/Tusental USD/ | Not | 2023 | 2022 |
| Resultat från finansiella tillgångar värderade till | |||
verkligt värde via resultaträkningen* | 4 | - | |
Övriga rörelseintäkter | |||
Rörelsens kostnader | 5, 6 | - | - |
Rörelseresultat | - | ||
| Finansiella intäkter och kostnader | |||
Ränteintäkter | 7 | ||
Räntekostnader | 7 | - | - |
Valutakursvinster/-förluster, netto | - | ||
Totala finansiella intäkter och kostnader | - | ||
Resultat före skatt | - | ||
Skatt | 8 | ||
Årets resultat | - | ||
Resultat per aktie (USD) | 21 | - | |
Resultat per aktie efter utspädning (USD) | 21 | - |
| Rapport över totalresultat för koncernen | ||
/Tusental USD/ | 2023 | 2022 |
Årets resultat | - | |
| Årets övriga totalresultat | ||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | ||
Valutaomräkningsdifferenser | ||
Övrigt totalresultat för året | ||
Summa totalresultat för året | - | |
| Årets resultat och summa totalresultat för året ovan är i sin helhet hänförligt till moderföretagets | ||
| aktieägare. |
/Tusental USD/ | Not | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Hyreslokaler och inventarier | 9 | ||
Totala materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde | |||
via resultaträkningen | 10, 11, 12 | ||
Totala finansiella anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Skattefordringar | |||
Övriga kortfristiga fordringar | 10, 13 | ||
Likvida medel | 10, 14 | ||
Totala omsättningstillgångar | |||
Totala tillgångar |
/Tusental USD/ | Not | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Eget kapital (inklusive årets resultat) | |||
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande skulder | |||
Långfristiga skulder och leasingskulder | 10, 15 | ||
Totala långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Skatteskuld | |||
Kortfristig del av långfristiga skulder | 10, 15 | ||
Övriga kortfristiga skulder och leasingskulder | 16 | ||
Upplupna kostnader | 17 | ||
Totala kortfristiga skulder | |||
Totalt eget kapital och skulder |
/Tusental USD/ | Not | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital | Balanserat resultat | Totalt |
Eget kapital per 1 januari 2022 | |||||
Resultat för året 1 januari 2022–31 december 2022 | - | - | |||
| Årets övriga totalresultat | |||||
Valutaomräkningsdifferenser | |||||
Summa totalresultat för året 1 januari 2022–31 december 2022 | - | - | |||
| Transaktioner med aktieägare: | |||||
Återköp av egna aktier | - | - | |||
| Värde på anställdas tjänster: | |||||
- Långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram | 19 | ||||
Totalt transaktioner med aktieägare | - | - | |||
Eget kapital per 31 december 2022 | |||||
Eget kapital per 1 januari 2023 | |||||
Resultat för året 1 januari 2023–31 december 2023 | |||||
| Årets övriga totalresultat | |||||
Valutaomräkningsdifferenser | |||||
Summa totalresultat för året 1 januari 2023–31 december 2023 | |||||
| Transaktioner med aktieägare: | |||||
Nyemission | |||||
Nyemission, kostnad | - | - | |||
| Värde på anställdas tjänster: | |||||
- Långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram | 19 | - | |||
Totalt transaktioner med aktieägare | |||||
Eget kapital per 31 december 2023 |
/Tusental USD/ | Not | 2023 | 2022 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | - | ||
| Justering för: | |||
Ränteintäkter | - | - | |
Räntekostnader | |||
Valutakursvinster/-förluster | - | ||
Avskrivningar | |||
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | - | ||
Övriga icke-kassaflödespåverkande poster | - | ||
Förändringar i kortfristiga fordringar | |||
Förändringar i kortfristiga skulder | - | ||
Kassaflöde använt i den löpande verksamheten | - | - | |
Investeringar i finansiella tillgångar | - | - | |
Försäljning av finansiella tillgångar | |||
Utdelningsintäkter och kupongränta | |||
Ränteintäkter netto | |||
Betald skatt | - | - | |
Totalt kassaflöde använt i den löpande verksamheten | - | - | |
| Kassaflöde använt för investeringar | |||
Investeringar i kontorsinventarier | |||
Totalt kassaflöde använt för investeringar | |||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Nyemission, netto | |||
Upptagna lån | 15 | ||
Återbetalda lån | 15 | - | - |
Betald ränta på lån | 15 | - | - |
Återbetalning av leasingskulder | 9 | - | - |
Inbetalningar till/från LTIP till anställda | - | ||
Återköp av egna aktier | - | ||
Totalt kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Förändring av likvida medel | - | - | |
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut |
31 dec 2023 | 31 dec 2022 | |||||
SEK | EUR | GBP | SEK | EUR | GBP | |
| Finansiella | ||||||
| tillgångar värderade | ||||||
till verkligt värde | 30 218 | 341 927 | 44 635 | 42 111 | 197 381 | 51 130 |
Likvida medel | 34 849 | 197 | 60 | 24 301 | 8 081 | 57 |
| Övriga kortfristiga | ||||||
fordringar | 682 | – | – | 2 283 | 7 | – |
Långfristiga skulder -120 239 | 10 | – | -164 116 | 10 | – | |
| Övriga kortfristiga | ||||||
skulder | -32 224 | -36 | -1 | -2 790 | -33 | – |
2023 | 2022 | |
SEK/USD | 0,100 | 0,095 |
EUR/USD | 1,105 | 1,065 |
GBP/USD | 1,272 | 1,203 |
Avtalade kassaflöden /mln/ | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Upplåning 3–12 månader | 36,4 | 8,4 |
Upplåning 1–2 år | 122,3 | 55,2 |
Upplåning 3–6 år | 0,6 | 120,9 |
Företag Värderingsmetod | Multipel, | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Förflyttningar | Flytt till/ | Senaste transaktion | Förändring verkligt | |
| jämförelsegrupp | (från) nivå 3 | till marknadspris | värde nivå 3 | ||||||
Ingående värde nivå 3, 1 jan 2023 | 654 625 | ||||||||
Förändring verkligt värde nivå 3 | 58 503 | ||||||||
BlaBlaCar | Intäktsmultipel | 7,3 | – | – | 277 591 | Ingen förändring | 27 310 | Apr 2023 | 108 379 |
Gett | EBITDA multipel | 17,3 | – | – | 96 313 | Ingen förändring | – | Aug 2022 | -29 999 |
Voi | Intäktsmultipel | 3,2 | – | – | 77 348 | Ingen förändring | – | Aug 2021 | -6 323 |
HousingAnywhere | Intäktsmultipel | 6,9 | – | – | 52 755 | Ingen förändring | 1 302 | Mar 2023 | 11 520 |
Booksy | Senaste transaktion | – | – | 43 551 | – | Från nivå 3 till nivå 2 | -41 921 | Nov 2023 | – |
Numan | Intäktsmultipel | 4,0 | – | – | 32 375 | Ingen förändring | – | Aug 2021 | 982 |
Breadfast | Senaste transaktion | – | – | 23 097 | – | Från nivå 3 till nivå 2 | -16 700 | Mar 2023 | – |
Övriga scoutinvesteringar | Substansvärde | – | – | – | 20 974 | Ingen förändring | 220 | Dec 2023 | -229 |
Bokadirekt | Intäktsmultipel | 7,7 | – | – | 19 017 | Ingen förändring | – | Dec 2021 | 3 251 |
Wasoko | Intäktsmultipel | 1,6 | – | – | 10 926 | Ingen förändring | – | Feb 2022 | -10 138 |
VNV Pioneer | Intäktsmultipel | – | – | – | 8 891 | Ingen förändring | 105 | – | -2 141 |
Hungry Panda | Intäktsmultipel | 0,9 | – | – | 8 215 | Ingen förändring | – | Dec 2021 | -3 556 |
JamesEdition | Intäktsmultipel | 6,9 | – | – | 7 568 | Ingen förändring | – | Mar 2022 | 1 475 |
Merro | Mix | 5,6 | – | – | 7 112 | Ingen förändring | – | Jun 2016 | 2 371 |
Flo/Palta, genom GHE II | Intäktsmultipel | – | – | – | 6 353 | Ingen förändring | – | Feb 2022 | -317 |
Olio | Intäktsmultipel | 9,9 | – | – | 5 417 | Från nivå 2 till nivå 3 | 13 906 | Aug 2021 | -8 488 |
Glovo | Substansvärde | 1,0 | – | – | 5 289 | Ingen förändring | – | Apr 2021 | -743 |
Collectiv Food | Intäktsmultipel | 2,0 | – | – | 5 222 | Ingen förändring | – | Jul 2021 | 658 |
Tise | Intäktsmultipel | 2,5 | – | – | 4 995 | Ingen förändring | – | Jul 2022 | -194 |
Borzo | Intäktsmultipel | 2,6 | – | – | 4 787 | Ingen förändring | – | Jul 2021 | -2 235 |
Alva | Intäktsmultipel | 6,4 | – | – | 4 132 | Ingen förändring | 238 | Maj 2023 | -382 |
Baly | Intäktsmultipel | 2,0 | – | – | 3 411 | Från nivå 2 till nivå 3 | 1 000 | Sep 2021 | 2 411 |
El Basharsoft (Wuzzuf, Forasna) | Intäktsmultipel | 4,8 | – | – | 3 084 | Ingen förändring | – | Jul 2022 | 943 |
Stardots | Senaste transaktion | – | – | 2 402 | – | Ingen förändring | – | Aug 2023 | – |
Mathem | Senaste transaktion | – | – | 2 338 | – | Ny investering | – | Jun 2023 | – |
Naseeb Networks (Rozee, Mihnati) | Intäktsmultipel | 4,8 | – | – | 2 038 | Ingen förändring | – | Dec 2021 | -1 389 |
Vezeeta | Intäktsmultipel | 4,0 | – | – | 1 835 | Ingen förändring | – | Okt 2022 | -3 451 |
Myelin II | Substansvärde | – | – | – | 1 767 | Ingen förändring | 600 | Sep 2023 | 28 |
Shohoz | Intäktsmultipel | 3,2 | – | – | 1 393 | Ingen förändring | – | Maj 2023 | 1 393 |
Cirplus | Intäktsmultipel | – | – | – | 1 332 | Från nivå 2 till nivå 3 | 1 595 | Dec 2021 | -262 |
2xN Lux | Substansvärde | 1,0 | – | – | 1 318 | Ingen förändring | -149 | Okt 2022 | -112 |
YouScan | Intäktsmultipel | 3,9 | – | – | 1 306 | Ingen förändring | – | Feb 2015 | -100 |
Pale Blue Dot | Substansvärde | – | – | – | 1 289 | Ingen förändring | 445 | Jun 2023 | -116 |
Carla | Senaste transaktion | – | – | 1 194 | – | Från nivå 3 till nivå 2 | -1 896 | Dec 2023 | – |
Aspect | Senaste transaktion | – | – | 1 000 | – | Ny investering | – | Jan 2023 | – |
YUV | Senaste transaktion | – | – | 1 000 | – | Ny investering | – | Maj 2023 | – |
No Traffic | Senaste transaktion | – | – | 1 000 | – | Ny investering | – | Maj 2023 | – |
Investeringar under 1 MUSD | 968 | 1 538 | 1 877 | 12 | -5 883 | ||||
Voi, lån | Konvertibel | – | – | – | 18 469 | Ingen förändring | – | Dec 2021 | 683 |
Borzo, lån | Konvertibel | – | – | – | 3 015 | Ingen förändring | – | Aug 2022 | 375 |
Collectiv Food, lån | Konvertibel | – | – | – | 1 653 | Ingen förändring | 383 | Aug 2023 | 67 |
Konvertibellån under 1 MUSD | – | – | 210 | -300 | 24 | ||||
Likviditetshantering | – | – | 2 973 | – | Ingen förändring | – | – | – | |
Totalt | 968 | 80 093 | 699 276 | -13 850 | 58 503 | ||||
Utgående balans nivå 3, 31 dec 2023 | 699 276 |
Företag | Värderingsmetod | Multipel, | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Förflyttningar | Flytt till/ | Senaste transaktion | Förändring verkligt |
| jämförelsegrupp | (från) nivå 3 | till marknadspris | värde nivå 3 | ||||||
Ingående värde nivå 3, 1 jan 2022 | 608 527 | ||||||||
Förändring verkligt värde nivå 3 | -376 931 | ||||||||
BlaBlaCar | Intäktsmultipel | 5,0 | – | – | 141 902 | Ingen förändring | 22 922 | Apr 2021 | -22 380 |
Gett | EBITDA multipel | 19,2 | – | – | 126 312 | Ingen förändring | 47 882 | Aug 2022 | -61 867 |
Voi | Intäktsmultipel | 3,3 | – | – | 83 672 | Från nivå 2 till nivå 3 | 226 017 | Aug 2021 | -142 345 |
HousingAnywhere | Intäktsmultipel | 5,4 | – | – | 39 933 | Från nivå 2 till nivå 3 | 22 667 | Jan 2022 | 17 266 |
Booksy | Intäktsmultipel | 7,1 | – | – | 36 492 | Från nivå 2 till nivå 3 | 35 102 | Nov 2020 | 1 389 |
Numan | Intäktsmultipel | 5,6 | – | – | 31 393 | Från nivå 2 till nivå 3 | 36 828 | Aug 2021 | -5 436 |
Babylon | Noterat bolag | – | 24 232 | – | – | Ingen förändring | – | – | – |
Wasoko | Intäktsmultipel | 0,9 | – | – | 21 064 | Ny investering | 22 500 | Feb 2022 | -1 436 |
Övriga scoutinvesteringar | Substansvärde | – | – | – | 20 982 | Ingen förändring | 2 825 | Dec 2022 | -124 |
Breadfast | Intäktsmultipel | 1,4 | – | – | 16 700 | Från nivå 2 till nivå 3 | 15 852 | Maj 2022 | 848 |
Bokadirekt | Intäktsmultipel | 7,1 | – | – | 15 766 | Från nivå 2 till nivå 3 | 22 129 | Dec 2021 | -6 362 |
Olio | Senaste transaktion | – | – | 13 906 | – | Ingen förändring | – | Aug 2021 | – |
Hungry Panda | Intäktsmultipel | 1,3 | – | – | 11 770 | Från nivå 2 till nivå 3 | 22 052 | Dec 2021 | -10 282 |
VNV Pioneer | Intäktsmultipel | – | – | – | 10 927 | Från nivå 2 till nivå 3 | 9 426 | – | 1 501 |
Borzo | Intäktsmultipel | 2,9 | – | – | 7 022 | Från nivå 2 till nivå 3 | 32 790 | Jul 2021 | -25 767 |
Flo/Palta, genom GHE II | Intäktsmultipel | – | – | – | 6 670 | Från nivå 2 till nivå 3 | 8 285 | Feb 2022 | -1 614 |
JamesEdition | Intäktsmultipel | 5,4 | – | – | 6 093 | Ingen förändring | 558 | Mar 2022 | -226 |
Glovo | Substansvärde | 1,0 | – | – | 6 032 | Ingen förändring | – | Apr 2021 | -5 332 |
Vezeeta | Intäktsmultipel | 2,9 | – | – | 5 286 | Ingen förändring | 6 358 | Okt 2022 | -5 741 |
Tise | Intäktsmultipel | 2,8 | – | – | 5 189 | Från nivå 2 till nivå 3 | 6 436 | Jul 2022 | -1 247 |
Merro | Mix | 3,3 | – | – | 4 741 | Ingen förändring | – | Jun 2016 | -1 928 |
Collectiv Food | Intäktsmultipel | 5,4 | – | – | 4 564 | Från nivå 2 till nivå 3 | 6 617 | Jul 2021 | -2 053 |
Alva | Intäktsmultipel | 9,5 | – | – | 4 276 | Från nivå 2 till nivå 3 | 4 884 | Nov 2022 | -608 |
Kavall | Intäktsmultipel | 1,4 | – | – | 3 883 | Från nivå 2 till nivå 3 | 10 970 | Mar 2022 | -7 087 |
Stardots | Senaste transaktion | – | – | 3 540 | – | Ingen förändring | – | Nov 2022 | – |
Naseeb Networks (Rozee, Mihnati) | Intäktsmultipel | 3,9 | – | – | 3 427 | Ingen förändring | – | Dec 2021 | -888 |
El Basharsoft (Wuzzuf, Forasna) | Intäktsmultipel | 3,6 | – | – | 2 141 | Ingen förändring | 1 923 | Apr 2018 | -7 226 |
Swvl | Noterat bolag | – | 1 981 | – | – | Från nivå 3 till nivå 1 | -116 780 | – | – |
Carla | Intäktsmultipel | 4,7 | – | – | 1 896 | Från nivå 2 till nivå 3 | 3 049 | Jun 2022 | -1 154 |
Cirplus | Senaste transaktion | – | – | 1 595 | – | Ingen förändring | – | Dec 2021 | – |
2xN Lux | Substansvärde | 1,0 | – | – | 1 579 | Ny investering | 1 496 | Okt 2022 | 83 |
YouScan | Intäktsmultipel | 4,7 | – | – | 1 406 | Ingen förändring | 1 000 | Feb 2015 | -4 564 |
Dubicars | Intäktsmultipel | 5,4 | – | – | 1 353 | Från nivå 2 till nivå 3 | 1 156 | Feb 2022 | 197 |
Myelin II | Substansvärde | – | – | – | 1 138 | Ny investering | 1 200 | Aug 2022 | -62 |
Baly | Senaste transaktion | – | – | 1 000 | – | Ingen förändring | – | Sep 2021 | – |
Investeringar under 1 MUSD | – | 3 344 | 3 470 | -29 538 | -66 419 | ||||
Voi, lån | Konvertibel | – | – | – | 17 786 | Från nivå 2 till nivå 3 | 17 104 | Dec 2021 | 683 |
Booksy, lån | Konvertibel | – | – | – | 5 429 | Från nivå 2 till nivå 3 | 5 000 | Feb 2022 | 429 |
Borzo, lån | Konvertibel | – | – | – | 2 640 | Från nivå 2 till nivå 3 | 2 500 | Jul 2021 | 140 |
Collectiv Food, lån | Konvertibel | – | – | – | 1 203 | Ny investering | 1 190 | Nov 2022 | 13 |
Konvertibellån under 1 MUSD | – | – | 486 | -29 371 | -17 333 | ||||
Likviditetshantering | – | – | 7 740 | – | Ny investering | – | – | – | |
Totalt | 26 214 | 31 124 | 654 625 | 423 029 | -376 931 | ||||
Utgående balans nivå 3, 31 dec 2022 | 654 625 |
Företag | Investerat belopp | Ägarandel, % | Känslighet i värderingar | Värderingsmetod | ||||
-15% | -10% | 2023 | +10% | +15% | ||||
BlaBlaCar | 204 018 | 13,8 | 238 887 | 251 788 | 277 591 | 303 393 | 316 294 | Intäktsmultipel |
Gett | 111 836 | 43,4 | 84 059 | 88 143 | 96 313 | 104 482 | 108 567 | EBITDA multipel |
Voi | 81 749 | 23,1 | 62 304 | 67 319 | 77 348 | 87 378 | 92 393 | Intäktsmultipel |
HousingAnywhere | 23 301 | 29,1 | 44 515 | 47 261 | 52 755 | 58 249 | 60 996 | Intäktsmultipel |
Numan | 9 018 | 17,0 | 27 460 | 29 098 | 32 375 | 35 651 | 37 289 | Intäktsmultipel |
Övriga scoutinvesteringar | 21 384 | – | 17 828 | 18 876 | 20 974 | 23 071 | 24 120 | Substansvärde |
Bokadirekt | 21 887 | 15,2 | 16 446 | 17 303 | 19 017 | 20 732 | 21 589 | Intäktsmultipel |
Wasoko | 22 500 | 4,2 | 9 430 | 9 928 | 10 926 | 11 923 | 12 422 | Intäktsmultipel |
VNV Pioneer | 9 594 | – | 7 557 | 8 002 | 8 891 | 9 780 | 10 225 | Intäktsmultipel |
Hungry Panda | 16 893 | 4,0 | 6 839 | 7 298 | 8 215 | 9 132 | 9 590 | Intäktsmultipel |
JamesEdition | 3 900 | 25,5 | 6 528 | 6 874 | 7 568 | 8 261 | 8 607 | Intäktsmultipel |
Merro | 8 763 | 6,3 | 6 211 | 6 512 | 7 112 | 7 712 | 8 012 | Mix |
Flo/Palta, genom GHE II | 8 285 | 22,0 | 5 400 | 5 718 | 6 353 | 6 988 | 7 306 | Intäktsmultipel |
Olio | 14 746 | 11,5 | 4 813 | 5 014 | 5 417 | 5 820 | 6 022 | Intäktsmultipel |
Glovo | 10 605 | – | 4 496 | 4 760 | 5 289 | 5 818 | 6 083 | Substansvärde |
Collectiv Food | 6 780 | 10,0 | 4 346 | 4 638 | 5 222 | 5 805 | 6 097 | Intäktsmultipel |
Tise | 6 855 | 8,3 | 4 436 | 4 622 | 4 995 | 5 368 | 5 554 | Intäktsmultipel |
Borzo | 21 390 | 17,3 | 4 123 | 4 344 | 4 787 | 5 230 | 5 451 | Intäktsmultipel |
Alva | 5 206 | 10,2 | 3 565 | 3 754 | 4 132 | 4 510 | 4 700 | Intäktsmultipel |
Baly | 1 000 | 4,3 | 2 828 | 3 023 | 3 411 | 3 800 | 3 995 | Intäktsmultipel |
El Basharsoft (Wuzzuf, Forasna) | 5 812 | 25,7 | 2 634 | 2 784 | 3 084 | 3 384 | 3 534 | Intäktsmultipel |
Naseeb Networks (Rozee, Mihnati) | 4 751 | 27,3 | 1 734 | 1 835 | 2 038 | 2 241 | 2 342 | Intäktsmultipel |
Vezeeta | 9 441 | 9,0 | 1 592 | 1 673 | 1 835 | 1 997 | 2 078 | Intäktsmultipel |
Myelin II | 1 800 | – | 1 502 | 1 590 | 1 767 | 1 943 | 2 032 | Substansvärde |
Shohoz | 9 404 | 31,6 | 1 251 | 1 298 | 1 393 | 1 488 | 1 536 | Intäktsmultipel |
Cirplus | 1 695 | 13,1 | 1 332 | 1 332 | 1 332 | 1 332 | 1 332 | Intäktsmultipel |
2xN Lux | 1 497 | – | 1 120 | 1 186 | 1 318 | 1 450 | 1 516 | Substansvärde |
YouScan | 9 094 | 18,8 | 1 082 | 1 157 | 1 306 | 1 456 | 1 531 | Intäktsmultipel |
Pale Blue Dot | 1 312 | – | 1 096 | 1 160 | 1 289 | 1 418 | 1 482 | Substansvärde |
Investeringar under 1 MUSD | 49 558 | 1 605 | 1 696 | 1 877 | 2 057 | 2 148 | ||
Voi, lån | 17 070 | – | 15 699 | 16 622 | 18 469 | 20 316 | 21 240 | Konvertibel |
Borzo, lån | 2 500 | – | 2 563 | 2 713 | 3 015 | 3 316 | 3 467 | Konvertibel |
Collectiv Food, lån | 1 573 | – | 1 405 | 1 488 | 1 653 | 1 818 | 1 901 | Konvertibel |
Konvertibellån under 1 MUSD | 1 526 | 178 | 189 | 210 | 231 | 241 | ||
Totalt nivå 3 | 726 745 | 596 862 | 631 000 | 699 276 | 767 552 | 801 690 |
Kategori | Företag | Ingående balans, | Investeringar/ | Förändring i | Utgående balans, | Värderingsmetod |
| 1 jan 2023 | (avyttringar), netto | verkligt värde | 31 dec 2023 | |||
Transport | BlaBlaCar | 141 902 | 27 310 | 108 379 | 277 591 | Intäktsmultipel |
Transport | Gett | 126 312 | – | -29 999 | 96 313 | EBITDA multipel |
Transport | Voi | 83 672 | – | -6 323 | 77 348 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | HousingAnywhere | 39 933 | 1 302 | 11 520 | 52 755 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Booksy | 41 921 | – | 1 631 | 43 551 | Senaste transaktion |
Digital hälsa | Numan | 31 393 | – | 982 | 32 375 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Breadfast | 16 700 | 1 000 | 5 397 | 23 097 | Senaste transaktion |
Övrigt | Övriga scoutinvesteringar | 20 982 | 220 | -229 | 20 974 | Substansvärde |
Marknadsplats | Bokadirekt | 15 766 | – | 3 251 | 19 017 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Wasoko | 21 064 | – | -10 138 | 10 926 | Intäktsmultipel |
Övrigt | VNV Pioneer | 10 927 | 105 | -2 141 | 8 891 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Hungry Panda | 11 770 | – | -3 556 | 8 215 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | JamesEdition | 6 093 | – | 1 475 | 7 568 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Merro | 4 741 | – | 2 371 | 7 112 | Mix |
Digital hälsa | Flo/Palta, genom GHE II | 6 670 | – | -317 | 6 353 | Intäktsmultipel |
Övrigt | Olio | 13 906 | – | -8 488 | 5 417 | Intäktsmultipel |
Övrigt | Glovo | 6 032 | – | -743 | 5 289 | Substansvärde |
Övrigt | Collectiv Food | 4 564 | – | 658 | 5 222 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Tise | 5 189 | – | -194 | 4 995 | Intäktsmultipel |
Transport | Borzo | 7 022 | – | -2 235 | 4 787 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Alva | 4 276 | 238 | -382 | 4 132 | Intäktsmultipel |
Övrigt | Baly | 1 000 | – | 2 411 | 3 411 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | El Basharsoft (Wuzzuf, Forasna) | 2 141 | – | 943 | 3 084 | Intäktsmultipel |
Digital hälsa | Stardots | 3 540 | – | -1 137 | 2 402 | Senaste transaktion |
Övrigt | Mathem | – | 2 281 | 57 | 2 338 | Senaste transaktion |
Marknadsplats | Naseeb Networks (Rozee, Mihnati) | 3 427 | – | -1 389 | 2 038 | Intäktsmultipel |
Digital hälsa | Vezeeta | 5 286 | – | -3 451 | 1 835 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Myelin II | 1 138 | 600 | 28 | 1 767 | Substansvärde |
Transport | Shohoz | – | – | 1 393 | 1 393 | Intäktsmultipel |
Marknadsplats | Cirplus | 1 595 | – | -262 | 1 332 | Intäktsmultipel |
Övrigt | 2xN Lux | 1 579 | -149 | -112 | 1 318 | Substansvärde |
Övrigt | YouScan | 1 406 | – | -100 | 1 306 | Intäktsmultipel |
Övrigt | Pale Blue Dot | 959 | 445 | -116 | 1 289 | Substansvärde |
Marknadsplats | Carla | 1 896 | – | -702 | 1 194 | Senaste transaktion |
Övrigt | Aspect | – | 1 000 | – | 1 000 | Senaste transaktion |
Övrigt | YUV | – | 1 000 | – | 1 000 | Senaste transaktion |
Övrigt | No Traffic | – | 1 000 | – | 1 000 | Senaste transaktion |
Investeringar under 1 MUSD | 37 305 | -2 837 | -30 085 | 4 383 | ||
Transport | Voi, lån | 17 786 | – | 683 | 18 469 | Konvertibel |
Transport | Borzo, lån | 2 640 | – | 375 | 3 015 | Konvertibel |
Övrigt | Collectiv Food, lån | 1 203 | 383 | 67 | 1 653 | Konvertibel |
Konvertibellån under 1 MUSD | 486 | -307 | 31 | 210 | ||
Likviditetshantering | 7 740 | -11 252 | 6 486 | 2 973 | ||
Investeringsportfölj | 711 962 | 22 338 | 46 038 | 780 337 | ||
Kassa | 66 127 | 42 492 | ||||
Totalt investeringsportfölj | 778 089 | 822 829 | ||||
Lån | -164 344 | -152 118 | ||||
Övriga nettofordringar/skulder | -310 | -4 422 | ||||
Totalt NAV | 613 434 | 666 289 |
2023 | 2022 | |
| Realiserat resultat: | ||
| Vederlag från försäljning av finansiella tillgångar till | ||
verkligt värde via resultaträkningen | 64 938 | 103 198 |
| Nedskrivning av anskaffningsvärde och | ||
| anskaffningsvärde av sålda finansiella tillgångar till | ||
verkligt värde via resultaträkningen | -245 146 | -34 124 |
| Förändring i verkligt värde av nedskrivna och sålda | ||
| finansiella tillgångar värderade till verkligt värde | ||
via resultaträkningen | 160 785 | -75 310 |
Utdelningar | 267 | 150 |
Totalt realiserat resultat | -19 156 | -6 086 |
| Orealiserat resultat: | ||
| Förändring i verkligt värde av kvarvarande | ||
| finansiella tillgångar värderade till verkligt värde | ||
via resultaträkningen | 65 194 | -771 539 |
Totalt orealiserat resultat | 65 194 | -771 539 |
| Totalt resultat från finansiella tillgångar | ||
värderade till verkligt värde via resultaträkningen | 46 038 | -777 625 |
2023 | 2022 | |
Kostnader för ersättningar till anställda | 9 546 | 5 721 |
Externa tjänster | 835 | 798 |
Kostnadsförd moms | 337 | 555 |
Andra utgifter | 2 680 | 3 207 |
Totala rörelsekostnader | 13 398 | 10 281 |
PwC | 2023 | 2023 | 2023 |
| Sverige | Cypern | Totalt | |
Revisionsuppdrag | 198 | 21 | 219 |
Revisionsrelaterade tjänster | 34 | – | 34 |
Skatterådgivningstjänster | – | 4 | 4 |
Totalt | 232 | 25 | 257 |
PwC | 2022 | 2022 | 2022 |
| Sverige | Cypern | Totalt | |
Revisionsuppdrag | 203 | 17 | 220 |
Revisionsrelaterade tjänster | 18 | – | 18 |
Skatterådgivningstjänster | – | 39 | 39 |
Totalt | 221 | 56 | 277 |
Ränteintäkter | 2023 | 2022 |
Övriga ränteintäkter | 1 845 | 493 |
Totalt | 1 845 | 493 |
Räntekostnader | 2023 | 2022 |
Räntekostnader obligationer | 9 398 | 13 411 |
Övriga räntekostnader | 64 | 12 |
Totalt | 9 462 | 13 423 |
Aktuell skatt | 2023 | 2022 |
Aktuell skatt på årets resultat | – | – |
Justering för tidigare år | – | – |
Totalt | – | – |
Total inkomstskatt | – | – |
Skatt hänförlig till poster i övrigt totalresultat | – | – |
| Avstämning mellan teoretisk skattekostnad | ||
och redovisad skatt | 2023 | 2022 |
Resultat före skatt | 22 426 | -781 998 |
| Inkomstskatt beräknad enligt svensk | ||
skattesats 20,6% (20,6%) | -4 620 | 161 092 |
| Skatteeffekt av: | ||
| Effekt av olika skattesatser för utländska | ||
dotterbolag | 5 432 | -55 827 |
Icke skattepliktig inkomst | 3 817 | -103 684 |
Ej avdragsgilla kostnader | -13 | -13 |
| Skatteförluster för vilka icke uppskjuten skatt | ||
redovisas | -4 616 | -1 568 |
Justering för tidigare år | – | – |
Skattekostnad | – | – |
| 1 januari 2023– | Materiella | Leasade | Totalt |
| 31 december 2023 | anläggnings- | tillgångar: | |
| tillgångar | Lokaler | ||
Ingående bokfört värde | 57 | 1 108 | 1 165 |
Avskrivningskostnad | -12 | -284 | -296 |
Omräkningsdifferenser | – | 31 | 31 |
Utgående bokfört värde | 45 | 855 | 900 |
| 1 januari 2022– | Materiella | Leasade | Totalt |
| 31 december 2022 | anläggnings- | tillgångar: | |
| tillgångar | Lokaler | ||
Ingående bokfört värde | 92 | 318 | 410 |
Förvärv | – | 1 105 | 1 105 |
Avskrivningskostnad | -35 | -276 | -311 |
Omräkningsdifferenser | – | -39 | -39 |
Utgående bokfört värde | 57 | 1 108 | 1 165 |
Inventarier | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
Anskaffningsvärde | 2 599 | 2 599 |
Avyttring anskaffningsvärde | -1 242 | – |
Avyttring avskrivningar | 1 242 | – |
Ackumulerade avskrivningar | -1 676 | -1 380 |
Valutakursdifferenser | -23 | -54 |
Utgående bokfört värde | 900 | 1 165 |
| 31 december 2023 | |||
Tillgångar i balansräkningen | Upplupet | Tillgångar | Totalt |
| anskaffnings- | värderade till | ||
| värde | verkligt värde | ||
| via resultat- | |||
| räkningen | |||
| Finansiella tillgångar | |||
| värderade till verkligt värde via | |||
resultaträkningen | – | 780 337 | 780 337 |
Likvida medel | 42 492 | – | 42 492 |
Övriga kortfristiga fordringar | 714 | – | 714 |
Summa finansiella tillgångar | 43 206 | 780 337 | 823 543 |
Skulder i balansräkningen | Skulder till | Totalt | |
| upplupet | |||
| anskaffningsvärde | |||
Lån | 120 838 | 120 838 | |
Summa långfristiga finansiella skulder | 120 838 | 120 838 | |
Kortfristig del av långfristiga skulder | 31 280 | 31 280 | |
Summa kortfristiga finansiella skulder | 31 280 | 31 280 |
| 31 december 2022 | |||
Tillgångar i balansräkningen | Upplupet | Tillgångar | Totalt |
| anskaffnings- | värderade till | ||
| värde | verkligt värde | ||
| via resultat- | |||
| räkningen | |||
| Finansiella tillgångar | |||
| värderade till verkligt värde via | |||
resultaträkningen | – | 711 962 | 711 962 |
Likvida medel | 66 127 | – | 66 127 |
Övriga kortfristiga fordringar | 2 120 | – | 2 120 |
Summa finansiella tillgångar | 68 247 | 711 962 | 780 209 |
Skulder i balansräkningen | Skulder till | Totalt | |
| upplupet | |||
| anskaffningsvärde | |||
Lån | 164 116 | 164 116 | |
Summa långfristiga finansiella skulder | 164 116 | 164 116 | |
Kortfristig del av långfristiga skulder | 228 | 228 | |
Summa kortfristiga finansiella skulder | 228 | 228 |
Företag | Investering | Verkligt värde, | Ägarandel % av | Investeringar/ | Förändring i | Verkligt värde, | Ägarandel % av | Andel av portföljen |
| denominerad | 31 dec 2022 | utestående aktier, | (avyttringar), netto | verkligt värde | 31 dec 2023 | utestående aktier, | ||
| i | 31 dec 2022 | 31 dec 2023 | ||||||
BlaBlaCar | EUR | 141 902 | 10,5% | 27 310 | 108 379 | 277 591 | 13,8% | 35,6% |
Gett | USD | 126 312 | 48,8% | – | -29 999 | 96 313 | 43,4% | 12,3% |
Voi | USD | 83 672 | 23,1% | – | -6 323 | 77 348 | 23,1% | 9,9% |
HousingAnywhere | EUR | 39 933 | 29,6% | 1 302 | 11 520 | 52 755 | 29,1% | 6,8% |
Booksy | USD | 41 921 | 9,8% | – | 1 631 | 43 551 | 10,2% | 5,6% |
Numan | GBP | 31 393 | 17,4% | – | 982 | 32 375 | 17,0% | 4,1% |
Breadfast | USD | 16 700 | 9,9% | 1 000 | 5 397 | 23 097 | 9,0% | 3,0% |
Övriga scoutinvesteringar | USD | 20 982 | – | 220 | -229 | 20 974 | – | 2,7% |
Bokadirekt | SEK | 15 766 | 14,9% | – | 3 251 | 19 017 | 15,2% | 2,4% |
Wasoko | USD | 21 064 | 4,1% | – | -10 138 | 10 926 | 4,2% | 1,4% |
VNV Pioneer | SEK | 10 927 | – | 105 | -2 141 | 8 891 | – | 1,1% |
Hungry Panda | USD | 11 770 | 4,0% | – | -3 556 | 8 215 | 4,0% | 1,1% |
JamesEdition | EUR | 6 093 | 25,5% | – | 1 475 | 7 568 | 25,5% | 1,0% |
Merro | USD | 4 741 | 6,3% | – | 2 371 | 7 112 | 6,3% | 0,9% |
Flo/Palta, genom GHE II | USD | 6 670 | 22,0% | – | -317 | 6 353 | 22,0% | 0,8% |
Olio | GBP | 13 906 | 11,0% | – | -8 488 | 5 417 | 11,5% | 0,7% |
Glovo | USD | 6 032 | – | – | -743 | 5 289 | – | 0,7% |
Collectiv Food | GBP | 4 564 | 10,0% | – | 658 | 5 222 | 10,0% | 0,7% |
Tise | NOK | 5 189 | 8,4% | – | -194 | 4 995 | 8,3% | 0,6% |
Borzo | USD | 7 022 | 17,3% | – | -2 235 | 4 787 | 17,3% | 0,6% |
Alva | SEK | 4 276 | 9,5% | 238 | -382 | 4 132 | 10,2% | 0,5% |
Baly | USD | 1 000 | 4,3% | – | 2 411 | 3 411 | 4,3% | 0,4% |
El Basharsoft (Wuzzuf, Forasna) | USD | 2 141 | 25,7% | – | 943 | 3 084 | 25,7% | 0,4% |
Stardots | SEK | 3 540 | 37,1% | – | -1 137 | 2 402 | 33,5% | 0,3% |
Mathem | SEK | – | – | 2 281 | 57 | 2 338 | 1,6% | 0,3% |
Naseeb Networks (Rozee, Mihnati) | USD | 3 427 | 27,3% | – | -1 389 | 2 038 | 27,3% | 0,3% |
Vezeeta | USD | 5 286 | 9,1% | – | -3 451 | 1 835 | 9,0% | 0,2% |
Myelin II | USD | 1 138 | – | 600 | 28 | 1 767 | – | 0,2% |
Shohoz | USD | – | 15,5% | – | 1 393 | 1 393 | 31,6% | 0,2% |
Cirplus | EUR | 1 595 | 13,1% | – | -262 | 1 332 | 13,1% | 0,2% |
2xN Lux | EUR | 1 579 | – | -149 | -112 | 1 318 | – | 0,2% |
YouScan | USD | 1 406 | 19,2% | – | -100 | 1 306 | 18,8% | 0,2% |
Pale Blue Dot | EUR | 959 | – | 445 | -116 | 1 289 | – | 0,2% |
Carla | SEK | 1 896 | 4,0% | – | -702 | 1 194 | 3,2% | 0,2% |
Aspect | EUR | – | – | 1 000 | – | 1 000 | 14,3% | 0,1% |
YUV | USD | – | – | 1 000 | – | 1 000 | 5,4% | 0,1% |
No Traffic | USD | – | – | 1 000 | – | 1 000 | 0,8% | 0,1% |
Swvl | USD | 1 981 | 10,7% | – | -1 013 | 968 | 8,5% | 0,1% |
UAB Ovoko | USD | 444 | 1,0% | – | 271 | 714 | 1,0% | 0,1% |
Mohold | USD | – | – | 250 | 214 | 464 | 3,1% | 0,1% |
Företag | Investering | Verkligt värde, | Ägarandel % av | Investeringar/ | Förändring i | Verkligt värde, | Ägarandel % av | Andel av portföljen |
| denominerad | 31 dec 2022 | utestående aktier, | (avyttringar), netto | verkligt värde | 31 dec 2023 | utestående aktier, | ||
| i | 31 dec 2022 | 31 dec 2023 | ||||||
Shwe Property | USD | 338 | 14,0% | – | 71 | 410 | 14,0% | 0,1% |
Ballroom Aps | DKK | – | – | 439 | -43 | 397 | 8,2% | 0,1% |
JobNet | USD | 237 | 4,5% | – | 119 | 356 | 4,4% | 0,0% |
Medoma | EUR | 267 | 1,1% | – | 10 | 276 | 1,1% | 0,0% |
Hype Vent | USD | 264 | 10,4% | – | 10 | 274 | 9,5% | 0,0% |
Campspace | EUR | 743 | 21,7% | – | -513 | 230 | 21,7% | 0,0% |
Captain Cause | EUR | 533 | 2,4% | – | -393 | 140 | 2,1% | 0,0% |
SSE Ventures | USD | 78 | – | 12 | -9 | 81 | – | 0,0% |
Vinden AB | SEK | 800 | 5,3% | – | -753 | 46 | 2,9% | 0,0% |
Parsly | SEK | 959 | 10,5% | – | -941 | 18 | 10,5% | 0,0% |
Fika | USD | 167 | 9,7% | – | -159 | 9 | 9,3% | 0,0% |
Agente Imóvel | USD | 490 | 27,4% | – | -490 | – | 27,4% | 0,0% |
Babylon | USD | 24 232 | 14,5% | -519 | -23 713 | – | 11,0% | 0,0% |
Dubicars | USD | 1 353 | 11,0% | -635 | -718 | – | – | 0,0% |
Grace Health | SEK | 536 | 16,8% | – | -536 | – | 23,0% | 0,0% |
BestDoctor | USD | – | 10,6% | – | – | – | 10,6% | 0,0% |
Dr Ryadom | USD | – | 26,7% | – | – | – | 26,7% | 0,0% |
Inturn | USD | – | 15,2% | – | – | – | 15,2% | 0,0% |
Kavall | SEK | 3 883 | 20,0% | -571 | -3 312 | – | – | 0,0% |
Monopoliya | USD | – | 9,1% | – | – | – | 9,1% | 0,0% |
Napopravku | USD | – | 21,4% | -100 | 100 | – | – | 0,0% |
OneTwoTrip | USD | – | 21,1% | -1 707 | 1 707 | – | – | 0,0% |
Yoppie | GBP | – | 46,7% | -5 | 5 | – | – | 0,0% |
Voi, lån | USD | 17 786 | – | – | 683 | 18 469 | – | 2,4% |
Borzo, lån | USD | 2 640 | – | – | 375 | 3 015 | – | 0,4% |
Collectiv Food, lån | USD | 1 203 | – | 383 | 67 | 1 653 | – | 0,2% |
HousingAnywhere, lån | EUR | 186 | – | – | 24 | 210 | – | 0,0% |
Dubicars, lån | USD | 300 | – | -300 | – | – | – | 0,0% |
Swvl, lån | USD | – | – | -6 | 6 | – | – | 0,0% |
Kavall, lån | SEK | – | – | -1 | 1 | – | – | 0,0% |
Yoppie, lån | GBP | – | – | – | – | – | – | 0,0% |
Likviditetshantering | 7 740 | -11 252 | 6 486 | 2 973 | 0,4% | |||
Investeringsportfölj | 711 962 | 22 338 | 46 038 | 780 337 | 100,0% |
Företag | Verkligt värde, 31 dec 2021 | Investeringar/(avyttringar) | Förändring i verkligt värde | Verkligt värde, 31 dec 2022 |
Summa långfristiga finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | 1 420 759 | 66 265 | -782 802 | 704 222 |
Likviditetshantering | – | 2 563 | 5 176 | 7 740 |
Investeringsportfölj | 1 420 759 | 68 828 | -777 625 | 711 962 |
| Koncernens innehav i intresseföretag 2023 | |||||||
Företag | Underliggande | Kategori | Verksamhet | Huvudsaklig | Registreringsland | Verkligt värde, | Ägarandel |
| tillgång | marknad | 31 dec 2023 | |||||
Gett | Transport | Plattform för hantering av företags | Israel, | Cypern | 96 313 | 43,4% | |
| marktransporter | Storbritannien | ||||||
Voi | Transport | Delningstjänst för frifly- | Europa | Sverige | 77 348 | 23,1% | |
| tande el-scootrar för sista | |||||||
| kilometern-transport | |||||||
HousingAnywhere | Marknadsplats | Online bostadsplattform för | Europa | Nederländerna | 52 755 | 29,1% | |
| långtidshyra | |||||||
JamesEdition | Marknadsplats | Onlineplattform för lyxartiklar | Globalt | Nederländerna | 7 568 | 25,5% | |
Global Health Equity II | Flo, Palta | Digital hälsa | Hälsoteknologi | Europa | Sverige | 6 353 | 22,0% |
| El Basharsoft (Wuzzuf, | Marknadsplats | Plattform för rekryteringsannonser | Egypten | Brittiska | 3 084 | 25,7% | |
| Forasna) | Jungfruöarna | ||||||
Stardots | Digital hälsa | Molnbaserad digital hälsoplattform | Sverige | Sverige | 2 402 | 33,5% | |
| för behandling av Parkinsons | |||||||
| sjukdom | |||||||
| Naseeb Networks | Marknadsplats | Plattform för rekryteringsannonser | Pakistan | USA | 2 038 | 27,3% | |
| (Rozee, Mihnati) | |||||||
Kontakt East Holding | YouScan | Övrigt | Bevakningsplattform för sociala | Ukraina | Sverige | 1 306 | 33,2% |
| medier baserad på artificiell | |||||||
| intelligens | |||||||
Campspace | Marknadsplats | Marknadsplats för | Storbritannien, | Nederländerna | 230 | 21,7% | |
| mikrocampingplatser | Nederländerna |
31 dec 2023 | 31 dec 2022 | |
| Övriga fordringar | ||
Insättningar | 60 | 63 |
Övrigt | – | 141 |
Totalt | 60 | 204 |
| Förskottsbetalningar och upplupna intäkter | ||
Förutbetalda hyror | 92 | – |
Övrigt | 562 | 1 916 |
Totalt | 654 | 1 916 |
Totalt övriga kortfristiga fordringar | 714 | 2 120 |
31 dec 2023 | 31 dec | |
Likvida medel | 42 492 | 66 127 |
Totalt | 42 492 | 66 127 |
31 dec 2023 | 31 dec 2022 | |
Upplåning | 120 235 | 163 240 |
Kortfristig del av långfristiga skulder | 31 005 | – |
Leasingskulder | 603 | 876 |
Totalt | 151 843 | 164 116 |
2023 | Ingående balans | Upptagna/ | Betald ränta | Icke-kontanta | Utgående balans |
| återbetalda lån | transaktioner: | ||||
| Effektiv ränta samt | |||||
| valutaeffekter | |||||
Obligation 2022/25 | 115 108 | -7 | -5 671 | 10 806 | 120 235 |
Obligation 2021/24 | 48 132 | -17 335 | -2 308 | 2 516 | 31 005 |
Totalt | 163 240 | -17 342 | -7 979 | 13 322 | 151 240 |
2022 | Ingående balans | Upptagna/ | Betald ränta | Icke-kontanta | Utgående balans |
| återbetalda lån | transaktioner: | ||||
| Effektiv ränta samt | |||||
| valutaeffekter | |||||
Obligation 2022/25 | – | 123 314 | -4 373 | -3 834 | 115 108 |
Obligation 2021/24 | 55 155 | -120 | -2 685 | -4 218 | 48 132 |
Obligation 2019/22 | 89 445 | -83 538 | -3 514 | -2 394 | – |
Totalt | 144 600 | 39 656 | -10 572 | -10 446 | 163 240 |
31 dec 2023 | 31 dec 2022 | |
| Löptidsanalys – avtalsenligt | ||
| diskonterat kassaflöde | ||
Kortfristiga skulder: utflöde mindre än ett år | 275 | 228 |
Långfristiga skulder: utflöde ett till fem år | 604 | 876 |
Summa diskonterade leasingskulder | 879 | 1 104 |
Totalt | 879 | 1 104 |
Totalt kassaflöde för leasing under året | -315 | -356 |
| Belopp redovisade i koncernens | ||
| resultaträkning | ||
Ränta på leasingskulder | -64 | -12 |
Valutakursdifferenser | 153 | 23 |
31 dec 2023 | 31 dec 2022 | |
Övriga kortfristiga skulder | 604 | 308 |
Skulder för investeringar | 1 460 | – |
Leverantörsskulder | 220 | 207 |
Leasingskuld | 275 | 228 |
Skatteskuld | 783 | 783 |
Totalt | 3 342 | 1 526 |
31 dec 2023 | 31 dec 2022 | |
Sociala avgifter | 1 915 | 2 260 |
Övriga driftskostnader | 1 233 | 200 |
Totalt | 3 148 | 2 460 |
Löner och andra ersättningar | 2023 | 2022 |
| Styrelse, VD och andra ledande | ||
| befattningshavare: | ||
Löner och andra ersättningar | 1 630 | 1 629 |
Variabla kompensationer | 2 737 | 916 |
Pensionskostnader | 257 | 271 |
Aktierelaterade ersättningar | 617 | 276 |
LTIP ersättningar | 258 | 25 |
Sociala avgifter | 1 599 | 845 |
Övriga personalkostnader | 23 | 26 |
| Totalt styrelse, VD och andra ledande | ||
befattningshavare | 7 121 | 3 988 |
| Övriga anställda: | ||
Löner och andra ersättningar | 922 | 1 060 |
Variabla kompensationer | 229 | 79 |
Pensionskostnader | 106 | 85 |
Aktierelaterade ersättningar | 48 | 13 |
LTIP ersättningar | 123 | 19 |
Sociala avgifter | 315 | 232 |
Övriga personalkostnader | 682 | 245 |
Totalt övriga personalkostnader | 2 425 | 1 733 |
Totalt löner och andra ersättningar | 9 546 | 5 721 |
2023 | 2022 | |||
| Genom- | Varav | Genom- | Varav | |
| snittligt | kvinnor | snittligt | kvinnor | |
| antal | antal | |||
| anställda | anställda | |||
Moderbolag | 4 | 1 | 4 | 1 |
| Sverige, exklusive | ||||
moderbolaget | 4 | 2 | 5 | 2 |
Europa, exklusive Sverige | 1 | – | 3 | 1 |
Totalt | 9 | 3 | 12 | 4 |
2023 | 2022 | |||
| Antal på | Varav | Antal på | Varav | |
| balans- | kvinnor | balans- | kvinnor | |
| dagen | dagen | |||
Styrelsemedlemmar | 6 | 2 | 5 | 1 |
| Koncernens ledande | ||||
befattningshavare | 3 | 1 | 4 | 1 |
Styrelseledamöter i dotterbolag | 7 | 4 | 7 | 4 |
Totalt | 16 | 7 | 16 | 6 |
2023 | Grundlön/ | Rörlig | Pensions- | Aktie- | LTIP | Totalt |
| styrelsearvode, | ersättning | kostnader | baserade | subvention | ||
| ersättning | ersättningar | |||||
| revisions- och | ||||||
| ersättningsutskott | ||||||
| Tom Dinkelspiel | 83 | – | – | – | – | 83 |
| Lars O Grönstedt | 71 | – | – | – | – | 71 |
Josh Blachman | 101 | – | – | – | – | 101 |
Ylva Lindquist | 99 | – | – | – | – | 99 |
| Kelly Merryman | ||||||
| Hoogstraten | 63 | – | – | – | – | 63 |
Keith Richman | 101 | – | – | – | – | 101 |
Per Brilioth | 509 | 1 365 | 98 | 287 | 140 | 2 399 |
| Koncernens ledande | ||||||
befattningshavare | 603 | 1 372 | 159 | 330 | 118 | 2 582 |
Totalt | 1 630 | 2 737 | 257 | 617 | 258 | 5 499 |
2022 | Grundlön/ | Rörlig | Pensions- | Aktie- | LTIP | Totalt |
| styrelsearvode, | ersättning | kostnader | baserade | subvention | ||
| ersättning | ersättningar | |||||
| revisions- och | ||||||
| ersättningsutskott | ||||||
Lars O Grönstedt | 207 | – | – | – | – | 207 |
Josh Blachman | 101 | – | – | – | – | 101 |
Ylva Lindquist | 95 | – | – | – | – | 95 |
Keith Richman | 101 | – | – | – | – | 101 |
Per Brilioth | 502 | 320 | 101 | 135 | 10 | 1 068 |
| Koncernens ledande | ||||||
befattningshavare | 623 | 597 | 170 | 141 | 14 | 1 545 |
Totalt | 1 629 | 917 | 271 | 276 | 24 | 3 117 |
LTIP 2019 | LTIP 2020 | LTIP 2021 | LTIP 2022 | LTIP 2023 | C | LTIP 2023 | D | |||
| Programmets | jan 2019– | jan 2020– | jan 2021– | jan 2022– | apr 2023– | apr 2023– | ||||
| mätperiod | dec 2023 | dec 2024 | dec 2025 | dec 2026 | mar 2028 | mar 2028 | ||||
Intjänandeperiod | aug 2019– | jun 2020– | jun 2021– | jul 2022– | okt 2023– | okt 2023– | ||||
| maj 2024 | maj 2025 | maj 2026 | jun 2025 | mar 2028 | mar 2028 | |||||
Maximalt antal aktier | – | – | – | 111 999 | 1 710 000 | 1 710 000 | ||||
| Pris för stamaktier vid | ||||||||||
tilldelningsdag i SEK | – | – | – | 22,10 | 13,95 | 13,95 | ||||
| Pris för stamaktier vid | ||||||||||
tilldelningsdag i USD | – | – | – | 2,09 | 1,25 | 1,25 | ||||
| Verkligt värde | ||||||||||
| incitamentsaktier vid | ||||||||||
tilldelningsdag i SEK | – | – | – | 0,49 | 1,63 | 0,89 | ||||
| Verkligt värde | ||||||||||
| incitamentsaktier vid | ||||||||||
tilldelningsdag i USD | – | – | – | 0,05 | 0,15 | 0,08 | ||||
| Maximalt antal aktier | LTIP 2019 | LTIP 2020 | LTIP 2021 | LTIP 2022 | LTIP 2023 | C | LTIP 2023 | D | ||
| fördelade på: | ||||||||||
Verkställande direktör | – | – | – | – | 625 000 | 625 000 | ||||
Ledningen | – | – | – | – | 475 000 | 475 000 | ||||
Övriga anställda | – | – | – | 111 999 | 610 000 | 610 000 | ||||
Totalt | – | – | – | 111 999 | 1 710 000 | 1 710 000 | ||||
| LTIP-aktiebaserad | LTIP 2019 | LTIP 2020 | LTIP 2021 | LTIP 2022 | LTIP 2023 | C | LTIP 2023 | D |
| ersättningskostnad, | ||||||||
| exklusive sociala | ||||||||
| avgifter /miljoner USD/ | ||||||||
2023 | 0,27 | – | 0,32 | 0,04 | 0,03 | 0,01 | ||
2022 | 0,19 | – | 0,09 | 0,01 | – | – | ||
2021 | 0,17 | – | 0,06 | – | – | – | ||
2020 | 0,18 | 0,06 | – | – | – | – | ||
2019 | 0,09 | – | – | – | – | – | ||
Totalt | 0,90 | 0,06 | 0,47 | 0,05 | 0,03 | 0,01 |
Rörelsekostnader | Kortfristiga skulder | |||
2023 | 2022 | 31 dec | 31 dec | |
| 2023 | 2022 | |||
| Nyckelpersoner och | ||||
| styrelseledamöter | -5 677 | -3 321 | – | – |
Soliditet, % | Soliditet definieras som eget kapital i procent av | Nyckeltalet visar hur stor del av balansomslutningen |
| balansomslutningen. | som har finansierats med eget kapital för bedöm- | |
| ning av bolagets kapitalstruktur och finansiella risk. | ||
| Substansvärde, USD och | Substansvärde definieras som redovisat eget | Nyckeltal avger värdet av bolagets nettotillgångar |
| SEK | kapital enligt balansräkningen. | och visar därmed det redovisade värdet på bolaget |
| vilket möjliggör jämförelse mot bolagets börsvärde. | ||
| Substansvärde per aktie, | Substansvärde per aktie definieras som eget | Ett etablerat mått för investmentbolag som visar |
| USD och SEK | kapital dividerat med totalt antal stamaktier vid | ägarnas andel av bolagets totala nettotillgångar |
| årets utgång. | per aktie samt möjliggör jämförelse med bolagets | |
| aktiekurs. | ||
| Substansvärde per aktie | Substansvärde per aktie justerat för split- och | Substansvärdet rensat för effekter av poster av |
| justerat för split- och | inlösenprogrammet från februari 2019 definieras | engångskaraktär t.ex. inlösenprogram 2019 vilket |
| inlösenprogrammet från | som eget kapital med återläggning av inlösen- | möjliggör en rättvisande jämförelse mot tidigare år. |
| februari 2019, USD | program, som är uppräknat på utvecklingen | |
| i eget kapital, dividerat med totalt antal | ||
| utestående stamaktier vid periodens utgång. | ||
| Substansvärdeutveckling | Förändring i substansvärdet per aktie i USD | Ett lönsamhetsmått som visar bolagets avkastning |
| per aktie justerat för split- | jämfört med föregående räkenskapsår, i procent, | och hur substansvärdet per aktie utvecklas mellan |
| och inlösenprogrammet | justerat för split- och inlösenprogrammet från | olika år. |
| från februari 2019, USD, % | februari 2019. | |
| Substansvärde/ | Substansvärde/aktie justerat för företrädes- | Substansvärdet clearat för effekter av företrädes- |
| aktie justerat för | emissionen och den riktade nyemissionen | emissionen och den riktade nyemissionen vilket |
| företrädesemissionen | definieras som eget kapital minskat med ett | möjliggör en sann jämförelse med tidigare år. |
| och den riktade | belopp motsvarande nettoemissionsbeloppet | |
| nyemissionen, USD | ökat i eget kapital, dividerat med totalt antal | |
| utestående stamaktier justerat för antalet | ||
| nyemitterade aktier. |
2023 | 2022 | |
Resultat/aktie /USD/ | 0,18 | -6,80 |
Resultat/aktie efter full utspädning /USD/ | 0,18 | -6,80 |
Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 114 888 469 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier | 125 185 914 | 115 051 067 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier – efter utspädning | 125 185 914 | 115 051 067 |
2023 | 2022 | |
Soliditet | 80,80% | 78,49% |
Substansvärde /USD/ | 666 289 377 | 613 434 097 |
Substansvärde /SEK/ | 6 690 598 082 | 6 396 452 772 |
Substansvärde per aktie /USD/ | 5,09 | 5,34 |
Substansvärde per aktie /SEK/ | 51,08 | 55,68 |
Substansvärdeutveckling per aktie i USD, justerat för split och inlösenprogram | 1,53% | -55,93% |
2023 | 2022 | |
Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 114 888 469 |
Antal planaktier vid periodens slut | 3 531 999 | 4 260 683 |
Totalt antal aktier vid periodens slut | 134 510 235 | 119 149 152 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier | 125 185 914 | 115 051 067 |
Vägt genomsnittligt antal utestående planaktier | 3 531 999 | 4 260 683 |
Vägt genomsnittligt totalt antal utestående aktier | 128 717 913 | 119 311 750 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier – efter utspädning | 125 185 914 | 115 051 067 |
| Resultat/aktie /USD/ | ||
Periodens resultat | 22 426 037 | -781 998 473 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier | 125 185 914 | 115 051 067 |
Resultat/aktie /USD/ | 0,18 | -6,80 |
| Resultat/aktie efter full utspädning /USD/ | ||
Periodens resultat | 22 426 037 | -781 998 473 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier – efter utspädning | 125 185 914 | 115 051 067 |
Resultat/aktie efter full utspädning /USD/ | 0,18 | -6,80 |
2023 | 2022 | |
| Soliditet | ||
Eget kapital /USD/ | 666 289 377 | 613 434 097 |
Balansomslutning /USD/ | 824 622 950 | 781 553 898 |
Soliditet | 80,80% | 78,49% |
Substansvärde /USD/ | 666 289 377 | 613 434 097 |
| Substansvärde /SEK/ | ||
Substansvärde /USD/ | 666 289 377 | 613 434 097 |
SEK/USD | 10,0416 | 10,4273 |
Substansvärde /SEK/ | 6 690 598 082 | 6 396 452 772 |
| Substansvärde per aktie /USD/ | ||
Substansvärde /USD/ | 666 289 377 | 613 434 097 |
Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 114 888 469 |
Substansvärde per aktie /USD/ | 5,09 | 5,34 |
| Substansvärde per aktie /SEK/ | ||
Substansvärde /USD/ | 666 289 377 | 613 434 097 |
SEK/USD | 10,0416 | 10,4273 |
Substansvärde /SEK/ | 6 690 598 082 | 6 396 452 772 |
Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 114 888 469 |
Substansvärde per aktie /SEK/ | 51,08 | 55,68 |
| Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | ||
Substansvärde /USD/ | 666 289 377 | 613 434 097 |
Nyemission 12 maj 2023 /USD/ | -32 110 286 | – |
Nyemission 12 maj 2023, kostnad /USD/ | 2 333 094 | – |
Återköp av egna aktier /USD/ | – | 6 004 345 |
Substansvärde justerat för nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | 636 512 185 | 619 438 442 |
Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 114 888 469 |
Makulerade återköpta aktier | 322 871 | – |
Nyemitterade stamaktier 12 maj 2023 | -16 412 638 | – |
Återköp av egna aktier | – | 951 830 |
Utestående stamaktier före nyemission och återköp av egna aktier | 114 888 469 | 115 840 299 |
Substansvärde justerat för nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | 636 512 185 | 619 438 442 |
Utestående stamaktier före nyemission och återköp av egna aktier | 114 888 469 | 115 840 299 |
Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | 5,54 | 5,35 |
Substansvärde /USD/ | 666 289 377 | 613 434 097 |
Antal stamaktier vid periodens slut | 130 978 236 | 114 888 469 |
Substansvärde per aktie inklusive nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | 5,09 | 5,34 |
Substansvärde per aktie justerat för nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | 5,54 | 5,35 |
Substansvärde per aktie inklusive nyemission och återköp av egna aktier /USD/ | 5,09 | 5,34 |
Fondemissionselement och återköp av egna aktier, förändring /USD/ | 0,45 | 0,01 |
Fondemissionselement och återköp av egna aktier, kvot | 1,09 | 1,00 |
2023 | 2022 | |
| Split- och inlösenprogram /SEK/ | ||
Antal aktier vid inlösen | 79 660 042 | 79 660 042 |
Inlösenprogram 25 SEK per aktie | 25 | 25 |
Inlösenprogram /SEK/ | 1 991 501 050 | 1 991 501 050 |
| Split- och inlösenprogram /USD/ | ||
SEK/USD inlösen | 9,2678 | 9,2678 |
Inlösenprogram /USD/ | 214 882 963 | 214 882 963 |
| Utveckling av pris per aktie /%/ | ||
| Substansvärde per aktie – före split- och inlösenprogram februari 2019 | ||
– ingående värde /USD/ | 7,57 | 7,57 |
Substansvärde per aktie – utgående värde /USD/ | 5,09 | 5,34 |
Substansvärde per aktie i USD – utveckling /%/ | -32,80% | -29,47% |
Februari 2019 split- och inlösenprogram – justerat för utveckling av pris /USD/ | 144 400 885 | 151 564 529 |
Antal aktier vid inlösen | 79 660 042 | 79 660 042 |
Inlösen per aktie /USD/ | 1,81 | 1,90 |
Fondemissionselement och återköp av egna aktier, förändring /USD/ | 0,45 | 0,01 |
Substansvärde per aktie /USD/ | 5,09 | 5,34 |
| Substansvärde per aktie justerat för split och inlösenprogram samt nyemission / | ||
USD/ | 7,35 | 7,25 |
| Substansvärdeutveckling per aktie /%/ | ||
| Substansvärde per aktie justerat för split och inlösenprogram samt nyemission | ||
– ingående värden /USD/ | 7,25 | 16,38 |
Fondemissionselement effekt NAV per aktie tidigare år /USD/ | -0,01 | 0,07 |
| Substansvärde per aktie justerat för split och inlösenprogram – justerade | ||
ingående värden /USD/ | 7,24 | 16,45 |
| Substansvärde per aktie justerat för split och inlösenprogram samt nyemission | ||
– utgående värden /USD/ | 7,35 | 7,25 |
Substansvärdeutveckling per aktie i USD, justerat för split och inlösenprogram | 1,53% | -55,93% |
| Substansvärde per aktie, justerat för nyemission och återköp av egna aktier | ||
– ingående värde /USD/ | 5,34 | 12,13 |
| Substansvärde per aktie, justerat för nyemission och återköp av egna aktier | ||
– utgående värde /USD/ | 5,54 | 5,34 |
| Substansvärdeutveckling per aktie i USD, justerat för nyemission och återköp av | ||
egna aktier | 3,76% | -55,93% |
SEK/USD – ingående värde | 10,43 | 9,04 |
| Substansvärde per aktie, justerat för nyemission och återköp av egna aktier | ||
– ingående värde /SEK/ | 55,68 | 109,63 |
SEK/USD – utgående värde | 10,04 | 10,43 |
| Substansvärde per aktie, justerat för nyemission och återköp av egna aktier | ||
– utgående värde /SEK/ | 55,63 | 55,68 |
| Substansvärdeutveckling per aktie i SEK, justerat för nyemission och återköp av | ||
egna aktier | -0,08% | -49,16% |