/Tusental USD/ | Not | 2024 | 2023 |
| Resultat från finansiella tillgångar värderade till | |||
verkligt värde via resultaträkningen* | 4 | - | |
Övriga rörelseintäkter | |||
Rörelsens kostnader | 5, 6 | - | - |
Rörelseresultat | - | ||
| Finansiella intäkter och kostnader | |||
Ränteintäkter | 7 | ||
Räntekostnader | 7 | - | - |
Valutakursvinster/-förluster, netto | - | ||
Totala finansiella intäkter och kostnader | - | ||
Resultat före skatt | - | ||
Skatt | 8 | - | |
Årets resultat | - | ||
Resultat per aktie (USD) | 21 | - | |
Resultat per aktie efter utspädning (USD) | 21 | - |
/Tusental USD/ | 2024 | 2023 |
Årets resultat | - | |
| Årets övriga totalresultat | ||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | ||
Valutaomräkningsdifferenser | ||
Övrigt totalresultat för året | ||
Summa totalresultat för året | - |
/Tusental USD/ | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Hyreslokaler och inventarier | 9 | ||
Totala materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde | |||
via resultaträkningen | 10, 11, 12 | ||
Totala finansiella anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Skattefordringar | |||
Övriga kortfristiga fordringar | 10, 13 | ||
Likvida medel | 10, 14 | ||
Totala omsättningstillgångar | |||
Totala tillgångar |
/Tusental USD/ | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Eget kapital (inklusive årets resultat) | |||
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande skulder | |||
Långfristiga skulder och leasingskulder | 10, 15 | ||
Totala långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristig del av långfristiga skulder | 10, 15 | ||
Övriga kortfristiga skulder och leasingskulder | 16 | ||
Upplupna kostnader | 17 | ||
Totala kortfristiga skulder | |||
Totalt eget kapital och skulder |
/Tusental USD/ | Not | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital | Balanserat resultat | Totalt |
Eget kapital per 1 januari 2023 | |||||
Resultat för året 1 januari 2023–31 december 2023 | |||||
| Årets övriga totalresultat | |||||
Valutaomräkningsdifferenser | |||||
Summa totalresultat för året 1 januari 2023–31 december 2023 | |||||
| Transaktioner med aktieägare: | |||||
Nyemission | |||||
Nyemission, kostnad | - | - | |||
| Värde på anställdas tjänster: | |||||
- Långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram | 19 | - | |||
Totalt transaktioner med aktieägare | |||||
Eget kapital per 31 december 2023 | |||||
Eget kapital per 1 januari 2024 | |||||
Resultat för året 1 januari 2024–31 december 2024 | - | - | |||
| Årets övriga totalresultat | |||||
Valutaomräkningsdifferenser | |||||
Summa totalresultat för året 1 januari 2024–31 december 2024 | - | - | |||
| Värde på anställdas tjänster: | |||||
- Långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram | 19 | ||||
Totalt transaktioner med aktieägare | |||||
Eget kapital per 31 december 2024 |
/Tusental USD/ | Not | 2024 | 2023 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | - | ||
| Justering för: | |||
Ränteintäkter | - | - | |
Räntekostnader | |||
Valutakursvinster/-förluster | - | ||
Avskrivningar | |||
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | - | ||
Övriga icke-kassaflödespåverkande poster | - | ||
Förändringar i kortfristiga fordringar | |||
Förändringar i kortfristiga skulder | - | ||
Kassaflöde använt i den löpande verksamheten | - | - | |
Investeringar i finansiella tillgångar | - | - | |
Försäljning av finansiella tillgångar | |||
Utdelningsintäkter och kupongränta | |||
Ränteintäkter netto | |||
Betald skatt | - | - | |
Totalt kassaflöde använt i den löpande verksamheten | - | ||
| Kassaflöde använt för investeringar | |||
Investeringar i kontorsinventarier | |||
Totalt kassaflöde använt för investeringar | |||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Nyemission, netto | |||
Upptagna lån | 15 | ||
Återbetalda lån | 15 | - | - |
Betald ränta på lån | 15 | - | - |
Återbetalning av leasingskulder | 9 | - | - |
Inbetalningar från/till LTIP till anställda | - | ||
Totalt kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | ||
Förändring av likvida medel | - | - | |
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut |
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |||||
SEK | EUR | GBP | SEK | EUR | GBP | |
Finansiella till- gångar värderade | ||||||
till verkligt värde | 24 156 258 293 | 57 387 | 30 218 341 927 | 44 635 | ||
Likvida medel | 10 486 | 2 169 | 65 | 34 849 | 197 | 60 |
| Övriga kortfristiga | ||||||
fordringar | 490 | 137 | – | 682 | – | – |
| Långfristiga | ||||||
skulder | -76 496 | – | – -120 239 | 10 | – | |
| Övriga kortfristiga | ||||||
skulder | -171 | -18 | – | -32 224 | -36 | -1 |
2024 | 2023 | |
SEK/USD | 0,091 | 0,100 |
EUR/USD | 1,044 | 1,105 |
GBP/USD | 1,259 | 1,272 |
Avtalade kassaflöden /mln/ | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Upplåning 3–12 månader | 5,3 | 36,4 |
Upplåning 1–2 år | 7,0 | 122,3 |
Upplåning 3–6 år | 82,3 | 0,6 |
Företag | Värderingsmetod | Multipel, | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Förflyttningar | Flytt till/ | Senaste transaktion | Förändring verkligt |
| jämförelsegrupp | (från) nivå 3 | till marknadspris | värde nivå 3 | ||||||
Ingående värde nivå 3, 1 jan 2024 | 699 276 | ||||||||
Förändring verkligt värde nivå 3 | -78 663 | ||||||||
BlaBlaCar | Intäktsmultipel | 5,1 | – | – | 208 486 | Ingen förändring | – | Apr 2023 | -69 104 |
Voi | EBITDA-multipel | 15,4 | – | – | 101 216 | Ingen förändring | 24 185 | Mar 2024 | -318 |
Gett | Senaste transaktion | – | – | 83 058 | – | Från nivå 3 till nivå 2 | -96 313 | Maj 2024 | – |
Numan | Intäktsmultipel | 1,8 | – | – | 45 483 | Ingen förändring | – | Aug 2021 | 13 108 |
HousingAnywhere | Intäktsmultipel | 5,0 | – | – | 42 763 | Ingen förändring | – | Aug 2024 | -9 992 |
Breadfast | Senaste transaktion | – | – | 23 141 | – | Ingen förändring | – | Maj 2024 | – |
Bokadirekt | Intäktsmultipel | 7,7 | – | – | 20 997 | Ingen förändring | – | Dec 2021 | 1 979 |
NV Fund 1 & 2 1 | Substansvärde | – | – | – | 19 851 | Ingen förändring | – | Dec 2023 | -1 123 |
Wasoko | Intäktsmultipel | 1,5 | – | – | 10 412 | Ingen förändring | – | Feb 2022 | -514 |
Flo/Palta, genom GHE II | Mix | – | – | – | 9 790 | Ingen förändring | – | Aug 2024 | 3 437 |
Hungry Panda | Intäktsmultipel | 0,9 | – | – | 7 638 | Ingen förändring | – | Dec 2021 | -577 |
Collectiv Food | Senaste transaktion | – | – | 6 214 | – | Från nivå 3 till nivå 2 | -5 222 | Dec 2024 | – |
Merro | Mix | 3,9 | – | – | 5 866 | Ingen förändring | – | Jun 2016 | -1 245 |
VNV Pioneer 2 | Intäktsmultipel | – | – | – | 5 832 | Ingen förändring | -2 541 | – | -518 |
Olio | Intäktsmultipel | 10,8 | – | – | 5 313 | Ingen förändring | – | Aug 2021 | -104 |
Tise | Intäktsmultipel | 2,5 | – | – | 4 955 | Ingen förändring | – | Jul 2022 | -40 |
Swvl | Noterat bolag | – | 3 691 | – | – | Ingen förändring | – | – | – |
Alva | Intäktsmultipel | 5,6 | – | – | 3 682 | Ingen förändring | – | Maj 2023 | -451 |
Glovo | Substansvärde | – | – | – | 3 593 | Ingen förändring | -2 213 | Apr 2021 | 516 |
Baly | Intäktsmultipel | 2,8 | – | – | 3 526 | Ingen förändring | – | Sep 2021 | 114 |
Borzo | Intäktsmultipel | 2,3 | – | – | 2 734 | Ingen förändring | – | Jul 2021 | -2 053 |
Myelin II | Substansvärde | – | – | – | 2 320 | Ingen förändring | 600 | Okt 2024 | -47 |
El Basharsoft (Wuzzuf, Forasna) | Intäktsmultipel | 3,6 | – | – | 2 122 | Ingen förändring | – | Jul 2022 | -962 |
UAB Ovoko | Senaste transaktion | – | – | 1 793 | – | Från nivå 3 till nivå 2 | -714 | Jun 2024 | – |
YouScan | Intäktsmultipel | 5,0 | – | – | 1 782 | Ingen förändring | – | Feb 2015 | 476 |
Naseeb Networks (Rozee, Mihnati) | Intäktsmultipel | 3,6 | – | – | 1 671 | Ingen förändring | – | Dec 2021 | -367 |
Shohoz | Intäktsmultipel | 3,3 | – | – | 1 639 | Ingen förändring | – | Maj 2023 | 246 |
No Traffic | Senaste transaktion | – | – | 1 638 | – | Ingen förändring | – | Sep 2024 | – |
Pale Blue Dot | Substansvärde | – | – | – | 1 617 | Ingen förändring | 258 | Dec 2024 | 70 |
Vezeeta | Intäktsmultipel | 3,5 | – | – | 1 593 | Ingen förändring | – | Sep 2022 | -242 |
Ballroom Aps | Intäktsmultipel | 3,2 | – | – | 1 139 | Från nivå 2 till nivå 3 | 397 | Apr 2023 | 742 |
YUV | Senaste transaktion | – | – | 1 000 | – | Ingen förändring | – | Jul 2024 | – |
Investeringar under 1 miljon USD 3 | – | 1 618 | 3 217 | 4 482 | -12 644 | ||||
HousingAnywhere, lån | Konvertibel | – | – | – | 1 249 | Ingen förändring | 1 092 | Aug 2024 | -53 |
Voi, lån | Konvertibel | – | – | – | – | Ingen förändring | -19 185 | Mar 2024 | 716 |
Konvertibellån under 1 miljon USD 4 | – | 500 | 378 | -4 576 | 286 | ||||
Likviditetshantering | – | – | 357 | – | Ingen förändring | – | – | – | |
Totalt | 3 691 | 119 319 | 520 863 | -99 750 | -78 663 | ||||
Utgående balans nivå 3, 31 dec 2024 | 520 863 |
Företag | Värderingsmetod | Multipel, | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Förflyttningar | Flytt till/ | Senaste transaktion | Förändring verkligt |
| jämförelsegrupp | (från) nivå 3 | till marknadspris | värde nivå 3 | ||||||
Ingående värde nivå 3, 1 jan 2023 | 654 625 | ||||||||
Förändring verkligt värde nivå 3 | 58 503 | ||||||||
BlaBlaCar | Intäktsmultipel | 7,3 | – | – | 277 591 | Ingen förändring | 27 310 | Apr 2023 | 108 379 |
Gett | EBITDA-multipel | 17,3 | – | – | 96 313 | Ingen förändring | – | Aug 2022 | -29 999 |
Voi | Intäktsmultipel | 3,2 | – | – | 77 348 | Ingen förändring | – | Aug 2021 | -6 323 |
HousingAnywhere | Intäktsmultipel | 6,9 | – | – | 52 755 | Ingen förändring | 1 302 | Mar 2023 | 11 520 |
Booksy | Senaste transaktion | – | – | 43 551 | – | Från nivå 3 till nivå 2 | -41 921 | Nov 2023 | – |
Numan | Intäktsmultipel | 4,0 | – | – | 32 375 | Ingen förändring | – | Aug 2021 | 982 |
Breadfast | Senaste transaktion | – | – | 23 097 | – | Från nivå 3 till nivå 2 | -16 700 | Mar 2023 | – |
NV Fund 1 & 2 1 | Substansvärde | – | – | – | 20 974 | Ingen förändring | 220 | Dec 2023 | -229 |
Bokadirekt | Intäktsmultipel | 7,7 | – | – | 19 017 | Ingen förändring | – | Dec 2021 | 3 251 |
Wasoko | Intäktsmultipel | 1,6 | – | – | 10 926 | Ingen förändring | – | Feb 2022 | -10 138 |
VNV Pioneer 2 | Intäktsmultipel | – | – | – | 8 891 | Ingen förändring | 105 | – | -2 141 |
Hungry Panda | Intäktsmultipel | 0,9 | – | – | 8 215 | Ingen förändring | – | Dec 2021 | -3 556 |
JamesEdition | Intäktsmultipel | 6,9 | – | – | 7 568 | Ingen förändring | – | Mar 2022 | 1 475 |
Merro | Mix | 5,6 | – | – | 7 112 | Ingen förändring | – | Jun 2016 | 2 371 |
Flo/Palta, genom GHE II | Intäktsmultipel | – | – | – | 6 353 | Ingen förändring | – | Feb 2022 | -317 |
Olio | Intäktsmultipel | 9,9 | – | – | 5 417 | Från nivå 2 till nivå 3 | 13 906 | Aug 2021 | -8 488 |
Glovo | Substansvärde | 1,0 | – | – | 5 289 | Ingen förändring | – | Apr 2021 | -743 |
Collectiv Food | Intäktsmultipel | 2,0 | – | – | 5 222 | Ingen förändring | – | Jul 2021 | 658 |
Tise | Intäktsmultipel | 2,5 | – | – | 4 995 | Ingen förändring | – | Jul 2022 | -194 |
Borzo | Intäktsmultipel | 2,6 | – | – | 4 787 | Ingen förändring | – | Jul 2021 | -2 235 |
Alva | Intäktsmultipel | 6,4 | – | – | 4 132 | Ingen förändring | 238 | Maj 2023 | -382 |
Baly | Intäktsmultipel | 2,0 | – | – | 3 411 | Från nivå 2 till nivå 3 | 1 000 | Sep 2021 | 2 411 |
El Basharsoft (Wuzzuf, Forasna) | Intäktsmultipel | 4,8 | – | – | 3 084 | Ingen förändring | – | Jul 2022 | 943 |
Stardots | Senaste transaktion | – | – | 2 402 | – | Ingen förändring | – | Aug 2023 | – |
Mathem/Oda | Senaste transaktion | – | – | 2 338 | – | Ny investering | – | Jun 2023 | – |
Naseeb Networks (Rozee, Mihnati) | Intäktsmultipel | 4,8 | – | – | 2 038 | Ingen förändring | – | Dec 2021 | -1 389 |
Vezeeta | Intäktsmultipel | 4,0 | – | – | 1 835 | Ingen förändring | – | Okt 2022 | -3 451 |
Myelin II | Substansvärde | – | – | – | 1 767 | Ingen förändring | 600 | Sep 2023 | 28 |
Shohoz | Intäktsmultipel | 3,2 | – | – | 1 393 | Ingen förändring | – | Maj 2023 | 1 393 |
Cirplus | Intäktsmultipel | – | – | – | 1 332 | Från nivå 2 till nivå 3 | 1 595 | Dec 2021 | -262 |
2xN Lux | Substansvärde | 1,0 | – | – | 1 318 | Ingen förändring | -149 | Okt 2022 | -112 |
YouScan | Intäktsmultipel | 3,9 | – | – | 1 306 | Ingen förändring | – | Feb 2015 | -100 |
Pale Blue Dot | Substansvärde | – | – | – | 1 289 | Ingen förändring | 445 | Jun 2023 | -116 |
Carla | Senaste transaktion | – | – | 1 194 | – | Från nivå 3 till nivå 2 | -1 896 | Dec 2023 | – |
Aspect | Senaste transaktion | – | – | 1 000 | – | Ny investering | – | Jan 2023 | – |
YUV | Senaste transaktion | – | – | 1 000 | – | Ny investering | – | Maj 2023 | – |
No Traffic | Senaste transaktion | – | – | 1 000 | – | Ny investering | – | Maj 2023 | – |
Investeringar under 1 miljon USD 3 | 968 | 1 538 | 1 877 | 12 | -5 883 | ||||
Voi, lån | Konvertibel | – | – | – | 18 469 | Ingen förändring | – | Dec 2021 | 683 |
Borzo, lån | Konvertibel | – | – | – | 3 015 | Ingen förändring | – | Aug 2022 | 375 |
Collectiv Food, lån | Konvertibel | – | – | – | 1 653 | Ingen förändring | 383 | Aug 2023 | 67 |
Konvertibellån under 1 miljon USD 4 | – | – | 210 | -300 | 24 | ||||
Likviditetshantering | – | – | 2 973 | – | Ingen förändring | – | – | – | |
Totalt | 968 | 80 093 | 699 276 | -13 850 | 58 503 | ||||
Utgående balans nivå 3, 31 dec 2023 | 699 276 |
Företag | Investerat belopp | Ägarandel, % | Känslighet i värderingar | Värderingsmetod | ||||
-15% | -10% | 2024 | +10% | +15% | ||||
BlaBlaCar | 204 018 | 14,1 | 178 228 | 188 314 | 208 486 | 228 659 | 238 745 | Intäktsmultipel |
Voi | 105 935 | 20,9 | 85 225 | 90 555 | 101 216 | 111 876 | 117 206 | EBITDA multipel |
Numan | 9 018 | 17,0 | 38 064 | 40 537 | 45 483 | 50 428 | 52 901 | Intäktsmultipel |
HousingAnywhere | 23 301 | 29,0 | 35 245 | 37 751 | 42 763 | 47 775 | 50 281 | Intäktsmultipel |
Bokadirekt | 21 887 | 14,8 | 18 237 | 19 157 | 20 997 | 22 836 | 23 756 | Intäktsmultipel |
NV Fund 1 & 2 1 | 21 384 | – | 16 873 | 17 866 | 19 851 | 21 836 | 22 828 | Substansvärde |
Wasoko | 22 500 | 2,4 | 8 864 | 9 380 | 10 412 | 11 444 | 11 960 | Intäktsmultipel |
Flo/Palta, genom GHE II | 8 857 | 22,0 | 8 322 | 8 811 | 9 790 | 10 769 | 11 259 | Mix |
Hungry Panda | 16 893 | 4,0 | 6 281 | 6 733 | 7 638 | 8 543 | 8 995 | Intäktsmultipel |
Merro | 8 763 | 6,3 | 5 167 | 5 400 | 5 866 | 6 333 | 6 566 | Mix |
VNV Pioneer 2 | 5 832 | – | 4 957 | 5 249 | 5 832 | 6 415 | 6 707 | Intäktsmultipel |
Olio | 14 746 | 11,0 | 4 644 | 4 867 | 5 313 | 5 759 | 5 982 | Intäktsmultipel |
Tise | 6 855 | 8,3 | 4 331 | 4 539 | 4 955 | 5 371 | 5 579 | Intäktsmultipel |
Alva | 5 206 | 9,9 | 3 154 | 3 330 | 3 682 | 4 034 | 4 210 | Intäktsmultipel |
Glovo | 6 200 | 100,0 | 3 054 | 3 233 | 3 593 | 3 952 | 4 132 | Substansvärde |
Baly | 1 000 | 3,4 | 3 004 | 3 178 | 3 526 | 3 874 | 4 048 | Intäktsmultipel |
Borzo | 21 390 | 17,3 | 2 493 | 2 573 | 2 734 | 2 895 | 2 976 | Intäktsmultipel |
Myelin II | 2 400 | 100,0 | 1 972 | 2 088 | 2 320 | 2 552 | 2 668 | Substansvärde |
El Basharsoft (Wuzzuf, Forasna) | 5 812 | 25,7 | 1 828 | 1 926 | 2 122 | 2 318 | 2 416 | Intäktsmultipel |
YouScan | 9 094 | 18,8 | 1 498 | 1 593 | 1 782 | 1 972 | 2 066 | Intäktsmultipel |
Naseeb Networks (Rozee, Mihnati) | 4 751 | 27,3 | 1 422 | 1 505 | 1 671 | 1 837 | 1 921 | Intäktsmultipel |
Shohoz | 9 404 | 31,6 | 1 463 | 1 522 | 1 639 | 1 756 | 1 815 | Intäktsmultipel |
Pale Blue Dot | 1 721 | 100,0 | 1 374 | 1 455 | 1 617 | 1 778 | 1 859 | Substansvärde |
Vezeeta | 9 441 | 9,0 | 1 382 | 1 452 | 1 593 | 1 733 | 1 803 | Intäktsmultipel |
Ballroom Aps | 439 | 8,2 | 961 | 1 020 | 1 139 | 1 257 | 1 316 | Intäktsmultipel |
Investeringar under 1 miljon USD 3 | 35 865 | 2 933 | 3 028 | 3 217 | 3 406 | 3 501 | ||
HousingAnywhere, lån | 1 278 | – | 1 062 | 1 124 | 1 249 | 1 374 | 1 437 | Konvertibel |
Konvertibellån under 1 miljon USD 4 | 377 | 321 | 340 | 378 | 415 | 434 | ||
Totalt nivå 3 | 584 368 | 442 358 | 468 526 | 520 863 | 573 199 | 599 367 |
Kategori | Företag | Ingående balans, | Investeringar/ | Förändring i | Utgående balans, | Värderingsmetod |
1 | jan 2024 | (avyttringar), netto | verkligt värde | 31 dec 2024 | ||
Transport | BlaBlaCar | 277 591 | – | -69 104 | 208 486 | Intäktsmultipel |
Transport | Voi | 77 348 | 24 185 | -318 | 101 216 | EBITDA multipel |
Transport | Gett | 96 313 | – | -13 254 | 83 058 | Senaste transaktion |
Digital hälsa | Numan | 32 375 | – | 13 108 | 45 483 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | HousingAnywhere | 52 755 | – | -9 992 | 42 763 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Breadfast | 23 097 | – | 45 | 23 141 | Senaste transaktion |
Marknadsplats | Bokadirekt | 19 017 | – | 1 979 | 20 997 | Intäktsmultipel |
Övrigt | NV Fund 1 & 2 1 | 20 974 | – | -1 123 | 19 851 | Substansvärde |
Marknadsplats | Wasoko | 10 926 | – | -514 | 10 412 | Intäktsmultipel |
Digital hälsa | Flo/Palta, genom GHE II | 6 353 | – | 3 437 | 9 790 | Mix |
Marknadsplats | Hungry Panda | 8 215 | – | -577 | 7 638 | Intäktsmultipel |
Övrigt | Collectiv Food | 5 222 | 2 030 | -1 038 | 6 214 | Senaste transaktion |
Marknadsplats | Merro | 7 112 | – | -1 245 | 5 866 | Mix |
Övrigt | VNV Pioneer 2 | 8 891 | -2 541 | -518 | 5 832 | Intäktsmultipel |
Övrigt | Olio | 5 417 | – | -104 | 5 313 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Tise | 4 995 | – | -40 | 4 955 | Intäktsmultipel |
Transport | Swvl | 968 | – | 2 722 | 3 691 | Noterat bolag |
Marknadsplats | Alva | 4 132 | – | -451 | 3 682 | Intäktsmultipel |
Övrigt | Glovo | 5 289 | -2 213 | 516 | 3 593 | Substansvärde |
Övrigt | Baly | 3 411 | – | 114 | 3 526 | Intäktsmultipel |
Transport | Borzo | 4 787 | – | -2 053 | 2 734 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Myelin II | 1 767 | 600 | -47 | 2 320 | Substansvärde |
Marknadsplats | El Basharsoft (Wuzzuf, Forasna) | 3 084 | – | -962 | 2 122 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | UAB Ovoko | 714 | – | 1 079 | 1 793 | Senaste transaktion |
Övrigt | YouScan | 1 306 | – | 476 | 1 782 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Naseeb Networks (Rozee, Mihnati) | 2 038 | – | -367 | 1 671 | Intäktsmultipel |
Transport | Shohoz | 1 393 | – | 246 | 1 639 | Intäktsmultipel |
Transport | No Traffic | 1 000 | – | 638 | 1 638 | Senaste transaktion |
Övrigt | Pale Blue Dot | 1 289 | 258 | 70 | 1 617 | Substansvärde |
Digital hälsa | Vezeeta | 1 835 | – | -242 | 1 593 | Intäktsmultipel |
Övrigt | Ballroom Aps | 397 | – | 742 | 1 139 | Intäktsmultipel |
Övrigt | YUV | 1 000 | – | – | 1 000 | Senaste transaktion |
Investeringar under 1 miljon USD 3 | 63 007 | -45 598 | -12 574 | 4 835 | ||
Marknadsplats | HousingAnywhere, lån | 210 | 1 092 | -53 | 1 249 | Konvertibel |
Transport | Voi, lån | 18 469 | -19 185 | 716 | – | Konvertibel |
Konvertibellån under 1 miljon USD 4 | 4 668 | -4 140 | 350 | 878 | ||
Likviditetshantering | 2 973 | -9 476 | 6 860 | 357 | ||
Investeringsportfölj | 780 337 | -54 987 | -81 478 | 643 872 | ||
Kassa | 42 492 | 15 683 | ||||
Totalt investeringsportfölj | 822 829 | 659 555 | ||||
Lån | -152 118 | -77 042 | ||||
Övriga nettofordringar/skulder | -4 422 | -1 120 | ||||
Totalt NAV | 666 289 | 581 393 |
2024 | 2023 | |
| Realiserat resultat: | ||
| Vederlag från försäljning av finansiella tillgångar | ||
till verkligt värde via resultaträkningen | 66 418 | 64 938 |
| Nedskrivning av anskaffningsvärde och | ||
| anskaffningsvärde av sålda finansiella tillgångar | ||
till verkligt värde via resultaträkningen | -53 898 | -245 146 |
| Förändring i verkligt värde av nedskrivna och | ||
| sålda finansiella tillgångar värderade till verkligt | ||
värde via resultaträkningen | -17 417 | 160 785 |
Utdelningar | 76 | 267 |
Totalt realiserat resultat | -4 821 | -19 156 |
| Orealiserat resultat: | ||
| Förändring i verkligt värde av kvarvarande | ||
| finansiella tillgångar värderade till verkligt värde | ||
via resultaträkningen | -76 657 | 65 194 |
Totalt orealiserat resultat | -76 657 | 65 194 |
| Totalt resultat från finansiella tillgångar | ||
| värderade till verkligt värde via | ||
resultaträkningen | -81 478 | 46 038 |
2024 | 2023 | |
Kostnader för ersättningar till anställda | 3 750 | 9 546 |
Externa tjänster | 456 | 835 |
Kostnadsförd moms | 621 | 337 |
Andra utgifter | 2 450 | 2 680 |
Totala rörelsekostnader | 7 277 | 13 398 |
PwC | 2024 | 2024 | 2024 |
| Sverige | Cypern | Totalt | |
Revisionsuppdrag | 197 | 20 | 217 |
Revisionsrelaterade tjänster | 17 | – | 17 |
Skatterådgivningstjänster | – | 4 | 4 |
Totalt | 214 | 24 | 238 |
PwC | 2023 | 2023 | 2023 |
| Sverige | Cypern | Totalt | |
Revisionsuppdrag | 198 | 21 | 219 |
Revisionsrelaterade tjänster | 34 | – | 34 |
Skatterådgivningstjänster | – | 4 | 4 |
Totalt | 232 | 25 | 257 |
Ränteintäkter | 2024 | 2023 |
Övriga ränteintäkter | 2 357 | 1 845 |
Totalt | 2 357 | 1 845 |
Räntekostnader | 2024 | 2023 |
Räntekostnader obligationer | 6 634 | 9 398 |
Övriga räntekostnader | 44 | 64 |
Totalt | 6 678 | 9 462 |
2024 | 2023 | |||||
Koncern | Sverige | Cypern/ | Koncern | Sverige | Cypern/ | |
| övriga | övriga | |||||
| Underlag för minimiskatt enligt Pillar Two | ||||||
Övriga rörelseintäkter | 351 | 351 | – | 334 | 334 | – |
Resultat före skatt | -85 061 | -10 108 | -74 953 | 22 426 | -46 790 | 69 216 |
| Inkomstskatt | ||||||
| Aktuell skatt | ||||||
Aktuell skatt exklusive tilläggsskatt enligt Pillar Two | – | – | – | – | – | – |
Aktuell skatt hänförlig till tilläggsskatt enligt Pillar Two | – | – | – | – | – | – |
Justering avseende föregående års inkomstskatt | -78 | -11 | -67 | – | – | – |
Totalt aktuell skatt i respektive land | -78 | -11 | -67 | – | – | – |
| Uppskjuten skatt | ||||||
Uppkomst och återföring av temporära skillnader | – | – | – | – | – | – |
Effekt av ändrad skattesats | – | – | – | – | – | – |
Totalt | – | – | – | – | – | – |
Total inkomstskatt | -78 | -11 | -67 | – | – | – |
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat | – | – | – | – | – | – |
Effektiv skattesats (=total inkomstskatt/resultat före skatt) | – | – | – | – | – | – |
2024 | 2023 | |||||||
Koncern | Sverige | Cypern/ | Effekt | Koncern | Sverige | Cypern/ | Effekt | |
| övriga | av olika | övriga | av olika | |||||
| skatte- | skatte- | |||||||
| satser | satser | |||||||
Övriga rörelseintäkter | 351 | 351 | – | – | 334 | 334 | – | – |
Resultat före skatt | -85 061 | -10 108 | -74 953 | – | 22 426 | -46 790 | 69 216 | – |
Inkomstskattesats (global skattesats 15%) | 15,0% | 20,6% | 12,5% | – | 20,6% | 12,5% | ||
Inkomstskatt beräknad enligt skattesats | 12 759 | 2 082 | 9 369 | 1 308 | – | 9 639 | -8 652 | -987 |
| Skatteeffekt av: | ||||||||
Effekt av olika skattesatser | -1 308 | -1 308 | 987 | 987 | ||||
Undantag för inkomst/kostnadsbaserat underlag | -10 569 | -570 | -9 999 | – | 3 642 | -5 666 | 9 308 | – |
Tilläggsbeskattning | – | – | – | – | – | – | – | – |
Diskvalificerad tilläggsskatt | – | – | – | – | – | – | – | – |
Ej avdragsgilla kostnader | -14 | -14 | – | – | -13 | -13 | – | – |
Skatteförluster för vilka icke uppskjuten skatt redovisas | -868 | -1 498 | 630 | – | -4 616 | -3 960 | -656 | – |
Justering för tidigare år | -78 | -11 | -67 | – | – | – | – | – |
Skattekostnad | -78 | -11 | -67 | – | – | – | – | – |
| 1 januari 2024– | Materiella | Leasade | Totalt |
| 31 december 2024 | anläggnings- | tillgångar: | |
| tillgångar | Lokaler | ||
Ingående bokfört värde | 45 | 855 | 900 |
Avskrivningskostnad | – | -260 | -260 |
Omräkningsdifferenser | – | -73 | -73 |
Utgående bokfört värde | 45 | 522 | 567 |
| 1 januari 2023– | Materiella | Leasade | Totalt |
| 31 december 2023 | anläggnings- | tillgångar: | |
| tillgångar | Lokaler | ||
Ingående bokfört värde | 57 | 1 108 | 1 165 |
Avskrivningskostnad | -12 | -284 | -296 |
Omräkningsdifferenser | – | 31 | 31 |
Utgående bokfört värde | 45 | 855 | 900 |
Inventarier | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Anskaffningsvärde | 1 357 | 2 599 |
Avyttring anskaffningsvärde | – | -1 242 |
Avyttring avskrivningar | – | 1 242 |
Ackumulerade avskrivningar | -694 | -1 676 |
Valutakursdifferenser | -96 | -23 |
Utgående bokfört värde | 567 | 900 |
| 31 december 2024 | |||
Tillgångar i balansräkningen | Upplupet | Tillgångar | Totalt |
| anskaffnings- | värderade till | ||
| värde | verkligt värde | ||
| via resultat- | |||
| räkningen | |||
| Finansiella tillgångar | |||
| värderade till verkligt värde | |||
via resultaträkningen | – | 643 872 | 643 872 |
Likvida medel | 15 683 | – | 15 683 |
Övriga kortfristiga fordringar | 684 | – | 684 |
Summa finansiella tillgångar | 16 367 | 643 872 | 660 239 |
Skulder i balansräkningen | Skulder till | Totalt | |
| upplupet | |||
| anskaffnings- | |||
| värde | |||
Lån | 76 775 | 76 775 | |
Summa långfristiga finansiella skulder | 76 775 | 76 775 | |
Kortfristig del av långfristiga skulder | 267 | 267 | |
Summa kortfristiga finansiella skulder | 267 | 267 |
| 31 december 2023 | |||
Tillgångar i balansräkningen | Upplupet | Tillgångar | Totalt |
| anskaffnings- | värderade till | ||
| värde | verkligt värde | ||
| via resultat- | |||
| räkningen | |||
| Finansiella tillgångar | |||
| värderade till verkligt värde | |||
via resultaträkningen | – | 780 337 | 780 337 |
Likvida medel | 42 492 | – | 42 492 |
Övriga kortfristiga fordringar | 714 | – | 714 |
Summa finansiella tillgångar | 43 206 | 780 337 | 823 543 |
Skulder i balansräkningen | Skulder till | Totalt | |
| upplupet | |||
| anskaffnings- | |||
| värde | |||
Lån | 120 838 | 120 838 | |
Summa långfristiga finansiella skulder | 120 838 | 120 838 | |
Kortfristig del av långfristiga skulder | 31 280 | 31 280 | |
Summa kortfristiga finansiella skulder | 31 280 | 31 280 |
Företag | Investering | Verkligt värde, | Ägarandel % av | Investeringar/ | Förändring i | Verkligt värde, | Ägarandel % av | Andel av portföljen |
| denominerad | 31 dec 2023 | utestående aktier, | (avyttringar), netto | verkligt värde | 31 dec 2024 | utestående aktier, | ||
| i | 31 dec 2023 | 31 dec 2024 | ||||||
BlaBlaCar | EUR | 277 591 | 13,8% | – | -69 104 | 208 486 | 14,1% | 32,4% |
Voi | USD | 77 348 | 23,1% | 24 185 | -318 | 101 216 | 20,9% | 15,7% |
Gett | USD | 96 313 | 43,4% | – | -13 254 | 83 058 | 43,4% | 12,9% |
Numan | GBP | 32 375 | 17,0% | – | 13 108 | 45 483 | 17,0% | 7,1% |
HousingAnywhere | EUR | 52 755 | 29,1% | – | -9 992 | 42 763 | 29,0% | 6,6% |
Breadfast | USD | 23 097 | 9,0% | – | 45 | 23 141 | 8,6% | 3,6% |
Bokadirekt | SEK | 19 017 | 15,2% | – | 1 979 | 20 997 | 14,8% | 3,3% |
NV Fund 1 & 2 1 | USD | 20 974 | – | – | -1 123 | 19 851 | – | 3,1% |
Wasoko | USD | 10 926 | 4,2% | – | -514 | 10 412 | 2,4% | 1,6% |
Flo/Palta, genom GHE II | USD | 6 353 | 22,0% | – | 3 437 | 9 790 | 22,0% | 1,5% |
Hungry Panda | USD | 8 215 | 4,0% | – | -577 | 7 638 | 4,0% | 1,2% |
Collectiv Food | GBP | 5 222 | 10,0% | 2 030 | -1 038 | 6 214 | 11,8% | 1,0% |
Merro | USD | 7 112 | 6,3% | – | -1 245 | 5 866 | 6,3% | 0,9% |
VNV Pioneer 2 | SEK | 8 891 | – | -2 541 | -518 | 5 832 | – | 0,9% |
Olio | GBP | 5 417 | 11,5% | – | -104 | 5 313 | 11,0% | 0,8% |
Tise | NOK | 4 995 | 8,3% | – | -40 | 4 955 | 8,3% | 0,8% |
Swvl | USD | 968 | 8,5% | – | 2 722 | 3 691 | 5,6% | 0,6% |
Alva | SEK | 4 132 | 10,2% | – | -451 | 3 682 | 9,9% | 0,6% |
Glovo | USD | 5 289 | – | -2 213 | 516 | 3 593 | 100,0% | 0,6% |
Baly | USD | 3 411 | 4,3% | – | 114 | 3 526 | 3,4% | 0,5% |
Borzo | USD | 4 787 | 17,3% | – | -2 053 | 2 734 | 17,3% | 0,4% |
Myelin II | USD | 1 767 | – | 600 | -47 | 2 320 | 100,0% | 0,4% |
El Basharsoft (Wuzzuf, Forasna) | USD | 3 084 | 25,7% | – | -962 | 2 122 | 25,7% | 0,3% |
UAB Ovoko | USD | 714 | 1,0% | – | 1 079 | 1 793 | 0,9% | 0,3% |
YouScan 3 | USD | 1 306 | 18,8% | – | 476 | 1 782 | 18,8% | 0,3% |
Naseeb Networks (Rozee, Mihnati) | USD | 2 038 | 27,3% | – | -367 | 1 671 | 27,3% | 0,3% |
Shohoz | USD | 1 393 | 31,6% | – | 246 | 1 639 | 31,6% | 0,3% |
No Traffic | USD | 1 000 | 0,8% | – | 638 | 1 638 | 0,7% | 0,3% |
Pale Blue Dot | EUR | 1 289 | – | 258 | 70 | 1 617 | 100,0% | 0,3% |
Vezeeta | USD | 1 835 | 9,0% | – | -242 | 1 593 | 9,0% | 0,2% |
Ballroom Aps | DKK | 397 | 8,2% | – | 742 | 1 139 | 8,2% | 0,2% |
YUV | USD | 1 000 | 5,4% | – | – | 1 000 | 5,4% | 0,2% |
Stardots | SEK | 2 402 | 33,5% | – | -1 429 | 973 | 27,1% | 0,2% |
Cirplus | EUR | 1 332 | 13,1% | – | -577 | 755 | 13,1% | 0,1% |
2xN Lux | EUR | 1 318 | – | -591 | -4 | 724 | 100,0% | 0,1% |
Campspace | EUR | 230 | 21,7% | – | 368 | 598 | 10,5% | 0,1% |
Hype Vent | USD | 274 | 9,5% | 215 | 2 | 490 | 11,2% | 0,1% |
Företag | Investering | Verkligt värde, | Ägarandel % av | Investeringar/ | Förändring i | Verkligt värde, | Ägarandel % av | Andel av portföljen |
| denominerad | 31 dec 2023 | utestående aktier, | (avyttringar), netto | verkligt värde | 31 dec 2024 | utestående aktier, | ||
| i | 31 dec 2023 | 31 dec 2024 | ||||||
Mohold | USD | 464 | 3,1% | – | – | 464 | 3,1% | 0,1% |
Captain Cause | EUR | 140 | 2,1% | – | 102 | 242 | 2,1% | 0,0% |
JobNet | USD | 356 | 4,4% | – | -165 | 191 | 4,4% | 0,0% |
Shwe Property | USD | 410 | 14,0% | – | -234 | 176 | 14,0% | 0,0% |
SSE Ventures | USD | 81 | – | – | 4 | 85 | 100,0% | 0,0% |
Medoma | EUR | 276 | 1,1% | – | -211 | 65 | 1,0% | 0,0% |
Parsly | SEK | 18 | 10,5% | – | 35 | 53 | 10,5% | 0,0% |
Aspect | EUR | 1 000 | 14,3% | -76 | -906 | 18 | 44,6% | 0,0% |
Mathem/Oda | SEK | 2 338 | 1,6% | – | -2 338 | – | 0,0% | 0,0% |
Vinden AB | SEK | 46 | 2,9% | – | -46 | – | 2,9% | 0,0% |
Fika | USD | 9 | 9,3% | – | -9 | – | 9,3% | 0,0% |
Agente Imóvel | USD | – | 27,4% | – | – | – | 26,2% | 0,0% |
Grace Health | SEK | – | 23,0% | – | – | – | 23,0% | 0,0% |
BestDoctor | USD | – | 10,6% | -335 | 335 | – | – | 0,0% |
Dr Ryadom | USD | – | 26,7% | – | – | – | 26,7% | 0,0% |
Inturn | USD | – | 15,2% | – | – | – | 15,2% | 0,0% |
Monopoliya | USD | – | 9,1% | – | – | – | 9,1% | 0,0% |
Yoppie | GBP | – | – | – | – | – | 25,6% | 0,0% |
Booksy | USD | 43 551 | 10,2% | -40 859 | -2 693 | – | – | 0,0% |
JamesEdition | EUR | 7 568 | 25,5% | -2 800 | -4 768 | – | – | 0,0% |
Carla | SEK | 1 194 | 3,2% | -1 151 | -42 | – | – | 0,0% |
HousingAnywhere, lån | EUR | 210 | – | 1 092 | -53 | 1 249 | – | 0,2% |
YUV, lån | EUR | – | – | 500 | – | 500 | – | 0,1% |
Apolitical Group, lån | USD | – | – | 377 | 1 | 378 | – | 0,1% |
Voi, lån | USD | 18 469 | – | -19 185 | 716 | – | – | 0,0% |
Borzo, lån | USD | 3 015 | – | -3 300 | 286 | – | – | 0,0% |
Collectiv Food, lån | USD | 1 653 | – | -1 716 | 63 | – | – | 0,0% |
Likviditetshantering | 2 973 | -9 476 | 6 860 | 357 | 0,1% | |||
Investeringsportfölj | 780 337 | -54 987 | -81 478 | 643 872 | 100,0% |
Företag | Verkligt värde, 31 dec 2022 | Investeringar/(avyttringar) | Förändring i verkligt värde | Verkligt värde, 31 dec 2023 |
Summa långfristiga finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | 704 222 | 33 590 | 39 552 | 777 364 |
Likviditetshantering | 7 740 | -11 252 | 6 486 | 2 973 |
Investeringsportfölj | 711 962 | 22 338 | 46 038 | 780 337 |
| Koncernens innehav i intresseföretag 2024 | |||||||
Företag | Underliggande | Kategori | Verksamhet | Huvudsaklig | Registreringsland | Verkligt värde, | Ägarandel |
| tillgång | marknad | 31 | dec 2024 | ||||
Voi | Transport | Delningstjänst för fri- | Europa | Sverige | 101 216 | 20,9% | |
| flytande el-scootrar för sista | |||||||
| kilometern-transport | |||||||
Gett | Transport | Plattform för hantering av företags | Israel, | Cypern | 83 058 | 43,4% | |
| marktransporter | Storbritannien | ||||||
HousingAnywhere | Marknadsplats | Online bostadsplattform för | Europa | Nederländerna | 42 763 | 29,0% | |
| långtidshyra | |||||||
Global Health Equity II | Flo, Palta | Digital hälsa | Hälsoteknologi | Europa | Sverige | 9 790 | 22,0% |
| El Basharsoft (Wuzzuf, | Marknadsplats | Plattform för | Egypten | Brittiska | 2 122 | 25,7% | |
| Forasna) | rekryteringsannonser | Jungfruöarna | |||||
Kontakt East Holding | YouScan | Övrigt | Bevakningsplattform för sociala | Ukraina | Sverige | 1 782 | 33,2% |
| medier baserad på artificiell | |||||||
| intelligens | |||||||
| Naseeb Networks | Marknadsplats | Plattform för | Pakistan | USA | 1 671 | 27,3% | |
| (Rozee, Mihnati) | rekryteringsannonser | ||||||
Stardots | Digital hälsa | Molnbaserad digital hälsoplatt- | Sverige | Sverige | 973 | 27,1% | |
| form för behandling av Parkinsons | |||||||
| sjukdom |
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |
| Övriga fordringar | ||
Insättningar | 55 | 60 |
Övrigt | 140 | – |
Totalt | 195 | 60 |
| Förskottsbetalningar och upplupna intäkter | ||
Förutbetalda hyror | 86 | 92 |
Övrigt | 403 | 562 |
Totalt | 489 | 654 |
Totalt övriga kortfristiga fordringar | 684 | 714 |
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |
Likvida medel | 15 683 | 42 492 |
Totalt | 15 683 | 42 492 |
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |
Upplåning | 76 491 | 120 235 |
Kortfristig del av långfristiga skulder | – | 31 005 |
Leasingskulder | 284 | 603 |
Totalt | 76 775 | 151 843 |
2024 | Ingående balans | Upptagna/ | Betald ränta | Icke-kontanta | Utgående balans |
| återbetalda lån | transaktioner: | ||||
| Effektiv ränta samt | |||||
| valutaeffekter | |||||
Obligation 2024/27 | – | 81 381 | -829 | -4 061 | 76 491 |
Obligation 2022/25 | 120 235 | -113 500 | -4 160 | -2 575 | – |
Obligation 2021/24 | 31 005 | -29 584 | -805 | -616 | – |
Totalt | 151 240 | -61 703 | -5 794 | -7 252 | 76 491 |
2023 | Ingående balans | Upptagna/ | Betald ränta | Icke-kontanta | Utgående balans |
| återbetalda lån | transaktioner: | ||||
| Effektiv ränta samt | |||||
| valutaeffekter | |||||
Obligation 2022/25 | 115 108 | -7 | -5 671 | 10 806 | 120 235 |
Obligation 2021/24 | 48 132 | -17 335 | -2 308 | 2 516 | 31 005 |
Totalt | 163 240 | -17 342 | -7 979 | 13 322 | 151 240 |
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |
| Löptidsanalys – avtalsenligt | ||
| diskonterat kassaflöde | ||
Kortfristiga skulder: utflöde mindre än ett år | 267 | 275 |
Långfristiga skulder: utflöde ett till fem år | 284 | 604 |
Summa diskonterade leasingskulder | 551 | 879 |
Totalt | 551 | 879 |
Totalt kassaflöde för leasing under året | -335 | -315 |
| Belopp redovisade i koncernens | ||
| resultaträkning | ||
Ränta på leasingskulder | -44 | -64 |
Valutakursdifferenser | 51 | 153 |
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |
Övriga kortfristiga skulder | 84 | 604 |
Skulder för investeringar | 1 125 | 1 460 |
Leverantörsskulder | 168 | 220 |
Leasingskuld | 267 | 275 |
Skatteskuld | 783 | 783 |
Totalt | 2 426 | 3 342 |
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |
Sociala avgifter | 123 | 1 915 |
Övriga driftskostnader | 297 | 1 233 |
Totalt | 420 | 3 148 |
Löner och andra ersättningar | 2024 | 2023 |
| Styrelse, VD och andra ledande | ||
| befattningshavare: | ||
Löner och andra ersättningar | 1 250 | 1 630 |
Variabla kompensationer | 673 | 2 737 |
Pensionskostnader | 173 | 257 |
Aktierelaterade ersättningar | 137 | 617 |
LTIP ersättningar | 941 | 258 |
Sociala avgifter | 895 | 1 599 |
Övriga personalkostnader | 44 | 23 |
| Totalt styrelse, VD och andra ledande | ||
befattningshavare | 4 113 | 7 121 |
| Övriga anställda: | ||
Löner och andra ersättningar | 615 | 922 |
Variabla kompensationer | 100 | 229 |
Pensionskostnader | 112 | 106 |
Aktierelaterade ersättningar | 55 | 48 |
LTIP ersättningar | 240 | 123 |
Sociala avgifter | 252 | 315 |
Övriga personalkostnader | -1 737 | 682 |
Totalt övriga personalkostnader | -363 | 2 425 |
Totalt löner och andra ersättningar | 3 750 | 9 546 |
2024 | 2023 | |||
| Genom- | Varav | Genom- | Varav | |
| snittligt | kvinnor | snittligt | kvinnor | |
| antal | antal | |||
| anställda | anställda | |||
Moderbolag | 3 | 1 | 4 | 1 |
| Sverige, exklusive | ||||
moderbolaget | 3 | 2 | 4 | 2 |
Europa, exklusive Sverige | 1 | – | 1 | – |
Totalt | 7 | 3 | 9 | 3 |
2024 | 2023 | |||
| Antal på | Varav | Antal på | Varav | |
| balans- | kvinnor | balans- | kvinnor | |
| dagen | dagen | |||
Styrelsemedlemmar | 6 | 2 | 6 | 2 |
| Koncernens ledande | ||||
befattningshavare | 3 | 1 | 3 | 1 |
Styrelseledamöter i dotterbolag | 7 | 4 | 7 | 4 |
Totalt | 16 | 7 | 16 | 7 |
2024 | Grundlön/ | Rörlig | Pensions- | Aktie- | LTIP | Totalt |
| styrelsearvode, | ersättning | kostnader | baserade | subvention | ||
| ersättning | ersättningar | |||||
| revisions- och | ||||||
| ersättnings- | ||||||
| utskott | ||||||
Tom Dinkelspiel | 122 | – | – | – | – | 122 |
Therese Angel 1 | 71 | – | – | – | – | 71 |
Josh Blachman | 101 | – | – | – | – | 101 |
Ylva Lindquist 2 | 34 | – | – | – | – | 34 |
| Kelly Merryman | ||||||
Hoogstraten | 95 | – | – | – | – | 95 |
Keith Richman | 101 | – | – | – | – | 101 |
Per Brilioth | 424 | 471 | 102 | 75 | 501 | 1 573 |
| Koncernens ledande | ||||||
befattningshavare | 302 | 202 | 71 | 62 | 440 | 1 077 |
Totalt | 1 250 | 673 | 173 | 137 | 941 | 3 174 |
2023 | Grundlön/ | Rörlig | Pensions- | Aktie- | LTIP | Totalt |
| styrelsearvode, | ersättning | kostnader | baserade | subvention | ||
| ersättning | ersättningar | |||||
| revisions- och | ||||||
| ersättnings- | ||||||
| utskott | ||||||
Tom Dinkelspiel 1 | 83 | – | – | – | – | 83 |
Lars O Grönstedt 2 | 71 | – | – | – | – | 71 |
Josh Blachman | 101 | – | – | – | – | 101 |
Ylva Lindquist | 99 | – | – | – | – | 99 |
| Kelly Merryman | ||||||
Hoogstraten 1 | 63 | – | – | – | – | 63 |
Keith Richman | 101 | – | – | – | – | 101 |
Per Brilioth | 509 | 1 365 | 98 | 287 | 140 | 2 399 |
| Koncernens ledande | ||||||
befattningshavare | 603 | 1 372 | 159 | 330 | 118 | 2 582 |
Totalt | 1 630 | 2 737 | 257 | 617 | 258 | 5 499 |
LTIP 2022 | LTIP | 2023 | C | LTIP | 2023 | D | LTIP | 2024 | C | ||
Programmets mätperiod | jan 2022–dec 2026 | apr 2023–mar 2028 apr 2023–mar 2028 | apr 2024–mar 2029 | ||||||||
Intjänandeperiod | jul 2022–jun 2025 | okt 2023–mar 2028 okt 2023–mar 2028 | jun 2024–mar 2029 | ||||||||
Maximalt antal aktier | 111 999 | 1 710 000 | 1 710 000 | 1 300 000 | |||||||
| Pris för stamaktier vid | |||||||||||
tilldelningsdag i SEK | 22,10 | 13,95 | 13,95 | 26,68 | |||||||
| Pris för stamaktier vid | |||||||||||
tilldelningsdag i USD | 2,09 | 1,25 | 1,25 | 2,48 | |||||||
Verkligt värde incitaments- aktier vid tilldelningsdag | |||||||||||
i SEK | 0,49 | 1,63 | 0,89 | 8,39 | |||||||
Verkligt värde incitaments- aktier vid tilldelningsdag | |||||||||||
i USD | 0,05 | 0,15 | 0,08 | 0,78 | |||||||
| Maximalt antal aktier | LTIP 2022 | LTIP | 2023 | C | LTIP | 2023 | D | LTIP | 2024 | C | |
| fördelade på: | |||||||||||
Verkställande direktör | – | 625 000 | 625 000 | 490 000 | |||||||
Ledningen | – | 475 000 | 475 000 | 430 000 | |||||||
Övriga anställda | 111 999 | 610 000 | 610 000 | 380 000 | |||||||
Totalt | 111 999 | 1 710 000 | 1 710 000 | 1 300 000 | |||||||
| LTIP-aktiebaserad | LTIP 2022 | LTIP | 2023 | C | LTIP | 2023 | D | LTIP | 2024 | C |
| ersättningskostnad, | ||||||||||
| exklusive sociala avgifter / | ||||||||||
| miljoner USD/ | ||||||||||
2024 | – | 0,07 | 0,04 | 0,12 | ||||||
2023 | 0,04 | 0,03 | 0,01 | – | ||||||
2022 | 0,01 | – | – | – | ||||||
Totalt | 0,05 | 0,10 | 0,05 0,12 |
Rörelsekostnader | Kortfristiga skulder | |||
2024 | 2023 | 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |||
| Nyckelpersoner och | ||||
styrelseledamöter 1 | -3 253 | -5 677 | – | – |
Nyckeltal | Definition | Motiv för användning |
Soliditet, % | Soliditet definieras som eget kapital i procent | Nyckeltalet visar hur stor del av balansomslut- |
| av balansomslutningen. | ningen som har finansierats med eget kapital | |
| för bedömning av bolagets kapitalstruktur och | ||
| finansiella risk. | ||
| Substansvärde, USD och | Substansvärde definieras som redovisat eget | Nyckeltal avger värdet av bolagets nettotillgångar |
| SEK | kapital enligt balansräkningen. | och visar därmed det redovisade värdet på |
| bolaget vilket möjliggör jämförelse mot bolagets | ||
| börsvärde. | ||
| Substansvärde per aktie, | Substansvärde per aktie definieras som eget | Ett etablerat mått för investmentbolag som visar |
| USD och SEK | kapital dividerat med totalt antal stamaktier | ägarnas andel av bolagets totala nettotillgångar |
| vid årets utgång. | per aktie samt möjliggör jämförelse med bolagets | |
| aktiekurs. | ||
| Substansvärdeutveckling | Förändring i substansvärdet per aktie i USD | Ett lönsamhetsmått som visar bolagets avkastning |
| per aktie i USD och SEK, | och SEK jämfört med föregående räken- | och hur substansvärdet per aktie utvecklas mellan |
| % | skapsår, i procent. | olika perioder. |
| Substansvärde per aktie | Substansvärde per aktie justerat för nyemis- | Att återspegla substansvärdets utveckling genom |
| justerat för nyemission | sion och återköp av egna aktier definieras | att exkludera transaktioner med ägare som visas |
| och återköp av egna | som beloppet av eget kapital enligt balans- | i eget kapital-specifikationen genom att justera |
| aktier, USD och SEK | räkningen justerat för emission och återköp | täljaren (substansvärdet) och nämnaren (antalet |
| av egna aktier under året. Det justerade egna | stamaktier). | |
| kapitalet divideras med det justerade antalet | ||
| stamaktier, vilket exkluderar under året | ||
| emitterade och återköpta aktier. | ||
| Substansvärdeutveckling | Substansvärdeutveckling per aktie i USD | Förutsatt att emissionslikviden har investerats i |
| per aktie i USD och SEK, | och SEK, justerat för nyemission och återköp | nivå 2-investeringar, uppvisas en mer rättvisande |
| justerat för nyemission | av egna aktier definieras som justerat eget | substansvärdeutveckling utan effekter av |
| och återköp av egna | kapital dividerat med justerat antal stamaktier. | nyemissioner och återköp av egna aktier. |
| aktier, % |
2024 | 2023 | ||
Antal stamaktier vid periodens slut | A | 130 978 236 | 130 978 236 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier | B | 130 978 236 | 125 185 914 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier – efter utspädning | C | 130 978 236 | 125 185 914 |
Resultat per aktie /USD/ | D | -0,65 | 0,18 |
Resultat per aktie efter full utspädning /USD/ | E | -0,65 | 0,18 |
2024 | 2023 | ||
Soliditet /%/ | F | 87,95% | 80,80% |
Substansvärde /USD/ | G | 581 392 614 | 666 289 377 |
Substansvärde per aktie /USD/ | H | 4,44 | 5,09 |
Substansvärdeutveckling per aktie i USD /%/ | I | -12,74% | -4,73% |
| Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier | J | 4,44 | 5,34 |
| /USD/ | |||
| Substansvärdeutveckling per aktie i USD, justerat för nyemission och | K | -12,74% | 3,76% |
| återköp av egna aktier /%/ | |||
Substansvärde /SEK/ | L | 6 394 243 178 | 6 690 598 082 |
Substansvärde per aktie /SEK/ | M | 48,82 | 51,08 |
Substansvärdeutveckling per aktie i SEK /%/ | N | -4,43% | -8,25% |
| Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier | O | 48,82 | 55,59 |
| /SEK/ | |||
| Substansvärdeutveckling per aktie i SEK, justerat för nyemission och | P | -4,43% | -0,08% |
| återköp av egna aktier /%/ |
| Avstämningstabeller för alternativa nyckeltal | |||
2024 | 2023 | ||
F | Soliditet /%/ | ||
Eget kapital /USD/ | 581 392 614 | 666 289 377 | |
Balansomslutning /USD/ | 661 015 466 | 824 622 950 | |
Soliditet /%/ | 87,95% | 80,80% | |
G | Substansvärde /USD/ | 581 392 614 | 666 289 377 |
H | Substansvärde per aktie /USD/ | ||
Substansvärde /USD/ | 581 392 614 | 666 289 377 | |
Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 130 978 236 | |
| I Substansvärdeutveckling per aktie i USD /%/ | Substansvärde per aktie /USD/ | 4,44 | 5,09 |
Substansvärde per aktie – ingående värde /USD/ | 5,09 | 5,34 | |
Substansvärde per aktie – utgående värde /USD/ | 4,44 | 5,09 | |
Substansvärdeutveckling per aktie i USD /%/ | -12,74% | -4,73% |
| Avstämningstabeller för nyckeltal | |||
2024 | 2023 | ||
A | Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 130 978 236 |
Antal planaktier vid periodens slut | 4 831 999 | 3 531 999 | |
Totalt antal aktier vid periodens slut | 135 810 235 | 134 510 235 | |
B | Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier | 130 978 236 | 125 185 914 |
Vägt genomsnittligt antal utestående planaktier | 4 831 999 | 3 531 999 | |
Vägt genomsnittligt totalt antal utestående aktier | 135 810 235 | 128 717 913 | |
C Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier – efter utspädning | 130 978 236 | 125 185 914 | |
| D Resultat per aktie /USD/ | Periodens resultat | -85 139 299 | 22 426 037 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier | 130 978 236 | 125 185 914 | |
Resultat per aktie /USD/ | -0,65 | 0,18 | |
E | Resultat per aktie efter full utspädning /USD/ | ||
Periodens resultat | -85 139 299 | 22 426 037 | |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier – efter utspädning | 130 978 236 | 125 185 914 | |
Resultat per aktie efter full utspädning /USD/ | -0,65 | 0,18 | |
2024 | 2023 | ||
| J | Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | ||
Substansvärde /USD/ | 581 392 614 | 666 289 377 | |
Nyemission 12 maj 2023 /USD/ | – | -32 110 286 | |
Nyemission 12 maj 2023, kostnad /USD/ | – | 2 333 094 | |
Återköp av egna aktier /USD/ | – | – | |
Substansvärde justerat för nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | 581 392 614 | 636 512 185 | |
Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 130 978 236 | |
Makulerade återköpta aktier | – | 322 871 | |
Nyemitterade stamaktier 12 maj 2023 | – | -16 412 638 | |
Återköp av egna aktier | – | – | |
Utestående stamaktier efter nyemission och återköp av egna aktier | 130 978 236 | 114 888 469 | |
Substansvärde justerat för nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | 581 392 614 | 636 512 185 | |
Utestående stamaktier efter nyemission och återköp av egna aktier | 130 978 236 | 114 888 469 | |
Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | 4,44 | 5,54 | |
Substansvärde /USD/ | 581 392 614 | 666 289 377 | |
Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 130 978 236 | |
Substansvärde per aktie inklusive nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | 4,44 | 5,09 | |
Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | 4,44 | 5,54 | |
Substansvärde per aktie inklusive nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | 4,44 | 5,09 | |
Fondemissionselement och återköp av egna aktier, förändring /USD/ | – | 0,45 | |
Substansvärde per aktie /USD/ | 4,44 | 5,09 | |
Substansvärde per aktie justerat för nyemission (presenterat nedan) /USD/ | 4,44 | 5,54 | |
K | Substansvärdeutveckling per aktie i USD, justerat för nyemission och återköp av | ||
| egna aktier /%/ | |||
Substansvärde per aktie – ingående värde /USD/ | 5,09 | 5,34 | |
| Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier | |||
– utgående värde /USD/ | 4,44 | 5,54 | |
| Substansvärdeutveckling per aktie i USD, justerat för nyemission och återköp av | |||
| L Substansvärde /SEK/ | egna aktier /%/ | -12,74% | 3,76% |
Substansvärde /USD/ | 581 392 614 | 666 289 377 | |
SEK/USD | 10,9982 | 10,0416 | |
| M Substansvärde per aktie /SEK/ | Substansvärde /SEK/ | 6 394 243 178 | 6 690 598 082 |
Substansvärde /USD/ | 581 392 614 | 666 289 377 | |
SEK/USD | 10,9982 | 10,0416 | |
Substansvärde /SEK/ | 6 394 243 178 | 6 690 598 082 | |
Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 130 978 236 | |
Substansvärde per aktie /SEK/ | 48,82 | 51,08 | |
N | Substansvärdeutveckling per aktie i SEK /%/ | ||
Substansvärde per aktie – ingående värde /SEK/ | 51,08 | 55,68 | |
Substansvärde per aktie – utgående värde /SEK/ | 48,82 | 51,08 | |
Substansvärdeutveckling per aktie i SEK /%/ | -4,43% | -8,25% |
2024 | 2023 | ||
O | Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier /SEK/ | ||
Substansvärde /SEK/ | 6 394 243 178 | 6 690 598 082 | |
Nyemission 12 maj 2023 /SEK/ | – | -328 252 760 | |
Nyemission 12 maj 2023, kostnad /SEK/ | – | 24 212 280 | |
Återköp av egna aktier /SEK/ | – | – | |
Substansvärde justerat för nyemission och återköp av egna aktier /SEK/ | 6 394 243 178 | 6 386 557 602 | |
Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 130 978 236 | |
Makulerade återköpta aktier | – | 322 871 | |
Nyemitterade stamaktier 12 maj 2023 | – | -16 412 638 | |
Återköp av egna aktier | – | – | |
Utestående stamaktier efter nyemission och återköp av egna aktier | 130 978 236 | 114 888 469 | |
Substansvärde justerat för nyemission och återköp av egna aktier /SEK/ | 6 394 243 178 | 6 386 557 602 | |
Utestående stamaktier efter nyemission och återköp av egna aktier | 130 978 236 | 114 888 469 | |
Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier /SEK/ | 48,82 | 55,59 | |
Substansvärde /SEK/ | 6 394 243 178 | 6 690 598 082 | |
Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 130 978 236 | |
Substansvärde per aktie inklusive nyemission och återköp av egna aktier /SEK/ | 48,82 | 51,08 | |
Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier /SEK/ | 48,82 | 55,59 | |
Substansvärde per aktie inklusive nyemission och återköp av egna aktier /SEK/ | 48,82 | 51,08 | |
Fondemissionselement och återköp av egna aktier, förändring /SEK/ | – | 4,51 | |
Substansvärde per aktie /SEK/ | 48,82 | 51,08 | |
Substansvärde per aktie justerat för nyemission (presenterat nedan) /SEK/ | 48,82 | 55,59 | |
P | Substansvärdeutveckling per aktie i SEK, justerat för nyemission och återköp av | ||
| egna aktier /%/ | |||
Substansvärde per aktie – ingående värde /SEK/ | 51,08 | 55,68 | |
| Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier | |||
– utgående värde /SEK/ | 48,82 | 55,59 | |
| Substansvärdeutveckling per aktie i SEK, justerat för nyemission och återköp av | |||
egna aktier /%/ | -4,43% | -0,08% |
År | Händelse | Förändring av | Totalt antal aktier | Kvotvärde, | Förändring av | Totalt aktiekapital |
| antalet aktier | efter förändring | SEK | aktiekapital, SEK | efter förändring, | ||
| SEK | ||||||
1 jan 2022 | Ingående balans | – | 119 494 230 | 0,10 | – | 11 949 423,46 |
2022 | Indragning av egna aktier | -1 535 078 | 117 959 152 | 0,10 | - | 11 949 423,46 |
2022 | Emission av LTIP 2022 Incitamentsaktier | 1 190 000 | 119 149 152 | 0,10 | 118 999,54 | 12 068 423,00 |
2022 | Återköp av egna aktier | -951 830 | – | – | – | 12 068 423,00 |
31 dec 2022 | Utgående balans, utgivna aktier | – | 119 149 152 | 0,10 | – | 12 068 423,00 |
2023 | Aktier makulerade | -322 871 | 118 826 281 | 0,10 | 4 327,15 | 12 072 750,15 |
2023 | Nyemission | 16 412 638 | 135 238 919 | 0,10 | 1 667 524,02 | 13 740 274,17 |
2023 | Emission av LTIP 2023 C Incitamentsaktier | 1 710 000 | 136 948 919 | 0,10 | 173 736,00 | 13 914 010,17 |
2023 | Emission av LTIP 2023 D Incitamentsaktier | 1 710 000 | 138 658 919 | 0,10 | 173 736,00 | 14 087 746,17 |
2023 | Inlösen av LTIP 2019 Incitamentsaktier | -2 008 545 | 136 650 374 | 0,10 | -204 068,17 | 13 883 678,00 |
2023 | Inlösen av LTIP 2020 Incitamentsaktier | -502 138 | 136 148 236 | 0,10 | -51 017,22 | 13 832 660,78 |
2023 | Inlösen av LTIP 2021 Incitamentsaktier | -560 000 | 135 588 236 | 0,10 | -56 896,00 | 13 775 764,78 |
2023 | Inlösen av LTIP 2022 Incitamentsaktier | -1 078 001 | 134 510 235 | 0,10 | -109 524,90 | 13 666 239,88 |
31 dec 2023 | Utgående balans, utestående aktier | – | 134 510 235 | 0,10 | – | 13 666 239,88 |
2024 | Emission av LTIP 2024 C Incitamentsaktier | 1 300 000 | 135 810 235 | 0,10 | 132 080,00 | 13 798 319,88 |
31 dec 2024 | Utgående balans, utestående aktier | – | 135 810 235 | 0,10 | – | 13 798 319,88 |