsvidare. Vid
uppgning av VD från bolagets sida ska det gälla en uppsäg-
ningstid om tolv (12) månader. Vid uppsägning av andra ledande
befattningshavare från bolagets sida ska det gälla en uppsäg-
ningstid om högst tolv (12) månader. Vid uppsägning från be-
fattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex (6)
månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Ledande befattningshavare ska kunna ersättas för konkurrens-
begränsande åtaganden efter anställningens upphörande dock
endast i den mån avgångsvederlag inte utgår för motsvarande
66
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
PRINCIPER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
tidsperiod. Sådan ersättning ska syfta till att ersätta befattnings-
havaren för skillnaden mellan den månatliga grundlönen vid
tidpunkten för uppgningen och den (lägre) månatliga inkomst
som erhålls, eller skulle kunna erhållas, genom nytt anställnings-
avtal, uppdrag eller egen verksamhet. Ersättningen får betalas
under den tid som det konkurrensbegränsande åtagandet är till-
lämpligt som längst under en period om tolv (12) månader efter
anställningens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättnings-
riktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda
beaktats genom att uppgifter om anställdas totala ersättning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets
och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten
av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa. Ut-
vecklingen av avståndet mellan de ledande befattningshavarnas
erttning och övriga anställdas ersättning kommer att redovisas
i ersättningsrapporten.
4. Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen har sedan tidigare inrättat ett ersättningsutskott.
I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
Dessa riktlinjer är föremål för översyn årligen av styrelsen och
läggs fram för beslut vid årsstämman vid förslag om ändringar
eller åtminstone vart fjärde år. Ersättningsutskottet ska även
följa och utvärdera program för rörliga erttningar för bolags-
ledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och
erttningsnivåer i bolaget. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande
direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de
berörs av frågorna.
5. Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar
detta och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets
långsiktiga intressen inklusive dess hållbarhet, eller för att
säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan
ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens
beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från
riktlinjerna.
Förslag om reviderade riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare för 2024
Styrelsen avser att föreslå att årssmman 2024 beslutar om en
justering i gällande riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare avseende pensionsavsättning till VD, som föreslås höjas
från nuvarande 30% till 35% av den fasta grundlönen. Riktlinjerna
avses att uppdateras men inga andra materiella förändringar
föreslås.
PRINCIPER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
67
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
ARJO AB (PUBL), ORG. NR 559092-8064
Förslag till vinstdisposition
ARJO AB (PUBL), ORG. NR 559092-8064
Malmö den 20 mars 2024
Johan Malmquist Carl Bennet Eva Elmstedt
Styrelsens ordförande Styrelsens vice ordförande Styrelseledamot
Dan Frohm Ulf Grunander Carola Lemne
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Joacim Lindoff Kajsa Haraldsson Eva Sandling Gralén
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
VD och koncernchef Arbetstagarrepresentant Arbetstagarrepresentant
Vår revisionsbettelse har avgivits den 20 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cecilia Andrén Dorselius Vicky Johansson
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel
i moderbolaget:
Balanserade vinstmedel 3 605 622 429
Årets resultat 276 927 823
Summa 3 882 550 252
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att utdelning till
aktieägarna lämnas med
0,90 kr per aktie 245 132 616
i ny räkning överres 3 637 417 636
Summa 3 882 550 252
Styrelsen anser att föreslagen utdelning är försvarlig i relation till
de krav som koncernverksamhetens art, omfattning och risker
ställer på koncernens egna kapital samt koncernens konsolide-
ringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncern-
redovisningen upprättats i överensstämmelse med internationella
redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en
rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovis-
ningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger
en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger
en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och okerhetsfaktorer som moderbolaget och
de företag som ingår i koncernen står inför.
68
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Koncernens finansiella rapporter
RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN
Mkr
Not
2023
2022
Nettoomsättning
2
10 980
9 979
Kostnad för sålda varor
6 244
5 797
Bruttoresultat
30
4 735
4 183
Försäljningskostnader
4
2 163
1 969
Administrationskostnader
4
1 462
1 329
Forsknings- och utvecklingskostnader
4, 6
149
115
Jämförelsestörande poster
4, 5
73
74
Övriga rörelseintäkter
29
31
Övriga rörelsekostnader
8
23
24
Resultat från andelar i intresseföretag
15
11
10
Rörelseresultat (EBIT)
2, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 30
884
693
Finansiella intäkter
9
28
42
Finansiella kostnader
9
271
135
Resultat efter finansiella poster
8, 30
640
599
Skatt
10, 30
160
151
Årets resultat
30
480
449
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
30
480
449
Resultat per aktie, kronor
11, 30
1,76
1,65
– vägt genomsnittligt antal aktier för beräkning
11
272 370
272 370
av resultat per aktie (tusental)
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
1)
2)
2)
2)
3)
2. Jämförelsetalen för 2022 har justerats genom en omklassificering från övriga rörelsekostnader +31 Mkr till Kostnad för sålda
varor –31 Mkr.
3. Före och efter utspädning.
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET FÖR KONCERNEN
Mkr
Not
2023
2022
Årets resultat
30
480
449
Övrigt totalresultat
Poster som inte kan omföras till resultatet
Aktuariella vinster/förluster avseende förmåns bestämda
32
34
pensionsplaner
Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till
10
10
10
resultatet
Poster som vid senare tidpunkt kan omföras till resultatet
Omräkningsdifferenser
19, 30
63
733
Säkringar av nettoinvesteringar
19
4
112
Skatt hänförlig till poster som kan omföras till resultatet
10
2
15
Årets övriga totalresultat netto efter skatt
30
99
582
Summa totalresultat för året
30
382
1 030
Totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
30
382
1 030
1)
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
69
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS
FINANSIELLA RAPPORTER
ARTICLE
BALANSRÄKNING FÖR KONCERNEN
2022 1 Jan 2022 2022 1 Jan 2022
Mkr
Not
2023
OmräknatOmräknat
Mkr
Not
2023
OmräknatOmräknat
TILLGÅNGAREGET KAPITAL OCH SKULDER
AnläggningstillgångarEget kapital
Immateriella tillgångar
2, 4, 12
7 343
7 391
7 099
Aktiekapital
19
91
91
91
Materiella anläggningstillgångar
2, 4, 13, 30
1 669
1 710
1 375
Reserver
19, 30
1 315
1 372
766
Nyttjanderätter
2, 4, 14
1 111
1 107
1 101
Balanserad vinst
30
6 176
5 969
5 858
Långfristiga finansiella fordringar,
20
30
27
Eget kapital hänförligt till
7 582
7 432
6 714
räntebärandemoderbolagets aktieägare
Långfristiga leasingfordringar
14, 20
46
38
51
Långfristig fordran pensioner,
20, 22
183
205
238
Långfristiga skulder
räntebärande
Långfristiga finansiella skulder
20, 26, 27
2 391
2 823
118
Övriga finansiella anläggnings-
27
129
119
117
Långfristiga leasingskulder
14, 20, 26
796
809
830
tillgångarAvsättningar för pensioner,
Andelar i intresseföretag
15
139
132
123
ränte bärande
20, 22
31
29
32
Uppskjuten skattefordran
10, 30
375
376
306
Uppskjuten skatteskuld
10, 30
179
184
185
Summa anläggningstillgångar
11 025
11 105
10 409
Övriga avsättningar, långfristiga
21
67
69
71
Summa långfristiga skulder
3 466
3 913
1 236
Omsättningstillgångar
Varulager
16, 30
1 301
1 504
1 225
Kortfristiga skulder
Kundfordringar
17, 27
1 632
1 708
1 542
Övriga avsättningar, kortfristiga
21
59
67
57
Aktuella skattefordringar
34
87
18
Kortfristiga finansiella skulder
20, 26, 27
1 934
2 322
4 177
Kortfristiga finansiella fordringar,
20
2
Kortfristiga leasingskulder
14, 20, 26
365
359
328
räntebärande
Leverantörsskulder
26, 27
612
587
614
Kortfristiga leasingfordringar
14, 20
14
21
24
Aktuella skatteskulder
89
106
61
Derivat, kortfristiga
26, 27
6
45
26
Derivat, kortfristiga
26, 27
39
26
16
Övriga kortfristiga fordringar
224
283
209
Övriga skulder
228
212
216
Förutbetalda kostnader och
18
284
263
228
Upplupna kostnader och förutbetalda
upplupna intäkterintäkter
23
1 071
942
1 021
Likvida medel
20, 27
923
949
757
Summa kortfristiga skulder
4 396
4 621
6 490
Summa omsättningstillgångar
4 419
4 861
4 031
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
30
15 444
15 966
14 440
SUMMA TILLGÅNGAR
30
15 444
15 966
14 440
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande intervinstberäkning.
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
1)
1)
1)
1)
Information om ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 24.
70
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDO VISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNENS
FINANSIELLA RAPPORTER
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL FÖR KONCERNEN
Balanserad
Mkr
Aktiekapital
Reserver
vinst
Total
Ingående balans per 1 januari 2022, enligt fastställd balansräkning
91
76 6
6 028
6 885
Omräkning internvinst (efter skatt)
170
170
Justerad ingående balans per 1 januari 2022
91
766
5 858
6 714
Årets resultat
449
449
Övrigt totalresultat för året (omräknat)
606
24
582
Utdelning
313
313
Utgående balans per 31 december 2022 (omräknat)
91
1 372
5 969
7 432
Ingående balans per 1 januari 2023 (omräknat)
91
1 372
5 969
7 432
Årets resultat
480
480
Övrigt totalresultat för året
57
42
99
Utdelning
232
232
Utgående balans per 31 december 2023
91
1 315
6 176
7 582
1. För reserver, se vidare not 19.
1)
2)
2. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
71
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS
FINANSIELLA RAPPORTER
KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN
Mkr
Not
2023
2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT)
30
884
693
Återläggning av av- och nedskrivningar
30
1 062
985
Övriga icke kassaflödespåverkande poster
28, 30
22
9
Kostnadsförda jämförelsestörande poster
70
72
Utbetalda jämförelsestörande poster
60
78
Betalda räntor
250
116
Erhållna räntor
28
16
Övriga finansiella poster
8
6
Betald skatt
166
233
Kassaflöde före förändringar av rörelsekapital
30
1 536
1 336
Förändring i rörelsekapital
Varulager
30
192
164
Kortfristiga fordringar
130
76
Kortfristiga skulder
203
270
Kassaflöde från den löpande verksamheten
30
2 061
827
Investeringsverksamheten
Kapitaltillskott till intressebolag
15
24
Förvärvade finansiella anläggningstillgångar
10
21
Investeringar i immateriella tillgångar
276
254
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
30
403
557
Avyttringar av immateriella / materiella
75
20
anläggningstillgångar och nyttjanderätter
Kassaflöde från investeringsverksamheten
30
637
813
1)
2)
Mkr
Not
2023
2022
Finansieringsverksamheten
Upptagande av lån
20
23 730
24 328
Återbetalning av finansiella skulder
20
24 618
23 747
Återbetalning av leasingskulder
412
377
Förändring av pensionstillgångar/skulder
3
1
Förändring av räntebärande fordringar
22
4
Utdelning
232
313
Realiserade derivat hänförliga till finansierings-
verksamheten
86
241
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
1 427
136
Årets kassaflöde
20
4
150
Likvida medel vid periodens början
949
757
Årets kassaflöde
4
150
Omräkningsdifferenser
22
42
Likvida medel vid årets slut
28
923
949
1)
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
2. Exklusive nedskrivningar av anläggningstillgångar.
72
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDO VISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNENS
FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens noter
1 Redovisningsprinciper
ALLMÄN INFORMATION
Arjo AB (publ) (559092–8064), som är moderbolaget i Arjokoncer-
nen, är ett aktiebolag som är registrerat i Sverige med säte i Malmö.
Arjo ABs adress är Hans Michelsensgatan 10, 211 20 Malmö. Arjo
är en global leverantör av medicin-tekniska produkter och lösningar
som genom att skapa möjlighet för ökad mobilitet skapar bättre
kliniska och finansiella resultat i vården, och därmed bidrar till ett
hållbart sjukrdssystem. Verksamheten är till största delen förlagd
utanför Sverige och Arjos största marknader är USA, Storbritannien,
Frankrike, Kanada och Tyskland. Bolagets verksamhet framgår av
förvaltningsberättelsen på sidorna 2-7. Koncernredovisningen för det
verksamhetsår som slutar den 31 december 2023 har godkänts av
styrelsen den 20 mars 2024 och kommer att föreläggas årsstämman
den 18 april 2024 för fastställande.
GRUNDER FÖR UPPRÄTTANDE
Arjos konsoliderade finansiella rapporter har upprättats i enlighet
med International Financial Reporting Standards (IFRS)/Internatio-
nal Accounting Standards (IAS) såsom de är antagna inom EU och
Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1, Komplette-
rande redovisningsregler för koncerner.
Arjo tillämpar anskaffningsvärdemetoden vid värdering av till-
gångar och skulder utom vad gäller finansiella tillgångar och skulder,
inklusive derivatinstrument, värderade till verkligt värde via resul-
taträkningen, vilka värderas till verkligt värde antingen i resultatet
eller övrigt totalresultat, i de fall de är säkringsinstrument avseende
kassaflödessäkringar. Nedan följer ytterligare beskrivning kring
upprättande av de konsoliderade finansiella rapporterna .
Eliminering av transaktioner inom Arjo
Fordringar, skulder, intäkter och kostnader samt orealiserade vinster
och förluster som uppstår mellan enheter inom Arjo elimineras i sin
helhet. Orealiserade förluster elimineras på samma sätt som orea-
liserade vinster, men endast i den utsträckning det inte finns något
nedskrivningsbehov.
REDOVISNINGS- OCH VÄRDERINGSPRINCIPER
Grunder för upprättande av Arjos finansiella rapporter har redogjorts
för ovan.
De finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga
belopp är angivna i miljontals kronor (Mkr) om inte annat anges.
Sifferuppgifterna inom parentes avser, om inget annat anges, 2022
års verksamhet.
Totalsumman i tabeller och räkningar summerar inte alltid på
grund av avrundningsdifferenser. Syftet är att varje delrad ska över-
ensstämma med sin ursprungskälla och därför kan avrundningsdiffe-
renser uppstå på totalsumman.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
För att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS krävs
att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt an-
taganden, vilka påverkar de redovisade tillgångs- och skuldbeloppen,
övrig information som lämnas i bokslutet samt de intäkter och kost-
nader som redovisas under perioden. Uppskattningar, bedömningar
och antaganden ses över regelbundet. Det faktiska utfallet kan
skilja sig från dessa bedömningar, uppskattningar och antaganden.
De områden som styrelsen och koncernledningen har bemt som
rskilt betydelsefulla vid bedömning av Arjos resultat och ställning
är noterade vid respektive not, där så är tillämpligt.
Arjo har bedömt att man har betydande inflytande via aktieä-
garavtal i ett bolag som redovisas som intresseföretag trots att
ägandet endast uppgår till 10 %, se vidare not 15 .
Dotterföretag
Dotterföretag är alla företag över vilka Arjo har besmmande
inflytande. Arjo kontrollerar ett företag när den exponeras för eller
har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har möj-
lighet att påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget.
Utländska valutor
Funktionell valuta: Transaktioner i utländsk valuta omräknas i
redovisningen till den funktionella valutan enligt transaktionsdagens
valutakurs. Fordringar och skulder i utländsk valuta värderas till
balansdagens kurs och orealiserade kursvinster och kursförluster
ingår i resultatet. Kursdifferenser hänförliga till rörelserelaterade
fordringar och skulder redovisas i rörelseresultatet. Kursdifferenser
avseende finansiella tillgångar och skulder redovisas bland övriga
finansiella poster.
Omräkning av utländska verksamheter: Arjo tillämpar dagskursme-
toden för omräkning av utländska dotterretags balans- och resul-
taträkningar. För långfristiga koncerninterna lån till dotterbolagen
tillämpar Arjo reglerna för utökad nettoinvestering, vilket inner
att omräkningsdifferenser på dessa koncerninterna lån redovisas på
samma sätt som omräkningseffekterna på dotterbolagens nettotill-
gångar .
Statliga bidrag
Statliga bidrag som gäller kostnader redovisas i resultaträkningen.
Intäkten redovisas i samma period som de kostnader bidragen avser.
Utdelning
Av styrelsen föreslagen utdelning reducerar ej utdelningsbara medel
förrän utdelningen har godkänts av årsstämman.
Alternativa nyckeltal
I denna rapport förekommer alternativa nyckeltal för uppföljning av
Arjos verksamhet och de primära alternativa nyckeltal som presen-
teras avser EBITDA justerad, cash conversion samt nettoskuldsätt-
ningsgrad. Definitioner och avstämningar av de alternativa nyckelta-
len återfinns på sidorna 144-146.
73
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
1
Redovisningsprinciper, forts.
Ändrad redovisning
Under året har omräkning gjorts avseende internvinster i varulager
och materiella anläggningstillgångar i uthyrningsverksamheten.
Omräkningen har gjorts retroaktivt vilket innebär att jämförelsetalen
för 2022 inklusive ingående balans har räknats om. Omräkningen
redovisas som en rättelse av fel enligt IAS 8, Redovisningsprinciper,
ändring i uppskattningar och bedömningar samt fel. För ytterligare
information hänvisas till not 30.
Nya redovisningsprinciper som tillämpas av Arjo 2023
Inga standarder, ändringar och tolkningar som har trätt ikraft för det
räkenskapsår som börjar 1 januari 2023 har haft en väsentlig inver-
kan på Arjos finansiella rapporter.
Nya och ändrade standarder och tolkningar som ännu inte
har trätt i kraft
Inga standarder, ändringar och tolkningar som träder ikraft för det
räkenskapsår som börjar efter 1 januari 2024 och har haft en väsent-
lig inverkan på Arjos finansiella rapporter.
2
Segmentsredovisning
Redovisningsprinciper
Rörelsesegmentsrapporteringen överensstämmer med den
interna rapporteringen som lämnas till den högste verkställan-
de beslutsfattaren. I Arjo har denna funktion identifierats som
Verkställande Direktören. Arjos verksamhet består av följande
rörelsesegment:
Global Sales – består av försäljningsverksamheten i samtliga
länder förutom USA och Kanada.
Nordamerika – består av förljningsverksamheten i USA och
Kanada.
Övrigt – består av diagnostikverksamheten.
Koncernen har tre intäktsströmmar produktförsäljning, service
inklusive reservdelar och uthyrning. Intäkter redovisas till
verkligt värde exklusive indirekt omsättningsskatt. Intäkter från
produktrsäljning redovisas vid den tidpunkt då kontrollen för
varorna överrs till kunden, vilket kan vara antingen när produk-
ten lämnar Arjos lager eller anländer till kunden. Produkterna
ljs ofta med volymrabatter baserade på volymen i den enskilda
ordern. Endast ett fåtal kontrakt baseras på ackumulerad för-
ljning över en 12-månadersperiod. Intäkten från försäljningen
av produkterna redovisas baserat på priset i avtalet, med avdrag
för beräknade volymrabatter. Historiska data används för att
uppskatta rabatternas förväntade värde och intäkten redovisas
endast i den utsträckning som det är mycket sannolikt att en
väsentlig återföring inte uppstår. En skuld (som ingår i posten
upplupna kostnader och förutbetalda intäkter) redovisas för
förntade volymrabatter i förhållande till förljningen till och
med balansdagen.
Om leverans av färdiga produkter skjuts upp på köparens
begäran men där köparen övertar äganderätten och accepterar
fakturering, s.k. ”Bill and hold” försäljningar, sker intäktredovis-
ning när kontrollen övergår till kund, vilket sker när produkterna
placerats på åtskilda platser i lagret. Koncernens åtagande att
reparera eller ersätta defekta produkter i enlighet med normala
garantiregler redovisas som en avsättning, se not 21 Övriga
avsättningar.
Serviceavtal förekommer både till fastpris och löpande
räkning. Intäkter från fastprisavtal redovisas över tid i takt med
att kontrollen över tjänsterna övergår till kunden. Intäkter från
avtal på löpande räkning baseras på pris per nedlagd timme och
redovisas i den utsträckning Arjo har rätt att fakturera kunden
(månadsvis). Förskottsbetalningar från kunder avser främst be-
talning hänförliga till serviceavtal. Dessa avtalsskulder återfinns
i not 23 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter.
Ingen finansieringskomponent bedöms föreligga vid försälj-
ningstidpunkten då kredittiden normalt är 30–90 dagar, vilket
överensstämmer med marknadspraxis.
Arjo tillämpar undantaget att ej lämna upplysning om framtida
kontrakterade intäkter då dessa har en kortare löptid än 1 år.
För intäktsredovisning avseende uthyrning se not 14 Lea-
singavtal.
Arjo har betydande centrala koncernfunktioner inom om-
rådena Supply Chain (produktförsörjning, lagerhållning och
distribution), IT, Finans, Kvalitet, Forskning och Utveckling.
Supply Chains bruttoresultat allokeras ut till respektive segment,
medan Supply Chains rörelsekostnader redovisas tillsammans
med kostnaderna för koncernfunktionerna. Koncernen har inga
kunder som sr för 10 % eller mer av koncernens omttning.
74
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNENS NOTER
2
Segmentsredovisning, forts.
2023
Global Nord- Koncern- Elimi- Arjo
Mkr Sales
amerika
Övrigt
funktioner neringar Koncern
Produktförsäljning
3 325
2 555
399
–15
Service inklusive
1 361
663
25
0
2 048
reservdelar
Uthyrning
1 667
1 001
2 668
Total nettoomsättning,
extern
6 352
4 219
424
–15
10 980
Rörelseresultat
1 143
896
50
–1 206
884
Finansiella intäkter
28
Finansiella kostnader
–271
Resultat efter 640
finansiella poster
Skatt
–160
Årets resultat
480
2022
Global Nord- Koncern- Elimi- Arjo
Mkr Sales
amerika
Övrigt
funktioner neringar Koncern
Produktförsäljning
3 095
2 364
357
–10
5 806
Service inklusive
1 149
587
15
0
1 751
reservdelar
Uthyrning
1 510
913
0
2 423
Total nettoomsättning,
extern
5 753
3 864
372
–10
9 979
Rörelseresultat
794
915
85
–1 100
693
Finansiella intäkter
42
Finansiella kostnader
–135
Resultat efter 599
finansiella poster
Skatt
–151
Årets resultat
449
1)
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
Tillgångarna, i tabellen nedan, fördelade per segment består av
posterna immateriella tillgångar och materiella anläggningstillgångar
samt nyttjanderätter. Rapporteringen av tillgångarna baseras på
Arjo-bolagens hemvist. Ingen uppdelning av tillgångar och skulder
sker per segment då inget sådant belopp regelbundet redovisas för
den högste verkställande beslutsförfattaren.
Tillgångar
Mkr
2023
2022
USA
1 925
2 140
Storbritannien
1 369
1 343
Sverige
4 031
3 965
Övriga
2 797
2 760
Summa
10 122
10 208
1)
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande intern-
vinstberäkningen.
I tabellen nedan redovisas de 20 största marknaderna baserat på var
kunderna är lokaliserade.
2023
2022
2023
2022
#
Land
Mkr
%
Mkr
%
#
Land
Mkr
%
Mkr
%
1
USA
3 251
30
2 996
30
13
Sydafrika
136
1
129
1
2
Storbritannien
1 395
13
1 228
12
14
Singapore
116
1
72
1
3
Frankrike
1 220
11
1 050
11
15
Irland
99
1
177
2
4
Kanada
1 076
10
949
10
16
Hong Kong
92
1
94
1
5
Tyskland
792
7
725
7
17
Nya Zeeland
87
1
68
1
6
Australien
612
6
544
5
18
Spanien
85
1
65
1
7
Nederländerna
380
3
359
4
19
Sverige
67
1
73
1
8
Österrike
258
2
234
2
20
Japan
56
1
69
1
9
Italien
242
2
220
2
Övriga
494
4
474
5
10
Belgien
192
2
172
2
Total netto omsättning
10 980
100
9 979
100
11
Schweiz
179
2
147
1
12
Indien
151
1
134
1
75
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
3
Personal
Redovisningsprinciper
Incitamentsprogram: Arjo har ett långfristigt och ett
kortfristigt incitamentsprogram vilket redovisas enligt IAS
19 Ersättningar till anställda. Under intjänandeperioden
redovisas incitamentsprogrammet som en kostnad och en
kortfristig skuld.
2023 2022
Koncernen, Mkr
Styrelse
och VD
1)
Övriga Totalt
Styrelse
och VD
1)
Övriga Totalt
Löner & ersättningar 131 3 477 3 608 133 3 024 3 157
Sociala kostnader 27 634 661 25 519 544
Pensionskostnader 10 171 181 11 168 179
Summa 168 4 281 4 449 169 3 711 3 880
1. Avser ersättningar till styrelse och VD i samtliga bolag i koncernen .
Könsfördelning inom samtliga bolag i koncernen
2023 2022
Kvinnor:
Styrelseledamöter
i moderbolaget
29% 29%
Styrelseledamöter
i samtliga koncernbolag
9% 10%
Andra personer i företagets
ledning inkl VD
27% 27%
2023 2022
Män:
Styrelseledamöter
i moderbolaget
71% 71%
Styrelseledamöter
i samtliga koncernbolag
91% 90%
Andra personer i företagets
ledning inkl VD
73% 73%
Medelantal anställda
2023 2022
Antal Män Kvinnor Totalt Män Kvinnor Totalt
Australien 151 80 231 139 71 210
Belgien 52 20 72 53 21 74
Brasilien 11 11 22 11 9 20
Danmark 10 5 15 10 5 15
Dominikanska Republiken 249 632 881 283 697 980
Frankrike 394 140 534 377 134 511
Förenade Arabemiraten 10 1 11 10 - 10
Hongkong 14 11 25 14 9 23
Indien 142 36 178 139 31 170
Irland 29 4 33 26 4 30
Italien 78 38 116 77 40 117
Japan 15 7 22 14 6 20
Kanada 262 160 422 263 162 425
Kina 73 115 188 71 115 186
Mexiko 4 6 10 4 5 9
Nederländerna 111 60 171 109 59 168
Norge 5 9 14 5 8 13
Nya Zeeland 25 10 35 23 9 32
Polen 301 531 832 322 561 883
Schweiz 46 12 58 41 13 54
Singapore 10 37 47 35 8 43
Spanien 25 17 42 26 17 43
Storbritannien 682 283 965 675 289 964
Sverige 105 105 210 111 104 215
Sydafrika 72 50 122 77 46 123
Sydkorea 3 1 4 3 - 3
Tjeckien 12 9 21 9 11 20
Tyskland 317 99 416 313 99 412
USA 615 254 869 640 220 860
Österrike 96 17 113 97 21 118
Summa 3 919 2 760 6 679 3 977 2 774 6 751
76
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNENS NOTER
3
Personal, forts.
Ersättningar och övriga förmåner till ledande befattningshavare under 2023, tkr
Rörlig Rörlig
Styrelse- ersättning, ersättning, Övriga Pensions-
arvode Grundlön kortsiktig långsiktig förmåner
kostnad
Summa
Johan Malmquist, styrelsens ord-
förande
1 728
1 728
Carl Bennet, styrelseledamot
779
779
Eva Elmstedt, styrelseledamot
812
812
Ulf Grunander, styrelseledamot
952
952
Carola Lemne, styrelseledamot
812
812
Dan Frohm, styrelseledamot
919
919
Verkställande direktör
9 539
4 619
125
2 771
17 054
Övriga ledande befattningshavare,
anställda i Arjo AB
15 777
5 535
752
2 914
24 978
Övriga ledande befattningshavare,
anställda i andra koncernbolag
1 811
112
282
10 045
Totalt
6 002
33 156
11 965
989
5 967
58 079
1)
1. Inkluderar även arvode för arbete i styrelseutskott och motsvarar vad som beslutats på 2023 årsstämma.
Kommentarer till tabellen
Kortsiktig rörlig erttning avser för verksamhetsåret 2023 kost-
nadsförd bonus vilken utbetalats under 2024.
Övriga förmåner avser tjänstebil och sjukvårdsförsäkring.
Övriga ledande befattningshavare avser ersättningar till medlem-
mar av koncernledningen andra än VD (11 personer, varav 2 slutat
och 2 är nya).
Ersättningar och övriga förmåner till ledande befattningshavare under 2022, tkr
Rörlig Rörlig
Styrelse- ersättning, ersättning, Övriga Pensions-
arvode Grundlön kortsiktig långsiktig förmåner
kostnad
Summa
Johan Malmquist, styrelsens ord-
förande
1 670
1 670
Carl Bennet, styrelseledamot
753
753
Eva Elmstedt, styrelseledamot
785
785
Ulf Grunander, styrelseledamot
920
920
Carola Lemne, styrelseledamot
785
785
Dan Frohm, styrelseledamot
888
888
Verkställande direktör
9 104
446
152
2 678
12 380
Övriga ledande befattningshavare,
anställda i Arjo AB
12 892
429
851
3 382
17 554
Övriga ledande befattningshavare,
anställda i andra koncernbolag
11 808
1 107
1 079
1 815
15 809
Totalt
5 801
33 804
1 982
2 082
7 875
51 544
1)
1. Inkluderar även arvode för arbete i styrelseutskott och motsvarar vad som beslutats på 2022 årsstämma.
Kommentarer till tabellen
Kortsiktig rörlig erttning avser för verksamhetsåret 2022 kost-
nadsförd bonus vilken utbetalats under 2023.
Övriga förmåner avser tjänstebil, sjukrdsförkring och rörlig
semesterersättning.
Övriga ledande befattningshavare avser ersättningar till medlem-
mar av koncernledningen andra än VD (12 personer, varav 1 slutat,
1 är interim och 2 är nya ).
77
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
3
Personal, forts.
Ersättningar till ledande befattningshavare
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt års-
stämmans beslut. Arbetstagarrepresentanter erhåller ej styrel-
searvode. Ersättning till VD och andra ledande befattningshavare
utgörs av grundlön, rörlig ersättning, övriga förmåner samt pension.
Med andra ledande befattningshavare avses de personer som till
sammans med VD utgör koncernledningen. Ersättning till VD och
ledande befattningshavare överrensstämmer med bolagets ersätt-
ningsriktlinjer.
Under 2023 har kostnader för styrelsearvoden uppgått till 6,0
MSEK (5,8). Ersättning till VD har under året uppgått till 17,1 MSEK
(12,4). Ersättning till övriga ledande befattningshavare har uppgått
till 35,0 MSEK (33,4).
Rörlig årlig kontantbaserad ersättning: För VD baserades bonus
2023 på finansiella mål och hållbarhetsmål uppsatta av styrelsen.
Prestationsbaserad årsbonus för VD är maximerad till 80 procent av
den fasta årslönen. För andra ledande befattningshavare baserades
bonus 2023 på finansiella mål och hållbarhetsmål. Rörlig årlig ertt-
ning för övriga ledande befattningshavare är maximerad till 50–70
procent av den fasta årslönen (beroende på funktion och geografisk
placering).
Rörlig långsiktig kontantbaserad ersättning: Det långsiktiga rörliga
ersättningsprogrammet riktas mot ett begränsat antal nyckelmed-
arbetare inom bolaget och baseras på lönsamhetsmål uppsatta av
styrelsen. VD kan erhålla upp till 33 procent av den fasta årslönen
från det rörliga långsiktiga erttningsprogrammet. Även övriga
ledande befattningshavare omfattas av samma program med samma
potentiella utfall. Programmet 2021–2023 nådde inte målen och
genererade ingen utbetalning.
Pensioner: Pensionsåldern för VD är 65 år. Pensionslösningen är
avgiftsbestämd och uppgår till 30 procent av grundlönen. För övriga
ledande befattningshavare är pensionsåldern 6568 år. Även dessa
pensionsavtal är avgiftsbestämda och kan uppgå till som högst 30
procent av grundn. Pensionsavtal har tecknats enligt gällande lokal
marknadspraxis för det land där befattningshavaren är anställd.
Villkor vid uppsägning: Om VD säger upp sig gäller en uppsägnings-
tid om lägst 6 månader. Vid uppsägning från bolagets sida äger VD
rätt till lön under en uppsägningstid motsvarande 12 månader. Vid
uppsägning av andra ledande befattningshavare föreligger rätt till
lön under uppsägningstid om lägst 6 månader och högst 12 månader.
Bolaget kan påkalla konkurrensklausul i upp till 12 månader efter
anställningens avslutande och kompenserar i händelse av detta be-
fattningshavaren med upp till 60 procent av fast lön med avräkning
mot andra inkomster i form av avgångsvederlag .
4 Kostnader per kostnadsslag
Mkr
2023
2022
Kostnader fördelade på
kostnadsslag
Löner och ersättningar
–3 608
–3 157
Sociala kostnader
–661
–544
Pensionskostnader
–181
–179
Av- och nedskrivningar
–287
–280
immateriella tillgångar
Av- och nedskrivningar mate-
riella anläggningstillgångar och
–775
–705
nyttjanderätter
Varor och tjänster
–4 579
–4 419
Summa
–10 091
–9 284
1,2)
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande
internvinstberäkning.
2. Jämförelsetalen för 2022 har justerats genom en omklassificering från övriga
rörelsekostnader +31 Mkr till kostnad för sålda varor –31 Mkr.
Mkr
2023
2022
Av- och nedskrivningar
Kostnad för sålda varor
–652
–599
Försäljningskostnader
–168
–150
Administrationskostnader
–229
–228
Forsknings och utvecklings-
kostnader
–9
–7
Övriga rörelsekostnader
–1
0
Jämförelsestörande poster
–2
–1
Summa
–1 062
–985
1)
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande
internvinstberäkning.
78
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNENS NOTER
5 Jämförelsestörande poster
Redovisningsprinciper
som jämförelsestörande poster redovisas ej kontinuerligt
återkommande kostnader kopplade till åtgärdsprogram som
syftar till att förbättra koncernens effektivitet och struktur.
Utöver åtgärdsprogram kan undantagsvis även exceptionella
kostnader och intäkter klassificeras som jämförelsestörande
poster. Med exceptionella poster avses väsentliga inkts-
eller kostnadsposter som redovisas separat på grund av
betydelsen av deras karaktär eller belopp.
För redovisningsprincip avseende redovisning av avsätt-
ningar se not 21 .
Mkr
2023
2022
Förvärvskostnader
–2
–1
Skadestånd och tvister
–28
Omstruktureringskostnader
–72
–16
Övrigt
–30
Summa
–73
–74
Omstruktureringskostnaderna är relaterade till några mindre effek-
tiviseringsprogram i både Europa och USA. Posten Övrigt för 2022
avser en nedskrivning av varulager om 25 Mkr inom uthyrningsverk-
samheten i Frankrike till följd av ett beslut att avsluta ett produkt-
erbjudande samt stödåtgärder till förmån för ukrainska flyktingar
i Polen.
Mkr
2023
2022
Jämförelsestörande poster per
funktion
Kostnad för sålda varor
–18
–30
Försäljningskostnader
–44
–3
Administrationskostnader
–11
–35
Övriga rörelsekostnader
–6
Summa
–73
–74
I tabellen ovan visas i vilken funktion posterna hade redovisats om de inte hade
klassificerats som jämförelsestörande post.
6 Forsknings- och utvecklingskostnader
Redovisningsprinciper
För redovisningsprinciper avseende immateriella tillgångar,
se not 12, Immateriella tillgångar .
Mkr
2023
2022
Utvecklingskostnader, brutto
–297
–244
Aktiverade utvecklingskostnader
148
129
Utvecklingskostnader, netto
–149
–115
7 Ersättning till revisorer
Mkr
2023
2022
Arvode till PwC
Arvode och kostnadsersättningar:
Revisionsuppdraget
–12
–11
Skatterådgivning
0
0
Övriga tjänster
–1
–3
Summa
–13
–14
1)
2)
1. Varav 5 Mkr (6) avser ersättning till Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB.
2. Varav 1 Mkr (3) avser ersättning till Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB (PwC) innehar revisions-upp-
draget för hela koncernen. Med revisionsuppdraget avses arvode för
den lagstadgade revisionen, dvs sådant arbete som varit nödvändigt
för att avge revisionsberättelsen. Här ingår även granskning av
kvartalsrapport. Inga tjänster som avser revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget har utförts. Skatterådgivning avser i huvudsak
allmänna skattefrågor angående bolagsskatt. Övriga tjänster avser
rådgivning främst i samband med frågeställningar kring CSRD och IT.
Mkr
2023
2022
Arvode till övriga revisorer
Arvode och kostnadsersättningar:
Revisionsuppdraget
–2
–1
Skatterådgivning
Övriga tjänster
Summa
–2
–1
8 Valutakursvinster och förluster, netto
Valutakursdifferenser har redovisats i resultaträkningen
enligt följande:
Mkr
2023
2022
Övriga rörelsekostnader
–16
–19
Finansiella poster
–4
25
Summa
–20
6
1)
1. Jämförelsetalen för 2022 har justerats genom en omklassificering från
övriga rörelsekostnader +31 Mkr till kostnad för sålda varor –31 Mkr.
79
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
9 Finansiella intäkter och kostnader
Redovisningsprinciper
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter
på bankmedel och fordringar, räntekostnader på lån och lea-
singskulder, utdelningsintäkter, orealiserade och realiserade
vinster och förluster på finansiella placeringar, valutakurs-
differenser, samt värdeförändringar på derivatinstrument
som används i den finansiella verksamheten. Lånekostnader
i samband med upptagande av lån redovisas som en del av
lånet det avser och belastar resultatet över lånets löptid.
nteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder
beräknas med tillämpning av effektivräntemetoden. Effek-
tivräntan är den ränta som gör att nuvärdet av alla uppskat-
tade framtida in- och utbetalningar under den förväntade
räntebindningstiden blir lika med det redovisade värdet av
fordran eller skulden.
Finansiella intäkter
Mkr
2023
2022
Ränteintäkter
28
16
Kursvinster
25
Summa
28
42
Finansiella kostnader
Mkr
2023
2022
Räntekostnader finansiella skulder
–227
–85
Räntekostnader leasing
–36
–30
Kursförluster
–4
Övrigt
–4
–20
Summa
–271
–135
10 Skatter
Redovisningsprinciper
Arjos inkomstskatter innefattar skatter på koncernföreta-
gens redovisade vinster under redovisningsperioden samt
skattejusteringar avseende tidigare perioder och förändring-
ar av uppskjuten skatt.
Temporära skillnader uppkommer främst genom
avskrivningar på fastigheter, maskiner och inventarier,
marknadsvärdering av identifierbara tillgångar, skulder och
eventualförpliktelser i förvärvade bolag, finansiella derivat,
vinster från koncerninterna lagertransaktioner, obeskattade
reserver och skattemässiga underskottsavdrag, varav de
senare redovisas som tillgång endast i den omfattning det är
sannolikt att de kommer att motsvaras av framtida beskatt-
ningsbara vinster.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Uppskjuten skatt: Värderingen av förlustavdrag och företa-
gets förga att utnyttja outnyttjade förlustavdrag baseras
på företagets uppskattningar av framtida beskattnings-
bara inkomster i olika skattejurisdiktioner och inbegriper
antaganden om huruvida kostnader som ännu inte har varit
föremål för beskattning är avdragsgilla.
Osäkra skattepositioner: Som internationell koncern kan
Arjo nekas skattemässigt avdrag i ett land medan motsva-
rande avdrag kan erhållas i ett annat land. Den skattemässi-
ga exponeringen består i dessa fall av skillnaden mellan de
olika ländernas skattesatser samt av eventuella dröjsmåls-
räntor och straffavgifter .
Mkr
2023
2022
Aktuell skattekostnad
–175
–207
Uppskjuten skatt
15
57
Summa
–160
–151
Sambandet mellan årets skattekostnad
och redovisat resultat efter finansiella
poster, Mkr
Redovisat resultat efter finansiella poster
640
599
Skatt enligt gällande skattesats i Sverige
–132
–123
20,6% (20,6%)
Justering för skattesatser i utländska
–21
–11
dotterföretag
Justering av skattekostnad från tidigare år
13
3
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader
–20
–27
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter
8
14
Justering för ändrade skattesatser
–2
2
Förändrad värdering av temporära
-7
6
skillnader
Övrigt
1
–15
Redovisad skattekostnad
–160
–151
1)
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande
internvinstberäkning.
Belopp redovisade i övrigt totalresultat
Sammanlagda beloppet av aktuell och uppskjuten skatt under perio-
den, hänförliga till poster som inte har redovisats i resultaträkningen
utan i övrigt totalresultat:
Mkr
2023
2022
Uppskjuten skatt: aktuariella vinster/
förluster avseende förmånsbestämda
–10
10
pensionsplaner
Uppskjuten skatt: säkringar av nettoinves-
teringar och utökade nettoinvesteringar
2
–15
80
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNENS NOTER
10 Skatter, forts.
Mkr 2023 2022
1, 2)
Uppskjuten skattefordran hänför sig
till följande temporära skillnader samt
underskottsavdrag
Anläggningstillgångar 213 231
Finansiella fordringar och derivat 1
Omsättningstillgångar 94 111
Leasingskulder 275 258
Avsättningar 28 30
Underskottsavdrag 207 216
Övrigt 116 82
Kvittning –559 –552
Uppskjuten skattefordran 375 376
Uppskjuten skatteskuld hänför sig
till följande temporära skillnader
Anläggningstillgångar –403 –415
Nyttjanderätter –263 –246
Finansiella fordringar och derivat –4
Omsättningstillgångar 0 –9
Avsättningar –65 –51
Övrigt –7 –10
Kvittning 559 552
Uppskjuten skatteskuld –179 –184
Förfallostruktur för underskottsavdrag
Förfaller inom 5 år 46 43
Förfaller över 5 år 5 87
Ingen förfallodag 717 670
Summa 768 800
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande
internvinstberäkning.
2. På grund av ändring av IAS 12 tillämpas bruttoredovisning av uppskjuten skatt
hänförlig till leasingskulder och nyttjanderätter vilket medfört att jämförelse-
talen för 2022 har justerats.
Det finns inga väsentliga underskottsavdrag där uppskjuten skatt
inte har redovisats.
OECD:s modellregler för Global minimibeskattning
Koncernen omfattas av reglerna om Global minimibeskattning.
Lagstiftning om Global minimibeskattning har antagits i Sverige,
där Arjo har sitt säte, och träder i kraft den 1 januari 2024. Eftersom
lagstiftningen om Global minimibeskattning inte hade trätt i kraft
på balansdagen har koncernen ingen relaterad aktuell skatteexpo-
nering. Koncernen tillämpar undantaget för att redovisa och lämna
upplysningar om uppskjutna skattefordringar och -skulder relaterade
till inkomstskatter om Global minimibeskattning, som anges i änd-
ringarna av IAS 12. Enligt lagstiftningen är koncernen skyldig att be-
tala en tilläggsskatt för skillnaden mellan den effektiva skattesatsen
beräknad enligt GloBE-reglerna för varje jurisdiktion och minimiskat-
tesatsen på 15%. Koncernen utrderar för närvarande sin expone-
ring vad gäller Global minimibeskattning. Den pågående utvärdering-
en indikerar att ingen väsentlig skattexponering föreligger .
11 Resultat per aktie
Resultat per aktie, före och efter utsdning, uppgick till 1,76 kronor
(1,65). Beräkningen av resultat per aktie hänförligt till moderbolagets
aktieägare baseras på följande information:
Mkr 2023 2022
1)
Resultat (täljare)
Resultat hänförlig till moderbola-
gets aktieägare som utgör underlag
för beräkning av resultat per aktie
480 449
Antal aktier (nämnare)
Vägt genomsnittligt antal stam-
aktier för beräkning av resultat
per aktie
272 369 573 272 369 573
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande
internvinstberäkningen.
81
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
12 Immateriella tillgångar
Redovisningsprinciper
Goodwill: Goodwill utgörs av den del av köpeskillingen vid ett
förrv som överstiger marknadsvärdet för de identifierbara
tillgångarna med avdrag för skulder och eventualförpliktelser,
räknat på förrvsdagen, på den andel av det förvärvade bola-
gets tillgångar som Arjo förvärvar. Goodwill som uppkommer
vid förvärv av utländska enheter behandlas som en tillgång i
den utländska enheten och omräknas till den kurs som råder på
balansdagen.
Övriga immateriella tillgångar: Övriga immateriella tillgångar
består av balanserade utvecklingskostnader, kundrelationer,
teknisk kunskap, varumärke, avtal och övrigt. Immateriella
tillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för
ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar (för
nedskrivningar se princip under materiella anläggningstillgångar
nedan). Avskrivning sker proportionerligt över den förväntade
nyttjandeperioden, vilken brukar variera mellan 3 och 15 år.
Immateriella tillgångar som redovisas separat från goodwill vid
verksamhetsförvärv består av kundrelationer, teknisk kunskap,
varumärke, avtal m m. Utgifter för utveckling, där forsknings-
resultatet eller annan kunskap tillämpas för att åstadkomma
nya produkter, redovisas som en tillgång i balansräkningen i
den mån dessa bedöms komma att ge framtida ekonomiska
fördelar. Aktiveringen sker när ledningen bedömer att produkten
är tekniskt och ekonomiskt bärkraftig, vilket normalt är när ett
produktutvecklingsprojekt har nått en definierad milstolpe enligt
en fastställd projektmodell. Det aktiverade värdet inkluderar ut-
gifter för material, direkta utgifter för löner och indirekta utgifter
som kan hänföras till tillgången på ett rimligt och konsekvent
tt. I annat fall kostnadsförs utvecklingsutgiften då den infaller.
Kostnader för forskning belastar resultatet när de uppkommer.
Aktiverade utgifter skrivs av linjärt från tidpunkten då tillgången
är färdig att användas och under tillgångens beräknade nyttjan-
deperiod.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Goodwill och immateriella tillgångar med obestämd nytt-
jandeperiod: Arjo undersöker varje år om något nedskriv-
ningsbehov föreligger för goodwill och andra immateriella
tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod.
Återvinningsvärdet för kassagenererande enheter har
fastställts genom beräkning av nyttjandevärdet. För dessa be-
räkningar måste vissa uppskattningar göras (se nedan under
Prövning av nedskrivningsbehov) .
82
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNENS NOTER
12 Immateriella tillgångar, forts.
Balanserade Immateriella
utvecklings- Kund- tillgångar,
Mkr
Goodwill
Varumärken
kostnader relationer
övrigt
Summa
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Anskaffningsvärde 2023–01–01
5 877
740
1 210
978
2 389
11 195
Investeringar
148
128
276
Omklassificeringar
2
2
Omräkningsdifferenser
–28
0
2
–6
–4
–36
Ackumulerade anskaffningsvärde 2023–12–31
5 849
740
1 360
973
2 515
11 436
Av- och nedskrivningar 2023–01–01
–204
561
662
–766
–1 611
–3 804
Årets avskrivningar
–31
–32
–39
–183
–285
Nedskrivningar
–1
–1
Omräkningsdifferenser
–7
0
–1
3
3
–2
Ackumulerade av- och nedskrivningar 2023–12–31
–211
–593
–694
–803
–1 792
–4 093
Utgående redovisat värde 2023–12–31
5 638
147
666
170
723
7 343
Balanserade Immateriella
utvecklings- Kund- tillgångar,
Mkr
Goodwill
Varumärken
kostnader relationer
övrigt
Summa
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Anskaffningsvärde 2022–01–01
5 578
736
1 088
902
2 193
10 498
Investeringar
131
123
254
Omklassificeringar
–22
14
–8
Omräkningsdifferenser
299
4
13
76
59
451
Ackumulerade anskaffningsvärde 2022–12–31
5 877
740
1 210
978
2 389
11 195
Av- och nedskrivningar 2022–01–01
–173
–530
620
678
–1 396
–3 398
Årets avskrivningar
–31
–34
–37
–177
–279
Omklassificeringar
–1
–1
Omräkningsdifferenser
–31
0
–7
–51
–37
–125
Ackumulerade av- och nedskrivningar 2022–12–31
–204
–561
–662
–766
–1 611
–3 804
Utgående redovisat värde 2022–12–31
5 673
179
549
212
778
7 391
Prövning av nedskrivningsbehov
Mkr
2023
2022
GOODWILL OCH IMMATERIELLA
TILLGÅNGAR MED OBESTÄMBAR
NYTTJANDEPERIOD
Global Sales
2 208
2 222
Nordamerika
2 896
2 914
Övrigt
584
588
Koncernen, totalt
5 688
5 724
Arjo prövar nedskrivningsbehov för goodwill och immateriella
tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod på respektive segment
Global Sales, Nordamerika och övriga segment, vilka utgör koncer-
nens kassagenererande enheter.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och övriga netto-
tillgångar sker årligen samt då det finns indikationer på att ned-
skrivningsbehov föreligger. Återvinningsbart belopp för den
kassagenererande enheterna fastställs baserat på beräkningar
av nyttjandevärdet.
Antaganden
Nyttjandevärdet för goodwill och övriga nettotillgångar hänförliga till
segmenten har beräknats baserat på diskonterat kassaflöde. Samma
avkastningskrav har använts för Global Sales och Nordamerika då
båda segmenten har likartad riskprofil, medan övriga segment har ett
högre avkastningskrav på grund av sin mindre storlek. Den använda
kapitalkostnaden har stämts av för rimlighet mot extern bedömning.
Vid beräkning av nyttjandevärden har en diskonteringsränta om 10,3
% (9,3) före skatt använts för Global Sales och Nordamerika. För
övriga segment har 11,1 % (9,3) använts. Arjo baserar beräkningen på
uppnådda resultat, prognoser, affärsplaner samt ekonomiska prog-
noser och marknadsdata. Kassaflödet för de första tre åren baseras
på en av koncernledningen fastställd strategisk plan vilken innehåller
både afrsmöjligheter och risker. Tillväxttakten för de tre första
åren varierar mellan segmenten. Framtida kassaflöden har därefter
antagits ha en tillväxt motsvarande 2 % (2) för samtliga segment.
Denna tillväxttakt har fastställts baserat på ett långsiktigt antagande
och överstiger inte den långsiktiga tillväxttakten för branschen som
helhet. Med de antaganden som redovisas ovan överstiger nyttjan-
devärdet redovisat värde för samtliga kassagenererande enheter .
83
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
12 Immateriella tillgångar, forts.
Känslighetsanalys
I samband med nedskrivningsbedömningen har även känslighets-
analyser utrts avseende förändringar i tillväxttakt och diskonte-
ringsränta, vilka har en betydande påverkan på beräkningen av de
diskonterade kassaflödena. Känslighetsanalyserna visade att nedan-
stående negativa förändringar var och en för sig inte skulle generera
något nedskrivningsbehov:
Tillväxttakten för samtliga år minskas med 1 % (1).
Diskonteringsräntan före skatt ökas med 1 procentenhet till 11,3 %
(10,3) för Global Sales och Nordamerika respektive 12,1 % (10,3)
för övriga segment.
Immateriella tillgångar
Det finns ett fåtal immateriella tillgångar i form av varumärken
med ett redovisat värde om 50 Mkr (51), där nyttjandeperioden
har bedömts vara obestämbar. För dessa varumärken finns ingen
förutsebar gräns för den tidsperiod under vilken varumärket väntas
generera nettoinbetalningar för Arjo. Nyttjandeperioden för övriga
immateriella tillgångar uppgår till 3–15 år.
13 Materiella anläggningstillgångar
Redovisningsprinciper
Fastigheter, maskiner, inventarier och övriga materiella anlägg-
ningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för
ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I
anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt
hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick
för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Exem-
pel på kostnader som ingår i anskaffningsvärdet är kostnader för
leverans och hantering, installation, lagfarter och konsulttjäns-
ter. Tillgångar som tillkommer i samband med förvärv av nya
dotterbolag, redovisas till marknadsvärdet på förvärvsdagen.
Avskrivning sker linjärt. Värdet i balansräkningen representerar
anskaffningskostnaden med avdrag för ackumulerade avskriv-
ningar och eventuella nedskrivningar. Mark är inte föremål
för avskrivning, eftersom den bems ha oändlig ekonomisk
livslängd, men i övrigt grundar sig avskrivningar på följande
förväntade nyttjandeperioder:
Tillgångsslag Avskrivning, antal år
Markanläggningar 40–50
Byggnader 10–50
Maskiner 5–25
Inventarier 10
Produktionsverktyg 5
Utrustning for uthyrning 5–10
Bilar 5
Datorutrustning 3
Materiella anläggningstillgångar som består av delar med olika
nyttjandeperioder behandlas som separata komponenter av
materiella anläggningstillgångar. Ordinarie underhålls- och
reparationskostnader kostnadsförs under de perioder de upp-
kommer. Mer omfattande renoverings- och uppgraderingskost-
nader kapitaliseras och skrivs av under objektets återstående
förntade nyttjandeperiod. Kapitalvinster/ förluster redovisas
under övriga rörelseintäkter/kostnader.
Nedskrivning: Vid varje bokslutstillfälle bedöms tillgångarnas
bokförda värde för att avgöra om det finns några indikationer
på nedskrivningsbehov. Om sådana indikationer finns beräknas
tillgångens återvinningsvärde. Återvinningsvärdet anses vara
det högre av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet, varvid
nedskrivning redovisas så snart det bokrda värdet överstiger
återvinningsvärdet. Tidigare redovisad nedskrivning återförs om
återvinningsvärdet bedöms ha ökat, dock inte i större utsträck-
ning än vad det bokrda värdet hade varit om ingen nedskriv-
ning hade redovisats under tidigare år .
84
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNENS NOTER
13 Materiella anläggningstillgångar, forts.
1)
Maskiner och andra Inventarier, verktyg Utrustning för Pågående
Mkr
Byggnader och mark
tekniska anläggningar och installationer uthyrning
nyanläggningar
Summa
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Anskaffningsvärde 2023–01–01
455
294
1 111
4 050
104
6 015
Investeringar
3
4
52
278
54
391
Försäljningar/utrangeringar
–16
–6
–16
–330
0
–368
Omklassificeringar
30
33
–1
27
–91
–2
Omräkningsdifferenser
–14
4
–1
–57
1
–65
Ackumulerade anskaffningsvärde 2023–12–31
459
330
1 146
3 968
68
5 971
Av- och nedskrivningar 2023–01–01
–238
–231
–884
–2 951
–4 304
Årets avskrivningar
–19
–20
–68
–267
–374
Nedskrivningar
0
0
0
–2
–2
Försäljningar/utrangeringar
7
6
15
306
334
Omklassificeringar
1
2
–2
0
Omräkningsdifferenser
6
–2
2
39
44
Ackumulerade av- och nedskrivningar 2023–12–31
–243
–247
–934
–2 878
–4 302
Utgående redovisat värde 2023–12–31
215
83
212
1 090
68
1 669
2)
1. Härav uppgår mark till 12 Mkr, 2023.
2. Dessa tillgångar utgörs främst av sängar och madrasser.
1)
Maskiner och andra Inventarier, verktyg Utrustning för Pågående
Mkr
Byggnader och mark
tekniska anläggningar och installationer uthyrning
nyanläggningar
Summa
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Anskaffningsvärde 2022–01–01
420
246
961
3 468
91
5 186
Investeringar
4
5
38
432
78
557
Försäljningar/utrangeringar
–7
–2
–27
–207
–1
–243
Omklassificeringar
6
24
57
–9
–70
8
Omräkningsdifferenser
32
21
83
366
6
507
Ackumulerade anskaffningsvärde 2022–12–31
455
294
1 111
4 050
104
6 015
Av- och nedskrivningar 2022–01–01
–207
–197
–774
–2 633
–3 811
Årets avskrivningar
–17
–17
–67
–232
–334
Försäljningar/utrangeringar
2
2
27
183
214
Omklassificeringar
–2
–2
5
1
Omräkningsdifferenser
–16
–16
–67
–274
–373
Ackumulerade av- och nedskrivningar 2022–12–31
–238
–231
–884
–2 951
–4 304
Utgående redovisat värde 2022–12–31
217
63
227
1 098
104
1 710
2, 3)
1. Härav uppgår mark till 12 Mkr, 2022.
2. Dessa tillgångar utgörs främst av sängar och madrasser.
3. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
85
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
14 Leasingavtal
ARJO SOM LEASETAGARE
Redovisningsprinciper
Leasingavtal där Arjo är leasetagare avser främst byggnader och
bilar. Leasingavtalen skrivs normalt av för fasta perioder om ca
5–10 år för byggnader och ca 3–5 år för bilar.
Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter samt kortfristi-
ga respektive långfristiga leasingskulder i balansräkningen, den
dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för använd-
ning. Betalningar för korta kontrakt (leasingtid på maximalt
12 månader) och leasingavtal av mindre värde undantas och
kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Nyttjanderätten skrivs
av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och
leasingavtalets längd.
Leasingbetalningarna diskonteras med den marginella lånerän-
tan som bestäms utifrån aktuell marknadsränta för leasingperio-
den, land, valuta och koncernens lånemarginal.
Optioner att förlänga och säga upp avtal finns inkluderade
i ett antal av koncernens leasingavtal för byggnader. Dessa
optioner kan antingen endast utnyttjas av leasetagaren eller
antingen av både leasetagaren och leasegivaren. Bedömning
avseende utnyttjande av optioner att förlänga eller säga upp
avtal omprövas om det uppstår någon väsentlig händelse eller
förändring i omständigheter som påverkar denna bedömning och
förändringen är inom leasetagarens kontroll.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Nyttjanderätter och leasingskulder: När leasingavtalets
längd fastställs, beaktar ledningen all tillgänglig information
som ger ett ekonomiskt incitament att utnyttja en förläng-
ningsoption, eller att inte utnyttja en option för att säga
upp ett avtal. Möjligheter att förlänga ett avtal inkluderas
endast i leasingavtalets längd om det är rimligt säkert att
avtalet förlängs (eller inte avslutas). Arjo har bedömt det
som rimligt säkert att utnyttja möjligheten att förlänga vissa
avtal för främst produktions- och lagerbyggnader samt
enstaka kontorsbyggnader. Policyn är att inte förlänga mer
än tio år med undantag för enstaka strategiska byggnader.
De olika faktorer som Arjo främst beaktar vid bemningar
om utnyttjande av olika förlängnings- och stängningsoptio-
ner är kostnader förknippade med att säga upp avtalet samt
tillgångens betydelse för verksamheten.
Redovisade belopp i balansräkningen
Mkr
2023
2022
Tillgångar med nyttjanderätt
Byggnader och mark
694
761
Bilar och övriga fordon
394
328
Övrigt
23
17
Summa
1 111
1 107
Leasingskulder
Kortfristiga
365
350
Långfristiga
796
808
Summa
1 161
1 158
Tillkommande nyttjanderätter under 2023 uppgår till 290 Mkr (170).
Kassautflödet uppgår till 401 Mkr (367).
För löptidsanalys av leasingskulderna med odiskonterade betalningar
se not 26 Finansiell riskhantering.
Redovisade belopp i resultaträkningen
Mkr
2023
2022
Avskrivningar på nyttjanderätter
Byggnader och mark
–201
–187
Bilar och övriga fordon
–191
–177
Övrigt
–7
–7
Summa
–399
–371
Räntekostnader hänförliga till leasingavtal
–36
–30
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal
(ingår i kostnad för sålda varor, försälj-
ningskostnader, administrationskostnader,
forsknings- och utvecklingskostnader)
–12
–9
Utgifter hänförliga till leasingavtal för vilka
den underliggande tillgången är av lågt
värde som inte är korttidsleasingavtal (in-
går i kostnad för sålda varor, försäljnings-
kostnader, administrationskostnader)
–8
–6
ARJO SOM LEASEGIVARE
En del av Arjos kunder köper inte Arjos produkter utan väljer att lea-
sa dessa istället. Leasingavtal definieras i två kategorier, operationel-
la och finansiella, beroende på avtalens finansiella innebörd. Utöver
sublease-avtalen beskrivna nedan har Arjo enbart operationella
leasingavtal.
Arjo som leasegivare, operationella leasingavtal
Redovisningsprinciper
Intäkter från operationell leasing redovisas jämt fördelat
över leasingperioden (se not 2 Segmentsredovisning, Uthyr-
ning). Merparten av intäkterna är variabla och relaterar till
vilken tid tillgången nyttjas. De operationella leasingavtalen
redovisas som anläggningstillgångar (se not 13, Materiella
anläggningstillgångar, Utrustning för uthyrning). För dessa
tillgångar tillämpas linjär avskrivning enligt bedömd nyttjan-
deperiod. Bedömt nedskrivningsbehov belastar resultaträk-
ningen omgående.
86
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNENS NOTER
14 Leasingavtal, forts.
Löptidsanalys för leasingavgifterna med odiskonterade betalningar
för leasingavgifter som ska erhållas på årsbasis från kund
Mkr
2023
2022
Förfallotidpunkt inom 1 år
469
388
Förfallotidpunkt 1 till 2 år
300
287
Förfallotidpunkt 2 till 3 år
264
255
Förfallotidpunkt 3 till 4 år
225
199
Förfallotidpunkt 4 till 5 år
213
200
Förfallotidpunkt mer än 5 år
55
85
Summa
1 525
1 415
SALE AND LEASEBACK OCH SUBLEASEAVTAL
Redovisningsprinciper
Arjo har ingått sale and leaseback-avtal med finansiär där
tillgången sedan sålts vidare till kund genom sublease-avtal.
Avtalsvillkoren i dessa två led speglar varandra. Avtalen
utvärderas om de uppfyller kraven på en försäljning enligt
IFRS 15 om när ett prestationsåtagande är uppfyllt. Avtal
som uppfyller kraven på en förljning redovisas i balans-
räkningen som långfristiga och kortfristiga leasingfordringar
på kund samt som långfristiga och kortfristiga finansiella
skulder till finansiär. Betalningar fördelas mellan ränteintäkt
och amortering av fordran respektive som räntekostnad och
amortering av skuld. I resultaträkningen redovisas en försälj-
ningsintäkt när kraven enligt IFRS 15 är uppfyllda.
Vid avtal som inte uppfyller kraven på en försäljning
redovisas underliggande tillgång som en anläggningstillgång
inom uthyrningsverksamheten och intäkterna tas löpande
över kontraktstiden.
Avtal ingångna före övergången till IFRS 16 (före 2019)
redovisas enligt övergångsregeln och har därmed inte
omprövats om överringen av den underliggande tillgången
uppfyller kraven i IFRS 15 för att redovisas som försäljning.
I resultaträkningen har en försäljningsintäkt redovisats när
kontrollen och risken övergått till kund. I balansräkningen
redovisas avtalen som långfristiga och kortfristiga leasing-
fordringar på kund samt som långfristiga och kortfristiga
leasingskulder till finansiär.
Leasingfordringar i balansräkningen
Mkr
2023
2022
Kortfristiga
14
21
Långfristiga
46
38
Summa
60
59
Under 2023 har ett nytt avtal ingåtts med en vinst om 11 Mkr (–).
Löptidsanalys för leasingavgifterna med betalningar för
leasingavgifter som ska erhållas på årsbasis från kund
Odiskonterade Ränte- Diskonterade
2023,
Mkr
betalningar effekt betalningar
Förfallotidpunkt inom 1 år
16
–2
14
Förfallotidpunkt 1 till 2 år
15
–2
13
Förfallotidpunkt 2 till 3 år
15
–2
13
Förfallotidpunkt 3 till 4 år
10
–1
8
Förfallotidpunkt 4 till 5 år
9
–1
8
Förfallotidpunkt mer än 5 år
7
–3
4
Summa
72
–12
60
Odiskonterade Ränte- Diskonterade
2022,
Mkr
betalningar effekt betalningar
Förfallotidpunkt inom 1 år
23
–2
21
Förfallotidpunkt 1 till 2 år
11
–1
11
Förfallotidpunkt 2 till 3 år
10
–1
10
Förfallotidpunkt 3 till 4 år
10
–1
9
Förfallotidpunkt 4 till 5 år
5
–1
5
Förfallotidpunkt mer än 5 år
4
0
4
Summa
64
–5
59
nteintäkterna uppgår till 3 Mkr (2).
Leasingskulder i balansräkningen från sale and leaseback
redovisade enligt IFRS 16
Mkr
2023
2022
Kortfristiga
9
Långfristiga
1
Summa
10
ntekostnaderna uppgår till 1 Mkr (1) och kassautflödet uppgår till
11 Mkr (10).
Finansiella skulder i balansräkningen från sale and
leaseback redovisade enligt IFRS 9
Mkr
2023
2022
Kortfristiga
14
12
Långfristiga
45
36
Summa
59
48
87
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
15 Andelar i intresseföretag
Redovisningsprinciper
Intresseföretag är alla de företag där koncernen har ett
betydande men inte bestämmande inflytande, vilket i regel
gäller för aktieinnehav som omfattar mellan 20 % och 50 %
av rösterna, men kan också gälla fall där man beaktat ope-
rationella och bolagsrättsliga avtal som gör att Arjo anser
sig ha ett betydande inflytande trots ett lägre röstetal än
20 %. Innehav i intresseföretag redovisas enligt kapitalan-
delsmetoden. Orealiserade vinster på transaktioner mellan
koncernen och dess intresseföretag elimineras till omfatt-
ningen av koncernens innehav i intresseföretag. Orealisera-
de förluster elimineras också såvida inte transaktionen utr
en indikation på nedskrivning av tillgången som överförs.
Redovisningsprinciperna för intresseföretag har justerats
om nödvändigt för att säkerställa överensstämmelse med
koncernens redovisningsprinciper.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Genom aktieägaravtalet med Bruin Biometrics LLC (BBI)
tar Arjo en permanent plats i styrelsen och har vetorätt i ett
antal viktiga operationella och bolagsrättsliga frågor. Arjo
har därr gjort bedömningen att man har betydande infly-
tande över BBI trots att man endast har 10 % av röstetalen
och innehavet redovisas som andelar i intresseföretag enligt
kapitalandelsmetoden.
Andelar i Bruin Biometrics (BBI)
Arjo äger andelar motsvarande 10 % av Bruin Biometrics LLC, (BBI),
ett amerikanskt bolag som utvecklar lösningar för diagnos av patien-
ter med förhöjd risk att utveckla trycksår. Avtalet med BBI ger Arjo
exklusiva distributionsrättigheter globalt för BBIs SEM skanner, som
möjligr tidig upptäckt av risk för trycksår, något som kan reducera
både patienters lidande och vårdens kostnader. BBI befinner sig i en
uppstartsfas med en begnsad försäljning.
Distributionsrättigheten redovisas som en separat tillgång och
ingår i övriga immateriella tillgångar i not 12 Immateriella tillgångar.
I andelsavtalet mellan Arjo och BBI finns en återköpsklausul som
ger BBI rätt att köpa tillbaka andelarna till det högsta av marknads-
värdet och ursprunglig köpeskilling.
Under året har Arjo lämnat ett kapitaltillskott om 24 Mkr till BBI,
vilket motsvarar Arjos ägarandel av det totala tillskottet som gjorts.
Förändring av bokrda värden i intressebolag.
Mkr
2023
2022
Ingående anskaffningsvärde
132
123
intressebolag
Kapitaltillskott
24
Årets resultatandel från
–11
–10
intressebolag
Övrigt totalresultat
–6
19
Bokfört värde vid årets utgång
139
132
Det finns inga väsentliga fordringar eller skulder till BBI vid årets
utgång.
Nedan följer finansiell information i sammandrag för Arjokoncernens
intresseföretag:
Mkr
2023
2022
Resultaträkning i sammandrag
Nettoomsättning
21
18
Rörelseresultat
–110
–97
Periodens resultat
–112
–99
Övrigt totalresultat
0
Periodens totalresultat
–112
–99
Balansräkning i sammandrag
Anläggningstillgångar
11
5
Omsättningstillgångar
78
48
Summa tillgångar
89
53
Eget kapital
47
–77
Kortfristiga skulder
42
130
Summa eget kapital och skulder
89
53
88
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNENS NOTER
16 Varulager
Redovisningsprinciper
I varulagret ingår en därtill hänförlig andel av indirekta kost-
nader. Värdet på färdiga produkter omfattar råvaror, direkt
arbete, övriga direkta kostnader samt produktionsrelaterade
omkostnader inklusive avskrivningar. Nettoförsäljningsvär-
det är beräknat till uppskattat försäljningspris med avdrag
för beräknade färdigställnings och försäljningskostnader.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Inkuransreserv: En uppskattning av inkuransen i varulagret
sker kontinuerligt under året. Varulagrets värde är justerat
med bedömd värdeminskning för utgångna artiklar, över-
dimensionerat lager, fysiska skador, ledtider för lager samt
hanterings- och förljningsomkostnader. Om nettoförlj-
ningsvärdet är lägre än anskaffningskostnaden upprättas en
värdereserv för lagerinkurans.
Mkr
2023
2022
Råmaterial
667
613
Pågående arbeten
51
Färdiga produkter
583
826
Summa
1 301
1 504
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande
internvinsten.
1)
Av varulagret är 1 301 Mkr (1 496) värderat till anskaffningsvärde
och 0 Mkr (8) till nettoförljningsvärde. Per den 31 december 2023
uppgår koncernens reserv för inkurans till 122 Mkr (108).
17 Kundfordringar
Redovisningsprinciper
För redovisningsprinciper se not 27, Finansiella instrument.
Mkr
2023
2022
Kundfordringar före reservering
1 696
1 789
Reservering för osäkra kund-
fordringar
–64
–81
Summa
1 632
1 708
Kundfordringar netto, efter reservering för osäkra kundfordringar,
utgör i teoretisk bemärkelse den maximala exponeringen för beräk-
nad risk för kundförluster. Enligt koncernens bedömning föreligger
ingen väsentlig koncentration av kundfordringar på enskilda engage-
mang.
Åldersanalysen av kundfordringar framgår nedan:
Mkr
2023
2022
Ej förfallna
1 148
1 181
Förfallna 1–5 dagar
117
113
Förfallna 6–30 dagar
130
137
Förfallna 31–60 dagar
97
117
Förfallna 61–90 dagar
48
70
Förfallna mer än 90 dagar
157
171
Summa
1 696
1 789
Per den 31 december 2023 uppgår koncernens reserv för osäkra
kundfordringar till64 Mkr (–81). Åldersanalysen av dessa kundford-
ringar är som följer:
Mkr
2023
2022
Ej förfallna
–6
–6
Förfallna 1–5 dagar
–1
–1
Förfallna 6–30 dagar
–2
–1
Förfallna 31–60 dagar
–2
–1
Förfallna 61–90 dagar
–1
–1
Förfallna mer än 90 dagar
–53
–71
Summa
–64
–81
Redovisat belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar är som
följer:
Mkr
2023
2022
EUR
562
563
USD
439
508
GBP
254
297
CAD
195
181
SEK
5
2
Andra valutor
242
238
Total
1 696
1 789
Förändringar i reserven för osäkra kundfordringar är som följer:
Mkr
2023
2022
Vid årets ingång
–81
–76
Reservering befarade förluster
–20
–19
Konstaterade förluster
8
11
Infriad betalning av reserverad
29
10
fordran
Omräkningsdifferenser
0
–7
Vid årets utgång
–64
–81
89
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
18 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Mkr
2023
2022
Upplupna intäkter
57
IT-kostnader
59
77
Försäkringskostnader
27
21
Bankavgifter
23
24
Hyreskostnader
11
12
Övrigt
68
72
Summa
284
263
19 Eget kapital
Specifikation av andra reserver
Säkring av
Omräkningsreserv nettoinvesteringar Summa
Mkr
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Ingående balans
1 510
815
–138
49
1 372
766
Årets förändring
4
–112
4
–112
Skatt hänförlig till poster som kan omföras
2
–38
–1
23
2
–15
till resultatet
Årets omräkningsdifferens
–63
733
–63
733
Utgående balans
1 450
1 510
–135
–138
1 315
1 372
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
1)
1)
Aktieslag
A
B
Totalt
Kvotvärde per aktie
0,33
0,33
31 December 2022
18 217 200
254 152 373
272 369 573
31 December 2023
18 217 200
254 152 373
272 369 573
Akties röstvärde i %
41,8
58,2
100
Enligt bolagsordningen ska bolagets aktiekapital vara lägst 75 Mkr och
högst 300 Mkr. Inom dessa gränser kan aktiekapitalet höjas eller sänkas
utan att bolagsordningen behöver ändras. Högsta antal aktier är 600
miljoner. En serie A-aktie ger innehavaren rätt till 10 röster och en serie
B-aktie ger rätt till 1 röst.
Det registrerade aktiekapitalet i Arjo AB (publ) uppgick per den 31
december 2023 till 90 789 858 kr, fördelat på 272 369 573 aktier med ett
kvotvärde om 0,33 kr per aktie för båda aktieslagen.
Under 2023 har utdelning utbetalats med 231 514 137 kr (0, 85 kr per
aktie). Föreslagen utdelning för 2024 uppgår till 245 132 616 kr (0,90 kr
per aktie).
90
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
20 Koncernens räntebärande nettoskuld
I tabellen nedan framgår koncernens räntebärande nettoskuld. Avtalade outnyttjade
kreditfaciliteter uppgår till 4 328 Mkr (3 891) per 31 december 2023 (varav 1 915 Mkr
(2 267) utgör back-up för företagscertifikatsprogrammet). Härutöver finns beviljade
outnyttjade checkräkningskrediter om 215 Mkr (209).
Ej kassaflödespåverkande poster
Övriga ej kassaflödes-
Mkr
1 Jan 2023
Kassaflöden
påverkande poster
Valutakursdifferenser
31 Dec 2023
Långfristiga och kortfristiga finansiella skulder
5 145
–888
30
39
4 325
Avgår ej räntebärande finansiell skuld
–57
58
–1
Långfristiga och kortfristiga leasingskulder
1 168
–412
418
–13
1 161
Avsättningar för pensioner, räntebärande
29
4
0
–2
31
Total räntebärande skuld
6 285
–1238
448
22
5 517
Långfristiga och kortfristiga finansiella tillgångar
–87
22
–26
–1
–91
Pensionstillgångar
–205
–7
33
–4
–183
Likvida medel
–949
4
22
–923
Totala räntebärande tillgångar
–1241
19
7
17
–1197
Netto räntebärande skuld
5 044
–1219
455
39
4 320
Ej kassaflödespåverkande poster
Övriga ej kassaflödes-
Mkr
1 Jan 2022
Kassaflöden
påverkande poster
Valutakursdifferenser
31 Dec 2022
Långfristiga och kortfristiga finansiella skulder
4 295
581
22
247
5 145
Avgår ej räntebärande finansiell skuld
–73
40
–14
–10
–57
Långfristiga och kortfristiga leasingskulder
1 158
–377
282
105
1 168
Avsättningar för pensioner, räntebärande
32
–1
–3
1
29
Total räntebärande skuld
5 412
243
287
342
6 285
Långfristiga och kortfristiga finansiella tillgångar
–76
–3
–4
–4
–87
Pensionstillgångar
–238
2
37
–6
–205
Likvida medel
–757
–150
–42
–949
Totala räntebärande tillgångar
–1071
–151
–52
–1241
Netto räntebärande skuld
4 341
92
320
291
5 044
91
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
21 Övriga avsättningar
Redovisningsprinciper
Avsättningar redovisas när Arjo har en legal eller informell förpliktelse till följd av tidigare händelser och det är sannolikt att en utbetal-
ning kommer att krävas för att fullgöra förpliktelsen samt om det går att göra en tillförlitlig uppskattning av det belopp som ska utbeta-
las. I balansräkningen redovisas som omstruktureringsåtgärder, garantiåtaganden och andra liknande poster. Avsättningar omprövas
vid varje bokslutstillfälle. För information om omstruktureringskostnader hänvisas till not 5, Jämförelsestörande poster.
Mkr
Omstrukturering
Garantier
Personal
Övrigt
Totalt
Värde enligt ingående balans 2023
10
25
13
88
136
Avsättningar
14
32
6
25
77
Ianspråktagna medel
–5
–26
–3
–45
–79
Outnyttjade medel som återförts
0
0
–6
–7
Omklassificeringar
Omräkningsdifferenser
–1
–1
1
0
–1
Värde enligt utgående balans 2023
17
30
16
63
126
Varav:
Kortfristiga
59
Långfristiga
67
Värde enligt ingående balans 2022
13
23
13
79
128
Avsättningar
2
25
2
43
72
Ianspråktagna medel
–8
–22
–2
–40
–72
Outnyttjade medel som återförts
–2
0
–2
Omklassificeringar
–3
0
–3
Omräkningsdifferenser
3
4
0
6
13
Värde enligt utgående balans 2022
10
25
13
88
136
Varav:
Kortfristiga
67
Långfristiga
69
Förväntade tidpunkter för utflöde:
Mkr
2023
2022
Inom 1 år
67
Inom 3 år
15
14
Inom 5 år
18
22
Mer än 5 år
34
33
Summa
126
136
92
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
22 Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
Redovisningsprinciper
Pensionsförpliktelser: Inom Arjo finns såväl
avgiftsbestämda som förmånsbestämda
pensionsplaner, varav vissa med tillgångar i
särskilda stiftelser eller motsvarande. Planerna
finansieras vanligen genom inbetalningar från
respektive koncernföretag och de anställda.
Arjos svenska företag omfattas generellt av
ITP-planen, som inte föruttter några inbetal-
ningar från de anställda.
Förmånsbestämda planer: Pensionskostnaden
för förmånsbaserade planer beräknas med
hjälp av den så kallade Projected Unit Credit
Method på ett sätt som fördelar kostnaden över
den anställdes yrkesverksamma liv. Beräk-
ningen görs årligen av oberoende aktuarier.
Åtagandena värderas därvid till nuvärdet av
förväntade framtida utbetalningar, därvid
beaktande beräknade framtida löneökningar,
med användande av en diskonteringsränta som
motsvarar räntan på förstklassiga företags- el-
ler statsobligationer med en återstående löptid
som ungefär motsvarar de aktuella åtagandena.
Arjos nettoskuld för respektive förmånsbe-
stämd plan, som också redovisas i balansräk-
ningen, består av nuvärdet av förpliktelsen med
avdrag för förvaltningstillgångarnas verkliga
värde. Om värdet på förvaltningstillgångar
överstiger värdet på förpliktelsen uppstår ett
överskott som redovisas som en tillgång. De
aktuariella antagandena är företagets bästa be-
mning av de olika variabler som bestämmer
kostnaderna för att tillhandahålla förmånerna.
Arjo har förmånsbestämda pensionsplaner
i Sverige, Tyskland, Storbritannien och Italien.
Pensionsplanerna omfattar i huvudsak ålders-
pension. Respektive arbetsgivare har vanligen
ett åtagande att betala en livsvarig pension.
Intjänandet bygger på antalet anställningsår.
Den anställde måste vara ansluten till planen
ett visst antal år för att uppnå full rätt till ålder-
spension.
Avgiftsbestämda planer: Avgiftsbestämda
planer är planer enligt vilka koncernen betalar
fastställda avgifter till en separat juridisk enhet,
exempelvis ett förkringsbolag, och inte har
någon rättslig eller informell förpliktelse att beta-
la ytterligare avgifter. Arjos anställ da i många
länder omfattas av avgiftsbestämda pensions-
planer. Pensionsplanerna omfattar huvudsak-
ligen ålderspension. Utbetalningar avseende
avgiftsbestämda planer baseras normalt på en
viss andel av den anställdes lön och redovisas
som kostnad under den period när de anställda
utfört de tjänster som avgiften avser.
Den del av den svenska ITP-planen som
avser familjepension, sjukpension och tjänste-
gruppliv som är finansierad genom förkring
i Alecta är en förmånsbestämd pensionsplan
som omfattar flera arbetsgivare. Denna pen-
sionsplan innebär enligt IAS 19 att ett företag
som huvudregel redovisar sin proportionella
andel av den förmånsbestämda pensionsför-
pliktelsen samt av de förvaltningstillgångar och
kostnader som är förbundna med pensions-
planen. I redovisningen ska även upplysningar
lämnas enligt kraven för förmånsbestämda
pensionsplaner. För närvarande har inte Alecta
möjlighet att tillhandahålla erforderlig infor-
mation varför ovannämnda pensionsplan redo-
visas som en avgiftsbestämd plan enligt punkt
30 i IAS 19. Detta innebär att inbetalda premier
till Alecta löpande kommer att redovisas som
kostnad i den period de avser.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Pensionsåtagande: Redovisningen av kostnader för förmåns-baserade pensioner
och andra tillämpliga pensionsförmåner baseras på aktuariella beräkningar som
utgår från antaganden om diskonteringsränta, framtida löneökningar och förväntad
inflation.Antagandena om diskonteringsränta baseras i sin tur på högkvalitativa
placeringar med fast ränta med liknande löptid som pensionsplanerna.
Specifikation av nettovärdet av förmånsbestämda åtaganden
Fonderade Ofonderade
2023,
Mkr
pensions planer
pensions planer
Totalt
Nuvärdet av förpliktelser
–1627
–31
–1658
Förvaltningstillgångars verkliga värde
1 810
1 810
Nettotillgång/skuld i balansräkningen
183
–31
152
Fonderade Ofonderade
2022,
Mkr
pensions planer
pensions planer
Totalt
Nuvärdet av förpliktelser
–1619
–29
–1649
Förvaltningstillgångars verkliga värde
1 825
1 825
Nettotillgång/skuld i balansräkningen
205
–29
176
Mkr
2023
2022
Pensionsförpliktelser
Ingående balans
–1649
–2515
Kostnader för intjäning under innevarande år
–2
–2
Räntekostnader
–78
–44
Utbetalda ersättningar
73
67
Valutakursdifferenser
–29
–75
Vinst/(förlust) till följd av förändrade demografiska
52
177
antaganden
Vinst/(förlust) till följd av förändrade finansiella
–43
944
antaganden
Erfarenhetsbaserade vinster/(förluster)
18
–201
Utgående balans
–1658
–1649
93
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
22 Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser, forts.
Mkr
2023
2022
Förvaltningstillgångar
Ingående balans
1 825
2 721
Ränteintäkter
81
46
Administrativa kostnader avseende förvalt-
ningstillgångar
0
0
Betalda avgifter av arbetsgivaren
4
3
Utbetalda ersättningar
–71
–69
Valutakursdifferenser
31
79
Avkastning på förvaltningstillgångar
–60
–928
Restriktion i överskott av planen med avse-
ende på tillgångstak
0
–27
Utgående balans
1 810
1 825
Den förmånsbestämda pensionsförpliktelsen och förvaltnings-
tillgångarnas sammansättning
Verkligt Netto
värde på avsättning/
Nuvärdet av förvaltnings- netto fordran
2023,
Mkr
förpliktelsen tillgångar pensioner
Sverige
–39
39
0
Tyskland
–7
–7
Storbritannien
–1587
1 770
183
Italien
–24
–24
Summa
–1658
1 810
152
1. Varav restriktion av överskott i planen med avseende på tillgångstak –27 Mkr.
1)
Verkligt Netto
värde på avsättning/
Nuvärdet av förvaltnings- netto fordran
2022,
Mkr
förpliktelsen tillgångar pensioner
Sverige
–39
39
0
Tyskland
–7
–7
Storbritannien
–1581
1 786
205
Italien
–22
–22
Summa
–1649
1 825
176
1. Varav restriktion av överskott i planen med avseende på tillgångstak –27 Mkr.
1)
Storbritannien
2023
2022
Väsentliga aktuariella antaganden, %
Diskonteringsränta
4,4
4,7
Förväntad löneökningstakt
Förväntad inflation
2,5
2,6
1. Pensionsplanen är stängd varför ingen förväntad löneökningstakt anges.
1)
Känsligheten i den förmånsbestämda förpliktelsen för ändringar
i de väsentliga antagandena, Storbritannien
Förändring
Förväntat jämfört med
värde av använda
pensions- beräknings-
2023,
Mkr
förpliktelse antaganden
Pensionsförpliktelse enligt –1587
ursprunglig värdering
Diskonteringsränta + 1 procent-
enhet
–1382
205
Inflation + 1 procentenhet
–1741
–154
Ovanstående känslighetsanalyser baseras på en förändring i ett
antagande medan alla andra antaganden hålls konstanta. I praktiken
är det osannolikt att detta inträffar och förändringarna i några av
antagandena kan vara korrelerade. Vid beräkningen av känslighe-
ten i den förmånsbestämda förpliktelsen för väsentliga aktuariella
antaganden används samma metod (nuvärdet av den förmånsbe-
stämda förpliktelsen med tillämpning av den så kallade Projected
Unit Credit Method vid slutet av rapportperioden) som vid beräkning
av pensionsskulden.
Sammansättning av förvaltningstillgångar
Mkr
2023
2022
Värdepapper
1 783
1 802
Fastigheter
6
6
Likvida medel och övriga liknande
12
10
tillgångar
Övrigt
8
7
Totalt
1 810
1 825
Vägd genomsnittlig löptid för pensionsförpliktelsen uppgår till 14 (16)
år.
Upplysning om redovisning av förmånsbestämda pensions-
planer som omfattar flera arbetsgivare, Alecta
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en förkring i Alecta. Enligt ett uttalade
från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förmåns-
bestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret
2023 har bolaget inte haft tillgång till sådan information som gör
det möjligt att redovisa denna plan som en förnsbestämd plan.
Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom försäkring i Alecta
redovisas därr som en avgiftsbestämd plan. Årets avgifter för
pensionsförkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 4 Mkr
(4). Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller
till de förkrade. Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott
i form av den kollektiva konsolideringsnivån preliminärt till 157 %
(172). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet
på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtaganden beräknade
enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantaganden vilka inte
överensstämmer med IAS 19.
94
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
23
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
Mkr
2023
2022
Löner
417
367
Sociala kostnader
112
88
Provisioner och bonus till kunder
68
60
Konsultarvoden
28
42
Fraktkostnader
20
18
IT-kostnader
14
13
Förutbetalda intäkter
120
118
Övrigt
291
237
Summa
1 071
942
Förutbetalda intäkter, specifikation årets förändring
Mkr
2023
2022
Ingående balans
118
109
Årets avsättning
201
183
Årets utnyttjade värde
–197
–185
Omräkningsdifferens
–2
12
Utgående balans
120
118
24
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Redovisningsprinciper
Eventualförpliktelser avser åtaganden som ej redovisas som
skulder/ avsättningar på grund av att det antingen inte är tro-
ligt att ett utflöde av Bolaget kommer att krävas för att reglera
åtagandet eller att det inte kan göras en tillräckligt tillförlitlig
beräkning av beloppet.
Eventualförpliktelser
Mkr
2023
2022
Borgensförbindelser/bankgarantier
23
30
Summa
23
30
Ställda säkerheter
Koncernen har inga ställda säkerheter.
25
Transaktioner med närstående
Bolag inom Carl Bennet sfären anses vara närstående till Arjo.
Utöver sedvanlig utdelning till Carl Bennet AB har Arjo bara haft
transaktioner med bolag inom Getinge-koncernen vilka redovisas i
nedanstående tabell. Vid leverans av produkter och tjänster mellan
bolagen tillämpas affärsmässiga villkor och marknadsprissättning.
Ersättningar och förmåner till ledande befattningshavare och
styrelseledamöter redovisas i not 3.
Mkr
2023
2022
Försäljning
32
30
Inköp av varor
–14
–10
Kundfordringar
2
3
Leverantörsskulder
1
1
26 Finansiell riskhantering
Arjos verksamhet är till största delen förlagd utanför Sverige. Detta
medför att koncernen är exponerad för risken att variationer i årets
resultat, kassaflöde och eget kapital på grund av förändringar i
valutakursen kan uppstå. Därutöver exponeras koncernen för
ränterisker samt refinansierings- och motpartsrisker.
Arjos finansfunktions huvuduppgift är att stödja den operativa
verksamheten samt att identifiera och på bästa sätt hantera koncer-
nens finansiella risker enligt den av styrelsen fastställda finanspo-
licyn. Arjos finansiella aktiviteter är centraliserade för att utnyttja
stordriftsfördelar, säkerställa god internkontroll och underlätta
riskuppföljningen.
VALUTARISKER
Valutakursrisken består i att valutakursförändringar har en påverkan
på koncernens resultat och eget kapital. Valutaexponering uppstår i
samband med betalningsflöden i utländsk valuta (transaktionsexpo-
nering) och vid omräkning av utländska dotterföretags balans- och
resultaträkningar i svenska kronor (omräkningsexponering).
Omräkningsexponering – resultaträkning
Vid omräkning av de utländska koncernföretagens resultat till svens-
ka kronor uppstår en valutaexponering som vid valutakursföränd-
ringar påverkar koncernens resultat.
Omräkningsexponering – balansräkning
Vid omräkning av de utländska koncernföretagens nettotillgångar till
svenska kronor uppstår en valutaexponering som påverkar koncer-
nens övriga totalresultat. Exponeringen reduceras genom att Arjo
tillämpar säkringsredovisning med lån i utländsk valuta (EUR).
I tabellen lämnas upplysning om vilka lån som används till säkrings-
redovisning av nettoinvestering i utlandsverksamhet. Koncernen har
inte redovisat någon ineffektivitet i resultatet under året.
Nettoinvestering i utlandsverksamhet
2023
2022
Redovisat belopp lån
1 658
1 792
Redovisat belopp i MEUR
149
161
Säkringskvot
1:1
1:1
Förändring i lånets redovisade värde pga.
–4
112
Förändringar i valutakurs sedan 1 januari
Förändring i värde av den säkrade posten
–4
112
för att avgöra effektivitet
Transaktionsexponering
Betalningsfden till följd av försäljningsinkter och kostnader för
lda varor i utländska valutor ger upphov till valutaexponering som
påverkar koncernens resultat vid valutakursförändringar. Koncer-
nens betalningsflöden i utländska valutor genereras främst genom
koncerninterna produktflöden. De viktigaste exponeringsvalutorna
gentemot SEK redovisas i tabellen till höger. Under föregående
verksamhetsår upphörde koncernen med att löpande valutasäkra
koncerninterna kundfordringar och leverantörsskulder. Enstaka stör-
re interna valutatransaktioner valutasäkras. Säkring sker också av
koncerninterna cashpool balanser. Koncernen har lån i euro som inte
används i säkringsredovisningen. Valutarisken i dessa lån reduceras
genom valutaderivat.
95
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
26
Finansiell riskhantering, forts.
Tabellen nedan redogör för påverkan på årets resultat och eget ka-
pital, omräknad till SEK, vid en valutakursfluktuation om ± 10 % i de
största transaktionsvalutorna. Förändringen i årets resultat och eget
kapital sker propertionellt om antaganden för andra procentsatser än
± 10%. Kolumnen som benämns ”Balans” är exponeringen vid årets
slut och utgörs nästan uteslutande av koncerninterna kundfordringar
och leverantörsskulder, koncerninterna balanser i cashpoolen samt
kortfristiga koncerninterna lån. Dessa poster är eliminerade i koncer-
nens balansräkning. Det finns även externa poster i exponeringsba-
lansen i form av lån i euro samt kundfordringar och leverantörsskul-
der, men de utr en väldigt liten del. Eftersom kolumnen ”Balans”
är ett netto av tillgångar och skulder samt att alla poster inte säkras,
överstiger därr ibland terminernas nominella värde exponeringsba-
lansens värde per balansdagen.
Känslighetsanalys transaktionsexponering 2023
Effekt årets
resultat &
eget kapital
Verkligt Nominella +/– 10%
Valuta värde
belopp
Balans
(Mkr)
AUD
0
–7
33
2
CAD
–5
624
–119
40
CNY
–19
–2
EUR
–12
978
–1086
–9
GBP
–12
521
–590
–5
PLN
–3
327
–330
0
USD
–2
176
–10
13
Övriga
2
–13
–126
–11
Summa, Mkr
–32
2 606
–2 247
28
Varav kortfristig 6
tillgång
Varav kortfristig –39
skuld
Känslighetsanalys transaktionsexponering 2022
Effekt årets
resultat &
eget kapital
Verkligt Nominella +/– 10%
Valuta värde
belopp
Balans
(Mkr)
AUD
0
5
17
2
CAD
1
–76
2
–6
CNY
–27
–2
EUR
32
1 742
–1671
6
GBP
2
340
–191
12
PLN
–8
–61
43
–1
USD
–9
–332
214
–9
Övriga
1
63
–63
0
Summa, Mkr
19
1 681
–1676
2
Varav kortfristig 45
tillgång
Varav kortfristig –26
skuld
FINANSIERINGSRISK
Kreditfaciliteter och lån
Arjo har vid periodens utgång två revolverande kreditfaciliteter de-
nominerade i EUR. Den ena faciliteten är ett avtal med ett banksyn-
dikat bestående av sex nordiska och internationella banker. Den
andra faciliteten är ett avtal avseende ett icke-bindande kreditlöfte
med Svensk Exportkredit. Genom dessa avtal anser sig Arjo ha en
väl diversifierad låneportfölj med en väl sammansatt grupp av såväl
nordiska som internationella långivare. Arjo har som policy att refi-
nansieringsrisken hanteras genom att teckna långfristiga bindande
kreditlöften fördelade på olika löptider. Den vägda genomsnittliga
återstående löptiden för koncernens avtalade kreditfaciliteter får
inte vara kortare än 24 månader och mer än 30 % av Arjos utestå-
ende finansiering får inte förfalla inom de kommande 12 måna-
derna. Samtliga lånefaciliteter innehåller sedvanliga garantier och
åtaganden, och innehåller inga restriktioner avseende utdelningar.
Kreditfaciliteterna kan förfalla till förtida betalning helt eller delvis
om vissa händelser inträffar, inklusive, men inte begränsat till,
utebliven betalning av förfallna belopp, att de finansiella åtagandena
(så kallade financial covenants) inte uppfylls, att uppsägningsgrun-
der enligt Koncernens övriga finansieringsavtal inträffar (så kallad
cross-default) eller insolvens hos Arjo eller vissa av Arjos dotterbo-
lag. Den finansiella kovenanten utrs av Skuldåterbetalningsför-
ga (koncernens Nettoskuld i relation till koncernens EBITDA). Arjo
har under verksamhetsåret uppfyllt villkoren.
Arjo har ett företagscertifikatsprogram med ett rambelopp om
5 000 Mkr. Vid utgången av 2023 hade 1 915 Mkr (2 267) emitterats.
Redovisat värde uppgår till 1 902 (2 253 Mkr). Genom de två revol-
verande kreditfaciliteterna och företagscertifikatsprogrammet kan
Arjo finansiera sig i SEK och EUR i 1 till 12 månader. Möjligheten till
finansiering genom företagscertifikatsprogrammet har använts för
att återbetala räntebärande banklån. Arjos outnyttjade revolverande
kreditfaciliteter fungerar i första hand som back-up för företagscerti-
fikatsprogrammet.
Av tabellerna nedan framgår Arjos kreditfaciliteter och lån per den
31 december 2023 respektive 2022.
Kreditfaciliteter 2023
Belopp,
Typ
Valuta
MLC
Utnyttjat
Förfall
Revolverande
kreditfacilitet,
5+1+1 år
EUR
300
105
2028
Revolverande
kreditfacilitet,
3+1+1 år
EUR
300
105
2026
Företagscertifikat
EUR
189
49
2024
Företagscertifikat
SEK
2 900
1 370
2024
Kreditfaciliteter 2022
Belopp,
Typ
Valuta
MLC
Utnyttjat
Förfall
Revolverande
kreditfacilitet,
5+1+1 år
EUR
300
125
2027
Revolverande
kreditfacilitet,
3+1+1 år
EUR
300
125
2025
Företagscertifikat
EUR
189
69
2023
Företagscertifikat
SEK
2 900
1 497
2023
96
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
26
Finansiell riskhantering, forts.
Nedanstående tabell visar koncernens avtalsenliga och odiskonterade kassaflöden från de externa finansiella skulderna på balansdagen fram
till den avtalsenliga förfallodagen.
Mindre än 7–12 Mellan Mellan
Per 31 december 2023‚ Mkr 6 månader månader 1 och 2 år
2 och 5 år
Mer än 5 år
Totalt
Banklån
–2346
–2346
Företagscertifikat
–1 882
–33
–1 915
Leasing
–188
–187
–286
–444
–158
–1263
Övriga finansiella skulder
–8
–8
–15
–31
–6
–68
Valutaderivat bruttoutflöde
–644
–37
–19
–700
Valutaderivat bruttoinflöde
3 177
8
3 185
Leverantörsskulder
–612
–612
Summa
–157
–257
–320
–2821
–164
–3 719
Mindre än 7–12 Mellan Mellan
Per 31 december 2022‚ Mkr 6 månader månader 1 och 2 år
2 och 5 år
Mer än 5 år
Totalt
Banklån
–45
–45
–90
–2964
–3144
Företagscertifikat
–2156
–111
–2267
Leasing
–187
–186
–280
–431
–199
–1283
Övriga finansiella skulder
–64
–6
–12
–26
–3
–111
Valutaderivat bruttoutflöde
–1643
–77
–1720
Valutaderivat bruttoinflöde
3 462
3 462
Leverantörsskulder
–587
–587
Summa
–1220
–425
–382
–3421
–202
–5650
Ränterisk
Arjo är exponerat mot ränterisk, definierad som risken för att föränd-
rade marknadsräntor ska påverka koncernens räntenetto. Målet med
Arjos räntepolicy är att på kort- och medellång sikt reducera effekten
i resultaträkningen av förändrade marknadsräntor och att minimera
räntekostnaden. Ränterisken bedöms och övervakas löpande under
året av styrelsen.
Lån inom företagscertifikatsprogrammet liksom under de två
revolverande kreditfaciliteterna har fast ränta för respektive löptid,
mellan 1–12 månader, som baseras på marknadsräntan (STIBOR eller
EURIBOR) vid emissionstillfället. Ränterisken uppstår vid respektive
förfall när lånen skall förnyas. Arjo kan vid varje emissionstillfäl-
le välja mellan att använda företagscertifikatsprogrammet eller
utnyttja koncernens finansieringsavtal beroende på vad som är mest
fördelaktigt. Beknat på Arjos räntebärande skulder per 2023–12–31
skulle en momentant förändrad genomsnittsränta om ± 1 %-enhet
för de valutor som finns representerade i koncernens ränterande
skulder medföra förändrade räntekostnader om ± 43 Mkr (51) på års-
basis, vilket skulle påverka nettoresultatet och eget kapital med ± 32
Mkr (38). Förändringen sker propertionerligt vid andra antaganden
än ± 1 %-enhet.
KREDIT- OCH MOTPARTSRISK
Arjos finansiella transaktioner ger upphov till kreditrisker gentemot
finansiella motparter. Med kreditrisk eller motpartsrisk avses risken
för förlust om motparten inte fullgör sina förpliktelser. Finanspolicyn
anger att kreditrisken skall begränsas genom att endast motparter
med god kreditvärdighet accepteras samt genom fastställda limiter.
Per den 31 december 2023 uppgick den totala motpartsexponeringen
i derivatinstrument till 32 Mkr (19 Mkr). Kreditriskerna i utestående
derivat begränsas av de kvittningsregler som avtalats med respekti-
ve motpart. Koncernen har ISDA-avtal med samtliga av sina väsent-
liga motparter för upplåning och handel med finansiella instrument.
För de finansiella tillgångar och skulder som är förel för rättsligt
bindande kvittningsavtal eller liknande avtal tillåter varje avtal
mellan företaget och motparterna avräkning av relevanta finansiella
tillgångar och skulder. Derivaten har bruttoredovisats i balansräk-
ningen. Koncernens likviditet placeras som bankinlåning med låg kre-
ditrisk genom fördelning på flera banker med hög kreditrating. Arjo
har ett bankkonsortium bestående av 6 olika banker vars kreditbetyg
ligger i intervallet A1 till Aa3.
Reserv för förväntade kreditförluster
Arjos kundfordringar är kortfristiga till sin natur och riskbemnings-
horisonten är därför kort. Kreditrisken begränsas av en diversifierad
kundstock med god kreditvärdighet då en stor andel är offentliga
kunder. Även många privata kunder erhåller sina ersättningar från
offentligt finansierade försäkringsersättningssystem vilket minskar
risken. En kollektiv bedömning görs av nedskrivningsbehovet för
kundfordringar med låg kreditrisk. En individuell bedömning görs
för kunder med försämrad kreditrisk, se not 17 Kundfordringar för
belopp.
97
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
27
Finansiella instrument
Redovisningsprinciper
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkning-
en när bolaget blir part till instrumentets avtalsmässiga villkor. En
finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i
avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem.
En finansiell skuld tas bort fn balanskningen när förpliktelsen i
avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Förrv och avyttring av
finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, som utgör den dag då
bolaget förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgången förutom i de
fall bolaget förvärvar eller avyttrar noterade värdepapper då tillämpas
likviddagsredovisning.
Finansiella instrument redovisas initialt till anskaffningsvärde
motsvarande instrumentets verkliga värde med tillägg för transak-
tionskostnader för alla finansiella instrument förutom de som tillhör
kategorin verkligt värde via resultatet, vilka redovisas till verkligt
värde exklusive transaktionskostnader. Klassificeringen avgör hur det
finansiella instrumentet värderas efter första redovisningstillfället
såsom beskrivs nedan. Klassificeringen av finansiella tillgångar som är
skuldinstrument avgörs av affärsmodellen för portföljen i vilken den
finansiella tillgången ingår och karaktären på de avtalsenliga kassa-
flödena. Arjos affärsmodell för samtliga finansiella tillgångar som är
skuldinstrument är att inkassera kapitalbelopp och eventuell ränta
kapitalbeloppet. De avtalsenliga kassaflödena från dessa tillgångar
utgörs enbart av kapitalbelopp och ränta varför dessa klassificeras
som finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Samtliga finansiella skulder klassificeras som upplupet anskaffnings-
värde förutom derivatinstrument och tilläggsköpeskilling som klassi-
ficeras som verkligt värde via resultatet. Finansiella tillgångar ingår i
omttningstillgångar om de förväntas bli reglerade inom 12 månader
efter rapportperiodens slut, annars klassificeras de som anläggnings-
tillgångar. Ytterligare information om finansiella instrument återfinns i
not 17 Kundfordringar och not 26 Finansiell riskhantering.
Finansiella tillgångar redovisade till verkligt värde via resultatet:
Finansiella tillgångar i denna kategori består av derivat och andelar
i onoterade bolag. Förändringar i verkligt värde redovisas i resultat-
räkningen. Andelar i onoterade bolag redovisas som finansiella
anläggningstillgångar.
Finansiella tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde:
Den här kategorin används då tillgången ingår i en afrsmodell där
målet är att inkassera avtalsenliga kassaflöden, och att avtals villkoren
ger vid specifika tidpunkter upphov till kassafden som
enbart består av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapital-
beloppet. Tillgångar i denna kategori består av lång- och kortfristiga
finansiella fordringar, kundfordringar och övriga kortfristiga fordring-
ar. Tillgångar i denna kategori redovisas initialt till verkligt värde inklu-
sive transaktionskostnader. Efter anskaffningstidpunkten redovisas de
till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivränteme-
toden. Kundfordringar redovisas till det belopp som förväntas inflyta
efter avdrag för förväntade kreditförluster som bedömts individuellt.
Kundfordrans förväntade löptid är kort, varr värdet redovisats till
nominellt belopp utan diskontering.
Nedskrivning av finansiella tillgångar: Koncernen bedömer per
balansdagen nedskrivningsbehovet för en finansiell tillgång eller
grupp av finansiella tillgångar. Alla finansiella tillgångar, förutom de
som tillhör kategorin finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultatet, prövas för nedskrivning. Majoriteten av de finansiella
tillgångar som är föremål för nedskrivningsreglerna (kundfordring-
ar) är kortfristiga varför koncernen valt att tillämpa den förenklade
modellen där förväntade kreditförluster redovisas för tillgångarnas
återstående löptid fn den dag då de första gången redovisas.
Nedskrivningsbehov för kundfordringar fastställs utifrån historiska
erfarenheter av kundförluster på liknande fordringar och en bedöm-
ning av framåtriktad information. Bedömningen görs av förväntade
kreditförluster över tillgångens återstående löptid baserat på en
sannolikhetsviktning av olika scenarier.
För fordringar utan individuellt bedömt nedskrivningsbehov
bedöms nedskrivningsbehov för förväntade kreditförluster kollektivt.
Nedskrivningar av kundfordringar redovisas i rörelsens kostnader.
Kundfordringar redovisas till nominellt belopp reducerat med eventu-
ellt nedskrivningsbelopp. Fordringar med kort löptid diskonteras inte
då effekten inte är väsentlig.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet: Finan-
siella skulder i denna kategori består av derivat samt tilläggsköpeskil-
ling. Förändringar i verkligt värde redovisas i resultaträkningen.
Finansiella skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde:
I denna kategori ingår långfristiga finansiella skulder, leverantörs-
skulder och övriga kortfristiga skulder. Långfristiga skulder har en
förväntad löptid längre än 1 år medan kortfristiga har en löptid kortare
än 1 år. Poster i denna kategori värderas initialt till verkligt värde och i
efterföljande perioder till upplupet anskaffningsvärde med tillämp-
ning av effektivräntemetoden. Löptiderna för leverantörsskulder är
korta, varför värdet redovisas till nominellt belopp utan diskontering.
Nettoredovisning av finansiella instrument: Finansiella tillgångar
och skulder kvittas och redovisas med ett nettobelopp i balansräk-
ningen, endast när det finns en legal rätt att kvitta de redovisade
beloppen och en avsikt att reglera dem med ett nettobelopp eller att
samtidigt realisera tillgången och reglera skulden. Koncernen innehar
nettningsavtal för derivaten (ISDA- avtal) men uppfyller inte kraven för
nettoredovisning av dessa.
Säkringsredovisning: För att uppfylla kraven på säkringsredovis-
ning krävs bland annat att det finns ett ekonomiskt samband mellan
kringsinstrumentet och den säkrade posten och att det ekonomiska
sambandet inte väsentligt påverkas av kreditrisk. Säkringskvoten ska
följa kvantiteten i säkringsinstrumentet och säkrad post. Vidare krävs
säkringsdokumentation avseende företagets mål- och riskhanterings-
strategi, det identifierade säkringsinstrumentet, den identifierade
krade posten, den risk som säkras och en strategi för uppföljning
av effektivitet. Finansiella instrument som uppfyller kraven för
säkringsredovisning enligt metoden för säkring av nettoinvestering i
utlandsverksamhet redovisas enligt nedan.
Säkring av valutakursrisk i utländska nettoinvesteringar: Investe-
ringar i utländska dotterbolag (nettotillgångar inklusive goodwill)
har i viss utsträckning säkrats genom användning av valutalån som
säkringsinstrument. Periodens valutakursdifferenser på valutalån
efter avdrag för skatteeffekter, redovisas i rapport över resultat.
Ackumulerade värdeförändringar från säkring av nettoinvestering
i utlandsverksamhet återrs från eget kapital till resultatet när
utlandsverksamheten avyttras helt eller delvis. Effekten av säkringen
redovisas på samma rad som säkrad post.
Värderingstekniker för att fastställa verkligt värde: Presenterade
verkliga värden för derivatinstrument har beräknats med ledning av
de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Detta innebär
att alla instrument som handlas på en effektiv marknad, exempelvis
valutaterminskontrakt, är värderade ”marked-to-market” med aktu-
ella priser. Det verkliga värdet på tilläggsköpeskillingen har fastställts
utifrån indata som inte baseras på observerbar marknadsinformation.
De klassificeras således som nivå 3 i verkligt värde-hierarkin.
98
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
27
Finansiella instrument, forts.
Upplysning om verkligt värde på räntebärande lån och
andra finansiella instrument
Arjo har över tid lån med både rörlig och fast ränta. Långfristiga
lån har rörliga räntor och kortfristiga lån som utgörs av företags-
certifikatsprogrammet har fast ränta. Det verkliga värdet bedöms
överensstämma med det redovisade värdet för att långfristiga lån
har rörlig ränta och på grund av den korta löptiden för lån med fast
ränta. Arjos kreditrisk har inte väsentligt förändrats sedan inngen
av kreditfacilitetsavtalet. För övriga finansiella tillgångar och skulder
bedöms också det verkliga värdet överensstämma med redovisat
värde på grund av den korta förväntade löptiden.
Verkligt värde för valutaterminskontrakt fastställs genom använd-
ning av kurser för valutaterminer på balansdagen, där det resulteran-
de värdet diskonteras till nuvärde. Samtliga derivat återfinns inom
nivå 2 i värdehierarkin.
Koncernen har under året gjort en slutlig betalning för tilläggskö-
peskilling relaterat till förvärvet av AirPal i USA. Årets förändring av
skulden framgår av tabellen längts ner på sidan.
Koncernen har innehav i onoterade bolag som återfinns inom nivå
3 i värdehierarkin, bokfört värde uppgår till 98 Mkr (81). En investe-
ring om 17 Mkr har gjorts under året, men inga värdeförändringar har
gjorts. Värderingarna görs genom en diskontering av uppskattade
framtida kassaflöden från tillgången. Dessa baseras bland annat
prognos/budgetar från respektive bolag. En diskonteringsränta om
13,4 % före skatt har använts och tillväxttakten har antagits vara 3 %
år 2–5 och därefer 2 %. I nedanstående tabeller framgår koncernens
finansiella instrument per kategori.
Finansiella instrument per kategori
2023
2022
Tillgångar Tillgångar Tillgångar Tillgångar
värderade värderade till värderade värderade till
till upplupet verkligt värde till upplupet verkligt värde
anskaffnings- via resultat- anskaffnings- via resultat-
Finansiella tillgångar, Mkr värde
räkningen
Summa
värde
räkningen
Summa
Derivatinstrument
6
6
45
45
Övriga finansiella anläggningstillgångar
30
129
159
119
119
Kundfordringar och övriga finansiella ford-
ringar
1 654
1 654
1 742
1 742
Likvida medel
923
923
949
949
Summa
2 607
135
2 742
2 691
164
2 855
2023 2022
Skulder Skulder Skulder Skulder
värderade värderade till värderade värderade till
till upplupet verkligt värde till upplupet verkligt värde
anskaffnings- via resultat anskaffnings- via resultat
Finansiella skulder, Mkr värde
räkningen
Summa
värde
räkningen
Summa
Upplåning
4 325
4 325
5 088
5 088
Derivatinstrument
39
39
26
26
Leverantörsskulder och övriga finansiella
612
612
587
587
skulder
Tilläggsköpeskilling
57
57
Summa
4 937
39
4 976
5 675
83
5 758
Skuld för tilläggsköpeskilling
Mkr
2023
2022
Ingående balans
57
73
Tillkommande
14
Utbetald
–58
–40
Omräkningseffekter
1
10
Utgående balans
57
99
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
28
Tilläggsupplysningar till
kassaflödesanalysen
Redovisningsprinciper
Kassaflödesanalysen upprättas enligt IAS 7, Rapport över
kassaflöden, indirekt metod. Utländska koncernföretags
kassaflöde omräknas till genomsnittskurser. Förändringar i
koncernstruktur, förrv och försäljningar, redovisas netto
exkluderande likvida medel, under Förvärvade verksamheter
och Avyttrade verksamheter och ingår i kassaflödet från inves-
teringsverksamheten.
Likvida medel: Likvida medel består till största delen av
kassamedel hos finansinstitut och endast till mindre del av
kortfristiga likvida placeringar med en löptid från anskaff-
ningstidpunkten understigande tre månader, vilka är utsatta
för endast en obetydlig risk för värdefluktuationer.
Likvida medel
Mkr
2023
2022
Kassa och bank
923
949
Summa
923
949
Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet
Mkr
2023
2022
Förändring av reserver
–24
–34
Resultatandel i intresseföretag
11
10
Valutakursdifferenser
18
24
Resultat vid avyttring/utrangering av
–28
–10
anläggningstillgångar
Summa
–22
–9
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande
internvinstberäkning.
2. Avser förändringar i avsättningar, lager- och kundreserver.
1)
2)
29
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Det finns inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång.
100
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
30
Omräkning gällande internvinstberäkning
Under året har omräkning gjorts avseende eliminering av koncernssiga internvinster för
varulager samt materiella anläggningstillgångar i uthyrningsverksamheten. Omräkningen
baseras på ett förändrat sätt att beräkna interna marginaler på produktgrupper samt
metod för rapportering av interna anläggningstillgångar. Vi anser den förändrade metoden
leder till mer riktig beräkning då vi har unika marginaler för varje enhet och period, istället
för nuvarande schablonberäkning. Vidare kan den dela upp periodens förändring fördelat
på investeringar och avskrivningar, istället för att använda förändring i nettobokfört värde
som i tidigare modell.
Omräkningen har gjorts retroaktivt vilket innebär att jämförelsetalen för 2022 inklu-
sive inende balans har räknats om. Resultatet av omräkningen är ett lägre värde för
varulager och materiella anläggningstillgångar samt något lägre belopp för kostnad sålda
varor. Avskrivningarna i kostnad sålda varor minskar när den förändrade modellen kan
återföra del av internvinsten till specifikt avskrivningar och inte bara generellt till kostnad
ld vara.
Samtliga påverkade poster som räknats om retroaktivt redovisas nedan.
1 Jan
Balansräkning (utdrag), Ökning/ 2022 efter Ökning/ 2022 efter
Mkr
2022
minskning
omräkning
2021
minskning omräkning
Materiella anläggnings-
tillgångar
1 802
–92
1 710
1 454
–79
1 375
Uppskjuten skattefordran
316
60
376
255
52
306
Varulager
1 674
–170
1 504
1 369
–145
1 225
Summa tillgångar
16 167
–201
15 966
14 612
–172
14 440
Reserver
1 395
–23
1 372
766
766
Balanserad vinst
6 138
–169
5 969
6 028
–170
5 858
Uppskjuten skatteskuld
193
–9
184
187
–2
185
Summa eget kapital och
16 167
–201
15 966
14 612
–172
14 440
skulder
Ökning/ 2022 efter
Resultaträkning (utdrag), Mkr
2022
minskning omräkning
Kostnad för sålda varor
–5768
–28
–5797
Bruttoresultat
4 211
–28
4 183
Övriga rörelsekostnader
–55
31
–24
Rörelseresultat (EBIT)
691
3
693
Återläggning av- och nedskrivningar
1 077
–91
985
EBITDA
1 767
89
1 679
Resultat efter finansiella poster
597
3
599
Skatt
–149
–1
–151
Årets resultat
447
1
449
1. Varav avskrivningar
91
2. Jämförelsetalen för 2022 har justerats genom en omklassificering från övriga
rörelsekostnader +31 Mkr till kostnad för sålda varor –31 Mkr.
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
447
1
449
Resultat per aktie, kronor
1,64
0,00
1,65
(före och efter utspädning)
1, 2)
2)
Ökning/ 2022 efter
Rapport över totalresultatet (utdrag), Mkr
2022
minskning omräkning
Årets resultat
447
1
449
Poster som vid senare tidpunkt kan omföras till
resultatet
Omräkningsdifferenser
756
–23
733
Årets övriga totalresultat netto efter skatt
605
–23
582
Summa totalresultat för året
1 053
–22
1 030
Totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
1 053
–22
1 030
Kassaflödesanalys
Ökning/ 2022 efter
tdrag), Mkr
2022
minskning omräkning
Rörelseresultat (EBIT)
691
3
693
Återläggning av- och nedskrivningar
1 077
–91
985
Övriga icke kassaflödes påverkande poster
–7
–2
–9
Kassaflöde före förändringar av rörelsekapital
1 426
–91
1 336
Varulager
–165
2
–164
Kassaflöde från den löpande verksamheten
915
–89
827
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
–646
89
–557
Kassaflöde från investeringsverksamheten
–902
89
–813
Årets kassaflöde
150
150
101
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
KONCERNENS NOTER
Moderbolagets finansiella rapporter
RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
Mkr Not 2023 2022
Administrationskostnader 2, 3, 4 –205 –195
Jämförelsestörande poster
1)
–5 0
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader 5 120 105
Rörelseresultat –91 –90
Resultat från andelar i koncernföretag 6 449 158
Finansiella intäkter 7 87 27
Finansiella kostnader 8 –175 –82
Resultat efter finansiella poster 271 13
Skatt 9 6 0
Årets resultat
2)
277 13
1. Jämförelsestörande poster avser omstruktureringskostnader –4 Mkr (–) samt förvärvskostnader –1 Mkr (0).
2. Tillika årets totalresultat.
102
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
MODERBOLAGETS
FINANSIELLA RAPPORTER
BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
Mkr Not 2023 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar 10 335 337
Materiella anläggningstillgångar 11 1 1
Andelar i koncernföretag 12 5 807 5 807
Långfristiga finansiella fordringar 30 27
Övriga finansiella anläggningstillgångar 59 59
Uppskjuten skattefordran 9 15 3
Summa anläggningstillgångar 6 247 6 234
Omsättningstillgångar
Övriga fordringar hos koncernföretag 170 86
Övriga fordringar 5 6
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 24 22
Likvida medel
Summa omsättningstillgångar 199 114
SUMMA TILLGÅNGAR 6 446 6 348
Mkr Not 2023 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 91 91
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel 3 605 3 824
Årets resultat 277 13
Summa eget kapital 3 973 3 928
Avsättningar
Övriga avsättningar, långfristiga 2 2
Summa avsättningar 2 2
Kortfristiga skulder
Övriga avsättningar, kortfristiga 3
Räntebärande finansiella lån 13 1 902 2 253
Finansiella skulder koncernföretag 484 133
Leverantörsskulder 4 8
Övriga skulder till koncernföretag 47 5
Övriga skulder 3 2
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 14 27 18
Summa kortfristiga skulder 2 470 2 419
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 6 446 6 348
103
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
MODERBOLAGETS
FINANSIELLA RAPPORTER
FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL, MODERBOLAGET
Mkr Aktiekapital
Balanserad
vinst och årets
resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans per 1 januari 2022 91 4 138 4 228
Årets resultat 13 13
Utdelning till aktieägarna –313 –313
Utgående balans per 31 december 2022 91 3 837 3 928
Ingående balans per 1 januari 2023 91 3 837 3 928
Årets resultat 277 277
Utdelning till aktieägarna –232 –232
Utgående balans per 31 december 2023 91 3 883 3 973
KASSAFLÖDESANALYS FÖR MODERBOLAGET
Mkr Not 2023 2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat –91 –90
Återläggning av av- och nedskrivningar 93 92
Övriga ej likviditetspåverkande poster 3 0
Erhållen utdelning 365 101
Inbetalda räntor och liknande intäkter 87 27
Utbetalda räntor och liknande kostnader –175 –65
Betald skatt –6 –2
Kassaflöde före förändringar av rörelsekapital 278 63
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Kortfristiga fordringar –2 –7
Kortfristiga skulder 49 –10
Kassaflöde från den löpande verksamheten 325 46
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella och materiella
anläggningstillgångar
10, 11 –91 –75
Likvidation av dotterföretag 1
Kassaflöde från investeringsverksamheten –90 –75
Finansieringsverksamheten
Förändring av räntebärande lån 0 –1 779
Förändring av räntebärande fordringar –3 2 101
Erhållna koncernbidrag 19
Utdelning –232 –313
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –235 28
Årets kassaflöde 0 0
Likvida medel vid årets början
Likvida medel vid årets slut
104
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
MODERBOLAGETS
FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets noter
1
Redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning i enlighet med Årsredo-
visningslagen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation
RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Reglerna i RFR 2 inner att
moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tilläm-
pa samtliga av EU godkända IFRS/IAS regler och uttalanden så långt
detta är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och med hänsyn
till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen
anger vilka undantag som ska göras från IFRS/IAS. Bestämmelserna
enligt IFRS/IAS finns angivna i koncernredovisningens not 1 Redovis-
ningsprinciper. Moderbolaget tillämpar de redovisningsprinciper som
finns angivna för koncernen med undantag av nedanstående:
Aktier och andelar
Dotterbolag redovisas enligt anskaffningsmetoden, vilket innebär
att i balansräkningen redovisas innehaven till anskaffningsvärde med
avdrag för eventuella nedskrivningar. Utdelningar från dotterbolag
redovisas som utdelningsintäkter.
Finansiella instrument
Moderbolaget tillämpar undantaget i RFR 2 att inte tillämpa IFRS
9 vilket innebär att finansiella instrument värderas med en grund
i anskaffningsvärde enligt Årsredovisningslagen.
Koncernbidrag
Koncernbidrag redovisas i resultaträkningen bland resultat från
andelar i koncernföretag.
2
Av- och nedskrivningar
Mkr 2023 2022
Immateriella tillgångar –92 –91
Materiella anläggningstillgångar –1 –1
Summa –93 –92
Av- och nedskrivningar per
kostnadsslag
Administrationskostnader –93 –92
Summa –93 –92
3
Ersättning till revisorer
Mkr 2023 2022
Arvode och kostnadsersättningar
Revisionsuppdrag –3 –3
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdrag
Skatterådgivning 0 0
Övriga tjänster –1 –1
Summa –4 –4
Avser erttning till Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB.
4
Personal
Medelantal anställda
Sverige 2023 2022
Män 5 3
Kvinnor 3 3
Totalt 8 6
Könsfördelning
% 2023 2022
Kvinnor:
Styrelseledamöter 29 29
Andra personer i företagets ledning 43 43
Män:
Styrelseledamöter 71 71
Andra personer i företagets ledning 57 57
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2023‚ Tkr
Styrelse
och VD
Övriga ledande
befattningshavare Totalt
Löner & ersättningar 20 285 22 064 42 349
Sociala kostnader 6 679 7 639 14 318
Pensionskostnader 2 771 2 914 5 685
2022‚ Tkr
Styrelse
och VD
Övriga ledande
befattnings havare Totalt
Löner & ersättningar 15 503 14 172 29 675
Sociala kostnader 5 166 5 064 10 230
Pensionskostnader 2 678 3 382 6 060
105
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
MODERBOLAGETS
NOTER
5
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
Mkr 2023 2022
Försäljning av tjänster till övriga
koncernföretag
123 111
Övriga intäkter 2
Kursförluster –5 –6
Summa 120 105
6
Resultat från andelar i koncernföretag
Mkr 2023 2022
Utdelning 365 101
Nedskrivningar –25
Koncernbidrag 83 82
Likvidationsresultat 1
Summa 449 158
7
Finansiella intäkter
Mkr 2023 2022
Ränteintäkter 2 1
Ränteintäkter koncernföretag 85 26
Summa 87 27
8
Finansiella kostnader
Mkr 2023 2022
Räntekostnader –81 –26
Räntekostnader koncernföretag –93 –40
Kursförluster –2 0
Nedskrivning finansiella
anläggningstillgångar
–17
Summa –175 –82
9
Skatter
Mkr 2023 2022
Aktuell skattekostnad –7 –1
Uppskjuten skatt 12 1
Summa 6 0
Sambandet mellan årets skattekostnad
och redovisat resultat efter finansiella
poster:
Redovisat resultat efter finansiella poster 271 13
Skatt enligt gällande skattesats 20.6%
(20.6%)
–56 –3
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader –7 –17
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter 75 21
Övrigt –7 –1
Redovisad skattekostnad 6 0
Uppskjuten skattefordran i balansräkningen uppgår till 15 Mkr (3)
och hänr sig till tempora skillnader.
10
Immateriella anläggningstillgångar
Mkr 2023 2022
Programvaror
Ingående anskaffningsvärde 737 664
Investeringar 91 73
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
828 737
Ingående avskrivningar –400 –309
Årets avskrivningar –92 –91
Utgående ackumulerade
av- och nedskrivningar
–492 –400
Utgående planenligt restvärde 335 337
11
Materiella anläggningstillgångar
Mkr 2023 2022
Inventarier
Ingående anskaffningsvärde 2 0
Investeringar 2
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
2 2
Ingående avskrivningar –1 0
Årets avskrivningar –1 –1
Utgående ackumulerade
av- och nedskrivningar
–1 –1
Utgående planenligt restvärde 1 1
106
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
MODERBOLAGETS
NOTER
12
Andelar i koncernföretag
Antal andelar Antal andelar Bokf värde
Moderbolagets innehav
Säte/Land
Organisationsnummer
2023
2022
Andel i %
Mkr 2023
Arjo Belgium N.V.
Belgien
418.919.541
62
8
Arjo Danmark A/S
Danmark
26 67 05 78
2 500
2 500
100
3
Arjo Dominican Republic Dominikanska
131398278
3 591 999
3 591 999
100
65
Republiken
Arjo Sverige AB
Eslöv, Sverige
556528-4600
1 000
1 000
100
54
Arjo France S.A.S.
Frankrike
305.219.677
578 460
578 460
100
360
Arjo Middle East FZ-LLC Förenade
94298
1
1
100
41
Arabemiraten
Arjo Hong Kong Limited
Hongkong
18078186-000-02-20-3
25 000
25 000
100
47
ArjoHuntleigh Healthcare India Indien U85199MH-
1 905 709
1 905 709
100
Private Limited 2002PTC135700
Arjo (Ireland) Limited
Irland
238034
33 336
33 336
100
37
Arjo Italia Spa
Italien
5503160011
1 000 000
1 000 000
100
94
Arjo Japan K.K.
Japan
2010401135243
500
500
100
0
ArjoHuntleigh Magog Inc
Kanada
626505
24 126 001
24 126 001
100
575
Arjo (Suzhou) Co., Ltd
Kina
913205947573292624
1
1
100
241
Arjo (Suzhou) medical equipment
Kina
91320594MA1UQ6DX7G
1
1
100
10
trading Co., Ltd.
Arjo Treasury AB
Malmö, Sverige
556475-7242
2 225
2 225
100
9
Arjo IP Holding AB
Malmö, Sverige
556247-0145
3 000
3 000
100
40
Arjo México Equipos Médicos
Mexiko
AME190724UM7
99
99
99
2
S.A. de C.V
Arjo Nederland BV
Nederländerna
69089396
18
18
100
808
Arjo Norge AS
Norge
994290177
100 000
100 000
100
1
ArjoHuntleigh Polska Sp.zo.o.
Polen
253572
100
100
100
0
Arjo Switzerland AG
Schweiz
CHE-107.306.624
100
100
100
42
Boxuan Medical Equipment
Singapore
200508769D
5 700 000
Pte. Ltd.
Arjo Iberia S.L.U.
Spanien
B67064618
3 000
3 000
100
0
Huntleigh Technology Limited
Storbritannien
1891943
85 390 762
85 390 762
100
2 356
Arjo Korea Co., Ltd.
Sydkorea
110111-5012995
1 000
1 000
100
20
Arjo Taiwan Limited
Taiwan
83536401
0
0
100
0
Arjo Czech Republic s.r.o.
Tjeckien
46962549
1
1
100
2
Arjo Deutschland GmbH
Tyskland
HRB 12913
1
1
100
334
Huntleigh Healthcare GmbH
Tyskland
HRB 23795
2
2
100
4
Arjo Holding USA, Inc.
USA
10 000
10 000
100
646
Arjo Austria GmbH
Österrike
FN42604d
1
1
39
8
Summa bokfört värde
5 807
1. Bolaget har likviderats under 2023.
1)
Sammanställningen till vänster omfattar alla direkgda dotterbolag.
Mkr
2023
2022
Anskaffningsvärde
Ingående anskaffningsvärde
5 807
5 832
Nedskrivningar
–25
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde
5 807
5 807
107
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
MODERBOLAGETS
NOTER
12
Andelar i koncernföretag, forts.
NEDAN SPECIFICERAS DE KONCERNBOLAG SOM ÄGS DIREKT ELLER INDIREKT AV ARJO AB (PUBL)
Sverige
Arjo Sverige AB, 556528-4600, Eslöv
ArjoHuntleigh AB, 556304-2026, Mal
Arjo Treasury AB, 556475-7242, Malmö
Arjo IP Holding AB, 556247-0145, Malmö
ArjoHuntleigh International AB,
556528-1440, Malmö
Australien
Arjo Australia Pty Ltd
Arjo Hospital Equipment Pty Ltd
Joyce Healthcare Group Pty Ltd
Belgien
Arjo Belgium N.V.
Brasilien
Arjo Brasil Equipamentos Médicos Ltda.
Danmark
Arjo Danmark A/S
Dominikanska republiken
Arjo Dominican Republic
Frankrike
Arjo France S.A.S.
Förenade Arabemiraten
Arjo Middle East FZ-LLC
Hongkong
Arjo Hong Kong Limited
Indien
ArjoHuntleigh Healthcare India Private
Limited
Irland
Arjo (Ireland) Limited
Italien
Arjo Italia Spa
1)
Japan
Arjo Japan K.K.
Kanada
ArjoHuntleigh Magog Inc
Arjo Canada Inc
Kina
Arjo (Suzhou) medical equipment trading
Co., Ltd.
Arjo (Suzhou) Co., Ltd
Mexiko
Arjo México Equipos Médicos S.A. de C.V
Nederländerna
Arjo Nederland BV
Huntleigh Holdings BV
Norge
Arjo Norge AS
Nya Zeeland
Arjo New Zealand Limited
Polen
ArjoHuntleigh Polska Sp. zo.o.
Schweiz
Arjo Switzerland AG
Singapore
Arjo South East Asia Pte. Ltd.
Spanien
Arjo Iberia S.L.U.
Storbritannien
Huntleigh Technology Limited
1)
1st Call Mobility Limited
1)
ArjoHuntleigh International Limited
Arjo UK Limited
1)
Huntleigh Diagnostics Limited
Huntleigh Healthcare Limited
1)
Huntleigh International Holdings Limited
Huntleigh Luton Limited
Huntleigh Properties Limited
Huntleigh (SST) Limited
Pegasus Limited
Sydafrika
Arjo Africa Exports (Pty) Ltd
1)
ArjoHuntleigh South Africa Pty Ltd
1)
Huntleigh Africa Provincial Sales Pty Ltd
Huntleigh Africa Pty Ltd
Sydkorea
Arjo Korea Co., Ltd.
Taiwan
Arjo Taiwan Limited
Tjeckien
Arjo Czech Republic s.r.o.
Tyskland
Arjo Deutschland GmbH
2)
Huntleigh Healthcare GmbH
2)
USA
Arjo Holding USA, Inc.
Arjo, Inc.
Renu Medical, Inc.
Österrike
Arjo Austria GmbH
1. Moderbolagsgaranti har utfärdats för dotterbolag registrerade i Italien, Storbritannien samt Sydafrika och gäller samtliga utestående skulder för dotterbolagen per balansda-
gen till dess att åtagandena är fullgjorda.
2. I enlighet med tyska regler är det möjligt att undvika att publicera enskilda dotterbolags årsredovisningar i Tyskland, förutsatt att de konsolideras på en högre nivå i ett annat
EU land. För att uppfylla kraven enligt dessa regelverk har Arjo AB (publ) beslutat att absorbera eventuella förluster för de tyska dotterbolagen avseende räkenskapsåret 2023,
i enlighet med § 32 AktG (Aktiengesetz). Denna resolution kommer att publiceras enligt § 325 HGB i tyska officiella register. Det har även beslutats att undantagsreglerna
enligt § 264 Abs 3 HGB är tillämplig, i fråga om förvaltningsberättelsen och offentliggörande av de finansiella rapporterna i det tyska officiella registret för dotterbolagen.
108
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
MODERBOLAGETS
NOTER
13
Räntebärande finansiella lån
Mkr 2023 2022
Certifikatsprogram 1 902 2 253
Summa 1 902 2 253
Moderbolaget har upprättat ett företagscertifikatsprogram där
rambeloppet uppgår till 5 000 Mkr (5 000). Totalt har det gjorts
emissioner om 1 915 Mkr (2 267).
14
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Mkr 2023 2022
Löner 12 8
Sociala kostnader 6 6
Konsultarvoden 3 2
Upplupna IT-kostnader 6 2
Summa 27 18
15
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter
Moderbolaget har inga ställda säkerheter under 2023 eller 2022.
Eventualförpliktelser, Mkr 2023 2022
Borgensförbindelser
Garantier för dotterbolag 3 208 3 181
Pensionsförpliktelser för dotterbolag 1 587 1 581
Övrigt 39 26
Summa eventualförpliktelser 4 834 4 788
16
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i
moderbolaget:
Kronor
Balanserade vinstmedel 3 605 622 429
Årets resultat 276 927 823
Summa 3 882 550 252
Styrelsen och verkställande direktören föreslår
att utdelning till aktieägarna lämnas med 0.90 kr
per aktie
245 132 616
I ny räkning överföres 3 637 417 636
Summa 3 882 550 252
109
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
MODERBOLAGETS
NOTER
Hållbarhets-
redovisning
Hållbarhetsstyrning
En styrningsprocess som involverar
alla nivåer
Arjos styrelse är ansvariga för hållbarhetsrapporten
och har det styrande och granskande ansvaret för
Arjos hållbarhetsarbete. Styrelsen beslutar om rikt-
linjer och policyer och följer upp hållbarhetsarbetet
genom regelbundna möten om måluppfyllelse och
planering framåt. Revisionsutskottet övervakar frågor
som rör afrsetik, regelefterlevnad samt hållbarhet
och rapporterar till styrelsen.
Arjos VD och koncernledning har det operativa
ansvaret för hållbarhetsarbetet och hållbarhetsfrå-
gorna följs upp på ledningsgruppsmöten. VD och kon-
cernledning deltar aktivt i arbetet genom beslut om
prioriteringar och mål, utvärdering av resultat samt
identifiering av förbättringsområden.
Det dagliga operativa ansvaret för Arjos hållbarhets-
arbete ligger i koncernens linjeorganisation, bland an-
nat genom tvärfunktionella team som ansvarar för att
driva projekt. De lokala enheterna rapporterar in data
som sedan sammanställs av den centrala hållbarhets-
funktionen och presenteras för Arjos ledningsgrupp
och styrelse kvartalsvis.
För att uppfylla ambitioner och målsätt-
ningar följer Arjos hållbarhetsarbete en
tydlig struktur som involverar alla nivåer
i bolaget. Styrningsmodellen baseras på
relevanta direktiv och policyer och säker-
ställer systematisk implementering och
uppföljning av beslutade aktiviteter.
Arjos hållbarhetsrapportering görs i enlighet
med Global Reporting Initiative (GRI) 2021,
följer redovisningsåret 1 januari till 31 decem-
ber 2023 och omfattar hela Arjokoncernen.
Hållbarhetsredovisningen är strukturerad utifrån bolagets hållbar-
hetsramverk med tre fokusområden: Ett hållbarhet erbjudande, Ett
ansvarsfullt företag samt En attraktiv arbetsgivare.
Under året har det inte skett några väsentliga förändringar i Arjos
organisation eller värdekedja som påverkar hållbarhetsredovisningen.
En väsentlig förändring i rapporteringen har skett i och med proces-
sen för validering av koncernens klimatmål av Science Based Target
initiative. Förändringen innebär att basåret för rapporteringen har
ändrats från 2019 till 2021. Rapporteringen inom fokusområdet Ett
hållbart erbjudande har förändrats under 2023 för att spegla de iden-
tifierade väsentliga områdena för utsläpp av växthusgaser. De aktuel-
la förändringarna eller avvikelserna beskrivs i respektive avsnitt. För
fokusområdena Ett ansvarsfullt företag samt En attraktiv arbetsgivare
har det inte skett några väsentliga förändringar i rapporteringen.
Arjos hållbarhetsarbete bedrivs integrerat i de olika delarna i
linjeorganisationen. Därför finns viss hållbarhetsinformation i årsre-
dovisningens övriga kapitel. Arjo arbetar kontinuerligt för att säker-
ställa att bolaget lever upp till den senaste hållbarhetslagstiftningen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
finns på sidan 137. Ingen utökad granskning av hållbarhetsrapporten i
sin helhet har skett.
Arjo har en revolverande kreditfacilitet till ett sammanlagt belopp
om 600 miljoner euro som är länkad till tre av Arjos långsiktiga håll-
barhetsmål. En utökad granskning av målen har genomförts under
2023. Kreditfaciliteten löper ut 2028.
Arjos hållbarhetsramverk utgör grunden för koncer-
nens hållbarhetsarbete och är en integrerad del av
verksamheten, genom både dagliga beslut och mer
långtgående aktiviteter. En tydlig styrningsprocess
kerställer att arbetet bedrivs metodiskt och med
rätt prioriteringar för att nå önskat resultat.
Med start 2022 baseras 10 procent av koncern-
ledningens rörliga ersättning på hållbarhetsmål. T
mål har identifierats för 2023: att minska koncernens
koldioxidutsläpp samt att göra det möjligt för orga-
nisationen att sätta klimatmål enligt Science Based
Targets initiative i linje med Parisavtalet. Under 2023
beslutade Arjo även att inkludera ett mål om minskade
koldioxidutsläpp i incitamentsprogrammet för direk-
trapporterande till Arjos koncernledning.
Arjos koncernledning och berörda medarbetare har
under året genomgått en utbildning om EU:s nya lag-
stiftning Corporate Sustainability Reporting Directive
(CSRD). Bolagets styrelse genomgick en liknande utbild-
ning i januari 2024. Arbete pågår för att säkerställa att
Arjos hållbarhetsrapportering uppfyller kraven i CSRD.
110
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Väsentlighetsanalys
Arjo genomför regelbundna väsentlighetsanalyser för att prioritera
vilka hållbarhetsområden som är väsentliga för bolaget samt för att
identifiera vilka områden som är viktiga utifrån olika intressenter.
De väsentliga områdena styr i sin tur Arjos hållbarhetsrapportering.
Arbetsprocessen för väsentlighetsanalysen följer kraven i Global
Reporting Initiative (GRI) 2021 och omfattar fyra steg:
Steg 1
Förstå påverkan i relation
till affärskontext.
Steg 2
Identifiera faktisk och
potentiell påverkan.
Steg 3
Bedöma betydelsen av
påverkan.
Steg 4
Prioritera den viktigaste
påverkan för rapportering
och validering.
I väsentlighetsanalysen granskar Arjo bolagets affärsaktiviteter och relationer
samt hållbarhetskontext och intressenter i värdekedjan. Väsentlighetsanalysen
stäms av med Arjos ledning och styrelse, som slutligen också godkänner den.
Under 2023 genomförde Arjo en årlig granskning av väsentlighetsanalysen för
att säkerställa att inga väsentliga förändringar inträffat som påverkar bolagets
hållbarhetsagenda. Granskningen visar att det inte skett några väsentliga föränd-
ringar och väsentlighetsanalysen från 2022 förblev således oförändrad.
Under första halvåret 2024 kommer Arjo genomföra en dubbel väsentlighetsa-
nalys i enlighet med CSRD. Resultatet av den kommer att beskrivas i års- och håll-
barhetsredovisningen för det år då rapporteringskravet för CSRD träder i kraft.
Produktkvalitet och
–säkerhet
Regelefterlevnad, etik och
antikorruption
Hälsa och säkerhet
Cirkularitet i produktdesign
Inköp/leverantörsbas
Växthusgaser och energi-
effektivisering
Humankapital och rättvisa
arbetsvillkor
Arjos väsentliga områden
111
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Arjos intressentdialog är en viktig del i arbetet med
väsentlighetsanalysen och syftar till att säkerställa
att koncernen lever upp till omvärldens förntningar.
Dialoger med intressenter sker löpande och under
2023 har Arjo genomfört enkätundersökningar bland
medarbetare, leverantörer och kunder för att samla in
återkoppling om hållbarhetsarbetet. Arjos hållbarhets-
funktion har kontinuerlig kontakt med intressenter för
att utvärdera bolagets påverkan i hela värdekedjan.
Intressentdialogerna ger värdefulla insikter om exter-
na parters syn på Arjos hållbarhetsagenda och priori-
teringar samt stärker koncernens befintliga förståelse
för prioriterade områden. Återkopplingen från bolagets
intressenter är avgörande för att nå framgång i hållbar-
hetsarbetet.
Intressenter Prioriterade frågor Kanaler för dialog
Kunder Hållbara och säkra produkter och tjänster som bidrar
till kundens hållbarhetsmål
Affärsetik och regelefterlevnad
Klimatpåverkan
Personliga möten, utbildning, mässor etc. genom för-
säljnings- och serviceorganisationen
Aktieägare och
finansiärer
Bolagsstyrning
Transparent och relevant rapportering
Affärsetik och regelefterlevnad
Klimatpåverkan
Finansiell rapportering och hållbarhetsrapportering
inklusive
kapitalmarknadsdagar
Återkommande möten samt telefonkonferenser
i samband med kvartalsrapporter och bokslutskom-
muniké
Medarbetare och
framtida medarbetare
Företagskultur
Hälsosam och säker arbetsmiljö
Mångfald, jämlikhet och inkludering
Ledarskap och karriärmöjligheter
Årlig medarbetarundersökning
Samarbete med fackföreningar, arbetstagarrepre-
sentanter i styrelsen, European Work Council (EWC)
Kontinuerlig dialog och återkoppling mellan chef och
medarbetare
Kommunikation via bland annat intranät, möten och
utbildningsplattform
Leverantörer och
affärspartners
Affärsetik
Produktkvalitet och -säkerhet
Mänskliga rättigheter och rättvisa arbetsvillkor
Återkommande möten om strategiska, tekniska och
kommersiella lösningar samt regelefterlevnad
Genomgång av uppförandekoden för leverantörer
och andra affärspartners
Leverantörsbedömningar och revisioner
Myndigheter och
beslutsfattare
Efterlevnad av regler och lagar
Klimatpåverkan
Revisioner av regelefterlevnad
Revisioner av certifieringar och kvalitets-
ledningssystem
Branschorganisationer
Intressentdialog
VÄSENTLIGHETSANALYS
112
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Arjos möjlighet
att påverka Påverkan Aktiviteter
Forskning
& utveckling
Hög
Miljö- och klimatpåverkan från material i bolagets produkter
samt produkternas energianvändning.
Produktutveckling som följer processen för EcoDesign i alla steg, från idé till färdig produkt.
Ramverk ska utvecklas för att integrera cirkularitet i hela verksamheten och värdekedjan.
Ny standardiserad mätmetod för produkters energieffektivitet.
Ökat samarbete mellan funktionerna för inköp och produktutveckling för att identifiera och ersätta farliga ämnen.
Livscykelanalys av Arjos process som möjliggör återanvändning av VTE-manschetter (Arjo ReNu).
Inköp Måttlig
Miljö- och klimatpåverkan från komponenttillverkning i
leverantörsbasen.
Mänskliga rättigheter och rättvisa arbetsvillkor för arbetare i
leverantörskedjan.
Uppförandekod för leverantörer och affärspartners som del av Arjos standardavtal.
Implementering av IT-system för insamling av hållbarhetsdata från leverantörer.
Implementering av IT-system för riskbedömning samt identifiering och hantering av korruptionsrisker i hela värde-
kedjan.
Pilotstudie för att testa process för bedömning av hållbarhetsrisker i leverantörsbasen, inklusive rättvisa arbetsvillkor,
mänskliga rättigheter och miljö.
Program för identifiering och rapportering av SVHC-ämnen (Substance of Very High Concern) i inköpt material.
Produktion Hög
Miljö- och klimatpåverkan från drift och uppvärmning av
koncernens lokaler.
Mänskliga rättigheter och rättvisa arbetsvillkor för Arjos
medarbetare.
Hälsa och säkerhet för Arjos medarbetare.
Övergång till förnybar elektricitet i lagerlokaler och produktionsanläggningar.
Energieffektiviseringar genom optimering av ventilation och kylsystem i bolagets fastigheter, exempelvis kontor,
produktionsanläggningar och serviceanläggningar.
Arbete med att identifiera möjligheter för att minska den totala mängden avfall och öka andelen återvunnet eller
återanvänt material.
Arbete med att minska mängden farligt avfall och identifiera alternativ för SVHC-ämnen.
Ökat fokus på hälsa och säkerhet med fördjupad utbildning och uppföljning. Pilotstudie för internrevision av hälsa
och säkerhet.
Transport Måttlig
Miljö- och klimatpåverkan från transporter av komponenter
och bolagets produkter.
Mänskliga rättigheter och rättvisa arbetsvillkor för arbetare i
leverantörskedjan.
Internt program för optimering och effektivisering av transporter och fördjupat samarbete med transportörer.
Minskad användning av flyg frakt till fördel för mark- och sjötransporter med lägre utsläpp.
Utökade resurser för utveckling av förpackningar och logistik som ger minskade utsläpp.
Förbättrad fyllnadsgrad i förpackningar och transporter.
Övergång till transaktionell data (vikt, distans, volym) vilket ger högre exakthet i koldioxidberäkningarna.
Uppförandekod för leverantörer och affärspartners nu integrerad i alla transportavtal.
Service,
uthyrning &
försäljning
Hög
Miljö- och klimatpåverkan från drift och uppvärmning av
koncernens lokaler samt kemikalier för rengöring och återan-
vändning av produkter.
Hälsa och säkerhet för Arjos medarbetare.
Mänskliga rättigheter och rättvisa arbetsvillkor för Arjos
medarbetare.
Arjos erbjudande för återanvändning av medicintekniska förbrukningsartiklar finns nu även i Australien.
Ökat fokus på hälsa och säkerhet med internrevision av serviceanläggningar och utbildning av servicepersonal.
Ökad användning av förnybar elektricitet i fastigheter.
Användnings-
fas
Låg
Miljö- och klimatpåverkan från elektricitet vid användning av
Arjos produkter samt kemikalier för rengöring av produkter.
Utbildningar i arkitektverktyg för planering av vårdmiljöer, inklusive ergonomisk användning av Arjos produkter.
Löpande arbete med att förbättra energieffektiviteten för bolagets produkter.
Sluthantering Låg
Miljö- och klimatpåverkan för materialåtervinning samt
deponi.
Utvärdering av nedmonteringsinstruktioner för produkter samt kontinuerlig dialog för utfasning av oönskade ämnen
för att förbättra möjligheterna till återvinning.
Påverkan och insatser i värdekedjan
I tabellen beskrivs Arjos värdekedja, bolagets möjlighet till påverkan, faktisk påverkan
i respektive del i värdekedjan samt aktiviteter för att hantera påverkan.
VÄSENTLIGHETSANALYS
113
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Ett hållbart erbjudande
I Arjos hållbarhetsramverk samt miljö- och klimatpolicy beskrivs koncer-
nens ambitioner inom miljö- och klimatområdet, bland annat att skydda mil-
jön, reducera utsläpp av växthusgaser samt bidra till en cirkulär ekonomi.
Under 2022–2023 kartlades koncernens totala utsläpp av växthusgaser
(scope 1, 2 och 3) för att sätta reduktionsmål i linje med Parisavtalet. Må
-
len skickades in för validering av Science Based Targets initiative i septem-
ber 2023 och i februari 2024 godkändes målen.
Arjos mål är att minska bolagets utsläpp av växthusgaser i den egna
verksamheten (scope 1 och 2) med 50 procent till 2030 samt minska
utsläppen av växthusgaser i värdekedjan med 25 procent till 2030. Båda
målen har 2021 som basår.
Ett antal förändringar har gjorts i årets hållbarhetsredovisning, enligt
punkterna nedan:
Scope 1 och 2 kategorin Energi och relaterade utsläpp inkluderar nu
samtliga av Arjos anläggningar.
Scope 3 kategorin Uppströms transporter och distribution har delats upp
i två kategorier och inkluderar alla uppströms transporter och distribu
-
tion. Globala transporter som tidigare rapporterats har räknats om och
beräkningarna av växthusgaser baseras nu på tonkilometer. Transporter
inom förljning och service har adderats och beräkningarna av utsläpp
av växthusgaser baseras på kostnad.
Scope 3 kategorierna Användning av sålda produkter och Inköpta varor
och tjänster är identifierade som väsentliga och ingår nu i rapporteringen.
Scope 3 kategorin Tjänsteresor ingår ej i rapporteringen då den inte
identifierats som väsentlig i kartläggningen av Arjos totala utsläpp. Arjo
har en restriktiv rese- och mötespolicy där det tydlig framgår att virtuella
möten ska prioriteras. Bolaget kommer forttta att arbeta för att hålla
utsläppen från afrsresor på en låg nivå.
Arjos bekningar av energiförbrukning och utsläpp följer Greenhouse
Gas Protocol Corporate Accounting and Reporting Standard och koncer
-
nen redovisar växthusgaser som koldioxidekvivalenter (CO
2
e). Samtliga
utsläpp av växthusgaser konsolideras från enheter som Arjo har operativ
kontroll över.
Inköpta varor och tjänster 61 %
Uppströms transporter och distribution 17 %
Användning av sålda produkter 14 %
Övriga icke-materiella kategorier 8 %
FÖRDELNING MELLAN SCOPE 3-KATEGORIERFÖRDELNING SCOPE 1, 2 OCH 3
Scope 1, 7 %
Scope 2, 2 %
Scope 3, 91 %
Arjo redovisar utsläpp av
växthusgaser enligt GHG Protocol
Scope 1
Bränslerelaterade utsläpp från fastigheter och fordon
Scope 2
El, värme och kyla från fastigheter
Scope 3
Följande kategorier redovisas:
1. Inköpta varor och tjänster
4. Uppströms transporter och distribution
11. Användning av sålda produkter
-11 %
Arjo har minskat koncernens utsläpp
av växthusgaser i den egna verk-
samheten (scope 1 och 2) med
11 procent sedan basåret 2021.
Minskning av växthusgas-
utsläpp, scope 1 & 2
Cirkeldiagrammet till vänster visar fördelningen av Arjos totala utsläpp av växthusgaser (scope 1, 2 och 3) för basåret 2021.
De totala utsläppen av växthusgaser för basåret 2021 är 323 059 ton CO
2
e. Cirkeldiagrammet till höger visar fördelning av
scope 3-utsläpp. Kategorierna Inköpta varor och tjänster, Uppströms transporter och distribution samt Användning av sålda
produkter utgör 92 procent av de totala utsläppen för scope 3. Övriga icke-materiella kategorier står för 8 procent och
inkluderar kategorierna: Kapitalvaror, Bränsle- och energirelaterade aktiviteter, Avfall, Affärsresor, Medarbetares pendling,
Nedströms transporter och distribution, Produkters sluthantering, Leasade tillgångar samt Investeringar. Tre kategorier
ansågs inte vara applicerbara för Arjo: Uppströms leasade tillgångar, Bearbetning av sålda produkter samt Franchiseavtal.
114
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Utsläpp av växthusgaser i värdekedjan
Scope 1 (ton CO
2
e) – direkta utsläpp 2023 2022 2021
Naturgas 2 118 2 546 2 181
Olja/diesel 124 175 46
Drivmedel fordon 19 146 21 100 19 170
Totalt scope 1 – direkta utsläpp 21 388 23 821 21 397
Scope 2 (ton CO
2
e) – indirekta utsläpp
Elektricitet (marknadsbaserad) 2 639 3 705 5 841
Solel 0 0 0
Fjärrvärme 64 63 24
Elektricitet fordon 47 23 2
Totalt scope 2 – indirekta utsläpp 2 750 3 791 5 867
Scope 3 (ton CO
2
e) – indirekta utsläpp
Uppströms transport och distribution 35 234 45 557 49 817
Användning av sålda produkter 34 388 34 155 41 386
Inköpta varor och tjänster 143 504 171 415 180 599
Totalt scope 3 – indirekta utsläpp 213 126 251 127 271 802
Den beräknade minskningen av scope 1 och 2-utsläpp är en kombination av faktorer såsom ökad användning av förnybar el samt minskade
utsläpp från bolagets fordonsflotta. Den beräknade minskningen i scope 3-utsläpp är en kombination av faktorer såsom förändringar i
försäljnings- och inköpsvolymer, i produktmix samt i transportsätt. Inga signifikanta förändringar har identifierats för övriga scope 3 indi-
rekta utsläpp. Utsläppen uppskattas till cirka 8 procent av de inventerade växthusgasutsläppen och är relaterad till kategorierna Nedströms
transport och distribution, Affärsresor, Avfall etc. Dessa övriga indirekta utsläpp är inte inkluderade i rapporteringen men interna mål finns
för några områden, bland annat kategorin Affärsresor.
ETT HÅLLBART ERBJUDANDE
50%
Minskning av växthusgasutsläpp från den egna verk-
samheten (scope 1 och 2) med 50 procent till 2030,
med 2021 som basår.
Mål för 2030
25%
Minskning av växthusgasutsläpp i värdekedjan (scope
3) med 25 procent till 2030, med 2021 som basår. De
prioriterade scope 3-kategorierna är Inköpta varor och
tjänster, Uppströms transporter och distribution samt
Användning av sålda produkter.
115
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Utsläppen från Arjos egen verksamhet (scope 1 & 2) kommer
främst från energiförbrukningen vid koncernens anläggningar
och från fordon, och utgör en mindre del (9 procent) av Arjos
totala utsläpp av växthus gaser.
Från och med 2023 rapporteras energi och utsläpp av växt-
husgaser för samtliga av koncernens anläggningar. Utsläpp från
produktionsanläggningar som rapporterats tidigare år är inklude-
rade i rapporteringen och har inte räknats om.
Uppgifterna baseras på inrapporterad data från varje anlägg-
ning och samlas in kvartalsvis för anläggningar och halvårsvis för
fordon.
Energiförbrukning vid Arjos anläggningar
Den energiförbrukning som redovisas nedan är baserad på Arjos
totala förbrukning och inkluderar energi för uppvärmning eller
kylning av koncernens anläggningar. En mindre mängd diesel
används för att generera el vid strömavbrott. Arjo gör riktade
insatser för att minska risken för strömavbrott och för att minska
utsläppen genom att installera solceller. Ett fåtal anläggningar
har idag solel som ägs av fastighetsägaren, vilket innebär att Arjo
inte sålt någon egen solel.
Total energiförbrukning vid Arjos anläggningar
Energi (MWh) 2023 2022
2021
(basår)
Naturgas 11 524 13 816 11 835
Olja 217 371 126
Diesel för generatorer 212 224 24
Fjärrvärme/kyla 602 574 161
Elektricitet 17 854 18 689 17 775
Solel 157 236 0
Total energi (MWh) 30 565 33 910 29 921
Tidigare rapporterad data för Arjos fabriker är inkluderad i totalen och ej omräknade.
Totalt för fabriker är 7661 MWh.
Växthusgaser och energi i Arjos egen verksamhet (scope 1 & 2)
Förnybara energikällor
Förnybar energi (%) 2023 2022 2021
Andel förnybar energi 33 28 5
Växthusgasutsläpp från Arjos anläggningar
De växthusgaser som redovisas är baserade på Arjos totala
energiförbrukning i egna anläggningar. Certifierad förnybar
elektricitet utr 33 procent av bolagets förbrukade elektricitet
(i kWh) och klimatpåverkan beräknas till 0 g/kWh för marknads-
baserad el.
Växthusgasutsläpp från anläggningar
Scope 1 (ton CO
2
e) - direkta utsläpp 2023 2022
2021
(basår)
Naturgas 2 118 2 546 2 181
Olja 69 118 40
Diesel 55 57 6
Total scope 1 direkta utsläpp 2 242 2 721 2 227
Scope 2 (ton CO
2
e)
– indirekta utsläpp 2023 2022
2021
(basår)
Marknads-
baserad
1)
/
Plats baserad
Marknads-
baserad/
Plats baserad
Marknads-
baserad/
Plats baserad
Elektricitet 2 639/6 808 3 705/7 155 5 841/6 657
Solel
2)
0 0 0
Fjärrvärme 64 63 24
Total scope 2
– indirekta utsläpp 2 703/6 808 3 768/7 155 5 865/6 657
Emissionsfaktorerna är specifika för respektive land. Källorna är:
Naturgas DEFRA(2022), Oil DEFRA (2021), Diesel DEFRA 2022, Electricity AIB(2020)
IEA(2021), District heating/cooling Energiföretagen (2020).
1. Marknadsbaserad förnybar elektricitet är certifierad förnybar el.
2. Solelsproduktionen är inte ägd av Arjo och Arjo säljer ingen solel.
Arjo använder ingen klimatkompensation för att minska utsläppen.
Arjo använder ingen bioenergi.
Tidigare rapporterad data för Arjos fabriker är inkluderad i totalen och ej omräknad.
Totala utsläpp av växthusgaser från fabriker är scope 1: 318 ton CO
2
e, scope 2 Mark-
nadsbaserad: 318 ton CO
2
e, scope 2 Platsbaserad: 3261 ton CO
2
e.
2023 är första året som Arjo rapporterar utsläpp av växthusgaser
för samtliga anläggningar i koncernen. Under året köptes certi-
fierad förnybar energi och det bidrog till att minska utsläppen av
växthusgaser för marknadsbaserad elektricitet.
Växthusgasutsläpp från fordon
Arjos globala fordonsdirektiv innehåller riktlinjer och principer
för bolagets fordonsflotta för att säkerställa att den är kostnads-
effektiv, har låg klimat- och miljöpåverkan och är säker. Utsläp-
pen av växthusgaser från Arjos fordon (ägda och leasade) är
baserade på rapporterad bränsleförbrukning samt uppgifter från
biltillverkarna.
För 54 procent av fordonen görs beräkningar av scope 1 växt-
husgaser baserat på rapporterad bränsleförbrukning. För reste-
rande fordon (46 procent) görs beräkningarna baserade på bil-
tillverkarens uppgifter om växthusgasutsläpp per kilometer och
inkluderar då både scope 1 och 3. Arbete pågår för att förbättra
datainsamlingen för att få en enhetlig rapportering.
33 % förnybar energi
67 % icke-förnybar energi
Procentrnybar energi i anläggningar 2023
ETT HÅLLBART ERBJUDANDE
116
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Växthusgasutsläpp från fordon
Scope 1 & 2 (ton CO
2
e) – direkta och
indirekta utsläpp 2023 2022
2021
(basår)
Drivmedel fordon scope 1 19 146 21 100 19 170
Elektricitet fordon scope 2 47 23 2
Totalt Fordon 19 193 21 123 19 172
Scope 1-utsläpp av växthusgaser från leasade eller ägda fordon beräknas på två sätt,
1. multiplicera kontrakterad körstråcka med CO
2
-emssionsfaktorer per fordon från
fordonstillverkaren. 2. genom faktisk bränsleförbrukning. I dagsläget redovisar 54 pro-
cent faktisk bränsleförbrukning och emissionsfaktor per bränsletyp. Målet är att alla
fordon ska rapportera enligt metod 2. Källa till drivmedel emissionsfaktorer är WTW
Energimyndigheten drivmedelslagen (2019 & TTW Naturvårdsverket emissionsfaktorer
och värmevärden, 2020).
Utsläppen av växthusgaser från Arjos fordonsflotta har mins-
kat jämfört med föregående år. Detta beror på fler elbilar och
hybridbilar i flottan samt förbättrad rapporterad data för faktisk
bränsleförbrukning. Basårets data är omräknat och skiljer sig nå-
got jämfört med tidigare rapportering (tidigare år 2021, 22 000
ton CO
2
e) då datan har importerats till det globala rapporterings-
systemet och omräkningsfaktorerna skiljer sig något.
Intensitet för växthusgasutsläpp
Intensitetstal för scope 1 & 2 i
förhållande till nettoomsättning
samt antalet anställda 2023 2022
2021
(basår)
Intensitetstal för nettoomsättning (ton
CO
2
e/MSEK)
2 2,8 3,0
Intensitetstal för antalet anställda (ton
CO
2
e/antal anställda)
3,6 4,0 4,2
Reduktion av utsläpp av växthusgaser
sedan basåret 2023 2022
2021
(basår)
Utsläpp scope 1 & 2 (%) –11 1
Kartläggningen av Arjos totala utsläpp av växthusgaser visar att
91 procent kommer från värdekedjan (scope 3). De mest väsent-
liga GHG-kategorierna är Inköpta varor och tjänster, Uppströms
transporter och distribution samt Användning av sålda produkter.
I 2023 års redovisning ingår dessa tre kategorier och den tidi-
gare rapporterade kategorin Affärsresor utgår då den inte längre
anses väsentlig.
Inköpta varor och tjänster
Majoriteten av Arjos scope 3-utsläpp kommer från kategorin
Inköp av varor och tjänster. Det handlar framför allt om råmate-
rial till komponenter till bolagets produkter. Metall och plast är
Arjos mest använda material och utgör majoriteten av utsläppen
i kategorin Inköpta varor och tjänster. Ett program för att minska
miljö- och klimatpåverkan i värdekedjan initierades under 2023.
s mer i avsnittet Ansvarsfulla inköp på sidan 121.
Växthusgasutsläpp från inköpta varor
och tjänster
Scope 3 (ton CO
2
e) - indirekta utsläpp 2023 2022
2021
(basår)
Inköpta varor och tjänster 143 504 171 415 180 599
Källa till emissionsfaktorer: Upphandlingsmyndigheten (2021)
Utsläpp av växthusgaser relaterade till kategorin Inköpta varor
och tjänster är beräknade baserat på kostnad. Minskningen av
utsläppen för 2023 är främst relaterad till minskade inköp av
metall. Arjo har identifierat de viktigaste påverkansområdena i
koncernens värdekedja och under 2024 kommer Arjo att göra
en djupare analys för att förbättra rapporteringen. Dialog och
samarbete med bolagets leverantörer har påbörjats för att få
tillgång till primärdata och för att kunna sätta detaljerade redu-
ceringsmål.
Uppströms transporter & distribution
Att transportera produkter och komponenter till kunder runt om
i världen är en viktig del av Arjos värdekedja. Bolaget har under
året arbetat med ett antal initiativ för att minska påverkan från
transporter, bland annat genom förbättring av fyllnadsgraden i
förpackningar, optimering och konsolidering av interkontinentala
och kontinentala transportflöden samt fördjupade samarbeten
med transportörer för att tillsammans hitta nya lösningar för att
minska utsläppen.
Arjo har även genomfört utbildningar med transportleveran-
törer om uppförandekoden för leverantörer och affärspartners
samt skickat ut en enkät för att kartlägga transportörernas håll-
barhetsarbete. Kartläggningen hjälper Arjo att fatta välgrundade
beslut kring val av transporrer, vilket i förlängningen förntas
bidra till att ytterligare minska utsläppen. Bolaget har även arbe-
tat med att utveckla detaljnivån i transportdatan för att förbättra
rapporteringen.
Växthusgasutsläpp från uppströms transporter
och distribution
Scope 3 (ton CO
2
e) - indirekta utsläpp 2023 2022 2021
Uppströms transporter och
distribution (uträkning
baserad på tonkilometer)
19 970 32 229 35 242
Uppströms transporter och
distribution (uträkning baserad på
kostnad)
15 264 13 328 14 575
Totalt Uppströms transporter och
distribution 35 234 45 557 49 817
Källa till emissionsfaktorerna är NTM 2021 and Quantis 2021.
Växthusgasutsläpp i värdekedjan (scope 3)
Växthusgaser och energi i Arjos egen verksamhet (scope 1 & 2), forts.
ETT HÅLLBART ERBJUDANDE
117
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Förpackningsmaterial
Arjos produkter paketeras väl för att säkerställa att produkter-
na kan hanteras och transporteras på ett säkert sätt. Arjos mål
är att minska den totala mängden förpackningar, öka andelen
återvinningsbara förpackningar samt öka andelen återvunnet
material i förpackningarna.
Total mängd förpackningsmaterial från produktion
Förpackningsmaterial (ton) 2023 2022
2021
(basår)
Wellpapp 849 1 072 813
Plast 115 57 34
Trä 1 435 1 529 1 227
Total vikt förpackningsmaterial 2 398 2 658 2 074
Mängden förpackningsmaterial sammanställs utifrån rapportering från varje produk-
tionsenhet kvartalsvis.
Andelen förnybart förpackningsmaterial i förhållande
till totala mängden förpackningsmaterial
Andel (%) 2023 2022
2021
(basår)
Andelen förnybart förpacknings-
material
95% 98% 98%
Avfall och återvinning
Rapporteringen av kategorin Uppströms transporter och
distribution har förändrats under 2023 och inkluderar nu även
bolagets försäljnings- och serviceenheter. Tidigare har bolagets
globala transportfunktion baserat emissionsberäkningarna på
kostnad. Under 2022 pårjades insamling av data baserat på
tonkilometer och 2023 är första året som rapporteringen baseras
på tonkilometer. Datan för 2021 och 2022 är retroaktivt beräkna-
de estimeringar baserade på transportdata som bolaget samlat
in 2022-2023. Arjos service- och försäljningsenheter beräknar
fortfarande utsläpp från transporter baserat på kostnad. För att
säkerställa enhetlig rapportering av utsläpp från transporter
kommer rapporteringen att centraliseras.
Under 2023 minskade Arjo andelen flygfrakt vilket resulterade
i minskade utsläpp. Under 2024 fortsätter arbetet med att för-
bättra datakvaliteten genom att standardisera rapporteringen
för alla enheter i koncernen samt genom utbildning av berörda
medarbetare.
Användning av sålda produkter
Arjos produktutveckling följer principerna för EcoDesign i alla
steg, från idé till färdig produkt. Produktutvecklingen tar ut-
gångspunkt i koncernens miljö- och klimatpolicy, kvalitetspolicy
samt följer regulatoriska krav för medicintekniska produkter.
Arjo har tidigare genomfört livscykelanalyser för två produkter
och under 2023 genomfördes ytterligare en livscykelanalys.
Genom resultaten identifierades ett flertal hållbarhetsrelaterade
förbättringsområden, varav ett är energiförbrukningen vid kun-
ders användning av sålda produkter.
Under året har Arjo beräknat den totala energiförbrukningen
för användning av sålda produkter under produkternas förvänta-
de livslängd. Värdet har räknats om till utsläpp av växthusgaser
och kommer att utgöra baslinje 2021 med målet att minska ener-
giförbrukningen och därmed utsläppen. Arbetet har resulterat i
en gemensam mätmetod för olika produkters energiförbrukning
som kommer vidareutvecklas och standardiseras under 2024.
Detta arbete kommer även att stödja kunders hållbarhetsmål
genom att förbättra energieffektiviteten samt minska utsläppen
av växthusgaser.
Växthusgasutsläpp från användning av sålda
produkter
Scope 3 (ton Co2e) indirekta utsläpp 2023 2022
2021
(basår)
Användning av sålda produkter 34 388 34 155 41 386
Emissionsfaktor för CO
2
-beräkning är landsspecifik platsbaserad, källa IEA 2021,
AIB 2021.
Minskningen av växthusgasutsläpp i kategorin Användning av
sålda produkter från 2021 till 2022 beror främst på att produkt-
mixen har förändrats. Från 2024 och framåt kommer Arjo att
utveckla rapporteringen och förtydliga faktiska förbättringar.
Utsläpp av växthusgaser i värdekedjan (Scope 3), forts.
ETT HÅLLBART ERBJUDANDE
118
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Avfall från produktion
Arjos mål är att minska andelen avfall som går till deponi samt
förbränning med 50 procent till 2030, med 2021 som basår.
Huvuddelen av Arjos avfall kommer från bolagets produk-
tionsanläggningar. Avfallshanteringen utvecklas kontinuerligt
med utgångspunkt i avfallshierarkin som bygger på principen
att minimera, återanvända och återvinna material.
Vid Arjos produktionsanläggningar görs ständiga förbätt-
ringar för att minska andelen avfall, bland annat genom att
förbättra materialeffektiviteten samt inleda samarbete med
andra företag för att återanvända exempelvis textilavfall. Under
2023 fortsatte arbetet med att identifiera möjligheter att mins-
ka den totala mängden avfall och öka andelen återvunnet eller
återanvänt avfall.
Andelen farligt avfall är 1,4 procent och består främst av
kemikalieförpackningar, ljuskällor och oljor. Arbetet med att
minska farligt avfall och hitta alternativ till de kemikalier som
anses vara SVHC (Substance of Very High Concern) pågår
kontinuerligt. Arjos produktionsanläggningar är certifierade
enligt ISO 14001 och har processer för säker kemikaliehante-
ring och avfallshantering. Avfallshanteringen sker i enlighet
med lokala regler och föreskrifter.
Den data som redovisas i tabellen är baserad på inrapporte-
rad data från produktion och sammanställs centralt på kvar-
talsbasis. Uppgifterna baseras i huvudsak på information från
avfallshanteringsentreprenören vid varje produktionsanlägg-
ning. Allt avfall hanteras utanför anläggningen av godkänd
avfallshanteringsentreprenör med undantag för vissa textilier
som återanvänds genom samarbete med tredje part.
Total mängd avfall från produktion per kategori
2023 2022 2021 (basår)
Typ av avfall
(ton)
Total
mängd
avfall
Avfall till
återanvänd-
ning och
återvinning
Avfall till
deponi och
förbränning
Total
mängd
avfall
Avfall till
återanvänd-
ning och
återvinning
Avfall till
deponi och
förbränning
Total
mängd
avfall
Avfall till
återanvänd-
ning och
återvinning
Avfall till
deponi och
förbränning
Wellpapp 427 427 0 502 502 0 443 443 0
Textilier 88 13 74 275 13 262 252 9 243
Plast 237 101 135 300 144 156 229 101 128
Metall 56 56 0 109 109 0 94 94 0
Trä 234 195 39 68 68 0 38 38 0
Övrigt icke
farligt avfall
250 19 231 138 20 118 123 31 92
Farligt avfall 18 6 11 14 3 11 39 8 31
Total mängd
avfall (ton) 1309 817 491 1405 858 547 1218 723 495
Avfall till deponi/förbränning 38 %
Avfall till återanvändning/återvinning 62 %
Avfall per metod för hantering
Arjo redovisar avfallseffektivitet baserat på total mängd avfall
från produktion i förhållande till nettoomsättning, samt andelen
återanvänt och återvunnet material i förhållande till den totala
mängden avfall från produktion. Andelen farligt avfall redovisas
i förhållande till den totala mängden avfall.
Andel återanvändningsbart och återvinningsbart
avfall
Andel återvinningsbart och
återvinningsbart avfall 2023 2022
2021
(basår)
Procent andel avfall 62 61 59
Avfall från produktion sammanställs kvartalsvis utifrån rapportering från respektive
produktionsenhet. Farligt avfall klassas och hanteras i enlighet med lokala regler.
Avfall och återvinning, forts.
ETT HÅLLBART ERBJUDANDE
Effektivitetstal för mängd avfall i förhållande
till nettoomsättning
Intensitetstal för mängd avfall
i förhållande till nettoomsättning 2023 2022
2021
(basår)
Ton avfall/MSEK 0,12 0,14 0,13
119
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Ett ansvarsfullt företag
Affärsetik
Arjos kommitté för affärsetik leder och samordnar arbetet inom
affärsetik och regelefterlevnad i koncernen och fattar beslut
som rör Arjos affärsetiska strategi. Kommittén består av VD och
koncernchef (ordförande), EVP Legal & Business Compliance
(vice ordförande), CFO, EVP Communication & PR, EVP HR &
Sustainability, Director Internal Control samt andra ledamöter
som utses vid behov. VP Business Compliance ansvarar för den
dagliga förvaltningen av efterlevnad och fungerar som sekretera-
re för kommittén. Dokumenterade möten ska hållas regelbundet
och under 2023 har fyra möten genomförts.
Två stödkommittéer har sedan tidigare etablerats i Nordame-
rika för att möta lokala regulatoriska krav. De har fortsatt att
utveckla och förbättra organisationens efterlevnadsarbete på
respektive marknad. Under 2023 hade stödkommittén i Kanada
tre dokumenterade möten och stödkommittén i USA hade fyra
dokumenterade möten.
Arjo arbetar aktivt med riskbedömningar för att identifiera
och hantera korruptionsrisker inom hela organisationen. Som
ett resultat av denna process, där några väsentliga risker kunde
identifieras, har Arjo beslutat sig för att kontinuerligt granska och
kontrollera sina distributörer i vissa länder och regioner. Utöver
den globala processen genomförs regelbundet riskbedömningar
i Nordamerika, bland annat genom en analys av potentiella in-
tressekonflikter. Lämpliga uppföljningsåtrder vidtas baserat på
resultatet av varje riskbedömningsprocess.
Policyer, direktiv och processer
Arjos process för att utvärdera och granska afrspartners sågs
över i slutet av 2023. Ett nytt och förbättrat analys- och övervak-
ningsverktyg har implementerats och den befintliga due diligen-
ce- och screeningprocessen utvecklas löpande. Det är en viktig
process för att minimera riskerna för kontakter med olämpliga
enheter och individer.
Genom att inkludera exempel och scenarios i antikorrup-
tionsdirektivet och företagets etiska riktlinjer ges särskilt stöd
för kontakten med affärspartners. För att svara upp mot lokala
regulatoriska krav lanserade Arjo lokala policyer i Nordamerika
under 2023. Dessa har implementerats genom interna utbild-
ningstillfällen.
Utbildning
För att ge en gemensam grundläggande förselse för Arjos
regler kring korruption ska alla anställda i ledande ställning, och
anställda som har kontakt med affärspartners regelbundet, delta
i minst en antikorruptionsutbildning årligen. I slutet av fjärde
kvartalet 2023 infördes en uppdaterad digital antikorruptions-
utbildning. Den kräver en digital signatur och finns tillgänglig på
tolv olika språk för att täcka alla målgrupper. Vid årsskiftet var
deltagandegraden över 50 procent och genomförandet kommer
att fortsätta under 2024. Utöver denna utbildning finns även
andra riktade utbildningar för olika marknader. Under 2023
fokuserade Arjo även på utbildning av distributörer på den
Latinamerikanska marknaden. Bolaget genomförde dessutom
utbildningsinsatser för distributörer i Japan och Sydkorea.
Arjos uppförandekod för leverantörer och andra afrspartners
omfattar flera områden, inklusive affärsetik och korruption, och är
en del av standardavtalen för både distributörer och leverantörer.
Monitorering
Arjo har fortsatt att granska och utveckla bolagets globala
process för utvärdering och granskning av distributörer och
mellanhänder ur ett affärsetiskt och antikorruptionsperspektiv.
Under 2023 har fokus legat på Nordamerika och särskilt en av
processerna har testats och utvärderats under året. Målet var
att kontrollera måluppfyllelsen och ytterligare förbättra en redan
väl fungerande process. Utfallet var positivt och ledde endast till
några mindre justeringar för ytterligare förbättring av processen.
Incidenter och visselblåsning
Arjo uppmuntrar medarbetare och andra intressenter att
kommunicera eventuella observerade eller misstänkta brister i
regelefterlevnaden, antingen direkt till respektive chef, lokal HR
eller till företagets funktion för regelefterlevnad. Brister kan även
rapporteras anonymt via en visselblåsartjänst i form av en säker,
extern webbplats som även är tillgänglig för externa parter.
Arjo förstår att beslutet att rapportera en misstanke kan vara
svårt att fatta. Därför arbetar bolaget för att skydda anställda
som genomför rapportering i god tro. Ingen anställd ska utsättas
för trakasserier, repressalier eller negativa konsekvenser i an-
ställningen till följd av en sådan rapportering.
För att ytterligare underlätta processen att ta emot frågor om
regelefterlevnad i Nordamerika, implementerades i slutet av
2022 en hotline på telefon, som är tillgänglig parallellt med den
webbaserade visselblåsarfunktionen.
Bristande regelefterlevnad kan innefatta korruption, brott mot
konkurrenslagar, allvarlig fara för miljö, hälsa och säkerhet, brott
mot lagar, fördrag eller andra former av avtal och alla andra
observerade eller misstänkta överträdelser av lagar eller Arjos
uppförandekod.
Totalt har 30 incidenter rapporterats under 2023, varav ett
fall av bedrägeri och ett fall av intressekonflikt. Två anställda
tvingades lämna företaget på grund av ett beteende som stred
mot koncernens uppförandekod. Ingen av dem hade någon le-
dande ställning och incidenterna hade ingen betydande inverkan
på företagets verksamhet. De återstående 28 incidenterna har
behandlats och hanterats i enlighet med fastställda utrednings-
rutiner. En incident är fortfarande under utredning. Det finns inga
pågående korruptionsrelaterade mål mot Arjo i domstol. Arjo har
inte heller tvingats säga upp några avtal med affärspartners på
grund av att denne har agerat korrupt.
Arjos uppförandekod
Mål 2023 2022 2021
Incidenter och visselblåsning N/A 30 14
-
Nyanställda som har genom-
gått utbildning samt accepterat
Arjos uppförandekod
100% 80% 85% 86%
120
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Arjos mål är att alla nyanställda ska ha genomgått utbildning i
bolagets uppförandekod inom tre månader från anställningsda-
tum. Det gäller alla anställda oberoende av position i organsiatio-
nen. Utbildningen sker digitalt och för de som inte har tillgång till
egen dator, tillexempel produktionspersonal, sker utbildningen i
klassrum eller genom lånedator. En åtgärdsplan är under utveck-
ling för att öka andelen nyanställda som har genomgått utbild-
ning i koncernens uppförandekod.
Ansvarsfulla inköp
Arjo arbetar aktivt med att hantera bolagets påverkan i leveran-
törskedjan. I slutet av 2022 lanserades ett program för gransk-
ning av leverantörer med fokus på klimat och miljö, sociala frågor
och andra hållbarhetsrisker. Programmet syftar till att upprätt-
hålla en hög nivå av affärsetik genom att identifiera, hantera och
om möjligt förhindra risker i leverantörsledet. De första gransk-
ningarna genomfördes på plats hos utvalda leverantörer under
2023 och resultaten används i framtagandet av planer för att
tillsammans med leverantörerna minska påverkan i värdekedjan.
Arbetet med att informera bolagets leverantörer om uppfö-
randekoden för leverantörer och andra afrspartners fortsatte
under året. 91 procent av leverantörerna av direkt material un-
dertecknade uppförandekoden vilket indikerar att ett stort antal
leverantörer delar Arjos värderingar och syn på etiska afrsme-
toder.
Arjo har påbörjat ett program för att spåra och ertta kemi-
kalier som kan ha allvarlig påverkan på människors hälsa och på
miljön (SVHC-ämnen). Målet är att minska mängden SVHC-äm-
nen för säker produktion, användning och återvinning av produk-
terna i enlighet med RoHS/REACH-direktivet.
Arjo uppförandekod för affärspartners
Mål 2023 2022 2021
97% av Arjos alla inköp av direkt
material skall år 2030 göras från
leverantörer som skrivit under Arjos
uppförandekod för leverantörer och
andra affärspartners
97% 91% 91% 95%
Arjo arbetar kontinuerligt för att öka andelen inköp av direkt
material från leverantörer som skrivit under bolagets uppfö-
randekod. Under året har antalet leverantörer som skrivit under
uppförandekoden ökat. Eftersom målet är baserat på inköpsvo-
lym varierar utfallet över tid. Leverantörer med låg volym ger en
begränsad inverkan på utfallet. Under året har främst leverantö-
rer med låga volymer kontrakterats.
Produktkvalitet och -säkerhet
Medicinsk utrustning är strikt reglerad i alla de länder där Arjo
har verksamhet. Bolagets produktsortiment är föremål för strikta
regulatoriska krav från exempelvis EU och USAs livsmedels- och
läkemedelsmyndighet (FDA), förordningar om medicintekniska
produkter och relaterade krav på kvalitetssystem. Dessa inklu-
derar omfattande krav på utvärdering, kvalitetssäkring och
produktdokumentation. Majoriteten av Arjos medicintekniska
produkter har en låg riskprofil (riskklass 1).
Enligt Arjos kvalitetspolicy skall bolaget leverera väldesignade
och säkra produkter, med hög grad av klinisk och ergonomisk
effektivitet. Bolaget ska följa regionala, nationella, och internatio-
nella regulatoriska krav för produkt- och ledningssystem.
Standarder och kontroller för regelefterlevnad
Arjo lägger betydande ansträngningar och resurser på att imple-
mentera och tillämpa processer för att säkerställa regelefterlev-
nad. För att möta de ökande kraven och förväntningarna inom
medicinteknisk industri ligger bolagets fokus på att kontinuerligt
utvärdera och förbättra produkter och processer.
Arjos funktion för kvalitetsledning och produktefterlevnad
upprätthåller Arjos globala kvalitetsledningssystem. Detta är
etablerat med sex certifikat för kvalitetsledningssystem på flera
platser som utfärdats av tillsynsorganet BSI:
ISO 9001
ISO 13485
EU:s direktiv om medicintekniska produkter (MDD)
EU:s förordningar om medicintekniska produkter (MDR)
Single Audit Program för medicintekniska produkter (MDSAP)
som omfattar medicintekniska produkter i USA, Kanada, Aus-
tralien, Japan och Brasilien
UK Conformity Assessment (UKCA) som omfattar förordningar
om medicintekniska produkter i Storbritannien (UK MDR).
Certifikaten visar att policyerna, direktiven och processerna
i företagets globala kvalitetsledningssystem uppfyller till-
synskraven i regulatoriska standarder och lagar.
ISO 9001 är en frivillig certifiering, medan övriga globala certifie-
ringar krävs för regulatoriska ändamål.
Interna revisioner samt revisioner av externa tillsynsorgan och
revisionsorganisationer genomförs årligen på både lokal nivå
och företagsnivå för att säkerställa efterlevnad av policyer och
standarder och för fortsatt certifiering och CE-märkning.
De avvikelser som upptäcktes under interna och externa revi-
sioner under 2023 bedömdes, analyserades och åtgärder vidtogs
både för att adressera avvikelsen och för att förhindra upprepning.
Under året har detta lett till förbättringar inom områden som
bevakning och implementering av förändringar när det gäller
standarder och regelverk och hur bolaget underhåller teknisk
produktdokumentation inklusive kliniska utvärderingar. Inga stör-
re avvikelser noterades vid externa revisioner eller inspektioner
av kvalitetsledningssystemet under 2023.
Arjo fortsatte under 2023 arbetet med att följa EU MDR som
trädde i kraft i maj 2021. Under 2021 blev Arjos klass Im produk-
ter och klass II-system för intermittent pneumatisk kompression
och tryckområdeshantering MDR-certifierade. Aktiviteterna
fortsatte under 2022 och 2023 för att säkerställa att MDR-kra-
ven i den tekniska dokumentationen slutrdes. I slutet av 2023
utfärdades ett uppdaterat MDR-certifikat till Arjo som omfattade
samtliga produktgrupper som Arjo planerade att övergå till MDR.
Förbättringar av produktkvalitet
Som en del av Arjos globala kvalitetsledningssystem etableras
processer för övervakning och hantering av kundklagomål för
ETT ANSVARSFULLT FÖRETAG
121
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
att säkerställa att förfrågningar, orsaksanalyser och utredningar
genomförs i syfte att kontinuerligt förbättra produktkvalitets-
processerna, åtgärda eventuella negativa bieffekter av produkter
som kritiseras av marknaden och fungera som input till utveck-
lingen av nya produkter.
Kundklagomål som inkommer från marknaden registreras i en
global databas. Den centrala funktionen Complaint & Vigilance
kerställer att klagomålen utreds och att trendanalyser utförs
för alla produktgrupper med jämna mellanrum som underlag
för bedömningar av hälso- och säkerhetseffekter, underhåll av
produktriskhanteringsfiler och produktkvalitetsförbättringar.
Denna funktion säkerställer också att skyldigheterna i fråga om
bevakning av erfarenheter från marknaden och i rapportering av
medicintekniska produkter till behöriga myndigheter fullgörs.
Hälso- och säkerhetseffekter bedöms kontinuerligt för att för-
bättra bolagets samtliga produkter och lösningar. Detta är del
av de kliniska bedömningar och riskbedömningar som utförs vid
Kvalitets- och miljö certifieringar 2023
Global
Certifiering Certifiering av produktionsenheter
Certifikat Enhet ArjoHuntleigh AB
Suzhou,
Kina
Poznan,
Polen
Magog,
Kanada
San Cristobal,
Dominikanska
republiken
Cardiff,
Storbritannien
ISO 9001 X X X X X X
ISO 13485 X X X X X X
MDSAP X X X X
CE (MDD) X X X X X X
CE (EU MDR) X X X X X X
UKCA (UK MDR) X X X X X X
ISO 14001 X X X X X
utvecklingen av produkter och i processen för eftermarknad-
vervakning. Sådana utvärderingar krävs utifrån rådande mark-
nadsregleringar, inklusive EU:s förordningar om medicintekniska
produkter som påverkar produkter med CE-märkning. 90 %
procent av produkterna som Arjo producerar är CE-märkta. En
global kvalitetskommitté utvärderar eventuella behov av fältåt-
gärder baserat på en hälsoriskbedömning samt kompletterande
analyser, uppdateringar och verifikationer. Om fältåtgärder
initieras samordnas de av en global fältåtrdschef i samarbete
med de tillverkningsanläggningar som levererar de tekniska lös-
ningarna och försäljnings- och serviceorganisationen.
Incidenter med bristande regelefterlevnad
Arjo utreder och analyserar alla fall av bristande regelefterlevnad
för att åtgärda bristerna och förhindra att de upprepas. Under
året initierades tre fältåtgärder (anmälningar och korrigeringar)
som relaterar till produktkerhet. De resulterade i att medde-
lande skickades till kunder för att informera om den aktuella
frågan/risken och vilka förebyggande åtgärder som kan vidtas
tills dess att grundfrågan var löst. Fältåtgärderna rapporterades
till berda myndigheter och till det anmälda organet, BSI.
Etablerad process för etisk marknadsföring
Arjo marknadsför bolagets produkter och lösningar i enlighet
med höga etiska och regulatoriska standarder samt tillämpliga
lagkrav. Aktiviteterna styrs av Arjos uppförandekod, kvalitetspo-
licy samt direktivet för design och utveckling av kundlösningar,
som beskriver arbetsgången för utveckling av försäljnings- och
marknadsföringsmaterial samt processen för godkännande av
allt externt material som innehåller produkt- eller prestandapå-
ståenden. Både interna och externa revisioner utförs regelbundet
för att säkerställa efterlevnad av policyer och standarder. All
relevant personal genomgår utbildning i Arjos etiska riktlinjer för
interaktion med affärspartners och vårdpersonal.
Antal incidenter med bristande regelefterlevnad
2023 2022 2021
Incidenter som orsakar böter, påföljder eller
varning utfärdad av myndigheter, i relation till kunds
hälsa och säkerhet, eller hälso-och säkerhetsaspek-
ten hos Arjos produkter och tjänster, och beror på
bristande efterlevnad av kvalitetsledningssystem-
krav som definieras av de standarder, lagar och
förordningar som de globala QMS-certifikaten
som innehas av ArjoHuntleigh AB är baserade på
1 0 0
Större avvikelser vid externa kvalitetsledningssys-
teminspektioner eller revisioner
0 0 0
Antal initierade, säkerhetsrelaterade fältåtgärder 3 1 4
Fältåtgärderna rapporteras av en central funktion som koordinerar alla fältåtgärder enligt process i det globala
kvalitetsledningssystemet. Datan för incidenter och större avvikelser rapporteras av respektive legala enhet i Arjo
och sammanställs centralt varje kvartal. Under 2023 har det förekommit noll fall av bristande efterlevnad av
frivilliga koder.
ETT ANSVARSFULLT FÖRETAG
122
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
En attraktiv arbetsgivare
Mångfald, jämlikhet och inkludering
Arjos uppförandekod och direktiv för mångfald, jämlikhet och
inkludering beskriver bolagets ställningstaganden, processer
och rutiner för att skapa en arbetsplats där varje medarbetare
behandlas rättvist och icke-diskriminerande. Efterlevnad säker-
ställs lokalt och följs upp av Arjos globala arbetsgrupp och styr-
kommitté med möte en gång i månaden för att följa implemen-
teringen av direktivet. Arjo genomför löpande utbildningar och
HR-funktionen ger stöd till organisationen i frågor om mångfald,
jämlikhet och inkludering.
Antal medarbetare per region, kön och åldersgrupp
2023 2022
Region/ålder Kvinnor Män Totalt Kvinnor Män Totalt
Europa
15-29 178 203 381
30-49 734 1 154 1 888
≥50 450 926 1 376
Nordamerika
15-29 40 93 133
30-49 199 395 594
≥50 183 407 590
Övriga
15-29 306 199 505
30-49 555 483 1038
≥50 139 154 293
Totalt 2 784 4 014 6 798 2 900 4 024 6 924
Antal medarbetare per region, kön och åldersgrupp baseras på data från det globala
HR-systemet SuccessFactors per 31 dec 2023.
Arjos medarbetarundersökning visar positiva resultat för
frågorna som avser mångfald och inkludering. Frågan huruvi-
da mångfald har hög prioritet på Arjo fick resultatet 8,2 på en
tiogradig skala. Frågan huruvida Arjos rekryteringsprocess bidrar
till mångfald i organisationen fick resultatet 8,2 av 10. Under 2023
infördes frågan huruvida medarbetare upplever att Arjo agerar
mot eventuella fall av diskriminering. Frågan fick resultatet 8,5 av
10.
Med hjälp av Arjos utvärderingsprocesser och globala utveck-
lingsprogram arbetar bolaget aktivt för att ge samtliga medar-
betare på alla nivåer chansen att växa och utvecklas. Arbetet
bygger på systematisk successionsplanering och kompetensk-
artläggning. På individnivå sker uppföljning och planering genom
regelbundna samtal mellan medarbetare och chefer.
Andel kvinnor per kategori
2023 2022 2021
Andel kvinnor totalt 41% 42% 40%
Andel kvinnliga chefer i seniora
positioner
1)
37% 34% 38%
Andel kvinnor i ledningsgruppen 50% 50% 50%
Andel kvinnor i styrelsen 29% 29% 29%
1. Seniora positioner avser chefsbefattningar nivå 1-3 under VD och koncernchef.
Humankapital
För att säkerställa att bolaget anställer rätt kompetens utifrån
affärsbehov och värderingar, finns en global rekryteringsprocess
med bedömningsverktyg för specialist- och ledarroller. Alla
nyanställda genomgår en global introduktionsprocess för att
få god kännedom om företagets vision, strategi, funktioner och
värdeskapande lösningar. Introduktionen av nyanställda inne-
fattar även obligatorisk utbildning i Arjos Guiding Principles samt
bolagets uppförandekod, policyer och direktiv. Medarbetare
nyckelpositioner ges ytterligare, funktionsanpassad utbildning,
exempelvis inom bolagets kvalitetsledningssystem, designpro-
cess och etisk marknadsföring. Utbildningen inkluderar digitala
kurser på en digital plattform.
Arjo har ett globalt talangprogram med en nomineringsprocess
för att identifiera deltagare som har potential att bidra positivt
till bolagets utveckling. Programmet samlar årligen 20–30 med-
arbetare som tar sig an ett förbättringsprojekt. Resultaten har
rapporterats till berörd funktion och till Arjos ledningsgrupp och
flera av projekten har implementerats i organisationen. Program-
deltagarna får även en intern mentor genom Arjos globala men-
torskapsprogram. Under 2023 beslutades att pausa programmet
till förmån för individuell talangutveckling i befintliga och nya
talangpooler.
Medarbetare som arbetar heltid/deltid per region
och kön
2023 2022
Region/ålder Kvinnor Män Totalt Kvinnor Män Totalt
Europa
Heltid 1 215 2 215 3 430
Deltid 147 68 215
Nordamerika
Heltid 417 885 1302
Deltid 5 10 15
Övriga
Heltid 982 821 1803
Deltid 18 15 33
Totalt heltid 2 614 3 921 6 535 2 729 3 933 6 662
Totalt deltid 170 93 263 171 91 262
Totalt 2 784 4 014 6 798 2 900 4 024 6 924
Antal medarbetare per sysselsättningsgrad, kön och region baseras på data från det
globala HR-systemet SuccessFactors per 31 dec 2023.
123
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Medarbetare per anställningsform, region och kön
2023 2022
Anställnings-
form Kvinnor Män Totalt Kvinnor Män Totalt
Tillsvidare-
anställning 2 631 3 851 6 482 2 661 3 836 6 497
Europa 1 228 2 154 3 382
Nordamerika 421 887 1 308
Övriga 982 810 1 792
Tidsbegränsad
anställning 153 163 316 239 188 427
Europa 134 129 263
Nordamerika 1 8 9
Övriga 18 26 44
Totalt 2 784 4 014 6 798 2 900 4 024 6 924
Antal medarbetare per anställningsform, kön och region baserat på data från det
globala HR-systemet SuccessFactors per 31 december 2023.
Medarbetare som inte är anställda
Total FTE per region 2023
Europa 270
Nordamerika 171
Övriga 230
Totalt 672
Antal medarbetare är omräknade till heltidsanställda (FTE Full Time Equivalent).
All data om anställda hämtas från det globala HR-systemet per 31 december 2023.
Medarbetare som inte är anställda och vars arbete styrs av organisationen utgörs av
konsulter inom till exempel IT-området, uthyrnings- eller produktionsverksamhet och
finans.
Tabellen visar omsättningen för ordinarie (tillsvidare) anställda
omräknade till heltidsanställda på rullande tolv månader, vilket
innebär att det är genomsnittet för 2023. Personalomsättning-
en analyseras kontinuerligt och följs upp av globala och lokala
team. Datan delas också regelbundet med relevanta intressenter
månads- och kvartalsvis.
Personalomsättning (frivillig)
Kvinnor Män Andra Totalt
Region/åldersgrupp Antal Omsättning Antal Omsättning Antal Omsättning Antal Omsättning
Europa 121 10,30% 196 9,20% 0,00% 318 9,60%
15-29 23 15,70% 36 20,70% 0,00% 59 18,40%
30-49 55 8,60% 98 9,10% 0,00% 154 8,90%
50+ 43 11,10% 62 7,20% 0,00% 105 8,40%
Nordamerika 53 13,00% 136 15,60% 1 100,00% 190 14,80%
15-29 15 34,50% 35 36,10% 1 100,00% 51 36,20%
30-49 22 11,40% 65 16,60% 0,00% 87 14,90%
50+ 16 9,30% 36 9,40% 0,00% 52 9,40%
Övriga 111 11,60% 98 12,40% 0,00% 209 12,00%
15-29 43 14,00% 41 20,60% 0,00% 84 16,60%
30-49 64 11,90% 49 10,70% 0,00% 113 11,30%
50+ 5 4,10% 8 6,00% 0,00% 13 5,10%
Totalt 286 11,20% 430 11,40% 1 100,00% 717 11,30%
Medarbetarundersökning
Arjos årliga medarbetarundersökning ger varje medarbetare
möjlighet att ge återkoppling kring hur det är att arbeta på Arjo.
En analys av resultaten ligger till grund för ett kontinuerligt
arbete med handlingsplaner för att driva engagemang hos både
individer och team, men också för att behålla talang och kompe-
tens inom bolaget.
Andel deltagare i den årliga
medarbetar undersökningen
2023 2022 2021
Andel deltagare i den årliga
medarbetarundersökningen
89% 88% 89%
EN ATTRAKTIV ARBETSGIVARE
124
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Hälsa och säkerhet på arbetsplatsen
Arjos arbete med hälsa och säkerhet på arbetsplatsen grundar
sig på koncernens globala direktiv och handbok för hälsa och
kerhet på arbetsplatsen och gäller för alla Arjos arbetsplatser,
både anställda och konsulter. Dokumenten bygger på arbetsmil-
jölagstiftning och beskriver de mest centrala delarna av Arjos
ledningssystem för hälsa och säkerhet på arbetsplatsen.
Varje legal enhet inom Arjo ansvarar för att implementera ru-
tiner och processer som är i linje med det globala direktivet och
handboken för hälsa och säkerhet på arbetsplatsen. De ansvarar
även för att uppfylla kraven i lokala lagar och förordningar.
Arjo har utsett lokala, dedikerade arbetsmiljörepresentanter
samt kommittéer med medarbetare från olika funktioner och
nivåer för att genomföra riskbedömningar och inspektioner som
möjliggör behovsanpassade åtgärder på varje anläggning. Kom-
mittéerna har i uppdrag att säkerställa implementering, uppfölj-
ning och kontinuitet i arbetet med att integrera hälsa och säker-
het i arbetskulturen. Det lokala arbetet rapporteras centralt två
gånger per år. För att säkerställa kunskapsutbyte har en global
samarbetsgrupp med representanter för de olika marknaderna
skapats.
På lokal nivå genomför arbetsmiljörepresentanter utbildning
med alla anställda. Entreprenörer och anställda genomgår även
säkerhetsintroduktion och beredskapsutbildning. Hälsa och-
kerhet diskuteras kontinuerligt i gruppmöten och alla anställda
får den utbildning som krävs för att kunna utföra sina arbetsupp-
gifter på ett säkert, effektivt och ändamålsenligt sätt, i enlighet
med Arjos regler och krav. Arjo rapporterar anmälningspliktiga
olyckor till lokala myndigheter. Alla lokala anläggningar registre-
rar incidenter och olyckor och dessa sammanställs centralt. Bo-
laget följer lokala lagar och regler kring personlig integritet samt
GDPR. Ett program för interna revisioner av hälsa och säkerhet
har initierats med pilotgranskningar vid två anläggningar. Pro-
grammet inkluderar utbildning av anställda som ska utföra revi-
sionerna. Under 2024 kommer programmet att implementeras
vid ytterligare fyra anläggningar med målet att omfatta samtliga
anläggningar i koncernen inom tre år.
Datan för inspektioner och korrigerande åtgärder rapporteras
av varje legal enhet i ett globalt rapporteringssystem och sam-
manställs för uppföljning centralt två gånger per år. Varje anlägg-
ning ansvarar för att följa Arjos manual för hälsa och säkerhet på
arbetsplatsen och att åtgärda eventuella gap.
Arbetsplatsinspektioner och korrigerande åtgärder
Mål 2030 2023 2022 2021
Andel planerade inspektio-
ner som genomförts
1)
100% 92% 89% 91%
Andel planerade korri-
gerande åtgärder som
genomförts
100% 87% 80% 81%
Olyckor per 100 anställda 0 1,4 1,6 1,8
1. Datan för % planerade inspektioner och korrigerande åtgärder placerades felaktigt
i motsvarande tabell i års- och hållbarhetsredovisningen för 2022. I årets års- och
hållbarhetsredovisning är datan korrekt placerad.
Datan för incidenter och olyckor rapporteras av varje legal enhet
i ett globalt rapporteringssystem och sammanställs för uppfölj-
ning centralt två gånger per år. De rapporterade incidenterna
som betraktas som tillbud ligger på en hög nivå vilket visar att
incidenterna rapporteras och att Arjo därmed kan utveckla sitt
förebyggande arbete.
Antalet olyckor med mindre konsekvenser ligger på samma
nivå som föregående år och de flesta olyckorna är relaterade till
fysiska och säkerhetsmässiga faror.
Under året inträffade tre olyckor med mer omfattande konse-
kvenser. Alla tre rapporterades till myndigheterna.
Totalt antal incidenter och olyckor
Mål 2023 2022 2021
Incidenter N/A 211 286 117
Olyckor med låg konsekvens 0 107 108 140
Olyckor med hög konsekvens 0 3 3 12
Dödsfall 0 0 0 0
Mänskliga rättigheter och rättvisa arbetsvillkor
Under året har en policy för mänskliga rättigheter och rättvisa
arbetsvillkor tagits fram och godkänts av Arjos styrelse. Policyn
beskriver Arjos position och åtaganden för att säkerställa att
bolaget lever upp till internationella principer för mänskliga
rättigheter och rättvisa arbetsvillkor.
Arjo är anslutet till FN:s Global Compact och har en uppfö-
randekod som är strukturerad i enlighet med de fyra fokusom-
rådena i FNs Global Compact: mänskliga rättigheter, rättvisa
arbetsvillkor, miljö och antikorruption.
EN ATTRAKTIV ARBETSGIVARE
125
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Hållbar konsumtion och produktion
Att samarbeta genom hela värdekedjan för att
minska miljöpåverkan är centralt för världshäl-
san i ett längre perspektiv. Arjo arbetar ständigt
för att reducera bolagets miljöpåverkan och
säkerställa en mer effektiv användning av
resurser.
Bekämpa klimatförändringar
Klimatförändringar har redan en betydande
negativ påverkan på världslsan och arbetet
med att reducera växthusgasutsläpp är av-
rande för att uppnå målet god hälsa för alla.
Arjo har satt mål för att reducera koncernens
koldioxidutsläpp i linje med Parisavtalet, och
uppmuntrar leverantörer och samarbetspart-
ners att göra detsamma.
Fredliga och inkluderande samhällen
Arjo tar ett stort etiskt ansvar för såväl med-
arbetare som kunder och partners. Affärsetik
och tydliga principer för regelefterlevnad är
kärnan i Arjos långsiktiga affärsrelationer.
Bolaget forttter att sträva efter högsta
affärsetik på alla nier och säkerställa att
regelefterlevnad är en del av det vardagliga
arbetet.
God hälsa och välbefinnande
Att förbättra generella hälsoaspekter för
patienter och vårdtagare, liksom arbetsvill-
kor för vårdgivare, är själva kärnan i Arjos
verksamhet.
God utbildning
Tillgång till utbildning av god kvalitet för alla
är en av de viktigaste grunderna för välstånd,
hälsa och jämställdhet. Arjo har en lång tradi-
tion av riktade rådgivnings- och utbildningsin-
satser för vårdpersonal. Bolaget stödjer även
ett forskningsprojekt inom ramen för Swedish
Industry for Quality Education in India, med
fokus på att öka möjligheterna till utbildning för
barn i grundskola.
Jämställdhet
Arjo värdesätter bolagets medarbetare och
arbetar för rättvisa, jämlikhet och icke-dis-
kriminering. Bolagets mål är att skapa en
mångsidig och inkluderande arbetsplats som
maximerar alla medarbetares talang, poten-
tial och bidrag genom att tillhandahålla lika
möjligheter för alla.
Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk
tillväxt
Samspelet mellan hälsa, säkerhet och ut-
veckling av medarbetare är central i bolagets
verksamhet och stöds av Arjos direktiv för
arbetsmiljö, hälsa och säkerhet. Där betonas
vikten av goda arbetsvillkor och en hälsosam
balans mellan arbetsliv och fritid.
Ett arbete med förankring i internationella
principer och globala initiativ
Arjos hållbarhetsramverk
och uppförandekod bygger
på internationella principer
och erkända globala initiativ,
såsom:
FNs Global Compact – Arjo är anslu-
tet till och följer de tio principerna för
mänskliga rättigheter, arbetsrättsliga
frågor, miljö och korruption
FNs klimatavtal Parisavtalet
OECD:s riktlinjer för multinationella
företag
Internationella arbetsorganisationen
(ILO) – FN:s fackorganr sysseltt-
nings- och arbetslivsfrågor
FN:s globala mål för hållbar utveckling
– utifrån Arjos väsentlighetsanalys har
bolaget valt att beskriva hållbarhetsak-
tiviteter i relation till de sju globala mål
r man har störst påverkan
126
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
EU:s taxonomi
Taxonomin är en EU-förordning som kommit till för att definiera
miljössigt hållbara, ekonomiska aktiviteter som är i linje med
EU:s hållbarhetsmål för 2030. Syftet är att hjälpa investerare och
andra intressenter att jämföra investeringar utifrån ett klassifi-
ceringssystem. Basen är ett urval av ekonomiska aktiviteter som
listas i taxonomin.
Taxonomin fastställer att ekonomisk
verksamhet kvalificeras som hållbar om den:
1. Bidrar väsentligt till ett eller flera av följande sex miljömål:
a) Begränsning av klimatförändringar
b) Anpassning till klimatförändringar
c) Hållbar användning och skydd av vatten och marina
resurser
d) Omställning till en cirkulär ekonomi
e) Förebyggande och begränsning av miljöföroreningar
f) Skydd och återställande av biologisk mångfald och
ekosystem
2. Inte orsakar betydande skada för något av miljömålen
3. Utförs i överensstämmelse med de (sociala) minimiskydds-
åtgärder som fastställs i artikel 18 i taxonomiförordningen
Tillvägagångssätt
I syfte att identifiera aktiviteter som omfattas av taxonomin har
Arjo under året fortsatt i den arbetsgrupp som tillsattes 2022.
Arbetsgruppen har med stöd av extern expertis analyserat
bolagets ekonomiska aktiviteter och investeringar samt kartlagt
dessa emot taxonomiförordningen och dess delegerade akter. De
miljömål och aktiviteter som tillkommit under 2023 har granskats.
Data har samlats in från koncernens alla enheter via en digital
plattform. Den insamlade datan har sedan analyserats i detalj för
att underka om aktiviteterna omfattas av taxonomin, och om
de i så fall är förenliga med förordningen.
Huruvida aktivitet 1.2 Tillverkning av elektriska och elektronis-
ka produkter i miljömålet Omställning till en cirkulär ekonomi är
tillämplig för Arjo har analyserats men då riktlinjer och direktiv är
oklara gällande vem och vad den skall appliceras på har inte akti-
viteten ansetts som tillämplig 2023. Arjo inväntar förtydliganden
och nya direktiv från lagstiftaren hur denna aktivitet skall tilläm-
pas samt vilka produkter och branscher som den skall appliceras
. Uppföljning skall ske under 2024.
Resultat
Omsättning
Koncernens huvudsakliga verksamhet i form av tillverkning av
medicintekniska produkter har utvärderats och i granskningen
har det konstaterats att verksamheten inte omfattas av de eko-
nomiska aktiviteter som är definierade i taxonomin och tillämplig
omsättning är därmed 0 procent. För den totala omsättningen se
not 2 Segmentsredovisning.
Kapitalutgifter
Enligt den genomgång som gjorts har följande kapitalutgifter
som är upptagna i taxonomin identifierats:
Aktivitet enligt
taxonomins definition Miljö mål
Exempel på
kapital utgifter
5.2 Förnyelse av system
för uppsamling och rening
av vatten samt vattenförsörj-
ningssystem
CCA
1)
,
CCM
Investeringar i
vattentankar
6.5 Transport med motor-
cyklar, personbilar och lätta
motorfordon
CCA,
CCM
1)
Nyttjanderätter av-
seende personbilar
7.3 Installation, underhåll och
reparation av energieffektiv
utrustning
CCA,
CCM
1)
Installation av
LED-lampor och
installation av
luftkonditionering
7.4 Installation, underhåll och
reparation av laddningssta-
tioner för elfordon i byggna-
der (och parkeringsplatser i
anslutning till byggnader)
CCA,
CCM
1)
Investeringar i
laddningsstationer
7.7 Förvärv och ägande av
byggnader
CCA,
CCM
1)
Nyttjanderätter
avseende kontor
och fabriker
1. Anger vilket miljömål aktiviteten allokeras till.
De kapitalutgifter som träffats av taxonomin har allokerats till
det miljömål där aktiviteten främst bidragit till, detta då taxono-
min inte tillåter dubbelräkning.
För att kapitalutgifterna skall klassificeras som förenliga, skall
de förutom att väsentligt bidra till ett eller flera av de fastställda
miljömålen, inte orsaka betydande skada för något av de övriga
målen samt uppfylla minimikrav gällande skyddsåtgärder.
Arjos arbetsgrupp har valt en strikt tolkning av kravet om att
det ska finnas en så kallad Due Diligence för mänskliga rättighe-
ter genom hela värdekedjan. Arjo har en uppförandekod som är
strukturerad i enlighet med de fyra fokusområden som identifie-
rats i FN:s Global Compact (mänskliga rättigheter, arbetsvillkor,
miljö och antikorruption) och som alla medarbetare utbildas i
och skall skriva under. Arjo driver flera program inom ramen för
FN:s Global Compact och arbetar kontinuerligt med utveckling,
127
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
utbildning och uppföljning inom exempelvis affärsetik, hälsa och
kerhet samt miljö i värdekedjan. Mer information om Arjos
hållbarhetsramverk, ambitioner och aktiviteter finns på sidorna
26–43 samt 112-128.
Utöver bolagets uppförandekod har Arjo en separat uppfö-
randekod för leverantörer och affärspartners, som är ett krav
för alla Arjos leverantörer av direkta material och andra af-
färspartners. Bolaget har under 2023 påbörjat arbetet med att
få acceptans för uppförandekoden för leverantörer och andra
affärspartners även från indirekta leverantörer, men har en bit
kvar innan detta bems vara på plats. Utifrån en strikt tolkning
av minimikrav gällande skyddtgärderna, bedömer Arjo därmed
att bolaget i nuläget inte uppfyller minimiskyddsåtgärderna och
kan således inte rapportera några aktiviteter som är förenliga
med EU-taxonomin 2023.
Arjo har under 2023 implementerat ett hållbarhetsrevisions-
program för leverantörer för att på ett proaktivt sätt identifiera,
analysera och reducera ESG-relaterade risker hos leverantörer.
Under det fjärde kvartalet 2023 har Arjo genomfört pilotrevision-
er med gott resultat. Hållbarhetsrevisionen inkluderar screening
av miljöledningssystem, kemikaliehantering, avfallshantering,
hälsa och säkerhet, arbetsvillkor, mänskliga rättigheter och styr-
ning. I revisionen ingår att granska policyer, dokument, genom-
föra intervjuer med anställda och utvärdera det övergripande
hållbarhetsarbetet. Efter revisionen presenteras slutsatserna för
ledningsgruppen och skickas till leverantören. Eventuella avvikel-
ser följs noggrant upp till dess att de är åtgärdade.
Driftsutgifter
Koncernens driftsutgifter så som de definieras i EU taxonomin
har granskats. I granskningen har det konstaterats att verksam-
heten inte har några driftsutgifter under 2023 som omfattas av
de ekonomiska aktiviteter som är definierade i taxonomin och
därmed är tillämpliga driftsutgifter 0 Mkr.
TAXONOMI
Kärnenergi- och fossilgasrelaterande verksamheter
Kärnenergirelaterade verksamheter Ja/Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration
och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från
kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya
kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärr-
värme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgra-
deringar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärnteknis-
ka anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller
industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgra-
deringar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter Ja/nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduk-
tionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift
av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila
gasformiga bränslen.
Nej
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasfor-
miga bränslen.
Nej
Andelen kapitalutgifter som väsentligt
bidrar till fler än ett miljömål
Andel av kapitalutgifter/
total kapitalutgift
Taxonomiförenlig-
het per mål
Mål som omfattas
av taxonomin
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
128
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven
Räkenskapsår 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
(DNSH)
Kod/koder
Absolut omsättning
Andel av omsättningen, år 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändring
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga med
taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas
av taxonomikraven
(A.2) omsättningen,
år 2022
Kategori
(möjliggörande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
Ekonomiska verksamheter
MSEK %
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheter
Omsättning för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av tax-
onomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
Omsättning för de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomifören-
liga) (A.2)
Totalt (A.1 + A.2)
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
10 980 100
Definition av omsättning
Nyckeltal för omsättning totalt har definierats som intäkter från den ordinarie verksamheten redovisade i enlighet med IFRS15.
Totalt (A+B) 10 980 100
TAXONOMI
129
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Andel av kapitalutgifter från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven
Räkenskapsår 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Kod/koder
Absolut kapitalutgifter
Andel av kapitalutgifter, år 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändring
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga med
taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas
av taxonomikraven
(A.2) kapitalutgifter,
år 2022
Kategori
(möjliggörande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
Ekonomiska verksamheter
MSEK %
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheter
Kapitalutgifter för de miljö mässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av tax-
onomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
Förnyelse av system för uppsamling
och rening av vatten samt vattenförsörj-
ningssytem
CCM
& CCA
5.2
0 0 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Transport med motorcyklar, personbilar
och lätta motorfordon
CCM
& CCA
6.5
0 0 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0
Installation, underhåll och reparation
av energieffektiv utrustning
CCM
& CCA
7.3
0 0 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0
Installation, underhåll och reparation av
laddstationer för elfordon i byggnader
(och parkeringsplatser i anslutning till
byggnader)
CCM
& CCA
7.4
1 0 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0
Förvärv och ägande av byggnader CCM
& CCA
7.7
0 0 EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0
Kapitalutgifter för de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomifören-
liga) (A.2)
1 0 0
Totalt (A.1 + A.2) 1 0 0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
957 100
Definition av kapitalutgifter
Nyckeltal för kapitalutgifter består totalt av årets samtliga investeringar i materiella anläggningstillgångar, immateriella tillgångar samt nyttjanderät-
ter enligt IFRS 16 (se not 12-14).
Totalt (A+B) 958 100
TAXONOMI
130
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Andel av driftutgifter från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven
Räkenskapsår 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Kod/koder
Absoluta driftsutgifter
Andel av driftsutgifter, år 2023
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändring
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Minimiskyddsåtgärder
Andel förenliga med
taxonomikraven (A.1)
eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2)
driftutgifter, år 2022
Kategori
(möjliggörande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
Ekonomiska verksamheter
MSEK %
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
Installation, underhåll och reparation
av energieffektiv utrustning
CCM
& CCA
7.3
0
Driftsutgifter för de verksam heter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomifören-
liga) (A.2)
0
Totalt (A.1 + A.2) 0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning för verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
293 100
Definition av driftsutgifter
Totala driftsutgifter består av direkta icke-aktiverade kostnader för forskning och utveckling (FoU), renovering av byggnader, kortfristiga leasingavtal,
underhåll och reparationer samt andra direkta kostnader som krävs för en effektiv daglig drift av materiella anläggningstillgångar.
Totalt (A+B) 293 100
TAXONOMI
131
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Avsteg
GRI Standard Upplysning Sidhänvisning
Krav som
utelämnats Anledning Förklaring
Generella upplysningar
GRI 2: Generella upplysningar
2021
2-1 Organisationens namn 2-3, 49, 159
2-2 Organisationsenheter inkluderade i hållbar-
hetsrapporten
110, 148-149
2-3 Rapporteringsperiod, frekvens och kontakt-
person vid frågor om rapporten
154
2-4 Förändringar i information 110, 114-118
2-5 Extern granskning 110
2-6 Aktiviteter, värdekedja och övriga affärsrela-
tioner
3, 5, 7, 20-25, 30-31,
112, 113
2-7 Medarbetare 123 2-7, b iii Ej tillämplig Arjo rapporterar inte icke-garanterade
timanställda då sådana medarbetarrelatio-
ner inte finns.
2-8 Medarbetare som inte är anställda 124
2-9 Styrningsstruktur 49-58, 110 2-9 vi Lagliga förbud Arjo rapporterar inte fakta om underre-
presenterade sociala grupper. Insamling
av sådan information är inte förenlig med
svensk lagstiftning.
2-10 Nominering och val av högsta ledningen 50-52
2-11 Styrelseordförande 51-52
GRI index
Redogörelse för användning
Arjo har rapporterat i enlighet med GRI Standards
för perioden 1 januari 2023–31 december 2023
Använd GRI 1 GRI 1 Foundation 2021
Tillämpliga GRI-sektorstandard(er)
Ingen tillämplig GRI-sektorstandard tillgänglig för
rapportering av 2023 års data
132
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Avsteg
GRI Standard Upplysning Sidhänvisning
Krav som
utelämnats Anledning Förklaring
2-12 Högsta styrande organets roll i arbetet med
översyn och hantering av påverkan
49-56, 110 2-12 b Informationen är
otillgänglig eller ofull-
ständig
Arjo har valt en strikt tolkning av kravet att
det ska finnas en så kallad Due Diligience för
mänskliga rättigheter i värdekedjan. Arjo
har en uppförandekod som är strukturerad
i enlighet med de fyra fokusområdena i FNs
Global Compact (mänskliga rättigheter,
arbetsvillkor, miljö och antikorruption). Arjo
driver flera program inom ramen för FNs
Global Compact och arbetar kontinuerligt
med utveckling, utbildning och uppföljning
inom exempelvis affärsetik, hälsa och säker-
het samt miljö i värdekedjan.
2-13 Ansvarsfördelning vid påverkanshantering 49-56, 110
2-14 Högsta styrande organets roll i relation till
hållbarhetsredovisningen
49-56, 110
2-15 Intressekonflikter 52
2-16 Kommunikation av kritiska frågeställningar 52, 54 2-16 b Konfidentialitetsbe-
gränsningar
Det totala antalet och arten av kritiska pro-
blem som kommunicerats till styrelsen under
året kommuniceras inte externt.
2-17 Den samlade kunskapen hos det högsta
styrande organet
50-52
2-18 Utvärdering av det högsta styrande organets
arbete
50-53 2-18 a, c Konfidentialitetsbe-
gränsningar
Arjo rapporterar inte eventuella åtgärder
som skett av utvärderingen av styrelsens
arbete annat än rekommendationer från
valberedningen angående förslag på styrel-
sens komposition.
2-19 Ersättningspolicy 65-67
2-20 Process för avgörande av ersättning 50, 54
2-21 Årlig total ersättningskostnad 62-64 2-21 Informationen är
otillgänglig eller ofull-
ständig
Arjo följer svensk praxis för ersättningsrap-
porter, som innehåller liknande information
som föreskrivs av GRI. Uppställningen av
nyckeltal är inte exakt som föreskrivs av GRI.
2-22 Utlåtande om utvecklingen av hållbar-
hetsstrategin
8-10
2-23 Policyåtaganden 37-39, 49, 110, 125,
126
Arjo ESG-index på
www.arjo.com
2-23 a Informationen är
otillgänglig eller ofull-
ständig
Arjo har valt en strikt tolkning av kravet att
det ska finnas en så kallad Due Diligience för
mänskliga rättigheter i värdekedjan. Arjo
har en uppförandekod som är strukturerad
i enlighet med de fyra fokusområdena som
identifierats i FNs Global Compact (mänsk-
liga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och anti-
korruption). Arjo driver flera program inom
ramen för FNs Global Compact och arbetar
kontinuerligt med utveckling, utbildning och
uppföljning inom exempelvis affärsetik, hälsa
och säkerhet samt miljö i värdekedjan.
GRI-INDEX
133
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Avsteg
GRI Standard Upplysning Sidhänvisning
Krav som
utelämnats Anledning Förklaring
2-24 Implementering av policyåtaganden 37-39, 49-56, 110,
120, 121, 125
2-25 Process för att åtgärda negativa effekter 37-39, 120-122
2-26 Mekanismer för rådgivning och rapportering
av angelägenheter för organisationen
120
2-27 Efterlevnad av lagstiftning och förordningar 37-39, 120-122 2-27 b, d Informationen är
otillgänglig eller ofull-
ständig
Arjo upplyser om betydande fall av bristande
efterlevnad av lagar och förordningar på
de angivna sidorna men upplyser inte om
penningvärde av böter eller uppdelning av
instanser för att täcka alla standardkrav.
2-28 Medlemskap i branschorganisationer 29 Medlem i Swecare samt Swedish Medtech
2-29 Förhållningssätt till intressentgrupper 112
2-30 Kollektivavtal 41 2-30 Informationen är
otillgänglig eller ofull-
ständig
Arjo erkänner rätten till kollektiva för-
handlingar och avtal, följer lokala regler i
alla verksamhetsländer men samlar inte in
landsspecifik information om kollektivavtal
på global nivå.
Väsentliga områden
GRI 3: Väsentliga områden 2021 3-1 Process för att identifiera väsentliga områden 32, 111-112
3-2 Väsentliga områden 32, 111
Antikorruption
GRI 3: Väsentliga områden 2021 3-3 Hantering av väsentliga områden 37-39, 120-121
GRI 205: Antikorruption 2016 205-1 Verksamheter utvärderade gällande risker
relaterade till korruption
120 205-1 a, b Informationen är
otillgänglig eller ofull-
ständig
Korruptionsrisker bedöms men inte på den
detaljnivå som följer av 205-1 a och andelen
av verksamheten som bedöms för korrup-
tionsrisker är inte tillgänglig för år 2023.
205-2 Kommunikation och utbildning om antikorrup-
tion och processer
37-39, 120-121 205-2 Informationen är
otillgänglig eller ofull-
ständig
Arjo har inte samlat in tillräckligt detaljerade
uppgifter för 2023 och rapporterar ej antal,
andel eller region av anställda i ledande
befattning som utbildats i antikorruption.
205-3 Bekräftade fall av korruption och vidtagna
åtgärder
120
Emissioner
GRI 3: Väsentliga områden 2021 3-3 Hantering av väsentliga områden 34-36, 114-118
305-1 Direkta (scope 1) utsläpp av växthusgaser 116-117
305-2 Energi indirekt (scope 2) utsläpp av
växthusgaser
116
GRI-INDEX
134
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
Avsteg
GRI Standard Upplysning Sidhänvisning
Krav som
utelämnats Anledning Förklaring
305-3 Andra indirekta (scope 3) utsläpp av
växthusgaser
117-118
305-4 Intensitet för utsläpp av växthusgaser 117
305-5 Reduktion av utsläpp av växthusgaser 117
Anställda
GRI 3: Väsentliga områden 2021 3-3 Hantering av väsentliga områden 40-43, 123-125
GRI 401: Anställda 2016 401-1 Nyanställda och personalomsättning 123-124
Hälsa och säkerhet
GRI 3: Väsentliga områden 2021 3-3 Hantering av väsentliga områden 40-43, 125
GRI 403: Hälsa och säkerhet
2018
403-1 Ledningssystem för arbetsmiljö och säkerhet 125
403-2 Riskidentifiering, riskbedömning och incidentu-
tredning
125
403-3 Företagshälsovård 403-3 Informationen
är otillgänglig eller
ofullständig
Arbetstagares tillgång till företagshälsovård
varierar mellan länder och styrs lokalt. Sam-
manställd data är inte tillgänglig.
403-4 Arbetstagarrepresentation, samråd och kom-
munikation om hälsa och säkerhet
125 403-4 b Informationen
är otillgänglig eller
ofullständig
Möten för hälsa- och säkerhetskommit-
téer planeras och genomförs lokalt och
sammanställd data för antal möten är inte
tillgänglig.
403-5 Utbildning inom hälsa och säkerhet för arbet-
stagare
125
403-6 Främjande av arbetstagarnas hälsa 403-6 Informationen
är otillgänglig eller
ofullständig
Arbetstagares tillgång till icke-yrkesmedi-
cinska tjänster och hälso- och sjukvårds-
tjänster varierar mellan länder och styrs
lokalt. Sammanställd data är inte tillgänglig.
403-7 Förebyggande och begränsning av effekter
av hälsa och säkerhet direkt kopplade till
affärsrelationer
121 403-7 Informationen
är otillgänglig eller
ofullständig
Arjo samlar inte in någon information kring
hälsa och säkerhet i värdekedjan. För infor-
mation kring Arjos arbete med granskning
av leverantörer med fokus på miljö samt
hälsa och säkerhet på arbetsplatsen se av-
snittet Ansvarsfulla inköp, sidan 121.
403-8 Medarbetare som omfattas av arbetsmiljöled-
ningssystem
121, 126
403-9 Arbetsrelaterade skador 125 403-9 Informationen
är otillgänglig eller
ofullständig
Arjo rapporterar incidenter och olyckor för
anställda och icke anställda gemensamt.
Arjo rapporterar inte arbetad tid eller
andelen olyckor/incidenter. Arjo planerar
att rapportera arbetsrelaterade risker för
olyckor med hög konsekvens i framtiden.
GRI-INDEX
135
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Avsteg
GRI Standard Upplysning Sidhänvisning
Krav som
utelämnats Anledning Förklaring
Mångfald och jämlikhet
GRI 3: Väsentliga områden 2021 3-3 Hantering av väsentliga områden 40-43, 123
GRI 405: Mångfald och jämlikhet
2016
405-1 Mångfald inom styrelse, ledning och anställda 123
Kunders hälsa och säkerhet
GRI 3: Väsentliga områden 2021 3-3 Hantering av väsentliga områden 38, 121-122
GRI 416: Kunders hälsa och
säkerhet 2016
416-1 Bedömning av hälso- och säkerhetseffekter i
produkt- och tjänstekategorier
121-122
416-2 Incidenter av bristande regelefterlevnad
rörande hälso- och säkerhetseffekter
i produkt- och tjänstekategorier
121-122
GRI-INDEX
136
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNEN
HÅLLBARHETSREDOVISNING
ÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
TILL BOLAGSSTÄMMAN I ARJO AB (PUBL), ORG.NR 559092-8064
Revisionsberättelse
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERN REDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utrt en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Arjo AB (publ) för år 2023 med undantag för bolagsstyr-
ningsrapporten och hållbarhetsrapporten på sidorna 49-61 och 65-67
respektive 26-43 och 110-136. Bolagets årsredovisning och koncern-
redovisning ingår sidorna 2-7, 11-15, 26-61, 65-136 och 152-153 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 de-
cember 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avse-
enden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31
december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar
inte bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrapporten på sidorna
49-61 och 65-67 respektive 26-43 och 110-136. Förvaltningsberät-
telsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande
rapport som har överlämnats till moderbolagets och koncernens
revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap
och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförord-
ningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och
bema risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporter-
na. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direktören
och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga
redovis ningsmässiga uppskattningar som har gjorts med utgångs-
punkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka
till sin natur är okra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat
risken för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den
interna kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för
system atiska avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga
felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig gransk-
ning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som
helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur, redovisningspro-
cesser och kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning
av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av
kerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några
väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegent-
ligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omme fastställde vi vissa kvantitativa
väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporteringen som
helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde
vi revisionens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgär-
ders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av
enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporter-
na som helhet.
137
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
REVISIONSBERÄTTELSE
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedöm-
ning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningsta-
gande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalan-
den om dessa områden.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oför-
enlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bemer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna in-
formation, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget
att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och
att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bemer är nödvändig
för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bemningen
av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om
styrelsen och verkställande direkren avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ
till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finan-
siella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida års-
redovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller
våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en revision som utrs enligt ISA och god revi-
sionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig-
heter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncern-
redovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Värdering av immateriella tillgångar med obestämbar livslängd
Goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar livslängd
utgör en väsentlig del av Arjos balansräkning och uppgick per 31
december 2023 till 5 688 MSEK (5 724 MSEK). Bolaget gör årligen
en prövning av tillgångarnas värde vilken baseras på bekning av
diskonterat framtida kassaflöde för de kassagenererande enheter
där goodwill och övriga immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod redovisas, vilka till största delen utgörs av segmen-
ten Global Sales, Nordamerika och övrigt.
Nedskrivningstestet baseras på en hög grad av bedömningar och
antaganden om framtida kassaflöden. Av not 12 framgår hur bolaget
gjort sin bedömning, samt en redogörelse av viktiga antaganden
samt känslighetsanalyser. De antaganden som har störst påverkan
på testet är tillväxt och diskonteringsfaktorn (kapitalkostnad). Det
framgår även att inget nedskrivningsbehov har identifierats baserat
på de antaganden som gjorts.
I vår revision har vi bedömt den beräkningsmodell som bolaget
använt.
Vi har stämt av och kritiskt granskat viktiga antaganden mot
bolagets budget och strategiska plan.
Vi har följt upp hur väl föregående års antaganden har uppnåtts.
Vi har testat känsligheten av de viktigaste antagandena för att
bema risken för att ett nedskrivningsbehov skulle upps.
Vi har även bedömt riktigheten i de upplysningar som framgår
i årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och
koncern redovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis-
ningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1, 8-10,
16-25, 62-64, 141-151, 154-156 samt Hållbarhetsrapporten på sidorna
26-43 och 110-136. Det är styrelsen och verkställande direkren
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra information.
138
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
REVISIONSBERÄTTELSE
Grund för uttalanden
Vi har utrt granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till Arjo AB (publ) enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
dan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bemer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av
vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåt-
gärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef- rapporten är upprättad
i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utrs enligt RevR 18 och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
dan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter el-
ler misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef- rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andraförfattningar.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH
ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktö-
rens förvaltning för Arjo AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagssmman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verk-
ställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är till-
räckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verk-
samhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbola-
gets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och
ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpan-
de bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att
tillse att bolagets organisation är utformad så att bokringen, med-
elsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt
kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direkren
ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för
att bolagets bokring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och
för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo-
visningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för
att en revision som utrs enligt god revisionssed i Sverige alltid kom-
mer att uppcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda er-
sättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvalt-
ningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisors-
inspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen
i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-
rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden för Arjo AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjligr enhetlig elektronisk rapportering.
139
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
REVISIONSBERÄTTELSE
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Revisorn väljer vilka åtrder som ska utföras, bland
annat genom att bema riskerna för väsentliga felaktigheter i rap-
porteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna
kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande di-
rekren tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtrder
som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i
syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenlig-
heten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML- format och en av-
stämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflöde-
sanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet
med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 49-61 samt 65-67 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta inner att vår
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och
en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och om-
fattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredo-
visningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i över-
ensstämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna
26-43 och 110-136 och för att den är upprättad i enlighet med årsredo-
visningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 12 Revisorns
yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, utsågs till Arjo AB (publ)s
revisor av bolagsstämman den 20 april 2023 och har varit bolagets
revisor sedan 21 december 2016.
Malmö den dag som framgår av vår elektroniska signatur
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Cecilia Andrén Dorselius Vicky Johansson
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
140
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
REVISIONSBERÄTTELSE
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
Mkr 2023 2022
1)
2021 2020 2019
Immateriella tillgångar 7 343 7 391 7 099 6 834 7 072
Materiella anläggningstillgångar 1 669 1 710 1 454 1 282 1 292
Nyttjanderätter 1 111 1 107 1 101 1 044 1 158
Andelar i intresseföretag 139 132 123 120
Långfristiga finansiella fordringar,
räntebärande
259 271 288 55 46
Finansiella anläggningstillgångar 504 494 372 393 455
Summa anläggningstillgångar 11 025 11 105 10 437 9 728 10 023
Varulager 1 301 1 504 1 369 1 039 1 144
Kundfordringar 1 632 1 708 1 542 1 500 2 001
Kortfristiga finansiella fordringar 14 21 25 27 27
Övriga kortfristiga fordringar 548 678 481 592 565
Likvida medel 923 949 757 972 662
Summa omsättningstillgångar 4 419 4 861 4 175 4 130 4 399
SUMMA TILLGÅNGAR 15 444 15 966 14 612 13 858 14 422
Eget kapital 7 582 7 432 6 885 5 630 5 914
Summa eget kapital 7 582 7 432 6 885 5 630 5 914
Pensionsavsättningar, räntebärande 31 29 32 37 140
Långfristiga finansiella skulder 2 391 2 823 118 2 018 1 791
Långfristiga leasingskulder 796 809 830 802 885
Övriga avsättningar 247 252 258 158 167
Summa långfristiga skulder 3 466 3 913 1 238 3 014 2 983
Leverantörsskulder 612 587 614 504 543
Kortfristiga finansiella skulder 1 934 2 322 4 177 3 051 3 575
Kortfristiga leasingskulder 365 359 328 296 313
Andra icke räntebärande skulder 1 486 1 353 1 371 1 363 1 095
Summa kortfristiga skulder 4 396 4 621 6 490 5 214 5 525
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 15 444 15 966 14 612 13 858 14 422
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
Flerårsöversikt: Koncernen
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
Mkr 2023 2022
1)
2021 2020 2019
Nettoomsättning 10 980 9 979 9 070 9 078 8 976
Kostnad för sålda varor –6 244 –5 797 –4 861 –4 952 –5 039
Bruttoresultat 4 735 4 183 4 209 4 126 3 937
Försäljningskostnader –2 163 –1 969 –1 753 –1 796 –1 849
Administrationskostnader –1 462 –1 329 –1 222 –1 258 –1 223
Forsknings– och utvecklingskost-
nader
–149 –115 –100 –114 –139
Jämförelsestörande poster –73 –74 –39 –78 –53
Övriga rörelseintäkter 29 31 17 7 8
Övriga rörelsekostnader –23 –24 –27 –22 –10
Resultat från andelar i intresse-
företag
–11 –10 –9
Rörelseresultat (EBIT) 884 693 1 077 866 671
Ränteintäkter och övriga liknande
intäkter
28 42 11 5 8
Räntekostnader och övriga liknande
kostnader
–271 –135 –98 –169 –137
Resultat efter finansiella poster 640 599 989 702 542
Skatt –160 –151 –247 –175 –139
Årets resultat 480 449 742 526 403
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 480 449 742 526 403
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
141
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
FLERÅRSÖVERSIKT
NETTOOMSÄTTNING PER SEGMENT
Mkr 2023 2022 2021
Global Sales 6 352 5 753 5 211
Nordamerika 4 219 3 864 3 510
Övrigt 409 362 350
Koncernen 10 980 9 979 9 070
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
Mkr 2023 2022
2)
2021 2020 2019
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) 884 693 1 077 866 671
Återläggning av av- och
nedskrivningar
1 062 985 956 973 1 004
Övriga icke kassaflödespåverkande
poster
–22 –9 –2 56 –54
Kostnadsförda jämförelsestörande
poster
1)
70 72 38 71 53
Utbetalda jämförelsestörande
poster
–60 –78 –38 –64 –73
Finansiella poster –230 –94 –89 –124 –120
Betald skatt –166 –233 –132 –132 –193
Kassaflöde före förändringar
av rörelsekapital
1 536 1 336 1 810 1 646 1 287
Förändring i rörelsekapital
Varulager 192 –164 –232 –30 38
Kortfristiga fordringar 130 –76 135 214 –133
Kortfristiga skulder 203 –270 21 438 59
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
2 061 827 1 734 2 267 1 252
Investeringsverksamheten
Avyttrade/Förvärvade
verksamheter
–19 –49 6
Förvärv av andelar i intressebolag –24 –135
Förvärvade finansiella anläggnings-
tillgångar
–10 –21 –4 –78
Investeringar, netto –604 –791 –675 –784 –729
Kassaflöde från investerings-
verksamheten
–637 –813 –695 –972 –800
Mkr 2023 2022
2)
2021 2020 2019
Finansieringsverksamheten
Förändring av finansiella skulder –1 300 204 –1 196 –544 –672
Förändring av långfristiga
fordringar
18 5 30 8 –5
Utdelning –232 –313 –232 –177 –150
Realiserade derivat hänförliga
till finansieringsverksamheten
86 241 121 –250 65
Kassaflöde från finansierings-
verksamheten
–1 427 136 –1 277 –963 –762
Årets kassaflöde –4 150 –237 332 –311
Likvida medel vid periodens början 949 757 972 662 961
Årets kassaflöde –4 150 –237 332 –311
Omräkningsdifferenser –22 42 22 –22 13
Likvida medel vid årets slut 923 949 757 972 662
1. Exklusive nedskrivningar av anläggningstillgångar.
2. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
142
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
FLERÅRSÖVERSIKT
NYCKELTAL FÖR KONCERNEN
Mkr 2023 2022
1)
2021 2020 2019
Försäljningsmått
Nettoomsättning 10 980 9 979 9 070 9 078 8 976
Nettoomsättningstillväxt, % 10,0 10,0 –0,1 1,1 8,6
Organisk försäljningstillväxt, % 4,7 –0,2 3,5 3,9 3,9
Kostnadsmått
Försäljningskostnader i procent
av nettoomsättning
19,7 19,7 19,3 19,8 20,6
Administrationskostnader
i procent av nettoomsättning
13,3 13,3 13,5 13,9 13,6
Forsknings- och utvecklings-
kostnader brutto i procent
av nettoomsättningen
2,7 2,4 2,4 2,2 2,4
Resultatmått
Rörelseresultat (EBIT) 884 693 1 077 866 671
Rörelseresultat (EBIT) justerat 957 768 1 116 943 724
EBITA 1 170 973 1 351 1 150 963
EBITA justerad 1 244 1 047 1 390 1 224 1 016
EBITDA 1 946 1 679 2 033 1 838 1 675
EBITDA-tillväxt, % 15,9 –14,0 10,6 9,8 42,0
EBITDA justerad 2 017 1 752 2 072 1 913 1 728
Resultat per aktie, kronor 1,76 1,65 2,72 1,93 1,48
Marginalmått
Bruttomarginal, % 43,1 41,9 46,4 45,5 43,9
Rörelsemarginal, % 8,0 6,9 11,9 9,5 7,5
Rörelsemarginal justerad, % 8,7 7,7 12,3 10,4 8,1
EBITA-marginal, % 10,7 9,8 14,9 12,7 10,7
EBITA-marginal justerad, % 11,3 10,5 15,3 13,5 11,3
EBITDA-marginal, % 17,7 16,8 22,4 20,3 18,7
EBITDA-marginal justerad, % 18,4 17,6 22,8 21,1 19,2
Mkr 2023 2022
1)
2021 2020 2019
Kassaflödes- och
avkastningsmått
Avkastning på eget kapital, % 6,4 6,3 11,9 9,1 7,1
Cash conversion, % 105,9 49,2 85,3 123,3 74,7
Arbetande kapital 12 500 12 133 11 236 11 408 11 082
Avkastning på arbetande
kapital, %
7,7 6,3 9,9 8,3 6,5
Kapitalstruktur
Räntebärande (+) nettoskuld
/ (-) nettofordran
4 320 5 044 4 341 5 067 5 903
Räntetäckningsgrad, ggr 3,7 6,8 12,8 6,5 5,5
Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,6 0,7 0,6 0,9 1,0
Nettoskuld / justerad
EBITDA, ggr
2,3 2,7 2,3 2,9 3,0
Soliditet, % 49,1 46,5 47,1 40,6 41,0
Eget kapital per aktie, kronor 27,8 27,3 25,3 20,7 21,7
Övrigt
Antal aktier, st 272 369 573 272 369 573 272 369 573 272 369 573 272 369 573
Antal anställda, medel 6 679 6 751 6 350 6 211 6 151
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
143
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
FLERÅRSÖVERSIKT
Härledning av nyckeltal
Alternativa nyckeltal avser finansiella mått som används av företa-
gets ledning och investerare för att utvärdera koncernens resultat
och ställning som inte direkt kan utläsas eller härledas ur de finan-
siella rapporterna.
Dessa finansiella mått är avsedda att underlätta analys av koncer-
nens utveckling. De alternativa nyckeltalen ska inte betraktas som
substitut utan snarare som komplement till den finansiella rappor-
tering som upprättats i enlighet med IFRS. De finansiella mått som
redovisas i denna rapport kan skilja sig från liknande mått som
används av andra bolag.
De alternativa nyckeltalen redovisade nedan är inte beräknade
enligt IFRS men tillhandahålls då Arjo anser att de är viktiga i sam-
band med investerares bedömning av Bolaget och Bolagets aktie. De
alternativa nyckeltalen presenteras även i Bolagets övriga finansiella
rapportering.
FÖRSÄLJNINGSMÅTT
Mkr 2023 2022 2021 2020 2019
(A) Nettoomsättning föregående år 9 979 9 070 9 078 8 976 8 217
Förvärvad/avvecklad nettoomsättning under perioden –11
(B) Organisk nettoomsättning under perioden 469 –14 315 348 320
Effekter från förändringar i valutakurser 531 924 –323 –246 399
Omräkning av nettoomsättning på amerikanska marknaden 51
Nettoomsättning 10 980 9 979 9 070 9 078 8 976
(B/A) Organisk försäljningstillväxt, % 4,7 –0,2 3,5 3,9 3,9
KOSTNADSMÅTT
Mkr 2023 2022 2021 2020 2019
(A) Försäljningskostnader 2 163 1 969 1 753 1 796 1 849
(B) Administrationskostnader 1 462 1 329 1 222 1 258 1 223
(C) Forsknings- och utvecklingskostnader, brutto 297 244 220 202 212
(D) Nettoomsättning 10 980 9 979 9 070 9 078 8 976
(A/D) Försäljningskostnader i procent
av nettoomsättningen
19,7 19,7 19,3 19,8 20,6
(B/D) Administrationskostnader i procent
av nettoomsättningen
13,3 13,3 13,5 13,9 13,6
(C/D) Forsknings- och utvecklingskostnader brutto
i procent av nettoomsättningen
2,7 2,4 2,4 2,2 2,4
144
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
HÄRLEDNING AV NYCKELTAL
RESULTAT- OCH MARGINALMÅTT
Mkr 2023 2022
1)
2021 2020 2019
(A) Rörelseresultat (EBIT) 884 693 1 077 866 671
Återläggning av- och nedskrivningar
immateriella tillgångar
287 280 274 284 292
(B) EBITA 1 170 973 1 351 1 150 963
Återläggning av- och nedskrivningar
materiella anläggningstillgångar
775 705 682 688 712
(C) EBITDA 1 946 1 679 2 033 1 838 1 675
Jämförelsestörande poster 73 74 39 78 53
Återläggning av nedskrivningar av
omstrukturerings- och integrations-
kostnader
–2 –1 –3
(D) Justerat Rörelseresultat 957 768 1 116 943 724
(E) Justerad EBITA 1 244 1 047 1 390 1 224 1 016
(F) Justerad EBITDA 2 017 1 752 2 072 1 913 1 728
(G) Nettoomsättning 10 980 9 979 9 070 9 078 8 976
(A/G) Rörelsemarginal, % 8,0 6,9 11,9 9,5 7,5
(B/G) EBITA-marginal, % 10,7 9,8 14,9 12,7 10,7
(C/G) EBITDA-marginal, % 17,7 16,8 22,4 20,3 18,7
(D/G) Justerad rörelsemarginal, % 8,7 7,7 12,3 10,4 8,1
(E/G) Justerad EBITA-marginal, % 11,3 10,5 15,3 13,5 11,3
(F/G) Justerad EBITDA-marginal, % 18,4 17,6 22,8 21,1 19,2
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
KAPITALSTRUKTUR
Mkr 2023 2022
1)
2021 2020 2019
Beräkning av räntebärande
nettoskuld, nettoskuldsättnings-
grad och räntebärande nettoskuld
/ Justerad EBITDA
Finansiella skulder 4 325 5 144 4 222 4 987 5 300
Leasing skulder 1 161 1 168 1 158 1 098 1 198
Pensionsavsättningar, räntebärande 31 29 32 37 140
Avgår finansiella fordringar –274 –292 –314 –83 –73
Avgår likvida medel –923 –949 –757 –972 –662
(A) Räntebärande (+) nettoskuld/
(-) nettofordran
4 320 5 044 4 341 5 067 5 903
(B) Eget kapital 7 582 7 432 6 885 5 630 5 914
(C) Justerad EBITDA 2 017 1 752 2 072 1 913 1 728
(A/B) Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,6 0,7 0,6 0,9 1,0
(A/C) Räntebärande nettoskuld/
Justerad EBITDA, ggr
2,3 2,7 2,3 2,9 3,0
Beräkning av räntetäckningsgrad
Resultat efter finansiella poster 640 599 989 702 542
(A) Tillägg av räntekostnader 263 115 87 143 133
Återläggning av jämförelsestörande
poster
73 74 39 78 53
(B) Resultat efter finansiella poster
med tillägg för räntekostnader och
återläggning av jämförelsestörande
poster
977 789 1 115 922 728
(B/A) Räntetäckningsgrad, ggr 3,7 6,8 12,8 6,5 5,5
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande beräkning av internvinst.
145
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÄRLEDNING AV NYCKELTAL
KASSAFLÖDES- OCH AVKASTNINGSMÅTT
Mkr 2023 2022
1)
2021 2020 2019
Beräkning av cash conversion
(A) Kassaflöde från den löpande
verksamheten
2 061 827 1 734 2 267 1 252
(B) EBITDA 1 946 1 679 2 033 1 838 1 675
(A/B) Cash conversion, % 105,9 49,2 85,3 123,3 74,7
Beräkning av avkastning på eget
kapital
(A) Årets resultat 480 449 742 526 403
Eget kapital vid periodens början 7 432 6 714 5 630 5 914 5 427
Eget kapital vid periodens slut 7 582 7 432 6 885 5 630 5 914
(B) Genomsnittlig totalt eget kapital 7 507 7 073 6 257 5 772 5 671
(A/B) Avkastning på totalt eget
kapital, %
6,4 6,3 11,9 9,1 7,1
Beräkning av avkastning på
arbetande kapital
Balansomslutning vid periodens
början
15 966 14 440 13 858 14 422 13 136
Balansomslutning vid periodens slut 15 444 15 966 14 612 13 858 14 422
Genomsnittlig balansomslutning 15 705 15 203 14 235 14 140 13 779
Avgår genomsnittliga likvida medel –936 –853 –865 –817 –812
Avgår genomsnittliga övriga
avsättningar
–312 –316 –274 –223 –257
Avgår genomsnittliga andra
icke räntebärande skulder
–1 956 –1 901 –1 860 –1 692 –1 629
(A) Arbetande kapital 12 500 12 133 11 236 11 408 11 082
Rörelseresultat (EBIT) 884 693 1 077 866 671
Återläggning av jämförelsestörande
poster
73 74 39 78 53
(B) EBIT efter återläggning
av jämförelsestörande poster
957 768 1 116 943 724
(B/A) Avkastning på arbetande
kapital, %
7,7 6,3 9,9 8,3 6,5
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande beräkning av internvinst.
Kvartal 1
Kvartal 3
Kvartal 2
Kvartal 4
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande internvinstberäkning.
2. Från löpande verksamheten.
Utveckling per kvartal
2019 20232022
1)
20212020
0
300
600
900
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
Kvartal 1
Vinst före skatt
Kassaflöde
2)
Omsättning
3 000
2019 20232022
1)
20212020
0
300
600
900
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
Kvartal 3
Vinst före skatt
Kassaflöde
2)
Omsättning
2019 20232022
1)
20212020
0
300
600
900
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
Kvartal 2
Vinst före skatt
Kassaflöde
2)
Omsättning
3 000
2019 20232022
1)
20212020
0
300
600
900
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
Kvartal 4
Vinst före skatt
Kassaflöde
2)
Omsättning
146
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
HÄRLEDNING AV NYCKELTAL
KONCERNENS 20 STÖRSTA MARKNADER
2023 2022 2021 2020 2019
Land Mkr % # Mkr % # Mkr % # Mkr % # Mkr % #
USA 3 251 29,6 1 2 996 30,0 1 2 830 31,2 1 2 931 32,3 1 2 817 31,4 1
Storbritannien 1 395 12,7 2 1 228 12,3 2 1 130 12,5 2 1 100 12,1 2 1 101 12,3 2
Frankrike 1 220 11,1 3 1 050 10,5 3 947 10,4 3 842 9,3 3 828 9,2 3
Kanada 1 076 9,8 4 949 9,5 4 759 8,4 4 688 7,6 4 708 7,9 4
Tyskland 792 7,2 5 725 7,3 5 665 7,3 5 655 7,2 5 693 7,7 5
Australien 612 5,6 6 544 5,4 6 451 5,0 6 417 4,6 6 428 4,8 6
Nederländerna 380 3,5 7 359 3,6 7 334 3,7 7 329 3,6 7 342 3,8 7
Österrike 258 2,4 8 234 2,3 8 215 2,4 9 200 2,2 9 200 2,2 9
Italien 242 2,2 9 220 2,2 9 237 2,6 8 250 2,7 8 258 2,9 8
Belgien 192 1,7 10 172 1,7 11 158 1,7 11 158 1,7 10 183 2,0 10
Schweiz 179 1,6 11 147 1,5 12 124 1,4 12 150 1,6 12 141 1,6 12
Indien 151 1,4 12 134 1,3 13 112 1,2 13 92 1,0 15 127 1,4 13
Sydafrika 136 1,2 13 129 1,3 14 107 1,2 14 125 1,4 14 92 1,0 14
Singapore 116 1,1 14 72 0,7 17 65 0,7 18 54 0,6 20 55 0,6 19
Irland 99 0,9 15 177 1,8 10 160 1,8 10 153 1,7 11 153 1,7 11
Hong Kong 92 0,8 16 94 0,9 15 86 0,9 15 91 1,0 16 82 0,9 16
Nya Zeeland 87 0,8 17 68 0,7 19 62 0,7 19 57 0,6 19 59 0,7 18
Spanien 85 0,8 18 65 0,6 20 72 0,8 16 128 1,4 13 53 0,6 21
Sverige 67 0,6 19 73 0,7 16 71 0,8 17 79 0,9 17 85 1,0 15
Japan 56 0,5 20 69 0,7 18 49 0,5 20 62 0,7 18 54 0,6 20
147
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
HÄRLEDNING AV NYCKELTAL
HUVUDKONTOR
Arjo AB
Hans Michelsensgatan 10
211 20 Malmö, Sverige
Tel: +46 10 335 45 00
VD: Joacim Lindoff
AUSTRALIEN
Arjo Australia Pty Ltd
461B Nicholson Road
Canning Vale, 6155
Western Australia
Tel: +61893374111
VD: Michael Luxton
Arjo Hospital Equipment Pty Ltd
461B Nicholson Road
Canning Vale, 6155
Western Australia
Tel: +61893374111
VD: Michael Luxton
Joyce Healthcare Group Pty Ltd
461B Nicholson Road
Canning Vale, 6155
Western Australia
Tel: +61893374111
VD: Michael Luxton
BELGIEN
Arjo Belgium N.V.
Evenbroekveld 16
9420 Erpe-Mere
Tel: +3253607380
VD: Marc Tielens
BRASILIEN
Arjo Brasil Equipamentos
dicos Ltda.
Rua Marina Ciufuli
Zanfelice, 329
05040-000, Sao Paulo
Tel: +55 11 3588-5088
VD: Sandra Goncalves
DANMARK
Arjo Danmark A/S
Industriparken 21 A
DK-2750 Ballerup
Tel: +4549138486
VD: Anker Nystad Wittendorff
DOMINIKANSKA REPUBLIKEN
Arjo Dominican Republic
PIISA Industrial Park, Haina
91000 San Cristobal
Tel: +8099080055
VD: Jonas Cederhage
FRANKRIKE
Arjo France S.A.S.
2 Avenue Alcide de Gasperi
59436 Roncq Cedex
Tel: +33320281313
VD: Khizer Ibrahim
FÖRENADE ARABEMIRATEN
Arjo Middle East FZ-LLC
Office 908, 9th floor, north
tower, HQ Building Dubai
Science Park, Al Barsha South
P.O. Box. 11488, Dubai
Tel: +971 4 874 8053
VD: Chander Tahiliani
HONGKONG
Arjo Hong Kong Limited
Unit 408 & 411-414
Manhattan Centre, 8
Kwai Cheong Road,
Kwai Chung,
New Territories, Hong Kong
Tel: +85229607600
VD: Michael Luxton
INDIEN
ArjoHuntleigh Healthcare India
Private Limited
1401, 1410 Remi Commercio,
Plot No. 14,
Shah Industrial Estate,
Off Veera Desai
Road, Andheri (W)
Mumbai – 400053
Tel: +91-22-26378300
VD: Chander Tahiliani
IRLAND
Arjo (Ireland) Limited
EA House Damastown
Industrial Park
Mulhuddart
Dublin 15
Tel: +35318098960
VD: Kevin Dare
ITALIEN
Arjo Italia Spa
Via G.Peroni 400/402
00131 Rome
Tel: +390687426211
VD: Marco Basile
JAPAN
Arjo Japan K.K.
9th Floor, Landic Toranomon
2nd Building
3-7-8 Toranomon,
Minato-ku, 105-0001
Tokyo
Tel: +81364356401
VD: Ikuro Yoshizumi
KANADA
Arjo Canada Inc
90-350 Matheson Blvd. West
L5R 3R3 Mississauga
Tel: +9052387880
VD: Chris Gooderham
ArjoHuntleigh Magog Inc
2001 Tanguay
Magog, Quebec, J1X 5Y5
Tel: +8198680441
VD: Jonas Cederhage
KINA
Arjo (Suzhou) medical equipment
trading Co., Ltd.
No. 158 Fangzhou Road, SIP,
Suzhou, Jiangsu
215024 Suzhou, Jiangsu
Tel: +8651269560783
VD: Jessica Zhou
Arjo (Suzhou) Co.,Ltd
No. 158 Fangzhou Road, SIP,
Suzhou, Jiangsu
215024 Suzhou, Jiangsu
Tel: +8651262838966
VD: Kevin Zhao
MEXIKO
Arjo México Equipos Médicos
S.A. de C.V
Prado Sur 140, Piso 1 Int 1D OF
6; Col. Lomas de Chapultepec
IV Seccion; Miguel Hidalgo
11000 CDMX
Tel: +52 (55) 79332387
VD: Juan Carlos Salcedo Chavez
NEDERLÄNDERNA
Arjo Nederland BV
Biezenwei 21
4004 MB TIEL
Tel: +31344640800
VD: Marc Tielens
Huntleigh Holdings BV
Biezenwei 21
4004 MB TIEL
Tel: +31344640800
VD: Christian Merks
NORGE
Arjo Norge AS
Nils Hansensvei 8
0667 Oslo
Tel: +4722080050
VD: Trine Heggen
NYA ZEELAND
Arjo New Zealand Limited
34 Vestey Drive Mt Wellington,
Auckland 1060
PO Box 132262, Sylvia Park
Auckland 1644
Tel: +6495735344
VD: Anthony Blyth
POLEN
ArjoHuntleigh Polska Sp. z o.o.
ul. Ks. Piotra Wawrzyniaka 2,
62-052
Komorniki
Tel: +48616621550
VD: Baromiej Kornaszewski
ArjoHuntleigh AB Sp. z o.o.
ul. Ks. Piotra Wawrzyniaka 2,
62-052
Komorniki
Tel: +461 0 335 48 88
VD: Johan Johannesson
SCHWEIZ
Arjo Switzerland AG
Fabrikstrasse 8
4614 Haegendorf
Tel: +41613379777
VD: Andreas Aerni
SINGAPORE
Arjo South East Asia Pte. Ltd.
31 Kaki Bukit Road 3,
#05-06/07 Techlink,
Lobby B
Singapore 417818
Tel: +6562027366
VD: Michael Luxton
Koncernbolag
148
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
ÖVRIGT
SPANIEN
Arjo Iberia S.L.U.
1–7, Carrer Cabanyes. Poligono
Industrial Can Salvatella
08210 Barbera del valles
(Barcelona)
Tel: +34931315999
VD: Fernando Hernandez
STORBRITANNIEN
Huntleigh (SST) Limited
Arjo Huntleigh House,
Houghton Hall Business Park,
Houghton Regis LU5 5XF
Tel: +441582745767
VD: Khizer Ibrahim
Huntleigh Diagnostics Limited
Arjo Huntleigh House,
Houghton Hall Business Park,
Houghton Regis LU5 5XF
Tel: +441582745767
VD: Khizer Ibrahim
Huntleigh International Holdings
Limited
Arjo Huntleigh House,
Houghton Hall Business Park,
Houghton Regis LU5 5XF
Tel: +441582745767
VD: Khizer Ibrahim
Huntleigh Luton Limited
Arjo Huntleigh House,
Houghton Hall Business Park,
Houghton Regis LU5 5XF
Tel: +441582745767
VD: Khizer Ibrahim
Huntleigh Properties Limited
Arjo Huntleigh House,
Houghton Hall Business Park,
Houghton Regis LU5 5XF
Tel: +441582745767
VD: Khizer Ibrahim
Pegasus Limited
Arjo Huntleigh House,
Houghton Hall Business Park,
Houghton Regis LU5 5XF
Tel: +441582745767
VD: Khizer Ibrahim
1st Call Mobility Limited
Arjo Huntleigh House,
Houghton Hall
Business Park, Houghton
Regis, Dunstable,
Bedfordshire LU5 5XF
Tel: +441279425648
VD: Kevin Dare
ArjoHuntleigh International Limited
Arjo Huntleigh House,
Houghton Hall
Business Park, Houghton
Regis, Dunstable,
Bedfordshire LU5 5XF
Tel: +441582745577
VD: Khizer Ibrahim
Arjo UK Limited
Arjo Huntleigh House,
Houghton Hall
Business Park, Houghton
Regis, Dunstable,
Bedfordshire LU5 5XF
Tel: +441582413104
VD: Kevin Dare
Huntleigh Healthcare Limited
Arjo Huntleigh House,
Houghton Hall
Business Park, Houghton
Regis, Dunstable
LU5 5XF
Tel: +442920485885
VD: Gang Zhang
Huntleigh Technology Limited
Arjo Huntleigh House,
Houghton Hall
Business Park, Houghton
Regis LU5 5XF
Tel: +441582745767
VD: Khizer Ibrahim
SVERIGE
Arjo IP Holding AB
Hans Michelsensgatan 10
211 20 Malmö
Tel: +46 10 335 45 00
VD: Ingrid Carlsson
Arjo Treasury AB
Hans Michelsensgatan 10
211 20 Malmö
Tel: +46 10 335 45 00
VD: Joacim Lindoff
Huntleigh Technology Ltd Filial
Hans Michelsensgatan 10
211 20 Malmö
Tel: +46 10 335 45 00
VD: Joacim Lindoff
Arjo Sverige AB
Hans Michelsensgatan 10
211 20 Malmö
Tel: +46 10 335 45 00
VD: Anker Nystad Wittendorff
ArjoHuntleigh AB
Hans Michelsensgatan 10
211 20 Malmö
Tel: +46 10 335 45 00
VD: Jonas Cederhage
ArjoHuntleigh International AB
Hans Michelsensgatan 10
211 20 Malmö
Tel: +46 10 335 45 00
VD: Christofer Carlsson
SYDAFRIKA
ArjoHuntleigh South Africa Pty Ltd
PO Box 16216
Pretoria North 0116
Tel: +27125272000
VD: Abdullah Ebrahim
Huntleigh Africa Pty Ltd
PO Box 16216
Pretoria North 0116
Tel: +27125272000
VD: Abdullah Ebrahim
Huntleigh Africa Provincial
Sales Pty Ltd
PO Box 16216
Pretoria North 0116
Tel: +27125272000
VD: Abdullah Ebrahim
Arjo Africa Exports (Pty) Ltd
PO Box 16216
Pretoria North 0116
Tel: +27125272000
VD: Abdullah Ebrahim
SYDKOREA
Arjo Korea Co., Ltd.
#402, 4F KD Tower, 125
Wangsimni-ro
Seongdong-gu, Seoul, 04766
Tel: +8225676501
VD: Michael Luxton
TAIWAN
Arjo Taiwan Limited
24F, No.333, Sec 1, Keelung Rd,
Xinyi Dist, Taipei City 11012,
Taiwan (R.O.C.)
11012 Taipei City
Tel: +227210031
VD: Michael Luxton
TJECKIEN
Arjo Czech Republic s.r.o.
Na Strzi 1702/65
140 00 Praha 4
Tel: +420225092388
VD: Konrad Pianko
TYSKLAND
Arjo Deutschland GmbH
Peter-Sander-Strase 10
55252 Mainz-Kastel
Tel: +4961341860
VD: Andreas Aerni
Huntleigh Healthcare GmbH
Ringstrase 54
47533 Kleve
Tel: +49215255111
VD: Rouven Dueckers
USA
Arjo Holding USA, Inc.
2349 W. Lake St.
Addison, IL 60101
Tel: +18003231245
VD: Chris Dorsey
Arjo, Inc.
2349 W. Lake St.
Addison, IL 60101
Tel: +18003231245
VD: Chris Dorsey
Renu Medical, Inc.
830 80th St SW Suite 100
Everett, WA, 98203
Tel: +18003231245
VD: Julien Bouchard
ÖSTERRIKE
Arjo Austria GmbH
Lemboeckgasse 49A/ 4.OG
1230 Vienna
Tel: +43186656
VD: Dieter Lang
KONCERNBOLAG
149
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
ÖVRIGT
Definitioner
Finansiella termer
Arbetande kapital
Genomsnittlig balansomslutning minskat med likvida medel,
övriga avsättningar, leverantörsskulder och övriga icke ränte-
bärande skulder.
Avkastning på arbetande kapital
Rullande tolv månaders rörelseresultat med återläggning av
jämförelsestörande poster i förhållande till arbetande kapital.
Avkastning på eget kapital
Rullande tolv månaders resultat efter skatt i förhållande till
genomsnittligt eget kapital.
Cash conversion
Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till
EBITDA.
EBIT
Rörelseresultat.
EBITA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av immateriella
tillgångar.
EBITA, justerad
EBITA med återläggning av jämrelsestörande poster.
EBITA-marginal
EBITA i förhållande till nettoomsättning.
EBITA-marginal, justerad
EBITA justerad i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA, justerad
EBITDA med återläggning av jämförelsestörande poster.
EBITDA-marginal
EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA-marginal, justerad
EBITDA justerad i förhållande till nettoomttning.
Jämförelsestörande poster
Summan av förvärvs-, omstrukturerings- och integrations-
kostnader samt poster av större karaktär.
Nettoskuldsättningsgrad
Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital.
Nettoskuld / justerad EBITDA, ggr
Genomsnittlig nettoskuld i förhållande till rullande 12 månaders
justerad EBITDA.
Organisk förändring
En finansiell förändring justerad för valutaförändringar, förrv
och avyttringar.
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförlig till moderbolagets aktieägare
i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad
Resultat efter finansiella poster med tillägg för räntekostnader
och återläggning av jämförelsestörande poster i förhållande till
räntekostnader. Beräknas på rullande 12 månaders data.
Rörelsekostnader
Försäljningskostnader, administrationskostnader och forsknings-
och utvecklingskostnader.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i förhållande till nettoomsättning.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Medicinska termer
Blodpropp
Blodproppar bildas när blodet levrar eller koagulerar sig och
formar en propp, vilket kan täppa till blodrl och göra det
svårare för blodet att passera.
DVT – djup ventrombos
Djup ventrombos är den vanligaste formen av ventrombos,
och innebär blodpropp i benens djupa vener.
Ergonomi
Läran om anpassning av arbete och miljö till människans förut-
sättningar för att förebygga ohälsa och olycksfall.
FDA (US Food and Drug Administration)
Den amerikanska myndigheten ansvarig för att skydda och
främja folkhälsan genom regelbundna inspektioner av bland
annat medicintekniska produkter.
IPC (intermittent pneumatic compression)/ kompressionsbehandling
Behandlingsteknik som innebar att man med hjälp av tryck
utifrån med viss frekvens och under viss tid behandlar och
förebygger venösa bensår.
Mobilitet
Kroppens förmåga att röra sig eller att aktivt utföra en rörelse.
Prevention
Förebyggande aktivitet/behandling.
Rehabilitering
Insatser som är utformade för att optimera funktionen och mins-
ka hinder, med sikte mot att återfå maximal funktionalitet efter
skada eller sjukdom.
SEM-skanner (sub epidermal moisture)
En handhållen, portabel och trådlös enhet som mäter vätske-
ansamling i hudens undre lager, för att tidigt identifiera risk för
utveckling av trycksår.
Trycksår
r som orsakas av att blodcirkulationen i ett område förmrats
på grund av ihållande tryck mot huden, oftast som följd av ned-
satt rörlighet.
Venösa och arteriovenösa bensår
r på fötter och underben som inte läker inom sex veckor,
orsakade av förmrat blodflöde i venerna eller i både vener
och artärer.
150
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
ÖVRIGT
VTE – ves tromboembolism
Ventrombos inner blodpropp i vensystemet. Uppstår oftast
i de djupa venerna i benen (djup ventrombos).
Ödem
Svullnad på grund av ansamling av vätska i vävnaderna.
Hållbarhetstermer
Science Based Targets
Vetenskapligt baserade målttningar som i linje med Paris-
avtalet syftar till att sänka en verksamhets växthusgasutsläpp.
Scope 1,2,3
Enligt den internationella beräkningsstandarden GHG Protocol
delas växthusgasutsläpp in i tre ”scopes”, det vill säga omfattning
eller omfång:
Scope 1: Direkta utsläpp (till exempel från egna fordon och
oljepannor)
Scope 2: Indirekta utsläpp fn nätburen energianvändning
(från inköpt el, fjärr värme, fjärrkyla, ånga)
Scope 3: Övriga indirekta utsläpp (till exempel från inköpta
transporter, varor, material och tjänster).
DEFINITIONER
Övriga termer
Arjo MOVE (Mobility Outcome Value Engagement)
Arjos program bestående av utvärderings- och konsultations-
tjänster för att hjälpa vårdinrättningar att förbättra sina kliniska
resultat.
PVC - polyvinylklorid
Polyvinylklorid är en typ av plast som vid förbränning och genom
läckage har negativ påverkan på levande organismer och miljö.
Källhänvisningar
Sidan 17
1. United Nations, Department of Economic and Social Affairs,
Population Division. World Population Prospects: The 2017
Revision. Data applies to total population in Europe, Northern
America, Australia/New Zealand and Japan. https://esa.un.org/
unpd/wpp/DataQuery/ (Accessed January 23, 2018).
Sidan 18
2. Lahmann NA, Tannen A, Kuntz S, Raeder K, Schmitz G, Das-
sen T, Kottner J. Mobility is the key! Trends and associations of
common care problems in German long-term care facilities from
2008 to 2012. Int J Nurs Stud. 2015 Jan;52(1):167-74.
3. Low LF, Fletcher J, Goodenough B et al. A systematic review of
interventions to change staff care practices in order to improve
resident outcomes in nursing homes. PLoS One 2015;10(11).
4. Schaller et al., 2016
Sidan 19
5. Jha AK, Larizgoitia I, Audera-Lopez C et al. The global bur-
den of unsafe medical care: analytic modelling of observational
studies. BMJ Qual Saf. 2013; 22:809-15. Heit JA, O’Fallon WM,
Petterson TM et al. Relative impact of risk factors for deep vein
thrombosis and pulmonary embolism: a population based study.
Arch Intern Med. 2002 Jun 10; 162(11):1245-8.
6. Puthacheary Z, Rawal J, Mcphail M,et al. Acute skeletal muscle
wasting in critical illness. J Am Med Assoc. 2013;310:1591-600.
7. WHO, Global action plan on the public health response to de-
mentia 2017 - 2025, https://iris.who.int/bitstream/handle/106
65/259615/9789241513487-eng.pdf
Sidan 21
8. Impact of Safe Patient Handling Legislation on Musculoskeletal
Disorders Among California Healthcare Workers, Lee et al. (2020)
9. Delay et al. (2012) Padula et al. (2019), Deloitte (2014), Guest
et al. (2018), Al Mutari (2018)
Sidan 24
10. Bryant, R. A., Moore, Z. E. & Iyer, V. 2021. Clinical profile of
the SEM Scanner - Modernizing pressure injury care pathways
using Sub-Epidermal Moisture (SEM) scanning. Expert Rev Med
Devices, 18, 833-847.
11. Bryant, R. A., Moore, Z. E. & Iyer, V. 2021. Clinical profile of
the SEM Scanner - Modernizing pressure injury care pathways
using Sub-Epidermal Moisture (SEM) scanning. Expert Rev Med
Devices, 18, 833-847.
12. American Nurses Association, Health and Safety Survey, 2011
13. American Academy of Nursing (2014) Washington, DC: The
American Academy of Nursing, 2014. https://www.aannet.org/
initiatives/choosingwisely/ immobility-ambulation (Accessed
April 13, 2022).
151
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNINGÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
KONCERNEN
ÖVRIGT
Hållbarhetsindex
Börsåret för Arjo-aktien
Arjos B-aktie noterades på Nasdaq Stockholm den 12 december 2017
och ingår i segmentet Nasdaq Nordic Large Cap. Vid årets slut 2023
uppgick antalet aktieägare till 39 131.
Aktiens utveckling
Vid utgången av året noterades Arjo-aktien till 39,40 kronor.
gsta betalkurs för Arjo-aktien under 2023 var 49 kronor
den 2023-07-21 och lägsta var 34,20 kronor den 2023-
10-27. Vid utngen av året uppgick börsvärdet till 10,7
miljarder kronor, att jämföra med 10,6 miljarder kronor vid
utgången av 2022. Antalet omsatta aktier på Nasdaq-bör-
sen under året var 147,7 miljoner.
Aktiekapital och ägarförhållanden
Aktiekapitalet i Arjo uppgick vid utgången av 2023 till 90
789 858 kronor fördelat på 272 369 573 aktier. Samtliga
aktier har lika rätt till utdelning. En A-aktie har tio röster och
en B-aktie en röst. Huvudägare är Carl Bennet AB som vid
utgången av 2023 stod för ett ägande om 25,0 procent av
kapitalet och 53,2 procent av rösterna.
Utdelningspolitik
Arjos styrelse har antagit en utdelningspolicy som innebär
att framtida utdelningar kommer att anpassas till Arjos
resultatnivå, finansiella ställning och framtida utvecklings-
möjligheter. Målsättningen är att utdelningen ska motsvara
3060 procent av nettoresultatet efter skatt. Arjos styrelse
och VD föreslår en utdelning för 2023 om 0,90 kronor per
aktie. Vinstutdelningen uppgår således till sammanlagt
245 Mkr (232) och motsvarar 51 procent av nettoresultatet
efter skatt.
Aktieägarinformation
Finansiell information om Arjo finns på koncernens hemsida,
www.arjo.com. Frågor kan även ställas direkt till Arjos funk-
tion för investerarrelationer. Årsredovisning, delårsrappor-
ter och annan information från koncernens huvudkontor kan
beställas via telefon, hemsida eller e-post.
klarhus som följer Arjo
ABG Sundal Collier, Carnegie, DNB, Danske Bank, Handels-
banken, Nordea, Pareto Securities och SEB Enskilda.
Arjos funktion för investerarrelationer
Arjos IR-funktion har till uppgift att kontinuerligt ge uppda-
teringar om bolagets utveckling till investerare, aktieägare,
finansanalytiker och media. Information kring Arjos resultat
och finansiella ställning lämnas primärt i samband med
publiceringen av delårsrapporter och tillhörande telefonkon-
ferenser, där analytiker, investerare och media ges möjlighet
att ställa frågor om bolaget. I samband med utgivningen
av dessa rapporter, eller vid ytterligare tillfällen, anordnas
även investerarseminarier och konferenser vilket erbjuder
fler analytiker och potentiella investerare att få en djupare
inblick och förståelse om bolaget. Några av de ämnen som
varit i fokus från investerare och analytiker under 2023
inkluderar Arjos marknadsutveckling i USA, bolagets
exponering mot obesitasvård samt frågor om bolagets
trycksårsförebyggande lösningar.
0
10
20
30
40
50
60
250
500
750
1 250
1 000
1 500
Omsatt antal aktier i 1 000-tal per månad
Arjo B OMX Stockholm_PI (normaliserad)
0
JAN FEB MAR APR JUN JUL AUGMAJ SEP OKT NOV DEC
Aktienotering: Nasdaq Stockholm, Large Cap
Totalt antal aktier: 272 369 573
Börsvärde per den 31 december 2023:
10,7 miljarder kronor
Betalkurs per den 31 december 2023:
39,40 kronor
Tickerkoder: Reuters: ARJOb.ST;
Bloomberg: ARJOB SS
152
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
ARJO-AKTIEN
Data per aktie
2023 2022
1)
Vinst per aktie efter skatt 1,76 1,65
Börskurs 31 december 39,40 38,94
Kassaflöde från den löpande
verksamheten/aktie 7,57 3,04
Utdelning
2)
0,90 0,85
Direktavkastning, % 2,3 2,2
P/E tal 22,4 23,6
Eget kapital per aktie 27,8 27,3
Genomsnittligt antal aktier (milj st) 272,4 272,4
Antal aktier, 31 december (milj st) 272,4 272,4
1. Jämförelsetalen för 2022 har räknats om, se not 30 Omräkning gällande
internvinstberäkning.
2. Av styrelsen föreslagen utdelning
Ägarstruktur 2023
Storleksklass Kapital Röster
Antal kända
ägare
Andel av kända
ägare
1–1000 2,78% 1,73% 32 416 82,84%
1 001–5 000 4,19% 2,61% 5 342 13,65%
5 001–20 000 3,61% 2,25% 1 028 2,63%
20 001–100 000 3,71% 2,31% 228 0,58%
100 001–500 000 5,95% 3,71% 67 0,17%
500 001–5 000 000 25,38% 15,84% 43 0,11%
5 000 001–20 000 000 12,73% 7,95% 5 0,01%
20 000 001– 34,69% 59,23% 2 0,01%
Okänd innehavsstorlek 6,97% 4,35% N/A N/A
Totalt 100% 100% 39 131 100%
Källa: Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från flera källor, bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
Aktiekapitalets fördelning
Arjo A Arjo B Total
Aktier, st 18 217 200 254 152 373 272 369 573
Röster, st 182 172 000 254 152 373 436 324 373
Kapital, % 6,7% 93,3% 100,0%
Röster, % 41,8% 58,2% 100,0%
Ägare per kategori
Kapital %
Svenska ägare 71,17%
Privatpersoner 14,49%
Institutioner 21,91%
Fondbolag 6,20%
Övriga 28,57%
Utländska ägare 21,86%
Institutioner 2,73%
Fondbolag 18,48%
Övriga 0,65%
Okänd ägartyp 6,97%
Arjos största ägare per 31 december 2023
Arjo A Arjo B Kapital Röster
Carl Bennet AB 18 217 200 49 902 430 25,0% 53,2%
Fjärde AP-fonden 26 364 094 9,7% 6,0%
Vanguard 8 152 770 3,0% 1,9%
Första AP-fonden 7 700 000 2,8% 1,8%
Svolder 7 500 000 2,8% 1,7%
Dimensional Fund Advisors 5 796 819 2,1% 1,3%
Norges Bank 5 544 029 2,0% 1,3%
Tredje AP-fonden 4 977 618 1,8% 1,1%
SEB Fonder 4 826 726 1,8% 1,1%
Handelsbanken Fonder 4 332 700 1,6% 1,0%
202020192018 202320222021
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
Antal aktieägare 31 december 2023
20192018 2023
1)
202220212020
0
0,25
0,50
0,75
1,25
1,00
1,50
Utdelningshistorik
Antal aktieägare,
2018–2023
Utdelningshistorik
Ägarfördelning per land,
31 december 2023
Sverige 71,18 %
USA 10,06 %
Norge 3,62 %
Storbritannien 2,55 %
Luxemburg 2,30 %
Övriga 10,29 %
Ägarfördelning per land,
31 december 2023
1. Av styrelsen föreslagen utdelning
153
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
ARJO-AKTIEN
Övrig information
Distributionspolicy
Den tryckta versionen av Arjo AB:s års- och hållbarhetsredo-
visning distribueras endast till de aktieägare som uttryckligen
begärt en sådan. Års- och hållbarhetsredovisningen finns även
tillgänglig i sin helhet på koncernens hemsida: www.arjo.com
Läsanvisningar
I års- och hållbarhetsredovisningen benämns Arjokoncernen
som Arjo.
Sifferuppgifterna inom parentes avser, om inget annat anges,
2022 års verksamhet.
Svenska kronor (SEK) används genomgående.
Miljoner kronor förkortas Mkr.
Samtliga belopp avser Mkr, om inget annat anges.
De i års- och hållbarhetsredovisningen redovisade uppgifterna
avseende marknader, konkurrens och framtida tillväxt är Arjos
bedömningar och baseras främst på en kombination av externt
material och internt framtaget material.
Totalsumman i tabeller och räkningar summerar inte alltid
på grund av avrundningsdifferenser. Syftet är att varje delrad
ska överensstämma med sin ursprungskälla och därför kan
avrundningsdifferenser uppstå på totalsumman.
Årsstämma
Årsstämma kommer att hållas den 18 april 2024, med möjlighet
till poströstning. För vidare information angående årsstämman
samt anmälan se Arjos hemsida: www.arjo.com.
Valberedning
I Arjos delårsrapport för det tredje kvartalet 2023 fanns upplys-
ningar om hur aktieägare ska gå till väga för att lämna förslag till
Arjos valberedning respektive få ett ärende behandlat på års-
stämman.
Utdelning
Arjos styrelse och VD föreslår en utdelning för 2023 uppgående
till 0,90 kr (0,85) per aktie. Vinstutdelningen uppgår således till
sammanlagt 245 Mkr (232). Föreslagen avstämningsdag är den
22 april 2024. Euroclear räknar med att sända utdelningen till
aktie ägarna med start den 25 april 2024.
Finansiell information
Uppdaterad information rörande exempelvis Arjos aktie och
bolagsstyrning finns på Arjos hemsida: www.arjo.com. Års- och
hållbarhetsredovisning, bokslutskommuniké och kvartalsrap-
porter publiceras på svenska och engelska och finns tillgängliga
för nedladdning på www.arjo.com. En tryckt version av års- och
hållbarhetsredovisningen kan även beställas från: Arjo AB, Att:
Informationsavdelningen, Hans Michelsensgatan 10, SE-211 20,
Malmö eller via telefonnummer: +46 (0) 10 335 4500.
För räkenskapsåret 2024 kommer följande
information att publiceras:
18 april, 2024 Delårsrapport januari–mars
18 april, 2024 Årsstämma
12 juli, 2024 Delårsrapport januari–juni
17 oktober 2024 Delårsrapport januari–september
30 januari 2025 Bokslutskommuniké 2024
Mars–april 2025 Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Framtidsinriktad information
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information
som baseras på nuvarande förväntningar från Arjos ledning.
Även om ledningen bemer att förväntningarna som fram-
r av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan
ingen garanti lämnas på att dessa förväntningar kommer
att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan framtida utfall
variera väsentligt jämfört med vad som framgår i den
framtidsinriktade informationen beroende på bland annat
förändrade förutsättningar avseende konjunkturcykler,
marknad och konkurrens, föndringar i lagkrav och andra
politiska åtgärder samt variationer i valutakurser.
Kontaktinformation
Sara Ehinger
VP Investor Relations & Corporate Communications
Email: sara.ehinger@arjo.com
Arjo-koncernens huvudkontor
Box 48, Hans Michelsensgatan 10
201 20 Malmö
Telefon: +46 10 335 4500
www.arjo.com
Organisationsnummer 559092-8064
154
ARJO ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
STRATEGI BOLAGSSTYRNING KONCERNENÖVERSIKT 2023 HÅLLBARHET
RISKER
EMPOWERING MOVEMENT – genom att skapa möjligheter för ökad rörlighet
bidrar Arjo till en bättre vård för personer med utmaningar relaterade till mobilitet.
Arjos resa startade 1957 med entreprenören och grundaren Arne Johansson. När han till fullo
förstod de påfrestningar hans fru utstod i sitt arbete som sjuksköterska, hade han funnit sin
livsuppgift – att utveckla utrustning som underlättar säker förflyttning av patienter. De första
Arjoprodukterna såg dagens ljus, och det skulle komma många, många fler. Idag skapar våra
lösningar möjlighet till ökad mobilitet i vårdmiljöer över hela världen.
I över 65 år har vi haft ett nära samarbete med vårdgivare, vilket gett oss en djup förståelse
för vardagens utmaningar. Tillsammans har vi strävat efter att minimera patient problem som
förlorad muskelstyrka, blodproppar, tryckskador, fallskador, nedstämdhet och depression
samt belastningsskador hos personalen. Våra produkter och lösningar för patientförflyttning,
hygien, desinfektion, diagnostik, behandling av bensår, förebyggande av tryckskador och
blodpropp samt våra sjukvårdssängar – är alla utformade för att främja mobilitet, säkerhet
och värdighet i alla vårdsituationer.
Arjo AB · Org.Nr. 559092-8064 · Hans Michelsensgatan 10 · 211 20 Malmö · Sverige
www.arjo.com